Koha 22.11 - en to es translation catalogue (1930 entries)

en: # - no attempt to code
es: # - No se intenta codificar

en: # - position not used
es: # - Posición no utilizada

en: # - undetermined
es: # - Indeterminado

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
es: %s veces

en: &lt;&lt; Previous
es: &lt;&lt; Anterior

en: &lt;&lt; Previous
es: &lt;&lt; Anterior

en: (Complete with 0 on the left)
es: (Completar con 0 en la izquierda)

en: (auto-calculated)
es: (auto-calculado)

en: (auto-filled)
es: (autorellenado)

en: , adapter
es: , adaptador

en: , annotator
es: , anotador

en: , author of afterword
es: , autor del epílogo

en: , bibliographic antecedent
es: , antecedente bibliográfico

en: , collaborator
es: , colaborador

en: , commentator
es: , comentarista

en: , compiler
es: , compilador

en: , composer
es: , compositor

en: , conceptor
es: , diseñador

en: , degree-grantor
es: , otorgante de grado

en: , film editor
es: , editor de la película

en: , founder
es: , fundador

en: , illustrator
es: , ilustrador

en: , lyricist
es: , letrista

en: , organiser of meeting
es: , organizador de congreso

en: , other
es: , otro

en: , photographer
es: , fotógrafo

en: , prefacer
es: , autor del prefacio

en: , presenter
es: , presentador

en: , publisher
es: , editor

en: , publishing director
es: , director de publicación

en: , research team head
es: , jefe del equipo de investigación

en: , reviewer
es: , revisor

en: , sponsor
es: , patrocinador

en: , thesis advisor
es: , director de tesis

en: , translator
es: , traductor

en: - Full
es: - Completo

en: - Hierarchical relationship undefined
es: - Relación jerárquica no definida

en: - In full ISBD form
es: - En formato ISBD completo

en: 0 - No hierarchical relationship
es: 0- Sin relación jerárquica

en: 0 - left to right
es: 0 - izquierda a derecha

en: 0 - no index
es: 0- sin índice

en: 0 - none
es: 0 - ninguno

en: 0 - not a festschrift
es: 0- no es un homenaje (Festschrift)

en: 0 - reproduction is not complete
es: 0 - La reproducción no está completa

en: 0- not a conference publication
es: 0- No es una publicación de conferencia

en: 0- unmodified record
es: 0- registro sin modificar

en: 000 - Leader
es: 000 - Cabecera

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
es: 01- ISO 646, versión IRV (conjunto básico de caracteres latinos)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
es: 02- Registro ISO # 37 (conjunto básico de caracteres cirílicos)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
es: 03- ISO 5426 (conjunto extendido de caracteres latinos)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
es: 04- ISO 5427 (conjunto extendido de caracteres cirílicos)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
es: 05- ISO 5428 (caracteres griegos)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
es: 06- ISO 6438 (conjunto de caracteres africanos codificados)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
es: 07- ISO 10586 (caracteres georgianos)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
es: 08- ISO 8957 (caracteres hebreos) Tabla 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
es: 09- ISO 8957 (caracteres hebreos) Tabla 2

en: 1 - Highest level record
es: 1- Registro de máximo nivel

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
es: 1- Subnivel 1 (sin "ítem en mano")

en: 1 - festschrift
es: 1- homenaje (Festschrift)

en: 1 - free-to-read
es: 1 - Libre para leer

en: 1 - index present
es: 1- hay índice

en: 1 - reproduction is complete
es: 1 - Reproducción completa

en: 1 - right to left
es: 1 - derecha a izquierda

en: 1 - some
es: 1 - Algunos

en: 1 7/8 in. per second
es: 1 7/8 pulgadas por segundo

en: 1 in.
es: 1 pulgada.

en: 1- conference publication
es: 1- publicación de conferencia

en: 1- modified record
es: 1- registro modificado

en: 1-4 Record length
es: 1-4 Longitud del registro

en: 1.4 m/sec(compact discs)
es: 1.4 m/seg (disco compacto)

en: 1/2 in.
es: 1/2 pulgada.

en: 1/3 in. (8 mm)
es: 1/3 de pulgada (8 mm)

en: 1/4 in.
es: 1/4 pulgada.

en: 1/8 in.
es: 1/8 de pulgada.

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
es: 10 cm x 6.3 cm o 3" 7/8 x 2" 1/2

en: 10-16 indicator/subfields/size
es: 10-16 indicador/subcampos/tamaño

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
es: 11- ISO 5426-2 (Caracteres latinos utilizados en lenguajes europeos minoritarios o en tipografía obsoleta)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
es: 11- ISO 5426-2 (Caracteres latinos utilizados en lenguajes europeos minoritarios o en tipografía obsoleta)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
es: 12 cm o 4" 3/4

en: 12.7 cm or 5 in.
es: 12.7 cm o 5 pulgadas.

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
es: 13.2 cm x 9.7 cm o 5" 1/4 x 3" 7/8

en: 15 in. per second
es: 15 pulgadas por segundo

en: 15/16 in. per second
es: 15/16 pulgadas por segundo

en: 17- Encoding level
es: 17- Nivel de codificación

en: 17.78 cm or 7 in.
es: 17.78 cm o 7 pulgadas.

en: 18- Descriptive cataloging form
es: 18 - Forma de catalogación descriptiva

en: 18-19 Undefined
es: 18-19 Indefinido

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
es: 19-24 Entrada de mapa y longitudes

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
es: 2- Registro por debajo del nivel superior (todos los niveles inferiores)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
es: 2- Subnivel 2. Es un registro de una pre-publicación (Catálogo en publicación)

en: 2 - free-to-read, partly
es: 2 - Libre para leer, parcialmente

en: 2 - substantial
es: 2 - Sustancial

en: 2 colour, single strip
es: 2 colores, una tira

en: 2 in.
es: 2 pulgadas.

en: 2 strip colour
es: 2 tiras de colores

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
es: 20-24 Entrada de mapa y longitudes

en: 25.4 cm or 10 in.
es: 25.4 cm o 10 pulgadas.

en: 3 - Partial
es: 3 - Parcial

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
es: 3 - Subnivel 3. Registro incompleto

en: 3 - free-to-read, after embargo
es: 3 - Libre para leer, después del embargo

en: 3 - predominate
es: 3 - Predominante

en: 3 3/4 in. per second
es: 3 3/4 pulgadas por segundo

en: 3 layer colour
es: color de 3 capas

en: 3 strip colour
es: 3 tiras de colores

en: 3 x 5 in.
es: 3 x 5 pulgadas.

en: 30 in. per second
es: 30 pulgadas por segundo

en: 30,48 cm or 12 in.
es: 30,48 cm o 12 pulgadas.

en: 35.56 cm or 14 in.
es: 35.56 cm o 14 pulgadas.

en: 4 - full
es: 4 - Completo

en: 4 - fully
es: 4 - Completamente

en: 4 x 6 in.
es: 4 x 6 pulgadas.

en: 4/10 in. per second
es: 4/10 pulgadas por segundo

en: 40.64 cm or 16 in.
es: 40.64 cm o 16 pulgadas.

en: 4XX plugin &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
es: 4XX plugin &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
es: 5 - Libre para leer bajo suscripción (requiere registrarse)

en: 5- Record status
es: 5- Estado del registro

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
es: 5.7 cm x 10 cm o 2 1/4 pulgadas x 4 pulgadas, cilindro

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
es: 50- ISO 10646 Nivel 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
es: 50- ISO 10646 Nivel 3 (Unicode, UTF-8)

en: 525 (e.g. NTSC)
es: 525 (Ej. NSTC)

en: 6 x 9 in.
es: 6 x 9 pulgadas.

en: 6- Type of record
es: 6- Tipo de registro

en: 7 1/2 in. per second
es: 7 1/2 pulgadas/seg

en: 7- Bibliographic level
es: 7- Nivel bibliográfico

en: 7-8 Undefined
es: 7-8 Indefinido

en: 7.62cm or 3 in.
es: 7.62cm o 3 pulgadas.

en: 8- Hierarchical level code
es: 8 - Código de nivel jerárquico

en: 8/10 in. per second
es: 8/10 pulgadas/seg

en: 9- Type of entity
es: 9- Tipo de entidad

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
es: 9-16 Indicador/Subcampos/Tamaño

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
es: Un número entre 0 y 99 (inclusive)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
es: Un número entre 0 y 999 (inclusive)

en: Abstract:
es: Resumen:

en: Accompanying material 1
es: Material adjunto 1

en: Accompanying material 2
es: Material adjunto 2

en: Accompanying material 3
es: Material adjunto 3

en: Accompanying material 4
es: Material adjunto 4

en: Accompanying textual material 1:
es: Material textual adjunto 1:

en: Accompanying textual material 2:
es: Material textual adjunto 2:

en: Accompanying textual material 3:
es: Material textual adjunto 3:

en: Accompanying textual material 4:
es: Material textual adjunto 4:

en: Accompanying textual material 5:
es: Material textual adjunto 5:

en: Accompanying textual material 6:
es: Material textual adjunto 6:

en: Additional character sets
es: Conjuntos de caracteres adicionales

en: Albers equal area
es: Albers área igual

en: All item types
es: Todos los tipos de ítem

en: Altitude of sensor
es: Altitud del sensor

en: Alto
es: Contralto

en: Amsterdam, Netherlands
es: Amsterdam, Holanda

en: Annual
es: Anual

en: Any
es: Cualquiera

en: Any regularity
es: Cualquier regularidad

en: Any type
es: Cualquier tipo

en: Any word
es: Cualquier palabra

en: Anywhere
es: En cualquier parte

en: Athens, Greece
es: Atenas, Grecia

en: Attitude of sensor
es: Actitud del sensor

en: Audience
es: Audiencia

en: Audience:
es: Audiencia:

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
es: Soportes de sonido

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
es: Soportes de sonido

en: Audio file
es: Archivo de sonido

note: SCRIPT
en: Authority
es: Autoridad

en: Authority search results
es: Resultados de búsqueda de autoridad

en: Authority type
es: Tipo de autoridad

en: Autre
es: Otros

en: Availability:
es: Disponibilidad:

en: Band
es: Banda

en: Baritone
es: Barítono

en: Base of emulsion material - visual projection
es: Base de material de emulsión - proyección visual

en: Base of film:
es: Base de película:

en: Bass
es: Bajo

en: Bass clarinet
es: Clarinete bajo

en: Bassoon
es: Fagot

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
es: Batavia (Yakarta), Indonesia

en: Berne, Switzerland
es: Berna, Suiza

en: Bibliography:
es: Bibliografía:

en: Biennial
es: Bianual

en: Bimonthly
es: Bimestral

en: Binding material 1:
es: Material de encuadernación 1:

en: Binding material 2:
es: Material de encuadernación 2:

en: Binding material 3:
es: Material de encuadernación 3:

en: Biography
es: Biografía

en: Biography code
es: Código de biografía

en: Biography:
es: Biografía:

en: Biography:
es: Biografía:

en: Biweekly
es: Bisemanal

en: Bogota, Colombia
es: Bogotá, Colombia

en: Bonne
es: Buena

en: Bound with:
es: Delimitado con:

en: Braille or Moon script
es: Escritura Braille o Moon

en: Broadcast standard - videorecording
es: Estándar de radiodifusión - videograbación

en: Brussels, Belgium
es: Bruselas, Bélgica

en: Burin
es: Buril

en: CCIR/IEC standard
es: Estándar CCIR/IEC

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
es: Videodisco CED (capacitance electronic disk)

en: CX encoded
es: Codificado CX

en: Cadiz, Spain
es: Cádiz, España

en: Call number:
es: Signatura topográfica:

en: Cancel
es: Cancelar

en: Capetown, South Africa
es: Ciudad del Cabo, Sudafrica

en: Cassini's
es: de Cassini

en: Category
es: Categoría

en: Category of ensemble
es: Categoría de enamble

en: Category of instrument
es: Categoría de instrumento

en: Category of instrument or voice
es: Categoría de instrumento o voz

en: Category of satellite for remote sensing image:
es: Categoría de satélite para imagen de sensado remoto:

en: Cello
es: Violoncelo

en: Centimetres
es: Centímetros

en: Chamber orchestra
es: Orquesta de cámara

en: Character of image:
es: Caracter de imagen:

en: Character sets (mandatory) 1
es: Conjunto de caracteres (obligatorio) 1

en: Character sets (mandatory) 2
es: Conjunto de caracteres (obligatorio) 2

en: Checked out (
es: Prestado (

en: Children's chorus
es: Coro de niños

en: Choose
es: Elegir

en: Clarinet
es: Clarinete

en: Classification
es: Clasificación

en: Classification:
es: Clasificación:

en: Clavicorde
es: Clavicordio

en: Clear field
es: Limpiar campo

en: Click here to access online
es: Haga clic para acceso en línea

en: Click here to access online
es: Haga clic aquí para acceso en línea

note: BUTTON
en: Close
es: Cerrar

en: Cloud cover
es: Cubierta de nubes

en: Coauthor
es: Coautor

en: Code date publication
es: Fecha de publicación codificada

en: Coded fields
es: Campos codificados

en: Collection
es: Colección

en: Color indicator
es: Indicador de color

en: Colour
es: Color

en: Colour indicator
es: Indicador de color

en: Completeness
es: Completitud

en: Completeness of the reproduction code :
es: Exhaustividad del código de reproducción :

en: Computer
es: Computadora

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
es: Soportes de computadora

