Koha 22.11 - en to da translation catalogue (1073 entries)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
da: %s %s %s %s Du har abonnement på email-beskeder om nye udgaver

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
da: %s %s %s %s is for sen aflevering %sDin kopi af %s (stregkode %s) er overskredet %s %s skal afleveres %sDin kopi af %s (stregkode %s) skal afleveres påbiblioteket i dag %s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
da: %s %s %s Ingen titel %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
da: %s %s %s Bemærk: dette vindue lukker automatisk om 5 sekunder. %s

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
da: %s %s %s, af %s%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
da: %s %s (ikke godkendt) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( koha_spsuggest )
en: %s %s Did you mean:
da: %s %s Mente du:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
da: %s %s Slutdato:

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
da: %s %s Ingen resultater fundet. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
da: %s %s Du skal logge ind, hvis du vil abonnere på email-beskeder om nye udgaver %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
da: %s %s af

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
da: %s %s af %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
da: %s %s af %s %s %s %s

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
da: %s %s Du skylder bøder og gebyrer på sammenlagt:

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw
en: %s %s sent you a cart from our online catalog.
da: %s %s sendte en kurv fra vores onlinekatalog.

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
da: %s %s%s%sLink til ressource%s

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
da: %s %s's bøder og gebyrer

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
da: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s og %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
da: %s (Post nr. %s)

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
da: %s Konto spærret %s %s

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
da: %s Der opstår fejl under generering af pdf fil. Kontakt en medarbejder for at løse problemet. %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
da: %s Slet %s Slet liste %s

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
da: %s Reserveringer (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
da: %s Hvis du har spørgsmål, kontakt venligst

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
da: %s Internet brugerkritik

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Issue notes have not been enabled. Please contact the library. %s
da: %s Udgivelsesnoter er ikke slået til, spørg biblioteket. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
da: %s Materiale undervejs til

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
da: %s Eksemplar venter på

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
da: %s Materiale(r) udlånt

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
da: %s Fandt ingen resultater for det i %s katalog.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
da: %s Ingen resultater, prøv at ænre filtre. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %4$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %5$s:  END
en: %s No title %s %s%s,%s
da: %s Ingen titel %s %s%s,%s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
da: %s Professionel kritik

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
da: %s Citater

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
da: %s Søg %sefter '%s'%s%s&nbsp;med begrænsning(er):&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
da: %s System til selvbetjent udlån

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
da: %s Adgangskoden er ikke godkendt!. %s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
da: %s Denne ppn findes ikke på idref service. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
da: %s Denne post har ingen eksemplarer. %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
da: %s Videoudtog

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
da: %s Du angav ingen søgekriterier. %s

note: %1$s:  IF READING_RECORD.size == 0 %2$s:  ELSE
en: %s You have never borrowed anything from this library. %s
da: %s Du har aldrig lånt noget i dette bibliotek. %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
da: %s eksemplarer

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
da: %s%s%sKoha online%s katalog

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLibrary catalog%s
da: %s%s%sBibliotekskatalog%s

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
da: %s(MM/DD/ÅÅÅÅ)%s(DD/MM/ÅÅÅÅ)%s(ÅÅÅÅ-MM-DD)%s

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
da: %s, %s,%s %s siden %s %s indtil %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
da: %sDenne post har ingen eksemplarer.%s

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
da: %sJa%sNej%s

en: &lt;&lt; Previous
da: &lt;&lt; Forrige

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
da: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rater)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Forfatterudtryk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferencenavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Udtryk for konferencenavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Firmanavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personnavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Udtryk for personalenavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og bredere begreber

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og snævrere begreber

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og relaterede begreber

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emneudtryk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titeludtryk

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
da: &nbsp;&nbsp;(%s stemmer)

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
da: (%s bibliografiske poster)

note: For the first occurrence, %1$s:  overdues_count | html
en: (%s total)
da: (%s totalt)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
da: (Alt)

en: (Checked out)
da: (Lånt ud)

en: (Not supported by Koha)
da: (Ikke understøttet af Koha)

en: (Not supported yet)
da: (Endnu ikke understøttet)

en: (Optional)
da: (Option)

en: (Optional, default 0)
da: (Option, standard 0)

en: (Optional, default 1)
da: (Option, standard 1)

en: (Required)
da: (Krævet)

en: (Use OAI-PMH instead)
da: (Brug OAI-PMH istedet)

en: (Use OPAC instead)
da: (Brug OPAC istedet)

en: (Use SRU instead)
da: (Brug SRU istedet)

en: (done)
da: (afsluttet)

note: SCRIPT
en: (filtered from _MAX_ total entries)
da: (filtreret fra _MAX_ totale indtastninger)

en: (overdue)
da: (forsinket)

note: For the first occurrence, %1$s:  priority | html
en: (priority %s)
da: (prioritet %s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
da: (relaterede søgninger: %s%s%s)

en: (remove)
da: (fjern)

en: -- Choose --
da: -- Vælg --

en: -- Choose format --
da: -- Vælg format --

en: -- none --
da: -- ingen --

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
da: . Når du har bekræftet sletningen, kan ingen kalde listen tilbage!

en: . Please contact the library for more information.
da: . Kontakt biblioteket, for mere information.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
da: .%sDu har bøder.%s %s

en: ...or...
da: ...eller...

en: 10 titles
da: 10 titler

en: 100 titles
da: 100 titler

en: 12 months
da: 12 måneder

en: 15 titles
da: 15 titler

en: 20 titles
da: 20 titler

en: 3 months
da: 3 måneder

en: 30 titles
da: 30 titler

en: 40 titles
da: 40 titler

en: 50 titles
da: 50 titler

en: 6 months
da: 6 måneder

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
da: En bekræftelsesmail vil snarest blive sendt til email-adressen

en: A specific item
da: Angiv et bestemt eksemplar

en: About the author
da: Om forfatteren

en: Abstracts/summaries
da: Uddrag/opsummeringer

en: Access denied
da: Nægtet adgang

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
da: Ifølge vores optegnelser har vi ikke opdaterede kontaktinformationer. Kontakt biblioteket.

en: Acquired in the last:
da: Anskaffet i de sidste:

en: Acquisition date: Newest to oldest
da: Indkøbsdato: Nyeste til ældste

en: Acquisition date: Oldest to newest
da: Indkøbsdato: Ældste til nyeste

note: INPUT type=submit name=tagsel_button
en: Add
da: Tilføj

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
da: Tilføj %s titel til %s

note: A
en: Add another field
da: Tilføj ekstra felt

en: Add tag
da: Tilføj mærke

en: Add tag(s)
da: Tilføj mærke(r)

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
da: Tilføj til %s

en: Add to a list
da: Tilføj til en liste

en: Add to a new list:
da: Tilføj til ny liste:

en: Add to cart
da: Tilføj til en kurv

en: Add to list:
da: Føj til liste:

en: Add to your cart
da: Tilføj til din kurv

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
da: Føj til din liste &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

en: Add to...
da: Føj til...

en: Additional content types for books/printed materials
da: Andre indholdstyper for bøger/trykt materiale

en: Additional information
da: Yderligere information

en: Address 2:
da: Adresse 2:

en: Address:
da: Adresse:

en: Adolescent
da: Ungdom

en: Adult
da: Voksen

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: All
da: Alle

en: All collections
da: Alle samlinger

en: All item types
da: Alle medietyper

en: All libraries
da: Alle biblioteker

en: All tags
da: Alle beskeder

en: Allow auto-renewal:
da: Tillad automatisk fornyelse:

en: Alternate address
da: Alternativ adresse

en: Alternate address information:
da: Alternativ adresse

en: Alternate contact
da: Alternativ kontakt

en: Amount
da: Beløb

en: Amount outstanding
da: Udestående beløb

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
da: Der skete en fejl under dannelse af listen. Navnet %s eksisterer allerede.

