Koha 22.11 - en to de translation catalogue (1992 entries)

en: # - no attempt to code
de: # - kein Codierungsversuch

en: # - position not used
de: # - Position nicht verwendet

en: # - undetermined
de: # - unbestimmt

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
de: %s mal

en: &lt;&lt; Previous
de: &lt;&lt; Zurück

en: &lt;&lt; Previous
de: &lt;&lt; Vor

en: (Complete with 0 on the left)
de: (Links mit 0 ergänzen)

en: (auto-calculated)
de: (automatisch berechnet)

en: (auto-filled)
de: (automatisch ausgefüllt)

en: , adapter
de: , Bearbeiter

en: , annotator
de: , Anmerker

en: , author of afterword
de: , Verfasser des Nachworts

en: , bibliographic antecedent
de: , vorangegangene Bibliographie

en: , collaborator
de: , Mitarbeiter

en: , commentator
de: , Kommentator

en: , compiler
de: , Herausgeber

en: , composer
de: , Komponist

en: , conceptor
de: , Konzeption

en: , degree-grantor
de: , Verleiher des akademischen Grades

en: , editor
de: , Verleger

en: , film editor
de: , Filmbearbeitung

en: , founder
de: , Gründer

en: , illustrator
de: , Illustrator

en: , lyricist
de: , Texter

en: , organiser of meeting
de: , Kongressorganisation

en: , other
de: , andere

en: , photographer
de: , Fotograf

en: , prefacer
de: , Verfasser des Vorworts

en: , presenter
de: , Präsentation

en: , publisher
de: , Herausgeber

en: , publishing director
de: , verantwortlicher Herausgeber

en: , redactor
de: , Redakteur

en: , research team head
de: , Verantwortlicher des Forschungsteams

en: , reviewer
de: , Gutachter

en: , sponsor
de: , Sponsor

en: , thesis advisor
de: , Korrektor

en: , translator
de: , Übersetzer

en: - Full
de: - Vollständig

en: - Hierarchical relationship undefined
de: - Hierarchische Beziehung undefiniert

en: - In full ISBD form
de: - In vollem ISBD-Format

en: 0 - No hierarchical relationship
de: 0 - Keine hierarchische Beziehung

en: 0 - left to right
de: 0 - von links nach rechts

en: 0 - no index
de: 0 - kein Index

en: 0 - none
de: 0 - keines

en: 0 - not a festschrift
de: 0 - keine Festschrift

en: 0 - reproduction is not complete
de: 0 - Reproduktion ist unvollständig

en: 0- not a conference publication
de: 0- Keine Kongressveröffentlichung

en: 0- unmodified record
de: 0- Unveränderter Satz

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
de: 01- ISO 646, Version IRV (Lateinische Grundbuchstaben)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
de: 02- ISO-Registrierung # 37 (Kyrillische Grundbuchstaben)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
de: 03- ISO 5426 (erweiterter lateinischer Zeichensatz)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
de: 04- ISO 5427 (erweiterter kyrillischer Zeichensatz)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
de: 05- ISO 5428 (Griechische Buchstaben)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
de: 06- ISO 6438 (Afrikanischer Zeichensatz)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
de: 07- ISO 10586 (Georgische Buchstaben)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
de: 08- ISO 8957 (Hebräische Buchstaben) Tabelle 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
de: 09- ISO 8957 (Hebräische Buchstaben) Tabelle 1

en: 1 - Highest level record
de: 1 - Datensatz höchster Ebene

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
de: 1 - Unterebene 1 (nicht "Exemplar in der Hand")

en: 1 - festschrift
de: 1 - Festschrift

en: 1 - free-to-read
de: 1 - Frei zu lesen

en: 1 - index present
de: 1 - Index vorhanden

en: 1 - reproduction is complete
de: 1 - Reproduktion ist vollständig

en: 1 - right to left
de: 1- rechts nach links

en: 1 - some
de: 1 - einige

en: 1 7/8 in. per second
de: 1 7/8 Inch/Sekunde

en: 1 in.
de: 1 Zoll

en: 1- conference publication
de: 1- Konferenzschrift

en: 1- modified record
de: 1- Geänderter Satz

en: 1-4 Record length
de: 1-4 Datensatzlänge

en: 1.4 m/sec(compact discs)
de: 1.4 m/Sek (Compact Disc)

en: 1/2 in.
de: 1/2 Zoll

en: 1/3 in. (8 mm)
de: 1/3 Inch (8 mm)

en: 1/4 in.
de: 1/4 Zoll

en: 1/8 in.
de: 1/8 Zoll

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
de: 10 cm x 6.3 cm oder 3 7/8 Inch x 2 1/2 Inch

en: 10-16 indicator/subfields/size
de: 10-16 Indikator/Unterfeld/Länge

en: 105 mm (microfilm)
de: 105 mm (Mikrofilm)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
de: 11- ISO 5426-2 (Lateinische Zeichen für kleinere europäische Sprachen und für veraltete Typographie)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
de: 11- ISO 5426-2 (Lateinische Zeichen für kleinere europäische Sprachen und für veraltete Typographie)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
de: 12 cm oder 4 3/4 Inch

en: 12.7 cm or 5 in.
de: 12.7 cm oder 5 Inch

en: 120 rpm
de: 120 Upm

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
de: 13.2 cm x 9.7 cm oder 5 1/4 Inch x 3 7/8 Inch

en: 15 in. per second
de: 15 Inch/Sek.

en: 15/16 in. per second
de: 15/16 Inch/Sek.

en: 16 2/3 rpm
de: 16 2/3 Upm

en: 16 mm (microfilm)
de: 16 mm (Microfilm)

en: 160 rpm
de: 160 Upm

en: 17- Encoding level
de: 17- Codierungslevel

en: 17.78 cm or 7 in.
de: 17.78 cm oder 7 Inch

en: 18- Descriptive cataloging form
de: 18 - Beschreibende Katalogisierungsform

en: 18-19 Undefined
de: 18-19 Nicht definiert

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
de: 20-24 Eingabemaske &amp; Längen

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
de: 2 - Datensatz unterhalb der höchsten Ebene (alle Ebenen darunter)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
de: 2 - Unterebene 2. Der Datensatz ist eine Vorveröffentlichung (Katalogisierung während Publikation)

en: 2 - free-to-read, partly
de: 2 - teilweise frei zu lesen

en: 2 - substantial
de: 2 - erheblich

en: 2 colour, single strip
de: 2 Farbe, Einzelstreifen

en: 2 in.
de: 2 Zoll

en: 2 strip colour
de: 2 Streifenfarbe

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
de: 20-24 Eingabemaske &amp; Längen

en: 25.4 cm or 10 in.
de: 25.4 cm oder 10 Inch

en: 3 - Partial
de: 3 - Unvollständig

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
de: 3 - Unterebene 3. Unvollständiger Datensatz

en: 3 - free-to-read, after embargo
de: 3 - frei zu lesen, nach Embargo

en: 3 - predominate
de: 3 - überwiegend

en: 3 3/4 in. per second
de: 3 3/4 Inch/Sek.

en: 3 layer colour
de: 3 Farbschicht

en: 3 strip colour
de: 3 Farbstreifen

en: 3 x 5 in.
de: 3 x 5 Inch

en: 30 in. per second
de: 30 Inch/Sek.

en: 30,48 cm or 12 in.
de: 30,48 cm oder 12 Inch

en: 33 1/3 rpm
de: 33 1/3 Upm

en: 35 mm (microfilm)
de: 35 mm (Microfilm)

en: 35.56 cm or 14 in.
de: 35.56 cm oder 14 Inch

en: 4 - full
de: 4 - vollständig

en: 4 - fully
de: 4 - vollständig

en: 4 x 6 in.
de: 4 x 6 Inch

en: 4/10 in. per second
de: 4/10 Inch/Sek.

en: 40.64 cm or 16 in.
de: 40.64 cm oder 16 Inch

en: 45 rpm
de: 45 Upm

en: 4XX plugin &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
de: 4XX-Plugin &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
de: 5 - frei zu lesen nach Abonnement (erfordert Anmeldung)

en: 5- Record status
de: 5- Satzstatus

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
de: 5.7 cm x 10 cm oder 2 1/4 Inch x 4 Inch, Zylinder

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
de: 50- ISO 10646 Niveau 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
de: 50- ISO 10646 Niveau 3 (Unicode, UTF-8)

en: 525 (e.g. NTSC)
de: 525 (Beispiel: NTSC)

en: 6 x 9 in.
de: 6 x 9 Inch

en: 6- Type of record
de: 6- Art des Satzes

en: 7 1/2 in. per second
de: 7 1/2 Inch/Sek.

en: 7- Bibliographic level
de: 7- Bibliographieniveau

en: 7-8 Undefined
de: 7-8 Nicht definiert

en: 7.62cm or 3 in.
de: 7.62 cm oder 3 Inch

en: 70 mm (microfilm)
de: 70 mm (Microfilm)

en: 78 rpm
de: 78 Upm

en: 8 mm (microfilm)
de: 8 mm (Microfilm)

en: 8 rpm
de: 8 Upm

en: 8- Hierarchical level code
de: 8- Hierachischer Ebenencode

en: 8/10 in. per second
de: 8/10 Inch/Sek.

en: 9- Type of entity
de: 9- Art der Entität

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
de: 9-16 Indikator/Unterfeld/Länge

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
de: Eine Nummer zwischen 0 bis 99 (inklusiv)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
de: Eine Ziffer zwischen 0 und 999 (inklusiv)

en: Abstract:
de: Zusammenfassung:

en: Accompanying material 1
de: Begleitmaterial 1

en: Accompanying material 2
de: Begleitmaterial 2

en: Accompanying material 3
de: Begleitmaterial 3

en: Accompanying material 4
de: Begleitmaterial 4

en: Accompanying textual material 1:
de: Begleitmaterial (Text) 1:

en: Accompanying textual material 2:
de: Begleitmaterial (Text) 2:

en: Accompanying textual material 3:
de: Begleitmaterial (Text) 3:

en: Accompanying textual material 4:
de: Begleitmaterial (Text) 4:

en: Accompanying textual material 5:
de: Begleitmaterial (Text) 5:

en: Accompanying textual material 6:
de: Begleitmaterial (Text) 6:

en: Additional character sets
de: Zusätzliche Zeichensätze

en: Albers equal area
de: Albers-Kegelprojektion

en: All item types
de: Alle Medientypen

en: Altitude of sensor
de: Höhe des Sensors

en: Alto
de: Alt

en: Amsterdam, Netherlands
de: Amsterdam, Niederlande

en: Annual
de: Jährlich

en: Any
de: Alle

en: Any regularity
de: Irgendeine Gesetzmäßigkeit

en: Any type
de: Beliebiger Typ

en: Any word
de: Beliebiges Wort

en: Anywhere
de: Irgendwo

en: Athens, Greece
de: Athen (Griechenland)

en: Attitude of sensor
de: Einstellung des Sensors

en: Audience
de: Zielgruppe

en: Audience:
de: Zielgruppe:

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
de: Tonträger

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
de: Tonträger

en: Audio file
de: Audio-Datei

note: SCRIPT
en: Authority
de: Normdaten

en: Authority search results
de: Resultate der Normdatensuche

en: Authority type
de: Normdatentyp

en: Autre
de: Andere

en: Availability:
de: Verfügbarkeit:

en: Baritone
de: Bariton

en: Base of emulsion material - visual projection
de: Basis des Emulsionsmaterial - Bildprojektion

en: Base of film:
de: Filmbasis:

en: Bass clarinet
de: Bassklarinette

en: Bassoon
de: Fagott

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
de: Batavia (Djakarta), Indonesien

en: Berne, Switzerland
de: Bern, Schweiz

en: Bibliography:
de: Bibliographie:

en: Biennial
de: Zweijährlich

en: Bimonthly
de: Zweimonatlich

en: Binding material 1:
de: Einbandmaterial 1:

en: Binding material 2:
de: Einbandmaterial 2:

en: Binding material 3:
de: Einbandmaterial 3:

en: Biography
de: Biographie

en: Biography code
de: Biographie-Code

en: Biography:
de: Biographie:

en: Biography:
de: Biographie:

en: Biweekly
de: Vierzehntägig

en: Bogota, Colombia
de: Bogota , Kolumbien

en: Bombay, India
de: Bombay, Indien

en: Bonne
de: Gut

en: Bound with:
de: Zusammengebunden mit:

en: Braille or Moon script
de: Braille oder Moons Skript

en: Broadcast standard - videorecording
de: Sendestandard - Videoaufnahme

en: Brussels, Belgium
de: Brüssel (Belgien)

en: Burin
de: Stichel

en: CCIR/IEC standard
de: CCIR/IEC Standard

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
de: CED (capacitance electronic disk) Videodisk

en: CX encoded
de: CX-verschlüsselt

en: Cadiz, Spain
de: Cadiz, Spanien

en: Call number:
de: Signatur:

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Capetown, South Africa
de: Kapstadt, Südafrika

en: Cassini's
de: Von Cassini

en: Category
de: Kategorie

en: Category of ensemble
de: Art des Ensembles

en: Category of instrument
de: Art des Instruments

en: Category of instrument or voice
de: Art des Instruments oder der Stimme

en: Category of satellite for remote sensing image:
de: Satellitenkategorie für Fernerkundung:

en: Centimetres
de: Zentimeter

en: Chamber orchestra
de: Kammerorchester

en: Character of image:
de: Art des Bildes:

en: Character sets (mandatory) 1
de: Zeichensätze (obligatorisch) 1

en: Character sets (mandatory) 2
de: Zeichensätze (obligatorisch) 2

en: Checked out (
de: Ausgeliehen (

en: Children's chorus
de: Kinderchor

en: Choose
de: Auswählen

en: Clarinet
de: Klarinette

en: Classification
de: Klassifikation

en: Classification:
de: Klassifikation:

en: Clavicorde
de: Klavichord

en: Clear field
de: Feld löschen

en: Click here to access online
de: Online-Zugang

en: Click here to access online
de: Online-Zugang

note: BUTTON
en: Close
de: Schließen

en: Cloud cover
de: Wolkendecke

en: Coauthor
de: Verfasser

en: Code date publication
de: Code Publikationsdatum

en: Coded fields
de: Codierte Felder

en: Collection
de: Sammlung

en: Color
de: Farbe

en: Color indicator
de: Farbindikator

en: Color:
de: Farbe:

en: Colour
de: Farbe

en: Colour indicator
de: Farbindikator

en: Completeness
de: Vollständigkeit

en: Completeness of the reproduction code :
de: Vollständigkeit der Reproduktionsangabe:

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
de: Datenträger

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
de: Datenträger

en: Conference or meeting code:
de: Konferenz- oder Kongresscode:

en: Conference publication indicator
de: Indikator für Konferenzschrift

en: Content
de: Inhalt

en: Content Form
de: Inhaltsform

en: Content Type
de: Inhaltsar

en: Content:
de: Inhalt:

en: Contents note:
de: Inhaltsfußnote:

en: Copenhagen, Denmark
de: Kopenhagen (Dänemark)

en: Copyright date / protection date:
de: Veröffentlichungdatum / Schutzdatum:

en: Copyright date:
de: Copyright-Datum:

en: Cor anglais
de: Englischhorn

en: Cordoba, Argentina
de: Cordoba (Argentinien)

en: Cornet
de: Horn

en: Corporate Author (Coauthor)
de: Körperschaft (2. Verfasser)

en: Corporate Author (Main)
de: Körperschaft (Hauptautor)

en: Corporate Author (Secondary)
de: Körperschaft (2. Autor)

en: Counter tenor
de: Kontertenor

en: Country:
de: Staat:

en: Creation technique
de: Technische Erzeugung

en: Cumulative index availability code
de: Verfügbarkeitscode für Kumulativindex

en: DBX processed
de: DBX Verarbeitung

en: Daily
de: Täglich

en: Damaged (
de: Beschädigt (

en: Dance orchestra
de: Tanzorchester

en: Database
de: Datenbank

en: Date entered on file
de: In der Datei eingegebenes Datum

en: Day
de: Tag

en: Decametres
de: Dekameter

en: Decimetres
de: Dezimeter

en: Degree (complete with 0):
de: Grade (mit 0 ergänzen):

en: Description:
de: Beschreibung:

en: Deterioration stage
de: Schädigungsgrad

en: Dimensions (sound recordings):
de: Umfang (Tonaufnahmen):

en: Dimensions:
de: Abmessungen:

en: Direction of Script Cataloguing
de: Schreibrichtung

en: Distribution:
de: Vertrieb:

en: Dolby-A encoded
de: Dolby-A-verschlüsselt

en: Dolby-B encoded
de: Dolby-B-verschlüsselt

en: Dolby-C encoded
de: Dolby-C-verschlüsselt

en: Double bass
de: Doppelbass

en: Drum
de: Trommel

en: EIAJ (reel)
de: EIAJ (Band)

en: Edition Statement
de: Auflage

en: Emulsion on film:
de: Filmemulsion:

en: Era identifier
de: Zeitraum-Identifikator

en: Ethnic bowed strings
de: Folkloristische Streichinstrumente

en: Ethnic brass
de: Folkloristische Blechbläser

en: Ethnic chorus
de: Folkloristischer Chor

en: Ethnic keyboard
de: Folkloristische Tasteninstrumente

en: Ethnic orchestra
de: Folkloristische Orchester

en: Ethnic percussion
de: Folkloristische Schlaginstrumente

en: Ethnic plucked string
de: Folkloristische Zupfinstrumente

en: Ethnic plucked strings
de: Folkloristische Zupfinstrumente

en: Ethnic voices
de: Folkloristische Stimmen

en: Ethnic woodwinds
de: Folkloristische Holzbläser

en: Extent of applicability
de: Ausmaß der Anwendbarkeit

en: Ferro, Canary Islands
de: Ferro, Kanarische Inseln

en: Festschrift indicator:
de: Festschriftindikator

en: Film base
de: Filmbasis

en: Film emulsion (polarity)
de: Filmemulsion (Polarität)

en: Film inspection date
de: Datum der Filmüberprüfung

en: Flute
de: Flöte

en: Form of cartographic item:
de: Form des kartographischen Dokuments:

en: Form of contents 1:
de: Form des Inhalts 1:

en: Form of contents 2:
de: Form des Inhalts 2:

en: Form of contents 3:
de: Form des Inhalts 3:

en: Form of contents 4:
de: Form des Inhalts 4:

en: Form of contents codes 1:
de: Code für Inhaltsform 1:

en: Form of contents codes 2:
de: Code für Inhaltsform 2:

en: Form of contents codes 3:
de: Code für Inhaltsform 3:

en: Form of contents codes 4:
de: Code für Inhaltsform 4:

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
de: Form des Mediums: Codierte Daten: Medienbeschreibung (nicht wiederholbar)

en: Form of musical work:
de: Form des musikalischen Werkes:

en: Form of release - videorecording
de: Veröffentlichungsform - Videoaufnahme

en: Form of release - visual projection, motion picture
de: Veröffentlichungsform - Bildprojektion, Spielfilm

en: Form of release:
de: Veröffentlichungsform:

en: Form of reproduction
de: Reproduktionsart

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Framework-Plugin Beispiel &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$a

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$b

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$d

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$f

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$h

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$i

en: Framework plugin unimarc_field_146a &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$a &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146b &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$b &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146c &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$c &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146d &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$d &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146e &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$e &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146h &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$h &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146i &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
de: Framework-Plugin für UNIMARC 146$i &rsaquo; Katalogisierung &rsaquo; Koha

en: Frequency of issue
de: Erscheinungsweise

en: Full level ("item in hand")
de: Volles Niveau ("Exemplar in der Hand")

en: Full orchestra
de: Vollständiges Orchester

en: Functional designation
de: Funktionale Bestimmung

en: Generation
de: Generierung

en: Generation:
de: Erzeugung:

en: Geodetic adjustment
de: Gedätische Angleichung

en: Get it!
de: Verwenden!

en: Goode's homolographic
de: Goode, homolografisch

en: Goode's homolosine
de: Goode, homolosine

en: Government publication
de: Amtsdrucksache

en: Greenwich, United Kingdom
de: Greenwich, Vereinigtes Königreich

en: Groove width:
de: Spurbreite:

en: Guitar family
de: Gitarrenfamilie

en: Harp
de: Harfe

en: Harpsichord
de: Cembalo

en: Heading A-Z
de: Ansetzungsformen A-Z

en: Heading Z-A
de: Ansetzungsformen Z-A

en: Heading ascendant
de: Ansetzungen aufsteigend

en: Heading descendant
de: Ansetzungen absteigend

en: Heading type
de: Art der Ansetzung

en: Hectametres
de: Hektometer

en: Helsinki, Finland
de: Helsinki (Finnland)

en: Hemisphere:
de: Hemisphäre:

en: Hide coded information filters
de: Codierte Informationsfilter verbergen

en: Hours:
de: Stunden:

en: Illustration - Book 1:
de: Illustration - Buch 1:

en: Illustration - Book 2:
de: Illustration - Buch 2:

en: Illustration - Book 3:
de: Illustration - Buch 3:

en: Illustration - Book 4:
de: Illustration - Buch 4:

en: Illustration - Full page plates 1:
de: Illustration - Ganzseitig 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
de: Illustration - Ganzseitig 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
de: Illustration - Ganzseitig 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
de: Illustration - Ganzseitig 4:

en: Illustration - Technique:
de: Illustration - Technik

en: Illustration codes 1:
de: Illustration Codes 1:

en: Illustration codes 2:
de: Illustration Codes 2:

en: Illustration codes 3:
de: Illustration Codes 3:

en: Illustration codes 4:
de: Illustration Codes 4:

en: In transit (
de: Unterwegs (

en: Index availability code
de: Verfügbarkeit des Index Code

en: Index indicator
de: Index Indikator

en: India ink
de: Tusche

en: Instruments or voices for ensemble:
de: Instrumente oder Stimmen für Ensemble:

en: Instruments or voices for soloists
de: Instrumente oder Stimmen für Solisten

en: Istanbul, Turkey
de: Istanbul, Türkei

en: Item count
de: Anzahl Exemplare

en: Item type:
de: Medientyp:

en: Items available for loan:
de: Ausleihbare Exemplare:

en: Items available for reference:
de: Verfügbarer Präsenzbestand:

en: Julianehaab, Greenland
de: Julianehaab (Groenland)

en: Kilometres
de: Kilometer

en: Kind of cutting:
de: Schnittart:

en: Kind of disc, cylinder or tape:
de: Art der Disk, des Zylinders oder des Bandes:

en: Kind of film stock or print
de: Art des Filmmaterials oder des Drucks

en: Kind of material:
de: Art des Materials:

en: Kind of sound for moving images
de: Art des Filmtons

en: Kind of sound:
de: Art des Tonmaterials:

en: Lambert's azimuthal equal area
de: Lambert, azimutal, flächentreu

en: Lambert's conformal conic
de: Lambert, winkeltreu, konisch

en: Lambert's conformal conict
de: Lambert, winkeltreu, konisch

en: Lambert's cylindrical equal area
de: Lambert, zylindrisch, flächentreu

en: Language of cataloguing (mandatory)
de: Katalogisierungssprache (Pflichtfeld)

en: Language:
de: Sprache:

en: Larger ensemble brass band
de: Großes Ensemble Blechbläser

en: Laser optical (Reflective) videodisc
de: Optische (reflektierende) Laserdisk

en: Length
de: Länge

en: Linked with:
de: Verknüpft mit

en: Lisbon, Portugal
de: Lissabon, Portugal

en: Literary genre
de: Literarisches Genre

en: Literary genre:
de: Literarisches Genre:

en: Literary text indicator:
de: Indikator der Literarischen Textes:

en: Literature code
de: Literaturcode

en: Literature:
de: Literatur:

en: Location
de: Standort

en: London, United Kingdom
de: London, Vereinigtes Königreich

en: Lost (
de: Vermisst (

en: Lute family
de: Lautenfamilie

en: Madras, India
de: Madras (Indien)

en: Madrid, Spain
de: Madrid (Spanien)

en: Main Author
de: Verfasser

en: Main entry
de: Haupteintrag

en: Main entry ($a only)
de: Haupteintrag (nur $a)

en: Mandolin
de: Mandoline

en: Manufacture:
de: Herstellung:

en: Map projection
de: Kartenprojektion

en: Mean value of ground resolution
de: Durchschnittswert der Auflösung am Boden

en: Media Type
de: Medientyp

en: Media Type Code
de: Medientypcode

en: Media for sound
de: Tonträger

en: Men's chorus
de: Männerchor

en: Metres
de: Meter

en: Mexico City, Mexico
de: Mexiko-Stadt, Mexiko

en: Mezzosoprano
de: Mezzosopran

en: Mezzoteinte
de: Halbton

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
de: Mikroformträger

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
de: Mikroformträger

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
de: Mikroskopträger

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
de: Mikroskopträger

en: Miller's bipolar
de: Miller, bipolar

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
de: Miller, bipolar, schiefachsig, winkeltreu, konisch

en: Minute (complete with 0):
de: Minuten (ergänzen mit Ziffern 0):

en: Minutes:
de: Minuten:

en: Mixed chorus
de: Gemischter Chor

en: Modified record code
de: Geänderter Datensatzcode

en: Monographic series
de: Monographischer Gesamttitel

en: Month
de: Monat

en: Monthly
de: monatlich

en: Moscow, Russia
de: Moskau (Russland)

