Koha 22.11 - en to da translation catalogue (1682 entries)

en: !"#$%%&amp;'()*+,-./0123456789:;&lt;=&gt;?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_`abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~
da: !"#$%%&amp;'()*+,-./0123456789:;&lt;=&gt;?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÆØÅ[\]^_`abcdefghijklmnopqrstuvwxyzæøå{|}~

en: !'()*-.0123456789ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ_abcdefghijklmnopqrstuvwxyz~
da: !'()*-.0123456789ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÆØÅ_abcdefghijklmnopqrstuvwxyzæøå~

en: #- National bibliographic agency
da: #- Kontor for National bibliografi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
da: #- Intet kodningsforsøg

en: #- No information provided
da: #- Ingen information givet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
da: #- Ingen sekundær support

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
da: #- Ingen lyd (stille)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
da: #- Intet angivet braille musikformat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
da: #- Ingen angivet klasse af braille skrift

en: #- Not a government agency
da: #- Ingen regeringsmyndighed

en: #- Not modified
da: #- Ikke bearbejdet

en: #- Not subdivided geographically
da: #- Ikke geografisk opdelt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
da: #- Ikke defineret

en: #record
da: #post

en: &lt;&lt; Previous
da: &lt;&lt; Forrige

en: &lt;&lt; Previous
da: &lt;&lt; Forrige

en: (auto-filled)
da: (udfyldt automatisk)

en: ,complete-subfield
da: ,helt underfelt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
da: --- - Ukendt

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=control-number:
da: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=Control-number:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=control-number:
da: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=Control-number:

en: 0-4 Record size
da: 0-4 Poststørrelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
da: 00 Materialekategorier

en: 00-05- Date entered on file
da: 00-05- Fildato

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
da: 006 Dataelementer med fast længde -- Ekstra materialekarakteristika -- Generel informationen

en: 007 Physical description fixed field--General information
da: 007 Fysisk beskrivelse fast længde --Generel informationen

en: 008 Fixed-length data elements
da: 008 Dataelementer med fast længde

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
da: 008 Dataelementer med fast længde -- Ekstra materialekarakteristika -- Generel informationen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
da: 01 Specifik materialebeskrivelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
da: 02 Ikke defineret

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
da: 03 Sensorens højde

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
da: 03 Klasse af brailleskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
da: 03 Farve

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
da: 03 Positiv/negativ aspekt

note: SCRIPT
en: 03 Speed
da: 03 Hastighed

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
da: 04 Sensorens retning

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
da: 04 Emulsionens basis

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
da: 04 Klasse af brailleskrift (2. option)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
da: 04 Konfiguration af playbackkanaler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
da: 04 Ydre mål

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
da: 04 Spillefilm præsentationsformat

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
da: 04 Fysisk medie

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
da: 04 Fysisk medie

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
da: 04 Primært bæremateriale

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
da: 04 Videooptagelsesformat

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
da: 05 Skydække

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
da: 05 Rille bredde/rille opløsning

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
da: 05 Niveau for komprimering

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
da: 05 Reduktionsmålestok

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
da: 05 Sekundært bæremiddel

note: SCRIPT
en: 05 Sound
da: 05 Lyd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
da: 05 Lyd på medie eller separat

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
da: 05 Reproduktionsform

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
da: 05 Reproduktionsform

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
da: 06 Braille musikalsk format

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
da: 06 Ydre mål

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
da: 06 Lydmedie

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
da: 06 Platform konstruktionstype

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
da: 06 Produktions-/reproduktionsdetaljer

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
da: 06- Direkte eller indirekte geografisk opdeling

en: 06- Kind of record
da: 06- Posttype

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
da: 06-08 Billede bit-dybde

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
da: 06-08 Reduktionsmålestok

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
da: 07 Braille musikformat (2. option)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
da: 07 Ydre mål

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
da: 07 Platformsbrugkategori

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
da: 07 Positiv/negativ aspekt

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
da: 07 Båndbredde

en: 07- Romanization scheme
da: 07- Translitertationsskema

en: 07- Type of number
da: 07- Nummertype

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
da: 08 Braille musikformat (3. option)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
da: 08 Konfiguration af afspilningskanaler

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
da: 08 Sekundært bæremiddel

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
da: 08 Sensortype

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
da: 08 Båndkonfiguration

en: 08- Classification validity
da: 08- Klassificeringens gyldighed

en: 08- Language of catalog
da: 08- Katalogets sprog

note: SCRIPT
en: 09 Color
da: 09 Farve

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
da: 09 Filformater

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
da: 09 Type af disk, cylinder eller bånd

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
da: 09 Produktionselementer

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
da: 09 Særlige fysiske karakteristika

en: 09- Kind of record
da: 09- Posttype

en: 09- Standard or optional designation
da: 09- Standard for ukendt herkomst

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
da: 09-10 Datatype

en: 1 - Full level, material not examined
da: 1 - Fuldt niveau, materialet er ikke undersøgt

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
da: 1 1/8 x 2 3/8 tomme.

en: 1 7/8 ips (tapes)
da: 1 7/8 ips (bånd)

en: 1 in.
da: 1 tomme

en: 1- Full level, material not examined
da: 1- Helt niveau, materiale ikke undersøgt

en: 1-4 Record size
da: 1-4 Poststørrelse

en: 1.4 m. per second (discs)
da: 1.4 m. pr sekund (disks)

en: 1/2 in.
da: 1/2 tomme.

en: 1/4 in.
da: 1/4 tomme.

en: 1/8 in.
da: 1/8 tomme.

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
da: 10 Filmemulsion

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
da: 10 Type af materiale

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
da: 10 Positiv/negativ aspekt

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
da: 10 Kvalitetsikringsmål

en: 10 in. diameter
da: 10 tommer diameter

en: 10- Descriptive cataloging rules
da: 10- Beskrivende katalogiseringsregler

en: 10- Record update in process
da: 10- Datapost aktualiseres

en: 10-16 indicator/subfields/size
da: 10-16 Indikator/underfelt/længde

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
da: 10x10 tomme eller 26x26 cm transparent

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
da: 11 Oprindelse/kilde

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
da: 11 Snittype

en: 11- Level of establishment
da: 11- Niveau for oprettelse

en: 11- Subject heading system/thesaurus
da: 11- Emne hovedsystem/thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
da: 12 Filmbasis

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
da: 12 Kompressionsniveau

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
da: 12 Særlige reproduktionskarakteristika

en: 12 in.
da: 12 tommer.

en: 12 in. diameter
da: 12 tommer diameter

en: 12- Synthesized number indication
da: 12- Syntetiseret nummer indikation

en: 12- Type of series
da: 12- Serietype

en: 120 rpm (cylinders)
da: 120 rpm (cylindre)

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
da: 13 Optagelses- og lagringsteknik

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
da: 13 Mere præcise kategorier for farve

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
da: 13 Omformatteringskvalitet

en: 13- Numbered or unnumbered series
da: 13- Talte eller ikke talte serier

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
da: 14 Type af farve eller tryk

en: 14- Heading use--main or added entry
da: 14- Overskrift--hoved eller tilføjet indførsel

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
da: 15 Slid-tilstand

en: 15 ips (tapes)
da: 15 ips (bånd)

en: 15- Heading use--subject added entry
da: 15- Overskrift--emne tilføjet indførsel

en: 15/16 ips (tapes)
da: 15/16 ips (bånd)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
da: 16 Fuldstændighed

en: 16 in. diameter
da: 16 tommer diameter

en: 16 mm. film width
da: 16 mm filmbredde

en: 16 rpm (discs)
da: 16 rpm (disks)

en: 16- Heading use--series added entry
da: 16- Oveskrift - seriens tilføjede indførsel

en: 160 rpm (cylinders)
da: 160 rpm (cylindre)

en: 17- Encoding level
da: 17- Koderingsniveau

en: 17- Type of subject subdivision
da: 17- Type af emne underinddeling

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
da: 17-22 Filminspektionsdato

en: 18 - Descriptive cataloging form
da: 18 - Beskrivende katalogiseringsform

en: 18-19 Undefined
da: 18-19 Ikke defineret

en: 18-27 Undefined character positions
da: 18-27 Ikke defneret tegnposition

en: 19 - Multipart resource record level
da: 19 - Titelniveau for ressourcer i flere dele

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
da: 2 - Ufuldstændigt niveau, materiale ikke undersøgt

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
da: 2 1/4 x 2 1/4 tomme eller 6x6 cm slide

en: 2 3/4 x 4 in.
da: 2 3/4 x 4 tomme

en: 2 color, single strip
da: 2 farve, enkelt stribe

en: 2 in.
da: 2 tommer

en: 20-24 entry map &amp; lengths
da: 20-24 indtastningsfelt & længder

en: 28- Type of government agency
da: 28- Type af offentligt kontor

en: 29- Reference evaluation
da: 29- Vurdering af kilder

en: 3 - Abbreviated level
da: 3- Forkortet trin

en: 3- Abbreviated level
da: 3- forkortet niveau

en: 30 Undefined character position
da: 30 Ikke defineret tegnposition

en: 31- Record update in process
da: 31- Datapost aktualiseres

en: 32- Undifferentiated personal name
da: 32- Udifferentieret personnavn

en: 33- Level of establishment
da: 33- Niveau af fastlæggelse

en: 34-37 Undefined character positions
da: 34-37 Undefineret tegnposition

en: 38- Modified record
da: 38- Ændret post

en: 39- Cataloging source
da: 39- Kilde for katalogoptagelse

en: 4 - Core level
da: 4- Kærne niveau

en: 4- Core level
da: 4- Basisniveau

en: 5 - Partial (preliminary) level
da: 5- Partielt (foreløbigt) trin

en: 5- Partial (preliminary) level
da: 5- Partielt (foreløbigt) niveau

en: 5- Record status
da: 5- Poststatus

en: 6- Type of record
da: 6- Type af post

en: 7 - Minimal level
da: 7- Minimalt niveau

en: 7- Bibliographic level
da: 7- Bibliografiniveau

en: 7- Minimal level
da: 7- Minimalniveau

en: 7-8 Undefined
da: 7-8 Ikke defineret

en: 8 - Prepublication level
da: 8- Førpublikations niveau

en: 8- Prepublication level
da: 8- Forpublikationsniveau

en: 8- Type of control
da: 8- Type af Kontrol

en: 9- Character coding scheme
da: 9- Tegnkodningsskema

en: 9- Encoding
da: 9- Kodering

en: ; Audience:
da: ; Målgruppe:

en: ; Literary form:
da: ; Literær form:

en: ; Nature of contents:
da: ; Indholdstypekode:

en: ; Type of computer file:
da: ; Computerfilens type:

en: ; Type of continuing resource:
da: ; Betegnelse for typen af fortløbende publikation:

en: ; Type of visual material:
da: ; Type af visuelt materiale:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
da: En dato angivet med koden 008/06 (Type af dato-/publikationsstatus)

en: Absorbed by:
da: Optaget i:

en: Absorbed in part by:
da: Delvist optaget i:

en: Absorbed in part:
da: Delvist optaget:

en: Absorbed:
da: Optaget:

en: Abstract:
da: Uddrag:

en: Abstracts/summaries
da: Uddrag/opsummeringer

en: Accompaniment reduced for keyboard
da: Vokalpartitur, ledsagelse som klaverudtog

en: Accompanying matter
da: Ledsagemateriale 1

en: Active
da: Aktiv

en: Adolescent
da: Ungdom

en: Adolescent;
da: Ungdom

en: Adult
da: Voksen

en: Adult;
da: Voksen;

en: Albers equal area
da: Albers-kegleprojektion

en: All item types
da: Alle medietyper

en: Altitude of sensor
da: Sensorens højde

en: Analytics:
da: Analyse:

en: Animation and live action
da: Animation og live aktion

en: Annual
da: Årligt

en: Anthems
da: Hymner

en: Any word
da: Ethvert ord

en: Arabic
da: Arabisk

en: Art original
da: Kunst-original

en: Art reproduction
da: Kunst-reproduktion

en: Article
da: Artikel

en: Attitude of sensor
da: Sensorens retning

en: Audience:
da: Målgruppe:

en: Autobiography
da: Autobiografi

en: Autonomous or semi-autonomous component
da: Autonom eller halv-autonom komponent

en: Availability:
da: Tilgængelighed:

en: Awards:
da: Priser:

en: Azimuthal equidistant
da: Asimutal, afstandsfast

en: Azimuthal, other
da: Asimutal, andet

en: Azimuthal, specific type unknown
da: Asimutal, specifik type ukendt

en: Ballads
da: Ballader

en: Ballets
da: Balletter

en: Bathymetry/isolines
da: Batymetri/isolinier

en: Bathymetry/soundings
da: Batymetri/sonare

en: Bibliographic data
da: Bibliografiske data

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
da: 7- Bibliografi niveau

en: Bibliographies
da: Bibliografier

en: Bibliography
da: Bibliografi

en: Biennial
da: Toårlig

en: Bimonthly
da: Hver anden måned

en: Biography
da: Biografi

en: Biography of composer or author
da: Biografi for komponist eller forfatter

en: Biography of performer or history of ensemble
da: Biografi for interpret eller ensemblets historie

en: Biweekly
da: Hver fjortende dag

en: Bluegrass music
da: Bluegrass musik

en: Bonne
da: God

en: Book
da: Bog

en: Books
da: Bøger

en: Both transposed and arranged
da: Både transponeret og arrangeret

en: Bound as part of another work
da: Bundet som del af andet arbejde

en: Butterfly
da: Sommerfugl

en: By:
da: Af:

en: CX encoded
da: CX kodet

en: Calendar
da: Kalender

en: Calendars
da: Kalendere

en: Call number:
da: Pladsnummer:

en: Cancel
da: Afbryde

en: Canons and rounds
da: Kanoner og rundsange

en: Cantatas
da: Kantater

en: Canzonas
da: Kanzoner

en: Carols
da: Julesange

en: Carrier type:
da: Transporttype:

en: Cartographic material
da: Kartografisk materiale

en: Cast:
da: Rolle:

en: Cataloging source
da: Kilde for katalogoptagelse

en: Catalogs
da: Kataloger

en: Chamberlin trimetric
da: Chamberlin trimetrisk

en: Chance compositions
da: Tilfældig komposition

en: Changed back to:
da: Ændret tilbage til:

en: Chansons, polyphonic
da: Chansons, polyfoniske

en: Chants, Other religions
da: Koral, andre religioner

en: Chart
da: Tabel

en: Charts
da: Tabeller

en: Checked out
da: Udlånt

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Chinese, Japanese, Korean
da: Kinesisk, japansk, koreansk

en: Choose
da: Vælge

en: Chorale preludes
da: Koral-præludier

en: Chorales
da: Koraler

en: Chorus score
da: Korudtog

en: Clear field
da: Slet felt

en: Click here to access online
da: Klik her for online-adgang

en: Close score
da: Luk skoring

en: Cloud cover
da: Skydække

en: Coats of arms
da: Våbenskjold

en: Collage
da: Kollage

en: Collective biography
da: Samlet biografi

en: Color
da: Farve

en: Combination
da: Kombination

en: Comedy
da: Komedie

en: Comics/graphic novels
da: Tegneserie/grafisk novelle

en: Completely irregular
da: Helt uregelmæssig

en: Completely romanized/printed cards in script
da: Helt romaniserede/trykte kort i skript

en: Completely romanized/printed cards romanized
da: Helt romaniserede/trykte kort romaniserede

en: Completeness
da: Fuldstændighed

en: Computer Files
da: Computer-filer

en: Computer file
da: Computer-fil

en: Computer file/Electronic resource
da: Computer-fil/elektronisk ressource

en: Computer program
da: Computer-program

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
da: Computer-dannet, seks tegn lang numerisk streng, som angiver den dato, hvor MARC-posten blev dannet. Angivet i mønsteret yymmdd.

en: Concerti grossi
da: Concerto grossi

en: Concertos
da: Koncerter

en: Concise description
da: Præcis beskrivelse

en: Condensed score
da: Partiturudtog

en: Condensed score or piano-conductor score
da: Partiturudtog, klaverudtog

en: Conference proceedings
da: Konferenceberetning

en: Conference publication
da: Konferenceskrift

en: Conic, other
da: Konisk, andet

en: Conic, specific type unknown
da: Konisk, specifik type ukendt

en: Contained works:
da: Indeholdte værker:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
da: Indeholder et mellemrum (#) eller en fyldkarakter (|).

en: Contains biographical information
da: Indeholder biografiske informationer

en: Content advice:
da: Indholdsvejledning:

en: Content type:
da: Indholdstype:

en: Contents:
da: Indhold:

en: Continued by:
da: Fortsat af:

en: Continued in part by:
da: Delvist fortsat af:

en: Continues in part:
da: Fortsætter delvist:

en: Continues:
da: Fortsætter:

en: Continuing Resources
da: Fortsættende ressource

en: Continuing resource
da: Fortsættende ressource

en: Continuing resource ceased publication
da: Fortløbende ressource udgået publikation

en: Continuing resource currently published
da: Fortløbende ressource, som publiseres for tiden

en: Continuing resource status unknown
da: Fortløbende ressource med ukendt status

en: Continuously updated
da: Kontinuerligt opdateret

en: Contours
da: Konturer

en: Contributor(s):
da: Bidragyder(e):

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
da: Konverteret fra MARCXML til MADS version 2.0 (Revision 2.10)

en: Cooperative cataloging program
da: Kooperativt katalgiseringsprogram

en: Copyright date:
da: Copyright dato:

en: Cordiform
da: Hjerteformet

en: Country music
da: Country-musik

en: Cylindrical, other
da: Cylindrisk, anden

en: Cylindrical, specific type unknown
da: Cylindrisk, ukendt specidik type

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: DDC classification:
da: DDC klassifikation:

en: Daily
da: Dagligt

en: Damaged
da: Beskadiget

en: Dance forms
da: Danseformer

en: Dashed-on information omitted
da: Punkteret ingen information givet

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
da: Database addresse (autogenereret)

note: SCRIPT
en: Date
da: Dato

en: Date 1
da: Dato 1

en: Date 2
da: Dato 2

en: Date digit
da: Dato-ciffer

en: Date element is not applicable
da: Dataelement ikke anvendeligt

en: Date element is totally or partially unknown
da: Dataelement er helt eller delvist ukendt

en: Date entered on file
da: Dato indtastet i fil

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
da: Publiseringsdato/udgivelse/udgave og produktion/optagelse, hvis anderledes

en: Dates unknown
da: Datoer ukendte

en: Description:
da: Beskrivelse:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
da: Beskrivende katalogiseringsform

en: Detailed date
da: Detaljeret dato

en: Deterioration stage
da: Slid-tilstand

en: Dictionaries
da: Ordbøger

en: Direct electronic
da: Direkte elektronisk

en: Directories
da: Fortegnelser

en: Discographies
da: Diskografier

en: Discography
da: Diskografi

en: Dissertation note:
da: Dissertationsnotits:

en: Distributor:
da: Distributør:

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
da: Divertimentos, serenader, kassationer, divertissementer og nocturner

en: Document
da: Dokument

en: Dolby-A encoded
da: Dolby-A kodet

en: Dolby-B encoded
da: Dolby-B kodet

en: Dolby-C encoded
da: Dolby-C kodet

en: Dramas
da: Dramaer

en: Dramas
da: Dramaer

en: Duplicate
da: Kopiere

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
da: Hver indeholder et mellemrum (#) eller en fyldkarakter (|)

en: Edition:
da: Udgave:

en: Electronic
da: Elektronisk

en: Electronic resource
da: Elektronisk ressource

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
da: Indkodning (tvungen Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
da: Kodningstrin

en: Encyclopedias
da: Encyklopædier

en: English
da: Engelsk

en: Entry convention
da: Post regler

en: Equidistant conic
da: Ækvidistant konisk

en: Equirectangular
da: Ækvirektangulær

en: Ethnological information
da: Etnologisk information

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
da: Nøjagtig bit dybde 001-999

en: Extended Roman
da: Udvidet romansk

en: Facsimiles
da: Faksimiler

en: Fantasias
da: Fantasier

en: Federal/national
da: Føderal/national

en: Festschrift
da: Festskrift

en: Fiction
da: Roman

en: Fiction
da: Roman

en: Fiction (not further specified)
da: Fiktion (ikke nærmere specificeret)

en: Film inspection date
da: Film inspektionsdato

en: Filmographies
da: Filmografi

en: Filmstrip
da: Filmstriber

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
da: Faste data:

en: Flamenco
da: Flamingo

en: Flash card
da: Flashkort

en: Folk music
da: Folkemusik

en: Folktales
da: Folkeeventyr

en: Font
da: Skriftart

en: Form lines
da: Omridslinjer

en: Form of composition
da: Kompositionsform

en: Form of item
da: Form af eksemplar

en: Form of material
da: Materialeform

en: Form of original item
da: Form af originalt eksemplar

en: Format of music
da: Form af musik

en: Formed by the union: ... and: ...
da: Dannet i forening: ... og: ....