en: An error occurred when creating this list.
da: Der skete en fejl under oprettelsen af listen.

en: An error occurred when deleting this list.
da: Der skete en fejl under sletningen af listen.

en: An error occurred when updating this list.
da: Der skete en fejl under opdateringen af listen.

en: An invitation to share list
da: En indbydelse til deling af liste

en: Any
da: Enhver

en: Any audience
da: Enhver målgruppe

en: Any content
da: Ethvert indhold

en: Any format
da: Ethvert format

en: Any item type
da: Enhver medietype

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
da: Er du sikker på, at du vil annullere reserveringen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
da: Er du sikker på, at du vil slette søgehistorikken?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne liste?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
da: Er du sikker på, at du vil slette søgehistorikken?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne de valgte materialer fra listen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
da: Er du sikker på, at du vil genoptage alle reserveringer, der er stillet i bero?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
da: Er du sikker på, at du vil genoptage alle reserveringer?

en: Arrived
da: Ankommet

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
da: Som listeejer kan du ikke acceptere en indbydelse til at dele den.

en: Ask for a discharge
da: Spørg om eftergivelse

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
da: I bibliotek: %s

en: Audience
da: Målgruppe

en: Audiovisual profile:
da: Audiovisuel profil:

en: AuthenticatePatron
da: Autentificer låner

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
da: Bekræfter brugerens brugernavn og adgangskode og returnerer lånerens identifikation.

en: Author
da: Forfatter

en: Author (A-Z)
da: Forfatter (A-Z)

en: Author (Z-A)
da: Forfatter (Z-A)

en: Author notes provided by Syndetics
da: Forfatter noter fra Syndetics

en: Author(s)
da: Forfatter(e)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END %4$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS ) %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %6$s:  END %7$s:  FOREACH MARCAUTHOR IN BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS %8$s:  FOREACH MARCAUTHOR_SUBFIELDS_LOO IN MARCAUTHO
en: Author(s): %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s
da: Forfatter(e): %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s

en: Author:
da: Forfatter:

en: Authority
da: Normdata:

en: Authority search
da: Søgning i autoriteter

en: Authority search results
da: Resultater af normdatasøgning

en: Authority type:
da: Normdatatype:

en: Authorized headings
da: Godkendte overskrifter

en: Availability
da: Tilgængelighed

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
da: Tilgængelighed:

en: Availability:
da: Tilgængelighed:

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
da: Til stede %s

en: Available issues
da: Tilgængelige udgaver

en: Awards:
da: Priser:

en: BE CAREFUL
da: VÆR FORSIGTIG

en: Back to lists
da: Tilbage til lister

en: Back to results
da: Tilbage til resultater

note: A
en: Back to the results search list
da: Tilbage til resultat-søgelisten

en: Barcode
da: Stregkode

en: Barcode:
da: Stregkode:

en: Bibliographies
da: Bibliografier

en: Biography
da: Biografi

en: Blocked
da: Blokeret

en: Brief display
da: Kort visning

en: Brief history
da: Kort historie

en: Browse by hierarchy
da: Hierarkisk bladring

en: Browse results
da: Bladre resultater

en: Browse shelf
da: Bladre hylde

en: CD audio
da: Audio-CD

en: CD software
da: Software-CD

en: Call number
da: Hyldeplads

en: Call number (0-9 to A-Z)
da: Hyldeplads (0-9 til A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
da: Hyldeplads (Z-A til 9-0)

en: Call number:
da: Hyldeplads:

en: Cancel
da: Afbryde

note: A
en: Cancel email notification
da: Annuller emailbesked

en: Cancel email notification
da: Annullere emailbeskeder

en: CancelHold
da: Afbryd reservering

en: Cancels an active hold request for the patron.
da: Aflyser en aktiv reservering for låneren.

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
da: Kan ikke reservere

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
da: Din adgangskode skal være mellem %s og %s tegn lang.

en: Card number:
da: Kortnummer:

en: Cart
da: Kurv

en: Cassette recording
da: Kasetteoptagelse

en: Catalog
da: Katalog

en: Catalogs
da: Kataloger

en: Category:
da: Kategori:

note: INPUT type=submit
en: Change password
da: Ændre adgangskode

en: Change your password
da: Ændre din adgangskode

en: Change your password
da: Ændre din adgangskode

en: Check in
da: Aflevere

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
da: Aflever udlån

note: SCRIPT
en: Check out
da: Udlån

en: Check-in date:
da: Aflever udlån:

en: Checked out
da: Udlånt

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
da: Lånt ud (%s)

en: Checked out on
da: Udlånt den

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
da: Lånt ud til %s %s %s(%s)%s

en: Checkout
da: Udlån

en: Checkout history
da: Udlånshistorik

en: Checkouts
da: Udlån

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
da: Udlån til %s

en: Checkouts:
da: Udlån:

en: Citation
da: Citat

en: City:
da: By:

en: Claimed
da: Reklameret

en: Classification
da: Klassifikation

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
da: Klassifikation: %s

note: INPUT type=reset
en: Clear
da: Slette

en: Clear all
da: Slet alle

note: SCRIPT
en: Clear date
da: Slet dato

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
da: Klik her hvis du ikke er %s

en: Click on an image to view it in the image viewer
da: Klik på et billede for at se det in billedfremviseren

en: Click to open in new window
da: Klik for at åbne i nyt vindue

note: DIV
en: Click to view in Google Books
da: Klik for at se i Google Books

en: Close
da: Lukke

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Close this window.
da: Lukke vindue

en: Close window
da: Lukke vindue

en: Collection
da: Samling

en: Collection title:
da: Samlingstitel:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
da: Samling: %s

note: SCRIPT
en: Columns
da: Spalter

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
da: Kommentar fra %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
da: Kommentar fra %s %s

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
da: Kommentar fra %s %s %s

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments on
da: Kommentarer om

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
da: Kommentar til %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

note: INPUT type=submit
en: Confirm
da: Bekræft

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
da: Bekræft reserveringer for:%s (%s)

en: Confirm new password:
da: Bekræft ny adgangskode:

en: Confirm primary email:
da: Bekræft primær email:

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: Contact information:
da: Kontaktinformation:

en: Contact note:
da: Kontaktnotat:

en: Content
da: Indhold

en: Content Cafe
da: Indholdsuddrag

en: Contents
da: Indhold

en: Copy
da: Eksemplarnr.

en: Copy number
da: Eksemplarnummer

en: Copyright
da: Udgivelsesår

note: OPTGROUP
en: Copyright date
da: Udgivelsesdato

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
da: Udgivelsesår: %s

en: Country:
da: Land:

en: Course #
da: Kursus #

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
da: Reserver til kursus for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Courses
da: Kurser

en: Cover image
da: Omslagsbillede

en: Create a new list
da: Opret ny liste

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
da: Opretter et ønske om reservering på titel-niveau for en given bibliografisk post til en låner i Koha.

