Koha 22.11 - en to fr_CA translation catalogue (10424 entries)

en: "Blank"
fr_CA: "Vide"

en: # Bibliographic records
fr_CA: # Notices bibliographiques

en: # Items
fr_CA: Nombre d'exemplaires

en: # Records
fr_CA: Nombre de notices

en: # Subs
fr_CA: Abonnement n°

note: SCRIPT
en: # of % selected
fr_CA: # de % sélectionné(e)s

en: # of students
fr_CA: Nombre d'étudiants

en: # of users
fr_CA: Nombre d'utilisateurs

en: %% matches any number of characters
fr_CA: %% correspond à un nombre illimité de caractères

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Koha - %3$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %4$s: - BLOCK - %5$s: - delimiter | $raw - %6$s: - delimiter | $raw - %7$s: - delimiter | $raw - %8$s: - delimiter | $raw - %9$s: - delimiter | $raw - %10$s: - delimiter | $raw - %11$s: - delimiter | $raw - %12$s: - d
en: %s %s %s %s "Title" %s "Publication date" %s "Publisher" %s "Collection" %s "Barcode" %s "Serial enumeration" %s "Call number" %s "Home library" %s "Current library" %s "Shelving location" %s "Item type" %s "Inventory number" %s "Not for loan status" %s "Lost status" %s "Withdrawn status" %s "Checkouts" %s "Due date" %s
fr_CA: %s %s %s %s "Titre" %s "Date de publication" %s "Éditeur" %s "Collection" %s "Code-barres" %s "Numéro" %s "Cote" %s "Bibliothèque propriétaire" %s "Bibliothèque actuelle" %s "Localisation" %s "Type de document" %s "Numéro d'inventaire" %s "Statut exclu du prêt" %s "Statut perdu" %s "Statut élagué" %s "Prêts" %s "Date d'échéance" %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
fr_CA: %s %s %s %s %s %s "%s (%s jours)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuteur : %s.%s%sÉditeur : %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total des commandes en retard"%s %s

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Branches - %3$s: - USE Koha - %4$s: - USE KohaDates - %5$s: - USE ItemTypes - %6$s: - USE AuthorisedValues - %7$s: - SET biblio = item.biblio - %8$s: - SET biblioitem = item.biblioitem - %9$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %10$s:  biblio.title | replace('"', '
en: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sby %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"
fr_CA: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %spar %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
fr_CA: %s %s %s %s %s Exemplaire en rappel le

note: %1$s:  IF letter.content && letter.content.length > 0 %2$s:  letter.content.length | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s 0 %s/160 characters
fr_CA: %s %s %s 0 %s/160 caractères

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
fr_CA: %s %s %s Panier

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s %s Modifier les contraintes des sous-zones MARC &rsaquo; Structure des sous-zones MARC %s %s %s &rsaquo; Structure des sous-zones MARC %s %s %s Structure des sous-zones MARC &rsaquo; Confirmer la suppression de la sous-zone %s Confirmer la suppression de la sous-zone %s &rsaquo; Structure des sous-zones MARC %s %s Sous-zone supprimée &rsaquo; Structure des sous-zones MARC %s %s Structure des sous-zones MARC %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  IF op == 'add_form' %3$s:  IF ( categorycode ) %4$s:  categorycode | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF op == 'delete_confirm' %9$s:  IF ( patrons_in_category > 0 ) %10$s:  categorycode | html %11$s:  ELSE %12$s:  categorycode | html %13$s:  END %14$s:  EN
en: %s %s %s Modify category '%s' %s New category %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete: category %s in use %s Confirm deletion of category '%s' %s &rsaquo; %s Patron categories &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s
fr_CA: %s %s %s Modifier la catégorie '%s' %s Ajouter une catégorie %s &rsaquo; %s %s %s Suppression impossible : la catégorie %s est utilisée %s Confirmer la suppression de la catégorie '%s' %s %s &rsaquo; Catégories d'utilisateurs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %3$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %4$s:  IF ( authtypecode ) %5$s:  authtypecode | html %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %10$s:  IF ( authtypecode ) %11$s:  authtypecode | html %12$s:  ELSE %13$s:  END %14$s: 
en: %s %s %s Modify tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s New tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s %s Modifier la zone &rsaquo; %s Grille %s %s Grille par défaut %s &rsaquo; %s %s Nouvelle zone &rsaquo; %s Grille %s %s Grille par défaut %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirmer la suppression &rsaquo; %s Grille %s %sGrille par défaut %s &rsaquo; %s %s Données supprimées &rsaquo; %s Grille %s %sGrille par défaut %s &rsaquo; %s Grille d'autorité MARC &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
fr_CA: %s %s %s SANS NOM %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
fr_CA: %s %s %s Aucun titre %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
fr_CA: %s %s %s Pas encore défini %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
fr_CA: %s %s %s Statut Exclu du prêt mis à jour.

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
fr_CA: %s %s %s Une erreur est survenue lors du processus d'indexation : %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
fr_CA: %s %s %s [ sans nom] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
fr_CA: %s %s %s n'a pas d'image. Pour importer une image de %s %s %s, veuillez entrer le nom de l'image à téléverser.

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
fr_CA: %s %s %s de &quot;%s&quot; %s %s %s à &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
fr_CA: %s %s %s%s par %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
fr_CA: %s %s %sNuméro du compte%sNom du panier%sNuméro de commande%sAuteur%sTitre%sÉditeur%sAnnée de publication%sCollection%sISBN%sQuantité%sPrix de vente conseillé avec taxes%sPrix de vente conseillé sans taxes%sRemise%sPrix estimé avec taxes%sPrix estimé sans taxes%sNote pour le fournisseur%sDate d'entrée%sNom du fournisseur%sAdresse du fournisseur%sAdresse postale du fournisseur%sNuméro de contrat%sNom du contrat%sLieu de livraison du bordereau d'acquisition%sLieu de facturation du bordereau d'acquisition%sLieu de livraison du panier%sLieu de facturation du panier%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
fr_CA: %s %s %sNom du contrat%sNuméro de commande%sDate d'entrée%sISBN%sAuteur%sTitre%sAnnée de publication%sÉditeur%sTitre de la collection%sNotes au fournisseur%sQuantité%sPrix de remplacement%sLieu de livraison%sLieu de facturation%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
fr_CA: %s %s %sDATE DE LA COMMANDE%sDATE ESTIMÉE DE LIVRAISON%sFOURNISSEUR%sINFORMATION%sCOÛT TOTAL%sPANIER%sNOMBRE DE RÉCLAMATIONS%sDATE DE RÉCLAMATION%sNOTE INTERNE%sNOTE AU FOURNISSEUR%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
fr_CA: %s %s (%s annulés) %s

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
fr_CA: %s %s (%s montrés) %s.

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
fr_CA: %s %s ( %s ) a déjà un rendez-vous de ramassage à cette bibliothèque.

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
fr_CA: %s %s (par défaut)

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Ajouter un utilisateur %s Dupliquer l'utilisateur %s Modifier l'utilisateur %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Ajouter une zone %s %s Modifier une zone %s %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression de la zone '%s' &rsaquo; %s %s Données supprimées &rsaquo; %s Grilles de catalogage MARC &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
fr_CA: %s %s Une erreur est apparue: Impossible d'afficher la configuration. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF hold_info.item_group
en: %s %s Any available from item group
fr_CA: %s %s N'importe quel exemplaire disponible dans le groupe d'exemplaires

note: %1$s:  IF op == 'save' %2$s:  IF ( suggestionid ) %3$s:  suggestionid | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSIF ( op == 'show' ) %7$s:  suggestionid | html %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %s %s Edit suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Add suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Show suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Suggestions management %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier la suggestion no %s &rsaquo; Suggestions %s Ajouter une suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Afficher la suggestion no %s &rsaquo; Suggestions %s Gestion des suggestions %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
fr_CA: %s %s KB Voulez-vous vraiment téléverser ce fichier ?

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF csv_profile %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify a CSV profile &rsaquo; %s New CSV profile &rsaquo; %s %s CSV export profiles &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier un modèle CSV &rsaquo; %s Créer un nouveau modèle CSV &rsaquo; %s %sModèles d'exportation CSV &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF acct_form %2$s:  IF account %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify account %s Add new account %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of account &rsaquo; %s EDI accounts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier compte %s Ajouter nouveau compte %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression du compte &rsaquo; %s Comptes EDI &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier Type d'autorité %s Ajouter Type d'autorité %s &rsaquo; %s Confirmer la suppresion du type d'autorité &rsaquo; %s Grilles d'autorités &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( budget_period_id ) %3$s:  budget_period_description | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( duplicate_form ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  budget_period_description | html %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirmed ) %13$s:  END %14$s:
en: %s %s Modify budget %s %s Add budget %s &rsaquo; %s %s Duplicate budget &rsaquo; %s %s Delete budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Close budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s closed &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier le budget %s %s Ajouter un budget %s &rsaquo; %s %s Dupliquer le budget &rsaquo; %s %s Supprimer le budget '%s'? &rsaquo; %s %s Donnée supprimée &rsaquo; %s %s Fermer le budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s fermé &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF cash_register %3$s:  ELSE %4$s:  cash_register.id | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  cash_register.id | html %8$s:  END
en: %s %s Modify cash register %s New cash register %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of cash register '%s' &rsaquo; %s Cash registers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier une caisse %s Nouvelle caisse %s %s &rsaquo; %s Confirmer la suppression de la caisse '%s' &rsaquo; %s Caisses &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF city.cityid %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify city %s New city %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of city &rsaquo; %s %s Cities &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier la ville %s Nouvelle ville %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression de la ville &rsaquo; %s %s Villes &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier la source de classification %s Ajouter une source de classification %s &rsaquo; %s %s Modifier la règle de classement %s Ajouter une règle de classement %s &rsaquo; %s %s Modifier la règle de fractionnement %s Ajouter une règle de fractionnement %s &rsaquo; %s Sources de classification &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF debit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify debit type %s New debit type %s &rsaquo; %s Debit types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier le type de frais %s Nouveau type de frais %s &rsaquo; %s Types de frais &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF desk.desk_id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify desk %s New desk %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of desk &rsaquo; %s %s Desks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier le comptoir %s Nouveau comptoir %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression du comptoir &rsaquo; %s %s Comptoirs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF framework %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  framework.frameworktext | html %7$s:  framework.frameworkcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify framework text %s Add framework %s &rsaquo; %s Delete framework for %s (%s)? &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier le nom de la grille %s Ajouter une grille %s &rsaquo; %s Supprimer la grille %s (%s)? &rsaquo; %s Grilles de catalogage MARC &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( itemtype ) %3$s:  itemtype.itemtype | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  IF ( total ) %9$s:  itemtype.itemtype | html %10$s:  ELSE %11$s:  itemtype.itemtype | html %12$s:  END %13$s:  END %14$s:  IF op == 'delete_conf
en: %s %s Modify item type '%s' %s Add item type %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete item type '%s' %s Delete item type '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s Item types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier le type de document '%s' %s Ajouter un type de document %s &rsaquo; %s %s %s Impossible de supprimer le type de document '%s'%s Supprimer le type de document '%s'? %s &rsaquo; %s %s Données supprimées &rsaquo; %s Types de documents &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier la bibliothèque %s Nouvelle bibliothèque %s %s &rsaquo; %s Confirmer la suppression de la bibliothèque '%s' &rsaquo; %s Bibliothèques &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %sModifier l'EAN de la bibliothèque %sNouveau EAN de bibliothèque %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression de l'EAN &rsaquo; %s EAN de bibliothèque &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form or copy_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( add_validate or copy_validate) %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  END
en: %s %s Modify notice &rsaquo; %s Add notice &rsaquo; %s %s %s Notice added &rsaquo; %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s Notices &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier la notification &rsaquo; %s Ajouter une notification &rsaquo; %s %s %s Notification ajoutée &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression de la notification &rsaquo; %s Notifications &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier les types d'attributs d'utilisateurs &rsaquo; %s Ajouter un type d'attribut &rsaquo; %s %s %s Confirmer la suppression du type d'attribut &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Types d'attributs d'utilisateurs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier les règles de correspondance &rsaquo; %s Ajouter une règle de correspondance &rsaquo; %s %s %s Confirmer la suppression de la règle de correspondance &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Règles de correspondances &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s Modifier la préférence système '%s' %sAjouter une préférence système %s &rsaquo; %s %s Donnée ajoutée &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression du paramètre '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Paramètre supprimé &rsaquo; %s Préférences système &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
fr_CA: %s %s Non %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
fr_CA: %s %s Pas réservé %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
fr_CA: %s %s Rappel demandé par

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
fr_CA: %s %s Cette notice n'a pas d'exemplaire rattaché. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
fr_CA: %s %s Ce rapport contient le mot-clé SQL

note: %1$s:  SWITCH m.code %2$s:  CASE 'add_success' %3$s:  CASE 'update_success' %4$s:  CASE 'duplicate_display_text' %5$s:  CASE 'duplicate_code' %6$s:  CASE 'delete_success' %7$s:  CASE 'delete_default' %8$s:  CASE 'delete_system' %9$s:  CASE %10$s:  m.code | html %11$s:  END
en: %s %s Type added %s Type updated %s Another restriction already has this label %s Another restriction already has this code %s Type deleted %s Cannot delete the default type %s Cannot delete a system type %s %s %s
fr_CA: %s %s Type ajouté %s Type mis à jour %s Une autre restriction existe déjà avec la même étiquette %s Une autre restriction existe déjà avec le même code %s Type supprimé %s Impossible de supprimer le type par défaut %s Impossible de supprimer un type interne au système %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
fr_CA: %s %s Vous recherchiez %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
fr_CA: %s %s avant %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
fr_CA: %s %s par

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
fr_CA: %s %s par %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
fr_CA: %s %s par %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
fr_CA: %s %s par %s%s (Notice N°%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
fr_CA: %s %s pour

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
fr_CA: %s %s à

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
fr_CA: %s %s mois %s jusqu'au %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
fr_CA: %s %s à %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
fr_CA: %s %s transféré.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
fr_CA: %s %s%s (%s la balance a été déplacée)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
fr_CA: %s %s%s%s (inactif)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
fr_CA: %s %s%s%sAucun modèle de reçu%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
fr_CA: %s %s%s%sAucun modèle de ticket trouvé%s %s %s

note: %1$s:  SWITCH op %2$s:  CASE 'add_form' %3$s:  IF field %4$s:  field.name | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  CASE %8$s:  END
en: %s %s%sModify additional field '%s'%sAdd additional field%s %sManage additional fields %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %s%sModifier le champ supplémentaire '%s'%sAjouter un champ supplémentaire%s %sGérer les champs supplémentaires %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
fr_CA: %s %s(inactif)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
fr_CA: %s %s(ordre permanent)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
fr_CA: %s %s, par %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
fr_CA: %s %s, par %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %s; ISBN:
fr_CA: %s %s; ISBN :

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
fr_CA: %s %sERREUR : Impossible de récupérer l'exemplaire.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
fr_CA: %s %sModifier les contraintes des sous-zones pour la zone %s autorité %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %sModifier le panier '%s' %sAjouter un panier pour %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %sISBN:
fr_CA: %s %sISBN :

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
fr_CA: %s %sExemplaires%sExemplaire%s Retard en date du %s%s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( action_modify ) %3$s:  END %4$s:  IF ( action_add_value ) %5$s:  END %6$s:  IF ( action_add_category ) %7$s:  END %8$s:  IF ( action_modify || action_add_value ) %9$s:  category_name | html %10$s:  END %11$s:  END
en: %s %sModify authorized value &rsaquo; %s %sNew authorized value &rsaquo; %s %sNew category &rsaquo; %s %s Authorized values for category %s &rsaquo; %s %s Authorized values &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %sModifier une valeur autorisée &rsaquo; %s %sNouvelle valeur autorisée &rsaquo; %s %sNouvelle catégorie &rsaquo; %s %s Valeurs autorisées de la catégorie %s &rsaquo; %s %s Valeurs autorisées &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %s %sModifier le contrat '%s' %sNouveau contrat%s %s %sContrats de %s%s %sDonnée enregistrée%s %sConfirmer la suppression du contrat '%s'%s %sContrat supprimé%s &rsaquo; Contrats &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
fr_CA: %s %sNon défini

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
fr_CA: %s %sDésolé, vous n'avez pas la permission d'ajouter des exemplaires à cette liste.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
fr_CA: %s %s Printemps%s %s %sÉté%s %s %sAutomne%s %s %sHiver%s %s %sPri%s %s %sÉté%s %s %sAut%s %s %sHiv%s %s %s %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
fr_CA: %s %sa - Vedette antérieure

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
fr_CA: %s %sa = nom antérieur

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
fr_CA: %s %spar %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: %s &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: %s &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s &rsaquo; Créateur de cartes d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
fr_CA: %s (%s) ne peut pas être renouvelé avant %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
fr_CA: %s (%s) a été renouvelé le nombre maximal de fois consécutives sans avoir été vu par la bibliothèque )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
fr_CA: %s (%s) a été renouvelé le nombre maximal de fois par %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
fr_CA: %s ( %s ) a été programmé pour un renouvellement automatique et ne peut plus être renouvelé depuis le %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
fr_CA: %s ( %s ) a été programmé pour un renouvellement automatique et ne peut pas être renouvelé parce que le compte de l'utilisateur est expiré

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
fr_CA: %s ( %s ) a été programmé pour un renouvellement automatique et ne peut pas être renouvelé avant le %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
fr_CA: %s ( %s ) a été programmé pour un renouvellement automatique.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
fr_CA: %s ( %s ) : Non renouvelé - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
fr_CA: %s ( %s ) : Renouvelé - nouvelle date d'échéance : %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
fr_CA: %s ( %s ) : Cet exemplaire est réservé par un autre usager.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
fr_CA: %s ( autre format via une extension)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
fr_CA: %s (%s jours)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
fr_CA: %s (%s)%s %s cote : %s%s

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
fr_CA: %s (%s). %s %s %s. %s Échéance le %s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
fr_CA: %s (Tous)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
fr_CA: %s (Code-barres: %s)

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
fr_CA: %s (Actuellement sur &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
fr_CA: %s (par défaut)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
fr_CA: %s (id=%s) Montant=%s%s (%s la balance a été déplacée)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
fr_CA: %s (inactif)

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
fr_CA: %s (numéro de commande %s)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
fr_CA: %s (retard)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
fr_CA: %s (probablement valable si vide)

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
fr_CA: %s / %s les réservations ont été modifiées avec succès. Des erreurs se sont produites.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
fr_CA: %s / %s notices ont été supprimées avec succès mais des erreurs sont survenues.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
fr_CA: %s / %s les notices ont été modifiées avec succès. Des erreurs se sont produites.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html %3$s:  IF job.status == 'cancelled'
en: %s / %s records have successfully been reindexed. Some errors occurred. %s
fr_CA: %s / %s Les notices ont été réindexées avec succès. Des erreurs se sont produites. %s

note: %1$s:  booksellerphone | html
en: %s / Fax:
fr_CA: %s / Télécopieur :

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
fr_CA: %s 0 notice %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
fr_CA: %s <%s controls preload=none><%s src="%s"%s /> [%s mot-clé non supporté par votre navigateur.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
fr_CA: %s Activer %s Désactiver %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Ajouter un nouvel ensemble OAI &rsaquo; %s Configuration des ensembles OAI &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s: - IF ( action == "new" ) %2$s:  ELSE %3$s:  editColTitle | html %4$s:  END -
en: %s Add a new collection %s Edit collection %s %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Ajouter une nouvelle collection %s Modifier la collection %s %s &rsaquo; Rotation des collections &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
fr_CA: %s Ajouter la notice entrante

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
fr_CA: %s Ajouter la notice entrante %s Ignorer la notice entrante (les exemplaires pourront être traités) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
fr_CA: %s Ajouter les exemplaires seulement si une notice bibliographique concordante a été trouvée

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
fr_CA: %s Ajouter les exemplaires seulement si aucune notice bibliographique concordante n'a été trouvée

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
fr_CA: %s Ajouter un nouveau téléversement ou rechercher %s Résultats %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
fr_CA: %s Des autorisations supplémentaires sont nécessaires pour modifier des champs supplémentaires %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
fr_CA: %s Adresse (suite) :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
fr_CA: %s Adresse :

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
fr_CA: %s Toutes les bibliothèques %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
fr_CA: %s Toujours ajouter les exemplaires

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
fr_CA: %s Une erreur est survenue lors de la création du fichier PDF. Veuillez contacter votre administrateur pour résoudre ce problème. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
fr_CA: %s Une erreur inconnue s'est produite.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
fr_CA: %s Disponible pour le prêt. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
fr_CA: %s Disponible pour le prêt. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
fr_CA: %s Panier %s %s %s %s %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Panier %s &rsaquo; Dupliquer les commandes existantes &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( batch_details ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Batch %s %s Batch list %s &rsaquo; Order staged MARC records &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Lot %s %s Liste des lots %s &rsaquo; Commande à partir d'un fichier MARC préparé &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Prêt en lot pour %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
fr_CA: %s la grille bibliographique "%s" masque présentement le champ biblionumber sur l'interface %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Biblio-level recall on
fr_CA: %s Rappel de niveau-biblio le

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
fr_CA: %s Numéro de carte :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
fr_CA: %s Caisse :

note: %1$s: - IF (type == "vendor") - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: %s Change order vendor note %s Change order internal note %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Modifier la note au fournisseur %s Modifier la note interne %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Prêter à %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  UNLESS ( language ) %2$s:  END %3$s:  IF ( language ) %4$s:  UNLESS ( checkmodule ) %5$s:  IF ( missing_modules ) %6$s:  END %7$s:  IF ( problems ) %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s Choose your language %s %s %s %s Perl modules missing %s %s Perl version obsolete %s %s Check Perl dependencies %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Modifier votre langue %s %s %s %s Modules Perl manquants %s %s Version Perl obsolète %s %s Vérifier les dépendances Perl %s &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
fr_CA: %s Note de circulation :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
fr_CA: %s Ville :

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Réclamations pour %s &rsaquo; %s Réclamations &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF all_done %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Complete %s Create circulation rule %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Complet %s Créer une règle de circulation %s &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Confirmation &rsaquo; %s %s Terminé &rsaquo; %s Suppression et anonymisation en lot d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
fr_CA: %s Confirmer le mot de passe :

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
fr_CA: %s Note du contact :

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Contenu de %s &rsaquo; %s %s Ajouter une liste &rsaquo; %s %s Modifier la liste %s &rsaquo; %s Listes &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
fr_CA: %s Pays :

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
fr_CA: %s Créer un nouveau club

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
fr_CA: %s Créer un nouveau modèle de club %s

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF credit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %s Credit types &rsaquo; %s Modify credit type %s New credit type %s %s Credit types %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Types de crédit &rsaquo; %s Modifier un type de crédit %s Nouveau type de crédit %s %s Types de crédit %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
fr_CA: %s Date de naissance :

note: %1$s:  END
en: %s Default
fr_CA: %s Par défaut

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
fr_CA: %s Par défault %s %s %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
fr_CA: %s Définition des règles de circulation et d'amendes pour "%s" %s Définition des règles de circulation et d'amendes pour toutes les bibliothèques %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
fr_CA: %s Désactivé %s

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
fr_CA: %s Afficher les enfants également

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
fr_CA: %s Modifier

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Modifier %s %s Nouveau cours %s &rsaquo; Réserve de cours &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
fr_CA: %s Modifier (%s) %s Nouveau %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
fr_CA: %s Modifier un modèle d'étiquette %s %s Nouveau modèle d'étiquette %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
fr_CA: %s Modifier le profil d'imprimante %s %s Ajouter un profil d'imprimante %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
fr_CA: %s Modification de

note: %1$s:  END
en: %s Email:
fr_CA: %s Courriel :

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
fr_CA: %s Activé

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
fr_CA: %s Erreur :

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
fr_CA: %s Exclusion de la file de priorité locale mise à jour pour 'Oui' %s Exclusion de la file de priorité locale mise à jour pour 'Non' %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
fr_CA: %s Date d'expiration (laissez vide pour un calcul automatique) :

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
fr_CA: %s Télécopieur :

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
fr_CA: %s filtrer par zone

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
fr_CA: %s Prénom :

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
fr_CA: %s Pour le prêt %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s For session
fr_CA: %s Pour la session

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
fr_CA: %s Grille de catalogage

note: %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
fr_CA: %s Grille de catalogage

note: %1$s:  END
en: %s From any library
fr_CA: %s De n'importe quelle bibliothèque

note: %1$s:  END
en: %s From home library
fr_CA: %s De la bibliothèque propriétaire

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
fr_CA: %s Du groupe local de réservations

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
fr_CA: %s Poste budgétaire '%s' %s Tous les postes budgétaires %s

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
fr_CA: %s Parti sans laisser d'adresse :

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
fr_CA: %s Types de groupe d'attributs avec un titre de bloc (fondé sur

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
fr_CA: %s Prénom du garant :

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
fr_CA: %s Nom de famille du garant :

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
fr_CA: %s Réservation attendue à

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
fr_CA: %s Ignorer la notice entrante

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
fr_CA: %s Ignorer la notice entrante (les exemplaires peuvent être traités)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
fr_CA: %s Ignorer les exemplaires

note: %1$s:  END
en: %s Image file
fr_CA: %s Fichier image

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
fr_CA: %s Initiales :

