Koha 22.11 - en to da translation catalogue (3648 entries)

en: # Bibliographic records
da: # Bibliografiske poster

en: # Items
da: # eksemplarer

en: # Records
da: # Poster

note: SCRIPT
en: # of % selected
da: # of % udvalgt

en: %% matches any number of characters
da: %% matcher ethvert antal karaterer

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
da: %s %s %s %s %s %s "%s (%s dage)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sForfatter: %s.%s%sPubliceret af: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total ordrer forsinket"%s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
da: %s %s %s [ intet navn ] %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
da: %s %s (%s annulleret) %s

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
da: %s %s KB Vil du virkelig oploade denne fil?

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
da: %s %s Nej %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
da: %s %s Denne post har ingen eksemplarer. %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
da: %s %s før %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
da: %s %s af

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
da: %s %s af %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
da: %s %s by %s%s (post #%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
da: %s %s til

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
da: %s %s i

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
da: %s %s måneder %s til %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
da: %s %s til %s %s

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
da: %s %s%s (%s tilbageværende er flyttet)%s

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
da: %s %sRediger MARC underfelters begrænsninger for felt %s autoritet %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
da: %s %sRediger kurv '%s' %sFøj en kurv til %s %s %s &rsaquo; Anskaffelser &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %sISBN:
da: %s %sISBN :

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
da: %s %sEksemplarer%sEksemplar%s Forsinket den %s%s

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
da: %s %singen defineret

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
da: %s %sBeklager, du har ikke rettigheder til at tilgå denne side

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
da: %s (id=%s) Beløb=%s%s (%s resten er flyttet)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
da: %s (inaktiv)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
da: %s (for sent)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
da: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag ikke understøttet af din browser.]

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
da: %s Tilføj indkommende post

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
da: %s Tilføj indkommende post %s Ignorer indkommende post (dens eksemplarer kan stadig behandles) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
da: %s Tilføj kun eksemplarer, hvis passende titel findes

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
da: %s Tilføj kun eksemplarer, hvis ingen passende titel blev fundet

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
da: %s Adresse 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
da: %s Adresse:

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
da: %s Tilføj altid eksemplarer

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
da: %s Der er sket en ukendt fejl.

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
da: %s Kortnummer:

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
da: %s Udlånsnotits:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
da: %s By:

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
da: %s Bekræft password:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
da: %s Kontaktnotits:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
da: %s Land:

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
da: %s Fødselsdato:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
da: %s Definerer udlåns- og bøderegler for "%s" %s Definerer udlåns- og bøderegler for alle biblioteker %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
da: %s Deaktivér %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
da: %s Rediger

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
da: %s Aktiveret

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
da: %s Fejl:

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
da: %s Filtrer efter område

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
da: %s Fornavn:

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
da: %s Skabelon

note: %1$s:  END
en: %s From any library
da: %s Fra ethvert bibliotek

note: %1$s:  END
en: %s From home library
da: %s Fra hjemmebibliotek

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
da: %s Beløb til '%s' %s Alle beløb %s

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
da: %s Ignorer indkommende titel (de tilhørende eksemplarer kan alligevel bearbejdes)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
da: %s Ignorer eksemplarer

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
da: %s Initialer:

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
da: %s Eksemplar undervejs

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
da: %s Eksemplar vender hjem

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
da: %s Materiale vender tilbage til udleveringssted

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
da: %s Eksemplar venter på

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
da: %s Ændre normdatatype %s Ny normtype %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
da: %s Ændre ordrelinje %s Ny bestilling %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
da: %s Ændre lånerliste %s Opret ny lånerliste %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
da: %s Ændre abonnement for

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
da: %s Intet kursus %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
da: %s Ingen opgave defineret for skabelonen %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
da: %s Intet aktivt budget %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
da: %s Intet samling id angivet. %s Titel allerede i brug. %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
da: %s Ingen reserveringer tilladt

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
da: %s Ingen inaktive budgetter %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
da: %s Ingen begrænsninger %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
da: %s Ingen resultater fundet %s

note: %1$s:  END
en: %s None
da: %s Ingen

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
da: %s OPAC-notits:

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
da: %s Alias:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
da: %s Anden telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Owner
da: %s Ejer

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
da: %s Ejer og brugere

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
da: %s Ejer, brugere og bibliotek

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
da: %s Side %s / %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
da: %s Telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
da: %s Primær email:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
da: %s Primær telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
da: %s Anmeldelsesdato:

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
da: %sErstatte eksisterende post med indkommende post

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
da: %s Erstat eksemplarer, hvis passende titel findes (kun eksisterende eksemplarer)

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
da: %sTiltale:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
da: %s Søger: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
da: %s Sekundær email:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
da: %s Sekundær telefon:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
da: %s Serienummer springes over, når en uregelmæssighed findes. %s Serienummer beholdes, når en uregelmæssighed findes. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
da: %s Enkelte lånerkort

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
da: %s Stat:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
da: %s Husnummer:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
da: %s Vejtype:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
da: %s Efternavn:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
da: %s Følgende eksemplarer kunne ikke flyttes fra den gamle post til den nye: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
da: %s Der er ingen udestående (godkendte) forslag. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
da: %s Der er ingen tabel at konfigurere til dette modul. %s %s %s Der er ingen sidesom benytter tabelkonfigurationen i dette modul. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
da: %s Der er ingen værdi defineret for %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
da: %s Dette ordrenummer findes ikke. %s

note: %1$s:  END
en: %s Username:
da: %s Brugernavn:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
da: %s Ja %s Nej %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
da: %s Ja%s,

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
da: %s Du søgte efter %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
da: %s Du søgte efter post %s %s Du søgte efter %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
da: %s efter %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
da: %s analyser

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
da: %s af

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
da: %s af %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
da: %s af %s%s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
da: %s af%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
da: %s kalender

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
da: %s kan ikke åbnes

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
da: %s data tilføjet

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
da: %s dage

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
da: %s foldere behandlet

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
da: %s fortegnelser gennemsøgt.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
da: %s deaktiveret %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
da: %s kunne ikke pakkes ud.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
da: %s skabelon

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
da: %s Reservering(er) tilbage

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
da: %s billed(er) blev gemt i databasen:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
da: %s billeder fundet

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
da: %s importerede poster %s(sidste var %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
da: %s på %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
da: %s i faneblad %s

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
da: %s udgaver

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
da: %s udgaver %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
da: %s obligatoriske felter er tomme for eksemplar

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
da: %s eksemplarposter fundet og klargjort

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
da: %s eksemplar(er) er vedhæftet til denne post. Du skal slette alle eksemplarer, før posten slettes.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
da: %s eksemplar(er) vedhæftet.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
da: %s eksemplar(er) slettet.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
da: %s eksemplar(er) tilbage

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
da: %s eksemplarer ændret: kontroldato sat til %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
da: %s obligatoriske felter er tomme (fremhævet)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
da: %s måneder %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
da: %s ikke importeret, da det allerede findes i brugertabellen og overskrivning er deaktiveret %s(sidste var %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
da: %s blev ikke importeret, da forkert format %s(sidste var %s)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
da: %s på %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
da: %s den %s indtil %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
da: %s ordre(r) vedhæftet.

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
da: %s ordre(r) tilbage

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
da: %s overskrevet %s(sidste var %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
da: %s låner blev slettet korrekt

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
da: %s låner blev flyttet til papirkurven

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
da: %s lånere ville være blevet fjernet (hvis det ikke var en testkørsel)

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
da: %s igangværende

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
da: %s indstillinger

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
da: %s post %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
da: %s post(er)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
da: %s poste(r) slettet.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
da: %s poster i filen

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
da: %s poster ikke tilgængelige grundet en MARC-fejl

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
da: %s poster læst

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
da: %s poster opført

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
da: %s titelposter med mindst en overensstemmelse for hver sammenligningsregel &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
da: %s resultat(er) fundet %sfor

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
da: %s resultat(er) fundet i katalog,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
da: %s resultat(er) fundet i reservoir

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
da: %s leverancer

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
da: %s abonnement(er) vedhæftet

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
da: %s abonnement(er) tilbage

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
da: %s gange

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
da: %s til bestilling

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
da: %s utilgængelig:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
da: %s uger %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
da: %s udløber før

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
da: %s år

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
da: %s%s : %sForsinkede bestillinger

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
da: %s%s i

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
da: %s%s in %s katalog%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
da: %s%s enkelt etiket%s%s enkelte etiketter%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
da: %s%s%s(intet telefonnummer gemt)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
da: %s%s%s(ingen primær emailadresse gemt)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
da: %s%s%s(ingen)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
da: %s%s%sEksemplar har ingen transferpost%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
da: %s%s%sLink til ressource%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
da: %s%s%sINGEN TITEL%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
da: %s%s%sIngen stregkode%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
da: %s%s%sIngen hyldeplads%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
da: %s%s&nbsp;med begrænsning(er):

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
da: %s%s, af %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
da: %s%s; Publiseret den %s %s%s i

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
da: %s&kopi; %s %s %s; Bind:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
da: %s&kopi; %s %s %sbind:

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
da: %s(MM/DD/ÅÅÅÅ)%s(DD/MM/ÅÅÅÅ)%s(DD.MM.ÅÅÅÅ)%s(ÅÅÅÅ-MM-DD)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
da: %s(slettet låner)%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
da: %s, af %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
da: %s, af %s%s%s-

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
da: %sTilføj nyt abonnement%s (

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
da: %sNormposter%sBibliografisk post%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
da: %sNorm%sBibliografisk%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
da: %sKunne ikke oprette en ny liste. Kontroller navnet.

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
da: %sFEJL: Kunne ikke oprette nyt eksemplar.

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
da: %sRediger kursus%sOpret kursus%s

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
da: %sRediger%sOpret%s Lånerkort tekstlayout%s (%s)%s

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
da: %sRedigér%sOpret%s printer profil%s (%s)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
da: %sGratis leveringsadresse%s%s%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
da: %sSkjult som standard%sVist%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
da: %sSkjult%sVist%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
da: %sReserveret:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
da: %sReserveringspolitik efter medietype for %s%sStandard reserveringspolitik efter medietype%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
da: %sÆndre strukturtekst%sTilføje struktur%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
da: %sÆndre notits%sTilføje notits%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
da: %sÆndre felt%s %sNyt felt%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
da: %sNy %sKurv %s (%s) til

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
da: %sNej%sJa%s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
da: %sFor sent!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
da: %sForsinket:%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
da: %sDen fil, som du forsøger at oploade har intet indhold.%s %sDu har ikke valgt en fil til opload.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
da: %sDen fil, som du forsøger at oploade har intet indhold.%s %sDu har ikke valgt en fil til opload.%s %sUgyldig eller manglende skrift parameter.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
da: %sDer er ingen modtagne bestillinger.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
da: %sDenne post har ingen eksemplarer.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
da: %sJa%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
da: %sJa%sNej%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
da: %sJa%sNej%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
da: %sen liste:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
da: %sog %s %s %s med ISSN passende

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
da: %sb - Senere overskrift

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
da: %saf %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
da: %sd - Akronym

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
da: %sf - Musikalsk komposition

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
da: %sg - Bredere begreb

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
da: %sh - Snævrere begreb

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
da: %si - Reference instruktion udtryk i underfelt $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
da: %sn - Ikke anvendelig

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
da: %sr - Relationsbetegnelse i $i eller $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
da: %st - Umiddelbart overordnet område

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
da: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarsk) Radoslav Kolev

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
da: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russisk) Victor Titarchuk og Serhij Dubyk

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
da: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainsk) Victor Titarchuk og Serhij Dubyk

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
da: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebræisk)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
da: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persisk)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
da: &#20013;&#25991; (Kinesisk)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
da: &#26085;&#26412;&#35486; (Japansk)

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
da: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malaiisk)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
da: &#54620;&#44397;&#50612; (Koreansk)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
da: &#x010D;e&#353;tina (Tjekkisk)

en: &lt;&lt; Previous
da: &lt;&lt; Forrige

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
da: &lt;a href="[856u]"&gt;åbn side&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Forfatter som udtryk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hyldeplads

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferencenavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferencenavn som udtryk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Firmanavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Firmanavn som udtryk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personnavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personnavn som udtryk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Serietitel

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og bredere begreber

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og snævrere begreber

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og relaterede begreber

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne som udtryk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
da: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titel som udtryk

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
da: (%s) ved %s siden %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
da: (%s) til

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
da: (%s) fra

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
da: (%s) har været reserveret i

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
da: (%s) har afventet til

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
da: (%s) er udlånt til

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
da: (%s) er udlånt til denne låner. Forlænge?

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
da: (%s) til

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
da: (%s). %s Aflevering og udlån? %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
da: (Nuværende: %s - %s)

en: (Error)
da: (Fejl)

en: (Filtered.
da: (Filtreret.

en: (Indonesian)
da: (Indonesisk)

en: (None)
da: (Ingen)

en: (Required)
da: (Krævet)

en: (Tax exc.)
da: (Moms inkl.)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
da: (Der er %s abonnementer forbundet med denne titel).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
da: (en udvalgsliste til valg (delt med | ) eller spalter|linjer til tekstområdet)

en: (budgeted cost * quantity)
da: (budgetterede omkostninger * antal)

en: (default if none is defined)
da: (standard, når intet andet defineret)

en: (enter amount in numerals)
da: (antal indtastes som cifre)

en: (exclusive)
da: (eksklusive)

en: (fast cataloging)
da: (hurtig katalogisering)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
da: (hvis der vælges en værdi her, begrænses indikatorerne til de normerede værdier)

en: (inclusive)
da: (inklusive)

en: (inclusive)
da: (inklusive)

en: (inclusive) to
da: (inklusive) til

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
da: (ændret den %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
da: (skal være et tal større end 0)

note: SCRIPT
en: (never)
da: (aldrig)

en: (no library)
da: (intet bibliotek)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
da: (relaterede søgninger: %s%s%s)

en: (remove)
da: (fjern)

en: (use * to do a fuzzy search)
da: (brug * for tilnærmet søgning)

en: ) is currently restricted.
da: ) er for tiden begrænset.

en: ) is not checked out to a patron.
da: ) er ikke udlånt til en låner.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
da: ) udløber nu den %s

en: ) on
da: ) den

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
da: ) fornyet for %s %s (

en: ) you selected does not exist.
da: ) som du valgte findes ikke

en: ** Vendor's listings already include tax.
da: ** Leverandørens priser indeholder moms.

en: , Cyprus
da: , Cypern

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
da: , OH, USA (Koha 3.0 betatester)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
da: , Ohio, USA (sponsering for MARC, dokumentation, skabelon-vedligeholdelse)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
da: , PA, USA (sponsor for Koha 3.0 Zebra integration)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
da: , Pascale Nalon (ENSMP) og mange andre

en: , Please transfer this item.
da: , overfør venligst denne reservering.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
da: - Budgetsum må ikke være tom

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
da: - Budgetkode må ikke være tom

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
da: - Budgetbetegnelse må ikke være tom

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
da: - Overkonto er det aktuelle budget

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
da: - Frekvens er ikke defineret

en: - None -
da: - Ingen -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
da: - Vælg et eksemplar, som skal reserveres

en: -- All --
da: -- Alle --

en: -- Choose --
da: -- Vælg --

en: -- Choose a reason --
da: -- Vælg grund --

en: -- Choose a status --
da: -- Vælg status --

en: -- Choose format --
da: -- Vælg format --

en: -- none --
da: -- ingen --

en: -- please choose --
da: -- vælg venligst --

en: . Deletion is not possible.
da: . Sletning er ikke mulig.

en: . Please re-enter the new password.
da: . Indtast den nye adgangskode:

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
da: . Hold dette eksemplar tilbage og check det ind for at behandle tilbageholdelsen.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
da: .%sEn administrator skal definere mindst et bibliotek.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
da: .%sEn administrator skal først definere mindst en lånerkategori.%s

en: ... or...
da: ... eller...

en: ...and:
da: ...og:

en: ...to
da: ...til

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
da: : %sen liste:%s

en: : Barcode must be unique.
da: : Stregkode skal være entydig.

en: : The items do not belong to your library.
da: : Eksemplarerne tilhører ikke dit bibliotek

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
da: : Kan ikke automatisk lave stregkoder. Intet eksemplar anlagt.

en: : item has a waiting hold.
da: : Eksemplar er reserveret.

en: : item has linked
da: : eksemplar er linket

en: : item is checked out.
da: : Eksemplar er udlånt.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
da: << Tilbage

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
da: << Slette

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
da: En ny version af denne site er til stede. Hent den?

en: A pattern with this name already exists.
da: Der findes allerede en vending med navnet.

en: ALL items fields MUST :
da: ALLE eksemplar-felter SKAL:

en: About Koha
da: Om Koha

en: Abstracts / Summaries
da: Uddrag / opsummeringer

en: Accepted
da: Godkendt

en: Accepted by
da: Godkendt af

en: Accepted by:
da: Godkendt af:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
da: Godkendt betaling (%s) fra

en: Accession date:
da: Erhvervelsesdato:

en: Account number:
da: Kontonummer:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
da: Kontoopsummering: %s %s (%s)

en: Account type
da: Kontotype

en: Accounting details
da: Afregningsdetaljer

en: Acquisition
da: Erhvervelser

en: Acquisition date
da: Erhvervelsesdato

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
da: Erhvervelsesdato (åååå-mm-dd)

en: Acquisition date: newest to oldest
da: Erhvervelsesdato: nyeste til ældste

en: Acquisition date: oldest to newest
da: Erhvervelsesdato: ældste til nyeste

en: Acquisition details
da: Erhvervelsesdetaljer

en: Acquisition information
da: Erhvervelsesinformationer

en: Acquisition parameters
da: Erhvervelses-parametre

en: Acquisitions
da: Erhvervelser

en: Acquisitions statistics
da: Erhvervelsesstatistik

en: Acquisitions statistics
da: Erhvervelsesstatistik

en: Action
da: Aktion

en: Action if matching record found:
da: Aktion, når en passende post findes:

en: Action if matching record found:
da: Aktion, når en passende post findes:

en: Action if no match found:
da: Aktion, når ingen passende post findes:

en: Action if no match is found:
da: Aktion, når ingen overensstemmelse findes:

en: Actions
da: Aktioner

en: Active
da: Aktiv

en: Active budgets
da: Aktive budgetter

en: Active:
da: Aktiv:

en: Actual cost
da: Aktuelle omkostninger

en: Actual cost:
da: Aktuelle omkostninger:

en: Add
da: Tilføj

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
da: Tilføj %s titel til %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
da: Tilføj & kopier

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
da: Tilføj en kurv til %s

en: Add a contract
da: Tilføj en kontrakt

en: Add a message for:
da: Tilføj besked til:

en: Add a new OAI set
da: Tilføj et nyt OAI-sæt

en: Add a new message
da: Tilføj en ny besked

note: A
en: Add an attribute
da: Tilføj et lånerattribut

note: BUTTON
en: Add another condition
da: Tilføj ekstra betingelse

note: A
en: Add another field
da: Tilføj ekstra felt

en: Add basket group for
da: Tilføj bestillingsgruppe for

en: Add biblio
da: Tilføj titel

en: Add budget
da: Tilføj budget

en: Add checked
da: Tilføjelse kontrolleret

en: Add classification source
da: Tilføj klassifikationskilde

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
da: Tilføj kredit

en: Add description
da: Tilføj beskrivelse

en: Add filing rule
da: Tilføj soteringsregel

en: Add fund
da: Tilføj indtægt

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
da: Tilføj eksemplar

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
da: Tilføj materiale %s

en: Add item type
da: Tilføj eksemplartype

en: Add item(s)
da: Tilføj eksemplar(er)

en: Add match check
da: Tilføje kontrol

en: Add match point
da: Tilføje kontrolpunkt

en: Add new collection
da: Tilføj ny samling

en: Add new definition
da: Tilføj ny definition

en: Add new group
da: Tilføj ny gruppe

en: Add new holiday
da: Tilføj ny ferie

en: Add offline circulations to queue
da: Tilføj offline-udlånsfildata til kø

en: Add order
da: Tilføj bestilling

en: Add order to basket
da: Tilføj bestilling til kurv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
da: Tilføj bestilling til kurv %s

en: Add orders
da: Tilføje bestillinger

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
da: Tilføj bestillinger fra %s (%s klargjort på %s)

en: Add patron attribute type
da: Tilføje lånerattribut

en: Add patrons
da: Tilføje lånere

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
da: Tilføj lånere &rsaquo; %s &rsaquo; Lånerlister &rsaquo; Værktøjer &rsaquo; Koha

en: Add patrons to a new patron list
da: Tilføj lånere til en ny lånerliste

en: Add recipients
da: Tilføje modtagere

en: Add record matching rule
da: Tilføje postsammenligningsregel

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
da: Tilføj til %s

en: Add to a list
da: Tilføj til en liste

en: Add to a new list:
da: Tilføj til en ny liste:

en: Add to cart
da: Tilføj til en kurv

en: Add to list
da: Tilføj til liste

en: Add to list
da: Føj til liste

en: Add to list &rsaquo; Koha
da: Føj til liste &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
da: Tilføj til offline-udlånskø

en: Add to patron list
da: Føj til lånerliste

note: SCRIPT
en: Add to:
da: Tilføj til:

en: Add users
da: Tilføj brugere

en: Add vendor
da: Tilføj leverandør

en: Add/Edit items
da: Tilføj/rediger eksemplarer

en: Added
da: Tilføjet

en: Added on or after date:
da: Tilføjet den eller efter:

en: Added on or before date:
da: Tilføjet den eller før:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
da: Tilføjet lånerattribut &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
da: Tilføjet postsammenligningsregel &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
da: Tilføjet.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
da: Tilføj autoriteter %s

en: Additional SRU options:
da: Yderligere SRU optioner:

en: Additional attributes and identifiers
da: Ekstra egenskaber og identifikatorer

en: Additional content types
da: Ekstra indholdstyper

en: Additional parameters
da: Ekstra parametre

en: Additional tools
da: Ekstra værktøjer

en: Address
da: Adresse

en: Address 2
da: Adresse 2

en: Address 2:
da: Adresse 2:

en: Address 2:
da: Adresse 2:

en: Address in question
da: Adresse tvivlsom

en: Address line 1:
da: Adresselinje 1:

en: Address line 2:
da: Adresselinje 2:

en: Address line 3:
da: Adresselinje 3:

en: Address:
da: Adresse:

en: Address:
da: Adresse:

en: Adolescent
da: Ungdom

en: Adult
da: Voksen

note: SCRIPT
en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced &raquo;
da: Avanceret &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
da: Avanceret Sortering

en: Advanced configuration
da: Avanceret konfiguration

en: Advanced constraints
da: Avancerede begrænsninger

en: Advanced constraints:
da: Avanserede begrænsninger:

en: Advanced editor
da: Avanceret redigering

en: Advanced editor keyboard shortcuts
da: Avanceret redigering tastatur genveje

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: After
da: Efter

en: Age required
da: Mindstealder

en: Age required:
da: Mindstealder:

en: Age restricted
da: Aldersbegrænset

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
da: Aldersbegrænsning %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
da: Aldersbegrænsning %s. %s Check ud alligevel? %s

en: Alert
da: Påmindelse

en: Alert subscribers for
da: Alarmer abonnenter af

en: All
da: Alle

en: All authority types
da: Alle autoritetstyper

en: All collections
da: Alle samlinger

en: All dates
da: Alle datoer

en: All dependencies installed.
da: Alle nødvendige pakker installeret.

