Koha 22.11 - en to cs translation catalogue (1609 entries)

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
cs: %s krát

en: &lt;&lt; Previous
cs: &lt;&lt; Předchozí

en: &lt;&lt; Previous
cs: &lt;&lt; Předchozí

en: (Complete with 0 on the left)
cs: (Vyplnit 0 vlevo)

en: (auto-calculated)
cs: (vypočítáno automaticky)

en: (auto-filled)
cs: (automaticky vyplněno)

en: , adapter
cs: , upravovatel

en: , annotator
cs: , autor poznámek

en: , author of afterword
cs: , autor doslovu

en: , bibliographic antecedent
cs: , bibliografický předchůdce

en: , collaborator
cs: , spolupracovník

en: , commentator
cs: , komentátor

en: , compiler
cs: , kompilátor

en: , composer
cs: , skladatel

en: , conceptor
cs: , návrhář

en: , degree-grantor
cs: , školitel

en: , film editor
cs: , editor filmu

en: , founder
cs: , zakladatel

en: , illustrator
cs: , ilustrátor

en: , lyricist
cs: , textař

en: , organiser of meeting
cs: , organiizátor setkání

en: , other
cs: , jiný

en: , photographer
cs: , fotograf

en: , prefacer
cs: , autor předmluvy

en: , presenter
cs: , konferenciér

en: , publisher
cs: , vydavatel

en: , publishing director
cs: , vedoucí vydání

en: , redactor
cs: , redaktor

en: , research team head
cs: , vedoucí výzkumného týmu

en: , reviewer
cs: , kritik

en: , sponsor
cs: , sponzor

en: , thesis advisor
cs: , vedoucí diplomové práce

en: , translator
cs: , překladatel

en: - Hierarchical relationship undefined
cs: - Hierarchický vztah není definovaný

en: - In full ISBD form
cs: - V plném ISBD tvaru

en: 0 - No hierarchical relationship
cs: 0 - Neexistuje hierarchický vztah

en: 0 - left to right
cs: 0 - zleva doprava

en: 0 - no index
cs: 0 - chybí index

en: 0 - not a festschrift
cs: 0 - nesvázaný výtisk

en: 0- not a conference publication
cs: 0- není publikací z konference

en: 0- unmodified record
cs: 0- nezměněný záznam

en: 000 - Leader
cs: 000 - Návěští

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
cs: 01 - ISO 646, IRV verze (základní latinka)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
cs: 02- ISO Registrace # 37 (základní Cyrilice)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
cs: 03- ISO 5426 (rozšířená Latinka)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
cs: 04- ISO 5427 (rozšířená Cyrilice)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
cs: 05- ISO 5428 (řecká abeceda)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
cs: 06- ISO 6438 (africky kódované znaky)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
cs: 07- ISO 10586 (Gruzínské písmo)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
cs: 08- ISO 8957 (Hebrejská abeceda) Table 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
cs: 09- ISO 8957 (Hebrejská abeceda) Tabulka 2

en: 1 - Highest level record
cs: 1- Záznam nejvyšší kvality

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
cs: 1 - Podúroveň 1 (ne "výtisk z ruky")

en: 1 - festschrift
cs: 1 - oslavný tisk

en: 1 - index present
cs: 1 - s rejstříkem

en: 1 - right to left
cs: 1 - zprava doleva

en: 1- conference publication
cs: 1- sborník z konference

en: 1- modified record
cs: 1- změněný záznam

en: 1-4 Record length
cs: 0-4 délka záznamu

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
cs: 10 cm x 6.3 cm nebo 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2

en: 10-16 indicator/subfields/size
cs: 10-16 indikátor/podpole/velikost

en: 105 mm (microfilm)
cs: 105 mm (mikrofilm)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
cs: 11- ISO 5426-2 (Latinka pro některé minoritní evropské jazyky a starou typografii)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
cs: 11- ISO 5426-2 (Latinka pro některé minoritní evropské jazyky a starou typografii)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
cs: 12 cm nebo 4 in. 3/4

en: 12.7 cm or 5 in.
cs: 12.7 cm nebo 5 in.

en: 120 rpm
cs: 120 ot/min.

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
cs: 13.2 cm x 9.7 cm nebo 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8

en: 16 2/3 rpm
cs: 16 2/3 ot/min

en: 16 mm (microfilm)
cs: 16 mm (mikrofilm)

en: 160 rpm
cs: 160 ot/min

en: 17- Encoding level
cs: 17- Úroveň kódování

en: 17.78 cm or 7 in.
cs: 17.78 cm nebo 7 in.

en: 18- Descriptive cataloging form
cs: 18 - Popisný katalogizační formulář

en: 18-19 Undefined
cs: 18-19 Nedefinovaný

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
cs: 19-24 Mapa adresáře &amp; délky

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
cs: 2 - Záznam pod nejvyšší úrovní

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
cs: 2- Podúroveň 2. Záznam je předzpracován (katalogizace v publikování)

en: 2 colour, single strip
cs: 2 barva, jednoduchý proužek

en: 2 strip colour
cs: 2 barva proužku

en: 2-dimensional
cs: 2-rozměrný

en: 25.4 cm or 10 in.
cs: 25.4 cm nebo 10 in.

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
cs: 3 - Podúroveň 3. Neúplný záznam

en: 3 layer colour
cs: 3 barva vrstvy

en: 3 strip colour
cs: 3 barva proužku

en: 3-dimensional
cs: 3-rozměrný

en: 30,48 cm or 12 in.
cs: 30,48 cm nebo 12 palců

en: 33 1/3 rpm
cs: 33 1/3 ot/min

en: 35 mm (microfilm)
cs: 35 mm (mikrofilm)

en: 35.56 cm or 14 in.
cs: 35.56 cm nebo 14 palců

en: 40.64 cm or 16 in.
cs: 40.64 cm nebo 16 palců

en: 45 rpm
cs: 45 ot/min

en: 5- Record status
cs: 5- Stav záznamu

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
cs: 5.7 cm x 10 cm nebo 2 in. 1/4 x 4 in., válec

en: 525 (e.g. NTSC)
cs: 525 (např. NTSC)

en: 6 x 9 in.
cs: 6 x 9 palců

en: 6- Type of record
cs: 6- Typ záznamu

en: 7 1/2 in. per second
cs: 7 1/2 in. za sekundu

en: 7- Bibliographic level
cs: 7- Bibliografická úroveň

en: 7-8 Undefined
cs: 7-8 Nedefinované

en: 7.62cm or 3 in.
cs: 7.62cm nebo 3 in.

en: 70 mm (microfilm)
cs: 70 mm (mikrofilm)

en: 78 rpm
cs: 78 otáček/min.

en: 8 mm (microfilm)
cs: 8 mm (mikrofilm)

en: 8 rpm
cs: 8 otáček/min.

en: 8- Hierarchical level code
cs: 8- Kód hierarchické úrovně

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
cs: 9-16 indikátor/podpole/veľkost

en: Abstract:
cs: Abstrakt:

en: Accompanying material 1
cs: Doprovodný materiál 1

en: Accompanying material 2
cs: Doprovodný materiál 2

en: Accompanying material 3
cs: Doprovodný materiál 3

en: Accompanying material 4
cs: Doprovodný materiál 4

en: Accompanying textual material 1:
cs: Doprovodný textový materiál 1:

en: Accompanying textual material 2:
cs: Doprovodný textový materiál 2:

en: Accompanying textual material 3:
cs: Doprovodný textový materiál 3:

en: Accompanying textual material 4:
cs: Doprovodný textový materiál 4:

en: Accompanying textual material 5:
cs: Doprovodný textový materiál 5:

en: Accompanying textual material 6:
cs: Doprovodný textový materiál 6:

en: Additional character sets
cs: Další znakové sady

en: All item types
cs: Všechny typy jednotek

en: Altitude of sensor
cs: Výška senzoru

en: Amsterdam, Netherlands
cs: Amsterodam, Nizozemsko

en: Annual
cs: Roční

en: Any
cs: Libovolné

en: Any regularity
cs: Jakákoliv pravidelnost

en: Any type
cs: Jakýkoliv typ

en: Any word
cs: Jakékoliv slovo

en: Anywhere
cs: Kdekoli

en: Athens, Greece
cs: Athény, Řecko

en: Attitude of sensor
cs: Přístup k senzoru

en: Audience
cs: Uživatelské určení

en: Audience:
cs: Uživatelské určení:

en: Audio file
cs: Zvukový soubor

note: SCRIPT
en: Authority
cs: Autoritní

en: Authority search results
cs: Výsledky vyhledávání autorit

en: Authority type
cs: Typ autority

en: Availability:
cs: Dostupnost:

en: Band
cs: Pásmo

en: Baritone
cs: Barytón

en: Base of emulsion material - visual projection
cs: Základ emulzního materiálu - vizuální projekce

en: Base of film:
cs: Základ filmu:

en: Bass
cs: Bas

en: Bass clarinet
cs: Basový klarinet

en: Bassoon
cs: Fagot

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
cs: Batavia (Djakarta), Indonézie

en: Berne, Switzerland
cs: Bern, Švýcarsko

en: Bibliography:
cs: Bibliografie:

en: Biennial
cs: Jednou za dva roky

en: Bimonthly
cs: Jednou za dva měsíce

en: Binding material 1:
cs: Doprovodný materiál 1:

en: Binding material 2:
cs: Doprovodný materiál 2:

en: Binding material 3:
cs: Doprovodný materiál 3:

en: Biography
cs: Biografie

en: Biography code
cs: Kód životopisu

en: Biography:
cs: Životopis:

en: Biography:
cs: Životopis:

en: Biweekly
cs: Jednou za dva týdny

en: Bogota, Colombia
cs: Bogota, Kolumbie

en: Bombay, India
cs: Bombaj, Indie

en: Bonne
cs: Bonn

en: Bound with:
cs: Propojené s :

en: Braille or Moon script
cs: Braillovo nebo Moon písmo

en: Broadcast standard - videorecording
cs: Vysílací standard - videozáznamy

en: Brussels, Belgium
cs: Brusel, Belgie

en: Burin
cs: Rydlo

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
cs: CED - kapacitní elektronický videodisk

en: CX encoded
cs: Odšuměno metodou CX

en: Cadiz, Spain
cs: Cádiz, Španělsko

en: Call number:
cs: Signatura:

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Capetown, South Africa
cs: Kapské město, Jižní Afrika

en: Category of satellite for remote sensing image:
cs: Kategorie satelitů pro dálkově snímaný obraz:

en: Centimetres
cs: Centimetry

en: Chamber orchestra
cs: Komorní orchestr

en: Character of image:
cs: Znak nebo obrázek:

en: Character sets (mandatory) 1
cs: Znaková sada (povinné) 1

en: Character sets (mandatory) 2
cs: Znaková sada (povinné) 2

en: Checked out (
cs: Vypůjčeno (

en: Children's chorus
cs: Dětské sbory

en: Choose
cs: Vybrat

en: Clarinet
cs: Klarinet

en: Classification
cs: Klasifikace

en: Classification:
cs: Klasifikace:

en: Clear field
cs: Vymazat pole

en: Click here to access online
cs: Klikněte sem pro on-line přístup

en: Click here to access online
cs: Klikněte sem pro on-line přístup

note: BUTTON
en: Close
cs: Zavřít

en: Cloud cover
cs: Obal mraku

en: Coauthor
cs: Spoluautor

en: Code date publication
cs: Kód data publikování

en: Coded fields
cs: Kódovaná pole

en: Collection
cs: Sbírka

en: Color
cs: Barva

en: Color indicator
cs: Indikátor barvy

en: Color:
cs: Barva:

en: Colour
cs: Barva

en: Colour indicator
cs: Indikátor barvy

en: Completeness
cs: Úplnost

en: Computer
cs: Počítač

en: Conference or meeting code:
cs: Kód konference nebo setkání:

en: Conference publication indicator
cs: Označení publikace z konference

en: Content
cs: Obsah

en: Content:
cs: Obsah:

en: Contents note:
cs: Poznámka k obsahu:

en: Copenhagen, Denmark
cs: Kodaň, Dánsko

en: Cor anglais
cs: Anglický roh

en: Cornet
cs: Kornet

en: Corporate Author (Coauthor)
cs: Korporativní autor (Spoluautor)

en: Corporate Author (Main)
cs: Korporativní autor (Hlavní)

en: Corporate Author (Secondary)
cs: Korporativní autor (Vedlejší)

en: Counter tenor
cs: Kontratenor

en: Country:
cs: Země:

en: Creation technique
cs: Metoda vytvoření

en: Cumulative index availability code
cs: Kód kumulativního indexu dostupnosti

en: Daily
cs: Denně

en: Damaged (
cs: Poškozeno (

en: Dance orchestra
cs: Taneční orchestr

en: Database
cs: Databáze

en: Date entered on file
cs: Datum vložení do souboru

en: Day
cs: Den

en: Decametres
cs: Dekametry

en: Decimetres
cs: Decimetry

en: Degree (complete with 0):
cs: Stupeň (úplný s 0):

en: Description:
cs: Popis:

en: Deterioration stage
cs: Zhoršený stupeň

en: Dimensions (sound recordings):
cs: Rozměry (zvukové nahrávky):

en: Dimensions:
cs: Rozměry:

en: Direction of Script Cataloguing
cs: Směr textu

en: Dolby-A encoded
cs: Kódované Dolby-A

en: Dolby-B encoded
cs: Kódované Dolby-B

en: Dolby-C encoded
cs: Kódované Dolby-C

en: Double bass
cs: Dvojitý bas

en: Drum
cs: Buben

en: EIAJ (reel)
cs: EIAJ (cívka)

en: Edition Statement
cs: Údaj o vydání

en: Emulsion on film:
cs: Emulze na filmu:

en: Era identifier
cs: Identifikátor období

en: Ethnic bowed strings
cs: Etnické smyčce

en: Ethnic brass
cs: Etnické plechové nástroje

en: Ethnic chorus
cs: Etnické sbory

en: Ethnic keyboard
cs: Etnické klávesové nástroje

en: Ethnic orchestra
cs: Etnický orchestr

en: Ethnic percussion
cs: Etnické úderové nástroje

en: Ethnic plucked string
cs: Etnický trhaný smyčec

en: Ethnic plucked strings
cs: Etnické trhané smyčce

en: Ethnic voices
cs: Etnické hlasy

en: Ethnic woodwinds
cs: Etnické dechové nástroje

en: Explorer I
cs: Průzkumník I

en: Explorer II
cs: Průzkumník II

en: Festschrift indicator:
cs: Festschrift indikátor:

en: Film emulsion (polarity)
cs: Filmová emulze (polarita)

en: Film inspection date
cs: Datum prohlídky filmu

en: Flute
cs: Flétna

en: Form of cartographic item:
cs: Forma kartografického dokumentu:

en: Form of contents 1:
cs: Typ obsahu 1:

en: Form of contents 2:
cs: Typ obsahu 2:

en: Form of contents 3:
cs: Typ obsahu 3:

en: Form of contents 4:
cs: Typ obsahu 4:

en: Form of contents codes 1:
cs: Formulář kódu obsahu 1:

en: Form of contents codes 2:
cs: Formulář kódu obsahu 2:

en: Form of contents codes 3:
cs: Formulář kódu obsahu 3:

en: Form of contents codes 4:
cs: Formulář kódu obsahu 4:

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
cs: Formulář výtisku: Kódované údaje: Označení media (neopakovatelné)

en: Form of musical work:
cs: Typ hudebního díla:

en: Form of release - videorecording
cs: Typ vydání - videonahrávka

en: Form of release - visual projection, motion picture
cs: Způsob vydání - vizuální projekce, filmový snímek

en: Form of release:
cs: Typ vydání:

en: Form of reproduction
cs: Typ reprodukce

en: Frequency of issue
cs: Frekvence vydání

en: Full level ("item in hand")
cs: Plná úroveň ("výtisk v ruce")

en: Full orchestra
cs: Úplný orchestr

en: Functional designation
cs: Určení funkce

en: Generation
cs: Generace

en: Generation:
cs: Generace:

en: Geodetic adjustment
cs: Geodetická úprava

en: Get it!
cs: Získat!

en: Government publication
cs: Dokumenty státní správy

en: Greenwich, United Kingdom
cs: Greenwich, Spojené království

en: Groove width:
cs: Šířka drážky:

en: Guitar family
cs: Kytarová rodina

en: Harp
cs: Harfa

en: Harpsichord
cs: Cembalo

en: Heading A-Z
cs: Záhlaví A-Z

en: Heading Z-A
cs: Záhlaví Z-A

en: Heading ascendant
cs: Hlavní záhlaví

en: Heading descendant
cs: Vedlejší záhlaví

en: Hectametres
cs: Hektametry

en: Helsinki, Finland
cs: Helsinki, Finsko

en: Hemisphere:
cs: Polokoule

en: Hide coded information filters
cs: Skrýt kódované filtry informací

en: Horn
cs: Roh

en: Hours:
cs: Hodiny:

en: Illustration
cs: Ilustrace

en: Illustration - Book 1:
cs: Ilustrace - Kniha 1:

en: Illustration - Book 2:
cs: Ilustrace - Kniha 2:

en: Illustration - Book 3:
cs: Ilustrace - Kniha 3:

en: Illustration - Book 4:
cs: Ilustrace - Kniha 4:

en: Illustration - Full page plates 1:
cs: Ilustrace - Celá strana desky 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
cs: Ilustrace - Celá strana desky 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
cs: Ilustrace - Celá strana desky 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
cs: Ilustrace - Celá strana desky 4:

en: Illustration - Technique:
cs: Ilustrace - Technika:

en: Illustration codes 1:
cs: Ilustrační kódy 1:

en: Illustration codes 2:
cs: Ilustrační kódy 2:

en: Illustration codes 3:
cs: Ilustrační kódy 3:

en: Illustration codes 4:
cs: Ilustrační kódy 4::

en: Illustration:
cs: Ilustrace:

en: In transit (
cs: Na cestě (

en: Index availability code
cs: Kód dostupnosti indexu

en: Index indicator
cs: Indikátor indexu

en: India ink
cs: Indický inkoust

en: Instruments or voices for ensemble:
cs: Instrumenty nebo hlasy pro soubor:

en: Instruments or voices for soloists
cs: Instrumenty nebo hlasy pro sóla:

en: Istanbul, Turkey
cs: Istanbul, Turecko

en: Item count
cs: Počet jednotek

en: Item type:
cs: Typ jednotky:

en: Items available for loan:
cs: Dostupné k výpůjčce:

en: Items available for reference:
cs: Dostupné prezenčně:

en: Kilometres
cs: Kilometry

en: Kind of cutting:
cs: Druh střihu:

en: Kind of disc, cylinder or tape:
cs: Druh disku, válce nebo pásky:

en: Kind of film stock or print
cs: Druh filmového materiálu nebo pro tisk

en: Kind of material:
cs: Druh materiálu:

en: Kind of sound for moving images
cs: Druh zvuku pro film

en: Kind of sound:
cs: Druh zvuku:

en: Lambert's azimuthal equal area
cs: Lambertovo azimutální stejnoploché

en: Lambert's conformal conic
cs: Lambertovo konformní kónické

en: Lambert's conformal conict
cs: Lambertovo konformní kónické

en: Lambert's cylindrical equal area
cs: Lambertovo válcové stejnoploché

en: Language of cataloguing (mandatory)
cs: Jazyk katalogizace (povinný)

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Larger ensemble brass band
cs: Velký dechový orchetr

en: Laser optical (Reflective) videodisc
cs: Laserový optický (refelexivní) videodisk

en: Length
cs: Délka

en: Linked with:
cs: Spojena s:

en: Lisbon, Portugal
cs: Lisabon, Portugalsko

en: Literary genre
cs: Literární žánr

en: Literary genre:
cs: Literární žánr:

en: Literary text indicator:
cs: Indikátor literárního textu:

en: Literature code
cs: Kód literatury

en: Literature:
cs: Literatura:

en: Location
cs: Umístění

en: London, United Kingdom
cs: Londýn, Spojené království

en: Lost (
cs: Ztraceno (

en: Lute family
cs: Druh loutny

en: Madras, India
cs: Madras, Indie

en: Madrid, Spain
cs: Madrid, Španělsko

en: Main Author
cs: Hlavní autor

en: Main entry
cs: Hlavní záznam

en: Main entry ($a only)
cs: Hlavní záznam (pouze $a)

en: Mandolin
cs: Mandolína

en: Map projection
cs: Mapová projekce

en: Material 1
cs: Materiál 1

en: Material 2
cs: Materiál 2

en: Material 3
cs: Materiál 3

en: Mean value of ground resolution
cs: Střední hodnota pozemního rozlišení

en: Media for sound
cs: Medium pro zvuk

en: Men's chorus
cs: Mužský sbor

en: Mercator
cs: Mercatorovo zobrazení

en: Metres
cs: Metry

en: Mezzosoprano
cs: Mezzosoprán

en: Minute (complete with 0):
cs: Minuta (doplnit nulami 0):

en: Minutes:
cs: Minuty:

en: Mixed chorus
cs: Smíšené sbory

en: Modified record code
cs: Upravený kód záznamu

en: Monographic series
cs: Knižní edice

en: Month
cs: Měsíc

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: Moscow, Russia
cs: Moskva, Rusko