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
fr_CA: %s Exemplaire en traitement à

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
fr_CA: %s Exemplaires flottants

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
fr_CA: %s L'exemplaire retourne à sa bibliothèque propriétaire

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
fr_CA: %s L'exemplaire retourne à la bibliothèque de prêt

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
fr_CA: %s Ce type de document est exclu du prêt. %s %s Cet exemplaire est exclu du prêt%s (%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
fr_CA: %s Exemplaire en attente à

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
fr_CA: %s Valeur de fin %s Commence par: %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
fr_CA: %s Localisation :

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
fr_CA: %s Carte perdue :

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
fr_CA: %s Méthode de contact privilégiée :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
fr_CA: %s Principal/Entrée Additionnée

note: %1$s:  IF op == 'edit' %2$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %3$s:  server.servername | html %4$s:  END %5$s:  IF op ==  'add' %6$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %7$s:  END
en: %s Modify %s server %s &rsaquo; %s %s New %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Modifier le serveur %s %s &rsaquo; %s %s Nouveau serveur %s &rsaquo; %s Serveurs Z39.50/SRU &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
fr_CA: %sModifier EAN %s Nouveau EAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
fr_CA: %s Modifier compte %s Nouveau compte %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
fr_CA: %s Modifier le type d'autorité %s Nouveau type d'autorité %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
fr_CA: %s Modifier la source de classification %s Ajouter une source de classification %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
fr_CA: %s Modifier le club

note: %1$s:  IF club %2$s:  club.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  club_template.name | html %5$s:  END
en: %s Modify club %s %s Create a new %s club %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Modifier le club %s %s Créer un nouveau club selon le modèle %s %s &rsaquo; Clubs d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
fr_CA: %s Modifier le modèle de club

note: %1$s:  IF club_template %2$s:  club_template.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify club template %s %s Create a new club template %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Modifier le modèle de club %s %s Créer un nouveau modèle de club %s &rsaquo; Clubs d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
fr_CA: %s Modifier le type de crédit %s Nouveau type de crédit %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
fr_CA: %s Modifier la devise '%s' %s Ajouter une devise %s

note: %1$s:  IF desk.desk_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify desk %s New desk %s
fr_CA: %s Modifier le comptoir %s Nouveau comptoir %s

note: %1$s:  IF sort_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify filing rule %s Add filing rule %s
fr_CA: %s Modifier la règle de classement %s Ajouter une règle de classement %s

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s
fr_CA: %s Modifier la bibliothèque EAN %s Ajouter une nouvelle bibliothèque EAN %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
fr_CA: %s Modifier la commande %s Nouvelle commande %s

note: %1$s:  IF ( edit_attribute_type ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron attribute type %s Add patron attribute type %s
fr_CA: %s Modifier le type d'attribut utilisateur %s Nouveau type d'attribut d'utilisateur %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
fr_CA: %s Modifier la liste d'utilisateurs %s Créer une nouvelle liste d'utilisateurs %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
fr_CA: %s Modifier la liste d'utilisateurs %s Nouvelle liste d'utilisateurs %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Modifier la liste d'utilisateurs %s Nouvelle liste d'utilisateurs %s &rsaquo; Listes d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
fr_CA: %s Modifier une règle de concordance %s Ajouter une règle de concordance %s

note: %1$s:  IF split_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s
fr_CA: %s Modifier la règle de fractionnement %s Ajouter une règle de fractionnement %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
fr_CA: %s Modifier l'abonnement pour

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
fr_CA: %sModifier la préférence système '%s'%s Ajouter une préférence système %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New SMTP server &rsaquo; %s Edit SMTP server &rsaquo; %s SMTP servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Nouveau serveur SMTP &rsaquo; %s Modifier le serveur SMTP &rsaquo; %s Serveurs SMTP &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
fr_CA: %s Nouveau cours %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
fr_CA: %s Nouveau cours %s

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s News %s Pages %s HTML customizations %s
fr_CA: %s Nouvelles %s Pages %s Personnalisations HTML %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
fr_CA: %s Non

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
fr_CA: %s Non %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
fr_CA: %s Aucune action définie pour le modèle. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
fr_CA: %s Aucun budget actif %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
fr_CA: %s Les demandes d'articles ne peuvent pas être faites pour cette notice. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
fr_CA: %s Aucun bordereau de commande %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
fr_CA: %s Pas d'id de collection attribué. %s Titre déjà utilisé. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
fr_CA: %s Pas de bordereau

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
fr_CA: %s Réservations interdites

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
fr_CA: %s Aucun budget inactif %s

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
fr_CA: %s Aucun exemplaire n'a été trouvé pendant la préparation

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
fr_CA: %s Pas de bibliothèque

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
fr_CA: %s Aucune limite %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
fr_CA: %s Aucune commande trouvée %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
fr_CA: %s Aucun résultat %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
fr_CA: %s Aucun numéro de notice (biblionumber) valide trouvé. %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
fr_CA: %s Aucun code-barres d'exemplaire valide trouvé. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
fr_CA: %s Aucun

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
fr_CA: %s Pas prêté %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
fr_CA: %s Non défini %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
fr_CA: %s Pas encore pris en charge. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
fr_CA: %s Note: La valeur de votre système de préférence 'UsageStatsCountry' n'est pas valide (%s). Veuillez sélectionner une valeur valide. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
fr_CA: %s Note OPAC :

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
fr_CA: %s Seuls les exemplaires qui ne doivent pas être transférés seront annulés (préférence système TransferWhenCancelAllWaitingHolds) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
fr_CA: %s Autre nom :

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
fr_CA: %s Autre téléphone :

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
fr_CA: %s Commande en attente %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
fr_CA: %s Propriétaire

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
fr_CA: %s Propriétaire et utilisateurs

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
fr_CA: %s Propriétaire, utilisateurs et bibliothèque

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Password updated %s Change username and/or password %s
fr_CA: %s Mot de passe mis à jour %s Modifier l'identifiant et/ou le mot de passe %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
fr_CA: %s Mot de passe&nbsp;:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Détails de l'utilisateur %s %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
fr_CA: %s Téléphone:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Present %s
fr_CA: %s Présent %s

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
fr_CA: %s Courriel principal&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
fr_CA: %s Téléphone principal&nbsp;:

note: %1$s:  IF ( invoiceclosedate ) %2$s:  name | html %3$s:  IF ( invoice ) %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  name | html %7$s:  END
en: %s Receipt summary for %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Receive orders from %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Réception résumé pour la facture %s %s [ %% invoice | html %%]%s %s Commandes reçues pour %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
fr_CA: %s Date d'inscription&nbsp;:

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
fr_CA: %s Retirer "En demande" %s Ajouter "En demande" %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
fr_CA: %s Remplacer la notice existante avec la notice entrante

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
fr_CA: %s Remplacer les exemplaires si une notice bibliographique concordante a été trouvée (seulement les exemplaires existants)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
fr_CA: %s Restriction ajoutée par le mécanisme des retards %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( uploadborrowers ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Import patrons &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Résultats &rsaquo; %s Importation d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Résultats &rsaquo; %s Registres &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
fr_CA: %s Lignes par page %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
fr_CA: %s Lignes par page :

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
fr_CA: %s DÉBUT %s FIN %s

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
fr_CA: %s Civilité&nbsp;:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Rapports sauvegardés &rsaquo; %s Créer à partir de SQL &rsaquo; %s Affichage SQL &rsaquo; Rapports sauvegardés &rsaquo; %s Rapport %s (%s) &rsaquo; Rapports sauvegardés &rsaquo; %s Modifier le rapport %s (%s) &rsaquo; Rapports sauvegardés &rsaquo; %s %s Construire un rapport, étape 1 sur 6 : Choisir un module &rsaquo; %s Construire un rapport, étape 2 sur 6 : Choisir un type de rapport &rsaquo; %s Construire un rapport, étape 3 sur 6 : Choisir les colonnes à afficher &rsaquo; %s Construire un rapport, étape 4 sur 6 : Choisir des limites &rsaquo; %s Construire un rapport, étape 5 sur 6 : Choisir les colonnes sur lesquelles faire un total &rsaquo; %s Construire un rapport, étape 6 sur 6 : Choisir le tri &rsaquo; %s Rapports guidés &rsaquo; Bilans et statistiques &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( scan_search_term_to_use )
en: %s Scan index for:
fr_CA: %s Parcourir les index pour:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
fr_CA: %s Recherche&nbsp;: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
fr_CA: %s Courriel alternatif&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
fr_CA: %s Téléphone alternatif&nbsp;:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
fr_CA: %s Numéro de série est ignorée quand une irrégularité est constatée. %s La numérotation est maintenue quand une irrégularité est rencontrée. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
fr_CA: %s Titre de série

note: %1$s:  IF ( proposeimport ) %2$s:  END %3$s:  IF ( importdatastructure ) %4$s:  IF ( error ) %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( default ) %9$s:  IF ( upgrading ) %10$s:  ELSE %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  IF ( choosemarc ) %14$s:  END %15$s:  IF ( selectframeworks ) %16$s:  END %17$s:  
en: %s Set up database %s %s %s Error creating database tables %s Database tables created %s %s %s %s Update database %s Install basic configuration settings %s %s %s Select your MARC flavor %s %s Selecting default settings %s %s Default data loaded %s %s Installation complete %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Paramétrage de la base de données %s %s %s Erreur lors de la création des tables de la base de données %s Les tables de la base de données ont été créées %s %s %s %s Mise à jour de la base de données %s Installation des paramètres de base %s %s %s Sélectionnez votre format MARC %s %s Sélection des paramètres par défaut %s %s Données par défaut téléchargées %s %s Installation complétée %s &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
fr_CA: %s Cartes d'utilisateur

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
fr_CA: %s Quelque chose s'est mal passé. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
fr_CA: %s Critère 1&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
fr_CA: %s Critère 2&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
fr_CA: %s Commande permanente

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
fr_CA: %s Province&nbsp;:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Statistiques pour %s %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
fr_CA: %s Numéro de rue&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
fr_CA: %s Type de route&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
fr_CA: %s Sujet

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
fr_CA: %s Nom de famille&nbsp;:

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
fr_CA: %s Terme(s).

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
fr_CA: %s Les exemplaires suivant n'ont pu être déplacer de l'ancienne notice à la nouvelle&nbsp;: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
fr_CA: %s Il n'y a pas de suggestions acceptées en attente. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
fr_CA: %s Il n'y a aucun identifiant de notice défini. %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
fr_CA: %s Il n'y a aucun modèle CSV.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
fr_CA: %s Il n'y a pas de condition pour cette règle. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
fr_CA: %s Il n'y a pas de table à configurer pour ce module. %s %s %s Il n'y a pas de page utilisant la configuration de table dans ce module. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
fr_CA: %s Il n'y a pas de rapport valide pour cet identifiant. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
fr_CA: %s Il n'y a aucune valeur define pour %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
fr_CA: %s Ce modèle CSV n'existe pas. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
fr_CA: %s Cette autorité n'est utilisée par aucune notice. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
fr_CA: %s Ce numéro de commande n'existe pas. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
fr_CA: %s Ce rapport semble obsolète, il utilise des champs de la table biblioitems.marcxml.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
fr_CA: %s Solde :

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
fr_CA: %s Transférer l'exemplaire à %s : %s %sAnnuler la réservation, puis tenter le transfert : %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
fr_CA: %s Autorité inconnue %s Détail sur l'autorité #%s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Autorité inconnue %s Détail sur l'autorité #%s (%s) %s &rsaquo; Autorités &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Notice inconnue %s Détails de %s %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
fr_CA: %s Notice inconnue %s Détails d'ISBD pour %s %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Notice inconnue %s Détails ISBD pour %s %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC biblio : %s ( %s ) %s
fr_CA: %s Notice inconnue %s Étiquetée MARC biblio : %s ( %s ) %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Notice inconnue %s Détail MARC avec libellés pour %s %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
fr_CA: %s Notice inconnue %s Détail MARC pour

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Notice inconnue %s Détail MARC pour %s %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
fr_CA: %s Téléverser un fichier d'image pour cette notice bibliographique.

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
fr_CA: %s Téléverser un fichier d'image pour cet exemplaire:

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
fr_CA: %s Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais de document perdu (seulement si impayés)) %s

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
fr_CA: %s Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais d'administration pour document perdu (seulement si impayés)) %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
fr_CA: %s Utilisé dans

note: %1$s:  END
en: %s Username:
fr_CA: %s Identifiant&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
fr_CA: %s En attente à %s %s jusqu'au %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
fr_CA: %s En attente de retrait %s jusqu'au %s %s

note: %1$s:  IF type == 'WRITEOFF' %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  ELSE %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %5$s:  END
en: %s Write off an amount for %s %s Collect fine payment for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: %s Amnistier un montant pour %s %s Encaisser un paiement de %s %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
fr_CA: %s Oui

note: %1$s:  IF category.can_be_guarantee %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
fr_CA: %s Oui %s Non %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
fr_CA: %s Oui %s Non %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
fr_CA: %s Oui%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
fr_CA: %s Vous n'avez pas rien de public encore. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
fr_CA: %s Il n'y a aucun type de frais manuel %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
fr_CA: %s Vous recherchiez %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
fr_CA: %s Vous recherchiez cette notice %s %s Vous recherchiez %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
fr_CA: %s Code postal&nbsp;:

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
fr_CA: %s ajouté au groupe.

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
fr_CA: %s après %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
fr_CA: %s analytiques

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
fr_CA: %s lots à exporter

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
fr_CA: %s par

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
fr_CA: %s par %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
fr_CA: %s par %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
fr_CA: %s par %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
fr_CA: %s par vous %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
fr_CA: %s par%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
fr_CA: Calendrier %s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
fr_CA: %s calendrier

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s calendrier &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
fr_CA: %s peut seulement faire un maximum de %s réservation(s) sur cette notice.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
fr_CA: %s peut seulement faire un maximum de %s réservations au total.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
fr_CA: %s peut faire %s réservations sur les %s qui ont été faites pour un maximum de %s de réservations au total.

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
fr_CA: %s ne peut être ouvert

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
fr_CA: %s ne peut réserver aucun de ces exemplaires.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
fr_CA: %s ne peut réserver certains exemplaires de cette notice.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
fr_CA: %s document(s) en prêt:

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
fr_CA: %s Commentaires

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
fr_CA: Données %s ajoutées

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
fr_CA: %s jours

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
fr_CA: %s répertoires traités.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
fr_CA: %s répertoires scannés.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
fr_CA: %s désactivé %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
fr_CA: %s impossible à décompresser

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
fr_CA: %s grille

note: %1$s:  frameworkcode | html
en: %s framework structure
fr_CA: structure de la grille %s

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
fr_CA: %s postes budgétaires sont attachés à ce budget. Vous devez supprimer tous les postes budgétaires attachés avant de supprimer ce budget.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
fr_CA: %s comporte

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
fr_CA: %s a %s réservation(s) en attente de retrait.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
fr_CA: %s a été retiré du groupe.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding fines.
fr_CA: %s n'a aucun frais impayé.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
fr_CA: %s a trop de réservations.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
fr_CA: %s réservation(s) restante(s)

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
fr_CA: %s exemplaires (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
fr_CA: %s image(s) déplacée(s) dans la base:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
fr_CA:  %s image(s) trouvée(s).

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
fr_CA: %s zones importantes vides (surlignées)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
fr_CA: %s notice(s) importée(s) %s(dernier était %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
fr_CA: %s sur %s

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
fr_CA: %s sur %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
fr_CA: %s dans l'onglet %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
fr_CA: %s est suspendu. Veuillez vérifier si l'utilisateur doit toujours être suspendu.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
fr_CA: %s numéro(s)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
fr_CA: %s numéro(s) %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
fr_CA: %s champs obligatoires vides

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
fr_CA: %s exemplaires trouvés et préparés

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
fr_CA: %s Exemplaire(s) lié(s) à cette notice. Vous devez supprimer tous les exemplaires avant la suppression de cette notice.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
fr_CA: %s exemplaire(s) lié(s).

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
fr_CA: %s exemplaire(s) non supprimé(s) : %s%s %s

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
fr_CA: %s exemplaire(s) supprimé(s).

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
fr_CA: %s exemplaire(s) restant(s)

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
fr_CA: %s exemplaire(s) modifié(s) (avec %s champ(s) modifié(s)).

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
fr_CA: %s exemplaire(s) modifié(s)&nbsp;: vu pour la dernière fois fixé à %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
fr_CA: Limité à %s bibliothèque

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
fr_CA: Limité à %s bibliothèques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
fr_CA: %s champs obligatoires vides (surlignés)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
fr_CA: %s mois %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
fr_CA: %s non importé(s), parce que déjà dans la table des utilisateurs et écrasement désactivé %s(dernier était %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
fr_CA: %s non importé(s), parce qu'il(s) ne sont pas dans le format attendu ! %s(dernier était %s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
fr_CA: %s note(s) marquée(s) comme non vue.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
fr_CA: %s note(s) marquée(s) comme vu.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
fr_CA: %s sur %s résultats chargés, raffinez votre recherche pour voir d'autres notices

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
fr_CA: %s le %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
fr_CA: %s le %s jusqu'à %s

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
fr_CA: %s ou %s n'importe quel exemplaire disponible dans le groupe

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
fr_CA: %s commande(s) liée(s).

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
fr_CA: %s commande(s) restante(s)

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
fr_CA: %s écrasés %s(dernier était %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
fr_CA: %s utilisateurs ont été définitivement supprimés avec succès

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
fr_CA: %s utilisateurs ont été supprimés avec succès

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
fr_CA: %s utilisateurs seront supprimés

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
fr_CA: %s utilisateurs auraient été supprimés (s'il ne s'agissait pas du mode test)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
fr_CA: %s historiques de prêt d'utilisateurs seront anonymisés

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
fr_CA: %s En attente

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
fr_CA: Préférences %s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
fr_CA: %s rapport(s) de problème fermé(s).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
fr_CA: %s rapport(s) de problème marqué(s) comme nouveau(x).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
fr_CA: %s rapport(s) de problème marqué(s) comme vu(s).

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
fr_CA: %s citations n'ont pas été importées. Une erreur est survenue

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
fr_CA: %s citations importées avec succès

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
fr_CA: %s notice(s) %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
fr_CA: %s notice(s)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
fr_CA: %s notice(s) supprimée(s).

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
fr_CA: %s notice(s) manquante(s) sur un total de %s dans l'index %s.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
fr_CA: %s notices dans le fichier

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
fr_CA: %s notices ignorées à cause d'une erreur MARC

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
fr_CA: %s notices traitée(s)

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
fr_CA: %s notices préparées

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
fr_CA: %s notices avec au moins un équivalent dans le catalogue selon la règle &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
fr_CA: %s résultat(s) %spour

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
fr_CA: %s résultat(s) dans le catalogue,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
fr_CA: %s résultat(s) dans le réservoir

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
fr_CA: %s colis

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
fr_CA: %s liste de circulation d'abonnement

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
fr_CA: %s listes de circulation d'abonnement

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
fr_CA: %s abonnement(s) lié(s) à cette notice. Vous devez supprimer tous les abonnements avant la suppression de cette notice.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
fr_CA: %s abonnement(s) lié(s)

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
fr_CA: %s abonnement(s) restant(s)

note: %1$s:  END
en: %s terms
fr_CA: %s termes

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
fr_CA: %s fois

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
fr_CA: %s à commander

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
fr_CA: %s indisponible&nbsp;:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
fr_CA: %s semaines %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
fr_CA: %s vont expirer avant

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
fr_CA: %s ans

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
fr_CA: %s | Configuration provenant de : %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
fr_CA: %s | Environnement (TZ): %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
fr_CA: %s | Était précédemment %s %s (%s) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_servers %3$s:  IF memcached_running and is_memcached_still_active
en: %s | Status: %s %s
fr_CA: %s | Statut : %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  BLOCK outputsubfield %2$s:  FILTER collapse %3$s:  SWITCH ( subfieldanchor ) %4$s:    CASE "@" %5$s:    CASE "%" %6$s:    CASE %7$s:  subfieldanchor | html %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s%s %s %s AT %s %% %s %s %s %s%s
fr_CA: %s%s %s %s À %s %% %s %s %s %s%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: %s%s &rsaquo; Modifier l'abonnement%sNouvel abonnement%s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
fr_CA: %s%s (partagé)%s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
fr_CA: %s%s&nbsp;: %sCommandes en retard

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
fr_CA: %s %s par %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
fr_CA: %s%s par %s%s %s (

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
fr_CA: %s%s à

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
fr_CA: %s%s dans le catalogue %s%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
fr_CA: %s%s étiquette isolée%s%s étiquettes isolées%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
fr_CA: %s%s%s(pas de numéo de téléphone)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
fr_CA: %s%s%s(pas d'adresse de courriel)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
fr_CA: %s%s%s(aucun)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
fr_CA: %s%s%sL'exemplaire n'a pas de trace de transfert%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
fr_CA: %s%s%sLien vers la ressource%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
fr_CA: %s%s%sS.O.%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
fr_CA: %s%s%sAUCUN TITRE%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
fr_CA: %s%s%sPas de code-barres%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
fr_CA: %s%s%sAucune cote%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
fr_CA: %s%s%sAucun modèle de ticket trouvé%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s
fr_CA: %s%s%sErreur%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %s%s%sErreur%s &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
fr_CA: %s%s&nbsp;avec limite(s)&nbsp;:

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
fr_CA: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Demande effectuée le %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
fr_CA: %s%s, par %s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
fr_CA: %s%s, par %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
fr_CA: %s%s ; Edité par %s %s%s à

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s%sModifier devise '%s'%sNouvelle devise%s%s %sConfirmer la suppression de la devise '%s'%s %sDevises%s &rsaquo; Devises &amp; Taux de change &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( budget_id ) %3$s:  IF ( budget_name ) %4$s:  budget_name | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END
en: %s%sModify fund%s '%s'%s%sAdd fund%s &rsaquo;%s Funds &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: %s%sModifier le poste budgétaire%s '%s'%s%sAjouter un poste budgétaire%s &rsaquo;%s Postes budgétaires &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
fr_CA: %s&copy; %s %s %s; Volume :

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
fr_CA: %s&copy;%s %s %svolume :

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
fr_CA: %s(%s)%s a été rappelé par

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
fr_CA: %s(MM/JJ/AAAA)%s(JJ/MM/AAAA)%s(JJ.MM.AAAA)%s(AAAA-MM-JJ)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
fr_CA: %s(utilisateur supprimé)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
fr_CA: %s(taxe inc.)%s(taxe exc.)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
fr_CA: %s(taxe inc.)%s(taxe exc.)%s

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
fr_CA: %s, %s,%s depuis %s %s Exemplaire en cours de transfert vers

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
fr_CA: %s, Numéro d'exemplaire : %s%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
fr_CA: %s, par %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
fr_CA: %s, par %s%s%s-

note: %1$s:  IF ( nopermission ) %2$s:  END %3$s:  IF ( timed_out ) %4$s:  END %5$s:  IF ( different_ip ) %6$s:  END %7$s:  IF ( invalid_username_or_password ) %8$s:  END %9$s:  IF ( loginprompt ) %10$s:  END
en: %sAccess denied%s %sSession timed out%s %sIP address change%s %sInvalid username or password%s %sLog in to the Koha web installer%s &rsaquo; Koha
fr_CA: %sAccès refusé%s %sSession expirée%s %sL'adresse IP a changé%s %sIdentifiant ou mot de passe invalide%s %sConnexion à l'installateur web Koha%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAcquisitions statistics &rsaquo; Results%sAcquisitions statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: %sStatistiques sur les acquisitions &rsaquo; Résultats%sStatistiques sur les acquisitions%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
fr_CA: %sActif%sInactif%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
fr_CA: %sAjouter un abonnement%s (

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
fr_CA: %sAjouter%sSauter%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
fr_CA: %sAnnexer%sSauter%s

note: %1$s:  IF ( status ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sApproved comments%sComments awaiting moderation%s &rsaquo; Comments &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %sCommentaires approuvés%sComments en attente de modération%s &rsaquo; Commentaires &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
fr_CA: %sNotices d'autorité%sNotices bibliographiques%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
fr_CA: %sAutorité%sBibliographique%s

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCash register statistics &rsaquo; Results%sCash register statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: %sStatistiques sur les caisses &rsaquo; Résultats%sStatistiques sur les caisses%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCatalog statistics &rsaquo; Results%sCatalog statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: %sStatistiques sur le catalogage &rsaquo; Résultats%sStatistiques sur le catalogage%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
fr_CA: %sRègles de prêt et de réservation par catégorie d'utilisateur pour %s%sRègles par défaut de prêt et de réservations par catégorie d'utilisateur%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
fr_CA: %sPhotocopie%sNumérisation%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
fr_CA: %sImpossible de créer une nouvelle liste. Veuillez vérifier le nom.

