Koha 22.11 - en to fa translation catalogue (1900 entries)

en: # - no attempt to code
fa: # - بدون تلاش برای کدنویسی

en: # - position not used
fa: # - وضعیت استفاده نشده است

en: # - undetermined
fa: # - نامشخص

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
fa: %s أوقات

en: &lt;&lt; Previous
fa: &lt;&lt; پیشین

en: &lt;&lt; Previous
fa: &lt;&lt; السابق

en: (Complete with 0 on the left)
fa:  (كاملة مع 0 على اليسار )

en: (auto-calculated)
fa: (حساب آلى)

en: (auto-filled)
fa: (ملئ تلقائي)

en: , adapter
fa: ,محّول

en: , annotator
fa: ,محوّل

en: , author of afterword
fa: مؤلف الكلمة الإختتامية

en: , bibliographic antecedent
fa: سابقة ببليوجرافية

en: , collaborator
fa: المشارك

en: , commentator
fa: المعلق

en: , compiler
fa: المجمع

en: , composer
fa: المؤلف

en: , degree-grantor
fa: درجة الضمان

en: , editor
fa: المحرر

en: , film editor
fa: محرري الفيلم

en: , founder
fa: ,المؤسس

en: , illustrator
fa: الموضح

en: , lyricist
fa: الشاعر الغنائي

en: , organiser of meeting
fa: منظم الإجتماعات

en: , other
fa: آخرين

en: , photographer
fa: مصور

en: , prefacer
fa: , مؤلف الإفتتاحية

en: , presenter
fa: المقدم

en: , publisher
fa: , ناشر

en: , publishing director
fa: مدير النشر

en: , redactor
fa: محرر

en: , research team head
fa: ،رییس گروه پژوهش

en: , reviewer
fa: المراجع

en: , sponsor
fa: , الراعي

en: , thesis advisor
fa: مستشار الأطروحة

en: , translator
fa: المترجم

en: - Full
fa: - کامل

en: - Hierarchical relationship undefined
fa: - المستوى الهرمى غير محدد

en: - In full ISBD form
fa: باستخدام التقنين الدولي للوصف الببلوجرافي

en: /cgi-bin/koha/authorities/authorities-home.pl?op=do_search&amp;type=intranet&amp;value=identifier-standard%%3A
fa: /cgi-bin/کوها/مستندات/مستندات-اصلی.pl?op=do_جستجو&amp;نوع=اینترانت&amp;مقدار=شناسه-استاندارد%%3A

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=pb:
fa: /cgi-bin/کوها/فهرست/جستجو.pl?q=pb:

en: /cgi-bin/koha/opac-ISBDdetail.pl?biblionumber=
fa: /cgi-bin/koha/جزئیات ISBD-اپک.pl?شماره کتابشناختی=

en: /cgi-bin/koha/opac-MARCdetail.pl?biblionumber=
fa: /cgi-bin/koha/جزئیات مارک-اپک.pl?شماره کتابشناختی=

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=pb:
fa: /cgi-bin/کوها/اپک-جستجو.pl?q=pb:

en: 0 - No hierarchical relationship
fa: 0 - لا يوجد علاقة هرمية فيما بينها

en: 0 - left to right
fa: 0 - چپ به راست

en: 0 - no index
fa: 0 - لا يوجد فهرس

en: 0 - none
fa: 0 - هیچ

en: 0 - not a festschrift
fa: 0 - ليس كتاب تذكاري

en: 0 - reproduction is not complete
fa: 0 - تکثیر کامل نیست

en: 0- not a conference publication
fa: 0- ليس مؤتمر منشور

en: 0- unmodified record
fa: 0- تسجيلة معدلة

en: 000 - Leader
fa: 000 - الفاتح

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
fa: 01- ISO 646, IRV النسخة  (النسخة اللاتينية الأساسية المعتمدة )

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
fa:  02- ISO التسجيل # 37 ( الأحكام الأساسية السيريلية الموضوعة  )

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
fa: 03- ISO 5426 (المجموعة اللاتينية الموسعة)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
fa: 04- الآيزو رقم 5427 (المجموعة السيريلية الموسعة )

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
fa: 05- الآيزو رقم 5428 (المجموعة اليونانية )

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
fa: 11- الآيزو رقم 6438 (كود الحروف الأفريقية)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
fa: 07- الآيزو رقم 10586 (المجموعة الجورجية )

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
fa: 08- الآيزو رقم 8957 (مجموعة اللفة العبرية ) الجدول رقم 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
fa: 09- الآيزو رقم 8957 ( مجموعة اللغة العبرية ) الجدول رقم2

en: 1 - Highest level record
fa: 1 -تسجيلة أعلى مستوى

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
fa: 1 - المستوى الفرعي 1 (ليس"المادة في اليد")

en: 1 - festschrift
fa: 1- كتاب تذكاري

en: 1 - free-to-read
fa: 1 - آزاد برای خواندن

en: 1 - index present
fa: 1-تقديم الفهرس

en: 1 - reproduction is complete
fa: 1 - تکثیر کامل است

en: 1 - right to left
fa: 1 - راست به چپ

en: 1 - some
fa: 1 - برخی

en: 1 7/8 in. per second
fa: 1 7/8 بوصة. في الثانية

en: 1 in.
fa: 1 بوصة.

en: 1- conference publication
fa: 1- مطبوع مؤتمر

en: 1- modified record
fa: 38- تسجيلة معدلة

en: 1-4 Record length
fa: 1-4 طول التسجيلة

en: 1.4 m/sec(compact discs)
fa: 1.4 m/sec(أقراص مضغوطة)

en: 1/2 in.
fa: 1/2 في

en: 1/3 in. (8 mm)
fa: 1/3بوصة .(8 ملم )

en: 1/4 in.
fa: 1/4 بوصة.

en: 1/8 in.
fa: 1/8 بوصة.

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
fa: 10 سم × 6.3 سم أو 3 بوصة 7/8 × 2 بوصة 1/2

en: 10-16 indicator/subfields/size
fa: 10-16 مؤشر/الحقول الفرعية/حجم

en: 105 mm (microfilm)
fa: 105 ملم (الميكروفيلم)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
fa: 11- ISO 5426-2 ( حروف لاتينية مستخدمة في لغات أوربية قليلة وطباعة بالية)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
fa: 11- ISO 5426-2 ( حروف لاتينية مستخدمة في لغات أوربية قليلة وطباعة بالية)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
fa: 12 سم أو 4 بوصات 3/4

en: 12.7 cm or 5 in.
fa: 12.7 سم أو 5 بوصة

en: 120 rpm
fa: 120 دورة في الدقيقة

en: 15 in. per second
fa: 15 بوصة. في الثانية

en: 15/16 in. per second
fa: 15/16بوصة. في الثانية

en: 16 2/3 rpm
fa: 16 2/3 دورة في الدقيقة

en: 16 mm (microfilm)
fa: 16 ملم(ميكروفيلم)

en: 160 rpm
fa: 160 دورة في الدقيقة

en: 17- Encoding level
fa: 17- مستوى الترميز

en: 17.78 cm or 7 in.
fa: 17،78 سم أو 7 بوصة

en: 18- Descriptive cataloging form
fa: 18 -شكل الفهرسة الوصفي

en: 18-19 Undefined
fa: 18-19 غير معرّف

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
fa: 19-24 خريطة وأطوال المدخل

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
fa: 2 - التسجيلة أدنى المستوى الأعلى(كل المستويات أدناه)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
fa: 2 - المستوى الفرعي2. التسجيلة ما قبل النشر(الفهرسة في النشر) تسجيلة

en: 2 - free-to-read, partly
fa: 2 - تا حدی آزاد برای خواندن

en: 2 - substantial
fa: 2 - قابل توجه

en: 2 colour, single strip
fa: 2 لون, شريط مفرد

en: 2 in.
fa: 2 بوصة.

en: 2 strip colour
fa: 2 لون الشريط

en: 2-dimensional
fa: 2-الأبعاد

en: 20-24 Entry map &amp; lengths
fa: 20-24 نقشه ورودی &amp; طول ها

en: 25.4 cm or 10 in.
fa: 25،4 سم أو 10 بوصة

en: 3 - Partial
fa: 3 - جزئی

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
fa: 3 -المستوى الفرعي 3. تسجيلة غير مكتملة

en: 3 - free-to-read, after embargo
fa: 3- رایگان خواندن، پس از تحریم

en: 3 - predominate
fa: 3- مسلط شدن

en: 3 3/4 in. per second
fa: 3 3/4 بوصة في الثانية

en: 3 layer colour
fa: 3 لون الطبقة

en: 3 strip colour
fa: 3 لون الشريط

en: 3 x 5 in.
fa: 3x5 بوصة .

en: 3-dimensional
fa: 3-ابعادی

en: 30 in. per second
fa: 30بوصة  في الثانية

en: 30,48 cm or 12 in.
fa: 30،48 سم أو 12 بوصة

en: 33 1/3 rpm
fa: 33 1/3 دورة في الدقيقة

en: 35 mm (microfilm)
fa: 35 ملم(ميكروفيلم)

en: 35.56 cm or 14 in.
fa: 5.56 سم أو 14 بوصة

en: 3D
fa: ثلاثية البعد

en: 4 - full
fa: 4 - کامل

en: 4 - fully
fa: 4 - کاملاً

en: 4 x 6 in.
fa: 4x6 بوصة

en: 4/10 in. per second
fa: 4/10 بوصة. بالثانية

en: 40.64 cm or 16 in.
fa: 40،64 سم أو 16 بوصة

en: 45 rpm
fa: 45 دورة في الدقيقة

en: 4XX plugin &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fa: 4XX پلاگین &rsaquo; فهرست نویسی &rsaquo; کوها

en: 5 - free-to-read upon subscription (requires signing up)
fa: 5 - خواندن رایگان پس از اشتراک (نیاز به ثبت نام)

en: 5- Record status
fa: 5-حالة التسجيلة

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
fa: 5،7 سم x 10 سم أو 2 بوصة 1/4 × 4 بوصات، اسطوانة

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
fa: 50 - ISO 10646 المستوى 3 (يونيكود، UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
fa: 50 - ISO 10646 المستوى 3 (يونيكود، UTF-8)

en: 525 (e.g. NTSC)
fa: 525 (مثلا NTSC)

en: 6 x 9 in.
fa: x 69بوصة

en: 6- Type of record
fa: 6-نوع التسجيلة

en: 7 1/2 in. per second
fa: 7 1/2 بوصة بالثانية

en: 7- Bibliographic level
fa: 7-المستوى الببليوجرافى

en: 7-8 Undefined
fa: 7-8غير معرف

en: 7.62cm or 3 in.
fa: 7.62سم or 3 بوصة.

en: 70 mm (microfilm)
fa: 70 ملم(ميكروفيلم)

en: 78 rpm
fa: 78 دورة في الدقيقة

en: 8 mm (microfilm)
fa: 8 ملم(ميكروفيلم)

en: 8 rpm
fa: 8 دورة في الدقيقة

en: 8- Hierarchical level code
fa: 8- رمز المستوى الهرمي

en: 8/10 in. per second
fa: 8/10 بوصة/ثانية

en: 9 x 19 cm
fa: 9 x 19 سم

en: 9- Type of entity
fa: 9- نوع موجودیت

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
fa: 16-9مؤشر/الحقول الفرعية/الحجم

en: A number between 0 and 99 (inclusive)
fa: عددی بین 0 و 99 (شامل)

en: A number between 0 and 999 (inclusive)
fa: عددی بین 0 و 999 (شامل)

en: Abstract:
fa: چکیده

en: Accompanying material 1
fa: مادة مصاحبة 2

en: Accompanying material 2
fa: مادة مصاحبة 2

en: Accompanying material 3
fa: مادة مصاحبة 3

en: Accompanying material 4
fa: مادة مرافقة 4

en: Accompanying textual material 1:
fa: مادة نصية مصاحبة 1:

en: Accompanying textual material 2:
fa: مادة نصية مصاحبة 2:

en: Accompanying textual material 3:
fa: مادة نصية مصاحبة3:

en: Accompanying textual material 4:
fa: مادة نصية مصاحبة 4:

en: Accompanying textual material 5:
fa: مادة نصية مرافقة5:

en: Accompanying textual material 6:
fa: مادة نصية مصاحبة 6:

en: Additional character sets
fa: مجموعة أحرف إضافية

en: All item types
fa: همه انواع منابع

en: Altitude of sensor
fa: ارتفاع حسگر

en: Alto
fa: ألتو

en: Amsterdam, Netherlands
fa: أمستردام, هولندا

en: Annual
fa: سالانه

en: Any
fa: هر

en: Any regularity
fa: هر نظم

en: Any type
fa: هر نوع

en: Any word
fa: هر کلمه

en: Anywhere
fa: أى مكان

en: Athens, Greece
fa: أثينا ,اليونان

en: Attitude of sensor
fa: استشعار الموقف

en: Audience
fa: مخاطب

en: Audience:
fa: مخاطب:

note: OPTGROUP
en: Audio Carriers
fa: حامل های صوتی

note: OPTGROUP
en: Audio carriers
fa: حامل های صوتی

en: Audio file
fa: فایل صوتی

note: SCRIPT
en: Authority
fa: تألیف

en: Authority search results
fa: نتایج جستجوی تألیف

en: Authority type
fa: نوع الاستناد

en: Autre
fa: آخر

en: Availability:
fa: دسترسی:

en: Band
fa: گروه

en: Baritone
fa: صدای باریتون (موسیقی)

en: Base of emulsion material - visual projection
fa: الاساس على مواد المستحلب - رسم بياناي إسقاطي

en: Base of film:
fa: قاعدة الفيلم:

en: Bass
fa: (آواز) بم ترین صدای مردانه

en: Bass clarinet
fa: کلارینت باس

en: Bassoon
fa: (موسیقی) باسون

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
fa: باتافيا (جاكرتا), اندونيسيا

en: Berne, Switzerland
fa: بيرن, سويسرا

en: Beta
fa: تجريبي

en: Bibliography:
fa: کتابشناسی:

en: Biennial
fa: دو سالانه

en: Bimonthly
fa: دو ماهنامه

en: Binding material 1:
fa: المادة الملزمة 1:

en: Binding material 2:
fa: المادة الملزمة 2:

en: Binding material 3:
fa: المادة الملزمة 3:

en: Biography
fa: زندگینامه

en: Biography code
fa: رمز السيرة الذاتية

en: Biography:
fa: السيرة الذاتية:

en: Biography:
fa: زندگینامه:

en: Biweekly
fa:  دوهفته نامه

en: Bogota, Colombia
fa: بوغوتا,كولومبيا

en: Bombay, India
fa: بومباي, الهند

en: Bonne
fa: جيد

en: Bound with:
fa: ملزمة مع:

en: Braille or Moon script
fa: نوشتن خط بریل

en: Broadcast standard - videorecording
fa: البث المعياري - تسجيل الفيديو

en: Brussels, Belgium
fa: بروكسل، بلجيكا

en: CCIR/IEC standard
fa: CCIR/IEC معيار

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
fa: CED (السعة  القرص الالكترونية ) قرص الفيديو

en: CX encoded
fa: CX ترميز

en: Cadiz, Spain
fa: كاديز, اسبانيا

en: Call number:
fa: شماره بازیابی:

en: Cancel
fa: لغو کردن

en: Capetown, South Africa
fa: كايتاون, شمال افريقيا

en: Caracas, Venezuela
fa: كاراكاس, فنزويلا

en: Category
fa: رده

en: Category of ensemble
fa: دسته بندی گروه

en: Category of instrument
fa: دسته بندی ادوات موسیقی

en: Category of instrument or voice
fa: دسته بندی ساز یا آواز

en: Category of satellite for remote sensing image:
fa: فئة من القمر الصناعي لصورة الاستشعار عن بعد

en: Cello
fa: ویولونسل (موسیقی) ویولن بزرگ

en: Centimetres
fa: سنتيميترات

en: Chamber orchestra
fa: ارکستر مجلسی (دسته ی نوازندگان که از ارکستر سمفونیک کوچکتر است)

en: Character of image:
fa: صفات الصورة:

en: Character sets (mandatory) 1
fa: مجموعات الأحرف (إجباري) 1

en: Character sets (mandatory) 2
fa: مجموعات الأحرف (إجباري) 2

en: Checked out (
fa: به امانت گرفته شده (

en: Children's chorus
fa: گروه کُر کودکان

en: Choose
fa: اختر

en: Clarinet
fa: (موسیقی) قره نی

en: Classification
fa: رده بندی

en: Classification:
fa: رده بندی:

en: Clear field
fa: مسح الحقل

en: Click here to access online
fa: برای دسترسی آنلاین اینجا کلیک کنید

en: Click here to access online
fa: برای دسترسی آنلاین اینجا کلیک کنید

note: BUTTON
en: Close
fa: بستن

en: Cloud cover
fa: غطاء السحابة

en: Coauthor
fa: پدیدآور همکار

en: Code date publication
fa: ترميز نشر التاريخ

en: Coded fields
fa: فیلدهای کد شده

en: Collection
fa: مجموعه

en: Color
fa: لون

en: Color indicator
fa: مؤشر لون

en: Color:
fa: لون:

en: Colour
fa: لون

en: Colour indicator
fa: مؤشر لون

en: Completeness
fa: مكتمل

en: Completeness of the reproduction code :
fa: کامل بودن کد تکثیر

en: Computer
fa: رایانه

note: OPTGROUP
en: Computer Carriers
fa: حامل های کامپیوتر

note: OPTGROUP
en: Computer carriers
fa: حامل های کامپیوتر

en: Conference or meeting code:
fa: رمز مقابلة أو مؤتمر

en: Conference publication indicator
fa: مؤشر نشر المؤتمر

en: Content
fa: محتوا

en: Content Form
fa: فرم محتوا

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Content:
fa: محتوا:

en: Contents note:
fa: یادداشت مندرجات:

en: Continuo
fa: المتابعة

en: Copenhagen, Denmark
fa: كوبنهاغن، الدنمارك

en: Copyright date / protection date:
fa: تاریخ حق چاپ / مدت نگهداری:

en: Copyright date:
fa: تاریخ حق چاپ:

en: Cordoba, Argentina
fa: قرطبة، الأرجنتين

en: Cornet
fa: کورنت (ساز بادی شبیه شیپور)

en: Corporate Author (Coauthor)
fa: پدیدآور تنالگانی (پدیدآور همکار)

en: Corporate Author (Main)
fa: پدیدآور تنالگانی (اصلی)

en: Corporate Author (Secondary)
fa: پدیدآور تنالگانی (دوم)

en: Counter tenor
fa: (موسیقی - آواز) کنترآلتو (صدای مردانه)، خواننده ی کنترتنور

en: Country:
fa: کشور:

en: Creation technique
fa: تکنیک ایجاد

en: Cumulative index availability code
fa: إتاحة رمزالكشاف التراكمي:

en: DBX processed
fa: DBX المعالجة

en: DVD-Video
fa: DVD - فيديو

en: Daily
fa: روزانه

en: Damaged (
fa: آسب دیده (

en: Dance orchestra
fa: ارکستر رقص

en: Database
fa: پایگاه اطلاعاتی

en: Date entered on file
fa: البيانات المدخلة على الملف

en: Day
fa: يوم

en: Degree (complete with 0):
fa: درجة (مع استكمال 0):

en: Description:
fa: نوصیف:

en: Deterioration stage
fa: تدهور المرحلة

en: Dewey:
fa: رده بندی دیویی:

en: Dimensions (sound recordings):
fa: أبعاد (التسجيلات الصوتية):

en: Dimensions:
fa: أبعاد:

en: Direction of Script Cataloguing
fa: مسیر فهرست نویسی سند

en: Distribution:
fa: توزیع:

en: Double bass
fa: (موسیقی - بزرگترین و بم ترین نوع ویولن) کنترباس

en: Drum
fa: طبل، دهل

en: EIAJ (reel)
fa: EIAJ (بكرة)

en: Edition Statement
fa: یادداشت ویرایش

en: Emulsion on film:
fa: الطبقة الحساسة على الفيلم:

en: Era identifier
fa: المعرف الخاص بك

en: Ethnic bowed strings
fa: تارهای کمانی قومی

en: Ethnic brass
fa: سازبادی قومی

en: Ethnic chorus
fa: گروه کُر قومی

en: Ethnic keyboard
fa: ردیف مضراب قومی

en: Ethnic orchestra
fa: ارکستر قومی

en: Ethnic percussion
fa: سازهای کوبه ای قومی

en: Ethnic plucked string
fa: رشته ای زخمه ای قومی

en: Ethnic plucked strings
fa: رشته های زخمه ای قومی

en: Ethnic voices
fa: آواهای قومی

en: Ethnic woodwinds
fa: سازهای بادی چوبی قومی

en: Explorer I
fa: مستكشف I

en: Explorer II
fa: مستكشف II

en: Extent of applicability
fa: میزان کاربرد

en: Festschrift indicator:
fa: مؤشر كتاب تذكاري:

en: Film base
fa: الفيلم الأساسي

en: Film emulsion (polarity)
fa: مستحلب الفيلم (القطبية)

en: Film inspection date
fa: تاريخ فحص الفيلم

en: Flute
fa: فلوت

en: Form of cartographic item:
fa: شكل مادة الخرائطية

en: Form of contents 1:
fa: شكل المحتويات 1:

en: Form of contents 2:
fa: شكل المحتويات 2:

en: Form of contents 3:
fa: شكل المحتويات 3:

en: Form of contents 4:
fa: شكل المحتويات 4:

en: Form of contents codes 1:
fa: شكل رموز الحتويات1:

en: Form of contents codes 2:
fa: شكل رموز الحتويات2:

en: Form of contents codes 3:
fa: شكل رموز الحتويات 3:

en: Form of contents codes 4:
fa: شكل رموز الحتويات 4:

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
fa: شكل المادة: بيانات الأكواد: الدلالية المتوسطة (غير قابلة للتكرار)

en: Form of musical work:
fa: شكل العمل الموسيقي:

en: Form of release - videorecording
fa: شكل الإصدار - تسجيل فيديو

en: Form of release - visual projection, motion picture
fa: شكل الإصدار - إنتاج بصري، صور متحركة

en: Form of release:
fa: شكل الإصدار

en: Form of reproduction
fa: شكل إعادة الإنتاج

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fa: چارچوب نمونه پلاگین &rsaquo; فهرست نویسی &rsaquo; کوها

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
fa: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$a

en: Framework plugin for UNIMARC 146$b
fa: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$b

en: Framework plugin for UNIMARC 146$c
fa: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$c

en: Framework plugin for UNIMARC 146$d
fa: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$d

en: Framework plugin for UNIMARC 146$e
fa: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$e

en: Framework plugin for UNIMARC 146$f
fa: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$f

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
fa: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$h

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
fa: پلاگین چارچوب برای یونی مارک 146$i

en: Framework plugin unimarc_field_146a &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fa: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146a &rsaquo; فهرستنویسی &rsaquo; کوها

en: Framework plugin unimarc_field_146b &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fa: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146b &rsaquo; فهرستنویسی &rsaquo; کوها

en: Framework plugin unimarc_field_146c &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fa: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146c &rsaquo; فهرستنویسی &rsaquo; کوها

en: Framework plugin unimarc_field_146d &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fa: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146d &rsaquo; فهرستنویسی &rsaquo; کوها

en: Framework plugin unimarc_field_146e &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fa: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146e &rsaquo; فهرستنویسی &rsaquo; کوها

en: Framework plugin unimarc_field_146h &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fa: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146h &rsaquo; فهرستنویسی &rsaquo; کوها

en: Framework plugin unimarc_field_146i &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fa: چارچوب پلاگین یونی مارک_فیلد_146i &rsaquo; فهرستنویسی &rsaquo; کوها

en: Full orchestra
fa: ارکستر کامل

en: Generation
fa: توليد

en: Generation:
fa: توليد:

en: Geodetic adjustment
fa: التكيف الجيوديسي

en: Get it!
fa: احصل عليه!

en: Government publication
fa: منشور حكومي

en: Greenwich, United Kingdom
fa: غرينتش ، المملكة المتحدة

en: Groove width:
fa: عرض الثلم:

en: Guitar family
fa: گروه گیتار

en: Harp
fa: ساز چنگ

en: Harpsichord
fa: هارپسی کورد، نوعی چنگ که مانند پیانو به شکل میز است

en: Heading A-Z
fa: العنوان أ-ي

en: Heading Z-A
fa: العنوان ي-أ

en: Heading ascendant
fa: سرعنوان صعودی

en: Heading descendant
fa: سرعنوان نزولی

en: Heading type
fa: نوع سرفصل

en: Hectametres
fa: هيكتامترات

en: Helsinki, Finland
fa: هلسنكى (فنلندا)

en: Hemisphere:
fa: نصف الكرة

en: Hide coded information filters
fa: فیلترهای اطلاعات کدگذاری شده را مخفی کنید

en: Horn
fa: شیپور

en: Hours:
fa: ساعات:

en: ISBN:
fa: شابک:

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
fa: أيزو 10646 المرحلة 3 (اليونيكود, UTF-8)

en: ISSN:
fa: شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: IdRef
fa: شناسه مرجع

en: Idref
fa: شناسه مرجع

en: Illustration
fa: تصویر

en: Illustration - Book 1:
fa: إيضاخ - كتاب 1:

en: Illustration - Book 2:
fa: إيضاخ - كتاب 2:

en: Illustration - Book 3:
fa: إيضاخ - كتاب 3:

en: Illustration - Book 4:
fa: إيضاخ - كتاب4:

en: Illustration - Full page plates 1:
fa: إيضاخ - لوحات صفحة كاملة 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
fa: إيضاخ - لوحات صفحة كاملة 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
fa: إيضاخ - لوحات صفحة كاملة 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
fa: إيضاح - لوحات صفحة كاملة 4:

en: Illustration - Technique:
fa: تقنية - الإيضاح:

en: Illustration codes 1:
fa: رموز الإيضاح 1:

en: Illustration codes 2:
fa: رموز الإيضاح 2:

en: Illustration codes 3:
fa: رموز الإيضاح 3:

en: Illustration codes 4:
fa: رموز الإيضاح 4:

en: Illustration:
fa: تصویر:

en: In transit (
fa: در انتقال (

en: Index availability code
fa: رمز الكشاف المتاح

en: Index indicator
fa: مؤشر الكشاف

en: India ink
fa: حبر هندي

en: Instruments or voices for ensemble:
fa: سازها یا آوازها برای گروه:

en: Instruments or voices for soloists
fa: سازها یا آوازها برای تک نوازها

en: Istanbul, Turkey
fa: أسطنبول، تركيا

en: Item count
fa: مجموع عدد المواد

en: Item type:
fa: نوع منبع:

en: ItemSummary
fa: خلاصه مورد:

en: Items available for loan:
fa: نسخه‌های در دسترس برای امانت:

en: Items available for reference:
fa: نسخه‌های در دسترس مرجع:

en: Kilometres
fa: كيلومترات

en: Kind of cutting:
fa: نوع من القص:

en: LOC:
fa: موقع:

en: Lambert's azimuthal equal area
fa: المساحة المساوية لزاوية لمبرت سميث

en: Lambert's conformal conic
fa: المخروط المماثل للامبرت

en: Lambert's conformal conict
fa: المخروط المماثل للامبرت

en: Lambert's cylindrical equal area
fa: منطقة لامبرت متساوية الاسطوانية

en: Language of cataloguing (mandatory)
fa: لغة الفهرسة (إلزامي)

en: Language:
fa: زبان:

en: Larger ensemble brass band
fa: گروه ارکستر بزرگ آلات موسیقی بادی

en: Laser optical (Reflective) videodisc
fa: قرص ضوئي

en: Length
fa: الطول:

en: Linked with:
fa: مرتبط مع:

en: Literary genre
fa: ژانر ادبی

en: Literary genre:
fa: ژانر ادبی:

en: Literary text indicator:
fa: مؤشر نص أدبي:

en: Literature code
fa: رمز الأدب

en: Literature:
fa: أدب:

en: Location
fa: محل نگهداری

en: Lost (
fa: مفقود شده (

en: Lute family
fa: گروه عود

en: Main Author
fa: پدیدآور اصلی

en: Main entry
fa: مدخل اصلی

en: Main entry ($a only)
fa: مدخل اصلی ($a تنها)

en: Mandolin
fa: عود فرنگی

en: Manufacture:
fa: تولید کننده:

en: Map projection
fa: خريطة إسقاطية

en: Marimba
fa: المارينبا

en: Material 1
fa: المادة 1

en: Material 2
fa: المادة 2

en: Material 3
fa: المادة 3

en: Mean value of ground resolution
fa: يعني قيمة دقة الأرض

en: Media Type
fa: نوع رسانه

en: Media Type Code
fa: کد نوع رسانه

en: Media for sound
fa: الوسائط للصوت

en: Men's chorus
fa: گروه کُر مردان

en: Mercator
fa: مركاتور

en: Metres
fa: خطابات

en: Mezzosoprano
fa: متزوسوپرانو (زنی که آوازش میان سوپرانو و کنترآلتو باشد)

note: OPTGROUP
en: Microform Carriers
fa: حامل های میکروفرم

note: OPTGROUP
en: Microform carriers
fa: حامل های میکروفرم

note: OPTGROUP
en: Microscopic Carriers
fa: حامل های میکروسکوپی

note: OPTGROUP
en: Microscopic carriers
fa: حامل های میکروسکوپی

en: Minute (complete with 0):
fa: دقيقة (مع استكمال 0):

en: Minutes:
fa: دقائق:

en: Mixed chorus
fa: گروه کُر ترکیبی

en: Modified record code
fa: رمز تسجيلة معدل

en: Monographic series
fa: فروست تک نگاشت

en: Month
fa: شهر

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Moscow, Russia
fa: موسكو (روسيا)