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
es: Soportes de computadora

en: Conference or meeting code:
es: Código de conferencia o reunión:

en: Conference publication indicator
es: Indicador de publicación de conferencia

en: Content
es: Contenido

en: Content Form
es: Forma de contenido

en: Content Type
es: Tipo de contenido

en: Content:
es: Contenido:

en: Contents note:
es: Nota de contenidos:

en: Continuo
es: Continuado

en: Copenhagen, Denmark
es: Copenhague, Dinamarca

en: Copyright date / protection date:
es: Fecha de copyright / fecha de protección:

en: Copyright date:
es: Fecha de copyright:

en: Cor anglais
es: Corno inglés

en: Cordoba, Argentina
es: Córdoba, Argentina

en: Cornet
es: Corno

en: Corporate Author (Coauthor)
es: Autor institucional (Coautor)

en: Corporate Author (Main)
es: Autor institucional (Principal)

en: Corporate Author (Secondary)
es: Autor institucional (Secundario)

en: Counter tenor
es: Contra tenor

en: Country:
es: País:

en: Creation technique
es: Técnica de creación

en: Cumulative index availability code
es: Código de disponibilidad del índice acumulativo

en: DBX processed
es: Procesado DBX

en: DVD-Video
es: DVD-Vídeo

en: Daily
es: Diario

en: Damaged (
es: Dañado (

en: Dance orchestra
es: Orquesta de danza

en: Database
es: Base de datos

en: Date entered on file
es: Fecha ingresada en el archivo

en: Day
es: Día

en: Decametres
es: Decámetros

en: Decimetres
es: Decímetros

en: Degree (complete with 0):
es: Grados (completar con 0):

en: Description:
es: Descripción:

en: Deterioration stage
es: Estado de deterioro

en: Dimensions (sound recordings):
es: Dimensiones (grabaciones sonoras):

en: Dimensions:
es: Dimensiones:

en: Direction of Script Cataloguing
es: Dirección de catalogación por script

en: Distribution:
es: Distribución:

en: Dolby-A encoded
es: Codificado Dolby-A

en: Dolby-B encoded
es: Codificado Dolby-B

en: Dolby-C encoded
es: Codificado Dolby-C

en: Double bass
es: Doble bajo

en: Drum
es: Tambor

en: EIAJ (reel)
es: EIAJ (rollo)

en: Edition Statement
es: Declaración de edición

en: Emulsion on film:
es: Emulsión en película:

en: Era identifier
es: Identificador de era

en: Ethnic bowed strings
es: Instrumento étnico de cuerdas con arco

en: Ethnic brass
es: Bronce étnico

en: Ethnic chorus
es: Coro étnico

en: Ethnic keyboard
es: Teclado étnico

en: Ethnic orchestra
es: Orquesta étnica

en: Ethnic percussion
es: Percusión étnica

en: Ethnic plucked string
es: Cuerda pulsada étnica

en: Ethnic plucked strings
es: Cuerdas pulsadas étnicas

en: Ethnic voices
es: Voces étnicas

en: Ethnic woodwinds
es: Instrumento étnico de viento de madera

en: Explorer I
es: Explorador I

en: Explorer II
es: Explorador II

en: Extent of applicability
es: Alcance de aplicabilidad

en: Ferro, Canary Islands
es: Ferro, Islas Canarias

en: Festschrift indicator:
es: Indicador de la obra en homenaje:

en: Film base
es: Película base

en: Film emulsion (polarity)
es: Emulsión de película (polaridad)

en: Film inspection date
es: Fecha de inspección de la película

en: Flute
es: Flauta

en: Form of cartographic item:
es: Formulario de documento cartográfico:

en: Form of contents 1:
es: Formulario de contenidos 1:

en: Form of contents 2:
es: Formulario de contenidos 2:

en: Form of contents 3:
es: Formulario de contenidos 3:

en: Form of contents 4:
es: Formulario de contenidos 4:

en: Form of contents codes 1:
es: Forma de códigos de contenido 1:

en: Form of contents codes 2:
es: Forma de códigos de contenido 2:

en: Form of contents codes 3:
es: Forma de códigos de contenido 3:

en: Form of contents codes 4:
es: Forma de códigos de contenido 4:

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
es: Formulario de ítem: Datos codificados: Denominador de medio (no repetible)

en: Form of musical work:
es: Formulario de trabajo musical:

en: Form of release - videorecording
es: Forma de presentación - grabación de vídeo

en: Form of release - visual projection, motion picture
es: Forma de presentación - proyección, película

en: Form of release:
es: Forma de presentación:

en: Form of reproduction
es: Formulario de reproducción

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
es: Ejemplo de complemento de hoja de carga &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
es: Complemento de hoja de trabajo para el campo UNIMARC 146$a

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
es: Complemento de hoja de trabajo para el campo UNIMARC 146$b

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
es: Complemento de hoja de trabajo para el campo UNIMARC 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
es: Complemento de hoja de trabajo para el campo UNIMARC 146$d

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
es: Complemento de hoja de trabajo para el campo UNIMARC 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
es: Complemento de hoja de trabajo para el campo UNIMARC 146$f

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
es: Complemento de hoja de trabajo para el campo UNIMARC 146$h

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
es: Complemento de hoja de trabajo para el campo UNIMARC 146$i

en: Framework plugin unimarc_field_146a &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
es: Complemento de hoja de carga unimarc_field_146a &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146b &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
es: Complemento de hoja de carga unimarc_field_146b &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146c &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
es: Complemento de hoja de carga unimarc_field_146c &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146d &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
es: Complemento de hoja de carga unimarc_field_146d &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146e &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
es: Complemento de hoja de carga unimarc_field_146e &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146h &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
es: Complemento de hoja de carga unimarc_field_146h &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146i &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
es: Complemento de hoja de carga unimarc_field_146i &rsaquo; Catalogación &rsaquo; Koha

en: Frequency of issue
es: Periodicidad del ejemplar

en: Full level ("item in hand")
es: Nivel completo ("ítem a mano")

en: Full orchestra
es: Orquesta completa

en: Functional designation
es: Designación funcional

en: Gall
es: Cálculo

en: Generation
es: Generación

en: Generation:
es: Generación:

en: Geodetic adjustment
es: Ajuste geodésico

en: Get it!
es: Obtenlo!

en: Goode's homolographic
es: Homolosena de Goode

en: Goode's homolosine
es: Homolosena de Goode

en: Government publication
es: Publicación gubernamental

en: Greenwich, United Kingdom
es: Greenwich, Reino Unido

en: Groove width:
es: Ancho de la ranura:

en: Guitar family
es: Familia de las guitarras

en: Harp
es: Arpa

en: Harpsichord
es: Clavicordio

en: Heading A-Z
es: Encabezamiento A-Z

en: Heading Z-A
es: Encabezamiento Z-A

en: Heading ascendant
es: Ascendente por cabecera

en: Heading descendant
es: Descendente por cabecera

en: Heading type
es: Tipo de encabezamiento

en: Hectametres
es: Hectómetros

en: Helsinki, Finland
es: Helsinky, Finlandia

en: Hemisphere:
es: Hemisferio:

en: Hide coded information filters
es: Ocultar filtros de información codificada

en: Horn
es: Cuerno

en: Hours:
es: Horas:

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
es: ISO 10646 Nivel 3 (Unicode, UTF-8)

en: Illustration
es: Ilustración

en: Illustration - Book 1:
es: Ilustración - Libro 1:

en: Illustration - Book 2:
es: Ilustración - Libro 2:

en: Illustration - Book 3:
es: Ilustración - Libro 3:

en: Illustration - Book 4:
es: Ilustración - Libro 4:

en: Illustration - Full page plates 1:
es: Ilustración - Placas de página completa 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
es: Ilustración - Placas de página completa 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
es: Ilustración - Placas de página completa 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
es: Ilustración - Placas de página completa 4:

en: Illustration - Technique:
es: Ilustración - Técnica:

en: Illustration codes 1:
es: Códigos de ilustración 1:

en: Illustration codes 2:
es: Códigos de ilustración 2:

en: Illustration codes 3:
es: Códigos de ilustración 3:

en: Illustration codes 4:
es: Códigos de ilustración 4:

en: Illustration:
es: Ilustración:

en: In transit (
es: En tránsito (

en: Index availability code
es: Índice de código de disponibilidad

en: Index indicator
es: Indicador de índice

en: India ink
es: Tinta china

en: Instruments or voices for ensemble:
es: Instrumentos o voces para un conjunto:

en: Instruments or voices for soloists
es: Instrumentos o voces para solistas

en: Istanbul, Turkey
es: Estambul, Turquía

en: Item count
es: Conteo de ítems

en: Item type:
es: Tipo de ítem:

en: ItemSummary
es: Resumen del ítem:

en: Items available for loan:
es: Ítems disponibles para préstamo:

en: Items available for reference:
es: Ítems disponibles para referencia:

en: Julianehaab, Greenland
es: Julianehaab, Groenlandia

en: Kilometres
es: Kilómetros

en: Kind of cutting:
es: Tipo de corte:

en: Kind of disc, cylinder or tape:
es: Tipo de disco, cilindro o cinta:

en: Kind of film stock or print
es: Tipo de película virgen o impresa

en: Kind of material:
es: Tipo de material:

en: Kind of sound for moving images
es: Tipo de sonidos para imágenes en movimiento

en: Kind of sound:
es: Tipo de sonido:

en: Lambert's azimuthal equal area
es: Proyección azimutal de Lambert

en: Lambert's conformal conic
es: Proyección Conforme Cónica de Lambert

en: Lambert's conformal conict
es: Proyección Conforme Cónica de Lambert

en: Lambert's cylindrical equal area
es: Proyección azimutal de Lambert

en: Language of cataloguing (mandatory)
es: Idioma de catalogación (obligatorio)

en: Language:
es: Idioma:

en: Larger ensemble brass band
es: Banda de bronces de conjunto mayor

en: Laser optical (Reflective) videodisc
es: Vídeo disco láser óptico (reflectivo)

en: Length
es: Longitud

en: Linked with:
es: Enlazado con:

en: Lisbon, Portugal
es: Lisboa, Portugal

en: Literary genre
es: Género literario

en: Literary genre:
es: Género literario:

en: Literary text indicator:
es: Indicador de texto literario:

en: Literature code
es: Código literario

en: Literature:
es: Literatura:

en: Location
es: Ubicación

en: London, United Kingdom
es: Londres, Reino Unido

en: Lost (
es: Perdido (

en: Lute family
es: Familia de laúd

en: Madras, India
es: Madrás, India

en: Madrid, Spain
es: Madrid, España

en: Main Author
es: Autor principal

en: Main entry
es: Entrada Principal

en: Main entry ($a only)
es: Entrada Principal (sólo $a)

en: Mandolin
es: Mandolina

en: Manufacture:
es: Fabricante:

en: Map projection
es: Proyección en mapa

en: Mean value of ground resolution
es: Valor medio de terreno de resolución

en: Media Type
es: Tipo de medio:

en: Media Type Code
es: Código de tipo de medio

en: Media for sound
es: Medio para sonido

en: Men's chorus
es: Coro de hombres

en: Metres
es: Metros

en: Mexico City, Mexico
es: Ciudad de Méjico, Méjico

en: Mezzoteinte
es: Mezzotinta

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
es: Soportes de microforma

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
es: Cartucho de microforma

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
es: Soportes microscópicos

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
es: Soportes microscópicos

en: Miller
es: Molinero

en: Miller's bipolar
es: Bipolar de Miller

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
es: Cónica conforme oblicua bipolar de Miller

