Koha 22.11 - en to fi translation catalogue (10736 entries)

en: "Blank"
fi: "Tyhjä"

en: # Bibliographic records
fi: # Nimeketietuetta

en: # Items
fi: # Niteet

en: # Records
fi: # Tietuetta

en: # Subs
fi: # Tilaukset

note: SCRIPT
en: # of % selected
fi: # / % valittu

en: # of students
fi: Opiskelijoita

en: # of users
fi: # käyttäjistä

en: %% matches any number of characters
fi: %% korvaa minkä tahansa määrän merkkejä

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Koha - %3$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %4$s: - BLOCK - %5$s: - delimiter | $raw - %6$s: - delimiter | $raw - %7$s: - delimiter | $raw - %8$s: - delimiter | $raw - %9$s: - delimiter | $raw - %10$s: - delimiter | $raw - %11$s: - delimiter | $raw - %12$s: - d
en: %s %s %s %s "Title" %s "Publication date" %s "Publisher" %s "Collection" %s "Barcode" %s "Serial enumeration" %s "Call number" %s "Home library" %s "Current library" %s "Shelving location" %s "Item type" %s "Inventory number" %s "Not for loan status" %s "Lost status" %s "Withdrawn status" %s "Checkouts" %s "Due date" %s
fi: %s %s %s %s "Nimeke" %s "Julkaisupäivä" %s "Julkaisija" %s "Kokoelma" %s "Viivakoodi" %s "Kausijulkaisun numero" %s "Luokka" %s "Kotikirjasto" %s "Nykyinen kirjasto" %s "Hyllypaikka" %s "Nidetyyppi" %s "Inventaarionumero" %s "Ei lainattavissa -tila" %s "Kadonnut-tila" %s "Pois kierrosta -tila" %s "Lainat" %s "Eräpäivä" %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
fi: %s %s %s %s %s %s "%s (%s päivää)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sTekijä: %s.%s%sJulkaisija: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Tilauksia yhteensä myöhässä"%s %s

note: %1$s:  END # /IF tab == 'closed' %2$s:  END # /IF CAN_user_acquisition_merge_invoices %3$s:  END # /BLOCK invoices_table %4$s:  WRAPPER tabs id= "invoicestabs" %5$s:  WRAPPER tabs_nav %6$s:  WRAPPER tab_item tabname= "opened" bt_active= 1 %7$s:  openedinvoices.size || 0 | html %8$s:  END %9$s:  WRAP
en: %s %s %s %s %s %s Open invoices (%s) %s %s Closed invoices (%s) %s %s %s %s %s %s %s
fi: %s %s %s %s %s %s Avoimia laskuja (%s) %s %s Suljettuja laskuja (%s) %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
fi: %s %s %s %s %s %s Yhteensä%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
fi: %s %s %s %s %s nidetason palautuspyyntö niteelle

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
fi: %s %s %s %s %s Yhteensä%s%s

note: %1$s:  END %2$s:  WRAPPER tabs id= "subscription_description" %3$s:  WRAPPER tabs_nav %4$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_info" bt_active= 1 %5$s:  END %6$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_planning" %7$s:  END %8$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_issues" %9$s:  END %10
en: %s %s %s %s Information %s %s Planning %s %s Issues %s %s Summary %s %s %s Acquisition details %s %s %s %s %s
fi: %s %s %s %s Tiedot %s %s Suunnittelu %s %s Numerot %s %s Yhteenveto %s %s %s Hankintatiedot %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF books_loo.title %3$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo link = 1 %4$s:  IF books_loo.author %5$s:  books_loo.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s %s by %s%s %s
fi: %s %s %s %s / %s%s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF CAN_user_updatecharges_remaining_permissions %4$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:credit" %5$s:  END %6$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:debit" %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s %s %sAccount lines (credit)%s %sAccount lines (debit)%s %s
fi: %s %s %s %sTilirivit (credit)%s %sTilirivit (debit)%s %s

note: %1$s:  IF letter.content && letter.content.length > 0 %2$s:  letter.content.length | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s 0 %s/160 characters
fi: %s %s %s 0 %s/160 merkkiä

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
fi: %s %s %s Tilauskori

note: %1$s:  WRAPPER tabs id= "alerttabs" %2$s:  WRAPPER tabs_nav %3$s:  WRAPPER tab_item tabname= "checkout" bt_active= 1 %4$s:  END %5$s:  WRAPPER tab_item tabname= "checkin" %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  WRAPPER tab_panels %9$s:  WRAPPER tab_panel tabname="checkout" bt_active= 1
en: %s %s %s Checkout %s %s Check-in %s %s %s %s
fi: %s %s %s Lainaus %s %s Palautus %s %s %s %s

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s %s Muokkaa MARC-osakenttien rajoituksia &rsaquo; MARC-osakenttien rakenne %s %s %s &rsaquo; MARC-osakenttien rakenne %s %s %s MARC-osakenttien rakenne &rsaquo; Vahvista osakentän poisto %s Vahvista osakentän poisto %s &rsaquo; MARC-osakenttien rakenne %s %s Osakenttä poistettu &rsaquo; MARC-osakenttien rakenne %s %s MARC-osakenttien rakenne %s &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  IF op == 'add_form' %3$s:  IF ( categorycode ) %4$s:  categorycode | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF op == 'delete_confirm' %9$s:  IF ( patrons_in_category > 0 ) %10$s:  categorycode | html %11$s:  ELSE %12$s:  categorycode | html %13$s:  END %14$s:  EN
en: %s %s %s Modify category '%s' %s New category %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete: category %s in use %s Confirm deletion of category '%s' %s &rsaquo; %s Patron categories &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s
fi: %s %s %s Muokkaa tyyppiä '%s' %s Uusi tyyppi %s &rsaquo; %s %s %s Ei poistettavissa: tyyppi %s käytössä %s Vahvista tyypin '%s' poisto %s &rsaquo; %s Asiakastyypit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha %s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %3$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %4$s:  IF ( authtypecode ) %5$s:  authtypecode | html %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %10$s:  IF ( authtypecode ) %11$s:  authtypecode | html %12$s:  ELSE %13$s:  END %14$s: 
en: %s %s %s Modify tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s New tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s %s Muokkaa tunnistetta &rsaquo; %s %s Kuvailupohja %s Oletuskuvailupohja %s &rsaquo; %s %s Uusi tunniste &rsaquo; %s %s Kuvailupohja %s Oletuskuvailupohja %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Vahvista poisto &rsaquo; %s %s Kuvailupohja %sOletuskuvailupohja %s &rsaquo; %s %s Tieto poistettu &rsaquo; %s %s Kuvailupohja %sOletuskuvailupohja %s &rsaquo; %s Auktoriteetti MARC-kuvailupohja &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
fi: %s %s %s EI NIMEÄ %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
fi: %s %s %s Ei nimekettä %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
fi: %s %s %s Ei määritelty vielä %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
fi: %s %s %s Ei lainattavissa tila päivitetty.

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
fi: %s %s %s Jotain meni pieleen indeksoinnin aikana: %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
fi: %s %s %s [ ei nimeä ] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
fi: %s %s %s kuvaa ei tällä hetkellä ole saatavilla. Ladataksesi kuvan asiakkaalle %s %s %s, valitse ladattava kuvatiedosto.

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
fi: %s %s %s vanha arvo &quot;%s&quot; %s %s %s uusi arvo &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
fi: %s %s %s%s / %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
fi: %s %s %sTilinumero%sTilauskorin nimi%sTilausnumero%sTekijä%sNimeke%sJulkaisija%sJulkaisuvuosi%sKokoelman nimi%sISBN%sMäärä%sOVH verollinen%sOVH veroton%sAlennus%sArvioitu verollinen hinta%sArvioitu veroton hinta%sHuomautus toimittajalle%sLuontipvm%sMyyjän nimi%sMyyjän osoite%sMyyjän postiosoite%sSopimusnumero%sSopimuksen nimi%sTilausryhmän toimituspaikka%sTilausryhmän laskutuspaikka%sTilauskorin toimituspaikka%sTilauskorin laskutuspaikka%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
fi: %s %s %sSopimuksen nimi%sTilausnumero%sKirjauspvm%sISBN%sTekijä%sNimeke%sJulkaisuvuosi%sJulkaisija%sKokoelman nimi%sHuomautus toimittajalle%sMäärä%sOVH%sToimituspaikka%sLaskutuspaikka%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
fi: %s %s %sTILAUSPVM%sARVIOITU SAAPUMISPVM%sTOIMITTAJA%sTIEDOT%sHINTA YHT.%sTILAUSKORI%sREKLAMOITU%sREKLAMOINTIPVM%sSISÄINEN HUOMAUTUS%sTOIMITTAJAN HUOMAUTUS%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
fi: %s %s (%s peruutettu) %s

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
fi: %s %s (%s näytetään) %s.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
fi: %s %s (%s) on jo ajastettu nouto tähän kirjastoon.

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
fi: %s %s (oletus)

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: %s %s Lisää asiakas %s Kopioi asiakastiedot %s Muokkaa asiakastietoja %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Lisää tunniste %s %s Muokkaa tunnistetta %s %s &rsaquo; %s %s Vahvista tunnisteen poisto '%s' &rsaquo; %s %s Tieto poistettu &rsaquo; %s MARC-pohjat &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
fi: %s %s Tapahtui virhe: Konfiguraatiota ei voitu ladata. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF hold_info.item_group
en: %s %s Any available from item group
fi: %s %s Mikä tahansa saatavana nideryhmästä

note: %1$s:  IF op == 'save' %2$s:  IF ( suggestionid ) %3$s:  suggestionid | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSIF ( op == 'show' ) %7$s:  suggestionid | html %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %s %s Edit suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Add suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Show suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Suggestions management %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa hankintaehdotusta #%s &rsaquo; Hankintaehdotukset %s Lisää hankintaehdotus &rsaquo; Hankintaehdotukset %s %s Näytä hankintaehdotus #%s &rsaquo; Hankintaehdotukset %s Hankintaehdotuksien hallinta %s &rsaquo; Hankinta &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
fi: %s %s KB Haluatko varmasti ladata tämän tiedoston?

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF csv_profile %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify a CSV profile &rsaquo; %s New CSV profile &rsaquo; %s %s CSV export profiles &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa CSV-profiilia &rsaquo; %s Uusi CSV-profiili &rsaquo; %s %s CSV-vientiprofiilit &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF acct_form %2$s:  IF account %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify account %s Add new account %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of account &rsaquo; %s EDI accounts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa tiliä %s Lisää uusi tili %s &rsaquo; %s %s Vahvista tilin poisto &rsaquo; %s EDI-tilit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa auktoriteettityyppiä %s Uusi auktoriteettityyppi %s &rsaquo; %s Vahvista auktoriteettityypin poisto &rsaquo; %s Auktoriteettityypit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( budget_period_id ) %3$s:  budget_period_description | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( duplicate_form ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  budget_period_description | html %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirmed ) %13$s:  END %14$s:
en: %s %s Modify budget %s %s Add budget %s &rsaquo; %s %s Duplicate budget &rsaquo; %s %s Delete budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Close budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s closed &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa budjettia %s %s Lisää budjetti %s &rsaquo; %s %s Kopioi budjetti &rsaquo; %s %s Poista budjetti '%s'? &rsaquo; %s %s Tieto poistettu &rsaquo; %s %s Sulje budjetti %s &rsaquo; %s %s Budjetti %s suljettu &rsaquo; %s Budjetit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF cash_register %3$s:  ELSE %4$s:  cash_register.id | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  cash_register.id | html %8$s:  END
en: %s %s Modify cash register %s New cash register %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of cash register '%s' &rsaquo; %s Cash registers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa kassaa %s Uusi kassa %s %s &rsaquo; %s Vahvista kassan poisto '%s' &rsaquo; %s Kassat &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF city.cityid %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify city %s New city %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of city &rsaquo; %s %s Cities &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa kaupunkia %s Uusi kaupunki %s &rsaquo; %s %s Vahvista kaupungin poisto &rsaquo; %s %s Kaupungit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa luokitusjärjestelmää %s Lisää luokitusjärjestelmä %s &rsaquo; %s %s Muokkaa luokitusopasta %s Lisää luokitusopas %s &rsaquo; %s %s Muokkaa katkaisusääntöä %s Lisää katkaisusääntö %s &rsaquo; %s Luokitusjärjestelmät &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF debit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify debit type %s New debit type %s &rsaquo; %s Debit types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa maksutyyppejä %s Uusi maksutyyppi %s &rsaquo; %s Maksutyypit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF desk.desk_id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify desk %s New desk %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of desk &rsaquo; %s %s Desks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa tiskiä %s Uusi tiski %s &rsaquo; %s %s Vahvista tiskin poisto &rsaquo; %s %s Tiskit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF framework %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  framework.frameworktext | html %7$s:  framework.frameworkcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify framework text %s Add framework %s &rsaquo; %s Delete framework for %s (%s)? &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa kuvailupohjan kuvausta %s Lisää kuvailupohja %s &rsaquo; %s Poista kuvailupohja kohteelle %s (%s)? &rsaquo; %s MARC kuvailupohja &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( itemtype ) %3$s:  itemtype.itemtype | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  IF ( total ) %9$s:  itemtype.itemtype | html %10$s:  ELSE %11$s:  itemtype.itemtype | html %12$s:  END %13$s:  END %14$s:  IF op == 'delete_conf
en: %s %s Modify item type '%s' %s Add item type %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete item type '%s' %s Delete item type '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s Item types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa nidetyyppiä '%s' %s Lisää nidetyyppi %s &rsaquo; %s %s %s Nidetyyppiä ei voi poistaa '%s' %s Poista nidetyyppi '%s'? %s &rsaquo; %s %s Tieto poistettu &rsaquo; %s Nidetyypit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa kirjastoa %s Uusi kirjasto %s %s &rsaquo; %s Vahvista kirjaston '%s' poisto &rsaquo; %s Kirjastot &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa kirjaston EAN %s Lisää uusi kirjaston EAN %s &rsaquo; %s %s Vahvista EAN:n poisto &rsaquo; %s Kirjaston EAN:t &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form or copy_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( add_validate or copy_validate) %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  END
en: %s %s Modify notice &rsaquo; %s Add notice &rsaquo; %s %s %s Notice added &rsaquo; %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s Notices &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa ilmoitusta &rsaquo; %s Lisää ilmoitus &rsaquo; %s %s %s Ilmoitus lisätty &rsaquo; %s %s Vahvista poisto &rsaquo; %s Ilmoitukset &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muuta asiakasmäärettä &rsaquo; %s Lisää asiakasmääre &rsaquo; %s %s %s Vahvista asiakasmääreen poisto &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Asiakasmääreet &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa tietueiden täsmäytyssääntöjä &rsaquo; %s Lisää täsmäytyssääntö &rsaquo; %s %s %s Vahvista täsmäytyssäännön poisto &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Tietueiden täsmäytyssäännöt &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s Muokkaa järjestelmäasetusta '%s' %s Lisää järjestelmäasetus %s &rsaquo; %s %s Tieto lisätty &rsaquo; %s %s Hyväksy parametrin '%s' poisto &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parametri poistettu &rsaquo; %s Järjestelmäasetukset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
fi: %s %s Ei %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
fi: %s %s Niteeseen ei kohdistu varauksia %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
fi: %s %s Palautuspyyntö asiakkaalle

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
fi: %s %s Tietueessa ei ole niteitä. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
fi: %s %s Tämä raportti sisältää varatun SQL-sanan

note: %1$s:  SWITCH m.code %2$s:  CASE 'add_success' %3$s:  CASE 'update_success' %4$s:  CASE 'duplicate_display_text' %5$s:  CASE 'duplicate_code' %6$s:  CASE 'delete_success' %7$s:  CASE 'delete_default' %8$s:  CASE 'delete_system' %9$s:  CASE %10$s:  m.code | html %11$s:  END
en: %s %s Type added %s Type updated %s Another restriction already has this label %s Another restriction already has this code %s Type deleted %s Cannot delete the default type %s Cannot delete a system type %s %s %s
fi: %s %s Tyyppi lisätty %s Tyyppi päivitetty %s Toisella rajoituksella on jo tämä otsikko %s Toisella rajoituksella on jo tämä koodi %s Tyyppi poistettu %s Oletustyyppiä ei voida poistaa %s Järjestelmätyyppiä ei voida poistaa %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
fi: %s %s Hakusi %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
fi: %s %s viimeistään ennen %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
fi: %s %s /

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
fi: %s %s / %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
fi: %s %s / %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
fi: %s %s / %s%s (Tietue nro %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
fi: %s %s asiakkaalle

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
fi: %s %s kirjastossa

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
fi: %s %s kuukautta, %s %s saakka. %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
fi: %s %s - %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  IF ( hiddencount ) %3$s:  showncount | html %4$s:  hiddencount | html
en: %s %s total (%s shown / %s hidden)
fi: %s %s yhteensä (%s näkyvissä / %s piilossa )

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
fi: %s %s siirretty.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
fi: %s %s%s (%s jäljellä olevat on siirretty)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
fi: %s %s%s%s (ei käytössä) %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
fi: %s %s%s%sKuittipohjaa ei löytynyt%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
fi: %s %s%s%sKuittipohjaa ei löytynyt%s %s %s

note: %1$s:  SWITCH op %2$s:  CASE 'add_form' %3$s:  IF field %4$s:  field.name | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  CASE %8$s:  END
en: %s %s%sModify additional field '%s'%sAdd additional field%s %sManage additional fields %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %s%sMuokkaa lisäkenttää '%s'%sLisää lisäkenttä%s %sHallinnoi lisäkenttiä %s &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
fi: %s %s(ei käytössä)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
fi: %s %s(kestotilaus)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
fi: %s %s, / %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
fi: %s %s, / %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
fi: %s %sVirhe: Nidettä ei löytynyt.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
fi: %s %sMuokkaa MARC-osakentän %s asetuksia auktoriteetille %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %s %sMuokkaa tilauskoria '%s' %sLisää tilauskori kohteeseen %s %s %s &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
fi: %s %sNidettä%sNide%s myöhässä, eräpäivä %s%s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( action_modify ) %3$s:  END %4$s:  IF ( action_add_value ) %5$s:  END %6$s:  IF ( action_add_category ) %7$s:  END %8$s:  IF ( action_modify || action_add_value ) %9$s:  category_name | html %10$s:  END %11$s:  END
en: %s %sModify authorized value &rsaquo; %s %sNew authorized value &rsaquo; %s %sNew category &rsaquo; %s %s Authorized values for category %s &rsaquo; %s %s Authorized values &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s %sMuokkaa auktorisoitua arvoa &rsaquo; %s %sUusi auktorisoitu arvo &rsaquo; %s %sUusi luokka &rsaquo; %s %s Auktorisoidut arvot luokalle %s &rsaquo; %s %s Auktorisoidut arvot &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %s %sMuokkaa sopimusta '%s' %sUusi sopimus%s %s %sSopimukset %s%s %sTallennetut tiedot%s %sVahvista sopimuksen poisto '%s'%s %sSopimus poistettu%s &rsaquo; Sopimukset &rsaquo; Hankinta &rsaquo; Koha

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
fi: %s %sEi määritelty

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
fi: %s %sSinulla ei ole oikeuksia lisätä teoksia tähän listaan.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
fi: %s %sKevät%s %s %sKesä%s %s %sSyksy%s %s %sTalvi%s %s %sKevät%s %s %sKesä%s %s %sSyksy%s %s %sTalvi%s %s %s %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
fi: %s %sa - Aiempi otsikko

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
fi: %s %sa = aiempi nimi

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
fi: %s %s/ %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: %s &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %s &rsaquo; Tarrojen luonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s &rsaquo; Kirjastokorttien luonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
fi: %s ( %s ) ei voida uusia ennen kuin %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
fi: %s ( %s ) teoksen uusintakerrat ovat täynnä )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
fi: %s ( %s ) teoksen uusintakerrat ovat täynnä. Käyttäjä: %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
fi: %s ( %s ) teoksen uusinta on ajastettu eikä sitä voi uusia enää %s lähtien.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
fi: %s ( %s ) teoksen uusinta on ajastettu eikä sitä voi uusia, koska asiakkaan kirjastokortti on vanhentunut

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
fi: %s ( %s ) teoksen uusinta on ajastettu eikä sitä voi uusia ennen kuin %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
fi: %s ( %s ) teoksen uusinta on ajastettu.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
fi: %s ( %s ): Ei uusittu - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
fi: %s ( %s ): Uusittu - eräpäivä %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
fi: %s ( %s ): Tämä nide on varattu toiselle asiakkaalle.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
fi: %s ( toinen formaatti liitännäisen kautta)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
fi: %s (%s päivää)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
fi: %s (%s)%s %s luokka: %s%s

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
fi: %s (%s). %s %s %s. %s Erääntyy %s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
fi: %s (Kaikki)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
fi: %s (Viivakoodi: %s)

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
fi: %s (Tällä hetkellä kierrossa &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
fi: %s (oletus)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html
en: %s (id=%s)
fi: %s (tunnus=%s)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
fi: %s (tunnus=%s) Summa=%s%s (%s jäljellä olevat siirretty)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
fi: %s (ei käytössä)

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
fi: %s (Tilausnumero %s)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
fi: %s (myöhässä)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
fi: %s (lienee OK tyhjänäkin)

note: A
en: %s - Click to expand this tag
fi: %s - Klikkaa laajentaaksesi tätä tagia

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s eHolding titles have been created successfully but some errors occurred.
fi: %s / %s eKokoelma nimekkeet on luotu, mutta joitakin virheitä esiintyi.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
fi: %s / %s varauksen muokkaus onnistui. Joitain virheitä esiintyi.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
fi: %s / %s tietueen poisto onnistui, mutta joitakin virheitä esiintyi.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
fi: %s / %s tietueen muokkaus onnistui. Joitain virheitä esiintyi.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html %3$s:  IF job.status == 'cancelled'
en: %s / %s records have successfully been reindexed. Some errors occurred. %s
fi: %s / %s tietueen muokkaus onnistui. Joitain virheitä esiintyi. %s

note: %1$s:  booksellerphone | html
en: %s / Fax:
fi: %s / Faksi:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
fi: %s 0 tietuetta %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
fi: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s selaimesi ei tue tagia.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
fi: %s Aktivoi %s Deaktivoi %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s Luo uusi OAI-joukko &rsaquo; %s OAI-joukkojen asetukset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s: - IF ( action == "new" ) %2$s:  ELSE %3$s:  editColTitle | html %4$s:  END -
en: %s Add a new collection %s Edit collection %s %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s Lisää uusi kokoelma %s Muokkaa kokoelmaa %s %s &rsaquo; Siirtokokoelmat &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
fi: %s Lisää tuotava tietue

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
fi: %s Lisää saapuva tietue %s Hylkää saapuva tietue (sen niteet saattavat olla vielä käytössä) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
fi: %s Lisää niteitä vain, jos vastaava tietue löytyy

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
fi: %s Lisää niteitä vain, jos vastaavaa tietuetta ei löydy

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
fi: %s Lisää uusi lataus tai haku %s Tulokset %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
fi: %s Lisäkenttien muokkaamiseen tarvitaan lisää oikeuksia %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
fi: %s Vaihtoehtoinen osoite:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
fi: %s Osoite:

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
fi: %s Kaikki kirjastot %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
fi: %s Lisää kohteet aina

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
fi: %s Pdf-tiedoston luonnissa tapahtui virhe. Ole hyvä ja ota yhteys järjestelmänvalvojaan ongelman ratkaisemiseksi. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
fi: %s Tuntematon virhe.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
fi: %s Lainattavissa. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
fi: %s Lainattavissa. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
fi: %s Tilauskori %s %s %s %s %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %s Tilauskori %s &rsaquo; Kopioi tilaukset &rsaquo; %s Hankinta &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( batch_details ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Batch %s %s Batch list %s &rsaquo; Order staged MARC records &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %s Erä %s %s Erälista %s &rsaquo; Tilaa väliaikaistallennetut MARC-tietueet &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: %s Batch %s &rsaquo; %s Manage staged MARC records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %s Erä %s &rsaquo; %s Välivarastoitujen MARC-tietueiden hallinta &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
fi: %s Erälainaus asiakkaalle %s &rsaquo; %s Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
fi: %s Kuvailupohjassa "%s" on tietuenumerokenttä piilotettu käyttöliittymässä %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Biblio-level recall on
fi: %s Nimeketason palautuspyyntö tietueelle

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
fi: %s Kirjastokortin numero:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
fi: %s Kassa:

note: %1$s: - IF (type == "vendor") - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: %s Change order vendor note %s Change order internal note %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fi: %s Muuta huomautusta tilauksen toimittajalle %s Muuta tilauksen sisäistä huomautusta %s &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
fi: %s Lainataan asiakkaalle %s &rsaquo; %s Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  UNLESS ( language ) %2$s:  END %3$s:  IF ( language ) %4$s:  UNLESS ( checkmodule ) %5$s:  IF ( missing_modules ) %6$s:  END %7$s:  IF ( problems ) %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s Choose your language %s %s %s %s Perl modules missing %s %s Perl version obsolete %s %s Check Perl dependencies %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fi: %s Valitse kieli %s %s %s %s Perl-moduuleja puuttuu %s %s Perl-versio vanhentunut %s %s Tarkista Perl-riippuvuudet %s &rsaquo; Asennusohjelma &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
fi: %s Huomautus (näkyy virkailijatyökalussa):

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
fi: %s Kunta:

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: %s Reklamaatiot toimittajalle %s rsaquo; %s Reklamaatiot &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF all_done %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Complete %s Create circulation rule %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fi: %s Valmis %s Luo lainasääntö %s &rsaquo; Asennusohjelma &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s Vahvista &rsaquo; %s %s Valmis &rsaquo; %s Asiakkaan tietojen poisto ja anonymisointi eräajona &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
fi: %s Vahvista salasana:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
fi: %s Yhteystieto:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
fi: %s Listan %s sisältö &rsaquo; %s %s Luo uusi lista &rsaquo; %s %s Muokkaa listaa %s &rsaquo; %s Listat &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
fi: %s Maa:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
fi: %s Luo uusi

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
fi: %s Luo uusi kerho-pohja %s

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF credit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %s Credit types &rsaquo; %s Modify credit type %s New credit type %s %s Credit types %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s Credit-tyypit &rsaquo; %s Muokkaa credit-tyyppiä %s Uusi credit-tyyppi %s %s Credit-tyypit %s &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
fi: %s Syntymäaika:

note: %1$s:  END
en: %s Default
fi: %s Oletus

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
fi: %s Oletus %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ILLDefaultStaffEmail_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ILLDefaultStaffEmail system preference %s
fi: %s Oletus: %s järjestelmäasetus %s Oletus: ILLDefaultStaffEmail-järjestelmäasetus %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReplyToDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReplyToDefault system preference %s
fi: %s Oletus: %s järjestelmäasetus %s Oletus: ReplyToDefault-järjestelmäasetus %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReturnpathDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReturnpathDefault system preference %s
fi: %s Oletus: %s järjestelmäasetus %s Oletus: ReturnpathDefault-järjestelmäasetus %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
fi: %s Määritetään laina- ja maksusäännöt kirjastolle"%s" %s Määritetään laina- ja maksusäännöt kaikille kirjastoille %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  job.id | html %3$s:  END
en: %s Details of job #%s &rsaquo; %s Jobs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s Taustatyön yksityiskohdat #%s &rsaquo; %s Taustatyöt &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
fi: %s poistettu käytöstä %s

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
fi: %s Näytä myös osakohteet

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
fi: %s Muokkaa

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fi: %s Muokkaa %s %s Uusi kurssi %s &rsaquo; Kurssivarannot &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
fi: %s Muokkaa (%s) %s Uusi %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
fi: %s Muokkaa tarrapohjaa %s %s Luo uusi tarrapohja %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
fi: %s Muokkaa tulostinprofiilia %s %s Uusi tulostinprofiili %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
fi: %s Muokataan

note: %1$s:  END
en: %s Email:
fi: %s Sähköposti:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
fi: %s Käytössä

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
fi: %s Virhe:

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
fi: %s Jätä pois paikallisesta varausjonosta -tiedoksi on päivitetty 'Kyllä' %s Jätä pois paikallisesta varausjonosta -tiedoksi on päivitetty 'Ei' %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
fi: %s Vanhenee (jos tyhjä, lasketaan automaattisesti):

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
fi: %s Faksi:

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
fi: %s Rajaa alueelle

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
fi: %s Etunimi:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
fi: %s Lainattava %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s For session
fi: %s Istuntoa varten

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
fi: %s Kuvailupohja

note: %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
fi: %s Kuvailupohja

note: %1$s:  END
en: %s From any library
fi: %s Mistä tahansa kirjastosta

note: %1$s:  END
en: %s From home library
fi: %s Kotikirjastosta

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
fi: %s Paikallisesta varausryhmästä

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
fi: %s Määräraha '%s' %s Kaikki määrärahat %s

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
fi: %s Tarkista osoite:

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
fi: %s Ryhmitä määreet otsikoiden alle (perustuu

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
fi: %s Takaajan etunimi:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
fi: %s Takaajan sukunimi:

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
fi: %s Varausta odotetaan kirjastossa

note: %1$s:  END %2$s:  pref_MARCOrgCode_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s If not filled in defaults to system preference %s. %s If not filled in defaults to system preference MARCOrgCode. %s You can obtain your code from
fi: %s Jos tyhjä, käytetään järjestelmäasetusta %s. %s Jos tyhjä, käytetään oletuksena järjestelmäasetuksen MARCOrgCode arvoa. %s Voit hankkia koodin osoitteesta

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
fi: %s Ohita tuotava tietue

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
fi: %s Hylkää saapuva tietue (sen kohteet saattavat olla vielä käytössä)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
fi: %s Hylkää kohteet

note: %1$s:  END
en: %s Image file
fi: %s Kuvatiedosto

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
fi: %s Nimikirjaimet:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
fi: %s Teos käsiteltävänä kirjastossa

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
fi: %s Nide kelluu

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
fi: %s Nide palaa kotikirjastoon

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
fi: %s Nide palaa lainaavaan kirjastoon

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
fi: %s Nidetyyppi ei ole lainattavissa. %s %s Nide ei ole lainattavissa%s (%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
fi: %s Nide odottaa

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
fi: %s Viimeisin: %s Alkaa merkeillä: %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
fi: %s Sijainti:

note: %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
fi: %s Kirjaudu käyttäen: %s

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
fi: %s Kadonnut kortti:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
fi: %s Ensisijainen yhteydenottotapa:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
fi: %s Pää-/Lisäkirjaus

note: %1$s:  END
en: %s Middle name:
fi: %s Toinen nimi:

note: %1$s:  IF op == 'edit' %2$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %3$s:  server.servername | html %4$s:  END %5$s:  IF op ==  'add' %6$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %7$s:  END
en: %s Modify %s server %s &rsaquo; %s %s New %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s Muokkaa %s palvelin %s &rsaquo; %s %s Uusi %s palvelin &rsaquo; %s Z39.50/SRU-palvelimet &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
fi: %s Muokkaa EANia %s Uusi EAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
fi: %s Muokkaa tiliä %s Uusi tili %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
fi: %s Muokkaa auktoriteettityyppiä %s Uusi auktoriteettityyppi %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
fi: %s Muokkaa luokitusjärjestelmää %s Lisää luokitusjärjestelmä %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
fi: %s Muokkaa kerhoa

note: %1$s:  IF club %2$s:  club.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  club_template.name | html %5$s:  END
en: %s Modify club %s %s Create a new %s club %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s Muokkaa kerhoa %s %s Luo uusi %s kerho %s &rsaquo; Asiakaskerhot &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
fi: %s Muokkaa kerho-pohjaa

note: %1$s:  IF club_template %2$s:  club_template.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify club template %s %s Create a new club template %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s Muokkaa kerho-pohjaa %s %s Luo uusi kerho-pohja %s &rsaquo; Asiakaskerhot &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
fi: %s Muokkaa credit-tyyppiä %s Luo uusi credit-tyyppi %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
fi: %s Muokkaa rahayksikköä '%s' %s Uusi rahayksikkö %s

note: %1$s:  IF desk.desk_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify desk %s New desk %s
fi: %s Muokkaa tiskiä %s Uusi tiski %s

note: %1$s:  IF sort_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify filing rule %s Add filing rule %s
fi: %s Muokkaa luokitusoppaita %s Lisää luokitusopas %s

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s
fi: %s Muokkaa kirjaston EAN %s Lisää uusi kirjaston EAN %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
fi: %s Muokkaa tilausriviä %s Uusi tilaus %s

note: %1$s:  IF ( edit_attribute_type ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron attribute type %s Add patron attribute type %s
fi: %s Muokkaa asiakasmäärettä %s Lisää asiakasmääre %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
fi: %s Muokkaa asiakaslistaa %s Uusi asiakaslista %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
fi: %s Muokkaa asiakaslistaa %s Uusi asiakaslista %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s Muokkaa asiakaslistaa %s Uusi asiakaslista %s &rsaquo; Asiakaslista &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
fi: %s Muokkaa tietueiden täsmäytyssääntöä %s Lisää tietueiden täsmäytyssääntö %s

note: %1$s:  IF split_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s
fi: %s Muokkaa katkaisusääntöä %s Lisää katkaisusääntö %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
fi: %s Muokkaa kausijulkaisutilausta

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
fi: %s Muuta järjestelmäasetusta '%s' %s Lisää järjestelmäasetus %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New SMTP server &rsaquo; %s Edit SMTP server &rsaquo; %s SMTP servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s Uusi SMTP palvelin &rsaquo; %s Muokkaa SMTP palvelinta &rsaquo; %s SMTP palvelimet &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
fi: %s Uusi kurssi %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
fi: %s Uusi kurssi %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New identity provider &rsaquo; %s Edit identity provider &rsaquo; %s Identity providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s Uusi tunnistustietojen tarjoaja &rsaquo; %s Muokkaa tunnistustietojen tarjoajaa &rsaquo; %s Tunnistustietojen tarjoajat &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New identity provider domain &rsaquo; %s Edit identity provider domain &rsaquo; %s Identity providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s Uusi tunnistustietojen tarjoajan domain &rsaquo; %s Muokkaa tunnistustietojen tarjoajan domainia &rsaquo; %s Tunnistustietojen tarjoajat &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s News %s Pages %s HTML customizations %s
fi: %s Uutiset %s Sivut %s HTML muokkaukset %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
fi: %s Ei

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
fi: %s Ei %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
fi: %s Ei määritelty toimintoa pohjalle. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
fi: %s Ei aktiivista budjettia %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
fi: %s Tähän tietueeseen ei voi tehdä artikkelipyyntöjä. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
fi: %s Ei tilausryhmää %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
fi: %s Kokoelman tunnusta ei ole annettu. %s Nimi on jo käytössä. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
fi: %s Ei tilausryhmää

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
fi: %s Ei varattavissa

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
fi: %s Ei käytöstä poistettuja budjetteja %s

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
fi: %s Haulla ei löytynyt niteitä

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
fi: %s Ei kirjastoa

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
fi: %s Ei tuloksia %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
fi: %s Ei tilauksia %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
fi: %s Ei tuloksia %s

note: %1$s:  IF ( noitemsfound ) %2$s:  END %3$s: # display the search results %4$s:  IF ( total )
en: %s No results found %s %s %s
fi: %s Ei tuloksia %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
fi: %s Kelvollisia tietuenumeroita ei löytynyt. %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
fi: %s Kelvollista nidetunnusta ei löytynyt. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
fi: %s Ei mitään

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
fi: %s Ei lainassa %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
fi: %s Ei asetettu %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
fi: %s Ei vielä tuettu. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
fi: %s Huomaa: Järjestelmäasetuksen 'UsageStatsCountry' arvo ei kelpaa (%s). Valitse kelpaava. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
fi: %s Huomautus (näkyy verkkokirjastossa):

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
fi: %s Vain niteistä, joita ei tarvitse kuljettaa, poistetaan odottavat varaukset. (TransferWhenCancelAllWaitingHolds-järjestelmäasetus) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
fi: %s Muu nimi (Varaustunnus):

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
fi: %s Muu puhelin:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
fi: %s Avoin tilaus %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
fi: %s Omistaja

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
fi: %s Omistaja ja käyttäjät

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
fi: %s Omistaja, käyttäjät ja kirjasto

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
fi: %s Sivu %s / %s %s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Password updated %s Change username and/or password %s
fi: %s Salasana muutettu %s Muuta käyttäjätunnus ja/tai salasana %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
fi: %s Salasana:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: %s Tiedot asiakkaasta %s %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
fi: %s Puh:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Present %s
fi: %s Mukana %s

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
fi: %s Sähköposti:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
fi: %s Ensisijainen puhelin:

note: %1$s:  END
en: %s Pronouns:
fi: %s Pronominit:

note: %1$s:  IF ( invoiceclosedate ) %2$s:  name | html %3$s:  IF ( invoice ) %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  name | html %7$s:  END
en: %s Receipt summary for %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Receive orders from %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %s Vastaanoton yhteenveto %s %slasku [ %% lasku | html %%]%s %s Vastaanota tilauksia %s %s &rsaquo; Hankinta &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
fi: %s Tullut asiakkaaksi:

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
fi: %s Poista "Kysytty aineisto" %s Lisää "Kysytty aineisto" %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
fi: %s Korvaa tietue tuotavalla tietueella

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
fi: %s Korvaa niteet, jos vastaava tietue löytyy

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
fi: %s Rajoite tullut palautuskehoituksesta %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( uploadborrowers ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Import patrons &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s Tulokset &rsaquo; %s Asiakkaiden tuonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s Tulokset &rsaquo; %s Lokitiedostot &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
fi: %s Riviä sivulla %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
fi: %s Rivejä sivulla:

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
fi: %s ALOITUS %s LOPPU %s

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
fi: %s Titteli:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: %s Tallennetut raportit &rsaquo; %s Luo SQL-lausekkeesta &rsaquo; %s SQL näkymä &rsaquo; Tallennetut raportit &rsaquo; %s Raportti %s (%s) &rsaquo; Tallennetut raportit &rsaquo; %s Muokkaa raporttia %s (%s) &rsaquo; Tallennetut raportit &rsaquo; %s %s Luo raportti, vaihe 1/6: Valitse moduuli &rsaquo; %s Luo raportti, vaihe 2/6: Valitse raportin tyyppi &rsaquo; %s Luo raportti, vaihe 3/6: Valitse näytettävät sarakkeet &rsaquo; %s Luo raportti, vaihe 4/6: Valitse rajoituskriteerit &rsaquo; %s Luo raportti, step 5/6: Valitse yhteenlaskettavat tiedot &rsaquo; %s Luo raportti, vaihe 6/6: Valitse raportin järjestys &rsaquo; %s Ohjattu raporttien luonti &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( scan_search_term_to_use )
en: %s Scan index for:
fi: %s Hae indeksistä:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
fi: %s Hakee: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
fi: %s Toissijainen sähköpostiosoite:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
fi: %s Toissijainen puh.nro:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
fi: %s Numerointi ohitetaan lisättäessä erikoisnumeroita väliin. %s Numerointi säilytetään lisättäessä erikoisnumeroita väliin. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
fi: %s Sarjan nimeke

note: %1$s:  IF ( proposeimport ) %2$s:  END %3$s:  IF ( importdatastructure ) %4$s:  IF ( error ) %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( default ) %9$s:  IF ( upgrading ) %10$s:  ELSE %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  IF ( choosemarc ) %14$s:  END %15$s:  IF ( selectframeworks ) %16$s:  END %17$s:  
en: %s Set up database %s %s %s Error creating database tables %s Database tables created %s %s %s %s Update database %s Install basic configuration settings %s %s %s Select your MARC flavor %s %s Selecting default settings %s %s Default data loaded %s %s Installation complete %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fi: %s Määritä tietokanta %s %s %s Virhe tietokantatauluja luotaessa %s Tietokantataulut luotu %s %s %s %s Päivitä tietokanta %s Asenna perusasetukset %s %s %s Valitse MARC-tyyppi %s %s Oletusasetusten valitseminen %s %s Oletustiedot ladattu %s %s Asennus valmis %s &rsaquo; Asennusohjelma &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
fi: %s Yksittäiset kirjastokortit

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
fi: %s Jotain meni vikaan. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
fi: %s Lajittelu 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
fi: %s Lajittelu 2:

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
fi: %s Kestotilaus

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
fi: %s Osavaltio:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: %s Tilastot asiakkaalle %s %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
fi: %s Katunumero:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
fi: %s Katuosoite (jatkuu):

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
fi: %s Aihe

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
fi: %s Sukunimi:

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
fi: %s Termi(ä).

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
fi: %s Seuraavia niteitä ei voitu siirtää uuteen tietueeseen: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
fi: %s Ei hyväksyttyjä hankintaehdotuksia odottamassa. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
fi: %s Tietueiden ID on määrittelemättä. %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
fi: %s CSV-profiilia ei ole määritetty.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
fi: %s Säännölle ei ole ehtoja. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
fi: %s Tässä moduulissa ei ole muokattavia tauluja. %s %s %s Tässä moduulissa ei ole sivua, joka käyttää taulumuokkausta. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
fi: %s Tälle raportille ei ole voimassaolevaa tunnusta. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
fi: %s Ei määritettyä arvoa kohteelle %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
fi: %s Tätä CSV-profiilia ei ole olemassa. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
fi: %s Tämä auktoriteetti ei liity mihinkään tietueeseen. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
fi: %s Tätä tilausnumeroa ei ole olemassa. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
fi: %s Tämä raportti vaikuttaisi olevan vanhentunut, se käyttää biblioitems.marxml-saraketta.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
fi: %s Yhteensä:

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
fi: %s Siirrä nide kirjastoon %s: %s %sPeru varaus ja yritä sitten siirtoa: %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Ungrouped %s
fi: %s Ryhmittelemättömät %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
fi: %s Tuntematon auktoriteettitietue %s Tiedot auktoriteetista #%s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fi: %s Tuntematon auktoriteettitietue %s Tiedot auktoriteetista #%s (%s) %s &rsaquo; Auktoriteetit &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: %s Tuntematon tietue %s Tiedot kohteelle %s %s &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
fi: %s Tuntematon tietue %s MARC-tiedot kohteelle %s %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: %s Tuntematon tietue %s ISBD tiedot kohteelle %s %s &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC biblio : %s ( %s ) %s
fi: %s Tuntematon tietue %s Merkitty MARC-nimeke : %s ( %s ) %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: %s Tuntematon tietue %s Nimetyt MARC-tiedot kohteelle %s %s &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
fi: %s Tuntematon tietue %s MARC-tiedot kohteelle

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: %s Tuntematon tietue %s MARC-tiedot kohteelle %s %s &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
fi: %s Lataa kuva tälle nimeketietueelle:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
fi: %s Lataa kuva tälle niteelle:

note: %1$s:  IF ( biblio ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Upload local cover image for %s &rsaquo; %s Upload local cover image &rsaquo; %s Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %s Vie paikallinen kansikuva tietueelle %s rsaquo; %s Vie paikallinen kansikuva &rsaquo; %s Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
fi: %s Käytä oletusta (Hyvitä kadonneen aineiston korvausmaksu (vain jos maksamatta)) %s

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
fi: %s Käytä oletusta (Hyvitä kadonneen aineiston käsittelykulut (vain jos maksamatta)) %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
fi: %s Käytetään

note: %1$s:  END
en: %s Username:
fi: %s Käyttäjätunnus:

note: %1$s:  END
en: %s Version:
fi: %s Versio:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
fi: %s Odottaa kirjastossa %s %s saakka %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
fi: %s Odottaa tässä kirjastossa %s saakka %s %s

note: %1$s:  IF type == 'WRITEOFF' %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  ELSE %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %5$s:  END
en: %s Write off an amount for %s %s Collect fine payment for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: %s Poista maksu asiakkaalta %s %s Ota vastaan maksu asiakkaalta %s %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
fi: %s Kyllä

note: %1$s:  IF category.can_be_guarantee %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
fi: %s Kyllä %s Ei %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
fi: %s Kyllä %s Ei %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
fi: %s Kyllä%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
fi: %s Sinulla ei ole mitään julkista vielä. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
fi: %s Maksu-tyyppejä ei ole määritelty %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
fi: %s Hakusi oli %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
fi: %s Hait tietuetta %s %s Hait %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
fi: %s Postinumero:

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
fi: %s lisätty ryhmään.

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
fi: %s ehdottomasti ennen %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
fi: %s analytiikka

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
fi: %s vietävää erää

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
fi: %s /

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
fi: %s / %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
fi: %s / %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
fi: %s / %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
fi: %s / sinä %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
fi: %s /%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
fi: %s kalenteri

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
fi: %s kalenteri

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s kalenteri &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
fi: %s voi tehdä korkeintaan %s varausta tähän tietueeseen.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
fi: %s voi tehdä korkeintaan %s varausta.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
fi: %s voi tehdä %s varausta pyydetyistä %s varauksesta %s varausten maksimimäärästä.

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
fi: %s ei aukea

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
fi: %s ei voi varata mitään näistä niteistä.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
fi: %s ei voi varata joitakin näiden nimekkeiden niteitä.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
fi: %s lainassa:

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
fi: %s kommenttia

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
fi: %s lisäys tehty

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
fi: %s päivää

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
fi: %s hakemisto(a) käyty läpi.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
fi: %s hakemisto(a) luettu läpi.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
fi: %s poistettu käytöstä %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
fi: %s tiedoston purkaminen epäonnistui.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
fi: %s kuvailupohja

note: %1$s:  frameworkcode | html
en: %s framework structure
fi: %s kuvailupohjan rakenne

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
fi: %s tili(ä) liittyy tähän budjettiin. Poista kaikki liittyvät tilit ennen kuin poistat budjetin.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
fi: %s on

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
fi: Asiakkaalla %s on %s kpl varauksia odottamassa noutoa.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
fi: %s on poistettu ryhmästä.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding fines.
fi: Asiakkaalla %s ei ole maksamattomia maksuja.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
fi: %s on liikaa varauksia.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
fi: %s varaus(ta) jäljellä

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
fi: %s kokoelmat (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
fi: %s kuva(a) tallennettu tietokantaan:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
fi: Löydettiin %s kuva(a)

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
fi: %s tärkeää kenttää tyhjinä (korostettuna)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
fi: %s tuotua tietuetta %s(viimeisin %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
fi: %s kirjastossa %s

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
fi: %s kirjastossa %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
fi: %s kentässä %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
fi: %s on lainauskiellossa. Varmista, että asiakkaan pitää olla edelleen lainauskiellossa.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
fi: %s numeroa

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
fi: %s numeroa %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
fi: %s pakollisia nidekenttiä tyhjänä

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
fi: %s nidetietuetta löydetty ja välivarastoitu

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
fi: Tietueella on %s nidettä. Poista niteet ennen kuin poistat tietueen.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
fi: %s nidettä liitetty.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
fi: %s niteitä ei voitu poistaa: %s%s %s

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
fi: %s kohde(tta) poistettu.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
fi: %s kohde(tta) jäljellä

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
fi: %s nidettä muokattu (joista %s kenttää muokattu).

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
fi: %s nide(ttä) muokattu : niteen viimeisimmän palautuksen päivämäärä on nyt %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
fi: %s kirjastorajoitus(ta)

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
fi: %s kirjastorajoitus(ta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
fi: %s pakollista kenttää tyhjinä (korostettuna)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
fi: %s kuukautta %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
fi: %s ei tuotu, koska asiakkaan vanhat tiedot löytyivät ja päällekirjoitusta ei ole sallittu %s(viimeisin oli %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
fi: %s ei tuotu, koska tietue on oletuksenvastaisessa formaatissa %s(viimeisin oli%s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
fi: %s ilmoitusta merkitty ei nähdyksi.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
fi: %s huomautusta merkitty nähdyksi.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
fi: %s / %s hakutulosta ladattu, tarkenna hakuasi nähdäksesi muita tietueita

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=ITEM_DAT.paidfor.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %2$s:  ITEM_DAT.paidfor.created_on | $KohaDates
en: %s on %s
fi: %s pvm %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
fi: %s keskeytys voimassa %s %s asti

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
fi: %s tai %s mikä tahansa saatavana nideryhmästä

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
fi: %s varaus(ta) liitetty.

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
fi: %s tilaus(ta) jäljellä

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
fi: %s tallennettu entisen päälle %s(viimeisin oli %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
fi: %s asiakas(ta) on poistettu

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
fi: %s asiakas(ta) on siirretty roskakoriin

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
fi: %s asiakasta poistetaan

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
fi: %s asiakas(ta) olisi siirretty roskakoriin (jos tämä ei olisi ollut testiajo)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
fi: %s asiakkaiden lainahistoriat anonymisoidaan

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
fi: %s odottaa

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
fi: %s oletusarvot

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
fi: %s vikailmoitus(ta) merkitty suljetuksi.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
fi: %s vikailmoitus(ta) merkitty uusiksi.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
fi: %s vikailmoitus(ta) merkitty katsotuksi.

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
fi: %s sitaatteja ei tuotu. Tapahtui virhe

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
fi: %s sitaattien tuonti onnistui

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
fi: %s tietue(tta) %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
fi: %s tietue(tta)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
fi: %s kohde(tta) poistettu.

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
fi: %s tietue(tta) puuttuu tietueiden kokonaismäärästä: %s indeksissä %s.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
fi: %s tietuetta tiedostossa

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
fi: %s tietueita ei välivarastoitu MARC-formaattivirheen takia

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
fi: %s tietuetta järjestetty

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
fi: %s tietuetta välivarastoitu

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
fi: %s tietuetta, joille ainakin yksi osuma kullekin hakuehdolle aineistoluettelossa &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
fi: %s osuma(a) %shaulle

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
fi: %s osuma(a) löydetty luettelosta,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
fi: %s osuma(a) säilössä

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
fi: %s lähetystä

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
fi: %s lehtikiertolistaa

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
fi: %s lehtikiertolistaa

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
fi: Tietueella on %s kausijulkaisutilausta. Poista kausijulkaisutilaukset ennen kuin poistat tietueen.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
fi: %s kausijulkaisutilaus(ta) liitetty.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
fi: %s kausijulkaisutilaus(ta) jäljellä

note: %1$s:  END
en: %s terms
fi: %s termit

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
fi: %s kertaa

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
fi: %s tilattava

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
fi: %s ei saatavilla:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
fi: %s viikkoa %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
fi: %s vanhenee ennen

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
fi: %s vuotta

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
fi: %s | Asetus luettu: %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.config != ''
en: %s | Config: %s
fi: %s | Asetus: %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
fi: %s | Ympäristö (TZ): %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
fi: %s | Aiemmin oli %s %s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: %s%s &rsaquo; Muokkaa kausijulkaisutilausta%sUusi kausijulkaisutilaus%s &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
fi: %s%s (jaettu)%s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
fi: %s%s : %sMyöhässä olevat tilaukset

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
fi: %s%s / %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
fi: %s%s / %s%s %s (

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
fi: %s%s kirjastossa

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
fi: %s%s kirjaston %s aineistoluettelossa%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
fi: %s%s tarra%s%s tarroja%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
fi: %s%s%s(ei puhelinnumeroa tiedossa)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
fi: %s%s%s(ei sähköpostiosoitetta tiedossa)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
fi: %s%s%s(ei mitään)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
fi: %s%s%sNiteellä ei ole siirtotietoja%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
fi: %s%s%sLinkki aineistoon%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
fi: %s%s%sMuu%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
fi: %s%s%s EI NIMEKETTÄ%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
fi: %s%s%sEi viivakoodia%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
fi: %s%s%sEi luokkaa%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
fi: %s%s%sKuittipohjaa ei löydy%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
fi: %s%s%sKuittipohjia ei löydy%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s
fi: %s%s%sSivuvirhe%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %s%s%sSivuvirhe%s &rsaquo; Työkalut&rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
fi: %s%s&nbsp;rajauksella:

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
fi: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Pyyntö tehty %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
fi: %s%s / %s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
fi: %s%s / %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
fi: %s%s; Julkaissut %s %s%s vuonna

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s%sMuokkaa rahayksikköä '%s'%sUusi rahayksikkö%s%s %sVahvista rahayksikön poisto '%s'%s %sRahayksiköt %s &rsaquo; Rahayksiköt &amp; Valuuttakurssit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( budget_id ) %3$s:  IF ( budget_name ) %4$s:  budget_name | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END
en: %s%sModify fund%s '%s'%s%sAdd fund%s &rsaquo;%s Funds &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: %s%sMuokkaa tiliä%s '%s'%s%sLisää tili%s &rsaquo;%s Tilit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
fi: %s&copy; %s %s %s; Vsk:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
fi: %s&copy; %s %s %sVsk:

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
fi: %s(%s)%s palautuspyyntö asiakkaalle

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
fi: %s(KK/PP/VVVV )%s(PP/KK/VVVV)%s(PP.KK.VVVV)%s(VVVV-KK-PP)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
fi: %s(poistettu asiakas)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
fi: %s(verollinen)%s(veroton)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
fi: %s(verollinen)%s(veroton)%s

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
fi: %s, %s, %s %s lähtien %s Teos kuljetettavana kirjastoon

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
fi: %s, Nidenumero: %s%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
fi: %s / %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
fi: %s / %s%s%s-

note: %1$s:  IF ( nopermission ) %2$s:  END %3$s:  IF ( timed_out ) %4$s:  END %5$s:  IF ( different_ip ) %6$s:  END %7$s:  IF ( invalid_username_or_password ) %8$s:  END %9$s:  IF ( loginprompt ) %10$s:  END
en: %sAccess denied%s %sSession timed out%s %sIP address change%s %sInvalid username or password%s %sLog in to the Koha web installer%s &rsaquo; Koha
fi: %sPääsy kielletty%s %sIstunto aikakatkaistu%s %sIP-osoitteen muutos%s %sVäärä käyttäjätunnus tai salasana%s %sKirjaudu Kohan asennusohjelmaan%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAcquisitions statistics &rsaquo; Results%sAcquisitions statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: %sHankintatilastot &rsaquo; Tulokset%sHankintatilastot%s &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
fi: %s Aktiivinen %s Ei voimassa %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
fi: %sLisää uusi kausijulkaisutilaus%s (

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
fi: %sLisää%sOhita%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
fi: %sLiitä%sOhita%s

note: %1$s:  IF ( status ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sApproved comments%sComments awaiting moderation%s &rsaquo; Comments &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %sHyväksytyt kommentit%sHyväksymistä odottavat kommentit%s &rsaquo; Kommentit &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
fi: %sAuktoriteettitietueet%sBibliografiset tietueet%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
fi: %sAuktoriteetti%sBibliografinen%s

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sBatch item deletion%sBatch item modification%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %sNiteiden poisto eräajona%sNiteiden muokkaus eräajona%s &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCash register statistics &rsaquo; Results%sCash register statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: %sKassajärjestelmän tilastot &rsaquo; Tulokset%sKassajärjestelmän tilastot%s &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCatalog statistics &rsaquo; Results%sCatalog statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: %sLuettelon tilastot &rsaquo; Tulokset%sLuettelon tilastot%s &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
fi: %sLainausraja asiakastyypeittäin kirjastossa %s%sOletuslainausraja asiakastyypeittäin%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
fi: %sValokopio%sDigitaalinen skannaus%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
fi: %sUuden listan luonti epäonnistui. Tarkista listan nimi.

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: %sLuo kiertolista%sMuokkaa kiertolistaa%s &rsaquo; %s &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
fi: %sPoista%sOhita%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: %sVelattomuusilmoitus asiakkaalle %s %s (%s)%s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
fi: %sEräpäivä %s%sHyllyssä%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
fi: %sVIRHE: Niteen luominen epäonnistui.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
fi: %sVIRHE: Nimeketietueen muokkaaminen epäonnistui. %s %sVIRHE: Viivakoodille ei löydy nidenumeroa.%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa (%s)%sUusi%s &rsaquo; Eräajot &rsaquo; Kirjastokorttien luonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa (%s)%sUusi%s &rsaquo; Asettelu &rsaquo; Kirjastokorttien luonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa (%s)%sUusi%s &rsaquo; Profiilit &rsaquo; Kirjastokorttien luonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Templates &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa (%s)%sUusi%s &rsaquo; Mallipohjat &rsaquo; Kirjastokorttien luonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
fi: %sMuokkaa kurssia%sLuo kurssi%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label batch (%s)%sNew label batch%s&rsaquo; Batches &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa tarraerää (%s)%sUusi tarraerä%s&rsaquo; Eräajot &rsaquo; Tarrojen luonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label layout %s %s New label layout %s &rsaquo; Layouts &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa tarran asettelua %s %s Uusi tarran asettelu %s &rsaquo; Asettelut &rsaquo; Tarrojen luonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label template %s %s New label template %s &rsaquo; Templates &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa tarrapohjaa %s %s Uusi tarrapohja %s &rsaquo; Mallipohjat &rsaquo; Tarrojen luonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit printer profile %s %s New printer profile %s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa tulostinprofiilia %s %s Uusi tulostinprofiili %s &rsaquo; Profiilit &rsaquo; Tarrojen luonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF is_edit || course_reserve %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  course.course_name | html
en: %sEdit reserve%sAdd reserves%s &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa varantoa%sLisää varantoja%s &rsaquo; %s &rsaquo; Kurssivarannot &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
fi: %sMuokkaa%sTee uusi%s kirjastokortin pohja%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
fi: %sMuokkaa%sTee uusi%s kirjastokortin tekstiasettelu

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
fi: %sMuokkaa%sTee uusi%s tulostimen profiili%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: %sMuokataan %s (Tietuenumero %s)%sLisää MARC-tietue%s &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
fi: %sIlmaistoimituspaikka%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
fi: %sTili%s"Tilauskorin nro"%s"Tilauskorin nimi"%s"Hyväksyjä"%s"Tietuenumero"%sNimeke%sRahayksikkö%s"Toimittajan hinta"%sSuositushinta%s"Budjetoitu hinta"%sMäärä%s"Suositushinta yhteensä"%s"Hinta yhteensä"%s"Lisäyspvm"%s"Saapumispvm"%s"Sisäinen huomautus"%s"Toimittajan huomautus"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
fi: %sPiilotettu (oletus)%sNäytetään%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
fi: %sPiilotettu%sNäytetään%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
fi: %sVaraus:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
fi: %sVaraussäännöt nidetyypeittäin kirjastolle %s%sOletusvaraussääntö nidetyypeittäin%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
fi: %sNiteitä ei voitu käsitellä, koska nidekenttien määrä ei täsmännyt.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
fi: %sKäsittelijä%sAsiakkaan kirjastokorttin numero%sAsiakas%sKirjasto%sTapahtuman pvm%sPäivitetty%sTapahtumatyyppi%sHuomautukset%sSumma%sNimeke%sViivakoodi%sNidetyyppi%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
fi: %sHyvitys%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify %sAdd %s a system preference
fi: %sMuokkaa%sLisää %s järjestelmäasetus

note: %1$s:  IF ( authid ) %2$s:  authid | html %3$s:  authtypetext | html %4$s:  ELSE %5$s:  authtypetext | html %6$s:  END
en: %sModify authority #%s (%s)%sAdding authority (%s)%s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa auktoriteettitietuetta #%s (%s)%sLisää auktoriteettitietue (%s)%s &rsaquo; Auktoriteetit &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
fi: %sMuokkaa kassaa%sLisää uusi kassa%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
fi: %sMuokkaa kuvailupohjan tekstejä%sLisää kuvailupohja%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
fi: %sMuokkaa kirjastoa%sUusi kirjasto%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
fi: %sMuokkaa ilmoitusta%sLisää ilmoitus%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %sMuokkaa tilauksen yksityiskohtia (rivi #%s)%sUusi tilaus%s &rsaquo; Tilauskori %s &rsaquo; Hankinta &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
fi: %sMuokkaa sitaattia%sUusi sitaatti%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
fi: %s Muokkaa kenttää%s %sUusi kenttä%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
fi: %sUusi %sTilauskori %s (%s) kirjastolle

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %sUusi %sTilauskori %s (%s) toimittajalle %s &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
fi: %sEi%sKyllä%s

note: %1$s:  IF ( opsearch ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrder from external source%sSearch results &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Order from external source%s &rsaquo; Koha
fi: %sTilaa ulkoisesta lähteestä%sHaun tulokset &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Tilaa ulkoisesta lähteestä%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( order_loop ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrders search &rsaquo; Search results%sOrder search%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %sHankintahaku &rsaquo; Haun tulokset%sHankintahaku%s &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( booksellername ) %2$s:  booksellername | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sOrders with uncertain prices for vendor %s%sOrders with uncertain prices%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: %sTilaukset, joiden toimittajahintoja ei ole varmistettu %s%sTilaukset, joiden hintoja ei ole varmistettu%s &rsaquo; Hankinta &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
fi: %sErääntynyt.%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
fi: %sMyöhässä:%s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.firstname | html %5$s:  END
en: %sPassword updated %sUpdate password for %s, %s%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: %sSalasana päivitetty %sPäivitä salasana asiakkaalle %s, %s%s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sPatrons statistics &rsaquo; Results%sPatrons statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: %sAsiakastilastot &rsaquo; Tulokset%sAsiakastilastot%s &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
fi: %sPoista%sOhita%s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %sResults of search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s%sYou did not specify any search criteria%s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: %sHakutulokset %shaulle '%s'%s%s&nbsp;seuraavin rajauksin:&nbsp;'%s'%s%sEt määrittänyt mitään hakuehtoja%s &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
fi: %sPeruuta kuljetustila%sPeruuta odottaa-tila%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: %sTarkasta%sTarkasta tageja%s &rsaquo; Tagit &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
fi: %sJakson alku%sJakson loppu%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
fi: %sTiedosto on tyhjä.%s %sEt valinnut tiedostoa.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
fi: %sTiedosto on tyhjä.%s %sEt valinnut tiedostoa.%s %sEpäkelpo tai puuttuva skriptin parametri.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
fi: %sEi vastaanotettuja uusia tilauksia.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
fi: %sEi oikeutta nähdä valitun asiakkaan tietoja. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
fi: %sTeoksella ei ole niteitä.%s

note: %1$s:  IF TwoFA_prompt %2$s:  END %3$s:  IF TwoFA_setup %4$s:  END %5$s:  IF ( loginprompt ) %6$s:  END %7$s:  IF too_many_login_attempts %8$s:  ELSIF invalid_username_or_password %9$s:  END %10$s:  IF ( different_ip ) %11$s:  END %12$s:  IF ( timed_out ) %13$s:  END %14$s:  IF ( nopermission ) %15$
en: %sTwo-factor authentication%s %sTwo-factor authentication setup%s %sLog in to Koha%s %sThis account has been locked. %sInvalid username or password%s %sIP address change%s %sSession timed out%s %sAccess denied%s %sError authenticating in external provider%s &rsaquo; Koha
fi: %sKaksivaiheinen tunnistautuminen%s %sKaksivaiheisen tunnistautumisen asetukset%s %sKirjaudu Kohaan%s %sTämä tili on lukittu. %sVirheellinen käyttäjätunnus tai salasana%s %sIP-osoitteen muutos%s %sIstunto aikakatkaistiin%s %sPääsy evätty%s %sVirhe ulkoisen palveluntarjoajan todennuksessa%s &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
fi: %sKyllä%s

note: %1$s:  IF restriction.is_default %2$s:  END
en: %sYes%s
fi: %sKyllä%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
fi: %sKyllä%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fi: %sKyllä%sEi%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fi: %sKyllä%sEi%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
fi: %s lista:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
fi: %sja %s %s %s vastaava ISSN

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
fi: %s %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
fi: %sb - Myöhempi otsikko

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
fi: %sb = myöhempi nimi

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
fi: %s / %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
fi: %sc = virallinen nimi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
fi: %sd - Akronyymi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
fi: %sd = akronyymi / alkukirjain / lyhenne

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
fi: %se = salanimi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
fi: %sf - Musiikkiteos

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
fi: %sf = oikea nimi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
fi: %sg - Laajempi termi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
fi: %sg = laajempi termi tai nimi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
fi: %sh - Suppeampi termi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
fi: %sh = suppeampi termi tai nimi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
fi: %si - Viittauksen ohjefraasi osakentässä $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
fi: %si = nimi uskonnossa

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
fi: %sj = avionimi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
fi: %sk = nimi ennen avioliittoa

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
fi: %sl = jaettu salanimi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
fi: %sm = maallinen nimi

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
fi: %sn - Soveltumaton

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
fi: %sn = nimen eri sääntömuoto

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
fi: %so = oletettu/väitetty tekijä / vakiintunut nimeke

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
fi: %sr - Suhteen nimitys osakentässä $i tai $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
fi: %st - Isäntäyhteisö

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
fi: %sx = ei voi soveltaa

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
fi: %sz = muu

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
fi: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (bulgaria) Radoslav Kolev

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
fi: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (venäjä) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
fi: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (ukraina) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
fi: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (heprea)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
fi: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(urdu) Ata ur Rehman

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
fi: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (farsi)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
fi: &#20013;&#25991; (kiina)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
fi: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (hindi)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
fi: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
fi: &#26085;&#26412;&#35486; (japani)

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
fi: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (malajalam)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
fi: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (thai)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
fi: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (amhara) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
fi: &#54620;&#44397;&#50612; (korea)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
fi: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (kreikka, nykykreikka [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou ja Kiriaki Roditi

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
fi: &#x010D;e&#353;tina (tsekki)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
fi: &lt;&lt; Palaa ehdotuksiin

en: &lt;&lt; Previous
fi: &lt;&lt; Edellinen

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
fi: &lt;a href="[856u]"&gt;avaa linkki&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tekijä fraasina

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Luokka

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kokouksen nimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kokouksen nimi fraasina

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Yhteisön nimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Yhteisön nimi fraasina

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Fraasihaku

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Henkilönnimi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Henkilönnimi fraasina

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sarjan nimeke

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asiasana ja laajemmat termit

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asiasana ja suppeammat termit

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asiasana ja liittyvät termit

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Asiasana fraasina

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
fi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nimeke fraasina

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
fi: &nbsp;&nbsp;(muodossa: vvvv-vvvv) %s %s %s

en: &nbsp;Show inactive funds:
fi: &nbsp;Näytä käyttämättömät tilit:

en: &nbsp;Show inactive:
fi: &nbsp;Näytä käytöstä poistetut:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
fi: &quot;%s&quot; ei ole sallittua eikä kiellettyä.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
fi: &quot;%s&quot; on sallittu.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
fi: &quot;%s&quot; on kielletty.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: &rsaquo; Confirm recalls on %s
fi: &rsaquo; Vahvista palautuspyynnöt teokselle %s

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
fi: &rsaquo; Mana-tietämyskantaraporttihaun tulokset

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
fi: &rsaquo; Palautuspyyntöhistoria asiakkaalle %s

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
fi: 'password' pitää tallentaa selväkielisenä tekstinä ja se muunnetaan Bcrypt-muotoon (jos salasanasi on jo salattu, puhu vaihtoehdoista järjestelmänvalvojasi kanssa). Salasanoja ei päivitetä päällekirjoituksen yhteydessä ellei Korvaa salasanat -vaihtoehtoa ole valittu.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
fi: ( Palautuspäivämäärä on %s )

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
fi: (%s nidettä).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
fi: (%s asiakasta ja %s nidettä).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
fi: (%s asiakasta).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
fi: (%s) ja kuljetaan kirjastoon %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
fi: (%s) kirjastossa %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
fi: (%s) kirjastossa %s %s lähtien

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
fi: (%s) käyttäjälle

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
fi: (%s) käyttäjältä

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
fi: (%s) on ollut varattuna alkaen

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
fi: (%s) on ollut odottamassa asiakasta

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
fi: (%s) käsitellään kirjastossa

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
fi: (%s) on lainassa asiakkaalla

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
fi: (%s) on jo lainassa tällä asiakkaalla. Uusitaanko laina?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
fi: (%s) on varattuna

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
fi: (%s) asiakkaalle

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
fi: (%s). %s Palautetaanko ja lainataanko? %s

en: (Accruing)
fi: (Kertyvä maksu)

en: (Acronym)
fi: (Akronyymi)

en: (All libraries)
fi: (Kaikki kirjastot)

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
fi: (Auktorisoidut arvot luokalle %s)

en: (Broader heading)
fi: (Laajempi termi)

en: (Cancelled)
fi: (Peruutettu)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
fi: (Aktiivinen: %s - %s)

en: (Earlier heading)
fi: (Aiempi otsikko)

en: (Error)
fi: (Virhe)

en: (Example: "001,245ab,600")
fi: (Esimerkki: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
fi: (Suodatettu.

en: (Forgiven)
fi: (Maksun mitätöinti)

en: (Immediate parent body)
fi: (Isäntäyhteisö)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
fi: (Oletusalkupäivä on %s päivää sitten ja loppumispäivä on %s päivää eteenpäin. Määritä halutessasi muu aikaväli.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
fi: (Oletusalkupäivä on %s päivää sitten tähän päivään. Määritä halutessasi muu aikaväli.)

en: (Indonesian)
fi: (indonesia)

en: (Later heading)
fi: (Myöhempi otsikko)

en: (Lost)
fi: (Kadonnut)

en: (Musical composition)
fi: (Sävellys)

en: (Narrower heading)
fi: (Suppeampi termi)

en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: (Not lost)
fi: (Ei menetetty)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
fi: (Tietue nro %s) %s Lisää MARC-tietue %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
fi: (Tietue nro %s) %s Lisää MARC-tietue %s

en: (Refunded)
fi: (Hyvitetty)

en: (Replaced)
fi: (Korvattu)

en: (Required)
fi: (Pakollinen)

en: (Returned)
fi: (Palautettu)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
fi: (Älä huomioi tietueita, jotka on nähty tämän päivämäärän jälkeen.)

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
fi: (Tilakoodi: %s)

en: (Tax exc.)
fi: (veroton)

en: (Tax inc.)
fi: (verollinen)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
fi: (Virhe oli: %s, katso lisätietoja Kohan lokitiedostosta).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
fi: (Virhe oli: %s. Katso lisätietoja Kohan lokitiedostosta).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
fi: (Nimekkeestä on %s kausijulkaisutilausta).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
fi: (Tämä on palautusarvo väärän kokoonpanon johdosta)

en: (Uncertain)
fi: (Epävarma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
fi: (Tuntematon)

en: (Voided)
fi: (Mitätöity)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
fi: (valintalista valinnoille (erottimena |-merkki) tai tekstialueen palstat|rivit)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
fi: (sovitettu valuutalle %s, %sverollinen%sveroton%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
fi: (sovitettu valuutalle %s,veroton)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
fi: (sovitettu valuutalle %s,verollinen)

en: (amounts will be rounded down)
fi: (summat pyöristetään alaspäin)

en: (budgeted cost * quantity)
fi: (budjetoitu hinta * määrä)

en: (can be positive or negative)
fi: (voi olla positiivinen tai negatiivinen)

en: (checking)
fi: (tarkistetaan)

en: (closed)
fi: (suljettu)

en: (current stage highlighted)
fi: (nykyinen vaihe korostettuna)

en: (default if none is defined)
fi: (käytetään oletusarvoa jos ei muutoin määritelty)

en: (default)
fi: (oletus)

en: (enter amount in numerals)
fi: (anna numeroina)

en: (exclusive)
fi: (ei sisälly)

en: (fast cataloging)
fi: (pikakuvailu)

en: (if empty, subscription is still active)
fi: (tyhjänäkin kausijulkaisutilaus on aktiivinen)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
fi: (Valinta rajaa indikaattorivaihtoehdot auktorisoidun listan mukaisiksi)

en: (inactive)
fi: (ei toiminnassa)

en: (inclusive)
fi: (sisältyy)

en: (inclusive)
fi: (sisältyy)

en: (inclusive) to
fi: (sisältyy) tähän

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
fi: (muokattu %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
fi: (määrän täytyy olla suurempi kuin 0)

note: SCRIPT
en: (never)
fi: (ei koskaan)

en: (no library)
fi: (ei kirjastoa)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
fi: (vain %s)

en: (received)
fi: (vastaanotettu)

en: (record kept)
fi: (tietue säilytettiin)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
fi: (samankaltaisia hakuja: %s%s%s)

en: (remove)
fi: (poista)

note: %1$s:  biblio.match_score | html
en: (score = %s):
fi: (tulos = %s):

en: (select a library)
fi: (valitse kirjasto)

en: (start date of the 1st subscription)
fi: (ensimmäisen kausijulkaisutilauksen aloituspäivä)

en: (tax exclusive)
fi: (veroton)

en: (tax inclusive)
fi: (verollinen)

en: (use * to do a fuzzy search)
fi: (käytä *-merkkiä sumeaan hakuun)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
fi: ) %s Ryhmitä määreet otsikoiden alle (perustuu auktorisoituihin arvoihin kategoriaan 'PA_CLASS') %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
fi: ) %s Ei tilitystä %s

en: ) is currently restricted.
fi: ) on tällä hetkellä rajoitettu.

en: ) is not checked out to a patron.
fi: ) ei ole lainassa asiakkaalla.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
fi: ) erääntyy nyt %s

en: ) on
fi: ) pvm

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
fi: ) uusittu asiakkaalle %s %s (

en: ) you selected does not exist.
fi: ) ei ole olemassa.

en: ), France
fi: ), Ranska

en: ** Vendor's listings already include tax.
fi: ** Aineistotoimittajan hinnat sisältävät arvonlisäveron.

en: , Cyprus
fi: , Kypros

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
fi: , OH, USA (Koha 3.0 beta-testaus)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
fi: , Ohio, USA (MARC-sponsorointi, dokumentointi, kuvailupohjien toimittaminen ja ylläpito)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
fi: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra toiminnallisuuden sponsorointi)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
fi: , Pascale Nalon (ENSMP) ja monet muut

en: , Please transfer this item.
fi: , kuljeta tämä nide.

en: , by the
fi: , mukaan

en: , greater than or equal to 1
fi: , suurempi tai yhtäsuuri kuin 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
fi: , tämän asiakastyypin asiakkaiden tekemiä varauksia ei aseteta etusijalle

en: , please ask an administrator to check your configuration.
fi: , pyydä ylläpitäjää takistamaan konfiguraatio.

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
fi: , palauta vahvistaaksesi tilan %s %s %s %s

en: , when the next team will be elected.
fi: , jolloin seuraava tiimi valitaan.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
fi: - Budjetin summaa ei voi jättää tyhjäksi

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
fi: - Budjettikoodia ei voi jättää tyhjäksi

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
fi: - Budjetin nimeä ei voi jättää tyhjäksi

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
fi: - Emobudjetti on nykyinen budjetti

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
fi: - Ensimmäistä julkaisupäivää ei määritetty

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
fi: - Ilmestymistiheyttä ei määritetty

en: - None -
fi: - Ei mitään -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
fi: - Valitse varattava nide

en: -- All --
fi: -- Kaikki --

en: -- Choose --
fi: -- Valitse --

en: -- Choose a patron list --
fi: -- Valitse asiakaslista --

en: -- Choose a reason --
fi: -- Valitse syy --

en: -- Choose a status --
fi: -- Valitse tila --

en: -- Choose format --
fi: -- Valitse muoto --

en: -- Choose one --
fi: -- Valitse yksi --

en: -- None --
fi: - Ei mitään -

en: -- Select an option--
fi: -- Valitse vaihtoehto --

en: -- none --
fi: -- ei mikään --

en: -- please choose --
fi: -- valitse --

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
fi: . %s mikä tahansa saatavana. %s

en: . Check out anyway?
fi: . Lainaa siitä huolimatta?

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
fi: . Klikkaa "Vahvista ehdotuksesi" ohittaaksesi tämän viestin.

en: . Deletion is not possible.
fi: . Poisto ei ole mahdollista.

en: . Deletion not possible
fi: . Poisto ei mahdollista.

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
fi: Jos syötettävällä tietueella on useampia määreitä, kentät pitäisi antaa lainausmerkittömänä merkkijonona (edellinen esimerkki), tai kukin kenttä yksitellen kaksoislainausmerkkien rajaamana, erottimenaan pilkku:

en: . Please re-enter the new password.
fi: . Anna salasana uudelleen.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
fi: . Palauta nide, siitä on varauksia.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
fi: . Toista rakennetta tarvitaan silloin, jos data sisältää pilkkuja esimerkiksi päivämääräilmauksissa.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
fi: .%sYlläpidon täytyy määritellä järjestelmään ainakin yksi kirjasto.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
fi: .%sYlläpidon täytyy määritellä ainakin yksi asiakastyyppi.%s

en: ... or...
fi: ... tai...

en: ...and:
fi: ...ja:

en: ...to
fi: ...saakka

en: 0 subscription routing lists
fi: 0 lehtikiertolistaa

en: 0 to disable
fi: 0=ei käytössä

en: 0 to order
fi: 0 tilattavana

en: 1 batch to export
fi: 1 erä vietäväksi

en: 10 characters maximum
fi: 10 merkkiä enintään

en: 1st
fi: 1.

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
fi: :%sKyllä%sEi%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
fi: : %s listaan:%s

en: : Barcode must be unique.
fi: : Viivakoodin täytyy olla yksilöllinen.

en: : Barcode must be unique.
fi: : Viivakoodin täytyy olla yksilöllinen.

en: : Item not found.
fi: : Nidettä ei löytynyt.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
fi: : Viimeinen nide tietueelle, jossa on tietuetason varaus.

en: : The items do not belong to your library.
fi: : Niteet eivät kuulu kirjastoosi.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
fi: : Viivakoodien arvoa ei pystytty määrittelemään. Nidettä ei lisätty.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
fi: : Viivakoodien arvoja ei voi määrittää automaattisesti. Nidettä ei lisätty.

en: : item has a waiting hold.
fi: : niteellä on odottava varaus.

en: : item has linked
fi: : nide on linkitetty

en: : item is checked out.
fi: : nide on lainassa.

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
fi: : yksi tai useampi valittu nide ei ollut poistettavissa.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
fi: << Takaisin

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
fi: << Poista

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
fi: NOTIFY_MANAGER-viesti luodaan ja lähetetään käsittelijälle, jos on määritetty toimiva sähköpostiosoite. Tämä voidaan valita, jos on vaihdettu uusi käsittelijä.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
fi: Tälle pyynnölle on nimeketietue, mutta ei niteitä. Olet luomassa niteen ja lainaamassa sen.

en: A field name is required
fi: Kentän nimi on pakollinen

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
fi: Yleinen auktorisoitu arvokenttä, jota voidaan käyttää missä tahansa yksinkertaisessa kyllä/ei pudotusvalikossa.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
fi: %s -niminen ryhmä on jo olemassa.

en: A librarian
fi: Kirjastovirkailijalle

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
fi: Lista hankintaehdotusten tila-arvoista, joita voi käyttää oletusarvojen lisäksi.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
fi: Verkkokirjastossa näytettävien hankintaehdotusten syiden lista.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
fi: Paikallisesta tietokannasta löytyi vastaava auktoriteetti.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
fi: Tästä sivustosta on saatavilla uudempi versio. Ladataanko se nyt?

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
fi: Kiireetön varaus ei estä nykyisen lainan uusimista

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
fi: Kirjaston tunnusta ei löytynyt tai se oli väärä. Tarkista, että kirjasto on valittuna.

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
fi: Kirjaston asiakas %s

en: A pattern with this name already exists.
fi: Tämän niminen ilmestymistiheys on jo olemassa.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
fi: Kadonneen aineiston maksun hyvitys on tehty asiakkaan tilille. Mahdollinen anteeksiannettu myöhästymismaksu (kun nide merkattu kadonneeksi) on palautettu.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
fi: Kadonneen aineiston maksun hyvitys on tehty asiakkaan maksuihin. Uusi myöhästymismaksu on laskettu ja lisätty.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account.
fi: Kadonneen aineiston maksun hyvitys on tehty asiakkaan maksuihin.

en: A refund for the lost item processing charge has been applied to the borrowing patron's account.
fi: Kadonneen aineiston käsittelykulun hyvitys on tehty asiakkaan maksuihin.

en: A similar document already exists:
fi: Samanlainen asiakirja on jo olemassa:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
fi: Tälle kielelle on jo käännös.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
fi: Tapa mahdollistaa raporttien lajittelun ja suodattamisen. Oletusarvona on Kohan moduulit (Maksut, Hankinta, Kuvailu, Lainaus ja palautus, Asiakkaat)

en: ALL items fields MUST :
fi: Kaikkien niteiden kenttien TÄYTYY :

en: AND
fi: JA

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: API-avaimet &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API Keys for %s
fi: API-avaimet käyttäjälle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
fi: API-avaimet käyttäjälle %s

en: About Koha
fi: Tietoja Kohasta

en: About Koha &rsaquo; Koha
fi: Tietoja Kohasta &rsaquo; Koha

en: Abstracts / Summaries
fi: Tiivistelmät, lyhennelmät

en: Academic
fi: Akateeminen

en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Accepted by
fi: Hyväksyjä

en: Accepted by the library
fi: Kirjasto hyväksynyt

en: Accepted by:
fi: Hyväksyjä:

en: Accepted date from:
fi: Hyväksytty (pvm):

en: Accepted on:
fi: Hyväksytty:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
fi: Hyväksytty maksu (%s) käyttäjältä

en: Access URL
fi: Tietueen URL

en: Access files
fi: Tiedostojen käyttö

en: Access files
fi: Tiedostojen käyttö

en: Access files stored on the server, like log files or reports
fi: Käytä palvelimelle tallennettuja tiedostoja, kuten lokitiedostot ja raportit

en: Access the point of sale page and take payments
fi: Pääsy myyntipisteeseen ja maksujen vastaanotto

en: Access to all librarian functions
fi: Pääsy kaikkiin virkailijan toimintoihin

en: Access to the files stored on the server
fi: Käyttää palvelimelle tallennettuja tiedostoja

en: Access your background jobs
fi: Tausta-ajojen käyttö

note: SCRIPT
en: Accessibility
fi: Saavutettavuus

en: Accessibility advocate
fi: Saavutettavuusasiantuntija

en: Accessibility advocate:
fi: Saavutettavuusasiantuntija:

en: Accessibility advocates:
fi: Saavutettavuusasiantuntijat:

en: Accession date
fi: Vastaanottopvm

en: Accession date (inclusive)
fi: Vastaanottopvm:

en: Accession date:
fi: Vastaanottopvm:

en: Account creation fee
fi: Tilin luomismaksu

en: Account credit
fi: Tilin credit

en: Account credit types
fi: Tilin credit-tyypit

en: Account debit types
fi: Tilin maksutyypit

en: Account fines and payments
fi: Tilitystiedot

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
fi: Käyttäjätili asiakkaalle %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
fi: Käyttäjätili asiakkaalle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Tili %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Account has been administratively locked
fi: Tili on lukittu hallinnollisesti

en: Account has been locked
fi: Tili on lukittu

en: Account has expired
fi: Kirjastokortti on vanhentunut

en: Account not found
fi: Käyttäjätiliä ei löytynyt

en: Account number:
fi: Tilinumero:

en: Account renewal fee
fi: Tilin uusimismaksu

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
fi: Tilin yhteenveto: %s %s (%s)

en: Account type
fi: Maksun tyyppi

en: Account type:
fi: Tilin tyyppi:

en: Account:
fi: Tili:

en: Accounting
fi: Maksut

en: Accounting details
fi: Tilitystiedot

en: Accounts
fi: Käyttäjätilit

en: Acquisition
fi: Hankinta

en: Acquisition
fi: Hankinta

en: Acquisition claim
fi: Hankintavaatimus

en: Acquisition date
fi: Hankintapäivä

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
fi: Hankintapäivä (vvvv-kk-pp)

en: Acquisition date: newest to oldest
fi: Hankintapäivä: uusimmasta vanhimpaan

en: Acquisition date: oldest to newest
fi: Hankintapäivä: vanhimmasta uusimpaan

en: Acquisition details
fi: Hankintatiedot

en: Acquisition information
fi: Hankintatiedot

en: Acquisition management
fi: Hankinnan hoito

en: Acquisition order
fi: Hankintatilaus

en: Acquisition parameters
fi: Hankinnan asetukset

en: Acquisition tables
fi: Hankinnan taulut

en: Acquisitions
fi: Hankinnat

en: Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Acquisitions home
fi: Hankinnat

en: Acquisitions statistics
fi: Hankintatilastot

en: Acquisitions statistics
fi: Hankintatilastot

en: Acquisitions statistics wizard
fi: Hankinnan tilastovelho

en: Action
fi: Toiminto

en: Action if matching record found:
fi: Toiminto, jos vastaava tietue löytyi:

en: Action if matching record found:
fi: Toiminto, jos vastaava tietue löytyi:

en: Action if no match found:
fi: Toiminto, jos ei osumaa:

en: Action if no match is found:
fi: Toiminto, jos ei osumaa:

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Actions for
fi: Toiminnot

en: Actions:
fi: Toiminnot:

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active budgets
fi: Aktiiviset budjetit

en: Active:
fi: Aktiivinen:

note: SCRIPT
en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Actual cost
fi: Todellinen hinta

en: Actual cost tax exc.
fi: Hinta-arvio (veroton)

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
fi: Todellinen veroton hinta / Todellinen verollinen hinta.

en: Actual cost tax inc.
fi: Hinta-arvio (verollinen)

en: Actual cost:
fi: Todellinen hinta:

en: Actual cost:
fi: Todellinen hinta:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
fi: QR-koodin koko riippuu koodattujen merkkien määrästä.

en: Add
fi: Lisää

en: Add
fi: Lisää kohteeseen

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
fi: Lisää %s nimekettä %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
fi: Lisää ja kopioi

en: Add &quot;In demand&quot;
fi: Lisää &quot;Kysytty aineisto&quot;

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
fi: Lisää tilauskori toimittajalle %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
fi: Lisää tilauskori toimittajalle %s

en: Add a condition
fi: Lisää ehto

en: Add a contract
fi: Lisää sopimus

en: Add a definition to the dictionary.
fi: Lisää sanastoon määritelmä.

en: Add a message for:
fi: Lisää viesti kohteelle:

en: Add a new OAI set
fi: Lisää uusi OAI-joukko

en: Add a new OAI set
fi: Lisää uusi OAI-joukko

en: Add a new action
fi: Lisää uusi toiminto

en: Add a new authorized value
fi: Lisää uusi auktorisoitu arvo

en: Add a new collection
fi: Lisää uusi kokoelma

en: Add a new delivery
fi: Lisää uusi toimitus

en: Add a new field
fi: Lisää uusi kenttä

note: INPUT type=button
en: Add a new item
fi: Lisää uusi nide

en: Add a new message
fi: Lisää uusi viesti

en: Add a new record
fi: Lisää uusi tietue

note: A
en: Add a new regular expression
fi: Lisää uusi säännöllinen lauseke

note: SCRIPT
en: Add a new upload
fi: Lisää uusi lataus

en: Add a patron category &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fi: Lisää asiakastyyppi &rsaquo; Asennusohjelma &rsaquo; Koha

en: Add a stage
fi: Lisää vaihe

en: Add a substitution
fi: Lisää korvaaja

note: INPUT type=submit
en: Add action
fi: Lisää toiminto

en: Add additional content
fi: Lisää lisäsisältöä

en: Add additional fields to certain tables
fi: Lisää lisäkenttiä tiettyihin tauluihin

en: Add an SMS cellular provider
fi: Lisää SMS-puhelinoperaattori

en: Add an adjustment
fi: Lisää oikaisu

note: A
en: Add an attribute
fi: Lisää uusi määre

en: Add an item by barcode
fi: Syötä niteen viivakoodi

en: Add and append
fi: Lisää ja liitä

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
fi: Lisätä ja poistaa tilejä (mutta ei voi muokata budjetteja)

en: Add and remove items from rotas
fi: Lisätä ja poistaa niteitä kiertokokoelmasta

note: BUTTON
en: Add another condition
fi: Lisää tila

en: Add another contact
fi: Lisää uusi yhteystieto

note: A
en: Add another field
fi: Lisää kenttä

en: Add basket group for
fi: Lisää tilausryhmä kohteelle

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
fi: Lisää tilausryhmä kohteelle %s

en: Add biblio
fi: Lisää nimeketietue

en: Add budget
fi: Lisää budjetti

en: Add budget
fi: Lisää budjetti

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
fi: Lisää viivakoodin perusteella:

en: Add by borrowernumber(s):
fi: Lisää asiakastunnuksen perusteella:

en: Add checked
fi: Lisää valitut

en: Add circulation message
fi: Lisää lainaus- ja palautusviesti

en: Add classification source
fi: Lisää luokitusjärjestelmä

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Add course reserves
fi: Lisätä kurssivarantoja

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
fi: Tallenna

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
fi: Lisää oletusasetukset protokollalle: %s

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
fi: Lisää oletusmääritykset protokollalle: %s

en: Add default OAuth configuration
fi: Lisää OAuth oletusasetukset

en: Add default OAuth mapping
fi: Lisää OAuth oletusmääritykset

en: Add description
fi: Lisää kuvaus

en: Add field
fi: Lisää kenttä

en: Add field
fi: Lisää kenttä

en: Add filing rule
fi: Lisää luokitusopas

en: Add framework
fi: Lisää kuvailupohja

en: Add fund
fi: Lisää tili

en: Add fund
fi: Lisää tili

en: Add group
fi: Lisää ryhmä

en: Add group
fi: Lisää ryhmä

en: Add guarantee
fi: Lisää taattava

en: Add guarantor
fi: Lisää takaaja

en: Add incoming record
fi: Lisää saapuva tietue

note: A
en: Add internal note
fi: Lisää sisäinen huomautus

en: Add internal note
fi: Lisää sisäinen huomautus

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
fi: Lisää nide

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
fi: Lisää nide %s

en: Add item to
fi: Lisää nide

en: Add item type
fi: Lisää nidetyyppi

en: Add item type
fi: Lisää nidetyyppi

en: Add item(s)
fi: Lisää niteet

en: Add items
fi: Lisää niteitä

en: Add items
fi: Lisää niteitä

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
fi: Lisää niteiden viivakoodit ylläolevaan tekstikenttään, tai jätä tyhjäksi lisätäksesi nimekehaun kautta.

en: Add items only if matching bib was found
fi: Lisää niteitä vain, jos vastaava tietue löytyy

en: Add items only if no matching bib was found
fi: Lisää niteitä vain, jos vastaavaa tietuetta ei löydy

en: Add items to rota report
fi: Lisää niteitä kiertoraporttiin

en: Add items: scan barcode
fi: Syötä niteen viivakoodi

en: Add items: scan barcodes
fi: Lisää niteitä: syötä viivakoodit

en: Add library
fi: Lisää kirjasto

en: Add manual credits to a patron account
fi: Lisätä krediittiä asiakkaille

en: Add manual invoices to a patron account
fi: Lisätä maksuja asiakkaalle

en: Add manual restriction
fi: Lisää rajoitus

en: Add match check
fi: Lisää vastaavuustarkistus

en: Add match point
fi: Lisää vastaavuus

en: Add message
fi: Lisää viesti

en: Add modified records to the following list:
fi: Lisää muokatut tietueet listaan:

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
fi: Lisää useita kopioita niteestä

en: Add multiple patrons
fi: Lisää useita asiakkaita

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Add new account
fi: Lisää uusi tili

en: Add new alert
fi: Lisää uusi hälytys

en: Add new bibliographic records into this framework:
fi: Lisää uusia bibliografisia tietueita tähän kuvailupohjaan:

en: Add new collection
fi: Lisää uusi kokoelma

en: Add new definition
fi: Lisää uusi määritelmä

en: Add new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Add new group
fi: Lisää uusi ryhmä

en: Add new holiday
fi: Lisää kiinniolopäivä

en: Add note
fi: Lisää huomautus

en: Add notice
fi: Lisää ilmoitus

en: Add offline circulations to queue
fi: Lisää yhteydettömän tilan lainauksia jonoon

en: Add offline circulations to queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Lisää yhteydettömän tilan lainauksia jonoon &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Add or remove items
fi: Lisää tai poista niteitä

note: %1$s:  colTitle | html
en: Add or remove items &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Lisää tai poista niteitä &rsaquo; Kokoelma %s &rsaquo; Siirtokokoelmat &rsaquo; Työkalut &rsquo; Koha

en: Add order
fi: Lisää tilaus

en: Add order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fi: Lisää tilaus &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Add order from a subscription
fi: Tee tilaus kausijulkaisutilauksesta

en: Add order from a suggestion
fi: Tee tilaus hankintaehdotuksesta

en: Add order from a suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Tee tilaus hankintaehdotuksesta &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Add order to basket
fi: Lisää tilaus tilauskoriin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
fi: Lisää tilaus tilauskoriin %s

en: Add orders
fi: Lisää tilauksia

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
fi: Lisää tilaukset %s (tiedosto %s välivarastoitu %s)

en: Add orders from MARC file
fi: Lisää tilauksia MARC-tiedostosta

en: Add patron
fi: Lisää asiakas

en: Add patron attribute type
fi: Lisää asiakasmääre

en: Add patron(s)
fi: Lisää asiakkaita

en: Add patrons
fi: Lisää asiakkaita

en: Add patrons
fi: Lisää asiakkaita

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Lisää asiakkaita &rsaquo; %s &rsaquo; Asiakaslistat &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
fi: Lisää asiakkaiden viivakoodit ylläolevaan tekstikenttään, tai jätä tyhjäksi lisätäksesi asiakashaun kautta.

en: Add patrons to a new patron list
fi: Lisää asiakkaat uuteen asiakaslistaan

en: Add recipients
fi: Lisää vastaanottajia

en: Add record matching rule
fi: Lisää tietueiden täsmäytyssääntö

en: Add record using fast cataloging
fi: Lisää tietue käyttäen pikakuvailua

en: Add reserves
fi: Lisää varantoja

en: Add reserves
fi: Lisää varantoja

note: For the first occurrence, %1$s:  course.course_name | html
en: Add reserves &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fi: Lisää varantoja &rsaquo; %s &rsaquo; Kurssivarannot &rsaquo; Koha

en: Add reserves for
fi: Lisää varantoja

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
fi: Lisää rajoitus

en: Add rule
fi: Lisää sääntö

en: Add rules
fi: Lisää sääntöjä

en: Add splitting rule
fi: Lisää katkaisusääntö

en: Add stage
fi: Lisää vaihe

en: Add stage to
fi: Lisää vaihe kiertoon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
fi: Lisää välivarastoituja tiedostoja tilauskoriin

en: Add sub fund
fi: Lisää alitili

en: Add sub-group
fi: Lisää alaryhmä

en: Add suggestion
fi: Lisää hankintaehdotus

en: Add tag
fi: Lisää kenttä

note: %1$s:  searchfield | html
en: Add tag %s
fi: Lisää tagi %s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
fi: Lisää tähän %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
fi: Lisää sanastoon

en: Add to a list
fi: Lisää listalle

en: Add to a new list:
fi: Lisää uudelle listalle:

en: Add to basket
fi: Lisää tilauskoriin

en: Add to bundle
fi: Lisää nidepakettiin

en: Add to cart
fi: Lisää koriin

note: SCRIPT
en: Add to group
fi: Lisää ryhmään

en: Add to group
fi: Lisää ryhmään

en: Add to item group
fi: Lisää nideryhmään

en: Add to list
fi: Lisää listaan

en: Add to list
fi: Lisää listaan

en: Add to list &rsaquo; Koha
fi: Lisää listaan &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
fi: Lisää yhteydettömän tilan jonoon

en: Add to patron list
fi: Lisää asiakaslistaan

en: Add to rota
fi: Lisää kiertoon

note: SCRIPT
en: Add to:
fi: Lisää tähän:

en: Add user
fi: Lisää käyttäjä

en: Add users
fi: Lisää käyttäjiä

note: %1$s:  av_UPLOAD_link | $raw | $KohaSpan
en: Add values to the %s authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
fi: Lisää auktorisoituja arvoja %s -luokkaan, muuten kaikki lataukset merkitään väliaikaisiksi.

en: Add vendor
fi: Lisää aineistotoimittaja

en: Add vendor
fi: Lisää toimittaja

note: A
en: Add vendor note
fi: Lisää huomautus toimittajalle

en: Add vendor note
fi: Lisää huomautus toimittajalle

en: Add, edit and archive cash registers
fi: Lisätä, muokata ja arkistoida kassoja

en: Add, edit and delete courses
fi: Lisätä, muokata ja poistaa kursseja

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
fi: Lisätä, muokata ja poistaa asiakkaiden listoja ja niiden sisältöjä

en: Add, modify and view patron information
fi: Lisätä, muokata ja katsoa asiakastietoja

en: Add, modify and view patron information
fi: Lisätä, muokata ja katsoa asiakastietoja

en: Add/Edit items
fi: Lisää/Muokkaa niteitä

en: Add/move to item group
fi: Lisää/siirrä nideryhmään

en: Add:
fi: Lisää:

en: Added
fi: Lisätty

en: Added on or after date:
fi: Lisäyspvm:

en: Added on or before date:
fi: Lisäyspvm:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
fi: Lisättiin asiakasmääre &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
fi: Lisättiin tietueiden täsmäytyssääntö &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
fi: Lisätty.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
fi: Lisätään määritys: %s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
fi: Lisätään auktoriteetti %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
fi: Lisätään auktoriteetti %s

en: Additional PQF attributes added to each query.
fi: Täydentävät PQF-määreet on lisätty jokaiseen kyselyyn.

en: Additional SRU options:
fi: Muut SRU-valinnat:

en: Additional attributes and identifiers
fi: Muut määreet ja tunnukset

en: Additional content types
fi: Muut sisältötyypit

en: Additional contents &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Lisäsisällöt &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Additional contents (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
fi: Lisäsisällöt (%sUutiset%sSivut%sHTML muokkaukset%s)

en: Additional fields
fi: Muut kentät

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
fi: Lisäkentät taululle '%s'

en: Additional fields:
fi: Muut kentät:

en: Additional options
fi: Lisävalinnat

en: Additional parameters
fi: Muut parametrit

en: Additional thanks to...
fi: Lisäkiitokset...

en: Additional tools
fi: Muut työkalut

en: Address
fi: Osoite

en: Address 2
fi: Osoite 2

en: Address 2:
fi: Vaihtoehtoinen osoite:

en: Address 2:
fi: Osoite 2:

en: Address in question
fi: Osoite epävarma

en: Address line 1:
fi: Osoiterivi 1:

en: Address line 1:
fi: 1. osoiterivi:

en: Address line 2:
fi: Osoiterivi 2:

en: Address line 2:
fi: 2. osoiterivi:

en: Address line 3:
fi: 3. osoiterivi:

en: Address:
fi: Osoite:

en: Address:
fi: Osoite:

en: Adjustment cost for invoice
fi: Laskun hinnan oikaisu

en: Adjustments
fi: Oikaisut

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
fi: Oikaisut + toimituskulut: %s

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
fi: Hallinto &gt; Rahayksiköt ja vaihtokurssit

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
fi: Ylläpito &rsaquo; Laina- ja maksusäännöt

en: Administration &rsaquo; Item types
fi: Ylläpito &rsaquo; Nidetyypit

en: Administration &rsaquo; Koha
fi: Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Administration tables
fi: Ylläpidon taulut

en: Administrator account created!
fi: Ylläpitäjätunnus luotu.

en: Administrator account permissions
fi: Ylläpitäjätunnuksen oikeudet

en: Administrator identity
fi: Ylläpidon henkilöllisyys

en: Administrator login
fi: Ylläpitäjän kirjautuminen

en: Adolescent
fi: Lukioikäiset ja vastaavat

en: Adult
fi: Aikuiset

en: Advance notice
fi: Ennakkoilmoitus

note: SCRIPT
en: Advanced
fi: Edistynyt

en: Advanced &raquo;
fi: Kehittynyt &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
fi: Kehittynyt lajittelu

en: Advanced configuration
fi: Lisäasetukset

en: Advanced constraints
fi: Muut rajoitukset

en: Advanced constraints:
fi: Muut rajoitukset:

en: Advanced editor
fi: Kehittynyt editori

en: Advanced editor keyboard shortcuts
fi: Kehittyneen editorin pikanäppäimet

en: Advanced editor shortcuts
fi: Kehittyneen editorin pikanäppäimet

en: Advanced editor shortcuts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Kehittyneen editorin pikanäppäimet &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Advanced prediction pattern:
fi: Tarkennettu ennustuskaava:

en: Advanced search
fi: Tarkka haku

en: Advanced search
fi: Tarkka haku

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: Tarkka haku &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
fi: Kehittynyt lajittelu...

en: After
fi: on jälkeen

en: Afternoon
fi: Iltapäivä

en: Afternoon
fi: Iltapäivä

en: Agates
fi: Agatet

en: Age
fi: Ikä

en: Age field
fi: Ikä

en: Age in days
fi: Ikä päivinä

en: Age required
fi: Vaadittu ikä

en: Age required:
fi: Vaadittu ikä:

en: Age restricted
fi: Ikärajoitus

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
fi: Ikärajoitus %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
fi: Ikärajoitus %s. %s Lainataanko silti? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
fi: Sallittu ikäväli on %s-%s.

en: Agreement search
fi: Sopimushaku

en: Alert
fi: Huomautus

en: Alert subscribers for
fi: Ilmoita tilaajille tästä:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Ilmoita lehtitilauksesta %s &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Alerts
fi: Varoitukset

en: Aliases
fi: Aliakset

note: SCRIPT
en: Align
fi: Tasaus

note: SCRIPT
en: Align center
fi: Tasaa keskelle

note: SCRIPT
en: Align left
fi: Tasaa vasemmalle

note: SCRIPT
en: Align right
fi: Tasaa oikealle

note: SCRIPT
en: Alignment
fi: Tekstin tasaus

en: Alingsås Public Library, Sweden
fi: Alingsås Public Library, Ruotsi

en: All
fi: Kaikki

en: All active funds
fi: Kaikki aktiiviset tilit

note: A
en: All active recalls
fi: Kaikki aktiiviset palautuspyynnöt

en: All authority types
fi: Kaikki auktoriteettityypit

en: All available funds
fi: Kaikki saatavilla olevat tilit

en: All budgets
fi: Kaikki budjetit

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
fi: Kaikki lainat (%s), jotka ovat vanhempia kuin %s anonymisoitiin

en: All collections
fi: Kaikki kokoelmat

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
fi: Kaikki kurssivarannon niteet poistetaan kaikista kursseista, joihin ne on liitetty.

en: All dates
fi: Kaikki päivämäärät

en: All dependencies installed.
fi: Kaikki riippuvuudet asennettu.

en: All eHolding titles have been created successfully!
fi: Kaikki eKokoelma tietueet on luotu!

en: All funds
fi: Kaikki tilit

en: All funds
fi: Kaikki tilit

en: All headings
fi: Kaikki otsikot

en: All holds have successfully been cancelled!
fi: Kaikki varaukset on peruutettu!