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: %sCréer une liste de circulation%sModifier une liste de circulation%s &rsaquo; %s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
fr_CA: %sSupprimer%sSauter%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: %sQuittance pour %s %s (%s)%s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
fr_CA: %sDû %s%sSur étagères%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
fr_CA: %sERREUR: Impossible de créer le nouvel exemplaire.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
fr_CA: %sERREUR: Impossible de modifier la notice.%s %sERREUR: Impossible de récupérer le numéro d'exemplaire associé à ce code-barres.%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %sModifier (%s)%sNouveau%s &rsaquo; Lots &rsaquo; Créateur de carte d'utilisateur &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %sModifier (%s)%sNouveau%s &rsaquo; Format &rsaquo; Créateur de carte d'utilisateur &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %sModifier (%s)%sNouveau%s &rsaquo; Profils &rsaquo; Créateur de carte d'utilisateur; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Templates &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %sModifier (%s)%sNouveau%s &rsaquo; Modèles de carte &rsaquo; Créateur de carte d'utilisateur &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
fr_CA: %sModifier un cours%sCréer un cours%s

note: %1$s:  IF is_edit || course_reserve %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  course.course_name | html
en: %sEdit reserve%sAdd reserves%s &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr_CA: %sModifier l'exemplaire%sAjouter des exemplaires%s &rsaquo; %s &rsaquo; Réserve de cours &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
fr_CA: %sModifier%sCréer%s le modèle de carte d'utilisateur%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
fr_CA: %sModifier%sCréer%s un format de texte de la carte d'utilisateur

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
fr_CA: %sModifier%sCréer%s le profil de l'imprimante%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: %sModification de %s (Numéro de notice %s)%sAjouter une notice MARC%s &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
fr_CA: %sLieu de la livraison gratuite%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
fr_CA: %sPoste budgétaire%s"Panier no"%s"Nom du panier"%s"Autorisé par"%s"Numéro de notice"%sTitre%sDevise%s"Prix fournisseur"%sPrix de remplacement%s"Coût budgété"%sQuantité%s"Total prix de remplacement"%s"Coût total%s"Date d'ajout"%s"Date de réception"%s"Note interne"%s"Note au fournisseur"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
fr_CA: %sCachés par défaut%sAffichés%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
fr_CA: %sCachés%sAffichés%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
fr_CA: %s Réservation&nbsp;:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
fr_CA: %sRègles de réservation par type de document pour %s%sRègles par défaut de réservation par type de document%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
fr_CA: %sLes exemplaires n'ont pas pu être traités car le nombre de champs était inégal.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
fr_CA: %sNom du gestionnaire%sNuméro de carte de l'utilisateur%sNom de l'utilisateur%sBibliothèque de la transaction%sDate de la transaction%sMis à jour%sType de transaction%sNotes%sMontant%sTitre%sCode-barres%sType de document%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
fr_CA: %sCrédit manuel%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify %sAdd %s a system preference
fr_CA: %sModifier %sAjouter %s une préférence système

note: %1$s:  IF ( authid ) %2$s:  authid | html %3$s:  authtypetext | html %4$s:  ELSE %5$s:  authtypetext | html %6$s:  END
en: %sModify authority #%s (%s)%sAdding authority (%s)%s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fr_CA: %sModifier la notice d'autorité #%s (%s)%sAjouter la notice d'autorité (%s)%s &rsaquo; Autorités &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
fr_CA: %sModifier la caisse%sAjouter une nouvelle caisse%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
fr_CA: %sModifier le texte de la grille%sAjouter une grille%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
fr_CA: %sModifier la bibliothèque%sNouvelle bibliothèque%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
fr_CA: %sModifier la notification%sAjouter une notification%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %sModifier les détails de la commande (ligne no %s)%sNouvelle commande%s &rsaquo; Panier %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
fr_CA: %sModifier la citation%sAjouter une citation%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
fr_CA: %sModifier l'étiquette%s %sNouvelle étiquette%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
fr_CA: %sNouveau %sPanier %s (%s) pour

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %sNouveau %sPanier %s (%s) pour %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
fr_CA: %sNon%sOui%s

note: %1$s:  IF ( opsearch ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrder from external source%sSearch results &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Order from external source%s &rsaquo; Koha
fr_CA: Commande à partir d'une source externe%sRésultats de recherche%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Commande à partir d'une source externe%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( order_loop ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrders search &rsaquo; Search results%sOrder search%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %sRecherche de commandes &rsaquo; Résultats de recherche%sRecherche de commandes%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( booksellername ) %2$s:  booksellername | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sOrders with uncertain prices for vendor %s%sOrders with uncertain prices%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: %sCommandes avec des prix incertains pour le fournisseur %s%sCommandes avec un prix incertain%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
fr_CA: %sRetard !%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
fr_CA: %sRetard&nbsp;:%s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.firstname | html %5$s:  END
en: %sPassword updated %sUpdate password for %s, %s%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: %sMot de passe mis à jour %sMot de passe mis à jour pour %s, %s%s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sPatrons statistics &rsaquo; Results%sPatrons statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: %sStatistiques pour les utilisateurs &rsaquo; Résultats%sStatistiques pour les utilisateurs%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
fr_CA: %sRetirer%sSauter%s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %sResults of search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s%sYou did not specify any search criteria%s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: %sRésultats de recherche %spour '%s'%s%s&nbsp;avec les limitations:&nbsp;'%s'%s%sVous n'avez spécifié aucun critère de recherche%s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
fr_CA: %sAnnuler le statut de transit%sAnnuler le statut en attente%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: %sRévision%sRévision mots-clés%s &rsaquo; Mots-clés &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
fr_CA: %sDébut de l'intervalle%sFin de l'intervalle%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
fr_CA: %sLe fichier que vous tentez de téléverser n'a pas de contenu.%s %sVous n'avez pas sélectionné de fichier à téléverser.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
fr_CA: %sLe fichier que vous tentez de téléverser n'a pas de contenu.%s %sVous n'avez pas sélectionné de fichier à téléverser.%s %sUn paramètre est invalide ou manquant.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
fr_CA: %sIl n'y a pas de ligne de commande réceptionnée.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
fr_CA: %sCe compte ne peut consulter les informations d'utilisateur demandées. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
fr_CA: %sCette notice n'a pas d'exemplaires.%s

note: %1$s:  IF TwoFA_prompt %2$s:  END %3$s:  IF TwoFA_setup %4$s:  END %5$s:  IF ( loginprompt ) %6$s:  END %7$s:  IF too_many_login_attempts %8$s:  ELSIF invalid_username_or_password %9$s:  END %10$s:  IF ( different_ip ) %11$s:  END %12$s:  IF ( timed_out ) %13$s:  END %14$s:  IF ( nopermission ) %15$
en: %sTwo-factor authentication%s %sTwo-factor authentication setup%s %sLog in to Koha%s %sThis account has been locked. %sInvalid username or password%s %sIP address change%s %sSession timed out%s %sAccess denied%s %sError authenticating in external provider%s &rsaquo; Koha
fr_CA: %sAuthentification à deux facteurs%s %sConfiguration de l'authentification à deux facteurs%s %sSe connecter à Koha%s %sCe compte a été verrouillé. %sIdentifiant ou mot de passe invalide%s %sL'adresse IP a changé%s %sSession expirée%s %sAccès refusé%s %sErreur d'authentification auprès du fournisseur externe%s &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
fr_CA: %sOui%s

note: %1$s:  IF restriction.is_default %2$s:  END
en: %sYes%s
fr_CA: %sOui%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
fr_CA: %sOui%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fr_CA: %sOui%sNon%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fr_CA: %sOui%sNon%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
fr_CA: %sune liste :%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
fr_CA: %set %s %s %s avec ISSN correspondant

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
fr_CA: %sà %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
fr_CA: %sb - Titre ultérieur

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
fr_CA: %sb = autre nom

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
fr_CA: %spar %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
fr_CA: %sc = nom officiel

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
fr_CA: %sd - sigle

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
fr_CA: %sd = acronyme / initiale / abréviation

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
fr_CA: %se = pseudonyme

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
fr_CA: %sf - Composition musicale

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
fr_CA: %sf = vrai nom

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
fr_CA: %sg - Terme plus général

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
fr_CA: %sg = Terme ou nom plus général

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
fr_CA: %sh - Terme restreint

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
fr_CA: %sh = terme ou nom plus restreint

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
fr_CA: %si - Expression d'instructions de référence dans la sous-zone $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
fr_CA: %si = nom religieux

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
fr_CA: %sj = nom marital

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
fr_CA: %sk = nom avant mariage

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
fr_CA: %sl = pseudonyme partagé

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
fr_CA: %sm = nom séculier

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
fr_CA: %sn- Non applicable

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
fr_CA: %sn = forme de règle différente d'un nom

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
fr_CA: %so = nom attribué / titre conventionnel pour un travail

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
fr_CA: %sr - Désignation de la relation dans $i ou $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
fr_CA: %st - Organisme parent immédiat

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
fr_CA: %sx = non applicable

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
fr_CA: %sz = autre

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
fr_CA: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgare) Radoslav Kolev

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
fr_CA: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russe) Victor Titarchuk et Serhij Dubyk

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
fr_CA: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainien) Victor Titarchuk et Serhij Dubyk

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
fr_CA: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebreu)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
fr_CA: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Ourdou) Ata ur Rehman

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
fr_CA: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persan)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
fr_CA: &#20013;&#25991; (Chinois)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
fr_CA: &#26085;&#26412;&#35486; (Japonais)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
fr_CA: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharique) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Chef d'équipe), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
fr_CA: &#54620;&#44397;&#50612; (Coréen)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
fr_CA: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Groupe d'utilisateurs Koha Hellenic (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou et Kiriaki Roditi

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
fr_CA: &#x010D;e&#353;tina (Tchèque)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
fr_CA: &lt;&lt; Retour à la liste de suggestions

en: &lt;&lt; Previous
fr_CA: &lt;&lt; Précédent

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
fr_CA: &lt;a href="[856u]"&gt;ouvrir le site&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Auteur (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cote

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de réunion

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de réunion (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de collectivité

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de collectivité (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tous les mots (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
fr_CA:  &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de personne

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de personne (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titre de collection

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes plus vastes

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes restreints

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes connexes

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
fr_CA: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titre (expression)

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
fr_CA: &nbsp;&nbsp;(format : aaaa-aaaa) %s %s %s

en: &nbsp;Show inactive funds:
fr_CA: &nbsp;Montrer les postes budgétaires inactifs&nbsp;:

en: &nbsp;Show inactive:
fr_CA: &nbsp;Montrer les inactifs :

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
fr_CA: &quot;%s&quot; n'est ni autorisée ni interdite.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
fr_CA: &quot;%s&quot; est autorisé.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
fr_CA: &quot;%s&quot; est est interdit.

en: &quot;STARTDATE:January 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;
fr_CA: &quot;DEBUT:1er janvier, 2010&quot;,&quot;SUIVI:Jour&quot;

note: %1$s:  biblio.title | html
en: &rsaquo; Confirm recalls on %s
fr_CA: &rsaquo; Confirmer les rappels le %s

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
fr_CA: &rsaquo; Résultats de la recherche de rapport dans la base de connaissances Mana

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
fr_CA: &rsaquo; Historique des rappels de %s

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
fr_CA: 'password' doit être stocké en clair et sera converti en format Bcrypt hash (si vos mots de passe sont déjà cryptés, demandez à votre administrateur système quelles options s'offrent à vous). Les mots de passe existants ne seront pas écrasés par les mots de passe entrants à moins que l'option de remplacer les mots de passe soit cochée.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
fr_CA: ( La date de retour est le %s )

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
fr_CA: (%s exemplaires).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
fr_CA: (%s utilisateurs et %s exemplaires).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
fr_CA: (%s utilisateurs).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
fr_CA: (%s) et est en transit vers %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
fr_CA: (%s) à %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
fr_CA: (%s) à %s depuis %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
fr_CA: (%s) pour

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
fr_CA: (%s) de

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
fr_CA: (%s) est réservé pour

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
fr_CA: (%s) est en attente de retrait par

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
fr_CA: (%s) est en traitement pour

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
fr_CA: (%s) est prêté à

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
fr_CA:  (%s) est actuellement en prêt à cet utilisateur. Renouveler ?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
fr_CA: (%s) est réservé pour

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
fr_CA: (%s) à

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( w.item.effective_itemtype ) | html %2$s:  IF ( w.biblio.author ) %3$s:  w.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( w.item.itemcallnumber ) %6$s:  w.item.itemcallnumber | html %7$s:  END
en: (%s), %s by %s %s %s [%s] %s
fr_CA: (%s), %s par %s %s %s [%s] %s

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
fr_CA: (%s). %s Le retourner et le prêter ? %s

en: (Accruing)
fr_CA: (En accumulation)

en: (Acronym)
fr_CA: (Sigle)

en: (All libraries)
fr_CA: (Toutes les bibliothèques)

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
fr_CA: (Valeurs autorisées pour %s)

en: (Broader heading)
fr_CA: (Entête de l'entrée principale)

en: (Cancelled)
fr_CA: (Annulé)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
fr_CA: (Poste budgétaire actuel = %s - %s)

en: (Earlier heading)
fr_CA: (Vedette antérieure)

en: (Error)
fr_CA: (Erreur)

en: (Example: "001,245ab,600")
fr_CA: (Exemple: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
fr_CA: (Filtré.

en: (Forgiven)
fr_CA: (Amnistié)

en: (Immediate parent body)
fr_CA: (Organisme parent immédiat)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
fr_CA: (Par défaut l’intervalle est défini à %s jours à %s aujourd'hui. Modifiez les dates selon vos besoins.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
fr_CA: (Inclusive, la date par défaut est %s jours à aujourd'hui. Définissez d'autres périodes au besoin.)

en: (Indonesian)
fr_CA: (Indonésien)

en: (Later heading)
fr_CA: (Vedette ultérieur)

en: (Lost)
fr_CA: (Perdu)

en: (Musical composition)
fr_CA: (Composition musicale)

en: (Narrower heading)
fr_CA: (Terme plus spécifique)

en: (None)
fr_CA: (Aucun)

en: (Not lost)
fr_CA: (Non perdu)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
fr_CA: (Numéro de notice %s) %s Ajouter une notice MARC %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
fr_CA: (Numéro de notice %s) %s Ajouter une notice MARC %s

en: (Refunded)
fr_CA: (Remboursé)

en: (Replaced)
fr_CA: (Remplacé)

en: (Required)
fr_CA: (Requis)

en: (Returned)
fr_CA: (Retourné)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
fr_CA: (Enregistrez les notices marquées comme indiquées à cette date ou après cette date.)

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
fr_CA: (Code de statut : %s)

en: (Tax exc.)
fr_CA: Total HT.

en: (Tax inc.)
fr_CA: (Taxes inc.)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
fr_CA: (L'erreur était : %s, voir les registres de Koha pour plus d'information).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
fr_CA: (L'erreur était : %s. Voir le journal de Koha pour plus d'information).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
fr_CA: (Il y a %s abonnements associés à ce titre.)

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
fr_CA: (C'est une valeur de repli due à une mauvaise configuration)

en: (Uncertain)
fr_CA: (Incertain)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
fr_CA: Inconnu

en: (Voided)
fr_CA: (Annulé)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
fr_CA: (une liste de choix pour choix (séparé par |) ou colonnes|lignes pour La Zone de texte)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
fr_CA: (ajusté pour %s, %staxes incluses%ssans taxes%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
fr_CA: (ajusté pour %s,sans taxes)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
fr_CA: (ajusté pour %s,taxes inclues)

en: (amounts will be rounded down)
fr_CA: (les montants seront arrondis vers le bas)

en: (budgeted cost * quantity)
fr_CA: (coût * quantité)

en: (can be positive or negative)
fr_CA: (peut être positif ou négatif)

en: (checking)
fr_CA: Retour

en: (closed)
fr_CA: (fermé)

en: (current stage highlighted)
fr_CA: (étape actuelle mise en évidence)

en: (default if none is defined)
fr_CA: (défaut si rien n'est défini)

en: (default)
fr_CA: (par défaut)

en: (enter amount in numerals)
fr_CA: (entrer le montant en chiffre)

en: (exclusive)
fr_CA: (inclus)

en: (fast cataloging)
fr_CA: (catalogage rapide)

en: (if empty, subscription is still active)
fr_CA: (si vide&nbsp;: l'abonnement est en cours)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
fr_CA: (si vous sélectionnez une valeur ici, les indicateurs seront limités à la liste des valeurs autorisées)

en: (inactive)
fr_CA: (inactif)

en: (inclusive)
fr_CA: (inclus)

en: (inclusive)
fr_CA: (inclus)

en: (inclusive) to
fr_CA: (inclus) à

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
fr_CA: (modifié le %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
fr_CA: (doit être un chiffre supérieur à 0)

note: SCRIPT
en: (never)
fr_CA: (jamais)

en: (no library)
fr_CA: (aucune bibliothèque)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
fr_CA: (seulement %s)

en: (received)
fr_CA: (reçu)

en: (record kept)
fr_CA: (notice conservée)

en: (ref)
fr_CA: (réf)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
fr_CA: (recherches apparentées&nbsp;: %s%s%s)

en: (remove)
fr_CA: (supprimer)

note: %1$s:  biblio.match_score | html
en: (score = %s):
fr_CA: (résultat = %s) :

en: (select a library)
fr_CA: (sélectionner une bibliothèque)

en: (start date of the 1st subscription)
fr_CA: (Date de début du premier abonnement)

en: (tax exclusive)
fr_CA: (sans taxes)

en: (tax inclusive)
fr_CA: (taxes incluses)

en: (use * to do a fuzzy search)
fr_CA: (utiliser * pour une recherche floue)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
fr_CA: ) %s Types de groupe d'attributs avec un titre de bloc (fondé sur la catégorie des valeurs autorisées 'PA_CLASS') %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
fr_CA: ) %s Aucun dernier encaissement %s

en: ) is currently restricted.
fr_CA: ) l'exemplaire est retenu

en: ) is not checked out to a patron.
fr_CA: ) Document prêté à un autre utilisateur

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
fr_CA: ) nouvelle échéance le %s

en: ) on
fr_CA: ) le

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
fr_CA: ) renouvelé pour %s %s (

en: ) you selected does not exist.
fr_CA: ) que vous avez sélectionné n'existe pas.

en: ** Vendor's listings already include tax.
fr_CA: ** Les prix du fournisseur incluent déjà les taxes.

en: , Cyprus
fr_CA: , Chypre

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
fr_CA: , OH, USA (tests de Koha 3.0 beta)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
fr_CA: , Ohio, USA (MARC, documentation, maintenance des gabarits)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
fr_CA: , PA, USA (Intégration de Zebra dans Koha 3.0)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
fr_CA: Pascale Nalon (ENSMP) et beaucoup d'autres

en: , Please transfer this item.
fr_CA: , transférer ce document, SVP.

en: , by the
fr_CA: , par le

en: , greater than or equal to 1
fr_CA: , plus grand ou égal à 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
fr_CA: , les réservations pour les utilisateurs de cette catégorie n'auront pas la priorité

en: , please ask an administrator to check your configuration.
fr_CA: , veuillez demander à votre administrateur de vérifier la configuration.

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
fr_CA: , veuillez vous enregistrer pour vérifier le statut %s %s %s %s

en: , when the next team will be elected.
fr_CA: , lorsque la prochaine équipe sera élue.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
fr_CA: - Le montant du budget ne peut pas être vide

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
fr_CA: - Le code du budget ne peut pas être vide

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
fr_CA: - Le nom du budget ne peut pas être vide

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
fr_CA: - Le budget parent est le budget courant

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
fr_CA: - La date de première parution n'est pas défini.

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
fr_CA: - La périodicité n'est pas définie

en: - None -
fr_CA: - Aucun(e) -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
fr_CA: - Sélectionner le document à réserver

en: -- All --
fr_CA: -- Tout --

en: -- Choose --
fr_CA: -- Choisir --

en: -- Choose a patron list --
fr_CA: -- Choisir une liste d'utilisateurs --

en: -- Choose a reason --
fr_CA: -- Choisir une raison --

en: -- Choose a status --
fr_CA: -- Choisir un statut --

en: -- Choose format --
fr_CA: -- Choisir un format --

en: -- Choose one --
fr_CA: -- Choisir une --

en: -- None --
fr_CA: -- Aucun(e) --

en: -- Select an option--
fr_CA: -- Sélectionner une option --

en: -- none --
fr_CA: -- aucun --

en: -- please choose --
fr_CA: -- Choisir --

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
fr_CA: . %s n'importe lequel disponible. %s

en: . Check out anyway?
fr_CA: . Prêté quand même?

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
fr_CA: . Cliquer sur "Confirmer votre suggestion" pour ignorer ce message.

en: . Deletion is not possible.
fr_CA: . Suppression impossible

en: . Deletion not possible
fr_CA: . Suppression impossible

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
fr_CA: . Si un utilisateur a plus d'un attribut, les champs doivent être entrés en tant que chaîne sans guillemets (exemples précédents), ou bien les champs doivent être entourés de guillemets et délimités par des virgules:

en: . Please re-enter the new password.
fr_CA: . S'il vous plaît retaper le nouveau mot de passe.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
fr_CA: . S'il vous plaît garder cet exemplaire et vérifier le, pendant le traitement de la réservation.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
fr_CA: . La seconde syntaxe sera requise si les données doivent contenir une virgule, comme une date.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
fr_CA: .%sVotre administrateur système doit définir au moins une bibliothèque.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
fr_CA: .%sVotre administrateur doit définir au moins une catégorie d'utilisateur.%s

en: ... or...
fr_CA: ... ou...

en: ...and:
fr_CA: et&nbsp;:

en: ...to
fr_CA: à

en: 0 subscription routing lists
fr_CA: 0 listes de circulation d'abonnement

en: 0 to disable
fr_CA: 0 pour désactiver

en: 0 to order
fr_CA: 0 à commander

en: 1 batch to export
fr_CA: 1 lot à exporter

en: 10 characters maximum
fr_CA: 10 caractères au maximum

en: 1st
fr_CA: 1ère

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
fr_CA: : %sOui%sNon%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
fr_CA: : %sune liste :%s

en: : Barcode must be unique.
fr_CA: : Le code-barres doit être unique.

en: : Barcode must be unique.
fr_CA: : Le code-barres doit être unique.

en: : Item not found.
fr_CA: : Exemplaire introuvable.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
fr_CA: : Dernier exemplaire d'une notice ayant une réservation au niveau de la notice.

en: : The items do not belong to your library.
fr_CA: : Les exemplaires n'appartiennent pas à votre bibliothèque.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
fr_CA: : Impossible de calculer le code-barres. Aucun exemplaire n'a été ajouté.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
fr_CA: : impossible de définir automatiquement le code-barres. Ajout d'exemplaire abandonné.

en: : item has a waiting hold.
fr_CA: : l'exemplaire a une réservation en attente.

en: : item has linked
fr_CA: : l'exemplaire est lié

en: : item is checked out.
fr_CA: : le document est prêté.

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
fr_CA: : un ou plusieurs des exemplaires sélectionnés n'ont pas pu être supprimés.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
fr_CA: &lt;&lt; Retour

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
fr_CA: &lt;&lt; Supprimer

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
fr_CA: Une notification NOTIFY_MANAGE sera créée et envoyée au gestionnaire si une adresse courriel valide est paramétrée. Ceci peut être coché si un nouveau gestionnaire a été sélectionné.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
fr_CA: Une notice bibliographique pour cette requête existe déjà, mais ne contient aucun exemplaire. Vous vous apprêtez à créer un exemplaire et le prêter

en: A field name is required
fr_CA: Un nom de fichier est requis

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
fr_CA: Liste de valeurs autorisées générique qui peut être utilisée dans tous les champs qui ont besoin d'un menu déroulant "oui/non".

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
fr_CA: Un groupe portant le nom %s existe déjà.

en: A librarian
fr_CA: Un(e) bibliothécaire

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
fr_CA: Liste de valeurs de statut personnalisées supplémentaires pour les suggestions pouvant être utilisées en plus des valeurs par défaut.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
fr_CA: Une liste des raisons affichées dans le formulaire de suggestion à l'OPAC.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
fr_CA: Une autorité concordante a été trouvée dans la base de données locale.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
fr_CA: Une nouvelle version de ce site est disponible. Voulez-vous la télécharger?

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
fr_CA: Une réservation n'ayant pas la priorité n'empêche pas le renouvellement du prêt en cours

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
fr_CA: Un code de bibliothèque inexistant ou invalide a été fourni. Vérifiez que vous avez un ensemble de bibliothèques.

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
fr_CA: Un utilisateur de la bibliothèque %s

en: A pattern with this name already exists.
fr_CA: La liste avec ce nom existe déjà !