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
da: Opretter et ønske om reservering på materiale-niveau for en bestemt bibliografisk post til en låner i Koha.

en: Credit
da: Kredit

en: Credits
da: Kreditter

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
da: Udestående (%s)

en: Current library
da: Aktuelle bibliotek

en: Current password:
da: Nuværende adgangskode:

en: Current session
da: Nuværende session

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
da: Benyttes lokalt af %s %s %s(%s)%s

en: DVD video / Videodisc
da: DVD-Video / Video-CD

en: Date
da: Dato

note: OPTGROUP
en: Date added
da: Tilføjelsesdato

en: Date due
da: Udløbsdato

en: Date due:
da: Udløbsdato:

en: Date of birth:
da: Fødselsdato:

en: Date received
da: Dato modtaget

en: Date:
da: Dato:

note: OPTGROUP
en: Dates
da: Datoer

en: Days in advance
da: Dage forud

en: Default
da: Standard

en: Default sorting
da: Standard sortering

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
da: Definerer det metadata-skema, hvori posterne returneres, mulige værdier:

en: Delete
da: Slette

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
da: Slette markerede

note: INPUT type=submit
en: Delete this list
da: Slet denne liste

note: A
en: Delete your search history
da: Slet din søgehistorik

en: Department:
da: Afdeling:

en: Dept.
da: Afd.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Details
da: Detaljer

en: Details for:
da: Detaljer for:

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
da: Detaljer for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Dictionaries
da: Ordbøger

en: Did you mean:
da: Mente du:

en: Digests only
da: Kun sammenfatninger

en: Directories
da: Fortegnelser

en: Discographies
da: Diskografier

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
da: Vil du have en e-mail, når der kommer en ny udgave til dette abonnement?

en: Don't have a library card?
da: Mangler du et lånerkort?

en: Don't have a password yet?
da: Har du ikke en adgangskode endnu?

en: Don't have an account?
da: Har du ikke en konto?

en: Download cart
da: Download kurv

en: Download list
da: Download liste

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
da: Download liste %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Due
da: Afleveres

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due %s
da: Afleveres den %s

en: Due date
da: Udløbssdato

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
da: FEJL: Intern fejl: ikke komplet reservering.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record id %s.
da: FEJL: Fandt ingen bibliografisk post til stregkoden %s.

en: ERROR: No record id specified.
da: FEJL: Intet postnummer modtaget.

en: Edit
da: Rediger

en: Edit list
da: Rediger liste

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing issue note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
da: Redigering af udsendelsesnote for %s &rsaquo;%s%s%sKoha online%s katalog

en: Editions
da: Udgaver

en: Email
da: E-mail

en: Email address:
da: Email-adresse:

en: Empty and close
da: Tøm og luk

en: Encyclopedias
da: Encyklopædier

en: English
da: Engelsk

en: Enhanced content:
da: Udvidet indhold:

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
da: Udvidede beskrivelser fra Syndetics:

en: Enter a new purchase suggestion
da: Indtast nyt anskaffelsesforslag

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
da: Indtast søgekriterier

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
da: Emne %s

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
da: Indførsel %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Enumeration
da: Optælling

en: Error
da: Fejl

note: For the first occurrence, %1$s:  errno | html
en: Error %s
da: Fejl %s

note: SCRIPT
en: Error searching %s collection
da: Fejl ved søgning %s samlingen

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
da: Fejl ved søgning i OverDrive samlingen.

note: SCRIPT
en: Error! Illegal parameter
da: Fefl! Ugyldig parameter

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
da: Fejl! Du kan ikke tilføje en tom kommentar. Tilføj indhold eller afslut.

note: SCRIPT
en: Error! You cannot delete the tag
da: Fejl! Mærket kan ikke slettes

note: SCRIPT
en: Error! Your tag was entirely markup code. It was NOT added. Please try again with plain text.
da: Fejl! Dit mærke bestod udelukkende af markup-kode. Det blev IKKE tilføjet. Prøv igen med almindelig tekst.

en: Error:
da: Fejl:

note: SCRIPT
en: Errors:
da: Fejl:

en: Example Call
da: Eksempel bestilling

en: Example Response
da: Eksempelvist svar

en: Example call
da: Eksempel bestilling

en: Example response
da: Eksempelvist svar

en: Excerpt
da: Uddrag

en: Excerpt provided by Syndetics
da: Uddrag leveret af Syndetics

en: Expected
da: Forventet

en: Expiration date
da: Udløbsdato

en: Expiration:
da: Udløb:

en: Expires on
da: Udløber den

en: Explain
da: Forklar

en: Export
da: Eksport

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
da: Udvider udløbsdatoen for en udlåners eksisterende lån.

en: Female:
da: Kvinde:

en: Fewer options
da: Færre valg

en: Fiction
da: Roman

en: Fiction notes:
da: Skønlitteratur anmærkninger:

en: Filmographies
da: Filmografi

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
da: Filtrer betalte transaktioner

en: Fine
da: Bøde

en: Fine amount
da: Bødebeløb

en: Fines
da: Bøder

en: Fines and charges
da: Bøder og satser

en: Finish
da: Afslut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: First
da: Første

en: First name:
da: Fornavn:

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
da: F.eks.: 1999-2001. Du kunne også skrive "-1987" for alt udgivet før 1987 eller "2008-" for alt udgivet i 2008 og senere.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
da: For nemheds skyld er login-feltet på denne side udfyldt med disse data. Log ind og ændr din adgangskode.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
da: For nemheds skyld er login-feltet på denne side udfyldt med disse data. Log ind.

en: Forever
da: Altid

en: Forgiven
da: Eftergive

note: SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
da: Fandt %s resultater i bibliotekets %s samling.

en: From:
da: Fra:

en: Full history
da: Hele historikken

en: General
da: Generelt

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
da: Ud fra en liste med autoritetspost-identifikatorer, leverer en liste med objekter, der indeholder autoritetsposterne. Med funktionen kan brugeren bestille et specifikt metadata-skema for postobjektet.

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
da: Ud fra en liste med post-identifikatorer, leverer en liste med post-objekter, der indeholder bibliografisk information, så vel som tilhørende beholdnings- og materiale-information. Kalderen kan bede om et specifikt metadata-skema for post-objekterne. Denne funktion virker tilsvarende som HarvestBibliographicRecords og HarvestExpandedRecords i data-indsamling, men tillader hurtig, realtids visning af bibliografiske identifikatorer.

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
da: OK

note: LI
en: Go to detail
da: Gå til detalje

note: OPTGROUP
en: Groups
da: Grupper

en: Groups of libraries
da: Grupper af biblioteker

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
da: Garanteret af: %s %s %s %s %s , %s %s

en: Handbooks
da: Håndbøger

en: Heading ascendant
da: Overskrift stigende

en: Heading descendant
da: Overskrift faldende

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
da: Hej, %s

en: Help
da: Hjælp

en: Hi,
da: Hej,

note: SCRIPT
en: Hide options
da: Skjul valg

en: Hide window
da: Skjul vindue

en: Highlight
da: Marker

en: Hold date
da: Reserveringsdato

en: Hold fee
da: Reserveringsgebyr

en: Hold starts on date:
da: Reservering begynder den:

en: Holding libraries
da: Eksemplarbiblioteker

en: Holdings
da: Eksemplarer

en: Holdings:
da: Eksemplarer:

note: SCRIPT
en: Holds
da: Reserveringer

en: Holds
da: Reserveringer

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
da: Reserveringer (%s)

en: Home
da: Start

en: Home library
da: Hjemmebibliotek

en: Home library:
da: Hjemmebibliotek:

en: IP address where the end user request is being placed
da: IP-adresse hvor slutbruger-bestillingen placeres

en: ISBD view
da: ISBD-visning

en: Identity
da: Identitet

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
da: Hvis dette er første gang du bruger selvbetjent udlån, eller hvis systemet ikke opfører sig som forventet, så kan du have glæde af denne vejledning for at komme i gang.