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
cs: Filmy a filmové pásy => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
cs: Filmy a filmové pásy => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
cs: Filmy a filmové pásy => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
cs: Filmy a filmové pásy => 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
cs: Filmy a filmové pásy => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
cs: Filmy a filmové pásy => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
cs: Filmy a filmové pásy => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
cs: Filmy a filmové pásy => Super 8 mm

en: Munich, Germany
cs: Mnichov, Německo

en: Name of satellite for remote sensing image:
cs: Jméno satelitu pro dálkově snímkování:

en: Naples, Italy
cs: Neapol, Itálie

en: Narrative text indicator
cs: Indikátor povídky

en: Nature of contents code
cs: Kód povahy obsahu

en: Newspaper
cs: Noviny

en: Next&gt;&gt;
cs: Dále&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
cs: Dále&gt;&gt;

en: No items available
cs: Žádné dostupné jednotky

en: No order
cs: Neřadit

en: No results found
cs: Žádné výsledky

en: Non required value
cs: Nepovinná hodnota

en: None
cs: Žádné

en: Normal (16x - 30x)
cs: Normální (16x - 30x)

en: OR new collection:
cs: NEBO nový soubor:

en: Oboe
cs: Hoboj

en: On hold (
cs: Rezervováno (

en: On order (
cs: Objednáno (

en: Online Resources:
cs: Online zdroje:

en: Organ
cs: Varhany

en: Ornamental device:
cs: Ozdobné zařízení:

en: Oslo (Christiania), Norway
cs: Oslo (Christiania), Norsko

en: Other
cs: Jiný

en: Other bowed strings
cs: Jiné smyčce

en: Other brass
cs: Jiné plechy

en: Other electronic
cs: Jiné elektronické

en: Other orchestra
cs: Jiný orchestr

en: Other percussion
cs: Jiné bicí

en: Other plucked strings
cs: Další drnkací struny

en: Other woodwinds
cs: Jiné dřevěné dechy

en: Paris, France
cs: Paříž, Francie

en: Parts indicator:
cs: Indikátor částí:

en: Peking, People's Republic of China
cs: Peking, Čínská lidová republika

en: Periodical
cs: Periodický

en: Periodicity
cs: Periodicita

en: Periodicity:
cs: Četnost vydání:

en: Physical dimension
cs: Fyzické rozměry

en: Physical form of publication
cs: Fyzická podoba publikace

en: Physical medium
cs: Fyzické médium

en: Physical presentation
cs: Fyzická prezentace

en: Physical presentation:
cs: Fyzická prezentace:

en: Piccolo
cs: Malé

en: Picture
cs: Obrázek

en: Play this sample
cs: Přehrát tento vzorek

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
cs: Vyberte, prosím, hodnotu pro třídění. To zkopíruje 686$a field value from the authority record to the 686$a pole knihovních záznamů.

en: Polarity:
cs: Polarita:

en: Portrait
cs: Portrét

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
cs: Pozice zařízení pro fotografické nebo vzdálené snímání obrázku:

en: Presentation format - motion picture
cs: Formát prezentace - film

en: Presentation format - videorecording
cs: Formát prezentace - videozáznam

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
cs: Prezentační technika pro fotografické nebo jiné obrázky:

en: Primary cartographic image 1:
cs: Základní kartografický obrázek 1:

en: Primary cartographic image 2:
cs: Základní kartografický obrázek 2:

en: Primary support material
cs: Prvotní podpůrný matariál

en: Prime meridian 1:
cs: Nultý poledník 1:

en: Prime meridian 2:
cs: Nultý poledník 2:

en: Printer's device:
cs: Zařízení tiskárny:

en: Production elements
cs: Výrobní prvky

en: Provenance note:
cs: Poznámka k původu:

en: Publication Date 2
cs: Datum zveřejnění 2

en: Publication date 1
cs: Datum zveřejnění 1

en: Publication:
cs: Publikace:

en: Publisher's device:
cs: Zažízení vydavatele:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
cs: Pulkova (Leningrad), Rusko

en: Quadruplex (reel)
cs: Čtyřnásobná (cívka)

en: Quality of image
cs: Kvalita obrázku

en: Quarterly
cs: Čtvrtletně

en: Recorder
cs: Záznamník

en: Recording technique for remote sensing image:
cs: Nahrávací technika pro dálkové snímkování:

en: Recording technique:
cs: Záznamová technika:

en: Reduction ratio:
cs: Redukční poměr:

en: Refined categories of colour for moving pictures
cs: Jemnější kategorie barev pro filmy

en: Regularity
cs: Pravidelnost

en: Regularity:
cs: Pravidelnost:

en: Relief codes 1:
cs: Reliéfní kódy 1:

en: Relief codes 2:
cs: Reliéfní kódy 2:

en: Relief codes 3:
cs: Reliéfní kódy 3:

en: Relief codes 4:
cs: Reliéfní kódy 4:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
cs: Výsledky %s po %s z %s

en: Rio de Janeiro, Brazil
cs: Rio de Janeiro, Brazílie

en: Rome, Italy
cs: Řím, Itálie

en: SUDOC serial history:
cs: SUDOC historie periodik:

en: Saxophone
cs: Saxofon

en: Script of title
cs: Skript názvu

note: INPUT type=submit
en: Search
cs: Hledat

en: Search for authority type: EDITORS
cs: Hledat v typech autorit: EDITOŘI

en: Search on
cs: Hledání na

en: Search results
cs: Hledat výsledky

en: Second (complete with 0):
cs: Druhý (doplňte 0)

en: Secondary Author
cs: Sekundární autor

en: Secondary support material
cs: Sekundární podpůrný materiál

en: Secondary support material - visual projection
cs: Sekundární podpůrný materiál - vizuální projekce

en: Seconds:
cs: Vteřin:

en: Select a collection
cs: Vyberte sbírku

en: Semiannual
cs: Dvakrát ročně

en: Semimonthly
cs: Dvakrát měsíčně

en: Semiweekly
cs: Dvakrát týdně

en: Serial type
cs: Typ periodika

en: Serial type:
cs: Typ periodika:

en: Serials
cs: Periodika

en: Series
cs: Edice

en: Set Level
cs: Sada

en: Show coded information filters
cs: Zobrazit kódované filtry informací

en: Sidelooking airbone radar
cs: Boční letecký radar

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
cs: Snímky 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
cs: Slajdy 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)

en: Soprano
cs: Soprán

en: Sort by
cs: Řadit podle

en: Sound indicator
cs: Indikátor zvuku

en: Special reproduction characteristics:
cs: Speciální reprodukční chraktertistiky:

en: Specific material designation
cs: Specifické označení materiálu

en: Specific material designation:
cs: Specifické označení materiálu:

en: Specific reduction ratio
cs: Určitý poměr redukce

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
cs: Spektrální pásma : 01 to 99 = počet pásem, xx = není určeno

en: Speed:
cs: Rychlost:

en: Spot 1
cs: Znaménko 1

en: Spot 2
cs: Znaménko 2

en: Spot 3
cs: Znaménko 3

note: INPUT type=submit
en: Start search
cs: Vyhledat

en: State of preservation - Binding:
cs: Stav zachovalosti - Vazba:

en: State of preservation - Body of the book 1 :
cs: Stav zachovalosti - Tělo knihy 1 :

en: State of preservation - Body of the book 2 :
cs: Stav zachovalosti - Tělo knihy 2:

en: States of authority heading code
cs: Kód stavu autoritního záznamu:

en: Stockholm, Sweden
cs: Stockholm, Švédsko

en: String orchestra
cs: Smyčcový orchestr

en: Subject
cs: Předmětové heslo

en: Subject - Author/Title
cs: Předmětové heslo - Autor/Název

en: Subject - Corporate Author
cs: Předmětové heslo - Korporativní autor

en: Subject - Family
cs: Předmětové heslo - Rodina

en: Subject - Form
cs: Předmětové heslo - Forma

en: Subject - Geographical Name
cs: Předmětové heslo - Zeměpisný název

en: Subject - Personal Name
cs: Předmětové heslo - Osobní jméno

en: Subject - Topical Name
cs: Předmětové heslo - Název tématu

en: Subject Category
cs: Kategorie předmětového hesla

en: Summary
cs: Souhrn

en: Support material - Book:
cs: Nosný materiál - Kniha:

en: Support material - Plates:
cs: Nosný materiál - Desky:

en: Sydney, Australia
cs: Sydney, Austrálie

en: Synthesizer
cs: Syntetizér

en: Synthetic aperture radar
cs: Radar se syntetickou clonou

en: Sélectionnez la valeur pour le champ 700 $4. Elle sera automatiquement reportée dans la zone 700 $8 qui suit.
cs: Vyberte hodnotu pro ple 700 $4. Bude automaticky přenesena do následujícího pole 700 $8.

en: Tape
cs: Páska

en: Tape configuration:
cs: Konfigurace pásky:

en: Tape width:
cs: Šíře pásky:

en: Target audience code
cs: Kód cílové skupiny

en: Target audience code 2
cs: Kód cílové skupiny 2

en: Target audience code 3
cs: Kód cílové skupiny 3

en: Technique (prints) 1
cs: Technika (tisku) 1

en: Technique (prints) 2
cs: Technika (tisku) 2

en: Technique (prints) 3
cs: Technika (tisku) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
cs: Technika - videonahrávek, filmů

en: Techniques (drawings, paintings) 1
cs: Technika (kreslení, malování) 1

en: Techniques (drawings, paintings) 2
cs: Techniky (kreseb, maleb) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
cs: Techniky (kreseb, maleb) 3

en: Thesis:
cs: Závěrečná práce:

en: Three times a month
cs: Třikrát měsíčně

en: Three times a week
cs: Třikrát týdně

en: Three times a year
cs: Třikrát ročně

en: Time
cs: Čas

en: Timpani
cs: Tympány

en: Tirana, Albania
cs: Tirana, Albánie

en: Tiros
cs: Začátečníci

en: Tissot's conformal conic
cs: Tissotovo konformní kónické

en: Title-page availability code
cs: Kód dostupnosti titulní stránky

en: Tokyo, Japan
cs: Tokio, Japonsko

en: Trademark
cs: Ochranná známka

en: Translation of
cs: Je překladem

en: Transliteration code
cs: Transliterační kód

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
cs: Diapozitivy 10 * 10 palců (25 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
cs: Diapozitivy 4 * 5 palců (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
cs: Folie 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
cs: Folie 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
cs: Folie 8 * 10 in. (20 * 25 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
cs: Folie 8 * 8 in. (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
cs: Folie 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)

en: Triennial
cs: Jednou za tři roky

en: Trombone
cs: Pozoun (trombón)

en: Trumpet
cs: Trubka

en: Type C (reel)
cs: Typ C (cívka)

en: Type of continuing resource designator
cs: Typ označení pokračujícího zdroje

en: Type of electronic resource:
cs: Typ elektronického zdroje

en: Type of material
cs: Typ materiálu

en: Type of material code
cs: Kód typu materiálu

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
cs: Typ data publikování: Data publikování 1 a 2