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
fr_CA: Un remboursement du frais de document perdu a été ajouté au compte de l'utilisateur emprunteur et si les amendes de retard ont été amnistiées lorsque l'exemplaire a été déclaré perdu, l'amnistie a été annulée.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
fr_CA: Un remboursement du frais de document perdu a été ajouté au compte de l'utilisateur emprunteur et les amendes de retard ont été calculées et ajoutées au compte également.

en: A similar document already exists:
fr_CA: Un document similaire existe déjà :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
fr_CA: Une traduction existe déjà pour cette langue.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
fr_CA: 'REPORT_GROUP' permet de trier et filtrer les rapports. Les valeurs par défaut dans cette catégorie incluent les modules Koha (Comptes, Acquisitions, Catalogue, Circulation, Utilisateurs)

en: ALL items fields MUST :
fr_CA: TOUTES les zones d'exemplaire DOIVENT&nbsp;:

en: AND
fr_CA: ET

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Clés API &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API Keys for %s
fr_CA: Clés API pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
fr_CA: Clés API pour %s

en: About Koha
fr_CA: À propos de Koha

en: About Koha &rsaquo; Koha
fr_CA: À propos de Koha &rsaquo; Koha

en: Abstracts / Summaries
fr_CA: Résumés analytiques ou sommaires

en: Academic
fr_CA: Études

en: Accepted
fr_CA: Acceptée

en: Accepted by
fr_CA: Acceptée par

en: Accepted by the library
fr_CA: Acceptée par la bibliothèque

en: Accepted by:
fr_CA: Acceptée par :

en: Accepted date from:
fr_CA: Accepté entre le :

en: Accepted on:
fr_CA: Acceptée le :

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
fr_CA: Paiement accepté (%s) de

en: Access URL
fr_CA: URL d'accès

en: Access files
fr_CA: Accès aux fichiers

en: Access files
fr_CA: Accès aux fichiers

en: Access files stored on the server, like log files or reports
fr_CA: Accéder aux fichiers stockés sur le serveur, comme des registres ou des rapports

en: Access the point of sale page and take payments
fr_CA: Accès à la page de point de vente et accepter des paiements

en: Access to all librarian functions
fr_CA: Accès à toutes les fonctions de l'interface professionnelle

en: Access to the files stored on the server
fr_CA: Accès aux fichiers enregistrés sur le serveur

en: Access your background jobs
fr_CA: Accéder aux tâches en arrière-plan

note: SCRIPT
en: Accessibility
fr_CA: Accessibilité

en: Accessibility advocate
fr_CA: Défenseur de l'accessibilité

en: Accessibility advocate:
fr_CA: Défenseur de l'accessibilité :

en: Accessibility advocates:
fr_CA: Défenseurs de l'accessibilité :

en: Accession date
fr_CA: Date de création

en: Accession date (inclusive)
fr_CA: Date de création (inclu)

en: Accession date:
fr_CA: Créé le&nbsp;:

en: Account creation fee
fr_CA: Frais d'abonnement

en: Account credit
fr_CA: Créditer le compte

en: Account credit types
fr_CA: Types de crédits

en: Account debit types
fr_CA: Types de frais

en: Account fines and payments
fr_CA: Amendes et paiements

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
fr_CA: Compte de %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
fr_CA: Compte de %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Compte de %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Account has been administratively locked
fr_CA: Ce compte a été verrouillé administrativement

en: Account has been locked
fr_CA: Ce compte a été verrouillé

en: Account has expired
fr_CA:  le compte a expiré

en: Account not found
fr_CA: Compte introuvable

en: Account number:
fr_CA: Numéro de compte&nbsp;:

en: Account renewal fee
fr_CA: Frais de renouvellement d'abonnement

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
fr_CA: Compte de&nbsp;: %s %s (%s)

en: Account type
fr_CA: Type

en: Account type:
fr_CA: Type :

en: Account:
fr_CA: Compte :

en: Accounting
fr_CA: Facturation

en: Accounting details
fr_CA: Détails financiers

en: Accounts
fr_CA: Comptes

en: Acquisition
fr_CA: Acquisitions

en: Acquisition claim
fr_CA: Réclamation d'une commande

en: Acquisition date
fr_CA: Date d'acquisition

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
fr_CA: Date d'acquisition (aaaa-mm-jj)

en: Acquisition date: newest to oldest
fr_CA: Date d'acquisition : du plus récent au plus ancien

en: Acquisition date: oldest to newest
fr_CA: Date d'acquisition : du plus ancien au plus récent

en: Acquisition details
fr_CA: Détails d'acquisitions

en: Acquisition information
fr_CA: Informations d'acquisition

en: Acquisition management
fr_CA: Gestion des acquisitions

en: Acquisition order
fr_CA: Commande

en: Acquisition parameters
fr_CA: Paramètres d'acquisitions

en: Acquisition tables
fr_CA: Tableaux du module Acquisitions

en: Acquisitions home
fr_CA: Accueil acquisitions

en: Acquisitions statistics
fr_CA: Statistiques sur les acquisitions

en: Acquisitions statistics
fr_CA: Statistiques sur les acquisitions

en: Acquisitions statistics wizard
fr_CA: Statistiques sur les acquisitions

en: Action if matching record found:
fr_CA: Action si une notice concordante est trouvée :

en: Action if matching record found:
fr_CA: Action si une notice concordante est trouvée :

en: Action if no match found:
fr_CA: Action s'il n'y a pas de concordance :

en: Action if no match is found:
fr_CA: Action s'il n'y a pas de concordance :

en: Actions for
fr_CA: Actions de

en: Actions:
fr_CA: Actions&nbsp;:

en: Activate
fr_CA: Activer

en: Active
fr_CA: Actif

en: Active budgets
fr_CA: Budgets actifs

en: Active:
fr_CA: Actif&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Activity
fr_CA: Activité

en: Actual cost
fr_CA: Coût réel

en: Actual cost tax exc.
fr_CA: Coût réel sans taxes

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
fr_CA: Taxe sur le coût réel exc. /Taxe sur le coût réel inc.

en: Actual cost tax inc.
fr_CA: Coût réel taxes comprises

en: Actual cost:
fr_CA: Coût réel :

en: Actual cost:
fr_CA: Coût réel :

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
fr_CA: Les dimensions réelles du code QR dépendent du nombre de caractères encodés.

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add
fr_CA: Ajouter

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
fr_CA: Ajouter %s exemplaires à %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
fr_CA: Ajouter &amp; dupliquer

en: Add &quot;In demand&quot;
fr_CA: Add &quot;En demande&quot;

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
fr_CA: Ajouter un panier pour %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
fr_CA: Ajouter un panier pour %s

en: Add a condition
fr_CA: Ajouter une condition

en: Add a contract
fr_CA: Ajouter un contrat

en: Add a definition to the dictionary.
fr_CA: Ajouter une définition au dictionnaire.

en: Add a message for:
fr_CA: Ajouter un message pour :

en: Add a new OAI set
fr_CA: Ajouter un nouvel ensemble

en: Add a new OAI set
fr_CA: Ajouter un nouvel ensemble OAI

en: Add a new action
fr_CA: Ajouter une nouvelle action

en: Add a new authorized value
fr_CA: Ajouter une nouvelle valeur autorisée

en: Add a new collection
fr_CA: Ajouter une nouvelle collection

en: Add a new delivery
fr_CA: Ajouter une nouvelle livraison

en: Add a new field
fr_CA: Ajouter un autre champ

note: INPUT type=button
en: Add a new item
fr_CA: Ajouter un nouvel exemplaire

en: Add a new message
fr_CA: Ajouter un message

en: Add a new record
fr_CA: Ajouter une nouvelle notice

note: A
en: Add a new regular expression
fr_CA: Ajouter une nouvelle expression régulière

note: SCRIPT
en: Add a new upload
fr_CA: Nouveau téléversement

en: Add a patron category &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr_CA: Ajouter une nouvelle catégorie d'utilisateur &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

en: Add a stage
fr_CA: Ajouter une étape

en: Add a substitution
fr_CA: Ajouter une substitution

note: INPUT type=submit
en: Add action
fr_CA: Ajouter l'action

en: Add additional content
fr_CA: Ajouter un contenu additionnel

en: Add additional fields to certain tables
fr_CA: Ajouter des champs supplémentaires à certaines tables

en: Add an SMS cellular provider
fr_CA: Ajouter un fournisseur de SMS

en: Add an adjustment
fr_CA: Ajouter un ajustement

note: A
en: Add an attribute
fr_CA: Ajouter un attribut

en: Add an item by barcode
fr_CA: Ajouter un exemplaire par code-barres

en: Add and append
fr_CA: Ajouter et annexer

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
fr_CA: Ajouter et supprimer les postes budgétaires (mais ne peut pas les modifier)

en: Add and remove items from rotas
fr_CA: Ajouter et supprimer des éléments de la rotation de stocks

note: BUTTON
en: Add another condition
fr_CA: Ajouter une autre condition

en: Add another contact
fr_CA: Ajouter un autre contact

note: A
en: Add another field
fr_CA: Ajouter un autre champ

en: Add basket group for
fr_CA: Ajouter un Bordereau de commande pour

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
fr_CA: Ajouter un Bordereau de commande pour %s

en: Add biblio
fr_CA: Ajout notice

en: Add budget
fr_CA: Ajouter un budget

en: Add budget
fr_CA: Ajouter un budget

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
fr_CA: Ajout par code-barres ou no interne d'exemplaire&nbsp;:

en: Add by borrowernumber(s):
fr_CA: Ajout par no interne d'utilisateur&nbsp;:

en: Add checked
fr_CA: Ajouter les éléments sélectionnés

en: Add circulation message
fr_CA: Ajouter un message de circulation

en: Add classification source
fr_CA: Ajouter source de classification

en: Add comment
fr_CA: Ajouter un commentaire

en: Add course reserves
fr_CA: Ajouter des réserves de cours

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
fr_CA: Ajouter un crédit

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
fr_CA: Ajouter une configuration %s par défaut

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
fr_CA: Ajouter une correspondance %s par défaut

en: Add description
fr_CA: Ajouter une description

en: Add field
fr_CA: Ajouter un champ

en: Add field
fr_CA: Ajouter un champ

en: Add filing rule
fr_CA: Ajouter règle de classement

en: Add framework
fr_CA: Ajouter une grille

en: Add fund
fr_CA: Ajouter un poste budgétaire

en: Add fund
fr_CA: Ajouter un poste budgétaire

en: Add group
fr_CA: Ajouter un groupe

en: Add group
fr_CA: Ajouter un groupe

en: Add guarantee
fr_CA: Ajouter une personne à charge

en: Add guarantor
fr_CA: Ajouter un garant

en: Add incoming record
fr_CA: Ajouter la notice importée

note: A
en: Add internal note
fr_CA: Ajouter une note interne

en: Add internal note
fr_CA: Ajouter une note interne

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
fr_CA: Ajouter l'exemplaire

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
fr_CA: Ajouter un exemplaire %s

en: Add item to
fr_CA: Ajouter l'exemplaire à

en: Add item type
fr_CA: Ajouter un type de document

en: Add item type
fr_CA: Ajouter un type de document

en: Add item(s)
fr_CA: Ajout d'exemplaire(s)

en: Add items
fr_CA: Ajouter des exemplaires

en: Add items
fr_CA: Ajouter un élément

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
fr_CA: Ajouter des exemplaires en utilisant l'espace ci-dessus ou laisser vide pour ajouter via la recherche d'exemplaire.

en: Add items only if matching bib was found
fr_CA: Ajouter les exemplaires seulement si une notice bibliographique concordante a été trouvée

en: Add items only if no matching bib was found
fr_CA: Ajouter les exemplaires seulement si aucune notice bibliographique concordante n'a été trouvée

en: Add items to rota report
fr_CA: Ajouter un exemplaire au rapport de rotation

en: Add items: scan barcode
fr_CA: Ajouter des exemplaires : scanner le code-barres

en: Add items: scan barcodes
fr_CA: Ajouter des exemplaires : scanner les codes-barres

en: Add library
fr_CA: Ajouter une bibliothèque

en: Add manual credits to a patron account
fr_CA: Ajouter des crédits manuels aux comptes des utilisateurs

en: Add manual invoices to a patron account
fr_CA: Ajouter des factures manuels aux comptes des utilisateurs

en: Add manual restriction
fr_CA: Ajouter une restriction manuelle

en: Add match check
fr_CA: Ajouter règle de concordance

en: Add match point
fr_CA: Ajouter point de concordance

en: Add message
fr_CA: Ajouter un message

en: Add modified records to the following list:
fr_CA: Ajouter les notices modifiées à la liste suivante :

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
fr_CA: Ajout de plusieurs copies à cet exemplaire

en: Add multiple patrons
fr_CA: Ajouter plusieurs utilisateurs

en: Add new
fr_CA: Ajouter

en: Add new account
fr_CA: Ajouter un nouveau compte

en: Add new alert
fr_CA: Ajouter une nouvelle alerte

en: Add new collection
fr_CA: Ajouter une nouvelle collection

en: Add new definition
fr_CA: Ajouter une nouvelle définition

en: Add new field
fr_CA: Ajouter un nouveau champ

en: Add new group
fr_CA: Ajouter un bordereau

en: Add new holiday
fr_CA: Ajouter un jour de fermeture

en: Add note
fr_CA: Ajouter une note

en: Add notice
fr_CA: Ajouter une notification

en: Add offline circulations to queue
fr_CA: Ajouter la circulation hors ligne à la file

en: Add offline circulations to queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Ajouter la circulation hors ligne à la file &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Add or remove items
fr_CA: Ajouter ou supprimer des exemplaires

note: %1$s:  colTitle | html
en: Add or remove items &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Ajouter ou supprimer des exemplaires &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotation des collections &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Add order
fr_CA: Ajouter une ligne de commande

en: Add order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fr_CA: Ajouter une commande &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha

en: Add order from a subscription
fr_CA: Ajouter une commande à partir d'un abonnement

en: Add order from a suggestion
fr_CA: Ajouter une commande à partir d'une suggestion

en: Add order from a suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Ajouter une commande à partir d'une suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Add order to basket
fr_CA: Ajouter une commande au panier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
fr_CA: Ajouter une commande au panier %s

en: Add orders
fr_CA: Ajouter des lignes de commandes

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
fr_CA: Ajouter des lignes de commandes à partir de %s (%s préparé le %s)

en: Add orders from MARC file
fr_CA: Ajouter des commandes à partir d'un fichier MARC

en: Add patron
fr_CA: Ajouter un utilisateur

en: Add patron attribute type
fr_CA: Ajout d'un attribut utilisateur

en: Add patron(s)
fr_CA: Ajouter utilisateur(s)

en: Add patrons
fr_CA: Ajouter des utilisateurs

en: Add patrons
fr_CA: Ajouter des utilisateurs

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Ajouter des utilisateurs &rsaquo; %s &rsaquo; Listes d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
fr_CA: Ajouter des utilisateurs par numéro interne d'utilisateur (borrowernumber) en utilisant la zone de texte ci-dessus ou en laissant vide pour ajouter via la recherche utilisateurs (bouton Ajouter utilisateur)

en: Add patrons to a new patron list
fr_CA: Ajouter les utilisateurs à une nouvelle liste

en: Add recipients
fr_CA: Ajouter des destinataires

en: Add record matching rule
fr_CA: Ajouter une règle de concordance

en: Add record using fast cataloging
fr_CA: Ajouter une notice en utilisant le catalogage rapide

en: Add reserves
fr_CA: Ajouter des documents

note: For the first occurrence, %1$s:  course.course_name | html
en: Add reserves &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr_CA: Ajouter des exemplaires &rsaquo; %s &rsaquo; Réserve de cours &rsaquo; Koha

en: Add reserves for
fr_CA: Ajouter des documents à la réserve de

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
fr_CA: Ajouter une restriction

en: Add rule
fr_CA: Ajouter une règle

en: Add rules
fr_CA: Ajouter règles

en: Add splitting rule
fr_CA: Ajouter règle de fractionnement

en: Add stage
fr_CA: Ajouter une étape

en: Add stage to
fr_CA: Ajouter une étape à

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
fr_CA: Ajouter les fichiers préparés au panier

en: Add sub fund
fr_CA: Ajouter un sous-poste budgétaire

en: Add sub-group
fr_CA: Ajouter un sous-groupe

en: Add suggestion
fr_CA: Ajouter une suggestion

en: Add tag
fr_CA: Ajouter une zone

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
fr_CA: Ajouter à %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
fr_CA: Ajouter au dictionnaire

en: Add to a list
fr_CA: Ajouter à une liste

en: Add to a new list:
fr_CA: Ajouter à une nouvelle liste :

en: Add to basket
fr_CA: Ajouter au panier

en: Add to bundle
fr_CA: Ajouter à l'ensemble

en: Add to cart
fr_CA: Ajouter au panier

en: Add to item group
fr_CA: Ajouter au groupe d'exemplaires

en: Add to list
fr_CA: Ajouter à une liste

en: Add to list
fr_CA: Ajouter à la liste

en: Add to list &rsaquo; Koha
fr_CA: Ajouter à la liste &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
fr_CA: Ajouter à la file de circulation hors ligne

en: Add to patron list
fr_CA: Ajouter les utilisateurs à une liste

en: Add to rota
fr_CA: Ajouter à la rotation des stocks

note: SCRIPT
en: Add to:
fr_CA: Ajouter à :

en: Add user
fr_CA: Ajouter un utilisateur

en: Add users
fr_CA: Ajouter des utilisateurs

en: Add vendor
fr_CA: Ajouter un fournisseur

en: Add vendor
fr_CA: Ajouter un fournisseur

note: A
en: Add vendor note
fr_CA: Ajouter une note au fournisseur

en: Add vendor note
fr_CA: Ajouter une note au fournisseur

en: Add, edit and archive cash registers
fr_CA: Ajouter, modifier et archiver des caisses

en: Add, edit and delete courses
fr_CA: Ajouter, modifier et supprimer des cours

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
fr_CA: Ajouter, modifier et supprimer des listes d'utilisateurs et leurs contenus

en: Add, modify and view patron information
fr_CA: Ajouter, modifier et consulter des informations d'utilisateurs

en: Add, modify and view patron information
fr_CA: Ajouter, modifier et consulter des informations d'utilisateurs

en: Add/Edit items
fr_CA: Ajouter/modifier des exemplaires

en: Add/move to item group
fr_CA: Ajouter au groupe d'exemplaires/Déplacer vers le groupe d'exemplaires

en: Add:
fr_CA: Ajouter

en: Added
fr_CA: Ajouté

en: Added on or after date:
fr_CA: Ajouté le ou après le&nbsp;:

en: Added on or before date:
fr_CA: Ajouté le ou avant le&nbsp;:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
fr_CA: Attribut utilisateur ajouté &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
fr_CA: Règle de concordance ajoutée &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
fr_CA: Ajouté.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
fr_CA: Ajouter une correspondance pour : %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
fr_CA: Ajouter autorité %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
fr_CA: Ajouter une autorité %s

en: Additional PQF attributes added to each query.
fr_CA: Attributs PQF supplémentaires ajoutés à chaque requête.

en: Additional SRU options:
fr_CA: Options SRU supplémentaires&nbsp;:

en: Additional attributes and identifiers
fr_CA: Attributs et identifiants supplémentaires

en: Additional content types
fr_CA: Autres types de contenu

en: Additional contents &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Contenu additionnel &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Additional contents (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
fr_CA: Contenu additionnel (%sNouvelles%sPages%sPersonnalisations HTML%s)

en: Additional fields
fr_CA: Champs supplémentaires

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
fr_CA: Champs supplémentaires pour '%s'

en: Additional fields:
fr_CA: Champs supplémentaires&nbsp;:

en: Additional options
fr_CA: Options supplémentaires

en: Additional parameters
fr_CA: Paramètres divers

en: Additional thanks to...
fr_CA: Remerciements à...

en: Additional tools
fr_CA: Outils supplémentaires

en: Address
fr_CA: Adresse

en: Address 2
fr_CA: Adresse (suite)

en: Address 2:
fr_CA: Adresse 2:

en: Address 2:
fr_CA: Adresse (suite) :

en: Address in question
fr_CA: Parti sans laisser d'adresse

en: Address line 1:
fr_CA: Adresse ligne 1 :

en: Address line 1:
fr_CA: Adresse ligne 1 :

en: Address line 2:
fr_CA: Adresse ligne 2 :

en: Address line 2:
fr_CA: Adresse ligne 2 :

en: Address line 3:
fr_CA: Adresse ligne 3 :

en: Address:
fr_CA: Adresse :

en: Address:
fr_CA: Adresse :

en: Adjustment cost for invoice
fr_CA: Coût d'ajustement pour la facture

en: Adjustments
fr_CA: Ajustements

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
fr_CA: Ajustements plus frais d'expédition : %s

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
fr_CA: Administration &gt; Devises et taux de change

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
fr_CA: Administration &rsaquo; Règles de circulation et d'amendes

en: Administration &rsaquo; Item types
fr_CA: Administration &rsaquo; Type de document

en: Administration tables
fr_CA: Tableaux pour le module Administration

en: Administrator account created!
fr_CA: Compte administrateur créé!

en: Administrator account permissions
fr_CA: Autorisations de compte administrateur

en: Administrator identity
fr_CA: Catégorie administrateur

en: Administrator login
fr_CA: Identifiant administrateur

en: Adult
fr_CA: Adulte

en: Advance notice
fr_CA: Avis de courtoisie

note: SCRIPT
en: Advanced
fr_CA: Avancé

en: Advanced &raquo;
fr_CA: Avancée &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
fr_CA: Tri avancé

en: Advanced constraints
fr_CA: Contraintes avancées

en: Advanced constraints:
fr_CA: Contraintes avancées

en: Advanced editor
fr_CA: Éditeur avancé

en: Advanced editor keyboard shortcuts
fr_CA: Raccourcis clavier de l'éditeur avancé

en: Advanced editor shortcuts
fr_CA: Raccourcis de l'éditeur avancé

en: Advanced editor shortcuts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Raccourcis pour l'éditeur avancé &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Advanced prediction pattern:
fr_CA: Modèle prévisionnel avancé

en: Advanced search
fr_CA: Recherche avancée

en: Advanced search
fr_CA: Recherche avancée

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: Recherche avancée &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
fr_CA: Tri avancé...

en: After
fr_CA: Après

en: Afternoon
fr_CA: Après-midi

en: Afternoon
fr_CA: Après-midi

en: Age field
fr_CA: Champ d'âge

en: Age in days
fr_CA: Age en jours

en: Age required
fr_CA: Âge minimum

en: Age required:
fr_CA: Âge minimum :

en: Age restricted
fr_CA: Âge limité

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
fr_CA: Limite d'âge %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
fr_CA: Limite d'âge %s. %s Prêter malgré la limite d'âge? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
fr_CA: L'âge doit être entre %s et %s.

en: Agreement search
fr_CA: Recherche d'entente

en: Alert
fr_CA: Alerte

en: Alert subscribers for
fr_CA: Inscrits à l'alerte pour

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Alerter les abonnées pour %s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Alerts
fr_CA: Alertes

en: Aliases
fr_CA: Alias

note: SCRIPT
en: Align
fr_CA: Alignement

note: SCRIPT
en: Align center
fr_CA: Aligner au centre

note: SCRIPT
en: Align left
fr_CA: Aligner à gauche

note: SCRIPT
en: Align right
fr_CA: Aligner à droite

note: SCRIPT
en: Alignment
fr_CA: Alignement

en: Alingsås Public Library, Sweden
fr_CA: Alingsås Public Library, Suède

en: All
fr_CA: Toutes

en: All active funds
fr_CA: Tous les postes actifs

note: A
en: All active recalls
fr_CA: Tous les rappels actifs

en: All authority types
fr_CA: Tout types d'autorités

en: All available funds
fr_CA: Tous les postes budgétaires disponibles

en: All budgets
fr_CA: Tous les postes budgétaires

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
fr_CA: Tous les prêts (%s) plus anciens que %s ont été anonymisés

en: All collections
fr_CA: Toutes les collections

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
fr_CA: Tous les exemplaires en réserve seront supprimés de tous les cours auxquels ils sont attachés.

en: All dates
fr_CA: Toutes dates

en: All dependencies installed.
fr_CA: Toutes les dépendances sont installées

en: All funds
fr_CA: Tous les postes

en: All funds
fr_CA: Tous les postes budgétaires

en: All holds have successfully been cancelled!
fr_CA: Toutes les réservations ont été annulées avec succès!