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
de: Filme und Filmstreifen => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
de: Filme und Filmstreifen => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
de: Filme und Filmstreifen => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
de: Filme und Filmstreifen => 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
de: Filme und Filmstreifen => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
de: Filme und Filmstreifen => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
de: Filme und Filmstreifen => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
de: Filme und Filmstreifen => Super 8 mm

en: Munich, Germany
de: München, Deutschland

en: NAB standard
de: NAB-Standard

en: Name of satellite for remote sensing image:
de: Name des Satelliten für die Fernerkundung:

en: Naples, Italy
de: Neapel, Italien

en: Narrative text indicator
de: Indikator für den erzählenden Text

en: Nature of contents code
de: Inhaltstyp

en: Newspaper
de: Zeitung

en: Next&gt;&gt;
de: Nächster&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
de: Weiter&gt;&gt;

en: No items available
de: Keine Exemplare verfügbar

en: No order
de: Keine Bestellungen

en: No results found
de: Keine Treffer gefunden

en: Non required value
de: fakultativer Wert

en: None
de: -

en: Number of ensembles
de: Anzahl der Ensembles

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
de: Anzahl Hände / Spieler; Schlüssel für gestimmte Instrumente

en: Number of instruments
de: Anzahl der Instrumente

en: Number of instruments or voices
de: Anzahl der Instrumente oder Stimmen

en: Number of parts
de: Anzahl an Teilen

en: Number of players
de: Anzahl an Spielern

en: Number of real parts
de: Anzahl der realen Teile

en: Number of units under embargo :
de: Anzahl der Einheiten unter Embargo:

en: OR new collection:
de: ODER neue Sammlung:

en: Oblique Mercator
de: Querachsige Mercatorprojektion

en: On hold (
de: Bereitgestellt (

en: On order (
de: Im Buchhandel bestellt (

en: Online Resources:
de: Onlineresource(n):

en: Organ
de: Orgel

en: Ornamental device:
de: Zierelement:

en: Oslo (Christiania), Norway
de: Oslo (Christiana) (Norwegen)

en: Other
de: Andere

en: Other (position 7)
de: Weitere (Position 7)

en: Other (position 8)
de: Weitere (Position 8)

en: Other bowed strings
de: Andere Streichinstrumente

en: Other brass
de: Andere Blechblasinstrumente

en: Other electronic
de: Andere Elektronische

en: Other orchestra
de: Andere Orchester

en: Other percussion
de: Andere Schlaginstrumente

en: Other plucked strings
de: Andere Zupfinstrumente

en: Other woodwinds
de: Andere Holzbläser

en: P.V.C.
de: P.V.C

en: Paris, France
de: Paris (Frankreich)

en: Parts indicator:
de: Indikator der Teile:

en: Peking, People's Republic of China
de: Peking, Volksrepublik China

en: Periodical
de: Periodika

en: Periodicity
de: Periodizität

en: Periodicity:
de: Periodizität:

en: Philadelphia, USA
de: Philadelphia (USA)

en: Physical dimension
de: Physische Ausmasse

en: Physical form of publication
de: Physische Publikationsform

en: Physical medium
de: Physisches Medium

en: Physical presentation
de: Physische Präsentation

en: Physical presentation:
de: Physische Präsentation:

en: Piano
de: Klavier

en: Picture
de: Bild

en: Piece-Analytic Level
de: Unselbständiges Werk

en: Plate Carree
de: Quadratische Platte

en: Play this sample
de: Probe abspielen

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
de: Bitte wählen Sie einen Wert in der Klassifikation. 686$a wird vom Normsatz in das 686$a des Titelsatzes übernommen.

en: Polarity:
de: Polarität:

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
de: Position der Plattform für photographisches oder Fernerkundungsbild:

en: Presentation format - motion picture
de: Materielle Aufmachung - Film

en: Presentation format - videorecording
de: Materielle Aufmachung - Video

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
de: Technische Aufmachung im Falle von photographischen oder nicht-photographischen Bildern:

en: Primary cartographic image 1:
de: Primäres karthographisches Bild 1:

en: Primary cartographic image 2:
de: Primäres karthographisches Bild 2:

en: Primary support material
de: Hauptträgermaterial

en: Prime meridian 1:
de: Primärer Meridian 1:

en: Prime meridian 2:
de: Primärer Meridian 2:

en: Printer's device:
de: Druckgerät:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
de: Informationen zu Druck und/oder Veröffentlichung aus dem Kolophon:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
de: Informationen zu Druck und/oder Veröffentlichung aus dem Kolophon:

en: Production elements
de: Produktionselemente

en: Production:
de: Produktion:

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
de: Projizierte Bildträger

en: Protection date:
de: Sperrdatum:

en: Provenance note:
de: Provenienz:

en: Publication Date 2
de: Erscheinungsdatum 2

en: Publication date 1
de: Erscheinungsjahr 1

en: Publication:
de: Erscheinungsjahr:

en: Publisher's device:
de: Publikationsmittel:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
de: Pulkova (St.Petersburg), Russland

en: Quadruplex (reel)
de: Quadruplex (Spule)

en: Qualifier type :
de: Art des Qualifiers:

en: Quality of image
de: Bildqualität

en: Quarterly
de: vierteljährlich

en: RDA Carrier
de: RDA-Träger

en: RDA Content
de: RDA-Inhalt

en: RDA Media
de: RDA-Medium

en: RDA carrier
de: RDA-Träger

en: RDA content
de: RDA-Inhalt

en: RDA fr Carrier
de: RDA-Träger (FR)

en: RDA fr carrier
de: RDA-Träger (FR)

en: RDA media
de: RDA-Medium

en: Recorder
de: Aufnahmegerät

en: Recording technique for remote sensing image:
de: Aufnahmetechnik für Fernerkundungsbild:

en: Recording technique:
de: Aufnahmetechnik:

en: Reduction ratio:
de: Verkleinerungsmaßstab:

en: Refined categories of colour for moving pictures
de: Feinere Kategorien für die Farbgebung bei Filmen

en: Regularity
de: Regelmäßigkeit

en: Regularity:
de: Regelmäßigkeit:

en: Relief codes 1:
de: Reliefodes 1:

en: Relief codes 2:
de: Reliefcodes 2:

en: Relief codes 3:
de: Reliefcodes 3:

en: Relief codes 4:
de: Reliefcodes 4:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
de: Ergebnisse %s bis %s von %s

en: Rio de Janeiro, Brazil
de: Rio de Janeiro, Brasilien

en: Rome, Italy
de: Rom, Italien

en: SUDOC serial history:
de: SUDOC-Zeitschriftenhistorie:

en: Santiago, Chile
de: Santiago (Chile)

en: Saxophone
de: Saxophon

en: Script of title
de: Titelschrift

note: INPUT type=submit
en: Search
de: Suche

en: Search for authority type: EDITORS
de: Suche nach Normsatztyp: Herausgeber

en: Search for publisher
de: Verlag suchen

en: Search on
de: Suche nach

en: Search results
de: Suchergebnisse

en: Second (complete with 0):
de: Sekunden (ergänzen mit 0):

en: Secondary Author
de: Zweiter Verfasser

en: Secondary support material
de: Zusätzliches Trägermaterial

en: Secondary support material - visual projection
de: Sekundäres Trägermaterial - optische Projektion

en: Seconds:
de: Sekunden:

en: Select a collection
de: eine Sammlung wählen

en: Semiannual
de: Halbjährlich

en: Semimonthly
de: Halbmonatlich

en: Semiweekly
de: Halbwöchentlich

en: Sensory Specification 1
de: Sensorische Spezifikation 1

en: Sensory Specification 2
de: Sensorische Spezifikation 2

en: Sensory Specification 3
de: Sensorische Spezifikation 3

en: Serial type
de: Art des Fortsetzungswerks

en: Serial type:
de: Art des Fortsetzungswerks:

en: Serials
de: Zeitschriften

en: Series
de: Reihen

en: Set Level
de: Gesamtaufnahme

en: Show coded information filters
de: Codierte Informationsfilter anzeigen

en: Sidelooking airbone radar
de: Luftgestütztes Schrägsichtradar-Aufklärungssystem

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
de: Dias 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
de: Dia 2 1/4 x 2 1/4 Zoll (5.5 x 5.5 cm)

en: Soprano
de: Sopran

en: Sort by
de: Sortieren nach

en: Sound indicator
de: Indikator für Ton

en: Special reproduction characteristics:
de: Besondere Reproduktionsmerkmale:

en: Specific material designation
de: Spezifische Materialbezeichnung

en: Specific material designation:
de: Spezifische Materialbezeichnung:

en: Specific reduction ratio
de: Spezifischer Verkleinerungsmaßstab

en: Specification of Dimensionality
de: Spezifikation der Abmessungen

en: Specification of Motion
de: Spezifikation der Bewegung

en: Specification of Type
de: Spezifikation der Art

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
de: Spektralbänder: 01 bis 99 = Zahl der Bänder, xx=nicht anwendbar

en: Speed:
de: Geschwindigkeit:

note: INPUT type=submit
en: Start search
de: Suche beginnen

en: State of preservation - Binding:
de: Erhaltungszustand - Bindung:

en: State of preservation - Body of the book 1 :
de: Erhaltungszustand - Buchkörper 1:

en: State of preservation - Body of the book 2 :
de: Erhaltungszustand - Buchkörper 2:

en: States of authority heading code
de: Status des Ansetzungscodes

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
de: Stereographische Träger

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
de: Stereographische Träger

en: Stockholm, Sweden
de: Stockholm (Schweden)

en: String orchestra
de: Streichorchester

en: Subject
de: Schlagwort

en: Subject - Author/Title
de: Schlagwort - Verfasser/Titel

en: Subject - Corporate Author
de: Schlagwort - Körperschaft

en: Subject - Family
de: Schlagwort - Familie

en: Subject - Form
de: Schlagwort - Form

en: Subject - Geographical Name
de: Schlagwort - Geographische Bezeichnung

en: Subject - Personal Name
de: Schlagwort - Personenname

en: Subject - Topical Name
de: Schlagwort - Sache

en: Subject Category
de: Schlagwortkategorie

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: Support material - Book:
de: Trägermaterial - Buch:

en: Support material - Plates:
de: Trägermaterial - Platten:

en: Sydney, Australia
de: Sydney (Australien)

en: Synthetic aperture radar
de: Synthetic Aperture Radar

en: System code :
de: Systemcode:

en: Sélectionnez la valeur pour le champ 700 $4. Elle sera automatiquement reportée dans la zone 700 $8 qui suit.
de: Wählen Sie den Wert für das Feld 700 $4. Dieser wird automatisch in das folgende Feld 700 $8 übertragen.

en: Tag 009:
de: Feld 009:

en: Tape
de: Band

en: Tape configuration:
de: Bandkonfiguration:

en: Tape width:
de: Bandbreite:

en: Target audience code
de: Code für Zielgruppe

en: Target audience code 2
de: Code für Zielgruppe 2

en: Target audience code 3
de: Code für Zielgruppe 3

en: Technique (prints) 1
de: Technik (Drucke) 1

en: Technique (prints) 2
de: Technik (Drucke) 2

en: Technique (prints) 3
de: Technik (Drucke) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
de: Technik - Videoaufzeichnung, Film

en: Techniques (drawings, paintings) 1
de: Technik (Zeichnungen, Malerei) 1

en: Techniques (drawings, paintings) 2
de: Technik (Zeichnungen, Malerei) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
de: Technik (Zeichnungen, Malerei) 3

en: Terms of access to the reproduction :
de: Zugriffsbedingungen für die Reproduktion:

en: Tessitura
de: Tessitur

en: Thesis:
de: Abschlussarbeit:

en: Three times a month
de: Drei mal im Monat

en: Three times a week
de: Drei mal in der Woche

en: Three times a year
de: Drei mal im Jahr

en: Time
de: Zeit

en: Timpani
de: Pauken

en: Tirana, Albania
de: Tirana (Albanien)

en: Tiros
de: TIROS

en: Tissot's conformal conic
de: Winkeltreue kegelförmige Projektion nach Tissot

en: Title-page availability code
de: Kode für die Verfügbarkeit der Titelseite

en: Tokyo, Japan
de: Tokyo (Japan)

en: Trademark
de: Markenzeichen

en: Translation of
de: Übersetzung von

en: Transliteration code
de: Transliterations-Code

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
de: Folien 10 * 10 Inch (25 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
de: Folien 4 * 5 Inch (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
de: Folien 5 * 7 Inch (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
de: Folien 7 * 7 Inch (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
de: Folien 8 * 10 Inch (20 * 25 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
de: Folien 8 * 8 Inch (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
de: Folien 9 * 9 Inch (22.5 * 22.5 cm)

en: Triennial
de: Dreijährlich

en: Trombone
de: Posaune

en: Trumpet
de: Trompete

en: Type C (reel)
de: Typ C (Spule)

en: Type of Performance Medium
de: Art der Performance

en: Type of continuing resource designator
de: Bezeichner für die Art der fortlaufenden Ressource

en: Type of electronic resource:
de: Art der elektronischen Ressource:

en: Type of material
de: Art des Materials

en: Type of material code
de: Code für den Materialtyp

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
de: Typ des Publikationsdatums: Publikationsdatum 1 und 2

en: Type of scale:
de: Typ der Skala:

en: Type of score:
de: Typ der Partitur:

en: Types of binding:
de: Art der Bindung:

en: UNIMARC field 100 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 100

en: UNIMARC field 105 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 105

en: UNIMARC field 106 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 106

en: UNIMARC field 110 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 110

en: UNIMARC field 115a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 115a

en: UNIMARC field 115b builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 115b

en: UNIMARC field 116 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 116

en: UNIMARC field 117 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 117

en: UNIMARC field 120 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 120

en: UNIMARC field 121a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 121a

en: UNIMARC field 121b builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 121b

en: UNIMARC field 122 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 122

en: UNIMARC field 123a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 123a

en: UNIMARC field 123d builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 123d

en: UNIMARC field 123e builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 123e

en: UNIMARC field 123f builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 123f

en: UNIMARC field 123g builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 123g

en: UNIMARC field 123i/j builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 124a

en: UNIMARC field 124b builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 124b

en: UNIMARC field 124c builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 124c

en: UNIMARC field 124d builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 124d

en: UNIMARC field 124e builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 124e

en: UNIMARC field 124f builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 124f

en: UNIMARC field 124g builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 124g

en: UNIMARC field 125a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 125a

en: UNIMARC field 125b builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 125b

en: UNIMARC field 126a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 126a

en: UNIMARC field 126b builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 126b

en: UNIMARC field 127 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 127

en: UNIMARC field 128a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 128a

en: UNIMARC field 128b builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 128b

en: UNIMARC field 128c builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 128c