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
fi: Kaikki yhdistettävät laskut täytyy olla samalta toimittajalta

en: All item fields are in the same tag and in item tab
fi: Kaikki nidekentät käyttävät samaa kenttämerkintää ja ovat nidevälilehdellä

en: All item types
fi: Kaikki nidetyypit

en: All libraries
fi: Kaikki kirjastot

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
fi: Kaikki kirjastot: %s

en: All locations
fi: Kaikki sijaintipaikat

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
fi: Kaikki tilauskorin rivit peruutetaan ja käytetyt varat vapautetaan.

en: All payments to the library
fi: Kaikki kirjaston saamat maksut

en: All records have been deleted successfully!
fi: Kaikki tietueet on poistettu!

en: All records have successfully been modified!
fi: Kaikki tietueet on muokattu!

en: All records have successfully been modified!
fi: Kaikki tietueet on muokattu!

en: All required Perl modules appear to be installed.
fi: Kaikki vaadittavat Perl-moduulit näyttää olevan asennettu.

note: SCRIPT
en: All selected
fi: Kaikki valitut

en: All shelving locations
fi: Kaikki hyllypaikat

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
fi: Kaikki lähtien %s

en: All statuses
fi: Kaikki tilat

en: All tags
fi: Kaikki tagit

en: All transactions
fi: Kaikki tapahtumat

en: All vendors
fi: Kaikki toimittajat

en: Allow
fi: Salli

en: Allow OPAC
fi: Salli verkkokirjasto

en: Allow OPAC access to users from this domain to login with this identity provider.
fi: Salli verkkokirjaston käyttäjien kirjautua tällä domainilla tältä tunnistustietojen tarjoajalta.

en: Allow OPAC:
fi: Salli verkkokirjastossa:

en: Allow access to the reports module
fi: Pääsy raportit-osioon

en: Allow auto-renewal of items:
fi: Salli automaattinen uusinta:

en: Allow changes to contents from:
fi: Salli muutokset sisältöön käyttäjältä:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
fi: Salli asiakkaan takaajien nähdä taattavan lainat verkkokirjastossa

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
fi: Salli asiakkaan takaajien nähdä taattavan maksut verkkokirjastossa

en: Allow public downloads:
fi: Salli julkiset lataukset:

en: Allow public enrollment:
fi: Salli julkiset ilmoittautumiset:

en: Allow staff
fi: Salli henkilökunta

en: Allow staff access to users from this domain to login with this identity provider.
fi: Salli virkailijoiden kirjautua tällä domainilla tältä tunnistustietojen tarjoajalta.

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
fi: Salli virkailijan muokata toisen virkailijan oikeuksia, käyttäjätunnusta ja salasanaa

en: Allow staff:
fi: Salli henkilökunta:

en: Allow transfer?
fi: Salli kuljetus?

en: Allow users to auto register on login.
fi: Salli käyttäjiä rekisteröitymään automaattisesti kirjauduttaessa

en: Allowed
fi: Sallittu

en: Allowed pickup locations
fi: Sallitut noutopaikat

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
fi: Sallii usean nidetyypin haun luokan mukaan. Luokat voidaan lisätä auktorisoituun arvoon ITEMTYPECAT. Jotta nidetyyppejä voidaan yhdistää tähän luokkaan, lisää hakutyyppi mihin tahansa nidetyyppiin

en: Already received
fi: On jo vastaanotettu

en: Already validated discharges
fi: Jo vahvistetut velattomuusilmoitukset

en: Alt key is "Alt"
fi: Alt-näppäin on "Alt"

en: Alternate address
fi: Vaihtoehtoinen osoite

en: Alternate address line 2
fi: Vaihtoehtoinen osoite, rivi 2

en: Alternate address: Address
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Osoite

en: Alternate address: Address 2
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Osoite 2

en: Alternate address: City
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Kaupunki

en: Alternate address: Contact note
fi: Vaihtoehtoinen osoite: yhteystietohuomautus

en: Alternate address: Email
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Sähköposti

en: Alternate address: Phone
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Puhelin

en: Alternate address: State
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Osavaltio

en: Alternate address: Street number
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Katunro

en: Alternate address: Street type
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Katutyyppi

en: Alternate address: ZIP/Postal code
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Postinro

en: Alternate city
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Kaupunki

en: Alternate contact
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto

en: Alternate contact ZIP/postal code
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Postinro

en: Alternate contact address
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto: Osoite

en: Alternate contact address 2
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto: Osoite 2

en: Alternate contact city
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto: Kaupunki

en: Alternate contact country
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto: Maa

en: Alternate contact first name
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto: Etunimi

en: Alternate contact phone
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto: Puhelin

en: Alternate contact state
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto: Osavaltio

en: Alternate contact surname
fi: Vaihtoehtoinen yhteystieto: Sukunimi

en: Alternate contact: Address
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Osoite

en: Alternate contact: Address 2
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Osoite 2

en: Alternate contact: City
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Kaupunki

en: Alternate contact: Country
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Maa

en: Alternate contact: First name
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Etunimi

en: Alternate contact: Phone
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Puhelin

en: Alternate contact: State
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Osavaltio

en: Alternate contact: Surname
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Sukunimi

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
fi: Vaihtoehtoinen yhteys: Postinro

en: Alternate country
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Maa

en: Alternate email
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Sähköposti

en: Alternate phone
fi: Vaihtoehtoinen puhelin

en: Alternate state
fi: Vaihtoehtoinen osavaltio

en: Alternate street number
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Katunro

en: Alternate street type
fi: Vaihtoehtoinen osoite: Katutyyppi

en: Alternate zip code
fi: Vaihtoehtoinen postinumero

en: Alternative contact
fi: Vaihtoehtoinen yhteys

note: SCRIPT
en: Alternative description
fi: Vaihtoehtoinen kuvaus

en: Alternative phone:
fi: Vaihtoehtoinen puhelin:

note: SCRIPT
en: Alternative source
fi: Vaihtoehtoinen lähde

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
fi: Vaihtoehtoisen lähteen URL

en: Always add items
fi: Lisää aina niteitä

en: Always show checkouts immediately
fi: Näytä aina lainat reaaliaikaisesti

en: Always show holds
fi: Näytä aina varaukset

note: A
en: Amazon cover image
fi: Amazon kansikuva

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fi: Amazonin kansikuva (<a href='%s'>alkuperäinen kuva tässä</a>)

en: Amount
fi: Summa

en: Amount being paid:
fi: Maksettava summa:

en: Amount charged:
fi: Veloitettu summa:

en: Amount outstanding
fi: Maksettava

en: Amount paid:
fi: Maksettu summa:

en: Amount tendered:
fi: Tarjottu rahamäärä:

en: Amount:
fi: Määrä:

en: Amount:
fi: Summa:

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
fi: Ylläpitäjän täytyy lisätä auktorisoituja arvoja UPLOAD-luokkaan, muuten kaikki lataukset merkitään väliaikaisiksi.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
fi: Pääkäyttäjän tulee luoda yksi tai useampi auktorisoitu arvo kategoriaan DEPARTMENT.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
fi: Tapahtui virhe ja erää %s ei poistettu.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
fi: Tapahtui virhe ja erän %s tietueita ei täysin täysin käsitelty.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
fi: Tapahtui virhe ja erään %s ei lisätty niteitä.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
fi: Tapahtui virhe ja niteitä ei poistettu erästä %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
fi: Kuvan lataamisessa tapahtui virhe.

en: An error has occurred!
fi: Virhe!

en: An error has occurred.
fi: Tapahtui virhe.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
fi: Virhe! %s

en: An error has occurred. Check the logs.
fi: Tapahtui virhe. Tarkista lokit.

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
fi: Tapahtui virhe. Laskua ei voitu luoda.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
fi: Virhe

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
fi: Tapahtui virhe (%s)

en: An error occurred on cancelling.
fi: Peruutettaessa tapahtui virhe.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
fi: Kuvaa poistettaessa tapahtui virhe

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
fi: Tiedoston lukemisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred when adding a new identity provider domain.
fi: Tunnistustietojen tarjoajan domainin lisäämisessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when adding a new identity provider.
fi: Tunnistustietojen tarjoajan lisäämisessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
fi: Palvelinta lisättäessä tapahtui virhe. Kirjastolla on jo SMTP-palvelin.

en: An error occurred when adding this CSV profile
fi: CSV-profiilin lisäämisessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
fi: Tämän auktoriteettityypin lisäyksessä tapahtui virhe. Auktoriteettityyppi saattaa jo olla olemassa.

en: An error occurred when adding this cash register.
fi: Kassan lisäämisessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
fi: Tämän kaupungin lisäyksessä tapahtui virhe. Kaupunki saattaa jo olla olemassa.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
fi: Tämän luokitusjärjestelmän lisäyksessä tapahtui virhe. Ehkä koodi on jo olemassa?

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
fi: Sisällön lisäämisessä tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
fi: Tämän rahayksikön lisäyksessä tapahtui virhe. Rahayksikkö saattaa jo olla olemassa

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
fi: Tämän tiskin lisäyksessä tapahtui virhe. Tiski saattaa jo olla olemassa

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
fi: Tämän luokitusoppaan lisäyksessä tapahtui virhe. Ehkä koodi on jo olemassa?

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
fi: Tämän kuvailupohjan lisäyksessä tapahtui virhe. Kuvailupohja saattaa jo olla olemassa.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
fi: Kirjaston lisäyksessä tapahtui virhe. Tunnus on jo olemassa.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
fi: Kirjaston lisäämisessä tapahtui virhe. Kirjaston tunnus saattaa jo olla tässä ryhmässä.

en: An error occurred when adding this quote
fi: Sitaatin lisäämisessä tapahtui virhe

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
fi: Katkaisusäännön lisäyksessä tapahtui virhe. Ehkä koodi on jo olemassa?

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
fi: Käännöksen lisäämisessä tapahtui virhe

en: An error occurred when creating this list.
fi: Listan lisäämisessä tapahtui virhe.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
fi: Listan lisäyksessä tapahtui virhe. Nimi %s on jo olemassa.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
fi: CSV-profiilin poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
fi: Auktoriteettityypin poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs.
fi: Auktorisoidun arvon luokan poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs.
fi: Auktorisoidun arvon poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs.
fi: Kaupungin poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit.

en: An error occurred when deleting this classification source.
fi: Luokitusjärjestelmän poistossa tapahtui virhe.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs
fi: Sisällön poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
fi: Rahayksikön poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
fi: Tiskin poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
fi: Luokitusoppaan poistossa tapahtui virhe. Ehkä se on käytössä vähintään yhdellä luokitusjärjestelmällä?

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
fi: Kuvailupohjan poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
fi: Nidetyypin poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
fi: Kirjaston poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit.

en: An error occurred when deleting this list.
fi: Listan poistossa tapahtui virhe.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
fi: Asiakastyypin poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
fi: Asiakastyypin poistossa tapahtui virhe. Tarkista lokit.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
fi: Katkaisusäännön poistossa tapahtui virhe. Ehkä se on käytössä vähintään yhdellä lukitusjärjestelmällä?

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
fi: Käännöksen poistossa tapahtui virhe

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
fi: Auktorisoidun arvon kategorian lisäyksessä tapahtui virhe. Ehkä kategorian nimi on jo olemassa?

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
fi: Auktorisoidun arvon lisäyksessä tapahtui virhe. Ehkä arvo tai kategoria on jo olemassa?

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists
fi: Nidetyypin lisäyksessä tapahtui virhe. Ehkä arvo on jo olemassa

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist
fi: Asiakastyypin lisäyksessä tapahtui virhe. Asiakastyyppi on jo olemassa

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
fi: Asiakastyypin lisäyksessä tapahtui virhe. Asiakastyyppi on jo olemassa

en: An error occurred when saving this credit type
fi: Virhe tallennettaessa tätä credit-yyppiä

en: An error occurred when saving this debit type
fi: Virhe tallennettaessa tätä maksutyyppiä

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists
fi: CSV-profiilin päivittämisessä tapahtui virhe. Ehkä profiili on jo olemassa

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
fi: Auktoriteetin tyypin päivityksessä tapahtui virhe. Ehkä tyyppi on jo olemassa.

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
fi: Auktoriteetin arvon päivityksessä tapahtui virhe. Ehkä arvo on jo olemassa.

en: An error occurred when updating this cash register.
fi: Kassan päivityksessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
fi: Kaupungin päivittämisessä tapahtui virhe. Ehkä kaupunki on jo olemassa.

en: An error occurred when updating this classification source.
fi: Luokitusjärjestelmä päivityksessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists
fi: Lisäsisällön päivittämisessä tapahtui virhe. Ehkä sisältö on jo olemassa

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists
fi: Rahayksikön päivittämisessä tapahtui virhe. Ehkä rahayksikkö on jo olemassa

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists
fi: Tiskin päivittämisessä tapahtui virhe. Ehkä tiski on jo olemassa

en: An error occurred when updating this filing rule.
fi: Luokitusoppaan päivityksessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
fi: Kuvailupohjan päivittämisessä tapahtui virhe. Ehkä pohja on jo olemassa.

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists
fi: Nidetyypin päivittämisessä tapahtui virhe. Ehkä arvo on jo olemassa

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
fi: Kirjaston päivityksessä tapahtui virhe. Ehkä kirjasto on jo olemassa.

en: An error occurred when updating this list.
fi: Listan päivityksessä tapahtui virhe.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists
fi: Asiakastyypin päivityksessä tapahtui virhe. Ehkä asiakastyyppi on jo olemassa

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
fi: Asiakastyypin päivityksessä tapahtui virhe. Ehkä asiakastyyppi on jo olemassa.

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists
fi: Sitaatin päivittämisessä tapahtui virhe. Ehkä sitaatti on jo olemassa

en: An error occurred when updating this splitting rule.
fi: Katkaisusäännön päivityksessä tapahtui virhe.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
fi: Käännöksen päivityksessä tapahtui virhe.

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
fi: Virhe luotaessa uutta kotikäyntiä

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
fi: Kotipalveluprofiilin luomisessa tapahtui virhe

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
fi: Virhe poistettaessa kotikäyntiä

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
fi: Virhe ladattaessa asuntokäyntiä

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
fi: Virhe päivitettäessä asuntokäyntiä

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
fi: Kotipalveluprofiilin päivityksessä tapahtui virhe

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
fi: Virhetilanne, yritä uudelleen: %s

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs
fi: Tapahtui virhe. Tarkista lokit

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
fi: Tapahtui virhe. Asiakaslistaa ei voitu päivittää.

en: An error on setting library default.
fi: Virhe kirjaston oletusasetusten asettamisessa

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
fi: Tapahtui virhe ja %s toimintoa %s %s ei viety loppuun. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
fi: Tapahtui virhe: %s Pyydä järjestelmän ylläpitäjää tarkistamaan virhelokista tiedot.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
fi: '%s' -niminen kuva on jo olemassa.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
fi: Indeksin nimi, esim. title tai Local-Number

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
fi: Linkki oli virheellinen ja sivua ei ole olemassa

en: An unknown error has occurred.
fi: Tuntematon virhe.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
fi: Nidettä lisättäessä tapahtui tuntematon virhe

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
fi: Niteen lainauksessa tapahtui tuntematon virhe

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
fi: Yritettiin tehdä elementille %s %s toimintoa, jota ei tueta.

en: An unsupported operation was attempted.
fi: Yritetty toimintoa, joka ei ole tuettu.

en: Analytics
fi: Kausijulkaisut

en: Analyze items
fi: Nideanalyysi

note: SCRIPT
en: Anchor
fi: Ankkuri

note: SCRIPT
en: Anchor...
fi: Ankkuroi...

note: SCRIPT
en: Anchors
fi: Ankkurit

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
fi: Eläimet ja luonto

en: Anonymize checkout history
fi: Anonymisoi asiakkaiden lainaustietoja

en: Another pattern with this name already exists.
fi: Tämän niminen ilmestymistiheys on jo olemassa.

en: Any
fi: Kaikki

en: Any audience
fi: Kohdeyleisö

en: Any category code
fi: Mikä tahansa tyyppi

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
fi: Jotta näihin asetuksiin tehdyt muutokset tulisivat voimaan ja haku toimisi oikein, pitää tietokanta indeksoida uudelleen.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
fi: Mitään muutoksia ei tallenneta. Jatketaanko?

en: Any collection
fi: Mikä tahansa kokoelma

en: Any content
fi: Sisältö

en: Any format
fi: Materiaali

en: Any item
fi: Mikä tahansa nide

en: Any item type
fi: Mikä tahansa nidetyyppi

en: Any items with existing course reserves will have their
fi: Niteet, joilla on kurssivaranto, saavat

en: Any library
fi: Kaikki kirjastot

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
fi: Kaikki kadonneesta niteestä aiheutuneet maksut pysyvät asiakkaan tilillä.

en: Any phrase
fi: Kaikki fraasit

en: Any processing fees for this item will remain on the patron's account.
fi: Kaikki niteestä aiheutuneet käsittelykulut pysyvät asiakkaan tilillä.

en: Any shelving location
fi: Mikä tahansa hyllypaikka

en: Any status except cancelled
fi: Kaikki muu paitsi peruutetut

en: Any vendor
fi: Mikä tahansa toimittaja

en: Any word
fi: Mikä sana tahansa

en: Any:
fi: Mikä tahansa:

en: Anyone seeing this list
fi: Kuka tahansa listan katsoja

en: Apache License, Version 2.0
fi: Apache-lisenssi, versio 2.0

en: Apache version:
fi: Apache-versio:

en: Appear in position:
fi: Näyttöjärjestys:

en: Append
fi: Liitä

en: Appended
fi: Liitetty

en: Applied
fi: Sovellettu

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
fi: Käytettiin toista täsmäytyssääntöä. Vastaavia tietueita on nyt %s kpl

note: SCRIPT
en: Apply
fi: Käytä

en: Apply
fi: Käytä

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
fi: Käytä eri täsmäytyssääntöjä

en: Apply discount
fi: Käytä alennusta

en: Apply field weights to search
fi: Käytä kenttäpainotuksia haussa

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
fi: Suodata

en: Apply filter(s)
fi: Suodata

en: Apply template
fi: Käytä pohjaa

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Approve an acquisitions basket
fi: Hyväksy tilauskori

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Approved comments
fi: Hyväksytyt kommentit

en: Approved tags
fi: Hyväksytyt asiasanat

en: April
fi: Huhtikuu

en: Arabic
fi: arabia

en: Archive
fi: Arkistoi

en: Archived
fi: Arkistoitu

note: %1$s:  END
en: Archived %s
fi: Arkistoitu %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
fi: Haluatko varmasti lisätä uuden niteen? Kaikki tälle sivulle tehdyt muutokset häviävät.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
fi: Haluatko varmasti perua tämän artikkelipyynnön?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tämän varauksen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tämän tuonnin?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tämän tilauksen (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tekemäsi muutokset?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
fi: Haluatko varmasti vaihtaa noutokirjaston %s kirjastoksi %s tälle pyynnölle?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
fi: Haluatko varmasti kopioida nämä laina- ja maksusäännöt kirjastolta %s kirjastolle %s? Toiminto kumoaa kirjastolla tällä hetkellä olevat säännnöt.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
fi: Haluatko varmasti kopioida tämän säännön kirjastolle %s? Tämä kumoaa kirjaston olemassa olevat säännöt.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
fi: Haluatko varmasti sulkea tilauskorin %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
fi: Haluatko varmasti sulkea tämän tilauskorin ja luoda EDIFACT-tilauksen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
fi: Haluatko varmasti sulkea tämän tilausryhmän?

en: Are you sure you want to delete
fi: Haluatko varmasti poistaa

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän "%s"?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa eräajon %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa kuvat: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa palvelimen %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s valittua kohtaa hakuhistoriastasi?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
fi: Haluatko varmasti poistaa kerhon %s? Poisto peruuttaa asiakkaiden ilmoittautumiset tähän kerhoon.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
fi: Haluatko varmasti poistaa kerhopohjan %s? Tämä poistaa kaikki kerhot, jotka käyttävät tätä pohjaa ja peruuttaa asiakkaiden ilmoittautumiset

en: Are you sure you want to delete the following quote?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän sitaatin?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa listan %s?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa asiakkaan %s %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun sisällön?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut raportit?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa hakuhistoriastasi valitut kohdat?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä hankintaehdotukset?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän OAI-joukon?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän auktoriteetin?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän auktorisoidun arvon luokan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän auktorisoidun arvon?

en: Are you sure you want to delete this basket?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tilauskorin?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän luokitusjärjestelmän?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän sisällön? Poistoa ei voi peruuttaa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kurssin?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kurssin? Siihen on liitetty %s nidettä.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kurssin? Siihen liittyy %s nide.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kansikuvan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän toimituksen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän sanaston määritelmän? Poistoa ei voi peruuttaa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kentän?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tiedoston?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tiedoston?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän luokitusoppaan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kuvan?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän laskun?

en: Are you sure you want to delete this item group?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän nideryhmän?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän niteen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän avaimen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän listan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän makron?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän viestin?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän uutisen? Poistoa ei voi peruuttaa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän numerointikaavan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän asiakkaan korttien eräajosta?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän asiakkaan kuvan? Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän profiilin?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän raportin? Poistoa ei voi peruuttaa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän säännön? Poistoa ei voi peruuttaa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tallennetun raportin?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän katkaisusäännön?

en: Are you sure you want to delete this stage?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän vaiheen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tilauksen ilmestymistiheyden?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän ehdotuksen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän käännöksen?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
fi: Haluatko varmasti tehdä tämän?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
fi: Haluatko varmasti muokata toista sääntöä?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tekemäsi muutokset?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
fi: Haluatko varmasti luoda EDIFACT-tilauksen ja sulkea tilauskorin %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
fi: Haluatko varmasti yhdistää valitut asiakkaat?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi tämän erän?

en: Are you sure you want to remove
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki niteet kurssista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
fi: Haluatko varmasti poistaa tarranumero(t): %s tästä erästä?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut asiakkaat tästä erästä?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut asiakkaat?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut säännöt?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
fi: Haluatko varmasti poistaa asiasanan tästä tietueesta?

en: Are you sure you want to remove these item(s) from their item group(s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä niteet nideryhmästä?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä niteet kaikista kursseista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä nimekkeet listalta?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän niteen kierrosta?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän niteen kurssista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän listan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän palautuspyynnön ja palauttaa niteen kotikirjastoon?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän palautuspyynnön?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
fi: Haluatko varmaasti avata tämän tilauskorin uudestaan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
fi: Haluatko varmasti avata tämän kausijulkaisutilauksen uudestaan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
fi: Haluatko varmasti korvata nykyisen %s sisällön?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
fi: Haluatko varmasti korvata asiakkaan nykyisen kuvan? Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
fi: Haluatko varmasti palauttaa tämän palautuspyynnön odotustilan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
fi: Haluatko varmasti tallentaa?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa erän tuonnin tietokantaan?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän liitännäisen %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
fi: Haluatko varmasti mitätöidä tämän hyvityksen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
fi: Haluatko varmasti poistaa maksuja %s €? Tätä toimintoa ei voi peruuttaa!

en: Are you sure you wish to delete this request?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän pyynnön?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän niteen kiertokokoelmasta?

en: Area
fi: Alue

en: Area:
fi: Alue:

en: Arrived
fi: Saapunut

note: SCRIPT
en: Arrows
fi: Nuolet

en: Article request fee
fi: Artikkelipyynnön maksu

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
fi: Artikkelipyyntöjen maksut kirjastolle %s

en: Article requests
fi: Artikkelipyynnöt

en: Article requests &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Artikkelipyynnöt &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
fi: Artikkelipyynnöt (%s)

en: Article requests:
fi: Artikkelipyynnöt:

en: Article title
fi: Artikkelin nimeke

note: SCRIPT
en: Ascending
fi: Nouseva

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
fi: Pyydä tai tee muutoksia käyttäjäoikeuksiin. Käyttäjällä %s täytyy olla oikeudet USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP ja CREATE tietokantaan %s.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
fi: Pyydä järjestelmän ylläpitäjää määrittämään tämä ominaisuus, tai poista tämä huomautus

en: Asked
fi: Kysytty

en: Assistant:
fi: Assistentti:

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
fi: Vähintään yksi nide on lainattu tälle nimeketietueelle %s.

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
fi: Vähintään yhdellä asiakkaalla on useampi kuin yksi arvo tälle asiakasmääreelle

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
fi: Vähintään kahdella asiakkaalla on sama arvo tälle asiakasmääreelle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
fi: Valitse vähintään kaksi tietuetta yhdistettäväksi.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
fi: Kirjastossa: %s

en: Atomic update error :
fi: Päivitysvirhe :

en: Atomic updates:
fi: Päivitykset:

en: Attach an item
fi: Liitä nide

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
fi: Liitä nide %s tietueeseen %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Liitä nide %s &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Attach another item
fi: Liitä uusi nide

en: Attach item
fi: Liitä nide

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
fi: Lisää tämä tilauskori uuteen, samannimiseen tilausryhmään

en: Attempt to delete record failed.
fi: Tietueen poistaminen epäonnistui.

en: Attention
fi: Huomio

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
fi: Määre "%s" on jo käytössä toisen asiakkaan tiedoissa.

en: Attributes
fi: Määreet

en: Attributes:
fi: Määreet:

en: Audio alerts
fi: Äänihälytykset

en: Audio alerts
fi: Äänihälytykset

en: Audio alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Äänihälytykset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Audio alerts are disabled
fi: Äänihälytykset on poistettu käytöstä

en: August
fi: Elokuu

en: Auth field copied
fi: Auktorisointikenttä kopioitu

en: Auth value
fi: Auktorisointi

en: Auth value:
fi: Auktoriteettiarvo:

en: AuthID
fi: AuktID

en: Authenticated
fi: Todennettu

en: Authentication
fi: Todennus

en: Authentication providers
fi: Tunnistuksen tarjoajat

en: Authname
fi: Auktorisoitu nimi

en: Author
fi: Tekijä

en: Author (A-Z)
fi: Tekijän mukaan (nouseva)

en: Author (Z-A)
fi: Tekijän mukaan (laskeva)

en: Author (any):
fi: Nimi (mikä tahansa):

en: Author (corporate):
fi: Nimi (yhteisö):

en: Author (meeting / conference):
fi: Tekijä (kokous / konferenssi):

en: Author (meeting/conference):
fi: Tekijä (kokous/konferenssi):

en: Author (personal):
fi: Nimi (henkilö):

en: Author(s)
fi: Tekijä(t)

en: Author(s):
fi: Tekijä(t):

note: %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END
en: Author(s): %s%s%s
fi: Tekijä(t): %s%s%s

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Author:
fi: Tekijä:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
fi: Tekijä: %s

en: Authorised value category:
fi: Auktorisoidun arvon luokka:

en: Authorised values category
fi: Auktorisoidun arvon luokka

en: Authorised values category:
fi: Auktorisoidun arvon luokka:

en: Authorities
fi: Auktoriteetit

en: Authorities
fi: Auktoriteetit

en: Authorities &rsaquo; Koha
fi: Auktoriteetit &rsaquo; Koha

en: Authorities tables
fi: Auktoriteettitaulut

en: Authorities:
fi: Auktoriteetit:

en: Authority
fi: Auktoriteetti

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
fi: Auktoriteetti #%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
fi: Auktoriteetti %s

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
fi: Auktoriteetti %s on poistettu.

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
fi: MARC-auktoriteettipohja kuvailupohjalle %s%s%soletuskuvailupohjalle%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Auktoriteetin MARC-osakentän rakenne &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
fi: Auktoriteetin osakentän %s rakenteen hallinta (auktoriteetti: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
fi: Auktoriteetin MARC-osakenttien rakenne %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
fi: Auktoriteettitietueen rakenne osakentälle %s

note: A
en: Authority control
fi: Auktoriteettien hallinta

en: Authority details &rsaquo; Koha
fi: Auktoriteettitiedot &rsaquo; Koha

en: Authority does not exist
fi: Auktoriteettia ei ole olemassa

en: Authority field to copy:
fi: Kopioitava auktoriteettikenttä:

en: Authority record
fi: Auktoriteettitietue

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
fi: Auktoriteettitietuetta %s ei löydy tietokannasta.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
fi: Auktoriteettitietuetta %s ei ole muokattu. Muokkauksen aikana tapahtui virhe

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
fi: Auktoriteettitietue %s on muokattu.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
fi: Auktoriteettitietuetta %s ei poistettu. Tapahtui virhe.

en: Authority search
fi: Auktoriteettihaku

en: Authority search results
fi: Auktoriteettihaun tulokset

en: Authority search results
fi: Auktoriteettihaun tulokset

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fi: Auktoriteettihaun tulokset &rsaquo; Auktoriteetit &rsaquo; Koha

en: Authority type
fi: Auktoriteettityyppi

en: Authority type
fi: Auktoriteettityyppi

en: Authority type added successfully.
fi: Auktoriteettityyppi on lisätty.

en: Authority type deleted successfully.
fi: Auktoriteettityyppi on poistettu.

en: Authority type updated successfully.
fi: Auktoriteettityypin on päivitetty.

en: Authority type:
fi: Auktoriteettityyppi:

en: Authority types
fi: Auktoriteettityypit

en: Authority:
fi: Auktoriteetti:

en: Authorized
fi: Auktorisoitu

en: Authorized value
fi: Auktorisoitu arvo

en: Authorized value added successfully.
fi: Auktorisoitu arvo on lisätty.

en: Authorized value category
fi: Auktorisoitu arvo

en: Authorized value category added successfully.
fi: Auktorisoidun arvon luokka on lisätty.

en: Authorized value category deleted successfully.
fi: Auktorisoidun arvon luokka on poistettu.

en: Authorized value category:
fi: Auktorisoidun arvon luokka:

en: Authorized value category:
fi: Auktorisoidun arvon luokka:

en: Authorized value deleted successfully.
fi: Auktorisoitu arvo on poistettu.

en: Authorized value updated successfully.
fi: Auktorisoitu arvo on päivitetty.

en: Authorized value:
fi: Auktorisoitu arvo:

en: Authorized value:
fi: Auktorisoitu arvo:

en: Authorized values
fi: Auktorisoidut arvot

en: Authorized values
fi: Auktorisoidut arvot

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
fi: Auktorisoidut arvot luokalle %s

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
fi: Auktorisoidut arvot luokalle %s

en: Authors
fi: Tekijät

en: Authors:
fi: Tekijät:

en: Auto ordering
fi: Automaattinen tilaaminen

en: Auto register
fi: Automaattinen rekisteröinti

en: Auto register:
fi: Automaattinen rekisteröinti:

en: Auto renewal
fi: Automaattinen uusinta

en: Auto subscription sharing:
fi: Automaattinen kausijulkaisutilausten jakaminen:

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
fi: Täytä rivi

en: Auto-renewal
fi: Automaattinen uusinta

en: Auto-renewal:
fi: Automaattinen uusinta:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
fi: Automaattinen uusinta: Ei käytössä asiakkaalla

en: AutoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
fi: AutoMemberNum on aktiivinen, mutta kirjastokortti on merkattu pakolliseksi kohdassa BorrowerMandatoryField: automaattinen kirjastokortin luonti on pois käytöstä.

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
fi: Autolocation-toiminto on päällä ja yrität kirjautua IP-osoitteesta, joka ei täsmää kirjastosi osoitteiden kanssa.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
fi: Automaattisen auktoriteettilinkityksen tulokset:

en: Automatic checkin
fi: Automaattinen palautus

en: Automatic checkin:
fi: Automaattinen palautus:

en: Automatic item modifications by age
fi: Automaattinen niteen muokkaus iän mukaan

en: Automatic item modifications by age
fi: Automaattinen niteen muokkaus iän mukaan

en: Automatic item modifications by age &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Automaattinen niteen muokkaus iän mukaan &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Automatic ordering:
fi: Automaattinen tilaaminen:

en: Automatic renewal
fi: Automaattinen uusinta

en: Automatic return to holding
fi: Automaattinen palautus varaustilaan

en: Automatic return to home
fi: Automaattinen palutus kotikirjastoon

en: Automation
fi: Automaatiot

en: Availability
fi: Saatavuus

en: Availability:
fi: Saatavuus:

en: Available
fi: Saatavana

en: Available barcodes
fi: Viivakoodit

en: Available call numbers
fi: Luokka

note: INPUT type=text
en: Available copy
fi: Saatavana niteet

en: Available copy numbers
fi: Saatavana olevat nidenumerot

en: Available enumeration
fi: Numerointi

en: Available for
fi: Saatavilla

en: Available in the library
fi: Saatavissa kirjastossa

en: Available item types
fi: Nidetyypit

en: Available locations
fi: Hyllypaikka

en: Available since
fi: Saatavana lähtien

en: Average checkout period
fi: Keskimääräinen laina-aika

en: Average checkout period statistics
fi: Keskimääräisen laina-ajan tilasto

en: Average loan time
fi: Keskimääräinen laina-aika

en: Average loan time
fi: Keskimääräinen laina-aika

en: Average loan time &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Keskimääräinen laina-aika &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: BSD License
fi: BSD-lisenssi

en: BT
fi: LT

en: Back
fi: Takaisin

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
fi: Takapuoli %s

en: Back side layout not used
fi: Takapuolen asettelua ei käytetä

en: Back to Tools
fi: Takaisin työkaluihin

note: INPUT type=submit
en: Back to system preferences
fi: Takaisin järjestelmäasetuksiin

en: Back to the list
fi: Takaisin listalle

en: Backend
fi: Kaukolainayhteys

note: SCRIPT
en: Background color
fi: Taustaväri

en: Backslash separated text (.csv)
fi: Kenoviivoin eroteltu teksti (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
fi: Toimimaton tai puuttuva lähettäjän osoite; tarkista kirjaston sähköpostiosoite tai järjestelmäasetus KohaAdminEmailAddress.

en: Bankable
fi: Pankkikelpoinen

en: Bar
fi: Palkki

en: Barcode
fi: Viivakoodi

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
fi: Viivakoodi %s

note: %1$s:  ITEM_DAT.barcode | html %2$s:  IF not_for_loan %3$s:  not_for_loan_description | html %4$s:  END
en: Barcode %s %s%s %s
fi: Viivakoodi %s %s%s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
fi: Viivakoodi : %s

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
fi: Viivakoodi- ja kuvailutiedot tulostetaan vuorotteleville tarroille

en: Barcode file:
fi: Viivakooditiedosto:

en: Barcode file:
fi: Viivakooditiedosto:

en: Barcode height:
fi: Viivakoodin korkeus:

en: Barcode image generator
fi: Viivakoodikuvan luonti

en: Barcode image generator
fi: Viivakoodikuvan luonti

en: Barcode image generator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Viivakoodikuvan luonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Barcode list (one barcode per line):
fi: Lista viivakoodeista (koodi per rivi):

en: Barcode not found
fi: Viivakoodeja ei löytynyt

en: Barcode not found.
fi: Viivakoodeja ei löytynyt.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
fi: Viivakoodia ei löytynyt. Seuraavat niteet löytyivät haulla:

en: Barcode precedes bibliographic data
fi: Viivakoodi tulostuu ennen kuvailutietoja

en: Barcode range
fi: Viivakoodiväli

en: Barcode submitted
fi: Viivakoodi syötetty

en: Barcode text must be numeric (0-9)
fi: Viivakoodin täytyy olla numeerinen (0-9)

en: Barcode type
fi: Viivakoodityyppi

en: Barcode type:
fi: Viivakoodityyppi:

en: Barcode type:
fi: Viivakoodityyppi:

en: Barcode:
fi: Viivakoodi:

en: Barcode:
fi: Viivakoodi:

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
fi: Viivakoodi: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
fi: Viivakoodi: %s

en: Barcodes
fi: Viivakoodeista

en: Barcodes file
fi: Viivakooditiedosto

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
fi: Viivakoodit väliltä %s - %s

en: Barcodes not found
fi: Viivakoodeja ei löytynyt

en: Barcodes not found:
fi: Viivakoodeja ei löytynyt:

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
fi: Viivakoodit tyyppiä %s pitää olla numeerisia

en: Barcodes:
fi: Viivakoodit:

en: Base-level allocated
fi: Määräraha

en: Base-level available
fi: Käytettävissä

en: Base-level ordered
fi: Tilattu

en: Base-level spent
fi: Käytetty

en: Basic configuration
fi: Perusasetukset

en: Basic constraints
fi: Perusrajoitukset

en: Basic installation complete.
fi: Perusasennus on valmis.

en: Basic parameters
fi: Perusasetukset

en: Basket
fi: Tilauskori

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
fi: Tilauskori %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketno | html %4$s:  END %5$s:  booksellername | html
en: Basket %s %s (%s) %s for %s
fi: Tilauskori %s %s (%s) %s toimittajalle %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
fi: Tilauskorit %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
fi: Tilausryhmä %s (%s) toimittajalle %s

en: Basket (#)
fi: Tilauskori (#)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
fi: Tilauskori (%s)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Tilauskori (%s) &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Basket by
fi: Tilauskori

en: Basket created by:
fi: Tilauskorin luoja:

en: Basket creator
fi: Tilauskorin luoja

en: Basket deleted
fi: Tilauskori poistettu

en: Basket details
fi: Tilauskorin tiedot

en: Basket export in acquisition
fi: Tilauskorin vienti hankinnassa

en: Basket group
fi: Tilausryhmä

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
fi: Tilausryhmä %s (%s)

en: Basket group billing place:
fi: Tilausryhmän laskutuspaikka:

en: Basket group delivery placename:
fi: Tilausryhmän vastaanottopaikka:

en: Basket group name:
fi: Tilausryhmän nimi:

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
fi: Tilausryhmä nro %s

en: Basket group:
fi: Tilausryhmä:

en: Basket grouping
fi: Tilauksen ryhmittely

en: Basket grouping
fi: Tilauksen ryhmittely

en: Basket grouping for
fi: Tilausryhmä:

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
fi: Tilauskorien ryhmitys toimittajalle %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
fi: Tilausryhmät

en: Basket name
fi: Tilauskorin nimi

en: Basket name:
fi: Tilauskorin nimi:

en: Basket not found.
fi: Tilauskoria ei löytynyt.

en: Basket:
fi: Tilauskori:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
fi: Tilauskori: %s

en: Basketgroup:
fi: Tilausryhmä:

en: Baskets
fi: Tilauskorit

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
fi: Tilauskorit toimittajalle: %s

en: Baskets in this group:
fi: Tilauskorit tässä tilausryhmässä:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
fi: Erä %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
fi: Erä %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
fi: Erää %s ei täysin deduplikoitu.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
fi: Erää %s ei poistettu.

en: Batch ID
fi: Eräajon tunnus

en: Batch add reserves
fi: Lisää varantoja eräajona

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
fi: Auktoriteettitietueen poisto eräajona

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
fi: Auktoriteettitietueen muokkaus eräajona

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
fi: Tietueiden muokkaus eräajona

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record record deletion
fi: Tietueiden poisto eräajona

en: Batch check out
fi: Erälainaus

en: Batch check out
fi: Erälainaus

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
fi: Erälainauksen vahvistaminen %s asiakkaalle %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
fi: Erälainauksen tiedot %s asiakkaalle %s |%s|%s

en: Batch delete
fi: Eräpoisto

en: Batch delete patrons
fi: Asiakkaiden poisto eräajona

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
fi: Asiakkaiden ja asiakkaiden lainahistorian poisto eräajona

en: Batch delete records
fi: Tietueiden poisto eräajona

en: Batch description:
fi: Erän kuvaus:

en: Batch edit
fi: Erämuokkaus

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Erämuokkaus &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Batch edit patrons
fi: Erämuokkaa asiakkaita

en: Batch edit records
fi: Tietueiden erämuokkaus

en: Batch editing
fi: Erämuokkaukset

en: Batch extend due dates
fi: Eräpäivien siirto eräajona

en: Batch extend due dates &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Eräpäivien siirto eräajona &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
fi: Varausten peruutus eräajona

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
fi: Niteiden %spoisto%smuokkaus%s eräajona

en: Batch item deletion
fi: Niteiden poisto eräajona

en: Batch item deletion
fi: Niteiden poisto eräajona

en: Batch item deletion &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Niteiden poisto eräajona &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Batch item modification
fi: Niteiden muokkaus eräajona

en: Batch item modification
fi: Niteiden muokkaus eräajona

en: Batch item modification &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Niteiden muokkaus eräajona &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
fi: Niteiden poisto eräajona

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
fi: Niteiden muokkaus eräajona

en: Batch modify
fi: Erämuokkaus

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
fi: Eräkäsittele %s%s%s%s%s näkyvillä olevaa riviä

en: Batch patron deletion and anonymization
fi: Asiakkaiden poisto ja anonymisointi eräajona

en: Batch patron deletion and anonymization
fi: Asiakkaiden poisto ja anonymisointi eräajona

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
fi: Asiakkaiden poisto ja anonymisointi eräajona kirjastolle %s

en: Batch patron modification
fi: Asiakkaiden muokkaus eräajona

en: Batch patron modification &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Asiakkaiden muokkaus eräajona &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Batch patrons modification
fi: Asiakkaiden muokkaus eräajona

en: Batch patrons results
fi: Asiakkaiden muokkauksen eräajon tulokset

en: Batch record deletion
fi: Tietueiden poisto eräajona

en: Batch record deletion &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Tietueiden poisto eräajona &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
fi: Tietueiden muokkaus eräajona

en: Batch record modification &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Tietueiden muokkaus eräajona &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: BUTTON
en: Batch remove
fi: Poista eräajona

en: Batch remove reserves
fi: Varantojen poisto eräajona

en: Batch remove reserves
fi: Varantojen poisto eräajona

en: Batch:
fi: Erä:

en: Batches
fi: Eräajot

en: BdP de la Meuse, France
fi: BdP de la Meuse, Ranska

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
fi: Varmista, että näillä asiakkailla on sähköpostiosoite.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
fi: Koska "UseTransportCostMatrix" -järjestelmäasetus ei ole päällä, ei kuljetusten painomatriisi ole käytössä.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
fi: Koska 'ExtendedPatronAttributes' -järjestelmäasetus ei ole päällä, ei asiakkaille voi antaa lisämääreitä.

en: Before
fi: on ennen

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
fi: Ennen aloitusta, kirjaudu sisään käyttäjätunnuksella ja salasanalla, jonka sait järjestelmän ylläpitäjältä. Tämä tunnus sijaitsee

en: Begin the onboarding process
fi: Aloita asennusprosessi

en: Beginning date:
fi: Alkupvm:

en: Begins with
fi: Alkaa numerolla

en: Begins with:
fi: Alkuarvo:

en: Behavior
fi: Toiminta

en: BibLibre, France
fi: BibLibre, Ranska

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
fi: Tietue: %s

en: Biblio count
fi: Tietueita

en: Biblio level hold.
fi: Nimekevaraus.

en: Biblio numbers:
fi: Tietuenumerot:

en: Biblio:
fi: Tietue:

en: Bibliographic
fi: Bibliografia

en: Bibliographic data precedes barcode
fi: Kuvailutiedot tulostuvat ennen viivakoodia

en: Bibliographic data to print
fi: Tulostettava bibliografinen tieto

en: Bibliographic framework
fi: Kuvailupohja

en: Bibliographic information
fi: Aineiston tiedot

en: Bibliographic record
fi: Nimeketietue

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
fi: Nimeketietue %s

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
fi: Nimeketietuetta %s ei löydy tietokannasta.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
fi: Nimeketietue %s on poistettu.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
fi: Nimeketietuetta %s ei muokattu. Muokkauksen aikana tapahtui virhe.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
fi: Nimeketietue %s on muokattu.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
fi: Nimeketietuetta %s ei poistettu. Varausta ei voitu perua (reserve_id %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
fi: Nimeketietueita %s ei poistettu. Tapahtui virhe.

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
fi: Nimeketietueen ID

en: Bibliographic record ID:
fi: Nimeketietueen ID:

en: Bibliographic record count
fi: Nimeketietueita

en: Bibliographic record not found.
fi: Nimeketietuetta ei löydy.

en: Bibliographic record number:
fi: Nimeketietueen numero:

en: Bibliographic record title
fi: Bibliografisen tietueen nimeke

en: Bibliographic record will be deleted too.
fi: Myös nimeketietue poistetaan.

en: Bibliographic record will not be deleted.
fi: Nimeketietuetta ei poisteta.

en: Bibliographic records
fi: Nimeketietueet

en: Bibliographic records added
fi: Nimeketietueet lisätty

en: Bibliographic:
fi: Bibliografinen:

en: Bibliographies
fi: Bibliografiat

en: Biblionumber
fi: Tietuenumero

en: Biblionumber:
fi: Tietuenumero:

en: Biblionumbers:
fi: Tietuenumerot:

en: Biblios:
fi: Tietue:

en: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentina
fi: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentiina

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
fi: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Saksa

en: Billing date
fi: Laskutuspvm

en: Billing date:
fi: Laskutuspvm:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
fi: Laskutuspvm: Kaikki tähän saakka: %s

en: Billing place
fi: Laskutuspaikka

en: Billing place:
fi: Laskutuspaikka:

en: Billing place:
fi: Laskutuspaikka:

en: Biography
fi: Elämäkerta

note: SCRIPT
en: Black
fi: Musta

note: SCRIPT
en: Block
fi: Lohko

en: Block
fi: Estä

en: Block expired patrons:
fi: Estä vanhentuneet asiakkaat:

note: SCRIPT
en: Blocked!
fi: Estetty

note: SCRIPT
en: Blockquote
fi: Lohkolainaus

note: SCRIPT
en: Blocks
fi: Lohkot

note: SCRIPT
en: Blue
fi: Sininen

note: SCRIPT
en: Body
fi: Runko

note: SCRIPT
en: Bold
fi: Lihavointi

en: Book drop mode
fi: Palautuslaatikkotila

en: Book drop mode.
fi: Palautuslaatikkotila.

en: Book fund:
fi: Kirjatili:

note: SCRIPT
en: Border
fi: Reunus

note: SCRIPT
en: Border color
fi: Reunuksen väri

note: SCRIPT
en: Border style
fi: Reunuksen tyyli

note: SCRIPT
en: Border width
fi: Reunan paksuus

en: Born:
fi: Syntynyt:

en: Borrower
fi: Asiakas

en: Borrower number
fi: Asiakkaan ID tai määre

en: Borrowernumber
fi: Asiakkaan ID

en: Borrowernumber list (one number per line):
fi: Lista asiakastunnuksista (yksi numero per rivi):

en: Borrowernumber:
fi: Asiakkaan ID:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
fi: Asiakkaan ID: %s

en: Borrowernumbers
fi: Asiakkaiden ID:t

en: Borrowernumbers already in list
fi: Asiakkaiden ID:t ovat jo listalla

en: Borrowernumbers not found
fi: Asiakkaiden ID:tä ei löytynyt

note: SCRIPT
en: Bottom
fi: Alareuna

en: Braille
fi: Pistekirjoitus

en: Branch
fi: Kirjasto

note: NAV
en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Brief display
fi: Suppea näyttö

note: SCRIPT
en: Brightness
fi: Kirkkaus

note: ABBR
en: Broader Term
fi: Laajempi termi

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
fi: Selaa sukunimen mukaan: %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Browse for an image
fi: Hae kuvaa

en: Browse selected records
fi: Selaa valittuja tietueita

en: Browse system logs
fi: Selaa järjestelmän lokeja

en: Browse the system logs
fi: Selaa järjestelmän lokeja

en: Browse the system logs
fi: Selata järjestelmän lokeja

en: Budget
fi: Budjetti

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
fi: Budjetti %s [id=%s]%s (pois käytöstä)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
fi: Budjetti %s on suljettu

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
fi: Budjetti %s suljettu

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
fi: Budjetin päättymispäivä pitää olla aloituspäivä tai myöhemmin oleva päivä

en: Budget id
fi: Budjetin tunnus

en: Budget name
fi: Budjetin nimi

en: Budget period description
fi: Budjetin aikavälin kuvaus

en: Budget:
fi: Budjetti:

en: Budgeted cost
fi: Budjetoitu hinta

en: Budgeted cost tax exc.
fi: Budjetoitu hinta (veroton)

en: Budgeted cost tax inc.
fi: Budjetoitu hinta (verollinen)

en: Budgeted cost:
fi: Budjetoitu hinta:

en: Budgets
fi: Budjetit

en: Budgets administration
fi: Budjettien hallinta

en: Budgets administration
fi: Budjettien hallinta

en: Bug wrangler
fi: Virhevastaava

en: Build a new report?
fi: Luodaanko uusi raportti?

en: Build a report
fi: Luo raportti

en: Build and run reports
fi: Luo ja aja raportteja

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
fi: Luo uusi

en: Built-in offline circulation interface
fi: Yhteydettömän tilan lainaus

note: SCRIPT
en: Bullet list
fi: Numeroimaton lista

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Bundle contents for %s
fi: Nidepaketin sisältö kohteelle %s

en: Bundle contents list updated
fi: Nidepaketin sisältö päivitetty

en: Bundle had missing items
fi: Nidepaketti sisälsi kadonneita niteitä

en: Bundle had unexpected items
fi: Nidepaketti sisälsi odottamattomia niteitä

note: OPTION
en: Bundle losses are set at checkin automatically
fi: Nidepaketeista puuttuvat merkataan automaattisesti palautuksessa

en: Bundle verified
fi: Nidepaketti vahvistettu

en: By borrowernumber
fi: Asiakaan ID:n mukaan

en: By card number
fi: Korttinumeron mukaan

en: By patron list
fi: Asiakaslistan mukaan

en: By:
fi: Tekijä(t):

en: Bytes
fi: Tavua

note: %1$s:  cookie | html %2$s:  interface | html %3$s:  interface | html %4$s:  interface | html %5$s:  interface | html %6$s:  interface | html %7$s:  interface | html %8$s:  interface | html %9$s:  interface | html %10$s:  interface | html %11$s:  interface | html %12$s:  interface | html %13$s:  inte
en: CACHE MANIFEST # %s # Explicitly cached 'master entries'. CACHE: /cgi-bin/koha/circ/offline.pl %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap-theme.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.js %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.css %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.js %s/lib/jquery/jquery-3.6.0.min.js %s/lib/jquery/jquery-migrate-3.3.2.min.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.highlight-3.js %s/lib/shortcut/shortcut.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.indexeddb.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.validate.min.js %s/%s/css/print.css %s/%s/css/staff-global.css %s/%s/js/basket.js %s/%s/js/offlinecirc.js %s/%s/js/staff-global.js %s/prog/img/koha-logo-medium.png %s/prog/img/loading.gif %s/prog/sound/beep.ogg %s/prog/sound/critical.ogg # Resources that require the user to be online. NETWORK: * # Resources that can be substituted if the user is offline FALLBACK:
fi: CACHE MANIFEST # %s # Nimenomaisesti välimuistiin tallennetut 'pääsisäänkäynnit'. CACHE: /cgi-bin/koha/circ/offline.pl %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap-theme.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.js %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.css %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.js %s/lib/jquery/jquery-3.6.0.min.js %s/lib/jquery/jquery-migrate-3.3.2.min.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.highlight-3.js %s/lib/shortcut/shortcut.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.indexeddb.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.validate.min.js %s/%s/css/print.css %s/%s/css/staff-global.css %s/%s/js/basket.js %s/%s/js/offlinecirc.js %s/%s/js/staff-global.js %s/prog/img/koha-logo-medium.png %s/prog/img/loading.gif %s/prog/sound/beep.ogg %s/prog/sound/critical.ogg # Resurssit, jotka edellyttävät käyttäjän olevan verkossa. NETWORK: * # Resurssit, jotka voidaan korvata, jos käyttäjä ei ole verkossa FALLBACK:

en: CC-0 license
fi: CC-0 lisenssi

en: CD audio
fi: CD-äänilevy

en: CD software
fi: CD-ROM

en: CODE
fi: KOODI

en: COOP2of5
fi: COOP2/5

en: CSV profile ID
fi: CSV-profiilin ID

en: CSV profile added successfully
fi: CSV-profiili on lisätty

en: CSV profile deleted successfully
fi: CSV-profiili on poistettu

en: CSV profile updated successfully
fi: CSV-profiili on päivitetty

en: CSV profile:
fi: CSV-profiili:

en: CSV profiles
fi: CSV-profiilit

en: CSV profiles
fi: CSV-profiilit

en: CSV separator
fi: CSV-erotinmerkki

en: CSV separator:
fi: CSV-erotinmerkki:

en: CSV type
fi: CSV-tyyppi

en: Cache expiry (seconds)
fi: Välimuisti vanhenee (sekunteja)

en: Cache expiry:
fi: Välimuisti vanhenee:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
fi: Laskettu %s. Aikavälillä %s - %s

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Calendar information
fi: Kalenteri

en: Call Number
fi: Luokka

en: Call number
fi: Luokka

en: Call number (0-9 to A-Z)
fi: Luokka (nouseva)

en: Call number (Z-A to 9-0)
fi: Luokka (laskeva)

en: Call number browser
fi: Luokkanumeroselaus

en: Call number browser &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Selaa luokkia &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Call number classification scheme
fi: Signumin luokitusjärjestelmä

en: Call number classification scheme:
fi: Signumin luokitusjärjestelmä:

en: Call number range
fi: Luokkaväli

en: Call number:
fi: Luokka:

en: Call number:
fi: Hyllypaikka:

en: Call numbers
fi: Signumit

note: SCRIPT
en: Callnumber
fi: Luokka

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
fi: Luokka: %s

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
fi: Joko yksittäinen IP-osoite tai aliverkko muodossa 192.168.1.*

en: Can be guarantee
fi: Voi olla taattava

en: Can be manually added ?
fi: Voidaan lisätä käsin?

en: Can be manually invoiced?
fi: Voidaan lisätä maksu käsin?

en: Can be sold?
fi: Voidaan myydä?

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
fi: Mahdollistaa raporttien tarkemman lajittelun ja suodattamisen. Tämä luokka on oletusarvoltaan tyhjä. Arvon pitää sisältää REPORT_GROUP auktorisoitu arvo 'Kuvaus (verkkokirjastossa)'-kentässä, jotta alaryhmän linkittäminen oikeaan ryhmään onnistuu.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
fi: Ei voi sulkea tilauskoreja, joissa on epävarmoilla hinnoilla olevia niteitä.

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
fi: Ei voida uudelleenavata tilauskoreja, jotka ovat osa tilausryhmää.

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
fi: Asiakkaan tietoja ei voitu päivittää. %s Kirjastokortin numero: %s %s (Asiakkaan ID: %s)

en: Can't be cancelled when item is in transit
fi: Varausta ei voi peruuttaa kuljetuksen aikana

en: Can't cancel order
fi: Tilausta ei voi poistaa

en: Can't cancel order and delete catalog record
fi: Ei voida poistaa tilausta ja nimeketietuetta

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
fi: Tilauksen poisto ei onnistu, (%s) varausta on linkitetty tähän tilaukseen. Peruuta varaukset ensin

en: Can't cancel receipt
fi: Kuittia ei voi peruuttaa

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
fi: Luettelotietuetta tai tilausta ei voi perua, peruuta siihen kohdistuvat varaukset ensin

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
fi: Tietueen poisto ei onnistu, koska siinä on %s varaus(ta).

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
fi: Tietueen poisto ei onnistu, sillä siinä on %s nide(ttä).

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
fi: Tietueen poisto ei onnistu, poista muut siihen linkitetyt tilaukset ensin

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
fi: Tietueen poisto ei onnistu, poista siihen liittyvät kausijulkaisutilaukset ensin.

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
fi: Tietueen poisto ei onnistu, alla olevian rajoituksien takia

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
fi: Tämän tietueen tallentaminen ei onnistu. Seuraavat kentät täytyy täyttää:

en: Can't scan the code?
fi: Koodia ei voi lukea?

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel a confirmed request
fi: Peruuta vahvistettu pyyntö

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
fi: Poista kaikki

en: Cancel an order
fi: Peruuta teoksen tilaus

en: Cancel and return to order
fi: Peruuta ja palaa tilaukseen

note: INPUT type=submit
en: Cancel and transfer all
fi: Peruuta ja siirrä kaikki

note: A
en: Cancel article request
fi: Poista artikkelipyyntö

en: Cancel charge
fi: Peruuta veloitus

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
fi: Peruuta lainaus ja tee varaus %s

en: Cancel enrollment
fi: Peru ilmoittautuminen

en: Cancel filter
fi: Peruuta suodatus

en: Cancel hold
fi: Peruuta varaus

en: Cancel hold (X)
fi: Peruuta varaus

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
fi: Peruuta varaus ja palauta kirjastoon: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
fi: Peruuta varaus ja palauta kirjastoon: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
fi: Peruuta varaus ja yritä sitten kuljetusta:

en: Cancel import
fi: Peru tuonti

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
fi: Peruuta valitut varaukset

note: SCRIPT
en: Cancel merge
fi: Peruuta yhdistäminen

en: Cancel modifications
fi: Peruuta muutokset

en: Cancel notification
fi: Peruuta ilmoitus

en: Cancel order
fi: Peruuta teoksen tilaus

en: Cancel order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fi: Peruuta tilaus &rsaquo; Hankinta &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
fi: Peruuta tilaus ja nimeketietue

en: Cancel order and delete catalog record
fi: Peruuta tilaus ja poista nimeketietue

en: Cancel recall
fi: Peruuta palautuspyyntö

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.first_recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
fi: Peruuta palautuspyyntö ja palauta kirjastoon: %s

en: Cancel receipt
fi: Peruuta kuitti

en: Cancel request
fi: Poista pyyntö

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
fi: Peruuta valitut (%s)

en: Cancel selected recalls
fi: Peruuta valitut palautuspyynnöt

en: Cancel transfer
fi: Peruuta kuljetus

en: Cancel transfer (X)
fi: Peruuta kuljetus (X)

en: Cancel upload
fi: Peru lataus

en: Cancel?
fi: Poista?

en: Canceled
fi: Peruutettu

en: Cancellation allowed
fi: Peruutus sallittu

en: Cancellation date
fi: Peruutuspvm

en: Cancellation reason:
fi: Peruutuksen syy:

en: Cancellation reason:
fi: Peruutuksen syy:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
fi: Peruutuksen syy: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
fi: Peruutus pyydetty

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cancelled charge
fi: Peruutettu veloitus

en: Cancelled hold
fi: Peruutettu varaus

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
fi: Peruutettu %s

en: Cancelled orders
fi: Peruutetut tilaukset

en: Cannot add patron
fi: Asiakkaan lisääminen ei onnistu

en: Cannot be deleted
fi: Ei voi poistaa

en: Cannot be ordered
fi: Ei voi tilata

note: I
en: Cannot be put on hold
fi: Ei voi varata

en: Cannot be renewed yet
fi: Ei voida vielä uusia

en: Cannot be toggled
fi: Ei voi vaihtaa

en: Cannot be transferred to pickup library
fi: Ei voi kuljettaa noutokirjastoon

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
fi: Tämän tilausrivin vastaanottoa ei voi peruuttaa, koska tietueissa on vähintään yksi varaus.

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
fi: Tämän tilausrivin vastaanottoa ei voi peruuttaa, koska se luotiin tilausrivin osittaisesta vastaanottamisesta nro %s, joka on jo vastaanotettu. Yritä peruuttaa tämä ensin ja yritä uudelleen.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
fi: Vastaanottoa ei voida peruuttaa. Mahdolliset syyt:

en: Cannot check in
fi: Ei voi palauttaa

en: Cannot check in
fi: Ei voi palauttaa

en: Cannot check out
fi: Ei voi lainata

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
fi: Ei voi lainata! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
fi: Ei voi lainata! %s %s %s %s

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
fi: Tätä päivää ei voi valita noutopäiväksi.

en: Cannot delete
fi: Ei voi poistaa

en: Cannot delete budget
fi: Budjettia ei voi poistaa

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Cannot delete budget '%s'
fi: Budjettia ei voi poistaa '%s'

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
fi: Ei voi poistaa rahayksikköä %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
fi: Ei voi poistaa nidetyyppiä '%s'

en: Cannot delete patron
fi: Ei voi poistaa asiakasta

en: Cannot delete this item type.
fi: Ei voida poistaa tätä nidetyyppiä.

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
fi: Ei voida poistaa: Asiakastyyppi %s on käytössä

en: Cannot detect mana server at
fi: Mana-palvelinta ei havaita

en: Cannot edit
fi: Ei voi muokata

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
fi: Ei voida muokata velattomuusilmoitusta: asiakkaalla on lainoja.

en: Cannot enqueue this job.
fi: Tätä työtä ei voi asettaa jonoon.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
fi: Tiedoston %s lukeminen ei onnistunut.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
fi: Kansioindeksin avaaminen epäonnistui. (idlink.txt tai datalink.txt -tiedosto)

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
fi: Tätä tietuetta ei voi avata peruseditorissa

en: Cannot place hold
fi: Ei varattavissa

en: Cannot place hold from patron's library
fi: Asiakkaan kirjasto ei voi tehdä varauksia

en: Cannot place hold on some items
fi: Joidenkin niteiden varaus ei ole mahdollista

en: Cannot place hold:
fi: Ei varattavissa:

en: Cannot process file as an image.
fi: Tiedostoa ei voitu käsitellä kuvana.

en: Cannot renew:
fi: Ei voi uusia:

en: Cannot take patron photo.
fi: Asiakaskuvaa ei voi ottaa.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
fi: Ennustuskaavaa ei voida kokeilla, koska:

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
fi: Ei voida siirtää nidettä %s siirtorajoitusten vuoksi

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
fi: Tiedostoa ei voitu purkaa liitännäisten hakemistoon.

en: Cap fine at replacement price
fi: Korvaushinnan hintakatto

note: SCRIPT
en: Capitalization
fi: Aktivointi

note: SCRIPT
en: Caption
fi: Otsikko

en: Card
fi: Kortti

en: Card batch
fi: Kirjastokorttierä

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
fi: Kirjastokorttierän numero %s

en: Card batches
fi: Kirjastokorttierät

en: Card height:
fi: Kortin korkeus:

en: Card number
fi: Kortin numero

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
fi: Kirjastokortin numero %s on epäkelpo %s (asiakkaalle, jonka ID on %s)%s

en: Card number already in use.
fi: Kirjastokortin numero on jo käytössä.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
fi: Korttinumero voi olla korkeintaan %s merkkiä pitkä. %s

en: Card number length is incorrect.
fi: Kirjastokortin numeron pituus on epäkelpo.

en: Card number list (one card number per line):
fi: Lista korttinumeroista (numero per rivi):

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
fi: Korttinumeron pitää olla vähintään %s ja enintään %s merkkiä pitkä. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
fi: Korttinumeron tulee olla %s merkkiä pitkä. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
fi: Korttinumero ei voi olla kuin %s merkkiä pitkä.

en: Card number:
fi: Kirjastokortin numero:

en: Card number:
fi: Korttinumero:

en: Card numbers not found
fi: Kirjastokorttien numeroita ei löytynyt

en: Card preview
fi: MARC-esikatselu

en: Card template
fi: Kortin luontipohja

en: Card templates
fi: Kortin luontipohjat

en: Card width:
fi: Kortin leveys:

en: Cardnumber
fi: Kirjastokortin numero

en: Cardnumber already in use.
fi: Kirjastokortin numero on jo käytössä.

en: Cardnumber length is incorrect.
fi: Kirjastokortin numeron pituus on epäkelpo.

en: Cardnumbers
fi: Kirjastokorttien numerot

en: Cardnumbers already in list
fi: Kirjastokortin numerot ovat jo listassa

en: Cardnumbers not found
fi: Kirjastokorttien numeroita ei löytynyt

note: SCRIPT
en: Cart
fi: Kori

en: Cas login
fi: CAS-kirjautuminen

en: Cash management
fi: Kassan hallinta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
fi: Kassajärjestelmä

en: Cash register ID:
fi: Kassan ID:

en: Cash register added successfully.
fi: Kassa on lisätty.

en: Cash register archived successfully.
fi: Kassa on arkistoitu.

en: Cash register restored successfully.
fi: Kassa on palautettu.

en: Cash register statistics
fi: Kassajärjestelmän tilastot

en: Cash register statistics
fi: Kassajärjestelmän tilastot

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
fi: Kassajärjestelmän tilastot alkaen %s päättyen %s

en: Cash register updated successfully.
fi: Kassa on päivitetty.

en: Cash register:
fi: Kassa:

en: Cash register:
fi: Kassa:

en: Cash registers
fi: Kassat

en: Cash registers for
fi: Kassat kirjastolle

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
fi: Tilitysten yhteenveto kirjastossa %s

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
fi: Tilitysten yhteenveto kirjastossa %s

en: Cashier
fi: Kassa

en: Cashup &rsaquo; Koha
fi: Tilitys &rsaquo; Koha

en: Cashup all
fi: Tilitä kaikki

en: Cashup history
fi: Tilityshistoria

en: Cashup summary
fi: Tilitysten yhteenveto

en: Cassette recording
fi: Kasettiäänite

en: Catalog
fi: Luettelo

en: Catalog
fi: Luettelo

en: Catalog by item type
fi: Luettelo aineistoittain

en: Catalog by item type
fi: Luettelo nidetyypeittäin

en: Catalog by item types &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Luettelo nidetyypeittäin &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Catalog details
fi: Luettelon tiedot

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
fi: Luettelon tiedot %s

en: Catalog search
fi: Luettelohaku

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Luettelohaku &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Catalog statistics
fi: Luettelon tilastot

en: Catalog statistics
fi: Luettelon tilastot

en: Cataloging
fi: Kuvailu

en: Cataloging
fi: Kuvailu

note: %1$s:  IF ( total || breeding_loop ) %2$s:  ELSIF ( query ) %3$s:  END
en: Cataloging %s &rsaquo; Search results %s &rsaquo; No results found %s &rsaquo; Koha
fi: Kuvailu %s &rsaquo; Haun tulokset %s &rsaquo; Ei hakutuloksia %s &rsaquo; Koha

en: Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Cataloging authority plugin &rsaquo; Koha
fi: Luetteloinnin auktoriteettiliitännäinen &rsaquo; Koha

en: Cataloging editor
fi: Kuvailutietojen muokkaus

en: Cataloging search
fi: Kuvailuhaku

en: Catalogs
fi: Luettelot, kuvastot

en: Catalogue tables
fi: Luettelon taulut

en: Cataloguing items
fi: Kuvailukohteet

en: Cataloguing tables
fi: Luetteloinnin taulut

en: Catalyst IT, New Zealand
fi: Catalyst IT, Uusi-Seelanti

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
fi: Tiedostojen latauksille määrättävät kategoriat. Lataus katsotaan väliaikaiseksi ilman kategoriaa ja se voidaan poistaa automaattisen puhdistuksen aikana.

en: Category
fi: Tyyppi

note: %1$s:  categorycode | html
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
fi: Asiakastyyppi %s on käytössä. Poistaminen ei ole mahdollista!

en: Category (code)
fi: Asiakas (tyyppi)

en: Category code
fi: Asiakastyyppi

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
fi: Tuntematon tyyppikoodi.

en: Category code:
fi: Tyyppikoodi:

en: Category deleted
fi: Asiakastyyppi poistettu

en: Category name
fi: Asiakastyypin nimi

en: Category type:
fi: Luokkatyyppi:

en: Category:
fi: Tyyppi:

en: Category:
fi: Tyyppi:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
fi: Tyyppi: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
fi: Asiakastyyppi: %s (%s)

en: Categorycode
fi: Asiakastyyppi

note: SCRIPT
en: Cell
fi: Solu

note: SCRIPT
en: Cell padding
fi: Solun täyttö

note: SCRIPT
en: Cell properties
fi: Solun ominaisuudet

note: SCRIPT
en: Cell spacing
fi: Solujen väli:

note: SCRIPT
en: Cell type
fi: Solun tyyppi

en: Cell value
fi: Solun arvo

en: Cell value
fi: Solun arvo

en: Cells contain estimated values only.
fi: Solut sisältävät arvioituja lukuja.

en: Center
fi: Keskitys

en: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Canada
fi: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Kanada

en: Change
fi: Muuta

en: Change ILL request status
fi: Muuta kaukolainapyynnön tilaa

en: Change amounts by
fi: Vaihtorahan määrä

en: Change basket group
fi: Vaihda tilausryhmää

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
fi: Vaihda tilausryhmää

en: Change category
fi: Vaihda luokka

en: Change currency
fi: Vaihda rahayksikkö

en: Change estimated delivery date
fi: Muuta arvioitu saapumispvm

en: Change estimated delivery date &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Muuta arvioitu saapumispvm &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Change framework
fi: Vaihda kuvailupohjaa

en: Change internal note
fi: Muuta sisäistä huomautusta

en: Change library
fi: Vaihda kirjasto

en: Change order
fi: Muuta järjestystä

note: %1$s:  IF (type == "vendor") %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Change order %svendor%sinternal%s note
fi: Muuta tilausta %stoimittaja%ssisäinen%s huomautus

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
fi: Muuta tilauksen sisäistä huomautusta (tilausnro %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
fi: Muuta huomautusta tilauksen toimittajalle (tilausnro %s)

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Change selected suggestions
fi: Muuta valittujen hankintaehdotusten tila

en: Change to give:
fi: Vaihtoraha:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
fi: Muuta salasana ja/tai käyttäjätunnus käyttäjälle %s %s

en: Change your Hea settings
fi: Muokkaa Hea-asetuksia

en: Change your Mana KB settings
fi: Muokkaa Mana-tietämyskannan -asetuksia

en: Changed action if matching record found
fi: Muutostoiminto, jos vastaava tietue löytyy

en: Changed action if no match found
fi: Muutostoiminto, jos vastaavaa ei löydy

en: Changed item processing option
fi: Muutetun niteen muokkausvaihtoehdot

en: Changed.
fi: Muutettu.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
fi: Muutoksia ei tehty. Tarkista seuraavat arvot:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
fi: Alla olevat muutokset toimivat vain niteiden osakentille, jotka on mäpätty 'items' -tauluun.

en: Changes saved.
fi: Muutokset tallennettu.

en: Chapters
fi: Luvut

en: Chapters:
fi: Luvut:

en: Character encoding:
fi: Merkistökoodaus:

note: SCRIPT
en: Characters
fi: Merkit

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
fi: Merkkejä (ilman välilyöntejä)

en: Charge
fi: Maksu

en: Charge lost fee
fi: Veloita korvaushinta

en: Charge when?
fi: Veloitusajankohta?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
fi: Maksut (%s)

en: Charges:
fi: Maksut:

en: Chart (.svg)
fi: Kaavio (.svg)

en: Chart settings
fi: Kaavion asetukset

en: Chart type:
fi: Kaavion tyyppi:

en: Check
fi: Valitse

en: Check Perl dependencies
fi: Tarkista Perl-riippuvuudet

en: Check all
fi: Valitse kaikki

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
fi: Tarkista viivakoodilistaus niteistä, jotka on hyllytetty väärin:

en: Check boxes to duplicate the original values
fi: Valitse laatikot kopioidaksesi alkuperäiset arvot

en: Check duplicate patron &rsaquo; Koha
fi: Tarkista kaksoisasiakas &rsaquo; Koha

en: Check expiration
fi: Tarkista lehtitilauksen päättyminen

en: Check expiration
fi: Tarkista lehtitilauksen päättyminen

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Tarkista erääntyminen &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Check for embedded item record data?
fi: Tarkista, sisältääkö tietue nidetiedot?

en: Check for previous checkouts:
fi: Tarkasta edelliset lainat:

en: Check in
fi: Palautus

en: Check in
fi: Palautus

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Palauta %s &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
fi: Palautusviesti

en: Check lists
fi: Tarkista listat

en: Check logs for more details.
fi: Katso lokista lisää tietoja.

en: Check none
fi: Poista valinnat

en: Check out
fi: Lainaus

en: Check out and check in items
fi: Lainata ja palauttaa niteitä

en: Check out anyway?
fi: Lainaa siitä huolimatta?

en: Check out details
fi: Lainan tiedot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
fi: Lainausviesti

en: Check out to this patron
fi: Lainaa tälle asiakkaalle

en: Check previous checkout
fi: Tarkasta edelliset lainat

en: Check previous checkout?
fi: Tarkasta edelliset lainat?

en: Check previous checkouts:
fi: Tarkasta edelliset lainat:

en: Check that your database is running.
fi: Tarkista että tietokantasi on päällä.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
fi: Laita valinta laatikkoon niiden kirjastojen kohdalle, joihin kirjastosi niteitä voi kuljettaa.

en: Check the expiration of a serial
fi: Tarkistaa kausijulkaisun tilauksen päättymisaika

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
fi: Tarkista isäntänimi-asetukset %s. Jotkin tietokantapalvelimet vaativat ennemmin %s kuin %s.

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
fi: Salli asiakkaiden muokata tätä määrettä verkkokirjastossa. (Vaatii ylläolevan)

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
fi: Valitse poistaaksesi kenttä %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
fi: Poista tämä kenttä (valitse)

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
fi: Tämä määre näytetään asiakkaalle verkkokirjastossa.

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
fi: Salli tähän määreeseen useita arvoja asiakastiedoissa.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
fi: Valitse tämä määre kopioitavaksi asiakkaan pseudonymisoitujen määreiden joukkoon.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
fi: Valitse tämä pakolliseksi määreeksi, kun luodaan tai muokataan asiakastietoja.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
fi: Tällä asiakasmääreellä voi hakea asiakasta virkailijatyökalun asiakashaussa.

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
fi: Valitse tämä, jos haluat määreen näkyvän (virkailijatyökalussa) asiakkaan tietueessa näkyvässä tietoikkunassa.

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
fi: Tarkista tietokanta-asetukset %s.

en: Check-in
fi: Palautus

en: Check-in date from
fi: Palautuspvm alkaen

en: Check-in date from:
fi: Palautuspvm alkaen:

en: Checked
fi: Tarkistettu

en: Checked by the library
fi: Kirjaston tarkistama

en: Checked in
fi: Palautettu

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
fi: Palautettu jälkeen %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
fi: Palautettu ennen %s

note: SCRIPT
en: Checked in item.
fi: Palautetut niteet.

en: Checked out
fi: Lainassa

en: Checked out
fi: Lainattu

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
fi: Lainattu %s %s %s paikassa %s asiakkaalle %s %s %s : eräpäivä %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
fi: Lainattu %s kertaa

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
fi: Lainassa (%s)

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
fi: Lainattu jälkeen %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
fi: Lainattu ennen %s

en: Checked out by
fi: Lainannut

en: Checked out from
fi: Lainauspiste

en: Checked out on
fi: Lainattu

en: Checked out on (hidden, unformatted)
fi: Lainattu (piilotettu, muotoilematon)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
fi: Lainattu asiakkaalle %s

en: Checked out to:
fi: Lainattu asiakkaalle:

en: Checked out:
fi: Lainattu:

en: Checked-in items
fi: Palautetut niteet

en: Checkin
fi: Palautus

en: Checkin and transfer policy
fi: Palautus- ja kuljetussäännöt

en: Checkin date
fi: Palautuspvm

en: Checkin message
fi: Palautusviesti

en: Checkin message type:
fi: Palautusviestin tyyppi:

en: Checkin message:
fi: Palautusviesti:

en: Checkin on
fi: Palautuspvm

note: A
en: Checkin settings
fi: Palautusasetukset

en: Checking out to
fi: Lainataan asiakkaalle

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
fi: Lainataan asiakkaalle %s

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
fi: Kentän viereisen ruudun valinta mahdollistaa muutokset kyseiseen kenttään. Jätä valinta tyhjäksi, jos et halua muuttaa mitään.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
fi: Laittamalla rastin kentän nimen vieressä olevaan laatikkoon, poistaa kyseisen kentän tiedot kaikilta valituilta asiakkailta

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
fi: Napsauttamalla oikealla olevaan valintaruutuun voit poistaa osakentän kaikista valituista niteistä. Jätä kenttä tyhjäksi jos et halua muuttaa sen kentän arvoa.

note: SCRIPT
en: Checklist
fi: Muistilista

en: Checkout
fi: Lainaus

en: Checkout count
fi: Lainauksia

en: Checkout count:
fi: Lainauksien määrä:

en: Checkout criteria:
fi: Lainauskriteerit:

en: Checkout date
fi: Lainauspvm

en: Checkout date from:
fi: Lainauspvm alkaen:

en: Checkout date from:
fi: Lainauspvm alkaen:

en: Checkout history
fi: Lainahistoria

en: Checkout history
fi: Lainahistoria

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
fi: Lainahistoria kohteelle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: Lainahistoria teokselle %s &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
fi: %s asiakkaan lainahistoria anonymisoidaan

en: Checkout notes
fi: Lainahuomautukset

en: Checkout notes
fi: Lainahuomautukset

en: Checkout notes &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Lainahuomautukset &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Checkout notes pending
fi: Odottavat lainahuomautukset

en: Checkout on
fi: Lainaus

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
fi: Lainaa tai uusi laina

note: A
en: Checkout settings
fi: Lainausasetukset

en: Checkout status:
fi: Lainaustila:

en: Checkouts
fi: Lainoja

en: Checkouts
fi: Lainat

note: For the first occurrence, %1$s:  issuecount || 0 | html
en: Checkouts (%s)
fi: Lainat (%s)

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
fi: Lainaus on estetty, koska asiakkaalla on liikaa maksuja.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
fi: Lainaus estetty - asiakkaalla on erääntyneitä lainoja.

en: Checkouts:
fi: Lainat:

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
fi: Tarkistaa MARC-rakenteen. Jos muutat kuvailupohjaa, tarkista se tällä työkalulla.

en: Child
fi: Huollettava

en: Choice
fi: Valinta

en: Choose
fi: Valitse

en: Choose
fi: Valitse

en: Choose .koc file:
fi: Valitse .koc-tiedosto:

en: Choose a field name
fi: Valitse kenttänimi

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
fi: Valitse toimittaja listalta siirtyäksesi oikeaan kohtaan.

en: Choose a vendor to transfer from
fi: Valitse toimittaja, jolta siirretään

en: Choose a vendor to transfer to
fi: Valitse toimittaja, jolle siirretään

en: Choose adult category
fi: Valitse aikuisen luokka

en: Choose adult category &rsaquo; Koha
fi: Valitse aikuisryhmä &rsaquo; Koha

en: Choose an age field
fi: Valitse ikäkenttä

en: Choose an icon:
fi: Valitse ikoni:

en: Choose barcode type (encoding):
fi: Valitse viivakoodityyppi (merkistökoodaus):

en: Choose cash register:
fi: Valitse kassa:

en: Choose desk:
fi: Valitse tiski:

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
fi: Valitse pallonpuolisko:

en: Choose layout type:
fi: Valitse asettelun tyyppi:

en: Choose library:
fi: Valitse kirjasto:

en: Choose list
fi: Valitse lista

en: Choose one
fi: Valitse jompikumpi

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
fi: Valitse, jos haluat rajata tämän määreen vain yhdelle asiakastyypille. Jätä tyhjäksi, jos haluat määreen olevan käytettävissä kaikille asiakkaille.

en: Choose order of text fields to print
fi: Valitse tulostettavien tekstikenttien järjestys

en: Choose the file to add to the basket
fi: Valitse tilausryhmään lisättävä tiedosto

en: Choose the protocol this external identity provider uses
fi: Valitse protokolla, mitä ulkoinen tunnistustietojen tarjoaja käyttää

note: A
en: Choose this record
fi: Valitse tämä tietue

en: Choose type of IDs to enter:
fi: Valitse syötettävien tunnusten tyyppi:

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
fi: Ovatko tämän tyyppiset asiakkaat estetty verkkokirjaston toiminnoista (esim. uusinnat ja varaukset), kun kirjastokortti on vanhentunut.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
fi: Valitse, muistutetaanko tähän luokkaan kuuluvia asiakkaita oletuksena, että he ovat lainaamassa nidettä, jonka he ovat lainanneet aikaisemmin.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
fi: Valitse, mitä liitännäisiä käytetään hakuehdotusten luontiin.

en: Choose your language
fi: Valitse kieli

en: Choose your library:
fi: Valitse kirjasto:

en: Choose:
fi: Valitse:

en: Chooser
fi: Valitsija

en: Chooser:
fi: Valitsija:

en: Chooser:
fi: Valitsija:

en: Circ notes
fi: Huomautus

note: SCRIPT
en: Circle
fi: Ympyrä

en: Circulation
fi: Lainaus ja palautus

en: Circulation
fi: Lainaus ja palautus

en: Circulation &rsaquo; Koha
fi: Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
fi: Nidekierron huomautukset kirjastolle %s

en: Circulation and fine rules
fi: Laina- ja maksusäännöt

en: Circulation and fine rules
fi: Laina- ja maksusäännöt

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Laina- ja maksusäännöt &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
fi: Laina- ja maksusäännöt

en: Circulation desks
fi: Lainaustiskit

en: Circulation history
fi: Lainahistoria

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Circulation history for %s
fi: Lainahistoria asiakkaalle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Circulation history for %s
fi: Lainahistoria asiakkaalle %s

en: Circulation note
fi: Huomautus

en: Circulation note:
fi: Huomautus:

en: Circulation note:
fi: Huomautus:

en: Circulation records were last synced on:
fi: Lainaustiedot päivitetty:

en: Circulation rule created!
fi: Lainaussääntö luotu

en: Circulation rule not created!
fi: Lainaussääntöä ei luotu

en: Circulation statistics
fi: Lainaustilastot

en: Circulation statistics
fi: Lainaustilastot

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
fi: Lainatilastot nimekkeelle %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( author ) %3$s:  author |html %4$s:  END
en: Circulation statistics for %s %s by %s%s
fi: Lainatilastot nimekkeelle %s %s tekijältä %s%s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Lainatilastot nimekkeelle %s &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Lainaustilastot%s &rsaquo; Tulokset%s &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
fi: Lainauksen taulut

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
fi: Lainaus: Myöhässä olevat lainat, %s

en: Citation
fi: Nimeke

en: Cities
fi: Kaupungit

en: Cities
fi: Kaupungit

en: Cities and towns
fi: Kaupungit ja kunnat

en: City
fi: Kunta

en: City ID
fi: Kuntatunnus

en: City ID:
fi: Kuntatunnus:

en: City added successfully.
fi: Kaupunki on lisätty.

en: City deleted successfully.
fi: Kaupunki on poistettu.

en: City id
fi: Kuntatunnus

note: INPUT type=text name=city_name_filter
en: City search
fi: Kuntahaku

en: City updated successfully.
fi: Kaupunki on päivitetty.

en: City:
fi: Kunta:

en: City:
fi: Kunta:

en: Claim ID
fi: Palautusilmoituksen ID

en: Claim acquisition
fi: Reklamoi hankinta

en: Claim date
fi: Reklamointipvm

en: Claim missing serials
fi: Reklamoida puuttuvia kausijulkaisuja

note: INPUT type=submit
en: Claim order
fi: Reklamoi tilaus

en: Claim returned
fi: Ilmoitettu palautetuksi

en: Claim returned
fi: Ilmoitettu palautetuksi

en: Claim serial issue
fi: Reklamoi kausijulkaisun numero

en: Claim using notice:
fi: Reklamoi käyttäen viestiä:

en: Claimed
fi: Reklamoitu

en: Claimed date
fi: Reklamointipvm

en: Claims
fi: Reklamaatiot

en: Claims
fi: Reklamaatiot

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
fi: Reklamaatiot %s toimittajalle %s %s

en: Claims (
fi: Palautusilmoitukset (

note: For the first occurrence, %1$s:  IF patron.return_claims.resolved.count == 0
en: Claims (%s
fi: Palautusilmoitukset (%s

en: Claims count
fi: Reklamaatioita

en: Claims count:
fi: Reklamaatioita:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
fi: Reklamaatiot kohteelle %s

note: SCRIPT
en: Claims returned by
fi: Ilmoittanut palautetuksi

note: SCRIPT
en: Class
fi: Luokka

en: Class:
fi: Luokka:

en: ClassSources
fi: Luokituslähteet

en: Classification
fi: Luokitus

en: Classification configuration
fi: Luokitusjärjestelmät

en: Classification filing rules
fi: Luokitusoppaat

en: Classification source added successfully.
fi: Luokitusjärjestelmä on lisätty.

en: Classification source code:
fi: Luokituksen lähdekoodi:

en: Classification source deleted successfully.
fi: Luokitusjärjestelmä on poistettu.

en: Classification source updated successfully.
fi: Luokitusjärjestelmä on päivitetty.

en: Classification sources
fi: Luokitusjärjestelmät

en: Classification sources
fi: Luokitusjärjestelmät

en: Classification splitting rules
fi: Luokituksen katkaisusäännöt

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
fi: Luokitus: %s

en: Clean
fi: Tyhjennä

en: Cleaned
fi: Tyhjennetty

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
fi: Siistitty tuontierä #%s

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

en: Clear all
fi: Tyhjennä kaikki

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
fi: Tyhjennä kaikki tämän eräajon välivarastoidut tietueet? Tätä ei voi peruuttaa.

en: Clear date
fi: Tyhjennä päiväys

en: Clear field
fi: Tyhjennä kenttä

en: Clear fields
fi: Tyhjennä kentät

en: Clear filter
fi: Tyhjennä suodatin

note: SCRIPT
en: Clear formatting
fi: Tyhjennä muotoilu

en: Clear on loan
fi: Poista lainassa-tila

note: A
en: Clear screen
fi: Tyhjennä näyttö

en: Clear search form
fi: Tyhjennä hakusanat

note: SCRIPT
en: Clear selection
fi: Tyhjennä valinta

en: Clear selection on visible rows
fi: Poista valinnat näkyvillä olevista riveistä

en: Clear template
fi: Tyhjä pohja

en: Clear used authorities
fi: Tyhjennä käytetyt auktoriteetit

en: Click Save to finish.
fi: Klikkaa Tallenna.

en: Click on an image to view it in the image viewer
fi: Klikkaa kuvaa katsoaksesi sitä kuvienkatseluohjelmassa

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
fi: Klikkaa mitä tahansa kenttää muokataksesi sen sisältöä; Paina enter-näppäintä tallentaaksesi muokattu teksti.

en: Click on individual cells to edit.
fi: Klikkaa yksittäistä solua muokataksesi sitä.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
fi: Klikkaa alla olevia linkkejä ladataksesi muodostetut erät.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
fi: Klikkaa alla olevia linkkejä ladataksesi muodostetut erät.

en: Click on the grid to toggle the settings.
fi: Klikkaa taulukon soluja muuttaaksesi asetuksia.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
fi: Klikkaa linkkiä ladataksesi kirjastokortit asiakaslistalta.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
fi: Klikkaa kartalla asettaaksesi maantieteellisen sijainnin teokselle %s

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
fi: Klikkaa alla olevaa nappia valitaksesi tuotava CSV-tiedosto.