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
fr_CA: Toutes les factures de la fusion doivent être du même vendeur

en: All item fields are in the same tag and in item tab
fr_CA: Tous les champs d'exemplaires sont dans la même zone MARC et dans l'onglet exemplaire

en: All item types
fr_CA: Tous les types de document

en: All libraries
fr_CA: Toutes les bibliothèques

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
fr_CA: Toutes les bibliothèques : %s

en: All locations
fr_CA: Toutes les localisations

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
fr_CA: Toutes les commandes de ce panier seront annulées et les montants engagés seront remboursés.

en: All payments to the library
fr_CA: Tous les paiements à la bibliothèque

en: All records have been deleted successfully!
fr_CA: Toutes les notices ont été supprimés avec succès !

en: All records have successfully been modified!
fr_CA: Toutes les notices ont été modifiées avec succès !

en: All records have successfully been modified!
fr_CA: Toutes les notices ont été modifiées avec succès!

en: All required Perl modules appear to be installed.
fr_CA: Tous les modules Perl obligatoires semblent être installés.

note: SCRIPT
en: All selected
fr_CA: Toutes

en: All shelving locations
fr_CA: Toutes les localisations

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
fr_CA: Tous depuis le %s

en: All statuses
fr_CA: Tous les statuts

en: All tags
fr_CA: Tous les mots-clés

en: All transactions
fr_CA: Toutes les transactions

en: All vendors
fr_CA: Tous les fournisseurs

en: Allen Ginsberg Library, USA
fr_CA: Allen Ginsberg Library, États-Unis

en: Allow
fr_CA: Permettre

en: Allow access to the reports module
fr_CA: Accès au module de bilans et statistiques

en: Allow auto-renewal of items:
fr_CA: Permettre le renouvellement automatique des prêts :

en: Allow changes to contents from:
fr_CA: Autoriser les changements de contenu de :

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
fr_CA: Permettre au(x) garant(s) de cet utilisateur de voir ses prêts à l'OPAC

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
fr_CA: Permettre au(x) garant(s) de cet utilisateur de voir ses amendes à l'OPAC

en: Allow public downloads:
fr_CA: Autoriser les téléchargements publics&nbsp;:

en: Allow public enrollment:
fr_CA: Autoriser l'inscription publique :

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
fr_CA: Permet à un membre du personnel de modifier les permissions, identifiants et mots de passe du reste du personnel

en: Allow transfer?
fr_CA: Autoriser transfert

en: Allowed
fr_CA: Permettre

en: Allowed pickup locations
fr_CA: Bibliothèques de retrait permises

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
fr_CA: Permet la recherche par catégorie en regroupant plusieurs types de document. De nouvelles catégories de recherche peuvent être ajoutées dans la catégorie de valeurs autorisées ITEMTYPECAT. Pour regrouper des types de document, définir la catégorie de recherche pour chaque type de document.

en: Already received
fr_CA: Déjà réceptionné

en: Already validated discharges
fr_CA: Quittance déjà validée

en: Alt key is "Alt"
fr_CA: La touche Alt est "Alt"

en: Alternate address
fr_CA: Autre adresse

en: Alternate address line 2
fr_CA: Autre adresse (suite)

en: Alternate address: Address
fr_CA: Autre adresse: Adresse postale

en: Alternate address: Address 2
fr_CA: Autre adresse: Adresse postale (suite)

en: Alternate address: City
fr_CA: Autre adresse: Ville

en: Alternate address: Contact note
fr_CA: Autre adresse: Note du contact

en: Alternate address: Email
fr_CA: Autre adresse&nbsp;: Courriel

en: Alternate address: Phone
fr_CA: Autre adresse&nbsp;: Téléphone

en: Alternate address: State
fr_CA: Autre adresse&nbsp;: Province/Etat

en: Alternate address: Street number
fr_CA: Autre adresse: Numéro dans la voie

en: Alternate address: Street type
fr_CA: Autre adresse: Type de voie

en: Alternate address: ZIP/Postal code
fr_CA: Autre adresse: Code postal

en: Alternate city
fr_CA: Autre adresse : ville

en: Alternate contact
fr_CA: Autre contact

en: Alternate contact ZIP/postal code
fr_CA: Autre contact : code postal

en: Alternate contact address
fr_CA: Autre contact : adresse

en: Alternate contact address 2
fr_CA: Autre contact : adresse (suite)

en: Alternate contact city
fr_CA: Autre contact : ville

en: Alternate contact country
fr_CA: Autre contact : pays

en: Alternate contact first name
fr_CA: Autre contact : prénom

en: Alternate contact phone
fr_CA: Autre contact : téléphone

en: Alternate contact state
fr_CA: Autre contact : province

en: Alternate contact surname
fr_CA: Autre contact : nom de famille

en: Alternate contact: Address
fr_CA: Autre contact&nbsp;: Adresse

en: Alternate contact: Address 2
fr_CA: Autre contact&nbsp;: Adresse 2

en: Alternate contact: City
fr_CA: Autre contact&nbsp;: Ville

en: Alternate contact: Country
fr_CA: Autre contact&nbsp;: Pays

en: Alternate contact: First name
fr_CA: Autre contact&nbsp;: Prénom

en: Alternate contact: Phone
fr_CA: Autre contact&nbsp;: Téléphone

en: Alternate contact: State
fr_CA: Autre contact&nbsp;: État

en: Alternate contact: Surname
fr_CA: Autre contact&nbsp;: Nom

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
fr_CA: Autre contact: Code postal

en: Alternate country
fr_CA: Autre adresse : pays

en: Alternate email
fr_CA: Autre adresse : courriel

en: Alternate phone
fr_CA: Autre adresse : téléphone

en: Alternate state
fr_CA: Autre adresse : province

en: Alternate street number
fr_CA: Autre adresse : numéro de porte

en: Alternate street type
fr_CA: Autre adresse : type de rue

en: Alternate zip code
fr_CA: Autre adresse : code postal

en: Alternative contact
fr_CA: Autre contact

note: SCRIPT
en: Alternative description
fr_CA: Description alternative

en: Alternative phone:
fr_CA: Autre téléphone&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Alternative source
fr_CA: Source alternative

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
fr_CA: URL de la source alternative

en: Always add items
fr_CA: Toujours ajouter les exemplaires

en: Always show checkouts immediately
fr_CA: Toujours afficher les prêts immédiatement

en: Always show holds
fr_CA: Montrer toujours les réservations

note: A
en: Amazon cover image
fr_CA: Image de couverture Amazon

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fr_CA: Image de couverture Amazon (<a href='%s'>voir l'image originale</a>)

en: American Numismatic Society, USA
fr_CA: American Numismatic Society, États-Unis

en: Amount
fr_CA: Montant

en: Amount being paid:
fr_CA: Montant payé :

en: Amount charged:
fr_CA: Montant facturé :

en: Amount outstanding
fr_CA: Montant non réglé

en: Amount paid:
fr_CA: Montant payé :

en: Amount tendered:
fr_CA: Montant reçu de l'utilisateur :

en: Amount:
fr_CA: Montant&nbsp;:

en: Amount:
fr_CA: Montant :

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
fr_CA: Un administrateur doit ajouter des valeurs à la catégorie de valeur autorisée UPLOAD sinon tous les téléchargements seront marqués comme temporaires.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
fr_CA: Un administrateur doit créer une ou plusieurs valeurs autorisées dans la catégorie DEPARTMENT.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
fr_CA: Une erreur s'est produite et le lot %s n'a pas été supprimé.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
fr_CA: Une erreur s'est produite et le lot %s n'a pas été entièrement dupliqué.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
fr_CA: Une erreur s'est produite et aucun élément n'a été ajouté au lot %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
fr_CA: Une erreur s'est produite et les éléments n'ont pas été supprimés du lot %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la tentative de téléversement du fichier image.

en: An error has occurred!
fr_CA: Une erreur s'est produite!

en: An error has occurred.
fr_CA: Une erreur est survenue.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
fr_CA: Une erreur s'est produite. %s

en: An error has occurred. Check the logs.
fr_CA: Une erreur est survenue. Veuillez vérifier les journaux.

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
fr_CA: Une erreur s'est produite. La facture ne peut pas être créée.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
fr_CA: Une erreur est survenue

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
fr_CA: Une erreur s'est produite (%s)

en: An error occurred on cancelling.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'annulation.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la suppression cette image

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la lecture du fichier.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout du serveur. La bibliothèque a déjà un serveur SMTP spécifié.

en: An error occurred when adding this CSV profile
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de ce modèle CSV

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de ce type d'autorité. Il se pourrait que le code du type d'autorité existe déjà.

en: An error occurred when adding this cash register.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette caisse enregistreuse.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette ville. Il se pourrait que l'id de la ville existe déjà.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette source de classification. Peut-être que le code existe déjà ?

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
fr_CA: Une erreur est survenue lors de l'ajout de ce contenu. Veuillez vérifier les registres

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette devise. Il se pourrait que le code de la devise existe déjà.

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de ce bureau. Il se pourrait que l'id du bureau existe déjà.

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette règle de classement. Peut-être que le code existe déjà ?

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de l'ajout de cette grille. Elle existe peut-être déjà.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de l'ajout de cette bibliothèque. Le code de bibliothèque existe peut-être déjà.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de l'ajout de cette bibliothèque. Il se pourrait que l'id de cette bibliothèque existe déjà dans ce groupe.

en: An error occurred when adding this quote
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de ce devis

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette règle de ventilation. Peut-être que le code existe déjà ?

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette traduction

en: An error occurred when creating this list.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la création de cette liste.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la création de cette liste. Le nom %s existe déjà.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de ce modèle CSV. Veuillez vérifier les registres

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de ce type d'autorité. Vérifiez les journaux.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la suppression de cette catégorie de valeurs autorisées. Veuillez vérifier les registres.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la suppression de cette valeur autorisée. Veuillez vérifier les registres.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette ville. Vérifiez les journaux.

en: An error occurred when deleting this classification source.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette source de classification.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la suppression de ce contenu. Veuillez vérifier les registres

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette devise. Vérifier les journaux

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de ce bureau. Vérifier les journaux

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette règle de dépôt. Peut-être est-il utilisé par au moins une source de classification ?

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la suppression de cette grille. Veuillez vérifier les registres.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de ce type de document. Veuillez vérifier les journaux

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la suppression de cette bibliothèque. Veuillez vérifier les registres.

en: An error occurred when deleting this list.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la suppression de cette liste.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette catégorie d'utilisateurs. Vérifier les journaux

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette catégorie d'utilisateurs. Vérifiez les registres.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette règle de ventilation. Peut-être est-il utilisé par au moins une source de classification ?

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette traduction

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de l'ajout de cette catégorie de valeurs autorisées. Ce nom de catégorie existe peut-être déjà.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de l'ajout de cette valeur autorisée. Cette valeur ou cette catégorie existe peut-être déjà.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la création de ce type de document. La valeur existe peut-être déjà

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette catégorie d'utilisateur. Il se pourrait que cette catégorie d'utilisateur existe déjà.

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette catégorie d'utilisateur. Il se pourrait que cette catégorie d'utilisateur existe déjà.

en: An error occurred when saving this credit type
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de ce type de crédit

en: An error occurred when saving this debit type
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de ce type de débit

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de ce modèle CSV. Il se pourrait qu'il existe déjà.

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du mis à jour de ce type d'autorité. Il se pourrait qu'il existe déjà.

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la mise à jour de cette valeur autorisée. Elle existe peut-être déjà.

en: An error occurred when updating this cash register.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette caisse enregistreuse.

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du mis à jour de cette ville. Il se pourrait qu'il existe déjà.

en: An error occurred when updating this classification source.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette source de classification.

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la mise à jour de ce contenu. Il existe peut-être déjà

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du mis à jour de cette devise. Il se pourrait qu'il existe déjà.

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du mis à jour de ce bureau. Il se pourrait qu'il existe déjà.

en: An error occurred when updating this filing rule.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette règle de dépôt.

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la mise à jour de cette grille. Elle existe peut-être déjà.

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la création de ce type de document. La valeur existe peut-être déjà

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la mise à jour de cette bibliothèque. Elle existe peut-être déjà.

en: An error occurred when updating this list.
fr_CA: Une erreur est survenue lors de la mise à jour de cette liste.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du mis à jour de cette catégorie d'utilisateur. Il se pourrait qu'il existe déjà.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette catégorie d'utilisateur. Il se pourrait qu'elle existe déjà.

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du mis à jour de cette estimation. Il se pourrait qu'il existe déjà.

en: An error occurred when updating this splitting rule.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette règle de ventilation.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette traduction.

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la création d'une nouvelle visite à domicile

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la création de ce profil confiné à domicile

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la suppression d'une visite à domicile

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
fr_CA: Une erreur s'est produite lors du chargement de la visite à domicile

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour d'une visite à domicile

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de ce profil confiné à domicile

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
fr_CA: Une erreur est survenue, veuillez réessayer : %s

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs
fr_CA: Une erreur est survenue. Veuillez vérifier les registes

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
fr_CA: Une erreur s'est produite. La liste d'utilisateurs n'a pas pu être mise à jour.

en: An error on setting library default.
fr_CA: Une erreur lors de la définition de la bibliothèque par défaut.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
fr_CA: Une erreur s'est produite et l'opération %s pour %s %s n'a pas eu lieu. Demandez à votre gestionnaire de système de regarder les détails dans les registres d'erreurs.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
fr_CA: Une erreur s'est produite: %s Demandez à votre administrateur système qu'il regarde les détails dans les registres.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
fr_CA: Une image portant le nom '%s' existe déjà.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
fr_CA: Un nom d'index, ex. title ou Local-Number

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
fr_CA: Une lien interne dans l'interface est rompu et la page n'existe pas

en: An unknown error has occurred.
fr_CA: Une erreur inconnue s'est produite.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
fr_CA: Une erreur inconnue est survenue lors de la tentative d'ajout d'un exemplaire

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
fr_CA: Une erreur inconnue est survenue lors de la tentative de prêt d'un exemplaire

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
fr_CA: Une opération non prise en charge a été tentée sur %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
fr_CA: Une opération non prise en charge a été tentée.

en: Analytics
fr_CA: Analytique

en: Analyze items
fr_CA: Analyser les exemplaires

note: SCRIPT
en: Anchor
fr_CA: Ancre

note: SCRIPT
en: Anchor...
fr_CA: Ancre...

note: SCRIPT
en: Anchors
fr_CA: Ancres

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
fr_CA: Animaux et nature

en: Anonymize checkout history
fr_CA: Anonymiser l'historique de prêt

en: Another pattern with this name already exists.
fr_CA: Il n'y a pas d'utilisateur avec ce nom, prière d'en essayer un autre

en: Any
fr_CA: Tous

en: Any audience
fr_CA: Tout public

en: Any category code
fr_CA: Tout code de catégorie

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
fr_CA: Attention: Toute modification de la configuration ne prendra effet qu’après une réindexation complète. Jusque-là, la recherche peut ne pas fonctionner correctement.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
fr_CA: Aucune modification ne sera sauvegardée. Continuer?

en: Any collection
fr_CA: Toutes collections

en: Any content
fr_CA: Tout contenu

en: Any format
fr_CA: Tout format

en: Any item
fr_CA: N'importe quel exemplaire

en: Any item type
fr_CA: Tout type de document

en: Any items with existing course reserves will have their
fr_CA: Les valeurs

en: Any library
fr_CA: N'importe quelle bibliothèque

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
fr_CA: Si cet exemplaire a généré des frais d’exemplaire perdu, ces frais seront conservés au dossier de l’utilisateur.

en: Any phrase
fr_CA: Toute expression

en: Any shelving location
fr_CA: Toutes localisations

en: Any status except cancelled
fr_CA: N'importe quel statut sauf annulé

en: Any vendor
fr_CA: Tous les fournisseurs

en: Any word
fr_CA: Tout mot

en: Any:
fr_CA: Tout:

en: Anyone seeing this list
fr_CA: Toutes les personnes qui voient cette liste

en: Apache License, Version 2.0
fr_CA: Licence Apache, Version 2.0

en: Apache version:
fr_CA: Version Apache&nbsp;:

en: Appear in position:
fr_CA: S'affiche en position :

en: Append
fr_CA: Annexer

en: Appended
fr_CA: Annexé

en: Applied
fr_CA: Appliqué

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
fr_CA: Une règle de concordance différente a été appliquée. %s notices répondent maintenant à la règle

note: SCRIPT
en: Apply
fr_CA: Appliquer

en: Apply
fr_CA: Appliquer

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
fr_CA: Appliquer une autre règle de concordance

en: Apply discount
fr_CA: Accorder un rabais

en: Apply field weights to search
fr_CA: Prendre en compte le poids des champs pour la recherche

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
fr_CA: Filtrer

en: Apply filter(s)
fr_CA: Appliquer le(s) filtre(s)

en: Apply template
fr_CA: Appliquer le modèle

en: Approve
fr_CA: Approuver

en: Approve an acquisitions basket
fr_CA: Approuver un panier d'acquisitions

en: Approved
fr_CA: Approuvés&nbsp;

en: Approved comments
fr_CA: Commentaires approuvés

en: Approved tags
fr_CA: Mots-clés approuvés

en: April
fr_CA: Avril

en: Arabic
fr_CA: Arabe

en: Arcadia Public Library, USA
fr_CA: Arcadia Public Library, États-Unis

en: Archive
fr_CA: Archiver

en: Archived
fr_CA: Archivé

note: %1$s:  END
en: Archived %s
fr_CA: Archivée %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
fr_CA: Voulez-vous vraiment ajouter un nouvel exemplaire? Tous les changements faits sur cette page seront perdus.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
fr_CA: Voulez-vous vraiment annuler cette demande d'article?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
fr_CA: Voulez-vous vraiment annuler cette réservation?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
fr_CA: Voulez-vous vraiment annuler cette importation?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette commande (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
fr_CA: Voulez-vous vraiment annuler vos modifications?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
fr_CA: Voulez-vous vraiment changer la bibliothèque de retrait de %s à %s pour cette demande?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
fr_CA: Voulez-vous vraiment dupliquer cette règle de circulation et d'amende de la bibliothèque %s à %s? Cela va annuler les règles existantes de la bibliothèque.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
fr_CA: Voulez-vous vraiment dupliquer cette règle standard vers la bibliothèque %s? Cela va annuler les règles existantes de la bibliothèque.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
fr_CA: Voulez-vous vraiment fermer le panier %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
fr_CA: Voulez-vous vraiment fermer ce panier et générer une commande EDIFACT?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
fr_CA: Voulez-vous vraiment fermer ce bordereau?

en: Are you sure you want to delete
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete "%s"?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer "%s"?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer le lot %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer l'(les) image(s)&nbsp;: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer le serveur %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer les %s entrées sélectionnées de votre historique de recherche?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer le club %s? Cette action supprimera les inscriptions des utilisateurs dans ce club.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer le modèle de club %s? Cela supprimera tous les clubs utilisant ce modèle et annulera les inscriptions des utilisateurs

en: Are you sure you want to delete the following quote?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer la citation suivante?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer la liste %s?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet utilisateur %s %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer le contenu sélectionné?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer les rapports sélectionnés?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer l'entrée sélectionnée de votre historique de recherche?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ces suggestions?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cet ensemble de données OAI?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette autorité?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette catégorie de valeurs autorisées?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette valeur autorisée?

en: Are you sure you want to delete this basket?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce panier?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette source de classement?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce contenu? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce cours?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce cours? Il y a %s exemplaires attachés.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce cours? Il y a %s exemplaire attaché.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette image de couverture?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette livraison?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette définition du dictionnaire? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce champ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette règle de classement?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette image?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette facture?

en: Are you sure you want to delete this item group?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce groupe d'exemplaires?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cet exemplaire?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette clé?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette macro?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce message?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette nouvelle? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce modèle de numérotation?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cet utilisateur du lot de cartes?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette photo d'utilisateur? L'opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce profil?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette notice?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce rapport ? L'opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette règle? L'opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce rapport sauvegardé?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette règle de fractionnement?

en: Are you sure you want to delete this stage?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette étape?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette périodicité?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette suggestion?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette traduction ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ceci?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir faire ça?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
fr_CA: Voulez-vous vraiment modifier une autre règle?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir annuler vos modifications ?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
fr_CA: Voulez-vous vraiment générer une commande EDIFACT et de fermer le panier %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir fusionner les utilisateurs sélectionnés?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce lot de manière permanente?

en: Are you sure you want to remove
fr_CA: Voulez-vous vraiment retirer

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
fr_CA: Voulez-vous vraiment retirer tous les exemplaires du cours?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le(s) numéro(s) d'étiquette : %s de ce lot?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir retirer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s) de ce lot?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les utilisateurs sélectionnés?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer les règles sélectionnées?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce mot-clé de ce titre?

en: Are you sure you want to remove these item(s) from their item group(s)?
fr_CA: Voulez-vous vraiment retirer ces exemplaires de leur groupe d'exemplaires?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
fr_CA: Voulez-vous vraiment retirer ces exemplaires de tous les cours?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
fr_CA: Voulez-vous vraiment retirer ces exemplaires de la liste?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet exemplaire de sa rotation?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
fr_CA: Voulez-vous vraiment retirer cet exemplaire du cours?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce rappel et retourner l'exemplaire à sa bibliothèque propriétaire ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce rappel ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
fr_CA: Voulez-vous vraiment rouvrir ce panier?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir rouvrir cet abonnement?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
fr_CA: Voulez-vous vraiment remplacer le contenu de %s actuel?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
fr_CA: Voulez-vous vraiment remplacer cette photo d'utilisateur? L'opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
fr_CA: Voulez-vous vraiment rétablir le statut de ce rappel d'En Attente ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
fr_CA: Voulez-vous vraiment sauvegarder?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
fr_CA: Voulez-vous vraiment annuler l'importation de ce lot dans le catalogue?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
fr_CA: Voulez-vous vraiment désinstaller l'extension %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
fr_CA: Voulez-vous vraiment annuler ce crédit?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
fr_CA: Voulez-vous vraiment amnistier %s du montant total des amendes? Cette action est irréversible!

en: Are you sure you wish to delete this request?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette demande ?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet exemplaire de sa rotation?

en: Area
fr_CA: Table

en: Area:
fr_CA: Domaine&nbsp;:

en: Armenian Tigran Zargaryan
fr_CA: Arménien Tigran Zargaryan

en: Arrived
fr_CA: Arrivé

note: SCRIPT
en: Arrows
fr_CA: Flèches

en: Article request fee
fr_CA: Frais de demande d'article

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
fr_CA: Frais de demande d'article pour %s

en: Article requests
fr_CA: Demandes d'articles

en: Article requests &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Demandes d'article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
fr_CA: Demandes d'article (%s)

en: Article requests:
fr_CA: Demandes d'article :

en: Article title
fr_CA: Titre de l'article

note: SCRIPT
en: Ascending
fr_CA: Croissant

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
fr_CA: Demander un changement ou changer les privilèges de l'utilisateur. L'utilisateur %s doit avoir les droits USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP et CREATE dans la base de données %s.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
fr_CA: Demandez à votre administrateur système de configurer cette fonctionnalité ou supprimez cette note en

en: Asked
fr_CA: Demandé

en: Assistant:
fr_CA: Assistant :

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
fr_CA: Au moins un exemplaire est emprunté sur notice bibliographique %s.

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
fr_CA: Au moins un utilisateur a une valeur pour cet attribut

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
fr_CA: Au moins deux utilisateurs ont la même valeur pour cet attribut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
fr_CA: Vous devez sélectionner au moins deux notices pour les fusionner.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
fr_CA: À la bibliothèque : %s

en: Athens County Public Libraries, USA
fr_CA: Athens County Public Libraries, États-Unis

en: Atomic update error :
fr_CA: Erreur de mise à jour atomique  :

en: Atomic updates:
fr_CA: Mises à jour atomiques :

en: Attach an item
fr_CA: Attacher un exemplaire

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
fr_CA: Attacher un exemplaire%s à %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: Attacher des exemplaires à %s &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Attach another item
fr_CA: Attacher un autre exemplaire

en: Attach item
fr_CA: Attacher un exemplaire

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
fr_CA: Attacher ce panier à un nouveau bordereau de commande avec le même nom

en: Attempt to delete record failed.
fr_CA: La tentative de suppression de la notice a échouée.

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
fr_CA: L'attribut de valeur "%s" est déjà utilisé par le compte d'un autre utilisateur.

en: Attributes
fr_CA: Attributs

en: Attributes:
fr_CA: Attributs :

en: Audio alerts
fr_CA: Alertes sonores

en: Audio alerts
fr_CA: Alertes sonores

en: Audio alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Alertes sonores &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Audio alerts are disabled
fr_CA: Les alertes sonores sont désactivées

en: AudioAlerts
fr_CA: Alertes sonores

en: August
fr_CA: Août

en: Auth field copied
fr_CA: Sous-zone copiée

en: Auth value
fr_CA: Valeur autorisée

en: Auth value:
fr_CA: Valeur autorisée&nbsp;:

en: AuthID
fr_CA: IdentifiantAut

en: Authenticated
fr_CA: Authentifié

en: Author
fr_CA: Auteur

en: Author (A-Z)
fr_CA: Auteur (A-Z)

en: Author (Z-A)
fr_CA: Auteur (Z-A)

en: Author (any):
fr_CA: Auteur(s) (partout):

en: Author (corporate):
fr_CA: Auteur(s) (collectivités):

en: Author (meeting / conference):
fr_CA: Auteur (réunion / congrès):

en: Author (meeting/conference):
fr_CA: Auteur (réunion/congrès):

en: Author (personal):
fr_CA: Auteur(s) (nom de personne):

en: Author(s)
fr_CA: Auteur(s)

en: Author(s):
fr_CA: Auteur(s) :

note: %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END
en: Author(s): %s%s%s
fr_CA: Auteur(s) : %s%s%s

en: Author:
fr_CA: Auteur :

en: Author:
fr_CA: Auteur :

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
fr_CA: Auteur: %s

en: Authorised value category:
fr_CA: Catégorie de valeurs autorisées :

en: Authorised values category
fr_CA: Catégorie de valeur autorisée

en: Authorised values category:
fr_CA: Catégorie de valeurs autorisées&nbsp;:

en: Authorities
fr_CA: Autorités

en: Authorities
fr_CA: Autorités

en: Authorities &rsaquo; Koha
fr_CA: Autorités &rsaquo; Koha

en: Authorities tables
fr_CA: Tables d'autorité

en: Authorities:
fr_CA: Autorités&nbsp;:

en: Authority
fr_CA: Autorité

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
fr_CA: Autorité  n°%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
fr_CA: Autorité %s

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
fr_CA: Autorité %s supprimée avec succès.