en: Type of scale:
cs: Typ stupnice:

en: Type of score:
cs: Typ partitury:

en: Types of binding:
cs: Typ vazby:

en: UNIMARC field 100 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 100 UNIMARCu

en: UNIMARC field 105 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 105 UNIMARCu

en: UNIMARC field 106 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 106 UNIMARCu

en: UNIMARC field 110 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 110 UNIMARCu

en: UNIMARC field 115a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 115a UNIMARCu

en: UNIMARC field 115b builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 115b UNIMARCu

en: UNIMARC field 116 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 116 UNIMARCu

en: UNIMARC field 117 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 117 UNIMARCu

en: UNIMARC field 120 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 120 UNIMARCu

en: UNIMARC field 121a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 121a UNIMARCu

en: UNIMARC field 121b builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 121b UNIMARCu

en: UNIMARC field 122 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 122 UNIMARCu

en: UNIMARC field 123a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 123a UNIMARCu

en: UNIMARC field 123d builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 123d UNIMARCu

en: UNIMARC field 123e builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 123e UNIMARCu

en: UNIMARC field 123f builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 123f UNIMARCu

en: UNIMARC field 123g builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 123g UNIMARCu

en: UNIMARC field 123i/j builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 123i/j UNIMARCu

en: UNIMARC field 124a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 124a UNIMARCu

en: UNIMARC field 124b builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 124b UNIMARCu

en: UNIMARC field 124c builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 124c UNIMARCu

en: UNIMARC field 124d builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 124d UNIMARCu

en: UNIMARC field 124e builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 124e UNIMARCu

en: UNIMARC field 124f builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 124f UNIMARCu

en: UNIMARC field 124g builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 124g UNIMARCu

en: UNIMARC field 125a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 125a UNIMARCu

en: UNIMARC field 125b builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 125b UNIMARCu

en: UNIMARC field 126a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 126a UNIMARCu

en: UNIMARC field 126b builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 126b UNIMARCu

en: UNIMARC field 127 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 127 UNIMARCu

en: UNIMARC field 128a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 128a UNIMARCu

en: UNIMARC field 128b builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 128b UNIMARCu

en: UNIMARC field 128c builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 128c UNIMARCu

en: UNIMARC field 130 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 130 UNIMARCu

en: UNIMARC field 135a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 135a UNIMARCu

en: UNIMARC field 140 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 140 UNIMARCu

en: UNIMARC field 141 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 141 UNIMARCu

en: UNIMARC field 210c builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 210c UNIMARCu

en: UNIMARC field 225a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 225a UNIMARCu

en: UNIMARC field 4XX builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 4XX UNIMARCu

en: UNIMARC field 686a builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 686a UNIMARCu

en: UNIMARC field 700-4 builder
cs: Tvůrce kódu pro pole 700-4 UNIMARCu

en: UNIMARC leader builder
cs: Tvůrce návěští UNIMARCu

en: Uniform Conventional Heading
cs: Unifikované konvenční záhlaví

en: Uniform Title
cs: Unifikovaný název

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Unspecified
cs: Neurčeno

en: Unspecified bowed strings
cs: Nespecifikované smyčce

en: Unspecified brass
cs: Nespecifikované žestě

en: Unspecified chorus
cs: Nespecifikovaný sbor

en: Unspecified electronic
cs: Blíže neurčené elektronické

en: Unspecified keyboard
cs: Blíže neurčená klávesnice

en: Unspecified orchestra
cs: Blíže nespecifikovaný orchestr

en: Unspecified percussion
cs: Ostatní perkusové nástroje

en: Unspecified plucked strings
cs: Nespecifikované drnkací nástroje

en: Unspecified voices
cs: Blíže nespecifikovaný hlas

en: Unspecified woodwinds
cs: Blíže neurčené dřevěné dechové nástroje

en: Updating loose-leaf
cs: Volné listy

en: Updating website
cs: Aktualizované webové stránky

en: Used
cs: Použito

en: V2000 (videocassette)
cs: V2000 (videokazeta)

en: Video types
cs: Typ videa

en: Video types:
cs: Typ videa:

en: Video8 (videocassette)
cs: Video8 (videokazeta)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
cs: Videopáska 1 in. (2 cm 1/2)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
cs: Videopásky 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
cs: Videopásky 1/2 in. (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
cs: Videopásky 1/4 in. (1/2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
cs: Videopásky 1/4 in. (2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
cs: Videopásky 2 in. (5 cm)

en: Viol
cs: Viola

en: Voices high voice
cs: Hlas vysokých hlasů

en: Voices low voice
cs: Hlas nízkých hlasů

en: Voices medium voice
cs: Hlasy středního hlasu

en: Watermark:
cs: Vodoznak:

en: Weekly
cs: Jednou týdně

en: Width or dimensions
cs: Šířka nebo rozměry

en: Withdrawn (
cs: Odepsáno (

en: Without periodicity
cs: Neurčená

en: Women's chorus
cs: Ženský sbor

en: Xylophone
cs: Xylofon

en: Year
cs: Rok

en: a - Analytic (component part)
cs: a - Analytická (jeho součástí)

en: a - Language materials, printed
cs: a - Jazykové materiály, tištěné

en: a - autobiography
cs: a - autobiografie

en: a - bibliography
cs: a - bibliografie

en: a - currently published continuing resource
cs: a - aktuálně publikovaný pokračující zdroj

en: a - established
cs: a - definitivní

en: a - fiction
cs: a - fikce

en: a - illustrations
cs: a - ilustrace

en: a- ISO transliteration scheme
cs: a- transliterační schéma ISO

en: a- collage
cs: a- koláž

en: a- federal/national
cs: a- federální/národní

en: a- juvenile, general
cs: a- děti a mládež, obecně

en: a- juvenile, general
cs: a- děti a mládež, obecně

en: a- no adjustment
cs: a- žádná úprava

en: aa- architectural drawing
cs: aa- architektonický výkres

en: ab- item cover
cs: ab- obal jednotky

en: abstract
cs: abstrakt

en: abstract or summary
cs: abstrakt nebo shrnutí

en: ac- sticker
cs: ac- samolepka

en: acetate
cs: acetát

en: acoustic
cs: akustický

en: acrylics
cs: akrylové pryskyřice

en: ad- poster
cs: ad- plakát

en: adult, General
cs: dospělí, obecné

en: adult, serious
cs: dospělí, vážná

en: advertising texts
cs: reklamní texty

en: ae- postcard
cs: ae- pohlednice

en: aerial
cs: závěsný

en: af- greetings card
cs: af- blahopřání

en: ag- chart
cs: ag- graf

en: ah- playing cards
cs: ah- hrací karty

en: ai- flash card
cs: ai- flash karta

en: air
cs: vzduch

en: air brush
cs: airbrush

en: aj- ephemera
cs: aj- jepice

en: allegory
cs: alegorie

en: an- calendar
cs: an- kalendář

en: anaglyphic
cs: anaglyfický

en: anamorphic
cs: anamorfní

en: anamorphic (wide screen)
cs: anamorfický (širokoúhlý)

en: angular scale
cs: úhlová míra

en: animation
cs: animace

en: animation and live action
cs: animace a živá akce

en: annual
cs: každoroční

en: anthem
cs: hymna

en: aperture card
cs: děrný štítek

en: aquatint
cs: akvatinta

en: aria
cs: árie

en: arms
cs: ruce

en: artefacts
cs: artefakty

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
cs: jako samostatný doplněk k časopisu, monografie, apod.

en: as- place card
cs: as- místo karty

en: atlas including loose-leaf published atlas
cs: atlasy včetně kroužkových vydání atlasů

en: autobiography
cs: vlastní životopis

en: azimuthal equal area
cs: azimutální rovníková oblast

en: azimuthal equidistant
cs: azimutální ekvidistantní

en: azimuthal, other known specific type
cs: azimutální, jiný známý specifický typ

en: azimuthal, specific type unknown
cs: azimutální, specifický typ neznámý

en: b - Language materials, manuscript
cs: b - Jazykové materiály, manuskript

en: b - catalogue
cs: b - katalog

en: b - continuing resource no longer being published
cs: b - pokračující zdroj již více není publikovaný

en: b - drama
cs: b - činohra

en: b - individual biography
cs: b - zvláštní životopis

en: b - maps
cs: b - mapy

en: b- adjusted but without grid system
cs: b- přizpůsobený ale bez mřížkového systému

en: b- drawing
cs: b- kresba

en: b- other
cs: b- ostatní

en: b- pre-primary, ages 0-5
cs: b- předškolní, věk 0-5

en: b- state/province
cs: b- stát/kraj

en: ba- Latin
cs: ba- Latinsky

en: ballad
cs: balada

en: ballet
cs: balet

en: bathymetry - isolines
cs: batymetrie - isočáry

en: bathymetry - soundings
cs: batymetrie - sondování

en: bibliography
cs: bibliografie

en: biennial (every two years)
cs: bienále (každé dva roky)

en: bimonthly (every two months)
cs: dvouměsíční (každé dva měsíce)

en: biography
cs: životopis

en: biography of arranger or transcriber
cs: životopis upravovatele nebo přepisovatele

en: biography of composer
cs: životopis skladatele

en: biography of performer or history of ensemble
cs: životopis umělce nebo historie souboru

en: biweekly (every two weeks)
cs: dvoutýdenní (každé dva týdny)

en: black and white
cs: černobílý

en: black chalk
cs: černá křída

en: black-and-white
cs: černobílý

en: blue or green strip
cs: modrý a zelený pásek

en: bound into a journal, monograph, etc.
cs: svázaný do časopisu, monografie, atd.

en: bound with one or more others
cs: svázaný s jedním nebo vícero jinými

en: bristol board
cs: bristolský papír

en: broken back
cs: poškozený hřbet

en: bronze
cs: bronz

en: burin engraving
cs: rydlo gravírování

en: butterfly
cs: motýl

en: by active remote sensing technique
cs: podle aktivní vzdálené snímací techniky

en: by active remote sensing techniques
cs: podle aktivní vzdálené snímací techniky

en: by computer
cs: počítačem

en: by hand
cs: rukou

en: by passive remote sensing techniques
cs: podle pasivní vzdálené snímací techniky