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
da: Hvis du ikke klikker på knappen 'Afslut', vil din session automatisk udløbe om %s sekunder.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
da: Hvis du ikke indtaster en adgangskode, vil systemet generere en kode.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
da: Hvis du ikke har en Shibboleth-konto, men du har en CAS konto, kan du bruge CAS.

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
da: Hvis du ikke har et lånerkort, så kom til dit lokale bibliotek for at registrere dig.

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
da: Hvis du ikke har en adgangskode, så gå til skranken næste gang, du er på biblioteket. Vi vil gerne give dig en.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
da: Hvis du har en CAS konto, skal du vælge, hvilken du vil godkendes med:

en: If you have a CAS account, you may use that below.
da: Hvis du har en CAS konto, kan du bruge den nedenfor.

en: Images
da: Billeder

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
da: Billeder til %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
da: Billeder til: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Immediate deletion
da: Omgående sletning

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
da: I online katalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.get_transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
da: I transit fra %s til %s siden %s

en: In your cart
da: I din indkøbskurv

en: Indexes
da: Indekser

en: Initials:
da: Initialer:

en: Instructors
da: Instruktører

en: Instructors:
da: Instruktører:

en: Issue
da: Hæfte

en: Issue #
da: Hæfte#

en: Issue:
da: Hæfte:

en: Issues for a subscription
da: Udgaver i et abonnement

en: Issues summary
da: Udgaver sammenfatning

en: Item call number
da: Mediesignatur

en: Item cannot be checked out.
da: Eksemplar kan ikke lånes ud.

en: Item checked in
da: Eksemplar tilbageleveret

en: Item checked out
da: Eksemplar udlånt

en: Item damaged
da: Eksemplar beskadiget

en: Item details
da: Eksemplar detaljer

en: Item hold queue priority
da: Eksemplar reserveringskø prioritet

en: Item holds
da: Eksemplarreserveringer

en: Item renewal is not allowed.
da: Fornyelse af eksemplar er ikke tilladt.

en: Item renewed
da: Eksemplar er fornyet

en: Item type
da: Medietype

en: Item type:
da: Medietype:

en: Item type:
da: Medietype:

en: Item types
da: Medietyper

en: Items:
da: Eksemplarer:

en: Juvenile
da: Ungdom

en: Keyword
da: Stikord

en: Language
da: Sprog

en: Languages
da: Sprog

en: Large print
da: Stor skrift

note: SCRIPT
en: Last
da: Sidste

en: Last location
da: Sidste sted

en: Last updated
da: Sidst opdateret

en: Late
da: Forsinket

en: Law reports and digests
da: Lovprotokol og uddrag

en: Legal articles
da: Juridisk artikel

en: Legal cases and case notes
da: Juridiske sager og notitser

en: Legislation
da: Lovgivning

en: Level 1: Basic discovery interfaces
da: Niveau 1: Grundlæggende søgnings-interfaces

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
da: Niveau 2: Elementær OPAC-supplement

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
da: Niveau 3: Elementær OPAC alternativ

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
da: Niveau 4: Robust/domæne-specifik søgnings-platforme

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Library
da: Bibliotek

en: Library card number:
da: Nummer på lånerkort:

en: Library catalog
da: Bibliotekskatalog

en: Library:
da: Bibliotek:

en: Library:
da: Bibliotek:

en: Limit to any of the following:
da: Begræns til følgende kriterier:

en: Limit to:
da: Begræns til:

en: Limit to:
da: Begræns til:

en: List deleted.
da: Listen er slettet.

en: List name
da: Listenavn

en: List name:
da: Listenavn:

en: List name:
da: Listenavn:

en: List(s) this item appears in:
da: Liste(r) som dette element indgår i:

en: Lists
da: Lister

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
da: Indlæser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
da: Indlæser...

en: Local login
da: Lokalt login

en: Location
da: Sted

en: Location (Status)
da: Placering (status)

en: Location(s) (Status)
da: Placering(er) (status)

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
da: Lokation: %s %s %s

en: Log in
da: Log ind

en: Log in to add tags.
da: Log ind for at tilføje markeringer.

en: Log in to create your own lists
da: Log ind for at lave dine egne lister

en: Log in to see your own saved tags.
da: Login for at se dine markeringer.

en: Log in to your account
da: Log ind på din konto

en: Log in to your account:
da: Log ind på din konto:

en: Log out
da: Log ud

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
da: Biblioteket har ikke aktiveret indlogning i kataloget.

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
da: Søger en låner i ILS ud fra en identifikator, og returnerer ILS identifikatoren for denne låner, også kaldet låner-identifikatoren.

en: Lost item
da: Mistet eksemplar

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
da: MARC (Unicode/UTF-8, standard)

en: MARC Card View
da: MARC-visning

en: MARC View
da: MARC-visning

en: MARC view
da: MARC-visning

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
da: MARC visning: %s

en: Main address
da: Hovedadresse

en: Make a
da: Lav et

en: Make payment
da: Betal

en: Male:
da: Mand:

en: Managed by
da: Bearbejdet af

en: Managed by:
da: Bearbejdet af:

en: Match:
da: Træffer:

en: Materials specified
da: Materialer angivet

en: Message sent
da: Email blev sendt

en: Messages for you
da: Beskeder til dig

en: Missing
da: Savnet

en: Missing (damaged)
da: Manglende (skadet)

en: Missing (lost)
da: Mangler (tabt)

en: Missing (never received)
da: Mangler (aldrig modtaget)

en: Missing (sold out)
da: Mangler (udsolgt)

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
da: Savnede udgaver: %s

en: Modify
da: Ændre

en: More details
da: Flere detaljer

en: More options
da: Flere valg

en: More searches
da: Flere søgninger

en: Most popular
da: Mest populær

en: Musical recording
da: Musikoptagelse

en: Name
da: Navn

en: Never
da: Aldrig

en: Never expires
da: Udløber aldrig

en: New
da: Ny

en: New card
da: Nyt kort

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
da: Ny kommentar til %s

en: New list
da: Ny liste

en: New password:
da: Nyt password:

en: New purchase suggestion
da: Nyt anskaffelsesforslag

en: New search
da: Ny søgning

en: New tag(s), separated by a comma:
da: Nye mærke(r), adskilt af et komma:

en: New tag:
da: Nyt mærke:

en: News
da: Nyhed

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
da: Nyheder fra %s%s%sbiblioteket%s

en: Next
da: Næste

en: Next &gt;&gt;
da: Næste >>

en: No
da: Nej

en: No
da: Nej

en: No changes were made.
da: Ingen ændringer blev udført.

en: No cover image available
da: Ingen titelbilleder tilgængelige

note: SCRIPT
en: No data available in table
da: Ingen data tilgængelige i tabellen

note: SCRIPT
en: No entries to show
da: Ingen felter til visning

en: No limit
da: Ingen begrænsning

note: SCRIPT
en: No matching records found
da: Ingen passende post fundet

en: No operation parameter has been passed.
da: Der er ikke angivet nogen operativ parameter.

en: No other items.
da: Ingen andre eksemplarer.

en: No physical items for this record
da: Denne titel har ingen eksemplarer

en: No private lists
da: Ingen private lister

en: No private lists.
da: Ingen private lister.

en: No public lists.
da: Ingen offentlige lister.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
da: Ikke flere forlængelser mulig %s

en: No renewals allowed
da: Ikke flere forlængelser tilladt

en: No reserves have been selected for this course.
da: Der er ikke valgt reserver til dette kursus.

note: SCRIPT
en: No results found in the library's %s collection
da: Der blev ikke fundet resultater i bibliotekets %s samling.

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
da: Der blev ikke fundet resultater i bibliotekets OverDrive samling.

en: No results found!
da: Fandt ingen resultater!

note: SCRIPT
en: No tag was specified.
da: Ingen markeringer angivet.

en: No tags from this library for this title.
da: Ingen markeringer fra dette bibliotek for denne titel.

note: SCRIPT
en: No, do not delete
da: Nej, slet ikke

en: Non-musical recording
da: Ikke-musikalsk optagelse

en: None
da: Ingen

en: Normal view
da: Normal visning

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
da: Ikke til udlån (%s)

en: Not on hold
da: Ikke reserveret

en: Not what you expected? Check for
da: Ikke hvad du forventede? Søg efter

en: Note
da: Notits

en: Note:
da: Bemærk:

en: Note:
da: Bemærk:

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
da: Bemærk: Denne egenskab findes kun i franske kataloger, hvor ISBD emner er blevet indlagt, og et indeks er oprettet med et separat skript.

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
da: Bemærk: Din kommentar skal godkendes af en bibliotekar.

en: Note: you can only delete your own tags.
da: Bemærk: du kan kun slette dine egne markeringer.

note: SCRIPT
en: Note: you can only tag an item with a given term once. Check 'My Tags' to see your current tags.
da: Bemærk: Du kan kun markere et eksemplar med et givet begreb en gang. Se 'Mine mærker' for at se de aktuelle mærker.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
da: Bemærk: din kommentar indeholdt ulovlig kode. Den blev gemt uden koden som vist herunder. Du kan redigere den eller afbryde for at beholde den, som den er.

note: SCRIPT
en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
da: Bemærk: Dit mærke indeholdt ulovlig kode, som blev fjernet. Dit mærke blev tilføjet som

en: Notes
da: Bemærkninger

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
da: Noter : %s

en: Notes/Comments
da: Bemærkninger / Kommentarer

en: Notes:
da: Bemærkninger:

en: Nothing
da: Intet

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
da: Intet er blevet valgt. Marker feltet for hvert eksemplar, der skal fornys

en: Notice:
da: Bemærkning:

en: Novelist Select
da: Romanforfatter valg

en: Novelist Select:
da: Romanforfatter valg:

en: Number
da: Nummer

en: Number of holds:
da: Antal reservationer:

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
da: Antal poster benyttet i: %s

en: OR
da: ELLER

en: On hold
da: Reserveret

en: One or more holds were not placed due to existing holds.
da: En eller flere reservationer blev ikke placeret pga. eksisterende reservationer.

en: Online resources:
da: Online-ressourcer:

en: Only items currently available for loan or reference
da: Kun emner som er tilgængelige for udlån eller opslag

en: Order by date
da: Sorter efter dato

en: Order by title
da: Sorter efter titel

en: Order by:
da: Sorter efter:

en: Other editions of this work
da: Andre udgaver af samme værk

en: Other forms:
da: Andre former:

en: Other names:
da: Andre navne:

en: Other phone:
da: Anden telefon:

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
da: Prioritet i køen: %s

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
da: Overskredet (%s)

en: Overdues
da: Overskredne udlån

en: Parameters
da: Parametre

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
da: Password skal have mindst %s karakterer.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
da: Din adgangskode skal mindst bestå af et tegn, et med små og et med store bogstaver.

en: Password updated
da: Adgangskoden er opdateret

en: Passwords do not match!
da: Adgangskoden er ikke godkendt!

en: Patent document
da: Patentdokument

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
da: LånerKommentar om %s

en: Phone
da: Telefon

en: Phone:
da: Telefon:

en: Pickup library
da: Afhentningsbibliotek

en: Place a hold on
da: Reserver

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
da: Reserver:

en: Place hold
da: Reserver

en: Place hold
da: Reserver

en: Placed on
da: Placeret på

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
da: Bemærk også at bibliotekets medarbejdere ikke kan ændre disse indstillinger for dig: det er dit privatliv!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
da: Vælg et download format

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
da: Vælg den, der skal godkende dig:

en: Please choose your privacy rule:
da: Vælg din privatlivsregel:

en: Please confirm the checkout:
da: Bekræft bestillingen:

en: Please confirm your registration
da: Bekræft din registrering

en: Please correct and resubmit.
da: Ret fejlene og send igen.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
da: Indtast en gyldig URL.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
da: Indtast en gyldig dato (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
da: Indtast en gyldig dato.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
da: Indtast en gyldig emailadresse.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
da: Indtast et gyldigt tal.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
da: Indtast en værdi mellem {0} og {1} tegn langt.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
da: Indtast en værdi mellem {0} og {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
da: Indtast en værdi større end eller lig med {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
da: Indtast en værdi mindre end eller lig med {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
da: Indtast mindst {0} tegn.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
da: Indtast højst {0} karakterer.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
da: Indtast kun cifre.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
da: Indtast den samme værdi igen.

en: Please enter your card number:
da: Indtast dit kortnummer:

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
da: Korriger dette felt.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
da: Bemærk også, at information om udlånte bøger bevares hos biblioteket uanset hvilke privatlivsindstillinger, der vælges.

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
da: Bemærk at den vedhæftede fil er en MARC bibliografisk post fil, som kan importeres til et personligt bibliografisk program som EndNote, Reference Manager eller ProCite.

en: Please note:
da: Bemærk:

en: Please note:
da: Bemærk:

note: OPTGROUP
en: Popularity
da: Popularitet

en: Popularity (least to most)
da: Popularitet (stigende)

en: Popularity (most to least)
da: Popularitet (faldende)

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
da: Drevet af %s

en: Pre-adolescent
da: Før-ungdom

en: Preferred form:
da: Foretrukket form:

en: Preschool
da: Førskole

en: Previous
da: Forrige

en: Previous sessions
da: Tidligere session

en: Primary
da: Primær

en: Primary email:
da: Primær email:

en: Primary phone:
da: Primær telefon:

en: Print
da: Udskriv

en: Print list
da: Udskriv liste

en: Priority
da: Prioritet

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Private
da: Privat

note: OPTGROUP
en: Private lists
da: Private lister

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
da: Private lister delt med mig

note: SCRIPT
en: Processing...
da: Behandler...

en: Programmed texts
da: Programmerede tekster

en: Public
da: Offentlig

note: OPTGROUP
en: Public lists
da: Offentlige lister

note: OPTGROUP
en: Public lists:
da: Offentlige lister:

en: Publication date
da: Udgivelsesdato

en: Publication place:
da: Udgivelsessted:

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
da: Udgivelsedato: Nyeste til ældste

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
da: Udgivelsedato: Ældste til nyeste

en: Publication:
da: Udgivelse:

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RESULT.item('size') | html %1
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
da: Publiceret af: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Publisher
da: Forlag

en: Publisher location
da: Forlagssted

en: Publisher:
da: Forlag:

en: Purchase suggestions
da: Anskaffelsesforslag

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
da: RIS (Zotero, EndNote, andre)

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
da: RSS feed til offentlige lister %s

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
da: Vurder mig

en: Re-type new password:
da: Skriv den nye adgangskode igen:

en: Reason for suggestion:
da: Begrundelse for forslag:

en: Recent comments
da: Nyeste kommentarer

en: Record not found
da: Fandt ikke posten

en: Refine your search
da: Præciser søgningen

en: Register a new account
da: Opret en ny konto

en: Register here.
da: Registrer her.

en: Registration invalid!
da: Registrering ugyldig!

en: Regular print
da: Stamtryk

en: Relatives' checkouts
da: Familiens udlån

en: Relevance
da: Relevans

en: Remove
da: Fjerne

note: A
en: Remove facet %s
da: Fjern felt %s

note: A
en: Remove field
da: Fjern felt

note: SCRIPT
en: Remove from list
da: Fjern fra liste

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
da: Fjern de valgte eksemplarer

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
da: Fjern valgte søgninger

en: Renew
da: Forlænge

en: Renew all
da: Forlænge alle

en: Renew item
da: Forlæng udlån

en: Renew selected
da: Forlæng de valgte

en: Required
da: Obligatorisk

note: INPUT type=submit
en: Resort list
da: Sorter liste igen

en: Results
da: Resultater

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
da: Resultater %s til %s af %s

en: Resume all suspended holds
da: Genoptag alle suspenderede reserveringer

en: Return this item
da: Returner dette emne

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
da: Tilbage til kontooversigt

en: Return to the self-checkout
da: Gå tilbage til det selvbetjente udlån

en: Return to your lists
da: Retur til dine lister

en: Returns a patron's status information from Koha.
da: Returnerer en låners status information fra Koha.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
da: Returnerer information om de tilgængelige tjenester for et bestemt emne for en bestemt låner.

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
da: Returnerer specifik information om låneren, baseret på optionerne i ordren. Denne funktion kan optionalt levere lånerens kontakt-information, bøde-information, reserveringer, låne information og beskeder.

en: Reviews
da: Bedømmelser

en: Reviews from LibraryThing.com:
da: Anmeldelser fra LibraryThing.com:

en: Reviews provided by Syndetics
da: Anmeldelser fra Syndetic

en: Routing lists
da: Omløbslister

en: SMS number:
da: SMS-nummer:

en: Salutation:
da: Tiltale:

note: INPUT type=submit
en: Save
da: Gem

en: Save changes
da: Gemme ændringer

en: Save to another list
da: Gem til anden liste

en: Scan
da: Søg

en: Scan a new item or enter its barcode:
da: Skan et nyt udlån eller opgiv stregkoden:

note: INPUT type=submit name=do
en: Search
da: Søg

en: Search
da: Søg

note: LINK
en: Search %s
da: Søg %s

en: Search for this title in:
da: Søg efter denne titel i:

note: A
en: Search for works by this author
da: Søg værker af denne forfatter

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Search history
da: Søgehistorik

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Search suggestions
da: Søg anskaffelsesforslag

en: Search type:
da: Søg typer:

note: SCRIPT
en: Search:
da: Søg:

note: SCRIPT
en: Searching %s...
da: Søgning %s

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
da: Søgning i OverDrive...

en: Secondary email:
da: Sekundær email:

en: Secondary phone:
da: Sekundær telefon:

en: Section
da: Sektion

en: Section:
da: Sektion:

note: IMG
en: See Baker & Taylor
da: Se Baker & Taylor

en: See also:
da: Se også:

en: Select a list
da: Vælg en liste

en: Select all
da: Vælg alle

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
da: Vælg søgeresultat: %s

en: Select searches to:
da: Vælg søgninger for:

en: Select suggestions to:
da: Vælg forslag for:

en: Select the item(s) to search
da: Vælg materiale(r), der skal søges efter

en: Select titles to:
da: Vælg titler for:

en: Self checkout help
da: Hjælp til selvbetjent udlån

en: Send list
da: Send liste

en: Sending your cart
da: Send din kurv

en: Sending your list
da: Send din liste

en: Serial
da: Tidsskrift

en: Serial collection
da: Tidsskriftsbestand

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
da: Tidsskrifter: %s

en: Series
da: Serier

en: Series information:
da: Serie-information:

en: Series title
da: Rækketitel

en: Session lost
da: Session mistet

en: Settings updated
da: Indstillinger opdateret

en: Share
da: Del

en: Share a list with another patron
da: Del en liste med en anden låner

note: A
en: Share by email
da: Del via email:

en: Share list
da: Del listen

note: A
en: Share on Facebook
da: Del på Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
da: Del på LinkedIn

en: Shelving location
da: Hyldeplacering

en: Show
da: Vise

en: Show all items
da: Vis alle eksemplarer

note: SCRIPT
en: Show all transactions
da: Vis alle transaktioner

en: Show more
da: Vise mere

en: Show more options
da: Vis flere valgmuligheder

en: Show the top
da: Vis toppen

en: Show year:
da: Vis år:

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
da: Viser %s af omkring %s resultater

en: Showing all items.
da: Viser alle eksemplarer

en: Showing last 50 items.
da: Viser de sidste 50 eksemplarer.

en: Similar items
da: Lignende eksemplarer

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
da: Noget gik galt ved behandlingen af følgende adresser. Check dem. De er: %s

en: Sorry
da: Beklager

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
da: Vi kunne ikke acceptere denne nøgle. Indbydelsen må være udløbet. Kontakt låneren, som sendte dig indbydelsen.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
da: E-mailadressen er ikke gyldig.

en: Sorry, no suggestions.
da: Beklager, ingen forslag.

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
da: Beklager, enkel visning er midlertidigt utilgængelig

note: SCRIPT
en: Sorry, tags are not enabled on this system.
da: Beklager, der er ingen tilgængelige markeringer på dette system.

en: Sorry, the CAS login failed.
da: Beklager, CAS login mislykkedes.

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
da: Beklager, systemet tror ikke, du har adgang til denne side.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
da: Beklager, du kan ikke tilføje materialer til denne liste.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
da: Beklager, du kan ikke indlægge mere end %s reserveringer.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
da: Din Shobboleth identitet matcher ikke en gyldig bibliotek identitet. Hvis du har et lokalt login, kan du benytte det nedenfor.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
da: Beklager, din session er udløbet. Log på igen.

