Koha 22.11 - en to bn translation catalogue (94 entries)

en:  Linkage
bn:  যোগসূত্র

en:  Materials specified
bn:  উপাদান নির্দিষ্টকরণ

en: % (RLIN)
bn:  % (আর এল আই এন)

en: 0 (OCLC)
bn: ০ (ওসিএলসি)

en: 1 (OCLC)
bn: ১ (ওসিএলসি)

en: 2 (OCLC)
bn: ২ (ওসিএলসি)

en: 4 (OCLC)
bn: ৪ (ওসিএলসি)

en: 5 (OCLC)
bn: ৫ (ওসিএলসি)

en: 6 (OCLC)
bn: ৬ (ওসিএলসি)

en: 7 (OCLC)
bn: ৭ (ওসিএলসি)

en: 8 (OCLC)
bn: ৮ (ওসিএলসি)

en: 9 (OCLC)
bn: ৯ (ওসিএলসি)

en: ABBREVIATED TITLE
bn: সংক্ষিপ্ত শিরোনাম

en: ACCESSIBILITY CONTENT
bn: সহায়ক বিষয়বস্তু

en: ACCESSIBILITY NOTE
bn: সহায়ক মন্তব্য

en: ACCUMULATION AND FREQUENCY OF USE NOTE
bn: মন্তব্যের ব্যাবহারে স্বীকৃতি ও কম্পাঙ্ক

en: ACRONYM OR SHORTENED TITLE [OBSOLETE]
bn: সংক্ষিপ্ত শব্দ এবং সংক্ষিপ্ত শিরোনাম

en: ACTION NOTE
bn: কার্যকলাপ সংক্রান্ত মন্তব্য

en: Action
bn: ব্যবস্থা গ্রহণ

en: Additional information
bn: অতিরিক্ত তথ্য

en: Address
bn: ঠিকানা

en: Audio Cassettes, CDs
bn: অডিও ক্যাসেট, সিডি

en: Barcode
bn: বারকোড

en: Binders
bn: বই, পুস্তিকা,হাতবুক

en: CD-ROMs, DVD-ROMs, General Online Resources
bn: সিডি-রোম, ডিভিডি-রোম, সাধারন অনলাইন তথ্য

en: CONTROL NUMBER
bn: নিয়ন্ত্রণ সংখ্যা

en: COPYRIGHT ARTICLE-FEE CODE
bn: কপিরাইট নিবন্ধ-FEE কোড

en: COPYRIGHT OR LEGAL DEPOSIT NUMBER
bn: কপিরাইট বা আইনগত আমানত সংখ্যা

en: Call number
bn: ডাক নম্বর

en: Canceled/invalid LC control number
bn: বাতিল করা হয়েছে / অবৈধ লাইব্রেরি অফ কংগ্রেস নিয়ন্ত্রণ সংখ্যা

en: Canceled/invalid control number
bn: বাতিল করা হয়েছে / অবৈধ নিয়ন্ত্রণ সংখ্যা

en: Canceled/invalid national bibliography number
bn: বাতিল করা হয়েছে / অবৈধ জাতীয় গ্রন্থপঞ্জি সংখ্যা

en: Chronological Term
bn: কালানুক্রমিক মেয়াদ

en: Citation
bn: উদ্ধৃতি

en: City
bn: শহর

en: Collection
bn: সংগ্রহ

en: Copy
bn: কপি করুন

en: Copyright article-fee code
bn: কপিরাইট নিবন্ধ-FEE কোড

en: Copyright date
bn: কপিরাইটের তারিখ

en: Copyright or legal deposit number
bn: কপিরাইট বা আইনগত আমানত সংখ্যা

en: Corporate Name
bn: দাপ্তরিক নাম

en: Country
bn: দেশ

en: DATE AND TIME OF LATEST TRANSACTION
bn: তারিখ এবং সর্বশেষ লেনদেন সময়

en: DVDs, VHS
bn: ডিভিডি, ভিএইচএস

en: Date
bn: Datum

en: Dates
bn: তারিখ সমূহ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Display text
bn: পাঠ্য প্রদর্শন করুন

en: FIXED-LENGTH DATA ELEMENTS--GENERAL INFORMATION
bn: নির্দিষ্ট দৈর্ঘ্যের তথ্য উপাদান - সাধারণ তথ্য

en: Fast Add Framework
bn: দ্রুত ফ্রেমওার্ক যোগ

en: Field link and sequence number
bn: ফিল্ড লিংক এবং ক্রম সংখ্যা

en: Frequency
bn: ফ্রিকোয়েন্সি

en: Gender
bn: লিঙ্গ

en: Geographic Name
bn: ভৌগলিক নাম

en: History
bn: ইতিহাস

en: Hours
bn: ঘণ্টা

en: ISBN
bn: আন্তর্জাতিক মান পুস্তক সংখ্যা

en: Key
bn: কী

en: Kits
bn: খেলনা

en: LC control number
bn: লাইব্রেরি অফ কংগ্রেস নিয়ন্ত্রণ সংখ্যা

en: LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER
bn: লাইব্রেরি অফ কংগ্রেস কন্ট্রোল সংখ্যা

en: LINKING LIBRARY OF CONGRESS CONTROL NUMBER [OBSOLETE]
bn: সংযোগ লাইব্রেরি অফ কংগ্রেস নিয়ন্ত্রণ সংখ্যা [অপ্রচলিত]

en: Label
bn: লেবেল

en: Language
bn: ভাষা

en: Layout
bn: লেআউট

en: Location
bn: অবস্থান

en: Medium
bn: মধ্যম

en: Meeting Name
bn: সভার নাম

en: Models
bn: মডেল

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHIC AGENCY CONTROL NUMBER
bn: জাতীয় গ্রন্থপঞ্জি সংস্থার নিয়ন্ত্রণ সংখ্যা

en: NATIONAL BIBLIOGRAPHY NUMBER
bn: জাতীয় বিবলিওগ্রাফি সংখ্যা

en: NUCMC control number
bn: NUCMC নিয়ন্ত্রণ সংখ্যা

en: Name
bn: নাম

en: National bibliography number
bn: জাতীয় বিবলিওগ্রাফি সংখ্যা

en: Note
bn: নোট

en: Number
bn: নাম্বার

en: Order number
bn: অর্ডার নম্বর

en: Owner
bn: PermissionsLevel

en: PATENT CONTROL INFORMATION
bn: পেটেন্ট তথ্য নিয়ন্ত্রণ

en: PHYSICAL DESCRIPTION FIXED FIELD--GENERAL INFORMATION
bn: নির্দিষ্ট দৈর্ঘ্যের তথ্য উপাদান - অতিরিক্ত উপাদান বৈশিষ্ট্য

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Personal Name
bn: ব্যক্তিগত নাম

en: Price
bn: মূল্য

en: Qualifying information
bn: কোয়ালিফাইং তথ্য

en: Record control number
bn: রেকর্ড নিয়ন্ত্রণ সংখ্যা

en: Section
bn: অনুচ্ছেদ

en: Serials
bn: সিরিয়াল

en: Source
bn: উৎস

en: Street address
bn: রাস্তার ঠিকানা

en: Title
bn: Titel

en: Type of number
bn: সংখ্যার  ধরণ

en: Type of record
bn: রেকর্ড এর ধরণ

en: Type of reproduction
bn: প্রতিলিপির ধরন

en: Uniform Title
bn: অভিন্ন শিরোনাম