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
cs: c - Sbírka - bibliografická položka, která je vymyšlenou sbírkou

en: c - Corrected or revised
cs: c - Opravený

en: c - Corrected or updated record
cs: c - opravený anebo aktualizovaný záznam

en: c - Corrected record
cs: c - Opravený záznam

en: c - Music scores, printed
cs: c - Hudebniny, tištěné

en: c - collective biography
cs: c - hromadný životopis

en: c - continuing resource of unknown status
cs: c - pokračující zdroj neznámého stavu

en: c - essays
cs: c - eseje

en: c - portraits
cs: c - portréty

en: c - provisional
cs: c - prozatímní

en: c- adjusted with grid system
cs: c- přizpůsobený s mřížkovým systémem

en: c- county/department
cs: c- stát/depártmant

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
cs: c- víceré transliterace: ISO anebo jiné schémata

en: c- painting
cs: c- kresba

en: c- primary, ages 5-10
cs: c- základní škola, věk 5-10

en: ca- Cyrillic
cs: ca- Cyrilice

en: calendar
cs: kalendář

en: canon
cs: kánon

en: cantata
cs: kantáta

en: canvas
cs: plátno

en: canzona
cs: píseň

en: cardboard
cs: kartón

en: cardboard/illustration board
cs: karton

en: carol
cs: koleda

en: cartoons or comic strips
cs: komiks

en: casein
cs: kasein

en: catalogue
cs: katalog

en: catechism
cs: katechismus

en: ceramic
cs: keramika

en: chalk
cs: křída

en: chance composition / aleatoric music
cs: náhodná kompozice / aleatorická hudba

en: chanson, polyphonic
cs: šanson, vícehlasý

en: chant, christian
cs: chorál, křesťanský

en: chant, non christian
cs: chorál, nekřesťanský

en: charts
cs: grafy

en: chiaroscuro woodcut
cs: dřevoryt

en: children (9-14)
cs: děti (9-14)

en: choir-book
cs: zpěvník

en: choral
cs: chorál

en: choral-prelude
cs: sborová předehra

en: chorochromatic
cs: chorochromatické

en: choropleth
cs: choropletické

en: chromolithography
cs: chromolithografie

en: chronicle
cs: kronika

en: clay
cs: hlína

en: close score (e.g. hymnals)
cs: uzavřený záznam (např. zpěvníky)

en: cloth
cs: oděv

en: clothes
cs: oděvy

en: coal
cs: uhlí

en: coarse/standard
cs: hrubý/standardní

en: coats of arms
cs: erby

en: coauthor
cs: spoluautor

en: coins
cs: mince

en: collage
cs: koláž

en: collective biography
cs: společný životopis

en: color
cs: barva

en: colour
cs: barva

en: colour pencil
cs: barevná tužka

en: combination
cs: kombinace

en: combination of black and white and colour
cs: kombinace černobílé a barevné

en: combination of various light emission techniques
cs: kombinace různých světelných technik

en: combination of various thermal infrared scanning
cs: kombinace různého tepelného infračerveného skenování

en: comedy
cs: komedie

en: commemorative work
cs: památeční práce

en: complete
cs: dokončený

en: completely covered by clouds
cs: úplně ukrytý pod mraky

en: compressed score
cs: zkompresovaná nahrávka

en: computer graphics
cs: počítačová grafika

en: computer program(s)
cs: počítačový program/y

en: concerto
cs: koncert

en: conference proceedings
cs: výstupy z konference

en: conference publication
cs: konferenční publikace

en: conic (simple)
cs: kónické

en: conic, other known specific type
cs: kónické, jiné známé specifické typy

en: conic, specific type unknown
cs: kónické, jiné typy neznámé

en: containers
cs: kontejnery

en: contains
cs: obsahuje

en: contains biographical data
cs: obsahuje životopisné údaje

en: contains biographical information
cs: obsahuje životopisné informace

en: continuous tone shaded relief
cs: nepřerušovaně stínovaný reliéf

en: contours
cs: kontury

en: copper
cs: měď

en: cordiform
cs: ve tvaru srdce

en: country music
cs: country hudba

en: crayon
cs: krajón

en: cumulative index or table of contents available
cs: kumulativní index nebo dostupný obsah

en: cyan strip
cs: azurový proužek

en: cylinder
cs: válec

en: cylindrical, other known specific type
cs: válcový, jíné známé specifické typy

en: cylindrical, specific type unknown
cs: válcové, specifické typy neznámé

en: d - Deleted
cs: d- Smazáno

en: d - Deleted record
cs: d - Smazaný záznam

en: d - Music scores, manuscript
cs: d - Hudebniny, rukopis

en: d - abstract or summary
cs: d - abstrakt anebo souhrn

en: d - charts
cs: d - grafy

en: d - contains biographical information
cs: d - obsahuje životopisné informace

en: d - humour, satire
cs: d - humor, satira

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
cs: d - monografie je dokončena po vydání, nebo vydána během jednoho kalendářního roku

en: d- children, ages 9-14
cs: d- děti, věk 9-14

en: d- local(municipal, etc.)
cs: d- místní (městský, apod.)

en: d- photomechanical reproduction
cs: d- fotomechanická reprodukce

en: da- Japanese - script unspecified
cs: da- Japonský - písmo neurčeno

en: daily
cs: denně

en: damaged
cs: poškozeno

en: danse form
cs: taneční forma

en: dasymetric
cs: dasymetrický

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
cs: datum padá po roce 1 gregoriánského kalendáře, tj. N.L. (A.D.)

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
cs: datum padá před rok 1 gregoriánského kalendáře, tj. P.Ř.N.L. (B.C.)

en: db- Japanese - Kanji
cs: db- Japonský - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
cs: dc - Japonština - Kana

en: design objects
cs: návrhové objekty

en: devotional literature
cs: náboženská literatura

en: diagram map
cs: diagramová mapa

en: diagrammatric map
cs: diagramatická mapa

en: diary
cs: diář

en: diazo
cs: čpavkový

en: dictionary
cs: slovník

en: digital
cs: digitální

en: digital (compact disc)
cs: digitální (kompaktní disk)

en: dimaxion
cs: dimaxion (skládačka)

en: dioramas
cs: série obrazů

en: dir. de publication
cs: soupis publikací

en: directory
cs: adresář

en: disc
cs: disk

en: disc master (negative)
cs: master disk (negativ)

en: discography
cs: diskografie ("bibliografie" pro desky)

en: discursive work
cs: diskurzivní dílo (rozumově založené)

en: discussion, dissertation, thesis
cs: seminář, dizertace, závěrečná práce

en: dissertation or thesis
cs: disertační nebo diplomová práce

en: dissertation or thesis (revised)
cs: disertační nebo diplomová práce

en: dolls
cs: panenky

en: dot map
cs: mapa bodů

en: drawing
cs: kresba

en: drypoint
cs: suchá jehla

en: duplicate
cs: duplikát

en: duplitised stock
cs: sklad duplikátů

en: e - Cartographic materials, printed
cs: e - Kartografické materiály, tištěné

en: e - dictionary
cs: e - slovník

en: e - letters
cs: e - dopisy

en: e - plans
cs: e - plány

en: e - reproduction of a document
cs: e - reprodukce dokumentu

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
cs: e- multi-lokální (meziregionální oddělení, atd. pod národní úrovni)

en: e- photonegative
cs: e- fotonegativ

en: e- young adult, ages 14-20
cs: e- mladý dospělý, věk 14-20

en: ea- Chinese
cs: ea- Čínský

en: each issue contains an index to its own contents - loose
cs: každý sešit obsahuje index svého obsahu - volně

en: earth resources
cs: přírodní zdroje

en: east
cs: východ

en: edition
cs: vydání

en: eight track
cs: osmistopý

en: electric
cs: elektrický

en: electronic
cs: elektronický

en: electronic resource
cs: elektronický zdroj

en: electronic ressource
cs: elektronický zdroj

en: electronic videorecording (EVR)
cs: elektronický videozáznam (EVR)

en: encaustic
cs: namalovaný voskem

en: encyclopaedia
cs: encyklopedie

en: encyclopedia
cs: encyklopedie

en: engraving
cs: rytina

en: engraving in the crayon manner
cs: rytina ve pastelovém způsobu

en: ephemera
cs: jepice

en: erotica
cs: erotické

en: essay, feuilleton
cs: esej, fejetón

en: essays
cs: eseje

en: etching
cs: lept

en: ethnological information
cs: etnologická informace

en: examination paper
cs: výzkumná zpráva

en: excellent
cs: výborný

en: f - Cartographic materials, manuscript
cs: f - Kartografické materiály, rukopisy

en: f - encyclopaedia
cs: f - encyklopedie

en: f - monograph, date of publication uncertain
cs: f - monografie, datum publikace nejisté

en: f - plates
cs: f - desky

en: f - short stories
cs: f - povídky

en: f- intergovernmental
cs: f- mezivládní

en: f- photoprint
cs: f- fototisk

en: fa- Arabic
cs: fa- Arabsky

en: fable
cs: bajka

en: facsimiles
cs: faksimile

en: fair
cs: trh

en: fairy tale
cs: pohádka

en: false colour photography
cs: falešná barevná fotografie

en: fantasia
cs: fantasie

en: felt-tip pen
cs: fixem

en: fiction
cs: beletrie

en: film (sound film)
cs: film (zvukový film)

en: film base other than safety film
cs: filmový podklad jiný než bezpečný film

en: film cartridge
cs: filmová kazeta

en: film cassette
cs: filmová kazeta

en: film reel
cs: filmová cívka

en: film strip roll
cs: cívka filmového pásku

en: filmslip
cs: filmový lístek

en: filmstrip cartridge
cs: kartridž s filmovým pásem

en: first generation (Master)
cs: první generace (Master)

en: flowline map, flow map
cs: mapa toků

en: folk music
cs: folková hudba

en: folktales
cs: lidové příběhy

en: form lines
cs: ze řádek

en: forms
cs: formuláře

en: frontispiece
cs: frontispis

en: fugue
cs: fuga

en: full score, graphic score
cs: plná partitura, grafická partitura

en: full track
cs: plná stopa

en: furniture
cs: nábytek

en: g - Projected and video material
cs: g- Projekční a videomateriál

en: g - directory
cs: g - adresář

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
cs: g - monografie, jejíž vydávání pokračuje více než rok

en: g - music
cs: g - hudba

en: g - poetry
cs: g - poezie

en: g- government in exile or clandestine
cs: g- vláda v exilu nebo ukrytí

en: ga- Greek
cs: ga- Řecký

en: games and recreation
cs: hry a rekreace

en: genealogical tables
cs: genealogické tabulky

en: glass
cs: sklo

en: globe
cs: globus

en: gnomonic
cs: gnómonické

en: golding
cs: zlacení

en: good
cs: dobré

en: gospel music
cs: gospelová hudba

en: gouache
cs: kvaš

en: graphic score
cs: grafické skóre

en: graphite
cs: tuha

en: greater than 9 kilometres
cs: větší než 9 km

en: h - facsimiles
cs: h- faksimile

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
cs: h- monografie s aktuáním datumem i autorsko/právním datumem

en: h - project description
cs: Popis projektu

en: h - speeches, oratory
cs: h- projevy, přímluvy

en: h- level not determined
cs: h- úroveň není určena

en: h- picture
cs: h- obrázek

en: ha- Hebrew
cs: ha- Hebrejština

en: hachures
cs: hašura (svahové šrafování)

en: hagiography
cs: hagiografie (životopisy světců)