en: Forms
da: Former

en: Frequency
da: Frekvens

en: Fugues
da: Fuger

en: Full level
da: Fuldt niveau

en: Full score
da: Partitur

en: Full score, miniature or study size
da: Partitur, miniature- eller studiestørrelse

en: Game
da: Spil

en: Genealogical tables
da: Genealogiske tabeller

en: General
da: Generelt

en: General vertical near-sided
da: Generel vertikal nær-sidet

en: General;
da: Generelt;

en: Generation
da: Oprettelse

en: Globe
da: Globus

en: Goode's homolographic
da: Goode homolografiske projektion

en: Goode's homolosine
da: Goode homolosin projektion

en: Gospel music
da: Gospel-musik

en: Government publication
da: Officiel tryksag

en: Government publication-level undetermined
da: Officiel tryksag ikke bestemt

en: Gradient and bathymetric tints
da: Gradient og batymetrisk blæk

en: Graphic
da: Grafik

en: Greek
da: Græsk

en: Hachures
da: Skravering

en: Handbooks
da: Håndbøger

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Historical information
da: Historisk information

en: History
da: Historie

en: Humor, satires, etc.
da: Humor, satire etc.

en: Humor, satires, etc.
da: Humor, satire etc.

en: Hymns
da: Hymner

en: Icon
da: Ikon

en: Illuminations
da: Illuminieringer

en: Illustrations
da: Illustrationer

en: Illustrations - code 1
da: Illustrationer - kode 1

en: Illustrations - code 2
da: Illustrationer kode 2

en: Illustrations - code 3
da: Illustrationer kode 3

en: Illustrations - code 4
da: Illustrationer kode 4

en: In transit
da: Undervejs

en: In:
da: Fra:

en: Inclusive dates of collection
da: Inklusive datoer fra samling

en: Incomplete contents:
da: Ufuldstændigt indhold:

en: Index
da: Indeks

en: Index present
da: Indeks findes

en: Indexes
da: Indekser

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
da: Indikator/underfelt længder

en: Individual biography
da: Individuel biografi

en: Instruction
da: Instruktion

en: Instructional materials
da: Instrumentalt materiale

en: Instrumental and vocal parts
da: Instrumentale og vokale dele

en: Instrumental parts
da: Instrumentale dele

en: Integrated entry
da: Integreret post

en: Interactive multimedia
da: Interaktivt multimedie

en: International intergovernmental
da: International, mellemstatslig

en: Item is a music sound recording
da: Eksemplaret er en musikalsk lydoptagelse

en: Item type
da: Medietype

en: Items available for loan:
da: Eksemplarer tilgængelige til udlån:

en: Items available for reference:
da: Eksemplarer tilgængelige til opslag:

en: Japanese
da: Japansk

en: Juvenile
da: Ungdom

en: Juvenile;
da: Ungdom;

en: Korean
da: Koreansk

en: Lambert conformal
da: Lambert konformal

en: Lambert's azimuthal equal area
da: Lambert asimut-projektion

en: Lambert's conformal conic
da: Lambert konformal projektion

en: Lambert's cylindrical equal area
da: Lambert asimut-projektion

en: Land forms
da: Landformer

en: Language
da: Sprog

en: Language instruction
da: Sproginstruktion

en: Language material
da: Sprogmateriale

en: Language:
da: Sprog:

en: Large print
da: Stor skrift

en: Latest entry
da: Seneste indførsel

en: Law reports and digests
da: Lovprotokol og uddrag

en: Leader:&nbsp;
da: Leder:&nbsp;

en: Lectures, speeches
da: Forelæsninger, taler

en: Legal articles
da: Juridisk artikel

en: Legal cases and case notes
da: Juridiske sager og notitser

en: Legislation
da: Lovgivning

note: SPAN
en: Length of directory elements
da: Længde af katalogelementer

en: Letters
da: Breve

en: Letters
da: Breve

en: Libretto or text
da: Libretto eller tekst

en: Literary form
da: Litterær form

en: Literary text for sound recordings
da: Litterær tekst til lydoptagelser

en: Live action
da: Live film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
da: Indlæser...

en: Local
da: Lokal

en: Loose-leaf
da: Løsbladssamling

en: MARC Code List for Countries
da: MARC-kodeliste for lande

en: MARC Code List for Languages
da: MARC-kodeliste for sprog

en: MARC21 Plugin to build links between records
da: MARC21 plugin til at danne links mellem poster

en: Madrigals
da: Madrigaler

en: Manufacturer:
da: Producent:

en: Manuscript
da: Manuskript

en: Manuscript cartographic material
da: Manuskript kartografisk materiale

en: Manuscript language material
da: Manuskript sprogmateriale

en: Manuscript notated music
da: Manuskript noteret musik

en: Map
da: Kort

en: Map serial
da: Korttidsskrift

en: Map series
da: Kortserier

en: Maps
da: Kort

en: Marches
da: Marcher

en: Masses
da: Mængder

en: Material type:
da: Materialetype:

en: Mazurkas
da: Mazurkaer

en: Media type:
da: Medietype:

en: Memoirs
da: Erindringer

en: Merged with ... to form ...
da: Flettet med ... for at danne ...

en: Microfiche
da: Mikrofiche

en: Microfilm
da: Mikrofilm

en: Microform
da: Mikroform

en: Microscope slide
da: Mikroskop-slide

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
da: Millers bipolare skævaksede keglekonforme projektion

en: Minuets
da: Minuetter

en: Missing characters
da: Manglende tegn

en: Mixed Materials
da: Blandede materialer

en: Mixed forms
da: Blandede former

en: Mixed forms
da: Blandede former

en: Mixed material
da: Blandet materiale

en: Mixed materials
da: Blandede materialer

en: Modified record
da: Ændret post

en: Modified stereographic for Alaska
da: Modificeret stereografisk for Alaska

en: Monographic series
da: Monografiske serier

en: Monthly
da: Månedlig

en: Motets
da: Motetter

en: Motion picture
da: Film

en: Motion picture music
da: Filmmusik

en: Multilocal
da: Mange steder

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
da: Flerbinds post ressourcetrin

en: Multiple dates
da: Flere datoer

en: Multiple forms
da: Flere former

en: Multiple languages
da: Flere sprog

en: Multiple score formats
da: Flere formater

en: Multistate
da: Multistat

en: Music
da: Musik

en: Music Parts
da: Musikdele

en: Musical revues and comedies
da: Musical revy og komedie

en: Musical sound recording
da: Musikalsk lydoptagelse

en: National bibliographic agency
da: Kontor for National bibliografi

en: Nature of contents
da: Indholdstype

en: Nature of contents - code 1
da: Indholdstype - kode 1

en: Nature of contents - code 2
da: Indholdstype - kode 2

en: Nature of contents - code 3
da: Indholdstype - kode 3

en: Nature of contents - code 4
da: Indholdstype - kode 4

en: Nature of entire work
da: Type af hele værket

en: Newspaper
da: Avis

en: Newspaper format
da: Avisens format

en: Next&gt;&gt;
da: Næste&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
da: Næste&gt;&gt;

en: No accompanying matter
da: Intet ledsagemateriale

en: No alphabet or script given/No key title
da: Intet alfabet eller script givet/Ingen nøgletitel

en: No attempt to code
da: Intet kodningsforsøg

en: No biographical material
da: Intet biografisk materiale

en: No dates given; B.C. date involved
da: Ingen datoer givet; f.Kr. dato involveret

en: No determinable frequency
da: Ingen bestembar frekvens

en: No illustrations
da: Ingen illustrationer

en: No index
da: Intet indeks

en: No information provided
da: Ingen information givet

en: No linguistic content
da: Intet linguistisk indhold

en: No parts in hand or not specified
da: Ingen del tilstede eller ikke angivet

en: No place, unknown, or undetermined
da: Intet sted, ukendt eller ubestemt

en: No relief shown
da: Intet relief vist

en: No specific type
da: Ingen specifik type

en: No specified nature of contents
da: Ingen angivet indholdstype

en: No specified special format characteristics
da: Ingen angivne særlige format-karakterer

en: Nocturnes
da: Nocturner

en: Non-ISBD
da: Ikke-ISBD

en: None of the following
da: Intet af følgende

en: Nonmusical sound recording
da: Ikke-musikalsk lydoptagelse

en: Nonprojected graphic
da: Ikke-projicerbar grafik

en: Normalized irregular
da: Normaliseret ikke regulær

en: Not a conference publication
da: Ikke en kongrespublikation

en: Not a festschrift
da: Ikke et festskrift

en: Not a government publication
da: Ikke en officiel publikation

en: Not applicable
da: Ikke anvendelig

en: Not arrangement or transposition or not specified
da: Ikke arrangement eller transposition eller ikke anført

en: Not fiction
da: Fagbøger

en: Not fiction (not further specified)
da: Ikke fiktion (ikke nærmere angivet)

en: Not modified
da: Ikke ændret

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Not specified or not applicable
da: Ikke specificeret eller ikke anvendelig

en: Not specified or not applicable
da: Ikke specificeret eller ikke anvendelig

en: Notated music
da: Noteret musik

en: Novels
da: Romaner

en: Novels
da: Noveller

en: Numeric data
da: Numeriske data

en: OPAC view:
da: OPAC-visning:

en: Object
da: Objekt

en: Oblique Mercator
da: Tværakset mercatorprojektion

en: Offprints
da: Ikke tryk

en: On hold
da: Reserveret

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver målgruppens intellektuelle niveau, som materialet er beregnet til

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver målgruppens intellektuelle niveau, som materialet er beregnet til

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver målgruppen som eksemplaret er beregnet til.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver type af materiale i eksemplaret.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver den type materialet, hvori eksemplaret først var publiseret.

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver eksemplarets frekvens; bruges sammen med 008/19 (normalitet).

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver eksemplarets tilsugtede normalitet; bruges sammen med 008/18 (frekvens).

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
da: Et tegns alfabetisk kode, som angiver naturen af et eksemplar, hvis det består helt af en type materiale. Hvis eksemplaret anses for at bestå af mere end en type materiale, angives typerne i 008/25-27 (indholdets natur) og 008/24 pladsen kodes tom (#).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver det originale alfabet eller script af sproget i titlen på kildeeksemplaret, hvorpå nøgletitlen (felt 222) er baseret.

