Koha 22.11 - en to de translation catalogue (2590 entries)

en: #- National bibliographic agency
de: #- Amt für Nationalbibliographie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
de: #- Kein Codierungsversuch

en: #- No information provided
de: #- Keine Information zur Verfügung gestellt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
de: #- Kein sekundärer Support

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
de: #- Kein Ton (lautlos)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
de: #- Kein spezifiziertes Musikblindenschriftformat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
de: #- Keine spezifizierte Gattung der Blindenschrift

en: #- Not a government agency
de: #- Keine Regierungsbehörde

en: #- Not modified
de: #- Nicht bearbeitet

en: #- Not subdivided geographically
de: #- Geographisch nicht unterteilt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
de: #- Undefiniert

en: &lt;&lt; Previous
de: &lt;&lt; Zurück

en: &lt;&lt; Previous
de: &lt;&lt; Vor

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
de: (JJJJMM; benutze bis zu 6 - für unbekannt <br />oder | für keinen Codierungsversuch)

en: (auto-filled)
de: (automatisch ausgefüllt)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
de: (Eingabe falls exakte Bittiefe bekannt; <br />andernfalls aus Liste wählen)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
de: (drei Zahlen, wenn nötig mit 0 ergänzt, <br />oder ||| für keinen Codierungsversuch)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
de: --- - Unbekannt

en: 0-4 Record size
de: 0-4 Satzlänge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
de: 00 Art des Materials

en: 00-05- Date entered on file
de: 00-05- Dateidatum

en: 000 - Leader builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
de: 000 - Leader-Plugin &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
de: 006 Datenelemente mit fester Länge -- zusätzliche Materialcharakteristika -- Allgemeine Informationen

en: 006 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
de: 006-Plugin &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: 007 Physical description fixed field--General information
de: 007 Physisches Beschreibung fester Länge --Allgemeine Informationen

en: 007 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
de: 007-Plugin &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: 008 Fixed-length data elements
de: 008 Datenelemente mit fester Länge

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
de: 008 Datenelemente mit fester Länge -- zusätzliche Materialcharakteristika -- Allgemeine Informationen

en: 008 builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
de: 008-Plugin &rsaquo; Normdaten &rsaquo; Koha

en: 008 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
de: 008-Plugin &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: 008 builder &rsaquo; Classifications &rsaquo; Koha
de: 008-Plugin &rsaquo; Klassifikationen &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
de: 01 Spezifische Materialbezeichnung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
de: 02 Undefiniert

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
de: 03 Höhe des Sensors

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
de: 03 Gattung der Brailleschrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
de: 03 Farbe

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
de: 03 Positiv-/Negativ-Aspekt

note: SCRIPT
en: 03 Speed
de: 03 Geschwindigkeit

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
de: 04 Einstellung des Sensors

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
de: 04 Trägermaterial der Emulsion

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
de: 04 Gattung der Brailleschrift (2. Option)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
de: 04 Konfiguration der Wiedergabekanäle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
de: 04 Maße

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
de: 04 Format der Videoaufnahme

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
de: 04 Physisches Medium

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
de: 04 Physisches Medium

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
de: 04 Hauptträgermaterial

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
de: 04 Format der Videoaufnahme

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
de: 05 Wolkendecke

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
de: 05 Rillenbreite/Rillenabstand

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
de: 05 Kürzungslevel

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
de: 05 Bereich der Verkleinerungsrate

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
de: 05 Zusätzliches Trägermaterial

note: SCRIPT
en: 05 Sound
de: 05 Ton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
de: 05 Ton auf dem Medium oder davon getrennt

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
de: 05 Art der Reproduktion

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
de: 05 Art der Reproduktion

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
de: 06 Brailleschrift-Musikformat

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
de: 06 Maße

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
de: 06 Tonträger

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
de: 06 Art der Plattformkonstruktion

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
de: 06 Angaben zur Produktion/Reproduktion

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
de: 06- Direkte oder indirekte geographische Unterteilung

en: 06- Kind of record
de: 06- Satzart

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
de: 06-08 Bittiefe des Bildes

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
de: 06-08 Verkleinerungsrate

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
de: 07 Brailleschrift-Musikformat (2. Option)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
de: 07 Maße

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
de: 07 Art der Plattformnutzung

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
de: 07 Positiv-/Negativ-Aspekt

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
de: 07 Tonbandbreite

en: 07- Romanization scheme
de: 07- Translitertationsschema

en: 07- Type of number
de: 07- Art der Nummer

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
de: 08 Brailleschrift-Musikformat (3. Option)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
de: 08 Anordnung der Wiedergabekanäle

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
de: 08 Sekundäres Trägermaterial

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
de: 08 Art des Sensors

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
de: 08 Tonbandkonfiguration

en: 08- Classification validity
de: 08- Geltungsbereich der Klassifikation

en: 08- Language of catalog
de: 08- Sprache des Katalogs

note: SCRIPT
en: 09 Color
de: 09 Farbe

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
de: 09 Dateiformate

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
de: 09 Art der Schallplatte, des Zylinders oder des Tonbandes

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
de: 09 Produktionselemente

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
de: 09 Spezifische physische Eigenschaften

en: 09- Kind of record
de: 09- Satzart

en: 09- Standard or optional designation
de: 09- Standard oder optional Herkunft

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
de: 09-10 Art der Daten

en: 1 - Full level, material not examined
de: 1- Vollständige Ebene, keine Materialuntersuchung

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
de: 1 1/8 x 2 3/8 Zoll

en: 1 7/8 ips (tapes)
de: 1 7/8 IPS (Bänder)

en: 1 in.
de: 1 Zoll

en: 1- Full level, material not examined
de: 1- Vollständige Ebene, keine Materialuntersuchung

en: 1-4 Record size
de: 1-4 Satzlänge

en: 1.4 m. per second (discs)
de: 1,4 m pro Sekunde (Platten)

en: 1/2 in.
de: 1/2 Zoll

en: 1/4 in.
de: 1/4 Zoll

en: 1/8 in.
de: 1/8 Zoll

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
de: 10 Film-Emulsion

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
de: 10 Art des Materials

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
de: 10 Positiv-/Negativ-Aspekt

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
de: 10 Qualitätssicherungsziel(e)

en: 10 in. diameter
de: 10 Zoll Durchmesser

en: 10- Descriptive cataloging rules
de: 10- Beschreibende Katalogisierungsregeln

en: 10- Record update in process
de: 10- Datensatz wird aktualisiert

en: 10-16 indicator/subfields/size
de: 10-16 Indikator/Unterfeld/Länge

en: 105 mm.
de: 35 mm

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
de: Arbeitstransparent 10x10 Zoll oder 26x26 cm

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
de: 11 Vorgänger/Quelle

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
de: 11 Plattenschriftart

en: 11- Level of establishment
de: 11- Niveau der Festlegung

en: 11- Subject heading system/thesaurus
de: 11- System der Sacheinträge/Thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
de: 12 Trägermaterial des Films

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
de: 12 Komprimierungsstufe

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
de: 12 Spezielle Wiedergabeeigenschaften

en: 12 in.
de: 12 Zoll

en: 12 in. diameter
de: 12 Zoll Durchmesser

en: 12- Synthesized number indication
de: 12- Aufgebaute Nummernangabe

en: 12- Type of series
de: 12- Art der Reihe

en: 120 rpm (cylinders)
de: 120 Upm (Zylinder)

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
de: 13 Aufnahme- und Speichertechnik

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
de: 13 Veredelte Farbkategorien

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
de: 13 Konvertierungsqualität

en: 13- Display controller
de: 13- Anzeigesteuerung

en: 13- Numbered or unnumbered series
de: 13- Gezählte oder ungezählte Reihen

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
de: 14 Art des Farbmaterials oder Abzugs

en: 14- Heading use--main or added entry
de: 14- Ansetzung--Haupt- oder Nebeneintrag

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
de: 15 Schädigungsgrad

en: 15 ips (tapes)
de: 15 IPS (Bänder)

en: 15- Heading use--subject added entry
de: 15- Ansetzung--Sachwort-Nebeneintrag

en: 15/16 ips (tapes)
de: 15/16 IPS (Bänder)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
de: 15 Vollständigkeit

en: 16 in. diameter
de: 16 Zoll Durchmesser

en: 16 mm.
de: 16 mm

en: 16 mm. film width
de: Film 16 mm

en: 16 rpm (discs)
de: 16 Upm (Platten)

en: 16- Heading use--series added entry
de: 16- Ansetzung - Nebeneintragung für Reihe

en: 160 rpm (cylinders)
de: 160 Upm (Zylinder)

en: 17- Encoding level
de: 17- Codierungslevel

en: 17- Type of subject subdivision
de: 17- Art der Schlagwortunterteilung

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
de: 17-22 Datum der Filmüberprüfung

en: 18 - Descriptive cataloging form
de: 18- Beschreibende Katalogisierung

en: 18-19 Undefined
de: 18-19 Nicht definiert

en: 18-27 Undefined character positions
de: 18-27 Nichtdefinierte Zeichenpositionen

en: 19 - Multipart resource record level
de: 19 - Titelebene für mehrteilige Ressourcen

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
de: 2- Unvollständiges Niveau, Material nicht untersucht

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
de: Dia 2 1/4 x 2 1/4 Zoll oder 6x6 cm

en: 2 3/4 x 4 in.
de: 2,75 x 4 Zoll

en: 2 color, single strip
de: 2 Farbe, Einzelstreifen

en: 2 in.
de: 2 Zoll

en: 2 strip color
de: Zwei-Farben-Technicolor

en: 2- Less-than-full level, material not examined
de: 2- Unvollständiges Niveau, Material nicht untersucht

en: 20-24 entry map &amp; lengths
de: 20-24 Eingabefeld & Längen

en: 28 mm.
de: 28 mm

en: 28 mm. film width
de: Film 28 mm

en: 28- Type of government agency
de: 28- Typ der Amtsstelle

en: 29- Reference evaluation
de: 29- Bewertung der Quellen

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
de: Dia 2x2 Zoll oder 5x5 cm

en: 3 - Abbreviated level
de: 3- Abgekürztes Niveau

en: 3 1/2 in.
de: 3,5 Zoll

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
de: 3,25 x 7,375 Zoll oder 9x19 cm

en: 3 3/4 ips (tapes)
de: 3 3/4 IPS (Bänder)

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
de: 3,875 x 2,5 Zoll

en: 3 in. diameter
de: 3 Zoll Durchmesser

en: 3 layer color
de: 3-lagige Farbe

en: 3 strip color
de: Drei-Fraben-Technicolor

en: 3- Abbreviated level
de: 3- Abgekürztes Niveau

en: 3/4 in.
de: 3/4 Zoll

en: 30 Undefined character position
de: 30 Nichtdefinierte Zeichenposition

en: 30 ips (tape)
de: 30 ips (Bänder)

en: 31- Record update in process
de: 31- Datensatz wird aktualisiert

en: 32- Undifferentiated personal name
de: 32- Undifferenzierter Personenname

en: 33 1/3 rpm (discs)
de: 33 1/3 Upm (Platten)

en: 33- Level of establishment
de: 33- Niveau der Festlegung

en: 34-37 Undefined character positions
de: 34-37 Undefinierte Zeichenpositionen

en: 35 mm.
de: 35 mm

en: 35 mm. film width
de: Film 35 mm

en: 38- Modified record
de: 38- Geänderter Satz

en: 39- Cataloging source
de: 39 - Katalogisierungsquelle

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
de: 4,75 Zoll oder 12 cm

en: 4 - Core level
de: 4- Basisniveau

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
de: 4,75 Zoll oder 12 cm

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
de: 4,75 Zoll oder 12 cm Durchmesser

en: 4- Core level
de: 4- Basisniveau

en: 45 rpm (discs)
de: 45 Upm (Platten)

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
de: Arbeitstransparent 4x5 Zoll oder 10x13 cm

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
de: 4,75 Zoll oder 12 cm

en: 5 - Partial (preliminary) level
de: 5- Partieller (vorläufiger) Level

en: 5 1/4 in.
de: 5,25 x 3,875 Zoll

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
de: 5,25 x 3,875 Zoll

en: 5 in. diameter
de: 5 Zoll Durchmesser

en: 5- Partial (preliminary) level
de: 5- Partieller (vorläufiger) Level

en: 5- Record status
de: 5- Satzstatus

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
de: Arbeitstransparent 5x7 Zoll oder 13x18 cm

en: 6- Type of record
de: 6- Art des Satzes

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
de: 4,75 Zoll oder 12 cm

en: 7 - Minimal level
de: 7- Minimalniveau

en: 7 1/2 ips (tapes)
de: 7 1/2 IPS (Bänder)

en: 7 in. diameter
de: 7 Zoll Durchmesser

en: 7- Bibliographic level
de: 7- Bibliographieniveau

en: 7- Minimal level
de: 7- Minimalniveau

en: 7-8 Undefined
de: 7-8 Nicht definiert

en: 70 mm.
de: 70 mm

en: 70 mm. film width
de: Film 70 mm

en: 78 rpm (discs)
de: 78 Upm (Platten)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
de: Arbeitstransparent 7x7 Zoll oder 18x18 cm

en: 8 - Prepublication level
de: 8- Vorpublikationsniveau

en: 8 in.
de: 8 Zoll

en: 8 mm.
de: 8 mm

en: 8 rpm (discs)
de: 8 Upm (Platten)

en: 8- Prepublication level
de: 8- Vorpublikationsniveau

en: 8- Type of control
de: 8- Art der Kontrolle

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
de: Arbeitstransparent 8x10 Zoll oder 21x26 cm

en: 9- Character coding scheme
de: 9- Zeichencodierung

en: 9- Encoding
de: 9- Codierung

en: 9.5 mm.
de: Film 9,5 mm

en: 9.5 mm. film width
de: Film 9,5 mm

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
de: Arbeitstransparent 9x9 Zoll oder 23x23 cm

en: ; Audience:
de: ; Zielgruppe:

en: ; Literary form:
de: ; Literarische Form:

en: ; Nature of contents:
de: ; Inhaltstyp:

en: ; Type of computer file:
de: ; Art der Computerdatei:

en: ; Type of continuing resource:
de: ; Art der fortlaufenden Ressource:

en: ; Type of visual material:
de: ; Art des visuellen Materials:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
de: Ein Datum spezifiziert durch den Code in 008/006 (Art der Datumsangaben/Veröffentlichungsstatus)

en: Abkhaz
de: Abchasisch

en: Absent
de: Fehlend

en: Absorbed by:
de: Aufgegangen in:

en: Absorbed in part by:
de: Teilweise aufgegangen in:

en: Absorbed in part:
de: Teilweise darin aufgegangen:

en: Absorbed:
de: Darin aufgegangen:

en: Abstract:
de: Zusammenfassung:

en: Abstracts/summaries
de: Abstracts/Zusammenfassungen

en: Access
de: Zugang

en: Accompaniment reduced for keyboard
de: Reduzierte Begleitpartitur für Keyboard

en: Accompanying matter
de: Begleitmaterial

en: Acetate tape with ferrous oxide
de: Acetat-Band mit Magnetspur

en: Achinese
de: Achinesisch

en: Acoli
de: Acholi-Sprache

en: Acoustical capture, direct storage
de: Akustische Aufnahme, direkte Speicherung

en: Action note:
de: Bearbeitungsvermerk:

en: Active
de: Aktiv

en: Activity card
de: Aktivitätskarte

en: Additional physical formats:
de: Andere physische Formen:

en: Adolescent
de: Kind (13-17 Jahre)

en: Adolescent;
de: Kind (13-17 Jahre);

en: Adult
de: Erwachsener

en: Adult;
de: Erwachsener;

en: Adygei
de: Adygisch

en: Afrihili (Artificial language)
de: Afrihili (Künstliche Sprache)

en: Afroasiatic (Other)
de: Afroasiatische Sprachen (Weitere)

en: Airborne
de: Luftübertragen

en: Aircraft--high altitude
de: Flugzeug - große Höhe

en: Aircraft--low altitude
de: Flugzeug - geringe Höhe

en: Aircraft--medium altitude
de: Flugzeug - mittlere Höhe

en: Akkadian
de: Akkadisch

en: Albanian
de: Albanisch

en: Albers equal area
de: Albers-Kegelprojektion

en: Aleut
de: Aleutisch

en: Algonquian (Other)
de: Algonkin-Sprachen (Weitere)

en: All item types
de: Alle Medientypen

en: Altai
de: Altaisch

en: Altaic (Other)
de: Altaische Sprachen (Weitere)

en: Altitude of sensor
de: Höhe des Sensors

en: Aluminum with lacquer
de: Aluminium mit Lack

en: Amharic
de: Amharisch

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
de: Umfang der Bewölkung bei Aufnahme des Fernerkundungsbilds.