en: half track
cs: půlstopa

en: hand coloured
cs: ručně kolorované

en: hand-made paper
cs: ruční papír

en: hand-written
cs: ručně psaný

en: handcoloured
cs: ručně kolorované

en: handwritten
cs: ručně psaný

en: hardboard
cs: dřevotříska

en: heliogravure
cs: hlubotisk

en: high (31x - 60x)
cs: výška (31x- 60x)

en: high oblique
cs: vysoce šikmý

en: historical information about music
cs: historická informace o hudbě

en: historical work
cs: historické dílo

en: history
cs: historie

en: humour, satire
cs: humor, satira

en: hymn
cs: hymnus

en: hypsometric tints - layer method
cs: hypsometrické odstíny - metoda vrstev

en: i - In partial or incomplete ISBD form
cs: i - V částečné nebo neúplné formě ISBD

en: i - Integrating resource
cs: i- Integrační zdroje

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
cs: i - Zvukové nahrávky, nehudební produkce

en: i - booklet
cs: i - brožurka

en: i - coats of arm
cs: i - znaky (erby)

en: i - coats of arms
cs: i - znaky (erby)

en: i - monograph with both release/issue date and production date
cs: i - monografie s datem vydání a datem výroby

en: i - statistics
cs: i - statistiky

en: i- print
cs: i- tisk

en: ia- Thai
cs: ia- Thajské

en: illuminations
cs: iluminace

en: illustrateur
cs: ilustrátor

en: illustrations
cs: ilustrace

en: imbibition dye transfer
cs: tisk barev imbibition

en: in first issue of next volume - attached
cs: v prvním sešitě následujícího ročníku - přiloženo

en: in first issue of next volume - loose
cs: v prvním sešitě následujícího ročníku - volné

en: in first issue of next volume loose - separately paged
cs: v prvním sešitě následujícího ročníku - zvlášť číslováno

en: in first issue of next volume loose - unpaged
cs: v prvním sešitě následujícího ročníku - volné, nečíslováno

en: in last issue of volume - attached
cs: v posledním sešitě ročníku - přiloženo

en: in last issue of volume - loose
cs: v posledním sešitě ročníku - volné

en: in last issue of volume - unpaged
cs: v posledním sešitě ročníku - nestránkované

en: in last issue of volume-loose - separately paged
cs: v posledním sešitě ročníku - volné - zvlášť stránkované

en: in parts
cs: v částech

en: incomplete
cs: nekompletní

en: index is not available
cs: rejstřík není k dispozici

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
cs: rejstřík nebo jmenný seznam doprovodných kartografických položek v brožuře...

en: index or name list on cartographic item itself
cs: rejstřík nebo jmenný seznam na samotné kartografické položky

en: index or name list present but location not specified
cs: rejstřík nebo jmenný seznam je uveden ale umístění není specifikováno

en: individual biography
cs: individuální životopis

en: industrial production
cs: průmyslová produkce

en: infrared line scanning
cs: infračervené řádkové skenování

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
cs: okamžitý (jedinečný, řezaný na místě)

en: instruction (language)
cs: instrukce (jazyk)

en: instructional material
cs: instruktivní materiál

en: instructional materials
cs: instruktivní materiály

en: instructional work
cs: instruktivní dílo

en: instructions
cs: instrukce

en: instrumental parts
cs: nástrojové party

en: interviews
cs: rozhovory

en: irregular
cs: nepravidelně

en: is exactly
cs: rovno

en: isopleth
cs: isoplety (vrstevnice)

en: ivory
cs: slonovinový

en: j - Sound recordings, musical performance
cs: j - Zvuková nahrávka, hudební produkce

en: j - document with detailed date of publication
cs: j - dokument s detailním datem publikace

en: j - genealogical tables
cs: j - genealogické tabulky

en: j - programmed text book
cs: j - učebnice

en: jewellery
cs: šperky

en: jigsaws
cs: skládačka

en: juvenile literature
cs: literatura pro děti a mládež

en: juvenile, general
cs: děti a mládež obecně

en: k - Two-dimensional graphics
cs: k - Dvourozměrná grafika

en: k - forms
cs: k - formy

en: k - monograph with both publication date and print date
cs: k - monografie jak s datem publikace i s datem tisku

en: k- adult, serious
cs: k- dospělý, vážný

en: k- technical drawing
cs: k- technická kresba

en: ka- Korean
cs: ka- Korejský

en: l - Electronic resources
cs: I - Elektronické zdroje

en: l - samples
cs: l - vzorky

en: l - standard
cs: i - standardní

en: la- Tamil
cs: la- Tamilský

en: laboratory and construction kits
cs: laboratorní a konstrukční soupravy

en: lacquered (e.g. acetate)
cs: lakováno (např. acetátem)

en: landforms
cs: reliéfy

en: large print
cs: velkoplošný tisk

en: lateral or combined cutting
cs: postranní nebo kombinované drážkování

en: lavierung India ink
cs: vytahovací tuš

en: law reports and digests
cs: právní zpráva a souhrn

en: laws and legislation
cs: právo

en: leather
cs: kůže

en: lectures, speeches
cs: přednášky, proslovy

en: legal articles
cs: právní články

en: legal cases and case notes
cs: právní případy a poznámky k procesu

en: legal work
cs: právní dílo

en: legend
cs: Popis

en: less than 1 centimetre
cs: méně než 1 cm

en: letters
cs: dopisy

en: library catalogue
cs: knihovní katalog

en: libretto
cs: libreta

en: libretto or text
cs: libreto nebo text

en: lied
cs: položený

en: linear scale
cs: lineární měřítko

en: lino-cut
cs: linoryt

en: literature surveys/reviews
cs: literární ankety/recenze

en: lithography
cs: litografie

en: live action
cs: živá akce

en: lobby cards
cs: lobby karty

en: low oblique
cs: nízko šikmý

en: low reduction
cs: nízká redukce

en: m - Monographic - Bibliographic item
cs: m - Monografická - bibliografická položka

en: m - dissertation or thesis (original)
cs: m- disertace nebo doktorská práce (originál)

en: m - sound recordings
cs: m - zvukové nahrávky

en: m- adult, general
cs: m- pro dospělé, všeobecný

en: m- master
cs: m- hlavní

en: ma- Georgian
cs: ma- Gruzínský

en: machines
cs: stroje

en: madrigal
cs: píseň pro více hlasů

en: magenta strip
cs: magenta proužek

en: magnetic audio tape in cartridge
cs: magnetická audiopáska v kazetě

en: magnetic audio tape in cassette
cs: magnetická audiopáska na kazetě

en: magnetic audio tape on reel
cs: magnetická audiopáska na cívce

en: magnetic sound track on motion picture film
cs: magnetická zvuková stopa na filmu

en: magnetic storage medium - computer compatible
cs: magnetické úložné médium - kompatibilní s počítačem

en: magnetic storage medium - not computer compatible
cs: magnetické úložné médium - nekompatibilní s počítačem

en: main_author
cs: Hlavní_autor

en: majolica
cs: majolika

en: manual
cs: manuálu

en: manually and plotted
cs: ručně kreslené nebo narýsované

en: manuscript
cs: rukopis

en: map
cs: mapa

en: map view
cs: mapový pohled

en: maps
cs: mapy

en: marble
cs: mramor

en: march
cs: březen

en: mass
cs: Hmotnost

en: mass produced
cs: masově vyráběný

en: master
cs: Master (etalon)

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
cs: rčení, aforismus, přísloví, anekdota

en: mb- Armenian
cs: mb- Arménský

en: medals
cs: medaile

en: memoir
cs: vzpomínka

en: memoirs
cs: vzpomínky

en: mental or cognitive map
cs: mentální a poznávací mapa

en: metal
cs: kov

en: metal (e.g. aluminium)
cs: kov (např. hliník)

en: metal and glass
cs: kov a sklo

en: metal and plastic (compact discs)
cs: kov a plast (kompaktní disky)

en: metall
cs: kov

en: meteorological
cs: meteorologický

en: micro opaque
cs: mikrosnímek

en: microfiche
cs: mikrofiš

en: microfiche cassette
cs: kazeta mikrofiše

en: microfilm cassette
cs: kazeta mikrtofilmu

en: microfilm reel
cs: cívka mikrofilmu

en: microfilm slip
cs: mikrofilmový lístek

en: microform
cs: mikroformát

en: microform cartridge
cs: kazeta mikroformy

en: microgroove/fine
cs: mikrogravírování/jemné

en: microphotography
cs: mikrofotografie

en: microprint
cs: mikrotisk

en: microscope slides
cs: mikroskopové snímky

en: minerals
cs: minerály

en: mini-print
cs: mini-výtisk

en: miniature
cs: miniatura

en: minuet
cs: menuet

en: miscellane
cs: různý

en: missing
cs: chybějící

en: mixed
cs: smíšený

en: mixed base (nitrate and safety)
cs: smíšený nosič (nitrátový a bezpečný)

en: mixed collection
cs: smíšená sbírka

en: mixed collection (containing more than one type of base)
cs: smíšené sbírky (obsahující více než jeden typ nosiče)

en: mixed emulsion
cs: smíšená emulze

en: mixed generations
cs: smíšené generace

en: mixed polarity
cs: smíšená polarita

en: mixing tracks
cs: míšení stop

en: models
cs: modely

en: models for making
cs: modely pro výrobu

en: modern
cs: moderní

en: monaural
cs: monofonní

en: monoaural
cs: monoaurální

en: monochrome
cs: jednobarevný

en: monographic series
cs: série monografií

en: monotype
cs: jednoho typu

en: monthly
cs: měsíčně

en: motet
cs: moteto

en: mother (positive)
cs: matka (kladné)

en: motion picture
cs: film

en: moving picture music
cs: filmová hudba

en: multi-color
cs: mnohabarevný

en: multichannel, surround or quadraphonic
cs: vícekanálový, prostorový nebo kvadrofonní

en: multicoloured
cs: mnohobarevný

en: multimedia
cs: multimédia

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
cs: multimedia (např. jednotka běžným tiskem a mikrofišový dodatek)

en: multiple formats
cs: více formátů

en: multiple forms
cs: více forem

en: multiple or other
cs: více nebo jiné

en: multiple or other form
cs: více nebo jiné formy

en: multiple/other literary forms
cs: jiné literární formy (a kombinace forem)

en: multispectral photography
cs: multispektrální fotografie

en: multispectral scanning
cs: multispektrální skenování

en: music
cs: hudba

en: musical revue and comedy
cs: hudební revue a komedie

en: n - In non-ISBD form
cs: n - V ne-ISBD formě

en: n - New
cs: n - Nový

en: n - New record
cs: n - Nový záznam

en: n - laws and legislation
cs: n - právo a legislativa

en: n - transparencies
cs: n - trensparenty

en: negative
cs: negativní

en: newspaper
cs: noviny

en: newspaper format
cs: formát novin

en: nitrate
cs: nitrát

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
cs: nirát - nahnědlý, změny barvy, vyblednutý, zaprášený