en: Minute (complete with 0):
es: Minutos (completar con 0):

en: Minutes:
es: Minutos:

en: Mixed chorus
es: Coro mixto

en: Modified record code
es: Código de registro modificado

en: Monographic series
es: Series monográficas

en: Month
es: Mes

en: Monthly
es: Mensual

en: Moscow, Russia
es: Moscú, Rusia

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
es: Películas y cintas cinematográficas => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
es: Películas y cintas cinematográficas => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
es: Películas y cintas cinematográficas => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
es: Películas y cintas cinematográficas => 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
es: Películas y cintas cinematográficas => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
es: Películas y cintas cinematográficas => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
es: Películas y cintas cinematográficas => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
es: Películas y cintas cinematográficas => Super 8 mm

en: Munich, Germany
es: Munich, Alemania

en: NAB standard
es: Estándar NAB

en: Name of satellite for remote sensing image:
es: Nombre del satélite para sensado remoto de imágenes:

en: Naples, Italy
es: Nápoles, Italia

en: Narrative text indicator
es: Indicador del texto narrativo

en: Nature of contents code
es: Código de naturaleza de los contenidos

en: Newspaper
es: Periódico

en: Next&gt;&gt;
es: Siguiente &gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
es: Siguiente &gt;&gt;

en: Nimbus
es: Nimbo

en: No items available
es: No hay ítems disponibles

en: No order
es: No hay pedido

en: No results found
es: No se encontraron resultados

en: Non required value
es: Valor no obligatorio

en: None
es: Ninguno

en: Number of ensembles
es: Número de ensambles

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
es: Número de manos / intérpretes; llaves de instrumentos de percusión afinados

en: Number of instruments
es: Número de instrumentos

en: Number of instruments or voices
es: Número de Instrumentos o voces

en: Number of parts
es: Número de partes

en: Number of players
es: Número de jugadores

en: Number of real parts
es: Número de partes reales

en: Number of units under embargo :
es: Número de unidades con embargo :

en: OR new collection:
es: O nueva colección:

en: Oblique Mercator
es: Mercator oblicua

en: On hold (
es: Reservado (

en: On order (
es: Pedido (

en: Ondes Martenot
es: Ondas Martenot

en: Online Resources:
es: Recursos en Línea:

en: Organ
es: Órgano

en: Ornamental device:
es: Objeto decorativo:

en: Oslo (Christiania), Norway
es: Oslo (Cristiana), Noruega

en: Other
es: Otro

en: Other (position 7)
es: Otro (posición 7)

en: Other (position 8)
es: Otro (posición 8)

en: Other bowed strings
es: Otras cuerdas con arco

en: Other brass
es: Otros bronces

en: Other electronic
es: Otros electrónicos

en: Other orchestra
es: Otra orquesta

en: Other percussion
es: Otros de percusión

en: Other plucked strings
es: Otros de cuerda pulsada

en: Other woodwinds
es: Otras de viento de madera

en: Paris, France
es: París, Francia

en: Parts indicator:
es: Indicador de partes:

en: Peking, People's Republic of China
es: Beijing, República Popular China

en: Periodical
es: Periódica

en: Periodicity
es: Periodicidad

en: Periodicity:
es: Periodicidad:

en: Philadelphia, USA
es: Filadelfia, EEUU

en: Physical dimension
es: Dimensión física

en: Physical form of publication
es: Forma física de la publicación

en: Physical medium
es: Medio físico

en: Physical presentation
es: Presentación física

en: Physical presentation:
es: Presentación física:

en: Picture
es: Imagen

en: Piece-Analytic Level
es: Nivel Fragmento-Analítico

en: Plate Carree
es: Llana Cuadrada

en: Play this sample
es: Reproducir esta muestra

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
es: Por favor seleccione un valor en la clasificación. Esto copiará el valor del campo 686$a del registro de autoridad al campo 686$a del registro bibliográfico.

en: Polarity:
es: Polaridad:

en: Portrait
es: Retrato

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
es: Posición de la plataforma para imagen fotográfica o de sensado remoto:

en: Presentation format - motion picture
es: Formato de presentación - película cinematográfica

en: Presentation format - videorecording
es: Formato de presentación - Videograbación

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
es: Técnica de presentación para imágenes fotográficas o no fotográficas:

en: Primary cartographic image 1:
es: Imagen cartográfica primaria 1:

en: Primary cartographic image 2:
es: Imagen cartográfica primaria 2:

en: Primary support material
es: Material de soporte primario

en: Prime meridian 1:
es: Primer meridiano 1:

en: Prime meridian 2:
es: Primer meridiano 2:

en: Printer's device:
es: Dispositivo de impresión:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
es: Información sobre la impresión y/o la publicación transcrita tal y como se encuentra en el colofón:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
es: Impresión y/o publicación de la información transcrita tal y como se encuentra en la fuente principal de información:

en: Production elements
es: Elementos de producción

en: Production:
es: Producción:

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
es: Soportes de imagen proyectada

en: Protection date:
es: Fecha de protección:

en: Provenance note:
es: Nota de procedencia:

en: Publication Date 2
es: Fecha de publicación 2

en: Publication date 1
es: Fecha de publicación 1

en: Publication:
es: Publicación:

en: Publisher's device:
es: Dispositivo de editorial:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
es: Pulkova (Leningrado), Rusia

en: Quadruplex (reel)
es: Cuádruples (carrete)

en: Qualifier type :
es: Tipo de calificador :

en: Quality of image
es: Calidad de imagen

en: Quarterly
es: Trimestral

en: RDA Carrier
es: Soporte RDA

en: RDA Content
es: Contenido RDA

en: RDA Media
es: Medio RDA

en: RDA carrier
es: Soporte RDA

en: RDA content
es: Contenido RDA

en: RDA fr Carrier
es: Soporte fr RDA

en: RDA fr carrier
es: Soporte fr RDA

en: RDA media
es: Medio RDA

en: Recorder
es: Grabador

en: Recording technique for remote sensing image:
es: Técnica de grabación para imagen de sensado remoto:

en: Recording technique:
es: Técnica de grabación:

en: Reduction ratio:
es: Tasa de reducción:

en: Refined categories of colour for moving pictures
es: Categorías refinadas de color para imágenes en movimiento

en: Regularity
es: Regularidad

en: Regularity:
es: Regularidad:

en: Relief codes 1:
es: Códigos de auxilio 1:

en: Relief codes 2:
es: Códigos de auxilio 2:

en: Relief codes 3:
es: Códigos de auxilio 3:

en: Relief codes 4:
es: Códigos de auxilio 4:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
es: Resultados %s a %s de %s

en: Rio de Janeiro, Brazil
es: Río de Janeiro, Brasil

en: Rome, Italy
es: Roma, Italia

en: SUDOC serial history:
es: Historial SUDOC de publicación periódica:

en: Saxophone
es: Saxofón

en: Script of title
es: Guón de título

note: INPUT type=submit
en: Search
es: Buscar

en: Search for authority type: EDITORS
es: Buscar tipo de autoridad: EDITORES

en: Search for publisher
es: Buscar editor

en: Search on
es: Buscar en

en: Search results
es: Resultados de la búsqueda

en: Second (complete with 0):
es: Segundo (completar con 0's):

en: Secondary Author
es: Autor secundario

en: Secondary support material
es: Material de soporte secundario

en: Secondary support material - visual projection
es: Material de soporte secundario - proyección visual

en: Seconds:
es: Segundos:

en: Select a collection
es: Seleccionar una colección

en: Semiannual
es: Semestral

en: Semimonthly
es: Quincenal

en: Semiweekly
es: Dos veces por semana

en: Sensory Specification 1
es: Especificación sensorial 1

en: Sensory Specification 2
es: Especificación sensorial 2

en: Sensory Specification 3
es: Especificación sensorial 3

en: Serial type
es: Tipo de publicación periódica

en: Serial type:
es: Tipo de publicación periódica:

en: Serials
es: Publicaciones periódicas

en: Set Level
es: Establecer nivel

en: Show coded information filters
es: Mostrar filtros de información codificada

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
es: Diapositivas 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
es: Filminas 21⁄4 x 21⁄4 plg. (5.5*5.5 cm)

en: Sort by
es: Ordenar por

en: Sound indicator
es: Indicador de sonido

en: Spacelab
es: Laboratorio espacial

en: Special reproduction characteristics:
es: Características de la reproducción especial:

en: Specific material designation
es: Designación de material específico

en: Specific material designation:
es: Designación de material específico:

en: Specific reduction ratio
es: Tasa de reducción específica

en: Specification of Dimensionality
es: Especificación de dimensionalidad

en: Specification of Motion
es: Especificación de movimiento

en: Specification of Type
es: Especificación de tipo

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
es: Bandas espectrales: 01 a 99 = número de bandas, xx= no aplicable

en: Speed:
es: Velocidad:

en: Spot 1
es: Control 1

en: Spot 2
es: Control 2

en: Spot 3
es: Control 3

note: INPUT type=submit
en: Start search
es: Comenzar búsqueda

en: State of preservation - Binding:
es: Estado de conservación - Encuadernación:

en: State of preservation - Body of the book 1 :
es: Estado de conservación - Cuerpo del Libro 1:

en: State of preservation - Body of the book 2 :
es: Estado de conservación - Cuerpo del Libro 2:

en: States of authority heading code
es: Estados del código de encabezado de autoridad

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
es: Soportes estereográficos

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
es: Soportes estereográficos

en: Stockholm, Sweden
es: Estocolmo, Suecia

en: String orchestra
es: Orquesta de cuerdas

en: Subject
es: Tema

en: Subject - Author/Title
es: Materia - Autor/título

en: Subject - Corporate Author
es: Materia - Autor institucional

en: Subject - Family
es: Tema - Familia

en: Subject - Form
es: Materia - Forma

en: Subject - Geographical Name
es: Tema - Nombre geográfico

en: Subject - Personal Name
es: Materia - Nombre personal

en: Subject - Topical Name
es: Materia - Nombre de temático

en: Subject Category
es: Categoría de materia

en: Summary
es: Resumen

en: Support material - Book:
es: Material de apoyo - libro:

en: Support material - Plates:
es: Material de apoyo - placas:

en: Synthesizer
es: Sintetizador

en: Synthetic aperture radar
es: Radar de apertura sintética

en: System code :
es: Código de sistema :

en: Sélectionnez la valeur pour le champ 700 $4. Elle sera automatiquement reportée dans la zone 700 $8 qui suit.
es: Seleccione el valor para el campo 700 $4. Se extenderá automáticamente a la zona 700 $8 a continuación.

en: Tag 009:
es: Campo 009:

en: Tape
es: Cinta

en: Tape configuration:
es: Configuración de la cinta:

en: Tape width:
es: Ancho de la cinta:

en: Target audience code
es: Código de audiencia objetivo

en: Target audience code 2
es: Código de audiencia objetivo 2

en: Target audience code 3
es: Código de audiencia objetivo 3

en: Technique (prints) 1
es: Técnica (impresos) 1

en: Technique (prints) 2
es: Técnica (impresos) 2

en: Technique (prints) 3
es: Técnica (impresos) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
es: Técnica - película cinematográfica, videograbación

en: Techniques (drawings, paintings) 1
es: Técnicas (dibujo, pintura) 1

en: Techniques (drawings, paintings) 2
es: Técnicas (dibujo, pintura) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
es: Técnicas (dibujo, pintura) 3

en: Terms of access to the reproduction :
es: Condiciones de acceso a la reproducción :

en: Tessitura
es: Tesitura

en: Thesis:
es: Tesis:

en: Three times a month
es: Tres veces al mes

en: Three times a week
es: Tres veces a la semana

en: Three times a year
es: Tres veces al año

en: Time
es: Tiempo

en: Timpani
es: Timbales

en: Tissot's conformal conic
es: Cónica conforme de Tissot

en: Title-page availability code
es: Código de disponibilidad del título de la página

en: Tokyo, Japan
es: Tokio, Japón

en: Trademark
es: Marca comercial

en: Translation of
es: Traducción de

en: Transliteration code
es: Código de transliteración

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
es: Transparencias 10 * 10 pulgadas (25 * 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
es: Transparencias 4 * 5 pulgadas (10 * 12.5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
es: Transparencias 5 * 7 pulgadas (12.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
es: Transparencias 7 * 7 pulgadas (17.5 * 17.5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
es: Transparencias 8 * 10 pulgadas (20 * 25 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
es: Transparencias 8 * 8 pulgadas (20 * 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
es: Transparencias 9 * 9 pulgadas (22.5 * 22.5 cm)