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
fa: صور متحركة وشرائط أفلام => 16مم

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
fa: صور متحركة وشرائط أفلام => 28مم

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
fa: صور متحركة وشرائط أفلام =>35مم

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
fa: صور متحركة وشرائط أفلام => 70مم

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
fa: صور متحركة وشرائط أفلام => 8مم

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
fa: صور متحركة وشرائط أفلام => 8مم

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
fa: صور متحركة وشرائط أفلام => 9.5مم

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
fa: صور متحركة وشرائط أفلام =>سوبر 8مم

en: Munich, Germany
fa: ميونيخ، ألمانيا

en: NAB standard
fa: NAB معيار

en: Name of satellite for remote sensing image:
fa: فئة من القمر الصناعي لصورة الاستشعار عن بعد

en: Naples, Italy
fa: روما  (إيطاليا )

en: Narrative text indicator
fa: مؤشر سرد نص

en: Nature of contents code
fa: رمز طبيعة المحتوى

en: Newspaper
fa: روزنامه

en: No items available
fa: منبعی در دسترس نیست

en: No order
fa: لا يوجد طلب

en: No results found
fa: نتیجه ای یافت نشد

en: Non required value
fa: قيمة غير مطلوبة

en: None
fa: هیچ

en: Normal (16x - 30x)
fa: عادى (16x - 30x)

en: Number of ensembles
fa: تعداد مجموعه

en: Number of hands / players; keys of pitched instruments
fa: تعداد دسته ها / بازیکنان؛ کلیدهای سازهای با صدای بلند

en: Number of instruments
fa: تعداد ابزار

en: Number of instruments or voices
fa: تعداد سازها یا آوازها

en: Number of parts
fa: تعداد قطعه ها

en: Number of players
fa: تعداد نوازندگان

en: Number of real parts
fa: تعداد قطعات واقعی

en: Number of units under embargo :
fa: تعداد واحدهای تحت تحریم :

en: OR new collection:
fa: أو مجموعة جديدة:

en: Oblique Mercator
fa: فئه جديدة

en: Oboe
fa: ابوا (ساز بادی)، شهنا

en: On hold (
fa: رزرو شده (

en: On order (
fa: سفارش داده شده (

en: Online Resources:
fa: منابع آنلاین:

en: OpenURL
fa: آدرس اینترنتی باز

en: Organ
fa: عضو

en: Ornamental device:
fa: جهاز زخرفي

en: Other
fa: دیگر

en: Other (position 7)
fa: سایر (موقعیت 7)

en: Other (position 8)
fa: دیگر (موقعیت 8)

en: Other bowed strings
fa: سایر رشته های کمانی

en: Other brass
fa: ساز بادی برنجی دیگر

en: Other electronic
fa: الكترونيکی دیگر

en: Other orchestra
fa: ارکستر دیگر

en: Other percussion
fa: ساز کوبه ای دیگر

en: Other plucked strings
fa: سایر سازهای زهی مضرابی

en: Other woodwinds
fa: سازهای بادی چوبی دیگر

en: Paris, France
fa: باريس،فرنسا

en: Parts indicator:
fa: مؤشر الأجزاء:

en: Periodical
fa: نشریه ادواری

en: Periodicity
fa: بشكل دوري

en: Periodicity:
fa: دوره ای:

en: Physical dimension
fa: البعد المادي

en: Physical medium
fa: الوسيط المادي

en: Physical presentation
fa: نمایش فیزیکی

en: Physical presentation:
fa: نمایش فیزیکی:

en: Piano
fa: بيانو

en: Picture
fa: تصویر

en: Piece-Analytic Level
fa: سطح تحلیلی - جزئی

en: Play this sample
fa: این نمونه را پخش کنید

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
fa: لطفاً یک مقدار را در رده بندی انتخاب کنید. با این کار، مقدار فیلد 686 $ از مستندات رکورد را به فیلد 686 $ یک رکورد کتابشناختی کپی خواهد شد.

en: Polarity:
fa: القطبية:

en: Portrait
fa: صورة

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
fa: وضع وظيفة التصوير الفوتوغرافي أو صورة الإستشعارعن بعد:

en: Presentation format - motion picture
fa: شكل العرض - فيلم سينمائي

en: Presentation format - videorecording
fa: شكل العرض - تسجيل فيديو

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
fa: تقنية عرض الصورة الفوتوغرافية أو الغير فوتوغرافية:

en: Primary cartographic image 1:
fa: صورة خرائطية رئيسية 1:

en: Primary cartographic image 2:
fa: صورة خرائطية رئيسية 2:

en: Primary support material
fa: المواد المساندة الأساسية

en: Prime meridian 1:
fa: خط الطول الرئيسي 1:

en: Prime meridian 2:
fa: خط الطول الرئيسي 2:

en: Printer's device:
fa: آلة الطابعة:

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Colophon:
fa: چاپ و/یا انتشار اطلاعات رونویسی شده در صفحه آخر کتاب

en: Printing and/or Publishing Information Transcribed as Found in the Main Source of Information:
fa: چاپ و/یا انتشار اطلاعات رونویسی شده در منبع اصلی اطلاعات:

en: Production elements
fa: عناصر الانتاج

en: Production:
fa: نشر:

note: OPTGROUP
en: Projected image carriers
fa: حامل های پیش بینی شده تصویر

en: Protection date:
fa: مدت نگهداری:

en: Provenance note:
fa: یادداشت منبع:

en: Publication Date 2
fa: تاريخ النشر 2

en: Publication date 1
fa: تاريخ النشر 1

en: Publication:
fa: النشر:

en: Publisher's device:
fa: أداة الناشر:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
fa: بولكوفو (لينينغراد)، روسيا

en: Quadruplex (reel)
fa: Quadruplex (بكرة)

en: Qualifier type :
fa: نوع توصیف کننده

en: Quality of image
fa: نوعية الصورة

en: Quarterly
fa: فصلنامه

en: RDA Carrier
fa: حامل RDA

en: RDA Content
fa: محتوای RDA

en: RDA Media
fa: رسانه RDA

en: RDA carrier
fa: حامل RDA

en: RDA content
fa: محتوای RDA

en: RDA fr Carrier
fa: حامل RDA fr

en: RDA fr carrier
fa: حامل RDA fr

en: RDA media
fa: رسانه RDA

en: Recorder
fa: ضبط کننده

en: Recording technique for remote sensing image:
fa: تقنية لتسجيل صورة الاستشعار عن بعد:

en: Recording technique:
fa: تقنية التسجيل:

en: Reduction ratio:
fa: تخفيض النسبة:

en: Refined categories of colour for moving pictures
fa: فئات منقحة من الألوان للصورالمتحركة

en: Regularity
fa: نظم و قاعده

en: Regularity:
fa: نظم و قاعده:

en: Relief codes 1:
fa: رموز الإعفاء 1:

en: Relief codes 2:
fa: رموز الإعفاء 2:

en: Relief codes 3:
fa: رموز الإعفاء 3:

en: Relief codes 4:
fa: رموز الإعفاء 4:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fa: نتایج %s به %s از %s

en: Rio de Janeiro, Brazil
fa: ريو دي جانيرو, البرازيل

en: Rome, Italy
fa: روما, ايطاليا

en: SUDOC serial history:
fa: پیشینه پیایند SUDOC:

en: Santiago, Chile
fa: سانتياغو، تشيلي

en: Saxophone
fa: ساكسفون

en: Script of title
fa: عنوان الوثيقة

note: INPUT type=submit
en: Search
fa: جستجو

en: Search for authority type: EDITORS
fa: جستجوی برای نوع فیلد مولفین: ویراستارها

en: Search for publisher
fa: جستجو برای ناشر

en: Search on
fa: جستجوی

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Second (complete with 0):
fa: ثان ٍ (الاستكمال مع 0):

en: Secondary Author
fa: پدیدآور دوم

en: Secondary support material
fa: دعم مادي ثانوي

en: Secondary support material - visual projection
fa: مادة دعم ثانوية - عرض مرئي

en: Seconds:
fa: ثانية:

en: Select a collection
fa: إختر المجموعة

en: Semiannual
fa: شش ماه یکبار

en: Semimonthly
fa: دو هفته نامه

en: Semiweekly
fa: نیمه هفتگی

en: Sensory Specification 1
fa: مشخصات حسگر 1

en: Sensory Specification 2
fa: مشخصات حسگر 2

en: Sensory Specification 3
fa: مشخصات حسگر 3

en: Serial type
fa: نوع پیایند

en: Serial type:
fa: نوع پیایند:

en: Serials
fa: پیایندها

en: Series
fa: فروست

en: Set Level
fa: سطح مجموعه

en: Show coded information filters
fa: نمایش فیلترهای اطلاعات کدگذاری شده

en: Sidelooking airbone radar
fa: Sidelooking Airbone رادار

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
fa: الشرائح 2 x 2in. (5*5 cm)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
fa: الشرائح  21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)

en: Soprano
fa: سوبرانو

en: Sort by
fa: الفرز حسب

en: Sound indicator
fa: المؤشرات الصوتية

en: Spacelab
fa: مختبر فضائي

en: Special reproduction characteristics:
fa: خصائص إعادة الانتاج الخاصة:

en: Specific material designation
fa: التحديد المخصص للمادة

en: Specific material designation:
fa: التحديد المخصص للمادة

en: Specific reduction ratio
fa: نسبة تخفيض محددة

en: Specification of Dimensionality
fa: مشخصات ابعاد

en: Specification of Motion
fa: مشخصات طرح

en: Specification of Type
fa: مشخصات الگو

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
fa: الحزمة الطيفية :01 إلى 99 = عدد الحزم, xx = غير قابل للتطبيق

en: Speed:
fa: السرعة:

en: Spot 1
fa: مركز 1

en: Spot 2
fa: مركز 2

en: Spot 3
fa: مركز 3

note: INPUT type=submit
en: Start search
fa: شروع جستجو

en: State of preservation - Binding:
fa: حالة الحفظ - تجليد:

en: State of preservation - Body of the book 1 :
fa: حالة الحفظ - جسم الكتاب 1 :

en: State of preservation - Body of the book 2 :
fa: حالة الحفظ - جسم الكتاب 2 :

en: States of authority heading code
fa: وضعیت اعتبار کد عنوان

note: OPTGROUP
en: Stereographic Carriers
fa: حامل های استریوگرافی

note: OPTGROUP
en: Stereographic carriers
fa: حامل های استریوگرافی

en: Stockholm, Sweden
fa: ستوكهولم, السويد

en: String orchestra
fa: ارکستر زهی

en: Subject
fa: موضوع

en: Subject - Author/Title
fa: موضوع - پدیدآور/عنوان

en: Subject - Corporate Author
fa: موضوع - پدیداور تنالگانی

en: Subject - Family
fa: موضوع - خانواده

en: Subject - Form
fa: موضوع - شکل

en: Subject - Geographical Name
fa: موضوع - نام جغرافیایی

en: Subject - Personal Name
fa: موضوع - نام شخصی

en: Subject - Topical Name
fa: موضوع - نام موضوعي

en: Subject Category
fa: مقوله موضوع

en: Summary
fa: خلاصه

en: Support material - Book:
fa: مواد مساندة - كتاب:

en: Support material - Plates:
fa: مواد مساندة - لوحات:

en: Sydney, Australia
fa: سيدني, استراليا

en: Synthesizer
fa: سینت سایزر

en: Synthetic aperture radar
fa: رادار منفذ التراكيب(SAR)

en: System code :
fa: کد سیستم :

en: Tag 009:
fa: الوسيمة 009:

en: Tape
fa: نوار

en: Tape configuration:
fa: شريط التهيئة:

en: Tape width:
fa: عرض الشريط:

en: Target audience code
fa: رمز المستفيد المتلقي

en: Target audience code 2
fa: رمز المستفيد المتلقي 2

en: Target audience code 3
fa: رمز المستفيد المتلقي 3

en: Technique (prints) 1
fa: تقنية (مطبوعات) 1

en: Technique (prints) 2
fa: تقنية (مطبوعات) 2

en: Technique (prints) 3
fa: تقنية (مطبوعات) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
fa: تقنية - تسجيلة فيديو, صور متحركة

en: Techniques (drawings, paintings) 1
fa: تقنيات (رسومات, لوحات) 1

en: Techniques (drawings, paintings) 2
fa: تقنيات (رسومات, لوحات) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
fa: تقنيات (رسومات, لوحات) 3

en: Tenor
fa: المغزى

en: Terms of access to the reproduction :
fa: شرایط دسترسی به تکثیر :

en: Tessitura
fa: تسی تورا (موسیقی)

en: Thesis:
fa: پایان نامه:

en: Three times a month
fa: سه بار در ماه

en: Three times a week
fa: سه بار در هفته

en: Three times a year
fa: سه بار در سال

en: Time
fa: وقت:

en: Timpani
fa: تیمپانی

en: Tirana, Albania
fa: تيرانا، ألبانيا

en: Title-page availability code
fa: توفر رمز صفحة العنوان

en: Tokyo, Japan
fa: طوكيو، اليابان

en: Trademark
fa: نشان تجاری

en: Translation of
fa: ترجمه از

en: Transliteration code
fa: رمز حرفي

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
fa: شفافيات 10 * 10 بو. (25 * 25 سم.)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
fa: شفافيات 4 * 5 بو. (10 * 12.5 سم.)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
fa: شفافيات 5 * 7 بو. (12.5 * 17.5 سم)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
fa: شفافيات 7 * 7 بو. (17.5 * 17.5 سم)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
fa: شفافيات 8 * 10 بو. (20 * 25 سم)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
fa: شفافيات 8 * 8 بو. (20 * 20 سم)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
fa: شفافيات 9 * 9 بو. (22.5 * 22.5 سم)

en: Triennial
fa: هر سه سال یکبار

en: Trombone
fa: المترددة آلة موسيقية

en: Trumpet
fa: شیپور

en: Type of Performance Medium
fa: نوع وسیله ارزیابی عملکرد

en: Type of continuing resource designator
fa: نوع الدلالة للمصدر المستمر

en: Type of electronic resource:
fa: s- إلكترونىطبيعة الشكل الإلكترونى

en: Type of material
fa: نوع المادة

en: Type of material code
fa: شكل رمز المادة

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
fa: نوع تاريخ النشر: تواريخ النشر 1 و 2

en: Type of scale:
fa: نوع النطاق:

en: Type of score:
fa: نوع الدرجة:

en: Types of binding:
fa: أنواع الربط:

en: UNIMARC field 100 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 100

en: UNIMARC field 105 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 105

en: UNIMARC field 106 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 106

en: UNIMARC field 110 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 110

en: UNIMARC field 115a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 115a

en: UNIMARC field 115b builder
fa: يونيمارك باني الحقل 115b

en: UNIMARC field 116 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 116

en: UNIMARC field 117 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 117

en: UNIMARC field 120 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 120

en: UNIMARC field 121a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 121

en: UNIMARC field 121b builder
fa: يونيمارك باني الحقل 121b

en: UNIMARC field 122 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 122

en: UNIMARC field 123a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 123a

en: UNIMARC field 123d builder
fa: يونيمارك باني الحقل 123d

en: UNIMARC field 123e builder
fa: يونيمارك باني الحقل 123e

en: UNIMARC field 123f builder
fa: يونيمارك باني الحقل 123f

en: UNIMARC field 123g builder
fa: يونيمارك باني الحقل 123g

en: UNIMARC field 123i/j builder
fa: سازنده فیلد 123i/j UNIMARC

en: UNIMARC field 124a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 124a

en: UNIMARC field 124b builder
fa: يونيمارك باني الحقل 124b

en: UNIMARC field 124c builder
fa: يونيمارك باني الحقل 124c

en: UNIMARC field 124d builder
fa: يونيمارك باني الحقل 124d

en: UNIMARC field 124e builder
fa: يونيمارك باني الحقل 124e

en: UNIMARC field 124f builder
fa: يونيمارك باني الحقل 124f

en: UNIMARC field 124g builder
fa: يونيمارك باني الحقل 124g

en: UNIMARC field 125a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 125a

en: UNIMARC field 125b builder
fa: يونيمارك باني الحقل 125b

en: UNIMARC field 126a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 126a

en: UNIMARC field 126b builder
fa: يونيمارك باني الحقل 126b

en: UNIMARC field 127 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 127

en: UNIMARC field 128a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 128a

en: UNIMARC field 128b builder
fa: يونيمارك باني الحقل 128b

en: UNIMARC field 128c builder
fa: يونيمارك باني الحقل 128c

en: UNIMARC field 130 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 130

en: UNIMARC field 135a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 135a

en: UNIMARC field 140 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 140

en: UNIMARC field 141 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 141

en: UNIMARC field 181-2 builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 183-2

en: UNIMARC field 181a builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 181a

en: UNIMARC field 181b builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 181b

en: UNIMARC field 181c builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 181c

en: UNIMARC field 182-2 builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 182-2

en: UNIMARC field 182a builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 182a

en: UNIMARC field 182c builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 182c

en: UNIMARC field 183-2 builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 183-2

en: UNIMARC field 183a builder
fa: سازنده فیلد UNIMARC 183a

en: UNIMARC field 210c builder
fa: يونيمارك باني الحقل 210c

en: UNIMARC field 210c builder &rsaquo; Koha
fa: UNIMARC 210c سازنده فیلد &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 225a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 225a

en: UNIMARC field 225a builder &rsaquo; Koha
fa: UNIMARC 225a سازنده فیلد &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 283-2 builder
fa: فیلد سازنده UNIMARC 283-2

en: UNIMARC field 283a builder
fa: فیلد سازنده UNIMARC 283a

en: UNIMARC field 325h builder
fa: فیلد سازنده UNIMARC 325h

en: UNIMARC field 325j builder
fa: فیلد سازنده UNIMARC 325j

en: UNIMARC field 4XX builder
fa: يونيمارك باني الحقل 4XX

en: UNIMARC field 686a builder
fa: يونيمارك باني الحقل 686a

en: UNIMARC field 700-4 builder
fa: يونيمارك باني الحقل 700-4

en: UNIMARC leader builder
fa: يونيمارك باني حقل الفاتح

en: URN:ISSN:
fa: URN:شماره استاندارد بین المللی پیایندها (شاپا):

en: Uniform Conventional Heading
fa: سرعنوان های متعارف قراردادی

en: Uniform Title
fa: عنوان قراردادی

en: Unit under embargo :
fa: واحد تحت تحریم :

en: Unknown
fa: نامشخص

note: OPTGROUP
en: Unmediated carriers
fa: حامل های بدون واسطه

en: Unspecified
fa: غير محدد

en: Unspecified bowed strings
fa: رشته های خمیده نامشخص

en: Unspecified brass
fa: ساز بادی نامشخص

note: OPTGROUP
en: Unspecified carriers
fa: حامل های نامشخص

en: Unspecified chorus
fa: گروه کر نامشخص

en: Unspecified electronic
fa: ساز الكتروني نامشخص

en: Unspecified keyboard
fa: صفحه کلید نامشخص

en: Unspecified orchestra
fa: ارکستر نامشخص

en: Unspecified percussion
fa: کوبه ای نامشخص

en: Unspecified plucked strings
fa: رشته های کنده شده نامشخص

en: Unspecified voices
fa: صداهای نامشخص

en: Unspecified woodwinds
fa: بادهای چوبی نامشخص

en: Updating loose-leaf
fa: بازنگری اسناد کلاسوری

en: Updating website
fa: روزآمدسازی وب سایت

en: Used
fa: مستخدم

en: V2000 (videocassette)
fa: V2000 (فيديو كاسيت)

en: Van der Grinten
fa: ون در گرینتن

note: OPTGROUP
en: Video carriers
fa: حامل های ویدئویی

en: Video types
fa: انواع ویدئو

en: Video types:
fa: انواع ویدئو

en: Viol
fa: ویول

en: Viola
fa: ویولا

en: Viola da gamba
fa: ویولا دا گامبا

en: Voices high voice
fa: صداهای صوت بالا

en: Voices low voice
fa: صداهای صوت پایین

en: Voices medium voice
fa: صداهای صوت متوسط

en: Washington, DC, USA
fa: واشنطن (USA)

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Width or dimensions
fa: العرض أو الأبعاد

en: Withdrawn (
fa: منبع خارج شده (

en: Without periodicity
fa: بدون تناوب

en: Women's chorus
fa: گروه کُر زنان

en: Xylophone
fa: إكسليفون

en: Year
fa: سال

en: a - Analytic (component part)
fa: a - تحليلي (جزء مكوِّن)

en: a - Language materials, printed
fa: a - مواد اللغة، مطبوع

en: a - Personal name entry
fa: a - درج نام شخصی

en: a - audio
fa: a - شنیداری

en: a - aural
fa: a - گوشی

en: a - autobiography
fa: a - خود سرگذشت نامه

en: a - bibliography
fa: a - ببليوغرافي

en: a - currently published continuing resource
fa: a - مصدر مستمر منشور حاليا

en: a - dataset
fa: a - مجموع داده

en: a - established
fa: a - تأسیس شده

en: a - fiction
fa: a - أدب

en: a - illustrations
fa: a - إيضاحات

en: a - moving
fa: a - متحرک

en: a - notated
fa: a - یادداشت شده

en: a - two-dimensional
fa: a- دو بعدی

note: INPUT name=number
en: a number between 0 and 99 (inclusive)
fa: عددی بین 0 و 99 (شامل)

note: INPUT type=text name=number
en: a number between 0 and 999 (inclusive)
fa: عددی بین 0 و 999 (شامل)

en: a- ISO transliteration scheme
fa: a- مخطط أيزو الحرفي

en: a- collage
fa: a-ملصقة

en: a- federal/national
fa: a-إتحادي / وطنى

en: a- juvenile, general
fa: a- حدث، عام

en: a- juvenile, general
fa: a- حدث، عام

en: a- no adjustment
fa: a- لا تعديل

en: aa- architectural drawing
fa: aa- رسم معماري

en: ab- item cover
fa: ab- غلاف المادة

en: abstract
fa: چکیده

en: abstract or summary
fa: چکیده یا خلاصه

en: ac- sticker
fa: ac- ملصق

en: acetate
fa: أسيتات (خلات)

en: acoustic
fa: صوتي

en: acrylics
fa: الأكريليك

en: ad- poster
fa: ملصق إعلاني

en: adult, General
fa: بزرگسال، عمومی

en: adult, serious
fa: بزرگسال، جدی

en: advertising texts
fa: نصوص إعلانية

en: ae- postcard
fa: ae- بطاقة بريدية

en: aerial
fa: هوائي

en: af- greetings card
fa: af- بطاقات تهنئة

en: ag- chart
fa: ag- خريطة بيانية

en: ah- playing cards
fa: ah- ورق اللعب

en: ai- flash card
fa: ai- بطاقات تعليمية

en: air
fa: هواء

en: air brush
fa: المرذاذ الهوائي

en: aj- ephemera
fa: aj- ذبابة مايو

en: algraphy
fa: الطباعة بالألومنيوم

en: allegory
fa: قصة رمزية

en: an- calendar
fa: an- النتيجة (تقويم)

en: anaglyphic
fa: نقشي

en: anamorphic
fa: صورة بصرية مشوهة

en: anamorphic (wide screen)
fa: صورة بصرية مشوهة ( شاشة عريضة)

en: angular scale
fa: مقياس زاوي (بزاوية)

en: animation
fa: صور متحركة

en: animation and live action
fa: تحريك وحركة حية

en: annual
fa: سنوي

en: anthem
fa: النشيد الوطني

en: aperture card
fa: فتحه بطاقة

en: aquatint
fa: صبغة مائية

en: aria
fa: نغم

en: armadillo
fa: حيوان المدرع

en: arms
fa: أذرع - أسلحة

en: artefacts
fa: قطع أثرية

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
fa: كملحق منفصل لمجلة، لدراسة ...الخ.

en: as- place card
fa: as - بطاقة مكان

en: atlas
fa: أطلس

en: atlas including loose-leaf published atlas
fa: أطلس يحتوي على أطلس مرن منشور

en: au- santino
fa: au- صورة مقدسة

en: audio belt
fa: نوار صوتی

en: audio cartridge
fa: کارتریج صوتی

en: audio cylinder
fa: سیلندر صوتی

en: audio disc
fa: دیسک صوتی

en: audio roll
fa: رول صوتی

en: audio wire reel
fa: حلقه سیم صوتی

en: audiocassette
fa: کاست صوتی

en: audiotape reel
fa: حلقه نوار صوتی

en: authority-summary
fa: مرجع-خلاصه

en: autobiography
fa: خودسرگذشت نامه

en: azimuthal equal area
fa: المنطقة السمتية المتساوية

en: azimuthal equidistant
fa: متساوي البعد السمتي

en: azimuthal, other known specific type
fa: السمتي, نوع محدد آخر معروف

en: azimuthal, specific type unknown
fa: السمتي، النوع المحدد غير معروف

en: b - Corporate name entry
fa: b - درج نام تنالگان

en: b - Language materials, manuscript
fa: b - مواد لغة, مخطوطة

en: b - catalogue
fa: b - الفهرس

en: b - continuing resource no longer being published
fa: b - المصدر المستمر لم يعد يُنشر بعد الآن

en: b - drama
fa: b - الدراما

en: b - electronic
fa: b - الکترونیکی

en: b - gustatory
fa: b - ذائقه ای

en: b - image
fa: b - تصویر

en: b - individual biography
fa: b- تراجم فردية

en: b - maps
fa: b - خرائط

en: b - performed
fa: b - اجرا شد

en: b - still
fa: b - هنوز

en: b - three-dimensional
fa: b - سه بعدی

en: b- adjusted but without grid system
fa: b- تعديل ولكن بدون النظام الشبكي

en: b- drawing
fa: b- الرسم

en: b- other
fa: b- آخر

en: b- pre-primary, ages 0-5
fa: b- قبل الإبتدائي ، الأعمار من 0-5

en: b- state/province
fa: b- الولاية / المقاطعة

en: ba- Latin
fa: ba- لاتيني

en: ballad
fa: أغنية راقصة

en: ballet
fa: رقص الباليه

en: basalt
fa: بازلت

en: bathymetry - isolines
fa: قياس الأعماق - خطوط التساوي

en: bathymetry - soundings
fa: قياس الأعماق - السبر

en: bibliography
fa: کتاب شناسی

en: biennial (every two years)
fa: كل سنتين

en: bimonthly (every two months)
fa: كل شهرين

en: biography
fa: زندگینامه

en: biography of arranger or transcriber
fa: السيرة الذاتية للمنظم أو الناسخ

en: biography of composer
fa: السيرة الذاتية للملحن

en: biography of performer or history of ensemble
fa: السيرة الذاتية للمؤدي أو تاريخ الفرقة

en: biweekly (every two weeks)
fa: كل اسبوعين

en: black and white
fa: أبيض وأسود

en: black chalk
fa: طباشير أسود

en: black-and-white
fa: الأبيض-والأسود

en: blog
fa: وبلاک

en: blue or green strip
fa: قطاع أزرق أو أخضر

en: bluegrass
fa: موسيقى البلوجراس

en: blues
fa: نوعی موسیقی جاز

en: bound into a journal, monograph, etc.
fa: منضمة إلى مجلة ، دراسة ...الخ

en: bound with one or more others
fa: منضم مع واحد أو أكثر من الآخرين

en: bristol board
fa: هیأت مدیره بریستول

en: broken back
fa: ظهر مكسور

en: bronze
fa: برونز

en: burin engraving
fa: أداة النقش

en: butterfly
fa: فراشة

en: by active remote sensing technique
fa: با استفاده از تکنیک سنجش از راه دور فعال

en: by active remote sensing techniques
fa: بواسطة تقنيات استشعار عن بعد نشطة

en: by computer
fa: بواسطة الكمبيوتر

en: by hand
fa: باليد

en: by passive remote sensing techniques
fa: باستخدام تقنيات استشعار عن بعد سلبية