en: Analog electrical storage
de: Analoge elektrische Speicherung

en: Analytics:
de: Aufsätze:

en: Anamorphic (wide-screen)
de: Anamorphotisch (Breitwand)

en: Animation and live action
de: Zeichentrick- und Realfilm

en: Annual
de: Jährlich

en: Antecedent/Source
de: Vorgänger/Quelle

en: Anthems
de: Nationalhymnen

en: Any word
de: Beliebiges Wort

en: Apache languages
de: Apachen-Sprachen

en: Aperture card
de: Mikrofilmlochkarte

en: Arabic
de: Arabisch

en: Aragonese
de: Aragonesisch

en: Aramaic
de: Aramäisch

en: Arawak
de: Arawakisch

en: Armenian
de: Armenisch

en: Aromanian
de: Aromunisch

en: Art original
de: Kunst-Original

en: Art reproduction
de: Kunst-Reproduktion

en: Article
de: Aufsatz

en: Artificial (Other)
de: Kunstsprachen (Weitere)

en: Assamese
de: Assamesisch

note: SCRIPT
en: Assign next
de: Vergebe Nächste

en: Athapascan (Other)
de: Athapaskische Sprachen (Weitere)

en: Attitude of sensor
de: Einstellung des Sensors

en: Audience:
de: Zielgruppe:

en: Audio file
de: Audio-Datei

en: Australian languages
de: Australische Sprachen

en: Austronesian (Other)
de: Austronesische Sprachen (Weitere)

en: Autobiography
de: Autobiographie

en: Autonomous or semi-autonomous component
de: Autonome oder teilautonome Einheit

en: Availability:
de: Verfügbarkeit:

en: Avaric
de: Awarisch

en: Avestan
de: Avestisch

en: Awards:
de: Auszeichnungen:

en: Azerbaijani
de: Aserbeidschanisch

en: Azimuthal equidistant
de: Azimutal, abstandstreu

en: Azimuthal, other
de: Azimutal, andere

en: Azimuthal, specific type unknown
de: Azimutal, nicht spezifiziert

en: Bable
de: Asturisch

en: Balinese
de: Balinesisch

en: Ballads
de: Balladen

en: Ballets
de: Ballette

en: Balloon
de: Ballon

en: Baltic (Other)
de: Baltische Sprachen (Weitere)

en: Baluchi
de: Belutschisch

en: Bamileke languages
de: Bamileke-Sprachen

en: Banda languages
de: Banda-Sprachen

en: Bantu (Other)
de: Bantu (Weitere)

en: Bar by bar
de: Takte nacheinander

en: Bar over bar
de: Takte übereinander

en: Base of emulsion
de: Trägermaterial der Emulsion

en: Base of film
de: Trägermaterial des Films

en: Base of the film.
de: Trägermaterial des Films

en: Bashkir
de: Baschkirisch

en: Basque
de: Baskisch

en: Bathymetry/isolines
de: Bathymetrie/Tiefenlinien/Tiefenkurven

en: Bathymetry/soundings
de: Bathymetrie/Tiefenmessung

en: Belarusian
de: Weißrussisch

en: Belt
de: Band

en: Bengali
de: Bengalisch

en: Berber (Other)
de: Berbersprachen (Weitere)

en: Beta (1/2 in., videocassette)
de: Beta (0,5 Zoll, Videokassette)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
de: Betacam (0,5 Zoll, Videokassette)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
de: Betacam SP (0,5 Zoll, Videokassette)

en: Bibliographic data
de: Bibliographische Daten

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
de: 7- Bibliographieniveau

en: Bibliographies
de: Bibliographien

en: Bibliography
de: Bibliographie

en: Biennial
de: Zweijährlich

en: Bihari (Other)
de: Bihari-Sprachen (Weitere)

en: Bimonthly
de: Zweimonatlich

en: Biography
de: Biographie

en: Biography of composer or author
de: Biographie des Komponisten oder des Verfassers

en: Biography of performer or history of ensemble
de: Biographie der Darsteller oder Geschichte des Ensembles

en: Biweekly
de: Vierzehntägig

en: Black-and-white
de: Schwarzweiss

en: Blissymbolics
de: Bliss-Symbole

en: Blu-ray disc
de: Blu-ray Disc

en: Blue or green strip
de: Blau- oder Grünauszug

en: Bluegrass music
de: Bluegrass

en: Bonne
de: Gut

en: Book
de: Buch

en: Books
de: Bücher

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Both transposed and arranged
de: Sowohl transponiert als auch arrangiert

en: Bouger
de: Bouger-Anomalie

en: Bound as part of another work
de: Eingebundene Karte als Teil eines anderen Werkes

en: Braille music format 1
de: Brailleschrift-Musikformat 1

en: Braille music format 2
de: Brailleschrift-Musikformat 2

en: Braille music format 3
de: Brailleschrift-Musikformat 3

en: Breton
de: Bretonisch

en: Bristol board
de: Zeichenkarton

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Burmese
de: Burmesisch

en: Butterfly
de: Schmetterling

en: By:
de: Von:

en: CCIR standard
de: CCIR-Standard

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
de: CED (Capacitance Electronic Disc) Bildplatte

en: CX encoded
de: CX-verschlüsselt

en: Calendar
de: Kalender

en: Calendars
de: Kalender

en: Call number:
de: Signatur:

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Canons and rounds
de: Kanons

en: Cantatas
de: Kantaten

en: Canvas
de: Leinwand

en: Canzonas
de: Kanzonen

en: Capture and storage technique
de: Aufnahme- und Speichertechnik

en: Cardboard
de: Karton

en: Cardboard/illustration board
de: Karton/Zeichentafel

en: Carols
de: Weihnachtslieder

en: Carrier type:
de: Datenträgertyp:

en: Cartographic material
de: Kartografisches Material

en: Cast:
de: Besetzung:

en: Catalan
de: Katalanisch

en: Cataloging source
de: Quelle der Katalogaufnahme

en: Catalogs
de: Kataloge

en: Category of material
de: Art des Materials

en: Caucasian (Other)
de: Kaukasische Sprachen (Weitere)

en: Celestial globe
de: Himmelsglobus

en: Cellulose nitrate
de: Zellulosenitrat

en: Celtic (Other)
de: Keltische Sprachen (Weitere)

en: Central American Indian (Other)
de: Indianersprachen, Zentralamerika (Weitere)

en: Chaconnes
de: Chaconne

en: Chagatai
de: Tschagataisch

en: Chamberlin trimetric
de: Chamberlin, trimetrisch

en: Chamic languages
de: Cham-Sprachen

en: Chance compositions
de: Aleatorische Musik

en: Changed back to:
de: Fortsetzung:

en: Chansons, polyphonic
de: Chansons, polyphon

en: Chant, Christian
de: Kirchengesänge, christliche

en: Chants, Other religions
de: Kirchengesänge, andere Religionen

en: Chart
de: Diagramm

en: Charts
de: Diagrammw, graph. Darstellungen

en: Chechen
de: Tschetschenisch

en: Checked out
de: Ausgeliehen

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Chinese, Japanese, Korean
de: Chinesisch, Japanisch, Koreanisch

en: Chinook jargon
de: Chinook-Jargon

en: Chip cartridge
de: Chipkarte

en: Choose
de: Auswählen

en: Chorale preludes
de: Choralvorspiele

en: Chorales
de: Choräle

en: Chorus score
de: Chorpartitur

en: Church Slavic
de: Kirchenslawisch

en: Chuukese
de: Chuukesisch

en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

en: Class of braille writing
de: Gattung der Brailleschrift

en: Clear field
de: Feld löschen

en: Click here to access online
de: Online-Zugang

en: Close score
de: Enge Chorpartitur

en: Cloud cover
de: Wolkendecke

en: Coarse/standard
de: Grob/Standard

en: Coats of arms
de: Wappen

en: Collage
de: Kollage

en: Collection, call number:
de: Sammlung, Signatur:

en: Collective biography
de: Gruppenbiographie

en: Color
de: Farbe

en: Color characteristics of a motion picture.
de: Farbcharakteristik eines bewegten Films.

en: Color characteristics of a videorecording.
de: Farbcharakteristik einer Videoaufnahme.

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
de: Farbcharakteristik der nicht projizierten Grafik.

en: Color of the image for microforms.
de: Farbe des Mikroform-Bildes.

en: Combination
de: Kombination

en: Combination of various data types
de: Kombination von verschiedenen Datenarten

en: Combinations
de: Kombinationen

en: Comedy
de: Komödie

en: Comics/graphic novels
de: Comics/Bildergeschichten

en: Complete
de: Vollständig

en: Completely irregular
de: Vollständig unregelmäßig

en: Completely romanized/printed cards in script
de: Vollständig transliteriert/gedruckte handschriftliche Karten

en: Completely romanized/printed cards romanized
de: Vollständig transliteriert/gedruckte transliterierte Karten

en: Completeness
de: Vollständigkeit

en: Computer Files
de: Computerdateien

en: Computer braille
de: Computer-Brailleschrift

en: Computer card
de: Computerkarte

en: Computer disc cartridge
de: Optische Computer-Karte

en: Computer disc, type unspecified
de: Computer Disc, nicht näher spezifiziert

en: Computer file
de: Computerdatei

en: Computer file/Electronic resource
de: Datei/elektronische Ressource

en: Computer optical disc cartridge
de: Optische Computer-Karte

en: Computer program
de: Computerprogramm

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
de: Computer-generierter, sechstelliger Zeichencode, der das Datum angibt, an dem der Datensatz erstellt wurde. Das Format ist JJMMTT.

en: Concertos
de: Konzerte

en: Concise description
de: Kurze Beschreibung

en: Condensed score
de: Reduzierte Partitur

en: Condensed score or piano-conductor score
de: Reduzierte Partitur oder Klavierpartitur

en: Conference proceedings
de: Tagungsberichte

en: Conference publication
de: Konferenzschrift

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
de: Konfiguration der intendierten Wiedergabekanäle für den Ton einer Videoaufnahme.

en: Configuration of playback channels
de: Konfiguration der Wiedergabekanäle

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
de: Konfiguration der Wiedergabekanäle einer Tonaufnahme.

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
de: Konfiguration der Ton-Wiedergabekanäle einer Filmaufnahme.

en: Conic, other
de: Konisch, sonstige

en: Conic, specific type unknown
de: Konisch, nicht spezifiziert

en: Contained works:
de: Enthaltene Werke:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
de: Die Position enthält ein Leer- (#) oder Füllzeichen (|).

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
de: Enthält ein Leer- (#) oder Füllzeichen (|)

en: Contains biographical information
de: Enthält biographische Angaben

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
de: Enthält ein Leer- (#) oder Füllzeichen (|).

en: Content advice:
de: Inhaltsempfehlung:

en: Content type:
de: Inhaltstyp:

en: Contents:
de: Inhalte:

en: Continued by:
de: Fortsetzung:

en: Continued in part by:
de: Teilweise Fortsetzung:

en: Continues in part:
de: Vorgänger teilweise:

en: Continues:
de: Vorgänger:

en: Continuing Resources
de: Fortlaufende Ressourcen

en: Continuing resource
de: Fortlaufende Ressource

en: Continuing resource ceased publication
de: Fortlaufende Ressource mit eingestellter Veröffentlichung

en: Continuing resource currently published
de: Fortlaufende Ressource laufend

en: Continuing resource status unknown
de: Fortlaufende Ressource mit unbekanntem Status

en: Continuously updated
de: Fortlaufend aktualisiert

en: Contours
de: Höhenlinien

en: Contracted
de: Braillekurzschrift

en: Contributor(s):
de: Mitwirkende(r):

en: Control field plugin type of materials schema
de: Plugin für Kontrollfeld - Art des Materials

note: SCRIPT
en: Control number:
de: Kontrollnummer:

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
de: Konvertiert von MARCXML zu MADS Version 2.0 (Revision 2.10)

en: Cooperative cataloging program
de: Kooperatives Katalogisierungsprogramm

en: Coptic
de: Koptisch

en: Copyright date:
de: Copyright-Datum:

en: Cornish
de: Kornisch

en: Corsican
de: Korsisch

en: Country music
de: Country-Musik

en: Creoles and Pidgins (Other)
de: Kreolische und Pidgin-Sprachen (Weitere)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
de: Kreolische und Pidgin-Sprachen, englisch-basierend (Weitere)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
de: Kreolische und Pidgin-Sprachen, französisch-basierend (Weitere)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
de: Kreolische und Pidgin-Sprachen, portugiesisch-basierend (Weitere)

en: Crimean Tatar
de: Krimtatarisch

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Cushitic (Other)
de: Kuschitische Sprachen (Weitere)

en: Cyan strip
de: Cyan-Auszug

en: Cylinder
de: Zylinder

en: Cylindrical, other
de: Zylindrisch, anderer Typ

en: Cylindrical, specific type unknown
de: Zylindrisch, spezifischer Typ unbekannt

en: Cyrillic
de: Kyrillisch

en: Czech
de: Tschechisch

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
de: D-2 (0,75 Zoll, Videokassette)

en: DDC classification:
de: DDC-Klassifikation:

en: Daily
de: Täglich

en: Damaged
de: Beschädigt

en: Dance forms
de: Tanzformen

en: Danish
de: Dänisch

en: Dargwa
de: Darginisch

en: Dashed-on information omitted
de: Beschädigte Informationen wurden weggelassen

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
de: Datenbankadresse (automatisch erstellt)

en: Data type
de: Art der Daten

note: SCRIPT
en: Date
de: Datum

en: Date 1
de: Datum 1

en: Date 2
de: Datum 2

en: Date digit
de: Datumsziffer

en: Date element is not applicable
de: Datumsangaben sind nicht anwendbar

en: Date element is totally or partially unknown
de: Datumsangaben sind ganz oder teilweise unbekannt

en: Date entered on file
de: In der Datei eingegebenes Datum

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
de: Datumsangaben zu Vertrieb/Freigabe/Herausgabe und Produktion/Aufnahme, wenn diese unterschiedlich sind

en: Dates unknown
de: Datum unbekannt

en: Dayak
de: Dajakisch

en: Description:
de: Beschreibung:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
de: 18- Beschreibende Katalogisierung

en: Detailed date
de: Ausführliche Datumsangaben

en: Deterioration stage
de: Schädigungsgrad

en: Diagram
de: Diagramm

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
de: Durchmesser einer Spule oder Platte, oder die Dimensionen einer Kassette oder eines Zylinders.

en: Dictionaries
de: Wörterbücher

en: Digital recording
de: Digitalaufnahme

en: Digital storage
de: Digitale Speicherung

en: Dimaxion
de: Dymaxion

en: Dimensions
de: Dimensionen

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
de: Dimensionen eines elektronischen Mediums. Nur die wichtigsten Dimensionen werden angegeben. In vielen Fällen sind dies die Dimensionen des Containers eines magnetischen oder optischen Mediums. Das Feld 007/04 entspricht den Dimensionen in der Beschreibung des Exemplars. Wenn kein Code genau auf die Dimensionen des Mediums (oder des Containers) zutrifft, wird Code z verwendet.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
de: Dimensionen der Mikroform; gibt nicht die Dimensionen des Bildes an.

en: Direct electronic
de: Direkt elektronisch

en: Direct storage, not acoustical
de: Direkte Speicherung, nicht akustisch

en: Directories
de: Verzeichnisse

en: Disc master (negative)
de: Schallplattenmaster (negativ)

en: Discographies
de: Diskographien

en: Discography
de: Diskographie

en: Dissertation note:
de: Hochschulschriftenvermerk:

en: Distributor:
de: Lieferant:

en: Divehi
de: Dhivehi

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
de: Divertimenti, Serenaden, Kassationen, Divertissements und Notturni

en: Document
de: Dokument

en: Dolby-A encoded
de: Dolby-A-verschlüsselt

en: Dolby-B encoded
de: Dolby-B-verschlüsselt

en: Dolby-C encoded
de: Dolby-C-verschlüsselt

en: Dramas
de: Dramen

en: Dramas
de: Dramen

en: Dravidian (Other)
de: Drawidische Sprachen (Weitere)

en: Drawing
de: Zeichnung

en: Duplicate
de: Kopie

en: Duplitized stock
de: Zweischicht-Rohmaterial

en: Dutch
de: Niederländisch

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
de: Mittelniederländisch (ca. 1050-1350)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
de: EIAJ (0,5 Zoll, Spule)

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
de: Jede Position enthält ein Leer- (#) oder ein Füllzeichen (|)

en: Earth moon globe
de: Erdmondglobus

en: East Frisian
de: Ostfriesisch

en: Edition:
de: Auflage:

en: Egyptian
de: Ägyptisch

en: Eight track
de: Achtspur

en: Elamite
de: Elamisch

en: Electronic
de: Elektronisch

en: Electronic resource
de: Elektronische Ressource

en: Electronic resources
de: Elektronische Ressourcen

en: Element indicating the control field
de: Element, dass ein Kontrollfeld kennzeichnet

en: Emulsion on film
de: Film-Emulsion

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
de: Codierung (Unicode erzwungen)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
de: Codierungsebene

en: Encyclopedias
de: Enzyklopädien

en: English
de: Englisch

en: English, Middle (1100-1500)
de: Mittelenglisch (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
de: Altenglisch (ca. 450-1100)

note: SCRIPT
en: Enter new control number
de: Neue Kontrollnummer eingeben

en: Entry convention
de: Festgelegte Eintragungspraxis

en: Equidistant conic
de: Abstandstreu, konisch

en: Equirectangular
de: Equirectangular (Projektion auf eine Kugelfläche)

en: Erzya
de: Ersjanisch

en: Estonian
de: Estnisch

en: Ethiopic
de: Äthiopisch

en: Ethnological information
de: Ethnologische Angaben

en: Exact bit depth
de: Genaue Bittiefe

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
de: Genaue Bittiefe 001-999

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
de: Genaue Bittiefe von Bild-Scans einer elektronischen Ressource, oder ein dreistelliger alphabetischer Code wenn die Bittiefe nicht erfasst werden kann. Da nur die exakte Bittiefe verwendbar ist, sollten fehlende Zahlen der Codierung nicht mit Bindestrichen (-) ergänzt werden.

en: Facsimile
de: Faksimile

en: Facsimiles
de: Faksimile

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
de: Gattung der Braille-Schrift des Exemplars. Dies ist nicht eine bestimmte Braille-Schrift, sondern der Typ des verwendeten Braille-Codes, der die unterschiedlichen Typen der geschriebenen Symbole repräsentiert. Es können bis zu zwei Typen angegeben werden. Die Katalogisierungsstelle kann entscheiden nur den vorherrschenden Typ anzugeben. Es können mehrere Codes in der Reihenfolge ihrer Dominanz angegeben werden. Werden weniger als zwei Codes zugewiesen, werden die Codes linksbündig angeordnet und ungenutzte Positonen enthalten ein Leerzeichen (#).

en: Fantasias
de: Fantasien

en: Fanti
de: Fante

en: Far infrared
de: Fernes Infrarot

en: Far ultraviolet
de: Fernes Ultraviolett

en: Faroese
de: Faröisch

en: Federal/national
de: Bund-/national

en: Fiction
de: Belletristik

en: Fiction
de: Belletristik

en: Fiction (not further specified)
de: Belletristik (nicht näher spezifiziert)

en: Fijian
de: Fidschianisch

en: File formats
de: Dateiformate

en: File reproduced from an electronic resource
de: Die Datei wurde von einer elektronischen Ressource reproduziert

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
de: Die Datei wurde von einem Zwischenmedium reproduziert (keine Mikroform)

en: File reproduced from microform
de: Die Datei wurde von einer Mikroform reproduziert

en: File reproduced from original
de: Die Datei wurde vom Original reproduziert

en: Filipino
de: Filipinisch

en: Film base, other than safety film
de: Filmmaterial, außer Sicherheitsfilm

en: Film cartridge
de: Film-Cartridge

en: Film cassette
de: Filmkassette

en: Film inspection date
de: Datum der Filmüberprüfung

en: Film reel
de: Filmrolle

en: Film roll
de: Filmstreifenrolle

en: Filmographies
de: Filmographie

en: Filmslip
de: Filmstreifen

en: Filmstrip
de: Filmstreifen

en: Filmstrip cartridge
de: Filmstreifen-Kassette

en: Filmstrip roll
de: Filmrolle

en: Filmstrip, type unspecified
de: Filmstreifen, nicht näher spezifiziert

en: Finnish
de: Finnisch

en: Finno-Ugrian (Other)
de: Finno-ugrische Sprachen (Weitere)

en: First generation (master)
de: Erste Generation (Master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
de: Festdaten:

en: Flash card
de: Leselernkarten (Vokabelkarten)

en: Flexible base photographic, negative
de: Flexibles Fotopapier, negativ

en: Flexible base photographic, positive
de: Flexibles Fotopapier, positiv

en: Folk music
de: Folk-Musik

en: Folktales
de: Volkserzählungen

en: Font
de: Schriftzeichensatz

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
de: Für den Aufnahmemodus des Fernaufnahmegerätes, insbesondere die Angabe ob der Sensor in die Erzeugung der Übermittlung der Messungen einbezogen ist.

en: Form lines
de: Formlinien

en: Form of composition
de: Form der Komposition

en: Form of item
de: Art des Exemplars

en: Form of material
de: Materialbezeichnung

en: Form of original item
de: Art des Originals

en: Format code braille
de: Brailleschrift-Formatcode

en: Format of music
de: Musikformat

en: Formed by the union: ... and: ...
de: Vorgänger ... und ...:

en: Forms
de: Formulare

en: Free-air
de: Freiluft

en: French
de: Französisch

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
de: Mittelfranzösisch (ca. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
de: Altfranzösisch (ca. 842-1300)

en: Frequency
de: Erscheinungsweise

en: Frisian
de: Friesisch

en: Friulian
de: Furlanisch

en: Fugues
de: Fugen

en: Full (1) track
de: Vollspur (1)

en: Full level
de: Vollständiges Niveau

en: Full score
de: Gesamtpartitur

en: Full score, miniature or study size
de: Gesamtpartitur als Taschenpartitur oder Studienpartitur

en: Galician
de: Galizisch

en: Game
de: Spiel

en: Gauss-Kruger
de: Gauß-Krüger

en: Genealogical tables
de: Genealogische Tafeln

en: General
de: Allgemein

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
de: Allgemeiner Aufnahmewinkel des Fernerkundungsbiledes.