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
fi: Klikkaa 'Poista' -nappia poistaaksesi nykyisen kuvan.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
fi: Klikkaa ylläolevaa 'Tallenna sitaatit' -nappia tallentaaksesi kaikki sitaatit.

en: Click the date to add or edit a holiday.
fi: Klikkaa päivää lisätäksesi tai muokataksesi kiinnioloaikaa.

en: Click to add item
fi: Lisää nide

en: Click to collapse
fi: Klikkaa sulkeaksi

en: Click to edit
fi: Muokkaa

en: Click to edit item cost or quantities
fi: Klikkaa muokataksesi niteen hintaa tai määrää

note: A
en: Click to expand this tag
fi: Valitse aukaistaksesi tämä kenttä

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
fi: Valitse tästä luodaksesi satunnaisesti luodun salasanaehdotuksen.

en: Client ID
fi: Asiakkaan ID

en: Client ID:
fi: Asiakkaan tunnus:

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

note: IMG
en: Clone
fi: Kopioi

en: Clone circulation and fine rules
fi: Kopioi laina- ja maksusäännöt

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Kopioi laina- ja maksusäännöt &rsaquo; Laina- ja maksusäännöt &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
fi: Kopioi nämä säännöt kohteelle:

note: IMG
en: Clone this subfield
fi: Kopioi tämä osakenttä

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
fi: Kopioidaan laina- ja maksusäännöt %s oletussäännöistä%s kohteesta "%s"%s %s kohteeseen "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
fi: Sääntöjen kopiointi epäonnistui.

note: BUTTON
en: Close
fi: Sulje

en: Close an acquisitions basket
fi: Sulje tilauskori

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
fi: Sulje ja vie PDF:ksi

en: Close basket
fi: Sulje tilauskori

en: Close basket group
fi: Sulje tilausryhmä

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
fi: Sulje budjetti %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
fi: Sulje budjetti %s

en: Close reasons for agreements (e-resource management module)
fi: Sopimusten päättymissyyt (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Close selected invoices
fi: Sulje valitut laskut

en: Close this basket
fi: Sulje tämä tilauskori

en: Close this window.
fi: Sulje tämä ikkuna.

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Close:
fi: Suljettu:

en: Closed
fi: Suljettu

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
fi: Päättynyt %s

en: Closed on:
fi: Suljettu:

en: Club
fi: Kerho

en: Club enrollments
fi: Kerhoon ilmoittautumiset

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Kerhoon ilmoittautuneet &rsaquo; Asiakaskerhot &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
fi: Kerhoon ilmoittautumiset

en: Club fields:
fi: Kerhokentät:

en: Club not found
fi: Kerhoa ei löydy

en: Club template
fi: Kerhopohja

en: Club templates
fi: Kerhopohjat

en: Club:
fi: Kerho:

en: Clubs
fi: Kerhot

note: For the first occurrence, %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
fi: Kerhot (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
fi: Kerhot, joihin olet ilmoittaunut

en: Clubs not enrolled in
fi: Kerhot, joihin ei ilmoittautumisia

en: Coce cover image
fi: Coce kansikuva

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
fi: Coce-kuva Google Booksilta

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
fi: Coce-kuva Open Librarysta

en: Code
fi: Tunnus

note: SCRIPT
en: Code sample
fi: Koodinäyte

note: SCRIPT
en: Code sample...
fi: Koodinäyte...

en: Code that identifies this provider. Only alphanumeric and "_" characters are allowed
fi: Identioiva koodi tälle tarjoajalle. Arvon täytyy olla aakkosnumeerinen tai '_'

note: SCRIPT
en: Code view
fi: Koodinäkymä

en: Code:
fi: Koodi:

en: Code:
fi: Koodi:

en: Collapse all
fi: Supista kaikki

en: Collapsed
fi: Supistettu

en: Collect payment
fi: Maksusuoritus

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Collection
fi: Kokoelma

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
fi: Kokoelma = %s

en: Collection code
fi: Kokoelmakoodi

en: Collection code:
fi: Kokoelmakoodi:

en: Collection deleted successfully
fi: Kokoelma on poistettu

en: Collection failed to be deleted
fi: Kokoelman poisto epäonnistui

en: Collection title
fi: Kokoelman nimi:

en: Collection title:
fi: Kokoelman nimi:

en: Collection transferred successfully
fi: Kokoelma on siirretty

en: Collection:
fi: Kokoelma:

en: Collection:
fi: Kokoelma:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
fi: Kokoelma: %s

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
fi: Kokoelmat (käytetään luetteloinnissa ja nidetoimintojen yhteydessä)

en: Color
fi: Väri

note: SCRIPT
en: Color Picker
fi: Värinvalitsin

note: SCRIPT
en: Color levels
fi: Väritasot

note: SCRIPT
en: Color swatch
fi: Väripaletti

note: SCRIPT
en: Cols
fi: Sar

en: Column
fi: Sarake

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
fi: Sarake %s

note: SCRIPT
en: Column group
fi: Sarakeryhmä

en: Column name
fi: Sarakkeen nimi

note: SCRIPT
en: Column {0}
fi: Sarake {0}

en: Column:
fi: Sarake:

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
fi: Sarakkeet on täytettävä vasemmalta oikealle; mikäli ensimmäinen sarake on tyhjä, loput sarakkeet jätetään huomiotta.

note: SCRIPT
en: Columns settings
fi: Sarakeasetukset

en: Coming from
fi: Lähde

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
fi: Lähdekirjasto: %s

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Comma separated text (.csv)
fi: Pilkulla erotettua tekstiä (.csv)

en: Command-line
fi: Komentorivi

en: Comment
fi: Selitys

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment by:
fi: Kommentti asiakkaalta:

en: Comment:
fi: Viesti:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Commenter
fi: Kommentoija

en: Comments
fi: Kommentit

en: Comments
fi: Kommentit

en: Comments about this file:
fi: Kommentit tästä tiedostosta:

en: Comments awaiting moderation
fi: Hyväksymistä odottavat kommentit

en: Comments pending approval
fi: Hyväksymistä odottavat kommentit

en: Comments:
fi: Kommentit:

en: Company details
fi: Yrityksen tiedot

en: Company name:
fi: Yrityksen nimi:

en: Compare
fi: Vertaa

en: Compare barcodes list to results:
fi: Vertaa viivakoodilistaa tuloksiin:

en: Compare matched records
fi: Vertaa yhdistettäviä tietueita

en: Compare matched records
fi: Vertaa yhdistettäviä tietueita

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Vertaa vastaavia tietueita &rsaquo; Hallinnoi välivarastoituja MARC-tietueita &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Compare patrons
fi: Vertaile asiakkaita

en: Compare patrons for merging
fi: Vertaile asiakkaita yhdistämistä varten

en: Compare preference values
fi: Vertaa asetusten arvoja

en: Compare selected
fi: Vertaa valittuja

en: Complete
fi: Täydellinen

en: Complete request
fi: Koko pyyntö

en: Completed
fi: Valmis

en: Completed import of records
fi: Tietueiden tuonti on valmis

en: Completed on
fi: Valmis

en: Completed staging records
fi: Tietueiden välivarastointi on valmis

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
fi: Osakohteet (%s)

en: Conditions
fi: Ehdot

en: Configuration
fi: Ylläpito

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
fi: Määrittelyt ovat oikein, ei virheitä MARC-määrittelyissä

en: Configuration:
fi: Määritykset:

en: Configure
fi: Määrittely

en: Configure Mana KB
fi: Konfiguroi Mana-tietämyskanta

en: Configure and hide or show columns for tables
fi: Määrittele ja piilota tai näytä taulujen sarakkeita

en: Configure cash registers
fi: Määritä kassoja

en: Configure curbside pickup for libraries
fi: Määritä kirjastojen noutopalvelu

en: Configure items for purchase
fi: Määritä myytävät tuotteet

en: Configure plugins
fi: Määrittää liitännäisten asetuksia

en: Configure these parameters in the order they appear.
fi: Määrittele nämä asetukset tässä järjestyksessä.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
fi: 'Tarkoititko?'-muokkauksen liitännäiset vaativat Javascriptin. Jos et voi käyttää Javascriptiä, voit ehkä päästä määritykseen (joka on tallennettu JSON:iin OPACdidyoumean- järjestelmäasetuksessa) Paikalliset tiedot -välilehdellä järjestelmäasetuksissa, mutta tätä ei ole tuettu eikä suositeltu eikä todennäköisesti edes toimi.

en: Confirm
fi: Hyväksy

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm ILL request
fi: Vahvista kaukolainapyyntö

en: Confirm cancellation
fi: Vahvista poisto

en: Confirm cashup of
fi: Vahvista tilitys

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
fi: Vahvista palautus ja merkkaa kadoksissa olevat niteet (missing) kadonneiksi (lost)

en: Confirm custom report
fi: Vahvista ohjattu raportti

en: Confirm deletion
fi: Vahvista poisto

en: Confirm deletion
fi: Vahvista poisto

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
fi: Vahvista kohteen %s poisto?

en: Confirm deletion of EAN
fi: Vahvista EANin poisto

en: Confirm deletion of account
fi: Vahvista EDI-tilin poisto

en: Confirm deletion of authority structure definition for
fi: Vahvista auktoriteettimääritelmän poisto kohteelle

en: Confirm deletion of authority type
fi: Vahvista auktoriteettityypin poisto

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Confirm deletion of cash register '%s'
fi: Vahvista kassan '%s' poisto

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category %s
fi: Vahvista kategorian %s poisto

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category '%s'
fi: Vahvista kategorian '%s' poisto

en: Confirm deletion of city
fi: Vahvista kaupungin poisto

en: Confirm deletion of contract
fi: Vahvista sopimuksen poisto

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
fi: Vahvista sopimuksen poisto %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
fi: Vahvista rahayksikön %s poisto

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
fi: Vahvista rahayksikön %s poisto

en: Confirm deletion of desk
fi: Vahvista tiskin poisto

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
fi: Vahvista kirjaston '%s' poisto

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
fi: Vahvista parametrin poisto: '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
fi: Vahvista asiakasmääreen poisto

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
fi: Vahvista asiakasmääreen &quot;%s&quot; poisto

en: Confirm deletion of record matching rule
fi: Vahvista tietueiden täsmäytyssäännön poisto

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
fi: Vahvista tietueiden täsmäytyssäännön &quot;%s&quot; poisto

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s
fi: Vahvista osakentän %s poisto

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
fi: Vahvista osakentän %s poisto?

note: %1$s:  tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
fi: Vahvista osakentän %s poisto?

en: Confirm deletion of tag
fi: Vahvista tämän kentän poisto

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of tag %s
fi: Vahvista kentän %s poisto

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
fi: Vahvista tämän toimittajan poisto?

en: Confirm hold (Y)
fi: Vahvista varaus

en: Confirm hold and transfer (Y)
fi: Vahvista varaus ja kuljetus

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Vahvista varaukset &rsaquo; Varaukset &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Confirm inventory check and mark items as lost
fi: Vahvista inventointi ja merkitse niteet kadonneeksi

en: Confirm new password:
fi: Vahvista uusi salasana:

en: Confirm password:
fi: Vahvista salasana:

en: Confirm recall (Y)
fi: Vahvista palautuspyyntö

en: Confirm recall and transfer (Y)
fi: Vahvista palautuspyyntö ja kuljetus

en: Confirm recalls &rsaquo; Recalls &rsaquo; Koha
fi: Vahvista palautuspyyntöjä &rsaquo; Palautuspyynnöt &rsaquo; Koha

en: Confirm restriction deletion
fi: Vahvista rajoituksen poisto

en: Confirm this payment?
fi: Vahvista tämä maksusuoritus?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
fi: Vahvista ehdotuksesi

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
fi: Onnittelut, olet nyt valmis käyttämään Kohaa

en: Congratulations, installation complete
fi: Asennus on valmis

en: Connection established.
fi: Yhteys muodostettu.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
fi: Yhteys palvelimeen %s epäonnistui

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
fi: Yhteys palvelimeen %s aikakatkaistiin

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
fi: Rajoita kokoa

en: Constraints
fi: Rajoitukset

en: Contact
fi: Yhteystiedot

en: Contact about late issues?
fi: Myöhässä olevien numeroiden yhteystieto?

en: Contact about late orders?
fi: Myöhässä olevien tilausten yhteystieto?

en: Contact details
fi: Yhteystiedot

en: Contact information
fi: Yhteystiedot

en: Contact name:
fi: Yhteystiedot:

en: Contact note
fi: Huomautus

en: Contact note:
fi: Yhteystieto:

en: Contact when ordering?
fi: Ota yhteyttä, kun tilataan?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
fi: Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään. %s %s

en: Contact:
fi: Yhteystiedot:

en: Contact: First name
fi: Yhteystieto: Etunimi

en: Contact: Last name
fi: Yhteystieto: Sukunimi

en: Contact: Relationship
fi: Yhteystieto: Suhde

en: Contact: Title
fi: Yhteystieto: Titteli

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Contains
fi: sisältää

en: Content
fi: Sisältö

en: Content added successfully
fi: Sisältö on lisätty

en: Content deleted successfully
fi: Sisältö on poistettu

en: Content type of the packages (e-resource management module)
fi: Pakettien sisältötyypit (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Content updated successfully
fi: Sisältö on päivitetty

en: Content:
fi: Sisältö:

en: Contents
fi: Sisältää

en: Contents of
fi: Sisältö

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue to log in to Koha
fi: Jatka kirjautumista

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
fi: Jatka seuraavaan vaiheeseen

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
fi: Jatka merkitsemättä >>

en: Continue without renewing
fi: Jatka uusimatta

en: Continuous integration manager
fi: Jatkuvan integraation hallinta

en: Contract
fi: Sopimus

en: Contract deleted
fi: Sopimus poistettu

en: Contract deleted
fi: Sopimus poistettu

en: Contract description:
fi: Sopimuksen kuvaus:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
fi: Sopimuksen päättymispäivä ei voi olla ennen aloittamispäivää

en: Contract end date:
fi: Sopimuksen päättymispäivä:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
fi: Sopimusta ei poistettu. Sopimukseen liittynee tilauskori.

en: Contract id
fi: Sopimustunnus

en: Contract name:
fi: Sopimuksen nimi:

en: Contract number:
fi: Sopimusnumero:

en: Contract number:
fi: Sopimusnumero:

en: Contract start date:
fi: Sopimuksen alkamispvm:

en: Contract(s)
fi: Sopimukset

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
fi: Toimittajan %s sopimukset

en: Contract:
fi: Sopimus:

en: Contracts
fi: Sopimukset

en: Contracts
fi: Sopimukset

note: SCRIPT
en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Contributing companies and institutions
fi: Lahjoittavat yritykset ja yhteisöt

en: Control key is "Ctrl"
fi: Control on "Ctrl"

en: Control no.:
fi: Kontrollinumero:

en: Control no:
fi: Kontrollinumero:

en: Control number:
fi: Kontrollinumero:

en: Control number:
fi: Kontrollinumero:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
fi: Määrittelee, kuinka kauan tämän asiakastyypin lainahistoriaa säilytetään. "Ei koskaan" anonymisoi historian palautettaessa, ja "Aina" säilyttää lainahistorian aina. Kun asetuksena on "Oletus", historian pituus määritellään cronjobissa

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
fi: Muunna selaimessa olevia makroja

en: Convert report
fi: Muunna raportti

en: Convert report &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Muunna raportti &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Converted message, rendered:
fi: Konvertoitu viesti, tehty:

en: Converted version
fi: Konvertoitu versio

en: Copies:
fi: Kpl:

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy and replace
fi: Kopioi ja korvaa

en: Copy changes to all libraries
fi: Kopioi muutokset kaikkiin kirjastoihin

en: Copy current field
fi: Kopioi tämä kenttä

en: Copy current field on next line
fi: Kopioi tämä kenttä seuraavalle riville

en: Copy current subfield
fi: Kopioi tämä osakenttä

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
fi: Kopioi olemassaoleva arvo

en: Copy holidays to:
fi: Kopioi kiinniolopäivät kirjastolle:

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
fi: Kopioi linkki tähän tiedostoon

en: Copy notice
fi: Kopiointi

en: Copy number
fi: Nidenumero

en: Copy number:
fi: Nidenumero:

note: SCRIPT
en: Copy row
fi: Kopioi rivi

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
fi: Kopioi kirjastoon %s

en: Copy to all libraries
fi: Kopioi kaikkiin kirjastoihin

en: Copyright
fi: Julkaisuvuosi

en: Copyright date:
fi: Julkaisuvuosi:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
fi: Julkaisuvuosi: %s

en: Copyrightdate
fi: Julkaisuaika

en: Corporate
fi: Yhteisö

en: Cost
fi: Kustannus

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
fi: Hinta pitää ilmaista desimaalinumeroina >= 0

en: Cost:
fi: Hinta:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
fi: Painotus on luku nollasta johonkin sovittuun maksimiin, esimerkiksi 1 tai 100.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
fi: Asiakasmäärettä &quot;%s&quot; &mdash; ei voitu lisätä, tunnus on jo käytössä.

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
fi: HTML:ää ei voitu kopioida automaattisesti leikepöydälle

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
fi: Asiakasmääreen &quot;%s&quot; &mdash; poisto epäonnistui, sitä käyttää %s asiakastietuetta.

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
fi: Asiakasmääreen &quot;%s&quot; &mdash; poisto epäonnistui, sitä ei löytynyt tietokannasta.

en: Could not find a system preference named
fi: Järjestelmäasetusta ei löytynyt nimellä

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
fi: Määriteltyä merkkijonoa ei löytynyt.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
fi: Hymiöiden lataus epäonnistui

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fi: Ei voi lukea contributors.yaml -tiedostoa. Varmista, että &lt;docdir&gt; on oikein määritelty koha-conf.xml -tiedostossa.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fi: Ei voi lukea history.txt -tiedostoa. Varmista, että &lt;docdir&gt; on oikein määritelty koha-conf.xml -tiedostossa.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fi: Ei voi lukea teams.yaml -tiedostoa. Varmista, että &lt;docdir&gt; on oikein määritelty koha-conf.xml -tiedostossa.

en: Count
fi: Määrä

en: Count deleted items
fi: Laske poistetut niteet

en: Count holds:
fi: Laske varaukset:

en: Count items:
fi: Laske niteet:

en: Count of checkouts
fi: Lainassa

en: Count total items
fi: Yhteensä

en: Count total items:
fi: Laske kaikki niteet:

en: Count unique bibliographic records
fi: Laske yksittäisten nimeketietueiden määrä

en: Count unique bibliographic records:
fi: Laske yksittäisten nimeketietueiden määrä:

en: Count unique borrowers:
fi: Laske uniikit lainaajat:

en: Count unique items:
fi: Laske uniikit niteet:

en: Country
fi: Maa

en: Country:
fi: Maa:

en: Country:
fi: Maa:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
fi: Maa: %s

en: Course #
fi: Kurssi #

en: Course details for
fi: Kurssin tiedot

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fi: Tiedot kurssista %s &rsaquo; Kurssivarannot &rsaquo; Koha

en: Course name
fi: Kurssin nimi

en: Course name:
fi: Kurssin nimi:

en: Course number
fi: Kurssin numero

en: Course number:
fi: Kurssin numero:

en: Course reserves
fi: Kurssivarannot

en: Course reserves
fi: Kurssivarannot

en: Course reserves &rsaquo; Koha
fi: Kurssivarannot &rsaquo; Koha

en: Course reserves tables
fi: Kurssivarantojen taulukot

en: Courses
fi: Kursseja

en: Courses that have reserved this title:
fi: Kurssit, joilla on tämä otsikko:

note: IMG
en: Cover from Syndetics
fi: Kansi Syndeticsista

en: Cover image
fi: Kansikuva

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
fi: Kansikuva Amazon.comilta

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
fi: Kansikuvan lähde tuntematon

en: Create
fi: Luo

en: Create EDIFACT order
fi: Luo EDIFACT-tilaus

en: Create Koha administrator patron
fi: Luo Kohan ylläpitäjätunnus

en: Create Koha administrator patron &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fi: Luo Kohan ylläpitäjätunnus &rsaquo; Asennusohjelma &rsaquo; Koha

en: Create SQL reports
fi: Luoda SQL-raportteja

en: Create a fund
fi: Luo tili

en: Create a library
fi: Luo kirjasto

en: Create a library &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fi: Luo kirjasto &rsaquo; Asennusohjelma &rsaquo; Koha

en: Create a new CSV profile
fi: Luo uusi CSV-profiili

en: Create a new authorized value
fi: Lisää uusi auktorisoitu arvo

en: Create a new cash register
fi: Luo uusi kassa

en: Create a new category
fi: Luo uusi tyyppi

en: Create a new circulation rule
fi: Luo uusi lainaussääntö

en: Create a new city
fi: Luo uusi kaupunki

en: Create a new desk
fi: Luo uusi tiski

en: Create a new item group
fi: Luo uusi nideryhmä

en: Create a new item type
fi: Luo uusi nidetyyppi

en: Create a new item type &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fi: Luo uusi nidetyyppi &rsaquo; Asennusohjelma &rsaquo; Koha

en: Create a new list
fi: Luo uusi lista

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
fi: Luo uusi tietue tuomalla uusi (kopio)tietue.

en: Create a new restriction
fi: Luo uusi rajoitus

en: Create a new subscription
fi: Luoda uusia kausijulkaisutilauksia

en: Create a new template
fi: Luo uusi pohja

en: Create a patron category
fi: Luo asiakastyyppi

en: Create an acquisitions basket
fi: Luo tilauskori

en: Create an invoice adjustment
fi: Luo laskun oikaisu

en: Create an item record
fi: Luo nide

en: Create an order
fi: Luo tilaus

en: Create analytics
fi: Luo analytiikka

en: Create and edit club templates
fi: Luoda ja muokata kerhopohjia

en: Create and edit clubs
fi: Luoda ja muokata kerhoja

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
fi: Luo ja muokkaa auktoriteettipohjia. Näillä määritellään MARC-tietueiden kenttien ja osakenttien määritelmiä.

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
fi: Luo ja hallinnoi MARC-kuvailupohjia, jotka määrittelevät kuvailueditorissa käytettävissä olevat MARC-kentät ja -osakentät.

en: Create and modify Interlibrary loan requests
fi: Luoda ja muokata kaukolainapyyntöjä

note: SCRIPT
en: Create authority
fi: Luo auktoriteetti

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
fi: Luo auktoriteettipohjalle %s käyttäen

en: Create chart
fi: Luo kaavio

note: SCRIPT
en: Create eHolding titles
fi: Luo eKokoelma nimekkeet

en: Create field
fi: Luo kenttä

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
fi: Luo pohja %s (%s) käyttäen pohjaa

en: Create from SQL
fi: Luo SQL-lausekkeesta

en: Create from SQL
fi: Luo SQL-lausekkeesta

en: Create guided report
fi: Luo ohjattu raportti

en: Create item when receiving
fi: Luo nide vastaanotettaessa

en: Create item when receiving:
fi: Luo nide vastaanotettaessa:

en: Create items when:
fi: Luo niteet kun:

en: Create label batch
fi: Tee tarrat

en: Create manual credit
fi: Luo hyvitys

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Luo hyvitys &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
fi: Lisää maksu

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Lisää manuaalinen maksu &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Create new
fi: Luo uusi

en: Create new authority
fi: Luo uusi auktoriteetti

en: Create new credit type
fi: Luo uusi credit-tyyppi

en: Create new debit type
fi: Luo uusi maksutyyppi

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
fi: Luo maksu siitä huolimatta

en: Create new item group
fi: Luo uusi nideryhmä

en: Create new list
fi: Luo uusi lista

en: Create new record
fi: Luo uusi tietue

en: Create new rota
fi: Luo uusi kierto

en: Create new stage
fi: Luo uusi vaihe

en: Create patron card graphic layout
fi: Tee uusi kirjastokortin grafiikka-asettelu

en: Create patron card layout
fi: Tee uusi kirjastokortin asettelu

en: Create patron list:
fi: Luo asiakaslista:

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
fi: Luoda tulostettavia tarroja ja viivakoodeja niteille ja asiakkaille

en: Create printable patron cards
fi: Luo tulostettavat kirjastokortit

en: Create record
fi: Luo tietue

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
fi: Luo raportti SQL-kyselystä

en: Create rota
fi: Luo kierto

en: Create routing list
fi: Luo kiertolista

en: Create routing list for
fi: Luo kiertolista

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
fi: Luoda jaettuja makroja (vaatii advanced_editor-käyttäjäoikeuden)

en: Create stage
fi: Luo vaihe

en: Create, edit and delete rotas
fi: Lisätä, muokata ja poistaa kiertokokoelmia

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
fi: Luoda, muokata ja poistaa toisten luomia niteen muokkauspohjia

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
fi: Luoda, päivittää ja poistaa nideryhmiä, lisätä tai poistaa niteitä nideryhmästä

en: Created
fi: Luotu

en: Created on
fi: Luotu

en: Creation date
fi: Luontipvm

en: Creation date:
fi: Luontipvm:

en: Credit
fi: Luotto

en: Credit number
fi: Credit-numero

en: Credit number enabled
fi: Credit-numero käytössä

note: SCRIPT
en: Credit type
fi: Credit-tyyppi

en: Credit type archived successfully
fi: Credit-tyyppi on arkistoitu

en: Credit type code:
fi: Credit-tyypin koodi:

en: Credit type restored successfully
fi: Credit-tyyppi on palautettu

en: Credit type saved successfully
fi: Credit-tyyppi on tallennettu

en: Credit type:
fi: Credit-tyyppi:

en: Credit types
fi: Credit-tyypit

en: Credit types
fi: Credit-tyypit

en: Credits:
fi: Luotot / hyvitykset:

en: Creep:
fi: Siirtymä:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
fi: Kriittinen kenttä &quot;%s&quot;

en: Cron job
fi: Ajastettu ajo

en: Cron jobs
fi: Ajastetut ajot

note: SCRIPT
en: Crop
fi: Rajaa

en: Curbside pickup
fi: Noutopalvelu

en: Curbside pickup
fi: Noutopalvelu

en: Curbside pickup &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Noutopalvelu &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Curbside pickup configuration
fi: Noutopalvelun määritykset

en: Curbside pickup hours
fi: Noutopalvelun tunnit

en: Curbside pickups
fi: Noutopalvelu

en: Curbside pickups &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Noutopalvelu &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Curbside pickups are not enabled for your library.
fi: Noutopalvelu ei ole käytössä kirjastossasi.

en: Curbside pickups scheduled here
fi: Kirjastoon ajastetut noudot

en: Currencies
fi: Rahayksiköt

en: Currencies
fi: Rahayksiköt

en: Currencies &amp; Exchange rates
fi: Rahayksiköt ja vaihtokurssit

en: Currencies and exchange rates
fi: Rahayksiköt ja vaihtokurssit

note: INPUT type=text name=description
en: Currencies search
fi: Rahayksikköhaku

en: Currency
fi: Rahayksikkö

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
fi: Rahayksikkö = %s

en: Currency added successfully
fi: Rahayksikkö on lisätty

en: Currency deleted successfully
fi: Rahayksikkö on poistettu

en: Currency updated successfully
fi: Valuutta on päivitetty

en: Currency:
fi: Rahayksikkö:

en: Currency:
fi: Rahayksikkö:

note: OPTGROUP
en: Current
fi: Nykyinen

en: Current article requests
fi: Nykyiset artikkelipyynnöt

en: Current checkouts allowed
fi: Sallittu lainamäärä

en: Current checkouts allowed:
fi: Sallittu lainamäärä:

en: Current jobs only
fi: Vain nykyiset taustatyöt

en: Current language
fi: Nykyinen kieli

en: Current library
fi: Nykyinen kirjasto

en: Current library:
fi: Nykyinen kirjasto:

en: Current maintenance team
fi: Nykyinen ylläpitotiimi

en: Current on-site checkouts allowed
fi: On-site lainoja sallittu

en: Current renewals:
fi: Uusintoja:

en: Current server time is:
fi: Palvelimen aika:

en: Current session
fi: Nykyinen istunto

en: Current subtype limits
fi: Nykyiset alatyyppien rajat

en: Current terms
fi: Nykyiset määrittelyt

note: SCRIPT
en: Current window
fi: Nykyinen ikkuna

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
fi: Tällä hetkellä saatavilla %s

en: Currently available batches
fi: Saatavana olevat eräajot.

en: Currently available layouts
fi: Saatavana olevat asettelut

en: Currently available profiles
fi: Saatavana olevat profiilit

en: Currently available templates
fi: Saatavana olevat tarrapohjat

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
fi: Tällä hetkellä paikalliskäytössä %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
fi: Varauksien määrityksillä on seuraavanlaisia vaikutuksia:

en: Curriculum
fi: Opinto-ohjelma

en: Custom
fi: Mukauta

note: SCRIPT
en: Custom color
fi: Mukautettu väri

note: A
en: Custom cover image
fi: Ulkoinen kansikuva

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
fi: Räätälöidyt hakukentät

en: Custom search filters
fi: Räätälöidyt haun rajaukset

note: SCRIPT
en: Custom...
fi: Mukauta...

note: SCRIPT
en: Cut
fi: Leikkaa

note: SCRIPT
en: Cut row
fi: Poista rivi

en: Cyclical
fi: Syklinen

en: Cyclical:
fi: Syklinen:

en: D&aelig;nsk (Danish)
fi: D&aelig;nsk (tanska)

en: DBMS auto increment fix
fi: DBMS autoincrement -korjaus

en: DISABLED
fi: EI KÄYTÖSSÄ

en: DSpace project
fi: DSpace-projekti

en: DVD video / Videodisc
fi: DVD-video

en: Daily hold limit reached for patron
fi: Asiakkaan päivittäinen varausraja on täyttynyt

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
fi: Päivittäinen artikkelipyyntöjen raja kirjastossa %s

en: Daily rental charge
fi: Päivävuokra

en: Daily rental charge:
fi: Päivävuokra:

en: Daily rental charge:
fi: Päivävuokra:

en: Daily rental fee
fi: Päivävuokra

en: Daily rentals use calendar:
fi: Käytä kalenteria päiväkohtaisille vuokrille:

en: Damaged
fi: Vahingoittunut

en: Damaged on:
fi: Vahingoittunut:

en: Damaged status:
fi: Vahingoittunut:

note: SCRIPT
en: Dark Blue
fi: Tummansininen

note: SCRIPT
en: Dark Gray
fi: Tummanharmaa

note: SCRIPT
en: Dark Green
fi: Tummanvihreä

note: SCRIPT
en: Dark Orange
fi: Tummanoranssi

note: SCRIPT
en: Dark Purple
fi: Tummanvioletti

note: SCRIPT
en: Dark Red
fi: Tummanpunainen

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
fi: Tumma turkoosi

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
fi: Tummankeltainen

en: Data added
fi: Tieto lisätty

en: Data deleted
fi: Tieto poistettu

en: Data deleted
fi: Tieto poistettu

en: Data error
fi: Virheellinen tieto

en: Data fields
fi: Kentät

en: Data for preview:
fi: Tietojen esikatselu:

en: Data problems
fi: Tietoon liittyviä ongelmia

en: Data recorded
fi: Tieto tallennettu

en: Data recorded
fi: Tieto tallennettu

en: Database
fi: Tietokanta

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
fi: Tietokanta %s on olemassa.

en: Database host:
fi: Tietokantapalvelin:

en: Database name:
fi: Tietokannan nimi:

en: Database port:
fi: Tietokannan portti:

en: Database settings
fi: Tietokanta-asetukset

en: Database settings &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fi: Tietokanta-asetukset &rsaquo; Asennusohjelma &rsaquo; Koha

en: Database settings:
fi: Tietokanta-asetukset:

en: Database tables created
fi: Tietokantataulut on luotu

en: Database type:
fi: Tietokannan tyyppi:

en: Database user:
fi: Tietokantakäyttäjä:

en: Database:
fi: Tietokanta:

en: Dataly Tech, Greece
fi: Dataly Tech, Kreikka

en: Date
fi: Pvm

en: Date accessioned
fi: Hankinnan käsittelypäivä

en: Date acquired
fi: Hankintapvm

en: Date acquired (item)
fi: Hankintapvm (nide)

en: Date added
fi: Lisäyspäivä

en: Date and time:
fi: Päivämäärä ja aika:

en: Date arrived
fi: Saapumispvm

en: Date cancellation requested
fi: Peruutus pyyntöpvm

en: Date deleted (item)
fi: Poistopvm (nide)

en: Date due
fi: Eräpäivä

en: Date due:
fi: Eräpäivä:

en: Date enrolled
fi: Ilmoittautumispvm

en: Date formats should match your system preference, and
fi: Päivämäärien täytyy olla järjestelmäasetusten mukaisessa muodossa, ja

en: Date hold placed
fi: Varauksen tekopäivä

en: Date last borrowed
fi: Viimeksi lainattu:

en: Date last modified
fi: Viimeisin muokkauspvm

en: Date last seen
fi: Viimeisin havaintopvm

en: Date of birth
fi: Syntymäaika

en: Date of birth is invalid.
fi: Virheellinen syntymäpäivä.

en: Date of birth:
fi: Syntymäaika:

en: Date of enrollment is invalid.
fi: Rekisteröintipäivä on virheellinen.

en: Date of expiration is invalid.
fi: Loppumispäivä on virheellinen.

en: Date of request
fi: Pyynnön pvm

en: Date of transfer
fi: Siirtopvm

en: Date ordered
fi: Tilauspvm

en: Date ordered
fi: Tilattu

en: Date placed between:
fi: Tekopäivä välillä:

en: Date published
fi: Julkaistu

en: Date range
fi: Aikaväli

en: Date received
fi: Vastaanottopvm

en: Date received:
fi: Vastaanottopvm:

en: Date requested
fi: Pyynnön pvm

en: Date/Time
fi: Pvm/Aika

en: Date:
fi: Pvm:

en: Date:
fi: Pvm:

en: Date: from
fi: Alkaen

note: SCRIPT
en: Date\/time
fi: Pvm\/aika

en: Dates
fi: Päivämäärät

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
fi: Päivämäärät eivät voi olla tyhjiä

en: Day
fi: Päivä

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
fi: Päivämäärä on %s

en: Day of week
fi: Viikonpäivä

en: Day/month
fi: Päivä/Kuukausi

en: Day:
fi: Päivä:

en: Days
fi: Päiviä

en: Days in advance
fi: Päivää etukäteen

en: Days mode
fi: Päivätila

note: SCRIPT
en: Debit type
fi: Debit-tyyppi

en: Debit type archived successfully
fi: Maksutyyppi on arkistoitu

en: Debit type code:
fi: Maksutyypin tunnus:

en: Debit type restored successfully
fi: Maksutyyppi on palautettu

en: Debit type saved successfully
fi: Maksutyyppi on tallennettu

en: Debit types
fi: Maksutyypit

en: Debit types
fi: Maksutyypit

en: Debug mode
fi: Vianjäljitystila

en: Debug mode:
fi: Vianjäljitystila:

en: December
fi: Joulukuu

en: Decrease
fi: Vähenemä

note: SCRIPT
en: Decrease indent
fi: Vähennä sisennystä

en: Decreased loan period for high holds (day)
fi: Lyhennetty laina-aika paljon varatuille (päivä)

en: Default
fi: Oletus

en: Default
fi: Oletus

en: Default MARC framework
fi: Oletuskuvailupohja

en: Default accounting details
fi: Tilitystietojen oletusarvot

en: Default amount
fi: Oletussumma

en: Default amount:
fi: Oletussumma:

en: Default article request fees
fi: Artikkelipyyntöjen oletusmaksut

en: Default category
fi: Oletuskategoria

en: Default category:
fi: Oletuskategoria:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
fi: Oletussäännöt%s kirjaston %s%s lainauksille, varauksille, ja palautuksille

en: Default configuration:
fi: Oletusasetukset:

en: Default display length:
fi: Rivien oletusmäärä:

en: Default font
fi: Oletuskirjasin

en: Default framework
fi: Oletuskuvailupohja

en: Default framework
fi: Oletuskuvailupohja

en: Default framework structure
fi: Oletuskuvailupohjan rakenne

en: Default library
fi: Oletuskirjasto

en: Default library:
fi: Oletuskirjasto:

en: Default lost item fee refund on return policy
fi: Oletussääntö maksun hyvitykselle, kun palautetaan kadonnut nide

en: Default messaging preferences for this patron category
fi: Viestien oletusasetukset tälle asiakastyypille

en: Default open article requests limit
fi: Artikkelipyyntöjen raja

en: Default privacy
fi: Oletusarvo yksityisyydelle

en: Default privacy:
fi: Oletusarvo yksityisyydelle:

en: Default replacement cost
fi: Oletuskorvaushinta

en: Default replacement cost:
fi: Oletuskorvaushinta:

en: Default sort order:
fi: Oletusarvoinen järjestys:

en: Default value:
fi: Oletusarvo:

en: Default waiting hold cancellation policy
fi: Oletussäännöt noudettavissa olevien varausten peruutukselle

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
fi: Oletus: %s %s (

en: Defaults
fi: Oletusarvot

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
fi: Listaa puhelinoperaattorit SMS-viestien lähettämiseksi sähköpostilla

en: Define a printer profile.
fi: Määritä tulostinprofiili.

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
fi: Määrittele auktoriteettityypit, sitten auktoriteettien MARC-rakenne, kuten nidetyyppien ja nimekkeiden MARC-kenttien rakenne. Auktoriteettiarvoja käsitellään liitännäisten avulla

en: Define cash registers
fi: Määritä kassat

en: Define categories and authorized values for them
fi: Määrittele luokkia ja niille auktorisoituja arvoja

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
fi: Määrittele laina- ja maksusäännöt kirjaston, asiakastyypin ja nidetyypin mukaan

en: Define circulation desks
fi: Määritä lainaustiskejä

en: Define cities and towns that your patrons live in
fi: Määrittele kaupunkeja ja kuntia, joissa asiakkaat asuvat

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
fi: Määrittele käytettävät luokitusjärjestelmät, luokitusoppaat ja signumien katkaisusäännöt

en: Define credit types
fi: Määritä credit-tyypit (luotto tai hyvitys)

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
fi: Määrittele hankinnoissa käytettävät rahayksiköt ja vaihtokurssit

en: Define days when the library is closed
fi: Määrittele kirjaston kiinniolopäivät

en: Define days when the library is closed
fi: Määritellä kirjaston kiinniolopäiviä

en: Define debit types
fi: Määrittele maksutyypit

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
fi: Määrittele laajennetut määreet (tunnisteet ja tilastolliset kategoriat) asiakastietueille

en: Define funds within your budgets
fi: Määrittele budjettien tilejä

en: Define hierarchical library groups
fi: Määrittele hierarkkiset kirjastoryhmät

en: Define item types used for circulation rules
fi: Määrittele nidetyypit, joita käytetään laina- ja maksusäännöissä

en: Define libraries
fi: Määrittele kirjastot

en: Define mappings
fi: Määrittele vastaavuudet

en: Define notices
fi: Määritellä ilmoituksia

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
fi: Määrittele ilmoituksia (tulosteita ja sähköposti-ilmoituksia esim. myöhässä olevista lainoista)

en: Define patron categories
fi: Määrittele asiakastyypit

en: Define patron restrictions.
fi: Määrittele asiakkaiden rajoituksia.

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
fi: Määrittele säännöt palautuksen ja lainauksen huomautuksille kirjastojen, asiakastyyppien ja nidetyyppien yhdistelmille

en: Define the holidays for:
fi: Määrittele kiinniolopäivät kirjastolle:

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
fi: Määrittele vastaavuus Kohan tietokannan (SQL) ja MARC-nimeketietueiden välillä

en: Define transport costs between branches
fi: Määrittele aineiston kuljetuksen kustannukset kirjastojen välillä

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
fi: Ottaaksesi käyttöön, määrittele ADJ_REASON-luokan auktorisoidut arvot

en: Define which SMTP servers to use
fi: Määrittele käytettävät SMTP-palvelimet

en: Define which events trigger which sounds
fi: Määritä mitkä tapahtumat tuottavat minkäkin äänen

en: Define which external identity providers to use
fi: Määrittele käytettävät ulkoiset tunnistustietojen tarjoajat

en: Define which external servers to query for MARC data
fi: Määrittele ulkoiset palvelimet, joista haetaan MARC-tietueita

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
fi: Määritä edistyneen kuvailueditorin näppäinkomennot

en: Define your budgets
fi: Määrittele budjetteja

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
fi: Määrittele %smyöhästymistoiminnot kohteelle %s%soletusmyöhästymistoiminto%s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
fi: Emonidetyypin määrittäminen ottaa käyttöön osakohteille laina- ja maksusääntöihin määritetyt säännöt.

en: Defining transport costs between libraries
fi: Määritellään aineistokuljetusten kustannukset kirjastoille

en: Definition
fi: Määritelmä

en: Definition description:
fi: Määritelmän kuvaus:

en: Definition name:
fi: Määritelmän nimi:

en: Delay
fi: Viive

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
fi: Viiveessä %s joka koskee asiakastyyppiä %s on tunnistamattomia merkkejä. Käytä vain numeroita.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
fi: Viive on aika (päivissä) eräpäivän jälkeen kun toiminto laukaistaan.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete
fi: Poista

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
fi: Poista KAIKKI

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
fi: Poista CSV-profiili "%s"?

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
fi: Poista EAN %s kirjastolta %s?

en: Delete SQL reports
fi: Poistaa SQL-raportteja

en: Delete a fund
fi: Poista tili

en: Delete all
fi: Poista kaikki

en: Delete all items
fi: Poista kaikki niteet

en: Delete all items at once
fi: Poistaa kaikki niteet kerralla

en: Delete an existing subscription
fi: Poistaa kausijulkaisutilauksia

en: Delete an invoice adjustment
fi: Poista laskun oikaisu

en: Delete associated items?
fi: Poista liittyvät niteet?

en: Delete basket
fi: Poista tilauskori

en: Delete basket and orders
fi: Poista tilauskori ja tilaukset

en: Delete basket, orders, and records
fi: Poista tilauskori, tilaukset ja nimekkeet

en: Delete baskets
fi: Poistaa tilauskoreja

en: Delete batch
fi: Poista eräajo

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
fi: Poista budjetti '%s'?

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
fi: Poista budjetti '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
fi: Poista luokka '%s'

en: Delete circulation message
fi: Poista lainaus- ja palautusviesti

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
fi: Poista kunta "%s?"

note: SCRIPT
en: Delete column
fi: Poista sarake

en: Delete contact
fi: Poista yhteystieto

en: Delete course
fi: Poista kurssi

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
fi: Poista kenttä ja kopioi se leikepöydälle

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
fi: Poista nykyinen osakenttä ja kopioi se leikepöydälle

en: Delete field
fi: Poista kenttä

en: Delete field:
fi: Poista kenttä:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
fi: Poistetaanko kuvailupohja %s (%s)?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
fi: Poistetaanko kuvailupohja %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
fi: Poista rahasto %s?

en: Delete fund?
fi: Poista tili?

en: Delete group
fi: Poista ryhmä

en: Delete identity provider
fi: Poista tunnistustietojen tarjoaja

en: Delete identity provider domain
fi: Poista tunnistustietojen tarjoajan domain

en: Delete image
fi: Poista kuva

en: Delete images
fi: Poista kuvat

en: Delete invoices
fi: Poistaa laskuja

note: SCRIPT
en: Delete item
fi: Poista nide

en: Delete item group
fi: Poista nideryhmä

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
fi: Poista nidetyyppi '%s'?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
fi: Poista nidetyyppi '%s'?

en: Delete items in a batch
fi: Poista niteet eräajossa

en: Delete list
fi: Poista lista

note: BUTTON
en: Delete macro
fi: Poista makro

en: Delete notice?
fi: Poista ilmoitus?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
fi: Poistaa vanhoja asiakkaita ja anonymisoida lainahistoriaa (poistaa asiakkaan lainahistoria)

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
fi: Poista asiakas %s %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s &rsaquo; Koha
fi: Poista asiakas %s %s &rsaquo; Koha

en: Delete patrons
fi: Poista asiakkaita

en: Delete patrons
fi: Poistaa asiakkaita

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
fi: Poistaa asiakkaat suoraan tietokannasta. Asiakasdata ei ole palautettavissa.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
fi: Poista asiakkaat, jotka:

en: Delete public lists
fi: Poistaa julkisia listoja

en: Delete quote
fi: Poista sitaatti

en: Delete record
fi: Poista tietue

en: Delete record
fi: Poista tietue

en: Delete records if no items remain.
fi: Poista tietueet, jos kaikki niteet poistettu.

note: SCRIPT
en: Delete request
fi: Poista pyyntö

en: Delete restriction?
fi: Poista rajoitus?

note: SCRIPT
en: Delete row
fi: Poista rivi

en: Delete selected
fi: Poista valitut

en: Delete selected alerts
fi: Poista valitut hälytykset

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
fi: Poista valitut numerot

en: Delete selected items
fi: Poista valitut

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
fi: Poista valitut tietueet

en: Delete server
fi: Poista palvelin

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
fi: Poistaa jaettuja makroja (vaatii advanced_editor-käyttäjäoikeuden)

en: Delete subfield
fi: Poista osakenttä

en: Delete subscription
fi: Poista kausijulkaisutilaus

note: SCRIPT
en: Delete table
fi: Poista taulukko

en: Delete template
fi: Poista pohja

en: Delete the exceptions on a range
fi: Poista poikkeukset aikaväliltä

en: Delete the repeated holidays on a range
fi: Poista toistuvat kiinniolot aikavälillä

en: Delete the single holidays on a range
fi: Poista yksittäiset kiinniolot aikavälillä

en: Delete this account?
fi: Poista tämä tili?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
fi: Poista tämä kategoria

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
fi: Poista tämä poikkeus.

en: Delete this holiday
fi: Poista tämä päivä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
fi: Poista tämä päivä.

note: INPUT type=submit
en: Delete this restriction
fi: Poista tämä rajoitus

note: A
en: Delete this saved report
fi: Poista tämä tallennettu raportti

note: IMG
en: Delete this subfield
fi: Poista tämä osakenttä

note: A
en: Delete this tag
fi: Poista tämä kenttä

en: Delete user
fi: Poista käyttäjä

en: Delete vendor
fi: Poista toimittaja

en: Delete?
fi: Poista?

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleted bibliographic record, can't find title
fi: Poistettu bibliografinen tietue, nimekettä ei löydy

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
fi: Poistettiin asiakasmääre &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
fi: Poistettiin tietueiden täsmäytyssääntö &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
fi: Poistettu.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
fi: Oman tilisi poistaminen sulkee sinut pois Kohasta.

en: Deletion not possible
fi: Poisto ei ole mahdollista

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
fi: Tarran poisto erästä, jossa on vain yksi tarra, poistaa erän.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
fi: Asiakkaan poisto eräajossa yhdellä asiakkaalla poistaa eräajon.

en: Delimiter:
fi: Kenttäerotin:

en: Delink
fi: Irroita

en: Deliver date/time
fi: Toimitusaika

en: Delivered
fi: Toimitettu

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
fi: Toimitettu tänään (%s)

en: Deliverer
fi: Toimittaja

en: Deliverer:
fi: Toimittaja:

en: Deliveries
fi: Toimitukset

en: Delivery comment:
fi: Toimituskommentti:

en: Delivery day:
fi: Toimituspäivä:

en: Delivery details
fi: Toimitustiedot

en: Delivery note
fi: Toimitushuomautus

en: Delivery place
fi: Toimituspaikka

en: Delivery place:
fi: Toimituspaikka:

en: Delivery place:
fi: Toimituspaikka:

en: Delivery time:
fi: Toimitusaika:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
fi: Estetty

en: Deny
fi: Kiellä

en: Department
fi: Osasto

en: Department:
fi: Osasto:

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
fi: Osastot vaaditaan, kun käytetään Kurssivarantojen modulia

en: Deprecation warning
fi: Varoitus vanhentumisesta

en: Dept.
fi: Osasto

note: SCRIPT
en: Descending
fi: Laskeva

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description (OPAC)
fi: Kuvaus (verkkokirjastossa)

en: Description (OPAC):
fi: Kuvaus (verkkokirjastossa):

en: Description (OPAC):
fi: Kuvaus (verkkokirjastossa):

note: SCRIPT
en: Description is required
fi: Kuvaus vaaditaan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
fi: Kuvaus puuttuu

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
fi: Lainauskierrosta sivuun vedetyn niteen tilatiedon kuvaus (näkyy niteiden lisäämisen tai muokkaamisen yhteydessä)

en: Description of charges
fi: Maksujen kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Description:
fi: Kuvaus:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
fi: Kuvaus: %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
fi: Kuvaukset (%s)

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
fi: Vahingoittuneeksi merkattujen niteiden kuvaukset (näkyy, kun luetteloidaan tai käsitellään niteitä)

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
fi: Kuvaukset kadonneiksi merkatuille niteille (näkyy nidettä lisätessä ja muokatessa)

en: Desk
fi: Tiski

en: Desk ID
fi: Tiskin ID

en: Desk ID:
fi: Tiskin ID:

en: Desk added successfully
fi: Tiski on lisätty

en: Desk deleted successfully
fi: Tiski on poistettu

en: Desk updated successfully
fi: Tiski on päivitetty

en: Desk:
fi: Tiski:

en: Desk:
fi: Tiski:

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
fi: Tiski: %s &rArr; %s

en: Desks
fi: Tiskit

en: Desks
fi: Tiskit

en: Destination
fi: Määränpää

en: Destination library:
fi: Kohdekirjasto:

en: Destination library:
fi: Kohdekirjasto:

en: Destination record
fi: Kohdetietue

en: Detailed messages
fi: Tarkemmat viestit

en: Details
fi: Tiedot

en: Details
fi: Tiedot

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
fi: Tiedot käyttäjästä %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details for %s &rsaquo; Housebound &rsaquo; Koha
fi: Tiedot asiakkaalle %s &rsaquo; Kotipalvelu &rsaquo; Koha

en: Details for all requests
fi: Kaikkien pyyntöjen tiedot

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
fi: Kausijulkaisutilausksen #%s tiedot

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Kausijulkaisutilauksen#%s tiedot &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Details from library
fi: Tiedot kirjastolta

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
fi: Toimittajalta tulleet kuvaukset (%s)

note: %1$s:  IF type == 'credit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details of %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: %sHyvityksen%sMaksun%s tiedot &rsaquo; %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Details of credit
fi: Luotto ja hyvitys tiedot

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of credit (%s)
fi: Luotto ja hyvitys tiedot (%s)

en: Details of debit
fi: Veloitustiedot

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of debit (%s)
fi: Veloitustiedot (%s)

en: Details of fee
fi: Maksun tiedot

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
fi: Taustatyön #%s tiedot

en: Details of payment
fi: Maksusuorituksen tiedot

en: Devinim, Turkey
fi: Devinim, Turkki

en: Dewey number:
fi: Deweynumero:

en: Dictionary
fi: Sanasto

en: Dictionary
fi: Sanasto

en: Dictionary &rsaquo; Guided reports &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Sanasto &rsaquo; Ohjatut raportit &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Dictionary definitions
fi: Sanastomääritelmät

en: Did not check for matches with existing records in catalog
fi: Osuvuuksia ei tarkistettu luettelossa jo olemassa olevista tietueista

en: Did you mean:
fi: Tarkoititko:

en: Did you mean?
fi: Tarkoititko?

en: Did you mean?
fi: Tarkoititko?

en: Did you mean? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Tarkoititko? &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Diff
fi: Erot

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
fi: Erot alkuperäisen ja tuodun tietueen välillä

en: Digests only
fi: Vain koosteilmoitus

en: Digital scan
fi: Digitaalinen skannaus

note: SCRIPT
en: Dimensions
fi: Mitat

en: Directories
fi: Henkilö- tai yhteisöhakemistot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
fi: Kansioon ei voi kirjoittaa

en: Disable
fi: Poista käytöstä

note: SCRIPT
en: Disable
fi: Poista käytöstä

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
fi: Poista kaksivaiheinen tunnistautuminen käytöstä

en: Disabled
fi: Poistettu käytöstä

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
fi: Pois käytöstä kohteelle %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
fi: Poissa käytöstä kaikilta

note: SCRIPT
en: Disc
fi: Levy

en: Discharge
fi: Velattomuusilmoitus

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
fi: Velattomuusilmoitus asiakkaalle %s %s (%s)

en: Discharge requests pending
fi: Velattomuusilmoituspyyntöjä odottamassa

en: Discharges
fi: Velattomuusilmoitukset

en: Discographies
fi: Diskografiat

en: Discount debits for patrons
fi: Antaa asiakkaille alennuksia maksuista

en: Discount to apply:
fi: Alennus:

en: Discount:
fi: Alennus:

en: Display
fi: Näytä

note: A
en: Display detail for this authority
fi: Näytä tämän auktoriteetin yksityiskohtaiset tiedot

note: A
en: Display detail for this biblio
fi: Näytä tämän tietueen tiedot

note: A
en: Display detail for this item
fi: Näytä tarkemmat tiedot

en: Display from:
fi: Alkupvm:

en: Display height:
fi: Näyttökorkeus:

en: Display in OPAC:
fi: Näytä verkkokirjastossa:

en: Display in patron's brief information:
fi: Näytä asiakkaan suppeissa tiedoissa:

en: Display location:
fi: Näyttöpaikka:

note: A
en: Display member details.
fi: Näytä asiakkaan tiedot.

en: Display only used tags/subfields
fi: Näytä vain käytössä olevat (ali)kentät

en: Display order
fi: Järjestys

en: Display order.
fi: Näytä järjestys.

en: Display order:
fi: Järjestys:

en: Display order:
fi: Järjestys:

note: A
en: Display supplier metadata
fi: Näytä toimittajan metadata

en: Display supplier metadata
fi: Näytä toimittajan metadata

en: Display them
fi: Näytä ne

en: Display to:
fi: Loppupvm:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
fi: Näytetään kirjastoryhmähaun pudotusvalikoissa.

en: Displaying
fi: Näytetään

en: Displaying availability results
fi: Näytetään saatavuustiedot

en: Do not add to item group
fi: Älä lisää nideryhmään

en: Do not check in items scanned during inventory:
fi: Älä palauta niteitä, joiden viivakoodi on luettu inventoinnin aikana:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
fi: Älä luo uutta kopiota tietueesta. Lisää tilaus olemassa olevasta tietueesta.

en: Do not create an item record
fi: Älä luo nidettä

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
fi: Ethän unohda palauttaa.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
fi: Ethän unohda lainata.

en: Do not look for matching records
fi: Älä hae vastaavia tietueita

en: Do not use plugin
fi: Älä käytä liitännäistä

en: Do not use profile
fi: Älä käytä profiilia

en: Do not use template
fi: Älä käytä pohjaa

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän latauksen?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
fi: Haluatko varmasti luoda seuraavan numeron?

en: Do you want to confirm this order?
fi: Haluatko varmasti vahvistaa tämän tilauksen?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
fi: Haluatko päivittää uusilla arvoilla?

note: SCRIPT
en: Document
fi: Asiakirja

note: SCRIPT
en: Document properties
fi: Asiakirjan ominaisuudet

en: Document type:
fi: Tyyppi:

en: Documentation manager
fi: Asiakirjojen hallinta

en: Documentation manager:
fi: Dokumentaatio-manageri:

en: Documentation managers:
fi: Dokumentaatio-managerit:

en: Documentation specialist
fi: Dokumentaatioasiantuntija:

en: Documentation team
fi: Dokumentaatio-tiimi:

en: Documentation team:
fi: Dokumentaatio-tiimi:

en: Domain configuration
fi: Domainin määritykset

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider_code | html -
en: Domains for %s
fi: Domainit tarjoajalle %s

note: %1$s: - identity_provider_code | html -
en: Domains for %s
fi: Domainit tarjoajalle %s

en: Don't allow
fi: Älä salli

en: Don't block
fi: Älä estä

en: Don't check out and print slip (P)
fi: Älä lainaa ja tulosta kuittia

en: Don't decrease checkout length based on holds
fi: Älä lyhennä laina-aikaa varausten määrän pohjalta

en: Don't decrease loan length based on holds
fi: Älä pidennä laina-aikaa varausten pohjalta

en: Don't export fields:
fi: Älä tuo kenttiä:

en: Don't export items:
fi: Älä tuo niteitä:

en: Don't include tax
fi: Veroton

en: Don't update
fi: Älä päivitä

note: INPUT type=button
en: Done
fi: Valmis

en: Download
fi: Tallenna

en: Download
fi: Lataa

en: Download a
fi: Lataa

en: Download as CSV
fi: Lataa CSV-muodossa

en: Download as PDF
fi: Lataa PDF-muodossa

en: Download as XML
fi: Lataa XML-muodossa

en: Download cart
fi: Tallenna kori

en: Download cart &rsaquo; Koha
fi: Lataa kori &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
fi: Latauksen asetukset

note: INPUT type=submit
en: Download database
fi: Lataa tietokanta

en: Download directory
fi: Lataushakemisto

en: Download directory:
fi: Lataushakemisto:

en: Download file of all overdues
fi: Lataa tiedosto kaikista myöhässä olevista

en: Download file of displayed overdues
fi: Lataa tiedosto näytetyistä myöhässä olevista

en: Download list
fi: Lataa lista

en: Download list
fi: Tallenna lista

en: Download list &rsaquo; Koha
fi: Lataa lista &rsaquo; Koha

en: Download photo
fi: Lataa kuva

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
fi: Lataa tietue

en: Download records
fi: Lataa tietueet

en: Download selected claims
fi: Lataa valitut reklamaatiot

en: Downloading records, please wait...
fi: Ladataan tietueita, ole hyvä ja odota...

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
fi: Raahaa ja pudota tämä vaihe toiseen kohtaan

en: Draw
fi: Piirrä

en: Draw guide boxes:
fi: Piirrä asettelulaatikot:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
fi: Pudota kuva tähän

en: Drop default
fi: Poista oletustieto

en: Drop files here or click to select a file
fi: Pudota tiedostot tähän tai klikkaa valitaksesi tiedosto

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
fi: Eräpäivä %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates
en: Due back on %s
fi: Eräpäivä %s

en: Due date
fi: Eräpäivä

en: Due date (unformatted, hidden)
fi: Eräpäivä (alustamaton, piilotettu)

en: Due date from:
fi: Eräpäivä alkaen:

en: Due date to:
fi: Eräpäivät saakka:

en: Due date:
fi: Eräpäivä:

en: Due date:
fi: Eräpäivä:

en: Due dates have been modified!
fi: Eräpäivät on muutettu!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
fi: Eräpäivä %s

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
fi: Palautettava %s mennessä

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
fi: Eräpäivä: %s

en: Duplicate
fi: Kopioi

en: Duplicate
fi: Kopioi

en: Duplicate a template:
fi: Kopioi malli

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
fi: Kopioi kaikki tilaukset seuraavilla tilaustiedoilla:

en: Duplicate budget
fi: Kopioi budjetti

en: Duplicate budget
fi: Kopioi budjetti

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
fi: Kopioi budjetti %s

en: Duplicate existing orders
fi: Kopioi olemassa olevat tilaukset

en: Duplicate existing orders
fi: Kopioi olemassa olevat tilaukset

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
fi: Tuplaniteitä poistettiin erästä nro %s: %s

en: Duplicate orders
fi: Kopioi tilaukset

en: Duplicate patron
fi: Kopioi asiakastiedot

en: Duplicate patron record?
fi: Kopioi asiakastiedot?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
fi: Tupla-asiakkaita poistettiin erästä nro %s: %s

en: Duplicate record suspected
fi: Kaksinkertainen tietue?

note: A
en: Duplicate this saved report
fi: Kopioi tämä tallennettu raportti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
fi: Kentissä samoja tietoja. Korjaa virheet ja yritä uudelleen.

en: Duplicate warning
fi: Kopiovaroitus

en: Duplicate warning
fi: Varoitus kaksoiskappaleesta

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Varoitus tuplasta &rsaquo; Tilauskori %s &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
fi: Kesto (päiviä)

en: Duration:
fi: Kesto:

en: E-mail order
fi: Sähköpostitilaus

en: E-resource management
fi: Elektronisten aineistojen hallinta

en: E-resource management
fi: Elektronisten aineistojen hallinta

en: E-resource management &rsaquo; Koha
fi: Elektronisten aineistojen hallinta &rsaquo; Koha

en: E-resource management tables
fi: Elektronisten aineistojen hallinnan taulut

en: EDI accounts
fi: EDI-tilit

en: EDI accounts
fi: EDI-tilit

en: EDI status:
fi: EDI-tila:

en: EDIFACT is currently disabled
fi: EDIFACT on tällä hetkellä pois käytöstä

en: EDIFACT message
fi: EDIFACT-sanoma

en: EDIFACT message display
fi: EDIFACT-viestien näyttö

en: EDIFACT message display &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: EDIFACT-sanomanäyttö &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: EDIFACT messages
fi: EDIFACT-sanomat

en: EDIFACT messages &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: EDIFACT-sanomat &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: ENABLED
fi: KÄYTÖSSÄ

en: ERROR - unknown
fi: Tuntematon virhe

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
fi: VIRHE! - %s

en: ERROR:
fi: Virhe:

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
fi: VIRHE: %s %s %s

en: ERRORS
fi: VIRHEITÄ

en: EXAMPLE plugin
fi: ESIMERKKI liitännäinen

en: Each cell contain both actual and estimated values.
fi: Kukin solu sisältää sekä lasketun että arvioidun hinnan.

en: Earliest hold date
fi: Varauspvm ja noutopaikka

en: Earliest recall date
fi: Varhaisin palautuspyynnön päivämäärä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit
fi: Muokkaa

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
fi: Muokkaa "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
fi: Muokkaa %s

note: %1$s:  description | html
en: Edit %s
fi: Muokkaa %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
fi: Muokkaa (%s)

en: Edit Domain
fi: Muokkaa domainia

en: Edit MARC subfields constraints
fi: Muuta osakenttärajoituksia

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
fi: Muokkaa OAI-joukkoa '%s'

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
fi: Muokkaa OAI-joukkoa '%s'

en: Edit SMTP server
fi: Muokkaa SMTP-palvelinta

en: Edit SQL
fi: Muokkaa SQL-lausetta

en: Edit SQL report
fi: Muokkaa SQL-raporttia

en: Edit URL(s)
fi: Muokkaa URL-osoitteita

en: Edit URLs
fi: Muokkaa URL-osoitteita

en: Edit actions
fi: Muokkaa toimintoja

en: Edit alert
fi: Muokkaa hälytystä

en: Edit an existing subscription
fi: Muokata kausijulkaisutilausta

en: Edit as new (duplicate)
fi: Muokkaa uutena kopiona

en: Edit authorities
fi: Muokata auktoriteettejä

en: Edit authority
fi: Muokkaa auktoriteettia

en: Edit basket
fi: Muokkaa tilauskoria

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
fi: Muokkaa tilauskoria %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
fi: Muokkaa tilauskoria '%s'

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
fi: Muokkaa tilausryhmää %s (%s) kohteelle

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
fi: Muokkaa budjettia %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
fi: Muokata luetteloa (Muokata nimeke/kokoelmatietoa)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
fi: Muokata luetteloa (Muokata nimeke/kokoelmatietoa)

en: Edit collection
fi: Muokkaa kokoelmia

en: Edit course
fi: Muokkaa kurssia

note: A
en: Edit delivery date
fi: Muokkaa saapumispvm

en: Edit details
fi: Muokkaa tietoja

en: Edit field
fi: Muokkaa kenttiä

en: Edit filter
fi: Muokkaa rajausta

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
fi: Muokkaa ilmestymistiheyttä: %s

en: Edit group
fi: Muokkaa ryhmää

en: Edit history
fi: Muokkaa historiaa

en: Edit identity provider
fi: Muokkaa tunnistustietojen tarjoajaa

en: Edit identity provider domain
fi: Muokkaa tunnistustietojen tarjoajan domainia

note: SCRIPT
en: Edit image
fi: Muokkaa kuvaa

en: Edit in host
fi: Muokkaa palvelimella

note: A
en: Edit internal note
fi: Muokkaa sisäistä huomautusta

en: Edit internal note
fi: Muokkaa sisäistä huomautusta

en: Edit invoices
fi: Muokata laskuja

en: Edit item
fi: Muokkaa nidettä

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
fi: Muokkaa nidettä #%s%s / Viivakoodi %s%s

en: Edit item group
fi: Muokkaa nideryhmää

en: Edit items
fi: Muokkaa niteitä

en: Edit items
fi: Muokata niteitä

en: Edit items in batch
fi: Muokkaa niteitä eräajossa

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
fi: Muokkaa tarrojen eräajoa %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
fi: Muokkaa tarrojen eräajoa %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
fi: Muokkaa tarra-asettelua %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
fi: Muokkaa tarra-asettelua %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
fi: Muokkaa tarrapohjaa %s

en: Edit library
fi: Muokkaa kirjastoa

en: Edit list
fi: Muokkaa listaa

en: Edit list
fi: Muokkaa listaa

en: Edit mappings
fi: Muokkaa määrityksiä

en: Edit patron
fi: Muokkaa asiakasta

en: Edit patron card batch
fi: Muokka kirjastokorttierää

en: Edit patron card graphic layout
fi: Muokkaa kirjastokortin grafiikka-asettelua

en: Edit patron card layout
fi: Muokkaa kirjastokortin asettelua

en: Edit patrons
fi: Muokkaa asiakkaita

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
fi: Muokkaa tulostinprofiilia %s

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
fi: Muokkaa julkisia listoja (Nimi, asetukset ja käyttöoikeudet, mutta ei nimenomaisesti sisältöä)

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
fi: Muokkaa hankintaehdotusta #%s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
fi: Muokata sitaatteja

en: Edit record
fi: Muokkaa tietuetta

note: A
en: Edit request
fi: Muokkaa pyyntöä

en: Edit request
fi: Muokkaa pyyntöä

en: Edit rota
fi: Muokkaa kiertoa

en: Edit rota
fi: Muokkaa kiertoa

en: Edit routing list
fi: Muokkaa kiertolistaa

en: Edit routing list
fi: Muokkaa kiertolistaa

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
fi: Muokkaa kiertolistaa (%s)

en: Edit routing list for
fi: Muokkaa kiertolistaa

en: Edit rules
fi: Muokkaa sääntöjä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
fi: Muokkaa hakua

en: Edit selected serials
fi: Muokkaa valittuja kausijulkaisuja

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
fi: Muokkaa kausijulkaisuja

en: Edit stage
fi: Muokkaa vaihetta

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
fi: Muokkaa osakenttiä

en: Edit subfields constraints
fi: Muuta osakenttärajoituksia

en: Edit subscription
fi: Muokkaa kausijulkaisutilausta

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
fi: Muokkaa hankintaehdotusta #%s

en: Edit tag
fi: Muokkaa tageja

en: Edit this holiday
fi: Muokkaa kiinniolopäivää

en: Edit this label
fi: Muokkaa tarraa

en: Edit this search
fi: Muokkaa hakua

en: Edit vendor
fi: Muokkaa toimittajaa

note: A
en: Edit vendor note
fi: Muokkaa toimittajan huomautusta

en: Edit vendor note
fi: Muokkaa toimittajan huomautusta

en: Edit with WYSIWYG editor
fi: Muokkaa WYSIWYG-editorilla

en: Edit with text editor
fi: Muokkaa tekstieditorilla

en: Editable in OPAC:
fi: Muokattavissa verkkokirjastossa:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
fi: Muokataan nimeketietuetta #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
fi: Muokataan tuplatietuetta #{ID}

note: %1$s:  edit_filter.name | html
en: Editing filter: %s
fi: Muokataan rajausta: %s

note: SCRIPT
en: Editing new full record
fi: Muokataan uutta täyttä tietuetta

note: SCRIPT
en: Editing new record
fi: Muokkaa uutta tietuetta

note: SCRIPT
en: Editing search result
fi: Muokataan hakutuloksia

en: Edition
fi: Painos

en: Edition:
fi: Painos:

en: Editions
fi: Painokset

en: Editor
fi: Muokkaaja

en: Editor
fi: Kehittynyt editori

en: Editor &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Kehittynyt editori &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
fi: Elasticsearch-versio 5.x ei ole tuettu versioissa Koha 20.11 tai uudempi. Päivitä Elasticsearch-ryhmittymä

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Email domain to match this rule.
fi: Sähköpostin domain vastaamaan sääntöä.

en: Email has been sent.
fi: Sähköposti on lähetetty.

note: SCRIPT
en: Email not sent, please contact the Koha administrator
fi: Sähköpostia ei lähetetty, ota yhteys ylläpitoon.

en: Email receipt
fi: Sähköpostikuitti

en: Email required
fi: Sähköpostiosoite pakollinen

en: Email text:
fi: Sähköpostiteksti:

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Email:
fi: Sähköposti:

note: SCRIPT
en: Embed
fi: Upota

en: Emojiarea plug-in for jQuery
fi: Emojiarea-liitännäinen jQuery:lle

note: SCRIPT
en: Emoticons
fi: Hymiöt

note: SCRIPT
en: Emoticons...
fi: Hymiöt...

en: Empty and close
fi: Tyhjennä ja sulje

en: Empty option
fi: Ei valintaa

en: Enable
fi: Aktivoi

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
fi: Aktivoi Mana-tietämyskanta voidaksesi hakea, tuoda ja kommentoida Mana-tietämyskannan serverin sisältöä sekä jakaaksesi omaa sisältöäsi.

en: Enable automatic generation of credit number (see
fi: Salli luottonumeron automaattinen generointi (katso

en: Enable credit number
fi: Ota käyttöön credit-numero

en: Enable curbside pickup.
fi: Ota käyttöön noutopalvelu.

en: Enable for waiting holds only:
fi: Ota käyttöön vain odottaville varauksille:

en: Enable only if the patron has waiting holds.
fi: Ota käyttöön vain, jos asiakkaalla on odottavia varauksia.

en: Enable patrons to schedule their own curbside pickups.
fi: Salli asiakkaiden ajastaa noutopalveluajat itse.

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
fi: Aktivoi edistynyt kuvailueditori (EnableAdvancedCatalogingEditor-järjestelmäasetus) määrittääksesi pikanäppäimet

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
fi: Salli kaksivaiheinen tunnistautuminen

en: Enable:
fi: Ota käyttöön:

en: Enabled
fi: Aktivoitu

en: Enabled?
fi: Aktivoitu?

en: Enables additional debug output in the logs
fi: Mahdollistaa tarkemman virheiden lokituksen

en: Encoding
fi: Merkistö

en: Encoding:
fi: Merkistö

en: Encumber while invoice open
fi: Vähennä heti avoimesta laskusta

en: Encumber while invoice open?
fi: Vähennetäänkö heti avoimesta laskusta?

en: Encyclopedias
fi: Tietosanakirjat, hakuteokset

en: End
fi: Lopeta

en: End date
fi: Loppumispvm

en: End date is not consistent with subscription length.
fi: Loppumispäivä ei vastaa kausijulkaisutilauksen pituutta.

en: End date:
fi: Loppumispvm:

en: End date:
fi: Loppumispvm:

en: End of date range
fi: Aikavälin loppupäivä

en: End of interval
fi: Aikavälin loppupäivä

en: Ended
fi: Päättyi

en: Ended:
fi: Päättyi:

en: English
fi: englanti

en: Enhanced content
fi: Sisältölaajennukset

note: A
en: Enhanced content settings
fi: Muun sisällön asetukset

en: Enroll
fi: Ilmoittaudu

en: Enroll in
fi: Ilmoittaudu

en: Enroll patrons in clubs
fi: Ilmoitaa asiakkaita kerhoihin

en: Enrolled patrons
fi: Ilmoittautuneet asiakkaat

en: Enrollment fee
fi: Rekisteröintimaksu

en: Enrollment fee:
fi: Rekisteröintimaksu:

en: Enrollment field
fi: Ilmoittautumiskenttä

en: Enrollment fields
fi: Ilmoittautumiskentät

en: Enrollment period
fi: Voimassaoloaika

en: Enrollment period:
fi: Voimassaoloaika:

en: Enrollments
fi: Ilmoittautumiset

en: Enrolment period:
fi: Voimassaoloaika:

en: Enter 0 to disable.
fi: Syötä 0 poistaaksesi käytöstä

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
fi: Syötä tulostettavat kentät pilkuilla erotettuina.

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
fi: Lista tietuenumeroista tai auktoriteetti ID:stä, yksi per rivi.

en: Enter a list of record numbers
fi: Syötä lista tietuenumeroista

en: Enter a new comment (max 35 characters)
fi: Syötä uusi kommentti (enintään 35 merkkiä)

en: Enter a new purchase suggestion
fi: Tee hankintaehdotus

en: Enter a personal or organization name.
fi: Syötä henkilön tai organisaation nimi.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
fi: Syötä kuvaus, jota käytetään oletuskuvauksen sijaan hakutuloksissa. Esimerkiksi verkkosivusto-aineistotyypille:

en: Enter a title and description for the holiday.
fi: Syötä otsikko ja kuvaus kiinniololle.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
fi: Syötä sana tai fraasi tarkistaaksesi, löytyykö se hyväksytyistä tai hylätyistä:

en: Enter barcode:
fi: Syötä viivakoodi:

en: Enter biblionumber:
fi: Syötä tietuenumero:

en: Enter by barcode:
fi: Lisää viivakodilla:

en: Enter by itemnumber:
fi: Lisää nidenumerolla:

en: Enter club ID or partial name:
fi: Syötä kerhon ID tai osa nimestä:

en: Enter default values
fi: Syötä oletusarvot

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
fi: Syötä niteen viivakoodi

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
fi: Syötä niteen viivakoodi tai hakusana

en: Enter item barcode:
fi: Syötä niteen viivakoodi:

en: Enter item barcode:
fi: Syötä niteen viivakoodi:

note: OPTION
en: Enter location code value for search
fi: Hae hyllypaikan lyhenteellä

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
fi: Parametrit raportille %s:

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
fi: Syötä kirjastokortin numero tai osa nimestä

en: Enter patron card number or partial name:
fi: Syötä kirjastokortin numero tai osa nimestä:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
fi: Syötä kirjastokortin numero:

en: Enter patron card number:
fi: Syötä kirjastokortin numero:

note: INPUT type=text
en: Enter patron cardnumber or name
fi: Syötä kirjastokortin numero tai nimi

en: Enter reason
fi: Syötä syy

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
fi: Syötä hakusanat

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
fi: Syötä hakusanat

en: Enter starting card position:
fi: Syötä ensimmäisen kortin numero:

en: Enter starting label position (for PDF):
fi: Syötä ensimmäisen tarran paikka (PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
fi: Syötä liitettävän niteen viivakoodi:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Syötä hakusanat.

en: Entire record
fi: Koko tietue

en: Entity
fi: Olio

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
fi: Tunnus %s (koodi %s) kielelle %s on korvattu tunnuksella '%s'

en: Entry date
fi: Lisäyspvm

en: Enumeration
fi: Numerointi

en: Error
fi: Virhe

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
fi: Virhe %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
fi: Virhe: %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s &rsaquo; Koha
fi: Virhe %s &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
fi: Virhe : Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tämän toiminnon käyttämiseksi.

en: Error adding items:
fi: Virhe lisättäessä niteitä:

en: Error adding to list
fi: Virhe lisättäessä listaan

en: Error analysis:
fi: Virheen arviointi:

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
fi: Tarraerää luotaessa tapahtui virhe. Ota yhteys järjestelmän ylläpitäjään ja pyydä tarkistamaan tarkemmat tiedot lokista.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
fi: Virhekoodi 0 ei käytössä

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs.
fi: Virhe poistettaessa sitaattia #%s. Tarkista lokit.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
fi: Virhe poistettaessa palvelinta '%s'. Tarkista lokit.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
fi: Virhe ladattaessa tiedostoa

en: Error found whilst attempting to load plugin
fi: Liitännäisen lataamisessa tapahtui virhe

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
fi: Zebra-virheilmoitus: %s

en: Error occurred while sending email.
fi: Sähköpostin lähettämisessä tapahtui virhe.

en: Error performing operation
fi: Virhe toiminnon suorituksessa

en: Error saving item
fi: Virhe tallennettaessa nidettä

en: Error saving items
fi: Virhe tallennettaessa niteitä

en: Error while creating PDF file.
fi: Virhe PDF-tiedoston luonnissa.

en: Error while loading stylesheet.
fi: Virhe ladattaessa tyylitiedostoa.

en: Error while parsing input.
fi: Virhe jäsennettäessä syötettä.

en: Error while parsing stylesheet.
fi: Virhe jäsennettäessä tyylitiedostoa.

en: Error while transforming input.
fi: Virhe muunnettaessa syötettä.

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error:
fi: Virhe:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
fi: Virhe: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
fi: Virhe: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
fi: Virhe: Viivakoodi ei ole yksilöivä %sserialseq %s

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
fi: Virhe: Lomakkeen syöttökenttien ristiriita.

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
fi: Virhe: Viivakoodi ei kelpaa, yritä uudelleen

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
fi: Virhe: Lomake-elementtiä ei löytynyt.

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
fi: Virhe: Palvelinta, jonka tunnus %s ei löydy

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
fi: Virhe: Valitse vähintään kaksi asiakastietuetta yhdistettäväksi.

en: Error: no field value specified.
fi: Virhe: kentän arvoa ei määritelty.

note: SCRIPT
en: Errors
fi: Virheet

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
fi: Raportin %s parametreistä löytyi virheitä.

en: Errors occurred:
fi: Virheet:

en: Est cost
fi: Arvioitu hinta

en: Estimated cost per unit
fi: Arvioitu hinta per kpl

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
fi: Tilauksen arviohinta (verollinen), todellinen hinta (verollinen), kun vastaanotettu

en: Estimated delivery date
fi: Arvioitu saapumispvm

en: Estimated delivery date from:
fi: Arvioitu saapumispäivä alkaen:

en: Estimated delivery date:
fi: Arvioitu saapumispvm:

en: Estimated delivery date:
fi: Arvioitu saapumispvm:

en: Estimated priority:
fi: Arvioitu järjestys:

en: Evening
fi: Ilta

en: Evening
fi: Ilta

en: Every
fi: ...näin montaa lehteä kohden

en: Every:
fi: Näin montaa lehteä kohden:

en: Everyone
fi: Kaikki

en: Everything went okay. Update done.
fi: Virheitä ei havaittu. Päivitys on tehty.

en: Exact matches have presedence over asterix ones, so if the 'library.com' domain will take presedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
fi: Tarkat vastaavuudet ovat etusijalla, jos 'library.com' domain asettuu etusijalle '*library.com':sta, kun sähköposti on 'somebody@library.com'

en: Exact matches have presedence over wildcard ones, so 'library.com' domain will take presedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
fi: Tarkat vastaavuudet ovat etusijalla jokerimerkeistä, joten 'library.com' domain asettuu etusijalle '*library.com':sta, kun sähköposti on 'somebody@library.com'

en: Exactly on
fi: On yhtä kuin

en: Example: 5.00
fi: Esimerkiksi: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
fi: Esimerkiksi: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
fi: Esimerkki: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009

en: Exceeded max holds per record
fi: Varausten maksimimäärä tietuetta kohden ylittynyt

note: SCRIPT
en: Exception: %s
fi: Poikkeus: %s

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Exclude from local holds priority
fi: Jätä pois paikallisten varausten jonosta

en: Exclude from local holds priority:
fi: Jätä pois paikallisten varausten jonosta:

en: Exclude last line (Rollup):
fi: Jätä pois viimeinen rivi (yhteenveto):

en: Execute SQL reports
fi: Ajaa SQL-raportteja

en: Execute overdue items report
fi: Ajaa myöhässä olevien niteiden raportteja

en: Existing SQL
fi: Olemassa oleva SQL

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
fi: Olemassaolevat kannet korvataan %s

en: Existing holds
fi: Olemassa olevat varaukset

en: Existing images
fi: Olemassa olevat kuvat

en: Existing recalls
fi: Olemassa olevat palautuspyynnöt

en: Expand all
fi: Avaa kaikki

en: Expected
fi: Odotetaan

en: Expected on
fi: Odotetaan saapuvaksi

en: Expiration
fi: Vanhenee

en: Expiration date
fi: Vanhentumispvm

en: Expiration date:
fi: Vanhenee:

en: Expiration date:
fi: Vanhentumispvm:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
fi: Vanhentumispvm: %s

en: Expiration:
fi: Vanhenee:

en: Expiration:
fi: Vanhenee:

en: Expire
fi: Umpeutuu

note: INPUT type=submit name=expire
en: Expire recall
fi: Umpeutuva palautuspyyntö

en: Expired
fi: Vanhentunut

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
fi: Vanhenee %s

en: Expired? / Closed?
fi: Vanhentunut? / Suljettu?

en: Expires before:
fi: Vanhenee:

en: Expires on
fi: Vanhenee

en: Expiring before:
fi: Vanhenee:

en: Expiry date
fi: Vanhenee

en: Expiry date:
fi: Vanhenee:

en: Explanation
fi: Selite

en: Explanation:
fi: Selite:

en: Export
fi: Vie

en: Export
fi: Vie

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
fi: Vie %s auktoriteettityyppi

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
fi: Vie kuvailupohja %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
fi: Vie kaikki tulokset

en: Export as CSV
fi: Vie CSV-muodossa

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
fi: Vie PDF:ksi

en: Export authority records
fi: Vie auktoriteettitietueita

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
fi: Vie auktoriteettityyppi (kentät, osakentät) taulukkolaskentatiedoston muodossa (.csv, .ods)

en: Export basket group as CSV
fi: Vie tilausryhmä CSV-muodossa

en: Export bibliographic and holdings data
fi: Viedä bibliografisia ja kokoelmatietoja

en: Export bibliographic records
fi: Vie nimeketietueita

en: Export card batch
fi: Vie korttieräajo

en: Export catalog data
fi: Luettelon tietojen vienti

en: Export checkouts using format:
fi: Vie lainat tässä muodossa:

en: Export configuration
fi: Vie asetuksia

en: Export data
fi: Tietojen vienti

en: Export data
fi: Tietojen vienti

en: Export data &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Tietojen vienti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Export database
fi: Vie tietokanta

en: Export default framework
fi: Vie oletuskuvailupohja

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
fi: Vie kuvailupohjan rakenne (kentät, osakentät) taulukkolaskentatiedostona (.csv tai .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
fi: Vie asiakaslistalta

en: Export full batch
fi: Vie eräajon tiedot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
fi: Vie tarrat

en: Export late orders
fi: Vie myöhässä olevat

en: Export lost items in report
fi: Vie raportti kadonneista niteistä

note: SCRIPT
en: Export or print
fi: Vie tai tulosta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
fi: Vie kirjastokortteja

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
fi: Vie kirjastokortteja listalta

en: Export records
fi: Vie tietueet

en: Export selected
fi: Vie valitut

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
fi: Vie valitut eräajot

en: Export selected card(s)
fi: Vie valitut kortit

en: Export selected items
fi: Vie valitut niteet

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
fi: Vie valitut hakutulokset (%s) muotoon

note: SCRIPT
en: Export single batch
fi: Vie yksi erä

note: SCRIPT
en: Export single card
fi: Vie yksi kortti

en: Export to CSV file:
fi: Vie CSV-tiedostoon:

en: Export to CSV spreadsheet
fi: Vie CSV-taulukkona

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
fi: Vie OpenDocument-taulukkolaskentamuodossa

en: Export today's checked in barcodes
fi: Vie tänään palautettujen lainojen viivakoodit tiedostoon

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
fi: Viedään %s tarraa

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
fi: Viedään %s kirjastokorttia

en: Exporting 1 label
fi: Viedään 1 tarra

en: Exporting 1 patron card
fi: Viedään 1 kirjastokortti

en: Exporting from patron list
fi: Vie asiakaslistalta

en: Exporting to Dublin Core...
fi: Viedään Dublin Core -muotoon...

note: SCRIPT
en: Extended Latin
fi: Laajennettu latinalainen

en: Facet order
fi: Fasettien järjestys

en: Facetable
fi: Fasetoitavissa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
fi: Kentän lisäys epäonnistui. Tarkista, ettei nimi ole jo olemassa.

en: Failed to add item with barcode
fi: Niteen lisääminen viivakoodilla epäonnistui

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
fi: Määrityksen lisääminen epäonnistui kohteelle %s

en: Failed to add scheduled task
fi: Ajastetun tehtävän lisääminen epäonnistui

en: Failed to apply different matching rule
fi: Toisen täsmäytyssäännön käyttäminen epäonnistui

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
fi: Termin hyväksyminen ei onnistunut (%s).

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
fi: Kuvailupohjan vaihto epäonnistui

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
fi: %s niteen tilan vaihto epäonnistui.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
fi: Tilan vaihtaminen epäonnistui %s vikailmoituksen osalta.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
fi: Makron luonti epäonnistui:

en: Failed to delete budget because funds exist.
fi: Budjettia ei voitu poistaa, koska siihen liittyy tilejä.

en: Failed to delete field.
fi: Kentän poisto epäonnistui.

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
fi: Liitännäisen alustaminen epäonnistui: {0}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
fi: Makrojen lataus epäonnistui:

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
fi: Plugin-URL:n lataus epäonnistui: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
fi: Liitännäisen lataaminen epäonnistui: {0} URL:stä {1}

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
fi: Termin hylkääminen ei onnistunut (%s).

en: Failed to remove item with barcode
fi: Niteen poistaminen viivakoodilla epäonnistui

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
fi: Makron suorittaminen epäonnistui:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
fi: Makron tallennus epäonnistui:

en: Failed to transfer collection
fi: Kokoelman siirto epäonnistui

en: Failed to unzip archive.
fi: Arkiston purkaminen epäonnistui.

en: Failed to update field.
fi: Kentän päivittäminen epäonnistui.