en: UNIMARC field 130 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 130

en: UNIMARC field 135a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 135a

en: UNIMARC field 140 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 140

en: UNIMARC field 141 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 141

en: UNIMARC field 181-2 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 181$2

en: UNIMARC field 181a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 181$a

en: UNIMARC field 181b builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 181$b

en: UNIMARC field 181c builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 181$c

en: UNIMARC field 182-2 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 182$2

en: UNIMARC field 182a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 182$a

en: UNIMARC field 182c builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 182$c

en: UNIMARC field 183-2 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 183$2

en: UNIMARC field 183a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 183$a

en: UNIMARC field 210c builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 210c

en: UNIMARC field 210c builder &rsaquo; Koha
de: UNIMARC-Plugin für Feld 210c &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 225a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 225a

en: UNIMARC field 225a builder &rsaquo; Koha
de: UNIMARC-Plugin für Feld 225a &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 283-2 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 283$2

en: UNIMARC field 283a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 283$a

en: UNIMARC field 325h builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 325$h

en: UNIMARC field 325j builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 325$j

en: UNIMARC field 4XX builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 4XX

en: UNIMARC field 686a builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 686a

en: UNIMARC field 700-4 builder
de: UNIMARC-Plugin für Feld 700-4

en: UNIMARC leader builder
de: UNIMARC-Plugin für Leader

en: Uniform Conventional Heading
de: Einheitsansetzung

en: Uniform Title
de: Einheitssachtitel

en: Unit under embargo :
de: Einheit unter Embargo:

en: Unknown
de: Unbekannt

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
de: Ohne Hilfsmittel

en: Unspecified
de: Nicht spezifiziert

en: Unspecified bowed strings
de: Nicht näher spezifizierte Streichinstrumente

en: Unspecified brass
de: Nicht näher spezifizierte Blechblasinstrumente

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
de: Unbestimmte Träger

en: Unspecified chorus
de: Nicht näher spezifizierter Chor

en: Unspecified electronic
de: Nicht näher spezifizierte Elektronische

en: Unspecified keyboard
de: Nicht näher spezifiziertes Tasteninstrument

en: Unspecified orchestra
de: Nicht näher spezifiziertes Orchester

en: Unspecified percussion
de: Nicht näher spezifiziertes Schlaginstrument

en: Unspecified plucked strings
de: Nicht näher spezifizierte Zupfinstrumente

en: Unspecified voices
de: Nicht näher spezifizierte Stimmen

en: Unspecified woodwinds
de: Nicht näher spezifizierte Holzbläser

en: Updating loose-leaf
de: Fortwährend aktualisierte Loseblattsammlung

en: Updating website
de: Website

en: Used
de: In Verwendung

en: V2000 (videocassette)
de: V2000 (Videokassette)

note: OPTGROUP
en: Video carriers
de: Videoträger

en: Video types
de: Videotypen

en: Video types:
de: Videotypen:

en: Video8 (videocassette)
de: Video8 (Videokassette)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
de: Videoband 1 Zoll (2 1/2 cm)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
de: Videobänder 1/2 in. (1cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
de: Videobänder 1/2 in. (1cm 1/3)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
de: Videobänder 1/4 in. (1/2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
de: Videobänder 1/4 in. (2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
de: Videobänder 2 in. (5 cm)

en: Viol
de: Bratsche

en: Viola
de: Bratsche

en: Viola da gamba
de: Viola da Gamba

en: Violon
de: Violine

en: Voices high voice
de: Hohe Stimmen

en: Voices low voice
de: Tiefe Stimmen

en: Voices medium voice
de: Mittlere Stimmen

en: Washington, DC, USA
de: Washington (USA)

en: Watermark:
de: Wasserzeichen:

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Width or dimensions
de: Breite oder Ausmaß

en: Withdrawn (
de: Ausgesondert (

en: Without periodicity
de: Ohne regelmäßiges Erscheinen

en: Women's chorus
de: Frauenchor

en: Xylophone
de: Xylophon

en: Year
de: Jahr

en: a - Analytic (component part)
de: a - Analytisch (Teilkomponente)

en: a - Language materials, printed
de: a - Sprachmaterialien, gedruckt

en: a - Personal name entry
de: a - Personenname

en: a - autobiography
de: a - Autobiographie

en: a - bibliography
de: a - Bibliographie

en: a - currently published continuing resource
de: a - laufende fortlaufende Ressource

en: a - dataset
de: a - Dataset

en: a - established
de: a - bekannt

en: a - fiction
de: a - Belletristik

en: a - illustrations
de: a - Illustrationen

en: a - moving
de: a - bewegt

en: a - notated
de: a - notiert

en: a - two-dimensional
de: a - zweidimensional

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
de: eine Ziffer zwischen 0 und 999 (inklusiv)

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
de: Eine Ziffer zwischen 0 und 999 (inklusiv)

en: a- ISO transliteration scheme
de: a- ISO-Norm für die Transliteration

en: a- collage
de: a- Collage

en: a- federal/national
de: a- Bund-/national

en: a- juvenile, general
de: a- jugendlich, allgemein

en: a- juvenile, general
de: a- jugendlich, allgemein

en: a- no adjustment
de: a - keine Adaptierung

en: aa- architectural drawing
de: aa- Architekturzeichnung

en: ab- item cover
de: ab - Exemplareinband

en: abstract
de: Zusammenfassung

en: abstract or summary
de: Kurzfassung oder Zusammenfassung

en: ac- sticker
de: ac - Kleber

en: acetate
de: Azetat

en: acoustic
de: Akustisch

en: acrylics
de: Acryl

en: ad- poster
de: ad- Poster

en: adult, General
de: Erwachsener, allgemein

en: adult, serious
de: Erwachsene, Sachliteratur

en: advertising texts
de: Werbetexte

en: ae- postcard
de: ae- Postkarte

en: aerial
de: oberflächlich

en: af- greetings card
de: af - Grußkarte

en: ag- chart
de: ag - Diagramm

en: ah- playing cards
de: ah - Spielkarten

en: ai- flash card
de: ai- Karteikarte

en: air
de: Luft

en: air brush
de: Air Brush

en: aj- ephemera
de: aj- Ephemera

en: algraphy
de: Aluminiumdruck

en: allegory
de: Allegorie

en: an- calendar
de: an- Kalender

en: anaglyphic
de: Anaglyph

en: anamorphic
de: Anamorph

en: anamorphic (wide screen)
de: Verzerrung (Breitwand)

en: angular scale
de: Wnkelskala

en: animation
de: Animation

en: animation and live action
de: Zeichentrick- und Realfilm

en: annual
de: jährlich

en: anthem
de: Hymne

en: aperture card
de: Mikrofilmlochkarte

en: aquatint
de: Tuschätzung

en: aria
de: Arie

en: armadillo
de: Armadillo

en: arms
de: Waffen

en: artefacts
de: Artefakte

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
de: als separates Supplement zu einer Zeitschrift, Monographie etc.

en: as- place card
de: as- Platzkarte

en: atlas
de: Atlas

en: atlas including loose-leaf published atlas
de: Atlas enthaltend Atlas in Loseblatt-From

en: audio belt
de: Audiogürtel

en: audio cartridge
de: Audiokassette

en: audio cylinder
de: Tonzylinder

en: audio disc
de: Audio-CD

en: audio roll
de: Tonrolle

en: audio wire reel
de: Audiodrahtrolle

en: audiocassette
de: Audiokassette

en: audiotape reel
de: Audio-Tonspule

en: autobiography
de: Autobiographie

en: azimuthal equal area
de: azimutal, flächengleich

en: azimuthal equidistant
de: azimutal, abstandsgleich

en: azimuthal, other known specific type
de: azumital, anderer bekannter spezifischer Typ

en: azimuthal, specific type unknown
de: azumital, unbekannter spezifischer Typ

en: b - Corporate name entry
de: b - Körperschaft

en: b - Language materials, manuscript
de: b - Sprachmaterialien, handschriftlich

en: b - catalogue
de: b - Katalog

en: b - continuing resource no longer being published
de: b - fortlaufende Ressource, die nicht mehr publiziert wird

en: b - drama
de: b - Drama

en: b - electronic
de: b - elektronisch

en: b - gustatory
de: b - geschmacklich

en: b - image
de: b - Bild

en: b - individual biography
de: b - Einzelbiographie

en: b - maps
de: b - Karten

en: b - performed
de: b - aufgeführt

en: b - still
de: b - Standbild

en: b - three-dimensional
de: b - dreidimensional

en: b- adjusted but without grid system
de: b- justiert, aber ohne Gittersystem

en: b- drawing
de: b- Zeichnung

en: b- other
de: b- andere

en: b- pre-primary, ages 0-5
de: b- Vor-Primarschule (Alter 0-5)

en: b- state/province
de: b- Staat/Bundesland

en: ba- Latin
de: ba- Latein

en: ballad
de: Ballade

en: ballet
de: Ballett

en: basalt
de: Basalt

en: bathymetry - isolines
de: Bathymetrie/Tiefenlinien/Tiefenkurven

en: bathymetry - soundings
de: Bathymetrie/Tiefenmessung

en: bibliography
de: Bibliographie

en: biennial (every two years)
de: zweijährig (alle zwei Jahre)

en: bimonthly (every two months)
de: zweimonatlich (alle zwei Monate)

en: biography
de: Biographie

en: biography of arranger or transcriber
de: Biographie des Arrangeurs oder des Verfassers der Transkription

en: biography of composer
de: Biographie des Komponisten

en: biography of performer or history of ensemble
de: Biographie des Interpreten oder Geschichte des Ensembles

en: biweekly (every two weeks)
de: zweiwöchentlich (alle zwei Wochen)

en: black and white
de: schwarzweiss

en: black chalk
de: Schwarzkreide

en: black-and-white
de: schwarzweiss

en: blog
de: Blog

en: blue or green strip
de: Blau- oder Grünband

en: bluegrass
de: Bluegrass

en: blues
de: Blues

en: bound into a journal, monograph, etc.
de: zu einem Journal, einer Monographe etc. gebunden

en: bound with one or more others
de: zusammen gebunden mit einer oder mehrerer anderen

en: bristol board
de: Zeichenkarton

en: broken back
de: gebrochener Rücken

en: bronze
de: Bronze

en: burin engraving
de: Stichelgravur

en: butterfly
de: Schmetterling

en: by active remote sensing technique
de: mittels aktiver Fernerkundungstechniken

en: by active remote sensing techniques
de: mittels aktiver Fernerkundungstechniken

en: by computer
de: mittels Computer

en: by hand
de: von Hand

en: by passive remote sensing techniques
de: mittels passiver Fernerkundungstechniken

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
de: c - Sammlung - Bibliographisches Exemplar, Teil einer zusammengesetzten Sammlung.

en: c - Corrected or revised
de: c - Korrigiert oder überarbeitet

en: c - Corrected or updated record
de: c - Korrigierter oder aktualisierter Datensatz

en: c - Corrected record
de: c - Korrigierter Datensatz

en: c - Music scores, printed
de: c - Musiknoten, gedruckt

en: c - Territorial or geographical name
de: c - Geographische Bezeichnung

en: c - cartographic
de: c - kartographisch

en: c - collective biography
de: c - Sammelbiographie

en: c - computer
de: c - Computer

en: c - continuing resource of unknown status
de: c - fortlaufende Ressource mit unbekanntem Status

en: c - essays
de: c - Essays / Aufsätze

en: c - index
de: c - Index

en: c - microform
de: c- Mikroform

en: c - movement
de: c - Bewegung

en: c - olfactory
de: c - olfaktorisch

en: c - portraits
de: c - Portraits

en: c - provisional
de: c - vorläufig

en: c- adjusted with grid system
de: c- justiert mit Gittersystem

en: c- county/department
de: c- Grafschaft/Departement

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
de: c- Verschiedenartige Transliterationen: ISO und anderer Regeln

en: c- painting
de: c- Malerei

en: c- primary, ages 5-10
de: c- primär, Alter 5-10

en: ca - computer tape cartridge
de: ca - Computer-Bandkassette

en: ca- Cyrillic
de: ca- Kyrillisch

en: calendar
de: Kalender

en: camaiu
de: Camaieu

en: canon
de: Kanon

en: cantata
de: Kantate

en: canvas
de: Leinwand

en: canzona
de: Canzona

en: card
de: Karte

en: cardboard
de: Pappe

en: cardboard/illustration board
de: Karton/Illustrationskarton

en: carol
de: Weihnachtslied

en: cartoons or comic strips
de: Cartoons oder Comic Strips

en: casein
de: Kasein

en: catalogue
de: Katalog

en: catechism
de: Katechimus

en: cb - computer chip cartridge
de: cb - Computerchip-Kassette

en: cd - computer disc
de: cd - Computer-CD

en: ce - computer disc cartridge
de: ce - Festplattenkassette

en: ceramic
de: Keramik

en: cf - computer tape cassette
de: cf - Computerbandkassette

en: ch - computer tape reel
de: ch - Computerbandspule

en: chalk
de: Kalk

en: chance composition / aleatoric music
de: Zufallskomposition / aleatorische Musik

en: chanson, polyphonic
de: Chanson, polyphon

en: chant, christian
de: Choral, christlich

en: chant, non christian
de: Choral, nicht-christlich

en: charts
de: Karten

en: chiaroscuro woodcut
de: Chiaroscuro-Holzschnitt

en: children (9-14)
de: Kinder (9-14)