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
de: Allgemeine Sensor-Position bezüglich des beobachteten Objekts.

en: General;
de: Allgemein;

en: Generation
de: Generierung

en: Generation aspect of a microform.
de: Erstellungsansicht einer Mikroform.

en: Georgian
de: Georgisch

en: German
de: Deutsch

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
de: Mittelhochdeutsch (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
de: Althochdeutsch (ca. 750-1050)

en: Germanic (Other)
de: Germanische Sprachen (Weitere)

en: Gilbertese
de: Gilbertesisch

en: Glass
de: Glas

en: Glass with lacquer
de: Glas mit Lack

en: Globe
de: Globus

en: Gnomic
de: Gnonomisch

en: Goode's homolographic
de: Goode, homolografisch

en: Goode's homolosine
de: Goode, homolosine

en: Gospel music
de: Gospel-Musik

en: Gothic
de: Gotisch

en: Government publication
de: Amtsdrucksache

en: Government publication-level undetermined
de: Amtsdruckschrift unbestimmter (Verwaltungs-)Ebene

en: Gradient and bathymetric tints
de: Steigungs- und Tiefenfärbungen

en: Graphic
de: Graphik

en: Gravity anomalies (general)
de: Gravitationsanomalien (allgemein)

en: Gray scale
de: Graustufen

en: Greek
de: Griechisch

en: Greek, Ancient (to 1453)
de: Altgriechisch (bis 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
de: Neugriechisch (1453-)

en: Groove width/groove pitch
de: Rillenbreite/Rillenabstand

en: Hachures
de: Schraffierung

en: Haitian French Creole
de: Haitianisches französisches Kreol

en: Half (2) track
de: Halbspur (2)

en: Hand colored
de: Handkoloriert

en: Handbooks
de: Handbücher

en: Hardboard
de: Hartfaserplatte

en: Hawaiian
de: Hawaiianisch

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Hi-8 mm.
de: Hi 8 mm

en: High oblique
de: Stark abgeschrägt

en: High reduction
de: Große Verkleinerung

en: Hill-and-dale cutting
de: Vertical Cut - Aufnahme

en: Historical information
de: Geschichtliche Angaben

en: History
de: Geschichte

en: Hittite
de: Hethitisch

en: Holdings:
de: Bestand:

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
de: Nähe des Exemplars zum Original (z.B. der Negativfilm oder das Band in der Videokamera). Wird verwendet um die Qualität der verfügbaren Kopien zu bestimmen, Entscheidungen über Restaurierungen zu fällen und Material für Visionierungen und Forschungen zu identifizieren.

en: How the sound was originally captured and stored. Re-releases of recordings should be coded for the original capture and storage technique, even though such re-releases may have been enhanced using another technique.
de: Ursprüngliche Aufnahme und Speicherung des Tons. Neuausgaben von Aufnahmen sollten mit den Originalangaben codiert werden, auch wenn sie unterdessen mit einer anderen Technik verbessert worden sein sollten.

en: Humor, satires, etc.
de: Humor, Satiren, usw.

en: Humor, satires, etc.
de: Humor, Satiren, usw.

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Hymns
de: Hymnen

en: I- Full-level input by OCLC participants
de: l- Vollständige Aufnahme durch OCLC-Teilnehmende

en: Icelandic
de: Isländisch

en: Illuminations
de: Illuminationen

en: Illustrations
de: Illustrationen

en: Illustrations - code 1
de: Illustrationscodes 1

en: Illustrations - code 2
de: Illustrationscodes 2

en: Illustrations - code 3
de: Illustrationscodes 3

en: Illustrations - code 4
de: Illustrationscodes 4

en: Image bit depth
de: Icon

en: Imbibition dye transfer prints
de: Farbgetränkte Trägerdrucke

en: In transit
de: Transport

en: Inari Sami
de: Inarisamisch

en: Inclusive dates of collection
de: Entstehungszeitraum einer Sammlung

en: Incomplete
de: Unvollständig

en: Incomplete contents:
de: Unvollständige Inhalte:

en: Index present
de: Index vorhanden

en: Indexes
de: Indices

en: Indexes:
de: Indices:

en: Indic (Other)
de: Indoarische Sprachen (Weitere)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
de: Indikator/Unterfeld-Längen

en: Individual biography
de: Einzelbiographie

en: Indo-European (Other)
de: Indoeuropäische Sprachen (Weitere)

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Infometric SAR
de: Infometrisches SAR

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
de: Information über die Quelle einer Digitalen Datei die wichtig ist bezüglich Erstellung, Benutzung und Verwaltung von digital neu formatiertem Material.

en: Ingush
de: Inguschisch

en: Instantaneous (recorded on the spot)
de: Sofortaufnahme (vor Ort aufgenommen)

en: Instruction
de: Anleitung

en: Instructional materials
de: Unterrichtsmaterialien

en: Instrumental and vocal parts
de: Instrumental- und Vokalteile

en: Instrumental parts
de: Instrumentale Teile

en: Integrated entry
de: Integrierter Eintrag

en: Interactive multimedia
de: Interaktive Multimedia

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
de: Interlingua (Internationale Hilfssprachen-Vereinigung)

en: International intergovernmental
de: International zwischenstaatlich

en: Iranian (Other)
de: Iranische Sprachen (Weitere)

en: Irish
de: Irisch

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
de: Mittelirisch (ca. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
de: Altirisch (bis 1100)

en: Iroquoian (Other)
de: Irokesische Sprachen (Weitere)

en: Isostatic
de: Isostatisch

en: Issued with:
de: Erschienen mit:

en: Italian
de: Italienisch

en: Item is a music sound recording
de: Die Vorlage ist eine Musikaufnahme

en: Item type
de: Medientyp

en: Items available for loan:
de: Ausleihbare Exemplare:

en: Items available for reference:
de: Verfügbarer Präsenzbestand:

en: J- Deleted record
de: j- Gelöschter Datensatz

en: Japanese
de: Japanisch

en: Javanese
de: Javanisch

en: Judeo-Arabic
de: Judäo-Arabisch

en: Judeo-Persian
de: Judäo-Persisch

en: Jumbo or enlarged braille
de: Großbrailleschrift oder vergößerte Brailleschrift

en: Juvenile
de: Jugendliche

en: Juvenile;
de: Jugendliche;

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
de: K- Unvollständige Aufnahme durch OCLC-Teilnehmende

en: Kabardian
de: Kabardinisch

en: Kabyle
de: Kabylisch

en: Kara-Kalpak
de: Karakalpakisch

en: Karachay-Balkar
de: Karatschaiisch-Balkarisch

en: Karelian
de: Karelisch

en: Karen languages
de: Karenische Sprachen

en: Kashmiri
de: Kaschmirisch

en: Kashubian
de: Kaschubisch

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Khmer
de: Kambodschanisch

en: Khoisan (Other)
de: Khoisan-Sprachen (Weitere)

en: Khotanese
de: Sakisch

en: Kind of color stock or print
de: Art des Farbmaterials oder Abzugs

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
de: Für die elektronische Ressource verwendete Kompressionstechnik. Wird verwendet um die Originaltreue der Datei zu bestimmen.

en: Kind of cutting
de: Plattenschriftart

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
de: Art der Gravur der Schallplattenrillen.

en: Kind of disc, cylinder or tape
de: Art der Schallplatte, des Zylinders oder des Tonbandes

en: Kind of material
de: Art des Materials

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
de: Zur Produktion der Tonaufnahme verwendetes Material (sowohl für Sofortaufnahmen als auch für Massenproduktion). Dieser Code betrifft nur die mechanische Wiedergabe bestimmte Tonaufnahmen.

en: Kit
de: Medienkombination

en: Klingon (Artificial language)
de: Klingonisch (Kunstsprache)

en: Korean
de: Koreanisch

en: Kosraean
de: Kosraeanisch

en: Kru (Other)
de: Kru (Weitere)

en: Kumyk
de: Kumykisch

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Kyrgyz
de: Kirgisisch

en: LOC classification:
de: LOC-Klassifikation:

en: Lacquer coating
de: Lacküberzug

en: Lamba (Zambia and Congo)
de: Lamba (Zambia und Kongo)

en: Lambert conformal
de: Lambert, winkeltreu

en: Lambert's azimuthal equal area
de: Lambert, azimutal, flächentreu

en: Lambert's conformal conic
de: Lambert, winkeltreu, konisch

en: Lambert's cylindrical equal area
de: Lambert, zylindrisch, flächentreu

en: Land forms
de: Geländeformen

en: Land-based remote-sensing device
de: Land-basiertes Fernerkundungsgerät

en: Language
de: Sprache

en: Language instruction
de: Sprachunterricht

en: Language material
de: Sprachmaterial

en: Language:
de: Sprache:

en: Lao
de: Laotisch

en: Large print
de: Großdruck

en: Laserdisc
de: Laserdisk

en: Lateral or combined cutting
de: Seitenschrift oder kombiniert

en: Latest entry
de: Neuester Eintrag

en: Latvian
de: Lettisch

en: Law reports and digests
de: Gesetzesprotokolle und Auszüge

en: Leader builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
de: Leader-Plugin &rsaquo; Normdaten &rsaquo; Koha

en: Leather
de: Leder

en: Lectures, speeches
de: Vorlesungen, Vorträge

en: Legal articles
de: Juristische Aufsätze

en: Legal cases and case notes
de: Rechtsfälle und Fallnotizen

en: Legislation
de: Gesetzgebung

note: SPAN
en: Length of directory elements
de: Länge der Verzeichniselemente

en: Letters
de: Briefe

en: Letters
de: Briefe

en: Level of compression
de: Komprimierungsstufe

en: Level of contraction
de: Kürzungslevel

en: Level of deterioration of the motion picture film.
de: Zerfallszustand des Filmmaterials.

en: Lezgian
de: Lesgisch

en: Libretto or text
de: Libretto oder Text

en: Limburgish
de: Limburgisch

en: Line by line
de: Zeilen nacheinander

en: Line over line
de: Zeilen übereinander

en: Literary braille
de: Literarische Brailleschrift

en: Literary form
de: Literarische Form:

en: Literary text for sound recordings
de: Text für Tonaufzeichnungen

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Live action
de: Realfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
de: Lädt...

en: Local
de: Lokal

en: Location, call number:
de: Standort, Signatur:

en: Lojban (Artificial language)
de: Lojban (Kunstsprache)

en: Loose-leaf
de: Loseblattsammlung

en: Lossless
de: Verlustfrei

en: Lossy
de: Mit Verlust

en: Lost
de: Vermisst

en: Low German
de: Niederdeutsch

en: Low oblique
de: Leicht abgeschrägt

en: Low reduction ratio
de: Niedrige Verkleinerungsrate

en: Lower Sorbian
de: Niederserbisch

en: Lule Sami
de: Lulesamisch

en: Lunda
de: Chilunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
de: Luo (Kenia und Tansania)

en: Luxembourgish
de: Luxemburgisch

en: M- Added from a batch process
de: M- Durch Batch-Verfahren angelegt

en: M-II (1/2 in., videocassette)
de: M-II (0,5 Zoll, Videokassette)

en: MARC Code List for Countries
de: Liste der MARC-Codes für Länder

en: MARC Code List for Languages
de: Liste der MARC-Codes für Sprachen

en: MARC21 Plugin to build links between records
de: MARC21 Plugin für Verknüpfungen zwischen Datensätzen

en: Macedonian
de: Mazedonisch

en: Madrigals
de: Madrigale

en: Madurese
de: Maduresisch

en: Magenta strip
de: Magenta-Auszug

en: Magnetic audio tape in cartridge
de: Magnettonband in einer Cartridge

en: Magnetic audio tape in cassette
de: Magnettonband auf Kassette

en: Magnetic audio tape on reel
de: Magnettonband auf Spule

en: Magnetic disk
de: Magnetplatte

en: Magnetic field
de: Magnetfeld

en: Magnetic sound track on motion picture film
de: Magnettonspur auf dem Film

en: Magneto-optical disc
de: Magneto-Optical Disk

en: Makasar
de: Makassar

en: Malagasy
de: Malagassisch

en: Malay
de: Malaiisch

en: Maltese
de: Maltesisch

en: Manchu
de: Mandschurisch

en: Manned spacecraft
de: Bemanntes Raumschiff

en: Manobo languages
de: Manobo-Sprachen

en: Manufacturer:
de: Hersteller:

en: Manuscript
de: Manuskript

en: Manuscript cartographic material
de: Sprachunterricht

en: Manuscript language material
de: Handschriftliche Sprachmaterialien

en: Manuscript notated music
de: Handschriftlich notierte Musik

en: Map
de: Karte

en: Map serial
de: Kartensammelwerk

en: Map series
de: Kartenserien

en: Maps
de: Karten

en: Marches
de: Märsche

en: Marshallese
de: Marshallesisch

en: Mass-produced
de: Massenprodukt

en: Masses
de: Messen

en: Master tape
de: Mastertape

en: Material out of which the cartographic item is made.
de: Material des kartografischen Objekts.

en: Material out of which the globe is made.
de: Material des Globus.

en: Material type:
de: Materialtyp:

en: Mathematics and scientific braille
de: Mathematische und wissenschaftliche Brailleschrift

en: Mayan languages
de: Maya-Sprachen

en: Mazurkas
de: Mazurken

en: Media type:
de: Medientyp:

en: Medium for sound
de: Tonträger

en: Memoirs
de: Memoiren

en: Merged with ... to form ...
de: Als Fortsetzung gilt:

en: Metal
de: Metall

en: Metal and glass
de: Metall und Glas

en: Meteorological
de: Meteorologisch

en: Micmac
de: Míkmawísimk

en: Microfiche
de: Mikrofiche

en: Microfiche cassette
de: Mikrofiche in Kasette

en: Microfilm
de: Mikrofilm

en: Microfilm cartridge
de: Mikrofilm-Cartridge

en: Microfilm cassette
de: Mikrofilm in Kassette

en: Microfilm reel
de: Mikrofilm auf Spule

en: Microfilm roll
de: Mikrofilm-Spule

en: Microfilm slip
de: Mikrofilmstreifen

en: Microform
de: Mikroform

en: Microgroove/fine
de: Mikrorillen/dünn

en: Microopaque
de: Mikrokarte

en: Microscope slide
de: Objektträger

en: Middle infrared
de: Mittleres Infrarot

en: Middle ultraviolet
de: Mittleres Ultraviolett

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
de: Miller, bipolar, schiefachsig, winkeltreu, konisch

en: Minangkabau
de: Minangkabauisch

en: Miniature or study size
de: Partitur (Miniatur- oder Studienpartitur)

en: Minuets
de: Minuette

en: Mirandese
de: Mirandés

en: Miscellaneous languages
de: Verschiedene Sprachen

en: Missing characters
de: Fehlende Zeichen

en: Mixed
de: Gemischt

en: Mixed Materials
de: Gemischte Materialien

en: Mixed base (nitrate and safety)
de: Gemischtes Trägermaterial (Nitrat und Sicherheitsmaterial)

en: Mixed collection
de: Gemischte Sammlung

en: Mixed emulsion
de: Gemischte Emulsion

en: Mixed forms
de: Verschiedene Formen

en: Mixed forms
de: Verschiedene Formen

en: Mixed generation
de: Gemischte Generierung

en: Mixed material
de: Medienkombination

en: Mixed materials
de: Medienkombination

en: Mixed polarity
de: Gemischte Polarität

en: Mixed uses
de: Gemischte Verwendung

en: Mixing tracks
de: Spurmischung

en: Model
de: Modell

en: Modified record
de: Geänderter Satz

en: Modified stereographic for Alaska
de: Modifiziert stereographisch für Alaska

en: Mon-Khmer (Other)
de: Mon-Khmer (Weitere)

en: Monaural
de: Monoaural

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Monographic series
de: Monographischer Gesamttitel

en: Montenegrin
de: Montenegrinisch

en: Monthly
de: monatlich

en: Moon
de: Mond

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
de: Weitere spezifische Farbcharakteristiken des bewegten Bildes die in 007/03 (Farbe) enthalten sind.