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
fi: Tilauksen päivittäminen epäonnistui:

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
fi: Kuvan lähetys epäonnistui: {0}

note: SCRIPT
en: Failed: Barcode matched more than one item '%s'
fi: Epäonnistui: Viivakoodi käytössä useammalla kuin yhdellä niteellä '%s'

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
fi: Epäonnistui: Nidettä ei löytynyt '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details
fi: Epäonnistui: Katso lokista lisää tietoja

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' belongs to another bundle
fi: Nide '%s' kuuluu toiseen nidepakettiin

note: SCRIPT
en: Failure: Item '%s' is a bundle and bundles cannot be nested
fi: Nide '%s' kuuluu toiseen nidepakettiin ja nidepaketit eivät voi olla sisäkkäin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
fi: Nidettä '%s' ei löytynyt

note: SCRIPT
en: Fall
fi: Syksy

en: Famfamfam iconset
fi: Famfamfam ikonit

en: Fast cataloging
fi: Pikakuvailu

en: Fast cataloging
fi: Pikakuvailu

en: Fax
fi: Faksi

en: Fax:
fi: Faksi:

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Features enabled
fi: Nämä ovat voimassa

en: February
fi: Helmikuu

en: Fee
fi: Maksu

en: Feed
fi: Syötä

en: Feedback:
fi: Palaute:

en: Female
fi: Nainen

en: Female
fi: Nainen

en: Fetch all data for chart
fi: Nouda kaikki tiedot kaavioon

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
fi: Tietojen hakeminen kaavioon voi aiheuttaa suorituskykyongelmia. Haluatko varmasti tehdä kaavion tästä raportista?

en: Fewer options
fi: Vähemmän vaihtoehtoja

en: Fiction
fi: Kaunokirjallisuus

en: Field
fi: Kenttä

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
fi: Kenttä %s on tärkeä, vähintään yksi osakenttä täytyy täyttää.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
fi: Kenttä %s vaaditaan, vähintään yksi osakenttä täytyy täyttää.

en: Field 1
fi: 1. kenttä

en: Field 2
fi: 2. kenttä

en: Field 3
fi: 3. kenttä

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
fi: Liitännäinen täyttää kentän automaattisesti

en: Field separator:
fi: Kentän erotinmerkki:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
fi: Kenttä lisätty: %s

en: Field successfully deleted.
fi: Kenttä on poistettu.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
fi: Kentän on päivitetty: %s

en: Field to use for record matching
fi: Kenttä, jota käytetään tietueiden vastaavuuden tarkistamiseen

en: Field-weighted, relevance ranked
fi: Kenttäpainotus, osuvuuden mukaan

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
fi: Kentät homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description ja permanent_location_description näyttää kuvauksen koodin sijaan.

en: Fields to display in report:
fi: Raportissa näytettävät kentät:

en: Fields to print
fi: Tulostettavat kentät

note: SCRIPT
en: File
fi: Tiedosto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
fi: Tiedosto sisältää listauksen auktoriteettitunnuksista, yksi per rivi. Tämä lista toimii suodattimena: se on yhteensopiva muiden parametrien kanssa. (Hyväksytyt tiedostomuodot: .csv ja .txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
fi: Tiedosto sisältää listauksen nimeketunnuksista (biblionumber), yksi per rivi. Tämä lista toimii suodattimena: se on yhteensopiva muiden parametrien kanssa. (Hyväksytyt tiedostomuodot: .csv ja .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
fi: Tiedostoa ei voi luoda. Tarkista oikeudet.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
fi: Tiedoston luku epäonnistui.

en: File format:
fi: Tiedostomuoto:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
fi: Tiedosto on poistettu.

note: SCRIPT
en: File is not readable
fi: Tiedostoa ei voida lukea

en: File must contain one borrowernumber per line.
fi: Tiedostossa yksi asiakas ID per rivi.

en: File must contain one card number per line.
fi: Tiedostossa yksi kirjastokortin numero per rivi.

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

note: SCRIPT
en: File not found!
fi: Tiedostoa ei löytynyt!

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
fi: Tiedostoa tai vietyä tietuetta ei voitu poistaa.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
fi: Tiedoston luku peruttu

en: File:
fi: Tiedosto:

en: File:
fi: Tiedosto:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
fi: Tiedosto: %s

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Files
fi: Tiedostot

en: Files &rsaquo; Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Tiedostot &rsaquo; Laskut &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Files attached to invoice
fi: Laskuun lisätyt tiedostot

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
fi: Tiedostoja ei löytynyt koska "access_dir" asetusta ei ole määritetty "koha-conf.xml"-tiedostossa. Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään asettaaksesi tämän määrityksen.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
fi: Tiedostot kohteelle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Files for %s
fi: Tiedostot kohteelle %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
fi: Tiedostot laskulle: %s

en: Filing routine:
fi: Luokitussysteemi:

en: Filing rule
fi: Luokitussääntö

en: Filing rule added successfully.
fi: Luokitusopas on lisätty.

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
fi: Luokitusoppaan tunnus puuttuu

en: Filing rule code:
fi: Luokitusoppaan tunnus:

en: Filing rule deleted successfully.
fi: Luokitusopas on poistettu.

en: Filing rule updated successfully.
fi: Luokitusoppaan päivitys onnistui.

en: Filing rule:
fi: Luokitusopas:

en: Fill
fi: Täytä

en: Filmographies
fi: Filmografiat

note: INPUT type=submit
en: Filter
fi: Suodata

en: Filter barcode
fi: Viivakoodi

en: Filter by library
fi: Suodata kirjaston mukaan

en: Filter by:
fi: Suodata:

en: Filter collection
fi: Suodata kokoelman mukaan

en: Filter layouts
fi: Suodata näkymiä

en: Filter location
fi: Suodata kirjaston mukaan

en: Filter on:
fi: Suodata:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
fi: Lähetystapahtumat

en: Filter partner libraries:
fi: Suodata kumppanikirjastoja:

en: Filter results:
fi: Rajaa hakua:

note: SCRIPT
en: Filter successfully deleted.
fi: Rajaus on poistettu.

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
fi: Suodata järjestelmän credit-tyypejä

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
fi: Suodata järjestelmän maksutyypit

en: Filter:
fi: Suodata:

en: Filtered by:
fi: Suodatettu:

en: Filtered on:
fi: Suodatettu:

en: Filters
fi: Suodattimet

note: SCRIPT
en: Find
fi: Etsi

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
fi: Etsi (jos etsi ja korvaa -liitännäinen aktivoitu)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
fi: Etsi ja Korvaa

note: SCRIPT
en: Find and replace
fi: Etsi ja korvaa

note: SCRIPT
en: Find and replace...
fi: Etsi ja korvaa...

en: Find another patron?
fi: Etsi toinen asiakas?

note: SCRIPT
en: Find in selection
fi: Etsi valinnasta

note: SCRIPT
en: Find whole words only
fi: Hae vain kokonaisia sanoja

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
fi: Sanaehdotusten löytäminen

en: Fine
fi: Myöhästymismaksu

en: Fine amount
fi: Maksun määrä

en: Fine amount:
fi: Yhteensä:

en: Fine charging interval
fi: Maksun veloitusväli

en: Fine/suspension grace period
fi: Maksut anteeksi -aika (päivinä)

en: Fines
fi: Maksut

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
fi: Maksuja ei peritä käsin peruutetuista varauksista.

en: Fines for returned items are forgiven.
fi: Palautetusta aineistosta aiheutuneet maksut poistetaan.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
fi: Valmis

en: Finish enrollment
fi: Lopeta ilmoittautuminen

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
fi: Lopeta vastaanotto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
fi: Valmis

en: Finished
fi: Valmis

en: First
fi: Ensimmäinen

en: First arrival:
fi: Ensimmäinen numero:

en: First indicator default value:
fi: 1. indikaattorin oletusarvo:

en: First issue publication date:
fi: Ensimmäisen numeron julkaisupvm:

en: First issue publication date:
fi: Ensimmäisen numeron julkaisupvm:

en: First name
fi: Etunimi

en: First name:
fi: Etunimet:

en: First name:
fi: Etunimi:

en: First patron
fi: Ensimmäinen asiakas

en: Flagged
fi: Merkitty

note: SCRIPT
en: Flags
fi: Huomautukset

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
fi: Käännä vaakasuunnassa

note: SCRIPT
en: Flip vertically
fi: Käännä pystysuunnassa

en: Float
fi: Kelluu

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
fi: Pohjakassa: %s

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
fi: Kohdista työkalupalkkiin

note: SCRIPT
en: Focus to element path
fi: Kohdista elementtipolkuun

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
fi: Kohdista valikkoon

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
fi: Kohdista työkalupalkkiin

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
fi: Järjestelmäasetus BlockExpiredPatronOpacActions määrittää

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
fi: Noudata järjestelmäasetusta OpacPasswordChange (pois päältä)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
fi: Noudata järjestelmäasetusta OpacPasswordChange (aktivoitu)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
fi: Noudata järjestelmäasetusta OpacResetPassword (pois käytöstä)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
fi: Noudata järjestelmäasetusta OpacResetPassword (aktivoitu)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
fi: Noudata järjestelmäasetusta RequireStrongPassword (ei)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
fi: Noudata järjestelmäasetusta RequireStrongPassword (kyllä)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
fi: Seuraavat vaadittavat kentät puuttuvat:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
fi: Seuraavat vaadittavat osakentät puuttuvat:

note: SCRIPT
en: Font
fi: Kirjasinlaji

note: SCRIPT
en: Font Sizes
fi: Fonttikoot

en: Font size:
fi: Kirjainkoko:

en: Font:
fi: Kirjain:

note: SCRIPT
en: Fonts
fi: Kirjasinlajit

note: SCRIPT
en: Food and Drink
fi: Ruoka ja juoma

note: SCRIPT
en: Footer
fi: Alatunniste

en: For all collection codes:
fi: Kaikille kokoelmakoodeille:

en: For all item types:
fi: Kaikille nidetyypeille:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
fi: Tilauskorien vientiä varten voit käyttää tietoja seuraavista tauluista: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets ja aqbasket.

en: For example,
fi: Esimerkiksi

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
fi: Myöhässä olevien tilausten vientiä varten tarvitset Template Toolkitin syntaksin mukaisen profiilin luodaksesi CSV-tiedoston.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
fi: Suurissa luetteloissa tämä voi toimia odottamattomalla tavalla

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
fi: Kausijulkaisujen reklamoinnissa voit käyttää seuraavien tietokannan taulujen tietoja: serial, subscription, biblio, biblioitems ja aqbookseller.

en: For nested values in provider's results, you can use dot separation.
fi: Sisäkkäisille arvoille tarjoajien tuloksissa, voit käyttää pistettä erottimena.

en: For the selected operations:
fi: Valituille toiminnoille:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
fi: Voit muokata tämän kirjaston sääntöjä nidetyypin mukaan, riippumatta asiakastyypistä.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
fi: Voit määritellä tälle kirjastolle asiakkaan maksimilainat asiakastyypin mukaan, riippumatta nidetyypistä.

en: Force
fi: Pakota

en: Force checkout if a limitation exists
fi: Pakota lainaus, jos on rajoitus

en: Forever
fi: Aina

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
fi: Unohda %s

en: Forgive fees for manually expired holds
fi: Poista käsin poistettujen varausten maksut

en: Forgive fines on return:
fi: Poista myöhästymismaksut palautettaessa:

en: Forgive overdue charges
fi: Poista myöhästymismaksut

en: Forgiven
fi: Maksun mitätöinti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
fi: Tietoja ei hyväksytty koska

en: Format
fi: Materiaali

note: SCRIPT
en: Format Painter
fi: Muotoilusivellin

en: Format:
fi: Muoto:

en: Format:
fi: Muoto:

note: SCRIPT
en: Formats
fi: Formaatit

en: Formatting
fi: Muotoilu

en: Formatting:
fi: Muotoilu:

en: Found in wrong place
fi: Löytyi väärästä paikasta

note: SCRIPT
en: Framework
fi: Kuvailupohja

en: Framework added successfully.
fi: Kuvailupohja on lisätty.

en: Framework code
fi: Kuvailupohjan tunnus

en: Framework code:
fi: Kuvailupohjan tunnus:

en: Framework deleted successfully.
fi: Kuvailupohja on poistettu.

en: Framework description
fi: Kuvailupohjan kuvaus

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fi: Kuvailuliitännäisen esimerkki &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Framework updated successfully.
fi: Kuvailupohja on päivitetty.

en: Fran&ccedil;ais (French)
fi: Fran&ccedil;ais (ranska)

en: Free
fi: Vapaa

en: French
fi: ranska

en: French terms of relations
fi: Ranskalaiset suhdetermit

en: Frequencies
fi: Muokkaa ilmestymistiheyksiä

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Ilmestymistiheydet &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
fi: Kotipalvelumodulissa käytetyt aikataulut. Ne näytetään asiakkaan tiedoissa virkailijatyökalussa kotipalvelu-välilehdellä.

en: Frequency
fi: Ilmestymistiheys

en: Frequency:
fi: Ilmestymistiheys:

en: Frequency:
fi: Ilmestymistiheys:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
fi: Perjantai

note: SCRIPT
en: Fridays
fi: Perjantai

en: From
fi: Alkaen

en: From
fi: Alkaen

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
fi: Alkaen %s

en: From / To
fi: Lähtö / Kohde

en: From \ To
fi: Lähtö \ Kohde

en: From a new (empty) record
fi: Uudesta (tyhjästä) tietueesta

en: From a new file
fi: Uudesta tiedostosta

en: From a staged file
fi: Väliaikaistiedostosta

en: From a subscription
fi: Kausijulkaisutilauksesta

en: From a suggestion
fi: Hankintaehdotuksesta

en: From an existing record:
fi: Olemassa olevasta tietueesta:

en: From an external source
fi: Ulkoisesta lähteestä

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
fi: "Alkaen" ja "Saakka" arvojen täytyy olla samanpituisia.

en: From any library
fi: Mistä tahansa kirjastosta

en: From any library:
fi: Mistä tahansa kirjastosta:

en: From authid:
fi: Authid:stä:

en: From biblionumber:
fi: Tietuenumerosta:

en: From call number:
fi: Niteen luokasta:

en: From date:
fi: Päivästä:

en: From existing orders (copy)
fi: Olemassa olevista tilauksista (kopio)

en: From home library
fi: Kotikirjastosta

en: From home library:
fi: Kotikirjastosta:

en: From item call number:
fi: Niteen luokasta:

en: From local hold group
fi: Paikallisesta varausryhmästä

en: From local hold group:
fi: Paikallisesta varausryhmästä:

en: From titles with highest hold ratios
fi: Varatuimpien nimekkeiden listalta

en: From vendor:
fi: Toimittajalta:

en: From:
fi: Alkaen:

en: From:
fi: Alkaen:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
fi: Kirjastot: %s - %s

en: Front
fi: Etupuoli

en: Fulfilled
fi: Täytetty

note: SCRIPT
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
fi: Tekijäkoodit (tekijä, toimittaja, yhteistyökumppani, jne) joita käytetään UNIMARCissa 7XX $4 (Ranska)

en: Fund
fi: Tili

en: Fund ID
fi: Tilin ID

en: Fund amount:
fi: Tilin käyttö:

en: Fund code
fi: Tilikoodi

en: Fund code:
fi: Tilikoodi:

en: Fund filters
fi: Tilisuodatus

en: Fund list of budget
fi: Budjetin tililista

note: TD
en: Fund locked
fi: Tili lukittu

en: Fund name
fi: Tilin nimi

en: Fund name:
fi: Tilin nimi:

en: Fund parent:
fi: Emotili:

en: Fund remaining
fi: Jäljellä

en: Fund total
fi: Yhteensä

en: Fund:
fi: Tili:

en: Fund:
fi: Tili:

en: Funds
fi: Tilit

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
fi: Tilit budjetille '%s'

en: GPL v3 license
fi: GPL v3 License

en: GST
fi: ALV

en: GST %%
fi: ALV %%

en: GST:
fi: ALV:

en: Gap between columns:
fi: Sarakkeiden väli:

en: Gap between rows:
fi: Rivien väli:

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: Gender:
fi: Sukupuoli:

en: General
fi: Yleinen

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
fi: Yleiset kokoelmat: hankinnan tilatunnus :: Tämä tietoelementti määrittää hankinnan tilan teokselle kokoelmaraportin ajohetkellä.

en: General holdings: completeness designator
fi: Yleiset kokoelmat: täydellisyysasteen tunnus

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
fi: Yleiset kokoelmat: säilytysajan tunnus :: Tämä tietoelementti määrittää yksikön säilytysaikasäännön kokoelmaraportin ajon aikaan.

en: General holdings: type of unit designator
fi: Yleiset kokoelmat: yksikön tunnistetyyppi

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Generate EDIFACT order
fi: Luo EDIFACT-tilaus

en: Generate a new client id/key pair
fi: Luo uusi asiakkaan id/avainpari

en: Generate a new client id/secret pair
fi: Luo uusi asiakkaan id/avainpari

en: Generate an exception for this repeated holiday.
fi: Luo poikkeus tälle toistetulle kiinniololle.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
fi: Luo seuraava

en: Generate exceptions on a range of dates.
fi: Luo poikkeukset aikavälille.

en: Generate new client id/secret pair
fi: Luo uusi asiakkaan id/avainpari

note: INPUT type=button
en: Generate next
fi: Luo seuraava

en: Geolocation:
fi: Maantieteellinen sijainti:

en: German
fi: saksa

en: Get Firefox add-on
fi: Lataa Firefox-selaimen lisäosa

en: Get desktop application
fi: Lataa työpöytäsovellus

en: Get help on current subfield
fi: Hae ohje nykyiseen osakenttään

en: Get it!
fi: Poiminta

en: Global system preferences
fi: Koko järjestelmän asetukset

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
fi: OK

en: Go back to vendor page
fi: Palaa toimittajan tietoihin

en: Go to Koha to MARC mapping
fi: Mene Kohan MARC-määrityksiin

en: Go to advanced search
fi: Tarkka haku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
fi: Mene kenttään

note: A
en: Go to item details
fi: Niteen tiedot

en: Go to item search
fi: Siirry nidehakuun

en: Go to page :
fi: Siirry sivulle :

en: Go to receipt page
fi: Siirry kuittisivulle

note: A
en: Go to record detail page
fi: Siirry nimeketietojen sivulle

en: Go to the
fi: Siirry

en: Goethe-Institut, Germany
fi: Goethe-Institut, Saksa

en: Gone no address
fi: tarkista osoite

en: Gothenburg University Library, Sweden
fi: Gothenburg University Library, Ruotsi

en: Government
fi: Hallinto

en: Grace period:
fi: Odotusaika:

note: SCRIPT
en: Gray
fi: Harmaa

en: Greek (modern)
fi: nykykreikka

en: Greek (to 1453)
fi: muinaiskreikka (-1453)

note: SCRIPT
en: Green
fi: Vihreä

en: Group
fi: Ryhmä

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
fi: Ryhmä %s luotu.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
fi: Ryhmä %s on poistettu.

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
fi: Ryhmäkoodi

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
fi: Ryhmänimi

en: Group(s):
fi: Ryhmä(t):

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Groups of libraries:
fi: Kirjastoryhmät:

en: Guarantees:
fi: Huollettavat:

en: Guarantor ID
fi: Takaajan ID

en: Guarantor can view checkouts
fi: Takaaja voi nähdä lainat

en: Guarantor firstname
fi: Takaajan etunimi

en: Guarantor information
fi: Takaajan tiedot

en: Guarantor relationship
fi: Takaajan suhde taattavaan

en: Guarantor surname
fi: Takaajan sukunimi

en: Guarantor title
fi: Takaajan titteli

en: Guarantor:
fi: Takaaja:

en: Guarantors:
fi: Takaajat:

en: Guide box:
fi: Reunukset:

en: Guide grid:
fi: Ohjausristikko:

en: Guided reports
fi: Ohjatut raportit

en: Guided reports wizard
fi: Ohjattu raporttien luonti

note: SCRIPT
en: H Align
fi: H-tasaus

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
fi: HTML kopioitu leikepöydälle

en: HTML customizations
fi: HTML muokkaukset

en: HTML message:
fi: HTML-viesti:

en: Halland County Library, Sweden
fi: Halland County Library, Ruotsi

en: Handbooks
fi: Käsikirjat

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
fi: Kätevät pikavalinnat

en: Hard due date
fi: Eräpäivä

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
fi: Eräpäivä %s:

en: Hard due date:
fi: Eräpäivä:

en: Hashvalue
fi: arvo

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
fi: Hauraki District Libraries, Uusi-Seelanti

note: SCRIPT
en: Header
fi: Otsikko

note: SCRIPT
en: Header 1
fi: Otsikko 1

note: SCRIPT
en: Header 2
fi: Otsikko 2

note: SCRIPT
en: Header 3
fi: Otsikko 3

note: SCRIPT
en: Header 4
fi: Otsikko 4

note: SCRIPT
en: Header 5
fi: Otsikko 5

note: SCRIPT
en: Header 6
fi: Otsikko 6

note: SCRIPT
en: Header cell
fi: Otsikkosolu

en: Header row could not be parsed
fi: Otsikkorivin tulkinta epäonnistui

note: SCRIPT
en: Headers
fi: Otsikot

en: Heading
fi: Otsikko

note: SCRIPT
en: Heading 1
fi: Otsikko 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
fi: Otsikko 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
fi: Otsikko 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
fi: Otsikko 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
fi: Otsikko 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
fi: Otsikko 6

en: Heading A-Z
fi: Otsikko A-Z

en: Heading Z-A
fi: Otsikko Z-A

en: Heading type
fi: Otsikon tyyppi

en: Heading use
fi: Otsikon käyttö

note: SCRIPT
en: Headings
fi: Otsikot

en: Hebrew
fi: heprea

note: SCRIPT
en: Height
fi: Korkeus

en: Help
fi: Ohje

en: Help input
fi: Ohjeen syöttö

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
fi: Tässä on verkkokirjastosta lähetetty korisi.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
fi: Tässä on verkkokirjastosta lähetetty listasi, nimeltään %s.

en: Hi,
fi: Hei,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
fi: Hei, olet katsomassa liitännäisen ESIMERKKI käynnistämisen tulosta.

en: Hidden by default
fi: Piilotettu (oletus)

note: SCRIPT
en: Hide MARC
fi: Piilota MARC

en: Hide advanced pattern
fi: Piilota edistynyt ilmestymiskaava

en: Hide all
fi: Piilota kaikki

en: Hide all columns
fi: Piilota kaikki sarakkeet

en: Hide already received orders
fi: Piilota jo vastaanotetut tilaukset

en: Hide chart
fi: Piilota kaavio

en: Hide closed
fi: Piilota suljetut

en: Hide data menus
fi: Piilota datavalikot

en: Hide default value fields
fi: Piilota oletusarvokentät

en: Hide details
fi: Piilota yksityiskohdat

en: Hide in OPAC
fi: Piilota asiakasliittymässä

en: Hide in OPAC:
fi: Piilota asiakasliittymässä:

en: Hide inactive budgets
fi: Piilota käytöstä poistetut budjetit

en: Hide new
fi: Piilota uusi

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
fi: Piilota asiakkaan tiedot ryhmään kuulumattomilta käyttäjiltä.

en: Hide preserve value fields
fi: Piilota suojeltujen arvojen kentät

en: Hide seen
fi: Piilota nähdyt

en: Hide text
fi: Piilota teksti

en: Hide viewed
fi: Piilota nähdyt

en: Hide window
fi: Piilota ikkuna

en: High demand item.
fi: Suosittu nide.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
fi: Paljon kysytty aineisto. Laina-aika lyhennetty %s päivään (eräpäivä %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
fi: Paljon kysytty aineisto. Laina-aika lyhennetty %s päivään (eräpäivä %s). Lainataanko silti?

en: Highlight
fi: Korosta

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
fi: Vinkki: voit päivittää kausijulkaisun historian käsin. Tämä voi auttaa vanhan tilauksen käsittelyssä tai historiatietojen siivouksessa. Ole varovainen muokatessasi kenttiä, sillä niteiden vastaanotto päivittää kenttiä automaattisesti.

en: Hint:
fi: Vinkki:

en: Hints
fi: Vinkit

en: History
fi: Historia

en: History OPAC note:
fi: Ilmestymishistorian huomautus (verkkokirjastossa):

en: History end date:
fi: Ilmestymishistorian loppupvm:

en: History staff note:
fi: Ilmestymishistorian huomautus (virkailijalle):

en: History start date:
fi: Ilmestymishistorian alkupvm:

en: Hold
fi: Varaus

en: Hold at
fi: Varaus

en: Hold cancelled
fi: Varaus peruutettu

en: Hold date
fi: Varauspvm

en: Hold details
fi: Varauksen tiedot

en: Hold expires on date:
fi: Varaus vanhenee:

en: Hold fee
fi: Varausmaksu

en: Hold fee:
fi: Varausmaksu:

en: Hold filled
fi: Saapumisilmoitus

en: Hold filled for:
fi: Varaus asiakkaalle:

en: Hold for:
fi: Varaus:

en: Hold found (item is already waiting):
fi: Teoksessa varaus:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
fi: Varaus asiakkaalla %s

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
fi: Varaus niteestä %s, siirrä nide

en: Hold found:
fi: Teoksessa varaus:

en: Hold lost
fi: Varaus kadonnut

en: Hold must be item group level
fi: Varaus pitää tehdä nideryhmään

en: Hold must be item level
fi: Varaus pitää tehdä nidevarauksena

en: Hold must be record level
fi: Varaus pitää tehdä tietueeseen

en: Hold next available item
fi: Varaa seuraava vapaa nide

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item_group'
en: Hold next available item from an item group %s
fi: Varaa seuraava vapaa nide nideryhmästä %s

en: Hold notes
fi: Varaushuomautus

en: Hold on
fi: Varaus teoksessa

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
fi: Varaus %s asiakkaalle %s on peruutettu.

en: Hold pickup library match
fi: Varauksen noutokirjasto täsmää

en: Hold placed by :
fi: Varauksen tekijä:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
fi: Varaus tehty niteeseen %s.

en: Hold policy
fi: Varaussääntö

en: Hold ratio
fi: Varauksia per nide

en: Hold ratio (greater than or equal to):
fi: Varausten suhde (suurempi tai yhtäsuuri kuin):

en: Hold ratios
fi: Varauksia per nide

en: Hold ratios
fi: Varauksia per nide

en: Hold ratios &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Varauksia per nide &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Hold ratios to calculate items needed
fi: Varauksia per nide

en: Hold reminder
fi: Varauksen noutomuistutus

en: Hold starts on date:
fi: Varauksen alkamispvm:

en: Hold status
fi: Varauksen tila

en: Hold transfer print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Kuljetettavan varauksen kuitin tulostus &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Hold waiting too long
fi: Noutamaton varaus

en: Holding libraries
fi: Nykyinen paikka

en: Holding library
fi: Nykyinen paikka

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
fi: Nykyinen paikka = %s

en: Holding library:
fi: Nykyinen paikka:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
fi: Kokoelmat (%s)

en: Holdings:
fi: Kokoelmat:

en: Holds
fi: Varaukset

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
fi: Varaukset (%s)

en: Holds allowed (daily)
fi: Varauksia sallittu (päivittäin)

en: Holds allowed (daily):
fi: Varauksia sallittu (päivittäin):

en: Holds allowed (total)
fi: Varauksia sallittu (yhteensä)

en: Holds allowed (total):
fi: Varauksia sallittu (yhteensä):

en: Holds awaiting pickup
fi: Noudettavissa olevat varaukset

en: Holds awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Noudettavissa olevat varaukset &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
fi: Noudettavissa olevat varaukset kirjastossasi: %s

en: Holds history
fi: Varaushistoria

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
fi: Varaushistoria kohteelle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Holds history for %s
fi: Varaushistoria kohteelle %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
fi: Nämä varaukset ovat odottaneet noutoa kauemmin kuin %s päivää.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
fi: Tämän niteen varaukset: %s / Tietueen kaikki varaukset: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
fi: Tämän tietueen varaukset: %s

en: Holds per record (count)
fi: Varauksia tietuetta kohti (määrä)

en: Holds per record (count):
fi: Varauksia tietuetta kohti (määrä):

en: Holds queue
fi: Varausjono

en: Holds queue
fi: Varausjono

en: Holds queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Varausjono &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
fi: Varausjono nimekkeelle %s / %s on päivitetty. Joitakin virheitä esiintyi.

en: Holds queue for biblio
fi: Varausjono tietueelle

en: Holds queue successfully updated.
fi: Varausjono on päivitetty.

note: SCRIPT
en: Holds queue update
fi: Varausjono päivitetty

en: Holds statistics
fi: Varaustilastot

en: Holds statistics
fi: Varaustilastot

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Varaustilastot%s &rsaquo; Tulokset%s &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
fi: Tee varauksia (määrä)

en: Holds to pull
fi: Hyllyvaraukset

en: Holds to pull
fi: Hyllyvaraukset

en: Holds to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Hyllyvaraukset &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
fi: Hyllyvaraukset aikavälillä %s - %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
fi: Varaukset noudettavissa muista kirjastoista (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
fi: Odottavia varauksia (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
fi: Varaukset odottaneet yli %s päivää: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
fi: Odottavia varauksia: %s

note: %1$s:  cancel_reqs_count | html
en: Holds with cancellation requests: %s
fi: Varaukset, joista on peruutuspyyntö: %s

en: Holds:
fi: Varauksia:

en: Holiday exception
fi: Poikkeus

en: Holiday only on this day
fi: Kiinni vain tänä päivänä

en: Holiday repeated every same day of the week
fi: Kiinni joka viikko tänä päivänä

en: Holiday repeated yearly on the same date
fi: Kiinni joka vuosi samana päivänä

en: Holiday repeating weekly
fi: Toistuu viikottain

en: Holiday repeating yearly
fi: Toistuu vuosittain

en: Holidays on a range
fi: Kiinni aikavälillä

en: Holidays repeated yearly on a range
fi: Kiinni aikavälillä joka vuosi

en: Home
fi: Etusivu

en: Home libraries
fi: Kotikirjastot

en: Home library
fi: Kotikirjasto

en: Home library (branchcode)
fi: Kotikirjasto (lyhenne).

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
fi: Kotikirjasto = %s

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
fi: Kotikirjasto tuntematon.

en: Home library:
fi: Kotikirjasto:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
fi: Kotikirjasto: %s

en: Horizontal bar:
fi: Vaakapalkki:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
fi: Vaakaviiva

note: SCRIPT
en: Horizontal space
fi: Vaakasuuntainen väli

en: Horizontal:
fi: Vaakasuunnassa:

en: Host
fi: Palvelin

en: Host records
fi: Emotietueet

en: Host:
fi: Palvelin:

en: Hostname/Port
fi: Palvelin/Portti

en: Hostname:
fi: Palvelin:

en: Hour
fi: Tunti

en: Hourly rental charge
fi: Tuntikohtainen lainausmaksu

en: Hourly rental charge:
fi: Tuntikohtainen lainausmaksu:

en: Hourly rental charge:
fi: Tuntikohtainen lainausmaksu:

en: Hourly rentals use calendar:
fi: Käytä kalenteria tuntikohtaisille lainoille:

en: Hours
fi: Tunteja

en: Housebound
fi: Kotipalvelu

en: Housebound details
fi: Kotipalveluasiakkaan tiedot

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
fi: Kotipalvelutiedot asiakkaalle %s

en: Housebound roles
fi: Kotipalvelun roolit

en: How many issues do you want to receive?
fi: Kuinka monta numeroa haluat vastaanottaa?

en: How should patrons be deleted?
fi: Kuinka asiakkaat tulisi poistaa?

en: How to process items:
fi: Miten käsitellään nimekkeitä:

en: Htmlarea
fi: Html-kenttä

en: Huge text
fi: Valtava teksti

en: I encountered some problems.
fi: Tuli muutamia ongelmia.

en: I received this from you:
fi: Sain tämän sinulta:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
fi: Näytän takaisin, mitä kirjoitat tähän, jos painat OK.

en: IATA2of5
fi: IATA2/5

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
fi: ID:n arvon täytyy olla yksilöllinen

en: IDs:
fi: ID:t:

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
fi: Kaukopalvelumoduulin konfiguroinnissa on ongelma. Katso

en: ILL notice sent to patron
fi: Kaukolainailmoitus lähetetty asiakkaalle

note: A
en: ILL request log
fi: Kaukolainapyyntöjen loki

en: ILL request log
fi: Kaukolainapyyntöjen loki

en: ILL requests
fi: Kaukolainapyynnöt

en: ILL requests
fi: Kaukolainapyynnöt

en: ILL requests &rsaquo; Koha
fi: Kaukolainapyynnöt &rsaquo; Koha

en: ILL requests history
fi: Kaukolainapyyntöjen historiatiedot

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: ILL requests history for %s
fi: Kaukolainapyyntöjen historia asiakkaalle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: ILL requests history for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Kaukolainapyyntöjen historia asiakkaalle %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: ILL requests:
fi: Kaukolainapyynnöt:

en: ILL staff email:
fi: Kaukolainauksen sähköposti:

en: IP address has changed, please log in again
fi: IP-osoitteesi on muuttunut. Kirjaudu uudelleen

en: IP address has changed. Please log in again
fi: IP-osoitteesi on muuttunut. Kirjaudu uudelleen

en: IP:
fi: IP-osoite:

en: ISBD details
fi: ISBD tiedot

en: ISBN or ISSN or other standard number:
fi: ISBN, ISSN tai muu tunnistenumero:

en: ISO 639-2 standard language codes
fi: ISO 639-2 standardin mukaiset kielikoodit

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
fi: ISO-formaatti (VVVV-KK-PP)

en: ISO code
fi: ISO-koodi

en: ISO code:
fi: ISO-koodi:

en: Icon
fi: Kuva

en: Icon URL:
fi: URL:n ikoni:

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
fi: ID:n tule alkaa kirjaimella ja se saa sisältää vain kirjaimia, numeroita, (ajatus)viivoja, pisteitä, kaksoispisteitä tai alaviivoja.

en: Id:
fi: Tunniste:

en: Identity provider added successfully.
fi: Tunnistustietojen tarjoaja on lisätty.

en: Identity provider domain added successfully.
fi: Tunnistustietojen tarjoajan verkkotunnus on lisätty.

en: Identity provider domain updated successfully.
fi: Tunnistustietojen tarjoajan verkkotunnus on päivitetty.

en: Identity provider email domains
fi: Tunnistustietojen tarjoajan sähköpostin domainit

en: Identity provider updated successfully.
fi: Tunnistustietojen tarjoaja on päivitetty.

en: Identity providers
fi: Tunnistustietojen tarjoajat

en: Identity providers
fi: Tunnistustietojen tarjoajat

en: If
fi: Jos

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
fi: Jos kirjastokortin numero on jo käytössä, voit valita, hylätäänkö uusi tunnus vai ylikirjoitetaanko vanha tunnus.

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
fi: Jos sääntöön sopiva kenttä on vain tuotavassa tietueessa

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
fi: Jos pohjassa sallitaan julkinen ilmoittautuminen, asiakkaat voivat ilmoittautua pohjan mukaisesti verkkokirjastossa.

en: If all unavailable
fi: Jos yhtään ei ole saatavilla

en: If amounts changed, round to a multiple of
fi: Jos summat muuttuu, pyöristä

en: If any unavailable
fi: Jos jokin ei ole saatavana

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
fi: Jos valittuna, määre on yksilöivä tunnus. Jos tämä arvo annetaan asiakkaalle, samaa arvoa ei voida antaa toiselle asiakkaalle.

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
fi: Jos valitset tämän, muutokset kiinnioloajalle kopioidaan kaikille kirjastoille. Jos kirjastolle ei ole määritelty tätä kiinnioloaikaa, muutosta ei tehdä.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
fi: Jos valitset tämän, päivittäinen veloitus lasketaan kalenterista kiinniolopäivät poislukien. Jos ei valintaa, maksu lasketaan suoraan päivien määrän mukaan eräpäivästä lähtien.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
fi: Jos valitset tämän, tuntiveloitus lasketaan kalenterista kiinniolopäivät poislukien. Jos ei valintaa, maksu lasketaan suoraan tuntien määrän mukaan erääntymisestä lähtien.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
fi: Valitse tämä, jos osakentän tieto on URL-osoite (linkki)

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
fi: Jos valittuna, osakentän tieto on klikattava URL-osoite (linkki).

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
fi: Jos valittuna, tämän tyypin niteet suodatetaan pois Kohan verkkokirjaston tarkasta hausta.

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
fi: Jos valittuna, niteet palautetaan automaattisesti eräpäivänä. Ominaisuus vaatii

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
fi: Jos valittu, uusi luomasi kausijulkaisutilaus jaetaan automaattisesti Mana-tietämyskantaan.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
fi: Valinta estää tämän nidetyypin lainaamisen. Jos jätät tämän valinnan tyhjäksi, tätä nidetyyppiä voi lainata, ellei niteelle ole valittuna "ei lainata"-tila.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
fi: Jos valitset tämän, kiinnioloaika kopioidaan kaikille kirjastoille. Jos kirjastolle on jo määritelty kiinnioloaika, valinta ei korvaa aiemmin määriteltyä kiinnioloa.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
fi: Jos yhdistetään useita näppäimiä, niiden tulee olla tietyssä järjestyksessä: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
fi: Jos tyhjä, käytetään järjestelmän oletuskieltä

en: If empty, discount rate from vendor will be used
fi: Jos tyhjä, käytetään toimittajan alennushintaa

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
fi: Tilattaessa ja vastaanotettaessa luodut niteet poistetaan.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
fi: Jos ladataan asiakkaiden määreitä, 'asiakkaiden määreet' -kentän pitäisi sisältää pilkulla erotetun listan määretyypeistä ja arvoista. Määretyyppi ja pilkku pitää edeltää jokaista arvoa. Esimerkiksi:

en: If matching record is already in the borrowers table:
fi: Jos vastaava tietue on jo lainaajat-taulussa:

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
fi: Jos ei asetettu, käytetään hankintapäivämäärää

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
fi: Jos tässä on valittanuna jokin luokka, asiakkaan lisäyksessä on valittavana vain tämän luokan arvot. Arvoja ei kuitenkaan käytetä, kun asiakastietoja tuodaan eräajona.

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
fi: Jos asetettu, tähän pohjaan perustuviin kerhoihin voi ilmoittautua vain asiakkaat, joilla on voimassaoleva sähköpostiosoite.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
fi: Jos asetettu, vain tähän kirjastoon kirjautuneet kirjaston työntekijät voivat muokata kerhon pohjaa.

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
fi: Jos alkuperäisessä tietueessa on sääntöön sopiva kenttä, mutta vastaavaa kenttää ei ole tuotavassa tietueessa

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
fi: Jos alkuperäisessä tietueessa on sääntöön sopiva kenttä, mutta tuotavassa tietueessa ei ole yhtään vastaavaa kenttää

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
fi: Jos alkuperäisessä tietueessa on kentt(i)ä, jo(t)ka sopii sääntöön, mutta vastaava/t kenttä/kentät tuotavassa tietueessa ovat erilaisia kuin alkuperäisessä tietueessa

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
fi: Jos suhde on haluttu, lisää se 'borrowerRelationship' -järjestelmäasetukseen, muutoin pyydä järjestelmän pääkäyttäjää korjaamaan tietokannan arvot %s ja/tai %s.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
fi: Jos järjestelmäasetus 'AllowHoldPolicyOverride' on sallittu, lainauksen henkilökunta voi ohittaa nämä säännöt.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
fi: Jos asiakastyypin maksimilainamäärä on tyhjä, ei lainamäärää rajoiteta, paitsi jos nidetyyppi rajoittaa lainamäärää.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
fi: Jos on olemassa päivä (tai useita) viikossa, kun lehteä ei koskaan julkaista, voit valita ne laatikot alapuolelta.

en: If this field is empty, or '*' any email domain will match this rule.
fi: Jos tämä on tyhjä tai '*' mikä tahansa sähköpostin domain täsmää sääntöön.

en: If this is not what you were expecting, go to
fi: Jos tämä ei ole, mitä odotit, mene

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
fi: Jos tämä on haluamasi tilanne, valitse 'Poista eräajo' -valinta työkaluvalikosta

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
fi: Jos käytät asettelua ilman viivakoodeja, tämä saattaa aineuttaa puuttuvia tietoja tai tyhjän sivun

en: If you can't find what you are looking for, you can
fi: Jos et löydä etsimääsi, voit

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
fi: Jos muutat auktorisoitua arvoa, sitä käyttäviä jo olemassa olevia tietueita ei päivitetä. Muutokset auktorisoidun arvon kuvaukseen näkyvät välittömästi.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
fi: Jos poistat tämän tilin, kaikki siihen linkitetyt tilaukset poistetaan.

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
fi: Voit kirjautua ilman ulkoista tiliä paikallisella tililläsi:

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
fi: Jos et määritä eräpäivää, se asetetaan laina- ja maksusääntöjen mukaisesti

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
fi: Jos et halua lainata nidettä asiakkaalle %s ja haluat mieluummin lainata sen kirjaston sisäiseen käyttöön, valitse asiakas tässä

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
fi: Jos sinulla on CAS-tili, valitse tunnistautumispalvelin:

en: If you have a CAS account, please click here to login
fi: Jos sinulla on CAS-tili, kirjaudu tästä

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
fi: Jos asensit esimerkkiasiakastyypit, valitse "Henkilökunta"-vaihtoehto asiakastyyppi-pudotuslaatikosta.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
fi: Jos muutat tätä kytköstä, pyydä järjestelmän ylläpitäjää ajamaan misc/batchRebuildBiblioTables.pl -ohjelma.

en: If you plan to use auto register feature, either
fi: Jos aiot käyttää automaattista rekisteröintiä joko

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
fi: Valinta rajaa indikaattorivaihtoehdot auktorisoidun listan mukaisiksi

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
fi: Jos haluat Kohan käynnistävän toiminnon (kirjeen lähettämisen tai asiakkaan lainaoikeuden rajoittamisen), viivearvo on pakollinen.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
fi: Jos haluat jakaa tietojasi, laita toiminnallisuus päälle "Jaa käyttäjätietojasi"-osiossa Ylläpidossa.

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Ignore (I)
fi: Älä huomioi

note: SCRIPT
en: Ignore all
fi: Ohita kaikki

en: Ignore and return to transfers:
fi: Älä huomioi, palaa kuljetuksiin:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
fi: Hylkää saapuva tietue (sen niteet saattavat yhä olla käsittelyssä)

en: Ignore items
fi: Älä huomioi niteitä

note: SCRIPT
en: Ignore matches
fi: Hylkää kohteet

en: Ignore means that the subfield does not display in the record editor and that its value, if any, is deleted from the record
fi: Älä huomioi tarkoittaa, ettei osakenttää näytetä tietuetta muokattaessa ja sen arvo, jos sitä on, poistetaan tietueesta

note: SPAN
en: Ignore the calendar
fi: Älä huomioi kalenteria

en: Ignore this one, keep the existing one
fi: Hylkää tämä, pidä vanha

note: SCRIPT
en: Ignored
fi: Ohitettu

en: Image
fi: Kuva

en: Image 1
fi: Kuva 1

en: Image 2
fi: Kuva 2

en: Image ID
fi: Kuvan tunnus

note: SCRIPT
en: Image description
fi: Kuvan kuvaus

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
fi: Kuvan koko ylittää 2MB. Pienennä ja tuo uudelleen.

en: Image file
fi: Kuvatiedosto

en: Image from Amazon.com
fi: Kuva Amazon.comilta

note: A
en: Image from Coce
fi: Kuva Cocesta

en: Image from Syndetics
fi: Kuva Syndeticsistä

note: SCRIPT
en: Image is decorative
fi: Kuvituskuva

note: SCRIPT
en: Image list
fi: Kuvalista

en: Image manager
fi: Kuvien hallinta

en: Image name:
fi: Kuvan nimi:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
fi: Kuvan nimi: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
fi: Kuvaa ei tuotu (%s puuttuu). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
fi: Kuvatiedoston luku ei onnistunut. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
fi: Kuvaa ei tuotu jonkin tuntemattoman virheen takia. Katso lisätietoja virhelokista. %s %s %s tuotiin onnistuneesti. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
fi: Kuvaa ei tuotu tietokantavirheen takia. Katso lisätietoja virhelokista. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
fi: Kuvatiedosto on vioittunut. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
fi: Kuvatiedosto on liian suuri (tarkista ohjeesta sallitut kuvakoot). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
fi: Tunnistamaton kuvatyyppi. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
fi: Tietoja ei löydy asiakasrekisteristä. %s

note: SCRIPT
en: Image options
fi: Kuvan asetukset

en: Image source:
fi: Kuvalähde:

en: Image successfully uploaded
fi: Kuva on ladattu

note: SCRIPT
en: Image title
fi: Kuvan otsikko

en: Image upload results :
fi: Kuvan latauksen tulokset:

en: Image(s) successfully deleted
fi: Kuva(t) on poistettu

note: SCRIPT
en: Image...
fi: Kuva...

en: Image:
fi: Kuva:

en: Images
fi: Kuvat

en: Images
fi: Kuvat

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: Kuvat &rsaquo; %s &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Kuvat &rsaquo; Kirjastokorttien luonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
fi: Kuvat (%s)

en: Images for
fi: Kuvat kohteelle

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
fi: Kuvat on merkattava koristekuviksi tai niissä on oltava vaihtoehtoinen teksti

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
fi: Kuvissa on oltava vaihtoehtoinen teksti. Koristekuvat eivät ole sallittuja.

en: Import
fi: Tuo

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
fi: Tuo %s auktoriteettityyppi (kentät, osakentät) taulukkolaskentatiedoston muodossa (.csv, .ods)

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fi: Tuo %s kuvailupohjan rakenne (kentät ja osakentät) taulukkolaskentatiedoston muodossa (.csv tai .ods)

note: SCRIPT
en: Import MARC records
fi: Tuo MARC-tietueita

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
fi: Tuo valitut tilauskorin nimekkeet seuraavien merkintöjen mukaisesti (käytetään vain, jos nimekkeille ei ole täytetty tietoja):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
fi: Tuo kaikki valitut teokset tilauskorista seuraavilla asetuksilla:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
fi: Tuo MARC (ISO 2709) tai MARCXML -tietue

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
fi: Tuo auktoriteettityyppi (kentät, osakentät) taulukkolaskentatiedoston muodossa (.csv, .ods)

en: Import batch deleted successfully
fi: Tuontierä poistettu

en: Import date
fi: Tuontipvm

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fi: Tuo oletuskuvailupohjan rakenne (kentät ja osakentät) taulukkolaskentatiedoston muodossa (.csv tai .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fi: Tuo kuvailupohjan rakenne (kentät, osakentät) taulukkolaskentatiedoston muodossa (.csv tai .ods)

en: Import into the borrowers table
fi: Tuo lainaajat-tauluun

en: Import patron data
fi: Tuo asiakkaiden tietoja

en: Import patron data
fi: Tuoda asiakkaiden tietoja

en: Import patrons
fi: Asiakkaiden tuonti

en: Import patrons
fi: Asiakkaiden tuonti

en: Import quotes
fi: Tuo sitaatteja

en: Import record...
fi: Tuo tietue...

en: Import results :
fi: Tuonnin tulos :

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
fi: Tuo tämä erä luetteloon

en: Important
fi: Tärkeä

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
fi: Tärkeitä kenttiä on tyhjänä. Haluatko varmasti tallentaa?

en: Important:
fi: Tärkeää:

en: Important:
fi: Tärkeä:

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
fi: Tärkeää: Lainasäännöt perustuvat nidetyyppeihin. Lainasäännöt määrittelevät, kuinka kirjastossasi lainataan niteitä: laina-ajan pituus, uusimissäännöt, varaussäännöt jne. Esimerkiksi DVD-nidetyypin lainasäännöksi voi laittaa, että DVD:n lainaamisesta menee 1 euron maksu.

en: Imported
fi: Tuotu

en: Importing
fi: Tuodaan

en: Impossible to connect to the message broker
fi: Mahdotonta ottaa yhteyttä viestin välittäjään

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = item.bundle_host.biblio link = 1
en: In bundle: %s
fi: Nidepaketissa: %s

en: In framework:
fi: Pohjasta:

en: In months:
fi: Kuukausissa:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
fi: Verkkokirjastossa: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
fi: Jotta yhteydettömän tilan lainaus toimisi tällä koneella, täytyy kirjaston tietojen olla ajan tasalla.

en: In processing
fi: Käsittelyssä

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
fi: Seuraavissa vaiheissa määritellään joitain perusvaatimuksia kuten Koha-käyttäjä, jolla on kaikki ylläpito-oikeudet (superlibrarian).

en: In transit
fi: Kuljetettavana

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
fi: Kuljetettavana kirjastosta %s kirjastoon %s %s.

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
fi: Kuljetettavana kirjastosta %s kirjastoon %s lähtien %s.

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
fi: Kuljetettavana kirjastoon %s

en: In use
fi: Käytössä

en: In your cart
fi: Korissa

note: For the first occurrence, %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES.biblionumber %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 biblio=BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %3$s:  BIBLIO_RESULT.RELATEDPARTS | html %4$s:  ELSE %5$s:  BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES | html %6$s:  END
en: In: %s %s %s %s %s %s
fi: Teoksessa: %s %s %s %s %s %s

en: Inactive
fi: Ei käytössä

en: Inactive budgets
fi: Käytöstä poistetut budjetit

note: A
en: Inactive recalls
fi: Ei voimassa olevat palautuspyynnöt

en: Include TOC
fi: Sisällytä sisällysluettelo

en: Include all rows (ignore pagination):
fi: Sisällytä kaikki rivit (älä huomioi sivutusta):

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
fi: Sisällytä arkistoidut hankintaehdotukset hakuun

en: Include archived:
fi: Sisällytä arkistoidut:

en: Include expirations before today:
fi: Sisällytä ennen tätä päivää vanhenevat tilaukset:

en: Include expired subscriptions:
fi: Sisällytä loppuneet kausijulkaisutilaukset:

en: Include ordered
fi: Sisällytä tilatut

en: Include suspended
fi: Sisällytä keskeytetyt

en: Include tax
fi: Verollinen

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
fi: Sisältää verkkotunnusosuuden, mutta URLin polun osan tulisi viedä tietokantaan.

en: Income (cash)
fi: Tulo (käteinen)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
fi: Ristiriita havaittu!

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
fi: Kelvoton syntaksi, ei voi tallentaa

en: Increase
fi: Kasvu

note: SCRIPT
en: Increase indent
fi: Lisää sisennystä

en: Indefinite
fi: Ei määritelty

en: Indexed in:
fi: Indeksointi:

en: Indexes
fi: Hakemistot, indeksit

en: Indicator 1
fi: 1. indikaattori

en: Indicator 2
fi: 2. indikaattori

en: Individual libraries:
fi: Rajoita kirjastoihin:

en: Industrial2of5
fi: Teollinen 2/5

en: Info
fi: Tiedot

en: Info:
fi: Tiedot:

en: Information
fi: Tiedot

en: Inherit
fi: Peri

en: Inherit from settings
fi: Peri asetuksista

en: Inherit from system preferences
fi: Peri järjestelmäasetuksista

en: Inherited
fi: Peritty

en: Initial float
fi: Alkupohjakassa

en: Initial float:
fi: Alkupohjakassa:

en: Initials
fi: Nimikirjaimet

en: Initials:
fi: Nimikirjaimet:

en: Initials:
fi: Nimikirjaimet:

note: SCRIPT
en: Inline
fi: Sisällytettynä

en: Inner counter
fi: Sisempi laskuri

en: Inner counter:
fi: Sisempi laskuri:

en: Inner counter:
fi: Sisempi laskuri:

note: SCRIPT
en: Insert
fi: Lisää

en: Insert
fi: Lisää

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
fi: Lisää auktorisoidun arvon parametri

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
fi: Lisää kuvailupohjan parametri

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
fi: Lisää kassan parametri

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
fi: Lisää luokitusjärjestelmän parametri

note: SCRIPT
en: Insert column after
fi: Lisää sarake jälkeen

note: SCRIPT
en: Insert column before
fi: Lisää sarake ennen

en: Insert copyright symbol (©)
fi: Lisää copyright-symboli (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
fi: Lisää copyright-symboli (℗) (äänitteet)

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
fi: Lisää credit-tyyppien parametrit

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
fi: Lisää päivämäärä

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
fi: Lisää päiväys\/aika

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
fi: Lisää debit-tyyppien parametrit

en: Insert delimiter (‡)
fi: Lisää erotin (‡)

note: SCRIPT
en: Insert image
fi: Lisää kuva

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
fi: Lisää nidetyyppien parametrit

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
fi: Lisää kirjastot

en: Insert line break
fi: Lisää rivinvaihto

note: SCRIPT
en: Insert link
fi: Lisää linkki

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
fi: Lisää linkki (jos plugin on aktivoitu)

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
fi: Lisää listaparametri

en: Insert parameter
fi: Lisää parametri

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
fi: Lisää asiakastyypin parametri

note: SCRIPT
en: Insert row after
fi: Lisää rivi jälkeen

note: SCRIPT
en: Insert row before
fi: Lisää rivi ennen

en: Insert runtime parameter
fi: Lisää ajoajan parametri

note: SCRIPT
en: Insert table
fi: Lisää taulukko

note: SCRIPT
en: Insert template
fi: Lisää mallipohja

note: SCRIPT
en: Insert template...
fi: Lisää mallipohja...

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
fi: Lisää tekstin parametri

note: SCRIPT
en: Insert video
fi: Lisää video

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
fi: Lisää\/Muokkaa koodinäyte(ttä)

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
fi: Lisää\/muokkaa iframea

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
fi: Lisää\/muokkaa kuvaa

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
fi: Lisää\/muokkaa linkkiä

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
fi: Lisää\/muokkaa media(a)

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
fi: Lisää\/Muokkaa video(ta)

en: Install
fi: Asenna

en: Install basic configuration settings
fi: Asenna perusasetukset

en: Installation
fi: Asennus

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
fi: Asennettu versio: %s

en: Instructions
fi: Ohjeet

en: Instructor search:
fi: Luennoitsijahaku:

en: Instructors
fi: Luennoitsijat

en: Instructors:
fi: Luennoitsijat:

en: Insufficient permission to see this job.
fi: Riittämättömät käyttöoikeudet.

en: Insufficient privileges.
fi: Riittämättömät käyttöoikeudet.

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Interface:
fi: Käyttöliittymä:

en: Interlibrary loan ready
fi: Kaukolainat

en: Interlibrary loan request details
fi: Kaukolainapyynnön tiedot

en: Interlibrary loan unavailable
fi: Kaukolaina ei ole käytettävissä

en: Interlibrary loan updated
fi: Kaukolaina on päivitetty

en: Interlibrary loans
fi: Kaukolainat

en: Interlibrary loans
fi: Kaukolainat

en: Interlibrary loans tables
fi: Kaukolaina-taulut

en: Internal note
fi: Sisäinen huomautus

en: Internal note:
fi: Sisäinen huomautus:

en: Internal note:
fi: Sisäinen huomautus:

note: SCRIPT
en: Internal search error
fi: Sisäinen hakuvirhe

note: A
en: Internationalization and localization
fi: Kansainvälisyys ja lokalisointi

en: Into an application
fi: Tiedostomuoto

en: Into an application
fi: Tiedostomuoto

en: Into an application:
fi: Ohjelmaan:

en: Into an application:
fi: Tiedostomuoto:

en: Intranet
fi: Virkailijaliittymä

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
fi: Virheellinen %s sähköpostiosoite löydetty %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
fi: Virheellinen PIN-koodi

en: Invalid authority type
fi: Virheellinen auktoriteettityyppi

en: Invalid barcodes
fi: Virheelliset viivakoodit

en: Invalid biblionumbers
fi: Virheellinen nimeketunnus

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
fi: Virheellinen asiakkaan ID %s

en: Invalid collection id
fi: Virheellinen kokoelmatunnus

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
fi: Virheellinen toimintojen yhdistelmä tunnisteelle %s. Ohjauskentän säännöt eivät salli "Liitetty: Liitetään" and "Poistettu: Ohitetaan".

en: Invalid course!
fi: Virheellinen kurssi.

en: Invalid format for this new slot, must be '00:00 to 23:59'.
fi: Virheellinen muoto, ajan on merkittävä '00:00 - 23:59'.

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
fi: Virheelliset indikaattorit

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
fi: Virheellinen syöte. Syötä esim. näin: 245,a

en: Invalid number of copies
fi: Virheellinen määrä kopioita

note: SCRIPT
en: Invalid record
fi: Virheellinen tietue

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke "%s".

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
fi: Virheellinen kentän numero

en: Invalid two-factor code
fi: Virheellinen kahden tekijän koodi

en: Invalid username or password
fi: Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
fi: Virheellinen arvo kohteelle %s

en: Inventory
fi: Inventaario

en: Inventory
fi: Inventaario

en: Inventory &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Inventaario &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Inventory number
fi: Inventaarionumero

note: SCRIPT
en: Invert
fi: Käänteinen

en: Invoice
fi: Lasku

en: Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Lasku &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: A
en: Invoice detail page
fi: Laskun tiedot

en: Invoice details
fi: Laskun tiedot

en: Invoice has been modified
fi: Laskua on muutettu

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
fi: Lasku on suljettu, et voi enää vastaanottaa tilauksia siihen.

en: Invoice item price includes tax:
fi: Laskun nidehinta on verollinen:

en: Invoice number
fi: Laskun numero

en: Invoice number reverse
fi: Laskun numeron peruutus

en: Invoice number:
fi: Laskunro:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
fi: Laskun numero: %s

en: Invoice prices are:
fi: Laskuhinnat ovat:

en: Invoice prices:
fi: Laskuhinnat:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
fi: Lasku: %s

en: Invoices
fi: Laskut

en: Invoices
fi: Laskut

en: Invoices &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Laskut &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Invoices enabled:
fi: Laskut sallittu:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
fi: Laskutus %s

en: Invoicing,
fi: Laskutus,

en: Irregularity:
fi: Epäsäännöllinen:

en: Is a URL:
fi: On verkko-osoite:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
fi: On jo emo toiselle nidetyypille, ei voi määrittää emoa

en: Is hidden by default
fi: Piilotettu (oletus)

en: Is local hold group
fi: Paikallinen varausryhmä

en: Is local hold group
fi: Paikallinen varausryhmä

en: Is new
fi: Uusi

en: Is this a duplicate of
fi: Onko tämä kopio tästä:

en: Issue
fi: Numero

en: Issue
fi: Numero

en: Issue #
fi: Numero #

en: Issue history
fi: Numerohistoria

en: Issue number
fi: Numero

en: Issue payout
fi: Luo hyvitys

en: Issue refund
fi: Luo hyvitys

en: Issue refund from
fi: Maksun hyvitys

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
fi: Kaukolainaksi pyydettävä nide %s

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
fi: Issue {0} / {1}

en: Issue:
fi: Numero:

en: Issue:
fi: Numero:

en: Issues per unit
fi: Numeron ilmestymistiheys

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
fi: Ilmestymistiheys puuttuu

en: Issues per unit:
fi: Numeron ilmestymistiheys

en: Issuing library
fi: Lainaava kirjasto

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
fi: Lainaava kirjasto = %s

en: Issuing rules
fi: Lainasäännöt

en: It is a duplicate. Edit existing record
fi: On tuplatieto. Muokkaa olemassa olevaa asiakasta

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
fi: Kannattaa tarkistaa ja ratkaista mahdolliset tuplavaraukset ennen yhdistämistä.

en: It is recommended to add the default configuration, and then replace with appropriate values
fi: Suositeltavaa on lisätä oletusasetus, jonka jälkeen korvata se soveltuvilla arvoilla.

en: It is recommended to add the default mapping, and then modify to suit this provider's response
fi: Suositeltavaa on lisätä oletusmääritys, jonka jälkeen muokata se sopivaksi tarjoajan vastaukseen

en: It must be present in mapping
fi: Sen täytyy olla määritettynä

en: Italian
fi: italia

note: SCRIPT
en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Item
fi: Nide

en: Item
fi: Nide

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
fi: Nide %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
fi: Nide %s jonottaa %s jälkeen kuljetetusta kirjastoon %s

en: Item URI
fi: Niteen URI

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
fi: Niteen viivakoodi

en: Item barcode:
fi: Niteen viivakoodi:

en: Item barcode:
fi: Niteen viivakoodi:

en: Item barcodes:
fi: Niteiden viivakoodit:

en: Item belongs in bundle
fi: Nide kuuluu nidepakettiin

en: Item call number
fi: Niteen luokka

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
fi: Niteen luokka &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
fi: Niteen luokka &lt; %s

en: Item call number between:
fi: Niteen luokka välillä:

en: Item callnumber:
fi: Niteen luokka:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
fi: Tätä nidettä ei voi uusia, koska se on on-site-laina

en: Item check-in
fi: Palautuskuitti

en: Item checked out
fi: Nide lainattu

en: Item checkout
fi: Lainauskuitti

en: Item checkout and renewal
fi: Lainaus ja uusinta

en: Item circulation alerts
fi: Nidekierron huomautukset

en: Item circulation alerts
fi: Nidekierron huomautukset

en: Item circulation alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Nidekierron huomautukset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Item count
fi: Niteitä

en: Item damaged
fi: Nide vaurioitunut

en: Item details
fi: Niteen tiedot

en: Item details
fi: Niteen tiedot

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
fi: Tiedot niteelle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: Niteet teokselle %s &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
fi: Nide ei kuulu kirjastoosi

en: Item due
fi: Ilmoitus eräpäivänä

en: Item floats
fi: Nide kelluu

en: Item group
fi: Nideryhmä

en: Item group:
fi: Nideryhmä:

en: Item groups
fi: Nideryhmät

en: Item has a waiting hold
fi: Niteeseen on odottava varaus

en: Item has an outstanding fine
fi: Niteeseen kohdistuu maksamaton maksu

en: Item has been claimed as returned.
fi: Nide on ilmoitettu palautetuksi.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
fi: Nide on kadonnut (tapahtuma tallennettiin kuitenkin)

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
fi: Niteestä on tehty palautuspyyntö ja on kuljetettavana kirjastoon %s.

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
fi: Nide on jäänyt kiinni varaukseen ja on kuljetettavana kirjastoon %s

en: Item has been withdrawn
fi: Nide on poistettu kierrosta

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
fi: Nide on poistettu kierrosta (tapahtuma tallennettiin kuitenkin)

en: Item has been withdrawn.
fi: Nide on poistettu kierrosta.

en: Item has linked analytics
fi: Niteestä on analyyttisia tietoja

en: Item holding library:
fi: Niteen sijainti:

note: TH
en: Item holds / Total holds
fi: Nidevaraukset / Varaukset yhteensä

en: Item home library:
fi: Niteen kotikirjasto:

en: Item information
fi: Nidetiedot

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
fi: Nidetiedot %s %s

en: Item information is not available for record-level course reserve
fi: Tietuetason kurssivarannolle ei ole nidetietoja

en: Item is already at destination library.
fi: Nide on jo kohdekirjastossa.

en: Item is already in a different rotating collection
fi: Tämä aineisto on osa toista siirtokokoelmaa.

en: Item is already in this collection
fi: Nide on jo tässä kokoelmassa

en: Item is an onsite checkout
fi: On-site-laina

en: Item is checked out
fi: Nide on lainassa

en: Item is lost, cannot be checked in.
fi: Nide on kadonnut, ei voida palauttaa.

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
fi: Nide odottaa kirjastossa %s asiakasta %s

en: Item is normally not for loan
fi: Nide ei ole yleensä lainattavissa

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
fi: Nide ei ole yleensä lainattava %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal
fi: Uusinta ei sallittu

en: Item is not allowed renewal.
fi: Uusinta ei sallittu.

en: Item is not checked out
fi: Nide ei ole lainassa

en: Item is not in this collection
fi: Nide ei ole tässä kokoelmassa

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
fi: Nide on kuljetettavana kirjastoon %s

en: Item is restricted
fi: Niteellä on rajoituksia

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
fi: Niteellä on rajoituksia (tapahtuma tallennettiin kuitenkin)

en: Item is restricted.
fi: Niteellä on rajoituksia.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
fi: Verkkokirjastossa voi tehdä vain nidevarauksia %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
fi: Nidevaraukset eivät ole sallittuja verkkokirjastossa %s

en: Item location filters
fi: Niteen sijainnin suodattimet

en: Item may be shelved out of order
fi: Nide on ehkä hyllytetty väärin

en: Item modifications by age
fi: Niteen muokkaus iän mukaan

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
fi: Nide ei ole lainassa.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
fi: Ei lainattavissa %s(%s)%s .

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
fi: Nidettä ei löytynyt.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
fi: Nidettä ei ole lainattu (yhteydettömän tilan tietokannan mukaan), mutta tapahtuma tallennettiin kuitenkin.

en: Item number file:
fi: Nidenumerotiedosto:

en: Item only
fi: Vain nide

en: Item processing:
fi: Niteen käsittely:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
fi: Nide saapunut kirjastosta %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
fi: Nidetietue %s

en: Item records
fi: Nidetietueet

en: Item records were last synced on:
fi: Nidetiedot päivitettiin viimeksi:

en: Item renewals
fi: Niteiden uusinnat

en: Item renewed:
fi: Nide uusittu:

en: Item returns home
fi: Aineisto palaa kotikirjastoon

en: Item returns to issuing branch
fi: Nide palautuu lainaavaan kirjastoon

en: Item returns to issuing library
fi: Nide palautuu tilaavaan kirjastoon

en: Item search
fi: Nidehaku

en: Item search
fi: Nidehaku

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: Nidehaku &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
fi: Nidehakukentät: %s

en: Item search fields
fi: Nidehakukentät

en: Item search fields
fi: Nidehakukentät

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Nidehakukentät &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
fi: Nidehaun tulokset

en: Item shelving location updated.
fi: Niteen hyllypaikka päivitetty.

note: A
en: Item sorting
fi: Nidejärjestys

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
fi: Niteen tila voi olla virheellinen. Tarkista tietueen perustiedot-näytöltä niteiden oikea tila

en: Item tag
fi: Nidekenttä

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
fi: Nimekkeiden tageja ei voi tällä hetkellä tallentaa

en: Item type
fi: Nidetyyppi

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
fi: Nidetyyppi = %s

en: Item type already exists!
fi: Nidetyyppi on jo olemassa!

en: Item type code:
fi: Nidetyypin tunnus:

en: Item type deleted successfully
fi: Nidetyyppi on poistettu

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
fi: Nidetyyppien ikonit eivät ole käytössä. Muuta asetusta

en: Item type inserted successfully
fi: Nidetyyppi on lisätty

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
fi: Nidetyyppi on %s

en: Item type is normally not for loan.
fi: Nidetyyppi ei ole yleensä lainattavissa.

en: Item type not for loan.
fi: Nidetyyppi ei ole lainattavissa.

en: Item type updated successfully
fi: Nidetyyppi on päivitetty

en: Item type:
fi: Nidetyyppi:

en: Item type:
fi: Nidetyyppi:

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type: %s
fi: Nidetyyppi: %s

en: Item types
fi: Nidetyypit

en: Item types
fi: Nidetyypit

en: Item types administration
fi: Nidetyyppien ylläpito

en: Item types administration
fi: Nidetyyppien ylläpito

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
fi: Nidetyyppejä käytetään ryhmittämään samankaltaisia aineistoja. Nidetyyppejä ovat esimerkiksi kirjat, CD:t ja DVD:t.

en: Item types:
fi: Nidetyypit:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
fi: Nide oli lainassa asiakkaalla %s ja se palautettiin automaattisesti.

en: Item was lost, now found.
fi: Nide oli kadonnut, nyt löytynyt.

en: Item was on loan and could not be checked in.
fi: Nide oli lainassa, ei voida palauttaa.

en: Item was on loan to
fi: Nide oli lainassa kohteessa

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
fi: Nide oli lainassa. Se palautettiin ennen kuin merkittiin havaituksi.

en: Item with barcode
fi: Niteen viivakoodi

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
fi: Nidettä viivakoodilla %s ei voitu poistaa:

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
fi: Nide viivakoodilla '%s' on lisätty

en: Item withdrawn.
fi: Nide on poistettu kierrosta.

en: Item(s)
fi: Niteet

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
fi: Nidettä/niteitä ei lisätty erään %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
fi: Kohteita ei poistettu erästä %s.

en: Item:
fi: Nide:

en: Itemnumbers not found
fi: Nidenumeroita ei löytynyt

en: Items
fi: Niteet

en: Items
fi: Niteet

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items &rsaquo; %s %s by %s%s (Record #%s) &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Niteet &rsaquo; %s %s / %s%s (Tietue #%s) &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Items added
fi: Niteitä lisätty

en: Items added to rota:
fi: Niteet lisätty kiertokokoelmaan:

en: Items already on this rota:
fi: Tässä kierrossa jo olevat niteet:

en: Items available
fi: Niteitä saatavilla

en: Items checked out
fi: Niteitä lainassa

en: Items editor
fi: Niteen muokkaus

en: Items expected
fi: Odotetaan niteitä

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
fi: Niteet nimekkeelle %s %s / %s %s (Tietuenro #%s)

en: Items for pickup
fi: Noutoa odottavat niteet

en: Items for purchase
fi: Myytävät tuotteet

en: Items found on other rotas:
fi: Muissa kierroissa olevat niteet:

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
fi: Niteet erässä %s

en: Items in collection
fi: Niteet kokoelmassa

en: Items list
fi: Nidelista

en: Items lost
fi: Kadonneet niteet

en: Items needed
fi: Tarvitaan lisäniteitä

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Myöhässä olevat niteet %s &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Items ready for pickup:
fi: Noutoa odottavat niteet:

en: Items removed
fi: Niteet poistettu

en: Items with no checkouts
fi: Niteitä, joita ei ole lainattu

en: Items with no checkouts
fi: Niteitä, joita ei ole lainattu

en: Items with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Niteitä, joita ei ole lainattu &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Items:
fi: Niteet:

en: Items:
fi: Niteet:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
fi: Nidetyyppi

en: Itemtype:
fi: Aineistotyyppi:

en: Itype
fi: Nidetyyppi

en: January
fi: Tammikuu

en: JavaScript library is licensed under both the
fi: JavaScript library on molempien lisenssien alla:

en: Jenkins maintainers:
fi: Jenkins ylläpitäjät:

en: Job ID
fi: Työn ID

en: Job ID:
fi: Työn ID:

en: Job progress:
fi: Tehtävän edistyminen:

en: Jobs
fi: Taustatyöt

en: Jobs already entered
fi: Ajettavat tehtävät

en: July
fi: Heinäkuu

en: Jump to:
fi: Siirry:

en: June
fi: Kesäkuu

note: SCRIPT
en: Justify
fi: Tasaa kumpikin reuna

en: Juvenile
fi: Lapset ja nuoret

note: %1$s:  order.fund.budget_name | html
en: Keep current (%s)
fi: Säilytä nykyinen (%s)

en: Keep existing manager
fi: Säilytä olemassa oleva käsittelijä

en: Keep for pseudonymization:
fi: Säilytä pseudonymisointia varten:

en: Keep issue number
fi: Säilytä numerointi

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
fi: Säilytä tämä ID ja poista kaikki muut

en: Key
fi: Selitteet

en: Key:
fi: Avain:

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
fi: Näppäimistöasettelu

en: Keyboard layout
fi: Näppäimistöasettelu

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keys represent Koha's fields, and values represent the keys in provider's result
fi: Avaimet edustavat Kohan kenttiä ja arvot edustavat avaimia tarjoajan tuloksissa

en: Keyword
fi: Sanahaku

en: Keyword (any):
fi: Sanahaku:

en: Keyword:
fi: Sanahaku:

en: Keyword:
fi: Sanahaku:

note: SCRIPT
en: Keywords
fi: Sanahaku

en: Keywords:
fi: Sanahaku:

note: %1$s:  short_version | html %2$s:  IF kohaCodename %3$s:  kohaCodename | html %4$s:  END
en: Koha %s%s (%s)%s release team
fi: Kohan %s%s (%s)%s julkaisutiimi

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
fi: Koha &rsaquo; Kuvailu &rsaquo;

en: Koha administration
fi: Kohan ylläpito

en: Koha administrator
fi: Kirjastojärjestelmän ylläpitäjä

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
fi: Koha ei voi näyttää vanhaa salasanaa. Jätä salasanakentät tyhjäksi jos et halua vaihtaa salasanaa.

en: Koha database schema
fi: Kohan tietokantarakenne

en: Koha development team
fi: Kohan kehittäjätiimi

en: Koha field
fi: Koha-kenttä

en: Koha field:
fi: Koha-kenttä:

en: Koha full call number
fi: Kohan koko luokkanumero

en: Koha history timeline
fi: Kohan historian aikajana

en: Koha home
fi: Kohan etusivu

en: Koha internal
fi: Virkailijaliittymä

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Koha on vapaa ohjelma; voit edelleenjakaa ja/tai muokata sitä Free Software Foundationin julkaisemien GNU General Public License-sääntöjen mukaan; joko lisenssin versio 3 tai mikä tahansa myöhäisempi versio.

en: Koha link:
fi: Kohan linkki:

en: Koha module:
fi: Kohan osio:

en: Koha offline circulation
fi: Kohan yhteydettömän tilan lainaus

en: Koha patron's field that will be used to match provider's user with Koha's
fi: Kohan asiakaskenttä, jota käytetään vastaamaan tarjoajan käyttäjää Kohassa

en: Koha plugins
fi: Kohan liitännäiset

en: Koha release teams
fi: Kohan julkaisutiimi

en: Koha report library
fi: Kohan raporttikirjasto

en: Koha reports library
fi: Kohan raporttikirjasto

en: Koha staff interface
fi: Kohan virkailijatyökalu

en: Koha to MARC mapping
fi: Kohan MARC-määritykset

en: Koha to MARC mapping &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Kohan MARC-määritykset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Koha usage statistics &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Kohan käyttötilastot &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Koha version:
fi: Kohan versio:

en: Koha-Suomi Oy, Finland
fi: Koha-Suomi Oy, Suomi

en: LC call number:
fi: Kongressin kirjaston hyllypaikka:

en: LC call number:
fi: Kongressin kirjaston tietuenumero:

en: Label
fi: Otsikko

en: Label batch
fi: Tarrojen eräajo

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
fi: Tarraerän numero %s

en: Label batches
fi: Tarrojen eräajot

en: Label creator
fi: Tarrojen luonti

en: Label creator
fi: Tarrojen luonti

en: Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Tarrojen luonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Label for lib:
fi: Kuvaus virkailijalle:

en: Label for opac:
fi: Kuvaus verkkokirjastossa:

en: Label height:
fi: Tarran korkeus:

note: SCRIPT
en: Label is already in use
fi: Otsikko on jo käytössä

en: Label number
fi: Tarranumero

en: Label printing/exporting
fi: Tarrojen tulostus/vienti

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Tarrojen tulostus/vienti &rsaquo; Tarrojen luonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Label template
fi: Tarrapohja

en: Label templates
fi: Tarrapohjat

en: Label width:
fi: Tarran leveys:

en: Label:
fi: Otsikko:

en: Labeled MARC
fi: Otsikoitu MARC

en: Labels
fi: Tarrat

en: Labels &rsaquo; Koha
fi: Selkätarrat &rsaquo; Koha

en: Language
fi: Kieli

en: Language of original:
fi: Alkuteoksen kieli:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Languages
fi: Kielet

en: Large print
fi: Isoteksti

en: Large text
fi: Suuri teksti

en: Last
fi: Viimeinen

en: Last borrowed:
fi: Viimeksi lainattu:

en: Last borrower:
fi: Viimeisin lainaaja:

en: Last cashup
fi: Edellinen kassan tilitys

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
fi: Edellinen kassan tilitys: %s (

en: Last checkout date:
fi: Lainauspvm:

en: Last claim date:
fi: Viimeisin reklamointipvm:

en: Last display
fi: Näytetty viimeksi

en: Last edit
fi: Viimeisin muokkaus

en: Last import
fi: Viimeisin tuonti

en: Last inventory date:
fi: Inventaarion päivämäärä:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
fi: Viimeinen nide tietueelle, jossa on tietuetason varaus

en: Last location
fi: Viimeisin havainto

en: Last modification by
fi: Viimeksi muokannut

en: Last modification by - on
fi: Viimeksi muokannut - muokattu

en: Last modification on
fi: Viimeksi muokattu

en: Last modification on:
fi: Viimeksi muokattu:

en: Last patron
fi: Viimeisin asiakas

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
fi: Viimeksi uusittu %s

en: Last returned by:
fi: Viimeksi palauttanut:

en: Last run
fi: Viimeksi ajettu

en: Last seen
fi: Viimeisin havainto

en: Last seen:
fi: Viimeisin havainto:

note: TH
en: Last time a library used this pattern
fi: Viimeisin kerta, kun kirjasto käytti tätä kaavaa

en: Last update:
fi: Viimeisin päivitys:

en: Last updated
fi: Viimeisin päivitys

en: Last updated:
fi: Viimeisin päivitys:

en: Last updated:
fi: Viimeisin päivitys:

en: Late
fi: Myöhässä

en: Late orders
fi: Myöhässä olevat

en: Late orders &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Myöhässä olevat &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Late serial issues claims
fi: Myöhästyneiden kausijulkaisujen reklamaatiot

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
fi: Myöhemmin voit muokata asetuksiasi ja se vaikuttaa tuontiin.

en: Latest version
fi: Viimeisin versio

en: Latina (Latin)
fi: Latina (latina)

en: Law reports and digests
fi: Tuomioistuinpäätökset

en: Layout
fi: Asettelu

en: Layout ID
fi: Asettelun tunnus

en: Layout name:
fi: Asettelun nimi:

en: Layout:
fi: Asettelu:

en: Layouts
fi: Asettelut

en: Leaflet
fi: Lehtinen

en: Learn more about Mana KB on the
fi: Lue lisää Mana-tietämyskannasta

note: SCRIPT
en: Learn more...
fi: Lisätietoja...

en: Leave a message
fi: Jätä viesti

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
fi: Jätä tyhjäksi, niin lasketaan automaattisesti %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
fi: Jätä tyhjäksi käyttääksesi järjestelmän oletusta (%s)

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
fi: Jätä tyhjäksi jos haluat lisätä nidehaun kautta (itemnumber)

en: Leave lost item charge
fi: Jätä kadonneen aineiston korvausmaksu

en: Leave lost item processing charge
fi: Jätä kadonneen aineiston käsittelykulut

en: Left
fi: Vasen

en: Left on order
fi: Jäljellä tilauksessa

en: Left page margin:
fi: Sivun vasen reunus:

en: Left text margin:
fi: Tekstin vasen reunus:

note: SCRIPT
en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Legacy default
fi: Oletus

en: Legal articles
fi: Artiklat, pykälät

en: Legal cases and case notes
fi: Oikeustapauskeskustelut

en: Legend
fi: Selitykset

en: Legislation
fi: Lait, säädökset

en: Length:
fi: Pituus:

en: Letter
fi: Kirje

en: Lib
fi: Nimi

en: Librarian
fi: Virkailija

en: Librarian identity:
fi: Virkailijatunnus:

en: Librarian:
fi: Virkailija:

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Libraries and groups
fi: Kirjastot ja ryhmät

en: Libraries informations:
fi: Kirjastojen tiedot:

en: Libraries limitation:
fi: Kirjastorajoitus:

en: Libraries:
fi: Kirjastot:

en: Library
fi: Kirjasto

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
fi: Kirjaston %s - %s palautus- ja kuljetussäännöt

en: Library (code)
fi: Kirjaston tunnus

en: Library EANs
fi: Kirjasto-EANit

en: Library EANs
fi: Kirjasto-EANit

en: Library URL:
fi: Kirjaston URL:

en: Library added successfully.
fi: Kirjasto on lisätty.

en: Library already exists and cannot be modified!
fi: Kirjasto on jo olemassa eikä sitä voi muokata.

en: Library branch
fi: Kirjastoyksikkö

en: Library checkin and transfer policy &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Kirjaston palautus- ja kuljetussäännöt &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Library code:
fi: Kirjaston tunnus:

en: Library created!
fi: Kirjasto luotu

en: Library default
fi: Kirjaston oletus

en: Library default updated successfully.
fi: Kirjaston oletus on päivitetty.

en: Library deleted successfully.
fi: Kirjasto on poistettu.

en: Library groups
fi: Kirjastoryhmät

en: Library groups &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Kirjastoryhmät &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
fi: Kirjasto: %s

en: Library is invalid.
fi: Kirjastotiedot virheelliset.

en: Library is not a pickup location
fi: Tämä kirjasto ei ole sallittu noutopaikka

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
fi: Kirjastoa ei ole valittu. Valitse kirjasto ennen kuin lisäät niteitä tähän erään.

en: Library limitation
fi: Kirjastorajoitus

en: Library limitation:
fi: Kirjastorajoitus:

en: Library limitations
fi: Kirjastorajoitukset

en: Library limitations:
fi: Kirjastorajoitukset:

en: Library management
fi: Kirjastonhallinta

en: Library name:
fi: Kirjaston nimi:

en: Library of the patron:
fi: Asiakkaan kirjasto:

en: Library setup
fi: Kirjastonhallinta

en: Library transfer limits
fi: Aineistokuljetusten rajoitukset

en: Library type:
fi: Kirjaston tyyppi:

en: Library updated successfully.
fi: Kirjasto on päivitetty.

en: Library use
fi: Kirjastotiedot

en: Library:
fi: Kirjasto:

en: Library:
fi: Kirjasto:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
fi: Kirjasto: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
fi: Kirjasto: %s &rArr; %s

note: SCRIPT
en: Light Blue
fi: Vaaleansininen

note: SCRIPT
en: Light Gray
fi: Vaaleanharmaa

note: SCRIPT
en: Light Green
fi: Vaaleanvihreä

note: SCRIPT
en: Light Purple
fi: Vaaleanvioletti

note: SCRIPT
en: Light Red
fi: Vaaleanpunainen

note: SCRIPT
en: Light Yellow
fi: Vaaleankeltainen

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
fi: Rajoita niteiden erämuokkaus osakenttiin, jotka on määritelty SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod-asetuksessa (huomaa, että items_batchmod vaaditaan lisäksi)

en: Limit collection code to:
fi: Rajoita kokoelmakoodi:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
fi: Rajoita niteiden muokkaus osakenttiin, jotka on määritelty SubfieldsToAllowForRestrictedEditing-asetuksessa (huomaa, että edit_item vaaditaan lisäksi)

en: Limit item type to:
fi: Rajoita nidetyyppi:

en: Limit patron data access by group
fi: Rajoita muihin ryhmiin kuuluvien pääsyä tämän ryhmän asiakkaiden tietoihin

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
fi: Rajoita aineiston liikkumista kirjastojen välillä lähettävään kirjastoon, vastaanottavaan kirjastoon ja nidetyyppiin perustuen. Nämä rajoitukset ovat voimassa vain, jos UseBranchTransferLimits-järjestelmäasetus on päällä.

en: Limit to any of the following:
fi: Rajoita johonkin seuraavista:

en: Limit to currently available items
fi: Rajoita saatavilla oleviin niteisiin

en: Limit to:
fi: Rajoita:

en: Limit to:
fi: Rajoita:

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Limit: %s
fi: Rajaa: %s

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
fi: Rajattu omaan kirjastoosi. Katso raportin ohjeista lisätietoja.

en: Limits
fi: Rajoitukset

en: Line
fi: Rivi

en: Line
fi: Rivi

note: SCRIPT
en: Line height
fi: Rivin korkeus

en: Line:
fi: Rivi:

en: Link
fi: Linkki

en: Link a host record to
fi: Linkitä emotietue tietueeseen

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
fi: Linkitä emotietue tietueeseen %s

en: Link authorities automatically
fi: Linkitä auktoriteetit automaattisesti

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
fi: Linkki kopioitu leikepöydälle

en: Link field to authorities
fi: Linkitä kenttä auktoriteetteihin

note: SCRIPT
en: Link list
fi: Linkkilista

en: Link to host record
fi: Linkitä emotietueeseen

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Linkki emotietueeseen &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Link...
fi: Linkki...

en: Link:
fi: Linkki:

en: List
fi: Lista

en: List (one ID per line):
fi: Lista (yksi ID per rivi):

note: SCRIPT
en: List Properties
fi: Listan ominaisuudet

en: List borrowernumbers one by one
fi: Syötä asiakas-ID:t yksitellen

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
fi: Listaa ei voitu luoda. (Älä käytä tietokannan ylläpitäjän tiliä.)

en: List created.
fi: Lista luotu.

en: List deleted.
fi: Lista poistettu.

en: List fields
fi: Syötä näytettävät kentät

en: List item price includes tax:
fi: Niteen listahinta sisältää veron:

en: List member:
fi: Listan jäsen:

en: List name
fi: Listan nimi

en: List name will be file name with timestamp
fi: Listan nimeksi tulee tiedoston nimi ja aikaleima

en: List name:
fi: Listan nimi:

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
fi: Lista nidetyypeistä, jotka näytetään hankintaehdotuslomakkeen pudotusvalikossa verkkokirjastossa. Kun luodaan auktorisoituja arvoja tyypille SUGGEST_FORMAT, syötä kuvaus tähän lomakkeeseen, jotta se näkyy asiakkaille verkkokirjastossa.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
fi: Asiakkaan hankintaehdotuksen hyväksymisen tai hylkäämisen syyt (näkyy, kun käsitellään ehdotuksia)

en: List of rules
fi: Sääntölista

note: SCRIPT
en: List of values
fi: Arvolista

en: List price
fi: Listahinta

en: List prices are:
fi: Listahinnat ovat:

en: List prices:
fi: Listahinnat:

note: SCRIPT
en: List properties...
fi: Listan ominaisuudet...

en: List requests
fi: Listapyynnöt

en: List updated.
fi: Lista päivitetty.

en: List:
fi: Lista:

en: Lists
fi: Listat

en: Lists
fi: Listat

en: Lists that include this title:
fi: Listat, joista löytyy tämä nide:

en: Live CD maintainer
fi: Live-CD:n ylläpitäjä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
fi: Ladataan

en: Loading
fi: Ladataan

en: Loading data...
fi: Ladataan tietoja...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
fi: Ladataan hymiöitä...

en: Loading new messaging defaults
fi: Ladataan uudet viestien oletukset

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
fi: Ladataan sivua %s, ole hyvä ja odota...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
fi: Ladataan, ole hyvä ja odota...

en: Loading, please wait...
fi: Ladataan, ole hyvä ja odota...

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Loan period
fi: Laina-aika

en: Loan period was not shortened due to override.
fi: Laina-ajan lyhennys peruttiin

en: Loan period:
fi: Laina-aika:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
fi: Paikallinen tietokanta

note: A
en: Local cover image
fi: Paikallinen kansikuva

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
fi: Paikallinen kansikuva (<a href='%s'>muokkaa</a>)

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
fi: Paikalliset kuvat eivät ole käytössä.

note: SCRIPT
en: Local number
fi: Paikallinen numero

en: Local use
fi: Paikalliset tiedot

en: Local use preferences
fi: Paikallisten tietojen oletusarvot

en: Local use recorded
fi: Sisäinen käyttö tilastoitu

en: Local use recorded
fi: Sisäinen käyttö tilastoitu

en: Local use recorded.
fi: Sisäinen käyttö tilastoitu.

en: Locale:
fi: Kieli:

en: Locale:
fi: Kieli:

en: Localization
fi: Lokalisointi

en: Localization &rsaquo; Koha
fi: Lokalisointi &rsaquo; Koha

en: Localization data added
fi: Lokalisointidata lisättiin

en: Location
fi: Paikka

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
fi: Hyllypaikka = %s

en: Location and availability
fi: Sijainti ja saatavuus

en: Location(s)
fi: Sijainti

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Location:
fi: Sijainti:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
fi: Hyllypaikka: %s

en: Locations
fi: Hyllypaikat

en: Locations of the licenses' agreements (e-resource management module)
fi: Lisenssisopimusten sijainnit (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Lock budget:
fi: Lukitse budjetti:

en: Locked
fi: Lukittu

note: %1$s:  END
en: Locked%s
fi: Lukittu%s

en: Log entries
fi: Lokimerkinnät

note: INPUT type=submit
en: Log in
fi: Kirjaudu

en: Log in as a different user
fi: Kirjaudu sisään eri käyttäjänä

en: Log in using a Shibboleth account
fi: Kirjaudu sisään käyttäen Shibboleth-tiliä.

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
fi: Kirjautua itsepalvelupalautukseen. Huom: tämä oikeus estää asiakasta käyttämästä muita verkkokirjaston toiminnallisuuksia

note: I
en: Log not enabled
fi: Lokitus ei käytössä

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log viewer
fi: Lokien katselu

en: Logged in as:
fi: Kirjautuneena tunnuksella:

en: Logging system does not behave correctly
fi: Lokitustoiminto ei toimi oikein

en: Logs
fi: Lokitiedostot

en: Logs
fi: Lokit

en: Look for existing records in catalog?
fi: Tarkista, onko tietue jo tietokannassa?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
fi: Kadonnut

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
fi: Kadonneet (%s)

en: Lost card
fi: Kortti kadonnut

en: Lost hold
fi: Kadonnut varaus

en: Lost item
fi: Kadonnut aineisto

en: Lost item fee refund
fi: Kadonneen niteen korvaushinnan hyvitys

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
fi: Kadonneen niteen korvaushinnan hyvityssäännöt kirjastolle %s

en: Lost item processing fee
fi: Kadonneen niteen käsittelykulut

en: Lost item processing fee refund
fi: Kadonneen niteen käsittelykulut

en: Lost items
fi: Kadonnut aineisto

en: Lost items
fi: Kadonnut aineisto

en: Lost items &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Kadonnut aineisto &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Lost items in staff interface
fi: Näytetäänkö kadonneet niteet virkailijaliittymässä

en: Lost items in staff interface:
fi: Näytetäänkö kadonneet niteet virkailijaliittymässä:

en: Lost on
fi: Kadonnut

en: Lost on:
fi: Kadonnut:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
fi: Kadonnut-tila

en: Lost status:
fi: Kadonnut-tila:

en: Lost status:
fi: Kadonnut-tila:

en: Lost:
fi: Kadonnut:

en: Lower left X coordinate:
fi: Alavasemman X-koordinaatti:

en: Lower left Y coordinate:
fi: Alavasemman Y-koordinaatti:

en: Lowercase
fi: Pienaakkoset

en: MARC Bibliographic framework test
fi: MARC-kuvailupohjan testaus

en: MARC Card View
fi: MARC-korttinäkymä

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: MARC Framework for %s (%s)
fi: MARC-kuvailupohja %s (%s)?

en: MARC Framework for default MARC framework
fi: MARC-kuvailupohja oletus MARC-kuvailupohjalle

en: MARC View
fi: MARC-tiedot

en: MARC bibliographic framework
fi: MARC-kuvailupohjat

en: MARC bibliographic framework test
fi: MARC-kuvailupohjan testaus

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s : %s errors found %s : Configuration OK! %s
fi: MARC-tarkastus %s : Löytyi %s virhettä %s : Konfigurointi onnistui. %s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s :%s errors found%s : Configuration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: MARC-tarkastus %s : Löytyi %s virhettä %s : Konfigurointi onnistui.%s &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: MARC details
fi: MARC-tiedot

en: MARC field
fi: MARC-kenttä

en: MARC field:
fi: MARC-kenttä:

en: MARC frameworks
fi: MARC-kuvailupohjat

en: MARC frameworks
fi: MARC-kuvailupohjat

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
fi: MARC-kuvailupohjat: %s

en: MARC import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: MARC-tuonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: MARC modification template
fi: MARC-muokkauksen pohja

en: MARC modification templates
fi: MARC-muokkauksen pohjat

en: MARC modification templates
fi: MARC-muokkauksen pohjat

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
fi: MARC-muokkauksen pohjat %s

en: MARC modification templates &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: MARC-muokkauksen pohjat &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: MARC organization code
fi: MARC-yhteisökoodi

en: MARC overlay rules
fi: MARC-tietueiden yhdistämissäännöt

en: MARC overlay rules &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration
fi: MARC-tietueiden yhdistämissäännöt &rsaquo; Koha &rsaquo; Ylläpito

en: MARC preview
fi: MARC-esikatselu

en: MARC preview:
fi: MARC-esikatselu:

en: MARC previews
fi: MARC-esikatselu

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
fi: MARC-tietue: %s ( %s )

en: MARC staging
fi: MARC-välivarastointi

en: MARC staging results
fi: MARC-välivarastoinnin tulokset

en: MARC staging results
fi: MARC-välivarastoinnin tulokset

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
fi: MARC on lyhenne sanoista "Machine Readable Cataloging". MARC-tietue sisältää teoksen bibliografiset tiedot. MARC21:stä käytetään maailmanlaajuisesti, kun taas UNIMARCia käytetään muutamissa Euroopan maissa.

en: MARC structure
fi: MARC-rakenne

en: MARC subfield
fi: MARC-osakenttä

note: %1$s:  tagfield | html
en: MARC subfield structure admin for %s (default framework)
fi: MARC-osakentän %s rakenteen hallinta (oletuspohja)

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  frameworkcode | html
en: MARC subfield structure admin for %s (framework %s)
fi: MARC-osakentän %s rakenteen hallinta (pohja %s)

en: MARC subfield:
fi: MARC-osakenttä:

en: MARC with items
fi: MARC ja niteet

en: MARC without items
fi: MARC ilman niteitä

en: MIT licence
fi: MIT license

note: SCRIPT
en: Macro not found
fi: Makroa ei löytynyt

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
fi: Makro on poistettu

en: Macros
fi: Makrot

en: Macros...
fi: Makrot...

en: Main address
fi: Osoite

en: Main contact method:
fi: Ensisijainen yhteydenottotapa:

en: Main heading
fi: Pääotsikko

en: Main heading ($a only)
fi: Pääotsikko (vain $a)

note: SCRIPT
en: Main library
fi: Pääkirjasto

note: SCRIPT
en: Make ID unique
fi: Tee yksilöllinen ID

en: Make a new printer profile.
fi: Tee uusi tulostinprofiili.

en: Make a payment
fi: Maksa maksuja

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Make a payment for %s
fi: Tee maksusuoritus asiakkaalle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Make a payment for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Tee maksusuoritus asiakkaalle %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
fi: Kirjasto on kiinni valitulla aikavälillä, samat päivät joka vuosi.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
fi: Kirjasto on kiinni valitulla aikavälillä.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
fi: Yksittäinen kiinniolopäivä. Valitsemalla esimerkiksi 1.8.2012 kirjaston kiinniolopäiväksi, valinta ei vaikuta muihin päiviin tai vuosiin.

en: Make budget active:
fi: Aktivoi budjetti:

en: Make claim
fi: Ilmoita palautetuksi

en: Make default
fi: Aseta oletukseksi

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
fi: Tee kuvasta kuvituskuva:

en: Make payment
fi: Maksa

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
fi: Varmista että kopioit oman API-avaimesi nyt. Et näe sitä enää myöhemmin!