en: Triennial
es: Trienio

en: Trombone
es: Trombón

en: Trumpet
es: Trompeta

en: Type C (reel)
es: Tipo C (bobina)

en: Type of Performance Medium
es: Tipo de medio de performance

en: Type of continuing resource designator
es: Tipo de descriptor del recurso continuo

en: Type of electronic resource:
es: Tipo de recurso continuo:

en: Type of material
es: Tipo de material

en: Type of material code
es: Tipo de código de material

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
es: Tipo de fecha de publicación: fechas de publicación 1 y 2

en: Type of scale:
es: Tipo de escala:

en: Type of score:
es: Tipo de música:

en: Types of binding:
es: Tipos de encuadernación:

en: U-matic
es: U-mático

en: UNIMARC field 100 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 100

en: UNIMARC field 105 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 105

en: UNIMARC field 106 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 106

en: UNIMARC field 110 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 110

en: UNIMARC field 115a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 115a

en: UNIMARC field 115b builder
es: Constructor Campo UNIMARC 115b

en: UNIMARC field 116 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 116

en: UNIMARC field 117 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 117

en: UNIMARC field 120 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 120

en: UNIMARC field 121a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 121a

en: UNIMARC field 121b builder
es: Constructor Campo UNIMARC 121b

en: UNIMARC field 122 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 122

en: UNIMARC field 123a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 123a

en: UNIMARC field 123d builder
es: Constructor Campo UNIMARC 123d

en: UNIMARC field 123e builder
es: Constructor Campo UNIMARC 123e

en: UNIMARC field 123f builder
es: Constructor Campo UNIMARC 123f

en: UNIMARC field 123g builder
es: Constructor Campo UNIMARC 123g

en: UNIMARC field 123i/j builder
es: Constructor campo UNIMARC 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 124a

en: UNIMARC field 124b builder
es: Constructor Campo UNIMARC 124b

en: UNIMARC field 124c builder
es: Constructor Campo UNIMARC 124c

en: UNIMARC field 124d builder
es: Constructor Campo UNIMARC 124d

en: UNIMARC field 124e builder
es: Constructor Campo UNIMARC 124e

en: UNIMARC field 124f builder
es: Constructor Campo UNIMARC 124f

en: UNIMARC field 124g builder
es: Constructor Campo UNIMARC 124g

en: UNIMARC field 125a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 125a

en: UNIMARC field 125b builder
es: Constructor Campo UNIMARC 125b

en: UNIMARC field 126a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 126a

en: UNIMARC field 126b builder
es: Constructor Campo UNIMARC 126b

en: UNIMARC field 127 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 127

en: UNIMARC field 128a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 128a

en: UNIMARC field 128b builder
es: Constructor Campo UNIMARC 128b

en: UNIMARC field 128c builder
es: Constructor Campo UNIMARC 128c

en: UNIMARC field 130 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 130

en: UNIMARC field 135a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 135a

en: UNIMARC field 140 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 140

en: UNIMARC field 141 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 141

en: UNIMARC field 181-2 builder
es: Constructor de campo UNIMARC 181-2

en: UNIMARC field 181a builder
es: Constructor de campo UNIMARC 181a

en: UNIMARC field 181b builder
es: Constructor de campo UNIMARC 181b

en: UNIMARC field 181c builder
es: Constructor de campo UNIMARC 181c

en: UNIMARC field 182-2 builder
es: Constructor de campo UNIMARC 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
es: Constructor de campo UNIMARC 182a

en: UNIMARC field 182c builder
es: Constructor de campo UNIMARC 182c

en: UNIMARC field 183-2 builder
es: Constructor de campo UNIMARC 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
es: Constructor de campo UNIMARC 183a

en: UNIMARC field 210c builder
es: Constructor Campo UNIMARC 210c

en: UNIMARC field 210c builder &rsaquo; Koha
es: Constructor campo UNIMARC 210c & rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 225a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 225a

en: UNIMARC field 225a builder &rsaquo; Koha
es: Constructor campo UNIMARC 225a &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 283-2 builder
es: Constructor de campo UNIMARC 283-2

en: UNIMARC field 283a builder
es: Constructor de campo UNIMARC 283a

en: UNIMARC field 325h builder
es: Constructor de campo UNIMARC 325h

en: UNIMARC field 325j builder
es: Constructor de campo UNIMARC 325j

en: UNIMARC field 4XX builder
es: Constructor Campo UNIMARC 4XX

en: UNIMARC field 686a builder
es: Constructor Campo UNIMARC 686a

en: UNIMARC field 700-4 builder
es: Constructor Campo UNIMARC 700-4

en: UNIMARC leader builder
es: Constructor Leader UNIMARC

en: Uniform Conventional Heading
es: Encabezado convencional uniforme

en: Uniform Title
es: Título uniforme

en: Unit under embargo :
es: Unidad bajo embargo :

en: Unknown
es: Desconocido

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
es: Soportes no mediados

en: Unspecified
es: No especificado

en: Unspecified bowed strings
es: Intrumento de arco no especificado

en: Unspecified brass
es: Bronce no especificado

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
es: Soportes no especificados

en: Unspecified chorus
es: Coro no especificado

en: Unspecified electronic
es: Electrónico no especificado

en: Unspecified keyboard
es: Teclado no especificado

en: Unspecified orchestra
es: Orquesta no especificada

en: Unspecified percussion
es: Percusión no especificado

en: Unspecified plucked strings
es: Cuerdas pulsadas no especificadas

en: Unspecified voices
es: Voces no especificadas

en: Unspecified woodwinds
es: Vientos de madera no especificados

en: Updating loose-leaf
es: Acualizando hojas sueltas

en: Updating website
es: Actualizando sitio web

en: Used
es: Usado

en: V2000 (videocassette)
es: V2000 (casete de vídeo)

note: OPTGROUP
en: Video carriers
es: Soportes de video

en: Video types
es: Tipos de vídeo

en: Video types:
es: Tipos de vídeo:

en: Video8 (videocassette)
es: Vídeo8 (Videocasete)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
es: Cinta de vídeo 1 pulgada (2 cm 1/2)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
es: Videotapes 1/2 pulgada (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
es: Videotapes 1/2 pulgada (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
es: Videotapes 1/4 pulgada (1/2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
es: Videotapes 1/4 pulgada (2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
es: Videotapes 2 pulgadas (5 cm)

en: Viol
es: Viola

en: Violon
es: Violón

en: Voices high voice
es: Voces altas

en: Voices low voice
es: Voces bajas

en: Voices medium voice
es: Voces medias

en: Washington, DC, USA
es: Washington, DC, EEUU

en: Watermark:
es: Marca de agua:

en: Weekly
es: Semanal

en: Width or dimensions
es: Ancho o dimensiones

en: Withdrawn (
es: Retirado (

en: Without periodicity
es: Sin periodicidad

en: Women's chorus
es: Coro femenino

en: Xylophone
es: Xilófono

en: Year
es: Año

en: a - Analytic (component part)
es: a- Analítica (parte componente)

en: a - Language materials, printed
es: a- Material de idioma, impreso

en: a - Personal name entry
es: a - Nombre personal

en: a - aural
es: a- auditivo

en: a - autobiography
es: a- autobiografía

en: a - bibliography
es: a- bibliografí­a

en: a - currently published continuing resource
es: a- recurso continua publicado actualmente

en: a - established
es: a- establecido

en: a - fiction
es: a- ficción

en: a - illustrations
es: a- ilustraciones

en: a - moving
es: a - en movimiento

en: a - notated
es: a - anotado

en: a - two-dimensional
es: a - en dos dimensiones

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
es: un número entre 0 y 99 (inclusive)

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
es: un número entre 0 y 999 (inclusive)

en: a- ISO transliteration scheme
es: a- Esquema ISO de transliteración

en: a- collage
es: a- Colage

en: a- federal/national
es: a- federal/nacional

en: a- juvenile, general
es: a- juvenil, general

en: a- juvenile, general
es: a- juvenil, general

en: a- no adjustment
es: a- sin ajuste

en: aa- architectural drawing
es: aa- dibujo arquitectónico

en: ab- item cover
es: ab- cubierta del ítem

en: abstract
es: resumen

en: abstract or summary
es: extracto o resumen

en: ac- sticker
es: ac- adhesivo

en: acetate
es: acetato

en: acoustic
es: acústico

en: acrylics
es: acrílicos

en: ad- poster
es: ad- póster

en: adult, General
es: adulto, General

en: adult, serious
es: adulto, serio

en: advertising texts
es: textos publicitarios

en: ae- postcard
es: ae- postal

en: aerial
es: aéreo

en: af- greetings card
es: af- tarjeta postal

en: ag- chart
es: ag- carta

en: ah- playing cards
es: ah- naipes

en: ai- flash card
es: ai- tarjeta flash

en: air
es: aire

en: air brush
es: aerógrafo

en: aj- ephemera
es: aj- efímera

en: algraphy
es: algrafía

en: allegory
es: alegoría

en: an- calendar
es: an- calendario

en: anaglyphic
es: anaglífico

en: anamorphic
es: anamórfico

en: anamorphic (wide screen)
es: anamórfico (pantalla ancha)

en: angular scale
es: escala angular

en: animation
es: animación

en: animation and live action
es: animación y acción en vivo

en: annual
es: anual

en: anthem
es: himno

en: aperture card
es: tarjeta de apertura

en: aquatint
es: aguatinta

en: arms
es: brazos

en: artefacts
es: artefactos

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
es: como suplemento separado de una revista, monografía, etcétera.

en: as- place card
es: as- tarjeta de ubicación

en: atlas including loose-leaf published atlas
es: atlas incluyendo hojas sueltas de un atlas publicado

en: audio belt
es: cinturón de sonido

en: audio cartridge
es: cartucho de audio

en: audio cylinder
es: cilindro de audio

en: audio disc
es: disco de audio

en: audio roll
es: rollos de audio

en: audio wire reel
es: rollo de cable de audio

en: audiocassette
es: casete de audio

en: audiotape reel
es: rollo de cinta de audio

en: autobiography
es: autobiografía

en: azimuthal equal area
es: azimutal de igual área

en: azimuthal equidistant
es: azimutal equidistante

en: azimuthal, other known specific type
es: azimutal, otros de tipo específico conocido

en: azimuthal, specific type unknown
es: azimutal, de tipo especifico desconocido

en: b - Corporate name entry
es: b - Nombre corporativo

en: b - Language materials, manuscript
es: b- Material de lenguaje, manuscrito

en: b - catalogue
es: b- catálogo

en: b - continuing resource no longer being published
es: b- recurso continuo que no se publica más

en: b - drama
es: b- drama

en: b - electronic
es: b - electrónico

en: b - gustatory
es: b - gustativo

en: b - image
es: b - imagen

en: b - individual biography
es: b- biografía individual

en: b - maps
es: b- mapas

en: b - performed
es: b - interpretado

en: b - still
es: b - instantáneas

en: b - three-dimensional
es: b - en tres dimensiones

en: b- adjusted but without grid system
es: b- ajustado pero sin grilla

en: b- drawing
es: b- dibujo

en: b- other
es: b- otro

en: b- pre-primary, ages 0-5
es: b- preescolar, edad 0-5

en: b- state/province
es: b- estado/provincia

en: ba- Latin
es: ba- Latín

en: ballad
es: balada

en: basalt
es: basalto

en: bathymetry - isolines
es: batimetría - isolineas

en: bathymetry - soundings
es: batimetría - sondeos

en: bibliography
es: bibliografía

en: biennial (every two years)
es: bienal (cada dos años)

en: bimonthly (every two months)
es: bimestral (cada dos meses)

en: biography
es: biografía

en: biography of arranger or transcriber
es: biografía del arreglador o transcriptor

en: biography of composer
es: biografía del compositor

en: biography of performer or history of ensemble
es: biografía del interprete o reseña histórica del conjunto

en: biweekly (every two weeks)
es: quincenal (cada dos semanas)

en: black and white
es: blanco y negro

en: black chalk
es: tiza negra

en: black-and-white
es: blanco y negro

en: blue or green strip
es: cinta azul o verde

en: bound into a journal, monograph, etc.
es: vinculado en una revista, monografía, etcétera.