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
da: Alle fakturaer til samling skal være fra samme leverandør

en: All item fields are in the same tag and in item tab
da: Alle eksemplar-felter er i samme itiket og i eksemplarfanen

en: All item types
da: Alle medietyper

en: All libraries
da: Alle biblioteker

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
da: Alle ordre i denne kurv bliver slettet og brugte beløb bliver refunderet.

en: All shelving locations
da: Alle hyldeplaceringer

en: All tags
da: Alle beskeder

en: All vendors
da: Alle leverandører

en: Allow
da: Tillad

en: Allow transfer?
da: Tillad overførsel?

en: Already received
da: Allerede modtaget

en: Alternate address
da: Alternativ adresse

en: Alternate address: Address 2
da: Alternativ adresse: Adresse 2

en: Alternate contact
da: Alternativ kontakt

en: Alternate contact: Address 2
da: Alternativ kontakt: Adresse 2

en: Alternative contact
da: Alternativ kontakt

en: Alternative phone:
da: Alternativt telefonnummer:

en: Always show checkouts immediately
da: Vis altid udlån straks

en: Amount
da: Beløb

en: Amount outstanding
da: Udestående beløb

en: Amount:
da: Beløb:

en: An error has occurred!
da: Der er sket en fejl!

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
da: Der opstod en fejl. %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
da: En fejl opstod ved sletning af dette billede

en: An error occurred when creating this list.
da: Der skete en fejl under oprettelsen af listen.

en: An error occurred when deleting this list.
da: Der skete en fejl under sletningen af listen.

en: An error occurred when updating this list.
da: Der skete en fejl under opdateringen af listen.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
da: Der er sket en fejl og operationen %s for %s %s kunne ikke afsluttes. Lad systemadministratoren kontrollere fejlprotokollen for detaljer.

en: An unknown error has occurred.
da: Der er sket en ukendt fejl.

en: Analytics
da: Analyse

en: Analyze items
da: Analyser eksemplarer

en: Anonymize checkout history
da: Anonymisere udlånshistorik

en: Any
da: Enhver

en: Any audience
da: Enhver målgruppe

en: Any category code
da: Enhver kategorikode

en: Any content
da: Ethvert indhold

en: Any format
da: Ethvert format

en: Any item type
da: Enhver medietype

en: Any library
da: Ethvert bibliotek

en: Any phrase
da: Enhver sætning

en: Any status except cancelled
da: Enhver status undtagen annullering

en: Any word
da: Ethvert ord

en: Any:
da: Enhver:

en: Appear in position:
da: Vises på position:

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
da: Forskellige afstemningsregler anvendt. Antal afstemte poster nu %s

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
da: Anvend forskellige afstemningsregler

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
da: Anvend filter

en: Apply filter(s)
da: Anvend filter

en: Approve
da: Godkend

en: Approved
da: Godkendt

en: Approved comments
da: Godkendte kommentarer

en: Approved tags
da: Godkendte mærker

en: Arabic
da: Arabisk

en: Are you sure you want to cancel this hold?
da: Er du sikker på, at du vil annullere reserveringen?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
da: Er du sikker på, at du vil annullere denne ordre? (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
da: Er du sikker på, at du vil annullere dine ændringer?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte bestillingen %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
da: Er du sikker på, at du vil lukke denne kurvgruppe?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette %s %s?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette batch %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette billede(r): %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
da: Er du sikker på, at du vil slette listen %s?

en: Are you sure you want to delete this basket?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne kurv?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette eksemplar?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne liste?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du vil slette billedet af denne låner? Dette kan ikke fortrydes.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne post?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
da: Er du sikker på, at du vil redigere en anden regel?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
da: Er du sikker på, at du vil slette mærket fra enne titel?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne de valgte materialer fra listen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne liste?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
da: Er du sikker på, at du vil genåbne denne kurv?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
da: Er du sikker på, at du vil genåbne dette abonnement?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du vil udskifte denne låners billede? Dette kan ikke fortrydes.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
da: Er du sikker på, at du vil afskrive %s i udestående bøder? Dette kan ikke fortrydes.

en: Area
da: Region

en: Area:
da: Region:

en: Armenian Tigran Zargaryan
da: Armenianeren Tigran Zargaryan

en: Arrived
da: Ankommet

note: SCRIPT
en: Ascending
da: Stigende

en: Asked
da: Spurgt

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
da: I bibliotek: %s

en: Attach another item
da: Vedhæng endnu et eksemplar

en: Attach item
da: Vedhæng eksemplar

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
da: Forbind denne kurv med en ny kurvgruppe med samme navn

en: Auth field copied
da: Aut.-felt kopieret

en: Auth value
da: Aut. værdi

en: Auth value:
da: Aut. værdi:

en: Author
da: Forfatter

en: Author (A-Z)
da: Forfatter (A-Z)

en: Author (Z-A)
da: Forfatter (Z-A)

en: Author(s)
da: Forfatter(e)

en: Author:
da: Forfatter:

en: Author:
da: Forfatter:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
da: Forfatter: %s

en: Authorised values category
da: Kategori for autoritetsværdier

en: Authorities
da: Autoriteter

en: Authorities:
da: Autoriteter:

en: Authority
da: Normdata:

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
da: Normdata #%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
da: Autoritet %s

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
da: MARC-normdata-struktur for %s%s%sstandardstruktur%s

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
da: Forvalte MARC-normdata-struktur for underfelter for %s (Normdatapost: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
da: MARC-normdata-struktur for %s

en: Authority field to copy:
da: Normdatafelt, som skal kopieres:

en: Authority record
da: Normdatapostfelter

en: Authority search
da: Søgning i autoriteter

en: Authority search results
da: Resultater af normdatasøgning

en: Authority type
da: Normdatatype

en: Authority type:
da: Normdatatype:

en: Authority types
da: Normdatatyper

en: Authority:
da: Normdata:

en: Authorized
da: Normeret

en: Authorized value
da: Normeret værdi

en: Authorized value category:
da: Normeret værdi kategori:

en: Authorized value:
da: Normeret værdi:

en: Authorized value:
da: Normeret værdi:

en: Authorized values
da: Normerede værdier

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
da: Fyld række automatisk

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Availability:
da: Tilgængelighed:

en: Available call numbers
da: Tilgængelige hyldepladser

note: INPUT type=text
en: Available copy
da: Tilgængelig kopi

en: Available copy numbers
da: Tilgængelige kopinumre

en: Available enumeration
da: Tilgængelige nummereringer

en: Available locations
da: Tilgængelige lokationer

en: Average checkout period
da: Gennemsnitlig lånetid

en: Average checkout period statistics
da: Statistik for gennemsnitlig lånetid

en: Average loan time
da: Gennemsnitlig lånetid

en: BSD License
da: BSD licens

en: Back
da: Tilbage

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
da: Tilbage %s

en: Back to Tools
da: Tilbage til værktøj

en: Barcode
da: Stregkode

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
da: Stregkode %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
da: Stregkode: %s

en: Barcode file:
da: Stregkode-fil:

en: Barcode list (one barcode per line):
da: Stregkode-liste (en stregkode pr. linje):

en: Barcode submitted
da: Stregkode sendt

en: Barcode type:
da: Stregkodetype:

en: Barcode:
da: Stregkode:

en: Barcode:
da: Stregkode:

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
da: Stregkode: %s

en: Barcodes not found
da: Stregkoder ikke fundet

en: Base-level available
da: Basis-niveau tilgængelig

en: Basic parameters
da: Basisparametre

en: Basket
da: Kurv

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
da: Kurv %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
da: Kurv %s (%s)

en: Basket (#)
da: Kurv (nr.)

en: Basket deleted
da: Bestillingsgruppe slettet

en: Basket details
da: Detaljer for bestilling

en: Basket group
da: Bestillingsgruppe

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
da: Kurvegruppe %s (%s) til

en: Basket group billing place:
da: Bestillingsgruppe faktureringssted:

en: Basket group delivery placename:
da: Bestillingsgruppe leveringsstednavn:

en: Basket group name:
da: Navn på bestillingsgruppen:

en: Basket group:
da: Bestillingsgruppe:

en: Basket grouping
da: Bestillingsgruppering

en: Basket grouping for
da: Bestillingsgruppe for

en: Basket groups
da: Bestillingsgrupper

en: Basket name:
da: Navn på bestilling:

en: Basket:
da: Kurv:

en: Basketgroup:
da: Bestillingsgruppe:

en: Baskets
da: Bestillinger

en: Baskets in this group:
da: Bestillinger i denne gruppe:

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
da: Tabelslet lånere og slet låneres udlånshistorik

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
da: Stabel eksemplar %ssletning%sændring%s

en: Batch item deletion
da: Stabelsletning af eksemplarer

en: Batch item modification
da: Stabelændring af eksemplarer

en: Batch patron modification
da: Bunkeændring af låner

en: Batch patrons modification
da: Bunkeændring af lånere

en: Batch patrons results
da: Bunkeresultater for lånere

en: Before
da: Før

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
da: Før vi starter, kontroller, at du har rettigheder til at fortsætte. Log ind med det brugernavn og password, som du fik af systemadministratoren, og som du finder i din

en: Beginning date:
da: Startdato:

en: BibLibre, France
da: BibLibre, Frankrig

en: Biblio count
da: Titel antal

en: Biblio:
da: Titel:

en: Bibliographic
da: Bibliografisk

en: Bibliographic data to print
da: Bibliografiske data til udskrivning

en: Bibliographic information
da: Bibliografisk information

en: Bibliographic record
da: Bibliografisk post

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
da: Bibliografisk post %s

en: Bibliographic:
da: Bibliografisk:

en: Bibliographies
da: Bibliografier

en: Biblionumber:
da: Titelnummer:

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
da: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Tyskland

en: Billing date
da: Fakturadato

en: Billing date:
da: Faktureringsdato:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
da: Faktureringsdato: Alle indtil %s

en: Billing place:
da: Faktureringsadresse:

en: Biography
da: Biografi

en: Block
da: Spærret

note: SCRIPT
en: Blocked!
da: Spærret!

en: Book fund:
da: Bogkonto:

en: Borrower
da: Låner

en: Borrower number
da: Lånernummer

en: Borrowernumber:
da: Lånernummer:

en: Branch
da: Afdeling

en: Bridge Material Type Icons Project
da: Bridge Material Type ikonprojekt

en: Brief display
da: Kort visning

en: Browse system logs
da: Gennemse systemlog

en: Browse the system logs
da: Gennemse systemlogs

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
da: Budget %s [id=%s]%s (inaktiv)%s

en: Budget name
da: Bugetnavn

en: Budgeted cost:
da: Indeholdte omkostninger:

en: Budgets
da: Budgetter

en: Budgets administration
da: Budgetforvaltning

en: Build a new report?
da: Anlægge en ny rapport?

en: Build a report
da: Anlægge en ny rapport

en: Build and run reports
da: Anlægge og køre rapporter

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
da: Opret ny

en: By
da: Af

en: By:
da: Af:

en: CD audio
da: Audio-CD

en: CD software
da: Software-CD

en: CSV profiles
da: CSV-profil

en: CSV separator:
da: CSV-deletegn:

en: Cache expiry (seconds)
da: Cache udløb (sekunder)

en: Cache expiry:
da: Cache udløb:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
da: Beregnet den %s. Fra %s til %s

en: Calendar
da: Kalender

en: Calendar information
da: Kalenderdata

en: Call number
da: Hyldeplads

en: Call number (0-9 to A-Z)
da: Hyldeplads (0-9 til A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
da: Hyldeplads (Z-A til 9-0)

en: Call number range
da: Hyldepladsområde

en: Call number:
da: Hyldeplads:

en: Call number:
da: Pladsnummer:

en: Call numbers
da: Signaturerer

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
da: Hyldeplads: %s

en: Calyx, Australia
da: Calyx, Australien

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
da: Der kan angives en enkelt IP eller et subnet som f.eks. 192.168.1.*.

en: Can't cancel receipt
da: Kan ikke slette modtagelsen

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
da: Kan ikke slette katalogpost eller bestilling, slet først reserveringer

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
da: Kan ikke slette katalogpost, slet andre ordrer linket til den først

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
da: Kan ikke slette post, slet abonnementer først

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
da: Kan ikke slette katalogpost, se begrænsninger herunder

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
da: Kan ikke gemme denne post, da følgende felter ikke er udfyldte:

en: Cancel
da: Afbryde

en: Cancel and return to order
da: Ignorer og vend tilbage til ordre

en: Cancel filter
da: Annuller filter

en: Cancel hold
da: Slette reservering

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
da: Slette markerede reserveringer

note: SCRIPT
en: Cancel merge
da: Afbryd fletning

en: Cancel notification
da: Send ikke besked

en: Cancel receipt
da: Slet modtagelse

en: Cancel transfer
da: Annuller overførsel

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
da: Årsag til annullering: %s %s

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cancelled orders
da: Annullerede ordrer

en: Cannot add patron
da: Kan ikke tilføje låner

en: Cannot be ordered
da: Kan ikke sorteres

note: I
en: Cannot be put on hold
da: Kan ikke reservere

en: Cannot check in
da: Aflevering ikke mulig

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
da: Aflevering ikke mulig! %s

en: Cannot delete budget
da: Budget kan ikke slettes

en: Cannot delete patron
da: Kan ikke slette låner

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
da: Kan ikke åbne %s for læsning

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
da: Kan ikke åbne indeks-folder (idlink.txt eller datalink.txt) for læsning.

en: Cannot place hold
da: Kan ikke reservere:

en: Cannot place hold on some items
da: Kan ikke reservere nogle eksemplarer

en: Cannot place hold:
da: Kan ikke reservere:

en: Cannot process file as an image.
da: Kan ikke behandle filen som et billede.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
da: Kan ikke teste forudsigelsesmønster af følgende årsag(er):

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
da: Kan ikke pakke fil ud til plugin-folder.

en: Card
da: Kort

en: Card batch
da: Kort stak

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
da: Lånerkortstaknummer %s

en: Card batches
da: Kort stakke

en: Card height:
da: Korthøjde:

en: Card number
da: Kortnummer

en: Card number:
da: Kortnummer:

en: Card number:
da: Lånernummer:

en: Card width:
da: Kortbredde:

en: Cardnumber already in use.
da: Der findes allerede en låner med dette nummer.

en: Cardnumbers not found
da: Stregkoder ikke fundet

note: SCRIPT
en: Cart
da: Kurv

en: Cassette recording
da: Kasetteoptagelse

en: Catalog
da: Katalog

en: Catalog by item type
da: Katalogiser efter medietype

en: Catalog details
da: Katalogdetaljer

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
da: Katalogdetaljer %s

en: Catalog search
da: Katalogsøgning

en: Catalog statistics
da: Katalogstatistikker

en: Cataloging
da: Katalogisering

en: Cataloging search
da: Katalogiseringssøgning

en: Catalogs
da: Kataloger

en: Category
da: Kategori

en: Category code
da: Kategorikode

en: Category code:
da: Kategorikode:

en: Category name
da: Kategorinavn

en: Category type:
da: Kategoritype:

en: Category:
da: Kategori:

en: Category:
da: Kategori:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
da: Kategori: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
da: Kategori: %s (%s)

en: Categorycode
da: Kategorikode

en: Cell value
da: Celleværdi

en: Cells contain estimated values only.
da: Celler indeholder kun skønnede værdier.

en: Change
da: Ændre

en: Change basket group
da: Ændre bestillingsgruppe

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
da: Ændre bestillingsgruppe

en: Change password
da: Ændre adgangskode

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
da: Ændre brugernavn og/eller adgangskode for %s %s

en: Changed action if matching record found
da: Ændret aktion, hvis passende post findes

en: Changed action if no match found
da: Ændret aktion, hvis passende post ikke findes

en: Changed item processing option
da: Option for medieforvaltning ændret

en: Changed.
da: Ændret

en: Character encoding:
da: Karakterkodning:

en: Charge
da: Gebyr

en: Check all
da: Marker alle

en: Check expiration
da: Kontroller udløbsdato

en: Check for embedded item record data?
da: Kontroller tilhørende eksemplardata?

en: Check in
da: Aflevere

en: Check in
da: Aflevere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
da: Beskeder ved aflevering

en: Check lists
da: Kontrollister

en: Check out
da: Udlån

en: Check out to this patron
da: Udlån til denne låner

en: Check that your database is running.
da: Kontroller om databasen kører

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
da: Ja, slet dette delfelt

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
da: Marker for at vise brugerne dette attribut i OPAC.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
da: Marker dette attribut hvis medarbejdere skal kunne søge det.

en: Check-in
da: Aflevering

en: Check-in date from
da: Afleveringsdato fra

en: Check-in date from:
da: Afleveringsdato fra:

en: Checked
da: Markeret

en: Checked in
da: Afleveret

en: Checked out
da: Udlånt

en: Checked out
da: Udlånt

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
da: Blev udlånt %s gange

en: Checked out from
da: Udlånt fra

en: Checked out on
da: Udlånt den

en: Checked-in items
da: Afleverede eksemplarer

en: Checkin
da: Aflevering

en: Checkin on
da: Afleveres den

en: Checking out to
da: Udlåner til

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
da: Udlåner til %s

en: Checkout
da: Udlån

en: Checkout count
da: Antal udlån

en: Checkout date
da: Udlånsdato

en: Checkout date from:
da: Udlånsdato fra:

en: Checkout date from:
da: Udlånsdato fra:

en: Checkout history
da: Udlånshistorik

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
da: Udlånshistorik for %s

en: Checkout on
da: Udlånt den

en: Checkout status:
da: Udlånsstatus:

en: Checkouts
da: Udlån

en: Child
da: Barn

en: Choice
da: Valg

en: Choose
da: Vælge

en: Choose .koc file:
da: Vælg en .koc-fil:

en: Choose a file
da: Vælg en .koc-fil

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
da: Vælg en leverandør fra listen og hop direkte til det rigtige sted.

en: Choose an icon:
da: Vælg et ikon:

en: Choose barcode type (encoding):
da: Vælg stregkodetype (Kodering):

en: Choose layout type:
da: Vælg layout-type:

en: Choose library:
da: Vælg biblotek:

en: Choose list
da: Vælg liste

en: Choose one
da: Vælg en

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
da: Vælg én for at begrænse denne attribut til én lånertype. Lad den være blank, hvis du vil have disse attributter tilgængelige for alle lånere.

en: Choose order of text fields to print
da: Vælg rækkefølgen af felterne til udskrivning

en: Choose the file to add to the basket
da: Vælg den fil, der skal tilføjes til kurven

note: A
en: Choose this record
da: Vælg denne post

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
da: Vælg om lånere i denne kategori skal blokeres fra det offentlige kataloghandlinger som fornyelse og reservationer, når deres kort er udløbet.

en: Choose your library:
da: Vælg dit bibliotek:

en: Choose:
da: Vælg:

en: Circulation
da: Udlån

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
da: Udlånsbeskeder til %s

en: Circulation and fines rules
da: Udlåns- og bøderegler

en: Circulation history
da: Udlånshistorik

en: Circulation note
da: Udlånsnotits:

en: Circulation note:
da: Udlånsnotits:

en: Circulation records were last synced on:
da: Udlånsposter blev sidst synkroniseret den:

en: Circulation statistics
da: Udlånsstatistik

en: Circulation tables
da: Udlånstabeller

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
da: Udlån: Udestående den %s

en: Citation
da: Citat

en: Cities
da: Byer

en: Cities and towns
da: Byer

en: City
da: By

en: City ID
da: By ID

en: City ID:
da: By ID:

en: City id
da: By ID

en: City:
da: By:

en: City:
da: By:

en: Claim acquisition
da: Reklamation erhvervelse

en: Claim date
da: Reklamationsdato

en: Claim serial issue
da: Reklamere tidsskriftsudgave

en: Claim using notice:
da: Reklamation via besked:

en: Claimed
da: Reklameret

en: Claimed date
da: Reklamationsdato

en: Claims
da: Reklamationer

en: Claims count
da: Reklamation over antal

en: Class:
da: Klasse:

en: Classification
da: Klassifikation

en: Classification filing rules
da: Sorteringsregler for klassifikation

en: Classification source code:
da: Klassifikationskildekode:

en: Classification sources
da: Klassifikationskilder

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
da: Klassifikation: %s

en: Clean
da: Slette

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
da: Renset importfil-stabel #%s

en: Clear
da: Slette

en: Clear all
da: Slet alle

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
da: Slet alle reservoir-poster gemt i denne stabel? Dette kan ikke fortrydes.

en: Clear date
da: Slet dato

en: Clear field
da: Slet felt

en: Clear on loan
da: Ryd ved udlån

note: A
en: Clear screen
da: Tøm skærm

en: Clear search form
da: Ryd søgning

en: Click Save to finish.
da: Klik på 'Gem' for at afslutte

en: Click on an image to view it in the image viewer
da: Klik på et billede for at se det in billedfremviseren

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
da: Klik på et vilkårligt felt for at ændre indholdet; Tryk på &lt;Enter&gt; tasten for at gemme.

en: Click on individual cells to edit.
da: Klik på de enkelte felter for at ændre.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
da: Klik på følgende link(s), for at downloade den eksporterede stabel.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
da: Klik på følgende links, for at downloade den eksporterede stabel.

en: Click on the grid to toggle the settings.
da: Klik i tabelfelterne for at skifte indstillinger.

en: Click the date to add or edit a holiday.
da: Klik på datoen for at tilføje eller redigere en feriedag.

en: Click to add item
da: Klik for at tilføje eksemplar

en: Click to edit
da: Klik for at redigere

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
da: Klik for at få tildelt et tilfældigt genereret forslag.

note: IMG
en: Clone
da: Klone

en: Clone these rules to:
da: Kopiere disse regler til:

note: IMG
en: Clone this subfield
da: Klone dette delfelt

note: BUTTON
en: Close
da: Lukke

en: Close basket group
da: Lukke bestillingsgruppe

en: Close this basket
da: Lukke denne kurv

en: Close this window.
da: Lukke vindue

en: Close window
da: Lukke vindue

en: Close:
da: Lukke:

en: Closed
da: Lukket

en: Closed on:
da: Lukket den:

en: Code
da: Kode

en: Code:
da: Kode:

en: Collapsed
da: Klappet sammen

en: Collection
da: Samling

en: Collection code
da: Samlingskode

en: Collection deleted successfully
da: Samling blev korrekt slettet

en: Collection failed to be deleted
da: Samling kunne ikke slettes

en: Collection title:
da: Samlingstitel:

en: Collection transferred successfully
da: Samling overført korrekt

en: Collection:
da: Samling:

en: Collection:
da: Samling:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
da: Samling: %s

en: Color
da: Farve

en: Column
da: Spalte

en: Column:
da: Spalte:

en: Columns
da: Spalter

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
da: Spalter skal fyldes fra venstre til højre: hvis første spalte er tom, ignoreres de øvrige spalter.

en: Coming from
da: Kommer fra

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
da: Kommer fra %s

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Commenter
da: Kommentator

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments about this file:
da: Kommentarer til denne fil:

en: Comments awaiting moderation
da: Kommentarer til moderation

en: Comments pending approval
da: Kommentarer afventer godkendelse

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Company details
da: Firmadetaljer

en: Company name:
da: Firmanavn:

en: Compare barcodes list to results:
da: Sammenlign stregkodeliste med resultater:

en: Completed import of records
da: Afsluttet import af poster

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
da: Konfiguration OK. Der er ingen fejl i MARC-tabellen

en: Configure
da: Konfigurer

en: Configure these parameters in the order they appear.
da: Konfigurer disse parametre i den viste rækkefølge.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm custom report
da: Bekræft tolddeklaration

en: Confirm deletion
da: Bekræft sletning

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
da: Bekræft sletning af %s?

en: Confirm deletion of authority structure definition for
da: Bekræft sletning af definition af autoritetsstruktur for

en: Confirm deletion of contract
da: Bekræft sletning af kontrakt

en: Confirm deletion of patron attribute type
da: Bekræft sletning af lånerattributtype

en: Confirm deletion of record matching rule
da: Bekræft sletning af postsammenligningsregel

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
da: Bekræft sletning af underfeltet %s?

en: Confirm deletion of tag
da: Bekræft sletning af mærke

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
da: Bekræft sletning af denne leverandør?

en: Confirm new password:
da: Bekræft ny adgangskode:

en: Congratulations, installation complete
da: Tillykke, installtionen er færdig

en: Connection established.
da: Etabler forbindelse.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
da: Forbindelse mislykket til %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
da: Forbindelse mislykket til %s

en: Constraints
da: Begrænsninger

en: Contact
da: Kontakt

en: Contact details
da: Kontaktdetaljer

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: Contact name:
da: Kontaktnavn:

en: Contact note:
da: Kontaktnotat:

en: Contact:
da: Kontakt:

en: Contains
da: Indeholder

en: Content
da: Indhold

en: Contents
da: Indhold

en: Contents of
da: Indhold af

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue to log in to Koha
da: Fortsæt for at logge ind i Koha

en: Contract
da: Kontrakt

en: Contract deleted
da: Kontrakt slettet

en: Contract description:
da: Kontraktbeskrivelse:

en: Contract end date:
da: Kontraktudløb:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
da: Kontrakt er ikke slettet. Måske er en kurv linket til denne kontrakt.

en: Contract id
da: Kontrakt-ID

en: Contract name:
da: Kontraktnavn:

en: Contract number:
da: Kontraktnummer:

en: Contract number:
da: Kontraktnummer:

en: Contract start date:
da: Kontraktstart:

en: Contract(s)
da: Kontrakt(er)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
da: Kontrakt(er) med %s

en: Contract:
da: Kontrakt:

en: Contracts
da: Kontrakter

en: Contributing companies and institutions
da: Bidragende firmaer og institurioner

en: Control no.:
da: Kontrolnr.:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
da: Kontroller hvor længe en låners udlånshistorie beholdes for nye lånere i denne kategori. "Aldrig" anonymiserer udlån ved returnering. "Altid" holder en låners udlånshistorie til evig tid. Når den sættes til "Standard" kontrolleres mængden af historie af cronjob

en: Copies:
da: Kopier:

en: Copy
da: Eksemplarnr.

en: Copy holidays to:
da: Kopier helligdage til:

en: Copy notice
da: Kopier note

en: Copy number
da: Eksemplarnummer

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
da: Kopier til %s

en: Copy to all libraries
da: Kopier til alle biblioteker

en: Copyright
da: Udgivelsesår

en: Copyright date:
da: Udgivelsesdato:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
da: Udgivelsesår: %s

en: Copyright:
da: Udgivelsesår:

en: Copyrightdate
da: Udgivelsesdato

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
da: Omkostninger skal udtrykkes som et decimaltal >= 0

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
da: Omkostninger er en decimalværdi mellem en variabel største værdi (f.eks. 1 eller 100) og 0, som er den mindste (ingen) omkostning.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
da: Kunne ikke tilføje lånerattribut &quot;%s&quot; &mdash; koden findes allerede.