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
fr_CA: Grille d'autorité Marc pour %s%s%sgrille par défaut%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Structure des sous-zones MARC autorité pour &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
fr_CA: Gestion de la structure des sous-zones MARC autorités pour %s (autorité %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
fr_CA: Structure des sous-zones MARC d'autorité %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
fr_CA: Structure des sous-zones MARC d'autorité pour %s

note: A
en: Authority control
fr_CA: Contrôle des autorités

en: Authority details &rsaquo; Koha
fr_CA: Détails de l'autorité &rsaquo; Koha

en: Authority does not exist
fr_CA: L'autorité n'existe pas

en: Authority field to copy:
fr_CA: Zone d'autorité à recopier&nbsp;:

en: Authority record
fr_CA: Notice d'Autorité

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
fr_CA: La notice d'autorité %s n'existe pas dans la base de données.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
fr_CA: La notice d'autorité %s n'a pas été modifiée. Une erreur s'est produite lors de sa modification

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
fr_CA: La notice d'autorité %s a été modifiée avec succès.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
fr_CA: La notice d'autorité %s n'a pas été supprimée. Une erreur s'est produite.

en: Authority search
fr_CA: Recherche autorité

en: Authority search results
fr_CA: Résultats recherche autorité

en: Authority search results
fr_CA: Résultats de la recherche d'autorité

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fr_CA: Résultats de la recherche d'autorité &rsaquo; Autorités &rsaquo; Koha

en: Authority type
fr_CA: Type d'autorité

en: Authority type added successfully.
fr_CA: Type d'autorité ajouté avec succès.

en: Authority type deleted successfully.
fr_CA: Type d'autorité supprimée avec succès.

en: Authority type updated successfully.
fr_CA: Type d'autorité mis à jour avec succès.

en: Authority type:
fr_CA: Type d'autorité&nbsp;:

en: Authority types
fr_CA: Grilles d'autorités

en: Authority:
fr_CA: Autorité&nbsp;:

en: Authorized
fr_CA: Autorisé

en: Authorized value
fr_CA: Valeur autorisée

en: Authorized value added successfully.
fr_CA: Valeur autorisée ajoutée avec succès.

en: Authorized value category
fr_CA: Catégorie de valeur autorisée

en: Authorized value category added successfully.
fr_CA: Catégorie de valeurs autorisées ajoutée avec succès.

en: Authorized value category deleted successfully.
fr_CA: Catégorie de valeurs autorisées supprimée avec succès.

en: Authorized value category:
fr_CA: Catégorie de valeur autorisée :

en: Authorized value category:
fr_CA: Catégorie de valeur autorisée&nbsp;:

en: Authorized value deleted successfully.
fr_CA: Valeur autorisée supprimée avec succès.

en: Authorized value updated successfully.
fr_CA: Valeur autorisée mise à jour avec succès.

en: Authorized value:
fr_CA: Valeur autorisée :

en: Authorized value:
fr_CA: Valeur autorisée :

en: Authorized values
fr_CA: Valeurs autorisées

en: Authorized values
fr_CA: Valeurs autorisées

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
fr_CA: Valeurs autorisées dans la catégorie %s

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
fr_CA: Valeurs autorisées dans la catégorie %s

en: Authors
fr_CA: Auteurs

en: Authors:
fr_CA: Auteurs :

en: Auto ordering
fr_CA: Commande automatique

en: Auto renewal
fr_CA: Renouvellement automatique

en: Auto subscription sharing:
fr_CA: Partage automatique des abonnements :

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
fr_CA: Ligne remplie automatiquement

en: Auto-renewal
fr_CA: Renouvellement automatique

en: Auto-renewal:
fr_CA: Renouvellement automatique :

en: Auto-renewal: Patron has opted out
fr_CA: Renouvellement automatique : L'utilisateur s'est désinscrit

en: AutoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
fr_CA: La préférence système AutoMemberNum est activée, mais le numéro de carte est obligatoire selon BorrowerMandatoryField : le calcul automatique a été désactivé.

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
fr_CA: L’autolocalisation est en fonction et vous vous connectez avec une adresse IP qui ne correspond pas à votre bibliothèque.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
fr_CA: Résultats de l'arrimage automatique :

en: Automatic checkin
fr_CA: Retour automatique

en: Automatic checkin:
fr_CA: Retour automatique :

en: Automatic item modifications by age
fr_CA: Modification automatique d'exemplaires en fonction de l'âge

en: Automatic item modifications by age
fr_CA: Modification automatique d'exemplaires en fonction de l'âge

en: Automatic ordering:
fr_CA: Commande automatique&nbsp;:

en: Automatic renewal
fr_CA: Renouvellement automatique

en: Automatic return to holding
fr_CA: Retour automatique à en réservant

en: Automatic return to home
fr_CA: Retour automatique à la domicile

en: Automation
fr_CA: Automatisation

en: Availability
fr_CA: Disponibilité

en: Availability:
fr_CA: Disponibilité:

en: Available
fr_CA: Disponible

en: Available barcodes
fr_CA: Codes-barres disponibles

en: Available call numbers
fr_CA: Cotes disponibles

note: INPUT type=text
en: Available copy
fr_CA: Copie disponible

en: Available copy numbers
fr_CA: Copies disponibles

en: Available enumeration
fr_CA: Numéro de volume disponible

en: Available for
fr_CA: Disponible pour

en: Available in the library
fr_CA: Disponible à la bibliothèque

en: Available item types
fr_CA: Types de document disponibles

en: Available locations
fr_CA: Localisations disponibles

en: Available since
fr_CA: Disponible depuis le

en: Average checkout period
fr_CA: Durée moyenne de prêt

en: Average checkout period statistics
fr_CA: Statistiques de la durée moyenne de prêt

en: Average loan time
fr_CA: Durée moyenne du prêt

en: Average loan time
fr_CA: Durée moyenne du prêt

en: Average loan time &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Durée moyenne du prêt &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: BSD 3-clause Licence
fr_CA: clause de licence-BSD 3

en: BSD License
fr_CA: Licence BSD

en: BT
fr_CA: TG

en: Back
fr_CA: Retour

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
fr_CA: Verso %s

en: Back side layout not used
fr_CA: Le format pour le verso n'est pas utilisé

en: Back to Tools
fr_CA: Retour aux Outils

note: INPUT type=submit
en: Back to system preferences
fr_CA: Retour aux préférences système

en: Back to the list
fr_CA: Retour aux listes

note: SCRIPT
en: Background color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan

en: Backslash separated text (.csv)
fr_CA: Texte séparé par une barre oblique inverse (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
fr_CA: Adresse d'expéditeur incorrecte ou manquante; vérifiez l'adresse courriel de votre bibliothèque ou la préférence KohaAdminEmailAddress.

en: Bankable
fr_CA: Bancable

en: Bar
fr_CA: Barre

en: Barcode
fr_CA: Code-barres

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
fr_CA: Code-barres %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
fr_CA: Code-barres&nbsp;: %s

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
fr_CA: Les codes-barres et les données bibliographiques sont imprimés sur des étiquettes alternées

en: Barcode file:
fr_CA: Fichier de codes-barres :

en: Barcode file:
fr_CA: Fichier de codes-barres :

en: Barcode height:
fr_CA: Hauteur de la code-barre :

en: Barcode image generator
fr_CA: Créateur d'image de codes-barres

en: Barcode image generator
fr_CA: Générateur d'images de codes-barres

en: Barcode list (one barcode per line):
fr_CA: Liste de codes-barres (un par ligne) :

en: Barcode not found
fr_CA: Code-barres non trouvé

en: Barcode not found.
fr_CA: Code-barres non trouvé.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
fr_CA: Le code-barres n'existe pas. Les éléments suivants ont été trouvés par la recherche&nbsp;:

en: Barcode precedes bibliographic data
fr_CA: Le code-barres précède les données bibliographiques

en: Barcode range
fr_CA: Intervalle de codes-barres

en: Barcode submitted
fr_CA: Code-barres envoyé

en: Barcode text must be numeric (0-9)
fr_CA: Le texte du code-barres doit être numérique (0-9)

en: Barcode type
fr_CA: Type de code-barres

en: Barcode type:
fr_CA: Type de code-barres :

en: Barcode type:
fr_CA: Type de code-barres :

en: Barcode:
fr_CA: Code-barres&nbsp;:

en: Barcode:
fr_CA: Code-barres :

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
fr_CA: Code-barres : %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
fr_CA: Code-barres&nbsp;: %s

en: Barcodes
fr_CA: Codes-barres

en: Barcodes file
fr_CA: Fichier des codes-barres&nbsp;:

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
fr_CA: Codes-barres de %s à %s

en: Barcodes not found
fr_CA: Codes-barres non trouvés

en: Barcodes not found:
fr_CA: Codes-barres non trouvés :

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
fr_CA: Les code-barres des types %s doivent être numériques.

en: Barcodes:
fr_CA: Codes-barres :

en: Base-level allocated
fr_CA: Niveau de base alloué

en: Base-level available
fr_CA: Niveau de base disponible

en: Base-level ordered
fr_CA: Niveau de base commandé

en: Base-level spent
fr_CA: Niveau de base facturé

en: Basic constraints
fr_CA: Contraintes de base

en: Basic installation complete.
fr_CA: Installation de base terminée.

en: Basic parameters
fr_CA: Paramètres de base

en: Basket
fr_CA: Panier

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
fr_CA: Panier %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketno | html %4$s:  END %5$s:  booksellername | html
en: Basket %s %s (%s) %s for %s
fr_CA: Panier %s %s (%s) %s pour %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
fr_CA: Panier %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
fr_CA: Panier %s (%s) pour %s

en: Basket (#)
fr_CA: Panier (#)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
fr_CA: Panier (%s)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Panier (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Basket by
fr_CA: Panier par

en: Basket created by:
fr_CA: Panier créé par&nbsp;:

en: Basket creator
fr_CA: Personne qui a ouvert le panier

en: Basket deleted
fr_CA: Panier supprimé

en: Basket details
fr_CA: Détails du panier

en: Basket export in acquisition
fr_CA: Exportation d'un panier d'acquisitions

en: Basket group
fr_CA: Bordereau

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
fr_CA: Bordereau de commande %s (%s) pour

en: Basket group billing place:
fr_CA: Lieu de facturation du bordereau de commande :

en: Basket group delivery placename:
fr_CA: Lieu de livraison du bordereau de commande :

en: Basket group name:
fr_CA: Nom du bordereau de commande&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
fr_CA: Groupe de panier no. %s

en: Basket group:
fr_CA: Bordereau de commande :

en: Basket grouping
fr_CA: Bordereau de commande

en: Basket grouping
fr_CA: Bordereau de commande

en: Basket grouping for
fr_CA: Bordereau de commande pour

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
fr_CA: Bordereau de commande pour %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
fr_CA: Bordereaux de commande

en: Basket name
fr_CA: Nom du panier

en: Basket name:
fr_CA: Nom du panier&nbsp;:

en: Basket not found.
fr_CA: Panier introuvable.

en: Basket:
fr_CA: Panier :

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
fr_CA: Panier&nbsp;: %s

en: Basketgroup:
fr_CA: Bordereau de commande :

en: Baskets
fr_CA: Paniers

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
fr_CA: Paniers pour %s

en: Baskets in this group:
fr_CA: Paniers dans ce groupe&nbsp;:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
fr_CA: Lot(s) %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
fr_CA: Lot %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
fr_CA: Le lot %s n'a pas été entièrement dédoublonné.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
fr_CA: Lot %s n'a pas été supprimé.

en: Batch ID
fr_CA: N° de lot

en: Batch add reserves
fr_CA: Ajouter des documents en lot

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
fr_CA: Suppression de lot de notices d'autorités

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
fr_CA: Modification de lot de notices d'autorités

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
fr_CA: Modification de lot de notices bibliographiques

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record record deletion
fr_CA: Suppression de notices bibliographiques par lot

en: Batch check out
fr_CA: Prêt en lot

en: Batch check out
fr_CA: Prêt en lot

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
fr_CA: Confirmation du prêt en lot %s pour %s%s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
fr_CA: Information sur le prêt en lot %s pour %s |%s|%s

en: Batch delete
fr_CA: Supprimer par lots

en: Batch delete patrons
fr_CA: Suppression par lots d'utilisateurs

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
fr_CA: Supprimer les utilisateurs en lot et supprimer l'historique de circulation des utilisateurs

en: Batch delete records
fr_CA: Supprimer les notices en lot

en: Batch description:
fr_CA: Description du lot:

en: Batch edit
fr_CA: Modification en lot

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Modification en lot &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Batch edit patrons
fr_CA: Modification par lots d'utilisateurs

en: Batch edit records
fr_CA: Modifier les notices en lot

en: Batch editing
fr_CA: Modification en lot

en: Batch extend due dates
fr_CA: Modification des dates d'échéance en lot

en: Batch extend due dates &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Modification en lot de la date de retour &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
fr_CA: Lot d'Annulation de réservations

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
fr_CA: %sSuppression%sModification%s d'exemplaires en lot

en: Batch item deletion
fr_CA: Suppression d'exemplaires en lot

en: Batch item deletion
fr_CA: Suppression d'exemplaires en lot

en: Batch item modification
fr_CA: Modification d'exemplaires en lot

en: Batch item modification
fr_CA: Modification d'exemplaires en lot

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
fr_CA: Lot de suppression de notices

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
fr_CA: Lot de modification de notices d'exemplaire

en: Batch modify
fr_CA: Modification par lots

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
fr_CA: Opérations en lot avec %s%s%s%s%s notices visibles

en: Batch patron deletion and anonymization
fr_CA: Suppression et anonymisation en lot des utilisateurs

en: Batch patron deletion and anonymization
fr_CA: Suppression et anonymisation en lot des utilisateurs

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
fr_CA: Suppression et anonymisation en lot des utilisateurs pour %s

en: Batch patron modification
fr_CA: Modification d'utilisateurs en lot

en: Batch patron modification &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Modification d'utilisateurs en lot &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Batch patrons modification
fr_CA: Modification d'un lot d'utilisateurs

en: Batch patrons results
fr_CA: Résultats du lot d'utilisateurs

en: Batch record deletion
fr_CA: Suppression de notices en lot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
fr_CA: Modification de notices en lot

note: BUTTON
en: Batch remove
fr_CA: Supprimer en lot

en: Batch remove reserves
fr_CA: Retrait en lot de documents

en: Batch remove reserves
fr_CA: Retrait en lot de documents

en: Batch:
fr_CA: Lot :

en: Batches
fr_CA: Lots

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
fr_CA: Assurez-vous d'inscrire une adresse courriel pour ces utilisateurs.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
fr_CA: La préférence système "UseTransportCostMatrix" est actuellement inactive. Il n'est donc pas possible d'utiliser la matrice de coûts de transport.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
fr_CA: Étant donné que la préférence système "ExtendedPatronAttributes" est actuellement inactive, il n'est pas possible de définir des attributs spécifiques pour les utilisateurs.

en: Before
fr_CA: Avant

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
fr_CA: Avant de commencer, veuillez vérifier que vous avez les autorisations nécessaires pour continuer. Veuillez ouvrir une session avec l'identifiant et le mot de passe qui vous ont été donnés par votre administrateur système et qui sont inscrits dans votre

en: Begin the onboarding process
fr_CA: Commencer le processus d'intégration

en: Beginning date:
fr_CA: Date de début&nbsp;:

en: Begins with
fr_CA: Débuter avec

en: Begins with:
fr_CA: Commence par

en: Behavior
fr_CA: Comportement

en: Biblio count
fr_CA: Nombre de notices

en: Biblio level hold.
fr_CA: Réservations au niveau de la notice.

en: Biblio numbers:
fr_CA: Numéros de notice :

en: Biblio:
fr_CA: Notice biblio&nbsp;:

en: Bibliographic
fr_CA: Bibliographique

en: Bibliographic data precedes barcode
fr_CA: Les données bibliographiques précèdent le code-barres

en: Bibliographic data to print
fr_CA: Donnée bibliographique à imprimer

en: Bibliographic framework
fr_CA: Grille bibliographique MARC

en: Bibliographic information
fr_CA: Informations bibliographiques

en: Bibliographic record
fr_CA: Notice bibliographique

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
fr_CA: Notice bibliographique %s

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
fr_CA: La notice bibliographique %s n'existe pas dans la base de données.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
fr_CA: La notice bibliographique %s a été supprimée avec succès.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
fr_CA: La notice bibliographique %s n'a pas été modifiée. Une erreur s'est produite lors de sa modification.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
fr_CA: Notice bibliographique %s a été modifiée avec succès.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
fr_CA: Notice bibliographique %s n'a pas été supprimée. Une réservation n'a pas pu être annulée (id_de_réservation %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
fr_CA: Notice bibliographique %s n'a pas été supprimé. Une erreur est survenue.

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
fr_CA: Notice bibliographique ID

en: Bibliographic record ID:
fr_CA: Notice bibliographique ID:

en: Bibliographic record count
fr_CA: Nombre de notices bibliographiques

en: Bibliographic record not found.
fr_CA: Notice bibliographique introuvable.

en: Bibliographic record number:
fr_CA: Numéro de notice bibliographique :

en: Bibliographic record title
fr_CA: Titre de la notice bibliographique

en: Bibliographic record will be deleted too.
fr_CA: La notice bibliographique sera également supprimée.

en: Bibliographic record will not be deleted.
fr_CA: La notice bibliographique ne sera pas supprimée.

en: Bibliographic records
fr_CA: Notices bibliographiques

en: Bibliographic records added
fr_CA: Notices bibliographiques ajoutées

en: Bibliographic:
fr_CA: Biblio&nbsp;:

en: Biblionumber
fr_CA: Numéro de notice

en: Biblionumber:
fr_CA: Numéro de notice&nbsp;:

en: Biblionumbers:
fr_CA: Numéros de notice (biblionumbers) :

en: Biblios:
fr_CA: Bibliographiques&nbsp;:

en: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentina
fr_CA: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentine

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
fr_CA: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Allemagne

en: Billing date
fr_CA: Date de facturation

en: Billing date:
fr_CA: Date de facturation

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
fr_CA: Date de facturation&nbsp;: Depuis %s

en: Billing place
fr_CA: Adresse de facturation

en: Billing place:
fr_CA: Adresse de facturation :

en: Billing place:
fr_CA: Adresse de facturation:

en: Biography
fr_CA: Biographie

note: SCRIPT
en: Black
fr_CA: Noir

note: SCRIPT
en: Block
fr_CA: Bloc

en: Block
fr_CA: Bloquer

en: Block expired patrons:
fr_CA: Bloquer les comptes expirés :

note: SCRIPT
en: Blocked!
fr_CA: Bloqué!

note: SCRIPT
en: Blockquote
fr_CA: Bloc de citation

note: SCRIPT
en: Blocks
fr_CA: Blocs

note: SCRIPT
en: Blue
fr_CA: Bleu

note: SCRIPT
en: Body
fr_CA: Corps du texte

note: SCRIPT
en: Bold
fr_CA: Gras

en: Book drop mode
fr_CA: Mode boîte de retour

en: Book drop mode.
fr_CA: Mode boîte de retour.

en: Book fund:
fr_CA: Poste budgétaire :

en: Boolean
fr_CA: Booléen

en: Bootstrap Icons
fr_CA: Icones Bootstrap

note: SCRIPT
en: Border
fr_CA: Bordure

note: SCRIPT
en: Border color
fr_CA: Couleur de la bordure

note: SCRIPT
en: Border style
fr_CA: Style de la bordure

note: SCRIPT
en: Border width
fr_CA: Largeur de la bordure

en: Born:
fr_CA: Né(e) :

en: Borrower
fr_CA: Utilisateur

en: Borrower number
fr_CA: N° d'utilisateur

en: Borrowernumber
fr_CA: N° d'utilisateur

en: Borrowernumber list (one number per line):
fr_CA: Liste des N° d'utilisateurs (un numéro par ligne) :

en: Borrowernumber:
fr_CA: N° d'utilisateur :

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
fr_CA: N° d'utilisateur : %s

en: Borrowernumbers
fr_CA: N° d'utilisateurs

en: Borrowernumbers already in list
fr_CA: N° d'utilisateur déjà dans la liste

en: Borrowernumbers not found
fr_CA: N° d'utilisateurs introuvables

note: SCRIPT
en: Bottom
fr_CA: Bas

en: Branch
fr_CA: Bibliothèque

en: Briar Cliff University, USA
fr_CA: Briar Cliff University, États-Unis

en: Bridge Material Type Icons Project
fr_CA: Projet d'icônes de types de documents "Bridge"

en: Brief display
fr_CA: Affichage court

note: SCRIPT
en: Brightness
fr_CA: Luminosité

en: Brimbank City Council, Australia
fr_CA: Brimbank City Council, Australie

note: ABBR
en: Broader Term
fr_CA: Terme générique

en: Brooklyn Law School Library, USA
fr_CA: Brooklyn Law School Library, États-Unis

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
fr_CA: Parcourir par nom : %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Browse for an image
fr_CA: Parcourir pour une image

en: Browse selected records
fr_CA: Consulter les notices sélectionnées

en: Browse system logs
fr_CA: Consultation des registres du système

en: Browse the system logs
fr_CA: Consulter les registres du système

en: Browse the system logs
fr_CA: Consulter les registres du système

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
fr_CA: Budget %s [id=%s]%s (inactif)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
fr_CA: Budget %s fermé

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
fr_CA: Budget %s fermé

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
fr_CA: La date de fin du budget doit être identique ou postérieure à la date de début du budget

en: Budget id
fr_CA: Identifiant du budget

en: Budget name
fr_CA: Nom du budget

en: Budget period description
fr_CA: Description du budget

en: Budget:
fr_CA: Budget :

en: Budgeted cost
fr_CA: Coût budgété

en: Budgeted cost tax exc.
fr_CA: Coût budgété sans taxes

en: Budgeted cost tax inc.
fr_CA: Coût budgété taxes incluses

en: Budgeted cost:
fr_CA: Coût budgété :

en: Budgets administration
fr_CA: Gestion des budgets

en: Budgets administration
fr_CA: Gestion des budgets

en: Bug wrangler
fr_CA: Chasseur de bogues

en: Bug wranglers:
fr_CA: Chasseur de bogues&nbsp;:

en: Build a new report?
fr_CA: Construire un nouveau rapport ?

en: Build a report
fr_CA: Construire un rapport

en: Build and run reports
fr_CA: Construire et exécuter des rapports

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
fr_CA: Construire nouveau

en: Built-in offline circulation interface
fr_CA: Interface intégrée de circulation hors ligne

note: SCRIPT
en: Bullet list
fr_CA: Liste à puces

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Bundle contents for %s
fr_CA: Contenu de l'ensemble %s

en: Bundle contents list updated
fr_CA: Liste du contenu de l'ensemble mise à jour

en: Bundle had missing items
fr_CA: Il manquait des exemplaires dans l'ensemble

en: Bundle had unexpected items
fr_CA: L'ensemble contient des exemplaires inattendus

note: OPTION
en: Bundle losses are set at checkin automatically
fr_CA: Les pertes de l'ensemble sont définies automatiquement au retour

en: Bundle verified
fr_CA: Ensemble vérifié

en: By
fr_CA: Par

en: By borrowernumber
fr_CA: Par N° d'utilisateur

en: By card number
fr_CA: Par numéro de carte

en: By patron list
fr_CA: Par liste d'abonnés

en: By:
fr_CA: Par&nbsp;:

en: ByWater Solutions, USA
fr_CA: ByWater Solutions, États-Unis

en: Bytes
fr_CA: Octets

en: C &amp; P Bibliography Services, USA
fr_CA: C &amp; P Bibliography Services, États-Unis

en: CC-0 license
fr_CA: Licence CC-0

en: CD audio
fr_CA: CD Audio

en: CD software
fr_CA: Logiciel sur CD

en: COOP2of5
fr_CA: COOP2de5

en: CSV profile ID
fr_CA: Modèle CSV

en: CSV profile added successfully
fr_CA: Modèle CSV ajouté avec succès

en: CSV profile deleted successfully
fr_CA: Modèle CSV supprimé avec succès

en: CSV profile updated successfully
fr_CA: Modèle CSV mis à jour avec succès

en: CSV profile:
fr_CA: Profil CSV&nbsp;:

en: CSV profiles
fr_CA: Modèles CSV

en: CSV profiles
fr_CA: Modèles CSV

en: CSV separator
fr_CA: Séparateur CSV

en: CSV separator:
fr_CA: Séparateur CSV :

en: CSV type
fr_CA: Type de CSV

en: Cache expiry (seconds)
fr_CA: Mémoire cache expire (secondes)

en: Cache expiry:
fr_CA: Expiration du cache

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
fr_CA: Calculé sur %s entre  %s et %s

en: Calendar
fr_CA: Calendrier

en: Calendar information
fr_CA: Calendrier

en: California College of the Arts, USA
fr_CA: California College of the Arts, États-Unis

en: Call Number
fr_CA: Cote

en: Call number
fr_CA: Cote

en: Call number (0-9 to A-Z)
fr_CA: Cote (0-9 à A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
fr_CA: Cote (Z-A à 9-0)

en: Call number browser
fr_CA: Fureteur de cotes

en: Call number browser &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: Navigateur de cotes &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Call number classification scheme
fr_CA: Système de classification des cotes

en: Call number classification scheme:
fr_CA: Système de classification des cotes :

en: Call number range
fr_CA: Plage de cote

en: Call number:
fr_CA: Cote&nbsp;:

en: Call number:
fr_CA: Cote&nbsp;:

en: Call numbers
fr_CA: Cotes

note: SCRIPT
en: Callnumber
fr_CA: Cote

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
fr_CA: Cote : %s

en: Calyx, Australia
fr_CA: Calyx, Australie

en: Camden County, USA
fr_CA: Camden County, États-Unis

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
fr_CA: Peut être rempli par une adresse IP unique, ou un sous-réseau tel que 192.168.1.*

en: Can be manually added ?
fr_CA: Peut être ajouté manuellement?

en: Can be manually invoiced?
fr_CA: Peut être facturé manuellement?

en: Can be sold?
fr_CA: Peut être vendu?