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
fi: Viikonpäivä, jolloin kirjasto on aina kiinni.

en: Male
fi: Mies

en: Male
fi: Mies

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
fi: Mana-tietämyskanta on maailmanlaajuinen tietämyskanta kirjastokeskeiselle tiedolle. Se on suunniteltu alun perin Koha-järjestelmälle (the Open Source ILS), mutta sitä voidaan hyödyntää myös muissa järjestelmissä.

en: Mana KB token
fi: Mana-tietämyskannan valtuutus

en: Mana Knowledge Base report search results
fi: Mana-tietämyskantaraporttihaun tulokset

en: Mana Knowledge Base reports search &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Mana-tietämyskantaraporttihaku &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
fi: Mana keskittää tietoa Koha asennusten välillä ja helpottaa uusien kausijulkaisutilausten, toimittajien, raporttien jne. luontia. Voit etsiä, jakaa, tuoda ja kommentoida Manassa olevaa sisältöä. Mana-tietämyskannassa jaettu tieto on jaettu lisenssillä:

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
fi: Mana-konfiguraatio on tyhjä. Tämä toiminto ei ole käytössä. Ota yhteys pääkäyttäjään.

en: Mana search
fi: Mana-haku

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
fi: Mana-haku epäonnistui virhekoodilla: %s

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
fi: Mana kausijulkaisutilaukset (%s löydetty)

en: Mana subscriptions search
fi: Mana kausijulkaisutilausten haku

en: Mana token:
fi: Mana valtuutus:

en: Manage
fi: Käsittelijä

en: Manage
fi: Käsittele

en: Manage 'Quote of the day' quotes
fi: Muokkaa 'Päivän sitaatteja'

en: Manage API keys
fi: Hallinnoi API-avaimia

en: Manage CSV export profiles
fi: Hallinnoi CSV-tuonnin profiileja

en: Manage CSV export profiles
fi: Hallinnoida CSV-viennin profiileja

en: Manage Did you mean? configuration
fi: Hallinnoida Tarkoititko? -asetuksia

en: Manage EDIFACT transmissions
fi: Hallinnoida EDIFACT-siirtoja

en: Manage ILL request
fi: Hallinnoi kaukolainapyyntöjä

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
fi: Hallinnoida Kohan järjestelmäasetuksia (Ylläpidon paneli)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
fi: Hallinnoida MARC-tietueiden ja auktoriteettien kuvailupohjia ja testata niitä

en: Manage MARC overlay rules
fi: Hallinnoi MARC-tietueiden yhdistämissääntöjä

en: Manage MARC overlay rules configuration
fi: Hallinnoida MARC-tietueiden yhdistämissääntöjä

en: Manage Mana KB content sharing
fi: Hallinnoida Mana-tietämyskannan sisällön jakoa

en: Manage OAI Sets
fi: Hallinnoi OAI-joukkoja

en: Manage OAI sets
fi: Hallinnoida OAI-joukkoja

en: Manage OPAC problem reports
fi: Hallinnoida verkkokirjaston vikailmoituksia

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
fi: Hallinnoida asiakkaiden jättämiä verkkokirjaston vikailmoituksia

en: Manage SMS cellular providers
fi: Hallinnoida SMS-puhelinoperaattoreita

en: Manage SMTP servers
fi: Hallinnoida SMTP-palvelimia

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
fi: Hallinnoida Z39.50 ja SRU-palvelimia

en: Manage account debit and credit types
fi: Hallinnoida maksu- ja credit-tyyppejä

en: Manage additional fields
fi: Hallinnoi lisäkenttiä

en: Manage additional fields
fi: Hallinnoi lisäkenttiä

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
fi: Hallinnoida tilauskorien tai kausijulkaisutilausten lisäkenttiä (vaaditaan oikeus joko edit_subscription tai order_manage)

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
fi: Hallitse korttipohjissa logona, koristeena tai taustalla käytettäviä kuvia.

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
fi: Hallinnoida kaikkia tilauskoreja ja tilauksia niiden rajoituksista huolimatta

en: Manage all funds
fi: Hallinnoida kaikkia tilejä

en: Manage audio alerts
fi: Hallinnoida äänihälytyksiä

en: Manage authentication providers
fi: Hallinnoida tunnistuksen tarjoajia

en: Manage authorized value categories and authorized values
fi: Määritellä auktorisoitujen arvojen luokkia ja auktorisoituja arvoja

en: Manage background jobs
fi: Hallinnoida taustatöitä

en: Manage basket and order lines
fi: Hallinnoida tilauskoreja ja tilauksia

en: Manage basket groups
fi: Hallinnoida tilausryhmiä

en: Manage budget plannings
fi: Hallinnoida budjetin suunnittelua

en: Manage budgets
fi: Hallinnoida budjetteja

note: %1$s:  item.bundled | html %2$s:  item.bundled_lost | html
en: Manage bundle (%s|%s)
fi: Hallinnoi nidepakettia (%s|%s)

en: Manage circulation rules
fi: Hallinnoida lainasääntöjä

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
fi: Hallinnoida lainasääntöjä kaikille kirjastoille. Jos ei asetettu, kirjautunut käyttäjä voi muokata vain oman kirjaston lainasääntöjä (manage_circ_rules vaaditaan lisäksi)

en: Manage cities and towns
fi: Hallinnoida kaupunkeja ja kuntia

en: Manage classification sources and filing rules
fi: Hallinnoida luokitusjärjestelmiä ja luokitusoppaita

en: Manage column configuration
fi: Hallinnoida sarakemäärityksiä

en: Manage contracts
fi: Hallinnoida sopimuksia

en: Manage curbside pickups
fi: Hallinnoida noutopalvelua

en: Manage currencies and exchange rates
fi: Hallinnoida rahayksiköitä ja vaihtokursseja

en: Manage custom fields for item search
fi: Hallinnoi nidehaun mukautettuja kenttiä

en: Manage custom search filters
fi: Hallinnoi räätälöityjä haun rajauksia

en: Manage extended patron attributes
fi: Hallinnoida asiakasmääreitä

en: Manage frequencies
fi: Ilmestymistiheys

en: Manage funds
fi: Hallinnoida tilejä

en: Manage global system preferences
fi: Hallinnoida järjestelmäasetuksia

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
fi: Aseta koko systeemiä koskevia asetuksia, kuten käytettävä MARC-formaatti, päivämäärän näyttö, ylläpitäjän sähköposti.

en: Manage housebound deliveries
fi: Hallinnoi kotipalvelutoimituksia

en: Manage housebound profile
fi: Hallinnoi kotipalveluprofiileja

en: Manage imported batch
fi: Hallinnoi tuontierää

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
fi: Hallinnoi indeksejä, fasetteja ja niiden kytköksiä MARC-kenttiin ja -osakenttiin

en: Manage invoice fields
fi: Laskujen lisäkenttien hallinnointi

en: Manage invoice files
fi: Laskujen hallinnointi

en: Manage item circulation alerts
fi: Hallinnoida niteen lainaushuomautuksia

en: Manage item search fields
fi: Hallinnoida nidehakukenttiä

en: Manage item types
fi: Hallinnoida nidetyyppejä

en: Manage items
fi: Hallinnoi niteitä

en: Manage items
fi: Hallinnoi niteitä

en: Manage items assigned to
fi: Käsittele niteitä jotka on määritetty kiertoon

en: Manage items for
fi: Hallinnoi niteitä siirtokokoelmalle

en: Manage jobs
fi: Hallinnoi taustatöitä

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
fi: Hallinnoida kehittyneen kuvailueditorin pikanäppäimiä

en: Manage labels
fi: Hallinnoi tarroja

en: Manage libraries and library groups
fi: Hallinnoida kirjastoja ja kirjastoryhmiä

en: Manage library EDI EANs
fi: Hallinnoi kirjaston EDI EANeja

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
fi: Hallinnoida kuljetusten rajoituksia ja painomatriisia

en: Manage lists of patrons
fi: Hallinnoi asiakaslistoja

en: Manage marc modification templates
fi: Hallinnoida MARC-muokkauksen pohjia

en: Manage numbering patterns
fi: Numerointikaavat

en: Manage order basket fields
fi: Hallinnoi tilauskorin kenttiä

en: Manage orders
fi: Tilausten hallinta

en: Manage patron categories
fi: Hallinnoida asiakastyyppejä

en: Manage patron clubs
fi: Hallinnoi asiakaskerhoja

en: Manage patron restrictions
fi: Hallinnoida asiakkaan rajoituksia

en: Manage patrons fines and fees
fi: Hallinnoida asiakkaan maksuja

en: Manage plugins
fi: Liitännäiset

en: Manage plugins ( install / uninstall )
fi: Hallinnoida liitännäisiä (asentaa / poistaa)

en: Manage purchase suggestions
fi: Hallinnoida hankintaehdotuksia

en: Manage recalls for patrons
fi: Hallinnoida asiakkaiden palautuspyyntöjä

en: Manage record matching rules
fi: Hallinnoida tietueiden täsmäytyssääntöjä

note: SCRIPT
en: Manage request
fi: Hallinnoi pyyntöjä

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
fi: Hallinnoi pyyntöjä %s

en: Manage restrictions for accounts
fi: Hallinnoida asiakastilien rajoituksia

en: Manage reverted batch
fi: Hallinnoi peruutettua erää

en: Manage rotating collections
fi: Hallinnoi siirtokokoelmia

en: Manage rotating collections
fi: Hallinnoida siirtokokoelmia

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
fi: Hallinnoi sääntöjä, joilla automaattisesti tarkistetaan MARC-tietueiden vastaavuus tietojen tuonnin aikana

en: Manage saved search filters
fi: Hallinnoida tallennettuja räätälöityjä haun rajauksia

en: Manage search engine configuration
fi: Hallinnoida hakukoneen asetuksia

en: Manage serial subscriptions
fi: Hallinnoida kausijulkaisutilauksia

en: Manage staged MARC records
fi: Hallinnoi välivarastoituja MARC-tietueita

en: Manage staged MARC records
fi: Hallinnoi välivarastoituja MARC-tietueita

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
fi: Hallinnoi välivarastoituja MARC-tietueita %s &rsaquo; Erä %s %s

en: Manage staged records
fi: Hallinnoi välivarastoituja tietueita

en: Manage stages
fi: Hallinnoi vaiheita

en: Manage stages
fi: Hallinnoi vaiheita

en: Manage stockrotation operations
fi: Hallinnoida kiertokokoelmia

en: Manage subscription fields
fi: Hallinnoi kausijulkaisutilausten kenttiä

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
fi: Hallinnoida kausijulkaisutilauksia mistä tahansa kirjastosta (toimii vain, jos IndependentBranches on käytössä)

en: Manage suggestions:
fi: Hallinnoi hankintaehdotuksia:

en: Manage the electronic resources module
fi: Hallinnoida elektronisten aineistojen moduulia

en: Manage two-factor authentication
fi: Hallinnoi kaksivaiheista tunnistautumista

en: Manage two-factor authentication
fi: Hallinnoi kaksivaiheista tunnistautumista

en: Manage uploaded files (
fi: Hallinnoida ladattuja tiedostoja (

en: Manage usage statistics settings
fi: Hallinnoida käyttötilastojen asetuksia

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
fi: Muokkaa toimittajien EDI-tilejä tuontia/vientiä varten

en: Manage vendors
fi: Hallinnoida toimittajia

en: Managed by
fi: Käsittelijä

en: Managed by - on
fi: Käsittelijä - pvm

en: Managed by:
fi: Käsittelijä:

en: Managed in tab:
fi: Näytetään välilehdellä:

en: Managed on
fi: Käsitelty

en: Managed on:
fi: Käsitelty:

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
fi: Hallinnoi sääntöjä, joilla automaattisesti yhdistetään MARC-tietueiden kentät tietojen tuonnin ja päivityksen aikana

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
fi: Hallinnoida välivarastoituja MARC-tietueita, myös tuontien täydentäminen ja peruutus

en: Management date from:
fi: Käsittelypvm:

en: Manager name
fi: Käsittelijän nimi

en: Managing library
fi: Käsittelevä kirjasto

en: Managing library:
fi: Käsittelevä kirjasto:

en: Managing library:
fi: Käsittelevä kirjasto:

en: Mandatory
fi: Pakollinen

en: Mandatory data added
fi: Pakollinen tieto lisätty

en: Mandatory:
fi: Pakollinen:

en: Manual
fi: Käsin lisätty

en: Manual credit
fi: Luo hyvitys

en: Manual credit
fi: Luo hyvitys

en: Manual fee
fi: Käsin lisätty maksu

en: Manual history:
fi: Käsinsyöttö:

en: Manual history:
fi: Käsinsyöttö:

en: Manual invoice
fi: Lisää maksu

en: Manual invoice
fi: Lisää maksu

en: Map provider's result to Koha patron's fields.
fi: Määritä tarjoajan tulokset Kohan asiakaskenttään.

en: Mapping
fi: Kytkökset

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
fi: Kytkös poistetaan kentältä: %s.

en: Mapping:
fi: Määrittely:

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
fi: Vastaavuudet ryhmälle '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
fi: Vastaavuudet on tallennettu

en: March
fi: Maaliskuu

en: Mark "In demand"
fi: Merkitse "pyydetyksi"

en: Mark as
fi: Merkitse

en: Mark as delivered
fi: Merkitse toimitetuksi

en: Mark as overdue
fi: Merkitse myöhästyneeksi

en: Mark checkout notes as seen/not seen
fi: Merkata lainahuomautukset nähdyksi/näkemättömiksi

en: Mark closed
fi: Merkitse suljetuksi

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
fi: Merkitse nide kadonneeksi

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
fi: Merkitse kadonneeksi ja ilmoita asiakkaalle

en: Mark new
fi: Merkitse uudeksi

en: Mark not seen
fi: Merkitse ei-nähdyksi

en: Mark seen
fi: Merkitse nähdyksi

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
fi: Merkitse havaituksi ja jatka >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
fi: Merkitse havaituksi ja lopeta

en: Mark selected as:
fi: Merkitse valitut:

en: Mark the original budget as inactive
fi: Merkitse alkuperäinen budjetti pois käytöstä

en: Mark viewed
fi: Merkitse nähdyksi

en: Match applied
fi: Osuma toteutettu

note: SCRIPT
en: Match case
fi: Sama kirjainkoko

en: Match check
fi: Vastaavuuksien tarkistus

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
fi: Vastaavuuksien tarkistus %s

en: Match check 1 |
fi: Vastaavuuden tarkistus 1 |

en: Match details
fi: Osuman tiedot

en: Match found
fi: Osuma löytyi

en: Match point
fi: Vastaavuus

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
fi: Vastaavuus %s |

en: Match point 1 |
fi: Vastaavuus 1 |

en: Match points
fi: Vastaavuudet

en: Match threshold:
fi: Vastaavuuden arvo:

en: Match type
fi: Osumatyyppi

en: Match:
fi: Vastaavuus:

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
fi: Vastaa auktoriteettia %s (pisteytys = %s): %s

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
fi: Täsmää tietueseen %s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
fi: Vastaa nimeketietuetta %s (pisteytys=%s):%s

en: Matching rule applied:
fi: Täsmäytyssääntö toteutettu:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
fi: Täsmäytyssäännön tunnus puuttuu

en: Matching rule code:
fi: Täsmäytyssäännön tunnus:

en: Matching:
fi: Täsmää:

en: Matchpoint components
fi: Vastaavuuden osat

en: Matchpoint:
fi: Yhteensopivuus:

en: Material:
fi: Materiaali:

en: Materials
fi: Materiaalit

en: Materials specified
fi: Eritellyt materiaalit

en: Materials specified:
fi: Eritellyt materiaalit:

note: SCRIPT
en: Mathematical
fi: Matemaattiset

en: Matrix
fi: Matriisi

en: Matrix2of5
fi: Matriisi 2/5

en: Max length:
fi: Maksimipituus:

en: Max. suspension duration (day)
fi: Maksimikeskeytys (päivää)

en: Maximum Koha version
fi: Suurin Koha-version numero

en: Maximum patrons per interval:
fi: Maksimimäärä asiakkaita yhdelle jaksolle:

en: Maximum total holds allowed (count)
fi: Varauksia sallittu enintään (määrä)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
fi: Suurin versionumero: %s

en: May
fi: Touko

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
fi: Ehkä sitä ei ole asennettu ja määritelty oikein?

en: Meaning
fi: Merkitys

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
fi: Mediajuliste (Kuvan URL)

note: SCRIPT
en: Medium
fi: Keskikokoinen

note: SCRIPT
en: Medium Blue
fi: Tavallinen sininen

note: SCRIPT
en: Medium Gray
fi: Tavallinen harmaa

note: SCRIPT
en: Medium Purple
fi: Tavallinen violetti

en: Meeting facilitator
fi: Kokouksen ohjaaja:

en: Meetings chairperson
fi: Kokouksen puheenjohtaja:

en: Member
fi: Jäsen

en: Members
fi: Jäsenet

en: Men
fi: Miehet

en: Mentor:
fi: Mentori:

en: Menu
fi: Valikko

note: INPUT type=submit
en: Merge
fi: Yhdistä

note: SCRIPT
en: Merge cells
fi: Yhdistä solut

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
fi: Yhdistäminen epäonnistui! Seuraavat virheet raportoitiin: %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
fi: Yhdistäminen epäonnistui! Säilytettävä asiakas oli virheellinen.

en: Merge invoices
fi: Yhdistä laskuja

en: Merge invoices
fi: Yhdistää laskuja

en: Merge patron records
fi: Yhdistä asiakastietueita

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Yhdistä asiakastietueita &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
fi: Yhdistä asiakkaat

en: Merge records
fi: Yhdistä tietueita

en: Merge reference
fi: Yhdistettävät tietueet

en: Merge selected
fi: Yhdistä valitut

en: Merge selected invoices
fi: Yhdistä valitut

en: Merge selected patrons
fi: Yhdistä valitut asiakkaat

en: Merging records
fi: Yhdistetään tietueita

en: Merging records
fi: Yhdistetään tietueita

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Yhdistetään tietueita &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
fi: Yhdistetään auktoriteettiin:

en: Message
fi: Viesti

en: Message body:
fi: Viestin teksti:

en: Message broker:
fi: Viestin välittäjä:

en: Message is duplicate
fi: Viesti on kaksoiskappale

en: Message sent
fi: Viesti lähetetty

en: Message subject:
fi: Viestin aihe:

en: Messages
fi: Viestit

en: Messaging
fi: Viestitys

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
fi: Metadata ja asiakirjan ominaisuudet

note: SCRIPT
en: Middle
fi: Keskellä

en: Middle name
fi: Toinen nimi

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
fi: Yönsininen

en: Mine
fi: Minun

en: Minimum Koha version
fi: Minimi Koha-versio

en: Minimum password length:
fi: Salasanan minimipituus:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
fi: Salasanan minimipituus: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
fi: Minimi versionumero: %s

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Missing (damaged)
fi: Vaurioitunut

en: Missing (lost)
fi: Kadonnut

en: Missing (never received)
fi: Ei ole saapunut

en: Missing (not scanned)
fi: Puuttuu (ei skannattu)

en: Missing (sold out)
fi: Loppuunmyyty

en: Missing SMS number
fi: Tekstiviestinumero puuttuu

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
fi: Puuttuu kontrollikentän sisältö

en: Missing from email address
fi: Puuttuu sähköpostiosoitteesta

en: Missing issues
fi: Puuttuvat numerot

en: Missing issues:
fi: Puuttuvat numerot:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
fi: Puuttuvat numerot: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
fi: Pakollinen osakenttä puuttuu: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
fi: Pakollinen kenttä puuttuu:

note: SCRIPT
en: Misspelled word
fi: Väärin kirjoitettu sana

en: Mobile
fi: Matkapuhelin

en: Mobile phone
fi: Matkapuhelin

en: Mobile:
fi: Matkapuhelin:

en: Modal title
fi: Modaalinen otsikko

en: Moderate patron comments
fi: Hyväksy asiakkaiden kommentteja

en: Moderate patron comments
fi: Hyväksyä asiakkaiden kommentteja

en: Moderate patron tags
fi: Hyväksy asiakkaiden tageja

en: Moderate patron tags
fi: Hyväksyä asiakkaiden tageja

en: Modification date
fi: Muokkauspvm

en: Modification log
fi: Muutosloki

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
fi: Muokattu asiakasmääre &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
fi: Muokattu tietueiden täsmäytyssääntö &quot;%s&quot;

en: Modify
fi: Muokkaa

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
fi: Muokkaa %s palvelinta

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
fi: Muokkaa %s palvelinta %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
fi: Muokkaa SRU-hakukenttien kytköksiä auktoriteeteille

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
fi: Muokkaa SRU-hakukenttien kytköksiä nimeketietueisiin

en: Modify a CSV profile
fi: Muokkaa CSV-profiilia

en: Modify a budget
fi: Muokkaa budjettia

en: Modify a city
fi: Muokkaa kuntaa

en: Modify a credit type
fi: Muokkaa credit-tyyppiä

en: Modify a debit type
fi: Muokkaa maksutyyppiä

en: Modify a desk
fi: Muokkaa tiskiä

en: Modify a fund
fi: Muokkaa tiliä

en: Modify account
fi: Muokkaa tiliä

en: Modify additional content
fi: Muokkaa lisäsisältöä

en: Modify an acquisitions basket
fi: Muokkaa tilauskoria

en: Modify an acquisitions basket header
fi: Muokkaa tilauskoria

en: Modify an acquisitions basket's users
fi: Muokkaa tilauskorin käyttäjiä

en: Modify an additional content
fi: Muokkaa lisäsisältöä

en: Modify an invoice adjustment
fi: Muokkaa laskun oikaisua

en: Modify an order
fi: Muokkaa tilausta

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
fi: Muokkaa auktoriteettia #%s %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
fi: Muokkaa auktoriteettia #%s (%s)

en: Modify authority type
fi: Muokkaa auktoriteettityyppiä

en: Modify authorized value
fi: Muokkaa auktorisoitua arvoa

en: Modify authorized value
fi: Muokkaa auktorisoitua arvoa

en: Modify budget
fi: Muokkaa budjettia

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Modify budget '%s'
fi: Muokkaa budjettia '%s'

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
fi: Muokkaa kassaa %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
fi: Muokkaa tyyppiä %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category '%s'
fi: Muokkaa tyyppiä '%s'

en: Modify city
fi: Muokkaa kaupunkia

en: Modify classification source
fi: Muokkaa luokitusjärjestelmää

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
fi: Muokkaa sopimusta %s toimittajalle %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
fi: Muokkaa sopimusta '%s'

en: Modify currency
fi: Muokkaa rahayksikköä

en: Modify debit type
fi: Muokkaa maksutyyppiä

en: Modify field
fi: Muokkaa kenttää

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
fi: Muokkaa kenttää '%s'

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
fi: Muokkaa lisäkenttiä taululle '%s'

en: Modify filing rule
fi: Muokkaa luokitusopasta

en: Modify framework text
fi: Muokkaa kuvailupohjan tietoja

en: Modify fund
fi: Muokkaa tiliä

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
fi: Muokkaa tiliä %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
fi: Muokata tilejä (ei voi luoda rivejä, mutta voi muokata olemassa olevia)

en: Modify holds priority
fi: Muokata varausten järjestystä

en: Modify item type
fi: Muokkaa nidetyyppiä

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
fi: Muokkaa nidetyyppiä '%s'

en: Modify library
fi: Muokkaa kirjastoa

en: Modify notice
fi: Muokkaa ilmoitusta

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
fi: Muokkaa tilausta (rivi #%s)

en: Modify patron
fi: Muokkaa asiakasta

en: Modify patron attribute type
fi: Muokkaa asiakasmäärettä

en: Modify patrons in batch
fi: Muokkaa asiakkaita eräajona

en: Modify pattern
fi: Muokkaa numerointikaavaa

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
fi: Muokkaa numerointikaavaa: %s

en: Modify record matching rule
fi: Muokkaa tietueiden täsmäytyssääntöä

en: Modify record using template
fi: Muokkaa tietuetta käyttäen pohjaa

en: Modify record using the following template:
fi: Muokkaa tietuetta käyttäen tätä pohjaa:

en: Modify records using a MARC modification template?
fi: Muokkaa tietueita käyttäen MARC-muokkauksen pohjaa?

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction %s
fi: Muokkaa rajoitusta %s

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction '%s'
fi: Muokkaa rajoitusta '%s'

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
fi: Muokkaa valittuja lainoja

en: Modify selected items
fi: Muokkaa valittuja niteitä

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
fi: Muokkaa valittuja tietueita

en: Modify splitting rule
fi: Muokkaa katkaisusääntöä

en: Modify subscription
fi: Muokkaa kausijulkaisutilausta

en: Modify tag
fi: Muokkaa kenttää

en: Modify tag
fi: Muokkaa kenttää

note: %1$s:  searchfield | html
en: Modify tag %s
fi: Muokkaa kenttää %s

en: Modify the due date checkouts in batch
fi: Muokkaa lainojen eräpäiviä eräajona

en: Modify the statistics you share with the Koha community
fi: Muokkaa Koha-yhteisölle jakamiasi tilastoja

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
fi: Muokataan numerointikaavaa '%s'

en: Module
fi: Osio

note: TH
en: Module current
fi: Tämänhetkinen osio

en: Module maintainer
fi: Moduulin ylläpitäjä:

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
fi: Moduulin koko viittaa kunkin mustan tai valkoisen neliön pikselimittoihin luodussa QR-koodissa.

note: TH
en: Module upgrade needed
fi: Osion päivitys vaaditaan

en: Modules:
fi: Osiot:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
fi: Maanantai

note: SCRIPT
en: Mondays
fi: Maanantai

en: Month
fi: Kuukausi

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
fi: Kuukausi on %s

en: Month/day
fi: Kuukausi/päivä

en: Month:
fi: Kuukausi:

en: More
fi: Enemmän

en: More
fi: Muita toimintoja

en: More &rsaquo; Set permissions
fi: Lisää &rsaquo; Aseta oikeuksia

en: More details
fi: Lisää tietoja

en: More documentation on defining key maps
fi: Lisäohjeita pikanäppäiminen määrittelystä

en: More lists
fi: Enemmän listoja

en: More options
fi: Enemmän vaihtoehtoja

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
fi: Löytyi enemmän kuin yksi paikallinen osuma. Mahdollisesti tupla-auktoriteetti.

note: SCRIPT
en: More...
fi: Enemmän...

en: Morning
fi: Aamu

en: Morning
fi: Aamu

en: Most-circulated items
fi: Eniten lainattu aineisto

en: Most-circulated items
fi: Eniten lainattu aineisto

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Lainatuimmat%s &rsaquo; Tulokset%s &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Move
fi: Siirrä

note: A
en: Move action down
fi: Siirrä toimintoa alaspäin

note: A
en: Move action to bottom
fi: Siirrä toiminto alimmaksi

note: A
en: Move action to top
fi: Siirrä toiminto ylimmäksi

note: A
en: Move action up
fi: Siirrä toimintoa ylöspäin

note: A
en: Move alert down
fi: Siirrä hälytys alaspäin

note: A
en: Move alert to bottom
fi: Siirrä hälytys alimmaksi

note: A
en: Move alert to top
fi: Siirrä toiminto ylimmäksi

note: A
en: Move alert up
fi: Siirrä toimintoa ylöspäin

note: A
en: Move hold down
fi: Siirrä varausta alas

note: A
en: Move hold to bottom
fi: Siirrä varaus alimmaksi

note: A
en: Move hold to top
fi: Siirrä varaus ylimmäksi

note: A
en: Move hold up
fi: Siirrä varausta ylös

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
fi: Siirrä asiakkaat poistettujen asiakkaiden tauluun. Heidät voi poistaa pysyvästi

en: Move remaining unspent funds
fi: Siirrä jäljellä olevat käyttämättömät tilit

en: Move these patrons to the trash
fi: Siirrä näiden asiakkaiden tiedot roskakoriin

en: Move to next position
fi: Siirrä seuraavaan paikkaan

en: Move to next stage
fi: Siirry seuraavaan vaiheeseen

en: Move to previous position
fi: Palaa edelliseen paikkaan

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
fi: Siirrä vastaanottamattomat tilaukset

en: Moved!
fi: Siirretty!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
fi: Vastaanota useita lehtiä

en: Musical recording
fi: Musiikkiäänite

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
fi: Täytyy olla suurempi tai yhtä suuri kuin alkuarvo.

en: My account
fi: Tilini

en: My checkouts
fi: Omat lainat

en: My library
fi: Oma kirjasto

note: OPTGROUP
en: My templates
fi: Omat pohjat

en: MySQL data added
fi: MySQL-tieto lisättiin

en: MySQL version:
fi: MySQL versio:

en: N/A
fi: Ei käytettävissä

en: NO DESK SET
fi: Tiskiä ei ole asetettu

en: NOT CHECKED IN
fi: EI PALAUTETTU

en: NOT CHECKED IN
fi: EI PALAUTETTU

en: NOTE:
fi: HUOM:

en: NT
fi: ST

en: Name
fi: Nimi

en: Name (any):
fi: Nimi:

en: Name of day
fi: Viikonpäivä

en: Name of day (abbreviated)
fi: Viikonpäivä (lyhenne)

en: Name of month
fi: Kuukausi

en: Name of month (abbreviated)
fi: Kuukausi (lyhenne)

en: Name of season
fi: Vuodenaika

en: Name of season (abbreviated)
fi: Vuodenaika (lyhenne)

en: Name or ISSN:
fi: Nimi tai ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
fi: Nimeä tai viivakoodia ei löytynyt. Yritä uudelleen.

en: Name or cardnumber:
fi: Nimi tai kirjastokortin numero:

en: Name the new definition
fi: Nimeä uusi määritelmä

en: Name:
fi: Nimi:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Named:
fi: Nimi:

en: Named:
fi: Nimi:

note: ABBR
en: Narrower Term
fi: Suppeampi termi

en: National Library of Finland, Finland
fi: Kansalliskirjasto, Suomi

note: SCRIPT
en: Navy Blue
fi: Laivastonsininen

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
fi: Tarpeellisia Elasticsearchin paketteja ei ole asennettu palvelimellesi. Ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään, jos haluat konfiguroida Elasticsearchin

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
fi: Tarvitseko apua? Jos tarvitset apua oikeuksien myöntämiseen, tee nettihaku "%s manual grant permissions"

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Never expires
fi: Ei vanhene koskaan

en: New
fi: Uusi

en: New
fi: Uusi

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
fi: Uusi %s palvelin

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
fi: Uusi %s palvelin

en: New (
fi: Uusi (

en: New CSV profile
fi: Uusi CSV-profiili

en: New Domain
fi: Uusi verkkotunnus

en: New EAN
fi: Uusi EAN

en: New ILL request
fi: Tee kaukolainapyyntö

en: New ILL request
fi: Uusi kaukolainapyyntö

en: New SMS provider
fi: Uusi SMS-palveluntarjoaja

en: New SMTP server
fi: Uusi SMTP-palvelin

en: New SQL from Mana
fi: Uusi SQL Manasta

en: New SQL report
fi: Uusi SQL-raportti

en: New SRU server
fi: Uusi SRU-palvelin

en: New Z39.50 server
fi: Uusi Z39.50-palvelin

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
fi: New Zealand Central Agencies Library, Uusi-Seelanti

en: New account
fi: Uusi tili

en: New action
fi: Uusi toiminto

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: New additional content (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
fi: Uusi lisäsisältö (%sUutiset%sSivut%sHTML-muokkaukset%s)

en: New alert
fi: Uusi hälytys

en: New authority
fi: Uusi auktoriteetti

en: New authority type
fi: Uusi auktoritettityyppi

en: New authorized value
fi: Uusi auktorisoitu arvo

en: New authorized value
fi: Uusi auktorisoitu arvo

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
fi: Uusi auktorisoitu arvo kohteelle %s

en: New basket group
fi: Uusi tilausryhmä

note: A
en: New batch item deletion
fi: Uusi niteiden poisto eräajona

note: A
en: New batch item modification
fi: Uusi niteiden muokkaus eräajona

en: New batch patron modification
fi: Uusi asiakkaiden muokkaus eräajona

note: A
en: New batch patrons modification
fi: Uusi asiakkaiden muokkaus eräajona

note: A
en: New batch record deletion
fi: Uusi niteiden poisto eräajona

note: A
en: New batch record modification
fi: Uusi tietueiden muokkaus eräajona

en: New budget
fi: Uusi budjetti

en: New card
fi: Uusi kortti

en: New cash register
fi: Uusi kassa

en: New cash register
fi: Uusi kassa

en: New category
fi: Uusi luokka

en: New category
fi: Uusi luokka

en: New child record
fi: Uusi osakohde

en: New city
fi: Uusi kaupunki

en: New classification source
fi: Uusi luokitusjärjestelmä

en: New club
fi: Uusi kerho

en: New club field
fi: Uusi kerhokenttä

en: New club template
fi: Uusi kerhopohja

en: New collection
fi: Uusi kokoelma

en: New comment
fi: Uusi kommentti

en: New contract
fi: Uusi sopimus

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
fi: Uusi sopimus kohteelle %s

en: New course
fi: Uusi kurssi

en: New credit type
fi: Uusi credit-tyyppi

en: New curbside pickups
fi: Uusia noutoja

en: New currency
fi: Uusi rahayksikkö

en: New debit type
fi: Uusi maksutyyppi

en: New definition
fi: Uusi määritelmä

en: New desk
fi: Uusi tiski

note: SCRIPT
en: New document
fi: Uusi asiakirja

en: New due date
fi: Uusi eräpäivä

en: New due date:
fi: Uusi eräpäivä:

en: New email domain
fi: Uusi sähköpostin domain

en: New enrollment field
fi: Uusi ilmoittautumiskenttä

en: New entry
fi: Luo uusi

en: New entry using WYSIWYG editor
fi: Luo uusi käyttäen WYSIWYG-editoria

en: New entry using text editor
fi: Luo uusi käyttäen tekstieditoria

note: SCRIPT
en: New field
fi: Uusi kenttä

en: New field on next line
fi: Uusi kenttä seuraavalla rivillä

en: New filing rule
fi: Uusi luokitusopas

en: New framework
fi: Uusi kuvailupohja

en: New frequency
fi: Luo uusi

en: New from Z39.50/SRU
fi: Uusi Z39.50/SRU-haku

en: New from Z39.50/SRU
fi: Uusi Z39.50/SRU-haku

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
fi: Uusi tili kohteelle %s

en: New guided report
fi: Uusi ohjattu raportti

en: New identity provider
fi: Uusi tunnistustietojen tarjoaja

en: New item
fi: Uusi nide

en: New item group
fi: Uusi nideryhmä

en: New item lost value:
fi: Uusi LOST-arvo niteelle:

en: New item type
fi: Uusi nidetyyppi

en: New item type created!
fi: Uusi nidetyyppi luotu!

en: New label batch
fi: Uusi tarra erä

en: New label batch
fi: Uusi tarra erä

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
fi: Luotiin tarratulostuksen erä #%s

en: New label layout
fi: Uusi tarra-asettelu

en: New label layout
fi: Uusi tarra-asettelu

en: New label template
fi: Uusi tarrapohja

en: New library
fi: Uusi kirjasto

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
fi: Uusi kirjasto %s

en: New line (\n)
fi: Rivinvaihto (\n)

en: New list
fi: Uusi lista

note: SCRIPT
en: New macro...
fi: Uusi makro...

en: New notice
fi: Uusi ilmoitus

en: New numbering pattern
fi: Uusi numerointikaava

en: New numbering pattern
fi: Uusi numerointikaava

en: New order
fi: Uusi tilaus

en: New owner:
fi: Uusi omistaja:

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: New patron
fi: Uusi asiakas

en: New patron attribute type
fi: Uusi asiakasmääre

en: New patron card batch
fi: Uusi kirjastokorttierä

en: New patron list
fi: Uusi asiakaslista

en: New preference
fi: Uusi asetus

en: New printer profile
fi: Uusi tulostinprofiili

en: New purchase suggestion
fi: Uusi hankintaehdotus

en: New quote
fi: Uusi sitaatti

en: New record
fi: Uusi tietue

en: New record matching rule
fi: Uusi täsmäytyssääntö

en: New report
fi: Uusi raportti

note: SCRIPT
en: New request
fi: Tee kaukolainapyyntö

en: New request
fi: Tee kaukolainapyyntö

en: New restriction
fi: Uusi rajoitus

en: New restriction
fi: Uusi rajoitus

en: New rota
fi: Uusi kierto

en: New routing list
fi: Uusi kiertolista

en: New search
fi: Uusi haku

en: New search field
fi: Uusi hakukenttä

en: New set
fi: Uusi joukko

en: New slot:
fi: Uusi jakso:

en: New splitting rule
fi: Uusi katkaisusääntö

en: New subscription
fi: Uusi kausijulkaisutilaus

en: New subscription
fi: Uusi kausijulkaisutilaus

en: New subscription for this serial
fi: Uusi tilaus tälle kausijulkaisulle

en: New tag
fi: Uusi kenttä

en: New tag
fi: Uusi kenttä

en: New template
fi: Uusi pohja

en: New username:
fi: Uusi käyttäjänimi:

en: New value
fi: Uusi arvo

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
fi: Uusi tila: %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
fi: Uusi tila: %s %s %s tyhjä %s %s (Ei ole auktorisoitu arvo) %s %s %s %s "Tyhjä" %s

en: New vendor
fi: Uusi toimittaja

note: SCRIPT
en: New window
fi: Uusi ikkuna

en: Newer version
fi: Uudempi versio

en: News
fi: Uutiset

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
fi: Uutiset ovat saatavilla suoran URL-osoitteen kautta vanhentumisen jälkeenkin. %s

en: Newsletter editor
fi: Uutiskirjeen toimittaja:

en: Newsletter editor:
fi: Uutiskirjeen toimittaja:

note: INPUT type=submit
en: Next
fi: Seuraava

en: Next
fi: Seuraava

en: Next &gt;&gt;
fi: Seuraava &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
fi: Seuraava >>

en: Next available
fi: Seuraava

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
fi: Seuraava vapaa %s nide

en: Next available item from group
fi: Seuraava vapaa nide ryhmästä

en: Next issue publication date:
fi: Seuraavan numeron julkaisuaika:

en: Next open day
fi: Seuraava aukiolopäivä

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: No
fi: Ei

en: No
fi: Ei

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
fi: Ei %s

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
fi: Ei (Jos et valitse nimekkeitä tuonnissa et ehkä voi vaihtaa tätä valintaa myöhemmin)

en: No (N)
fi: Ei

en: No (default)
fi: Ei (oletus)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
fi: Ei tietuehankinnan pohjaa, käytetään oletuspohjaa. Luo pohja, jonka tunnuskoodi on ACQ.

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
fi: Ei tietuehankinnan pohjaa, käytetään oletuspohjaa. Luo pohja, jonka tunnuskoodi on ACQ.

en: No DEPARTMENT authorized values found!
fi: Auktorisoitua arvoa DEPARTMENT ei löytynyt!

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
fi: Tilaukselle %s ei ole EDIFACT-määritystä

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
fi: Yhtään MARC-kuvailupohjaa ei ole saatavana kielelläsi. Oletuksena on englanninkielinen kuvailupohja (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
fi: MARC-muokkauksen pohjaa ei ole määritelty. Sinulla on

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
fi: Yhtään SRU-hakukenttää ei ole määritelty. Tämä tarkoittaa, että kaikki kenttähaut käyvät läpi koko tietueen. Jatketaanko?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
fi: Yhtään TERM auktorisoitua arvoa ei löytynyt. Luo yksi tai useampi auktorisoitu arvo kategoriaan TERM.

en: No XSLT file passed.
fi: Ei yhtään läpäissyttä XSLT-tiedostoa.

en: No action defined for the template.
fi: Ei määritelty toimintoa pohjalle.

en: No active currency is defined
fi: Ei aktiivista rahayksikköä

en: No active currency is defined. Please go to
fi: Ei aktiivista rahayksikköä.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
fi: Ei osoitetta.

en: No and try to override system preferences
fi: Ei ja yritä ohittaa järjestelmäasetukset

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
fi: Yhtään auktoriteettia ei ole valittu.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
fi: Yhtään auktoriteettilinkkiä ei muutettu.

en: No automatic renewal after
fi: Ei automaattista uusintaa tämän jälkeen

en: No automatic renewal after (hard limit)
fi: Ei automaattista uusintaa tämän jälkeen

en: No available parent types
fi: Emo-nidetyyppejä ei saatavilla

en: No barcode
fi: Ei viivakoodia

en: No basket given.
fi: Ei tilauskoria.

note: SCRIPT
en: No basket group
fi: Ei tilausryhmää

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
fi: Bibliografista tietuetta ei löytynyt tietuenumerolla %s

en: No cards created (empty batch or list?)
fi: Kortteja ei luotu (tyhjä erä tai lista?)

en: No categories have been defined.
fi: Asiakastyyppejä ei ole määritelty.

en: No change
fi: Ei muutosta

en: No checkouts for the selected filters.
fi: Valituilla ehdoilla ei löydy lainoja.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
fi: Tälle asiakas-nidetyyppi-yhdistelmälle ei ole määritetty lainasääntöä.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
fi: Ei kuntaa.

en: No claims notice defined.
fi: Reklamaatioilmoituksia ei ole määritelty.

en: No club templates defined.
fi: Kerhopohjia ei ole määritetty.

en: No club with this name, please, try another
fi: Ei kerhoa tällä nimellä. Yritä uudelleen.

en: No clubs defined.
fi: Kerhoja ei ole määritetty.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
fi: Kerhoja ei ole määritetty. Kerhopohja pitää olla määritettynä ennen kuin kerho voidaan määrittää.

note: SCRIPT
en: No color
fi: Ei väriä

note: SCRIPT
en: No columns selected!
fi: Valitse sarakkeet.

en: No comments have been approved.
fi: Ei hyväksyttyjä kommentteja.

en: No comments to moderate.
fi: Ei hyväksymättömiä kommentteja.

en: No cover image available
fi: Ei kansikuvaa saatavilla

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
fi: Ei havaittu tietokantaa nimeltä %s.

en: No date of birth stored.
fi: Syntymäaikaa ei ole tallennettu.

note: SCRIPT
en: No date selected
fi: Ei päivämäärää valittuna

en: No description available
fi: Ei kuvausta saatavilla

en: No description entered.
fi: Ei syötettyä kuvausta.

en: No descriptions
fi: Ei kuvauksia

en: No eHolding titles have been created. An error occurred.
fi: eKokoelma tietueita ei luotu. Tapahtui virhe.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
fi: Ei sähköpostiosoitetta

en: No files found.
fi: Tiedostoja ei löytynyt.

en: No fund
fi: Ei tiliä

en: No fund found
fi: Tiliä ei löydy

note: SCRIPT
en: No fund selected.
fi: Tiliä ei ole valittu.

en: No funds to display for this search criteria
fi: Ei tilejä näillä hakuehdoilla

en: No group
fi: Ei tilausryhmää

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
fi: Tämä asiakas ei ole tehnyt yhtään varausta tälle nimeketietueelle.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
fi: Varausta ID:llä %s ei löytynyt.

en: No holds allowed
fi: Ei varattavissa

en: No holds allowed:
fi: Ei varattavissa:

en: No holds are allowed on this item
fi: Ei varattavissa

en: No holds found.
fi: Ei varauksia.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
fi: Niteestä ei ole varauksia / Tietueen kaikkien varausten määrä: %s

note: A
en: No holds on this record
fi: Tietueelle ei ole varauksia

en: No if settings allow it
fi: Ei, jos asetukset sallivat sen

en: No image:
fi: Ei kuvaa:

en: No images are currently available.
fi: Kuvat eivät ole tällä hetkellä käytössä.

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
fi: Tälle nimeketietueelle ei ole vielä ladattu kuvaa.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
fi: Tuntematon viivakoodi %s

en: No item matches this barcode
fi: Tuntematon viivakoodi

en: No item or bibliographic record found
fi: Yhtään nidettä tai nimeketietuetta ei löytynyt

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
fi: Viivakoodilla ei löytynyt nidettä yhteydettömän tilan tietokannasta (tapahtuma kuitenkin tallennettiin): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
fi: Ei nidettä viivakoodilla: %s

en: No item with matching barcode found
fi: Ei nidettä viivakoodilla

en: No items
fi: Ei niteitä

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
fi: Tietoja ei lisätty, koska kirjastoa ei ole valittu. Valitse kirjasto ennen kuin lisäät tietoja tähän erään.

en: No items are available
fi: Ei niteitä saatavilla

en: No items available:
fi: Ei niteitä saatavilla:

en: No items deleted.
fi: Ei poistettuja niteitä.

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
fi: Ei niteitä kohteelle %s

en: No items found.
fi: Ei niteitä.

en: No items modified.
fi: Ei muokattuja niteitä.

en: No items were found by searching.
fi: Haulla ei löytynyt niteitä.

en: No keys defined for the current patron.
fi: Asiakkaalle ei ole määritelty avaimia.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
fi: Myöhästyneelle aineistolle %s ei ole asetettu kirjettä tai rajoituksia %s tälle asiakastyypille. Jos aineisto on myöhässä, joko kirje, rajoitus tai molemmat pitäisi olla määritelty.

en: No library limitation
fi: Ei kirjastorajoituksia

en: No limit
fi: Ei rajoitusta

en: No limitation
fi: Ei rajoitusta

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
fi: Ei lokia %s tietueelle

en: No mappings have been defined for this set
fi: Tälle setille ei ole määritelty vastaavuuksia

en: No match
fi: Ei osumaa

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
fi: Asiakkaan ID:tä ei löytynyt (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
fi: Asiakasta ei löytynyt (%s). Käytä asiakkaan ID:tä (ei nimeä).

note: SCRIPT
en: No matches found
fi: Osumia ei löytynyt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
fi: Vastaavia auktoriteetteja ei löytynyt.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
fi: Vastaavaa auktoriteettia ei löytynyt. Uusi auktoriteetti luotiin automaattisesti.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
fi: Vastaavaa auktoriteettia ei löytynyt. Uusi auktoriteetti luotiin tai tuotiin

en: No matching item could be found
fi: Vastaavaa nidettä ei löytynyt

note: SCRIPT
en: No matching reports found
fi: Vastaavia raportteja ei löytynyt

en: No matching rule in effect
fi: Voimassa ei ole vastaavaa sääntöä

en: No missing issues found.
fi: Ei puuttuvia lehtiä.

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
fi: Kirjoitusvirheitä ei löytynyt.

en: No more renewals possible
fi: Lainaa ei voi uusia

en: No more renewals possible.
fi: Ei enää uusintakertoja jäljellä.

en: No name
fi: Ei nimeä

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
fi: Nimi puuttuu, tilauskorin numero: %s

en: No notes from SMS driver
fi: Ei huomautuksia SMS-ohjaimelta

en: No notice
fi: Ei toimintoa

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
fi: Yhtään tilausta ei kopioitu. Ehkä jokin meni vikaan?

en: No order selected
fi: Ei valittuja tilauksia

en: No orders yet
fi: Ei tilauksia

en: No other items.
fi: Ei muita niteitä.

en: No outstanding charges
fi: Ei maksuja

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
fi: Kumppaneita ei ole vielä määritetty. Luo asiakkaita (oletuksena ILLIBS-asiakastyyppi).

note: SCRIPT
en: No patron card number in offline database (proceeding anyway): %s
fi: Ei asiakkaan kirjastokortin numeroa yhteydettömän tilan tietokannassa (jatketaan kuitenkin): %s

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
fi: Ei asiakkaan kirjastokortin numeroa tai asiakkaan ID:tä.

en: No patron matched
fi: Asiakasta ei löytynyt

en: No patron may put this book on hold.
fi: Asiakkaat eivät voi varata nidettä.

en: No patron records have been actually removed
fi: Asiakastietoja ei poistettu

en: No patron records have been anonymized
fi: Yhtään asiakastietoa ei anonymisoitu

en: No patron records have been removed
fi: Yhtään asiakastietoa ei poistettu

en: No patron with this name, please, try another
fi: Ei asiakasta tällä nimellä. Yritä uudelleen.

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
fi: Ei odottavia tilauskoreja. %s

en: No pending on-site checkout.
fi: Ei odottavia on-site -lainoja

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
fi: Ei puhelinnumeroa.

en: No physical items for this record
fi: Ei niteitä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
fi: Ei noutoaikoja tälle päivälle.

en: No pickups have been delivered today.
fi: Ei toimitettuja noutoja tälle päivälle.

en: No plugins installed
fi: Ei asennettuja liitännäisiä

en: No plugins that can be used as a tool are installed
fi: Ei työkaluiksi luettavia asennettuja liitännäisiä

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
fi: Ei asennettuja liitännäisiä, jotka voivat muuttaa tiedostoja MARC-tietueiksi

en: No plugins that can create a report are installed
fi: Ei asennettuja raportointiliitännäisiä

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
fi: Verkkomaksuja verkkokirjastossa käsitteleviä liitännäisiä ei ole asennettu

note: A
en: No popup
fi: Ei ponnahdusikkuna

en: No print template found
fi: Kuittipohjaa ei löytynyt

en: No reason
fi: Ei syytä

en: No reason given
fi: Syytä ei annettu

en: No recalls have been made.
fi: Yhtään palautuspyyntöä ei ole tehty.

en: No record has been deleted. An error occurred.
fi: Tietueita ei poistettu. Tapahtui virhe.

en: No record was removed.
fi: Yhtään tietuetta ei poistettu.

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
fi: Tietueita ei tuotu, koska kaikki täsmäsivät tietokannassa jo olevien tietueiden kanssa.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
fi: Yhtään tietuetta ei ole valittu.

en: No records have been staged.
fi: Yhtään tietuetta ei välivarastoitu.

en: No records imported
fi: Ei tuotuja tietueita

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
fi: Yhtään tietuetta ei muokattu. %s

en: No renewal before
fi: Ei uusintaa ennen

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
fi: Ei varattavissa

en: No restrictions have been defined.
fi: Rajoituksia ei ole määritetty.

en: No results for your query
fi: Ei hakutuloksia

en: No results found
fi: Ei hakutuloksia

en: No results found for
fi: Ei tuloksia haulle

en: No results found.
fi: Ei hakutuloksia.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
fi: Hakutuloksia ei löytynyt %shaulla

en: No results.
fi: Ei hakutuloksia.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
fi: Kielelläsi ei ole näytedataa eikä asetuksia. Oletuksena on englanninkielisten näytteiden toimittaminen (en)

en: No saved reports match your criteria.
fi: Haullasi ei löytynyt yhtään tallennettua raporttia.

note: SCRIPT
en: No serials selected
fi: Ei valittuja kausijulkaisuja

en: No status
fi: Ei tilamääritystä

en: No string to transform.
fi: Ei muunnettavaa merkkijonoa.

en: No system preferences matched your search for:
fi: Hakuasi vastaavaa järjestelmäasetusta ei löytynyt:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
fi: Yhtään kohdesähköpostia ei löytynyt. Valitse vähintään yksi kumppani tai tarkista kaukolainauksen kumppanikirjastojen tiedot.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
fi: Väliaikaista hakemistoa ei löytynyt.

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: No title entered.
fi: Nimekettä ei annettu.

en: No transfers to receive
fi: Ei vastaanotettavia kuljetuksia

en: No transfers to send
fi: Ei lähetettäviä kuljetuksia

en: No valid patrons to merge were found.
fi: Yhtään sopivaa asiakasta ei löytynyt yhdistettäväksi.

en: No valid pickup location
fi: Ei sallittua noutopaikkaa

en: No warnings.
fi: Ei varoituksia.

en: No, I don't confirm
fi: Ei, en vahvista

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
fi: Ei, älä poista

en: No, do not delete
fi: Ei, älä poista

en: No, do not remove
fi: Ei, älä poista

en: No, do not reset mappings
fi: Ei, älä nollaa määrityksiä

en: No, don't cancel (N)
fi: Ei, älä peruuta

en: No, don't check out (N)
fi: Ei, älä lainaa

en: No, don't checkin (N)
fi: Ei, älä palauta

en: No, don't close (N)
fi: Ei, älä sulje

en: No, don't delete (N)
fi: Ei, älä poista

en: No, don't renew (N)
fi: Ei, älä uusi lainaa

en: No, let me think about it
fi: Ei, anna mun ajatella ensin

en: No, save as new record
fi: Ei, tallenna uutena tietueena

en: No.
fi: Nro.

en: No. of items:
fi: Niteitä:

en: No. of times checked out
fi: Lainauskertoja

en: No: Save as new authority
fi: Ei: Tallenna uutena auktoriteettina

en: Nobody
fi: Ei keltään

en: Non priority hold
fi: Kiireetön varaus

en: Non priority hold:
fi: Kiireetön varaus:

en: Non-fiction
fi: Tietokirjallisuus

en: Non-musical recording
fi: Puheäänite

en: Non-patron guarantor
fi: Ei-asiakas takaaja

en: Non-patron guarantor first name
fi: Ei-asiakas takaajan etunimi

en: Non-patron guarantor surname
fi: Ei-asiakas takaajan sukunimi

en: Non-public note
fi: Sisäinen huomautus

en: Non-public note:
fi: Viesti virkailijalle:

en: Non-public notes
fi: Viesti virkailijalle

en: Non-public notes:
fi: Viesti virkailijalle:

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
fi: Lisää sitova välilyönti

en: None
fi: Ei mitään

en: None available
fi: Ei yhtään saatavilla

en: None defined
fi: Ei määritetty

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
fi: Asiakas ei voi varata nimekettä.

en: None selected
fi: Ei yhtään valittuna

en: None specified
fi: Ei määritetty

en: None specified
fi: Ei määritelty

en: Nonpublic note
fi: Viesti virkailijalle:

en: Nonpublic note:
fi: Viesti virkailijalle:

en: Nonpublic note:
fi: Sisäinen huomautus:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
fi: Viesti virkailijalle: %s

en: Nonpublic notes
fi: Sisäiset huomautukset

en: Normal
fi: Perustiedot

note: SCRIPT
en: Normal day
fi: Normaalipäivä

en: Normal text
fi: Tavallinen teksti

en: Normalization rule:
fi: Normalisointisääntö:

note: SCRIPT
en: Northern
fi: Pohjoinen

en: Not a duplicate. Save as new record
fi: Ei kopio. Tallenna uutena tietueena.

note: SCRIPT
en: Not a valid JSON
fi: Ei kelvollinen JSON

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
fi: Kaikkia pohjassa käytettyjä auktoriteetteja ei ole määritelty.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
fi: Seuraavien kenttien kaikki alikentät eivät ole samalla välilehdellä (tai eivät ole merkitty ohitettavaksi).

en: Not allowed
fi: Ei sallittu

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
fi: Asiakkaan yksityisyysasetukset estävät

en: Not allowed to delete own account
fi: Omaa tiliä ei voi poistaa

en: Not available
fi: Ei saatavilla

en: Not checked out
fi: Ei lainassa

en: Not checked out since:
fi: Lainattu viimeksi:

en: Not checked out.
fi: Ei lainassa.

en: Not for loan
fi: Ei lainattavissa

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
fi: Ei lainattavissa %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
fi: Ei lainata (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
fi: Ei lainattavissa (Nidetyyppi ei ole lainattavissa)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
fi: Ei lainattavissa tila

en: Not for loan:
fi: Ei lainattavissa:

en: Not holdable
fi: Ei varattavissa

en: Not important
fi: Ei tärkeä

en: Not issued
fi: Ilmestymätön

en: Not mandatory
fi: Ei pakollinen

en: Not ordered
fi: Ei tilattu

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: Not repeatable
fi: Ei toistettava

en: Not seen
fi: Ei havaittu

en: Not set
fi: Ei asetettu

note: SCRIPT
en: Not started
fi: Ei aloitettu

en: Note
fi: Huomautus

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
fi: HUOM: Tämä työkalu tuo myös niteet, ellei toisin määrätä.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
fi: HUOM: Tämä tuontitiedosto on hyvin iso ja luodaan joka yö.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
fi: Huomautus sisältyvästä materiaalista: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
fi: Huomautus sisältyvästä materiaalista: %s

en: Note for OPAC
fi: Viesti verkkokirjastossa

en: Note for staff
fi: Viesti virkailijalle

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
fi: Viesti tilauksen uusijalle:

en: Note that fields weighting works only for simple search.
fi: Huomaa, että kenttien painotus toimii vain yksinkertaisessa haussa.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
fi: Huomaa, että memcached määritellään $KOHA_CONF-tiedostossa %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
fi: Huomaa, että memcached määritellään $KOHA_CONF-tiedostossa. Tällä hetkellä ei ole määriteltynä kelvollista memcached-kokoonpanoa. %s %s | Voimassa oleva välimuistimenetelmä: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
fi: Huomaa, että memcached määritellään $KOHA_CONF-tiedostossa. Välttääksesi väärinymmärryksiä, älä tuo memcached-kokoonpanoa ENV:stä. %s

en: Note:
fi: Huomautus:

en: Note:
fi: Huomaa:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
fi: Huomaa: Ole varovainen valitessasi sarakkeita. Jos valinta on liian laaja, raportti ei valmistu tai järjestelmän toiminta hidastuu.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
fi: Huomaa: Väliaikaisia latauksia varten ei valita kategoriaa.

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values ) - %2$s:  av_UPLOAD_link = BLOCK
en: Note: No upload categories are defined. %s %s
fi: Huomaa: Latauskategorioita ei ole määritelty. %s %s

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
fi: Huomaa: vaihda muuttujan tyyppi tarvittaessa pudotusvalikossa olevaan arvoon

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
fi: Huomaa: 'Kopioitava auktoriteettitietue', syötä auktoriteettikenttä, joka pitäisi kopioida auktoriteettitietueesta nimeketietueeseen. Esim. MARC21: kenttä 100 auktoriteettitietueessa tulisi kopioida kenttään 100 nimeketietueessa

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
fi: Huomaa: Toisen seuraavista kahdesta kentästä täytyy olla arvoltaan 1

en: Notes
fi: Huomautukset

en: Notes
fi: Huomautukset

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
fi: Viestit: %s

en: Notes/Comments
fi: Huomautukset

en: Notes:
fi: Huomautukset:

en: Notes:
fi: Huomautukset:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
fi: Huomautukset: %s

en: Nothing found.
fi: Mitään ei löytynyt.

en: Nothing found.
fi: Mitään ei löytynyt.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
fi: Ei valittuja kohteita

en: Notice
fi: Ilmoitus

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
fi: Ilmoitus %s (%s)

en: Notice added
fi: Ilmoitus lisätty

en: Notices
fi: Ilmoitukset

en: Notices and slips
fi: Ilmoitukset ja kuitit

en: Notices and slips
fi: Ilmoitukset ja kuitit

en: Notification date
fi: Ilmoituspvm

en: Notify manager:
fi: Ilmoita käsittelijälle:

en: Noto fonts
fi: Noto-fontit

en: November
fi: Marraskuu

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
fi: Nyt luodaan käyttäjätunnus superlibrarian-oikeuksilla. Kirjaudu sillä sisään Kohaan saadaksesi käyttöön kaikki oikeudet.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
fi: Nyt olemme valmiita luomaan tietokannan taulut ja täyttämään ne jollain oletusdatalla.

en: Nowhere
fi: Ei missään

en: Num/Patrons
fi: Kpl/Asiakas

en: Number
fi: Numero

en: Number of baskets
fi: Tilauskorien määrä

en: Number of checkouts
fi: Lainauksien määrä

en: Number of columns:
fi: Sarakkeita:

en: Number of copies of this item to add:
fi: Lisättäviä kopioita niteestä:

en: Number of copies to be made of this item
fi: Lisättäviä kopioita niteestä

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
fi: Tämä nimeke kuuluu näin moneen kurssiin: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
fi: Tämä nide kuuluu seuraaviin kursseihin: %s

en: Number of errors
fi: Virheiden määrä

en: Number of issues to display in OPAC:
fi: Näytettävien numeroiden määrä verkkokirjastossa:

en: Number of issues to display to staff:
fi: Virkailijoille näytettävien numeroiden määrä:

en: Number of issues to display to staff:
fi: Virkailijoille näytettävien numeroiden määrä:

en: Number of issues to display to the public:
fi: Verkkokirjastossa näytettävien numeroiden määrä:

en: Number of issues:
fi: Numeroita:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
fi: Numeroita: %s

en: Number of items
fi: Niteiden määrä

en: Number of items added
fi: Lisättyjä niteitä

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
fi: Saatavana olevien niteiden määrä: %s

en: Number of items deleted
fi: Poistettuja niteitä

en: Number of items displayed
fi: Näytettyjä niteitä

en: Number of items ignored
fi: Ohitettuja niteitä

en: Number of items replaced
fi: Korvattuja niteitä

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
fi: Tätä numerointikaavaa käyttävien kirjastojen määrä

en: Number of minutes each curbside pickup interaction will take.
fi: Kuinka monta minuuttia jokainen nouto kestää.

en: Number of months:
fi: Kuukautta:

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
fi: Kuukautta: %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
fi: Mahdollisten luettavien viivakoodien määrä: %s

en: Number of records added
fi: Lisättyjä tietueita

en: Number of records deleted
fi: Poistettuja tietueita

en: Number of records ignored
fi: Ohitettuja tietueita

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
fi: Yhdistettäviä tietueita: %s. Vain kahta tietuetta voidaan yhdistää kerrallaan.

en: Number of records reverted
fi: Peruutettuja tietueita

en: Number of records updated
fi: Päivitettyjä tietueita

en: Number of renewals
fi: Uusintoja

en: Number of rows:
fi: Rivejä:

en: Number of students:
fi: Opiskelijoita:

en: Number of subscriptions:
fi: Kausijulkaisutilausten määrä:

en: Number of weeks:
fi: Viikkoja:

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
fi: Viikkoja: %s

en: Number pattern:
fi: Numerointikaava:

en: Number pattern:
fi: Numerointikaava:

en: Numbered
fi: Numeroitu

note: SCRIPT
en: Numbered list
fi: Numeroitu luettelo

en: Numbering formula
fi: Numerointikaava

en: Numbering formula:
fi: Numerointikaava:

en: Numbering pattern
fi: Numerointikaava

en: Numbering pattern:
fi: Numerointikaava:

en: Numbering patterns
fi: Muokkaa numerointikaavoja

en: Numbering patterns
fi: Numerointikaavat

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Numerointikaavat &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Numbers only, item groups will be displayed in counting order
fi: Vain numeroita, nideryhmät näytetään numerojärjestyksessä

en: OAI set mappings
fi: OAI-joukkojen vastaavuudet

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: OAI-joukkojen vastaavuudet &rsaquo; OAI-joukot &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: OAI sets
fi: OAI-joukot

en: OAI sets configuration
fi: OAI-joukkojen asetukset

en: OAI sets configuration
fi: OAI-joukkojen asetukset

en: OAI xslt stylesheet
fi: OAI xslt-tyylitiedosto

en: OFF
fi: POIS

en: OK (Y)
fi: OK

en: ON
fi: PÄÄLLÄ

en: OPAC
fi: Verkkokirjasto

en: OPAC
fi: Verkkokirjasto

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: OPAC - %s %s
fi: Asiakasliittymä - %s %s

en: OPAC info:
fi: Verkkokirjaston tiedot:

en: OPAC information
fi: Verkkokirjaston tiedot

en: OPAC item level holds
fi: Verkkokirjaston nidevaraukset

en: OPAC note
fi: Huomautus verkkokirjastossa

en: OPAC note:
fi: Huomautus verkkokirjastossa:

en: OPAC notes
fi: Huomautus verkkokirjastossa

en: OPAC notes:
fi: Huomautus verkkokirjastossa:

en: OPAC problem reports
fi: Verkkokirjaston vikailmoitukset

en: OPAC problem reports
fi: Verkkokirjaston vikailmoitukset

en: OPAC problem reports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Verkkokirjaston vikailmoitukset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: OPAC problem reports management
fi: Hallinnoida verkkokirjaston vikailmoituksia

en: OPAC problem reports pending
fi: Odottavat verkkokirjaston vikailmoitukset

en: OPAC tables
fi: Verkkokirjaston taulut

en: OPAC users from this domain to login with this identity provider.
fi: verkkokirjaston käyttäjien kirjautua tällä domainilla tältä tunnistustietojen tarjoajalta.

en: OPAC users of this domain to login with this identity provider
fi: verkkokirjaston käyttäjien kirjautua tällä domainilla tältä tunnistustietojen tarjoajalta.

en: OPAC view
fi: Verkkokirjasto:

en: OPAC view:
fi: Verkkokirjastonäkymä:

en: OPAC/Staff interface login
fi: Kirjautumistunnus

en: OR
fi: TAI

en: OR
fi: TAI

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
fi: TAI voit valita siihen haluamasi kentät seuraavasta listasta:

en: OS version ('uname -a'):
fi: Käyttöjärjestelmä ('uname -a'):

en: Object
fi: ID-tunnus

en: Object:
fi: ID-tunnus:

note: SCRIPT
en: Objects
fi: Objektit

en: Oblique title:
fi: Epäsuora nimeke:

en: October
fi: Lokakuu

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
fi: Ei %s

en: Offline circulation
fi: Yhteydettömän tilan lainaus

en: Offline circulation
fi: Yhteydettömän tilan lainaus

en: Offline circulation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Yhteydettömän tilan lainaus &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Offline circulation disabled
fi: Yhteydettömän tilan lainaus pois käytöstä

en: Offline circulation file upload
fi: Yhteydettömän tilan lainaustapahtumat viety

en: Offline circulation file upload
fi: Yhteydettömän tilan lainaustietojen vienti

en: Offline circulation file upload &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Yhteydettömän tilan lainaustietojen vienti &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
fi: Yhteydettömän tilan lainaus ei ole sallittu. Voit jatkaa lainaustapahtumien tallentamista, mutta asiakkaiden ja niteiden tiedot eivät ole saatavilla.

en: Offset:
fi: Siirros:

en: Offset:
fi: Vastaa:

en: Old recalls
fi: Vanhat palautuspyynnöt

en: Old recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Vanhat palautuspyynnöt &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Old value
fi: Vanha arvo

en: Old value:
fi: Vanha arvo:

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
fi: Vanha arvo: %s

en: Older transactions
fi: Vanhat tapahtumat

en: Older version
fi: Vanhempi versio

en: On
fi: on

en: On
fi: Kyllä

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
fi: Pvm %s: %s %s

en: On hold
fi: Varattu

en: On hold due date:
fi: Varatun niteen uusinnan eräpäivä:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
fi: Varausta odotetaan kirjastossa %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
fi: Varausta odotetaan kirjastossa %s lähtien %s

en: On hold for
fi: Varattu asiakkaalle

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
fi: Varattuna asiakkaalle %s kirjastossa %s lähtien

en: On hold for another patron
fi: Tämä aineisto varattu toiselle asiakkaalle

en: On loan
fi: Lainassa

en: On order
fi: Tilauksessa

en: On shelf holds allowed
fi: Hyllyvaraukset sallittu

en: On shelf holds allowed:
fi: Hyllyvaraukset sallittu:

en: On shelf recalls allowed
fi: Hyllykohtaiset palautuspyynnöt sallittu

en: On title
fi: Nimeke

en: On-site checkout
fi: On-site -lainat

en: On-site checkouts
fi: On-site-lainat

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
fi: Vain on-site -lainat. Automaattinen eräpäivä:

en: Onboarding
fi: Ladataan

en: Onboarding
fi: Ladataan

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
fi: Kun Mana on aktivoitu, täytyy se myös määrittää. Lisää nimesi ja sähköpostisi ja lähetä. Mana-tietämyskantaan lähtee pyyntö uudesta tilistä. Mana-tietämyskanta vastaa antamalla tunnisteen (salattu ID, joka on yksilöity tähän Koha-asennukseen). Tunniste tallennetaan automaattisesti tietokantaasi. Saat tämän jälkeen sähköpostia, lue se ja toimi ohjeiden mukaisesti.

en: One borrowernumber per line.
fi: Yksi viivakoodi per rivi.

en: One number per line.
fi: Yksi numero per rivi.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
fi: 'Numeron ilmestymistiheys' tai 'yksikköä per numero' täytyy olla 1

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
fi: Yksi konfiguraatiotiedostossa listattu lokitiedosto ei ole kirjoitettavissa.

en: One or more records have no items that can be held
fi: Yhdellä tai useammalla tietueella ei ole niteitä, joita voidaan varata

note: A
en: Online Public Access Catalog
fi: Verkkokirjasto

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
fi: Vain %s

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
fi: Vain %s tulosta näytetään:

en: Only 1 MARC tag mapped to items
fi: Vain yksi MARC-kenttä osoittaa niteisiin

en: Only KPZ file format is supported.
fi: Vain KPZ-tiedostomuoto on tuettu.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
fi: Tuetut kuvaformaatit ovat PNG, GIF, JPEG ja XPM.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
fi: Vain PNG, GIF, JPEG ja XPM -muotoja tuetaan. Kuvan maksimikoko on 2MB.

en: Only available on the staff interface:
fi: Saatavilla vain virkailijaliittymässä:

en: Only include jobs enqueued in the last hour
fi: Sisällytä vain taustatyöt, jotka on aloitettu viimeisen tunnin aikana

en: Only item
fi: Vain nide

en: Only item:
fi: Vain nide:

en: Only items currently available:
fi: Vain saatavilla olevat niteet:

en: Only on-site checkouts are allowed
fi: Vain on-site -lainaus sallittu

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
fi: Niteen voivat varata vain asiakkaat, joiden kirjasto vastaa niteen kotikirjaston varausryhmää.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
fi: Vain niteen kotikirjaston asiakkaat voivat varata niteen.

en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
fi: Vain saman varausryhmän noutopaikka on sallittu

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
fi: Vain nimeketietueisiin kytketyt hakukentät voidaan painottaa

en: Only staff with superlibrarian or ERM permissions are returned in the search results
fi: Haku näyttää vain pääkäyttäjät tai ERM oikeuksilla varustetut virkailijat

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
fi: Haku näyttää vain pääkäyttäjän tai hankintaoikeuksin varustetut virkailijat (tai virkailijat, joilla on budget_modify -oikeudet, jos yksityiskohtaisempia oikeuksia on annettu).

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
fi: Tämä näyttää vain pääkäyttäjän tai hankintaoikeuksin varustetut virkailijat.

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
fi: Tämä haku näyttää vain pääkäyttäjät tai hankintaehdotusten hallinnan oikeuksilla (suggestions_manage) varustetut virkailijat

en: Only the barcode is printed
fi: Tulostetaan vain viivakoodi

en: Only the bibliographic data is printed
fi: Tulostetaan vain bibliografinen tieto

en: Open
fi: Avoinna

en: Open
fi: Avoin

en: Open Document Spreadsheet
fi: OpenDocument-taulukkolaskenta

note: BUTTON
en: Open fresh record
fi: Avaa uusi tietue

note: SCRIPT
en: Open help dialog
fi: Avaa ohje

note: A
en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Open in new window.
fi: Avaa uudessa ikkunassa.

note: SCRIPT
en: Open link
fi: Avaa linkki

note: SCRIPT
en: Open link in...
fi: Avaa linkki...

en: Open on:
fi: Luotu:

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
fi: Avaa popup-menu jaetuille painikkeille

en: Opened on:
fi: Luotu:

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
fi: Toimintoa ei voi jatkaa, määritäthän salausavaimen asetuksissasi.

en: Operator
fi: Operaattori

en: Operator
fi: Operaattori

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Optional data added
fi: Lisätiedot lisättiin

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
fi: Lisäsuodattimia inventaariolistalle tai viivakoodien vertailuun

note: TH
en: Optional module missing
fi: Valinnainen osio puuttuu

en: Optionally scan all barcodes of items found in the items bundle to perform an inventory check. If any items are missing, they will be marked as lost
fi: Vaihtoehtoisesti lue kaikkien nidepaketin niteiden viivakoodit suorittaaksesi inventoinnin. Jos niteitä puuttuu, ne merkataan kadonneiksi

en: Options
fi: Asetukset

en: Options are defined by the authorized value
fi: Vaihtoehdot on määritelty auktorisoidun arvon mukaan

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
fi: Vaihtoehdot on määritelty auktorisoiduissa arvoissa ITEMTYPECAT.

en: Options:
fi: Asetukset:

en: Options:
fi: Asetukset:

en: Or add number of days:
fi: Tai lisää päivien lukumäärä:

en: Or list barcodes one by one
fi: Tai syötä viivakoodit yksitellen

en: Or list card numbers one by one
fi: Tai syötä kirjastokorttien numerot yksitellen

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
fi: Tai syötä vaihtoehtoinen teksti:

en: Or scan items one by one
fi: Tai lue niteet yksi kerrallaan

en: Or use a patron list
fi: Tai käytä asiakaslistaa

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
fi: Tai käytä nimeketietueen biblionumberia

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
fi: Tai käytä nimeketietueiden biblionumbereita

note: SCRIPT
en: Orange
fi: Oranssi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
fi: Tilaus

en: Order ID
fi: Tilaus ID

en: Order ID:
fi: Tilaus ID:

en: Order acquisition
fi: Tilaushankinta

en: Order baskets
fi: Tilauskorit

en: Order by
fi: Järjestä

en: Order cost
fi: Tilauksen hinta

en: Order date
fi: Tilauspvm

en: Order date:
fi: Tilauspvm:

en: Order details
fi: Tilauksen tiedot

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Tilauksen tiedot &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Order e-mail was sent to the vendor.
fi: Tilaussähköposti lähetettiin toimittajalle.

en: Order from external source
fi: Tilaus ulkoisesta lähteestä

en: Order from external source
fi: Tilaus ulkoisesta lähteestä

en: Order line
fi: Tilausrivi

en: Order line (parent)
fi: Tilausrivi (emo)

en: Order line:
fi: Tilausrivi:

en: Order note
fi: Tilauksen huomautus

en: Order number
fi: Tilausnumero

en: Order search
fi: Hankintahaku

en: Order search
fi: Hankintahaku

en: Order status:
fi: Hankinnan tila:

note: A
en: Order this one
fi: Tilaa tämä

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
fi: Tilauksen summa (%s) ylittää käytettävissä olevan määrärahan (%s)

note: SCRIPT
en: Order updated
fi: Tilaus päivitetty

en: Ordered
fi: Tilattu

en: Ordered &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Tilattu &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
fi: Tilattu - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
fi: Tilattu - Tili: %s

en: Ordered amount:
fi: Tilattujen summa:

en: Ordered by the library
fi: Kirjasto tilannut

en: Ordered by:
fi: Tilaaja:

note: A
en: Ordered from this fund
fi: Tilattu tästä tilistä

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
fi: Tilattu tästä tilistä ja alitileistä

en: Ordering information
fi: Tilaustiedot

en: Ordernumber
fi: Tilausnumero

en: Orders
fi: Tilaukset

en: Orders are standing:
fi: Voimassa olevia tilauksia:

en: Orders by fund
fi: Tilauksia tilin mukaan

en: Orders by fund
fi: Tilauksia tilin mukaan

en: Orders by fund &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Tilauksia tilin mukaan &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Orders enabled:
fi: Tilaukset sallittu:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
fi: Tilaukset toimittajalle %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
fi: Tilaukset tilille '%s'

en: Orders from:
fi: Tilaukset toimittajalta:

en: Orders search
fi: Hankintahaku

en: Orders with uncertain prices
fi: Tilaukset, joissa vahvistamattomia hintoja

en: Orders with uncertain prices for vendor
fi: Tilaukset, joissa vahvistamattomia hintoja toimittajalta

en: Organization
fi: Yhteisö

en: Organization:
fi: Yhteisö:

en: Organize by:
fi: Järjestä:

en: Organize by:
fi: Järjestä:

note: SCRIPT
en: Orientation
fi: Suunta

en: Origin
fi: Lähtökirjasto

en: Original
fi: Alkuperäiskappale

en: Original message, rendered:
fi: Alkuperäinen viesti, renderöity:

note: A
en: Original order line
fi: Alkuper. tilausrivi

en: Original version
fi: Alkuperäinen versio

en: Originating library:
fi: Lähtökirjasto:

en: Other
fi: Muu

en: Other
fi: Muu

en: Other action
fi: Muut toiminnot

en: Other attributes
fi: Muut määreet

en: Other course reserves
fi: Muut kurssivarannot

en: Other data
fi: Muu data

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
fi: Muut kokoelmat (%s)

en: Other holdings:
fi: Muut kokoelmat:

en: Other limits
fi: Muut rajoitukset

en: Other name
fi: Muu nimi (Varaustunnus)

en: Other name:
fi: Muu nimi (Varaustunnus):

en: Other names
fi: Muut nimet

note: OPTGROUP
en: Other options
fi: Muut asetukset

en: Other options (choose one)
fi: Muut vaihtoehdot (valitse yksi)

en: Other phone
fi: Muu puhelin

en: Other phone:
fi: Muu puhelin:

en: Other phone:
fi: Muu puhelin:

en: Other reasons
fi: Muut syyt

en: Others...
fi: Muut...

en: Outgoing (cash)
fi: Lähtevä (käteinen)

en: Output
fi: Tulostus

en: Output format
fi: Tulostusmuodot

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Output format:
fi: Tulostusmuoto:

en: Output to a file named:
fi: Tulostustiedosto:

en: Output:
fi: Tulostus:

en: Outstanding
fi: Maksettavaa

en: Outstanding credit:
fi: Voimassa oleva luotto:

en: Outstanding credits could be applied:
fi: Asiakkaan luottoa saatetaan käyttää:

en: OverDrive library authnames
fi: OverDrive-kirjaston tunnukset

en: OverDrive library authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: OverDrive-kirjaston tunnukset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Overdue
fi: Myöhässä

en: Overdue fines cap (amount)
fi: Maksimi myöhästymismaksu

en: Overdue notice required:
fi: Myöhästymisilmoitus:

en: Overdue notice/status triggers
fi: Myöhästymisilmoitusten määrittely

en: Overdue notice/status triggers
fi: Myöhästymisilmoitusten määrittely

en: Overdue notice/status triggers &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Myöhästymisilmoitusten määrittely &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Overdue recalls
fi: Myöhässä olevat palautuspyynnöt

en: Overdue recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Myöhässä olevat palautuspyynnöt &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Overdue report
fi: Myöhästymisraportti

en: Overdue to be returned
fi: Myöhässä oleva

en: Overdues
fi: Myöhässä

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
fi: Myöhässä olevat lainat %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s
fi: Myöhässä olevat lainat kirjastossa %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Myöhässä olevat kirjastossa %s &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
fi: Myöhässä ja maksuja

en: Overdues:
fi: Myöhässä olevat lainat:

en: Overpayment refund
fi: Liikamaksun hyvitys

en: Override and renew
fi: Ohita ja uusi laina

en: Override blocked renewals
fi: Ohittaa uusintojen esto

en: Override limit and renew
fi: Ohita rajoitus ja uusi laina

en: Override renewal restrictions:
fi: Ohita uusintaraja:

en: Override restriction temporarily
fi: Ohita rajoitus tilapäisesti

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Overwrite the existing one with this
fi: Korvaa vanha uudella

en: Owner
fi: Omistaja

en: Owner only
fi: Vain omistaja

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: PIN code:
fi: PIN-koodi:

en: Package search
fi: Pakettien haku

en: Packaging manager
fi: Pakkauspäällikkö:

en: Packaging manager assistant
fi: Pakkauspäällikön avustaja:

en: Packaging team:
fi: Paketointitiimi:

en: Page
fi: Sivu

en: Page URL
fi: Sivun URL

note: SCRIPT
en: Page break
fi: Sivunvaihto

en: Page height:
fi: Sivun korkeus:

en: Page side:
fi: Sivun puoli:

en: Page width:
fi: Sivun leveys:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
fi: Sivu: %s

en: Pages
fi: Sivut

en: Pages:
fi: Sivut:

en: Paid for?:
fi: Maksettu?:

en: Paper bin
fi: Paperikaukalo

en: Paper bin:
fi: Paperialusta:

note: SCRIPT
en: Paragraph
fi: Kappaleittain

en: Parameter deleted
fi: Parametri poistettu

en: Parameter label:
fi: Parametrit:

en: Parameters
fi: Muuttujat

en: Parent code
fi: Emon koodi

en: Parent item type:
fi: Emonidetyyppi:

en: Parsing upload file
fi: Käsitellään ladattavaa tiedostoa

en: Partial
fi: Osittainen

en: Partially received
fi: Osittain vastaanotettu

en: Partners available for searching:
fi: Haettavia yhteisyökumppaneita:

en: Password
fi: Salasana

en: Password change in OPAC:
fi: Salasanan vaihto verkkokirjastossa:

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
fi: Salasanan edessä tai lopussa tyhjiä merkkejä

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
fi: Salasanassa on tyhjämerkki asiakkaalla, jonka asiakas-ID on %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
fi: Salasanavirhe asiakkaalla, jonka asiakas-ID on %s

en: Password expiration
fi: Salasana vanhenee

en: Password expiration date
fi: Salasana vanhenee

en: Password expiration date is invalid.
fi: Salasanan vanhenemispvm on virheellinen.

en: Password expiration date:
fi: Salasana vanhenee:

en: Password expiration:
fi: Salasana vanhenee:

en: Password expires:
fi: Salasana vanhenee:

en: Password has leading or trailing whitespaces
fi: Salasanan edessä tai lopussa tyhjiä merkkejä

en: Password is too short
fi: Salasana on liian lyhyt

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
fi: Salasana on liian lyhyt asiakas-ID:llä %s. Minimi pituus on %s, pituus on %s

en: Password is too weak
fi: Salasana on liian heikko

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
fi: Salasana on liian heikko asiakkaalla, jonka asiakas-ID on %s

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
fi: Salasanan pitää olla vähintään %s merkkiä.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
fi: Salasanan tulee olla vähintään %s merkkiä pitkä

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
fi: Salasanan pitää olla vähintään %s merkkiä pitkä, sisältäen ISOJA ja pieniä kirjaimia sekä numeroita

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
fi: Salasanassa pitää olla vähintään yksi numero, yksi pieni kirjain ja yksi iso kirjain.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
fi: Salasanan edessä tai lopussa ei saa olla tyhjiä merkkejä.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
fi: Salasana-liitännäisen virhe asiakkaalle, jonka asiakas-ID on %s.

en: Password reset in OPAC:
fi: Salasanan palautus verkkokirjastossa:

en: Password updated
fi: Salasana vaihdettu

en: Password:
fi: Salasana:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
fi: Salasanat näytetään tekstinä

note: SCRIPT
en: Paste
fi: Liitä

note: SCRIPT
en: Paste as text
fi: Liitä tekstinä

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
fi: Liittäminen on nyt tekstitilassa. Sisältö liitetään tekstinä kunnes asetus laitetaan pois päältä.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
fi: Liitä tai kirjoita linkki

note: SCRIPT
en: Paste row after
fi: Liitä rivi jälkeen

note: SCRIPT
en: Paste row before
fi: Liitä rivi ennen

en: Paste selection from 'clipboard'
fi: Liitä valinta 'leikepöydältä'

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
fi: Liitä upokekoodi alle:

en: Patent document
fi: Patentit

en: Patron
fi: Asiakas

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
fi: Asiakas '%s' lisätty.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
fi: Asiakas '%s' on jo listalla.

en: Patron ID:
fi: Asiakasnro:

en: Patron account flags
fi: Käyttäjätilin huomautukset

en: Patron activity
fi: Asiakastapahtumat

en: Patron already has hold for this item
fi: Asiakkaalla on jo varaus tähän niteeseen

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
fi: Asiakastieto %s on jo olemassa.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
fi: Asiakasmääre %s on virheellinen asiakkaalle %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
fi: Asiakasmääre %s on virheellinen asiakkaalle, jonka asiakas-ID on %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
fi: Asiakasmääre %s ei ole toistettavissa asiakkalle %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
fi: Asiakasmääre %s ei ole toistettavissa asiakkaalle, jonka asiakas-ID on %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
fi: Asiakasmääreen %s täytyy olla yksilöllinen asiakkaalle %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
fi: Asiakasmääreen %s täytyy olla yksilöllinen asiakkaalle, jonka asiakas-ID on %s.

en: Patron attribute type code:
fi: Asiakasmääreen tunnus:

en: Patron attribute types
fi: Asiakasmääreet

en: Patron attribute types
fi: Asiakasmääreet

en: Patron attribute:
fi: Asiakasmääre:

en: Patron attributes
fi: Asiakasmääreet

en: Patron attributes:
fi: Asiakasmääreet:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
fi: Asiakas voi tehdä korkeintaan %s varausta.

en: Patron card creator
fi: Kirjastokorttien luonti

en: Patron card creator
fi: Kirjastokorttien luonti

en: Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Kirjastokorttien luonti &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Patron card number
fi: Kirjastokortin numero

en: Patron card printing/exporting
fi: Kirjastokortin tulostus/vienti

en: Patron card printing/exporting &rsaquo; Patron cards &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Kirjastokortin tulostus/vienti &rsaquo; Kirjastokortit &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Patron card templates
fi: Kirjastokorttien luontipohjat

en: Patron categories
fi: Asiakastyypit

en: Patron categories
fi: Asiakastyypit

en: Patron category
fi: Asiakastyyppi

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
fi: Asiakastyyppi = %s

en: Patron category already exists and cannot be modified!
fi: Asiakastyyppi on jo olemassa ja sitä ei voi muokata.

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
fi: Asiakastyypin koodi on %s

en: Patron category created!
fi: Asiakastyyppi luotu

en: Patron category deleted successfully
fi: Asiakastyyppi on poistettu

en: Patron category deleted successfully.
fi: Asiakastyyppi on poistettu.

en: Patron category inserted successfully
fi: Asiakastyyppi on lisätty

en: Patron category inserted successfully.
fi: Asiakastyyppi on lisätty.

en: Patron category updated successfully
fi: Asiakastyyppi on päivitetty

en: Patron category updated successfully.
fi: Asiakastyyppi on päivitetty.

en: Patron category:
fi: Asiakastyyppi:

en: Patron category:
fi: Asiakastyyppi:

en: Patron clubs
fi: Asiakaskerhot

en: Patron clubs
fi: Asiakaskerhot

en: Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Asiakaskerhot &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Patron count
fi: Asiakkaiden määrä

en: Patron details
fi: Asiakkaan tiedot

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
fi: Tiedot asiakkaasta %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
fi: Asiakas ei kuulu yhteenkään lehtikiertolistaan.

en: Patron expires soon
fi: Asiakkaan kortti vanhenee pian

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
fi: Asiakkaan maksut ylittävät lainauskieltorajan: %s

en: Patron flags:
fi: Asiakastietojen ilmoitukset:

en: Patron guarantor
fi: Asiakastakaaja

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
fi: Asiakkaalla on %s palautusilmoitusta

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
fi: Asiakkaalla on %s varaus(ta). Asiakkaan poistaminen peruuttaa myös varaukset.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
fi: Asiakkaalla on %s maksuja

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
fi: Asiakkaalla on %s lainaa.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
fi: Asiakkaalla on %s nidettä myöhässä.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
fi: Asiakkaalla on %s myöhästynyttä lainaa. %s Lainataanko silti? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
fi: Asiakkaalla on %s avoimia hankintaehdotuksia.

en: Patron has ITEMS OVERDUE
fi: Asiakkaalla on myöhässä olevia lainoja

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
fi: Asiakkaalla on tilillä %s luottoa.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
fi: Asiakkaan tilillä on luottoa%s suuruudeltaan

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
fi: Asiakas on lainauskiellossa %s asti.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
fi: Asiakkaalla on jo lainassa yksi nide tästä tietueesta. %s Lainataanko silti? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
fi: Asiakkaalla on toistaiseksi määrätty lainauskielto.

en: Patron has arrived
fi: Asiakas on saapunut

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
fi: Asiakkaalla on myöhässä olevia lainoja, ja on lainauskiellossa %s päivää.

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
fi: Asiakkaalla on myöhästyneitä lainoja ja on lainauskiellossa tähän päivään asti: %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
fi: Asiakkaalla on varauksia. Ne perutaan, jos velattomuusilmoitus tehdään.

en: Patron has items overdue
fi: Asiakkaalla on myöhässä olevia lainoja

en: Patron has no current article requests.
fi: Asiakkaalla ei ole artikkelipyyntöjä.

en: Patron has no recalls.
fi: Asiakkaalla ei ole palautuspyyntöjä

en: Patron has nothing checked out.
fi: Asiakkaalla ei ole lainoja.

en: Patron has nothing on hold.
fi: Asiakkaalla ei ole varauksia.

en: Patron has opted out
fi: Ei käytössä asiakkaalla

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
fi: Automaattinen uusinta ei käytössä asiakkaalla

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
fi: Asiakkaalla on maksamattomia maksuja %s.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
fi: Asiakkaalla on maksuja %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
fi: Asiakkaalla on maksuja: %s

en: Patron has pending modifications
fi: Asiakkaalla on odottavia muutospyyntöjä

en: Patron has previously checked out this title
fi: Asiakas on lainannut tämän teoksen aiemmin

en: Patron has previously checked out this title:
fi: Asiakas on aiemmin lainannut tämän teoksen:

en: Patron has restrictions
fi: Asiakkaalla on rajoituksia

note: INPUT type=text
en: Patron holds
fi: Asiakkaan varaukset

en: Patron identity
fi: Asiakkaan tiedot

en: Patron image failed to upload
fi: Asiakkaan kuvan lataaminen epäonnistui

en: Patron image(s) successfully uploaded
fi: Asiakkaan kuva(t) on ladattu

en: Patron image(s) uploaded with some errors
fi: Asiakkaan kuvissa oli virheitä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
fi: Asiakkaalla on LAINARAJOITUS

note: A
en: Patron is an adult
fi: Asiakas on aikuinen

en: Patron is currently restricted
fi: Asiakkaalla on rajoitus

en: Patron is currently unrestricted.
fi: Asiakkaalla ei ole mitään rajoituksia.

en: Patron is from different library
fi: Tämä asiakas on toisesta kirjastosta

en: Patron is not notified.
fi: Asiakasta ei ole huomautettu.