en: nitrate - congealed
cs: nitrát - ztuhlý

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
cs: nitrát - Nafouklý, bubliny, puchýře

en: nitrate - powder
cs: nitrát - prášek

en: nitrate - pungent odour
cs: nitrát - odpudivý pach

en: nitrate - sticky
cs: nitrát - lepkavý

en: nitrate - suspicious odour
cs: nitrát - podezřelý pach

en: no cumulative index or table of contents
cs: bez souhrnného rejstříku nebo obsahu

en: no deterioration
cs: žádné zhoršení

en: no frequency (i.e. irregular)
cs: žádná frekvence (tj. nepravidelné)

en: no illustrations
cs: bez ilustrací

en: no index or name lis
cs: žádný seznam jmen nebo rejstřík

en: no narrative tex
cs: není výpravný text

en: no secondary support
cs: není sekundární podklad

en: no sound
cs: žádný zvuk

en: no title-page issued
cs: vydáno bez titulní stránky

en: nocturne
cs: nokturno

en: non required value
cs: nevyžadovaná hodnota

en: non-anamorphic (wide screen)
cs: neanamorfní (širokoúhlý)

en: non-photographic image
cs: nefotografický obrázek

en: nonnitrate - advanced deterioration
cs: nenitrátový - pokročilé zhoršení

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
cs: nenitrátový - zjistitelné zhoršení (např. diacetátový pach)

en: nonnitrate - disaster
cs: nenitrátový - zkáza

en: normalised irregular
cs: pravidelně s výjimkami

en: north
cs: sever

en: not a biography
cs: není životopis

en: not a conference publication
cs: není publikace z konference

en: not a literary text
cs: ne literární text

en: not a motion picture
cs: není film

en: not a motion picture or video recording
cs: není film nebo videozáznam

en: not a motion picture or visual projection
cs: není film nebo vizuální projekce

en: not a reproduction
cs: není reprodukce

en: not a safety base
cs: ne bezpečný podklad

en: not a videorecording
cs: není videozáznam

en: not a visual projection
cs: není vizuální projekce

en: not applicable
cs: nepoužívá se

en: not applicable (item is silent)
cs: nepoužitelné (jednotka není zvuková)

en: not applicable (item not a colour film)
cs: nepožitelné (jednotka není barevný film)

en: not applicable (not a colour film)
cs: nemá význam (není barevný film)

en: not applicable, not a score
cs: nepoužívá se, není skóre

en: not biographical
cs: nebiografický

en: not known
cs: neznámý

en: not present (no secondary support)
cs: nepřítomný (není sekundární podpora)

en: not screened
cs: nepromítaný

en: novel
cs: román

en: novella
cs: novela

en: numeric
cs: číselný

en: numeric table
cs: číselná tabulka

en: o - Previously issued higher level record
cs: o - Dříve vydaný záznam vyšší úrovně

en: o - illuminations
cs: o - osvětlení

en: o - numeric table
cs: o - číselná tabulka

en: of accompanying material,
cs: doprovodného materiálu,

en: of contents page,
cs: stránky obsahu,

en: of intermediate text,
cs: zprostředkujícího textu,

en: of libretto,
cs: libreta,

en: of original work,
cs: originálního díla,

en: of subtitles,
cs: titulků,

en: of summary,
cs: souhrnu,

en: of title page,
cs: titulní strany,

en: of title proper,
cs: hlavního názvu,

en: oil
cs: olej

en: one color
cs: jednobarevný

en: one-colour, monochrome
cs: jednobarevný, monochromatický

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
cs: optická a magnetická zvuková stopa na filmu

en: optical sound track on motion picture film
cs: optická zvuková zvuková stopa na filmu

en: oratorio
cs: oratorium

en: oratory, speeches
cs: přímluvy, projevy

en: original
cs: originál

en: original, i.e. primary
cs: originál, např. primární

en: original_title
cs: původní_název

en: ornamental device not present
cs: ornamentální přístroj není přítomen

en: ornamental device present
cs: přítomno okrasné zařízení

en: ornamental letter
cs: ornamenální písmo

en: orthographic
cs: ortografický

en: other
cs: jiné

en: other (sepia, tinted, etc.)
cs: jiné (sépiový, tinta apod.)

en: other accompanying material
cs: jiný doprovodný materiál

en: other accompanying textual material
cs: jiný doprovodný textový materiál

en: other film type
cs: jiný typ filmu

en: other filmstrip type
cs: jiný typ diafilmu

en: other form
cs: jiná forma

en: other form of material
cs: jiná forma nebo materiál

en: other form of textual material
cs: jiný druh textového materiálu

en: other forms of release
cs: jiné formy vydání

en: other historical information
cs: jiné historické informace

en: other kinds of contents
cs: jiné druhy obsahu

en: other known type
cs: jiné známé typy

en: other methods in color
cs: jiné barevné metody

en: other methods of relief representation
cs: jiné metody reprezentace reliéfu

en: other non photographic medium
cs: jiné nefotografické médium

en: other non-projected graphic type
cs: jiná grafika než projekce

en: other photographic medium
cs: jiné fotografické médium

en: other tone
cs: jiný tón

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
cs: jiný typ stupnice (např. časové měřítko, kvantitativní statistické měřítko)

en: other types of literary text
cs: další typy leterárního textu

en: other videotype
cs: jiný typ videa

en: other wide screen format
cs: jiný širokoúhlý formát

en: others
cs: ostatní

en: outtakes
cs: výstřižky

en: overture
cs: předehra

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
cs: p - Dříve vydáno jako nedokončené, pre-publikační záznam

en: p - technical report
cs: p - technická zpráva

en: painting
cs: malba

en: paper
cs: papír

en: paper backed
cs: papírová

en: paper contains watermark
cs: papír obsahuje vodotisk

en: paper does not contain watermark
cs: papír neobsahuje vodotisk

en: paper, general
cs: papír, obecně

en: parable
cs: podobenství

en: parchment, vellum
cs: pergamen, pergamenový papír

en: parts exist (vocal and instrumental)
cs: party existuji (vokální a instrumentální)

en: parts not present
cs: party nejsou

en: partsong
cs: sekulární chór

en: passion music
cs: pašije

en: passive microwave mapping
cs: pasivní mikrovlnné mapování

en: pavan
cs: pavana

en: pencil
cs: tužka

en: periodical
cs: periodický

en: photocopying
cs: kopírování

en: photographic image
cs: fotografický obraz

en: photographically
cs: fotograficky

en: photography
cs: fotografie

en: photolithography
cs: fotolitografie

en: photomechanical reproduction
cs: fotomechanická reprodukce

en: photonegative
cs: fotonegativ

en: photoprint
cs: fototisk

en: picto map
cs: piktografická mapa

en: pictorial map
cs: obrázková mapa

en: pictorially
cs: obrazově

en: picture
cs: obrázek

en: piece_analytic_level
cs: piece-analytic_level

en: plan
cs: plán

en: planimetric
cs: planimetrický

en: plans
cs: plány

en: plaster
cs: omítka

en: plastic
cs: plast

en: plastic (mass produced)
cs: plast (sériově vyráběný)

en: plastic pressing
cs: plastické lisování

en: plates
cs: desky

en: poetry
cs: poezie

en: polarized
cs: polarizovaný

en: polemical treatise
cs: polemický traktát

en: political work
cs: politické dílo

en: polonaise
cs: polonéza

en: polyconic
cs: polykónické

en: polyester base (e.g. ester)
cs: polyesterový základ (např. ester)

en: polyhedric
cs: polyhedrické

en: poor
cs: chabý

en: popular music
cs: populární hudba

en: porcelain
cs: porcelán

en: porcelaine
cs: porcelán

en: porphyry
cs: porfýr

en: portrait
cs: portrét

en: portraits
cs: portréty

en: positive
cs: kladné

en: posters
cs: plakáty

en: postface
cs: doslov

en: pre-primary (0-5)
cs: předškoláci (0-5)

en: precious metals
cs: drahé kovy

en: precious stones
cs: drahé kameny

en: prelude and fugue
cs: předehra a fuga

en: primary (5-8)
cs: mladší žáci (5-8)

en: print
cs: tisk

en: printed
cs: vytištěno

en: printer's device not present
cs: tiskárna není připojena

en: printer's device present
cs: tiskárna je připojena

en: printing
cs: tisk

en: printing master
cs: tisková předloha

en: production rolls
cs: produkční cívky

en: profile
cs: profil

en: programme music
cs: programní hudba

en: programmed text books
cs: učebnice

en: programmed texts
cs: učební texty

en: programmes and pressbooks
cs: programy a tisky

en: project description
cs: popis projektu

en: projection of the International Map of the World
cs: projekce mezinárodní mapy světa

en: préface, notes
cs: předmluva, poznámky

en: pseudo-score
cs: pseudo-skóre

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
cs: publikováno samostatně - vázán od nakladatelství zdarma - automaticky odeslány

en: published separately - free upon request
cs: publikována samostatně - zdarma na vyžádání

en: published separately - purchase-request
cs: publikována samostatně - koupě na žádost

en: published separately free - sent automatically
cs: publikována odděleně zdarma - posláno automaticky

en: published separately-bound from publisher - free upon request
cs: publikována samostatně-vázaný od vydavatele - zdarma na vyžádání

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
cs: publikována samostatně-vázaný od vydavatele - prodej na požádání

en: published separately-free - sent automatically
cs: samostatně publikovány-volné - automaticky posílány

en: publisher's device not present
cs: zařízení vydavatele není uvedeno

en: publisher's device present
cs: zařízení vydavatele uvedeno

en: q - examination paper
cs: q- písemná práce

en: quadraphonic
cs: kvadrofonický

en: quarter track
cs: čtvrtinová stopa

en: quarterly
cs: čtvrtletně

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
cs: r- Tří-dimenzionální artefakt a reálie

en: r - literature surveys/reviews
cs: r - literární přehledy/zhodnocení

en: random dot map
cs: mapa náhodných bodů

en: rebound
cs: znovusvázaný

en: record-keeping work
cs: evidenční práce

en: recording not a tape
cs: nahrávka, ne páska

en: recreations
cs: rekreace

en: red strip
cs: červený proužek

en: reference print/viewing copy
cs: referenční tisk/zobrazení kopie

en: reference work
cs: referenční dílo

en: regular
cs: pravidelný

en: regular print
cs: běžný tisk

en: rehearsals
cs: nácviky

en: religious text
cs: náboženský text

en: religious work
cs: náboženské dílo

en: remote sensing image
cs: obraz dálkového průzkumu

en: replicas
cs: repliky

en: reporting
cs: hlášení

en: representational
cs: reprezentativní

en: requiem mass
cs: zádušní mše

en: reservage (sugar aquatint)
cs: reservage (cukr aquatint)

en: restored
cs: obnoveno

en: restored, facsimile
cs: obnoveno, faksimile

en: restored, imitation
cs: obnoveno, napodobenina

en: reviews
cs: recenze

en: rhapsody
cs: rapsodie

en: rice paper
cs: rýžový papír

en: ricercare
cs: ricercar

en: rock music
cs: roková hudba

en: roll
cs: role (kotouč)