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
fr_CA: Peut être utilisé pour trier et filtrer vos rapports. Cette catégorie est vide par défaut. Les valeurs saisies doivent inclure la valeur de REPORT_GROUP dans le champ Description (OPAC) pour lier le sous-groupe au groupe approprié.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
fr_CA: Il est impossible de fermer des paniers qui ont des exemplaires avec des prix incertains.

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
fr_CA: Impossible de rouvrir des paniers qui font partie d'un bordereau.

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
fr_CA: Impossible de mettre à jour l'utilisateur. %s N° de carte : %s %s (N° d'utilisateur : %s)

en: Can't be cancelled when item is in transit
fr_CA: Ne peut pas être annulé lorsque l'exemplaire est en transit

en: Can't cancel order
fr_CA: Impossible d'annuler la commande

en: Can't cancel order and delete catalog record
fr_CA: Impossible d'annuler la commande et de supprimer la notice du catalogue

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
fr_CA: Impossible de supprimer la commande, (%s) des réservations sont liées à cette commande. Annulez d'abord les réservations

en: Can't cancel receipt
fr_CA: Vous ne pouvez pas annuler la réception

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
fr_CA: La notice ou la commande ne peut pas être supprimée, veuillez d'abord annuler les réservations

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
fr_CA: Impossible de supprimer la notice, car il y a %s réservation(s)

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
fr_CA: Impossible de supprimer la notice, car il y a %s exemplaire(s)

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
fr_CA: Impossible de supprimer la notice, veuillez d'abord supprimer les commandes liées

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
fr_CA: Impossible de supprimer la notice, veuillez d'abord supprimer les abonnements de périodiques liés

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
fr_CA: Impossible de supprimer la notice, voir les contraintes ci-bas

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
fr_CA: Impossible d'enregistrer la notice, les zones suivantes sont vides:

en: Can't scan the code?
fr_CA: Vous ne pouvez pas scanner le code?

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Cancel a confirmed request
fr_CA: Annuler une demande confirmée

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
fr_CA: Tout annuler

en: Cancel an order
fr_CA: Annuler une commande

en: Cancel and return to order
fr_CA: Annuler et retourner à la commande

note: A
en: Cancel article request
fr_CA: Demande d'article annulée

en: Cancel charge
fr_CA: Annuler le frais

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
fr_CA: Annuler le prêt et faire une réservation pour %s

en: Cancel enrollment
fr_CA: Annuler l'inscription

en: Cancel filter
fr_CA: Annuler le filtre

en: Cancel hold
fr_CA: Annuler réservation

en: Cancel hold (X)
fr_CA: Annuler la réservation (X)

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
fr_CA: Annuler la réservation et renvoyer à : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
fr_CA: Annuler la réservation et renvoyer à: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
fr_CA: Annuler la réservation puis tenter de transférer :

en: Cancel import
fr_CA: Annuler import

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
fr_CA: Annuler les réservations sélectionnées

note: SCRIPT
en: Cancel merge
fr_CA: Annuler la fusion

en: Cancel modifications
fr_CA: Annuler les modifications

en: Cancel notification
fr_CA: Annuler le message

en: Cancel order
fr_CA: Annuler la commande

en: Cancel order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fr_CA: Annuler la commande &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
fr_CA: Annuler commande et supprimer notice

en: Cancel order and delete catalog record
fr_CA: Annuler la commande et supprimer la notice

en: Cancel recall
fr_CA: Annuler le rappel

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.first_recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
fr_CA: Annuler le rappel et revenir à : %s

en: Cancel receipt
fr_CA: Annuler la réception

en: Cancel request
fr_CA: Annuler la demande

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
fr_CA: Annuler les réservations sélectionnées (%s)

en: Cancel selected recalls
fr_CA: Annuler les rappels sélectionnés

en: Cancel transfer
fr_CA: Annuler le transfert

en: Cancel transfer (X)
fr_CA: Annuler le transfert (X)

en: Cancel upload
fr_CA: Annuler le téléversement

en: Cancel?
fr_CA: Annuler&nbsp;?

en: Canceled
fr_CA: Annulée

en: Cancellation date
fr_CA: Date d'annulation

en: Cancellation reason:
fr_CA: Raison de l'annulation :

en: Cancellation reason:
fr_CA: Raison de l'annulation :

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
fr_CA: Raison de l'annulation : %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
fr_CA: Demande d'annulation

en: Cancelled
fr_CA: Annulé

en: Cancelled
fr_CA: Annulé

en: Cancelled charge
fr_CA: Frais annulé

en: Cancelled hold
fr_CA: Réservation annulée

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
fr_CA: Annulé le %s

en: Cancelled orders
fr_CA: Commandes annulées

en: Cannot add patron
fr_CA: Impossible d'ajouter cet utilisateur

en: Cannot be deleted
fr_CA: Impossible de supprimer les exemplaires

en: Cannot be ordered
fr_CA: Ne peut pas être commandé

note: I
en: Cannot be put on hold
fr_CA: Impossible de réserver

en: Cannot be renewed yet
fr_CA: Ne peut pas encore être renouvelé

en: Cannot be toggled
fr_CA: Ne peut pas être activé/desactivé

en: Cannot be transferred to pickup library
fr_CA: Transfert vers la bibliothèque de retrait impossible

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
fr_CA: Impossible d'annuler la réception de cette ligne de commande car au moins une réservation existe sur les notices.

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
fr_CA: Impossible d'annuler le reçu de cette ligne de commande à cause d'une réception partielle de la ligne de commande no. %s, qui est déjà reçue. Essayez d'annuler cette première et réessayez.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
fr_CA: Impossible d'annuler le reçu. Raisons possibles:

en: Cannot check in
fr_CA: Retour impossible

en: Cannot check in
fr_CA: Retour impossible

en: Cannot check out
fr_CA: Prêt impossible

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
fr_CA: Prêt impossible! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
fr_CA: Prêt impossible! %s %s %s %s

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
fr_CA: Impossible de créer une collecte sur rendez-vous cette journée-là, il s'agit d'une journée de fermeture.

en: Cannot delete
fr_CA: Impossible de supprimer

en: Cannot delete budget
fr_CA: Impossible de supprimer le budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Cannot delete budget '%s'
fr_CA: Impossible de supprimer le budget '%s'

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
fr_CA: Impossible de supprimer la devise %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
fr_CA: Impossible de supprimer le type de document '%s'

en: Cannot delete patron
fr_CA: Impossible de supprimer l'utilisateur

en: Cannot delete this item type.
fr_CA: Impossible de supprimer ce type de document.

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
fr_CA: Suppression impossible : La catégorie %s est utilisée

en: Cannot detect mana server at
fr_CA: Serveur mana indétectable au

en: Cannot edit
fr_CA: Impossible de modifier

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
fr_CA: Ne peut pas modifier la quittance&nbsp;: l'utilisateur a des prêts.

en: Cannot enqueue this job.
fr_CA: Impossible de mettre cette tâche en file d'attente.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
fr_CA: Impossible d'ouvrir %s en lecture.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
fr_CA: Impossible d'ouvrir le dossier de l'index, lisez (idlink.txt ou datalink.txt).

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
fr_CA: Ne peut pas ouvrir cette notice dans l'éditeur simple

en: Cannot place hold
fr_CA: Impossible de réserver

en: Cannot place hold from patron's library
fr_CA: Impossible d'effectuer la réservation à partir de la bibliothèque de l'utilisateur

en: Cannot place hold on some items
fr_CA: Impossible de réserver certains exemplaires

en: Cannot place hold:
fr_CA: Impossible de réserver&nbsp;:

en: Cannot process file as an image.
fr_CA: Impossible de traiter le fichier comme une image.

en: Cannot renew:
fr_CA: Renouvellement impossible&nbsp;:

en: Cannot take patron photo.
fr_CA: Impossible de prendre la photo de l'utilisateur.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
fr_CA: Vous ne pouvez pas tester le modèle de prédiction pour la raison(s) suivante(s)&nbsp;:

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
fr_CA: Impossible de transférer l'exemplaire %s en raison de limites de transfère

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
fr_CA: Impossible de décompresser le fichier dans le répertoire des extensions.

en: Cap fine at replacement price
fr_CA: Bloquer l'amende au coût de remplacement

note: SCRIPT
en: Capitalization
fr_CA: Capitalisation

note: SCRIPT
en: Caption
fr_CA: Légende

en: Card
fr_CA: Carte

en: Card batch
fr_CA: Lot de cartes

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
fr_CA: Lot de cartes numéro %s

en: Card batches
fr_CA: Lots de cartes

en: Card height:
fr_CA: Hauteur de la carte&nbsp;:

en: Card number
fr_CA: Numéro de carte

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
fr_CA: Le N° de carte %s n'est pas un numéro de carte valide %s (pour l'utilisateur avec le N° d'utilisateur %s)%s

en: Card number already in use.
fr_CA: Ce numéro de carte est déjà utilisé.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
fr_CA: Le numéro de carte doit avoir au plus %s caractères. %s

en: Card number length is incorrect.
fr_CA: La longueur du numéro de carte n'est pas valide.

en: Card number list (one card number per line):
fr_CA: Liste des numéros de carte (un numéro de carte par ligne) :

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
fr_CA: Le numéro de carte doit contenir entre %s et %s caractères. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
fr_CA: Le numéro de carte doit contenir exactement %s caractères. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
fr_CA: Le numéro de carte ne peut contenir que %s caractères au maximum.

en: Card number:
fr_CA: Numéro de carte:

en: Card number:
fr_CA: N° de carte :

en: Card numbers not found
fr_CA: Numéros de carte introuvables

en: Card preview
fr_CA: Prévisualisation Carte

en: Card template
fr_CA: Modèle de  cartes

en: Card templates
fr_CA: Modèles de cartes

en: Card width:
fr_CA: Largeur de la carte&nbsp;:

en: Cardnumber
fr_CA: Numéro de carte

en: Cardnumber already in use.
fr_CA: Ce numéro de carte est déjà utilisé

en: Cardnumber length is incorrect.
fr_CA: La longueur du numéro de carte n'est pas valide.

en: Cardnumbers
fr_CA: Numéros de cartes

en: Cardnumbers already in list
fr_CA: Ce numéro de carte est déjà dans la liste

en: Cardnumbers not found
fr_CA: Numéros de cartes non trouvés

en: Carnegie Stout Library, USA
fr_CA: Carnegie Stout Library, États-Unis

note: SCRIPT
en: Cart
fr_CA: Panier

en: Cas login
fr_CA: Identifiant CAS

en: Cash management
fr_CA: Gestion des caisses

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
fr_CA: Caisse

en: Cash register ID:
fr_CA: Identifiant de la caisse :

en: Cash register added successfully.
fr_CA: Caisse enregistreuse ajoutée avec succès.

en: Cash register archived successfully.
fr_CA: Caisse enregistreuse archivée avec succès.

en: Cash register restored successfully.
fr_CA: Caisse enregistreuse restaurée avec succès.

en: Cash register statistics
fr_CA: Statistiques sur la caisse

en: Cash register statistics
fr_CA: Statistiques sur la caisse

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
fr_CA: Statistiques de la caisse %s à %s

en: Cash register updated successfully.
fr_CA: Caisse enregistreuse mise à jour avec succès.

en: Cash register:
fr_CA: Caisse :

en: Cash register:
fr_CA: Caisse :

en: Cash registers
fr_CA: Caisses

en: Cash registers for
fr_CA: Caisses de

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
fr_CA: Résumé des encaissements à %s

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
fr_CA: Résumé des encaissements à %s

en: Cashier
fr_CA: Caissier

en: Cashup &rsaquo; Koha
fr_CA: Encaissement &rsaquo; Koha

en: Cashup all
fr_CA: Tout encaisser

en: Cashup history
fr_CA: Historique d'encaissement

en: Cashup summary
fr_CA: Résumé des encaissements

en: Cassette recording
fr_CA: Cassette audio

en: Catalog
fr_CA: Catalogue

en: Catalog
fr_CA: Catalogue

en: Catalog by item type
fr_CA: Catalogue par type de document

en: Catalog by item type
fr_CA: Catalogue par type de document

en: Catalog by item types &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Catalogue par type de document &rsaquo; Bilans et statistiques &rsaquo; Koha

en: Catalog details
fr_CA: Détails du catalogue

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
fr_CA: Détails %s

en: Catalog search
fr_CA: Recherche catalogue

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Recherche dans le catalogue &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Catalog statistics
fr_CA: Statistiques sur le catalogue

en: Catalog statistics
fr_CA: Statistiques sur le catalogue

en: Cataloging
fr_CA: Catalogage

en: Cataloging
fr_CA: Catalogage

note: %1$s:  IF ( total || breeding_loop ) %2$s:  ELSIF ( query ) %3$s:  END
en: Cataloging %s &rsaquo; Search results %s &rsaquo; No results found %s &rsaquo; Koha
fr_CA: Catalogage %s &rsaquo; Résultats de recherche %s &rsaquo; Aucun résultat %s &rsaquo; Koha

en: Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: Catalogage &rsaquo; Koha

en: Cataloging authority plugin &rsaquo; Koha
fr_CA: Extension de catalogage d'autorité &rsaquo; Koha

en: Cataloging editor
fr_CA: Éditeur de catalogage

en: Cataloging search
fr_CA: Recherche du catalogue

en: Catalogs
fr_CA: Catalogues

en: Catalogue tables
fr_CA: Tables du catalogue

en: Cataloguing items
fr_CA: du catalogage des exemplaires

en: Cataloguing tables
fr_CA: Tables du catalogage

en: Catalyst IT, New Zealand
fr_CA: Catalyst IT, Nouvelle-Zélande

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
fr_CA: Catégories à être assignées aux téléversements de fichiers. Sans une catégorie, un téléversement est considéré comme temporaire et peut être retiré pendant un nettoyage automatique.

en: Category
fr_CA: Catégorie

note: %1$s:  categorycode | html
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
fr_CA: La catégorie %s est utilisée. Suppression impossible!

en: Category (code)
fr_CA: Catégorie (code)

en: Category code
fr_CA: Code catégorie

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
fr_CA: Code catégorie&nbsp;:

en: Category code:
fr_CA: Code de catégorie :

en: Category deleted
fr_CA: Catégorie supprimée

en: Category name
fr_CA: Nom de la catégorie

en: Category type:
fr_CA: Type de catégorie :

en: Category:
fr_CA: Catégorie :

en: Category:
fr_CA: Catégorie :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
fr_CA: Catégorie&nbsp;: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
fr_CA: Catégorie : %s (%s)

en: Categorycode
fr_CA: Code catégorie

note: SCRIPT
en: Cell
fr_CA: Cellule

note: SCRIPT
en: Cell padding
fr_CA: Remplissage de la cellules

note: SCRIPT
en: Cell properties
fr_CA: Propriétés de la cellule

note: SCRIPT
en: Cell spacing
fr_CA: Espacement de la cellule

note: SCRIPT
en: Cell type
fr_CA: Type de la cellule

en: Cell value
fr_CA: Valeur de la cellule

en: Cell value
fr_CA: Valeur de cellule

en: Cells contain estimated values only.
fr_CA: Les cellules contiennent uniquement des valeurs estimées.

en: Center
fr_CA: Centre

en: Central Kansas Library System (CKLS), USA
fr_CA: Central Kansas Library System (CKLS), États-Unis

en: Centre collégial des services regroupés (CCSR), Canada
fr_CA: Collecto (anciennement CCSR), Canada

en: Change
fr_CA: Changer

en: Change ILL request status
fr_CA: Modifier le statut de la demande d'ILL

en: Change amounts by
fr_CA: Changer les montants par

en: Change basket group
fr_CA: Changer le bordereau

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
fr_CA: Changer de bordereau

en: Change category
fr_CA: Modifier la catégorie

en: Change currency
fr_CA: Modifier la devise

en: Change framework
fr_CA: Changer la grille

en: Change internal note
fr_CA: Changer la note interne

en: Change library
fr_CA: Changer de bibliothèque

en: Change order
fr_CA: Changer la position

note: %1$s:  IF (type == "vendor") %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Change order %svendor%sinternal%s note
fr_CA: Modifier la note de commande %sdu fournisseur%sinterne%s

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
fr_CA: Changer la note interne pour cette commande (commande no. %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
fr_CA: Changer le note sur le fournisseur (commande no. %s)

en: Change password
fr_CA: Changer le mot de passe

en: Change selected suggestions
fr_CA: Modifier les suggestions sélectionnées

en: Change to give:
fr_CA: Monnaie à rendre :

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
fr_CA: Changer l'identifiant et/ou le mot de passe de %s %s

en: Change your Hea settings
fr_CA: Modifier les paramètres Hea

en: Change your Mana KB settings
fr_CA: Modifiez votre configuration de Mana KB

en: Changed action if matching record found
fr_CA: Action si une notice concordante est trouvée modifiée

en: Changed action if no match found
fr_CA: Action s'il n'y a pas de notice concordante modifiée

en: Changed item processing option
fr_CA: Option d'action sur les exemplaires modifiée

en: Changed.
fr_CA: Changé.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
fr_CA: Les modifications n'ont pas été appliquées. Veuillez vérifier les valeurs suivantes :

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
fr_CA: Les modifications réalisées ci-dessous s'appliqueront uniquement aux sous-zones d'exemplaires qui sont liées à la table 'items'.

en: Changes saved.
fr_CA: Modifications sauvegardées.

en: Chapters
fr_CA: Chapitres

en: Chapters:
fr_CA: Chapitres :

en: Character encoding:
fr_CA: Encodage des caractères :

note: SCRIPT
en: Characters
fr_CA: Caractères

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
fr_CA: Caractères (sans espaces)

en: Charge
fr_CA: Frais

en: Charge lost fee
fr_CA: Charger les frais de document perdu

en: Charge when?
fr_CA: Quand facturer

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
fr_CA: Frais (%s)

en: Charges:
fr_CA: Frais :

en: Chart (.svg)
fr_CA: Graphique (.svg)

en: Chart settings
fr_CA: Paramétrages des graphiques

en: Chart type:
fr_CA: Type de graphique:

en: Check
fr_CA: Vérifier

en: Check Perl dependencies
fr_CA: Vérifier les dépendances Perl

en: Check all
fr_CA: Sélectionner tout

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
fr_CA: Consultez la liste des codes-barres pour les exemplaires mal classés :

en: Check boxes to duplicate the original values
fr_CA: Cases à cocher pour dupliquer les valeurs d'origine

en: Check duplicate patron &rsaquo; Koha
fr_CA: Vérification d'un doublon &rsaquo; Koha

en: Check expiration
fr_CA: Vérification des dates d'expiration

en: Check expiration
fr_CA: Vérification des dates d'expiration

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Vérification des dates d'expiration &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Check for embedded item record data?
fr_CA: Vérifier les exemplaires inclus?

en: Check for previous checkouts:
fr_CA: Vérifier les prêts précédents :

en: Check in
fr_CA: Retour

en: Check in
fr_CA: Retour

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Retour %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
fr_CA: Message au retour

en: Check lists
fr_CA: Vérifier les listes

en: Check logs for more details.
fr_CA: Vérifiez le registre des erreurs pour plus d'information.

en: Check none
fr_CA: Aucune sélection

en: Check out
fr_CA: Prêt

en: Check out and check in items
fr_CA: Prêter et retourner des documents

en: Check out anyway?
fr_CA: Prêter quand même ?

en: Check out details
fr_CA: Détails du prêt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
fr_CA: Messages de prêt

en: Check out to this patron
fr_CA: Prêter à cet utilisateur

en: Check previous checkout
fr_CA: Vérifier les prêts précédents

en: Check previous checkout?
fr_CA: Vérifier les prêts précédents?

en: Check previous checkouts:
fr_CA: Vérifier les prêts précédents :

en: Check that your database is running.
fr_CA: Vérifiez que votre base de données fonctionne.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
fr_CA: Cochez les cases des bibliothèques vers lesquelles vous acceptez de transférer des documents.

en: Check the expiration of a serial
fr_CA: Vérifier les dates d'expiration des abonnements de périodiques

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
fr_CA: Vérifiez la configuration du nom de la machine dans %s. Certains serveurs de bases de données requièrent %s plutôt que %s.

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
fr_CA: Cochez cette case pour permettre aux utilisateurs de modifier cet attribut à partir de leur page de détails dans l'OPAC. (nécessite ci-dessus)

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
fr_CA: Cocher pour supprimer cette sous-zone %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
fr_CA: Vérifiez pour supprimer cette sous-zone

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
fr_CA: Cocher pour afficher cet attribut dans la page de détail de l'OPAC.

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
fr_CA: Cocher pour permettre à l'utilisateur de saisir plusieurs valeurs pour cet attribut.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
fr_CA: Cocher pour transférer cet attribut dans les données anonymisées de l'utilisateur.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
fr_CA: Cocher pour rendre cet attribut obligatoire lors de la création ou la modification un utilisateur.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
fr_CA: Cocher pour rendre cet attribut interrogeable dans l'interface professionnelle, recherche d'utilisateur.

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
fr_CA: Cocher pour faire afficher cet attribut dans le panneau d'information à gauche dans le dossier de l'utilisateur (interface professionnelle).

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
fr_CA: Vérifiez les réglages de votre base de données dans %s.

en: Check-in
fr_CA: Retour

en: Check-in date from
fr_CA: Rendu entre le&nbsp;:

en: Check-in date from:
fr_CA: Rendu entre le&nbsp;:

en: Checked
fr_CA: Vérifiée

en: Checked by the library
fr_CA: Vérifiée par la bibliothèque

en: Checked in
fr_CA: Retourné

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
fr_CA: Retourné après %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
fr_CA: Retourné avant %s

note: SCRIPT
en: Checked in item.
fr_CA: Exemplaire retourné.

en: Checked out
fr_CA: Prêté

en: Checked out
fr_CA: Prêté

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
fr_CA: Prêté %s %s %s par %s à %s %s %s : échéance le %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
fr_CA: A été prêté %s fois

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
fr_CA: Prêté (%s)

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
fr_CA: Prêté après %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
fr_CA: Prêté avant le %s

en: Checked out by
fr_CA: Prêté par

en: Checked out from
fr_CA: Emprunté à

en: Checked out on
fr_CA: Emprunté le

en: Checked out on (hidden, unformatted)
fr_CA: Emprunté le (caché, non formaté)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
fr_CA: Prêté à %s

en: Checked out to:
fr_CA: Prêté à :

en: Checked out:
fr_CA: Prêté&nbsp;:

en: Checked-in items
fr_CA: Documents retournés

en: Checkin
fr_CA: Retour

en: Checkin and transfer policy
fr_CA: Politique de transfert et de retour

en: Checkin date
fr_CA: Date de retour

en: Checkin message
fr_CA: Message au retour

en: Checkin message type:
fr_CA: Type de message au retour :

en: Checkin message:
fr_CA: Message au retour :

en: Checkin on
fr_CA: Rendu le

note: A
en: Checkin settings
fr_CA: Paramètres de retour

en: Checking out to
fr_CA: Retour à

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
fr_CA: Prêter à %s

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
fr_CA: Cocher la boîte à côté de l'étiquette du champ pour modifier le champ. Laisser les boîtes décochées pour ne faire aucun changement.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
fr_CA: En cochant la boîte à droite de l'étiquette, vous désactiverez l'entrée et supprimerez toutes les valeurs de cette zone sur tous les utilisateurs sélectionnés.

