Koha 22.11 - en to ar translation catalogue (8171 entries)

en: # Bibliographic records
ar: # التسجيلات البيبلوغرافية

en: # Items
ar: # المواد

en: # Records
ar: # التسجيلات

en: # Subs
ar: # الفرعية

note: SCRIPT
en: # of % selected
ar: # من % المحدد

en: # of students
ar: # من الطلاب

en: # of users
ar: # من المستخدمين

en: %% matches any number of characters
ar: %% يطابق أي عدد من الأحرف

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
ar: %s %s %s %s %s %s "%s (%s يوماً)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sالمؤلف: %s.%s%sمنشور بواسطة: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "إجمالي الطلبيات المتأخرة"%s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
ar: %s %s %s %s %s %s الإجمالي%s %s

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
ar: %s %s %s %s %s الإجمالي%s%s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
ar: %s %s %s بدون عنوان %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
ar: %s %s %s [ بدون اسم ] %s

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
ar: %s %s %s من &quot;%s&quot; %s %s %s إلى &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
ar: %s %s %s%s بواسطة %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
ar: %s %s %sرقم الحساب%sاسم السلة%sرقم الطلبية%sالمؤلف%sالعنوان%sالناشر%sسنة النشر%sعنوان المجموعة%sISBN%sالكمية%sRRP شامل الضرائب%sRRP غير شامل الضرائب%sالخصم%sالتكلفة المقدرة شاملة الضرائب%sالتكلفة المقدرة غير شاملة الضرائب%sملاحظة للمزود%sتاريخ الإدخال%sاسم بائع الكتب%sالعنوان المادي لبائع الكتب%sالعنوان البريدي لبائع الكتب%sرقم العقد%sاسم العقد%sمكان تسليم مجموعة السلة%sمكان فوترة مجموعة السلة%sمكان تسليم السلة%sمكان فوترة السلة%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
ar: %s %s %sاسم العقد%sرقم الطلبية%sتاريخ الإدخال%sISBN%sالمؤلف%sالعنوان%sسنة النشر%sالناشر%sعنوان المجموعة%sملاحظة للمزود%sالكمية%sRRP%sمكان التسليم%sمكان الفوترة%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
ar: %s %s %sتاريخ الطلبية%sتاريخ التسليم المتوقع%sالمزود%sمعلومات%sإجمالي التكلفة%sالسلة%sحساب المطالبات%sتاريخ المطالبة%sملاحظة داخلية%sملاحظة المزود%sردمك%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
ar: %s %s (%s ملغي) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
ar: %s %sلقد حدث خطأ: لا يمكن تحميل التهيئة  %s

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
ar: %s %s KB هل ترغب بالفعل في رفع هذا الملف?

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
ar: %s %s لا %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
ar: %s %s ليس قيد الحجز %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
ar: %s %s هذه التسجيلة ليس بها أي مواد. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
ar: %s %s يحتوي هذا التقرير على كلمة SQL المفتاحية

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
ar: %s %s بحثت عن %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
ar: %s %s قبل %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
ar: %s %s بواسطة

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
ar: %s %s بواسطة %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
ar: %s %s بواسطة %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
ar: %s %s بواسطة %s%s (التسجيلة #%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
ar: %s %s الى

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
ar: %s %s في

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
ar: %s %s شهور %s حتى %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
ar: %s %s إلى %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
ar: %s %s تم نقله

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
ar: %s %s%s (%s المتبقي تم حذفه)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
ar: %s %s%s%sلم يتم العثور على قالب الكعب%s %s %s

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
ar: %s %s(غير نشط)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
ar: %s %s, بواسطة %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
ar: %s %s, بواسطة %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %s; ISBN:
ar: %s %s; ردمك(ISBN):

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
ar: %s %sخطأ: لا يمكن الحصول على المادة.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
ar: %s %sتحرير قيود حقول مارك الفرعية للحقل  %s استناد %s%s %s%s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %sISBN:
ar: %s %sردمك:

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
ar: %s %sالمواد%sالمادة%s متأخر اعتباراً من %s%s

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
ar: %s %sغير محدد

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
ar: %s %sعذراً ، أنت لا تمتلك الصلاحية لإضافة مواد إلى هذه القائمة.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
ar: %s %sبواسطة %s%s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
ar: %s ( %s ) لا يمكن تجديده قبل %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
ar: %s ( %s ) تم تجديدها للحد الأقصى من المرات المتتالية بدون مشاهدة بواسطة المكتبة )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
ar: %s ( %s ) تم تجديدها إلى الحد الأقصى من عدد المرات بواسطة %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
ar: %s ( %s ) تمت جدولته للتجديد التلقائي ولا يمكن تجديده حيث %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
ar: %s ( %s ) تمت جدولته للتجديد التلقائي ولا يمكن تجديده بسبب انتهاء حساب المستفيد

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
ar: %s ( %s ) تمت جدولته للتجديد التلقائي ولا يمكن تجديده قبل %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
ar: %s ( %s ) تمت جدولته للتجديد التلقائي

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
ar: %s ( %s ): لم يتم تجديده - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
ar: %s ( %s ): تم تجديده - مستحق %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
ar: %s ( %s ): هذه المادة في الحجز لمستفيد آخر.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
ar: %s (تنسيق آخر من خلال البرنامج الإضافي)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
ar: %s ( %s ) %s %s رقم الطلب: %s%s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
ar: %s (الكل)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
ar: %s (الباركود: %s)

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
ar: %s (حاليا في &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
ar: %s (الافتراضي)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html
en: %s (id=%s)
ar: %s (المعرّف=%s)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
ar: %s (id=%s) المبلغ=%s%s (%s المتبقي تم حذفه)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
ar: %s (غير نشط)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
ar: %s (التأخير)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
ar: %s (لا بأس إن كان فارغاً)

note: %1$s:  booksellerphone | html
en: %s / Fax:
ar: %s / فاكس:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
ar: %s 0 التسجيلات %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
ar: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s متصفحك لا يدعم الوسم.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
ar: %s نشط %s غير نشط %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
ar: %s إضافة تسجيلة واردة

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
ar: %s إضافة تسجيلة واردة%s تجاهل التسجيلة الواردة (قد لا تزال موادها قيد المعالجة) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
ar: %s أضف المواد فقط إذا وجدت التسجيلات المطابقة

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
ar: %s قم بإضافة المواد فقط في حالة عدم العثور على تسجيلات بيبلوغرافية مطابقة

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
ar: %s إضافة تحميل جديد أو نتائج %s البحث %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
ar: %s عنوان 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
ar: %s العنوان:

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
ar: %s قم دائماً بإضافة مواد

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
ar: %s لقد حدث خطأ أثناء توليد ملف ال PDF. يرجى الاتصال بمدير النظام لحل هذه المشكلة. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
ar: %s حدث خطأ غير معروف.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
ar: %s متاحة للإعارة. %s

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
ar: %s الإطار البيبلوغرافي "%s" يخفي حقل الرقم البيبلوغرافي في الواجهة %s

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
ar: %s رقم البطاقة:

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
ar: %s ملاحظة الإعارة:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
ar: %s مدينة:

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
ar: %s تأكيد كلمة المرور:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
ar: %s ملاحظة جهة الاتصال:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
ar: %s البلد:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
ar: %s إنشاء جديد

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
ar: %s إنشاء قالب نادي جديد %s

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
ar: %s تاريخ الميلاد:

note: %1$s:  END
en: %s Default
ar: %s الافتراضي

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
ar: %s الافتراضي %s %s %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
ar: %s تحديد قواعد الإعارة والغرامات لـِ "%s" %s تحديد قواعد الإعارة والغرامات لكل المكتبات %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
ar: %s معطل %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
ar: %s تحرير

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
ar: %s تحرير %s %s دورة جديدة %s &rsaquo; الحجز الأكاديمي &rsaquo; كوها

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
ar: %s تحرير قالب ملصق التسمية %s %s قالب ملصق تسمية جديد %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
ar: %s تحرير وضع الطابعة %s %s وضع طابعة جديد %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
ar: %s تحرير

note: %1$s:  END
en: %s Email:
ar: %s بريد إلكترونى::

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
ar: %s مفعّل

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
ar: %s خطأ:

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
ar: %s استثناء من أولوية الحجوزات المحلية المحدثة إلى 'نعم' %s استثناء من أولوية الحجوزات المحلية المحدثة إلى 'لا' %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
ar: %s تاريخ الصلاحية (إتركه فارغ ليتم حسابها بشكل آلي)

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
ar: %s فاكس:

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
ar: %s تنقيح بواسطة المنطقة

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
ar: %s الاسم الاول:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
ar: %s للإعارة %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
ar: %s الاطار

note: %1$s:  END
en: %s From any library
ar: %s من أي مكتبة

note: %1$s:  END
en: %s From home library
ar: %s من المكتبة الرئيسية

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
ar: %s من مجموعة حجز محلية

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
ar: %s تمويلات لـ '%s' %sكل التمويلات %s

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
ar: %s تجميع أنواع السمات بعنوان كتلة (بناءً على

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
ar: %s اسم الضامن الأول:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
ar: %s لقب الضامن:

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
ar: %s تجاهل التسجيلة الواردة

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
ar: %s تجاهل التسجيلة الواردة (التي ربما لا تزال موادها قيد المعالجة)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
ar: %s تجاهل المواد

note: %1$s:  END
en: %s Image file
ar: %s ملف صورة

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
ar: %s حروف اسم أولى: :

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
ar: %s جاري معالجة المادة في

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
ar: %s طواف المادة

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
ar: %s إعادة المادة لمكتبتها الرئيسية

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
ar: %s إعادة المادة للمكتبة المُعيرة

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
ar: %s نوع المادة ليس للإعارة. %s %s المادة ليست للإعارة %s(%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
ar: %s المادة بالانتظار في

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
ar: %s آخر قيمة: %s تبدأ بـِ %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
ar: %s الموقع:

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
ar: %s تعديلEAN %s جديدEAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
ar: %s تعديل الحساب %s حساب جديد %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
ar: %s تعديل نوع الإستناد %s نوع إستناد جديد %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
ar: %s تعديل مصدر التصنيف %s إضافة مصدر تصنيف %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
ar: %s تعديل النادي

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
ar: %s تعديل قالب النادي

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
ar: %s تعديل نوع الائتمان %s نوع ائتمان جديد %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
ar: %s تعديل العملة '%s' %s عملة جديدة %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
ar: %s تعديل سطر الطلب %s طلب جديد %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
ar: %s تعديل قائمة المستفيد %s إنشاء قائمة مستفيد جديدة %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
ar: %s تعديل قائمة المستفيد %s قائمة مستفيد جديدة%s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
ar: %s تعديل الاشتراك لـ

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
ar: %s دورة جديدة%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
ar: %s لا

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
ar: %s لم يتم تعريف إجراء للقالب. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
ar: %s لا توجد ميزانيات نشطة%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
ar: %s لا يمكن إجراء أي طلبات مقال لهذه التسجيلة. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
ar: %s لا توجد مجموعة سلة %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
ar: %s لم يتم توفير معرف للمجموعة. %s العنوان مستخدم بالفعل. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
ar: %s بدون مجموعة

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
ar: %s غير مسمحو بحجوزات

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
ar: %s لا توجد ميزانيات غير نشطة %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
ar: %s بلا مكتبة

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
ar: %s لا يوجد حد %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
ar: %s لم يتم العثور على طلبية %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
ar: %s لم يتم العثور على نتائج %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
ar: %s لم يتم العثور على باركودات مواد صالحة. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
ar: %s لا شيء

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
ar: %s غير معارة %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
ar: %s غير معيّن %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
ar: %s غير مدعوم بعد. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
ar: %s ملاحظة: قيمة تفضيل النظام 'UsageStatsCountry' غير صالحة (%s). يرجى تحديد قيمة صحيحة. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
ar: %s ملاحظة أوباك:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
ar: %s سيتم إلغاء المواد التي لا تحتاج للنقل فقط (TransferWhenCancelAllWaitingHolds sypref) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
ar: %s إسم آخر::

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
ar: %s هاتف آخر:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
ar: %s الطلبيات القائمة %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
ar: %s المالك

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
ar: %s المالك و المستخدمين

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
ar: %s المالك،المستخدمين والمكتبة

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
ar: %s صفحة %s / %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
ar: %s كلمة المرور::

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ar: %s تفاصيل المستفيد لـ %s %s &rsaquo; المستفيدين &rsaquo; كوها

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
ar: %s هاتف::

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
ar: %s البريد الإلكتروني الرئيسي:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
ar: %s الهاتف الرئيسي:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
ar: %s تاريخ التسجيل::

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
ar: %s إزالة "في الطلب" %s إضافة "في الطلب" %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
ar: %s إستبدال التسجيلة الحالية مع التسجيلة الواردة

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
ar: %s استبدال المواد إذا تم العثور على تسجيلة بيبلوغرافية مضاهية (للمواد الموجودة فقط)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
ar: %s القيد المضاف بواسطة عملية المتأخرات %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
ar: %s الصفوف لكل صفحة %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
ar: %s الصفوف لكل صفحة:

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
ar: %s بداية %s نهاية %s

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
ar: %s تحية:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
ar: %s بحث: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
ar: %s البريد الإلكتروني الثانوي:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
ar: %s الهاتف الثانوي:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
ar: %s يتم تخطي الرقم المسلسل عند العثو ر على عدم انتظام %s يتم الاحتفاظ بالرقم المسلسل عند العثور على عدم انتظام %s

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
ar: %s بطاقات مستفيد واحد

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
ar: %s لقد حدث خطأ ما. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
ar: %s فرز 1::

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
ar: %s فرز  2::

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
ar: %s المحافظة:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
ar: %s احصائيات لـ %s %s &rsaquo; المستفيدين &rsaquo;كوها

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
ar: %s رقم شارع::

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
ar: %s نوع الشارع:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
ar: %s اللقب:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
ar: %sالمواد التالية لا يمكن نقلها من التسجيلة القديمة إلى الجديدة: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
ar: %sلا توجد إقتراحات معلقة (مقبولة).%s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
ar: %s لم يتم تعريف أي ملف CSV .

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
ar: %s لا توجد شروط لهذا القانون. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
ar: %s لايوجد جدول لتهيئته لهذا النظام الفرعي %s %s %s لا توجد صفحة تستخدم جدول هذه التهيئة في هذا النظام الفرعي . %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
ar: %s لا يوجد تقرير صالح لهذا المعرف %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
ar: %s ليس هناك قيمة محددة لـ %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
ar: %s  ملف CSV غير موجود. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
ar: %s هذا الاستناد غير مستخدم في أي تسجيلة. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
ar: %s رقم الطلبية غير موجود %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
ar: %s يبدو أن هذا التقرير مهجور، فهو يستخدم حقل biblioitems.marcxml

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
ar: %s إجمالي المستحق:

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ar: %s تسجيلة غير معروفة %s تفاصيل مارك لـ %s %s &rsaquo; الفهرس &rsaquo; كوها

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
ar: %s تحميل ملف صورة لهذه التسجيلة البيبلوغرافية:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
ar: %s تحميل ملف صورة لهذه المادة:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
ar: %s مستخدم في

note: %1$s:  END
en: %s Username:
ar: %s إسم المستخدم::

note: %1$s:  END
en: %s Version:
ar: %s الإصدارة:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
ar: %s في الانتظار في %s %s حتى %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
ar: %s في الانتظار هنا %s حتى %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
ar: %s نعم

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
ar: %s نعم %s لا %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
ar: %s نعم%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
ar: %s لا يوجد لديك اي شيء عام بعد.  %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
ar: %s ليس لديك أي أنواع فواتير يدوية معرفة %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
ar: %sلقد بحثت عن %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
ar: %s لقد بحثت عن التسجيلة %s %s لقد بحثت عن %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
ar: %s الرمز البريدى:

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
ar: %s بعد %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
ar: %s تحليلات

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
ar: %s بواسطة

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
ar: %s بواسطة %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
ar: %s بواسطة %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
ar: %s بواسطة %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
ar: %s بواسطتك %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
ar: %s بواسطة%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
ar: %s التقويم

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
ar: %s التقويم &rsaquo; الأدوات &rsaquo; كوها

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
ar: %s لا يمكن فتحه

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
ar: %s معارة:

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
ar: %s التعليقات

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
ar: %sبيانات مضافة

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
ar: %s أيام

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
ar: %s تمت معالجة المسارات

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
ar: %s تم مسح المسارات ضوئيا

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
ar: %s معطل %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
ar: %sفشلت عملية فك الضغط.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
ar: %s الاطار

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
ar: %s تمويلاً مرفقاً بهذه الميزانية. يجب عليك حذف جميع التمويلات المرفقة قبل حذف هذه الميزانية.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
ar: %s لديه %s حجزاً في انتظار الالتقاط.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
ar: %s حجزاً متبقياً

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
ar: %s المقتنيات (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
ar: %s صورة تم نقلها إلى قاعدة البيانات:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
ar: تم العثور على %s صورة

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
ar: %s حقول هامة فارغة (مظللة)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
ar: %s تسجيلة مستوردة %s(الأخيرة كانت %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
ar: %s في %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
ar: %s في التبويب %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
ar: %s مقيد. يرجى تأكيد استمرار قيد هذا المستفيد.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
ar: %s عدداً

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
ar: %s الأعداد %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
ar: %s حقول المادة الإلزامية فارغة

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
ar: %s تسجيلات المواد التي تم العثور عليها وتنظيمها

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
ar: %s المواد المرفقة بهذه التسجيلة. يجب عليك حذف كل المواد قبل حذف هذه التسجيلة.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
ar: %s المادة (المواد) المرفقة

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
ar: %s المادة(المواد) تم حذفها.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
ar: %s المادة(المواد) المتبقية

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
ar: %s مادة معدلة : أخر تاريخ للتعديل أصبح %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
ar: %s الحقول الإلزامية فارغة (مظلل)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
ar: %s شهور%s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
ar: %s لم يتم استيراده ﻷنه موجود بالفعل في جدول المستعيرين وإعادة الكتابة معطلة %s(الأخير كان %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
ar: %s لم يتم الإستيراد ﻷنهم ليسوا بالصيغة المتوقعة %s(الأخيرة كانت %s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
ar: %s ملاحظات تمت الإشارة إلى أنها لم يتم رؤيتها

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
ar: %s ملاحظات تمت الإشارة إلى أنه تمت رؤيتها

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
ar: %s من %s النتائج التي تم تحميلها، قم بتنقيح بحثك لعرض تسجيلات أخرى

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=ITEM_DAT.paidfor.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %2$s:  ITEM_DAT.paidfor.created_on | $KohaDates
en: %s on %s
ar: %s في %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
ar: %s في %s حتى %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
ar: %s الطلبيات المرفقة

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
ar: %s الطلب(الطلبات) المتبقية

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
ar: %s تمت الكتابة عليه %s(الأخيرة كانت %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
ar: %s تم حذف المستفيدين بنجاح

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
ar: %s تم نقل المستفيدين إلى المهملات بنجاح

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
ar: %s سيتم حذف المستفيدين

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
ar: %s كان سيتم حذف المستفيدين (إذا لم يكن تشغيل اختباري)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
ar: %s سجلات إعارة المستفيد ستكون بدون تعريف هوية

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
ar: %s معلق

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
ar: %s المفضلات

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
ar: %s تقرير مشكلة تم الإشارة إلى إغلاقه.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
ar: %s تقرير مشكلة تمت الإشارة إليه كجديد.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
ar: %s تقرير مشكلة تمت الإشارة إليه كمعروض.

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
ar: %s تم استيراد الاقتباسات بنجاح

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
ar: %s التسجيلة%s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
ar: %s التسجيلة(التسجيلات)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
ar: %s التسجيلة(التسجيلات) تم حذفها.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
ar: %sالتسجيلات فى ملف

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
ar: %s التسجيلات غير منظمة بسبب أخطاء مارك

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
ar: %sتحليل التسجيلات

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
ar: %s تم تنظيم التسجيلات

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
ar: %s التسجيلات التي على الأقل تحتوي واحدة من قواعد المطابقة &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
ar: %s النتائج التي تم العثور عليها %sلـِ

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
ar: %s النتائج التي تم العثور عليها في الفهرس،

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
ar: %s النتائج التي تم العثور عليها في المخزن

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
ar: %s الشحنات

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
ar: %s الاشتراك (الاشتراكات) المرفقة

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
ar: %s الإشتراك(الإشتراكات) المتبقية

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
ar: %s أوقات

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
ar: %s للطلب

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
ar: %s غير متاح:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
ar: %s أسابيع%s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
ar: %s سينتهي قبل

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
ar: %sسنوات

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
ar: %s | تهيئة قراءة لـ: %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.config != ''
en: %s | Config: %s
ar: %s | تهيئة: %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
ar: %s | البيئة (المنطقة الزمنية): %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
ar: %s | كان سابقاً %s %s (%s) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_servers %3$s:  IF memcached_running and is_memcached_still_active
en: %s | Status: %s %s
ar: %s | الحالة: %s %s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
ar: %s%s : %sالطلبات المتأخرة

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
ar: %s%s بواسطة %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
ar: %s%s في

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
ar: %s%s في %s الفهرس%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
ar: %s%s ملصقات مفردة%s%s ملصق مفرد%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
ar: %s%s%s(لا يوجد رقم هاتف في الملف)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
ar: %s%s%s(لا يوجد بريد إلكتروني أساسي في الملف)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
ar: %s%s%s(لا شيء)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
ar: %s%s%sلا توجد تسجيلة نقل للمادة%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
ar: %s%s%sرابط إلى المورد%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
ar: %s%s%sغير معروف%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
ar: %s%s%sبدون عنوان%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
ar: %s%s%sبدون باركود%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
ar: %s%s%sبدون رقم طلب%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
ar: %s%s%sلم يتم العثور على قالب كعب%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
ar: %s%s&nbsp;في الحدود: :

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
ar: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - مطلوب في %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
ar: %s%s, لـِ%s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
ar: %s%s, بواسطة %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
ar: %s%s; نشرها %s %s%s in

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
ar: %s&النسخة; %s %s %s; المجلد:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
ar: %s&النسخة; %s %s %s; المجلد:

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
ar: %s(شهر/يوم/سنة)%s(يوم/شهر/سنة)%s(يوم.شهر.سنة)%s(سنة-شهر-يوم)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
ar: %s(مستفيد محذوف)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
ar: %s(شامل الضريبة)%s(غير شامل الضريبة)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
ar: %s(شامل الضريبة)%s(غير شامل الضريبة)%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
ar: %s, بواسطة %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
ar: %s, بواسطة%s%s%s-

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
ar: %sنشط%sغير نشط%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
ar: %sإضافة اشتراك جديد%s (

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
ar: %sتسجيلات استنادية%sتسجيلات ببليوغرافية%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
ar: %sاستناد%sببليوغرافي%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
ar: %sإعارة، سياسة الحجز بواسطة فئة المستفيد لـ  %s%sالإعارة الافتراضية، سياسة الحجز بواسطة فئة المستفيد%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
ar: %sلم نتمكن من إنشاء قائمة جديدة. رجاءأً تأكد من الاسم.

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
ar: %sحذف%sتخطي%s

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
ar: %sمستحق %s%sعلى الرف%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
ar: %sخطأ: لم نتمكن من إنشاء مادة جديدة.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
ar: %sخطأ: لم نتمكن من تعديل التسجيلة البيبلوغرافية.%s %sخطأ: لم نتمكن من الحصول على رقم المادة من هذا الباركود.%s

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
ar: %sتحرير الدورة%sإنشاء دورة%s

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
ar: %sتحرير%sإنشاء%s قالب بطاقة المستفيد%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
ar: %sتحرير%sإنشاء%s تخطيط نص بطاقة المستفيد

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
ar: %sتحرير%sإنشاء%s وضع الطابعة%s (%s)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
ar: %sمكان تسليم حر%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
ar: %sالتمويل%s"رقم السلة"%s"اسم السلة"%s"مسند بواسطة"%s"الرقم البيبلوغرافي"%sالعنوان%sالعملة%s"سعر المزود"%sالضريبة%s"التكلفة وفقاً للميزانية"%sالكمية%s"إجمالي الضرائب"%s"إجمالي التكلفة"%s"تاريخ الإدخال"%s"تاريخ الاستلام"%s"ملاحظة داخلية"%s"ملاحظة المزود"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
ar: %sمخفي بشكل افتراضي%sمعروض%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
ar: %sمخفي%sمعروض%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
ar: %sحجز:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
ar: %sسياسة الحجوزات حسب نوع المادة لـِ %s%sسياسة الحجوزات الافتراضية حسب نوع المادة %s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
ar: %s لا يمكن معالجة تسجيلات المواد لأن عدد حقول المواد غير متساو .%s %s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
ar: %sائتمان يدوي%s

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
ar: %sتعديل السجل النقدي%sإضافة سجل نقدي جديد%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
ar: %sتعديل نص الإطار%sأضف إطاراً%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
ar: %sتعديل المكتبة%sمكتبة جديدة%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
ar: %sعدل إخطار%sأضف إخطار%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
ar: %sتعديل الوسم%s %sوسم جديد%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
ar: %sجديد %sالسلة %s (%s)لـ

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
ar: %sلا%sنعم%s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
ar: %sالتأخر!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
ar: %sمتأخر:%s

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
ar: %sعكس حالة النقل%sعكس حالة في الانتظار%s

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
ar: %sبدء الفاصل الزمني%sنهاية الفاصل الزمني%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
ar: %sالملف الذي تحاول تحميله ليس لديه محتويات.%s %sلم تختار ملف للتحميل.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
ar: %sالملف الذي تحاول تحميله ليس به أي محتويات.%s %sأنت لم تقم بتحديد ملف للتحميل.%s %sغير صحيح أو معامل النص مفقود.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
ar: %sلا توجد أي طلبات مستلمة.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
ar: %s لا يمكن لهذا الحساب مشاهدة معلومات المستفيد المطلوبة. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
ar: %sهذه التسجيلة لا ترتبط بأي مادة.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
ar: %sنعم%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
ar: %sنعم%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
ar: %sنعم%sلا%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
ar: %sنعم%sلا%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
ar: %sالقائمة:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
ar: %sو %s %s %s مع مطابقة الـ ردمد (ISSN)

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
ar: %sb - رأس لاحق

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
ar: %sلـِ %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
ar: %sd - أوائل حروف الكلمات

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
ar: %sf - قطعة موسيقية

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
ar: %sg - مصطلح أشمل

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
ar: %sh - مصطلح أضيق

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
ar: %si - عبارة التعليمة المرجعية في الحقل الفرعي $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
ar: %sn - غير قابل للتطبيق

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
ar: %sr - تعيين العلاقة في $i أو $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
ar: %st - جزء أبوي فوري

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
ar: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (الأوكرانية) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
ar: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (العبرية)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
ar: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(الأردية) Ata ur Rehman

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
ar: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (الفارسية)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
ar: &#20013;&#25991; (الصينية)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
ar: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (الهندية)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
ar: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (البنغالية) Parthasarathi Mukhopadhyay

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
ar: &#26085;&#26412;&#35486; (اليابانية)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
ar: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (التايلاندية)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
ar: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (الأمهرية) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
ar: &#54620;&#44397;&#50612; (الكورية)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
ar: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) مجموعة مستخدمي كوها الهيلانية (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
ar: &#x010D;e&#353;tina (التشيكية)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
ar: &lt;&lt; العودة إلى المقترحات

en: &lt;&lt; Previous
ar: &lt;&lt;السابق

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; المؤلف كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; رقم الإستدعاء

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اسم المؤتمر

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اسم المؤتمر كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اسم الشركة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اسم الشركة كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISBN
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; تدمك

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; ISSN
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; تدمد

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; الكلمة المفتاحية كجملة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; اسم شخصى

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; الاسم الشخصي كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; عنوان السلسلة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع ومصطلحات أشمل

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع ومصطلحات أضيق

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; موضوع ومصطلحات ذات صلة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; الموضوع كعبارة

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; العنوان كعبارة

en: &nbsp;Show inactive funds:
ar: &nbsp;عرض التمويلات غير النشطة:

en: &nbsp;Show inactive:
ar: &nbsp;عرض غير النشط:

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
ar: &rsaquo; نتائج بحث تقرير قاعدة معرفة مانا

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
ar: يجب تخزين 'كلمة المرور' بالنص العادي، سويتم تحويلها إلى هاش Bcrypt (إذا كانت كلمات المرور الخاصة بك مشفرة بالفعل، تحدث إلى مدير النظام حول الخيارات). لن يتم تحديث كلمات المرور عند الكتابة فوقها إلا إذا تم تحديد خيار استبدال كلمات المرور.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
ar: ( تاريخ الرد الساري هو %s )

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
ar: (%s) في %s منذ %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
ar: (%s) لـ

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
ar: (%s) من

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
ar: (%s) تم حجزها لـ

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
ar: (%s) قيد الانتظار لـ

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
ar: (%s) معارة لـ

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
ar: (%s) معار حالياً لهذا المستفيد. تجديد؟

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
ar: (%s) إلى

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
ar: (%s). %s الرد والإعارة؟ %s

en: (Accruing)
ar: (متراكم)

en: (Cancelled)
ar: (ملغي)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
ar: (الحالي: %s - %s)

en: (Error)
ar: (خطأ)

en: (Example: "001,245ab,600")
ar: (مثال: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
ar: (منقح.

en: (Forgiven)
ar: (معفو عنه)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
ar: (شامل، الافتراضي هو %s أيام سابقة لـ %s يوماً مسبقاً. قم بضبط نطاقات التواريخ الأخرى كما يلزم. )

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
ar: (شامل، الافتراضي هو %s أيام سابقة لتاريخ اليوم. قم بضبط نطاقات التواريخ الأخرى كما يلزم. )

en: (Indonesian)
ar: (الإندونيسية)

en: (Lost)
ar: (مفقودة)

en: (None)
ar: (لا شيء)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
ar: (رقم التسجيلة %s) %s إضافة تسجيلة مارك %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
ar: (رقم التسجيلة %s) %s إضافة تسجيلة مارك %s

en: (Refunded)
ar: (تم رد المبلغ)

en: (Replaced)
ar: (تم استبداله)

en: (Required)
ar: (مطلوب)

en: (Returned)
ar: (تمت إعادته)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
ar: (تخطي التسجيلات ذات علامة تمت رؤيته في هذا التاريخ أو ما بعده)

en: (Tax exc.)
ar: (غير شامل الضريبة)

en: (Tax inc.)
ar: ( شامل الضريبة)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
ar: (يوجد %s اشتراكاً مرتبطاً بهذا العنوان).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
ar: (هذه قيمة بديلة نتيجة لتهيئة خاطئة)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
ar: (غير معروف)

en: (Voided)
ar: (لاغ)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
ar: ( قائمة اختيار للاختيار( مفصولة بـ |) أو cols|rows لمساحة النص)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
ar: (معدل لـ %s, %sشامل الضريبة%sغير شامل الضريبة%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
ar: (معدّل لـ %s,شامل الضريبة)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
ar: (معدّل لـ %s,شامل الضريبة)

en: (amounts will be rounded down)
ar: (سيتم تقريب المبلغ)

en: (budgeted cost * quantity)
ar: (تكلفة الميزانية * الكمية)

en: (can be positive or negative)
ar: (يمكن أن يكون موجبا أو سالبا)

en: (checking)
ar: (تحديد)

en: (current stage highlighted)
ar: (المرحلة الحالية مظللة)

en: (default if none is defined)
ar: (الافتراضي إذا لم يتم تعريف شيء)

en: (enter amount in numerals)
ar: ( قم بإدخال المبلغ بالأرقام)

en: (exclusive)
ar: (حصري)

en: (fast cataloging)
ar: (الفهرسة السريعة)

en: (if empty, subscription is still active)
ar: (إذا كان فارغا، فالاشتراك لا يزال نشطاً)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
ar: (إذا قمت بتحديد قيمة هنا، سيتم قصرالمؤشرات على قائمة قيم الاستناد)

en: (inclusive)
ar: (شامل)

en: (inclusive)
ar: (شامل)

en: (inclusive) to
ar: (شامل ) إلى

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
ar: (معدل في %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
ar: (يجب أن يكون رقماً أكبر من 0)

note: SCRIPT
en: (never)
ar: (مطلقاً)

en: (no library)
ar: (لا توجد مكتبة)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
ar: (فقط %s)

en: (received)
ar: (مستلم)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
ar: (روابط مقترحة : %s%s%s)

en: (remove)
ar: (إزالة)

en: (select a library)
ar: (اختر مكتبة)

en: (start date of the 1st subscription)
ar:  (تاريخ بدء الإشتراك الأول)

en: (tax exclusive)
ar: (غير شامل الضريبة)

en: (tax inclusive)
ar: (شامل الضريبة)

en: (use * to do a fuzzy search)
ar: (استخدم علامة النجمة * لإجراء بحث ضبابي)

en: ) is currently restricted.
ar: ) مقيد حاليا

en: ) is not checked out to a patron.
ar: ) غير معار لمستفيد

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
ar: ) مستحق حاليا في %s

en: ) on
ar: ) في

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
ar: ) تم التجديد لـ %s %s (

en: ) you selected does not exist.
ar: ) الذي حددته غير موجود.

en: ), France
ar: )، فرنسا

en: ** Vendor's listings already include tax.
ar: ** قوائم الموردين تتضمن الضرائب.

en: , Cyprus
ar: , قبرص

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
ar: أوهايو والولايات المتحدة الأمريكية ( اختبار بيتا لكوها الإصدار 3,0 )

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
ar: , أوهايو و الولايات التحدة الأمريكية (الضمان المالى لمارك, التوثيق, صيانة طبعة)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
ar: السلطة الفلسطينية والولايات المتحدة الأمريكية (الضمان المالي لتكامل كوها الإصدار 3,0 )

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
ar: , باسكال نالون (ENSMP), وآخرون

en: , Please transfer this item.
ar: , رجاءاً أنقل هذه المادة.

en: , by the
ar: ، بواسطة ال

en: , greater than or equal to 1
ar: ، أكبر من أو يساوي 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
ar: ، لن يتم منح الحجوزات الموضوعة بواسطة مستفيدين من هذه الفئة الأولوية

en: , please ask an administrator to check your configuration.
ar: ، يرجى طلب التحقق من التهيئة من مدير النظام

en: , when the next team will be elected.
ar: ، عندما يتم انتخاب الفريق التالي.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
ar: يجب تحديد حجم الميزانية

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
ar: يجب إعطاء رمز للميزانية

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
ar: لا يمكن ترك مكان اسم الميزانية فارغا

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
ar: الميزانية الأساسية هي الميزانية الحالية

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
ar: - لم يتم تعريف تاريخ أول نشر

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
ar: - لم يتم تعريف التواتر

en: - None -
ar: - لاشيء-

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
ar: إختر مادة لحجزها

en: -- All --
ar: -- الكل--

en: -- Choose --
ar: --إختر  --

en: -- Choose a reason --
ar: -- إختر سبب --

en: -- Choose a status --
ar: -- إختر حالة  --

en: -- Choose format --
ar: -- إختر تنسيق--

en: -- Choose one --
ar: --إختر واحدة --

en: -- None --
ar: -- لاشيء --

en: -- Select an option--
ar: -- تحديد خيار--

en: -- none --
ar: --لا شئ --

en: -- please choose --
ar: -- من فضلك اختر --

en: . Check out anyway?
ar: . الإعارة على أي حال؟

en: . Deletion is not possible.
ar: الحذف غير ممكن .

en: . Deletion not possible
ar: الحذف غير ممكن .

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
ar: . إذا كان لسجل المدخلات أكثر من سمة واحدة، فيجب إدخال الحقول إما في مقطع بدون علامات تنصيص ( كما في الأمثلة السابقة )، أو أن يتم وضع كل حقل بين علامتي تنصيص مزدوجة منفصلة ومحددة بفاصلة:

en: . Please re-enter the new password.
ar: من فضلك أدخل اسم المستخدم وكلمة المرور الخاصة بك:

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
ar: .الرجاء الابقاء على هذه المادة وإعادتها لمعالجة الحجز.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
ar: . يصبح بناء الجملة الثانية مطلوبًا إذا كانت البيانات تحتوي على فاصلة، مثل مقطع التاريخ.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
ar: .%sيجب على المدير أن  يحدد على الأقل مكتبة واحدة .%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
ar: .%sيجب على المدير تحديد تصنيف واحد على الأقل لكل مستفيد .%s

en: ... or...
ar: ... أو...

en: ...and:
ar: ...و:

en: ...to
ar: ...إلى

en: 0 to disable
ar: 0 للتعطيل

en: 1st
ar: الأول

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
ar: : %sنعم%sلا%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
ar: : %sقائمة:%s

en: : Barcode must be unique.
ar:  الباركود يجب أن يكون مستخدما لمرة واحدة:

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
ar: : آخر مادة للتسجيلة البيبلوغرافية عليها حجز على المستوى البيبلوغرافي.

en: : The items do not belong to your library.
ar: المواد لا تنتمي لمكتبتك :

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
ar: غير قادر على تحديد القيم تلقائيا عن الباركود.لم يتم إدراج أي مادة

en: : item has a waiting hold.
ar: المستفيد ليس لديه شيء في الحجز

en: : item has linked
ar: المواد غير معارة

en: : item is checked out.
ar: المواد غير معارة

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
ar: : تعذر حذف إحدى المواد المرتبطة أو أكثر في الوقت الحالي.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
ar: << الخلف

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
ar: <<حذف

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
ar: سيتم توليد إخطار NOTIFY_MANAGER وإرساله إلى المدير إذا تم تعريف عنوان بريد إلكتروني صالح. يمكن تحديد ذلك إذا تم اختيار مدير جديد.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
ar: توجد تسجيلة بيبلوغرافية لهذا الطلب، لكن بدون مواد. أنت على وشك إنشاء مادة وإعارتها

en: A field name is required
ar: اسم الحقل مطلوب

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
ar: حقل قيمة استناد عامة يمكن استخدامه في أي مكان تحتاج فيه إلى قائمة منسدلة بسيطة بخياري نعم/لا

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
ar: توجد بالفعل مجموعة تحمل العنوان %s

en: A librarian
ar: موظف المكتبة

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
ar: قائمة بقيم الحالة المخصصة الإضافية للمقترحات والتي يمكن استخدامها بالإضافة إلى القيم الافتراضية.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
ar: قائمة بالأسباب المعروضة في نموذج الاقتراح في الأوباك.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
ar: يوجد إصدار حديد لهذا الموقع متاح الآن. هل تريد تحميله؟

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
ar: لا يمنع حجز بدون أولوية إعارة حالية من التجديد

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
ar: تم تقديم رمز مكتبة غير موجود أو غير صحيح. يرجى التأكد من ضبط المكتبة.

en: A pattern with this name already exists.
ar: هناك نمط يحمل نفس الاسم موجود بالفعل.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
ar: تم تطبيق استرداد رسوم المادة الضائعة على حساب المستفيد المستعير وإذا تم إلغاء غرامة التأخير عند تحديد المادة على أنها ضائعة، فقد تم التراجع عنها.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
ar: تم تطبيق استرداد رسوم المادة الضائعة على حساب المستفيد المستعير، وتم احتساب رسوم تأخير جديدة وتطبيقها.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
ar: موجود ترجمة بالفعل لهذه اللغة.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
ar: طريقة لفرز وتنقيح التقارير الخاصة بك، القيم الافتراضية في هذه الفئة تشمل أنظمة كوها الفرعية (الحسابات، التزويد، الفهرس، الإعارة، المستفيدين)

en: ALL items fields MUST :
ar: كل حقول المواد  يجب:

en: AND
ar: و

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
ar: مفاتيح API لـ %s

en: AUSMARC
ar: USMARC

en: About Koha
ar: حول كوها

en: Abstracts / Summaries
ar: مستخلصات / ملخصات

en: Academic
ar: أكاديمي

en: Accepted
ar: مقبول

en: Accepted by
ar: مقبول بواسطة

en: Accepted by the library
ar: مقبول من قبل المكتبة

en: Accepted by:
ar: مقبول بواسطة:

en: Accepted date from:
ar: تاريخ مقبول من:

en: Accepted on:
ar: مقبول في:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
ar: قبول الدفع(%s) من

en: Access URL
ar: عنوان URL للوصول

en: Access files
ar: الوصول للملفات

en: Access files stored on the server, like log files or reports
ar: الوصول للملفات المخزنة في الخادم، مثل ملفات السجل أو التقارير

en: Access the point of sale page and take payments
ar: قم بالوصول إلى نقطة صفحة البيع وتحصيل المدفوعات

en: Access to all librarian functions
ar: الوصول إلى كل وظائف المكتبي

en: Access to the files stored on the server
ar: الوصول إلى الملفات المخزنة في الخادم

en: Accession date
ar: تاريخ الوصول

en: Accession date (inclusive)
ar: تاريخ الوصول (شامل)

en: Accession date:
ar: تاريخ موافقة:

en: Account credit
ar: رصيد الحساب

en: Account credit types
ar: أنواع الرصيد المدين للحساب

en: Account debit types
ar: أنواع الرصيد المدين للحساب

en: Account fines and payments
ar: غرامات ومدفوعات الحساب

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
ar: حساب لـ %s

en: Account has been administratively locked
ar: تم تجميد هذا الحساب إدارياً.

en: Account has been locked
ar: تم تجميد هذا الحساب

en: Account has expired
ar: لقد انتهت صلاحية الحساب

en: Account number:
ar: رقم الحساب

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
ar: ملخص الحساب: %s %s (%s)

en: Account type
ar: نوع الحساب

en: Account type:
ar: نوع الحساب:

en: Account:
ar: الحساب:

en: Accounting
ar: الحسابات

en: Accounting details
ar: تفاصيل المحاسبة

en: Accounts
ar: الحسابات

en: Acquisition
ar: التزويد

en: Acquisition claim
ar: مطالبة التزويد

en: Acquisition date
ar: تاريخ التزويد

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
ar: تاريخ التزويد (yyyy-mm-dd)

en: Acquisition date: newest to oldest
ar: تاريخ التزويد: من الأقدم لأحدث

en: Acquisition date: oldest to newest
ar: تاريخ التزويد: الأقدم للأحدث

en: Acquisition details
ar: تفاصيل التزويد

en: Acquisition information
ar: معلومات التزويد

en: Acquisition management
ar: إدارة التزويد

en: Acquisition order
ar: طلبية التزويد

en: Acquisition parameters
ar: إعدادات التزويد

en: Acquisition tables
ar: جداول التزويد

en: Acquisitions
ar: التزويد

en: Acquisitions home
ar: صفحة التزويد الرئيسية

en: Acquisitions statistics
ar: إحصائيات التزويد

en: Acquisitions statistics
ar: إحصائيات التزويد

en: Acquisitions statistics wizard
ar: معالج إحصائيات التزويد

en: Action
ar: حركة

en: Action if matching record found:
ar: الإجراءات إذا وجدت تسجيلة مطابقة

en: Action if matching record found:
ar: التصرف في حالة إيجاد تسجيلة مضاهية:

en: Action if no match found:
ar: إجراء إذا لم يكن هناك تطابق :

en: Action if no match is found:
ar: إجراءات إذا لم يكن هناك تطابق :

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Actions for
ar: الإجراءات لـ

en: Actions:
ar: الإجراءات:

en: Activate
ar: تفعيل

en: Active
ar: نشط

en: Active budgets
ar: الميزانيات النشطة

en: Active:
ar: نشيط:

note: SCRIPT
en: Activity
ar: نشاط

en: Actual cost
ar: التكلفة الفعلية

en: Actual cost tax exc.
ar: غير شامل ضريبة التكلفة الفعلية

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
ar: التكلفة الفعلية غير شاملة الضريبة/ التكلفة الفعلية شاملة الضريبة

en: Actual cost tax inc.
ar: شامل ضريبة التكلفة الفعلية

en: Actual cost:
ar: التكلفة الفعلية:

en: Actual cost:
ar: التكلفة الفعلية:

note: INPUT type=submit name=add_multiple_copies_submit
en: Add
ar: إضافة

en: Add
ar: إضافة

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
ar: اضف %s مواد ل %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
ar: إضافة & تكرار

en: Add &quot;In demand&quot;
ar: إضافة &quot;في الطلب&quot;

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
ar: أضف للسلة %s

en: Add a condition
ar: إضافة شرط

en: Add a contract
ar: أضف عقدا

en: Add a definition to the dictionary.
ar: أضف تعريفا إلى القاموس

en: Add a message for:
ar: إضافة رسالة من أجل:

en: Add a new OAI set
ar: أضف مجموعة OAI جديدة

en: Add a new action
ar: إضافة إجراء جديد

en: Add a new authorized value
ar: إضافة قيمة استناد جديدة

en: Add a new delivery
ar: إضافة توصيل جديد

en: Add a new field
ar: إضافة حقل جديد

note: INPUT type=button
en: Add a new item
ar: أضف مادة جديدة

en: Add a new message
ar: أضف رسالة جديدة

en: Add a new record
ar: أضف تسجيلة جديدة

note: A
en: Add a new regular expression
ar: إضافة تعبير منتظم جديد

note: SCRIPT
en: Add a new upload
ar: إضافة رفع جديد

en: Add a stage
ar: إضافة مرحلة

en: Add a substitution
ar: إضافة بديل

note: INPUT type=submit
en: Add action
ar: إضافة إجراء

en: Add additional fields to certain tables
ar: أضف حقول إضافية إلى جداول محددة

en: Add an SMS cellular provider
ar: إضافة مقدم خدمة SMS

en: Add an adjustment
ar: إضافة تعديل

note: A
en: Add an attribute
ar: أضف سمة

en: Add an item by barcode
ar: إضافة مادة بواسطة الباركود

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
ar: إضافة وحذف التمويلات (لكن لا يمكنك تعديل التمويلات)

en: Add and remove items from rotas
ar: إضافة المواد وإزالتها من اللوائح

note: BUTTON
en: Add another condition
ar: أضف شرطا آخر

en: Add another contact
ar: إضافة عقد آخر

note: A
en: Add another field
ar: أضف حقل آخر

en: Add basket group for
ar: أضف مجموعة سلة إلى

en: Add biblio
ar: أضف تسجيلة ببلوغرافية

en: Add budget
ar: أضف ميزانية

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
ar: اضافة بواسطة الباركود أو أرقام المواد:

en: Add by borrowernumber(s):
ar: إضافة بواسطة أرقام المستعيرين:

en: Add checked
ar: أضف تدقيق

en: Add classification source
ar: أضف مصدر التصنيف

en: Add comment
ar: إضافة تعليق

en: Add course reserves
ar: إضافة حجز أكاديمي

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
ar: أضف رصيد

en: Add description
ar: إضافة وصف

en: Add field
ar: إضافة حقل

en: Add filing rule
ar: أضف قاعدة تصنيف

en: Add fund
ar: أضف صندوق

en: Add group
ar: أضف مجموعة

en: Add group
ar: أضف مجموعة

en: Add guarantee
ar: إضافة ضمان

en: Add guarantor
ar: إضافة ضامن

note: A
en: Add internal note
ar: إضافة ملاحظة داخلية

en: Add internal note
ar: إضافة ملاحظة داخلية

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
ar: أضف مادة

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
ar: اضف مادة %s

en: Add item to
ar: إضافة مادة إلى

en: Add item type
ar: أضف نوع مادة

en: Add item(s)
ar: أضف مادة أو مجموعة مواد

en: Add items
ar: أضف مواد

en: Add items
ar: إضافة مواد

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
ar: إضافة مواد باستخدام مساحة النص أعلاه أو تركها خالية للإضافة عبر بحث المواد

en: Add items to rota report
ar: إضافة المواد إلى تقرير اللائحة

en: Add items: scan barcode
ar: إضافة المواد: مسح الباركود

en: Add items: scan barcodes
ar: إضافة مواد: مسح الباركودات ضوئيًا

en: Add library
ar: أضف مكتبة

en: Add manual restriction
ar: إضافة قيد يدوي

en: Add match check
ar: أضف تدقيق متطابق

en: Add match point
ar: أضف نقطة تطابق

en: Add message
ar: إضافة رسالة

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
ar: أضف عدة نسخ من هذه المادة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Add new alert
ar: إضافة تنبيه جديد

en: Add new collection
ar: إضافة مجموعة جديدة

en: Add new definition
ar: أضف تعريف جديد

en: Add new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Add new group
ar:  أضف مجموعة جديدة

en: Add new holiday
ar: أضف عطلة جديدة

en: Add note
ar: إضافة ملاحظة

en: Add offline circulations to queue
ar: أضف إعارات بدون اتصال إلى الصف

en: Add or remove items
ar: إضافة أو حذف المواد

en: Add order
ar: أضف طلب

en: Add order to basket
ar: أضف طلب إلى السلة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
ar: إضافة طلبية إلى السلة%s

en: Add orders
ar: أضف طلبات

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
ar: إضافة طلب من %s (%s انطلق في %s)

en: Add patron attribute type
ar: أضف نوع سمة مستفيد

en: Add patron(s)
ar: إضافة مستفيدين

en: Add patrons
ar: إاضفة المستفيدين

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
ar: قم بإضافة المستفيدين بواسطة رقم المستعير باستخدام مساحة النص أعلاه أو اتركه خاليا للإضافة عبر بحث المسفيد

en: Add recipients
ar: المستلمون

en: Add record matching rule
ar: أضف تسجيلة تتوافق مع القاعدة

en: Add record using fast cataloging
ar: إضافة تسجيلة باستخدام الفهرسة السريعة

en: Add reserves
ar: إضافة الاحتياطي

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
ar: إضافة قيد

en: Add rule
ar: إضافة قاعدة

en: Add rules
ar: إضافة قواعد

en: Add splitting rule
ar: إضافة قاعدة تقسيم

en: Add stage
ar: إضافة مرحلة

en: Add stage to
ar: إضافة مرحلة إلى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
ar: إضافة ملفة منظمة إلى السلة

en: Add sub fund
ar: إضافة تمويل فرعي

en: Add sub-group
ar: أضف مجموعة فرعية

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
ar: أضف ل %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
ar: إضافة إلى القاموس

en: Add to a list
ar: أضف للقائمة:

en: Add to a new list:
ar: أضف للقائمة الجديدة:

en: Add to basket
ar: إضافة إلى السلة

en: Add to cart
ar: أضف إلى السلة

en: Add to list
ar: أضف إلى القائمة

en: Add to list
ar: أضف إلى القائمة

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
ar: أضف إلى صف إعارة دون اتصال

en: Add to rota
ar: أضف إلى اللائحة

note: SCRIPT
en: Add to:
ar: أضف ل :

en: Add user
ar: إضافة مستخدم

en: Add users
ar: أضف مستخدمين

en: Add vendor
ar: أضف مورد

note: A
en: Add vendor note
ar: إضافة ملاحظة المزود

en: Add vendor note
ar: إضافة ملاحظة المزود

en: Add, edit and archive cash registers
ar: إضافة، أو تحرير وأرشفة السجلات النقدية

en: Add, edit and delete courses
ar: إضافة، تحرير وحذف الدورات

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
ar: إضافة، تحرير وحذف قوائم المستفيدين ومحتوياتها

en: Add, modify and view patron information
ar: إضافة، تعديل وعرض معلومات المستفيد

en: Add, modify and view patron information
ar: إضافة، تعديل وعرض معلومات المستفيد

en: Add/Edit items
ar: إضافة /تعديل مواد

en: Add:
ar: إضافة:

en: Added
ar: مضاف

en: Added on or after date:
ar: تمت الإضافة في أو بعد تاريخ:

en: Added on or before date:
ar: تمت الإضافة في أو قبل تاريخ:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
ar: تمت إضافة نوع سمة مستفيد &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
ar: تسجيلة قاعدة المطابقة المضافة  &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
ar: أضيف

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
ar: إضافة خرائط لـ: %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
ar: إضافة إستناد  %s

en: Additional SRU options:
ar: خيارات SRU إضافية:

en: Additional attributes and identifiers
ar: معرفات وسمات إضافية

en: Additional content types
ar: أنواع إضافية للمحتوى

en: Additional fields
ar: حقول إضافية

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
ar: حقول إضافية لـ '%s'

en: Additional fields:
ar: حقول إضافية:

en: Additional options
ar: خيارات إضافية

en: Additional parameters
ar: عوامل إضافية

en: Additional thanks to...
ar: شكر إضافي إلى...

en: Additional tools
ar: أدوات إضافية

en: Address
ar: عنوان

en: Address 2
ar: العنوان 2

en: Address 2:
ar: عنوان 2 :

en: Address 2:
ar: عنوان 2:

en: Address in question
ar: العنوان في سؤال

en: Address line 1:
ar: سطر العنوان 1:

en: Address line 2:
ar: سطر العنوان 2:

en: Address line 3:
ar: سطر العنوان 3:

en: Address:
ar: العنوان:

en: Address:
ar: عنوان:

en: Adjustment cost for invoice
ar: تكلفة التعديل للفاتورة

en: Adjustments
ar: تعديلات

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
ar: التعديلات بالإضافة إلى الشحن: %s

en: Administration
ar: الادارة

en: Administration
ar: الإدارة

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
ar: الإدارة &gt; العملات وأسعار الصرف

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
ar: الإدارة &rsaquo;الإعارة وقواعد الغرامات

en: Administration &rsaquo; Item types
ar: الإدارة &rsaquo; أنواع المادة

en: Administration tables
ar: جداول الإدارة

en: Administrator account created!
ar: تم إنشاء حساب المدير!

en: Administrator account permissions
ar: صلاحيات حساب المدير

en: Administrator identity
ar: هوية المدير

en: Administrator login
ar: تسجيل دخول المدير

en: Adolescent
ar: يافع؛

en: Adult
ar: بالغ

note: SCRIPT
en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced &raquo;
ar: متقدم &raquo;

en: Advanced constraints
ar: قيود متقدمة

en: Advanced constraints:
ar: قيود متقدمة:

en: Advanced editor
ar: محرر متقدم

en: Advanced editor keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح المتقدمة

en: Advanced editor shortcuts
ar: اختصارات المحرر المتقدم

en: Advanced prediction pattern:
ar: نمط التنبؤ المتقدم

en: Advanced search
ar: بحث متقدم

en: After
ar: بعد

en: Afternoon
ar: بعد الظهر

en: Afternoon
ar: بعد الظهر

en: Age
ar: العمر

en: Age in days
ar: العمر بالأيام

en: Age required
ar: العمر المطلوب

en: Age required:
ar: العمر المطلوب:

en: Age restricted
ar: قيد العمر

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
ar: قيود العمر %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
ar: قيد عمري %s. %s الإعارة على أي حال? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
ar: الأعمار المسموح لها هي %s-%s.

en: Alert
ar: تنبيه

en: Alert subscribers for
ar: تنبيه المشتركين لـ

en: Alerts
ar: تنبيهات

en: Aliases
ar: أسماء بديلة

note: SCRIPT
en: Align
ar: محازاة

note: SCRIPT
en: Align center
ar: محازاة الوسط

note: SCRIPT
en: Align left
ar: محازاة اليسار

note: SCRIPT
en: Align right
ar: محازاة اليمين

note: SCRIPT
en: Alignment
ar: محاذاة

en: Alingsås Public Library, Sweden
ar: مكتبة Alingsås العامة، السويد

en: All
ar: كل

en: All active funds
ar: كل التمويلات النشطة

en: All authority types
ar: كل أنواع الاستناد

en: All available funds
ar: كل التمويلات المتاحة

en: All budgets
ar: كل الميزانيات

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
ar: كل الإعارات (%s) الأقدم من  %s تم تجهيلها

en: All collections
ar: كل المجموعات

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
ar: سيتم حذف كل مواد الحجز الأكاديمي من كل المقررات المرتبطة بها.

en: All dates
ar: كل المواعيد

en: All dependencies installed.
ar: كل الاعتمادات قد ثبتت.

en: All funds
ar: كل التمويلات

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
ar: كل الفواتير للدمج يجب أن تكون من نفس البائع.

en: All item fields are in the same tag and in item tab
ar: كلّ حقول المادة في نفس الوسم وفي تبويب المادة

en: All item types
ar: كل أنواع المادة

en: All libraries
ar: كل المكتبات

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
ar: كل المكتبات: %s

en: All locations
ar: كل المواقع

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
ar: سيتم الغاء جميع طلبيات هذه السلة واسترداد جميع التمويلات المستخدمة

en: All payments to the library
ar: كل المدفوعات للمكتبة

en: All records have successfully been modified!
ar: تم تعديل جميع التسجيلات بنجاح!

en: All required Perl modules appear to be installed.
ar: جميع أنظمة بيرل الفرعية المطلوبة تبدو مثبتة

note: SCRIPT
en: All selected
ar: تحديد الكل

en: All shelving locations
ar: كل مواقع الرفوف

en: All statuses
ar: كل الحالات

en: All tags
ar: كل الوسوم

en: All transactions
ar: كل العمليات

en: All vendors
ar: كل المزودين

en: Allen Ginsberg Library, USA
ar: مكتبة Allen Ginsberg، الولايات المتحدة

en: Allow
ar: السماح

en: Allow access to the reports module
ar: السماح بالوصول إلى نظام التقارير الفرعي

en: Allow auto-renewal of items:
ar: السماح بالتجديد التلقائي للمواد:

en: Allow changes to contents from:
ar: السماح بالتغييرات على المحتويات من:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
ar: السماح لضامن هذا المستفيد برؤية إعاراته من الأوباك

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
ar: السماح لضامن هذا المستفيد برؤية غراماته من الأوباك

en: Allow public downloads:
ar: السماح بالتنزيل العام

en: Allow public enrollment:
ar: السماح بالاشتراك العام:

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
ar: السماح للموظفين بتعديل الصلاحيات، أسماء المستخدم، وكلمات المرور للموظفين الآخرين

en: Allow transfer?
ar: يسمح بالتنقل؟

en: Allowed
ar: مسموح

en: Allowed pickup locations
ar: مواقع الالتقاط المسموح بها

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
ar: يسمح ببحث عدة أنواع للمادة في فئة. يمكن إدخال الفئات إلى قيمة الاستناد ITEMTYPECAT. لتجميع أنواع مواد في هذه الفئة، قم بإدخال فئة هذا البحث إلى أي نوع مادة.

en: Already received
ar: مستلم فعليا

en: Already validated discharges
ar: إخلاء طرف ساري المفعول فعليا

en: Alt key is "Alt"
ar: مفتاح Alt هو "Alt"

en: Alternate address
ar: عنوان بديل

en: Alternate address line 2
ar: العنوان البديل سطر 2

en: Alternate address: Address
ar: العنوان البديل: العنوان

en: Alternate address: Address 2
ar: العنوان البديل: العنوان 2

en: Alternate address: City
ar: العنوان البديل: المدينة

en: Alternate address: Contact note
ar: العنوان البديل: ملاحظة الاتصال

en: Alternate address: Email
ar: العنوان البديل: البريد الالكتروني

en: Alternate address: Phone
ar: العنوان البديل: الهاتف

en: Alternate address: State
ar: العنوان البديل: المحافظة

en: Alternate address: Street number
ar: العنوان البديل: رقم الشارع

en: Alternate address: Street type
ar: العنوان البديل : نوع الشارع

en: Alternate address: ZIP/Postal code
ar: العنوان البديل: الرمز البريدي

en: Alternate city
ar: المدينة البديلة

en: Alternate contact
ar: جهة اتصال أخرى

en: Alternate contact ZIP/postal code
ar: الرمز البريدي لجهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact address
ar: عنوان جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact address 2
ar: عنوان 2 لجهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact city
ar: مدينة جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact country
ar: بلد جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact first name
ar: الاسم الأول لجهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact phone
ar: هاتف جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact state
ar: محافظة جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact surname
ar: لقب جهة الاتصال البديلة

en: Alternate contact: Address
ar: جهة الاتصال البديل: العنوان

en: Alternate contact: Address 2
ar: جهة الاتصال البديلة: العنوان 2

en: Alternate contact: City
ar: جهة الاتصال البديلة: المدينة

en: Alternate contact: Country
ar: جهة الاتصال البديلة: البلد

en: Alternate contact: First name
ar: جهة الاتصال البديلة: الاسم الأول

en: Alternate contact: Phone
ar: جهة الاتصال البديلة: الهاتف

en: Alternate contact: State
ar: جهة الاتصال البديلة: المحافظة

en: Alternate contact: Surname
ar: جهة الاتصال البديلة: اللقب

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
ar: جهة الاتصال البديلة: الرمز البريدي

en: Alternate email
ar: البريد الإلكتروني البديل

en: Alternate phone
ar: الهاتف البديل

en: Alternate state
ar: المحافظة البديلة

en: Alternate street number
ar: رقم الشارع البديل

en: Alternate street type
ar: نوع الشارع البديل

en: Alternate zip code
ar: الرمز البريدي البديل

en: Alternative contact
ar: جهة اتصال أخرى

en: Alternative phone:
ar: الهاتف البديل:

note: SCRIPT
en: Alternative source
ar: مصدر بديل

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
ar: URL المصدر البديل

en: Always show checkouts immediately
ar: عرض الإعارات في الحال دائما

note: A
en: Amazon cover image
ar: صورة غلاف أمازون

en: American Numismatic Society, USA
ar: الجمعية الأمريكية للعملات، الولايات المتحدة

en: Amount
ar: المبلغ

en: Amount being paid:
ar: المبلغ الذي يتم دفعه:

en: Amount charged:
ar: المبلغ المطلوب دفعه:

en: Amount outstanding
ar: المبلغ الغير مسدد

en: Amount paid:
ar: المبلغ المدفوع:

en: Amount tendered:
ar: المبلغ المطروح:

en: Amount:
ar: مبلغ:

en: Amount:
ar: مبلغ:

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
ar: لقد حدث خطأ ولم يتم حذف الدفعة %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
ar: لقد حدث خطأ ولم يتم الغاء تكرار الدفعة %s بالكامل.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
ar: لقد حدث خطأ ولم تتم إضافة أي مواد للدفعة %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
ar: لقد حدث خطأ ولم يتم حذف المادة (المواد) من الدفعة %s

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
ar: لقد حدث خطأ أثناء محاولة رفع ملف الصورة.

en: An error has occurred!
ar: قد ظهر خطأ!

en: An error has occurred.
ar: لقد حدث خطأ.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
ar: لقد حدث خطأ. %s

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
ar: لقد حدث خطأ. لا يمكن إنشاء الفاتورة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
ar: لقد حدث خطأ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
ar: لقد حدث خطأ أثناء حذف هذه الصورة

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
ar: لقد حدث خطأ أثناء قراءة هذا الملف

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
ar: لقد حدث خطأ أثناء إضافة هذه الترجمة

en: An error occurred when creating this list.
ar: لقد حدث خطأ أثناء إنشاء هذه القائمة

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
ar: لقد حدث خطأ أثناء إنشاء هذه القائمة. الاسم %s موجود بالفعل

en: An error occurred when deleting this list.
ar: لقد حدث خطأ أثناء حذف هذه القائمة.

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
ar: لقد حدث خطأ أثناء حذف هذه الترجمة

en: An error occurred when updating this list.
ar: لقد حدث خطأ أثناء تحديث هذه القائمة.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
ar: لقد حدث خطأ أثناء تحديث هذه الترجمة

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
ar: لقد حدث خطأ، يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى: %s

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
ar: قد صودِف خطأ و الـ %s عملية لـ %s %s لم تكتمل. الرجاء اجعل مسؤول النظام لديك مراجعة سجل الخطأ من أجل التفاصيل.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
ar: لقد حدث خطأ: %s يرجى الطلب من مدير النظام التحقق من سجل الأخطاء للمزيد من التفاصيل

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
ar: توجد بالفعل صورة تحمل الاسم '%s'

en: An index name, e.g. title or Local-Number
ar: اسم الفهرس، مثال: عنوان أو رقم محلي

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
ar: هناك رابط داخلي في برنامج العميل مكسور والصفحة غير موجودة

en: An unknown error has occurred.
ar: قد ظهر خطأ غير معروف.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
ar: لقد حدث خطأ غير معروف أثناء محاولة إضافة مادة

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
ar: لقد حدث خطأ غير معروف أثناء محاولة إعارة مادة

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
ar: تمت محاولة إجراء عملية غير مدعومة في %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
ar: تمت محاولة إجراء عملية غير مدعومة.

en: Analytics
ar: مداخل تحليلية

en: Analyze items
ar: تحليل المواد

note: SCRIPT
en: Anchor
ar: مرساة

note: SCRIPT
en: Anchor...
ar: مرساة...

note: SCRIPT
en: Anchors
ar: مراسي

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
ar: حيوانات وطبيعة

en: Anonymize checkout history
ar: سِجل الإعارة لغير المعروفين

en: Another pattern with this name already exists.
ar: يوجد نمط آخر بنفس الاسم.

en: Any
ar: أي

en: Any audience
ar: أى جمهور

en: Any category code
ar: أي رمز فئة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
ar: لن يتم حفظ أي تغييرات. الاستمرار؟

en: Any collection
ar: أي مجموعة

en: Any content
ar: أى محتوى

en: Any format
ar: أى صيغة

en: Any item
ar: أي مادة

en: Any item type
ar: كل أنواع المادة

en: Any items with existing course reserves will have their
ar: أي مادة لها حجز أكاديمي حالي سيكون لها

en: Any library
ar: أي مكتبة

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
ar: أي رسوم على مادة مفقودة لهذه المادة سوف تظل في حساب المستفيد

en: Any phrase
ar: أى عبارة

en: Any shelving location
ar: أي موقع ترفيف

en: Any status except cancelled
ar: أي حالة ما عدا ملغي

en: Any vendor
ar: أي مزود

en: Any word
ar: أى كلمة

en: Any:
ar: أي:

en: Anyone seeing this list
ar: أي شخص برؤية هذه القائمة

en: Apache License, Version 2.0
ar: ترخيص أباتشي، الإصدار 2.0

en: Apache version:
ar: نسخة أباتشي:

en: Appear in position:
ar: الظهور في الموضع:

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
ar: تطبيق قواعد مطابقة مختلفة. عدد التسجيلات المتطابقة الآن %s

note: SCRIPT
en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply
ar: تطبيق

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
ar: تطبيق مختلف القواعد المتطابقة

en: Apply discount
ar: تطبيق الخصم

en: Apply field weights to search
ar: تطبيق وزن الحقل على البحث

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
ar: تطبيق منقح

en: Apply filter(s)
ar: تطبيق منقح

en: Approve
ar: الموافقة

en: Approved
ar: موافق

en: Approved comments
ar: موافَق على التعليقات

en: Approved tags
ar: الوسوم الموافق عليها

en: April
ar: ابريل

en: Arabic
ar: عربي

en: Arcadia Public Library, USA
ar: مكتبة أركاديا العامة، الولايات المتحدة

en: Archive
ar: أرشيف

en: Archived
ar: مفهرس

note: %1$s:  END
en: Archived %s
ar: في الأرشيف %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إضافة مادة جديدة؟ ستفقد أي تغييرات أجريت في هذه الصفحة.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء طلب هذا المقال؟

en: Are you sure you want to cancel this hold?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذا الحجز؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذا الاستيراد؟

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الغاء هذه الطلبية (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء التغييرات التي قمت بها؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
ar: هل انت متأكد انك تريد تغيير مكتبة الالتقاط من %s إلى %s لهذا الطلب؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد نسخ قاعدة الإعارة والغرامات تلك من %s إلى مكتبة %s؟ سيتخطى ذلك القواعد الحالية في هذه المكتبة.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد نسخ هذه القاعدة القياسية إلى مكتبة %s؟ سيتخطى ذلك القواعد الحالية في هذه المكتبة.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
ar: هل أنت متأكد انك تريد اغلاق السلة %s؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إغلاق هذه السلة وتوليد طلب EDIFACT ؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إغلاق مجموعةهذه السلة؟

en: Are you sure you want to delete
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الحذف %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
ar: هل أنك تريد متأكد من أنك تريد حذف دفعة %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف الصورة (الصور) %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف الخادم %s؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف  %s مدخلات سجل البحث المحددة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذا نادي %s؟ سيؤدي ذلك إلى الغاء كافة اشتراكات المستفيدين في هذا النادي.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف قالب النادي %s؟ سيؤدي ذلم غلى حذف الأندية التي تستخدم هذا القالب والغاء اشتراكات المستفيد

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه القائمة%s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف التقارير المحددة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف مدخل سجل البحث المحدد؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المقترحات؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف مجموعة OAI هذه؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الاستناد؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف فئة قيمة الاستناد؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف قيمة هذا الاستناد؟

en: Are you sure you want to delete this basket?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه السلة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف مصدر التصنيف هذا؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه الدورة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه الدورة الدراسية؟ هناك %s مادة مرفقة.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه الدورة الدراسية؟ هناك %s مادة مرفقة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف صورة هذا الغلاف؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا التوصيل؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف تعريف هذا القاموس  ؟ هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الحقل؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الملف؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الملف؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف قاعدة التمرير هذه؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه الصورة؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه الفاتورة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه المادة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا المفتاح؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه القائمة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذا الماكرو؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه الرسالة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف مادة هذه الأخبار ؟ هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف نمط هذا الترقيم؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا المستفيد من دفعة البطاقات؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف صورة المستفيد ؟ هذا لا يمكن التراجع عنه.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا البروفايل؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه التسجيلة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذا التقرير؟ هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه القاعدة؟ هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا التقرير المحفوظ؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف قاعدة التقسيم هذه؟

en: Are you sure you want to delete this stage?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المرحلة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف تواتر هذا الاشتراك؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الاقتراح؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه الترجمة؟

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد القيام بذلك؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد تحرير قاعدة أخرى؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد مسح التغييرات التي قمت بها؟

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
ar: هل أنت متأكد انك تريد توليد طلب EDIFACT  وإغلاق السلة  %s؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد دمج المستفيدين المحددين؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذه الدفعة بشكل دائم؟

en: Are you sure you want to remove
ar: هل أنت متأكد من أنت تريد حذف

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة كل المواد من المقرر؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف أرقام الملصقات: %s من هذه الدفعة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة المستفيدين المحددين من هذه الدفعة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف المستفيدين المحددين؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
ar: هل انت متأكد انك تريد حذف هذا الوسم من هذا العنوان؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة هذه المواد من كل المقررات؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المواد من القائمة؟

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المادة من لائحتها؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المادة من الدورة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
ar: هل أنت متأكد من أنت تريد حذف هذه القائمة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة فتح هذه السلة؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة فتح هذا الاشتراك؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد استبدال صورة المستفيد الحالي؟ هذا لا يمكن التراجع عنها.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الحفظ؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
ar: هل انت متأكد انك تريد التراجع عن استيراد هذه الدفعة إلى الفهرس؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الغاء تثبيت الإضافة المدمجة %s؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذا الائتمان؟

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد شطب%s في الغرامات المعلقة? لا يمكن التراجع في ذلك!

en: Are you sure you wish to delete this request?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الطلب؟

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المادة من لائحتها

en: Area
ar: منطقة

en: Area:
ar: منطقة:

en: Arrived
ar: وصل

note: SCRIPT
en: Arrows
ar: أسهم

en: Article requests
ar: طلبات المقال

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
ar: طلبات المقالة (%s)

en: Article requests:
ar: طلبات المقال:

en: Article title
ar: عنوان المقال

note: SCRIPT
en: Ascending
ar: تصاعدي

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
ar: قم بإجراء التغييرات في امتيازات المستخدم أو بطلب إجرائها . يجب أن يكون %s للمستخدم امتيازات  USAGE,، INSERT، UPDATE، DELETE، DROP و CREATE في قاعدة البيانات %s.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
ar: اطلب من مدير نظامك تهيئة هذه الخاصية، أو إزالة هذه الملاحظة عن طريق

en: Asked
ar: اسأل

en: Assistant:
ar: مساعد:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
ar: لابد من اختيار تسجلتين للدمج على الأقل

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
ar: في المكتبة: %s

en: Athens County Public Libraries
ar: مكتبات مقاطعة أثينا العامة

en: Athens County Public Libraries, USA
ar: مكتبات مقاطعة أثينا العامة، الولايات المتحدة

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
ar: إرفاق مادة %s إلى %s%s

en: Attach another item
ar: اربط مادة أخرى

en: Attach item
ar: اربط مادة

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
ar: نعلق هذه السلة لفريق سلة جديد يحمل نفس الاسم

en: Attempt to delete record failed.
ar: فشلت محاولة حذف التسجيلة.