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver den teknik, som er brugt til at skabe bevægelse i film eller videooptagelser.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver typen af det kartografiske eksemplar.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver typen af computerfilbeskrevet i den bibliografiske post

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver typen af fortløbende ressource.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
da: Et tegns alfabetisk kode, som angiver typen af datoer i 008/07-10 (Dato 1) og 008/11-14 (Dato 2). For fortløbende ressourcer, angiver koden i 008/06 også publikationens status.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver typen af visuelt materiale.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
da: Et-tegns kode, som indikerer, om publikationen er udgivet eller produceret af eller for en international, national, stats, provinsiel eller lokal regerings-institution, eller en underafdeling heraf, og i så fald institutionens jurisdiktionale niveau.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som angiver om et eksemplar indeholder biografisk materiale eller ej, og hvis ja, hvad de biografiske karakteristika er.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som indikerer, om computerfilen er publiseret eller produceret af eller for en international, national, stats, provinsiel eller lokal regerings-institution (herunder interregerings organer af enhver type), eller en underafdeling heraf, og i så fald organets jurisdiktionsniveau.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som indikerer, om eksemplaret er udgivet eller produceret af eller for en international, national, stats, provinsiel eller lokal regerings-institution, eller en underafdeling heraf, og i så fald organets jurisdiktionsniveau.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som indikerer, om eksemplaret er udgivet eller produceret af eller for en international, national, stats, provinsiel eller lokal regerings-institution, eller en underafdeling heraf, og i så fald organets jurisdiktionsniveau.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver typen af materiale i eksemplaret

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver formen af materiale i det eksemplar, der beskrives

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver formen af materiale i det eksemplar, der beskrives.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver typen af materiale.

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
da: Et-tegns alfabetisk kode, som beskriver typen af materiale i eksemplaret

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
da: Et-tegns alfabetisk kode, som indeholder et mellemrum (#) eller en fyldkarakter (|).

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
da: Et tegns kode, som angiver formatet for en musisk komposition (f.eks. piano-styret partitur). "Stav-notation" i dette felt refererer til musik skrevet med stave. "Musisk notation" refererer til musik skrevet med stave eller grafiske symbolsk eller ord-baseret notation.

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
da: Et-tegns kode, som beskriver postens originale katalogiseringskilde. Hvis katalogiseringskilden er kendt, angives den i underfelt $a i feltet 040 (Katalogiseringskilde).

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
da: Et-tegns kode, som angiver om data i en bibliografisk post er en modifikation af information, der fandtes på det eksemplar, der blev katalogiseret eller som skulle indkluderes i MARC-posten.

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
da: Et-tegns kode, som indikerer, om publikationen er udgivet af eller produceret for en international, national, stats, provinsiel eller lokal regerings-institution, eller en underafdeling heraf

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
da: Et-tegns kode, som indikerer, om eksemplaret består af forberedelser, rapporter eller referater fra en konference.

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
da: Et-tegns kode, som indikerer, om eksemplaret er et festskrift

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
da: Et-tegns kode, som indikerer den litterære form af et eksemplar. Numerisk kode 0 og 1 angiver en tilpasset identifikation af om værket er fiktion. Alfabetiske koder kan bruges til at angive bestemte litterære former.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
da: Et-tegns numerisk kode som angiver om eksemplaret består af forberedelser, rapporter eller referater fra en konference.

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
da: Et-tegns numerisk kode som angiver om eksemplaret indeholder et indeks over dets eget indhold

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
da: Et-tegns numerisk kode som angiver om eksemplaret eller det ledsagende materiale indeholder et stedregister.

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
da: Et-tegns numerisk kode som angiver om eksemplaret blev katalogiseret konventionerne for fortløbende poster, seneste post eller integreret post.

en: Online access:
da: Onlineadgang:

en: Online resources:
da: Online-tjenester:

en: Online system or service
da: Onlinesystem eller service

en: Open in new window
da: Åbne et nyt vindue

en: Operas
da: Operaer

en: Oratorios
da: Oratorier

en: Organization
da: Organisation

en: Original alphabet or script of title
da: Originalt alfabet eller skript på titlen

en: Orthographic
da: Ortografisk

en: Other
da: Andre

en: Other editions:
da: Andre udgaver:

en: Other title:
da: Anden titel:

en: Overtures
da: Overturer

en: Part-songs
da: Del-sange

en: Partial contents:
da: Delvist indeholdt:

en: Passion music
da: Passionsmusik

en: Patent document
da: Patentdokument

en: Patent information:
da: Patent-information:

en: Pavans
da: Pavane

en: Performer-conductor part
da: Udførende dirigent del

en: Periodical
da: Periodika

en: Phonodisc, phonowire, etc
da: Phonodisk, phonowire, etc

en: Phonodisc, phonowire, etc.
da: Phonodisk, phonowire, etc.

en: Photographs
da: Fotografier

en: Pictorially
da: Billedlig

en: Picture
da: Billede

en: Picture card, post card
da: Billedkort, postkort

en: Plans
da: Planer

en: Plates
da: Tavler

en: Playing cards
da: Spillekort

en: Plugin to build links between records
da: Plugin til at danne links mellem poster

en: Poetry
da: Poesi

en: Poetry
da: Digte

en: Polar stereographic
da: Polar stereografi

en: Polonaises
da: Polonaiser

en: Polyconic
da: Polykonisk

en: Popular music
da: Populær musik

en: Portraits
da: Portrætter

en: Pre-adolescent
da: Før-ungdom

en: Pre-adolescent;
da: Før-ungdom;

en: Preludes
da: Præludier

en: Preschool
da: Førskole

en: Preschool;
da: Førskole;

en: Primary
da: Primær

en: Primary support material
da: Primært bæremateriale

en: Primary;
da: Primær;

en: Print
da: Udskriv

en: Print Page
da: Udskriv side

en: Producer:
da: Producent:

en: Product
da: Produkt

en: Production credits:
da: Produktionskrediteringer:

en: Production elements
da: Produktionselementer

en: Program music
da: Programmusik

en: Programmed texts
da: Programmerede tekster

en: Projected graphic
da: Projiceret grafik

en: Projected medium
da: Projiceret medie

en: Projection
da: Projektion

en: Projection not specified
da: Projektion ikke angivet

en: Publication date and copyright date
da: Udgivelsesdato

en: Publisher:
da: Forlag:

en: Puzzle
da: Puslespil

en: Quarterly
da: Kvartalsvis

en: Questionable date
da: Tvivlsom dato

en: Ragtime music
da: Ragtime musik

en: Range of years of bulk of collection
da: Område af år for samling

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
da: Postlængde (autogenereret)

note: SELECT name=f5
en: Record status
da: Poststatus

en: Regular
da: Regulær

en: Regular print
da: Stamtryk

en: Regular print reproduction
da: Regulær kunst-reproduktion

en: Regularity
da: Regelmæssighed

en: Rehearsals
da: Prøver

en: Related works:
da: Relaterede værker:

en: Remote-sensing image
da: Fjerntopklaringsbillede

en: Report number:
da: Rapportnummer:

en: Reporting
da: Rapporterer

en: Representational
da: Repræsentation

en: Reprint/reissue date and original date
da: Genoptryk/genudgivelse dato og original dato

en: Requiems
da: Rekviems

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
da: Resultater %s to %s of %s

en: Review:
da: Anmeldelse:

en: Reviews
da: Bedømmelser

en: Rhapsodies
da: Rapsodier

en: Rock drawings
da: Rock-tegninger

en: Rock music
da: Rockmusik

en: Rondos
da: Rondoer

en: Running time
da: Kørselstid

en: Running time exceeds three characters
da: Kørselstid overstiger tre karakterer

en: Running time for motion pictures and videorecordings
da: Kørselstid for kinofilm og videooptegnelser

en: Samples
da: Eksempler

en: Save
da: Gem

en: Scope and content:
da: Omfang og indhold:

en: Score
da: Værdi

en: Search for
da: Søg efter

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Secondary support material
da: Sekundært bæremiddel

en: Section
da: Sektion

en: Select a type of material
da: Vælg type af materiale

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
da: Vælg en type af materiale til at angive variable værdier

en: Semiannual
da: Halvårlig

en: Semimonthly
da: Halvmånedlig

en: Semiweekly
da: Halvugelig

en: Separate supplement to another work
da: Separat supplement til et andet værk

en: Separated from:
da: Adskilt fra:

en: Serial/Integrating resource
da: Seriel/supplerende ressource

en: Series
da: Serier

en: Series:
da: Serier:

en: Set
da: Sæt

en: Set:
da: Sæt:

en: Shading
da: Skravering

en: Short stories
da: Korte fortællinger

en: Short stories
da: Korte fortællinger

en: Shortened
da: Forkortet

en: Show analytics
da: Vis analyser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
da: Vis værdier for '%s' materialetype?

en: Show volumes
da: Vis bind

en: Sign languages
da: Marker sprog

en: Single known date/probable date
da: Enkelt kendt dato/sandsynlig dato

en: Single map
da: Enkelt kort

en: Sinusoidal
da: Sinusoid

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
da: Seks udefinerede karakter-positioner; hver indeholder et mellemrum (#) eller et fyldtegn (|).

en: Slide
da: Dia

en: Sonatas
da: Sonater

en: Songs
da: Sange

en: Sound
da: Lyd

en: Sound recording
da: Lydoptagelse

en: Sounds
da: Lyde

en: Space oblique Mercator
da: Rumlig oblik mercator

en: Special format characteristics
da: Særlige formatkarakteristika

en: Specialized
da: Specialiseret

en: Specialized;
da: Specialiseret;

en: Specific material designation
da: Specific materialebeskrivelse

en: Speeches
da: Taler

en: Speeches
da: Taler

en: Split into .. and ...:
da: Del i ... og ...:

en: Spot heights
da: Find højder

en: Square dance music
da: Squaredance-musik

en: Standards/specifications
da: Standarder/specifikationer

note: INPUT type=submit
en: Start search
da: Start søgning

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
da: Stat, provins, territorie, afhængighed, osv.