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: Sort this list by:
da: Sorter denne liste efter:

en: Source
da: Kilde

en: Specialized
da: Specialiseret

en: Standard number
da: Standardnummer

en: State:
da: Stat:

en: Statistics
da: Statistikker

en: Step three: Click the 'Finish' button
da: Skridt tre: Tryk på knappen 'Afslut'

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
da: Skridt to: Skan stregkoden for hvert lån, et lån ad gangen

en: Stopped
da: Stoppet

en: Street number:
da: Gadenummer:

en: Subject
da: Emne

en: Subject cloud
da: Emne område

en: Subject(s)
da: Emne(r)

en: Subject:
da: Emne:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
da: Emne: %s

note: INPUT type=submit
en: Submit
da: Send

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
da: Send og luk vinduet

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
da: Send ændringer

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
da: Send dit forslag

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
da: Modtag email om nye udgaver

en: Subscribe to email notification on new issues
da: Modtag email om nye udgaver

note: A
en: Subscribe to this search
da: Abonner på denne søgning

en: Subscription
da: Abonnement

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
da: Abonnement fra: %s til:%s %s %s nu (aktuelt)%s

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
da: Abonnementsinformation for %s

en: Subscription title
da: Abonnementstitel

en: Subscriptions
da: Abonnementer

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
da: Abonnementer (%s)

en: Suggested by:
da: Foreslået af:

en: Suggested for
da: Foreslået til

en: Suggestions
da: Forslag

en: Summary
da: Sammenfatning

en: Surname:
da: Efternavn:

en: Surveys
da: Undersøgelser

en: Suspend
da: Afslut

en: Suspend all holds
da: Suspender alle reserveringer

en: Suspend until:
da: Suspender indtil:

note: A
en: Switch languages
da: Skift sprog

en: System-wide only
da: Kun i systemet

en: TOC
da: INDEX

en: Table of contents provided by Syndetics
da: Indholdsfortegnelse leveret af Syndetics

en: Tag
da: Mærke

en: Tag browser
da: Marker browser

en: Tag cloud
da: Emne-område

en: Tag status here.
da: Feltstatus her.

en: Tag status here.
da: Feltstatus her.

en: Tag:
da: Mærke:

en: Tags
da: Mærker

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tags added:
da: Mærker tilføjet:

en: Tags from this library:
da: Markeringer fra biblioteket:

en: Tags:
da: Mærker:

en: Technical reports
da: Teknisk rapport

en: Term
da: Begreb

en: Thank you
da: Tak

en: Thank you!
da: Tak!

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
da: De %s sidste numre af dette abonnement:

en: The ISBD cloud is not enabled.
da: ISBD-området er ikke aktiveret.

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
da: Tabellen i browseren er tom. denne egenskab er ikke helt installeret. Se

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
da: Kurven blev sendt til: %s

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
da: Listedeling er ikke i brug på dette bibliotek.

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
da: Det første abonnement begyndte den %s

en: The following fields contain invalid information:
da: Følgende felter indeholder ugyldig information:

en: The item has been added to the list.
da: Materialet er tilføjet til listen.

en: The item has been removed from the list.
da: Materialet er fjernet fra listen.

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
da: Biblioteket har lukket for muligheden for at oprette nye offentlige lister. Hvis du gør din liste privat, har du ikke mulighed for at gøre den offentlig igen.

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
da: Listen blev sendt til: %s

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
da: Funktionen %s understøttes ikke .

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
da: Adgangskoden er ændret for bruger "%s".

en: The selected suggestions have been deleted.
da: De valgte forslag er slettet.

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
da: Abonnementet udløb den %s

en: The userid
da: Bruger-ID'en

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
da: Der er %s abonnement(er) tilknyttet denne titel.

en: There are no pending purchase suggestions.
da: Der er ingen udestående indkøbsforslag.

en: There was a problem with your submission
da: Der opstod et problem med din indtastning

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
da: Der var et problem med at behandle din registrering. Kontakt biblioteket for hjælp.

en: Theses
da: Teser

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
da: Dette område viser de mest brugte emner i vores katalog. Vælg et af emnerne for at se de tilknyttede dokumenter.

note: SCRIPT
en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk

en: This is a serial
da: Dette er et abonnement på periodika

en: This item does not exist.
da: Dette eksemplar eksisterer ikke.

en: This item is already checked out to you.
da: Dette eksemplar er allerede udlånt til dig.

en: This item is on hold for another patron.
da: Dette eksemplar er reserveret til en anden låner.

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
da: Denne liste indeholder %s titler

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
da: Denne side indeholder forbedret indhold, som er synligt, når JavaScript er aktiveret og der klikkes

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
da: Denne post har mange fysiske eksemplarer (%s).

en: This subscription is closed.
da: Dette abonnement er lukket

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
da: Denne titel kan ikke bestilles, fordi du allerede har den.

en: This title cannot be requested.
da: Denne titel kan ikke bestelles.

en: Title
da: Titel

en: Title (A-Z)
da: Titel (A-Å)

en: Title (Z-A)
da: Titel (Å-A)

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
da: Titelnoter ( %s )

en: Title:
da: Titel:

en: Title:
da: Titel:

en: To make changes to your record please contact the library.
da: For at ændre din post, kontakt venligst biblioteket.

en: Top level
da: Topniveau

en: Topics
da: Emner

en: Total due
da: Udestående ialt

en: Treaties
da: Traktater

en: Type of heading
da: Overskriftstype

note: SCRIPT
en: Unable to add one or more tags.
da: Kunne ikke tilføje et eller flere mærker.

en: Unavailable (lost or missing)
da: Ikke tilgængelig (tabt eller savnet)

en: Unavailable issues
da: Utilgængelige numre

en: Unhighlight
da: Afmarker

en: Unified title
da: Standardiseret titel

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
da: Standardiseret titel: %s

en: Unknown
da: Ukendt

en: Update
da: Opdatere

en: Updates to your record
da: Opdateringer til din post

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
da: Brug topmenu-bjælken til at navigere til en anden del af Koha.

en: Used for/see from:
da: Brugt til/se fra:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: VHS tape / Videocassette
da: VHS-bånd / videokassette

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
da: Værdi er allerede brugt (%s)

en: Verification:
da: Verifikation:

en: View
da: Visning

note: A
en: View details for this title
da: Vis detaljer for denne titel

note: A
en: View your search history
da: Se din søgehistorik

en: Volume
da: Årgang

en: Volume:
da: Bind:

en: Warning
da: Advarsel

note: SCRIPT
en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
da: Advarsel: Kan ikke annulleres. Bekræft venligst igen

en: Website
da: Webside

en: Welcome,
da: Velkommen,

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
da: Velkommen, %s

en: What is a discharge?
da: Hvad er en eftergivelse?

en: What's next?
da: Hvad er det næste?

en: Where:
da: Hvor:

note: SCRIPT
en: With selected searches:
da: Med valgte søgninger :

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
da: Med valgte forslag:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
da: Med valgte titler :

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
da: Ønsker du at udskrive en kvittering?

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
da: Skrevet den %s af %s

en: Year
da: År

note: INPUT type=submit
en: Yes
da: Ja

en: Yes
da: Ja

note: SCRIPT
en: Yes, delete
da: Ja, slet

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
da: Du kobler dig op mod selv-betjent udlån fra en anden IP-adresse. Log på igen.

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
da: Du er logget ind som %s.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
da: Du kobler dig op fra en anden IP-adresse. Log på igen.

en: You are not authorized to view this record.
da: Du er ikke autoriseret til se denne post.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
da: Du kan bede om en samling for at reducere antallet af beskeder. Beskeder vil blive gemt og sendt som en enkelt besked.

en: You can only share a list if you are the owner.
da: Du kan kun dele en liste, hvis du er ejeren.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
da: Du kan bruge OAI-PMH ListRecords istedet for denne tjeneste.

en: You can't change your password.
da: Du kan ikke ændre din adgangskode.