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
da: Dette lånerattribut &quot;%s&quot; kunne ikke slettes, da det findes i %s lånerposter.

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
da: Kunne ikke slette lånerattribut &quot;%s&quot; &mdash; det findes ikke længere i databasen.

en: Could not find a system preference named
da: Fandt ingen systemparameter med betegnelsen

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
da: Kunne ikke læse history.txt filen. Du bør sikre, at &lt;docdir&gt; er korrekt defineret i koha-conf.xml.

en: Count
da: Antal

en: Count of checkouts
da: Tal på udlån

en: Count total items
da: Tælle alle eksemplarer

en: Country
da: Land

en: Country:
da: Land:

en: Country:
da: Land:

en: Course #
da: Kursus #

en: Courses
da: Kurser

en: Cover image
da: Omslagsbillede

en: Create a new category
da: Opret ny kategori

en: Create a new list
da: Opret ny liste

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
da: Oprette en ny post ved at importere den eksterne (dublet) post.

en: Create analytics
da: Oprette analyse

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
da: Opret normdata-struktur for %s ud fra

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
da: Opret struktur for %s (%s) ud fra

en: Create from SQL
da: Opret ud fra SQL

en: Create manual credit
da: Opret manuel kredit

en: Create manual invoice
da: Opret manuel regning

en: Create new authority
da: Opret ny norm

en: Create new record
da: Oprette ny post

en: Create printable patron cards
da: Lav trykbare lånerkort

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
da: Opret SQL-rapport

en: Create routing list
da: Opret omløbsliste

en: Create routing list for
da: Opret omløbsliste for

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
da: Creative Commons Attribution 2.5 licens

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
da: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 licens

en: Credit
da: Kredit

en: Credits:
da: Kreditter:

en: Creep:
da: Krybning:

en: Currencies
da: Valutaer

en: Currencies &amp; Exchange rates
da: Valutaer og vekselkurser

en: Currencies and exchange rates
da: Valutaer og vekselkurser

en: Currency
da: Valuta

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
da: Valuta = %s

en: Currency:
da: Valuta:

en: Currency:
da: Valuta:

en: Current checkouts allowed
da: Antal tilladte udlån

en: Current library
da: Aktuelle bibliotek

en: Current renewals:
da: Aktuelle forlængelser:

en: Current server time is:
da: Aktuelle servertid er:

en: Current session
da: Nuværende session

en: Current terms
da: Aktuelle betingelser

en: Currently available batches
da: Aktuelt tilgængelige eksemplarer.

en: Currently available layouts
da: Aktuelt tilgængelig layout

en: Currently available profiles
da: Aktuelt tilgængelige profiler.

en: Currently available templates
da: Aktuelt tilgængelige templates.

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
da: For tiden betyder det reserveringsregler. De forskellige regler har følgende virkning:

en: D&aelig;nsk (Danish)
da: Dansk (Danish)

en: DVD video / Videodisc
da: DVD-Video / Video-CD

en: Damaged
da: Beskadiget

en: Damaged status:
da: Status for beskadigelser:

en: Data deleted
da: Data slettet

en: Data error
da: Datafelter

en: Data fields
da: Datafelter

en: Data recorded
da: Data optaget

en: Database settings:
da: Databaseindstillinger:

en: Database tables created
da: Databasetabeller oprettet

en: Date
da: Dato

en: Date added
da: Tilføjelsesdato

en: Date arrived
da: Ankomstdato

en: Date due
da: Udløbsdato

en: Date due:
da: Udløbsdato:

en: Date last seen
da: Sidst set den

en: Date of birth
da: Fødselsdato

en: Date of birth is invalid.
da: Fødselsdato er ugyldig

en: Date of birth:
da: Fødselsdato:

en: Date of enrollment is invalid.
da: Anmeldelsesdato er ugyldig.

en: Date of expiration is invalid.
da: Udløbsdato er ugyldig.

en: Date of transfer
da: Overførselsdato

en: Date ordered
da: Sorteret efter dato

en: Date published
da: Udgivelsesdato

en: Date range
da: Datumsområde

en: Date received
da: Dato modtaget

en: Date received:
da: Dato modtaget:

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Date:
da: Dato:

en: Date:
da: Dato:

en: Date: from
da: Dato: fra

note: SCRIPT
en: Date\/time
da: Dato\/tid

en: Dates
da: Datoer

en: Day
da: Dag

en: Day of week
da: Ugedag:

en: Day:
da: Dag:

en: Days
da: Dage

en: Days in advance
da: Dage forud

en: Default
da: Standard

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
da: Normale udlåns-, reserverings- og returneringspolitik%s for %s%s

en: Default framework
da: Standard struktur

en: Default messaging preferences for this patron category
da: Standard-beskedindstillinger for denne lånertype

en: Default value:
da: Standardværdi:

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
da: Definer udlånsbetingelser og gebyrregler for kombinationer af bibliotek, lånertype og medietype.

en: Define days when the library is closed
da: Definer lukkedage for biblioteket

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
da: Definer udvidede egenskaber (kendinger og statistiske kategorier) for lånerdataposter

en: Define funds within your budgets
da: Definer konti indenfor budgettet

en: Define mappings
da: Definer afbildninger

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
da: Definer beskeder (papir- og email-beskeder for udestående lån etc.)

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
da: Definer regler for udlåns- og afleveringsbesker for kombinationer af bibliotek, lånertype og medietype.

en: Define the holidays for:
da: Definere helligdage for:

en: Define transport costs between branches
da: Definer transportomkostninger mellem afdelinger

en: Define your budgets
da: Definer budgetter

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
da: Definere %sfor sent handlinger for %s%sstandard for sent handlinger%s

en: Defining transport costs between libraries
da: Definere transportomkostninger mellem biblioteker

en: Definition description:
da: Definitionsbeskrivelse:

en: Definition name:
da: Definitionsnavn:

en: Delay
da: Forsinkelse

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
da: Forsinkelse %s for lånertypen %s indeholder forkerte tegn. Kun tal er tilladt.

en: Delete
da: Slette

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
da: Slette ALLE sendte eksemplarer

en: Delete all
da: Slet alle

en: Delete all items
da: Slette alle eksemplarer

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
da: Slette budget '%s'?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
da: Slette struktur for %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
da: Slette konto %s?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
da: Slette medietypen '%s'?

en: Delete items in a batch
da: Slette eksemplarer i stabel

en: Delete list
da: Slette liste

en: Delete notice?
da: Slette notits?

en: Delete patrons
da: Slet lånere

en: Delete patrons who meet the following criteria:
da: Slette lånere, der opfylder følgende kriterier:

en: Delete record
da: Slette post

en: Delete records if no items remain.
da: Slette poster, hvis der ikke er flere eksemplarer

en: Delete selected
da: Slette markerede

en: Delete selected items
da: Slette markerede eksemplarer

en: Delete subfield
da: Slette underfelt

en: Delete subscription
da: Slette abonnement

en: Delete the exceptions on a range
da: Slette undtagelser i område

en: Delete the repeated holidays on a range
da: Slette faste helligdage i et område

en: Delete the single holidays on a range
da: Slette enkelte helligdage i et område

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
da: Slette denne kategori

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
da: Slette denne undtagelse

en: Delete this holiday
da: Slette denne helligdag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
da: Slette denne helligdag

note: A
en: Delete this saved report
da: Slette denne gemte rapport

note: IMG
en: Delete this subfield
da: Slette dette delfelt

en: Delete vendor
da: Slette leverandør

en: Delete?
da: Slette?

en: Deleted bibliographic record, can't find title
da: Slette bibliografisk post, kan ikke finde titel

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
da: Lånerattributtype &quot;%s&quot; slettet.

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
da: Datasammenligningsregel &quot;%s&quot; slettet

note: SCRIPT
en: Deleted.
da: Slettet

en: Delimiter:
da: Deletegn:

en: Delink
da: Fjern link

en: Delivery comment:
da: Leveringsnotits:

en: Delivery place:
da: Leveringssted:

en: Delivery time:
da: Leveringstid:

en: Deny
da: Nægte

en: Department
da: Afdeling

en: Department:
da: Afdeling:

en: Dept.
da: Afd.

note: SCRIPT
en: Descending
da: Faldende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description (OPAC)
da: Beskrivelse (OPAC)

en: Description (OPAC):
da: Beskrivelse (OPAC):

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
da: Beskrivelse mangler

en: Description of charges
da: Gebyrbeskrivelse

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Description:
da: Beskrivelse:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
da: Beskrivelse: %s

en: Destination library:
da: Målbibliotek:

en: Destination library:
da: Målbibliotek:

en: Destination record
da: Måldatapost

en: Details
da: Detaljer

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
da: Deutsch (Tysk) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen og Marc Véron

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Dictionary definitions
da: Ordbogsdefinitioner

en: Did not check for matches with existing records in catalog
da: Har ikke kontrolleret kataloget for uoverensstemmelser med eksisterende poster

en: Did you mean:
da: Mente du:

en: Did you mean?
da: Mente du?

en: Digests only
da: Kun sammenfatninger

en: Directories
da: Fortegnelser

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
da: Deaktiveret for %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
da: Koblet fra for alle

en: Discographies
da: Diskografier

en: Discount:
da: Rabat:

en: Display
da: Vise

note: A
en: Display detail for this authority
da: Vis detaljer for denne norm

note: A
en: Display detail for this biblio
da: Vise detaljer for denne titel

note: A
en: Display detail for this item
da: Vise detaljer for dette eksemplar

en: Display from:
da: Visning fra:

en: Display height:
da: Visningshøjde:

en: Display in OPAC:
da: Vise i OPAC:

en: Display location:
da: Vis afdeling:

note: A
en: Display member details.
da: Vise lånerdetaljer.

en: Display only used tags/subfields
da: Vis kun brugte felter/underfelter

en: Display to:
da: Vise til:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
da: Lav ikke en dobbelt post. Tilføj en ordre fra den eksisterende post i dit katalog.

en: Do not look for matching records
da: Søg ikke efter passende poster.

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
da: Er du sikker på, at oprette næste tidsskrift?

note: SCRIPT
en: Document
da: Dokument

en: Document type:
da: Dokumenttype:

en: Domain:
da: Domæne:

en: Don't block
da: Blokér ikke

en: Don't export fields:
da: Eksporter ingen felter:

note: INPUT type=button
en: Done
da: Færdig

en: Download as CSV
da: Download som CSV

en: Download as PDF
da: Download som PDF

en: Download as XML
da: Download som XML

en: Download cart
da: Download kurv

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
da: Download konfiguration

en: Download file of all overdues
da: Download fil med alle udestående

en: Download file of displayed overdues
da: Download fil med viste udestående

en: Download list
da: Download liste

en: Download list
da: Download liste

en: Draw guide boxes:
da: Tegn orienteringsbokse:

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
da: Afleveres den %s

en: Due date
da: Udløbssdato

en: Due date (unformatted, hidden)
da: Udløbsdato (uformatteret, skjult)

en: Duplicate
da: Kopiere

en: Duplicate budget
da: Kopiere budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
da: Kopiere budget %s

en: Duplicate patron record?
da: Kopiere lånerpost?

en: Duplicate record suspected
da: Muligvis en dublet

note: A
en: Duplicate this saved report
da: Kopiere denne gemte rapport

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
da: Dublerede værdier fundet. Ret fejlen og send igen.

en: Duplicate warning
da: Kopiere advarsel

en: ERROR - unknown
da: FEJL - ukendt

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Each cell contain both actual and estimated values.
da: Hver celle kan indeholde både faktiske og skønnede værdier.

en: Earliest hold date
da: Tidligste reserveringsdato

en: Edit
da: Rediger

en: Edit
da: Rediger

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
da: Rediger "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
da: Rediger %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
da: Rediger (%s)

en: Edit MARC subfields constraints
da: Rediger MARC underfeltets begrænsninger

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
da: Rediger OAI set '%s'

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
da: Rediger OAI sæt '%s'

en: Edit SQL
da: Rediger SQL

en: Edit SQL report
da: Rediger SQL poster

en: Edit as new (duplicate)
da: Redigerr som ny (kopier)

en: Edit authorities
da: Rediger autoriteter

en: Edit authority
da: Rediger autoritet

en: Edit basket
da: Rediger bestilling

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
da: Rediger kurv %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
da: Rediger kurv '%s'

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
da: Redigér kurvegruppe %s (%s) for

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
da: Editer budget %s

en: Edit filter
da: Rediger filter

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: Edit history
da: Rediger historisk

note: SCRIPT
en: Edit image
da: Rediger billede

en: Edit in host
da: Rediger på vært

en: Edit items
da: Rediger materialer

en: Edit items
da: Rediger materialer

en: Edit items in batch
da: Ændre materialer i stakken

en: Edit list
da: Rediger liste

en: Edit list
da: Rediger liste

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
da: Rediger indkøbsforslag #%s

en: Edit record
da: Rediger post

note: A
en: Edit request
da: Rediger forespørgsel

en: Edit routing list
da: Rediger omløbsliste

en: Edit routing list
da: Rediger omløbsliste

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
da: Redigér ruteliste (%s)

en: Edit routing list for
da: Rediger omløbsliste for

en: Edit rules
da: Rediger regler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
da: Rediger søgning:

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
da: Editer tidsskrifter

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
da: Editer underfelter

en: Edit subscription
da: Rediger abonnement

en: Edit this holiday
da: Editer denne helligdag

en: Edit vendor
da: Editer leverandør

en: Edition
da: Udgave

en: Edition:
da: Udgave:

en: Editions
da: Udgaver

en: Email
da: E-mail

en: Email address:
da: Email-adresse:

en: Email has been sent.
da: Email er sendt.

en: Empty and close
da: Tøm og luk

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enabled?
da: Aktiveret?

en: Encoding
da: Kodning

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Encyclopedias
da: Encyklopædier

en: End date
da: Slutdato

en: End date:
da: Slutdato:

en: End date:
da: Slutdato:

en: English
da: Engelsk

en: Enhanced content
da: Udvidet indhold

note: A
en: Enhanced content settings
da: Udvidede indholdsindstillinger

en: Enrollment fee
da: Brugergebyr

en: Enrollment fee:
da: Brugergebyr:

en: Enrollment period
da: Gyldighedsperiode

en: Enrollment period:
da: Gyldighedsperiode:

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
da: Indtast en kommasepareret liste med de felter, der skal udskrives. Du kan medtage alle

en: Enter a new purchase suggestion
da: Indtast nyt anskaffelsesforslag

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
da: Indtast en opsummering, der vil overskrive standarden i listen med søgeresultater. F.eks. for en webside medietype:

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
da: Indtast et ord eller udtryk, som skal testes mod godkendt/afvist listerne:

en: Enter barcode:
da: Indtast stregkode:

en: Enter biblionumber:
da: Indtast titelnummer:

en: Enter item barcode:
da: Indtast eksemplarstregkode:

en: Enter item barcode:
da: Indtast eksemplarstregkode:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
da: Indtast parametre for rapport %s:

en: Enter patron card number or partial name:
da: Indtast lånernummer eller delvist navn:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
da: Indtast søgekriterier

en: Enter starting label position (for PDF):
da: Indtast nummer på første etiket (til PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
da: Vælg stregkoden til eksemplaret, der skal vedhæftes

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de begreber, der skal søges efter

en: Enumeration
da: Optælling

en: Error
da: Fejl

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
da: Fejl %s

en: Error adding items:
da: Fejl ved tilføjelse af eksemplar:

en: Error adding to list
da: Fejl ved tilføjelse til liste

en: Error analysis:
da: Fejlanalyse:

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
da: Fejl ved download af fil

en: Error saving item
da: Fejl ved lagring af eksemplar

en: Error saving items
da: Fejl ved lagring af eksemplarer

en: Error:
da: Fejl:

en: Error:
da: Fejl:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
da: Fejl: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
da: Fejl: Stregkode ikke unik for %sserialseq %s

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
da: Fejl: Server med id %s ikke fundet

en: Error: no field value specified.
da: Fejl: ingen feltværdi angivet.

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
da: Fejl fundet under behandling af parametre til rapport: %s

en: Est cost
da: Skønnet pris

en: Estimated cost per unit
da: Anslået pris pr. enhed

en: Estimated delivery date
da: Forventet leveringsdato

en: Estimated delivery date from:
da: Forventet leveringsdato fra:

en: Estimated delivery date:
da: Forventet leveringsdato:

en: Everyone
da: Enhver

en: Exactly on
da: Præcist den

en: Example: 5.00
da: Eksempel: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
da: Eksempel: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
da: Eksempel: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009

note: SCRIPT
en: Exception: %s
da: Undtagelse: %s

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Existing holds
da: Eksisterende reserveringer

en: Existing images
da: Eksisterende billede

en: Expand all
da: Udfold alle

en: Expected
da: Forventet

en: Expected on
da: Forventet den

en: Expiration
da: Udløb

en: Expiration date
da: Udløbsdato

en: Expiration date:
da: Udløbsdato:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
da: Udløbsdato: %s

en: Expiration:
da: Udløb:

en: Expired? / Closed?
da: Udløbet? / lukket?

en: Expires on
da: Udløber den

en: Expiring before:
da: Udløber før:

en: Expiry date
da: Udløbsdato

en: Explanation
da: Forklarng

en: Explanation:
da: Forklarng:

en: Export
da: Eksport

en: Export
da: Eksport

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
da: Eksportér %s struktur

en: Export as CSV
da: Eksporter som CSV

en: Export authority records
da: Eksporter autoritetsposter

en: Export bibliographic records
da: Eksporter bibliografiske poster

en: Export checkouts using format:
da: Eksporter udlån i formatet:

en: Export configuration
da: Eksporter konfiguration

en: Export data
da: Eksporter data

en: Export database
da: Eksporter database

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
da: Eksporter lånerkort

en: Export selected card(s)
da: Eksporter valgte kort

en: Export to CSV file:
da: Eksporter til CSV-fil

en: Export to CSV spreadsheet
da: Eksporter til CSV regneark

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
da: Eksport til OpenDocument regnearksformat

en: Export today's checked in barcodes
da: Eksporter dagens afleverede stregkoder

en: Failed to add item with barcode
da: Fejl ved tilføjelse af eksemplar med stregkode

en: Failed to add scheduled task
da: Planlagt opgave kunne ikke tilføjes

en: Failed to apply different matching rule
da: Kunne ikke anvende forskellige sammenligningsregler

en: Failed to remove item with barcode
da: Fejl ved fjernelse af eksemplar med stregkode

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
da: Fejl ved kørsel af macro:

en: Failed to unzip archive.
da: Arkiv kunne ikke pakkes ud.

note: SCRIPT
en: Fall
da: Efterår

en: Famfamfam iconset
da: Famfamfam ikonsæt

en: Fast cataloging
da: Hurtig katalogisering

en: February
da: Februar

en: Feedback:
da: Tilbagemelding:

en: Female
da: Kvindelig

en: Fewer options
da: Færre valg

en: Fiction
da: Roman

en: Field
da: Felt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
da: Felt %s er obligatorisk, mindst et underfelt skal udfyldes.

en: Field 1
da: Felt 1

en: Field 2
da: Felt 2

en: Field 3
da: Felt 3

en: Field separator:
da: Feltseparator:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
da: Felt blev tilføjet korrekt : %s

en: Field successfully deleted.
da: Felter slettet korrekt.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
da: Felt blev opdateret korrekt: %s

en: Field to use for record matching
da: Felt, der anvendes til afstemning af poster

en: Field-weighted, relevance ranked
da: Felt-vægtning, ordnet efter relevans

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
da: Felterne homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description viser beskrivelse i stedet for kode.

en: File format:
da: Filformat:

en: File name
da: Filnavn

en: File name:
da: Filnavn:

en: File:
da: Fil:

en: File:
da: Fil:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
da: Fil: %s

en: Files
da: Filer

en: Files attached to invoice
da: Filer vedhæftet til fakturaen

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
da: Ingen filer til %s

en: Filing routine:
da: Sorteringsrutine:

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
da: Kode for Sorteringsregel mangler

en: Filing rule code:
da: Sorteringsregelkode:

en: Filing rule:
da: Sorteringsregel:

en: Filmographies
da: Filmografi

en: Filter barcode
da: Filstrer stregkode

en: Filter by:
da: Filtrer efter :

en: Filter location
da: Filstrer sted

en: Filter on:
da: Filtrer efter:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
da: Filtrer betalte transaktioner

en: Filtered on:
da: Filstreret efter:

en: Filters
da: Filter

en: Fine
da: Bøde

en: Fine amount
da: Bødebeløb

en: Fine charging interval
da: Bødeopkrævningsinterval

en: Fines
da: Bøder

en: Fines for returned items are forgiven.
da: Bøder for returnerede eksemplarer eftergives.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
da: Afslut

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
da: Afslut modtagelse

en: First
da: Første

en: First arrival:
da: Første ankomst:

en: First name
da: Fornavn

en: First name:
da: Fornavn:

en: First name:
da: Fornavn:

en: Flagged
da: Markeret

en: Float
da: Flydende decimaltal

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
da: Følg system præference  BlockExpiredPatronOpacActions

note: SCRIPT
en: Font
da: Skriftart

en: Font size:
da: Skriftstørrelse:

en: Font:
da: Skriftart:

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
da: For store kataloger kan dette resultere i uventet adfærd

en: For the selected operations:
da: Til de valgte operationer:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
da: For dette bibliotek kan reglerne for medietyper bearbejdes uafhængigt af lånerkategorien.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
da: For dette bibliotek kan man angive det maksimale antal lån, som en låner af en bestemt kategori kan lave uafhængigt af medietype.

en: Forever
da: Altid

en: Forgive overdue charges
da: Eftergive bøder

en: Forgiven
da: Eftergive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
da: Formularen blev ikke sendt pga. følgende problem(er)

en: Framework code
da: Struktur-kode

en: Framework code:
da: Struktur-kode:

en: Framework description
da: Struktur beskrivelse

en: Fran&ccedil;ais (French)
da: Fransk (French)

en: Frequency
da: Frekvens

en: Frequency:
da: Frekvens:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
da: Fredag

note: SCRIPT
en: Fridays
da: Fredage

en: From
da: Fra

en: From
da: Fra

en: From / To
da: Fra / Til

en: From \ To
da: Fra \ Til

en: From a new (empty) record
da: Fra en ny (tom) post

en: From a staged file
da: Fra en forberedt fil

en: From a subscription
da: Fra et abonnement

en: From a suggestion
da: Fra et forslag

en: From an existing record:
da: Fra en eksisterende post:

en: From an external source
da: Fra en ekstern kilde

en: From any library
da: Fra ethvert bibliotek

en: From any library:
da: Fra ethvert bibliotek:

en: From authid:
da: Fra authid:

en: From date:
da: Fra dato:

en: From home library
da: Fra hjemmebibliotek

en: From home library:
da: Fra hjemmebiblioteket:

en: From item call number:
da: Fra itemcallnumber:

en: From titles with highest hold ratios
da: Fra titler med største udlånsforhold

en: From:
da: Fra:

en: From:
da: Fra:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
da: Fra: %s, Til: %s

en: Fund
da: Konto

en: Fund amount:
da: Kontosum:

en: Fund code
da: Kontokode

en: Fund code:
da: Kontokode:

en: Fund filters
da: Kontofiltre

en: Fund list of budget
da: Budgettets beløbsliste

note: TD
en: Fund locked
da: Konto låst

en: Fund name
da: Kontonavn

en: Fund name:
da: Kontonavn:

en: Fund parent:
da: Overkonto:

en: Fund remaining
da: Resterende konto

en: Fund total
da: Samlet sum

en: Fund:
da: Konto:

en: Fund:
da: Konto:

en: Funds
da: Konti

en: GPL License
da: GPL licens

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
da: Galego (Galisisk) Ignacio Javier

en: Gap between columns:
da: Afstand mellem spalter:

en: Gap between rows:
da: Afstand mellem linjer:

en: Gender
da: Køn

en: Gender:
da: Køn:

en: General
da: Generelt

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Generate an exception for this repeated holiday.
da: Lav en undtagelse for denne gentagne helligdag.

en: Generate exceptions on a range of dates.
da: Lav en undtagelse for denne gentagne helligdag.

note: INPUT type=button
en: Generate next
da: Lav næste

en: Get Firefox add-on
da: Få add-on til Firefox

en: Get desktop application
da: Få desktop-program

en: Get it!
da: Brug det!

en: Global system preferences
da: Globale systemindstillinger

en: Glyphicons Free
da: Glyphicons fri

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
da: OK

en: Go to item search
da: Gå til materialesøgning

en: Go to page :
da: Gå til side :

en: Go to receipt page
da: Gå til modtagelsesside

en: Grace period:
da: Nådefrist:

en: Group
da: Gruppe

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
da: Gruppekode

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
da: Gruppenavn

en: Group(s):
da: Gruppe(r)

en: Groups of libraries:
da: Grupper af biblioteker:

en: Guarantees:
da: Garanter:

en: Guarantor information
da: Garantinformation

en: Guarantor:
da: Garant:

en: Guide box:
da: Ledekasse:

en: Guided reports
da: Førte rapporter

en: Guided reports wizard
da: Ført rapportassistent

en: HTML message:
da: HTML-beskeder:

en: Handbooks
da: Håndbøger

en: Hard due date
da: Sidste udløbssdato

en: Header row could not be parsed
da: Overskrift kunne ikke læses

en: Heading A-Z
da: Overskrift A-Z

en: Heading Z-A
da: Overskrift Z-A

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Help
da: Hjælp

en: Help input
da: Hjælp til indtastning

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
da: Her er din kurv, afsendt fra vores online katalog.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
da: Her er din liste kaldet %s, afsendt fra vores online katalog.

en: Hi,
da: Hej,

en: Hidden by default
da: Skjult som standard

en: Hide all columns
da: Skjul alle kolonner

en: Hide window
da: Skjul vindue

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
da: Efterspurgt eksemplar. Låneperioden forkortet til %s dage (afleveres %s). Udlån alligevel?

en: Highlight
da: Marker

en: Hint:
da: Tip:

en: Hints
da: Tips

en: History
da: Historie

en: History OPAC note:
da: Historik OPAC-notits:

en: History end date:
da: Historie slutdato:

en: History staff note:
da: Historie adminnote:

en: History start date:
da: Historie startdato:

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
da: Hochschule für Gesundheit (hsg), Tyskland

en: Hold
da: Reservering

en: Hold at
da: Reserveret i

en: Hold date
da: Reserveringsdato

en: Hold details
da: Reserveringsdetaljer

en: Hold expires on date:
da: Reservering slutter den:

en: Hold fee
da: Reserveringsgebyr

en: Hold fee:
da: Reserveringsgebyr:

en: Hold for:
da: Reserveret til:

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
da: Reservering fundet til (%s), overfør venligst

en: Hold placed by :
da: Reserveret af:

en: Hold policy
da: Reserveringpolitik

en: Hold ratio
da: Reserveringsrater

en: Hold ratios
da: Reserveringsrater

en: Hold ratios to calculate items needed
da: Reserveringsrate for at kalkulere antallet af nødvendige eksemplarer

en: Hold starts on date:
da: Reservering begynder den:

en: Hold status
da: Reserveringsstatus

en: Holding libraries
da: Eksemplarbiblioteker

en: Holding library
da: Aktuelt bibliotek

en: Holdings:
da: Eksemplarer:

en: Holds
da: Reserveringer

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
da: Reserveringer (%s)

en: Holds awaiting pickup
da: Reserveringer til afhentning

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
da: Reserveringer vist her har været klar i mere end %s dage.

en: Holds queue
da: Liste med reserveringer

en: Holds statistics
da: Reserveringsstatistikker

en: Holds to pull
da: Reserveringer, der skal behandles

en: Holds:
da: Reserveringer:

en: Holiday exception
da: Helligdag undtagelse

en: Holiday only on this day
da: Helligdag kun denne dag

en: Holiday repeated every same day of the week
da: Helligdag, der gentages på samme ugedag

en: Holiday repeated yearly on the same date
da: Helligdag, der falder samme dato hvert år

en: Holiday repeating weekly
da: Helligdag gentages ugentligt

en: Holiday repeating yearly
da: Helligdag, der falder samme dato hvert år

en: Holidays on a range
da: Ferie i et område

en: Holidays repeated yearly on a range
da: Helligdag, der falder samme dato hvert år i et område

en: Home
da: Start

en: Home library
da: Hjemmebibliotek

en: Home library (branchcode)
da: Hjemmebibliotek (kode)

en: Home library:
da: Hjemmebibliotek:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
da: Hjemmebibliotek: %s

en: Horizontal:
da: Horisontal:

en: Host records
da: Værts-poster

en: Hostname/Port
da: Domænenavn/Port

en: Hostname:
da: Domænenavn:

en: Hours
da: Timer

en: How to process items:
da: Hvordan behandles eksenplarer?

en: Hrvatski (Croatian)
da: Hrvatski (Kroatisk)

en: I encountered some problems.
da: Jeg havde nogle problemer.

en: IP address has changed, please log in again
da: IP-adressen er ændret, log ind igen

en: IP address has changed. Please log in again
da: IP-adressen er ændret, log ind igen

en: ISBN or ISSN or other standard number:
da: ISBN, ISSN eller andet standardnummer:

en: ISO 5426
da: ISO_5426

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
da: ISO Format (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: ISO code
da: ISO kode

en: Icon
da: Ikon

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
da: Hvis markeret, kopieres denne ferie til alle biblioteker. Hvis den allerede findes i et bibliotek, sker der ingen ændring.

en: If empty, English is used
da: Hvis tom benyttes engelsk

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
da: Hvis eksemplarer er oprettet under ordring eller modtagelse, bliver de slettet.

en: If matching record is already in the borrowers table:
da: Hvis en passende post allerede er i lånerens tabel:

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
da: Hvis den samlede mængde for en lånertype er tom, gælder ingen begrænsning ud over de grænser, der er fastsat for enkelte medietyper.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
da: Hvis der er en dag (eller flere) i ugens løb, hvor udgivelser aldrig udgives, kan du checke de tilsvarende bokse herunder.

en: If this is not what you were expecting, go to
da: Hvis det ikke er det forventede, gå til

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
da: Hvis du har en CAS konto, skal du vælge, hvilken du vil godkendes med:

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
da: Hvis du ønsker at Koha skal gennemføre en aktion (sende en besked eller spærre en låner), kræves en værdi for ventetid.

en: Ignore
da: Ignorer

en: Ignore and return to transfers:
da: Ignorer og vend tilbage til overførsler:

en: Ignore this one, keep the existing one
da: Ignorer denne, behold den eksisterende

en: Image
da: Billede

en: Image 1
da: Billede 1

en: Image 2
da: Billede 2

en: Image file
da: Billedfil

en: Image name:
da: Billednavn:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
da: Billednavn: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
da: Billede ikke importeret (%s mangler). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
da: Billedet blev ikke importeret, da Koha ikke kunne åbne billedet til læsning. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
da: Billedet blev ikke importeret pga. en ukendt fejl. Se i fejlloggen for detaljer. %s %s %s importeret korrekt. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
da: Billedet blev ikke importeret, fordi databasen returnerede en fejl. Se i fejlloggen for detaljer. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
da: Billedet blev ikke importeret, fordi billedfilen er defekt. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
da: Billede blev ikke importeret fordi billedfilen er for stor (se onlinehjælpen for max. størrelse). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
da: Billedet blev ikke importeret, fordi billedformatet er ukendt. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
da: Billedet blev ikke importeret, fordi låneren ikke findes i databasen. %s

en: Image source:
da: Billedkilde:

en: Image successfully uploaded
da: Billedet blev opladet korrekt

en: Image upload results :
da: Billedimportresultater :

en: Image(s) successfully deleted
da: Billede(r) slettet korrekt

en: Image:
da: Billede:

en: Images
da: Billeder

en: Images
da: Billeder

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
da: Billeder &rsaquo; %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
da: Billeder (%s)

en: Images for
da: Billeder til

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
da: Importer alle markerede eksemplarer i kurven med følgende bogføringsdetaljer (bruges kun hvis ingen information er udfyldt for eksemplaret):

en: Import into the borrowers table
da: Importere til lånertabellen

en: Import patron data
da: Importere lånerdata

en: Import patrons
da: Importere lånere

en: Import quotes
da: Importer citater

en: Import results :
da: Importresultater:

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
da: Importere denne stabel til kataloget

en: In framework:
da: I struktur::

en: In months:
da: I måneder:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
da: I online katalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
da: For at off-line udlån kan fungere på denne computer, skal dit biblioteks poster være opdateret på computeren:

en: In transit
da: Undervejs

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
da: I transit fra %s til %s siden %s

en: In your cart
da: I din indkøbskurv

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Inactive budgets
da: Inaktive budgetter

en: Include expired subscriptions:
da: Medtag udløbne abonnementer:

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
da: Inkluderer domænedelen, men stidelen af URL skulle gå ind i databasen.

en: Indexed in:
da: Indiceret i:

en: Indexes
da: Indekser

en: Individual libraries:
da: Individuelle biblioteker:

en: Initials:
da: Initialer:

en: Initials:
da: Initialer:

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
da: Indsæt\/rediger iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
da: Indsæt\/rediger billede

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
da: Indsæt\/rediger media

en: Instructions
da: Instruktioner

en: Instructors
da: Instruktører

en: Instructors:
da: Instruktører:

en: Insufficient privileges.
da: Utilstrækkelige rettigheder.

en: Internal note:
da: Intern notits:

en: Internal note:
da: Intern notits:

note: A
en: Internationalization and localization
da: Internationalisering og lokal tilpasning

en: Into an application
da: Ind i et program

en: Into an application:
da: Ind i et program:

en: Invalid authority type
da: Ugyldig normtype

en: Invalid course!
da: Ugyldigt kursus!

en: Invalid username or password
da: Ugyldigt brugernavn eller password

en: Inventory
da: Inventarisering

en: Invoice details
da: Fakturadetaljer

en: Invoice has been modified
da: Fakturaen blev ikke ændret.

en: Invoice item price includes tax:
da: Regnings-eksemplarpris indeholder moms:

en: Invoice number
da: Regningsnummer

en: Invoice number reverse
da: Stornere regningsnummer

en: Invoice number:
da: Regningsnummer:

en: Invoice prices are:
da: Regningspriser er:

en: Invoice prices:
da: Regningspriser:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
da: Faktura: %s

en: Invoices
da: Fakturaer

en: Irregularity:
da: Irregularitet:

en: Is a URL:
da: Er en URL:

en: Is this a duplicate of
da: Er det en dublet af

en: Issue
da: Hæfte

en: Issue
da: Udgave

en: Issue #
da: Hæfte#

en: Issue history
da: Udgavehistorik

en: Issue number
da: Hæftenummer

en: Issue:
da: Hæfte:

en: Issue:
da: Udgave:

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
da: Italiensk (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 og flere: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

en: Item
da: Eksemplar

en: Item
da: Eksemplar

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
da: Eksemplar %s

en: Item call number
da: Mediesignatur

en: Item callnumber:
da: Eksemplar-signatur:

en: Item checked out
da: Eksemplar udlånt

en: Item circulation alerts
da: Udlåns- og afleveringsbetingelser

en: Item count
da: Eksemplar tæller

en: Item damaged
da: Eksemplar beskadiget

en: Item details
da: Eksemplar detaljer

en: Item floats
da: Eksemplar undervejs

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
da: Eksemplaret er mistet (transaktionen er foretaget alligevel)

en: Item has been withdrawn
da: Eksemplar blev trukket tilbage

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
da: Eksemplar blev trukket tilbage (handlingen foretaget alligevel)

en: Item holding library:
da: Eksemplarets bibliotek:

en: Item home library:
da: Eksemplarets hjemmebiblioteket:

en: Item is already at destination library.
da: Eksemplar er allerede i målbiblioteket.

en: Item is restricted
da: Eksemplar er spærret

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
da: Materialet har begrænsninger (transaktionen er gemt alligevel)

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
da: Eksemplar ikke udlånt.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
da: Eksemplar udlånes ikke %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
da: Eksemplar ikke fundet.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
da: Materialet er ikke listet som udlånt i offline databasen (transaktion er gemt alligevel)

en: Item number file:
da: Fil med eksemplarnumre:

en: Item processing:
da: Eksemplaradministration:

en: Item records were last synced on:
da: Materialeposter blev sidst synkroniseret den:

en: Item returns home
da: Eksemplar vender hjem

en: Item returns to issuing library
da: Eksemplar vender tilbage til udgivende afdeling

en: Item search
da: Materialesøgning

en: Item search
da: Materialesøgning

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
da: Materialesøgning &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
da: Felt til materialesøgning: %s

note: SCRIPT
en: Item search results
da: Resultater af materialesøgning

en: Item tag
da: Eksemplarfelt

en: Item type
da: Medietype

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
da: Medietypeikoner er deaktiverede. For at aktivere dem deaktiver

en: Item type:
da: Medietype:

en: Item type:
da: Medietype:

en: Item types
da: Medietyper

en: Item types administration
da: Medietype-administration

en: Item was lost, now found.
da: Eksemplar var savnet, nu fundet.

en: Item was on loan to
da: Eksemplar var udlånt til

en: Item with barcode
da: Eksemplar med stregkode

en: Item(s)
da: Eksemplar(er)

en: Items
da: Eksemplarer

en: Items available
da: Tilgængelige eksemplarer

en: Items checked out
da: Eksemplarer udlånt

en: Items expected
da: Forventede eksemplarer

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
da: Eksemplarer for %s %s af %s%s (post #%s)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
da: Eksemplarer i stabel %s

en: Items list
da: Eksemplarliste

en: Items lost
da: Savnede eksemplarer

en: Items needed
da: Nødvendige eksemplarer

en: Items with no checkouts
da: Eksemplarer uden udlån

en: Items:
da: Eksemplarer:

en: Items:
da: Eksemplarer:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
da: Medietype

en: Itype
da: Medietype

en: January
da: Januar

en: Job progress:
da: Opgave fremskridt:

en: Jobs already entered
da: Opgaver indtastet

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Juvenile
da: Ungdom

en: Keep issue number
da: Behold udgave nummer

en: Key
da: Nøgle

en: Keyword
da: Stikord

en: Keyword (any):
da: Stikord (ethvert):

en: Keyword:
da: Stikord:

en: Keyword:
da: Stikord:

en: Koha administration
da: Koha-administration

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
da: Koha kan ikke vise eksisterende passwords. Lad feltet være tomt for at lade passwords uændrede.

en: Koha database schema
da: Koha databaseskema

en: Koha development team
da: Koha udvikler-Team

en: Koha field
da: Koha felt

en: Koha field:
da: Koha felt:

en: Koha full call number
da: Koha eksemplarsignatur

en: Koha history timeline
da: Koha-historik-tidslinje

en: Koha internal
da: Koha intern

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
da: Koha er fri software; Du må udbrede og videreudvikle den i henhold til betingelserne i GNU General Public License fra Free Software Foundation; enten version 3 af licensen, eller (efter eget valg) en senere version.

en: Koha module:
da: Koha modul:

en: Koha offline circulation
da: Koha offline-udlån

en: Koha report library
da: Koha rapport-bibliotek

en: Koha reports library
da: Koha rapporterer bibliotek

en: Koha to MARC mapping
da: Koha-til-MARC-tilordning

en: LC call number:
da: LC-signaturnummer:

en: Label
da: Etiket

en: Label creator
da: Etikettryk

en: Label for lib:
da: Etiket til bib:

en: Label for opac:
da: Etiket til opac:

en: Label height:
da: Etikethøjde:

en: Label templates
da: Etiketskabeloner

en: Label width:
da: Etiketbredde:

en: Labeled MARC
da: Beskrevet MARC

en: Language
da: Sprog

en: Language:
da: Sprog:

en: Languages
da: Sprog

en: Large print
da: Stor skrift

en: Last borrowed:
da: Sidst udlånt:

en: Last borrower:
da: Sidste låner:

en: Last location
da: Sidste sted

en: Last seen
da: Sidst set

en: Last seen:
da: Sidst set:

en: Last updated
da: Sidst opdateret

en: Last updated:
da: Sidst opdateret:

en: Late
da: Forsinket

en: Late orders
da: Forsinkede bestillinger

en: Law reports and digests
da: Lovprotokol og uddrag

en: Layout name:
da: Layoutnavn:

en: Leave a message
da: Efterlade besked

en: Left on order
da: Tilbage på bestilling

en: Left page margin:
da: Venstre side margin:

en: Left text margin:
da: Venstre tekst margin:

en: Legal articles
da: Juridisk artikel

en: Legal cases and case notes
da: Juridiske sager og notitser

en: Legend
da: Legende

en: Legislation
da: Lovgivning

en: Length:
da: Længde:

en: Letter
da: Brev

en: Lib
da: Bib

en: Librarian
da: Bibliotekar

en: Librarian identity:
da: Medarbejder:

en: Librarian:
da: Bibliotekar:

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Library
da: Bibliotek

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
da: Bibliotek %s - %s afleverings- og transportregler

en: Library code:
da: Bibliotekskode:

en: Library is invalid.
da: Bibliotek er ugyldigt.

en: Library management
da: Biblioteksadministration

en: Library of the patron:
da: Lånerens bibliotek

en: Library transfer limits
da: Transportregler

en: Library use
da: Biblioteksadministration

en: Library:
da: Bibliotek:

en: Library:
da: Bibliotek:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
da: Bibliotek: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
da: Bibliotek: %s &rArr; %s

en: Libriotech, Norway
da: Libriotech, Norge

en: Limit to any of the following:
da: Begræns til følgende kriterier:

en: Limit to:
da: Begræns til:

en: Limit to:
da: Begræns til:

en: Limits
da: Grænser

en: Line
da: Linje

en: Line
da: Linje

en: List
da: Liste

en: List deleted.
da: Listen er slettet.

en: List fields
da: Listefelter

en: List item price includes tax:
da: Listepris indeholder moms:

en: List member:
da: Lånerliste:

en: List name
da: Listenavn

en: List name:
da: Listenavn:

en: List prices are:
da: Listepriser er:

en: List prices:
da: Listepriser:

en: Lists
da: Lister

en: Lists that include this title:
da: Lister, som indeholder denne titel:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
da: Indlæser

en: Loading
da: Indlæser

en: Loading data...
da: Indlæser data...

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
da: Indlæser side %s, vent venligst...

en: Loading, please wait...
da: Indlæser, vent venligst...