en: Statistics
da: Statistikker

en: Stereographic
da: Stereografisk

en: Studies and exercises
da: Studier og øvelser

en: Subject(s):
da: Emne(r):

en: Subject:
da: Emne:

en: Successive entry
da: Efterfølgende indførsler

en: Suites
da: Suiter

en: Summary:
da: Sammenfatning:

en: Superseded by:
da: Afløst af:

en: Superseded in part by:
da: Delvist afløst af:

en: Supersedes in part:
da: Afløser delvist:

en: Supersedes:
da: Afløser:

en: Suppressed in OPAC
da: Undertrykt i OPAC

en: Surveys of literature in a subject area
da: Undersøgelser af litteratur i et emneområde

en: Symphonic poems
da: Symfonisk digt

en: Symphonies
da: Symfonier

en: Tactile material
da: Taktilt materiale

en: Tamil
da: Tamilisk

en: Target audience
da: Målgruppe

en: Technical and/or historical information on instruments
da: Teknisk og/eller historisk information om instrumenter

en: Technical drawing
da: Teknisk tegning

en: Technical information on music
da: Teknisk information om musik

en: Technical reports
da: Teknisk rapport

en: Technique
da: Teknik

en: Text
da: Tekst

en: Thematic index
da: Tematisk indeks

en: Theses
da: Teser

en: Three times a month
da: Tre gange om måneden

en: Three times a week
da: Tre gange om ugen

en: Three times a year
da: Tre gange om året

en: Three-character alphabetic code
da: Tre-tegns alfabetisk kode

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
da: Trecifret nummer, som angiver filmens eller videooptagelsens samlede spilletid. Tallet er højrejusteret og hvert ikke brugt ciffer indeholder et nul.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
da: Tredimentionalt artefakt eller naturligt forekommende objekt

en: Title translated:
da: Titel oversat:

en: Toccatas
da: Toccater

en: Toy
da: Legetøj

en: Transparency
da: Transparent

en: Transposition and arrangement
da: Transposition og arrangement

en: Transverse Mercator
da: Transvers Mercator

en: Treaties
da: Traktater

en: Triennial
da: Treårlig

en: Trio-sonatas
da: Triosonater

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
da: To udefinerede karakterpositioner; hver indeholder et mellemrum (#) eller et fyldtegn (|).

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
da: To- eller tre-tegns alfabetisk kode, som indeholder stedet for publikation, produktion eller udførelse.

en: Two-character alphabetic code
da: To-karakter alfabetisk kode

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
da: To-tegns alfabetisk kode, som angiver kompositionens form. Koder er baseret på Library of Congress emneoverskrifter. hvis der skal bruges mere end en kode, bruges koden mu (multiple former) i 008/18-19 og alle passende specifikke koder angives i felt 047 (Kompositionens form). Kode mu (multiple former) kan også angive at felt 047 (Kompositionens form) indeholder ikke-MARC kompositionskoder.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
da: To-karakter alfabetisk kode, som indeholder projektionen brugt til at lave eksemplaret.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
da: Todimentionsal ikke-projicerbar grafik

en: Type of Material
da: Type af materiale

en: Type of cartographic material
da: Typen af kartografisk materiale

en: Type of computer file
da: Computerfilens type

en: Type of continuing resource
da: Typen af fortløbende publikation

note: SELECT name=f8
en: Type of control
da: Kontroltype

en: Type of date/Publication status
da: Type for dato/publikationsstatus

en: Type of material
da: Type af materiale

en: Type of visual material
da: Type af visuelt materiale

en: Undefined
da: Ikke defineret

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
da: Ikke defineret; hver indeholder et mellemrum (#) eller et fyldtegn (|)

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
da: Ikke defineret; indeholder et mellemrum (#) eller et fyldtegn (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
da: Ikke defineret; hver indeholder et mellemrum (#) eller et fyldtegn (|).

en: Undetermined
da: Ikke bestemt

en: Uniform title:
da: Standardiseret titel:

en: Uniform titles:
da: Standardiserede titler:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown if item is government publication
da: Ukendt, hvis eksemplaret er en officiel publikation

en: Unknown or not specified
da: Ukendt eller ikke specificeret

en: Unknown or unspecified
da: Ukendt eller ikke specificeret

en: Unspecified
da: Ikke specificeret

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
da: Op til fire (4) et-tegns alfabetiske koder (optaget i alfabetisk rækkefølge) som angiver tilstedeværelsen af illustrationstyper i eksemplaret. Hvis der bruges mindre end fire alfabetiske koder, skal koderne venstrejusteres og ikke brugte pladser fyldes med mellemrum (#)

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
da: Op til fire et-tegns alfabetiske koder, som angiver relieftypen angivet på eksemplaret. Koderne anføres efter deres betydning for eksemplaret. Hvis der bruges mindre end fire alfabetiske koder, skal koderne venstrejusteres og ikke brugte pladser fyldes med mellemrum (#)

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
da: Op til fire et-tegns koder, som angiver om en betydelig del af eksemplaret er eller indeholder bestemte materialetyper. Hvis der bruges mindre end fire alfabetiske koder, skal koderne venstrejusteres og ikke brugte pladser fyldes med mellemrum (#)

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
da: Op til seks et-tegns alfabetiske koder (optaget i alfabetisk rækkefølge) som angiver indholdet af programnoter og andet ledsagemateriale for lydoptagelser, musikmanuskripter eller noteret musik. Hvis der bruges mindre end seks koder, skal koderne venstrejusteres og ikke brugte pladser fyldes med mellemrum (#).

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
da: Op til tre et-tegns alfabetiske koder (optaget i alfabetisk rækkefølge) som angiver tilstedeværelsen af bestemte typer materiale i værket. Hvis der bruges mindre end fire alfabetiske koder, skal koderne venstrejusteres og ikke brugte pladser fyldes med mellemrum (#).

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
da: Op til to et-tegns alfabetiske koder, som angiver kortets særlige formatkarakteristik. Koderne optages efter deres betydning for eksemplaret. Hvis der kun bruges en kode, skal den venstrejusteres og den ikke brugte plads indeholder et mellemrum (#).

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
da: Op til to et-tegns alfabetiske koder (optaget efter rækkefølgen i følgende liste), som angiver typen af litterær tekst indeholdt i en ikke-musikalsk lydoptagelse. Hvis der kun bruges en kode, skal den venstrejusteres og den ikke brugte plads indeholder et mellemrum (#).

note: SCRIPT
en: Updated:
da: Opdateret:

en: Updating Web site
da: Opdaterer webside

en: Updating database
da: Opdaterer database

en: Updating loose-leaf
da: Opdater løsblade

en: Variations
da: Variationer

en: Various places
da: Forskellige steder

en: Videorecording
da: Videooptagelse

en: View
da: Visning

en: Villancicos
da: Villacincos

en: Visual Materials
da: Visuelle materialer

en: Vocal parts
da: Vokalstemmer

en: Vocal score
da: Vokal optegnelse

en: Voice score with accompaniment omitted
da: Stemmepartitur med ledsagelse udeladt

en: Volumes:
da: Bind:

en: Wall map
da: Vægkort

en: Waltzes
da: Valser

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
da: Advarsel: tekst indeholder en karakter udenfor området! Erstatter med "?".

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
da: Om hele eller dele af det værk, der katalogiseres er en transposition og/eller et arrangement af et andet værk.

en: Withdrawn
da: Trukket tilbage

en: Yearbooks
da: Årbøger

en: [Added title page title]
da: [Tilføjet titelside titel]

en: [Caption title]
da: [Overskrifttitel]

en: [Cover title]
da: [Forsidetitel]

en: [Distinctive title]
da: [Særlig titel]

en: [Other title]
da: [Anden titel]

en: [Parallel title]
da: [Parallel titel]

en: [Portion of title]
da: [Del af titel]

en: [Running title]
da: [Nuværende titel]

en: [Spine title]
da: [Rygtitel]

en: _ - Full level
da: _ - Fuldt niveau

en: _ - No specific type
da: _ - Ingen specifik type

en: _ - Non-ISBD
da: _ - Ikke-ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
da: _ - Ikke specificeret eller ikke anvendelig

en: a - Archival
da: a - Arkivarisk

en: a - Increase in encoding level
da: a - Forøget kodningsniveau

en: a - Language material
da: a - Sprogmateriale

en: a - Monographic component part
da: a - Monografisk komponentdel

en: a - Set
da: a - Sæt

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
da: a - UCS/Unicode (fyldes automatisk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
da: a- 16 rpm (disks)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
da: a- 3 1/2 tomme.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
da: a- 3 tomme diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
da: a- 3 farvelag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
da: a- 8 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
da: a- Fraværende

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
da: a- Adgang

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
da: a- Akustisk optagelse, direktet lagring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
da: a- Aktiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
da: a- Aktivitetskort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
da: a- Mikrofilmhulkort

en: a- Appropriate
da: a- Egnet

en: a- Archival
da: a- Arkivarisk

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
da: a- Autonom eller halv-autonom komponent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
da: a- Ballon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
da: a- Streg over streg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
da: a- Beta (1/2 tomme, videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
da: a- Lærred

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
da: a- Himmelglobus

en: a- Differentiated personal name
da: a- Forskelligt personnavn

en: a- Earlier rules
da: a- Tidligere regler

en: a- Established heading
da: a- Etableret indførsel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
da: a- Fil reproduceret fra original