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
da: Du kan ikke forny dine bøger online. Årsag: %sDine bøder overstiger

en: You cannot share a public list.
da: Du kan ikke dele en offentlig liste.

en: You currently have nothing checked out.
da: Du har ikke lånt noget endnu.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
da: Du skylder bøde på sammenlagt:

en: You did not specify any search criteria
da: Du angav ingen søgekriterier

en: You do not have permission to download this list.
da: Du har ikke tilladelse til at downloade denne liste.

en: You do not have permission to send this list.
da: Du har ikke tilladelse til at sende denne liste.

en: You have a credit of:
da: Du har et tilgodebeløb på:

en: You have already requested this title.
da: Du har allerede bestilt denne titel.

en: You have no fines or charges
da: Du skylder ingenting

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
da: Du har ikke udfyldt alle nødvendige felter. Udfyld alle nødvendige felter og send igen.

en: You have nothing checked out
da: Du har ikke lånt noget

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
da: Du har nået grænsen for forslag, som du kan afgive på nuværende tidspunkt (%s). Når biblioteket har behandlet disse forslag, vil du kunne fremsættet nye forslag.

en: You have subscribed to email notification on new issues.
da: Du har abonnement på email-beskeder om nye udgaver

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
da: Du har ubetalte bøder. Beløb: %s.

note: SCRIPT
en: You must be logged in to add tags.
da: Du skal være er logget ind for at tilføje mærker.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
da: Log ind for at lave eller tilføje til lister

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
da: Du skal logge ind, hvis du vil abonnere på email-beskeder om nye udgaver

en: You must select a library for pickup.
da: Du skal vælge hvilket bibliotek, du vil hente fra.

en: You must select at least one item.
da: Du skal vælge mindst et udlån.

note: A
en: You searched %s for '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
da: Du søgte %s efter '%s'%s%s med begrænsning(er): '%s'%s

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
da: Du indtastede de forkerte tegn i feltet før du sendte. Prøv igen.

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
da: Din konto er udløbet den %s. Kontakt biblioteket, hvis du ønsker at forny din konto.

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
da: Din konto bliver ikke aktiveret, før du følger linket i din bekræftelses-email.

en: Your cart
da: Din kurv

en: Your cart
da: Din kurv

en: Your cart is empty.
da: Kurven er tom.

en: Your checkout history
da: Din udlånshistorik

en: Your comment (preview, pending approval)
da: Din kommentar (forhåndsvisning, afventer godkendelse)

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
da: Dine ændringer er blevet sendt til biblioteket og en ansat på biblioteket vil opdatere dine data så snart som muligt.

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
da: Din forespørgsel om eftergivelse er sendt. Din eftergivelse vil komme på denne sine om nogle dage.

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
da: Din eftergivelse vil komme på denne side om nogle dage.

en: Your download should begin automatically.
da: Din download skulle starte automatisk.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list : %s
da: Din liste : %s

en: Your lists
da: Dine lister

note: OPTGROUP
en: Your lists:
da: Dine lister:

en: Your messaging settings
da: Dine beskedindstillinger

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
da: Din note om %s er gemt og sendt til biblioteket.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
da: Din note om %s blev fjernet.

en: Your options are:
da: Dine optioner er:

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
da: Din adgangskode skal mindst bestå af %s tegn.

en: Your personal details
da: Dine personlige oplysninger

en: Your privacy rules have been updated.
da: Din privatlivsregel er blevet opdateret

en: Your purchase suggestions
da: Dine indkøbsforslag

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
da: Din søgning %sefter %s%s var uden succes.

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
da: Din søgning gav %s resultater.

en: Your summary
da: Din oversigt

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
da: Dine opdateringer er sendt. En bibliotekar vil se på opdateringerne, før de sættes i kraft.

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
da: Din brugeridentitet blev ikke fundet i databasen. Prøv igen.

en: ZIP/Postal code:
da: Postnummer:

en: [ New list ]
da: [ Ny liste ]

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
da: [%s mærke ikke understøttet af din browser]

note: SCRIPT
en: a an the
da: a og den

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
da: en angivelse af, hvortil emnet skal leveres til afhentning

en: an identifier used to look up the patron in Koha
da: en angivelse, der bruges til at finde låneren i Koha

en: and
da: og

en: borrowernumber
da: lånernummer

en: by
da: af

en: by
da: af

en: cardnumber
da: kortnummer

en: contains
da: indeholder

en: date after which hold request is no longer needed
da: dato efter hvilken, reservering ikke er aktuel

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
da: dato efter hvilken emne returneres til hylde, hvis ikke afhentet

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
da: definerer typen af post-identifikator, der bruges ved bestilling, mulige værdier:

en: firstname
da: fornavn

en: for more information on what it does and how to configure it.
da: for mere information om hvad den gør og hvordan den indstilles.

en: here
da: her

en: in any heading
da: i enhver overskrift

en: in main entry
da: i hovedpostern

en: in the complete record
da: i den fuldstændige post

en: is exactly
da: er præcis

en: item
da: emne

en: list of authority record identifiers
da: liste med autotitetspost identifikatorer

en: list of either bibliographic or item identifiers
da: liste med enten bibliografiske eller eksemplar identifikatorer

en: list of system record identifiers
da: liste med systempost identifikatorer

en: not
da: ikke

en: or
da: eller

en: or
da: eller

en: password
da: adgangskode

en: purchase suggestion
da: indkøbsforslag

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
da: bestille et bestemt format eller sæt af formater i rapport-tilgængeligheden

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
da: bestille et bestemt niveau af detaljering i rapport-tilgængeligheden, mulige værdier:

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
da: resultater i bibliotekets OverDrive samling.

en: schema
da: skema

en: search
da: søg

en: secondary email address
da: alternativ email adresse

en: see also:
da: se også:

en: site administrator
da: sidens administrator

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
da: angiver metadata-skemaet af poster, der skal returneres, mulige værdier:

en: starts with
da: begynder med

en: subjects
da: emner

en: suggestions
da: forslag

en: surname
da: efternavn

en: system item identifier
da: systemelement-identifikator

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
da: ILS-identifikatoren for den bibliografiske post, som forespørgslen gælder

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
da: ILS-identifikatoren for den låneren, som forespørgslen gælder

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
da: ILS-identifikatoren for det bestemte eksemplar, som forespørgslen vedrører

en: the date the patron would like the item returned by
da: den dato, hvor låneren ønsker emnet retur

en: the type of the identifier, possible values:
da: typen af identifikator, mulige værdier:

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
da: den unikke låner identifikator i ILS; den samme identifikator returneres af LookupPatron eller AuthenticatePatron

en: until
da: indtil

en: up to
da: op til

en: used for/see from:
da: brugt til/se fra:

en: user's login identifier
da: brugerens login identifikator

en: user's password
da: brugerens adgangskode

en: username
da: brugernavn

note: SCRIPT
en: view labeled
da: vis markeret

en: view plain
da: vis enkel

note: SCRIPT
en: waiting holds:
da: ventende reservationer:

en: was not found in the database. Please try again.
da: blev ikke fundet i databasen. Prøv igen.

en: whether or not to return fine information in the response
da: om der skal gives bødeinformation i svaret eller ej

en: whether or not to return hold request information in the response
da: om der skal gives oplysning om reserveringer i svaret eller ej

en: whether or not to return loan information in the response
da: om der i svaret skal gives udlånsinformation eller ej

en: whether or not to return patron's contact information in the response
da: om lånerens kontaktinformation skal gives i svaret eller ej

en: width=device-width, initial-scale=1
da: bredde=enhedens-bredde, startskala=1

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
da: vil snarest blive sendt til %s

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
da: du kan kun lave %s flere reservationer. Fjern markering for eksemplarer, som du ikke ønsker reserveret.