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Loan period
da: Låneperiode

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
da: Lokale billeder er ikke aktiveret af systemadministratoren

en: Local use
da: Lokalt brug

en: Local use preferences
da: Lokale systemindstillinger

en: Local use recorded
da: Lokalt brug gemt

en: Location
da: Sted

en: Location and availability
da: Sted og tilgængelighed

en: Location(s)
da: Sted(er)

en: Location:
da: Sted:

en: Lock budget:
da: Spærre budget:

en: Locked
da: Spærret

note: INPUT type=submit
en: Log in
da: Log ind

en: Log in as a different user
da: Log ind som en anden bruger

en: Log out
da: Log ud

en: Log viewer
da: Logviser

en: Look for existing records in catalog?
da: Søge efter eksisterende poster i kataloget?

en: Lost card
da: Lånerkort mistet

en: Lost item
da: Mistet eksemplar

en: Lost items
da: Mistede eksemplarer

en: Lost status:
da: Mistet status:

en: Lost status:
da: Mistet status:

en: Lost:
da: Mistet:

en: Lower left X coordinate:
da: Nedre venstre X-koordinat:

en: Lower left Y coordinate:
da: Nedre venstre Y-koordinat:

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
da: MARC (Unicode/UTF-8, standard)

en: MARC Bibliographic framework test
da: Test den bibliografiske MARC-struktur

en: MARC Card View
da: MARC-visning

en: MARC View
da: MARC-visning

en: MARC bibliographic framework
da: Bibliografisk MARC-struktur

en: MARC bibliographic framework test
da: Test den bibliografiske MARC-struktur

en: MARC field
da: MARC-felt:

en: MARC field:
da: MARC-felt:

en: MARC frameworks
da: MARC-strukturer

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
da: MARC-strukturer: %s

en: MARC preview
da: MARC forhåndsvisning:

en: MARC structure
da: MARC struktur

en: MARC subfield
da: MARC-underfelt:

en: MARC subfield:
da: MARC-underfelt:

en: MIT License
da: MIT lisens

en: MIT license
da: MIT lisens

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
da: Magyar (Ungarsk) Agnes Imecs

en: Main address
da: Hovedadresse

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
da: Lav en enkelt lukkedag, som gentages årligt. Hvis man f.eks. vælger 1. august 2012 og 10. august 2012 gøres alle dage mellem de to til lukkedage, og det gælder også 1-10 august i andre år.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
da: Lav en enkelt lukkedag i en række. Hvis man f.eks. vælger 1. august 2012 og 10. august 2012, gøres alle dage mellem de to til lukkedage, men det gælder ikke 1-10 august i andre år.

en: Make budget active:
da: Aktiver budget:

en: Make payment
da: Betal

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
da: Gør denne ugedag til lukkedag, hver uge. For eksempel hvis biblioteket er lukket på lørdage, brug denne mulighed til at gøre alle lørdage til lukkedage.

en: Male
da: Mandlig

en: Manage CSV export profiles
da: Administrere CSV-eksport

en: Manage OAI Sets
da: Administrere OAI-sæt

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
da: Administrere globale systemindstillinger som MARC-version, dataformat, administratorens email-adresse og skabeloner.

en: Manage orders
da: Administrere bestillinger

en: Manage staged MARC records
da: Administrere klargjorte MARC-poster

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
da: Administrere tilgængelige MARC-dataposter %s &rsaquo; Stabel %s %s

en: Manage staged records
da: Administrere mellemlagrede poster

en: Managed by
da: Bearbejdet af

en: Managed by:
da: Bearbejdet af:

en: Managed in tab:
da: Vist i fane:

en: Mandatory
da: Obligatorisk

en: Mandatory:
da: Obligatorisk:

en: Manual credit
da: Manuel kredit

en: Manual history:
da: Manuel historie:

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
da: Tilordning for sæt '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
da: Ingen tilordninger gemt

en: March
da: Marts

en: Mark selected as:
da: Marker valgte som:

en: Match check
da: Sammenfaldskontrol

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
da: Sammenfaldskontrol %s

en: Match check 1 |
da: Sammenfaldskontrol 1 |

en: Match point
da: Sammenfaldspunkt

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
da: Sammenligningspunkt %s |

en: Match point 1 |
da: Sammenligningspunkt 1 |

en: Match points
da: Sammenfaldspunkter

en: Match threshold:
da: Sammenlignings-grænseværdi:

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
da: Matcher autoritet %s (score = %s):%s

en: Matching rule applied:
da: Anvendte sammenligningsregel:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
da: Sammenligningsregel mangler

en: Matching rule code:
da: Sammenligningskode:

en: Matchpoint components
da: Sammenfaldspunkt-komponenter

en: Materials
da: Materialer

en: Materials specified
da: Materialer angivet

en: Materials specified:
da: Materialer angivet:

en: Max length:
da: Max længde:

en: May
da: Maj

en: Meaning
da: Betydning

en: Men
da: Mænd

note: INPUT type=submit
en: Merge
da: Flet

en: Merge invoices
da: Flet fakturaer

en: Merge reference
da: Flet reference

en: Merge selected
da: Flet det valgte

en: Merge selected invoices
da: Flet valgte fakturaer

en: Merging records
da: Sammenføje poster

en: Message body:
da: Beskedens indhold:

en: Message sent
da: Email blev sendt

en: Message subject:
da: Beskedens emne:

en: Mine
da: Min

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
da: Mines Paristech (tidligere Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
da: Mindste passwordlængde: %s

en: Minutes
da: Minutter

en: Missing
da: Savnet

en: Missing (damaged)
da: Manglende (skadet)

en: Missing (lost)
da: Mangler (tabt)

en: Missing (never received)
da: Mangler (aldrig modtaget)

en: Missing (sold out)
da: Mangler (udsolgt)

en: Missing issues
da: Savnede udgaver

en: Missing issues:
da: Savnede udgaver:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
da: Savnede udgaver: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
da: Manglende obligatoriske underfelt: ‡

en: Moderate patron tags
da: Moderere felter fra lånere

en: Modification log
da: Ændringslog

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
da: Lånerattribut &quot;%s&quot; ændret

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
da: Datasammenligningsregel &quot;%s&quot; ændret

en: Modify
da: Ændre

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
da: Ændre %s server

en: Modify a city
da: Ændre en by

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
da: Ændre normdatapost #%s %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
da: Ændre kategori %s

en: Modify classification source
da: Ændre klassifikation

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
da: Ændre kontrakt %s med %s

en: Modify filing rule
da: Ændre sorteringsregel

en: Modify item type
da: Ændre medietype

en: Modify patron attribute type
da: Ændre lånerattributtype

en: Modify patrons in batch
da: Ændre lånere i stabel

en: Modify record matching rule
da: Ændre postsammenligningsregel

en: Module
da: Modul

note: TH
en: Module current
da: Modul aktuel

note: TH
en: Module upgrade needed
da: Modulopgradering nødvendig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
da: Mandag

note: SCRIPT
en: Mondays
da: Mandage

en: Month
da: Måned

en: Month:
da: Måned:

en: More
da: Mere

en: More details
da: Flere detaljer

en: More lists
da: Flere lister

en: More options
da: Flere valg

en: Most-circulated items
da: Mest udlånte eksemplarer

en: Move remaining unspent funds
da: Flyt tilbageværende ubenyttede beløb

en: Move these patrons to the trash
da: Læg disse lånere i papirkurven

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
da: Flyt ikke-modtagne ordre

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
da: Multi-modtagelse

en: Musical recording
da: Musikoptagelse

en: My library
da: Mit bibliotek

en: NOT CHECKED IN
da: IKKE AFLEVERET

en: NOTE:
da: BEMÆRK:

en: Name
da: Navn

en: Name or ISSN:
da: Navn eller ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
da: Navn eller stregkode ikke fundet. Prøv en anden

en: Name or cardnumber:
da: Navn eller lånernummer:

en: Name:
da: Navn:

en: Name:
da: Navn:

en: Named:
da: Kaldet:

en: Named:
da: Kaldet:

en: Never
da: Aldrig

en: New
da: Ny

en: New
da: Nyt

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
da: Ny %s server

en: New SQL report
da: Ny SQL-rapport

en: New Z39.50 server
da: Ny Z39.50-server

en: New authority
da: Ny normdatapost

en: New authority type
da: Ny normdatatype

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
da: Ny normeret værdi for %s

en: New basket group
da: Ny bestillingsgruppe

en: New batch patron modification
da: Ny bunkeændring af lånere

note: A
en: New batch patrons modification
da: Ny bunkeændring af lånere

en: New budget
da: Nyt budget

en: New card
da: Nyt kort

en: New category
da: Ny kategori

en: New child record
da: Ny børnepost

en: New city
da: Ny by

en: New classification source
da: Ny klassifikationskilde

en: New collection
da: Ny samling

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
da: Ny kontrakt med %s

en: New currency
da: Ny valuta

en: New definition
da: Ny definition

en: New entry
da: Ny indførsel

en: New filing rule
da: Ny sorteringsregel

en: New framework
da: Ny struktur

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
da: Ny konto til %s

en: New guided report
da: Ny ført rapport

en: New item
da: Nyt eksemplar

en: New item type
da: Ny medietype

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
da: Ny etiketstabel lavet den: # %s

en: New library
da: Nyt bibliotek

en: New line (\n)
da: Ny linje (\n)

en: New list
da: Ny liste

en: New password:
da: Nyt password:

en: New patron
da: Ny låner

en: New patron attribute type
da: Ny låner attributtype

en: New preference
da: Nye parametre

en: New purchase suggestion
da: Nyt anskaffelsesforslag

en: New record
da: Ny post

en: New record matching rule
da: Ny postsammenligningsregel

en: New report
da: Ny rapport

en: New search
da: Ny søgning

en: New set
da: Nyt sæt

en: New subscription
da: Nyt abonnement

en: New tag
da: Nyt felt

en: New username:
da: Nyt brugernavn:

en: New vendor
da: Ny leverandør

en: News
da: Nyhed

note: INPUT type=submit
en: Next
da: Næste

en: Next &gt;&gt;
da: Næste >>

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
da: Næste >>

en: Next available
da: Næste tilgængelige

en: Next issue publication date:
da: Næste udgave udgivelsesdag:

en: No
da: Nej

en: No
da: Nej

en: No (default)
da: Ingen (standard)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
da: Ingen ACQ-struktur defineret. Brug standard-strukturen til at definere en struktur med koden ACQ, eksemplar-strukturen anvendes.

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
da: Ingen ACQ-struktur, brug standard. Du skal lave en struktur med koden ACQ, eksemplar-strukturen anvendes

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
da: Til dit sprog er ingen MARC-struktur tilgængelig. Bruger standard struktur på engelsk (en)

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
da: Ingen SRU søgefelt er defineret. Det betyder, at alle feltsøgninger vil gennemgå hele posten. Fortsæt?

en: No active currency is defined
da: Ingen aktiv valuta defineret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
da: Ingen adresse gemt.

en: No categories have been defined.
da: Ingen kategorier defineret.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
da: Ingen by gemt.

en: No claims notice defined.
da: Ingen rykkerbesked defineret

note: SCRIPT
en: No columns selected!
da: Ingen spalte valgt!

en: No comments have been approved.
da: Ingen kommentarer godkendt

en: No comments to moderate.
da: Ingen kommentarer til moderation.

en: No cover image available
da: Ingen titelbilleder tilgængelige

en: No descriptions
da: Ingen beskrivelser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
da: Ingen email-adresse gemt

en: No fund
da: Ingen konto

en: No funds to display for this search criteria
da: Ingen konti passer til disse søgekriterier

en: No holds allowed
da: Ingen reservering tilladt

en: No holds allowed:
da: Ingen reservering tilladt:

en: No holds found.
da: Ingen reservering fundet

en: No image:
da: Intet billede:

en: No images are currently available.
da: Ingen billeder tilgængelige i øjeblikket.

en: No item matches this barcode
da: Intet eksemplar med denne stregkode

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
da: Intet eksemplar med stregcode i offline database (handling udført alligevel): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
da: Intet eksemplar med stregkode: %s

en: No items
da: Intet eksemplar

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
da: Ingen eksemplarer for %s

en: No items found.
da: Ingen eksemplarer fundet.

en: No items were found by searching.
da: Ingen eksemplarer blev fundet ved søgning.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
da: Intet bogstav eller begrlnsning defineret for forsinkelsen %s for %s lånerkategori. Hvis der angives en forsinkelse, skal der angives et bogstav eller en begrænsningsaktion.

en: No limit
da: Ingen begrænsning

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
da: Ingen log %s fundet

en: No mappings have been defined for this set
da: Der er ingen tilordning for dette sæt

note: SCRIPT
en: No matching reports found
da: Ingen passende rapport fundet

en: No missing issues found.
da: Ingen manglende hæfter fundet.

en: No more renewals possible
da: Ikke flere forlængelser mulig

en: No notice
da: Ingen beskeder

en: No orders yet
da: Ingen bestillinger endnu

en: No other items.
da: Ingen andre eksemplarer.

en: No outstanding charges
da: Ingen udestående gebyrer

en: No patron matched
da: Ingen passende låner

en: No patron may put this book on hold.
da: Ingen låner må reservere denne bog.

en: No patron records have been anonymized
da: Ingen lånerposter anonymiseret

en: No patron records have been removed
da: Ingen lånerposter fjernet

en: No patron with this name, please, try another
da: Ingen låner med det navn, prøv igen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
da: Intet telefonnummer gemt

en: No physical items for this record
da: Denne titel har ingen eksemplarer

en: No plugins installed
da: Ingen plugins installeret

en: No plugins that can be used as a tool are installed
da: Intet plugin, der kan bruges som værktøj, installeret

en: No plugins that can create a report are installed
da: Intet plugin, der kan lave en rapport, installeret

en: No records have been staged.
da: Ingen titelposter klartgjort.

en: No results for your query
da: Ingen resultater af søgningen

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: No results found for
da: Ingen resultater fundet for

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
da: Ingen resultater af søgning %sefter

en: No results.
da: Ingen resultater.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
da: Ingen prøvedata og indstillinger er tilgængelige på dit sprog. Benytter tilgængelige prøvedata på engelsk (en)

en: No saved reports match your criteria.
da: Ingen gemte rapporter passer til søgningen

en: No transfers to receive
da: Ingen indkommende overførsler åbne

en: No, I don't confirm
da: Nej, jeg bekræfter ikke

en: No, do not delete
da: Nej, slet ikke

en: No, don't close (N)
da: Nej, luk ikke (N)

en: No, don't delete (N)
da: Nej, slet ikke (N)

en: No.
da: Nr.

en: No. of items:
da: Antal eksemplarer:

en: No. of times checked out
da: Antal udlån

en: No: Save as new authority
da: Nej: Gem som ny norm

en: Non-musical recording
da: Ikke-musikalsk optagelse

en: None
da: Ingen

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
da: Ingen af disse eksemplarer kan reserveres til denne låner.

en: None specified
da: Ingen defineret

en: Nonpublic note:
da: Intern notits:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
da: Intern notits: %s

en: Normalization rule:
da: Normaliseringsregel:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
da: Norsk Bokmål (Norsk) Axel Bojer og Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
da: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen og Marit Kristine Ådland

note: SCRIPT
en: Northern
da: Nordlig

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
da: Ikke alle normerede typer, som der refereres til i strukturen er definerede.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
da: Ikke alle underfelter til følgende felter befinder sig i samme fane (eller er markeret med 'ignorer')

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not checked out since:
da: Ikke udlånt siden:

en: Not checked out.
da: Ikke udlånt.

en: Not for loan
da: Kan ikke udlånes

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
da: Ikke til udlån (%s)

en: Not for loan:
da: Kan ikke udlånes:

en: Note
da: Notits

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
da: Bemærk: Eksemplarerne eksporteres med dette værktøj - hvis intet andet bestemt.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
da: Bemærk : Denne eksportfil vil være meget stor, og dannes om natten.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
da: Notits om ledsagende materialer: %s

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
da: Besked til den bibliotekar, der skal behandle dit ønske om forlængelse:

en: Note:
da: Bemærk:

en: Note:
da: Bemærk:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
da: Bemærk: Vær forsigtig med at vælge spalter. Hvis udvalget er for bredt, kan resultatet blive en meget stor rapport, som enten vil være ufuldstændig eller vil bremse systemet.

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
da: Bemærk: For 'Normdatafelt, der skal kopieres' indsættes det normdatafelt, der skal kopieres fra normdataposten til titelposten. F.eks. : I MARC21 skal felt 100 i normdataposten kopieres til felt 100 i titelposten.

en: Notes
da: Bemærkninger

en: Notes
da: Bemærkninger

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
da: Noter : %s

en: Notes/Comments
da: Bemærkninger / Kommentarer

en: Notes:
da: Bemærkninger:

en: Notes:
da: Bemærkninger:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
da: Bemærkninger: %s

en: Nothing found.
da: Intet fundet.

en: Nothing found.
da: Intet fundet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
da: Intet valgt.

en: Notice
da: Besked

en: Notices
da: Beskeder

en: Novelist Select:
da: Romanforfatter valg:

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
da: Nu er vi klar til at oprette databasetabellerne og fylde dem med visse standardværdier.

en: Num/Patrons
da: Nr./låner

en: Number
da: Nummer

en: Number of checkouts
da: Antal udlån

en: Number of columns:
da: Antal spalter:

en: Number of issues to display in OPAC:
da: Antal viste hæfter i OPAC:

en: Number of issues to display to staff:
da: Antal viste hæfter i Intranet:

en: Number of issues to display to staff:
da: Antal viste hæfter i Intranet:

en: Number of issues:
da: Antal hæfter:

en: Number of items added
da: Antal tilføjede eksemplarer

en: Number of items deleted
da: Antal slettede eksemplarer

en: Number of items displayed
da: Antal viste eksemplarer

en: Number of months:
da: Antal måneder:

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
da: Antal læste potentielle stregkoder: %s

en: Number of records added
da: Antal tilføjede poster

en: Number of records deleted
da: Antal slettede poster

en: Number of records ignored
da: Antal ignorerede poster

en: Number of records updated
da: Antal ændrede poster

en: Number of renewals
da: Antal forlængelser

en: Number of rows:
da: Antal rækker:

en: Number of weeks:
da: Antal uger:

en: Number pattern:
da: Nummermønster:

en: Numbered
da: Nummereret

en: Numbering formula:
da: Nummereringsformel:

en: Numbering pattern
da: Nummereringsformel

en: Numbering pattern:
da: Nummereringsformel:

en: OAI set mappings
da: OAI sæt tilordning

en: OAI sets
da: OAI sæt

en: OAI sets configuration
da: OAI sæt konfiguration

en: OFF
da: FRA

en: ON
da: TIL

en: OPAC info:
da: OPAC-info:

en: OPAC note
da: OPAC-notits

en: OPAC note:
da: OPAC-notits:

en: OPAC view:
da: OPAC-visning:

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
da: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (sponsering af tidsskriftsforvaltning)

en: OR
da: ELLER

en: Object
da: Objekt

en: Object:
da: Objekt:

en: October
da: Oktober

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
da: Fra %s

en: Offline circulation
da: Offline-udlån

en: Offline circulation file upload
da: Oploade offline-udlånsfil

en: On
da: Den:

en: On hold
da: Reserveret

en: On hold for
da: Reserveret til

en: On title
da: Ved titel

note: A
en: Online Public Access Catalog
da: Online offentlig adgang katalog

en: Only 1 MARC tag mapped to items
da: Kun 1 MARC felt forbundet til eksemplarer

en: Only KPZ file format is supported.
da: Kun KPZ filformatet understøttes.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
da: Kun formaterne PNG, GIF, JPEG og XPM understøttes.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
da: Kun lånere fra eksemplarets hjemmebibliotek kan reservere det.

en: Open
da: Åben

note: A
en: Open in new window
da: Åbne et nyt vindue

en: Open on:
da: Åbnet den:

en: Opened on:
da: Åbnet den:

note: TH
en: Optional module missing
da: Optionalt modul mangler

en: Options
da: Optioner

en: Or scan items one by one
da: Eller scan eksemplarer et efter et

en: Or use a patron list
da: Eller brug en lånerliste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
da: Bestilling

en: Order cost
da: Bestillingsomkostninger

en: Order date
da: Bestillingsdato

en: Order date:
da: Bestillingsdato:

en: Order from external source
da: Bestille fra ekstern kilde

en: Order line
da: Bestillingslinje

note: A
en: Order this one
da: Bestil dette

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
da: Ordre total (%s) overskrider tilgængeligt budget (%s)

en: Ordered
da: Bestilt

en: Ordering information
da: Bestillingsinformation

en: Orders
da: Bestillinger

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
da: Bestillinger på %s

en: Orders search
da: Gennemsøg bestillinger

en: Orders with uncertain prices
da: Bestillinger med usikre priser

en: Orders with uncertain prices for vendor
da: Bestillinger med usikre priser for leverandør

en: Organization
da: Organisation

en: Organize by:
da: Vis efter:

en: Other
da: Andre

en: Other action
da: Anden aktion

en: Other data
da: Andre data

en: Other holdings:
da: Andre eksemplarer:

en: Other name
da: Andet navn

en: Other names
da: Andre navne:

en: Other phone:
da: Anden telefon:

en: Other phone:
da: Alternativ telefon:

en: Others...
da: Andre..

en: Output format
da: Outputformat

en: Output format
da: Outputformat

en: Output format:
da: Outputformat:

en: Output to a file named:
da: Output i fil kaldet:

en: Outstanding
da: Udestående

en: Overdue
da: Udestående

en: Overdue fines cap (amount)
da: Forsinket bøder grænse (beløb)

en: Overdue notice required:
da: Rykkeskrivelse nødvendig:

en: Overdue notice/status triggers
da: Rykkernotits/statusudløsere

en: Overdue report
da: Udestående rapport

en: Overdues
da: Udestående

en: Overdues with fines
da: Forsinkede med gebyrer

en: Overwrite the existing one with this
da: Overskriv eksisterende med denne

en: Owner
da: Ejer

en: Owner:
da: Ejer:

en: Page height:
da: Sidehøjde:

en: Page side:
da: Bladside:

en: Page width:
da: Sidebredde:

en: Paid for?:
da: Betalt?:

en: Paper bin:
da: Papirkurv:

en: Parameters
da: Parametre

en: Password is too short
da: Det indtastede password er for kort.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
da: Password skal have mindst %s karakterer.

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
da: Din adgangskode skal mindst bestå af et tegn, et med små og et med store bogstaver.

en: Password updated
da: Adgangskoden er opdateret

en: Passwords do not match
da: Passwords er ikke ens

en: Passwords do not match.
da: Passwords er ikke ens.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
da: Passwords vises som tekst

en: Patent document
da: Patentdokument

en: Patron
da: Låner

en: Patron account flags
da: Lånerkonto flag

en: Patron activity
da: Låneraktivitet

en: Patron attribute type code:
da: Lånerattributtypekode:

en: Patron attribute types
da: Lånerattributtyper

en: Patron attributes
da: Lånerattributer

en: Patron card creator
da: Lånerkorteditor

en: Patron categories
da: Lånerkategorier

en: Patron category
da: Lånerkategori

en: Patron category:
da: Lånerkategori:

en: Patron category:
da: Lånerkategori:

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
da: Låneren tilhører ikke nogen abonnement omløbsliste.

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
da: Lånergebyrer er over grænsen: %s

en: Patron flags:
da: Lånerflag:

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
da: Låner har %s bøder

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
da: Låner har lånt %s eksemplar(er).

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
da: Låner har %s udestående eksemplar(er). %s Udlåne alligevel? %s

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
da: Låner har allerede lånt et andet eksemplar fra denne post. %s Alligevel udlåne? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
da: Låner har en ubestemt begrænsning.

en: Patron has nothing checked out.
da: Låner har intet udlånt

en: Patron has nothing on hold.
da: Låner har intet reserveret.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
da: Låner har udestående gebyrer på %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
da: Låner har udestående gebyrer: %s

note: INPUT type=text
en: Patron holds
da: Låner-reserveringer

en: Patron image failed to upload
da: Lånerfoto kunne ikke oploades

en: Patron image(s) successfully uploaded
da: Lånerfoto(s) oploadet korrekt.

en: Patron image(s) uploaded with some errors
da: Lånerbillede(r) oploadet med nogle fejl

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
da: Låner er SPÆRRET

en: Patron is restricted
da: Lånerbegrænsninger

en: Patron messaging preferences
da: Lånerbeskedindstillinger

note: INPUT type=text
en: Patron name
da: Lånernavn

note: SCRIPT
en: Patron not found.
da: Låner ikke fundet.

en: Patron not found:
da: Låner ikke fundet:

en: Patron notification:
da: Lånerbesked:

en: Patron notification:
da: Lånerbesked:

en: Patron sort 1
da: Lånersortering 1

en: Patron sort 2
da: Lånersortering 2

en: Patron status
da: Lånerstatus

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
da: Lånerkonto blev forlænget indtil %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
da: Lånerens konto er begrænset %s indtil %s %s %s med kommentaren:

en: Patron's address in doubt
da: Låneradresse uklar

en: Patron's address is in doubt
da: Låneradresse uklar

en: Patron's address is in doubt.
da: Låneradresse uklar

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
da: Lånerens alder passer ikke med kategorien. Tilladt alder er %s-%s.

en: Patron's card is expired
da: Lånerkort er udløbet.