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
da: a- Første generation (master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
da: a- Helt (1) spor

en: a- Fully established
da: a- Helt fastlagt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
da: a- Imbibition farveoverførsel

en: a- Increase in encoding level
da: a- Forøg kodningsniveau

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
da: a- Lak-coating

en: a- Language material
da: a- Sprogmateriale

en: a- Library of Congress Subject Headings
da: a- Library of Congress emne overskrifter

en: a- Library of Congress subject headings
da: a- Library of Congress emne overskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
da: a- Litterær braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
da: a- Stumpvinklet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
da: a- Lav reduktionsmålestok

note: SCRIPT
en: a- Map
da: a- Kort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
da: a- Masterbånd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
da: a- Meteorologisk

en: a- Monographic component part
da: a- Monografisk komponentdel

en: a- Monographic series
da: a- Monografisk serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
da: a. Måne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
da: a- Ingen tilstede

en: a- Numbered
da: a- Nummereret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
da: a- Ensfarvet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
da: a- Et filformat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
da: a- Optisk lydspor på kinofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
da: a- Papir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
da: a- Fotokopi, blåtryk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
da: a- Positiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
da: a- Tryk/braille

en: a- Record can be used
da: a- Post kan bruges

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
da: a- Normalt print

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
da: a - Sikkerhedsbase, ubestemt

en: a- Set
da: a- Sæt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
da: a- Sølvhalogen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
da: a- Lyd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
da: a- Medie med lyd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
da: a- Standard 8mm. filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
da: a- Standard tonefilm (reduceret format)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
da: a- Overflade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
da: a- Kassettebånd

en: a- Topical
da: a- Tematisk

en: a- Tracings are consistent with the heading
da: a- Kopier er konsistente med indførsel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
da: a- Ukomprimeret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
da: a- Uden kontrakt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
da: a- Arbejdstryk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
da: aa- Synligt lys

en: aacr2 compatible
da: aacr2 kompatibel

en: abstract or summary
da: uddrag eller sammenfatning

en: abstract or summary
da: uddrag eller sammenfatning

en: access
da: adgang

en: accompanying material
da: ledsagemateriale

en: adolescent
da: ungdommelig

en: adult
da: voksen

en: aperture card
da: hulkort

en: application history
da: programhistorik

en: art original
da: kunst-original

en: art original
da: kunst original

en: art reproduction
da: kunst-reproduktion

en: art reproduction
da: kunst reproduktion

note: IMG
en: article
da: artikel

en: author
da: forfatter

en: available online
da: tilgængelig online

en: b - Part with independent title
da: b - Del med uafhængig titel

en: b - Serial component part
da: b - Tidsskrift komponent del

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
da: b- 2 farve, enkeltstribe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
da: b- 33 1/3 rpm (disks)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
da: b- 5 tomme diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
da: b- Luftbåren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
da: b- Fly--lav højde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
da: b- Streg efter streg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
da: b- Sorthvid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
da: b- Tegnekarton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
da: b- Cellulosenitrat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
da: b- Chipkort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
da: b- Kontrakt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
da: b- Direkte lagring, ikke akustisk

en: b- English and French
da: b- Engelsk og fransk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
da: b- Fil dannet fra mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
da: b- Formatkode braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
da: b- Halvt (2) spor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
da: b- Stærkt skrå

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
da: b- Jumbo eller forstørret braille

en: b- LC subject headings for children's literature
da: b- LC emne overskrifter til børnelitteratur

note: SCRIPT
en: b- Large print
da: b- Stor skrift

note: SCRIPT
en: b- Large print
da: b- Stor skrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
da: b- Tabsfri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
da: b- Magnetisk lydspor på kinofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
da: b- Mikrofilm-kassette

en: b- Multipart item
da: b- Eksemplar i flere dele

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
da: b- Negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
da: b- Nitrat - mistænkelig lugt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
da: b- Ikke-anamorf (wide screen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
da: b- Normal reduktion

en: b- Not appropriate
da: b- Ikke passende

en: b- Part with independent title
da: b- Del med egen titel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
da: b- Passiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
da: b- Fotokopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
da: b- Planet- eller måneglobus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
da: b- Tryk-master

en: b- Record is being updated
da: b- Post opdateres

en: b- Serial component part
da: b- Del af en serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
da: b- Lyd separat fra medie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
da: b- Super 8mm./single 8mm. filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
da: b- Overfladeobservation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
da: b- Masterbånd til duplikering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
da: b- Trelagsmateriale

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
da: b- Underindførsler er ikke nødvendigvis konsistente med overskriften

en: b- Undifferentiated personal name
da: b- Ikke differentieret personligt navn

en: b- Unnumbered
da: b- Ikke nummereret

en: b- Untraced reference
da: b- Ikke sporet reference

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
da: b- VHS (1/2 tomme videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
da: b- Træ

en: bibliography
da: bibliografi

en: bibliography
da: bibliografi

en: biography
da: biografi

en: biography
da: biografi

note: IMG
en: book
da: bog

en: broader
da: bredere

en: by
da: af

en: c - Collection
da: c - Bestand

en: c - Corrected or revised
da: c - Korrigeret eller revideret

en: c - ISBD punctuation omitted
da: c - ISBD punktum udeladt

en: c - Notated music
da: c - Musiknoder

en: c - Part with dependent title
da: c - Del med afhængig titel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
da: c- 45 rpm (disks)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
da: c- 7 tomme diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
da: c- 9.5 mm. filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
da: c- Acetatbånd med jernoxyd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
da: c- Fly --middel højde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
da: c- Pap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
da: c- Karton/illustrationskarton

en: c- Chronological
da: c- Kronologisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
da: c- Kollage

en: c- Collection
da: c- Bestand

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
da: c- Kombination

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
da: c- Komplet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
da: c- Computer optisk disk-kassette

en: c- Cooperative cataloging program
da: c- Kooperativt katalgiseringsprogram

en: c- Corrected or revised
da: c- Korrigeret eller revideret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
da: c- Dolby-B kodet

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
da: c- Elektronisk ressource

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
da: c- Fil gengivet fra elektronisk ressource

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
da: c- Filmkartusch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
da: c- Filmstribe-kartusch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
da: c- Høj reduktion

en: c- ISBD punctuation omitted
da: c- ISBD punktum udeladt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
da: c- Linje over linje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
da: c- Magnetisk lydbånd i kartusch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
da: c- Matematisk og videnskabelig braille

en: c- Medical subject headings
da: c- Medicinske emneoverskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
da: c- Mikrofilm i kassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
da: c- Flerfarvet

en: c- Multilocal
da: c- Mange steder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
da: c- Nitrat - bidende lugt

en: c- Notated music
da: c- Noteret musik

en: c- Numbering varies
da: c- Optælling varierer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
da: c- Udtag

en: c- Part with dependent title
da: c- Del med afhængig titel

en: c- Provisional
da: c- Provisorisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
da: c- Kvart (4) spor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
da: c- Sikkerhedsbase, acetat ukendt type

en: c- Series-like phrase
da: c- Serie-agtig sætning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
da: c- Tjenestekopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
da: c- Observation fra rummet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
da: c- Rumbåret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
da: c- Sten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
da: c- Jordglobus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
da: c- Trelagsmateriale farveægte

en: c- Traced reference
da: c- Sporet reference

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
da: c- U-matic (3/4 tomme, videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
da: c- Ubestemt, 2 farver

note: SCRIPT
en: c- Vertical
da: c- Vertikal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
da: c- Bobleformet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
da: c- Videokartusch

note: SCRIPT
en: c- vertical
da: c- vertikal

en: cartographic
da: kartografisk

en: cash
da: kontant

en: catalog
da: katalog

en: catalog
da: katalog

note: IMG
en: celestial globe
da: himmelglobus

en: chart
da: tabel

en: chart
da: tabel

en: chip cartridge
da: chipkort

en: code
da: kode

en: collage
da: kollage

en: collection
da: samling

en: combination
da: kombination

en: comic strip
da: tegneserie

note: IMG
en: computer file
da: computer-fil

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
da: computer optisk disk-kassette

en: conference publication
da: konferenceskrift

en: conference publication
da: konferenceskrift

en: constituent
da: komponent

en: continuing
da: fortløbende

en: contributor
da: bidragyder

en: creator
da: fremstiller

en: d - Deleted
da: d - Slettet

en: d - Manuscript notated music
da: d - Manuskrift musiknoder

en: d - Subunit
da: d - Underenhed

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
da: d- 10 tomme diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
da: d- 16 mm. filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
da: d- 16 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
da: d- 78 rpm (disks)

en: d- AACR 2 compatible heading
da: d - AACR 2 kompatibel overskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
da: d- Fly stor højde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
da: d- Anamorf (wide screen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
da: d- Computerbraille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
da: d - Computerdisk, type ikke præciseret

en: d- Deleted
da: d- Slettet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
da: d- Digitalt lager

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
da: d- Master-plade (negativ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
da: d- Tegning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
da: d- Kopiere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
da: d- Dublet-eksemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
da: d- EIAJ (1/2 tomme spole)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
da: d- Ottesporet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
da: d- Fil gengivet fra medie (ikke mikrofilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
da: d- Filmstribe

en: d- Geographic
da: d- Geografisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
da: d- Glas

note: SCRIPT
en: d- Globe
da: d- Globus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
da: d- Løsbladssamling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
da: d- Løst

en: d- Manuscript notated music
da: d- Håndskrevet musik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
da: d- Mikrofilm på spole

en: d- National Agricultural Library subject authority file
da: d- National Agricultural Library emne authoritets-file

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
da: d- Nitrat - politur, affarvning, bleg, støvet

en: d- Other
da: d- Andre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
da: d- Paragraf

en: d- Preliminary
da: d- Førskolealder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
da: d- Førstekopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
da: d- Sikkerhedsbasis, diacetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
da: d- Grammofonplade

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
da: d- Geografisk opdelt&mdash;direkte

en: d- Subdivision
da: d- Underinddeling

en: d- Subunit
da: d- Underenhed

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
da: d- Taktil, uden skrivesystem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
da: d- Ubestemt, 3 farver

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
da: d - Meget høj reduktion

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
da: d- Videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
da: d- dbx-kodet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
da: da- Næsten infrarød

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
da: db- Middel infrarød

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
da: dc- Meget infrarød

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
da: dd- Termal infrarød

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
da: de- Kortbølge infrarød (SWIR)

en: deleted heading information
da: slettede overskriftinformation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
da: df- Refleksiv infrarød

en: dictionary
da: ordbog

en: dictionary
da: ordbog

en: digitized microfilm
da: digitaliseret mikrofilm

en: digitized other analog
da: digitaliseret andet analogt medie

en: direct
da: direkte

en: directory
da: fortegnelse

en: directory
da: fortegnelse

en: discography
da: diskografi

en: discography
da: diskografi

note: IMG
en: drawing
da: tegning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
da: dv- Kombinationer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
da: dz- Andre infrarøde data

en: e - Cartographic material
da: e - Kartografisk materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
da: e- 12 tommer.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
da: e- 12 tomme diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
da: e- 28 mm. filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
da: e- 3 farvestriber

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
da: e- 8 rpm (disks)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
da: e- Analog electrisk lagring

en: e- Cartographic material
da: e- Kartografisk materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
da: e- Computer disk-kassette, type ikke angivet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
da: e- Digital optagelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
da: e- Jordmåneglobus

en: e- English only
da: e- kun engelsk

en: e- Language
da: e- Sprog

en: e- Local standard
da: e- Lokal standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
da: e- Magnetisk lydbånd på spole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
da: e- Bemandet rumfartøj