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
fa: c- مجموعة - مادة بيبلوغرافية تمثل مجموعة مختلقة

en: c - Corrected or revised
fa: c- تصحیح یا تجدید نظر شده است

en: c - Corrected or updated record
fa: c- تسجيلة مصححة أو محدثة

en: c - Corrected record
fa: c- تسجيلة مصححة

en: c - Music scores, printed
fa: c- النتائج الموسيقية - مطبوعة

en: c - Territorial or geographical name
fa: c - نام سرزمینی یا جغرافیایی

en: c - cartographic
fa: c - کارتوگرافی

en: c - collective biography
fa: c- سيرة جماعية

en: c - computer
fa: c - کامپیوتر

en: c - continuing resource of unknown status
fa: c- الاستمرار في مصدر بحالة غير معروفة

en: c - essays
fa: c- مقالات

en: c - index
fa: c- فهرس

en: c - microform
fa: c - میکروفرم

en: c - movement
fa: c - حرکت

en: c - olfactory
fa: c - حس بویایی

en: c - portraits
fa: c- صور

en: c - provisional
fa: c- موقت

en: c- adjusted with grid system
fa: c- معدّل بنظام شبكي

en: c- county/department
fa: c- مقاطعة / قسم

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
fa: c- ترجمة أحرف متعددة : ايزو أو مخططات أخرى

en: c- painting
fa: c- اللوحة

en: c- primary, ages 5-10
fa: c-رئيسي, أعمار5-10

en: ca - computer tape cartridge
fa: ca - کارتریج نوار کامپیوتری

en: ca- Cyrillic
fa: ca- السيريلية

en: calendar
fa: نتيجة (تقويم)

en: canon
fa: شريعة

en: cantata
fa: الكانتاتة (قصة)

en: canvas
fa: وعاء

en: canzona
fa: قصيدة غنائية

en: card
fa: کارت

en: cardboard
fa: لوح كارتوني

en: cardboard/illustration board
fa: کاغذ مقوا/کاغذ تصویر

en: carol
fa: ترنيمة

en: cartoons or comic strips
fa: کارتون یا نوار های کمیک

en: casein
fa: كازين

en: catalogue
fa: فهرست

en: catechism
fa: التعليم الشفهي

en: cb - computer chip cartridge
fa: cb - کارتریج تراشه کامپیوتر

en: cd - computer disc
fa: cd - دیسک کامپیوتر

en: ce - computer disc cartridge
fa: ce - کارتریج دیسک کامپیوتر

en: ceramic
fa: سيراميك

en: cf - computer tape cassette
fa: cf - نوار کاست کامپیوتر

en: ch - computer tape reel
fa: ch - حلقه نوار کامپیوتر

en: chalk
fa: طباشير

en: chance composition / aleatoric music
fa: تلحين بالصدفة / موسيقى بالصدفة

en: chanson, polyphonic
fa: أغنية، مجسمة

en: chant, christian
fa: انشودة، مسيحية

en: chant, non christian
fa: أنشودة، غير مسيحية

en: charts
fa: نمودار

en: chiaroscuro woodcut
fa: الجلاء والقتمة (طريقة لتوزيع الضوء والصورة)

en: children (9-14)
fa: کودکان(9-14)

en: choir-book
fa: كتاب-الجوقة

en: choral
fa: كورالي

en: choral-prelude
fa: تمهيد- الكورال

en: chorochromatic
fa: خريطة التوزيع المساحي

en: choropleth
fa: خريطة التظليل النسبي

en: chromolithography
fa: التصوير الحجري الملون

en: chronicle
fa: تسجيل الأحداث

en: ck - computer card
fa: ck - کارت کامپیوتر

en: clay
fa: صلصال

en: close score (e.g. hymnals)
fa: وثيقة تسجيل (مثل التراتيل الدينية)

en: cloth
fa: قماش

en: clothes
fa: ملابس

en: coal
fa: فحم

en: coarse/standard
fa: خشن / قياسي

en: coats of arms
fa: نشان های دولتی

en: coauthor
fa: پدیدآور همکار

en: cod - computer dataset
fa: کد - مجموعه داده های کامپیوتری

en: coins
fa: عملات

en: collage
fa: هنر ساخت پوستر

en: collective biography
fa: سرگذشتنامه جمعی

en: color
fa: لون

en: colour
fa: لون

en: colour pencil
fa: قلم تلوين

en: combination
fa: تركيبة

en: combination of black and white and colour
fa: مزيج من الأبيض والأسود والألوان

en: combination of various light emission techniques
fa: مزيج من أضواء مختلفة بتقنية الإنبعاث

en: combination of various thermal infrared scanning
fa: مزيج من الاشعة تحت الحمراء الحرارية للمسح الضوئي

en: comedy
fa: كوميديا

en: commemorative work
fa: عمل تذكاري

en: complete
fa: تام

en: completely covered by clouds
fa: مغطى تماما بالسحب

en: compressed score
fa: نتيجة مضغوطة

en: computer card
fa: کارت کامپیوتری

en: computer chip cartridge
fa: کارتریج تراشه کامپیوتر

en: computer disc
fa: دیسک کامپیوتر

en: computer disc cartridge
fa: کارتریج دیسک کامپیوتر

en: computer tape cartridge
fa: کارتریج نوار کامپیوتری

en: computer tape cassette
fa: نوار کاست کامپیوتر

en: computer tape reel
fa: حلقه نوار کامپیوتر

en: conference publication
fa:  مطبوع مؤتمر

en: containers
fa: يحتوى

en: contains
fa: شامل

en: contains biographical data
fa: شامل داده های زندگینامه ای

en: contains biographical information
fa: يحتوى على معلومات السيرة الذاتية

en: continuously updated
fa: به‌طور مداوم به‌روز شده

en: cop - computer program
fa: cop - برنامه کامپیوتری

en: corporate_coauthor
fa: پدیدآور تنالگانی-پدیدآور همکار

en: corporate_main_author
fa: پدیدآور تنالگانی -اصلی-پدیدآور

en: corporate_secondary_author
fa: پدیدآور تنالگانی -دومی-پدیدآور

en: cr - online resource
fa: cr - منبع آنلاین

en: crd - cartographic dataset
fa: crd - مجموع داده های کارتوگرافی

en: crf - cartographic three-dimensional form
fa: crf - فرم سه بعدی کارتوگرافی

en: cri - cartographic image
fa: cri - تصویر کارتوگرافی

en: crm - cartographic moving image
fa: crm - تصویر متحرک کارتوگرافی

en: crn - cartographic tactile three-dimensional form
fa: crn - فرم سه بعدی کارتوگرافی لمسی

en: crt - cartographic tactile image
fa: crt - تصویر لمسی کارتوگرافی

en: cumulative index or table of contents available
fa: الموقع والاتاحة:

en: cylinder
fa: أسطوانة

en: cz - other computer carrier
fa: cz - دیگر حامل کامپیوتر

en: d - Deleted
fa: d- حذف شده

en: d - Deleted record
fa: d - رکورد حذف شده

en: d - Trademark
fa: d - نشان تجاری

en: d - charts
fa: d - نمودارها

en: d - microscopic
fa: d - میکروسکوپی

en: d - music
fa: d - موسیقی

en: d - tactile
fa: d - لمسی

en: d- children, ages 9-14
fa: d- کودکان، 9-14 ساله

en: d- local(municipal, etc.)
fa: d- المحلية(البلدية،وغيرها)

en: d- photomechanical reproduction
fa: d- الإستنساخ الضوئي

en: da- Japanese - script unspecified
fa: da- Japonais - المخطوط غير محدد

en: daily
fa: روزانه

en: damaged
fa: آسیب دیده

en: danse form
fa: نموذج الرقص

en: dasymetric
fa: داسيميتريك

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
fa: تاريخ يقع بعد سنة واحدة من التاريخ الغريغوري أي بعد الميلاد.

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
fa: تاريخ يقع قبل عام من التاريخ الغريغوري أي قبل الميلاد.

en: dc- Japanese - Kana
fa: dc- اليابانية - قانا

en: design objects
fa: تصميم الكائنات

en: devotional literature
fa: الأدب التعبدي

en: diagram
fa: رسم بياني

en: diagram map
fa: رسم بياني لخريطة

en: diagrammatric map
fa: الخريطة البيانية

en: diary
fa: مذكرات

en: diazo
fa: الديازو

en: dictionary
fa: واژه نامه

en: digital
fa: رقمي

en: digital (compact disc)
fa: رقمي (قرص مضغوط)

en: dimaxion
fa: ديماكسيون

en: dioramas
fa: الديوراميات

en: dir. de publication
fa: dir. de النشر

en: directory
fa: فهرست راهنما

en: disc
fa: القرص

en: disc master (negative)
fa: القرص الرئيسي(نيغاتيف)

en: discography
fa: مجموعة الإسطوانات

en: discursive work
fa: عمل إستطرادي

en: discussion, dissertation, thesis
fa: مناقشة، أطروحة، رسالة جامعية

en: dissertation or thesis
fa: رساله یا پایان نامه

en: dissertation or thesis (revised)
fa: رساله یا پایان نامه (تجدید نظر شده)

en: divertimento
fa: قطعة موسيقية

en: dolls
fa: دمى

en: dot map
fa: خريطة نقطية

en: drama
fa: نمایشنامه

en: drawing
fa: نقاشی

en: drypoint
fa: نقطة جافة

en: duplicate
fa: مكررة

en: duplitised stock
fa: مطلي على كلا الجانبين

en: e - Cartographic materials, printed
fa: e - مواد خرائطية, مطبوعى

en: e - Family name
fa: e- نام خانوادگی

en: e - dictionary
fa: e - قاموس

en: e - letters
fa: e - رسائل

en: e - object
fa: e - موضوع

en: e - plans
fa: e - خطط

en: e - projected
fa: e - پیش بینی شده

en: e - reproduction of a document
fa: e - إستنساخ وثيقة

en: e - stereographic
fa: e - کلیشه ای

en: e - visual
fa: e - دیداری

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
fa: e- محلي متعدد (ادارات بين الدول ، إلخ دون المستوى الوطني)

en: e- photonegative
fa: e- صورة سلبية

en: e- young adult, ages 14-20
fa: e- شباب بالغين ، تتراوح أعمارهم بين14-20

en: ea- Chinese
fa: ea- صيني

en: each issue contains an index to its own contents - loose
fa: كل عدد يحتوي على كشاف للمحتويات الخاصة - بدون تنظيم

en: earth resources
fa: موارد الأرض

en: east
fa: شرق

en: edition
fa: ویرایش، چاپ

en: eh - stereograph card
fa: eh - کارت استریوگراف

en: eight track
fa: المسار الثامن

en: electric
fa: كهربائي

en: electronic
fa: الكتروني

en: electronic resource
fa: منابع الکترونیکی

en: electronic ressource
fa: منابع الکترونیکی

en: electronic videorecording (EVR)
fa: تسجيل فيديو الكتروني (EVR)

en: encaustic
fa: لوحة فنية

en: encyclopaedia
fa: دائرة المعارف

en: encyclopedia
fa: موسوعة

en: engraving
fa: نقش

en: engraving in the crayon manner
fa: النقش بطريقة القلم

en: ephemera
fa: ذبابة مايو

en: erotica
fa: أدب الإثارة

en: es - stereograph disc
fa: es - دیسک استریوگراف

en: essay, feuilleton
fa: مقال, تسلية

en: essays
fa: مقالات

en: etching
fa: رسم

en: ethnological information
fa: معلومات أثنولوجية

en: examination paper
fa: برگه امتحان

en: excellent
fa: ممتاز

en: ez - other stereographic carrier
fa: ez - دیگر حامل استریوگرافی

en: f - Cartographic materials, manuscript
fa: f - مواد خرائطية، مخطوطة

en: f - Uniform name
fa: f - نام یکنواخت

en: f - encyclopaedia
fa: f - موسوعة

en: f - monograph, date of publication uncertain
fa: f - دراسة، تاريخ النشر غير أكيد

en: f - plates
fa: لوحات

en: f - program
fa: f - برنامه

en: f - short stories
fa: f - قصص قصيرة

en: f - stereographic
fa: f - استریوگرافی

en: f- photoprint
fa: f- طباعة صور

en: fa- Arabic
fa: fa- عربي

en: fable
fa: خرافة

en: facsimiles
fa: چاپ های عکسی

en: fair
fa: مُنصف

en: fairy tale
fa: خرافة

en: fantasia
fa: فنتازيا لحن موسيقي

en: fauna
fa: حيوانات

en: felt-tip pen
fa: القلم ذو الرأس اللبادي

en: fiction
fa: داستان

en: film (sound film)
fa: فيلم (فيلم صوتي)

en: film base other than safety film
fa: قاعدة فيلم آخر من الفيلم الآمن

en: film cartridge
fa: خرطوشة فيلم

en: film cassette
fa: فيلم كاسيت

en: film reel
fa: بكرة فيلم

en: film roll
fa: رول فیلم

en: film strip roll
fa: لفافة شريط الفيلم

en: filmslip
fa: منزلقة فيلمية

en: filmstrip
fa: نوار فیلم

en: filmstrip cartridge
fa: خرطوشة فيلم ثابت

en: first generation (Master)
fa: الجيل الأول (الأساسي)

en: flipchart
fa: فیلیپ چارت(ابزار ارائه)

en: flowline map, flow map
fa: خريطة خط التدفق ، خريطة تدفق

en: folk music
fa: موسيقى شعبية

en: folktales
fa: قصص شعبية

en: form lines
fa: أشكال خطوط

en: forms
fa: شکل ها

en: fugue
fa: موسيقى فوغا

en: g - Collective uniform name
fa: g - نام یکنواخت جمعی

en: g - directory
fa: g - مسار

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
fa: g - رسالة يستمر نشرها لأكثر من سنة

en: g - poetry
fa: p- شعر

en: g - projected
fa: g - پیش بینی شده

en: g - sounds
fa: g - صداها

en: g - video
fa: g - ویدئو

en: g- government in exile or clandestine
fa: g-حكومة في المنفى أو سرية

en: ga- Greek
fa: ga- اليونانية

en: games and recreation
fa: ألعاب وترفيه

en: gb_page_center[600,500]
fa: gb_صفحه_مرکز[600,500]

en: gc - filmstrip cartridge
fa: gc - کارتریج نوار فیلم

en: gd - filmslip
fa: gd - لغزش فیلم

en: genealogical tables
fa: جداول شجره نامه

en: gf - filmstrip
fa: gf - نوار فیلم

en: glass
fa: شیشه

en: globe
fa: كرة أرضية

en: gnomonic
fa: ميلي

en: golding
fa: تذهيب

en: good
fa: جيد

en: gospel music
fa: الموسيقى الإنجيلية

en: gouache
fa: العقد القوطي

en: graphic score
fa: نتيجة الجرافيك

en: graphite
fa: جرافيتي

en: greater than 9 kilometres
fa: أكثر من 9 كيلومتر

en: gs - slide
fa: gs - اسلاید

en: gt - overhead transparency
fa: gt - شفافیت پروژکتور اورهد

en: h - Name/title
fa: h - نام/عنوان

en: h - facsimiles
fa: h - طبق الأصل

en: h - microform
fa: h - میکروفرم

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
fa: h - رسالة بكل من تاريخ حقيقي و تاريخ حق نشر/امتياز

en: h - project description
fa: h -وصف المشروع

en: h - speeches, oratory
fa: h - خطب ، خطابة

en: h - spoken word
fa: h - کلمه گفتاری

en: h- level not determined
fa: h-لم يتم تحديد المستوى

en: h- picture
fa: h- صورة

en: ha - aperture card
fa: ha - کارت دیافراگم

en: ha- Hebrew
fa: ha- العبرية

en: hachures
fa: فقس

en: hagiography
fa: سير القديسين

en: half track
fa: نصف مسار

en: hand coloured
fa: ملون باليد

en: hand-made paper
fa: ورق مصنوع يدويا

en: hand-written
fa: دستنویس

en: handcoloured
fa: ملون يدويا

en: handwritten
fa: مكتوب باليد

en: hardboard
fa: لوح سخت

en: hb - microfilm cartridge
fa: hb - کارتریج میکروفیلم

en: hc - microfilm cassette
fa: hc - کاست میکروفیلم

en: hd - microfilm reel
fa: hd - حلقه میکروفیلم

en: he - microfiche
fa: he - ميكروفيش

en: heliogravure
fa: الحفر الفوتوغرافي

en: hf - microfiche cassette
fa: hf - كاسيت ميكروفيش

en: hg - microopaque
fa: hg - میکرواپک

en: hh - microfilm slip
fa: hh - لغزش میکروفیلم

en: high (31x - 60x)
fa: مرتفع (31x - 60x)

en: high oblique
fa: انحراف مرتفع

en: historical information about music
fa: اطلاعات تاریخی درباره موسیقی

en: historical work
fa: عمل تاريخي

en: history
fa: تاريخ

en: hj - microfilm roll
fa: hj - رول میکروفیلم

en: humour, satire
fa: طنز، فکاهی

en: hz - other microform carrier
fa: hz - سایر حامل های میکروفرم

en: i - In partial or incomplete ISBD form
fa: i - في شكل تدمك جزئي أو غير مكتمل

en: i - Integrating resource
fa: i - مورد متكامل

en: i - Name/collective uniform title
fa: i - نام/عنوان قراردادی جمعی

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
fa: i - تسجيلات صوتية, اداء غير موسيقي

en: i - booklet
fa: i - كتيب

en: i - issue(s) part
fa: i - شماره(ها) بخش

en: i - monograph with both release/issue date and production date
fa: i - رسالة ذات كلا من تاريخ إصدار/إطلاق و تاريخ إنتاج

en: i - statistics
fa: i - إحصائيات

en: i - text
fa: i - متن

en: i- print
fa: i- طبعة

en: ia- Thai
fa: ia- التايلاندية

en: illuminations
fa: تذهیب

en: illustrateur
fa: المصور

en: illustrations
fa: تصاویر

en: imbibition dye transfer
fa: نقل صبغة الامتصاص

en: in first issue of next volume - attached
fa: في أول إصدار من المجلد التالي - مرتبط

en: in first issue of next volume - loose
fa: في أول اصدار من المجلد التالي - سائب

en: in first issue of next volume loose - separately paged
fa: في أول إصدار من المجلد التالي سائب - مصفح على حدة

en: in first issue of next volume loose - unpaged
fa: في أول إصدار من المجلد التالي سائب - غير مصفح

en: in last issue of volume - attached
fa: في آخر إصدار من المجلد- مرتبط

en: in last issue of volume - loose
fa: في آخر إصدار من المجلد- سائب

en: in last issue of volume - unpaged
fa: في آخر إصدار من المجلد-غير مصفح

en: in last issue of volume-loose - separately paged
fa: في آخر إصدار من المجلد-سائب - مصفح على حدة

en: in parts
fa: في أجزاء

en: incomplete
fa: غير مكتمل

en: index
fa: نمایه

en: index is not available
fa: الفهرس غير متاح

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
fa: الفهرس أو اسم القائمة يصحب مادة خرائطية في كتيب

en: index or name list on cartographic item itself
fa: الفهرس أو اسم القائمة على مادة خرائطية نفسها

en: index or name list present but location not specified
fa: الفهرس أو اسم القائمة موجود ولكن الموقع غير محدد

en: individual biography
fa: سرگذشتنامه انفرادی

en: industrial production
fa: انتاج صناعي

en: infrared line scanning
fa: خط المسح بالأشعة تحت الحمراء

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
fa: لحظي ( قطع، فريد في التو)

en: instruction (language)
fa: تعليمات (لغة)

en: instructional material
fa: مادة تعليمية

en: instructional materials
fa: مواد تعليمية

en: instructional work
fa: عمل تعليمي

en: instructions
fa: تعليمات

en: instrumental parts
fa: أجزاء سازی

en: intermezzo
fa: اللحن الفاصل

en: interviews
fa: مقابلات

en: irregular
fa: غیر منظم

en: is exactly
fa: دقیقا هست

en: ivory
fa: عاج

en: j - Sound recordings, musical performance
fa: j - تسجيلات صوتية ، أداء موسيقي

en: j - Topical subject
fa: j - موضوع متداول

en: j - document with detailed date of publication
fa: j - وثيقة بتاريخ نشر مُفصّل

en: j - genealogical tables
fa: j - جدول الأنساب

en: j - programmed text book
fa: j - كتاب نصي مُبرمج

en: jazz
fa: جاز

en: jewellery
fa: مجوهرات

en: jigsaws
fa: ألغاز

en: journal
fa: مجله

en: juvenile literature
fa: أدب الصغار

en: juvenile, general
fa: نوجوانان، عمومی

en: k - Place access
fa: k - دسترسی به مکان

en: k - Two-dimensional graphics
fa: k - رسوم ثنائية الأبعاد

en: k - forms
fa: k - أشكال

en: k - monograph with both publication date and print date
fa: k - دراسة مع تاريخ نشر وتاريخ طباعة

en: k - patent
fa: k - براءة اختراع

en: k- adult, serious
fa: k- بالغ ، جاد

en: k- technical drawing
fa: k- رسم تقني

en: ka- Korean
fa: ka- الكورية

en: l - Electronic resources
fa: l - موارد الكترونية

en: l - Form, genre or physical characteristics
fa: l - فرم یا ژانر یا مشخصات فیزیکی

en: l - latest
fa: l - بعدی

en: l - samples
fa: l - عيّنات

en: l - standard
fa: l - قياسي

en: la- Tamil
fa: la- التاميل

en: laboratory and construction kits
fa: معدات المختبر والبناء

en: lacquered (e.g. acetate)
fa: طلي (مثال الاسيتات)

en: landforms
fa: أشكال أرض

en: large print
fa: نسخه قابل چاپ بزرگ

en: lateral or combined cutting
fa: قطع جانبي أو تزاوج قطع

en: law reports and digests
fa: تقارير قانونية أو ملخصات

en: laws and legislation
fa: قوانین و مقررات

en: leather
fa: جلد

en: lectures, speeches
fa: محاضرات ، خُطب

en: legal articles
fa: مقالات قانونية

en: legal cases and case notes
fa: قضايا قانوينة وملاحظات القضية

en: legal work
fa: عمل قانوني

en: legend
fa: أسطورة

en: less than 1 centimetre
fa: أقل من 1 سنتيمتر

en: letters
fa: نامه ها

en: library catalogue
fa: فهرس المكتبة

en: libretto
fa: کتاب اشعار اپرا

en: libretto or text
fa: اوبرا أو نص

en: lied
fa: كذب

en: linear scale
fa: مقياس خطي

en: literature surveys/reviews
fa: بررسی ادبیات/نقدها

en: lithography
fa: الليثوغرافيا

en: live action
fa: حركة حية

en: lobby cards
fa: بطاقات اللوبي

en: low oblique
fa: انحراف منخفض

en: low reduction
fa: انخفاض قليل

en: m - Monographic - Bibliographic item
fa: m -دراسية - مادة بيبلوجرافية

en: m - Multimedia
fa: m - وسائط متعددة

en: m - dissertation or thesis (original)
fa: m - أطروحة أو دراسة (اصلية)

en: m - month(s) time
fa: m - ماه(ها) زمان

en: m - multiple contents forms
fa: m - فرم های محتوای چندگانه

en: m - multiple media
fa: m - چند رسانه ای

en: m - sound recordings
fa: m - تسجيلات صوتية

en: m- adult, general
fa: m-   بالغ ، عام

en: m- master
fa: m- رئيسى

en: ma- Georgian
fa: ma- الجورجية

en: machines
fa: آلات

en: madrigal
fa: قصيدة قصيرة

en: magazine
fa: مجله

en: magenta strip
fa: شريط أرجواني

en: magnetic audio tape in cartridge
fa: شريط صوتي ممغنط في الخرطوشة

en: magnetic audio tape in cassette
fa: شريط صوتي ممغنط في كاسيت

en: magnetic audio tape on reel
fa: شريط صوتي ممغنط على بكرة

en: magnetic sound track on motion picture film
fa: مسار صوتي مغناطيسي على فيلم صورة متحركة

en: magnetic storage medium - computer compatible
fa: وسيط تخزين مغناطيسي - متوافق مع الحاسب

en: magnetic storage medium - not computer compatible
fa: وسيط تخزين مغناطيسي - غير متوافق مع الحاسب

en: main_author
fa: اصلی_ پدیدآور

en: majolica
fa: الميوليك (خزف ايطالي)

en: manual
fa: كُتيّب

en: manually and plotted
fa: يدويا ومحبوك

en: manuscript
fa: مخطوط

en: map
fa: نقشه

en: map view
fa: عرض خريطة

en: maps
fa: نقشه ها

en: marble
fa: رخام

en: march
fa: مارس

en: mass
fa: كتلة

en: mass produced
fa: الكتلة المنتجة

en: master
fa: رئيسى

en: master tape
fa: شريط رئيسي

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
fa: الحد الأقصى، قول مأثور ، المثل ، الحكاية

en: mazurka
fa: مازوركا (رقصة بولندية)

en: mb- Armenian
fa: mb- الأرمينية

en: mc - film cartridge
fa: mc - کارتریج فیلم

en: medals
fa: ميداليات

en: memoir
fa: مذكرة

en: memoirs
fa: مذكرات

en: mental or cognitive map
fa: خريطة عقلية او معرفية

en: metal
fa: فلز

en: metal (e.g. aluminium)
fa: معدن (مثال ألمنيوم)

en: metal and glass
fa: معدن وزجاج

en: metal and plastic (compact discs)
fa: معدن وبلاستيك (قرص مضغوط)

en: metall
fa: معدن

en: meteorological
fa: الأرصاد الجوية

en: mf - film cassette
fa: mf - کاست فیلم

en: micro opaque
fa: ميكرو أوباك

en: microfiche
fa: ميكروفيش

en: microfiche cassette
fa: كاسيت ميكروفيش

en: microfilm cartridge
fa: کارتریج میکروفیلم

en: microfilm cassette
fa: كاسيت ميكروفيلم

en: microfilm reel
fa: بكرة ميكروفيلم

en: microfilm roll
fa: رول میکروفیلم

en: microfilm slip
fa: شريط ميكروفيلم

en: microform
fa: میکرو فرم

en: microform cartridge
fa: خرطوشة ميكروفورم

en: microgroove/fine
fa: ثلم دقيق

en: microopaque
fa: ميكرواپک

en: microphotography
fa: تصوير فوتوغرافي مصغر

en: microprint
fa: میکروچاپ

en: microscope slide
fa: اسلاید میکروسکوپ

en: microscope slides
fa: شرائح مجهر

en: minerals
fa: معادن

en: mini-print
fa: نسخه قابل چاپ کوچک

en: miniature
fa: مصغر

en: minuet
fa: المينيويت رقصة بطيئة

en: miscellane
fa: متفرقات

en: missing
fa: مفقود

en: mixed
fa: مزيج

en: mixed base (nitrate and safety)
fa: أساس مختلط (نيترات وأمان)

en: mixed collection
fa: مجموعه چندگانه

en: mixed collection (containing more than one type of base)
fa: مجموعة مختلطة ( تحتوي على أكثر من نوع اساس)

en: mixed generations
fa: أجيال مختلطة

en: mixed polarity
fa: قطبية مختلطة

en: mixing tracks
fa: مسارات مختلطة

en: mo - film roll
fa: mo - رول فیلم

en: model
fa: وحدة

en: models
fa: وحدات

en: models for making
fa: وحدات للتصنيع

en: modern
fa: حديث

en: monaural
fa: بإحدى الأذنين

en: monoaural
fa: بإحدى الأذنين

en: monochrome
fa: أحادية اللون

en: monographic series
fa: سلسلة تخصصية

en: monotype
fa: مادة منضدة

en: monthly
fa: شهرياً

en: motet
fa: ترنيمة

en: mother (positive)
fa: أم (ايجابي)

en: motion picture
fa: تصویر متحرک

en: moving picture music
fa: موسيقى صورة متحركة

en: mr - film reel
fa: mr - حلقه فیلم

en: multi-color
fa: متعدد الالوان

en: multichannel, surround or quadraphonic
fa: متعدد القنوات ، تطويق

en: multicoloured
fa: متعدد الألوان

en: multimedia
fa: چند رسانه ای

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
fa: وسائط متعددة (على سبيل المثال مادة بطبعة عادية مع ملحق الميكروفيش)

en: multiple formats
fa: تنسيقات متعددة

en: multiple forms
fa: أشكال متعددة

en: multiple or other
fa: متعدد أو آخر

en: multiple or other form
fa: شكل متعدد أو شكل آخر

en: multiple/other literary forms
fa: متعدد/شکل های ادبی دیگر

en: multispectral photography
fa: تصوير متعدد الأطياف

en: multispectral scanning
fa: مسح متعدد الأطياف

en: music
fa: موسيقى

en: musical revue and comedy
fa: موسيقى ساخرة وكوميدية

en: mystic literature
fa: ادبیات عرفانی

en: mz - other projected image carrier
fa: mz - سایر حامل های تصویر پیش بینی شده

en: n - In non-ISBD form
fa: n - بشكل غير تدمك

en: n - New
fa: n- جديد

en: n - New record
fa: n - تسجيلة جديدة

en: n - laws and legislation
fa: n - قوانين وتشريع

en: n - transparencies
fa: n - شفافيات

en: n - unmediated
fa: n - بدون واسطه

en: na - roll
fa: na - رول

en: nb - sheet
fa: nb - ورق

en: nc - volume
fa: nc - جلد

en: newsletter
fa: خبرنامه

en: newspaper
fa: جريدة

en: newspaper format
fa: شکل روزنامه

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
fa: نترات - مائل للون البني، تغير اللون، يتلاشى، مغبر

en: nitrate - congealed
fa: نيترات - مخثر

en: nitrate - powder
fa: نترات - مسحوق

en: nitrate - pungent odour
fa: نترات - رائحة نفاذة

en: nitrate - sticky
fa: نيترات - لزجة

en: nitrate - suspicious odour
fa: نترات - رائحة مريبة

en: nn - flipchart
fa: nn - فیلیپ چارت(ابزار ارائه)

en: no - card
fa: no - کارت

en: no cumulative index or table of contents
fa: لا يوجد كشاف تراكمي أو جدول محتويات

en: no deterioration
fa: لا تدهور

en: no frequency (i.e. irregular)
fa: لا تردد (أي غير منتظم)

en: no illustrations
fa: بدون تصویر

en: no index or name lis
fa: لا كشاف أو قائمة أسماء

en: no narrative tex
fa: لا يوجد نص روائي

en: no secondary support
fa: لا دعم ثانوي

en: no sound
fa: لا صوت

en: no title-page issued
fa: لم يتم اصدار صفحة عنوان

en: nocturne
fa: مقطوعة حالمة

en: non required value
fa: قيمة غير مطلوبة

en: non-anamorphic (wide screen)
fa: صورة غير مشوشة (شاشة واسعة)

en: non-photographic image
fa: صورة غير فوتوغرافية

en: nonnitrate - advanced deterioration
fa: ليست نترات - تلف متقدم

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
fa: ليست منترات - تلف مكشوف (مثال رائحة ثنائي الأسيتات)

en: nonnitrate - disaster
fa: ليست نترات - كارثة

en: normalised irregular
fa: نامنظم نرمال

en: north
fa: شمال

en: not a biography
fa: سرگذشتنامه نیست

en: not a conference publication
fa: ليس مطبوع مؤتمر

en: not a literary text
fa: متن ادبی نیست

en: not a motion picture
fa: ليست صورة متحركة

en: not a motion picture or video recording
fa: ليست صورة متحركة أو تسجيل فيديو

en: not a motion picture or visual projection
fa: ليست صورة متحركة أو اسقاط بصري

en: not a reproduction
fa: ليس إعادة إنتاج

en: not a safety base
fa: ليس أساس سلامة

en: not a videorecording
fa: ليس تسجيل فيديو

en: not a visual projection
fa: ليس اسقاط بصري

en: not applicable
fa: ليس قابل للتطبيق

en: not applicable (item is silent)
fa: ليس قابل للتطبيق (مادة صامتة)

en: not applicable (item not a colour film)
fa: غير قابل لتطبيق ( المادة ليست فيلما ملونا)

en: not applicable (not a colour film)
fa: غير قابل للتطبيق ( ليس فيلم ملون)

en: not applicable, not a score
fa: غير قابل للتطبيق، ليس هدف

en: not biographical
fa: ليس سيرة ذاتية

en: not known
fa: غير معروف

en: not present (no secondary support)
fa: غير موجود ( لا يوجد دعم ثانوي)

en: not screened
fa: غير معروض

en: novel
fa: رواية

en: novella
fa: رواية

en: nr - object
fa: nr - موضوع

en: ntm - notated music
fa: ntm - موسیقی نت دار

en: ntv - notated movement
fa: ntv - حرکت یادداشت شده

en: numeric
fa: رقمي

en: numeric table
fa: جدول عددی

en: nz - other unmediated carrier
fa: nz - سایر حامل های بدون واسطه

en: o - Previously issued higher level record
fa: o - تسجيلة عالية المستوى تم اصدارها مسبقا

en: o - illuminations
fa: o - زخارف

en: o - numeric table
fa: o - جدول رقمي

en: object
fa: موضوع

en: of accompanying material,
fa: از مواد همراه،

en: of contents page,
fa: از صفحه مندرجات،

en: of intermediate text,
fa: از متن سطح متوسط،

en: of libretto,
fa: از کتاب اشعار اپرا،

en: of original work,
fa: از اثر اصلی،

en: of subtitles,
fa: از عناوین فرعی،

en: of summary,
fa: از خلاصه،

en: of title page,
fa: از صفحه عنوان،

en: of title proper,
fa: از عنوان کامل،

en: oil
fa: بترول

en: one color
fa: لون واحد

en: one-colour, monochrome
fa: لون واحد ، أحادية اللون

en: online resource
fa: منبع آنلاین

en: opera
fa: أوبرا

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
fa: مسار صوت مغناطيسي وبصري على فيلم صورة متحركة

en: optical sound track on motion picture film
fa: مسار صوت بصري على فيلم صورة متحركة

en: oratory, speeches
fa: خطابة ، خطب

en: original
fa: أصلى

en: original, i.e. primary
fa: أصلي ، أي أولي

en: original_title
fa: اصلى-عنوان

en: ornamental device not present
fa: أداة زينة غير موجودة

en: ornamental device present
fa: أداة زينة موجودة

en: ornamental letter
fa: رسالة مزينة

en: orthographic
fa: هجائي

en: other
fa: دیگر

en: other (sepia, tinted, etc.)
fa: أخرى (بني داكن، ملون، إلخ.)

en: other accompanying material
fa: المواد الأخرى المصاحبة

en: other accompanying textual material
fa: غيرها من المواد النصية المصاحبة

en: other audio carrier
fa: دیگر حامل های صوتی

en: other computer carrier
fa: سایر حامل کامپیوتر

en: other film type
fa: نوع فيلم آخر

en: other filmstrip type
fa: نوع آخر للمقاطع السينمائية

en: other form
fa: شكل آخر

en: other form of material
fa: شكل آخر من مادة

en: other form of textual material
fa: شکل دیگر منبع متنی

en: other forms of release
fa: أشكال أخرى من الاصدار

en: other historical information
fa: سایر اطلاعات تاریخی

en: other kinds of contents
fa: أنواع أخرى من المحتويات

en: other known type
fa: نوع آخر معروف

en: other methods in color
fa: طرق أخرى في اللون

en: other methods of relief representation
fa: طريقة أخرى لعرض الإعفاء

en: other microform carrier
fa: سایر حامل های میکروفرم

en: other microscopic carrier
fa: سایر حامل های میکروسکوپی

en: other non photographic medium
fa: وسيط غير فوتوغرافي آخر

en: other non-projected graphic type
fa: نوع دیگر گرافیک های غیر پیش بینی شده

en: other photographic medium
fa: وسيط فوتوغرافي آخر

en: other projected image carrier
fa: سایر حامل های پیش بینی شده تصویر

en: other stereographic carrier
fa: دیگر حامل استریوگرافی

en: other tone
fa: نبرة أخرى

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
fa: نوع نطاق آخر ( مثال ، نطاق زمني نطاق إحصائي كمي)

en: other types of literary text
fa: أنواع أخرى من النص الأدبي

en: other unmediated carrier
fa: سایر حامل های بدون واسطه

en: other video carrier
fa: سایر حامل ویدئو

en: other videotype
fa: نوع فيديو آخر

en: other wide screen format
fa: تنسيق آخر لشاشة واسعة

en: others
fa: دیگران

en: outtakes
fa: مقتطفات مختارة

en: overhead transparency
fa: شفافیت پروژکتور اورهد

en: overture
fa: استهلال

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
fa: p - تم إصداره مسبقا كتيجيلة غير مكتملة، ما قبل النشر

en: p - microscopic
fa: p - میکروسکوپی

en: p - previous
fa: p - قبلی

en: p - technical report
fa: p - تقرير تقني

en: painting
fa: رسم

en: paper
fa: کاغذ

en: paper backed
fa: بدعم الورقة

en: paper contains watermark
fa: الورقة تحتوي على علامة مائية

en: paper does not contain watermark
fa: الورقة لا تحتوي على علامة مائية

en: paper, general
fa: الورقة، عام

en: parable
fa: المثل

en: parchment, vellum
fa: المخطوطات، الرق

en: parts exist (vocal and instrumental)
fa: قطعات موجود (آواز و ساز)

en: parts not present
fa: الأجزاء غير مقدمة

en: partsong
fa: التقسيم

en: passacaglia
fa: partsong

en: passion music
fa: شغف الموسيقى

en: passive microwave mapping
fa: تخطيط ميكروويف سلبي

en: pastel
fa: فاتح اللون

en: patent
fa: پروانه ثبت اختراع

en: pencil
fa: قلم رصاص

en: periodical
fa: دورية

en: photocopying
fa: التصوير

en: photographic image
fa: صورة فوتوغرافية

en: photographically
fa: فوتوغرافيا

en: photography
fa: تصوير

en: photolithography
fa: الليثوغرافيا الضوئية

en: photomechanical reproduction
fa: بازتولید مکانیکی عکس

en: photonegative
fa: عکس منفی

en: photoprint
fa: چاپ عکس

en: picto map
fa: خريطة picto

en: pictorial map
fa: خريطة مصورة

en: pictorially
fa: الأدلة

en: picture
fa: تصویر

en: piece_analytic_level
fa: بخش_ تحلیل_ سطح

en: plan
fa: خطة

en: plans
fa: طرح ها

en: plaster
fa: گچ

en: plastic
fa: البلاستيك

en: plastic (mass produced)
fa: البلاستيك (إنتاج شامل)

en: plastic pressing
fa: بلاستيك الضغط

en: plates
fa: لوحه ها

en: poetry
fa: شعر

en: political work
fa: عمل سياسي

en: porcelaine
fa: چینی

en: portrait
fa: صور

en: portraits
fa: تصویر صورت

en: positive
fa: ايجابي

en: posters
fa: ملاحظات

en: pp - microscope slide
fa: pp - اسلاید میکروسکوپ

en: pre-primary (0-5)
fa: پیش-مقدماتی (0-5)

en: primary (5-8)
fa: مقدماتی (5-8)

en: print
fa: چاپ

en: printed
fa: مطبوع

en: printer's device not present
fa: جهاز الطابعة غير موجود

en: printer's device present
fa: جهاز الطابعة موجود

en: printing
fa: طباعة

en: printing master
fa: طباعة رئيسية

en: prm - performed music
fa: prm - اجرای موسیقی

en: production rolls
fa: لفاءف الانتاج

en: profile
fa: ملف تعريف

en: programme music
fa: موسيقى مبرمجة

en: programmed text books
fa: کتب درسی برنامه ریزی شده

en: programmed texts
fa: نصوص مبرمجة

en: programmes and pressbooks
fa: البرامج والكتب الصحفية

en: project description
fa: توصیف پروژه

en: pz - other microscopic carrier
fa: pz - سایر حامل های میکروسکوپی

en: quarter track
fa: ربع المسار

en: rebound
fa: ارتداد

en: record-keeping work
fa: عمل الاحتفاظ بالتسجيلة

en: recording not a tape
fa: التسجيل ليس شريط

en: recreations
fa: استراحات

en: red strip
fa: شريط أحمر

en: reference work
fa: مرجع العمل

en: regular
fa: منظم

en: regular print
fa: چاپ منظم

en: rehearsals
fa: بروفات

en: religious text
fa: متن مذهبی

en: religious work
fa: عمل ديني

en: remote sensing image
fa: صورة إستشعار عن بعد

en: replicas
fa: المتماثلة

en: reporting
fa: ابلاغ

en: repository
fa: مخزن

en: representational
fa: تمثيلي

en: restored
fa: استعادة

en: restored, facsimile
fa: استعادة, فاكسيميليا

en: restored, imitation
fa: استعادة, تقليد

en: reviews
fa: مراجعات

en: rice paper
fa: ورقة أرز

en: rock music
fa: موسيقى الروك

en: roll
fa: لفافة

en: romance
fa: رومانسية

en: rondo
fa: الرندة مقطوعة موسيقية

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
fa: عنوان (اي العنوان إلخ في الحروف الخاصة)

en: rushes
fa: يندفع

en: s - Serial - Bibliographic item
fa: s - مسلسل - مادة ببليوغرافية

en: s - audio
fa: s - صوتی

en: s - treaties
fa: s - اتفاقيات

en: sacred texts
fa: النصوص المقدسة

en: safety (diacetate)
fa: علامة امان (ثنائي الاسيتات)

en: safety (triacetate)
fa: علامة أمان (ثلاثي الاسيتات)

en: safety base
fa: قاعدة مأمونة

en: safety film
fa: فيلم مأمون

en: samples
fa: نمونه ها

en: sb - audio belt
fa: sb - نوار صوتی

en: scientific work
fa: العمل العلمي

en: score
fa: امتیاز

en: score (miniature or study size)
fa: نوتة موسيقية (مصغرة أو قياس الدراسة )

en: score or other music format
fa: نوتة موسيقية أو شكل موسيقي آخر

en: script material
fa: مادة مخطوطة

en: sculptures
fa: منحوتات

en: sd - audio disc
fa: sd - دیسک صوتی

en: se - audio cylinder
fa: se - سیلندر صوتی

en: secondary_author
fa: پدیدآور دوم

en: section
fa: قسم

en: semiannual (twice a year)
fa: نصف سنوية (مرتين في السنة)

en: semimonthly (twice a month)
fa: نصف شهرية (مرتين في الشهر)

en: semiweekly (twice a week)
fa: نصف اسبوعية (مرتين في الأسبوع)

en: series
fa: سلاسل

en: service books
fa: خدمة الكتب

en: service copy
fa: خدمة النسخ

en: set_level
fa: تنظیم-مرحله

en: sg - audio cartridge
fa: sg - کارتریج صوتی

en: sheet
fa: ورق

en: short stories
fa: داستان های کوتاه

en: short story
fa: قصة قصيرة

en: si - sound track reel
fa: si - حلقه آهنگ صدا

en: silver halide
fa: هاليد الفضة

en: silver point
fa: درجة الفضة

en: sinfonia
fa: سمفونية

en: single
fa: مفرد

en: single item
fa: مادة مفردة

en: sinusoidal
fa: جيبية

en: six track
fa: مسار ستة

en: sixteen track
fa: مسار ستة عشر

en: skin
fa: مظهر

en: skin (e.g. parchment, vellum)
fa: جلد (مثال مخطوطة رقية, رق)