en: bound with one or more others
es: vinculado con uno o más de los otros

en: bristol board
es: cartulina

en: broken back
es: espalda rota

en: bronze
es: bronce

en: burin engraving
es: grabado buril

en: butterfly
es: mariposa

en: by active remote sensing technique
es: por técnicas de teledetección activas

en: by active remote sensing techniques
es: por técnicas de teledetección activas

en: by computer
es: por computadora

en: by hand
es: a mano

en: by passive remote sensing techniques
es: por técnicas de teledetección pasivas

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
es: c- Colección - ítem bibliográfico que es una colección construida

en: c - Corrected or revised
es: c - Corregido o revisado

en: c - Corrected or updated record
es: c- Registro corregido o actualizado

en: c - Corrected record
es: c- Registro corregido

en: c - Music scores, printed
es: c- Partitura musical, impresa

en: c - Territorial or geographical name
es: c - Nombre geográfico

en: c - cartographic
es: c - cartográfico

en: c - collective biography
es: c- biografía colectiva

en: c - computer
es: c - computadora

en: c - continuing resource of unknown status
es: c- recurso continuo de estado desconocido

en: c - essays
es: c- ensayos

en: c - index
es: c- índice

en: c - microform
es: c - microforma

en: c - movement
es: c - movimiento

en: c - olfactory
es: c - olfativo

en: c - portraits
es: c- retratos

en: c- adjusted with grid system
es: c- ajustado con sistema de grillas

en: c- county/department
es: c- condado/departamento

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
es: c- transliteraciones múltiples: ISO u otros esquemas

en: c- painting
es: c- pintura

en: c- primary, ages 5-10
es: c- primario, edad 5-10

en: ca - computer tape cartridge
es: ca - cinta (cartucho) de computadora

en: ca- Cyrillic
es: ca- Cirílico

en: calendar
es: calendario

en: camaiu
es: claroscuro

en: canvas
es: lienzo

en: card
es: ficha

en: cardboard
es: cartulina

en: cardboard/illustration board
es: cartulina/cartón

en: cartoons or comic strips
es: historietas o cómics

en: casein
es: caseína

en: catalogue
es: catálogo

en: catechism
es: catequismo

en: cb - computer chip cartridge
es: cb - cartucho con chip de computadora

en: cd - computer disc
es: cd - disco de computadora

en: ce - computer disc cartridge
es: ce - cartucho de disco de computadora

en: ceramic
es: cerámica

en: cf - computer tape cassette
es: cf - casete de cinta de computadora

en: ch - computer tape reel
es: ch - rollo de cinta de computadora

en: chalk
es: tiza

en: chance composition / aleatoric music
es: composición al azar / música aleatoria

en: chanson, polyphonic
es: chanson, polifónicas

en: chant, christian
es: canto, cristiano

en: chant, non christian
es: canto, no cristiano

en: charts
es: mapas

en: chiaroscuro woodcut
es: grabado en madera claroscuro

en: children (9-14)
es: niños (9-14)

en: choir-book
es: libro del coro

en: choral
es: coral

en: choral-prelude
es: preludio coral

en: chorochromatic
es: corocromático

en: choropleth
es: coropleta

en: chromolithography
es: cromolitografía

en: chronicle
es: crónica

en: ck - computer card
es: ck - tarjeta de computadora

en: clay
es: arcilla

en: close score (e.g. hymnals)
es: partitura (por ejemplo himnarios)

en: cloth
es: vestido

en: clothes
es: vestidos

en: coal
es: carbón

en: coarse/standard
es: tosco/estándar

en: coats of arms
es: escudo de armas

en: coauthor
es: coautor

en: cod - computer dataset
es: cod - set de datos de computadora

en: coins
es: monedas

en: collage
es: colage

en: collective biography
es: biografía colectiva

en: colour
es: color

en: colour pencil
es: lápiz de color

en: combination
es: combinación

en: combination of black and white and colour
es: combinación de blanco y negro y color

en: combination of various light emission techniques
es: combinación de diversas técnicas de emisión de luz

en: combination of various thermal infrared scanning
es: combinación de exploraciones termales infrarrojas

en: comedy
es: comedia

en: commemorative work
es: trabajo conmemorativo

en: complete
es: completo

en: completely covered by clouds
es: completamente cubierto por nubes

en: compressed score
es: partitura comprimida

en: computer card
es: tarjeta de computadora

en: computer chip cartridge
es: cartucho de chip de computadora

en: computer disc
es: disco de computadora

en: computer disc cartridge
es: cartucho de disco de computadora

en: computer graphics
es: gráficos de computadora

en: computer program(s)
es: programa(s) de computadora

en: computer tape cartridge
es: cartucho de cinta de computadora

en: computer tape cassette
es: casete de cinta de computadora

en: computer tape reel
es: rollo de cinta de computadora

en: condensed score, pianoconductor score
es: partitura condensada, partitura para piano

en: conference proceedings
es: actas de congresos

en: conference publication
es: publicación de conferencia

en: conic (simple)
es: cónica (simple)

en: conic, other known specific type
es: cónica, otro tipo específico conocido

en: conic, specific type unknown
es: cónica, de tipo específico desconocido

en: containers
es: contenedores

en: contains
es: contiene

en: contains biographical data
es: contiene datos biográficos

en: contains biographical information
es: contiene información biográfica

en: continuous tone shaded relief
es: relieve de tono sombreado continuo

en: continuously updated
es: actualizado continuamente

en: contours
es: contornos

en: cop - computer program
es: cop - programa de computadora

en: copper
es: cobre

en: cordiform
es: cordiforme

en: country music
es: música country

en: cr - online resource
es: cr - recurso electrónico

en: crayon
es: crayón

en: crd - cartographic dataset
es: crd - conjunto de datos cartográficos

en: crf - cartographic three-dimensional form
es: crf - forma tridimensional cartográfica

en: cri - cartographic image
es: cri - imagen cartográfica

en: crm - cartographic moving image
es: crm - imagen cartográfica en movimiento

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
es: crn - forma tridimensional táctil cartográfica

en: crt - cartographic tactile image
es: crt - imagen cartográfica táctil

en: cumulative index or table of contents available
es: índice acumulativo o tabla de contenidos disponible

en: cyan strip
es: tira cian

en: cylinder
es: cilindro

en: cylindrical, other known specific type
es: cilíndrico, otro tipo específico conocido

en: cylindrical, specific type unknown
es: cilíndrico, tipo específico desconocido

en: cz - other computer carrier
es: cz - otro soporte de computadora

en: d - Deleted
es: d - Eliminado

en: d - Deleted record
es: d- Registro eliminado

en: d - Music scores, manuscript
es: d- Partituras musicales, manuscrito

en: d - Trademark
es: d - Marca comercial

en: d - abstract or summary
es: d- extracto o resumen

en: d - charts
es: d- Gráficas

en: d - contains biographical information
es: d- contiene información biográfica

en: d - humour, satire
es: d- humor, sátira

en: d - microscopic
es: d - microscópico

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
es: d- monografía completa cuando es publicado o publicado dentro del año calendario

en: d - music
es: d - música

en: d - tactile
es: d - táctil

en: d- children, ages 9-14
es: d- niños, edad 9-14

en: d- local(municipal, etc.)
es: d- local (municipal, etc.)

en: d- photomechanical reproduction
es: d- reproducción fotomecánica

en: da- Japanese - script unspecified
es: da- Japonés - alfabeto no especificado

en: daily
es: diariamente

en: damaged
es: dañado

en: danse form
es: forma de danza

en: dasymetric
es: diasimétrico

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
es: la fecha cae después del año 1 del calendario gregoriano.

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
es: la fecha cae antes del año 1 del calendario gregoriano, es decir A. de C.

en: db- Japanese - Kanji
es: db- Japonés - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
es: dc- Japonés - Kana

en: design objects
es: objetos diseñados

en: devotional literature
es: literatura devocional

en: diagram
es: diagrama

en: diagram map
es: mapa de diagrama

en: diagrammatric map
es: mapa diagramático

en: diary
es: diario

en: diazo
es: diazocompuesto

en: dictionary
es: diccionario

en: digital (compact disc)
es: digital (disco compacto)

en: dimaxion
es: dymaxion

en: dir. de publication
es: dir. de publicación

en: directory
es: directorio

en: disc
es: disco

en: disc master (negative)
es: disco maestro (negativo)

en: discography
es: discografía

en: discursive work
es: trabajo discursivo

en: discussion, dissertation, thesis
es: discusión, disertación, tesis

en: dissertation or thesis
es: disertación o tesis

en: dissertation or thesis (revised)
es: disertación o tesis (revisada)

en: dolls
es: muñecas

en: dot map
es: mapa de puntos

en: drawing
es: dibujo

en: drypoint
es: punta seca

en: duplicate
es: duplicado

en: duplitised stock
es: existencias duplicadas

en: e - Cartographic materials, printed
es: e- Material cartográfico, impreso

en: e - Family name
es: e - Nombre de familia

en: e - dictionary
es: e- diccionario

en: e - letters
es: e- cartas

en: e - object
es: e - objeto

en: e - plans
es: e- planos

en: e - projected
es: e - proyectado

en: e - reproduction of a document
es: e- reproducción de un documento

en: e - stereographic
es: e - estereográfica

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
es: e- multilocal (interdepartamental, etc. por bajo el nivel nacional)

en: e- photonegative
es: e- negativo fotográfico

en: e- young adult, ages 14-20
es: e- joven adulto de entre 14 y 20 años

en: ea- Chinese
es: ea- Chino

en: each issue contains an index to its own contents - loose
es: cada ejemplar contiene un índice de sus propios contenidos - suelto

en: earth resources
es: recursos de la tierra

en: east
es: este

en: edition
es: edición

en: eh - stereograph card
es: eh - tarjeta estereográfica

en: eight track
es: pista ocho

en: electric
es: eléctrico

en: electronic
es: electrónico

en: electronic resource
es: recurso electrónico

en: electronic ressource
es: recursos electrónicos

en: electronic videorecording (EVR)
es: grabación de vídeo electrónica (EVR)

en: encaustic
es: encausto

en: encyclopaedia
es: enciclopedia

en: encyclopedia
es: enciclopedia

en: engraving
es: grabado

en: engraving in the crayon manner
es: grabado al crayón

en: ephemera
es: efímera

en: erotica
es: erótica

en: es - stereograph disc
es: es - disco estereoscópico

en: essay, feuilleton
es: ensayo, folletín

en: essays
es: ensayos

en: etching
es: grabado

en: ethnological information
es: información etnológica

en: examination paper
es: enunciado de examen

en: excellent
es: excelente

en: ez - other stereographic carrier
es: ez - otro soporte estereográfico

en: f - Cartographic materials, manuscript
es: f- Material cartográfico, manuscrito

en: f - Uniform name
es: f - Nombre uniforme

en: f - encyclopaedia
es: f- enciclopedia

en: f - monograph, date of publication uncertain
es: f- monografía, fecha de publicación incierta

en: f - plates
es: f- placas

en: f - program
es: f - programa

en: f - short stories
es: f- historias breves

en: f - stereographic
es: f - estereográfico

en: f- intergovernmental
es: f- Intergubernamental

en: f- photoprint
es: f- impresión fotográfica

en: fa- Arabic
es: fa- Árabe

en: fable
es: fábula

en: facsimiles
es: facsímiles

en: fair
es: justo

en: fairy tale
es: cuento de hadas

en: false colour photography
es: fotografía de colores falsos

en: fantasia
es: fantasía

en: felt-tip pen
es: rotulador

en: fiction
es: ficción

en: film (sound film)
es: película (película sonora)

en: film base other than safety film
es: en base a película que no es de seguridad

en: film cartridge
es: cartucho de película

en: film cassette
es: casete de película

en: film reel
es: bobina de película

en: film roll
es: rollo de película

en: film strip roll
es: rollo de película

en: filmslip
es: película

en: filmstrip
es: película

en: filmstrip cartridge
es: cartucho de película

en: first generation (Master)
es: primera generación (maestro)

en: flipchart
es: rotafolio

en: flowline map, flow map
es: mapa de flujos

en: folk music
es: música folclórica

en: folktales
es: cuentos populares

en: form lines
es: líneas de formulario

en: forms
es: formularios

en: frontispiece
es: frontispicio

en: fugue
es: fuga

en: full score, graphic score
es: partitura completa, partitura gráfica

en: full track
es: pista completa

en: furniture
es: fornitura

en: g - Collective uniform name
es: g - Nombre colectivo uniforme

en: g - Projected and video material
es: g- Material proyectado y vídeo

en: g - directory
es: g- directorio

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
es: g- monografía cuya publicación continúa por más de un año