en: choir-book
de: Chorbuch

en: choral
de: Choral

en: choral-prelude
de: Choral Prelude

en: chorochromatic
de: Chorochromatisch

en: choropleth
de: Choroplethe

en: chromolithography
de: Chromolithographie

en: chronicle
de: Bericht

en: ck - computer card
de: ck - Computerkarte

en: clay
de: Ton

en: close score (e.g. hymnals)
de: Partiturauszug (z.B. Gesangsbücher)

en: cloth
de: Kleid

en: clothes
de: Kleider

en: coal
de: Kohle

en: coarse/standard
de: grob/standard

en: coats of arms
de: Wappen

en: cod - computer dataset
de: cod - Datenset für Computer

en: coins
de: Münzen

en: collage
de: Kollage

en: collective biography
de: Sammelbiographie

en: color
de: Farbe

en: colour
de: Farbe

en: colour pencil
de: Farbstift

en: combination
de: Kombination

en: combination of black and white and colour
de: Kombination von scharz und weiss und von Farben

en: combination of various light emission techniques
de: Kombination verschiedener Techniken der Lichterzeugung

en: combination of various thermal infrared scanning
de: Kombination verschiedener Techniken der thermischen Infrarot-Abtastung

en: comedy
de: Komödie

en: commemorative work
de: Gedenkschrift

en: complete
de: vollständig

en: completely covered by clouds
de: vollständig mit Wolken bedeckt

en: compressed score
de: Partiturauszug

en: computer card
de: Computerkarte

en: computer chip cartridge
de: Computerchip-Kassette

en: computer disc
de: Computer-CD

en: computer disc cartridge
de: Computer-Plattenkassette

en: computer graphics
de: Computer-Graphiken

en: computer program(s)
de: Computer-Programm(e)

en: computer tape cartridge
de: Computer-Bandkassette

en: computer tape cassette
de: Computerbandkassette

en: computer tape reel
de: Computerbandspule

en: concerto
de: Concerto

en: concerto grosso
de: Concerto grosso

en: condensed score, pianoconductor score
de: Partiturauszug, Klavierauszug

en: conference proceedings
de: Tagungsberichte

en: conference publication
de: Konferenzschrift

en: conic (simple)
de: konisch (einfach)

en: conic, other known specific type
de: konisch, anderer bekannter spezifischer Typ

en: conic, specific type unknown
de: konisch, spezifischer Typ unbekannt

en: containers
de: Container

en: contains
de: enthält

en: contains biographical data
de: enthält biographische Daten

en: contains biographical information
de: enthält bibliographische Informationen

en: continuous tone shaded relief
de: Relief mit kontinuierlich verlaufender Schattierung

en: continuously updated
de: fortlaufend aktualisiert

en: contours
de: Umrisse

en: cop - computer program
de: cop - Computerprogramm

en: copper
de: Kupfer

en: cordiform
de: herzförmig

en: country music
de: Country-Musik

en: cr - online resource
de: cr - Online-Ressource

en: crayon
de: Zeichenstift

en: crd - cartographic dataset
de: crd - kartographisches Datenset

en: crf - cartographic three-dimensional form
de: crf - kartographische dreidimensionale Form

en: cri - cartographic image
de: cri - kartographisches Bild

en: crm - cartographic moving image
de: crm - kartographischer Film

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
de: crn - kartographische taktile dreidimensionale Form

en: crt - cartographic tactile image
de: crt - kartographisches taktiles Bild

en: cumulative index or table of contents available
de: kumulativer Index oder Inhaltsverzeichnis vorhanden

en: cyan strip
de: Cyan Streifen

en: cylinder
de: Zylinder

en: cylindrical, other known specific type
de: zylindrisch, anderer bekannter spezifischer Typ

en: cylindrical, specific type unknown
de: zylindrisch, spezifischer Typ unbekannt

en: cz - other computer carrier
de: cz - anderer Datenträger

en: d - Deleted
de: d - Gelöscht

en: d - Deleted record
de: d - Gelöschter Datensatz

en: d - Music scores, manuscript
de: d - Musiknoten, handschriftlich

en: d - Trademark
de: d - Markenzeichen

en: d - abstract or summary
de: d - Abstract oder Zusammenfassung

en: d - charts
de: d - Tabellen

en: d - contains biographical information
de: d - enthält bibliographische Informationen

en: d - humour, satire
de: d - Humor, Satire

en: d - microscopic
de: d - mikroskopisch

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
de: d - Monographie, vollständig bei Erscheinen oder innerhalb eines Kalenderjahres erschienen

en: d - music
de: d - Musik

en: d - tactile
de: d - taktil

en: d- children, ages 9-14
de: d- Kinder (9-14)

en: d- local(municipal, etc.)
de: d- lokal (örtlich, usw.)

en: d- photomechanical reproduction
de: d- fotomechanische Reproduktion

en: da- Japanese - script unspecified
de: da- Japanisch - Schrift nicht präzisiert

en: daily
de: täglich

en: damaged
de: beschädigt

en: danse form
de: Tanzform

en: dasymetric
de: dasymetrisch

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
de: Datum nach dem Jahr 1 des gregorianischen Kalenders, d. h. n. Chr.

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
de: Datum vor dem Jahr 1 des greogrianischen Kalenders, d. h. v. Chr.

en: db- Japanese - Kanji
de: db- Japanisch - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
de: dc- Japanisch - Kana

en: design objects
de: Design-Objekte

en: devotional literature
de: Erbauungsliteratur

en: diagram
de: Diagramm

en: diagram map
de: Diagramm-Karte

en: diagrammatric map
de: diagrammatische Karte

en: diary
de: Tagebuch

en: diazo
de: Diazo

en: dictionary
de: Wörterbuch

en: digital (compact disc)
de: digital (Compact-Disc)

en: dimaxion
de: Dymaxion

en: dioramas
de: Dioramen

en: dir. de publication
de: Publikationsdirektion

en: directory
de: Verzeichnis

en: disc
de: Disc

en: disc master (negative)
de: "Vater"-Platte (negativ)

en: discography
de: Diskographie

en: discursive work
de: Diskursives Werk

en: discussion, dissertation, thesis
de: Diskussionen, Dissertationen, Thesen

en: dissertation or thesis
de: Dissertation oder Thesis

en: dissertation or thesis (revised)
de: Dissertation oder Abschlussarbeit (überarbeitet)

en: divertimento
de: Divertimento

en: dolls
de: Puppen

en: dot map
de: Punktekarte

en: drama
de: Drama

en: drawing
de: Zeichnung

en: drypoint
de: Kaltnadel

en: duplicate
de: Duplikat

en: duplitised stock
de: doppelseitig beschichtet

en: e - Cartographic materials, printed
de: e - Kartografisches Material, gedruckt

en: e - Family name
de: e - Familienname

en: e - dictionary
de: e - Wörterbuch

en: e - letters
de: e - Briefe

en: e - object
de: e - Objekt

en: e - plans
de: e - Pläne

en: e - projected
de: e - projiziert

en: e - reproduction of a document
de: e - Reproduktion eines Dokuments

en: e - stereographic
de: e - stereographisch

en: e - visual
de: e - visuell

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
de: e- viel-örtlich (zwischen-departemental, usw. unter nationalem Niveau)

en: e- photonegative
de: e- Fotonegativ

en: e- young adult, ages 14-20
de: e- junge Erwachsene, Alter 14-20

en: ea- Chinese
de: ea- Chinesisch

en: each issue contains an index to its own contents - loose
de: jedes Heft enthält ein eigenes Inhaltsverzeichnis - lose

en: earth resources
de: Erderkundung

en: east
de: Osten

en: eb- Chinese - Han ideograms (simplified version)
de: eb- Chinesisch - Han-Ideogramme (vereinfachte Version)

en: ec- Chinese - Han ideograms (traditional version)
de: ec- Chinesisch - Han-Ideogramme (traditionelle Version)

en: ed- Mongol biching
de: ed- Mongolische Schrift

en: edition
de: Ausgabe

en: eh - stereograph card
de: eh - stereographische Karte

en: eight track
de: Achtspur

en: electric
de: elektrisch

en: electronic
de: elektronisch

en: electronic resource
de: Elektronische Ressource

en: electronic ressource
de: Elektronische Resource

en: electronic videorecording (EVR)
de: elektronische Videoaufnahme (EVR)

en: encaustic
de: Enkaustik

en: encyclopaedia
de: Enzyklopädie

en: encyclopedia
de: Enzyklopädie

en: engraving
de: Stich

en: engraving in the crayon manner
de: Stich in Krayonmanier

en: ephemera
de: Ephemera

en: erotica
de: Erotika

en: es - stereograph disc
de: es - stereographische Disk

en: essay, feuilleton
de: Essay, Feuilleton

en: essays
de: Essays / Aufsätze

en: etching
de: Radierung

en: ethnological information
de: ethnologische Information

en: examination paper
de: Prüfungspapier

en: excellent
de: vorzüglich

en: ez - other stereographic carrier
de: ez - anderer stereographischer Träger

en: f - Cartographic materials, manuscript
de: f - Kartographisches Material, handschriftlich

en: f - Uniform name
de: f - Einheitsname

en: f - encyclopaedia
de: f - Enzyklopädie

en: f - monograph, date of publication uncertain
de: f - Monographie, unsicheres Publikationsdatum

en: f - plates
de: f - Tafeln

en: f - program
de: f - Programm

en: f - short stories
de: f - Kurzgeschichten

en: f - stereographic
de: f - stereographisch

en: f- intergovernmental
de: f- Zwischenstaatlich

en: f- photoprint
de: f- Fotomechanischer Druck

en: fa- Arabic
de: fa- arabisch

en: fable
de: Fabel

en: facsimiles
de: Faksimile

en: fair
de: ordentlich

en: fairy tale
de: Märchen

en: false colour photography
de: Falschfarbenphotographie

en: fantasia
de: Fantasia

en: fauna
de: Fauna

en: felt-tip pen
de: Filzstift

en: fiction
de: Belletristik

en: film (sound film)
de: Film (Tonfilm)

en: film base other than safety film
de: Filmbasis anders als Sicherheitsfilm

en: film cartridge
de: Filmkartusche

en: film cassette
de: Filmkasette

en: film reel
de: Filmrolle

en: film roll
de: Filmrolle

en: film strip roll
de: Filmstreifenrolle

en: filmslip
de: Filmzettel

en: filmstrip
de: Filmstreifen

en: filmstrip cartridge
de: Filmstreifen-Kartusche

en: first generation (Master)
de: Erste Generation (master)

en: flipchart
de: Flipchart

en: flora
de: Flora

en: flowline map, flow map
de: Pfeillinienkarte

en: folk music
de: Folk-Musik

en: folktales
de: Volkserzählungen

en: form lines
de: Umrisslinien

en: forms
de: Formen

en: frontispiece
de: Titelbild

en: fugue
de: Fuge

en: full score, graphic score
de: Gesamtpartitur, Grafsche Partitur

en: full track
de: Vollspur

en: furniture
de: Möbel

en: g - Collective uniform name
de: g - Kollektiver Einheitsname

en: g - Projected and video material
de: g - Projiziertes und Videomaterial

en: g - directory
de: g - Verzeichnis

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
de: g - Monographie, deren Publikation länger als ein Jahr dauert

en: g - music
de: g - Musik

en: g - poetry
de: g - Poesie

en: g - projected
de: g - projiziert

en: g - sounds
de: g - Geräusche

en: g - video
de: g - Video

en: g- ALA-LC Romanization Tables
de: g- ALA-LC Romanisierungstabellen

en: g- government in exile or clandestine
de: g- Regierung im Exil oder im Untergrund

en: ga- Greek
de: ga- Griechisch

en: games and recreation
de: Spiel und Erholung

en: gc - filmstrip cartridge
de: gc - Filmstreifenkassette

en: gd - filmslip
de: gd - Filmzettel

en: genealogical tables
de: Ahnentafel

en: gf - filmstrip
de: gf - Filmstreifen

en: glass
de: Glas

en: globe
de: Globus

en: gnomonic
de: Gnonomisch

en: golding
de: Vergoldung

en: good
de: gut

en: gospel music
de: Gospel-Musik

en: gouache
de: Gouache

en: graphic score
de: Grafische Partitur

en: graphite
de: Graphit

en: greater than 9 kilometres
de: größer als 9 Kilometer

en: gs - slide
de: gs - Dia

en: gt - overhead transparency
de: gt - Overhead-Folie

en: h - Name/title
de: h - Name/Titel

en: h - facsimiles
de: h - Faksimile

en: h - microform
de: h - Mikroform

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
de: h - Monographie, sowohl mit aktuellem, wie auch mit Copyrightdatum

en: h - project description
de: h - Projektbeschreibung

en: h - speeches, oratory
de: h - Reden, Rhetorik

en: h - spoken word
de: h - gesprochenes Wort

en: h- DIN transliteration scheme
de: h- DIN-Transliterationsschema

en: h- level not determined
de: h- Unbestimmtes Niveau

en: h- picture
de: h- Bild

en: ha - aperture card
de: ha - Mikrofilmlochkarte

en: ha- Hebrew
de: ha- Hebräisch

en: hachures
de: Schraffierung

en: hagiography
de: Hagiographie

en: half track
de: Halbspur

en: hand coloured
de: handkoloriert

en: hand-made paper
de: handgemachtes Papier

en: hand-written
de: Handschrift

en: handcoloured
de: handkoloriert

en: handwritten
de: handgeschrieben

en: hardboard
de: Hartfaserplatte

en: hb - microfilm cartridge
de: hb - Mikrofilmkartusche

en: hc - microfilm cassette
de: hc - Mikrofilmkassette

en: hd - microfilm reel
de: hd - Mikrofilmspule

en: he - microfiche
de: he - Mikrofiche

en: heliogravure
de: Heliogravur

en: hf - microfiche cassette
de: hf - Mikrofichekassette

en: hg - microopaque
de: hg - Opaque Microfiche

en: hh - microfilm slip
de: hh - Mikrofilmstreifen

en: high (31x - 60x)
de: hoch (31x - 60x)

en: high oblique
de: stark schief

en: historical information about music
de: historische Information über die Musik

en: historical work
de: historisches Werk

en: history
de: Geschichte

en: hj - microfilm roll
de: hj - Mikrofilmrolle

en: humour, satire
de: Humor, Satire

en: hymn
de: Hymne

en: hypsometric tints - layer method
de: Hypsometrische Schattierung - Schichtmethode

en: hz - other microform carrier
de: hz - anderer Mikroformträger

en: i - In partial or incomplete ISBD form
de: i - Teilweises oder unvollständiges ISBD-Format

en: i - Integrating resource
de: i - Integrierende Ressource

en: i - Name/collective uniform title
de: i - Name/kollektiver Einheitstitel

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
de: i - Tonaufnahmen, nicht-musikalische Aufnahmen

en: i - booklet
de: i - Booklet, Broschüre

en: i - coats of arm
de: i - Wappen

en: i - coats of arms
de: i - Wappen

en: i - issue(s) part
de: i - Teilheft(e)

en: i - monograph with both release/issue date and production date
de: i - Monographie, sowohl mit Herausgabe-/Erscheinungs-Datum, wie auch mit Produktions-Datum

en: i - statistics
de: i - Statistiken

en: i - text
de: i - Text

en: i- print
de: i- Druck

en: id- Laotian
de: id- Laotisch

en: illuminations
de: Illuminierungen

en: illustrateur
de: Illustrator

en: illustrations
de: Illustrationen

en: in first issue of next volume - attached
de: im ersten Faszikel des nächsten Bandes - angebunden

en: in first issue of next volume - loose
de: im ersten Faszikel des nächsten Bandes - lose

en: in first issue of next volume loose - separately paged
de: im ersten Faszikel des nächsten Bandes - gesondert paginiert

en: in first issue of next volume loose - unpaged
de: im ersten Faszikel des nächsten Bandes - unpaginiert

en: in last issue of volume - attached
de: im letzten Faszikel des Bandes - angebunden

en: in last issue of volume - loose
de: im letzten Faszikel des Bandes - lose

en: in last issue of volume - unpaged
de: im letzten Faszikel des Bandes - unpaginiert

en: in last issue of volume-loose - separately paged
de: im letzten Faszikel des Bandes - gesondert paginiert

en: in parts
de: in Teilen

en: incomplete
de: unvollständig

en: index
de: Index

en: index is not available
de: Index ist nicht vorhanden

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
de: Index oder Namensliste, die dem kartographischen Dokument in der Form eines Heftes beiliegt ...

en: index or name list on cartographic item itself
de: Index oder Namensliste, die auf kartographischen Dokument selber zu finden ist

en: index or name list present but location not specified
de: Index oder Namensliste vorhanden, ohne Lokalisierung

en: individual biography
de: Einzelbiographie

en: industrial production
de: Industrielle Produktion

en: infrared line scanning
de: Infrarot-Zeilenabtastung

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
de: unmittelbar (einmalig, Direktschnitt)

en: instruction (language)
de: Sprachunterricht

en: instructional material
de: Unterrichtsmaterialien

en: instructional materials
de: Unterrichtsmaterialien

en: instructional work
de: Lehrwerk

en: instructions
de: Anweisungen

en: instrumental parts
de: instrumentale Teile

en: intermezzo
de: Intermezzo

en: interviews
de: Interviews

en: irregular
de: irregulär

en: is exactly
de: ist exakt

en: isopleth
de: Isoplethe

en: ivory
de: Elfenbein

en: j - Sound recordings, musical performance
de: j - Tonaufnahmen, musikalische Aufnahmen

en: j - Topical subject
de: j - Sachschlagwort

en: j - document with detailed date of publication
de: j - Dokument mit detailliertem Publikationsdatum

en: j - genealogical tables
de: j - Ahnentafel

en: j - programmed text book
de: j - Programmiertes Textbuch

en: ja- Devanagari
de: ja- Devangari

en: jazz
de: Jazz

en: jewellery
de: Schmuck

en: jf- Tibetan
de: jf- Tibetisch

en: jg- Newars' writing
de: jg- Newarische Schrift

en: jigsaws
de: Puzzle

en: journal
de: Zeitschrift

en: juvenile literature
de: Jugendliteratur

en: juvenile, general
de: jugendlich, allgemein

en: k - Place access
de: k - Zugang

en: k - Two-dimensional graphics
de: k - Zweidimensionale Graphiken

en: k - forms
de: k - Formen

en: k - monograph with both publication date and print date
de: k - Monographie, sowohl mit Herausgabe-/Erscheinungs-Datum, wie auch mit Produktions-Datum

en: k - patent
de: k - Patent

en: k- adult, serious
de: k- Erwachsene, ernst

en: k- technical drawing
de: k- Technische Zeichnung

en: ka- Korean
de: ka- koreanisch

en: l - Electronic resources
de: l - Elektronische Ressourcen

en: l - Form, genre or physical characteristics
de: l - Form, Genre oder physische Charakteristika

en: l - latest
de: l - neuestes

en: l - samples
de: l - Beispiele, Proben

en: l - standard
de: l - Standard

en: la- Tamil
de: la- Tamilisch

en: laboratory and construction kits
de: Labor- und Konstruktionsmaterial

en: lacquered (e.g. acetate)
de: lackiert (z.B. Diazetat)

en: landforms
de: Oberflächenformen

en: large print
de: Großdruck

en: lateral or combined cutting
de: Seitliche oder kombinierte Ritzung

en: lavierung India ink
de: Tusch-Lavierung

en: law reports and digests
de: Gesetzesprotokolle und Auszüge

en: laws and legislation
de: Gesetze und Gesetzgebung

en: leather
de: Leder

en: lectures, speeches
de: Vorlesungen, Reden

en: legal articles
de: Juristische Aufsätze

en: legal cases and case notes
de: Rechtsfälle und Fallnotizen

en: legal work
de: Rechtssetzung

en: legend
de: Legende

en: less than 1 centimetre
de: weniger als 1 Zentimeter

en: letters
de: Briefe

en: library catalogue
de: Bibliothekskatalog

en: libretto
de: Libretto

en: libretto or text
de: Libretto oder Text

en: lied
de: Lied

en: linear scale
de: lineare Skala

en: lino-cut
de: Linolschnitt

en: literature surveys/reviews
de: Literaturüberichten/-rezensionen

en: lithography
de: Lithographie

en: live action
de: Realfilm

en: lobby cards
de: Aushangbilder

en: low oblique
de: stumpfwinklig

en: low reduction
de: niedrige Reduktion

en: m - Monographic - Bibliographic item
de: m - Monographisch-bibliographisches Exemplar

en: m - dissertation or thesis (original)
de: m - Dissertation oder Abschlussarbeit (Original)

en: m - month(s) time
de: m - Monat(e) Zeit

en: m - multiple contents forms
de: m - mehrere Inhaltsformen

en: m - multiple media
de: m - mehrere Medienarten

en: m - sound recordings
de: m - Tonaufnahmen

en: m- adult, general
de: m- Erwachsener, allgemein

en: m- master
de: m- Master

en: ma- Georgian
de: ma- georgisch

en: machines
de: Maschinen

en: madrigal
de: Madrigal

en: magazine
de: Zeitschrift

en: magenta strip
de: Magenta-Auszug

en: magnetic audio tape in cartridge
de: Magnetisches Audioband in Kartusche

en: magnetic audio tape in cassette
de: Magnetisches Audioband in Kassette

en: magnetic audio tape on reel
de: Magnetisches Audioband auf Spule

en: magnetic sound track on motion picture film
de: Magnetische Tonspur auf Kinofilm

en: magnetic storage medium - computer compatible
de: Magnetisches Speichermedium - computer-kompatibel

en: magnetic storage medium - not computer compatible
de: Magnetisches Speichermedium - nicht computer-kompatibel

en: majolica
de: Majolika

en: manual
de: Handbuch

en: manually and plotted
de: manuell und geplottet

en: manuscript
de: Manuskript

en: map
de: Karte

en: map view
de: Kartenanzeige

en: maps
de: Karten

en: marble
de: Marmor

en: march
de: Marsch

en: mass
de: Messe

en: mass produced
de: Massenproduktion

en: master
de: Master

en: master tape
de: Masterband

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
de: Maximen, Aphorismen, Sprichwörter, Anekdoten

en: mazurka
de: Mazurka

en: mb- Armenian
de: mb- Armenisch

en: mc - film cartridge
de: mc - Filmkartusche

en: medals
de: Medaillen

en: memoir
de: Memoiren

en: memoirs
de: Memoiren

en: mental or cognitive map
de: Mentale oder kognitive Karte

en: metal
de: Metall

en: metal (e.g. aluminium)
de: Metall (z.B. Aluminium)

en: metal and glass
de: Metall und Glas

en: metal and plastic (compact discs)
de: Metall und Plastik (Compact-Disc)

en: metall
de: Metall

en: meteorological
de: Meteorologisch

en: mezzotinta (mezzotint)
de: Mezzotinto

en: mf - film cassette
de: mf - Filmkassette

en: micro opaque
de: Opaque Microfiche

en: microfiche
de: Mikrofiche

en: microfiche cassette
de: Mikrofiche in Kasette

en: microfilm cartridge
de: Mikrofilmkartusche

en: microfilm cassette
de: Mikrofilm in Kassette

en: microfilm reel
de: Mikrofilm auf Spule

en: microfilm roll
de: Mikroflimrolle

en: microfilm slip
de: Microfilm-Streifen

en: microform
de: Mikrobild

en: microform cartridge
de: Mikrobild Kartusche

en: microgroove/fine
de: Microgroove/-fine

en: microopaque
de: Opaque Microfiche

en: microphotography
de: Mikrofotografie

en: microprint
de: Mikrodruck

en: microscope slide
de: Objektträger

en: microscope slides
de: Mikroskop-Dias

en: minerals
de: Mineralien

en: mini-print
de: Miniduck

en: miniature
de: Miniatur

en: minuet
de: Minuett

en: miscellane
de: Miscellanea

en: missing
de: vermisst

en: mixed
de: vermischt

en: mixed base (nitrate and safety)
de: gemischte Basis (Nitrat und Sicherheit)

en: mixed collection
de: gemischte Sammlung

en: mixed collection (containing more than one type of base)
de: gemischte Sammlung (mehr als einen Basistyp enthaltend)

en: mixed emulsion
de: gemischte Emulsion

en: mixed generations
de: vermischte Generationen

en: mixed polarity
de: gemischte Polarität

en: mixing tracks
de: Mischtracks

en: mo - film roll
de: mo - Filmrolle

en: model
de: Modell

en: models
de: Modelle

en: models for making
de: Produktionsmodelle

en: monaural
de: monophon

en: monoaural
de: monophon

en: monochrome
de: monochrom

en: monographic series
de: Monographische Serien

en: monotype
de: Monotypie

en: monthly
de: monatlich

en: motet
de: Motette

en: mother (positive)
de: Mutter (positiv)

en: motion picture
de: Film

en: moving picture music
de: Filmmusik

en: mr - film reel
de: mr - Filmspule

en: multi-color
de: mehrfarbig

en: multichannel, surround or quadraphonic
de: Multikanal, surround oder quadrophonisch

en: multicoloured
de: mehrfarbig

en: multimedia
de: Multimedia

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
de: Multimedia (z.B. ein Exemplar in gewöhnlichem Druck mit einer Microfiche-Beilage)

en: multiple formats
de: Verschiedene Formate

en: multiple forms
de: Verschiedene Formen

en: multiple or other
de: verschiedene oder andere

en: multiple or other form
de: Misch-/andere Literaturformen

en: multiple/other literary forms
de: Misch-/andere Literaturformen

en: multispectral photography
de: Multispektrale Fotografie

en: multispectral scanning
de: Multispektrale Abtastung

en: music
de: Musik

en: musical revue and comedy
de: Musical und Comedy

en: mystic literature
de: Sagen und Märchen

en: mz - other projected image carrier
de: mz - anderer Bildträger für Projektionen

en: n - In non-ISBD form
de: n - nicht in ISBD-Format

en: n - New
de: n - Neu

en: n - New record
de: n - Neuer Datensatz

en: n - laws and legislation
de: n - Gesetze und Gesetzgebung

en: n - transparencies
de: n - Folien

en: n - unmediated
de: n - ohne Hilfsmittel

en: na - roll
de: na - Rolle

en: nb - sheet
de: nb - Blech

en: nb- Tifinagh (Berber alphabet)
de: nb- Tifinagh (Berber-Alphabet)

en: nc - volume
de: nc - Band

en: negative
de: negativ

en: newsletter
de: Newsletter

en: newspaper
de: Zeitung

en: newspaper format
de: Format der Zeitung

en: nitrate
de: Nitrat

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
de: Nitrat - Politur, Entfärbung, bleich, staubig

en: nitrate - congealed
de: Nitrat - Gerinnsel

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
de: Nitrat - Schaum, Luftblasen, Wasserblasen

en: nitrate - powder
de: Nitrat - Pulver

en: nitrate - pungent odour
de: Nitrat - beißender Geruch

en: nitrate - sticky
de: Nitrat - klebrig

en: nitrate - suspicious odour
de: Nitrat - verdächtiger Geruch

en: nn - flipchart
de: nn - Flipchart

en: no - card
de: no - Karte

en: no cumulative index or table of contents
de: kein kumulativer Index oder Inhaltsverzeichnis

en: no deterioration
de: Kein Verfall

en: no frequency (i.e. irregular)
de: keine Erscheinungsweise (d.h. unregelmäßig)

en: no illustrations
de: keine Illustrationen

en: no index or name lis
de: kein Index oder Namensliste

en: no narrative tex
de: keine narrativer Text

en: no secondary support
de: kein sekundärer Support

en: no sound
de: kein Ton

en: no title-page issued
de: keine Titelseite erschienen

en: nocturne
de: Nocturne

en: non required value
de: kein erforderlicher Wert

en: non-anamorphic (wide screen)
de: nicht-anamorph (Breitbild)

en: non-photographic image
de: Nicht-fotografisches Bild

en: nonnitrate - advanced deterioration
de: Nicht-Nitrat, fortgeschrittener Zerfall

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
de: Nicht-Nitrat - feststellbarer Verfall (z.B. Diazetat-Geruch)

en: nonnitrate - disaster
de: Nicht-Nitrat - Katastrophe

en: normalised irregular
de: Unregelmäßig normiert

en: north
de: Norden

en: not a biography
de: keine Biographie

en: not a conference publication
de: Keine Kongressveröffentlichung

en: not a literary text
de: kein literarischer Text

en: not a motion picture
de: kein Kinofilm

en: not a motion picture or video recording
de: kein Kinofilm oder Videoaufzeichnung

en: not a motion picture or visual projection
de: keine Kinofilm oder optische Projektion

en: not a reproduction
de: keine Reproduktion

en: not a safety base
de: keine Sicherheitsbasis

en: not a videorecording
de: keine Videoaufnahme

en: not a visual projection
de: keine optische Projektion

en: not applicable
de: nicht anwendbar

en: not applicable (item is silent)
de: nicht anwendbar (Medium ist stumm)

en: not applicable (item not a colour film)
de: nicht anwendbar (Medium ist kein Farbfilm)

en: not applicable (not a colour film)
de: nicht anwendbar (kein Farbfilm)

en: not applicable, not a score
de: nicht anwendbar (keine Partitur)

en: not biographical
de: keine Biographie

en: not known
de: unbekannt

en: not present (no secondary support)
de: nicht vorhanden (kein sekundäres Trägermaterial)

en: not screened
de: nicht gerastert

en: novel
de: Roman

en: novella
de: Novelle

en: nr - object
de: nr - Objekt

en: ntm - notated music
de: ntm - Musiknoten

en: ntv - notated movement
de: ntv - Bewegungsnotation

en: numeric
de: numerisch

en: numeric table
de: Numerische Tabelle

en: nz - other unmediated carrier
de: nz - weiterer ohne Hilfsmittel zu benutzender Träger

en: o - Previously issued higher level record
de: o - Kürzlich veröffentlichter Datensatz höherer Ebene

en: o - illuminations
de: o - Illuminationen

en: o - numeric table
de: o - Numerische Tabelle

en: oa- Syriac
de: oa- Syrische Schrift

en: object
de: Objekt

en: of accompanying material,
de: des Begleitmaterials,

en: of contents page,
de: des Inhaltsverzeichnisses,

en: of intermediate text,
de: des Zwischentexts,

en: of libretto,
de: des Librettos,

en: of original work,
de: des Originals,

en: of subtitles,
de: des Untertitels,

en: of summary,
de: der Zusammenfassung,

en: of title page,
de: der Titelseite,

en: of title proper,
de: des korrekten Titels,

en: oil
de: Öl

en: one color
de: einfarbig

en: one-colour, monochrome
de: einfarbig, monochrom

en: online resource
de: Online-Ressource

en: opera
de: Oper

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
de: Optische und Magnettonspur auf dem Film

en: optical sound track on motion picture film
de: optische Tonspur auf Kinofilm

en: oratorio
de: Oratorium

en: oratory, speeches
de: Redekunst, Reden

en: original, i.e. primary
de: original, d.h. primär

en: ornamental device not present
de: dekoratives Element nicht vorhanden

en: ornamental device present
de: dekoratives Element vorhanden

en: ornamental letter
de: dekorative Buchstaben

en: orthographic
de: orthographisch

en: other
de: andere

en: other (sepia, tinted, etc.)
de: andere (Sepia, getönt)

en: other accompanying material
de: anderes Begleitmaterial

en: other accompanying textual material
de: anderes Text-Begleitmaterial

en: other audio carrier
de: anderer Tonträger

en: other computer carrier
de: anderer Datenträger

en: other film type
de: anderer Filmtyp

en: other filmstrip type
de: anderer Typ von Filmstreifen

en: other form
de: Andere Form

en: other form of material
de: andere Materialform

en: other form of textual material
de: andere Form von Textmaterial

en: other forms of release
de: andere Veröffentlichungsform

en: other historical information
de: andere historische Information

en: other kinds of contents
de: andere Inhaltstypen

en: other known type
de: andere bekannte Typen

en: other methods in color
de: anderer Methoden in Farbe

en: other methods of relief representation
de: Andere Präsentationsformen für Reliefs

en: other microform carrier
de: anderer Mikroformträger

en: other microscopic carrier
de: anderer Mikroskopträger

en: other non photographic medium
de: Anderes fotografisches Medium

en: other non-projected graphic type
de: andere nicht-projizierter graphischer Typ

en: other photographic medium
de: Anderes fotografisches Medium

en: other projected image carrier
de: anderer Bildträger für Projektionen

en: other stereographic carrier
de: anderer stereographischer Träger

en: other tone
de: Anderer Ton

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
de: Anderer Skalentyp (z.B. Zeitskala, quantitative statistische Skala)

en: other types of literary text
de: andere Typen von literarischen Texten

en: other unmediated carrier
de: anderer ohne Hilfsmittel zu benutzender Träger

en: other video carrier
de: anderer Videoträger

en: other videotype
de: anderer Videotyp

en: other wide screen format
de: anderes Breitbildformat

en: others
de: andere

en: outtakes
de: Outtakes

en: overhead transparency
de: Overhead-Folie

en: overture
de: Overtüre

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
de: p - Zuvor herausgegeben als unvollständiger Vorveröffentlichungsdatensatz

en: p - microscopic
de: p - mikroskopisch

en: p - previous
de: p - vorheriges

en: p - technical report
de: p - Forschungsbericht, Projektbericht

en: pa- Hieroglyphs (Egypt)
de: pa- Hieroglyphen (Ägypten)

en: painting
de: Malerei

en: paper
de: Papier

en: paper backed
de: Papiersubstrat

en: paper contains watermark
de: Papier enthält Wasserzeichen

en: paper does not contain watermark
de: Papier enthält kein Wasserzeichen

en: paper, general
de: Papier, allgemein

en: parable
de: Parabel

en: parchment, vellum
de: Pergament, Vellum

en: parts exist (vocal and instrumental)
de: Stimmen existieren (vokale und instrumentale)

en: parts not present
de: Stimmen nicht vorhanden

en: partsong
de: Weltlicher Chorgesang

en: passacaglia
de: Passacaglia

en: passion music
de: Passionsmusik

en: passive microwave mapping
de: passive Mikrowellen-Kartierung

en: pastel
de: Pastell

en: patent
de: Patent

en: pavan
de: Pavane

en: pencil
de: Bleistift

en: periodical
de: Periodika

en: photocopying
de: Fotokopie

en: photographic image
de: fotografisches Bild

en: photographically
de: fotografisch

en: photography
de: Fotografie

en: photolithography
de: Fotolithografie

en: photomechanical reproduction
de: fotomechanische Reproduktion

en: photonegative
de: Fotonegativ

en: photoprint
de: Fotomechanischer Druck

en: picto map
de: Bildkarte

en: pictorial map
de: Bildkarte

en: pictorially
de: bildlich

en: picture
de: Bild

en: plan
de: Plan

en: planimetric
de: planimetrisch

en: plans
de: Pläne

en: plaster
de: Putz

en: plastic
de: Plastik

en: plastic (mass produced)
de: Plastik (Massenproduktion)

en: plastic pressing
de: Plastikpressung

en: plates
de: Tafeln

en: poetry
de: Poesie

en: polarized
de: polarisiert

en: polemical treatise
de: polemische Abhandlung

en: political work
de: politisches Werk

en: polonaise
de: Polonaise

en: polyconic
de: polykonisch

en: polyester
de: Polyester

en: polyester base (e.g. ester)
de: Polyesterbasis (z.B. Ester)

en: polyhedric
de: Polyedrisch

en: poor
de: schlecht

en: popular music
de: Populäre Musik

en: porcelain
de: Porzellan

en: porcelaine
de: Porzellan

en: porphyry
de: Porphyr

en: portrait
de: Portrait

en: portraits
de: Portraits

en: positive
de: positiv

en: posters
de: Poster

en: postface
de: Nachwort

en: pp - microscope slide
de: pp - Objektträger

en: pre-primary (0-5)
de: Vor-Primarschule (0-5)

en: precious metals
de: kostbare Metalle

en: precious stones
de: kostbare Steine

en: prelude and fugue
de: Preludium und Fuge

en: primary (5-8)
de: Kinder (5-8)

en: print
de: Druck

en: printed
de: gedruckt

en: printer's device not present
de: Drucker nicht bereit

en: printer's device present
de: Drucker bereit

en: printing
de: Druck

en: printing master
de: Druckmaster

en: prm - performed music
de: prm - aufgeführte Musik

en: production rolls
de: Produktionsrollen

en: profile
de: Profil

en: programme music
de: Programmmusik

en: programmed text books
de: Programmiertes Textbuch

en: programmed texts
de: Programmierte Texte

en: programmes and pressbooks
de: Programm und Pressematerial

en: project description
de: Projektbeschreibung

en: projection of the International Map of the World
de: Projektion der Internationalen Karte der Welt

en: préface, notes
de: Vorwort, Notizen

en: pseudo-score
de: Pseudo-Partitur

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
de: gesondert publiziert - gebunden ab Verleger - automatisch versandt

en: published separately - free upon request
de: gesondert publiziert - frei auf Verlangen

en: published separately - purchase-request
de: gesondert publiziert - Kauf-Verlangen

en: published separately free - sent automatically
de: gesondert publiziert frei - automatisch gesendet

en: published separately-bound from publisher - free upon request
de: gesondert publiziert - gebunden beim Verleger - frei auf Verlangen

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
de: gesondert publiziert - gebunden beim Verleger - Erwerbung auf Verlangen

en: published separately-free - sent automatically
de: gesondert publiziert - automatisch versandt

en: publisher's device not present
de: Publikationsangabe nicht vorhanden

en: publisher's device present
de: Publikationsangabe vorhanden

en: pz - other microscopic carrier
de: pz - anderer mikroskopischer Träger

en: q - examination paper
de: q - Prüfungsarbeit

en: quadraphonic
de: quadrophonisch

en: quarter track
de: Viertelspur

en: quarterly
de: vierteljährlich

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
de: r - Dreidimensionales Artefakt oder Objekt

en: r - literature surveys/reviews
de: r - Literaturumfragen/-rezensionen

en: ragtime
de: Ragtime

en: random dot map
de: Karte mit Zufallspunkten

en: rebound
de: neu gebunden

en: record-keeping work
de: Dokumentations-Werk

en: recording not a tape
de: Aufnahme kein Band

en: recreations
de: Zeitvertreib

en: red strip
de: rotes Band

en: reference print/viewing copy
de: Referenzdruck/Prüfexemplar

en: reference work
de: Referenzwerk

en: regular
de: regulär

en: regular print
de: regulärer Druck

en: rehearsals
de: Proben

en: religious text
de: Religiöser Text

en: religious work
de: religiöses Werk

en: remote sensing image
de: Fernerkundungsbild

en: replicas
de: Repliken

en: reporting
de: Reportagen

en: repository
de: Repository

en: representational
de: darstellerisch

en: requiem mass
de: Requiem

en: reservage (sugar aquatint)
de: Reservage (Zucker-Aquatinta)

en: restored
de: restauriert

en: restored, facsimile
de: restauriert, Faksimile

en: restored, imitation
de: restauriert, Imitation

en: reviews
de: Rezensionen

en: rhapsody
de: Rhapsody

en: rice paper
de: Reispapier

en: ricercare
de: Ricecar

en: rock music
de: Rockmusik

en: roll
de: Rolle

en: romance
de: Romanze

en: rondo
de: Rondo

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
de: Rubrik (d.h. Titel etc. mit speziellem Schriftzug)

en: rushes
de: Filmmaterial vom Vortag

en: s - Serial - Bibliographic item
de: s - Zeitschrift - Bibliographisches Exemplar

en: s - treaties
de: s - Verträge

en: sacred texts
de: Sakrale Texte

en: safety (diacetate)
de: Sicherheit (Diazetat)

en: safety (triacetate)
de: Sicherheit (Triazetat)

en: safety base
de: Sicherheitsträgermaterial

en: safety film
de: Sicherheitsfilm

en: samples
de: Beispiele

en: sanguine
de: Rötelzeichnung

en: sb - audio belt
de: sb - Tongürtel

en: scientific work
de: wissenschaftliches Werk

en: score
de: Partitur

en: score (miniature or study size)
de: Partitur (Miniatur- oder Studienpartitur)

en: score or other music format
de: Partitur oder anderes musikalisches Format

en: screened
de: gerastert

en: script material
de: Drehbuch-Material

en: sculptures
de: Skulpturen

en: sd - audio disc
de: sd - Audio-CD

en: se - audio cylinder
de: se - Tonzylinder

en: section
de: Ausschnitt

en: semiannual (twice a year)
de: halbjährlich (zweimal pro Jahr)

en: semimonthly (twice a month)
de: halbmonatlich (zweimal pro Monat)

en: semiweekly (twice a week)
de: halbwöchentlich (zweimal pro Woche)

en: sepia
de: Sepia

en: sepia tone
de: Sepiatönung

en: series
de: Reihen

en: sermon
de: Rede

en: service books
de: Gebetbücher

en: service copy
de: Dienstkopie

en: set or costume designs
de: Entwürfe für das Set oder die Kostüme

en: sg - audio cartridge
de: sg - Audiokassette

en: sheet
de: Blech

en: shellac pressing
de: Schellack-Pressung

en: short stories
de: Kurzgeschichten

en: short story
de: Kurzgeschichte

en: si - sound track reel
de: si - Tonspur für Soundtrack

en: silkscreen
de: Siebdruck

en: silver halide
de: Silberhalogenid

en: silver point
de: Silberstift

en: sinfonia
de: Symphonie

en: single
de: einzeln

en: single item
de: Einzelnes Datum

en: sinusoidal
de: sinusoid

en: six track
de: sechs Spuren

en: sixteen track
de: sechzehn Spuren

en: skin
de: Haut

en: skin (e.g. parchment, vellum)
de: Haut (z.B. Pergament, Velin)

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
de: Häute (Leder, Pergament, Velin, usw.)

en: slide
de: Dia

en: slide, slide set, stereograph
de: Dia, Diaset, Stereograph

en: snd - sounds
de: snd - Geräusche

en: social customs
de: Benimmbuch

en: solo part
de: Solostimme

en: sonata
de: Sonate

en: song
de: Lied

en: sound disc
de: Schallplatte

en: sound on medium
de: Medium mit Ton

en: sound recordings
de: Tonaufnahmen

en: sound track reel
de: Tonspur für Soundtrack

en: sounds
de: Geräusche

en: soundtrack separate
de: Tonspur separat

en: south
de: Süden

en: space
de: Weltall

en: space observing
de: Beobachtung aus dem All

en: spatial model on two dimensional surface
de: Räumliches Modell auf zweidimensionaler Oberfläche

en: specimens (biological etc.)
de: Arten (Biologie)

en: speeches, oratory
de: Reden, Rhetorik

en: spot heights
de: Kote

en: spw - spoken word
de: spw - gesprochenes Wort

en: sq - audio roll
de: sq - Tonrolle

en: square dance
de: Squaredance

en: ss - audiocassette
de: ss - Audiokassette

en: st - audiotape reel
de: st - Audio-Tonspule

en: stain
de: Flecken

en: stamper (negative)
de: Pressmatrize (negativ)

en: standard
de: Standard

en: standard silent aperture
de: Standardblende ohne Tonspur

en: standard sound aperture (reduced format)
de: Standardbreite Tonfilm (reduziertes Format)

en: starts with
de: beginnt mit

en: statistics
de: Statistiken

en: steel engraving
de: Stahlstich

en: stencil colour
de: Schablonenfarbe

en: stereograph card
de: Stereographische Karte

en: stereograph disc
de: stereographische Disk

en: stereographic
de: Stereographie

en: stereophonic
de: stereophon

en: sti - still image
de: sti - Standbild

en: stills
de: Standbilder

en: stone
de: Stein

en: study kit
de: Studienmaterial

en: study, exercise
de: Lernen, Übung

en: suite
de: Suite

en: sw - audio wire reel
de: sw - Audiodrahtrolle

en: symphonic poem
de: Symphonic Poem

en: symphony
de: Symphonie

en: synthetics
de: Kunststoffe

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
de: Synthetisch (Plastik, Vinyl...)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
de: Synthetisch (Plastik, Vinyl...)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
de: Synthetisch (Plastik, Vinyl...) und Glas

en: sz - other audio carrier
de: sz - anderer Tonträger

en: t - cartoons or comic strips
de: t - Cartoons oder Comic Strips

en: tablature
de: Tablatur

en: tape (cartridge)
de: Band (Kartusche)

en: tape (cassette)
de: Band (in Kassette)

en: tape (open reel)
de: Band (offene Spule)

en: tape duplication master
de: Masterband für Duplikationen

en: tcf - tactile three-dimensional form
de: tcf - taktile dreidimensionale Form

en: tci - tactile image
de: tci - taktiles Bild

en: tcm - tactical notated music
de: tcm - taktile Musiknoten

en: tcn - tactile notated movement
de: tcn - taktile Bewegungsnotation

en: tct - tactile text
de: tct - taktiler Text

en: tdf - three-dimensional form
de: tdf - dreidimensionale Form

en: tdi - two-dimensional moving image
de: tdi - zweidimensionaler Film

en: tdm - three-dimensional moving image
de: tdm - dreidimensionaler Film

en: technical drawing
de: Technische Zeichnung

en: technical information on music
de: Technische Information bezüglich der Musik

en: technical or historical information on instruments
de: technische oder historische Information bezüglich der Instrumente

en: technical report
de: Technischer Bericht

en: tempera
de: Tempera

en: terra-cotta
de: Terracotta

en: terrestrial
de: terrestrisch

en: test pressing
de: Testpressung

en: text
de: Text

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
de: Begleittext für kartografisches Material in Broschüre, Heft ...

en: text on cartographic item itself
de: Begleittext direkt auf dem kartografischen Material

en: textbook
de: Textbuch

en: textile
de: Textil

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
de: Textilien, inklusive Kunstfasern (z.B. Seide, Kleidung, Nylon)

en: textiles
de: Textilien

en: textiles (including man-made fibres)
de: Textilien (inklusive Kunstfasern)

en: the cartographic item is not a final product
de: das kartographische Material ist kein Endprodukt

en: thematic index
de: thematischer Index

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
de: diese fortlaufende Ressource ist ein Supplement oder ein Unterreihe, die in ihrer Hauptressource indiziert wird

en: three layer stock
de: Dreischichten-Material

en: three layer stock (low fade)
de: Dreischichten-Material (farbecht)

en: three times a month
de: Drei mal im Monat

en: three times a week
de: Drei mal in der Woche

en: three times a year
de: Drei mal im Jahr

en: tint
de: Farbton

en: tinted and toned
de: aufgehellt und getönt

en: title bands/intertitle rolls
de: Titelvorspann/Zwischentitel

en: toccata
de: Toccata

en: tools and equipment
de: Werkzeuge und Ausrüstungen

en: toys
de: Spielzeug

en: tracing paper
de: Transparentpapier

en: traducteur
de: Übersetzer

en: transfer line print
de: Kopie

en: transparencies
de: Folien

en: transparency
de: Folie

en: transparent or opaque flexible base negative
de: transparentes oder undurchsichtiges Negativ auf flexibler Basis

en: transparent or opaque flexible base positive
de: transparentes oder undurchsichtiges Positiv auf flexibler Basis

en: transparent or opaque non-flexible base negative
de: transparentes oder undurchsichtiges Negativ auf unflexibler Basis

en: transparent or opaque non-flexible base positive
de: transparentes oder undurchsichtiges Positiv auf unflexibler Basis

en: transport
de: Transport

en: transverse Mercator
de: Transverse Mercator

en: travelogue
de: Reisebericht

en: treaties
de: Abhandlungen

en: triennial (every three years)
de: dreijährlich (alle drei Jahre)

en: trims
de: Schnittstücke

en: triosonata
de: Triosonate

en: twelve track
de: zwölf Spuren

en: twentyfour track
de: vierundzwanzig Spuren

en: txt - text
de: txt - Text

en: type of projection unknown
de: Art der Projektion unbekannt

en: u - Unknown publication date
de: u - Unbekanntes Publikationsdatum

en: u- unknown
de: u- Unbekannt

en: ultrahigh (91x -)
de: Sehr hoch (91x - )

en: unbound
de: ungebunden

en: undetermined 2 colour
de: Unbestimmt, 2 Farben

en: undetermined 3 colour
de: Unbestimmt, 3 Farben

en: unknown
de: unbekannt

en: unknown at time of record creation
de: zur Zeit der Aufnahme unbekannt

en: unspecified
de: nicht spezifiziert

en: unspecified/unknown
de: Nicht bestimmt/unbekannt

en: updating database
de: fortlaufend aktualisierte Datenbank

en: updating loose-leaf
de: fortlaufend aktualisierte Loseblattsammlung

en: updating website
de: fortlaufend aktualisierte Webseite

en: uu- unknown
de: uu- Unbekannt

en: v - dissertation or thesis (revised)
de: v - Dissertation oder Abschlussarbeit (überarbeitet)

en: v - video
de: v - Video

en: variation
de: Variation

en: varies
de: wechselnd

en: vc - video cartridge
de: vc - Videokartusche

en: vd - videodisc
de: vd - Videodisk

en: vedute
de: Vedute

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
de: Vernis-mou (Weichgrundätzung oder -radierung)

en: version of a work
de: Version eines Werkes

en: vertical
de: vertikal

en: vertical (hill and dale) cutting
de: Vertikalschnitt (Berg und Tal)

en: very good
de: sehr gut

en: very high (61x - 90x)
de: Sehr hoch (61x - 90x)

en: vesicular
de: blasenförmig

en: vf - videocassette
de: vf - Videokassette

en: video cartridge
de: Videokartusche

en: video recording
de: Videoaufnahme

en: videocartridge
de: Videokartusche

en: videocassette
de: Videokassette

en: videodisc
de: Videodisk

en: videorecording
de: Videoaufnahme

en: videoreel
de: Videospule

en: videotape
de: Videoband

en: videotape reel
de: Videobandspule

en: view
de: Sicht

en: views with horizon showing
de: Ansicht mit sichtbarem Horizont

en: views without horizon showing
de: Ansicht mit unsichtbarem Horizont

en: vignette
de: Zierleiste

en: viola d'amore
de: Viola d'Amore

en: visual projection
de: Sichtbare Projektion

en: vocal parts
de: Vokalstimmen

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
de: Vokalpartitur, Begleitung als Klavierauszug

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
de: Vokalpartitur, Chorpartitur, Begleitung weggelassen

en: volume
de: Band

en: vr - videotape reel
de: vr - Videobandspule

en: vv- mixed
de: vv- gemischt

en: vz - other video carrier
de: vz - anderer Videoträger

en: w - religious text
de: w - religiöser Text

en: w - week(s) time
de: w - Woche(n) Zeit

en: waltz
de: Waltzer

en: water colour
de: Wasserfarbe

en: wax
de: Wachs

en: wax (instantaneous)
de: Wachs (unmittelbar)

en: weekly
de: wöchentlich

en: west
de: Westen

en: white-line woodcut
de: Weisslinien-Holzschnitt

en: wire recording
de: Drahtaufzeichnung

en: wood
de: Holz

en: wood-pulp paper
de: Zellstoff-Papier

en: woodcut
de: Holzschnitt

en: work bound with another
de: mit anderem zusammengebundenes Werk

en: workprint
de: Rohfassung

en: worn
de: abgegriffen

en: writing ink
de: Schreibtinte

en: x - Authority entry record
de: x - Normdatensatz

en: x - not applicable
de: x- nicht anwendbar

en: x - not applicable (resource is not an image)
de: x - nicht anwendbar (Ressource ist kein Bild)

en: x - other
de: x - anderes

en: x- not applicable
de: x- Nicht anwendbar

en: xx- not applicable
de: xx- Nicht anwendbar

en: xxx - other
de: xxx - anderes

en: y - Reference entry record
de: y - Referenzsatz

en: y - no illustration
de: y - keine Illustrationen

en: y - no illustrations
de: y - keine Illustrationen

en: y - not a literary text
de: y - kein literarischer Text

en: y - not biographical
de: y - nicht biographisch

en: y - year(s) time
de: y - Jahr(e) Zeit

en: y- no transliteration scheme used
de: y- Kein Translitertationsschema angewendet

en: y- not a government publication
de: y- Kein Amtsdrucksache

en: yearbook
de: Jahrbuch

en: yellow strip
de: Gelb-Auszug

en: young adult
de: Junge Erwachsene

en: z - General explanatory entry record
de: z - Allgemeiner erklärender Datensatz

en: z - multiple or other literary forms
de: z - Misch- oder andere Literaturformen

en: z - other
de: z - anderes

en: z - other content form
de: z - andere Inhaltsform

en: z - other media
de: z - andere Medien

en: z - unspecified
de: z - nicht spezifiziert

en: z- other non-projected graphic type
de: z- andere nicht-projizierter graphischer Typ

en: zincography
de: Zinkografie

en: zu - unspecified
de: zu - nicht spezifiziert

en: zz- Other
de: zz- Anderer

en: zz- other
de: zz- Anderer

en: zzz - unspecified
de: zzz - nicht spezifiziert

en: |- Filling character
de: |- Füllzeichen

en: ||- Filling character
de: ||- Füllzeichen

en: ||- Filling characters
de: ||- Füllzeichen