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
fa: جلود (جلد, مخطوطة رقية, رق, إلخ.)

en: slide
fa: اسلاید

en: slide, slide set, stereograph
fa: شريحة, تعيين شريحة, صورة مجسمة

en: snd - sounds
fa: snd - صداها

en: social customs
fa: العادات الاجتماعية

en: sonata
fa: سوناتا لحن موسيقي

en: song
fa: أغنية

en: sound disc
fa: صفحه صوتی

en: sound on medium
fa: الصوت متوسط

en: sound recordings
fa: ضبط صوتی

en: sound track reel
fa: حلقه آهنگ صدا

en: sounds
fa: أصوات

en: soundtrack separate
fa: فصل مسار الصوت

en: south
fa: جنوب

en: space
fa: فضا

en: space observing
fa: مراقبة المساحة

en: spatial model on two dimensional surface
fa: نموذج مكاني على سطح ثنائي الأبعاد

en: specimens (biological etc.)
fa: عيّنة (بيلوجي إلخ .)

en: speeches, oratory
fa: سنخنرانی ها، سخنوری

en: spot heights
fa: مكان ارتفاعات

en: spw - spoken word
fa: spw - کلمه گفتاری

en: sq - audio roll
fa: sq - رول صوتی

en: square dance
fa: ساحة الرقص

en: ss - audiocassette
fa: ss - کاست صوتی

en: st - audiotape reel
fa: st - حلقه نوار صوتی

en: stain
fa: وصمة

en: stamper (negative)
fa: ماكينة ختم الطوابع (سلبي)

en: standard
fa: معيار

en: standard silent aperture
fa: منفذ قياسي صامت

en: standard sound aperture (reduced format)
fa: منفذ قياسي صوتي (خفض التهيئة)

en: starts with
fa: شروع می شود با

en: statistics
fa: آمار

en: steel engraving
fa: حفر الفولاذ

en: stencil colour
fa: رنگ استنسیل

en: stereograph card
fa: کارت استریوگراف

en: stereograph disc
fa: دیسک استریوگراف

en: stereographic
fa: مجسم

en: stereophonic
fa: مجسَّم الصوت

en: sti - still image
fa: sti - تصویر ثابت

en: stills
fa: لقطات

en: stone
fa: سنگ

en: study kit
fa: عدة الدراسة

en: study, exercise
fa: مطالعه، تمرین

en: suite
fa: ملائم

en: sw - audio wire reel
fa: sw - حلقه سیم صوتی

en: symphonic poem
fa: شعر سمفونیک

en: symphony
fa: سمفونس

en: synthetics
fa: ترکیب

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
fa: مواد تركيبية (مثال: البلاستيك، الفينيل)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
fa: مواد تركيبية (البلاستيك, الفينيل, إلخ)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
fa: مواد تركيبية (البلاستيك, الفينيل, إلخ) والزجاج

en: sz - other audio carrier
fa: sz - دیگر حامل های صوتی

en: t - cartoons or comic strips
fa: t- کارتونها یا کمیک استریپ ها

en: tablature
fa: منظّم الجداول

en: tape (cartridge)
fa: نوار (کارتریج)

en: tape (cassette)
fa: نوار (کاست)

en: tape (open reel)
fa: نوار (حلقه باز)

en: tape duplication master
fa: شريط التكرار الرئيسي

en: tcf - tactile three-dimensional form
fa: tcf - شکل سه بعدی لمسی

en: tci - tactile image
fa: tci - تصویر لمسی

en: tcm - tactical notated music
fa: tcm - موسیقی نت‌دار تاکتیکی

en: tcn - tactile notated movement
fa: tcn - حرکت نشانه دار لمسی

en: tct - tactile text
fa: tct - متن لمسی

en: tdf - three-dimensional form
fa: tdf - شکل سه بعدی

en: tdi - two-dimensional moving image
fa: tdi - تصویر متحرک دو بعدی

en: tdm - three-dimensional moving image
fa: tdm - تصویر متحرک سه بعدی

en: technical drawing
fa: رسم فنی

en: technical information on music
fa: اطلاعات فنی درباره موسیقی

en: technical or historical information on instruments
fa: اطلاعات تاریخی یا فنی درباره سازها

en: technical report
fa: گزارش فنی

en: tempera
fa: درجه حرارت

en: terra-cotta
fa: تيراكوتا

en: terrestrial
fa: أرضي

en: test pressing
fa: اختبار ضغط

en: text
fa: متن

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
fa: متن همراه با منبع نقشه در شکل جزوه

en: text on cartographic item itself
fa: متن درباره نقشه کشی

en: textbook
fa: کتاب درسی

en: textile
fa: پارچه

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
fa: منسوجات شامل الیاف مصنوعی (برای مثال ابریشم، کتان، نایلون)

en: textiles
fa: منسوجات

en: textiles (including man-made fibres)
fa: منسوجات (شامل الیاف مصنوعی(

en: the cartographic item is not a final product
fa: منابع مرتبط با نقشه کشی که تولید نهایی نیست

en: thematic index
fa: فهرست موضوعي

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
fa: این منبع دنباله دار یک مکمل یا فروست فرعی است که در منبع دنباله دار مادر نمایه شده است

en: three layer stock
fa: موجودی سه لایه

en: three layer stock (low fade)
fa: موجودی سه لایه (محو شدن کم)

en: three times a month
fa: سه بار در ماه

en: three times a week
fa: سه بار در هفته

en: three times a year
fa: سه بار در سال

en: tint
fa: رنگی

en: tinted and toned
fa: رنگی و باب روز

en: title bands/intertitle rolls
fa: گروههای عنوان/فهرست های بین عنوان

en: toccata
fa: توكاتا

en: tools and equipment
fa: ابزار و تجهیزات

en: toys
fa: اسباب بازی ها

en: tracing paper
fa: ردیابی کاغذ

en: traducteur
fa: مترجم

en: transfer line print
fa: نقل و انتقال خط چاپ

en: transparencies
fa: مواد شفاف

en: transparency
fa: شفافیت

en: transparent or opaque flexible base negative
fa:   شفاف یا کدر انعطاف پذیر پایه منفی

en: transparent or opaque flexible base positive
fa:   شفاف یا کدر انعطاف پذیر پایه مثبت

en: transparent or opaque non-flexible base negative
fa:   شفاف یا کدر غیرقابل انعطاف پایه منفی

en: transparent or opaque non-flexible base positive
fa:   شفاف یا کدر غیرقابل انعطاف پایه مثبت

en: transport
fa: حمل و نقل

en: transverse Mercator
fa: مرکاتور عرضی

en: travelogue
fa: سخنرانی درباره مسافرت

en: treaties
fa: قراردادها

en: triennial (every three years)
fa: هر سه سال یکبار (هر سه سال)

en: trims
fa: اصلاحات

en: triosonata
fa: سونات سه گانه

en: twelve track
fa: آهنگ دوازدهم

en: twentyfour track
fa: بیست و چهار فایل صوتی

en: txt - text
fa: txt - متن

en: type of projection unknown
fa: نوع طرح ناشناخته

en: u - Unknown publication date
fa: u - تاريخ نشر ناشناخته

en: u- unknown
fa: u- ناشناخته

en: unbound
fa: غیر محدود

en: undetermined 2 colour
fa: 2 رنگ نامعین

en: undetermined 3 colour
fa: 3 رنگ نامعین

en: uniform_conventional_heading
fa: سرعنوان های متعارف قراردادی

en: uniform_title
fa: عناوین قراردادی:

en: unknown
fa: نامشخص

en: unknown at time of record creation
fa: ناشناخته در زمان ایجاد رکورد

en: unspecified
fa: نامشخص

en: unspecified/unknown
fa: نامشخص / ناشناخته

en: updating database
fa: به روزرسانی پایگاه داده

en: updating loose-leaf
fa: بازنگری اسناد کلاسوری

en: updating website
fa: روزآمدسازی وب سایت

en: uu- unknown
fa: uu- ناشناخته

en: v - dissertation or thesis (revised)
fa: v - رساله یا پایان نامه (بازنگری شده)

en: v - video
fa: v - ویدئو

en: variation
fa: متنوع

en: varies
fa: متنوع ساختن

en: vc - video cartridge
fa: vc - کارتریج ویدئو

en: vd - videodisc
fa: vd - دیسک ویدئویی

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
fa: یادداشت تفاهم ورنیس (قلم زنی زمین نرم یا ردیابی)

en: version of a work
fa: نسخه های های یک اثر

en: vertical
fa: عمودی

en: vertical (hill and dale) cutting
fa: برش عمودی (توده و ماهور)

en: very good
fa: بسیار خوب

en: very high (61x - 90x)
fa: بسیار بالا (61x - 90x)

en: vesicular
fa: منفذ دار

en: vf - videocassette
fa: vf - ویدئو کاست

en: video cartridge
fa: کارتریج ویدئو

en: video recording
fa: ضبط ویدئو

en: videocartridge
fa: کارتریج ویدئو

en: videocassette
fa: کاست ویدئو

en: videodisc
fa: دیسک ویدئویی

en: videorecording
fa:  ضبط ویدئویی

en: videoreel
fa: حلقه ویدئویی

en: videotape
fa: نوار ویدئویی

en: videotape reel
fa: حلقه نوار ویدئویی

en: view
fa: نمایش

en: views with horizon showing
fa: نمایش با نشان دادن افق

en: views without horizon showing
fa: نمایش بدون نشان دادن افق

en: vignette
fa: شکل

en: viola d'amore
fa: ویولا د آمور

en: visual projection
fa: نمایش دیداری

en: vocal parts
fa: اجزای صوتی

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
fa: نمره صوتی، همراهی برای صفحه کلید کاهش می یابد

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
fa: نمره صدا, نمره گروه کر, همراهی کاهش یافته است

en: volume
fa: جلد

en: vr - videotape reel
fa: vr - حلقه نوار ویدئویی

en: vv- mixed
fa: vv- مرکب

en: vz - other video carrier
fa: vz - سایر حامل ویدئو

en: w - religious text
fa: w - متن دينی

en: w - week(s) time
fa: w - هفته(ها) زمان

en: waltz
fa: والس

en: water colour
fa: آبرنگ

en: wax
fa: شمع

en: wax (instantaneous)
fa: شمع (فوري)

en: weekly
fa: هفتگی

en: west
fa: غرب

en: white-line woodcut
fa: حکاکی روی چوب با خط سفید

en: wire recording
fa: ضبط کردن سیمی

en: wood
fa: چوب

en: wood-pulp paper
fa: خمیر کاغذ چوب

en: woodcut
fa: حکاکی روی چوب

en: work bound with another
fa: موظف به کار با دیگری

en: workprint
fa: چاپ

en: worn
fa: فرسوده

en: writing ink
fa: جوهر نوشتن

en: x - Authority entry record
fa: x - پیشینه ورود مستندات

en: x - not applicable
fa: x- غير قابل اجرا

en: x - not applicable (resource is not an image)
fa: x - قابل اجرا نیست (منبع تصویر نیست)

en: x - other
fa: x- دیگر

en: x- not applicable
fa: x- غير قابل اجرا

en: xx- not applicable
fa: xx- غير قابل اجرا

en: xxx - other
fa: xxx - دیگر

en: y - Reference entry record
fa: y - پیشینه ورود ارجاع

en: y - no illustration
fa: y - بدون تصویر

en: y - no illustrations
fa: y - بدون تصویر

en: y - not a literary text
fa: y - غیر یک متن ادبی

en: y - not biographical
fa: y - غیرزندگینامه ای

en: y - year(s) time
fa: y - سال(ها) زمان

en: y- no transliteration scheme used
fa: y-  هیچ گونه طرح نویسه گردانی استفاده نشده

en: y- not a government publication
fa: y- انتشارات غیردولتی

en: yearbook
fa: سالنامه

en: yellow strip
fa: نوار زرد

en: young adult
fa: بزرگسال جوان

en: z - General explanatory entry record
fa: z - پیشینیه ثبت توضيح کلی

en: z - multiple or other literary forms
fa: z - چندگانه یا دیگر فرم های ادبی

en: z - other
fa: z- دیگر

en: z - other content form
fa: z - شکل محتوای دیگر

en: z - other media
fa: z - رسانه های دیگر

en: z - unspecified
fa: z - نامشخص

en: z- Other
fa: z- دیگر

en: z- other non-projected graphic type
fa: z- نوع دیگر گرافیک های غیر پیش بینی شده

en: zincography
fa: قلمزني‌ روي‌

en: zu - unspecified
fa: zu - نامشخص

en: zz- Other
fa: zz- دیگر

en: zz- other
fa: zz- دیگر

en: zzz - unspecified
fa: zzz - نامشخص

en: |- Filling character
fa: |- پرکردن کاراکترها

en: ||- Filling character
fa: ||- پرکردن کاراکترها

en: ||- Filling characters
fa: ||- پرکردن کاراکترها