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
da: Lånerkort er udløbet (%s)

en: Patron's card is lost
da: Lånerkort er tabt

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
da: Lånerens post har garanterede konti tilknyttet.

en: Patron:
da: Låner:

en: Patron:
da: Låner:

en: Patrons
da: Lånere

en: Patrons and circulation
da: Lånere og udlån

en: Patrons from any library may put this item on hold.
da: Lånere fra ethvert bibliotek kan reservere dette eksemplar.

en: Patrons requesting modifications
da: Lånere ønsker ændringer

en: Patrons statistics
da: Lånerstatistik

en: Patrons who haven't checked out
da: Lånere uden udlån

en: Patrons with holds
da: Lånere med reserveringer

en: Patrons with no checkouts
da: Lånere uden udlån

en: Patrons with the most checkouts
da: Lånere med de fleste udlån

en: Pay
da: Betal

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
da: Betal beløb

en: Pay an amount toward all fines
da: Betal et beløb på alle bøder

en: Pay an amount toward selected fines
da: Betal et beløb på udvalgte bøder

en: Pay an individual fine
da: Betal en del af bøden

en: Pay fines
da: Betal bøder

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
da: Betal valgte

en: Pending
da: Åbentstående

en: Pending offline circulation actions
da: Udestående offline-udlånshandlinger

en: Pending orders
da: Åbne bestillinger

en: Pending suggestions
da: Afventende anskaffelsesforslag

en: Pending tags
da: Åbentstående

en: Perform a new search
da: Gennemfør en ny søgning

en: Period
da: Periode

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
da: Tildelt periode %s%s%s

en: Perl modules
da: Perl moduler

en: Permanently delete checkout history older than
da: Permanent sletning af udlånshistorik ældre end

en: Permanently delete these patrons
da: Slette denne låner permanent

en: Phone
da: Telefon

en: Phone:
da: Telefon:

en: Physical address:
da: Fysisk adresse:

en: Physical details:
da: Fysiske detaljer:

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
da: Hente

en: Pick up location
da: Afhentningssted

en: Pickup at:
da: Hent i:

en: Pickup library
da: Afhentningsbibliotek

en: Place hold
da: Reserver

en: Place hold
da: Reserver

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
da: Reservere dette eksemplar?

note: SCRIPT
en: Place hold?
da: Reservere?

en: Placed on
da: Placeret på

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
da: Planlæg efter %s

en: Plan by item types
da: Planlæg efter medietyper

en: Plan by libraries
da: Plan efter biblioteker

en: Plan by months
da: Planlæg efter måneder

en: Planned date
da: Planlagt dato

en: Planning
da: Planlægger

en: Planning
da: Planlægger

en: Play media
da: Afspil medie

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
da: Tilføj stregkode enten med tekstfeltet eller med eksemplarsøgning.

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
da: Sæt cache_expiry til mindre end 30 dage

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
da: Vælg fil til opload

en: Please choose a library to clone rules from:
da: Vælg et bibliotek til at kopiere regler fra:

en: Please choose a vendor.
da: Vælg en leverandør.

en: Please choose one or more filters to proceed.
da: Vælg et eller flere filtre for at fortsætte.

en: Please choose the library to clone the rules to:
da: Vælg det bibliotek hvorfra reglerne skal kopieres:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
da: Vælg hvilken post der skal være reference for den fletningen. Den valgte post bevares, mens den anden slettes.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
da: Klik på en af fanerne i venstre side af formularen.

en: Please confirm checkout
da: Bekræft udlån

en: Please contact your system administrator
da: Henvend dig til aystemadministratoren

en: Please create the database before continuing.
da: Opret databasen før der fortsættes

en: Please define one
da: Definer en

en: Please edit one currency and mark it as active.
da: Editer en valuta og marker den som aktiv.

en: Please enable Javascript:
da: Aktiver javascript:

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
da: Kontroller gyldigheden af ZIP-filen og prøv igen.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
da: Kontroller, at du kun indlæser GIF, JPEG, PNG eller XPM billeder.

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
da: Indtast et antal eksemplarer, der skal oprettes.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
da: Indtast en gyldig URL.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
da: Indtast en gyldig dato (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
da: Indtast en gyldig dato.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
da: Indtast en gyldig emailadresse.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
da: Indtast et gyldigt tal.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
da: Indtast en værdi mellem {0} og {1} tegn langt.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
da: Indtast en værdi mellem {0} og {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
da: Indtast en værdi større end eller lig med {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
da: Indtast en værdi mindre end eller lig med {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
da: Vælg mindst et kriterie for sletning!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
da: Indtast mindst {0} tegn.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
da: Indtast højst {0} karakterer.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
da: Indtast kun cifre.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
da: Indtast den samme værdi igen.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
da: Korriger dette felt.

en: Please log in again
da: Log ind igen

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
da: Log i stedet ind med en regulær medhjælperkonto. For at oprette en medhjælperkonto, opret et bibliotek. en lånerkategori 'stab' og tilføj en ny låner. Giv derefter denne låner rettigheder fra 'Mere' i værktøjslinien.

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
da: Bemærk at den vedhæftede fil er en MARC bibliografisk post fil, som kan importeres til et personligt bibliografisk program som EndNote, Reference Manager eller ProCite.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
da: Opdatér siden og prøv igen.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
da: Send eksemplaret tilbage til hjemmebiblioteket: %s

en: Please review the error log for more details.
da: Se fejl-loggen for flere detaljer.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
da: Vælg en %s.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
da: Vælg mindst én %s til %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
da: Vælg mindst en stabel til eksport.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
da: Vælg mindst et kort til eksport.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
da: Vælg mindst en titel til eksport.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
da: Vælg mindst et eksemplar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
da: Vælg mindst en etiket til eksport.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
da: Vælg kun en %s til %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
da: Opload en fil først.

en: Please verify that it exists.
da: Bekræft at det findes.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
da: Kontroller at Apache-brugeren kan skrive i plugins-folderen.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
da: Kontroller, at der bruges enkelt anførselstegn eller tabulator.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
da: Kontroller gyldigheden af ZIP-filen og prøv igen.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
da: Kontroller gyldigheden af ZIP-filen og prøv igen.

en: Plugins disabled!
da: Plugins deaktiveret!

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
da: Politik for %s: %s

en: Polski (Polish)
da: Polski (Polsk)

en: Popularity
da: Popularitet

en: Popularity (least to most)
da: Popularitet (stigende)

en: Popularity (most to least)
da: Popularitet (faldende)

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
da: Portugu&ecirc;s (Portugisisk)

en: Postal address:
da: Postadresse:

en: Pre-adolescent
da: Før-ungdom

en: Predefined notes:
da: Fordefinerede beskeder:

en: Preference
da: Indstilling

en: Preschool
da: Førskole

note: SCRIPT
en: Prev
da: Forr

en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: A
en: Preview MARC
da: MARC-visning

en: Preview routing list for
da: Forhåndsvisning af omløbsliste for

en: Previous
da: Forrige

en: Previous borrower:
da: Forrige låner:

en: Previous checkouts
da: Tidligere udlån

en: Previous sessions
da: Tidligere session

en: Price
da: Pris

en: Price:
da: Pris:

en: Primary
da: Primær

en: Primary email:
da: Primær email:

en: Primary phone:
da: Primær telefon:

en: Primary phone:
da: Primær telefon:

en: Print
da: Udskriv

en: Print
da: Udskriv

en: Print card number as barcode:
da: Udskriv kortnummer som stregkode:

en: Print card number as text under barcode:
da: Udskriv kortnummer som tekst under stregkode:

en: Print label
da: Udskriv etiket

en: Print list
da: Udskriv liste

en: Print quick slip
da: Udskriv bon

en: Print slip
da: Udskriv bon

en: Print summary
da: Udskriv oversigt

en: Print type
da: Udskriftstype

en: Printer name:
da: Printernavn:

en: Printer profiles
da: Printerprofiler

en: Priority
da: Prioritet

en: Private
da: Privat

note: OPTGROUP
en: Private lists
da: Private lister

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
da: Private lister delt med mig

en: Problem sending the cart...
da: Problem med at sende kurv...

en: Problem sending the list...
da: Problem med at sende liste...

en: Problems
da: Problemer

note: INPUT type=button
en: Process
da: Behandle

en: Process images
da: Behandle billeder

en: Processing
da: Behandler

en: Processing authority records
da: Editere normdataposter

en: Processing bibliographic records
da: Editerer bibliografiske poster

en: Processing...
da: Behandler...

en: Professional
da: Professionel

en: Profile MARC fields:
da: Profilens MARC-felter:

en: Profile description:
da: Profilbeskrivelse:

en: Profile name:
da: Profilnavn:

en: Profile settings
da: Profilegenskaber

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
da: Profil ikke tilordnet %s

en: Profile:
da: Profil:

en: Programmed texts
da: Programmerede tekster

en: Public
da: Offentlig

en: Public lists
da: Offentlige lister

note: SCRIPT
en: Public lists:
da: Offentlige lister:

en: Public note:
da: OPAC-notits:

en: Public notes
da: Offentlig notits

en: Publication date
da: Udgivelsesdato

en: Publication date:
da: Udgivelsesdato:

en: Publication place:
da: Udgivelsessted:

en: Publication year
da: Udgivelsesår

en: Publication year:
da: Udgivelsesår:

en: Publication year:
da: Udgivelsesår:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
da: Udgivelsesår: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
da: Udgivelsesår: nyeste til ældste

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
da: Udgivelsesår: ældste til nyeste

en: Published by:
da: Udgivet af:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
da: Publiceret af: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
da: Udgivet den

en: Published on
da: Udgivet den

en: Publisher
da: Forlag

en: Publisher location
da: Forlagssted

en: Publisher:
da: Forlag:

en: Publisher:
da: Forlag:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
da: Forlag: %s

en: Pull this many items
da: Hent så mange eksemplarer

en: Purchase suggestions
da: Anskaffelsesforslag

en: Qty.
da: Ant.

en: Quantity
da: Antal

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
da: Antal skal være større end '0'

en: Quantity received:
da: Leveret antal:

en: Quantity:
da: Antal:

en: Quick spine label creator
da: Hurtig rygetiket-editor

en: Quote editor
da: Citateditor

en: Quote uploader
da: Citat-oploader

en: RRP tax exc.
da: Udsalgspris ex. moms

en: RRP tax inc.
da: Udsalgspris incl. moms

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
da: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki fra 2004 til nu)

en: Rank
da: Rang

en: Rank/Biblioitemnumbers
da: Rang/Biblioitemsnumbers

en: Rate
da: Kurs

en: Rate:
da: Kurs:

en: Raw (any):
da: Fri tekst (alle):

en: Reason
da: Grund

en: Reason for suggestion:
da: Begrundelse for forslag:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
da: Modtage

en: Receive a new shipment
da: Modtage en ny leverance

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
da: Modtage eksemplarer fra: %s %s[%s] %s (order #%s)

en: Receive shipment from vendor
da: Modtage leverance fra leverandør

en: Receive shipments
da: Modtage leverance

en: Receive?
da: Modtage?

en: Received issues
da: Modtagne udgaver

en: Received issues:
da: Modtagne udgaver:

en: Received items
da: Modtagne udgaver

en: Received on
da: Modtaget den

en: Receives overdue notices:
da: Modtage forsinkelsesbesked:

en: Recipients:
da: Modtagere:

en: Record
da: Post

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
da: Sammenligning mislykkedes -- kunne ikke hente valgt sammenligningsregel.

en: Record matching rule:
da: Postsammenligningsregel:

en: Record matching rules
da: Postsammenligningsregler

en: Record type:
da: Posttype:

en: Record type:
da: Posttype:

en: Red cells signify no transfer allowed.
da: Røde celler angiver at ingen overførsel er tilladt.

en: Refine results
da: Præciser resultater

en: Refine results:
da: Præciser resultater:

en: Refine your search
da: Præciser søgningen

en: Registration date
da: Anmeldelsesdato:

en: Registration date:
da: Anmeldelsesdato:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
da: Anmeldelsesdato: %s

en: Regular print
da: Stamtryk

en: Reject
da: Afvise

en: Rejected
da: Afvist

en: Rejected tags
da: Afviste mærker

en: Relationship information
da: Information om forhold

en: Relationship:
da: Forhold:

en: Relevance
da: Relevans

en: Remember for session:
da: Fastholde for session:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
da: Husk: denne handling vil slette alle valgte autoriteter!

en: Remote image
da: Fjernt billede:

en: Remote image:
da: Fjernt billede:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
da: Fjerne

en: Remove duplicates
da: Fjerne dubletter

note: A
en: Remove facet %s
da: Fjern felt %s

en: Remove item from collection
da: Fjerne eksemplar fra samling

en: Remove owner
da: Fjerne ejer

en: Remove selected items
da: Fjern de valgte eksemplarer

en: Remove tag
da: Fjerne mærke

en: Remove this match check
da: Fjerne denne sammenligning

en: Remove this match point
da: Fjerne dette sammenligningspunkt

en: Renew
da: Forlænge

en: Renew
da: Forlænge

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
da: Forlænge #%s

en: Renew all
da: Forlænge alle

en: Renew patron
da: Forlænge låner

en: Renew this subscription
da: Forny dette abonnement

en: Renewal
da: Forlængelse

en: Renewal due date:
da: Forlængelsesdato:

en: Renewal period
da: Forlængelsesperiode

en: Renewals allowed (count)
da: Forlængelser tilladt (antal)

en: Renewed
da: Forlænget

en: Renewed
da: Forlænget

en: Rental charge
da: Lånegebyr

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
da: Lånegebyr for dette eksemplar: %s

en: Rental charge:
da: Lånegebyr:

en: Rental charge:
da: Lånegebyr:

en: Rental discount (%%)
da: Rabat på lånegebyr (%%)

note: INPUT type=submit
en: Reopen
da: Åbn igen

en: Reopen it
da: Åbn igen

en: Reopen:
da: Åbn igen:

en: Rep.price
da: Erstatningspris

en: Repeatable
da: Gentagelig

en: Repeatable:
da: Gentagelig:

en: Replacement cost:
da: Genanskaffelsespris:

en: Replacement price
da: Erstatningspris

en: Replacement price:
da: Erstatningspris:

en: Report group:
da: Rapport-gruppe:

en: Report is public:
da: Rapporten er offentlig:

en: Report name
da: Rapportnavn

en: Report name:
da: Rapportnavn:

en: Report name:
da: Rapportnavn:

en: Report subgroup:
da: Rapporter undergruppe:

en: Report:
da: Rapport:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
da: Meldt den %s

en: Reports
da: Rapporter

en: Reports Dictionary
da: Rapport-ordbog

en: Reports dictionary
da: Rapport-ordbog

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
da: Rapporter om medietyper %s fundet hos %s%s

en: Required
da: Obligatorisk

en: Required match checks
da: Krævet sammenligning

note: TH
en: Required module missing
da: Krævede moduler mangler.

note: I
en: Requires override of hold policy
da: Kræver tilsidesættelse af reserveringspolitik

en: Reserve cancelled
da: Reservering annulleret

en: Reserve found
da: Reservering fundet

en: Reset
da: Nulstille

en: Reset filter
da: Nulstil filter

en: Restrict
da: Begræns

en: Restrict access to:
da: Begræns adgang til:

en: Restricted
da: Begrænset

en: Restricted:
da: Begrænset:

en: Result
da: Resultat

en: Results
da: Resultater

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
da: Resultater %s til %s %s af %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
da: Resultater %s til %s af %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
da: Resultater %s til %s af %s

en: Results per page :
da: Resultater pr. side :

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
da: Genoptag alle suspenderede reserveringer

en: Return date
da: Afleveringsdato

en: Return policy
da: Afleveringspolitik

en: Return to batch item deletion
da: Tilbage til eksemplar stabelsletning

en: Return to batch item modification
da: Tilbage til eksemplar-stabelændring

en: Return to patron detail
da: Tilbage til lånerdetaljer

en: Return to rotating collections home
da: Tilbage til vandrende samlinger

en: Return to sets management
da: Tilbage til sæt-administration

en: Return to the basket without making a new order.
da: Tilbage til kurv uden at lave ny bestilling.

en: Return to tools
da: Tilbage til værktøj

en: Returns
da: Afleveringer

en: Revert waiting status
da: Tilbage til vente-status

en: Reviewer
da: Bedømmer

en: Reviews
da: Bedømmelser

note: SCRIPT
en: Rollover at:
da: Årsskifte ved:

en: Rollover:
da: Forlængelse:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
da: Rom&acirc;n&#259; (Rumænsk)

en: Rotating collections
da: Vandrende samlinger

en: Routing
da: Omløb

en: Routing list
da: Omløbsliste

en: Routing lists
da: Omløbslister

en: Routing:
da: Omløb:

en: Row
da: Linje

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
da: Regler for forsinkelser: %s%s%s standard bibliotek %s

en: Run
da: Kør

en: Run report
da: Udfør rapport

en: Run reports
da: Udfør rapporter

note: INPUT type=submit
en: Run the report
da: Udfør rapport

en: Run tool
da: Kør værktøj

en: SAN-Ouest Provence, France
da: SAN-Ouest Provence, Frankrig

en: SMS number:
da: SMS-nummer:

en: SQL:
da: SQL

en: Salutation
da: Starthilsen

en: Satisfied
da: Tilfreds

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
da: Lørdag

note: SCRIPT
en: Saturdays
da: Lørdage

note: INPUT type=submit
en: Save
da: Gem

en: Save
da: Gem

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
da: Gem alle %s parametre

en: Save and edit items
da: Redigere og gemme eksemplarer

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
da: Gemme og vise omløbslister

en: Save and view record
da: Gemme og vise post

en: Save anyway
da: Gem alligevel

en: Save changes
da: Gemme ændringer

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
da: Gem konfiguration

en: Save quotes
da: Gem citater

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
da: Gemme abonnement

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
da: Gemme abonnementsforløb

en: Save your custom report
da: Gem den tilpassede rapport

en: Saved report results
da: Gemte rapportresultater

en: Saved reports
da: Gemte rapporter

en: Saved results
da: Gemte resultater

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
da: Gemmer...

en: Scan index:
da: Scan indeks:

en: Schedule
da: Skema

en: Schedule tasks to run
da: Planlæg opgaver til udførsel

en: Score:
da: Skore:

en: Screen
da: Skærm

note: INPUT type=submit
en: Search
da: Søg

note: INPUT type=text
en: Search %s
da: Søg %s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
da: Søg ISSN

en: Search all headings
da: Søg alle overskrifter

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
da: Søg efter kontraktnavn og/eller -beskrivelse:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
da: Søg signatur

en: Search cities
da: Søg i byer

en: Search contracts
da: Søg i kontrakter

en: Search currencies
da: Søg i valutaer

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
da: Søg udløbsdato

en: Search filters
da: Søge-filtre

en: Search for
da: Søg efter

en: Search for a vendor
da: Søg leverandør

en: Search for another record
da: Søg en anden post

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
da: Søg efter eksemplarer %s for at føje til stabel %s %s

en: Search for tag:
da: Søg efter mærke:

en: Search funds
da: Søg i budgetter

en: Search history
da: Søgehistorik

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
da: Søg i kalenderen efter den dag, der sættes som helligdag.

en: Search index:
da: Søg indeks:

note: INPUT type=text
en: Search library
da: Søg bibliotek

en: Search main heading
da: Søg i overskrifter

note: INPUT type=text
en: Search notes
da: Søg i notitser

en: Search notices
da: Søg i notitser

en: Search on
da: Søg efter

en: Search options
da: Søg optioner

en: Search patron categories
da: Søg lånerkategorier

en: Search patrons
da: Søg lånere

en: Search results
da: Søgeresultater

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
da: Resultater fra %s til %s af %s

en: Search string matches:
da: Søgebegreb passer til:

en: Search subscriptions
da: Søg abonnementer

en: Search subscriptions:
da: Søg abonnementer:

en: Search suggestions
da: Søg anskaffelsesforslag

en: Search system preferences
da: Gennemsøg systemindstillinger

note: INPUT type=text
en: Search title
da: Søg titler

en: Search to hold
da: Søg til reservering

en: Search type:
da: Søg typer:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
da: Søgning ikke tilgængelig

en: Search value:
da: Søgebegreb:

en: Search was:
da: Søgning var:

en: Search:
da: Søg:

en: Searchable:
da: Søgbar:

note: A
en: Searching
da: Søger

note: SCRIPT
en: Season
da: Årstid

note: SCRIPT
en: Second
da: Anden

en: Secondary email:
da: Sekundær email:

en: Secondary email:
da: Sekundær email:

en: Secondary phone:
da: Sekundær telefon:

en: Secondary phone:
da: Sekundær telefon

en: Seconds (default)
da: Sekunder (standard)

en: Section
da: Sektion

en: Section:
da: Sektion:

en: See any subscription attached to this biblio
da: Se ethvert aonnement forbundet med denne post

en: See online help for advanced options
da: Se online-hjælp for avancerede optioner

en: Seen
da: Set

note: INPUT type=submit
en: Select
da: Vælg

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
da: Vælg en MARC-fil til at lægge i reservoiret. Den kontrolleres og alle gyldige poster lægges klar til import til kataloget.

en: Select a category type
da: Vælg en kategoritype

en: Select a layout to be applied:
da: Vælg et layout til anvendelse:

en: Select a library :
da: Vælg et bibiotek:

en: Select a library :
da: Vælg et bibiotek:

en: Select a library:
da: Vælg et bibiotek:

en: Select a list
da: Vælg en liste

en: Select a template to be applied:
da: Vælg en skabelon til anvendelse:

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select an authority framework
da: Vælg normdata-struktur

en: Select an existing list
da: Vælg en eksisterende liste

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
da: Vælg en billedfil eller ZIP-fil til opload. Værktøjet accepterer billeder i GIF, JPEG, PNG, og XPM formater.

en: Select day:
da: Vælg dag:

en: Select download format:
da: Vælg download-format:

en: Select local databases
da: Vælg lokale databaser

en: Select month:
da: Vælg måned:

en: Select none to see all libraries
da: Vælg intet for at se alle biblioteker

en: Select note
da: Vælg notits

en: Select notice:
da: Vælg en besked:

en: Select one or more images to delete.
da: Vælg et eller flere billeder, der skal slettes.