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
fi: Asiakkaita ulkona (%s)

en: Patron is outside!
fi: Asiakas odottaa ulkona!

en: Patron is restricted
fi: Asiakkaalla on lainarajoitus

en: Patron is restricted.
fi: Asiakkaalla on lainarajoitus

en: Patron library
fi: Asiakkaan kirjasto

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
fi: Asiakkaan kirjasto = %s

en: Patron list name:
fi: Asiakaslistan nimi:

en: Patron list:
fi: Asiakaslista:

en: Patron lists
fi: Asiakaslistat

en: Patron lists
fi: Asiakaslistat

en: Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Asiakaslistat &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Patron messaging preferences
fi: Asiakkaan viestiasetukset

note: INPUT type=text
en: Patron name
fi: Asiakkaan nimi

en: Patron not found
fi: Asiakasta ei löytynyt

note: SCRIPT
en: Patron not found.
fi: Asiakasta ei löytynyt.

en: Patron not found.
fi: Asiakasta ei löytynyt.

en: Patron not found:
fi: Asiakasta ei löytynyt:

en: Patron note
fi: Asiakkaan huomautus

en: Patron notes
fi: Asiakkaan huomautus

en: Patron notes:
fi: Asiakkaan huomautukset:

en: Patron notice sent:
fi: Asiakkaalle lähetetyt huomautukset:

en: Patron notification:
fi: Ilmoitus asiakkaalle:

en: Patron notification:
fi: Ilmoitus asiakkaalle:

en: Patron number:
fi: Asiakasnumero:

note: A
en: Patron photo
fi: Asiakaskuva

en: Patron reached daily limit.
fi: Asiakkaan päivittäinen raja on täyttynyt.

en: Patron reason
fi: Asiakkaan perustelut

en: Patron records
fi: Asiakastietueet

en: Patron records merged into
fi: Asiakastietueet yhdistettiin

en: Patron records were last synced on:
fi: Asiakastiedot päivitettiin:

en: Patron relationship problems
fi: Ongelmat asiakkaiden takaajatietomäärityksissä

en: Patron request
fi: Asiakkaan pyyntö

en: Patron restrictions
fi: Asiakkaan rajoitukset

en: Patron restrictions
fi: Asiakkaan rajoitukset

en: Patron search &rsaquo; Koha
fi: Asiakashaku &rsaquo; Koha

en: Patron search:
fi: Asiakashaku:

en: Patron sort 1
fi: Asiakaslajittelu 1

en: Patron sort 2
fi: Asiakaslajittelu 2

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
fi: Asiakaslajittelu 1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
fi: Asiakaslajittelu 2 = %s

en: Patron status
fi: Asiakkaan tila

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
fi: Asiakas vaihdettiin automaattisesti lukemalla kirjastokortti lainauksen aikana. Varmista, että käsittelet oikean asiakkaan lainoja.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
fi: Asiakas oli aikaisemmin lainauskiellossa %s asti.

en: Patron will be charged with
fi: Asiakkaalta veloitetaan

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
fi: Asiakkaan tili on uusittu ja on voimassa %s saakka

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
fi: Asiakkaan tili on uusittu ja on voimassa %s saakka

en: Patron's account is restricted
fi: Asiakkaalla on lainarajoitus

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
fi: Asiakkaan tilillä on rajoitus %s %s asti %s %s Selitys:

en: Patron's address flagged as in doubt
fi: Tarkista osoite

en: Patron's address in doubt
fi: Tarkista osoite

en: Patron's address is in doubt
fi: Tarkista osoite

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
fi: Tarkista osoite

en: Patron's address is in doubt.
fi: Tarkista osoite

en: Patron's age is incorrect for their category.
fi: Asiakkaan ikä ei ole asiakastyypin sallituissa rajoissa.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
fi: Asiakkaan ikä ei ole asiakastyypin sallituissa rajoissa, %s-%s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
fi: Asiakkaan kortti on vanhentunut %s

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s
fi: Asiakkaan kortti vanhenee %s

en: Patron's card has expired.
fi: Asiakkaan kortti on vanhentunut.

en: Patron's card is expired
fi: Asiakkaan kortti on vanhentunut

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
fi: Asiakkaan kortti on vanhentunut (%s)

en: Patron's card is expired.
fi: Asiakkaan kortti on vanhentunut.

en: Patron's card is flagged as lost
fi: Asiakkaan kortti on merkitty kadonneeksi

en: Patron's card is lost
fi: Asiakkaan kortti on kadonnut

en: Patron's card is lost.
fi: Asiakkaan kortti on kadonnut

en: Patron's card will expire soon.
fi: Asiakkaan kortti vanhenee pian.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
fi: Asiakkaan takaajilla on maksuja %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
fi: Asiakkaan takaajilla ja heidän muilla taattavillaan on maksuja yhteensä %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
fi: Asiakkaan kotikirjasto: (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
fi: Asiakkaalla on huollettavia.

en: Patron-scheduled pickup:
fi: Asiakkaan ajastama nouto:

en: Patron:
fi: Asiakas:

en: Patron:
fi: Asiakas:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
fi: Asiakas: %s Asiakkaan kotikirjasto: (%s / %s )

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
fi: Asiakaslista tuoduilla asiakkailla: %s

en: Patrons
fi: Asiakkaat

en: Patrons
fi: Asiakkaat

en: Patrons &rsaquo; New patron
fi: Asiakkaat &rsaquo; Uusi asiakas

en: Patrons and circulation
fi: Asiakkaat ja lainaus

en: Patrons found for:
fi: Asiakkaita löytyi:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
fi: Asiakkaat mistä tahansa kirjastosta voivat varata tämän niteen.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
fi: Asiakkaat eräajossa numero %s

en: Patrons in list
fi: Asiakkaat

en: Patrons requesting modifications
fi: Tietojensa muokkaamista haluavat asiakkaat

en: Patrons statistics
fi: Asiakastilastot

en: Patrons statistics
fi: Asiakastilastot

en: Patrons tables
fi: Asiakastaulut

en: Patrons to be added
fi: Lisättävät asiakkaat

note: TH
en: Patrons using this provider
fi: Asiakkaat, jotka käyttävät tätä palveluntarjoajaa

en: Patrons who haven't checked out
fi: Asiakkaat, jotka eivät ole lainanneet

en: Patrons with holds
fi: Asiakkaat, joilla on varauksia

en: Patrons with no checkouts
fi: Asiakkaat, joilla ei ole lainoja

en: Patrons with no checkouts
fi: Asiakkaat, joilla ei ole lainoja

en: Patrons with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Asiakkaat, joilla ei ole lainoja &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Patrons with recalls
fi: Asiakkaat, joilla on palautuspyyntöjä

en: Patrons with the most checkouts
fi: Asiakkaat, joilla on eniten lainoja

en: Patrons with the most checkouts
fi: Asiakkaat, joilla on eniten lainoja

en: Patrons with the most checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Asiakkaat, joilla on eniten lainoja &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( searching ) %2$s:  END
en: Patrons%s &rsaquo; Search results%s &rsaquo; Koha
fi: Asiakkaat%s &rsaquo; Haun tulokset%s &rsaquo; Koha

en: Patrons' categories:
fi: Asiakastyypit:

en: Pattern name:
fi: Ilmestymiskaavan nimi:

en: Pay
fi: Maksa

en: Pay all charges
fi: Maksa kaikki maksut

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
fi: Maksa kaikki

en: Pay an amount toward all fines
fi: Maksa tietty summa maksuista

en: Pay an amount toward selected fines
fi: Maksa valitut maksut

en: Pay an individual fine
fi: Maksu maksuja

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Pay charges for %s
fi: Maksa käyttäjän %s maksut

en: Pay fine
fi: Maksa maksu

en: Pay fines
fi: Maksa maksuja

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
fi: Maksa valitut

en: Payment
fi: Maksu

en: Payment note
fi: Maksun selite

en: Payment received:
fi: Maksu vastaanotettu:

en: Payment type:
fi: Maksutyyppi:

en: Payments &rsaquo; Koha
fi: Maksut &rsaquo; Koha

en: Payout
fi: Maksu

en: Payout amount
fi: Maksun määrä

en: Payout credits to patrons
fi: Antaa asiakkaan luottoa takaisin rahana

en: Pending
fi: Odottaa

en: Pending (
fi: Odottava (

en: Pending discharge requests
fi: Odottavat velattomuusilmoituspyynnöt

en: Pending discharge requests
fi: Odottavat velattomuusilmoituspyynnöt

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Odottavat velattomuusilmoitus-pyynnöt &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Pending holds
fi: Odottavat varaukset

en: Pending modifications:
fi: Odottavat muutokset:

en: Pending offline circulation actions
fi: Odottavat yhteydettömän tilan toimet

en: Pending on-site checkouts
fi: Odottavat on-site -lainat

en: Pending on-site checkouts
fi: Odottavat on-site -lainat

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Odottavat on-site -lainat &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Pending orders
fi: Odottavat tilaukset

en: Pending suggestions
fi: Odottavat ehdotukset

en: Pending tags
fi: Odottavat tagit

note: SCRIPT
en: People
fi: Ihmiset

en: Perform a new search
fi: Tee uusi haku

en: Perform anonymous refund actions
fi: Tehdä nimettömiä maksujen palautuksia

en: Perform batch deletion of items
fi: Tehdä niteiden eräpoisto

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
fi: Poistaa tietueita eräajona (nimeketietueet tai auktoriteettitietueet)

en: Perform batch extend due dates
fi: Tehdä eräpäivien siirto eräajona

en: Perform batch modification of items
fi: Tehdä niteiden erämuokkaus

en: Perform batch modification of patrons
fi: Tehdä asiakkaiden erämuokkaus

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
fi: Muokata tietueita eräajona (nimekkeet tai auktoriteetit)

en: Perform cash register cashup action
fi: Tehdä kassajärjestelmän tilitystoimet

en: Perform inventory of your catalog
fi: Inventoida kokoelmaa

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
fi: Tehdä itsepalvelulainausta verkkokirjastossa. Tätä tulisi käyttää asiakkaalle, joka on määritetty AutoSelfCheckID-järjestelmäasetukseen

en: Period
fi: Jakso

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
fi: Määräraha jaksolle %s%s%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
fi: Jakso alkaen %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
fi: Jakso loppuen %s

en: Period:
fi: Jakso:

en: Perl modules
fi: Perl-moduulit

en: Perl version:
fi: Perl-versio:

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
fi: Permanet Pen -ominaisuudet

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
fi: Permanent pen -ominaisuudet...

en: Permanently delete checkout history older than
fi: Poista pysyvästi lainahistoriatapahtumat, jotka ovat vanhempia kuin

en: Permanently delete these patrons
fi: Poistetaanko näiden asiakkaiden tiedot pysyvästi

en: Permissions (code)
fi: Huomautukset (koodi)

note: SCRIPT
en: Ph:
fi: Puh:

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone (i-tiva)
fi: Puhelin (i-tiva)

en: Phone:
fi: Puhelin:

en: Phone:
fi: Puh:

en: Photocopy
fi: Valokopio

en: Physical address:
fi: Osoite:

en: Physical details:
fi: Ulkoasu:

en: Physical form designators
fi: Ulkoasua koskevat informaatiokoodit

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
fi: Valitse

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
fi: Nouto %s mennessä

en: Pick up location
fi: Noutopaikka

en: Pickup at
fi: Noutopaikka:

en: Pickup at patron's home library when possible:
fi: Nouto asiakkaan kotikirjastosta, kun mahdollista:

en: Pickup at:
fi: Noutopaikka:

en: Pickup date/time
fi: Noutoaika

en: Pickup date:
fi: Noutopäivä:

en: Pickup interval:
fi: Noutojen kesto:

en: Pickup library
fi: Noutokirjasto

en: Pickup library is different.
fi: Noutokirjasto on jokin toinen.

en: Pickup library is different.
fi: Noutokirjasto on jokin toinen.

en: Pickup library:
fi: Noutokirjasto:

en: Pickup location
fi: Noutopaikka

en: Pickup location:
fi: Noutopaikka:

en: Pie
fi: Ympyräkaavio

en: Pipe (|)
fi: Pystyviiva (|)

en: Place a hold
fi: Tee varaus

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
fi: Varaa %s %s / %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Place a hold on %s &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Tee varaus nimekkeestä %s &rsaquo; Varaukset &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
fi: Varaa tietty nide %s

en: Place and modify holds for patrons
fi: Tehdä ja muokata asiakkaiden varauksia

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
fi: Tee artikkelipyyntö teoksesta %s asiakkaalle %s %s ( %s )

en: Place hold
fi: Varaa

en: Place hold
fi: Varaa

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
fi: Varaa asiakkaalle %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
fi: Varaa tämä nide?

note: SCRIPT
en: Place hold?
fi: Varaa tämä?

en: Place holds
fi: Varaa

en: Place holds
fi: Varaa

en: Place holds for patrons
fi: Tehdä varauksia asiakkaille

note: INPUT type=submit
en: Place request
fi: Tee artikkelipyyntö

en: Place request with partner libraries
fi: Tee kaukolainapyyntö kumppanikirjastoihin

en: Placed on
fi: Varauspvm

en: Placed on (from)
fi: Tilattu (alkaen)

en: Placed on (to)
fi: Tilattu (saakka)

en: Places
fi: Paikat

en: Placing orders
fi: Tilausten tekeminen

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
fi: Suunnittele %s

en: Plan by item types
fi: Suunnittele aineistoittain

en: Plan by libraries
fi: Suunnittele kirjastoittain

en: Plan by months
fi: Suunnittele kuukausittain

en: Planned date
fi: Arvioitu pvm

en: Planning
fi: Suunnittelu

en: Planning
fi: Suunnittelu

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
fi: Suunnittele budjetti %s %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s &rsaquo; Funds &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Suunnittelma budjetille %s %s &rsaquo; Tilit &rsaquo; Budjetit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Play media
fi: Toista media

en: Play sound
fi: Soita ääni

en: Please
fi: Huomaa:

en: Please add a library
fi: Lisää kirjasto

en: Please add a patron category
fi: Lisää asiakasluokka

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
fi: Lisää viivakoodit joko syöttämällä ne tekstikenttään tai nidehaulla.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
fi: Valitse ainakin yksi toiminto

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
fi: Tarkista numerot, joita ei ole julkaistu

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
fi: Tarkista loki lisätietoja varten. %s Valitse välimuistin keston ajaksi vähemmän kuin 30 päivää. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
fi: Valitse cache_expiry ajaksi vähemmän kuin 30 päivää

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: Please choose a library to clone rules from:
fi: Valitse kirjasto, josta kopioidaan säännöt:

en: Please choose a vendor.
fi: Valitse toimittajat.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
fi: Valitse ilmoittautuminen kuukausissa tai päivämäärän mukaan.

en: Please choose one or more filters to proceed.
fi: Valitse yksi tai useampia suodattimia.

en: Please choose the library to clone the rules to:
fi: Valitse kirjasto, josta säännöt kopioidaan:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
fi: Valitse kumpi tietueista toimii viitetietueena. Valittu tietue säilytetään, ja toinen tietue poistetaan.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
fi: Klikkaa yksi vasemmalla olevista välilehdistä.

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Please confirm bundle contents for %s
fi: Vahvista nidepaketin sisältö viivakoodille %s

en: Please confirm checkin
fi: Vahvista palautus:

en: Please confirm checkout
fi: Vahvista lainaus

en: Please confirm subscription deletion
fi: Vahvista kausijulkaisutilauksen poisto

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
fi: Vahvista, että lisämateriaalit ovat mukana:

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
fi: Vahvista, että lisämateriaalit ovat mukana: %s

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
fi: Vahvista saaneesi %s tilitykseen.

en: Please confirm that you have removed
fi: Vahvista, että olet poistanut

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
fi: Vahvista, että olet poistanut %s kassan ja jättänyt pohjakassan %s.

en: Please contact your system administrator
fi: Ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään

en: Please correct these errors.
fi: Korjaa nämä virheet.

en: Please create the database before continuing.
fi: Luo tietokanta ennenkuin jatkat.

en: Please define one
fi: Määrittele

en: Please edit one currency and mark it as active.
fi: Luo yksi rahayksikkö ja merkitse se aktiiviseksi.

en: Please enable Javascript:
fi: Aseta javascript päälle selaimestasi:

en: Please enable system preference
fi: Ota käyttöön järjestelmäasetus

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
fi: Tarkista, että olet lataamassa ZIP-tiedostoa, ja yritä uudelleen.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
fi: Varmista, että lataat vain GIF, JPEG, PNG tai XPM-muotoisen kuvan.

en: Please enter a
fi: Syötä

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
fi: Syötä päivämäärä.

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
fi: Syötä uusi kommentti (korkeintaan 35 merkkiä)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
fi: Kuinka monta nidettä luodaan.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
fi: Lisää raportin nimi ja kuvaus ennen jakamista (vähintään 20 merkkiä)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
fi: Syötä hakuehto.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
fi: Syötä verkko-osoite.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
fi: Syötä päivämäärä ISO-muodossa.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
fi: Syötä sallittu päivämäärä.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
fi: Syötä sähköpostiosoite oikeassa muodossa.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
fi: Syötä numero.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
fi: Syötä kelvollinen puhelinnumero.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
fi: Syötä arvo, joka on pituudeltaan {0}-{1} merkkiä.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
fi: Syötä numero välillä {0}-{1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
fi: Syötä numero, joka on suurempi tai yhtäsuuri kuin {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
fi: Syötä numero, joka on pienempi tai yhtäsuuri kuin {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
fi: Syötä ainakin yksi poistosääntö.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
fi: Syötä vähintään {0} merkkiä.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
fi: Syötä kenttäkoodi ja osakenttäkoodi eroteltuna pilkulla. (Kontrollikenttiin: lisää '@' osakentän koodina.)

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
fi: Syötä enintään {0} merkkiä.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
fi: Syötä vain numeroita. Laita numeron eteen + jos se sisältää maakoodin.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
fi: Syötä vain numeroita.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
fi: Syötä uuden makron nimi:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
fi: Anna sama salasana kuin yllä.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
fi: Syötä sama arvo uudelleen.

en: Please enter your username and password
fi: Anna käyttäjätunnuksesi ja salasanasi

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
fi: Täytä URL ennen pyynnön lähettämistä.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
fi: Korjaa tämä kenttä.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
fi: Pyydä järjestelmän ylläpitäjää tarkistamaan virhelokit saadaksesi tarkempia tietoja.

en: Please log in again
fi: Kirjaudu uudelleen

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
fi: Kirjaudu sisään normaalilla virkailijatunnuksella.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
fi: Kirjaudu uudelleen sisään ja yritä uudestaan. (Virhe: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
fi: Liitetiedosto on MARC-formaatissa, ja se voidaan viedä henkilökohtaiseen viitteidenhallintaohjelmaan kuten EndNote, Reference Manager tai ProCite

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
fi: Valitse vain yksi ilmoittautumisjakso.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
fi: Vain kirjaimia ja numeroita.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
fi: Vain kirjaimia.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
fi: Valitse kielesi seuraavalta listalta. Jos kieltäsi ei ole listalla, informoi järjestelmäsi pääkäyttäjää.

en: Please place the following items to one side
fi: Siirrä seuraavat niteet sivuun

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
fi: Laita 'Tarkoititko?' -liitännäiset tärkeysjärjestyksessä, tärkeimmästä vähemmän tärkeään ja valitse ne liitännäiset, joita haluat käyttää.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
fi: Ole hyvä, päivitä sivu ja yritä uudelleen.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
fi: Palauta nide kotikirjastoonsa: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
fi: Palauta nide kirjastoon %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
fi: Palauta tämä nide kirjastoon %s%s%s%s%s

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
fi: Palaa takaisin &quot;Tallennetut raportit&quot; -näytölle ja poista tämä raportti tai yritä luoda uusi. %s

en: Please review the error log for more details.
fi: Katso virhelokista lisää tietoja.

note: SCRIPT
en: Please select ...
fi: Valitse ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
fi: Valitse %s.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
fi: Valitse nouto aika

en: Please select a date range to display transactions for:
fi: Valitse näytettävien tapahtumien aikaväli:

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
fi: Valitse valituille hankintaehdotuksille käsittelijä

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
fi: Valitse muokattava pohja.

note: SCRIPT
en: Please select a new owner first
fi: Valitse ensin uusi omistaja

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
fi: Valitse asiakaslista.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
fi: Valitse ainakin yksi %s - %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
fi: Valitse ainakin yksi vietävä erä.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
fi: Valitse ainakin yksi vietävä kortti.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
fi: Valitse ainakin yksi laina käsiteltäväksi

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
fi: Valitse ainakin yksi numero.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
fi: Valitse ainakin yksi vietävä nide.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
fi: Valitse ainakin yksi nide.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
fi: Valitse ainakin yksi poistettava tarra.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
fi: Valitse ainakin yksi vietävä tarra.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
fi: Valitse ainakin yksi poistettava asiakas.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
fi: Valitse ainakin yksi tietue käsiteltäväksi

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
fi: Valitse ainakin yksi hankintaehdotus

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
fi: Valitse poistettava sisältö.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
fi: Valitse poistettava(t) kuva(t).

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
fi: Valitse alapuolelta tuotteet, jotka haluat lisätä tähän myyntitapahtumaan: %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
fi: Valitse vain yksi %s - %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
fi: Valitse vain yksi %s %s.

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
fi: Määrittele 'Oletukselle' nimeke

en: Please specify an active currency.
fi: Määrittele aktiivinen rahayksikkö.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
fi: Kuljeta nide tänne: %s

en: Please try again later
fi: Yritä myöhemmin uudelleen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
fi: Lataa tiedosto ensin.

en: Please verify that it exists.
fi: Vahvista, että se on olemassa.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
fi: Varmista, että Apache-käyttäjä voi kirjoittaa liitännäisten hakemistoon.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
fi: Varmista, että käytät heittomerkkiä tai tabulaattorimerkkiä.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
fi: Varmista, että ZIP-tiedosto ei ole korruptoitunut ja yritä uudelleen.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
fi: Varmista, että ZIP-tiedosto ei ole korruptoitunut ja yritä uudelleen.

en: Plugin version
fi: Liitännäisen versio

en: Plugin:
fi: Liitännäinen:

en: Plugin:
fi: Liitännäinen:

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Liitännäiset &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Plugins disabled
fi: Liitännäiset poistettu käytöstä

en: Plugins disabled!
fi: Liitännäiset poissa päältä!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
fi: Liitännäiset asennettu ({0}):

en: Point of sale
fi: Myyntipiste

en: Point of sale
fi: Myyntipiste

en: Point of sale tables
fi: Myyntipistetaulut

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
fi: Säännöt kohteelle %s: %s

en: Polski (Polish)
fi: Polski (puola)

en: Popularity
fi: Suosio

en: Popularity (least to most)
fi: Suosion mukaan (vähiten lainatut ensin)

en: Popularity (most to least)
fi: Suosion mukaan (eniten lainatut ensin)

en: Populate fields with default values from default framework
fi: Täytä kentät oletusarvoilla, oletuspohjasta

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
fi: Näyttää pudotusvalikossa maksusuoritustyppien listauksen maksujen maksamisen yhteydessä

en: Port
fi: Portti

en: Port:
fi: Portti:

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
fi: Portugu&ecirc;s (portugali)

en: Position
fi: Sijainti

en: Position:
fi: Asema/Titteli:

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
fi: Tietue ehkä vioittunut

en: Postal address:
fi: Postiosoite:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
fi: Lähetetty %s %s, lähettäjä

note: SCRIPT
en: Poster
fi: Juliste

en: Pound (#) separated text (.csv)
fi: #-merkillä erotettua tekstiä (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
fi: Virtaa antaa {0}

note: SCRIPT
en: Pre
fi: Edeltävä

en: Pre-adolescent
fi: Yläasteikäiset

en: Pre-fill values with profile?
fi: Täytä arvot profiilin mukaisesti?

en: Precedence
fi: Etusija

en: Predefined notes:
fi: Esimääritellyt viestit:

en: Prediction pattern
fi: Ilmestymisen ennustuskaava

en: Preference
fi: Asetuksen nimi

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences and parameters
fi: Asetukset ja parametrit

en: Preferred language for notices:
fi: Ilmoitusten kieli:

en: Preferred materials:
fi: Ensisijaiset materiaalit:

note: SCRIPT
en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
fi: Liitännäiset:

en: Preschool
fi: Esikouluikäiset

en: Preselected
fi: Ennaltavalitut

en: Preselected:
fi: Ennaltavalittu:

note: SCRIPT
en: Present
fi: Paikalla

en: Preserve existing values
fi: Säilytä olemassaolevat arvot

en: Preset
fi: Asetettu

note: SCRIPT
en: Prev
fi: Edellinen

en: Preview
fi: Esikatselu

note: A
en: Preview MARC
fi: MARCin esikatselu

en: Preview SQL
fi: Esikatsele SQL

en: Preview content
fi: Esikatsele sisältö

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
fi: Esikatselu ei ole mahdollista ilmoituksille '%s'.

en: Preview notice template
fi: Esikatsele ilmoituspohja

en: Preview notice template &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Esikatsele ilmoituspohja &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
fi: Uutisen "%s" esikatselu

en: Preview results:
fi: Esikatsele tuloksia:

en: Preview routing list
fi: Esikatsele kiertolistaa

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Kiertolistan esikatselu &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
fi: Esikatsele kiertolistaa kohteelle

note: A
en: Preview this notice template
fi: Esikatsele ilmoituspohjaa

en: Previous
fi: Edellinen

note: BUTTON
en: Previous alerts
fi: Edelliset hälytykset

en: Previous borrower:
fi: Edellinen lainaaja:

en: Previous checkouts
fi: Edelliset lainat

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Previous sessions
fi: Edelliset istunnot

en: Price
fi: Hinta

en: Price paid:
fi: Maksettu hinta:

en: Price:
fi: Hinta:

en: Price:
fi: Hinta:

en: Primary
fi: Ala-asteikäiset

en: Primary acquisitions contact
fi: Ensisijainen hankinnan yhteystieto

en: Primary acquisitions contact:
fi: Ensisijainen hankinnan yhteystieto

en: Primary email
fi: Sähköposti

en: Primary email:
fi: Sähköposti:

en: Primary phone
fi: Puhelinnumero

en: Primary phone:
fi: Puhelin:

en: Primary phone:
fi: Puhelinnumero:

en: Primary serials contact
fi: Ensisijainen kausijulkaisun yhteystieto

en: Primary serials contact:
fi: Ensisijainen kausijulkaisun yhteystieto:

en: Print
fi: Tulosta

en: Print
fi: Tulosta

en: Print account balance
fi: Tulosta asiakkaan maksut

en: Print barcode range
fi: Tulosta viivakoodiväli

en: Print barcode range
fi: Tulosta viivakoodiväli

en: Print barcode range &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Tulosta viivakoodialue &rsaquo; Tarrojen luonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Print basket group in PDF
fi: Tulosta tilausryhmä PDF-muodossa

en: Print card number as barcode:
fi: Tulosta kortin numero viivakoodina:

en: Print card number as text under barcode:
fi: Tulosta kortin numerot viivakoodin alle:

en: Print checkin slip
fi: Tulosta palautuskuitti

en: Print hold/transfer slip
fi: Tulosta varaus/kuljetuskuitti

en: Print label
fi: Tulosta tarra

en: Print list
fi: Tulosta lista

note: %1$s:  today | html
en: Print notices for %s
fi: Tulosta huomautukset %s

en: Print overdues
fi: Tulosta erääntyneet

en: Print patron cards
fi: Tulosta kirjastokortteja

en: Print quick slip
fi: Tänään lainatut

note: A
en: Print quick slip and clear screen
fi: Tulosta tänään lainatut ja tyhjennä näyttö

en: Print range
fi: Tulosta väli

en: Print receipt
fi: Tulosta kuitti

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
fi: Tulosta kuitti %s

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Print receipt for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Tulosta kuitti asiakkaalle %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Print slip
fi: Tulosta kuitti

en: Print slip
fi: Tulosta kuitti

en: Print slip (P)
fi: Tulosta kuitti

note: A
en: Print slip and clear screen
fi: Tulosta kuitti ja tyhjennä näyttö

en: Print slip and confirm (P)
fi: Tulosta kuitti ja vahvista

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
fi: Tulosta kuitti, kuljeta ja vahvista

en: Print summary
fi: Asiakastietojen yhteenveto

en: Print this label
fi: Tulosta tämä tarra

en: Print transfer slip (P)
fi: Tulosta kuljetuskuitti

en: Print type
fi: Tulostuksen tyyppi

note: SCRIPT
en: Print...
fi: Tulosta...

en: Printer name
fi: Tulostimen nimi

en: Printer name:
fi: Tulostimen nimi:

en: Printer profile
fi: Tulostinprofiili

en: Printer profiles
fi: Tulostinprofiilit

en: Priority
fi: Sija jonossa

en: Privacy (code)
fi: Yksityisyysasetus

en: Privacy pref:
fi: Yksityisyysasetus:

en: Private
fi: Yksityinen

note: OPTGROUP
en: Private lists
fi: Yksityiset listat

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
fi: Minulle jaetut yksityiset listat

en: Problem page
fi: Ongelmasivu

en: Problem sending the cart...
fi: Ongelma lähetettäessä koria...

en: Problem sending the list...
fi: Ongelma lähetettäessä listaa...

en: Problems
fi: Ongelmia

en: Problems found
fi: Löytyi ongelmia

note: INPUT type=button
en: Process
fi: Käsittele

en: Process images
fi: Käsittele kuvat

en: Process request
fi: Käsittele pyyntö

en: Processed
fi: Käsitelty

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Processing (
fi: Käsitellään (

en: Processing authority records
fi: Käsitellään auktoriteettitietueita

en: Processing bibliographic records
fi: Käsitellään nimeketietueita

en: Processing fee (when lost)
fi: Käsittelykulut (kun kadonnut)

en: Processing fee (when lost):
fi: Käsittelykulut (kun kadonnut):

en: Processing multiple items
fi: Käsitellään useita niteitä

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: Professional
fi: Ammattilainen

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile ID
fi: Profiilin tunniste

en: Profile ID:
fi: Profiilin tunniste:

en: Profile MARC fields:
fi: Profiilin MARC-kentät:

en: Profile SQL fields:
fi: Profiilin SQL-kentät:

note: SCRIPT
en: Profile deleted
fi: Profiili poistettu

en: Profile description:
fi: Profiilin kuvaus:

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
fi: Profiililla täytyy olla nimi

en: Profile name:
fi: Profiilin nimi:

en: Profile name:
fi: Profiilin nimi:

note: SCRIPT
en: Profile saved
fi: Profiili tallennettu

en: Profile settings
fi: Profiiliasetukset

en: Profile type:
fi: Profiilin tyyppi:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
fi: Ei määriteltyä profiilia %s

en: Profile:
fi: Profiili:

en: Profile:
fi: Profiili:

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Programmed texts
fi: Ohjelmoidut tekstit

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Progress:
fi: Edistyminen:

en: Pronouns
fi: Pronominit

en: Protect
fi: Suojaa

en: Protect from deletion
fi: Suojaa poistamiselta

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Protocol:
fi: Protokolla:

en: Provider's main configuration.
fi: Tarjoaja pääasetukset.

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
fi: Pseudonymisointi on kytkettävä päälle ainoastaan siinä tapauksessa, että 'bcrypt_settings' asetuskohta on olemassa ja asianmukaisesti täytetty Kohan asetustiedostossa.

en: Public
fi: Julkinen

en: Public enrollment
fi: Julkinen ilmoittautuminen

en: Public lists
fi: Julkiset listat

en: Public lists
fi: Julkiset listat

note: SCRIPT
en: Public lists:
fi: Julkiset listat:

en: Public macro:
fi: Julkinen makro:

en: Public note
fi: Yleinen huomautus

en: Public note:
fi: Yleinen huomautus:

en: Public note:
fi: Yleinen huomautus:

en: Public notes
fi: Yleiset huomautukset

en: Public:
fi: Julkinen:

en: Publication date
fi: Julkaisuvuosi

en: Publication date (yyyy-yyyy)
fi: Julkaisuvuosi (vvvv-vvvv)

en: Publication date:
fi: Julkaisuaika:

en: Publication date:
fi: Julkaisuaika:

en: Publication details:
fi: Julkaisutiedot:

en: Publication place:
fi: Julkaisupaikka:

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
fi: Nimekkeiden julkaisutyypit (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Publication year
fi: Julkaisuvuosi

en: Publication year:
fi: Julkaisuvuosi:

en: Publication year:
fi: Julkaisuvuosi:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
fi: Julkaisuvuosi: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
fi: Julkaisuvuosi: uusimmasta vanhimpaan

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
fi: Julkaisuvuosi: vanhimmasta uusimpaan

note: SCRIPT
en: Published
fi: Julkaistu

en: Published by
fi: Julkaisija

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
fi: Julkaisija %s

en: Published by:
fi: Julkaisija:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
fi: Julkaisija: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
fi: Julkaistu

en: Published date (text)
fi: Julkaistu

en: Published on
fi: Julkaistu

en: Published on (text)
fi: Julkaistu

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Publisher location
fi: Julkaisupaikka

en: Publisher number:
fi: Julkaisijan numero:

en: Publisher:
fi: Julkaisija:

en: Publisher:
fi: Julkaisutiedot:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
fi: Julkaisija: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
fi: Julkaisija: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
fi: Hae näin monta nidettä

en: Purchase suggestions
fi: Hankintaehdotukset

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Purchase suggestions for %s
fi: Hankintaehdotukset asiakkaalle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Purchase suggestions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Hankintaehdotukset asiakkaalle %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Purple
fi: Violetti

en: QR Code module size:
fi: QR-koodiosan koko:

en: QR code:
fi: QR-koodi:

en: QRcode
fi: QR-koodi

en: Qty.
fi: Määrä

en: Qualifier
fi: Määre

en: Qualifier:
fi: Määre:

en: Qualifier:
fi: Tarkenne:

en: Quality assurance manager
fi: Laadunvarmistuspäällikkö:

en: Quality assurance manager:
fi: Laadunvarmistusmanageri:

en: Quality assurance team
fi: Laadunvarmistustiimi:

en: Quality assurance team:
fi: Laadunvarmistusteam:

en: Quantity
fi: Määrä

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
fi: Määrän täytyy olla suurempi kuin '0'

en: Quantity ordered
fi: Tilattu määrä

en: Quantity ordered:
fi: Tilattu määrä:

en: Quantity received
fi: Vastaanotettu

en: Quantity received:
fi: Vastaanotettu:

en: Quantity:
fi: Määrä:

en: Queued
fi: Jonossa

note: SCRIPT
en: Queued request
fi: Jonoon asetettu pyyntö

en: Queued:
fi: Lisätty jonoon:

en: Quick add
fi: Pikalisäys

en: Quick add new patron
fi: Asiakkaan pikalisäys

en: Quick spine label creator
fi: Selkätarrojen pikaluonti

en: Quick spine label creator
fi: Selkätarrojen pikaluonti

en: Quick spine label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Selkätarrojen pikaluonti &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Quotations
fi: Sitaatit

note: SCRIPT
en: Quote
fi: Sitaatti

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
fi: Sitaatti #%s on poistettu.

en: Quote added successfully
fi: Sitaatti on lisätty

en: Quote editor
fi: Sitaattien muokkaus

en: Quote editor
fi: Sitaattien muokkaus

en: Quote editor &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Sitaattien muokkaus &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Quote of the day
fi: Päivän sitaatti

en: Quote updated successfully
fi: Sitaatti on päivitetty

en: Quote uploader
fi: Tuo sitaatteja

en: Quote uploader
fi: Tuo sitaatteja

en: Quote uploader &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Tuo sitaatteja &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Quotes
fi: Sitaatit

en: Quotes enabled:
fi: Sitaatit sallittu:

en: RRP
fi: OVH

en: RRP tax exc.
fi: Veroton hinta

en: RRP tax inc.
fi: Verollinen hinta

en: RT
fi: LT

en: Rank
fi: Järjestys

en: Rank/Biblioitemnumbers
fi: Järjestys/Biblioitem numerot

en: Rank:
fi: Järjestys:

en: Rate
fi: Kurssi

en: Rate:
fi: Kurssi:

en: Raw (any):
fi: Raakahaku:

en: Ready for pickup
fi: Odottaa noutoa

en: Reason
fi: Syy

en: Reason for suggestion:
fi: Ehdotuksen syy:

en: Reason for transfer
fi: Kuljetuksen syy

en: Reason:
fi: Syy:

en: Reason:
fi: Syy:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
fi: Varauksen perumissyyt

en: Reasons why a title is not for loan
fi: Syyt, miksi nimeke ei ole lainattavissa

en: Reasons why an article request might have been cancelled
fi: Artikkelitilausten perumissyyt

en: Reasons why an order might have been cancelled
fi: Tilausten perumissyyt

en: Recall at
fi: Palautuspyyntö kirjastoon

en: Recall due date interval (day)
fi: Palautuspyynnön eräpäiväväli (päivä)

en: Recall found (item is already waiting):
fi: Teoksessa palautuspyyntö:

en: Recall found:
fi: Teoksessa palautuspyyntö:

en: Recall overdue fine amount
fi: Palautuspyynnön myöhästymismaksu

en: Recall pickup period (day)
fi: Palautuspyynnön noutoaika (päivä)

en: Recall placed by:
fi: Palautuspyynnön tekijä:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
fi: Palautuspyyntö tehty niteeseen %s.

en: Recall print receipt &rsaquo; Circulation &rsqaquo; Koha
fi: Palautuspyyntökuitti &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
fi: Noudettavissa olevat palautuspyynnöt

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
fi: Myöhässä olevat niteet, joihin on palautuspyyntö

en: Recalls
fi: Palautuspyynnöt

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Recalls (%s)
fi: Palautuspyynnöt (%s)

en: Recalls allowed (total)
fi: Palautuspyyntöjä sallittu (yhteensä)

en: Recalls awaiting pickup
fi: Noudettavissa olevat palautuspyynnöt

en: Recalls awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Noudettavissa olevat palautuspyynnöt &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Recalls have not been enabled. Enable the
fi: Palautuspyynnöt eivät ole käytössä. Ota käyttöön

en: Recalls history
fi: Palautuspyyntöhistoria

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Recalls history for %s
fi: Palautuspyyntöhistoria asiakkaalle %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
fi: Nämä palautuspyynnöt ovat odottaneet noutoa kauemmin kuin %s päivää.

en: Recalls per record (count)
fi: Palautuspyyntöjä tietuetta kohti (määrä)

en: Recalls queue
fi: Palautuspyyntöjono

en: Recalls queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Palautuspyyntöjono &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
fi: Palautuspyynnöt, jotka voitaisiin täyttää, mutta ei ole asetettu odottamaan

en: Recalls to pull
fi: Palautuspyynnöt

en: Recalls to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Palautuspyynnöt &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
fi: Palautuspyynnöt noudettavissa muista kirjastoista (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
fi: Odottavia palautuspyyntöjä (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  over.count | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
fi: Palautuspyynnöt odottaneet yli %s päivää: %s

note: %1$s:  recalls.count | html
en: Recalls waiting: %s
fi: Odottavia palautuspyyntöjä: %s

en: Receipt history for this subscription
fi: Tilauksen kausijulkaisutilauksen vastaanottohistoria

en: Receipt summary for
fi: Vastaanoton yhteenveto toimittajalle

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END
en: Receipt summary for : %s %sinvoice, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Vastaanoton %s yhteenveto %slasku, %s%s &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
fi: Vastaanota

en: Receive a new shipment
fi: Vastaanota

en: Receive an order
fi: Vastaanota tilaus

en: Receive date
fi: Saapunut

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s [%s] %s (order #%s)
fi: Vastaanota niteitä tilauksesta : %s %s [%s] %s (tilausnro %s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
fi: Vastaanotan niteitä: %s %s[%s] %s (tilausnro %s)

en: Receive orders and manage shipments
fi: Vastaanottaa ja hallinnoida tilauksia

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
fi: Vastaanota tilauksia: %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
fi: Vastaanota tilauksia: %s

en: Receive shipment from vendor
fi: Vastaanota tilaus toimittajalta

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
fi: Vastaanota tilaus toimittajalta %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Vastaanota tilaus toimittajalta %s &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

en: Receive shipments
fi: Vastaanota tilauksia

en: Receive?
fi: Vastaanotettu?

en: Received
fi: Saapunut

en: Received bibliographic records
fi: Vastaanotetut teokset

en: Received issues
fi: Saapuneita numeroita

en: Received issues:
fi: Saapuneita numeroita:

en: Received items
fi: Vastaanotettuja niteitä

en: Received on
fi: Saapunut

en: Received on (from)
fi: Saapunut (alkaen)

en: Received on (to)
fi: Saapunut (saakka)

en: Receives claims for late issues
fi: Vastaanottaa reklamaatioita myöhässä olevista numeroista

en: Receives claims for late orders
fi: Vastaanotto reklamoi myöhässä olevia tilauksia

en: Receives orders
fi: Vastaanottaa tilauksia

en: Receives overdue notices:
fi: Myöhästymisilmoitukset:

en: Receiving items
fi: Vastaanotetaan niteitä

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
fi: Tarkista uudelleen riippuvuudet

en: Recipients:
fi: Vastaanottajat:

en: Record
fi: Tietue

en: Record URL
fi: Tietueen URL

en: Record cashup
fi: Tallenna tilitys

en: Record deleted
fi: Tietue poistettu

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
fi: Tietueiden yhdistäminen epäonnistui -- täsmäytyssäännön hakeminen epäonnistui

en: Record matching rule:
fi: Tietueiden täsmäytyssääntö:

en: Record matching rules
fi: Tietueiden täsmäytyssäännöt

en: Record matching rules
fi: Tietueiden täsmäytyssäännöt

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
fi: Tietuetta ei ole merkitty UTF-8:ksi, voi olla vioittunut

en: Record numbers:
fi: Tietuenumerot:

en: Record only
fi: Vain tietue

en: Record overlay rules
fi: Tietueiden yhdistämissäännöt

en: Record renewal as unseen if appropriate:
fi: Tallenna uusinta verkkokirjastouusintana jos sopii:

note: SCRIPT
en: Record saved
fi: Tietue tallennettu

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
fi: Tietueen rakenne on virheellinen, ei voi tallentaa

en: Record title
fi: Teoksen nimeke

en: Record type
fi: Tietuetyyppi

en: Record type:
fi: Tietuetyyppi:

en: Record type:
fi: Tietuetyyppi:

en: Record-level item type
fi: Aineistotyyppi

en: Record-level itemtype
fi: Aineistotyyppi

en: Record:
fi: Tietue:

en: Records are not indexed in Elasticsearch
fi: Tietueita ei ole indeksoitu Elasticsearchissä

en: Records found in the catalog
fi: Tietokannasta löytyneet tietueet

en: Records found in the reservoir
fi: Tietueita varannossa

note: SCRIPT
en: Red
fi: Punainen

en: Red cells signify no transfer allowed.
fi: Punainen väri tarkoittaa, ettei kuljetus ole sallittu.

en: Redefine shortcuts
fi: Uudelleenmääritä pikanäppäimet

note: SCRIPT
en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Referral:
fi: Lähete:

en: Refine results
fi: Tarkenna tuloksia

en: Refine results:
fi: Tarkenna tuloksia:

en: Refine search
fi: Tarkenna hakuasi

en: Refine your search
fi: Tarkenna hakuasi

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refund
fi: Hyvitys

en: Refund lost item charge
fi: Hyvitä kadonneen aineiston korvausmaksu

en: Refund lost item charge (only if unpaid)
fi: Hyvitä kadonneen aineiston korvausmaksu (vain jos maksamatta)

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
fi: Hyvitä kadonneen aineiston korvausmaksu ja veloita uusi myöhästymismaksu

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
fi: Hyvitä kadonneen aineiston korvausmaksu ja palauta myöhästymismaksu

en: Refund lost item processing charge
fi: Hyvitä kadonneen aineiston käsittelykulut

en: Refund lost item processing charge (only if unpaid)
fi: Hyvitä kadonneen aineiston käsittelykulut (vain jos maksamatta)

en: Refund lost item processing fee
fi: Kadonneen niteen käsittelykulut

en: Refund lost item replacement fee
fi: Hyvitä kadonneen niteen korvaushinta

en: Refund payments to patrons
fi: Hyvittää maksuja asiakkaille

en: Register description
fi: Kassan kuvaus

en: Register name
fi: Kassan nimi

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
fi: Rekisteröidy kaksivaiheisella sovelluksella

en: Register:
fi: Kassan nimi:

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
fi: Kassa: %s &rArr; %s

en: Registration date
fi: Rekisteröintipvm

en: Registration date:
fi: Rekisteröintipvm:

en: Registration date:
fi: Rekisteröintipvm:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
fi: Rekisteröintipvm: %s

en: Regular expression:
fi: Säännöllinen lauseke:

en: Regular print
fi: Tekstiaineisto

en: Reject
fi: Hylkää

en: Rejected
fi: Hylätty

en: Rejected tags
fi: Hylätyt tagit

note: ABBR
en: Related Term
fi: Liittyvä termi

en: Related transaction
fi: Lähetystapahtumat

en: Relationship information
fi: Suhdetiedot

en: Relationship:
fi: Suhde:

en: Relationship:
fi: Suhde:

note: For the first occurrence, %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
fi: Perheenjäsenen lainat (%s)

en: Release maintainer
fi: Julkaisun ylläpitäjä:

en: Release maintainer assistant
fi: Julkaisun ylläpitäjän avustaja:

en: Release maintainer mentor
fi: Julkaisun ylläpitäjä mentori:

en: Release maintainer:
fi: Julkaisun ylläpitäjä:

en: Release manager
fi: Julkaisun ylläpitäjä:

en: Release manager assistant
fi: Julkaisun ylläpitäjän avustaja:

en: Release manager assistant:
fi: Julkaisun ylläpitäjän avustaja:

en: Release manager assistants:
fi: Julkaisun ylläpitäjän avustajat:

en: Release manager mentor
fi: Julkaisun ylläpitäjän ohjaaja:

en: Relevance
fi: Osuvuuden mukaan

en: Religious organization
fi: Uskonnollinen yhteisö

en: Remaining circulation permissions
fi: Jäljellä olevat lainauksen ja palautuksen oikeudet

note: SPAN
en: Remaining in this fund
fi: Jäljellä tässä tilissä

en: Remaining permissions for managing fines and fees
fi: Jäljelle jäävät oikeudet maksujen hallintaan

en: Remaining system parameters permissions
fi: Järjestelmäasetusten jäljelle jäävät oikeudet

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
fi: Jäljellä alitilit mukaan lukien

en: Remember for session:
fi: Muista istunnolle:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
fi: Muista, että memcached pitää käynnistää ennen Plackia.

en: Remember return date for next check in
fi: Muista palautuspäivä seuraavalle palautukselle

en: Reminder date
fi: Muistutuspvm

en: Reminder:
fi: Muistutus:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
fi: Muistutus: tämä toiminto poistaa kaikki valitut auktoriteetit.

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
fi: Muistutus: tämä toiminto poistaa kaikki valitut nimeketietueet, liittyvät kausijulkaisutilaukset, olemassa olevat varaukset ja liitetyt niteet!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
fi: Muistutus: tämä toiminto muokkaa kaikkia valittuja auktoriteetteja.

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
fi: Muistutus: tämä toiminto muokkaa kaikkia valittuja nimeketietueita.

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
fi: Muistutus: tämä toiminto muokkaa kaikkia valittuja lainoja.

en: Remote host
fi: Etäpalvelin

en: Remote host:
fi: Etäpalvelin:

en: Remote image
fi: Kuva etäpalvelimella

en: Remote image:
fi: Kuvan osoite etäpalvelimella:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
fi: Poista

en: Remove
fi: Poista

en: Remove &quot;In demand&quot;
fi: Poista &quot;Pyydettäessä&quot;

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
fi: Poista kaikki IDt

en: Remove all reserves
fi: Poista kaikki kurssivarannot

note: SCRIPT
en: Remove color
fi: Poista väri

en: Remove condition
fi: Poista ehto

en: Remove course reserves
fi: Poistaa kurssivarantoja

en: Remove duplicates
fi: Poista kaksoiskappaleet

note: A
en: Remove facet %s
fi: Poista fasetti %s

en: Remove from bundle
fi: Poista nidepaketista

en: Remove from cart
fi: Poista korista

en: Remove from group
fi: Poista ryhmästä

en: Remove from item group
fi: Poista nideryhmästä

en: Remove from rota
fi: Poista kierrosta

en: Remove item from collection
fi: Poista nide kokoelmasta

en: Remove item from item group
fi: Poista nideryhmästä

en: Remove items not owned by selected libraries:
fi: Poista niteet, joita ei omista valitut kirjastot:

en: Remove items: scan barcodes
fi: Poista niteitä: syötä viivakoodit

en: Remove library from group
fi: Poista kirjasto ryhmästä

note: SCRIPT
en: Remove link
fi: Poista linkki

note: A
en: Remove lowest priority
fi: Poista alin sija varausjonossa

en: Remove owner
fi: Poista omistaja

en: Remove profile
fi: Poista profiili

en: Remove reserves &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fi: Poista varantoja &rsaquo; Kurssivarannot &rsaquo; Koha

en: Remove rule?
fi: Poista sääntö?

en: Remove selected
fi: Poista valitut

en: Remove selected items
fi: Poista valitut

en: Remove selected patrons
fi: Poista valitut asiakkaat

en: Remove spaces
fi: Poista välit

en: Remove substitution
fi: Poista korvaavuus

en: Remove tag
fi: Poista asiasana

note: SCRIPT
en: Remove this ID
fi: Poista tämä ID

en: Remove this match check
fi: Poista tämä tarkistus

en: Remove this match point
fi: Poista tämä vastaavuus

en: Remove this rule
fi: Poista tämä sääntö

note: SCRIPT
en: Remove this slot
fi: Poista tämä jakso

en: Remove:
fi: Poista:

en: Remove?
fi: Poista

en: Removed
fi: Poistettu

en: Renew
fi: Uusinta

en: Renew
fi: Uusinta

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
fi: Uusinta #%s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Lainan uusinta %s &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Renew a subscription
fi: Uusia kausijulkaisutilauksia

en: Renew all
fi: Uusi kaikki

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
fi: Uusi lainat &quot;verkkokirjastouusintana&quot; jos sopii:

en: Renew existing patrons
fi: Jatka olemassa olevien asiakastietojen käyttöoikeuksia

en: Renew or check in selected items
fi: Uusi tai palauta valitut niteet

en: Renew patron
fi: Asiakkaan käyttöoikeuden jatkaminen

note: A
en: Renew selected subscriptions
fi: Uusi valitut kausijulkaisutilaukset

en: Renew this subscription
fi: Uusi tämä kausijulkaisutilaus

en: Renewal
fi: Uusinta

en: Renewal date:
fi: Uusintapäivämäärä:

en: Renewal date:
fi: Uusintapvm:

note: INPUT type=text name=hard_due_date
en: Renewal due date %s
fi: Uusinnan eräpäivä %s

en: Renewal due date:
fi: Uusinnan eräpäivä:

en: Renewal of daily rental item
fi: Päivävuokrattavan niteen uusinta

en: Renewal of rental item
fi: Vuokrattavan niteen uusinta

en: Renewal period
fi: Uusinta-aika

en: Renewal priorities of agreements (e-resource management module)
fi: Sopimusten uusintaprioriteetit (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Renewals
fi: Uusintoja

en: Renewals allowed (count)
fi: Sallitut uusintakerrat

en: Renewals allowed:
fi: Sallitut uusintakerrat:

en: Renewals period:
fi: Uusinta-aika:

en: Renewed
fi: Uusittu

en: Renewed
fi: Uusittu

en: Renewed the maximum number of times
fi: Lainan uusimiskerrat ovat tulleet täyteen

en: Rental charge
fi: Lainausmaksu

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
fi: Lainausmaksu tälle niteelle: %s

en: Rental charge:
fi: Lainausmaksu:

en: Rental charge:
fi: Lainausmaksu:

en: Rental discount (%%)
fi: Lainausalennus (%%)

en: Rental fee
fi: Lainausmaksu

note: INPUT type=submit
en: Reopen
fi: Avaa uudelleen

en: Reopen an acquisitions basket
fi: Avaa tilauskori uudelleen

en: Reopen basket
fi: Avaa tilauskori uudelleen

en: Reopen basket group
fi: Avaa tilausryhmä uudestaan

en: Reopen closed invoices
fi: Avata suljetut laskut uudelleen

en: Reopen it
fi: Avaa uudelleen

en: Reopen selected invoices
fi: Avaa valitut laskut uudelleen

en: Reopen:
fi: Avaa uudelleen:

en: Rep.price
fi: Korvaushinta

note: SCRIPT
en: Repair
fi: Korjaa

note: A
en: Repeat this tag
fi: Toista tämä kenttä

en: Repeatable
fi: Toistettava

en: Repeatable:
fi: Toistettava:

en: Replace
fi: Korvaa

note: SCRIPT
en: Replace all
fi: Korvaa kaikki

en: Replace all patron attributes
fi: Korvaa kaikki asiakasmääreet

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
fi: Korvaa olemassa olevat kansikuvat %s

en: Replace existing record with incoming record
fi: Korvaa tietue tuotavalla tietueella

en: Replace existing search filter:
fi: Korvaa olemassa oleva haun rajaus:

en: Replace only included patron attributes
fi: Korvaa vain mainitut asiakasmääreet

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
fi: Korvaa asiakkaiden salasanat tiedostossa olevilla (tyhjiä salasanoja ei huomioida)

en: Replace record via Z39.50/SRU
fi: Korvaa tietue Z39.50/SRU-kyselyn kautta

en: Replace record via Z39.50/SRU search
fi: Korvaa tietue Z39.50/SRU-kyselyn kautta

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
fi: Korvaa nykyisen tietueen sisältö

note: SCRIPT
en: Replace with
fi: Korvaa tällä

en: Replacement cost:
fi: Korvausmaksu:

en: Replacement price
fi: Korvaushinta

en: Replacement price:
fi: Korvaushinta:

en: Replacement price:
fi: Korvaushinta:

en: Replied
fi: Vastattu

en: Reply-To:
fi: Vastausosoite:

en: Report
fi: Raportti

en: Report
fi: Raportti

en: Report ID:
fi: Raportin ID:

en: Report SQL:
fi: SQL-raportti:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
fi: Raportti, kun vastaanottamattomat tilaukset on siirretty budjetista %s (%s - %s) budjettiin %s (%s - %s)

en: Report group:
fi: Raportin ryhmä:

en: Report is public:
fi: Raportti on julkinen:

en: Report mistake
fi: Raportoi virhe

en: Report name
fi: Raportin nimi

en: Report name:
fi: Raportin nimi:

en: Report name:
fi: Raportin nimi:

en: Report plugins
fi: Raporttiliitännäiset

en: Report subgroup:
fi: Raportin aliryhmä:

en: Report:
fi: Raportti:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
fi: Raportoitu %s

en: Reports
fi: Raportit

en: Reports
fi: Raportit

en: Reports &rsaquo; Koha
fi: Raportit &rsaquo; Koha

en: Reports Dictionary
fi: Raporttisanasto

en: Reports dictionary
fi: Raporttisanasto

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
fi: Raportit nidetyypeille %s kirjastossa %s%s

en: Reports tables
fi: Raportin taulut

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
fi: Pyyntö %s

en: Request ID
fi: Pyynnön ID

en: Request article
fi: Pyydä artikkelia

en: Request article
fi: Pyydä artikkelia

en: Request article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Pyydä artikkelia &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
fi: Pyydä artikkelia teoksesta %s

en: Request details
fi: Pyynnön tiedot

en: Request log
fi: Pyyntöloki

en: Request number:
fi: Pyynnön numero:

en: Request specific item type:
fi: Pyydä tiettyä nidetyyppiä:

en: Request type:
fi: Pyynnön tyyppi:

en: Requested
fi: Pyydetty

en: Requested article
fi: Pyydetty artikkeli

en: Requested by
fi: Palautuspyynnön tekijä:

note: SCRIPT
en: Requested from partners
fi: Pyydetty yhteistyökumppaneilta

en: Requested item type
fi: Varauksen nidetyyppi

en: Require strong password:
fi: Vaadi vahva salasana:

en: Require valid email address:
fi: Vaadi voimassaolevaa sähköpostiosoitetta:

en: Required
fi: Pakollinen tieto

en: Required fields cannot be cleared
fi: Pakollisia kenttiä ei voi tyhjentää

en: Required fields:
fi: Vaaditut kentät:

en: Required for staff login.
fi: Vaaditaan virkailijatyökaluun kirjautumisessa.

en: Required match checks
fi: Vaaditut osumatarkistukset

note: TH
en: Required module missing
fi: Vaadittu osio puuttuu

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
fi: Vaaditut moduulit pitää olla asennettuna oikeaan versioon ennen kuin voit jatkaa.

en: Required modules must be installed before you may continue.
fi: Vaaditut modulit tulee olla asennettuna ennen kuin voit jatkaa.

en: Required. Maximum length is 64 letters
fi: Vaadittu. Max pituus 64 merkkiä

note: I
en: Requires override of hold policy
fi: Vaatii varaussäännön ohittamista

en: Research
fi: Tutkimus

en: Resend
fi: Lähetä uudelleen

en: Reserve
fi: Varannot

en: Reserve cancelled
fi: Varaus peruttu

en: Reserve found
fi: Varaus löytyi

en: Reserves
fi: Varannot

en: Reset
fi: Tyhjennä

en: Reset filter
fi: Poista suodatus

en: Reset mappings
fi: Nollaa määritykset

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
fi: Nollaa valtuutus

note: SCRIPT
en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Resolve
fi: Ratkaise

en: Resolve claim
fi: Ratkaise ilmoitus

en: Resolve return claim
fi: Ratkaise palautusilmoitus

note: SPAN
en: Resolved claims
fi: Ratkaistut ilmoitukset

en: Resolved?
fi: Ratkaistu?

en: Responses
fi: Vastaukset

en: Responses enabled:
fi: Vastaukset sallittu:

en: Restore
fi: Palauta

note: SCRIPT
en: Restore last draft
fi: Palauta edellinen luonnos

en: Restrict
fi: Rajoita

en: Restrict access to:
fi: Rajoita käyttö:

en: Restricted
fi: Rajoitettu

en: Restricted status of an item
fi: Niteen rajoitusten arvot

en: Restricted:
fi: Rajoitettu:

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
fi: Myöhästymisestä aiheutunut rajoitus %s

note: SCRIPT
en: Restriction code is already in use
fi: Rajoituksen koodi on jo käytössä

en: Restriction comment
fi: Rajoituksen huomautus

en: Restriction comment:
fi: Rajoituksen huomautus:

en: Restriction expiration
fi: Rajoite vanhenee

en: Restriction expiration:
fi: Rajoitus vanhenee:

en: Restriction overridden temporarily
fi: Rajoitus ohitetaan väliaikaisesti

en: Restriction overridden temporarily.
fi: Rajoitus ohitetaan väliaikaisesti.

en: Restriction reason
fi: Rajoituksen syy

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
fi: Rajoitukset (%s)

en: Result
fi: Tulos

en: Results
fi: Tulokset

en: Results
fi: Tulokset

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
fi: Tulokset %s-%s %s / %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fi: Tulokset %s-%s / %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fi: Tulokset %s-%s / %s

en: Results for authority records
fi: Auktoriteettitietueiden tulokset

en: Results for tag
fi: Tulokset tagille

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
fi: Tulokset Mana-tietämyskannasta

en: Results per page :
fi: Tuloksia sivulla :

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
fi: Tuloksia sivulla: %s

en: Resume
fi: Jatka

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
fi: Jatka kaikki keskeytetyt varaukset

en: Retail price:
fi: Vähittäishinta:

en: Retake photo
fi: Ota kuva uudelleen

en: Retrieving renewals...
fi: Haetaan uusintoja...

en: Return
fi: Palautus

en: Return claims
fi: Palautusilmoitukset

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
fi: Palautusilmoitukset käsitellään asiakkaan tiedoissa

en: Return claims:
fi: Palautusilmoitukset:

en: Return date
fi: Palautuspvm

en: Return policy
fi: Palautussääntö

en: Return to batch item deletion
fi: Palaa niteiden poiston eräajoon

en: Return to batch item modification
fi: Palaa niteiden muokkauksen eräajoon

en: Return to circulation and fine rules
fi: Laina- ja maksusäännöt

en: Return to frameworks
fi: Palaa kuvailupohjiin

en: Return to holding library
fi: Palauta sijaintikirjastoon

en: Return to home library
fi: Palauta kotikirjastoon

en: Return to patron detail
fi: Palaa asiakastietoihin

en: Return to previous page
fi: Palaa edelliselle sivulle

en: Return to request
fi: Palaa pyyntöön

note: A
en: Return to request details
fi: Palaa pyynnön tietoihin

en: Return to rota
fi: Palaa kiertokokoelmaan

en: Return to rotas
fi: Palaa kiertokokoelmiin

en: Return to rotating collections home
fi: Palaa siirtokokoelmiin

en: Return to search
fi: Palaa hakuun

en: Return to sets management
fi: Palaa joukkojen hallintaan

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
fi: Palaa välivarastoituihin MARC-tietueisiin %s

en: Return to the basket
fi: Palaa tilauskoriin

en: Return to the basket without making a new order.
fi: Palaa tilauskorin tietoihin tekemättä uutta tilausta.

en: Return to the job list
fi: Palaa työlistaan

en: Return to the record
fi: Palaa tietueeseen

en: Return to tools
fi: Palaa työkaluihin

en: Return to where you were
fi: Palaa edelliselle sivulle

en: Return-Path:
fi: Palautusosoite:

en: Returned to patron:
fi: Palautettu asiakkaalle:

en: Returns
fi: Palautus

en: Reversed
fi: Peruutettu

en: Revert In Processing status
fi: Peruuta käsittelyssä-tila

en: Revert hold transfer status
fi: Peruuta kuljetustila

note: SCRIPT
en: Revert import MARC records
fi: Peruuta tietueiden tuonti

en: Revert waiting
fi: Peruuta odottava-tila

en: Revert waiting status
fi: Peruuta odottava-tila

en: Reverted
fi: Peruutettu

en: Reverting
fi: Palautetaan

en: Review pending modifications
fi: Tarkista odottavat muutospyynnöt

en: Reviewer
fi: Tarkastaja

en: Reviewer:
fi: Tarkastaja:

en: Reviews
fi: Arvostelut

en: Revoke
fi: Peruuta

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
fi: Tekstimuotoilualue. Paina ALT-0, jos tarvitset apua.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
fi: Tekstimuotoilualue. Paina ALT-F9, jos haluat valikkoon. Paina ALT-F10, jos haluat työkaluvalikkoon. Paina ALT-0, jos tarvitset apua

en: Right
fi: Oikea

note: SCRIPT
en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Road types to be used in patron addresses
fi: Asiakkaiden osoitteissa käytettävät tietyypit

note: SCRIPT
en: Robots
fi: Robotit

en: Roles for users (e-resource management module)
fi: Käyttäjien roolit (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

note: SCRIPT
en: Rollover at:
fi: Jakso vaihtuu:

en: Rollover:
fi: Jakso vaihtuu:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
fi: Rom&acirc;n&#259; (romania)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
fi: Juurihakemistoa latauksille ei ole määritelty

en: Rosalie was the Head Librarian at Horowhenua Library Trust when Koha was started and without her Koha would not exist. She was an inspiring leader and innovator and took the risk of her career entrusting Chris, Joanne, Rachel and Simon to deliver the original project that became the international sensation we all know and love.
fi: Rosalie oli johtava kirjastonhoitaja Horowhenua Library Trustissa kun Koha luotiin ja ilman häntä Kohaa ei olisi olemassa. Hän oli innostava johtaja ja kehittäjä ja otti ammatillisia riskejä luottaen Chrisin, Joannen, Rachelin ja Simonin luovan alkuperäisen projektin, josta tuli kansainvälinen sensaatio, jonka me kaikki tunnemme ja rakastamme.

en: Rota
fi: Kierto

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
fi: Kierron kuvaus

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
fi: Kierron nimi

en: Rota status
fi: Kierron tila

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
fi: Käännä myötäpäivään

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
fi: Kierrä vastapäivään

en: Rotating collection
fi: Siirtokokoelma

en: Rotating collections
fi: Siirtokokoelmat

en: Rotating collections
fi: Siirtokokoelmat

en: Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Siirtokokoelmat &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Routing
fi: Kierto

en: Routing
fi: Kierto

en: Routing list
fi: Kiertolista

en: Routing lists
fi: Kiertolistat

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Kiertolistan esikatselu &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Routing:
fi: Kierto:

en: Row
fi: Rivi

note: SCRIPT
en: Row group
fi: Rivin ryhmä

note: SCRIPT
en: Row properties
fi: Rivin ominaisuudet

note: SCRIPT
en: Row type
fi: Rivin tyyppi

note: SCRIPT
en: Rows
fi: Rivit

en: Rule
fi: Sääntö

en: Rule
fi: Sääntö

en: Rule operator
fi: Operaattori

en: Rules
fi: Säännöt

en: Rules for automatic item modifications by age
fi: Niteiden iän mukaisen muokkauksen säännöt

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
fi: Säännöt myöhästymiselle: %s%s%s oletuskirjasto %s

en: Run
fi: Käynnistä

en: Run
fi: Käynnistä

note: BUTTON
en: Run and edit macros
fi: Suorita ja muokkaa makroja

en: Run macro
fi: Suorita makro

en: Run report
fi: Aja raportti

en: Run report
fi: Aja raportti

en: Run reports
fi: Aja raportteja

note: INPUT type=submit
en: Run the report
fi: Aja raportti

en: Run tool
fi: Käynnistä työkalu

en: Running
fi: Toiminnassa

en: Runtime parameter options
fi: Ajonaikaisten parametrien valinnat

en: SI Centimeters
fi: Senttimetrejä (SI)

en: SI Millimeters
fi: Millimetrit (SI)

en: SIP media type:
fi: SIP-mediatyyppi:

en: SMS
fi: Tekstiviesti

en: SMS alert number
fi: Tekstiviestihälytys numeroon

en: SMS cellular providers
fi: SMS-puhelinoperaattorit

en: SMS cellular providers
fi: SMS-puhelinoperaattorit

en: SMS cellular providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: SMS-puhelinoperaattorit &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: SMS number:
fi: Tekstiviesti numeroon:

en: SMS provider
fi: SMS-operaattori

en: SMS provider:
fi: Puhelinoperaattori:

en: SMTP server
fi: SMTP-palvelin

en: SMTP server:
fi: SMTP-palvelin:

en: SMTP servers
fi: SMTP-palvelimet

en: SMTP servers
fi: SMTP-palvelimet

en: SRU Search fields mapping:
fi: SRU-hakukenttien vastaavuus:

en: SRU search fields mapping for authorities &rsaquo; Koha
fi: SRU-hakukenttien kytkökset auktoriteeteille &rsaquo; Koha

en: SRU search fields mapping for bibliographic records &rsaquo; Koha
fi: SRU-hakukenttien kytkökset nimeketietueisiin &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
fi: Myynti %s

en: Salutation
fi: Titteli

en: Same week day
fi: Sama viikonpäivä

en: Satisfied
fi: Täytetty

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
fi: Lauantai

note: SCRIPT
en: Saturdays
fi: Lauantai

note: INPUT type=submit
en: Save
fi: Tallenna

en: Save
fi: Tallenna

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
fi: Tallenna (jos tallennus-liitännäinen on aktivoitu)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
fi: Tallenna osion %s muutokset

en: Save and continue editing
fi: Tallenna ja jatka muokkausta

en: Save and edit items
fi: Tallenna ja muokkaa niteitä

en: Save and pay
fi: Tallenna ja maksa

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
fi: Tallenna ja esikatsele

en: Save and view record
fi: Tallenna ja näytä tietue

en: Save anyway
fi: Tallenna silti

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
fi: Tallenna MARC (.mrc) -tiedostona

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
fi: Tallenna MARCXML (.xml) -tiedostona

en: Save as new pattern
fi: Tallenna uutena

en: Save as new search filter:
fi: Tallenna uutena haun rajauksena:

en: Save as new template
fi: Tallenna uutena pohjana

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
fi: Tallenna pohjana

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
fi: Tallenna nykyinen tietue (Ctrl+S)

en: Save description
fi: Tallenna kuvaus

en: Save filter
fi: Tallenna rajaus

en: Save profile
fi: Tallenna profiili

en: Save quotes
fi: Tallenna sitaatit

en: Save record
fi: Tallenna tietue

en: Save record (cannot be remapped)
fi: Tallenna tietue (ei voi vaihtaa)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
fi: Tallenna raportti

en: Save search as filter
fi: Tallenna haku rajauksena

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
fi: Tallenna pikanäppäimet

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
fi: Tallenna kausijulkaisutilaus

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
fi: Tallenna kausijulkaisutilaushistoria

en: Save template
fi: Tallenna pohja

note: SCRIPT
en: Save to catalog
fi: Tallenna luetteloon

en: Save your custom report
fi: Tallenna raporttisi

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Save: '%s' with limits '%s' as filter
fi: Tallenna: '%s' käyttäen rajauksena '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
fi: Tallennettu

en: Saved check-in date:
fi: Tallennettu palautuspvm:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved filter:
fi: Tallennetut rajaukset:

en: Saved report results
fi: Tallennetut raporttien tulokset

en: Saved reports
fi: Tallennetut raportit

en: Saved reports
fi: Tallennetut raportit

en: Saved reports - SQL
fi: Tallennetut raportit - SQL

en: Saved results
fi: Tallennetut tulokset

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: Scale height (relative to card):
fi: Sovita korkeus (suhteessa korttiin):

en: Scale width (relative to card):
fi: Sovita leveys (suhteessa korttiin):

en: Scan
fi: Lue viivakoodi

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
fi: Syötä viivakoodi palauttaaksesi

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
fi: Syötä viivakoodi uusiaksesi

en: Scan a patron barcode to start.
fi: Lue asiakkaan viivakoodi.

en: Scan all barcodes of items found in the items bundle. If any items are missing, they will be marked as lost
fi: Lue kaikkien nidepaketin niteiden viivakoodit. Jos niteitä puuttuu, merkataan ne kadonneiksi

en: Scan index:
fi: Selaa indeksiä:

en: Scan indexes:
fi: Hae indekseistä:

en: Schedule
fi: Ajastus

en: Schedule
fi: Ajastus

en: Schedule pickup
fi: Ajasta nouto

en: Schedule tasks to run
fi: Ajasta tehtäviä

en: Schedule tasks to run
fi: Ajastaa tehtäviä

en: Scheduled for automatic renewal
fi: Ajastettu automaattista uusintaa varten

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
fi: Ajastettu automaattista uusintaa varten. Ei voitu enää uusia

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
fi: Niteen uusinta on ajastettu, mutta sitä ei voi uusia, koska asiakkaalla on liikaa maksamattomia maksuja

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
fi: Niteen uusinta on ajastettu, mutta sitä ei voi uusia, koska asiakkaan kirjastokortti on vanhentunut

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
fi: Ajastettu automaattista uusintaa varten. Ei voida vielä uusia.

en: School
fi: Koulu

en: Score:
fi: Pisteytys:

en: Screen
fi: Näytölle

note: INPUT type=submit
en: Search
fi: Haku

note: INPUT type=text
en: Search %s
fi: Haku %s

note: %1$s:  IF ( query_desc ) %2$s:  query_desc | html %3$s:  END %4$s:  IF ( limit_desc ) %5$s:  limit_desc | html %6$s:  END
en: Search %s for '%s'%s %s &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
fi: Hakutulokset haulle %s '%s'%s%s &nbsp;rajauksilla:&nbsp;'%s'%s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
fi: ISSN-haku

en: Search Z39.50/SRU servers
fi: Hae Z39.50/SRU-palvelimista

en: Search a patron
fi: Hae asiakasta

note: A
en: Search agreements
fi: Hae sopimuksia

en: Search all headings
fi: Hae kaikista otsikoista

en: Search all headings:
fi: Hae kaikista otsikoista:

note: INPUT type=text name=value
en: Search any authority field
fi: Hae auktoriteettikenttää

note: INPUT type=text name=value
en: Search any heading
fi: Hae otsikkoa

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
fi: Hae sopimuksen nimellä tai kuvauksella:

en: Search by keyword:
fi: Hae sanahaulla:

note: INPUT type=text name=description
en: Search by patron category name
fi: Hae asiakastyypin nimellä

en: Search call number:
fi: Hae luokkaa:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
fi: Hae luokkaa

note: A
en: Search catalog
fi: Hae tietokannasta

en: Search category
fi: Hakutyyppi

en: Search category:
fi: Hakutyyppi:

en: Search cities
fi: Hae kuntia

note: INPUT type=text
en: Search claim count
fi: Hae reklamoitavien määrä

note: INPUT type=text
en: Search claim date
fi: Hae reklamointipäiväys

en: Search contracts
fi: Hae sopimuksia

en: Search currencies
fi: Hae rahayksikköjä

en: Search desks
fi: Hae tiskejä

en: Search engine
fi: Hakukone

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fi: Hakukoneen asetukset (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fi: Hakukoneen asetukset (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Hakukoneen asetukset (Elasticsearch) &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Search entire MARC record
fi: Hae koko MARC-tietueesta

en: Search entire record
fi: Hae koko tietue

en: Search entire record:
fi: Hae koko tietue:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search existing notices
fi: Hae tallennettuja ilmoituksia

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
fi: Hae loppumispäivää

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
fi: Haku aikakatkaistiin, yritä uudelleen

en: Search field
fi: Hakukenttä

en: Search field:
fi: Hakukenttä:

en: Search fields
fi: Hakukentät

en: Search filters
fi: Haun rajaukset

en: Search filters
fi: Haun rajaukset

en: Search filters &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Haun rajaukset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Search for
fi: Hakusanat

en: Search for a vendor
fi: Hae aineistotoimittaja

en: Search for a vendor to transfer from
fi: Hae aineistotoimittajaa, jolta siirretään

en: Search for a vendor to transfer to
fi: Hae aineistotoimittaja, jolle siirretään

note: A
en: Search for another patron
fi: Hae toinen asiakas

en: Search for another record
fi: Hae toinen tietue

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
fi: Hae niteitä %s jotka lisätään erään %s %s

en: Search for new owner:
fi: Hae uutta omistajaa:

en: Search for patron
fi: Hae asiakkaita

en: Search for patrons
fi: Hae asiakkaita

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
fi: Hae liitännäisiä

en: Search for record
fi: Hae tietue

en: Search for tag:
fi: Hae kenttä:

en: Search for vendor
fi: Hae toimittajaa

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
fi: Hae toimittajaa %s &rsaquo; Koha

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Hae toimittajaa &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Search funds
fi: Hae tileistä

en: Search history
fi: Hakuhistoria

en: Search history
fi: Hakuhistoria

en: Search history &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: Hakuhistoria &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
fi: Hae kalenterista päivä, jonka haluat asettaa kiinniolopäiväksi.

en: Search index
fi: Hakuindeksi

en: Search index:
fi: Hakuindeksi:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
fi: Hae lehden numeroa

note: INPUT type=text
en: Search library
fi: Hakukirjasto

note: INPUT type=text
en: Search location
fi: Hakupaikka

en: Search main heading
fi: Hae pääotsikosta

en: Search main heading ($a only)
fi: Hae pääotsikosta (vain $a)

en: Search main heading ($a only):
fi: Hae pääotsikosta (vain $a):

en: Search main heading:
fi: Hae pääotsikosta:

note: INPUT type=text
en: Search notes
fi: Hae viestejä

en: Search notices
fi: Hae ilmoituksia

en: Search on
fi: Hae

note: I
en: Search on %s
fi: Hae %s

en: Search on Mana
fi: Hae Manasta

en: Search options
fi: Haun asetukset

en: Search orders
fi: Hae tilauksia:

note: A
en: Search packages
fi: Hae paketteja

en: Search partners
fi: Hae yhteistyökumppaneita

en: Search patron categories
fi: Hae asiakastyypeistä

en: Search patrons
fi: Hae asiakkaita

en: Search patrons
fi: Hae asiakkaita

en: Search patrons or clubs
fi: Hae asiakkaita tai kerhoja

en: Search patrons or clubs
fi: Hae asiakkaita tai kerhoja

note: INPUT type=text
en: Search publication date
fi: Hae julkaisuaikaa

en: Search reports by keyword:
fi: Hae raportteja sanahaulla:

en: Search results
fi: Haun tulokset

en: Search results
fi: Haun tulokset

en: Search results &rsaquo; Barcodes and labels &rsaquo; Koha
fi: Haun tulokset &rsaquo; Viivakoodit ja tarrat &rsaquo; Koha

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Haun tulokset &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
fi: Hakutulokset %s - %s / %s

note: NAV
en: Search results navigation
fi: Haun tulokset

en: Search selected partners
fi: Hae valitut yhteistyökumppanit

note: INPUT type=text
en: Search since
fi: Etsi

note: INPUT type=text
en: Search status
fi: Haun tila

en: Search string matches:
fi: Hakusanatulokset:

en: Search subscriptions
fi: Hae kausijulkaisutilauksia

en: Search subscriptions:
fi: Hae kausijulkaisutilauksia:

en: Search suggestions
fi: Hakuehdotuksia

en: Search system preferences
fi: Hae järjestelmän asetuksia

en: Search targets
fi: Hakukohteet

en: Search term:
fi: Hakuehto:

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
fi: Hae tietokannasta ja säilöstä

note: INPUT type=text
en: Search title
fi: Hae nimekkeestä

note: A
en: Search titles
fi: Hae nimekkeitä

en: Search to hold
fi: Hae ja varaa

en: Search to hold
fi: Hae ja varaa

en: Search type
fi: Hakutyyppi

en: Search type:
fi: Hakutyyppi:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
fi: Haku ei ole käytettävissä

en: Search uploads by category
fi: Hae lähetyksiä kategorian mukaan

en: Search uploads by name or hashvalue
fi: Hae latauksia nimellä tai arvolla

en: Search using filter
fi: Haun rajaukset

en: Search value:
fi: Hakuarvo:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
fi: Hae toimittaja

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search vendors
fi: Hae toimittajia

en: Search was:
fi: Hakusi oli:

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
fi: Haku tehostaa/lisää painotettujen kenttien relevanssia

en: Search within results
fi: Hae tuloksista

en: Search:
fi: Haku:

en: Searchable
fi: Haettavissa

en: Searchable:
fi: Haettavissa:

en: Searched by default.
fi: Haettu oletusarvon mukaan.

note: A
en: Searching
fi: Haku

note: SCRIPT
en: Season
fi: Vuodenaika

note: SCRIPT
en: Second
fi: Toinen

en: Second indicator default value:
fi: Toisen indikaattorin oletusarvo:

en: Secondary email
fi: Toissijainen sähköpostiosoite

en: Secondary email:
fi: Vaihtoehtoinen sähköposti:

en: Secondary email:
fi: Toissijainen sähköpostiosoite:

en: Secondary phone
fi: Toissijainen puh.nro

en: Secondary phone:
fi: Toissijainen puh.nro:

en: Secondary phone:
fi: Toissijainen puh.nro:

en: Seconds (default)
fi: Sekunnit (oletus)

en: Secret:
fi: Avain:

en: Section
fi: Kappale

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
fi: Osa %s

en: Section:
fi: Kappale:

en: See
fi: Katso

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
fi: Katso %s

en: See also:
fi: Katso myös:

en: See any subscription attached to this biblio
fi: Katso tähän tietueeseen liitetyt tilaukset

en: See highlighted items below
fi: Katso korostetut kohteet alla

en: See online help for advanced options
fi: Katso ohje lisätietoja varten

en: See your public page:
fi: Katso julkinen sivusi:

en: Seen
fi: Havaittu

en: Sefton Council, United Kingdom
fi: Sefton Council, Yhdistynyt kuningaskunta

note: INPUT type=submit
en: Select
fi: Valitse

en: Select
fi: Valitse

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fi: Valitse "Kaikki kirjastot", jos tämä asiakasmääre halutaan näyttää aina. Muussa tapauksessa valitse kirjastot, joita asiakasmääreen halutaan koskevan.

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
fi: Valitse 'Kaikki kirjastot', jos kaikki kirjastot käyttävät tätä nidetyyppiä. Muussa tapauksessa valitse vain ne kirjastot, jotka käyttävät tätä nidetyyppiä.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fi: Valitse 'Kaikki kirjastot', jos tämä auktorisoitu arvo näytetään aina. Muussa tapauksessa valitse kirjastot, joita arvo koskee.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
fi: Valitse 'Kaikki kirjastot', jos tätä credit-tyyppiä käytetään kaikissa kirjastoissa. Muussa tapauksessa valitse kirjastot, joita arvo koskee.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
fi: Valitse 'Kaikki kirjastot', jos tämän maksutyypin tulisi olla käytettävissä kaikilla kirjastoilla. Muussa tapauksessa valitse kirjastot, jotka haluat liittää tähän maksutyyppiin.

en: Select CSV profile:
fi: Valitse CSV-profiili:

en: Select MARC framework:
fi: Valitse MARC-kuvailupohja:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
fi: Valitse välivarastoitava MARC-tiedosto. Tunnistetut MARC-tietueet laitetaan välivarastoon, josta ne voidaan siirtää myöhemmin aineistoluetteloon.

en: Select a budget
fi: Valitse budjetti

en: Select a built-in sound:
fi: Valitse etukäteen määritelty ääni

en: Select a category type
fi: Valitse asiakastyyppi

en: Select a chooser
fi: Valitse valitsija

en: Select a collection:
fi: Valitse kokoelma:

en: Select a day
fi: Valitse päivä

en: Select a deliverer
fi: Valitse toimittaja

en: Select a department
fi: Valitse osasto

en: Select a file to import into the borrowers table
fi: Valitse tiedosto tuotavaksi lainaajat-tauluun

en: Select a frequency
fi: Valitse käyntitiheys

en: Select a fund
fi: Valitse tili

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
fi: Valitse tili (täyttää tilaukseen/niteeseen kun valittu)

en: Select a fund (will use default if set)
fi: Valitse tili (annettua käytetään oletusarvona)

en: Select a language:
fi: Valitse kieli:

en: Select a layout for back side:
fi: Valitse käytettävä pohja:

en: Select a layout to be applied:
fi: Valitse käytettävä pohja:

en: Select a library :
fi: Valitse kirjasto :

en: Select a library :
fi: Valitse kirjasto :

en: Select a library:
fi: Valitse kirjasto:

en: Select a library:
fi: Valitse kirjasto:

en: Select a list
fi: Valitse lista

en: Select a list of records
fi: Valitse lista tietueista

en: Select a table:
fi: Valitse taulu:

en: Select a template
fi: Valitse pohja

en: Select a template to be applied:
fi: Valitse käytettävä pohja:

en: Select a time
fi: Valitse aika

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select all visible rows
fi: Valitse kaikki näkyvillä olevat rivit

en: Select an authority framework
fi: Valitse auktoriteettipohja

en: Select an existing list
fi: Valitse lista

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
fi: Valitse kuvatiedosto tai ZIP-pakattu tiedosto. Tämä työkalu hyväksyy GIF, JPEG, PNG, ja XPM -muotoiset kuvat.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
fi: Valitse kuvatiedosto ladattavaksi. Tämä työkalu hyväksyy GIF, JPEG, PNG, ja XPM -muotoiset kuvat.

en: Select an item type:
fi: Valitse nidetyyppi:

en: Select day:
fi: Valitse päivä:

en: Select download format:
fi: Valitse tallennusmuoto:

en: Select files:
fi: Valitse tiedostot:

en: Select item:
fi: Valitse nide:

en: Select items to move to this rota:
fi: Valitse tähän kiertolistaan siirrettävät niteet:

en: Select local databases
fi: Valitse paikalliset tietokannat

en: Select manager
fi: Valitse käsittelijä

en: Select month:
fi: Valitse kuukausi:

en: Select none
fi: Älä valitse mitään

en: Select none to see all libraries
fi: Jätä tyhjäksi, jos haluat nähdä kaikki kirjastot

en: Select note
fi: Valitse viesti

en: Select notice:
fi: Valitse huomautus:

en: Select one or more images to delete.
fi: Valitse yksi tai useampi kuva poistettavaksi.

en: Select ordering library account:
fi: Valitse tilaavan kirjaston tili:

en: Select owner
fi: Valitse omistaja

en: Select partner libraries:
fi: Valitse kumppanikirjastot:

note: SCRIPT
en: Select patron
fi: Valitse asiakas

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
fi: Valitse säilytettävä asiakas. Muilta asiakkailta siirretään data valitulle asiakkaalle ja jäljelle jääneet asiakastietueet poistetaan.

en: Select planning type:
fi: Suunnittelutyyppi:

en: Select records to export
fi: Valitse vietävät tietueet

en: Select remote databases
fi: Valitse etätietokannat

en: Select searches to:
fi: Valitse haut kohteelle:

en: Select table:
fi: Valitse taulu:

en: Select the biblionumber to attach the item to
fi: Valitse tietue, johon nide liitetään

en: Select the biblionumber to link the item to
fi: Valitse tietue, johon nide linkitetään

en: Select the file to import:
fi: Valitse tuotava tiedosto:

en: Select the file to upload:
fi: Valitse vietävä tiedosto:

en: Select the host record to link
fi: Valitse emotietue, johon linkitetään

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
fi: Valitse emotietue, joka linkitetään tietueeseen '%s'

en: Select the library account submitting the EDI order
fi: Valitse EDI-tilauksen lähettävän kirjaston tilin

en: Select to display or not:
fi: Valitse näytetäänkö:

en: Select to import
fi: Valitse tuotava

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Valitse toimittaja &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Select visible rows
fi: Valitse näkyvillä olevat rivit

en: Select which authorized value category the user will choose from.
fi: Valitse mistä auktorisoidun arvon luokasta käyttäjän tulee valita.

en: Select without holds
fi: Valitse ilman varauksia

en: Select without items
fi: Valitse ilman niteitä

en: Select without subscriptions
fi: Valitse kausijulkaisutilauksettomat

en: Select your MARC flavor
fi: Valitse MARC-formaatti

note: SCRIPT
en: Select...
fi: Valitse...

en: Select2
fi: Valinta2

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
fi: Valitse kentät säilytetään alkuperäisessä asiakastietuessa, kun tiedot päällekirjoitetaan.

en: Selected items :
fi: Valitut niteet :

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
fi: Valitsemalla huomautuksen kiertolistan jäsenille ilmoitetaan vastaanotetuista numeroista.

en: Selecting default settings
fi: Valitaan oletusasetukset

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
fi: Valitsemalla tämän vaihtoehdon korvaat tilin nykyisen omistajan, mikäli tilille on jo määritelty omistaja.

note: SCRIPT
en: Selection
fi: Valinta

en: Selector
fi: Valitsin

en: Selector:
fi: Valitsin:

en: Self check modules
fi: Itsepalvelumodulit

en: Semi-colon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
fi: Puolipisteellä erotettua tekstiä (.csv)

en: Send
fi: Lähetä

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
fi: Lähetä EDI-tilaus

en: Send email
fi: Lähetä sähköposti

en: Send email to new patrons
fi: Lähetä sähköposti uusille asiakkaille

en: Send list
fi: Lähetä lista

en: Send notice to patron
fi: Lähetä ilmoitus asiakkaalle

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
fi: Lähetä ilmoitus

en: Send password reset
fi: Lähetä salasanan nollaus

en: Send the code by email
fi: Lähetä koodi sähköpostilla

en: Send to
fi: Lähetä kohteelle

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
fi: Lähetä Mana-tietämyskannalle

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
fi: Lähetä näkyvät niteet niteiden eräpoistoon

note: A
en: Send visible items to batch item modification
fi: Lähetä näkyvät niteet niteiden erämuokkaukseen

note: A
en: Send visible records to a list
fi: Lähetä näkyvät tietueet listalle

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
fi: Lähetä näkyvät tietueet tietueiden eräpoistoon

note: A
en: Send visible records to batch record modification
fi: Lähetä näkyvät tietueet tietueiden erämuokkaukseen

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
fi: Lähetä näkyvät tulokset asiakkaiden erämuokkaukseen

en: Send welcome email
fi: Lähetä tervetulosähköposti

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
fi: Lähetetään kohteeseen: %s

en: Sending your cart
fi: Lähetetään koriasi

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fi: Lähetetään koriasi &rsaquo; %s%s%sKohan verkkokirjasto%s

en: Sending your list
fi: Lähetetään listaasi

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
fi: Listan lähetys &rsaquo; Listat &rsaquo; Koha

en: Sent
fi: Lähetetty

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
fi: Lähetetyt ilmoitukset %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
fi: Lähetetyt ilmoitukset asiakkaalle %s

en: Sent to
fi: Lähetetty kohteelle

en: Separate keys using a hyphen "-"
fi: Erota näppäimet käyttämällä väliviivaa "-"

en: Separate multiple filenames by commas.
fi: Erota tietuenimet toisistaan pilkulla.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
fi: Erota valinnat pilkulla. Example: sru=get,sru_version=1.1. Katso myös http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
fi: Syyskuu

en: Serial
fi: Kausijulkaisu

en: Serial claim
fi: Kausijulkaisureklamaatio

en: Serial collection
fi: Kausijulkaisukokoelma

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
fi: Kausijulkaisukokoelma #%s

en: Serial collection information for
fi: Kausijulkaisun kokoelmatiedot:

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Kausijulkaisun %s kokoelmatiedot &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

en: Serial edition
fi: Kausijulkaisutilaus

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Kausijulkaisutilaus %s &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
fi: Kausijulkaisun numerointi

en: Serial enumeration / chronology
fi: Kausijulkaisun numerointi

en: Serial enumeration:
fi: Kausijulkaisun numerointi:

en: Serial number:
fi: Numero:

en: Serial receipt creates an item record.
fi: Luo nidetietue kausijulkaisua vastaanotettaessa.

en: Serial receipt does not create an item record.
fi: Älä luo nidetietuetta kausijulkaisua vastaanotettaessa.

en: Serial receive
fi: Kausijulkaisun vastaanotto

en: Serial subscription: search for vendor
fi: Kausijulkaisu: Hae toimittaja

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
fi: Kausijulkaisu: %s

en: Serials
fi: Kausijulkaisut

en: Serials
fi: Kausijulkaisut

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
fi: Kausijulkaisut %s &rsaquo; Koha

en: Serials (new issue)
fi: Kausijulkaisut (uusi julkaisu)

en: Serials planning
fi: Kausijulkaisusuunnittelu

en: Serials receiving
fi: Ottaa vastaan kausijulkaisuja

en: Serials statistics wizard
fi: Kausijulkaisujen tilastovelho

en: Serials subscription renew
fi: Kausijulkaisutilaukset uusinta

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
fi: Kausijulkaisutilauksen #%s uusinta &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
fi: Kausijulkaisutilausten uusinta &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
fi: Kausijulkaisutilaukset

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
fi: Kausijulkaisutilaukset (löydetty: %s)

en: Serials subscriptions search
fi: Kausijulkaisutilausten haku

en: Serials subscriptions stats
fi: Kausijulkaisutilausten tilastot

en: Serials subscriptions stats &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fi: Kausijulkaisutilausten tilastot &rsaquo; Raportit &rsaquo; Koha

en: Serials tables
fi: Kausijulkaisujen taulut

en: Series
fi: Sarjajulkaisu

en: Series title
fi: Sarjan nimeke

en: Series:
fi: Sarja:

en: Server
fi: Palvelin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
fi: Palvelin '%s' on poistettu.

en: Server added successfully.
fi: Palvelin on lisätty.

en: Server information
fi: Palvelimen tiedot

en: Server name:
fi: Palvelimen nimi:

en: Server updated successfully.
fi: Palvelin on päivitetty.

en: Servers:
fi: Palvelimet:

en: Session timed out, please log in again
fi: Istunto aikakatkaistiin, kirjaudu uudelleen

en: Session timed out.
fi: Istunto aikakatkaistiin.

en: Set all funds to zero
fi: Aseta kaikki tilit nollille

en: Set back to
fi: Palauta arvoksi

en: Set back to:
fi: Aseta arvoksi

en: Set basket group
fi: Aseta tilausryhmä

en: Set by
fi: Järjestys

en: Set cash register
fi: Aseta kassa

en: Set desk
fi: Aseta tiski

en: Set desk and cash register
fi: Aseta tiski ja kassa

en: Set due date to expiry:
fi: Aseta eräpäivä:

note: IMG
en: Set geolocation
fi: Aseta maantieteellinen sijainti

note: IMG
en: Set geolocation for %s
fi: Aseta maantieteellinen sijainti kirjastolle %s

en: Set inventory date to:
fi: Inventaarion päivämäärä:

en: Set item group
fi: Aseta nideryhmä

en: Set item group for items
fi: Määritä niteille ryhmiä

en: Set library
fi: Aseta kirjasto

en: Set library &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Aseta kirjasto &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Set library and cash register
fi: Aseta kirjasto ja kassa

en: Set library and desk
fi: Aseta kirjasto ja tiski

en: Set library and desk &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Aseta kirjasto ja tiski &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Set library checkin and transfer policy
fi: Aseta kirjaston palautus- ja kuljetussäännöt

en: Set library checkin and transfer policy
fi: Aseta kirjaston lainaus- ja kuljetussäännöt

en: Set library, desk and register
fi: Aseta kirjasto, tiski ja kassa

note: A
en: Set lowest priority
fi: Aseta alimmalle sijalle

en: Set notice/status triggers for overdue items
fi: Määrittele myöhästymisilmoituksia myöhässä oleville niteille

en: Set notice/status triggers for overdue items
fi: Määritellä myöhästymisilmoituksia myöhässä oleville niteille

en: Set permissions
fi: Aseta virkailijaoikeuksia

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
fi: Aseta käyttöoikeuksia käyttäjälle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Set permissions for %s
fi: Aseta käyttöoikeuksia käyttäjälle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Aseta käyttöoikeuksia käyttäjälle %s &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Set request as pending
fi: Aseta pyyntö odotustilaan

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
fi: Aseta tila

en: Set the date received to today?
fi: Aseta vastaanottopäiväksi tämä päivä?

en: Set to 'yes' to show this library as a search option and on the Libraries page in the OPAC.
fi: Valitse 'kyllä', jotta tämä kirjasto näkyy hakuvaihtoehtona sekä kirjastojen sivulla verkkokirjastossa.

en: Set to patron
fi: Hae takaaja

en: Set up database
fi: Luo tietokanta

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
fi: Asenna joitain Kohan perusvaatimuksia

en: Set user permissions
fi: Asettaa käyttäjäoikeuksia

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
fi: Aseta virtuaalisen näppäimistön asettelu

en: Setting a value here will prevent patron from circulating materials and placing holds on the OPAC
fi: Mikäli näihin valittuna "kyllä", estyy asiakkaalta lainaaminen ja varausten tekeminen verkkokirjastossa.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings
fi: Asetukset:

en: Share
fi: Jaa

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
fi: Jaa %s Manaan

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
fi: Jaatko Koha-yhteisölle anonymisoituja käyttötilastoja?