en: g - music
es: g- música

en: g - poetry
es: g- poesía

en: g - projected
es: g - proyecciones

en: g - sounds
es: g - sonidos

en: g- government in exile or clandestine
es: g- gobierno en el exilio o clandestino

en: ga- Greek
es: ga- Griego

en: games and recreation
es: juegos y recreación

en: gc - filmstrip cartridge
es: gc - cartucho de película

en: gd - filmslip
es: gd - película

en: genealogical tables
es: tablas genealógicas

en: gf - filmstrip
es: gf - película

en: glass
es: vidrio

en: globe
es: globo

en: gnomonic
es: gnomónica

en: good
es: bueno

en: gospel music
es: música gospel

en: gouache
es: aguada

en: graphic score
es: partitura gráfica

en: graphite
es: grafito

en: greater than 9 kilometres
es: mayor que 9 kilómetros

en: gs - slide
es: gs - diapositiva

en: gt - overhead transparency
es: gt - transparencia aérea

en: h - Name/title
es: h - Nombre/título

en: h - facsimiles
es: h- facsímiles

en: h - microform
es: h - microforma

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
es: h- monografía con fecha real y de copyright

en: h - project description
es: h- descripción del proyecto

en: h - speeches, oratory
es: h- discursos, oratoria

en: h - spoken word
es: h - palabras pronunciadas

en: h- level not determined
es: h- nivel indeterminado

en: h- picture
es: h- imagen

en: ha - aperture card
es: ha - tarjeta de apertura

en: ha- Hebrew
es: ha- Hebreo

en: hachures
es: plumeado

en: hagiography
es: hagiografía

en: half track
es: media pista

en: hand coloured
es: coloreado a mano

en: hand-made paper
es: papel hecho a mano

en: hand-written
es: manuscrito

en: handcoloured
es: coloreado a mano

en: handwritten
es: manuscrito

en: hardboard
es: tablero duro

en: hb - microfilm cartridge
es: hb - cartucho de microfilme

en: hc - microfilm cassette
es: hc - microfilme en casete

en: hd - microfilm reel
es: hd - microfilme en bobina

en: he - microfiche
es: he - microficha

en: heliogravure
es: heliograbado

en: hf - microfiche cassette
es: hf - microficha en casete

en: hg - microopaque
es: hg - microopaco

en: hh - microfilm slip
es: hh - microfilm en cinta

en: high (31x - 60x)
es: alto (31x - 60x)

en: high oblique
es: oblicua alta

en: historical information about music
es: información histórica sobre música

en: historical work
es: trabajo histórico

en: history
es: historia

en: hj - microfilm roll
es: hj - microfilm en bobina

en: humour, satire
es: humor, sátira

en: hymn
es: himno

en: hypsometric tints - layer method
es: tinturas hipsométricas

en: hz - other microform carrier
es: hz - otro soporte de microforma

en: i - In partial or incomplete ISBD form
es: i- En forma ISBD parcial o incompleta

en: i - Integrating resource
es: i - Recurso integrable

en: i - Name/collective uniform title
es: i - Nombre/Título colectivo uniforme

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
es: i- Grabación de sonido, ejecución no musical

en: i - booklet
es: i- folleto

en: i - coats of arm
es: i- escudos de armas

en: i - coats of arms
es: i- escudos de armas

en: i - issue(s) part
es: i - número(s) parte(s)

en: i - monograph with both release/issue date and production date
es: i- monografía con fecha de edición y producción

en: i - statistics
es: i- estadísticas

en: i - text
es: i - texto

en: i- print
es: i- impresión

en: illuminations
es: iluminaciones

en: illustrateur
es: ilustrador

en: illustrations
es: ilustraciones

en: imbibition dye transfer
es: imbibición de transferencia de tinte

en: in first issue of next volume - attached
es: en el primer ejemplar del siguiente volumen - adjuntado

en: in first issue of next volume - loose
es: en el primer ejemplar del siguiente volumen - suelto

en: in first issue of next volume loose - separately paged
es: en el primer ejemplar del siguiente volumen suelto - paginado separadamente

en: in first issue of next volume loose - unpaged
es: en el primer ejemplar del siguiente volumen suelto - no paginado

en: in last issue of volume - attached
es: en el último ejemplar del volumen - adjuntado

en: in last issue of volume - loose
es: en el último ejemplar del volumen - suelto

en: in last issue of volume - unpaged
es: en el último ejemplar del volumen - no paginado

en: in last issue of volume-loose - separately paged
es: en el último ejemplar del volumen - suelto - paginado separadamente

en: in parts
es: en partes

en: incomplete
es: incompleto

en: index
es: índice

en: index is not available
es: índice no disponible

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
es: índice o lista de nombres que acompaña el documento cartográfico en forma de folleto...

en: index or name list on cartographic item itself
es: índice o lista de nombres de un ítem cartográfico

en: index or name list present but location not specified
es: índice o lista de nombres presente pero no específica ubicación

en: individual biography
es: biografía individual

en: industrial production
es: producción industrial

en: infrared line scanning
es: línea de exploración de infrarrojos

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
es: instantáneo (único, corte improvisado)

en: instruction (language)
es: instrucción (idioma)

en: instructional material
es: material de instrucción

en: instructional materials
es: materiales de instrucción

en: instructional work
es: trabajo instructivo

en: instructions
es: instrucciones

en: instrumental parts
es: partes instrumentales

en: interviews
es: entrevistas

en: is exactly
es: es exactamente

en: isopleth
es: isopleta

en: ivory
es: marfil

en: j - Sound recordings, musical performance
es: j- Grabaciones sonoras, ejecución musical

en: j - Topical subject
es: j - Término temático

en: j - document with detailed date of publication
es: j- documento con fecha detallada de edición

en: j - genealogical tables
es: j- tablas genealógicas

en: j - programmed text book
es: j- libro de texto programado

en: jewellery
es: joyería

en: jigsaws
es: sierras

en: journal
es: revista

en: juvenile literature
es: literatura juvenil

en: juvenile, general
es: juvenil, general

en: k - Place access
es: k - Lugar de acceso

en: k - Two-dimensional graphics
es: k- Gráficos bidimensionales

en: k - forms
es: k- formularios

en: k - monograph with both publication date and print date
es: k- monografía con ambas fechas de edición y producción

en: k - patent
es: k- patente

en: k- adult, serious
es: k- adulto, serio

en: k- technical drawing
es: k- dibujo técnico

en: ka- Korean
es: ka- Coreano

en: l - Electronic resources
es: l- Recursos electrónicos

en: l - Form, genre or physical characteristics
es: l - Forma, género o características físicas

en: l - latest
es: l - más reciente

en: l - samples
es: l- muestras

en: l - standard
es: l- estándar

en: la- Tamil
es: la-Tamil

en: laboratory and construction kits
es: equipos de laboratorio o de construcción

en: lacquered (e.g. acetate)
es: laqueado (ej. acetato)

en: landforms
es: accidentes geográficos

en: large print
es: impresión grande

en: lateral or combined cutting
es: grabado lateral o combinado

en: lavierung India ink
es: tinta hindú lavierung

en: law reports and digests
es: informes legales o digestos

en: laws and legislation
es: leyes y legislación

en: leather
es: cuero

en: lectures, speeches
es: discursos, conferencias

en: legal articles
es: artículos jurídicos

en: legal cases and case notes
es: casos jurídicos y notas del caso

en: legal work
es: trabajo legal

en: legend
es: leyenda

en: less than 1 centimetre
es: menos de 1 centímetro

en: letters
es: cartas

en: library catalogue
es: catalogo de biblioteca

en: libretto
es: libreto

en: libretto or text
es: libreto o texto

en: lied
es: mintió

en: linear scale
es: escala lineal

en: lino-cut
es: corte de lino

en: literature surveys/reviews
es: compendios/revisiones en literatura

en: lithography
es: litografía

en: live action
es: acción en vivo

en: lobby cards
es: tarjetas de recepción

en: low oblique
es: bajo oblicuo

en: low reduction
es: baja reducción

en: m - Monographic - Bibliographic item
es: m- Monográfico - Ítem bibliográfico

en: m - Multimedia
es: m- Multimedia

en: m - dissertation or thesis (original)
es: m- disertación o tesis (original)

en: m - month(s) time
es: m - mes(es) tiempo

en: m - multiple contents forms
es: m - múltiples formas de contenidos

en: m - multiple media
es: m - múltiples medios

en: m - sound recordings
es: m- grabaciones sonoras

en: m- adult, general
es: m- adulto, general

en: m- master
es: m- maestro

en: ma- Georgian
es: ma- Georgiano

en: machines
es: máquinas

en: magazine
es: revista

en: magenta strip
es: tira magenta

en: magnetic audio tape in cartridge
es: cinta magnética de audio en cartucho

en: magnetic audio tape in cassette
es: cinta magnética de audio en casete

en: magnetic audio tape on reel
es: cinta magnética de audio en rollo

en: magnetic sound track on motion picture film
es: pista de sonido magnética en una película

en: magnetic storage medium - computer compatible
es: medio de almacenamiento magnético - compatible con computadora

en: magnetic storage medium - not computer compatible
es: medio de almacenamiento magnético - no compatible con computadora

en: majolica
es: mayólica

en: manually and plotted
es: manual y ploteado

en: manuscript
es: manuscrito

en: map
es: mapa

en: map view
es: vista de mapa

en: maps
es: mapas

en: marble
es: mármol

en: march
es: marcha

en: mass
es: misa

en: mass produced
es: producido en masa

en: master
es: maestro

en: master tape
es: cinta maestra

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
es: máxima, aforismo, proverbio, anécdota

en: mazurka
es: mazurca

en: mb- Armenian
es: mb- Armenio

en: mc - film cartridge
es: mc - cartucho de película

en: medals
es: medallas

en: memoir
es: memoria

en: memoirs
es: memorias

en: mental or cognitive map
es: mapa mental o cognitivo

en: metal (e.g. aluminium)
es: metal (por ejemplo, aluminio)

en: metal and glass
es: metal y vidrio

en: metal and plastic (compact discs)
es: metal y plástico (discos compactos)

en: metall
es: metal

en: meteorological
es: meteorológico

en: mezzotinta (mezzotint)
es: a la manera negra

en: mf - film cassette
es: mf - casete de película

en: micro opaque
es: micro opaco

en: microfiche
es: microficha

en: microfiche cassette
es: microficha en casete

en: microfilm cartridge
es: cartucho de microfilme

en: microfilm cassette
es: microfilm en casete

en: microfilm reel
es: microfilm en bobina

en: microfilm roll
es: rollo de microfilme

en: microfilm slip
es: microfilm en cinta

en: microform
es: microforma

en: microform cartridge
es: cartucho de microfilm

en: microgroove/fine
es: micrograbado/fino

en: microopaque
es: microopaco

en: microphotography
es: microfotografía

en: microprint
es: microimpresión

en: microscope slide
es: platina de microscopio

en: microscope slides
es: portaobjetos de microscopio

en: minerals
es: minerales

en: mini-print
es: mini-impresión

en: miniature
es: miniatura

en: minuet
es: minué

en: miscellane
es: miscelánea

en: missing
es: faltante

en: mixed
es: mixto

en: mixed base (nitrate and safety)
es: base mixta (nitrato y de seguridad)

en: mixed collection
es: colección mixta

en: mixed collection (containing more than one type of base)
es: colección mixta (que contiene más de un tipo de base)

en: mixed emulsion
es: emulsión mixta

en: mixed generations
es: generaciones mezcladas

en: mixed polarity
es: polaridad mixta

en: mixing tracks
es: pistas mezcladas

en: mo - film roll
es: mo - película en rollo

en: model
es: modelo

en: models
es: modelos

en: models for making
es: modelos para armar

en: modern
es: moderno

en: monaural
es: monoaural

en: monochrome
es: monocromático

en: monographic series
es: series monográficas

en: monotype
es: monotipo

en: monthly
es: mensualmente

en: motet
es: motete

en: mother (positive)
es: madre (positivo)

en: motion picture
es: película de cine

en: moving picture music
es: música de pinturas móviles

en: mr - film reel
es: mr - película en bobina

en: multi-color
es: multicolor

en: multichannel, surround or quadraphonic
es: multicanal, envolvente o cuadrafónico

en: multicoloured
es: multicoloreado

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
es: multimedia (por ejemplo, un ítem impreso y una microficha como suplemento)