en: Motets
de: Motetten

en: Mother (positive)
de: Mutter (positiv)

en: Motion picture
de: Film

en: Motion picture music
de: Filmmusik

en: Motion picture presentation format
de: Wiedergabeformat der Filmaufnahme

en: Multi-spectral, multidata
de: Multi-spektral, Multidaten

en: Multicolored
de: Mehrfarbig

en: Multilocal
de: Vielörtig

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
de: Datensatzlevel für mehrbändige Ressourcen

en: Multiple
de: Verschiedene

en: Multiple braille types
de: Verschiedene Arten der Brailleschrift

en: Multiple dates
de: Mehrfache Datumsangaben

en: Multiple file formats
de: Verschiedene Dateiformate

en: Multiple forms
de: Verschiedene Formen

en: Multiple languages
de: Verschiedene Sprachen

en: Multiple physical forms
de: Verschiedene physische Formen

en: Multiple score formats
de: Verschiedene Notenformate

en: Multistate
de: Mehrstaatlich

en: Munda (Other)
de: Munda (Weitere)

en: Music
de: Musik

en: Music Parts
de: Musikalische Stimmen

en: Music braille
de: Musik-Brailleschrift

en: Musical revues and comedies
de: Musikrevuen und -komödien

en: Musical sound recording
de: Musikalische Tonaufzeichnung

en: N'Ko
de: N'ko

en: NAB standard
de: NAB-Standard

en: NLM classification:
de: NLM-Klassifikation:

en: National bibliographic agency
de: Nationalbibliographische Agentur

en: Nature of contents
de: Art des Inhalts

en: Nature of contents - code 1
de: Art des Inhalts - Code 1

en: Nature of contents - code 2
de: Art des Inhalts - Code 2

en: Nature of contents - code 3
de: Art des Inhalts - Code 3

en: Nature of contents - code 4
de: Art des Inhalts - Code 4

en: Nature of entire work
de: Art des Gesamtwerkes

en: Nauru
de: Nauruisch

en: Ndebele (South Africa)
de: Ndebele (Südafrika)

en: Ndebele (Zimbabwe)
de: Ndebele (Simbabwe)

en: Neapolitan Italian
de: Neapolitanisch

en: Near infrared
de: Nahes Intrarot

en: Near ultraviolet
de: Nahes Ultraviolett

en: Negative
de: Negativ

en: Nepali
de: Nepalesisch

en: Newari, Old
de: Alt-Newari

en: Newspaper
de: Zeitung

en: Newspaper format
de: Zeitungsformat

en: Next&gt;&gt;
de: Nächster&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
de: Weiter&gt;&gt;

en: Niger-Kordofanian (Other)
de: Niger-Kordofanische Sprachen (Weitere)

en: Nilo-Saharan (Other)
de: Nilosaharanische Sprachen (Weitere)

en: Nitrate base
de: Nitrat-basiert

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
de: Nitrat: bräunlich, Verfärbung, ausgeblichen, staubig

en: Nitrate: congealed
de: Nitrat: geronnen

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
de: Nitrat: schaumig, Blasen, Beulen

en: Nitrate: powder
de: Nitrat: Grieß

en: Nitrate: pungent odor
de: Nitrat: scharfer Geruch

en: Nitrate: sticky
de: Nitrat: klebrig

en: Nitrate: suspicious odor
de: Nitrat: verdächtiger Geruch

en: Niuean
de: Niueanisch

en: No accompanying matter
de: Kein Begleitmaterial

en: No alphabet or script given/No key title
de: Alphabet oder Schrift nicht angegeben/kein Key-Titel

en: No attempt to code
de: Kein Codierungsversuch

en: No biographical material
de: Kein biographisches Material

en: No dates given; B.C. date involved
de: Keine Datumsangaben, v. Chr. Datum ist angegeben

en: No determinable frequency
de: Keine erkennbare Erscheinungweise

en: No illustrations
de: Keine Illustrationen

en: No index
de: Kein Index

en: No information provided
de: Keine Information angegeben

en: No items available.
de: Keine Exemplare verfügbar.

en: No linguistic content
de: Kein sprachlicher Inhalt

en: No parts in hand or not specified
de: Keine Teile vorliegend oder nicht spezifiziert

en: No place, unknown, or undetermined
de: Keine Ortsangabe, unbekannt oder nicht bestimmbar

en: No relief shown
de: Kein Relief angezeigt

en: No results found
de: Keine Treffer gefunden

en: No secondary support
de: Kein sekundärer Support

en: No sound (silent)
de: Kein Ton (lautlos)

en: No specific type
de: Kein spezifischer Typ

en: No specified braille music format
de: Kein spezifiziertes Brailleschrift-Musikformat

en: No specified class of braille writing
de: Keine spezifizierte Gattung der Brailleschrift

en: No specified nature of contents
de: Art des Inhalts nicht näher bestimmt

en: No specified special format characteristics
de: Keine speziellen Formateigenschaften

en: No title
de: Kein Titel

en: Nocturnes
de: Nocturne

en: Nogai
de: Nogaisch

en: Non-ISBD
de: Nicht-ISBD

en: Non-flexible base photographic, negative
de: Nichtflexibles Fotopapier, negativ

en: Non-flexible base photographic, positive
de: Nichtflexibles Fotopapier, positiv

en: Non-nitrate: advanced deterioration
de: Nicht-Nitrat: fortgeschrittene Schädigung

en: Non-nitrate: detectable deterioration
de: Nicht-Nitrat: sichtbare Schädigung

en: Non-nitrate: disaster
de: Nicht-Nitrat: katastrophal

en: Nonanamorphic (wide-screen)
de: Unverzerrt (Breitwand)

en: None apparent
de: Keine erkennbare Schädigung

en: None of the following
de: Keines der folgenden

en: Nonmusical sound recording
de: Nicht-musikalische Tonaufnahme

en: Nonprojected graphic
de: Nicht-projizierte Graphik

en: Normal reduction
de: Normale Verkleinerung

en: Normalized irregular
de: Unregelmäßig

en: North American Indian (Other)
de: Nordamerikanische Indianersprachen (Weitere)

en: North Frisian
de: Nordfriesisch

en: Northern Sami
de: Nordsamisch

en: Northern Sotho
de: Nord-Sotho

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: Norwegian (Bokmål)
de: Norwegisch (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
de: Norwegisch (Nynorsk)

en: Not a conference publication
de: Keine Kongressschrift

en: Not a festschrift
de: Keine Festschrift

en: Not a government publication
de: Keine Amtsdruckschrift

en: Not applicable
de: Nicht anwendbar

en: Not arrangement or transposition or not specified
de: Nicht arrangiert oder transponiert oder nicht spezifiziert

en: Not available:
de: Nicht verfügbar:

en: Not fiction
de: Sachliteratur

en: Not fiction (not further specified)
de: Sachliteratur (nicht näher spezifiziert)

en: Not modified
de: Nicht verändert

en: Not specified
de: Nicht spezifiziert

en: Not specified or not applicable
de: Nicht spezifiziert oder nicht anwendbar

en: Not specified or not applicable
de: Nicht spezifiziert oder nicht anwendbar

en: Notated music
de: Notierte Musik

en: Novels
de: Novellen

en: Novels
de: Novellen

en: Nubian languages
de: Nubische Sprachen

en: Number of tracks on a tape.
de: Anzahl der Spuren eines Bandes.

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
de: Dreistellige Zahl für die Verkleinerungsrate einer Mikroform. Die Zahlen sind rechtsbündig und jede unbenutzte Stelle enthält eine Null (z.B. 015, 048). Ein Bindestrich wird für jede unbekannte Stelle verwendet, z.B. 03-, 1-- oder ---).

en: Numeric data
de: Numerische Daten

en: Nyamwezi
de: Nyamwesi

en: Nyoro
de: Runyoro

en: Nzima
de: Nzema

en: OPAC view:
de: OPAC-Sicht:

en: Object
de: Objekt

en: Oblique Mercator
de: Querachsige Mercatorprojektion

en: Occitan (post-1500)
de: Okzitanisch (nach 1500)

en: Offprints
de: Sonderdrucke

en: Oirat
de: Oiratisch

en: Old Norse
de: Altnordisch

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
de: Altpersisch (ca. 600-400 v.Chr.)

en: On hold
de: Vorgemerkt

en: One color
de: Einfarbig

en: One file format
de: Ein Dateiformat

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Zielgruppe für das Exemplar angibt

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Zielgruppe für das Exemplar angibt.

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Zielgruppe für das Exemplar angibt.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
de: Einstelliger alphabetischer Code der angibt ob die Materialkategorie des Objekts eine elektronische Ressource ist (z.B. Computerprogramme, Datendateien, Bilddateien, digitalisierte Audio- und Videobänder, etc.).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
de: Einstelliger alphabetischer Code der angibt ob die Kategorie eines Objektes ein Globus ist, definiert als ein Himmelskörper, in der Regel die Abbildung der Erde oder des Himmelsgewölbes auf eine Kugel. Code d wird verwendet wenn 008/25 (Art des kartographischen Materials) den Code d enthält. Das Füllzeichen (|) ist an dieser Position nicht erlaubt.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
de: Einstelliger alphabetischer Code der angibt ob die Materialkategorie des Objektes eine Mikroform ist. Mikroform ist eine generische Bezeichnung für jedes transparente oder lichtundurchlässige Medium das Mikrobilder enthält. Ein Mikrobild ist eine Einheit (z.B. eine Seite) Text, Grafik oder computergeneriertes Material, die auf Lochkarten, Mikrofichen, Mikrofilm, Mikrokarten oder anderen Mikroformaten enthalten ist und nicht ohne Vergrößerung gelesen werden kann. Mikroformen können Reproduktionen von existierendem Text- oder Grafikmaterial oder Originale sein. Das Füllzeichen (|) ist an dieser Position nicht erlaubt.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
de: Einstelliger alphabetischer Code der angibt ob die Materialkategorie des Objekts eine projizierte Grafik ist, definiert als zweidimensionale Repräsentation zur bewegungslosen Projektion über ein optisches Gerät wie zum Beispiel ein Filmstreifen, ein Dia oder eine transparente Folie. Das Füllzeichen (|) ist an dieser Position nicht erlaubt.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
de: Einstelliger Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar biografische Materialien enthält, und wenn dies der Fall ist, mit welchen biografischen Merkmalen. Das Füllzeichen (|) ist an dieser Position nicht erlaubt.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
de: Einstelliger Zeichencode der angibt dass das Material des Objektes nicht spezifiziert ist, das heisst dass das Objekt nicht durch einen anderen Wert des 007-Codes identifiziert ist oder dass dessen mehrfache physische Eigenschaften nicht codiert sind (z.B. wenn das Objekt eine Sammlung mit unterschiedlichen Materialkategorien ist und eine Institution entscheidet, keine separaten 007-Felder für deren Elemente zu erfassen). Das Füllzeichen (|) ist an dieser Position nicht erlaubt.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
de: Einstelliger Zeichencode der angibt dass die Materialkategorie des Objektes eine Videoaufnahme ist, die üblicherweise definiert wird als eine Aufzeichnung von visuellen Bildern, die normalerweise bewegt und von Ton begleitet sind. Das Füllzeichen (|) ist an dieser Position nicht erlaubt.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Material des Exemplars angibt.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Material des Exemplars angibt, in dem es ursprünglich veröffentlicht wurde.

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Erscheinungsweise eines Exemplars in Verbindung mit 008/19 (Regelmäßigkeit) angibt.

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Erscheinungsweise eines Exemplars in Verbindung mit 008/18 (Erscheinungsweise ) angibt

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Art des Exemplars angibt, wenn es vollständig aus einer bestimmten Materialart besteht. Wenn das Exemplar aus mehr als einem Material besteht, werden diese Materialien in 008/25-27 (Materialart) katalogisiert und 008/24 bleibt frei (#).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Originalalphabet oder die Schrift der Sprache des Quellexemplars angibt, auf dem der Key-Titel (Feld 222) basiert.

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
de: Das Feld enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Technik angibt, die in einem Film oder einerVideoaufnahme verwendet wird.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Art des kartografischen Exemplars angibt, das im bibliographischen Datensatz beschrieben wird.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Art der Datei angibt, die in dem bibliografischenDatensatz beschrieben ist.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Art der fortlaufenden Ressource angibt.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
de: Diese Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Art des Datums in 008/007 (Datum 1) und 008/11-14 (Datum 2) beschreibt. Für fortlaufende Ressourcen gibt der Code in 008/06 außerdem den Publikationsstatus an.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der die Art der visuellen Materialien des Exemplars angibt.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar von oder für eine(r) amtliche(n) Agentur veröffentlicht oder hergestellt wurde, und, wenn dies der Fall ist, den juristischen Level dieser Agentur.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar biografische Materialienenthält, und wenn dies der Fall ist, mit welchen biografischen Merkmalen.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar von oder für eine(r)amtliche(n) Agentur veröffentlicht oder hergestellt wurde, und, wenn dies der Fall ist, den juristischen Leveldieser Agentur.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar von oder für eine(r)amtliche(n) Agentur veröffentlicht oder hergestellt wurde, und, wenn dies der Fall ist, den juristischen Leveldieser Agentur.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar von oder für eine(r)amtliche(n) Agentur veröffentlicht oder hergestellt wurde, und, wenn dies der Fall ist, den juristischen Leveldieser Agentur.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Material der zu beschreibenden Vorlage angibt.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Material der zu beschreibenden Vorlage angibt.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Material der zu beschreibenden Vorlage angibt.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Material der zu beschreibenden Vorlage angibt.

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Material der Vorlage angibt

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
de: Nicht definiert, jede Position enthält ein Leer- (#) oder Füllzeichen (|).

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der das Format der musikalischen Komposition angibt.

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
de: Einstelliger Zeichencode, der die originale Katalogisierungsquelle des Datensatzes angibt. Wenn die Katalogisierungsquelle bekannt ist, wird diese in Feld 040 $a (Katalogisierungsquelle) angegeben.

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob entweder einige Daten des bibliografischen Datensatzes modifizierte Informationen des katalogisierten Exemplars sind oder ob beabsichtigt wurde, sie im MARC-Datensatz aufzunehmen.

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar von oder für eine(r)amtliche(n) Agentur veröffentlicht oder hergestellt wurde, und, wenn dies der Fall ist, den juristischen Leveldieser Agentur.

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar aus Tagungsberichten, Reports oder Zusammenfassungen eines Kongresses besteht.

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar eine Festschrift ist.

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
de: Die Position gibt die literarische Form eines Exemplars an. Die Ziffern 0 und 1 bieten eine allgemeine Angabe, ob es sich bei dem Werk um Fiktion handelt oder nicht. Die Buchstaben können verwendet werden, um spezifischere literarische Formen zu bestimmen.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar aus Tagungsberichten, Reports oder Zusammenfassungen eines Kongresses besteht

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob das Exemplar ein Register zum eigenenInhalt enthält.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob entweder das Exemplar oder Begleitmaterial ein Ortsregister oder einen geografisches Lexikon enthält.

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
de: Die Position enthält einen einstelligen Zeichencode, der angibt, ob ein Exemplar gemäß fortlaufender, neuester oder integrierter Eintragungspraxis katalogisiert wurde.

en: Online access:
de: Online-Ressourcen:

en: Online resources:
de: Online-Ressourcen:

en: Online system or service
de: Online-System oder -Dienst

en: Open in new window
de: In neuem Fenster öffnen

en: Open score
de: Offene Partitur

en: Operas
de: Opern

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
de: Optische Tonspur und Magnettonspur auf dem Film

en: Optical disc
de: Optische Speicherplatte

en: Optical sound track on motion picture film
de: Optische Tonspur auf dem Film

en: Oratorios
de: Oratorien

en: Organization
de: Organisation

en: Original alphabet or script of title
de: Originalalphabet oder Schrift des Titels

en: Original language:
de: Originalsprache:

en: Orthographic
de: Orthographisch

en: Ossetic
de: Ossetisch

en: Other
de: Andere

en: Other acoustical data
de: Andere akustische Daten

en: Other classification:
de: Andere Klassifikation:

en: Other editions:
de: Andere Ausgaben:

en: Other infrared data
de: Andere Infrarotdaten

en: Other microwave data
de: Andere Mikrowellendaten

en: Other photographic medium
de: Anderes fotografisches Medium

en: Other related works:
de: Weitere ähnliche Titel:

en: Other special physical characteristics about the braille.
de: Weitere spezifische physische Eigenschaften der Brailleschrift.

en: Other title:
de: Weitere Titel:

en: Other tone
de: Andere Färbung

en: Other ultraviolet data
de: Andere Ultraviolett-Daten

en: Other wide-screen format
de: Anderes Breitwandformat

en: Otomian languages
de: Oto-Pame-Sprachen

en: Outline
de: Übersicht

note: SCRIPT
en: Override
de: Überschreiben

en: Overtures
de: Overtüren

en: Painting
de: Malerei

en: Palauan
de: Palauisch

en: Pampanga
de: Pampangisch

en: Pangasinan
de: Pangasinesisch

en: Paper
de: Papier

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
de: Papier mit Lack oder Eisenoxid

en: Papiamento
de: Papiamentu

en: Papuan (Other)
de: Papuasprachen (Weitere)

en: Paragraph
de: Abschnitt

en: Parchment
de: Pergament

en: Part-songs
de: Mehrstimmige Lieder

en: Partial contents:
de: Teilweise enthalten:

en: Passacaglias
de: Passacaglia

en: Passion music
de: Passionsmusik

en: Passive
de: Passiv

en: Passive microwave mapping
de: Passive Mikrowellen-Kartierung

en: Patent document
de: Patentdokument

en: Patent information:
de: Patentinformation:

en: Pavans
de: Pavanen

en: Pending hold
de: Offene Vormerkung

en: Performer-conductor part
de: Partitur des Dirigenten

en: Periodical
de: Periodika

en: Persian
de: Persisch

en: Philippine (Other)
de: Philippinische Sprachen (Weitere)

en: Phoenician
de: Phönizisch

en: Phonodisc, phonowire, etc
de: Schallplatte, Tonband, usw.

en: Phonodisc, phonowire, etc.
de: Schallplatte, Tonband, usw.

en: Photocopy
de: Fotokopie

en: Photocopy, blueline print
de: Fotokopie, Blaupause

en: Photograph, type unspecified
de: Fotografie, nicht näher spezifiziert

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
de: Fotografische Aufnahmetechnik die zur Herstellung des kartografischen Objektes verwendet wurde.

en: Photographs
de: Fotografien

en: Photomechanical print
de: Fotomechanischer Druck

en: Photonegative
de: Fotonegativ

en: Photoprint
de: Fotomechanischer Druck

en: Physcial Description
de: Physische Beschreibung

en: Physicial medium
de: Physisches Medium

en: Piano score
de: Klaviernoten

en: Pictorially
de: Bildlich

en: Picture
de: Bild

en: Picture card, post card
de: Bildkarte, Postkarte

en: Planetary or lunar globe
de: Planeten- oder Mondglobus

en: Plans
de: Pläne

en: Plaster
de: Gips

en: Plastic
de: Kunststoff

en: Plastic with metal
de: Kunststoff mit Metall

en: Plates
de: Tafeln

en: Platform construction type
de: Art der Plattformkonstruktion

en: Platform use category
de: Kategorie der Plattformnutzung

en: Play this sample
de: Probe abspielen

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
de: Wiedergabecharakteristiken von Tonaufnahmen, einschließlich für eine korrekte Wiedergabe benötigte Spezialgeräte und Equalizer. Dieser Code wird nicht für spezielle Verfahren bei der Aufnahme verwendet, außer wenn dieses Verfahren auch für die Wiedergabe notwendig ist.