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
da: e- Mikrofiche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
da: e- Blandede spor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
da: e- Musik braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
da: e- Nitrat: klæbrig

en: e- Node label
da: e- Tilknyttet indførsel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
da: e- Andet bredskærmsformat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
da: e- Maleri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
da: e- Enkelt linje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
da: e- Kunststoffer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
da: e- Tolv spor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
da: e- Type C (1 tomme spole)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
da: e- Ultralav reduktion

en: earlier
da: tidligere

en: earlier rules
da: tidligere regler

note: IMG
en: earth moon globe
da: jordmåneglobus

en: electronic
da: elektronisk

en: electronic
da: elektronisk

en: encyclopedia
da: encyklopædi

en: encyclopedia
da: encyklopædi

en: equivalent
da: tilsvarende

en: f - Manuscript cartographic material
da: f - manuskript kartografisk materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
da: f- 1.4 m. pr sekund (disks)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
da: f- 16 tomme diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
da: f- 2 stribefarve

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
da: f- 35 mm. filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
da: f- 35 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
da: f- Dolby-A kodet

en: f- Established heading and subdivision
da: f - faste indførsler og underinddelinger

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
da: f- Faksimile

en: f- Federal/national
da: f - føderal-/national

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
da: f- Filmkassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
da: f- Filmstribe, type ikke præciseret

en: f- French only
da: f - kun fransk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
da: f- Magnetisk lydbånd i kassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
da: f- Mikrofiche i kasette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
da: f- nitrat: skum, luftbobler, vandbobler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
da: f- Fotomekanisk tryk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
da: f- Quadruplex (1 eller 2 tomme spole)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
da: f- Afsnit efter afsnit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
da: f- Seksten spor

en: f- Standard of unknown origin
da: f - standard af ukendt herkomst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
da: f- Standardbredde stumfilm (helt format)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
da: f- Taktilt materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
da: f- Kassettebånd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
da: f- Titelbind/mellemtitler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
da: f- Ubemandet rumflyvning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
da: f- Videokassette

en: festschrift
da: festskrift

en: festschrift
da: festskrift

en: fiction
da: fiktion

en: fiction
da: fiktion

en: film cartridge
da: filmkartusch

en: film cassette
da: filmkassette

en: film reel
da: filmrulle

en: filmography
da: filmografi

en: filmography
da: filmografi

en: filmslip
da: filmstribe

en: filmstrip
da: filmstriber

en: filmstrip
da: filmstriber

en: filmstrip cartridge
da: filmstribe-kartusch

en: filmstrip roll
da: filmstriberulle

en: flash card
da: flash kort

en: folktale
da: folkesagn

en: folktale
da: folkesagn

en: font
da: skriftart

en: full level
da: helt niveau

en: g - Projected medium
da: g - projiceret medie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
da: g- 4 3/4 tomme eller 12 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
da: g- 4 3/4 tomme eller 12 cm. diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
da: g- 70 mm. filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
da: g- 70 mm mikrofilm

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
da: g - konventionel transkribering eller konventionel navneform på katalogiseringsstedets sprog

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
da: g- Dolby-C kodet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
da: g- Glas med lak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
da: g- Gråskala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
da: g- Landbaseret med passiv fjernregistreringsteknik

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
da: g- Laserdisk

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
da: g- Laserdisk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
da: g- Linje for linje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
da: g- Mikroopak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
da: g- Nitrat - størknet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
da: g- Optiske og magnetiske lydspor på kinofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
da: g- Fotonegativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
da: g- Produktionsruller

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
da: g- Projiceret grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
da: g- Rødt bind

en: g- Reference and subdivision
da: g - reference og underinddeling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
da: g- Lydkassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
da: g- Tekstil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
da: g- Tekstiler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
da: ga- Luftbaseret sideseende radar (SLAR)

en: game
da: spil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
da: gb- Syntetisk luftbåren radar (SAR)-enkeltfrekvens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
da: gc- SAR-multifrekvens (multikanal)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
da: gd- SAR-lignende polarisation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
da: ge- SAR-krydspolarisation

en: general
da: generalt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
da: gf- Infometrisk SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
da: gg- polarmetrisk SAR

en: globe
da: globus

en: graphic
da: grafik

en: graphic
da: grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
da: gu- passiv mikrobølgekortlægning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
da: gz- Andre mikrobølgedata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
da: h- 105 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
da: h- 120 rpm (cylindre)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
da: h- Blåt eller grønt bind

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
da: h- CED (capacitance electronic disk) Videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
da: h- CX kodet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
da: h- Håndkoloreret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
da: h- Bjerg-og-dal snit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
da: h- Mikrofilm-stribe

note: SCRIPT
en: h- Microform
da: h- Mikroform

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
da: h- Nitrat - pulver

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
da: h- Åben registrering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
da: h- Fototryk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
da: h- Båndspole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
da: h- Videobånd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
da: h- Vand overfladebaseret fjernregistreringsenhed

en: handbook
da: håndbog

en: handbook
da: håndbog

en: height:100px
da: højde: 100px

en: height:100px;
da: højde: 100px

en: history
da: historie

en: history
da: historie

en: i - ISBD punctuation included
da: i - ISBD punktopstilling inkluderet

en: i - Integrating resource
da: i - Integrerende ressource

en: i - Nonmusical sound recording
da: i - ikke-musikalsk lydoptagelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
da: i- 1 1/8 x 2 3/8 tomme.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
da: i- 160 rpm (cylindre)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
da: i- Aluminum med lak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
da: i- Betacam (1/2 tomme, videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
da: i- Cyan bind

en: i- ISBD punctuation included
da: i- ISBD punktum inkluderet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
da: i- Ufuldstændig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
da: i- Umiddelbar (optaget på stedet)

en: i- Integrating resource
da: i- supplerende ressourcer

en: i- International intergovernmental
da: i - international, mellemstatslig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
da: i- Nitratbasis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
da: i- Billede

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
da: i- Plastik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
da: i- Lydsporfilm

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
da: i - geografisk undderinddelt &mdash, indirekte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
da: i- Neddykket fjernregistreringsenhed

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
da: i- Videodisk

en: index
da: indeks

en: index
da: indeks

en: indirect
da: indirekte

en: issue number
da: udgave nummer

en: j - Musical sound recording
da: j - musikalsk lydoptagelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
da: j- 2x2 tomme eller 5x5 cm. slide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
da: j- 3 7/8 x 2 1/2 tomme.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
da: j- Betacam SP (1/2 tomme, videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
da: j- Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
da: j- Magenta-bind

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
da: j- Magnetplade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
da: j- Kort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
da: j- Metal og glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
da: j- Mikrofilm på spole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
da: j- Tryk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
da: j- Sikkerhedsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
da: j- Kort form skoring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
da: ja- Fjernt ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
da: jb- Middel ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
da: jc- Nær ultraviolet

en: juvenile
da: ungdommelig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
da: jv- Ultraviolette kombinationer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
da: jz- Andre ultraviolette data

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
da: k - Todimentionsal ikke-projicerbar grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
da: k- 15/16 ips (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
da: k- 2 1/4 x 2 1/4 tomme eller 6x6 cm. slide

en: k- Canadian subject headings
da: k- Kanadiske emne overskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
da: k- Computerkort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
da: k- Filmbasis andet end sikkerhedsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
da: k- Blandet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
da: k- Ikke-nitrat, fremskredet forfald

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
da: k- Ikke-projicerbar grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
da: k- Omkreds

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
da: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
da: k- Super-VHS (1/2 tomme, videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
da: k- Syntetisk og glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
da: k- Gult bind

en: kit
da: sæt

en: kit
da: sæt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
da: l- 1 7/8 ips (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
da: l- 1/8 tomme.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
da: l- 3x5 tomme eller 8x13 cm. mikrofiche, mikroopak etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
da: l- Lateral eller kombineret skæring

en: l- Local
da: l- Lokal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
da: l- Ikke-nitrat, fremskredet forfald

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
da: l- Teknisk tegning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
da: l- Vertikal optegnelse

note: IMG
en: large print
da: stor skrift

en: later
da: senere

en: law report or digest
da: lovrapporter eller samlinger

en: law report or digest
da: lovrapporter eller samlinger

en: legal article
da: juridisk artikel

en: legal article
da: juridisk artikel

en: legal case and case notes
da: juridiske sager og noter

en: legal case and case notes
da: juridiske sager og noter

en: legislation
da: love

en: legislation
da: love

en: letter
da: breve

en: loose-leaf
da: løsbladssamling

en: loose-leaf
da: løsblad

en: m - Computer file
da: m - computerfil

en: m - Monograph/item
da: m - Monografisk/eksemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
da: m- 1/4 tomme.

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
da: m- 3 3/4 ips (bånd)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
da: m- 3/34 ips (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
da: m- 4x6 tomme eller 11x15 cm. mikrofiche, mikroopak etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
da: m- Kombination

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
da: m- M-II (1/2 tomme, videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
da: m- Magneto-optisk disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
da: m- Masseproduktion

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
da: m- Mikrogroove/fin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
da: m- Blandet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
da: m- Blandet basis (nitrat og sikkerhed)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
da: m- Blandet samling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
da: m- Blandet emulsion

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
da: m- Blandede generationer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
da: m- Blandet polaritet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
da: m- Blandede anvendelser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
da: m- Monofon

en: m- Monograph/item
da: m - monografisk/eksemplar

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
da: m- Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
da: m- Flere brailletyper

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
da: m- Flere filformater

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
da: m- Flere fysiske former

en: m- Multistate
da: m - multistat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
da: m- Ikke-nitrat: katastrofe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
da: m- Skulptur med metal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
da: ma- Multispektral, multidata

en: magnetic disc
da: magnetplade

en: magneto-optical disc
da: magneto-optisk disk

en: manuscript
da: manuskript

en: map
da: kort

en: map
da: kort

en: matrix number
da: matrixnummer

en: memoir
da: erindring

en: memoir
da: erindring

en: microfiche
da: mikrofiche

en: microfiche
da: mikrofiche

en: microfiche cassette
da: mikrofiche i kasette

en: microfilm
da: mikrofilm

en: microfilm
da: mikrofilm

en: microfilm cartridge
da: mikrofilm-kassette

en: microfilm cassette
da: mikrofilm kassette

en: microfilm reel
da: mikrofilm på spole

en: microscope slide
da: mikroskop-slide

en: microscope slide
da: mikroskop-slide

en: mixed material
da: blandet materiale

note: IMG
en: mixed materials
da: blandede materialer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
da: mm- Kombination af forskellige datatyper

en: monographic
da: monografisk

en: moon
da: måne

en: motion picture
da: film

en: motion picture
da: film

en: moving image
da: film

note: IMG
en: music
da: musik

en: music plate
da: musikplade

en: music publisher
da: musikudgiver

en: n - New
da: n - Ny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
da: n- Diagram

en: n- Complete authority record
da: n - komplet normdatasæt

en: n- New
da: n - ny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
da: n - ikke anvendelig

en: narrower
da: snævrere

en: newspaper
da: avis

en: newspaper
da: avis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
da: nn- Ikke anvendelig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
da: nnn- Ikke anvendelig

en: nonpublic
da: ikke offentlig

en: not applicable
da: ikke anvendelig

en: notFound
da: ikke fundet

en: notated music
da: noder

en: novel
da: roman

en: numeric data
da: numeriske data

en: numeric data
da: numeriske data

en: o - Kit
da: o - sæt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
da: o- 1/2 tomme.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
da: o- 5 1/4 tomme.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
da: o- 5 1/4 x 3 7/8 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
da: o- 6x9 tomme eller 16x23 mikrofiche, mikroopak etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
da: o- 7 1/2 ips (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
da: o- D-2 (3/4 tomme, videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
da: o- Filmrulle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
da: o- Filmstriberulle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
da: o- Flashkort

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
da: o - Regeringsagentur&mdash;ukendt type

en: o- Incomplete authority record
da: o - ufuldstændig normdatapost

note: SCRIPT
en: o- Kit
da: o- Sæt

en: o- Obsolete
da: o - forældet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
da: o- Optisk disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
da: o- Papir

note: IMG
en: optical disc
da: optisk disk

en: other
da: andre

en: other filmstrip type
da: anden type filmstribe

en: other rules
da: andre regler

en: p - Increase in encoding level from prepublication
da: p - Forøget kodningsniveau siden førpublikation

en: p - Mixed materials
da: p - Blandede materialer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
da: p- 1 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
da: p- 15 ips (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
da: p- 3 1/4 x 7 3/8 tomme eller 9x19 cm. optagelseskort

en: p- Increase in encoding level from prepublication
da: p- Forhøjet i kodningsniveau siden forpublikationen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
da: p- Puds

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
da: p- Plastik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
da: p- Postkort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
da: p- Tilstede

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
da: p- Bestandsbevarelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
da: p- Sikkerhedsbasis, polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
da: p- Sepiatoning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
da: pa- Sonar--vanddybde

note: IMG
en: painting
da: maleri

en: parentOrg
da: patentOrg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
da: pb- Sonar--bund topografisk billede, sidescan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
da: pc- Sonar--bundtopografi, nær-overflade

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
da: pd- Sonar--bundtopografi, nær-bund

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
da: pe- Seismiske undersøgelser

en: periodical
da: periodika

en: periodical
da: periodika

en: personal
da: personlig

en: photomechanical print
da: fotomekanisk tryk

en: photonegative
da: fotonegativ

en: photoprint
da: fototryk

en: picture
da: billede

en: picture
da: billede

note: IMG
en: planetary or lunar globe
da: planet- eller måneglobus

en: poetry
da: poesi

en: poetry
da: poesi

en: preschool
da: førskole

en: preservation
da: bestandsbevarelse

en: print
da: tryk

en: print
da: tryk

en: profile
da: profil

en: programmed text
da: programmeret tekst

en: programmed text
da: programmeret tekst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
da: pz- Andre akustiske data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
da: q- 2 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
da: q- Fleksibel basis fotografisk, positiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
da: q- Pap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
da: q- Ikon

note: SCRIPT
en: q- Notated music
da: q- Noteret musik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
da: q- Andre toner

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
da: q- Kvadrofonisk, multikanal eller surround

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
da: q- Rukke

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
da: r - tredimentionalt artefakt eller naturligt forekommende objekt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
da: r- 3/4 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
da: r- 30 ips (bånd)

en: r- Art and architecture thesaurus
da: r- kunst- og arkitektur-thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
da: r- Filmrulle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
da: r- Fleksibel basis fotografisk, negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
da: r- Moder-plade (positiv)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
da: r- Papir med lak eller jernoxyd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
da: r- Porcellæn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
da: r- Røntgen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
da: r- Referencetryk/prøveeksemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
da: r- Fjern

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
da: r- Fjernopklaringsbillede

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
da: r- Erstatning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
da: r, Sikkerhedsbasis, blandet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
da: r- Blæk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
da: r- Videospole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
da: ra- Gravitet-anomalier (generelt)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
da: rb- Friluft

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
da: rd- Isostatisk

en: realia
da: genstand

en: realia
da: genstand

en: reformatted digital
da: digitalt omformatteret

en: reformatted digital
da: digitalt omformatteret

en: regular print
da: regulært tryk

en: rehearsal
da: prøve

en: rehearsal
da: prøve

en: related
da: lignende

note: IMG
en: remote
da: fjern

en: remote sensing image
da: fjernopklaringsbillede

en: remote-sensing image
da: fjernopklaringsbillede

en: replacement
da: erstatning

en: reporting
da: reportager

en: reporting
da: rapporterer

en: review
da: anmeldelse

en: review
da: anmeldelse

en: roll
da: rulle

en: s - Serial
da: s - Tidsskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
da: s- 2 3/4 x 4 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
da: s- 4x5 tomme eller 10x13 cm. transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
da: s- Blu-ray disk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
da: s- Grov/standard

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
da: s- slettet; overskrift delt i to eller flere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
da: s- Ikke-fleksibel basis fotografisk, positiv

en: s- Sears List of Subject Headings
da: s- Sears liste med emne overskrifter

en: s- Sears list of subject headings
da: s- Sears liste med emne overskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
da: s- Udsnit

en: s- Serial
da: s- serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
da: s- Shellak

en: s- Shortened
da: s- forkortet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
da: s- Dia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
da: s- Lydkassette

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
da: s- Lydoptagelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
da: s- Stamper (negativ)

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
da: s- stat, provins, territorie, afhængighed, osv.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
da: s- Stereofonisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
da: s- Sten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
da: s- Studiemateriale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
da: s- Farvet og tonet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
da: sa- Magnetisk felt

note: IMG
en: score
da: partitur

en: section
da: afsnit

note: IMG
en: serial
da: tidsskrift

en: series
da: rækker

en: series
da: rækker

en: short story
da: kort fortælling

en: slide
da: dia

en: slide
da: dia

en: software, multimedia
da: software, multimedie

en: sound
da: lyd

en: sound
da: lyd

en: sound cartridge
da: endeløs båndkassette

en: sound cassette
da: lydkassette

note: IMG
en: sound disc
da: grammofonplade

en: sound recording
da: lydoptagelse

en: sound recording-musical
da: lydoptagelse-musikalsk

en: sound recording-nonmusical
da: lydoptagelse - ikke-musikalsk

en: sound-tape reel
da: lydbåndspole

en: sound-track film
da: lydsporfilm

en: source
da: kilde

en: specialized
da: specialiseret

en: speech
da: tale

en: speech
da: tale

en: statistics
da: statistikker

en: statistics
da: statistikker

en: still image
da: fast billede

en: subject example
da: emne eksempel

en: summary or subtitle
da: sammenfatning eller undertitel

en: sung or spoken text
da: sunget eller talt tekst

en: survey of literature
da: litteraturoversigt

en: survey of literature
da: litteraturoversigt

en: t - Manuscript language material
da: t - Håndskrevet sprogmateriale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
da: t- 5x7 tomme eller 13x18 cm. transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
da: t- Ikke-fleksibel basis fotografisk, negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
da: t- Sikkerhed, triacetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
da: t- Lydbåndspole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
da: t- Skabelonfarve

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
da: t- Forsøgspresning

note: SCRIPT
en: t- Text
da: t- Tekst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
da: t- Folie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
da: t- Træ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
da: ta- radiometrisk undersøgelse

en: table of contents
da: indholdsfortegnelse

en: tactile, with no writing system
da: taktil, uden skrivesystem

en: tape cartridge
da: kassettebånd

en: tape cassette
da: kassettebånd

en: tape reel
da: båndspole

en: technical drawing
da: teknisk tegning

en: technical drawing
da: teknisk tegning

en: technical report
da: teknisk rapport

note: IMG
en: terrestrial globe
da: jordglobus

en: text
da: tekst

en: text in looseleaf binder
da: tekst i ringbind

en: theses
da: theser

en: theses
da: theser

en: three dimensional object
da: tredimensionelt objekt

en: toy
da: legetøj

en: toy
da: legetøj

en: translation
da: oversættelse

en: transparency
da: gennemsigtighed

en: transparency
da: folie

en: treaty
da: kontrakt

en: treaty
da: kontrakt

en: u - Unknown
da: u- Ukendt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
da: u- Ukendt

en: u- Unknown if heading is government agency
da: u- uvist om titlen er en myndighed

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
da: u- Ikke specificeret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
da: ikke sat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
da: uu- Ukendt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
da: v- 8 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
da: v- 8x10 tomme eller 21x26 cm. transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
da: v- Håndkoloreret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
da: v- Læder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
da: v- Fotografi, type ikke angivet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
da: v- Varieret reduktionsmålestok

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
da: v- repertoire for vedettes-matiere

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
da: v- Videooptagelse

en: videocartridge
da: videokartusch

en: videocassette
da: videokassette

note: IMG
en: videodisc
da: videodisk

en: videorecording
da: videooptagelse

en: videorecording
da: videooptagelse

en: videorecording identifier
da: ID for videooptagelse

en: videoreel
da: videospole

en: view
da: vis

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
da: w- 9x9 tomme eller 23x23 cm. transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
da: w- Pergament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
da: w- Voks

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
da: w- Magnettonetråd

en: web site
da: webside

en: wire recording
da: magnettonetråd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
da: x- 10x10 tomme eller 26x26 cm. transparent

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
da: x- 9x9 tomme eller 23x23 cm. transparent

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
da: x- Slettet; indførsel erstetet af en anden

en: x- Missing characters
da: x- Manglende tegn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
da: y- 7x7 tomme eller 18x18 cm. transparent

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
da: y- Andet fotografisk medie

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
da: y- Andet fotografisk medie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
da: y- Visning

en: yes
da: ja

en: z - Not applicable
da: z - Ikke anvendelig

en: z- Authority data
da: z- Normdata

en: z- Not applicable
da: z- Ikke anvendelig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
da: z- Andre

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
da: z- Ikke specificeret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
da: zz- andre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
da: |- Intet kodningsforsøg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
da: ||- Intet kodningsforsøg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
da: |||- Intet kodningsforsøg