en: multiple formats
es: formatos múltiples

en: multiple forms
es: formas múltiples

en: multiple or other
es: múltiple u otro

en: multiple or other form
es: múltiple u otra forma

en: multiple/other literary forms
es: múltiple/otras formas literarias

en: multispectral photography
es: fotografía multiespectral

en: multispectral scanning
es: exploración multiespectral

en: music
es: música

en: musical revue and comedy
es: revista musical y comedia

en: mystic literature
es: literatura mística

en: mz - other projected image carrier
es: mz - otro soporte de imagen proyectada

en: n - In non-ISBD form
es: n- En forma no-ISBD

en: n - New
es: n - Nuevo

en: n - New record
es: n- Nuevo registro

en: n - laws and legislation
es: n- leyes y legislación

en: n - transparencies
es: n- transparencias

en: n - unmediated
es: n - no mediado

en: na - roll
es: na - rollo

en: nb - sheet
es: nb - hoja

en: nc - volume
es: nc - volumen

en: negative
es: negativo

en: newspaper
es: periódico

en: newspaper format
es: formato de periódico

en: nitrate
es: nitrato

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
es: nitrato - amarronado, decoloración, desvanecimiento, polvoriento

en: nitrate - congealed
es: nitrato - congelados

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
es: nitrato - espumoso, burbujas, ampollas

en: nitrate - powder
es: nitrato - polvo

en: nitrate - pungent odour
es: nitrato - olor acre

en: nitrate - sticky
es: nitrato - pegajoso

en: nitrate - suspicious odour
es: nitrato - olor sospechoso

en: nn - flipchart
es: nn - gráficos

en: no - card
es: no - tarjeta

en: no cumulative index or table of contents
es: índice no acumulativo o tabla de contenidos

en: no deterioration
es: sin deterioro

en: no frequency (i.e. irregular)
es: ninguna frecuencia (es decir, irregular)

en: no illustrations
es: sin ilustraciones

en: no index or name lis
es: no hay índice o lista de nombres

en: no narrative tex
es: no es texto narrativo

en: no secondary support
es: ningún soporte secundario

en: no sound
es: sin sonido

en: no title-page issued
es: ninguna página de título

en: nocturne
es: nocturno

en: non required value
es: valor no requerido

en: non-anamorphic (wide screen)
es: no anamórfico (pantalla ancha)

en: non-photographic image
es: imagen no fotográfica

en: nonnitrate - advanced deterioration
es: no nitrato - deterioro avanzado

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
es: no nitrato - deterioro detectable (Ej. olor a diacetato)

en: nonnitrate - disaster
es: no nitrato - desastre

en: normalised irregular
es: normalizado irregular

en: north
es: norte

en: not a biography
es: no una biografía

en: not a conference publication
es: no es una publicación de conferencia

en: not a literary text
es: no es un texto literario

en: not a motion picture
es: no es una película

en: not a motion picture or video recording
es: no es una película o grabación de vídeo

en: not a motion picture or visual projection
es: no es una película o proyección visual

en: not a reproduction
es: no es una reproducción

en: not a safety base
es: no es una base de seguridad

en: not a videorecording
es: no es una grabación de vídeo

en: not a visual projection
es: no es una proyección visual

en: not applicable
es: no aplicable

en: not applicable (item is silent)
es: no aplicable (el tema no dice nada)

en: not applicable (item not a colour film)
es: no aplicable (el ítem no es una película color)

en: not applicable (not a colour film)
es: no aplicable (no es una película color)

en: not applicable, not a score
es: no aplicable, no es una partitura

en: not biographical
es: no biográfico

en: not known
es: desconocido

en: not present (no secondary support)
es: no está presente (no hay soporte secundario)

en: not screened
es: no controlados

en: novel
es: novela

en: novella
es: novela

en: nr - object
es: nr - objeto

en: ntm - notated music
es: ntm - música notada

en: ntv - notated movement
es: ntv - movimiento notado

en: numeric
es: numérico

en: numeric table
es: tabla numérica

en: nz - other unmediated carrier
es: nz- otro soporte no mediado

en: o - Previously issued higher level record
es: o- Registro de mayor nivel prestado previamente

en: o - illuminations
es: o- iluminaciones

en: o - numeric table
es: o- tabla numérica

en: object
es: objeto

en: of accompanying material,
es: del material adjunto,

en: of contents page,
es: de la página de contenidos,

en: of intermediate text,
es: del texto intermedio,

en: of libretto,
es: del libreto,

en: of original work,
es: de trabajo original,

en: of subtitles,
es: de subtítulos,

en: of summary,
es: del resumen,

en: of title page,
es: de la página de título,

en: of title proper,
es: del título propiamente,

en: oil
es: aceite

en: one color
es: un color

en: one-colour, monochrome
es: un color, monocromático

en: online resource
es: recurso en línea

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
es: pista de sonido óptica y magnética en una película

en: optical sound track on motion picture film
es: pista de sonido óptica en una película

en: oratory, speeches
es: oratoria, discursos

en: original, i.e. primary
es: original, es decir primario

en: ornamental device not present
es: dispositivo ornamental no presente

en: ornamental device present
es: dispositivo ornamental presente

en: ornamental letter
es: letra decorativa

en: orthographic
es: ortográfico

en: other
es: otro

en: other (sepia, tinted, etc.)
es: otro (sepia, teñido, etc.)

en: other accompanying material
es: otro material adjunto

en: other accompanying textual material
es: otra material textual adjunto

en: other audio carrier
es: otro soporte de audio

en: other computer carrier
es: otro soporte de computadora

en: other film type
es: otro tipo de película

en: other filmstrip type
es: otro tipo de película

en: other form
es: otra forma

en: other form of material
es: otra forma de material

en: other form of textual material
es: otra forma de material textual

en: other forms of release
es: otra forma de publicación

en: other historical information
es: otra información histórica

en: other kinds of contents
es: otra clase de contenidos

en: other known type
es: otro tipo conocido

en: other methods in color
es: otros métodos en color

en: other methods of relief representation
es: otros métodos de representación de relieve

en: other microform carrier
es: otro soporte microforma

en: other microscopic carrier
es: otro soporte microscópico

en: other non photographic medium
es: otro medio no fotográfico

en: other non-projected graphic type
es: otros tipos de gráficos no proyectados

en: other photographic medium
es: otro medio fotográfico

en: other projected image carrier
es: otro soporte de imagen proyectada

en: other stereographic carrier
es: otro soporte estereográfico

en: other tone
es: otro tono

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
es: otro tipo de escala (por ejemplo, escala de tiempo, escala cuantitativa estadística)

en: other types of literary text
es: otros tipos de texto literario

en: other unmediated carrier
es: otro soporte no mediado

en: other video carrier
es: otro soporte de video

en: other videotype
es: otro tipo de vídeo

en: other wide screen format
es: otro tipo de formato de pantalla ancha

en: others
es: otros

en: outtakes
es: tomas

en: overhead transparency
es: transparencia

en: overture
es: obertura

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
es: p- Emitido previamente como incompleto, registro de pre-publicación

en: p - microscopic
es: p - microscópico

en: p - previous
es: p - anterior

en: p - technical report
es: p- informe técnico

en: painting
es: pintura

en: paper
es: papel

en: paper backed
es: documento de respaldo

en: paper contains watermark
es: el papel contiene marca de agua

en: paper does not contain watermark
es: el papel no contiene marca de agua

en: paper, general
es: papel, general

en: parable
es: parábola

en: parchment, vellum
es: pergamino, vitela

en: parts exist (vocal and instrumental)
es: existen partes (vocal e instrumental)

en: parts not present
es: partes no presentes

en: passacaglia
es: pasacalle

en: passion music
es: música pasional

en: passive microwave mapping
es: representación de microonda pasiva

en: patent
es: patente

en: pavan
es: pavana

en: pencil
es: lápiz

en: periodical
es: periódico

en: photocopying
es: fotocopia

en: photographic image
es: imagen fotográfica

en: photographically
es: fotográficamente

en: photography
es: fotografía

en: photolithography
es: fotolitografía

en: photomechanical reproduction
es: reproducción fotomecánica

en: photonegative
es: negativo fotográfico

en: photoprint
es: impresión fotográfica

en: picto map
es: mapa ilustrativo

en: pictorial map
es: mapa ilustrativo

en: pictorially
es: ilustradamente

en: picture
es: imagen

en: plan
es: planta

en: planimetric
es: planimétrico

en: plans
es: planos

en: plaster
es: yeso

en: plastic
es: plástico

en: plastic (mass produced)
es: plástico (producido en masa)

en: plastic pressing
es: prensado plástico

en: plates
es: placas

en: poetry
es: poesía

en: polarized
es: polarizado

en: polemical treatise
es: tratado polémico

en: political work
es: trabajo político

en: polonaise
es: polonesa

en: polyconic
es: policónica

en: polyester
es: poliéster

en: polyester base (e.g. ester)
es: base de poliéster (por ejemplo, éster)

en: polyhedric
es: poliédrico

en: poor
es: pobre

en: popular music
es: música popular

en: porcelain
es: porcelana

en: porcelaine
es: porcelana

en: porphyry
es: pórfido

en: portrait
es: retrato

en: portraits
es: retratos

en: positive
es: positivo

en: postface
es: postfacio

en: pp - microscope slide
es: pp - platina de microscopio

en: pre-primary (0-5)
es: pre-primaria (0-5)

en: precious metals
es: metales preciosos

en: precious stones
es: piedras preciosas

en: prelude and fugue
es: preludio y fuga

en: primary (5-8)
es: primaria (5-8)

en: print
es: impreso

en: printed
es: impreso

en: printer's device not present
es: dispositivo de impresión no presente

en: printer's device present
es: dispositivo de impresión presente

en: printing
es: impresión

en: printing master
es: master de impresión

en: prm - performed music
es: prm - música ejecutada

en: production rolls
es: rollos de producción

en: profile
es: perfil

en: programme music
es: música de programa

en: programmed text books
es: libros de texto programados

en: programmed texts
es: textos programados

en: programmes and pressbooks
es: programas y álbumes de prensa

en: project description
es: descripción del proyecto

en: projection of the International Map of the World
es: proyección del Mapa Internacional del Mundo

en: préface, notes
es: prefacio, notas

en: pseudo-score
es: seudo partitura

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
es: publicado por separado - encuadernado por el editor - enviado automáticamente

en: published separately - free upon request
es: publicado separadamente - libre previa solicitud

en: published separately - purchase-request
es: publicado separadamente - solicitud de compra

en: published separately free - sent automatically
es: publicado separadamente libre - enviado automáticamente

en: published separately-bound from publisher - free upon request
es: publicado por separado - encuadernado por el editor - libre previa solicitud

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
es: publicado por separado - encuadernado por el editor - comprado previa solicitud

en: published separately-free - sent automatically
es: publicado por separado - libre - enviado automáticamente

en: publisher's device not present
es: dispositivo de editor no presente

en: publisher's device present
es: dispositivo del editor presente

en: pz - other microscopic carrier
es: pz - otro soporte microscópico

en: q - examination paper
es: q- prueba de examinación

en: quadraphonic
es: cuadrafónico

en: quarter track
es: cuarto de pista

en: quarterly
es: trimestral

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
es: r- Artefacto tridimensional u objeto físico

en: r - literature surveys/reviews
es: r- compendios/revisiones en literatura

en: random dot map
es: mapa de puntos al azar

en: rebound
es: reencuadernado

en: record-keeping work
es: mantenimiento de registros de trabajo

en: recording not a tape
es: grabación no en cinta

en: recreations
es: recreaciones

en: red strip
es: cinta roja

en: reference print/viewing copy
es: copia de referencia impresa/para ver

en: reference work
es: trabajo de referencia

en: regular
es: normal

en: regular print
es: impresión normal

en: rehearsals
es: ensayos

en: religious text
es: texto religioso

en: religious work
es: trabajo religioso

en: remote sensing image
es: imagen de sensado remoto

en: replicas
es: réplicas

en: reporting
es: presentación de informes

en: repository
es: repositorio

en: representational
es: figurativo

en: requiem mass
es: misa de réquiem

en: reservage (sugar aquatint)
es: reservage (aguatinta de azúcar)

en: restored
es: restaurado

en: restored, facsimile
es: restaurado, facsímile

en: restored, imitation
es: restaurado, imitación

en: reviews
es: revisiones

en: rhapsody
es: rapsodias

en: rice paper
es: papel arroz

en: rock music
es: música rock

en: roll
es: rollo

en: rondo
es: rondó

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
es: firma (es decir encabezamiento con letras especiales)