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
fi: Jaa tietoja (kausijulkaisutilaukset, raportit) Koha-yhteisölle

en: Share content with Mana KB
fi: Jaa sisältö Mana-tietämyskannassa

en: Share content with Mana KB
fi: Jaa sisältö Mana-tietämyskannassa

en: Share content with Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Jaa sisältö Mana-tietämyskannassa &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Share content with Mana KB?
fi: Jaa sisältö Mana-tietämyskannassa?

en: Share content with the Koha community using Mana KB
fi: Jaa sisältö Koha-yhteisölle Mana-tietämyskannan kautta

en: Share my Koha usage statistics:
fi: Jaa Koha-käyttötilastojani:

en: Share template
fi: Jaa pohja

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
fi: Jaa kausijulkaisutilaus muiden kirjastojen kanssa. Sähköpostiosoitteesi liitetään jakoosi.

en: Share usage statistics
fi: Jaa käyttötilastoja

en: Share with Mana
fi: Jaa Manassa

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
fi: Jaa Koha-yhteisölle Koha-asennuksesi käyttötilastoja

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
fi: Jaa raporttisi Mana-tietämyskannassa

en: Share your usage statistics
fi: Jaa käyttötilastojasi

en: Shared
fi: Jakaja

note: OPTGROUP
en: Shared templates
fi: Jaetut pohjat

en: Shared:
fi: Jaettu:

en: Sharp (#)
fi: Risuaita (#)

en: She was also a practicing Justice of the Peace, a stalwart of the Levin Pottery Club and much loved mother of Simon and Jeremy, and grandmother of Ben, Toby, Anna, Charlotte and Billy.
fi: Hän oli myös rauhantuomari, Levin Pottery Clubin kannattaja ja Simonin ja Jeremyn rakastettu äiti sekä Benin, Tobyn, Annan, Charlotten ja Billyn isoäiti.

en: Shelving control number
fi: Hyllytyksen kontrollinumero

en: Shelving location
fi: Hyllypaikka

en: Shelving location (code)
fi: Hyllypaikka (koodi)

en: Shelving location (items.location) is:
fi: Hyllypaikka (items.location) on:

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
fi: Hyllypaikka (näkyy yleensä, kun lisätään tai muokataan nidettä). LOC määrittelee items.location:a Kohassa.

en: Shelving location selected:
fi: Valittu hyllypaikka:

en: Shelving location:
fi: Hyllypaikka:

en: Shelving location:
fi: Hyllypaikka:

en: Shibboleth login failed
fi: Shibboleth-kirjautuminen epäonnistui

en: Shift is "Shift"
fi: Shift on "Shift"

en: Shipment cost
fi: Lähetyskulut

en: Shipment cost:
fi: Lähetyskulut:

en: Shipment date
fi: Lähetyspvm

en: Shipment date reverse
fi: Lähetyspvm laskeva

en: Shipment date:
fi: Lähetyspvm:

en: Shipment date:
fi: Lähetyspvm:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
fi: Lähetyspvm: tähän asti: %s

en: Shipping cost for invoice
fi: Tilauksen toimituskulut laskulle

en: Shipping cost:
fi: Postituskulut:

en: Shipping cost:
fi: Postituskulut:

en: Shipping fund:
fi: Postituskulut:

en: Shortcut
fi: Pikavalinnat

en: Shortcut keys
fi: Pikanäppäimet

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
fi: Aikaistettu eräpäivä olisi ollut %s (%s päivää).

en: Show
fi: Näytä

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
fi: Näytä %s ratkaisemattomat palautusilmoitukset

en: Show MARC
fi: Näytä MARC

en: Show MARC tag documentation links
fi: Näytä linkit MARC-formaatin dokumentaatioon

en: Show SQL code
fi: Näytä SQL-koodi

en: Show active baskets only
fi: Vain aktiiviset tilauskorit

en: Show active funds only
fi: Vain aktiiviset tilit

en: Show active vendors only
fi: Näytä vain aktiiviset toimittajat

en: Show actual/estimated values
fi: Näytä oikeat/arvioidut hinnat

en: Show advanced pattern
fi: Näytä edistynyt ilmestymiskaava

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
fi: Näytä tarkka haku (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
fi: Näytä kaikki

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
fi: Näytä kaikki %s palautusilmoitukset

en: Show all active baskets
fi: Näytä kaikki aktiiviset tilauskorit

en: Show all baskets
fi: Näytä kaikki tilauskorit

en: Show all columns
fi: Näytä kaikki sarakkeet

note: SCRIPT
en: Show all credit types
fi: Näytä kaikki credit-tyypit

note: SCRIPT
en: Show all debit types
fi: Näytä kaikki maksutyypit

en: Show all details
fi: Näytä kaikki

en: Show all items
fi: Näytä kaikki kohteet

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
fi: Näytä kaikki (%s piilotettu)

en: Show all orders
fi: Näytä kaikki tilaukset

en: Show all suggestions
fi: Näytä kaikki hankintaehdotukset

note: SCRIPT
en: Show all transactions
fi: Näytä kaikki tapahtumat

en: Show all vendors
fi: Näytä kaikki toimittajat

en: Show any items currently checked out:
fi: Näytä lainassa oleva aineisto:

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
fi: Näytä viivakoodi

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
fi: Tilauskorit toimittajalle %s

en: Show biblio
fi: Näytä tietue

note: SCRIPT
en: Show blocks
fi: Näytä lohkot

en: Show brief form
fi: Näytä suppeassa muodossa

note: SCRIPT
en: Show caption
fi: Näytä otsikko

en: Show category:
fi: Näytä luokka:

en: Show chart
fi: Näytä kaavio

en: Show checkouts
fi: Lainassa

en: Show checkouts to guarantor
fi: Näytä takaajalle lainat

en: Show checkouts to guarantors
fi: Näytä takaajille lainat

en: Show collapsed fields:
fi: Näytä supistetut kentät:

en: Show data menus
fi: Näytä datavalikot

en: Show details
fi: Näytä tiedot

en: Show expired
fi: Näytä vanhentuneet

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
fi: Näytä kentät sanatarkasti

en: Show fines to guarantor
fi: Näytä takaajalle maksut

en: Show fines to guarantors
fi: Näytä takaajille maksut

en: Show full form
fi: Näytä laajassa muodossa

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
fi: Näytä ohje tälle kentälle

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
fi: Näytä ohjeet kiinteämittaisille ja vaihtuvamittaisille kentille

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
fi: Näytä varaukset (%s)

en: Show in OPAC?
fi: Näytä verkkokirjastossa?

en: Show inactive budgets
fi: Näytä käytöstä poistetut budjetit

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
fi: Näytä näkymättömät merkit

en: Show less
fi: Näytä vähemmän

en: Show matching titles
fi: Näytä täsmäävät nimekkeet

en: Show more
fi: Näytä enemmän

en: Show my funds only
fi: Näytä vain omat tilit

en: Show my funds only:
fi: Näytä vain omat tilit:

en: Show old recalls
fi: Näytä vanhat palautuspyynnöt

en: Show only mine
fi: Näytä vain minun

en: Show only renewed
fi: Näytä vain uusitut

en: Show only subscriptions
fi: Näytä vain kausijulkaisutilaukset

en: Show past entries
fi: Näytä menneet kiinniolojaksot

en: Show subscriptions
fi: Hae kausijulkaisutilauksia

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
fi: Näytä hankintaehdotus #%s

en: Show tags
fi: Näytä tagit

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
fi: Näytä viimeisin palautusviesti

en: Show/hide columns:
fi: Näytä/piilota rivejä:

en: Showing only available items
fi: Näytetään vain saatavilla olevat

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
fi: Näytetään sivu %s / %s

en: Shown
fi: Näytetään

en: Shows on transit slips
fi: Näkyy kuljetuskuitissa

en: Simple DC-RDF
fi: Suppea DC-RDF

en: Since
fi: Alkaen

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
fi: Yksittäinen kiinniolopäivä: %s

en: Size
fi: Koko

en: Size (bytes)
fi: Koko (tavua)

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip closed days
fi: Ohita sulkupäivät

en: Skip issue number
fi: Ohita numerointi

en: Skip items on hold awaiting pickup:
fi: Ohita noutoa odottavat varaukset:

en: Skip items on loan:
fi: Ohita lainassa olevat:

en: Slash separated text (.csv)
fi: Kauttaviivoin eroteltu teksti (.csv)

en: Slip
fi: Kuitti

en: Small text
fi: Pieni teksti

en: Society or association
fi: Yhteisö tai yhdistys

en: Some Perl modules are missing.
fi: Joitain Perl-moduuleja puuttuu.

en: Some Perl modules require upgrade.
fi: Jotkut Perl-moduulit vaativat päivitystä.

en: Some error occurred while rejecting the cancellation request. Please check the logs
fi: Varauksen peruutuspyynnön hylkäämisessä tapahtui virhe. Tarkista lokit

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
fi: Jotku esimerkit sopivista hinnoista sisältää "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (nidottu)". Näissä esimerkeissä oletetaan USD:n olevan aktiivinen rahayksikkö.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
fi: Joidenkin kenttien arvot eivät ole hyväksyttäviä:

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
fi: Kaikilla valitsemaasi alueeseen kuuluvilla viivakoodeilla ei löydy nidettä.

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
fi: Jotkut asiakkaat haluavat yksityisyyden niteiden palautuksessa, mutta AnonymousPatron -asetusta ei ole tehty oikein. Aseta siihen kelvollinen asiakkaan ID, jos haluat tämän ominaisuuden toimivan oikein.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
fi: Joitakin tietueita ei lisätty automaattisesti, koska ne täsmäävät tietokannassa jo olevan tietueen kanssa:

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
fi: Joillain järjestelmäasetuksilla on väärin muotoiltu YAML-sisältö: %s

en: Something else
fi: Jotain muuta

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
fi: Jotain meni vikaan asiakkaan luomisessa. Tarkista lokit.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
fi: Jotain meni vikaan asiakkaan tietojen muokkaamisessa. Tarkista lokit.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
fi: Jotain meni vikaan, ei voi tallentaa

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
fi: Jotain meni vikaan, tarkista CSV-tiedostosi.

note: SCRIPT
en: Something wrong happened, please contact the Koha administrator
fi: Odottamaton ongelman, ota yhteys ylläpitoon

en: Sorry, but there are no results for your search.
fi: Ei hakutuloksia.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
fi: Tietuetta numerolla %s ei löytynyt.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
fi: Viitetietueesta ei löytynyt yhtään MARC-kenttää.

en: Sorry, the CAS login failed.
fi: CAS-kirjautuminen epäonnistui.

en: Sorry, there is no result for your search.
fi: Ei hakutuloksia.

en: Sorry, your request had no results.
fi: Hakusi ei palauttanut tuloksia.

note: SCRIPT
en: Sort
fi: Järjestä

en: Sort
fi: Järjestä

en: Sort 1
fi: Lajittelu 1

en: Sort 1:
fi: Lajittelu 1:

en: Sort 2
fi: Lajittelu 2

en: Sort 2:
fi: Lajittelu 2:

en: Sort by
fi: Järjestys

en: Sort by :
fi: Järjestys :

en: Sort by:
fi: Järjestä

en: Sort field 1:
fi: Lajittelukenttä 1:

en: Sort field 2:
fi: Lajittelukenttä 2:

en: Sort order:
fi: Järjestys:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
fi: Järjestysohjelma puuttuu

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
fi: Lajittele taulukko sarakkeen mukaan nousevasti

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
fi: Lajittele taulukko sarakkeen mukaan laskevasti

en: Sort this list by:
fi: Järjestä lista:

en: Sort1
fi: Järjestys1

en: Sort2
fi: Järjestys2

en: Sortable
fi: Järjestettävissä

en: Sorting
fi: Järjestys

en: Sorting routine
fi: Järjestäminen

en: Sound
fi: Äänite

en: Sound:
fi: Ääni:

en: Source
fi: Lähde

en: Source (incoming) record check field
fi: Lähdetietueen (tuotavan tietueen) tarkistuskenttä

note: SCRIPT
en: Source code
fi: Lähdekoodi

en: Source in use?
fi: Lähde käytössä?

en: Source library:
fi: Lähdekirjasto:

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
fi: Hyllyluokituksen lähde

en: Source records
fi: Lähdetietueet

en: Source:
fi: Sisältyy teokseen:

en: Space ( )
fi: Välilyönti ( )

en: Space separation between symbol and value:
fi: Välilyönti erottajana symbolin ja arvon välissä:

en: Spanish
fi: espanja

note: SCRIPT
en: Special character
fi: Erikoismerkki

note: SCRIPT
en: Special character...
fi: Erikoismerkki...

en: Special relationship:
fi: Erityissuhde:

en: Special thanks to the following organizations
fi: Erikoiskiitos seuraaville organisaatioille

en: Specialized
fi: Erityisryhmä

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
fi: Määritä päivämäärä, jolloin varauksia jatketaan %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
fi: Määrittele eräpäivä %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
fi: Määrittele, kuinka kiinniolo toistuu.

en: Specify if waiting holds can be cancelled for a given patron category.
fi: Määrittele voiko asiakastyyppi perua odottavat varaukset.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
fi: Määrittele palautuspäivä %s:

en: Specify the article request fee for a given patron category.
fi: Määrittele artikkelipyynnön maksu annetulle asiakastyypille.

en: Specify the default policy for lost item fees on return.
fi: Määrittele kadonneiden niteiden korvausmaksujen oletussäännöt palautuksen yhteydessä.

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
fi: Määritä maksimimäärä artikkelipyyntöjä, joita tietyllä asiakastyypillä voi olla kerrallaan.

note: SCRIPT
en: Spellcheck
fi: Oikoluku

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
fi: Oikoluvun kieli

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
fi: Oikoluku...

en: Spent
fi: Käytetty

en: Spent &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Käytetty &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
fi: Käytetty - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
fi: Käytetty - Tili: %s

en: Spent amount:
fi: Käytetty summa:

note: A
en: Spent from this fund
fi: Käytetty tästä tilistä

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
fi: Käytetty tästä tilistä ja alitileistä

en: Spine label
fi: Selkätarra

en: Spine labels &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Selkätarrat &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Split call numbers:
fi: Jaa hyllypaikat:

note: SCRIPT
en: Split cell
fi: Jaa solu

en: Splitting routine
fi: Katkaisusääntö

en: Splitting routine:
fi: Katkaisusääntö:

en: Splitting rule
fi: Katkaisusääntö

en: Splitting rule added successfully.
fi: Katkaisusääntö on lisätty.

en: Splitting rule code:
fi: Katkaisusäännön tunnus:

en: Splitting rule deleted successfully.
fi: Katkaisusääntö on poistettu.

en: Splitting rule updated successfully.
fi: Katkaisusääntö on päivitetty.

en: Splitting rule:
fi: Katkaisusääntö:

note: SCRIPT
en: Spring
fi: Kevät

note: SCRIPT
en: Square
fi: Neliö

en: Staff
fi: Henkilökunta

en: Staff
fi: Henkilökunta

en: Staff - Internal note
fi: Virkailija - Sisäinen huomautus

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
fi: Virkailijatyökaluun pääsy, sallii luettelon katselemisen virkailijatyökalussa

en: Staff interface
fi: Virkailijaliittymä

note: SCRIPT
en: Staff interface MARC editor
fi: Virkailijatyökalun MARC-editori

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
fi: Virkailijat eivät pääse asiakkaan lainahistoriaan

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
fi: Virkailijat eivät pääse asiakkaan varaushistoriaan

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
fi: Kirjaston henkilökunnalla ei ole oikeutta antaa velattomuusilmoitusta asiakkaille eikä asiakkailla oikeutta pyytää velattomuusilmoitusta.

en: Staff note
fi: Virkailijan viesti

en: Staff note:
fi: Virkailijan viesti:

en: Staff notes
fi: Virkailijahuomautus

en: Staff notes:
fi: Virkailijahuomautus:

en: Staff only
fi: Vain henkilökunta

note: I
en: Staff patron
fi: Henkilökunta-asiakas

en: Stage MARC records
fi: Välivarastoi MARC-tietueita

en: Stage MARC records for import
fi: Välivarastoitujen MARC-tietueiden hallinta

en: Stage MARC records for import
fi: Välivarastoi MARC-tietueita

en: Stage MARC records for import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Välivarastoi MARC-tietueita &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Stage MARC records into the reservoir
fi: Viedä MARC-tietueita väliaikaisvarastoon

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
fi: Vie väliaikaiseen tuontisäilöön

en: Stage records for import
fi: Välivarastoitujen tietueiden hallinta

en: Staged
fi: Välivarastoitu

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
fi: Valmiita odottamassa (%s)

note: SCRIPT
en: Staged MARC import
fi: Välivarastoitujen MARC-tietueiden tuonti

note: SCRIPT
en: Staged MARC records for import
fi: Välivarastoitujen MARC-tietueiden hallinta

en: Staged and ready
fi: Valmiita odottamassa

en: Staged by
fi: Valmistellut

en: Staged:
fi: Välivarastoitu:

en: Stages
fi: Vaiheet

en: Stages &amp; duration in days
fi: Vaiheet &amp; kesto päivinä

en: Stages can be re-ordered by using the
fi: Vaiheita voi järjestellä kuvakkeella

en: Standard
fi: Perushaku

en: Standard ID:
fi: Standarditunnus:

en: Standard number
fi: Standardinumero

en: Standard number:
fi: Standardinumero:

en: Standard rules for all libraries
fi: Oletussäännöt kaikille kirjastoille

en: Standard:
fi: Standardi:

en: Standing orders do not close when received.
fi: Kestotilaukset eivät sulkeudu, kun ne otetaan vastaan.

en: Start adding cash registers
fi: Aloita kassojen määrittely

en: Start date
fi: Alkupvm

en: Start date:
fi: Alkupvm:

en: Start date:
fi: Alkupvm:

en: Start defining libraries
fi: Aloita kirjastojen määrittely

en: Start defining quotes
fi: Aloita sitaattien määrittely

note: SCRIPT
en: Start list at number
fi: Aloita lista numerosta

en: Start of date range
fi: Aikavälin alku

en: Start of interval
fi: Aikavälin alku

note: INPUT type=submit
en: Start search
fi: Aloita haku

en: Start using Koha
fi: Aloita Kohan käyttö

en: Started
fi: Aloitettu

en: Started:
fi: Aloitettu:

en: Starter CSV file
fi: esimerkki CSV-tiedosto

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
fi: Ensimmäisen kortin numero

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
fi: Ensimmäisen tarran numero

en: Starting with:
fi: Alkaa:

en: Starts with
fi: Alkaa

en: State
fi: Osavaltio

en: State:
fi: Osavaltio:

en: State:
fi: Osavaltio:

en: Statistic 1 done on:
fi: Tilasto 1:n muoto:

en: Statistic 1:
fi: Tilasto 1:

en: Statistic 2 done on:
fi: Tilasto 2:n muoto:

en: Statistic 2:
fi: Tilasto 2:

en: Statistical
fi: Tilastoyksikkö

en: Statistical patron:
fi: Tilastoasiakas:

en: Statistics
fi: Tilastot

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
fi: Tilastot asiakkaalle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1
en: Statistics for %s
fi: Tilastot asiakkaalle %s

en: Statistics wizards
fi: Tilastovelho

en: Status
fi: Tila

en: Status changed
fi: Tila muutettu

en: Status unknown
fi: Tuntematon tila

en: Status:
fi: Tila:

en: Status:
fi: Tila:

en: Status: Disabled
fi: Tila: Ei käytössä

en: Status: Enabled
fi: Tila: Käytössä

en: Statuses
fi: Tilat

en: Statuses of agreements (e-resource management module)
fi: Sopimusstatukset (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Statuses of the licenses (e-resource management module)
fi: Lisenssistatukset (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Statuses of the licenses' agreements (e-resource management module)
fi: Lisenssisopimusten statukset (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Std. Number
fi: Std-numero

en: Step 1 of 5: Name the new definition
fi: Kohta 1/5: Nimeä uusi määritelmä

en: Step 1 of 6: Choose a module
fi: Kohta 1/6: Valitse raportin moduuli

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
fi: Vaihe 1/6: Valitse raportin moduuli,%s aseta välimuistin kesto, %s ja valitse raportin näkyvyys

en: Step 2 of 5: Choose the area
fi: Kohta 2/5: Valitse alue

en: Step 2 of 6: Pick a report type
fi: Kohta 2/6: Valitse raportin tyyppi

en: Step 2: Choose the area
fi: Kohta 2: Valitse alue

en: Step 3 of 5: Choose a column
fi: Kohta 3/5: Valitse sarake

en: Step 3 of 6: Select columns for display
fi: Kohta 3/6: Valitse näytettävät sarakkeet

en: Step 3: Choose a column
fi: Kohta 3: Valitse sarake

en: Step 4 of 5: Specify a value
fi: Kohta 4/5: Määrittele arvo

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
fi: Kohta 4/6: Valitse rajoituskriteerit

en: Step 4: Specify a value
fi: Kohta 4: Määritä arvo

en: Step 5 of 5: Confirm details
fi: Kohta 5/5: Vahvista tiedot

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
fi: Kohta 5/6: Valitse yhteenlaskettavat tiedot

en: Step 5: Confirm definition
fi: Kohta 5: Vahvista tiedot

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
fi: Kohta 6/6: Valitse raportin järjestys

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
fi: Kohta 6/6: Valitse raportin järjestys

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
fi: Vielä %s palvelinta käymättä

en: Still checked out
fi: Edelleen lainassa

en: Stock rotation
fi: Kiertokokoelma

en: Stock rotation
fi: Kiertokokoelma

en: Stock rotation &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fi: Kiertokokoelmat &rsaquo; Kuvailu &rsaquo; Koha

en: Stock rotation advance
fi: Siirretään kiertoon

en: Stock rotation details
fi: Kiertokokoelman tiedot

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
fi: Kiertokokoelman tiedot kohteelle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: Kiertokokoelman tiedot kohteelle %s &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

en: Stock rotation repatriation
fi: Palautetaan kierrosta

en: Stopped
fi: Keskeytetty

en: Street number
fi: Katunumero

en: Street number:
fi: Katunumero:

en: Street type
fi: Katutyyppi

note: SCRIPT
en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

en: String
fi: Merkkijono

en: Student count
fi: Opiskelijoita

note: SCRIPT
en: Style
fi: Tyyli

en: Sub total
fi: Yhteensä

en: Subfield
fi: Osakenttä

en: Subfield code:
fi: Osakentän koodi:

en: Subfield code:
fi: Osakentän koodi:

en: Subfield constraints
fi: Osakenttärajoitukset

en: Subfield separator:
fi: Osakentän erotinmerkki:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
fi: Osakenttä ‡

en: Subfield:
fi: Osakenttä:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
fi: Osakenttä: %s

en: Subfields
fi: Osakentät

en: Subfields:
fi: Osakentät:

en: Subgroup
fi: Alaryhmä

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
fi: Alaryhmän tunnus

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
fi: Alaryhmän nimi

en: Subgroup:
fi: Alaryhmä:

en: Subject
fi: Asiasana

en: Subject heading:
fi: Aiheotsikko:

en: Subject line:
fi: Aiherivi:

en: Subject phrase
fi: Aihefraasi

en: Subject sub-division:
fi: Aiheen osat:

en: Subject(s)
fi: Asiasanat

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Subject:
fi: Aihe:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
fi: Asiasana: %s

en: Subjects:
fi: Asiasanat:

en: Submit
fi: OK

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
fi: Lähetä ehdotuksesi

en: Submitting comment
fi: Lähetä kommentti

note: SCRIPT
en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Subscription
fi: Kausijulkaisutilaus

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
fi: Kausijulkaisutilaus #%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
fi: Kausijulkaisutilaus %s

en: Subscription ID
fi: Kausijulkaisutilauksen tunnus

en: Subscription ID:
fi: Kausijulkaisutilauksen tunnus:

en: Subscription batch edit
fi: Kausijulkaisutilauksen erämuokkaus

en: Subscription begin
fi: Kausijulkaisutilaus alkanut

en: Subscription call number
fi: Kausijulkaisutilauksen luokka

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
fi: Kausijulkaisutilaus suljettu %s

en: Subscription details
fi: Kausijulkaisutilauksen tiedot

en: Subscription end
fi: Kausijulkaisutilauksen päättymispäivä

en: Subscription end date
fi: Kausijulkaisutilauksen päättymispäivä

en: Subscription end date:
fi: Kausijulkaisutilauksen päättymispäivä:

en: Subscription expired
fi: Kausijulkaisutilaus loppunut

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  bibliosubtitle | html %3$s:  IF closed %4$s:  END
en: Subscription for %s %s %s(closed)%s
fi: Kausijulkaisutilaus %s %s %s(suljettu)%s

en: Subscription history
fi: Kausijulkaisutilaushistoria

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fi: Kausijulkaisutilaushistoria &rsaquo; Kausijulkaisut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
fi: Kausijulkaisutilaushistoria nimekkeelle %s

en: Subscription length:
fi: Kausijulkaisutilauksen pituus:

en: Subscription not found.
fi: Kausijulkaisutilausta ei löytynyt.

en: Subscription num.
fi: Kausijulkaisutilausnro.

en: Subscription number:
fi: Kausijulkaisutilausnro:

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
fi: Kausijulkaisutilauksen uusinta nimekkeelle %s

en: Subscription renewed.
fi: Kausijulkaisutilaus uusittu.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
fi: Lehtikiertolistat asiakkaalle %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
fi: Lehtikiertolista asiakkaalle %s

en: Subscription start date
fi: Kausijulkaisutilauksen alkamispvm

en: Subscription start date:
fi: Kausijulkaisutilauksen alkamispvm:

en: Subscription summaries
fi: Kausijulkaisutilauksen yhteenvedot

en: Subscription summary
fi: Kausijulkaisutilauksen tiedot

en: Subscription title
fi: Kausijulkaisutilauksen nimeke

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
fi: Kausijulkaisutilaus loppuu %s.

en: Subscription:
fi: Kausijulkaisutilaus:

en: Subscriptions
fi: Kausijulkaisutilaukset

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
fi: Kausijulkaisutilaukset (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
fi: Kausijulkaisutilaus täytyy liittää nimeketietueeseen

en: Subscriptions renewed.
fi: Kausijulkaisutilaukset uusittu.

note: SCRIPT
en: Substitute
fi: Korvaaja

en: Substitutions
fi: Korvaajat

note: SCRIPT
en: Subtitle
fi: Alanimeke

en: Subtotal
fi: Välisumma

en: Subtotal
fi: Yhteensä

en: Subtotal for
fi: Yhteensä

en: Subtype limits
fi: Lisärajaukset

note: SCRIPT
en: Success
fi: Onnistui

note: SCRIPT
en: Success.
fi: Onnistui.

note: SCRIPT
en: Success: Added '%s'
fi: Onnistui: Lisätty '%s'

en: Success: Import reverted
fi: Tuonnin peruuttaminen onnistui

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
fi: Onnistui: Poistettu '%s'

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
fi: Asetukset tallennettu

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
fi: Ehdota auktoriteetteja, jotka ovat relevantteja käyttäjän hakeman termin kannalta.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
fi: Ehdota asiakkalle haun muokkaamista laajemmalle/kapeammalle/rinnakkaiselle termille.

en: Suggested by
fi: Ehdottanut

en: Suggested by - on
fi: Ehdottaja - pvm

en: Suggested by:
fi: Ehdottanut:

en: Suggested by:
fi: Ehdottanut:

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
fi: Ehdottaja: %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
fi: Ehdotuspäivä:

en: Suggested on
fi: Ehdotettu kirjastolle

en: Suggestible
fi: Altis

en: Suggestion
fi: Ehdotus

en: Suggestion declined
fi: Hankintaehdotus hylätty

en: Suggestion details
fi: Hankintaehdotuksen tiedot

en: Suggestion information
fi: Ehdotuksen tiedot

en: Suggestion management
fi: Ehdotuksen hallinta

en: Suggestions
fi: Hankintaehdotukset

en: Suggestions management
fi: Hankintaehdotusten hallinta

en: Suggestions management
fi: Hankintaehdotusten hallinta

en: Suggestions pending approval:
fi: Hyväksymistä odottavat hankintaehdotukset:

en: Sum
fi: Summa

en: Summary
fi: Yhteenveto

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
fi: Yhteenveto asiakkaasta %s %s (%s)

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

note: SCRIPT
en: Summer
fi: Kesä

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
fi: Sunnuntai

note: SCRIPT
en: Sundays
fi: Sunnuntai

note: I
en: Superlibrarian patron
fi: Pääkäyttäjä

note: SCRIPT
en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Supplemental issue
fi: Lisänumero

en: Supplier metadata
fi: Toimittajan metadata

en: Supplier report
fi: Toimittajaraportti

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
fi: Tuetut näppäimistön pikanäppäimet

en: Surname
fi: Sukunimi

en: Surname:
fi: Sukunimi:

en: Surname:
fi: Sukunimi:

en: Surveys
fi: Kirjallisuuskatsaukset

en: Suspend
fi: Keskeytä varaus

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
fi: Keskeytä %s

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
fi: Keskeytä kaikki varaukset

en: Suspend?
fi: Keskeytä?

en: Suspension
fi: Keskeytys

en: Suspension charging interval
fi: Keskeytyksen veloitusväli

en: Suspension in days (day)
fi: Keskeytys (päivää)

en: Svenska (Swedish)
fi: Svenska (ruotsi)

note: A
en: Switch languages
fi: Vaihda kieltä

en: Switch to advanced editor
fi: Siirry kehittyneeseen editoriin

en: Switch to basic editor
fi: Siirry peruseditoriin

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
fi: Vaihda kokoruututilaan ja takaisin

en: Switching to dom indexing
fi: Siirrytään dom-indeksointiin

en: Symbol
fi: Merkki

en: Symbol:
fi: Merkki:

note: SCRIPT
en: Symbols
fi: Symbolit

en: Synchronize
fi: Synkronoidaan

note: A
en: Syndetics cover image
fi: Syndeticsin kansikuva

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fi: Syndeticsin kansikuva (<a href='%s'>katso alkuperäinen kuva tästä</a>)

en: Syntax
fi: Muoto

en: Syntax:
fi: Muoto:

en: System
fi: Järjestelmä

note: SCRIPT
en: System Font
fi: Järjestelmän kirjasin

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
fi: Järjestelmäasetus '%s' on '%s', mutta tiedostoa '%s' ei ole.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
fi: Järjestelmäasetuksen '%s' täytyy olla '0' or '1', mutta on %s'%s'%sNULL%s.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
fi: Järjestelmäasetus 'AnonSuggestions' on asetettu, mutta asetus AnonymousPatron -asetusta ei ole asetettu. Aseta siihen kelvollinen asiakkaan ID, jos haluat tämän ominaisuuden toimivan oikein.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
fi: Järjestelmäasetus 'AnonSuggestions' on asetettu, mutta järjestelmäasetukseen AnonymousPatron on asetettu arvoksi '0'. Aseta siihen kelvollinen asiakkaan ID, jos haluat tämän ominaisuuden toimivan oikein.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
fi: Järjestelmäasetus 'EasyAnalyticalRecords' on asetettu, mutta UseControlNumber -asetukseksi on valittu 'Käytä'. Valitse 'Älä käytä' tai 'Show analytics' -linkki virkailijatyökalussa ja verkkokirjastossa rikkoontuu.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
fi: Järjestelmäasetus 'KohaAdminEmailAddress' ei sisällä kelvollista sähköpostiosoitetta. Sähköposteja ei lähetetä.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
fi: Järjestelmäasetus 'OPACPrivacy' on asetettu, mutta asetus AnonymousPatron on '0'. Aseta siihen kelvollinen asiakkaan ID, muutoin palautukset epäonnistuvat.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
fi: Järjestelmäasetus 'OpacHiddenItems' antaa varoituksen ja tuottaa odottamatonta käyttäytymistä: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
fi: Järjestelmäasetus 'Pseudonymization' on asetettu, mutta 'bcrypt_settings' tietoa ei ole määritetty $KOHA_CONF -tiedostossa.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
fi: Järjestelmäasetus 'RESTOAuth2ClientCredentials' on asetettu, mutta vaadittava Net::OAuth2::AuthorizationServer riippuvuus puuttuu. Ominaisuus on poistettu käytöstä.

en: System preference 'RequireChoosingExistingAuthority' is disabled, but needs 'AutoCreateAuthorites' enabled. Otherwise catalogers can add headings that will not be linked to authorities.
fi: Järjestelmäasetus 'RequireChoosingExistingAuthority' ei ole käytössä, mutta asetuksen 'AutoCreateAuthorites' pitää olla sallittu. Muutoin kuvailijat voivat lisätä termejä, joita ei voida linkittää auktoriteetteihin.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
fi: Järjestelmäasetus 'StatisticsFields' sisältää kenttänimiä, jotka eivät kuuluu niteen tietokantatauluun: %s

note: INPUT type=text name=searchfield
en: System preference search
fi: Järjestelmäasetusten haku

en: System preferences
fi: Järjestelmäasetukset

en: System preferences
fi: Järjestelmäasetukset

en: System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Järjestelmäasetukset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

note: %1$s:  searchfield | html
en: System preferences matching: %s
fi: Järjestelmäasetus täsmää: %s

en: TOC
fi: Sisällysluettelo

en: TOTAL
fi: YHT

en: TOTAL (all results)
fi: YHTEENSÄ (kaikki tulokset)

en: Tab separated text
fi: Tabulaattorein eroteltu teksti

en: Tab separated text (.csv)
fi: Tabulaattorein eroteltu teksti (.csv)

en: Tab:
fi: Välilehti:

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
fi: Välilehti:%s

note: SCRIPT
en: Table
fi: Taulukko

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
fi: Taulun id: %s

note: SCRIPT
en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

note: TH
en: Table of contents
fi: Sisällysluettelo

en: Table of contents:
fi: Sisällysluettelo:

note: SCRIPT
en: Table properties
fi: Taulukon ominaisuudet

en: Table settings
fi: Taulujen asetukset

en: Table settings
fi: Taulujen asetukset

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Taulujen asetukset &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Tabs in use
fi: Välilehden käytössä

en: Tabular
fi: Taulukko

en: Tabulation (\t)
fi: Tabulaattori (\t)

en: Tag
fi: Tagi

note: SCRIPT
en: Tag
fi: Kenttä

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
fi: Kentän %s osakenttien rakenne

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
fi: Kentän %s osakenttien rakenne

note: SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
fi: Kenttä %s osakenttä %s %s välilehdellä %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
fi: Kentän %s osakenttien rakenne

en: Tag deleted
fi: Kenttä poistettu

note: A
en: Tag editor
fi: Kentän muokkaus

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
fi: Kentällä ei ole osakenttiä

en: Tag:
fi: Tagi:

en: Tag:
fi: Kenttä:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
fi: Kenttä: %s

en: Tagged with:
fi: Tagit:

en: Tags
fi: Tagit

en: Tags
fi: Tagit

en: Tags pending approval
fi: Hyväksymistä odottavat tagit

en: Tags:
fi: Tagit:

en: Take patron photo
fi: Ota asiakaskuva

en: Take photo
fi: Ota kuva

en: Talking Tech, Global
fi: Talking Tech, maailmanlaajuinen

en: Target
fi: Kohde

en: Target (database) record check field
fi: Kohdetietueen (tietokannassa jo olevan tietueen) tarkistuskenttä

en: Task scheduler
fi: Tehtävien ajastus

en: Task scheduler
fi: Tehtävien ajastus

en: Task scheduler &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Tehtävien ajastus &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Tax number registered:
fi: Veronumero:

en: Tax number registered:
fi: Veronumero:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
fi: Veroprosenttia ei ole määritetty järjestelmäasetuksessa TaxRates!

en: Tax rate:
fi: Veroprosentti:

en: Technical reports
fi: Tekniset raportit

en: Template
fi: Pohja

en: Template ID
fi: Pohjan tunnus

en: Template ID:
fi: Pohjan tunnus:

en: Template Toolkit error:
fi: Template Toolkit virhe:

en: Template code:
fi: Pohjan koodi:

en: Template description:
fi: Pohjan kuvaus:

en: Template name
fi: Pohjan nimi

en: Template name:
fi: Pohjan nimi:

en: Template name:
fi: Pohjan nimi:

en: Template:
fi: Mallipohja:

en: Templates
fi: Mallipohjat

en: Temporary
fi: Väliaikainen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
fi: Väliaikaista hakemistoa latauksille ei ole määritetty

en: Term
fi: Sana

en: Term/Phrase
fi: Sana/Fraasi

en: Term:
fi: Termi:

en: Terms summary
fi: Tagien yhteenveto

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
fi: Termejä joita käytetään Kurssivarantojen modulissa. Syötä pudotusvalikossa näkyvät termit, kun kurssivarannon asetuksia tehdään (esim. kevät, kesä, talvi, syksy).

en: Test
fi: Tarkista

en: Test pattern
fi: Testaa kaavaa

en: Test prediction pattern
fi: Testaa numeroinnin ennustuskaavaa

en: Test run: Do not remove any patrons.
fi: Testiajo: Älä poista asiakastietoja.

en: Test the regular expressions:
fi: Testaa säännöllisiä lausekkeita:

en: Tested
fi: Testattu

en: Text
fi: Teksti

en: Text (TSV)
fi: Teksti (TSV)

en: Text alignment:
fi: Tekstin tasaus:

note: SCRIPT
en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Text fields
fi: Tekstikentät

en: Text for OPAC:
fi: Verkkokirjaston teksti:

en: Text for librarian:
fi: Virkailijan teksti:

en: Text for librarians:
fi: Virkailijan teksti:

en: Text for opac:
fi: Verkkokirjaston teksti:

en: Text justification:
fi: Tekstin tasaus:

note: SCRIPT
en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Text, URL, or barcode, etc:
fi: Teksti, URL tai viivakoodi, jne:

en: Text:
fi: Teksti:

en: Textarea
fi: Tekstikenttä

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
fi: Tätä budjettia ei ole olemassa. Valitse budjetti, jotta voit jatkaa.

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
fi: Tämän kausijulkaisutilauksen viimeisimmät %s numeroa:

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
fi: Asetusta %s ei ole määritetty, se pitää määrittää jotta sääntö tulisi voimaan.

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
fi: Asetusta %s ei ole määritetty, se pitää määrittää jotta sääntö tulisi voimaan.

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
fi: The &lt;use_zebra_facets&gt; puuttuu kokoonpanotiedostoistasi. Käytetään perittyä fasettien laskentaa.

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
fi: &lt;zebra_auth_index_mode&gt; -muuttujaan on asetettu 'grs1'. GRS-1 tuki on päättynyt ja se poistuu tulevista julkaisuista. Käytä sen sijaan DOMia. Vaihtaaksesi sen, seuraa tätä wiki-sivua:

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
fi: &lt;zebra_bib_index_mode&gt; -muuttujaksi on asetettu 'grs1'. GRS-1:n tuki on päättynyt ja se poistetaan tulevista julkaisuista. Käytä sen sijaan DOMia. Vaihtaaksesi sen, seuraa tätä wiki-sivua:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
fi: Seuraavat kaksi kenttää ovat vapaasti käytettävissä, esimerkiksi tilastointiin

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
fi: AnonymousPatron -järjestelmäasetusta ei ole määritelty. Voit käyttää tätä asetusta siitä huolimatta, mutta lainahistoriaa päivitettäessä käytetään arvoa NULL.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
fi: Koska lista on yksityinen, sitä ei voi asettaa kenen tahansa muokattavaksi.

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
fi: Kaukolainamoduli on käytössä, mutta mitään kirjastojoukkoa ei ole määritelty koha-conf.xml-asetuksessa. Nämä täytyy määritellä ennen käyttöä.

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
fi: Kaukolainamoduli on käytössä, mutta 'partner_code' on määrittelemättä koha-conf.xml-asetuksissa. Käytetään kovakoodattua määritystä 'ILLLIBS'.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
fi: Kaukolainamoduli on käytössä, mutta konfiguroitu 'partner_code' (%s) on määrittelemättä järjestelmässä.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
fi: Kaukolainamoduli on käytössä, mutta yhtään kaukolainayhteyttä ei ole saatavissa.

en: The Koha Community would like to dedicate the release of Koha 22.11 to Rosalie Blake.
fi: Koha Community omistaa tämän julkaisuversion 22.11 Rosalie Blakelle.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
fi: Koha::Logger-osaa ei voi käynnistää oikein (tarkista lokitiedosto).

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
fi: Mana-tietämyskantaa voidaan käyttää tuomaan kausijulkaisujen ilmestymissäännöt muista kirjastoista ja säästyt ylimääräiseltä työltä. Pyydä järjestelmänvalvojaasi määrittelemään tämä palvelu ja viimeistelemään asetukset tai poista tämä viesti poistamalla järjestelmäasetus käytöstä.

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
fi: Mana tietämyskanta -ominaisuus on käytettävissä mutta sitä ei ole määritelty.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
fi: Koska lista on yksityinen, sitä ei voi asettaa henkilökunnan muokattavaksi.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
fi: Syöttämäsi URL näyttää olevan sähköpostiosoite. Haluatko lisätä vaaditun mailto: -etuliitteen?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
fi: Syöttämäsi URL näyttää olevan ulkoinen linkki. Haluatko lisätä vaaditun http:\/\/ etuliitteen?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
fi: Syöttämäsi URL näyttää olevan ulkoinen linkki. Haluatko lisätä vaaditun http:\/\/ -etuliitteen?

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
fi: Aktiivisen rahayksikön kurssin pitää olla 1.0

en: The alternative email is invalid.
fi: Vaihtoehtoinen sähköpostiosoite on virheellinen.

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
fi: Asiakkaalta saatu rahamäärä on suurempi kuin maksettava määrä.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
fi: Saatu rahamäärä on suurempi kuin maksettava määrä

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
fi: Auktoriteetin ID:tä %s ei löydy tietokannasta.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
fi: Haluamaasi auktoriteettitietuetta ei ole olemassa (%s).

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
fi: Koha käyttää sisäisesti auktorisoituja arvoluokkia 'branches', 'itemtypes' ja 'cn_source', eivätkä ne ole kelvollisia.

en: The authorized value category (
fi: Auktorisoidun arvon luokka (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
fi: autoBarcode-järjestelmäasetuksesi on asetettu %s ja viivakoodittomille niteille generoidaan viivakoodi tallennuksen yhteydessä.

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
fi: Kaukolainayhteys, johon yritit siirtyä ei vielä tue siirtymistä, joten kokeile uudelleen toisella kohteella.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
fi: Viivakoodia %s ei löytynyt.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
fi: Viivakoodia %s ei löytynyt.

en: The barcode was not found:
fi: Viivakoodia ei löytynyt:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
fi: Antamasi viivakoodinumero kasvaa seuraavissa niteissä.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
fi: Alkupäivämäärä puuttuu tai on väärässä muodossa.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
fi: biblio.biblionumber ja biblioitems.biblioitemnumber osoittavat MARC-osakenttiin,

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
fi: Nimeketietuetta %s ei poistettu. Niteen poiston aikana tapahtui virhe (nidenumero %s).

note: %1$s:  m.biblio_id | html
en: The bibliographic record (%s) already exists in this package (
fi: Bibliografinen tietue (%s) on jo tässä paketissa (

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
fi: Tämän pyynnön nimeketietueessa on jo nide kiinnitettynä, olet lainaamassa sitä

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
fi: Tämän pyynnön nimeketietueessa on useita niteitä, niitä pitäisi olla vain yksi. Korjaa tämä ja yritä uudelleen.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
fi: Tietuenumeroa %s ei löydy tietokannasta.

note: A
en: The budget is locked
fi: Budjetti on lukittu

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
fi: Budjetti on lukittu, tilin lisääminen ei ole mahdollista.

en: The bundle content was verified
fi: Nidepaketin sisältö vahvistettu

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
fi: Kori lähetettiin sähköpostiosoitteeseen %s

en: The change to give is
fi: Anna vaihtorahaa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
fi: Muutos astuu voimaan välittömästi.

en: The club you requested does not exist.
fi: Hakemaasi kerhoa ei ole olemassa.

note: SCRIPT
en: The code has been sent by email, please check your inbox.
fi: Koodi on lähetetty sähköpostilla, tarkista saapuneet sähköpostit.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
fi: Sarake 'Koha-kenttä' näyttää, että osakenttä on linkitetty Koha-kenttään.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
fi: Tiedostoon koha-conf.xml määritelty &lt;lockdir&gt;-asetus osoittaa kirjoitussuojattuun hakemistoon (%s).

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
fi: Vastaava osakenttä täytyy olla välilehdellä -1 (eli jättää huomiotta)

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
fi: Noutopalvelutoiminto ei ole käytössä tässä kirjastossa.

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
fi: Näytöllä tällä hetkellä näkyvät mäppäykset poistetaan ja korvataan mappings.yaml -tiedostossa olevilla mäppäyksillä.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
fi: Kuvia voi tällä hetkellä ladata korkeintaan %s kappaletta kerrallaan. Poista yksi tai useampi kuva.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
fi: Tietokannassa tapahtui virhe poiston yhteydessä.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
fi: Tietokannassa tapahtui virhe tallennuksen yhteydessä.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
fi: Tietokannassa tapahtui virhe, kun %s %s yritettiin poistaa.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
fi: Tietokannassa tapahtui virhe, kun %s yritettiin poistaa.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
fi: Tietokannassa tapahtui virhe, kun %s %s yritettiin poistaa.

en: The database returned the following error:
fi: Tietokannassa tapahtui virhe:

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
fi: Oletuskuvailupohjaa ei voida käyttää tai sitä ei ole olemassa. Valitse toinen kuvailupohja yhdistämistä varten.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
fi: Lataushakemisto määrittelee ftp-sivulla olevan hakemiston, josta sitaatit ja laskut ladataan.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
fi: Virheellinen eräpäivä &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
fi: Loppumispäivämäärä puuttuu tai on virheellinen.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
fi: Syötetyt salasanat eivät täsmää

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
fi: Kenttää ei voitu poistaa. Tarkista loki.

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
fi: Kenttää ei voitu lisätä. Ehkä nimi on jo olemassa?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
fi: Kenttää ei voitu päivittää. Ehkä nimi on jo olemassa?

en: The field has been deleted
fi: Kenttä on poistettu

en: The field has been inserted
fi: Kenttä lisättiin

en: The field has been updated
fi: Kenttä on päivitetty

en: The field itemnum MUST be mapped
fi: Nidenumero-kentällä TÄYTYY olla vastaavuus

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
fi: Kentät 'surname', 'branchcode' ja 'categorycode' ovat

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
fi: Valitsemasi tiedosto on väärän muotoinen. Vain csv- ja txt-tiedostot ovat sallittuja.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
fi: Tiedoston sisältö tuodaan taulukkoon, jossa voit muokata sen sisältöä ennen tallentamista.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
fi: Seuraavien niteiden maksut on maksettu, uusinnan tulokset näkyvät alapuolella: %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
fi: Tiedoston ensimmäisellä rivillä täytyy olla niiden kenttien nimet, jotka löytyvät sitä seuraavilta riveiltä.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
fi: Ensimmäisen ilmoituksen viive pitää olla pienempi kuin toisen ja toisen viive pienempi kuin kolmannen.

en: The following barcodes were found:
fi: Löydettiin seuraavat viivakoodit:

en: The following bibliographic records were added or updated:
fi: Seuraavia nimekkeitä lisättiin tai muokattiin:

en: The following error occurred while importing the database structure:
fi: Seuraava virhe ilmeni tietokannan rakennetta tuotaessa:

en: The following error was encountered:
fi: Virheitä:

en: The following errors have occurred:
fi: Virheitä:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
fi: Virheitä. Korjaa ne ja yritä uudelleen:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
fi: Seuraavat tiedot ovat väärin. Korjaa tiedot.

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
fi: Seuraavia kenttiä ei täytetty:

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
fi: Näitä varauksia ei ole vielä haettu hyllystä. Hae niteet ja palauta ne.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
fi: Seuraavat id:t ovat kummassakin taulussa %s ja %s:

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
fi: Seuraavia tärkeitä osakenttiä ei täytetty:

en: The following invalid barcodes were skipped:
fi: Seuraavat virheelliset viivakoodit ohitettiin:

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
fi: Seuraavat virheelliset nimeketunnukset ohitettiin:

en: The following itemnumbers were found:
fi: Seuraavat nidenumerot löydettiin:

en: The following items were added or updated:
fi: Seuraavat niteet lisättiin tai muokattiin:

en: The following items were modified:
fi: Seuraavia niteitä muokattiin:

en: The following items were removed from all courses:
fi: Seuraavat niteet poistettiin kaikista kursseista:

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
fi: Seuraavia pakollisia osakenttiä ei täytetty:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
fi: Seuraavat vastaavuudet ovat olemassa items.permanent_location ja niitä ei saisi olla.

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls')
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s
fi: Seuraavat palautuspyynnöt voitaisiin täyttää saatavilla olevilla niteillä. %s

en: The following records could not be deleted:
fi: Näitä tietueita ei voitu poistaa:

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
fi: Seuraavia arvoja käytetään takaaja/taattava-suhteena, mutta niitä ei ole olemassa 'borrowerRelationship' -järjestelmäasetuksessa:

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
fi: Lähettäminen epäonnistui (väärä CSRF-merkki). Kokeile palata takaisin, päivittää sivu ja sitten yrittää uudelleen.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
fi: Tätä pohjaa on käytetty %s kertaa.

en: The generated notices are different!
fi: Muodostuneet ilmoitukset ovat erilaisia!

en: The generated notices are exactly the same!
fi: Muodostuneet ilmoitukset ovat täysin samanlaisia!

en: The hold has been correctly cancelled.
fi: Varaus on peruutettu.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
fi: Varaus on tehty nimekkeelle. Ei voida määrittää kadonneeksi merkattavaa nidettä.

en: The hold policies are applied based on the ReservesControlBranch system preference which is set to
fi: Varaussääntöjä noudatetaan ReservesControBranch-järjestelmäasetuksen mukaan ja siihen on asetettu

en: The import id number
fi: Tuonnin id-numero

en: The included
fi: Oheinen

en: The included OAI.xslt file by the
fi: Liitteenä oleva OAI.xslt-tiedoston

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
fi: Laskua tällä tunnuksella ei ole olemassa.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
fi: Nidettä (%s) ei ole olemassa.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
fi: Nide (%s) on lisätty listalle.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
fi: Nidettä (%s) ei lisätty listalle. Tarkista, onko se jo siellä.

en: The item has been removed from the list.
fi: Nimeke on poistettu listasta.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
fi: Nidettä ei palautettu järjestelmäasetuksen virheen vuoksi. Pyydä ylläpitäjää tarkistamaan

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
fi: Nide on liitetty tietueeseen %s.

en: The item has successfully been linked to
fi: Nide on linkitetty tietueeseen

en: The item or the patron does not exist.
fi: Nidettä tai asiakasta ei ole olemassa.

en: The item was not found
fi: Nidettä ei löytynyt

en: The item you select will be moved to the target record.
fi: Valitsemasi nide siirretään kohdetietueeseen.

en: The job has been cancelled before it finished.
fi: Ajo keskeytettiin ennen kuin se valmistui.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
fi: Työ on jonossa! Se käsitellään niin pian kuin mahdollista.

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
fi: Kentälle näkyvä otsikko, kun raporttia ajetaan, esim. "Valitse kirjasto."

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
fi: Kirjaston tunnus sisältää tyhjiä merkkejä. Poista kaikki tyhjät merkit.

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
fi: Lista lähetettiin sähköpostiin %s

en: The log4perl config file cannot be opened.
fi: Log4perl konfiguraatiotiedostoa ei voida avata.

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
fi: Valitsemallasi hallintaohjelmalla ei ole riittäviä käyttöoikeuksia.

en: The merge was successful.
fi: Yhteenliittäminen onnistui.

en: The merging was successful.
fi: Yhteenliittäminen onnistui.

en: The new owner could not be found anymore.
fi: Uutta omistajaa ei löytynyt.

en: The notice has been correctly enqueued.
fi: Ilmoitus on jonossa oikein.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
fi: Päivien määrä (%s) täytyy olla numero välillä 0-999.

en: The order could not be found.
fi: Tilausta ei löytynyt.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
fi: Tilaus on peruutettu, vaikka kaikkia niteitä ei voitu poistaa.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
fi: Tilaus on peruutettu, vaikka tietuetta ei voitu poistaa.

en: The order has been cancelled already.
fi: Tilaus on jo peruttu.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
fi: Tilaus on peruutettu, vaikka kaikkia niteitä ei voitu poistaa.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
fi: Tilaus on peruutettu, vaikka tietuetta ei voitu poistaa.

en: The order has been successfully canceled.
fi: Tilaus on peruutettu.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
fi: Tilaus on peruutettu %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
fi: Yritit peruuttaa tilausrivin, joka luotiin toisen tilauksen osavastaanoton yhteydessä ja joka on jo poistettu. Peruuttaminen ei ole mahdollista.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
fi: Yritit peruuttaa tilausrivin, joka luotiin toisen tilauksen osavastaanoton yhteydessä ja joka on jo vastaanotettu. Yritä ensin peruuttaa tämä ja yritä sitten uudelleen.

en: The original currency value will be copied
fi: Alkuperäinen rahayksikkö kopioidaan

en: The original fund will be used
fi: Alkuperäistä tiliä käytetään

en: The original internal note will be used
fi: Alkuperäistä sisäistä huomautusta käytetään

en: The original statistic 1 will be used
fi: Alkuperäistä tilasto 1:stä käytetään

en: The original statistic 2 will be used
fi: Alkuperäistä tilasto 2:sta käytetään

en: The original vendor note will be used
fi: Alkuperäistä huomautusta toimittajalle käytetään

note: %1$s:  m.package_id | html
en: The package #%s does not exist.
fi: Pakettia #%s ei ole olemassa.

en: The password was rejected by a plugin.
fi: Liitännäinen ei hyväksynyt salasanaa.

en: The passwords entered do not match
fi: Syötetyt salasanat eivät täsmää

en: The patron category you create will be used by the
fi: Luomaasi asiakastyyppiä käytetään

en: The patron does not have an email address defined.
fi: Asiakkaalle ei ole määritetty sähköpostia.

en: The patron does not have waitings holds.
fi: Asiakkaalla ei ole odottavia varauksia.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
fi: Asiakkaalla on velkoja %s.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
fi: Asiakasta ei ole lisätty, salasana sisältää tyhjiä merkkejä.

en: The patron has not been created the entered password was too short
fi: Asiakasta ei lisätty. Salasana on liian lyhyt.

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
fi: Asiakastietoa ei ole luotu liian heikon salasanan takia. Salasanassa on oltava vähintään yksi iso ja yksi pieni kirjain sekä yksi numero.

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
fi: Asiakasta ei lisätty. Kirjastokortin numero tai käyttäjätunnus saattavat jo olla olemassa.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
fi: Asiakkaalla on maksamattomia maksuja varauksista, lainoista, tms: %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
fi: Asiakkaalla on maksamattomia maksuja varauksista, lainoista, tms %s.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
fi: Tunnuksella, jota käytetään itsepalvelulainauksessa asiakasliittymässä, ei ole oikeutta self_check => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
fi: Itsepalvelulainausta asiakasliittymän puolella käyttäneellä asiakkaalla on liikaa oikeuksia. Pitäisi olla vain self_check => self_checkout_module.

note: SPAN
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries
fi: Asiakkaan nykyinen tilastoryhmä (%s) ei ole käytössä tässä kirjastossa

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
fi: Asiakkaan takaajilla on maksuja %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
fi: Asiakkaan takaajilla ja heidän muilla taattavillaan on maksuja yhteensä %s.

en: The primary email is invalid.
fi: Sähköpostiosoite on virheellinen.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
fi: Sitaattien tuonti hyväksyy CSV-tiedoston, jossa on kaksi saraketta: lähde ja teksti

en: The record
fi: Tietueella

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
fi: Nidettä (%s) ei ole olemassa.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
fi: Nide (%s) on lisätty listalle.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
fi: Nidettä (%s) ei lisätty listalle. Tarkista, onko se jo siellä.

en: The record id
fi: Tietueen id

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
fi: Tietuetta, jota yrität muokata ei ole olemassa.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
fi: Tietuetta %s ei ole tietokannassa.

en: The records have successfully been reindexed!
fi: Tietueet on uudelleen indeksoitu!

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
fi: Raportti "%s" muunnettiin.

en: The requested message cannot be displayed
fi: Pyydettyä viestiä ei voida näyttää

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
fi: Pyydettyä ilmoitusta ei laitettu viestijonoon %s

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
fi: Pyydetty ilmoitus laitettiin viestijonoon %s

en: The return policy is applied based on the CircControlReturnsBranch system preference which is set to
fi: Palautussääntöjä noudatetaan ReservesControBranch-järjestelmäasetuksen mukaan ja siihen on asetettu

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
fi: Koha-juurikäyttäjä KOHA_CONF-tiedostossa (oletus: kohaadmin) ei voi muokata tageja. Muokkaukset kirjataan borrowernumberin mukaan, joten muokkaajan tunnuksen täytyy olla borrowers-taulussa. Kirjaudu sisään toisella henkilökunta-käyttäjätunnuksella muokataksesi tageja.

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
fi: Säännöt tarkistetaan tässä järjestyksessä, ja sääntönä käytetään ensimmäistä kirjaston, asiakastyypin ja nidetyypin mukaan osuvaa:

en: The rules have been cloned.
fi: Säännöt kopioitiin.

en: The same way, the longest match will take presedence over the shorter one, so '*teacher.university.com' will take presedence over '*.university.com' if the email is 'user@math.teacher.university.com'
fi: Samoin pisin vastaava asettuu etusijalle, joten '*teacher.university.com asettuu etusijalle '*.university.com':sta, jos sähköposti on 'user@math.teacher.university.com'

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
fi: Kuvakaappaus näkyy tässä ruudussa.

en: The secondary email is invalid.
fi: Toissijainen sähköpostiosoite on virheellinen.

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
fi: Valittua kuvailupohjaa (id=%s) ei ole olemassa tai toimintoa ei ole määritetty.

en: The subscription has linked issues
fi: Tilaukseen on liitetty lehden numeroita

en: The subscription has linked items
fi: Kausijulkaisutilaukseen on liitetty niteitä

en: The subscription has not expired yet
fi: Kausijulkaisutilaus ei ole vielä päättynyt

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
fi: Ehdotusta ei lisätty. Nimekkeestä on jo hankintaehdotus (

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
fi: Superlibrarian-oikeus sulkee pois muut oikeudet, koska se sisältää jo itsessään ne kaikki.

en: The system preference
fi: Järjestelmäasetus

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
fi: Järjestelmäasetus %s voi olla kumottu tästä arvosta yhden tai useamman virtuaalipalvelun kautta.

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
fi: Järjestelmäasetus OPACPrivacy on asetettu, mutta ei AnonymousPatron-asetusta. Korjaa tämä ennen lainaustoimintojen jatkamista.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
fi: Järjestelmäasetus ProtectSuperlibrarian on aktivoitu

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
fi: Järjestelmäasetus ProtectSuperlibrarianPrivileges on aktivoitu

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
fi: Käännös (id %s) on poistettu

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
fi: Vastaanottamattomat tilaukset seuraavista tileistä on siirretty

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
fi: Lataushakemisto määrittelee ftp-sivun hakemiston, johon tilaukset ladataan.

en: The upload file appears to be empty.
fi: Lähetetty tiedosto näyttäisi olevan tyhjä.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
fi: Ladatun tiedoston pääte pitää olla kpz.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
fi: Lähetetty tiedosto pitää olla ZIP-tiedosto.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
fi: Arvoa "%s" ei tueta kytköksissä

en: Theke Solutions, Argentina
fi: Theke Solutions, Argentiina

en: Themes
fi: Teemat

en: Then start the installer again.
fi: Aloita sitten asennusohjelma uudelleen.

en: There are currently no checkout notes.
fi: Lainaushuomautuksia ei ole.

en: There are currently no problem reports.
fi: Tällä hetkellä ei ole vikailmoituksia.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
fi: Ei saatavilla: %s

en: There are no EDI accounts.
fi: Ei EDI-tilejä.

en: There are no EDIFACT messages.
fi: Ei EDIFACT-sanomia.

en: There are no SMS cellular providers defined.
fi: SMS-puhelinoperaattoreita ei ole määritetty.

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
fi: SMTP-palvelimia ei ole määriteltyinä.

en: There are no account credit types defined.
fi: Credit-tyyppejä ei ole määritetty.

en: There are no account debit types defined.
fi: Tilin debit-tyyppejä ei ole määritelty.

en: There are no additional contents.
fi: Ei lisäsisältöjä.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
fi: Ei auktorisoituja arvoja luokalle %s

note: SCRIPT
en: There are no baskets in this group
fi: Tässä ryhmässä ei ole tilauskoreja

en: There are no cash registers defined.
fi: Kassoja ei ole määritelty.

en: There are no cities defined.
fi: Kaupunkeja ei ole määritelty.

en: There are no collections currently defined.
fi: Kokoelmatietoja ei ole määritelty.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
fi: Tälle toimittajalle ei ole sopimuksia. %s

en: There are no defined actions for this template.
fi: Tälle pohjalle ei ole määritelty toimintoja.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
fi: Määrittele ensin pohjat.

en: There are no desks defined.
fi: Ei määritettyjä tiskejä.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
fi: Ei vielä ilmoittautuneita tälle kerholle

en: There are no existing numbering patterns.
fi: Ei numerointikaavoja.

en: There are no holds on this title.
fi: Tällä nimekkeellä ei ole varauksia.

note: SCRIPT
en: There are no identity provider domains defined.
fi: Tunnistustietojen tarjoajien verkkotunnuksia ei ole määritetty.

note: SCRIPT
en: There are no identity providers defined.
fi: Tunnistustietojen tarjoajia ei ole määritetty.

en: There are no images for this item.
fi: Tällä tietueella ei ole kuvia.

en: There are no images for this record.
fi: Tällä tietueella ei ole kuvia.

en: There are no item search fields defined.
fi: Nidehakukenttiä ei ole määritetty.

en: There are no items assigned to this rota.
fi: Ei määriteltyjä niteitä tälle kierrolle.

en: There are no items in this batch yet
fi: Ei vielä niteitä erässä

en: There are no items in this collection.
fi: Ei niteitä tässä kokoelmassa.

en: There are no itemtypes defined
fi: Nidetyyppejä ei ole määritelty

en: There are no late orders.
fi: Ei myöhässä olevia tilauksia.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
fi: Kirjastoja ei ole määritelty.

en: There are no libraries defined.
fi: Kirjastoja ei ole määritelty.

en: There are no library EANs.
fi: Ei kirjasto-EANeja.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
fi: Tälle jaksolle ei ole voi valita enää noutoja. Valitse toinen jakso.

en: There are no notices for this library.
fi: Ei ilmoituksia tälle kirjastolle.

en: There are no notices.
fi: Ei ilmoituksia.

en: There are no open baskets for this vendor.
fi: Ei avoinna olevia tilauskoreja tälle toimittajalle.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
fi: Ei myöhässä olevia lainoja tänään%s valitussa kirjastossa%s.

en: There are no overdues matching your search.
fi: Ei hakuasi vastaavia myöhässä olevia niteitä.

en: There are no overdues.
fi: Ei myöhässä olevia niteitä.

en: There are no patron categories defined.
fi: Asiakaslajeja ei ole määritelty.

en: There are no patron lists.
fi: Ei asiakaslistoja.

en: There are no patrons in this batch yet
fi: Ei vielä asiakkaita tässä eräajossa

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
fi: Yksikään asiakas ei ole kirjautunut tämän tilauksen hälytyksen seuraajaksi.

en: There are no patrons waiting outside.
fi: Ei ulkona odottavia asiakkaita.

en: There are no pending discharge requests.
fi: Ei käsittelemättömiä velattomuusilmoituspyyntöjä.

en: There are no pending offline operations.
fi: Ei käsittelyä odottavia yhteydettömän tilan tapahtumia.

en: There are no pending patron modifications.
fi: Ei käsittelyä odottavia asiakastietojen muutoksia.

en: There are no pickups staged and ready.
fi: Ei odottavia valmiita noutoja.

en: There are no pickups to be staged.
fi: Ei valmisteltavia noutoja.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
fi: Sitaatteja ei ole määritelty.

en: There are no quotes defined.
fi: Ei määritettyjä sitaatteja.

en: There are no recalls to pull.
fi: Ei palautuspyyntöjä.

en: There are no recalls to show.
fi: Ei näytettäviä palautuspyyntöjä.

en: There are no recorded logs for this request
fi: Pyynnölle ei ole tallennettuja lokeja

en: There are no rotas with stages assigned
fi: Kiertokokoelmille ei ole määritetty vaiheita

en: There are no rules defined.
fi: Ei määritettyjä sääntöjä.

en: There are no saved definitions.
fi: Ei tallennettuja määritelmiä.

en: There are no saved matching rules.
fi: Ei tallennettuja täsmäytyssääntöjä.

en: There are no saved patron attribute types.
fi: Ei tallennettuja asiakasmääreitä.

en: There are no saved reports.
fi: Ei tallennettuja raportteja.

en: There are no search filters defined.
fi: Haun rajauksia ei ole määritetty.

en: There are no sets defined.
fi: Ei määritettyjä joukkoja.

en: There are no statistics for this patron.
fi: Tällä asiakkaalla ei ole tilastoja.

en: There are no titles tagged with the term
fi: Ei niteitä, joilla olisi tagi

note: SCRIPT
en: There are no ungrouped baskets
fi: Ei ryhmittelemättömiä tilauskoreja

en: There are no unreceived orders for this budget.
fi: Ei vastaanottamattomia tilauksia tähän budjettiin.

en: There are no waiting holds for this patron at this library.
fi: Tällä asiakkaalla ei ole odottavia varauksia tässä kirjastossa.

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
fi: Viestin välittäjään (RabbitMQ) yhdistämisessä on virhe, tarkista Kohan lokitiedot.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
fi: Nimeketietueessa on virhe, näkymä voi olla viallinen.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
fi: Niteeseen on varaus (prioriteetti = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
fi: Tämän niminen profiili on jo olemassa.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
fi: Useampi kuin yksi MARC-kenttä liittyy nide-välilehteen (10): %s

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
fi: Konfiguraatiotiedostossa ei ole 'log4perl_conf' merkintää.

en: There is no age for this rule.
fi: Tälle säännölle ei ole määritetty ikää.

en: There is no defined frequency.
fi: Ilmestymistiheyttä ei määritelty.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
fi: Indeksille %s ei ole mäppäystä

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
fi: Merkkien määrällä ei ole vähimmäis- tai enimmäispituutta. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
fi: Ilmoituspohjaa koodilla 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' ei ole määritetty.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
fi: Ilmoituspohjaa koodilla ACQORDER ei ole määritetty.

en: There is no order for this bibliographic record.
fi: Ei tilauksia tästä nimekkeestä.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
fi: Tälle asiakkaalle ei tiettävästi ole lähetetty yhtään viestiä.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
fi: Yksi viivakoodi sisältää ainakin yhden merkin, jota ei voi tulostaa.

en: There was 1 barcode that was too long.
fi: Yksi viivakoodi on liian pitkä.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
fi: Tämän niteen lainaamisessa ilmeni ongelma, ole hyvä ja tarkista mahdolliset ongelmat:

en: There was a problem rejecting the cancellation request. Cannot reject an already completed cancellation request.
fi: Varauksen peruutuspyynnön hylkäämisessä tapahtui virhe. Hyväksyttyä varauksen peruutuspyyntöä ei voida hylätä.

en: There was a problem with your form submission
fi: Antamissasi tiedoissa oli ongelmia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
fi: Ilmeni ongelma, ole hyvä ja tarkista lokitiedot

en: There was an error authenticating to external identity provider
fi: ulkoisen tunnistustietojen tarjoajan todennuksessa oli virhe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was an error during saving:
fi: Tallennuksen yhteydessä tapahtui virhe:

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
fi: Analyyttisia tietueita haettaessa tuli virhe, tarkista lokitiedot.

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
fi: Viivakoodikuvan luonnissa tapahtui tuntematon virhe

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
fi: Viivakoodikuvan luonnissa tapahtui tuntematon virhe. Tarkista, että viivakoodi on viivakoodityypin mukainen

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
fi: %s viivakoodia sisältää ainakin yhden merkin, jota ei voi tulostaa.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
fi: %s viivakoodia on liian pitkiä.

en: There were no unreceived orders for this fund.
fi: Tälle tilille ei ole vastaanottamattomia tilauksia.

en: There were problems with your submission
fi: Antamissasi tiedoissa oli ongelmia

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
fi: Siksi liitettävää tietuetta ei ole poistettu.

en: Thesaurus:
fi: Sanasto:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
fi: Nämä ovat poissa päältä kaikille kirjastoille. Jos haluat muuttaa näitä asetuksia, valitse kirjastoksi "Default".

en: These are disabled for the current library.
fi: Nämä ovat poissa päältä valitulle kirjastolle.

en: These are enabled.
fi: Nämä ovat voimassa.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
fi: Nämä kentät on oletusarvoisesti piilotettu CollapseFieldsPatronAddForm-järjestelmäasetuksella

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
fi: Löytyneet kentät: %s

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
fi: Tähän pohjaan perustuvien kerhojen luontiin käytetään näitä kenttiä.

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
fi: Näitä kenttiä käytetään, kun asiakkaita ilmoitetaan tähän pohjaan perustuviin kerhoihin.

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
fi: Näillä niteillä on varauksia per nide &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
fi: Nämä asiakastiedot poistetaan pysyvästi tietokannasta eikä niitä voida palauttaa

en: Theses
fi: Väitöskirjat tai muut opinnäytteet

en: They are in a patron category of type staff.
fi: Asiakastyyppinä on kirjaston henkilökunta.

en: They are the guarantor to another patron.
fi: He ovat takaajana toiselle asiakkaalle.

en: They have a non-zero account balance.
fi: Asiakkaalla on maksuja.

en: They have items currently checked out.
fi: Asiakkaalla on lainoja.

en: They have permissions assigned to them.
fi: Heille on määritelty oikeuksia.

note: SCRIPT
en: Third
fi: Kolmas

en: This CSV profile already exists
fi: CSV-profiili on jo olemassa

en: This account has been locked!
fi: Tili on lukittu.

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
fi: Tätä toimintoa ei voi peruuttaa. Haluatko jatkaa?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
fi: Tämä määre voidaan asettaa vain asiakastyypille %s

en: This authority type cannot be deleted
fi: Tätä auktoriteettityyppiä ei voi poistaa

en: This authorized value category already exists.
fi: Auktorisoidun arvon luokka on jo olemassa.

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
fi: Budjettiin liittyy tilejä. Poista kaikki liittyvät tilit ennen kuin poistat budjetin.

en: This cannot be undone.
fi: Tätä ei voi peruuttaa.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
fi: Tätä tyyppiä on käytetty %s kertaa

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
fi: Tämä kaavio käyttää vain näkyviä rivejä. Hae kaikki tiedot kaavioon valitsemalla 'Nouda kaikki tiedot'

en: This city already exists.
fi: Kaupunki on jo olemassa.

en: This configuration differs for each protocol.
fi: Tämä asetus on erilainen jokaiselle protokollalle.

en: This course already has this item on reserve.
fi: Tämä nide on jo tässä kurssivarannossa.

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
fi: Rahayksikkö on käytössä %s tilauksessa.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
fi: Rahayksikkö on käytössä %s toimittajalla.

en: This desk already exists
fi: Tiski on jo olemassa

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
fi: Tämän ominaisuuden avulla voit hakea ja jakaa tietoja (kausijulkaisutilauksen numerointimalleja ja raportteja) muiden Koha-kirjastojen kanssa.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
fi: Tämä ominaisuus antaa Koha-kehittäjille arvokasta tietoa siitä miten Kohaa käytetään ja auttaa tekemään päätöksiä kehitysprosessin aikana

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
fi: Tämä maksu veloitetaan lainattaessa/uusittaessa jokaiselta päivältä lainauksen/uusinnan päivän ja eräpäivän välillä, jos laina-aika määritellään päivissä.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
fi: Tämä maksu veloitetaan lainattaessa/uusittaessa jokaiselta tunnilta lainauksen/uusinnan päivän ja eräpäivän välillä, jos laina-aika määritellään tunneissa.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
fi: Tämä maksu veloitetaan kerran per lainaus/uusinta per nide

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
fi: Tätä kenttää ei voi muokata lainaus- ja palautustoiminnon kautta.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
fi: Tämä kenttä vaaditaan

note: SCRIPT
en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
fi: Tämä tiedosto on jo olemassa (tässä kategoriassa).

en: This framework cannot be deleted
fi: Kuvailupohjaa ei voi poistaa

en: This framework code already exists.
fi: Kuvailupohjan koodi on jo olemassa.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
fi: Tätä ilmestymistiheyttä käyttää %s kausijulkaisutilaus(ta). Poistetaanko silti?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
fi: Tätä tilikoodia ei ole kohdebudjetissa.

note: A
en: This fund has sub funds.
fi: Tällä tilillä on alitilejä.

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
fi: Tällä tilillä on alitilejä. Sitä ei voi poistaa.

en: This invoice has no files attached.
fi: Tällä laskulla ei ole liitettyjä tiedostoja.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
fi: Tämä laskunumero on jo käytössä. Käytetäänkö sitä laskua?

en: This is a serial subscription
fi: Tämä on kausijulkaisutilaus

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
fi: Ei suositeltua, kun muutetaan suurta määrää eräpäiviä.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
fi: Tämä on anonymisoitu asiakas, joten lainahistoriaa ei voida näyttää. Saat listan anonymisoiduista lainoista ajamalla raportin.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
fi: Tämä on anonymisoitu asiakas, joten varaushistoriaa ei voi näyttää.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
fi: Tämä tiimi on vastuussa Kohan seuraavasta versiosta ja nykyisen asennetun Koha-versiosi ylläpidosta. Sama tiimi on toimii tehtävässä päivään

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
fi: Tämä tiimi oli vastuussa nyt käyttämäsi Koha-version ensijulkaisusta.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
fi: Tämä nide kuuluu kirjastoon %s, eikä sitä voida lainata tästä kirjastosta.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=InBundle.biblio %2$s:  InBundle.barcode | html
en: This item belongs to a bundle: %s - %s
fi: Tämä nide kuuluu nidepakettiin: %s - %s

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
fi: Tätä nidettä ei voi uusia, koska se on on-site -lainassa

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
fi: Tätä nidettä ei voi poistaa, koska se on lainassa

en: This item has been claimed as returned by:
fi: Tämä nide on ilmoitettu palautetuksi:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
fi: Tämä nide on kadonnut, tila: "%s"

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
fi: Tämä nide on kadonnut, tila: "%s". %s Lainataanko se silti? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
fi: Tämä nide on merkitty kadonneeksi tilalla "%s".

en: This item has been recalled.
fi: Niteestä on tehty palautuspyyntö.

en: This item has previously been checked out to this patron.
fi: Nide on ollut aikaisemmin lainassa tällä asiakkaalla.

en: This item is already on this rota
fi: Tämä nide on jo tässä kierrossa

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
fi: Tätä nide on lainassa toisella asiakkaalla. %s Palauta ja lainaa? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
fi: Nide on jo lainassa tällä asiakkaalla. Uusitaanko laina?

en: This item is not checked out.
fi: Tämä nide ei ole lainassa.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
fi: Tämä aineisto varattu toiselle asiakkaalle.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
fi: Tämä aineisto varattu ja kuljetuksessa toiselle asiakkaalle.

en: This item is on hold for another patron.
fi: Tämä aineisto varattu toiselle asiakkaalle.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
fi: Tämä aineisto varattu toiselle asiakkaalle. Varaus ohitetaan, mutta ei peruuteta.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
fi: Tämä nide odottaa noutoa kirjastossa %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
fi: Tämä nide odottaa noutoa kirjastossasi

en: This item is part of a rotating collection.
fi: Tämä aineisto on osa siirtokokoelmaa.

en: This item is waiting for another patron.
fi: Tämä aineisto on noudettavana toiselle asiakkaalle.

en: This item must be checked in at following library:
fi: Tämä nide pitää palauttaa seuraavaan kirjastoon:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
fi: Tämä nide pitää palauttaa kirjastoon %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
fi: Tämän niteen voivat varata vain asiakkaat, joiden kotikirjasto on %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
fi: Tätä nidettä ei voi varata.

en: This item type already exists
fi: Nidetyyppi on jo olemassa

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
fi: Kirjastoa ei voi poistaa. Sillä on edelleen asiakkaita tai niteitä

en: This library does not exist.
fi: Kirjastoa ei ole olemassa.

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
fi: Tässä listassa on %s nimekettä

en: This list does not exist.
fi: Tätä listaa ei ole olemassa.

en: This member has no email
fi: Tällä asiakkaalla ei ole sähköpostiosoitetta

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
fi: Tämä viesti näkyy asiakkaan sivulla verkkokirjastossa

en: This message displays when checking out to this patron
fi: Tämä viesti näkyy, kun asiakkaalle lainataan virkailijatyökalussa

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
fi: Tämä viesti johtuu jostain seuraavasta syystä:

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
fi: Tätä tilausta ei voi muokata, tilauskori on suljettu.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
fi: Tämä tilaus on reklamoitu %s kertaa. Pvm %s%s%s, %s%s

en: This page does not exist.
fi: Sivua ei ole olemassa.

en: This patron already has a scheduled pickup for this library.
fi: Asiakkaalla on jo ajastettu nouto tähän kirjastoon.

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
fi: Tämä asiakas ei voi lainata tätä aineistoa, koska kirjaston lainaussäännöt estävät sen.

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
fi: Tietoja ei voi poistaa, koska asiakas on anonymisoitu (AnonymousPatron) järjestelmäasetuksissa.

en: This patron category already exists
fi: Asiakastyyppi on jo olemassa

en: This patron category already exists.
fi: Asiakastyyppi on jo olemassa.

en: This patron does not exist.
fi: Asiakasta ei ole olemassa.

en: This patron does not have waiting holds.
fi: Asiakkaalla ei ole odottavia varauksia.

en: This patron has no circulation history.
fi: Tämä asiakas ei ole lainannut mitään.

en: This patron has no files attached.
fi: Tällä asiakkaalla ei ole tiedostoja.

en: This patron has no holds history.
fi: Asiakkaalla ei ole varaushistoriaa.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
fi: Tämä asiakas ei ole tehnyt yhtään hankintaehdotusta

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
fi: Tämä asiakas on pyytänyt lainahistoriansa poistamista palautuksessa, mutta AnonymousPatron-järjestelmäasetus on tyhjä tai epäkelpo.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
fi: Tämä asiakas on määrittänyt, että lainahistoriaa ei tallenneta.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
fi: Tämä asiakas on toisesta kirjastosta (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
fi: Tämä asiakas on toisesta kirjastosta (%s).

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
fi: Tämän asiakkaan oikeudet muutetaan sisältämään vain superlibrarian-oikeuden.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
fi: Tätä kaavaa käyttää %s kausijulkaisutilaus(ta). Haluatko silti poistaa sen?

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
fi: Tämä oikeus kattaa pääsyn kaikkiin toimintoihin. Jos on valittuna, mitään muita oikeuksia ei voi valita.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
fi: Tätä tietuetta ei voi poistaa, niteitä lainassa.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
fi: Tätä tietuetta ei voi siirtää edistyneeseen muokkaukseen. Haluatko jatkaa?

note: A
en: This record has no items
fi: Tietueessa ei ole niteitä

en: This record is in use
fi: Tätä tietuetta käytetään

en: This record is used
fi: Tätä tietuetta käytetään

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
fi: Tätä tietuetta käytetään %s kertaa

en: This report could not be imported. Please try again later.
fi: Tätä raporttia ei voinut tuoda. Yritä uudelleen myöhemmin.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
fi: Tämä lähde on raportoitu useammin kuin %s kertaa, tarkkaile!

en: This rota has no stages.
fi: Tällä kierroilla ei ole vaiheita.

en: This sale
fi: Tämä myynti

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
fi: Tällä ruudulla näet valittuun kenttään liitetyt osakentät. Voit muokata osakenttiä tai lisätä uusia valitsemalla muokkaa.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
fi: Tämä ohjelma ei voi kirjoittaa tai lukea väliaikaishakemistoon.

en: This stage contains the following item(s):
fi: Tämä vaihe sisältää seuraavat niteet:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
fi: Tämä osakenttä poistetaan

note: A
en: This subscription depends on another supplier
fi: Tämä kausijulkaisutilaus riippuu toisesta toimittajasta

en: This subscription is closed.
fi: Tämä kausijulkaisutilaus on loppunut.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
fi: Tällä työkalulla voit poistaa asiakkaita tai anonymisoida asiakkaiden lainahistorian. Asiakkaiden poistossa voidaan käyttää mitä tahansa rajoitteita. Asiakkaita ei poisteta, mikäli joku seuraavista estää sen:

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
fi: Tämä arvo täytetään valitun nimekkeen %s osakentällä. %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
fi: Tällä toimittajalla ei ole valittua yhteystietoa tilausten lähettämiseen, tai sähköpostiosoite puuttuu.

en: This vendor has no email
fi: Tällä toimittajalla ei ole sähköpostiosoitetta

en: This vendor has no email defined for late issues.
fi: Tällä toimittajalla ei ole sähköpostiosoitetta reklamaatioita varten.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
fi: Kuvaan viitataan tällä nimellä kirjastokorttipohjia muokattaessa.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
fi: Tämä poistaa %skaikki%svalitut%s niteet.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
fi: Tämä poistaa Mana-tietämyskannan valtuutuksen Kohasta. Haluatko jatkaa?

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
fi: Tämä poistaa poikkeukset valitulta ajanjaksolta. Käytä aikarajausta varoen, jos valitset liian ison aikavälin, saatat hidastaa Kohaa.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
fi: Tämä poistaa vain toistettujen kiinniolopäivien sääntöjä. Toistetut kiinniolopäivät poistetaan, mutta ei niiden poikkeuksia.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
fi: Tämä poistaa vain yksittäisten kiinniolopäivien sääntöjä. Toistettuja kiinniolopäiviä ja niiden poikkeuksia ei poisteta.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
fi: Tämä poistaa kiinniolopäivän ja tarkistaa toistettavien kiinniolopäivien mahdolliset poikkeukset. Jos poikkeus löytyy, se muutetaan normaaliksi kiinniolopäiväksi.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
fi: Tämä hakee selaimeen tallennetut macrot, tallentaa ne tietokantaan ja poistaa ne selaimesta. Jatketaanko?

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
fi: Tämä tallentaa muutokset kiinniolopäivän nimeen ja kuvaukseen. Jos tämä on toistettu kiinniolopäivä, muutokset vaikuttavat kaikkiin toistettuihin päiviin.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
fi: Kirjasto on kiinni joka vuosi samana päivänä, esim. 26. joukukuuta.

en: Those items won't be deleted
fi: Näitä niteitä ei poisteta

note: SCRIPT
en: Threshold missing
fi: Alaraja puuttuu

note: IMG
en: Thumbnail
fi: Esikatselukuva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
fi: Torstai

note: SCRIPT
en: Thursdays
fi: Torstai

en: Time based: Yes
fi: Aikaperusteinen: Kyllä

en: Time created
fi: Luontiaika

en: Time zone:
fi: Aikavyöhyke:

en: Time:
fi: Aika:

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Timeout (seconds):
fi: Aikakatkaisu (sekunneissa):

en: Timeout (secs)
fi: Aikakatkaisu (s)

en: Timeout:
fi: Aikakatkaisu:

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
fi: Ajat täytyy merkitä 24-tunnin näyttömuodossa (00:00 to 23:59).

en: Title
fi: Nimeke

en: Title
fi: Nimeke

en: Title (A-Z)
fi: Nimeke (A-Z)

en: Title (Z-A)
fi: Nimeke (Z-A)

en: Title (any):
fi: Nimeke (mikä tahansa):

en: Title (uniform):
fi: Nimeke (yhtenäistetty):

note: SCRIPT
en: Title Case
fi: Otsikko

en: Title already in use.
fi: Nimeke on jo käytössä.

en: Title and author
fi: Nimeke ja tekijä

en: Title phrase
fi: Otsikkofraasi

en: Title search
fi: Nimekehaku

en: Title:
fi: Nimeke:

en: Title:
fi: Nimeke:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
fi: Otsikko: %s

en: Titles
fi: Nimekkeet

en: Titles tagged with the term
fi: Nimekkeille annettu tagit

en: To
fi: loppuen

en: To
fi:  -

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
fi: Päivään %s

en: To a file:
fi: Tiedostoon:

en: To a file:
fi: Tiedostoon:

en: To add another library and for more settings, go to:
fi: Lisätäksesi toisen kirjaston ja lisäasetuksia, mene:

en: To add another patron category and for more settings go to:
fi: Lisätäksesi toisen asiakastyypin ja lisäasetuksia, mene:

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
fi: Jos haluat lisätä merkinnän manuaalisesti, anna seuraavat tiedot puhelimesi sovellukselle.

en: To authid:
fi: Auktoriteettitunnukseen:

en: To be staged
fi: Valmisteltavat

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
fi: Valmisteltavat (%s)

en: To biblionumber:
fi: Tietuenumeroon:

en: To call number:
fi: Luokkaan:

en: To create another item type later and for more settings go to:
fi: Luodaksesi toisen nidetyypin ja muokataksesi lisäasetuksia, mene:

en: To create another patron, go to:
fi: Luodaksesi toisen asiakkaan, mene:

en: To create circulation rule, go to:
fi: Luodaksesi lainaussäännön, mene:

en: To date:
fi: Päivään:

en: To edit patron permissions, go to:
fi: Muokataksesi käyttäjän käyttöoikeuksia, mene:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
fi: Liitännäisten käyttö vaatii UseKohaPlugins-järjestelmäasetuksen ja enable_plugins-asetuksen Kohan asetustiedostossa

en: To enable the export of selected items,
fi: Ottaaksesi käyttöön valittujen niteiden viennin,

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
fi: Jotta valittujen niteiden vienti olisi mahdollista, järjestelmän ylläpitäjän on luotava CSV-profiili tyyppinä on ”SQL” ja käyttötyyppinä ”Vie raportti kadonneista niteistä.”

en: To item call number:
fi: Niteen luokkaan:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
fi: Tietääksesi, kuinka välttää tämä ongelma, katso wikisivu:

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
fi: Muokataksesi sääntöä luo uusi sääntö, jolla on sama asiakastyyppi ja nidetyyppi.

en: To notify on receiving:
fi: Huomioitava vastaanotettaessa:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
fi: Jos haluat ilmoittaa asiakkaalle uudesta kausijulkaisun numerosta,

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
fi: Avataksesi ponnahdusikkunan, paina Shift+Enter

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
fi: Korvataksesi kuvan, poista se ja lataa uusi samalla tiedostonimellä.

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
fi: Raportoidaksesi toimimattoman linkin tai muun ongelman, ota yhteys ylläpitoon.

en: To screen in the browser:
fi: Selaimen näytölle:

en: To screen into the browser:
fi: Selaimen näytölle:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
fi: Päivittääksesi asiakkaan %s %s %s kuvan, valitse uusi kuvatiedosto ja paina 'Lataa'.

en: To:
fi: Saakka:

en: To:
fi: Saakka:

note: SCRIPT
en: Today
fi: Tämä päivä

en: Today's checkins
fi: Tänään palautetut

en: Today's checkouts
fi: Tänään lainatut

en: Today's notifications
fi: Ilmoitukset tänään

en: Toggle Keyboard
fi: Tilanvaihtonäppäimet

note: I
en: Toggle set to lowest priority
fi: Aseta alin sija varausjonossa päälle/pois

note: SCRIPT
en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Too many checked out.
fi: Liikaa lainoja.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
fi: Liian monta nidettä lainassa. %s lainassa, %s sallittu.

en: Too many holds
fi: Liian monta varausta

en: Too many holds for
fi: Liian monta varausta

en: Too many holds for this record:
fi: Liian monta varausta tähän tietueeseen:

en: Too many holds:
fi: Liian monta varausta:

en: Too many holds:
fi: Liian monta varausta:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
fi: Liian monta nidettä (%s) näytettäväksi.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
fi: Liian paljon niteitä (%s): Erässä voi muokata kerralla korkeintaan %s nidettä.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
fi: Liian paljon niteitä (%s): Erässä voi muokata kerralla korkeintaan %s nidettä.