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
ar: قيمة الاستناد "%s"قيد الاستخدام بالفعل بواسطة تسجيلة مستفيد أخرى.

en: Attributes
ar: سمات

en: Audio alerts
ar: تنبيهات صوتية

en: August
ar: آب

en: Auth field copied
ar: تم نسخ حقل الاستناد

en: Auth value
ar: قيمة الإستناد

en: Auth value:
ar: قيمة الإستناد:

en: Authenticated
ar: مستثاق

en: Author
ar: مؤلف

en: Author (A-Z)
ar: المؤلف (A-Z)

en: Author (Z-A)
ar: المؤلف (Z-A)

en: Author (any):
ar: المؤلف (أي):

en: Author (corporate):
ar: المؤلف (شركة):

en: Author (meeting / conference):
ar: المؤلف (اجتماع/مؤتمر):

en: Author (meeting/conference):
ar: المؤلف (اجتماع/مؤتمر):

en: Author (personal):
ar: المؤلف (شخصي):

en: Author(s)
ar: المؤلف:

en: Author:
ar: المؤلف:

en: Author:
ar: المؤلف:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
ar: المؤلف: %s

en: Authorised value category:
ar: فئة قيمة الاستناد:

en: Authorised values category
ar: فئة قيم الاستناد

en: Authorised values category:
ar: فئة قيم الاستناد:

en: Authorities
ar: إستناد

en: Authorities tables
ar: جداول الاستناد

en: Authorities:
ar: الاستنادات:

en: Authority
ar: الاستناد

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
ar: الاستناد #%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
ar: الاستناد  %s

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
ar: قوالب مارك الاستنادية %s%s%sالاطار الأصلي%s

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
ar: بنية الحقل الفرعي لتسجيلة الاستناد لادارة %s (استناد: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
ar: بنية حقول مارك الفرعية الاستنادية إلى %s

en: Authority field to copy:
ar: حقل الاستناد للنسخ:

en: Authority record
ar: تسجيلة الاستناد

en: Authority search
ar: بحث الاستناد

en: Authority search results
ar: نتائج البحث في الملفات الإستنادية

en: Authority type
ar: نوع الاستناد

en: Authority type:
ar: أنوع الاستناد:

en: Authority types
ar: انواع الاستناد

en: Authority:
ar: الاستناد:

en: Authorized
ar: استناد

en: Authorized value
ar: قيمة الاستناد

en: Authorized value category:
ar: فئة قيمة الاستناد:

en: Authorized value:
ar: قيمة الاستناد:

en: Authorized value:
ar: قيمة الاستناد:

en: Authorized values
ar: قيم الاستناد

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
ar: قيم الاستناد لفئة %s

en: Authors
ar: المؤلفين

en: Authors:
ar: الكُتّاب:

en: Auto ordering
ar: طلب تلقائي

en: Auto subscription sharing:
ar: مشاركة الاشتراك التلقائي:

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
ar: الملئ التلقائي للصف

en: Auto-renewal
ar: تجديد تلقائي

en: Auto-renewal:
ar: تجديد تلقائي:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
ar: التجديد التلقائي: اختار المستفيد عدم المشاركة

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
ar: تم تشغيل تحديد الموقع التلقائي وأنت مسجل الدخول من عنوان IP لا يطابق مكتبتك.

en: Automatic item modifications by age
ar: تعديلات تلقائية للمادة بواسطة العمر

en: Automatic ordering:
ar: الترتيب التلقائي

en: Automatic renewal
ar: التجديد التلقائي

en: Availability
ar: الإتاحة

en: Availability:
ar: :الإتاحة

en: Available
ar: متاح

en: Available barcodes
ar: الباركودات المتاحة

en: Available call numbers
ar: أرقام الاتصال المتاحة

note: INPUT type=text
en: Available copy
ar: النسخة المتاحة

en: Available copy numbers
ar: أرقام النسخ المتاحة

en: Available enumeration
ar: الترقيم المتاح

en: Available for
ar: متاح لـ

en: Available in the library
ar: متاح في المكتبة

en: Available item types
ar: أنواع المواد المتاحة

en: Available locations
ar: المواقع المتاحة

en: Available since
ar: متاح منذ

en: Average checkout period
ar: متوسط فترة الإعارة

en: Average checkout period statistics
ar: متوسط إحصائيات فترة الإعارة

en: Average loan time
ar: متوسط وقت الإعارة

en: BSD 3-clause Licence
ar: رخصة BSD 3-clause

en: BSD License
ar: BSD رخصة

en: BT
ar: مصطلح أشمل

en: Back
ar: الرجوع

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
ar: الرجوع %s

en: Back side layout not used
ar: المظهر الخلفي غير مستخدم

en: Back to Tools
ar: الرجوع إلى الأدوات

en: Back to the list
ar: الرجوع إلى القائمة

en: Backend
ar: نهاية خلفية

note: SCRIPT
en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Backslash separated text (.csv)
ar: نص مفصول بخطوط مائلة (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
ar: عنوان مرسل غير صحيح أو مفقود، تحقق من عنوان البريد الالكتروني الخاص بفرعك أو التفضيل KohaAdminEmailAddress

en: Bankable
ar: قابل للتمويل

en: Bar
ar: شريط

en: Barcode
ar: الباركود

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
ar: الباركود %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
ar: الباركود : %s

en: Barcode file:
ar: ملف الباركود:

en: Barcode file:
ar: ملف الباركود:

en: Barcode list (one barcode per line):
ar: قائمة الباركود (واحد باركود في كل سطر):

en: Barcode not found
ar: لم يتم العثور على الباركود

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
ar: لم يتم العثور على الباركود. تم العثور على المواد التالية بالبحث:

en: Barcode range
ar: نطاق الباركود:

en: Barcode submitted
ar: تم تقديم الباركود

en: Barcode type
ar: نوع الباركود

en: Barcode type:
ar: نوع الباركود:

en: Barcode:
ar: الباركود:

en: Barcode:
ar: الباركود:

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
ar: الباركود: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
ar: الباركود : %s

en: Barcodes file
ar: ملف الباركودات

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
ar: باركود من %s إلى %s

en: Barcodes not found
ar: لم يتم إيجاد الباركود

en: Barcodes not found:
ar: لم يتم إيجاد الباركودات:

en: Barcodes:
ar: باركودات:

en: Base-level allocated
ar: مخصص على المستوى الأساسي

en: Base-level available
ar: المتاح على المستوى_الأساسي

en: Base-level ordered
ar: المطلوب على المستوى_الأساسي

en: Base-level spent
ar: الإنفاق على المستوى_ الأساسي

en: Basic constraints
ar: القيود الأساسية

en: Basic installation complete.
ar: اكتمل التثبيت الأساسي.

en: Basic parameters
ar: اﻹعدادات الرئيسية

en: Basket
ar: سلة

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
ar: سلة %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
ar: سلة %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
ar: السلة %s (%s) لـ %s

en: Basket (#)
ar: سلة (#)

en: Basket by
ar: السلة بواسطة

en: Basket created by:
ar: تم إنشاء السلة بواسطة:

en: Basket creator
ar: منشئ السلة

en: Basket deleted
ar: حذف السلة

en: Basket details
ar: تفاصيل السلة

en: Basket group
ar: مجموعة السلة

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
ar: مجموعة السلة %s (%s) لـ

en: Basket group billing place:
ar: مكان فواتير مجموعة السلة:

en: Basket group delivery placename:
ar: اسم مكان توصيل مجموعة السلة:

en: Basket group name:
ar: اسم مجموعة السلة:

en: Basket group:
ar: مجموعة السلة:

en: Basket grouping
ar: تجميع السلة

en: Basket grouping for
ar: تجميع السلة ل

en: Basket groups
ar: مجموعات السلة

en: Basket name
ar: اسم السلة

en: Basket name:
ar: اسم السلة:

en: Basket not found.
ar: لم يتم العثور على السلة.

en: Basket:
ar: السلة:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
ar: سلة: %s

en: Basketgroup:
ar: مجموعة

en: Baskets
ar: السلال

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
ar: سلات لـ %s

en: Baskets in this group:
ar: السلال في هذه المجموعة:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
ar: الدفعة%s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
ar: الدفعة %s لم يتم إلغاء تكرارها بالكامل.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
ar: لم يتم حذف الدفعة %s .

en: Batch ID
ar: معرف الدفعة

en: Batch add reserves
ar: إضافة الحجز بالدفعة

en: Batch check out
ar: إعارة بالدفعة

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
ar: تأكيد الإعارة بالدفعة %s لـ %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
ar: معلومات الإعارة بالدفعة %s لـ %s |%s|%s

en: Batch delete
ar: حذف بالدفعة

en: Batch delete patrons
ar: حذف المستفيدين بالدفعة

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
ar: حذف المستفيدين بالدفعة وحذف سجل إعارة المستفيد

en: Batch description:
ar: وصف الدفعة:

en: Batch edit patrons
ar: تحرير المستفيدين بالدفعة

en: Batch extend due dates
ar: تمديد تواريخ الاستحقاق بالدفعة

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
ar: دفعة المواد %sحذف%sتعديل%s

en: Batch item deletion
ar: الحذف الكمّي للمواد

en: Batch item modification
ar: التعديل الكمّي للمواد

en: Batch modify
ar: التعديل الكمّي للمواد

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
ar: عمليات بالدفعة مع %s%s%s%s%s تسجيلة مرئية

en: Batch patron deletion and anonymization
ar: حذف وعدم تعريف هوية المستفيد بالدفعة

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
ar: حذف وعدم تعريف هوية المستفيد بالدفعة لـ %s

en: Batch patron modification
ar: تعديل المستفيد بالدفعة

en: Batch patrons modification
ar: تعديل المستفيدين بالدفعة

en: Batch patrons results
ar: نتائج المستفيدين بالدفعة

en: Batch record deletion
ar: حذف التسجيلات بالدفعة

en: Batch record modification
ar: تعديل التسجيلة بالدفعة

en: Batch remove reserves
ar: إزالة الحجوزات بالدفعة

en: Batch:
ar: الدفعة:

en: Batches
ar: دفعات

en: BdP de la Meuse, France
ar: مكتبة ميوز العامة، فرنسا

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
ar: تأكد من توفير عناوين بريد الكترونية لهؤلاء المستفيدين.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
ar: لأن تفضيل النظام "UseTransportCostMatrix" غير مفعل حاليا، فإن مصفوفة تكلفة النقل غير مستخدمة.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
ar: لأن تفضيل النظام 'ExtendedPatronAttributes` غير مفعل حالياً، لا يمكن منح سمات المستفيد الموسعة إلى تسجيلات المستفيدين.

en: Before
ar: قبل

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
ar:  قبل أن نبدأ, برجاء تأكد أن لديك المؤهلات الصحيحة للاستمرار . من فضلك أدخل اسم المستخدم و كلمة المرور المعطاة لك من قبل إدارة النظم وموقعها لديك

en: Beginning date:
ar: تاريخ البدء:

en: Begins with
ar: يبدأ بـ

en: Begins with:
ar: يبدأ بـ:

en: Behavior
ar: سلوك

en: BibLibre, France
ar: المكتبة الحرة,فرنسا

en: BibTex
ar: نص ببليوغرافية

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
ar: التسجيلة البيبلوغرافية %s

en: Biblio count
ar: الإحصاء الببليوغرافى

en: Biblio level hold.
ar: حجوزات على مستوى التسجيلة البيبلوغرافية

en: Biblio numbers:
ar: الأرقام البيبلوغرافية:

en: Biblio:
ar: بيبلوغرافي

en: Bibliographic
ar: بيببلوغرافي

en: Bibliographic data to print
ar: المعلومات الببليوجرافية للطباعة

en: Bibliographic information
ar: المعلومات الببليوغرافية

en: Bibliographic record
ar: تسجيلة بيبلوغرافية

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
ar:  تسجيلة بيبلوجرافية %s

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
ar: معرف التسجيلة البيبلوغرافية

en: Bibliographic record ID:
ar: معرف التسجيلة البيبلوغرافية:

en: Bibliographic record count
ar: عداد التسجيلات البيبلوغرافية

en: Bibliographic record not found.
ar: لم يتم العثور على التسجيلة البيبلوغرافية

en: Bibliographic record title
ar: عنوان التسجيلة البيبلوغرافية

en: Bibliographic records
ar: التسجيلات الببليوغرافية

en: Bibliographic:
ar: بيببلوغرافي:

en: Bibliographies
ar: بيبلوجرافيات

en: Biblionumber
ar: الرقم البيبلوغرافي

en: Biblionumber:
ar: رقم ببليوجرافي:

en: Biblios:
ar: التسجيلات البيبلوغرافية:

en: Bibliothèque Universitaire des Langues et Civilisations (
ar: مكتبة الجامعة للغات والحضارات (

en: Billing date
ar: تاريخ الفوترة

en: Billing date:
ar: تاريخ الفوترة:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
ar: تاريخ الفوترة: الكل حتى %s

en: Billing place
ar: مكان الفوترة

en: Billing place:
ar: مكان الفوترة:

en: Billing place:
ar: مكان الفوترة:

en: Biography
ar: السيرة الذاتية

note: SCRIPT
en: Black
ar: أسود

note: SCRIPT
en: Block
ar: حظر

en: Block
ar: حظر

en: Block expired patrons:
ar: حظر المستفيدين المنتهيين:

note: SCRIPT
en: Blocked!
ar: محظور!

note: SCRIPT
en: Blocks
ar: حظر

note: SCRIPT
en: Blue
ar: أزرق

note: SCRIPT
en: Body
ar: جسم

note: SCRIPT
en: Bold
ar: عريض

en: Book drop mode
ar: نمط إسقاط الكتاب

en: Book drop mode.
ar: نمط إسقاط الكتاب

en: Book fund:
ar: تمويل كتاب:

en: Boolean
ar: منطقي

note: SCRIPT
en: Border
ar: حد

note: SCRIPT
en: Border color
ar: لون الحد

note: SCRIPT
en: Border style
ar: نمط الحد

note: SCRIPT
en: Border width
ar: عرض الحد

en: Born:
ar: الميلاد:

en: Borrower
ar: المستعير

en: Borrower number
ar: رقم المستعير

en: Borrowernumber
ar: رقم المستعير

en: Borrowernumber:
ar: رقم المستعير.

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
ar: رقم المستعير: %s

note: SCRIPT
en: Bottom
ar: الأسفل

en: Braille
ar: طريقة برايل

en: Branch
ar: فرع

en: Briar Cliff University, USA
ar: جامعة بريار كليف، الولايات المتحدة

en: Brief display
ar: العرض الموجز

note: SCRIPT
en: Brightness
ar: السطوع

en: Brimbank City Council, Australia
ar: مجلس مدينة بريمبانك، أستراليا

note: ABBR
en: Broader Term
ar: مصطلح أشمل

en: Brooklyn Law School Library, USA
ar: جامعة كلية الحقوق ببروكلين، الولايات المتحدة

note: SCRIPT
en: Browse for an image
ar: استعراض صورة

en: Browse selected records
ar: استعراض التسجيلات المحددة

en: Browse system logs
ar: تصفّح سجلات نظام

en: Browse the system logs
ar: تصفح سجلات النظام

en: Browse the system logs
ar: استعراض سجلات النظام

en: Budget
ar: الميزانية

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
ar: الميزانية%s [id=%s]%s (غير نشط)%s

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
ar: يجب أن يكون تاريخ انتهاء الميزانية بعد أو في نفس تاريخ بدء الميزانية

en: Budget id
ar: معرف الميزانية

en: Budget name
ar: اسم ميزانية

en: Budget period description
ar: وصف فترة الميزانية

en: Budget:
ar: الميزانية:

en: Budgeted cost
ar: التكلفة وفقًا للميزانية

en: Budgeted cost tax exc.
ar: التكلفة الموضوعة وفقًا للميزانية غير شاملة الضرائب

en: Budgeted cost tax inc.
ar: التكلفة الموضوعة وفقًا للميزانية شاملة الضرائب

en: Budgeted cost:
ar: التكلفة وفقًا للميزانية:

en: Budgets
ar: الميزانيات

en: Budgets administration
ar: إدارة الميزانيات

en: Bug wranglers:
ar: مكافح الخلل:

en: Build a new report?
ar: أنشئ تقريرجديد؟

en: Build a report
ar: أنشئ تقرير جديد

en: Build and run reports
ar: أنشئ و شغّل تقارير

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
ar: أنشئ جديد

en: Built-in offline circulation interface
ar: واجهة الإعارة دون اتصال المضمّنة

note: SCRIPT
en: Bullet list
ar: قائمة نقطية

en: By
ar: بواسطة

en: By:
ar: بواسطة:

en: Bytes
ar: بايت

en: C &amp; P Bibliography Services, USA
ar: C &amp; P خدمات بيبلوغرافية، الولايات المتحدة الأمريكية

en: CANMARC
ar: مارك

en: CC-0 license
ar: رخصة CC-0

en: CCF
ar: المركز الثقافي الفرنسي

en: CD audio
ar: قرص الصوت

en: CD software
ar: القرص المضغوط للبرنامج

en: CODE
ar: الرمز

en: CSV profile ID
ar: معرف ملف CSV

en: CSV profile:
ar: وضع CSV:

en: CSV profiles
ar: ملفات CSV

en: CSV separator
ar: فاصل CSV

en: CSV separator:
ar: فاصل CSV

en: CSV type
ar: نوع CSV

en: Cache expiry (seconds)
ar: انتهاء الذاكرة المخبأة (ثوان)

en: Cache expiry:
ar: انتهاء التخبأة:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
ar: محسوب في %s. من %s إلى %s

en: Calendar
ar: التقويم

en: Calendar information
ar: معلومات التقويم

en: California College of the Arts, USA
ar: كلية الآداب بكاليفورنيا، الولايات المتحدة

en: Call number
ar: رقم الطلب

en: Call number (0-9 to A-Z)
ar: رقم الطلب (Z-A to 9-0)

en: Call number (Z-A to 9-0)
ar: رقم الطلب (Z-A to 9-0)

en: Call number browser
ar: مستعرض أرقام الاستدعاء

en: Call number range
ar: متوسط عدد الطلب

en: Call number:
ar: رقم الطلب:

en: Call number:
ar: رقم الطلب:

en: Call numbers
ar: أرقام الطلب

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
ar: رقم الطلب: %s

en: Calyx, Australia
ar: كالاس, استراليا

en: Camden County, USA
ar: مقاطعة كامدن، الولايات المتحدة

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
ar: يمكن إدخال وحدة الملكية الفكرية, أو شبكة فرعية مثل 192.168.1.*

en: Can be manually added ?
ar: هل يمكن إضافته يدويًا؟

en: Can be manually invoiced?
ar: هل يمكن إنشاء فاتورة يدوية له؟

en: Can be sold?
ar: يمكن بيعه؟

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
ar: يمكن استخدامها للمزيد من الفرز والتنقيح لتقاريرك. هذه الفئة خالية افتراضيًا. يجب أن تشمل القيم الموجودة هنا رمز قيمة الاستناد من REPORT_GROUP في حقل الوصف (الأوباك) لربط المجموعة الفرعية بالمجموعة الملائمة.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
ar: لا يمكن غلق السلات التي تحتوي على مواد ذات أسعار غير مؤكدة.

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
ar: لا يمكن إعادة فتح السلات التي تنتمي إلى مجموعة سلة

en: Can't cancel order
ar: لا يمكن الغاء الطلبية

en: Can't cancel order and delete catalog record
ar: لا يمكن الغاء الطلب وحذف تسجيلة الفهرس

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
ar: لا يمكن إلغاء الطلبية، (%s) حجزًا مرتبطة بهذه الطلبية. قم بإلغاء الحجوزات أولًا

en: Can't cancel receipt
ar: لا يمكن الغاء الإيصال

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
ar: لا يمكن حذف سجل الفهرس أو الطلب, الغي المقتنيات أولاً

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
ar: لا يمكن حذف تسجيلة الفهرس، بسبب وجود %s حجزًا حاليًا

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
ar: لا يمكن حذف تسجيلة الفهرس، بسبب وجود %s مادة حالية

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
ar: لا يمكن حذف سجل الفهرس, احذف الطلبات المرتبطة أولاً

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
ar: لا يمكن حذف سجل الفهرس, احذف الاشتراكات أولا

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
ar: لا يمكن حذف سجل الفهرس, شاهد القيود بالأسفل

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
ar: لا يمكن حفظ هذه التسجيلة لان الحقل التالى لم يتم ملؤه:

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel a confirmed request
ar: إلغاء طلب مؤكد

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
ar: إلغاء الكل

en: Cancel and return to order
ar: إلغاء وعودة إلى الطلبات

note: A
en: Cancel article request
ar: إلغاء طلب المقال

en: Cancel charge
ar: إلغاء الرسم

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
ar: الغاء الإعارة ووضع حجز لـ  %s

en: Cancel enrollment
ar: الغاء الاشتراك

en: Cancel filter
ar: إلغاء التصفية

en: Cancel hold
ar: إلغاء العقد

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
ar: إلغاء الحجز والعودة إلى: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
ar: إلغاء الحجز والعودة إلى: %s

en: Cancel import
ar: إلغاء الاستيراد

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
ar: إلغاء الحجوزات المحددة

note: SCRIPT
en: Cancel merge
ar: إلغاء الدمج

en: Cancel modifications
ar: إلغاء التعديلات

en: Cancel notification
ar: إلغاء الإعلام

en: Cancel order
ar: إلغاء الطلبية

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
ar: الغاء الطلبية وتسجيلة الفهرس

en: Cancel order and delete catalog record
ar: الغاء الطلبية وحذف تسجيلة الفهرس

en: Cancel receipt
ar: إلغاء الإيصال

en: Cancel request
ar: إلغاء الطلب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
ar: إلغاء المحدد (%s)

en: Cancel transfer
ar: إلغاء النقل

en: Cancel upload
ar: إلغاء الرفع

en: Cancel?
ar: إلغاء؟

en: Cancellation date
ar: تاريخ الإلغاء

en: Cancellation reason:
ar: سبب الإلغاء:

en: Cancellation reason:
ar: سبب الإلغاء:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
ar: سبب الإلغاء: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
ar: تم طلب الإلغاء

en: Cancelled
ar: ملغي

en: Cancelled
ar: إلغاء

en: Cancelled charge
ar: رسم ملغي

en: Cancelled orders
ar: إلغاء الطلبات

en: Cannot add patron
ar: لا يمكن إضافة مستفيد

en: Cannot be ordered
ar: لا يمكن طلبه

note: I
en: Cannot be put on hold
ar: لا يمكن تأجيلها

en: Cannot be toggled
ar: لا يمكن تبديله

en: Cannot be transferred to pickup library
ar: تعذر النقل إلى مكتبة الالتقاط

en: Cannot check in
ar: لا يمكن الرد

en: Cannot check in
ar: لا يمكن الرد

en: Cannot check out
ar: لا يمكن الإعارة

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
ar: لا يمكن الإعارة! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
ar: لا يمكن الإعارة! %s %s %s %s

en: Cannot delete
ar: لا يمكن حذف

en: Cannot delete budget
ar: لا يمكن حذف الميزانية

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
ar: لا يمكن حذف العملة %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
ar: لا يمكن حذف نوع المادة '%s'

en: Cannot delete patron
ar: لا يمكن حذف المستفيد

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
ar: لا يمكن الحذف: الفئة %s قيد الاستخدام

en: Cannot detect mana server at
ar: تعذر اكتشاف خادم مانا في

en: Cannot edit
ar: لا يمكن التحرير

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
ar: لا يمكن تحرير إخلاء الطرف: لدى المستفيد مواد معارة

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
ar: لا يمكن فتح %s للقراءة.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
ar: تعذر فتح مجلد الفهرس (idlink.txt أو datalink.txt) لا تتم قرائتهم.

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
ar: لا يمكن فتح هذه التسجيلة في المحرر الأساسي

en: Cannot place hold
ar: لا يمكن تثبيت الحجز:

en: Cannot place hold on some items
ar: لا يمكن الحجز على بعض المواد

en: Cannot place hold:
ar: لا يمكن تثبيت الحجز:

en: Cannot process file as an image.
ar: لا يمكن معالجة الملف كصورة.

en: Cannot renew:
ar: لا يمكن تجديد:

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
ar: لا يمكن اختبار نمط التنبؤ للأسباب التالية:

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
ar: لا يمكن فك الملف إلى مسار البرامج المساعدة.

en: Cap fine at replacement price
ar: تغطية الغرامة بسعر الاستبدال

note: SCRIPT
en: Caption
ar: تسمية توضيحية

en: Card
ar: بطاقة

en: Card batch
ar: دفعة البطاقات

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
ar: عدد بطاقات الدفعة %s

en: Card batches
ar: دفعة البطاقات

en: Card height:
ar: إرتفاع بطاقة:

en: Card number
ar: رقم البطاقة:

en: Card number already in use.
ar: رقم البطاقة قيد الاستخدام بالفعل.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
ar: يمكن أن يصل رقم البطاقة إلى %s حرفًا. %s

en: Card number length is incorrect.
ar: طول رقم البطاقة غير صحيح

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
ar: يجب أن يتراوح رقم البطاقة بين %s و %s حرفًا. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
ar: يجب أن يكون رقم البطاقة %s حرفًا بالضبط. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
ar: لا يمكن أن يكون رقم البطاقة أكثر من %s حرفاً.

en: Card number:
ar: رقم البطاقة

en: Card number:
ar: رقم البطاقة:

en: Card preview
ar: معاينة البطاقة

en: Card template
ar: قالب البطاقة

en: Card templates
ar: قوالب البطاقة

en: Card width:
ar: بطاقة العرض:

en: Cardnumber already in use.
ar: رقم البطاقة قيد الاستخدام.

en: Cardnumber length is incorrect.
ar: طول رقم البطاقة غير صحيح

en: Cardnumbers already in list
ar: أرقام البطاقات بالفعل في قائمة

en: Cardnumbers not found
ar: لم يتم العثور على أرقام البطاقة

en: Carnegie Stout Library, USA
ar: مكتبة كارينغي ستاوت، الولايات المتحدة

note: SCRIPT
en: Cart
ar: سلة

en: Cas login
ar: تسجيل دخول CAS

en: Cash management
ar: إدارة النقد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
ar: سجل نقدي

en: Cash register ID:
ar: معرف السجل النقدي:

en: Cash register statistics
ar: إحصائيات السجلات النقدية

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
ar: إحصائيات السجلات النقدية %s إلى %s

en: Cash register:
ar: السجل النقدي:

en: Cash register:
ar: سجل نقدي:

en: Cash registers
ar: سجلات نقدية

en: Cash registers for
ar: سجلات نقدية لـ

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
ar: ملخص الدفع النقدي لـ %s

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
ar: ملخص الدفع النقدي لـ %s

en: Cashup all
ar: دفع نقدي للكل

en: Cashup summary
ar: ملخص الدفع النقدي

en: Cassette recording
ar: تسجيل كاسيت

en: Catalog
ar: الفهرس

en: Catalog by item type
ar: فهرسة بواسطة نوع المادة

en: Catalog details
ar: تفاصيل الفهرس

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
ar: تفاصيل الفهرس %s

en: Catalog search
ar: فهرس البحث

en: Catalog statistics
ar: إحصائيات الفهرس

en: Cataloging
ar: الفهرسة

en: Cataloging editor
ar: محرر الفهرسة

en: Cataloging search
ar: بحث الفهرسة

en: Catalogs
ar: الفهارس

en: Catalogue tables
ar: جداول الفهرس

en: Cataloguing tables
ar: جداول الفهرسة

en: Catalyst IT, New Zealand
ar: المحفز لتكنولوجيا المعلومات، نيوزيلندا

en: Category
ar: فئة

en: Category (code)
ar: الفئة (رمز)

en: Category code
ar: رمز الفئة

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
ar: رمز الفئة غير معروف

en: Category code:
ar: رمز الفئة:

en: Category name
ar: اسم الفئة

en: Category type:
ar: نوع الفئة:

en: Category:
ar: فئة:

en: Category:
ar: فئة:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
ar: الفئة: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
ar: فئة: %s (%s)

en: Categorycode
ar: رمز الفئة

note: SCRIPT
en: Cell
ar: خلية

note: SCRIPT
en: Cell padding
ar: حشو الخلية

note: SCRIPT
en: Cell properties
ar: خصائص الخلية

note: SCRIPT
en: Cell spacing
ar: مسافات الخلية

note: SCRIPT
en: Cell type
ar: نوع الخلية

en: Cell value
ar: قيمة الخلية

en: Cell value
ar: قيمة الخلية:

en: Cells contain estimated values only.
ar: الخلايا تحتوي فقط على قيم مقدرة

en: Center
ar: وسط

en: Central Kansas Library System (CKLS), USA
ar: نظام مكتبة كنساس المركزية (CKLS)، الولايات المتحدة

en: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Canada
ar: المركز الجامعي للخدمات المجمعة (CCSR)، كندا

en: Change
ar: التغيير

en: Change amounts by
ar: تغيير المبالغ بواسطة

en: Change basket group
ar: تغيير مجموعة السلة

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
ar: تغيير مجموعة السلة

en: Change category
ar: تغيير الفئة

en: Change currency
ar: تغيير العملة

en: Change framework
ar: تغيير الإطار

en: Change internal note
ar: تغيير الملاحظة الداخلية

en: Change library
ar: تغيير المكتبة

en: Change order
ar: تغيير الطلبية

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
ar: تغيير ملاحظة الطلبية الداخلية (رقم الطلبية%s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
ar: تغيير ملاحظة مزود الطلبية (رقم الطلبية %s)

en: Change password
ar: تغيير كلمة المرور

en: Change selected suggestions
ar: تغيير المقترحات المحددة

en: Change to give:
ar: التغيير:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
ar: غير كلمة اسم المستخدم/أو كلمة المرور ل%s %s

en: Change your Hea settings
ar: قم بتغيير إعدادات Hea الخاصة بك

en: Change your Mana KB settings
ar: قم بتغيير إعدادات قاعدة معرفة مانا الخاصة بك

en: Changed action if matching record found
ar: تغيير العمل إذا وجدت سجل مطابق

en: Changed action if no match found
ar: تغيير العمل اذا لم يوجد ترابط

en: Changed item processing option
ar: تغيير خيار المادة المعالجة

en: Changed.
ar: التغيير.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
ar: لم يتم تطبيق التغييرات. يرجى التحقق من القيم التالية:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
ar: التغييرات التي تم إجرائها أدناه سيتم تطبيقها على الحقول الفرعية المخططة إلى جدول المواد

en: Changes saved.
ar: تم حفظ التغييرات

en: Chapters
ar: فصول

en: Chapters:
ar: فصول

en: Character encoding:
ar: ترميز الأحرف:

note: SCRIPT
en: Characters
ar: أحرف

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
ar: أحرف (بدون مسافات)

en: Charge
ar: الرسوم

en: Charge lost fee
ar: فرض رسم مادة مفقودة

en: Charge when?
ar: متي يتم فرض الرسوم؟

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
ar: الرسوم (%s)

en: Charges:
ar: الرسوم:

en: Chart (.svg)
ar: شكل بياني (.svg)

en: Chart settings
ar: إعدادات الرسم البياني

en: Chart type:
ar: نوع الشكل البياني:

en: Check all
ar: إفحص الكل

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
ar: تحقق من قائمة الباركودات للمواد المرففة من طلبية:

en: Check boxes to duplicate the original values
ar: قم بتحديد المربعات لتكرار القيم الأصلية

en: Check expiration
ar: إنتهاء الفحص

en: Check for embedded item record data?
ar: افحص بيانات المادة المضمنة المسجلة؟

en: Check for previous checkouts:
ar: التحقق من الإعارات السابقة:

en: Check in
ar: الإعادة (الرد)

en: Check in
ar: إعادة

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ar: الرد %s &rsaquo; الإعارة &rsaquo; كوها

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
ar: رسالة الرد

en: Check lists
ar: فحص القوائم

en: Check logs for more details.
ar: مراجعة التسجيلات للمزيد من التفاصيل.

en: Check none
ar: عدم تحديد شيء

en: Check out
ar: إعارة

en: Check out and check in items
ar: إعارة المواد وردها

en: Check out details
ar: تفاصيل الإعارة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
ar: رسالة الإعارة

en: Check out to this patron
ar: إعارة المستفيدين

en: Check previous checkout
ar: التحقق من الإعارة السابقة

en: Check previous checkout?
ar: التحقق من الإعارة السابقة؟

en: Check previous checkouts:
ar: التحقق من الإعارات السابقة:

en: Check that your database is running.
ar: تأكد من أن قاعدة البيانات الخاصة بك تعمل.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
ar: تحديد مربعات المكتبات التي تسمح بنقل موادك لها.

en: Check the expiration of a serial
ar: تحقق من انتهاء الدورية

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
ar: تحقق من إعداد اسم المستضيف في %s. بعض خوادم قواعد البيانات تتطلب %s  بدلا من %s.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
ar: تحديد لحذف الحقل الفرعي %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
ar: تحديد لحذف هذا الحقل

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
ar: تحقق لعرض هذه السمة على صفحة تفاصيل المستفيد في أوباك.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
ar: تحديد لنسخ هذه السمة إلى سمات المستفيد البديلة.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
ar: تحديد لجعل هذه السمة إلزامية عند إنشاء أو تحرير مستفيد.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
ar: التحقق من جعل هذه السمة يمكن البحث عنها بواسطة الموظفين في بحث المستفيد الموظف

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
ar: قم بالتحديد لعرض هذه السمة في لوحة المعلومات المختصرة في تسجيلة المستفيد (واجهة الموظفين).

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
ar: تحقق من إعدادات قاعدة بياناتك في %s

en: Check-in
ar: إعادة

en: Check-in date from
ar: تاريخ وصول المواد من

en: Check-in date from:
ar: تاريخ وصول المواد:

en: Checked
ar: تم فحصه

en: Checked by the library
ar: تم الفحص من قبل المكتبة

en: Checked in
ar: تم رده

note: SCRIPT
en: Checked in item.
ar: مادة تم ردها

en: Checked out
ar: تمت إعارته

en: Checked out
ar: تمت إعارته

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
ar: معار %s %s %s بواسطة %s إلى %s %s %s : مستحق %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
ar: أُعير %s مرات

en: Checked out by
ar: تمت إعارته بواسطة

en: Checked out from
ar: أُعير من

en: Checked out on
ar: تمت إعارته في

en: Checked out on (hidden, unformatted)
ar: معار في (مخفي، غير منسق)

en: Checked out to:
ar: معار إلى:

en: Checked out:
ar: تمت إعارته:

en: Checked-in items
ar: مواد تم ردها

en: Checkin
ar: رد

en: Checkin and transfer policy
ar: سياسة الرد والنقل

en: Checkin date
ar: تاريخ الرد

en: Checkin message
ar: رسالة الرد

en: Checkin message type:
ar: نوع رسالة الرد:

en: Checkin message:
ar: رسالة الرد:

en: Checkin on
ar: الإعارة في

note: A
en: Checkin settings
ar: إعدادات الرد

en: Checking out to
ar: إعارة إلى

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
ar: عملية الإعارة ل %s

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
ar: تحديد المربع الموجود بجانب ملصق الحقل سيفعّل التغييرات على هذا الحقل. اترك المربعات بدون تحديد لعدم القيام بأي تغييرات.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
ar: تحديد المربع الموجود على يمين الملصق سوف يقوم بتعطيل المدخل وحذف قيم هذا الحقل من كل المستفيدين المحددين

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
ar: تحديد المربع الموجود على يسار ملصق الحقل الفرعي سيؤدي إلى تعطيل المدخل وحذف الحقل الفرعي من كل المواد المحددة. اترك الحقول فارغة لعدم القيام بأي تغييرات.

en: Checkout
ar: إعارة

en: Checkout count
ar: عدد الإعارات

en: Checkout count:
ar: عدد الإعارات

en: Checkout criteria:
ar: معايير الإعارة:

en: Checkout date
ar: تاريخ الإعارة

en: Checkout date from:
ar: تاريخ الإعارة من:

en: Checkout date from:
ar: تاريخ الإعارة من:

en: Checkout history
ar: سِجل الإعارة

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
ar: سِجل الإعارة لـ %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
ar: سجل الإعارة لـ %s &rsaquo; الفهرس &rsaquo;كوها

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
ar: سجل الإعارة لـ %s مستفيد ستكون بدون تعريف هوية

en: Checkout notes
ar: ملاحظات الإعارة

en: Checkout notes pending
ar: ملاحظات الإعارة في الإنتظار

en: Checkout on
ar: الإعارة في:

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
ar: إعارة أو تجديد

note: A
en: Checkout settings
ar: إعدادات الإعارة

en: Checkout status:
ar: حالة الإعارة:

en: Checkouts
ar: الإعارات

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
ar: تم حظر الإعارات لأن رصيد الغرامة قد تجاوز الحد المسموح به

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
ar: حظر اﻹعارات ﻷن المستفيد لديه مواد متأخرة

en: Checkouts:
ar: الإعارات:

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
ar: يفحص بنية مارك. إذا قمت بتغيير إطار مارك البيبلوغرافي الخاص بك، ينصح بتشغيل هذه الأداة لاختبار الأخطاء في تعريفك.

en: Cheshire Libraries, United Kingdom
ar: مكتبات تشيشاير، المملكة المتحدة

en: Child
ar: طفل

en: Choice
ar: الإختيار

en: Choose
ar: اختر

en: Choose
ar: اختر

en: Choose .koc file:
ar: إختر ملف .koc

en: Choose a field name
ar: اختر اسم حقل

en: Choose a file
ar: اختر ملف

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
ar: اختيار البائع في قائمة للانتقال مباشرة للمكان الصحيح.

en: Choose a vendor to transfer from
ar: قم باختيار مزود للنقل منه

en: Choose a vendor to transfer to
ar: قم باختيار مزود للنقل إليه

en: Choose adult category
ar: اختر فئة البالغين

en: Choose an icon:
ar: إختررمز:

en: Choose barcode type (encoding):
ar: قم باختيار نوع باركود (ترميز):

en: Choose cash register:
ar: اختر سجلاً نقدياً:

en: Choose desk:
ar: اختر مكتباً:

en: Choose layout type:
ar: قم باختيار نوع النمط

en: Choose library:
ar: إختر مكتبة:

en: Choose list
ar: إختر قائمة

en: Choose one
ar: اختر أحدهم

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
ar: أختر رقم واحد لتحد من استخدام هذه السمة إلى نوع واحد من المستفيدين. الرجاء تركها فارغة إذا ما كنت تريد من هذه السمات أن تكون متاحة لكل أنواع المستفيدين.

en: Choose order of text fields to print
ar: إختر طلب لحقول النص للطباعة

en: Choose the file to add to the basket
ar: إختر الملف لإضافته إلى السلة

note: A
en: Choose this record
ar: اختر هذا السجل

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
ar: اختر ما إذا كان مستفيدو هذه الفئة قد تم حظرهم من إجراءات الفهرس العامة كالتجديد ووضع الحجوزات عند انتهاء صلاحية بطاقتهم.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
ar: اختر إذا ما كان سيتم تذكير مستفيدي هذه الفئة افتراضيا إذا حاولوا استعارة مادة قاموا باستعارتها من قبل أم لا.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
ar: اختر أي البرامج المساعدة لاستخدامها لاقتراح عمليات بحث على المستفيدين والموظفين.

en: Choose your library:
ar: إختر مكتبتك:

en: Choose:
ar: إختر:

en: Chooser
ar: اختر

en: Chooser:
ar: إختر:

en: Chooser:
ar: إختر:

en: Circ notes
ar: ملاحظة الإعارة

note: SCRIPT
en: Circle
ar: دائرة

en: Circulation
ar: الإعارة

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
ar: تنبيهات الإعارة %s

en: Circulation and fine rules
ar: قواعد الإعارة والغرامات

en: Circulation and fines rules
ar: الاعارة وقواعد الغرامات

en: Circulation desks
ar: مكاتب الإعارة

en: Circulation history
ar: سجل الإعارة

en: Circulation note
ar: ملاحظة الإعارة

en: Circulation note:
ar: ملاحظات الاعارة:

en: Circulation records were last synced on:
ar: آخر مرة تمت مزامنة تسجيلات الإعارة في:

en: Circulation rule created!
ar: تم إنشاء قاعدة الإعارة!

en: Circulation rule not created!
ar: لم يتم إنشاء قاعدة الإعارة!

en: Circulation statistics
ar: إحصائيات الإعارة

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
ar: إحصائيات الإعارة لـ %s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ar: إحصائيات الإعارة لـ %s &rsaquo; الإعارة &rsaquo; كوها

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
ar: إحصائيات الإعارة%s &rsaquo; النتائج%s &rsaquo; التقارير &rsaquo; كوها

en: Circulation tables
ar: جداول الإعارة

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
ar: الإعارة: متأخرات في %s

en: Citation
ar: الاقتباس

en: Cities
ar: مدن

en: Cities and towns
ar:  مدن وبلدان

en: City
ar: مدينة

en: City ID
ar: معرف المدينة

en: City ID:
ar: معرف مدينة:

en: City id
ar: معرف المدينة

en: City:
ar: المدينة:

en: City:
ar: مدينة:

en: Claim ID
ar: معرف المطالبة

en: Claim acquisition
ar: إخطار تزويد

en: Claim date
ar: تاريخ الطلب

en: Claim missing serials
ar: مطالبة الدوريات المفقودة

note: INPUT type=submit
en: Claim order
ar: المطالبة بالطلبية

en: Claim returned
ar: إعادة المطالبة

en: Claim serial issue
ar: مطالبة بأعداد الدوريات

en: Claim using notice:
ar: المطالبة باستخدام الإخطار:

en: Claimed
ar: مطالب

en: Claimed date
ar: تاريخ المطالبة

en: Claims
ar: المطالبات

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
ar: مطالبات %s لـ %s %s

en: Claims count
ar: عداد المطالبات

en: Claims count:
ar: عداد المطالبات:

note: SCRIPT
en: Class
ar: فئة

en: Class:
ar: تصنيف:

en: ClassSources
ar: مصادر التصنيف

en: Classification
ar: تصنيف

en: Classification filing rules
ar: التصنيف وقواعد التصنيف

en: Classification source code:
ar: رمز مصدر التصنيف:

en: Classification sources
ar: مصادر التصنيف

en: Classification splitting rules
ar: قواعد تقسيم التصنيف

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
ar: التصنيف: %s

en: Clean
ar: مسح

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
ar: دفعة الاستراد قد مسحت #%s

en: Clear
ar: مسح

en: Clear all
ar: مسح الكل

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
ar: مسح كل التسجيلات الاحتياطية المنظمة في هذه الدفعة؟ لا يمكن التراجع عن هذا.

en: Clear date
ar: إمسح التاريخ

en: Clear field
ar: مسح الحقل

en: Clear fields
ar: مسح الحقول

en: Clear filter
ar: مسح المنقح

note: SCRIPT
en: Clear formatting
ar: مسح التنسيق

en: Clear on loan
ar: مسح عند الإعارة

note: A
en: Clear screen
ar: مسح الشاشة

en: Clear search form
ar: مسح نموذج البحث

note: SCRIPT
en: Clear selection
ar: مسح التحديد

en: Clear selection on visible rows
ar: مسح التحديد في الصفوف المرئية

en: Clear used authorities
ar: مسح الاستنادات المستخدمة

en: Click Save to finish.
ar: اضغط على حفظ للانهاء

en: Click on an image to view it in the image viewer
ar: اضغط على الصورة لمشاهدتها في عارض الصور

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
ar: قم بالنقر على أي حقل لتحرير المحتويات; قم بالضغط على مفتاح &lt;إدخال&gt;لحفظ التحرير.

en: Click on individual cells to edit.
ar: قم بالنقر على خلايا منفردة للتحرير.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
ar: انقر على الرابط (الروابط) التالي لتنزيل الدفعة (الدفعات) المصدرة

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
ar: انقر على الروابط التالية لتحميل الدفعات  المصدرة .

en: Click on the grid to toggle the settings.
ar: انقر على الشبكة لتبديل الإعدادات

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
ar: انقر على الرابط لتنزيل بطاقات المستفيد من قائمة المستفيدين

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
ar: انقر على الخريطة لضبط الموقع الجغرافي لـ  %s

en: Click the date to add or edit a holiday.
ar: انقر فوق التاريخ لإضافة أو تحرير عطلة.

en: Click to add item
ar: انقر لإضافة مادة

en: Click to collapse
ar: أنقر لطي هذا القسم

en: Click to edit
ar: انقر للتحرير

en: Click to edit item cost or quantities
ar: انقر لتحرير تكلفة أو كميات المادة

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
ar: أنقر ليتم الملئ بإقتراحات مولدة تلقائياً

en: Client ID
ar: معرّف العميل

en: Clipboard
ar: الحافظة

note: IMG
en: Clone
ar: استنساخ

en: Clone these rules to:
ar: استنسخ هذه القواعد إلى:

note: IMG
en: Clone this subfield
ar: استنساخ هذا الحقل الفرعي

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
ar: فشل نسخ قواعد الإعارة والغرامات!

note: BUTTON
en: Close
ar: إغلاق

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
ar: إغلاق وتصدير كـ PDF

en: Close basket group
ar: أغلق  سلة المجموعة

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
ar: إغلاق الميزانية %s

en: Close this basket
ar: إغلق هذه السلة

en: Close this window.
ar: إغلق هذه القائمة

en: Close window
ar: إغلق النافذة

en: Close:
ar: إغلاق:

en: Closed
ar: إغلاق

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
ar: مغلق في %s

en: Closed on:
ar: تم إغلاقة على:

en: Club
ar: نادي

en: Club enrollments for
ar: اشتراكات النادي لـ

en: Club fields:
ar: حقول النادي:

en: Club not found
ar: لم يتم العثور على النادي

en: Club template
ar: قالب النادي

en: Club templates
ar: قوالب النادي

en: Club:
ar: النادي:

en: Clubs
ar: أندية

note: For the first occurrence, %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
ar: أندية (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
ar: الأندية المشترك بها حاليا

en: Clubs not enrolled in
ar: الأندية غير المشترك بها

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
ar: صورة Coce من كتب جوجل

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
ar: صورة Coce من المكتبة المفتوحة

en: Code
ar: رمز

note: SCRIPT
en: Code sample
ar: عينة الكود

note: SCRIPT
en: Code sample...
ar: عينة الكود...

en: Code:
ar: رمز:

en: CodeMirror editing library
ar: مكتبة تحرير CodeMirror

en: Coeur d'Alene Public Library, USA
ar: مكتبة Coeur d'Alene العامة، الولايات المتحدة

en: Collapse all
ar: طوي الكل

en: Collapsed
ar: مطوي

en: Collect payment
ar: تحصيل المدفوعات

en: Collection
ar: المجموعة

en: Collection
ar: المجموعة

en: Collection code
ar: رمز المجموعة

en: Collection code:
ar: رمز المجموعة:

en: Collection deleted successfully
ar: تم حذف المجموعة بنجاح

en: Collection failed to be deleted
ar: فشل حذف المجموعة

en: Collection title
ar: عنوان المجموعة

en: Collection title:
ar: عنوان المجموعة:

en: Collection transferred successfully
ar: تم نقل المجموعة بنجاح

en: Collection:
ar: المجموعة:

en: Collection:
ar: المجموعة:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
ar: المجموعة: %s

en: Collections
ar: المجموعات

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
ar: المجموعات (تظهر عند فهرسة المواد والعمل معها)

en: Color
ar: لون

note: SCRIPT
en: Color Picker
ar: محدد اللون

note: SCRIPT
en: Color levels
ar: مستويات اللون

note: SCRIPT
en: Color swatch
ar: عينة اللون

note: SCRIPT
en: Cols
ar: الأعمدة

en: Column
ar: عمود

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
ar: العمود %s

note: SCRIPT
en: Column group
ar: مجموعة الأعمدة

en: Column name
ar: اسم العمود

note: SCRIPT
en: Column {0}
ar: العمود {0}

en: Column:
ar: الاعمدة:

en: Columns
ar: الأعمدة

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
ar: الأعمدة يجب أن تملأ من اليسار الى اليمين: إذا كان العمود الأول فارغ فإن الأعمدة الاخرى ستكون مهملة.

note: SCRIPT
en: Columns settings
ar: إعدادات الأعمدة

en: Coming from
ar: يأتى من

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
ar: تأتى من %s

en: Comma (,)
ar: الفاصلة (،)

en: Comma separated text (.csv)
ar: نص مفصول بفاصلة (.csv)

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment
ar: التعليقات

en: Comment by:
ar: تعليق بواسطة:

en: Comment:
ar: التعليقات

en: Comment:
ar: تعليق:

en: Commenter
ar: تعليق

en: Comments
ar: التعليقات

en: Comments
ar: التعليقات

en: Comments about this file:
ar: ملاحظات حول هذا الملف:

en: Comments awaiting moderation
ar: التعليقات بإنتظار الإشراف

en: Comments pending approval
ar: تعليقات بانتظار الموافقة

en: Comments:
ar: التعليقات

en: Company details
ar: تفاصيل الشركة

en: Company name:
ar: إسم الشركة:

en: Compare
ar: قارن

en: Compare barcodes list to results:
ar: مقارنة قائمة الباركود بالنتائج:

en: Compare preference values
ar: مقارنة قيم التفضيلات

en: Compare selected
ar: قارن المحدد

en: Complete
ar: تمّ

en: Complete request
ar: طلب كامل

en: Completed
ar: تمّ

en: Completed import of records
ar: إستيراد مكمل من السجلات

en: Completed on
ar: تمّ في

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
ar: المكونات (%s)

en: Conditions
ar: الشروط

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
ar: التكوين صحيح ، لم يكن لديك أخطاء في جدول متغيرات مارك الخاص بك

en: Configure
ar: تهيئة

en: Configure Mana KB
ar: تهيئة قاعدة معرفة مانا

en: Configure and hide or show columns for tables
ar: تهيئة وإخفاء أو إظهار الأعمدة للجداول

en: Configure cash registers
ar: تهيئة السجلات النقدية

en: Configure items for purchase
ar: تهيئة مواد للشراء

en: Configure plugins
ar: تهيئة البرامج المساعدة

en: Configure these parameters in the order they appear.
ar: هيئ هذه العوامل عندما تظهر.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
ar: تتطلب تهيئة برامج 'هل تعني؟' المساعدة وجود جافاسكريبت. إذا لم تتمكن من استخدام جافاسكريبت، قد تتمكن من إدخال التهيئة (المخزنة في جسون JSON في تفضيلات النظام OPACdidyoumean) في تبويب التفضيلات المحلية في محرر تفضيلات النظام، ولكن هذا غير مدعوم، ولا ينصح به، ومن المرجح أنه لن يعمل.

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Confirm ILL request
ar: تأكيد طلب الإعارة بين المكتبات

en: Confirm cancellation
ar: تأكيد الإلغاء

en: Confirm cashup of
ar: تأكيد الدفع النقدي لـ

en: Confirm custom report
ar: تأكيد التقرير المخصص

en: Confirm deletion
ar: تأكيد الحذف

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
ar: تأكيدالحذف من %s؟

en: Confirm deletion of authority structure definition for
ar: تأكيد حذف تعريف بنيه الاستناد ل

en: Confirm deletion of contract
ar: تأكيد حذف العقد

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
ar: تأكيد حذف العقد (%s)

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
ar: تأكيد حذف العملة %s

en: Confirm deletion of desk
ar: تأكيد حذف المكتب

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
ar: تأكيد حذف المعامل '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
ar: تأكيد الحذف من نوع سمة المستفيد

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
ar: تأكيد حذف نوع سمة المستفيد &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
ar: تأكيد الحذف من قاعدة مطابقة السجل

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
ar: تأكيد حذف الحقل الفرعى %s؟

en: Confirm deletion of tag
ar: تأكيد حذف الوسم

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
ar: تأكيد حذف هذا المورد؟

en: Confirm new password:
ar: أكد كلمة المرور الجديدة:

en: Confirm password:
ar: تأكيد كلمة المرور:

en: Confirm this payment?
ar: تأكيد هذا الدفع؟

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
ar: تأكيد مقترحك

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
ar: تهانينا! لقد انتهيت وأصبحت جاهزا لاستخدام كوها

en: Congratulations, installation complete
ar: تهاني، إكتمل التنصيب

en: Connection established.
ar: تم إنشاء الاتصال.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
ar: فشل الإتصال بـِ %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
ar: قد انتهت مهلة الإتصال بـِ %s

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
ar: نسب القيد

en: Constraints
ar: القيود

en: Contact
ar: الإتصال

en: Contact about late issues?
ar: الاتصال بشأن الأعداد المتأخرة؟

en: Contact about late orders?
ar: الاتصال بشأن الطلبيات المتأخرة؟

en: Contact details
ar: تفاصيل الاتصال

en: Contact information
ar: معلومات الإتصال

en: Contact name:
ar: اسم الإتصال:

en: Contact note
ar: ملاحظة جهة الاتصال

en: Contact note:
ar: ملاحظة جهة الاتصال:

en: Contact when ordering?
ar: الاتصال عند الطلب؟

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
ar: يرجى الاتصال بمدير النظام. %s %s

en: Contact:
ar: الإتصال

en: Contact: First name
ar: جهة الاتصال: الاسم الأول

en: Contact: Last name
ar: جهة الاتصال: الاسم الأخير

en: Contact: Relationship
ar: جهة الاتصال: العلاقة

en: Contact: Title
ar: جهة الاتصال: العنوان

en: Contacts
ar: جهات الاتصال

en: Contains
ar: يحتوي

en: Content
ar: المحتوى

en: Content:
ar: المحتوى:

en: Contents
ar: المحتويات

en: Contents of
ar: محتويات ال

en: Continue
ar: المتابعة

en: Continue to log in to Koha
ar: تابع تسجيل الدخول إلى كوها

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
ar: تابع إلى الخطوة التالية

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
ar: الاستمرار دون وضع علامات <<

en: Continue without renewing
ar: الاستمرار دون تجديد

en: Contract
ar: الإتفاقية

en: Contract deleted
ar: العقد حذف

en: Contract description:
ar: وصف الإتفاقية:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
ar: يجب أن يكون تاريخ انتهاء العقد بعد أو في نفس تاريخ بدء العقد

en: Contract end date:
ar: إنتهاء الإتفاقية:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
ar: لم يتم حذف العقد.ربما توجد سلة مرتبطة بهذا العقد.

en: Contract id
ar: معرّف الإتفاقية

en: Contract name:
ar: اسم الإتفاقية:

en: Contract number:
ar: رقم الإتفاقية:

en: Contract number:
ar: رقم الإتفاقية:

en: Contract start date:
ar: تاريخ بدء الإتفاقية:

en: Contract(s)
ar: االإتفاقيات

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
ar: الإتفاقيات من%s

en: Contract:
ar: العقد:

en: Contracts
ar: الإتفاقيات

note: SCRIPT
en: Contrast
ar: تباين

en: Contributing companies and institutions
ar: مساهمة الشركات والمؤسسات

en: Control key is "Ctrl"
ar: مفتاح Control هو "Ctrl"

en: Control no.:
ar: رقم التحكم:

en: Control no:
ar: رقم التحكم:

en: Control number:
ar: رقم التجكم:

en: Control number:
ar: رقم التحكم:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
ar: يتحكم في مدة الاحتفاظ بسجل إعارة المستفيدين للمستفيدين الجدد في هذه الفئة. "مطلقاً" يجهل الإعارات عند الرد، و"دائما" يحتفظ بسجل إعارة المستفيد إلى أجل غير مسمى. بينما عند الضبط إلى "الافتراضي"، يتم التحكم في حجم التاريخ المحفوظ بواسطة cronjob

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
ar: تحويل ماكرو تخزين المتصفح

en: Converted message, rendered:
ar: رسالة محوّلة، معادة:

en: Converted version
ar: إصدار محوّل

en: Copies:
ar: النسخ:

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy and replace
ar: نسخ واستبدال

en: Copy changes to all libraries
ar: نسخ التغييرات إلى كل المكتبات

en: Copy current field
ar:  نسخ الحقل الحالي

en: Copy current field on next line
ar: نسخ الحقل الحالي في السطر التالي

en: Copy current subfield
ar:  نسخ الحقل الفرعي الحالي

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
ar: نسخ القيمة الحالية

en: Copy holidays to:
ar: نسخ العطل إلى:

en: Copy notice
ar: نسخ الإخطار

en: Copy number
ar: رقم النسخة

en: Copy number:
ar: رقم النسخة:

note: SCRIPT
en: Copy row
ar: نسخ الصف

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
ar: نسخ ل %s

en: Copy to all libraries
ar: النسخ إلى جميع المكتبات

en: Copyright
ar: حق النشر

en: Copyright &copy; 2012-2016
ar: حقوق الطبع والنشر؛ 2012-2016

en: Copyright date:
ar: تارخ حق النشر:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
ar: سنة حق النشر والطبع: %s

en: Copyright:
ar: حق النشر:

en: Copyrightdate
ar: تاريخ حق النشر

en: Corporate
ar: شركة

en: Corpus Christi Public Libraries, USA
ar: مكتبات Corpus Christi العامة، الولايات المتحدة

en: Cost
ar: التكلفة

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
ar: يجب التعبير عن التكلفة برقم عشري >= 0

en: Cost:
ar: التكلفة:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
ar: الرسوم هي قيم عشرية ما بين قيمة الحد الأقصى الاعتبارية (مثال 1 أو 100) و 0 والذي يمثل الحد الأدنى (بدون) رسوم.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
ar: لم يتمكن من إضافة نوع سمة مستفيد &quot;%s&quot; &mdash; ﻷن سمةً أخرى تحمل نفس الرمز.

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
ar: لا يمكن حذف نوع سمة المستفيد &quot;%s&quot; &mdash;إنه قيد الإستخدام من قبل %s تسجيلات المستفيد

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
ar: لا يمكن حذف نوع سمة المستفيد &quot;%s&quot; &mdash; ﻷنها فعلياً غير موجودة في قاعدة البيانات.

en: Could not find a system preference named
ar: تعذر العثور على تفضيل نظام يدعى

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
ar: تعذر العثور على المقطع المحدد

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
ar: تعذر تحميل الوجوه التعبيرية

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
ar: تعذّر قراءة ملف contributors.yaml. يرجى التأكد &lt;docdir&gt; من تعريفه بشكل صحيح في koha-conf.xml.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
ar: لم نتمكن من قراءة الملف  history.txt . يرجي التأكد &lt;docdir&gt; معرف بشكل صحيح في koha-conf.xml.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
ar: تعذّر قراءة ملف teams.yaml. يرجى التأكد &lt;docdir&gt; من تعريفه بشكل صحيح في koha-conf.xml.

en: Count
ar: الإحصاء

en: Count deleted items
ar: احصاء المواد المحذوفة

en: Count holds:
ar: احصاء الحجوزات:

en: Count items:
ar: إحصاء المواد:

en: Count of checkouts
ar: إحصاء الإعارات

en: Count total items
ar: إحصاء مجموع المواد

en: Count total items:
ar: إحصاء إجمالي المواد:

en: Count unique bibliographic records
ar: عد التسجيلات البيبلوغرافية الفريدة

en: Count unique bibliographic records:
ar: عد التسجيلات البيبلوغرافية الفريدة:

en: Count unique borrowers:
ar: إحصاء المتصفحات الفريدة

en: Count unique items:
ar: إحصاء المواد الفريدة:

en: Country
ar: الإحصاء

en: Country:
ar: البلد:

en: Country:
ar: الإحصاء

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
ar: البلد: %s

en: Courier New
ar: إرسال جديد

en: Course #
ar: دورة #

en: Course name
ar: اسم الدورة

en: Course name:
ar: اسم الدورة:

en: Course number
ar: رقم الدورة

en: Course number:
ar: رقم الدورة:

en: Course reserves
ar: الحجز الأكاديمي

en: Course reserves tables
ar: جداول الحجز الأكاديمي

en: Courses
ar: دورات

en: Cover image
ar: صورة الغلاف

en: Crawford County Federated Library System
ar: نظام مكتبة محافظة كراوفورد الموحد

en: Create EDIFACT order
ar: إنشاء طلب EDIFACT

en: Create SQL reports
ar: إنشاء تقارير SQL

en: Create a library
ar: إنشاء مكتبة

en: Create a new CSV profile
ar: إنشاء ملف CSV جديد

en: Create a new cash register
ar: إنشاء سجل نقدي جديد

en: Create a new category
ar: إنشئ فئة جديدة

en: Create a new city
ar: إنشاء مدينة جديدة

en: Create a new desk
ar: إنشاء مكتب جديد

en: Create a new list
ar: إنشئ قائمة جديدة

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
ar: إنشاء تسجيلة جديدة عن طريق استيراد تسجيلة (مكررة)  خارجية.

en: Create a new subscription
ar: إنشاء اشتراك جديد

en: Create a new template
ar: إنشاء قالب جديد

en: Create a patron category
ar: إنشاء فئة مستفيد

en: Create analytics
ar: إنشاء التحليلات

en: Create and edit club templates
ar: إنشاء قوالب النادي وتحريرها

en: Create and edit clubs
ar: إنشاء الأندية وتحريرها

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
ar: إنشاء وإدارة إطارات الاستناد التي تعرف خصائص تسجيلات مارك الخاصة بك (تعريفات الحقل والحقل الفرعى).

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
ar: إنشاء وإدارة الإطارات البيبلوغرافية التي تعرف خصائص تسجيلات مارك الخاصة بك (تعريفات الحقل والحقل الفرعى) وكذلك قوالب محرر مارك.

en: Create and modify Interlibrary loan requests
ar: إنشاء وتعديل طلبات الإعارة بين المكتبات

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
ar: إنشئ إطار إستناد ل%s بإستخدام

en: Create chart
ar: إنشاء رسم بياني

en: Create field
ar: إنشاء حقل

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
ar: أنشئ إطارا ل%s (%s) إستخدام

en: Create from SQL
ar: إنشئ من SQL

en: Create guided report
ar: إنشاء تقرير موجه

en: Create item when receiving
ar: إنشاء مادة عند استلام

en: Create item when receiving:
ar: إنشاء مادة عند استلام:

en: Create items when:
ar: إنشاء مواد عندما:

en: Create label batch
ar: إنشاء ملصقات بالدفعة

en: Create manual credit
ar: إنشاء ائتمان مالي يدوي

en: Create manual invoice
ar: إنشاء فاتورة يدوية

en: Create new authority
ar: إنشاء استناد جديد

en: Create new credit type
ar: إنشاء نوع اعتماد جديد

en: Create new debit type
ar: إنشاء نوع حساب مدين جديد

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
ar: إنشاء فاتورة جديدة على أي حال

en: Create new list
ar: إنشاء قائمة جديدة

en: Create new record
ar: أنشئ تسجيلة جديدة

en: Create new rota
ar: إنشاء لائحة جديدة

en: Create new stage
ar: إنشاء مرحلة جديدة

en: Create patron list:
ar: إنشاء قائمة مستفيد:

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
ar: إنشاء ملصقات كعب وباركود صالحة للطباعة من بيانات الفهرس والمستفيد

en: Create printable patron cards
ar: أنشئ بطاقات المستفيد القابلة للطباعة

en: Create record
ar: إنشاء تسجيلة

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
ar: إنشئ تقرير من SQL

en: Create routing list
ar: إنشاء قائمة التمرير

en: Create routing list for
ar: إنشاء قائمة التمرير لل

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
ar: إنشاء ماكرو جديدة (تتطلب advanced_editor)

en: Create, edit and delete rotas
ar: إنشاء، تحرير وحذف اللوائح

en: Created
ar: تم إنشاؤه

en: Created on
ar: تم إنشاؤه في

en: Creation date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Creation date:
ar: تاريخ الإنشاء:

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
ar: إسناد 2.5 الترخيص

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
ar: الاستناد -ShareAlike 2.5 ترخيص

en: Credit
ar: الاعتماد المالي

en: Credit number
ar: رقم الاعتماد

en: Credit number enabled
ar: تم تفعيل رقم الاعتماد

en: Credit type code:
ar: رمز نوع الاعتماد:

en: Credit type:
ar: نوع الاعتماد المالي:

en: Credit types
ar: أنواع الاعتماد

en: Credits:
ar: الاعتمادات المالية:

en: Creep:
ar: الزحف:

note: SCRIPT
en: Crop
ar: قص

en: Currencies
ar: العملات

en: Currencies &amp; Exchange rates
ar: العملات &amp; أسعار الصرف

en: Currencies and exchange rates
ar: العملات وأسعار الصرف

en: Currency
ar: العملة

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
ar: العملة = %s

en: Currency:
ar: العملة:

en: Currency:
ar: العملة:

en: Current article requests
ar: طلبات المقال الحالية

en: Current checkouts allowed
ar: الإعارات الحالية المسموحة

en: Current checkouts allowed:
ar: الإعارات المسموح بها حاليا

en: Current library
ar: المكتبة الحالية

en: Current library:
ar: المكتبة الحالية:

en: Current maintenance team
ar: فريق الصيانة الحالي

en: Current on-site checkouts allowed
ar: الإعارات في الموقع الحالية المسموحة

en: Current renewals:
ar: التجديدات الحالية:

en: Current server time is:
ar: وقت الخادم الحالي هو:

en: Current session
ar: الجلسة الحالية

en: Current terms
ar: الشروط الحالية

note: SCRIPT
en: Current window
ar: النافذة الحالية

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
ar: المتوفر حاليا %s

en: Currently available batches
ar: الدفعات المتاحة حاليا

en: Currently available layouts
ar: الأنماط المتاحة حاليا

en: Currently available profiles
ar: الأوضاع المتاحة حاليا

en: Currently available templates
ar: القوالب المتاحة حاليا

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
ar: قيد الاستخدام المحلي حاليا %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
ar: حاليا، وهذا يعني سياسات الحجز. مختلف السياسات لها التأثيرات التالية:

en: Curriculum
ar: المناهج الدراسية

note: SCRIPT
en: Custom color
ar: لون مخصص

note: A
en: Custom cover image
ar: صورة الغلاف المخصصة

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
ar: تخصيص حقول البحث

note: SCRIPT
en: Custom...
ar: تخصيص...

note: SCRIPT
en: Cut
ar: قص

note: SCRIPT
en: Cut row
ar: قص الصف

en: Cyclical
ar: دوري

en: Cyclical:
ar: دوري:

en: D&aelig;nsk (Danish)
ar:  D&aelig;nsk (الدنماركية)

en: DATA
ar: بيانات

en: DBMS auto increment fix
ar: إصلاح الزيادة التلقائية لنظام إدارة قواعد البيانات

en: DISABLED
ar: معطل

en: DSpace project
ar: مشروع ديسبيس

en: DVD video / Videodisc
ar: DVD فيديو /ديسك فيديو

en: Daily hold limit reached for patron
ar: تم الوصول إلى حد الحجز اليومي للمستفيد

en: Daily rental charge
ar: رسم التأجير اليومي

en: Daily rental charge:
ar: رسم التأجير اليومي:

en: Daily rental charge:
ar: رسم التأجير اليومي:

en: Daily rentals use calendar:
ar: التأجير اليومي باستخدام التقويم:

en: Damaged
ar: متلف

en: Damaged on:
ar: تلف في:

en: Damaged status:
ar: حالة التلف:

note: SCRIPT
en: Dark Gray
ar: رمادي داكن

note: SCRIPT
en: Dark Green
ar: أخضر داكن

note: SCRIPT
en: Dark Orange
ar: برتقالي داكن

note: SCRIPT
en: Dark Red
ar: أحمر داكن

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
ar: فيروزي داكن

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
ar: أصفر داكن

en: Data deleted
ar: تم حذف البيانات

en: Data error
ar: خطأ البيانات

en: Data fields
ar: حقول البيانات

en: Data for preview:
ar: بيانات للمعاينة:

en: Data problems
ar: مشكلات البيانات

en: Data recorded
ar: تم تسجيل البيانات

en: Data:
ar: البيانات:

en: Database
ar: قاعدة البيانات

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
ar: قاعدة البيانات %s موجودة.

en: Database host:
ar: مضيف قاعدة البيانات:

en: Database name:
ar: اسم قاعدة البيانات:

en: Database port:
ar: منفذ قاعدة البيانات:

en: Database settings
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: Database settings:
ar: إعدادات قاعدة البيانات:

en: Database tables created
ar: تم إنشاء جدول قاعدة البيانات

en: Database type:
ar: نوع قاعدة البيانات:

en: Database user:
ar: مستخدم قاعدة البيانات:

en: Database:
ar: قاعدة البيانات:

en: Date
ar: التاريخ

en: Date accessioned
ar: تاريخ الانضمام

en: Date acquired
ar: تاريخ الحصول

en: Date acquired (item)
ar: تاريخ الحصول (المادة)

en: Date added
ar: تمت إضافة التاريخ

en: Date and time:
ar: التاريخ والوقت:

en: Date arrived
ar: تاريخ الوصول

en: Date deleted (item)
ar: تاريخ الحذف (المادة)

en: Date due
ar: تاريخ الإستحقاق

en: Date due:
ar: تاريخ الإستحقاق:

en: Date enrolled
ar: تاريخ التسجيل

en: Date formats should match your system preference, and
ar: يجب أن تطابق تنسيقات التاريخ مفضلات النظام الخاصة بك، و

en: Date hold placed
ar: تاريخ وضع الحجز

en: Date last borrowed
ar: تاريخ آخر إعارة

en: Date last modified
ar: تاريخ آخر تعديل

en: Date last seen
ar: تاريخ آخر رؤية

en: Date of birth
ar: تاريخ الميلاد

en: Date of birth is invalid.
ar: تاريخ الميلاد خاطئ.

en: Date of birth:
ar: تاريخ الميلاد:

en: Date of enrollment is invalid.
ar: تاريخ الالتحاق خاطئ.

en: Date of expiration is invalid.
ar: تأريخ الإنتهاء خاطئ

en: Date of transfer
ar: تاريخ النقل

en: Date ordered
ar: تاريخ الطلب

en: Date ordered
ar: التاريخ المطلوب

en: Date placed between:
ar: التاريخ بين:

en: Date published
ar: تاريخ النشر

en: Date range
ar: مدى التاريخ

en: Date received
ar: تاريخ الإستلام

en: Date received:
ar: تاريخ الإستلام:

en: Date requested
ar: تاريخ الطلب

en: Date/Time
ar: التاريخ/الوقت

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Date: from
ar: من تاريخ

note: SCRIPT
en: Date\/time
ar: التاريخ\/الوقت

en: Dates
ar: تواريخ

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
ar: التواريخ لا يمكن أن تكون فارغة

en: Day
ar: يوم

en: Day of week
ar: يوم في الإسبوع

en: Day/month
ar: اليوم / الشهر

en: Day:
ar: اليوم:

en: Days
ar: أيام

en: Days in advance
ar: أيام سابقة

en: Days mode
ar: نمط الأيام

en: Debit type code:
ar: كود نوع حساب المدين:

en: Debit types
ar: أنواع حساب المدين

en: Debug mode
ar: نمط تصحيح الأخطاء

en: Debug mode:
ar: نمط تصحيح الأخطاء:

en: December
ar: كانون الأول

note: SCRIPT
en: Decrease indent
ar: تقليل المسافة البادئة

en: Decreased loan period for high holds (day)
ar: فترة الإعارة المخفصة للحجوزات المرتفعة (يوم)

en: Default
ar: إفتراضى

en: Default
ar: إفتراضى

en: Default accounting details
ar: تفاصيل المحاسبة الافتراضية

en: Default amount
ar: المبلغ الافتراضي

en: Default amount:
ar: المبلغ الافتراضي:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
ar: سياسة الإعارة، الحجز والرد الافتراضية%s لـ %s%s

en: Default configuration:
ar: التهيئة الافتراضية:

en: Default display length:
ar: طول العرض الافتراضي:

en: Default font
ar: الخط الافتراضي

en: Default framework
ar: إطار إفتراضى

en: Default lost item fee refund on return policy
ar: رسم رد المادة المفقودة الافتراضي في سياسة الرد

en: Default messaging preferences for this patron category
ar: تفضيلات الرسائل التلقائية لفئة المستفيد

en: Default privacy
ar: الخصوصية الافتراضية

en: Default privacy:
ar: الخصوصية الافتراضية:

en: Default replacement cost
ar: تكلفة الاستبدال الافتراضية:

en: Default replacement cost:
ar: تكلفة الاستبدال الافتراضية:

en: Default sort order:
ar: ترتيب الفرز الافتراضي:

en: Default value:
ar: قيمة إفتراضية:

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
ar: تعريف قائمة بمقدمي خدمة الهاتف المحمول لإرسال رسائل نصية قصيرة عبر البريد الإلكتروني

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
ar: قم بتعريف أنواع الاستناد، ثم بنية استناد بيانات مارك بالطريقة نفسها التى تعرّف بها أنواع المادة بنية وسم تسجيلات مارك البيبلوغرافية. تتم إدارة قيم الاستناد من خلال برامج إضافية

en: Define cash registers
ar: تعريف السجلات النقدية

en: Define categories and authorized values for them
ar: تعريف الفئات وقيم الاستناد الخاصة بها

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
ar: تعريف الإعارة وقواعد الغرامات على مجموعات من المكتبات، والفئات المستفيدين، وأنواع المواد

en: Define circulation desks
ar: قم بتعريف مكاتب الإعارة

en: Define cities and towns that your patrons live in
ar: تعريف المدن والبلدان التى يعيش فيها المستفيدون

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
ar: قم بتعريف مصادر التصنيف (مثال: رقم الاستدعاء، التخطيطات) المستخدمة بواسطة مجموعتك. قم كذلك بتعريف القواعد المستخدمة لترتيب أرقام الإستدعاء وقواعد التقسيم لتقسيمها.

en: Define credit types
ar: تعريف أنواع الاعتماد

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
ar: تعريف العملات وأسعار الصرف المستخدمة للتزويد

en: Define days when the library is closed
ar: حدد الإجازات (الايام التى تغلق فيها المكتبة)

en: Define days when the library is closed
ar: قم بتعريف أيام غلق المكتبة

en: Define debit types
ar: تعريف أنواع الحساب المدين

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
ar: تحديد السمات الموسعة (معرفات والفئات الإحصائية) للسجلات المستفيد

en: Define funds within your budgets
ar: تحديد الأموال ضمن الميزانيات الخاصة بك

en: Define hierarchical library groups
ar: تعريف مجموعات المكتبة الهرمية

en: Define item types used for circulation rules
ar: تعريف أنواع المادة المستخدمة لقواعد الإعارة

en: Define libraries
ar: تعريف المكتبات

en: Define mappings
ar: تعريف مخططات

en: Define notices
ar: تعريف الإخطارات

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
ar: تعريف الإخطارات (إطبع و إرسل الاخطارات بالبريد الالكترونى ل للمتأخرات, إلخ.)

en: Define patron categories
ar: تعريف فئات المستفيدين

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
ar: تحديد القواعد من أجل إشعارات إعارة المواد وارجاعها لمجموعات من المكتبات، والفئات المستفيدين وأنواع المواد

en: Define the holidays for:
ar: عرف الاجازات لـ :

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
ar: تعريف التخطيط بين قاعدة بيانات معاملات كوها (SQL) وتسجيلات مارك البيبلوغرافية.

en: Define transport costs between branches
ar: تعريف تكاليف النقل بين الفروع

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
ar: تعريف القيم في فئة قيمة الاستناد ADJ_REASON لتفعيل

en: Define which SMTP servers to use
ar: تعريف أي خوادم SMTP سيتم استخدامها.

en: Define which events trigger which sounds
ar: تعريف أي أحداث تحفز أي أصوات

en: Define which external servers to query for MARC data
ar: تعريف أي الخوادم الخارجية للاستعلام عن بيانات مارك

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
ar: قم بتعريف المفاتيح والإجراءات التي تقوم بها في محرر الفهرسة المتقدم

en: Define your budgets
ar: تحديد الميزانيات الخاصة بك

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
ar: تحديد %sالتأخر الإجراءات لـِ %s%sالإجراءات الإفتراضية للتأخر%s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
ar: تعريف نوع أصلي لتطبيق حدود الإعارة لكل الأنواع الفرعية كما هو محدد في صفحة قواعد الإعارة.

en: Defining transport costs between libraries
ar: تعريف تكاليف النقل بين المكتبات

en: Definition
ar: تعريف

en: Definition description:
ar: وصف التعريف:

en: Definition name:
ar: إسم التعريف:

en: Delay
ar: التأخير

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
ar: تأخير %s لـِ %s فئة المستفيد فيها بعض المحارف الغير متوقعة. ينبغي أن يكون هنالك محارف عددية فقط

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
ar: التأخير هو عدد الأيام المقررة بعد الإعارة قبل تحفيز أي إجراء

en: Delete
ar: حذف

en: Delete
ar: حذف

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
ar: حذف جميع المواد المقدمة

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
ar: حذف وضع CSV "%s?"

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
ar: حذف EAN %s لـ%s؟

en: Delete SQL reports
ar: حذف تقارير SQL

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: Delete all items
ar: حذف جميع المواد

en: Delete all items at once
ar: حذف جميع المواد مرة واحدة

en: Delete an existing subscription
ar: حذف اشتراك حالي

en: Delete associated items?
ar: حذف المواد المرتبطة؟

en: Delete basket
ar: حذف السلة

en: Delete basket and orders
ar: حذف السلة والطلبيات

en: Delete basket, orders, and records
ar: حذف السلة، الطلبيات والتسجيلات

en: Delete baskets
ar: حذف السلال

en: Delete batch
ar: حذف الدفعة

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
ar: حذف الميزانية '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
ar: حذف الفئة '%s'

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
ar: حذف المدينة "%s؟"

note: SCRIPT
en: Delete column
ar: حذف العمود

en: Delete contact
ar: حذف جهة الاتصال

en: Delete course
ar: حذف الدورة

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
ar: حذف الحقل الحالي ونسخ إلى 'الحافظة'

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
ar: حذف الحقل الفرعي الحالي ونسخ إلى 'الحافظة'

en: Delete field
ar: حذف الحقل

en: Delete field:
ar: حذف الحقل:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
ar: حذف الإطار ل %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
ar: حذف رأس المال %s؟

en: Delete group
ar: حذف المجموعة

en: Delete image
ar: حذف الصورة

en: Delete invoices
ar: حذف الفواتير

note: SCRIPT
en: Delete item
ar: حذف المادة

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
ar: حذف نوع المادة '%s؟

en: Delete items in a batch
ar: حذف المواد بالدفعة

en: Delete list
ar: حذف القائمة

note: BUTTON
en: Delete macro
ar: حذف الماكرو

en: Delete notice?
ar: حذف الإخطار ؟

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
ar: حذف المستعيرين القدامي وعدم تعريف هوية سجل الإعارة (حذف سجل قراءة المستعير)

en: Delete patrons
ar: حذف المستفيدين

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
ar: حذف المستفيدين مباشرةً من قاعدة البيانات. لا يمكن استعادة بيانات المستفيدين بعد حذفها.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
ar: حذف المستفيدين الذين يلائمون المعايير التالية:

en: Delete public lists
ar: حذف القوائم العامة

en: Delete record
ar: حذف التسجيلة

en: Delete record
ar: حذف التسجيلة

en: Delete records if no items remain.
ar: حذف التسجيلات إذا لم يكن هناك مواد متبقية.

note: SCRIPT
en: Delete request
ar: حذف الطلب

note: SCRIPT
en: Delete row
ar: حذف الصف

en: Delete selected
ar: حذف المحدد

en: Delete selected alerts
ar: حذف التنبيهات المحددة

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
ar: حذف الأعداد المحددة

en: Delete selected items
ar: حذف المواد المحددة

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
ar: حذف التسجيلات المحددة

en: Delete server
ar: حذف الخادم

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
ar: حذف ماكرو مشتركة (تتطلب advanced_editor)

en: Delete subfield
ar: حذف حقل فرعي

en: Delete subscription
ar: حذف الإشتراك

note: SCRIPT
en: Delete table
ar: حذف الجدول

en: Delete template
ar: حذف القالب

en: Delete the exceptions on a range
ar: حذف الاستثناءات في نطاق

en: Delete the repeated holidays on a range
ar: حذف العطلات المتكررة في نطاق

en: Delete the single holidays on a range
ar: حذف العطلات المنفردة في نطاق

en: Delete this account?
ar: حذف هذا الحساب؟

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
ar: حذف هذه الفئة

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
ar: حذف هذا الاستثناء.

en: Delete this holiday
ar: حذف هذه العطلة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
ar: حذف هذه العطلة.

note: A
en: Delete this saved report
ar: حذف هذه التقارير المحفوظة

note: IMG
en: Delete this subfield
ar:  حذف هذا الحقل الفرعى

en: Delete user
ar: حذف المستخدم

en: Delete vendor
ar: حذف المزود

en: Delete?
ar: حذف؟

en: Deleted bibliographic record, can't find title
ar: حذف التسجيلة الببليوغرافية ، لا يمكن العثور على عنوان

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
ar: حذف نوع سمة المستفيد &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
ar: قاعدة مضاهاة التسجيلة المحذوفة &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
ar: حُذِفَت.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
ar: قد يؤدي حذف حسابك إلى حرمانك من الدخول إلى كوها

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
ar: حذف الملصق من دفعة بها ملصق واحد فقط سيؤدي إلى حذف الدفعة

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
ar: حذف المستفيد من دفعة بها مستفيد واحد فقط سيؤدي إلى حذف الدفعة

en: Delimiter:
ar: المحدد:

en: Delink
ar: الفصل بين

en: Deliverer
ar: التسليم

en: Deliverer:
ar: التسليم:

en: Deliveries
ar: التسليم

en: Delivery comment:
ar: تعليق التوصيل:

en: Delivery day:
ar: يوم التسليم:

en: Delivery details
ar: تفاصيل التسليم

en: Delivery place
ar: مكان التوصيل

en: Delivery place:
ar: مكان التوصيل:

en: Delivery place:
ar: مكان التوصيل:

en: Delivery time:
ar:  وقت التسليم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
ar: مرفوض

en: Deny
ar: إنكار

en: Department
ar: إدارة/قسم

en: Department:
ar: إدارة/قسم

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
ar: الأقسام مطلوبة وسيتم استخدامها في نظام الحجز الأكاديمي الفرعي

en: Deprecation warning
ar: تحذير الانتقاص

en: Dept.
ar: إدارة.

note: SCRIPT
en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: الوصف

en: Description (OPAC)
ar: الوصف(OPAC)

en: Description (OPAC):
ar: الوصف (الأوباك):

en: Description (OPAC):
ar: الوصف (الأوباك)

note: SCRIPT
en: Description is required
ar: الوصف مطلوب

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
ar: الوصف مفقود

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
ar: وصف مادة مسحوبة (يظهر عند إضافة مادة أو تحريرها)

en: Description of charges
ar: وصف الرسوم

en: Description:
ar: وصف:

en: Description:
ar: وصف:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
ar: وصف: %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
ar: الوصف (%s)

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
ar: وصف المواد التالفة ( يظهر عند فهرسة المواد والعمل بها)

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
ar: وصف المواد المفقودة (يظهر عند إضافة مادة أو تحريرها)

en: Desk
ar: مكتب

en: Desk ID
ar: معرف المكتب

en: Desk ID:
ar: معرف المكتب:

en: Desk:
ar: المكتب:

en: Desk:
ar: مكتب:

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
ar: المكتب: %s &rArr; %s

en: Desks
ar: مكاتب

en: Destination
ar: الوجهة

en: Destination library:
ar: وصف المكتبة:

en: Destination library:
ar: وصف المكتبة:

en: Destination record
ar: وصف التسجيلة

en: Details
ar: التفاصيل

en: Details for all requests
ar: تفاصيل لجميع الطلبات

en: Details from library
ar: تفاصيل من المكتبة

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
ar: تفاصيل من المورد (%s)

en: Devinim, Turkey
ar: ديفينيم، تركيا

en: Dewey
ar: ديوى

en: Dewey number:
ar: رقم ديوي:

en: Dewey:
ar: ديوى:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.dewey | $raw
en: Dewey: %s
ar: ديوي: %s

en: Dictionary
ar: قاموس

en: Dictionary
ar: قاموس

en: Dictionary definitions
ar: تعريفات القاموس

en: Did not check for matches with existing records in catalog
ar: لم يتم الفحص للمتشابهات بالتسجيلات الموجودة في الفهرس

en: Did you mean:
ar: هل تعنى:

en: Did you mean?
ar: هل تعني؟

en: Diff
ar: اختلاف

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
ar: الاختلافات بين التسجيلة البيبلوغرافية الأصلية والمستوردة

en: Digests only
ar: الملخصات فقط

note: SCRIPT
en: Dimensions
ar: أبعاد

en: Directories
ar: الأدلة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
ar: المسار غير قابل للكتابة

en: Disable
ar: تعطيل

note: SCRIPT
en: Disable
ar: تعطيل

en: Disabled
ar: معطّل

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
ar: معطل لـ %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
ar: معطل للكل

note: SCRIPT
en: Disc
ar: الوصف

en: Discharge
ar: إخلاء الطرف

en: Discharge requests pending
ar: طلبات إخلاء الطرف المعلقة

en: Discharges
ar: إخلاء الطرف

en: Discographies
ar: التسجيلات

en: Discount debits for patrons
ar: خصم الأرصدة المدينة للمستفيدين

en: Discount to apply:
ar: خصم للتطبيق:

en: Discount:
ar: التخفيض:

en: Display
ar: العرض

note: A
en: Display detail for this authority
ar: عرض التفاصيل لهذه الهيئة

note: A
en: Display detail for this biblio
ar: عرض التفاصيل لهذه الببليوغرافيا

note: A
en: Display detail for this item
ar: عرض تفاصيل هذه المادة

en: Display from:
ar: عرض من:

en: Display height:
ar: ارتفاع العرض:

en: Display in OPAC:
ar: عرض في واجهة المستفيد OPAC:

en: Display in patron's brief information:
ar: عرض في معلومات المستفيد المختصرة:

en: Display location:
ar: موقع العرض :

note: A
en: Display member details.
ar: إعرض تفاصيل العضو.

en: Display only used tags/subfields
ar: أعرض فقط بإستخدام التيجان/الحقول الفرعية

en: Display order
ar: ترتيب العرض

en: Display order:
ar: ترتيب العرض:

en: Display order:
ar: ترتيب العرض:

note: A
en: Display supplier metadata
ar: عرض ميتاداتا الموّرد

en: Display supplier metadata
ar: عرض ميتاداتا الموّرد

en: Display them
ar: عرضها

en: Display to:
ar: عرض مايلي:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
ar: معروض في قوائم بحث مجموعات المكتبة المنسدلة.

en: Displaying availability results
ar: جاري عرض نتائج الإتاحة

note: SCRIPT
en: Div
ar: متنوع

en: Do Space, USA
ar: Do Space، الولايات المتحدة

en: Do not check in items scanned during inventory:
ar: لا تقم برد المواد الممسوحة ضوئيا أثناء الجرد:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
ar: لم يتم إنشاء تسجيلات مكررة . أضف طلب من التسجيلات الموجودة في فهرسك.

en: Do not look for matching records
ar: لا يبحث عن تسجيلات مماثلة

en: Do not use plugin
ar: لا تستخدم الإضافة المدمجة

en: Do not use profile
ar: لا تستخدم البروفايل

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا التحميل؟

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
ar: هل تريد حقا توليد دورية تالية؟

en: Do you want to confirm this order?
ar: هل تريد تأكيد الطلبية؟

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
ar: هل تريد تحديثه بالقيم الجديدة؟

note: SCRIPT
en: Document
ar: وثيقة

note: SCRIPT
en: Document properties
ar: خصائص الوثيقة

en: Document type:
ar: نوع الوثيقة:

en: Documentation manager:
ar: مدير التوثيق:

en: Documentation managers:
ar: مديري التوثيق:

en: Documentation team:
ar: فريق التوثيق:

en: Domain
ar: نطاق

en: Domain:
ar: النطاق:

en: Don't allow
ar: عدم السماح

en: Don't block
ar: عدم حظر

en: Don't check out and print slip (P)
ar: لا تقم بالإعارة وطباعة الكعب (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
ar: لا قم بتقليل طول الإعارة بناء على الحجوزات

en: Don't decrease loan length based on holds
ar: لا تقم بتقليل طول الإعارة بناء على الحجوزات

en: Don't export fields:
ar: لا تقم بتصدير الحقول:

en: Don't export items:
ar: عدم تصدير المواد:

note: INPUT type=button
en: Done
ar: تم التنفيذ

en: DoverNet, USA
ar: DoverNet، الولايات المتحدة

en: Download
ar: تنزيل

en: Download
ar: تنزيل

en: Download a
ar: تنزيل

en: Download as CSV
ar: تنزيل كملف CSV

en: Download as PDF
ar: تنزيل بصيغة  PDF

en: Download as XML
ar: تنزيل بصيغة XML

en: Download cart
ar: تنزيل السلة

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
ar: تنزيل التهيئة

note: INPUT type=submit
en: Download database
ar: تنزيل قاعدة البيانات

en: Download directory
ar: مسار التنزيل

en: Download directory:
ar: مسار التنزيل:

en: Download file of all overdues
ar: تنزيل ملف جميع المستحقات

en: Download file of displayed overdues
ar: تنزيل ملف المستحقات المعروضة

en: Download list
ar: تنزيل القائمة

en: Download list
ar: تنزيل القائمة

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
ar: تنزيل التسجيلة

en: Download records
ar: تنزيل التسجيلات

en: Download selected claims
ar: تنزيل المطالبات المحددة

en: Downloading records, please wait...
ar: جاري تنزيل التسجلات، يرجى الانتظار...

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
ar: سحب وإفلات لنقل هذه المرحلة إلى موضع آخر

en: Draw
ar: ارسم

en: Draw guide boxes:
ar: رسم مربعات مرشدة:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
ar: إفلات صورة هنا

en: Drop default
ar: إفلات الافتراضي

en: Dublin Core
ar: دبلن كور

en: Duchesne County Library, USA
ar: مكتبة مقاطعة دوتشيسن، الولايات المتحدة الأمريكية

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
ar: مستحق %s

en: Due date
ar: تاريخ الإستحقاق

en: Due date (unformatted, hidden)
ar: تاريخ الاستحقاق (غير منسق،مخفي)

en: Due date from:
ar: تاريخ الاستحقاق من:

en: Due date to:
ar: تاريخ الاستحقاق إلى:

en: Due date:
ar: تاريخ الاستحقاق:

en: Due date:
ar: تاريخ الاستحقاق:

en: Due dates have been modified!
ar: تم تعديل تواريخ الاستحقاق!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
ar: مستحق في %s

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Duplicate a template:
ar: نسخ القالب

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
ar: تكرار كل الطلبيات ذات تفاصيل الحسابات التالية:

en: Duplicate budget
ar: تكرار الميزانية

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
ar: نسخ الميزانية %s

en: Duplicate existing orders
ar: تكرار الطلبيات الحالية

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
ar: تمت إزالة تكرارات المواد من الدفعة رقم  %s: %s

en: Duplicate orders
ar: تكرار الطلبيات

en: Duplicate patron record?
ar: تكرار سجل المستفيد؟

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
ar: تمت إزالة تكرارات المتسفيدين من الدفعة رقم  %s: %s

en: Duplicate record suspected
ar: كرر التسجيلة المشتبه فيها

note: A
en: Duplicate this saved report
ar: نسخ هذا التقرير المحفوظ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
ar: القيم المكررة حُذِفَت. رجاءاً صحِّح الأخطاء وأعد الإرسال.

en: Duplicate warning
ar: تكرار التحذير

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
ar: المدة (يومًا)

en: Duration:
ar: المدة:

en: E-mail order
ar: إرسال الطلبية بالبريد الالكتروني

en: EDI accounts
ar: حسابات EDI

en: EDIFACT message
ar: رسالة EDIFACT

en: EDIFACT messages
ar: رسائل EDIFACT

en: ENABLED
ar: مفعّل

en: ERROR - unknown
ar: خطأ-غير معروف

en: ERROR:
ar: خطأ:

en: ERRORS
ar: أخطاء

en: EXAMPLE plugin
ar: برنامج EXAMPLE المساعد

en: Each cell contain both actual and estimated values.
ar: كل خلية تحتوي على كلا من القيم المقدرة والفعلية.

en: Earliest hold date
ar: أقدم تاريخ حجز

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit
ar: تحرير

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
ar: تحرير "%s"

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
ar: تحرير مجموعة OAI '%s'

en: Edit SMTP server
ar: تحرير خادم SMTP

en: Edit SQL
ar: تحرير SQL

en: Edit SQL report
ar: تحرير تقارير SQL

en: Edit actions
ar: تحرير الإجراءات

en: Edit alert
ar: تحرير التنبيه

en: Edit an existing subscription
ar: تحرير اشتراك حالي

en: Edit as new (duplicate)
ar: تحرير كجديد (كرر)

en: Edit authorities
ar: تحرير الإستنادات

en: Edit authority
ar: تحرير الإستناد

en: Edit basket
ar: تحرير السلة

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
ar: تحرير السلة %s

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
ar: تحرير مجموعة السلة  %s (%s) لـ

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
ar: تحرير الميزانية %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
ar: تحرير الفهرس (تعديل البيانات البيبلوغرافية/ المقتنيات)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
ar: تحرير الفهرس (تعديل البيانات البيبلوغرافية/ المقتنيات)

en: Edit collection
ar: تحرير المجموعة

en: Edit course
ar: تحرير الدورة

en: Edit details
ar: تحرير التفاصيل

en: Edit field
ar: تحرير الفرع

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
ar: تحرير التواتر: %s

en: Edit group
ar: تحرير المجموعة

en: Edit history
ar: تحرير السِجل

note: SCRIPT
en: Edit image
ar: تحرير الصورة

en: Edit in host
ar: تحرير في المضيف

note: A
en: Edit internal note
ar: تحرير الملاحظة الداخلية

en: Edit internal note
ar: تحرير الملاحظة الداخلية

en: Edit invoices
ar: تحرير الفواتير

en: Edit item
ar: تحرير المادة

en: Edit items
ar: تحرير المواد

en: Edit items
ar: تحرير المواد

en: Edit items in batch
ar: تحرير المواد بالدفعة

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
ar: تحرير دفعة ملصفات التسمية %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
ar: تحرير تخطيط ملصق التسمية %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
ar: تحرير تخطيط ملصق التسمية %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
ar: تحرير قالب ملصق التسمية %s

en: Edit list
ar: تحرير القائمة

en: Edit list
ar: تحرير القائمة

en: Edit patrons
ar: تحرير المستفيدين

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
ar: تحرير وضع الطابعة %s

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
ar: تحرير مقترحات الشراء #%s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
ar: محرر الاقتباسات لخاصية اقتباس اليوم

en: Edit record
ar: تحرير التسجيلة

note: A
en: Edit request
ar: تحرير الطلب

en: Edit request
ar: تحرير الطلب

en: Edit rota
ar: تحرير اللائحة

en: Edit routing list
ar: تحرير قائمة التمرير

en: Edit routing list
ar: تحرير قائمة التمرير

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
ar: تحرير قائمة التمرير (%s)

en: Edit routing list for
ar: تحرير قائمة التمرير لـِ

en: Edit rules
ar: تحرير القواعد

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
ar: تحرير البحث

en: Edit selected serials
ar: تحرير الدوريات المحددة

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
ar: تحرير الدوريات

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
ar: تحرير الحقول الفرعية

en: Edit subfields constraints
ar: تحرير قيود الحقول الفرعية

en: Edit subscription
ar: تحرير الاشتراك

en: Edit tag
ar: تحرير الوسم

en: Edit this holiday
ar: تحرير هذه العطلة

en: Edit vendor
ar: تحرير المزود

note: A
en: Edit vendor note
ar: تحرير ملاحظة المزود

en: Edit vendor note
ar: تحرير ملاحظة المزود

en: Edit with WYSIWYG editor
ar: تحرير بمحرر WYSIWYG

en: Edit with text editor
ar: تحرير محرر نصي

en: Editable in OPAC:
ar: قابل للتحرير في الأوباك:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
ar: تحرير تسجيلة الفهرس  #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
ar: تحرير التسجيلة المكررة لـ #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
ar: تحرير التسجيلة الكاملة الجديدة

note: SCRIPT
en: Editing new record
ar: تحرير التسجيلة الجديدة

note: SCRIPT
en: Editing search result
ar: تحرير نتائج البحث

en: Edition
ar: الطبعات

en: Edition:
ar: الطبعات:

en: Editions
ar: الطبعات

en: Editor
ar: المحرر

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
ar: Elasticsearch الإصدارة 5.x غير مدعومة في كوها 20.11 وما فوق. يرجى ترقية مجموعة Elasticsearch الخاصة بك

en: Elasticsearch:
ar: البحث المرّن:

en: Email
ar: البريد الإلكترونى:

en: Email address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Email has been sent.
ar: رسالة بريد الكتروني تمَّ إرسالها.

en: Email required
ar: البريد الالكتروني مطلوب

en: Email text:
ar: نص البريد الالكتروني:

en: Email:
ar: البريد الإلكترونى:

en: Email:
ar: البريد الإلكترونى:

note: SCRIPT
en: Embed
ar: تضمين

en: Emojiarea plug-in for jQuery
ar: برنامج Emojiarea الإضافي لـ JQuery

note: SCRIPT
en: Emoticons
ar: وجوه تعبيرية

note: SCRIPT
en: Emoticons...
ar: وجوه تعبيرية...

en: Empty and close
ar: تفريغ وإغلاق

en: Empty option
ar: خيار فارغ

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
ar: تفعيل قاعدة معرفة مانا من أجل بحث المحتوى واستيراده والتعليق عليه من خادم قاعدة معرفة مانا، ولمشاركة محتواك.

en: Enable automatic generation of credit number (see
ar: تفعيل التوليد التلقائي لرقم الائتمان (انظر

en: Enable credit number
ar: تفعيل رقم الائتمان

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
ar: تفعيل محرر الفهرسة المتقدم (تفضيل النظام EnableAdvancedCatalogingEditor) لتعريف اختصارات لوحة المفاتيح

en: Enabled
ar: مفعل؟

en: Enabled?
ar: مفعل؟

en: Enables additional debug output in the logs
ar: يفعل مخرجات تصحيح الأخطاء الإضافية في السجلات

en: Encoding
ar: الترميز

en: Encoding:
ar: الترميز:

en: Encumber while invoice open
ar: الرهن حين تكون الفاتورة مفتوحة

en: Encumber while invoice open?
ar: الرهن حين تكون الفاتورة مفتوحة؟

en: Encyclopedias
ar: الموسوعات

en: End date
ar: تاريخ الإنتهاء

en: End date is not consistent with subscription length.
ar: تاريخ الانتهاء غير متوافق مع طول الاشتراك

en: End date:
ar: تاريخ الإنتهاء:

en: End date:
ar: تاريخ الإنتهاء:

en: End of date range
ar: نهاية نطاق التاريخ

en: End of interval
ar: نهاية الفترة

en: English
ar: الإنجليزية

en: Enhanced content
ar: محتوى محسَّن

note: A
en: Enhanced content settings
ar: إعدادات المحتوى المحسَّن

en: Enroll
ar: تسجيل

en: Enroll in
ar: تسجيل في

en: Enroll patrons in clubs
ar: اشتراك المستفيدين في الأندية

en: Enrolled patrons
ar: المستفيدون المشتركون

en: Enrollment fee
ar: رسم التسجيل

en: Enrollment fee:
ar: رسم التسجيل:

en: Enrollment field
ar: حقل الاشتراك

en: Enrollment fields
ar: حقول الاشتراك

en: Enrollment period
ar: فترة التسجيل:

en: Enrollment period:
ar: فترة التسجيل:

en: Enrollments
ar: الاشتراكات

en: Enrolment period:
ar: فترة الاشتراك:

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
ar: إدخال قائمة مفصولة بفواصل من الحقول للطباعة. قد تتضمن أي

en: Enter a new comment (max 35 characters)
ar: قم بإدخال تعليق جديد (الحد الأقصى 35 حرفًا)

en: Enter a new purchase suggestion
ar: إدخال مقترحات شراء جديدة

en: Enter a personal or organization name.
ar: قم بإدخال الاسم الشخصي أو المؤسسي

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
ar: إدخل المستخلص الذي سيكتب على المستخلص الإفتراضي في قوائم نتائج البحث على سبيل المثال نوع مادة موقع إنترنت :

en: Enter a title and description for the holiday.
ar: قم بإدخال عنوان ووصف للعطلة

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
ar: أدخل كلمة أو عبارة للتحقق الضد القوائم المعتمدة / قوائم الرفض:

en: Enter barcode:
ar: إدخال الباركود:

en: Enter biblionumber:
ar: إدخال الرقم الببليوجرافي:

en: Enter by barcode:
ar: إدخال بواسطة الباركود:

en: Enter by itemnumber:
ar: إدخال بواسطة رقم المادة:

en: Enter club ID or partial name:
ar: قم بإدخال معرف النادي أو الاسم الجزئي:

en: Enter default values
ar: إدخال القيم الافتراضية

en: Enter item barcode:
ar: إدخل باركود المادة:

en: Enter item barcode:
ar: إدخل باركود المادة:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
ar: إدخل المعاملات للتقرير%s:

en: Enter patron card number or partial name:
ar: إدخل رقم بطاقة المستفيد أوالاسم جزئي:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
ar: قم بإدخال رقم بطاقة مستفيد:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
ar: إدخل مصطلحات البحث

en: Enter starting card position:
ar: إدخال موقع بدء البطاقة:

en: Enter starting label position (for PDF):
ar: أدخل بداية موقع الملصق (للـPDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
ar: إدخال الباركود لهذه المادة لتُربَط:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
ar: إدخل المصطلحات التى تريد أن تبحث بها.

en: Entity
ar: كيان

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
ar: تم تحديث الكيان %s (رمز %s) للغة %s بنجاح '%s'

en: Entry date
ar: تاريخ الإدخال

en: Enumeration
ar: التعدد

en: Error
ar: خطأ:

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
ar: خطأ %s

en: Error adding items:
ar: خطأ إضافة المواد:

en: Error analysis:
ar: خطأ التحليل:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
ar: خطأ الكود 0 غير مستخدم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
ar: خطأ أثناء حذف الخادم '%s'. تحقق من السجلات.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
ar: لقد حد خطأ أثناء تنزيل الملف

en: Error found whilst attempting to load plugin
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تحميل البرنامج المساعد

en: Error performing operation
ar: لقد حدث خطأ أثناء إجراء العملية

en: Error saving item
ar: خطأ في المادة المحفوظة

en: Error saving items
ar: خطأ في المواد المحفوظة

en: Error while creating PDF file.
ar: لقد حد خطأ أثناء إنشاء ملف PDF

en: Error:
ar: خطأ:

en: Error:
ar: خطأ:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
ar: خطأ: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
ar: خطأ: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
ar: خطأ: الباركود ليس فريد من نوعه ل %sserialseq %s

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
ar: خطأ: تم ‘دخال باركود غير صالح، يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
ar: خطأ: الخادم ذو المعرف %s لم يتم العثور عليه

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
ar: خطأ: يجب تحديد مستفيدين اثنين أو أكثر للدمج

en: Error: no field value specified.
ar: خطأ: لم يتم تحديد قيمة للحقل

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
ar: تم العثور على أخطاء أثناء معالجة الضوابط للتقرير:%s

en: Errors occurred:
ar: الأخطاء التي حدثت:

en: Escuela de Orientacion Lacaniana, Argentina
ar: Escuela de Orientacion Lacaniana، الأرجنتين

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
ar: Espa&ntilde;ol (الأسبانية) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi,بمساعدة مجتمع كوها الأسباني.

en: Est cost
ar: تكلفة مقدرة

en: Estimated cost per unit
ar: تكلفة مقدرة لكل وحدة

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
ar: شامل ضريبة التكلفة المقدرة أثناء الانتظار، شامل ضريبة التكلفة الفعلية عند الاستلام

en: Estimated delivery date
ar: تاريخ موعد اﻹستلام

en: Estimated delivery date from:
ar: تاريخ التسليم المقدّر من:

en: Estimated delivery date:
ar: تاريخ موعد اﻹستلام :

en: Estimated priority:
ar: الأولوية المقدرة:

en: Evening
ar: المساء

en: Evening
ar: المساء

en: Every
ar: كل

en: Every:
ar: كل:

en: Everyone
ar: كل واحد

en: Everything went okay. Update done.
ar: كل شيء على مايرام. تم التحديث.

en: Exactly on
ar: بالضبط على

en: Example: 5.00
ar: على سبيل المثال: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
ar: مثال: الاسم=subscription.name|العنوان=subscription.title|رقم العدد=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
ar: على سبيل المثال: اسم الشخصية = 200 | دخول عنصر = 210 $ A | 300 | 009

en: Exceeded max holds per record
ar: تم تجاوز الحد الأقصى للحجوزات لكل تسجيلة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Excel
ar: إكسل

note: SCRIPT
en: Exception: %s
ar: استثناء: %s

en: Exceptions
ar: الاستثناءات

en: Exclude from local holds priority
ar: استثناء من أولوية الحجوزات المحلية

en: Exclude from local holds priority:
ar: استثناء من أولوية الحجوزات المحلية:

en: Exclude last line (Rollup):
ar: استثناء السطر الأخير (طي):

en: Execute SQL reports
ar: تنفيذ تقارير SQL

en: Execute overdue items report
ar: تنفيذ تقرير المواد المتأخرة

en: Existing SQL
ar: SQL الحالية

en: Existing holds
ar: حجوزات حالية

en: Expand all
ar: توسيع الكل

en: Expected
ar: متوقع

en: Expected on
ar: متوقعة في

en: Expiration
ar: إنتهاء

en: Expiration date
ar: تاريخ الإنتهاء

en: Expiration date:
ar: تاريخ الانتهاء:

en: Expiration date:
ar: تاريخ الإنتهاء

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
ar: تاريخ الانتهاء: %s

en: Expiration:
ar: إنتهاء:

en: Expiration:
ar: انتهاء:

en: Expired
ar: انتهت صلاحيته

en: Expired? / Closed?
ar: منتهي? / مغلق?

en: Expires before:
ar: ينتهي قبل:

en: Expires on
ar: تنتهي في

en: Expiring before:
ar: تنتهي قبل:

en: Expiry date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Explanation
ar: التفسير

en: Explanation:
ar: التفسير:

en: Export
ar: صدِّر

en: Export
ar: تصدير

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
ar: تصدير %s الإطار

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
ar: تصدير كل النتائج إلى

en: Export as CSV
ar: التصدير كـ CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
ar: التصدير كـ PDF

en: Export authority records
ar: تصدير تسجيلات الاستناد

en: Export bibliographic and holdings data
ar: تصدير البيانات البيبلوغرافية وبيانات المقتنيات

en: Export bibliographic records
ar: تصدير التسجيلات البيبلوغرافية

en: Export card batch
ar: تصدير دفعة بطاقات

en: Export checkouts using format:
ar: تصدير الإعارات باستخدام التنسيق:

en: Export configuration
ar: تصدير التهيئة

en: Export data
ar: تصدير البيانات

en: Export database
ar: تصدير قاعدة البيانات

en: Export default framework
ar: تصدير الإطار الافتراضي

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
ar: تصدير بنية الإطار (الحقول، الحقول الفرعية) إلى ملف جدول بيانات(.csv أو .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
ar: تصدير من قائمة مستفيد

en: Export full batch
ar: تصدير دفعة كاملة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
ar: تصدير الملصقات

note: SCRIPT
en: Export or print
ar: تصدير أو طباعة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
ar: تصدير بطاقات المستفيد

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
ar: تصدير بطاقات المستفيد من قائمة

en: Export selected
ar: تصدير المحدد

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
ar: تصدير الدفعات المحددة

en: Export selected card(s)
ar: تصدير البطاقة (البطاقات) المحددة

en: Export selected items
ar: تصدير المواد المحددة

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
ar: تصدير النتائج المحددة (%s) إلى

note: SCRIPT
en: Export single batch
ar: تصدير دفعة واحدة

note: SCRIPT
en: Export single card
ar: تصدير بطاقة واحدة

en: Export to CSV file:
ar: التصدير إلى ملف CSV

en: Export to CSV spreadsheet
ar: تصدير إلى جدول البيانات CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
ar: تصدير إلى تنسيق جدول البيانات OpenDocumen

en: Export today's checked in barcodes
ar: تصدير الباركودات المعادة لهذا اليوم

en: Exporting to Dublin Core...
ar: تصدير الى دبلن كور

note: SCRIPT
en: Extended Latin
ar: اللاتينية الموسعة

en: ExtendedPatronAttributes
ar: سمات المستفيد الموسعة

en: Facet order
ar: ترتيب الفاسيت

en: Facetable
ar: جدول الواجهة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
ar: فشل

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
ar: فشل في إضافة الحقل. يرجى التحقق من أن اسم الحقل غير موجود بالفعل.

en: Failed to add item with barcode
ar: فشل إضافة المادة ذات الباركود

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
ar: فشل إضافة تخطيط لـ %s

en: Failed to add scheduled task
ar: فشل في إضافة مهمة مجدولة

en: Failed to apply different matching rule
ar: فشل في تطبيق قواعد مطابقة مختلفة

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
ar: فشل تغيير الإطار

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
ar: فشل تغيير حالة %s مادة

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
ar: فشل تغيير حالة %s تقرير المشكلة.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
ar: فشل إنشاء الماكرو:

en: Failed to delete budget because funds exist.
ar: فشل حذف الميزانية بسبب وجود تمويلات.

en: Failed to delete field.
ar: فشل حذف الحقل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
ar: فشل تحميل الماكرو:

en: Failed to remove item with barcode
ar: فشل حذف المادة ذات الباركود

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
ar: فشل تشغيل الماكرو

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
ar: فشل حفظ الماكرو:

en: Failed to transfer collection
ar: فشل في نقل مجموعة

en: Failed to unzip archive.
ar: فشلت عملية فك الضغط.

en: Failed to update field.
ar: فشل تحديث الحقل

note: SCRIPT
en: Fall
ar: يسقط

en: FamFamFam Site
ar: موقع FamFamFam

en: Famfamfam iconset
ar:  مجموعة ايقونات Famfamfam

en: Fargo Public Library, USA
ar: مكتبة فارغو العامة، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Farmington Public Library, USA
ar: مكتبة فارمينغتون العامة، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Fast cataloging
ar: الفهرسة السريعة

en: Fast cataloging
ar: الفهرسة السريعة

en: Fax
ar: فاكس

en: Fax:
ar: فاكس:

en: Features
ar: الخصائص

en: Features enabled
ar: الخصائص المفعلة

en: February
ar: نيسان

en: Feedback:
ar: التغذية الراجعة:

en: Female
ar: أنثى

en: Female
ar: أنثى

en: Fenway Library Organization, USA
ar: مؤسسة مكتبة فينواي، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Fetch all data for chart
ar: الحصول على جميع البيانات للمخطط البياني

en: Fewer options
ar: خيارات أقل

en: Fiction
ar: القصة

en: Field
ar: حقل

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
ar: الحقل %s هام، يجب على الأقل ملء أحد حقوله الفرعية.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
ar: الحقل %sإلزامي,يجب على الأقل ملء أحد حقوله الفرعية

en: Field 1
ar: حقل 1

en: Field 2
ar: حقل 2

en: Field 3
ar: حقل 3

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
ar: ملء الحقل تلقائيًا بواسطة البرنامج المساعد

en: Field separator:
ar: حقل الفاصل:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
ar: تمت إضافة الحقل بنجاح: %s

en: Field successfully deleted.
ar: تم حذف الحقل بنجاح.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
ar: تم تحديث الحقل بنجاح: %s

en: Field to use for record matching
ar: حقل استخدامه لمطابقة التسجيلة

en: Field-weighted, relevance ranked
ar: تم وزن الحقل، ترتيب الصلة

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
ar: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description و permanent_location_description تعرض الوصف بدلا من الرمز

en: Fields to display in report:
ar: احقول للعرض في التقرير:

en: Fields to print
ar: حقول للطباعة

note: SCRIPT
en: File
ar: ملف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
ar: الملف موجود بالفعل

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
ar: يحتوى الملف على قائمة من معرفات الاستناد بمعرف استناد واحد لكل سطر. تعمل هذه القائمة كمنقح: وهي تتوافق مع الضوابط الأخرى. (أنواع الملفات المقبولة هي: .csv و.txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
ar: يحتوي الملف على قائمة بالأرقام البيبلوغرافية بموجب رقم بيبلوغرافي واحد لكل سطر. تعمل هذه القائمة كمنقح: وتتوافق مع ضوابط أخرى. (أنواع الملفات المقبولة هي: .csv و.txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
ar: لا يمكن إنشاء الملف. تحقق من الصلاحيات.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
ar: لا يمكن قراءة الملف

en: File format:
ar: شكل الملف:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
ar: تم حذف الملف

note: SCRIPT
en: File is not readable
ar: الملف غير قابل للقراءة

en: File name
ar: إسم الملف

en: File name:
ar: إسم الملف:

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
ar: لا يمكن حذف الملف أو التسجيلة المرفوعة

note: SCRIPT
en: File read cancelled
ar: تم إلغاء قراءة الملف

en: File:
ar: ملف:

en: File:
ar: الملف:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
ar: الملف :%s

en: FileSaver library
ar: مكتبة FileSaver

en: Filename
ar: إسم الملف

en: Files
ar: ملفات

en: Files attached to invoice
ar: الملفات المرفقة بالفاتورة

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
ar: لا يمكن العثور على الملفات بسبب عدم ضبط خيار "access_dir" في "koha-conf.xml". يرجى الاتصال بمدير النظام لإضافة هذا الخيار.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
ar: ملفات لـ %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
ar: ملفات للفاتورة: %s

en: Filing routine:
ar: روتين التصنيف:

en: Filing rule
ar: قاعدة التصنيف

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
ar: رمز قاعدة التصنيف مفقود

en: Filing rule code:
ar: رمز قاعدة التصنيف:

en: Filing rule:
ar: قاعدة التصنيف:

note: INPUT type=submit
en: Filter
ar: تنقيح

en: Filter barcode
ar: تنقيح الباركود

en: Filter by library
ar: تنقيح بواسطة المكتبة

en: Filter by:
ar: تنقيح بواسطة:

en: Filter layouts
ar: تنقيح المخططات

en: Filter location
ar: موقع التصفية

en: Filter on:
ar: مرشّح فى:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
ar: تنقيح عمليات الدفع

en: Filter partner libraries:
ar: تنقيح المكتبات الشريكة:

en: Filter results:
ar: تنقيح النتائج:

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
ar: تنقيح أنواع حسابات الدائن بالنظام

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
ar: تنقيح أنواع حسابات المدين بالنظام

en: Filter:
ar: تنقيح:

en: Filtered by:
ar: منقح بواسطة:

en: Filtered on:
ar: مرشّح فى:

en: Filters
ar: منقحات

note: SCRIPT
en: Find
ar: بحث

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
ar: بحث (إذا تم تفعيل برنامج searchreplace المساعد)

note: SCRIPT
en: Find and replace
ar: بحث واستبدال

note: SCRIPT
en: Find and replace...
ar: بحث واستبدال...

en: Find another patron?
ar: العثور على مستفيد آخر؟

note: SCRIPT
en: Find whole words only
ar: بحث الكلمات الكاملة فقط

en: Fine
ar: الغرامة

en: Fine amount
ar: مبلغ الغرامة

en: Fine amount:
ar: مبلغ الغرامة:

en: Fine charging interval
ar: فترة تسديد الغرامة

en: Fines
ar: غرامات

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
ar: لا يتم فرض الغرامات على الحجوزات الملغاة يدويا.

en: Fines for returned items are forgiven.
ar: غرامات المواد المعادة تم تجاوزها.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
ar: إنتهى

en: Finish enrollment
ar: إنهاء التسجيل

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
ar: الانتهاء من الاستلام

en: First
ar: أولا

en: First arrival:
ar: الوصول الأول:

en: First indicator default value:
ar: القيمة الافتراضية للمؤشر الأول:

en: First issue publication date:
ar: تاريخ نشر أول إصدار:

en: First issue publication date:
ar: تاريخ نشر أول إصدار:

en: First name
ar: الاسم الاول

en: First name:
ar: الاسم الأول:

en: First name:
ar: الاسم الاول:

en: First patron
ar: المستفيد الأول

en: Flagged
ar: ذو علامة

note: SCRIPT
en: Flags
ar: إشارات

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
ar: اقلب أفقيًا

note: SCRIPT
en: Flip vertically
ar: اقلب عموديًا

en: Float
ar: طفو

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
ar: تعويم: %s

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
ar: قم بالتركيز على شريط الأدوات السياقية

note: SCRIPT
en: Focus to element path
ar: قم بالتركيز على مسار العنصر

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
ar: قم بالتركيز على شريط القائمة

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
ar: التركيز على شريط الأدوات

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
ar: اتبع تفضيل النظام BlockExpiredPatronOpacActions

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
ar: اتبع التفضيل OpacPasswordChange (معطل)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
ar: اتبع التفضيل OpacPasswordChange (مفعّل)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
ar: اتبع التفضيل OpacResetPassword (معطل)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
ar: اتبع التفضيل OpacResetPassword (مفعّل)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
ar: اتبع التفضيل RequireStrongPassword (لا)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
ar: اتبع التفضيل RequireStrongPassword (نعم)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
ar: الحقول التالية المطلوبة ناقصة:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
ar: الحقول الفرعية المطلوبة التالية ناقصة

note: SCRIPT
en: Font
ar: خط

en: Font Awesome
ar: الخط رائع

en: Font Face Observer
ar: مراقب واجهة الخط

note: SCRIPT
en: Font Sizes
ar: حجم الخط

en: Font size:
ar: حجم الخط:

en: Font:
ar: خط:

note: SCRIPT
en: Fonts
ar: الخطوط

note: SCRIPT
en: Food and Drink
ar: الطعام والشراب

note: SCRIPT
en: Footer
ar: تذييل

en: For all collection codes:
ar: لجميع رموز المجموعة:

en: For all item types:
ar: لكل أنواع المادة:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
ar: لتصديرات السلة، يمكنك استخدام البيانات من الجداول التالية: التسجيلة البيبلوغرافية، المواد البيبلوغرافية، طلبيات التزويد، ميزانية التزويد، وسلة التزويد.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
ar: لتصدير الطلبيات المتأخرة يجب عليك توفير ملف تعريفي في جملة عدة أدوات القالب لتوليد ملف CSV.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
ar: بالنسبة للفهارس الضخمة يمكن أن يتسبب هذا في سلوك غير متوقع

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
ar: للمطالبة بالأعداد المتأخرة يمكنك استخدام الجداول التالية، الدورية، الوصف، التسجيلة البيبلوغرافية، المواد البيبلوغرافية، وبائع كتب التزويد.

en: For the selected operations:
ar: للعمليات المختارة:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
ar: لهذه المكتبة، يمكنك تعديل قواعد أنواع مادة"itemtypes " معينة بغض النظر عن فئة المستفيد.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
ar: لهذه المكتبة، يمكنك تعيين الحد الأقصى لعدد الإعارات التي يمكن أن تقم لفئة معينة بغض النظر عن نوع المادة.

en: Force
ar: فرض

en: Force checkout if a limitation exists
ar: قسر الإعارة عند وجود حد

en: Forever
ar: دائما

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
ar: العفو عن %s

en: Forgive fees for manually expired holds
ar: السماح عن الرسوم للحجوزات التي انتهت يدوياً

en: Forgive fines on return:
ar: العفو عن الغرامات عند الإعادة:

en: Forgive overdue charges
ar:  عفو التكاليف متأخرة

en: Forgiven
ar: معفو عنه

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
ar: الشكل غير مقدم بسبب المشاكل التالية

en: Format
ar: التنسيق

en: Format:
ar: التنسيق:

en: Format:
ar: تنسيق:

note: SCRIPT
en: Formats
ar: تنسيقات

en: Formatting
ar: تنسيق

en: Formatting:
ar: تنسيق:

en: Foundations Bible College &amp; Seminary, USA
ar: مدرسة &amp; وجمعيات الكتاب المقدس، الولايات المتحدة

note: SCRIPT
en: Framework
ar: الإطار

en: Framework code
ar: رمز الاطار

en: Framework code:
ar: رمز الإطار

en: Framework description
ar: وصف الإطار

en: Fran&ccedil;ais (French)
ar: Fran&ccedil;ais (الفرنسية)

en: Free
ar: حر / مجاني

en: French
ar: الفرنسية

en: French terms of relations
ar: المصطلحات الفرنسية للعلاقات

en: Frequencies
ar: تواتر/تتابع

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
ar: التواترات المستخدمة بواسطة نظام المرابطة المنزلية الفرعي. يتم عرضها في تبويب مرابط في المنزل في حساب المستفيد في برنامج العميل.

en: Frequency
ar: التتابع

en: Frequency:
ar: التواتر

en: Frequency:
ar: التواتر

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
ar: الجمعة

note: SCRIPT
en: Fridays
ar: أيام الجمعة

en: From
ar: من

en: From
ar: من

en: From / To
ar: من / إلى

en: From \ To
ar: من \ إلى

en: From a new (empty) record
ar: من تسجيلة جديدة (فارغة)

en: From a new file
ar: من ملف جديد

en: From a staged file
ar: من ملف منظم

en: From a subscription
ar: من اشتراك

en: From a suggestion
ar: من إقتراح

en: From an existing record:
ar: من تسجيلة موجودة فعلا:

en: From an external source
ar: من مصدر خارجي

en: From any library
ar: من أي مكتبة

en: From any library:
ar: من أي مكتبة:

en: From authid:
ar: من authid:

en: From biblionumber:
ar: من الرقم البيبلوغرافي:

en: From call number:
ar: من رقم الاستدعاء:

en: From date:
ar: من تاريخ :

en: From existing orders (copy)
ar: من طلبيات حالية (نسخ)

en: From home library
ar: من المكتبة الرئيسية

en: From home library:
ar: من المكتبة الرئيسية :

en: From item call number:
ar: من رقم الإستدعاء للمادة:

en: From local hold group
ar: من مجموعة حجز محلية

en: From local hold group:
ar: من مجموعة حجز محلية:

en: From titles with highest hold ratios
ar: من العناوين ذات أعلى معدلات الحجز

en: From vendor:
ar: من المزود

en: From:
ar: من:

en: From:
ar: من:

en: Front
ar: واجهة

note: SCRIPT
en: Fullscreen
ar: شاشة كاملة

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
ar: رموز الوظيفة (المؤلف، المحرر، المساهم، إلخ) المستخدمة في يونيمارك 7XX $4 (الفرنسية)

en: Fund
ar: التمويل

en: Fund ID
ar: معرف التمويل

en: Fund amount:
ar: مبلغ التمويل:

en: Fund code
ar: رمز التمويل

en: Fund code:
ar: رمز التمويل:

en: Fund filters
ar: منقحات التمويل

en: Fund list of budget
ar: قائمة تمويل الميزانية

note: TD
en: Fund locked
ar: التمويل مجمد

en: Fund name
ar: اسم التمويل

en: Fund name:
ar: اسم التمويل:

en: Fund parent:
ar: أصل التمويل:

en: Fund remaining
ar: التمويل المتبقي

en: Fund total
ar: إجمالي التمويل

en: Fund:
ar: التمويل:

en: Fund:
ar: التمويل:

en: Funds
ar: التمويلات

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
ar: تمويلات لـ %s'

note: SCRIPT
en: Gamma
ar: جاما

en: Gap between columns:
ar: فراغ بين الأعمدة:

en: Gap between rows:
ar: فراغ بين الصفوف:

en: Gender
ar: الجنس

en: Gender:
ar: الجنس

en: General
ar:  عام

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
ar: المقتنيات العامة: مؤشر حالة التزويد :: يحدد عنصر البيانات هذا حالة التزويد للوحدة وقت تقرير المقتنيات.

en: General holdings: completeness designator
ar: المقتنيات العامة: مؤشر الاكتمال

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
ar: المقتنيات العامة: مؤشر مدة الاحتفاظ :: يحدد عنصر البيانات هذا سياسة الاحتفاظ للوحدة في وقت تقرير المقتنيات.

en: General holdings: type of unit designator
ar: المقنيات العامة: نوع مؤشر الوحدة

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Generate EDIFACT order
ar: توليد طلب EDIFACT

en: Generate a new client id/key pair
ar: توليد زوج من معرّف/مفتاح عميل جديد

en: Generate a new client id/secret pair
ar: توليد زوج من معرّف/سر عميل جديد

en: Generate an exception for this repeated holiday.
ar: توليد إستثناء لهذه العطلة المتكررة.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
ar: توليد إخلاء طرف

en: Generate exceptions on a range of dates.
ar: توليد استثناءات في نطاق من التواريخ.

en: Generate new client id/secret pair
ar: توليد زوج من معرّف/سر عميل جديد

note: INPUT type=button
en: Generate next
ar: ولِّد التالي

en: Geolocation:
ar: الموقع الجغرافي

en: German
ar: الألمانية

en: Get Firefox add-on
ar: الحصول على برنامج إضافي لمتصفح فايرفوكس

en: Get desktop application
ar: الحصول على تطبيق لسطح المكتب

en: Get help on current subfield
ar: الحصول على مساعدة حول الحقل الفرعي الحالي

en: Get it!
ar: احصل عليه!

en: Global system preferences
ar: تفضيلات النظام العامة

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
ar: اذهب

en: Go back to vendor page
ar: العودة إلى صفحة المزود

en: Go to Koha to MARC mapping
ar: إذهب إلى تخطيط كوها إلى مارك

en: Go to advanced search
ar: اذهب إلى البحث المتقدم

note: A
en: Go to item details
ar: اذهب إلى تفاصيل المادة

en: Go to item search
ar: اذهب إلى بحث المادة

en: Go to page :
ar: اذهب إلى صفجة:

en: Go to receipt page
ar: الذهاب إلى صفحة الاستلام

note: A
en: Go to record detail page
ar: اذهب إلى صفحة تفاصيل التسجيلة

en: Go to the
ar: اذهب إلى

en: Goethe-Institut, Germany
ar: معهد جوته، ألمانيا

en: Gone no address
ar: ذهب بلا عنوان

en: Gothenburg University Library, Sweden
ar: مكتبة جامعة غوتنبرغ، السويد

en: Government
ar: حكومة

en: Grace period:
ar: فترة السماح:

note: SCRIPT
en: Gray
ar: رمادي

note: SCRIPT
en: Green
ar: أخضر

en: Group
ar: مجموعة

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
ar: رمز المجموعة

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: Group(s):
ar: مجموعة(ـات):

en: Group:
ar: مجموعة:

en: Group:
ar: المجموعة:

en: Groups of libraries:
ar: مجموعات من المكتبات:

en: Guarantees:
ar: ضمانات:

en: Guarantor ID
ar: معرف الضامن

en: Guarantor can view checkouts
ar: يمكن للضامن رؤية الإعارات

en: Guarantor firstname
ar: الاسم الأول للضامن

en: Guarantor information
ar: معلومات الضامن

en: Guarantor relationship
ar: علاقة الضامن

en: Guarantor surname
ar: لقب الضامن

en: Guarantor title
ar: لقب الضامن

en: Guarantor:
ar: الضامن:

en: Guarantors:
ar: الضامن:

en: Guide box:
ar: صندوق الارشاد:

en: Guide grid:
ar: شبكة الإرشاد:

en: Guided reports
ar: التقارير الموجهة

en: Guided reports wizard
ar: معالج التقارير الموجهة

note: SCRIPT
en: H Align
ar: محازاة أفقية

en: HTML message:
ar: رسائل HTML

en: Halland County Library, Sweden
ar: مكتبة مقاطعة هلاند، السويد

en: Handbooks
ar: كتيبات

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
ar: اختصارات مفيدة

en: Hard due date
ar: تاريخ الإستحقاق الثابت

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
ar: تاريخ الاستحقاق الثابت %s:

en: Hard due date:
ar: تاريخ الاستحقاق الثابت:

en: Harrison Carmel Public Library, USA
ar: مكتبة هاريسون كارمل العامة، الولايات المتحدة

en: Hashvalue
ar: قيمة#

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
ar: مكتبات منطقة هوراكي، نيوزلندا

note: SCRIPT
en: Header
ar: رأس

note: SCRIPT
en: Header 1
ar: رأس 1

note: SCRIPT
en: Header 2
ar: رأس 2

note: SCRIPT
en: Header 3
ar: رأس 3

note: SCRIPT
en: Header 4
ar: رأس 4

note: SCRIPT
en: Header 5
ar: رأس 5

note: SCRIPT
en: Header 6
ar: رأس 6

note: SCRIPT
en: Header cell
ar: خلية الرأس

en: Header row could not be parsed
ar: لم يمكن تحليل الصف الرئيسي

note: SCRIPT
en: Headers
ar: رؤوس

en: Heading
ar: رأس

note: SCRIPT
en: Heading 1
ar: رأس 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
ar: رأس 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
ar: رأس 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
ar: رأس 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
ar: رأس 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
ar: رأس 6

en: Heading A-Z
ar: العنوان أ-ي

en: Heading Z-A
ar: العنوان ي-أ

en: Heading type
ar: نوع العنوان

note: SCRIPT
en: Headings
ar: رؤوس

en: Hebrew
ar: العبرية

note: SCRIPT
en: Height
ar: ارتفاع

en: Help
ar: المساعدة

en: Help input
ar: مساعدة إدخال

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
ar: ها هي سلتك، تم إرسالها من فهرسنا على الخط المباشر.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
ar: ها هي قائمتك المسماة %s, المرسلة من فهرسنا على الخط المباشر

en: Hi,
ar: مرحباً،

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
ar: مرحباً، أنت تنظر إلى نتيجة إطلاق برنامج EXAMPLE المساعد.

en: Hidden by default
ar: أخفي النافذة

note: SCRIPT
en: Hide MARC
ar: إخفاء مارك

en: Hide advanced pattern
ar: إخفاء النمط المتقدم

en: Hide all
ar: إخفاء الكل

en: Hide all columns
ar: اخفِ كل الأعمدة

en: Hide already received orders
ar: إخفاء الطلبيات التي تم استلامها بالفعل

en: Hide chart
ar: إخفاء الرسم البياني

en: Hide closed
ar: إخفاء المغلق

en: Hide default value fields
ar: إخفاء حقول القيمة الافتراضية

en: Hide details
ar: إخفاء التفاصيل

en: Hide in OPAC
ar: إخفاء في الأوباك

en: Hide in OPAC:
ar: إخفاء في الأوباك:

en: Hide inactive budgets
ar: إخفاء الميزانيات غير النشطة

en: Hide new
ar: إخفاء الجديد

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
ar: إخفاء معلومات المستفيد عن المكتبيين من خارج هذه المجموعة.

en: Hide seen
ar: أخف ما تمت رؤيته

en: Hide viewed
ar: إخفاء ما تم عرضه

en: Hide window
ar: أخفِ النافذة

en: High demand item.
ar: مادة عالية الطلب

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
ar: مادة عالية الطلب. تم تقصير مدة الإعارة إلى  %sيوما  (مستحقة %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
ar: مادة عالية الطلب. تم تفصير مدة الإعارة إلى  %sيوما  (مستحقة %s).إعارتها على أية حال?

en: Higher Education Libraries of Massachusetts, USA
ar: مكتبات التعليم العالي بماساتشوستس، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Highlight
ar: تمييز

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
ar: تلميح: يمكتك تحديث سِجل الدورية يدوياً. يمكن أن يكون ذلك مفيداً للاشتراكات القديمة أو لمسح السِجل الحالي. قم بتعديل الحقول بحرص، حيث أن الدورية المستقبلية ستستمر في تحديثها تلقائيا.

en: Hint:
ar: إشارة:

en: Hints
ar: تلميحات

en: History
ar: السِجل

en: History OPAC note:
ar: ملاحظة سِجل الأوباك:

en: History end date:
ar: تاريخ نهاية السِجل:

en: History staff note:
ar: ملاحظة سِجل الموظف:

en: History start date:
ar: تاريخ بداية السِجل

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
ar: Hochschule für Gesundheit (hsg)، ألمانيا

en: Hold
ar: حجز

en: Hold at
ar: حجز في

en: Hold date
ar: تاريخ حجز

en: Hold details
ar: تفاصيل الحجز

en: Hold expires on date:
ar: الحجز ينتهي في تاريخ:

en: Hold fee
ar: رسم الحجز

en: Hold fee:
ar: رسم الحجز:

en: Hold filled for:
ar: ملء الحجز ل:

en: Hold for:
ar: حجز ل:

en: Hold found (item is already waiting):
ar: تم العثور على الحجز (المادة في الانتظار بالفعل):

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
ar: حجز وجد ل (%s),من فضلك إنقل

en: Hold found:
ar: تم العثور على حجز:

en: Hold must be record level
ar: الحجز يجب أن يكون على مستوى التسجيلة

en: Hold next available item
ar: حجز المادة التالية المتاحة

en: Hold pickup library match
ar: مضاهاة مكتبة التقاط الحجز

en: Hold placed by :
ar: تم  الحجز بواسطة:

en: Hold policy
ar: سياسة الحجز

en: Hold ratio
ar: نسبة الحجز

en: Hold ratios
ar: معدلات الحجز:

en: Hold ratios to calculate items needed
ar:  لحساب نسب حجز المواد المطلوبة

en: Hold starts on date:
ar: الحجز يبدأ في تاريخ:

en: Hold status
ar: حالة الحجز

en: Hold waiting too long
ar: الحجز في الانتظار لمدة طويلة

en: Holding libraries
ar: المكتبات المقتنية

en: Holding library
ar: مقتنيات المكتبة

en: Holding library:
ar: المكتبة المقتنية:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
ar: المقتنيات (%s)

en: Holdings:
ar: المقتنيات:

en: Holds
ar: الحجوزات

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
ar: الحجوزات(%s)

en: Holds allowed (daily)
ar: الحجوزات المسموحة (يوميًا)

en: Holds allowed (daily):
ar: الحجوزات المسموح بها (يوميًا):

en: Holds allowed (total)
ar: الحجوزات المسموحة (الإجمالي)

en: Holds allowed (total):
ar: الحجوزات المسموح بها (الإجمالي):

en: Holds awaiting pickup
ar: حجز ينتظر الالتقاط

en: Holds history
ar: سجل الحجوزات

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
ar: سجل الحجوزات لـ %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
ar: الحجوزات المدرجة هنا تنتظر أن تستلم منذ أكثر من %s يوماً

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
ar: حجوزات على هذه المادة: %s / إجمالي الحجوزات على هذه التسجيلة: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
ar: حجوزات لهذه التسجيلة: %s

en: Holds per record (count)
ar: الحجوزات لكل تسجيلة (عدد)

en: Holds per record (count):
ar: الحجوزات لكل تسجيلة (عدد):

en: Holds queue
ar: صف الحجوزات

en: Holds statistics
ar: إحصائيات  الحجوزات

en: Holds to place (count)
ar: الحجوزات للمكان (عدد)

en: Holds to pull
ar: حجوزات للسحب

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
ar: حجوزات للسحب وضعت بين %s و%s

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
ar: الحجوزات في الانتظار لأكثر من  %s أيام: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
ar: حجوزات في الانتظار: %s

en: Holds:
ar: حجوزات:

en: Holiday exception
ar: إستثناء عطلة

en: Holiday only on this day
ar: عطلة فقط فى هذا اليوم

en: Holiday repeated every same day of the week
ar: عطلة تتكرر فى نفس اليوم من كل أسبوع

en: Holiday repeated yearly on the same date
ar: عطلة تتكرر سنويا فى نفس اليوم

en: Holiday repeating weekly
ar: عطلة مكررة أسبوعية

en: Holiday repeating yearly
ar: عطلة مكررة سنويا

en: Holidays on a range
ar: العطل ضمن نطاق

en: Holidays repeated yearly on a range
ar: عطلة تتكرر سنويا لمجموعة معينة

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Home libraries
ar: المكتبات الرئيسية

en: Home library
ar: المكتبة الرئيسية

en: Home library (branchcode)
ar: المكتبة الرئيسية (رمز الفرع)

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
ar: المكتبة الرئيسية غير معروفة

en: Home library:
ar: المكتبة الرئيسية:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
ar: المكتبة الرئيسية: %s

en: Horizontal bar:
ar: شريط أفقي:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
ar: خط أفقي

note: SCRIPT
en: Horizontal space
ar: مسافة أفقية

en: Horizontal:
ar: أفقي:

en: Host
ar: مضيف

en: Host records
ar: التسجيلات المضيفة

en: Host:
ar: المضيف:

en: Hostname/Port
ar: إسم المضيف/بوابة

en: Hostname:
ar: إسم المضيف:

en: Hotchkiss School, USA
ar: مدرسة Hotchkiss، الولايات المتحدة

en: Hour
ar: ساعة

en: Hourly rental charge
ar: رسم التأجير بالساعة

en: Hourly rental charge:
ar: رسم التأجير بالساعة:

en: Hourly rental charge:
ar: رسم التأجير بالساعة:

en: Hourly rentals use calendar:
ar: التأجير بالساعة باستخدام التقويم:

en: Hours
ar: ساعات

en: Housebound
ar: استخدام محلي

en: Housebound details
ar: تفاصيل الاستخدام المحلي

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
ar: تفاصيل الاستخدام المحلي لـ %s

en: Housebound roles
ar: قواعد الاستخدام المحلي

en: How many issues do you want to receive?
ar: كم عدداً ترغب في استلامه؟

en: How should patrons be deleted?
ar: كيف سيتم حذف المستفيدين؟

en: How to process items:
ar: كيفية معالجة المواد:

en: Htmlarea
ar: مساحةhtml

en: Huge text
ar: نص كبير

en: I encountered some problems.
ar: صادفت بعض المشاكل.

en: I received this from you:
ar: لقد تلقيت هذا منك:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
ar: سأقوم بتمرير ما قمت بكتابته هنا، إذا قمت بالضغط على موافق.

en: I18N/L10N
ar: اللغات العالمية

en: ID
ar: معرِّف

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
ar: مشكلة في تهيئة نظام الإعارة بين المكتبات الفرعي. تحقق من

note: A
en: ILL request log
ar: سجل طلبات الإعارة بين المكتبات

en: ILL request log
ar: سجل طلبات الإعارة بين المكتبات

en: ILL requests
ar: طلبات الإعارة بين المكتبات

en: ILL requests history
ar: سجل طلبات الإعارة بين المكتبات

en: ILL requests:
ar: طلبات الإعارة البينية:

en: ILL staff email:
ar: البريد الإلكتروني لموظفي الإعارة البينية:

en: IP address has changed, please log in again
ar: تم تغيير IP، من فضلك إدخل مرة أخرى

en: IP address has changed. Please log in again
ar: تم تغيير IP، من فضلك إدخل مرة أخرى

en: IP:
ar: بروتوكول الانترنت:

en: ISBN
ar: تدمك

en: ISBN or ISSN or other standard number:
ar: ردمك أو ردمد أو أرقام معيارية أخرى:

en: ISBN:
ar: تدمك:

en: ISBN:
ar: تدمك:

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.ISBN | $raw
en: ISBN: %s
ar: ردمك: %s

note: %1$s:  FOREACH isbn IN BIBLIO_RESULT.ISBN %2$s:  isbn | $raw %3$s:  UNLESS ( loop.last ) %4$s:  END %5$s:  END
en: ISBN: %s %s %s; %s %s
ar: ردمك: %s %s %s; %s %s

en: ISO 5426
ar: أيزو 5426

en: ISO 639-2 standard language codes
ar: ISO 639-2 رموز اللغات القياسية

en: ISO 6937
ar: أيزو 6937

en: ISO 8859-1
ar: أيزو 8859-1

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
ar: تنسيق آيزو (العام - الشهر - اليوم)

en: ISO code
ar: رمز آيزو

en: ISO code:
ar: رمز آيزو:

en: ISSN
ar: تدمد

en: ISSN:
ar: تدمد:

en: ISSN:
ar: تدمد:

en: Icon
ar: الرمز

en: Id
ar: معرف

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
ar: يجب أن يبدأ المعرف بحرف متبوعًا بأحرف أو أرقام أو شرطات أو نقاط أو نقطتين أو شرطة سفلية فقط.

en: Id:
ar: المعرّف:

en: If
ar: إذا

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
ar: إذا كان القالب يسمح بالاشتراك العام، يمكن للمستفيدين الاشتراك في نادي بناء على هذا القالب من الفهرس العام.

en: If all unavailable
ar: إذا كان الكل غير متاح

en: If amounts changed, round to a multiple of
ar: إذا تغيرت المبالغ، قم بالتقريب إلى

en: If any unavailable
ar: إذا كان أي منها غير متاح

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
ar: عند التحديد، سيتم نسخ التغييرات على هذه العطلة لكل المكتبات. إذا لم تكن العطلة موجودة لإحدى المكتبات، لن يتم إجراء أي تغيير.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
ar: عند التحديد، سيتم حساب الرسوم اليومية باستخدام التقويم لإقصاء العطلات. في حالة عدم التحديد، سيتم حساب الرسم بناء على عدد الأيام حتى يوم الاستحقاق مباشرةً.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
ar: عند التحديد، سيتم حساب الرسوم بالساعة باستخدام التقويم لإقصاء العطلات. في حالة عدم التحديد، سيتم حساب الرسم بناء على عدد الساعات حتى وقت الاستحقاق مباشرةً.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
ar: إذا تم تحديده، فهذا يعني أن الحقل الفرعي هو عنوان URL وقابل للنقر عليه

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
ar: عند التحديد، سيتم إخفاء المواد من هذا النوع كمنقحات في بحث الأوباك المتقدم

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
ar: عند التحديد، سيتم مشاركة الاشتراكات الجديدة تلقائيًا مع قاعدة معرفة مانا.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
ar: عند التحديد، لا يمكن إعارة أي مادة من هذا النوع. عند عدم التحديد، كل المواد من هذا النوع يمكن إعارتها إلا إذا تم ضبط ليس للإعارة لمادة محددة.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
ar: إذا ما عُلِّم فإن هذه العطلة ستنسخ لكل المكتبات. وإذا كانت العطلة فعلاً موجودة لإحدى المكتبات ، فلن تحدث تغييرات.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
ar: عند تجميع عدة مفاتيح يجب أن تكون بترتيب محدد: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
ar: إذا كان فارغاً، يتم استخدام اللغة الإنجليزية

en: If empty, discount rate from vendor will be used
ar: إذا كان فارغًا، سيتم استخدام معدل الخصم من المزود

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
ar: إذا تم إنشاء المواد عند الطلب او الاستلام، سيتم حذفها.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
ar: في حال تحميل سمات المستفيد، يجب أن يحتوي حقل 'patron_attributes' على قائمة بأنواع وقيم السمات مفصولة بفاصلة. يجب أن يسبق كل قيمة رمز نوع السمة ونقطتان. على سبيل المثال:

en: If matching record is already in the borrowers table:
ar: إذا ما طابقت تسجيلة موجودة فعلاً في جدول المستعيرين:

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
ar: عند الضبط، فإن النادي المعتمد على هذا القالب يمكن للمستفيدين الاشتراك به بواسطة عنوان بريد الكتروني صالح.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
ar: عند الضبط، يمكن لموظفي المكتبة الذين سجلوا دخولهم إلى هذا الفرع فقط تعديل قالب هذا النادي

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
ar: إذا كانت العلاقة هي التي تريدها، فيرجى إضافتها إلى تفضيل النظام 'borrowerRelationship'، وإلا اجعل مسؤول النظام يقوم بتصحيح القيم في %s و/أو %sفي قاعدة البيانات.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
ar: عند تفعيل التفضيل  'AllowHoldPolicyOverride'، يمكن تخطي هذه السياسات بواسطة أي موظف إعارة

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
ar: إذا ما تُرِكت الكمية العظمى للإعارات المتاحة لفئة مستفيدين فارغة ، فإنه لا حدود ستطبق، إلا إذا كانت هنالك حدود كنتَ قد طبقتها على نوع محدد من المواد.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
ar: إذا كان هناك يوما (أو أكثر) في الأسبوع لا يتم نشر الأعداد به مطلقا، يمكنك تحديد المربعات المقابلة أدناه.

en: If this is not what you were expecting, go to
ar: اذا هذا ليس ما قد توقعته, اذهب إلى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
ar: إذا كنت تريد هذا، قم بتحديد خيار 'حذف الدفعة' من شريط الأدوات

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
ar: إذا كنت تستخدم تخطيط بدون باركود، قد ينتج عن ذلك مدخلات مفقودة أو صفحة فارغة

en: If you can't find what you are looking for, you can
ar: إذا لم تجد ما تبحث عنه، يمكنك

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
ar: إذا قمت بتغيير رمز قيمة الاستناد، فإن التسجيلات الحالية التي تستخدمها لن يتم تحديثها. سوف تظهر التغييرات على وصف القيمة في الحال.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
ar: إذا قمت بحذف هذا التمويل، سيتم حذف جميع الطلبيات المرتبطة بهذا التمويل.

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
ar: إذا لم تقم بتحديد تاريخ استحقاق، سيتم ضبطه وفقاً لقواعد الإعارة

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
ar: إذا كنت لا ترغب في إعارة المادة إلى %s وتفضل إصدارها إلى مستفيد إحصائي في المكتبة، قم باختيار المستفيد من هنا

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
ar: إذا كان لديك حساب CAS، يرجى اختيار مقابل أي حساب تريد تأكيد الثقة:

en: If you have a CAS account, please click here to login
ar: إذا كان لديك حساب CAS ، يرجى النقر هنا لتسجيل الدخول

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
ar: إذا قمت بتثبيت عينة من فئات المستفيد يرجى تحديد خيار "موظف" من قائمة فئات المستفيدين المنسدلة.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
ar: إذا قمت بإجراء أي تغييرات على التخطيطات، يجب عليك أن تطلب من مدير نظامك تشغيل misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
ar: إذا كنت تريد كوها أن يبدأ عمل (إرسل رسالة أو منع عضوا), قيمة التأخير مطلوبة.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
ar: إذا كنت ترغب في مشاركة بعض بياناتك، يرجى تفعيل تلك الخاصبة في قسم "مشاركة إحصائيات استخدامك" من نظام الإدارة الفرعي

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignore
ar: تجاهل

note: SCRIPT
en: Ignore all
ar: تجاهل الكل

en: Ignore and return to transfers:
ar: أهمل وعُدْ إلى الإنتقالات:

note: SPAN
en: Ignore the calendar
ar: تجاهل التقويم

en: Ignore this one, keep the existing one
ar: إهمل هذه وإبقى على الموجود

note: SCRIPT
en: Ignored
ar: متجاهل

en: Image
ar: صورة

en: Image 1
ar: صورة 1

en: Image 2
ar: صورة 2

en: Image ID
ar: معرف الصورة

note: SCRIPT
en: Image description
ar: وصف الصورة

en: Image file
ar:  ملف صورة

en: Image from Amazon.com
ar: صورة من Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
ar: صورة من Coce

note: SCRIPT
en: Image list
ar: قائمة الصور

en: Image name:
ar: إسم صورة:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
ar: إسم الصورة: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
ar: لم يتم إستيراد الصورة (%s مفقود). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
ar: لم يتم إستيراد الصورة لم يتمكن كوها من فتح الصورة للقراءة. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
ar: لم يتم استيراد الصورة بسبب خطأ غير معروف. يرجى الرجوع إلى سجل الخطأ للمزيد من التفاصيل %s %s %sتم الاستيراد بنجاح . %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
ar: الصورة لم تستورد ﻷن قاعدة البيانات عادت بخطأ. رجاءاً إرجع إلى سجل الخطأ لمزيد من التفاصيل. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
ar: الصورة لم تستورد ﻷن ملف الصورة تالف. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
ar: الصورة لم تستورد ﻷن ملف الصورة كبير جداً ( أُنظر للمساعدة على الخط المباشر للحجم الأعظمي المسموح به).%s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
ar: الصورة لم تستورد ﻷن صيغة ملف الصورة غير معروف. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
ar: الصورة لم تستورد ﻷن هذا المستفيد غير موجود أصلاً في قاعدة البيانات. %s

note: SCRIPT
en: Image options
ar: خيارات الصورة

en: Image source:
ar: مصدر الصورة:

en: Image successfully uploaded
ar: تم رفع الصورة بنجاح

note: SCRIPT
en: Image title
ar: عنوان الصورة

en: Image upload results :
ar: نتائج رفع الصور :

en: Image(s) successfully deleted
ar: تم حذف الصورة (الصور) بنجاح

note: SCRIPT
en: Image...
ar: الصورة...

en: Image:
ar: صورة:

en: Images
ar: صور

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
ar: الصور (%s)

en: Images for
ar: صور من أجل

en: Import
ar: إستيراد

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
ar: قم باستيراد %s بنية الإطار (الحقول والحقول الفرعية) من ملف جدول بيانات (.csv أو .ods)

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
ar: قم باستيراد كل المواد المحددة في السلة بتفاصيل المحاسبة التالية (تستخدم فقط في حالة عدم ملء معلومات المادة)

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
ar: استيراد كل المواد المحددة في السلة بالضوابط التالية:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
ar: استيراد تسجيلة مارك (ISO 2709) أو MARCXML

en: Import batch deleted successfully
ar: تم حذف استيراد الدفعة بنجاح

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
ar: قم باستيراد بنية الإطار الافتراضية (الحقول والحقول الفرعية) من ملف جدول بيانات (.csv أو .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
ar: قم باستيراد بنية الإطار (الحقول والحقول الفرعية) من ملف جدول بيانات (.csv أو .ods)

en: Import into the borrowers table
ar: قم بالاستيراد داخل جدول المستعيرين

en: Import patron data
ar: استيراد بيانات مستفيد

en: Import patron data
ar: استيراد بيانات المستفيد

en: Import patrons
ar: إستيراد مستفيدين

en: Import quotes
ar: استيراد الاقتباسات

en: Import record...
ar: استيراد التسجيلة...

en: Import results :
ar: نتائج الاستيراد :

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
ar: استيراد هذه الدفعة في الفهرس

en: Important
ar: هام

en: Important:
ar: هام:

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
ar: هام: أنواع المواد هي ما تقوم بتطبيق قواعد الإعارة عليها. تتحكم قواعد الإعارة في كيفية قيام مؤسستك بإعارة المواد: مدة الإعارة، سياسة التجديد، سياسة الحجز،إلخ. على سبيل المثال: قاعدة الإعارة المطبقة على نوع المادة DVD قد تؤدي إلى دفع مبلغ 1.00$ لإعارة أي DVD.

en: Imported
ar: تم استيراده

en: Impossible to connect to the message broker
ar: من المستحيل الاتصال بوسيط الرسائل

en: In framework:
ar: في إطار:

en: In months:
ar: في أشهر:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
ar: في الفهرس على الخط المباشر: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
ar: لكي تعمل الإعارة دون اتصال على هذا الجهاز، يجب أن تكون تسجيلات مكتبتك محدثة على هذا الجهاز:

en: In processing
ar: قيد المعالجة

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
ar: في الخطوات التالية سيتم إرشادك عبر بعض المتطلبات الأساسية مثل تعريف مستخدم طوها بكافة الامتيازات الإدارية (المكتبي المميز)

en: In transit
ar: في النقل

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
ar: في النقل من %s إلى  %s منذ %s

en: In use
ar: قيد الاستخدام

en: In your cart
ar: في سلتك

en: Inactive
ar: خامل

en: Inactive budgets
ar: ميزانيات خاملة

en: Include all rows (ignore pagination):
ar: إدراج كل الصفوف (تجاهل ترقيم الصفحات):

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
ar: إدراج المقترحات المؤرشفة في البحث

en: Include archived:
ar: إدراج المؤرشف:

en: Include expired subscriptions:
ar: تشمل الاشتراكات منتهية الصلاحية

en: Include ordered
ar: إدراج المطلوب

en: Include suspended
ar: إدراج المعلق

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
ar: يشمل جزء النطاق، لكن جزء المسار من ال URL يجب أن يذهب إلى قاعدة البيانات.

en: Income (cash)
ar: الدخل (نقداً)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
ar: تم الكشف عن وجود تناقض!

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
ar: صياغة خاطئة، لا يمكن الحفظ

note: SCRIPT
en: Increase indent
ar: زيادة المسافة البادئة

en: Indefinite
ar: غير معرّف

en: Indexed in:
ar: مفهرس في:

en: Indexes
ar: فهارس

en: Indicator 1
ar: المؤشر 1

en: Indicator 2
ar: المؤشر 2

en: Individual libraries:
ar: مكتبات فردية:

en: Info
ar: معلومات

en: Info:
ar: معلومات:

en: Information
ar: معلومات

en: Inherit from settings
ar: نقل من الإعدادات

en: Inherit from system preferences
ar: نقل من مفضلات النظام

en: Initial float
ar: طفو أولي

en: Initial float:
ar: طفو أولي:

en: Initials
ar: الحروف الأولى من الاسم

en: Initials:
ar: الحروف الأولى:

en: Initials:
ar: الأحرف الأولى للاسم:

note: SCRIPT
en: Inline
ar: مضمن

en: Inner counter
ar: عداد داخلي

en: Inner counter:
ar: العداد الداخلي:

en: Inner counter:
ar: العداد الداخلي:

note: SCRIPT
en: Insert
ar: إدخال

en: Insert
ar: إدراج

note: SCRIPT
en: Insert column after
ar: إدخال عمود بعد

note: SCRIPT
en: Insert column before
ar: إدخال عمود قبل

en: Insert copyright symbol (©)
ar: أدخل رمز حقوق النشر (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
ar: أدخل رمز حقوق النشر (℗) (التسجيلات الصوتية)

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
ar: قم بإدخال تاريخ\/وقت

en: Insert delimiter (‡)
ar: أدخل محدد  (‡)

note: SCRIPT
en: Insert image
ar: إدخال صورة

en: Insert line break
ar: قم بإدخال فاصل سطر

note: SCRIPT
en: Insert link
ar: إدخال رابط

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
ar: إدخال رابط (عند تفعيل برنامج الرابط المساعد)

note: SCRIPT
en: Insert row after
ar: إدخال صف بعد

note: SCRIPT
en: Insert row before
ar: إدخال صف قبل

note: SCRIPT
en: Insert table
ar: إدخال جدول

note: SCRIPT
en: Insert template
ar: إدخال قالب

note: SCRIPT
en: Insert template...
ar: إدخال قالب...

note: SCRIPT
en: Insert video
ar: إدخال فيديو

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
ar: إدخال\/تحرير عينة كود

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
ar: إدخال\/تحرير صورة

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
ar: إدخال\/تحرير رابط

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
ar: إدخال\/تحرير وسائط

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
ar: إدخال\/تحرير فيديو

en: Install
ar: تثبيت

en: Installation
ar: التنصيب

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
ar: الإصدار المثبت: %s

en: Instructions
ar: تعليمات

en: Instructor search:
ar: بحث المحاضر:

en: Instructors
ar: محاضرين

en: Instructors:
ar: المحاضرين:

en: Insufficient permission to see this job.
ar: صلاحيات غير كافية لرؤية هذه المهمة.

en: Insufficient privileges.
ar: صلاحيات غير كافية.

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Interface
ar: الواجهة

en: Interface:
ar: الواجهة

en: Interlibrary loan request details
ar: تفاصيل طلب الإعارة بين المكتبات

en: Interlibrary loans
ar: الإعارات بين المكتبات

en: Interlibrary loans tables
ar: جداول الإعارات بين المكتبات

en: Internal note
ar: ملاحظة داخلية

en: Internal note:
ar: ملاحظة داخلية

en: Internal note:
ar: ملاحظة داخلية:

note: SCRIPT
en: Internal search error
ar: خطأ بحث داخلي

note: A
en: Internationalization and localization
ar: التدويل والترجمة

en: Into an application
ar: داخل تطبيق

en: Into an application
ar: إلى تطبيق

en: Into an application:
ar: إلى تطبيق:

en: Into an application:
ar: إلى تطبيق:

en: Intranet
ar: الخط الداخلي

en: Invalid authority type
ar: نوع إستنادي باطل

en: Invalid barcodes
ar: باركودات غير صالحة

en: Invalid collection id
ar: معرف مجموعة غير صحيح

en: Invalid course!
ar: دورة غير صحيحة!

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
ar: مؤشرات غير صحيحة

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
ar: مدخل غير صالح. قم بإدخال شيئًا مثل: 245,a

en: Invalid number of copies
ar: عدد النسخ غير صحيح

note: SCRIPT
en: Invalid record
ar: تسجيلة غير صحيحة

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
ar: رقم الوسم غير صحيح

en: Invalid username or password
ar: خطأ فى إسم المستخدم أو كلمة المرور

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
ar: قيمة غير صحيحة لـ %s

en: Inventory
ar: الجرد

en: Inventory number
ar: رقم الجرد

note: SCRIPT
en: Invert
ar: عكس

en: Invoice
ar: فاتورة

note: A
en: Invoice detail page
ar: صفحة تفاصيل الفاتورة

en: Invoice details
ar: تفاصيل الفاتورة

en: Invoice has been modified
ar: تم تعديل الفاتورة

en: Invoice item price includes tax:
ar: فاتورة سعر المادة تشمل الضريبة:

en: Invoice number
ar: رقم الفاتورة

en: Invoice number reverse
ar: عكس رقم الفاتورة

en: Invoice number:
ar: رقم الفاتورة:

en: Invoice prices are:
ar: أسعار فاتورة:

en: Invoice prices:
ar: أسعار فاتورة:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
ar: فاتورة: %s

en: Invoices
ar: فواتير

en: Invoices
ar: فواتير

en: Invoices enabled:
ar: الفواتير المفعلة:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
ar: فوترة %s

en: Invoicing,
ar: فوترة،

en: Irregularity:
ar: عدم انتظام:

en: Is a URL:
ar: هو عنوان URL:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
ar: أصل لنوع آخر، لا يمكن أن يكون له أصل

en: Is hidden by default
ar: مخفي افتراضيا

en: Is local hold group
ar: هي مجموعة حجز محلية

en: Is local hold group
ar: هي مجموعة حجز محلية

en: Is new
ar: جديد

en: Is this a duplicate of
ar: هل هذا مكرر من

en: Issue
ar: العدد

en: Issue
ar: عدد

en: Issue #
ar: عدد #

en: Issue history
ar: سِجل العدد

en: Issue number
ar: رقم العدد

en: Issue payout
ar: إصدار مدفوعات

en: Issue refund
ar: إصدار رد مبلغ

en: Issue refund from
ar: إصدار رد مبلغ من

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
ar: إصدار مادة مطلوبة إلى %s

en: Issue:
ar: عدد:

en: Issue:
ar: عدد:

en: Issues per unit
ar: عدد لكل وحدة

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
ar: الإعداد لكل وحدة مطلوب

en: Issues per unit:
ar: عدد لكل وحدة:

en: Issuing library
ar: المكتبة المعيرة

en: Issuing rules
ar: قواعد الإعارة

en: It is a duplicate. Edit existing record
ar: هو تكرار. قم بتحرير التسجيلة الموجودة

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
ar: يوصى بالتحقق من وجود حجوزات متكررة وحلها نظرًا للدمج.

en: Italian
ar: الإيطالية

note: SCRIPT
en: Italic
ar: مائل

en: Item
ar: مادة

en: Item
ar: مادة

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
ar: مادة %s

en: Item URI
ar: URI المادة

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
ar: باركود المادة

en: Item barcode:
ar: باركود المادة:

en: Item barcodes:
ar: باركودات المواد:

en: Item call number
ar: رقم طلب مادة

en: Item callnumber:
ar: رقم إستدعاء المادة:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
ar: لا يمكن تجديد هذه المادة لأنها قيد الإعارة في الموقع

en: Item checked out
ar: تمت إعارة المادة

en: Item circulation alerts
ar: تنبيهات إعارة المادة

en: Item count
ar: مجموع عدد المواد

en: Item damaged
ar: المادة تالفة

en: Item details
ar: تفاصيل المادة

en: Item does not belong to your library
ar: لا تنتمي المادة إلى مكتبتك

en: Item floats
ar: طواف المادة

en: Item has a waiting hold
ar: للمادة حجز في الانتظار

en: Item has been claimed as returned.
ar: تمت المطالبة بالمادة كعائدة

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
ar: مادة مفقودة (تم تسجيل التحويل على أي حال)

en: Item has been withdrawn
ar: المادة تم استبعادها

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
ar: تم سحب المادة (تم تسجيل التحويل على أي حال)

en: Item has been withdrawn.
ar: تم سحب المادة

en: Item has linked analytics
ar: للمادة تحليلات مرتبطة

en: Item holding library:
ar: المكتبة مقتنية المادة:

note: TH
en: Item holds / Total holds
ar: حجوزات المادة / إجمالي الحجوزات

en: Item home library:
ar: مكتبة المادة الرئيسية:

en: Item information
ar: معلومات المادة

en: Item is already at destination library.
ar: المادة بالفعل في المكتبة المرسلة إليها.

en: Item is checked out
ar: المادة معارة

en: Item is lost, cannot be checked in.
ar: المادة مفقودة، لا يمكن ردها.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
ar: المادة ليست للإعارة عادة %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal.
ar: غير مسموح بتجديد المادة

en: Item is restricted
ar: مادة مُقيّدة

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
ar: المادة محظورة (تم تسجيل العملية على أي حال)

en: Item is restricted.
ar: مادة مُقيّدة

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
ar: حجز على مستوى المادة من الأوباك %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
ar: الحجز على مستوى المادة غير مسموح من الأوباك %s

en: Item location filters
ar: منقحات موقع المادة

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
ar: المادة لم تُعار.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
ar: المادة ليست للإعارة %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
ar: لم يتم العثور على المادة.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
ar: المادة غير مدرجة كمادة معارة في قاعدة البيانات بدون اتصال (تم تسجيل العملية على أي حال)

en: Item number file:
ar: ملف رقم المادة:

en: Item only
ar: المادة فقط

en: Item processing:
ar: معالجة المادة:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
ar: تم استلام المادة من %s

en: Item records
ar: تسجيلات المواد

en: Item records were last synced on:
ar: آخر تزامن لتسجيلات المادة في:

en: Item renewed:
ar: تم تجديد المادة:

en: Item returns home
ar: إعادة المادة لمكتبتها الرئيسية

en: Item returns to issuing branch
ar: إعادة المادة إلى مكتبة الإصدار

en: Item returns to issuing library
ar: إعادة المادة إلى مكتبة الإصدار

en: Item search
ar: بحث المادة

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
ar: حقل بحث المادة:  %s

en: Item search fields
ar: حقول بحث المواد

note: SCRIPT
en: Item search results
ar: نتائج بحث المادة

en: Item shelving location updated.
ar: تم تحديث موقع ترفيف المادة.

note: A
en: Item sorting
ar: فرز المواد

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
ar: يمكن أن تكون حالات المادة غير دقيقة. يرجى عرض تفاصيل التسجيلة للحصول على حالات دقيقة للمادة

en: Item tag
ar: وسم المادة

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
ar: لا يمكن حفظ وسوم المواد حاليا

en: Item type
ar: نوع المادة

en: Item type already exists!
ar: نوع المادة موجود بالفعل!

en: Item type code:
ar: رمز نوع المادة:

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
ar: صور نوع المادة معطَّلة. لتفعيلها، قم بإيقاف الـ

en: Item type is normally not for loan.
ar: نوع المادة ليس للإعارة عادةً

en: Item type not for loan.
ar: نوع المادة ليس للإعارة

en: Item type:
ar: نوع المادة:

en: Item type:
ar: نوع المادة:

en: Item types
ar: أنواع المادة

en: Item types
ar: أنواع المادة

en: Item types administration
ar: إدارة أنواع المادة

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
ar: تستخدم أنواع المواد في تجميع المواد المتشابهة. من أمثلة أنواع المادة: الكتب، الاسطوانات المدمجة، و الأقراص الرقمية DVDs

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
ar: تمت إعارة المادة إلى %s وإعادتها تلقائيًا

en: Item was lost, now found.
ar: المادة كانت مفقودة, الان وجدت.

en: Item was on loan to
ar: المادة كانت في الإعارة لـ

en: Item with barcode
ar: مادة ذات باركود

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
ar: المادة ذات الباركود '%s' تمت إضافتها بنجاح

en: Item(s)
ar: مواد

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
ar: لم تتم إضافة المادة إلى الدفعة %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
ar: لم تتم إزالة المادة من الدفعة %s.

en: Item:
ar: المادة:

en: Itemnumbers not found
ar: لم يتم العثور على أرقام المادة

en: Items
ar: مواد

en: Items added
ar: تمت إضافة المواد

en: Items added to rota:
ar: المواد المضافة إلى اللائحة:

en: Items already on this rota:
ar: المواد الموجودة في هذه اللائحة بالفعل:

en: Items available
ar: مواد متاحة

en: Items checked out
ar: قد تمّ إعارة المواد

en: Items expected
ar: مواد متوقعة

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
ar: قائمة المواد لـِ %s %s لـِ %s%s (التسجيلة #%s)

en: Items for purchase
ar: مواد للشراء

en: Items found on other rotas:
ar: مواد موجود في لوائح أخرى:

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
ar: المواد في الدفعة رقم %s

en: Items list
ar: قائمة المواد

en: Items lost
ar: مواد مفقودة

en: Items needed
ar: المواد اللازمة

en: Items removed
ar: تمت إزالة المواد

en: Items with no checkouts
ar: مواد بدون إعارات

en: Items:
ar: مواد:

en: Items:
ar: مواد:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
ar: نوع المادة

en: Itemtype:
ar: نوع المادة:

en: Itype
ar: نوع المادة

en: January
ar: يناير

en: JavaScript Cookie
ar: ملف تعريف الارتباط لجافاسكريبت

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
ar: مكتبة جافاسكريبت بواسطة فلاديمير أجافونكينيس بموجب رخصة

en: JavaScript library is licensed under both the
ar: مكتبة جافاسكريبت بموجب كل من رخصتي

en: Javascript Diff Algorithm
ar: لوغاريتم اختلاف جافاسكريبت

en: Jenkins maintainer:
ar: مسئول صيانة Jenkins

en: Jenkins maintainers:
ar: مسؤولي صيانة Jenkins:

en: Job ID
ar: معرّف المهمة

en: Job ID:
ar: معرّف المهمة:

en: Job progress:
ar: تقدم العمل

en: Jobs already entered
ar: تم إدخال الوظائف

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونية

note: SCRIPT
en: Justify
ar: تسوية

en: Juvenile
ar: حدث (شاب)

en: KEEP SOLUTIONS, Portugal
ar: الاحتفاظ بالحلول، البرتغال

en: Keep existing manager
ar: الاحتفاظ بالمدير الحالي

en: Keep for pseudonymization:
ar: حفظ للتسمية البديلة:

en: Keep issue number
ar: الاحتفاظ برقم العدد

en: Key
ar: مفتاح

en: Keyboard layout
ar: تخطيط لوحة المفاتيح

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Keyword
ar: الكلمة المفتاحية

en: Keyword (any):
ar: كلمة مفتاحية (أي):

en: Keyword:
ar: كلمة مفتاحية:

en: Keyword:
ar: كلمة مفتاحية:

note: SCRIPT
en: Keywords
ar: كلمات مفتاحية

en: Keywords:
ar: كلمات مفتاحية:

en: Koha
ar: كوها

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Version.maintenance | html
en: Koha %s
ar: كوها %s

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
ar: كوها &rsaquo; الفهرسة &rsaquo;

note: IMG
en: Koha Logo SVG
ar: SVG شعار كوها

en: Koha administration
ar: إدارة كوها

en: Koha administrator
ar: مدير كوها

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
ar: تعذَّر على كوها عرض كلمات المرور الحالية. أترك الحقل فارغاً لتترك كلمة المرور بدون تغيير.

en: Koha database schema
ar: مخطط قاعدة البيانات لكوها

en: Koha development team
ar: فريق تطوير كوها

en: Koha field
ar: حقل كوها

en: Koha field:
ar: حقل كوها:

en: Koha full call number
ar: رقم الإستدعاء الكامل في كوها

en: Koha history timeline
ar: سِجل الجدول الزمني لكوها

en: Koha home
ar: رئيسية كوها

en: Koha internal
ar: كوها الداخلي

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ar: كوها برنامج مجاني; يمكنك إعادة توزيعه و/أو تعديله تحت شروط GNU الرخصة العمومية العامة كما نشر بواسطة مؤسسة البرامج المجانية; سواء الإصدار 2 من ارخصة, أو(في حالة اختيارك) أي إصدار تالي.

en: Koha link:
ar: رابط كوها:

en: Koha module:
ar: نظام كوها الفرعي:

en: Koha offline circulation
ar: الإعارة دون إتصال

en: Koha plugins
ar: برامج كوها المساعدة

en: Koha release teams
ar: فرق إصدار كوها

en: Koha report library
ar: كوها تقارير المكتبة

en: Koha reports library
ar: تقارير كوها للمكتبة

en: Koha staff interface
ar: برنامج عميل كوها

en: Koha to MARC mapping
ar: كوها لتعيين مارك

en: Koha version:
ar: إصدارة كوها:

en: Koha-Suomi Oy, Finland
ar: Koha-Suomi Oy، فنلندا

en: LC call number:
ar: LC رقم الطلب:

en: LC call number:
ar: LC رقم الطلب:

en: Label
ar: ملصق

en: Label batch
ar: دفعة الملصقات

en: Label batches
ar: دفعات الملصقات

en: Label creator
ar: منشئ الملصقات

en: Label for lib:
ar: ملصق للمكتبة:

en: Label for opac:
ar: ملصق للأوباك:

en: Label height:
ar: ارتفاع الملصق:

en: Label number
ar: رقم الملصق

en: Label template
ar: قالب الملصق

en: Label templates
ar: قوالب الملصق

en: Label width:
ar: عرض الملصق:

en: Label:
ar: ملصق:

en: Labeled MARC
ar: مارك بالملصق

en: Language
ar: اللغة

en: Language of original:
ar: اللغة الأصلية:

en: Language:
ar: اللغة:

en: Language:
ar: اللغة:

en: Languages
ar: اللغات

en: Large print
ar: طبعة ضخمة

en: Large text
ar: نص كبير

en: Last
ar: آخر

en: Last borrowed:
ar: آخر مادة معارة:

en: Last borrower:
ar: المستعير الاخير :

en: Last cashup
ar: آخر دفع نقدي

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
ar: آخر دفع نقدي: %s (

en: Last checkout date:
ar: آخر تاريخ إعارة:

en: Last claim date:
ar: تاريخ آخر مطالبة:

en: Last edit
ar: آخر تحرير

en: Last import
ar: آخر استيراد

en: Last inventory date:
ar: آخر تاريخ للجرد:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
ar: آخر مادة للتسجيلة البيبلوغرافية ذات الحجز على المستوى البيبلوغرافي

en: Last location
ar: الموقع الأخير

en: Last modification by
ar: آخر تعديل بواسطة

en: Last modification by - on
ar: آخر تعديل بواسطة - في

en: Last modification on
ar: آخر تعديل في

en: Last modification on:
ar: آخر تعديل في:

en: Last patron
ar: آخر مستفيد

en: Last returned by:
ar: آخر إعادة بواسطة:

en: Last run
ar: آخر تشغيل

en: Last seen
ar: آخر اطلاع & مشاهدة

en: Last seen:
ar: اخر اطلاع :

note: TH
en: Last time a library used this pattern
ar: آخر مرة استخدمت فيها المكتبة هذا النمط

en: Last update:
ar: آخر تحديث:

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: Last updated:
ar: آخر تحديث:

en: Last updated:
ar: آخر مرة تم التحديث:

en: Late
ar: متأخر

en: Late orders
ar: طلبات متأخرة

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
ar: يمكنك لاحقًا تعديل النموذج الخاص بك وهذا ما يهم عند الاستيراد.

en: Latina (Latin)
ar: اللاتيني (اللاتينية)

en: Law reports and digests
ar: التقارير القانونية والموجزات

en: Layout
ar: التخطيط

en: Layout ID
ar: معرف التخطيط

en: Layout name:
ar: اسم النمط:

en: Layout:
ar: التخطيط:

en: Layouts
ar: التخطيطات

en: Leaflet
ar: نشرة

en: Learn more about Mana KB on the
ar: تعرف على المزيد حول قاعدة معرفة مانا عبر

note: SCRIPT
en: Learn more...
ar: تعرف على المزيد...

en: Leave a message
ar: اترك رسالة

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
ar: اتركه خاليا للحساب التلقائي أثناء التسجيل %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
ar: اتركه فارغاً لاستخدام افتراضي النظام (%s)

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
ar: اتركه فارغاً للإضافة عبر بحث المادة (رقم المادة)

en: Leave lost item charge
ar: اترك رسم المادة الضائعة

en: Left
ar: اليسار

en: Left on order
ar: أتركه مطلوباً

en: Left page margin:
ar: هامش الصفحة الأيسر:

en: Left text margin:
ar: هامس النص الأيسر:

note: SCRIPT
en: Left to right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Legal articles
ar: مقالات قانونية

en: Legal cases and case notes
ar: الوضع القانوني وملاحظات القضية

en: Legend
ar: خرافة

en: Legislation
ar: التشريع

en: Length:
ar: الطول:

en: Letter
ar: الرسالة

en: Lib
ar: مكتبة

en: Librarian
ar: أمين المكتبة

en: Librarian identity:
ar: هوية أمين المكتبة: "n"

en: Librarian:
ar: أمين المكتبة:

en: Libraries
ar: المكتبات

en: Libraries and groups
ar: المكتبات و المجموعات

en: Libraries informations:
ar: معلومات المكتبات:

en: Libraries limitation:
ar: حد المكتبات:

en: Libraries:
ar: المكتبات:

en: Library
ar: مكتبة

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
ar: المكتبة %s - %s سياسة الإعادة والنقل

en: Library (code)
ar: المكتبة (رمز)

en: Library EANs
ar: المكتبة EANs

en: Library URL:
ar: URL المكتبة:

en: Library already exists and cannot be modified!
ar: المكتبة موجودة بالفعل ولا يمكن تعديلها!

en: Library branch
ar: فرع المكتبة

en: Library code:
ar: رمز المكتبة:

en: Library created!
ar: تم إنشاء المكتبة!

en: Library default
ar: افتراضي المكتبة

en: Library groups
ar: مجموعات المكتبة

en: Library is invalid.
ar: المكتبة غير صحيحة.

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
ar: لم يتم ضبط المكتبة، يرجى ضبط مكتبتك أولاً قبل إضافة المواد إلى الدفعة.

en: Library limitation:
ar: حد المكتبة:

en: Library limitations
ar: حدود المكتبة

en: Library limitations:
ar: حدود المكتبة:

en: Library management
ar: إدارة المكتبة

en: Library name:
ar: اسم المكتبة:

en: Library of Congress
ar: مكتبة الكونغرس

en: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, USA
ar: مكتبة جوزيف بلسودسكي معهد أمريكا، الولايات المتحدة

en: Library of the patron:
ar: مكتبة المستفيد:

en: Library setup
ar: تنصيب المكتبة

en: Library transfer limits
ar: حدود النقل بالمكتبة

en: Library type:
ar: نوع المكتبة:

en: Library use
ar: إستخدام المكتبة

en: Library:
ar: المكتبة:

en: Library:
ar: المكتبة :

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
ar: المكتبة: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
ar: المكتبة: %s &rArr; %s

note: SCRIPT
en: Light Gray
ar: رمادي فاتح

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
ar: قم بقصر تعديل المواد بالدفعة على الحقول الفرعية المعرفة في تفضيل النظام SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod  (يرجى ملاحظة أن items_batchmod لا يزال مطلوبًا)

en: Limit collection code to:
ar: قصر رمز المجموعة على:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
ar: قم بقصر تعديل المواد على الحقول الفرعية المعرفة في تفضيل النظام SubfieldsToAllowForRestrictedEditing (يرجى ملاحظة أن edit_item لا يزال مطلوبًا)

en: Limit item type to:
ar: قصر نوع المادة على:

en: Limit patron data access by group
ar: قصر الوصول إلى بيانات المستفيد بواسطة المجموعة

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
ar: تحديد القدرة على نقل المواد بين المكتبات بناء على المكتبة المرسلة، المكتبة المستلمة، ونوع المادة. هذه القواعد تدخل حيز التنفيذ في حالة تفعيل التفضيل UseBranchTransferLimits فقط.

en: Limit to any of the following:
ar: تحديد لأي من التالي

en: Limit to currently available items
ar: تحديد فقط على المواد المتاحة حاليا

en: Limit to:
ar: حدّد إلى:

en: Limit to:
ar: حدّد إلى:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
ar: مقصور على مكتبتك. انظر مساعدة التقارير للمزيد من التفاصيل.

en: Limits
ar: الحدود

en: Line
ar: خط

en: Line
ar: خط

en: Line:
ar: السطر:

en: Link
ar: رابط

en: Link field to authorities
ar: ربط الحقل إلى الاستنادات

note: SCRIPT
en: Link list
ar: قائمة الروابط

en: Link to host record
ar: ربط بالتسجيلة المضيفة

note: SCRIPT
en: Link...
ar: رابط...

en: Link:
ar: رابط:

en: List
ar: قائمة

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
ar: لا يمكن إنشاء القائمة. (لا تستخدم حساب مدير قاعدة البيانات)

en: List created.
ar: تم إنشاء القائمة بنجاح.

en: List deleted.
ar: تم حذف القائمة بنجاح.

en: List fields
ar: قائمة حقول

en: List item price includes tax:
ar: قائمة سعر المادة شاملة الضريبة:

en: List member:
ar: عضو القائمة:

en: List name
ar: اسم القائمة

en: List name will be file name with timestamp
ar: اسم القائمة سيكون اسم الملف بطابع زمني

en: List name:
ar: اسم القائمة:

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
ar: قائمة بأنواع المادة لعرضها في قائمة منسدلة في نموذج مقترح الشراء في الأوباك. عند إنشاء قيم استناد لـ SUGGEST_FORMAT، قم بإدخال الوصف في هذا النموذج ليكون مرئيًا للمستفيدين في الأوباك.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
ar: قائمة بأسباب رفض أو قبول مقترحات المستفيدين (تظهر عند إدارة المقترحات)

en: List of rules
ar: قائمة القواعد

en: List price
ar: قائمة الأسعار

en: List prices are:
ar: قائمة الأسعار تكون

en: List prices:
ar: قائمة الأسعار

en: List requests
ar: طلبات القوائم

en: List updated.
ar: تم تحديث القائمة بنجاح.

en: Lists
ar: قوائم

en: Lists
ar: القوائم

en: Lists that include this title:
ar: قوائم تتضمن هذا العنوان

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
ar: تحميل

en: Loading
ar: تحميل

en: Loading data...
ar: تحميل البيانات...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
ar: جاري تحميل الوجوه التعبيرية...

en: Loading new messaging defaults
ar: تحميل افتراضي المراسلة الجديدة

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
ar: جاري تحميل الصفحة %s,يرجى الانتظار...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
ar: جاري تحميل التسجيلات، يرجى الانتظار...

en: Loading, please wait...
ar: جاري التحميل، انتظر من فضلك...

en: Loading...
ar: التحميل...

en: Loading...
ar: جاري التحميل...

en: Loan period
ar: فترة الإعارة

en: Loan period was not shortened due to override.
ar: لم يتم تقصير مدر الإعارة نظرا للتخطي

en: Loan period:
ar: فترة الإعارة:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
ar: الفهرس المحلي

note: A
en: Local cover image
ar: صورة الغلاف المحلية

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
ar: لم يتم تمكين الصور المحلية من قبل مسؤول النظام لديك.

note: SCRIPT
en: Local number
ar: الرقم المحلي

en: Local use
ar: استخدام محلي

en: Local use preferences
ar: مفضلات الاستخدام المحلية

en: Local use recorded
ar: الاستخدام المحلي سُجّل

en: Local use recorded
ar: تم تسجيل الاستخدام المحلي

en: Local use recorded.
ar: تم تسجيل الاستخدام المحلي

en: Locale:
ar: محلي:

en: Locale:
ar: موقع:

en: Localization data added
ar: تمت إضافة بيانات التوطين

en: Location
ar: الموقع

en: Location and availability
ar: الموقع والاتاحة

en: Location(s)
ar: مواقع

en: Location:
ar: الموقع

en: Location:
ar: الموقع:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
ar: الموقع: %s

en: Locations
ar: مواقع

en: Lock budget:
ar: تجميد الميزانية

en: Locked
ar: مجمد

note: %1$s:  END
en: Locked%s
ar: مقفل%s

en: Log entries
ar: مدخلات السجل

note: INPUT type=submit
en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Log in as a different user
ar: تسجيل الدخول كمستخدم مختلف

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
ar: تسجيل الدخول إلى نظام الرد الذاتي الفرعي. ملاحظة: هذه الصلاحية تمنع المستفيد من استخدام أي وظيفة أخرى من وظائف الأوباك

note: I
en: Log not enabled
ar: السجل غير مفعّل

en: Log out
ar: تسجيل خروج

en: Log viewer
ar: عارض السجل

en: Logged in as:
ar: مسجّل الدخول كـ:

en: Logging system does not behave correctly
ar: نظام التسجيل لا يعمل بشكل صحيح

en: Logs
ar: سجلات

en: Look for existing records in catalog?
ar: إنظر إلى التسجيلات الحالية في الفهرس?

en: Los Gatos Public Library, USA
ar: مكتبة لوس غاتوس العامة، الولايات المتحدة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
ar: ضائع

en: Lost card
ar: بطاقة مفقودة

en: Lost item
ar: مادة مفقودة

en: Lost item fee refund
ar: إعادة رسم مادة مفقودة

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
ar: سياسة رد رسم المادة المفقودة لـ %s

en: Lost items
ar: مواد مفقودة

en: Lost items in staff interface
ar: المواد الضائعة في واجهة الموظف

en: Lost items in staff interface:
ar: المواد الضائعة في واجهة الموظف:

en: Lost on
ar: ضائع في

en: Lost on:
ar: ضائع في:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
ar: حالة ضائع

en: Lost status:
ar: حالات مفقودة:

en: Lost status:
ar: حالات مفقودة:

en: Lost:
ar: مفقود:

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
ar: أبجدية سفلى

note: SCRIPT
en: Lower Greek
ar: اليونانية السفلى

note: SCRIPT
en: Lower Roman
ar: الرومانية السفلى

en: Lower left X coordinate:
ar: تنسيق يسار X تنسيق

en: Lower left Y coordinate:
ar: تنسيق Y أسفل يسار

en: Lund University Library, Sweden
ar: مكتبة جامعة لوند، السويد

en: MARC
ar: مارك

en: MARC (Unicode/UTF-8)
ar: مارك (يونيكود/UTF-8)

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
ar: مارك (Unicode/UTF-8, قياسي)

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
ar: مارك (non-Unicode/MARC-8)

en: MARC 8
ar: مارك 8

en: MARC Bibliographic framework test
ar: اختبار إطار مارك البيبلوغرافي

en: MARC Card View
ar: عرض بطاقة مارك

en: MARC View
ar: عرض مارك

en: MARC bibliographic framework
ar: إطار مارك البيبلوغرافي

en: MARC bibliographic framework test
ar: اختبار إطار مارك البيبلوغرافي

en: MARC field
ar: حقل مارك

en: MARC field:
ar: حقل مارك:

en: MARC frameworks
ar: إطارات مارك

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
ar: إطارات مارك: %s

en: MARC modification templates
ar: قوالب تعديلات مارك

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
ar: قوالب تعديلات مارك %s

en: MARC organization code
ar: رمز منظمة مارك

en: MARC preview
ar: معاينة مارك

en: MARC preview:
ar: معاينة مارك:

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
ar: تسجيلة مارك: %s ( %s )

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
ar: مارك هو اختصار للفهرسة الآلية القابلة للقراءة. تحتوي تسجيلة مارك على المعلومات البيبلوغرافية الخاصة بالمادة. يتم استخدام مارك21 بشكل عام في جميع أنحاء العالم، بينما يتم استخدام يونيمارك في بعض البلدان الأوروبية.

en: MARC structure
ar: بنيه مارك

en: MARC subfield
ar: حقل مارك الفرعي

en: MARC subfield:
ar: حقل مارك الفرعي:

en: MARC with items
ar: مارك بمواد

en: MARC without items
ar: مارك بدون مواد

en: MARC21/USMARC
ar: مارك21/USMARC

en: MIT and GPLv3 Licenses
ar: ترخيص MIT و GPLv3

en: MIT licence
ar: ترخيص MIT

en: MIT license
ar: MIT رخصة

note: SCRIPT
en: Macro not found
ar: لم يتم العثور على الماكرو

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
ar: تم حذف الماكرو بنجاح

en: Macros
ar: ماكرو

en: Macros...
ar: ماكرو...

en: Main address
ar: العنوان الرئيسي

note: SCRIPT
en: Main library
ar: المكتبة الرئيسية

en: Make a payment
ar: قم بالسداد

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
ar: عمل عطلة منفردة في نطاق متكرر سنوياً. على سبيل المثال ، تحديد الأول من أغسطس و العاشر من أغسطس  ، سيجعل كل الايام بين الأول والعاشر عطلة، وسيؤثر على تاريخ من 1-10 أغسطس في السنوات الأخرى.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
ar: عمل عطلة منفردة في نطاق متكرر سنوياً. على سبيل المثال ، تحديد الأول من أغسطس و العاشر من أغسطس  ، سيجعل كل الايام بين الأول والعاشر عطلة، وسيؤثر على تاريخ من 1-10 أغسطس في السنوات الأخرى.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
ar: عمل عطلة منفردة. على سبيل المثال، تحديد الأول من أوغست 2012 سيحيله إلى عطلة ، ولكن لن يؤثر على الأول من أوغست في السنين الأخرى.

en: Make budget active:
ar: تنشيط الميزانية:

en: Make claim
ar: عمل مطالبة

en: Make default
ar: اجعل الافتراضي

en: Make payment
ar: أعمل الدفعة

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
ar: حدد هذا اليوم من الأسبوع على أنه عطلة ، كل اسبوع. على سبيل المثال ، إذا كانت مكتبتك تغلق في ايام السبت ، استخدم هذا الخيار لتجعل كل أيام السبت عطلاً.

en: Male
ar: ذكر

en: Male
ar: ذكر

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
ar: قاعدة معرفة مانا هي قاعدة معرفة عالمية لبيانات المكتبة المركزية. تم تصميمها مبدئيًا للتفاعل مع كوها، نظام إدارة المكتبات مفتوحة المصدر، لكن يمكن استخدامها بواسطة البرمجيات الأخرى.

en: Mana KB token
ar: رمز قاعدة معرفة مانا

en: Mana Knowledge Base report search results
ar: نتائج بحث تقرير قاعدة معرفة مانا

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
ar: تقوم مانا بمركزة المعلومات بين تثبيتات كوها الأخرى لتسهيل إنشاء اشتراكات، ومزودين، وتقارير جديدة، إلخ. يمكنك بحث محتوى مانا ومشاركته واستيراده والتعليق عليه. تتم مشاركة المعلومات المشاركة مع قاعدة بيانات مانا بموجب

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
ar: تهيئة مانا خالية حاليًا. لن تعمل هذه الخاصية. يرجى الاتصال بمدير موقعك.

en: Mana search
ar: بحث مانا

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
ar: يفشل بحث مانا بالرمز: %s

en: Mana token:
ar: رموز مانا:

en: Manage
ar: إدارة

en: Manage
ar: أدر

en: Manage API keys
ar: أدر مفاتيح API

en: Manage CSV export profiles
ar: إدارة تصدير الملفات الشخصية

en: Manage CSV export profiles
ar: أدر أوضاع تصدير CSV

en: Manage Did you mean? configuration
ar: أدر تهيئة هل تعني؟

en: Manage EDIFACT transmissions
ar: أدر إرسالات EDIFACT

en: Manage ILL request
ar: أدر طلب الإعارة بين المكتبات

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
ar: أدر إعدادات نظام كوها (لوحة الإدارة)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
ar: أدر إطارات مارك البيبلوغرافية والاستنادية واختبرها

en: Manage Mana KB content sharing
ar: أدر مشاركة محتوى قاعدة معرفة مانا

en: Manage OAI Sets
ar: إدارة مجموعات OAI

en: Manage OAI sets
ar: أدر مجموعات OAI

en: Manage OPAC problem reports
ar: إدارة تقارير مشكلات الأوباك

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
ar: إدارة تقارير مشكلات الأوباك المقدمة من المستفيدين

en: Manage SMS cellular providers
ar: أدر مقدمي خدمة الرسائل النصية القصيرة

en: Manage SMTP servers
ar: إدارة خوادم SMTP

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
ar: أدر تهيئة خادم Z39.50 وSRU

en: Manage account debit and credit types
ar: إدارة أنواع الأرصدة الدائنة والمدينة للحساب

en: Manage additional fields
ar: أدر الحقول الإضافية

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
ar: أدر الحقول الإضافية للسلات أو الاشتراكات (يتطلب صلاحيات edit_subscription و order_manage )

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
ar: أدر الصور الإضافية لاستخدامها كشعار، أو تزيين أو خلفية لتخطيط بطاقة المستفيد.

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
ar: أدر كل السلات وسطور الطلبيات، بغض النظر على القيود الموجودة عليها

en: Manage all funds
ar: أدر كل التمويلات

en: Manage audio alerts
ar: أدر التنبيهات الصوتية

en: Manage authorized value categories and authorized values
ar: أدر فئات قيم الاستناد وقيم الاستناد

en: Manage background jobs
ar: إدارة مهام الخلفية

en: Manage basket and order lines
ar: أدر السلة وسطور الطلبية

en: Manage basket groups
ar: أدر مجموعات السلة

en: Manage budget plannings
ar: أدر تخطيطات الميزانية

en: Manage budgets
ar: أدر الميزانيات

en: Manage circulation rules
ar: أدر قواعد الإعارة

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
ar: أدر قواعد الإعارة من أي مكتبة. عند عدم ضبطها، يمكن للمستخدم مسجّل الدخول تحرير قواعد الإعارة لمكتبته فقط (يرجى ملاحظة أن manage_circ_rules لا يزال مطلوبًا)

en: Manage cities and towns
ar: أدر المدن والبلدان

en: Manage classification sources and filing rules
ar: أدر مصادر التصنيف وقواعد التسجيل

en: Manage column configuration
ar: أدر تهيئة العمود

en: Manage contracts
ar: أدر العقود

en: Manage currencies and exchange rates
ar: أدر العملات وأسعار الصرف

en: Manage custom fields for item search
ar: أدر الحقول المخصصة لبحث المواد

en: Manage extended patron attributes
ar: أدر سمات المستفيد الموسعة

en: Manage frequencies
ar: أدر التواترات

en: Manage funds
ar: أدر التمويلات

en: Manage global system preferences
ar: أدر تفضيلات النظام العامة

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
ar: أدر مفضلات النظام العامة مثل مارك، تنسيق التاريخ، بريد الادارة الالكتروني، والقوالب.

en: Manage housebound deliveries
ar: أدر التوصيلات المحلية

en: Manage housebound profile
ar: أدر الملف الشخصي المحلي

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
ar: أدر الفهارس، الواجهات، وتخطيطاتها إلى حقول مارك وحقول مارك الفرعية

en: Manage invoice files
ar: أدر ملفات الفاتورة

en: Manage item circulation alerts
ar: أدر تنبيهات إعارة المادة

en: Manage item search fields
ar: أدر حقول بحث المادة

en: Manage item types
ar: أدر أنواع المادة

en: Manage items
ar: إدارة المواد

en: Manage items assigned to
ar: إدارة المواد المعينة إلى

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
ar: أدر اختصارات لوحة المفاتيح لمحرر الفهرسة المتقدم

en: Manage libraries and library groups
ar: أدر المكتبات ومجموعات المكتبات

en: Manage library EDI EANs
ar: أدر EDI EANs المكتبة

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
ar: أدر حدود نقل المكتبة ومصفوفة تكاليف النقل

en: Manage lists of patrons
ar: أدر قوائم المستفيدين

en: Manage marc modification templates
ar: أدر قوالب تعديل مارك

en: Manage numbering patterns
ar: أدر أنماط الترقيم

en: Manage orders
ar: أدر الطلبات

en: Manage patron categories
ar: أدر فئات المستفيد

en: Manage patron clubs
ar: إدارة أندية المستفيد

en: Manage patrons fines and fees
ar: أدر رسوم وغرامات المستفيدين

en: Manage plugins
ar: أدر البرامج المساعدة

en: Manage plugins ( install / uninstall )
ar: أدر البرامج المساعدة (تثبيت/ إلغاء تثبيت)

en: Manage purchase suggestions
ar: أدر مقترحات الشراء

en: Manage record matching rules
ar: أدر قواعد مضاهاة التسجيلة

note: SCRIPT
en: Manage request
ar: أدر الطلب

en: Manage restrictions for accounts
ar: أدر القيود على الحسابات

en: Manage rotating collections
ar: أدر مجموعات التدوير

en: Manage rotating collections
ar: أدر مجموعات التدوير

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
ar: أدر القواعد لمطابقة تسجيلات مارك تلقائياً أثناء إستيرادات التسجيلة

en: Manage search engine configuration
ar: أدر تهيئة محرك البحث

en: Manage serial subscriptions
ar: أدر اشتراكات الدوريات

en: Manage staged MARC records
ar: أدر تسجيلات مارك المنظمة

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
ar: أدار تسجيلات مارك المنظمة %s &rsaquo; الدفعة %s %s

en: Manage staged records
ar: أدر التسجيلات المنظمة

en: Manage stages
ar: إدارة المراحل

en: Manage stockrotation operations
ar: أدر عمليات تدوير المخزون

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
ar: أدر الاشتراكات من أي فرع (ينطبق فقط عند استخدام IndependentBranches )

en: Manage suggestions:
ar: إدارة المقترحات:

en: Manage uploaded files (
ar: أدر الملفات المرفوعة (

en: Manage usage statistics settings
ar: أدر إعدادات إحصائيات الاستخدام

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
ar: أدر حسابات EDI  المزود للاستيراد / التصدير

en: Manage vendors
ar: أدر المزودين

en: Managed by
ar: مدار بواسطة

en: Managed by - on
ar: مدار بواسطة - في

en: Managed by:
ar: مدار بواسطة:

en: Managed in tab:
ar: مدار في التبويب:

en: Managed on
ar: مدار في

en: Managed on:
ar: مدار في:

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
ar: تسجيلات مارك المجهزة المدارة، بما في ذلك إكمال الاستيرادات وتحويلها.

en: Management date from:
ar: تاريخ الإدارة من:

en: Manager name
ar: اسم المدير

en: Managing library
ar: إدارة المكتبة

en: Managing library:
ar: إدارة المكتبة:

en: Managing library:
ar: إدارة المكتبة:

en: Mandatory
ar: إلزامى

en: Mandatory data added
ar: تمت إضافة بيانات إلزامية

en: Mandatory:
ar: إلزامى:

en: Manual credit
ar: ائتمان مالي يدوي

en: Manual history:
ar: سجل يدوي:

en: Manual history:
ar: سجل يدوي:

en: Manual invoice
ar: فاتورة يدوية

en: Mapping
ar: تخطيط

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
ar: ستتم إزالة التخطيط لـ: %s.

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
ar: تخطيطات للمجموعة '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
ar: تمّ حفظ التخطيطات

en: March
ar: مارس

en: Mark checkout notes as seen/not seen
ar: وضع إشارة تمت رؤيته/لم تتم رؤيته على ملاحظات الإعارة

en: Mark closed
ar: الإشارة إليه كمغلق

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
ar: تحديد المادة كمادة مفقودة

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
ar: تحديد كمفقودة وإخطار المستفيد

en: Mark new
ar: الإشارة إليه كجديد

en: Mark not seen
ar: وضع إشارة لم تتم رؤيته

en: Mark seen
ar: وضع إشارة تمت رؤيته

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
ar: وضع علامة تمت رؤيته والاستمرار >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
ar: وضع علامة تمت رؤيته والتوقف

en: Mark selected as:
ar: قم بوضع علامة على المحدد كـ:

en: Mark the original budget as inactive
ar: تحديد الميزانية الأصلية غير نشطة

en: Mark viewed
ar: الإشارة إليه كتم عرضه

en: MassCat, USA
ar: MassCat، الولايات المتحدة

en: Match applied
ar: تم تطبيق المضاهاة

note: SCRIPT
en: Match case
ar: مطابقة الحالة

en: Match check
ar: فحص المضاهاة

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
ar: فحص المضاهاة %s

en: Match check 1 |
ar: فحص المضاهاة 1 |

en: Match details
ar: تفاصيل المضاهاة

en: Match found
ar: تم العثور على المضاهاة

en: Match point
ar: نقطة المضاهاة

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
ar: نقطة المضاهاة %s |

en: Match point 1 |
ar: نقطة المضاهاة 1 |

en: Match points
ar: نقاط المضاهاة

en: Match threshold:
ar: حد المضاهاة:

en: Match type
ar: نوع المضاهاة

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
ar: مضاهاة الاستناد %s (الدرجة=%s):%s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
ar: مضاهاة التسجيلة البيبلوغرافية %s (score=%s):%s

en: Matching rule applied:
ar: تطبيق قاعدة المضاهاة

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
ar: رمز قاعدة المضاهاة مفقود

en: Matching rule code:
ar: رمز قاعدة المضاهاة:

en: Matching:
ar: المطابقة:

en: Matchpoint components
ar: مكونات نقطة المضاهاة

en: Material:
ar: المادة:

en: Materials
ar: المواد

en: Materials specified
ar: المواد المحددة

en: Materials specified:
ar: ‫المواد المحددة:

note: SCRIPT
en: Mathematical
ar: رياضي

en: Matrix
ar: مصفوفة

en: Max length:
ar: الحد الأقصى للطول:

en: Max. suspension duration (day)
ar: الحد الأقصى لمدة التوقف (باليوم)

en: Maximum Koha version
ar: الحد الأقصى لإصدار كوها

en: Maximum total holds allowed (count)
ar: الحد الأقصى المسموح به للحجوزات (عدد)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
ar: الحد الأقصى للإصدار: %s

en: May
ar: مايو

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
ar: ربما لم يتم تثبيته وتهيئته بشكل صحيح؟

en: Meaning
ar: المعنى

note: SCRIPT
en: Media
ar: الوسائط

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
ar: ملصق الوسائط (URL الصورة)

note: SCRIPT
en: Media...
ar: الوسائط...

note: SCRIPT
en: Medium
ar: وسيط

note: SCRIPT
en: Medium Blue
ar: أزرق متوسط

note: SCRIPT
en: Medium Gray
ar: رمادي متوسط

note: SCRIPT
en: Medium Purple
ar: أرجواني متوسط

en: Members
ar: أعضاء

en: Men
ar: ذكور

en: Mentor:
ar: معلم:

en: Menu
ar: قائمة

note: INPUT type=submit
en: Merge
ar: دمج

note: SCRIPT
en: Merge cells
ar: دمج الخلايا

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
ar: لقد فشل الدمج! تم الإبلاغ عن حدوث الخطأ التالي: %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
ar: لقد فشل الدمج! المستفيد الذي قررت الاحتفاظ به غير صالح.

en: Merge invoices
ar: دمج الفواتير

en: Merge invoices
ar: دمج الفواتير

en: Merge patron records
ar: دمج تسجيلات المستفيد

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
ar: دمج المستفيدين

en: Merge records
ar: دمج التسجيلات

en: Merge reference
ar: دمج المرجع

en: Merge selected
ar: دمج المحدد

en: Merge selected invoices
ar: دمج الفواتير المحددة

en: Merge selected patrons
ar: دمج المستفيدين المحددين

en: Merging records
ar: دمج التسجيلات

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
ar: الدمج مع الاستناد:

en: Message
ar: رسالة

en: Message body:
ar: محتوى الرسالة:

en: Message broker:
ar: وسيط الرسائل:

en: Message sent
ar: تم إرسال الرسالة

en: Message subject:
ar: موضوع الرسالة:

en: Messaging
ar: إرسال

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
ar: خصائص المستند والميتاداتا

note: SCRIPT
en: Middle
ar: الوسط

en: Middletown Township Public Library, USA
ar: مكتبة ميدلتاون تاونشب العامة، الولايات المتحدة

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
ar: أزرق كحلي

en: Mine
ar: الخاص بي

en: Minimum Koha version
ar: الحد الأدنى لإصدار كوها

en: Minimum password length:
ar: الحد الأدنى لطول كلمة المرور:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
ar: الحد الأدنى لطول كلمة المرور: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
ar: الحد الأدنى للإصدار: %s

en: Minutes
ar: دقائق:

en: Missing
ar: مفقود

en: Missing (damaged)
ar: مفقود (تالف)

en: Missing (lost)
ar: مفقود (ضائع)

en: Missing (never received)
ar: مفقود (لم يتم استلامه)

en: Missing (sold out)
ar: مفقود (مباع)

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
ar: محتويات حقل تحكم مفقودة

en: Missing issues
ar: أعداد مفقودة

en: Missing issues:
ar: أعداد مفقودة

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
ar: الأعداد المفقودة: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
ar: حقل فرعي إلزامي ناقص: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
ar: وسم إلزامي ناقص:

en: Mobile
ar: الهاتف المحمول

en: Mobile phone
ar: الهاتف المحمول

en: Modal title
ar: عنوان الوحدة

en: Moderate patron comments
ar: مراقبة تعليقات المستفيدين

en: Moderate patron comments
ar: مراقبة تعليقات المستفيد

en: Moderate patron tags
ar: تعديل وسوم المستفيد

en: Moderate patron tags
ar: مراقبة وسوم المستفيد

en: Modification date
ar: تاريخ التعديل

en: Modification log
ar: سجل التعديلات

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
ar: قاعدة تطابق التسجيلة المعدلة &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
ar: قاعدة تطابق التسجيلة المعدلة &quot;%s&quot;

en: Modify
ar: يعدل

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
ar: تعديل%s الخادم

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
ar: تعديل %s الخادم %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
ar: تعديل تخطيط حقول بحث SRU للاستنادات

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
ar: تعديل تخطيط حقول بحث SRU للتسجيلات البيبلوغرافية

en: Modify a CSV profile
ar: تعديل ملف CSV

en: Modify a city
ar: عدّل مدينة

en: Modify a credit type
ar: تعديل نوع الحساب الدائن

en: Modify a debit type
ar: تعديل نوع حساب المدين

en: Modify a desk
ar: تعديل مكتب

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
ar: عدل الإستناد #%s %s

en: Modify budget
ar: تعديل الميزانية

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
ar: عدّل فئه %s

en: Modify classification source
ar: مصدر تصنيف معدّل

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
ar: تعديل عقد %s لـ %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
ar: تعديل العقد '%s'

en: Modify field
ar: تحرير الحقل

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
ar: تعديل الحقل '%s'

en: Modify filing rule
ar: تعديل قاعدة التصنيف

en: Modify framework text
ar: تعديل نص إطار العمل

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
ar: تعديل التمويل %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
ar: تعديل التمويلات ( لا يمكن إنشاء سطور، لكن يمكن تعديل السطور الموجودة)

en: Modify holds priority
ar: تعديل أولوية الحجوزات

en: Modify item type
ar: عدّل نوع مادة

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
ar: تعديل نوع التمويل '%s'

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
ar: تعديل تفاصيل الطلبية (السطر #%s)

en: Modify patron attribute type
ar: عدل نوع سمة المستفيد

en: Modify patrons in batch
ar: تعديل المستفيدين بالدفعة

en: Modify pattern
ar: تعديل النمط

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
ar: تعديل النمط: %s

en: Modify record matching rule
ar: عدّل قاعدة تطابق التسجيلة

en: Modify record using the following template:
ar: تعديل التسجيلة باستخدام القالب التالي:

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
ar: تعديل الإعارات المحددة

en: Modify selected items
ar: تعديل المواد المحددة

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
ar: تعديل التسجيلات المحددة

en: Modify splitting rule
ar: تعديل قاعدة التقسيم

en: Modify subscription
ar: تعديل الاشتراك

en: Modify the due date checkouts in batch
ar: تعديل تاريخ الاستحقاق للإعارات بالدفعة

en: Modify the statistics you share with the Koha community
ar: تعديل الإحصائيات التي تشاركها مع مجتمع كوها

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
ar: تعديل نمط الترقيم '%s'

en: Module
ar: الوحدة

note: TH
en: Module current
ar: وحدة عملة

note: TH
en: Module upgrade needed
ar: وحدة تحتاج للتحديث

en: Modules:
ar: الأنظمة الفرعية:

en: Monaco
ar: موناكو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
ar: الإثنين

note: SCRIPT
en: Mondays
ar: أيام الإثنين

en: Month
ar: شهر

en: Month/day
ar: شهر/يوم

en: Month:
ar: شهر

en: More
ar: المزيد

en: More
ar: المزيد

en: More &rsaquo; Set permissions
ar: المزيد &rsaquo; ضبط الصلاحيات

en: More details
ar: تفاصيل أكثر

en: More documentation on defining key maps
ar: المزيد من التوثيق على تعريف الخرائط المفتاحية

en: More lists
ar: المزيد من القوائم

en: More options
ar: المزيد من الخيارات

en: Morning
ar: الصباح

en: Morning
ar: الصباح

en: Most-circulated items
ar: المواد الاكثر إعارة

en: Move
ar: تحريك

note: A
en: Move action down
ar: تحريك الإجراء لأسفل

note: A
en: Move action to bottom
ar: تحريك الإجراء للأسفل

note: A
en: Move action to top
ar: تحريك الإجراء للأعلى

note: A
en: Move action up
ar: تحريك الإجراء لأعلى

note: A
en: Move alert down
ar: تحريك التنبيه لأسفل

note: A
en: Move alert to bottom
ar: تحريك التنبيه للأسفل

note: A
en: Move alert to top
ar: تحريك التنبيه للأعلى

note: A
en: Move alert up
ar: تحريك التنبيه لأعلى

note: A
en: Move hold down
ar: تحريك الحجز لأسفل

note: A
en: Move hold to bottom
ar: تحريك الحجز للأسفل

note: A
en: Move hold to top
ar: تحريك الحجز للأعلى

note: A
en: Move hold up
ar: تحريك الحجز لأعلى

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
ar: نقل المستفيدين إلى جدول المستفيدين المحذوفين. يمكن حذفهم نهائيًا بواسطة

en: Move remaining unspent funds
ar: نقل التمويلات المتبقية التي لم يتم إنفاقها

en: Move these patrons to the trash
ar: أنقل هذا المستخدم إلى المهملات

en: Move to next position
ar: انتقل للموضع التالي

en: Move to next stage
ar: انتقل للمرحلة التالية

en: Move to previous position
ar: انتقل للموضع السابق

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
ar: نقل الطلبيات غير المستلمة

en: Moved!
ar: تم النقل!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
ar: استلام متعدد

en: Musical recording
ar: تسجيل موسيقي

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
ar: يجب أن يكون أكبر من أو يساوي القيمة.

en: My account
ar: حسابي

en: My checkouts
ar: إعاراتي

en: My library
ar: مكتبتي

en: MySQL data added
ar: تمت إضافة بيانات MySQL

en: MySQL version:
ar: MySQL إصدار:

en: N/A
ar: غير قابل للتطبيق

en: NO DESK SET
ar: لم يتم ضبط مكتب

en: NOT CHECKED IN
ar: لم يتم رده

en: NOT CHECKED IN
ar: لم يتم رده

en: NOTE:
ar: ملاحظة :

en: NT
ar: مصطلح أضيق

en: Name
ar: إسم

en: Name (any):
ar: الاسم (أي):

en: Name of day
ar: اسم اليوم

en: Name of day (abbreviated)
ar: اسم اليوم (مختصر)

en: Name of month
ar: اسم الشهر

en: Name of month (abbreviated)
ar: اسم الشهر (مختصر)

en: Name of season
ar: اسم الموسم

en: Name of season (abbreviated)
ar: اسم الموسم (مختصر)

en: Name or ISSN:
ar: الاسم او ردمد:

en: Name or barcode not found. Please try an other
ar: اسم أو باركود غير موجود. رجاء حاول بآخر

en: Name or cardnumber:
ar: إسم رقم البطاقة:

en: Name:
ar: إسم:

en: Name:
ar: إسم:

en: Named:
ar: تسمية :

en: Named:
ar: تسمية :

note: ABBR
en: Narrower Term
ar: مصطلح أضيق

en: National Library of Finland, Finland
ar: مكتبة فنلندا الوطنية، فنلندا

note: SCRIPT
en: Navy Blue
ar: أزرق داكن

en: Near East University
ar: جامعة الشرق الأدنى

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
ar: لم يتم تثبيت حزم Elasticsearch ضرورية في خادمك. يرجى الاتصال بمدير الخادم إذا كنت ترغب في تهيئة Elasticsearch

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
ar: هل تحتاج إلى المساعدة؟ للحصول على المساعدة حول منح الصلاحيات، يرجى البحث على الإنترنت عن"%s منح الصلاحيات يدويًا"

en: Never
ar: مطلقاً

en: New
ar: جديد

en: New
ar: جديد

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
ar: جديد%s خادم

en: New CSV profile
ar: ملف CSV جديد

en: New EAN
ar: EAN جديد

en: New ILL request
ar: طلب إعارة بين المكتبات جديد

en: New ILL request
ar: طلب إعارة بين المكتبات جديد

en: New SMS provider
ar: مقدم خدمة رسائل نصية قصيرة جديد

en: New SMTP server
ar: خادم SMTP جديد

en: New SQL from Mana
ar: SQL جديدة من مانا

en: New SQL report
ar: قاعدة بينات جديدة

en: New SRU server
ar: خادم SRU جديد

en: New Z39.50 server
ar: خادم  Z39.50 جديد

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
ar: مكتبة وكالات نيوزلندا المركزية، نيوزلندا

en: New Zealand Ministry of Education Library, New Zealand
ar: مكتبة وزارة التعليم النيوزلندية، نيوزلندا

en: New account
ar: حساب جديد

en: New action
ar: إجراء جديد

en: New alert
ar: تنبيه جديد

en: New authority
ar: استناد جديد

en: New authority type
ar: نوع إستناد جديد

en: New authorized value
ar: قيمة استناد جديدة

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
ar: قيمة إستنادية جديدة لـِ %s

en: New basket group
ar: مجموعة سلال جديدة

en: New batch patron modification
ar: تعديل مستفيدين بالدفعة جديد

note: A
en: New batch patrons modification
ar: تعديل مستفيدين بالدفعة جديد

note: A
en: New batch record deletion
ar: حذف المواد بالدفعة

note: A
en: New batch record modification
ar: تعديل جديد لدفعة التسجيلات

en: New budget
ar: ميزانية جديدة

en: New card
ar: بطاقة جديدة

en: New cash register
ar: سجل نقدي جديد

en: New category
ar: فئه جديدة

en: New child record
ar: تسجيلة طفل جديدة

en: New city
ar: مدينة جديدة

en: New classification source
ar: مصدر تصنيف جديد

en: New club
ar: نادي جديد

en: New club field
ar: حقل نادي جديد

en: New club template
ar: قالب نادي جديد

en: New collection
ar: مجموعة جديدة

en: New comment
ar: تعليق جديد

en: New contract
ar: عقد جديد

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
ar: عقد جديد لـ %s

en: New course
ar: دورة جديدة

en: New credit type
ar: نوع حساب دائن جديد

en: New currency
ar: عملة جديدة

en: New debit type
ar: نوع حساب مدين جديد

en: New definition
ar: تعريف جديد

en: New desk
ar: مكتب جديد

note: SCRIPT
en: New document
ar: مستند جديد

en: New due date
ar: تاريخ استحقاق جديد

en: New due date:
ar: تاريخ استحقاق جديد:

en: New enrollment field
ar: حق اشتراك جديد

en: New entry
ar: مدخل جديد

note: SCRIPT
en: New field
ar: حقل جديد

en: New field on next line
ar: حقل جديد في السطر التالي

en: New filing rule
ar: قاعدة تسجيل جديدة

en: New framework
ar: قالب جديد

en: New frequency
ar: تواتر جديد

en: New from Z39.50/SRU
ar: جديد من Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
ar: تمويل جديد لـ %s

en: New guided report
ar: تقرير موجه جديد

en: New item
ar: مادة جديدة

en: New item type
ar: نوع مادة جديد

en: New item type created!
ar: تم إنشاء نوع مادة جديد!

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
ar: إنشاء دفعة تسميات جديدة: # %s

en: New label layout
ar: تخطيط ملصق تسمية جديد

en: New library
ar: مكتبة جديدة

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
ar: مكتبة جديدة %s

en: New line (\n)
ar: سطر جديد (\n)

en: New list
ar: قائمة جديدة

note: SCRIPT
en: New macro...
ar: ماكرو جديد...

en: New notice
ar: إخطار جديد

en: New numbering pattern
ar: نمط ترقيم جديد

en: New password:
ar: كلمة مرور جديدة:

en: New patron
ar: مستفيد جديد

en: New patron attribute type
ar: نوع سمة مستفيد جديدة

en: New patron list
ar: قائمة مستفيدين جديدة

en: New preference
ar: تفضيل جديد

en: New purchase suggestion
ar: مقترحات للشراء جديدة

en: New record
ar: تسجيلة جديدة

en: New record matching rule
ar: أضف تسجيلة قاعدة مطابقة جديدة

en: New report
ar: تقرير جديد

note: SCRIPT
en: New request
ar: طلب جديد

en: New rota
ar: لائحة جديدة

en: New routing list
ar: قائمة تمرير جديدة

en: New search
ar: بحث جديد

en: New search field
ar: حقل بحث جديد

en: New set
ar: مجموعة جديدة

en: New splitting rule
ar: قاعدة تقسيم جديدة

en: New subscription
ar: إشتراك جديد

en: New subscription for this serial
ar: اشتراك جديد لهذه الدورية

en: New tag
ar: تاج جديد

en: New template
ar: قالب جديد

en: New username:
ar: اسم مستخدم جديد:

en: New value
ar: قيمة جديدة

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
ar: قيمة جديدة: %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
ar: قيمة جديدة:%s %s %s فارغ %s %s (ليست قيمة استناد) %s %s %s %s "خالي" %s

en: New vendor
ar: مورد جديد

note: SCRIPT
en: New window
ar: نافذة جديدة

en: Newcastle City Council, United Kingdom
ar: مجلس مدينة نيوكاسل، المملكة المتحدة

en: Newer version
ar: إصدارة جديدة

en: News
ar: أخبار

note: INPUT type=submit
en: Next
ar: التالى

en: Next
ar: التالي

en: Next &gt;&gt;
ar: التالى&gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
ar: التالى >>

en: Next available
ar: المتاح التالى

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
ar: المتاح التالي %s المادة

en: Next issue publication date:
ar: تاريخ نشر اﻹصدار التاي

en: Next open day
ar: اليوم المفتوح التالي

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
ar: Nicholas Rosasco، (مجمّع توثيق)

en: No
ar: لا

en: No
ar: لا

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
ar: لا %s

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
ar: لا (إذا لم تقم بالتحقق من المواد أثناء التنظيم فلا يجب عليك تغيير هذا الخيار لاحقاً)

en: No (default)
ar: لا (افتراضي)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
ar: لا يوجد إطار ACQ, استخدم الافتراضي. يجب عليك إنشاء إطار برمز ACQ,سيتم استخدام إطار المواد

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
ar: لا يوجد إطار ACQ, استخدم الافتراضي. يجب عليك إنشاء إطار برمز ACQ,سيتم استخدام إطار المواد

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
ar: لا توجد تهيئة EDIFACT لـ %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
ar: لا توجد إطارات مارك متاحة للغتك. اجعل الاطارات المزود للغة الانجليزية هي الافتراضية (الللغة الانجليزية)

en: No MARC modification template is defined. You have
ar:  لم يتم تعريف قالب تعديل مارك. لديك

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
ar: لم يتم تعريف أي تخطيطات لحق بحث SRU. مما يعني أن جميع أبحاث الحقل ستمر بالتسجيلة بأكملها. استمرار؟

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
ar: لم يتم الهور على قيم استناد TERM! يرحى إنشاء قيمة استناد واحدة أو أكثر من الفئة TERM

en: No action defined for the template.
ar: لم يتم تعريف إجراء للقالب.

en: No active currency is defined
ar: لا توجد عملات نشطة معرَّفة

en: No active currency is defined. Please go to
ar: لم يتم تعريف عملة نشطة. يرجى الذهاب إلى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
ar: لا يوجد عنوان  مخزن.

en: No and try to override system preferences
ar: لا وحاول تخطي مفضلات النظام

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
ar: لم يتم تحديد أي استنادات

en: No automatic renewal after
ar: لا تجديد تلقائي بعد

en: No automatic renewal after (hard limit)
ar: لا تجديد تلقائي بعد (حد ثابت)

en: No available parent types
ar: لا توجد أنواع أصلية متاحة

en: No cards created (empty batch or list?)
ar: لم يتم إنشاء بطاقات (دفعة أو قائمة فارغة؟)

en: No categories have been defined.
ar: لم يتم تحديد أية فئات.

en: No change
ar: لا يوجد تغيير

en: No checkouts for the selected filters.
ar: لا توجد إعارات للمنقحات المحددة.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
ar: لم يتم تعريف قاعدة إعارة لتركيبة هذا المستفيد ونوع المادة .

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
ar: لا توجد مدينة مخزنة.

en: No claims notice defined.
ar: لم يتم تعريف إخطار مطالبات

en: No club templates defined.
ar: لا توجد قوالب أندية معرّفة.

en: No club with this name, please, try another
ar: لا توجد أندية بهذا الاسم، يرجى تجربة اسم آخر

en: No clubs defined.
ar: لا توجد أندية معرّفة.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
ar: لم يتم تعريف أندية. يجب تعريف قالب النادي قبل تعريف النادي نفسه.

note: SCRIPT
en: No color
ar: بدون لون

note: SCRIPT
en: No columns selected!
ar: لا أعمدة محددة

en: No comments have been approved.
ar: لا تعليقات للموافقة عليها

en: No comments to moderate.
ar: لا يوجد تعليقات للتعديل

en: No cover image available
ar: لا توجد صورة غلاف متاحة

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
ar: لم يتم العثور على أي قاعدة بيانات باسم %s

en: No date of birth stored.
ar: لم يتم تخزين تاريخ ميلاد.

note: SCRIPT
en: No date selected
ar: لم يتم تحديد تاريخ

en: No descriptions
ar: لايوجد توصيفات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
ar: لا يوجد بريد إلكتروني مخزن

en: No files found.
ar: لم يتم العثور على ملفات

en: No fund
ar: لا يوجد تمويل

en: No fund found
ar: لم يتم العثور على أي تمويل

note: SCRIPT
en: No fund selected.
ar: لم يتم تحديد تمويل

en: No funds to display for this search criteria
ar: لا ميزانيات لعرضها لمعايير البحث هذه

en: No group
ar: بدون مجموعة

en: No holds allowed
ar: لا حجوز مسموحة

en: No holds allowed:
ar: لا حجوز مسموحة:

en: No holds found.
ar: لا حجوزات وجدت.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
ar: لا توجد حجوزات على هذه المادة / إجمالي الحجوزات على هذه التسجيلة: %s

note: A
en: No holds on this record
ar: لا توجد حجوزات لهذه التسجيلة

en: No if settings allow it
ar: لا إذا كانت الإعدادات تسمح به

en: No image:
ar: لا توجد صورة:

en: No images are currently available.
ar: لا صور متوفرة حاليا

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
ar: لم يتم رفع أي صور لهذه التسجيلة البيبلوغرافية بعد

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
ar: بم يتم العثور على مادة بالباركود %s

en: No item matches this barcode
ar: لا توجد مادة تضاهي هذا الباركود

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
ar: لا توجد مادة بباركود في قاعدة البيانات دون اتصال (تم تسجيل العملية على أي حال): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
ar: لا يوجد مادة بالباركود: %s

en: No items
ar: لا مواد

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
ar: لم تتم إضافة مواد بسبب عدم ضبط المكتبة. يرجى ضبط مكتبتك أولاً قبل إضافة المواد للدفعة.

en: No items are available
ar: لا توجد مواد متاحة

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
ar: لا مواد ل %s

en: No items found.
ar: لا توجد مواد.

en: No items were found by searching.
ar: لم يتم العثور على مواد بواسطة البحث.

en: No keys defined for the current patron.
ar: لم يتم تعريف مفاتيح للمستفيد الحالي.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
ar: لا إشعار أو إجراء حظر محدد للتأخير %s لـِ %s فئة المستفيد. إذا ما كان التأخير مزوداً، بإشعار أو إجراء حظر، أو كلاهما فيجب تحديد ذلك.

en: No limit
ar: لا يوجد حدود

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
ar: لا يوجد سجل %s لـ

en: No mappings have been defined for this set
ar: لم يتم تعريف أي تخطيطات لهذه المجموعة

en: No match
ar: لا توجد مضاهاة

note: SCRIPT
en: No matches found
ar: لم يتم العثور على أي مضاهاة

note: SCRIPT
en: No matching reports found
ar: لم يتم العثور على تقارير مطابقة

en: No missing issues found.
ar: لم يتم العثور على أعداد مفقودة

en: No more renewals possible
ar: لا تجديد أكثر محتمل

en: No more renewals possible.
ar: لا يمكن التجديد أكثر من ذلك

en: No notice
ar: لا يوجد إخطار

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
ar: لم يتم تكرار أي طلبية. ربما حدث خطأ ما؟

en: No order selected
ar: لم يتم تحديد طلبيات

en: No orders yet
ar: لا توجد طلبيات بعد

en: No other items.
ar: لا توجد مواد أخرى.

en: No outstanding charges
ar: لا توجد غرامات معلقة

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
ar: لم يتم تعريف شركاء بعد. يرجى إنشاء تسجيلات مستفيد ملائمة (افتراضيا بفئة ILLLIBS).

en: No patron matched
ar: لا يوجد مستفيد متوافق

en: No patron may put this book on hold.
ar: المستفيد ليس لديه هذا الكتاب في الحجز

en: No patron records have been actually removed
ar: لم يتم حذف تسجيلات مستفيد بالفعل

en: No patron records have been anonymized
ar: لا توجد تسجيلات مستفيدينن كانت مجهولة.

en: No patron records have been removed
ar: لا توجد تسجيلات مستفيدين حذفت.

en: No patron with this name, please, try another
ar: لا يوجد مستخدم بهذا الاسم ، رجاءاً، جرّب اسماً آخر

en: No pending on-site checkout.
ar: لا توجد إعارات معلقة في الموقع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
ar: لا يوجد هاتف مخزّن.

en: No physical items for this record
ar: لا يوجد مواد فعلية لهذه التسجيلة

en: No plugins installed
ar: لم يتم تثبيت أي برامج مساعدة

en: No plugins that can be used as a tool are installed
ar: لم يتم تثبيت أي برامج مساعدة لاستخدامها كاداة

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
ar: لم يتم تثبيت أي برامج إضافية لتحويل الملفات إلى تسجيلات مارك

en: No plugins that can create a report are installed
ar: لم يتم تثبيت أي برامج فرعية يمكنها إنشاء تقرير

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
ar: لم يتم تثبيت أي برامج إضافية لمعالجة عمليات الدفع على الانترنت عبر الفهرس العام

note: A
en: No popup
ar: لا توجد انبثاقات

en: No reason
ar: بلا سبب

en: No reason given
ar: لم يتم إبداء أسباب

en: No record was removed.
ar: لم يتم حذف أي تسجيلة بيبلوغرافية.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
ar: لم يتم تحديد تسجيلات

en: No records have been staged.
ar: لا توجد تسجيلات مستخدمين خذفت.

en: No records imported
ar: لم يتم استيراد أي تسجيلة

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
ar: لم يتم تعديل تسجيلا. %s

en: No renewal before
ar: لا يوجد تجديد قبل

en: No results for your query
ar: لا توجد نتائج

en: No results found
ar: لا توجد نتائج

en: No results found for
ar: لا توجد نتائج لـ

en: No results found.
ar: لم يتم العثور على نتائج

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
ar: لا توجد نتائج تطابق بحثك  %sفي

en: No results.
ar: لا توجد نتائج.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
ar: لا نماذج بيانات أو إعدادات متوفرة للغتك. سيتم استخدام النماذج المزودة للغة الانجليزية (en)

en: No saved reports match your criteria.
ar: لا توجد نتائج تطابق بحثك فى

note: SCRIPT
en: No serials selected
ar: لم يتم تحديد دوريات

en: No status
ar: بدون حالة

en: No system preferences matched your search for:
ar: لم تطابق أي مفضلات نظام لبحثك عن:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
ar: لم يتم العثور على عناوين بريد الكتروني مستهدفة. إما أن تقوم بتحديد شريك واحد على الأقل أو التحقق من تسجيلات المكتبة الشريكة في الإعارة بين المكتبات.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
ar: لم يتم العثور على مسار مؤقت

en: No title
ar: بدون عنوان

en: No transfers to receive
ar: لا توجد إنتقالات للاستلام

en: No valid patrons to merge were found.
ar: لم يتم العثور على مستفيدين صالحين للدمج.

en: No warnings.
ar: لا توجد تحذيرات

en: No, I don't confirm
ar: لا، لا أؤكد

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
ar: لا ، لا تقم بالحذف

en: No, do not delete
ar: لا ، لا تقم بالحذف

en: No, do not reset mappings
ar: لا ، لا تقم بإعادة ضبط التخطيطات

en: No, don't cancel (N)
ar: لا، لا تقم بالإلغاء (N)

en: No, don't check out (N)
ar: لا,لا تعير هذه المادة (N)

en: No, don't checkin (N)
ar: لا، لا ترد (N)

en: No, don't close (N)
ar: لا، لا تعلق (N)

en: No, don't delete (N)
ar: لا ، لا تقم بالحذف (N)

en: No, don't renew (N)
ar: لا,لاتجدد(N)

en: No, let me think about it
ar: لا، دعني أفكر بهذا.

en: No, save as new record
ar: لا، إحفظ كتسجيلة جديدة

en: No.
ar: رقم

en: No. of items:
ar: عدد المواد:

en: No. of times checked out
ar: عدد مرات الإعارة

en: No: Save as new authority
ar: لا: احفظ كاستناد جديد

en: Nobody
ar: لا أحد

en: Non priority hold
ar: حجز بلا أولوية

en: Non priority hold:
ar: حجز بلا أولوية:

en: Non-fiction
ar: غير أدبي

en: Non-musical recording
ar: لا تسجيل موسيقي

en: Non-patron guarantor
ar: ضامن غير مستفيد

en: Non-patron guarantor first name
ar: الاسم الأول للضامن غير المستفيد

en: Non-patron guarantor surname
ar: لقب الضامن غير المستفيد

en: Non-public note
ar: ملاحظة غير عامة

en: Non-public note:
ar: ملاحظة غير عامة:

en: Non-public notes
ar: ملاحظات غير عامة

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
ar: مسافة غير منقسمة

en: None
ar: لا شيئ

en: None defined
ar: غير محدد

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
ar: ولا واحد من هذه المواد من الممكن حجزها بالعادة لهذا المستفيد

en: None specified
ar: غير محدد

en: None specified
ar: لم يتم تحديد شيء

en: Nonpublic note
ar: ملاحظة غير عامة

en: Nonpublic note:
ar: لا ملاحظة عامة

en: Nonpublic note:
ar: ملاحظة عامة:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
ar: ملاحظة غير عامة: %s

en: Nonpublic notes
ar: ملاحظات غير عامة

en: Normal
ar: عادى

note: SCRIPT
en: Normal day
ar: يوم عادي

en: Normal text
ar: نص عادي

en: Normalization rule:
ar: قاعدة تسوية

en: North Central Regional Library (NCRL), USA
ar: المكتبة الإقليمية الشمالية المركزية (NCRL) ، الولايات المتحدة

en: Northeast Kansas Library System (NEKLS), USA
ar: نظام مكتبة شمال شرق كنساس (NEKLS)، الولايات المتحدة

note: SCRIPT
en: Northern
ar: آخر

en: Not a duplicate. Save as new record
ar: ليست تكرار. حفظ كتسجيلة جديدة

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
ar: ليست كل الأنواع الاستنادية ترجع إلى القوالب المعرَّفة.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
ar: ليست كل الحقول الفرعية للوسوم التالية في نفس التبويب ( او أنها معلمة بـِ 'تجاهل' )

en: Not allowed
ar: غير مسموح

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
ar: غير مسموح بواسطة إعدادات خصوصية المستفيد

en: Not allowed to delete own account
ar: غير مسموح بحذف حسابك الخاص

en: Not available
ar: غير متاح

en: Not checked out since:
ar: لم يتم إعارته

en: Not checked out.
ar: لم يتم إعارته

en: Not for loan
ar: ليس للاعارة

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
ar: لا تعار (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
ar: حالة ليس للإعارة

en: Not for loan:
ar: ليس للإعارة:

en: Not holdable
ar: غير قابل للحجز

en: Not published
ar: غير منشور

en: Not seen
ar: لم تتم رؤيته

en: Not set
ar: غير مضبوط

en: Note
ar: ملاحظة

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
ar: ملاحظة: إنّ المواد مصدّرة بهذه الأداة مالم تحدّد.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
ar: ملاحظة: ملف التصدير هذا سيكون كبير جدا، ويتم توليده ليلا.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
ar: ملاحظة حول المواد المصاحبة: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
ar: ملاحظة حول المواد المصاحبة: %s

en: Note for OPAC
ar: ملاحظة للأوباك

en: Note for staff
ar: ملاحظة للموظف

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
ar: ملاحظة للمكتبي الذي سيدير طلب تجديدك

en: Note that fields weighting works only for simple search.
ar: لاحظ أن ترجيح الحقول يعمل فقط للبحث البسيط.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
ar: لاحظ أن المكان الصحيح لتعريف التهيئة المخبأة هي ملف $KOHA_CONF الخاص بك %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
ar: لاحظ أن المكان المناسب لتعريف التهيئة المخبأة هو ملف  $KOHA_CONF الخاص بك. في الوقت الحالي لا يوجد لديك أي تهيئة تخبأة صحيحة معرفة . %s %s | طريقة التخبأة الفعالة: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
ar: لاحظ أن المكان المناسب لتعريف التهيئة المخبأة هو ملف $KOHA_CONF الخاص بك. لتجنب أي سوء فهم لا يجب عليك تصدير التهيئة المخبأة من   ENV. %s

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
ar: ملاحظة: كن حذرا فى الإختيار عندما تختار الأعمدة. إذا كان إختيارك واسع جدا يمكن أن يؤدّي إلى تقريركبير جدا الذي بدوره أيضا لن يكتمل، أو يبطئ نظامك.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
ar: ملاحظة: للمرفوعات المؤقتة لا تقم بتحديد فئة

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
ar: ملاحظة: قم بتغيير نوع المتغير إلى أحد قيم القائمة المنسدلة عند الحاجة

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
ar: ملاحظة: عن "حقل السلطة للنسخ"، الدخول في حقل السلطة  يجب  النسخ من سجل السلطة إلى السجل الببليوغرافي. على سبيل المثال، في MARC21، ينبغي نسخ حقل 100 في سجل السلطة لحقل 100 في التسجلة الببليوغرافية

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
ar: ملاحظة: يجب أن يكون أحد الحقلين التاليين مساو لـ 1

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Notes
ar: ملاحظات

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
ar: ملاحظات : %s

en: Notes/Comments
ar: ملاحظات/تعليقات

en: Notes:
ar: ملاحظات:

en: Notes:
ar: ملاحظات:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
ar: ملاحظات: %s

en: Nothing found.
ar: لم يعثر على شيء.

en: Nothing found.
ar: لم يعثر على شيء.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
ar: عدم تحديد أي بند

en: Notice
ar: الإخطار

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
ar: الإخطار %s (%s)

en: Notices
ar: الإخطارات

en: Notification date
ar: تاريخ الإشعار

en: Notify manager:
ar: إخطار المدير:

en: Noto fonts
ar: خطوط Noto

en: NoveList Select
ar: تحديد NoveList

en: Novelist Select:
ar: اختر روائياً:

en: November
ar: نوفمبر

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
ar: الآن سنقوم بإنشاء مستفيد بصلاحيات مكتبي مميز. قم باستخدامه في تسجيل الدخول للوصول إلى كوها كموظف يمتلك كافة الصلاحيات.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
ar: الان نحن جاهزون لانشاء جداول قاعدة البيانات وملئها ببعض البيانات الافتراضية.

en: Nowhere
ar: لامكان

en: Num/Patrons
ar: رقم/المستفيدين

en: Number
ar: عدد

en: Number of baskets
ar: عدد السلات

en: Number of checkouts
ar: عدد المخارج

en: Number of columns:
ar: عدد الأعمدة:

en: Number of copies of this item to add:
ar: عدد نسخ هذه المادة لإضافتها:

en: Number of copies to be made of this item
ar: عدد النسخ لعملها من هذه المادة

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
ar: عدد الدورات التي تحجز هذه المادة:  %s

en: Number of issues to display in OPAC:
ar: عدد من الإصدارات ليتم عرضها في أوباك:

en: Number of issues to display to staff:
ar: عدد الإصدارات  لعرضها على الموظفين:

en: Number of issues to display to staff:
ar: عدد الإصدارات لعرضها على الموظفين:

en: Number of issues to display to the public:
ar: عدد الأعداد لعرضها على الجمهور:

en: Number of issues:
ar: عدد الإصدارات:

en: Number of items
ar: عدد المواد

en: Number of items added
ar: عدد المواد التى أضيفت

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
ar: عدد المواد المتاحة: %s

en: Number of items deleted
ar: عدد المواد التي حذفت

en: Number of items displayed
ar: عدد المواد المعروضة

en: Number of items replaced
ar: عدد المواد التي تم استبدالها

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
ar: عدد المكتبات التي تستخدم هذا النمط

en: Number of months:
ar: عدد الأشهر:

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
ar: عدد قراءات الباركود المحتملة: %s

en: Number of records added
ar: عدد التسجيلات التى أضيفت

en: Number of records deleted
ar: عدد التسجيلات التى تم حذفها

en: Number of records ignored
ar: عدد التسجيلات التى تم تجاهلها

en: Number of records updated
ar: عدد التسجيلات التى تم تجديدها

en: Number of renewals
ar: عدد عمليات التجديد

en: Number of rows:
ar: عدد الصفوف:

en: Number of students:
ar: عدد الطلاب:

en: Number of subscriptions:
ar: عدد الاشتراكات:

en: Number of weeks:
ar: عدد الاسابيع:

en: Number pattern:
ar: نموذج الترقيم:

en: Number pattern:
ar: نموذج الترقيم:

en: Numbered
ar: مرقّم

note: SCRIPT
en: Numbered list
ar: قائمة مرقمة

en: Numbering formula
ar: صيغة الترقيم

en: Numbering formula:
ar: صيغة الترقيم:

en: Numbering pattern
ar: نموذج الترقيم

en: Numbering pattern:
ar: نموذج الترقيم:

en: Numbering patterns
ar: أنماط الترقيم

en: OAI set mappings
ar: تعيين مجموعات OAI

en: OAI sets
ar: مجموعات OAI

en: OAI sets configuration
ar: تكوين مجموعات OAI

en: OAI xslt stylesheet
ar: نمط OAI xslt

en: OFF
ar: إغلاق

en: OK
ar: صحيح

en: ON
ar: فتح

en: OPAC
ar: أوباك

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: OPAC - %s %s
ar: أوباك- %s %s

en: OPAC info:
ar: معلومات الأوباك:

en: OPAC item level holds
ar: حجوزات على مستوى المادة في الأوباك

en: OPAC note
ar: ملاحظات الأوباك

en: OPAC note:
ar: ملاحظة أوباك::

en: OPAC notes
ar: ملاحظات الأوباك

en: OPAC problem reports
ar: تقارير مشكلات الأوباك

en: OPAC problem reports management
ar: إدارة تقارير مشكلات الأوباك

en: OPAC problem reports pending
ar: تقارير مشكلات الأوباك في الانتظار

en: OPAC tables
ar: جداول الأوباك

en: OPAC view
ar: عرض الأوباك

en: OPAC view:
ar: عرض الأوباك:

en: OPAC/Staff interface login
ar: تسجيل دخول واجهة الموظف/الأوباك

en: OR
ar: أو

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
ar: أو اختر الحقول التي تريد توريدها من القائمة التالية:

en: OS version ('uname -a'):
ar: إصدار نظام التشغيل ('إسم المستخدم -a'):

en: Object
ar: هدف

en: Object:
ar: كائن:

note: SCRIPT
en: Objects
ar: كائنات

en: Oblique title:
ar: عنوان منحدر

en: October
ar: أكتوير

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
ar: فى %s

en: Offline circulation
ar: الإعارة دون إتصال

en: Offline circulation file upload
ar: رفع ملف الإعارة دون إتصال

en: Offset:
ar: الأوفست:

en: Offset:
ar: الأوفست:

note: SCRIPT
en: Ok
ar: موافق

en: Old value
ar: قيمة قديمة

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
ar: قيمة قديمة: %s

en: Older transactions
ar: عمليات أقدم

en: Older version
ar: إصدارات أقدم

en: On
ar: في

en: On
ar: في

en: On hold
ar: محجوز

en: On hold due date:
ar: تاريخ استحقاق في الحجز:

en: On hold for
ar: محجوز لـِ

en: On loan
ar: معار

en: On order
ar: قيد الطلب

en: On shelf holds allowed
ar: مسموح بالحجوزات على الرف

en: On shelf holds allowed:
ar: الحجوزات على الرف المسموح بها:

en: On title
ar: في العنوان

en: On-site checkout
ar: إعارة في الموقع

en: On-site checkouts
ar: الإعارات في الموقع

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
ar: الإعارات في الموقع فقط. تاريخ الاستحقاق التلقائي:

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
ar: تجب تهيئة مانا بمجرد تفعيلها. قم بكتابة اسمك وعنوان بريدك الالكتروني ثم التقديم. سيقوم ذلك بإرسال طلب إنشاء حساب إلى قاعدة معرفة مانا والتي ستستجيب برمز قاعدة معرفة مانا (معرف مرمز يقوم بالتعرف على تثبيت كوها بشكل فريد). سيتم حفظ هذا الرمز تلقائيًا في قاعدة بياناتك. بعد ذلك ستتلقى بريدًا إلكترونيًا. قم بقراءته جيدًا واتباع التعليمات.

en: One borrowernumber per line.
ar: رقم مستعير واحد لكل سطر

en: One number per line.
ar: رقم واحد لكل سطر.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
ar: أحد "عدد بالوحدة" و "وحدات بالعدد" يجب أن يساوي 1

note: A
en: Online Public Access Catalog
ar: فهرس الوصول المباشر للجمهور

en: Only 1 MARC tag mapped to items
ar: وسم مارك واحد معييَّن للمواد

en: Only KPZ file format is supported.
ar: تنسيق الملف KPZ فقط مدعوم.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
ar: الصيغ التالية فقط مدعومة: PNG, GIF, JPEG, XPM .

en: Only available on the staff interface:
ar: متاح فقط في واجهة الموظف:

en: Only item:
ar: المادة فقط:

en: Only items currently available:
ar: فقط المواد المتوفرة حالياً:

en: Only on-site checkouts are allowed
ar: الإعارات على الموقع فقط مسموح بها

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
ar: يمكن للمستفيدين من المكتبات الموجودة في نفس مجموعات حجز المكتبة الرئيسية للمادة فقط وضع هذا الكتاب في الحجز.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
ar: فقط المستفيدون من المكتبة الرئيسية للمادة من الممكن أن يضعوا هذا الكتاب بالحجز.

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
ar: يتم فقط إعادة الموظفين ذوي صلاحيات التزويد أو المكتبي المميز (أو صلاحية order_manage إذا تم تفعيل الصلاحيات الجزيئية) إلى نتائج البحث

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
ar: تتم فقط إعادة الموظفين الذين يملكون صلاحيات المكتبي المميز أو إدارة_المقترحات فقط في نتائج البحث

en: Open
ar: فتح

en: Open
ar: فتح

en: Open Document Spreadsheet
ar: فتح جدول بيانات الوثيقة

note: BUTTON
en: Open fresh record
ar: فتح تسجيلة جديدة

note: SCRIPT
en: Open help dialog
ar: فتح محادثة المساعدة

note: A
en: Open in new window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: Open in new window.
ar: افتح في نافذة جديدة

note: SCRIPT
en: Open link in...
ar: فتح الرابط في...

en: Open on:
ar: أفتح في:

en: OpenAPI 2.0 schema
ar: مخطط OpenAPI 2.0

en: OpenAPI Initiative (OAI)
ar: مبادرة OpenAPI (OAI)

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
ar: OpenJS مكتبة اختصارات لوحة المفاتيح

en: OpenJS keyboard shortcuts library
ar: OpenJS مكتبة اختصارات لوحة المفاتيح

en: Opened on:
ar: فُتِحَت في:

en: Operator
ar: معامل

en: Optional
ar: اختياري

en: Optional data added
ar: تمت إضافة البيانات الاختيارية

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
ar: منقحات اختيارية لقائمة الجرد أو لمقارنة الباركود

note: TH
en: Optional module missing
ar: النظام الفرعي الاختياري مفقود

en: Options
ar: خيارات

en: Options:
ar: الخيارات:

en: Or add number of days:
ar: أو قم بإضافة عدد الأيام:

en: Or list barcodes one by one
ar: أو قم بإدراج الباركود واحدا تلو الآخر

en: Or scan items one by one
ar: أو  مسح المواد واحدا تلو الآخر

en: Or use a patron list
ar: أو استخدم قائمة المستفيد

note: SCRIPT
en: Orange
ar: برتقالي

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
ar: طلبية

en: Order ID
ar: معرّف الطلبية

en: Order ID:
ar: معرف الطلبية:

en: Order acquisition
ar: طلب التزويد

en: Order cost
ar: تكلفة الطلبية

en: Order date
ar: تاريخ الطلبية

en: Order date:
ar: تاريخ الطلبية:

en: Order from external source
ar: الطلب من مصدر خارجي

en: Order line
ar: سطر الطلب

en: Order line (parent)
ar: خط الطلبية (أبوي)

en: Order line:
ar: سطر الطلبية:

en: Order note
ar: ملاحظة الطلبية

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: Order status:
ar: حالة الطلبية:

note: A
en: Order this one
ar: أطلب هذا

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
ar: إجمالي الطلبية(%s) يتجاوز الميزانية المتاحة(%s)

en: Ordered
ar: مطلوب

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
ar: مطلوب - %s

en: Ordered amount:
ar: الكمية المطلوبة

en: Ordered by the library
ar: تم ارسال الطلب من قبل المكتبة

en: Ordered by:
ar: تم طلبه بواسطة:

en: Ordering information
ar: معلومات الطلب

en: Ordernumber
ar: رقم الطلبية

en: Orders
ar: الطلبات

en: Orders are standing:
ar: الطلبيات قائمة:

en: Orders by fund
ar: الطلبيات بواسطة التمويل

en: Orders enabled:
ar: الطلبيات المفعلة:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
ar: طلبيات لـ %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
ar: طلبيات لتمويل '%s'

en: Orders from:
ar: طلبيات من:

en: Orders search
ar: بحث الطلبات

en: Orders with uncertain prices
ar: طلبيات بأسعار غير محددة

en: Orders with uncertain prices for vendor
ar: طلبيات بأسعار غير محددة للمزود

en: Orex Digital, Spain
ar: Orex Digital، أسبانيا

en: Organization
ar: المنظمة

en: Organization:
ar: المؤسسة:

en: Organize by:
ar: تنظيم بواسطة:

note: SCRIPT
en: Orientation
ar: إتجاه

en: Origin
ar: المنشأ

en: Original
ar: أصلى

en: Original message, rendered:
ar: الرسالة الأصلية، المقدمة:

note: A
en: Original order line
ar: سطر الطلبية الأصلي

en: Original version
ar: الإصدار الأصلي

en: Originating library:
ar: المكتبة الأصلية:

en: Oslo Public Library, Norway
ar: مكتبة أوسلو العامة، النرويج

en: Other
ar: آخر

en: Other
ar: أخرى

en: Other action
ar: أعمال أُخرى

en: Other attributes
ar: سمات أخرى

en: Other course reserves
ar: احتياطي دورات أخرى

en: Other data
ar: تاريخ آخر

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
ar: مقتنيات أخرى (%s)

en: Other holdings:
ar: مقتنيات أُخرى:

en: Other name
ar: اسم آخر

en: Other names
ar: أسماء أخرى

en: Other options (choose one)
ar: خيارات أخرى (اختر واحداً)

en: Other phone
ar: هاتف آخر

en: Other phone:
ar: هاتف آخر:

en: Other phone:
ar: هاتف آخر:

en: Others...
ar: آخرين...

en: Outgoing (cash)
ar: الصادر (نقداً)

en: Output
ar: مخرج

en: Output format
ar: تنسيق المخرجات:

en: Output format
ar: شكل المخرجات

en: Output format:
ar: شكل المخرجات:

en: Output to a file named:
ar: الإخراج إلى الملف المسمى:

en: Output:
ar: مخرج:

en: Outstanding
ar: الغير مسدد

en: Outstanding credit:
ar: الرصيد الدائن غير المسدد:

en: Outstanding credits could be applied:
ar: يمكن تطبيق الائتمانات القائمة

en: OverDrive library authnames
ar: أسماء استناد مكتبة OverDrive

en: Overdue
ar: التأخر

en: Overdue fines cap (amount)
ar: غطاء الغرامات المتأخرى (المبلغ)

en: Overdue notice required:
ar: إخطار التأخر مطلوب:

en: Overdue notice/status triggers
ar: إخطار التأخير / الحالة مرسلة

en: Overdue report
ar: تقرير التأخر

en: Overdues
ar: متأخرات

en: Overdues with fines
ar: التأخيرات مع غرامات

en: Override and renew
ar: تخطي وتجديد

en: Override blocked renewals
ar: تخطي التجديدات المحظورة

en: Override limit and renew
ar: تخطي الحد والتجديد

en: Override renewal restrictions:
ar: تخطي قيود التجديد:

en: Override restriction temporarily
ar: تخطي القيد مؤقتاً

en: Overwrite the existing one with this
ar: إعادة الكتابة على الموجود مع ذلك

en: Owner
ar: المالك

en: Owner only
ar: المالك فقط

en: Owner:
ar: المالك:

en: Packaging manager:
ar: مدير الحزم:

en: Packaging team:
ar: فريق الحزم:

note: SCRIPT
en: Page break
ar: فاصل الصفحة

en: Page height:
ar: إرتفاع الصفحة:

en: Page side:
ar: جانب الصفحة:

en: Page width:
ar: عرض الصفحة:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
ar: صفحة: %s

en: Pages
ar: صفحات

en: Pages:
ar: صفحات:

en: Paid for?:
ar: مدفوع لـِ؟:

en: Paper bin
ar: وعاء الورق (الطابعة)

en: Paper bin:
ar: المهملات:

note: SCRIPT
en: Paragraph
ar: فقرة

en: Parameters
ar: الضوابط

en: Parent code
ar: الرمز الأصلي

en: Parent item type:
ar: نوع المادة الأصلي:

en: Partial
ar: جزئي

en: Partially received
ar: مستلم جزئيا

en: Partners available for searching:
ar: شركاء متاحين للبحث:

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password change in OPAC:
ar: تغيير كلمة المرور في الأوباك:

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
ar: تحتوي كلمة المرور على مسافات سابقةو/أو لاحقة

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
ar: تحتوي كلمة المرور على مسافات للمستفيد برقم المستعير %s

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
ar: خطأ في كلمة المرور للمستفيد برقم المستعير %s

en: Password has leading or trailing whitespaces
ar: تحتوي كلمة المرور على مسافات سابقة أو لاحقة

en: Password is too short
ar: كلمة المرور قصيرة جداً

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
ar: كلمة المرور قصيرة للغاية للمستفيد ذو رقم المستعير %s. الحد الأدنى للطول هو %s, الطول هو %s

en: Password is too weak
ar: كلمة المرور ضعيفة جداً

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
ar: كلمة المرور ضعيفة جداً للمستفيد برقم المستعير %s

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
ar: يجب أن تتكون كلمة المرور من %s حرفاً على الأقل.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
ar: يجب أن تحتوي كلمة المرور على %s حرفاً على الأقل

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
ar: يجب أن تحتوي كلمة المرور على %s حرفاً على الأقل، وأن تحتوي على حروف كبرى، وصغرى، وأرقام.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
ar: يجب أن تحتوي كلمة المرور على الأقل على رقم واحد، وحرف صغير، وحرف كبير.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
ar: لا يجب أن تحتوي كلمة المرور على مسافات سابقة أو لاحقة.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
ar: خطأ في برنامج كلمة المرور المساعد للمستفيد برقم المستعير %s

en: Password reset in OPAC:
ar: إعادة تعيين كلمة المرور في الأوباك:

en: Password updated
ar: كلمة المرور تم تحديثها

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: Passwords do not match
ar: كلمتا المرور لا تتطابقان

en: Passwords do not match.
ar: كلمتا المرور لا تتطابقان.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
ar: كلمة المرور سوف تعرض كنص

note: SCRIPT
en: Paste
ar: لصق

note: SCRIPT
en: Paste as text
ar: لصق كنص

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
ar: اللصق الآن في وضع النص العادي. سيتم الآن لصق المحتويات كنص عادي حتى تقوم بإيقاف تشغيل هذا الخيار.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
ar: قم بلصق أو كتابة الرابط

note: SCRIPT
en: Paste row after
ar: لصق صف بعد

note: SCRIPT
en: Paste row before
ar: لصق صف قبل

en: Paste selection from 'clipboard'
ar: لصق التحديد من 'الحافظة'

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
ar: قم بلصق الكود المضمن الخاص بك أدناه:

en: Patent document
ar: وثيقة مسجّلة

en: Patron
ar: المستفيد

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
ar: المستفيد'%s' تمت إضافته.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
ar: المستفيد '%s'موجود في القائمة بالفعل

en: Patron ID:
ar: معرف المستفيد:

en: Patron account flags
ar: إشارات حساب المستفيد

en: Patron activity
ar: أنشطة مستخدم

en: Patron already has hold for this item
ar: لدى المستفيد حجز على هذه المادة بالفعل

en: Patron attribute type code:
ar: كود نوع سمة المستفيد:

en: Patron attribute types
ar: أنواع سمات المستفيدين

en: Patron attributes
ar: سمات المستفيد

en: Patron attributes:
ar: سمات المستفيد:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
ar: يمكن للمستفيد وضع حد أقصى %s من إجمالي الحجوزات

en: Patron card creator
ar: منشئ بطاقات المستفيدين

en: Patron card number
ar:  رقم بطاقة المستفيد

en: Patron categories
ar: فئات مستخدمين

en: Patron category
ar: فئه مستخدم

en: Patron category already exists and cannot be modified!
ar: فئة المستفيد موجودة بالفعل ولا يمكن تعديلها!

en: Patron category created!
ar: تم إنشاء فئة المستفيد!

en: Patron category:
ar: فئة المستفيد:

en: Patron category:
ar: فئة المستفيد:

en: Patron clubs
ar: أندية المستفيد

en: Patron count
ar: عد المستفيد

en: Patron details
ar: تفاصيل المستفيد

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
ar: تفاصيل المستفيد لـ %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
ar: المستفيد لا ينتمي إلى أي قوائم تمرير اشتراك.

en: Patron expires soon
ar: ستنتهي صلاحية المستفيد قريبًا

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
ar: غرامات المستفيد تجاوزت الحد:%s

en: Patron flags:
ar: إشارات المستفيد:

en: Patron guarantor
ar: ضامن المستفيد

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
ar: لدى المستفيد %s حجزاً. حذف المستفيد يلغي جميع حجوزاته.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
ar: المستفيد %s عليه غرامات.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
ar: المستفيد %sعنده كتب معاره.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
ar: المستفيد %s لديه مواد متأخرة

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
ar: لدى المستفيد %s مواد متأخرة. %s الإعارة على أي حال? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
ar: المستفيد لديه %s مقترحاً في الانتظار.

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
ar: يمتلك المستفيد %s اعتماد

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
ar:  تم تقييد المستفيد حتى%s

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
ar: لقد قام المستفيد بالفعل باستعارة مادة من هذه التسجيلة. %s الإعارة على أي حال? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
ar: لدى المستفيد قيد غير محدود

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
ar: لدى المستفيد مواد متأخرة ومحظور لمدة %s يوما

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
ar: لدى المستفيد مواد متأخرة ومقيد حتى:%s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
ar: توجد حجوزات للمستعير: سيتم إلغائها قور اصدار إخلاء طرف

en: Patron has nothing checked out.
ar: المستفيد ليس لديه شيء مُعار.

en: Patron has nothing on hold.
ar: المستفيد ليس لديه شيء في الحجز

en: Patron has opted out
ar: اختار المستفيد عدم المشاركة

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
ar: اختار المستفيد عدم التجديد التلقائي

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
ar: المستفيد لديه غرامات غير مسددة تساوي %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
ar: المستفيد لديه غرامات عالقة:%s

en: Patron has previously checked out this title
ar: قام المستفيد باستعارة هذا العنوان من قبل

en: Patron has previously checked out this title:
ar: قام المستفيد باستعارة هذا العنوان من قبل:

en: Patron has restrictions
ar: المستفيد لديه قيود

note: INPUT type=text
en: Patron holds
ar: حجوزات المستفيد

en: Patron image failed to upload
ar: فشل رفع صورة المستفيد

en: Patron image(s) successfully uploaded
ar: صورة(صور) المستفيد(ين) رُفِعَت بنجاح

en: Patron image(s) uploaded with some errors
ar: تم رفع صورة (صور) المستفيد مع وجود بعض الأخطاء

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
ar: المستفيد موقوف

note: A
en: Patron is an adult
ar: المستفيد بالغ

en: Patron is currently unrestricted.
ar: المستفيد غير مقيد حاليا

en: Patron is from different library
ar: المستفيد من مكتبة مختلفة

en: Patron is not notified.
ar: لم يتم إخطار المستفيد

en: Patron is restricted
ar: مستخدم مقّيد

en: Patron is restricted.
ar: مستخدم مقّيد

en: Patron library
ar: مكتبة المستفيد

en: Patron list:
ar: قوائم المستفيد

en: Patron lists
ar: قوائم المستفيد

en: Patron messaging preferences
ar: تفضيلات مراسلات المستفيدين

note: INPUT type=text
en: Patron name
ar: إسم مستخدم

en: Patron not found
ar: لم يتم العثور على المستفيد

note: SCRIPT
en: Patron not found.
ar: المستفيد غير موجود.

en: Patron not found.
ar: لم يتم العثور على المستفيد.

en: Patron not found:
ar: المستفيد غير موجود:

en: Patron note
ar: ملاحظة المستفيد

en: Patron notes
ar: ملاحظات المستفيد

en: Patron notes:
ar: ملاحظات المستفيد:

en: Patron notice sent:
ar: تم إرسال إخطار المستفيد:

en: Patron notification:
ar: إعلام المستفيد

en: Patron notification:
ar: إعلام المستفيد

en: Patron number:
ar:  رقم المستفيد:

en: Patron records
ar: تسجيلات المستفيد

en: Patron records merged into
ar: تم دمج تسجيلات المستفيد في

en: Patron records were last synced on:
ar: تم تزامن تسجيلات المستفيد آخر مرة في:

en: Patron relationship problems
ar: مشكلات علاقات المستفيد

en: Patron request
ar: طلب المستفيد

en: Patron restrictions
ar: قيود المستفيد

en: Patron search:
ar: بحث المستفيد:

en: Patron sort 1
ar: نوع المستفيد 1

en: Patron sort 2
ar: نوع المستفيد 2

en: Patron status
ar: حالة مستخدم

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
ar: تم تبديل المستفيد تلقائيا عن طريق قراءة بطاقة المستفيد أثناء الإعارة. تأكد من أنك تتعامل مع المستفيد الصحيح.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
ar:  تم قيد المستفيد سابقاً حتى%s

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
ar: حساب مستخدم تم تجديدة حتى %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
ar: تم تجديد حساب المستفيد حتى %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
ar: حساب المستفيد مقيد%s حتى %s %s %s بالتفسير:

en: Patron's address in doubt
ar: عنوان المستخدم مشكوك فيه

en: Patron's address is in doubt
ar: عنوان المستخدم مشكوك فيه

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
ar: عنوان المستفيد مشكوك فيه (الاستمرار على أي حال)

en: Patron's address is in doubt.
ar: عنوان المستخدم مشكوك فيه.

en: Patron's age is incorrect for their category.
ar: عمر المستفيد غير صحيح لفئته

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
ar: أعمار المستفيدين غير صحيحة لفئتهم. الأعمار المسموح بها هي: %s-%s.

en: Patron's card is expired
ar: بطاقة المستخدم تم إنتهائها

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
ar: تم انتهاء بطاقة المستفيد  (%s)

en: Patron's card is expired.
ar: لقد انتهت بطاقة المتسفيد

en: Patron's card is lost
ar: بطاقة المستخدم مفقودة

en: Patron's card is lost.
ar: بطاقة المستفيد مفقودة

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
ar: يدين ضامني المستفيد بشكل إجمالي  %s.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
ar: يدين ضامني المستفيد ومضمونيهم بشكل إجمالي %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
ar: مكتبة المستفيد الرئيسية: (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
ar: تسجيلة المستفيد تضمن الحسابات المرفقة.

en: Patron:
ar: مستفيد:

en: Patron:
ar: مستفيد:

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
ar: قائمة مستفيد بالمستفيدين الذين تم استيرادهم:%s

en: Patrons
ar: مستخدمين

en: Patrons &rsaquo; New patron
ar: المستفيدون &rsaquo; مستفيد جديد

en: Patrons and circulation
ar: المستخدمين والاعارة

en: Patrons found for:
ar: المستفيدون الذين تم العثور عليهم لـ:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
ar: المستفيدون من أي مكتبة ممكن أن يحجزوا هذه المادة.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
ar: المستفيدون في رقم الدفعة %s

en: Patrons in list
ar: المستفيدون في القائمة

en: Patrons requesting modifications
ar: مستفيدون يطلبون تعديلات

en: Patrons statistics
ar: إحصائيات المستخدمين

en: Patrons tables
ar: جداول المستفيدين

en: Patrons to be added
ar: المستفيدون الذين ستتم إضافتهم

note: TH
en: Patrons using this provider
ar: مستفيدون يستخدمون هذا المزود

en: Patrons who haven't checked out
ar: المستفيدون الذين ليس لديهم إعارات

en: Patrons with holds
ar: مستفيدون مع حجوز

en: Patrons with no checkouts
ar: مستفيدون بلا إعارات

en: Patrons with the most checkouts
ar: المستفيدون الأكثر إستعارةً

en: Patrons' categories:
ar: فئات المستفيدين:

en: Pattern name:
ar: اسم النمط:

en: Pay
ar: دفع

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
ar: أدفع مبلغ

en: Pay an amount toward all fines
ar: دفع مبلغ لكل الغرامات

en: Pay an amount toward selected fines
ar: ادفع مبلغاً لكل الغرامات المحددة

en: Pay an individual fine
ar: ادفع غرامة فردية

en: Pay fine
ar: دع الغرامة

en: Pay fines
ar: دفع الغرامات

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
ar: ادفع المُحَدد

en: Payment
ar: المدفوعات

en: Payment note
ar: ملاحظة الدفع

en: Payment received:
ar: المبلغ المستلم:

en: Payout credits to patrons
ar: اعتمادات الدفع للمستفيدين

en: Pending
ar: في الانتظار

en: Pending (
ar: في الانتظار (

en: Pending discharge requests
ar: طلبات إخلاء طرف معلقة

en: Pending holds
ar: حجوزات معلقة

en: Pending modifications:
ar: تعديلات معلقة:

en: Pending offline circulation actions
ar: إجراءات الإعارة دون اتصال المعلقة

en: Pending on-site checkouts
ar: إعارات معلقة في الموقع

en: Pending orders
ar: طلبات في الانتظار

en: Pending suggestions
ar: إقتراحات في الانتظار

en: Pending tags
ar: وسومات في الانتظار

note: SCRIPT
en: People
ar: أشخاص

en: Perform a new search
ar: إجراء بحث جديد

en: Perform anonymous refund actions
ar: تنفيذ إجراءات رد أموال بدون تعريف هوية

en: Perform batch deletion of items
ar: إجراء حذف للمواد بالدفعة

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
ar: إجراء حذف للتسجيلات بالدفعة (البيبلوغرافية أو الاستنادية)

en: Perform batch extend due dates
ar: إجراء تمديد لتواريخ الاستحقاق بالدفعة

en: Perform batch modification of items
ar: إجراء تعديل المواد بالدفعة

en: Perform batch modification of patrons
ar: إجراء تعديلات بالدفعة على المستفيدين

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
ar: إجراء تعديل بالدفعة على التسجيلات (البيبلوغرافية أو الاستنادات)

en: Perform cash register cashup action
ar: تنفيذ إجراء دفع نقدي بواسطة سجل نقدي

en: Perform inventory of your catalog
ar: قم بإجراء جرد لفهرسك

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
ar: قم بإجراء الإعارة الذاتية في الأوباك. يجب استخدامه للمستفيد الذي يطابق AutoSelfCheckID

en: Period
ar: فترة

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
ar: الفترة المخصصة %s%s%s

en: Perl interpreter:
ar: مترجم بيرل:

en: Perl modules
ar: وحدات بيرل

en: Perl version:
ar: إصدار بيرل:

en: Permanently delete checkout history older than
ar: قم نهائيا بحذف سِجل الإعارة الأقدم من

en: Permanently delete these patrons
ar: يحذف هؤلاء المستخدمين بشكل دائم

en: Permissions (code)
ar: الصلاحيات (رمز)

en: Phone
ar: هاتف

en: Phone:
ar: الهاتف:

en: Phone:
ar: الهاتف:

en: Photocopy
ar: نسخة ضوئية

en: Physical address:
ar: عنوان مادى:

en: Physical details:
ar: التفاصيل المادية:

en: Physical form designators
ar: مؤشرات الشكل المادي

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
ar: السحب

en: Pick up location
ar: موقع الالتقاط

en: Pickup at
ar: التقط من

en: Pickup at patron's home library when possible:
ar: الالتقاط من مكتبة المستفيد الرئيسية كلما أمكن:

en: Pickup at:
ar: السحب في:

en: Pickup library
ar: مكتبة الإلتقاط

en: Pickup library is different.
ar: مكتبة الالتقاط مختلفة

en: Pickup library is different.
ar: مكتبة الالتقاط مختلفة

en: Pickup library:
ar: مكتبة الالتقاط:

en: Pickup location
ar: موقع الالتقاط

en: Pickup location:
ar: موقع الالتقاط:

en: Pipe (|)
ar: فاصل (|)

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
ar: وضع حجز على مادة محددة %s

en: Place and modify holds for patrons
ar: وضع وتعديل الحجوزات للمستفيدين

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
ar: وضع طلب مقال من %s لـ %s %s ( %s )

en: Place hold
ar: إحجز

en: Place hold
ar: وضع حجز

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
ar: وضع حجز لـ %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
ar: تنفيذ الحجز على هذه المادة؟

note: SCRIPT
en: Place hold?
ar: تنفيذ الحجز؟

en: Place holds for patrons
ar: وضع حجوزات للمستفيدين

note: INPUT type=submit
en: Place request
ar: ضع طلب

en: Place request with partner libraries
ar: وضع طلب مع مكتبات مشاركة

en: Placed on
ar: موضوع على

en: Places
ar: أماكن

en: Placing orders
ar: وضع الطلبيات

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
ar: تخطيط بواسطة %s

en: Plan by item types
ar: خطة حسب أنواع المواد

en: Plan by libraries
ar: خطة حسب المكتبات

en: Plan by months
ar: خطة حسب الأشهر

en: Planned date
ar: تاريخ مخطّط

en: Planning
ar: تخطيط

en: Planning
ar: تخطيط

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
ar: التخطيط لـ %s %s

en: Plano Independent School, USA
ar: مدرسة بلانو المستقلة، الولايات المتحدة

en: Plant and Food Research Limited, New Zealand
ar: بحوث النباتات والأغذية المحدودة، نيوزيلندا

en: Play media
ar: تشغيل الوسائط

en: Play sound
ar: تشغيل الصوت

en: Please add a library
ar: يرجى إضافة مكتبة

en: Please add a patron category
ar: يرجى إضافة فئة مستفيد

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
ar: الرجاء أن تضيف الباركودات باستخدام إما منطقة إدخال النصوص المباشرة ، أو البحث عن المواد.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
ar: الرجاء تحديد إجراء واحد على الأقل

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
ar: الرجاء التحقق من الأعداد التي لم يتم نشرها (عدم انتظام)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
ar: يرجى التحقق من السجل للمزيد من التفاصيل. %sيرجى تحديد مدة انتهاء ذاكرة التخبأة أقل من 30 يوماً. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
ar: يرجى اختيار cache_expiry أقل من 30 يوما

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
ar: من فضلك إختر ملف لرفعه

en: Please choose a library to clone rules from:
ar: رجاءاً اختر مكتبة لاستنساخ القواعد منها:

en: Please choose a vendor.
ar: رجاءاً اختر مورداً.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
ar: يرجى اختيار فترة التسجيل  بالشهور أو بواسطة التاريخ

en: Please choose one or more filters to proceed.
ar: رجاءاً اختر عامل تصفية واحد أو أكثر لتستمر.

en: Please choose the library to clone the rules to:
ar: رجاءاً اختر المكتبة التس ستستنسخ القواعد إليها:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
ar: رجاءاً اختر أي تسجيلة ستكون المرجع لعملية الدمج. التسجيلة المختارة لتكون مرجعاً سيُبقى عليها، والأخرى ستُحذَف.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
ar: يرجى النقر على أحد التبويبات على يسار هذا النموذج.

en: Please confirm checkin
ar: يرجى تأكيد الرد

en: Please confirm checkout
ar: رجاءاً أكد الإعارة

en: Please confirm subscription deletion
ar: يرجى تأكيد حذف الاشتراك

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
ar: يرجى تأكيد وجود المواد المصاحبة:

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
ar: يرجى تأكيد وجود المواد المصاحبة: %s

en: Please confirm that you have removed
ar: يرجى تأكيد إزالة

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
ar: يرجى تأكيد أنك قمت بإزالة %s من السجل النقدي وتركت تعويم %s.

en: Please contact your system administrator
ar: الرجاء الاتصال بمدير النظام

en: Please correct these errors.
ar: يرجى تصحيح هذه الأخطاء.

en: Please create the database before continuing.
ar: من فضلك إنشئ قاعدة بيانات قبل الاستمرار.

en: Please define one
ar: رجاءاً حدد واحداً

en: Please edit one currency and mark it as active.
ar: رجاءاً حرر عملة واحدة وعلمها كنشطة.

en: Please enable Javascript:
ar: يرجى تفعيل Javascript:

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
ar: رجاءاً تأكد من أنك تقوم برفع ملف zip صحيح ، ومن ثم حاول مرة أخرى.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
ar: رجاءاً تأكد من أنك ترفع فقط الصور بإحدى اللواحق التالية: GIF, JPEG, PNG, XPM

en: Please enter a
ar: يرجى إدخال

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
ar: الرجاء إدخال تاريخ!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
ar: يرجى إدخال تعليق جديد (الحد الأقصى 35 حرفًا)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
ar: رجاءاً أدخل عدد المواد ليتم إنشاؤها.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
ar: يرجى إدخال اسم االتقرير وملاحظة الوصف قبل المشاركة (الحد الأدنى 20 حرفًا)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
ar: الرجاء إدخال مصطلح بحث

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
ar: الرجاء إدخال URL  صحيح

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
ar: يرجى إدخال تاريخ صحيح (آيزو)

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
ar: الرجاء إدخال تاريخ صحيح.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
ar: الرجاء إدخال عنوان بريد الكتروني صحيح

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
ar: الرجاء إدخال رقما صحيحا

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
ar: يرجى إدخال رقم هاتف صحيح

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
ar: يرجى إدخال قيمة بين {0} و {1} في طول الأحرف.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
ar: يرجى إدخال قيمة ما بين {0} و {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
ar: يرجى إدخال قيمة أكبر من أو تساوي {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
ar: يرجى إدخال قيمة أقل من أو تساوي {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
ar: يرجى إدخال معياراً واحداً على الأقل للحذف!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
ar: يرجى إدخال {0} حرفا على الأقل.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
ar: يرجى عدم إدخال أكثر من {0} حرفا.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
ar: يرجى إدخال أرقام فقط.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
ar: يرجى إدخال اسم الماكرو الجديد:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
ar: يرجى إدخال نفس كلمة المرور الموجودة أعلاه

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
ar: يرجى إدخال نفس القيمة مرة أخرى

en: Please enter your username and password
ar: من فضلك أدخل اسم المستخدم وكلمة المرور الخاصة بك

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
ar: يرجى إصلاح هذا الحقل.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
ar: يرجى تحقق مدير النظام من سجل الأخطاء للمزيد من التفاصيل.

en: Please log in again
ar: يرجى تسجيل الدخول من جديد.

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
ar: يرجى تسجيل الدخول بدلا من ذلك باستخدام حساب موظف عادي. لإنشاء حساب موظف، قم بإنشاء مكتبة، فئة مستفيد "موظف" وإضافة مستفيد جديد. ثم امنح هذا المستفيد صلاحيات من "المزيد" في شريط الأدوات.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
ar: الرجاء تسجيل الدخول إلى كوها والمحاولة مرة أخرى. (خطأ: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
ar: يرجى ملاحظة أن الملف المرفق هو ملف مارك للتسجيلات البيبلوغرافية والذي يمكن استيراده إلى برنامج بيبلوغرافي شخصى كـ EndNote, Reference Manager أو ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
ar: يرجى اختيار فترة تسجيل واحدة فقط

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
ar: يرجى إدخال حروف أو ارقام فقط.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
ar: يرجى إدخال حروف فقط.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
ar: يرجى اختيار لغتك من القائمة التالية. إذا لم تكن لغتك مدرجة بها، يرجى إخبار مدير نظامك.

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
ar: يرجى وضع برامج 'هل تعني؟' المساعدة بالترتيب بواسطة الدلالة، من الأكثر دلالة إلى الأقل، ثم قم بتحديد المربع لتفعيل البرامج المساعدة التي ترغب في استخدامها.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
ar: يرجى تحديث الصفحة والمحاولة مرة أخرى

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
ar: من فضلك أرجع الأوعية للمكتبة الرئيسية:%s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
ar: الرجاء إعادة المادة إلى: %s

en: Please review the error log for more details.
ar: رجاءاً راجع سجل الأخطاء لمزيد من التفاصيل.

note: SCRIPT
en: Please select ...
ar: يرجى تحديد...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
ar: يرجى تحديد%s.

en: Please select a date range to display transactions for:
ar: يرجى تحديد نطاق تاريخ لعرض العمليات له:

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
ar: يرجى تحديد مدير لتعيين المقترحات المحددة له

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
ar: يرجى تحديد قالب تعديل

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
ar: يرجى تحديد قائمة مستفيد

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
ar: يرجى تحديد واحد على الأقل %s لـ %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
ar: رجاءاً حدد على الأقل دفعة واحدة للتصدير.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
ar: رجاءاً حدد على الأقل بطاقة واحدة للتصدير.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
ar: يرجى تحديد إعارة واحدة على الأقل لمعالجتها

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
ar: الرجاء تحديد عدد واحد على الأقل

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
ar: رجاءاً حدد على الأقل مادة واحدة للتصدير.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
ar: من فضلك حدد على الأقل مادة واحدة.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
ar: يرجى تحديد ملصق واحد على الأقل للحذف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
ar: رجاءاً حدد على الأقل لصاقة واحدة للتصدير.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
ar: يرجى تحديد مستفيد واحد على الأقل لحذفه

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
ar: يرجى تحديد تسجيلة واحدة على الأقل لمعالجتها

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
ar: يرجى تحديد مقترح واحد على الأقل

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
ar: يرجى تحديد صورة (صور) للحذف.

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
ar: يرجى تحديد المواد من أدناه لإضافتها إلى هذه العملية: : %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
ar: يرجى تحديد واحد%s لـ %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
ar: الرجاء تحديد واحد فقط %s to %s.

en: Please specify an active currency.
ar: يرجى تحديد عملة نشطة

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
ar: رجاء نقل المادة إلى: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
ar: من فضلك إرفع ملف أولا

en: Please verify that it exists.
ar: رجاءاً تأكد من وجودها.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
ar: يرجى التأكد من قدرة مستخدم الأباتشي على الكتابة في مسار البرامج المساعدة.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
ar: رجاءاً تأكد من أنك تستخدم علامة اقتباس فردية أو مفتاح tap .

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
ar: رجاءاً تحقق من سلامة ملف zip  وأعد المحاولة.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
ar: يرحى التحقق من سلامة الملف المضغوط وإعادة المحاولة.

en: Plugin version
ar: إصدار البرنامج المساعد

en: Plugin:
ar: البرنامج المساعد:

en: Plugin:
ar: البرنامج المساعد:

en: Plugins
ar: برامج مساعدة

en: Plugins disabled!
ar: تم تعطيل البرامج المساعدة!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
ar: البرامج المساعدة المثبتة ({0}):

en: Point of sale
ar: نقطة البيع

en: Point of sale tables
ar: جداول نقطة البيع

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
ar: السياسة لـِ %s: %s

en: Popularity
ar: الشعبية:

en: Popularity (least to most)
ar: الشعبية (أقلّ إلى أكثر)

en: Popularity (most to least)
ar: الشعبية (أكثر إلى أقلّ)

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
ar: يملأ قائمة منسدلة بأنواع الدفع المخصصة عند دفع الغرامات

en: Port
ar: منفذ

en: Port:
ar: بوابة:

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
ar: Portugu&ecirc;s (برتغالي)

en: Position
ar: الموضع

en: Position:
ar: وظيفة:

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
ar: احتمال فساد التسجيلة

en: Postal address:
ar: عنوان بريدي:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
ar: منشور في %s%sبواسطة

note: SCRIPT
en: Poster
ar: ملصق إعلاني

en: Pound (#) separated text (.csv)
ar: نص مفصول بعلامة (#) (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
ar: مدعوم من {0}

note: SCRIPT
en: Pre
ar: مسبقاً

en: Pre-adolescent
ar: مرحلة ما قبل المراهقة

en: Precedence
ar: أسبقية

en: Predefined notes:
ar: ملاحظات محددة مسبقا:

en: Prediction pattern
ar: نمط التنبؤ

en: Preference
ar: تفضيل

en: Preferences and parameters
ar: المفضلات والضوابط

en: Preferred language for notices:
ar: اللغة المفضلة للإخطارات:

en: Preferred materials:
ar: المواد المفضلة:

note: SCRIPT
en: Preformatted
ar: منسق مسبقاً

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
ar: برامج مساعدة مميزة:

en: Preschool
ar: مرحلة ما قبل المدرسة

en: Preselected
ar: محدد مسبقا

note: SCRIPT
en: Prev
ar: السابق

en: Preview
ar: معاينة

note: A
en: Preview MARC
ar: معاينة مارك

en: Preview content
ar: معاينة المحتوى

en: Preview notice template
ar: معاينة قالب الإخطار

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
ar: معاينة: "%s"

en: Preview results:
ar: معاينة النتائج:

en: Preview routing list for
ar: معاينة قائمة التوجيه ل

note: A
en: Preview this notice template
ar: معاينة قالب الإخطار هذا

en: Previous
ar: السابق

note: BUTTON
en: Previous alerts
ar: تنبيهات سابقة

en: Previous borrower:
ar: المستعير السابق:

en: Previous checkouts
ar: الاعارات السابقة

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Previous sessions
ar: الجلسات السابقة

en: Price
ar: سعر

en: Price paid:
ar: السعر المدفوع:

en: Price:
ar: سعر:

en: Price:
ar: السعر:

en: Primary
ar: رئيسي

en: Primary acquisitions contact
ar: جهة اتصال التزويد الرئيسية

en: Primary acquisitions contact:
ar: جهة اتصال التزويد الرئيسية

en: Primary email
ar: البريد الالكتروني الرئيسي

en: Primary email:
ar: البريد الإلكتروني الرئيسي:

en: Primary phone
ar: الهاتف الرئيسي

en: Primary phone:
ar: رقم الهاتف الرئيسي:

en: Primary phone:
ar: رقم الهاتف الأساسي:

en: Primary serials contact
ar: جهة اتصال الدوريات الرئيسية

en: Primary serials contact:
ar: جهة اتصال الدوريات الرئيسية:

en: Print
ar: طباعة

en: Print
ar: طباعة

en: Print barcode range
ar: طباعة نطاق الباركود

en: Print card number as barcode:
ar: طباعة رقم البطاقة كباركود:

en: Print card number as text under barcode:
ar: طباعة رقم البطاقة كنص أدنى الباركود:

en: Print label
ar: طباعة الملصق

en: Print list
ar: طباعة القائمة

en: Print overdues
ar: طباعة المتأخرات

en: Print patron cards
ar: طباعة بطاقات المستفيد

en: Print quick slip
ar: طباعة قسيمة سريعة

en: Print range
ar: نطاق الطباعة

en: Print receipt
ar: طباعة الإيصال

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
ar: طباعة الإيصال لـ %s

en: Print slip
ar: طباعة القسيمة

en: Print slip
ar:  طباعة الكعب

note: A
en: Print slip and clear screen
ar: طباعة الكعب ومسح الشاشة

en: Print summary
ar: طباعة الملخص

en: Print this label
ar: طباعة هذا الملصق

en: Print type
ar: نوع الطباعة

note: SCRIPT
en: Print...
ar: طباعة...

en: Printer name
ar: اسم الطابعة

en: Printer name:
ar: اسم الطابعة:

en: Printer profile
ar: أوضاع الطابعة

en: Printer profiles
ar: أوضاع الطابعة

en: Priority
ar: الأولوية

en: Privacy (code)
ar: الخصوصية (رمز)

en: Private
ar: خاص

note: OPTGROUP
en: Private lists
ar: قوائم خاصة

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
ar: قوائم خاصة مشاركة معي

en: Problem page
ar: صفحة المشكلات

en: Problem sending the cart...
ar: مشكلة إرسال السلة

en: Problem sending the list...
ar: مشكلة إرسال القائمة...

en: Problems
ar: مشاكل

en: Problems found
ar: تم العثور على مشكلات

note: INPUT type=button
en: Process
ar: معالجة

en: Process images
ar: معالجة الصور

en: Process request
ar: معالجة الطلب

en: Processing
ar: المعالجة

en: Processing (
ar: معالجة (

en: Processing authority records
ar: معالجة تسجيلات الاستناد

en: Processing bibliographic records
ar: معالجة التسجيلات البيبلوغرافية

en: Processing fee (when lost)
ar: رسم المعالجة (عند الفقد)

en: Processing fee (when lost):
ar: رسم المعالجة (عند الفقد):

en: Processing multiple items
ar: معالجة عدة مواد

en: Processing...
ar: جاري تنفيذ العملية...

en: Professional
ar: محترف

en: Profile
ar: الملف التعريفي

en: Profile ID
ar: معرف الملف الشخصي

en: Profile ID:
ar: معرف الملف الشخصي

en: Profile MARC fields:
ar: ملف تعريف حقول مارك:

en: Profile SQL fields:
ar: حقول وضع SQL:

note: SCRIPT
en: Profile deleted
ar: تم حذف البروفايل

en: Profile description:
ar: وصف ملف التعريف:

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
ar: يجب أن يكون للبروفايل اسماً

en: Profile name:
ar: اسم الملف:

note: SCRIPT
en: Profile saved
ar: تم حفظ البروفايل

en: Profile settings
ar: اعدادات الملف

en: Profile type:
ar: نوع الوضع:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
ar: الملف غير مخصص %s

en: Profile:
ar: الملف:

en: Profiles
ar: الأوضاع

en: Programmed texts
ar: نصوص مبرمجة

en: Progress
ar: التقدم

en: Progress:
ar: التقدم:

en: Prosentient Systems, Australia
ar: أنظمة Prosentient  ، استراليا

en: Public
ar: عام

en: Public enrollment
ar: اشتراك عام

en: Public lists
ar: قوائم عامة

en: Public lists
ar: قوائم عامة

note: SCRIPT
en: Public lists:
ar: قوائم عامة:

en: Public macro:
ar: ماكرو عام:

en: Public note
ar: ملاحظة عامة

en: Public note:
ar: ملاحظة عامة:

en: Public note:
ar: ملاحظة عامة:

en: Public notes
ar: ملاحظات عامة

en: Publication date
ar: تاريخ النشر

en: Publication date (yyyy-yyyy)
ar: تاريخ النشر (السنة- السنة)

en: Publication date:
ar: تاريخ النشر:

en: Publication date:
ar: تاريخ النشر

en: Publication details:
ar: تفاصيل النشر:

en: Publication place:
ar: مكان النشر:

en: Publication year
ar: سنه النشر

en: Publication year:
ar: سنه النشر:

en: Publication year:
ar: سنه النشر:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
ar: سنة النشر: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
ar: تاريخ حقوق الطبع /النشر: من الأحدث إلى الأقدم

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
ar: تاريخ حقوق الطبع /النشر: من الأقدم إلى الأحدث

note: SCRIPT
en: Published
ar: منشور

en: Published by
ar: منشور بواسطة

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
ar: منشور بواسطة %s

en: Published by:
ar: نشر من قبل:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
ar: منشور بواسطة: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
ar: تاريخ منشور

en: Published date (text)
ar: تاريخ النشر (نص)

en: Published on
ar: نشر على

en: Published on (text)
ar: منشور في (نص)

en: Publisher
ar: الناشر

en: Publisher location
ar: مكان الناشر

en: Publisher number:
ar: رقم الناشر:

en: Publisher:
ar: الناشر:

en: Publisher:
ar: الناشر:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
ar: الناشر: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
ar: الناشر: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
ar: اسحب العديد من هذه المواد

en: Purchase suggestions
ar: مقترحات الشراء

note: SCRIPT
en: Purple
ar: أرجواني

en: Qty.
ar: الكمية

en: Qualifier
ar: المؤهل

en: Qualifier:
ar: المؤهل:

en: Qualifier:
ar: مؤهل:

en: Quality assurance manager:
ar: مدير ضمان الجودة:

en: Quality assurance team:
ar: فريق ضمان الجودة:

en: Quantity
ar: الكمية

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
ar: الكمية يتوجب أن تكون أكثر من '0'

en: Quantity ordered
ar: الكمية المطلوبة

en: Quantity ordered:
ar: الكمية المطلوبة:

en: Quantity received
ar: الكمية المستلمة

en: Quantity received:
ar: الكمية المستلمة:

en: Quantity:
ar: الكمية:

note: SCRIPT
en: Queued request
ar: طلب في الصف

en: Quick add
ar: إضافة سريعة

en: Quick add new patron
ar: إضافة سريعة لمستفيد جديد

en: Quick spine label creator
ar: منشئ ملصق الكعب السريع

note: SCRIPT
en: Quotations
ar: اقتباسات

note: SCRIPT
en: Quote
ar: اقتباس

en: Quote editor
ar: محرر الاقتباس

en: Quote of the day
ar: اقتباس اليوم

en: Quote uploader
ar: رافع الاقتباس

en: Quotes
ar: اقتباسات

en: Quotes enabled:
ar: الاقتباسات المفعلة:

en: RRP tax exc.
ar: RRP غير شامل الضريبة

en: RRP tax inc.
ar: RRP شامل الضريبة

en: Rank
ar: الرتبة

en: Rank/Biblioitemnumbers
ar: الرتبة / أرقام المادة البيليوجرافي

en: Rate
ar: معدّل

en: Rate:
ar: معدّل:

en: Raw (any):
ar: صف (أي):

en: Reason
ar: السبب

en: Reason for suggestion:
ar: سبب الاقتراح:

en: Reason:
ar: السبب:

en: Reason:
ar: السبب:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
ar: الأسباب المحتملة لإلغاء حجز

en: Reasons why a title is not for loan
ar: أسباب أن العنوان ليس للإعارة

en: Reasons why an order might have been cancelled
ar: الأسباب المحتملة لإلغاء طلبية

en: Receipt history for this subscription
ar: تاريخ الاستلام لهذا الاشتراك

en: Receipt summary for
ar: ملخص الاستلام لـ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
ar: إستلم

en: Receive a new shipment
ar: استلام شحنة جديدة

en: Receive date
ar: تاريخ الاستلام

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
ar: استلام المواد من : %s %s[%s] %s (الطلب #%s)

en: Receive orders and manage shipments
ar: استلام الطلبيات وإدارة الشحنات

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
ar: استلام طلبيات من %s

en: Receive shipment from vendor
ar: استلام الشحنة من المزود

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
ar: استلام شحنة من المزود %s

en: Receive shipments
ar: استلام الشحنات

en: Receive?
ar: استلام؟

en: Received
ar: مستلم

en: Received bibliographic records
ar: التسجيلات البيبلوغرافية المستلمة

en: Received issues
ar: الاعداد المستلمة

en: Received issues:
ar: الاعداد المستلمة:

en: Received items
ar: المواد المستلمة

en: Received on
ar: استلم فى

en: Receives claims for late issues
ar: يتسلم المطالبات للأعداد المتأخرة

en: Receives claims for late orders
ar: يتسلم مطالبات للطلبيات المتأخرة

en: Receives orders
ar: الطلبيات المستلمة

en: Receives overdue notices:
ar: إستلام إخطارات التأخير:

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
ar: إعادة التحقق من التبعيات

en: Recipients:
ar: المستلمين:

en: Record
ar: تسجيلة.

en: Record URL
ar:  URL التسجيلة

en: Record cashup
ar: تسجيل الدفع النقدي

en: Record deleted
ar: تم حذف التسجيلة

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
ar: فشل مطابقة التسجيلة -- تعذر إسترجاع قاعدة المطابقة المختارة.

en: Record matching rule:
ar: قاعدة مضاهاة التسجيلة:

en: Record matching rules
ar: قواعد مضاهاة التسجيلة

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
ar: التسجيلة غير المحددة بأنها UTF-8، ربما تكون فاسدة

en: Record only
ar: التسجيلة فقط

en: Record renewal as unseen if appropriate:
ar: تجديد التسجيلة كغير مرئي عند الاقتضاء:

note: SCRIPT
en: Record saved
ar: تم حفظ التسجيلة

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
ar: بنية التسجيلة غير صحيحة، لا يمكن الحفظ

en: Record title
ar: عنوان التسجيلة

en: Record type
ar: نوع التسجيلة

en: Record type:
ar: نوع التسجيلة:

en: Record type:
ar: نوع التسجيلة:

en: Record-level item type
ar: نوع المادة على مستوى التسجيلة

en: Record-level itemtype
ar: نوع المادة على مستوى التسجيلة

en: Record:
ar: تسجيلة:

en: Records found in the catalog
ar: التسجيلات التي تم العثور عليها في الفهرس

note: SCRIPT
en: Red
ar: أحمر

en: Red cells signify no transfer allowed.
ar: تمثل الخلايا الحمراء عدم السماح بالنقل.

en: Redefine shortcuts
ar: إعادة تعريف الاختصارات

note: SCRIPT
en: Redo
ar: تكرار

en: Referral:
ar: مرجعي:

en: Refine results
ar: تنقيح النتائج

en: Refine results:
ar: تنقيح النتائج:

en: Refine search
ar: تنقيح البحث

en: Refine your search
ar: تنقيح بحثك

en: Refresh
ar: تحديث

en: Refund
ar: المبالغ المستردة

en: Refund lost item charge
ar: استرداد رسم المادة الضائعة

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
ar: استرداد رسم المادة الضائعة وفرض غرامة تأخير جديدة

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
ar: استرداد رسم المادة الضائعة واستعادة غرامة التأخير

en: Refund payments to patrons
ar: رد المبالغ المدفوعة إلى المستفيدين

en: Register description
ar: وصف السجل

en: Register name
ar: اسم السجل

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
ar: تسجيل: %s &rArr; %s

en: Registration date
ar: تاريخ التسجيل

en: Registration date:
ar: تاريخ التسجيل:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
ar: تاريخ التسجيل: %s

en: Regular expression:
ar: تعبير اعتيادي:

en: Regular print
ar: طبعة منتظمة

en: Reject
ar: مرفوض

en: Rejected
ar: رُفض

en: Rejected tags
ar: الأوسمة تم رفضها

note: ABBR
en: Related Term
ar: مصطلح ذو صلة

en: Relationship information
ar: معلومات العلاقة

en: Relationship:
ar: العلاقة:

en: Relationship:
ar: علاقة:

en: Release maintainer:
ar: مسؤول صيانة الإصدار:

en: Release maintainers:
ar: مسئولو صيانة الإصدار

en: Release manager assistant:
ar: مساعد مدير الإصدار:

en: Release manager assistants:
ar: مساعد مدير الإصدار:

en: Release manager:
ar: مدير الإصدار:

en: Relevance
ar: الصلة

en: Religious organization
ar: منظمة دينية

en: Remaining circulation permissions
ar: صلاحيات الإعارة المتبقية

en: Remaining permissions for managing fines and fees
ar: الصلاحيات المتبقية لإدارة الغرامات والرسوم

en: Remaining system parameters permissions
ar: صلاحيات ضوابط النظام المتبقية

en: Remember for session:
ar: تذكير بالجلسة التدريبية:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
ar: تذكر أن التخبأة يجب أن تبدأ قبل Plack

en: Reminder date
ar: تاريخ التذكير

en: Reminder:
ar: تذكير:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
ar: تذكير: سيؤدي هذا الإجراء إلى حذف الاستنادات المحددة!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
ar: تذكير: سيؤدي هذا الإجراء إلى حذف كل التسجيلات البيبلوغرافية المحددة، الاشتراكات المرفقة، الحجوزات الحالية، والمواد المرفقة!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
ar: تذكير: سيؤدي هذا الإجراء إلى تعديل الاستنادات المحددة!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
ar: تذكير: سيؤدي هذا الإجراء إلى تعديل التسجيلات البيبلوغرافية المحددة!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
ar: تذكير: سيؤدي هذا الإجراء إلى تعديل كل الإعارات المحددة!

en: Remote host
ar: مضيف عن بعد

en: Remote host:
ar: مضيف عن بعد:

en: Remote image
ar: صورة بعيدة

en: Remote image:
ar: صورة بعيدة:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
ar: إزالة

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove &quot;In demand&quot;
ar: إزالة &quot;في الطلب&quot;

en: Remove all reserves
ar: إزالة كل الحجوزات

note: SCRIPT
en: Remove color
ar: إزالة اللون

en: Remove condition
ar: إزالة الشرط

en: Remove course reserves
ar: حذف الحجز الأكاديمي

en: Remove duplicates
ar: إزالة التكرارات

note: A
en: Remove facet %s
ar: إزالة الفاسيت %s

en: Remove from group
ar: إزالة من المجموعة

en: Remove from rota
ar: إزالة من اللائحة

en: Remove item from collection
ar: إزالة المادة من المجموعة

en: Remove items not owned by selected libraries:
ar: إزالة المواد غير المملوكة للمكتبات المحددة:

en: Remove items: scan barcodes
ar: إزالة المواد: مسح الباركود ضوئياً

en: Remove library from group
ar: إزالة المكتبة من المجموعة

note: SCRIPT
en: Remove link
ar: إزالة الرابط

en: Remove owner
ar: إزالة المالك

en: Remove profile
ar: إزالة البروفايل

en: Remove selected
ar: إزالة المحدد

en: Remove selected items
ar: إزالة المواد المختارة

en: Remove selected patrons
ar: حذف المستفيدين المحددين

en: Remove substitution
ar: إزالة البديل

en: Remove tag
ar: إزالة الوسم

en: Remove this match check
ar: أزل فحص المطابقة هذا

en: Remove this match point
ar: أزل نقطة المطابقة هذه

en: Remove this rule
ar: حذف هذه القاعدة

en: Remove:
ar: إزالة:

en: Remove?
ar: إزالة؟

en: Renew
ar: تجديد

en: Renew
ar: تجديد

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
ar: تجديد #%s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
ar: تجديد %s &rsaquo; الإعارة &rsaquo; كوها

en: Renew a subscription
ar: تجديد اشتراك

en: Renew all
ar: تجديد الكل

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
ar: تجديد كـ &quot;غير مرئي&quot; عند الاقتضاء:

en: Renew or check in selected items
ar: تجديد أو رد المواد المحددة

en: Renew patron
ar: تجديد الممستفيد

note: A
en: Renew selected subscriptions
ar: تجديد الاشتراكات المحددة

en: Renew this subscription
ar: تجديد هذا الاشتراك

en: Renewal
ar: التجديد

en: Renewal date:
ar: تاريخ التجديد:

en: Renewal due date:
ar: تجديد تاريخ الاستحقاق:

en: Renewal period
ar: فترة التجديد

en: Renewals allowed (count)
ar: التجديدات المسموحة (عد)

en: Renewals allowed:
ar: التجديدات المسموح بها:

en: Renewals period:
ar: فترة التجديدات:

en: Renewed
ar: تجديد

en: Renewed
ar: تجديد

en: Rental charge
ar: رسم التأجير

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
ar: رسم تأجير هذه المادة: %s

en: Rental charge:
ar: رسم التأجير:

en: Rental charge:
ar: رسم التأجير:

en: Rental discount (%%)
ar: حسم الإيجار (%%)

en: Rental fee
ar: رسم التأجير

note: INPUT type=submit
en: Reopen
ar: إعادة فتح

en: Reopen closed invoices
ar: إعادة فتح الفواتير المغلقة

en: Reopen it
ar: إعادة فتحها

en: Reopen:
ar: إعادة فتح:

en: Rep.price
ar: سعر.مكرر

en: Repeatable
ar: مكرر

en: Repeatable:
ar: مكرر:

en: Replace
ar: استبدال

note: SCRIPT
en: Replace all
ar: استبدال الكل

en: Replace all patron attributes
ar: استبدال كل سمات المستفيد

en: Replace only included patron attributes
ar: قم باستبدال سمات المستفيد المدرجة فقط

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
ar: استبدال كلمات مرور المستفيدين بتلك الموجودة في الملف (سيتم تجاهل كلمات المرور الفارغة)

en: Replace record via Z39.50/SRU
ar: استبدال التسجيلة من خلال Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
ar: استبدال التسجيلة عبر بحث Z39.50/SRU

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
ar: استبدال محتويات التسجيلة الحالية

note: SCRIPT
en: Replace with
ar: استبدال بـ

en: Replacement cost:
ar: تكلفة الاستبدال:

en: Replacement price
ar: سعر الاستبدال

en: Replacement price:
ar: سعر الاستبدال:

en: Replacement price:
ar: سعر الاستبدال:

en: Replied
ar: قام بالرد

en: Reply-To:
ar: الرد على:

en: Report
ar: التقرير:

en: Report
ar: التقرير

en: Report SQL:
ar: تقرير SQL:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
ar: التبليغ بعد نقل الطلبيات غير المستلمة من الميزانية  %s (%s - %s) إلى %s (%s - %s)

en: Report group:
ar: مجموعة التقرير:

en: Report is public:
ar: التقرير عام:

en: Report mistake
ar: التبليغ عن خطأ

en: Report name
ar: اسم التقرير

en: Report name:
ar: اسم التقرير:

en: Report name:
ar: اسم التقرير:

en: Report plugins
ar: برامج التقرير المساعدة

en: Report subgroup:
ar: مجموعة التقرير الفرعية:

en: Report:
ar: التقرير:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
ar: التقري عن  %s

en: Reports
ar: التقارير

en: Reports Dictionary
ar: قاموس التقارير

en: Reports dictionary
ar: قاموس التقارير

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
ar: تقارير عن أنواع المادة %s حجزت في %s%s

en: Reports tables
ar: جداول التقارير

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
ar: طلب %s

en: Request ID
ar: معرّف الطلب

en: Request article
ar: أطلب مقالة

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
ar: طلب مقال من %s

en: Request details
ar: تفاصيل الطلب

en: Request log
ar: سجل الطلبات

en: Request number:
ar: رقم الطلب:

en: Request specific item type:
ar: أطلب نوع مادة معين:

en: Request type:
ar: نوع الطلب:

en: Requested
ar: مطلوب

en: Requested article
ar: مقال مطلوب

note: SCRIPT
en: Requested from partners
ar: مطلوب من الشركاء

en: Requested item type
ar: نوع مادة مطلوب

en: Require strong password:
ar: تطلب كلمة مرور قوية:

en: Require valid email address:
ar: يرجى إدخال عنوان بريد الكتروني صحيح:

en: Require.js JS module system
ar: Require.js JS النظام الفرعي

en: Required
ar: مطلوب

en: Required fields cannot be cleared
ar: الحقول المطلوبة لا يمكن مسحها

en: Required fields:
ar: حقول مطلوبة:

en: Required for staff login.
ar: مطلوب لتسجيل دخول الموظفين

en: Required match checks
ar: فحوصات المطابقة مطلوبة

note: TH
en: Required module missing
ar: الوحدة النمطية المفقودة مطلوبة

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
ar: يجب تثبيت الأنظمة الفرعية المطلوبة في الإصدار الصحيح قبل المتابعة.

en: Required modules must be installed before you may continue.
ar: يجب تثبيت النظام الفرعي المطلوب قبل أن تتمكن من الاستمرار.

en: Required. Maximum length is 64 letters
ar: الحد الأقصى المطلوب هو 64 حرفاً

note: I
en: Requires override of hold policy
ar: يتطلب تجاوز سياسة الحجز

en: Research
ar: أبحاث

en: Resend
ar: إعادة إرسال

en: Reserve cancelled
ar: تم إلغاء الحجز

en: Reserve found
ar: تم إيجاد الحجز

en: Reserves
ar: احتياطي

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Reset filter
ar: إعادة تعيين المنقح

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
ar: إعادة تعيين رمزك

note: SCRIPT
en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Resolution
ar: الدقة

en: Resolve
ar: حل

en: Resolve claim
ar: حل المطالبة

en: Resolve return claim
ar: حل مطالبة الإعادة

note: SPAN
en: Resolved claims
ar: مطالبات محلولة

en: Responses
ar: الإجابة

en: Responses enabled:
ar: الاستجابات المفعلة:

en: Restore
ar: استعادة

note: SCRIPT
en: Restore last draft
ar: استعادة المسودة الأخيرة

en: Restrict
ar: محدود

en: Restrict access to:
ar: وصول محدود إلى:

en: Restricted
ar: محدود

en: Restricted status of an item
ar: حالة مادة مقيدة

en: Restricted:
ar: محدودة:

en: Restriction comment
ar: تعليق القيد

en: Restriction expiration
ar: انتهاء القيد

en: Restriction overridden temporarily
ar: تم تخطي القيد مؤقتا

en: Restriction overridden temporarily.
ar: تم تخطي القيد مؤقتا

en: Restriction reason
ar: سبب القيد

en: Result
ar: النتيجة

en: Results
ar: نتائج

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
ar: النتائج %s عبر %s %s من %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ar: النتائج %s إلى %s من %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ar: نتائج %s إلى %s من %s

en: Results for authority records
ar: نتائج لتسجيلات الإستناد

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
ar: النتائج من قاعدة معرفة مانا

en: Results per page :
ar: نتائج لكلّ صفحة:

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
ar: النتائج لكل صفحة: %s

en: Resume
ar: مواصلة

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
ar: استعادة جميع الحجوزات المعلقة

en: Retail price:
ar: سعر التجزئة:

en: Return
ar: إعادة

en: Return claims
ar: إدعاء إعادة

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
ar: يجب معالجة إدعاءات الإعادة من صفحة تفاصيل المستفيد

en: Return date
ar: تاريخ الإعادة

en: Return policy
ar: سياسة الإعادة

en: Return to batch item deletion
ar: العودة إلى دفعة المواد المحذوفة

en: Return to batch item modification
ar: العودة إلى تعديل دفعة المادة

en: Return to circulation and fine rules
ar: العودة إلى الاعارة وقواعد الغرامات

en: Return to frameworks
ar: العودة إلى إطارات العمل

en: Return to patron detail
ar: العودة إلى تفاصيل المستفيد

en: Return to previous page
ar: العودة إلى الصفحة السابقة

en: Return to request
ar: العودة إلى الطلب

note: A
en: Return to request details
ar: العودة إلى تفاصيل الطلب

en: Return to rota
ar: العودة إلى اللائحة

en: Return to rotas
ar: العودة إلى اللوائح

en: Return to rotating collections home
ar: العودة إلى الصفحة الرئيسية لتدوير المجموعات

en: Return to search
ar: العودة إلى البحث

en: Return to sets management
ar: العودة إلى إدارة المجموعات

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
ar: العودة إلى دفعة مارك المنظمة %s

en: Return to the basket
ar: العودة إلى السلة

en: Return to the basket without making a new order.
ar: العودة إلى السلة من دون إنشاء طلب جديد

en: Return to the job list
ar: العودة إلى قائمة المهام

en: Return to the record
ar: العودة إلى التسجيلة

en: Return to tools
ar: العودة إلى الأدوات

en: Return to where you were
ar: العودة إلى حيث كنت

en: Return-Path:
ar: مسار العودة:

en: Returned to patron:
ar: تمت إعادته إلى المستفيد:

en: Returns
ar: العائدات

en: Revert waiting status
ar: عكس حالة الانتظار

en: Reverted
ar: معكوس

en: Reviewer
ar: المراجع

en: Reviewer:
ar: المراجع:

en: Reviews
ar: مراجعات

en: Revoke
ar: إبطال

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
ar: مساحة النص المنسق. اضغط على ALT-0 للحصول على المساعدة

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
ar: مساحة النص المنسق. اضغط على ALT-F9 للحصول على القائمة. اضغط على ALT-F10 للحصول على شريط الأدوات. اضغط على ALT-0 للحصول على المساعدة.

en: Right
ar: يمين

note: SCRIPT
en: Right to left
ar: من اليمين إلى اليسار

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
ar: المتحف الوطني, امستردام, هولندا

en: Road types to be used in patron addresses
ar: أنواع الطرق المستخدمة في عناوين المستفيد

note: SCRIPT
en: Robots
ar: روبوتات

en: Rolling Hills Consolidated Libraries, USA
ar: مكتبات رولينغ هيلز الموحدة ، الولايات المتحدة

note: SCRIPT
en: Rollover at:
ar: البدء من جديد عند:

en: Rollover:
ar: البدء من جديد:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
ar: Rom&acirc;n&#259; (رومانيا)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
ar: المسار الأصلي للملفات المرفوعة غير معرف

en: Rota
ar: لائحة

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
ar: وصف اللائحة

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
ar: اسم اللائحة

en: Rota status
ar: حالة اللائحة

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
ar: تدوير في اتجاه عقارب الساعة

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
ar: تدوير عكس عقارب الساعة

en: Rotating collections
ar: مجموعات التدوير

en: Round Rock Public Library, USA
ar: مكتبة راوند روك العامة، الولايات المتحدة

en: Routing
ar: تمرير

en: Routing
ar: تمرير

en: Routing list
ar: قائمة التمرير

en: Routing lists
ar: قوائم التمرير

en: Routing:
ar: التمرير:

en: Row
ar: صف

note: SCRIPT
en: Row group
ar: مجموعة الصف

note: SCRIPT
en: Row properties
ar: خصائص الصف

note: SCRIPT
en: Row type
ar: نوع الصف

note: SCRIPT
en: Rows
ar: صفوف

en: Rule
ar: قاعدة

en: Rule operator
ar: معامل القاعدة

en: Rules for automatic item modifications by age
ar: قواعد للتعديلات التلقائية للمادة بواسطة العمر

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
ar: قواعد لإجراءات التأخير : %s%s%s المكتبة الافتراضية %s

en: Run
ar: تشغيل

note: BUTTON
en: Run and edit macros
ar: تشغيل وتحرير الماكرو

en: Run macro
ar: تشغيل الماكرو

en: Run report
ar: شغّل التقرير

en: Run report
ar: تشغيل التقرير

en: Run reports
ar: شغّل التقارير

note: INPUT type=submit
en: Run the report
ar: شغّل التقرير

en: Run tool
ar: أداة تشغيل

en: SAN-Ouest Provence, France
ar: SAN-Ouest Provence, فرنسا

en: SI Centimeters
ar: SI سنتيمترات

en: SI Millimeters
ar: SI ملليمترات

en: SIL Open Font License (OFL) v1.1
ar: رخصة SIL للخط المفتوح (OFL) v1.1

en: SIP media type:
ar: SIP نوع الوسائط:

en: SMS
ar: رسالة قصيرة

en: SMS alert number
ar: رقم تنبيهات الرسائل القصيرة

en: SMS cellular providers
ar: مقدمي خدمة الرسائل النصية القصيرة

en: SMS number:
ar: رقم الرسالة القصيرة:

en: SMS provider
ar: مقدم خدمة الرسائل النصية القصيرة

en: SMS provider:
ar: مقدم الرسائل القصيرة SMS

en: SMTP server
ar: خادم SMTP

en: SMTP server:
ar: خادم SMTP:

en: SMTP servers
ar: خوادم SMTP

en: SRU Search fields mapping:
ar: تخطيط حقول بحث SRU :

en: SWITCH Library Consortium, USA
ar: اتحاد مكتبات SWITCH، الولايات المتحدة

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
ar: البيع %s

en: Salutation
ar: تحية

en: Same week day
ar: نفس اليوم

en: Satisfied
ar: راض

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
ar: السبت

note: SCRIPT
en: Saturdays
ar: أيام السبت

note: INPUT type=submit
en: Save
ar: إحفظ

en: Save
ar: حفظ

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
ar: حفظ (عند تفعيل برنامج الحفظ المساعد)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
ar: احفظ كل %s التفضيلات

en: Save and continue editing
ar: الحفظ والاستمرار في التحرير

en: Save and edit items
ar: احفظ وحرر المواد

en: Save and pay
ar: حفظ ودفع

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
ar: حفظ ومعاينة شريط التمرير

en: Save and view record
ar: حفظ وعرض التسجيلة

en: Save anyway
ar: الحفظ على أي حال

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
ar: حفظ كملف مارك (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
ar: حفظ كملف MARCXML (.xml)

en: Save as new pattern
ar: حفظ كنمط جديد

en: Save changes
ar: إحفظ التغييرات

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
ar: حفظ التهيئة

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
ar: حفظ التسجيلة الحالية (Ctrl-S)

en: Save description
ar: حفظ الوصف

en: Save profile
ar: حفظ البروفايل

en: Save quotes
ar: حفظ الاقتباسات

en: Save record
ar: حفظ التسجيلة

en: Save record (cannot be remapped)
ar: حفظ التسجيلة (لا يمكن إعادة تخطيطها)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
ar: حفظ التقرير

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
ar: حفظ الاختصارات

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
ar: إحفظ الاشتراك

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
ar: حفظ سجل الاشتراك

note: SCRIPT
en: Save to catalog
ar: حفظ في الفهرس

en: Save your custom report
ar: احفظ تقريرك المخصص

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
ar: محفوظ

en: Saved check-in date:
ar: تاريخ الرد المحفوظ:

en: Saved report results
ar: نتائج التقرير محفوظة

en: Saved reports
ar: تقارير محفوظة

en: Saved results
ar: نتائج محفوظة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
ar: حفظ

en: Scale height (relative to card):
ar: ارتفاع القياس (نسبي إلى البطاقة)

en: Scale width (relative to card):
ar: عرض القياس (نسبي إلى البطاقة)

en: Scan a patron barcode to start.
ar: مسح باركود المستفيد للبدء

en: Scan index:
ar: مسح الكشاف:

en: Scan indexes:
ar: مسح الفهارس:

en: Schedule
ar: الجداول

en: Schedule
ar: جدول

en: Schedule tasks to run
ar: جدولة المهام للتشغيل

en: Schedule tasks to run
ar: جدولة المهام للتشغيل

en: Scheduled for automatic renewal
ar: مجدول للتجديد التلقائي

en: School
ar: المدرسة

note: SCRIPT
en: Scope
ar: نطاق

en: Score:
ar: الهدف:

en: Screen
ar: شاشة

note: INPUT type=submit
en: Search
ar: بحث

note: INPUT type=text
en: Search %s
ar: بحث %s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
ar: بحث  ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
ar: بحث خوادم Z39.50/SRU

en: Search all headings
ar: البحث بكل المقتنيات

en: Search all headings:
ar: بحث كل المقتنيات:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
ar: البحث من خلال اسم العقد او/و المواصفات:

en: Search by keyword:
ar: البحث بالكلمة المفتاحية

en: Search call number:
ar: بحث رقم الطلب:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
ar: بحث رقم الطلب

en: Search category
ar: بحث الفئة

en: Search cities
ar: البحث في المدن

note: INPUT type=text
en: Search claim count
ar: بحث عداد المطالبات

note: INPUT type=text
en: Search claim date
ar: بحث تاريخ المطالبات

en: Search contracts
ar: البحث في العقود

en: Search currencies
ar: البحث في العملات

en: Search desks
ar: بحث المكاتب

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
ar: تهيئة محرك البحث (Elasticsearch)

en: Search entire MARC record
ar: بحث تسجيلة مارك بأكملها

en: Search entire record
ar: بحث التسجيلة بأكملها

en: Search entire record:
ar: بحث التسجيلة بأكملها:

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
ar: بحث تاريخ الانتهاء

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
ar: انتهى وقت الجلسة ،الرجاء إعادة المحاولة مرة أخرى

en: Search field
ar: حقل البحث

en: Search fields
ar: حقول البحث

en: Search filters
ar: منقحات البحث

en: Search for
ar: بحث عن:

en: Search for a vendor
ar: البحث عن مورد

en: Search for a vendor to transfer from
ar: البحث عن مستفيد للنقل منه

en: Search for a vendor to transfer to
ar: البحث عن مزود للنقل له

en: Search for another record
ar: البحث عن تسجيلة أخرى

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
ar: البحث عن المواد  %s لإضافتها إلى الدفعة %s %s

en: Search for patron
ar: بحث عن مستفيد

en: Search for patrons
ar: بحث عن مستفيدين

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
ar: بحث عن برامج مساعدة

en: Search for record
ar: البحث عن تسجيلة

en: Search for tag:
ar: البحث عن الوسم:

en: Search funds
ar: بحث التمويلات

en: Search history
ar: سِجل البحث

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
ar: قم بالبحث فى التقويم عن اليوم الذى ترغب في ضبطه كيوم عطلة.

en: Search index:
ar: البحث في الكشاف :

note: INPUT type=text
en: Search issue number
ar: بحث رقم العدد

note: INPUT type=text
en: Search library
ar: بحث المكتبة

note: INPUT type=text
en: Search location
ar: بحث الموقع

en: Search main heading
ar: البحث في العنوان الرئيسي

en: Search main heading ($a only)
ar: بحث الرأس الرئيسي ($a فقط)

en: Search main heading ($a only):
ar: بحث العنوان الرئيسي ($a فقط):

en: Search main heading:
ar: بحث الرأس الرئيسي

note: INPUT type=text
en: Search notes
ar: بحث الملاحظات

en: Search notices
ar: بحث الإخطارات

en: Search on
ar: البحث على

note: I
en: Search on %s
ar: بحث عن %s

en: Search on Mana
ar: البحث على مانا

en: Search options
ar: بحث الخيارات

en: Search orders
ar: بحث الطلبيات

en: Search partners
ar: بحث الشركاء

en: Search patron categories
ar: بحث فئات المستفيدين

en: Search patrons
ar: بحث المستفيدين

en: Search patrons or clubs
ar: بحث المستفيدين أو الأندية

en: Search reports by keyword:
ar: بحث التقارير بواسطة الكلمة المفتاحية:

en: Search results
ar: بحث النتائج

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
ar: ابحث عن النتائج من  %s إلى  %s من %s

note: NAV
en: Search results navigation
ar: تصفح نتائج البحث

en: Search selected partners
ar: بحث الشركاء المحددين

note: INPUT type=text
en: Search since
ar: البحث منذ

note: INPUT type=text
en: Search status
ar: حالة البحث

en: Search string matches:
ar: البحث عن تسجيلات تكافئ:

en: Search subscriptions
ar: بحث الاشتراكات

en: Search subscriptions:
ar: بحث الاشتراكات:

en: Search suggestions
ar: اقتراحات البحث

en: Search system preferences
ar: بحث تفضيلات النظام

en: Search targets
ar: بحث الأهداف

en: Search term:
ar: مصطلح البحث:

note: INPUT type=text
en: Search title
ar: بحث العنوان

en: Search to hold
ar: بحث المقتنيات

en: Search to hold
ar: بحث للحجز

en: Search type:
ar: نوع البحث:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
ar: البحث غير متاح

en: Search uploads by name or hashvalue
ar: بحث المرفوعات بواسطة الاسم أو قيمة هاش

en: Search value:
ar: بحث القيمة:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
ar: بحث المزودين

en: Search was:
ar: البحث كان:

en: Search:
ar: بحث:

en: Searchable
ar: قابل للبحث

en: Searchable:
ar: قابل للبحث:

note: A
en: Searching
ar: البحث

note: SCRIPT
en: Season
ar: الموسم

note: SCRIPT
en: Second
ar: ثان ٍ

en: Second indicator default value:
ar: القيمة الافتراضية للمؤشر الثاني:

en: Secondary email
ar: البريد الالكتروني الثانوي

en: Secondary email:
ar: البريد الإلكتروني الثانوي:

en: Secondary email:
ar: بريد الكتروني ثانوي

en: Secondary phone
ar: الهاتف الثانوي

en: Secondary phone:
ar: رقم الهاتف الثانوي:

en: Secondary phone:
ar: رقم هاتف ثانوي:

en: Seconds (default)
ar: ثوانٍ (الافتراضي)

en: Section
ar: قسم

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
ar: القسم %s

en: Section:
ar: قسم:

en: See any subscription attached to this biblio
ar: انظر أي إشتراك مرتبط بهذه التسجيلة

en: See highlighted items below
ar: انظر المواد المظللة أدناه

en: See online help for advanced options
ar: انظر التعليمات الفورية للحصول على خيارات متقدمة

en: See your public page:
ar: انظر صفحتك العامة:

en: Seen
ar: الرؤية

en: Sefton Council, United Kingdom
ar: مجلس سيفتون، المملكة المتحدة

note: INPUT type=submit
en: Select
ar: تحديد

en: Select
ar: تحديد

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
ar: قم بتحديد 'كل المكتبات' إذا كانت جميع المكتبات تستخدم نوع المادة هذا. وإلا فقم بتحديد المكتبات المحددة التي تستخدم نوع المادة هذا.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
ar: تحديد الكل إذا كان يجب عرض قيمة الاستناد طوال الوقت. وإلا قم بتحديد المكتبات التي تريد إرفاقها بهذه القيمة.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
ar: قم بتحديد 'كل المكتبات' إذا كان يجب إتاحة نوع هذا الرصيد الدائن في جميع المكتبات. وإلا فقم بتحديد المكتبات التي تريد ربط نوع هذا الرصيد الدائن بها.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
ar: قم بتحديد 'كل المكتبات' إذا كان يجب إتاحة نوع هذا الرصيد المدين في جميع المكتبات. وإلا فقم بتحديد المكتبات التي تريد ربط نوع هذا الرصيد الدائن بها.

en: Select CSV profile:
ar: اختر وضع CSV:

en: Select MARC framework:
ar: تحديد إطار مارك

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
ar: اختر ملف مارك ليجهز في مستودع الاستيراد.سيحلل، وكل تسجيلة مجهزة وصالحة ستستورد في وقت لاحق إلى الفهرس.

en: Select a budget
ar: قم بتحديد ميزانية

en: Select a built-in sound:
ar: تحديد صوت مضمن:

en: Select a category type
ar: إختر نوع الفئة

en: Select a chooser
ar: حدد اختيار

en: Select a day
ar: حدد يوما

en: Select a deliverer
ar: إختر توصيل:

en: Select a department
ar: اختر إدارة

en: Select a file to import into the borrowers table
ar: قم بتحديد ملف لاستيراده إلى جدول المستعيرين

en: Select a frequency
ar: اختر تواتر

en: Select a fund
ar: اختر تمويل

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
ar: قم بتحديد تمويل (سيقوم بملء الطلبيات/المواد عند الضبط)

en: Select a fund (will use default if set)
ar: قم بتحديد تمويل (سيتسخدم الافتراضي عند الضبط)

en: Select a language:
ar: اختر اللغة:

en: Select a layout for back side:
ar: قم بتحديد تخطيط للجهة الخلفية:

en: Select a layout to be applied:
ar: اختر شكلاً ليتم تطبيقه:

en: Select a library :
ar: إختر المكتبة :

en: Select a library :
ar: إختر المكتبة :

en: Select a library:
ar: إختر المكتبة :

en: Select a library:
ar: حدد مكتبة:

en: Select a list
ar: اختر قائمة

en: Select a list of records
ar: قم بتحديد قائمة بالتسجيلات

en: Select a table:
ar: قم بتحديد جدول:

en: Select a template
ar: تحديد قالب

en: Select a template to be applied:
ar: اختر القالب لتطبيقه:

en: Select a time
ar: تحديد وقت

en: Select all
ar: اختر الكل

en: Select all visible rows
ar: تحديد كل الصفوف المرئية

en: Select an authority framework
ar: إختر الإطار الإستنادي

en: Select an existing list
ar: اختر القائمة الحالية

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
ar: اختر ملف الصورة أو ملف ZIP للتحميل. الأداة ستقبل الصور في شكل GIF, JPEG, PNG, و XPM

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
ar: قم بتحديد ملف صورة للتحميل. ستقبل الأداة صور بتنسيقات GIF، JPEG، PNG و XPM.

en: Select day:
ar: إختر اليوم:

en: Select download format:
ar: إختر شكل التحميل:

en: Select files:
ar: تحديد الملفات:

en: Select item:
ar: تحديد مادة:

en: Select items to move to this rota:
ar: قم بتحديد مواد لنقلها إلى هذه اللائحة:

en: Select local databases
ar: إختر قواعد البيانات المحلية

en: Select manager
ar: اختر مديراً

en: Select month:
ar: إختر الشهر:

en: Select none
ar: عدم تحديد شيء

en: Select none to see all libraries
ar: اختر عدم عرض جميع المكتبات

en: Select note
ar: إختر الملاحظة:

en: Select notice:
ar: إختر الإخطار:

en: Select one or more images to delete.
ar: اختر واحد أو أكثر من الصور لحذفه.

en: Select ordering library account:
ar: تحديد ترتيب حساب المكتبة:

en: Select owner
ar: حدد مالك

en: Select partner libraries:
ar: قم بتحديد المكتبات الشريكة:

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
ar: حدد مستفيد للاحتفاظ به. سيتم نقل البيانات من المستفيدين الآخرين إلى تسجيلة هذا المستفيد بينما سيتم حذف تسجيلات المستفيدين الآخرين.

en: Select planning type:
ar: اختر نوع المخطط:

en: Select records to export
ar: إختر التسجيلات للتصدير

en: Select remote databases
ar: إختر قواعد البيانات البعيدة

en: Select searches to:
ar: تحديد البحوث لـ:

en: Select table:
ar: تحديد الجدول:

en: Select the biblionumber to attach the item to
ar: اختر رقم التسجيلة البيبليوغرافية لربطها بالمادة

en: Select the biblionumber to link the item to
ar: اختر رقم التسجيلة البيبليوغرافية لربطها بالمادة

en: Select the file to import:
ar: اختر الملف لاستيراده:

en: Select the file to upload:
ar: اختر ملف للتحميل:

en: Select the host record to link
ar: حدد التسجيلة المضيفة للربط

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
ar: حدد التسجيلة المضيفة للربط بها '%s'

en: Select the library account submitting the EDI order
ar: قم بتحديد حساب المكتبة التي تقدم طلب EDI

en: Select to display or not:
ar: اختر للعرض او لغير العرض:

en: Select to import
ar: تحديد للاستيراد

note: SCRIPT
en: Select visible rows
ar: حدد الصفوف المرئية

en: Select without holds
ar: تحديد بدون حجوزات

en: Select without items
ar: تحديد بدون مواد

en: Select your MARC flavor
ar: اختر شكل المارك الخاص بك

en: Select2
ar: تحديد2

en: Selected items :
ar: المواد المحددة :

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
ar: سيتيح تحديد الإخطار للمستفيدين الاشتراك في الإشعارات عند استلام عدد جديد

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
ar: سيؤدي تحديد هذا الخيار إلى الكتابة فوق مالكي التمويل الحاليين، إذا كان أي

en: Selector
ar: المحدد

en: Selector:
ar: المحدد:

en: Self check modules
ar: أنظمة الإعارة والرد الذاتية الفرعية

en: Semi-colon (;)
ar: الفاصلة المنقوطة (؛)

en: Semicolon separated text (.csv)
ar: نص مفصول بفاصلة منقوطة (.csv)

en: Send
ar: ارسل

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
ar: إرسال طلب EDI

en: Send email
ar: أرسل بريد الكتروني

en: Send list
ar: ارسل القائمة

en: Send notice to patron
ar: إرسال إخطار إلى مستفيد

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
ar: إرسال الإشعار

en: Send to
ar: ارسل إلى

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
ar: إرسال إلى قاعدة معرفة مانا

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
ar: إرسال المواد المرئية إلى حذف المواد بالدفعة

note: A
en: Send visible items to batch item modification
ar: إرسال المواد المرئية إلى تعديل المواد بالدفعة

note: A
en: Send visible records to a list
ar: إرسال التسجيلات المرئية إلى قائمة

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
ar: إرسال التسجيلات المرئية إلى حذف التسجيلات بالدفعة

note: A
en: Send visible records to batch record modification
ar: إرسال التسجيلات المرئية إلى تعديل التسجيلات بالدفعة

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
ar: إرسال النتائج المرئية إلى تعديل المستفيد بالدفعة

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
ar: إرسال إلى %s

en: Sending your cart
ar: إرسال إلى صندوق الكتب الخاص بك

en: Sending your list
ar: أرسال قائمتك

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
ar: أرسل الإخطارات ل %s

en: Sent to
ar: تم إرساله إلى

en: Separate keys using a hyphen "-"
ar: قم بفصل المفاتيح بواسطة علامة الوصل "-"

en: Separate multiple filenames by commas.
ar: قم بفصل أسماء الملف المتعددة بواسطة الفاصلة.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
ar: فضل الخيارات بفواصل. مثال: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
ar: سبتمبر

en: Serial
ar: دورية

en: Serial collection
ar: مجموعة دورية

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
ar: مجموعة الدورية #%s

en: Serial collection information for
ar: معلومات عن مجموعة الدورية

en: Serial edition
ar: طبعة الدورية

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
ar: تعداد المسلسل

en: Serial enumeration / chronology
ar: ترقيم/ تسلسل الدورية

en: Serial enumeration:
ar: رقم الدورية:

en: Serial number:
ar: رقم الدورية:

en: Serial receipt creates an item record.
ar: استلام الدورية ينشئ تسجيلة مادة

en: Serial receipt does not create an item record.
ar: استلام الدورية لا ينشئ تسجيلة مادة

en: Serial receive
ar: إستلام الدورية

en: Serial subscription: search for vendor
ar: الاشتراك بالدورية: البحث عن المزود

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
ar: الدورية: %s

en: Serials
ar: الدوريات

en: Serials (new issue)
ar: الدوريات (عدد جديد)

en: Serials planning
ar: تخطيط الدوريات

en: Serials receiving
ar: استلام الدوريات

en: Serials statistics wizard
ar: معالج إحصائيات الدوريات

en: Serials subscriptions
ar: اشتراكات الدوريات

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
ar: اشتراكات الدوريات (%s العثور على)

en: Serials subscriptions search
ar: بحث اشتراكات الدوريات

en: Serials tables
ar: جداول الدوريات

en: Series
ar: السلاسل

en: Series title
ar: عنوان السلاسل

en: Series:
ar: السلاسل:

en: Server
ar: مخدم

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
ar: تم حذف الخادم '%s' بنجاح.

en: Server information
ar: معلومات المخدم

en: Server name:
ar: اسم الخادم:

en: Servers:
ar: خوادم:

en: Session timed out, please log in again
ar: انتهى وقت الجلسة ،الرجاء إعادة الدخول مرة أخرى

en: Session timed out.
ar: انتهى وقت الجلسة

en: Set all funds to zero
ar: ضبط كل التمويلات إلى الصفر

en: Set back to
ar: أعد الضبط

en: Set back to:
ar: أعد الضبط إلى:

en: Set basket group
ar: ضبط مجموعة السلة

en: Set by
ar: الفرز بواسطة

en: Set cash register
ar: ضبط السجل النقدي

en: Set desk
ar: ضبط المكتب

en: Set desk and cash register
ar: ضبط المكتب والسجل النقدي

en: Set due date to expiry:
ar: اضبط تاريخ الاستحقاق لانتهاء الصلاحية:

note: IMG
en: Set geolocation
ar: ضبط الموقع الجغرافي

note: IMG
en: Set geolocation for %s
ar: ضبط الموقع الجغرافي لـ %s

en: Set inventory date to:
ar: ضبط تاريخ الجرد إلى:

en: Set library
ar: اضبط المكتبة

en: Set library and cash register
ar: ضبط المكتبة والسجل النقدي

en: Set library and desk
ar: ضبط المكتبة والمكتب

en: Set library, desk and register
ar: ضبط المكتبة، والمكتب، والسجل

en: Set notice/status triggers for overdue items
ar: اضبط مشغل الإشعار/الحالة للتنبيه عن المواد المتأخرة

en: Set notice/status triggers for overdue items
ar: ضبط محفزات الحالة/الإخطارات للمواد المتأخرة

en: Set permissions
ar: اضبط الصلاحيات

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
ar: ضبط الحالة

en: Set the date received to today?
ar: ضبط تاريخ الاستلام إلى تاريخ اليوم؟

en: Set to patron
ar: ضبط إلى المستفيد

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
ar: تنصيب بعض متطلبات كوها الأساسية

en: Set user permissions
ar: قم بضبط صلاحيات المستخدم

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
ar: ضبط تخطيط لوحة المفاتيح الافتراضية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Share
ar: شارك

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
ar: مشاركة %s إلى مانا

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
ar: مشاركة إحصائيات الاستخدام بدون تعريف الهوية مع مجتمع كوها؟

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
ar: مشاركة المحتوى (الاشتراكات، التقارير) مع مجتمع كوها

en: Share content with Mana KB
ar: مشاركة المحتوى مع قاعدة معرفة مانا

en: Share content with Mana KB?
ar: مشاركة المحتوى مع قاعدة معرفة مانا؟

en: Share content with the Koha community using Mana KB
ar: مشاركة المحتوى مع مجتمع كوها باستخدام قاعدة معرفة مانا

en: Share my Koha usage statistics:
ar: مشاركة إحصائيات استخدامي لكوها

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
ar: مشاركة الاشتراك مع المكتبات الأخرى. سيتم ربط عنوان بريدك الإلكتروني بمشاركتك.

en: Share usage statistics
ar: مشاركة إحصائيات الاستخدام

en: Share with Mana
ar: مشاركة مع مانا

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
ar: مشاركة إحصائيات استخدام تثبيت كوها الخاص بك مع مجتمع كوها

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
ar: مشاركة تقريرك مع قاعدة معرفة مانا

en: Share your usage statistics
ar: مشاركة إحصائيات استخدامي

en: Shared
ar: مشاركة

en: Shared:
ar: مشاركة:

en: Sharp (#)
ar: العلامة (#)

note: SCRIPT
en: Sharpen
ar: الحدة

en: Shelving control number
ar: رقم تحكم الترفيف

en: Shelving location
ar: موقع الترفيف

en: Shelving location (items.location) is:
ar: موقع الترفيف (items.location)  هو:

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
ar: موقع الرفوف ( يظهر عادة عند إضافة أو تحرير مادة). يقوم LOC بالتخطيط إلى مواقع المادة في قاعدة بيانات كوها.

en: Shelving location selected:
ar: موقع الترفيف المختار:

en: Shelving location:
ar: موقع الترفيف:

en: Shelving location:
ar: موقع الترفيف:

en: Shibboleth login failed
ar: لقد فشل تسجيل دخول شيبوليث Shibboleth

en: Shift is "Shift"
ar: Shift هو "Shift"

en: Shipment cost
ar: تكفة الشحنة

en: Shipment cost:
ar: تكلفة الشحن:

en: Shipment date
ar: تاريخ الشحن

en: Shipment date reverse
ar: تاريخ الشحن معكوس

en: Shipment date:
ar: تاريخ الشحن:

en: Shipment date:
ar: تاريخ الشحن:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
ar: تاريخ الشحن: الكل حتى %s

en: Shipping cost for invoice
ar: تكلفة الشحن للفاتورة

en: Shipping cost:
ar: تكلفة الشحن:

en: Shipping cost:
ar: تكلفة الشحن

en: Shipping fund:
ar: تمويل الشحن:

en: Shortcut
ar: اختصار

en: Shortcut keys
ar: مفاتيح الاختصارات

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
ar: يمكن أن يكون تاريخ الاستحقاق المقصر  %s (%s أيام).

en: Show
ar: إظهار

en: Show MARC
ar: عرض مارك

en: Show MARC tag documentation links
ar: إظهار روابط علامة مارك الموثقة

en: Show active baskets only
ar: عرض السلات النشطة فقط

en: Show active funds only
ar: أظهر الميزانية الفعالة فقط

en: Show active vendors only
ar: أإظهار المزودين النشطين فقط

en: Show actual/estimated values
ar: أظهر القيم الفعلية/ التقديرية

en: Show advanced pattern
ar: إظهار النمط المتقدم

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
ar: عرض البحث المتقدم (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
ar: عرض الكل

en: Show all active baskets
ar: إظهار كل السلات النشطة

en: Show all baskets
ar: عرض كل السلات

en: Show all columns
ar: أظهر جميع الأعمدة

note: SCRIPT
en: Show all credit types
ar: عرض كل أنواع الأرصدة الدائنة

note: SCRIPT
en: Show all debit types
ar: عرض كل أنواع الأرصدة المدينة

en: Show all details
ar: عرض كل التفاصيل

en: Show all items
ar: أظهر جميع المواد

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
ar: أظهر جميع المواد (%s المخفية)

en: Show all orders
ar: إظهار كل الطلبيات

en: Show all suggestions
ar: عرض كل الاقتراحات

note: SCRIPT
en: Show all transactions
ar: عرض كل العمليات

en: Show all vendors
ar: إظهار كل المزودين

en: Show any items currently checked out:
ar: أظهر أي مادة من المواد المعارة في الوقت الحالي:

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
ar: إظهار السلات للمزودين %s

en: Show biblio
ar: إظهار التسجيلة البيليوغرافية

note: SCRIPT
en: Show blocks
ar: عرض الكتل

en: Show brief form
ar: إظهار النموذج المختصر

note: SCRIPT
en: Show caption
ar: عرض التسمية التوضيحية

en: Show category:
ar: إظهار الفئة:

en: Show chart
ar: عرض الرسم البياني

en: Show checkouts
ar: عرض الإعارات

en: Show checkouts to guarantor
ar: عرض الإعارات للضامن

en: Show checkouts to guarantors
ar: عرض الإعارات للضامن

en: Show collapsed fields:
ar: عرض الحقول المطوية:

en: Show details
ar: عرض التفاصيل

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
ar: عرض الحقول حرفيا

en: Show fines to guarantor
ar: عرض الغرامات للضامن

en: Show fines to guarantors
ar: عرض الغرامات للضامن

en: Show full form
ar: إظهار النموذج الكامل

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
ar: عرض المساعدة لهذا الوسم

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
ar: عرض المساعدات للحقول الثابتة والمرمزة

en: Show inactive budgets
ar: عرض الميزانيات غير النشطة

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
ar: عرض الأحرف غير المرئية

en: Show less
ar: عرض أقل

en: Show matching titles
ar: عرض العناوين المطابقة

en: Show more
ar: أظهر المزيد

en: Show my funds only
ar: أظهر ميزانيتي فقط

en: Show my funds only:
ar: أظهر تمويلاتي فقط:

en: Show only mine
ar: عرض الخاص بي فقط

en: Show only renewed
ar: عرض المتجدد فقط

en: Show only subscriptions
ar: عرض الاشتراكات فقط

en: Show subscriptions
ar: عرض الاشتراكات

en: Show tags
ar: عرض الوسوم

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
ar: عرض آخر رسالة رد

en: Show/hide columns:
ar: إظهار/إخفاء الأعمدة:

en: Showing only available items
ar: عرض المواد المتوفرة فقط

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
ar: عرض صفحة %s من %s

en: Shown
ar: معروض

en: Shows on transit slips
ar: عرض على شريط النقل

en: Simple DC-RDF
ar: DC-RDF بسيط

en: Since
ar: منذ

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
ar: عطلة مفردة: %s

en: Size
ar: الحجم

en: Size (bytes)
ar: الحجم (بايت)

en: Skip closed days
ar: تخطي أيام الإغلاق

en: Skip issue number
ar: تخطي رقم العدد

en: Skip items on hold awaiting pickup:
ar: تخطي المواد المحجوزة في انتظار الالتقاط:

en: Skip items on loan:
ar: تخطي المواد المعارة:

en: Slash separated text (.csv)
ar: نص مفصول بعلامة مائلة (.csv)

en: Slip
ar: الشريط

en: Small text
ar: نص صغير

en: Society or association
ar: المجتمع أو الجمعية

en: Some Perl modules are missing.
ar: بعض أنظمة بيرل الفرعية مفقودة.

en: Some Perl modules require upgrade.
ar: بعض أنظمة بيرل الفرعية تتطلب الترقية.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
ar: بعض أمثلة حقول السعر المتوافقة تشمل"$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". تفترض هذه الأمثلة أن الدولار الأمريكي هو العملة النشطة

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
ar: بعض الحقول غير صحيحة:

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
ar: بعض هذه الباركود أو جميعها بالنطاق الذي قمت بتحديده ليس لها مواد مقابلة.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
ar: لم تتم إضافة بعض التسجيلات تلقائيا لأنها تطابق تسجيلة حالية في فهرسك:

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
ar: بعض تفضيلات النظام بها محتوى YAML سيء التنسيق: %s

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
ar: لقد حدث خطأ ما أثناء إنشاء المستفيد. تحقق من السجلات.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
ar: لقد حدث خطأ ما أثناء تحديث المستفيد. تحقق من السجلات.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
ar: لقد حدث خطأ ما، تعذر الحفظ

en: Sorry, but there are no results for your search.
ar: عفواً، لا توجد أي نتائج لبحثك.

en: Sorry, the CAS login failed.
ar: عذرا، لقد فشل تسجيل دخول CAS

en: Sorry, there is no result for your search.
ar: عفواً، لا توجد نتائج لبحثك.

en: Sorry, your request had no results.
ar: عذرا، لا توجد نتائج لطلبك

note: SCRIPT
en: Sort
ar: فرز

en: Sort
ar: فرز

en: Sort 1
ar: فرز 1

en: Sort 2
ar: فرز 2

en: Sort by
ar: الفرز حسب

en: Sort by :
ar: الفرز حسب :

en: Sort by:
ar: الفرز حسب:

en: Sort field 1:
ar: فرز الحقل 1:

en: Sort field 2:
ar: فرز الحقل 2:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
ar: فرز المفقودات الروتينية

en: Sort this list by:
ar: فرز هذه القائمة حسب:

en: Sort1
ar: فرز1

en: Sort2
ar: فرز2

en: Sortable
ar: قابل للفرز

en: Sorting
ar: فرز

en: Sorting routine
ar: روتين الفرز

en: Sound
ar: صوت

en: Sound:
ar: صوت:

en: Source
ar: المصدر

en: Source (incoming) record check field
ar: المصدر (الواردة) حقل فحص التسجيلة

note: SCRIPT
en: Source code
ar: كود المصدر

en: Source in use?
ar: المصدر قيد الاستخدام?

en: Source library:
ar: مصدر المكتبة:

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
ar: مصدر التصنيف أو مخطط الترفيف

en: Source records
ar: مصدر التسجيلات

en: Source:
ar: المصدر:

en: South Taranaki District Council, New Zealand
ar: مجلس مقاطعة جنوب تاراناكي، نيوزيلندا

en: South-East Kansas Library System (SEKLS), USA
ar: نظام مكتبة جنوب شرق كنساس (SEKLS)، الولايات المتحدة

en: Space ( )
ar: فراغ ( )

en: Space separation between symbol and value:
ar: الفصل بمسافة بين الرمز والقيمة:

en: Spanish
ar: الأسبانية

note: SCRIPT
en: Special character
ar: أحرف خاصة

en: Special relationship:
ar: علاقة خاصة:

en: Special thanks to the following organizations
ar: شكر خاص للمنظمات التالية

en: Specialized
ar: متخصص

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
ar: حدد التاريخ الذي سيتم به الإستئناف %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
ar: تحديد تاريخ الرد %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
ar: تحديد كيفية تكرار العطلات

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
ar: حدد تاريخ الإعادة %s:

note: SCRIPT
en: Spellcheck
ar: تدقيق إملائي

en: Spent
ar: أنفق

en: Spent amount:
ar: المبلغ المدفوع

en: Spine label
ar: لصاقات كعب الكتاب

en: Split call numbers:
ar: تقسيم أرقام الطلب:

note: SCRIPT
en: Split cell
ar: قسم الخلية

en: Splitting routine
ar: روتين التقسيم

en: Splitting routine:
ar: روتين التقسيم:

en: Splitting rule
ar: قاعدة التقسيم

en: Splitting rule code:
ar: رمز قاعدة التقسيم:

en: Splitting rule:
ar: قاعدة التقسيم:

note: SCRIPT
en: Spring
ar: الربيع

note: SCRIPT
en: Square
ar: مربع

en: Staff
ar: موظف

en: Staff
ar: الموظفين

en: Staff - Internal note
ar: ملاحظة الموظفين الداخلية

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
ar: وصول الموظفين، يتيح عرض الفهرس في واجهة الموظف

en: Staff interface
ar: واجهة الموظف

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
ar: غير مسموح للموظفين بالوصول إلى سجل إعارة المستفيد

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
ar: غير مسموح للموظفين بالوصول إلى سجل حجوزات المستفيد

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
ar: غير مسموح للموظفين بصرف المستعيرين، أو للمستعيرين بطلب الصرف

en: Staff note
ar: ملاحظة الموظف

en: Staff note:
ar: ملاحظة الموظف:

en: Staff notes
ar: ملاحظات الموظف

en: Staff notes:
ar: ملاحظات الموظف:

note: I
en: Staff patron
ar: مستفيد موظف

en: Stage MARC records
ar: تخطيط تسجيلات مارك

en: Stage MARC records for import
ar: جهز تسجيلات مارك للاستيراد

en: Stage MARC records into the reservoir
ar: تجهيز تسجيلات مارك في المستودع

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
ar: جهز للاستيراد

en: Staged
ar: مجهز

en: Staged:
ar: مجهز:

en: Stages
ar: مراحل

en: Stages &amp; duration in days
ar: المراحل &amp; المدة بالأيام

en: Stages can be re-ordered by using the
ar: يمكن إعادة ترتيب المراحل باستخدام

en: Standard
ar: معيار

en: Standard ID:
ar: معرف المعيار:

en: Standard number
ar: الرقم المعياري

en: Standard number:
ar: الرقم المعياري

en: Standard rules for all libraries
ar: القواعد القياسية لجميع المكتبات

en: Standard:
ar: معيار:

en: Standing orders do not close when received.
ar: الطلبيات القائمة لا تغلق عند الاستلام

en: Start adding cash registers
ar: ابدأ في إضافة سجلات نقدية

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: Start date:
ar: تاريخ البداية:

en: Start date:
ar: تاريخ البداية :

en: Start defining libraries
ar: بدء تحديد المكتبات

en: Start of date range
ar: بداية نطاق التاريخ

en: Start of interval
ar: بدء الفترة

note: INPUT type=submit
en: Start search
ar: إبدأ البحث

en: Start using Koha
ar: البدء باستخدام كوها

en: Starter CSV file
ar: ملف CSV للبداية

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
ar: بدءاً برقم البطاقة

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
ar: ابدأ برقم اللصاقة

en: Starting with:
ar: ابدأ ب:

en: Starts with
ar: يبدأ بـ

en: State
ar: المحافظة

en: State:
ar: المحافظة:

en: State:
ar: المحافظة:

en: Statistic 1 done on:
ar: إحصائية 1 قد تمت:

en: Statistic 1:
ar: إحصائية 1:

en: Statistic 2 done on:
ar: إحصائية 2 قد تمت:

en: Statistic 2:
ar: إحصائية 2:

en: Statistical
ar: إحصائي

en: Statistical patron:
ar: مستفيد إحصائي:

en: Statistics
ar: إحصائيات

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
ar: إحصائيات لـ %s

en: Statistics wizards
ar: معالجات الاحصائيات

en: Status
ar: حالة

en: Status changed
ar: تم تغيير الحالة

en: Status:
ar: حالة:

en: Status:
ar: الحالة:

en: Std. Number
ar: رقم Std.

en: Step 1 of 5: Name the new definition
ar: الخطوة 1 من 5: اسم تعريف جديد

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
ar: خطوة 1 من 6:قم باختيار نظام فرعي للتقرير عليه,%sضبط صلاحية التخبأة, %s واختر عرض التقرير

en: Step 2 of 5: Choose the area
ar: الخطوة 2 من 5: اختر المجال

en: Step 2 of 6: Pick a report type
ar: خطوة 2 من 6:إختر نوع التقرير

en: Step 2: Choose the area
ar: الخطوة 2: اختر المجال

en: Step 3 of 5: Choose a column
ar: الخطوة 3 من 5: اختر عمود

en: Step 3 of 6: Select columns for display
ar: الخطوة 3 من 6: اختر الأعمدة للعرض

en: Step 3: Choose a column
ar: الخطوة 3: اختر عمود

en: Step 4 of 5: Specify a value
ar: الخطوة 4 من 5: تحديد القيمة

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
ar: خطوة 4 من 6: إختر معيار للتحديد

en: Step 4: Specify a value
ar: خطوة 4: حدد القيمة

en: Step 5 of 5: Confirm details
ar: الخطوة 5 من5: تأكيد التفاصيل

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
ar: خطوة 5 من 6: إختر أيّ أعمدة للجمع

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
ar: خطوة 6 من 6:أختر الطريقة التي تريد التقرير بها

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
ar: Stephen Hedges (مدير التوثيق)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
ar: لا يزال %s مخدمات للبحث

en: Stock rotation
ar: تدوير المخزون

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
ar: تفاصيل تدوير المخزون لـ %s

en: Stockholm University Library, Sweden
ar: مكتبة جامعة ستوكهولم، السويد

en: Stopped
ar: متوقف

en: Street number
ar: رقم الشارع

en: Street number:
ar: رقم الشارع:

en: Street type
ar: نوع الشارع

note: SCRIPT
en: Strikethrough
ar: يتوسطه خط

en: String
ar: مقطع

en: Student count
ar: حساب الطالب

note: SCRIPT
en: Style
ar: نمط

en: Sub total
ar: المجموع الفرعي

en: Subfield
ar: حقل فرعى

en: Subfield code:
ar: رمز حقل فرعي:

en: Subfield code:
ar: رمز حقل فرعي:

en: Subfield separator:
ar: الحقل الفرعي الفاصل:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
ar: حقل فرعى  ‡

en: Subfield:
ar: حقل فرعي:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
ar: حقل فرعي: %s

en: Subfields
ar: حقول فرعية

en: Subfields:
ar: حقول فرعية:

en: Subgroup
ar: مجموعة فرعية

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
ar: رمز المجموعة الفرعية

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
ar: اسم المجموعة الفرعية

en: Subgroup:
ar: المجموعة الفرعية:

en: Subject
ar: الموضوع

en: Subject heading:
ar: رأس الموضوع:

en: Subject line:
ar: سطر الموضوع:

en: Subject phrase
ar: عبارة الموضوع

en: Subject sub-division:
ar: التقسيم الفرعي للموضوع:

en: Subject(s)
ar: المواضيع

en: Subject:
ar: الموضوع:

en: Subject:
ar: الموضوع:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
ar: الموضوع: %s

en: Subjects:
ar: موضوعات:

en: Submit
ar: إرسال

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
ar: تقديم مقترحك

en: Submitting comment
ar: تقديم تعليق

note: SCRIPT
en: Subscript
ar: حرف سفلي

en: Subscription
ar: الإشتراكات

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
ar: الاشتراك #%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
ar: الاشتراك %s

en: Subscription ID
ar: معرف الاشتراك

en: Subscription ID:
ar: معرف الاشتراك:

en: Subscription batch edit
ar: تعديل الاشتراك بالدفعة

en: Subscription begin
ar: ابدأ الاشتراك

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
ar: الاشتراك مغلق %s

en: Subscription details
ar: تفاصيل الاشتراك

en: Subscription end
ar: نهاية الاشتراك

en: Subscription end date
ar: تاريخ انتهاء الاشتراك

en: Subscription end date:
ar: تاريخ انتهاء الاشتراك:

en: Subscription expired
ar: انتهاء الاشتراك

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
ar: سِجل الاشتراك لـ %s

en: Subscription length:
ar: مدة الاشتراك:

en: Subscription not found.
ar: لم يتم العثور على الاشتراك.

en: Subscription num.
ar: رقم الإشتراك.

en: Subscription number:
ar: رقم الاشتراك:

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
ar: تجديد الاشتراك ل %s

en: Subscription renewed.
ar: تم تجديد الاشتراك.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
ar: قوائم تمرير الاشتراك لـ %s

en: Subscription start date
ar: تاريخ بداية الاشتراك

en: Subscription start date:
ar: تاريخ بدء الإشتراك

en: Subscription summaries
ar: ملخصات الاشتراك

en: Subscription summary
ar: ملخص الاشتراك

en: Subscription title
ar: عنوان الاشتراك

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
ar: سوف ينتهي الاشتراك %s.

en: Subscription:
ar: الاشتراكات

en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
ar: الاشتراكات (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
ar: يتوجب على الاشتراكات أن ترتبط مع تسجيلة بيبليوغرافية

en: Subscriptions renewed.
ar: تم تجديد الاشتراكات.

note: SCRIPT
en: Substitute
ar: استبدال

en: Substitutions
ar: بدائل

note: SCRIPT
en: Subtitle
ar: عنوان فرعي

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Subtotal for
ar: المجموع الفرعي لـ

en: Subtype limits
ar: حدود النوع الفرعي

note: SCRIPT
en: Success
ar: النجاح

note: SCRIPT
en: Success.
ar: النجاح.

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
ar: تم حفظ التهيئة بنجاح

en: Suggested by
ar: مُقترح من قبل

en: Suggested by - on
ar: مقترح بواسطة - في

en: Suggested by:
ar: مقترح من قبل:

en: Suggested by:
ar: مقترح من قبل:

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
ar: مقترح بواسطة: %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
ar: التاريخ المقترح من:

en: Suggested on
ar: مقترح لـِ

en: Suggestible
ar: قابل للاقتراح

en: Suggestion
ar: اقتراح

en: Suggestion declined
ar: اقتراح تم التراجع عنه

en: Suggestion details
ar: تفاصيل المقترح

en: Suggestion information
ar: اقتراح معلومات

en: Suggestion management
ar: إدارة الاقتراح

en: Suggestions
ar: اقتراحات

en: Suggestions management
ar: إدارة الاقتراح

en: Suggestions pending approval:
ar: مقترحات بانتظار الموافقة:

en: Sum
ar: مجموع

en: Summary
ar: ملخص

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
ar: ملخص ل %s %s (%s)

en: Summary:
ar: ملخص:

note: SCRIPT
en: Summer
ar: الصيف

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
ar: الأحد

note: SCRIPT
en: Sundays
ar: أيام الأحد

note: I
en: Superlibrarian patron
ar: مستفيد مكتبي مميز

note: SCRIPT
en: Superscript
ar: حرف مرتفع

en: Supplemental issue
ar: عدد تكميلي

en: Supplier metadata
ar: ميتاداتا الموّرد

en: Supplier report
ar: تقرير المورد

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح المدعومة

en: Surname
ar: اللقب

en: Surname:
ar: اللقب:

en: Surname:
ar: اللقب:

en: Surveys
ar: مسوحات

en: Suspend
ar: تعليق

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
ar: علّق جميع الحجوزات

en: Suspend?
ar: تعليق؟

en: Suspension charging interval
ar: فترة غرامة التعليق

en: Suspension in days (day)
ar: إيقاف العمل في أيام (يوم)

en: Svenska (Swedish)
ar: Svenska (السويدية)

note: A
en: Switch languages
ar: تغيير اللغة

en: Switch to advanced editor
ar: التحويل إلى المحرر المتقدم

en: Switch to basic editor
ar: التبديل للمحرر الأساسي

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
ar: تبديل إلى أو من وضع الشاشة الكاملة

en: Switching to dom indexing
ar: التحويل إلى فهرسة dom

en: Symbol
ar: رمز

en: Symbol:
ar: رمز:

note: SCRIPT
en: Symbols
ar: رموز

en: Synchronize
ar: يزامن

en: Syntax
ar: القواعد اللغوية

en: System
ar: نظام

note: SCRIPT
en: System Font
ar: خط النظام

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
ar: تم ضبط التفضيل 'AnonSuggestions'، لكن لم يتم ضبط التفضيل AnonymousPatron بشكل صحيح. قم بضبطه إلى رقم مستعير صالح إذا كنت ترغب في عمل هذه الخاصية بشكل صحيح.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
ar: تم ضبط التفضيل 'AnonSuggestions'، لكن تم ضبط التفضيل AnonymousPatron إلى '0'. قم بضبطه إلى رقم مستعير صالح إذا كنت ترغب في عمل هذه الخاصية بشكل صحيح.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
ar: تم ضبط تفضيل النظام 'EasyAnalyticalRecords'، لكن التفضيل UseControlNumber تم ضبطه إلى 'استخدام'. قم بضبطه إلى 'عدم استخدام' وإلا سيتم كسر روابط 'عرض التحليلات' بين واجهة الموظف والأوباك.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
ar: لا يحتوي التفضيل 'KohaAdminEmailAddress' على عنوان بريد إلكتروني صالح. لن يتم إرسال رسائل البريد الإلكترونية.

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
ar: تم ضبط التفضيل 'Pseudonymization'، لكن لم يتم تعريف مدخل 'bcrypt_settings' في ملف $KOHA_CONF

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
ar: تم ضبط التفضيل 'RESTOAuth2ClientCredentials'، لكن تبعية Net::OAuth2::AuthorizationServer المطلوبة مفقودة. تم تعطيل الخاصية.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
ar: يحتوي تفضيل النظام 'StatisticsFields' أسماء حقول لا تنتمي إلى جدول قاعدة بيانات المواد: %s

en: System preferences
ar: تفضيلات النظام

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
ar: T&uuml;rk&ccedil;e (التركية) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)

en: TOC
ar: جدول المحتويات

en: TOTAL
ar: المجموع

en: TOTAL (all results)
ar: الإجمالي (كل النتائج)

en: Tab separated text
ar: تبويب النص المنفصل

en: Tab separated text (.csv)
ar: نص مفصول بعلامة العمود (.csv)

en: Tab:
ar: تبويب:

note: SCRIPT
en: Table
ar: جدول

note: SCRIPT
en: Table of Contents
ar: جدول المحتويات

note: SCRIPT
en: Table properties
ar: خصائص الجدول

en: Table settings
ar: إعدادات الجدول

en: TableDnD plug-in for jQuery
ar: TableDnD plug-in لـ jQuery

en: Tabs in use
ar: التبويبات المستخدمة

en: Tabular
ar: مجدول

en: Tag
ar: وسم

note: SCRIPT
en: Tag
ar: وسم

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
ar: الوسم %s بنية الحقل الفرعي

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
ar: الوسم %s بنية الحقل الفرعي

en: Tag deleted
ar: تم حذف الوسم

note: A
en: Tag editor
ar: محرر الوسوم

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
ar: لا يوجد حقول فرعية للوسم

en: Tag:
ar: الوسم:

en: Tag:
ar: الوسم:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
ar: الوسم: %s

en: Tagged with:
ar: عرض الشريط:

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tags pending approval
ar: الأوسمة في الانتظار للموافقة

en: Tags:
ar: الوسوم

en: Talking Tech, Global
ar: Talking Tech، الدولية

en: Target
ar: هدف

en: Target (database) record check field
ar: الهدف (قاعدة البيانات) حقل فحص التسجيلة

en: Task scheduler
ar: مجدول المهام

en: Tax number registered:
ar: الرقم الضريبي المسجل:

en: Tax number registered:
ar: الرقم الضريبي المسجل:

en: Tax rate:
ar: معدل الضريبة:

en: Technical reports
ar: تقارير فنية

en: Template
ar: قالب

en: Template ID
ar: معرف القالب

en: Template ID:
ar: معرف القالب:

en: Template code:
ar: رمز القالب:

en: Template description:
ar: وصف القالب:

en: Template name
ar: اسم القالب

en: Template name:
ar: اسم القالب:

en: Template:
ar: القالب:

en: Templates
ar: قوالب

en: Temporary
ar: مؤقت

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
ar: لم يتم تعريف المسار المؤقت للمواد المرفوعة

en: Term
ar: مصطلح

en: Term/Phrase
ar: مصطلح/عبارة

en: Term:
ar: مصطلح:

en: Terms summary
ar: ملخص المصطلحات

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
ar: مصطلحات لاستخدامها في نظام الحجز الأكاديمي الفرعي. قم بإدخال المصطلحات التي ستظهر في القائمة المنسدلة عند تنصيب الحجز الأكاديمي. (على سبيل المثال: الربيع، الصيف، الشتاء، الخريف).

en: Test
ar: الإختبار

en: Test pattern
ar: اختبار النمط

en: Test prediction pattern
ar: إختبار نمط التوقع

en: Test run: Do not remove any patrons.
ar: تشغيل تجريبي: لا تقم بإزالة أي مستفيد

en: Test the regular expressions:
ar: اختبار التعبيرات الاعتيادية:

en: Text
ar: نص

en: Text (TSV)
ar: نص (TSV)

en: Text alignment:
ar: محاذاة النص:

note: SCRIPT
en: Text color
ar: لون النص

en: Text fields
ar: حقول النص

en: Text for OPAC:
ar: النص للأوباك:

en: Text for librarian:
ar: النص ﻷمين المكتبة:

en: Text for librarians:
ar: نص لموظفي المكتبة:

en: Text for opac:
ar: نص للأوباك:

en: Text justification:
ar: ضبط النص:

note: SCRIPT
en: Text to display
ar: نص للعرض

en: Text:
ar: نص:

en: Textarea
ar: ناحية النص

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
ar: هذه الميزانية غير موجودة! يرجى تحديد ميزانية للاستمرار

en: The
ar: ال

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
ar: الأعداد %s الثلاثة الاخيرة ترتبط بهذا الاشتراك :

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
ar: ال&lt;use_zebra_facets&gt; مدخل مفقود في ملف تهيئتك. الارتداد إلى حساب واجهة legacy.

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
ar: المدخل &lt;zebra_auth_index_mode&gt; تم ضبطه إلى 'grs1'، والذي لم يعد مدعومًا. يرجى استخدام DOM بدلا منه. للتحويل اتبع صفحة ويكي:

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
ar: المدخل &lt;zebra_bib_index_mode&gt; تم ضبطه إلى 'grs1'، والذي لم يعد مدعومًا. يرجى استخدام DOM بدلا منه. للتحويل اتبع صفحة ويكي:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
ar: الحقلين التاليين متاحين لاستخدامك الخاص. يمكن ان يكونا مستخدمين للاغراض الاحصائية

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
ar: لم يتم تعريف التفضيل AnonymousPatron . يمكنك استخدام هذه الخاصية على أي حال لكن سيتم استخدام لاغي NULL  لتحديث سجل الإعارة

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
ar: ليس لصلاحية أي شخص تأثيراً فعلياً بينما هذه القائمة خاصة.

en: The Bridge Material Type Icon Set
ar:  جسرالمواد نوع رمز المجموعة

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
ar: جسرالمواد نوع رمز المجموعة مرخصة برعاية

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
ar: تم تفعيل نظام الإعارة بين المكتبات الفرعي، لكن لم يتم تعريف كتلة ' الفرع' في koha-conf.xml. يجب عليك تعريف هذه الكتلة قبل الاستخدام.

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
ar: تم تفعيل نظام الإعارة بين المكتبات الفرعي، لكن لم يتم تعريف 'partner_code' في koha-conf.xml. عودة إلى 'ILLLIBS'

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
ar: تم تفعيل نظام الإعارة بين المكتبات الفرعي، لكن لم يتم تعريف 'partner_code' (%s) المهيأ في النظام

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
ar: تم تفعيل نظام الإعارة بين المكتبات الفرعي، لكن لا تتوافر أي خلفيات.

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
ar: يمكن استخدام قاعدة معرفة مانا لاستيراد أنماط الاشتراك المقدمة بواسطة المكتبات الأخرى وحفظ عملك الإضافي. قم بطلب تهيئة هذه الخدمة من مدير نظامك وإتمام التهيئة، أو إزالة هذه الرسالة عن طريق إيقاف تفضيل النظام.

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
ar: خاصية قاعدة معرفة مانا مفعّلة لكنها غير مهيئة.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
ar: يبدو أن الURL الذي قمت بإدخاله هو رابط خارجي. هل تريد إضافة بادئة http:\/\/ المطلوبة؟

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
ar: العملة النشطة يجب أن تكون قيمتها تساوي 1.0

en: The alternative email is invalid.
ar: البريد الالكتروني البديل غير صحيح

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
ar: المبلغ المحصل عليه من المستفيد أعلى من المبلغ المطلوب سداده.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
ar: المبلغ المحصل أعلى من القيمة المستحقة.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
ar: التسجيلة اﻹستنادية الذي طلبته غير موجودة (%s).

en: The authorized value category (
ar: فئة قيمة الاستناد (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
ar: تم ضبط تفضيل النظام autoBarcode إلى %s والمواد ذات الباركود الخالي سيتم توليد باركود لها عند حفظها في قاعدة البيانات

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
ar: النهاية الخلفية التي تحاول النقل لها لا تدعم التنقلات بعد، يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى مع هدف آخر.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
ar: لم يتم إيجاد الباركود%s

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
ar: لم يتم العثور على الباركود%s

en: The barcode was not found:
ar: لم يتم العثور على الباركود

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
ar: الباركود الذي تقوم بإدخاله سيزيد لكل مادة إضافية

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
ar: تاريخ البداية مفقودة أو غير صالحة.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
ar: حقول التسجيلة الببليوغرافية ،ورقمها ،وتسجيلة المادة ، ورقمها يجب أن يتم تعيينها إلى حقل مارك الفرعي.

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
ar: التسجيلة البيبلوغرافية لهذا الطلب بها مادة مرفقة بها بالفعل، أنت على وشك إعارتها

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
ar: التسجيلة البيبلوغرافية لهذا الطلب بها عدة مواد، يجب أن يكون بها واحدة فقط. يرجى إصلاح هذا الخطأ ثم إعادة المحاولة مرة أخرى.

note: A
en: The budget is locked
ar: الميزانية مقفلة

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
ar: الميزانية مقفلة، لا يمكن إنشاء التمويل.

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
ar:  عربة التسوق أرسلت إلى: %s

en: The change to give is
ar: التغيير هو

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
ar: سيتم تطبيق التغيير على الفور.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
ar: يظهر عمود "حقل كوها" أن الحقل الفرعي مرتبط بحقل كوها

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
ar: المدخل &lt;lockdir&gt; الذي تم تهيئته في ملف koha-conf.xml الخاص بك يشير إلى دليل غير قابل للكتابة (%s).

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
ar: الحقل الفرعي  المطابق يجب أن يكون ضمن التبويب -1 (تجاهل)

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
ar: سيتم مسح التخطيطات الحالية التي تراها على الشاشة واستبدالها بالتخطيطات الموجودة في ملف mappings.yaml.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
ar: تتيح حصة صورة قاعدة البيانات حالياً حداً أقصى لتخزين الصور في أي مرة واحدة من %s  صورة. يرجى حذف إحدى الصور أو أكثر لتحرير مساحة الحصة.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
ar: قامت قاعدة البيانات بإعادة رسالة خطأ أثناء محاولة إجراء عملية الحذف.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
ar: قامت قاعدة البيانات بإعادة رسالة خطأ أثناء محاولة إجراء عملية الحفظ.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
ar: قامت قاعدة البيانات بإعادة رسالة خطأ أثناء حذف %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
ar: قامت قاعدة البيانات بإعادة رسالة خطأ أثناء حذف %s.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
ar: قامت قاعدة البيانات بإعادة رسالة خطأ أثناء حفظ %s %s.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
ar: يحدد مسار التنزيل المسار في موقع ftp الذي يتم تنزيل الاقتباسات والفواتير منه

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
ar: تأريخ الإستحقاق&quot;%s&quot; خاطئ

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
ar: تأريخ الإنتهاء مفقود أو خاطئ.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
ar: كلمة المرور التي تم إدخالها لا تطابق

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
ar: لا يمكن حذف الحقل. نحقق من سجل الأخطاء

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
ar: تعذّر إدخال الحقل. ربما يكون الاسم موجودًا بالفعل؟

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
ar: لم يتم تحديث الحقل. ربما يكون الاسم موجودا بالفعل؟

en: The field has been deleted
ar: تم حذف الحقل

en: The field has been inserted
ar: تم إدخال الحقل

en: The field has been updated
ar: تم تحديث الحقل

en: The field itemnum MUST be mapped
ar: حقل رقم مادة يجب أن يكون معيَّناً

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
ar: حقول 'اللقب'، 'رمز الفرع'، و'رمز الفئة' هي

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
ar: سوف يتم رفع الملف إلى الجدول القابل للتحرير للمراجعة قبل الحفظ.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
ar: تم دفع الغرامات على المواد التالية، نتائج التجديد معروضة أدناه: %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
ar: يجب أن يكون السطر الأول في الملف صف رأس يعرّف الأعمدة التي تقوم بتوريدها في ملف الاستيراد

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
ar: تأخير الإشعار الأول ينبغي أن يكون أقل من الثانية، التي ينبغي أن تكون أقل من الثالثة بالنسبة

en: The following barcodes were found:
ar: تم العثور على أرقام الباركود التالية:

en: The following error occurred while importing the database structure:
ar: حدث الخطأ التالي أثناء استيراد بنية قاعدة البيانات:

en: The following error was encountered:
ar: تمت مواجهة الخطأ التالي:

en: The following errors have occurred:
ar: تمت مواجهة الخطأ التالي:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
ar: الحقول التالية بها قيم مرفوضة. صححها ثم إضغط موافق مرة ثانية :

en: The following fields are wrong. Please fix them.
ar: الحقول التاليه خاطئة. يرجى إصلاحها.

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
ar: عدم ملء الحجوزات التالية. الرجاء استردادها وإرجاعها

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
ar: المعرفات التالية موجودة في كل من الجدولين %sو %s:

en: The following invalid barcodes were skipped:
ar: تم تخطي الباركودات غير الصالحة التالية:

en: The following itemnumbers were found:
ar: تم العثور على أرقام الباركود التالية:

en: The following items were added or updated:
ar: المواد التالية تم إضافتها أو تحديثها:

en: The following items were modified:
ar: تم تعديل البنود التالية:

en: The following items were removed from all courses:
ar: تمت إزالة المواد التالية من كل المقررات:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
ar: توجد التخطيطات التالية لـ  items.permanent_location، ولا يجب أن تكون كذلك.

en: The following records could not be deleted:
ar: لا يمكن حذف التسجيلات التالية:

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
ar: تم استخدام القيم التالية لعلاقات المضمون/الضامن، لكنها غير موجودة في التفضيل 'borrowerRelationship'

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
ar: فشل تقديم النموذج (رمز CSRF خاطئ). حاول العودة مرة أخرى، تحديث الصفحة ثم إعادة المحاولة.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
ar: هذا الإطار مستعمل %s مرات

en: The generated notices are different!
ar: الإخطارات التي تم توليدها مختلفة!

en: The generated notices are exactly the same!
ar: الإخطارات التي تم توليدها متطابقة تماما!

en: The hold has been correctly cancelled.
ar: تم إلغاء الحجز بشكل صحيح.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
ar: تم وضع الحجز على مستوى التسجيلة. لا يمكن تحديد المادة لوضع علامة مفقودة عليها.

en: The import id number
ar: رقم معرّف الاستيراد

en: The included
ar: المدرجة

en: The included OAI.xslt file by the
ar: ملف OAI.xslt المدرج بواسطة ال

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
ar: الفاتورة المشار إليها بمعرف الفاتورة هذا غير موجودة.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
ar: المادة (%s) غير موجودة.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
ar: تمت إضافة المادة  (%s)  إلى القائمة

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
ar: لم تتم إضافة المادة (%s) إلى القائمة. يرجى التأكد من أنها غير موجودة في القائمة بالفعل

en: The item has been removed from the list.
ar: تمت إزالة المادة من القائمة

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
ar: لم يتم رد المادة نظراً لوجود مشكلة في التهيئة في نظامك. يجب عليك أن تطلب من المدير التحقق من

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
ar: تم ربط المادة بنجاح إلى %s.

en: The item has successfully been linked to
ar: المادة مرتبطة بنجاح إلى

en: The item was not found
ar: لم يتم العثور على المادة

en: The item you select will be moved to the target record.
ar: سيتم نقل المادة التي اخترتها إلى التسجيلة المقصودة

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
ar: تم وضع المهمة في الصف! ستتم معالجتها في أقرب وقت.

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
ar: رمز المكتبة الذي تم إدخاله يحتوي على أحرف بها مسافات. يرجى إزالة أي أحرف بها مسافات من رمز المكتبة

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
ar: تم إرسال القائمة إلى : %s

en: The merge was successful.
ar: كان الدمج ناجحا

en: The merging was successful.
ar: دمج ناجح.

en: The notice has been correctly enqueued.
ar: تم وضع الإخطار في الصف بشكل صحيح.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
ar: عدد الأيام  (%s) يجب أن يكون رقم بين 0 و999.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
ar: تم إلغاء الطلب، وعلى الرغم من أنه لم يتم حذف واحدة أو أكثر من المواد.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
ar: تم إلغاء الطلب، على الرغم من أنه لم يتم حذف التسجيلات.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
ar: تم الغاء الطلبية، بالرغم من عدم حذف مادة أو أكثر.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
ar: تم الغاء الطلبية، بالرغم من عدم حذف التسجيلة.

en: The order has been successfully canceled.
ar: تم إلغاء الطلب بنجاح.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
ar: تم الغاء الطلبية بنجاح %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
ar: سطر الطلبية الذي تحاول إلغائه تم إنشائه من إيصال جزئي من سطر طلبية آخر تم حذفه. لا يمكن الإلغاء.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
ar: سطر الطلبية التي تحاول إلغائه تم إنشائه من إيصال جزئي من سطر طلبية آخر تم استلامه بالفعل. حاول إلغاء هذا أولًا ثم أعد المحاولة.

en: The original currency value will be copied
ar: سيتم نسخ قيمة العملة الأصلية

en: The original fund will be used
ar: سيتم استخدام التمويل الأصلي

en: The original internal note will be used
ar: سيتم استخدام الملاحظة الداخلية الأصلية

en: The original statistic 1 will be used
ar: سيتم استخدام الإحصائية الأصلية 1

en: The original statistic 2 will be used
ar: سيتم استخدام الإحصائية الأصلية 2

en: The original vendor note will be used
ar: سيتم استخدام ملاحظة المزود الأصلية

en: The password was rejected by a plugin.
ar: تم رفض كلمة المرور بواسطة البرنامج المساعد

en: The passwords entered do not match
ar: كلمة مرور المدخلة غير موجودة من قبل

en: The patron category you create will be used by the
ar: فئة المستفيد التي قمت بإنشائها سيتم استخدامها بواسطة

en: The patron does not have an email address defined.
ar: ليس لدى المستفيد أي عناوين بريد إلكتروني معرّفة.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
ar: المستفيد مديون ب %s

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
ar: لم يتم إنشاء المستفيد، ربما تحتوي كلمة المرور على مسافات

en: The patron has not been created the entered password was too short
ar: لم يتم إنشاء المستفيد، كلمة المرور التي تم إدخالها قصيرة جدا

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
ar: لم يتم إنشاء المستفيد، كلمة المرور التي تم إدخالها ضعيفة جدا، يجب أن تحتوي كلمة المرور على الأقل على حرف كبير، وحرف صغير، ورقم واحد.

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
ar: لم يتم إنشاء المستفيد! قد يكون رقم البطاقة أو معرف المستخدم موجودا بالفعل

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
ar: هذا المستفيد لديه رسوم غير مدفوعة للحجوزات، الإيجارات، إلخ لـ  %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
ar: هذا المستفيد لديه رسوم غير مدفوعة للحجوزات، الإيجارات، إلخ لـ  %s

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
ar: المستفيد المستخدم لنظام الإعارة الذاتي الفرعي في الأوباك لا يملك صلاحية self_check => self_checkout_module

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
ar: المستفيد المستخدم لنظام الإعارة الذاتي الفرعي في الأوباك لديه عدد كبير جدا من الصلاحيات. يجب أن يمتلك فقط صلاحية self_check => self_checkout_module.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
ar: ضامني المستفيد مدينون إجماليا بـ %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
ar: يدين ضامني المستفيد ومضمونيهم بشكل إجمالي %s.

en: The primary email is invalid.
ar: البريد الالكتروني الأولي غير صحيح

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
ar: رافع الاقتباس يقوم بقبول ملفات csv بعمودين: "المصدر","النص"

en: The record
ar: التسجيلة

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
ar: التسجيلة (%s) غير موجودة.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
ar: تمت إضافة التسجيلة  (%s)  إلى القائمة.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
ar: لم تتم إضافة التسجيلة (%s) إلى القائمة. يرجى التأكد من أنها غير موجودة في القائمة بالفعل.

en: The record id
ar: معرّف التسجيلة

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
ar: التسجيلة التي تحاول تحريرها غير موجودة.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
ar: التسجيلة التي طلبتها غير موجودة (%s).

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
ar: تم تحويل التقرير "%s" .

en: The requested message cannot be displayed
ar: لا يمكن عرض الرسالة المطلوبة

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
ar: لم يتم وضع الإخطار المطلوب في الصف للاستلام بواسطة %s

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
ar: تم وضع الإخطار المطلوب في الصف للاستلام بواسطة %s

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
ar: يتم تطبيق قواعد محددة من الأكثر تحديدا  إلى الأقل تحديدا، وذلك باستخدام الموجود الأول في هذا الطلب:

en: The rules have been cloned.
ar: تم استنساخ القواعد

en: The secondary email is invalid.
ar: البريد الالكتروني الثانوي غير صحيح

en: The subscription has linked issues
ar: الاشتراك مرتبط بالأعداد

en: The subscription has linked items
ar: الاشتراك مرتبط بالمواد

en: The subscription has not expired yet
ar: الإشتراك لم ينتهي بعد

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
ar: ميزة المكتبي المميز تشمل جميع المميزات الأخرى، حيث أنها تحتوي عليهم جميعًا.

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
ar: تفضيل النظام %s قد يكون قد تم تخطيه من هذه القيمة بواسطة أحد المضيفات الافتراضية أو أكثر

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
ar: تم ضبط تفضيل النظام OPACPrivacy لكن لم يتم ضبط AnonymousPatron! يرجى تصحيح ذلك قبل متابعة الإعارة

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
ar: تم تفعيل تفضيل ProtectSuperlibrarianPrivileges

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
ar: تمت إزالة الترجمة (id %s) بنجاح

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
ar: الطلبيات غير المستلمة من التمويلات التالية سيتم نقلها

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
ar: يحدد مسار التحميل مسار موقع ftp  الذي يتم تحميل الطلبيات عليه

en: The upload file appears to be empty.
ar: ملف التحميل يبدو أنه فارغا.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
ar: ملف التحميل لا يبدو أنه ملف kpz.  الامتداد ليس '.kpz'.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
ar: ملف التحميل لم يظهر بشكل ملف مضغوط zip. إمتداد الملف ليس '.zip'.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
ar: القيمة "%s" غير مدعومة للتخطيطات

en: Theke Solutions, Argentina
ar: ثيك سولوشنز، الأرجنتين

en: Themes
ar: النسق

en: Then start the installer again.
ar: ثم ابدأ المثبت مرة أخرى.

en: There are currently no checkout notes.
ar: لا توجد ملاحظات إعارة حاليًا

en: There are currently no problem reports.
ar: لا توجد أي تقارير مشكلات حالياً.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
ar: لا يوجد أي %s متوفر حالياً.

en: There are no EDI accounts.
ar: لا توجد حسابات EDI

en: There are no EDIFACT messages.
ar: لا توجد رسائل EDIFACT

en: There are no SMS cellular providers defined.
ar: لا يوجد مقدمي خدمة رسائل نصية قصيرة معرفون

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
ar: لم يتم تعريف أي خوادم SMTP.

en: There are no account credit types defined.
ar: لم يتم تعريف أنواع أرصدة دائنة للحساب.

en: There are no account debit types defined.
ar: لم يتم تعريف أنواع أرصدة مدينة للحساب

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
ar: لا يوجد قيمة إستناد معرفة ل %s

en: There are no cash registers defined.
ar: لم يتم تعريف سجلات نقدية

en: There are no cities defined.
ar: لا توجد مدن معرفة.

en: There are no collections currently defined.
ar: لا توجد مجموعات معرّفة حاليا.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
ar: لا توجد عقود لهذا المزود . %s

en: There are no defined actions for this template.
ar: لا توجد إجراءات معرّفة لهذا القالب

en: There are no defined templates. Please create a template first.
ar: لا توجد أي قوالب معرّفة. يرحى إنشاء قالب اولا.

en: There are no desks defined.
ar: لا توجد أي مكاتب معرفة.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
ar: لا توجد أي اشتراكات لهذا النادي بعد

en: There are no existing numbering patterns.
ar: لا توجد أنماط ترقيم حالية

en: There are no images for this item.
ar: لا توجد صور لهذه المادة.

en: There are no images for this record.
ar: لا يوجد صور لهذه التسجيلة.

en: There are no item search fields defined.
ar: لا توجد حقول بحث مواد معرفة

en: There are no items assigned to this rota.
ar: لا توجد مواد معينة لهذه الروتا

en: There are no items in this batch yet
ar: لا توجد مواد في هذه الدفعة بعد

en: There are no items in this collection.
ar: لا توجد مواد في هذه المجموعة

en: There are no itemtypes defined
ar: لاتوجد أنواع مواد محددة

en: There are no late orders.
ar: لا يوجد طلبات متاخرة.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
ar: لا توجد مكتبات معرفة.

en: There are no libraries defined.
ar: لا توجد مكتبات محددة.

en: There are no library EANs.
ar: لا توجد EANs مكتبات .

en: There are no notices for this library.
ar: لا توجد إخطارات لهذه المكتبة.

en: There are no notices.
ar: لا توجد إخطارات

en: There are no open baskets for this vendor.
ar: لا توجد سلات مفتوحة لهذا المزود

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
ar: لا توجد تأخيرات اليوم %s في الموقع المحدد %s.

en: There are no overdues matching your search.
ar: لا توجد متأخرات تطابق بحثك

en: There are no overdues.
ar: لا توجد متأخرات.

en: There are no patron categories defined.
ar: لا توجد فئات مستفيدين معرفة

en: There are no patron lists.
ar: لا توجد قوائم مستفيد

en: There are no patrons in this batch yet
ar: لا يوجد مستفيدون في هذه الدفعة بعد

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
ar: لا يوجد مستفيدون مشتركون بتنبيه الإشتراك بهذه الدورية.

en: There are no pending discharge requests.
ar: لا توجد طلبات اخلاء طرف معلقة

en: There are no pending offline operations.
ar: لا توجد أي عمليات دون اتصال معلقة

en: There are no pending patron modifications.
ar: لا توجد أي تعديلات مستفيد معلقة.

en: There are no rotas with stages assigned
ar: لا توجد لوائح بمراحل معينة

en: There are no rules defined.
ar: لا توجد أي قواعد معرفة

en: There are no saved definitions.
ar: لا توجد تعريفات محفوظة

en: There are no saved matching rules.
ar: ليس هناك قواعد مضاهاة محفوظة.

en: There are no saved patron attribute types.
ar: ليس هناك أنواع سمات مستفيد محفوظة.

en: There are no saved reports.
ar: ليس هناك تقارير محفوظة.

en: There are no sets defined.
ar: لم يتم تعريف أي مجموعات.

en: There are no statistics for this patron.
ar: لا توجد إحصائيات لهذ المستفيد.

en: There are no titles tagged with the term
ar: لا توجد هناك عناوين ذات الكلمات الدلالية مع المصطلح

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة الاتصال بوسيط الرسائل(RabbitMQ)، تحقق من ملفات سجل كوها.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
ar: يوجد خطأ في هذه التسجيلة البيبلوغرافية، قد يتدهور العرض.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
ar: يوجد حجز على مستوى المادة على هذه المادة (الأولوية = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
ar: هناك بروفايل آخر بهذا الاسم.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
ar: يوجد أكثر من وسم مارك واحد مربوط بتبويب المواد (10) :%s

en: There is no defined frequency.
ar: لا يوجد تواتر معرّف

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
ar: لا توجد تخطيطات للفهرس %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
ar: لا يوجد حد أدنى أو أقصى لطول الأحرف. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
ar: لا يوجد قالب إخطار معرّف بكود 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' في نظامك.

en: There is no order for this bibliographic record.
ar: لا توجد طلبية لهذه التسجيلة البيبلوغرافية

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
ar: لا يوجد تسجيلة في أي الرسائل التي تم إرسالها إلى هذا المستفيد.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
ar: كان هناك باركود واحد يحتوي على الأقل على حرف غير قابل للطباعة.

en: There was 1 barcode that was too long.
ar: كان هناك باركود واحد طويل للغاية

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
ar: لقد حدثت مشكلة أثناء إعارة المادة، يرجى التحقق من المشكلات باستخدام

en: There was a problem with your form submission
ar: لقد حدثت مشكلة في تقديم النموذج الخاص بك

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
ar: لقد حدثت مشكلة، يرجى التحقق من السجلات

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
ar: يوجد %s  باركود يحتوي على حرف واحد على الأقل غير قابل للطباعة

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
ar: كان هناك %s باركود كانت طويلة للغاية.

en: There were no unreceived orders for this fund.
ar: لا توجد أي طلبيات غير مستلمة لهذا التمويل.

en: There were problems with your submission
ar: توجد بعض المشكلات في تقديمك

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
ar: ولذلك، التسجيلة التي سيتم دمجها لم يتم حذفها..

en: Thesaurus:
ar: مكنز:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
ar: تم تعطيل هذه لكل المكتبات. لتغيير هذه الإعدادات، قم باختيار المكتبة "الافتراضية".

en: These are disabled for the current library.
ar: تم تعطيلها للمكتبة الحالية.

en: These are enabled.
ar: تم تمكين هذه.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
ar: يتم طي هذه الحقول افتراضياً بواسطة التفضيل CollapseFieldsPatronAddForm

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
ar: سيتم استخدام هذه الحقول في إنشاء الأندية وفقا لهذا القالب

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
ar: سيتم استخدام هذه الحقول عند اشتراك المستفيد في نادي بناء على هذا القالب

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
ar: هذه المواد لها نسبة لحجز &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
ar: ستتم إزالة هؤلاء المستفدين نهائيًا من قاعدة البيانات ولا يمكن استعادتهم

en: Theses
ar: الإطروحات

en: They are in a patron category of type staff.
ar: موجودة في فئة المستفيد من نوع الموظف.

en: They are the guarantor to another patron.
ar: هم الضامن لمستفيد آخر.

en: They have a non-zero account balance.
ar: لديهم رصيد حساب غير صفري.

en: They have items currently checked out.
ar: لديهم مواد معارة حالياً.

note: SCRIPT
en: Third
ar: الثالث

en: This account has been locked!
ar: تم تجميد هذا الحساب!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
ar: لا يمكن عكس هذا الإجراء. هل ترغب في الاستمرار؟

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
ar: سيتم تطبيق هذه السمة فقط على فئة المستفيد %s

en: This authority type cannot be deleted
ar: لا يمكن حذف نوع الاستناد

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
ar: توجد تمويلات مرفقة بهذه الميزانية. يجب عليك حذف كل التمويلات الكرفقة قبل أن تتمكن من حذف هذه الميزانية.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
ar: هذه الفئة مستخدمة %s أوقات

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
ar: سوف يستخدم هذا المخطط البياني الصفوف المرئية فقط، قم بالنقر على 'جلب كل البيانات' لتخطيط التقرير بالكامل بيانيًا

en: This course already has this item on reserve.
ar: هذه الدورة تملك هذه المادة بالفعل في الاحتياطي

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
ar: تتيح لك هذه الخاصية استعادة البيانات ومشاركتها (أنماط الاشتراكات والتقارير) مع مكتبات كوها الأخرى

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
ar: توفر هذه الخاصية لمطوري كوها معلومات قيمة حول كيفية استخدام كوها وتساعد في دفع القرارات خلال دورة التطوير

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
ar: يتم فرض الرسم على الإعارة/التجديد عن كل يوم بين تاريخ الإعارة/التجديد وتاريخ الاستحقاق للإعارات المحددة بالأيام.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
ar: يتم فرض الرسم على الإعارة/التجديد عن كل ساعة بين تاريخ الإعارة/التجديد وتاريخ الاستحقاق للإعارات المحددة بالساعات.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
ar: يتم فرض الرسم مرة واحدة كل إعارة/تجديد لكل مادة

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
ar: لا يمكن تعديل هذا الحقل من نظام الإعارة الفرعي.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
ar: هذا الحقل إلزامي

note: SCRIPT
en: This field is required.
ar: هذا الحقل مطلوب.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
ar: هذا الملف موجود بالفعل ( في هذه الفئة)

en: This framework cannot be deleted
ar: لا يمكن حذف الإطار

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
ar: لا يزال هذا التواتر مستخدما بواسطة%s الاشتراكات. هل لا زلت ترغب في حذفه؟

en: This fund code does not exist in the destination budget.
ar: رمز هذا التمويل لا يوجد في الميزانية المستهدفة.

note: A
en: This fund has sub funds.
ar: هذا التمويل به تمويلات فرعية.

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
ar: هذا التمويل به تمويلات فرعية. لا يمكن حذفه.

en: This invoice has no files attached.
ar: لا توجد أي ملفات مرفقة بهذه الفاتورة

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
ar: رقم هذه الفاتورة تم استخدامه بالفعل. هل ترغب في استلام فاتورة موجودة؟

en: This is a serial subscription
ar: هذا إشتراك دورية

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
ar: لا ينصح بذلك عند تغيير أعداد كبيرة من تواريخ الاستحقاق.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
ar: هذا المستفيد غير المعرف، لذا لا يوجد سِجل إعارة معروض. للحصول على قائمة بالإعارات غير المعرّفة، يرجى تشغيل التقرير.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
ar: هذا المستفيد غير المعرف، لذا لم يتم عرض سجل الحجوزات.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
ar: هذا هو الفريق المسؤول عن الإصدار التالي من كوها والصيانة القائمة لإصدار كوها الحالي. وسيتولى هذه المسؤولية حتى

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
ar: هذا هو الفريق المسؤول عن الإصدار المبدئي لإصدار كوها الحالي.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
ar: تنتمي هذه المادة إلى %s ولا يمكن إعارتها من هذا الموقع.

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
ar: لا يمكن تجديد هذه المادة، فهي قيد الإعارة في الموقع

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
ar: لا يمكن حذف هذه المادة، فهي قيد الإعارة

en: This item has been claimed as returned by:
ar: تمت المطالبة بهذه المادة كعائدة بواسطة:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
ar: لقد تم فقد هذه المادة بحالة "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
ar: تم ضياع هذه المادة  مع حالة "%s".%s إعارتها على أية حال؟?%s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
ar: لقد تم فقد هذه المادة بحالة "%s".

en: This item has previously been checked out to this patron.
ar: تمت إعارة هذه المادة سابقا إلى هذا المستفيد.

en: This item is already on this rota
ar: هذه المادة موجودة بالفعل في هذه اللائحة

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
ar: هذه المادة معارة إلى مستفيد آخر %s ردها ثم إعارتها؟ %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
ar: هذه المادة معارة حاليا إلى هذا المستفيد. تجديد؟

en: This item is on hold for another patron.
ar: هذه المادة في الحجز لمستفيد آخر.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
ar: هذه المادة في الحجز لمستفيد آخر.سيتم تخطي الحجز، لكن لن يتم الغائه

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
ar: هذه المادة في الحجز للالتقاط من %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
ar: هذه المادة في الحجز للالتقاط من مكتبتك

en: This item is part of a rotating collection.
ar: هذه المادة جزء من مجموعة تدوير.

en: This item is waiting for another patron.
ar: هذه المادة في انتظار مستفيد آخر.

en: This item must be checked in at following library:
ar: يجب رد هذه المادة في المكتبة التالية:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
ar: يجب إعادة هذه المادة إلى %s

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
ar: هذه المادة عادة لا يمكن حجزها إلا للمستفيدين من %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
ar: هذه المادة عادة لا يمكن حجزها

en: This list does not exist.
ar: هذه القائمة غير موجودة.

en: This member has no email
ar: هذا العضو ليس لديه بريد إلكتروني

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
ar: تظهر هذه الرسالة على صفحة المستخدم المستفيد في الأوباك

en: This message displays when checking out to this patron
ar: هذه الرسالة تعرض عند إعارة هذا المستفيد

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
ar: قد يكون سبب هذه الرسالة أحد الأسباب التالية:

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
ar: لا يمكن تحرير هذه الطلبية، السلة مغلقة.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
ar: تمت المطالبة بهذه الطلبية %s مرة. في %s%s%s, %s%s

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
ar: هذا المستفيد لا يمكنه استعارة هذه المادة في سياسة إعارة المكتبة

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
ar: لا يمكن حذف المستفيد أثناء ضبطه كـ AnonymousPatron في مفضلات النظام.

en: This patron does not exist.
ar: هذا المستفيد غير موجود.

en: This patron has no circulation history.
ar: هذا المستفيد لا يوجد لديه سِجل إعارة.

en: This patron has no files attached.
ar: هذا المستخدم لم يقم بإرفاق ملفات

en: This patron has no holds history.
ar: لا يوجد سجل حجوزات لهذا المستفيد.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
ar: لم يقم هذا المستفيد بتقديم أي مقترحات شراء

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
ar: لقد قام هذا المستفيد بطلب عدم تعريف هوية سجل إعارته عند الرد، لكن تفضيل النظام AnonymousPatron فارغ أو غير صحيح.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
ar: قام هذا المستفيد بضبط قواعد الخصوصية بعدم الاحتفاظ بسجل الإعارة مطلقا.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
ar: هذا المستفيد من مكتبة مختلفة (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
ar: هذا المستفيد من مكتبة مختلفة (%s)

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
ar: ستتم إعادة تعيين امتيازات المستفيد لتشمل المكتبي المميز فقط.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
ar: لا يزال هذا النمط مستخدما بواسطة%s الاشتراكات. هل لا زلت ترغب في حذفه؟

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
ar: تتيح هذه الصلاحية الوصول إلى جميع المناطق. عند التحديد، لا يمكن تحديد بعض الصلاحيات الفرعية المحددة.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
ar: لا يمكن حذف هذه التسجيلة، هناك مادة واحدة على الأقل معارة حاليا.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
ar: لا يمكن نقل هذه التسجيلة إلى المحرر المتقدم. استمرار؟

note: A
en: This record has no items
ar: لا توجد مواد بهذه التسجيلة

en: This record is in use
ar: هذه التسجيلة قيد الاستخدام

en: This record is used
ar: هذه التسجيلة قيد الاستخدام

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
ar: هذا الإطار مستخدمة %s أوقات

en: This report could not be imported. Please try again later.
ar: لا يمكن استيراد هذا التقرير. يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
ar: تم التبليغ عن هذا المورد أكثر من %s مرة، يرجى توخي الحذر!

en: This rota has no stages.
ar: لا توجد مراحل بهذه الروتا

en: This sale
ar: هذا البيع

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
ar: تعرض هذه الشاشة الحقول الفرعية المرتبطة بالوسم المحدد.يمكنك تحرير الحقول الفرعية أو إضافة حقل جديد بالنقر على تحرير.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
ar: هذا البرنامج النصي  ليس قادرا على إنشاء / الكتابة إلى الدليل المؤقت اللازم.

en: This stage contains the following item(s):
ar: تحتوي هذه المرحلة على المواد التالية:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
ar: سوف يتم حذف هذا الحقل الفرعي.

note: A
en: This subscription depends on another supplier
ar: يعتمد هذا الاشتراك على مورد آخر

en: This subscription is closed.
ar: هذا الاشتراك مغلق.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
ar: تتيح لك هذه الأداة حذف المستفيدين وإلغاء تعريف سجل الإعارة. لحذف المستفيدين، يمكن استخدام أي مزيج من الحدود. لن يتم حذف المستفيدين إذا استوفوا شرطاً أو أكثر من الشروط التالية:

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
ar: سيتم ملء هذه القيمة بـ%s الحقل الفرعي للتسجيلة البيبلوغرافية المحددة  %s

en: This vendor has no email
ar: هذا المورد ليس لديه بريد إلكتروني

en: This vendor has no email defined for late issues.
ar: هذا المزود ليس له بريد الكتروني معرّف للإصدارات المتأخرة

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
ar: هذا سيكون الاسم والذي به ستشير إلى هذه الصورة في محرر شكل بطاقة المستفيد.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
ar: سيتم حذف %sكل%sالمحددة%sالمواد.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
ar: سيقوم ذلك بحذف رمز قاعدة معرفة مانا من كوها. هل تريد الاستمرار؟

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
ar: سوف يقوم هذا بحذف الاستثناءات داخل نطاق معين. كن حذرا بخصوص نطاقك إذا كان زائد الحجم يمكنك إبطاء كوها.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
ar: سوف يقوم هذا بحذف قواعد العطلات المتكررة فقط. سيتم حذف العطلات المتكررة ولكن ليس الاستثناءات.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
ar: سوف يقوم هذا بحذف قواعد العطلات المفردة فقط. لن يتم حذف العظلات المتكررة والاستثناءات.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
ar: سوف يقوم هذا بحذف قاعدة العطلات تلك. إذا كانت عطلة متكررة، يمكن أن يخضع هذا الخيار لاستثناءات ممكنة. في حالة وجود استثناء، سيقوم هذا الخيار بحذف الاستثناء وضبط التاريخ إلى عطلة منتظمة.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
ar: سيؤدي ذلك إلى استرداد وحدات الماكرو المخزنة في المتصفح وحفظها في قاعدة البيانات وحذفها من المتصفح. المتابعة؟

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
ar: هذا سيحفظ التغييرات على عنوان ووصف العطلة. إذا كانت معلومات تكرار العطلة معدلة، فإنه يؤثر على كل من التواريخ التي يتم تكرار العطلة فيها.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
ar: وهذا سوف يستغرق هذا اليوم والشهر كمرجع لجعلها عطلة. من خلال هذا الخيار، يمكنك تكرار هذه القاعدة عن كل سنة. على سبيل المثال، فإن اختيار  1 أغسطس سوف يجعل 1 أغسطس عطلة في كل عام.

en: Those items won't be deleted
ar: لن يتم حذف تلك المواد

note: SCRIPT
en: Threshold missing
ar: الحد مفقود

note: IMG
en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
ar: الخميس

note: SCRIPT
en: Thursdays
ar: أيام الخميس

en: Time created
ar: وقت الإنشاء

en: Time zone:
ar: المنطقة الزمنية:

en: Time:
ar: وقت:

en: Timeout
ar: مهلة

en: Timeout (seconds):
ar: المهلة (ثوان):

en: Timeout (secs)
ar: المهلة (ثوان)

en: TinyMCE WYSIWYG editor
ar: محرر TinyMCE WYSIWYG

en: Title
ar: عنوان

en: Title
ar: عنوان

en: Title (A-Z)
ar: عنوان (A-Z)

en: Title (Z-A)
ar: عنوان (Z-A)

en: Title (any):
ar: عنوان (أي):

en: Title (uniform):
ar: العنوان (موحد):

en: Title and author
ar: العنوان والمؤلف

en: Title phrase
ar: عبارة العنوان

en: Title:
ar: العنوان:

en: Title:
ar: العنوان:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
ar: العنوان: %s

en: Titles
ar: عناوين

en: Titles tagged with the term
ar: عناوين ذات الكلمات الدلالية مع المصطلح

en: To
ar: لـ

en: To
ar: لـ

en: To a file:
ar: إلى الملف:

en: To a file:
ar: إلى الملف:

en: To add another library and for more settings, go to:
ar: لإضافة مكتبة أخرى وللمزيد من الإعدادات، اذهب إلى:

en: To add another patron category and for more settings go to:
ar: لإضافة فئة مستفيد أخرى وللمزيد من الإعدادات اذهب إلى:

en: To authid:
ar: إلى authid:

en: To biblionumber:
ar: إلى الرقم البيبلوغرافي:

en: To call number:
ar: لرقم الطلب:

en: To create another item type later and for more settings go to:
ar: لإنشاء نوع مادة آخر لاحقا وللمزيد من الإعدادات اذهب إلى:

en: To create another patron, go to:
ar: لإنشاء مستفيد آخر، اذهب إلى:

en: To create circulation rule, go to:
ar: لإنشاء قاعدة إعارة، اذهب إلى:

en: To date:
ar: لتاريخ:

en: To edit patron permissions, go to:
ar: لتحرير صلاحيات المستفيد، إذهب إلى:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
ar: لتفعيل برامج كوها المساعدة، يجب ضبط إشارة تفعيل_البرامج المساعدة في ملف تهيئة كوها

en: To item call number:
ar: إلى رقم طلب المادة:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
ar: لمعرفة كيفية تجنب هذه المشكلة انظر صفحة ويكي ذات الصلة:

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
ar: لتعديل القاعدة، قم بإنشاء قاعدة جديدة بنفس فئة المستفيد ونوع المادة.

en: To notify on receiving:
ar: للإخطار عند الاستلام:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
ar: لإخطار مستفيديك بأعداد الدورية الجديدة يجب أن

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
ar: لفتح النافذة المنبثقة، اضغط Shift+Enter

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
ar: لاستبدال صورة، قم بحذفها ورفع ملف جديد بنفس اسم الصورة.

en: To screen in the browser:
ar: للعرض فى المتصفّح

en: To screen into the browser:
ar: للعرض فى المتصفّح:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
ar: لتحديث صورة ل %s %s %s، قم بتحديد ملف الصورة الجديدة والنقر على 'تحميل.'

en: To:
ar: ل:

en: To:
ar: لـ:

note: SCRIPT
en: Today
ar: يوم

en: Today's checkins
ar: رد اليوم

en: Today's checkouts
ar: إعارات اليوم

en: Today's notifications
ar: تبنبيهات اليوم

en: Toggle Keyboard
ar: تبديل لوحة المفاتيح

note: I
en: Toggle set to lowest priority
ar: بدل الضبط إلى الأولوية الأدنى

en: Too many checked out.
ar: عدد كبير جدا من الإعارات

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
ar: إعارات كثيرة جداً. %s  مُعار ، فقط %s مسموح.

en: Too many holds
ar: حجوزات كثيرة جدا

en: Too many holds for
ar: حجوزات كثيرة جدا لـ

en: Too many holds:
ar: حجوزات كثيرة جدا:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
ar: الكثير من المواد (%s) لعرض كل منها على حدة.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
ar: عدد كبير جدًا من المواد (%s): أنت تقوم بتحرير أكثر من %s مادة بالدفعة، لن يتم عرض المواد.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
ar: عدد زائد من المواد (%s): غير مسموح لك بتحرير أكثر من %s مادة في دفعة

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
ar: عدد كبير جدًا من المواد (%s): لقد قمت بتحرير أكثر من %s مادة بالدفعة، لن يتم عرض المواد.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
ar: إعارات كثيرة جدا في الموقع. %s معار في الموقع، فقط  %sمسموح بها.

en: Tool plugins
ar: برامج الأدوات المساعدة

en: Tools
ar: الأدوات

en: Tools home
ar: الصفحة الرئيسية للأدوات

en: Tools tables
ar: جداول الأدوات

note: SCRIPT
en: Top
ar: أعلى

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
ar: الأعلى %s المواد الأكثر إعارةً

en: Top lists
ar: القوائم العُليا

en: Top page margin:
ar: هامش أعلى الصفحة:

en: Top text margin:
ar: هامش أعلى النص:

en: Topics
ar: مواضيع

en: Total
ar: اجمالي

en: Total
ar: اجمالي

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
ar: اجمالي (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
ar: الإجمالي (GST %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
ar: الإجمالي (GST %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
ar: الإجمالي (GST %s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
ar: الإجمالي + التعديلات + تكلفة الشحن (%s)

en: Total RRP
ar: اجمالي RRP

en: Total amount outstanding:
ar: إجمالي المبلغ الغير مسدد:

en: Total amount outstanding:
ar: اجمالي الكميّة الباقية:

en: Total amount payable:
ar: اجمالي المبلغ الواجب الدفع:

en: Total amount:
ar: إجمالي المبلغ:

en: Total available
ar: إجمالي المتاح

en: Total bankable:
ar: إجمالي القابل للتمويل:

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
ar: إجمالي القابل للتمويل: %s

en: Total checkouts
ar: إجمالي الإعارات

en: Total checkouts as of yesterday
ar: إجمالي الإعارات بدءاً من الأمس

en: Total checkouts:
ar: اجمالي الإعارات:

en: Total cost
ar: التكلفة الكلّية

en: Total current checkouts allowed
ar: الإعارات القصوى المسموحة حالياً

en: Total current on-site checkouts allowed
ar: الحد الأقصى المسموح به للإعارات في الموقع

en: Total due
ar: إجمالي المستحقات

en: Total due if credit applied:
ar: إجمالي المستحق إذا تم تطبيق الاعتماد:

en: Total due:
ar: إجمالي الاستحقاق:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
ar: إجمالي المستحقات: %s

en: Total holds allowed
ar: إجمالي الحجوزات المسموحة

en: Total income (cash):
ar: إجمالي الدخل (نقداً):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
ar: إجمالي الوارد (نقداً): %s (%s)

en: Total income:
ar: إجمالي الدخل:

en: Total items in group
ar: إجمالي المواد في المجموعة

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
ar: إجمالي المواد: %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
ar: المجموع يجي أن يكون رقم

en: Total number of results:
ar: إجمالي عدد النتائج:

en: Total ordered
ar: إجمالي المطلوب

en: Total outgoing (cash):
ar: إجمالي الصادر (نقداً):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
ar: إجمالي الصادر (نقداً): %s (%s)

en: Total payable:
ar: إجمالي المستحق الدفع:

en: Total spent
ar: إجمالي الإنفاق

en: Total tax exc.
ar: إجمالي ضريبة الصرف

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
ar: غير شامل إجمالي الضريبة (%s)

en: Total tax inc.
ar: شامل إجمالي الضريبة

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
ar: اجمالي ضريبة الشركة (%s)

en: Total:
ar: اجمالي:

en: Totals:
ar: المجاميع:

en: Transaction
ar: عملية

en: Transaction date
ar: تاريخ العملية

en: Transaction library
ar: مكتبة العملية

note: A
en: Transaction logs
ar: سجلات العمليات

en: Transaction type
ar: نوع العملية

en: Transaction type:
ar: نوع العملية:

en: Transactions
ar: التعاملات

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
ar: التعاملات منذ %s

en: Transactions to date
ar: العمليات حتى تاريخه

en: Transfer
ar: النقل

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
ar: نقل مجموعة

en: Transfer collection
ar: نقل مجموعة

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
ar: النقل %s أيام تأخير

en: Transfer is not allowed for:
ar: النقل غير مسموح لـ:

en: Transfer now?
ar: النقل الآن؟

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
ar: نقل الطلبية إلى هذه السلة؟

en: Transfer to:
ar: إنقل إلى:

en: Transferred
ar: تم النقل

en: Transferred from basket:
ar: منقول من السلة:

en: Transferred items
ar: مواد منقولة

en: Transferred to basket:
ar: منقول إلى السلة:

en: Transfers
ar: النقل

en: Transfers are
ar: عمليات النقل هي

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
ar: عمليات النقل إلى مكتبتك إعتباراً من %s

en: Transfers to receive
ar: الإنتقالات للإستلام

en: Translate into other languages
ar: ترجم إلى لغات أخرى

note: A
en: Translate item type %s
ar: ترجمة نوع المادة %s

en: Translation
ar: ترجمة

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
ar: تم إضافة الترجمة (id %s) بنجاح

en: Translation manager:
ar: مدير الترجمة:

en: Translation managers:
ar: مديري الترجمة:

en: Translation:
ar: ترجمة:

en: Transport
ar: النقل

en: Transport cost matrix
ar: مصفوفة تكاليف النقل

en: Transport:
ar: النقل:

note: SCRIPT
en: Travel and Places
ar: السفر والأماكن

en: Treaties
ar: المعاهدات

en: Try again with a different barcode
ar: جرب ثانيةً بباركود مختلف

en: Try another search
ar: بحث الطلبأبحث مرة أخرىمحاولة بحث جديدةالبحث بكلمات أخرى

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
ar: الثلاثاء

note: SCRIPT
en: Tuesdays
ar: أيام الخميس

en: Tulong Aklatan, Philippines
ar: Tulong Aklatan، الفلبين

note: SCRIPT
en: Turquoise
ar: فيروزي

en: Type
ar: نوع

en: Type:
ar: نوع:

en: Type:
ar: نوع:

en: URL
ar: رابط URL

en: URL(s)
ar: العناوين

en: US Inches
ar: البوصات الأمريكية

en: UTF-8 (Default)
ar: UTF-8 (الإفتراضي)

en: Uintah Library System, USA
ar: نظام مكتبة يونيتاه، الولايات المتحدة الأمريكية

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
ar:  لايمكن الغاء الاشتراك!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
ar: تعذر تغيير حالة الملاحظة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
ar: فشل تغيير حالة تقرير المشكلة.

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
ar: لا يمكن إنشاء الاشتراك!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
ar: لا يمكن حذف النادي!

en: Unable to delete patron
ar: تعذر حذف المستفيد

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
ar: تعذر حذف المستفيد الذي تم ضبطه كـAnonymousPatron

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
ar: تعذَّر حذف المستفيدين من المكتبات الأخرى مع الإعدادات الحالية.

en: Unable to delete staff user
ar: تعذر حذف المستخدم الموظف

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
ar: لا يمكن حذف القالب!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
ar: تعذر حفظ الوصف

en: Unable to save image to database.
ar: تعذر حفظ الصورة في قاعدة البيانات

en: Unapprove
ar: غير موافق عليه

en: Unarchive
ar: إلغاء أرشفة

en: Unauthorized user
ar: مستخدم غير مصرح به

en: Unavailable (lost or missing)
ar: غير متاح (مفقود أو ضائع)

en: Uncertain
ar: غير مؤكد

en: Uncertain price:
ar: سعر غير مؤكد:

en: Uncertain prices
ar: أسعار غير مؤكدة

en: Unchanged
ar: بدون تغيير

en: Uncheck all
ar: إلغاء تحديد الكُل

en: Undecided
ar: غير مقرر

en: Undef
ar: غير معرّف

en: Undefined
ar: غير معرّف

note: SCRIPT
en: Underline
ar: تسطير

note: SCRIPT
en: Undo
ar: تراجع

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
ar: تراجع عن الإستيراد للفهرس

en: Unfortunately, no backups are available.
ar: للأسف، لا توجد نسخ احتياطية متاحة.

en: Ungrouped baskets
ar: سلال مجمعَّة

en: Unhighlight
ar: لا تمييز

en: Unified title
ar: عنوان موحد

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
ar: عنوان موحد : %s

en: Uninstall
ar: الغاء تثبيت

en: Unique holiday
ar: عطلة فريدة

en: Unique holidays
ar: عطلة فريدة

en: Unique identifier:
ar: معرِّف فريد:

en: Unit
ar: وحدة

en: Unit cost
ar: وحدة تكلفة

en: Unit price
ar: سعر الوحدة

en: Unit:
ar: وحدة:

en: Units per issue
ar: وحدات لكل عدد

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
ar: وحدات لكل عدد مطلوبة

en: Units per issue:
ar: وحدات لكل عدد:

en: Units:
ar: وحدات:

en: Units:
ar: وحدات:

en: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentina
ar: Universidad Empresarial Siglo 21، الأرجنتين

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
ar: Universidad Nacional de Córdoba، الأرجنتين

en: Universidad de El Salvador, El Salvador
ar: جامعة السلفادور، السلفادور

en: University of the Arts London, United Kingdom
ar: جامعة الآداب بلندن، المملكة المتحدة

en: Université d'Aix-Marseille, France
ar: جامعة أيكس-مارسيليا، فرنسا

en: Université de Lyon 3, France
ar: جامعة ليون 3، فرنسا

en: Université de Rennes 2, France
ar: جامعة الرن 2، فرنسا

en: Université de St Etienne, France
ar: جامعة سان إتين، فرنسا

en: Unknown
ar: غير معرّف

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
ar: خطأ غير معروف أثناء معالجة طلبك. يرجى الاتصال بمدير النظام.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
ar: نوع خطأ غير معروف %s.

en: Unknown error.
ar: خطأ غير معروف

en: Unknown plugin type
ar: نوع برنامج مساعد غير معروف

en: Unknown record
ar: تسجيلة غير معروفة

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
ar: نوع تسجيلة غير معروف، لا يمكن الاستيراد

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
ar: حقل فرعي غير معروف

note: SCRIPT
en: Unknown tag
ar: وسم غير معروف

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Unpacking completed
ar: إكتمال فك الضغط

en: Unreceived orders
ar: الطلبيات غير المستلمة

en: Unrecognized or missing field delimiter.
ar: حقل التحديد غير معرف أو ضائع.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
ar: مستفيد غير معروف (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
ar: إدعاءات غير محلولة

en: Unseen renewals allowed (count)
ar: التجديدات غير المرئية المسموح بها (عدد)

en: Unset
ar: إلغاء الضبط

en: Unset Gone no address for this patron
ar: الغاء ضبط ذهب لا عنوان لهذا المستفيد

en: Until date:
ar: حتى تاريخ:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update
ar: تحديث

en: Update
ar: تحديث

en: Update SQL
ar: تحديث SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
ar: تحديث التعديلات

en: Update all sub funds with this owner
ar: تحديث كل التمويلات الفرعية لهذا المالك

en: Update child to adult patron
ar: تحديث المستفيد الطفل إلى مستفيد بالغ

en: Update errors :
ar: تحديث الأخطاء:

en: Update existing or add new
ar: تحديث الحالي أو إضافة جديد

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
ar: تحديث الحجوزات

en: Update manager
ar: مدير التحديث

en: Update patron records
ar: تحديث تسجيلات المستفيد

en: Update report :
ar: جدد التقرير :

en: Update succeeded
ar: تحديث النجاح

en: Update your database
ar: تحديث قاعدة بياناتك

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
ar: تحديث إحصائيات استخدامك

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
ar: التجديد: %s

en: Updated SQL
ar: تحديث SQL

en: Updated between:
ar: تم التحديث بين:

en: Updated on
ar: تم التحديث في

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
ar: تم التحديث في %s

en: Updated:
ar: التحديث:

en: Updating database structure
ar: تحديث بنية قاعدة البيانات

en: Upload
ar: رفع

en: Upload Koha plugin
ar: تحميل برنامج كوها مساعد

en: Upload a file
ar: تحميل ملف

en: Upload additional images for patron cards
ar: قم بتحميل صور إضافية لبطاقات المستفيد

en: Upload an image file:
ar: تحميل أي ملف صورة:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
ar: تحميل ملف صورة: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
ar: تحميل ملف صورة: %sتحميل%s

en: Upload another KOC file
ar: تحميل ملف KOC آخر

en: Upload any file
ar: تحميل أي ملف

en: Upload any type of file, manage uploads
ar: تحميل أي نوع من الملفات، أدر التحميلات

en: Upload directory
ar: مسار الرفع

en: Upload directory:
ar: مسار الرفع:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
ar: رفع ملف

en: Upload file:
ar: رفع ملف:

en: Upload image
ar: رفع صورة

en: Upload local cover image
ar: رفع صور غلاف محلية

en: Upload local cover images
ar: تحميل صور الغلاف المحلية

en: Upload more images
ar: رفع صور أخرى

en: Upload new file
ar: رفع ملف جديد

en: Upload new files
ar: رفع ملفات جديدة

en: Upload offline circulation data
ar: رفع بيانات الإعارة دون إتصال

en: Upload offline circulation file (.koc)
ar: تحميل ملف إعارة دون اتصال  (.koc)

en: Upload patron images
ar: رفع صور مستفيد

en: Upload patron images in a batch or one at a time
ar: تحميل صور المستفيد بالدفعة أو واحدا تلو الآخر

en: Upload patron images in a batch or one at a time
ar: تحميل صور المستفيد بالدفعة أو واحدة تلو الأخرى

en: Upload plugin
ar: رفع برنامج مساعد

en: Upload progress:
ar: تقدم الرفع

en: Upload quotes
ar: رفع الاقتباسات

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
ar: حالة الرفع

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
ar: حال الرفع: ملغي

en: Upload transactions
ar: تحميل التعاملات

en: Uploaded
ar: مرفوع

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
ar: جاري تحميل التعاملات، يرجى الانتظار ...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
ar: يقتصر الرفع على csv. نوع ملف غير صحيح: %s

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
ar: الأبجدية العليا

note: SCRIPT
en: Upper Roman
ar: الرومانية العليا

en: Upper age limit
ar: الحد الأعلى للعمر

en: Upperage limit:
ar: الحد الأعلى للعمر:

note: %1$s:  l.branchurl | html
en: Url: %s
ar: عنوان Url: %s

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Usage:
ar: الاستخدام:

en: Use Mana KB for sharing content:
ar: استخدم قاعدة معرفة مانا لمشاركة المحتوى:

en: Use a barcode file
ar: إستخدم ملف باركود

en: Use a file
ar: إستخدم ملف

en: Use a file
ar: إستخدم ملف

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
ar: استخدم كل الأدوات (توسيع لصلاحيات الأدوات الجزيئية)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
ar: استخدمها بحرص! إذا كانت المكتبة المستهدفة تستخدم فعلياً قواعد الإعارة، فسيتم حذفها بدون تحذير!

en: Use default values
ar: استخدام القيم الافتراضية

en: Use existing record
ar: إستخدم من تسجيلة موجودة فعلا:

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
ar: استخدم لتصديرات مارك

en: Use for OPAC search groups
ar: استخدم لمجموعات بحث الأوباك

en: Use for OPAC search groups
ar: استخدم لمجموعات بحث الأوباك

en: Use for staff search groups
ar: استخدم لمجموعات بحث الموظفين

en: Use for staff search groups
ar: استخدم لمجموعات بحث الموظفين

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
ar: استخدام هذه الكلمة المفتاحية غير مسموح به في تقارير كوها بسبب مخاطر أمنية تتعلق بسلامة البيانات. استعلامات SELECT هي المتاحة فقط.

en: Use report plugins
ar: استخدم برامج التقارير المساعدة

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
ar: استخدم المحفوظ

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
ar: استخدم محرر الفهرسة السريعة (يتطلب edit_catalogue)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
ar: استخدم التقويم لدفع تاريخ الاستحقاق إلى اليوم المفتوح التالي

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
ar: استخدم التقويم لتأخير تاريخ الاستحقاق إلى اليوم المفتوح التالي لمدد الإعارة الأسبوعية، أو اليوم التالي

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
ar: استخدم التقويم لتخطي أيام إغلاق المكتبة

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
ar: إستخدم القاموس لتعريف المعايير حسب الطّلب للتقرير.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
ar: إستخدم محرك التقارير الموجهة لعمل تقارير غير معيارية. هذه الميزة تهدف إلى تقديم بعض المواقع الوسيطة بين البناء في التقارير الجاهزة وكتابة تقارير  SQL حسب الطلب.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
ar: إستخدم قاموس التقارير لتعريف المعايير حسب الطّلب للإستعمال في تقاريرك

en: Use the search form on the left to find invoices.
ar: استخدم نموذج البحث إلى اليسار للعثور على الفواتير.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
ar: استخدم نموذج البحث على اليسار للعثور على الاشتراكات.

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
ar: استخدم التفضيل 'useDaysMode' كقيمة افتراضية

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
ar: استخدم شريط الأدوات أعلاه لإنشاء جديد %s.

en: Use tool plugins
ar: استخدم برامج الأدوات المساعدة

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
ar: إستخدم شريط القائمة العلوى للتجوّل إلى الجزء الآخر لكوها.

en: Used
ar: مستخدم

note: ABBR
en: Used For
ar: مستخدم لـ

en: Used for acquisitions statistical purposes
ar: تستخدم لأغراض إحصائية خاصة بالتزويد

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
ar: مستخدم للطباعة على الوجهين (يحتاج إلى '1 up template')

en: Used in
ar: مستخدم فى

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
ar: مستخدم في تثبيتات يونيمارك الفرنسية في الحقل 995 $o لتعريف حالة المادة. مشابه لـ NOT_LOAN

en: Used in UNIMARC 102 $a
ar: مستخدم في يونيمارك 102 $a

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
ar: تستخدم عند إنشاء أو تحرير نوع مادى إلى نوع وسائط SIP محدد لأجهزة مثل الخزائن والمفرزات.

en: Used:
ar: المستخدم:

en: Useful resources
ar: مصادر مفيدة

en: Useless without upload_general_files
ar: إلا بدون upload_general_files

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
ar: لا يمتلك المستخدم %s امتيازات كافية في قاعدة البيانات %s

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
ar: المستخدم %s يمتلك جميع الإمتيازات المطلوبة فى قاعدة البيانات %s

note: SCRIPT
en: User Defined
ar: محدد من المستخدم

en: User name:
ar: اسم المستخدم:

en: Userid
ar: هوية المستخدم

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
ar: Userid %s مستخدم بواسطة مستفيد آخر بالفعل.

en: Userid:
ar: معرف المستخدم:

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username/password already exists.
ar: اسم المستخدم/كلمة المرور موجودة مسبقاً.

en: Username:
ar: إسم المستخدم:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Users:
ar: المستخدمين:

en: Using framework:
ar: إستخدام القالب:

en: Using the following CSV profile:
ar: باستخدام وضع CSV التالي:

note: SCRIPT
en: V Align
ar: محازاة عمودية

en: VHS tape / Videocassette
ar: VHS شريط / فيديو كاسيت

en: Vaara-kirjastot, Finland
ar: Vaara-kirjastot، فنلندا

note: SCRIPT
en: Valid
ar: صالح

en: Validated
ar: تم التحقق منه

en: Value
ar: قيمة

en: Value:
ar: قيمة:

en: Values
ar: قيم

en: Values are comma-separated.
ar: يتم فصل القيم بفاصلة

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
ar: قيم لرسائل المستفيد المخصصة التي تظهر على شاشة الإعارة والأوباك. يجب أن تكون القيمة الموجودة في حقل الوصف هي نص الرسالة ويقتصر على 200 حرفًا

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
ar: القيم التي يمكن إدخالها لملء حقل فرز 1 للمستفيد، والذي يمكن استخدامه لأغراض إحصائية

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
ar: القيم التي يمكن إدخالها لملء حقل فرز 2 للمستفيد، والذي يمكن استخدامه لأغراض إحصائية

en: Vanier College, Canada
ar: كلية فانير، كندا

en: Variable name:
ar: اسم المتغير:

en: Variable options:
ar: خيارات متغيّرة:

en: Variable type:
ar: نوع متغيّر:

en: Variable:
ar: المتغير:

en: Vendor
ar: مورد

en: Vendor
ar: مورد

en: Vendor EDI accounts
ar: حسابات EDI  المزود

note: A
en: Vendor detail page
ar: صفحة تفاصيل المزود

en: Vendor details
ar: تفاصيل المورد

en: Vendor invoice:
ar: فاتورة المزود:

en: Vendor is:
ar: المورد:

en: Vendor is:
ar: المورّد:

en: Vendor name:
ar: اسم المزود:

en: Vendor not found
ar: لم يتم العثور على مزود

en: Vendor not found.
ar: لم يتم العثور على مزود

en: Vendor note
ar: ملاحظة المزود

en: Vendor note:
ar: ملاحظة المزود

en: Vendor note:
ar: ملاحظة المزود:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
ar: يجب أن يكون سعر المزود رقما

en: Vendor price:
ar: سعر المورّد:

en: Vendor search
ar: البحث عن موَّرد

en: Vendor search results
ar:  نتائج البحث عن موَّرد

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
ar: بحث المزود: %s النتائج التي تم العثور عليها

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
ar: بحث المزود: %s النتائج التي تم العثور عليها لـ '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
ar: بحث المزود: %s النتائج التي تم العثور عليها

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
ar: بحث المزود: %s النتائج التي تم العثور عليها لـ '%s'

en: Vendor:
ar: مورد :

en: Vendor:
ar: مورد

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
ar: المزود: %s

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
ar: قم بالتأكيد إذا كنت ترغب في عدم تعريف سِجل إعارة المستفيد.

en: Verify you want to delete patrons
ar: تأكيد رغبتك في حذف المستفيدين

en: Vermont Organization of Koha Automated Libraries (VOKAL), USA
ar: منظمة فيرمونت لمكتبات كوها المؤتمتة (VOKAL)، الولايات المتحدة

note: SCRIPT
en: Version
ar: الإصدار

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
ar: الإصدار: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
ar: مسافة عمودية

en: Vertical:
ar: عمودي

note: INPUT type=submit
en: View
ar: عرض

en: View
ar: عرض

en: View ILL availability plugins
ar: عرض برامج إتاحة الإعارة البينية المساعدة

en: View ILL requests
ar: عرض طلبات الإعارة بين المكتبات

en: View MARC
ar: عرض مارك

en: View MARC conversion plugins
ar: عرض برامج تحويل مارك الإضافية

en: View a count of items held at your library grouped by item type
ar: اعرض عدداً من المواد المحجوزة في مكتبتك مجمعة حسب نوع المادة

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
ar: عرض كل %s التفضيلات

en: View all libraries
ar: عرض كل المكتبات

en: View all plugins
ar: عرض كل البرامج الإضافية

note: SCRIPT
en: View biblio details
ar: عرض التفاصيل البيبلوغرافية

note: SCRIPT
en: View borrower details
ar: عرض تفاصيل المستعير

en: View course
ar: عرض الدورة الدراسية

note: A
en: View detail of the enqueued job
ar: عرض تفاصيل المهمة الموجودة في الصف

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
ar: عرض القاموس

en: View existing record
ar: عرض تسجيلة موجودة

note: A
en: View funds for %s
ar: عرض التمويلات لـ %s

en: View invoice
ar: عرض الفاتورة

en: View item's checkout history
ar: عرض سِجل إعارة مادة

en: View message
ar: عرض الرسالة

en: View note
ar: عرض الملاحظة

en: View online payment plugins
ar: عرض برامج الدفع على الإنترنت الإضافية

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
ar: عرض معلومات المستفيد من أي مكتبة. إذا لم يتم الضبط، يمكن للمستفيد مسجل الدخول الوصول إلى معلومات المستفيد من مكتبته أو مجموعة مكتباته فقط.

en: View patron record
ar: عرض تسجيلة المستفيد

en: View pending offline circulation actions
ar: عرض إجراءات الإعارة دون الاتصال المعلقة

en: View plugins by class
ar: عرض البرامج الإضافية بواسطة الرتبة

en: View record
ar: عرض التسجيلة

en: View report plugins
ar: عرض برامج التقارير الإضافية

en: View restrictions
ar: عرض القيود

note: INPUT type=submit
en: View spine label
ar: عرض لصاقة الكعب

en: View subfields
ar: عرض الحقول الفرعية

en: View tool plugins
ar: عرض برامج الأدوات الإضافية

en: View, manage, configure and run plugins.
ar: عرض، إدارة، تهيئة، وتشغيل البرامج المساعدة

en: Viewed
ar: تم عرضه

en: Viewing suggestions for library:
ar: عرض المقترحات للمكتبة:

en: Ville de Victoriaville, Canada
ar: مدينة فيكتوريافيل، كندا

en: Virginia Tech, USA
ar: فرجينيا تك، الولايات المتحدة الأمريكية

en: Visibility:
ar: الوضوح:

note: SCRIPT
en: Visual aids
ar: وسائل مساعدة بصرية

en: Void payment
ar: دفع لاغ

en: Vol no.
ar: مجلد رقم

en: Volume
ar: مجلد

en: Volume:
ar: مجلد:

en: WARNING:
ar: تحذير :

en: Waiting
ar: الإنتظار

en: Waiting
ar: إنتظار

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
ar: في الانتظار في %s%s, %s%s منذ %s.

en: Waiting date
ar: تاريخ الإنتظار

en: Waiting since
ar: في الانتظار منذ

note: SCRIPT
en: Warn
ar: تحذير

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning at (%%):
ar: تحذير في (%%):

en: Warning at (amount):
ar: تحذير في (المبلغ):

en: Warning regarding current user
ar: تحذير بخصوص المستخدم الحالي

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
ar: تحذير! إجمالي مبلغ الطلبيات يتجاوز الميزانية المسموح بها.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
ar: تحذير! سوف تتجاوز %s%% من تمويلك

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
ar: تحذير! سوف تتجاوز الحد الأقصى (%s%s %s%s) من تمويلك

en: Warning, the following barcodes were not found:
ar: تحذير،لم يتم إيجاد الباركود

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
ar: تحذير: أرقام البطاقات التالية موجودة بالفعل في هذه القائمة:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
ar: تحذير، لم يتم العثور على أرقام البطاقات التالية:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
ar: تحذير، لم يتم العثور على أرقام البطاقات التالية:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
ar: تحذير، لقد قمت بإدخال عدد مواد أكثر من المتوقع. لن يتم إنشاء المواد.

en: Warning:
ar: التحذير:

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
ar: تحذير: إصدار هذا الملف %s ، وأنا فقط أعرف كيف أستورد الإصدارات  %s. سأحاول بأفضل ما لدي.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
ar: تحذير: هذا التقرير كثيف المصادر على النظام مع الأعداد الكبيرة من المواد المتأخرة.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
ar: تحذير:تعذَّرَ تحديد المستفيد من باركود المادة (%s) لم يتمكن من إعادتها.

en: Warning: no barcodes were found
ar: لم يتم إيجاد الباركود

en: Warning: no itemnumbers were found
ar: تحذير: لم يتم إيجاد الباركود

en: Warnings regarding the system configuration
ar: تنبيهات بخصوص تهيئة النظام

en: Washoe County Library System, USA
ar: نظام مكتبة مقاطعة واشو، الولايات المتحدة

en: We are ready to do some basic configuration.
ar: جاهزون لإجراء بعضا من التهيئة الأساسية.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
ar: نحن نقوم بالترقية من إصدار كوها %s إلى %s

en: We encountered an error:
ar: لقد صادفنا خطأ:

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
ar: مثبت الويب &rsaquo;التحقق من اعتماديات بيرل

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
ar: مثبت الويب &rsaquo; اختر لغتك

en: Web installer &rsaquo; Complete
ar: مثبت الويب &rsaquo; اكتمل

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
ar: مثبت الويب &rsaquo; إنشاء مستفيد مدير في كوها

en: Web installer &rsaquo; Create a library
ar: مثبت الويب &rsaquo; إنشاء مكتبة

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
ar: مثبت الويب &rsaquo; إنشاء قاعدة إعارة جديدة

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
ar: مثبت الويب &rsaquo; إنشاء فئة مستفيد

en: Web installer &rsaquo; Database settings
ar: مثبت الويب &rsaquo; إعدادات قاعدة البيانات

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
ar: مثبت الويب &rsaquo; تم تحميل البيانات الافتراضية

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
ar: مثبت الويب &rsaquo; تثبيت إعدادات التهيئة الأساسية

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
ar: مثبت الويب &rsaquo; اكتمل التثبيت

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
ar: حان وقت ترقية أنظمة بيرل &rsaquo; ومثبت الويب

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
ar: مثبت الويب &rsaquo; أنظمة بيرل الفرعية مفقودة

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
ar: مثبت الويب &rsaquo; إصدار بيرل قديم للغاية

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
ar: مثبت الويب &rsaquo; تحديد الإعدادات الافتراضية

en: Web installer &rsaquo; Set up database
ar: مثبت الويب &rsaquo; تنصيب قاعدة البيانات

en: Web installer &rsaquo; Success
ar: مثبت الويب &rsaquo; نجاح

en: Web installer &rsaquo; Update database
ar: مثبت الويب &rsaquo; تحديث قاعدة البيانات

note: A
en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Website
ar: موقع ويب

en: Website:
ar: موقع ويب:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
ar: الاربعاء

note: SCRIPT
en: Wednesdays
ar: أيام اﻷربعاء

en: Week
ar: أسبوع

en: Weekly - Repeatable holidays
ar: عطلات متكرّرة - أسبوعية

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
ar: عطلة أسبوعية: %s

en: Weight
ar: الوزن

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
ar: مرحبا بكم في مثبت ويب %s كوها

en: What's next?
ar: ما التالي؟

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
ar: عند الإضافة إلى فهرس مؤسستك ستقوم بإنشاء مادة من نوع مادة محدد.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
ar: عند استيراد ملفات مارك عبر أداة التنظيم، ستحاول الأداة العثور على سعر العملة النشطة حالياً واستخدامه.

en: When more than
ar: عندما يكون أكثر من

en: When more than:
ar: عندما يكون أكثر من:

en: When there is an irregular issue:
ar: حين يوجد عدد غير منتظم:

en: When to charge
ar: متى يتم فرض

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
ar: حين تختار بروفايل يقوم بملء النموذج الخاص بك مسبقاً بقيم البروفايل.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
ar: عند الانتهاء من تحديداتك، يرجى النقر على 'إستيراد' أدناه لبدء العملية. قد تستغرق العملية وقتاً للاكتمال. رجاء كن صبورا.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
ar: حيث يكون لنوع المادة أصل، سيتم عرض القاعدة كـ "أصل->فرع" وسيتم قصر عدد الإعارات الحالية على أي من الحد الأقصى للأصل (بما قي ذلك الأنواع المماثلة) أو نوع القاعدة المحدد، أيهما أقل.

note: SCRIPT
en: White
ar: أبيض

note: SCRIPT
en: Whole words
ar: كلمات كاملة

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
ar: لماذا تغلق سلة خالية؟

note: SCRIPT
en: Width
ar: العرض

note: SCRIPT
en: Winter
ar: فصل الشتاء

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
ar: بـ %s بحثا محددا:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
ar: باقتباسات الطلب التلقائية تقوم بتوليد طلبيات بدون أي تدخل من الموظفين

en: With framework :
ar: مع الإطار:

en: With framework:
ar: مع الإطار:

en: With items owned by the following libraries:
ar: مع المواد التي تملكها المكتبات التالية:

note: SCRIPT
en: With selected search:
ar: ببحث محدد:

en: Withdrawn
ar: مسحوب

en: Withdrawn on:
ar: مسحوب في:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
ar: حالة مسحوب

en: Withdrawn status:
ar: حالة مسحوب:

en: Women
ar: نساء

note: SCRIPT
en: Word count
ar: عداد الكلمات

en: Working day
ar: يوم عمل

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
ar: قم بكتابة الأخبار للأوباك وواجهة العميل

en: Write off
ar: شطب

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
ar: شطب الكل

en: Write off an amount toward selected fines
ar: شطب مبلغ مقابل الغرامات المحددة

en: Write off an individual fine
ar: شطب غرامة فردية

en: Write off fines and fees
ar: شطب الرسوم والغرامات

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
ar: شطب المحدد

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
ar: اشطب هذه الرسوم

en: Writeoff
ar: شطب

en: Writeoff amount:
ar: شطب مبلغ:

en: XML configuration file
ar: XML ملف تهيئة

en: XSLT File(s) for transforming results:
ar: ملفات XSLT لتحويل النتائج:

en: Xercode, Spain
ar: Xercode, أسبانيا

en: Year
ar: عام

en: Year:
ar: عام:

en: Yearly - Repeatable holidays
ar: عطلات متكررة - سنويا

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
ar: عطلة سنوية: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
ar: أصفر

en: Yes
ar: نعم

en: Yes
ar: نعم

en: Yes and try to override system preferences
ar: نعم وحاول تخطي مفضلات النظام

en: Yes if settings allow it
ar: نعم إذا كانت الإعدادات تسمح بذلك

en: Yes, I confirm
ar: نعم، أؤكد

en: Yes, cancel (Y)
ar: نعم، الغاء  (Y)

en: Yes, check out (Y)
ar: نعم، قم بالإعارة (Y)

en: Yes, checkin (Y)
ar: نعم، قم بالرد (Y)

en: Yes, close (Y)
ar: نعم, إغلاق (Y)

en: Yes, delete
ar: نعم, إحذف

en: Yes, delete (Y)
ar: نعم, إحذف (Y)

en: Yes, delete contract
ar: نعم، حذف العقد

en: Yes, delete patron attribute type
ar: نعم، قم بحذف نوع سمة المستفيد

en: Yes, delete record matching rule
ar: نعم، قم بحذف قاعدة مضاهاة التسجيلة

en: Yes, delete this currency
ar: نعم، قم بحذف هذه العملة

en: Yes, delete this framework
ar: نعم، قم بحذف هذا الإطار

en: Yes, delete this fund
ar: نعم، قم بحذف هذا التمويل

en: Yes, delete this item type
ar: نعم، قم بحذف نوع هذه المادة

en: Yes, delete this subfield
ar: نعم، حذف هذا الحقل الفرعي

en: Yes, delete this tag
ar: نعم، احذف هذا الوسم

en: Yes, edit existing items
ar: نعم، قم بتحرير المواد الموجودة

en: Yes, print slip
ar: نعم، إطبع الكعب

en: Yes, renew (Y)
ar: نعم، تجديد (Y)

en: Yes, reset mappings
ar: نعم، أعد تعيين التخطيطات

en: Yes: Edit existing authority
ar: نعم: قم بتحرير الاستناد الحالي

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
ar: نعم: اعرض المواد الموجودة

en: YesNo
ar: نعم لا

en: You
ar: أنت

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
ar: لديك بالفعل قائمة بهذا الاسم!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
ar: أنت على وشك إضافة %sمادة. الاستمرار?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
ar: أنت على وشك حذف %s دورية. هل تريد المتابعة؟

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
ar: أنت على وشك حذف خادم '%s' SMTP

en: You are about to edit the following subscriptions:
ar: أنت على وشك تحرير الاشتراكات التالية:

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
ar: أنت تحاول شطب مبلغ أكبر من قيمة الرسم.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
ar: أنت مسجل الدخول كمستخدم إداري لقاعدة البيانات. لا ينصح بذلك لأن بعض أجزاء كوها لن تعمل كما هو متوقع عند استخدام هذا الحساب.

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
ar: مدخل &lt;lockdir&gt; مفقود في ملف koha-conf.xml الخاصة بك. يرجى إضافته، مشيراً إلى lock dir الخاص بتثبيت كوها الخاص بك.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
ar: المدخل &lt;log4perl_conf&gt; مفقود في ملف koha-conf.xml الخاص بك. يرجى إضافته، والإشارة إلى ملف  log4perl.conf لمثال كوها الخاص بك

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
ar: مدخل  &lt;template_cache_dir&gt; مفقود في ملف koha-conf.xml  الخاص بك. سوف تؤدي تفعيله إلى رفع الأداء.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
ar: مدخل &lt;tmp_path&gt; مفقود في ملف koha-conf.xml الخاص بك. يرجى إضافته، والإشارة إلى المسار المؤقت المهيأ لتثبيت كوها الخاص بك. المسار المؤقت ساري المفعول هو '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
ar: لا يوجد لديك &lt;upload_path&gt;  مدخل في ملف  koha-conf.xml الخاص بك. يرجى إضافته، الإشارة إلى مسار تحميل الملف المهيأ لمثال كوها الخاص بك

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
ar: لا يوجد لديك &lt;upload_path&gt;  مدخل في ملف  koha-conf.xml الخاص بك. يرجى إضافته، الإشارة إلى مسار تحميل الملف المهيأ لمثال كوها الخاص بك. لاحظ أيضا أنك تحتاج إلى ضبط التفضيل OPACBaseURL جيدا لكي يعمل برنامج تحميل الملف المدمج

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
ar: غير مسموح لك باستخدام الإعارة بالدفعة لهذا المستفيد

en: You are not authorised to manage this basket.
ar: ليس لديك صلاحية إدارة هذه السلة

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
ar: ليس لديك صلاحية لحذف المستفيدين

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
ar: ليس لديك صلاحية لإدارة مفاتيح API

en: You are not authorized to modify this fund
ar: ليس لديك صلاحية تعديل هذا التمويل

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
ar: ليس لديك صلاحية لتجديد المستفيدين

note: A
en: You are not authorized to set permissions
ar: ليس لديك صلاحية لضبط الصلاحيات

en: You are not sharing any data with the Koha community
ar: أنت لم تشارك أي بيانات مع مجتمع كوها

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
ar: أنت غير متصل ولذا لا يمكنك معالجة العمليات المعلقة

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
ar: أنت غير متصل لذا لا يمكنك مزامنة قاعدة بياناتك

en: You are only viewing one item.
ar: أنت تعرض مادة واحدة فقط

en: You are running a development version of Koha
ar: أنت تقوم بتشغيل إصدار تطويري من كوها

note: SCRIPT
en: You are using {0}
ar: أنت تستخدم {0}

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
ar: كما يمكنك استخدام الرؤوس الخاصة بك (بدلا من تلك الخاصة بكوها) عن طريق بدء اسم الحقل برأس، متبوعة بعلامة يساوي

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
ar: يمكنك أيضا استخدام عناوين الخاصة بك (بدلا من تلك التي في كوها)بواسطة تثبيت رقم الحقل مع عنوان، تليها علامة يساوي.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
ar: يمكنك طلب خلاصة لتقليل عدد الرسائل. سيتم حفظ الرسائل وإرسالها كرسالة مفردة.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
ar: يمكنك اختيار حذف التسجيلات البيبلوغرافية إذا أمكن ( التسجيلات البيبلوغرافية التي بها مواد أخرى أو مستخدمة في وصف أو طلبية أخرى لن يتم حذفها)

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
ar: يمكنك إدخال اسم لهذا الاستيراد. يمكن أن يكون مفيداً، عند إنشاء تسجيلة، لتذكر من أين تأتي بيانات مارك المقترحة!

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
ar: يمكنك مساعدة مجتمع كوها عن طريق مشاركة إحصائياتك معنا

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
ar: يمكنك إجراء استثناء لقاعدة العطلات هذه. بمعنى أنك سيمكنك أن تقول أنه بالنسبة لعطلة متكررة هناك يوم واحد سيكون استثناء.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
ar: يمكنك القيام باستثناء في نطاق من التواريخ المتكررة سنوياً.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
ar: يمكنك ضبط حد أقصى لعدد الإعارات ،سياسة الحجز وسياسة الرد ليتم استخدامها في حالة عدم تعريف أي عدد لنوع أو فئة مادة معينة.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
ar: يمكنك استخدام وسوم عدة أدوات القالب أيضا. انظر صفحة المساعدة للمزيد من المعلومات.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
ar: يمكنك استخدام أحرف البدل التالية:  %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
ar: لا يمكنك إضافة مادة جديدة، الرجاء إنشاء سطر طلب جديد

en: You can't create any orders unless you first
ar: لا يمكنك إنشاء أي طلبيات إلا إذا قمت أولاً

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
ar: لا يمكنك تغيير فرعك أو تسجيل الخروج أثناء استخدام الإعارة دون اتصال

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
ar: لا يمكنك تحرير هذا الاشتراك

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
ar: لا يمكنك تحديد فئة قيمة استناد وحقل مارك

en: You did not specify any search criteria.
ar: لم تقم بتحديد أي معايير للبحث.

en: You didn't select any external target.
ar: لم تقم بتحديد أي هدف خارجي

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
ar: لا توجد لديك أي عمليات معلقة في قاعدة بيانات الإعارة دون اتصال على هذا الجهاز

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
ar: ليس لديك صلاحية الوصول إلى هذا الماكرو

en: You do not have permission to access this page.
ar: غير مصرح لك بالدخول إلى هذه الصفحة

en: You do not have permission to add a record to this list.
ar: ليس لديك صلاحية إضافة تسجيلة بيبلوغرافية إلى هذه القائمة.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
ar: ليس لديك صلاحية إنشاء هذا الماكرو

en: You do not have permission to delete this list.
ar: ليس لديك صلاحية حذف هذه القائمة.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
ar: ليس لديك صلاحية حذف هذا الماكرو

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
ar: غير مصرح لك بتحرير معلومات تسجيل دخول المستفيد

en: You do not have permission to perform cashup actions.
ar: ليس لديك صلاحية القيام بإجراءات الدفع النقدي.

en: You do not have permission to perform refund actions.
ar: ليس لديك صلاحية للقيام بإجراءات رد الأموال.

en: You do not have permission to update this list.
ar: ليس لديك صلاحية تحديث هذه القائمة.

en: You do not have permission to view this list.
ar: ليس لديك صلاحية عرض هذه القائمة,

en: You do not have sufficient permission to continue.
ar: ليس لديك صلاحيات كافية للمتابعة.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
ar: ليس لديك فئات مستفيد معرّفة, أو أن فئات المستخدم لم يتم ضبطها لتلقي إخطارات المتأخرات.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
ar: لقد تتبعت رابطا قديما. مثال: من محرك البحث أو إشارة مرجعية

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
ar: لديك %s خطأ فى تهيئة مارك الخاصة بك. الرجاء إصلاحها قبل استخدام كوها

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
ar: لقد قمت بالفعل بتقديم باركود، يرجى الانتظار حتى تتم معالجة الإعارة...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
ar: لقد قمت باختيار شرط

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
ar: لقد اخترت نقل كل الطلبيات غير المستلمة من '%s' إلى'%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
ar: لديك مادة (مواد) محذوفة في الطلبية، لا تنسى حذفها في الفهرس

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
ar: لقد قمت بإدخال اسم مستخدم موجود بالفعل. الرجاء اختيار اسما آخر.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
ar: أنت لم تقم بتحديد أي منقحات للفهرس وعلى وشك مقارنة ملف الباركود بفهرسك بأكمله.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
ar: لم تقم بتحديد أي مستفيدين لإضافتهم إلى القائمة!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
ar: تم تفعيل تفضيل النظام  ReturnBeforeExpiry لديك مما يعني أن تاريخ الانتهاء قبل تاريخ الاستحقاق، سيتم ضبط تاريخ الاستحقاق إلى تاريخ الانتهاء.

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
ar: يجب عليك تعريف الحقول والحقول الفرعية التي تريد تصديرها، منفصلة باعمدة

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
ar: يجب عليك تعريف الحقول التي ترغب في تصديرها، منفصلة بأعمدة.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
ar: لديك عمليات في قاعدة بيانات الإعارة دون اتصال على هذا الجهاز ولم يتم تحميلها.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
ar: لديك تغييرات لم يتم حفظها، هل أنت متأكد من أنك تريد التصفح؟

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
ar: لقد قمت بتحميل ملف باركود ومسح الباركود ضوئيًا في نفس الوقت. الرجاء اختيار أحد الخيارين.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
ar: أنت لم تقرر ما إذا كنت تريد تفعيل قاعدة معرفة مانا

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
ar: أنت لم تقرر بعد ما إذا كنت تريد تفعيل مشاركة إحصائيات الاستخدام في كوها.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
ar: لقد قم باستخدام رابط خارجي لمادة لم تعد متاحة

en: You must be online to use these options.
ar: يجب أن تكون متصلاً لاستخدام هذه الخيارات

en: You must choose a valid patron
ar: يجب عليك اختيار مستفيد صالح

en: You must choose an item type
ar: يجب عليك اختيار نوع مادة

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
ar: يجب عليك تحصيل قيمة أكبر من أو تساوي %s.

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
ar: يجب عليك إنشاء وضع CSV لتصديرات مارك لاستخدام هذا الخيار.

en: You must define a budget in Administration
ar: يجب عليك تعريف ميزانية في الإدارة

en: You must enter a term to search on
ar: يجب عليك إدخال مصطلح للبحث على

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
ar: يجب عليك ملء أحد خياري تاريخ الاستحقاق على الأقل

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
ar: يجب عليك ملء أحد خياري تاريخ الاستحقاق فقط

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
ar: يجب عليك تسمية قائمة مستفيدك الجديدة!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
ar: يجب أن يكون لديك سجل نقدي واحد على الأقل مرتبط بالمكتبة قبل أن تتمكن من تسجيل المدفوعات.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
ar: يجب أن يكون لديك سجل نقدي واحد على الأقل مرتبط بهذا الفرع قبل أن تتمكن من تسجيل المدفوعات النقدية.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
ar: يجب أن يكون لديك سجل نقدي واحد على الأقل مرتبط بهذا الفرع قبل أن تتمكن من تسجيل استردادات الأموال.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
ar: يجب أن تقوم بدفع قيمة أقل من أو مساوية ل %s.

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
ar: يجب عليك استلام مادة واحدة على الأقل

en: You must reset your password
ar: يجب عليك إعادة تعيين كلمة المرور

note: SCRIPT
en: You must select a fund
ar: يجب عليك تحديد تمويل

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
ar: يجب عليك تحديد دورية واحدة على الأقل للتحرير

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
ar: يجب عليك اختيار فاتورتين على الأقل للدمج.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
ar: يجب عليك تحديد مستفيد واحد أو أكثر للحذف

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
ar: يجب عليك تحديد أحد التقارير أو أكثر للحذف

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
ar: يجب عليك تحديد مستفيدين أو أكثر للدمج

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
ar: يجب عليك ضبط تاريخ استحقاق لكي تستخدم الإعارة دون اتصال!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
ar: يجب عليك حفظ الصفحة قبل الطباعة

en: You searched for
ar: لقد قمت بالبحث عن

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
ar: لقد قمت بالبحث عن: %s

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
ar: يجب عليك تفعيل التفضيل SMSSendDriver لاستخدام قوالب الرسائل النصية القصيرة

en: You should not ignore this warning.
ar: لا يجب عليك تجاهل هذا التحذير

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
ar: لقد قمت بإنشاء حساب قاعدة معرفة مانا بنجاح. قم بالتحقق من صندوق بريدك واتباع التعليمات.

en: You tried to access a page that needs authentication
ar: لقد حاولت الوصول إلى صفحة تحتاج إلى تأكيد الثقة

en: You will need to save the report before you can execute it
ar: ستحتاج الى حفظ التقرير قبل أن تتمكن من تفيذه.

en: You'll have to treat them individually.
ar: يجب عليك معاملتهم فرديا

en: Your Mana KB server is currently:
ar: خادم قاعدة معرفة مانا الخاصة بك حاليًأ:

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
ar: لقد انتهت صلاحية نسختك من بيرل. يرجى ترقيتها للإصدار الأحدث من بيرل (على الأقل الإصدار 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
ar: يجب على إدارتك تعريف ميزانية في الإدارة

en: Your administrator must specify an active currency.
ar: يجب على مديرك تحديد عملة نشطة

en: Your authority search history is empty.
ar: سِجل بحث استنادك فارغ.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
ar: لا يدعم متصفحك الوصول المباشر إلى الحافظة. يرجى استخدام مفاتيح Ctrl+X\/C\/V

en: Your cart
ar: سلتك

en: Your cart
ar: سلتك

en: Your cart is empty.
ar: سلتك فارغة.

en: Your catalog search history is empty.
ar: سِجل بحث فهرسك فارغ.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
ar: لا يمكن تقديم تعليقك. يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى.

en: Your comment has been submitted
ar: تم تقديم تعليقك

en: Your country:
ar: بلدك:

en: Your data was processed. Here are the results:
ar: تمت معالجة بياناتك. ها هي النتائج:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
ar: تحتوي قاعدة بيانات على أزوراج من المضمونين/الضامنين بدون علاقة معرفة. تم ضبطهم إلى القيمة '_bad_data' في أعمدة %s و/أو %s. قم بإصلاحها يدويًا عن طريق إعادة إنشاء هذه العلاقات، أو اطلب من مدير النظام تصحيح القيم.

en: Your download should begin automatically.
ar: يجب أن يبدأ التحميل تلقائياً.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
ar: تم تحميل ملفك. بمجرد الانتهاء من تحميل كل الملفات، يرجى معالجتها في إجراءات الإعارة دون اتصال.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
ar: ملف koha-conf.xml  الخاص بك لا يحتوي على مسار تحميل صحيح

en: Your library has no usable email address. Please set it.
ar: لا يوجد لمكتبتك بريد الكتروني قابل للاستخدام. يرجى ضبطه.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
ar: مكتبتك هى الوجهة للنقل التالى

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
ar: قائمتك: %s

en: Your lists
ar: قوائمك

en: Your lists
ar: قوائمك

note: SCRIPT
en: Your lists:
ar: قوائمك

en: Your name:
ar: اسمك:

en: Your notification has been sent.
ar: تم إرسال إشعارك

en: Your patron lists
ar: قوائم مستفيديك

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
ar: تم حفظ تقريرك "%s"

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
ar: تم ربط تقريرك بالفعل بتقرير مانا. شاركه إذا قمت بإجراء تعديلات، وإلا فلن يقوم بأي شيء.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
ar: سيتم توليد التقرير الخاص بك ببيان SQL التالي.

en: Your request gave the following results:
ar: أدى طلبك إلى النتائج التالية:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
ar: لا يمكن إتمام بحثك. يرجى إعادة المحاولة مرة أخرى.

en: Your search returned no closed subscriptions.
ar: لم يقم بحثك بإعادة اشتراكات مغلقة

en: Your search returned no open subscriptions.
ar: لم يقم بحثك بإعادة اشتراكات مفتوحة

en: Your search returned no results.
ar: لم يقم بحثك بإعادة أي نتائج

en: Your search returned no results.
ar: لم يقم بحثك بإعادة أي نتائج.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
ar: تم ربط اشتراكك بالفعل بنموذج اشتراك مانا. شاركه إذا قمت بإجراء تعديلات، وإلا فلن يقوم بأي شيء.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
ar: يستخدم رمز حمايتك الفريد للاستيثاق في خدمة قاعدة معرفة مانا (ضد البريد المزعج).

en: Z39.50 authority search points
ar: نقاط بحث استناد Z39.50

en: Z39.50/SRU search
ar: بحث Z39.50/SRU

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
ar: تمت إضافة خادم Z39.50/SRU  (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
ar: تم حذف خادم Z39.50/SRU (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
ar: تم تحديث خادم Z39.50/SRU (%s)

en: Z39.50/SRU servers
ar: خوادم Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers administration
ar:  إدارة خوادم Z39.50/SRU

en: ZIP file
ar: ملف مضغوط

en: ZIP/Postal code
ar: الرمز البريدى

en: ZIP/Postal code:
ar: الرمز البريدي:

en: ZIP/Postal code:
ar: الرمز البريدى:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
ar: يبدو أن خادم زيبرا غير متاح. هل بدأ؟

en: Zebra version:
ar: نسخة زيبرا:

en: Zip file
ar: ملف مضغوط

note: SCRIPT
en: Zoom in
ar: تكبير

note: SCRIPT
en: Zoom out
ar: تصغير

note: SCRIPT
en: [ New list ]
ar: [ قائمة جديدة ]

en: [Main page]
ar: [الصفحة الرئيسية]

en: [Overridden]
ar: [متخطى]

en: [Previous page]
ar: [الصفحة السابقة]

en: [clear]
ar: [مسح]

en: _ matches only a single character
ar: _يضاهي حرف مفرد فقط

en: about page
ar: حول الصفحة

en: active
ar: نشيط

en: added successfully
ar: تمت الإضافة بنجاح

en: administrator account
ar: حساب المدير

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
ar: بعد %sأيام.

note: SCRIPT
en: alignment
ar: محاذاة

en: all
ar: كل

en: all authority types used in the frameworks are defined
ar: كل أنواع الاستناد المستخدمة في إطارات العمل معرّفة

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
ar: كل الحقول الفرعية لكل وسم في نفس التبويب ( أو المتجاهلة)

en: already has a hold
ar: تم حجزها مسبقاً

en: analytics.
ar: تحليلات.

en: and
ar: و

en: and
ar: و

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
ar: و 'رمز الفرع' و 'رمز الفئة'

en: and has been returned.
ar: وتمت إعادته

en: and mark one currency as active.
ar: وحدد عملة واحدة نشطة

en: and the
ar: و ال

en: and they must all be in the 10 (items) tab
ar: ويجب أن يكونو كلهم في  التبويب 10 (للمواد)

en: and:
ar: و:

en: any library
ar: أي مكتبة

en: any library
ar: أي مكتبة

en: approved
ar: يوافق على

en: are licensed under the
ar: مرخص بموجب

en: at :
ar: في:

en: at current library
ar: في المكتبة الحالية

en: at least 1 item type defined
ar: تم تعريف نوع مادة واحد على الأقل

en: at least 1 item type must be defined
ar: يجب تعريف نوع مادة واحد على الأقل

en: at least 1 library defined
ar: تم تعريف مكتبة واحدة على الأقل

en: at least 1 library must be defined
ar: يجب تعريف مكتبة واحدة على الأقل

en: at least one template for using this tool.
ar: على الأقل قالب واحد لاستخدام هذه الأداة

note: SCRIPT
en: austral sign
ar: علامة جنوبية

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
ar: باركود

note: A
en: basket
ar: سلة

note: A
en: basketgroup
ar: مجموعة السلة

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
ar: الدفعة #%s

en: be mapped to a MARC subfield,
ar: سيتم تخطيطه لحقل مارك الفرعي

en: be mapped to a MARC subfield,
ar: سيتم تخطيطه لحقل مارك الفرعي،

en: be mapped to the same tag,
ar: يتم تخطيطه لنفس الوسم،

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
ar: أن يكون مبطنًا بالصفر، مثال: '01/02/2008'. كما يمكنك تقديم التواريخ بتنسيق آيزو ISO (مثال: '2010-10-28').

note: SCRIPT
en: begins with
ar: يبدأ بـ

en: biblio
ar: بيبلوغرافي

en: biblio and biblionumber
ar: الببليوجرافية والرقم الببليوجرافي

en: biblioitems.itemtype defined
ar: تم تعريف biblioitems.itemtype

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
ar: تم تخطيط biblionumber و biblioitemnumber  بشكل صحيح

en: budget_code
ar: رمز_الميزانية

en: by
ar: بواسطة

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
ar: بواسطة

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.author | html
en: by %s
ar: بواسطة %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
ar: بواسطة %s:

en: by DIY Co is licensed under the
ar: بواسطة DIY Co بموجب ترخيص

en: by Dave Gandy is licensed under the
ar: بواسطة Dave Gandy بموجب رخصة

en: by Denis Howlett is licensed under the
ar: بواسطة  Denis Howlett بموجب رخصة

en: by Eli Grey is licensed under an
ar: بواسطة Eli Grey بوجب رخصة

en: by Google is a family of fonts licensed under the
ar: بواسطة جوجل هي مجموعة من الخطوط بموجب

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
ar: بواسطة لارس جونغ هي مكتبة جافا سكريبت تنشئ رموز QR، مرخصة بموجب

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
ar: بواسطة Marijn Haverbeke بموجب رخصة

en: by Some Web Media is a JavaScript library that makes any element on your page visible while you scroll, licensed under the
ar: بواسطة Some Web Medi هي مكتبة جافاسكريبت تجعل أي عنصر في صفحتك مرئيًا بينما تقوم بالتمرير، بموجب رخصة

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
ar: بواسطة مؤسسة  Dojoبموجب ترخيص

en: by item types
ar: بواسطة أنواع المادة

en: by libraries
ar: بواسطة المكتبات

en: by months
ar: بواسطة الأشهر

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
ar: من قبل جسر الإتحاد لكلية كارليتون و كلية سانت أولاف.

en: by:
ar: بواسطة:

en: callnumber
ar: رقم الاستدعاء

en: cancel your request
ar: إلغاء طلبك

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
ar: لا يمكن تكراره

en: cash registers
ar: سجلات نقدية

en: cataloging the record
ar: فهرسة التسجيلة

note: SCRIPT
en: cedi sign
ar: علامة سيدي (عملة غانا)

en: characters
ar: أحرف

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
ar: قم بالتحديد لحذف هذا الحقل

en: cleanup_database
ar: مسح_قاعدة البيانات

en: click to log out
ar: انقر لتسجيل الخروج

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: club %s
ar: النادي%s

en: code and
ar: الرمز و

note: SCRIPT
en: colon sign
ar: نقطتان

note: SCRIPT
en: comments
ar: تعليقات

en: configuration file.
ar: ملف التكوين.

en: considered late
ar: يعتبر مفقود

note: SCRIPT
en: containing
ar: يحتوي على

en: contains
ar: يحتوى

en: continue creating your request
ar: الاستمرار في إنشاء طلبك

en: controls for column visiblity in DataTables
ar: التحكم في عرض الأعمدة في جداول البيانات

en: copyno
ar: رقم النسخة

en: create a CSV profile
ar: إنشاء وضع CSV

en: create one or more authorized values
ar: إنشاء قيمة استناد واحدة أو أكثر

note: %1$s:  END
en: created. %s
ar: تم إنشاؤه. %s

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
ar: علامة كروزيرو (عملة البرازيل)

note: SCRIPT
en: currency sign
ar: علامة العملة

en: day(s)
ar: يوم(أيام)

en: days
ar: ايام

en: days ago
ar: منذ أيام

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
ar: الافتراضي (كل المكتبات)، كل فئات المستفيد، كل أنواع المادة

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
ar: الافتراضي (كل المكتبات)، كل فئات المستفيد، نفس نوع المادة

en: default (all libraries), same patron category, all item types
ar: الافتراضي (كل المكتبات)، نفس فئة المستفيد، كل أنواع المادة

en: default (all libraries), same patron category, same item type
ar: الافتراضي (كل المكتبات)، نفس فئة المستفيد، نفس نوع المادة

en: define a budget and a fund
ar: حدد الميزانية والرصيد

en: define a notice
ar: قم بتعريف إخطار

en: del
ar: حذف

note: A
en: detail of the subscription
ar: تفاصيل الاشتراك

en: digits
ar: الأرقام

en: disabling the 'Mana' system preference
ar: إيقاف تفضيل النظام 'Mana'

note: A
en: display detail for this librarian.
ar: عرض التفاصيل لهذه المكتبة.

en: do a catalog search
ar: قم بإجراء بحث الفهرس

en: doesn't exist
ar: غير موجود

en: doesn't match
ar: غير مضاهٍ

en: doesn't match any existing record.
ar: لا يضاهي أي تسجيلة حالية

note: SCRIPT
en: dollar sign
ar: علامة الدولار

note: SCRIPT
en: dong sign
ar: علامة الدونغ (عملة فييتنام)

note: SCRIPT
en: drachma sign
ar: عملة الدراخما (عملة اليونان)

en: ecost tax exc.
ar: غير شامل شريبة التكلفة الالكترونية

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
ar: التكلفة غير شاملة الضريبة/ التكلفة شاملة الضريبة

en: ecost tax inc.
ar: شامل ضريبة التكلفة الالكترونية

note: SCRIPT
en: edit items
ar: تحرير المواد

en: email
ar: البريد الإلكتروني

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
ar: علامة اليورو

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
ar: مثال: الباركود ، رقم الإستدعاء للمادة، العنوان، "050a 050b", 300a

note: SCRIPT
en: example
ar: مثال

en: exists
ar: موجود

en: expired
ar: منتهى

en: failed to be added
ar: فشل الإضافة

en: failed to be updated
ar: فشل التحديث

note: SCRIPT
en: failed to run
ar: فشل في التشغيل

en: field
ar: حقل

en: field(s)
ar: حقل(حقول)

en: file is licensed under the
ar: الملف مرخص بموجب

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
ar: تم وضع علامة على هذا المستفيد. إذا كان طلب هذا التعديل يحل المشكلة، يرجى الغاء العلامة.

en: for
ar: لـ

note: SCRIPT
en: formatting
ar: تنسيق

en: framework values
ar: قيم إطار

note: SCRIPT
en: french franc sign
ar: علامة الفرنك الفرنسي

en: from
ar: من

en: from the cash register and left a float of
ar: من سجل نقدي وترك تعويم ال

note: SCRIPT
en: german penny symbol
ar: رمز القرش الألماني

note: A
en: go to %s
ar: اذهب إلى %s

en: gone no address
ar: ذهب بلا عنوان

en: group by
ar: تجميع حسب

en: group by
ar: تجميع حسب

note: SCRIPT
en: guarani sign
ar: علامة الغواراني (عملة الباراغواي)

en: handle to drag and drop them to their new position
ar: تعامل لسحبها وإفلاتها في موضعها الجديد

en: has
ar: لديه

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
ar: به %s مواد مرفقة

en: has never been checked out.
ar: لم يُعار من قبل.

en: here
ar: هنا

note: SCRIPT
en: history
ar: تاريخ

en: holdingbranch
ar: الفرع المقتني

en: holdingbranch NOT mapped
ar: لم يتم تعيين المكتبة الفرعية المقتنية

en: holdingbranch defined
ar: المكتبة المقتنية غير معرفة

en: homebranch
ar: الفرع الرئيسى

en: homebranch NOT mapped
ar: المكتبة الفرعية الرئيسة غير معينة

en: homebranch defined
ar: المكتبة الفرعية الرئيسة معرّفة

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
ar: علامة الهيرفينيا

en: if
ar: لو

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
ar: إذا كان يجب عرض نوع هذه الفئة طوال الوقت. وإلا فقم بتحديد المكتبات التي ترغب في ربطها بهذه القيمة.

en: ignore
ar: تجاهل

en: in
ar: في

en: in fines
ar: في الغرامات

en: in fines. If you would like you can record payments.
ar: في الغرامات، إذا كنت ترغب يمكنك تسجيل الدفعات

note: SCRIPT
en: in library
ar: في المكتبة

note: SCRIPT
en: indentation
ar: مسافة فارغة

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
ar: علامة الروبية الهندية

en: invalid authority types
ar: نوع استناد غير صحيح

en: is
ar: هو

en: is a "simple, lightweight JavaScript API for handling cookies," licensed under the
ar: هي "واجهة برمجة تطبيقات جافاسكريبت بسيطة وخفيفة الوزن للتعامل مع ملفات تعريف الارتباط"، ومرخصة بموجب

en: is a D3-based reusable chart library under the
ar: هي مكتبة تخطيط على أساس D3 قابلة للتجديد بموجب

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
ar: مكتبة جافاسكريبت بواسطة برام شتاين بموجب رخصة

en: is a JavaScript library for manipulating documents based on data. It is under the
ar: هي مكتبة جافاسكريبت للتعامل مع الوثائق بناء ععلى البيانات. وهي بموجب

en: is already in possession
ar: في حوزتك بالفعل

en: is equal to
ar: يتساوى مع

en: is exactly
ar: بالضبط

en: is licensed under a
ar: مرخص بموجب

en: is licensed under the
ar: مرخص بموجب

en: is not
ar: ليس

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
ar: الآن محروم حتى %s

en: is on hold for
ar: محجوز لـِ

en: issues
ar: أعداد

en: item
ar: مادة

en: item fields
ar: حقول مادة

en: item type for older issues:
ar: نوع المادة  لإصدارات أقدم:

en: item type not defined
ar: نوع المادة غير معرّف

en: item's hold group
ar: مكتبة حجز المادة

en: item's hold group
ar: مكتبة حجز المادة

en: item's holding library
ar: المكتبة المقتنية للمادة

en: item's holding library
ar: المكتبة مقتنية المادة:

en: item's home library
ar: مكتبة المادة الرئيسية

en: item's home library
ar: مكتبة المادة الرئيسية:

en: itemnum
ar: رقم المادة

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
ar: رقم المادة: يتم تعيين الحقل رقم المادة إلى حقل في التبويب -1

en: items (10)
ar: مواد (10)

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
ar: items.permanent_location غير مخطط في الإطارات

en: items.permanent_location mapped
ar: items.permanent_location تم تخطيطه

en: itemtype NOT mapped
ar: نوع المادة ليس مُعيّن

en: jQuery Bar Rating Plugin
ar: برنامج تقييم شريط jQuery المساعد

en: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 by
ar: برنامج تقييم شريط jQuery المساعد v1.22 بواسطة

en: jQuery Colvis plugin
ar: برنامج مساعد jQuery Colvis

en: jQuery Validation Plugin
ar: برنامج مصادقة jQuery  المساعد

en: jQuery and jQueryUI
ar: jQuery و  jQueryUI

en: jQuery insertAtCaret Plugin
ar: jQuery insertAtCaret برنامج مساعد

en: jQuery multiple select plugin
ar: برنامج مساعد اختيار من متعدد jQuery

en: jQuery treetable Plugin
ar: jQuery treetable برنامج مساعد

en: jQuery treetable Plugin 3.1.0
ar: jQuery treetable برنامج مساعد 3.1.0

note: SCRIPT
en: kip sign
ar: علامة الكيب

note: INPUT type=text name=filename
en: koha.mrc
ar: كوها.mrc

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
ar: ينتهي في: %s

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
ar: اتركه خاليا للحقل بأكمله

en: library is licensed under
ar: المكتبة مرخصة بموجب

en: library not defined
ar: المكتبة غير معرفة

en: licensed under the
ar: مرخص بموجب

en: like
ar: مثل

note: SCRIPT
en: lira sign
ar: علامة الليرة

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
ar: علامة مسابقة الكتب

en: loc
ar: محلي

en: lost
ar: ضائع

note: SCRIPT
en: manat sign
ar: علامة المانات

en: matches
ar: مضاهاة

note: SCRIPT
en: mill sign
ar: علامة المل

en: months
ar: أشهر

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
ar: شهور %s

en: must
ar: يجب

en: must match
ar: يجب أن يطابق

note: SCRIPT
en: naira sign
ar: علامة النايرا

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
ar: علامة الشيكل الجديد

en: no NULL value in frameworkcode
ar: لا قيمة ملغية في رمز الإطار

en: no active
ar: خامل

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
ar: تفضيل النظام noItemTypeImages أو OpacNoItemTypeImages

en: none
ar: لا شيئ

en: nonpublic_note
ar: ملاحظة_غير عامة

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
ar: علامة المارك الشمالي

en: not
ar: ليس

note: ABBR
en: not available
ar: غير متاح

en: not equal to
ar: لا تساوي

en: not like
ar: غير شبيه

en: not owned
ar: غير مملوك

en: not running
ar: متوقف عن التشغيل

en: notforloan
ar: ليس للإعارة

en: number
ar: عدد

en: of one item.
ar: من مادة واحدة

en: official Mana KB documentation
ar: التوثيق الرسمي لقاعدة معرفة مانا

en: on reserve
ar: في الحجز

en: on this item
ar: على هذه المادة

en: on this item.
ar: على هذه المادة

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
ar: تسجيلة أو أكثر بدون مواد مرفقة. %s

en: or
ar: أو

en: or
ar: أو

en: or MARC subfield.
ar: أو الحقول الفرعية مارك

en: or any available
ar: أو أي إتاحة

en: or create
ar: أو إنشاء

en: or create:
ar: أو إنشاء:

en: or enter
ar: أو قم بإدخال

en: patron categories
ar: فئات المستفيدين

en: patron category
ar: فئة المستفيد

en: patron's account
ar: حساب المستفيد

en: patron's hold group
ar: مجموعة حجز المستفيد

en: patron's hold group
ar: مجموعة حجز المستفيد

en: patron_attributes
ar: المستفيد_سمات

en: patrons to
ar: المستفيدون إلى

en: pending
ar: معلق

en: pending offline circulation actions
ar: إجراءات إعارة دون اتصال معلقة

note: SCRIPT
en: permanent pen
ar: قلم دائم

note: SCRIPT
en: peseta sign
ar: علامة البيزيتا

note: SCRIPT
en: peso sign
ar: علامة البيزو

en: placing an order
ar: وضع طلبية

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
ar: رجاء لاحظ سببك هنا. . .

en: price
ar: السعر

en: public_note
ar: ملاحظة_عامة

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
ar: نشر بواسطة:%s %s %s في

en: receiving an order
ar: استلام طلبية

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
ar: نمط regex

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
ar: بديل regex

en: rejected
ar: مرفوض

en: removed successfully
ar: تم الحذف بنجاح

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
ar: إعادة فتح مجموعة السلة

en: replacement price
ar: سعر الاستبدال

note: INPUT
en: report
ar: التقرير

en: required
ar: مطلوب

en: restricted
ar: مُقيّد

en: reviews
ar: مراجعات

note: SCRIPT
en: ruble sign
ar: علامة الروبل

en: running
ar: تشغيل

note: SCRIPT
en: rupee sign
ar: علامة الروبية

en: same library, all patron categories, all item types
ar: نفس المكتبة، كل فئات  المستفيد، كل أنواع المادة

en: same library, all patron categories, same item type
ar: نفس المكتبة، كل فئات المستفيد، نفس نوع المادة

en: same library, same patron category, all item types
ar: نفس المكتبة، نفس فئة المستفيد، كل أنواع المادة

en: same library, same patron category, same item type
ar: نفس المكتبة، نفس فئة المستفيد، نفس نوع المادة

en: script.
ar: نص

en: seconds
ar: ثواني

en: see also:
ar: انظر أيضا:

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
ar: اختر * from marc_subfield_structure حيث frameworkcode مُلغي

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
ar: اختر * from marc_tag_structure حيث frameworkcode مُلغى

en: select all
ar: تحديد الكل

note: INPUT type=submit
en: selection
ar: اختيار

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
ar: محدد

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
ar: افصل بفراغ. (مثال., 100a 200 606)

en: serial
ar: دورية

note: A
en: serial collection for %s
ar: مجموعة الدوريات لـ %s

en: setDescriptions
ar: تعيين الأوصاف

en: setName
ar: تعيين الاسم

en: setSpec
ar: تعيين المواصفات

en: since last transfer
ar: منذ آخر نقل

en: software.coop, United Kingdom
ar: software.coop, المملكة المتحدة

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
ar: صوت

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
ar: علامة السبيسميلو

en: stages
ar: مراحل

note: SCRIPT
en: starting with
ar: يبدأ بـ

en: starts with
ar: يبدأ بـ

en: statistics
ar: إحصائيات

note: SPAN
en: status_1
ar: حالة_1

note: SPAN
en: status_2
ar: حالة_2

note: SPAN
en: status_3
ar: حالة_3

note: SPAN
en: status_4
ar: حالة_4

note: SPAN
en: status_5
ar: حالة_5

note: SCRIPT
en: styles
ar: أنماط

en: subfield ignored
ar: حقل فرعى مهمل

en: subfields not in same tabs
ar: الحقول الفرعية ليست في نفس التبويب

en: subscribers
ar: الاشتراكات

note: A
en: subscription detail
ar: تفاصيل الاشتراك

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
ar: الاشتراكات %s مع العنوان المطابق

note: A
en: suggestion
ar: إقتراح

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
ar: اقتراح #%s

en: superlibrarian
ar: المكتبي المميز

en: system preference if you wish to enable this feature.
ar: تفضيل النظام إذا كنت ترغب في تفعيل هذه الميزة.

note: SCRIPT
en: tenge sign
ar: علامة التنغي

en: the Apache License, Version 2.0
ar: ترخيص أباتشي، الإصدار 2.0

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
ar: رخصة أباتشي، إصدار 2.0 ("رخصة أباتشي) أو رخصة GNU العامة الإصدار 2 (رخصة GPL)

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
ar: المواد الببليوغرافية. حقل نوع المادة MUST :

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
ar: يجب أن يكون للحقل الفرعي المقابل"قيمة استناد" مضبوطة إلى "branches"

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
ar: يجب أن يكون للحقل الفرعي المقابل "قيمة استنناد" مضبوطة إلى "itemtype"

en: the items.holdingbranch field MUST :
ar: حقل مكتبة الحجزر(holdingbranch) للمواد يجب :

en: the items.homebranch field MUST :
ar: حقل المكتبة الرئيسية للمادة يجب:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
ar: هناك قيمة ملغية فى رمز الاطار. إفحص الجداول التالية

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
ar: لا توجد مواد مرفقة بهذه التسجيلة %s

en: times
ar: أوقات

en: to
ar: إلى

en: to be placed on hold
ar: لوضعها في الحجز

en: to be placed on hold.
ar: لوضعها في الحجز

en: to create
ar: لإنشاء

en: to field
ar: إلى الحقل

note: SCRIPT
en: tugrik sign
ar: علامة التوغريك

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
ar: علامة الليرة التركية

en: undefined
ar: غير معرّف

en: unknown
ar: غير معروف

en: unless
ar: إلا إذا

note: SCRIPT
en: unrecognized command
ar: أمر غير معروف

en: until
ar: حتى

en: updated successfully
ar: تم التحديث بنجاح

en: use default (cataloging the record)
ar: استخدم الافتراضي (فهرسة التسجيلة)

en: use default (placing an order)
ar: استخدم الافتراضي (وضع طلبية)

en: use default (receiving an order)
ar: استخدم الافتراضي (استلام طلبية)

en: used for/see from:
ar: يستخدم لـ/انظر من:

en: valid entries in your database.
ar: المدخلات الصالحة في قاعدة بياناتك.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
ar: أنواع النقل الصالحة هي FTP و SFTP

en: value
ar: قيمة

note: SCRIPT
en: value missing
ar: القيمة مفقودة

en: values updated.
ar: تم تحديث القيم.

note: SCRIPT
en: variable missing
ar: المتغير مفقود

note: SCRIPT
en: view
ar: عرض

en: was saved.
ar: تم الحفظ.

en: was updated.
ar: تم التحديث.

en: weeks
ar: أسابيع

en: which should be set up by your system administrator.
ar: والتي يمكن تنصيبه بواسطة مدير النظام

en: which should be set up by your system administrator.
ar: والتي يمكن تنصيبه بواسطة مدير النظام.

en: who are in patron list:
ar: من يوجد في قائمة المستفيد:

en: who have not been connected since:
ar: الذي لم يقم بالاتصال منذ:

en: who have not borrowed since:
ar: الذي لم يقم بالاستعارة منذ:

en: whose expiration date is before:
ar: الذي لديه تاريخ انتهاء قبل:

en: whose patron category is:
ar: الذي ينتمي لفئة مستفيد:

en: will show the link just below the title
ar: سيظهر الرابط مباشرة تحت العنوان

en: with all the columns.
ar: بكل الأعمدة.

note: SCRIPT
en: with category
ar: بالفئة

en: with this reason:
ar: مع هذا السبب:

en: with value
ar: بالقيمة

note: SCRIPT
en: won sign
ar: علامة الون

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
ar: مكتوب بواسطة Jörn Zaefferer ومرخص بموجب

en: x column:
ar: العمود X:

en: years
ar: سنوات

en: years of activity
ar: سنوات النشاط

note: SCRIPT
en: yen character
ar: علامة الين

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
ar: متغير علامة ين\/يوان

en: yes
ar: نعم

note: SCRIPT
en: yuan character
ar: علامة اليوان

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
ar: علامة اليوان، في هونغ كونغ وتايوان

note: SCRIPT
en: {0} words
ar: {0} كلمة

en: | Actions:
ar: | الإجراءات:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
ar: | الإجراءات: %s

note: %1$s:  FOREACH index IN elasticsearch_status.indexes %2$s:  index.index_name | html
en: | Indices: %s %s (count:
ar: | المؤشرات: %s %s (عد:

en: | Nodes:
ar: | عقد:

note: %1$s:  IF elasticsearch_status.running
en: | Status: %s
ar: | الحالة: %s