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
de: Wiedergabegeschwindigkeit einer Tonaufnahme. Dieser Code wird nur für die Wiedergabegeschwindigkeit eines mechanischen Wiedergabegerätes verwendet.

en: Playing cards
de: Spielkarten

en: Plugin to build links between records
de: Plugin zur Erzeugung von Verknüpfungen zwischen Datensätzen

en: Poetry
de: Poesie

en: Poetry
de: Poesie

en: Pohnpeian
de: Ponapeanisch

en: Polar stereographic
de: Polarstereographisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Polonaises
de: Polonaisen

en: Polyconic
de: Polykonisch

en: Popular music
de: Populäre Musik

en: Porcelain
de: Porzellan

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Positive
de: Positiv

en: Positive/negative aspect
de: Positiv-/Negativ-Aspekt

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
de: Positiv-/Negativ-Aspekt einer Fotokopie oder eines Films eines kartografischen Objekts, auch als Polarität bezeichnet.

en: Positive/negative polarity of the microform.
de: Positive/negative Polarität der Mikroform.

en: Postcard
de: Postkarte

en: Prakrit languages
de: Prakrit

en: Pre-adolescent
de: Kind (10-12 Jahre)

en: Pre-adolescent;
de: Kind (10-12 Jahre);

en: Pre-production
de: Vorproduktion

en: Preludes
de: Präludien

en: Preschool
de: Vorschule

en: Preschool;
de: Vorschule;

en: Present
de: Vorliegend

en: Presentation format for motion pictures.
de: Wiedergabeformat von Filmen.

en: Preservation
de: Bestandserhaltung

en: Primary
de: Primar

en: Primary support material
de: Hauptträgermaterial

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
de: Hauptsächlich intendierte Anwendung für die in 007/06 angegebene Plattform (Art der Plattformkonstruktion).

en: Primary;
de: Primär;

en: Print
de: Druck

en: Print Page
de: Druckseite

en: Print/braille
de: Druck-Brailleschrift

en: Printing master
de: Dupliziervorlage

en: Producer:
de: Produzent:

en: Product
de: Produkt

en: Production credits:
de: Herstellerabspann:

en: Production elements
de: Produktionselemente

en: Production rolls
de: Produktionsrollen

en: Production/reproduction details
de: Detailangaben zur Produktion/Reproduktion

en: Profile
de: Profil

en: Program music
de: Programmmusik

en: Programmed texts
de: Programmierte Texte

en: Projected graphic
de: Projizierte Graphik

en: Projected medium
de: Projiziertes Medium

en: Projection
de: Projektion

en: Projection not specified
de: Projektion nicht spezifiziert

en: Provençal (to 1500)
de: Provenzalisch (bis 1500)

en: Publication date and copyright date
de: Erscheinungs- und Copyrightjahr

en: Publication details:
de: Veröffentlichungsangaben:

en: Publisher number:
de: Verlagsnummer:

en: Publisher:
de: Verlag:

en: Pushto
de: Paschtunisch

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
de: Quadrofonisch, Mehrkanal oder Surround

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
de: Quadruplex (1 Zoll oder 2 Zoll, Spule)

en: Quality assurance target(s)
de: Qualitätssicherungsziel(e)

en: Quarter (4) track
de: Viertelspur (4)

en: Quarterly
de: vierteljährlich

en: Questionable date
de: Geschätzte Datumsangaben

en: Radiograph
de: Radiografie

en: Raeto-Romance
de: Rätoromanisch

en: Ragtime music
de: Ragtime

en: Range of years of bulk of collection
de: Zeitspanne des größten Teils einer Sammlung

en: Rarotongan
de: Rarotonganisch

en: Ratio
de: Verhältnis

en: Ratio element is not applicable
de: Verhältnisangabe nicht anwendbar

en: Realia
de: Gegenstand

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
de: Datensatzlänge (automatisch berechnet)

note: SELECT name=f5
en: Record status
de: 5- Satzstatus

en: Red strip
de: Rotauszug

en: Reduction rate varies
de: Verkleinerungsrate variiert

en: Reduction ratio
de: 06-08 Verkleinerungsrate

en: Reduction ratio range
de: Bereich der Verkleinerung

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
de: Verkleinerungsrate für einen Mikroform. Die spezifische Verkleinerung wird in 007/06-08 erfasst (Verkleinerungsrate).

en: Reference print/viewing copy
de: Referenzabzug/Vorführkopie

en: Refined categories of color
de: Verfeinerte Farbkategorien

en: Reflective infrared
de: Reflektierendes Infrarot

en: Reformatting quality
de: Konvertierungsqualität

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
de: Konvertierungsqualität einer elektronischen Ressource; eine umfassende Angabe über die physische Qualität der elektronischen Ressource in Bezug auf deren beabsichtigte Anwendung. Kann zur Beurteilung der Qualität einer Datei verwendet werden wie auch der Absicht der Institution, die Datei langfristig zur Verfügung zu halten.

en: Regular
de: Regulär

en: Regular print
de: Stammdruck

en: Regular print reproduction
de: Normale Print-Reproduktion

en: Regularity
de: Regelmäßigkeit

en: Rehearsals
de: Proben

en: Related works:
de: Verwandte Werke:

en: Remote
de: Fernzugriff

en: Remote-sensing image
de: Fernerkundungsaufnahme

en: Replacement
de: Ersatz

en: Report number:
de: Reportnummer:

en: Reporting
de: Berichterstattung

en: Representational
de: Figürlich

en: Reprint/reissue date and original date
de: Nachdruck/Neuauflagendatum und Datum des Originals

en: Requiems
de: Requien

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
de: Treffer %s bis %s von %s

en: Review:
de: Rezension:

en: Ricercars
de: Ricercari

en: Rock drawings
de: Felszeichnungen

en: Rock music
de: Rockmusik

en: Roll
de: Walze

en: Romance (Other)
de: Romanisch (Weitere)

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Rundi
de: Kirundi

en: Running time
de: Laufzeit

en: Running time exceeds three characters
de: Laufzeit überschreitet drei Zeichen

en: Running time for motion pictures and videorecordings
de: Laufzeit von Filmen und Videoaufnahmen

en: Rushes
de: Musterabzüge

en: Russian
de: Russisch

en: S E N 2
de: SEN 2 (Successive exposure negative, 2 Farben)

en: S E N 3
de: SEN 3 (Successive exposure negative, 3 Farben)

en: SAR-cross polarization
de: SAR-Querpolarisierung

en: SAR-like polarization
de: SAR-ähnliche Polarisierung

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
de: SAR-Multifrequenz (Mehrkanal)

en: Safety base, acetate undetermined
de: Sicherheitsträgermaterial, Acetat unbestimmt

en: Safety base, diacetate
de: Sicherheitsträgermaterial, Diacetat

en: Safety base, mixed
de: Sicherheitsträgermaterial, gemischt

en: Safety base, polyester
de: Sicherheitsträgermaterial, Polyester

en: Safety base, triacetate
de: Sicherheitsträgermaterial, Triacetat

en: Safety base, undetermined
de: Sicherheitsträgermaterial, unbestimmt

en: Safety film
de: Sicherheitsfilm

en: Salishan languages
de: Salish-Sprachen

en: Samaritan Aramaic
de: Samaritanisch

en: Sami
de: Samisch

en: Samoan
de: Samoanisch

en: Samples
de: Muster

en: Sango (Ubangi Creole)
de: Sango (Ubangi-Kreol)

en: Sardinian
de: Sardisch

en: Save
de: Speichern

en: Scope and content:
de: Bereich und Inhalt:

en: Score
de: Noten

en: Scottish Gaelic
de: Schottisch-gälisch

en: Search for
de: Suche nach

en: Search results
de: Suchergebnisse

en: Secondary support material
de: Zusätzliches Trägermaterial

en: Section
de: Bereich

en: Section by section
de: Abschnitte nacheinander

en: Seismic surveys
de: Seismische Aufnahmen

en: Select a type of material
de: Art des Materials wählen

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
de: Wählen Sie einen Materialtyp um die unterschiedlichen Werte festzulegen

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
de: Wählen Sie einen Materialtyp um die unterschiedlichen Werte festzulegen. Die voreingestellte Auswahl ist abhängig von Leader Pos. 6.

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
de: Wählen Sie einen Materialtyp um die unterschiedlichen Werte festzulegen. Die Voreinstallung basiert auf Leader Pos. 6.

en: Selkup
de: Selkupisch

en: Semiannual
de: Halbjährlich

en: Semimonthly
de: Halbmonatlich

en: Semitic (Other)
de: Semitisch (Weitere)

en: Semiweekly
de: Halbwöchentlich

en: Sensor type
de: Art des Sensors

en: Separate supplement to another work
de: Separate Karte als Beilage eines anderen Werkes

en: Separated from:
de: Hervorgegangen aus:

en: Sepia tone
de: Sepia-Färbung

en: Serbian
de: Serbisch

en: Serial/Integrating resource
de: Fortlaufende/Integrierende Ressource

en: Series
de: Reihen

en: Series:
de: Reihen:

en: Service copy
de: Gebrauchskopie

en: Set
de: Gesamtaufnahme

en: Set:
de: Gesamtaufnahme:

en: Shading
de: Schummerung

en: Shellac
de: Schellack

en: Short form scoring
de: Kurzformpartitur

en: Short stories
de: Kurzgeschichten

en: Short stories
de: Kurzgeschichten

en: Shortened
de: Gekürzt

en: Shortwave infrared (SWIR)
de: Kurzwellen-Infrarot (SWIR)

en: Show analytics
de: Zeige unselbstständige Werke

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
de: Werte für Materialtyp '%s' anzeigen?

en: Show volumes
de: Zeige Bände

en: Sichuan Yi
de: Yi

en: Sicilian Italian
de: Sizilianisch

en: Sidamo
de: Sidama

en: Sign languages
de: Gebärdensprachen

en: Silver halide
de: Silberhalogenid

en: Single known date/probable date
de: Einzig bekanntes/wahrscheinliches Datum

en: Single line
de: Einzelne Linie

en: Single map
de: Einzelkarte

en: Sinhalese
de: Singhalesisch

en: Sino-Tibetan (Other)
de: Sinotibetisch (Weitere)

en: Siouan (Other)
de: Sioux-Sprachen (Weitere)

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
de: Sechs Zeichen mit dem jüngsten Inspektionsdatum; das Datum wird im Format ccyymm angegeben (Jahrhundert/Jahr/Monat). Für unbekannte Anteile wird eine Bindestrich verwendet. Sechs Füllzeichen (||||||) zeigen dass kein Codierungsversuch vorgenommen wurde.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
de: Sechs nicht definierte Zeichenpositionen. Jede Position enthält ein Leer- (#) oder Füllzeichen (|).

en: Sixteen track
de: Sechzehnspur

en: Skin
de: Leder

en: Skolt Sami
de: Skoltsamisch

en: Slavic (Other)
de: Slawisch (Weitere)

en: Slide
de: Dia

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: Sogdian
de: Sogdisch

en: Somali
de: Somalisch

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
de: Sonar - Meeresbodentopografie, seitlich aufgenommen

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
de: Sonar - Meeresbodentopografie, nahe des Grundes

en: Sonar--bottom topography, near-surface
de: Sonar - Meeresbodentopografie, nahe der Oberfläche

en: Sonar--water depth
de: Sonar - Wassertiefe

en: Sonatas
de: Sonaten

en: Songs
de: Lieder

en: Sorbian (Other)
de: Sorbisch (Weitere)

en: Sound
de: Ton

en: Sound cassette
de: Tonkassette

en: Sound disc
de: Schallplatte

en: Sound on medium
de: Ton auf Medium

en: Sound on medium or separate
de: Ton auf dem Medium oder davon getrennt

en: Sound recording
de: Tonaufnahme

en: Sound separate from medium
de: Ton separat vom Medium

en: Sound-tape reel
de: Tonbandspule

en: Sound-track film
de: Tonfilm

en: Sounds
de: Töne

en: South American Indian (Other)
de: Südamerikanische Indianersprachen (Weitere)

en: Southern Sami
de: Südsamisch

en: Space observing
de: Weltraumbeobachtung

en: Spaceborne
de: Weltraumübertragen

en: Spanish
de: Spanisch

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
de: Spezielle Klasse des kartografischen Materials zu der das Objekt gehört. Normalerweise die Klasse eines physikalischen Objekts, z.B. ein Diagramm.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
de: Spezielle Klasse des Materials (normalerweise die Klasse eines physikalischen Objekts) zu der das Objekt gehört (z.B. eine magnetsche Platte).

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
de: Spezielle Klasse des Materials (normalerweise die Klasse des physikalischen Objekts) zu der das Objekt gehört, z.B. ein Himmelsglobus.

en: Special class of material to which the item belongs
de: Spezielle Materialklasse des Objektes

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
de: Spezielle Materialklasse des Objektes, üblicherweise die Klasse des physischen Objektes.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
de: Spezielle Klasse der Mikroform des Objektes (z.B. Mikrokarte).

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
de: Spezielle Klasse des Films, z.B. eine Filmspule.

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
de: Spezielle Klasse der nichtprojizierten Grafik (z.B. ein Bild).

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
de: Spezielle Klasse der projizierten Grafik (z.B. ein Dia).

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
de: Spezielle Klasse der Tonaufnahme (z.B. ein Zylinder).

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
de: Spezielle Materialklasse von taktilem Material.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
de: Spezielle Klasse von Textmaterial zu der das Objekt gehört.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
de: Spezielle Klasse von Videoaufnahmen zu der das Objekt gehört.

en: Special format characteristics
de: Spezielle Formatelemente

en: Special physical characteristics
de: Spezifische physische Eigenschaften

en: Special playback characteristics
de: Spezielle Wiedergabeeigenschaften

en: Specialized
de: Fachkundige

en: Specialized;
de: Spezialisiert;

en: Specific material designation
de: Spezifische Materialbezeichnung

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
de: Spezielles Medium das als Tonträger des Objektes dient (ob der Ton auf dem Objekt selbst oder in begleitendem Material enthalten ist) sowie der benötigte Typ der Tonwiedergabe.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
de: Spezielles Medium das als Tonträger eines Objektes dient (ob der Ton in der projizierten Grafik enthalten oder separat ist), sowie der notwendige Typ der Tonwiedergabe.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
de: Spezielles Medium das als Tonträger dient, ob der Ton in der Videoaufnahme enthalten oder separat ist, sowie der notwendige Typ der Tonwiedergabe.

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
de: Spektrale, akustische oder magnetische Charakteristiken der vom Fernaufnahmegerät erhaltenen Daten. Kann auch sowohl für die Wellenlänge der gemessenen Strahlen als auch für den Typ des messenden Sensors verwendet werden.

en: Speeches
de: Reden

en: Speeches
de: Reden

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Split into .. and ...:
de: Fortsetzung ... und ...:

en: Spoken language:
de: Gesprochene Sprache:

en: Spot heights
de: Höhenpunkte

en: Square dance music
de: Squaredancemusik

en: Stamper (negative)
de: Pressmatrize (negativ)

en: Standalone device
de: Standalone-Gerät

en: Standard 8 mm.
de: Standard 8 mm

en: Standard 8 mm. film width
de: Standard 8 mm Filmbreite

en: Standard silent aperture (full frame)
de: Standardblende ohne Tonspur (Vollbild)

en: Standard sound aperture (reduced frame)
de: Standardblende mit Tonspur (reduziertes Bild)

en: Standards/specifications
de: Standards/Spezifikationen

note: INPUT type=submit
en: Start search
de: Suche beginnen

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
de: Unselbstständige Gebietskörperschaft

en: Statistics
de: Statistiken

en: Stencil color
de: Schablonenfarbe

en: Stereographic
de: Stereographisch

en: Stereophonic
de: Stereofon

en: Stone
de: Stein

en: Studies and exercises
de: Etuden und Übungen

en: Study print
de: Studiendruck

en: Subject(s):
de: Schlagwörter:

en: Subject:
de: Schlagwort:

en: Submersible remote-sensing device
de: Unterwasser-Fernerkundungsgerät

en: Subtitle language:
de: Sprache der Untertitel:

en: Successive entry
de: Fortlaufender Eintrag

en: Suites
de: Suiten

en: Sumerian
de: Sumerisch

en: Summary language:
de: Sprache der Zusammenfassung:

en: Summary:
de: Zusammenfassung:

en: Sundanese
de: Sundanesisch

en: Super 8 mm./single 8 mm.
de: Super 8 mm/Single 8 mm

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
de: Film Super 8 mm/Single 8 mm

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
de: Super-VHS (0,5 Zoll, Videokassette)

en: Superseded by:
de: Daraus hervorgegangen:

en: Superseded in part by:
de: Teilweise daraus hervorgegangen:

en: Supersedes in part:
de: Teilweise hervorgegangen aus:

en: Supersedes:
de: Hervorgegangen aus:

en: Supplement to:
de: Beilage zu:

en: Supplement:
de: Beilage:

en: Supplements:
de: Ergänzungen:

en: Suppressed in OPAC
de: Keine Anzeige im OPAC

en: Suppressed in OPAC
de: Keine Anzeige im OPAC

en: Surface
de: Oberfläche

en: Surface observing
de: Erdbeobachtung

en: Surveys of literature in a subject area
de: Literaturübersichten zu einem Fachgebiet

en: Swazi
de: Siswati

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Swiss German
de: Schweizerdeutsch

en: Symphonic poems
de: Sinfonische Dichtungen

en: Symphonies
de: Symphonien

en: Synthetic
de: Kunststoff

en: Synthetic and glass
de: Kunststoff und Glas

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
de: Synthetic Aperture Radar (SAR)-Einzelfrequenz

en: Syriac
de: Syrisch

en: Syriac, Modern
de: Modernes syrisch

en: Tactile material
de: Taktiles Material

en: Tactile, with no writing system
de: Taktil, ohne Schreibsystem

en: Tahitian
de: Tahitianisch

en: Tai (Other)
de: Tai (Weitere)

en: Tamashek
de: Tuareg

en: Tamil
de: Tamilisch

en: Tape cartridge
de: Band-Cartridge

en: Tape cassette
de: Magnetbandkassette

en: Tape configuration
de: Tonbandkonfiguration

en: Tape duplication master
de: Vervielfältigungsmasterband

en: Tape reel
de: Bandspule

en: Tape width
de: Tonbandbreite

en: Target audience
de: Zielgruppe

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Technical and/or historical information on instruments
de: Technische und/oder historische Angaben zu den Instrumenten

en: Technical drawing
de: Forschungsberichte

en: Technical information on music
de: Technische Angaben zur Musik

en: Technical reports
de: Technische Berichte

en: Technique
de: Technik

en: Terrestrial globe
de: Erdglobus

en: Test pressing
de: Testpressung

en: Textile
de: Textiles Material

en: Textiles
de: Textiles Material

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
de: Die Auswahl hier beeinflusst die Voreinstellung des Felds 008

en: Thematic index
de: Thematisches Register

en: Thermal infrared
de: Thermisches Infrarot

en: Theses
de: Thesen

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
de: Die Auswahl hier beeinflusst die Voreinstellung des Felds 008

en: Three layer stock, low fade
de: Dreischichten-Rohmaterial, wenig verblasst

en: Three times a month
de: Drei mal im Monat

en: Three times a week
de: Drei mal in der Woche

en: Three times a year
de: Drei mal im Jahr

en: Three-character alphabetic code
de: Alphabetischer 3-Zeichen-Code

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
de: Dreistelliger Zeichencode für das Braille-Musikformat des Objekts. Die Musikformate betreffen die Art wie Takte, Abschnitte, Teile und zugehörige Informationen wie Worte in ihrem gegenseitigen Bezug dargestellt sind. Es können bis zu drei Codes zugeweisen werden die linksbündig sind, wobei jede ungenutzte Position ein Leerzeichen (#) enthält.