en: Select planning type:
da: Vælg planlægningstype:

en: Select records to export
da: Vælg poster til eksport

en: Select remote databases
da: Vælg fjerne databaser

en: Select searches to:
da: Vælg søgninger for:

en: Select the biblionumber to attach the item to
da: Vælg det titelpostnummer, som eksemplaret skal knyttes til

en: Select the biblionumber to link the item to
da: Vælg det titelpostnummer, som eksemplaret skal knyttes til

en: Select the file to import:
da: Vælg importfil:

en: Select the file to upload:
da: Vælg fil til opload:

en: Select to display or not:
da: Vælg visning eller ej:

en: Select your MARC flavor
da: Vælg din MARC-type

en: Selected items :
da: Valgte eksemplarer :

en: Semi-colon (;)
da: Semikolon (;)

en: Send list
da: Send liste

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
da: Send meddelelse

en: Send to
da: Send til

en: Sending your cart
da: Send din kurv

en: Sending your list
da: Send din liste

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
da: Sendt beskeder til %s

en: Serial
da: Tidsskrift

en: Serial collection
da: Tidsskriftsbestand

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
da: Tidsskriftsbestand #%s

en: Serial collection information for
da: Tidsskriftsbestandsinformation for

en: Serial edition
da: Tidsskriftstitel

en: Serial enumeration:
da: Tidsskriftsnummerering:

en: Serial receipt creates an item record.
da: Ved modtagelse anlægges et eksemplar.

en: Serial receipt does not create an item record.
da: Ved modtagelse anlægges ikke et eksemplar.

en: Serial receive
da: Tidsskriftsmodtagelse

en: Serial subscription: search for vendor
da: Tidsskriftsabonnement: Søg leverandør

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
da: Tidsskrifter: %s

en: Serials
da: Tidsskrifter

en: Serials planning
da: Tidsskriftudgivelsesplan

en: Serials subscriptions
da: Tidsskriftsabonnementer

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
da: Tidsskriftsabonnementer (%s fundet)

en: Series
da: Serier

en: Series title
da: Rækketitel

en: Series:
da: Serier:

en: Server information
da: Serverinformation

en: Session timed out, please log in again
da: Session udløbet. Log ind igen

en: Session timed out.
da: Session udløbet.

en: Set back to
da: Nulstil til

en: Set due date to expiry:
da: Sæt udløbsdato:

en: Set inventory date to:
da: Sæt inventurdato til:

en: Set library
da: Vælg bibliotek

en: Set notice/status triggers for overdue items
da: Sæt besked/statusudløsere for udestående eksemplarer

en: Set permissions
da: Sæt rettigheder

en: Set to patron
da: Sæt til låner

en: Share
da: Del

en: Sharp (#)
da: Dobbeltkryds (#)

en: Shelving location
da: Hyldeplacering

en: Shelving location (items.location) is:
da: Hyldeplacering (items.location) er:

en: Shelving location selected:
da: Hyldeplacering valgt:

en: Shipment date
da: Leveringsdato:

en: Shipment date reverse
da: Leveringsdato tilbage:

en: Shipment date:
da: Leveringsdato:

en: Shipment date:
da: Leveringsdato:

en: Show
da: Vise

en: Show MARC tag documentation links
da: Vis MARC mærke-dokumentationslinks

en: Show active baskets only
da: Vis kun aktive kurve

en: Show active funds only
da: Vis kun aktive konti

en: Show actual/estimated values
da: Vis aktuelle/vurderede værdier

en: Show all baskets
da: Vis alle kurve

en: Show all columns
da: Vis alle kolonner

en: Show all details
da: Vis alle detaljer

en: Show all items
da: Vis alle eksemplarer

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
da: Vis alle eksemplarer (%s skjult)

note: SCRIPT
en: Show all transactions
da: Vis alle transaktioner

en: Show any items currently checked out:
da: Vis de aktuelt udlånte titler:

en: Show biblio
da: Vis titel

en: Show category:
da: Vise kategori:

en: Show more
da: Vise mere

en: Show my funds only
da: Vis kun mine konti

en: Show only renewed
da: Vis kun fornyede

en: Show/hide columns:
da: Vis/skjul kolonner:

en: Shown
da: Vist

en: Shows on transit slips
da: Vis på følgeseddel

en: Since
da: Siden

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
da: Enkelt lukkedag: %s

en: Skip issue number
da: Spring over udgave nummer

en: Slip
da: Seddel

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
da: Nogle porter er ikke tilføjet automatisk fordi de matcher en eksisterende post i dit katalog:

en: Sorry, the CAS login failed.
da: Beklager, CAS login mislykkedes.

en: Sorry, there is no result for your search.
da: Beklager, men din søgning gav ingen resultater.

en: Sort by
da: Sorter efter

en: Sort by :
da: Sorter efter:

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: Sort field 1:
da: Sorteringsfelt 1:

en: Sort field 2:
da: Sorteringsfelt 2:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
da: Sorteringsrutine mangler

en: Sort this list by:
da: Sorter denne liste efter:

en: Sorting
da: Sorterer

en: Sorting routine
da: Sorteringsrutine

en: Sound
da: Lyd

en: Source
da: Kilde

en: Source (incoming) record check field
da: Kilde (indkommende) post kontrolfelt

en: Source in use?
da: Anvendt klassifikation?

en: Source library:
da: Udgangsbibliotek:

en: Source records
da: Udgangsposter

en: Source:
da: Kilde:

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: Special relationship:
da: Særligt forhold:

en: Special thanks to the following organizations
da: Særlig tak til følgende organisationer

en: Specialized
da: Specialiseret

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
da: Angiv dato for genoptagelsen %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
da: Angiv afleveringsdag %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
da: Angiv hvordan lukkedagen skal gentages.

en: Spent
da: Brugt

en: Spine label
da: Signaturskilt

en: Split call numbers:
da: Del registreringsnummer:

note: SCRIPT
en: Spring
da: Forår

en: Staff
da: Personale

en: Stage MARC records for import
da: Klargøre MARC-poster til import

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
da: Klargøre til import

en: Staged
da: Klargjort

en: Staged:
da: Mellemlagret:

en: Standard ID:
da: Standard-ID:

en: Standard number
da: Standardnummer

en: Start date
da: Startdato

en: Start date:
da: Startdato:

en: Start date:
da: Startdato:

en: Start defining libraries
da: Begynd med at definere biblioteker

note: INPUT type=submit
en: Start search
da: Start søgning

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
da: Første lånernummer

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
da: Start etiket-nummer

en: Starting with:
da: Start med:

en: Starts with
da: Begynder med

en: State
da: Stat

en: State:
da: Stat:

en: State:
da: Stat:

en: Statistic 1 done on:
da: Statistik 1 klar på:

en: Statistic 1:
da: Statistik 1:

en: Statistic 2 done on:
da: Statistik 2 klar på:

en: Statistic 2:
da: Statistik 2:

en: Statistical
da: Statistik

en: Statistics
da: Statistikker

en: Statistics wizards
da: Statistik-assistenter

en: Step 1 of 5: Name the new definition
da: Skridt 1 af 5: Giv definitionen et navn

en: Step 2 of 5: Choose the area
da: Skridt 2 af 5: Vælg området

en: Step 2 of 6: Pick a report type
da: Skridt 2 af 6 Vælg en rapporttype

en: Step 2: Choose the area
da: Skridt 2: Vælg området

en: Step 3 of 6: Select columns for display
da: Skridt 3 af 6: Vælg spalter til visning

en: Step 4 of 5: Specify a value
da: Skridt 4 af 5: Angiv en værdi

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
da: Skridt 4 af 6: Vælg kriterier til begrænsning

en: Step 4: Specify a value
da: Skridt 4: Angiv en værdi

en: Step 5 of 5: Confirm details
da: Skridt 5 af 5: Bekræft detaljer

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
da: Skridt 5 af 6: Vælg spalte, der skal opsummeres

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
da: Skridt 6 af 6: Vælg hvordan rapporten skal sorteres

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
da: Stephen Hedges (tidligere dokumentations-manager)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
da: Stadig %s servere til gennemsøgning

en: Stopped
da: Stoppet

en: Street number
da: Husnummer

en: Street number:
da: Gadenummer:

en: Street type
da: Vejtype

en: Sub total
da: Mellemsum

en: Subfield
da: Unterfelt

en: Subfield code:
da: Unterfeltkode:

en: Subfield code:
da: Unterfeltkode:

en: Subfield separator:
da: Underfelt-deletegn:

en: Subfield:
da: Unterfelt:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
da: Unterfelt: %s

en: Subfields
da: Underfelter

en: Subfields:
da: Underfelter:

en: Subgroup
da: Undergruppe

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
da: Undergruppekode

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
da: Undergruppenavn

en: Subgroup:
da: Undergruppe:

en: Subject
da: Emne

en: Subject heading:
da: Emneoverskrift:

en: Subject phrase
da: Emne, udtryk

en: Subject sub-division:
da: Emne underinddeling

en: Subject(s)
da: Emne(r)

en: Subject:
da: Emne:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
da: Emne: %s

en: Subjects:
da: Emner:

note: INPUT type=submit
en: Submit
da: Send

en: Subscription
da: Abonnement

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
da: Abonnement #%s

en: Subscription ID:
da: Abo ID:

en: Subscription begin
da: Abonnementsbegyndelse

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
da: Abonnement lukket %s

en: Subscription details
da: Abo-detaljer

en: Subscription end
da: Abonnementsende

en: Subscription end date:
da: Abo-slutdato:

en: Subscription expired
da: Abonnement udløbet

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
da: Abonnementshistorik for %s

en: Subscription length:
da: Abonnementsløbetid:

en: Subscription num.
da: Abo Nr.

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
da: Abo-forlængelse for %s

en: Subscription summaries
da: Abo-beskrivelse

en: Subscription summary
da: Abo-beskrivelse

en: Subscription title
da: Abonnementstitel

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
da: Abonnement vil udløbet %s.

en: Subscription:
da: Abonnementer:

en: Subscriptions
da: Abonnementer

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
da: Abonnementer skal forbindes med en bibliografisk post

en: Subtotal
da: Mellemsum

en: Subtype limits
da: Undertyper begrænsninger

note: SCRIPT
en: Success.
da: Succes.

en: Suggested by
da: Foreslået af

en: Suggested by:
da: Foreslået af:

en: Suggested by:
da: Foreslået af:

en: Suggestion
da: Forslag

en: Suggestion information
da: Forslag information

en: Suggestion management
da: Forslagsadministration

en: Suggestions
da: Forslag

en: Suggestions management
da: Forslagsadministration

en: Summary
da: Sammenfatning

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
da: Sammenfatning for %s %s (%s)

en: Summary:
da: Sammenfatning:

note: SCRIPT
en: Summer
da: Sommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
da: Søndag

note: SCRIPT
en: Sundays
da: Søndage

en: Supplemental issue
da: Supplementsudgave

en: Surname
da: Efternavn

en: Surname:
da: Efternavn:

en: Surname:
da: Efternavn:

en: Surveys
da: Undersøgelser

en: Suspend
da: Afslut

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
da: Suspender alle reserveringer

en: Suspension in days (day)
da: Spærring i dage (dag)

en: Svenska (Swedish)
da: Svenska (Svensk)

note: A
en: Switch languages
da: Skift sprog

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Syntax
da: Syntaks

en: System preferences
da: Systemindstillinger

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
da: Tyrkisk (Turkish) pre-3.8: Selma Aslani; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, og Alper Tutunsatar)

en: TOC
da: INDEX

en: TOTAL
da: IALT

en: Tab separated text
da: Tab-separeret tekst

en: Tabs in use
da: Brugte faner

en: Tabular
da: I tabelform

en: Tag
da: Mærke

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
da: Mærke %s delfeltstruktur

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
da: Mærke %s delfeltstruktur

en: Tag deleted
da: Mærke slettet

note: A
en: Tag editor
da: Mærkeredigering

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
da: Mærke har ingen underfelter

en: Tag:
da: Mærke:

en: Tag:
da: Mærke:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
da: Mærke: %s

en: Tagged with:
da: Markeret med:

en: Tags
da: Mærker

en: Tags pending approval
da: Mærker afventer godkendelse

en: Tags:
da: Mærker:

en: Target
da: Mål

en: Target (database) record check field
da: Mål (database) postkontrolfelt (Datenbank)

en: Task scheduler
da: Opgaveplanlægger

en: Tax number registered:
da: Moms-nummer registreret:

en: Tax number registered:
da: Moms-nummer registreret:

en: Tax rate:
da: Moms-sats:

en: Technical reports
da: Teknisk rapport

en: Template ID:
da: Skabelon-ID:

en: Template code:
da: Skabelonkode:

en: Template description:
da: Skabelonbeskrivelse:

en: Template name:
da: Navn på skabelonen:

en: Term
da: Begreb

en: Term/Phrase
da: Begreb/frase

en: Terms summary
da: Sammenfatning begreber

en: Test prediction pattern
da: Test udgivelsesmønster

en: Tetun (Tetum) Karen Myers
da: Tetun (Tetum)

en: Text
da: Tekst

en: Text alignment:
da: Tekstjustering:

en: Text fields
da: Tekstfelter

en: Text for OPAC:
da: Tekst til OPAC:

en: Text for librarian:
da: Tekst til bibliotekarer:

en: Text for librarians:
da: Tekst til bibliotekarer:

en: Text for opac:
da: Tekst til OPAC:

en: Text justification:
da: Tekstjustering:

en: Text:
da: Tekst:

en: Textarea
da: Tekstområde

en: The
da: Den/Det

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
da: De %s sidste hæfter i dette abonnement:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
da: De følgende 2 felter står til din egen rådighed. De kan være nyttige til statistiske formål

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
da: Bromaterialetypeikonet er licenseret under en

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
da: Den aktive valuta har en rate på 1.0

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
da: Den ønskede normpost findes ikke (%s).

en: The authorized value category (
da: Den normerede værdikategori (

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
da: Stregkoden %s blev ikke fundet.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
da: Startdato mangler eller er ugyldig.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
da: Biblio.biblionumber og biblioitems.biblioitemnumber felterne er linket til et MARC-underfelt,

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
da: Kurven blev sendt til: %s

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
da: Det tilhørende underfelt SKAL være med -1 (ignore) fane

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
da: Afleveringsdatoen &quot;%s&quot; er ugyldig

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
da: Slutdato mangler eller er ugyldig.

en: The field itemnum MUST be mapped
da: Feltet itemnum SKAL linkes

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
da: Filen importeres til en editerbar tabel, så den kan gennemses, før den gemmes.

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
da: Første linje i filen skal være til overskrifter, hvori spalterne defineres, der skal stå i importfilen.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
da: Forsinkelsen på første rykker skal være mindre end den anden, som skal være mindre end den tredje for

en: The following barcodes were found:
da: Følgende stregkoder blev fundet:

en: The following error occurred while importing the database structure:
da: Følgende fejl skete under import af daabase-strukturen:

en: The following error was encountered:
da: Følgende fejl blev fundet:

en: The following errors have occurred:
da: Følgende fejl blev fundet:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
da: Følgende fejl blev fundet. Korriger og send igen:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
da: Følgende felter er forkerte. Ret dem.

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
da: Følgende reserveringer er ikke sendt. Hent dem og returner dem.

en: The following items were modified:
da: Følgende eksemplarer blev ændret:

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
da: Fakturaen defineret med denne fakturaid findes ikke.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
da: Materialet (%s) er føjet til listen.

en: The item has been removed from the list.
da: Materialet er fjernet fra listen.

en: The item has successfully been linked to
da: Eksemplaret er korrekt tilknyttet til

en: The item you select will be moved to the target record.
da: Eksemplaret vil blive flyttet til målposten

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
da: Listen blev sendt til: %s

en: The merge was successful.
da: Fletningen var en succes.

en: The merging was successful.
da: Bestillingen er annulleret korrekt.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
da: Antallet af dage (%s) skal være et tal mellem 0 og 999.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
da: Bestillingen er annulleret, selvom et eller flere eksemplarer ikke kunne slettes.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
da: Bestillingen er annulleret, selvom posten ikke er blevet slettet.

en: The order has been successfully canceled.
da: Bestillingen er annulleret korrekt.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
da: Bestillingen blev annulleret korrekt %s

en: The passwords entered do not match
da: De indtastede password er ikke ens

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
da: Citat-oploaderen accepterer standard csv-filer med to kolonner: "kilde","tekst"

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
da: Posten (%s) er føjet til listen.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
da: Den ønskede post findes ikke (%s).

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
da: Reglerne anvendes fra mest specifikke til mindst specifikke, med den først fundne i denne rækkefølge:

en: The rules have been cloned.
da: Reglerne er blevet kopieret.

en: The subscription has linked issues
da: Abonnementet har linkede udgaver

en: The subscription has linked items
da: Abonnementet har linkede eksemplarer

en: The subscription has not expired yet
da: Abonnementet er endnu ikke udløbet

en: The upload file appears to be empty.
da: Opload-filen synes at være tom.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
da: Opload-filen er tilsyneladende ikke en zip-fil. Endelsen er ikke '.zip'.

en: Themes
da: Temaer

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
da: Der er ingen %s tilgængelige i øjeblikket.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
da: Der er ingen normværdier defineret for %s

en: There are no collections currently defined.
da: Der er ingen samlinger defineret i øjeblikket.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
da: Der er ingen kontrakter med denne leverandør. %s

en: There are no images for this item.
da: Der er ingen billeder til denne post.

en: There are no images for this record.
da: Der er ingen billeder til denne post.

en: There are no item search fields defined.
da: Der er ingen felter defineret til materialesøgning.

en: There are no items in this batch yet
da: Der er ingen eksemplarer i stabelen endnu

en: There are no items in this collection.
da: Der er ingen eksemplarer i denne samling.

en: There are no itemtypes defined
da: Ingen medietype defineret

en: There are no late orders.
da: Der er ingen udestående bestillinger.

en: There are no libraries defined.
da: Intet bibliotek defineret

en: There are no notices for this library.
da: Der er ingen beskeder for dette bibliotek.

en: There are no notices.
da: Der er ingen beskeder.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
da: Der er ingen udestående for i dag%s på det valgte sted%s.

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
da: Der er ingen lånere med abonnement på dette tidsskriftabonnement.

en: There are no pending offline operations.
da: Der er ingen udestående offline operationer.

en: There are no pending patron modifications.
da: Der er ingen udestående lånerændringer.

en: There are no saved matching rules.
da: Der er ingen gemte sammenligningsregler.

en: There are no saved patron attribute types.
da: Der er ingen gemte lånerattributtyper.

en: There are no saved reports.
da: Der er ingen gemte rapporter.

en: There are no sets defined.
da: Intet sæt defineret.

en: There are no statistics for this patron.
da: Der er ingen statistikker for denne låner.

en: There are no titles tagged with the term
da: Der er ingen titler markeret med begrebet

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
da: Der er mere end 1 MARC felt forbundet med eksemplar-fanen (10) : %s

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
da: Der er ingen oplysninger om nogen besked, som er sendt til denne låner.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
da: Der var 1 stregkode, som indeholdt mindst en ukendt karakter.

en: There was 1 barcode that was too long.
da: Der var 1 stregkode, som var for lang.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
da: Der var %s stregkoder, som indeholdt mindst en ukendt karakter.

en: There were no unreceived orders for this fund.
da: Der var ingen udestående ordre til dette beløb.

en: There were problems with your submission
da: Der er problemer med din indtastning

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
da: Derfor er den flettede post ikke blevet slettet.

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
da: De er deaktiveret for ALLE biblioteker. For at ændre denne indstilling, vælg "Forvalg"-biblioteket.

en: These are disabled for the current library.
da: De er deaktiveret i det aktuelle bibliotek.

en: These are enabled.
da: De er aktiverede.

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
da: Disse eksemplarer har en reserveringsrate &ge; %s.

en: Theses
da: Teser

note: SCRIPT
en: Third
da: Tredje

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
da: Denne attribut bruges kun på lånerens kategori %s

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
da: Denne kategori bruges %s gange

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
da: Dette felt er obligatorisk

note: SCRIPT
en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk

en: This is a serial subscription
da: Dette er et tidsskrift-abonnement

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
da: Dette eksemplar er tabt med status "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
da: Eksemplaret er gået tabt med status "%s". %s Udlån alligevel? %s

en: This item is on hold for another patron.
da: Dette eksemplar er reserveret til en anden låner.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
da: Dette eksemplar er reserveret til afhentning ved %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
da: Dette eksemplar er reserveret til afhentning på dit bibliotek

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
da: Dette eksemplar kan normalt ikke reserveres undtagen til lånere fra %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
da: Dette eksemplar kan normalt ikke reserveres.

en: This member has no email
da: Dette medlem har ingen email

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
da: Denne besked vises på denne låners brugerside i OPAC

en: This message displays when checking out to this patron
da: Denne besked vises, når der lånes ud til denne låner.

en: This patron has no circulation history.
da: Låneren har ingen udlånshistorik

en: This patron has no files attached.
da: Denne låner har ingen tilhørende filer.

en: This record is used
da: Denne post er i brug

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
da: Denne post er i brug %s gange

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
da: Dette script kan ikke oprette7skrive i den nødvendige midlertidige folder.

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
da: Dette underfelt slettes

note: A
en: This subscription depends on another supplier
da: Abonnementet afhænger af en anden leverandør

en: This subscription is closed.
da: Dette abonnement er lukket

en: This vendor has no email
da: Denne leverandør har ingen email.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
da: Det er navnet, som billedet kaldes med i lånekort-editoren.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
da: Hermed slettes %salle %svalgte%s eksemplarer.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
da: Dette vil kun slette reglerne for gentagne ferier. De gentagne ferier slettes men ikke undtagelserne.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
da: Hermed slettes kun reglerne for enkelte lukkedage. De gentagne ferier og undtagelser berøres ikke.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
da: Hermed slettes denne feriedagsregel. Hvis det er en gentagen ferie, kontrollerer optionen for mulige undtagelser. Hvis der findes en undtagelse, fjernes undtagelsen og datoen sættes til almindelig ferie.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
da: Hermed gemmes ændringer til feriedagens titel og beskrivelse. Hvis informationen for en gentagen feriedag ændres, påvirker det alle datoer, på hvilken denne feriedag gentages.

en: Those items won't be deleted
da: Disse eksemplarer slettes ikke

note: SCRIPT
en: Threshold missing
da: Manglende grænseværdi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
da: Torsdag

note: SCRIPT
en: Thursdays
da: Torsdage

en: Time:
da: Tid:

en: Title
da: Titel

en: Title
da: Titel:

en: Title (A-Z)
da: Titel (A-Å)

en: Title (Z-A)
da: Titel (Å-A)

en: Title phrase
da: Titelstikord

en: Title:
da: Titel:

en: Title:
da: Titel:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
da: Titel: %s

en: Titles tagged with the term
da: Titler markeret med begrebet

en: To
da: Til

en: To
da: Til

en: To a file:
da: I en fil:

en: To a file:
da: I en fil:

en: To authid:
da: Til authid:

en: To item call number:
da: Til eksemplarhyldenummer:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
da: For at fortælle lånere om en ny tidsskriftsudgave, skal du

en: To screen in the browser:
da: Vise i browseren:

en: To screen into the browser:
da: Vise i browseren:

en: To:
da: Til:

en: To:
da: Til:

note: SCRIPT
en: Today
da: I dag

en: Today's checkins
da: Dagens afleveringer

en: Today's checkouts
da: Dagens udlån

en: Today's notifications
da: Dagens nyheder

note: I
en: Toggle set to lowest priority
da: Skift sæt til laveste priorite

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
da: For mange udlån %s udlånt, kun %s tilladt.