en: rushes
es: primeras pruebas

en: s - Serial - Bibliographic item
es: s- Publicación periódicas - Ítem bibliográfico

en: s - treaties
es: s- tratados

en: sacred texts
es: textos sacros

en: safety (diacetate)
es: seguridad (di-acetato)

en: safety (triacetate)
es: seguridad (tri-acetato)

en: safety base
es: base de seguridad

en: safety film
es: película de seguridad

en: samples
es: muestras

en: sanguine
es: sanguíneo

en: sb - audio belt
es: sb - cinta de audio

en: scientific work
es: trabajo científico

en: score
es: partitura

en: score (miniature or study size)
es: partitura (tamaño de miniatura o estudio)

en: score or other music format
es: partitura u otro formato musical

en: screened
es: protegido

en: script material
es: material de escritura

en: sculptures
es: esculturas

en: sd - audio disc
es: sd - disco de sonido

en: se - audio cylinder
es: se - cilindro de audio

en: section
es: sección

en: semiannual (twice a year)
es: semi-anual (dos veces al año)

en: semimonthly (twice a month)
es: semi-mensual (dos veces al mes)

en: semiweekly (twice a week)
es: semi-semanal (dos veces por semana)

en: sepia tone
es: tono sepia

en: sermon
es: sermón

en: service books
es: libros de servicio

en: service copy
es: copia de servicio

en: set or costume designs
es: diseños de escenarios o vestidos

en: sg - audio cartridge
es: sg - cinta magnética de audio en cartucho

en: sheet
es: hoja

en: shellac pressing
es: laca prensada

en: short stories
es: historias breves

en: short story
es: relatos

en: si - sound track reel
es: si - cinta de banda sonora

en: silkscreen
es: estampar por serigrafía

en: silver halide
es: haluro de plata

en: silver point
es: punto de plata

en: sinfonia
es: sinfonía

en: single
es: individual

en: single item
es: ítem individual

en: six track
es: pista seis

en: sixteen track
es: pista dieciséis

en: skin
es: piel

en: skin (e.g. parchment, vellum)
es: piel (por ejemplo, pergamino, vitela)

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
es: pieles (cuero, pergamino, vitela)

en: slide
es: diapositiva

en: slide, slide set, stereograph
es: diapositiva, conjunto de diapositivas, estereografía

en: snd - sounds
es: snd - sonidos

en: social customs
es: costumbres sociales

en: solo part
es: parte solista

en: song
es: canción

en: sound disc
es: disco de sonido

en: sound on medium
es: sonido en medio

en: sound recordings
es: grabaciones sonoras

en: sound track reel
es: cinta de banda sonora

en: sounds
es: sonidos

en: soundtrack separate
es: pista de sonido separada

en: south
es: sur

en: space
es: espacio

en: space observing
es: observación espacial

en: spatial model on two dimensional surface
es: modelo espacial en superficie bidimensional

en: specimens (biological etc.)
es: especímenes (biológicos, etc.)

en: speeches, oratory
es: discursos, oratoria

en: spot heights
es: alturas de punto

en: spw - spoken word
es: spw - palabra hablada

en: sq - audio roll
es: sq - rollo de audio

en: square dance
es: baile de figuras

en: ss - audiocassette
es: ss - casete de vídeo

en: st - audiotape reel
es: st - cinta magnética de audio en rollo

en: stain
es: mancha

en: stamper (negative)
es: estampador (negativo)

en: standard
es: estándar

en: standard silent aperture
es: apertura silenciosa estándar

en: standard sound aperture (reduced format)
es: apertura estándar sonora (formato reducido)

en: starts with
es: comienza con

en: statistics
es: estadísticas

en: steel engraving
es: grabado en acero

en: stencil colour
es: esténcil de color

en: stereograph card
es: tarjeta estereográfica

en: stereograph disc
es: disco estereográfico

en: stereographic
es: estereográfico

en: stereophonic
es: estereofónico

en: sti - still image
es: sti - imagen fija

en: stills
es: instantáneas

en: stone
es: piedra

en: study kit
es: equipo de estudio

en: study, exercise
es: estudio, ejercicio

en: sw - audio wire reel
es: sw - rollo de cable de audio

en: symphonic poem
es: poema sinfónico

en: symphony
es: sinfonía

en: synthetics
es: sintéticos

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
es: sintéticos (ej. plásticos, vinilo)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
es: sintéticos (plástico, vinilo, etc.)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
es: sintéticos (plástico, vinilo, etc.) y vidrio

en: sz - other audio carrier
es: sz - otro soporte de audio

en: t - cartoons or comic strips
es: t- historietas o dibujos animados

en: tablature
es: tablatura

en: tape (cartridge)
es: cinta (cartucho)

en: tape (cassette)
es: cinta (en casete)

en: tape (open reel)
es: cinta (carrete abierto)

en: tape duplication master
es: cinta maestra de duplicación

en: tcf - tactile three-dimensional form
es: tcf - forma tridimensional táctil

en: tci - tactile image
es: tci - imagen tactil

en: tcm - tactical notated music
es: tcm - música táctica anotada

en: tcn - tactile notated movement
es: tcn - movimiento táctil anotado

en: tct - tactile text
es: tct - texto táctil

en: tdf - three-dimensional form
es: tdf - forma tridimensional

en: tdi - two-dimensional moving image
es: tdi - imágen móvil en dos dimensiones

en: tdm - three-dimensional moving image
es: tdm - imágen móvil en tres dimensiones

en: technical drawing
es: dibujo técnico

en: technical information on music
es: información técnica en música

en: technical or historical information on instruments
es: información histórica o técnica por instrumentos

en: technical report
es: informe técnico

en: terra-cotta
es: terracota

en: terrestrial
es: terrestre

en: test pressing
es: impresión de prueba

en: text
es: texto

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
es: texto que acompaña al ítem cartográfico en cuadernillo, panfleto...

en: text on cartographic item itself
es: texto en el material cartográfico

en: textbook
es: libro de texto

en: textile
es: textil

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
es: textil incluyendo fibras textiles hechas a mano (por ejemplo, seda, tela, nylon)

en: textiles (including man-made fibres)
es: textiles (incluyendo fibras hechas a mano)

en: the cartographic item is not a final product
es: el ítem cartográfico no es un producto final

en: thematic index
es: índice temático

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
es: el recurso continuo es un suplemento o una subserie indexada en el recurso continuo padre

en: three layer stock
es: tres niveles de existencias

en: three layer stock (low fade)
es: tres niveles de existencias

en: three times a month
es: tres veces al mes

en: three times a week
es: tres veces a la semana

en: three times a year
es: tres veces al año

en: tint
es: tintura

en: tinted and toned
es: teñido y entonado

en: title bands/intertitle rolls
es: bandas de títulos/rollos de intertítulo

en: toccata
es: tocata

en: tools and equipment
es: herramientas y equipamiento

en: toys
es: juguetes

en: tracing paper
es: papel de calcar

en: traducteur
es: traductor

en: transfer line print
es: impresión de línea de transferencia

en: transparencies
es: transparencias

en: transparency
es: transparencia

en: transparent or opaque flexible base negative
es: base negativa o transparente flexible

en: transparent or opaque flexible base positive
es: base positiva o transparente flexible

en: transparent or opaque non-flexible base negative
es: base negativa o transparente no flexible

en: transparent or opaque non-flexible base positive
es: base positiva o transparente no flexible

en: transport
es: transporte

en: transverse Mercator
es: Mercator transversa

en: travelogue
es: película de viaje

en: treaties
es: tratados

en: triennial (every three years)
es: trianual (cada tres años)

en: trims
es: ajustes

en: triosonata
es: sonata trio

en: twelve track
es: doce pistas

en: twentyfour track
es: veinticuatro pistas

en: txt - text
es: txt - texto

en: type of projection unknown
es: tipo de proyección desconocida

en: u - Unknown publication date
es: u- Fecha de publicación desconocida

en: u- unknown
es: u- desconocido

en: ultrahigh (91x -)
es: ultra alta (91x -)

en: unbound
es: sin encuadernar

en: undetermined 2 colour
es: indeterminado 2 colores

en: undetermined 3 colour
es: indeterminado 3 colores

en: unknown
es: desconocido

en: unknown at time of record creation
es: desconocido al momento de creación del registro

en: unspecified
es: no especificado

en: unspecified/unknown
es: no especificado/desconocido

en: updating database
es: actualizando la base de datos

en: updating loose-leaf
es: acualizando hojas sueltas

en: updating website
es: actualizando sitio web

en: uu- unknown
es: uu- desconocido

en: v - dissertation or thesis (revised)
es: v- disertación o tesis (revisada)

en: variation
es: variación

en: varies
es: varías

en: vc - video cartridge
es: vc - cartucho de vídeo

en: vd - videodisc
es: vd - videodisco

en: vedute
es: veduta

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
es: vernis-mou (grabado al barniz blando)

en: version of a work
es: versión de un trabajo

en: vertical (hill and dale) cutting
es: corte vertical (loma y valle)

en: very good
es: muy bueno

en: very high (61x - 90x)
es: muy alta (61x - 90x)

en: vf - videocassette
es: vf - casete de vídeo

en: video cartridge
es: cartucho de vídeo

en: video recording
es: grabación de vídeo

en: videocartridge
es: cartucho de vídeo

en: videocassette
es: casete de vídeo

en: videodisc
es: videodisco

en: videorecording
es: grabación de vídeo

en: videoreel
es: carrete de vídeo

en: videotape
es: cinta de vídeo

en: videotape reel
es: cinta de vídeo

en: view
es: vista

en: views with horizon showing
es: paisaje con horizonte a la vista

en: views without horizon showing
es: paisaje sin horizonte a la vista

en: vignette
es: viñeta

en: visual projection
es: proyección visual

en: vocal parts
es: partes vocales

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
es: pieza vocal, acompañamiento reducido para teclado

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
es: partitura vocal, partitura coral, sin acompañamiento

en: volume
es: volumen

en: vr - videotape reel
es: vr - cinta de vídeo

en: vv- mixed
es: vv- compuesto

en: vz - other video carrier
es: vz - otro soporte de video

en: w - religious text
es: w- Texto religioso

en: w - week(s) time
es: w - semana(s) tiempo

en: waltz
es: vals

en: water colour
es: acuarela

en: wax
es: cera

en: wax (instantaneous)
es: cera (instantánea)

en: weekly
es: semanal

en: west
es: oeste

en: white-line woodcut
es: grabado de línea blanca

en: wire recording
es: grabación en alambre magnético

en: wood
es: madera

en: wood-pulp paper
es: papel de pulpa de madera

en: woodcut
es: xilografía

en: work bound with another
es: trabajo ligado con otro

en: workprint
es: copia de trabajo

en: worn
es: usado

en: writing ink
es: tinta de escritura

en: x - Authority entry record
es: x - Registro de autoridad

en: x - not applicable
es: x - no aplicable

en: x - not applicable (resource is not an image)
es: x - no aplicable (el ítem no es una imágen)

en: x - other
es: x - otro

en: x- not applicable
es: x- no aplicable

en: xx- not applicable
es: xx- no aplicable

en: xxx - other
es: xxx - otro

en: y - Reference entry record
es: y - Registro de referencia

en: y - no illustration
es: y- sin ilustración

en: y - no illustrations
es: y- sin ilustraciones

en: y - not a literary text
es: y- no es un texto literario

en: y - not biographical
es: y- no biográfico

en: y - year(s) time
es: y - año(s) tiempo

en: y- no transliteration scheme used
es: y- no se utilizó esquema de transliteración

en: y- not a government publication
es: y- no es una publicación gubernamental

en: yearbook
es: anuario

en: yellow strip
es: tira amarilla

en: young adult
es: adulto joven

en: z - General explanatory entry record
es: z - Registro general explicativo

en: z - multiple or other literary forms
es: z- múltiple u otras formas literarias

en: z - other
es: z- otro

en: z - other content form
es: z - otra forma de contenido

en: z - other media
es: z - otro medio

en: z - unspecified
es: z - no especificado

en: z- Other
es: z- Otro

en: z- other non-projected graphic type
es: z- otro tipo de gráfico no proyectado

en: zincography
es: zincografía

en: zu - unspecified
es: zu - no especificado

en: zz- Other
es: zz- Otro

en: zz- other
es: zz- otro

en: zzz - unspecified
es: zzz - no especificado

en: |- Filling character
es: |- Carácter de relleno

en: ||- Filling character
es: ||- Carácter de relleno

en: ||- Filling characters
es: ||- Caracteres de relleno