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
de: Die Position enthält eine dreistellige Nummer, welche die gesamte Laufzeit des Filmes oder der Videoaufnahme angibt. Die Nummer ist rechtsbündig, wobei ungenutzte Position eine Null enthält.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
de: Dreidimensionales Kunsterzeugnis oder natürlicher Gegenstand

en: Three-layer stock
de: Dreischichten-Rohmaterial

en: Tibetan
de: Tibetisch

en: Tint
de: Farbton

en: Tinted and toned
de: Aufgehellt und getönt

en: Title bands/inter-title rolls
de: Titelbänder/Zwischentitelrollen

en: Title translated:
de: Übersetzter Titel:

en: Toccatas
de: Tokkaten

en: Tokelauan
de: Tokelauisch

en: Tongan
de: Tongaisch

en: Toy
de: Spielzeug

en: Transparency
de: Folie

en: Transposition and arrangement
de: Transposition und Arrangement

en: Transverse Mercator
de: Mercator, querachsig

en: Treaties
de: Staatsverträge

en: Triennial
de: Dreijährlich

en: Trims
de: Schnitte

en: Trio-sonatas
de: Trio-Sonaten

en: Tsonga
de: Xitsonga

en: Tswana
de: Setswana

en: Tupi languages
de: Tupí-Sprachen

en: Turkish
de: Türkisch

en: Turkish, Ottoman
de: Osmanisches türkisch

en: Turkmen
de: Turkmenisch

en: Tuvaluan
de: Tuvaluisch

en: Tuvinian
de: Tuwinisch

en: Twelve track
de: Zwölfspur

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
de: Zwei nicht definierte Zeichenpositionen; jede Position enthält ein Leer- (#) oder ein Füllzeichen (|).

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
de: Die Position enthält einen zweistelligen Code, der die Projektion angibt, die bei der Erstellung der Vorlage verwendet wurde.

en: Two-character alphabetic code
de: Zweistelliger alphabetischer Zeichencode

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
de: Die Position enthält einen zweistelligen Code, der die Art der Komposition angibt. Die Codes basieren aufden Schlagwörtern der Library of Congress. Wenn mehr als ein Code zutrifft, wird der Code mu (mehrfacheFormen) in 008/18-19 benutzt, wobei alle zutreffenden spezifizierten Codes im Feld 047 (Art der Komposition)angegeben werden.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
de: Die Position enthält einen zweistelligen Code, der die Projektion angibt, die bei der Erstellung der Vorlageverwendet wurde.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
de: Zweidimensionale, nicht projizierte Graphik

en: Type C (1 in., reel)
de: Type C (1 Zoll, Spule)

en: Type of Material
de: Art des Materials

en: Type of cartographic material
de: Art des kartographischen Materials

en: Type of color film stock or color print the item represents.
de: Typ des Trägermaterials von Farbfilm oder Farbabzug.

en: Type of computer file
de: Art der Datei

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
de: Konstruktionstyp der Plattform des Fernerkundungsgerätes. In diesem Datenelement bezeichnet Plattform jede Trägerstruktur, nicht nur ebene Oberflächen.

en: Type of continuing resource
de: Art der fortlaufenden Ressource

note: SELECT name=f8
en: Type of control
de: Art der Kontrolle

en: Type of date/Publication status
de: Art der Datumsangaben/Veröffentlichungsstatus

en: Type of light-sensitive material on the film.
de: Typ des lichtempfindlichen Materials des Films.

en: Type of material
de: Art des Materials

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
de: Materialtyp (ausser normale Museumsunterlage) an dem das Hauptträgermaterial (007/04) befestigt ist.

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
de: Typ des Materials für die Basis der Emulsion eines Fotonegativs, Filmstreifens, Dias oder Transparents.

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
de: Materialtyp des Montagerahmens eines Dias oder Transparents für eine projizierte Grafik.

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
de: Typ des Materials das als Unterlage oder Basis dient auf welcher das Bild gedruckt oder ausgeführt wird.

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
de: Art des Datensatzes. Kontrolliert den voreingestellten Typ in 008.

en: Type of reproduction
de: Art der Reproduktion

en: Type of visual material
de: Art der visuellen Materialien

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
de: U-matic (0,75 Zoll, Videokassette)

en: Udmurt
de: Udmurtisch

en: Ugaritic
de: Ugaritisch

en: Uighur
de: Uigurisch

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: Ultra high reduction
de: Extrem hohe Verkleinerung

en: Ultraviolet combinations
de: Ultraviolett-Kombinationen

en: Uncompressed
de: Unkomprimiert

en: Uncontracted
de: Nicht kontrahiert

en: Undefined
de: nicht definiert

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
de: Nicht definiert, die Position enthält ein Leer- (#) oder ein Füllzeichen (|).

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
de: Nicht definiert, die Position enthält ein Leer- (#) oder ein Füllzeichen (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
de: Nicht definiert, die Position enthält ein Leer- (#) oder ein Füllzeichen (|).

en: Undetermined
de: Nicht definiert

en: Undetermined 2 color
de: Unbestimmte 2 Farben

en: Undetermined 3 color
de: Unbestimmte 3 Farben

en: Uniform title:
de: Einheitssachtitel:

en: Uniform titles:
de: Einheitssachtitel:

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Unknown if item is government publication
de: Unbekannt, ob das Exemplar eine Amtsdruckschrift ist

en: Unknown or not specified
de: Unbekannt oder nicht spezifiziert

en: Unknown or unspecified
de: Unbekannt oder nicht spezifiziert

en: Unmanned spacecraft
de: Unbemanntes Raumschiff

en: Unspecified
de: Nicht spezifiziert

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
de: Die Zeichenposition enthält bis zu vier einstellige Zeichencodes (in alphabetischer Ordnung erfasst), welchedie Illustrationsarten im Exemplar angeben. Wenn weniger als vier Zeichencodes zugewiesen werden, sind die Codes rechtsbündig, wobei jede ungenutzte Position ein Leerzeichen (#) enthält.

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
de: Die Position enthält bis zu vier einstellige Codes, welche die spezifische Reliefart im Exemplar angeben. Die Codes werden in der Reihenfolge ihrer Wichtigkeit erfasst. Wenn weniger als vier Codes zugewiesen werden, sind sie linksbündig, wobei ungenutzte Position ein Leerzeichen (#) enthält.

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
de: Die Position enthält bis zu vier einstellige Zeichencodes (in alphabetischer Ordnung erfasst), die angeben,ob ein wichtiger Teil des Exemplars aus bestimmten Arten von Material besteht oder diese beinhaltet. Wennweniger als vier Zeichencodes zugewiesen werden, sind diese rechtsbündig, wobei jede ungenutzte Position ein Leerzeichen (#) enthält.

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
de: Die Position enthält bis zu sechs einstellige Codes (in alphabetischer Reihenfolge aufgeführt), die den Inhaltdes Programmheftes oder anderen Begleitmaterials der Tonaufnahme, handschriftlichen Noten oder Notenangeben. Wenn weniger als sechs Codes zutreffen, sind die Codes linksbündig, wobei jede ungenutzte Position ein Leerzeichen (#) enthält.

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
de: Die Zeichenposition enthält bis zu vier einstellige Zeichencodes (in alphabetischer Ordnung erfasst), welchedie Illustrationsarten im Exemplar angeben. Wenn weniger als vier Zeichencodes zugewiesen werden, sind die Codes rechtsbündig, wobei jede ungenutzte Position ein Leerzeichen (#) enthält.

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
de: Die Position enthält bis zu zwei einstellige Codes, welche die speziellen Formatmerkmale der Karte angeben. Die Codes werden in der Reihenfolge ihrer Wichtigkeit erfasst. Wenn nur ein Code zugewiesen wird, ist dieser linksbündig, wobei die ungenutzte Position ein Leerzeichen (#) enthält.

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
de: Die Position enthält bis zu zwei einstellige Codes (in der Reihenfolge der folgenden Liste aufgeführt), welche die Art des literarischen Textes in einer nicht-musikalischen Tonaufnahme angeben. Wenn nur ein Code zutrifft, ist er linksbündig, wobei die ungenutzte Position ein Leerzeichen (#) enthält.

note: SCRIPT
en: Updated:
de: Aktualisiert:

en: Updating Web site
de: Fortwährend aktualisierte Webseite

en: Updating database
de: Fortwährend aktualisierte Datenbank

en: Updating loose-leaf
de: Fortwährend aktualisierte Loseblattsammlung

en: Upper Sorbian
de: Obersorbisch

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: VHS (1/2 in., videocassette)
de: VHS (0,5 Zoll, Videokassette)

en: Variations
de: Variationen

en: Various places
de: Verschiedene Orte

en: Vellum
de: Velin

en: Venda
de: Tshivenda

en: Vertical
de: Vertikal

en: Vertical score
de: Vertikale Partitur

en: Very high reduction
de: Sehr hohe Verkleinerung

en: Vesicular
de: Vesikularfilm

en: Videocassette
de: Videokassette

en: Videodisc
de: Videodisk

en: Videorecording
de: Videoaufnahme

en: Videorecording format
de: Format der Videoaufnahme

en: Videoreel
de: Videospule

en: Videotape
de: Videoband

en: Videotape or videodisc recording format.
de: Format der Videoaufnahme.

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: View
de: Anzeigen

en: View authority record
de: Normsatz anzeigen

en: Visible light
de: Sichtbares Licht

en: Visual Materials
de: Visuelle Materialien

en: Vocal parts
de: Vokalteile

en: Vocal score
de: Vokalpartitur

en: Voice score with accompaniment omitted
de: Singstimme ohne Begleitung

en: Volumes:
de: Bände:

en: Votic
de: Wotisch

en: Waiting recall
de: Wartender Rückruf

en: Wakashan languages
de: Wakash-Sprachen

en: Wall map
de: Wandkarte

en: Walloon
de: Wallonisch

en: Waltzes
de: Waltzer

en: Waray
de: Wáray-Wáray

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
de: Achtung: Die Zeichenkette enthält ein Zeichen, dass nicht innerhalb des darstellbaren Zeichenraums liegt! Es wird ersetzt mit "?".

en: Water surface-based remote-sensing device
de: Fernerkundungsgerät auf der Wasseroberfläche

en: Wax
de: Wachs

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Welsh
de: Walisisch

en: Western Pahari languages
de: West-Pahari-Sprachen

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
de: Ob das Ganze oder ein Teil des katalogisierten Werkes eine Transposition und/oder ein Arrangement eines anderen Werkes ist.

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
de: Ob Kontraktionen verwendet werden. Kontraktionen sind Abkürzungen die aus einem oder mehreren Braille- oder Moon-Zeichen bestehen die allgemeine Zeichenkombinationen repräsentieren.

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
de: Ob das katalogisierte Objekt als vollständig beurteilt wird.

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
de: Ob die Qualitätssicherungsziele ungefähr zur Zeit der Reformatierung / Erstellung der elektronischen Ressource inkludiert wurden.

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
de: Ob das kartografische Objekt ein Faksimile oder ein anderer Reproduktionstyp ist.

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
de: Ob bei digital reformatierten Datei(en) der elektronischen Ressource das gleiche Format oder der gleiche Typ vorliegt.

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
de: Ob der Film Teil einer kompletten Produktion ist oder ob er ein ein vorläufiges Element oder ein Element der Post-Production ist.

en: Whether the film is positive or negative.
de: Ob der Film positiv oder negativ ist.

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
de: Ob der Globus ein Faksimile oder ein anderer Reproduktionstyp ist.

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
de: Ob der Globus einfarbig oder mehrfarbig ist.

en: Whether the item is in one color or multicolored
de: Ob das Objekt einfarbig oder mehrfarbig ist.

en: Whether the item is one color or multicolored.
de: Ob das Objekt einfarbig oder mehrfarbig ist.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
de: Ob die Produktion des Tons ein integraler Teil der elektronischen Ressource ist.

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
de: Ob der Ton in der projizierten Grafik enthalten oder separat vorhanden ist (z.B. auf dem Begleitmaterial).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
de: Ob der Ton im Objekt enthalten oder separat vorhanden ist (z.B. auf dem Begleitmaterial).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
de: Tonspur auf Objekt enthalten oder separat.

en: Width of a motion picture.
de: Filmbreite.

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
de: Gravurbreite einer Plattenaufnahme oder Rillenabstand auf Zylindern.

en: Width of the tape.
de: Breite des Bandes.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
de: Zu Videoaufnahmen. Für Videoaufnahmen sollten nur Codes verwendet werden, die exakt auf die Masse der physikalischen Beschreibung zutreffen. Wenn kein Code zutrifft, ist z zu verwenden.

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
de: Breite oder Dimensionen des projizierten grafischen Objektes.

en: Wire recording
de: Drahtaufzeichnung

en: Withdrawn
de: Ausgeschieden

en: Wolayta
de: Wolaytta

en: Wood
de: Holz

en: Workprint
de: Arbeitsabzug

en: Yakut
de: Jakutisch

en: Yao (Africa)
de: Yao (Afrika)

en: Yapese
de: Yapesisch

en: Yearbooks
de: Jahrbücher

en: Yellow strip
de: Gelb-Auszug

en: Yiddish
de: Jiddisch

en: Yupik languages
de: Yupik-Sprachen

en: Zande languages
de: Zande-Sprachen

en: Zapotec
de: Zapotekisch

en: Zaza
de: Zazaisch

en: Zuni
de: Zuñi

en: [Added title page title]
de: [Titel von zusätzlicher Titelseite]

en: [Caption title]
de: [Beschriftung]

en: [Cover title]
de: [Umschlagtitel]

en: [Distinctive title]
de: [Schlüsseltitel]

en: [Other title]
de: [Weiterer Titel]

en: [Parallel title]
de: [Paralleltitel]

en: [Portion of title]
de: [Teil des Titels]

en: [Running title]
de: [Kolumnentitel]

en: [Spine title]
de: [Rückentitel]

en: _ - Full level
de: _ - Vollständiges Niveau

en: _ - No specific type
de: _ - Kein spezifischer Typ

en: _ - Non-ISBD
de: _ - Nicht-ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
de: _ - Nicht spezifiziert oder nicht anwendbar

en: a - Archival
de: a - Archivisch

en: a - Increase in encoding level
de: a - Erhöhte Codierungsebene

en: a - Language material
de: a - Sprachmaterial

en: a - Monographic component part
de: a - Unselbstständiger Teil einer Monografie

en: a - Set
de: a - Sammelwerk

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
de: a - UCS/Unicode (autom. gesetzt)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
de: a- 16 Upm (Platten)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
de: a- 3,5 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
de: a- 3 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
de: a- 3-lagige Farbe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
de: a- 8 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
de: a- Fehlend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
de: a- Zugang

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
de: a- Akustische Aufnahme, direkte Speicherung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
de: a- Aktiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
de: a- Aktivitätskarte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
de: a- Mikrofilmlochkarte

en: a- Appropriate
de: a- Geeignet

en: a- Archival
de: a- Archivisch

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
de: a- Autonome oder halb-autonome Komponente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
de: a- Ballon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
de: a- Takte übereinander

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
de: a- Beta (0,5 Zoll, Videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
de: a- Leinwand

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
de: a- Himmelsglobus

en: a- Differentiated personal name
de: a- Unterschiedener Personenname

en: a- Displayed in standard schedules or tables
de: a- Angezeigt in Standardauflistungen oder -Tabellen

en: a- Earlier rules
de: a- Frühere Regeln

en: a- Established heading
de: a- Festgelegte Eintragung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
de: a- Die Datei wurde vom Original reproduziert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
de: a- Erste Generation (Master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
de: a- Vollspur (1)

en: a- Fully established
de: a- Voll festgelegt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
de: a- Farbgetränkte Trägerdrucke

en: a- Increase in encoding level
de: a- Erhöhe Codierungsebene

en: a- International standard
de: a- Internationaler Standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
de: a- Lacküberzug

en: a- Language material
de: a- Sprachmaterial

en: a- Library of Congress subject headings
de: a- Library of Congress Schlagworte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
de: a- Literarische Brailleschrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
de: a- Leicht abgeschrägt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
de: a- Niedrige Verkleinerung

note: SCRIPT
en: a- Map
de: a- Karte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
de: a- Mastertape