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
cs: rubrika (tj. záhlaví atd., v speciální sazbě)

en: rushes
cs: spěchá

en: s - Serial - Bibliographic item
cs: s - Periodikum - Bibliografická jednotka

en: s - treaties
cs: s - smlouvy

en: sacred texts
cs: posvátné texty

en: safety (diacetate)
cs: bezpečný (diacetát)

en: safety (triacetate)
cs: bezpečný (triacetát)

en: safety base
cs: bezpečný podklad

en: safety film
cs: bezpečný film

en: samples
cs: ukázky

en: sanguine
cs: optimistický

en: scientific work
cs: vědecká práce

en: score
cs: skóre

en: score (miniature or study size)
cs: skóre (miniatura nebo studie velikosti)

en: score or other music format
cs: partitura nebo jiný hudební formát

en: screened
cs: stíněný

en: script material
cs: psaný materiál

en: sculptures
cs: sochy

en: secondary_author
cs: sekundární_autor

en: section
cs: oddíl

en: semiannual (twice a year)
cs: půlročně (dvakrát do roka)

en: semimonthly (twice a month)
cs: půlměsíčně (dvakrát do měsíce)

en: semiweekly (twice a week)
cs: půltýdenní (dvakrát do týdne)

en: sepia
cs: sépiová

en: sepia tone
cs: sépiový odstín

en: series
cs: řady

en: sermon
cs: kázání

en: service books
cs: servisní knižky

en: service copy
cs: servisní kopie

en: set or costume designs
cs: sada nebo kostýmové návrhy

en: set_level
cs: sada

en: shellac pressing
cs: šelakové lisování

en: short stories
cs: krátké příběhy

en: short story
cs: krátký příběh

en: silkscreen
cs: hedvábné stínítko

en: silver halide
cs: halogenid stříbra

en: silver point
cs: stříbrný bod

en: sinfonia
cs: symfonie

en: single
cs: jednoduchý

en: single item
cs: jednotlivá položka

en: sinusoidal
cs: sinusoidní

en: six track
cs: šest stop

en: sixteen track
cs: šestnáct stop

en: skin
cs: kůže

en: skin (e.g. parchment, vellum)
cs: kůže (např. pergamen)

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
cs: kůže (vydělaná kůže, pergamen, atd.)

en: slide, slide set, stereograph
cs: snímek, sada snímků, stereografie

en: social customs
cs: sociální clo

en: solo part
cs: sólový part

en: sonata
cs: sonáta

en: song
cs: píseň

en: sound disc
cs: zvukový disk

en: sound on medium
cs: zvuk na médiu

en: sound recordings
cs: zvukové nahrávky

en: sounds
cs: zvuky

en: soundtrack separate
cs: zvuková stopa zvlášť

en: south
cs: jižní

en: space
cs: mezera

en: space observing
cs: kosmické pozorování

en: spatial model on two dimensional surface
cs: prostorový model na dvourozměrné ploše

en: specimens (biological etc.)
cs: vzorky (biologické atd.)

en: speeches, oratory
cs: projevy, řečnictví

en: spot heights
cs: kóty

en: square dance
cs: řadový tanec

en: stain
cs: skvrna

en: stamper (negative)
cs: razítko (negativní)

en: standard silent aperture
cs: standardní tichá clonka

en: standard sound aperture (reduced format)
cs: standardní zvuková clonka (redukovaný formát)

en: starts with
cs: začíná s

en: statistics
cs: statistika

en: steel engraving
cs: ocelorytina

en: stencil colour
cs: barva šablony

en: stereographic
cs: stereografický

en: stereophonic
cs: stereofonní

en: stills
cs: obrázky

en: stone
cs: kámen

en: study kit
cs: studijní soubor

en: study, exercise
cs: studie, cvičení

en: suite
cs: sada

en: symphonic poem
cs: symfonická báseň

en: symphony
cs: symfonie

en: synthetics
cs: umělá hmota

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
cs: syntetický (např. plastový, vinylový)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
cs: syntetický (plastový, vinylový, atd.)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
cs: syntetický (plastový, vinylový, atd.) a sklo

en: t - cartoons or comic strips
cs: t - komiksy nebo komiksové stripy

en: tablature
cs: tablatura

en: tape (cartridge)
cs: páska (cartridge)

en: tape (cassette)
cs: páska (kazeta)

en: tape (open reel)
cs: páska (otevřená cívka)

en: tape duplication master
cs: master páska pro duplikaci

en: technical drawing
cs: technický nákres

en: technical information on music
cs: technické informace o hudbě

en: technical or historical information on instruments
cs: technické nebo historické informace o nástrojích

en: technical report
cs: technická zpráva

en: terra-cotta
cs: terakota

en: terrestrial
cs: pozemní

en: test pressing
cs: testovací tisk

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
cs: text doprovázející kartografický materiál v brožuře, pamflet...

en: text on cartographic item itself
cs: text na samotném kartografickém materiálu

en: textbook
cs: učebnice

en: textile
cs: textil

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
cs: textil včetně ručně vyrobených mikrovláken (např. hedvábí, sukno, nylon)

en: textiles
cs: textil

en: textiles (including man-made fibres)
cs: textil (včetně ručně vyrobených vláken)

en: the cartographic item is not a final product
cs: kartografická jednotka není finální produkt

en: thematic index
cs: tématický index

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
cs: tento pokračující zdroj je doplňkem nebo podsérie, indexovaný ve svém rodičovském periodiku

en: three times a month
cs: 3x měsíčně

en: three times a week
cs: 3x týdně

en: three times a year
cs: 3x ročně

en: tint
cs: odstín

en: tinted and toned
cs: barvené a tónované

en: title bands/intertitle rolls
cs: titulové svazky/mezititulové role (kotouče)

en: toccata
cs: tokáta

en: tools and equipment
cs: nástroje a vybavení

en: toys
cs: hračky

en: tracing paper
cs: pauzovací papír

en: traducteur
cs: překladatel

en: transfer line print
cs: tisk přenosem řádků

en: transparencies
cs: fólie

en: transparency
cs: průhlednost

en: transparent or opaque flexible base negative
cs: průhledný nebo neprůhledný flexibilní podklad negativu

en: transparent or opaque flexible base positive
cs: průhledný nebo neprůhledný flexibilní podklad pozitivu

en: transparent or opaque non-flexible base negative
cs: průhledný nebo neprůhledný neflexibilní podklad negativu

en: transparent or opaque non-flexible base positive
cs: průhledný nebo neprůhledný neflexibilní podklad pozitivu

en: transport
cs: přenos

en: transverse Mercator
cs: příčné Mercatorovo zobrazení

en: travelogue
cs: cestopisná přednáška

en: treaties
cs: smlouvy

en: triennial (every three years)
cs: tříroční (každý třetí rok)

en: trims
cs: oříznutí

en: triosonata
cs: triová sonáta

en: twelve track
cs: dvanáctistopá

en: twentyfour track
cs: 24 stopý

en: type of projection unknown
cs: neznámý typ projekce

en: u - Unknown publication date
cs: u - Datum vydání neznámé

en: u- unknown
cs: u- neznámo

en: ultrahigh (91x -)
cs: ultravysoký (91x - )

en: unbound
cs: nevázaný

en: undetermined 2 colour
cs: neurčené 2 barvy

en: undetermined 3 colour
cs: neurčené 3 barvy

en: uniform_conventional_heading
cs: unifikované_konvenční_záhlaví

en: uniform_title
cs: unifikovaný_název

en: unknown
cs: neznámý

en: unknown at time of record creation
cs: neznámý v čase vytvoření záznamu

en: unspecified/unknown
cs: neupřesněno/neznámé

en: uu- unknown
cs: uu- neznámý

en: v - dissertation or thesis (revised)
cs: v- disertace nebo these (obhájené)

en: variation
cs: variace

en: varies
cs: se mění

en: vedute
cs: veduta

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
cs: vernis-mou (měkký lept nebo sledování)

en: version of a work
cs: verze díla

en: vertical
cs: svisle

en: vertical (hill and dale) cutting
cs: vertikální (hory a doly) drážkování

en: very good
cs: velmi dobré

en: very high (61x - 90x)
cs: velmi vysoký (61x - 90x)

en: video recording
cs: videozáznam

en: videocartridge
cs: videokazeta

en: videocassette
cs: videokazeta

en: videodisc
cs: videodisk

en: videorecording
cs: videozáznam

en: videoreel
cs: videocívka

en: videotape
cs: videopáska

en: view
cs: zobrazení

en: views with horizon showing
cs: pohledy ukazující horizont

en: views without horizon showing
cs: pohledy neukazující horizont

en: vignette
cs: vinětace

en: visual projection
cs: vizuální projekce

en: vocal parts
cs: vokální části

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
cs: vokální partitura, doprovod redukován pro klavír

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
cs: vokální partitura, partitura sboru, doprovod odstraněn

en: vv- mixed
cs: vv- smíšený

en: water colour
cs: vodní barva

en: wax
cs: vosk

en: wax (instantaneous)
cs: vosk (okamžitý)

en: weekly
cs: týdně

en: west
cs: západ

en: wood
cs: dřevo

en: work bound with another
cs: dílo svázané s jiným

en: workprint
cs: pracovní tisk

en: worn
cs: obnošený

en: writing ink
cs: psací inkoust

en: x - not applicable
cs: x - nelze použít

en: x- not applicable
cs: x- nepoužitelný

en: xx- not applicable
cs: xx - nepoužitelný

en: y - no illustration
cs: y - žádné ilustrace

en: y - no illustrations
cs: y - žádné ilustrace

en: y - not a literary text
cs: y - neliterární text

en: y - not biographical
cs: y - nebibliografický

en: y- no transliteration scheme used
cs: y- bez užití transliteračního schématu

en: y- not a government publication
cs: y- není vládní publikací

en: yearbook
cs: ročenka

en: yellow strip
cs: žlutý proužek

en: young adult
cs: mládež

en: z - multiple or other literary forms
cs: z - násobné nebo jiné literární formy

en: z - other
cs: z - jiný

en: z- Other
cs: z - Jiné

en: z- other non-projected graphic type
cs: z- jiný neprojekční grafický typ

en: zincography
cs: zinkografie

en: zz- Other
cs: zz- Jiné

en: zz- other
cs: zz- jiné

en: |- Filling character
cs: |- Výplňový znak

en: ||- Filling character
cs: ||- Výplňový znak

en: ||- Filling characters
cs: ||- Výplňové znaky