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
da: For mange eksemplarer (%s) til at vise enkeltvis.

en: Tools
da: Værktøj

en: Tools home
da: Værktøj hjem

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
da: Top %s mest udlånte medier

en: Top lists
da: Top lister

en: Top page margin:
da: Øvre sidemargin:

en: Top text margin:
da: Øvre tekstmargin:

en: Topics
da: Emner

en: Total
da: Ialt

en: Total
da: Ialt

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
da: Ialt (%s)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
da: Ialt (GST %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
da: Ialt (GST %s)

en: Total amount outstanding:
da: Samlede udestående beløb:

en: Total amount payable:
da: Samlet sum til betaling:

en: Total amount:
da: Samlet sum:

en: Total available
da: Total tilgængelig

en: Total checkouts
da: Samlet udlån:

en: Total checkouts as of yesterday
da: Samlet antal udlån i går

en: Total checkouts:
da: Samlet udlån:

en: Total cost
da: Samlede omkostninger

en: Total current checkouts allowed
da: Samlet antal tilladte udlån

en: Total due
da: Udestående ialt

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
da: Udestående ialt: %s

en: Total items in group
da: Ialt eksemplarer i gruppe

note: SCRIPT
en: Total must be a number
da: Summen skal være et tal

en: Total tax exc.
da: Ialt moms exkl.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
da: Ialt moms eks. (%s)

en: Total tax inc.
da: Ialt moms eks.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
da: Ialt moms inkl. (%s)

en: Total:
da: Ialt:

en: Totals:
da: Ialt:

note: A
en: Transaction logs
da: Transaktionslog

en: Transfer
da: Overførsel

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
da: Flytte samling

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
da: Transport er %s dag(e) forsinket

en: Transfer to:
da: Overførsel til:

en: Transferred items
da: Overførte eksemplarer

en: Transfers are
da: Transporter er

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
da: Transporter til dit bibliotek den %s

en: Transfers to receive
da: Transporter til modtagelse

en: Translation
da: Oversættelse

en: Transport cost matrix
da: Transportomkostnings-matriks

en: Treaties
da: Traktater

en: Try again with a different barcode
da: Prøv igen med en anden stregkode

en: Try another search
da: Prøv en anden søgning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
da: Tirsdag

note: SCRIPT
en: Tuesdays
da: Tirsdage

en: UTF-8 (Default)
da: UTF-8 (Standard)

en: Unable to delete patron
da: Låner kan ikke slettes

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
da: Med de aktuelle indstillinger kan lånere fra andre biblioteker ikke slettes

en: Unable to delete staff user
da: Kan ikke slette medarbejderbruger

en: Unable to save image to database.
da: Kan ikke gemme billede i databasen.

en: Unapprove
da: Ikke godkendt

en: Unauthorized user
da: Ugyldig bruger

en: Unavailable (lost or missing)
da: Ikke tilgængelig (tabt eller savnet)

en: Uncertain
da: Usikker

en: Uncertain price:
da: Usikker pris:

en: Uncertain prices
da: Usikre priser

en: Uncheck all
da: Afmarker alle

en: Undefined
da: Ikke defineret

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
da: Annuller import til katalog

en: Unfortunately, no backups are available.
da: Der er desværre ingen backup tilgængelig.

en: Ungrouped baskets
da: Ikke-grupperede kurve

en: Unhighlight
da: Afmarker

en: Unified title
da: Standardiseret titel

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
da: Standardiseret titel: %s

en: Uninstall
da: Afinstaller

en: Unique holiday
da: Unik lukkedag

en: Unique identifier:
da: Unik kending:

en: Unit
da: Enhed

en: Unit cost
da: Omkostninger/enhed

en: Units:
da: Enheder:

en: Units:
da: Enheder:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown plugin type
da: Ukendt plugintype

en: Unpacking completed
da: Udpakning komplet

en: Unrecognized or missing field delimiter.
da: Ukendt eller manglende feltdeler.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
da: Låner ikke fundet (%s)

en: Unset
da: Slette

en: Until date:
da: Indtil dato:

en: Update
da: Opdatere

en: Update SQL
da: Opdatere SQL

en: Update child to adult patron
da: Ændre fra barn til voksen

en: Update errors :
da: Opdateringsfejl :

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
da: Opdatere reserveringer

en: Update patron records
da: Opdatere lånerposter

en: Update report :
da: Opdatere rapport:

en: Update succeeded
da: Opdatering lykkedes

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
da: Opdatere: %s

en: Updated:
da: Opdateret:

en: Updating database structure
da: Opdatere databasestruktur

en: Upload
da: Opload

en: Upload another KOC file
da: Oploade en anden KOC-fil

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
da: Oploade fil

en: Upload file:
da: Oploade fil:

en: Upload image
da: Oploade billede

en: Upload local cover image
da: Oploade lokalt titelbillede

en: Upload more images
da: Indlæs flere billeder

en: Upload offline circulation data
da: Oploade offline-udlånsfildata

en: Upload offline circulation file (.koc)
da: Oploade offline-udlånsfil (.koc)

en: Upload patron images
da: Oploade lånerbilleder

en: Upload patron images
da: Indlæs lånerbilleder

en: Upload patron images in a batch or one at a time
da: Indlæs lånerbilleder i stabel eller et af gangen

en: Upload progress:
da: Opload-fremskridt:

en: Upload quotes
da: Oploade citater

en: Upload transactions
da: Upload transaktioner

en: Uploaded
da: Oploade

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
da: Oploads begrænset til csv. forkert filtype: %s

en: Upper age limit
da: Største alder

en: Upperage limit:
da: Største alder:

en: Use a barcode file
da: Brug en stregkodefil

en: Use a file
da: Brug en fil

en: Use default values
da: Brug standardværdier

en: Use existing record
da: Brug eksisterende post

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
da: Brug det gemte

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
da: Brug ordbogen til at definere tilpassede kriterier for rapporter.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
da: Brug den styrede rapportmotor til at lave tilpassede rapporter. Denne egenskab skal være en mellemting mellem de indbyggede, færdige rapporter og skrivning af tilpassede SQL rapporter.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
da: Brug rapportordbogen til at definere tilpassede kriterier til brug i rapporterne

en: Use the search form on the left to find invoices.
da: Brug søgefeltet til venstre for at finde fakturaer.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
da: Brug søgefeltet til venstre for at finde abonnementer.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
da: Brug værktøjslinjen foroven til at oprette en ny %s.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
da: Brug topmenu-bjælken til at navigere til en anden del af Koha.

en: Used
da: I brug

en: Used in
da: Brugt i

en: Useful resources
da: Nyttige ressourcer

en: Userid
da: BrugerID

en: Userid:
da: BrugerID:

en: Username/password already exists.
da: Brugernavn/Password findes allerede.

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Users:
da: Lånere:

en: Using framework:
da: Bruger struktur:

en: VHS tape / Videocassette
da: VHS-bånd / videokassette

en: Value
da: Værdi

en: Value:
da: Værdi:

en: Values
da: Værdi

en: Values are comma-separated.
da: Værdier er komma-separerede.

en: Variable name:
da: Den variables navn:

en: Variable options:
da: Forskellige optioner:

en: Variable type:
da: Den variables type:

en: Variable:
da: Variabel:

en: Vendor
da: Leverandør

en: Vendor
da: Leverandør

en: Vendor details
da: Leverandørdetaljer

en: Vendor is:
da: Leverandør er:

en: Vendor is:
da: Leverandør er:

en: Vendor not found
da: Leverandør ikke fundet

en: Vendor note:
da: Leverandørnotits:

en: Vendor note:
da: Leverandørnotits:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
da: Leverandørpris skal være et tal

en: Vendor price:
da: Leverandørpris

en: Vendor search
da: Leverandørsøgning

en: Vendor search results
da: Resultater af leverandørsøgning

en: Vendor:
da: Leverandør:

en: Vendor:
da: Leverandør:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
da: Leverandør: %s

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
da: Bekræft at du vil anonymisere låner-udlånshistorik

en: Verify you want to delete patrons
da: Bekræft at du vil slette lånere

en: Vertical:
da: Vertikal:

note: INPUT type=submit
en: View
da: Visning

en: View MARC
da: MARC-visning

en: View a count of items held at your library grouped by item type
da: Vis et antal eksemplarer fra dit bibliotek ordnet efter medietype

en: View all libraries
da: Vis alle biblioteker

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
da: Vis ordbog

en: View existing record
da: Vis eksisterende post

en: View invoice
da: Leverandørregning

en: View item's checkout history
da: Vis udlånsforløbet for dette eksemplar

en: View pending offline circulation actions
da: Vis udestående offline-udlånshandlinger

note: INPUT type=submit
en: View spine label
da: Vis signaturskilt

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Vol no.
da: Bind nr.

en: Volume
da: Årgang

en: Volume:
da: Bind:

en: WARNING:
da: ADVARSEL:

en: Waiting
da: Klar til afhentning

en: Waiting
da: Afhenter

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning at (%%):
da: Advarsel ved (%%):

en: Warning regarding current user
da: Advarsel vedrørende den aktuelle låner

en: Warning, the following barcodes were not found:
da: Advarsel, følgende stregkoder blev ikke fundet:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
da: Advarsel, følgende kortnumre blev ikke fundet:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
da: Advarsel, du har indtastet flere eksemplarer end forventet. Eksemplarer oprettes ikke.

en: Warning:
da: Advarsel

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
da: Advarsel: Denne fil har version %s, men jeg ved kun, hvordan version %s importeres. Jeg gør mit bedste.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
da: Advarsel: Kan ikke bestemme låner ud fra eksemplarets stregkode %s. kan ikke tage retur.

en: Warning: no barcodes were found
da: Advarsel, ingen stregkoder fundet:

en: Warnings regarding the system configuration
da: Advarsler om system-indstillingen

note: A
en: Web services
da: Web-tjenester

en: Website
da: Webside

en: Website:
da: Webside:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
da: Onsdag

note: SCRIPT
en: Wednesdays
da: Onsdage

en: Week
da: Uge

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
da: Ugentlig lukkedag: %s

en: Weight
da: Vægt

en: What's next?
da: Hvad er det næste?

en: When more than
da: Hvis mere end

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
da: Hvorfor lukke en tom kurv?

note: SCRIPT
en: Winter
da: Vinter

en: With framework :
da: Med struktur:

en: Withdrawn
da: Trukket tilbage

en: Women
da: Kvinder

en: Working day
da: Hverdag

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
da: Skriv nyheder til OPAC og Intranet

en: Write off
da: Afskrive

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
da: Afskrive alt

en: Write off an individual fine
da: Afskrive en enkelt bøde

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
da: Afskrive dette gebyr

en: Xercode, Spain
da: Xercode, Spanien

en: Year
da: År

en: Year:
da: År:

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
da: Årlig lukkedag: %s

en: Yes
da: Ja

en: Yes
da: Ja

en: Yes, close (Y)
da: Ja, luk (Y)

en: Yes, delete
da: Ja, slet

en: Yes, delete (Y)
da: Ja, slet (Y)

en: Yes, delete this subfield
da: Ja, slet dette underfelt

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
da: Ja, vis bestående eksemplarer

en: YesNo
da: JaNej

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
da: Du er ved at tilføje %s eksemplarer. Fortsætte?

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
da: Du er logget ind som database administratorbrugeren. Det kan ikke anbefales, da nogle dele af Koha ikke fungerer som forventet, når man bruger denne konto.

en: You are not authorized to modify this fund
da: Du har ikke tilladelse til at ændre denne konto

en: You are only viewing one item.
da: Du ser kun et eksemplar.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
da: Du kan også bruge dine egne overskrifter (i stedet for dem fra koha) ved at sætte overskriften foran feltnummeret fulgt af et lighedstegn.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
da: Du kan bede om en samling for at reducere antallet af beskeder. Beskeder vil blive gemt og sendt som en enkelt besked.

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
da: Du kan give et navn for denne Import. Det er nyttigt, at kende kilden, hvorfra indholdet af en MARC-fil kommer!

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
da: Der kan laves en undtagelse fra denne ferieregel. Det betyder, at der ved en feriedag med gentagelser kan udvælges en dag som udgør en undtagelse.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
da: Du kan lave en undtagelse for denne gentagne helligdag.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
da: Du kan fastlægge et maksimalt antal udlån og reserveringer, som gælder, hvis intet andet er angivet herunder for en bestemt medie- eller lånertype.

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
da: Du kan ikke tilføje et nyt eksemplar, opret en ny ordrelinje

en: You can't create any orders unless you first
da: Du kan ikke oprette ordrer, hvis ikke du først

en: You did not specify any search criteria.
da: Du har ikke angivet et søgekriterieum.

en: You do not have permission to access this page.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå denne side

en: You do not have permission to add a record to this list.
da: Du har ikke tilladelse til at føje en post til denne liste.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
da: Du kan ikke ændre denne låners login-information.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
da: Der er ikke defineret lånerkategorier eller lånertyperne er ikke konfigureret sådan, at de får erindringsbeskeder.

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
da: Der er %s fejl i MARC-konfigurationen. Ret dem før Koha bruges

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
da: Du har slettede eksemplarer i din bestilling, husk at slette dem i kataloget

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
da: Der er angivet et eksisterende brugernavn. Angiv et andet.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
da: Du har ikke valgt nogen låner at føje til en liste!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
da: Systemparameteren ReturnBeforeExpiry er aktiveret. Det betyder, at hvis udløbsdatoen er sat til før afleveringsdatoen, vil afleveringsdatoen blive sat til udløbsdatoen

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
da: Felter og underfelter til eksport skal deineres, adskilt af lodrette streger (|).

en: You must enter a term to search on
da: Der skal indtastes et søgebegreb

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
da: Du skal betale et beløb, der er mindre end eller lig med %s.

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
da: Du skal vælge mindst to fakturaer til fletning.

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
da: Du skal gemme siden før den udskrives

en: You searched for
da: Du søgte efter

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
da: Du søgte efter: %s

en: You will need to save the report before you can execute it
da: Rapporten skal gemmes, før den kan udføres

en: Your administrator must define a budget in Administration
da: Administratoren skal først definere et budget

en: Your cart
da: Din kurv

en: Your cart
da: Din kurv

en: Your cart is empty.
da: Kurven er tom.

en: Your data was processed. Here are the results:
da: Dine data blev behandlet. Her er resultatet:

en: Your download should begin automatically.
da: Din download skulle starte automatisk.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
da: Dit bibliotek er målet for følgende medie-overførsler

en: Your lists
da: Dine lister

note: SCRIPT
en: Your lists:
da: Dine lister:

en: Your notification has been sent.
da: Din meddelelse blev sendt.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
da: Rapporten oprettes med den følgende SQL-kommando.

en: Your search returned no closed invoices.
da: Din søgning returnerede gav ingen lukkede fakturaer.

en: Your search returned no closed subscriptions.
da: Din søgning gav ingen lukkede abonnementer.

en: Your search returned no open invoices.
da: Din søgning gav ingen åbne abonnementer.

en: Your search returned no open subscriptions.
da: Din søgning gav ingen åbne abonnementer.

en: Your search returned no results.
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Your search returned no results.
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Your vendor search returned no results.
da: Din leverandørsøgning gav ingen resultater.

en: Z39.50/SRU search
da: Z39.50/SRU søgning

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
da: Z39.50/SRU søgeresultater &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
da: Z39.50/SRU server tilføjet (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
da: Z39.50/SRU server slettet (%s)

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
da: Z39.50/SRU server søgning

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
da: Z39.50/SRU server opdateret (%s)

en: Z39.50/SRU servers
da: Z39.50/SRU servere

en: Z39.50/SRU servers
da: Z39.50/SRU servere

en: Z39.50/SRU servers administration
da: Z39.50/SRU server-administration

en: ZIP file
da: ZIP-fil

en: ZIP/Postal code:
da: Postnummer:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
da: Zebra server er tilsyneladende ikke tilgængelig. Er den startet?

en: Zebra version:
da: Zebraversion:

note: SCRIPT
en: [ New list ]
da: [ Ny liste ]

en: [clear]
da: [Slette]

en: active
da: aktiv

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
da: efter %s dage.

en: all
da: alle

en: all authority types used in the frameworks are defined
da: alle normtyper brugt i strukturen er definerede.

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
da: alle underfelter for hvert felt er i samme fane (eller ignoreres)

en: already has a hold
da: er allerede reserveret

en: analytics.
da: Analyse.

en: and
da: og

en: and
da: og

en: and has been returned.
da: og er blevet returneret.

en: and the
da: og den

en: and they must all be in the 10 (items) tab
da: og de skal alle være i fanen 10 (eksemplarer)

en: approved
da: godkendt

en: are licensed under the
da: er licenseret under

en: at :
da: i :

en: at current library
da: i det aktuelle bibliotek

en: at least 1 item type defined
da: mindst 1 medietype defineret

en: at least 1 item type must be defined
da: mindst 1 medietype skal defineres

en: at least 1 library defined
da: mindst 1 bibliotek defineret

en: at least 1 library must be defined
da: mindst 1 bibliotek skal defineres

note: A
en: basket
da: kurv

en: be mapped to a MARC subfield,
da: forbundet til et MARC-underfelt.

en: be mapped to a MARC subfield,
da: forbundet til et MARC-underfelt

en: be mapped to the same tag,
da: forbundet med det samme felt,

en: biblio and biblionumber
da: titel og postnummer

en: biblioitems.itemtype defined
da: biblioitems.itemtype definiert

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
da: biblionummer og biblioitemnummer tilordnet korrekt

en: by
da: af

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
da: af

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
da: af %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
da: af %s:

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
da: af the Bridge Consortium of Carleton College og St. Olaf College.

en: characters
da: tegn

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
da: marker for at slette dette delfelt

en: click to log out
da: klik for at logge ud

en: code and
da: kode og

en: configuration file.
da: konfigurations-fil

en: considered late
da: forsinket

en: contains
da: indeholder

en: create one or more authorized values
da: opret en eller flere autoritetsværdier

en: day(s)
da: dag(e)

en: days
da: dage

en: days ago
da: dage siden

en: define a budget and a fund
da: definer et budget og en konto

en: define a notice
da: definer en besked

en: del
da: slette

note: A
en: detail of the subscription
da: abonnementsdetaljer

en: digits
da: cifre

note: A
en: display detail for this librarian.
da: vis detaljer for denne bibliotekar.

en: ecost tax exc.
da: Ialt moms exkl.

en: ecost tax inc.
da: Ialt moms inkl.

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
da: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, bibliotekarerne fra Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, og Nere Erkiaga

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
da: eks: stregkode, eksemplarsignatur, titel, "050a 050b", 300a

en: expired
da: udløbet

en: failed to be added
da: blev ikke tilføjet

en: failed to be updated
da: kunne ikke opdateres

note: SCRIPT
en: failed to run
da: fejl ved kørsel.

en: field(s)
da: felte(r):

en: for
da: til

en: framework values
da: strukturværdier

en: from
da: fra

en: gone no address
da: adresse forkert/mangler

en: group by
da: grupper efter

en: group by
da: grupper efter

en: has
da: har

en: has never been checked out.
da: er aldrig udlånt.

en: here
da: her

note: SCRIPT
en: history
da: historie

en: holdingbranch NOT mapped
da: ejerafdeling IKKE tilknyttet

en: holdingbranch defined
da: ejerafdeling defineret

en: homebranch NOT mapped
da: hjemmeafdeling IKKE tilknyttet

en: homebranch defined
da: hjemmeafdeling defineret

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
da: hvis denne kategoritype skal vises hele tiden. I modsat fald vælges biblioteker, der skal forbindes med denne værdi.

en: ignore
da: ignorer

en: in
da: i

en: in fines
da: i bøder

note: SCRIPT
en: in library
da: i bibliotek

en: invalid authority types
da: ungyldige normdatatyper

en: is
da: er

en: is equal to
da: er lig med

en: is exactly
da: er præcis

en: is licensed under the
da: er licenseret under

en: is not
da: er ikke

en: is on hold for
da: er reserveret til

en: item
da: emne

en: item fields
da: eksemplarfelter

en: item type not defined
da: eksemplar ikke defineret

en: itemnum
da: eksemplarnummer

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
da: itemnum: Feltet eksemplarnummer er forbundet med et felt i fane -1

en: itemtype NOT mapped
da: medietype er IKKE tilordnet

en: jQuery and jQueryUI
da: jQuery og jQueryUI

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
da: sidst den: %s

en: library not defined
da: bibliotek ikke defineret

en: like
da: som

en: lost
da: mistet

en: matches
da: sammenfald

en: no NULL value in frameworkcode
da: ingen NULL værdi i strukturkode

en: no active
da: ingen aktive

en: none
da: ingen

en: not
da: ikke

note: ABBR
en: not available
da: ikke tilgængelig

en: not like
da: ikke som

en: not owned
da: ingen ejer

en: on this item
da: ved dette eksemplar

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
da: en eller flere poster har ingen tilhørende eksemplarer. %s

en: or
da: eller

en: or
da: eller

en: or MARC subfield.
da: eller MARC-underfelt.

en: or any available
da: eller enhver tilgængelig

en: or create
da: eller opret

en: patron categories
da: lånerkategorier

en: patron category
da: lånertype

en: pending
da: åben

en: pending offline circulation actions
da: udestående offline udlånshandlinger

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
da: angiv din begrundelse her ...

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
da: regex mønster

en: rejected
da: afvist

en: removed successfully
da: fjernet fejlfrit

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
da: genåbne bestillingsgruppe

en: restricted
da: begrænset

en: reviews
da: anmeldelser

en: seconds
da: sekunder

en: see also:
da: se også:

en: select all
da: vælg alle

note: INPUT type=submit
en: selection
da: udvalg

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
da: deles med mellemrum. (f.eks., 100a 200 606)

en: serial
da: tidsskrift

en: since last transfer
da: siden sidste overførsel

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
da: lyd

note: SCRIPT
en: starting with
da: start med:

en: starts with
da: begynder med

en: statistics
da: statistikker

en: subfield ignored
da: delfelt ignoreret

en: subfields not in same tabs
da: underfelter ikke i samme fane

en: subscribers
da: abonnenter

note: A
en: subscription detail
da: detaljer om abonnemnet

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
da: abonnement(er) %s med passende titel

note: A
en: suggestion
da: forslag

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
da: forslag #%s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
da: suomi, suomen kieli (Finsk) Pasi Korkalo

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
da: feltet biblioitems.itemtype SKAL :

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
da: det tilhørende underfelt SKAL have "normværdi" sat til "afdelinger"

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
da: det tilhørende underfelt SKAL have "normværdi" sat til "medietype"

en: the items.holdingbranch field MUST :
da: feltet items.holdingbranch SKAL :

en: the items.homebranch field MUST :
da: feltet items.homebranch SKAL :

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
da: der er en nulværdi i en strukturkode. Kontroller følgende tabeller

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
da: denne post har ingen eksemplarer tilknyttet. %s

en: times
da: gange

en: to
da: til

en: to be placed on hold
da: reservere

en: to field
da: til felt

en: unknown
da: ukendt

note: SCRIPT
en: unrecognized command
da: ukendt kommando

en: until
da: indtil

en: updated successfully
da: blev opdateret korrekt!

en: used for/see from:
da: brugt til/se fra:

en: value
da: værdi

note: SCRIPT
en: value missing
da: manglende værdi

note: SCRIPT
en: variable missing
da: manglende variabel

note: SCRIPT
en: view
da: vis

en: which should be set up by your system administrator.
da: hvilket skulle sættes op af systemadministratoren.

en: who have not borrowed since:
da: som ikke har lånt noget siden:

en: whose expiration date is before:
da: hvis udløbsdato er før:

en: whose patron category is:
da: hvis lånerkategori er:

en: width=device-width, initial-scale=1
da: bredde=enhedens-bredde, startskala=1

en: will show the link just below the title
da: viser linket under titlen

note: SCRIPT
en: with category
da: med kategori

en: with this reason:
da: med denne begrundelse

en: with value
da: med værdi

en: years of activity
da: aktivitetsår

en: yes
da: ja

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
da: | Handlinger: %s