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
de: a- Meteorologisch

en: a- Monographic component part
de: a- Monographischer Komponententteil

en: a- Monographic series
de: a- Monographische Serien

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
de: a- Mond

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
de: a- NAB-Standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
de: a- Keine erkennbare Schädigung

en: a- Not synthesized
de: b- Nicht aufgebaut

en: a- Numbered
de: a- Nummeriert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
de: a- Einfarbig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
de: a- Eins

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
de: a- Optische Tonspur auf dem Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
de: a- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
de: a- Fotokopie, Blaupause

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
de: a- Positiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
de: a- Druck-Brailleschrift

en: a- Record can be used
de: a- Satz kann verwendet werden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
de: a- Normaldruck

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
de: a- Sicherheitsträgermaterial, unbestimmt

en: a- Schedule record
de: a- Datensatz aus Auflistung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
de: a- Silberhalogenid

en: a- Single number
de: a- Einzelne Nummer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
de: a- Ton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
de: a- Ton auf dem Medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
de: a- Standard 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
de: a- Film Standard 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
de: a- Standardblende mit Tonspur (reduziertes Bild)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
de: a- Oberfläche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
de: a- Bandkassette

en: a- Topical
de: a- Thematisch

en: a- Tracings are consistent with the heading
de: a- Kopien sind konsistent mit der Eintragung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
de: a- Unkomprimiert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
de: a- Ungekürzt

en: a- Valid
de: a- Gültig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
de: aa- Sichtbares Licht

en: aacr2 compatible
de: aacr2-kompatibel

en: abstract or summary
de: Kurzfassung oder Zusammenfassung

en: abstract or summary
de: Kurzfassung oder Zusammenfassung

en: access
de: Zugang

en: accompanying material
de: Begleitmaterial

en: acronym
de: Akronym

en: adolescent
de: Jugendliche

en: adult
de: Erwachsene

en: aperture card
de: Mikrofilmlochkarte

en: application history
de: Historie

en: art original
de: Kunst-Original

en: art original
de: Kunst-Original

en: art reproduction
de: Kunst-Reproduktion

en: art reproduction
de: Kunst-Reproduktion

en: atlas
de: Atlas

en: atlas
de: Atlas

en: available online
de: online verfügbar

en: b - Part with independent title
de: b - Teil mit unabhängigem Titel

en: b - Serial component part
de: b - Unselbstständiger Teil eines fortlaufenden Sammelwerkes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
de: b- 2 Farbe, Einzelstreifen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
de: b- 33 1/3 Upm (Platten)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
de: b- 5 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
de: b- Luftübertragen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
de: b- Flugzeug - geringe Höhe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
de: b- Takte nacheinander

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
de: b- Schwarzweiss

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
de: b- Zeichenkarton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
de: b- CCIR-Standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
de: b- Zellulosenitrat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
de: b- Chipkarte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
de: b- Braillekurzschrift

en: b- Defined number span
de: b- Definierter Nummernbereich

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
de: b- Direkte Speicherung, nicht akustisch

en: b- English and French
de: b- Englisch und Französisch

en: b- Extended display
de: b- Erweiterte Anzeige

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
de: b- Die Datei wurde von einer Mikroform reproduziert

en: b- First number of span invalid
de: b- Erste Nummer des Bereichs ungültig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
de: b- Brailleschrift-Formatcode

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
de: b- Halbspur (2)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
de: b- Stark abgeschrägt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
de: b- Großbrailleschrift oder vergößerte Brailleschrift

en: b- LC subject headings for children's literature
de: b- LC Schlagwörter für Kinderliteratur

note: SCRIPT
en: b- Large print
de: b- Großdruck

note: SCRIPT
en: b- Large print
de: b- Großdruck

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
de: b- Verlustfrei

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
de: b- Magnettonspur auf dem Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
de: b- Mikrofilm-Cartridge

en: b- Multipart item
de: b- mehrteiliges Medium

en: b- National standard
de: b- Nationaler Standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
de: b- Negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
de: b- Nitrat: verdächtiger Geruch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
de: b- Unverzerrt (Breitwand)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
de: b- Normale Verkleinerung

en: b- Not appropriate
de: b- Nicht angemessen

en: b- Part with independent title
de: b- Teil mit eigenständigem Titel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
de: b- Passiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
de: b- Fotokopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
de: b- Planeten- oder Mondglobus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
de: b- Dupliziervorlage

en: b- Record is being updated
de: b- Satz wurde geändert

en: b- Serial component part
de: b- Unselbstständiger Teil eines fortlaufenden Sammelwerkes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
de: b- Ton separat vom Medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
de: b- Super 8 mm/Single 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
de: b- Film Super 8 mm./Single 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
de: b- Erdbeobachtung

en: b- Synthesized
de: b- Aufgebaut

en: b- Table record
de: b- Datensatz aus Tabelle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
de: b- Vervielfältigungsmasterband

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
de: b- Dreischichten-Rohmaterial

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
de: b- Nebeneintragungen sind nicht notwendigerweise consistent mit den Eintragungen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
de: b- Schnitte

en: b- Undifferentiated personal name
de: b- Undifferenzierter Personenname

en: b- Unnumbered
de: b- Unnummeriert

en: b- Untraced reference
de: b- Unverfolgte Referenz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
de: b- VHS (0,5 Zoll, Videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
de: b- Holz

en: bibliography
de: Bibliographie

en: bibliography
de: Bibliographie

en: biography
de: Biographie

en: biography
de: Biographie

en: braille
de: Braille

en: braille
de: Braille

en: broader
de: weiter

en: by
de: von

en: by
de: von

en: c - Collection
de: c - Sammlung

en: c - Corrected or revised
de: c - Korrigiert oder überarbeitet

en: c - ISBD punctuation omitted
de: c - ISBD-Punktuation nicht enthalten

en: c - Notated music
de: c - Noten

en: c - Part with dependent title
de: c - Teil mit abhängigem Titel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
de: c- 45 Upm (Platten)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
de: c- 7 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
de: c- Film 9,5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
de: c- Film 9,5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
de: c- Sicherheitsträgermaterial, Acetat unbestimmt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
de: c- Flugzeug - mittlere Höhe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
de: c- Karton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
de: c- Karton/Zeichentafel

en: c- Chronological
de: c- chronologisch

en: c- Collection
de: c- Gesamtaufnahme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
de: c- Kombination

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
de: c- Vollständig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
de: c- Optische Computerkarte

en: c- Cooperative cataloging program
de: c- Kooperatives Katalgisierungsprogramm

en: c- Corrected or revised
de: c- korrigiert oder überarbeitet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
de: c- Dolby-B-verschlüsselt

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
de: c- Elektronische Ressource

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
de: c- Die Datei wurde von einer elektronischen Ressource reproduziert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
de: c- Film-Cartridge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
de: c- Filmstreifenpatrone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
de: c- Hohe Verkleinerung

en: c- ISBD punctuation omitted
de: c- ISBD-Punktuation nicht enthalten

en: c- Index term record
de: c- Datensatz aus Indexbegriff

en: c- Last number of span invalid
de: c- Letzte Nummer des Bereichs ungültig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
de: c- Linien übereinander

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
de: c- Magnettonband in einer Cartridge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
de: c- Mathematik- und wissenschaftliche Brailleschrift

en: c- Medical subject headings
de: c- Medizinsche Schlagwörter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
de: c- Mikrofilm-Cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
de: c- Mehrfarbig

en: c- Multilocal
de: c- Vielörtig

en: c- National library association standard
de: c- National library or bibliographic agency standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
de: c- Nitrat: scharfer Geruch

en: c- Notated music
de: c- Notierte Musik

en: c- Numbering varies
de: c- Zählung wechselt

en: c- Part with dependent title
de: c- Teil mit nicht eigenständigem Titel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
de: c- Photographische Vorproduktion

en: c- Provisional
de: c- Provisorisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
de: c- Viertelspur (4)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
de: c- Sicherheitsträgermaterial, Acetat unbestimmt

en: c- Series-like phrase
de: c- Serien-artiger Satz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
de: c- Gebrauchskopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
de: c- Weltraumbeobachtung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
de: c- Weltraumübertragen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
de: c- Stein

en: c- Summary number span
de: c- Zusammengefasster Nummernbereich

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
de: c- Erdglobus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
de: c- Dreischichten-Rohmaterial, wenig verblasst

en: c- Traced reference
de: c- Verfolgte Referenz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
de: c- U-matic (0,75 Zoll, Videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
de: c- Unbestimmte 2 Farben

note: SCRIPT
en: c- Vertical
de: c- Vertikal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
de: c- Vesikularfilm

note: SCRIPT
en: c- vertical
de: c- Vertikal

en: cartographic
de: kartographisch

en: catalog
de: Katalog

en: catalog
de: Katalog

note: IMG
en: celestial globe
de: Himmelsglobus

en: chart
de: Tabelle

en: chart
de: Tabelle

en: chip cartridge
de: Chipkarte

en: code
de: Code

en: collage
de: Kollage

en: collection
de: Sammlung

en: combination
de: Kombination

en: comic strip
de: Comicstrip

note: IMG
en: computer file
de: Computerdatei

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
de: Optische Computer-Karte

en: conference publication
de: Konferenzschrift

en: conference publication
de: Konferenzschrift

en: constituent
de: Komponente

en: continuing
de: fortlaufend

en: creator
de: Ersteller

en: cylinder
de: Zylinder

en: d - Deleted
de: d - Gelöscht

en: d - Manuscript notated music
de: d - Handgeschriebene Noten

en: d - Subunit
de: d - Untereinheit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
de: d- 10 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
de: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
de: d- Film 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
de: d- 16 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
de: d- 78 Upm (Platten)

en: d- AACR 2 compatible heading
de: d- AACR2 kompatible Ansetzung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
de: d- Flugzeug - große Höhe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
de: d- Verzerrt (Breitwand)

en: d- Completely invalid
de: d- Vollständig ungültig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
de: d- Computer-Brailleschrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
de: d- Computer Disc, nicht näher spezifiziert

en: d- Deleted
de: d- gelöscht

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
de: d- Digitale Speicherung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
de: d- Schallplattenmaster (negativ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
de: d- Zeichnung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
de: d- Kopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
de: d- Zweischicht-Rohmaterial

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
de: d- EIAJ (0,5 Zoll, Spule)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
de: d- Achtspur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
de: d- Die Datei wurde von einem Zwischenmedium reproduziert (keine Mikroform)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
de: d- Filmstreifen ohne Ton

en: d- Geographic
de: d- geografisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
de: d- Glas

note: SCRIPT
en: d- Globe
de: d- Globus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
de: d- Text im Loseblatthefter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
de: d- Mit Verlust

en: d- Manuscript notated music
de: d- Handgeschriebene Musik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
de: d- Metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
de: d- Mikrofilm-Spule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
de: d- Nitrat: bräunlich, Verfärbung, ausgeblichen, staubig

en: d- Other
de: d- Andere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
de: d- Abschnitt

en: d- Preliminary
de: d- Vorschulalter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
de: d- Musterabzüge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
de: d- Sicherheitsträgermaterial, Diacetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
de: d- Schallplatte

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
de: d- Geographisch unterschieden &mdash; direkt

en: d- Subdivision
de: d- Unterteilung

en: d- Subunit
de: d- Untereinheit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
de: d- Taktil, ohne Schreibsystem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
de: d- Unbestimmte 3 Farben

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
de: d- Sehr hohe Verkleinerung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
de: d- Videodisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
de: d- dbx-verschlüsselt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
de: da- Nahes Intrarot

en: database
de: Datenbank

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
de: db- Mittleres Infrarot

en: dbx encoded
de: DBX-verschlüsselt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
de: dc- Fernes Infrarot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
de: dd- Thermisches Infrarot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
de: de- Kurzwellen-Infrarot (SWIR)

en: deleted heading information
de: Gelöschte Ansetzung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
de: df- Reflektierendes Infrarot

en: diagram
de: Diagramm

en: dictionary
de: Wörterbuch

en: dictionary
de: Wörterbuch

en: digitized microfilm
de: Digitalisierter Mikrofilm

en: digitized other analog
de: Anderes digitalisiertes analoges Medium

en: diorama
de: Diorama

en: diorama
de: Diorama

en: direct
de: direkt

en: directory
de: Verzeichnis

en: directory
de: Verzeichnis

en: discography
de: Diskographie

en: discography
de: Diskographie

en: drama
de: Drama

en: drama
de: Drama

note: IMG
en: drawing
de: Zeichnung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
de: dv- Kombinationen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
de: dz- Andere Infrarotdaten

en: e - Cartographic material
de: e - Kartografisches Material

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
de: e- 12 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
de: e- 12 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
de: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
de: e- Film 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
de: e- Drei-Fraben-Technicolor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
de: e- 8 Upm (Platten)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
de: e- Analoge elektrische Speicherung

en: e- Cartographic material
de: e- Kartografisches Material

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
de: e- Computer Disc Cartridge, nicht näher spezifiziert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
de: e- Zylinder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
de: e- Digitalaufnahme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
de: e- Erdmondglobus

en: e- English only
de: e- nur Englisch

en: e- Language
de: e- Sprache

en: e- Local standard
de: e- Lokaler Standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
de: e- Magnettonband auf Spule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
de: e- Bemanntes Raumschiff

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
de: e- Mikrofiche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
de: e- Spurmischung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
de: e- Musik-Brailleschrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
de: e- Nitrat: klebrig

en: e- Node label
de: e- Verknüpfungseintrag

en: e- Obsolete
de: e- Hinfällig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
de: e- Anderes Breitwandformat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
de: e- Gemälde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
de: e- Einzelne Linie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
de: e- Kunststoff

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
de: e- Zwölfspur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
de: e- Type C (1 Zoll, Spule)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
de: e- Extrem hohe Verkleinerung

en: earlier
de: früher

en: earlier rules
de: Frühere Regeln

note: IMG
en: earth moon globe
de: Erdmondglobus

en: electronic
de: elektronisch

en: electronic
de: elektronisch

en: encyclopedia
de: Enzyklopädie

en: encyclopedia
de: Enzyklopädie

en: equivalent
de: äquivalent

en: essay
de: Essay

en: essay
de: Essay

en: f - Manuscript cartographic material
de: f- Handschriftliches kartographisches Material

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
de: f- 1,4 m pro Sekunde (Platten)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
de: f- 16 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
de: f- Zwei-Farben-Technicolor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
de: f- Film 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
de: f- 35 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
de: f- Dolby-A-verschlüsselt

en: f- Established heading and subdivision
de: f- Festgelegte Eintragung und Unterteilung.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
de: f- Faksimile

en: f- Federal/national
de: f- Bund-/national

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
de: f- Mikrofiche-Kassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
de: f - Filmstreifen, nicht näher spezifiziert

en: f- French only
de: f- nur französisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
de: f- Magnettonband auf Kassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
de: f- Mikrofiche-Kassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
de: f- Nitrat: schaumig, Blasen, Beulen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
de: f- Fotomechanischer Druck

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
de: f- Quadruplex (1 Zoll oder 2 Zoll, Spule)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
de: f- Sätze nacheinander

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
de: f- Sechzehnspur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
de: f- Leder

en: f- Standard of unknown origin
de: f- Standard von unbekannter Herkunft

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
de: f- Standardblende ohne Tonspur (Vollbild)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
de: f- Materialien für Blinde und Sehbehinderte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
de: f- Magnetbandkassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
de: f- Titelbänder/Zwischentitelrollen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
de: f- Unbemanntes Raumschiff

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
de: f- Videokassette

en: festschrift
de: Festschrift

en: festschrift
de: Festschrift

en: fiction
de: Belletristik

en: fiction
de: Belletristik

en: film cartridge
de: Filmkartusche

en: film cassette
de: Filmkasette

en: film reel
de: Filmrolle

en: filmography
de: Filmographie

en: filmography
de: Filmographie

en: filmslip
de: Filmstreifen

en: filmstrip
de: Filmstreifen

en: filmstrip
de: Filmstreifen

en: filmstrip cartridge
de: Filmstreifen-Kartusche

en: filmstrip roll
de: Filmstreifenrolle

en: flash card
de: Speicherkarte

en: flash card
de: Speicherkarte

en: folktale
de: Volkssage

en: folktale
de: Volkssage

en: font
de: Schriftart

en: full level
de: Volles Niveau

en: g - Projected medium
de: g- Projiziertes Medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
de: g- 4,75 Zoll oder 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
de: g- 4,75 Zoll oder 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
de: g- Film 70 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
de: g- 70 mm.

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
de: g- Konventionelle Transkribierung oder konventionelle Namensform in der Sprache der Katalogisierungsstelle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
de: g- Diagramm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
de: g- Dolby-C-verschlüsselt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
de: g- Glas mit Lack

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
de: g- Graustufen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
de: g- Fernerkundungsgerät auf der Erde

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
de: g- Laserdisk

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
de: g- Laserdisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
de: g- Zeilen nacheinander

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
de: g- Mikrokarte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
de: g- Nitrat: geronnen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
de: g- Optische und Magnettonspur auf dem Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
de: g- Fotonegativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
de: g- Produktionsrollen

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
de: g- Projizierte Graphik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
de: g- Rotauszug

en: g- Reference and subdivision
de: g- Verweis und Unterteilung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
de: g- Endlostonbandkassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
de: g- Textiles Material

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
de: g- Textiles Material

en: game
de: Spiel

en: game
de: Spiel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
de: gb- Synthetic Aperture Radar (SAR)-Einzelfrequenz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
de: gc- SAR-Multifrequenz (Mehrkanal)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
de: gd- SAR-ähnliche Polarisierung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
de: ge- SAR-Querpolarisierung

en: general
de: Allgemein

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
de: gf- Informetrisches SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
de: gg- Polarimetrisches SAR

en: globe
de: Globus

en: graphic
de: Graphik

en: graphic
de: Graphik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
de: gu- Passive Mikrowellen-Kartierung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
de: gz- Andere Mikrowellendaten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
de: h- 105 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
de: h- 120 Upm (Zylinder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
de: h- Blau- oder Grünauszug

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
de: h- CED (Capacitance Electronic Disc) Bildplatte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
de: h- CX-verschlüsselt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
de: h- Handkoloriert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
de: h- Tiefenschrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
de: h- Metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
de: h- Mikrofilmstreifen

note: SCRIPT
en: h- Microform
de: h- Mikroform

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
de: h- Nitrat: Grieß

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
de: h- Offene Partitur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
de: h- Abzug (Fotografie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
de: h- Bandspule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
de: h- Videoband

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
de: h- Fernerkundungsgerät auf der Wasseroberfläche

en: handbook
de: Handbuch

en: handbook
de: Handbuch

en: history
de: Geschichte

en: history
de: Geschichte

en: humor, satire
de: Humor, Satire

en: humor, satire
de: Humor, Satire

en: i - ISBD punctuation included
de: i - ISBD-Punktuation enthalten

en: i - Integrating resource
de: i - Integrierende Ressource

en: i - Nonmusical sound recording
de: i- Nichtmusikalische Tonaufnahme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
de: i- 1,125 x 2,375 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
de: i- 160 Upm (Zylinder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
de: i- Aluminium mit Lack

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
de: i- Betacam (0,5 Zoll, Videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
de: i- Cyan-Auszug

en: i- ISBD punctuation included
de: i- ISBD-Punktuation enthalten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
de: i- Unvollständig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
de: i- Sofortaufnahme (vor Ort aufgenommen)

en: i- Integrating resource
de: i- Integrierende Ressource

en: i- International intergovernmental
de: i- International, zwischenstaatlich

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
de: i- Nitrat-basiertes Trägermaterial

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
de: i- Bild

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
de: j- Kunststoff

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
de: i- Tonspur eines Films

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
de: j- Kurzformpartitur

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
de: i- Geographisch unterteilt &mdash, indirekt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
de: i- Unterwasser-Fernerkundungsgerät

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
de: i- Videodisk

en: index
de: Index

en: index
de: Index

en: indirect
de: indirekt

en: isbn
de: ISBN

en: issn
de: ISSN

en: issue number
de: Heftnummer

en: j - Musical sound recording
de: j - Musikalische Tonaufnahme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
de: j- Dia 2x2 Zoll oder 5x5 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
de: j- 3,875 x 2,5 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
de: j- Betacam SP (0,5 Zoll, Videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
de: j- Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
de: j- Magenta-Auszug

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
de: j- Magnetplatte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
de: j- Karte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
de: j- Metall und Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
de: j- Mikrofilm-Spule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
de: j- Druck

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
de: j- Sicherheitsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
de: j- Kurzformpartitur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
de: ja- Fernes Ultraviolett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
de: jb- Mittleres Ultraviolett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
de: jc- Nahes Ultraviolett

en: juvenile
de: Jugendliche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
de: jv- Ultraviolett-Kombinationen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
de: jz- Andere Ultraviolett-Daten

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
de: k - Zweidimensionale, nicht projizierbare Graphik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
de: k- 15/16 ips (Bänder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
de: k- Dia 2 1/4 x 2 1/4 Zoll oder 6x6 cm

en: k- Canadian subject headings
de: k- kanadische Schlagwörter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
de: k- Computerkarte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
de: k- Filmmaterial, außer Sicherheitsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
de: k- Gemischt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
de: k- Nicht-Nitrat: sichtbare Schädigung

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
de: k- Nicht-projizierte Grafik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
de: k- Übersicht

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
de: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
de: k- Super-VHS (0,5 Zoll, Videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
de: k- Kunststoff und Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
de: k- Gelb-Auszug

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
de: l- 1 7/8 ips (Bänder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
de: l- 1/8 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
de: l- 3x5 Zoll oder 8x13 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
de: l- Seitenschrift oder kombiniert

en: l- Local
de: l- Lokal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
de: l- Metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
de: l- Nicht-Nitrat: fortgeschrittene Schädigung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- S E N 2
de: l- SEN 2 (Successive exposure negative, 2 Farben)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
de: l- Technische Zeichnung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
de: l- Vertikale Partitur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
de: l - Vinyl

note: IMG
en: large print
de: Großdruck

en: large print
de: Großdruck

en: later
de: später

en: law report or digest
de: Entscheidungsbericht oder -sammlung

en: law report or digest
de: Entscheidungsbericht oder -sammlung

en: lcsh
de: LCSH

en: lcshac
de: LCSHAC

en: legal article
de: Rechtsartikel

en: legal article
de: Rechtsartikel

en: legal case and case notes
de: Rechtsfall oder Fallbeschreibung

en: legal case and case notes
de: Rechtsfall oder Fallbeschreibung

en: legislation
de: Gesetze

en: legislation
de: Gesetze

en: letter
de: Brief

en: libretto
de: Libretto

en: loose-leaf
de: Loseblattsammlung

en: loose-leaf
de: Loseblattsammlung

en: m - Computer file
de: m- Computerdatei

en: m - Monograph/item
de: m - Monografie/Exemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
de: m- 1/4 Zoll

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
de: m- 3 3/4 ips (Bänder)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
de: m- 3 3/4 ips (Bänder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
de: m- 4x6 Zoll oder 11x15 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
de: m- Kombination

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
de: m- M-II (0,5 Zoll, Videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
de: m- Magneto Optical Disk (MO-Diskorder MOD)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
de: m- Massenprodukt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
de: m- Mikrorillen/dünn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
de: m- Gemischt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
de: m- Gemischtes Trägermaterial (Nitrat und SIcherheits-)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
de: m- Gemischte Sammlung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
de: m- Gemischte Emulsion

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
de: m- Gemischte Generation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
de: m- Gemischte Polarität

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
de: m- Gemischte Verwendung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
de: m- Monoaural

en: m- Monograph/item
de: m- Monographisch/Exemplar

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
de: m- Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
de: m- Verschiedene Arten der Brailleschrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
de: m- Verschiedene

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
de: m- Verschiedene physische Formen

en: m- Multistate
de: m- In mehreren Staaten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
de: m- Nicht-Nitrat: katastrophal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
de: m- Kunststoff mit Metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- S E N 3
de: m- SEN 3 (Successive exposure negative, 3 Farben)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
de: ma- Multi-spektral, Multidaten

en: magnetic disc
de: Magnetplatte

en: magneto-optical disc
de: Magneto Optical Disk

en: manuscript
de: Manuskript

en: map
de: Karte

en: map
de: Karte

en: matrix number
de: Matrizennummer

en: memoir
de: Memoiren

en: memoir
de: Memoiren

en: mesh
de: MESH

en: microfiche
de: Mikrofiche

en: microfiche
de: Mikrofiche

en: microfiche cassette
de: Mikrofiche in Kasette

en: microfilm
de: Mikrofilm

en: microfilm
de: Mikrofilm

en: microfilm cartridge
de: Mikrofilm-Cartridge

en: microfilm cassette
de: Mikrofilm in Kassette

en: microfilm reel
de: Mikrofilm auf Spule

en: microopaque
de: Mikrokarte

en: microscope slide
de: Objektträger

en: microscope slide
de: Objektträger

en: mixed material
de: Gemischte Materialien

note: IMG
en: mixed materials
de: Medienkombination

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
de: mm- Kombination von verschiedenen Datenarten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
de: mmm- Verschiedene

en: model
de: Modell

en: model
de: Modell

en: monographic
de: monographisch

en: moon
de: Mond

en: motion picture
de: Film

en: motion picture
de: Film

en: moving image
de: Film

note: IMG
en: music
de: Musik

en: music plate
de: Musikplatte

en: music publisher
de: Herausgeber

en: n - New
de: n - Neu

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
de: n - Nicht-ISBD-Punktuation nicht enthalten

en: n - Not applicable
de: n- Nicht anwendbar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
de: n- Tabelle

en: n- Complete authority record
de: n- Vollständiger Normdatensatz

en: n- New
de: n- Neu

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
de: n- Nicht-ISBD-Punktuation nicht enthalten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
de: n- Nicht anwendbar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
de: n- Pergament

en: narrower
de: näher

en: newspaper
de: Zeitung

en: newspaper
de: Zeitung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
de: nn- Nicht anwendbar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
de: nnn- Nicht anwendbar

en: not applicable
de: nicht anwendbar

en: notated music
de: Noten

en: novel
de: Roman

en: numeric data
de: numerische Daten

en: numeric data
de: numerische Daten

en: o - Kit
de: o - Medienkombination

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
de: o- 1/2 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
de: o- 5,25 x 3,875 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
de: o- 5,25 x 3,875 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
de: o- 6x9 Zoll oder 16x23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
de: o- 7 1/2 ips (Bänder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
de: o- D-2 (0,75 Zoll, Videokassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
de: o- Filmstreifenrolle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
de: o- Filmstreifenrolle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
de: o- Speicherkarte

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
de: o- Regierungsagentur &mdash; unbestimmter Typ

en: o- Incomplete authority record
de: o- Unvollständiger Normdatensatz

note: SCRIPT
en: o- Kit
de: o - Medienkombination

en: o- Obsolete
de: o- Hinfällig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
de: o- Optische Speicherplatte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
de: o- Papier

note: IMG
en: optical disc
de: Optische Speicherplatte

en: other
de: andere

en: other filmstrip type
de: anderer Typ von Filmstreifen

en: other rules
de: Andere Regelwerke

en: p - Increase in encoding level from prepublication
de: p - Erhöhung der Codierungsebene seit der Vorveröffentlichung

en: p - Mixed materials
de: p - uneinheitliche Materialien

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
de: p- 1 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
de: p- 15 ips (Bänder)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
de: p- 3,25 x 7,375 Zoll oder 9x19 cm

en: p- Increase in encoding level from prepublication
de: p- Erhöhung der Codierungsebene seit der Vorpublikation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
de: p- Gips

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
de: p- Kunststoff

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
de: p- Postkarte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
de: p- Vorliegend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
de: p- Konservierung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
de: p- Sicherheitsträgermaterial, Polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
de: p- Sepia-Färbung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
de: pa- Sonar - Wassertiefe

note: IMG
en: painting
de: Malerei

en: patent
de: Patent

en: patent
de: Patent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
de: pb- Sonar - Meeresbodentopografie, seitlich aufgenommen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
de: pc- Sonar - Meeresbodentopografie, nahe der Oberfläche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
de: pd- Sonar - Meeresbodentopografie, nahe des Grundes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
de: pe- Seismische Aufnahmen

en: periodical
de: Periodika

en: periodical
de: Periodika

en: personal
de: persönlich

en: photomechanical print
de: Fotomechanischer Druck

en: photonegative
de: Fotonegativ

en: photoprint
de: Fotomechanischer Druck

en: picture
de: Bild

en: picture
de: Bild

note: IMG
en: planetary or lunar globe
de: Planeten- oder Mondglobus

en: plugin for links &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Plugin für Links &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: poetry
de: Poesie

en: poetry
de: Poesie

en: polarmetric SAR
de: Polarimetrisches SAR

en: preschool
de: Vorschüler

en: preservation
de: Bestandserhaltung

en: print
de: Druck

en: print
de: Druck

en: profile
de: Profil

en: programmed text
de: Programme

en: programmed text
de: Programme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
de: pz- Andere akustische Daten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
de: q- 2 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
de: q- Flexibles Fotopapier, positiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
de: q- Hartfaserplatte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
de: q- Hi8

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
de: q - Icon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
de: q- Modell

note: SCRIPT
en: q- Notated music
de: q- Notierte Musik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
de: q- Andere Färbung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
de: q- Quadrofon, Mehrkanal oder Surround

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
de: q- Walze

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
de: r - Dreidimensionales Artefakt oder natürlich vorkommendes Objekt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
de: r- 3/4 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
de: r- 30 ips (Bänder)

en: r- Art and architecture thesaurus
de: r- Kunst- und Architektur-Thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
de: r- Filmrolle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
de: r- Flexibles Fotopapier, negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
de: r- Mutter (positiv)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
de: r- Papier mit Lack oder Eisenoxid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
de: r- Porzellan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
de: r - Radiographie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
de: r- Referenzabzug/Vorführkopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
de: r- Fernzugriff

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
de: r- Fernaufnahme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
de: r- Ersatz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
de: r- Sicherheitsträgermaterial, gemischt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
de: r- Aufgehellt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
de: r- Videospule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
de: ra- Gravitationsanomalien (allgemein)

en: radiometric surveys
de: Radiometrische Übersichtsaufnahmen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
de: rb- Freiluft

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
de: rc- Bouger-Anomalie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
de: rd- Isostatisch

en: realia
de: Gegenstand

en: realia
de: Gegenstand

en: reformatted digital
de: digital umformatiert

en: reformatted digital
de: digital umformatiert

en: regular print
de: regulärer Druck

en: rehearsal
de: Probe

en: rehearsal
de: Probe

en: related
de: ähnlich

note: IMG
en: remote
de: Fernzugriff

en: remote sensing image
de: Fernerkundungsbild

en: remote-sensing image
de: Fernaufnahme

en: replacement
de: Ersatz

en: reporting
de: Reportagen

en: reporting
de: Reportagen

en: review
de: Besprechung

en: review
de: Besprechung

en: roll
de: Rolle

en: s - Serial
de: s - Sammelwerk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
de: s- 2,75 x 4 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
de: s- Arbeitstransparent 4x5 Zoll oder 10x13 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
de: s- Blu-ray Disc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
de: s- Grob/Standard

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
de: s- Gelöscht; Ansetzungsform aufgeteilt in zwei oder mehr Ansetzungen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
de: s- Nichtflexibles Fotopapier, positiv

en: s- Sears List of Subject Headings
de: s- Sears Liste der Schlagwortansetzungen

en: s- Sears list of subject headings
de: s- Sears Liste der Schlagwortansetzungen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
de: s- Querschnitt

en: s- Serial
de: s- Serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
de: s- Schellack

en: s- Shortened
de: s- Gekürzt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
de: s- Dia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
de: s- Tonkassette

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
de: s- Tonaufzeichnung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
de: s- Pressmatrize (negativ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
de: s- Standalone-Gerät

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
de: s- Staat, provinziell, territorial, abhängig, usw.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
de: s- Stereofon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
de: s- Stein

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
de: s- Studienmaterial

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
de: s- Aufgehellt und getönt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
de: sa- Magnetfeld

note: IMG
en: score
de: Partitur

en: section
de: Ausschnitt

note: IMG
en: serial
de: Zeitschrift

en: series
de: Reihen

en: series
de: Reihen

en: short story
de: Kurzgeschichte

en: slide
de: Dia

en: slide
de: Dia

en: software, multimedia
de: Software, Multimedia

en: sound
de: Ton

en: sound
de: Ton

en: sound cartridge
de: Endlostonbandkassette

en: sound cassette
de: Tonkassette

note: IMG
en: sound disc
de: Schallplatte

en: sound recording
de: Tonaufnahme

en: sound recording-musical
de: Tonaufnahme - musikalisch

en: sound recording-nonmusical
de: Tonaufnahme - nicht-musikalisch

en: sound-tape reel
de: Tonbandspule

en: sound-track film
de: Tonfilm

en: source
de: Quelle

en: specialized
de: Fachkundige

en: speech
de: Rede

en: speech
de: Rede

en: statistics
de: Statistiken

en: statistics
de: Statistiken

en: still image
de: Standbild

en: subject
de: Thema

en: subject example
de: Schlagwortbeispiel

en: summary or subtitle
de: Zusammenfassung oder Untertitel

en: sung or spoken text
de: gesungener oder gesprochener Text

en: survey of literature
de: Literaturübersicht

en: survey of literature
de: Literaturübersicht

en: t - Manuscript language material
de: t - Handgeschriebenes Sprachmaterial

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
de: t- Arbeitstransparent 5x7 Zoll oder 13x18 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
de: t- Nichtflexibles Fotopapier, negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
de: t- Sicherheitsträgermaterial, Triacetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
de: t- Tonbandspule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
de: t- Schablonenfarbe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
de: t- Testpressung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
de: t- Arbeitstransparente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
de: t- Holz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
de: ta- Radiometrische Aufnahme

en: table of contents
de: Inhaltsverzeichnis

en: tactile, with no writing system
de: taktil, ohne Schreibsystem

en: tape cartridge
de: Bandkassette

en: tape cassette
de: Magnetbandkassette

en: tape reel
de: Bandspule

en: technical drawing
de: Technische Zeichnung

en: technical drawing
de: Technische Zeichnung

en: technical report
de: Technischer Bericht

note: IMG
en: terrestrial globe
de: Erdglobus

en: text
de: Text

en: text in looseleaf binder
de: Text im Loseblatthefter

en: theses
de: Hochschulschriften

en: theses
de: Hochschulschriften

en: three dimensional object
de: dreidimensionales Objekt

en: toy
de: Spielzeug

en: toy
de: Spielzeug

en: translation
de: Übersetzung

en: transparency
de: Folie

en: transparency
de: Folie

en: treaty
de: Vertrag

en: treaty
de: Vertrag

en: u - Unknown
de: u- Unbekannt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
de: u- Unbekannt

en: u- Unknown if heading is government agency
de: u- Unbekannt, ob der Eintrag eine Behörde ist

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
de: u- Nicht spezifiziert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
de: nicht gesetzt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
de: uu- Unbekannt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
de: v- 8 Zoll

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
de: v- Arbeitstransparent 8x10 Zoll oder 21x26 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
de: f- Handkoloriert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
de: v- Leder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
de: v- Fotografie, nicht näher spezifiziert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
de: v- Verkleinerungsrate variiert

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
de: v- Videoaufnahme

en: videocartridge
de: Videokartusche

en: videocassette
de: Videokassette

note: IMG
en: videodisc
de: Videodisk

en: videorecording
de: Videoaufnahme

en: videorecording
de: Videoaufnahme

en: videorecording identifier
de: ID der Videoaufnahme

en: videoreel
de: Videospule

en: view
de: Sicht

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
de: w- Arbeitstransparent 9x9 Zoll oder 23x23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
de: w- Pergament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
de: w- Wachs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
de: w- Drahtaufzeichnung

en: web site
de: Webseite

en: wire recording
de: Drahtaufzeichnung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
de: x- Arbeitstransparent 10x10 Zoll oder 26x26 cm

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
de: x- Arbeitstransparent 10x10 Zoll oder 26x26 cm

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
de: x- Gelöscht; Eintrag ersetzt durch einen anderen Eintrag

en: x- Missing characters
de: x- Fehlende Zeichen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
de: x- Nicht anwendbar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
de: y- Arbeitstransparent 7x7 Zoll oder 18x18 cm

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
de: y- Anderes fotografisches Medium

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
de: y- Anderes fotografisches Medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
de: y- Luftaufnahme

en: yes
de: ja

en: z - Not applicable
de: z - Nicht anwendbar

en: z- Authority data
de: z ´- Normdaten

en: z- Not applicable
de: z- Nicht anwendbar

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
de: z- Nicht spezifiziert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
de: zz- Anderer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
de: |- Keine Angabe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
de: |- Keine Angabe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
de: ||| - Keine Angabe