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
fi: Liian paljon niteitä (%s): Muokkaat yli %s nidettä erässä, niteitä ei näytetä.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
fi: Liian monta nidettä on-site-lainassa. %s on-site-lainassa, vain %s sallittu.

en: Tool plugins
fi: Työkaluliitännäiset

en: Tools
fi: Työkalut

en: Tools
fi: Työkalut

en: Tools &rsaquo; Koha
fi: Työkalut &rsaquo; Koha

en: Tools home
fi: Työkalujen etusivu

en: Tools tables
fi: Työkalutaulut

note: SCRIPT
en: Top
fi: Ylös

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
fi: %s eniten lainattua nidettä

en: Top lists
fi: Eniten...

en: Top page margin:
fi: Sivun yläreunus:

en: Top text margin:
fi: Tekstin yläreunus:

en: Topic expert
fi: Aiheen asiantuntija:

en: Topics
fi: Asiasanat

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total
fi: Yhteensä

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
fi: Yhteensä (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
fi: Yhteensä (ALV %s%%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
fi: Yhteensä (ALV %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
fi: Yhteensä (ALV %s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
fi: Yht + oikaisut + toimituskulut (%s)

en: Total RRP
fi: Yhteensä OVH

en: Total amount outstanding:
fi: Maksuja yhteensä:

en: Total amount outstanding:
fi: Saatavia yhteensä:

en: Total amount payable:
fi: Maksettavia yhteensä:

en: Total amount:
fi: Yhteensä:

en: Total article requests
fi: Artikkelipyynnöt yhteensä

en: Total available
fi: Yhteensä käytettävissä

en: Total bankable:
fi: Yhteensä pankkikelpoista:

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
fi: Yhteensä pankkikelpoista: %s

en: Total checkouts
fi: Yhteensä lainassa

en: Total checkouts as of yesterday
fi: Kaikki lainat yhteensä, eilen

en: Total checkouts:
fi: Yhteensä lainassa:

en: Total cost
fi: Yhteensä

en: Total current checkouts allowed
fi: Sallittu lainamäärä

en: Total current on-site checkouts allowed
fi: Yhteenlaskettu on-site-lainojen sallittu määrä

en: Total due
fi: Yhteensä

en: Total due if credit applied:
fi: Yhteensä, jos luottoa käytetään:

en: Total due:
fi: Yhteensä:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
fi: Yhteensä: %s

en: Total holds allowed
fi: Varausten sallittu määrä

en: Total income (cash):
fi: Tulot yhteensä (käteinen):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
fi: Tulot yhteensä (käteinen): %s (%s)

en: Total income:
fi: Tulot yhteensä:

en: Total items in group
fi: Niteitä ryhmässä

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
fi: Yhteensä niteitä: %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
fi: Yhteensä-tieto pitää olla numero

en: Total number of results:
fi: Tulosten kokonaismäärä:

en: Total ordered
fi: Yhteensä

en: Total outgoing (cash):
fi: Menot yhteensä (käteinen):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
fi: Menot yhteensä (käteinen): %s (%s)

en: Total payable:
fi: Maksettavia yhteensä:

en: Total spent
fi: Käytetty yhteensä

en: Total tax exc.
fi: Yhteensä (veroton)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
fi: Yhteensä (veroton) (%s)

en: Total tax inc.
fi: Yhteensä (verollinen)

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
fi: Yhteensä (verollinen) (%s)

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Totals:
fi: Yht:

en: Transaction
fi: Tapahtumat

en: Transaction date
fi: Maksutapahtuman pvm

note: For the first occurrence, %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
fi: Tapahtumahistoria %s

note: %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
fi: Tapahtumahistoria %s

en: Transaction library
fi: Maksutapahtuman kirjasto

note: A
en: Transaction logs
fi: Tapahtumaloki

en: Transaction type
fi: Maksutapahtuman tyyppi

en: Transaction type:
fi: Maksutapahtuman tyyppi:

en: Transactions
fi: Tapahtumat

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
fi: Tapahtumat %s alkaen

en: Transactions to date
fi: Maksutapahtumat päivämäärään

en: Transfer
fi: Siirto

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
fi: Siirtokokoelma

en: Transfer collection
fi: Siirrä kokoelma

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Siirrä kokoelma &rsaquo; Siirtokokoelmat &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
fi: Kuljetus on %s päivää myöhässä

en: Transfer is not allowed for:
fi: Kuljetusta ei ole sallittu:

en: Transfer items
fi: Siirrä niteitä

en: Transfer list
fi: Siirrä lista

en: Transfer now?
fi: Kuljeta nyt?

en: Transfer order
fi: Siirrä tilausta

en: Transfer order &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fi: Siirrä tilaus &rsaquo; Hankinnat &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
fi: Siirrä tilaus tähän tilauskoriin?

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of public list %s
fi: Siirrä julkisen listan %s omistajuus

en: Transfer to
fi: Kuljeta pisteeseen

en: Transfer to:
fi: Siirrä pisteeseen:

en: Transfer was cancelled whilst in transit
fi: Siirto peruutettiin kuljetuksen aikana

en: Transferred
fi: Siirretty

en: Transferred from basket:
fi: Siirretty tilauskorista:

en: Transferred items
fi: Siirretty aineisto

en: Transferred to basket:
fi: Siirretty tilauskoriin:

en: Transfers
fi: Kuljetukset ja siirrot

en: Transfers
fi: Kuljetukset ja siirrot

en: Transfers &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Kuljetukset &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Transfers are
fi: Kuljetukset ovat

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
fi: Kuljetukset kirjastoosi %s alkaen

en: Transfers print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Kuljetuskuitti &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
fi: Kirjastostasi pyydetyt kuljetukset %s alkaen

en: Transfers to receive
fi: Vastaanotettavat kuljetukset

en: Transfers to receive
fi: Vastaanotettavat kuljetukset

en: Transfers to receive &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Vastaanotettavat kuljetukset &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

en: Transfers to send
fi: Lähetettävät kuljetukset

en: Transfers to send &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fi: Lähetettävät kuljetukset &rsaquo; Lainaus ja palautus &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.daterequested | $KohaDates
en: Transit pending from %s to %s since %s
fi: Kuljetettavana kirjastosta %s kirjastoon %s %s lähtien.

en: Translate into other languages
fi: Käännä muille kielille

note: A
en: Translate item type %s
fi: Käännä nidetyyppi %s

en: Translation
fi: Käännös

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
fi: Käännös (id %s) on lisätty

en: Translation manager
fi: Käännöksen hallinnoija:

en: Translation manager assistant
fi: Käännöksen hallinnoijan avustaja:

en: Translation manager:
fi: Käännöksen hallinnointi

en: Translation managers
fi: Käännöksen hallinnoijat:

en: Translation managers:
fi: Käännöksen hallinnointi:

en: Translation:
fi: Käännös:

en: Transport
fi: Siirto

en: Transport cost matrix
fi: Kuljetusten painomatriisi

en: Transport cost matrix
fi: Kuljetusten painomatriisi

en: Transport cost matrix &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fi: Kuljetusten painomatriisi &rsaquo; Ylläpito &rsaquo; Koha

en: Transport:
fi: Siirto:

note: SCRIPT
en: Travel and Places
fi: Matkailu ja paikat

en: Treaties
fi: Sopimukset

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Try again with a different barcode
fi: Yritä uudelleen toisella viivakoodilla

en: Try another search
fi: Tee uusi haku

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
fi: Tiistai

note: SCRIPT
en: Tuesdays
fi: Tiistai

note: SCRIPT
en: Turquoise
fi: Turkoosi

en: Two-factor authentication &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Two-factor authentication code:
fi: Kaksivaiheisen tunnistautumisen koodi:

note: SCRIPT
en: Two-factor authentication correctly configured. You will be redirected to the login screen.
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen konfiguroitu oikein. Sinut ohjataan kirjautumisikkunaan.

en: Two-factor authentication is mandatory to login. If you do not enable now it will be asked at your next login.
fi: Kaksivaiheinen tunnistauminen pakollinen kirjautuessa. Jos et salli sitä nyt, kysytään samaa uudelleen seuraavan kirjautumisen yhteydessä.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Types of the licenses (e-resource management module)
fi: Lisenssien tyypit (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: Types of the packages (e-resource management module)
fi: Pakettityypit (elektronisten aineistojen hallintamoduuli)

en: UF
fi: K

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
fi: ISOT KIRJAIMET

en: URL(s)
fi: URL(it)

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.url | html
en: URL: %s
fi: WWW-osoite: %s

en: URLs
fi: URLit

en: US Inches
fi: Tuumat (US)

en: UTF-8 (Default)
fi: UTF-8 (oletus)

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
fi: Ilmoittautumisen peruminen epäonnistui.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
fi: Viestin tilan muutos epäonnistui.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
fi: Vikailmoituksen tilan muutos epäonnistui.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
fi: Lainaaminen asiakkaalle %s epäonnistui

note: SCRIPT
en: Unable to claim as returned
fi: Ei voida ilmoittaa palautetuksi

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
fi: Ilmoittautuminen epäonnistui.

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
fi: Kerhon poisto epäonnistui

en: Unable to delete patron
fi: Asiakkaan poisto epäonnistui

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
fi: Ei voi poistaa asiakasta, joka on määritetty olevan AnonymousPatron

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
fi: Asetukset estävät asiakkaiden poiston muista kirjastoista

en: Unable to delete staff user
fi: Virkailijan poisto epäonnistui

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
fi: Pohjan poisto epäonnistui

en: Unable to find an email address for this borrower
fi: Asiakkaalle ei löydy sähköpostiosoitetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
fi: Kuvauksen tallennus epäonnistui

en: Unable to save image to database.
fi: Kuvan tallennus tietokantaan epäonnistui.

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
fi: Täsmäytysvalintoja ei voitu päivittää

en: Unapprove
fi: Hylkää

en: Unarchive
fi: Poista arkistosta

en: Unauthorized user
fi: Auktorisoimaton käyttäjä

en: Unavailable (lost or missing)
fi: Ei saatavilla (kadonnut tai puuttuu)

en: Uncertain
fi: Vahvistamaton

en: Uncertain price:
fi: Vahvistamaton hinta:

en: Uncertain prices
fi: Vahvistamattomat hinnat

en: Uncertain prices
fi: Vahvistamattomat hinnat

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
fi: Vahvistamattomia hintoja toimittajalla %s

en: Unchanged
fi: Ei muutettu

en: Uncheck
fi: Poista valinta

en: Uncheck all
fi: Tyhjennä valinnat

en: Unclassified types
fi: Määrittelemättömät määreet

en: Undecided
fi: Määrittelemätön

en: Undef
fi: Määrittelemätön

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

note: SCRIPT
en: Underline
fi: Alleviivaus

note: SCRIPT
en: Undo
fi: Kumoa

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
fi: Peruuta tuonti

note: SCRIPT
en: Unexpected:
fi: Odottamaton:

en: Unfortunately, no backups are available.
fi: Varmuuskopioita ei ole saatavilla.

en: Ungrouped baskets
fi: Ryhmittelemättömät tilauskorit

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
fi: Käsittelemätön sähköpostivirhe, tarkista lisätiedot lokeista

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
fi: Käsittelemätön virhe: %s

en: Unhighlight
fi: Poista korostus

en: Unified title
fi: Yhtenäistetty nimeke

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
fi: Yhtenäistetty nimeke: %s

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Unique holiday
fi: Yksittäinen

en: Unique holidays
fi: Yksittäinen kiinniolopäivä

en: Unique identifier:
fi: Yksilöivä tunnus:

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Unit cost
fi: Yksikkömaksu

en: Unit price
fi: Yksikköhinta

en: Unit:
fi: Yksikkö:

en: Units per issue
fi: Yksikköä per numero

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
fi: Yksikköä per numero on vaadittava tieto

en: Units per issue:
fi: Yksikköä per numero:

en: Units:
fi: Yksikköjä:

en: Units:
fi: Yksikköjä:

en: Unknown
fi: Tuntematon

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
fi: Tuntematon ('%s')

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

note: For the first occurrence, %1$s:  e | html
en: Unknown error '%s'.
fi: Tuntematon virhe '%s'.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
fi: Pyynnössäsi tapahtui tuntematon virhe. Ota yhteys järjestelmän ylläpitäjään.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
fi: Tuntematon virhetyyppi %s.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unknown filter
fi: Tuntematon suodatin

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
fi: Tuntematon työtyyppi '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
fi: Tuntematon viesti '%s'

en: Unknown not-for-loan status
fi: Tuntematon not-for-loan tila

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
fi: Tuntematon toiminto (%s)

en: Unknown plugin type
fi: Tuntematon liitännäisen tyyppi

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
fi: Tuntematon syy '%s'

en: Unknown record
fi: Tuntematon tietue

en: Unknown record
fi: Tuntematon tietue

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
fi: Tuntematon tietuetyyppi, ei voi tuoda

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
fi: Tuntematon tila "%s"

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
fi: Tuntematon tila (%s)

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
fi: Tuntematon osakenttä

note: SCRIPT
en: Unknown tag
fi: Tuntematon tunniste

en: Unknown type
fi: Tuntematon tyyppi

en: Unknown usage
fi: Tuntematon käyttö

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
fi: Tuntematon varoitus "%s"

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Unpacking completed
fi: Purkaminen valmis

en: Unreceived orders
fi: Vastaanottamattomat tilaukset

en: Unrecognized error!
fi: Tunnistamaton virhe!

en: Unrecognized or missing field delimiter.
fi: Tuntematon tai puuttuva kenttäerotin.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
fi: Tuntematon asiakas (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
fi: Ratkaisemattomat ilmoitukset

en: Unseen renewals allowed (count)
fi: Sallitut verkkokirjastouusintakerrat

en: Unset
fi: Pois päältä

en: Unset Gone no address for this patron
fi: Poista asiakkaalta osoitetietojen puuttumisen ilmoitus

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
fi: Jatka %s

en: Until date:
fi: Tähän päivään asti:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update
fi: Päivitä

en: Update
fi: Päivitä

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
fi: Päivitä Elasticsearch indeksi

en: Update SQL
fi: Päivitä SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
fi: Päivitä oikaisut

en: Update all sub funds with this owner
fi: Päivitä tämän omistajan kaikki alitilit

en: Update child to adult patron
fi: Päivitä lapsi aikuiseksi

en: Update errors :
fi: Päivitysvirheet:

en: Update existing or add new
fi: Päivitä olemassa oleva tai lisää uusi

note: OPTGROUP
en: Update existing template
fi: Päivitä olemassa oleva pohja

en: Update fund
fi: Päivitä tili

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
fi: Päivitä varaukset

en: Update item types with:
fi: Päivitä nidetyypit arvolla:

en: Update manager
fi: Päivitä käsittelijä

en: Update on login
fi: Päivitä kirjautumisen yhteydessä

en: Update on login:
fi: Päivitä kirjautumisen yhteydessä:

en: Update patron records
fi: Päivitä asiakastietoja

en: Update patron records
fi: Päivitä asiakastietoja

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fi: Päivitä asiakastietoja &rsaquo; Asiakkaat &rsaquo; Koha

en: Update received fund
fi: Päivitä vastaanotetun tilauksen tiliä

en: Update report :
fi: Päivitysraportti:

note: OPTGROUP
en: Update shared template
fi: Päivitä jaettu pohja

en: Update succeeded
fi: Päivitys onnistui

en: Update user data on login.
fi: Päivitä käyttäjätieto kirjautumisen yhteydessä.

en: Update your database
fi: Päivitä tietokantasi

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
fi: Päivitä käyttötilastosi

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
fi: Päivitä: %s

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
fi: Päivitä: %s

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Updated SQL
fi: Päivitä SQL

en: Updated between:
fi: Päivitetty välillä:

en: Updated on
fi: Päivitetty

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
fi: Päivitetty %s

en: Updated on:
fi: Päivitetty:

en: Updated:
fi: Päivitetty:

en: Updating database structure
fi: Päivitetään tietokantarakennetta

en: Updating the fund may change available statistics for the order, please check values before submitting.
fi: Tilin päivittäminen saattaa muuttaa tilauksille saatavilla olevia tilastoja, tarkista arvot ennen päivitystä.

en: Upgrade
fi: Päivitys

en: Upload
fi: Lataa

en: Upload &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Lataa &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Upload Koha plugin
fi: Lähetä Kohan liitännäinen

en: Upload a file
fi: Lataa tiedosto

en: Upload a file to stage
fi: Lataa tiedosto välivarastoon

en: Upload additional images for patron cards
fi: Lataa tiedostoja kirjastokorttipohjissa käytettäväksi

en: Upload an image file:
fi: Lataa kuvatiedosto:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
fi: Lataa kuvatiedosto: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
fi: Lataa kuvatiedosto: %sLataa%s

en: Upload another KOC file
fi: Lähetä toinen KOC-tiedosto

en: Upload any file
fi: Ladata mikä tahansa tiedosto

en: Upload any type of file, manage uploads
fi: Lataa minkä tyyppinen tahansa tiedosto, hallinnoi latauksia

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
fi: Lataa kansikuva biblionumberille: %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
fi: Lataa kansikuva itemnumberille: %s

en: Upload directory
fi: Lataushakemisto

en: Upload directory:
fi: Lataushakemisto:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
fi: Lataa tiedosto

en: Upload file:
fi: Lähetä tiedosto:

en: Upload image
fi: Lataa kuva

en: Upload local cover image
fi: Paikallisten kansikuvien lataus

en: Upload local cover image
fi: Paikallisten kansikuvien lataus

en: Upload local cover image for
fi: Lataa paikallinen kansikuva tietueelle

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
fi: Lataa paikallinen kansikuva nidenumerolle: %s

en: Upload local cover images
fi: Ladata paikallisia kansikuvia

en: Upload more images
fi: Lataa lisää kuvia

en: Upload new file
fi: Lähetä uusi tiedosto

en: Upload new files
fi: Lataa uusia tiedostoja

en: Upload offline circulation data
fi: Lähetä yhteydettömän tilan lainaustietoja

en: Upload offline circulation file (.koc)
fi: Lähetä yhteydettömän tilan lainaustiedosto (*.koc)

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
fi: Latauksen järjestelytapa: %s

en: Upload patron images
fi: Asiakaskuvien lataus

en: Upload patron images
fi: Asiakaskuvien lataus

en: Upload patron images &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Asiakaskuvien lataus &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Upload patron images in a batch or one at a time
fi: Tuo palvelimelle asiakkaiden kuvia eräajona tai yksitellen

en: Upload patron images in a batch or one at a time
fi: Ladata asiakaskuvia eräajona tai yksitellen

en: Upload patron photo
fi: Lataa asiakaskuva

en: Upload photo
fi: Lataa kuva

en: Upload plugin
fi: Lataa liitännäinen

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Lataa liitännäinen &rsaquo; Liitännäiset &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fi: Lataa liitännäinen &rsaquo; Liitännäiset &rsaquo; Työkalut &rsaquo; Koha

en: Upload plugins
fi: Lataa liitännäinen

en: Upload progress:
fi: Latauksen tila:

en: Upload quotes
fi: Tuo sitaatteja

en: Upload results
fi: Latauksen tulokset

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
fi: Latauksen tila:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
fi: Latauksen tila: Peruutettu

en: Upload transactions
fi: Lähetystapahtumat

en: Uploaded
fi: Viety

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
fi: Ladataan, ole hyvä ja odota...

en: Uploads
fi: Lataa

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
fi: Lähetys rajoitettu tiedostomuotoon CSV. Virheellinen tiedostotyyppi: %s

en: Upper age limit
fi: Yläikäraja

en: Upperage limit:
fi: Ikäraja:

en: Uppercase
fi: Isot kirjaimet

note: SCRIPT
en: Url
fi: URL

en: Usage
fi: Käyttö

en: Usage statistics
fi: Käyttötilastot

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Use &ast; for any domain. You can add new domains later on the dedicated admin page.
fi: Käytä mille tahansa verkkotunnukselle merkkiä &ast;. Voit lisätä uusia verkkotunnuksia myöhemmin erillisellä ylläpitosivulla.

en: Use Mana KB for sharing content:
fi: Käytä Mana tietämyskantaa sisältöjen jakoon:

en: Use a barcode file
fi: Käytä viivakooditiedostoa

en: Use a file
fi: Käytä tiedostoa

en: Use a file
fi: Käytä tiedostoa

en: Use a file of borrowernumbers
fi: Käytä tiedostoa asiakkaiden ID-numeroista

en: Use a file of card numbers
fi: Käytä tiedostoa korttinumeroista

en: Use a patron list
fi: Käytä asiakaslistaa

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
fi: Käyttää kaikkia työkaluja (laajenna yksityiskohtaisiin työkalujen oikeuksiin)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
fi: Ole varovainen! Jos kohdekirjastolla on lainaussääntöjä, ne poistetaan ilman varoitusta.

en: Use default (Leave lost item charge)
fi: Käytä oletusta (Jätä kadonneen aineiston korvausmaksu)

en: Use default (Leave lost item processing charge)
fi: Käytä oletusta (Jätä kadonneen aineiston käsittelykulut)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
fi: Käytä oletusta (Hyvitä kadonneen aineiston korvausmaksu ja veloita uusi myöhästymismaksu)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
fi: Käytä oletusta (Hyvitä kadonneen aineiston korvausmaksu ja palauta myöhästymismaksu)

en: Use default (Refund lost item charge)
fi: Käytä oletusta (Hyvitä kadonneen aineiston korvausmaksu)

en: Use default (Refund lost item processing charge)
fi: Käytä oletusta (Hyvitä kadonneen aineiston käsittelykulut)

en: Use default values
fi: Käytä oletusarvoja

en: Use default values:
fi: Käytä oletusarvoja:

note: INPUT type=submit
en: Use existing
fi: Käytä olemassa olevaa

note: OPTGROUP
en: Use existing item group
fi: Käytä olemassa olevaa nideryhmää

en: Use existing record
fi: Käytä olemassa olevaa tietuetta

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
fi: Käytä MARC-vientiin

en: Use for OPAC search groups
fi: Käytä verkkokirjaston hakuryhmille

en: Use for OPAC search groups
fi: Käytä verkkokirjaston hakuryhmille

en: Use for staff search groups
fi: Käytä virkailijaliittymän hakuryhmille

en: Use for staff search groups
fi: Käytä virkailijaliittymän hakuryhmille

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
fi: Tämän komennon käyttö ei ole sallittu Kohan raporteissa turvallisuusriskien takia. Vain SELECT-kyselyt ovat sallittuja.

en: Use report plugins
fi: Käyttää raporttiliitännäisiä

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
fi: Käytä tallennettua raporttia

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
fi: Käytä LIBRIS-oikeinkirjoitustarkistuksen rajapintaa.

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
fi: Käyttää edistynyttä kuvailueditoria (vaatii edit_catalogue)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
fi: Käytä kalenteria siirtääksesi eräpäivän seuraavalle aukiolopäivälle

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
fi: Käytä kalenteria siirtämään eräpäivä viikkolainoissa seuraavaan vastaavaan viikonpäivään tai muuten seuraavaan aukiolopäivään

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
fi: Käytä kalenteria ohittaaksesi kirjaston kiinniolopäivät

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
fi: Käytä sanastoa määrittääksesi uusia raportoinnin kriteerejä.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
fi: Käytä opastettuja raportteja luodaksesi omia raportteja. Tämä ominaisuus on keskitie valmiin raportin ja SQL-kyselyn välillä.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
fi: Käytä raporttisanastoa määrittääksesi oman raporttisi kyselyn kenttiä

en: Use the search form on the left to find invoices.
fi: Hae laskuja vasemmalla olevalla hakulaatikolla.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
fi: Hae kausijulkaisutilauksia vasemmalla olevalla hakulaatikolla.

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
fi: Käytä 'useDaysMode' -järjestelmäasetusta oletusarvona

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
fi: Käytä ylläolevaa työkalupalkkia luodaksesi uusi %s.

en: Use this category for the patron on auto register
fi: Käytä tätä kategoriaa asiakkaalle automaattisen rekisteröinnin yhteydessä

en: Use this library for the patron on auto register
fi: Käytät tätä kirjastoa asiakkaalle automaattisen rekisteröinnin yhteydessä

en: Use tool plugins
fi: Käytä työkaluliitännäisiä

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
fi: Käytä ylävalikkoa siirtyäksesi toiseen Kohan osioon.

note: %1$s:  ig.description | html
en: Use: %s
fi: Käytä: %s

en: Used
fi: Käytetty

note: ABBR
en: Used For
fi: Käytetään

en: Used for acquisitions statistical purposes
fi: Käytetään hankinnan tilastoinnissa

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
fi: Käytetään duplex-tulostimissa (tarvitsee '1 up templaten')

en: Used in
fi: Käytetään

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
fi: Käytetään ranskalaisissa UNIMARC-asennuksissa kentässä 995$o määrittelemään niteen tila. Vastaa NOT_LOAN-arvoa

en: Used in UNIMARC 102 $a
fi: Käytetään UNIMARC-kentässä 102$a

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
fi: Käytetään määrittämään nidetyypin SIP-mediatyyppi laitteille, kuten noutolokerot tai lajittelijat.

en: Used:
fi: Käytetty:

en: Useful resources
fi: Muut tiedot

en: Useless without upload_general_files
fi: Hyödytön ilman oikeutta "upload_general_files"

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
fi: Käyttäjällä %s ei ole tarpeeksi oikeuksia tietokantaan %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
fi: Käyttäjällä %s on kaikki tarvittavat oikeudet tietokantaan %s.

note: SCRIPT
en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: User category
fi: Käyttäjäkategoria

en: User friendly name of this provider
fi: Käytä tämän tarjoajan kutsumanimeä

en: User id
fi: Käyttäjän ID

en: User name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Userid
fi: Käyttäjä ID

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
fi: Käyttäjätunnus %s on jo käytössä toisella asiakkaalla.

en: Userid:
fi: Käyttäjä ID:

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Username/password already exists.
fi: Käyttäjänimi/salasana on jo olemassa.

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Users:
fi: Käyttäjät:

en: Using RabbitMQ
fi: Käytetään RabbitMQ:ta

en: Using SQL polling
fi: Käytetään SQL-kyselyä

en: Using framework:
fi: Kuvailupohja:

en: Using the following CSV profile:
fi: Käytä tätä CSV-profiilia:

note: SCRIPT
en: V Align
fi: V Tasaus

en: VHS tape / Videocassette
fi: VHS / videokasetti

en: Vaara-kirjastot, Finland
fi: Vaara-kirjastot, Suomi

note: SCRIPT
en: Valid
fi: Kelvollinen

en: Validated
fi: Tarkistettu

en: Value
fi: Arvo

note: SCRIPT
en: Value must have alphanumeric characters or '_'
fi: Arvon täytyy olla aakkosnumeerinen tai '_'

en: Value:
fi: Arvo:

en: Values
fi: Arvot

en: Values are comma-separated.
fi: Erotusmerkkinä toimii pilkku.

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
fi: Arvot asiakasviesteille, jotka näkyvät lainausnäytöllä sekä verkkokirjastossa. Arvon kuvaus on viestin teksti ja se voi olla korkeintaan 200 merkkiä.

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor type' field in the acquisitions module, that can be used for statistical purposes
fi: Hankinnassa käytettävät 'Toimittajan tyyppi' kentän arvot, joita voidaan käyttää tilastotarkoituksiin

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
fi: Asiakkaisiin liitetty auktorisoitu arvo, jota käytetään lajittelu 1 -kentässä ja jota voidaan käyttää tilastotarkoituksiin

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
fi: Asiakkaisiin liitetty auktorisoitu arvo, jota käytetään lajittelu 2 -kentässä ja jota voidaan käyttää tilastotarkoituksiin

en: Vanier College, Canada
fi: Vanier College, Kanada

en: Variable name:
fi: Muuttuja:

en: Variable options:
fi: Muuttujan vaihtoehdot:

en: Variable type:
fi: Muuttujan tyyppi:

en: Variable:
fi: Muuttuja:

en: Vendor
fi: Toimittaja

en: Vendor
fi: Toimittaja

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
fi: Toimittaja %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
fi: Toimittajien EDI-tilit

note: A
en: Vendor detail page
fi: Toimittajan tiedot

en: Vendor details
fi: Toimittajan tiedot

en: Vendor invoice number:
fi: Toimittajan laskun numero:

en: Vendor invoice:
fi: Toimittajan lasku:

en: Vendor is:
fi: Toimittaja:

en: Vendor is:
fi: Toimittaja:

en: Vendor name:
fi: Toimittaja:

en: Vendor not found
fi: Toimittajaa ei löytynyt

en: Vendor not found.
fi: Toimittajaa ei löytynyt.

en: Vendor note
fi: Huomautus toimittajalle

en: Vendor note:
fi: Huomautus toimittajalle:

en: Vendor note:
fi: Huomautus toimittajalle:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
fi: Toimittajan hinta täytyy olla numeerinen

en: Vendor price:
fi: Toimittajan hinta:

en: Vendor search
fi: Toimittajahaku

en: Vendor search results
fi: Toimittajahaun tulokset

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
fi: Toimittajahaun tulokset: %s tulosta löytyi

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
fi: Toimittajahaun tulokset: %s tulosta löytyi toimittajalla '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
fi: Toimittajahaku: %s tulosta

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
fi: Toimittajahaun tulokset: %s tulosta löytyi toimittajalla '%s'

en: Vendor type:
fi: Toimittajan tyyppi:

en: Vendor:
fi: Toimittaja:

en: Vendor:
fi: Toimittaja:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
fi: Toimittaja: %s

note: SCRIPT
en: Verified:
fi: Vahvistettu:

note: INPUT type=submit
en: Verify code
fi: Vahvista koodi

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
fi: Vahvista: Haluat anonymisoida asiakkaiden lainahistorian

en: Verify you want to delete patrons
fi: Vahvista: Haluat varmasti poistaa asiakkaita

note: SCRIPT
en: Version
fi: Versio

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
fi: Versio: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
fi: Pystysuunnassa

en: Vertical:
fi: Pystysuunnassa:

en: Video stream not available.
fi: Videostriimaus ei ole käytössä.

note: INPUT type=submit
en: View
fi: Näytä

en: View
fi: Näytä

en: View ILL availability plugins
fi: Tarkastele kaukolainojen saatavuuden liitännäisiä

en: View ILL requests
fi: Kaukolainapyynnöt

en: View MARC
fi: Näytä MARC

en: View MARC conversion plugins
fi: Tarkastele MARC-konversioliitännäisiä

en: View a count of items held at your library grouped by item type
fi: Näytä, kuinka monta nidettä kirjastossasi on nidetyypeittäin ryhmiteltynä

en: View all
fi: Näytä kaikki

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
fi: Tarkastele kaikkia %s asetuksia

en: View all baskets
fi: Näytä kaikki tilauskorit

en: View all libraries
fi: Näytä kaikki kirjastot

en: View all plugins
fi: Tarkastele kaikkia liitännäisiä

note: I
en: View authority record
fi: Näytä auktoriteettitietue

en: View basket
fi: Näytä kori

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View batch
fi: Näytä erä

note: SCRIPT
en: View biblio details
fi: Tarkastele nimeketietoja

note: SCRIPT
en: View borrower details
fi: Tarkastele asiakkaan tietoja

en: View cash takings for the current library
fi: Näytä käteisen vienti valitussa kirjastossa

en: View contents list
fi: Katso sisältö

en: View course
fi: Näytä kurssi

note: A
en: View detail of the enqueued job
fi: Tarkastele jonossa olevan työn tietoja

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
fi: Katso sanastoa

en: View existing record
fi: Näytä tietue

note: A
en: View funds for %s
fi: Näytä tilit kohteelle %s

en: View invoice
fi: Näytä lasku

en: View item's checkout history
fi: Näytä niteen lainahistoria

en: View list of missing items
fi: Näytä kadonneiden niteiden lista

en: View message
fi: Katso viesti

en: View note
fi: Näytä huomautus

note: A
en: View on OPAC
fi: Näytä verkkokirjastossa

en: View online payment plugins
fi: Näytä verkkomaksuliitännäiset

en: View patron
fi: Näytä asiakas

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
fi: Katsoa asiakastietoja kaikista kirjastoista. Jos tämä ei ole valittuna, käyttäjällä on pääsy vain oman kirjastonsa tai kirjastoryhmänsä asiakastietoihin.

en: View patron record
fi: Näytä asiakastietue

en: View pending offline circulation actions
fi: Näytä käsittelyä odottavat yhteydettömän tilan tapahtumat

en: View plugins by class
fi: Näytä liitännäiset luokan mukaan

en: View record
fi: Näytä tietue

en: View report plugins
fi: Näytä raporttiliitännäiset

en: View restrictions
fi: Näytä rajoitukset

note: INPUT type=submit
en: View spine label
fi: Näytä selkätarra

en: View subfields
fi: Näytä osakentät

en: View the merged record.
fi: Näytä yhdistetty tietue.

en: View tool plugins
fi: Näytä työkaluliitännäiset

en: View transaction history for the current cash register
fi: Näytä nykyisen kassarekisterin tapahtumahistoria

en: View updated contents list
fi: Katso päivitetty sisältö

en: View, manage and cancel jobs.
fi: Näytä, hallinnoi ja peruuta taustatöitä.

en: View, manage, configure and run plugins.
fi: Näytä, hallinnoi, muokkaa ja aja liitännäisiä.

en: Viewed
fi: Näytetty

en: Viewing suggestions for library:
fi: Näytetään hankintaehdotukset kirjastolle:

en: Ville de Victoriaville, Canada
fi: Ville de Victoriaville, Kanada

en: Virtual machine maintainer
fi: Virtuaalikoneen ylläpitäjä

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

note: SCRIPT
en: Visual aids
fi: Visuaaliset aputyökalut

en: Void payment
fi: Mitätöi maksutapahtuma

en: Vol info
fi: Vuosikertatieto

en: Vol no.
fi: Nro.

en: Volume
fi: Vuosikerta

en: Volume:
fi: Vuosikerta:

en: WARNING:
fi: Varoitus:

en: WELCOME notice is used
fi: WELCOME-ilmoitus on käytössä

en: Wait for pickup at
fi: Odottaa noutoa kirjastossa:

en: Waiting
fi: Odottaa

en: Waiting
fi: Odottaa

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
fi: Odottaa kirjastossa %s lähtien %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
fi: Odottaa kirjastossa %s%s, %s%s lähtien %s.

en: Waiting date
fi: Odotuspvm

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
fi: Odottaa asiakasta %s kirjastossa %s lähtien %s

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Waiting hold cancellation policy for %s
fi: Oletussäännöt noudettavissa olevien varausten peruutukselle %s

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
fi: Noudettavissa olevat varaukset (%s)

en: Waiting since
fi: Odottaa alkaen

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
fi: Odottavat palautuspyynnöt (%s)

note: SCRIPT
en: Warn
fi: Varoita

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning at (%%):
fi: Varoituskohta (%%):

en: Warning at (amount):
fi: Varoituskohta (summa):

en: Warning regarding current user
fi: Varoitus koskien nykyistä käyttäjää

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
fi: Varoitus: Tilauksen yhteissumma ylittää budjetin.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
fi: Varoitus: Ylität %s%% tilistäsi.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
fi: Varoitus: Ylität asetetun rajan (%s%s %s%s) tilistäsi.

en: Warning, the following barcodes were not found:
fi: Varoitus: Näitä viivakoodeja ei löytynyt:

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
fi: Varoitus, seuraavat asiakkaiden ID:t olivat jo tällä listalla:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
fi: Varoitus: Näitä asiakas ID:tä ei löytynyt:

en: Warning, the following card numbers were not found:
fi: Varoitus: Näitä kirjastokorttien numeroita ei löytynyt:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
fi: Varoitus, seuraavat korttinumerot olivat jo tällä listalla:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
fi: Varoitus: Näitä kirjastokorttien numeroita ei löytynyt:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
fi: Varoitus, seuraavia nidenumeroita ei löytynyt:

en: Warning, the following items cannot be deleted:
fi: Varoitus, seuraavia niteitä ei voi poistaa:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
fi: Varoitus: Olet syöttänyt enemmän niteitä kuin mitä odotetaan. Niteitä ei luoda.

en: Warning:
fi: Varoitus:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Warning: Item '%s' already attached
fi: Varoitus: Nide '%s' on jo liitetty

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
fi: Varoitus: Tämä tiedosto on versio %s, mutta osaan tuoda tietoja vain versiosta %s. Yritän silti.

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
fi: Varoitus: Tämä liitännäinen on tehty Kohan uudemmalle versiolle. Aja omalla vastuulla.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
fi: Varoitus: Tämä liitännäinen on tehty Kohan vanhemmalle versiolle. Aja omalla vastuulla.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
fi: Varoitus: Tämä raportti vaatii paljon järjestelmäresursseja, jos tietokannassa on paljon myöhässä olevia lainoja.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
fi: Asiakasta ei voitu päätellä viivakoodista (%s). Palautus ei onnistu.

en: Warning: no barcodes were found
fi: Varoitus: Viivakoodeja ei löydetty

en: Warning: no itemnumbers were found
fi: Varoitus: Nidenumeroita ei löydetty

en: Warnings regarding the system configuration
fi: Järjestelmän asetuksista johtuvat varoitukset

en: We are ready to do some basic configuration.
fi: Olemme valmiina tekemään joitain perusasetuksia.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
fi: Päivitämme Kohan versiosta %s versioon %s

en: We encountered an error:
fi: Kohtasimme virheen:

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
fi: Suosittelemme pilvipalveluihin perustuvia mobiilitunnistautumissovelluksia, kuten Authy, Duo Mobile ja LastPass. Sovellukset voivat palauttaa pääsyn, jos hävität laitteesi.

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Tarkista Perl-riippuvuudet

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Valitse kieli

en: Web installer &rsaquo; Complete
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Valmis

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Luo Kohan ylläpitäjätunnus

en: Web installer &rsaquo; Create a library
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Luo kirjasto

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Luo uusi lainaussääntö

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Luo uusi nidetyyppi

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
fi: Asennusohjelma  &rsaquo; Luo asiakastyyppi

en: Web installer &rsaquo; Database settings
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Tietokannan asetukset

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Oletustiedot ladattu

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Asenna perusasetukset

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Asennus valmis

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Perl-moduuleja päivitettävänä

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Perl-moduuleja puuttuu

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Perl-versio liian vanha

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Valitaan oletusasetukset

en: Web installer &rsaquo; Set up database
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Asenna tietokanta

en: Web installer &rsaquo; Success
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Valmis

en: Web installer &rsaquo; Update database
fi: Asennusohjelma &rsaquo; Päivitä tietokanta

note: A
en: Web services
fi: Verkkopalvelut

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Website:
fi: WWW-osoite:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
fi: Keskiviikko

note: SCRIPT
en: Wednesdays
fi: Keskiviikko

en: Week
fi: Viikko

en: Weekly - Repeatable holidays
fi: Viikoittain toistuvat kiinniolot

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
fi: Viikoittainen kiinniolo: %s

en: Weight
fi: Painotus

en: Weight:
fi: Painotus:

en: Welcome email
fi: Tervetulosähköposti

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
fi: Tervetuloa Kohan version %s asennusohjelmaan

en: What's next?
fi: Mitä seuraavaksi?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
fi: Kun tallennat tietokantaasi, luot tietynlaista nidetyyppiä olevan niteen.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
fi: Kun tuodaan MARC-tietueita tuontityökalun kautta, työkalu yrittää löytää ja käyttää nykyisen aktiivisen rahayksikön hintoja.

en: When more than
fi: Kun enemmän kuin

en: When more than:
fi: Kun enemmän kuin:

en: When receiving this serial:
fi: Kausijulkaisua vastaanotettaessa:

en: When replacing records use this framework:
fi: Kun tietueita korvataan, käytä tätä kuvailupohjaa:

en: When there is an irregular issue:
fi: Vastaanotettaessa erikoisnumeroa:

en: When to charge
fi: Veloitusaika

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
fi: Kun valitset profiilin, se täyttää lomakkeesi profiilin arvoilla.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
fi: Kun olet tehnyt valintasi, klikkaa 'Tuonti' aloittaaksesi. Voit joutua odottamaan hetken prosessin valmistumista.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
fi: Kun nidetyypillä on emo, sääntö näytetään "Emo -> osakohde" ja sallittujen lainojen määrä rajoitetaan joko emon maksimiin (laskien mukaan "sisartyypit") tai nidetyypin erityissääntöön, siihen kummassa on pienempi luku.

note: SCRIPT
en: White
fi: Valkoinen

note: SCRIPT
en: Whole words
fi: Kokonaiset sanat

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
fi: Miksi sulkea tyhjä tilauskori?

note: SCRIPT
en: Width
fi: Leveys

en: Wiki curator
fi: Wikin hoitaja

note: SCRIPT
en: Winter
fi: Talvi

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
fi: Valituilla %s hauilla:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
fi: Automaattisilla tilauksilla tarjouksista luodaan tilauksia ilman henkilökunnan väliintuloa.

en: With framework :
fi: Kuvailupohja :

en: With framework:
fi: Kuvailupohja:

en: With items owned by the following libraries:
fi: Seuraavien kirjastojen omistamat niteet:

note: SCRIPT
en: With selected search:
fi: Valituilla hauilla:

en: Withdrawn
fi: Pois kierrosta

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
fi: Poistettu kierrosta (%s)

en: Withdrawn on:
fi: Pois kierrosta:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
fi: Pois kierrosta

en: Withdrawn status:
fi: Pois kierrosta -tila:

en: Women
fi: Naiset

note: SCRIPT
en: Word count
fi: Sanamäärä

note: SCRIPT
en: Words
fi: Sanat

note: SCRIPT
en: Words: {0}
fi: Sanat: {0}

en: Working day
fi: Työpäivä

en: Write HTML customizations
fi: Kirjoita HTML muokkauksia

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
fi: Kirjoitaa lisäsisältöä verkkokirjastoon ja virkailijatyökaluun (uutiset ja HTML muokkaukset)

en: Write custom pages
fi: Tee räätälöityjä sivuja

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
fi: Kirjoita uutisia verkkokirjastoon ja virkailijatyökaluun

en: Write off
fi: Poista

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
fi: Poista kaikki

en: Write off an amount toward selected fines
fi: Poista valitut myöhästymismaksut

en: Write off an individual fine
fi: Poista yksittäinen maksu

en: Write off fines and fees
fi: Poistaa maksuja

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
fi: Poista valitut

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
fi: Poista tämä maksu

en: Writeoff
fi: Poista

en: Writeoff amount:
fi: Poista summa:

en: Wrong slot selected.
fi: Väärä jakso valittu.

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
fi: Väärä kuljetus havaittu, palauta nide kirjastoon %s

en: XML configuration file
fi: XML-asetustiedostossa

en: XSLT File(s) for transforming results:
fi: XSLT Tiedosto(t) muunnettuihin tuloksiin:

en: XSLT file not found.
fi: XSLT tiedostoa ei löytynyt.

en: Year
fi: Vuosi

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
fi: Vuosi on %s

en: Year:
fi: Vuosi:

en: Yearly - Repeatable holidays
fi: Vuosittain toistuvat kiinniolot

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
fi: Vuosittainen kiinniolo: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes
fi: Kyllä

note: %1$s:  END
en: Yes %s
fi: Kyllä %s

en: Yes (Y)
fi: Kyllä

en: Yes and try to override system preferences
fi: Kyllä ja yritä ohittaa järjestelmäasetukset

en: Yes if settings allow it
fi: Kyllä, jos asetukset sallivat sen

en: Yes, I confirm
fi: Kyllä, vahvistan

en: Yes, cancel (Y)
fi: Kyllä, peruuta

en: Yes, check out (Y)
fi: Kyllä, lainaa

en: Yes, checkin (Y)
fi: Kyllä, palauta

en: Yes, close (Y)
fi: Kyllä, sulje

en: Yes, delete
fi: Kyllä, poista

en: Yes, delete (Y)
fi: Kyllä, poista

en: Yes, delete contract
fi: Poista sopimus

en: Yes, delete patron attribute type
fi: Kyllä, poista asiakasmääretyyppi

en: Yes, delete record matching rule
fi: Kyllä, poista täsmäytyssääntö

en: Yes, delete this currency
fi: Kyllä, poista tämä rahayksikkö

en: Yes, delete this framework
fi: Kyllä, poista tämä kuvailupohja

en: Yes, delete this fund
fi: Kyllä, poista tämä tili

en: Yes, delete this item type
fi: Kyllä, poista tämä nidetyyppi

en: Yes, delete this subfield
fi: Kyllä, poista tämä osakenttä

en: Yes, delete this tag
fi: Kyllä, poista tämä kenttä

en: Yes, edit existing items
fi: Kyllä, muokkaa olemassa olevia niteitä

en: Yes, print slip
fi: Kyllä, tulosta kuitti

en: Yes, remove
fi: Kyllä, poista

en: Yes, renew (Y)
fi: Kyllä, uusi

en: Yes, reset mappings
fi: Kyllä, nollaa määritykset

en: Yes: Edit existing authority
fi: Kyllä: Muokkaa olemassa olevaa auktoriteettia

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
fi: Kyllä: Näytä olemassa olevat niteet

en: YesNo
fi: KylläEi

note: SCRIPT
en: Yesterday
fi: Eilinen

en: You
fi: Sinä

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
fi: Sinulla on jo sen niminen lista.

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
fi: Olet lisäämässä %s nidettä. Jatketaanko?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
fi: Olet poistamassa %s kausijulkaisua. Haluatko jatkaa?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
fi: Olet poistamassa SMTP-palvelimen '%s' .

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider domain.
fi: Olet poistamassa '%s' tunnistustietojen tarjoajan verkkotunnusta.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider.
fi: Olet poistamassa '%s' tunnistustietojen tarjoajaa.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
fi: Olet poistamassa sitaattia #%s.

en: You are about to edit the following subscriptions:
fi: Olet muokkaamassa seuraavia kausijulkaisutilauksia:

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
fi: Olet poistamassa enemmän kuin maksujen kokonaismäärä.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
fi: Olet kirjautuneena tietokannan hallinnan tunnuksella. Tämä ei ole suositeltavaa, koska jotkin Kohan ominaisuuksista eivät toimi oikein tällä tunnuksella.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
fi: Sinulta puuttuu &lt;encryption_key&gt; merkintä koha-conf.xml-tiedostosta. Luo avain. Suosituksena vähintään 32 tavun avain. (Voit käyttää 'pwgen 32' luodaksesi sen).

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
fi: Sinulta puuttuu &lt;lockdir&gt; sisältö koha-conf.xml-tiedostosta. Lisää se sinne ja osoita lockdir-tiedostoon Kohan asennuksessasi.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
fi: Sinulta puuttuu &lt;log4perl_conf&gt; sisältö koha-conf.xml-tiedostosta. Lisää se sinne ja osoita log4perl.conf-tiedostoon Kohan asennuksessasi.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
fi: Sinulta puuttuu &lt;template_cache_dir&gt; -määritys  koha-conf.xml-tiedostosta. Sen käyttöönotto tehostaa toimintaa.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
fi: koha-conf.xml-tiedostostasi puuttuu &lt;upload_path&gt; -muuttuja. Lisää ja osoita se määritettyyn ladattujen tiedostojen hakemistoon Koha-asennuksessasi. Voimassa oleva väliaikaishakemisto on '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
fi: koha-conf.xml-tiedostostasi puuttuu &lt;upload_path&gt; -muuttuja. Lisää ja osoita se määritettyyn ladattujen tiedostojen hakemistoon Koha-asennuksessasi.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
fi: koha-conf.xml -tiedostostasi puuttuu &lt;upload_path&gt; -muuttuja. Lisää ja osoita se määritettyyn ladattujen tiedostojen hakemistoon Koha-asennuksessasi. Huomaa myös, että sinun täytyy asettaa oikea tieto OPACBaseURL -asetukseen, jotta tiedoston tuonti -liitännäinen toimisi.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
fi: Et voi käyttää erälainausta tälle asiakkaalle

en: You are not authorised to manage this basket.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia käsitellä tätä tilauskoria.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
fi: Sinulla ei ole oikeuksia poistaa asiakasta

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
fi: Sinulla ei ole oikeuksia hallinnoida API-avaimia

en: You are not authorized to modify this fund
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muokata tätä tiliä

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
fi: Sinulla ei ole oikeuksia uusia asiakasta

note: A
en: You are not authorized to set permissions
fi: Sinulla ei ole oikeuksia asettaa oikeuksia

en: You are not sharing any data with the Koha community
fi: Et jaa tietoja Koha-yhteisölle

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
fi: Olet yhteydettömässä tilassa etkä voi käsitellä odottavia tapahtumia

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
fi: Olet yhteydettömässä tilassa etkä voi päivittää tietokantaasi

en: You are only viewing one item.
fi: Katsot vain yhtä nidettä.

en: You are running a development version of Koha
fi: Käytät Kohan kehitysversiota

note: SCRIPT
en: You are using {0}
fi: Sinulla on käytössä {0}

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
fi: Voit myös käyttää omia otsikkotekstejä laittamalla otsikkosi ennen kenttää erotettuna yhtäsuuruusmerkillä.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
fi: Voit myös käyttää omia otsikkotekstejä laittamalla otsikkosi ennen kenttää erotettuna yhtäsuuruusmerkillä.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
fi: Koosteviestin valinta vähentää viestien määrää. Viestit tallennetaan ja lähetetään yhtenä viestinä.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
fi: Voit valita nimeketietueen poiston, jos mahdollista (nimeketietueita, joissa on niteitä tai ovat käytössä jossain muussa tilauksessa, ei poisteta).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
fi: Voit antaa nimen tälle tuonnille. Tietuetta luotaessa voi olla hyödyllistä muistuttaa, mistä ehdotettu MARC-data tulee.

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
fi: Voit auttaa Koha-yhteisöä jakamalla tilastotietoja kanssamme.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
fi: Voit asettaa kiinnioloajalle poikkeuksen. Esimerkiksi, jos kirjasto on joka viikko kiinni lauantaisin ja sunnuntaisin, voit asettaa jonkin tietyn lauantain poikkeuksena, jolloin kirjasto on sinä lauantaina auki.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
fi: Voit asettaa vuosittain toistuvalle kiinniolopäivälle poikkeuksen.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
fi: Voit asettaa lainojen sallitulle määrälle sekä varausten ja palautusten säännöille oletusarvot, joita käytetään, jos nidetyypille tai kategorialle ei ole määritelty alla mitään arvoja.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
fi: Voit käyttää myös Template Toolkitin kenttiä. Katso ohjesivulta lisätietoja.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
fi: Voit käyttää seuraavia jokerimerkkejä: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
fi: Et voi lisätä uutta nidettä, luo uusi tilausrivi

en: You can't create any orders unless you first
fi: Ennen tilausten tekemistä

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
fi: Et voi vaihtaa kirjastoa tai kirjautua ulos käyttäessäsi yhteydettömän tilan lainausta ja palautusta

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
fi: Et voi muokata tätä kausijulkaisutilausta

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
fi: Tietuetta ei voi yhdistää itseensä. Valitse kaksi eri auktoriteettia.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget. Please create a new active budget and retry.
fi: Et voi siirtää tilejä tästä budjetistä, koska ei ole aktiivisia budjetteja. Ole hyvä ja luo uusi aktiivinen budjetti ja yritä uudelleen.

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
fi: Et voi valita auktorisoitujen arvojen kategoriaa ja MARC-kenttää

en: You did not specify any search criteria.
fi: Anna hakuehto.

en: You did not specify data for preview.
fi: Määritä tiedot esikatselua varten.

en: You didn't select any external target.
fi: Et valinnut mitään ulkoista kohdetta.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
fi: Tämän tietokoneen yhteydettömän tilan tietokannassa ei ole odottavia tapahtumia.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tähän makroon

en: You do not have permission to access this page.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tähän sivuun.

en: You do not have permission to add a record to this list.
fi: Sinulla ei ole oikeutta lisätä nimekettä tähän listaan.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
fi: Sinulla ei ole oikeutta luoda tätä makroa

en: You do not have permission to delete this list.
fi: Sinulla ei ole oikeutta poistaa tätä listaa.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
fi: Sinulla ei ole oikeutta poistaa tätä makroa

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muokata tämän asiakkaan kirjautumistietoja.

en: You do not have permission to perform cashup actions.
fi: Sinulla ei ole oikeutta tehdä kassatilityksiä.

en: You do not have permission to perform refund actions.
fi: Sinulla ei ole oikeutta tehdä hyvityksiä.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
fi: Sinulla ei ole oikeutta siirtää tämän listan omistajuutta.

en: You do not have permission to update this list.
fi: Sinulla ei ole oikeutta päivittää tätä listaa.

en: You do not have permission to view this list.
fi: Sinulla ei ole oikeutta nähdä tätä listaa.

en: You do not have sufficient permission to continue.
fi: Sinulla ei ole riittäviä oikeuksia jatkaa.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
fi: Asiakastyyppiä ei ole määritelty tai myöhästymisilmoituksia ei ole määritelty asiakastyypille.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
fi: Seurasit vanhaa linkkiä esim. hakukoneesta tai kirjanmerkeistä

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
fi: MARC-asetuksissa on %s virhettä. Korjaa ne ennen Kohan käyttämistä.

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
fi: Olet jo syöttänyt viivakoodin, odota lainauksen etenemistä...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
fi: Olet valinnut saman ehdon samalle kentälle kuin alkuperäisessä kentässä. Jos tietueesi sisältää moniarvoisia kenttiä, on hyvin suositeltavaa olla tekemättä niin.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
fi: Olet valinnut kaikkien vastaanottamattomien tilausten siirron tästä '%s' tähän '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
fi: Olet poistanut yhden tai useampia niteitä tilauksesta, muista myös poistaa ne luettelosta.

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
fi: Käyttäjätunnus on jo käytössä.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
fi: Et ole valinnut mitään luettelon suodatusta ja olet vertaamassa viivakoodien tiedostoa koko luetteloosi.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
fi: Valitse listalle lisättävät asiakkaat.

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
fi: Olet asettanut ReturnBeforeExpiry järjestelmäasetuksen käyttöön ja se tarkoittaa, että jos vanhenemispäivä on ennen eräpäivää, eräpäiväksi tulee vanhenemispäivä

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
fi: Määrittele pystyviivoin eroteltuina, mitkä kentät tai osakentät haluat viedä.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
fi: Määrittele pystyviivoin eroteltuina, mitkä kentät haluat viedä.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
fi: Tämän tietokoneen yhteydettömän tilan tietokannassa on tapahtumia, joita ei ole viety järjestelmän tietokantaan.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Haluatko varmasti poistua?

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
fi: Olet tuonut viivakooditiedoston sekä skannannut viivakoodeja. Valitse vain yksi vaihtoehto.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
fi: Mana-tietämyskannan aktivointia ei ole vielä tehty.

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
fi: Käyttötilastojen jakamista ei ole vielä aktivoitu.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
fi: Ulkoinen lähde on ohjannut sinut nimekkeeseen, jota ei ole enää olemassa

en: You may enter a wildcard at the beginning of the domain. For example, the domain '*library.com' will match 'students.library.com' but will also match 'otherlibrary.com'
fi: Voit lisätä jokerimerkin domainin alkuun. Esimerkiksi domain '*library.com' täsmää 'students.library.com' kanssa, mutta täsmää myös 'otherlibrary.com' kanssa

en: You must be online to use these options.
fi: Et voi käyttää näitä yhteydettömässä tilassa.

en: You must choose a valid patron
fi: Sinun on valittava kelvollinen asiakas

en: You must choose an item type
fi: Sinun on valittava nidetyyppi

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
fi: Maksettava enemmän tai yhtä paljon kuin %s.

en: You must contact the library to reset your password
fi: Ota yhteyttä kirjastoon palauttaaksesi salasanasi

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
fi: Luo MARC-vienneille CSV-profiili käyttääksesi tätä vaihtoehtoa.

en: You must define a budget in Administration
fi: Määrittele budjetti Ylläpidossa

en: You must enter a term to search on
fi: Syötä hakutermi

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
fi: Sinun on valittava vähintään toinen eräpäivävaihtoehdoista

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
fi: Voit täyttää vain toisen eräpäivävaihtoehdoista

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
fi: Anna asiakaslistalle nimi.

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
fi: Sinulla täytyy olla määritettynä kirjastolle vähintään yksi kassa ennen kuin voit tallentaa maksusuorituksia

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
fi: Kirjastolle täytyy olla määritettynä vähintään yksi kassa ennen kuin voit tallentaa maksusuorituksia.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
fi: Kirjastolle täytyy olla määritettynä vähintään yksi kassa ennen kuin voit tallentaa maksujen palautuksia.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
fi: Maksa vähemmän tai yhtä paljon kuin %s.

note: SCRIPT
en: You must provide a name for the new filter
fi: Sinun on annettava nimi uudelle rajaukselle

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
fi: Sinun on vastaanotettava vähintään yksi nide

en: You must reset your password
fi: Salasanasi pitää vaihtaa

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
fi: Koosteen voi valita vain kooste-yhteensopivalle viestityypille

note: SCRIPT
en: You must select a fund
fi: Valitse tili

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
fi: Valitse vähintään yksi kausijulkaisu muokattavaksi

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
fi: Valitse vähintään kaksi yhteenliitettävää laskua.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
fi: Valitse yksi tai useampia asiakkaita poistettavaksi

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
fi: Valitse yksi tai useampia raportteja poistettavaksi

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
fi: Valitse kaksi tai useampia asiakkaita yhdistettäväksi

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
fi: Aseta eräpäivä käyttääksesi yhteydettömän tilan lainauskiertoa.

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
fi: Tallenna sivu ennen tulostamista

en: You searched for
fi: Hait

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
fi: Hait: %s

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
fi: Valitsit ulkoisesta lähteestä tietueen, joka täsmää tietokannassa olevaan tietueeseen:

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
fi: Sinun pitäisi tehdä SMSSendDriver-määritys käyttääksesi SMS-pohjia.

en: You should not ignore this warning.
fi: Älä jätä tätä varoitusta huomioimatta.

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
fi: Mana-tietämyskantatili luotu. Tarkista sähköposti ja seuraa ohjeita.

en: You tried to access a page that needs authentication
fi: Yritit päästä sivulle, jonne pitää kirjautua.

en: You will need to restart Koha for the provider to work.
fi: Uudelleen käynnistä Koha, jotta tarjoaja toimii.

en: You will need to save the report before you can execute it
fi: Tallenna raportti ennen sen käynnistämistä

en: You'll have to treat them individually.
fi: Niitä täytyy käsitellä erikseen.

en: Your Mana KB server is currently:
fi: Mana-tietämyskanta palvelimesi:

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
fi: Perl-versiosi on vanhentunut. Päivitä uudempaan Perl-versioon (vähintään versio 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
fi: Järjestelmän ylläpitäjän täytyy määritellä budjetti

en: Your administrator must specify an active currency.
fi: Määrittele aktiiviset rahayksiköt.

en: Your authority search history is empty.
fi: Auktoriteettihakuhistoriasi on tyhjä.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
fi: Selaimesi ei tue suoraa lisäämistä leikepöydälle. Käytä sen sijaan Ctrl+X\/C\/V -pikanäppäimiä.

note: SCRIPT
en: Your browser is not compatible with the built-in offline circulation tool.
fi: Selaimesi ei ole yhteensopiva yhteydettömän tilan lainaustyökalun kanssa.

en: Your cart
fi: Korisi

en: Your cart
fi: Korisi

en: Your cart &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fi: Korisi &rsaquo; Luettelo &rsaquo; Koha

en: Your cart is empty.
fi: Korisi on tyhjä

en: Your catalog search history is empty.
fi: Luettelohakuhistoriasi on tyhjä.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
fi: Kommenttiasi ei voitu lisätä. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Your comment has been submitted
fi: Kommenttisi on tallennettu

en: Your country:
fi: Maa:

en: Your data have never been shared
fi: Tietojasi ei ole koskaan jaettu

en: Your data was processed. Here are the results:
fi: Tietot käsiteltiin. Tulokset:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
fi: Tietokantasi sisältää takaaja/taattava -pareja, joilla ei ole määriteltyä suhdetta. Niille on annettu arvo '_bad_data' sarakkeissa %s ja/tai %s. Korjaa ne käsin tallentamalla suhteet tai pyydä järjestelmäsi ylläpitäjää korjaamaan arvot.

en: Your download should begin automatically.
fi: Tiedoston tallennuksen pitäisi alkaa automaattisesti.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
fi: Tiedostosi ladattiin. Kun kaikki tiedostot on ladattu, jatka käsittelyä odottavien yhteydettömän tilan tapahtumissa.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
fi: Sinun koha-conf.xml ei sisällä validia arvoa muuttujassa upload_path.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
fi: Kirjastollasi ei ole käytettävää sähköpostiosoitetta. Lisää sellainen.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
fi: Kirjastosi on seuraavien kuljetusten kohde

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
fi: Kirjastosi on seuraavien kuljetusten lähtöpiste

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
fi: Listasi: %s

en: Your lists
fi: Listasi

en: Your lists
fi: Listasi

note: SCRIPT
en: Your lists:
fi: Listasi:

en: Your name:
fi: Nimesi:

en: Your notification has been sent.
fi: Ilmoituksesi on lähetetty.

en: Your password has expired!
fi: Salasanasi on vanhentunut!

en: Your patron lists
fi: Asiakaslistat

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
fi: Raporttisi "%s" on tallennettu

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
fi: Raporttisi on jo linkitetty Mana-raporttiin. Jaa se vain, jos olet tehnyt siihen muutoksia, muussa tapauksessa mitään ei tehdä.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
fi: Raporttisi luodaan seuraavalla SQL-lauseella.

en: Your request gave the following results:
fi: Pyyntösi antoi seuraavanlaisen tuloksen:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
fi: Hakuasi ei voitu suorittaa loppuun. Yritä uudelleen myöhemmin.

en: Your search returned no closed invoices.
fi: Hakusi ei palauttanut yhtään suljettua laskua.

en: Your search returned no closed subscriptions.
fi: Hakusi ei palauttanut yhtään suljettua kausijulkaisutilausta.

en: Your search returned no open invoices.
fi: Hakusi ei palauttanut yhtään avointa laskua.

en: Your search returned no open subscriptions.
fi: Hakusi ei palauttanut yhtään avointa kausijulkaisutilausta.

en: Your search returned no results.
fi: Hakusi ei palauttanut tuloksia.

en: Your search returned no results.
fi: Hakusi ei palauttanut tuloksia.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
fi: kausijulkaisutilauksesi on jo linkitetty Mana-tilausmalliin. Jaa se vain, jos olet tehnyt siihen muutoksia, muussa tapauksessa mitään ei tehdä.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
fi: Uniikki suojausavaimesi, jota käytetään Mana-tietämyskanta -palvelun autentikointiin (roskapostisuodatus).

en: Your vendor search returned no results.
fi: Toimittajahakusi ei tuottanut tuloksia.

en: Z39.50 authority search points
fi: Z39.50 auktoriteettihaun pisteytykset

en: Z39.50 authority search points &rsaquo; Koha
fi: Z39.50 auktoriteettihaun pisteytykset &rsaquo; Koha

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
fi: Z39.50 auktoriteettihaun tulokset &rsaquo; Koha

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
fi: Z39.50 voi lähettää tietueita eri koodaustavoilla. Valitse yksi.

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
fi: Z39.50 voi lähettää tietueita useissa eri muodoissa. Valitse yksi.

en: Z39.50/SRU search
fi: Z39.50/SRU-haku

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
fi: Z39.50/SRU-hakutulokset &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
fi: Z39.50/SRU-palvelin lisätty (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
fi: Z39.50/SRU-palvelin poistettu (%s)

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
fi: Z39.50/SRU-hakupalvelin

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
fi: Z39.50/SRU -palvelin päivitetty (%s)

en: Z39.50/SRU servers
fi: Z39.50/SRU-palvelimet

en: Z39.50/SRU servers
fi: Z39.50/SRU-palvelimet

en: Z39.50/SRU servers administration
fi: Z39.50/SRU-palvelimien ylläpito

en: ZIP file
fi: ZIP-tiedosto

en: ZIP/Postal code
fi: Postinumero

en: ZIP/Postal code:
fi: Postinumero:

en: ZIP/Postal code:
fi: Postinumero:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
fi: Zebra-palvelin ei ole saatavilla. Onko se käynnissä?

en: Zebra status:
fi: Zebra-status:

en: Zebra version:
fi: Zebra-versio:

en: Zip file
fi: ZIP-tiedosto

note: SCRIPT
en: Zoom in
fi: Suurenna

note: SCRIPT
en: Zoom out
fi: Loitonna näkymää

note: SCRIPT
en: [ New list ]
fi: [ Uusi lista ]

note: OPTGROUP
en: [% budget_period.description | html %] (Inactive)
fi: [% budget_period.description | html %] (Käytöstä poistettu)

en: [Main page]
fi: [Pääsivu]

en: [Overridden]
fi: [Ohitettu]

en: [Previous page]
fi: [Edellinen sivu]

en: [clear]
fi: [tyhjennä]

en: _ matches only a single character
fi: _ vastaa vain yhtä merkkiä

en: about page
fi: tietoja

en: account lines
fi: tilirivit

en: active
fi: aktiivinen

en: added successfully
fi: lisättiin

en: administrator account
fi: ylläpitotunnus

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
fi: %s päivän jälkeen.

note: SCRIPT
en: alignment
fi: tasaus

en: all
fi: kaikki

en: all authority types used in the frameworks are defined
fi: kaikki pohjissa käytetyt auktoriteettityypit on määritelty

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
fi: kaikki yhden kentän osakentät ovat samalla välilehdellä (tai ohitettu)

en: already has a hold
fi: on jo varannut

en: already placed a recall
fi: jo tehnyt palautuspyynnön

en: analytics.
fi: analytiikka.

en: and
fi: ja

en: and
fi: ja

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
fi: ja 'branchcode' sekä 'categorycode'

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
fi: ja kokoelma: %s

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
fi: ja korjaa virheet, jotka näkyvät "Järjestelmätiedot" -välilehdellä

en: and has been returned.
fi: ja on palautettu.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
fi: ja nidetyyppi: %s

en: and mark one currency as active.
fi: ja merkitse yksi rahayksikkö aktiiviseksi.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
fi: ja hyllypaikka: %s

en: and the
fi: ja

en: and they must all be in the 10 (items) tab
fi: ja niiden pitää olla välilehdellä 10 (niteet)

en: and:
fi: ja:

en: any library
fi: mikä tahansa kirjasto

en: any library
fi: mikä tahansa kirjasto

en: approved
fi: hyväksytyt

en: are licensed under the
fi: ovat lisenssin alla

en: article requests
fi: Artikkelipyynnöt

en: at :
fi: kirjastossa:

en: at current library
fi: tässä kirjastossa

en: at least 1 item type defined
fi: vähintään yksi nidetyyppi määriteltynä

en: at least 1 item type must be defined
fi: vähintään yksi nidetyyppi pitää määritellä

en: at least 1 library defined
fi: vähintään yksi kirjasto määriteltynä

en: at least 1 library must be defined
fi: vähintään yksi kirjasto pitää määritellä

en: at least one template for using this tool.
fi: ainakin yksi pohja tätä työkalua varten.

note: SCRIPT
en: austral sign
fi: austral-merkki

en: authorized values category 'PA_CLASS'
fi: auktorisoitujen arvojen kategoria 'PA_CLASS'

en: available:
fi: saatavana:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
fi: viivakoodi

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode|borrowernumber
fi: viivakoodi|asiakkaan ID

note: A
en: basket
fi: tilauskori

note: A
en: basketgroup
fi: tilausryhmä

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
fi: erä #%s

en: batches
fi: Erät

en: be mapped to a MARC subfield,
fi: kohdistettuna MARC-osakenttään,

en: be mapped to a MARC subfield,
fi: kohdistettuna MARC-osakenttään,

en: be mapped to the same tag,
fi: kohdistettuna samaan kenttään,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
fi: antaa nollien kanssa, esim. '01/02/2008'. Vaihtoehtoisesti voit antaa päivämäärät ISO-formaatissa (esim. '2010-10-28').

note: SCRIPT
en: begins with
fi: alkaa merkeillä

en: biblio
fi: tietue

en: biblio and biblionumber
fi: nimeke ja nimeketunnus

en: biblioitems.itemtype defined
fi: biblioitems.itemtype määritelty

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
fi: biblionumber ja biblioitemnumber liitetty oikein

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
fi: Asiakkaan ID: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.author | html
en: by %s
fi: %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
fi: , %s:

en: by DIY Co is licensed under the
fi: DIY Co:lta on lisensoitu

en: by Google is a family of fonts licensed under the
fi: Googlelta on fonttiperhe, joka on lisensoitu

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
fi: Lars Jungilta on JavaScript -kirjasto, joka generoi QR-koodeja, lisensoitu

en: by Tiny Technologies, Inc. is licensed under the
fi: Tiny Technologies, Inc.:ltä lisensoitu

en: by item types
fi: nidetyypeittäin

en: by libraries
fi: kirjastoittain

en: by months
fi: kuukausittain

en: by:
fi: Käsittelijä:

en: callnumber
fi: Luokka

en: cancel your request
fi: peru pyyntö

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
fi: ei voi toistaa

en: cardnumber
fi: kirjastokortin numeron

note: SCRIPT
en: case change
fi: kirjainkoon vaihto

en: cash registers
fi: kassat

en: cataloging the record
fi: kuvailutietojen muokkaus

note: SCRIPT
en: cedi sign
fi: cedi-merkki

en: characters
fi: merkkiä

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
fi: valitse poistaaksesi tämä kenttä

en: checkouts
fi: lainat

en: click to log out
fi: valitse kirjautuaksesi ulos

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: club %s
fi: kerho %s

en: club enrollments
fi: kerhoon ilmoittautumiset

en: code and
fi: koodi ja

note: SCRIPT
en: colon sign
fi: kaksoispiste

note: SCRIPT
en: comments
fi: kommentit

en: configuration file.
fi: -tiedostossa.

en: considered late
fi: myöhässä

note: SCRIPT
en: containing
fi: sisältäen

en: contains
fi: sisältää

en: continue creating your request
fi: jatka pyyntösi luomista

en: controls for column visiblity in DataTables
fi: kontrolloi sarakkeen näkymistä DataTables-tauluissa

en: could not be parsed!
fi: ei voitu järjestää!

en: create a CSV profile
fi: luo CSV-profiili

en: create one or more authorized values
fi: luo yksi tai useampi auktorisoitu arvo

note: %1$s:  END
en: created. %s
fi: luotu. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
fi: cronjobin. Pyydä kehittäjiä ajastamaan se.

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
fi: cruzeiro-merkki

note: SCRIPT
en: currency sign
fi: rahayksikkömerkki

en: current holds
fi: voimassa olevat varaukset

en: day
fi: päivä

en: day(s)
fi: päivää

en: days
fi: päivää

en: days ago
fi: päivää sitten

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
fi: oletus (kaikki kirjastot), kaikki asiakastyypit, kaikki nidetyypit

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
fi: oletus (kaikki kirjastot), kaikki asiakastyypit, sama nidetyyppi

en: default (all libraries), same patron category, all item types
fi: oletus (kaikki kirjastot), sama asiakastyyppi, kaikki nidetyypit

en: default (all libraries), same patron category, same item type
fi: oletus (kaikki kirjastot), sama asiakastyyppi, sama nidetyyppi

en: define a budget and a fund
fi: määritellä budjetti ja tili

en: define a notice
fi: määrittele ilmoitus

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
fi: määritä paino positiivisella numerolla. Suuremmat numerot merkitsee suurempaa relevanssia.

en: del
fi: poista

en: deleted
fi: poistettu

en: delivered
fi: toimitettu

note: A
en: detail of the subscription
fi: kausijulkaisutilauksen tiedot

en: digits
fi: numeroa

en: disabling the 'Mana' system preference
fi: poistamalla käytöstä 'Mana'-järjestelmäasetus

note: A
en: display detail for this librarian.
fi: näytä tämän henkilökunnan jäsenen tiedot.

en: do a catalog search
fi: tee haku luettelosta

en: does not exist
fi: ei ole olemassa

en: does not match
fi: ei täsmää

en: doesn't exist
fi: ei ole olemassa

en: doesn't match
fi: ei täsmää

en: doesn't match any existing record.
fi: ei täsmää mihinkään olemassa olevaan tietueeseen.

note: SCRIPT
en: dollar sign
fi: dollari-merkki

note: SCRIPT
en: dong sign
fi: dong-merkki

note: SCRIPT
en: drachma sign
fi: drakma-merkki

note: %1$s:  m.biblio_id | html %2$s:  m.error | html
en: eHolding title cannot be created from bibliographic record #%s, encountered the following error: %s.
fi: eKokoelma nimekettä ei voida luoda bibliografisesta tietueesta #%s, tapahtui seuraava virhe: %s.

en: ecost tax exc.
fi: Hinta-arvio (veroton)

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
fi: veroton budjetoitu hinta / verollinen budjetoitu hinta

en: ecost tax inc.
fi: Hinta-arvio (verollinen)

note: SCRIPT
en: edit items
fi: muokkaa niteitä

en: email
fi: sähköposti

en: empty
fi: tyhjä

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
fi: euro-merkki

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
fi: esim. barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a

note: SCRIPT
en: example
fi: esimerkki

en: exists
fi: on jo olemassa

en: expired
fi: vanhentunut

en: extended patron attributes
fi: asiakasmääreet

en: failed
fi: epäonnistui

en: failed to be added
fi: lisäys epäonnistui

en: failed to be updated
fi: päivitys epäonnistui

note: SCRIPT
en: failed to run
fi: ajo epäonnistui

en: feed
fi: syöte

en: field
fi: kenttä

en: field
fi: kenttä

en: field(s)
fi: kenttä/kentät

en: file is licensed under the
fi: tiedosto on tämän lisenssin alla

en: filled holds
fi: varaukset

en: firstname: "users.0.name"
fi: etunimi: "users.0.name"

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
fi: -rajoite on asetettu tälle asiakkaalle. Jos tämä muutospyyntö ratkaisee ongelman, poista rajoite.

en: for
fi: kohteelle

en: for budget
fi: budjettiin

en: for every request
fi: joka pyyntöön

note: SCRIPT
en: formatting
fi: muotoilu

en: framework values
fi: pohjan arvot

note: SCRIPT
en: french franc sign
fi: ranskan frangi -merkki

en: from
fi: mistä

en: from the cash register and left a float of
fi: kassasta ja jätä pohjakassaksi

en: from the current date
fi: kuluvasta päivästä alkaen

en: from the current membership expiry date
fi: nykyisestä vanhenemispäivästä alkaen

note: SCRIPT
en: german penny symbol
fi: saksan penni -merkki

note: A
en: go to %s
fi: mene %s

en: gone no address
fi: tarkista osoite

note: SPAN
en: gonenoaddress flag is set in patron record
fi: Asiakastietoihin on asetettu 'tarkista osoite' -merkintä

en: group by
fi: ryhmittele

en: group by
fi: ryhmittele

note: SCRIPT
en: guarani sign
fi: guarani-merkki

en: handle to drag and drop them to their new position
fi: käsittele raahaamalla ja pudottamalla ne uuteen sijaintiin

en: has
fi: on

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
fi: sisältää %s liitettyä nidettä.

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
fi:  &quot;%s&quot; on tunnistamattomassa muodossa:

en: has never been checked out.
fi: ei ole koskaan lainattu.

en: has not been cancelled.
fi: ei peruutettu.

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
fi: on tunnistamaton arvo &quot;%s&quot;

en: here
fi: tästä

en: hidden
fi: piilotettu

en: historical searches
fi: hakuhistoriat

note: SCRIPT
en: history
fi: historia

en: holdingbranch NOT mapped
fi: nykyinen paikka ei määritetty

en: holdingbranch defined
fi: nykyinen paikka määritetty

en: homebranch
fi: kotikirjasto

en: homebranch NOT mapped
fi: kotikirjastoa ei määritelty

en: homebranch defined
fi: kotikirjasto määritelty

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
fi: hryvnia-merkki

en: identity
fi: identiteetti

en: if
fi: jos

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fi: jos tämä tyyppi näytetään aina. Muuten valitse kirjastot, joissa tämä arvo näytetään.

en: ignore
fi: Älä huomioi

en: in
fi: kohteessa

en: in fines
fi: maksuja

en: in fines. If you would like you can record payments.
fi: maksuja. Voit halutessasi tallentaa maksutapahtumia.

note: SCRIPT
en: in library
fi: kirjastossa

note: SCRIPT
en: indentation
fi: sisennys

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
fi: intian rupia -merkki

en: invalid authority types
fi: virheelliset auktoriteettityypit

en: is
fi: on

en: is a "simple, lightweight JavaScript API for handling cookies," licensed under the
fi: on "yksinkertainen, kevytrakenteinen JavaScript API evästeiden käsittelyyn," tämän lisenssin alla

en: is a D3-based reusable chart library under the
fi: on D3-pohjainen uudelleen käytettävä kaaviokirjasto tämän lisenssin alla:

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
fi: on JavaScript -kirjasto Bram Steinilta, tämän lisenssin alla:

en: is a JavaScript library for manipulating documents based on data. It is under the
fi: on JavaScript-kirjasto dokumenttien muokkaamiseen datan pohjalta. Lisensoitu

en: is a URL
fi: on URL

en: is already in possession
fi: on jo hallussaan

en: is developed by the Swiss RISM Office with the support of the Swiss National Science Foundation, licensed under the
fi: Verovion on kehittänyt Swiss RISM Office Swiss National Science Foundation avustuksella, lisenssi:

en: is equal to
fi: on yhtä kuin

en: is exactly
fi: on

en: is licensed under a
fi: on lisensesoitu

en: is licensed under the
fi: on tämän lisenssin alla

en: is not
fi: ei ole

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
fi: on nyt lukittu %s asti.

en: is on hold for
fi: on varattuna

en: issues
fi: numeroa

en: item
fi: Nimeke

en: item fields
fi: nidekentät

en: item type for older issues:
fi: nidetyyppi vanhemmille numeroille:

en: item type not defined
fi: nidetyyppiä ei ole määritelty

en: item's hold group
fi: niteen varausryhmä

en: item's hold group
fi: niteen varausryhmä

en: item's holding library
fi: niteen sijaintikirjasto

en: item's holding library
fi: niteen sijaintikirjasto

en: item's home library
fi: niteen kotikirjasto

en: item's home library
fi: niteen kotikirjasto

note: SCRIPT
en: item(s) left
fi: kohde(tta) jäljellä

en: itemnum
fi: nidenumero

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
fi: nidenumero: kenttä itemnumber on liitetty välilehdellä -1 olevaan kenttään

en: items (10)
fi: niteet (10)

en: items found for
fi: nidettä löytyi kirjastolle

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
fi: items.permanent_location ei ole liitetty tallennuspohjiin

en: items.permanent_location mapped
fi: items.permanent_location liitetty

en: itemtype NOT mapped
fi: itemtypeä ei ole liitetty

en: itype
fi: nidetyyppi

en: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 by
fi: jQuery Bar Rating Plugin v1.22

note: SCRIPT
en: kip sign
fi: kip-merkki

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: label_batch_%s.pdf
fi: tarrat_%s.pdf

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: label_single_%s.pdf
fi: tarra_%s.pdf

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
fi: viimeksi: %s

en: layouts
fi: asettelut

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
fi: jätä tyhjäksi koko kenttä

en: library is licensed under
fi: kirjasto on tämän lisenssin alla

en: library not defined
fi: kirjastoa ei määritelty

en: licensed under the
fi: on tämän lisenssin alla

en: like
fi: on kuin

note: SCRIPT
en: lira sign
fi: liira-merkki

en: list items
fi: listaa niteet

en: list shares
fi: listaa jaot

en: lists
fi: listat

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
fi: toursin livre -merkki

en: lost
fi: kortti kadonnut

note: SPAN
en: lost flag is set in patron record
fi: asiakkaan kortti on merkitty kadonneeksi

note: SCRIPT
en: lowercase
fi: pienaakkoset

note: SCRIPT
en: manat sign
fi: manat-merkki

en: marks as last borrower of item
fi: merkitään niteen viimeisimmäksi lainaajaksi

en: matches
fi: täsmää

en: me
fi: minä itse

note: SCRIPT
en: mill sign
fi: mill-merkki

en: missing
fi: puuttuu

en: month
fi: kuukausi

en: months
fi: kuukautta

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
fi: kuukautta %s

en: must
fi: ne täytyy

en: must be enabled to activate sounds.
fi: on oltava käytössä äänihälytysten aktivoimiseksi.

en: must be present in this mapping
fi: täytyy olla määritettynä tässä

en: must match
fi: täytyy täsmätä

en: n/a
fi: ei

note: SCRIPT
en: naira sign
fi: naira-merkki

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
fi: uusi sekeli -merkki

en: no NULL value in frameworkcode
fi: ei tyhjiä (NULL) arvoja kenttäpohjassa

en: no active
fi: ei aktiivinen

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
fi: noItemTypeImages tai OpacNoItemTypeImages -järjestelmäasetukset

en: none
fi: ei valintaa

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
fi: nordic mark -merkki

en: not
fi: ei

note: ABBR
en: not available
fi: ei saatavilla

en: not equal to
fi: ei yhtä kuin

en: not like
fi: ei ole kuin

en: not owned
fi: ei omistaja

en: not running
fi: ei toiminnassa

en: number
fi: numero

en: of one item.
fi: yksi nide.

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
fi: tyyppinä on ”SQL” ja käyttötyyppinä ”Vie raportti kadonneista niteistä.”

en: of this domain to login with this identity provider
fi: tältä verkkotunnukselta kirjautua tällä tunnistustietojen tarjoajalla

en: official Mana KB documentation
fi: virallinen Mana-tietämyskannan dokumentaatio

en: on reserve
fi: varannossa

en: on this item
fi: tälle niteelle

en: on this item.
fi: tälle niteelle.

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
fi: tietuetta/tietueita ei ole olemassa. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
fi: yhdellä tai useammalla tietueella ei ole niteitä. %s

en: or
fi: tai

en: or
fi: tai

en: or MARC subfield.
fi: tai MARC-osakenttä.

en: or any available
fi: tai mikä tahansa saatavana oleva.

en: or any item from item group
fi: tai jokin nide nideryhmästä

en: or create
fi: tai luo

en: or create:
fi: tai luo:

en: or enter
fi: tai valitse

note: SCRIPT
en: order(s) left
fi: tilaus(ta) jäljellä

note: SCRIPT
en: page embed
fi: sivun upotus

en: patron categories
fi: asiakastyypit

en: patron category
fi: asiakastyyppi

en: patron messages
fi: asiakkaan viestit

en: patron modification requests
fi: asiakkaiden tietojen muokkauspyynnöt

en: patron notices
fi: asiakkaan ilmoitukset

en: patron restrictions
fi: asiakkaan rajoitukset

en: patron's account
fi: asiakkaan tili

en: patron's hold group
fi: asiakkaan varausyhmä

en: patron's hold group
fi: asiakkaan varausryhmä

en: patrons files
fi: asiakkaan tiedostot

en: patrons to
fi: asiakkaat

en: pending
fi: odottavat

en: pending offline circulation actions
fi: odottavat yhteydettömän tilan toimet

note: SCRIPT
en: permanent pen
fi: permanent-kynä

note: SCRIPT
en: peseta sign
fi: peseta-merkki

note: SCRIPT
en: peso sign
fi: peso-merkki

en: placing an order
fi: tilauksen tekeminen

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
fi: syötä syy tähän

en: previous checkouts
fi: edelliset lainat

en: print
fi: tuloste

en: profiles
fi: profiilit

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
fi: julkaisija: %s %s %s

en: purchase suggestions
fi: hankintaehdotukset

en: ratings
fi: arvot

note: %1$s:  patron_link| $raw %2$s:  recall.created_date | $KohaDates
en: recalled by %s on %s
fi: palautuspyyntö asiakkaalle %s, luotu %s

en: receiving an order
fi: tilauksen vastaanotto

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
fi: regex-kaava

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
fi: regex-korvaus

en: rejected
fi: hylätyt

en: removed successfully
fi: poistettu

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
fi: avaa tilausryhmä uudestaan

en: repeatable
fi: toistettava

note: INPUT
en: report
fi: raportti

en: required
fi: pakollisia

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
fi: resurssi #%s

en: restricted
fi: rajoitettu

en: reviews
fi: arvostelut

note: SCRIPT
en: ruble sign
fi: rupla-merkki

en: running
fi: toiminnassa

note: SCRIPT
en: rupee sign
fi: rupia-merkki

en: same library, all patron categories, all item types
fi: sama kirjasto, kaikki asiakastyypit, kaikki nidetyypit

en: same library, all patron categories, same item type
fi: sama kirjasto, kaikki asiakastyypit, sama nidetyyppi

en: same library, same patron category, all item types
fi: sama kirjasto, sama asiakastyyppi, kaikki nidetyypit

en: same library, same patron category, same item type
fi: sama kirjasto, sama asiakastyyppi, sama nidetyyppi

en: script.
fi: komentojono.

en: seconds
fi: sekuntia

en: see also:
fi: katso myös:

en: select all
fi: valitse kaikki

note: INPUT type=submit
en: selection
fi: valinta

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
fi: valintatyökalu

en: sent
fi: lähetetty

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
fi: erotettuina välilyönnein. (esim. 100a 200 606)

en: serial
fi: kausijulkaisu

note: A
en: serial collection for %s
fi: kausijulkaisukokoelma %s

en: setDescription:
fi: Kuvaus:

en: setDescriptions
fi: Kuvaukset

en: setName
fi: Nimi

en: setName:
fi: Nimi:

en: setSpec
fi: Määritys

en: setSpec:
fi: Määritys:

en: show all component parts
fi: Näytä kaikki osakohteet

en: since last transfer
fi: viimeisen kuljetuksen jälkeen

en: sms
fi: tekstiviesti

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
fi: ääni

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
fi: spesmilo

en: staff users of this domain to login with this identity provider
fi: virkailijat tältä verkkotunnukselta kirjautuma tällä tunnistustietojen tarjoajalla

en: staged & ready
fi: valmiita odottamassa

en: stages
fi: vaiheet

note: SCRIPT
en: starting with
fi: alkaa

en: starts with
fi: alkaa sanalla

en: statistics
fi: tilastot

note: SCRIPT
en: styles
fi: tyylit

en: subfield ignored
fi: osakenttä ohitettu

en: subfields not in same tabs
fi: osakentät eivät ole samalla välilehdellä

en: subscribers
fi: tilaajat

note: A
en: subscription detail
fi: kausijulkaisutilauksen tiedot

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
fi: kausijulkaisutilaukset %s joiden nimeke täsmää

note: A
en: suggestion
fi: ehdotus

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
fi: ehdotus #%s

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
fi: sukunimi: %s

en: system preference if you wish to enable this feature.
fi: järjestelmäasetukseen, jos haluat käyttää tätä ominaisuutta.

en: system preference to use recalls.
fi: järjestelmäasetus ottaaksesi käyttöön palautuspyynnöt.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (OPACSerialIssueDisplayCount system preference) %s
fi: -järjestelmäasetus) %s (OPACSerialIssueDisplayCount-järjestelmäasetus) %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (StaffSerialIssueDisplayCount system preference) %s
fi: -järjestelmäasetus) %s (StaffSerialIssueDisplayCount-järjestelmäasetus) %s

en: tags
fi: tunnisteet

en: templates
fi: mallipohjat

note: SCRIPT
en: tenge sign
fi: tenge-merkki

en: the Apache License, Version 2.0
fi: Apache-lisenssi, versio 2.0

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
fi: biblioitems.itemtype -kentän täytyy:

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
fi: vastaavien osakenttien auktorisoitu arvo pitää asettaa kirjastoksi

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
fi: vastaavien osakenttien auktorisoiduksi arvoksi pitää asettaa "nidetyyppi"

en: the items.holdingbranch field MUST :
fi: items.holdingbranch -kentän täytyy:

en: the items.homebranch field MUST :
fi: items.homebranch -kentän täytyy:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
fi: tyhjä (null) arvo pohjassa. Tarkista seuraavat taulut:

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
fi: tietuetta ei ole olemassa. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
fi: tällä tietueella ei ole niteitä. %s

en: times
fi: kertaa

en: to
fi: kirjastoon

en: to
fi: -

en: to activate sounds.
fi: äänihälytysten aktivoimiseksi.

en: to be placed on hold
fi: varattavaksi

en: to be placed on hold.
fi: varattavaksi.

en: to be staged
fi: valmisteltavaksi

en: to create
fi: luodaksesi

en: to field
fi: kenttään

en: tracked link clicks
fi: seuratut linkkien avaukset

note: SCRIPT
en: tugrik sign
fi: tugrik-merkki

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
fi: turkin liira -merkki

en: undefined
fi: määrittämätön

en: unknown
fi: Tuntematon

en: unless
fi: paitsi

note: SCRIPT
en: unrecognized command
fi: tuntematon komento

en: until
fi: tähän päivämäärään asti

en: updated successfully
fi: päivitys onnistui

en: use default (cataloging the record)
fi: käytä oletusta (nimeketietueen kuvailu)

en: use default (placing an order)
fi: käytä oletusta (tilauksen tekeminen)

en: use default (receiving an order)
fi: käytä oletusta (tilauksen vastaanottaminen)

en: used for/see from:
fi: katso lähde:

en: user data on login
fi: käyttäjädata kirjautuessa

en: userid
fi: käyttäjän ID

en: users to auto register on login
fi: käyttäjien rekisteröityä automaattisesti kirjautumisen yhteydessä

en: using RegEx
fi: käyttäen RegEx:iä

en: using the datexpiry value in the file, if present
fi: käyttäen tiedoston datexpiry-arvoa, jos sellainen on

en: valid entries in your database.
fi: tietokannan kelvollisiin syötteisiin.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
fi: kelvollisia siirtotapoja ovat FTP ja SFTP

en: value
fi: arvo

note: SCRIPT
en: value missing
fi: arvo puuttuu

en: values updated.
fi: arvot päivitettiin.

note: SCRIPT
en: variable missing
fi: muuttuja puuttuu

en: verified
fi: vahvistettu

note: SCRIPT
en: view
fi: näkymä

en: was saved.
fi: tallennettiin.

en: was updated.
fi: päivitettiin.

en: week
fi: viikko

en: weeks
fi: viikkoa

en: which should be set up by your system administrator.
fi: järjestelmäsi pääkäyttäjän tulisi asettaa nämä.

en: which should be set up by your system administrator.
fi: järjestelmäsi ylläpitäjän tulisi asettaa nämä.

en: who are in patron list:
fi: jotka ovat asiakaslistalla:

en: who have not been connected since:
fi: jotka eivät ole olleet yhteydessä sitten:

en: who have not borrowed since:
fi: jotka eivät ole lainanneet sitten

en: whose expiration date is before:
fi: joiden tili vanhenee ennen

en: whose patron category is:
fi: joiden asiakastyyppi on

en: will match the 'name' attribute of the first object in the array named 'users', and place it in 'firstname' field
fi: täsmää 'nimi' määreen ensimmäisen objektin 'käyttäjät' taulukossa ja asettaa sen 'etunimi' kenttään

en: will show the link just below the title
fi: näyttää linkin heti nimekkeen alla

en: with all the columns.
fi: kaikilla sarakkeilla.

note: SCRIPT
en: with category
fi: kategoria

en: with the category DEPARTMENT.
fi: katergoriaan DEPARTMENT.

en: with this reason:
fi: tästä syystä:

en: with value
fi: arvolla

en: with value
fi: arvolla

note: SCRIPT
en: won sign
fi: won-merkki

en: x column:
fi: x-sarake:

en: year
fi: vuosi

en: years
fi: vuotta

en: years of activity
fi: vuotta aktiivisena

note: SCRIPT
en: yen character
fi: jeni-merkki

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
fi: jeni\/juan-merkki, ensimmäinen variantti

en: yes
fi: kyllä

note: SCRIPT
en: yuan character
fi: juan-merkki

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
fi: juan-merkki, Hong Kongissa ja Taiwanissa

note: SCRIPT
en: {0} characters
fi: {0} merkkiä

note: SCRIPT
en: {0} words
fi: {0} sanaa

en: | Actions:
fi: | Toiminnot:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
fi: | Toiminnot: %s

note: %1$s:  FOREACH index IN elasticsearch_status.indexes %2$s:  index.index_name | html
en: | Indices: %s %s (count:
fi: | Indeksit: %s %s (määrä:

en: | Nodes:
fi: | Solmut:
