Koha 22.11 - en to el translation catalogue (5952 entries)

en: # Bibliographic records
el: # Βιβλιογραφικές εγγραφές

en: # Items
el: # Τεκμήρια

en: # Records
el: # Εγγραφές

note: SCRIPT
en: # of % selected
el: # από % επιλέχθηκαν

en: # of students
el: # των μαθητών

en: # of users
el: # των χρηστών

en: %% matches any number of characters
el: %% ταιριάζει με οποιονδήποτε αριθμό χαρακτήρων

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
el: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sΣυγγραφέας: %s.%s%sΕκδόθηκε από: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Σύνολο καθυστερημένων παραγγελιών"%s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
el: %s %s %s %s %s %s ΣΥΝΟΛΟ%s %s

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
el: %s %s %s %s %s ΣΥΝΟΛΟ%s%s

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s %s %s Επεξεργασία περιορισμών υποπεδίων &rsaquo; Δομή υποπεδίου MARC %s %s %s &rsaquo; Δομή υποπεδίου MARC %s %s %s Δομή υποπεδίου MARC &rsaquo; Επιβεβαίωση διαγραφής υποπεδίου %s Επιβεβαίωση διαγραφής υποπεδίου %s &rsaquo; Δομή υποπεδίου MARC %s %s Το υποπεδίο διεγράφη &rsaquo; Δομή υποπεδίου MARC %s %s Δομή υποπεδίου MARC%s &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
el: %s %s %s Χωρίς όνομα %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
el: %s %s %s Κανένας τίτλος %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
el: %s %s %s Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διάρκεια της ευρετηρίασης: %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
el: %s %s %s [ κανένα όνομα ] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
el: %s %s %s δεν υπάρχει διαθέσιμη εικόνα. Για να εισάγετε μια εικόνα για %s %s %s, καταχωρείστε το όνομα ενός αρχείου εικόνας για μεταφόρτωση.

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
el: %s %s %s από &quot;%s&quot; %s %s %s σε &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
el: %s %s %s%s από %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
el: %s %s %sΌνομα συμβολαίου%sΑριθμός παραγγελίας%sΗμερομηνία εισαγωγής%sISBN%sΣυγγραφέας%sΤίτλος%sΈτος δημοσίευσης%sΕκδότης%sΤίτλος συλλογής%sΣημείωση για τον προμηθευτή%sΠοσότητα,%sΦΠΑ%sΤόπος παράδοσης%sΤόπος χρέωσης%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
el: %s %s %sΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ%sΕΚΤΙΜΩΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ%sΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ%sΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ%sΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ%sΚΑΛΑΘΙ%sΣΥΝΟΛΟ ΑΙΤΗΣΕΩΝ%sΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΙΤΗΣΗΣ%sΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ%sΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
el: %s %s (%s ακυρώθηκε) %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: %s %s Εισαγωγή μέλους %s Αντιγραφή μέλους %s Τροποποίηση μέλους %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s %s Προσθήκη πεδίου %s %s Τροποποίηση πεδίου %s %s &rsaquo; %s %s Επιβεβαίωση διαγραφής πεδίου '%s' &rsaquo; %s %s Διαγραφή δεδομένων &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
el: %s %s Παρουσιάστηκε σφάλμα: Αδύνατη η φόρτωση των ρυθμίσεων. %s

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
el: %s %s KB Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να αναρτήσετε αυτό το αρχείο;

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s %s Τροποποίηση τύπου καθιερωμένων %s Νέος τύπος καθιερωμένων %s &rsaquo; %s Επιβεβαίωση διαγραφής τύπου καθιερωμένων &rsaquo; %s Τύποι καθιερωμένων όρων &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s %sΤροποποίηση βιβλιοθήκης%sΝέα βιβλιοθήκης %s %s &rsaquo; %s Επιβεβαίωση διαγραφής βιβλιοθήκης '%s' &rsaquo; %s Βιβλιοθήκες &rsaquo; Διαχείριση

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s %s Τροποποίηση EAN %s Εισαγωγή νέου EAN %s &rsaquo; %s %s Επιβεβαίωση διαγραφής EAN &rsaquo; %s EAN βιβλιοθήκης &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s %s Τροποποίηση του τύπου ιδιότητας μέλους &rsaquo; %s Προσθήκη τύπου ιδιότητας μέλους &rsaquo; %s %s %s Επιβεβαίωση διαγραφής τύπου ιδιότητας μέλους &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Τύπος ιδιότητας μέλους &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s %s Τροποποίηση κανόνα ταύτισης εγγραφών &rsaquo; %s Προσθήκη κανόνα ταύτισης εγγραφών &rsaquo; %s %s %s Επιβεβαίωση διαγραφής κανόνα ταύτισης εγγραφών &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Κανόνες ταύτισης εγγραφών &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s %sΤροποποίηση προτίμησης συστήματος '%s' %s Προσθήκη προτίμησης συστήματος %s &rsaquo; %s %s Τα δεδομένα προστέθηκαν &rsaquo; %s %s Επιβεβαίωση διαγραφής παραμέτρου '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Η παράμετρος διεγράφη &rsaquo; %s Προτιμήσεις συστήματος &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
el: %s %s Όχι %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
el: %s %s Δεν είναι σε κράτηση %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
el: %s %s Αυτή η εγγραφή δεν έχει τεκμήρια. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
el: %s %s Αυτή η έκθεση περιέχει την SQL λέξη κλειδί

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
el: %s %s Κάνατε αναζήτηση για %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
el: %s %s πριν από %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
el: %s %s από

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
el: %s %s από %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
el: %s %s από %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
el: %s %s από %s%s (Εγγραφή #%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
el: %s %s για

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
el: %s %s σε

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
el: %s %s μήνες %s μέχρι %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
el: %s %s έως %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
el: %s %s μεταφέρθηκε.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
el: %s %s%s (%s που απομένουν έχουν μετακινηθεί)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
el: %s %s%s%s (ανενεργό)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
el: %s %s%s%sΔεν βρέθηκαν πρότυπα σημειώματος%s %s %s

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
el: %s %s(ανενεργά)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
el: %s %s(πάγια εντολή)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
el: %s %s, από %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
el: %s %s, από %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
el: %s %sΣΦΑΛΜΑ: Αδυναμία εύρεσης τεκμηρίου.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
el: %s %sΕπεξεργασία περιορισμών υποπεδίων MARC για το πεδίο %s του καθιερωμένου όρου %s%s %s%s%s

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
el: %s %sΤεκμήρια%sΤεκμήριο%s εκπρόθεσμό από %s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
el: %s %sΤροποποίηση συμβολαίου '%s' %sΝέο συμβόλαιο%s %s %sΣυμβόλαια από %s%s %sΚαταγεγραμμένα δεδομένα%s %sΕπιβεβαίωση διαγραφής του συμβολαίου '%s'%s %sΤο συμβόλαιο διεγράφη%s &rsaquo; Συμβόλαια &rsaquo; Προσκτήσεις &rsaquo; Koha

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
el: %s %sΚανένα καθορισμένο

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
el: %s %sΛυπούμαστε, δεν έχετε δικαίωμα να προσθέσετε τεκμήρια σε αυτήν τη λίστα.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
el: %s %sΆνοιξη%s %s %sΚαλοκαίρι%s %s %sΦθινόπωρο%s %s %sΧειμώνας%s %s %sΑνο%s %s %sΚαλ%s %s %sΦθι%s %s %sΧει%s %s %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
el: %s %sαπό %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: %s &rsaquo; Δημιουργός καρτών μελών &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Κοha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: %s &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
el: %s ( %s ) δε μπορεί να ανανεωθεί πριν από %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
el: %s ( %s ) έχει συμπληρωθεί ο μέγιστος αριθμός των διαδοχικών ανανεώσεων χωρίς την επίβλεψη της βιβλιοθήκης )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
el: Το %s ( %s ) ανανεώθηκε στο ανώτατο δυνατό από %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
el: %s ( %s ) έχει προγραμματιστεί για αυτόματη ανανέωση και δεν μπορεί να ανανεωθεί πριν από %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
el: %s ( %s ) έχει προγραμματιστεί για αυτόματη ανανέωση και δεν μπορεί να ανανεωθεί επειδή η συνδρομή του μέλους έχει λήξει.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
el: %s ( %s ) έχει προγραμματιστεί για αυτόματη ανανέωση και δεν μπορεί να ανανεωθεί πριν από %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
el: %s ( %s ) έχει προγραμματιστεί για αυτόματη ανανέωση.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
el: %s ( %s ): Μη ανανεώσιμο - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
el: %s ( %s ): Ανανεώσιμο - λήξη %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
el: %s ( %s ): Αυτό το τεκμήριο είναι σε κράτηση για άλλο μέλος.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
el: %s (άλλο μορφότυπο μέσω πρόσθετου)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
el: %s (%s ημέρες)

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
el: %s (Όλα)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
el: %s (προεπιλεγμένο)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
el: %s (id=%s) Ποσό=%s%s (%s που υπολείπεται έχει μεταφερθεί)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
el: %s (ανενεργό)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
el: %s (εκπρόθεσμο)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
el: %s (πιθανώς εντάξει αν είναι κενό)

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
el: %s / %s κρατήσεις τροποποιήθηκαν επιτυχώς. Προέκυψαν κάποια σφάλματα.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
el: %s / %s εγγραφές διαγράφηκαν επιτυχώς αλλά εμφανίστηκαν μερικά σφάλματα.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html %3$s:  IF job.status == 'cancelled'
en: %s / %s records have successfully been reindexed. Some errors occurred. %s
el: %s / %s εγγραφές επανευρετηριάστηκαν επιτυχώς. Προέκυψαν κάποια σφάλματα.%s

note: %1$s:  booksellerphone | html
en: %s / Fax:
el: %s / Τηλεμοιότυπο:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
el: %s 0 εγγραφές %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
el: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s οι επισημειώσεις δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα περιήγησης.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
el: %s Ενεργοποίηση %s Απενεργοποίηση %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s Προσθήκη νέου συνόλου OAI &rsaquo; %s Ρυθμίσεις συνόλων OAI &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
el: %s Προσθήκη εισερχόμενης εγγραφής

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
el: %s Προσθήκη εισερχόμενης εγγραφής %s Αγνόηση εισερχόμενης εγγραφής (μπορεί ακόμα να γίνει επεξεργασία των αντιτύπων της) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
el: %s Προσθήκη τεκμηρίων μόνο αν βρέθηκε το ταυτισμένο bib

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
el: %s Προσθήκη τεκμηρίων μόνο αν δε βρέθηκε το ταυτισμένο bib

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
el: %s Προσθήκη νέας μεταφόρτωσης ή αναζήτησης %s Αποτελέσματα %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
el: %s Διεύθυνση 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
el: %s Διεύθυνση:

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
el: %s Όλες οι βιβλιοθήκες %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
el: %s Πάντοτε προσθήκη τεκμηρίων

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
el: %s Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του PDF αρχείου. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος για την επίλυση του προβλήματος. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
el: %s Προέκυψε ένα άγνωστο σφάλμα.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
el: %s Διαθέσιμο για δανεισμό. %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
el: %s Καλάθι %s &rsaquo; Αντιγραφή τρεχουσών παραγγελιών &rsaquo; %s Προσκτήσεις &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
el: %s Παρτίδα δανεισμών σε %s &rsaquo; %s Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
el: %s Στο βιβλιογραφικό πλαίσιο "%s" ο αριθμός βιβλιογραφικής εγγραφής έχει κρυφτεί από την διεπαφή %s

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
el: %s Αριθμός κάρτας:

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
el: %s Δανεισμός σε %s &rsaquo; %s Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
el: %s Σημείωση κυκλοφορίας υλικού:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
el: %s Πόλη:

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: %s Επιβεβαίωση &rsaquo; %s %s Ολοκλήρωση &rsaquo; %s Διαγραφή και ανωνυμοποίηση παρτίδας μελών &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
el: %s Επιβεβαιώστε τον κωδικό πρόσβασης:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
el: %s Σημείωση επαφής:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
el: %s Περιεχόμενα από %s&rsaquo; %s %s Δημιουργία νέας λίστας &rsaquo; %s %s Επεξεργασία λίστας %s &rsaquo; %s Λίστες &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
el: %s Χώρα:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
el: %s Δημιουργία νέου

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
el: %s Δημιουργία νέου προτύπου συλλόγου %s

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
el: %s Ημερομηνία γέννησης:

note: %1$s:  END
en: %s Default
el: %s Προκαθορισμένο

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
el: %s Προεπιλεγμένα %s %s %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
el: %s Καθορισμός κανόνων κυκλοφορίας υλικού και προστίμων για "%s" %s Καθορισμός κανόνων κυκλοφορίας υλικού και προστίμων για όλες τις βιβλιοθήκες %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
el: %s Απενεργοποιημένο %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
el: %sΕπεξεργασία

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
el: %s Επεξεργασία (%s) %s Νέο %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
el: %s Επεξεργασία προτύπου ετικέτας %s %s Νέο πρότυπο ετικέτας %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
el: %s Επεξεργασία προφίλ εκτυπωτή %s %s Νέο προφίλ εκτυπωτή %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
el: %s Επεξεργασία

note: %1$s:  END
en: %s Email:
el: %s Ηλ. ταχυδρομείο:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
el: %s Ενεργοποιημένο

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
el: %s Σφάλμα:

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
el: %s Ημερομηνία λήξης (αφήστε κενό για αυτόματο υπολογισμό)

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
el: %s Τηλεομοιότυπο:

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
el: %s Φιλτράρισμα κατά περιοχή

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
el: %s Όνομα:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
el: %s Για δανεισμό %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
el: %s Πλαίσιο

note: %1$s:  END
en: %s From any library
el: %s Από οποιαδήποτε βιβλιοθήκη

note: %1$s:  END
en: %s From home library
el: %s Από την κύρια Βιβλιοθήκη

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
el: %s Από οικεία ομάδα κρατήσεων

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
el: %s Κεφάλαια για '%s' %s Όλα τα κεφάλαια %s

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
el: %s Όνομα κηδεμόνα:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
el: %s Επώνυμο κηδεμόνα:

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
el: %s Κράτηση αναμενόμενη την

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
el: %s Αγνόησε την εισερχόμενη εγγραφή

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
el: %s Αγνόησε την εισερχόμενη εγγραφή (μπορεί ακόμα να γίνει επεξεργασία των τεκμηρίων της)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
el: %s Αγνόησε τα τεκμήρια

note: %1$s:  END
en: %s Image file
el: %s Αρχείο εικόνας

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
el: %s Αρχικά:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
el: %s Το τεκμήριο είναι σε μεταφορά σε

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
el: %s Τεκμήρια σε εκκρεμότητα

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
el: %s Το τεκμήριο επιστρέφει στην Βιβλιοθήκη από όπου δανείστηκε

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
el: %s Το τεκμήριο επιστρέφει στη βιβλιοθήκη στην οποία ανήκει

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
el: %s Αυτός ο τύπος τεκμηρίου δε δανείζεται. %s %s Το τεκμήριο δε δανείζεται %s (%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
el: %s Τεκμήριο σε αναμονή σε

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
el: %s Τελευταία τιμή: %s Αρχίζει με: %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
el: %s Τοποθεσία:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
el: %s Κύρια/Πρόσθετη αναγραφή

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
el: %s Τροποποίηση EAN %s Νέο EAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
el: %s Τροποποίηση λογαριασμού %s Νέος λογαριασμός %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
el: %s Τροποποίηση κατηγορίας καθιερωμένων όρων %s Νέα κατηγορία καθιερωμένων όρων %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
el: %s Τροποποίηση πηγής ταξινόμησης %s Εισαγωγή πηγής ταξινόμησης %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
el: %s Τροποποίηση συλλόγου

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
el: %s Τροποποίηση προτύπου συλλόγου

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
el: %s Τροποποίηση τύπου χρέωσης %s Νέος τύπος χρέωσης %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
el: %s Τροποποίηση νομίσματος '%s' %s Νέο νόμισμα %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
el: %s Τροποποίηση λεπτομερειών παραγγελίας %s Νέα παραγγελία %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
el: %s Τροποποίηση λίστας μελών %s Δημιουργία νέας λίστας μελών %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
el: %s Τροποποίηση λίστας μελών %s Νέα λίστα μελών %s

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
el: %s Τροποποίησης κανόνας ταύτισης εγγραφής %s Εισαγωγή κανόνα ταύτισης εγγραφής %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
el: %s Τροποποίηση συνδρομής για

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
el: %s Τροποποίηση προτίμησης συστήματος '%s' %s Προσθήκη προτίμησης συστήματος %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
el: %s Νέο μάθημα %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
el: %s Όχι

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
el: %s Δεν έχει καθοριστεί καμία ενέργεια για το πρότυπο. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
el: %s Κανένας ενεργός προϋπολογισμός %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
el: %s Δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν αιτήματα άρθρων για αυτήν την εγγραφή. %s %s %s %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
el: %s Δεν έχει δοθεί αναγνωριστικό συλλογής. %s Ο τίτλος είναι ήδη σε χρήση. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
el: %s Καμία ομάδα

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
el: %s Δεν επιτρέπονται κρατήσεις

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
el: %s Κανένας ανενεργός προϋπολογισμός %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
el: %s Κανένας περιορισμός %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
el: %s Δεν βρέθηκε καμία παραγγελία %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
el: %s Δε βρέθηκαν αποτελέσματα %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
el: %s Δεν βρέθηκαν έγκυρα barcode τεκμηρίων. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
el: %s Κανένα

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
el: %s Δεν είναι δανεισμένο %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
el: %s Δεν ορίστηκε %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
el: %s Δεν υποστηρίζεται ακόμα. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
el: %s Σημείωση: Η τιμή στις προτιμήσεις συστήματος 'UsageStatsCountry' δεν είναι έγκυρη (%s). Παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη τιμή. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
el: %s Σημείωση OPAC:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
el: %s Μόνο τα τεκμήρια που δεν χρειάζονται μεταφορά θα ακυρωθούν (TransferWhenCancelAllWaitingHolds sypref) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
el: %s Άλλο όνομα:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
el: %s Άλλο τηλέφωνο:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
el: %s Εκκρεμείς παραγγελίες %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
el: %s Κάτοχος

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
el: %s Ιδιοκτήτης και χρήστες

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
el: %s Κάτοχος, χρήστες και Βιβλιοθήκη

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
el: %s Σελίδα %s / %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
el: %s Κωδικός Πρόσβασης:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: %s Λεπτομέρειες για το μέλος %s %s &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
el: %s Τηλέφωνο:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
el: %s Βασική διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
el: %s Βασικό τηλέφωνο:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
el: %s Ημερομηνία εγγραφής:

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
el: %s Αντικατάσταση υπάρχουσας εγγραφής με εισερχόμενη εγγραφή

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
el: %s Αντικατάσταση τεκμηρίων μόνο αν βρέθηκε το ταυτισμένο bib (μόνο για υπάρχοντα τεκμήρια)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
el: %s Δημιουργήθηκε περιορισμός από τη διαδικασία εκπρόθεσμων %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
el: %s Σειρές ανά σελίδα %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
el: %s Σειρές ανά σελίδα:

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
el: %s Χαιρετισμός:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
el: %s Αναζήτηση: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
el: %s Δευτερεύουσα διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
el: %s Δευτερεύον Τηλέφωνο:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
el: %s Ο σειριακός αριθμός παραλείπεται όταν βρεθεί μια παρατυπία. %s Ο σειριακός αριθμός διατηρείται όταν βρεθεί μια παρατυπία. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
el: %s Μεμονωμένες Κάρτες Μελών

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
el: %s Ταξινόμηση 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
el: %s Ταξινόμηση 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
el: %s Πολιτεία:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: %s Στατιστικά για %s %s &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
el: %s Αριθμός οδού:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
el: %s Τύπος οδού:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
el: %s Επώνυμο:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
el: %s Τα ακόλουθα τεκμήρια δεν μπορούσαν να μεταφερθούν από την παλιά στην καινούργια εγγραφή: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
el: %s Δεν υπάρχουν άλλες (αποδεκτές) προτάσεις σε εκκρεμότητα. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
el: %s Δεν ορίστηκε CSV προφίλ.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
el: %s Δεν υπάρχει κάποιος όρος για αυτόν τον κανόνα. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
el: %s Δεν υπάρχει πίνακας προς ρύθμιση γι΄αυτήν την υπομονάδα. %s %s %s Δεν υπάρχει σελίδα που χρησιμοποιεί τον ρυθμισμένο πίνακα σε αυτήν την υπομονάδα. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
el: %s Δεν υπάρχει έγκυρη αναφορά για αυτό το id. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
el: %s Δεν έχει οριστεί τιμή για %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
el: %s Το CSV Προφίλ δεν υπάρχει. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
el: %s Ο καθιερωμένος όρος δεν χρησιμοποιείται σε καμία εγγραφή. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
el: %s Αυτός ο αριθμός παραγγελίας δεν υπάρχει. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
el: %s Αυτή η αναφορά μοιάζει να είναι παρωχημένη, καθώς χρησιμοποιεί το πεδίο biblioitems.marcxml.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
el: %s Συνολική οφειλή:

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
el: %s Άγνωστη εγγραφή καθιερωμένου όρου %s Λεπτομέρειες για καθιερωμένο όρο #%s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
el: %s Άγνωστη εγγραφή καθιερωμένου όρου %s Λεπτομέρειες για καθιερωμένο όρο #%s (%s) %s &rsaquo; Καθιερωμένοι όροι &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: %s Άγνωστη εγγραφή %s Λεπτομέρειες για %s %s &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: %s Άγνωστη εγγραφή %s Στοιχεία ISBD για %s %s &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: %s Άγνωστη εγγραφή %s Λεπτομέρειες MARC με ετικέτες για %s %s &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
el: %s Άγνωστη εγγραφή %s Λεπτομέρειες MARC για

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: %s Άγνωστη εγγραφή %s Λεπτομέρειες MARC για %s %s &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
el: %s Αναρτήστε ένα αρχείο εικόνας για αυτή τη βιβλιογραφική εγγραφή:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
el: %s Μεταφόρτωση αρχείου εικόνας για αυτό το αντίτυπο:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
el: %s Χρησιμοποιήθηκε σε

note: %1$s:  END
en: %s Username:
el: %s Όνομα χρήστη:

note: %1$s:  END
en: %s Version:
el: %s Έκδοση:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
el: %s Αναμονή σε %s %s μέχρι %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
el: %s Αναμονή εδώ %s μέχρι %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
el: %s Ναι

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
el: %s Ναι %s Όχι %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
el: %s Ναι%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
el: %s Δεν έχετε κοινοποιήσει κάτι ακόμη. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
el: %s Κάνατε αναζήτηση για %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
el: %s Κάνατε αναζήτηση για εγγραφή %s %s Κάνατε αναζήτηση για %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
el: %s Ταχυδρομικός κώδικας:

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
el: %s μετά %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
el: %s αναλυτικό

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
el: %s παρτίδες προς εξαγωγή

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
el: %s από

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
el: %s κατά %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
el: %s από %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
el: %s από %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
el: %s από εσάς %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
el: %s από%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
el: %s ημερολόγιο

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: %s ημερολόγιο &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
el: %s δεν μπορεί να ανοίξει

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
el: %s Δανεισμοί:

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
el: %s σχόλια

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
el: προστέθηκαν %s στοιχεία

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
el: %s ημέρες

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
el: %s επεξεργασμένοι κατάλογοι.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
el: %s σαρωμένοι κατάλογοι.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
el: %s απενεργοποιήθηκε %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
el: %s απέτυχε να ανοίξει.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
el: %s πλαίσιο

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
el: %s κεφάλαιο(α) έχουν προσαρτηθεί σε αυτόν τον προϋπολογισμό. Πρέπει να διαγράψετε όλα τα κεφάλαια πριν διαγράψετε αυτό τον προϋπολογισμό.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
el: %s έχει %s κρατήση(εις) σε αναμονή για παραλαβή.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
el: απέμειναν %s κρατήσεις

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
el: %s αντίτυπα (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
el: %s εικόνα(ες) μεταφέρθηκαν στη βάση δεδομένων:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
el: %s εικόνες βρέθηκαν

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
el: %s εισαγόμενες εγγραφές %s(η τελευταία ήταν η %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
el: %s σε %s

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
el: %s σε %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
el: %s στην καρτέλα %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
el: %s έχει επιβληθεί περιορισμός. Παρακαλούμε επιβεβαιώστε ότι το μέλος θα πρέπει να παραμείνει αποκλεισμένο.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
el: %s τεύχη

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
el: %s τεύχη %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
el: %s υποχρεωτικά πεδία τεκμηρίου κενά

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
el: %s εγγραφές τεκμηρίων βρέθηκαν και προετοιμάστηκαν

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
el: %s τεκμήριο(α) είναι συνδεδεμένο με αυτήν την εγγραφή. Πρέπει να διαγράψετε όλα τα τεκμήρια πριν διαγράψετε αυτήν την εγγραφή.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
el: %s τεκμήριο(α) συνδέθηκε.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
el: %s τεκμήριο(α) δεν θα διαγραφούν: %s%s %s

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
el: %s τεκμήρια διεγράφησαν.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
el: έμειναν %s τεκμήρια

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
el: %s τεκμήρια τροποποιήθηκαν: η ημερομηνία που εμφανίστηκαν τελευταία φορά είναι %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
el: %s κενά υποχρεωτικά πεδία (με επισήμανση)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
el: %s μήνες %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
el: %s δεν εισήχθησαν επειδή υπάρχουν ήδη στον πίνακα χρηστών και δεν είναι δυνατή η επικάλυψη %s(το τελευταίο ήταν το %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
el: %s δεν εισήχθησαν επειδή δεν είναι στην αναμενόμενη μορφή %s(το τελευταίο ήταν το %s)%s

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
el: %s από %s αποτελέσματα φορτώθηκαν, βελτιώστε την αναζήτησή σας για να δείτε άλλες εγγραφές

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
el: %s σε %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
el: %s σε %s μέχρι %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
el: %s παραγγελία(ες) συνδεδεμένη(ες).

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
el: απέμειναν %s παραγγελίες

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
el: %s επικαλυμμένο %s(το τελευταίο ήταν το %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
el: %s μέλη διεγράφησαν επιτυχώς

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
el: %s μέλη έχουν μεταφερθεί επιτυχώς στον κάδο ανακύκλωσης

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
el: %s μέλη θα διαγραφούν

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
el: %s μέλη θα είχαν αφαιρεθεί (αν δεν ήταν δοκιμαστική λειτουργία)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
el: %s μελών το ιστορικό δανεισμού θα ανωνυμοποιηθεί

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
el: %s σε εκκρεμότητα

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
el: %s (προτιμήσεις)

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
el: %sδεν έγινε εισαγωγή αποφθεγμάτων. Εμφανίστηκε σφάλμα.

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
el: %s αποφθέγματα εισήλθαν επιτυχώς

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
el: %s εγγραφή %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
el: %s εγγραφή(ές)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
el: %s εγγραφή(ές) έχει διαγραφεί.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
el: %s εγγραφές στο αρχείο

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
el: %s εγγραφές δεν οργανώθηκαν λόγω σφάλματος στο MARC

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
el: %s εγγραφές έχουν αναλυθεί

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
el: %s εγγραφές έχουν οργανωθεί

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
el: %s εγγραφές με μία ταύτιση το λιγότερο ανά κανόνα ταύτισης &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
el: %s βρέθηκαν %s αποτελέσματα για

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
el: %s αποτελέσματα βρέθηκαν στον κατάλογο,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
el: βρέθηκαν %s αποτελέσματα στο ρεζερβουάρ

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
el: %s αποστολές

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
el: %s συνδρομή(ές) συνδεδεμένη.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
el: απέμειναν %s συνδρομές

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
el: %s φορές

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
el: %s για παραγγελία

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
el: %s μη διαθέσιμο:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
el: %s εβδομάδες %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
el: %s θα λήξει πριν

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
el: %s έτη

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
el: %s | Διαμόρφωση σύμφωνα με το: %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
el: %s | Περιβάλλον (TZ): %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
el: %s | Προηγούμενα ήταν %s %s (%s) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_servers %3$s:  IF memcached_running and is_memcached_still_active
en: %s | Status: %s %s
el: %s | Κατάσταση: %s %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
el: %s%s &rsaquo; Τροποποίηση συνδρομής%sΝέα συνδρομή%s  &rsaquo; Περιοδικά &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
el: %s%s : %sΑργοπορημένες παραγγελίες

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
el: %s%s σε

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
el: %s%s στον %s Κατάλογο%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
el: %s%s μονή ετικέτα%s%s μονές ετικέτες%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
el: %s%s%s(κανένας τηλεφωνικός αριθμός στο αρχείο)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
el: %s%s%s(κανένα κυρίως email στο αρχείο)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
el: %s%s%s(κανένα)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
el: %s%s%sΤο τεκμήριο δεν έχει καταχώρηση μεταφοράς%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
el: %s%s%sΣύνδεση στην πηγή%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
el: %s%s%sΜ/Ε%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
el: %s%s%sΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
el: %s%s%sΧωρίς Barcode%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
el: %s%s%sΧωρίς ταξιθετικό αριθμό%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
el: %s%s%sΔεν βρέθηκε πρότυπο για αποδείξεις%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
el: %s%s&nbsp;με όριο(α):

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
el: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Αιτήθηκε στις %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
el: %s%s, κατά %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
el: %s%s; Δημοσιευμένο από %s %s%s σε

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: %s%sΤροποποίηση Νομίσματος '%s'%sΝέο Νόμισμα%s%s %sΕπιβεβαίωση διαγραφής νομίσματος '%s'%s %sΝομίσματα %s &rsaquo; Νομίσματα &amp; Συναλλαγματική ισοτιμία &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
el: %s&αντίτυπο; %s %s %s; Τόμος:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
el: %s&copy; %s %s %sτόμος:

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
el: %s(%s)%s έχει γίνει ανάκληση από

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
el: %s(ΜΜ/ΗΗ/ΕΕΕΕ)%s(ΗΗ/ΜΜ/ΕΕΕΕ)%s(ΗΗ.ΜΜ.ΕΕΕΕ)%s(ΕΕΕΕ-ΜΜ-ΗΗ)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
el: %s(διαγραμμένο μέλος)%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
el: %s, από %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
el: %s, από %s%s%s-

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
el: %sΕνεργό%sΜη ενεργό%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
el: %sΠροσθήκη νέας συνδρομής%s (

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
el: %sΠροσάρτηση%sΠαράλειψη%s

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
el: %sΕγγραφές καθιερωμένων όρων%sΒιβλιογραφικές εγγραφές%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
el: %sΚαθιερωμένος όρος%sΒιβλιογραφικό%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
el: %sΠολιτική δανεισμών, κρατήσεων ανά κατηγορία μέλους για %s%sΠροκαθορισμένη πολιτική δανεισμών, κρατήσεων ανά κατηγορία μέλους%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
el: %sΑντιγραφή%sΣάρωση%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
el: %sΔεν ήταν δυνατή η δημιουργία νέας λίστας. Παρακαλώ ελέγξτε το όνομα.

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
el: %sΔιαγραφή%sΠαράλειψη%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: %sΑποδέσμευση για %s %s (%s)%s &rsaquo;Μέλη &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
el: %sΣΦΑΛΜΑ: Αποτυχία δημιουργίας του νέου τεκμηρίου.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
el: %sΣΦΑΛΜΑ: Αδυναμία τροποποίησης της βιβλιογραφικής εγγραφής.%s %sΣΦΑΛΜΑ: Αδυναμία ανάκτησης του αριθμού αντιτύπου από αυτό το barcode.%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: %sΕπεξεργασία (%s)%sΝέο%s &rsaquo; Διάταξη &rsaquo; Δημιουργία κάρτας μέλων &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
el: %sΕπεξεργασία μαθήματος%sΔημιουργία μαθήματος%s

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
el: %sΕπεξεργασία%sΔημιουργία%s πρότυπο κάρτας μέλους%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
el: %sΕπεξεργασία%sΔημιουργία%s διάταξη κειμένου κάρτας μέλους

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
el: %sΕπεξεργασία%sΔημιουργία%s προφίλ εκτυπωτή%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
el: %sΕπεξεργασία %s (Αριθμός εγγραφής %s)%sΠροσθήκη εγγραφής MARC%s &rsaquo; Καταλογογράφηση &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
el: %sΤόπος Δωρεάν Παράδοσης%s%s%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
el: %sΚρυμμένο από προεπιλογή%sΕμφανίζεται%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
el: %sΚρυμμένο%sΕμφανίζεται%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
el: %sΚράτηση:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
el: %sΠολιτική κρατήσεων ανά τύπο τεκμηρίου για %s%sΠροκαθορισμένη πολιτική κρατήσεων ανά τύπο τεκμηρίου%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
el: %sΔεν μπορεί να γίνει επεξεργασία των αντιτύπων καθώς ο αριθμό των πεδίων του αντιτύπου είναι ανομοιόμορφος.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
el: %sΌνομα διαχειριστή%sΑριθμός κάρτας μέλους%sΌνομα μέλους%sΒιβλιοθήκη συναλλαγής%sΗμερομηνία συναλλαγής%sΑνανεωμένο%sΤύπος συναλλαγής%sΣημειώσεις%sΠοσότητα%sΤίτλος%sBarcode%sΤύπος τεκμηρίου%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
el: %sΧειρωνακτικό πιστωτικό%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
el: %sΤροποποίηση πλαισίου κειμένου%sΠροσθήκη πλαισίου%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
el: %sΤροποποίηση βιβλιοθήκης%sΝέα βιβλιοθήκη%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
el: %sΤροποποίηση ειδοποίησης%sΠροσθήκη ειδοποίησης%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
el: %sΤροποποίηση στοιχείων παραγγελίας (γραμμή #%s)%sΝέα παραγγελία%s &rsaquo; Καλάθι %s &rsaquo; Προσκτήσεις &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
el: %sΤροποποίηση αποφθέγματος%sΠροσθήκη αποφθέγματος%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
el: %sΤροποποίηση ετικέτας%s %sΝέα ετικέτα%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
el: %sΝέο %sΚαλάθι %s (%s) για

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
el: %sΝεό %sΚαλάθι %s (%s) για %s &rsaquo; Προσκτήσεις &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
el: %sΌχι%sΝαι%s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
el: %sΕκπρόθεσμο!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
el: %sΕκπρόθεσμα:%s

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
el: %sΕπαναφορά κατάστασης μεταφοράς%sΕπαναφορά κατάστασης αναμονής%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: %sΑναφορά%sΕπισημείωσεις αναφοράς%s &rsaquo; Επισημειώσεις &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
el: %sΕκκίνηση μεσοδιαστήματος%sΤέλος μεσοδιαστήματος%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
el: %sΤο αρχείο που προσπαθείτε να ανεβάσετε δεν έχει περιεχόμενα.%s %sΔεν επιλέξατε ένα αρχείο προς μεταφόρτωση.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
el: %sΤο αρχείο που προσπαθείτε να αναρτήσετε δεν έχει περιεχόμενα.%s %sΔεν επιλέξατε αρχείο για ανάρτηση.%s %sΆκυρο ή χαμένο αρχείο εντολών.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
el: %sΔεν έχουν παραληφθεί παραγγελίες.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
el: %sΟ λογαριασμός αυτός δεν μπορεί να προβάλει τις αιτούμενες πληροφορίες μέλους. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
el: %sΑυτή η εγγραφή δεν έχει αντίτυπα.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
el: %sΝαι%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
el: %sΝαι%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
el: %sΝαι%sΌχι%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
el: %sΝαι%sΌχι%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
el: %sa μία λίστα:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
el: %sκαι %s %s %s με αντιστοίχιση ISSN

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
el: %sσε %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
el: %sb - Μεταγενέστερη επικεφαλίδα

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
el: %sαπό %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
el: %sd - Ακρώνυμο

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
el: %sf - Μουσική σύνθεση

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
el: %sg - Ευρύτερος όρος

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
el: %sh - Ειδικότερος όρος

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
el: %si - Πρόταση καθοδήγησης στο υποπεδίο $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
el: %sn - Μη εφαρμόσιμο

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
el: %sr - Προσδιορισμός σχέσης στο $i ή $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
el: %st - Άμεση γονική οντότητα

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
el: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Εβραϊκά)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
el: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Περσικά)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
el: &#20013;&#25991; (Κινεζικά)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
el: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Χίντι)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
el: &#26085;&#26412;&#35486; (Ιαπωνικά)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
el: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Ταϋλανικά)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
el: &#54620;&#44397;&#50612; (Κορεατικά)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
el: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Ελληνική Ομάδα Χρηστών Koha (Γεωργία Κατσαρού, Δημήτρης Αντωνάκης, Ευγένιος Παπαδόπουλος), Θεόδωρος Θεοδωρόπουλος, Πανωραία Γαϊτάνου και Κυριακή Ροδίτη

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
el: &#x010D;e&#353;tina (Τσεχικά)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
el: &lt;&lt; Πίσω στις προτάσεις

en: &lt;&lt; Previous
el: &lt;&lt; Προηγούμενο

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Συγγραφέας με τη μορφή φράσης

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ταξιθετικός αριθμός

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Όνομα συνεδρίου

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Όνομα συνεδρίου με τη μορφή φράσης

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Συλλογικό όργανο

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Συλλογικό όργανο με τη μορφή φράσης

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Λέξη κλειδί με τη μορφή φράσης

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Φυσικό πρόσωπο

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Φυσικό πρόσωπο με τη μορφή φράσης

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Τίτλος σειράς

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Θέμα και ευρύτεροι όροι

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Θέμα και στενότεροι όροι

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Θέμα και σχετικοί όροι

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Θέμα με τη μορφή φράσης

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
el: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Τίτλος με τη μορφή φράσης

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
el: &nbsp;&nbsp;(μορφή: εεεε-εεεε) %s %s %s

en: &nbsp;Show inactive funds:
el: &nbsp;Εμφάνιση ανενεργών κεφαλαίων:

en: &nbsp;Show inactive:
el: &nbsp;Εμφάνιση ανενεργών:

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
el: (%s τεκμήρια).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
el: (%s μελών και %s τεκμηρίων).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
el: (%s μελών).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
el: (%s) και είναι σε μεταφορά προς %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
el: (%s) σε %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
el: (%s) σε %s από %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
el: (%s) για

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
el: (%s) από

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
el: (%s) είναι σε κράτηση για

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
el: (%s) είναι σε αναμονή για

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
el: (%s) είναι σε επεξεργασία για

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
el: (%s) είναι δανεισμένο στο μέλος

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
el: (%s) είναι δανεισμένο σε αυτό το μέλος. Ανανέωση;

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
el: (%s) σε κράτηση για

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
el: (%s) σε

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( w.item.effective_itemtype ) | html %2$s:  IF ( w.biblio.author ) %3$s:  w.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( w.item.itemcallnumber ) %6$s:  w.item.itemcallnumber | html %7$s:  END
en: (%s), %s by %s %s %s [%s] %s
el: (%s), %s από %s %s %s [%s] %s

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
el: (%s). %s Επιστροφή και δανεισμός; %s

en: (Accruing)
el: (Συσσωρευμένο)

en: (Acronym)
el: (Ακρωνύμιο)

en: (All libraries)
el: (Όλες οι βιβλιοθήκες)

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
el: (Καθιερωμένες τιμές για %s)

en: (Broader heading)
el: (Ευρύτερος όρος)

en: (Cancelled)
el: (Ακυρώθηκε)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
el: (Τρέχον: %s - %s)

en: (Earlier heading)
el: (Προγενέστερη επικεφαλίδα)

en: (Error)
el: (Σφάλμα)

en: (Example: "001,245ab,600")
el: (Παράδειγμα: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
el: (Φιλτραρισμένο.

en: (Forgiven)
el: (Διαγραμμένο)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
el: (Το προκαθορισμένο είναι %s μέρες πριν σε %s μέρες μετά. Ορίστε άλλο εύρος ημερομηνιών όπως χρειάζεται.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
el: (Το προκαθορισμένο είναι %s μέρες πριν έως σήμερα. Ορίστε άλλο εύρος ημερομηνιών όπως χρειάζεται.)

en: (Indonesian)
el: (Ινδονησιακά)

en: (Lost)
el: (Χαμένο)

en: (Musical composition)
el: (Μουσική σύνθεση)

en: (Narrower heading)
el: (Ειδικότερος όρος)

en: (None)
el: (Κανένας)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
el: (Αριθμός εγγραφής %s) %s Προσθήκη εγγραφής MARC %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
el: (Αριθμός εγγραφής %s) %s Προσθήκη εγγραφής MARC %s

en: (Replaced)
el: (Αντικαταστάθηκε)

en: (Required)
el: (Υποχρεωτικό)

en: (Returned)
el: (Επιστράφηκε)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
el: (Παράλειψη εγγραφών σημειωμένων ως εμφανίστηκε από την ημερομήνια αυτή και μετά)

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
el: (Κωδικός κατάστασης: %s)

en: (Tax exc.)
el: (ΦΠΑ μη συμπερ.)

en: (Tax inc.)
el: (συμπ. φόρου)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
el: (Το σφάλμα ήταν: %s, για περισσότερες πληροφορίες δείτε το αρχείο καταγραφών του Koha).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
el: (Το σφάλμα ήταν: %s. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το αρχείο καταγραφών του Koha).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
el: (Υπάρχουν %s συνδρομές οι οποίες σχετίζονται με αυτό τον τίτλο).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
el: (Αυτή είναι μια εναλλακτική τιμή εξαιτίας κακής ρύθμισης παραμέτρων)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
el: (Άγνωστο)

en: (Voided)
el: (Ακυρώθηκε)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
el: (μία λίστα επιλογής για επιλογή (διαχωρισμένη από |) ή στήλες|γραμμές στην περιοχή κειμένου)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
el: (ρυθμισμένο για %s,μη συμπεριλαμβανόμενου φόρου)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
el: (ρυθμισμένο για %s,συμπεριλαμβανόμενου φόρου)

en: (amounts will be rounded down)
el: (τα ποσά θα στρογγυλοποιηθούν προς τα κάτω)

en: (budgeted cost * quantity)
el: (προϋπολογισμένο κόστος * ποσότητα)

en: (can be positive or negative)
el: (μπορεί να είναι θετικό ή αρνητικό)

en: (checking)
el: (έλεγχος)

en: (closed)
el: (κλειστό)

en: (current stage highlighted)
el: (επισημαίνεται η τρέχουσα κατάσταση)

en: (default if none is defined)
el: (προκαθορισμένο αν δεν καθοριστεί κανένα)

en: (default)
el: (προεπιλεγμένο)

en: (enter amount in numerals)
el: (εισάγετε το ποσό σε αριθμούς)

en: (exclusive)
el: (αποκλειστικό)

en: (fast cataloging)
el: (γρήγορη καταλογογράφηση)

en: (if empty, subscription is still active)
el: (αν είναι κενό, η συνδρομή είναι ακόμα ενεργή)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
el: (αν επιλέξετε μία τιμή εδώ, οι δείκτες θα περιοριστούν σε αυτούς που ορίζει η λίστα καθιερωμένων τιμών)

en: (inactive)
el: (ανενεργό)

en: (inclusive)
el: (περιλαμβάνει)

en: (inclusive)
el: (περιεκτικό)

en: (inclusive) to
el: (περιεκτικό) σε

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
el: (τροποποιήθηκε στις %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
el: (πρέπει να είναι ένας αριθμός μεγαλύτερος από 0)

note: SCRIPT
en: (never)
el: (ποτέ)

en: (no library)
el: (καμία Βιβλιοθήκη)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
el: (μόνο %s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
el: (σχετικές αναζητήσεις: %s%s%s)

en: (remove)
el: (αφαίρεση)

en: (select a library)
el: (επιλογή βιβλιοθήκης)

en: (start date of the 1st subscription)
el: (ημερομηνία έναρξης της 1ης συνδρομής)

en: (use * to do a fuzzy search)
el: (χρήση αστερίσκου για αναζήτηση fuzzy)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
el: ) %s Ομάδα τύπων χαρακτηριστικών με συμπαγή τίτλο (βασισμένο σε κατηγορία καθιερωμένων τιμών 'PA_CLASS') %s

en: ) is currently restricted.
el: ) είναι προσωρινά περιορισμένο.

en: ) is not checked out to a patron.
el: ) δεν είναι δανεισμένο σε μέλος.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
el: ) τώρα η προθεσμία λήγει στις %s

en: ) on
el: ) στις

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
el: ) ανανέωση για %s %s (

en: ) you selected does not exist.
el: ) που επιλέξατε δεν υπάρχει.

en: ), France
el: ), Γαλλία

en: ** Vendor's listings already include tax.
el: **Οι λίστες των προμηθευτών συμπεριλαμβάνουν ήδη το ΦΠΑ.

en: , Cyprus
el: , Κύπρος

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
el: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra ενσωμάτωση)

en: , Please transfer this item.
el: , Παρακαλώ να μεταφερθεί αυτό το τεκμήριο.

en: , greater than or equal to 1
el: , μεγαλύτερο από ή ίσο του 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
el: , δεν θα δίνεται προτεραιότητα σε κρατήσεις που γίνονται από αυτή την κατηγορία μελών

en: , please ask an administrator to check your configuration.
el: , παρακαλώ ζητείστε από ένα διαχειριστή να ελέγξει τις ρυθμίσεις σας.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
el: - Το ποσό του κονδυλίου δεν μπορεί να είναι κενό

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
el: - Ο κωδικός του κονδυλίου δεν μπορεί να είναι κενός

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
el: - Το όνομα του κονδυλίου δεν μπορεί να είναι κενό

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
el: - Το γονικό κονδύλι είναι το τρέχον κονδύλι

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
el: - Δεν έχει οριστεί ημερομηνία δημοσίευσης πρώτης έκδοσης

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
el: Δεν έχει οριστεί η συχνότητα

en: - None -
el: - Κανένα -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
el: - Παρακαλώ επιλέξτε ένα τεκμήριο για να κάνετε κράτηση

en: -- All --
el: -- Όλα --

en: -- Choose --
el: -- Επιλέξτε --

en: -- Choose a patron list --
el: -- Επιλέξτε μία λίστα μελών --

en: -- Choose a reason --
el: -- Επιλέξτε μία αιτία --

en: -- Choose a status --
el: -- Επιλέξτε μία κατάσταση --

en: -- Choose format --
el: -- Επιλογή διάταξης--

en: -- Choose one --
el: -- Επιλέξτε ένα --

en: -- None --
el: -- Κανένα --

en: -- none --
el: -- κανένα --

en: -- please choose --
el: -- παρακαλούμε επιλέξτε --

en: . Check out anyway?
el: . Δανεισμός παρ' όλα αυτά;

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
el: . Επιλέξτε "Επιβεβαίωση της πρότασης σας" για να αγνοήσετε αυτό το μήνυμα.

en: . Deletion is not possible.
el: . Η διαγραφή δεν είναι δυνατή.

en: . Deletion not possible
el: . Αδυναμία διαγραφής

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
el: . Αν μία εισαγόμενη εγγραφή έχει περισσότερα από ένα χαρακτηριστικά, τα πεδία πρέπει είτε να εισαχθούν σαν κείμενο χωρίς εισαγωγικά (προηγούμενα παραδείγματα), είτε με το κάθε πεδίο ανάμεσα σε διπλά εισαγωγικά και διαχωρισμένα με κόμμα:

en: . Please re-enter the new password.
el: . Παρακαλώ επανεισάγετε το νέο κωδικό.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
el: . Παρακαλώ κρατήστε το αντίτυπο και επιστρέψτε το για να διεκπεραιωθεί η κράτηση.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
el: .%sΟ διαχειριστής πρέπει να ορίσει το λιγότερο μία βιβλιοθήκη.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
el: .%sΟ διαχειριστής πρέπει να ορίσει το λιγότερο μία κατηγορία μέλους.%s

en: ... or...
el: ...ή...

en: ...and:
el: ...και:

en: ...to
el: ...σε

en: 0 to disable
el: 0 για απενεργοποίηση

en: 1 batch to export
el: 1 παρτίδα προς εξαγωγή

en: 10 characters maximum
el: 10 χαρακτήρες το μέγιστο

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
el: : %sμία λίστα:%s

en: : Barcode must be unique.
el: : Το Barcode πρέπει να είναι μοναδικό.

en: : Barcode must be unique.
el: : Ο ραβδοκώδικας πρέπει να είναι μοναδικός.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
el: : Τελευταίο αντίτυπο για βιβλιογραφική εγγραφή με κράτηση σε επίπεδο βιβλίου.

en: : The items do not belong to your library.
el: : Τα αντίτυπα δεν ανήκουν στη Βιβλιοθήκη σας.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
el: : Είναι αδύνατος ο αυτόματος καθορισμός τιμών barcodes. Δεν εισήχθει κανένα αντίτυπο.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
el: : Είναι αδύνατος ο αυτόματος καθορισμός τιμών barcodes. Δεν έχει εισαχθεί κανένα τεκμήριο.

en: : item has a waiting hold.
el: : το αντίτυπο έχει κράτηση σε αναμονή.

en: : item has linked
el: : το αντίτυπο έχει συνδεθεί

en: : item is checked out.
el: : το αντίτυπο είναι δανεισμένο.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
el: << Πίσω

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
el: << Διαγραφή

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
el: Υπάρχει βιβλιογραφική εγγραφή για αυτό το αίτημα, όχι όμως και τεκμήριο. Πρόκειται να δημιουργήσετε ένα τεκμήριο και να το δανείσετε

en: A field name is required
el: Η ονομασία του πεδίου είναι υποχρεωτική

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
el: Μια ομάδα με τον τίτλο %s υπάρχει ήδη.

en: A librarian
el: Βιβλιοθηκονόμος

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
el: Ένας κατάλογος πρόσθετων προσαρμοσμένων τιμών για προτάσεις που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μαζί με τις προκαθορισμένες τιμές.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
el: Ένας κατάλογος με αιτιολογίες που εμφανίζονται στις προτάσεις από τον opac.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
el: Κάποια ταυτιζόμενα καθιερωμένα εντοπίστηκαν στη βάση δεδομένων.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
el: Μία νέα έκδοση αυτού του δικτυακού τόπου είναι διαθέσιμη. Να φορτωθεί;

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
el: Μέλος από την βιβλιοθήκη %s

en: A pattern with this name already exists.
el: Υπάρχει ήδη διάταξη με αυτό το όνομα.

en: ALL items fields MUST :
el: ΟΛΑ τα πεδία τεκμηρίων ΠΡΕΠΕΙ :

en: AND
el: ΚΑΙ

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: API Keys &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
el: Κλειδιά API για %s

en: About Koha
el: Σχετικά με το Koha

en: Abstracts / Summaries
el: Περιλήψεις

en: Accepted
el: Αποδοχή

en: Accepted by
el: Αποδεκτή από

en: Accepted by:
el: Αποδεκτή από:

en: Accepted date from:
el: Αποδεκτή ημερομηνία από:

en: Accepted on:
el: Αποδοχή από:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
el: Αποδεκτή πληρωμή (%s) από

en: Access files
el: Προσβάσιμα αρχεία

en: Access files
el: Προσβάσιμα αρχεία

en: Access files stored on the server, like log files or reports
el: Τα προσβάσιμα αρχεία αποθηκεύονται στον διακομιστή, όπως τα αρχεία καταγραφής ή οι εκθέσεις

en: Access to all librarian functions
el: Πρόσβαση σε όλες τις βιβλιοθηκονομικές λειτουργίες

en: Access to the files stored on the server
el: Πρόσβαση σε αρχεία αποθηκευμένα στον διακομιστή

en: Access your background jobs
el: Πρόσβαση στις εργασίες παρασκηνίου

en: Accession date (inclusive)
el: Ημερομηνία εισαγωγής (μέχρι και):

en: Accession date:
el: Ημερομηνία πρόσβασης:

en: Account debit types
el: Τύποι χρεωστικών λογαριασμών

en: Account fines and payments
el: Πρόστιμα και πληρωμές λογαριασμού

en: Account number:
el: Αριθμός λογαριασμού:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
el: Σύνοψη λογαριασμού: %s %s (%s)

en: Account type
el: Τύπος Λογαριασμού

en: Accounting
el: Λογιστήριο

en: Accounting details
el: Λογιστικά στοιχεία

en: Acquisition
el: Πρόσκτηση

en: Acquisition date
el: Ημερομηνία πρόσκτησης

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
el: Ημερομηνία πρόσκτησης (εεεε-μμ-ηη)

en: Acquisition date: newest to oldest
el: Ημερομηνία πρόσκτησης: νεότερα προς παλαιότερα

en: Acquisition date: oldest to newest
el: Ημερομηνία πρόσκτησης: παλαιότερα προς νεότερα

en: Acquisition details
el: Πληροφορίες πρόσκτησης

en: Acquisition information
el: Πληροφορίες πρόσκτησης

en: Acquisition parameters
el: Παράμετροι προσκτήσεων

en: Acquisition tables
el: Πίνακες προσκτήσεων

en: Acquisitions
el: Προσκτήσεις

en: Acquisitions home
el: Χώρος προσκτήσεων

en: Acquisitions statistics
el: Στατιστικά προσκτήσεων

en: Acquisitions statistics
el: Στατιστικά προσκτήσεων

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action if matching record found:
el: Ενέργεια αν βρέθηκαν εγγραφές που ταυτίζονται:

en: Action if matching record found:
el: Ενέργεια αν βρεθεί εγγραφή που να ταιριάζει στα κριτήρια:

en: Action if no match found:
el: Ενέργεια αν δεν έχουν βρεθεί αντιστοιχίες:

en: Action if no match is found:
el: Ενέργεια αν δεν έχει βρεθεί ταύτιση:

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Actions for
el: Ενέργειες για

en: Actions:
el: Ενέργειες:

en: Active
el: Ενεργό

en: Active budgets
el: Ενεργοί προϋπολογισμοί

en: Active:
el: Ενεργό:

note: SCRIPT
en: Activity
el: δραστηριότητα

en: Actual cost
el: Πραγματικό κόστος

en: Actual cost tax exc.
el: Πραγματικό κόστος ΦΠΑ μη συμπερ.

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
el: Πραγματικό κόστος προ φόρων. / μετά φόρων.

en: Actual cost tax inc.
el: Πραγματικό κόστος ΦΠΑ συμπερ.

en: Actual cost:
el: Πραγματικό κόστος:

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add
el: Προσθήκη

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
el: Προσθήκη %s αντιτύπων σε %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
el: Προσθήκη & αντιγραφή

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
el: Προσθήκη καλαθιού σε %s

en: Add a condition
el: Προσθήκη συνθήκης

en: Add a contract
el: Προσθήκη συμβολαίου

en: Add a definition to the dictionary.
el: Προσθήκη ορισμού στο λεξικό.

en: Add a message for:
el: Προσθήκη μηνύματος για:

en: Add a new OAI set
el: Προσθήκη νέου συνόλου OAI

en: Add a new action
el: Προσθήκη νέας ενέργειας

en: Add a new authorized value
el: Προσθήκη νέας καθιερωμένης τιμής

en: Add a new field
el: Προσθήκη νέου πεδίου

note: INPUT type=button
en: Add a new item
el: Προσθήκη νέου αντιτύπου

en: Add a new message
el: Προσθήκη νέου μηνύματος

en: Add a new record
el: Προσθήκη νέας εγγραφής

note: SCRIPT
en: Add a new upload
el: Προσθήκη νέας μεταφόρτωσης

note: INPUT type=submit
en: Add action
el: Προσθήκη ενέργειας

en: Add an SMS cellular provider
el: Προσθήκη παρόχου κινητής SMS

note: A
en: Add an attribute
el: Προσθήκη ενός χαρακτηριστικού

note: BUTTON
en: Add another condition
el: Προσθήκη άλλης συνθήκης

en: Add another contact
el: Προσθήκη άλλου συμβολαίου

note: A
en: Add another field
el: Προσθήκη ενός άλλου πεδίου

en: Add basket group for
el: Προσθήκη ομάδας καλαθιού για

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
el: Προσθήκη ομάδας καλαθιού για %s

en: Add biblio
el: Προσθήκη εγγραφής

en: Add budget
el: Προσθήκη κονδυλίου

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
el: Προσθήκη κατά barcode ή αριθμό αντιτύπου:

en: Add by borrowernumber(s):
el: Αριθμός(οί) μέλους:

en: Add checked
el: Προσθήκη επιλεγμένου

en: Add circulation message
el: Προσθήκη μηνύματος κατά την κυκλοφορία υλικού

en: Add classification source
el: Προσθήκη πηγής ταξινόμησης

en: Add comment
el: Προσθήκη σχολίου

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
el: Προσθήκη πίστωσης

en: Add description
el: Προσθήκη περιγραφής

en: Add field
el: Προσθήκη πεδίου

en: Add filing rule
el: Προσθήκη κανόνα ταξιθέτησης

en: Add framework
el: Προσθήκη πλαισίου

en: Add fund
el: Προσθήκη κεφαλαίου

en: Add group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Add group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Add guarantee
el: Εισαγωγή εποπτευόμενου

en: Add guarantor
el: Εισαγωγή κηδεμόνα

en: Add incoming record
el: Προσθήκη εισερχόμενης εγγραφής

note: A
en: Add internal note
el: Προσθήκη εσωτερικής σημείωσης

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
el: Προσθήκη αντιτύπου

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
el: Προσθήκη αντιτύπου %s

en: Add item to
el: Προσθήκη τεκμηρίου στο

en: Add item type
el: Προσθήκη τύπου τεκμηρίου

en: Add item(s)
el: Προσθήκη τεκμηρίου(ων)

en: Add items
el: Προσθήκη τεκμηρίων

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
el: Προσθέστε τα αντίτυπα χρησιμοποιώντας την περιοχή κειμένου ή αφήστε κενό για να κάνετε προσθήκη μέσω της αναζήτησης.

en: Add items to rota report
el: Προσθήκη τεκμηρίων σην αναφορά περιστροφής

en: Add items: scan barcode
el: Προσθήκη τεκμηρίων: σάρωση barcode

en: Add items: scan barcodes
el: Προσθήκη τεκμηρίων: σάρωση barcode

en: Add library
el: Προσθήκη βιβλιοθήκης

en: Add manual restriction
el: Προσθήκη περιορισμού με το χέρι

en: Add match check
el: Προσθήκη ελέγχου ταύτισης

en: Add match point
el: Προσθήκη σημείου ταύτισης

en: Add message
el: Προσθήκη μηνύματος

en: Add modified records to the following list:
el: Προσθήκη τροποποιημένων εγγραφών στην ακόλουθη λίστα:

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
el: Προσθήκη πολλαπλών αντιτύπων του ίδιου τεκμηρίου

en: Add multiple patrons
el: Προσθήκη πολλαπλών μελών

en: Add new
el: Προσθήκη νέου

en: Add new alert
el: Προσθήκη νέας ειδοποίησης

en: Add new collection
el: Προσθήκη νέας συλλογής

en: Add new definition
el: Προσθήκη νέου ορισμού

en: Add new field
el: Προσθήκη νέου πεδίου

en: Add new group
el: Προσθήκη νέας ομάδας

en: Add new holiday
el: Προσθήκη νέας αργίας

en: Add note
el: Προσθήκη σημείωσης

en: Add notice
el: Προσθήκη σημείωσης

en: Add offline circulations to queue
el: Προσθήκη δεδομένων διακίνησης υλικού χωρίς σύνδεση στην ουρά

en: Add or remove items
el: Προσθήκη ή αφαίρεση αντιτύπων

en: Add order
el: Προσθήκη παραγγελίας

en: Add order to basket
el: Προσθήκη παραγγελίας στο καλάθι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
el: Προσθήκη παραγγελίας στο καλάθι %s

en: Add orders
el: Προσθήκη παραγγελιών

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
el: Προσθήκη παραγγελιών από %s (%s οργανωμένο σε %s)

en: Add patron
el: Προσθήκη μέλους

en: Add patron attribute type
el: Προσθήκη τύπου χαρακτηριστικών μέλους

en: Add patron(s)
el: Προσθήκη μέλους(ών)

en: Add patrons
el: Προσθήκη Μελών

en: Add patrons
el: Προσθήκη μελών

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
el: Προσθέστε μέλη κατά αριθμό μέλους χρησιμοποιώντας την περιοχή κειμένου παραπάνω ή αφήστε το κενό για εισαγωγή μέσω αναζήτησης μέλους.

en: Add patrons to a new patron list
el: Προσθήκη μελών σε νέα λίστα

en: Add recipients
el: Προσθήκη παραληπτών

en: Add record matching rule
el: Προσθήκη κανόνα ταύτισης εγγραφής

en: Add record using fast cataloging
el: Εισαγωγή εγγραφής χρησιμοποιώντας την γρήγορη καταλογοράφηση

en: Add reserves
el: Προσθήκη κρατήσεων

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
el: Προσθήκη περιορισμού

en: Add rule
el: Προσθήκη κανόνα

en: Add rules
el: Προσθήκη κανόνων

en: Add sub-group
el: Προσθήκη υπο-ομάδας

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
el: Προσθήκη σε %s

en: Add to a list
el: Προσθήκη σε μια λίστα

en: Add to a new list:
el: Προσθήκη σε μια νέα λίστα:

en: Add to basket
el: Προσθήκη στο καλάθι

en: Add to cart
el: Προσθήκη στο καλάθι

en: Add to list
el: Προσθήκη στη λίστα

en: Add to list
el: Προσθήκη στη λίστα

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
el: Προσθήκη στην ουρά κυκλοφορίας υλικού χωρίς σύνδεση

en: Add to patron list
el: Προσθήκη σε λίστα μελών

note: SCRIPT
en: Add to:
el: Προσθήκη σε:

en: Add user
el: Προσθήκη χρήστη

en: Add users
el: Προσθήκη χρηστών

en: Add vendor
el: Προσθήκη προμηθευτή

note: A
en: Add vendor note
el: Προσθήκη σημείωσης προμηθευτή

en: Add, modify and view patron information
el: Προσθήκη, τροποποίηση και προβολή πληροφοριών μέλους

en: Add/Edit items
el: Προσθήκη/Επεξεργασία τεκμηρίων

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Added on or after date:
el: Προστέθηκε κατά ή μετά την χρονολογία:

en: Added on or before date:
el: Προστέθηκε κατά ή πριν την χρονολογία:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
el: Προστέθηκε τύπος χαρακτηριστικού μελών &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
el: Πρόσθετος κανόνας ταύτισης εγγραφών &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
el: Προστέθηκε

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
el: Προσθήκη αντιστοίχισης για: %s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
el: Προσθήκη καθιερωμένου όρου %s

en: Additional SRU options:
el: Πρόσθετες επιλογές SRU:

en: Additional attributes and identifiers
el: Επιπλέον χαρακτηριστικά και προσδιοριστικά

en: Additional content types
el: Επιπρόσθετοι τύποι περιεχομένου

en: Additional fields
el: Επιπρόσθετα πεδία

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
el: Επιπρόσθετα πεδία για '%s'

en: Additional fields:
el: Επιπρόσθετα πεδία:

en: Additional options
el: Επιπρόσθετες επιλογές

en: Additional parameters
el: Επιπρόσθετες παράμετροι

en: Additional thanks to...
el: Πρόσθετες ευχαριστίες στους...

en: Additional tools
el: Επιπρόσθετα εργαλεία

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Address 2
el: Διεύθυνση 2

en: Address 2:
el: Διεύθυνση 2:

en: Address 2:
el: Διεύθυνση 2:

en: Address in question
el: Αμφισβητούμενη διεύθυνση

en: Address line 1:
el: Γραμμή διεύθυνσης 1:

en: Address line 2:
el: Γραμμή διεύθυνσης 2:

en: Address line 3:
el: Γραμμή Διεύθυνσης 3:

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Adjustment cost for invoice
el: Κόστος τροποποίησης τιμολογίου

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
el: Διαχείριση &gt; Νομίσματα και συναλλαγματικές ισοτιμίες

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
el: Διαχείριση &rsaquo; Κανόνες κυκλοφορίας υλικού και προστίμων

en: Administration tables
el: Πίνακες διαχείρισης

en: Administrator account created!
el: Δημιουργήθηκε λογαριασμός διαχειριστή!

en: Adolescent
el: Εφηβικό

en: Adult
el: Ενήλικο

en: Advance notice
el: Ειδοποίηση εκ των προτέρων

en: Advanced constraints
el: Σύνθετοι περιορισμοί

en: Advanced constraints:
el: Σύνθετοι περιορισμοί:

en: Advanced editor
el: Προηγμένη επεξεργασία

en: Advanced editor keyboard shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου προηγμένης επεξεργασίας

en: Advanced editor shortcuts
el: Συντομεύσεις προηγμένης επεξεργασίας

en: Advanced search
el: Σύνθετη αναζήτηση

en: Advanced search
el: Σύνθετη αναζήτηση

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: Σύνθετη αναζήτηση &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

en: After
el: Μετά από

en: Afternoon
el: Απόγευμα

en: Afternoon
el: Απόγευμα

en: Age
el: Ηλικία

en: Age in days
el: Ηλικία σε ημέρες

en: Age required
el: Απαιτούμενη ηλικία

en: Age required:
el: Απαιτούμενη ηλικία:

en: Age restricted
el: Περιορισμένο για την ηλικία

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
el: Περιορισμός ηλικίας %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
el: Περιορισμός ηλικίας %s. %s Θέλετε να γίνει ο δανεισμός παρ' όλα αυτά; %s

en: Alert
el: Ειδοποίηση

en: Alert subscribers for
el: Υπενθύμιση συνδρομητών για

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
el: Ενημέρωση συνδρομητών για %s &rsaquo; Περιοδικά &rsaquo; Koha

en: Alerts
el: Ειδοποιήσεις

note: SCRIPT
en: Align left
el: Στοίχιση αριστερά

note: SCRIPT
en: Align right
el: Στοίχιση δεξιά

note: SCRIPT
en: Alignment
el: Στοίχιση κειμένου

en: Alingsås Public Library, Sweden
el: Δημόσια βιβλιοθήκη Alingsås, Σουηδία

en: All
el: Όλα

note: A
en: All active recalls
el: Όλες οι ενεργές ανακλήσεις

en: All authority types
el: Όλοι οι τύποι καθιερωμένων ορών

en: All available funds
el: Όλα τα διαθέσιμα κεφάλαια

en: All budgets
el: Όλοι οι προϋπολογισμοί

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
el: Όλοι οι δανεισμοί (%s) παλαιότεροι από %s έχουν ανωνυμοποιηθεί

en: All collections
el: Όλες οι συλλογές

en: All dates
el: Όλες οι ημερομηνίες

en: All dependencies installed.
el: Εγκατεστημένα όλα τα εξαρτημένα.

en: All funds
el: Όλα τα κεφάλαια

en: All holds have successfully been cancelled!
el: Όλες οι κρατήσεις έχουν επιτυχώς ακυρωθεί!

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
el: Όλα τα τιμολόγια ρπος συγχώνευση πρέπει να προέρχονται από τον ίδιο προμηθευτή

en: All item fields are in the same tag and in item tab
el: Όλα τα πεδία τεκμηρίου είναι στο ίδιο σύμβολο πεδίου και καρτέλα τεκμηρίου

en: All item types
el: Όλους τους τύπους τεκμηρίων

en: All libraries
el: Όλες οι βιβλιοθήκες

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
el: Όλες οι βιβλιοθήκες: %s

en: All locations
el: Όλες οι τοποθεσίες

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
el: Όλες οι παραγγελίες αυτού του καλαθιού θα ακυρωθούν και τα χρησιμοποιημένα κεφάλαια θα επιστραφούν.

en: All records have been deleted successfully!
el: Όλες οι εγγραφές έχουν διαγραφεί επιτυχώς!.

en: All records have successfully been modified!
el: Όλες οι εγγραφές έχουν τροποποιηθεί με επιτυχία!

en: All records have successfully been modified!
el: Όλες οι εγγραφές έχουν επιτυχώς τροποποιηθεί!

note: SCRIPT
en: All selected
el: Επιλέχθηκαν όλα

en: All shelving locations
el: Όλες οι τοποθεσίες ραφιών

en: All statuses
el: Όλες οι καταστάσεις

en: All tags
el: Όλες οι ετικέτες

en: All transactions
el: Όλες οι συναλλαγές

en: All vendors
el: Όλοι οι προμηθευτές

en: Allen Ginsberg Library, USA
el: Βιβλιοθήκη Allen Ginsberg, ΗΠΑ

en: Allow
el: Επιτρέψτε

en: Allow changes to contents from:
el: Να επιτρέπονται αλλαγές στα περιεχόμενα από:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
el: Να επιτρέπεται ο κηδεμόνας αυτού του μέλους να δει τους δανεισμούς του από τον OPAC

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
el: Να επιτρέπεται ο κηδεμόνας αυτού του μέλους να δει τα πρόστιμα του από τον OPAC

en: Allow public downloads:
el: Να επιτρέπονται δημόσιες λήψεις

en: Allow public enrollment:
el: Να επιτρέπεται η δημόσια εγγραφή:

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
el: Επιτρέψτε στο προσωπικό να τροποποιεί εξουσιοδοτήσεις, ονόματα χρηστών, και κωδικούς πρόσβασης για άλλα μέλη του προσωπικού

en: Allow transfer?
el: Να επιτραπεί η μεταφορά;

en: Allowed pickup locations
el: Επιτρεπόμενες τοποθεσίες παραλαβής

en: Already received
el: Έχει παραληφθεί ήδη

en: Already validated discharges
el: Εγκεκριμένες αποδεσμεύσεις

en: Alternate address
el: Εναλλακτική διεύθυνση

en: Alternate address line 2
el: Εναλλακτική διεύθυνση γραμμή 2

en: Alternate address: Address
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Διεύθυνση

en: Alternate address: Address 2
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Διεύθυνση 2

en: Alternate address: City
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Πόλη

en: Alternate address: Contact note
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Σημείωση επικοινωνίας

en: Alternate address: Email
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Alternate address: Phone
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Τηλέφωνο

en: Alternate address: State
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Νομός

en: Alternate address: Street number
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Οδός, αριθμός

en: Alternate address: Street type
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Τύπος οδού

en: Alternate address: ZIP/Postal code
el: Εναλλακτική διεύθυνση: Ταχυδρομικός κώδικας

en: Alternate city
el: Εναλλακτική πόλη

en: Alternate contact
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας

en: Alternate contact ZIP/postal code
el: Εναλλακτική επαφή Ταχυδρομικός κώδικας

en: Alternate contact address
el: Εναλλακτική διεύθυνση επικοινωνίας

en: Alternate contact address 2
el: Εναλλακτική διεύθυνση επικοινωνίας 2

en: Alternate contact: Address
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας: Διεύθυνση

en: Alternate contact: Address 2
el: Εναλλακτικά ετοιχεία επικοινωνίας: Διεύθυνση 2

en: Alternate contact: City
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας: Πόλη

en: Alternate contact: Country
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας: Χώρα

en: Alternate contact: First name
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας: Όνομα

en: Alternate contact: Phone
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας: Τηλέφωνο

en: Alternate contact: State
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας: Νομός

en: Alternate contact: Surname
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας: Επώνυμο

en: Alternative contact
el: Εναλλακτικά στοιχεία επικοινωνίας

en: Alternative phone:
el: Εναλλακτικό τηλέφωνο:

en: Always add items
el: Πάντοτε προσθήκη τεκμηρίων

en: Always show checkouts immediately
el: Άμεση εμφάνιση δανεισμών πάντα

en: Always show holds
el: Πάντα να εμφανίζονται οι κρατήσεις

note: A
en: Amazon cover image
el: Εικόνα εξωφύλλου από Amazon

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
el: Εικόνα εξωφύλλου από Amazon (<a href='%s'>δείτε την αυθεντική εικόνα</a>)

en: Amount
el: Ποσό

en: Amount outstanding
el: Εναπομένον ποσό

en: Amount:
el: Ποσό:

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
el: Προέκυψε σφάλμα και η παρτίδα %s δεν διαγράφηκε.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
el: Προέκυψε σφάλμα και η παρτίδα %s δεν αφαιρέθηκε πλήρως.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
el: Προέκυψε σφάλμα και έτσι κανένα αντίτυπο δεν προστέθηκε στην παρτίδα %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
el: Προέκυψε σφάλμα και το τεκμήριο(α) δεν αφαιρέθηκε από τη παρτίδα %s.

en: An error has occurred!
el: Προέκυψε σφάλμα!

en: An error has occurred.
el: Προέκυψε σφάλμα.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
el: Προέκυψε σφάλμα. %s

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
el: Προέκυψε σφάλμα. Το τιμολόγιο δε μπορεί να δημιουργηθεί.

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
el: Προέκυψε σφάλμα. %s

en: An error occurred on cancelling.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την ακύρωση.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
el: Προέκυψε σφάλμα κατά τη διαγραφή της εικόνας

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ανάγνωση αυτού του αρχείου.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσθήκη server. H βιβλιοθήκη έχει ήδη ρυθμισμένo ένα SMTP server.

en: An error occurred when adding this CSV profile
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κα την προσθήκη αυτού του προφίλ CSV.

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτού του τύπου καθιερωμένης εγγραφής. Αυτός ο κωδικός τύπου καθιερωμένης εγγραφείς μπορεί να υπάρχει ήδη.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά τη δημιουργία την προσθήκη αυτής της πόλης. Ο κωδικός της πόλης μπορεί να υπάρχει ήδη.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτής της πηγής ταξινόμησης. Ο κωδικός αυτός πιθανόν ήδη υπάρχει;

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτού του περιεχομένου. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτού του νομίσματος. Αυτό ο κωδικός νομίσματος μπορεί να υπάρχει ήδη.

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτού του γραφείου εξυπηρέτησης. Αυτός ο κωδικός γραφείου εξυπηρέτησης μπορεί να υπάρχει ήδη.

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτού του κανόνα ταξιθέτησης. Ο κωδικός αυτός πιθανόν ήδη υπάρχει;

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτού του πλαισίου. Αυτό το πλαίσιο μπορεί να υπάρχει ήδη.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτής της βιβλιοθήκης Ο κωδικός βιβλιοθήκης μπορεί να υπάρχει ήδη.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτής της βιβλιοθήκης. Ο κωδικός βιβλιοθήκης μπορεί να υπάρχει ήδη σε αυτή την ομάδα.

en: An error occurred when adding this quote
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσθήκη αυτού του αποφθέγματος

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την δημιουργία αυτού του κανόνα διαχωρισμού. Ο κωδικός αυτός πιθανόν ήδη υπάρχει;

en: An error occurred when creating this list.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία της λίστας.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά τη δημιουργία της λίστας. Το όνομα %s υπάρχει ήδη.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτού του προφίλ csv. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτού του τύπου καθιερωμένων εγγραφών. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής.

en: An error occurred when deleting this classification source.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτής της πηγής ταξινόμησης.

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτού του νομίσματος. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτού του γραφείου εξυπηρέτησης. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτού του κανόνα ταξιθέτησης. Είναι πιθανόν να χρησιμοποιείται σε μία τουλάχιστον πηγή ταξινόμησης;

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτού του πλαισίου. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτού του τύπου τεκμηρίου. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτής της βιβλιοθήκης. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής

en: An error occurred when deleting this list.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη διαγραφή της λίστας.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτής της κατηγορίας μελών. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτής της κατηγορίας μελών. Ελέγξτε τα αρχεία καταγραφής.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτού του κανόνα διαχωρισμού. Είναι πιθανόν να χρησιμοποιείται σε τουλάχιστον μία πηγή ταξινόμησης;

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την διαγραφή αυτής της μετάφρασης

en: An error occurred when updating this list.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ενημέρωση της λίστας.

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
el: Προέκυψε ένα σφάλμα, παρακαλώ δοκιμάστε πάλι: %s

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
el: Προέκυψε ένα σφάλμα και η λειτουργία %s για το %s %s δεν ολοκληρώθηκε. Παρακαλώ ζητήστε από τον διαχειριστή συστήματος να ελέγξει το ιστορικό καταγραφών για περισσότερες πληροφορίες.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
el: Εμφανίστηκε ένα σφάλμα και %s Παρακαλώ ζητήστε από τον διαχειριστή συστήματος να ελέγξει το ιστορικό καταγραφών για περισσότερες πληροφορίες.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
el: Μια εικόνα με το όνομα '%s' υπάρχει ήδη.

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
el: Ένας εσωτερικός σύνδεσμος δεν λειτουργεί και η σελίδα δεν υπάρχει

en: An unknown error has occurred.
el: Προέκυψε άγνωστο σφάλμα.

en: Analyze items
el: Ανάλυση τεκμηρίων

en: Anonymize checkout history
el: Ανωνυμοποίηση ιστορικού δανεισμών

en: Another pattern with this name already exists.
el: Υπάρχει ήδη διάταξη με αυτό το όνομα.

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: Any audience
el: Οποιοδήποτε κοινό

en: Any category code
el: Οποιοδήποτε κωδικό κατηγορίας

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
el: Οποιαδήποτε αλλαγή στις ρυθμίσεις θα έχει εφαρμογή μόνο μετά από πλήρη επανευρετηρίαση. Ως τότε η αναζήτηση ίσως να μην λειτουργεί σωστά.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
el: Καμιά αλλαγή δεν θα σωθεί. Θα συνεχίσετε;

en: Any content
el: Οποιοδήποτε περιεχόμενο

en: Any format
el: Οποιαδήποτε μορφή

en: Any item
el: Οποιοδήποτε τεκμήριο

en: Any item type
el: Οποιοσδήποτε τύπος τεκμηρίου

en: Any library
el: Οποιαδήποτε Βιβλιοθήκη

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
el: Τα τέλη χαμένου τεκμηρίου για το τεκμήριο θα παραμείνουν στο λογαριασμό του μέλους.

en: Any phrase
el: Οποιαδήποτε πρόταση

en: Any status except cancelled
el: Οποιαδήποτε κατάσταση εκτός της ακύρωσης

en: Any vendor
el: Οποιονδήποτε προμηθευτή

en: Any word
el: Οποιαδήποτε λέξη

en: Any:
el: Οποιοδήποτε:

en: Anyone seeing this list
el: Οποιοσδήποτε βλέπει αυτή τη λίστα

en: Apache version:
el: Έκδοση Apache:

en: Appear in position:
el: Εμφάνιση στη θέση:

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
el: Εφαρμόζεται διαφορετικός κανόνας ταύτισης. Αριθμός εγγραφών που αντιστοιχούν τώρα %s

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
el: Εφαρμογή διαφορετικών κανόνων ταύτισης

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
el: Εφαρμογή φίλτρου

en: Apply filter(s)
el: Εφαρμογή φίλτρου(ων)

en: Approve
el: Έγκριση

en: Approved
el: Εγκεκριμένο

en: Approved comments
el: Εγκεκριμένα σχόλια

en: Approved tags
el: Εγκεκριμένες ετικέτες

en: April
el: Απρίλιος

en: Arabic
el: Αραβικά

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να προσθέσετε ένα νέο ανττίτυπο; Κάθε αλλαγή που πραγματοποιήσατε θα χαθεί

en: Are you sure you want to cancel this article request?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ακυρώσετε την αίτηση άρθρου;

en: Are you sure you want to cancel this hold?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να ακυρώσετε την κράτησή;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να ακυρώσετε την εισαγωγή;

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να ακυρώσετε την παραγγελία (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να ακυρώσετε τις αλλαγές σας;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αλλάξετε την βιβλιοθήκη παραλαβής από %s σε %s για αυτό το αίτημα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αντιγράψετε αυτό τον κανόνα κυκλοφορίας υλικού και προστίμων από τη βιβλιοθήκη %s στη %s; Η επιλογή αυτή θα αντικαταστήσει τους υπάρχοντες κανόνες σε αυτή τη βιβλιοθήκη.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αντιγράψετε αυτό τον κανόνα στη βιβλιοθήκη %s; Η επιλογή αυτή θα αντικαταστήσει τους υπάρχοντες κανόνες σε αυτή τη βιβλιοθήκη.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να κλείσετε το καλάθι %s;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να κλείσετε το καλάθι και να δημιουργηθεί μία παραγγελία EDIFACT ;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να κλείσετε αυτήν την ομάδα καλαθιού;

en: Are you sure you want to delete
el: Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε τη διαγραφή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε %s %s;

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε %s (%s);

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την παρτίδα %s;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την(τις) εικόνα(ες): %s;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τον εξυπηρετητή %s;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τις %s επιλεγμένες εγγραφές ιστορικού αναζήτησης;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τον σύλλογο %s; Η ενέργεια αυτή θα ακυρώσει όλες τις εγγραφές των χρηστών σε αυτόν τον σύλλογο.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε το πρότυπο συλλόγου %s; Η ενέργεια αυτή θα διαγράψει όλους τους συλλόγους και υα ακυρώσει όλες τις εγγραφές των χρηστών.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τη λίστα %s;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε τις επιλεγμένες αναφορές;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την επιλεγμένη εγγραφή από το ιστορικό αναζήτησης;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτές τις προτάσεις;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το σύνολο OAI;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτόν τον καθιερωμένο όρο;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτήν την καθιερωμένη τιμή;

en: Are you sure you want to delete this basket?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το καλάθι;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το μάθημα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε το μάθημα; Υπάρχουν %s συνδεδεμένα τεκμήρια.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε το μάθημα; Υπάρχει %s συνδεδεμένο τεκμήριο.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτήν την εικόνα εξωφύλλου;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτήν την παράδοση;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτόν τον ορισμό λεξικού; Η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το πεδίο;

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το αρχείο ;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το αρχείο;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την εικόνα;

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το τιμολόγιο;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το αντίτυπο;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το κλειδί;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τη λίστα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τη μακροεντολή;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε το μήνυμα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το νέο; Η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το μοτίβο αρίθμησης;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το μέλος από την παρτίδα καρτών;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την εικόνα μέλους; Η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την εγγραφή;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την αναφορά; Η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τον κανόνα; Η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την αποθηκευμένη αναφορά;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τη συχνότητα αυτής της συνδρομής;

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτήν την πρόταση αγοράς;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτή τη μετάφραση;

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να γίνει διαγραφή;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να το κάνετε αυτό;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να επεξεργαστείτε κάποιον άλλον κανόνα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε τις αλλαγές σας;

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να δημιουργήσετε μια παραγγελία EDIFACT και να κλείσετε το καλάθι σας %s;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να συγχωνεύσετε τα επιλεγμένα μέλη;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε την παρτίδα;

en: Are you sure you want to remove
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε τα επισήματα: %s από αυτή την παρτίδα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε τα επιλεγμένα μέλη από την παρτίδα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε τα επιλεγμένα μέλη;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε την επισημείωση από αυτόν τον τίτλο;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε αυτά τα τεκμήρια από τη λίστα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε το τεκμήριο από το μάθημα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αφαιρέσετε αυτή τη λίστα;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να ανοίξετε ξανά αυτό το καλάθι;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να επαναφέρετε αυτή τη συνδρομή;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αντικαταστήσετε την εικόνα του συγκεκριμένου μέλους; Η ενέργεια είναι μη αναστρέψιμη.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αποθήκευση;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να αναιρέσετε την εισαγωγή της παρτίδας στον κατάλογο;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να απεγκαταστήσετε το πρόσθετο %s;

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε %s σε εκκρεμή πρόστιμα; Αυτή η ενέργεια δε μπορεί να αναιρεθεί!

en: Are you sure you wish to delete this request?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε αυτό το αίτημα;

en: Area
el: Περιοχή

en: Area:
el: Περιοχή:

en: Arrived
el: Αφίχθη

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
el: Πρόστιμα αιτημάτων άρθρων %s

en: Article requests
el: Αιτήματα άρθρων

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
el: Αιτήματα άρθρων (%s)

en: Article requests:
el: Αιτήματα άρθρων:

note: SCRIPT
en: Ascending
el: Αύξουσα

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
el: Ζητήστε ή αλλάξτε τα προνόμια του χρήστη. Ο χρήστης %s πρέπει να έχει τα παρακάτω προνόμια: USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP και CREATE στη βάση %s.

en: Asked
el: Ζητήθηκε

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
el: Πρέπει να επιλεγούν τουλάχιστον δύο εγγραφές για τη συγχώνευση.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
el: Στη βιβλιοθήκη: %s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
el: Προσάρτηση αντιτύπου %s στο %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
el: Προσθήκη τεκμηρίου σε %s &rsaquo; Καταλογράφηση &rsaquo; Koha

en: Attach another item
el: Προσάρτηση άλλου αντιτύπου

en: Attach item
el: Προσάρτηση αντιτύπου

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
el: Προσαρτήστε αυτό το καλάθι σε μία νέα ομάδα καλαθιών με το ίδιο όνομα

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
el: Η τιμή "%s" χρησιμοποιείται ήδη από την εγγραφή άλλου μέλους.

en: Audio alerts
el: Ηχητικές ειδοποιήσεις

en: August
el: Αύγουστος

en: Auth field copied
el: Έγινε αντιγραφή του καθ πεδίου

en: Auth value
el: Καθ τιμή

en: Auth value:
el: Καθ τιμή:

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author (A-Z)
el: Συγγραφέας (Α-Ω)

en: Author (Z-A)
el: Συγγραφέας (Ω-Α)

en: Author (any):
el: Συγγραφέας (οποιοσδήποτε):

en: Author (corporate):
el: Συγγραφέας (συλλογικό όργανο):

en: Author (meeting / conference):
el: Συγγραφέας (συνάντηση / συνέδριο):

en: Author (meeting/conference):
el: Συγγραφέας (συνάντηση / συνέδριο):

en: Author (personal):
el: Συγγραφέας (όνομα προσώπου):

en: Author(s)
el: Συγγραφέας(είς)

en: Author:
el: Συγγραφέας:

en: Author:
el: Συγγραφέας:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
el: Συγγραφέας: %s

en: Authorised values category
el: Κατηγορία καθιερωμένων τιμών

en: Authorities
el: Καθιερωμένοι όροι

en: Authorities tables
el: Πίνακες καθιερωμένων όρων

en: Authorities:
el: Καθιερωμένοι όροι:

en: Authority
el: Καθιερωμένοι όροι

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
el: Καθιερωμένος όρος #%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
el: Καθιερωμένος όρος %s

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
el: Πλαίσιο MARC καθιερωμένων όρων για %s%s%sπροκαθορισμένο πλαίσιο%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: Διαχείριση δομής υποπεδίου MARC καθιερωμένων όρων &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
el: Διαχείριση δομής υποπεδίου MARC καθιερωμένων όρων για %s (καθιερωμένος όρος: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
el: Δομή υποπεδίου καθιερωμένου όρου σε MARC για %s

en: Authority details &rsaquo; Koha
el: Λεπτομέρειες καθιερωμένων όρων &rsaquo; Koha

en: Authority field to copy:
el: Πεδίο καθιερωμένων όρων προς αντιγραφή:

en: Authority record
el: Εγγραφή καθιερωμένων όρων

en: Authority search
el: Αναζήτηση καθιερωμένων όρων

en: Authority search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης καθιερωμένων όρων

en: Authority search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης καθιερωμένων όρων

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
el: Αποτελέσματα αναζήτησης καθιερωμένων όρων &rsaquo; Καθιερωμένοι όροι &rsaquo; Koha

en: Authority type
el: Κατηγορία καθιερωμένων όρων

en: Authority type:
el: Κατηγορία καθιερωμένων ορών:

en: Authority types
el: Κατηγορίες καθιερωμένων ορών

en: Authority:
el: Καθιερωμένοι όροι:

en: Authorized
el: Καθιερωμένο

en: Authorized value
el: Καθιερωμένη τιμή

en: Authorized value category:
el: Κατηγορία καθιερωμένης τιμής:

en: Authorized value:
el: Καθιερωμένη τιμή:

en: Authorized value:
el: Καθιερωμένη τιμή:

en: Authorized values
el: Καθιερωμένες τιμές

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Authors:
el: Συγγραφείς:

en: Auto ordering
el: Αυτόματη στοίχιση

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
el: Αυτοσυμπληρούμενη σειρά

en: Auto-renewal
el: Αυτό-ανανέωση

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
el: Αποτελέσματα αυτόματης διασύνδεσης καθιερωμένων:

en: Automatic item modifications by age
el: Αυτόματη τροποποίηση τεκμηρίων με βάση την ηλικία τους

en: Automatic renewal
el: Αυτόματη ανανέωση

en: Availability
el: Διαθεσιμότητα

en: Availability:
el: Διαθεσιμότητα:

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Available barcodes
el: Διαθέσιμα barcodes

en: Available call numbers
el: Διαθέσιμοι ταξιθετικοί αριθμοί

note: INPUT type=text
en: Available copy
el: Διαθέσιμο αντίτυπο

en: Available copy numbers
el: Διαθέσιμοι αριθμοί αντιτύπων

en: Available enumeration
el: Διαθέσιμη αρίθμηση

en: Available for
el: Διαθέσιμο για

en: Available in the library
el: Διαθέσιμο στη βιβλιοθήκη

en: Available item types
el: Διαθέσιμοι τύποι τεκμηρίου

en: Available locations
el: Διαθέσιμες τοποθεσίες

en: Average checkout period
el: Μέσος όρος περιόδου δανεισμών

en: Average checkout period statistics
el: Στατιστικά μέσου όρου περιόδου δανεισμών

en: Average loan time
el: Μέσος όρος χρόνου δανεισμού

en: BSD 3-clause Licence
el: Άδεια BSD 3-clause

en: BT
el: ΕΟ

en: Back
el: Πίσω

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
el: Πίσω %s

en: Back to Tools
el: Επιστροφή στα Εργαλεία

en: Back to the list
el: Επιστροφή στη λίστα

en: Barcode file:
el: Barcode αρχείο:

en: Barcode list (one barcode per line):
el: Λίστα barcode (ένα σε κάθε γραμμή):

en: Barcode not found
el: Δε βρέθηκαν το barcode

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
el: Το Barcode δε βρέθηκε. Τα ακόλουθα τεκμήρια βρέθηκαν κατά την αναζήτηση:

en: Barcode submitted
el: Το barcode υποβλήθηκε

en: Barcode type:
el: Τύπος barcode:

en: Barcodes file
el: Αρχείο Barcodes:

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
el: Barcodes από %s έως %s

en: Barcodes not found
el: Δε βρέθηκαν barcodes

en: Base-level allocated
el: Κατανομή βασικού επιπέδου

en: Base-level available
el: Διαθεσιμότητα βασικού επιπέδου

en: Base-level ordered
el: Παραγγελίες βασικού επιπέδου

en: Base-level spent
el: Δαπάνες βασικού επιπέδου

en: Basic constraints
el: Βασικοί περιορισμοί

en: Basic parameters
el: Βασικές παράμετροι

en: Basket
el: Καλάθι

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
el: Καλάθι %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
el: Καλάθι %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
el: Καλάθι %s (%s) για %s

en: Basket (#)
el: Καλάθι (#)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
el: Καλάθι (%s) &rsaquo; Προσκτήσεις &rsaquo; Koha

en: Basket created by:
el: Το καλάθι δημιουργήθηκε από:

en: Basket creator
el: Δημιουργία καλαθιού

en: Basket deleted
el: Το καλάθι διεγράφη

en: Basket details
el: Στοιχεία καλαθιού

en: Basket group
el: Ομάδα καλαθιού

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
el: Ομάδα καλαθιού %s (%s) για

en: Basket group billing place:
el: Διεύθυνση χρέωσης ομάδας καλαθιού:

en: Basket group delivery placename:
el: Όνομα αποστολής ομάδας καλαθιού:

en: Basket group name:
el: Όνομα Ομάδας Καλαθιού:

en: Basket group:
el: Ομάδα καλαθιού:

en: Basket grouping
el: Ομαδοποίηση καλαθιού

en: Basket grouping for
el: Ομαδοποίηση Καλαθιού για

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
el: Ομαδοποίηση καλαθιού για %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
el: Ομάδες καλαθιού

en: Basket name
el: Όνομα καλαθιού

en: Basket name:
el: Όνομα καλαθιού:

en: Basket:
el: Καλάθι:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
el: Καλάθι: %s

en: Basketgroup:
el: Ομάδα καλαθιού:

en: Baskets
el: Καλάθια

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
el: Καλάθια για %s

en: Baskets in this group:
el: Καλάθια σε αυτή την ομάδα:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
el: Δέσμες %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
el: Η παρτίδα %s δεν μπόρεσε να αφαιρεθεί πλήρως.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
el: Η παρτίδα %s δεν διαγράφηκε.

en: Batch check out
el: Δανεισμός παρτίδας

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
el: Επιβεβαίωση παρτίδας δανεισμού %s για %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
el: Πληροφορίες παρτίδας δανεισμού %s για %s |%s|%s

en: Batch delete
el: Διαγραφή παρτίδας

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
el: Διαγραφή παρτίδας μελών και διαγραφή διακίνησης υλικού μελών

en: Batch extend due dates
el: Μαζική επεξεργασία ημερομηνίας λήξης

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
el: Ομαδική %sδιαγραφή%sτροποποίηση%s τεκμηρίων

en: Batch item deletion
el: Ομαδική διαγραφή τεκμηρίων

en: Batch item modification
el: Ομαδική τροποποίηση τεκμηρίων

en: Batch patron deletion and anonymization
el: Διαγραφή και ανωνυμοποίηση παρτίδας μελών

en: Batch patron deletion and anonymization
el: Διαγραφή και ανωνυμοποίηση παρτίδας μελών

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
el: Διαγραφή και ανωνυμοποίηση παρτίδας μελών για %s

en: Batch patron modification
el: Ομαδική τροποποίηση μελών

en: Batch patrons modification
el: Ομαδική τροποποίηση μελών

en: Batch patrons results
el: Αποτελέσματα παρτίδας μελών

en: Batch record deletion
el: Διαγραφή παρτίδας εγγραφών

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
el: Ομαδική τροποποίηση εγγραφών

en: Batch:
el: Παρτίδα:

en: Batches
el: Παρτίδες

en: BdP de la Meuse, France
el: BdP de la Meuse, Γαλλία

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
el: Σιγουρευτείτε ότι παρέχετε διευθύνσεις email για αυτά τα μέλη.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
el: επειδή η προτίμηση συστήματος "UseTransportCostMatrix" δεν είναι διαθέσιμη προσωρινά, ο πίνακας μεταφοράς κόστους δε χρησιμοποιείται.

en: Before
el: Πριν

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
el: Πριν ξεκινήσουμε, παρακαλούμε επαληθεύστε ότι έχετε τα διαπιστευτήρια για να συνεχίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε με το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης που σας έχει δοθεί από τον διαχειριστή συστήματος σας και βρίσκεται στο δικό σας

en: Beginning date:
el: Ημερομηνία έναρξης:

en: Begins with
el: Αρχίζει από

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: BibLibre, France
el: BibLibre, Γαλλία

en: Biblio count
el: Αρίθμηση Biblio

en: Biblio level hold.
el: Κράτηση επιπέδου εγγραφής.

en: Biblio:
el: Εγγραφή:

en: Bibliographic
el: Βιβλιογραφικά

en: Bibliographic data to print
el: Βιβλιογραφικά δεδομένα για εκτύπωση

en: Bibliographic information
el: Βιβλιογραφικές Πληροφορίες

en: Bibliographic record
el: Βιβλιογραφική εγγραφή

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
el: Βιβλιογραφική εγγραφή %s

en: Bibliographic records
el: Βιβλιογραφικές εγγραφές

en: Bibliographic:
el: Βιβλιογραφικά:

en: Bibliographies
el: Βιβλιογραφίες

en: Biblionumber:
el: Αριθμός Biblio:

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
el: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Γερμανία

en: Billing date
el: Χρονολογία χρέωσης

en: Billing date:
el: Χρονολογία χρέωσης:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
el: Χρονολογία χρέωσης: Όλα μέχρι %s

en: Billing place
el: Τόπος χρέωσης

en: Billing place:
el: Τόπος χρέωσης:

en: Biography
el: Βιογραφία

en: Block
el: Μπλοκάρισμα

note: SCRIPT
en: Blocked!
el: Μπλοκαρισμένο!

en: Book drop mode
el: Επιστροφή βιβλίου σε εξωτερικό σημείο

en: Book fund:
el: Κεφάλαιο βιβλίων:

en: Borrower
el: Μέλος

en: Borrower number
el: Αριθμός μέλους

en: Borrowernumber:
el: Αριθμός μέλους:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
el: Αριθμός μέλους: %s

en: Braille
el: Μπράιγ

en: Branch
el: Παράρτημα

note: NAV
en: Breadcrumb
el: Ίχνη πλοήγησης

en: Brief display
el: Συνοπτική παρουσίαση

note: ABBR
en: Broader Term
el: Ευρύτερος όρος

en: Brooklyn Law School Library, USA
el: Brooklyn Law School Library, ΗΠΑ

en: Browse selected records
el: Πλοήγηση στις επιλεγμένες εγγραφές

en: Browse system logs
el: Αναζήτηση του ιστορικού του συστήματος

en: Browse the system logs
el: Αναζήτηση του ιστορικού του συστήματος

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
el: Προϋπολογισμός %s [id=%s]%s (ανενεργός)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
el: Το κονδύλιο %s έκλεισε

en: Budget id
el: Id προϋπολογισμού

en: Budget name
el: Όνομα προϋπολογισμού

en: Budget period description
el: Περιγραφή προϋπολογισμού περιόδου

en: Budget:
el: Προϋπολογισμός:

en: Budgeted cost:
el: Κόστος κονδυλίου:

en: Budgets
el: Κονδύλια

en: Budgets administration
el: Διαχείριση κονδυλίων

en: Bug wranglers:
el: Υπεύθυνοι σφαλμάτων:

en: Build a new report?
el: Δημιουργία νέας έκθεσης;

en: Build a report
el: Δημιουργία έκθεσης

en: Build and run reports
el: Δημιουργία και εκτέλεση εκθέσεων

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
el: Δημιουργία νέου

en: Built-in offline circulation interface
el: Ενσωματωμένη διεπαφή διακίνησης υλικού χωρίς σύνδεση

en: By
el: Από

en: By:
el: Κατά:

en: CD audio
el: Ηχητικό CD

en: CD software
el: CD λογισμικού

en: CSV profile ID
el: ID προφίλ CSV

en: CSV profile:
el: Προφίλ CSV:

en: CSV profiles
el: Προφίλ CSV

en: CSV separator
el: Διαχωριστικό CSV

en: CSV separator:
el: Διαχωριστικό CSV:

en: CSV type
el: Τύπος CSV

en: Cache expiry (seconds)
el: Λήξη κρυφής μνήμης (δευτερόλεπτα)

en: Cache expiry:
el: Λήξη κρυφής μνήμης:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
el: Έχοντας υπολογίσει %s. Από %s σε %s

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Calendar information
el: Πληροφορίες Ημερολογίου

en: California College of the Arts, USA
el: California College of the Arts, ΗΠΑ

en: Call number
el: Ταξιθετικός αριθμός

en: Call number (0-9 to A-Z)
el: Ταξιθετικό αριθμό (0-9 έως Α-Ω)

en: Call number (Z-A to 9-0)
el: Ταξιθετικό αριθμό (Ω-Α έως 9-0)

en: Call number range
el: Εύρος ταξιθετικών αριθμών

en: Call number:
el: Ταξιθετικός αριθμός:

en: Call number:
el: Ταξιθετικός αριθμός:

en: Call numbers
el: Ταξιθετικοί Αριθμοί

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
el: Ταξιθετικός Αριθμός: %s

en: Calyx, Australia
el: Calyx, Αυστραλία

en: Camden County, USA
el: Camden County, ΗΠΑ

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
el: Μπορεί να καταχωρηθεί ως μονό IP, ή ως ένα υποδίκτυο όπως 192.168.1.*

en: Can be manually invoiced?
el: Μπορεί να τιμολογηθεί χειροκίνητα;

en: Can't cancel order
el: Δεν είναι δυνατή η ακύρωση της παραγγελίας

en: Can't cancel order and delete catalog record
el: Δεν είναι δυνατή η ακύρωση της παραγγελίας και η διαγραφή της εγγραφής

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
el: Ανέφικτη ακύρωση παραγγελίας, (%s) κρατήσεις συνδέονται με την παραγγελία. Ακυρώστε πρώτα τις κρατήσεις

en: Can't cancel receipt
el: Δεν είναι δυνατή η ακύρωση της απόδειξης

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή εγγραφής καταλόγου ή παραγγελίας, πρώτα ακυρώστε τις κρατήσεις

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή της εγγραφής, λόγω της %s κράτησης(εων) που υπάρχουν

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή εγγραφής καταλόγου, λόγω του %s τεκμηρίου(ων) που υπάρχουν

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή εγγραφής καταλόγου, διαγράψτε πρώτα τις παραγγελίες που συνδέονται με αυτή

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή εγγραφής καταλόγου, πρώτα διαγράψτε τις συνδρομές

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή εγγραφής καταλόγου, δείτε κατωτέρω τους περιορισμούς

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
el: Η εγγραφή δεν μπορεί να αποθηκευτεί γιατί τα ακόλουθα πεδία δεν έχουν συμπληρωθεί :

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel a confirmed request
el: Ακύρωση ενός επιβεβαιωμένου αιτήματος

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
el: Ακύρωση όλων

en: Cancel and return to order
el: Ακύρωση και επιστροφή στην παραγγελία

note: A
en: Cancel article request
el: Ακύρωση αιτήματος άρθρου

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
el: Ακύρωση δανεισμού και κράτηση για %s

en: Cancel enrollment
el: Ακύρωση εγγραφής

en: Cancel filter
el: Ακύρωση φίλτρου

en: Cancel hold
el: Ακύρωση κράτησης

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
el: Ακύρωση κράτησης και επιστροφή σε : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
el: Ακύρωση κράτησης και επιστροφή σε: %s

en: Cancel import
el: Ακύρωση εισαγωγής

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
el: Ακύρωση επιλεγμένων κρατήσεων

note: SCRIPT
en: Cancel merge
el: Ακύρωση συγχώνευσης

en: Cancel modifications
el: Ακύρωση τροποποιήσεων

en: Cancel notification
el: Ακύρωση ειδοποίησης

en: Cancel order
el: Ακύρωση παραγγελίας

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
el: Ακύρωση της παραγγελίας και της εγγραφής

en: Cancel order and delete catalog record
el: Ακύρωση της παραγγελίας και διαγραφή της εγγραφής

en: Cancel receipt
el: Ακύρωση απόδειξης

en: Cancel request
el: Ακύρωση αιτήματος

en: Cancel transfer
el: Ακύρωση μεταφοράς

en: Cancel upload
el: Ακύρωση μεταφόρτωσης

en: Cancel?
el: Ακύρωση;

en: Cancellation date
el: Ημερομηνία ακύρωσης

en: Cancellation reason:
el: Αιτία ακύρωσης:

en: Cancellation reason:
el: Αιτία ακύρωσης:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
el: Αιτία ακύρωσης: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
el: Η ακύρωση αιτήθηκε

en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

en: Cancelled orders
el: Ακυρωμένες παραγγελίες

en: Cannot add patron
el: Αδυναμία προσθήκης μέλους

en: Cannot be ordered
el: Αδυναμία παραγγελίας

note: I
en: Cannot be put on hold
el: Δεν μπορεί να κρατηθεί

en: Cannot be toggled
el: Αδυναμία εναλλαγης

en: Cannot check in
el: Αδυναμία επιστροφής

en: Cannot check out
el: Αδυναμία δανεισμού

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
el: Αδυναμία δανεισμού! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
el: Αδυναμία δανεισμού! %s %s %s %s

en: Cannot delete
el: Αδυναμία διαγραφής

en: Cannot delete budget
el: Αδυναμία διαγραφής κονδυλίου

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
el: Αδυναμία διαγραφής του νομίσματος %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
el: Αδυναμία διαγραφής τύπου τεκμηρίου '%s'

en: Cannot delete patron
el: Αδυναμία διαγραφής μέλους

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
el: Αδυναμία διαγραφής: Η κατηγορία %s είναι σε χρήση

en: Cannot edit
el: Αδυναμία επεξεργασίας

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
el: Αδυναμία ανοίγματος του %s προς ανάγνωση.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
el: Αδυναμία ανοίγματος του φακέλου ευρετηρίου (idlink.txt or datalink.txt) προς ανάγνωση

en: Cannot place hold
el: Δεν είναι δυνατή η κράτηση

en: Cannot place hold from patron's library
el: Δεν είναι εφικτή η κράτηση από τη βιβλιοθήκη μέλους

en: Cannot place hold on some items
el: Δεν είναι δυνατή η κράτηση ορισμένων τεκμηρίων

en: Cannot place hold:
el: Δεν είναι δυνατή η κράτηση:

en: Cannot process file as an image.
el: Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία του αρχείου ως εικόνας.

en: Cannot renew:
el: Αδυναμία ανανέωσης:

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
el: Αδυναμία ελέγχου του μοτίβου πρόβλεψης για τον(ους) παρακάτω λόγο(ους)

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
el: Αδυναμία αποσυμπίεσης αρχείου στο κατάλογο πρόσθετων.

en: Card
el: Κάρτα

en: Card batch
el: Παρτίδα καρτών

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
el: Νούμερο παρτίδας καρτών %s

en: Card batches
el: Παρτίδες καρτών

en: Card height:
el: Ύψος κάρτας:

en: Card number
el: Αριθμός κάρτας

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
el: Ο αριθμός της κάρτας μπορεί να αποτελείται μέχρι %s χαρακτήρες. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
el: Ο αριθμός της κάρτας πρέπει να αποτελείται από %s έως %s χαρακτήρες. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
el: Ο αριθμός της κάρτας πρέπει να αποτελείται από %s χαρακτήρες ακριβώς. %s

en: Card number:
el: Αριθμός κάρτας:

en: Card number:
el: Αριθμός κάρτας:

en: Card preview
el: Προεπισκόπηση κάρτας

en: Card template
el: Πρότυπο κάρτας μέλους

en: Card templates
el: Πρότυπα κάρτας μέλους

en: Card width:
el: Πλάτος κάρτας:

en: Cardnumber already in use.
el: Αριθμός κάρτας ήδη σε χρήση.

en: Cardnumber length is incorrect.
el: Το μήκος του αριθμού της κάρτας είναι λανθασμένο.

en: Cardnumbers not found
el: Δε βρέθηκαν αριθμοί καρτών

en: Carnegie Stout Library, USA
el: Carnegie Stout Library, ΗΠΑ

note: SCRIPT
en: Cart
el: Καλάθι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
el: Ταμειακή μηχανή

en: Cash register statistics
el: Στατιστικά ταμειακής μηχανής

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
el: Στατιστικά ταμειακής μηχανής %s έως %s

en: Cassette recording
el: Ηχογραφημένη κασέτα

en: Catalog
el: Κατάλογος

en: Catalog by item type
el: Κατάλογος κατά τύπο τεκμηρίου

en: Catalog details
el: Λεπτομέρειες καταλόγου

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
el: Στοιχεία καταλόγου %s

en: Catalog search
el: Αναζήτηση καταλόγου

en: Catalog statistics
el: Στατιστικά καταλόγου

en: Cataloging
el: Καταλογογράφηση

en: Cataloging editor
el: Επεξεργασία καταλογογράφησης

en: Cataloging search
el: Αναζήτηση καταλογογράφησης

en: Catalogs
el: Κατάλογοι

en: Catalogue tables
el: Πίνακες καταλόγου

en: Cataloguing tables
el: Πίνακες καταλογογράφησης

en: Catalyst IT, New Zealand
el: Catalyst IT, Νέα Ζηλανδία

en: Category
el: Κατηγορία

en: Category code
el: Κωδικός κατηγορίας

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
el: Άγνωστος κωδικός κατηγορίας.

en: Category code:
el: Κωδικός κατηγορίας:

en: Category name
el: Όνομα κατηγορίας

en: Category type:
el: Τύπος κατηγορίας:

en: Category:
el: Κατηγορία:

en: Category:
el: Κατηγορία:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
el: Κατηγορία: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
el: Κατηγορία: %s (%s)

en: Categorycode
el: Kωδικός κατηγορίας

en: Cell value
el: Τιμή κελιού

en: Cells contain estimated values only.
el: Τα κελιά περιέχουν μόνο κατ'εκτίμηση τιμές.

en: Central Kansas Library System (CKLS), USA
el: Central Kansas Library System (CKLS), ΗΠΑ

en: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Canada
el: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Καναδάς

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change basket group
el: Αλλαγή ομάδας καλαθιού;

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
el: Αλλαγή ομάδας καλαθιού;

en: Change framework
el: Αλλαγή πλαισίου

en: Change internal note
el: Αλλαγή εσωτερικής σημείωσης

en: Change library
el: Αλλαγή βιβλιοθήκης

en: Change order
el: Αλλαγή παραγγελίας

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
el: Αλλαγή εσωτερικής σημείωσης παραγγελίας (παραγγελία αρ. %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
el: Αλλαγή σημείωσης προμηθευτή για παραγγελία (παραγγελία αρ. %s)

en: Change password
el: Αλλαγή κωδικού πρόσβασης

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
el: Αλλαγή ονόματος χρήστη και/ή κωδικού πρόσβασης για %s %s

en: Change your Mana KB settings
el: Τροποποίηση των ρυθμίσεων Mana KB

en: Changed action if matching record found
el: Αλλαγμένη ενέργεια αν έχει βρεθεί ταύτιση εγγραφής

en: Changed action if no match found
el: Αλλαγμένη ενέργεια αν δεν έχει βρεθεί ταύτιση

en: Changed item processing option
el: Επιλογή διεργασίας αλλαγμένου τεκμηρίου

en: Changed.
el: Αλλαγμένο.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
el: Οι τροποποιήσεις δεν μπορούν να εφαρμοστούν. Παρακαλώ ελέγξτε τις ακόλουθες τιμές:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
el: Αλλαγές που γίνονται παρακάτω θα έχουν εφαρμογή μόνο στο υποπεδίο αντιτύπων που έχουν αντιστοιχηθεί στον πίνακα 'items'.

en: Chapters
el: Κεφάλαια

en: Chapters:
el: Κεφάλαια:

en: Character encoding:
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρα:

en: Charge
el: Χρέωση

en: Charge lost fee
el: Χρέωση τέλους χαμένου

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
el: Χρεώσεις (%s)

en: Chart (.svg)
el: Γράφημα(.svg)

en: Check all
el: Επιλογή όλων

en: Check expiration
el: Έλεγχος λήξης

en: Check for embedded item record data?
el: Έλεγχος ενσωματωμένων δεδομένων εγγραφής τεκμηρίου;

en: Check in
el: Επιστροφή

en: Check in
el: Επιστροφή

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
el: Επιστροφή %s &rsaquo; Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
el: Μήνυμα επιστροφής

en: Check lists
el: Λίστες ελέγχου

en: Check logs for more details.
el: Έλεγχος ιστορικού για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Check out
el: Δανεισμός

en: Check out and check in items
el: Δανεισμός και επιστροφή τεκμηρίων

en: Check out details
el: Λεπτομέρειες δανεισμών

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
el: Μήνυμα δανεισμού

en: Check out to this patron
el: Δανεισμός σε αυτό το μέλος

en: Check that your database is running.
el: Ελέγξτε ότι η βάση δεδομένων σας λειτουργεί.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
el: Επιλέξατε να διαγραφεί το υποπεδίο %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
el: Επιλέξτε για να διαγραφεί αυτό το πεδίο

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
el: Επιλέξτε να εμφανίζεται αυτή η απόδοση στη σελίδα στοιχείων ενός μέλους στον OPAC.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
el: Επιλέξτε να να κάνετε αυτή την απόδοση προσωπικό_αναζητήσιμο στην αναζήτηση μελών προσωπικού

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
el: Ελέγξτε τις ρυθμίσεις της βάσης δεδομένων σας σε %s.

en: Check-in
el: Επιστροφή

en: Check-in date from
el: Ημερομηνία επιστροφής από

en: Check-in date from:
el: Ημερομηνία επιστροφής από:

en: Checked
el: Ελεγμένη

en: Checked in
el: Επιστροφή

note: SCRIPT
en: Checked in item.
el: Τεκμήριο που έχει επιστραφεί.

en: Checked out
el: Δανεισμένο

en: Checked out
el: Δανεισμένο

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
el: Δανεισμένο %s %s %s από %s σε %s %s %s : έως %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
el: Το έχουν δανειστεί %s φορές

en: Checked out from
el: Δανεισμένο από

en: Checked out on
el: Δανεισμένο την

en: Checked-in items
el: Τεκμήρια που έχουν επιστραφεί

en: Checkin
el: Επιστροφή

en: Checkin and transfer policy
el: Πολιτική επιστροφών και μεταφορών

en: Checkin message
el: Μήνυμα επιστροφής

en: Checkin message type:
el: Τύπος μηνύματος επιστροφής:

en: Checkin message:
el: Μήνυμα επιστροφής:

en: Checkin on
el: Επιστροφή στις

en: Checking out to
el: Δανεισμός σε

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
el: Δανεισμός στο μέλος %s

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
el: Επιλέγοντας το κουτάκι δεξιά της ετικέτας υποπεδίου θα απενεργοποιηθεί η καταχώρηση και θα διαγραφούν οι τιμές του πεδίου για όλα τα επιλεγμένα μέλη

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
el: Επιλέγοντας το πλαίσιο δεξιά της ετικέτας υποπεδίου θα απενεργοποιηθεί η καταχώρηση και θα διαγραφεί το υποπεδίο σε όλα τα επιλεγμένα τεκμήρια. Αφήστε τα πεδία κενά αν δεν επιθυμείτε καμία αλλαγή.

en: Checkout
el: Δανεισμός

en: Checkout count
el: Υπολογισμός δανεισμών

en: Checkout count:
el: Πλήθος δανεισμών:

en: Checkout criteria:
el: Κριτήρια δανεισμών:

en: Checkout date
el: Ημερομηνία δανεισμού

en: Checkout date from:
el: Ημερομηνία δανεισμού από:

en: Checkout date from:
el: Ημερομηνία δανεισμού από:

en: Checkout history
el: Ιστορικό δανεισμού

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
el: Ιστορικό δανεισμού για %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: Ιστορικό δανεισμών για %s &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
el: Το ιστορικό δανεισμών για %s μέλη θα ανωνυμοποιηθεί

en: Checkout notes
el: Σημειώσεις δανεισμού

en: Checkout notes pending
el: Εκκρεμείς σημειώσεις δανεισμού

en: Checkout on
el: Δανεισμένο στις

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
el: Δανεισμός ή ανανέωση

note: A
en: Checkout settings
el: Ρυθμίσεις δανεισμών

en: Checkout status:
el: Κατάσταση δανεισμού:

en: Checkouts
el: Δανεισμοί

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
el: Δεν επιτρέπονται δανεισμοί γιατί το μέλος έχει ληξιπρόθεσμες χρεώσεις

en: Checkouts:
el: Δανεισμοί:

en: Child
el: Παιδί

en: Choice
el: Επιλογή

en: Choose
el: Επιλέξτε

en: Choose
el: Επιλέξτε

en: Choose .koc file:
el: Επιλογή αρχείου .koc:

en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
el: Επιλέξτε έναν προμηθευτή από τη λίστα για να μεταβείτε απ'ευθείας στο σωστό σημείο.

en: Choose a vendor to transfer from
el: Επιλέξτε έναν προμηθευτή για να μεταβείτε από

en: Choose a vendor to transfer to
el: Επιλέξτε έναν προμηθευτή για να μεταβείτε σε

en: Choose an icon:
el: Επιλέξτε μία εικόνα:

en: Choose barcode type (encoding):
el: Επιλέξτε τύπο Barcode (κωδικοποίηση):

en: Choose layout type:
el: Επιλέξτε τύπο διάταξης:

en: Choose library:
el: Επιλογή βιβλιοθήκης:

en: Choose list
el: Επιλέξτε λίστα

en: Choose one
el: Επιλέξτε ένα

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
el: Επιλέξτε ένα ώστε να περιορίσετε το χαρακτηριστικό σε έναν τύπο μέλους. Παρακαλούμε αφήστε κενό, αν θέλετε αυτά τα χαρακτηριστικά να είναι διαθέσιμα για όλους τους τύπους μελών.

en: Choose order of text fields to print
el: Επιλέξτε τη σειρά των κειμενικών πεδίων προς εκτύπωση

en: Choose the file to add to the basket
el: Επιλέξτε αρχείο για προσθήκη στο καλάθι

note: A
en: Choose this record
el: Επιλέξτε αυτή την εγγραφή

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
el: Επιλέξτε αν τα μέλη αυτής της κατηγορίας θα αποκλειστούν από ενέργειες του Καταλόγου, όπως ανανεώσεις και κρατήσεις, όταν οι κάρτες τους έχουν λήξει.

en: Choose your library:
el: Επιλέξτε τη Βιβλιοθήκη σας:

en: Choose:
el: Επιλέξτε:

en: Circ notes
el: Σημειώσεις διακίνησης υλικού

en: Circulation
el: Κυκλοφορία υλικού

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
el: Ειδοποιήσεις διακίνησης υλικού για %s

en: Circulation and fine rules
el: Κανόνες κυκλοφορίας υλικού και προστίμων

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: Κανόνες κυκλοφορίας υλικού και προστίμων &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
el: Κανόνες κυκλοφορίας υλικού και προστίμων

en: Circulation history
el: Ιστορικό διακίνησης υλικού

en: Circulation note
el: Σημείωση διακίνησης υλικού

en: Circulation note:
el: Σημείωση κυκλοφορίας υλικού:

en: Circulation records were last synced on:
el: Οι εγγραφές διακίνησης συγχρονίστηκαν τελευταία φορά στις:

en: Circulation rule created!
el: Δημιουργήθηκε κανόνας κυκλοφορίας υλικού!

en: Circulation statistics
el: Στατιστικά κυκλοφορίας υλικού

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
el: Στατιστικά κυκλοφορίας υλικού για %s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
el: Στατιστικά κυκλοφορίας υλικού για %s &rsaquo; Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
el: Στατιστικά κυκλοφορίας υλικού%s &rsaquo; Αποτελέσματα%s &rsaquo; Εκθέσεις &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
el: Πίνακες διακίνησης υλικού

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
el: Κυκλοφορία Υλικού: Εκπρόθεσμα σε %s

en: Citation
el: Παραπομπή

en: Cities
el: Πόλεις

en: Cities and towns
el: Πόλεις και περιοχές

en: City
el: Πόλη

en: City ID
el: ID Πόλης

en: City ID:
el: ID Πόλης:

en: City id
el: id πόλης

en: City:
el: Πόλη:

en: City:
el: Πόλη:

en: Claim acquisition
el: Αίτηση πρόσκτησης

en: Claim date
el: Ημερομηνία αίτησης

note: INPUT type=submit
en: Claim order
el: Αίτηση παραγγελίας

en: Claim returned
el: Αξίωση επεστράφη

en: Claim serial issue
el: Αίτηση τεύχους περιοδικής έκδοσης

en: Claim using notice:
el: Αξίωση με τη χρήση ειδοποίησης:

en: Claimed
el: Ισχυρισμός μη παράδοσης

en: Claimed date
el: Ημερομηνία ισχυρισμού μη παράδοσης

en: Claims
el: Αξιώσεις

en: Claims count
el: Πλήθος αιτήσεων

en: Class:
el: Τάξη:

en: ClassSources
el: Πηγές Ταξινόμησης

en: Classification
el: Ταξινόμηση

en: Classification filing rules
el: Κανόνες ταξινόμησης

en: Classification source code:
el: Κωδικός πηγής ταξινόμησης:

en: Classification sources
el: Πηγές ταξινόμησης

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
el: Ταξινόμηση: %s

en: Clean
el: Καθαρισμός

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
el: Καθαρισμός εισαγωγής παρτίδας #%s

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear all
el: Καθαρισμός όλων

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
el: Καθαρισμός όλων των εγγραφών της δεξαμενής που έχουν οργανωθεί σε αυτήν την παρτίδα; αυτή η ενέργεια δε μπορεί να αναιρεθεί.

en: Clear date
el: Καθάρισμα ημερομηνίας

en: Clear field
el: Καθαρισμός πεδίου

en: Clear fields
el: Καθαρισμός πεδίων

en: Clear filter
el: Καθαρισμός φίλτρων

en: Clear on loan
el: Εκκαθάριση των δανεισμένων

note: A
en: Clear screen
el: Καθάρισμα Οθόνης

en: Clear search form
el: Καθαρισμός φόρμας αναζήτησης

en: Clear selection on visible rows
el: Εκκαθάριση επιλογής στις ορατές γραμμές

en: Clear used authorities
el: Καθαρισμός καθιερωμένων όρων που έχουν χρησιμοποιηθεί

en: Click Save to finish.
el: Κάντε κλικ στο Αποθήκευση για να ολοκληρώσετε.

en: Click on an image to view it in the image viewer
el: Κάντε κλικ σε μία εικόνα για να τη δείτε στον προβολέα εικόνων

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
el: Πατήστε σε οποιοδήποτε πεδίο για να επεξεργαστείτε τα περιεχόμενα. Πατήστε το πλήκτρο &lt;Enter&gt; για αποθήκευση.

en: Click on individual cells to edit.
el: Πατήστε σε μεμονωμένα κελιά για επεξεργασία.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
el: Επιλέξτε τους ακόλουθους συνδέσμους για λήψη της εξαγώμενης παρτίδας(ων)

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
el: Επιλέξτε τους ακόλουθους συνδέσμους για λήψη της εξαγώμενης παρτίδας(ων)

en: Click on the grid to toggle the settings.
el: Κάντε κλικ στο πλέγμα για να εναλλάξετε τις ρυθμίσεις.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
el: Επιλέξτε τον σύνδεσμο για να γίνει λήψη των καρτών χρηστών από τη λίστα χρηστών.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
el: Κάντε κλικ στο χάρτη και ορίστε τη γεωγραφική θέση για %s

en: Click the date to add or edit a holiday.
el: Κάντε κλικ στην ημερομηνία για να προσθέσετε ή να επεξεργαστείτε μία αργία.

en: Click to add item
el: Κάντε κλικ για να προσθέσετε το τεκμήριο

en: Click to edit
el: Πατήστε για επεξεργασία

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
el: Πατήστε για να συμπληρωθεί με μία τυχαία παραγόμενη πρόταση.

note: IMG
en: Clone
el: Κλωνοποίησε

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: Αντιγραφή κανόνων κυκλοφορίας υλικού και προστίμων &rsaquo; Κανόνες κυκλοφορίας υλικού και προστίμων &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
el: Κλωνοποίηση αυτών των κανόνων σε:

note: IMG
en: Clone this subfield
el: Κλωνοποίηση αυτού του υποπεδίου

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
el: Αποτυχία αντιγραφής των κανόνων κυκλοφορίας υλικού και προστίμων

note: BUTTON
en: Close
el: Κλείσιμο

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
el: Κλείσιμο και εξαγωγή σε PDF

en: Close basket group
el: Κλείσιμο ομάδας καλαθιού

en: Close this basket
el: Κλείσιμο καλαθιού

en: Close this window.
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου.

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Close:
el: Κλείσιμο:

en: Closed
el: Κλειστό

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
el: Έκλεισε στις %s

en: Closed on:
el: Έκλεισε στις:

en: Club template
el: Πρότυπο συλλόγου

en: Club templates
el: Πρότυπα συλλόγου

en: Clubs
el: Λέσχες

note: For the first occurrence, %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
el: Σύλλογοι (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
el: Σύλλογοι στους οποίους είστε εγγεγραμμένοι

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
el: Coce εξώφυλλο από Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
el: Coce εξώφυλλο από Open Library

en: Code
el: Κωδικός

en: Code:
el: Κωδικός:

en: Coeur d'Alene Public Library, USA
el: Coeur d'Alene Public Library, ΗΠΑ

en: Collapse all
el: Ελαχιστοποίηση όλων

en: Collapsed
el: Σύμπτυξη

en: Collection
el: Συλλογή

en: Collection
el: Συλλογή

en: Collection code
el: Κωδικός συλλογής

en: Collection deleted successfully
el: Η συλλογή διαγράφηκε επιτυχώς

en: Collection failed to be deleted
el: Η διαγραφή της συλλογής απέτυχε

en: Collection title:
el: Τίτλος συλλογής:

en: Collection transferred successfully
el: Η συλλογή μεταφέρθηκε επιτυχώς

en: Collection:
el: Συλλογή:

en: Collection:
el: Συλλογή:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
el: Συλλογή: %s

en: Collections
el: Συλλογές

en: Color
el: Χρώμα

en: Column
el: Στήλη

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
el: Στήλη %s

en: Column name
el: Όνομα στήλης

note: SCRIPT
en: Column {0}
el: Στήλη {0}

en: Column:
el: Στήλη:

en: Columns
el: Στήλες

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
el: Οι στήλες πρέπει να συμπληρωθούν από τα αριστερά προς τα δεξιά: αν η πρώτη στήλη είναι κενή, οι υπόλοιπες θα αγνοηθούν.

note: SCRIPT
en: Columns settings
el: Ρυθμίσεις στηλών

en: Coming from
el: Έρχεται από

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
el: Έρχεται από %s

en: Comma (,)
el: Κόμμα (,)

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment by:
el: Σχόλιο από:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Commenter
el: Σχολιαστής

en: Comments
el: Σχόλια

en: Comments about this file:
el: Σχόλια για αυτό το αρχείο:

en: Comments awaiting moderation
el: Σχόλια που περιμένουν έγκριση

en: Comments pending approval
el: Εκκρεμεί σχόλια για έγκριση

en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Company details
el: Στοιχεία Εταιρείας

en: Company name:
el: Όνομα εταιρείας:

en: Compare barcodes list to results:
el: Σύγκριση λίστας barcode με τα αποτελέσματα:

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: Σύγκριση ταυτισμένων εγγραφών &rsaquo; Διαχείριση προετοιμασμένων εγγραφών MARC &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

en: Compare preference values
el: Συγκρίνετε προτιμώμενων τιμών

en: Complete
el: Πλήρης

en: Completed import of records
el: Ολοκληρωμένη εισαγωγή εγγραφών

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
el: Συστατικά (%s)

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
el: Η διαμόρφωση είναι ΟΚ, δεν έχετε σφάλματα στους πίνακες με τις παραμέτρους του MARC

en: Configure
el: Παραμετροποίηση

en: Configure cash registers
el: Διαμόρφωση ταμειακής μηχανής

en: Configure items for purchase
el: Διαμόρφωση τεκμηρίων για αγορά

en: Configure these parameters in the order they appear.
el: Διαμορφώστε αυτές τις παραμέτρους με τη σειρά που εμφανίζονται.

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Confirm ILL request
el: Επιβεβαίωση αιτήματος διαδανεισμού

en: Confirm custom report
el: Επιβεβαίωση προσαρμοσμένης αναφοράς

en: Confirm deletion
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
el: Επιβεβαίωση διαγραφής του %s;

en: Confirm deletion of authority structure definition for
el: Επιβεβαίωση διαγραφής του ορισμού της δομής καθιερωμένου όρου για

en: Confirm deletion of contract
el: Επιβεβαίωση διαγραφής συμβολαίου

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
el: Επιβεβαίωση διαγραφής συμβολαίου %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
el: Επιβεβαίωση διαγραφής νομίσματος %s

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
el: Επιβεβαίωση διαγραφής βιβλιοθήκης '%s'

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
el: Επιβεβαίωση διαγραφής παραμέτρου '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
el: Επιβεβαίωση διαγραφής απόδοσης τύπου μελών

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
el: Επιβεβαίωση διαγραφής απόδοσης τύπου μελών &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
el: Επιβεβαίωση διαγραφής κανόνα ταύτισης εγγραφής

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
el: Επιβεβαίωση διαγραφής κανόνα ταύτισης εγγραφής &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
el: Επιβεβαίωση διαγραφής του υποπεδίου %s;

en: Confirm deletion of tag
el: Επιβεβαίωση διαγραφής ετικέτας

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
el: Επιβεβαίωση διαγραφής αυτού του προμηθευτή;

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
el: Επιβεβαίωση κρατήσεων &rsaquo; Κρατήσεις &rsaquo; Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

en: Confirm new password:
el: Επιβεβαίωση νέου κωδικού πρόσβασης:

en: Confirm password:
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης:

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
el: Υποβολή της πρότασής σας

en: Congratulations, installation complete
el: Συγχαρητήρια, η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε

en: Connection established.
el: Η σύνδεση δημιουργήθηκε.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
el: Απέτυχε η σύνδεση %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
el: Λήξη χρονικού ορίου σύνδεσης με %s

en: Constraints
el: Περιορισμοί

en: Contact
el: Επαφή

en: Contact about late issues?
el: Επικοινωνία για καθυστερημένα τεύχη;

en: Contact about late orders?
el: Επικοινωνία για καθυστερημένες παραγγελίες;

en: Contact details
el: Στοιχεία επαφής

en: Contact information
el: Πληροφορίες επικοινωνίας

en: Contact name:
el: Όνομα επαφής:

en: Contact note:
el: Σημείωση επικοινωνίας:

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
el: Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος. %s %s

en: Contact:
el: Επαφή:

en: Contact: First name
el: Επικοινωνία: Όνομα

en: Contact: Last name
el: Επικοινωνία: Επώνυμο

en: Contact: Relationship
el: Επικοινωνία: Σχέση

en: Contact: Title
el: Επικοινωνία: Τίτλος

en: Contacts
el: Επαφές

en: Contains
el: Περιλαμβάνει

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Content:
el: Περιεχόμενο:

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Contents of
el: Περιεχόμενα

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue to log in to Koha
el: Συνεχίστε για να συνδεθείτε στο Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
el: Συνεχίστε χωρίς μαρκάρισμα >>

en: Contract
el: Συμβόλαιο

en: Contract deleted
el: Το συμβόλαιο διεγράφη

en: Contract description:
el: Περιγραφή συμβολαίου:

en: Contract end date:
el: Ημερομηνία λήξης συμβολαίου:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
el: Το συμβόλαιο δεν διεγράφη. Ίσως ένα καλάθι βρίσκεται συνδεδεμένο με αυτό το συμβόλαιο.

en: Contract id
el: Ταυτότητα συμβολαίου

en: Contract name:
el: Όνομα συμβολαίου:

en: Contract number:
el: Αριθμός συμβολαίου:

en: Contract number:
el: Αριθμός συμβολαίου:

en: Contract start date:
el: Ημερομηνία έναρξης συμβολαίου:

en: Contract(s)
el: Συμβόλαιο/α

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
el: Συμβόλαιο/α του προμηθευτή %s

en: Contract:
el: Συμβόλαιο:

en: Contracts
el: Συμβόλαια

en: Contributing companies and institutions
el: Συμβαλλόμενες επιχειρήσεις και ιδρύματα

en: Control number:
el: Αριθμός ελέγχου:

en: Control number:
el: Αριθμός ελέγχου:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
el: Ελέγχει για πόσο καιρό θα διατηρείται το ιστορικό δανεισμών για τα νέα μέλη αυτής της κατηγορίας. "Ποτέ" ανωνυμοποιεί τους δανεισμούς με την επιστροφή τους, και "Πάντα" διατηρεί το ιστορικό δανεισμών ενός μέλους επ' αόριστο. Όταν επιλεχθεί το "Προεπιλογή", το πλήθος του ιστορικού που διατηρείται ελέγχεται από το cronjob

en: Copies:
el: Αντίγραφα:

en: Copy
el: Αντίγραφο

en: Copy and replace
el: Αντιγραφή και αντικατάσταση

en: Copy holidays to:
el: Αντιγραφή αργιών σε:

en: Copy notice
el: Αντιγραφή ειδοποίησης

en: Copy number
el: Αριθμός αντιτύπου

en: Copy number:
el: Αριθμός αντιτύπου:

note: SCRIPT
en: Copy row
el: Αντιγραφή σειράς

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
el: Αντιγραφή σε %s

en: Copy to all libraries
el: Αντιγραφή σε όλες τις βιβλιοθήκες

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Copyright date:
el: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
el: Έτος κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας: %s

en: Copyright:
el: Πνευματικά δικαιώματα:

en: Copyrightdate
el: Ημερομηνία κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας

en: Corpus Christi Public Libraries, USA
el: Corpus Christi Public Libraries, ΗΠΑ

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
el: Το κόστος πρέπει να αναγράφεται με τη μορφή δεκαδικού αριθμού >= 0

en: Cost:
el: Κόστος:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
el: Τα κόστη είναι δεκαδικοί που κυμαίνονται μεταξύ κάποιας τυχαίας ανώτατης τιμής (π.χ. 1 ή 100) και του 0 που είναι το κατώτατο (καθόλου) κόστος.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
el: Δεν ήταν δυνατή η προσθήκη τύπου απόδοσης μέλους &quot;%s&quot; &mdash; υπάρχει ήδη ένας με αυτό τον κωδικό.

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του τύπου απόδοσης μελών &quot;%s&quot; &mdash; χρησιμοποιείται από %s εγγραφές μελών

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
el: Δεν ήταν δυνατή η διαγραφή του τύπου απόδοσης μελών &quot;%s&quot; &mdash; δεν υπήρχε στη βάση δεδομένων.

en: Could not find a system preference named
el: Δε βρέθηκε προτίμηση συστήματος με το όνομα

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
el: Το αρχείο history.txt δε μπορεί να διαβαστεί. Παρακαλούμε σιγουρευτείτε &lt;docdir&gt; ότι είναι σωστά ορισμένο στο koha-conf.xml.

en: Count
el: Υπολογισμός

en: Count deleted items
el: Καταμέτρηση διαγραμμένων τεκμηρίων

en: Count items:
el: Υπολογισμός τεκμηρίων:

en: Count of checkouts
el: Υπολογισμός δανεισμών

en: Count total items
el: Υπολογισμός συνόλου τεκμηρίων

en: Count total items:
el: Υπολογισμός συνόλου τεκμηρίων:

en: Count unique items:
el: Υπολογισμός μοναδικών τεκμηρίων:

en: Country
el: Χώρα

en: Country:
el: Χώρα:

en: Country:
el: Χώρα:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
el: Χώρα: %s

en: Course #
el: Μάθημα #

en: Course details for
el: Στοιχεία μαθήματος για

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
el: Στοιχεία μαθήματος για %s &rsaquo; Κρατήσεις μαθήματος &rsaquo; Koha

en: Course name
el: Όνομα μαθήματος

en: Course name:
el: Όνομα μαθήματος:

en: Course number
el: Αριθμός μαθήματος

en: Course number:
el: Αριθμός μαθήματος:

en: Course reserves
el: Βιβλιογραφίες μαθημάτων

en: Course reserves tables
el: Πίνακες Κρατήσεων μαθημάτων

en: Courses
el: Μαθήματα

en: Cover image
el: Εικόνα εξωφύλλου

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
el: Εικόνα εξωφύλλου αγνώστου προέλευσης

en: Create a new category
el: Δημιουργία νέας κατηγορίας

en: Create a new list
el: Δημιουργία νέας λίστας

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
el: Δημιουργία νέας εγγραφής με την εισαγωγή της εξωτερικής (αντιγραφή) εγγραφής.

en: Create a new template
el: Δημιουργία νέου προτύπου

en: Create analytics
el: Δημιουργία Analytics

note: SCRIPT
en: Create authority
el: Δημιουργία καθιερωμένου όρου

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
el: Δημιουργία πλαισίου καθιερωμένων όρων για %s χρησιμοποιώντας

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
el: Δημιουργία πλαισίου για %s (%s) χρησιμοποιώντας

en: Create from SQL
el: Δημιουργία από SQL

en: Create guided report
el: Δημιουργία καθοδηγούμενης αναφοράς

en: Create items when:
el: Δημιουργία αντιτύπων όταν:

en: Create manual credit
el: Δημιουργία πίστωσης χειρωνακτικά

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: Χειροκίνητη δημιουργία πληρωμής &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
el: Δημιουργία τιμολογίου χειρωνακτικά

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: Χειροκίνητη δημιουργία τιμολογίου &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

en: Create new authority
el: Δημιουργία νέου καθιερωμένου όρου

en: Create new debit type
el: Δημιουργία νέου τύπου χρεωστικών

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
el: Δημιουργία νέου τιμολογίου παρ' όλα αυτά

en: Create new list
el: Δημιουργείστε νέα λίστα

en: Create new record
el: Δημιουργία νέας εγγραφής

en: Create printable patron cards
el: Δημιουργία εκτυπώσιμων καρτών μελών

en: Create record
el: Δημιουργία εγγραφής

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
el: Δημιουργία έκθεσης από SQL

en: Create routing list
el: Δημιουργία λίστας δρομολόγησης

en: Create routing list for
el: Δημιουργία λίστας δρομολόγησης για

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Creation date
el: Χρονολογία δημιουργίας

en: Credit
el: Πίστωση

en: Credit type:
el: Τύπος πίστωσης:

en: Credits:
el: Πιστώσεις:

en: Creep:
el: Ερπυσμός:

en: Ctrl-S
el: Ctrl+S

en: Currencies
el: Νομίσματα

en: Currencies &amp; Exchange rates
el: Νομίσματα &amp; Συναλλαγματικές ισοτιμίες

en: Currencies and exchange rates
el: Νομίσματα και συναλλαγματικές ισοτιμίες

en: Currency
el: Νόμισμα

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
el: Νόμισμα= %s

en: Currency:
el: Νόμισμα:

en: Currency:
el: Νόμισμα:

en: Current article requests
el: Τρέχοντα αιτήματα άρθρων

en: Current checkouts allowed
el: Τρέχοντες επιτρεπόμενοι δανεισμοί

en: Current library
el: Τρέχουσα βιβλιοθήκη

en: Current on-site checkouts allowed
el: Τρέχοντες επιτρεπόμενοι αυτο-δανεισμοί

en: Current renewals:
el: Τρέχουσες ανανεώσεις:

en: Current server time is:
el: Η τρέχουσα ώρα του διακομιστή είναι:

en: Current session
el: Τρέχουσα περίοδος χρήσης

en: Current terms
el: Τρέχοντες όροι

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
el: Διαθέσιμες %s

en: Currently available batches
el: Διαθέσιμες παρτίδες

en: Currently available layouts
el: Διαθέσιμες διατάξεις

en: Currently available profiles
el: Διαθέσιμα προφίλ

en: Currently available templates
el: Διαθέσιμα πρότυπα

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
el: Αυτή τη στιγμή γίνεται χρήση επιτόπου %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
el: Αυτή τη στιγμή, αυτό σημαίνει πολιτική κρατήσεων. Οι διάφορες πολιτικές έχουν τις ακόλουθες επιπτώσεις:

en: Curriculum
el: Διδακτέα ύλη

note: A
en: Custom cover image
el: Custom εικόνα εξωφύλλου

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
el: Πεδία προσαρμοσμένης αναζήτησης

en: D&aelig;nsk (Danish)
el: D&aelig;nsk (Δανικά)

en: DVD video / Videodisc
el: DVD βίντεο/ Βιντεοδίσκος

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
el: Ημερήσιο όριο ανοικτών αιτημάτων άρθρων %s

en: Damaged
el: Φθαρμένο

en: Damaged status:
el: Κατάσταση φθαρμένου:

en: Data deleted
el: Διαγραφή δεδομένων

en: Data error
el: Σφάλμα δεδομένων

en: Data fields
el: Πεδία δεδομένων

en: Data problems
el: Προβλήματα δεδομένων

en: Data recorded
el: Καταγεγραμμένα δεδομένα

en: Data:
el: Δεδομένα:

en: Database
el: Βάση δεδομένων

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
el: Η βάση δεδομένων %s υπάρχει.

en: Database settings:
el: Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων:

en: Database tables created
el: Δημιουργήθηκαν οι πίνακες της βάσης δεδομένων

en: Database:
el: Βάση δεδομένων:

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date accessioned
el: Ημερομηνία πρόσκτησης

en: Date acquired
el: Χρονολογία απόκτησης

en: Date added
el: Ημερομηνία προσθήκης

en: Date and time:
el: Ημερομηνία και ώρα:

en: Date arrived
el: Ημερομηνία άφιξης

en: Date due
el: Ημερομηνία λήξης

en: Date due:
el: Ημερομηνία λήξης:

en: Date enrolled
el: Ημερομηνία εγγραφής

en: Date last modified
el: Ημερομηνία τελευταίας τροποποίησης

en: Date last seen
el: Ημερομηνία τελευταίας εμφάνισης

en: Date of birth
el: Ημερομηνία γέννησης

en: Date of birth is invalid.
el: Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι έγκυρη.

en: Date of birth:
el: Ημερομηνία γέννησης:

en: Date of enrollment is invalid.
el: Η ημερομηνία εγγραφής δεν είναι έγκυρη.

en: Date of expiration is invalid.
el: Η ημερομηνία λήξης δεν είναι έγκυρη.

en: Date of transfer
el: Ημερομηνία μεταφοράς

en: Date ordered
el: Χρονολογία παραγγελίας

en: Date published
el: Χρονολογία έκδοσης

en: Date range
el: Χρονολογική σειρά

en: Date received
el: Ημερομηνία παραλαβής

en: Date received:
el: Ημερομηνία παραλαβής:

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/Ώρα

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Date: from
el: Ημερομηνία: από

note: SCRIPT
en: Date\/time
el: Ημερομηνία\/ώρα

en: Dates
el: Ημερομηνίες

en: Day
el: Ημέρα

en: Day of week
el: Ημέρα της εβδομάδας

en: Day/month
el: Ημέρα/μήνας

en: Day:
el: Ημέρα:

en: Days
el: Ημέρες

en: Days in advance
el: Ημέρες εκ των προτέρων

en: Days mode
el: Τιμές ημερολογίου

note: SCRIPT
en: Debit type
el: Τύποι χρεωστικών

en: Debit type code:
el: Κωδικός τύπος χρεωστικών:

en: Debit types
el: Τύποι χρεωστικών

en: Debit types
el: Τύποι χρεωστικών

en: December
el: Δεκέμβριος

en: Decreased loan period for high holds (day)
el: Μείωση περιόδου δανεισμού για τα υψηλών κρατήσεων (ημέρες)

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Default accounting details
el: Προεπιλεγμένα λογιστικά στοιχεία

en: Default article request fees
el: Προκαθορισμένα πρόστιμα αιτημάτων άρθρων

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
el: Προεπιλεγμένη πολιτική δανεισμών, κρατήσεων και επιστροφών%s για %s%s

en: Default display length:
el: Προκαθορισμένο μήκος προβολής:

en: Default font
el: Προκαθορισμένη γραμματοσειρά

en: Default framework
el: Προκαθορισμένο πλαίσιο

en: Default lost item fee refund on return policy
el: Προκαθορισμένη χρέωση αντικατάστασης χαμένου τεκμηρίου στην πολιτική επιστροφών

en: Default messaging preferences for this patron category
el: Προκαθορισμένες προτιμήσεις μηνυμάτων για αυτή τη κατηγορία μελών

en: Default open article requests limit
el: Προκαθορισμένο όριο ανοικτών αιτημάτων άρθρων

en: Default privacy
el: Προεπιλεγμένη ιδιωτικότητα:

en: Default privacy:
el: Προεπιλεγμένη ιδιωτικότητα:

en: Default replacement cost:
el: Προκαθορισμένο κόστος αντικατάστασης:

en: Default sort order:
el: Προκαθορισμένη σειρά κατάταξης:

en: Default value:
el: Προκαθορισμένη τιμή:

en: Defaults
el: Προκαθορισμένο

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
el: Καθορίστε κανόνες κυκλοφορίας υλικού και προστίμων για συνδυασμούς βιβλιοθηκών, κατηγορίες μελών και τύπους τεκμηρίων

en: Define cities and towns that your patrons live in
el: Καθορίστε τις πόλεις και περιοχές στις οποίες μένουν τα μέλη σας

en: Define days when the library is closed
el: Καθορίστε τις ημέρες κατά τις οποίες η βιβλιοθήκη θα είναι κλειστή

en: Define debit types
el: Καθορίστε τύπους χρεωστικών

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
el: Καθορίστε εκτεταμένες αποδόσεις (προσδιοριστικά και στατιστικές κατηγορίες) για τις εγγραφές μελών

en: Define funds within your budgets
el: Καθορίστε κεφάλαια με τα κονδύλιά σας

en: Define mappings
el: Ορίστε αντιστοιχίσεις

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
el: Ορίστε ειδοποιήσεις (εκτυπωμένες και σε email ειδοποιήσεις για εκπρόθεσμα, κτλ.)

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
el: Καθορίστε κανόνες ειδοποιήσεων επιστροφών και δανεισμών για συνδυασμούς βιβλιοθηκών, κατηγορίες μελών και τύπων τεκμηρίων

en: Define the holidays for:
el: Καθορίστε τις αργίες για:

en: Define transport costs between branches
el: Καθορίστε τα κόστη μεταφοράς μεταξύ των παραρτημάτων

en: Define which events trigger which sounds
el: Ορίστε ποια γεγονότα ενεργοποιούν ποιους ήχους

en: Define your budgets
el: Καθαρίστε τα κονδύλιά σας

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
el: Καθορισμός %sενεργειών εκπρόθεσμων για %s%sπροκαθορισμένες ενέργειες εκπρόθεσμων%s

en: Defining transport costs between libraries
el: Καθορίζοντας τα κόστη μεταφοράς μεταξύ των βιβλιοθηκών

en: Definition
el: Ορισμός

en: Definition description:
el: Περιγραφή ορισμού:

en: Definition name:
el: Όνομα ορισμού:

en: Delay
el: Καθυστέρηση

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
el: Η καθυστέρηση %s για την κατηγορία μελους %s έχει μερικούς μη αναμενόμενους χαρακτήρες. Θα έπρεπε να είναι μόνο αριθμητικοί χαρακτήρες.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
el: Καθυστέρηση είναι ο αριθμός των ημερών μετά τη λήξη του δανεισμού πριν να ενεργοποιηθεί κάποια ενέργεια.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete
el: Διαγραφή

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
el: Διαγραφή ΌΛΩΝ των υποβληθέντων τεκμηρίων

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
el: Διαγραφή προφίλ CSV "%s?"

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
el: Διαγραφή EAN %s για %s;

en: Delete all
el: Διαγραφή όλων

en: Delete all items
el: Διαγραφή όλων των τεκμηρίων

en: Delete basket
el: Διαγραφή καλαθιού

en: Delete basket and orders
el: Διαγραφή καλαθιού και παραγγελιών

en: Delete basket, orders, and records
el: Διαγραφή καλαθιού, παραγγελιών και εγγραφών

en: Delete batch
el: Διαγραφή παρτίδας

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
el: Διαγραφή του κονδυλίου %s;

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
el: Διαγραφή κατηγορίας '%s'

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
el: Διαγραφή πόλης "%s?"

en: Delete contact
el: Διαγραφή επαφής

en: Delete course
el: Διαγραφή μαθήματος

en: Delete field
el: Διαγραφή πεδίου

en: Delete field:
el: Διαγραφή πεδίου:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
el: Διαγραφή πλαισίου για %s (%s);

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
el: Διαγραφή κεφαλαίου %s;

en: Delete fund?
el: Διαγραφή κεφαλαίου;

en: Delete image
el: Διαγραφή εικόνας

note: SCRIPT
en: Delete item
el: Διαγραφή αντιτύπου

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
el: Διαγραφή τύπου τεκμηρίου '%s';

en: Delete items in a batch
el: Διαγραφή τεκμηρίων σε μία παρτίδα

en: Delete list
el: Διαγραφή λίστας

en: Delete notice?
el: Διαγραφή ειδοποίησης;

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
el: Διαγραφή μελών %s %s

en: Delete patrons
el: Διαγραφή μελών

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
el: Διαγραφή μελών άμεσα από τη βάση δεδομένων. Τα δεδομένα μέλους δεν θα είναι ανακτήσιμα.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
el: Διαγραφή μελών με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

en: Delete record
el: Διαγραφή εγγραφής

en: Delete records if no items remain.
el: Διαγραφή εγγραφών αν δεν απομένουν τεκμήρια.

note: SCRIPT
en: Delete request
el: Διαγραφή αιτήματος

en: Delete selected
el: Διαγραφή επιλεγμένων

en: Delete selected alerts
el: Διαγραφή επιλεγμένων ειδοποιήσεων

en: Delete selected items
el: Διαγραφή επιλεγμένων τεκμηρίων

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
el: Διαγραφή επιλεγμένων εγγραφών

en: Delete subfield
el: Διαγραφή υποπεδίου

en: Delete subscription
el: Διαγραφή συνδρομής

en: Delete the exceptions on a range
el: Διαγραφή των εξαιρέσεων ενός εύρους.

en: Delete the repeated holidays on a range
el: Διαγραφή των αργιών που επαναλαμβάνονται σε ένα εύρος

en: Delete the single holidays on a range
el: Διαγραφή των μοναδικών αργιών σε ένα εύρος

en: Delete this account?
el: Διαγραφή αυτού του λογαριασμού;

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
el: Διαγραφή αυτής της κατηγορίας

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
el: Διαγραφή αυτής της εξαίρεσης.

en: Delete this holiday
el: Διαγραφή αυτής της αργίας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
el: Διαγραφή αυτής της αργίας.

note: A
en: Delete this saved report
el: Διαγραφή αυτής της αποθηκευμένης έκθεσης

note: IMG
en: Delete this subfield
el: Διαγραφή αυτού του υποπεδίου

en: Delete user
el: Διαγραφή χρήστη

en: Delete vendor
el: Διαγραφή προμηθευτή

en: Delete?
el: Διαγραφή;

en: Deleted bibliographic record, can't find title
el: Διαγραφή βιβλιογραφικής εγγραφής, δεν μπορεί να βρεθεί ο τίτλος

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
el: Διαγραφή του τύπου απόδοσης μελών &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
el: Διαγραφή του κανόνα ταύτισης εγγραφών &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
el: Διεγράφη

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
el: Η διαγραφή της ετικέτας απο μια παρτίδα με μια μόνο ετικέτα, θα διαγράψει την παρτίδα.

en: Delimiter:
el: Οριοθέτης:

en: Delink
el: Αποσύνδεση

en: Delivery comment:
el: Σχόλιο παράδοσης:

en: Delivery details
el: Στοιχεία παράδοσης

en: Delivery place
el: Τόπος παράδοσης

en: Delivery place:
el: Τόπος παράδοσης:

en: Delivery place:
el: Τόπος παράδοσης:

en: Delivery time:
el: Ώρα παράδοσης:

en: Deny
el: Άρνηση

en: Department
el: Τμήμα

en: Department:
el: Τμήμα:

en: Dept.
el: Τμήμα

note: SCRIPT
en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description (OPAC)
el: Περιγραφή (OPAC)

en: Description (OPAC):
el: Περιγραφή (OPAC):

note: SCRIPT
en: Description is required
el: Απαιτείται περιγραφή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
el: Απουσιάζει η περιγραφή

en: Description of charges
el: Περιγραφή χρεώσεων

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Description:
el: Περιγραφή:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
el: Περιγραφή: %s

en: Destination library:
el: Βιβλιοθήκη προορισμού:

en: Destination library:
el: Βιβλιοθήκη προορισμού:

en: Destination record
el: Εγγραφή προορισμού

en: Details
el: Στοιχεία

en: Details
el: Λεπτομέρειες

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
el: Λεπτομέρειες για %s

en: Details for all requests
el: Πληροφορίες για όλα τα αιτήματα

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
el: Πληροφορίες συνδρομής #%s

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
el: Πληροφορίες συνδρομής #%s &rsaquo; Περιοδικές Εκδόσεις &rsaquo; Koha

en: Details from library
el: Λεπτομέρειες από τη βιβλιοθήκη

note: %1$s:  IF type == 'credit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details of %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: Λεπτομέρειες των %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

en: Details of credit
el: Στοιχεία πίστωσης

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of credit (%s)
el: Στοιχεία πίστωσης (%s)

en: Details of debit
el: Λεπτομέρειες των χρεωστικών

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of debit (%s)
el: Λεπτομέρειες των χρεωστικών (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
el: Λεπτομέρειες της εργασίας #%s

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: Dictionary definitions
el: Ορισμοί λεξικού

en: Did not check for matches with existing records in catalog
el: Δεν έγινε έλεγχος για αντιστοιχίες με υπάρχουσες εγγραφές στον κατάλογο

en: Did you mean:
el: Εννοείτε:

en: Did you mean?
el: Μήπως εννοείτε;

en: Digests only
el: Επιτομές μόνο

en: Digital scan
el: Ψηφιακή σάρωση

note: SCRIPT
en: Dimensions
el: Διαστάσεις

en: Directories
el: Κατάλογοι

note: SCRIPT
en: Disable
el: Απενεργοποίηση

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
el: Απενεργοποιημένο για %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
el: Απενεργοποιημένο για όλα

en: Discharge
el: Αποδέσμευση

en: Discographies
el: Δισκογραφίες

en: Discount debits for patrons
el: Εκπτώσεις χρεώσεων των μελών

en: Discount:
el: Έκπτωση:

en: Display
el: Παρουσίαση:

note: A
en: Display detail for this authority
el: Προβολή στοιχείων για αυτό τον καθιερωμένο όρο

note: A
en: Display detail for this biblio
el: Προβολή στοιχείων για αυτό το biblio

note: A
en: Display detail for this item
el: Προβολή στοιχείων για αυτό το τεκμήριο

en: Display from:
el: Προβολή από:

en: Display height:
el: Προβολή ύψους:

en: Display in OPAC:
el: Προβολή στον OPAC:

en: Display location:
el: Προβολή τοποθεσίας:

note: A
en: Display member details.
el: Προβολή στοιχείων μέλους.

en: Display only used tags/subfields
el: Προβολή μόνο των συμβόλων πεδίων/υποπεδίων που χρησιμοποιούνται

en: Display order
el: Προβολή κατάταξης

en: Display order:
el: Προβολή κατάταξης:

en: Display to:
el: Παρουσίαση σε:

en: Displaying availability results
el: Εμφάνιση διαθεσιμότητας αποτελεσμάτων

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
el: Να μη δημιουργηθεί διπλοεγγραφή. Προσθήκη παραγγελίας από την υπάρχουσα εγγραφή στον κατάλογό σας.

en: Do not look for matching records
el: Μη γίνει έλεγχος για ταυτισμένες εγγραφές

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
el: Θέλετε να δημιουργήσετε νέο τεύχος;

en: Do you want to confirm this order?
el: Θέλετε να επιβεβαιώσετε αυτήν την παραγγελία;

note: SCRIPT
en: Document
el: Έγγραφο

en: Document type:
el: Τύπος εγγράφου:

en: Don't allow
el: Να μην επιτρέπεται

en: Don't block
el: Μην αποκλείετε

en: Don't check out and print slip (P)
el: Να μην γίνει δανεισμός και εκτύπωση του σημειώματος (P)

en: Don't export fields:
el: Χωρίς εξαγωγή πεδίων:

en: Don't export items:
el: Μη γίνει εξαγωγή αντιτύπων:

note: INPUT type=button
en: Done
el: Έγινε

en: DoverNet, USA
el: DoverNet, ΗΠΑ

en: Download
el: Λήψη

en: Download
el: Λήψη

en: Download as CSV
el: Λήψη ως CSV

en: Download as PDF
el: Λήψη ως PDF

en: Download as XML
el: Λήψη ως XML

en: Download cart
el: Λήψη καλαθιού

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
el: Λήψη ρυθμίσεων

note: INPUT type=submit
en: Download database
el: Λήψη βάσης δεδομένων

en: Download directory
el: Λήψη καταλόγου

en: Download directory:
el: Λήψη καταλόγου:

en: Download file of all overdues
el: Λήψη αρχείου με όλα τα εκπρόθεσμα

en: Download file of displayed overdues
el: Λήψη αρχείου με τα τα εκπρόθεσμα που προβάλλονται

en: Download list
el: Λήψη λίστας

en: Download list
el: Λήψη λίστας

en: Download records
el: Λήψη εγγραφών

en: Download selected claims
el: Διαγραφή επιλεγμένων αιτήσεων

en: Downloading records, please wait...
el: Γίνεται λήψη των εγγραφών, παρακαλώ περιμένετε...

en: Draw guide boxes:
el: Προσθήκη πλαισίων:

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
el: Επιστροφή %s

en: Due date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Due date (unformatted, hidden)
el: Ημερομηνία λήξης (αμορφοποίητη, κρυμμένη)

en: Due date from:
el: Ημερομηνία λήξης από:

en: Due date to:
el: Ημερομηνία λήξης έως:

en: Due dates have been modified!
el: Οι ημερομηνίες λήξης τροποποιήθηκαν!

en: Duplicate
el: Αντιγραφή

en: Duplicate
el: Αντιγραφή

en: Duplicate a template:
el: Αντιγραφή προτύπου:

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
el: Αντιγραφή όλων των διαταγών με τα ακολούθα λογιστικά στοιχεία:

en: Duplicate budget
el: Αντιγραφή κονδυλίου

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
el: Αντιγραφή προϋπολογισμού %s

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
el: Τα διπλά αντίτυπα αφαιρέθηκαν από την παρτίδα με αριθμό %s: %s

en: Duplicate patron record?
el: Αντιγραφή εγγραφής μέλους;

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
el: Οι διπλές εγγραφές μελών αφαιρέθηκαν από την παρτίδα με αριθμό %s: %s

en: Duplicate record suspected
el: Πιθανή διπλοεγγραφή

note: A
en: Duplicate this saved report
el: Αντιγραφή αυτής της αποθηκευμένης έκθεσης

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
el: Εντοπισμός διπλοεγγραφής τιμών. Παρακαλώ διορθώστε αυτά τα σφάλματα και επαναϋποβάλλετε.

en: Duplicate warning
el: Ειδοποίηση διπλοεγγραφής

en: EDI accounts
el: Λογαριασμοί EDI

en: EDIFACT message
el: Μήνυμα EDIFACT

en: EDIFACT messages
el: Μηνύματα EDIFACT

en: ENV and koha-conf.xml
el: ENV και koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
el: ΣΦΑΛΜΑ - άγνωστο

en: ERROR:
el: ΣΦΑΛΜΑ:

en: Each cell contain both actual and estimated values.
el: Κάθε κελί περιέχει πραγματικές και εκτιμόμενες τιμές.

en: Earliest hold date
el: Παλαιότερη ημερομηνία κράτησης

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit
el: Επεξεργασία

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
el: Επεξεργασία "%s"

en: Edit MARC subfields constraints
el: Επεξεργασία περιορισμών υποπεδίων MARC

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
el: Επεξεργασία συνόλου OAI '%s'

en: Edit SQL
el: Επεξεργασία SQL

en: Edit SQL report
el: Επεξεργασία έκθεσης SQL

en: Edit URLs
el: Επεξεργασία URLs

en: Edit actions
el: Επεξεργασία ενεργειών

en: Edit alert
el: Επεξεργασία ειδοποίησης

en: Edit as new (duplicate)
el: Επεξεργασία ως νέο (διπλοεγγραφή)

en: Edit authorities
el: Επεξεργασία καθιερωμένων όρων

en: Edit authority
el: Επεξεργασία καθιερωμένου όρου

en: Edit basket
el: Επεξεργασία καλαθιού

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
el: Επεξεργασία καλαθιού %s

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
el: Ομαδοποίηση Καλαθιού %s (%s) για

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
el: Επεξεργασία προϋπολογισμού %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
el: Επεξεργασία καταλόγου (Τροποποίηση βιβλιογραφικών δεδομένων/αντιτύπων)

en: Edit collection
el: Επεξεργασία συλλογής

en: Edit course
el: Επεξεργασία μαθήματος

en: Edit details
el: Επεξεργασία στοιχείων

en: Edit field
el: Επεξεργασία πεδίου

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
el: Επεξεργασία συχνότητας %s

en: Edit history
el: Επεξεργασία ιστορικού

en: Edit in host
el: Επεξεργασία στο οικείο

en: Edit item
el: Επεξεργασία αντιτύπου

en: Edit items
el: Επεξεργασία αντιτύπων

en: Edit items in batch
el: Επεξεργασία τεκμηρίων σε παρτίδα

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
el: Επεξεργασία παρτίδας ετικετών %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
el: Επεξεργασία παρτίδας ετικετών %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
el: Επεξεργασία προτύπου ετικέτας %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
el: Επεξεργασία προτύπου ετικέτας %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
el: Επεξεργασία προτύπου ετικέτας %s

en: Edit list
el: Επεξεργασία λίστας

en: Edit list
el: Επεξεργασία λίστας

en: Edit patrons
el: Επεξεργασία μελών

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
el: Επεξεργασία προφίλ εκτυπωτή %s

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
el: Επεξεργασία πρότασης αγοράς #%s

en: Edit record
el: Επεξεργασία εγγραφής

en: Edit routing list
el: Επεξεργασία λίστας δρομολόγησης

en: Edit routing list
el: Επεξεργασία λίστας δρομολόγησης

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
el: Επεξεργασία λίστας δρομολόγησης (%s)

en: Edit routing list for
el: Επεξεργασία λίστας δρομολόγησης για

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
el: Επεξεργασία αναζήτησης

en: Edit selected serials
el: Επεξεργασία επιλεγμένων τευχών

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
el: Επεξεργασία τευχών

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
el: Επεξεργασία υποπεδίων

en: Edit subfields constraints
el: Επεξεργασία περιορισμών υποπεδίων

en: Edit subscription
el: Επεξεργασία συνδρομής

en: Edit this holiday
el: Επεξεργασία αυτής της αργίας

en: Edit vendor
el: Επεξεργασία προμηθευτή

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
el: Επεξεργασία εγγραφής καταλόγου #{ID}

en: Edition
el: Έκδοση

en: Edition:
el: Έκδοση:

en: Editions
el: Εκδόσεις

en: Editor
el: Επεξεργασία

en: Email address:
el: Διεύθυνση email:

en: Email has been sent.
el: Το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο έχει σταλεί.

en: Email required
el: Απαιτείται email

en: Emojiarea plug-in for jQuery
el: Emojiarea plug-in για jQuery

en: Empty and close
el: Καθαρισμός και κλείσιμο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Enabled?
el: Ενεργοποιημένο;

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση:

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

en: Encyclopedias
el: Εγκυκλοπαίδειες

en: End date
el: Ημερομηνία λήξης

en: End date is not consistent with subscription length.
el: Η ημερομηνία λήξης δεν είναι σύμφωνη με τη διάρκεια της συνδρομής.

en: End date:
el: Ημερομηνία λήξης:

en: End date:
el: Ημερομηνία λήξης:

en: End of interval
el: Τέλος του μεσοδιαστήματος

en: Ended
el: Ολοκληρώθηκε

en: Ended:
el: Ολοκληρώθηκε:

en: English
el: Αγγλικά

en: Enhanced content
el: Εμπλουτισμένο περιεχόμενο

note: A
en: Enhanced content settings
el: Ρυθμίσεις εμπλουτισμένου περιεχομένου

en: Enroll
el: Εγγραφή

en: Enroll in
el: Εγγραφή σε

en: Enrolled patrons
el: Εγγεγραμμένα μέλη

en: Enrollment fee
el: Τέλος εγγραφής

en: Enrollment fee:
el: Τέλος εγγραφής:

en: Enrollment period
el: Περίοδος εγγραφής

en: Enrollment period:
el: Περίοδος εγγραφής:

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
el: Εισάγετε μία λίστα πεδίων διαχωρισμένων με κόμμα προς εκπτύπωση. Μπορείτε να συμπεριλάβετε οποιοδήποτε

en: Enter a new purchase suggestion
el: Εισάγετε μία νέα πρόταση αγοράς

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
el: Εισάγετε μία περίληψη η οποία θα αντικαταστήσει την προκαθορισμένη, στις λίστες αποτελεσμάτων αναζήτησης. Για παράδειγμα, για τον τύπο τεκμηρίου ιστοσελίδα:

en: Enter a title and description for the holiday.
el: Εισαγωγή τίτλου και περιγραφής για την αργία.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
el: Εισάγετε μία λέξη ή πρόταση για να ελέγξετε εγκεκριμένες/απορριπτέες λίστες:

en: Enter barcode:
el: Εισαγωγή barcode:

en: Enter biblionumber:
el: Εισαγωγή αριθμού biblio:

en: Enter by barcode:
el: Εισαγωγή κατά barcode:

en: Enter by itemnumber:
el: Εισαγωγή κατά αριθμό αντιτύπου:

en: Enter item barcode:
el: Εισάγετε το barcode του τεκμηρίου:

en: Enter item barcode:
el: Εισάγετε το barcode του αντιτύπου:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
el: Εισάγετε παραμέτρους για την έκθεση %s:

en: Enter patron card number or partial name:
el: Εισάγετε τον αριθμό κάρτας του μέλους ή μέρος από το όνομά του:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
el: Εισάγετε τον αριθμό κάρτας μέλους:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
el: Εισαγωγή όρων αναζήτησης

en: Enter starting label position (for PDF):
el: Εισάγετε την αρχική θέση ετικέτας (για PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
el: Εισάγετε το barcode του τεκμηρίου για να το επισυνάψετε:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
el: Εισάγετε τους όρους που θέλετε να αναζητήσετε.

en: Enumeration
el: Αρίθμηση

en: Error
el: Σφάλμα

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
el: Σφάλμα %s

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
el: Σφάλμα: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να χρησιμοποιήσετε αυτή τη λειτουργία.

en: Error adding items:
el: Σφάλμα στην προσθήκη τεκμηρίων:

en: Error analysis:
el: Ανάλυση σφάλματος:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
el: Ο κωδικός σφάλματος 0 δεν χρησιμοποιείται

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
el: Σφάλμα κατά τη λήψη του αρχείου

en: Error saving item
el: Σφάλμα στην αποθήκευση αντιτύπου

en: Error saving items
el: Σφάλμα στην αποθήκευση αντιτύπων

en: Error while creating PDF file.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία του αρχείου PDF.

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Error:
el: Σφάλμα:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
el: Σφάλμα: Το Barcode δεν είναι μοναδικό για το %sserialseq %s

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
el: Σφάλμα: Ο εξυπηρετητής με αναγνωριστικό %s δεν βρέθηκε

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
el: Σφάλμα: Πρέπει να επιλεγούν δύο ή περισσότερα μέλη για τη συγχώνευση.

en: Error: no field value specified.
el: Σφάλμα: δεν καθορίστηκε πεδίο τιμής.

note: SCRIPT
en: Errors
el: Σφάλματα

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
el: Παρουσιάστηκαν σφάλματα κατά την εισαγωγή παραμέτρων για την έκθεση: %s

en: Errors occurred:
el: Παρουσιάστηκαν σφάλματα:

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
el: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, με τη βοήθεια της κοινότητας koha-es.

en: Est cost
el: Εκτ κόστος

en: Estimated cost per unit
el: Εκτιμώμενο κόστος ανά μονάδα

en: Estimated delivery date
el: Εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης

en: Estimated delivery date from:
el: Εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης από:

en: Estimated delivery date:
el: Εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης:

en: Every
el: Κάθε

en: Everyone
el: Όλοι

en: Exactly on
el: Ακριβώς

en: Example: 5.00
el: Παράδειγμα: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
el: Παράδειγμα: Όνομα=όνομα.συνδρομής|Τίτλος=τίτλος.συνδρομής|Αριθμός τεύχους=περιοδική έκδοση.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
el: Παράδειγμα: Προσωπικό όνομα=200|Στοιχείο αναγραφής=210$a|300|009

note: SCRIPT
en: Exception: %s
el: Εξαίρεση: %s

en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

en: Existing SQL
el: Υπάρχουσες SQL

en: Existing holds
el: Υπάρχουσες κρατήσεις

en: Expand all
el: Διεύρυνση όλων

en: Expected
el: Αναμένεται

en: Expected on
el: Αναμενόμενο στις

en: Expiration
el: Λήξη

en: Expiration date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Expiration date:
el: Ημερομηνία λήξης:

en: Expiration date:
el: Ημερομηνία λήξης:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
el: Ημερομηνία λήξης: %s

en: Expiration:
el: Λήξη:

en: Expiration:
el: Λήξη:

en: Expired? / Closed?
el: Έληξε; / Έκλεισε;

en: Expires before:
el: Λήξη πριν από:

en: Expires on
el: Λήγει στις

en: Expiring before:
el: Λήξη πριν από:

en: Expiry date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Explanation
el: Εξήγηση

en: Explanation:
el: Εξήγηση:

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export
el: Εξαγωγή

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
el: Εξαγωγή %s πλαισίου

en: Export as CSV
el: Εξαγωγή ως CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
el: Εξαγωγή σε PDF

en: Export authority records
el: Εξαγωγή εγγραφών καθιερωμένων όρων

en: Export bibliographic records
el: Εξαγωγή βιβλιογραφικής εγγραφής

en: Export checkouts using format:
el: Εξαγωγή δανεισμών με χρήση μορφής:

en: Export configuration
el: Εξαγωγή παραμετροποίησης

en: Export data
el: Εξαγωγή δεδομένων

en: Export database
el: Εξαγωγή βάσης δεδομένων

en: Export default framework
el: Εξαγωγή προκαθορισμένου πλαισίου

en: Export full batch
el: Εξαγωγή ολόκληρης της παρτίδας

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
el: Εξαγωγή ετικετών

note: SCRIPT
en: Export or print
el: Εξαγωγή ή εκτύπωση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
el: Εισαγωγή καρτών μελών

en: Export selected
el: Εξαγωγή επιλεγμένων

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
el: Εξαγωγή επιλεγμένων παρτίδων

en: Export selected card(s)
el: Εξαγωγή επιλεγμένης κάρτας(ων)

en: Export selected items
el: Εξαγωγή επιλεγμένων τεκμηρίων

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
el: Εξαγωγή επιλεγμένων αποτελεσμάτων (%s) σε

note: SCRIPT
en: Export single card
el: Εξαγωγή κάρτας

en: Export to CSV file:
el: Εξαγωγή σε αρχείο CSV:

en: Export to CSV spreadsheet
el: Εξαγωγή σε υπολογιστικό φύλλο CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
el: Εξαγωγή σε μορφή υπολογιστικού φύλλου OpenDocument

en: Export today's checked in barcodes
el: Εξαγωγή barcodes σημερινών επιστροφών

en: Exporting to Dublin Core...
el: Εξαγωγή σε Dublin Core...

en: Facet order
el: Πολυπρισματική σειρά

en: Facetable
el: Πολυπρισματικό

en: Failed to add item with barcode
el: Αποτυχία προσθήκης αντιτύπου με barcode

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
el: Αποτυχία προσθήκης αντιστοιχίας για %s

en: Failed to add scheduled task
el: Αποτυχία προσθήκης προγραμματισμένης εργασίας

en: Failed to apply different matching rule
el: Αποτυχία εφαρμογής διαφορετικού κανόνα ταύτισης

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
el: Αδυναμία αλλαγής της κατάστασης %s αναφοράς προβλήματος(ων).

en: Failed to delete field.
el: Αποτυχία διαγραφής πεδίου.

en: Failed to remove item with barcode
el: Αποτυχία αφαίρεσης αντιτύπου με barcode

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
el: Αποτυχία εκτέλεσης της μακροεντολής:

en: Failed to transfer collection
el: Αποτυχία μεταφοράς συλλογής!

en: Failed to unzip archive.
el: Αποτυχία αποσυμπίεσης αρχείου.

en: Failed to update field.
el: Αποτυχία ενημέρωσης πεδίου.

note: SCRIPT
en: Fall
el: Φθινόπωρο

en: Fast cataloging
el: Γρήγορη καταλογογράφηση

en: February
el: Φεβρουάριος

en: Fee
el: Κόστος

en: Female
el: Θήλυ

en: Female
el: Θήλυ

en: Fewer options
el: Λιγότερες επιλογές

en: Fiction
el: Λογοτεχνικό

en: Field
el: Πεδίο

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
el: Το πεδίο %s είναι σημαντικό, τουλάχιστον ένα από τα υποπεδία του πρέπει να συμπληρωθεί.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
el: Το πεδίο %s είναι υποχρεωτικό, τουλάχιστον ένα από τα υποπεδία του πρέπει να συμπληρωθεί.

en: Field 1
el: Πεδίο 1

en: Field 2
el: Πεδίο 2

en: Field 3
el: Πεδίο 3

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
el: Πεδίο που συμπληρώνεται από πρόσθετο

en: Field separator:
el: Διαχωριστικό πεδίων:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
el: Επιτυχής προσθήκη πεδίου: %s

en: Field successfully deleted.
el: Επιτυχής διαγραφή πεδίου.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
el: Επιτυχής ενημέρωση πεδίου: %s

en: Field to use for record matching
el: Πεδίο για τη χρήση ταύτισης εγγραφών

en: Field-weighted, relevance ranked
el: Σύμφωνα με το πεδίο, ιεραρχημένη σχετικότητα

en: Fields to display in report:
el: Πεδία προς εμφάνιση στην αναφορά:

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
el: Αρχείο που περιέχει κατάλογο αναγνωριστικών καθιερωμένων με ένα αναγνωριστικό ανά γραμμή. Αυτή η λίστα λειτουργεί ως φίλτρο: είναι συμβατή με άλλες παραμέτρους. (Αποδεκτοί τύποι αρχείου: .csv και .txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
el: Αρχείο που περιέχει κατάλογο αριθμών εγγραφών με έναν αριθμό ανά γραμμή. Αυτή η λίστα λειτουργεί ως φίλτρο: είναι συμβατή με άλλες παραμέτρους. (Αποδεκτοί τύποι αρχείου: .csv και .txt)

en: File format:
el: Μορφή αρχείου:

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File name:
el: Όνομα αρχείου:

en: File:
el: Αρχείο:

en: File:
el: Αρχείο:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
el: Αρχείο: %s

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Files
el: Αρχεία

en: Files attached to invoice
el: Αρχεία συνημμένα στο τιμολόγιο

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
el: Τα αρχεία δεν μπορούν αν εντοπιστούν καθώς η επιλογή "access_dir" δεν έχει ρυθμιστεί στο "koha-conf.xml". Επικοινωνήστε με το διαχειριστή για την εισαγωγή της επιλογής.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
el: Αρχεία για %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
el: Αρχεία για τιμολόγιο: %s

en: Filing routine:
el: Διαδικασία ταξιθέτησης:

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
el: Απουσιάζει ο κωδικός κανόνα ταξιθέτησης

en: Filing rule code:
el: Κωδικός κανόνα ταξιθέτησης:

en: Filing rule:
el: Κανόνας ταξιθέτησης:

en: Filmographies
el: Φιλμογραφίες

note: INPUT type=submit
en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter barcode
el: Φιλτράρισμα barcode

en: Filter by:
el: Φιλτράρισμα κατά :

en: Filter location
el: Τοποθεσία φίλτρου

en: Filter on:
el: Φιλτράρισμα κατά:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
el: Φιλτράρισμα πληρωμένων συναλλαγών

en: Filter results:
el: Φιλτράρισμα αποτελεσμάτων :

en: Filtered on:
el: Φιλτραρισμένο σε:

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Fine
el: Πρόστιμο

en: Fine amount
el: Ποσό προστίμου

en: Fine amount:
el: Ποσό προστίμου:

en: Fine charging interval
el: Διάστημα χρέωσης προστίμου

en: Fines
el: Πρόστιμα

en: Fines for returned items are forgiven.
el: Διαγράφονται τα πρόστιμα για τεκμήρια που έχουν επιστραφεί.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
el: Τέλος

en: Finish enrollment
el: Ολοκλήρωση εγγραφής

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
el: Ολοκλήρωση παραλαβής

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: First
el: Πρώτη

en: First arrival:
el: Πρώτη άφιξη:

en: First issue publication date:
el: Ημερομηνία δημοσίευσης πρώτου τεύχους:

en: First name
el: Όνομα

en: First name:
el: Όνομα:

en: First name:
el: Όνομα:

en: First patron
el: Πρώτο μέλος

en: Flagged
el: Επισημειωμένο

en: Float
el: Τελεστής κινητής υποδιαστολής

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
el: Ποσό εκκίνησης ταμείου: %s

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
el: Ακολουθήστε τις προτιμήσεις συστήματος BlockExpiredPatronOpacActions

note: SCRIPT
en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font size:
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς:

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
el: Για μεγάλους καταλόγους αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα μη αναμενόμενη συμπεριφορά

en: For the selected operations:
el: Για τις επιλεγμένες λειτουργίες:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
el: Για αυτή τη βιβλιοθήκη, μπορείτε να επεξεργαστείτε τους κανόνες για τους δεδομένους τύπους τεκμηρίων, ανεξάρτητα από την κατηγορία μελών.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
el: Για αυτή τη βιβλιοθήκη, μπορείτε να ορίσετε τον μέγιστο αριθμό δανεισμών που μπορεί να δοθεί σε ένα μέλος μίας συγκεκριμένης κατηγορίας, ανεξάρτητα από τον τύπο τεκμηρίου.

en: Force
el: Δυναμικό

en: Forever
el: Για πάντα

en: Forgive fees for manually expired holds
el: Ακυρωμένα τέλη για χειροκίνητες ληξιπρόθεσμες κρατήσεις

en: Forgive overdue charges
el: Διαγραφή χρεώσεων εκπρόθεσμων

en: Forgiven
el: Διαγραμμένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
el: Η φόρμα δεν καταχωρήθηκε λόγω των ακόλουθων προβλημάτων

en: Format
el: Μορφή

en: Format:
el: Μορφή:

en: Format:
el: Μορφή:

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

note: SCRIPT
en: Framework
el: Πλαίσιο

en: Framework code
el: Κωδικός Πλαισίου

en: Framework code:
el: Κωδικός πλαισίου:

en: Framework description
el: Περιγραφή πλαισίου

en: Fran&ccedil;ais (French)
el: Fran&ccedil;ais (Γαλλικά)

en: Frequencies
el: Συχνότητες

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Frequency:
el: Συχνότητα:

en: Frequency:
el: Συχνότητα:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
el: Παρασκευή

note: SCRIPT
en: Fridays
el: Παρασκευές

en: From
el: Από

en: From
el: Από

en: From / To
el: Από / Έως

en: From \ To
el: Από \ Έως

en: From a new (empty) record
el: Από μία νέα (κενή) εγγραφή

en: From a new file
el: Από ένα νέο αρχείο

en: From a staged file
el: Από ένα οργανωμένο αρχείο

en: From a subscription
el: Από μία συνδρομή

en: From a suggestion
el: Από μία πρόταση

en: From an existing record:
el: Από μία υπάρχουσα εγγραφή:

en: From an external source
el: Από μία εξωτερική πηγή

en: From any library
el: Από οποιαδήποτε Βιβλιοθήκη

en: From any library:
el: Από οποιαδήποτε Βιβλιοθήκη:

en: From authid:
el: Από αναγνωριστικό:

en: From biblionumber:
el: Από αριθμό εγγραφής:

en: From call number:
el: Από τον ταξινομικό αριθμό:

en: From date:
el: Από την χρονολογία:

en: From existing orders (copy)
el: Από υπάρχουσες παραγγελίες (αντιγραφή)

en: From home library
el: Από την οικεία Βιβλιοθήκη

en: From home library:
el: Από την οικεία Βιβλιοθήκη:

en: From item call number:
el: Από τον ταξινομικό αριθμό:

en: From titles with highest hold ratios
el: Από τους τίτλους με την υψηλότερη αναλογία κρατήσεων

en: From vendor:
el: Από προμηθευτή:

en: From:
el: Από:

en: From:
el: Από:

en: Front
el: Πρόσοψη

en: Fund
el: Κεφάλαιο

en: Fund amount:
el: Ποσό κεφαλαίου:

en: Fund code
el: Κωδικός κεφαλαίου

en: Fund code:
el: Κωδικός κεφαλαίου:

en: Fund filters
el: Φίλτρα κεφαλαίου

en: Fund list of budget
el: Λιστα κεφαλαίων του προϋπολογισμού

note: TD
en: Fund locked
el: Κλειδωμένο κεφάλαιο

en: Fund name
el: Όνομα κεφαλαίου

en: Fund name:
el: Όνομα κεφαλαίου:

en: Fund parent:
el: Γονικό κεφάλαιο:

en: Fund remaining
el: Εναπομένων κεφάλαιο

en: Fund total
el: Συνολικό κεφάλαιο

en: Fund:
el: Κεφάλαιο:

en: Fund:
el: Κεφάλαιο:

en: Funds
el: Κεφάλαια

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
el: Κεφάλαια για '%s'

en: GST:
el: ΦΠΑ:

en: Gap between columns:
el: Κενό μεταξύ στηλών:

en: Gap between rows:
el: Κενό μεταξύ γραμμών:

en: Gender
el: Γένος

en: Gender:
el: Γένος:

en: General
el: Γενικά

en: General settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Generate an exception for this repeated holiday.
el: Δημιουργία μίας εξαίρεσης για αυτή την επαναλαμβανόμενη αργία.

en: Generate exceptions on a range of dates.
el: Δημιουργία εξαιρέσεων για ένα εύρος χρονολογιών.

note: INPUT type=button
en: Generate next
el: Δημιουργία επόμενου

en: Get Firefox add-on
el: Λήψη της προσθήκης του Firefox

en: Get desktop application
el: Ληψη εφαρμογής για υπολογιστή

en: Get it!
el: Λήψη!

en: Global system preferences
el: Καθολικές προτιμήσεις συστήματος

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
el: Έναρξη

en: Go back to vendor page
el: Επιστροφή στη σελίδα του προμηθευτή

en: Go to Koha to MARC mapping
el: Πλοήγηση σε αντιστοίχιση Koha σε MARC

en: Go to advanced search
el: Μετάβαση στην σύνθετη αναζήτηση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
el: Μετακίνηση στο πεδίο

note: A
en: Go to item details
el: Μετάβαση στα στοιχεία τεκμηρίου

en: Go to item search
el: Μετάβαση στην αναζήτηση τεκμηρίου

en: Go to page :
el: Μετάβαση στη σελίδα :

en: Go to receipt page
el: Μετάβαση στη σελίδα αποδείξεων

note: A
en: Go to record detail page
el: Μετάβαση στη σελίδα λεπτομερειών εγγραφής

en: Gone no address
el: Χωρίς διεύθυνση

en: Grace period:
el: Περίοδος χάριτος:

en: Group
el: Ομάδα

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
el: Κωδικός ομάδας

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
el: Όνομα ομάδας

en: Group(s):
el: Ομάδα(ες):

en: Groups of libraries:
el: Ομάδες Βιβλιοθηκών:

en: Guarantees:
el: Εγγυητής σε:

en: Guarantor ID
el: Κωδικός κηδεμόνα

en: Guarantor can view checkouts
el: Κηδεμόνας μπορεί να δει τους δανεισμούς

en: Guarantor firstname
el: Όνομα κηδεμόνα

en: Guarantor information
el: Πληροφορίες εγγυητή

en: Guarantor relationship
el: Σχέση με κηδεμόνα

en: Guarantor surname
el: Επώνυμο κηδεμόνα

en: Guarantor title
el: Τίτλος κηδεμόνα

en: Guarantor:
el: Εγγυητής:

en: Guarantors:
el: Κηδεμόνας:

en: Guide box:
el: Πλαίσιο:

en: Guided reports
el: Καθοδηγούμενες αναφορές

en: Guided reports wizard
el: Οδηγός καθοδηγούμενων αναφορών

en: HTML message:
el: Μηνύματα HTML:

en: Handbooks
el: Εγχειρίδια

en: Hard due date
el: Ανελαστική ημερομηνία λήξης

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
el: Ανελαστική ημερομηνία λήξης %s:

en: Hard due date:
el: Ανελαστική ημερομηνία λήξης:

en: Header row could not be parsed
el: Η γραμμή επιγραφής δεν μπόρεσε να αναλυθεί

en: Heading
el: Επικεφαλίδα

en: Heading A-Z
el: Επικεφαλίδες Α-Ω

en: Heading Z-A
el: Επικεφαλίδες Ω-Α

en: Heading type
el: Τύπος επικεφαλίδας

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help input
el: Εισαγωγή βοήθειας

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
el: Εδώ είναι το καλάθι σας, απεστάλει από τον online κατάλογο.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
el: Εδώ είναι η λίστα σας που ονομάζεται %s, απεστάλει από τον online κατάλογο

en: Hi,
el: Γεια σας,

en: Hidden by default
el: Κρυμμένο εξ ορισμού

note: SCRIPT
en: Hide MARC
el: Απόκρυψη MARC

en: Hide all
el: Απόκρυψη όλων

en: Hide all columns
el: Κρύψιμο όλων των στηλών

en: Hide already received orders
el: Απόκρυψη των παραγγελιών που παραλήφθησαν

en: Hide details
el: Απόκρυψη στοιχείων

en: Hide in OPAC
el: Απόκρυψη στον OPAC

en: Hide in OPAC:
el: Απόκρυψη στον OPAC:

en: Hide inactive budgets
el: Απόκρυψη ανενεργού προϋπολογισμού

en: Hide window
el: Απόκρυψη παραθύρου

en: High demand item.
el: Τεκμήριο υψηλής ζήτησης.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
el: Τεκμήριο υψηλής ζήτησης. Η περίοδος δανεισμού έχει μειωθεί σε %s μέρες (λήξη προθεσμίας %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
el: Τεκμήριο υψηλής ζήτησης. Η περίοδος δανεισμού έχει μειωθεί σε %s μέρες (λήξη προθεσμίας %s). Δανεισμός παρ΄ όλα αυτά;

en: Highlight
el: Τονισμός

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
el: Υπόδειξη : μπορείτε να ενημερώσετε το ιστορικό περιοδικών εκδόσεων με το χέρι. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο για μία παλιά συνδρομή ή για να καθαρίσετε το υπάρχον ιστορικό. Τροποποιήστε αυτά τα πεδία με προσοχή, καθώς η μελλοντική παραλαβή περιοδικών θα συνεχίσει να τα ενημερώνει αυτόματα.

en: Hint:
el: Υπόδειξη:

en: Hints
el: Υποδείξεις

en: History
el: Ιστορικό

en: History OPAC note:
el: Σημείωση ιστορικού OPAC:

en: History end date:
el: Ημερομηνία λήξης ιστορικού:

en: History staff note:
el: Σημείωση ιστορικού προσωπικού:

en: History start date:
el: Ημερομηνία έναρξης ιστορικού:

en: Hold at
el: Κράτηση σε

en: Hold date
el: Ημερομηνία κράτησης

en: Hold details
el: Στοιχεία κράτησης

en: Hold expires on date:
el: Η κράτηση λήγει την ημερομηνία:

en: Hold fee
el: Τέλος κράτησης

en: Hold fee:
el: Τέλος κράτησης:

en: Hold for:
el: Κράτηση για:

en: Hold found (item is already waiting):
el: Βρέθηκε κράτηση (το τεκμήριο είναι ήδη σε αναμονή):

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
el: Βρέθηκε κράτηση για (%s), παρακαλώ να γίνει μεταφορά

en: Hold next available item
el: Κράτηση στο επόμενο διαθέσιμο αντίτυπο

en: Hold notes
el: Σημειώσεις κράτησης

en: Hold pickup library match
el: Βιβλιοθήκη παραλαβής κρατήσεων να είναι

en: Hold placed by :
el: Κράτηση από:

en: Hold policy
el: Πολιτική κρατήσεων

en: Hold ratio
el: Αναλογία κρατήσεων

en: Hold ratios
el: Ποσοστά κρατήσεων

en: Hold ratios to calculate items needed
el: Αναλογία κρατήσεων για υπολογισμό τεκμηρίων που χρειάζονται

en: Hold starts on date:
el: Ημερομηνία έναρξης κράτησης:

en: Hold status
el: Κατάσταση κράτησης

en: Holding libraries
el: Βιβλιοθήκες που διαθέτουν αντίτυπα

en: Holding library
el: Κύρια Βιβλιοθήκη

en: Holding library:
el: Κύρια Βιβλιοθήκη:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
el: Αντίτυπα (%s)

en: Holdings:
el: Αντίτυπα:

en: Holds
el: Κρατήσεις

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
el: Κρατήσεις (%s)

en: Holds allowed (daily)
el: Επιτρεπόμενες κρατήσεις (ημερησίως)

en: Holds allowed (total)
el: Επιτρεπόμενες κρατήσεις (σύνολο)

en: Holds awaiting pickup
el: Κρατήσεις σε αναμονή για παραλαβή

en: Holds history
el: Ιστορικό κρατήσεων

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
el: Ιστορικό κρατήσεων για %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
el: Αυτές οι κρατήσεις είναι σε αναμονή για παραλαβή για περισσότερες από %s ημέρες.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
el: Κρατήσεις σε αυτό το αντίτυπο: %s / Συνολικές κρατήσεις σε αυτή την εγγραφή: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
el: Κρατήσεις σε αυτή την εγγραφή: %s

en: Holds per record (count)
el: Kρατήσεις ανά εγγραφή (σύνολο)

en: Holds queue
el: Σειρά κρατήσεων

en: Holds statistics
el: Στατιστικά κρατήσεων

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
el: Στατιστικά κρατήσεων%s &rsaquo; Αποτελέσματα%s &rsaquo; Εκθέσεις &rsaquo; Koha

en: Holds to pull
el: Εκκρεμείς κρατήσεις

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
el: Παραλαβή κρατήσεων που έγιναν μεταξύ %s και %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
el: Κρατήσεις σε αναμονή σε άλλες βιβλιοθήκες (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
el: Κρατήσεις σε αναμονή για παραπάνω από %s μέρες: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
el: Κρατήσεις σε αναμονή: %s

en: Holds:
el: Κρατήσεις:

en: Holiday exception
el: Εξαίρεση Αργίας

en: Holiday only on this day
el: Αργία μόνο αυτή την ημέρα

en: Holiday repeated every same day of the week
el: Αργία που επαναλαμβάνεται την ίδια ημέρα κάθε εβδομάδα

en: Holiday repeated yearly on the same date
el: Αργία που επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο την ίδια ημερομηνία

en: Holiday repeating weekly
el: Αργία που επαναλαμβάνεται κάθε εβδομάδα

en: Holiday repeating yearly
el: Αργία που επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο

en: Holidays on a range
el: Αργίες σε μία σειρά

en: Holidays repeated yearly on a range
el: Αργίες που επαναλαμβάνονται κάθε χρόνο σε μία σειρά

en: Home
el: Αρχική

en: Home libraries
el: Οικείες βιβλιοθήκες

en: Home library
el: Οικεία βιβλιοθήκη

en: Home library (branchcode)
el: Κύρια Βιβλιοθήκη (κωδικόςπαραρτήματος)

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
el: Άγνωστη κύρια Βιβλιοθήκη

en: Home library:
el: Ββλιοθήκη:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
el: Κύρια Βιβλιοθήκη: %s

en: Horizontal:
el: Οριζόντιο:

en: Host records
el: Κύριες εγγραφές

en: Hostname/Port
el: Hostname/Port:

en: Hour
el: Ώρα:

en: Hours
el: Ώρες

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
el: Δανειστικές υπηρεσίες βιβλιοθήκης σε χρήστες με ειδικές ανάγκες: πληροφορίες για %s

en: How many issues do you want to receive?
el: Πόσα τεύχη θέλετε να παραλάβετε;

en: How should patrons be deleted?
el: Πως θα διαγραφούν τα μέλη?

en: How to process items:
el: Πώς γίνεται επεξεργασία αντιτύπων:

en: Hrvatski (Croatian)
el: Hrvatski (Κροατικά)

en: I encountered some problems.
el: Αντιμετώπισα μερικά προβλήματα.

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
el: Πρόβλημα στις ρυθμίσεις του υποσυστήματος διαδανεισμού. Ρίξτε μια ματιά στην

en: ILL staff email:
el: Εmail προσωπικού διαδανεισμού:

en: IP address has changed, please log in again
el: η διεύθυνση IP έχει αλλάξει, παρακαλούμε επανασυνδεθείτε

en: IP address has changed. Please log in again
el: η διεύθυνση IP έχει αλλάξει. Παρακαλούμε επανασυνδεθείτε

en: ISBD details
el: Λεπτομέρειες ISBD

en: ISBN or ISSN or other standard number:
el: ISBN ή ISSN ή άλλος πρότυπος αριθμός:

note: %1$s:  FOREACH isbn IN BIBLIO_RESULT.ISBN %2$s:  isbn | $raw %3$s:  UNLESS ( loop.last ) %4$s:  END %5$s:  END
en: ISBN: %s %s %s; %s %s
el: ISBN: %s %s %s %s %s

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
el: Αν ένα πρότυπο επιτρέπει τη δημόσια εγγραφή, τα μέλη θα μπορούν να εγγράφονται στο σύλλογο ανάλογα με το πρότυπο από τον δημόσιο κατάλογο.

en: If all unavailable
el: Αν όλα είναι μη διαθέσιμα

en: If any unavailable
el: Αν κάποια είναι μη διαθέσιμα

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
el: Αν επιλεχθεί, σημαίνει ότι το υποπεδίο είναι URL και λειτουργεί ως σύνδεσμος

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
el: αν έχει επιλεχθεί, τα αντίτυπα αυτού του τύπου δεν θα είναι εμφανή ως φίλτρα στην σύνθετη αναζήτηση του OPAC.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
el: αν επιλεχθεί, κανένα τεκμήριο αυτού του τύπου θα είναι διαθέσιμο για δανεισμό. Αν δεν επιλεχθεί, όλα τα τεκμήρια αυτού του τύπου είναι διαθέσιμα προς δανεισμό εκτός και αν χαρακτηρίσουμε συγκεκριμένα τεκμήρια μη δανειζόμενα.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
el: Αν επιλεγεί, αυτή η αργία θα αντιγραφεί σε όλες τις βιβλιοθήκες. Αν η αργία υπάρχει ήδη για μία βιβλιοθήκη, δε γίνεται χρέωση.

en: If empty, English is used
el: Εαν μείνει κενό, χρησιμοποιείται η Αγγλική

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
el: Αν έχουν δημιουργηθεί τεκμήρια κατά τη διάρκεια παραγγελίας ή παραλαβής, θα διαγραφούν.

en: If matching record is already in the borrowers table:
el: Αν η ταυτισμένη εγγραφή είναι ήδη στον πίνακα μελών:

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
el: Αν επιλεχθεί μία, η σελίδα εισαγωγής εγγραφής μέλους θα επιτρέπει τιμές μόνο από αυτές της λίστας της καθιερωμένης τιμής. Εντούτοις, μία λίστα καθιερωμένης τιμής δεν επιβάλλεται κατά τη διάρκεια εισαγωγής παρτίδας μελών.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
el: Εάν η προτίμηση συστήματος AllowHoldPolicyOverride είναι ορισμένη στο 'επιτρέπεται', αυτοί οι κανόνες μπορούν να παραβλεφθούν από το προσωπικό διακίνησης υλικού.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
el: Αν ο συνολικός αριθμός δανεισμών σε μία συγκεκριμένη κατηγορία μέλους παραμείνει κενό, δεν εφαρμόζεται όριο, εκτός πιθανώς και αν ορίσετε ένα όριο για ένα συγκεκριμένο τύπο τεκμηρίων.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
el: Αν υπάρχει μία ημέρα (ή περισσότερες) μέσα στην εβδομάδα που δεν εκδίδονται τεύχη, μπορείτε να επιλέξετε τα αντίστοιχα κουτάκι παρακάτω.

en: If this is not what you were expecting, go to
el: Αν δεν είναι αυτό που περιμένατε, πηγαίντε στο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
el: Αν αυτό είναι που επιθυμείτε, επιλέξτε από από την γραμμή εργαλείων 'Διαγραφή παρτίδας'

en: If you can't find what you are looking for, you can
el: Εάν δεν βρήκατε αυτό που ψάχνατε, μπορείτε

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
el: Αν έχετε λογαριασμό CAS, επιλέξτε σε ποιον επιθυμείτε να γίνει πιστοποίηση:

en: If you have a CAS account, please click here to login
el: Αν έχετε ένα λογαριασμό CAS, επιλέξτε για να συνδεθείτε

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
el: Αν κάνετε οποιαδήποτε αλλαγή στις αντιστοιχίσεις, πρέπει να ζητήσετε από τον διαχειριστή να τρέξει το misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
el: Αν θέλετε το Koha να ενεργοποιήσει μία ενέργεια (αποστολή επιστολής ή αποκλεισμός μέλους), απαιτείται μία τιμή καθυστέρησης.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
el: Αν επιθυμείτε να κοινοποιήσετε κάποια από τα δεδομένα σας, παρακαλώ ενεργοποιήστε τη λειτουργικότητα "Κοινοποίηση των στατιστικών χρήσης σας" στην ενότητα της υπομονάδας Διαχείρισης.

en: Ignore
el: Αγνόησε

en: Ignore
el: Αγνόησε

en: Ignore and return to transfers:
el: Αγνόησε και επιστροφή στις μεταφορές:

en: Ignore this one, keep the existing one
el: Αγνόησε αυτό και κράτησε αυτό που υπάρχει

note: SCRIPT
en: Ignored
el: Έχει αγνοηθεί

en: Image
el: Εικόνα

en: Image 1
el: Εικόνα 1

en: Image 2
el: Εικόνα 2

en: Image ID
el: Κωδικός εικόνας

en: Image file
el: Αρχείο εικόνας

en: Image from Amazon.com
el: Εξώφυλλο από Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
el: Εικόνα από Coce

en: Image from Syndetics
el: Εξώφυλλο από Syndetics

en: Image name:
el: Όνομα εικόνας:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
el: Όνομα εικόνας: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
el: Η εικόνα δεν είσήχθη (%s απουσιάζει). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
el: Η εικόνα δεν εισήχθη, γιατί το σύστημα δεν μπόρεσε να ανοίξει την εικόνα για ανάγνωση. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
el: Η εικόνα δεν εισήχθη εξαιτίας άγνωστου σφάλματος. Παρακαλώ αναφερθείτε στο ιστορικό σφαλμάτων για περισσότερες λεπτομέρειες. %s %s %s εισήχθει επιτυχώς. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
el: Η εικόνα δεν εισήχθη εξαιτίας επιστροφής σφάλματος από τη βάση δεδομένων. Παρακαλούμε αναφερθείτε στο ιστορικό σφαλμάτων για περισσότερες πληροφορίες. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
el: Η εικόνα δεν εισήχθη γιατί το αρχείο της εικόνας είναι αλλοιωμένο. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
el: Η εικόνα δεν εισήχθη γιατί το αρχείο της εικόνας είναι πολύ μεγάλο (βλέπε την online βοήθεια για το μέγιστο μέγεθος). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
el: Η εικόνα δεν εισήχθη γιατί ο μορφότυπος της εικόνας δεν αναγνωρίζεται. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
el: Η εικόνα δεν εισήχθη γιατί αυτό το μέλος δεν υπάρχει στη βάση δεδομένων. %s

en: Image source:
el: Πηγή εικόνας:

en: Image successfully uploaded
el: Εικόνα αναρτήθηκε επιτυχώς

en: Image upload results :
el: Αποτελέσματα μεταφόρτωσης εικόνας :

en: Image(s) successfully deleted
el: Εικόνα(ες) διαγράφηκαν επιτυχώς

en: Image:
el: Εικόνα:

en: Images
el: Εικόνες

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: Εικόνες &rsaquo; %s &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: Εικόνες &rsaquo; Δημιουργός κάρτας μέλους &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
el: Εικόνες (%s)

en: Images for
el: Εικόνες για

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
el: Εισαγωγή όλων των επιλεγμένων τεκμηρίων στο καλάθι με τις ακόλουθες λογιστικές λεπτομέρειες (χρησιμοποιούνται μόνο αν δε συμπληρωθούν άλλες πληροφορίες για το τεκμήριο):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
el: Εισάγετε όλες τια επιλεγμένα τεκμήρια στο καλάθι με τις ακόλουθες παραμέτρους:

en: Import batch deleted successfully
el: Η παρτίδα εισαγωγής διαγράφηκε επιτυχώς

en: Import into the borrowers table
el: Εισαγωγή στον πίνακα μελών

en: Import patron data
el: Εισαγωγή δεδομένων μελών

en: Import patrons
el: Εισαγωγή μελών

en: Import quotes
el: Εισαγωγή αποφθεγμάτων

en: Import record...
el: Εισαγωγή εγγραφής...

en: Import results :
el: Αποτελέσματα εισαγωγής :

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
el: Εισαγωγή της παρτίδας στον κατάλογο

en: Important
el: Σημαντικό

en: Important:
el: Σημαντικό:

en: Imported
el: Εισηγμένο

en: In framework:
el: Στο πλαίσιο:

en: In months:
el: Σε μήνες:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
el: Στον ηλεκτρονικό κατάλογο %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
el: Για να λειτουργήσει η κυκλοφορία υλικού εκτός σύνδεσης σε αυτόν τον υπολογιστή, οι εγγραφές της βιβλιοθήκης σας πρέπει να είναι ενημερωμένες σε αυτόν τον υπολογιστή:

en: In transit
el: Σε μεταφορά

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
el: Υπο μεταφορά από %s σε %s από %s

en: In use
el: Σε χρήση

en: In your cart
el: Στο καλάθι σας

en: Inactive
el: Ανενεργά

en: Inactive budgets
el: Ανενεργοί προϋπολογισμοί

en: Include expired subscriptions:
el: Να περιλαμβάνονται ληγμένες συνδρομές:

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
el: Περιλαμβάνει το μέρος του τομέα, αλλά το μέρος της διαδρομής του URL θα πρέπει να ενταχθεί στη βάση δεδομένων.

en: Indefinite
el: Αόριστο

en: Indexed in:
el: Ευρετηριασμένο σε:

en: Indexes
el: Ευρετήρια

en: Individual libraries:
el: Μεμονωμένες βιβλιοθήκες:

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Info:
el: Πληροφορίες:

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Initials
el: Αρχικά

en: Initials:
el: Αρχικά:

en: Initials:
el: Αρχικά:

en: Inner counter
el: Εσωτερικός μετρητής

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
el: Εισαγωγή ημερομηνίας\/ώρας

en: Insert delimiter (‡)
el: Εισαγωγή οριοθέτη (‡)

en: Insert line break
el: Εισαγωγή κενής γραμμής

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
el: Εισαγωγή\/επεξεργασία εικόνας

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
el: Εισαγωγή\/επεξεργασία συνδέσμου

en: Instructions
el: Οδηγίες

en: Instructor search:
el: Αναζήτηση εκπαιδευτή:

en: Instructors
el: Εκπαιδευτές

en: Instructors:
el: Εκπαιδευτές:

en: Insufficient permission to see this job.
el: Ανεπαρκή προνόμια προβολής της εργασίας.

en: Insufficient privileges.
el: Ανεπαρκή προνόμια.

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: Interlibrary loan request details
el: Λεπτομέρειες αιτημάτων διαδανεισμού

en: Interlibrary loans
el: Διαδανεισμοί

en: Interlibrary loans tables
el: Πίνακες διαδανεισμού

en: Internal note
el: Εσωτερική σημείωση

en: Internal note:
el: Εσωτερική σημείωση:

en: Internal note:
el: Εσωτερική σημείωση:

note: A
en: Internationalization and localization
el: Διεθνοποίηση και τοπική προσαρμογή

en: Into an application
el: Σε μία εφαρμογή

en: Into an application
el: Σε μία εφαρμογή

en: Into an application:
el: Σε μία εφαρμογή:

en: Intranet
el: Ενδοδίκτυο

en: Invalid authority type
el: Ακύρη κατηγορία καθιερωμένων όρων

en: Invalid collection id
el: Εσφαλμένος κωδικός συλλογής

en: Invalid course!
el: Άκυρο μάθημα!

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
el: Λάθος δείκτες

note: SCRIPT
en: Invalid record
el: Άκυρη εγγραφή

en: Invalid username or password
el: Άκυρο όνομα χρήστη και κωδικός πρόσβασης

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
el: Άκυρη τιμή για %s

en: Inventory
el: Απογραφή

en: Inventory number
el: Αριθμός απογραφής

en: Invoice
el: Τιμολόγιο

note: A
en: Invoice detail page
el: Σελίδα λεπτομερειών τιμολογίου

en: Invoice details
el: Λεπτομέρειες τιμολογίου

en: Invoice has been modified
el: Το τιμολόγιο έχει τροποποιηθεί

en: Invoice item price includes tax:
el: Η τιμή τεκμηρίου στο τιμολόγιο περιλαμβάνει τον ΦΠΑ:

en: Invoice number
el: Αριθμός τιμολογίου

en: Invoice number reverse
el: Αντιστροφή αριθμού τιμολογίου

en: Invoice number:
el: Αριθμός τιμολογίου:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
el: Αριθμός τιμολογίου: %s

en: Invoice prices are:
el: Οι τιμές τιμολογίου είναι:

en: Invoice prices:
el: Τιμές τιμολογίου:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
el: Τιμολόγιο: %s

en: Invoices
el: Τιμολόγια

en: Invoices enabled:
el: Ενεργοποίηση τιμολογίων:

en: Irregularity:
el: Παρατυπία:

en: Is a URL:
el: Είναι ένα URL:

en: Is hidden by default
el: Απόκρυψη εξ ορισμού

en: Is this a duplicate of
el: Είναι αυτό αντίγραφο του

en: Issue
el: Τεύχος

en: Issue
el: Τεύχος

en: Issue #
el: Τεύχος #

en: Issue history
el: Ιστορικό τεύχους

en: Issue number
el: Αριθμός τεύχους

en: Issue:
el: Τεύχος:

en: Issue:
el: Τεύχος:

en: Issues per unit
el: Τεύχη ανά ενότητα

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
el: Τα τεύχη ανά ενότητα είναι απαιτούμενα

en: Item
el: Τεκμήριο

en: Item
el: Αντίτυπο

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
el: Τεκμήριο %s

en: Item URI
el: URI τεκμηρίου

en: Item barcode:
el: Barcode τεκμηρίου:

en: Item call number
el: Ταξινομικός αριθμός

en: Item callnumber:
el: Ταξιθετικός αριθμός τεκμηρίου:

en: Item checked out
el: Χρέωση αντιτύπου

en: Item circulation alerts
el: Ειδοποιήσεις κυκλοφορίας υλικού

en: Item count
el: Πλήθος τεκμηρίων

en: Item damaged
el: Κατεστραμμένο τεκμήριο

en: Item details
el: Στοιχεία τεκμηρίου

en: Item details
el: Στοιχεία τεκμηρίου

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: Λεπτομέρειες τεκμηρίου για %s &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
el: Το αντίτυπο δεν ανήκει στη βιβλιοθήκη σας

en: Item floats
el: Απολεσθέντα τεκμήρια

en: Item has a waiting hold
el: Το αντίτυπο έχει κράτηση σε αναμονή

en: Item has been claimed as returned.
el: Αντίτυπο που έχει ισχυρισμό ότι επιστράφηκε.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
el: Το τεκμήριο έχει χαθεί (η συναλλαγή καταγράφηκε παρ' όλα αυτά)

en: Item has been withdrawn
el: Το τεκμήριο έχει αποσυρθεί

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
el: Το τεκμήριο έχει αποσυρθεί (η συναλλαγή καταγράφηκε παρ' όλα αυτά)

en: Item has linked analytics
el: Το τεκμήριο είναι συνδεδεμένο με εγγραφή αναλυτικού επιπέδου

en: Item holding library:
el: Βιβλιοθήκη κράτησης αντιτύπου

note: TH
en: Item holds / Total holds
el: Κρατήσεις αντιτύπου / Συνολικές κρατήσεις

en: Item home library:
el: Κύρια Βιβλιοθήκη τεκμηρίου

en: Item information
el: Πληροφορίες αντιτύπου

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
el: Πληροφορίες τεκμηρίου %s %s

en: Item is already at destination library.
el: Το τεκμήριο είναι ήδη στην βιβλιοθήκη προορισμού.

en: Item is checked out
el: Το αντίτυπο είναι δανεισμένο

en: Item is lost, cannot be checked in.
el: Το τεκμήριο έχει απολεσθεί, δεν μπορεί να δανειστεί.

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
el: Το τεκμήριο είναι σε μεταφορά προς %s

en: Item is restricted
el: Το τεκμήριο είναι περιορισμένο

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
el: Το τεκμήριο είναι πειορισμένο (η συναλλαγή καταγράφηκε παρ' όλα αυτά)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
el: Κράτηση σε επίπεδο αντιτύπου από τον OPAC %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
el: Κράτηση σε επίπεδο αντιτύπου δεν επιτρέπετε από τον OPAC %s

en: Item location filters
el: Φίλτρα τοποθεσίας αντιτύπου

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
el: Το τεκμήριο δεν έχει δανειστεί

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
el: Το τεκμήριο δε βρέθηκε.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
el: Το τεκμήριο δεν είναι καταχωρισμένο ως δανεισμός στη βάση δεδομένων χωρίς σύνδεση (η συναλλαγή καταγράφηκε παρ' όλα αυτά)

en: Item number file:
el: Αριθμός αρχείου τεκμηρίου:

en: Item processing:
el: Επεξεργασία τεκμηρίου:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
el: Το τεκμήριο έχει παραληφθεί από %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
el: Εγγραφή τεκμηρίου %s

en: Item records
el: Εγγραφές τεκμηρίου

en: Item records were last synced on:
el: Οι εγγραφέ τεκμηρίου συνγχρονίστηκαν τελευταία φορά στις:

en: Item renewed:
el: Το τκεμήριο ανανεώθηκε:

en: Item returns home
el: Επιστροφή τεκμηρίου στην κύρια Βιβλιοθήκη

en: Item returns to issuing library
el: Επιστροφή τεκμηρίου στη Βιβλιοθήκη από την οποία δανείστηκε

en: Item search
el: Αναζήτηση τεκμηρίου

en: Item search
el: Αναζήτηση τεκμηρίου

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: Αναζήτηση αντιτύπου &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
el: Πεδίο αναζήτησης τεκμηρίου: %s

en: Item search fields
el: Πεδία αναζήτησης τεκμηρίου

en: Item search fields
el: Πεδία αναζήτησης αντιτύπου

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: Πεδία αναζήτησης αντιτύπου &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης τεκμηρίου

note: A
en: Item sorting
el: Ταξινόμηση τεκμηρίου

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
el: Η κατάσταση του τεκμηρίου μπορεί να είναι ανακριβής. Παρακαλώ δείτε τις λεπτομέρειες της εγγραφής για την ακριβή κατάσταση του τεκμηρίου.

en: Item tag
el: Πεδίο τεκμηρίου

en: Item type
el: Τύπος τεκμηρίου

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
el: Οι εικόνες τύπου τεκμηρίων είναι απενεργοποιημένες. Για να τις ενεργοποιήσετε, απενεργοποιήστε την

en: Item type:
el: Τύπος τεκμηρίου:

en: Item type:
el: Τύπος τεκμηρίου:

en: Item types
el: Τύποι τεκμηρίου

en: Item types administration
el: Διαχείριση τύπων τεκμηρίου

en: Item was lost, now found.
el: Το απολεσθέν τεκμήριο βρέθηκε

en: Item was on loan to
el: Το τεκμήριο ήταν δανεισμένο στο μέλος

en: Item with barcode
el: Αντίτυπο με barcode

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
el: Το αντίτυπο με barcode '%s' προστέθηκε επιτυχώς

en: Item(s)
el: Αντίτυπο(α)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
el: Το τεκμήριο(α) δεν προστέθηκε στην παρτίδα %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
el: Το τεκμήριο(α) δεν αφαιρέθηκε από τη παρτίδα %s.

en: Items
el: Αντίτυπα

en: Items added to rota:
el: Προστέθηκαν τεκμήρια στην περιστροφή:

en: Items available
el: Διαθέσιμα αντίτυπα

en: Items checked out
el: Δανεισμένα τεκμήρια

en: Items expected
el: Αναμενόμενα τεκμήρια

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
el: Αντίτυπα για %s %s από %s %s (Εγγραφή #%s)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
el: Τεκμήρια στην παρτίδα νούμερο %s

en: Items list
el: Λίστα τεκμηρίων

en: Items lost
el: Απολεσθέντα τεκμήρια

en: Items needed
el: Απαιτούμενα τεκμήρια

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
el: Ληξιπρόθεσμο τεκμήριο από %s &rsaquo; Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

en: Items with no checkouts
el: Τεκμήρια χωρίς δανεισμούς

en: Items:
el: Αντίτυπα:

en: Items:
el: Τεκμήρια:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
el: Τύπος τεκμηρίου

en: Itype
el: Τύπος τεκμηρίου

en: January
el: Ιανουάριος

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
el: Η βιβλιοθήκη JavaScript από τον Vladimir Agafonkinis υπόκεινται στην άδεια

en: Jenkins maintainer:
el: Διαχειριστής Jenkins:

en: Job ID
el: ID εργασίας

en: Job ID:
el: ID Εργασίας:

en: Job progress:
el: Πρόοδος εργασίας:

en: Jobs already entered
el: Εργασίες που εισήχθησαν

en: July
el: Ιούλιος

en: June
el: Ιούνιος

en: Juvenile
el: Νεανικό

en: Keep issue number
el: ΔΙατήρηση αριθμού τεύχους

en: Key
el: Κλειδί

en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

en: Keyword (any):
el: Λέξη κλειδί (οποιαδήποτε):

en: Keyword:
el: Λέξη κλειδί:

en: Keyword:
el: Λέξη κλειδί:

en: Koha administration
el: Διαχείριση Koha

en: Koha administrator
el: Koha διαχειριστής

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
el: Το σύστημα δεν εμφανίζει υπάρχοντες κωδικούς πρόσβασης. Αφήστε κενό το πεδίο αν δεν θέλετε να αλλάξετε τον κωδικό πρόσβασης.

en: Koha database schema
el: Σχήμα βάσης δεδομένων συστήματος

en: Koha development team
el: Ομάδα ανάπτυξης συστήματος

en: Koha field
el: Πεδίο Koha

en: Koha field:
el: Πεδίο Koha:

en: Koha full call number
el: Πλήρης ταξιθετικός αριθμός συστήματος

en: Koha history timeline
el: Χρονοδιάγραμμα ιστορικού Koha

en: Koha home
el: Koha αρχική

en: Koha internal
el: Εσωτερικό Koha

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
el: Το Koha είναι δωρεάν λογισμικό. Μπορείτε να το επανακατανέμετε και/ή να τροποποιήσετε σύμφωνα με τους όρους της GNU General Public License όπως έχει δημοσιευτεί από το Free Software Foundation, είτε με την έκδοση 3 της Άδειας, είτε (κατά την επιλογή σας) με οποιαδήποτε μεταγενέστερη έκδοση.

en: Koha link:
el: Σύνδεσμος Koha:

en: Koha module:
el: Υπομονάδα Koha:

en: Koha offline circulation
el: Κυκλοφορία υλικού εκτός σύνδεσης Koha

en: Koha plugins
el: Πρόσθετα Koha

en: Koha report library
el: Δείγματα αναφορών Koha

en: Koha reports library
el: Αναφορές συστήματος βιβλιοθήκης

en: Koha to MARC mapping
el: Αντιστοίχιση Koha σε MARC

en: Koha version:
el: Έκδοση Koha:

en: LC call number:
el: Ταξιθετικός αριθμός LC:

en: Label
el: Ετικέτα

en: Label batch
el: Παρτίδα ετικετών

en: Label batches
el: Παρτίδες ετικετών

en: Label creator
el: Δημιουργία ετικετών

en: Label for lib:
el: Λεζάντα για τη βιβλιοθήκη:

en: Label for opac:
el: Λεζάντα για τον opac:

en: Label height:
el: Ύψος ετικέτας:

en: Label number
el: Αριθμός ετικέτας

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: Εκτύπωση/εξαγωγή ετικετών &rsaquo; Δημιουργός ετικετών &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

en: Label template
el: Πρότυπo ετικέτας

en: Label templates
el: Πρότυπα ετικέτας

en: Label width:
el: Πλάτος ετικέτας:

en: Label:
el: Ετικέτες:

en: Labeled MARC
el: MARC Με Ετικέτες

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language of original:
el: Γλώσσα πρωτότυπου:

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Large print
el: Μεγεθυμένο κείμενο

en: Last
el: Τελευταίο

en: Last borrowed:
el: Τελευταίος δανεισμός:

en: Last borrower:
el: Τελευταίο μέλος που δανείστηκε:

en: Last checkout date:
el: Τελευταία ημερομηνία δανεισμού:

en: Last edit
el: Τελευταία επεξεργασία

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
el: Τελευταίο αντίτυπο της βιβλιογραφικής εγγραφής με κράτηση σε επίπεδο εγγραφής

en: Last location
el: Τελευταία τοποθεσία

en: Last patron
el: Τελευταίο μέλος

en: Last returned by:
el: Τελευταία επιστροφή από:

en: Last run
el: Τελευταία εκτέλεση

en: Last seen
el: Τελευταία εμφάνιση

en: Last seen:
el: Τελευταία εμφάνιση:

en: Last updated
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Last updated:
el: Τελευταία ενημέρωση:

en: Last updated:
el: Τελευταία ενημέρωση:

en: Late
el: Αργοπορημένο

en: Late orders
el: Αργοπορημένες παραγγελίες

en: Latina (Latin)
el: Latina (Λατινικά)

en: Law reports and digests
el: Νομικές εκθέσεις και επιτομές

en: Layout
el: Διάταξη

en: Layout ID
el: ID διάταξης

en: Layout name:
el: Όνομα διάταξης:

en: Layout:
el: Διάταξη:

en: Layouts
el: Διατάξεις

en: Leave a message
el: Αφήστε ένα μήνυμα

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
el: Αφήστε κενό για αυτόματο υπολογισμό κατά την εγγραφή %s %s

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
el: Άφησε το κενό για προσθήκη μέσω της αναζήτησης (αριθμός αντιτύπου)

en: Left on order
el: Σε παραγγελία

en: Left page margin:
el: Περιθώριο αριστερής σελίδας:

en: Left text margin:
el: Περιθώριο αριστερού κειμένου:

en: Legal articles
el: Νομικά άρθρα

en: Legal cases and case notes
el: Νομικές υποθέσεις και πρακτικά

en: Legend
el: Λεζάντα

en: Legislation
el: Νομοθεσία

en: Length:
el: Μήκος:

en: Letter
el: Γράμμα

en: Lib
el: Βιβλιοθήκη

en: Librarian
el: Βιβλιοθηκονόμος

en: Librarian identity:
el: Ταυτότητα βιβλιοθηκονόμου:

en: Librarian:
el: Βιβλιοθηκονόμος:

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Libraries and groups
el: Βιβλιοθήκες και ομάδες

en: Libraries:
el: Βιβλιοθήκες:

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
el: Βιβλιοθήκη %s - %s Πολιτική επιστροφών και  μεταφορών

en: Library EANs
el: EAN βιβλιοθήκης

en: Library code:
el: Κωδικός Βιβλιοθήκης:

en: Library is invalid.
el: Η Βιβλιοθήκη είναι άκυρη.

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
el: Δεν έχει οριστεί βιβλιοθήκη, παρακαλώ επιλέξτε βιβλιοθήκη προτού προσθέσετε τεκμήρια στην παρτίδα.

en: Library management
el: Διαχείριση Βιβλιοθήκης

en: Library of the patron:
el: Βιβλιοθήκη του μέλους:

en: Library transfer limits
el: Όρια μεταφορών βιβλιοθηκών

en: Library use
el: Χρήση βιβλιοθήκης

en: Library:
el: Βιβλιοθήκη:

en: Library:
el: Βιβλιοθήκη:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
el: Βιβλιοθήκη: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
el: Βιβλιοθήκη: %s &rArr; %s

en: Limit collection code to:
el: Περιορiσμός κωδικού συλλογής σε:

en: Limit item type to:
el: Περιορισμός τύπου τεκμηρίου σε:

en: Limit to any of the following:
el: Περιορισμός σε οποιοδήποτε από τα ακόλουθα:

en: Limit to currently available items
el: Περιορισμός μόνο στα διαθέσιμα τεκμήρια

en: Limit to:
el: Περιορισμός σε:

en: Limit to:
el: Περιορισμός σε:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
el: Περιορισμένο στη βιβλιοθήκη σας. Βλέπετε τη βοήθεια των εκθέσεων για άλλες λεπτομέρειες.

en: Limits
el: Περιορισμοί

en: Line
el: Γραμμή

en: Line
el: Γραμμή

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Link a host record to
el: Σύνδεση κύριας εγγραφή σε

en: Link authorities automatically
el: Αυτόματη σύνδεση καθιερωμένων

en: Link field to authorities
el: Σύνδεση πεδίου με καθιερωμένο όρο

en: Link to host record
el: Σύνδεση σε κύρια εγγραφή

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
el: Σύνδεση σε κύρια εγγραφή &rsaquo; Καταλογογράφηση &rsaquo; Koha

en: Link:
el: Σύνδεσμος:

en: List
el: Λίστα

en: List created.
el: Η λίστα δημιουργήθηκε.

en: List deleted.
el: Η λίστα διαγράφηκε.

en: List fields
el: Πεδία λίστας

en: List item price includes tax:
el: Η λίστα τιμών του τεκμηρίου περιλαμβάνει Φ.Π.Α.:

en: List member:
el: Λίστα μέλους:

en: List name
el: Όνομα λίστας

en: List name:
el: Όνομα λίστας:

en: List prices are:
el: Οι τιμές της λίστας είναι:

en: List prices:
el: Τιμές λίστας:

en: List requests
el: Αιτήματα λιστών

en: List updated.
el: Η λίστα ενημερώθηκε.

en: Lists
el: Λίστες

en: Lists
el: Λίστες

en: Lists that include this title:
el: Λίστες που περιέχουν αυτό τον τίτλο:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
el: Γίνεται φόρτωση

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Loading data...
el: Φόρτωση δεδομένων...

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
el: Φόρτωση της σελίδας %s, παρακαλώ περιμένετε...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
el: Φόρτωση των εγγραφών, παρακαλώ περιμένετε...

en: Loading, please wait...
el: Φόρτωση, παρακαλώ περιμένετε...

en: Loading...
el: Γίνεται φόρτωση...

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Loan period
el: Περίοδος δανεισμού

en: Loan period:
el: Περίοδος δανεισμού:

note: A
en: Local cover image
el: Τοπική εικόνα εξωφύλλου

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
el: Οι τοπικές εικόνες δεν έχουν ενεργοποιηθεί από τον διαχειριστή του συστήματός σας.

en: Local use
el: Τοπική χρήση

en: Local use preferences
el: Προτιμήσεις τοπικής χρήσης

en: Local use recorded
el: Καταγεγραμμένη τοπική χρήση

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location and availability
el: Τοποθεσία και διαθεσιμότητα

en: Location(s)
el: Τοποθεσία/ες

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
el: Τοποθεσία: %s

en: Locations
el: Τοποθεσίες

en: Lock budget:
el: Κλείδωμα προϋπολογισμού:

en: Locked
el: Κλειδωμένο

note: %1$s:  END
en: Locked%s
el: Κλειδωμένο%s

note: INPUT type=submit
en: Log in
el: Σύνδεση

en: Log in as a different user
el: Είσοδος ως διαφορετικός χρήστης

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Log viewer
el: Παρατηρητής ιστορικού

en: Logged in as:
el: Έχετε συνδεθεί ως:

en: Logs
el: Ιστορικό

en: Look for existing records in catalog?
el: Αναζήτηση για υπάρχουσες εγγραφές στον κατάλογο;

en: Los Gatos Public Library, USA
el: Los Gatos Δημόσια Βιβλιοθήκη, ΗΠΑ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
el: Χαμένο

en: Lost card
el: Χαμένη κάρτα

en: Lost item
el: Χαμένο τεκμήριο

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
el: Χρέωση αντικατάστασης χαμένου τεκμηρίου στην πολιτική επιστροφών για %s

en: Lost items
el: Χαμένα τεκμήρια

en: Lost on:
el: Χάθηκε στις:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
el: Κατάσταση χαμένου:

en: Lost status:
el: Κατάσταση χαμένου:

en: Lost status:
el: Κατάσταση χαμένου:

en: Lost:
el: Απολεσθέν:

en: Lower left X coordinate:
el: Κάτω αριστερά συντεταγμένη Χ:

en: Lower left Y coordinate:
el: Κάτω αριστερά συντεταγμένη Υ:

en: MARC Bibliographic framework test
el: Έλεγχος βιβλιογραφικού πλαισίου MARC

en: MARC Card View
el: Προβολή Κάρτας MARC

en: MARC View
el: MARC προβολή

en: MARC bibliographic framework
el: Βιβλιογραφικό πλαίσιο MARC

en: MARC bibliographic framework test
el: Δοκιμή βιβλιογραφικού πλαισίου MARC

en: MARC details
el: Στοιχεία MARC

en: MARC field
el: Πεδίο MARC

en: MARC field:
el: Πεδίο MARC:

en: MARC frameworks
el: Πλαίσια MARC

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
el: Πλαίσια MARC: %s

en: MARC modification templates
el: Πρότυπα τροποποίησης MARC

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
el: Πρότυπα τροποποίησης MARC %s

en: MARC organization code
el: Κωδικός MARC οργανισμού

en: MARC preview
el: Προεπισκόπηση MARC

en: MARC preview:
el: Προεπισκόπηση MARC:

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
el: εγγραφή MARC: %s ( %s )

en: MARC structure
el: Δομή MARC

en: MARC subfield
el: Υποπεδίο MARC

en: MARC subfield:
el: Υποπεδίο MARC:

en: MARC with items
el: MARC με αντίτυπα

en: MARC without items
el: MARC χωρίς αντίτυπα

en: MIT License
el: Άδεια MIT

en: MIT and GPLv3 Licenses
el: Άδειες MIT και GPLv3

en: MIT licence
el: Άδεια MIT

en: MIT license
el: Άδεια MIT

en: Macros
el: Μακροεντολές

en: Macros...
el: Μακροεντολή...

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
el: Magyar (Ουγγρικά)Agnes Imecs

en: Main address
el: Κύρια διεύθυνση

note: SCRIPT
en: Main library
el: Κύρια βιβλιοθήκη

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
el: Κάντε μία μοναδική αργία για μία σειρά ημερών που θα επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο. Για παράδειγμα, επιλέγοντας τη 1η και 10η Αυγούστου 2012 θα δημιουργηθεί αργία για τις ημέρες μεταξύ της 1ης και της 10ης Αυγούστου, η οποία θα ισχύει και για τα υπόλοιπα έτη.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
el: Κάντε μία μοναδική αργία για μία σειρά ημερών. Για παράδειγμα, επιλέγοντας τη 1η και τη 10η Αυγούστου 2012 θα δημιουργηθεί μία αργία για τις ημέρες μεταξύ της 1ης και της 10ης Αυγούστου, η οποία δε θα ισχύει τα υπόλοιπα έτη.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
el: Κάντε μία μοναδική αργία. Για παράδειγμα, επιλέγοντας τη 1η Αυγούστου 2012 θα δημιουργηθεί μία αργία για αυτή τη συγκεκριμένη ημέρα, και δεν θα επηρεαστεί η 1η Αυγούστου των άλλων ετών.

en: Make budget active:
el: Ενεργοποίηση προυπολογισμού:

en: Make default
el: Ορισμός ως προεπιλεγμένου

en: Make payment
el: Πληρωμή

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
el: Κάντε αυτή την ημέρα της εβδομάδας αργία για κάθε εβδομάδα. Για παράδειγμα, αν η βιβλιοθήκη σας είναι κλειστή τα Σάββατα, χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή για να κάνετε όλα τα Σάββατα αργίες.

en: Male
el: Άρρεν

en: Male
el: Άρρεν

en: Manage API keys
el: Διαχείριση κλειδιών API

en: Manage CSV export profiles
el: Διαχείριση προφίλ εξαγωγής CSV

en: Manage ILL request
el: Διαχείριση αιτημάτων διαδανεισμού

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
el: Διαχείριση ρυθμίσεων συστήματος Koha (πίνακας διαχείρισης)

en: Manage OAI Sets
el: Διαχείριση συνόλων OAI

en: Manage account debit and credit types
el: Διαχείριση τύπων χρεωστικών και πιστωτικών λογαριασμών

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
el: Διαχείριση επιπρόσθετων εικόνων για χρήση ως λογότυπο, διακόσμηση ή φόντο σε μια διάταξη κάρτας μέλους.

en: Manage background jobs
el: Διαχείριση εργασιών παρασκηνίου

en: Manage custom fields for item search
el: Διαχείριση προσαρμοσμένων πεδίων για αναζήτηση αντιτύπου

en: Manage frequencies
el: Διαχείριση συχνοτήτων

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
el: Διαχείριση των καθολικών προτιμήσεων συστήματος όπως σχήμα MARC, μορφή ημερομηνίας, e-mail διαχειριστή και πρότυπα.

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
el: Διαχείριση ευρετηρίων, φασετών και των αντιστοιχίσεων τους στα πεδία και υποπεδία του MARC

en: Manage invoice files
el: Διαχείριση αρχείων τιμολογίου

en: Manage item search fields
el: Πεδία αναζήτησης αντιτύπου

en: Manage items
el: Διαχείριση τεκμηρίων

en: Manage library EDI EANs
el: Διαχείριση EDI EAN βιβλιοθήκης

en: Manage numbering patterns
el: Διαχείριση προτύπων αρίθμησης

en: Manage orders
el: Διαχείριση παραγγελιών

en: Manage patrons fines and fees
el: Διαχείριση προστίμων και χρεώσεων μελών

en: Manage plugins
el: Διαχείριση πρόσθετων

en: Manage rotating collections
el: Διαχείριση περιφερόμενων συλλογών

en: Manage search engine configuration
el: Διαχείριση ρύθμισης μηχανής αναζήτησης

en: Manage serial subscriptions
el: Διαχείριση συνδρομών περιοδικών

en: Manage staged MARC records
el: Διαχείριση προετοιμασμένων εγγραφών MARC

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
el: Διαχείριση προετοιμασμένων εγγραφών MARC %s &rsaquo; Δεσμίδα %s %s

en: Manage staged records
el: Διαχείριση οργανωμένων εγγραφών

en: Manage stages
el: Διαχείριση εγγραφών προς εισαγωγή

en: Manage uploaded files (
el: Διαχείριση μεταφορτωμένων αρχείων (

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
el: Διαχείριση λογαριασμών EDI προμηθευτή για εισαγωγή/εξαγωγή

en: Managed by
el: Διαχειριζόμενο από

en: Managed by:
el: Διαχειριζόμενο από:

en: Managed in tab:
el: Διαχειριζόμενο στην καρτέλα:

en: Management date from:
el: Ημερομηνία διαχείρισης από:

en: Manager name
el: Όνομα διαχειριστή

en: Mandatory
el: Υποχρεωτικό

en: Mandatory data added
el: Προστέθηκαν υποχρεωτικά δεδομένα

en: Mandatory:
el: Υποχρεωτικό:

en: Manual credit
el: Χειρωνακτικό πιστωτικό

en: Manual history:
el: Χειροκίνητο ιστορικό:

en: Manual history:
el: Χειροκίνητο ιστορικό:

en: Manual invoice
el: Τιμολόγιο με το χέρι

en: Mapping
el: Αντιστοίχιση

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
el: Η αντιστοίχιση θα αφαιρεθεί για: %s

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
el: Αντιστοιχίσεις για το σύνολο '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
el: Οι αντιστοιχίσεις έχουν αποθηκευτεί

en: March
el: Μάρτιος

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
el: Σημείωσε το τεκμήριο ως χαμένο

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
el: Σημειώστε το ως χαμένο και ειδοποιείστε το μέλος

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
el: Σημείώστε ως αναγνωσμένο και συνεχίστε >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
el: Σημειώστε ως αναγνωσμένο και εγκαταλείψτε

en: Mark selected as:
el: Σημείωση των επιλεγμένων ως:

en: Mark the original budget as inactive
el: Σημειώστε τον αρχικό προυπολογισμό ως ανενεργό

en: Match applied
el: Η ταύτιση εφαρμόστηκε

en: Match check
el: Έλεγχος ταύτισης

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
el: Έλεγχος ταύτισης %s

en: Match check 1 |
el: Έλεγχος ταύτισης 1 |

en: Match details
el: Λεπτομέρειες ταύτισης

en: Match found
el: Βρέθηκε ταύτιση

en: Match point
el: Σημείο ταύτισης

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
el: Σημείο ταύτισης %s |

en: Match point 1 |
el: Σημείο ταύτισης 1 |

en: Match points
el: Σημεία ταύτισης

en: Match threshold:
el: Όριο ταυτίσεων:

en: Match type
el: Τύπος ταύτισης

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
el: Αντιστοιχίες καθιερωμένων όρων %s (βαθμολογία=%s):%s

en: Matching rule applied:
el: Ο κανόνας ταύτισης έχει εφαρμοστεί:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
el: Απουσιάζει ο κωδικός του κανόνα ταύτισης

en: Matching rule code:
el: Κωδικός κανόνα ταύτισης:

en: Matchpoint components
el: Συστατικά σημείου ταύτισης

en: Materials
el: Υλικά:

en: Materials specified
el: Προσδιοριμένα υλικά

en: Materials specified:
el: Προσδιορισμένα υλικά:

en: Matrix
el: Πίνακας

en: Max length:
el: Μέγιστο μήκος:

en: Max. suspension duration (day)
el: Μέγιστη διάρκεια αναστολής (ημέρα)

en: Maximum total holds allowed (count)
el: Μέγιστος αριθμός επιτρεπόμενων κρατήσεων (πλήθος)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
el: Μέγιστη έκδοση: %s

en: May
el: Μάιος

en: Meaning
el: Έννοια

en: Men
el: Άνδρες

note: INPUT type=submit
en: Merge
el: Συγχώνευση

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
el: Η συγχώνευση απέτυχε! Αναφέρθηκε το ακόλουθο σφάλμα: %s

en: Merge invoices
el: Συγχώνευση τιμολογίων

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: Συγχώνευση εγγραφών μέλους &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

en: Merge reference
el: Αναφορά συγχώνευσης

en: Merge selected
el: Συγχώνευση επιλεγμένων

en: Merge selected invoices
el: Συγχώνευση επιλεγμένων τιμολογίων

en: Merge selected patrons
el: Συγχώνευση επιλεγμένων μελών

en: Merging records
el: Συγχώνευση εγγραφών

en: Merging records
el: Συγχώνευση εγγραφών

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
el: Συγχώνευση εγγραφών &rsaquo; Καταλογογράφηση &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
el: Συγχώνευση με καθιερωμένο όρο:

en: Message
el: Μηνύμα:

en: Message body:
el: Σώμα μηνύματος:

en: Message sent
el: Το μήνυμα απεστάλη

en: Message subject:
el: Θέμα μηνύματος:

en: Messaging
el: Μηνύματα

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
el: Mines Paristech (προηγουμένως Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

en: Minimum password length:
el: Ελάχιστο μήκος κωδικού πρόσβασης:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
el: Ελάχιστο μήκος κωδικού πρόσβασης: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
el: Ελάχιστη έκδοση: %s

en: Minutes
el: Λεπτά

en: Missing
el: Αγνοείται

en: Missing (damaged)
el: Αγνοείται (κατεστραμμένο)

en: Missing (lost)
el: Αγνοείται (χαμένο)

en: Missing (never received)
el: Αγνοείται (δεν παρελήφθη)

en: Missing (sold out)
el: Αγνοείται (εξαντλημένο)

en: Missing issues
el: Τεύχη που λείπουν

en: Missing issues:
el: Τεύχη που λείπουν:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
el: Απολεσθέντα τεύχη: %s

en: Moderate patron comments
el: Συντονισμός σχολίων μελών

en: Moderate patron comments
el: Συντονισμός σχολίων μελών

en: Moderate patron tags
el: Επεξεργασία ετικετών των μελών

en: Modification date
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: Modification log
el: Ιστορικό τροποποιήσεων

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
el: Τροποποίηση του τύπου απόδοσης μελών &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
el: Τροποποιημένος κανόνας ταύτισης εγγραφής &quot;%s&quot;

en: Modify
el: Τροποποίηση

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
el: Τροποποίηση διακομιστή %s

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
el: Τροποποίηση %s διακομιστή %s

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
el: Τροποποίηση αντιστοίχισης πεδίων αναζήτησης SRU για βιβλιογραφικές εγγραφές

en: Modify a city
el: Τροποποίηση μίας πόλης

en: Modify a debit type
el: Τροποποίηση τύπου χρεωστικών

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
el: Τροποποίηση καθιερωμένου όρου #%s %s

en: Modify budget
el: Τροποποίηση προυπολογισμού

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
el: Τροποποίηση ταμειακής μηχανής %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
el: Τροποποίηση κατηγορίας %s

en: Modify classification source
el: Τροποποίηση πηγής ταξινόμησης

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
el: Τροποποίηση του συμβολαίου %s για %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
el: Τροποποίηση συμβολαίου '%s'

en: Modify field
el: Τροποποίηση πεδίου

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
el: Τροποποίηση πεδίου '%s'

en: Modify filing rule
el: Τροποποίηση κανόνα ταξιθέτησης

en: Modify framework text
el: Τροποποίηση πλαισίου κειμένου

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
el: Τροποποίηση προϋπολογισμού %s '%s'%s

en: Modify item type
el: Τροποποίηση τύπου τεκμηρίου

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
el: Τροποποίηση τύπου τεκμηρίου '%s'

en: Modify library
el: Επεξεργασία βιβλιοθήκης

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
el: Τροποποίηση λεπτομερειών παραγγελίας (γραμμή #%s)

en: Modify patron attribute type
el: Τροποποίηση απόδοσης τύπου μελών

en: Modify patrons in batch
el: Τροποποίηση μελών σε παρτίδα

en: Modify pattern
el: Τροποποίηση μοτίβου

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
el: Τροποποίηση μοτίβου: %s

en: Modify record matching rule
el: Τροποποίηση κανόνα ταύτισης εγγραφής

en: Modify record using template
el: Τροποποίηση εγγραφής με τη χρήση προτύπου

en: Modify record using the following template:
el: Τροποποιείστε την εγγραφή χρησιμοποιώντας το ακόλουθο πρότυπο:

en: Modify records using a MARC modification template?
el: Τροποποίηση εγγραφής με τη χρήση του ακόλουθου προτύπου MARC;

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
el: Τροποποίηση επιλεγμένων δανεισμών

en: Modify selected items
el: Τροποποίηση επιλεγμένων τεκμηρίων

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
el: Τροποποίηση επιλεγμένων εγγραφών

en: Modify subscription
el: Τροποποίηση συνδρομής

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
el: Τροποποίηση προτύπων αρίθμησης '%s'

en: Module
el: Υπομονάδα

note: TH
en: Module current
el: Τρέχουσα υπομονάδα

note: TH
en: Module upgrade needed
el: Απαιτείται αναβάθμιση της υπομονάδας

en: Monaco
el: Μονακό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
el: Δευτέρα

note: SCRIPT
en: Mondays
el: Δευτέρες

en: Month
el: Μήνας

en: Month/day
el: Μήνας/ημέρα

en: Month:
el: Μήνας:

en: More
el: Περισσότερα

en: More
el: Περισσότερα

en: More &rsaquo; Set permissions
el: Περισσότερα &rsaquo; Ορισμός εξουσιοδοτήσεων

en: More details
el: Περισσότερα στοιχεία

en: More lists
el: Περισσότερες λίστες

en: More options
el: Περισσότερες επιλογές

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
el: Περισσότερες από μια ταυτίσεις εντοπίστηκαν. Πιθανή διπλοεγγραφή καθιερωμένου!

en: Morning
el: Πρωί

en: Morning
el: Πρωί

en: Most-circulated items
el: Τεκμήρια με τη μεγαλύτερη κίνηση

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
el: Πολυ-δανεισμένα τεκμήρια%s &rsaquo; Αποτελέσματα%s &rsaquo; Εκθέσεις &rsaquo; Koha

en: Move
el: Μετακίνηση

note: A
en: Move action down
el: Μετακίνηση ενέργειας κάτω

note: A
en: Move action to bottom
el: Μετακίνηση ενέργειας στο τέλος

note: A
en: Move action to top
el: Μετακίνηση ενέργειας στην κορυφή

note: A
en: Move action up
el: Μετακίνηση ενέργειας πάνω

note: A
en: Move hold down
el: Μετακίνηση κράτησης κάτω

note: A
en: Move hold to bottom
el: Μετακίνση κράτησης στο τέλος

note: A
en: Move hold to top
el: Μετακίνηση κράτησης στην κόρυφη

note: A
en: Move hold up
el: Μετακίνηση κράτησης πάνω

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
el: Μετακίνησε τα μέλη στον πίνακα διαγραμμένων μελών. Μπορούν να διαγραφούν οριστικά με το

en: Move remaining unspent funds
el: Μετακίνηση εναπομείναντων αδαπάνητων πόρων

en: Move these patrons to the trash
el: Μετακίνηση αυτών των μελών στον κάδο ανακύκλωσης

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
el: Μετακίνηση μη ληφθέντων παραγγελιών

en: Moved!
el: Έχει μετακινηθεί!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
el: Πολλαπλή παραλαβή

en: Musical recording
el: Μουσική ηχογράφηση

en: My account
el: Ο λογαριασμός μου

en: My checkouts
el: Οι δανεισμοί μου

en: My library
el: Η Βιβλιοθήκη μου

en: MySQL data added
el: Προστέθηκαν MySQL δεδομένα

en: MySQL version:
el: Έκδοση MySQL:

en: N/A
el: Μ/Ε

en: NOT CHECKED IN
el: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ

en: NOT CHECKED IN
el: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ

en: NOTE:
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

en: NT
el: ΣΟ

en: Name
el: Όνομα

en: Name (any):
el: Όνομα (οτιδήποτε):

en: Name of day
el: Όνομα ημέρας

en: Name of month
el: Όνομα μήνα

en: Name of season
el: Όνομα εποχής

en: Name or ISSN:
el: Όνομα ή ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
el: Δε βρέθηκε το όνομα ή το barcode. Παρακαλούμε δοκιμάστε μία άλλη

en: Name or cardnumber:
el: Όνομα ή αριθμός κάρτας:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Named:
el: Με το όνομα:

en: Named:
el: Με το όνομα:

note: ABBR
en: Narrower Term
el: Στενότερος Όρος

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
el: Απαραίτητα πακέτα του Elasticsearch δεν έχουν εγκατασταθεί στο σέρβερ. Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή εάν θέλετε να ρυθμίσετε το Elasticsearch

en: Never
el: Ποτέ

en: New
el: Νέο

en: New
el: Νέο

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
el: Νέος %s διακομιστής

en: New CSV profile
el: Νέο προφίλ CSV

en: New EAN
el: Νέο EAN

en: New ILL request
el: Νέο αίτημα διαδανεισμού

en: New ILL request
el: Νέο αίτημα διαδανεισμού

en: New SMS provider
el: Νέος πάροχος SMS

en: New SQL from Mana
el: Νέα SQL από Mana

en: New SQL report
el: Νέα SQL αναφορά

en: New SRU server
el: Νέος SRU διακομιστής

en: New Z39.50 server
el: Νέος Z39.50 διακομιστής

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
el: New Zealand Central Agencies Library, Νέα Ζηλανδία

en: New Zealand Ministry of Education Library, New Zealand
el: New Zealand Ministry of Education Library, Νέα Ζηλανδία

en: New account
el: Νέος λογαριασμός

en: New action
el: Νέα ενέργεια

en: New authority
el: Νέος καθιερωμένος όρος

en: New authority type
el: Νέα κατηγορία καθιερωμένου όρου

en: New authorized value
el: Νέα καθιερωμένη τιμή

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
el: Νέα καθιερωμένη τιμή για %s

en: New basket group
el: Νέα ομάδα καλαθιού

note: A
en: New batch item modification
el: Νέα ομαδική τροποποίηση τεκμηρίων

en: New batch patron modification
el: Νέα ομαδική τροποποίηση μελών

note: A
en: New batch patrons modification
el: Νέα ομαδική τροποποίηση μελών

note: A
en: New batch record deletion
el: Νέα διαγραφή παρτίδας εγγραφών

note: A
en: New batch record modification
el: Νέα ομαδική τροποποίηση εγγραφών

en: New budget
el: Νέο κονδύλι

en: New card
el: Νέα κάρτα

en: New category
el: Νέα κατηγορία

en: New child record
el: Νέα θυγατρική εγγραφή

en: New city
el: Νέα πόλη

en: New classification source
el: Νέα πηγή ταξινόμησης

en: New club template
el: Νέο πρότυπο συλλόγου

en: New collection
el: Νέα συλλογή

en: New comment
el: Νέο σχόλιο

en: New contract
el: Νέο συμβόλαιο

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
el: Νέο συμβόλαιο για %s

en: New course
el: Νέο μάθημα

en: New currency
el: Νέο νόμισμα

en: New debit type
el: Νέος τύπος χρεωστικού

en: New definition
el: Νέος ορισμός

en: New due date
el: Νέα ημερομηνίας λήξης

en: New due date:
el: Νέα ημερομηνίας λήξης:

en: New entry
el: Νέα καταχώριση

note: SCRIPT
en: New field
el: Νέο πεδίο

en: New field on next line
el: Νέο πεδίο σε επόμενη γραμμή

en: New filing rule
el: Νέος κανόνας ταξιθέτησης

en: New framework
el: Νέο πλαίσιο

en: New frequency
el: Νέα συχνότητα

en: New from Z39.50/SRU
el: Νέο από Z39.50/SRU

en: New from Z39.50/SRU
el: Νέο από Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
el: Νέα επιχορήγηση για %s

en: New guided report
el: Νέα καθοδηγούμενη αναφορά

en: New item
el: Νέο αντίτυπο

en: New item type
el: Νέος τύπος τεκμηρίου

en: New item type created!
el: Ο νέος τύπος τεκμηρίου δημιουργήθηκε!

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
el: Δημιουργήθηκε νέα παρτίδα ετικετών: # %s

en: New label layout
el: Νέα διάταξη ετικέτας

en: New library
el: Νέα βιβλιοθήκη

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
el: Νέα βιβλιοθήκη %s

en: New line (\n)
el: Νέα γραμμή (\n)

en: New list
el: Νέα λίστα

en: New notice
el: Νέα ειδοποίηση

en: New numbering pattern
el: Νέο μοτίβο αρίθμησης

en: New password:
el: Νέος κωδικός πρόσβασης:

en: New patron
el: Νέο μέλος

en: New patron attribute type
el: Νέος τύπος χαρακτηριστικού μέλους

en: New patron list
el: Νέα λίστα μέλους

en: New preference
el: Νέα προτίμηση

en: New purchase suggestion
el: Νέα πρόταση για αγορά

en: New record
el: Νέα εγγραφή

en: New record matching rule
el: Νέος κανόνας ταύτισης εγγραφής

en: New report
el: Νέα αναφορά

note: SCRIPT
en: New request
el: Νέο αίτημα

en: New rota
el: Νέα περιστροφή

en: New routing list
el: Νέα λίστα δρομολόγησης

en: New search
el: Νέα αναζήτηση

en: New search field
el: Νέο πεδίο αναζήτησης

en: New set
el: Νέο σύνολο

en: New subscription
el: Νέα συνδρομή

en: New tag
el: Νέο πεδίο

en: New template
el: Νέο πρότυπο

en: New username:
el: Νέο όνομα χρήστη:

en: New value
el: Νέα τιμή

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
el: Νέα τιμή: %s

en: New vendor
el: Νέος προμηθευτής

en: News
el: Νέα

note: INPUT type=submit
en: Next
el: Επόμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Next &gt;&gt;
el: Επόμενο &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
el: Επόμενο >>

en: Next available
el: Το επόμενο διαθέσιμο

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
el: Επόμενο διαθέσιμο %s τεκμήριο

en: Next issue publication date:
el: Ημερομηνία δημοσίευσης επόμενου τεύχους:

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

en: No
el: Όχι

en: No
el: Όχι

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
el: Όχι %s

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
el: Όχι (Εάν δεν έχετε επιλέξει και τα αντίτυπα κατά την προετοιμασία εισαγωγής δεν θα μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας αργότερα)

en: No (default)
el: No (προεπιλεγμένο)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
el: Δεν υπάρχει πλαίσιο ACQ, με χρήση του προκαθορισμένου. Πρέπει να δημιουργήσετε ένα πλαίσιο με κωδικό ACQ, τα τεκμήρια του πλαισίου θα χρησιμοποιηθούν

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
el: Δεν υπάρχει πλαίσιο ACQ, χρησιμοποιώντας το προεπιλεγμένο. Πρέπει να δημιουργήσετε ένα πλαίσιο με κωδικό ACQ, τα τεκμήρια του πλαισίου θα χρησιμοποιηθούν

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
el: Δεν υπάρχουν EDIFACT ρυθμίσεις για %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πλαίσια MARC για τη γλώσσα σας.Το προκαθορισμένο πλαίσιο είναι στα αγγλικά (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
el: Δεν έχει οριστεί πρότυπο τροποποίησης MARC. Έχετε

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
el: Δεν έχουν οριστεί αντιστοιχίσεις πεδίων αναζήτησης SRU. Αυτό σημαίνει ότι όλες οι αναζητήσεις πεδίων θα διατρέξουν σε ολόκληρη την εγγραφή. Συνέχεια;

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
el: Δε βρέθηκαν TERM καθιερωμένες τιμές! Παρακαλώ δημιουργείστε μία ή περισσότερες καθιερωμένες τιμές με την κατηγορία TERM.

en: No action defined for the template.
el: Δεν έχει οριστεί κάποια ενέργεια για αυτό το πρότυπο.

en: No active currency is defined
el: Δεν έχει καθοριστεί ενεργό νόμισμα

en: No active currency is defined. Please go to
el: Δεν έχει οριστεί ενεργό νόμισμα. Παρακαλώ μεταβείτε σε

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
el: Δεν έχει αποθηκευτεί κάποια διεύθυνση.

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
el: Δεν έχουν επιλεγεί καθιερωμένοι όροι.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
el: Καμία αλλαγή στις διασυνδέσεις καθιερωμένων.

en: No automatic renewal after
el: Δεν επιτρέπεται αυτόματη ανανέωση μετά από

en: No automatic renewal after (hard limit)
el: Δεν επιτρέπεται αυτόματη ανανέωση μετά από (σκληρό όριο)

en: No available parent types
el: Μη διαθέσιμοι γονικοί τύποι

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
el: Δεν βρέθηκε βιβλιογραφική εγγραφή με κωδικό %s

en: No cards created (empty batch or list?)
el: Δεν δημιουργήθηκε καμία κάρτα (άδειασμα της παρτίδας ή της λίστας)

en: No categories have been defined.
el: Δεν έχουν καθοριστεί κατηγορίες.

en: No change
el: Καμία αλλαγή

en: No checkouts for the selected filters.
el: Δεν υπάρχουν χρεώσεις για τα επιλεγμένα κριτήρια.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
el: Δεν έχει αποθηκευτεί κάποια πόλη.

en: No claims notice defined.
el: Δεν έχουν οριστεί αξιώσεις.

note: SCRIPT
en: No columns selected!
el: Δεν επιλέχθηκαν στήλες!

en: No comments have been approved.
el: Δεν έχουν εγκριθεί σχόλια.

en: No comments to moderate.
el: Δεν υπάρχουν σχόλια για μετριασμό.

en: No cover image available
el: Η εικόνα εξωφύλλου δεν είναι διαθέσιμη

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
el: Δεν εντοπίστηκε βάση δεδομένων με το όνομα %s.

en: No date of birth stored.
el: Δεν καταχωρήθηκε ημερομηνία γέννησης.

en: No descriptions
el: Καμία περιγραφή

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
el: Δεν έχει αποθηκευτεί κάποιο email.

en: No files found.
el: Δε βρέθηκαν αρχεία.

en: No fund
el: Καμία επιχορήγηση

en: No fund found
el: Δε βρέθηκαν κεφάλαια

en: No funds to display for this search criteria
el: Δεν εμφανίστηκαν κεφάλαια με αυτά τα κριτήρια αναζήτησης

en: No group
el: Καμία ομάδα

en: No holds allowed
el: Δεν επιτρέπονται κρατήσεις

en: No holds allowed:
el: Δεν επιτρέπονται κρατήσεις:

en: No holds found.
el: Δε βρέθηκαν κρατήσεις.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
el: Χωρίς κρατήσεις σε αυτό το αντίτυπο / Συνολικές κρατήσεις σε αυτή την εγγραφή: %s

en: No image:
el: Καμία εικόνα:

en: No images are currently available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες εικόνες.

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
el: Δεν υπάρχουν αναρτηθεί ακόμα εικόνες για αυτή τη βιβλιογραφική εγγραφή.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
el: Δε βρέθηκε κανένα τεκμήριο με barcode %s

en: No item matches this barcode
el: Κανένα τεκμήριο δε ταιριάζει με αυτό το barcode

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
el: Κανένα τεκμήριο με barcode στη βάση δεδομένων εκτός σύνδεσης (η συναλλαγή καταγράφηκε): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
el: Κανένα τεκμήριο με barcode: %s

en: No items
el: Κανένα τεκμήριο

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
el: Κανένα αντίτυπο δεν εισήχθη επειδή η βιβλιοθήκη δεν έχει ρυθμιστεί. Παρακαλώ ρυθμίστε τη βιβλιοθήκης σας πριν εισάγετε αντίτυπα σε μια παρτίδα.

en: No items are available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα τεκμήρια

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
el: Κανένα τεκμήριο για %s

en: No items found.
el: Δε βρέθηκαν τεκμήρια.

en: No items were found by searching.
el: Δε βρέθηκαν τεκμήρια κατά την αναζήτηση.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
el: Δεν έχει οριστεί γράμμα ή ενέργεια περιορισμού για καθυστέρηση %s για την κατηγορία μέλους %s.Αν εφαρμοστεί μια καθυστέρηση πρέπει να διευκρινιστούν είτε ένα γράμμα, είτε μία ενέργεια αποκλεισμού, είτε και τα δύο.

en: No limit
el: Χωρίς περιορισμό

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
el: Δε βρέθηκε ιστορικό για %s

en: No mappings have been defined for this set
el: Δεν έχουν οριστεί αντιστοιχίσεις για αυτό το σύνολο

en: No match
el: Καμία αντιστοίχηση

note: SCRIPT
en: No matches found
el: Δε βρέθηκαν αντιστοιχίες

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
el: Δεν εντοπίστηκε ταύτιση με καθιερωμένο όρο.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
el: Δεν εντοπίστηκε ταύτιση με καθιερωμένο όρο. Ένας νέος καθιερωμένος όρος δημιουργήθηκε αυτόματα.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
el: Δεν εντοπίστηκε ταύτιση με καθιερωμένο όρο. Ένας νέος καθιερωμένος όρος θα δημιουργηθεί ή εισαχθεί

note: SCRIPT
en: No matching reports found
el: Δε βρέθηκαν αναφορές που ταιριάζουν στα κριτήρια

en: No missing issues found.
el: Δε βρέθηκαν τεύχη που λείπουν.

en: No more renewals possible
el: Δεν είναι δυνατές περισσότερες ανανεώσεις

en: No more renewals possible.
el: Δεν είναι δυνατές περισσότερες ανανεώσεις

en: No notice
el: Καμία ειδοποίηση

en: No order selected
el: Δεν επιλέχθηκε καμία παραγγελία

en: No orders yet
el: Καμία παραγγελία ακόμα

en: No other items.
el: Όχι άλλα τεκμήρια.

en: No outstanding charges
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμείς χρεώσεις

en: No patron matched
el: Δεν ταυτίζεται κάποιο μέλος

en: No patron may put this book on hold.
el: Κανένα μέλος δεν μπορεί να κάνει κράτηση σε αυτό το βιβλίο.

en: No patron records have been actually removed
el: Στην πραγματικότητα δεν έχουν αφαιρεθεί εγγραφές μέλους

en: No patron records have been anonymized
el: Καμία εγγραφή μέλους δεν έχει ανωνυμοποιηθεί

en: No patron records have been removed
el: Καμία εγγραφή μέλους δεν έχει απομακρυνθεί

en: No patron with this name, please, try another
el: Δε υπάρχει μέλος με αυτό το όνομα, παρακαλούμε, δοκιμάστε άλλο

en: No pending on-site checkout.
el: Καμιά εκρεμμότητα στους αυτο-δανεισμούς.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
el: Δεν έχει αποθηκευτεί κάποιο τηλέφωνο.

en: No physical items for this record
el: Δεν αντιστοιχούν φυσικά τεκμήρια σε αυτήν την εγγραφή

en: No plugins installed
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί πρόσθετα

en: No plugins that can be used as a tool are installed
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί πρόσθετα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως εργαλείο

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί πρόσθετα τα οποία μπορούν να μετατρέψουν αρχεία σε MARC εγγραφές

en: No plugins that can create a report are installed
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί πρόσθετα που μπορούν να δημιουργήσουν μια αναφορά

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί πρόσθετα τα οποία μπορούν να επεξεργαστούν δικτυακές πληρωμές μέσω του δημόσιου καταλόγου

note: A
en: No popup
el: Χωρίς αναδυόμενα παράθυρα

en: No reason given
el: Δεν δίνεται αίτια

en: No record has been deleted. An error occurred.
el: Καμιά εγγραφή δεν διαγράφηκε. Εμφανίστηκε σφάλμα.

en: No record was removed.
el: Δεν αφαιρέθηκε καμία εγγραφή.

en: No records have been staged.
el: Δεν έχουν οργανωθεί εγγραφές.

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
el: Καμιά εγγραφή δεν έχει τροποποιηθεί. %s

en: No renewal before
el: Δεν επιτρέπεται ανανέωση πριν από

en: No results for your query
el: Δεν υπάρχουν αποτελέσματα για το ερώτημά σας

en: No results found
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

en: No results found for
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

en: No results found.
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
el: Δεν υπάρχουν αποτελέσματα στην αναζήτησή σας για %s

en: No results.
el: Δεν Υπάρχουν αποτελέσματα.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
el: Δεν υπάρχουν δείγματα δεδομένων και ρυθμίσεις για τη γλώσσα σας.Τα προκαθορισμένα δείγματα είναι στα αγγλικά (en)

en: No saved reports match your criteria.
el: Καμία αποθηκευμένη έκθεση δεν ταιριάζει με τα κριτήριά σας.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
el: Δε βρέθηκε προσωρινός φάκελος

en: No transfers to receive
el: Δεν υπάρχουν μεταφορές προς παραλαβή

en: No warnings.
el: Καμία προειδοποίηση.

en: No, I don't confirm
el: Όχι, δεν επιβεβαιώνω

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
el: Όχι, να μη γίνει διαγραφή

en: No, do not delete
el: Όχι, να μη γίνει διαγραφή

en: No, do not reset mappings
el: Όχι, χωρίς διαγραφή αντιστοιχίσεων

en: No, don't cancel (N)
el: Όχι, να μη γίνει ακύρωση (Ο)

en: No, don't check out (N)
el: Όχι, να μη γίνει δανεισμός (Ο)

en: No, don't close (N)
el: Όχι, να μη κλείσει (Ο)

en: No, don't delete (N)
el: Όχι, να μη γίνει διαγραφή (Ο)

en: No, don't renew (N)
el: Όχι, να μη γίνει ανανέωση (Ο)

en: No, save as new record
el: Όχι, αποθήκευση ως νέα εγγραφή

en: No.
el: Όχι.

en: No. of items:
el: Αρ. τεκμηρίων:

en: No. of times checked out
el: Αριθμός των φορών που έχει δανειστεί

en: No: Save as new authority
el: Όχι: Αποθήκευση ως νέος καθιερωμένος όρος

en: Nobody
el: Κανένας

en: Non-fiction
el: Μη λογοτεχνικό

en: Non-musical recording
el: Μη-μουσική ηχογράφηση

en: Non-patron guarantor
el: Κηδεμόνας μη μέλος

en: Non-patron guarantor first name
el: Όνομα κηδεμόνα μη μέλος

en: Non-patron guarantor surname
el: Επώνυμο κηδεμόνα μη μέλος

en: Non-public notes
el: Μη δημόσια σημείωση

en: None
el: Κανένας

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
el: Κανένα από αυτά τα τεκμήρια δε μπορεί να κρατηθεί για αυτό το μέλος.

en: None specified
el: Απροσδιόριστο

en: None specified
el: Απροσδιόριστο

en: Nonpublic note
el: Μη δημόσια σημείωση

en: Nonpublic note:
el: Μη δημόσια σημείωση:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
el: Μη δημόσια σημείωση: %s

en: Normal
el: Κανονική

note: SCRIPT
en: Normal day
el: Κανονική ημέρα

en: Normalization rule:
el: Κανόνας κανονικοποίησης:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
el: Norsk Bokmål (Νορβηγικά) Axel Bojer and Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
el: Norsk Nynorsk (Νορβηγικά) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland

note: SCRIPT
en: Northern
el: Βόρειος

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
el: Δεν είναι καθορισμένες όλες οι κατηγορίες καθιερωμένων όρων που αναφέρονται στα πλαίσια.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
el: Τα υποπεδία των ακόλουθων πεδίων δεν είναι όλα στην ίδια καρτέλα (ή είναι χαρακτηρισμένα ώς 'αγνοημένα').

en: Not available
el: Μη διαθέσιμο

en: Not checked out since:
el: Δεν έχει δανειστεί από:

en: Not checked out.
el: Δεν είναι δανεισμένο.

en: Not for loan
el: Δε δανείζεται

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
el: Δε δανείζεται (%s)

en: Not for loan:
el: Δε δανείζεται:

en: Not holdable
el: Δεν επιτρέπονται κρατήσεις

en: Not published
el: Δεν έχει δημοσιευθεί

en: Note
el: Σημείωση

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
el: Σημείωση: Τα τεκμήρια εξάγονται από αυτό το εργαλείο εκτός και αν υπάρχει άλλη διευκρίνιση.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
el: Σημείωση : Αυτό το αρχείο εξαγωγής θα είναι πολύ μεγάλο, και δημιουργείται κάθε βράδυ.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
el: Σημείωση για το συνοδευτικό υλικό: %s

en: Note for OPAC
el: Σημείωση για τον OPAC

en: Note for staff
el: Σημείωση για το προσωπικό

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
el: Σημείωση για τον βιβλιοθηκονόμο που θα χειριστεί την αίτηση για ανανέωση:

en: Note that fields weighting works only for simple search.
el: Σημειώστε ότι η βαρύτητα των πεδίων λειτουργεί μόνο στην απλή αναζήτηση.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
el: Σημειώστε ότι το σωστό μέρος για να οριστούν οι memcached ρυθμίσεις είναι το αρχείο $KOHA_CONF %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
el: Σημειώστε ότι το σωστό μέρος για να οριστούν οι memcached ρυθμίσεις είναι το αρχείο $KOHA_CONF. Προς το παρόν δεν έχετε ορίσει έγκυρες ρυθμίσεις memcached. %s %s | Ισχύουσα caching μέθοδος: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
el: Σημειώστε ότι το σωστό μέρος για να οριστούν οι memcached ρυθμίσεις είναι το αρχείο $KOHA_CONF. Για να αποφύγετε οποιαδήποτε παρανόηση θα πρέπει να εξάγετε τις ρυθμίσεις memcached από το ENV. %s

en: Note:
el: Σημείωση:

en: Note:
el: Σημείωση:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
el: Σημείωση: Να είστε προσεκτικοί όταν επιλέγετε στήλες. Αν η επιλογή σας είναι πολύ ευρεία θα μπορούσε να έχει ως αποτέλεσμα μία πολύ μεγάλη έκθεση η οποία είτε δεν θα ολοκληρωθεί, είτε θα επιβραδύνει το σύστημά σας.

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
el: Σημείωση: για το 'Πεδίο καθιερωμένου όρου προς αντιγραφή', εισάγετε το πεδίο καθιερωμένου όρου το οποίο πρέπει να αντιγραφεί από την εγγραφή καθιερωμένου όρου στη βιβλιογραφική εγγραφή. Π.χ., στο MARC21, το πεδίο 100 στην εγγραφή καθιερωμένων όρων πρέπει να αντιγραφεί στο πεδίο 100 της βιβλιογραφικής εγγραφής.

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
el: Σημείωση: ένα από τα δύο ακόλουθα πεδία πρέπει να είναι ίσο με 1

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Notes
el: Σημειώσεις

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
el: Σημειώσεις: %s

en: Notes/Comments
el: Σημειώσεις/Σχόλια

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
el: Σημειώσεις: %s

en: Nothing found.
el: Δε βρέθηκε τίποτα.

en: Nothing found.
el: Δε βρέθηκε τίποτα.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
el: Δεν έχει επιλεχτεί τίποτα.

en: Notice
el: Ειδοποίηση

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
el: Ειδοποίηση %s (%s)

en: Notices
el: Ειδοποιήσεις

en: Novelist Select:
el: Επιλογή Μυθιστοριογράφου:

en: November
el: Νοέμβριος

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
el: Τώρα είμαστε έτοιμοι να δημιουργήσουμε τους πίνακες της βάσης δεδομένων και να τους συμπληρώσουμε με τα προκαθορισμένα δεδομένα.

en: Num/Patrons
el: Αρ/Μέλη

en: Number
el: Αριθμός

en: Number of baskets
el: Αριθμός καλαθιών

en: Number of checkouts
el: Αριθμός δανεισμών

en: Number of columns:
el: Αριθμός στηλών:

en: Number of copies of this item to add:
el: Αριθμός αντιτύπων αυτού του τεκμηρίου για προσθήκη:

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
el: Αριθμός μαθημάτων που έχει γίνει κράτηση σε αυτή τη βιβλιογραφική εγγραφή: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
el: Αριθμός μαθημάτων που έχουν κάνει κράτηση σε αυτό το τεκμήριο: %s

en: Number of issues to display in OPAC:
el: Αριθμός τευχών προς εμφάνιση στον OPAC:

en: Number of issues to display to staff:
el: Αριθμός τευχών προς εμφάνιση στο προσωπικό:

en: Number of issues to display to staff:
el: Αριθμός τευχών προς εμφάνιση στο προσωπικό:

en: Number of issues to display to the public:
el: Αριθμός τευχών προς εμφάνιση στο κοινό:

en: Number of issues:
el: Αριθμός τευχών:

en: Number of items
el: Αριθμός αντιτύπων

en: Number of items added
el: Αριθμός πρόσθετων τεκμηρίων

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
el: Αριθμός διαθέσιμων τεκμηρίων: %s

en: Number of items deleted
el: Αριθμός διεγραμμένων τεκμηρίων

en: Number of items displayed
el: Αριθμός τεκμηρίων που εμφανίζονται

en: Number of items replaced
el: Αριθμός τεκμηρίων που έχουν αντικατασταθεί

en: Number of months:
el: Αριθμός μηνών:

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
el: Αριθμός πιθανών barcodes που έχουν αναγνωστεί: %s

en: Number of records added
el: Αριθμός εγγραφών που προστέθηκαν

en: Number of records deleted
el: Αριθμός διεγραμμένων εγγραφών

en: Number of records ignored
el: Αριθμός εγγραφών που έχουν αγνοηθεί

en: Number of records updated
el: Αριθμός ενημερωμένων εγγραφών

en: Number of renewals
el: Αριθμός ανανεώσεων

en: Number of rows:
el: Αριθμός σειρών:

en: Number of students:
el: Αριθμός φοιτητών:

en: Number of weeks:
el: Αριθμός εβδομάδων:

en: Number pattern:
el: Σχέδιο αριθμού:

en: Numbered
el: Αριθμημένο

en: Numbering formula
el: Τύπος αρίθμησης

en: Numbering formula:
el: Τύπος αρίθμησης:

en: Numbering pattern
el: Σχέδιο αρίθμησης

en: Numbering pattern:
el: Σχέδιο αρίθμησης:

en: Numbering patterns
el: Μοτίβα αρίθμησης

en: OAI set mappings
el: Αντιστοιχίσεις συνόλων OAI

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: Ρυθμίσεις αντιστοίχισης OAI &rsaquo; Ρυθμίσεις OAI &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

en: OAI sets
el: OAI σύνολα

en: OAI sets configuration
el: OAI σύνολα παραμετροποίησης

en: OFF
el: ΚΛΕΙΣΤΟ

en: ON
el: ANOIKTO

en: OPAC info:
el: Πληροφορίες OPAC:

en: OPAC item level holds
el: Κρατήσεις σε επίπεδο τεκμηρίου OPAC

en: OPAC note
el: Σημείωση OPAC

en: OPAC note:
el: Σημείωση OPAC:

en: OPAC tables
el: Πίνακες OPAC

en: OPAC view
el: Προβολή OPAC:

en: OPAC view:
el: Προβολή OPAC:

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
el: OPUS International Consultants, Ουέλλινγκτον, Νέα Ζηλανδία (Corporate Serials sponsorship)

en: OR
el: Ή

en: OS version ('uname -a'):
el: Έκδοση ΛΣ ('uname -a'):

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Object:
el: Αντικείμενο:

en: October
el: Οκτώβριος

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
el: Εκτός %s

en: Offline circulation
el: Κυκλοφορία υλικού εκτός σύνδεσης

en: Offline circulation file upload
el: Μεταφόρτωση αρχείου διακίνησης υλικού εκτός σύνδεσης

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
el: Η Κυκλοφορία υλικού εκτός σύνδεσης έχει απενεργοποιηθεί. Μπορείτε να συνεχίσετε να καταχωρείτε συναλλαγές, αλλά οι πληροφορίες μέλους και τεκμηρίου δε θα είναι διαθέσιμες.

en: Offset:
el: Οφσετ:

en: Offset:
el: Οφσετ:

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
el: Παλιά τιμή: %s

en: On
el: Σε

en: On
el: Σε

en: On hold
el: Σε κράτηση

en: On hold for
el: Σε κράτηση για

en: On loan
el: Σε δανεισμό

en: On order
el: Υπό παραγγελία

en: On title
el: Στον Τίτλο

en: On-site checkout
el: Επιτόπιος δανεισμός

en: On-site checkouts
el: Συνολικοί δανεισμοί

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
el: On-line δανεισμοί μόνο. Αυτόματη ημερομηνία λήξης:

en: One borrowernumber per line.
el: Ένα αριθμό μέλους ανά γραμμή.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
el: Ένα από "τεύχη ανά μονάδα" και "μονάδες ανά τεύχος" πρέπει να ισούται με 1

note: A
en: Online Public Access Catalog
el: Δημόσιος Κατάλογος

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
el: Μόνο %s αποτελέσματα προβάλλονται:

en: Only 1 MARC tag mapped to items
el: Μόνο 1 πεδίο MARC έχει χαρτογραφηθεί στα τεκμήρια

en: Only KPZ file format is supported.
el: Μόνο ο μορφότυπος αρχείου KPZ υποστηρίζεται.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
el: Υποστηρίζονται μόνο τα PNG, GIF, JPEG και XPM

en: Only available on the staff interface:
el: Διαθέσιμο μόνο στη διεπαφή προσωπικού:

en: Only items currently available:
el: Μόνο τα διαθέσιμα τεκμήρια:

en: Only on-site checkouts are allowed
el: Μόνο οι επιτόπιοι δανεισμοί επιτρέπονται

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
el: Μόνο μέλη σε ομάδες κράτησης με βιβλιοθήκες ίδιες με την οικεία βιβλιοθήκη του τεκμηρίου μπορούν να κάνουν κράτηση σε αυτό το βιβλίο.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
el: Μόνο μέλη από την οικεία βιβλιοθήκη του τεκμηρίου μπορούν να κάνουν κράτηση σε αυτό το βιβλίο.

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
el: Μόνο σε αναζητήσιμα πεδία που αντιστοιχίστηκαν με εγγραφές μπορεί να οριστεί βαρύτητα

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
el: Μόνο το προσωπικό με δικαιώματα superlirarian ή διαχείρισης προσκτήσεων (ή δικαιώματα order_manage εάν έχουν ενεργοποιηθεί λεπτομερείς άδειες) θα εμφανιστεί στα αποτελέσματα αναζήτησης

en: Open
el: Ανοικτή

en: Open Document Spreadsheet
el: Αρχείο υπολογιστικού φύλλου Open Document

note: A
en: Open in new window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: Open in new window.
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο.

en: Open on:
el: Ανοικτό σε:

en: Opened on:
el: Ανοικτό σε:

en: Operator
el: Χειριστής

en: Optional data added
el: Προστέθηκαν προαιρετικά δεδομένα

note: TH
en: Optional module missing
el: Απουσιάζει η προαιρετική υπομονάδα

en: Options
el: Επιλογές

en: Or add number of days:
el: Εναλλακτικά εισάγετε αριθμό ημερών:

en: Or scan items one by one
el: Ή σαρώστε ένα-ένα τα τεκμήρια

en: Or use a patron list
el: Ή χρησιμοποιείστε μια λίστα μέλους

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
el: Ή χρησιμοποιείστε το biblionumber της βιβλιογραφικής εγγραφής

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
el: Ή χρησιμοποιείστε το biblionumber της βιβλιογραφικής εγγραφής

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
el: Παραγγελία

en: Order cost
el: Κόστος παραγγελίας

en: Order date
el: Ημερομηνία παραγγελίας

en: Order date:
el: Ημερομηνία Παραγγελίας:

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
el: Στοιχεία παραγγελίας &rsaquo; Προσκτήσεις &rsaquo; Koha

en: Order from external source
el: Παραγγελία από εξωτερική πηγή

en: Order line
el: Γραμμή παραγγελίας

en: Order line (parent)
el: Γραμμή παραγγελίας (γονική)

en: Order line:
el: Γραμμή παραγγελίας:

en: Order number
el: Αριθμός παραγγελίας

en: Order status:
el: Κατάσταση παραγγελίας:

note: A
en: Order this one
el: Παραγγελία αυτού

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
el: Η συνολική παραγγελία (%s) ξεπερνά το διαθέσιμο προυπολογισμό (%s)

en: Ordered
el: Παραγγέλθη

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
el: Παραγγέλθηκε - %s

en: Ordering information
el: Πληροφορίες παραγγελίας

en: Ordernumber
el: Αριθμός παραγγελίας

en: Orders
el: Παραγγελίες

en: Orders are standing:
el: Οι παραγγελίες είναι σταθερές:

en: Orders by fund
el: Παραγγελίες ανά κονδύλιο

en: Orders enabled:
el: Οι παραγγελίες ενεργοποιήθηκαν:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
el: Παραγγελίες για %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
el: Παραγγελίες από '%s'

en: Orders from:
el: Παραγγελίες από:

en: Orders search
el: Αναζήτηση παραγγελίας

en: Orders with uncertain prices
el: Παραγγελίες με αβέβαιες τιμές

en: Orders with uncertain prices for vendor
el: Παραγγελίες με αβέβαιες τιμές για τον προμηθευτή

en: Organization
el: Οργανισμός

en: Organize by:
el: Οργάνωση κατά:

en: Original
el: Πρωτότυπο

note: A
en: Original order line
el: Πρωτότυπη γραμμή παραγγελίας

en: Original version
el: Πρωτότυπη έκδοση

en: Other
el: Άλλο

en: Other action
el: Άλλη ενέργεια

en: Other course reserves
el: Άλλες κρατήσεις μαθήματος

en: Other data
el: Άλλα δεδομένα

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
el: Άλλα αντίτυπα (%s)

en: Other holdings:
el: Άλλα αντίτυπα:

en: Other name
el: Άλλο όνομα

en: Other names
el: Άλλα ονόματα

en: Other options (choose one)
el: Άλλες επιλογές (επιλέξτε μία)

en: Other phone
el: Άλλο τηλέφωνο

en: Other phone:
el: Άλλο τηλέφωνο:

en: Other phone:
el: Άλλο τηλέφωνο:

en: Others...
el: Άλλες...

en: Output
el: Απόδοση

en: Output format
el: Μορφότυπος απόδοσης

en: Output format
el: Μορφή απόδοσης

en: Output format:
el: Μορφότυπος απόδοσης:

en: Output to a file named:
el: Απόδοση σε ένα αρχείο με το όνομα:

en: Output:
el: Απόδοση:

en: Outstanding
el: Εκκρεμεί

en: Overdue
el: Εκπρόθεσμο

en: Overdue fines cap (amount)
el: Ανώτατο όριο εκπρόθεσμων προστίμων (ποσό)

en: Overdue notice required:
el: Απαιτείται ειδοποίηση εκπρόθεσμου:

en: Overdue notice/status triggers
el: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων εκπρόθεσμων

en: Overdue report
el: Αναφορά εκπρόθεσμου

en: Overdues
el: Εκπρόθεσμα

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
el: Ληξιπρόθεσμα σε %s &rsaquo; Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
el: Εκπρόθεσμα με πρόστιμα

en: Override and renew
el: Παράβλεψη και ανανέωση

en: Override limit and renew
el: Παράβλεψη ορίου και ανανέωση

en: Override restriction temporarily
el: Προσωρινή παράβλεψη περιορισμού

en: Overwrite the existing one with this
el: Αντικατάσταση του υπάρχοντος με αυτό

en: Owner
el: Κάτοχος

en: Owner only
el: Μόνο ο ιδιοκτήτης

en: Owner:
el: Κάτοχος:

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
el: PTFS Europe Ltd, Ηνωμένο Βασίλειο

en: PTFS, Maryland, USA
el: PTFS, Μέριλαντ, ΗΠΑ

en: Packaging manager:
el: Διαχειριστής συσκευασιών:

en: Page height:
el: Ύψος σελίδας:

en: Page side:
el: Πλευρά σελίδας:

en: Page width:
el: Πλάτος σελίδας:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
el: Σελίδα: %s

en: Pages
el: Σελίδες

en: Pages:
el: Σελίδες:

en: Paid for?:
el: Πληρωμένο;:

en: Paper bin:
el: Κάδος χαρτιού:

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Partial
el: Μερικό

en: Partially received
el: Ελήφθη εν μέρει

en: Partners available for searching:
el: Συνεργάτες διαθέσιμη για αναζήτηση:

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
el: Ο κωδικός περιέχει κενούς χαρακτήρες (στην αρχή και/ή στο τέλος)

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
el: Υπάρχουν κενά διαστήματα στο password που αντιστοιχεί στον κωδικό μέλους %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
el: Σφάλμα στο password που αντιστοιχεί στον κωδικό μέλους %s.

en: Password has leading or trailing whitespaces
el: Ο κωδικός δεν πρέπει να περιέχει κενούς χαρακτήρες (στην αρχή και/ή στο τέλος).

en: Password is too short
el: Ο Κωδικός Πρόσβασης είναι πολύ μικρός

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
el: Το password που αντιστοιχεί στον κωδικό μέλους είναι αδύναμο %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
el: Ο κωδικός πρόσβασης πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον %s χαρακτήρες.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
el: Ο κωδικός πρόσβασης πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον %s χαρακτήρες

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
el: Ο κωδικός πρόσβασης πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον %s χαρακτήρες, συμπεριλαμβανομένων ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ, μικρών και αριθμών

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
el: Ο κωδικός πρόσβασης πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον από έναν αριθμό, ένα κεφαλαίο και ένα μικρό χαρακτήρα.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
el: Ο κωδικός δεν πρέπει να περιέχει κενούς χαρακτήρες (στην αρχή και/ή στο τέλος).

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
el: Σφάλμα της εφαρμογής password που αντιστοιχεί στον κωδικό μέλους %s.

en: Password updated
el: Ενημερωμένος κωδικός πρόσβασης

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Password:
el: Κωδικός Πρόσβασης:

en: Passwords do not match
el: Ο κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν

en: Passwords do not match.
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
el: Οι κωδικοί πρόσβασης θα εμφανίζονται ως κείμενο

en: Patent document
el: Έγγραφο διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας

en: Patron
el: Μέλος

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
el: Προστέθηκε το μέλος '%s'.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
el: Το μέλος '%s' υπάρχει ήδη στη λίστα.

en: Patron account flags
el: Σήμανση λογαριασμού μέλους

en: Patron activity
el: Δραστηριότητα Μέλους

en: Patron attribute type code:
el: Κωδικός τύπου απόδοσης μέλους:

en: Patron attribute types
el: Τύποι απόδοσης μελών

en: Patron attributes
el: Χαρακτηριστικά μέλους

en: Patron attributes:
el: Χαρακτηριστικά μέλους:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
el: Το μέλος μπορεί να κάνει το ανώτερο έως %s συνολικά κρατήσεις.

en: Patron card creator
el: Δημιουργός καρτών μελών

en: Patron categories
el: Κατηγορίες μελών

en: Patron category
el: Κατηγορία μέλους

en: Patron category:
el: Κατηγορία μέλους:

en: Patron category:
el: Κατηγορία μέλους:

en: Patron clubs
el: Σύλλογοι μελών

en: Patron details
el: Στοιχεία μέλους

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
el: Λεπτομέρειες μέλους για %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
el: Το μέλος δεν ανήκει σε κάποια λίστα δρομολόγησης συνδρομών.

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
el: Τα πρόστιμα του μέλους είναι άνω του ορίου: %s

en: Patron flags:
el: Σημαίες Μέλους:

en: Patron guarantor
el: Κηδεμόνας μέλος

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
el: Το μέλος έχει %s RETURN CLAIMS

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
el: Το μέλος έχει %s σε πρόστιμα

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
el: Το μέλος έχει δανειστεί %s τεκμήριο(α).

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
el: Το μέλος έχει %s εκπρόθεσμο τεκμήριο(α). %s Να γίνει ο δανεισμός παρόλ' αυτά; %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
el: Το μέλος έχει %s εκκρεμείς προτάσεις.

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
el: Το μέλος έχει πίστωση %s.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
el: Το μέλος έχει μία πίστωση%s από

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
el: Το μέλος έχει ένα περιορισμό μέχρι %s.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
el: Το μέλος έχει ήδη δανειστεί ένα άλλο τεκμήριο από αυτή την εγγραφή. %s Να γίνει ο δανεισμός; %s

en: Patron has an indefinite restriction.
el: Το μέλος έχει επ'αόριστον περιορισμό.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
el: Το μέλος είχε εκπρόθεσμα τεκμήρια και βρίσκεται σε περιορισμό για %s ημέρα(ες).

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
el: Το μέλος έχει εκπρόθεσμα τεκμήρια και έχει περιοριστεί μέχρι: %s

en: Patron has nothing checked out.
el: Το μέλος δεν έχει δανεισμούς.

en: Patron has nothing on hold.
el: Το μέλος δεν έχει τίποτα σε κράτηση.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
el: Το μέλος έχει εκκρεμή πρόστιμα από %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
el: Το μέλος έχει πρόστιμα που εκκρεμούν: %s

en: Patron has previously checked out this title:
el: Το μέλος έχει δανειστεί προηγουμένως αυτόν τον τίτλο

note: INPUT type=text
en: Patron holds
el: Κρατήσεις μέλους

en: Patron image failed to upload
el: Αποτυχία μεταφόρτωσης εικόνας μέλους

en: Patron image(s) successfully uploaded
el: Η εικόνα(ες) μέλους αναρτήθηκαν επιτυχώς

en: Patron image(s) uploaded with some errors
el: Η εικόνα(ες) μέλους αναρτήθηκαν με κάποια σφάλματα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
el: Το μέλος είναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ

note: A
en: Patron is an adult
el: Το μέλος είναι ένας ενήλικος

en: Patron is currently unrestricted.
el: Το μέλος δεν υπόκειται προς το παρόν σε περιορισμούς.

en: Patron is from different library
el: Το μέλος είναι από διαφορετική βιβλιοθήκη

en: Patron is restricted
el: Το μέλος είναι περιορισμένο

en: Patron list:
el: Λίστα μέλους:

en: Patron lists
el: Λίστες μέλους

en: Patron messaging preferences
el: Προτιμήσεις μηνυμάτων μελών

note: INPUT type=text
en: Patron name
el: Όνομα μέλους

en: Patron not found
el: Δε βρέθηκε το μέλος

note: SCRIPT
en: Patron not found.
el: Δε βρέθηκε το μέλος.

en: Patron not found:
el: Δε βρέθηκε το μέλος:

en: Patron note
el: Σημείωση μέλους

en: Patron notification:
el: Ειδοποίηση μέλους:

en: Patron notification:
el: Ειδοποίηση μέλους:

en: Patron records were last synced on:
el: Τελευταίος συγχρονισμός εγγραφών των μελών:

en: Patron restrictions
el: Περιορισμοί μελών

en: Patron search:
el: Αναζήτηση μέλους:

en: Patron sort 1
el: Ταξινόμηση μελών 1

en: Patron sort 2
el: Ταξινόμηση μελών 2

en: Patron status
el: Κατάσταση μέλους

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
el: Ο λογαριασμός του μέλους έχει ανανεωθεί μέχρι %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
el: Ο λογαριασμός του μέλους υπόκειται σε περιορισμούς %s μέχρι %s %s %s με την αιτιολογία:

en: Patron's address in doubt
el: Διεύθυνση μέλους σε αμφιβολία

en: Patron's address is in doubt
el: Η διεύθυνση του μέλους είναι σε αμφιβολία

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
el: Η διεύθυνση του μέλους είναι αμφισβητούμενη (συνεχίστε παρόλ' αυτά)

en: Patron's address is in doubt.
el: Η διεύθυνση του μέλους είναι σε αμφιβολία.

en: Patron's age is incorrect for their category.
el: Η ηλικία του μέλους δεν είναι σωστή για τη κατηγορία του.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
el: Η ηλικία του μέλους δεν είναι σωστή για τη κατηγορία τους. Οι επιτρεπόμενες ηλικίες είναι %s-%s.

en: Patron's card is expired
el: Η κάρτα μέλους είναι ληγμένη

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
el: Η κάρτα μέλους έχει λήξει (%s)

en: Patron's card is lost
el: Η κάρτα μέλους είναι χαμένη

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
el: Συνολικές οφειλές μέλους-εγγυητή %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
el: Συνολικές οφειλές κηδεμόνα και των εποπτευόμενων του %s. %s

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
el: Η εγγραφή μέλους έχει συνημμένους εγγυημένους λογαριασμούς.

en: Patron:
el: Μέλος:

en: Patron:
el: Μέλος:

en: Patrons
el: Μέλη

en: Patrons and circulation
el: Μέλη και κυκλοφορία υλικού

en: Patrons from any library may put this item on hold.
el: Μέλη από οποιαδήποτε βιβλιοθήκη μπορούν να κάνουν κράτηση σε αυτό το τεκμήριο.

en: Patrons in list
el: Μέλη σε λίστα

en: Patrons requesting modifications
el: Μέλη που αιτούνται τροποποιήσεις

en: Patrons statistics
el: Στατιστικά μελών

en: Patrons tables
el: Πίνακες μελών

en: Patrons to be added
el: Μέλη για προσθήκη

en: Patrons who haven't checked out
el: Μέλη χωρίς δανεισμούς

en: Patrons with holds
el: Μέλη με κρατήσεις

en: Patrons with no checkouts
el: Μέλη χωρίς δανεισμούς

en: Patrons with the most checkouts
el: Μέλη με τους περισσότερους δανεισμούς

en: Patrons' categories:
el: Κατηγορίες Μελών:

en: Pattern name:
el: Όνομα μοτίβου

en: Pay
el: Πληρωμή

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
el: Ποσό πληρωμής

en: Pay an amount toward all fines
el: Πληρωμή ποσού για όλα τα πρόστιμα

en: Pay an amount toward selected fines
el: Πληρωμή ποσού για επιλεγμένα πρόστιμα

en: Pay an individual fine
el: Πληρωμή μεμονωμένου προστίμου

en: Pay fine
el: Πληρωμή προστίμου

en: Pay fines
el: Πληρωμή προστίμων

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
el: Επιλέχθηκε η πληρωμή

en: Payment
el: Εξόφληση

en: Payment note
el: Σημείωμα πληρωμής

en: Pending
el: Σε εκκρεμότητα

en: Pending (
el: Εκκρεμείς (

en: Pending discharge requests
el: Εκκρεμείς αιτήσεις απαλλαγής

en: Pending discharge requests
el: Εκκρεμείς αιτήσεις απαλλαγής

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: Εκκρεμείς αιτήσεις απαλλαγής &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

en: Pending holds
el: Κρατήσεις σε εκκρεμότητα

en: Pending offline circulation actions
el: Εκκρεμείς ενέργειες διακίνησης εκτός σύνδεσης

en: Pending on-site checkouts
el: Εκκρεμείς κατ' εξαίρεση δανεισμοί

en: Pending on-site checkouts
el: Εκκρεμείς αυτο-δανεισμοί

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
el: Εκκρεμείς αυτο-δανεισμοί &rsaquo; Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

en: Pending orders
el: Παραγγελίες σε αναμονή

en: Pending suggestions
el: Εκκρεμείς προτάσεις

en: Pending tags
el: Ετικέτες σε αναμονή

en: Perform a new search
el: Κάντε μία νέα αναζήτηση

en: Period
el: Περίοδος

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
el: Διατιθέμενη περίοδος %s%s%s

en: Perl interpreter:
el: Διερμηνέας perl:

en: Perl version:
el: Έκδοση perl:

en: Permanently delete checkout history older than
el: Μόνιμη διαγραφή ιστορικού δανειμσμών παλαιότερου από

en: Permanently delete these patrons
el: Μόνιμη διαγραφή αυτών των μελών

note: SCRIPT
en: Ph:
el: Τηλ:

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone:
el: Τηλέφωνο:

en: Phone:
el: Τηλέφωνο:

en: Photocopy
el: Φωτοαντίγραφο

en: Physical address:
el: Φυσική διεύθυνση:

en: Physical details:
el: Φυσική περιγραφή:

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
el: Επιλογή

en: Pick up location
el: Τοποθεσία παραλαβής

en: Pickup at
el: Παραλαβή από:

en: Pickup at patron's home library when possible:
el: Παραλαβή από Οικεία Βιβλιοθήκη όταν είναι εφικτό:

en: Pickup at:
el: Παραλαβή από:

en: Pickup library
el: Βιβλιοθήκη παραλαβής

en: Pickup library is different.
el: Η βιβλιοθήκη παραλαβής είναι διαφορετική.

en: Pickup library:
el: Βιβλιοθήκη παραλαβής:

en: Pickup location
el: Τοποθεσία παραλαβής

en: Pickup location:
el: Τοποθεσία παραλαβής:

en: Pipe (|)
el: Αγωγός (|)

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
el: Κάντε μια κράτηση στο %s %s από %s%s

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
el: Κράτηση σε συγκεκριμένο αντίτυπο %s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
el: Δημιουργία αιτήματος άρθρου από %s για %s %s ( %s )

en: Place hold
el: Κράτηση

en: Place hold
el: Κράτηση

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
el: Κράτηση σε %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
el: Κράτηση σε αυτό το τεκμήριο;

note: SCRIPT
en: Place hold?
el: Κράτηση;

note: INPUT type=submit
en: Place request
el: Αίτημα για

en: Placed on
el: Τοποθετημένο σε

en: Places
el: Τοποθεσίες

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
el: Σχέδιο κατά %s

en: Plan by item types
el: Σχέδιο κατά τύπους τεκμηρίου

en: Plan by libraries
el: Σχέδιο κατά βιβλιοθήκες

en: Plan by months
el: Σχέδιο κατά μήνες

en: Planned date
el: Σχεδιασμένη ημερομηνία

en: Planning
el: Σχεδιασμός

en: Planning
el: Σχεδιασμός

en: Play media
el: Αναπαραγωγή πολυμέσων

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
el: Παρακαλώ προσθέστε barcodes χρησιμοποιώντας είτε την άμεση περιοχή εισαγωγής κειμένου είτε την αναζήτηση αντιτύπου.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μια ενέργεια

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
el: Παρακαλώ ελέγξτε τεύχη που δεν έχουν δημοσιευθεί (ασυνέχειες)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
el: Παρακαλώ ελέγξτε το ιστορικό για περαιτέρω λεπτομέρειες. %s Παρακαλώ επιλέξτε ως λήξη της προσωρινής μνήμης λιγότερο από 30 ημέρες. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
el: Παρακαλώ επιλέξτε

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
el: Παρακαλώ, επιλέξτε ένα αρχείο για φόρτωση

en: Please choose a library to clone rules from:
el: Παρακαλώ, επιλέξτε μία βιβλία από την οποία θα κλωνοποιήσετε κανόνες:

en: Please choose a vendor.
el: Παρακαλώ, επιλέξτε έναν προμηθευτή.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια περίοδος εγγραφής σε μήνες ή ανά μέρα.

en: Please choose one or more filters to proceed.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα ή περισσότερα φίλτρα για να συνεχίσετε.

en: Please choose the library to clone the rules to:
el: Παρακαλώ, επιλέξτε τη βιβλιοθήκη στην οποία θα κλωνοποιήσετε τους κανόνες:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
el: Παρακαλώ, επιλέξτε ποια εγγραφή θα είναι η αναφορική για τη συγχώνευση. Η εγγραφή που θα επιλεγεί ως αναφορική και θα κρατηθεί, και η άλλη θα διαγραφεί.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
el: Παρακαλώ πατήστε σε μία από τις καρτέλες στην αριστερή πλευρά αυτής της φόρμας.

en: Please confirm checkout
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε το δανεισμό

en: Please confirm subscription deletion
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε τη διαγραφή συνδρομής

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι παραλάβατε %s προς εξαργύρωση.

en: Please contact your system administrator
el: Παρακαλώ επικοινωνήστε με τον διαχειριστή συστήματός σας

en: Please correct these errors.
el: Παρακαλώ διορθώστε τα παρακάτω σφάλματα.

en: Please create the database before continuing.
el: Παρακαλώ δημιουργήστε μία βάση δεδομένων πριν συνεχίσετε.

en: Please define one
el: Παρακαλώ καθορίστε ένα

en: Please edit one currency and mark it as active.
el: Παρακαλώ επεξεργαστείτε ένα νόμισμα και σημειώστε το ως ενεργό.

en: Please enable Javascript:
el: Παρακαλώ ενεργοποιείστε το Javascript:

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
el: Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι αναρτάτε ένα έγκυρο αρχείο zip και ξαναδοκιμάστε.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
el: Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι αναρτάτε μόνο εικόνες GIF, JPEG, PNG ή XPM.

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
el: Παρακαλώ εισάγετε ημερομηνία!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
el: Παρακαλώ εισάγετε νέο σχόλιο (έως 35 χαρακτήρες)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
el: Παρακαλώ εισάγετε έναν αριθμό αντιτύπων προς δημιουργία.

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όρο αναζήτησης.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο URL.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
el: Παρακαλώ εισάγετε μία έγκυρη ημερομηνία (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη ημερομηνία.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
el: Παρακαλώ εισάγετε έναν έγκυρο αριθμό.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
el: Παρακαλώ εισάγετε έναν έγκυρο τηλέφωνο.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια τιμή μεταξύ των {0} και {1} χαρακτήρων.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια τιμή μεταξύ του {0} και {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια τιμή μεγαλύτερη από ή ίση του {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια τιμή μικρότερη από ή ίση του {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
el: Παρακαλώ εισάγετε τουλάχιστον ένα κριτήριο για διαγραφή!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
el: Παρακαλώ εισάγετε τουλάχιστον {0} χαρακτήρες.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
el: Παρακαλώ μην εισάγετε περισσότερους από {0} χαρακτήρες.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
el: Παρακαλώ εισάγετε μόνο ψηφία.

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
el: Παρακαλώ εισάγετε τον ίδιο κωδικό πρόσβασης όπως παραπάνω

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
el: Παρακαλώ εισάγετε την ίδια τιμή ξανά.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
el: Παρακαλώ επιδιορθώστε αυτό το πεδίο.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
el: Παρακαλώ ζητήστε από τον διαχειριστή συστήματος να ελέγξει το ιστορικό καταγραφών για περισσότερες πληροφορίες.

en: Please log in again
el: Παρακαλώ συνδεθείτε ξανά

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
el: Παρακαλώ συνδεθείτε αντ' αυτού με ένα κανονικό λογαριασμό προσωπικού. Για να δημιουργήσετε ένα λογαριασμό προσωπικού, δημιουργείστε μια Βιβλιοθήκη, μια κατηγορία μέλους "Προσωπικό" και προσθέστε ένα νέο μέλος. Μετά αδειοδοτείστε αυτό το μέλος από το "Περισσότερα" στη γραμμή εργαλειών.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
el: Παρακαλώ συνδεθείτε με το σύστημα και προσπαθείστε ξανά. (Σφάλμα: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
el: Παρακαλώ σημειώστε ότι το επισυναπτόμενο αρχείο βιβλιογραφικών εγγραφών σε MARC το οποίο μπορεί να εισαχθεί σε βιβλιογραφικό λογισμικό όπως το EndNote, το Reference Manager ή το ProCite.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
el: Παρακαλώ επιστρέψτε το τεκμήριο στη βιβλιοθήκη: %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
el: Παρακαλώ επιστρέψτε αυτό το τεκμήριο σε %s%s%s%s%s

en: Please review the error log for more details.
el: Παρακαλώ αναθεωρήστε το ιστορικό σφαλμάτων για περισσότερες λεπτομέρειες.

note: SCRIPT
en: Please select ...
el: Παρακαλώ επιλέξτε ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μία %s.

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
el: Παρακαλώ επιλέξτε πρότυπο τροποποίησης

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μια %s για %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μία παρτίδα για εξαγωγή.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μία κάρτα για εξαγωγή.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μία χρέωση

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα τεύχος.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα τεκμήριο για εξαγωγή.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα τεκμήριο.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μία ετικέτα για διαγραφή.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μία ετικέτα για εξαγωγή.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
el: Παρακαλώ επιλέξτε εικόνα(ες) για διαγραφή.

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια %s για %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μόνο ένα %s έως %s.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
el: Παρακαλώ να μεταφερθεί αυτό το τεκμήριο σε: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
el: Παρακαλώ φορτώστε πρώτα ένα αρχείο,

en: Please verify that it exists.
el: Παρακαλώ ελέγξτε ότι υπάρχει.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
el: Παρακαλώ επαληθεύστε ότι ο Apache χρήστης μπορεί να γράψει στο ευρετήριο των πρόσθετων.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
el: Παρακαλώ ελέγξτε ότι χρησιμοποιείτε είτε ένα μόνο απόσπασμα είτε μία καρτέλα.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
el: Παρακαλώ επαληθεύστε την ακεραιότητα του zip αρχείου και ξαναδοκιμάστε.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
el: Παρακαλώ επαληθεύστε την ακεραιότητα του zip αρχείου και ξαναδοκιμάστε.

en: Plugin:
el: Συνδεόμενη Υπομονάδα:

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Plugins disabled!
el: Απενεργοποιήθηκαν τα πρόσθετα!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
el: Εγκατεστημένα πρόσθετα ({0}):

en: Point of sale
el: Σημείο πώλησης

en: Point of sale tables
el: Πίνακες σημείων πώλησης

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
el: Πολιτική για %s: %s

en: Polski (Polish)
el: Polski (Πολωνικά)

en: Popularity
el: Δημοτικότητα

en: Popularity (least to most)
el: Δημοτικότητα (αύξουσα)

en: Popularity (most to least)
el: Δημοτικότητα (φθίνουσα)

en: Port:
el: Θυρίδα:

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
el: Portugu&ecirc;s (Πορτογαλικά)

en: Position:
el: Θέση:

en: Postal address:
el: Ταχυδρομική διεύθυνση:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
el: Δημοσιεύτηκε στις %s%s από

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
el: Με την υποστήριξη {0}

en: Pre-adolescent
el: Προ-εφηβικό

en: Predefined notes:
el: Προκαθορισμένες σημειώσεις:

en: Prediction pattern
el: Μοτίβο πρόβλεψης

en: Preference
el: Προτίμηση

en: Preferences and parameters
el: Προτιμήσεις και παράμετροι

en: Preferred language for notices:
el: Προτιμώμενη γλώσσα για ειδοποιήσεις:

en: Preschool
el: Προσχολικό

en: Preselected
el: Προεπιλεγμένο

note: SCRIPT
en: Prev
el: Προηγ

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

note: A
en: Preview MARC
el: Προεπισκόπηση MARC

en: Preview notice template
el: Προεπισκόπηση προτύπου ειδοποιήσεων

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
el: Προεπισκόπηση του: "%s"

en: Preview routing list for
el: Προεπισκόπηση λίστας δρομολόγησης για

note: A
en: Preview this notice template
el: Προεπισκόπηση αυτού του προτύπου ειδοποιήσεων

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous borrower:
el: Προηγούμενο μέλος που δανείστηκε:

en: Previous checkouts
el: Προηγούμενοι δανεισμοί

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Previous sessions
el: Προηγούμενες περίοδοι χρήσης

en: Price
el: Τιμή

en: Price:
el: Τιμή:

en: Price:
el: Τιμή:

en: Primary
el: Πρωταρχικό

en: Primary acquisitions contact
el: Κύρια επικοινωνία για προσκτήσεις

en: Primary email
el: Κύριο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: Primary email:
el: Κύριο email:

en: Primary phone
el: Κύριο τηλέφωνο

en: Primary phone:
el: Κύριο τηλέφωνο:

en: Primary phone:
el: Βασικό τηλέφωνο:

en: Primary serials contact
el: Κύρια επικοινωνία για περιοδικές εκδόσεις

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print card number as barcode:
el: Εκτύπωση αριθμού κάρτας ως barcode:

en: Print card number as text under barcode:
el: Εκτύπωση αριθμού κάρτας ως κείμενο κάτω από barcode:

en: Print label
el: Εκτύπωση ετικέτας

en: Print list
el: Εκτύπωση λίστας

en: Print quick slip
el: Εκτύπωση γρήγορου σημειώματος

en: Print receipt
el: Εκτύπωση απόδειξης

en: Print slip
el: Εκτύπωση σημειώματος

en: Print slip
el: Εκτύπωση σημειώματος

en: Print summary
el: Εκτύπωση περίληψης

en: Printer name:
el: Όνομα εκτυπωτή:

en: Printer profile
el: Προφίλ εκτυπωτή

en: Printer profiles
el: Προφίλ εκτυπωτή

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Private
el: Ιδιωτική

note: OPTGROUP
en: Private lists
el: Ιδιωτικές λίστες

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
el: Ιδιωτικές λίστες κοινοποιημένες σε εμένα

en: Problem sending the cart...
el: Πρόβλημα κατά την αποστολή του καλαθιού...

en: Problem sending the list...
el: Πρόβλημα στην αποστολή της λίστας...

en: Problems
el: Προβλήματα

en: Problems found
el: Βρέθηκαν προβλήματα

note: INPUT type=button
en: Process
el: Επεξεργασία

en: Process images
el: Επεξεργασία  εικόνων

en: Processing
el: Επεξεργασία

en: Processing authority records
el: Επεξεργασία εγγραφών καθιερωμένου όρου

en: Processing bibliographic records
el: Επεξεργασία βιβλιογραφικών εγγραφών

en: Processing fee (when lost)
el: Τέλη διεκπεραίωσης (για χαμένο τεκμήριο)

en: Processing fee (when lost):
el: Τέλος διεκπεραίωσης (όταν χαθεί):

en: Processing...
el: Υπό επεξεργασία...

en: Professional
el: Επαγγελματίας

en: Profile MARC fields:
el: Προφίλ πεδίων MARC:

en: Profile SQL fields:
el: Προφίλ πεδίων SQL:

en: Profile description:
el: Περιγραφή προφίλ:

en: Profile name:
el: Όνομα προφίλ:

en: Profile settings
el: Ρυθμίσεις προφίλ

en: Profile type:
el: Τύπος προφίλ:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
el: Δεν έχει εκχωρηθεί προφίλ %s

en: Profile:
el: Προφίλ:

en: Programmed texts
el: Προγραμματισμένα κείμενα

en: Progress
el: Πρόοδος εργασίας

en: Progress:
el: Πρόοδος εργασίας:

en: Prosentient Systems, Australia
el: Prosentient Systems, Αυστραλία

en: Public
el: Δημόσια

en: Public enrollment
el: Δημόσια εγγραφή

en: Public lists
el: Δημόσιες λίστες

en: Public lists
el: Δημόσιες λίστες

note: SCRIPT
en: Public lists:
el: Δημόσιες λίστες:

en: Public note
el: Δημόσια σημείωση

en: Public note:
el: Δημόσια σημείωση:

en: Public notes
el: Δημόσιες σημειώσεις

en: Public:
el: Δημόσιο:

en: Publication date
el: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Publication date (yyyy-yyyy)
el: Ημερομηνία δημοσίευσης (εεεε-εεεε)

en: Publication date:
el: Ημερομηνία δημοσίευσης:

en: Publication details:
el: Λεπτομέρειες δημοσίευσης:

en: Publication place:
el: Τόπος έκδοσης:

en: Publication year
el: Έτος Δημοσίευσης

en: Publication year:
el: Έτος Δημοσίευσης:

en: Publication year:
el: Έτος δημοσίευσης:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
el: Χρονολογία δημοσίευσης: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
el: Χρονολογία έκδοσης/Κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας: νεότερη προς παλαιότερη

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
el: Χρονολογία έκδοσης/Κατοχύρωσης πνευματικής ιδιοκτησίας: παλαιότερη προς νεότερη

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
el: Δημοσιεύτηκε από %s

en: Published by:
el: Δημοσιεύτηκε από:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
el: Εκδόθηκε από: %s %s τόπος: %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
el: Ημερομηνία Δημοσίευσης

en: Published date (text)
el: Ημερομηνία δημοσίευσης (κείμενο)

en: Published on
el: Δημοσιεύτηκε στις

en: Publisher
el: Εκδότης

en: Publisher location
el: Τόπος έκδοσης

en: Publisher:
el: Εκδότης:

en: Publisher:
el: Εκδότης:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
el: Εκδότης: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
el: Εκδότης: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
el: Ανασύρετε τόσα τεκμήρια

en: Purchase suggestions
el: Προτάσεις αγοράς

en: Qty.
el: Ποσότητα.

en: Quality assurance manager:
el: Διαχειριστής διασφάλισης ποιότητας:

en: Quality assurance team:
el: Ομάδα διασφάλισης ποιότητας:

en: Quantity
el: Ποσότητα

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
el: Η ποσότητα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από '0'

en: Quantity received
el: Ποσότητα που έχει παραληφθεί

en: Quantity received:
el: Ποσότητα που έχει παραληφθεί:

en: Quantity:
el: Ποσότητα:

en: Queued
el: Σε ουρά

en: Queued:
el: Σε ουρά:

en: Quick add
el: Γρήγορη προσθήκη

en: Quick add new patron
el: Γρήγορη προσθήκη νέου μέλους

en: Quick spine label creator
el: Γρήγορη δημιουργία ετικετών ράχης

en: Quote editor
el: Επεξεργασία αποφθεγμάτων

en: Quote of the day
el: Η φράση της ημέρας

en: Quote uploader
el: Μεταφόρτωση αποφθέγματος

en: Quotes
el: Αποφθέγματα

en: Quotes enabled:
el: Ενεργοποίηση αποφθεγμάτων:

en: RRP tax exc.
el: RRP χωρίς Φ.Π.Α.

en: RRP tax inc.
el: RRP με Φ.Π.Α.

en: RT
el: ΣΟ

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
el: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki από το 2004 μέχρι σήμερα)

en: Rank
el: Σειρά

en: Rank/Biblioitemnumbers
el: Σειρά/Αριθμοίτεκμηρίωνbiblio

en: Rate
el: Ποσοστό

en: Rate:
el: Ποσοστό:

en: Raw (any):
el: Πρωτογενές (αν υπάρχει):

en: Reason
el: Αιτία

en: Reason for suggestion:
el: Αιτία για πρόταση:

en: Receipt summary for
el: Περίληψη απόδειξης για

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
el: Παραλαβή

en: Receive a new shipment
el: Παραλαβή μίας νέας αποστολής

en: Receive date
el: Ημερομηνία παραλαβής

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
el: Παραλαβή τεκμηρίων από :%s %s[%s] %s (παραγγελία #%s)

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
el: Παραλαβή παραγγελιών από %s

en: Receive shipment from vendor
el: Παραλαβή αποστολής από τον προμηθευτή

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
el: Παραλαβή αποστολής από τον προμηθευτή %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
el: Παραλαβή αποστολής από τον προμηθευτή %s &rsaquo; Προσκτήσεις &rsaquo; Koha

en: Receive shipments
el: Παραλαβή αποστολής

en: Receive?
el: Παραλαβή;

en: Received
el: Παρελήφθη

en: Received issues
el: Τεύχη που έχουν παραληφθεί

en: Received issues:
el: Τεύχη που έχουν παραληφθεί:

en: Received items
el: Τεκμήρια που έχουν παραληφθεί

en: Received on
el: Παρελήφθει στις

en: Receives claims for late issues
el: Λαμβάνει αιτήσεις για καθυστερημένα τεύχη

en: Receives claims for late orders
el: Λαμβάνει αιτήματα για παραγγελίες που έχουν καθυστερήσει

en: Receives overdue notices:
el: Παραλαμβάνει ειδοποιήσεις εκπρόθεσμων:

en: Recipients:
el: Παραλήπτες:

en: Record
el: Εγγραφή

en: Record URL
el: URL εγγραφής

en: Record deleted
el: H εγγραφή διαγράφηκε

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
el: Η ταύτιση εγγραφών απέτυχε -- αδυναμία στην ανάκτηση του επιλεγμένου κανόνα ταύτισης.

en: Record matching rule:
el: Κανόνας ταύτισης εγγραφών:

en: Record matching rules
el: Κανόνες ταύτισης εγγραφών

en: Record only
el: Εγγραφή μόνο

en: Record title
el: Τίτλος εγγραφής

en: Record type
el: Τύπος εγγραφής

en: Record type:
el: Τύπος εγγραφής:

en: Record type:
el: Τύπος εγγραφής:

en: Record:
el: Εγγραφή:

en: Records found in the catalog
el: Εγγραφές βρέθηκαν στον κατάλογο

en: Red cells signify no transfer allowed.
el: Τα κόκκινα κελιά υποδηλώνουν ότι δεν επιτρέπεται μεταφορά.

en: Refine results
el: Βελτίωση αποτελεσμάτων

en: Refine results:
el: Περιορίστε τα αποτελέσματα:

en: Refine your search
el: Βελτιώστε την αναζήτησή σας

en: Registration date
el: Ημερομηνία εγγραφής

en: Registration date:
el: Ημερομηνία εγγραφής:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
el: Ημερομηνία εγγραφής: %s

en: Regular print
el: Κανονικό κείμενο

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Rejected
el: Απόρριψη

en: Rejected tags
el: Ετικέτες που έχουν απρριφθεί

note: ABBR
en: Related Term
el: Σχετικός όρος

en: Relationship information
el: Πληροφορίες σχέσης

en: Relationship:
el: Σχέση:

en: Release manager:
el: Διαχειριστής διάθεσης:

en: Relevance
el: Σχετικότητα

en: Remaining permissions for managing fines and fees
el: Υπολειπόμενα δικαιώματα για τη διαχείριση προστίμων και τελών

en: Remember for session:
el: Θυμηθείτε για συνεδρία:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
el: Θυμηθείτε ότι η memchached πρέπει να εκκινεί πριν το Plack.

en: Reminder:
el: Υπενθύμιση:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
el: Υπενθύμιση: αυτή η ενέργεια θα διαγράψει όλους τους καθιερωμένους όρους!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
el: Υπενθύμιση: αυτή η ενέργεια θα διαγράψει όλες τις επιλεγμένες βιβλιογραφικές εγγραφές, προσαρημένες συνδρομές, υπάρχουσες κρατήσεις και προσαρτημένα τεκμήρια!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
el: Υπενθύμιση: αυτή η ενέργεια θα τροποποιήσει όλους του επιλεγμένους καθιερωμένους όρους!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
el: Υπενθύμιση: αυτή η ενέργεια θα τροποποιήσει όλες τις επιλεγμένες εγγραφές!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
el: Υπενθύμιση: αυτή η ενέργεια θα τροποποιήσει όλες τις επιλεγμένες χρεώσεις!

en: Remote image
el: Απομακρυσμένη εικόνα

en: Remote image:
el: Απομακρυσμένη εικόνα:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
el: Απομάκρυνση

en: Remove
el: Αφαιρέστε

en: Remove duplicates
el: Αφαίρεση διπλών

note: A
en: Remove facet %s
el: Αφαίρεση όρου %s

en: Remove item from collection
el: Αφαίρεση τεκμηρίου από συλλογή

en: Remove items not owned by selected libraries:
el: Αφαίρεση αντιτύπων που δεν ανήκουν στις επιλεγμένες βιβλιοθήκες:

en: Remove owner
el: Αφαίρεση κατόχου

en: Remove selected
el: Αφαίρεση επιλεγμένου

en: Remove selected items
el: Αφαίρεση επιλεγμένων τεκμηρίων

en: Remove selected patrons
el: Αφαίρεση επιλεγμένων μελών

en: Remove tag
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: Remove this match check
el: Αφαίρεση αυτού του ελέγχου ταύτισης

en: Remove this match point
el: Αφαίρεση αυτού του σημείου ταύτισης

en: Remove this rule
el: Αφαίρεση αυτού του κανόνα

en: Remove?
el: Αφαίρεση;

en: Renew
el: Ανανέωση

en: Renew
el: Ανανέωση

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
el: Ανανέωση #%s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
el: Ανανέωση %s &rsaquo; Κυκλοφορία υλικού &rsaquo; Koha

en: Renew all
el: Ανανέωση όλων

en: Renew or check in selected items
el: Ανανέωση ή επιστροφή των επιλεγμένων τεκμηρίων

en: Renew patron
el: Ανανέωση μέλους

en: Renew this subscription
el: Ανανέωση αυτής της συνδρομής

en: Renewal
el: Ανανέωση

en: Renewal due date:
el: Ανανέωση ημερομηνίας λήξης:

en: Renewal period
el: Περίοδος ανανέωσης

en: Renewals allowed (count)
el: Επιτρεπόμενες ανανεώσεις (πλήθος)

en: Renewed
el: Ανανεωμένο

en: Renewed
el: Ανανεωμένο

en: Rental charge
el: Χρέωση ενοικίασης

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
el: Χρέωση δανεισμού για αυτό το τεκμήριο: %s

en: Rental charge:
el: Χρέωση ενοικίασης:

en: Rental charge:
el: Χρέωση ενοικίασης:

en: Rental discount (%%)
el: Έκπτωση ενοικίασης (%%)

note: INPUT type=submit
en: Reopen
el: Άνοιξε πάλι

en: Reopen it
el: Επαναφορά αυτού

en: Reopen:
el: Επαναφορά:

en: Repeatable
el: Επαναλαμβανόμενο

en: Repeatable:
el: Επαναλαμβανόμενο:

en: Replace all patron attributes
el: Αντικατάσταση όλων των χαρακτηριστικών μέλους

en: Replace only included patron attributes
el: Αντικατάσταση μόνο των συμπεριλαμβανομένων χαρακτηριστικών μέλους

en: Replace record via Z39.50/SRU
el: Αντικατάσταση εγγραφής μέσω Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
el: Αντικατάσταση εγγραφής μέσω Z39.50/SRU

en: Replacement cost:
el: Κόστος αντικατάστασης:

en: Replacement price
el: Τιμή αντικατάστασης

en: Replacement price:
el: Τιμή αντικατάστασης:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
el: Αναφορά αφού μετακινήσετε τις μη ληφθέντες παραγγελίες από τον προϋπολογισμό %s (%s - %s) στο %s (%s - %s)

en: Report group:
el: Αναφορά ομάδας:

en: Report is public:
el: Η αναφορά είναι δημόσια:

en: Report name
el: Αναφορά oνόματος

en: Report name:
el: Αναφορά ονόματος:

en: Report name:
el: Αναφορά ονόματος:

en: Report plugins
el: Αναφορά πρόσθετων

en: Report subgroup:
el: Αναφορά υποομάδας:

en: Report:
el: Έκθεση:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
el: Αναφέρθηκε στις %s

en: Reports
el: Εκθέσεις

en: Reports Dictionary
el: Λεξικό Εκθέσεων

en: Reports dictionary
el: Λεξικό αναφορών

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
el: Έκθεση στους τύπους τεκμηρίων %s που βρίσκονται σε %s%s

en: Reports tables
el: Πίνακες εκθέσεων

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
el: Αίτημα %s

en: Request ID
el: ID αιτήματος

en: Request article
el: Αίτημα άρθρου

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
el: Αίτημα άρθρου από %s

en: Request details
el: Στοιχεία αιτήματος

en: Request specific item type:
el: Ζητήστε συγκεκριμένο τύπο αντιτύπου:

en: Request type:
el: Τύπος αιτήματος:

en: Requested item type
el: Αιτούμενος τύπος τεκμηρίου

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: Required fields cannot be cleared
el: Τα υποχρεωτικά πεδία δε διαγράφονται

en: Required for staff login.
el: Απαραίτητο για την σύνδεση προσωπικού.

en: Required match checks
el: Απαιτούμενοι έλεγχου ταύτισης

note: TH
en: Required module missing
el: Απουσιάζει απαιτούμενη υπομονάδα

note: I
en: Requires override of hold policy
el: Απαιτεί παράβλεψη του κανόνα κρατήσεων

en: Reserve cancelled
el: Η κράτηση ακυρώθηκε

en: Reserve found
el: Βρέθηκε κράτηση

en: Reserves
el: Κρατήσεις

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset filter
el: Επαναφορά φίλτρου

en: Reset mappings
el: Διαγραφή αντιστοιχίσεων

en: Resolve
el: Επίλυση

en: Responses enabled:
el: Ενεργοποίηση απαντήσεων:

en: Restrict
el: Περιορισμένο

en: Restrict access to:
el: Περιορισμός πρόσβασης σε:

en: Restricted
el: Περιορισμένο

en: Restricted:
el: Απαγορευμένο:

en: Restriction comment
el: Σχόλιο περιορισμών

en: Restriction overridden temporarily
el: Ο περιορισμός παραβλέφθηκε προσωρινά

en: Restriction overridden temporarily.
el: Ο περιορισμός παραβλέφθηκε προσωρινά.

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Results
el: Αποτελέσματα

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
el: Αποτελέσματα %s μέσω %s %s από %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
el: Αποτελέσματα %s σε %s από %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
el: %s Αποτελέσματα σε %s από %s

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
el: Αποτελέσματα από Mana Knowledge Base

en: Results per page :
el: Αποτελέσματα ανά σελίδα :

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
el: Αποτελέσματα ανά σελίδα: %s

en: Resume
el: Συνέχεια

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
el: Περίληψη όλων των κρατήσεων που έχουν ανασταλεί

en: Return
el: Επιστροφή

en: Return claims
el: Ισχυρισμός επιστροφής

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
el: Οι ισχυρισμού επιστροφής πρέπει να διαχειρίζονται από τη σελίδα λεπτομερειών μέλους

en: Return claims:
el: Ισχυρισμός επιστροφής:

en: Return date
el: Ημερομηνία επιστροφής

en: Return policy
el: Πολιτική επιστροφών

en: Return to batch item deletion
el: Επιστροφή στην ομαδική διαγραφή τεκμηρίων

en: Return to batch item modification
el: Επιστροφή στην τροποποίηση παρτίδας τεκμηρίων

en: Return to circulation and fine rules
el: Επιστροφή στους κανόνες κυκλοφορίας υλικού και προστίμων

en: Return to patron detail
el: Επιστροφή στις λεπτομέρειες μέλους

note: A
en: Return to request details
el: Επιστροφή στα στοιχεία αιτήματος

en: Return to rotating collections home
el: Επιστροφή στην αρχική των εναλλασσόμενων συλλογών

en: Return to sets management
el: Επιστροφή στη διαχείριση συνόλων

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
el: Επιστροφή στην οργανωμένη παρτίδα MARC %s

en: Return to the basket without making a new order.
el: Επιστροφή στο καλάθι χωρίς νέα αγορά.

en: Return to the job list
el: Επιστροφή στη λίστα εργασιών

en: Return to the record
el: Επιστροφή στην εγγραφή

en: Return to tools
el: Επιστροφή στα εργαλεία

en: Return to where you were
el: Επιστροφή στο προηγούμενο σημείο

en: Returns
el: Επιστροφές

en: Revert waiting status
el: Επαναφορά σε κατάσταση αναμονής

en: Reverted
el: Έχει επανέλθει

en: Reviewer
el: Αξιολογητής

en: Reviewer:
el: Σχολιαστής:

en: Reviews
el: Αξιολογήσεις

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
el: Κρατικό Μουσείο, Άμστερνταμ, Ολλανδία

note: SCRIPT
en: Rollover at:
el: Ανατροπή σε:

en: Rollover:
el: Ανατροπή:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
el: Rom&acirc;n&#259; (Ρουμανικά)

en: Rotating collections
el: Περιστρεφόμενες Συλλογές

en: Round Rock Public Library, USA
el: Δημόσια Βιβλιοθήκη Round Rock, ΗΠΑ

en: Routing
el: Δρομολόγηση

en: Routing list
el: Λίστα δρομολόγησης

en: Routing lists
el: Λίστες δρομολόγησης

en: Routing:
el: Δρομολόγηση:

en: Row
el: Σειρά

en: Rule
el: Κανόνας

en: Rule operator
el: Χειριστής κανόνα

en: Rules for automatic item modifications by age
el: Κανόνες αυτόματης τροποποίησης τεκμηρίων με βάση την ηλικία τους

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
el: Κανόνες για ενέργειες εκπρόθεσμων: %s%s%s προκαθορισμένη βιβλιοθήκη %s

en: Run
el: Εκτέλεση

note: BUTTON
en: Run and edit macros
el: Εκτέλεση και επεξεργασία μακροεντολών

en: Run macro
el: Εκτέλεση μακροεντολής

en: Run report
el: Εκτέλεση αναφοράς

en: Run report
el: Εκτέλεση αναφοράς

en: Run reports
el: Εκτέλεση αναφορών

note: INPUT type=submit
en: Run the report
el: Εκτέλεση της αναφοράς

en: Run tool
el: Εργαλείο εκτέλεσης

en: Runtime parameter options
el: Επιλογές παραμέτρων χρονοπρογραμματισμού

en: SAN-Ouest Provence
el: Επαρχία SAN-Ouest

en: SAN-Ouest Provence, France
el: SAN-Ouest Προβηγκία, Γαλλία

en: SIP media type:
el: Τύπος SIP μέσων:

en: SMS alert number
el: Αριθμός ειδοποίησης SMS

en: SMS cellular providers
el: πάροχοι SMS

en: SMS number:
el: Αριθμός SMS:

en: SMS provider:
el: Πάροχος SMS:

en: SMTP server
el: Διακομιστής SMTP

en: SMTP server:
el: Διακομιστής SMTP:

en: SRU Search fields mapping:
el: Αντιστοίχιση πεδίων αναζήτησης SRU:

en: Salutation
el: Χαιρετισμός

en: Satisfied
el: Ικανοποιημένο

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
el: Σάββατο

note: SCRIPT
en: Saturdays
el: Σάββατα

note: INPUT type=submit
en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save
el: Αποθήκευση

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
el: Αποθήκευση όλων των προτιμήσεων %s

en: Save and continue editing
el: Αποθήκευση και συνέχεια επεξεργασίας

en: Save and edit items
el: Αποθήκευση και επεξεργασία αντιτύπων

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
el: Αποθήκευση και προβολή του σημειώματος δρομολόγησης

en: Save and view record
el: Αποθήκευση και προβολή εγγραφής

en: Save anyway
el: Αποθήκευση

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
el: Αποθήκευση ως MARCXML (.xml) αρχείο

en: Save as new pattern
el: Αποθήκευση ως νέου μοτίβου

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
el: Αποθήκευση παραμετροποίησης

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
el: Αποθήκευση εγγραφής (Ctrl-S)

en: Save quotes
el: Αποθήκευση αποφθεγμάτων

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
el: Αποθήκευση αναφοράς

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
el: Αποθήκευση συνδρομής

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
el: Αποθήκευση ιστορικού συνδρομής

en: Save your custom report
el: Αποθήκευση της ιδιότυπης αναφοράς σας

en: Saved report results
el: Αποθηκευμένα αποτελέσματα αναφοράς

en: Saved reports
el: Αποθηκευμένες αναφορές

en: Saved results
el: Αποθηκευμένα αποτελέσματα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
el: Γίνεται Αποθήκευση...

en: Scan
el: Σάρωση

en: Scan a patron barcode to start.
el: Σαρώστε ένα barcode μέλους για να ξεκινήσετε.

en: Scan index:
el: Σάρωση ευρετηρίου:

en: Scan indexes:
el: Σάρωση ευρετηρίων

en: Schedule
el: Προγραμματισμός

en: Schedule
el: Προγραμματισμός

en: Schedule tasks to run
el: Προγραμματισμένες εργασίες προς εκτέλεση

en: Scheduled for automatic renewal
el: Προγραμματισμένο για αυτόματη ανανέωση

en: School
el: Σχολείο

en: Score:
el: Βαθμός:

en: Screen
el: Οθόνη

note: INPUT type=submit
en: Search
el: Αναζήτηση

note: INPUT type=text
en: Search %s
el: Αναζήτηση %s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
el: Αναζήτηση ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
el: Αναζήτηση διακομιστών Z39.50/SRU

en: Search all headings
el: Αναζήτηση όλων των επικεφαλίδων

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
el: Αναζήτηση με όνομα συμβολαίου ή/και περιγραφή:

en: Search by keyword:
el: Αναζήτηση με λέξη-κλειδί:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
el: Αναζήτηση ταξιθετικού αριθμού

en: Search cities
el: Αναζήτηση πόλεων

en: Search contracts
el: Αναζήτηση συμβάσεων

en: Search currencies
el: Αναζήτηση νομισμάτων

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
el: Ρύθμιση μηχανής αναζήτησης (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
el: Ρύθμιση μηχανής αναζήτησης (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: Ρύθμιση μηχανής αναζήτησης (Elasticsearch) &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

en: Search entire record
el: Αναζήτηση σε ολόκληρη την εγγραφή

en: Search entire record:
el: Αναζήτηση σε ολόκληρη την εγγραφή:

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
el: Αναζήτηση ημερομηνίας λήξης

en: Search field
el: Αναζήτηση πεδίου

en: Search fields
el: Αναζήτηση πεδίων

en: Search filters
el: Αναζήτηση φίλτρων

en: Search for
el: Αναζήτηση για

en: Search for a vendor
el: Αναζήτηση προμηθευτή

en: Search for a vendor to transfer from
el: Αναζήτηση προμηθευτή για μεταφορά από

en: Search for a vendor to transfer to
el: Αναζήτηση προμηθευτή για μεταφορά σε

en: Search for another record
el: Αναζήτηση μίας άλλης εγγραφής

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
el: Αναζήτηση τεκμηρίων %s για προσθήκη στην Παρτίδα %s %s

en: Search for patron
el: Αναζήτηση μέλους

en: Search for record
el: Αναζήτηση εγγραφής

en: Search for tag:
el: Αναζήτηση Πεδίου:

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
el: Αναζήτηση προμηθευτή %s &rsaquo; Koha

en: Search funds
el: Αναζήτηση επιχορηγήσεων

en: Search history
el: Ιστορικό αναζήτησης

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
el: Αναζήτηση στο ημερολόγιο της ημέρας που θέλετε να ορίσετε ως αργία.

en: Search index:
el: Αναζήτηση ευρετηρίου:

note: INPUT type=text
en: Search library
el: Αναζήτηση Βιβλιοθήκης

note: INPUT type=text
en: Search location
el: Αναζήτηση θέσης

en: Search main heading
el: Αναζήτηση κύριας επικεφαλίδας

en: Search main heading ($a only)
el: Αναζήτηση κύριας επικεφαλίδας ($a μόνο)

en: Search main heading ($a only):
el: Αναζήτηση κύριας επικεφαλίδας ($a μόνο):

note: INPUT type=text
en: Search notes
el: Αναζήτηση σημειώσεων

en: Search notices
el: Αναζήτηση ειδοποιήσεων

en: Search on
el: Αναζήτηση σε

note: I
en: Search on %s
el: Αναζήτηση σε %s

en: Search options
el: Αναζήτηση επιλογών

en: Search orders
el: Αναζήτηση παραγγελιών

en: Search patron categories
el: Αναζήτηση κατηγοριών μέλους

en: Search patrons
el: Αναζήτηση μελών

en: Search reports by keyword:
el: Αναζήτηση αναφοράς με λέξη-κλειδί:

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
el: %s Αποτελέσματα σε %s από %s

en: Search string matches:
el: Αναζήτηση ταυτίσεων γραμμών:

en: Search subscriptions
el: Αναζήτηση συνδρομών

en: Search subscriptions:
el: Αναζήτηση συνδρομών:

en: Search suggestions
el: Προτάσεις αναζήτησης

en: Search system preferences
el: Αναζήτηση προτιμήσεων συστήματος

en: Search targets
el: Αναζήτηση στόχων

en: Search term:
el: Όρος αναζήτησης:

note: INPUT type=text
en: Search title
el: Αναζήτηση τίτλου

en: Search to hold
el: Αναζήτηση για κράτηση

en: Search type:
el: Τύπος αναζήτησης:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
el: Η αναζήτηση δεν είναι διαθέσιμη

en: Search uploads by name or hashvalue
el: Αναζήτηση μεταφορτώσεων με όνομα ή ψηφιακό αποτύπωμα

en: Search value:
el: Αναζήτηση τιμής:

en: Search was:
el: Η αναζήτηση ήταν:

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
el: Η αναζήτηση θα ενισχύσει/αυξήσει τη συνάφεια του σταθμισμένου πεδίου(ων)

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Searchable
el: Αναζητήσιμο

en: Searchable:
el: Αναζητήσιμο:

note: A
en: Searching
el: Αναζήτηση

note: SCRIPT
en: Season
el: Εποχή

note: SCRIPT
en: Second
el: Δεύτερο

en: Secondary email
el: Δευτερεύουσα διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Secondary email:
el: Δευτερεύον email:

en: Secondary email:
el: Δευτερεύον email:

en: Secondary phone
el: Δευτερεύον τηλέφωνο

en: Secondary phone:
el: Δευτερεύον τηλέφωνο:

en: Secondary phone:
el: Δευτερεύον τηλέφωνο:

en: Seconds (default)
el: Δευτερόλεπτα (προεπιλεγμένο)

en: Section
el: Τομέας

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
el: Τομέας %s

en: Section:
el: Τομέας:

en: See any subscription attached to this biblio
el: Βλέπε οποιαδήποτε συνδρομή που συνδέεται με αυτό το biblio

en: See highlighted items below
el: Δείτε τα υπερφωτισμένα αντίτυπα παρακάτω

en: See online help for advanced options
el: Βλέπε την ηλεκτρονική βοήθεια για προχωρημένες επιλογές

en: Seen
el: Εμφανίστηκε

note: INPUT type=submit
en: Select
el: Επιλογή

en: Select
el: Επιλογή

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
el: Επιλέξτε "Όλες οι βιβλιοθήκες" αν αυτή η καθιερωμένη τιμή πρέπει να εμφανίζεται συνέχεια. Διαφορετικά επιλέξτε βιβλιοθήκες που θέλετε να συσχετίσετε με αυτή την τιμή.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
el: Επιλέξτε "Όλες οι βιβλιοθήκες" αν αυτός ο τύπος πίστωσης θα είναι διαθέσιμος για όλες τις βιβλιοθήκες. Διαφορετικά επιλέξτε τις βιβλιοθήκες που θέλετε να συσχετίσετε με αυτόν τον τύπο.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
el: Επιλέξτε "Όλες οι βιβλιοθήκες" αν αυτός ο τύπος χρεωστικών θα είναι διαθέσιμος για όλες τις βιβλιοθήκες. Διαφορετικά επιλέξτε τις βιβλιοθήκες που θέλετε να συσχετίσετε με αυτόν τον τύπο.

en: Select CSV profile:
el: Επιλογή προφίλ CSV:

en: Select MARC framework:
el: Επιλέξτε πλαισίου MARC:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο MARC για να οργανώσετε στο ρεζερβουάρ εισαγωγής. Θα αναλυθεί, και κάθε έγκυρη εγγραφή θα οργανωθεί για μελλοντική εισαγωγή στον κατάλογο.

en: Select a budget
el: Επιλέξτε προϋπολογισμό

en: Select a category type
el: Επιλέξτε ένα τύπο κατηγορίας

en: Select a department
el: Επιλογή ενός τμήματος

en: Select a fund
el: Επιλέξτε μια επιχορήγηση

en: Select a layout to be applied:
el: Επιλέξτε διάταξη προς εφαρμογή:

en: Select a library :
el: Επιλογή βιβλιοθήκης :

en: Select a library :
el: Επιλογή βιβλιοθήκης :

en: Select a library:
el: Επιλογή βιβλιοθήκης:

en: Select a library:
el: Επιλογή βιβλιοθήκης:

en: Select a list
el: Επιλογή λίστας

en: Select a template
el: Επιλογή προτύπου

en: Select a template to be applied:
el: Επιλέξτε πρότυπο προς εφαρμογή:

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Select an authority framework
el: Επιλέξτε ένα πλαίσιο καθιερωμένων όρων

en: Select an existing list
el: Επιλογή μιας υπάρχουσας λίστας

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο εικόνας ή αρχείο ZIP για ανάρτηση. Το εργαλείο αποδέχεται εικόνες μορφότυπων GIF, JPEG, PNG και XPM.

en: Select day:
el: Επιλογή ημέρας:

en: Select download format:
el: Επιλογή μορφότυπου λήψης:

en: Select files:
el: Επιλογή αρχείων:

en: Select local databases
el: Επιλογή τοπικών βάσεων δεδομένων

en: Select month:
el: Επιλέξτε μήνα:

en: Select none
el: Καμιά επιλογή

en: Select none to see all libraries
el: Μην επιλέξετε κανένα για να δείτε όλες τις βιβλιοθήκες

en: Select note
el: Επίλεξτε σημείωση

en: Select notice:
el: Επιλογή ειδοποίησης:

en: Select one or more images to delete.
el: Επιλέξτε μία ή περισσότερες εικόνες για διαγραφή.

en: Select planning type:
el: Επιλογή τύπου σχεδιασμού:

en: Select records to export
el: Επιλέξτε εγγραφές για εξαγωγή

en: Select remote databases
el: Επιλογή απομακρυσμένων βάσεων δεδομένων

en: Select searches to:
el: Επιλέξτε αναζητήσεις για:

en: Select the biblionumber to attach the item to
el: Επιλέξτε το biblionumber στο οποίο θα προσαρτήσετε το τεκμήριο

en: Select the biblionumber to link the item to
el: Επιλέξτε το biblionumber στο οποίο θα συνδέσετε το τεκμήριο

en: Select the file to import:
el: Επιλέξτε το αρχείο για εισαγωγή:

en: Select the file to upload:
el: Επιλέξτε το αρχείο για μεταφόρτωση:

en: Select the host record to link
el: Επιλέξτε την κύρια εγγραφή για τη διασύνδεση

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
el: Επιλέξτε κύρια εγγραφή για διασύνδεση του '%s'

en: Select to display or not:
el: Επιλέξτε αν θα εμφανίζεται ή όχι:

en: Select to import
el: Επιλέξτε να εισάγετε

en: Select without holds
el: Επιλογή χωρίς κρατήσεις

en: Select without items
el: Επιλογή χωρίς τεκμήρια

en: Select your MARC flavor
el: Επιλέξτε το δικό σας σχήμα MARC

en: Selected items :
el: Επιλεγμένα τεκμήρια :

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
el: Η επιλογή μιας ειδοποίησης επιτρέπει στα μέλη να εγγραφούν στις ειδοποιήσεις όταν ένα νέο τεύχος παραλαμβάνεται.

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
el: Αυτή η επιλογή θα αντικαταστήσει υπάρχοντες κατόχους επιχορηγήσεων, αν υπάρχουν

en: Semi-colon (;)
el: Άνω στιγμή (;)

en: Send
el: Αποστολή

en: Send email
el: Αποστολή email

en: Send list
el: Αποστολή λίστας

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
el: Αποστολή ειδοποίησης

en: Send to
el: Αποστολή σε

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
el: Αποστολή σε %s

en: Sending your cart
el: Αποστολή του καλαθιού σας

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
el: Αποστολή καλαθιού &rsaquo; %s%s%sKoha online%s κατάλογος

en: Sending your list
el: Αποστολή της λίστας σας

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
el: Αποστολή της λίστας σας &rsaquo; Λίστες &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
el: Απεσταλμένες ειδοποιήσεις για το μέλος %s

en: Separate multiple filenames by commas.
el: Διαχωρείστε πολλαπλά ονόματα αρχείου με κόμματα.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
el: Διαχωρείστε επιλογές με κόμματα. Παράδειγμα: sru=get,sru_version=1.1. Βλέπε επίσης http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: Serial
el: Περιοδική έκδοση

en: Serial collection
el: Συλλογή περιοδικών εκδόσεων

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
el: Συλλογή περιοδικών εκδόσεων #%s

en: Serial collection information for
el: Πληροφορίες συλλογής περιοδικών εκδόσεων για

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
el: Πληροφορίες συλλογής περιοδικών εκδόσεων για %s &rsaquo; Περιοδικές εκδόσεις &rsaquo; Koha

en: Serial edition
el: Έκδοση περιοδικής έκδοσης

en: Serial enumeration / chronology
el: Αρίθμηση / χρονολόγηση περιοδικής έκδοσης

en: Serial enumeration:
el: Αρίθμηση περιοδικής έκδοσης:

en: Serial number:
el: Αριθμός περιοδικής έκδοσης:

en: Serial receipt creates an item record.
el: Παραλαβή περιοδικής έκδοσης και δημιουργία εγγραφής τεκμηρίου.

en: Serial receipt does not create an item record.
el: Παραλαβή περιοδικής έκδοσης αλλά όχι δημιουργία εγγραφής τεκμηρίου.

en: Serial receive
el: Παραλαβή περιοδικής έκδοσης

en: Serial subscription: search for vendor
el: Συνδρομή περιοδικής έκδοσης: αναζήτηση προμηθευτή

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
el: Περιοδικό: %s

en: Serials
el: Περιοδικές Εκδόσεις

en: Serials planning
el: Σχεδιασμός περιοδικής έκδοσης

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
el: Ανανέωση συνδρομής περιοδικών εκδόσεων #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
el: Συνδρομές περιοδικών εκδόσεων

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
el: Συνδρομές περιοδικών εκδόσεων (%s βρέθηκαν)

en: Serials subscriptions search
el: Αναζήτηση συνδρομών περιοδικών εκδόσεων

en: Serials tables
el: Πίνακες περιοδικών

en: Series
el: Σειρά

en: Series title
el: Τίτλος σειράς

en: Series:
el: Σειρά:

en: Server
el: Διακομιστής

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
el: Ο εξυπηρετητής '%s' διαγράφηκε επιτυχώς.

en: Server information
el: Πληροφορίες διακομιστή

en: Server name:
el: Όνομα διακομιστή:

en: Session timed out, please log in again
el: Ο χρόνος σύνδεσης έληξε, παρακαλούμε συνδεθείτε ξανά

en: Session timed out.
el: Ο χρόνος σύνδεσης έληξε,

en: Set all funds to zero
el: Ρυθμίστε όλες τις επιχορηγήσεις στο μηδέν

en: Set back to
el: Ρύθμιση πίσω σε

en: Set due date to expiry:
el: Ορίστε ημερομηνίας λήξης την:

note: IMG
en: Set geolocation for %s
el: Ρύθμιση γεωγραφικής θέσης για %s

en: Set inventory date to:
el: Καθορισμός ημερομηνίας απογραφής σε:

en: Set library
el: Επιλογή βιβλιοθήκης

en: Set notice/status triggers for overdue items
el: Καθορισμός ειδοποιήσεων για εκπρόθεσμα τεκμήρια

en: Set permissions
el: Ρύθμιση εξουσιοδοτήσεων

en: Set request as pending
el: Ορίστε το αίτημα ως εκκρεμή

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
el: Ρύθμιση κατάστασης

en: Set the date received to today?
el: Να οριστεί ημερομηνία παραλαβής η σημερινή;

en: Set to patron
el: Όρισε στο μέλος

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Share
el: Κοινοποίηση

en: Share my Koha usage statistics:
el: Κοινοποίηση των στατιστικών χρήσης Koha:

en: Share usage statistics
el: Κοινοποίηση στατιστικών χρήσης

en: Share your usage statistics
el: Κοινοποίηση των στατιστικών χρήσης σας

en: Sharp (#)
el: Δίεση (#)

en: Shelving control number
el: Αριθμός ελέγχου ραφιού

en: Shelving location
el: Τοποθεσία στο ράφι

en: Shelving location (items.location) is:
el: Η θέση στο ράφι (items.location) είναι:

en: Shelving location selected:
el: Επιλεγμένη τοποθεσία στο ράφι:

en: Shelving location:
el: Θέση στο ράφι:

en: Shipment cost
el: Κόστος αποστολής

en: Shipment cost:
el: Κόστος αποστολής:

en: Shipment date
el: Ημερομηνία αποστολής

en: Shipment date reverse
el: Αναίρεση ημερομηνίας αποστολής

en: Shipment date:
el: Ημερομηνία αποστολής:

en: Shipment date:
el: Ημερομηνία αποστολής:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
el: Ημερομηνία αποστολής: Όλα μέχρι %s

en: Shipping cost for invoice
el: Κόστος αποστολής τιμολογίου

en: Shipping cost:
el: Κόστος αποστολής:

en: Shipping cost:
el: Κόστος αποστολής:

en: Shortcut
el: Συντόμευση

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
el: Συντομευμένη ημερομηνίας λήξης θα είναι %s (%s ημέρες).

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show MARC
el: Προβολή MARC

en: Show MARC tag documentation links
el: Εμφάνιση συνδέσμων τεκμηρίωσης MARC

en: Show active baskets only
el: Εμφάνιση μόνο των ενεργών καλαθιών

en: Show active funds only
el: Εμφάνιση μόνο των ενεργών κεφαλαίων

en: Show actual/estimated values
el: Εμφάνιση πραγματικών/εκτιμώμενων τιμών

en: Show advanced pattern
el: Προβολή σύνθετου μοτίβου

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
el: Προβολή σύνθετης αναζήτησης (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
el: Εμφάνιση όλων

en: Show all baskets
el: Εμφάνιση όλων των καλαθιών

en: Show all columns
el: Εμφάνιση όλων των στηλών

note: SCRIPT
en: Show all debit types
el: Εμφάνιση όλων των τύπων χρεωστικών

en: Show all details
el: Εμφάνιση όλων των λεπτομερειών

en: Show all items
el: Εμφάνιση όλων των αντιτύπων

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
el: Εμφάνιση όλων των αντιτύπων (%s κρυμμένα)

en: Show all orders
el: Εμφάνιση όλων των παραγγελιών

en: Show all suggestions
el: Εμφάνιση όλων των προτάσεων

note: SCRIPT
en: Show all transactions
el: Εμφάνιση όλων των συναλλαγών

en: Show any items currently checked out:
el: Εμφάνιση τεκμηρίων που είναι σε δανεισμό:

en: Show biblio
el: Εμφάνιση εγγραφής

en: Show brief form
el: Εμφάνιση σύντομης φόρμας

en: Show category:
el: Εμφάνιση κατηγορίας:

en: Show checkouts
el: Εμφάνιση δανεισμών

en: Show checkouts to guarantor
el: Εμφάνιση δανεισμών στον εγγυητή

en: Show checkouts to guarantors
el: Εμφάνιση δανεισμών στους κηδεμόνες

en: Show details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: Show fines to guarantor
el: Εμφάνιση προστίμων στον εγγυητή

en: Show fines to guarantors
el: Εμφάνιση προστίμων στους εγγυητές

en: Show full form
el: Εμφάνιση ολόκληρης φόρμας

en: Show inactive budgets
el: Εμφάνιση ανενεργών προϋπολογισμών

en: Show less
el: Εμφάνιση λιγότερων

en: Show matching titles
el: Προβολή παραπλήσιον τίτλων

en: Show more
el: Εμφάνιση περισσότερων

en: Show my funds only
el: Εμφάνιση των κεφαλαίων μου μόνο

en: Show only mine
el: Εμφάνιση μόνο δικού(ων) μου

en: Show only renewed
el: Εμφάνιση μόνο ανανεωμένου(ων)

en: Show only subscriptions
el: Εμφάνιση μόνο συνδρομών

en: Show subscriptions
el: Εμφάνιση συνδρομών

en: Show tags
el: Εμφάνιση ετικετών

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
el: Προβολή τελευταίου μηνύματος επιστροφής

en: Show/hide columns:
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη στηλών:

en: Showing only available items
el: Προβολή διαθέσιμων τεκμηρίων

en: Shown
el: Εμφανισμένο

en: Shows on transit slips
el: Εμφανίζεται στα σημειώματα διακίνησης

en: Simple DC-RDF
el: Απλό DC-RDF

en: Since
el: Από

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
el: Μονοήμερη αργία: %s

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size (bytes)
el: Μέγεθος (bytes)

en: Skip closed days
el: Παραλείψετε ημέρες μη λειτουργίας

en: Skip issue number
el: Παραλείψτε αριθμό τεύχους

en: Skip items on hold awaiting pickup:
el: Παράλειψη αντιτύπων στην αναμονή κρατήσεων:

en: Skip items on loan:
el: Παράλειψη δανεισμένων τεκμηρίων:

en: Slip
el: Σημείωμα

en: Some Perl modules are missing.
el: Απουσιάζουν μερικά αρθρώματα (modules) της perl.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
el: Κάποια παραδείγματα συμβατών πεδίων τιμής περιλαμβάνουν "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (χαρτόδετο)". Αυτά τα παραδείγματα θεωρούν ότι το USD είναι το ενεργό νόμισμα.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
el: Κάποια πεδία δεν είναι έγκυρα:

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
el: Κάποια μέλη έχουν αιτηθεί ιδιωτικότητα στα επιστρεφόμενα αντίτυπα αλλά οι ρυθμίσεις στο AnonymousPatron δεν έχουν οριστεί σωστά. Ρυθμίστε το σε ένα έγκυρο κωδικό μέλους αλλιώς οι επιστροφές γι αυτά τα μέλη θα αποτύχουν.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
el: Μερικές εγγραφές δεν έχουν προστεθεί αυτόματα καθώς αντιστοιχούν σε υπάρχουσες εγγραφές στον κατάλογο:

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
el: Κάτι δε λειτούργησε σωστά, δεν μπορεί να αποθηκευτεί

en: Sorry, the CAS login failed.
el: Λυπούμαστε, η CAS σύνδεση απέτυχε.

en: Sorry, there is no result for your search.
el: Λυπούμαστε, δεν υπάρχει αποτέλεσμα για την αναζήτησή σας.

note: SCRIPT
en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Sort 1
el: Ταξινόμηση 1

en: Sort 2
el: Ταξινόμηση 2

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Sort by :
el: Ταξινόμηση κατά :

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Sort field 1:
el: Πεδίο ταξινόμησης 1:

en: Sort field 2:
el: Πεδίο ταξινόμησης 2:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
el: Απουσιάζει η διαδικασία ταξινόμησης

en: Sort this list by:
el: Ταξινόμηση αυτής της λίστας κατά:

en: Sort1
el: Ταξινόμηση1

en: Sort2
el: Ταξινόμηση2

en: Sortable
el: Ταξινομήσιμο

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Sorting routine
el: Ρουτίνα κατάταξης

en: Sound
el: Ήχος

en: Source
el: Πηγή

en: Source (incoming) record check field
el: Πεδίο ελέγχου πηγής εγγραφής (εισερχομένης)

en: Source in use?
el: Πηγή σε χρήση;

en: Source library:
el: Βιβλιοθήκη πηγής:

en: Source records
el: Εγγραφές πηγής

en: Source:
el: Πηγή:

en: Space ( )
el: Κενό ( )

en: Special relationship:
el: Ειδική σχέση:

en: Special thanks to the following organizations
el: Ειδικές ευχαριστίες στους ακόλουθους οργανισμούς

en: Specialized
el: Εξειδικευμένο

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
el: Προσδιορίστε ημερομηνία για να συνεχίσετε %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
el: Ορίστε ημερομηνία λήξης %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
el: Καθορίστε πώς θα επαναλαμβάνεται η αργία.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
el: Προσδιορίστε ημερομηνία επιστροφής %s:

en: Spent
el: Δαπανημένο

en: Spine label
el: Ετικέτα ράχης

en: Split call numbers:
el: Χωρισμένοι ταξιθετικοί αριθμοί:

note: SCRIPT
en: Spring
el: Άνοιξη

en: Staff
el: Προσωπικό

en: Staff interface
el: Διεπαφή προσωπικού

en: Staff note
el: Σημείωμα προσωπικού

en: Staff note:
el: Διεπαφή προσωπικού:

en: Stage MARC records for import
el: Οργάνωση Εγγραφών MARC για εισαγωγή

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
el: Οργάνωση για εισαγωγή

en: Staged
el: Οργανωμένο

en: Staged:
el: Οργανωμένο:

en: Standard
el: Τυπική

en: Standard ID:
el: Σταθερό ID:

en: Standard number
el: Πρότυπος αριθμός

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Start date:
el: Ημερομηνία έναρξης:

en: Start date:
el: Ημερομηνία έναρξης:

en: Start defining libraries
el: Έναρξη καθορισμού βιβλιοθηκών

note: INPUT type=submit
en: Start search
el: Έναρξη αναζήτησης

en: Started
el: Έναρξη

en: Started:
el: Έναρξη:

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
el: Αρχικός αριθμός κάρτας

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
el: Αρχικός αριθμός ετικέτας

en: Starting with:
el: Ξεκινάει με:

en: Starts with
el: Ξεκινά με

en: State
el: Πολιτεία

en: State:
el: Πολιτεία:

en: State:
el: Πολιτεία:

en: Statistic 1 done on:
el: Στατιστικό 1 σε:

en: Statistic 1:
el: Στατιστικό 1:

en: Statistic 2 done on:
el: Στατιστικό 2 σε:

en: Statistic 2:
el: Στατιστικό 2:

en: Statistical
el: Στατιστικό

en: Statistics
el: Στατιστικά

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
el: Στατιστικά για %s

en: Statistics wizards
el: Οδηγοί στατιστικής

en: Status
el: Κατάσταση

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Step 1 of 5: Name the new definition
el: Βήμα 1 από 5: Δώστε όνομα στο νέο ορισμό

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
el: Βήμα 1 από 6: Επιλογή υπομονάδας για δημιουργία αναφοράς,%s Ρυθμίστε τη λήξη της cache, %s και επιλέξτε ορατότητα της αναφοράς

en: Step 2 of 5: Choose the area
el: Βήμα 2 από 5: Επιλέξτε την περιοχή

en: Step 2 of 6: Pick a report type
el: Βήμα 2 από 6: Επιλέξτε τύπο αναφοράς

en: Step 2: Choose the area
el: Βήμα 2: Επιλέξτε την περιοχή

en: Step 3 of 6: Select columns for display
el: Βήμα 3 από 6: Επιλογή στηλών προς εμφάνιση

en: Step 4 of 5: Specify a value
el: Βήμα 4 από 5: Καθορίστε μία τιμή

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
el: Βήμα 4 από 6: Επιλογή κριτηρίων για να περιορίσετε σε

en: Step 4: Specify a value
el: Βήμα 4: Καθορίστε μία τιμή

en: Step 5 of 5: Confirm details
el: Βήμα 5 από 5: Επιβεβαιώστε τα στοιχεία

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
el: Βήμα 5 από 6: Επιλογή στηλών για το συνολικό

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
el: Βήμα 6 από 6: Επιλογή της διάταξης της έκθεσης

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
el: Stephen Hedges (πρώιμος Διαχειριστής Τεκμηρίωσης)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
el: Απομένουν %s ακόμα διακομιστές προς αναζήτηση

en: Stock rotation
el: Εναλλαγή αποθέματος

en: Stock rotation details
el: Πληροφορίες εναλλαγής αποθέματος

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
el: Πληροφορίες εναλλαγής αποθέματος για %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
el: Στοιχεία εναλλαγής αποθέματος για %s &rsaquo; Κατάλογος &rsaquo; Koha

en: Stopped
el: Σταμάτησε

en: Street number
el: Αριθμός οδού

en: Street number:
el: Αριθμός οδού:

en: Street type
el: Τύπος οδού

en: String
el: Γραμμή

en: Student count
el: Πλήθος φοιτητών

en: Sub total
el: Υποσύνολο

en: Subfield
el: Υποπεδίο

en: Subfield code:
el: Κωδικός υποπεδίου:

en: Subfield code:
el: Κωδικός υποπεδίου:

en: Subfield separator:
el: Διαχωριστικό υποπεδίων:

en: Subfield:
el: Υποπεδίο:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
el: Υποπεδίο: %s

en: Subfields
el: Υποπεδία

en: Subfields:
el: Υποπεδία:

en: Subgroup
el: Υποομάδα

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
el: Κωδικός υποομάδας

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
el: Όνομα υποομάδας

en: Subgroup:
el: Υποομάδα:

en: Subject
el: Θέμα

en: Subject heading:
el: Θεματική επικεφαλίδα:

en: Subject phrase
el: Θέμα-Φράση

en: Subject sub-division:
el: Θεματική υποδιαίρεση:

en: Subject(s)
el: Θέμα(τα)

en: Subject:
el: Θέμα:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
el: Θέματα: %s

en: Subjects:
el: Θέματα:

note: INPUT type=submit
en: Submit
el: Υποβολή

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
el: Υποβολή της πρότασής σας

en: Subscription
el: Συνδρομή

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
el: Συνδρομή #%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
el: Συνδρομή #%s

en: Subscription ID:
el: ID Συνδρομής:

en: Subscription begin
el: Έναρξη συνδρομής

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
el: Κλειστή συνδρομή %s

en: Subscription details
el: Στοιχεία Συνδρομής

en: Subscription end
el: Τέλος συνδρομής

en: Subscription end date
el: Ημερομηνία λήξης συνδρομής

en: Subscription end date:
el: Ημερομηνία λήξης συνδρομής:

en: Subscription expired
el: Η συνδρομή έχει λήξει

en: Subscription history
el: Ιστορικό συνδρομής

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
el: Ιστορικό συνδρομής για %s

en: Subscription length:
el: Διάρκεια συνδρομής:

en: Subscription num.
el: Αρ. συνδρομής

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
el: Ανανέωση συνδρομής για %s

en: Subscription renewed.
el: Η συνδρομή ανανεώθηκε.

en: Subscription start date
el: Ημερομηνία έναρξης συνδρομής

en: Subscription start date:
el: Ημερομηνία έναρξης συνδρομής:

en: Subscription summaries
el: Περιλήψεις συνδρομής

en: Subscription summary
el: Περίληψη συνδρομής

en: Subscription title
el: Τίτλος συνδρομής

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
el: Η συνδρομή θα λήξει %s.

en: Subscription:
el: Συνδρομή:

en: Subscriptions
el: Συνδρομές

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
el: Συνδρομές (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
el: Η συνδρομή πρέπει να σχετίζεται με μία βιβλιογραφική εγγραφή

en: Subscriptions renewed.
el: Οι συνδρομές ανανεώθηκαν.

en: Subtotal
el: Υποσύνολο

en: Subtotal for
el: Υποσύνολο για

en: Subtype limits
el: Περιορισμός υποκατηγορίας

note: SCRIPT
en: Success.
el: Επιτυχία.

en: Suggested by
el: Προτεινόμενο από

en: Suggested by:
el: Προτεινόμενο από:

en: Suggested by:
el: Προτεινόμενο από:

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
el: Προτεινόμενο από: %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
el: Προτεινόμενη ημερομηνία από:

en: Suggested on
el: Προτεινόμενο για

en: Suggestion
el: Πρόταση

en: Suggestion details
el: Στοιχεία προτάσεων

en: Suggestion information
el: Πληροφορίες πρότασης

en: Suggestion management
el: Διαχείριση πρότασης

en: Suggestions
el: Προτάσεις

en: Suggestions management
el: Διαχείριση προτάσεων

en: Suggestions pending approval:
el: Εκκρεμείς προτάσεις προς έγκριση:

en: Sum
el: Πρόσθεση

en: Summary
el: Περίληψη

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
el: Περίληψη για %s %s (%s)

en: Summary:
el: Περίληψη:

note: SCRIPT
en: Summer
el: Καλοκαίρι

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
el: Κυριακή

note: SCRIPT
en: Sundays
el: Κυριακές

en: Supplemental issue
el: Συμπληρωματικό τεύχος

en: Supplier report
el: Αναφορά προμηθευτή

en: Surname
el: Επίθετο

en: Surname:
el: Επώνυμο:

en: Surname:
el: Επίθετο:

en: Surveys
el: Έρευνες

en: Suspend
el: Αναστολή

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
el: Αναστολή όλων των κρατήσεων

en: Suspension in days (day)
el: Αναστολή σε ημέρες (ημέρα)

en: Svenska (Swedish)
el: Svenska (Σουηδικά)

note: A
en: Switch languages
el: Αλλαγή γλώσσας

en: Switch to advanced editor
el: Μετάβαση σε προηγμένη επεξεργασία

en: Switch to basic editor
el: Μετάβαση σε βασική επεξεργασία

en: Switching to dom indexing
el: Αλλαγή σε ευρετηρίαση dom

en: Symbol
el: Σύμβολο

en: Symbol:
el: Σύμβολο:

en: Synchronize
el: Συγχρονίστε

note: A
en: Syndetics cover image
el: Εξώφυλλο από Syndetics

en: Syntax
el: Σύνταξη

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
el: Η προτίμηση συστήματος 'AnonSuggestions' ρυθμίστηκε, αλλά η προτίμηση AnonymousPatron δεν έχει οριστεί σωστά. Καθορίστε ένα έγκυρο κωδικό μέλους αν επιθυμείτε η δυνατότητα να λειτουργεί σωστά.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
el: Η προτίμηση συστήματος 'EasyAnalyticalRecords' ρυθμίστηκε, αλλά η προτίμηση UseControlNumber έχει ρυθμιστεί στο 'Use'. Ρυθμίστε τη στο 'Don't use' αλλιώς οι σύνδεσμοι 'Show analytics' στην Διεπαφή Προσωπικού και στον OPAC θα καταστραφούν.

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
el: Η προτίμηση συστήματος 'Pseudonymization' έχει οριστεί, χωρίς να έχει οριστεί η τιμή 'bcrypt_settings' στο $KOHA_CONF αρχείο.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
el: Οι προτιμήσεις συστήματος για το 'StatisticsFields' περιέχουν ονόματα πεδίων που δεν ανήκουν στον πίνακα αντιτύπων της βάσης δεδομένων: %s

en: System preferences
el: Προτιμήσεις συστήματος

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
el: T&uuml;rk&ccedil;e (Τούρκικα) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)

en: TOC
el: Πίνακας περιεχομένων

en: TOTAL
el: ΣΥΝΟΛΟ

en: Tab separated text
el: Κείμενο χωρισμένο με καρτέλες

en: Tab:
el: Καρτέλα:

note: TH
en: Table of contents
el: Πίνακας περιεχομένων

en: Table of contents:
el: Πίνακας περιεχομένων:

en: Table settings
el: Ρυθμίσεις πίνακα

en: Table settings
el: Ρυθμίσεις πίνακα

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
el: Ρυθμίσεις πίνακα &rsaquo; Διαχείριση &rsaquo; Koha

en: TableDnD plug-in for jQuery
el: TableDnD plug-in για jQuery

en: Tabs in use
el: Καρτέλες σε χρήση

en: Tabular
el: Συνοπτικό

en: Tag
el: Πεδίο

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
el: Ετικέτα %s Δομή υποπεδίου

note: SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
el: Πεδίο %s υποπεδίο %s %s στο πεδίο %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
el: Ετικέτα %s δομή υποπεδίου

en: Tag deleted
el: Η ετικέτα διαγράφηκε

note: A
en: Tag editor
el: Επεξεργασία επισημειώσεων

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
el: Η επισημείωση δεν έχει υποπεδία

en: Tag:
el: Ετικέτα:

en: Tag:
el: Πεδίο:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
el: Πεδίο: %s

en: Tagged with:
el: Επισημειωμένο με:

en: Tags
el: Επισημειώσεις

en: Tags pending approval
el: Ετικέτες σε αναμονή για έγκριση

en: Tags:
el: Επισημειώσεις:

en: Tamil, France
el: Ταμίλ, Γαλλία

en: Target
el: Στόχος

en: Target (database) record check field
el: Στόχος (βάσης δεδομένων) πεδίου ελέγχου εγγραφής

en: Task scheduler
el: Χρονοπρογραμματιστής εργασιών

en: Tax number registered:
el: Καταχωρήθηκε ο Α.Φ.Μ.:

en: Tax number registered:
el: Καταχωρήθηκε ο Α.Φ.Μ.:

en: Tax rate:
el: Ποσοστό φόρου:

en: Technical reports
el: Τεχνικές αναφορές

en: Template
el: Πρότυπο

en: Template ID
el: Πρότυπο ταυτότητας

en: Template ID:
el: Πρότυπο ταυτότητας:

en: Template code:
el: Κωδικός προτύπου:

en: Template description:
el: Περιγραφή προτύπου:

en: Template name
el: Όνομα προτύπου:

en: Template name:
el: Όνομα προτύπου:

en: Template:
el: Πρότυπο:

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Temporary
el: Προσωρινό

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
el: Ο προσωρινός φάκελος για τις μεταφορτώσεις δεν εντοπίστηκε

en: Term
el: Όρος

en: Term/Phrase
el: Όρος/Φράση

en: Term:
el: Όρος:

en: Terms summary
el: Περίληψη όρων

en: Test
el: Δοκιμή

en: Test pattern
el: Δοκιμή μοτίβου

en: Test prediction pattern
el: Δοκιμή μοτίβου πρόβλεψης

en: Test run: Do not remove any patrons.
el: Εκκίνηση δοκιμής: Να μην αφαιρεθεί κανένα μέλος.

en: Text
el: Κείμενο

en: Text (TSV)
el: Κείμενο (TSV)

en: Text alignment:
el: Στοίχιση κειμένου:

en: Text fields
el: Πεδία κειμένου

en: Text for OPAC:
el: Κείμενο για OPAC:

en: Text for librarian:
el: Κείμενο για τον βιβλιοθηκονόμο:

en: Text for librarians:
el: Κείμενο για βιβλιοθηκονόμους:

en: Text for opac:
el: Κείμενο για OPAC:

en: Text justification:
el: Στοίχιση κειμένου:

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Textarea
el: Περιοχή κειμένου

en: The
el: Ο/Η/Το

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
el: Τα %s τελευταία τεύχη που σχετίζονται με αυτή τη συνδρομή:

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
el: H προτίμηση %s δεν έχει οριστεί, μην ξεχάσετε την ενεργοποίση της ώστε οι κανόνες να έχουν εφαρμογή.

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
el: The &lt;use_zebra_facets&gt; η καταχώρηση λείπει από το αρχείο παραμετροποίησης.

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
el: Τα 2 πεδία που ακολουθούν είναι διαθέσιμα για χρήση από εσάς. Μπορεί να είναι χρήσιμα για στατιστικούς λόγους

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
el: Η προτίμηση συστήματος AnonymousPatron δεν έχει οριστεί. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη δυνατότητα, αλλά η τιμή NULL θα χρησιμοποιηθεί στην ενημέρωση του ιστορικού δανεισμών.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
el: Τα δικαιώματα Οποιοσδήποτε δεν έχει κάποια επίδραση ενώ η λίστα είναι αυστηρά προσωπική.

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
el: Το ενεργό νόμισμα πρέπει να έχει ισοτιμία 1.0

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
el: Η εγγραφή καθιερωμένου όρου που ζητήσατε δεν υπάρχει (%s).

en: The authorized value category (
el: Η κατηγορία καθιερωμένης τιμής (

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
el: Το barcode %s δε βρέθηκε.

en: The barcode was not found:
el: Το barcode δε βρέθηκε:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
el: Ο γραμμοκώδικας που εισάγετε θα αυξηθεί για κάθε επιπλέον αντίτυπο.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
el: Η ημερομηνία έναρξης απουσιάζει ή είναι άκυρη.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
el: Τα πεδία biblio.biblionumber και biblioitems.biblioitemnumber μπορούν να αντιστοιχιστούν σε ένα υποπεδίο MARC,

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
el: Το καλάθι εστάλη σε: %s

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
el: To αντίστοιχο υποπεδίο ΠΡΕΠΕΙ να είναι σε καρτέλα -1 (αγνόησε)

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
el: Οι αντιστοιχίσεις που βλέπετε στην οθόνη θα αντικατασταθούν από τις αντιστοιχίσεις του αρχείου mappings.yaml.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
el: Η ημερομηνία λήξης &quot;%s&quot; δεν είναι έγκυρη

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
el: Η ημερομηνία λήξης απουσιάζει ή είναι άκυρη.

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
el: Το πεδίο δεν ήταν δυνατό να ενημερωθεί. Ίσως το όνομα να υπάρχει ήδη;

en: The field has been inserted
el: Το πεδίο έχει εισαχθεί

en: The field itemnum MUST be mapped
el: Το πεδιο itemnum ΠΡΕΠΕΙ να χαρτογραφηθεί

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
el: Το αρχείο θα εισαχθεί σε ένα επεξεργάσιμο πίνακα για αναθεώρηση πριν την αποθήκευση.

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
el: Μπορείτε προαιρετικά να συμπεριλάβεται μία γραμμή επικεφαλίδας, που θα καθορίζει ποιές στήλες παρέχετε στο αρχείο εισαγωγής.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
el: Η καθυστέρηση της πρώτης ειδοποίησης πρέπει να είναι λιγότερη από τη δεύτερη, η οποία πρέπει να είναι λιγότερη από την τρίτη για

en: The following barcodes were found:
el: Βρέθηκαν τα ακόλουθα barcodes:

en: The following error occurred while importing the database structure:
el: Το ακόλουθο σφάλμα παρουσιάστηκε κατά την εισαγωγή της δομής της βάσης δεδομένων:

en: The following error was encountered:
el: Αντιμετωπίστηκε το ακόλουθο σφάλμα:

en: The following errors have occurred:
el: Παρουσιάστηκαν τα ακόλουθα σφάλματα:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
el: Βρέθηκαν τα ακόλουθα σφάλματα. Παρακαλώ διορθώστε τα και υποβάλλετέ τα ξανά :

en: The following fields are wrong. Please fix them.
el: Τα ακόλουθα πεδία είναι λανθασμένα. Παρακαλώ διορθώστε τα.

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
el: Τα ακόλουθα πεδία δεν συμπληρώθηκαν:

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
el: Οι ακόλουθες κρατήσεις δεν έχουν συμπληρωθεί. Παρακαλώ κάντε ανάκτηση και επιστροφή.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
el: Οι ακόλουθοι κωδικοί υπάρχουν ταυτόχρονα στους πίνακες %s και %s:

en: The following items were added or updated:
el: Τα ακόλουθα τεκμήρια εισήχθησαν ή ανανεώθηκαν:

en: The following items were modified:
el: Τα ακόλουθα τεκμήρια τροποποιήθηκαν:

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
el: Τα ακόλουθα υποχρεωτικά υποπεδία δεν συμπληρώθηκαν:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
el: Οι ακόλουθες αντιστοιχίσεις υπάρχουν για items.permanent_location, και δε θα έπρεπε.

en: The following records could not be deleted:
el: Οι ακόλουθες εγγραφές δεν ήταν δυνατό να διαγραφούν:

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
el: Οι ακόλουθες τιμές χρησιμοποιούνται για τις σχέσεις εποπτευόμενου/κηδεμόνα, αλλά δεν υπάρχουν στο 'borrowerRelationship' στις προτιμήσεις συστήματος:

en: The hold has been correctly cancelled.
el: Οι κρατήσεις ακυρώθηκε επιτυχώς.

en: The import id number
el: Ο αριθμός αναγνωριστικού εισαγωγής

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
el: Το τιμολόγιο που αναφέρεται με αυτό το αναγνωριστικό τιμολογίου δεν υπάρχει.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
el: Το τεκμήριο (%s) δεν υπάρχει.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
el: Το τεκμήριο (%s) προστέθηκε στη λίστα.

en: The item has been removed from the list.
el: Το τεκμήριο αφαιρέθηκε από τη λίστα.

en: The item has successfully been linked to
el: Το τεκμήριο συνδέθηκε με επιτυχία στο

en: The item was not found
el: Το αντίτυπο δεν βρέθηκε

en: The item you select will be moved to the target record.
el: Το τεκμήριο που επιλέξατε θα μεταφερθεί στην επιδιωκόμενη εγγραφή.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
el: Η εργασία τέθηκε σε ουρά! Η επεξεργασία της θα ξεκινήσει το συντομότερο.

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
el: Ο κωδικός βιβλιοθήκης περιέχει χαρακτήρες κενού διαστήματος. Παρακάλω αφαιρέστε κάθε χαρακτήρα κενού διαστήματος από τον κωδικό βιβλιοθήκης

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
el: Η λίστα εστάλη στο: %s

en: The merge was successful.
el: Η συγχώνευση ήταν επιτυχής.

en: The merging was successful.
el: Η συγχώνευση ήταν επιτυχής.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
el: Ο αριθμός των ημερών (%s) πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ 0 και 999.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
el: Η παραγγελία έχει ακυρωθεί, μολονότι ένα ή περισσότερα τεκμήρια θα μπορούσαν να μην είχαν διαγραφεί.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
el: Η παραγγελία ακυρώθηκε, μολονότι η εγγραφεί δεν έχει διαγραφεί.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
el: Η παραγγελία έχει ακυρωθεί, μολονότι ένα ή περισσότερα τεκμήρια θα μπορούσαν να μην είχαν διαγραφεί.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
el: Η παραγγελία ακυρώθηκε, μολονότι η εγγραφή δεν έχει διαγραφεί.

en: The order has been successfully canceled.
el: Η παραγγελία ακυρώθηκε επιτυχώς.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
el: Η παραγγελία ακυρώθηκε επιτυχώς %s

en: The passwords entered do not match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης που εισήχθησαν δεν ταιριάζουν

en: The patron does not have an email address defined.
el: Το μέλος δεν έχει καθορισμένη ηλεκτρονική διεύθυνση.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
el: Το μέλος έχει μαι οφειλή %s.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
el: Το μέλος δεν έχει εξοφλήσει τις χρεώσεις του για κρατήσεις, ενοικιάσεις κλπ από %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
el: Το μέλος δεν έχει εξοφλήσει τις χρεώσεις του για κρατήσεις, ενοικιάσεις κλπ από %s

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
el: To μέλος-εγγυητή έχει συνολικό χρέος %s

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
el: Ο κηδεμόνας του μέλους και οι εποπτευόμενοι του έχουν συνολικό χρέος %s.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
el: Η μεταφόρτωση αποφθέγματος δέχεται αρχεία csv με δύο στήλες: "source","text"

en: The record id
el: Το id της εγγραφής

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
el: Η εγγραφή που προσπαθείτε να επεξεργαστείτε δεν υπάρχει.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
el: Η εγγραφή που ζητήσατε δεν υπάρχει (%s).

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
el: Η αναφορά"%s" μετατράπηκε.

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
el: Οι κανόνες εφαρμόζονται από το περισσότερο συγκεκριμένο στο λιγότερο συγκεκριμένο, χρησιμοποιώντας αυτό που βρέθηκε πρώτο σε αυτή τη σειρά:

en: The rules have been cloned.
el: Οι κανόνες έχουν κλωνοποιηθεί.

en: The subscription has linked issues
el: Η συνδρομή έχει συνδεδεμένα τεύχη

en: The subscription has linked items
el: Η συνδρομή έχει συνδεδεμένα τεκμήρια

en: The subscription has not expired yet
el: Η συνδρομή δεν έχει λήξει ακόμα

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
el: Η προτίμηση συστήματος %s μπορεί να έχει παραβλεφθεί για αυτή τη τιμή από έναν ή περισσότερους εικονικούς διακομιστές.

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
el: Η ρύθμιση συστήματος ProtectSuperlibrarianPrivileges είναι ενεργοποιημένη

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
el: Οι μη ληφθέντες παραγγελίες ακόλουθες επιχορηγήσεις θα μετακινηθούν

en: The upload file appears to be empty.
el: Το φορτωμένο αρχείο φαίνεται να είναι άδειο.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
el: Το φορτωμένο αρχείο δεν είναι ένα αρχείο zip. Η επέκτασή του δεν είναι '.zip'.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
el: Η τιμή "%s" δεν υποστηρίζεται για αντιστοιχίσεις

en: Themes
el: Θέματα

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
el: Δεν υπάρχουν προς το παρόν %s διαθέσιμα.

en: There are no EDI accounts.
el: Δεν υπάρχουν λογαριασμοί EDI.

en: There are no EDIFACT messages.
el: Δεν υπάρχουν μηνύματα EDIFACT.

en: There are no account debit types defined.
el: Δεν έχουν καθοριστεί τύποι χρεωστικών.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
el: Δεν υπάρχουν καθιερωμένες τιμές για %s

en: There are no collections currently defined.
el: Δεν υπάρχουν προς το παρόν καθορισμένες συλλογές.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
el: Δεν υπάρχουν συμβόλαια με αυτό τον προμηθευτή. %s

en: There are no defined actions for this template.
el: Δεν υπάρχουν καθορισμένες ενέργειες για αυτό το πρότυπο.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
el: Δεν υπάρχουν καθορισμένα πρότυπα.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
el: Δεν υπάρχουν εγγραφές για αυτή τη λέσχη ακόμη

en: There are no existing numbering patterns.
el: Δεν υπάρχουν μοτίβα πρόβλεψης

en: There are no holds on this title.
el: Δεν υπάρχουν κράτησης σε αυτόν τον τίτλο.

en: There are no images for this item.
el: Δεν υπάρχουν εικόνες για το τεκμήριο.

en: There are no images for this record.
el: Δεν υπάρχουν εικόνες για αυτή την εγγραφή.

en: There are no item search fields defined.
el: Δεν έχουν οριστεί πεδία αναζήτησης τεκμηρίου.

en: There are no items assigned to this rota.
el: Δεν υπάρχουν αντίτυπα συνδεδεμένα με τη συλλογή.

en: There are no items in this batch yet
el: Δεν υπάρχουν ακόμα τεκμήρια σε αυτή την παρτίδα

en: There are no items in this collection.
el: Δεν υπάρχουν αντίτυπα σε αυτή τη συλλογή.

en: There are no itemtypes defined
el: Δεν έχουν καθοριστεί τύποι τεκμηρίου

en: There are no late orders.
el: Δεν υπάρχουν αργοπορημένες παραγγελίες.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
el: Δεν έχουν οριστεί βιβλιοθήκες.

en: There are no libraries defined.
el: Δεν έχουν καθοριστεί βιβλιοθήκες.

en: There are no library EANs.
el: Δεν έχει οριστεί το EAN της βιβλιοθήκης.

en: There are no notices for this library.
el: Δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις για αυτή τη Βιβλιοθήκη.

en: There are no notices.
el: Δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις.

en: There are no open baskets for this vendor.
el: Δεν υπάρχουν ανοιχτά καλάθια για αυτόν τον προμηθευτή.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
el: Δεν υπάρχουν εκπρόθεσμα για σήμερα%s στην επιλεγμένη τοποθεσία%s.

en: There are no patron lists.
el: Δεν υπάρχουν λίστες μελών.

en: There are no patrons in this batch yet
el: Δεν υπάρχουν ακόμα μέλη σε αυτή την παρτίδα

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
el: Δεν υπάρχουν μέλη εγγεγραμμένα σε αυτή την ειδοποίηση για συνδρομή περιοδικής έκδοσης.

en: There are no pending discharge requests.
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμείς αιτήσεις απαλλαγής.

en: There are no pending offline operations.
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμείς λειτουργίες εκτός σύνδεσης.

en: There are no pending patron modifications.
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμείς τροποποιήσεις μέλους.

en: There are no rules defined.
el: Δεν υπάρχουν καθορισμένοι κανόνες.

en: There are no saved definitions.
el: Δεν υπάρχουν αποθηκευμένοι ορισμοί.

en: There are no saved matching rules.
el: Δεν υπάρχουν αποθηκευμένοι κανόνες ταύτισης.

en: There are no saved patron attribute types.
el: Δεν υπάρχουν αποθηκευμένοι τύποι απόδοσης μελών.

en: There are no saved reports.
el: Δεν υπάρχουν αποθηκευμένες εκθέσεις.

en: There are no sets defined.
el: Δεν υπάρχουν καθορισμένα σύνολα.

en: There are no statistics for this patron.
el: Δεν υπάρχουν στατιστικά για αυτό το μέλος.

en: There are no titles tagged with the term
el: Δεν υπάρχουν τίτλοι επισημειωμένοι με αυτό τον όρο

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
el: Υπάρχει μια κράτηση σε επίπεδο τεκμηρίου για το αντίτυπο (προτεραιότητα = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
el: Υπάρχει άλλο προφίλ με αυτό το όνομα.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
el: Υπάρχει παραπάνω από 1 πεδίο MARC που συνδέεται με την καρτέλα (10): %s

en: There is no defined frequency.
el: Δεν υπάρχει καθορισμένη συχνότητα.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
el: Δεν υπάρχουν αντιστοιχίσεις για το ευρετήριο %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
el: Δεν υπάρχει ελάχιστο ή μέγιστο μήκος χαρακτήρων. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
el: Δεν υπάρχει ορισμένο πρότυπο ειδοποιήσεων με τον κωδικό 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' στο σύστημά σας.

en: There is no order for this bibliographic record.
el: Δεν υπάρχει παραγγελία για αυτήν την εγγραφή.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
el: Δεν υπάρχει καμία καταγραφή μηνυμάτων που έχουν σταλεί σε αυτό το μέλος.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
el: Υπήρχε 1 barcode που περιείχε τουλάχιστον ένα μη εκτυπώσιμο χαρακτήρα.

en: There was 1 barcode that was too long.
el: Υπήρχε 1 barcode που ήταν πολύ μεγάλο.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
el: Υπάρχει πρόβλημα με το δανεισμό του αντιτύπου, παρακαλώ να ελέγξετε για προβλήματα με το

en: There was a problem with your form submission
el: Υπήρχαν προβλήματα με την αίτηση σας

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αναζήτηση της αναλυτικής εγγραφής, παρακαλώ δείτε το ιστορικό καταγραφής για λεπτομέρειες.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
el: Υπήρχαν %s barcodes που περιείχαν τουλάχιστον ένα μη εκτυπώσιμο χαρακτήρα.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
el: Υπήρχαν %s barcodes που ήταν πολύ μεγάλα.

en: There were no unreceived orders for this fund.
el: Δεν υπήρχαν μη ληφθείσες παραγγελίες για αυτή την επιχορήγηση.

en: There were problems with your submission
el: Υπήρχαν προβλήματα με την υποβολή σας

en: Thesaurus:
el: Θησαυρός:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
el: Αυτά έχουν απενεργοποιηθεί σε ΟΛΕΣ τις βιβλιοθήκες. Για να αλλάξετε αυτές τις ρυθμίσεις, επιλέξτε την "Προκαθορισμένη" βιβλιοθήκη.

en: These are disabled for the current library.
el: Αυτά είναι απενεργοποιημένα στη τρέχουσα βιβλιοθήκη.

en: These are enabled.
el: Αυτά είναι ενεργοποιημένα.

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
el: Αυτά τα τεκμήρια έχουν ένα ποσοστό κρατήσεων %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
el: Αυτά τα μέλη θα διαγραφούν οριστικά από τη βάση δεδομένων και δεν γίνετε να ανακτηθούν

en: Theses
el: Διατριβές

en: They are in a patron category of type staff.
el: Ανήκουν στον τύπο κατηγορίας μέλους προσωπικό.

en: They are the guarantor to another patron.
el: Έχουν οριστεί ως κηδεμόνας σε άλλο μέλος.

en: They have a non-zero account balance.
el: Έχουν μη μηδενικό λογιστικό υπόλοιπο.

en: They have items currently checked out.
el: Έχουν δανεισμένα αντίτυπα.

en: They have permissions assigned to them.
el: Έχουν οριστεί περιορισμοί σε αυτό.

note: SCRIPT
en: Third
el: Τρίτο

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
el: Αυτό το χαρακτηριστικό θα εφαρμοστεί μόνο στην κατηγορία μέλους %s

en: This authority type cannot be deleted
el: Αυτή η κατηγορία καθιερωμένων όρων δεν μπορεί να διαγραφεί

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
el: Ο προϋπολογισμός είναι συνδεδεμένος με κάποια κονδύλια. Πρέπει να διαγράψετε όλα τα συνδεδεμένα κονδύλια πριν διαγράψετε τον προϋπολογισμό.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
el: Η κατηγορία αυτή έχει χρησιμοποιηθεί %s φορές

en: This course already has this item on reserve.
el: Αυτό το μάθημα έχει ήδη αυτό το τεκμήριο σε κράτηση.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
el: Τα τέλη χρεώνονται κατά τον δανεισμό/ανανέωση για κάθε μέρα μεταξύ ημέρας δανεισμού/ανανέωσης και ημερομηνίας λήξης για δανεισμούς οριζόμενους σε ημέρες.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
el: Τα τέλη χρεώνονται κατά τον δανεισμό/ανανέωση για κάθε ώρα μεταξύ ημέρας δανεισμού/ανανέωσης και ημερομηνίας λήξης για δανεισμούς οριζόμενους σε ώρες.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
el: Τα τέλη χρεώνονται εφάπαξ κατά τον δανεισμό/ανανέωση για κάθε αντίτυπο

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
el: Αυτό το πεδίο είναι υποχρεωτικό

note: SCRIPT
en: This field is required.
el: Αυτό το πεδίο είναι υποχρεωτικό.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη (σε αυτή την κατηγορία)

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
el: Αυτή η συχνότητα χρησιμοποιείται ακόμα από %s συνδρομή(ες). Επιθυμείτε ακόμα να τη διαγράψετε;

en: This fund code does not exist in the destination budget.
el: Αυτός ο κωδικός επιχορήγησης δεν υπάρχει στον προϋπολογισμό προορισμού.

en: This invoice has no files attached.
el: Αυτό το τιμολόγιο δεν έχει προσαρτημένα αρχεία.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
el: Ο αριθμός τιμολογίου έχει ήδη χρησιμοποιηθεί. Θέλετε να το παραλάβετε σε ένα υπάρχον τιμολόγιο;

en: This is a serial subscription
el: Αυτή είναι μία συνδρομή περιοδικής έκδοσης

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
el: Αυτό είναι ανώνυμο μέλος, γι' αυτό δεν εμφανίζεται ιστορικό διακίνησης υλικού. Για να έχετε μια λίστα ανώνυμων δανεισμών, παρακαλώ εκτελέστε μια αναφορά.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
el: Αυτό το τεκμήριο ανήκει στο/η %s και δεν μπορεί να δανειστεί από αυτή τη θέση.

en: This item has been claimed as returned by:
el: Αυτό το αντίτυπο έχει ισχυρισμό ότι επιστράφηκε από:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
el: Αυτό το τεκμήριο χάθηκε με κατάσταση "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
el: Αυτό το τεκμήριο είναι χαμένο με κατάσταση "%s". %s Να δανειστεί παρολαυτά; %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
el: Το τεκμήριο έχει χαθεί με κατάσταση "%s."

en: This item has previously been checked out to this patron.
el: Το τεκμήριο είναι ήδη δανεισμένο σε αυτό τον χρήστη.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
el: Το τεκμήριο είναι δανεισμένο σε άλλο μέλος. %s Επιστροφή και δανεισμός; %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
el: Το τεκμήριο είναι ήδη δανεισμένο σε αυτό τον χρήστη. Να γίνει ανανέωση;

en: This item is on hold for another patron.
el: Αυτό το τεκμήριο είναι σε κράτηση για άλλο μέλος.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
el: Αυτό το τεκμήριο είναι σε κράτηση από κάποιο άλλο μέλος. Η κράτηση θα παρακαμφθεί αλλά δεν θα ακυρωθεί.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
el: Αυτό το τεκμήριο είναι σε κράτηση για παραλαβή σε %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
el: Αυτό το τεκμήριο είναι σε κράτηση για παραλαβή στη Βιβλιοθήκη σας.

en: This item is part of a rotating collection.
el: Αυτό το τεκμήριο είναι μέρος της κυλιόμενης συλλογής.

en: This item is waiting for another patron.
el: Αυτό το τεκμήριο προορίζεται για άλλο μέλος.

en: This item must be checked in at following library:
el: Αυτό το τεκμήριο πρέπει να επιστραφεί στη ακόλουθη βιβλιοθήκη:

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
el: Κανονικά δεν μπορεί να γίνει κράτηση σε αυτό το τεκμήριο εκτός και αν πρόκειται για μέλη από %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
el: Κανονικά δεν μπορεί να γίνει κράτηση σε αυτό το τεκμήριο.

en: This list does not exist.
el: Η λίστα δεν υπάρχει.

en: This member has no email
el: Αυτόο το μέλος δεν έχει διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
el: Αυτό το μήνυμα εμφανίζεται στη σελίδα του μέλους στον OPAC

en: This message displays when checking out to this patron
el: Αυτό το μήνυμα εμφανίζεται όταν γίνεται δανεισμός σε αυτό το μέλος

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
el: Αυτό το μήνυμα εμφανίζεται για έναν από τους ακόλουθους λόγους:

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
el: Έχει υποβλήθηκε αξίωση για αυτήν την παραγγελία %s φορές. Από %s%s%s, %s%s

en: This patron has no circulation history.
el: Αυτό το μέλος δεν έχει ιστορικό κυκλοφορίας υλικού.

en: This patron has no files attached.
el: Αυτό το μέλος δεν έχει προσαρτημένα αρχεία.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
el: Αυτό το μέλος δεν έχει υποβάλλει προτάσεις προσκτήσεων

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
el: Το μέλος έχει αιτηθεί την ανωνυμοποίηση του ιστορικού κυκλοφορίας υλικού, όμως η ρύθμιση AnonymousPatron είναι κενή ή λάθος.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
el: Αυτό το μοτίβο χρησιμοποιείται ακόμα από %s συνδρομή(ες). Επιθυμείτε ακόμα να το διαγράψετε;

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
el: Αυτή η εγγραφή δε μπορεί να διαγραφεί, τουλάχιστον ένα τεκμήριο είναι δανεισμένο προς το παρόν.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
el: Η εγγραφή δεν μπορεί να μεταφερθεί στον προηγμένο επεξεργαστή. Θα συνεχίσετε;

note: A
en: This record has no items
el: Αυτή η εγγραφή δεν έχει τεκμήρια

en: This record is used
el: Αυτή η εγγραφή χρησιμοποιείται

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
el: Αυτή η εγγραφή χρησιμοποιείται %s φορές

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
el: Αυτό το script δεν μπορεί να δημιουργήσει/ γράψει στον απαραίτητο προσωρινό κατάλογο.

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
el: Αυτό το υποπεδίο θα διαγραφεί

note: A
en: This subscription depends on another supplier
el: Αυτή η συνδρομή εξαρτάται από άλλο προμηθευτή

en: This subscription is closed.
el: Αυτή η συνδρομή έχει σταματήσει.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
el: Αυτό το εργαλείο σας επιτρέπει να διαγράφετε μέλη και να ανωνυμοποιείτε το ιστορικό δανεισμών. Για τη διαγραφή μελών, οποιοσδήποτε συνδυασμός ορίων μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Τα μέλη δεν θα διαγραφούν εάν δεν πληρούν τουλάχιστον μια από τις ακόλουθες συνθήκες:

en: This vendor has no email
el: Αυτός ο προμηθευτής δεν έχει διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: This vendor has no email defined for late issues.
el: Αυτός ο προμηθευτής δεν έχει καθορισμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για καθυστερημένα τεύχη.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
el: Αυτό θα είναι το όνομα με το οποίο θα αναφέρεστε σε αυτή την εικόνα στον επιμελητή διάταξης καρτών μελών.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
el: Αυτό θα διαγράψει %sόλα τα%sεπιλεγμένα%s τεκμήρια.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
el: Αυτό θα διαγράψει μόνο τους κανόνες για τις επαναλαμβανόμενες αργίες. Οι επαναλαμβανόμενες αργίες θα διαγραφούν αλλά όχι οι εξαιρέσεις.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
el: Αυτό θα διαγράψει μόνο τους κανόνες για μεμονωμένες αργίες. Οι επαναλαμβανόμενες αργίες και οι εξαιρέσεις θα διαγραφούν.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
el: Αυτό θα διαγράψει αυτό το κανόνα αργίας. Αν είναι επαναλαμβανόμενη αργία, αυτή η επιλογή ελέγχει για πιθανές εξαιρέσεις. Αν υπάρχει εξαίρεση, αυτή η επιλογή θα αφαιρέσει την εξαίρεση και θα ορίσει την ημερομηνία ως κανονική αργία.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
el: Αυτό θα αποθηκεύσει τις αλλαγές στον τίτλο και την περιγραφή της αργίας. Αν οι πληροφορίες για μία επαναλαμβανόμενη αργία έχουν τροποποιηθεί, επηρεάζει όλες τις ημερομηνίες στις οποίες επαναλαμβάνεται η αργία.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
el: Αυτό θα πάρει αυτή την ημέρα και τον μήνα ως αναφορά για να δημιουργήσει μια αργία. Με αυτή την επιλογή, μπορείτε να επαναλάβετε αυτό το κανόνα για κάθε έτος.  Για παράδειγμα, επιλέγοντας την 1η Αυγούστου θα οριστεί η 1η Αυγούστου κάθε έτους ως αργία.

en: Those items won't be deleted
el: Αυτό τα τεκμήρια δεν θα διαγραφούν

note: SCRIPT
en: Threshold missing
el: Απουσιάζει το όριο

note: IMG
en: Thumbnail
el: Εικονίτσα

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
el: Πέμπτη

note: SCRIPT
en: Thursdays
el: Πέμπτες

en: Time:
el: Ώρα:

en: Timeout
el: Λήξη χρόνου

en: TinyMCE WYSIWYG editor
el: TinyMCE WYSIWYG επεξεργαστής

en: Title
el: Τίτλος

en: Title
el: Τίτλος

en: Title (A-Z)
el: Τίτλος (Α-Ω)

en: Title (Z-A)
el: Τίτλος (Ω-Α)

en: Title (any):
el: Τίτλος (οποιοσδήποτε):

en: Title (uniform):
el: Τίτλος (ομοιόμορφος):

en: Title phrase
el: Τίτλος-Φράση

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Title:
el: Τίτλος:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
el: Τίτλος: %s

en: Titles
el: Τίτλοι

en: Titles tagged with the term
el: Τίτλοι επισημειωμένοι με τον όρο

en: To
el: Προς

en: To
el: Προς

en: To a file:
el: Σε ένα αρχείο:

en: To a file:
el: Σε ένα αρχείο:

en: To authid:
el: έως αναγνωριστικό:

en: To biblionumber:
el: έως αριθμό εγγραφής:

en: To call number:
el: Μέχρι τον ταξιθετικό αριθμό:

en: To date:
el: Μέχρι την ημερομηνία:

en: To item call number:
el: Έως ταξιθετικό αριθμό:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
el: Για να ειδοποιήσετε τα μέλη για νέα τεύχη περιοδικών εκδόσεων, πρέπει

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
el: Για να δηλώσετε ανενεργούς συνδέσμους ή οποιοδήποτε άλλο θέμα, παρακαλώ επικοινωνήστε με τον Διαχειριστή Koha.

en: To screen in the browser:
el: Να εμφανιστεί στον browser:

en: To screen into the browser:
el: Για να εμφανιστεί στο πρόγραμμα πλοήγησης:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
el: Για να ανανεώσετε της εικόνας για  %s %s %s, επιλέξτε ένα νέο αρχείο και πατήστε 'Μεταφόρτωση'.

en: To:
el: Μέχρι:

en: To:
el: Μέχρι:

note: SCRIPT
en: Today
el: Σήμερα

en: Today's checkins
el: Σημερινές επιστροφές

en: Today's checkouts
el: Σημερινοί δανεισμοί

en: Today's notifications
el: Σημερινές ειδοποιήσεις

note: I
en: Toggle set to lowest priority
el: Εναλλαγή ρύθμισης στη χαμηλότερη προτεραιότητα

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
el: Πολλοί δανεισμοί. %s δανεισμένα, επιτρέπονται μόνο %s.

en: Too many holds:
el: Υπέρβαση κρατήσεων:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
el: Πολλά αντίτυπα (%s) ώστε να φαίνονται μεμονωμένα.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
el: Υπέρβαση αριθμού τεκμηρίων (%s): Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε περισσότερα από %s τεκμήρια σε μια παρτίδα.

en: Tool plugins
el: Πρόσθετα εργαλεία

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Tools home
el: Αρχική σελίδα εργαλείων

en: Tools tables
el: Πίνακες εργαλείων

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
el: Κορυφαία %s Τεκμήρια με τη μεγαλύτερη κίνηση

en: Top lists
el: Κορυφαίες λίστες

en: Top page margin:
el: Περιθώριο κορυφής σελίδας:

en: Top text margin:
el: Περιθώριο κορυφής κειμένου:

en: Topics
el: Θέματα

en: Total
el: Σύνολο

en: Total
el: Σύνολο:

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
el: Σύνολο (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
el: Σύνολο (GST %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
el: Σύνολο (GST %s %%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
el: Σύνολο (GST %s)

en: Total RRP
el: Συνολικό RRP

en: Total amount outstanding:
el: Συνολικό ποσό που εκκρεμεί:

en: Total amount payable:
el: Συνολικό πληρωτέο ποσό:

en: Total amount:
el: Συνολικό ποσό:

en: Total available
el: Συνολικά διαθέσιμο

en: Total checkouts
el: Συνολικοί δανεισμοί

en: Total checkouts as of yesterday
el: Συνολικοί δανεισμοί μέχρι χθες

en: Total checkouts:
el: Συνολικοί δανεισμοί:

en: Total cost
el: Συνολικό κόστος

en: Total current checkouts allowed
el: Συνολικοί τρέχοντες επιτρεπόμενοι δανεισμοί

en: Total due
el: Συνολική οφειλή

en: Total due:
el: Συνολική οφειλή:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
el: Συνολική οφειλή: %s

en: Total holds allowed
el: Σύνολο επιτρεπόμενων κρατήσεων

en: Total income (cash):
el: Σύνολο εσόδων (μετρητά):

en: Total items in group
el: Συνολικά τεκμήρια σε ομάδα

note: SCRIPT
en: Total must be a number
el: Το σύνολο πρέπει να είναι αριθμός

en: Total number of results:
el: Συνολικός αριθμός αποτελεσμάτων:

en: Total ordered
el: Συνολικά παραγγέλθηκαν

en: Total outgoing (cash):
el: Σύνολο εξόδων (μετρητά):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
el: Σύνολο εξόδων (μετρητά): %s (%s)

en: Total spent
el: Συνολικά δαπανήθηκαν

en: Total tax exc.
el: Συνολικός φόρος μη συμπερ.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
el: Συνολικός φόρος μη συμπερ. (%s)

en: Total tax inc.
el: Συνολικός φόρος συμπερ.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
el: Συνολικός φόρος συμπερ. (%s)

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Totals:
el: Σύνολο:

note: A
en: Transaction logs
el: Αρχεία καταγραφής συναλλαγής

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
el: Συναλλαγές από %s

en: Transfer
el: Μεταφορά

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
el: Μεταφορά συλλογής

en: Transfer collection
el: Μεταφορά συλλογής

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: Μεταφορά συλλογής &rsaquo; Περιφερόμενες συλλογές &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
el: Η μεταφορά έχει αργοπορήσει %s ημέρες

en: Transfer to:
el: Μεταφορά σε:

en: Transferred items
el: Μεταφερμένα τεκμήρια

en: Transferred to basket:
el: Μεταφέρθηκε στο καλάθι:

en: Transfers are
el: Οι μεταφορές είναι

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
el: Μεταφορές στη βιβλιοθήκη σας από τις %s

en: Transfers to receive
el: Μεταφορές προς παραλαβή

note: A
en: Translate item type %s
el: Μετάφραση τύπων τεκμηρίου %s

en: Translation
el: Μετάφραση

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
el: Η μετάφραση (id %s) προστέθηκε επιτυχώς

en: Translation manager:
el: Υπεύθυνος μετάφρασης:

en: Transport cost matrix
el: Πίνακας κόστους μεταφοράς

note: SCRIPT
en: Travel and Places
el: ταξίδια και τοποθεσίες

en: Treaties
el: Συνθήκες

en: Try again with a different barcode
el: Δοκιμάστε ξανά με ένα διαφορετικό barcode

en: Try another search
el: Δοκιμάστε μία άλλη αναζήτηση

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
el: Τρίτη

note: SCRIPT
en: Tuesdays
el: Τρίτες

en: Type
el: Τύπος

en: Type:
el: Τύπος:

en: Type:
el: Τύπος:

en: UF
el: ΧΓ

en: UTF-8 (Default)
el: UTF-8 (Προκαθορισμένο)

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
el: Δεν κατέστη δυνατή η ακύρωση εγγραφής!

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
el: Δεν κατέστη δυνατή η δημιουργία εγγραφής!

en: Unable to delete patron
el: Αδυναμία διαγραφής μέλους

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
el: Αδυναμία διαγραφής μελών από άλλες βιβλιοθήκες με τις τρέχουσες ρυθμίσεις

en: Unable to delete staff user
el: Αδυναμία διαγραφής χρήστη προσωπικού

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
el: Αδυναμία διαγραφής του προτύπου!

en: Unable to save image to database.
el: Αδυναμία αποθήκευσης εικόνας στη βάση δεδομένων.

en: Unapprove
el: Απόρριψη

en: Unauthorized user
el: Μη εξουσιοδοτημένος χρήστης

en: Unavailable (lost or missing)
el: Μη διαθέσιμο (απολεσθέν ή λείπει)

en: Uncertain
el: Αβέβαιο(η)

en: Uncertain price:
el: Αβέβαιη τιμή:

en: Uncertain prices
el: Αβέβαιες τιμές

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
el: Αβέβαιες τιμές για τον προμηθευτή %s

en: Unchanged
el: Αμετάβλητο(η)

en: Uncheck all
el: Αποεπιλογή όλων

en: Undefined
el: Απροσδιόριστο

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
el: Ανατροπή εισαγωγής στον κατάλογο

en: Unfortunately, no backups are available.
el: Δυστυχώς, δεν υπάρχουν αντίγραφα ασφαλείας.

en: Ungrouped baskets
el: Μη ομαδοποιημένα καλάθια

en: Unhighlight
el: Αφαίρεση επισήμανσης

en: Unified title
el: Ενιαίος τίτλος

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
el: Ενιαίος τίτλος: %s

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Unique holiday
el: Μοναδική αργία

en: Unique holidays
el: Μοναδικές αργίες

en: Unique identifier:
el: Μοναδικό προσδιοριστικό:

en: Unit
el: Μονάδα

en: Unit cost
el: Κόστος μονάδας

en: Units per issue
el: Μονάδες ανά τεύχος

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
el: Οι μονάδες ανά τεύχος είναι υποχρεωτικές

en: Units:
el: Μονάδες:

en: Units:
el: Μονάδες:

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
el: Universidad Nacional de Córdoba, Αργεντινή

en: Unknown
el: Άγνωστο

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
el: Άγνωστος τύπος σφάλματος %s.

en: Unknown error.
el: Άγνωστο σφάλμα.

en: Unknown plugin type
el: Άγνωστος τύπος plugin

en: Unpacking completed
el: Η αποσυσκευασία ολοκληρώθηκε

en: Unreceived orders
el: Παραγγελίες που δεν έχουν παραληφθεί

en: Unrecognized or missing field delimiter.
el: Παραγνωρισμένο ή λείπει το πεδίο οριοθέτησης.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
el: Μη αναγνωρισμένο μέλος (%s)

en: Unset
el: Ξερύθμιση

en: Unset Gone no address for this patron
el: Αφαίρεση επισήμανσης χωρίς διεύθυνση για αυτό το μέλος

en: Until date:
el: Μέχρι την ημερομηνία:

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update SQL
el: Ενημέρωση SQL

en: Update child to adult patron
el: Ενημέρωση μέλους από παιδί σε ενήλικα

en: Update errors :
el: Ενημέρωση σφαλμάτων :

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
el: Ενημέρωση κρατήσεων

en: Update patron records
el: Ενημερωση εγγραφών μέλους

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
el: Ενημέρωση εγγραφής μέλους &rsaquo; Μέλη &rsaquo; Koha

en: Update report :
el: Ενημέρωση έκθεσης:

en: Update succeeded
el: Επιτυχής ενημέρωση

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
el: Ενημέρωση: %s

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
el: Ενημέρωση στις %s

en: Updated:
el: Ενημερωμένο:

en: Updating database structure
el: Ενημέρωση της δομής της βάσης δεδομένων

en: Upload
el: Φόρτωση

en: Upload additional images for patron cards
el: Μεταφόρτωση επιπλέον εικόνων για τις κάρτες μέλους

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
el: Μεταφόρτωση αρχείου εικόνας: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
el: Μεταφόρτωση αρχείου εικόνας: %sUpload%s

en: Upload another KOC file
el: Μεταφόρτωση άλλου αρχείου KOC

en: Upload any type of file, manage uploads
el: Μεταφόρτωση οποιουδήποτε τύπου αρχείου, διαχείριση μεταφορτώσεων

en: Upload directory
el: Φάκελος μεταφορτώσεων

en: Upload directory:
el: Φάκελος μεταφορτώσεων:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
el: Μεταφόρτωση αρχείου

en: Upload file:
el: Μεταφόρτωση αρχείου:

en: Upload image
el: Μεταφόρτωση εικόνας

en: Upload local cover image
el: Μεταφόρτωση εικόνας εξωφύλλου

en: Upload more images
el: Μεταφόρτωση περισσότερων εικόνων

en: Upload new file
el: Μεταφόρτωση νέου αρχείου

en: Upload new files
el: Μεταφόρτωση νέων αρχείων

en: Upload offline circulation data
el: Μεταφόρτωση δεδομένων διακίνησης υλικού εκτός σύνδεσης

en: Upload offline circulation file (.koc)
el: Μεταφόρτωση αρχείου διακίνησης υλικού εκτός σύνδεσης (.koc)

en: Upload patron images
el: Μεταφόρτωση εικόνων μέλους

en: Upload patron images in a batch or one at a time
el: Μεταφόρτωση εικόνων μέλους σε μία παρτίδα ή μία κάθε φορά

en: Upload plugin
el: Μεταφόρτωση plugin

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: Μεταφόρτωση επέκτασης &rsaquo; Επεκτάσεις &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
el: Μεταφόρτωση επέκτασης &rsaquo; Επεκτάσεις &rsaquo; Εργαλεία &rsaquo; Koha

en: Upload progress:
el: Πρόοδος μεταφόρτωσης:

en: Upload quotes
el: Μεταφόρτωση αποφθεγμάτων

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
el: Κατάσταση μεταφόρτωσης:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
el: Κατάσταση μεταφόρτωσης: Ακυρώθηκε

en: Upload transactions
el: Μεταφόρτωση συναλλαγών

en: Uploaded
el: Μεταφορτώθηκε

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
el: Μεταφόρτωση συναλλαγών, παρακαλώ περιμένετε...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
el: Επιτρέπονται μονάχα μεταφορτώσεις csv. Λανθασμένος τύπος αρχείου: %s

en: Upper age limit
el: Ανώτατο όριο ηλικίας

en: Upperage limit:
el: Ανώτατο όριο ηλικίας:

en: Usage
el: Χρήση

en: Usage:
el: Χρήση:

en: Use a barcode file
el: Χρήση ενός αρχείου barcode

en: Use a file
el: Χρήση ενός αρχείου

en: Use a file
el: Χρήση ενός αρχείου

en: Use a file of borrowernumbers
el: Χρησιμοποιήστε ένα αρχείο με αριθμούς μελών

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
el: Χρησιμοποιήστε με προσοχή! Αν η βιβλιοθήκη προορισμού έχει ήδη κανόνες κυκλοφορίας υλικού και προστίμων, θα διαγραφούν χωρίς προειδοποίηση!

en: Use default values
el: Χρήση προεπιλεγμένων τιμών

en: Use existing record
el: Χρήση υπάρχουσας εγγραφής

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
el: Δεν επιτρέπεται η χρήση αυτής της λέξης-κλειδί στις αναφορές του Koha για λόγους ασφαλείας και ρίσκου ακεραιότητας των δεδομένων. Επιτρέπονται μόνο τα ερωτήματα SELECT.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
el: Χρήση αποθηκευμένων

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
el: Χρησιμοποιήστε το λεξικό για να ορίσετε προσαρμοσμένα κριτήρια για τη δημιουργία εκθέσεων.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
el: Χρησιμοποιήστε τη μηχανή καθοδηγημένων αναφορών για να δημιουργήσετε μη τυποποιημένες αναφορές. Αυτή η λειτουργία στοχεύει να παρέχει μία μέση λύση στη δημιουργία αναφορών μεταξύ των προκατασκευασμένων αναφορών και της σύνταξης προσαρμοσμένων SQL αναφορών.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
el: Χρησιμοποιήστε το λεξικό αναφορών για να ορίσετε προσαρμοσμένα κριτήρια που θα χρησιμοποιείτε στις αναφορές σας

en: Use the search form on the left to find invoices.
el: Χρησιμοποιήστε τη φόρμα αναζήτησης στα αριστερά για να βρείτε τιμολόγια.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
el: Χρήση της φόρμας αναζήτησης στα αριστερά για να βρείτε συνδρομές.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
el: Χρησιμοποιήστε τη παραπάνω γραμμή εργαλείων για να δημιουργήσετε ένα νέο %s.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
el: Χρησιμοποιήστε την μπάρα επιλογών στην κορυφή για να μεταφερθείτε σε κάποιο άλλο κομμάτι του Koha.

en: Used
el: Χρησιμοποιήθηκε

note: ABBR
en: Used For
el: Χρησιμοποιείται για

en: Used in
el: Χρησιμοποιήθηκε σε

en: Useful resources
el: Χρήσιμες πηγές

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
el: Ο χρήστης %s δεν έχει τα απαιτούμενα προνόμια για τη βάση δεδομένων %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
el: Ο χρήστης %s έχει όλα τα απαιτούμενα προνόμια για τη βάση δεδομένων %s.

en: Userid
el: Ταυτότητα Χρήστη:

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
el: Ο κωδικός μέλους %s χρησιμοποιείται ήδη σε άλλη εγγραφή μέλους.

en: Userid:
el: Ταυτότητα Χρήστη:

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username/password already exists.
el: Το όνομα χρήστη/κωδικός πρόσβασης υπάρχουν ήδη.

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Users:
el: Χρήστες:

en: Using framework:
el: Χρησιμοποιώντας το πλαίσιο:

en: VHS tape / Videocassette
el: Κασέτα VHS/ Βιντεοκασέτα

en: Value
el: Τιμή

en: Value:
el: Τιμή:

en: Values
el: Τιμές

en: Values are comma-separated.
el: Οι τιμές χωρίζονται με κόμμα.

en: Variable name:
el: Μεταβλητό όνομα:

en: Variable options:
el: Μεταβλητές επιλογές:

en: Variable type:
el: Μεταβλητός τύπος:

en: Variable:
el: Μεταβλητή:

en: Vendor
el: Προμηθευτής

en: Vendor
el: Προμηθευτής

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
el: Προμηθευτής %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
el: Λογαριασμοί EDI προμηθευτή

note: A
en: Vendor detail page
el: Στοιχεία προμηθευτή

en: Vendor details
el: Στοιχεία προμηθευτή

en: Vendor is:
el: Ο Προμηθευτής είναι:

en: Vendor is:
el: Ο προμηθευτής είναι:

en: Vendor not found
el: Δε βρέθηκε ο προμηθευτής

en: Vendor note
el: Σημείωση προμηθευτή

en: Vendor note:
el: Σημείωση προμηθευτή:

en: Vendor note:
el: Σημείωση προμηθευτή:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
el: Η τιμή του προμηθευτή πρέπει να είναι αριθμός

en: Vendor price:
el: Τιμή προμηθευτή:

en: Vendor search
el: Αναζήτηση προμηθευτή

en: Vendor search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης προμηθευτή

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
el: Αναζήτηση προμηθευτή: βρέθηκαν %s αποτελέσματα

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
el: Αναζήτηση προμηθευτή: βρέθηκαν %s αποτελέσματα για '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
el: Αναζήτηση προμηθευτή: βρέθηκαν %s αποτελέσματα

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
el: Αναζήτηση προμηθευτή: βρέθηκαν %s αποτελέσματα για '%s'

en: Vendor:
el: Προμηθευτής:

en: Vendor:
el: Προμηθευτής:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
el: Προμηθευτής: %s

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
el: Επιβεβαιώστε ότι επιθυμείτε να ανωνυμοποιήσετε το ιστορικό δανεισμών μέλους

en: Verify you want to delete patrons
el: Επιβεβαιώστε ότι επιθυμείτε να διαγράψετε μέλη

note: SCRIPT
en: Version
el: Έκδοση

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
el: Έκδοση: %s

en: Vertical:
el: Κατακόρυφος:

note: INPUT type=submit
en: View
el: Προβολή

en: View
el: Προβολή

en: View ILL requests
el: Προβολή αιτημάτων διαδανεισμού

en: View MARC
el: Προβολή MARC

en: View MARC conversion plugins
el: Προβολή πρόσθετων μετατροπής MARC

en: View a count of items held at your library grouped by item type
el: Δείτε έναν υπολογισμό των τεκμηρίων της βιβλιοθήκης σας κατά τύπο τεκμηρίου

en: View all
el: Προβολή όλων

en: View all libraries
el: Προβολή όλων των βιβλιοθηκών

en: View all plugins
el: Προβολή όλων των πρόσθετων

note: SCRIPT
en: View biblio details
el: Προβολή στοιχείων εγγραφής

note: SCRIPT
en: View borrower details
el: Προβολή στοιχείων μέλους

note: A
en: View detail of the enqueued job
el: Λεπτομερείς προβολή της εργασίας σε ουρά

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
el: Προβολή λεξικού

en: View existing record
el: Προβολή υπάρχουσας εγγραφής

en: View invoice
el: Τιμολόγιο τιμολογίου

en: View item's checkout history
el: Προβολή ιστορικού δανεισμών του τεκμηρίου

en: View online payment plugins
el: Προβολή πρόσθετων δικτυακής πληρωμής

en: View pending offline circulation actions
el: Προβολή εκκρεμών ενεργειών διακίνησης υλικού εκτός σύνδεσης

en: View plugins by class
el: Προβολή πρόσθετων ανά κατηγορία

en: View report plugins
el: Χρήση πρόσθετων αναφοράς

en: View restrictions
el: Προβολή περιορισμών

note: INPUT type=submit
en: View spine label
el: Προβολή ετικέτας ράχης

en: View the merged record.
el: Προβολή συγχωνευμένης εγγραφής.

en: View tool plugins
el: Προβολή πρόσθετων εργαλείων

en: View, manage, configure and run plugins.
el: Προβολή, διαχείριση, τροποποίηση και εκτέλεση πρόσθετων.

en: Visibility:
el: Κατάσταση προβολής:

en: Vol no.
el: Αρ τόμ.

en: Volume
el: Τόμος

en: Volume:
el: Τόμος:

en: WARNING:
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

en: Waiting
el: Σε αναμονή

en: Waiting
el: Σε αναμονή

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
el: Σε αναμονή στο %s%s, %s%s από %s.

en: Waiting date
el: Ημερομηνία αναμονής

en: Waiting since
el: Σε αναμονή από

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning at (%%):
el: Προειδοποίηση σε (%%):

en: Warning at (amount):
el: Προειδοποίηση σε (ποσό):

en: Warning regarding current user
el: Προειδοποίηση σχετικά με αυτόν το χρήστη

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
el: Προειδοποίηση! Το συνολικό ποσό της παραγγελίας ξεπερνά τον επιτρεπόμενο προϋπολογισμό.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
el: Προειδοποίηση! Θα ξεπεράσετε το %s%% της επιχορήγησής σας.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
el: Προειδοποίηση! Θα ξεπεράσετε το ανώτατο όριο (%s%s %s%s) της επιχορήγησής σας.

en: Warning, the following barcodes were not found:
el: Προειδοποίηση, τα ακόλουθα barcodes δε βρέθηκαν:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
el: Προειδοποίηση, οι ακόλουθοι αριθμοί καρτών δε βρέθηκαν:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
el: Προειδοποίηση, έχετε εισάγει περισσότερα τεκμήρια από το αναμενόμενο. Δε θα δημιουργηθούν τεκμήρια.

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
el: Προειδοποίηση: Αυτό το αρχείο είναι έκδοση %s, αλλά γνωρίζω πώς να εισάγω μόνο την έκδοση %s. Θα βάλω τα δυνατά μου.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
el: Προειδοποίηση: Αυτή η έκθεση είναι πολύ απαιτητική σε πόρους για συστήματα με μεγάλο αριθμό εκπρόθεσμων.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
el: Προειδοποίηση: Αδυναμία καθορισμού του μέλους από το barcode τεκμηρίου (%s). Δεν μπορεί να επιστραφεί.

en: Warning: no barcodes were found
el: Προειδοποίηση: δε βρέθηκαν barcodes

en: Warnings regarding the system configuration
el: Προειδοποιήσεις που αφορούν την παραμετροποίηση του συστήματος

note: A
en: Web services
el: Υπηρεσίες διαδικτύου

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Website:
el: Ιστοσελίδα:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
el: Τετάρτη

note: SCRIPT
en: Wednesdays
el: Τετάρτες

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Weekly - Repeatable holidays
el: Εβδομαδιαίες - Επαναλαμβανόμενες αργίες

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
el: Εβδομαδιαίες αργίες: %s

en: Weight
el: Βάρος

en: Weight:
el: Βαρύτητα:

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
el: Καλωσήρθατε στον οδηγό εγκατάστασης του Koha %s

en: What's next?
el: Τι ακολουθεί;

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
el: Όταν εισάγετε αρχεία MARC μέσω των εργαλείων προετοιμασίας εισαγωγής, το εργαλείο θα προσπαθήσει να βρει και να χρησιμοποιήσει την τιμή του τρέχοντος ενεργού νομίσματος.

en: When more than
el: Όταν περισσότερες από

en: When there is an irregular issue:
el: Όταν υπάρχει ένα ακανόνιστο τεύχος:

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
el: Γιατί να κλείσει ένα άδειο καλάθι;

note: SCRIPT
en: Winter
el: Χειμώνας

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
el: Με %s επιλεγμένες αναζητήσεις:

en: With framework :
el: Με πλαίσιο :

en: With framework:
el: Με πλαίσιο:

en: With items owned by the following libraries:
el: Με αντίτυπα που ανήκουν στις ακόλουθες βιβλιοθήκες:

en: Withdrawn
el: Αποσύρεται

en: Withdrawn on:
el: Αποσυρμένο στις:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
el: Κατάσταση αποσυρμένου

en: Women
el: Γυναίκες

en: Working day
el: Εργάσιμη ημέρα

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
el: Γράψτε νέα για τον OPAC και τη διεπαφή προσωπικού

en: Write off
el: Διαγραφή

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
el: Διαγραφή όλων

en: Write off an individual fine
el: Διαγραφή μεμονωμένου προστίμου

en: Write off fines and fees
el: Διαγραφή προστίμων και τελών

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
el: Διαγραφή αυτής της χρέωσης

en: Writeoff
el: Παραγραφή

en: XML configuration file
el: XML αρχείο παραμετροποίησης

en: XSLT File(s) for transforming results:
el: XSLT Αρχείο(α) για μετατροπή αποτελεσμάτων:

en: Xercode, Spain
el: Xercode, Ισπανία

en: Year
el: Έτος

en: Year:
el: Έτος:

en: Yearly - Repeatable holidays
el: Ετήσιες - Επαναλαμβανόμενες αργίες

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
el: Ετήσια αργία: %s

en: Yes
el: Ναι

en: Yes
el: Ναι

note: %1$s:  END
en: Yes %s
el: Ναι %s

en: Yes, I confirm
el: Ναι, Επιβεβαιώνω

en: Yes, cancel (Y)
el: Ναι, ακύρωση (Ν)

en: Yes, check out (Y)
el: Ναι, δανεισμός (Ν)

en: Yes, close (Y)
el: Ναι, κλείσιμο (Ν)

en: Yes, delete
el: Ναι, διαγραφή

en: Yes, delete (Y)
el: Ναι, διαγραφή (Ν)

en: Yes, delete this subfield
el: Ναι, διαγραφή αυτού του υποπεδίου

en: Yes, edit existing items
el: Ναι, επεξεργασία υπαρχόντων τεκμηρίων

en: Yes, print slip
el: Ναι, εκτύπωση σημειώματος

en: Yes, renew (Y)
el: Ναι, ανανέωση (Ν)

en: Yes, reset mappings
el: Ναι, διαγραφή αντιστοιχίσεων

en: Yes: Edit existing authority
el: Ναι: Επεξεργασία υπάρχοντος καθιερωμένου όρου

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
el: Ναι: Προβολή υπαρχόντων τεκμηρίων

en: YesNo
el: ΝαιΌχι

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
el: Έχετε ήδη λίστα με αυτό το όνομα!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
el: Πρόκειται να προσθέσετε %s τεκμήρια. Συνέχεια;

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
el: Θα διαγράψετε τον '%s' SMTP εξυπηρετητή.

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
el: Προσπαθείτε να διαγράψετε ποσό μεγαλύτερο από αυτό των τελών.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
el: Έχετε συνδεθεί ως χρήστης διαχείρισης της βάσης δεδομένων. Αυτό δε συνίσταται γιατί κάποια μέρη του συστήματος δε θα λειτουργήσουν όπως αναμένεται όταν χρησιμοποιείται αυτός ο λογαριασμός.

en: You are not authorised to manage this basket.
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση για να διαχειριστείτε αυτό το καλάθι.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση για να διαγράψετε μέλη

en: You are not authorized to modify this fund
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση για να τροποποιήσετε αυτή την επιχορήγηση

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση για να ανανεώσετε τα μέλη

note: A
en: You are not authorized to set permissions
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση για να ορίσετε άδειες

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
el: Είστε εκτός σύνδεσης και επομένως δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τις εκκρεμείς λειτουργίες

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
el: Είστε εκτός σύνδεσης και επομένως δε μπορείτε να συγχρονίσετε τη βάση δεδομένων σας.

en: You are only viewing one item.
el: Βλέπετε μόνο ένα τεκμήριο.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
el: Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε τις δικές σας επικεφαλίδες (αντί για αυτές του συστήματος) δημιουργώντας μια προθεματική επικεφαλίδα για το όνομα πεδίου, ακολουθούμενη από το σύμβολο ίσον.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
el: Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε τις δικές σας επικεφαλίδες (αντί για αυτές του συστήματος) δημιουργώντας μια προθεματική επικεφαλίδα στον αριθμό πεδίου, ακολουθούμενη από το σύμβολο ίσον.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
el: Ζητήστε σύνοψη για να περιορίσετε το πλήθος των μηνυμάτων. Τα μηνύματα θα αποθηκευθούν και θα αποσταλούν σε ένα ενιαίο μήνυμα.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
el: Αν είναι δυνατόν, μπορείτε να επιλέξετε να διαγράψετε βιβλιογραφικές εγγραφές (βιβλιογραφικές εγγραφές που έχουν άλλα τεκμήρια ή που χρησιμοποιούνται σε μια συνδρομή ή σε άλλη παραγγελία δε θα διαγραφούν).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
el: Μπορείτε να εισάγετε ένα όνομα για αυτή την εισαγωγή. Μπορεί να είναι χρήσιμο, όταν δημιουργείτε μια εγγραφή, για να θυμάστε από που προέρχονται τα προτεινόμενα MARC δεδομένα!

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
el: Μπορείτε να κάνετε μία εξαίρεση για αυτό το κανόνα αργίας. Αυτό σημαίνει ότι σε μία επαναλαμβανόμενη αργία θα μπορείτε να ορίσετε μία ημέρα ως εξαίρεση.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
el: Δημιουργία μίας εξαίρεσης σε ένα εύρος ημερομηνιών που επαναλαμβάνονται ετήσια.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
el: Μπορείτε να ρυθμίσετε ένα προεπιλεγμένο μέγιστο αριθμό δανεισμών, πολιτικής κρατήσεων και πολιτικής επιστροφών που θα χρησιμοποιηθεί αν παρακάτω δεν καθοριστεί κανένα για κάποιον συγκεκριμένο τύπο τεκμηρίου ή κατηγορία.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους ακόλουθους χαρακτήρες αναπλήρωσης: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
el: Δεν μπορείτε να δημιουργήσετε νέο τεκμήριο, παρακαλώ δημιουργήστε μία νέα γραμμή παραγγελίας

en: You can't create any orders unless you first
el: Δε μπορείτε να κάνετε παραγγελίες εκτός αν πρώτα

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε παράρτημα ή να αποσυνδεθείτε ενώ χρησιμοποιείτε την κυκλοφορία υλικού εκτός σύνδεσης

en: You did not specify any search criteria.
el: Δεν προσδιορίσατε κριτήρια αναζήτησης.

en: You didn't select any external target.
el: Δεν επιλέξατε κάποιο εξωτερικό στόχο.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
el: Δεν έχετε εκκρεμείς συναλλαγές στην εκτός σύνδεσης βάση δεδομένων διακίνησης υλικού σε αυτόν τον υπολογιστή.

en: You do not have permission to access this page.
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση για πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα.

en: You do not have permission to add a record to this list.
el: Δεν έχετε δικαιώματα για να προσθέσετε μια εγγραφή σε αυτή τη λίστα.

en: You do not have permission to delete this list.
el: Δεν έχετε άδεια για να διαγράψετε αυτή τη λίστα.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
el: Δεν έχετε εξουσιοδότηση να επεξεργαστείτε τις πληροφορίες σύνδεσης αυτού του μέλους.

en: You do not have permission to update this list.
el: Δεν έχετε άδεια να ενημερώσετε αυτή τη λίστα.

en: You do not have permission to view this list.
el: Δεν έχετε άδεια για να δείτε αυτή τη λίστα.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
el: Δεν έχετε ορισμένες κατηγορίες μέλους, ή οι κατηγορίες μέλους δεν έχουν οριστεί για να λαμβάνουν εκπρόθεσμες ειδοποιήσεις.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
el: Επιλέξατε ένα σύνδεσμο που δεν είναι ενημερωμένος π.χ. από κάποια μηχανή αναζήτησης ή σελιδοδείκτη

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
el: Έχετε %s σφάλμα(τα) στη διαμόρφωση MARC. Παρακαλώ διορθώστε τα πριν χρησιμοποιήσετε το Koha

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
el: Έχετε επιλέξει μια κατάσταση στο ίδιο πεδίο όπως στο αρχικό πεδίο. Αν οι εγγραφές σας περιέχουν πεδία πολλαπλών τιμών, συνιστάται να μην το κάνετε.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
el: Έχετε επιλέξει να μετακινήσετε όλες τις μη ληφθέντες παραγγελίες από '%s' σε '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
el: Έχετε διαγράψει τεκμήρια από αυτή την παραγγελία, μη ξεχάσετε να τα διαγράψετε στον κατάλογο

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
el: Έχετε εισάγει μία ταυτότητα ρήστη που ήδη χρησιμοποιείται. Παρακαλούμε επιλέξτε κάποια άλλη.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
el: Δεν έχετε επιλέξει φίλτρα καταλόγου και πρόκειται να συγκρίνετε ένα αρχείο με barcodes με ολόκληρο τον κατάλογό σας.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
el: Δεν έχετε επιλέξει μέλη για προσθήκη σε λίστα!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
el: Έχετε ενεργοποιήσει την επιλογή συστήματος ReturnBeforeExpiry που σημαίνει ότι αν συνδρομή λήγει πριν την λήξη του δανεισμού, αυτή θα προσαρμοστεί στην ημερομηνία λήξης της συνδρομής

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
el: Πρέπει να καθορίσετε ποια πεδία ή υποπεδία θέλετε να εξάγετε, χωρισμένα με αγωγούς.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
el: Πρέπει να προσδιορίσετε ποια πεδία θέλετε να εξάγετε, χωρισμένα με καθέτες γραμμές.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
el: Έχετε συναλλαγές στην εκτός σύνδεσης βάση δεδομένων διακίνησης υλικού σε αυτόν τον υπολογιστή που δεν έχουν αναρτηθεί.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
el: Κάνατε χρήση ενός εξωτερικού συνδέσμου προς έναν αντίτυπο το οποίο δεν είναι πια διαθέσιμο

en: You must be online to use these options.
el: Πρέπει να είστε online για να χρησιμοποιήσετε αυτές τις επιλογές.

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
el: Πρέπει να δημιουργηθεί ένα CSV profile για τις MARC εξαγωγές για να χρησιμοποιηθεί η επιλογή αυτή.

en: You must define a budget in Administration
el: Πρέπει να οριστεί ένας προϋπολογισμός στη Διαχείριση

en: You must enter a term to search on
el: Πρέπει να εισάγετε έναν όρο για αναζήτηση

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
el: Πρέπει να συμπληρώσετε τουλάχιστον μία επιλογή στις ημερομηνίες λήξης

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
el: Πρέπει να συμπληρώσετε μόνο μία επιλογή στις ημερομηνίες λήξης

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα στη νέα σας λίστα μελών!

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
el: Πρέπει να πληρώσετε μια τιμή μικρότερη ή ίση του %s.

note: SCRIPT
en: You must select a fund
el: Πρέπει να επιλέξετε μια επιχορήγηση

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα περιοδικό για επεξεργασία

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον δύο τιμολόγια για συγχώνευση.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
el: Πρέπει να επιλέξετε για να αφαιρέσετε ένα ή περισσότερα μέλη

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
el: Πρέπει να επιλέξετε μία ή περισσότερες αναφορές για διαγραφή

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
el: Πρέπει να ορίσετε ημερομηνία λήξης για να χρησιμοποιήσετε τη κυκλοφορία υλικού εκτός σύνδεσης!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
el: Χρειάζεται να αποθηκεύσετε τη σελίδα πριν εκτυπώσετε

en: You searched for
el: Αναζητήσατε

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
el: Κάνατε αναζήτηση για: %s

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
el: Πρέπει να ενεργοποιήσετε την προτίμηση SMSSendDriver για να χρησιμοποιήσετε τα SMS πρότυπα.

en: You tried to access a page that needs authentication
el: Προσπαθήσατε να προβάλετε σελίδα στην οποία δεν έχετε πρόσβαση

en: You will need to save the report before you can execute it
el: Θα χρειαστεί να αποθηκεύσετε την έκθεση πριν την εκτελέσετε

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
el: H Perl έκδοσή σας είναι απαρχαιωμένη. Παρακαλώ προχωρήστε σε αναβάθμιση νεότερης έκδοσης Perl (το λιγότερο έκδοση 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
el: Ο διαχειριστής σας πρέπει να ορίσει ένα κονδύλιο στην Διαχείριση

en: Your authority search history is empty.
el: Η αναζήτηση καθιερωμένων όρων είναι άδεια.

en: Your cart
el: Το καλάθι σας

en: Your cart
el: Το καλάθι σας

en: Your cart is empty.
el: Το καλάθι σας είναι άδειο.

en: Your catalog search history is empty.
el: Το ιστορικό αναζητήσεων σας είναι κενό.

en: Your comment has been submitted
el: Το σχόλιο σας έχει υποβληθεί

en: Your data was processed. Here are the results:
el: Έγινε διεργασία των δεδομένων σας. Τα αποτελέσματα είναι αυτά:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
el: Η βάση δεδομένων σας περιλαμβάνει ζευγάρια εποπτευόμενων/κηδεμόνων χωρίς ορισμένη σχέση. Έχουν οριστεί με την τιμή '_bad_data' στις %s και/η %s στήλες. Διορθώστε χειροκίνητα επαναδημιουργώντας τις σχέσεις, ή ζητήστε από το διαχειριστή να διορθώσει τις τιμές.

en: Your download should begin automatically.
el: Η λήψη σας θα ξεκινήσει αυτόματα.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
el: Το αρχείο έχει μεταφορτωθεί. Μόλις μεταφορτωθούν όλα τα αρχεία, παρακαλώ ξεκινήστε τη διαδικασία για τις εκτός δικτύου κινήσεις κυκλοφορίας υλικού.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
el: Η βιβλιοθήκη σας είναι ο προορισμός για τις ακόλουθες μεταφορές

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
el: Η λίστα σας: %s

en: Your lists
el: Οι λίστες σας

en: Your lists
el: Οι λίστες σας

note: SCRIPT
en: Your lists:
el: Οι λίστες σας:

en: Your notification has been sent.
el: Η ειδοποίησή σας εστάλη.

en: Your patron lists
el: Οι λίστες μελών σας

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
el: Η έκθεση "%s" αποθηκεύτηκε

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
el: Η έκθεσή σας θα δημιουργηθεί με την ακόλουθη SQL δήλωση.

en: Your request gave the following results:
el: Το αίτημά σας έφερε τα ακόλουθα αποτελέσματα:

en: Your search returned no closed subscriptions.
el: Η αναζήτησή σας δεν επέστρεψε κλειστές συνδρομές.

en: Your search returned no open subscriptions.
el: Η αναζήτησή σας επέστρεψε κλειστές συνδρομές.

en: Your search returned no results.
el: Η αναζήτησή σας δεν επέστρψε αποτελέσματα.

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
el: Z39.50 αναζήτηση καθιερωμένου όρου &rsaquo; Koha

en: Z39.50/SRU search
el: Z39.50/SRU αναζήτηση

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
el: Z39.50/SRU διακομιστής που έχει προστεθεί (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
el: Z39.50/SRU διεγραμμένος διακομιστής (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
el: Z39.50/SRU ενημερωμένος διακομιστής (%s)

en: Z39.50/SRU servers
el: Z39.50/SRU διακομιστές

en: Z39.50/SRU servers administration
el: Διαχείριση διακομιστών Z39.50/SRU

en: ZIP file
el: Αρχείο ZIP

en: ZIP/Postal code
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: ZIP/Postal code:
el: Ταχυδρομικός κώδικας:

en: ZIP/Postal code:
el: Ταχυδρομικός κώδικας:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
el: Ο διακομιστής Zebra φαίνεται να μην είναι διαθέσιμος. Έχει ξεκινήσει;

en: Zebra version:
el: Έκδοση Zebra:

en: Zip file
el: Aρχείο zip

note: SCRIPT
en: [ New list ]
el: [ Νέα λίστα ]

en: [Main page]
el: [Αρχική σελίδα]

en: [Overridden]
el: [Έχει παραβλεφθεί]

en: [Previous page]
el: [Προηγούμενη σελίδα]

en: [clear]
el: [καθαρισμός]

en: _ matches only a single character
el: _ ταιριάζει μόνο ένας μοναδικός χαρακτήρας

en: active
el: ενεργό

en: added successfully
el: Προστέθηκε επιτυχώς

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
el: μετά από %s ημέρες.

en: all
el: όλα

en: all authority types used in the frameworks are defined
el: όλες οι κατηγορίες καθιερωμένων όρων που χρησιμοποιούνται στα πλαίσια είναι καθορισμένες

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
el: όλα τα υποπεδία κάθε πεδίου είναι στην ίδια καρτέλα (ή αγνοουνται)

en: already has a hold
el: έχει ήδη μια κράτηση

en: analytics.
el: επίπεδο ανάλυσης.

en: and
el: και

en: and
el: και

en: and has been returned.
el: και έχει επιστραφεί.

en: and mark one currency as active.
el: και σημειώστε ένα νόμισμα ως ενεργό.

en: and the
el: και το

en: and they must all be in the 10 (items) tab
el: και πρέπει να είναι όλα στη καρτέλα 10 (τεκμήρια)

en: any library
el: οποιαδήποτε βιβλιοθήκη

en: approved
el: αποδεκτό

en: are licensed under the
el: υπόκεινται στην άδεια

en: at :
el: σε :

en: at current library
el: στην τρέχουσα βιβλιοθήκη

en: at least 1 item type defined
el: τουλάχιστον 1 καθορισμένος τύπος τεκμηρίου

en: at least 1 item type must be defined
el: πρέπει να καθοριστεί 1 τουλάχιστον τύπος τεκμηρίου

en: at least 1 library defined
el: τουλάχιστον 1 καθορισμένη Βιβλιοθήκη

en: at least 1 library must be defined
el: πρέπει να προσδιοριστεί τουλάχιστον 1 Βιβλιοθήκη

en: at least one template for using this tool.
el: τουλάχιστον ένα πρότυπο για τη χρήση αυτού του εργαλείου.

note: A
en: basket
el: καλάθι

note: A
en: basketgroup
el: ομάδα καλαθιού

en: be mapped to a MARC subfield,
el: να αντιστοιχιστεί σε ένα υποπεδίο MARC,

en: be mapped to a MARC subfield,
el: να αντιστοιχιστεί σε ένα υποπεδίο MARC,

en: be mapped to the same tag,
el: να χαρτογραφηθεί στο ίδιο πεδίο,

en: biblio and biblionumber
el: biblio και αριθμός biblio

en: biblioitems.itemtype defined
el: ορίστηκε το biblioitems.itemtype

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
el: τα biblionumber και biblioitemnumber έχουν χαρτογραφηθεί σωστά

en: by
el:  από

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
el: από

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
el: από %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
el: από %s:

en: by Dave Gandy is licensed under the
el: από τον Dave Gandy υπόκεινται στην άδεια

en: by Denis Howlett is licensed under the
el: από τον Denis Howlett υπόκεινται στην άδεια

en: by Eli Grey is licensed under an
el: από τον Eli Grey υπό την άδεια

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
el: από τον Marijn Haverbeke υπό την άδεια

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
el: από το The Dojo Foundation υπό την άδεια

en: by item types
el: κατά τύπυς τεκμηρίου

en: by libraries
el: κατά βιβλιοθήκες

en: by months
el: κατά μήνες

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
el: από το Bridge Consortium of Carleton College και το St. Olaf College.

en: cancel your request
el: ακύρωση αιτήματος σας

en: characters
el: χαρακτήρες

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
el: Ελέγχος για διαγραφή αυτού του πεδίου

en: click to log out
el: κάντε κλικ για αποσύνδεση

en: code and
el: κωδικός και

en: configuration file.
el: αρχείο διαμόρφωσης.

en: considered late
el: θεωρείται αργοπορημένο

note: SCRIPT
en: containing
el: που περιέχει

en: contains
el: περιλαμβάνει

en: continue creating your request
el: συνεχίστε με τη δημιουργία αιτήματος

en: controls for column visiblity in DataTables
el: έλεγχος για προβολή στήλης στους Πίνακες δεδομένων

en: create one or more authorized values
el: δημιουργία μίας ή περισσοτέρων καθιερωμένων τιμών

note: %1$s:  END
en: created. %s
el: δημιουργήθηκε. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
el: χρονοπρογραμματιστή. Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος για τον προγραμματισμό του.

en: day(s)
el: ημέρα(ες)

en: days
el: ημέρες

en: days ago
el: ημέρες πριν

en: define a budget and a fund
el: καθορίστε ένα κονδύλι και ένα κεφάλαιο

en: define a notice
el: καθορίστε μία ειδοποίηση

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
el: καθορίστε τη βαρύτητα σαν ένα θετικό αριθμό. Υψηλότεροι βαθμοί επιδεικνύουν αυξημένη συνάφεια.

en: del
el: διαγραφή

note: A
en: detail of the subscription
el: στοιχεία συνδρομής

en: digits
el: ψηφία

note: A
en: display detail for this librarian.
el: παρουσίαση στοιχείων για αυτόν το βιβλιοθηκονόμο.

en: do a catalog search
el: κάνετε αναζήτηση

en: doesn't exist
el: δεν υπάρχει

en: doesn't match
el: δεν ταυτίζεται

en: doesn't match any existing record.
el: δεν ταυτίζεται με καμία υπάρχουσα εγγραφή.

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
el: κόστος προ φόρων. / μετά φόρων.

note: SCRIPT
en: edit items
el: επεξεργασία αντιτύπων

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
el: πχ: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a

en: exists
el: υπάρχει

en: expired
el: έληξε

en: failed to be added
el: αποτυχία προσθήκης

en: failed to be updated
el: αποτυχία ενημέρωσης

note: SCRIPT
en: failed to run
el: αποτυχία εκτέλεσης

en: field
el: πεδίο

en: field(s)
el: πεδίο/α

en: for
el: για

en: framework values
el: τιμές πλαισίων

en: from
el: από

en: gone no address
el: χωρίς διεύθυνση

en: group by
el: ομαδοποίηση κατά

en: group by
el: ομαδοποίηση κατά

en: has
el: έχει

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
el: έχει %s συνδεδεμένα αντίτυπα.

en: has never been checked out.
el: δεν έχει δανειστεί ποτέ.

en: here
el: εδώ

note: SCRIPT
en: history
el: ιστορικό

en: holdingbranch NOT mapped
el: το παράρτημα αντιτύπου (holdingbranch) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ χαρτογραφημένο

en: holdingbranch defined
el: καθορισμένο παράρτημα αντιτύπου (holdingbranch)

en: homebranch NOT mapped
el: το οικείοπαράρτημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ χαρτογραφημένο

en: homebranch defined
el: καθορισμένο οικείοπαράρτημα

en: if
el: αν

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
el: αν αυτός ο τύπος κατηγορίας πρέπει να εμφανίζεται συνεχώς. Διαφορετικά, επιλέξτε τις βιβλιοθήκες που θέλετε να συσχετίσετε με αυτή την τιμή.

en: ignore
el: παράβλεψη

en: in
el: σε

en: in fines
el: σε πρόστιμα

en: in fines. If you would like you can record payments.
el: σε πρόστιμα. Αν θέλετε μπορείτε να καταγράψετε τις εξοφλήσεις.

note: SCRIPT
en: in library
el: στη Βιβλιοθήκη

en: invalid authority types
el: άκυρες κατηγορίες καθιερωμένων όρων

en: is
el: είναι

en: is already in possession
el: υπάρχει ήδη

en: is equal to
el: ισούται με

en: is exactly
el: είναι ακριβώς

en: is licensed under a
el: είναι υπό την άδεια

en: is licensed under the
el: υπόκεινται στην άδεια

en: is not
el: δεν είναι

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
el: τώρα αποκλείεται μέχρι %s.

en: is on hold for
el: σε κράτηση για

en: item
el: τεκμήριο

en: item fields
el: πεδία τεκμηρίου

en: item type not defined
el: απροσδιόριστος τύπος τεκμηρίου

note: SCRIPT
en: item(s) left
el: τεκμήριο(α) απέμειναν

en: itemnum
el: αριθμός τεκμηρίου

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
el: αριθμός τεκμηρίου : το πεδίο itemnumber χαρτογραφείται στη καρτέλα -1

en: items (10)
el: τεκμήρια (10)

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
el: items.permanent_location δεν έχει οριστεί στα γενικά πλαίσια

en: items.permanent_location mapped
el: items.permanent_location έχει οριστεί

en: itemtype NOT mapped
el: ο τύπος τεκμηρίου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ χαρτογραφημένος

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
el: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 από phpMyAdmin devel team υπόκεινται στην άδεια

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
el: τελευταίο σε: %s

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
el: αφήστε κενό ολόκληρο το πεδίο

en: library not defined
el: δεν καθορίστηκε Βιβλιοθήκη

en: licensed under the
el: υπόκεινται στην άδεια

en: like
el: όπως

en: loc
el: τοπ

en: lost
el: απολεσθέν

en: matches
el: ταιριάζει με

en: months
el: μήνες

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
el: μήνες %s

en: n/a
el: μ/ε

en: no NULL value in frameworkcode
el: καμία ΜΗΔΕΝΙΚΗ αξία στον κώδικα πλαισίου

en: no active
el: μη ενεργό

en: none
el: κανένα

en: not
el: όχι

note: ABBR
en: not available
el: μη διαθέσιμο

en: not equal to
el: δεν ισούται με

en: not like
el: όχι όπως

en: not owned
el: δεν έχει κάτοχο

en: number
el: αριθμός

en: on this item
el: σε αυτό το αντίτυπο

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
el: μία η περισσότερες εγγραφές χωρίς προσαρτημένα αντίτυπα. %s

en: or
el: ή

en: or
el: ή

en: or MARC subfield.
el: ή υποπεδίο MARC.

en: or any available
el: ή οποιοδήποτε διαθέσιμο

en: or create
el: ή δημιουργήστε

note: SCRIPT
en: order(s) left
el: παραγγελία(ες) απέμειναν

en: patron categories
el: κατηγορίες μελών

en: patron category
el: κατηγορία μέλους

en: patrons to
el: μέλη σε

en: pending
el: εκκρεμεί

en: pending offline circulation actions
el: εκτός σύνδεσης ενέργειες κυκλοφορίας υλικού που εκκρεμούν

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
el: παρακαλούμε σημειώστε εδώ την αιτία σας σας...

en: plugin by John Resig is licensed under the
el: plugin από John Resig υπόκεινται στην άδεια

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
el: εκδόθηκε από: %s %s %s

en: rejected
el: απορριφθέν

en: removed successfully
el: αφαιρέθηκε επιτυχώς

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
el: επανεκκινήστε το basketgroup

en: replacement price
el: τιμή αντικατάστασης

en: restricted
el: περιορισμένο

en: reviews
el: αξιολογήσεις

en: same library, all patron categories, all item types
el: ίδια βιβλιοθήκη, όλες οι κατηγορίες μέλους, όλοι οι τύποι τεκμηρίου

en: same library, all patron categories, same item type
el: ίδια βιβλιοθήκη, όλες οι κατηγορίας μέλους, ίδιος τύπος τεκμηρίου

en: same library, same patron category, all item types
el: ίδια βιβλιοθήκη, ίδια κατηγορία μέλους, όλοι οι τύποι τεκμηρίου

en: same library, same patron category, same item type
el: ίδια βιβλιοθήκη, ίδια κατηγορία μέλους, ίδιος τύπος τεκμηρίου

en: script.
el: εντολοδέσμη.

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: see also:
el: δείτε επίσης:

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
el: επιλέξτε * από το marc_subfield_structure (δομή υποπεδίου marc) όπου ο κωδικός πλαισίου είναι ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
el: επιλέξτε * από το marc_tag_structure (δομή πεδίων marc) όπου ο κωδικός πλαισίου είναι ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ

en: select all
el: επιλογή όλων

note: INPUT type=submit
en: selection
el: τομέας

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
el: επιλογέας

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
el:  διαχωρισμένα με κενό. (π.χ.,100a 200 606)

en: serial
el: περιοδική έκδοση

en: since last transfer
el: από την τελευταία μεταφορά

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
el: ήχος

note: SCRIPT
en: starting with
el: ξεκινάει με

en: starts with
el: ξεκινά από

en: statistics
el: στατιστικά

en: subfield ignored
el: αγνοημένο υποπεδίο

en: subfields not in same tabs
el: υποπεδία όχι στην ίδια καρτέλα

en: subscribers
el: συνδρομητές

note: A
en: subscription detail
el: στοιχεία συνδρομής

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
el: %s συνδρομές που ταυτίζονται με τον τίτλο

note: A
en: suggestion
el: πρόταση

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
el: πρόταση #%s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
el: suomi, suomen kieli (Φινλανδικά)

en: the Apache License, Version 2.0
el: την Άδεια Apache , Έκδοση 2.0

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
el: την Άδεια Apache , Έκδοση 2.0 ("Apache License") ή τη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης (GNU) έκδοση 2 ("Άδεια GPL")

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
el: το πεδίο biblioitems.itemtype ΠΡΕΠΕΙ:

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
el: το αντίστοιχο υποπεδίο ΠΡΕΠΕΙ να έχει "Authorized value" καθορισμένο σε "branches"

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
el: το αντίστοιχο υποπεδίο ΠΡΕΠΕΙ να έχει "Authorized value" καθορισμένο σε "itemtype"

en: the items.holdingbranch field MUST :
el: το πεδίο items.holdingbranch ΠΡΕΠΕΙ :

en: the items.homebranch field MUST :
el: το πεδίο items.homebranch ΠΡΕΠΕΙ :

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
el: υπάρχει μία μηδενική τιμή στον κώδικα πλαισίου. Ελέγξτε τους ακόλουθους πίνακες

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
el: αυτή η εγγραφή δεν υπάρχει. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
el: αυτή η εγγραφή δεν έχει προσαρτημένα τεκμήρια. %s

en: times
el: φορές

en: to
el: σε

en: to be placed on hold
el: να κρατηθεί

en: to field
el: στο πεδίο

en: undefined
el: απροσδιόριστο

en: unknown
el: άγνωστο

en: unless
el: εκτός αν

en: until
el: μέχρι

en: updated successfully
el: επιτυχής ενημέρωση

en: used for/see from:
el: χρήση για/δείτε από:

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
el: επιτρεπόμενοι τύποι μεταφοράς είναι FTP και SFTP

en: value
el: τιμή

note: SCRIPT
en: value missing
el: απουσιάζει η τιμή

note: SCRIPT
en: variable missing
el: απουσιάζει το μεταβλητό

note: SCRIPT
en: view
el: προβολή

en: was saved.
el: αποθηκεύτηκε.

en: was updated.
el: ενημερώθηκε.

en: which should be set up by your system administrator.
el: το οποίο θα πρέπει να εγκατασταθεί από τον διαχειριστή συστήματός σας

en: who are in patron list:
el: που είναι στη λίστα μέλων:

en: who have not been connected since:
el: όποιος δεν έχει δανειστεί από:

en: who have not borrowed since:
el: ποιος δεν έχει δανειστεί από:

en: whose expiration date is before:
el: ποιου η ημερομηνία λήξης είναι πριν:

en: whose patron category is:
el: ποιου η κατηγορία μέλους είναι:

en: will show the link just below the title
el: θα εμφανίσει τον σύνδεσμο κάτω από τον τίτλο

note: SCRIPT
en: with category
el: με κατηγορία

en: with this reason:
el: με αυτή την αιτία:

en: with value
el: με την τιμή

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
el: γράφτηκε και συντηρείται από τον Jörn Zaefferer είναι αδειοδοτημένο υπό το

en: x column:
el: x στήλη:

en: years
el: έτη

en: years of activity
el: έτη δραστηριότητας

en: yes
el: ναι

note: SCRIPT
en: {0} characters
el: {0} χαρακτήρες

note: SCRIPT
en: {0} words
el: {0} λέξεις

en: | Actions:
el: | Ενέργειες:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
el: | Ενέργειες: %s

note: %1$s:  IF elasticsearch_status.running
en: | Status: %s
el: | Κατάσταση: %s