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
fr_CA: En cochant la boîte à droite de l'étiquette de la sous-zone, vous désactiverez l'entrée et supprimerez toutes les valeurs de cette sous-zone dans tous les exemplaires sélectionnés. Laisser les zones vides ne fera aucun changement.

note: SCRIPT
en: Checklist
fr_CA: Liste à cocher

en: Checkout
fr_CA: Prêt

en: Checkout count
fr_CA: Nombre de prêts

en: Checkout count:
fr_CA: Nombre de prêts&nbsp;:

en: Checkout criteria:
fr_CA: Critères des prêts :

en: Checkout date
fr_CA: Date de prêt

en: Checkout date from:
fr_CA: Prêté entre le&nbsp;:

en: Checkout date from:
fr_CA: Prêté entre le&nbsp;:

en: Checkout history
fr_CA: Historique de prêt

en: Checkout history
fr_CA: Historique de prêt

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
fr_CA: Historique de prêt pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: Historique de prêt de %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
fr_CA: L'historique de prêt de %s utilisateurs sera anonymisé

en: Checkout notes
fr_CA: Notes sur les documents en prêt

en: Checkout notes
fr_CA: Notes sur les documents en prêt

en: Checkout notes &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Notes sur les documents en prêt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Checkout notes pending
fr_CA: Notes de prêt en attente

en: Checkout on
fr_CA: Emprunté le

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
fr_CA: Emprunter ou renouveler

note: A
en: Checkout settings
fr_CA: Paramétrages du prêt

en: Checkout status:
fr_CA: Statut du prêt&nbsp;:

en: Checkouts
fr_CA: Prêt(s)

en: Checkouts
fr_CA: Prêts

note: For the first occurrence, %1$s:  issuecount || 0 | html
en: Checkouts (%s)
fr_CA: Prêts (%s)

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
fr_CA: Les prêts sont BLOQUÉS parce que le total des amendes a DÉPASSÉ LA LIMITE.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
fr_CA: Les prêts sont BLOQUÉS parce que l'utilisateur a des retards.

en: Checkouts:
fr_CA: Prêt(s):

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
fr_CA: Vérifier la structure MARC. Si vous modifiez les grilles de catalogage MARC, il est recommandé de lancer ce script pour vérifier qu'il n'y a pas d'erreurs dans vos grilles

en: Cheshire Libraries, United Kingdom
fr_CA: Cheshire Libraries, Royaume-Uni

en: Child
fr_CA: Enfant

en: Choice
fr_CA: Choix

en: Choose
fr_CA: Choisir

en: Choose
fr_CA: Choisir

en: Choose .koc file:
fr_CA: Choisissez le fichier .koc&nbsp;:

en: Choose a field name
fr_CA: Choisir un champ

en: Choose a file
fr_CA: Choisissez un fichier

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
fr_CA: Choisissez un fournisseur dans la liste pour y accéder directement.

en: Choose a vendor to transfer from
fr_CA: Ignorer et retourner aux transferts

en: Choose a vendor to transfer to
fr_CA: Ignorer et retourner aux transferts

en: Choose adult category
fr_CA: Choisir une catégorie d'adulte

en: Choose adult category &rsaquo; Koha
fr_CA: Choisir une catégorie d'adulte &rsaquo; Koha

en: Choose an age field
fr_CA: Choisir un champ d'âge

en: Choose an icon:
fr_CA: Choisir un icône :

en: Choose barcode type (encoding):
fr_CA: Choisissez le type de code-barres (encodage)&nbsp;:

en: Choose cash register:
fr_CA: Sélectionner la caisse :

en: Choose desk:
fr_CA: Sélectionner le comptoir :

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
fr_CA: Choisir un hémisphère:

en: Choose layout type:
fr_CA: Choisissez le type de présentation:

en: Choose library:
fr_CA: Sélectionner la bibliothèque :

en: Choose list
fr_CA: Choisir la liste

en: Choose one
fr_CA: Choisir

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
fr_CA: Choisissez de limiter cet attribut à un type d'utilisateur. S'il vous plaît laissez vide si vous souhaitez que ces attributs soient disponibles pour tous les types d'utilisateurs.

en: Choose order of text fields to print
fr_CA: Choisissez l'ordre des champs à imprimer

en: Choose the file to add to the basket
fr_CA: Choisissez le fichier à ajouter au panier

note: A
en: Choose this record
fr_CA: Sélectionner cette notice

en: Choose type of IDs to enter:
fr_CA: Choisir le type d'identifiants à saisir :

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
fr_CA: Décidez si les utilisateurs de cette catégorie ont toujours accès aux fonctionnalités du catalogue public telles que le renouvellement et les réservations lorsque leurs comptes sont expirés.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
fr_CA: Décidez si, par défaut, il sera rappelé aux utilisateurs de cette catégorie qu'ils essaient d'emprunter un document qu'ils ont déjà emprunté auparavant.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
fr_CA: Choisir les extensions à utiliser pour proposer des recherches aux utilisateurs et au personnel

en: Choose your language
fr_CA: Choisissez votre langue

en: Choose your library:
fr_CA: Sélectionnez la bibliothèque :

en: Choose:
fr_CA: Choisir&nbsp;:

en: Chooser
fr_CA: Sélectionneur

en: Chooser:
fr_CA: Sélectionneur :

en: Chooser:
fr_CA: Sélectionneur:

en: Circ notes
fr_CA: Note de circulation

note: SCRIPT
en: Circle
fr_CA: Cercle

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
fr_CA: Alertes de circulation pour %s

en: Circulation and fine rules
fr_CA: Règles de circulation et d'amendes

en: Circulation and fine rules
fr_CA: Règles de circulation

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Règles de circulation &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
fr_CA: Règles de circulation

en: Circulation desks
fr_CA: Comptoirs de circulation

en: Circulation history
fr_CA: Historique de circulation

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Circulation history for %s
fr_CA: Historique de circulation pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Circulation history for %s
fr_CA: Historique de circulation pour %s

en: Circulation note
fr_CA: Note de circulation

en: Circulation note:
fr_CA: Note de circulation :

en: Circulation note:
fr_CA: Note de circulation :

en: Circulation records were last synced on:
fr_CA: Les notices de circulations ont été sychronisé la dernière fois le:

en: Circulation rule created!
fr_CA: Règle de circulation créée

en: Circulation rule not created!
fr_CA: Règle de circulation n'a pas été créée.

en: Circulation statistics
fr_CA: Stats de circulation

en: Circulation statistics
fr_CA: Statistiques de circulation

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
fr_CA: Statistiques de circulation de %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( author ) %3$s:  author |html %4$s:  END
en: Circulation statistics for %s %s by %s%s
fr_CA: Statistiques de circulation de %s %s par %s%s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Statistiques de circulation de %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Statistiques de circulation%s &rsaquo; Résultats%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
fr_CA: Table du module circulation

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
fr_CA: Circulation&nbsp;: Retards à %s

en: Cities
fr_CA: Villes

en: Cities
fr_CA: Villes

en: Cities and towns
fr_CA: Villes et villages

en: City
fr_CA: Ville

en: City ID
fr_CA: Identifiant commun

en: City ID:
fr_CA: Identifiant ville :

en: City added successfully.
fr_CA: Ville ajoutée avec succès.

en: City deleted successfully.
fr_CA: Ville supprimée avec succès.

en: City id
fr_CA: Identifiant ville

en: City updated successfully.
fr_CA: Ville mise à jour avec succès.

en: City:
fr_CA: Ville:

en: City:
fr_CA: Ville :

en: Claim ID
fr_CA: Identifiant de la déclaration

en: Claim acquisition
fr_CA: Réclamation d'aquisitions

en: Claim date
fr_CA: Date de réclamation

en: Claim missing serials
fr_CA: Réclamer les numéros manquants de périodiques

note: INPUT type=submit
en: Claim order
fr_CA: Réclamer une commande

en: Claim returned
fr_CA: Déclarer retourné

en: Claim serial issue
fr_CA: Réclamation de numéros manquants de périodique

en: Claim using notice:
fr_CA: Réclamer en utilisant la notification :

en: Claimed
fr_CA: Réclamé

en: Claimed date
fr_CA: Date de réclamation

en: Claims
fr_CA: Réclamations

en: Claims
fr_CA: Réclamations

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
fr_CA: Réclamations %s pour %s %s

en: Claims (
fr_CA: Déclarations de retour (

note: For the first occurrence, %1$s:  IF patron.return_claims.resolved.count == 0
en: Claims (%s
fr_CA: Déclarations de retour (%s

en: Claims count
fr_CA: Nombre de réclamations

en: Claims count:
fr_CA: Nombre de réclamations :

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
fr_CA: Réclamations pour %s

note: SCRIPT
en: Class
fr_CA: Classe

en: Class:
fr_CA: Classe

en: Classification configuration
fr_CA: Paramétrage du classement

en: Classification filing rules
fr_CA: Règles de classement de la classification

en: Classification source added successfully.
fr_CA: Source de classification ajoutée avec succès.

en: Classification source code:
fr_CA: Code source de classification&nbsp;:

en: Classification source deleted successfully.
fr_CA: Source de classification supprimée avec succès.

en: Classification source updated successfully.
fr_CA: Source de classification mise à jour avec succès.

en: Classification sources
fr_CA: Sources de classification

en: Classification sources
fr_CA: Sources de classification

en: Classification splitting rules
fr_CA: Règles de fractionnement de la classification

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
fr_CA: Classification : %s

en: Clean
fr_CA: Effacer

en: Cleaned
fr_CA: Effacé

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
fr_CA: Lot d'importation #%s effacé

en: Clear
fr_CA: Effacer

en: Clear all
fr_CA: Tout effacer

en: Clear all
fr_CA: Tout effacer

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
fr_CA: Voulez-vous effacer du réservoir les notices de ce fichier? Cette opération est irréversible.

en: Clear date
fr_CA: Effacer la date

en: Clear field
fr_CA: Effacer la zone

en: Clear fields
fr_CA: Effacer les champs

en: Clear filter
fr_CA: Effacer le filtre

note: SCRIPT
en: Clear formatting
fr_CA: Effacer le formatage

en: Clear on loan
fr_CA: Désélectionner les exemplaires prêtés

note: A
en: Clear screen
fr_CA: Effacer l'écran

en: Clear search form
fr_CA: Effacer le formulaire de recherche

note: SCRIPT
en: Clear selection
fr_CA: Effacer la sélection

en: Clear selection on visible rows
fr_CA: Effacer la sélection

en: Clear template
fr_CA: Effacer le modèle

en: Clear used authorities
fr_CA: Supprimer les autorités utilisées

en: Click Save to finish.
fr_CA: Cliquez sur Enregistrer pour terminer.

en: Click on an image to view it in the image viewer
fr_CA: Cliquez sur une image pour l'afficher dans la visionneuse d'image

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
fr_CA: Cliquez sur n'importe quel champ pour en modifier le contenu. Appuyez sur la touche &lt;Entrée&gt; pour enregistrer les modifications.

en: Click on individual cells to edit.
fr_CA: Cliquez sur chaque cellule à modifier.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
fr_CA: Cliquez sur le(s) lien(s) suivant(s) pour télécharger le(s) lot(s) exporté(s).

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
fr_CA: Cliquez sur le(s) lien(s) suivant(s) pour télécharger le(s) lot(s) exporté(s).

en: Click on the grid to toggle the settings.
fr_CA: Cliquez sur le tableau pour modifier le paramétrage.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
fr_CA: Cliquer sur le lien pour télécharger les cartes utilisateurs depuis la liste d'utilisateur.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
fr_CA: Cliquez sur la carte pour définir la géolocalisation pour %s

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
fr_CA: Cliquez sur "Choisissez le fichier" et sélectionnez le fichier CSV à téléverser.

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
fr_CA: Cliquer sur le bouton 'Supprimer' pour supprimer l'image actuelle.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
fr_CA: Cliquez sur le bouton 'Enregistrer les citations' dans la barre d'outils pour enregistrer la totalité du lot de citations.

en: Click the date to add or edit a holiday.
fr_CA: Cliquez sur la date pour laquelle vous voulez saisir un jour de fermeture.

en: Click to add item
fr_CA: Cliquer pour ajouter un exemplaire

en: Click to collapse
fr_CA: Cliquer pour plier

en: Click to edit
fr_CA: Cliquer pour modifier

en: Click to edit item cost or quantities
fr_CA: Cliquer pour modifier le coût ou la quantité d'articles

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
fr_CA: Cliquez ici pour remplir une suggestion générée de façon aléatoire.

en: Client ID
fr_CA: ID Client

en: Client ID:
fr_CA: Identifiant du client:

en: Clipboard
fr_CA: Presse-papier

note: IMG
en: Clone
fr_CA: Cloner

en: Clone circulation and fine rules
fr_CA: Cloner les règles de circulation et d'amendes

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Cloner les règles de circulation et d'amendes &rsaquo; Règles de circulation et d'amendes &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
fr_CA: Cloner ces règles vers :

note: IMG
en: Clone this subfield
fr_CA: Répéter cette sous-zone

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
fr_CA: Cloner les règles de circulation et d'amendes %s des règles standard%s de "%s"%s %s vers "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
fr_CA: Échec du clonage des règles de circulation et d'amendes !

note: BUTTON
en: Close
fr_CA: Fermer

en: Close an acquisitions basket
fr_CA: Fermer un panier d'acquisitions

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
fr_CA: Fermer et Imprimer au format PDF

en: Close basket
fr_CA: Fermer ce panier

en: Close basket group
fr_CA: Fermer le groupe de commandes

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
fr_CA: Fermer le budget %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
fr_CA: Fermer le budget %s

en: Close reasons for agreements (e-resource management module)
fr_CA: Raisons de fermeture d'ententes (module de gestion des ressources électroniques)

en: Close selected invoices
fr_CA: Fermer les factures sélectionnées

en: Close this basket
fr_CA: Fermer ce panier

en: Close this window.
fr_CA: Fermer cette fenêtre

en: Close window
fr_CA: Fermer la fenêtre

en: Close:
fr_CA: Fermer:

en: Closed
fr_CA: Fermé

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
fr_CA: Fermé le %s

en: Closed on:
fr_CA: Fermé le :

en: Club enrollments
fr_CA: Inscriptions au club

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Inscriptions au club &rsaquo; Clubs d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
fr_CA: Inscriptions au club

en: Club fields:
fr_CA: Champs du club :

en: Club not found
fr_CA: Club introuvable

en: Club template
fr_CA: Modèle de club

en: Club templates
fr_CA: Modèles de club

en: Club:
fr_CA: Club :

en: Clubs currently enrolled in
fr_CA: Clubs auxquels l'utilisateur est inscrit

en: Clubs not enrolled in
fr_CA: Clubs auxquels l'utilisateur n'est pas inscrit

en: Coce cover image
fr_CA: Image de couverture Coce

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
fr_CA: Image Coce provenant de Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
fr_CA: Image Coce provenant d'Open Library

note: SCRIPT
en: Code sample
fr_CA: Exemple de code

note: SCRIPT
en: Code sample...
fr_CA: Exemple de code...

note: SCRIPT
en: Code view
fr_CA: Affichage du code

en: Code:
fr_CA: Code :

en: CodeMirror editing library
fr_CA: Module d'édition CodeMirror

en: Coeur d'Alene Public Library, USA
fr_CA: Coeur d'Alene Public Library, États-Unis

en: Collapse all
fr_CA: Tout plier

en: Collapsed
fr_CA: Plié

en: Collect payment
fr_CA: Recevoir un paiement

en: Collection code
fr_CA: Code de collection

en: Collection code:
fr_CA: Code de collection&nbsp;:

en: Collection deleted successfully
fr_CA: Collection supprimée avec succès

en: Collection failed to be deleted
fr_CA: Echec de la suppression de la collection

en: Collection title
fr_CA: Titre de série

en: Collection title:
fr_CA: Titre de série :

en: Collection transferred successfully
fr_CA: La collection a été transférée avec succès

en: Collection:
fr_CA: Collection&nbsp;:

en: Collection:
fr_CA: Collection&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
fr_CA: Collection : %s

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
fr_CA: Codes de collection (apparaît au catalogage et dans les exemplaires)

en: Color
fr_CA: Couleur

note: SCRIPT
en: Color Picker
fr_CA: Sélecteur de couleur

note: SCRIPT
en: Color levels
fr_CA: Niveaux de couleur

note: SCRIPT
en: Color swatch
fr_CA: Échantillon de couleurs

note: SCRIPT
en: Cols
fr_CA: Colonnes

en: Column
fr_CA: Colonne

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
fr_CA: Colonnes %s

note: SCRIPT
en: Column group
fr_CA: Groupe de colonnes

en: Column name
fr_CA: Nom de la colonne

note: SCRIPT
en: Column {0}
fr_CA: Colomne {0}

en: Column:
fr_CA: Colonne&nbsp;:

en: Columns
fr_CA: Colonnes

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
fr_CA: Les colonnes doivent être saisies de gauche à droite&nbsp;: si la 1ere colonne est vierge, les autres seront ignorées

note: SCRIPT
en: Columns settings
fr_CA: Paramétrage des colonnes

en: Coming from
fr_CA: Venant de

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
fr_CA: Venant de %s

en: Comma (,)
fr_CA: Virgule (,)

en: Comma separated text (.csv)
fr_CA: Texte séparé par une virgule (.csv)

en: Command-line
fr_CA: Ligne de commande

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Comment by:
fr_CA: Commentaire par :

en: Comment:
fr_CA: Commentaire :

en: Comment:
fr_CA: Commentaire&nbsp;:

en: Commenter
fr_CA: Commentateur

en: Comments
fr_CA: Commentaires

en: Comments
fr_CA: Commentaires

en: Comments about this file:
fr_CA: Notes à propos de ce fichier :

en: Comments awaiting moderation
fr_CA: Commentaires en attente d'approbation

en: Comments pending approval
fr_CA: Commentaires en attente de validation

en: Comments:
fr_CA: Commentaires :

en: Company details
fr_CA: Coordonnées du fournisseur

en: Company name:
fr_CA: Nom du fournisseur&nbsp;:

en: Compare
fr_CA: Comparer

en: Compare barcodes list to results:
fr_CA: Comparer la liste de codes-barres aux résultats&nbsp;:

en: Compare matched records
fr_CA: Comparer les enregistrements correspondants

en: Compare matched records
fr_CA: Comparer les notices concordantes

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Comparer les notices correspondantes &rsaquo; Préparer les notices MARC pour l'importation &rsaquo; Outis &rsaquo; Koha

en: Compare patrons
fr_CA: Comparer les utilisateurs

en: Compare patrons for merging
fr_CA: Comparer les utilisateurs pour la fusion

en: Compare preference values
fr_CA: Comparer les valeurs de la préférence

en: Compare selected
fr_CA: Comparer la sélection

en: Complete
fr_CA: Terminé

en: Complete request
fr_CA: Compléter la demande

en: Completed
fr_CA: Terminée

en: Completed import of records
fr_CA: Importation des notices terminée

en: Completed on
fr_CA: complété le

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
fr_CA: Composants (%s)

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
fr_CA: Configuration OK, il n'y pas d'erreurs dans votre table de paramètres MARC

en: Configure
fr_CA: Configurer

en: Configure Mana KB
fr_CA: Configurer Mana KB

en: Configure and hide or show columns for tables
fr_CA: Masquer ou afficher des colonnes dans les tableaux

en: Configure cash registers
fr_CA: Configurer les caisses

en: Configure curbside pickup for libraries
fr_CA: Paramétrer la collecte sur rendez-vous pour les bibliothèques

en: Configure items for purchase
fr_CA: Paramétrer les exemplaires à vendre

en: Configure plugins
fr_CA: Configurer les extensions

en: Configure these parameters in the order they appear.
fr_CA: Configurer ces paramètres dans leur ordre d'apparition

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
fr_CA: La configuration de l'outil 'Voulez-vous dire?' nécessite Javascript. Si vous ne parvenez pas à utiliser Javascript, vous pourriez être en mesure de le configurer dans l'onglet Usage local des préférences système (voir le JSON dans les préférences système OPACdidyoumean), mais ce n'est pas pris en charge, c'est non recommandé, et ne fonctionnera probablement pas.

en: Confirm
fr_CA: Confirmer

en: Confirm
fr_CA: Confirmer

en: Confirm ILL request
fr_CA: Confirmer la demande de PEB

en: Confirm cancellation
fr_CA: Confirmer l'annulation

en: Confirm cashup of
fr_CA: Confirmer l'encaissement de

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
fr_CA: Confirmer le retour et déclarer perdus les exemplaires manquants

en: Confirm custom report
fr_CA: Confirmer le rapport personnalisé

en: Confirm deletion
fr_CA: Confirmer la suppression

en: Confirm deletion
fr_CA: Confirmer la suppression

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
fr_CA: Confirmer la suppression de %s ?

en: Confirm deletion of EAN
fr_CA: Confirmer la suppression de l'EAN

en: Confirm deletion of account
fr_CA: Confirmer la suppression du compte

en: Confirm deletion of authority structure definition for
fr_CA: Confirmez la suppression de la définition de la structure d'autorité pour

en: Confirm deletion of authority type
fr_CA: Confirmer la suppression du type d'autorité

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Confirm deletion of cash register '%s'
fr_CA: Confirmer la suppression de la caisse '%s'

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category %s
fr_CA: Confirmer la suppression de la catégorie %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category '%s'
fr_CA: Confirmer la suppression de la catégorie '%s'

en: Confirm deletion of city
fr_CA: Confirmer la suppression de la ville

en: Confirm deletion of contract
fr_CA: Confirmer la suppression du contrat

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
fr_CA: Confirmer la suppression du contrat %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
fr_CA: Confirmer la suppression de la devise  %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
fr_CA: Confirmer la suppression de la devise %s

en: Confirm deletion of desk
fr_CA: Confirmer la suppression du comptoir

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
fr_CA: Confirmer la suppression de la bibliothèque '%s'

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
fr_CA: Confirmer la suppression du paramètre '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
fr_CA: Confirmer la suppression de l'attribut utilisateur

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
fr_CA: Confirmer la suppression de l'attribut utilisateur &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
fr_CA: Confirmer la suppression de la règle de concordance

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
fr_CA: Confirmer la suppression de la règle de concordance &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
fr_CA: Confirmer la suppression de la sous-zone %s?

note: %1$s:  tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
fr_CA: Confirmer la suppression de la sous-zone %s?

en: Confirm deletion of tag
fr_CA: Confirmer la suppression de la zone

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
fr_CA: Confirmer la suppression de ce fournisseur ?

en: Confirm hold (Y)
fr_CA: Confirmer la réservation (Y)

en: Confirm hold and transfer (Y)
fr_CA: Confirmer la réservation et transférer (Y)

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Confirmer la réservation &rsaquo; Réservations &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Confirm new password:
fr_CA: Confirmer le nouveau mot de passe&nbsp;:

en: Confirm password:
fr_CA: Confirmer le mot de passe :

en: Confirm recalls &rsaquo; Recalls &rsaquo; Koha
fr_CA: Confirmer les rappels &rsaquo; Rappelle &rsaquo; Koha

en: Confirm this payment?
fr_CA: Confirmer le paiement?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
fr_CA: Confirmer votre suggestion

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
fr_CA: Félicitations vous avez terminé et êtes prêt à utiliser Koha

en: Congratulations, installation complete
fr_CA: Félicitations, l'installation est complétée

en: Connection established.
fr_CA: Connexion établie.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
fr_CA: Échec de connexion à %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
fr_CA: Échec de connexion à %s

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
fr_CA: Conserver les proportions

en: Constraints
fr_CA: Contraintes

en: Contact about late issues?
fr_CA: Contact pour la gestion des numéros en retard ?

en: Contact about late orders?
fr_CA: Contact pour la gestion des commandes en retard ?

en: Contact details
fr_CA: Coordonnées du contact

en: Contact information
fr_CA: Informations de contact

en: Contact name:
fr_CA: Nom du contact&nbsp;:

en: Contact note
fr_CA: Note de contact

en: Contact note:
fr_CA: Note de contact :

en: Contact when ordering?
fr_CA: Contacter lors de la commande ?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
fr_CA: Veuillez contacter votre administrateur système. %s %s

en: Contact:
fr_CA: Contact&nbsp;:

en: Contact: First name
fr_CA: Contact&nbsp;: Prénom

en: Contact: Last name
fr_CA: Contact&nbsp;: Nom

en: Contact: Relationship
fr_CA: Contact&nbsp;: Relation

en: Contact: Title
fr_CA: Contact&nbsp;: Titre

en: Contains
fr_CA: Contient

en: Content
fr_CA: Contenu

en: Content added successfully
fr_CA: Contenu ajouté avec succès

en: Content deleted successfully
fr_CA: Contenu supprimé avec succès

en: Content type of the packages (e-resource management module)
fr_CA: Types de contenu des forfaits (module de gestion des ressources électroniques)

en: Content updated successfully
fr_CA: Contenu mis à jour avec succès

en: Content:
fr_CA: Contenu :

en: Contents
fr_CA: Contenu

en: Contents of
fr_CA: Contenu de

en: Continue
fr_CA: Continuer

en: Continue to log in to Koha
fr_CA: Continuez pour vous connecter à Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
fr_CA: Continuez à l'étape suivante

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
fr_CA: Continuer sans marquer >>

en: Continue without renewing
fr_CA: Continuer sans renouveler

en: Continuous integration manager
fr_CA: Gestionnaire d'intégration continue

en: Contract
fr_CA: Contrat

en: Contract deleted
fr_CA: Contrat supprimé

en: Contract deleted
fr_CA: Contrat supprimé

en: Contract description:
fr_CA: Description du contrat:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
fr_CA: La date de fin de contrat doit être une date ultérieure à la date de départ

en: Contract end date:
fr_CA: Date de fin de contrat:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
fr_CA: Le contrat n'a pas été supprimé.  Il y a peut-être un panier en lien avec ce contrat.

en: Contract id
fr_CA: id du contrat

en: Contract name:
fr_CA: Nom du contrat :

en: Contract number:
fr_CA: Numéro de contrat:

en: Contract number:
fr_CA: Numéro du contrat :

en: Contract start date:
fr_CA: Date de début de contrat:

en: Contract(s)
fr_CA: Contrat(s)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
fr_CA: Contrat(s) de %s

en: Contract:
fr_CA: Contrat:

en: Contracts
fr_CA: Contrats

en: Contracts
fr_CA: Contrats

note: SCRIPT
en: Contrast
fr_CA: Contraste

en: Contributing companies and institutions
fr_CA: Sociétés et établissements contributeurs

en: Control key is "Ctrl"
fr_CA: La touche de contrôle est "Ctrl"

en: Control no.:
fr_CA: N° contrôle&nbsp;:

en: Control no:
fr_CA: N° contrôle&nbsp;:

en: Control number:
fr_CA: Numéro de contrôle&nbsp;:

en: Control number:
fr_CA: Numéro de contrôle&nbsp;:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
fr_CA: Contrôle la durée de conservation de l'historique de prêt pour les nouveaux utilisateurs de cette catégorie. "Jamais" anonymise les prêts au moment du retour, et "Toujours" conserve l'historique de prêts des utilisateurs définitivement. Lorsque c'est fixé à "Par défaut", la durée de conservation de l'historique est contrôlée par la tâche en cron

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
fr_CA: Convertir les macros de stockage du navigateur

en: Convert report
fr_CA: Convertir le rapport

en: Convert report &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Convertir le rapport &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Converted message, rendered:
fr_CA: Rendu du message converti :

en: Converted version
fr_CA: Version convertie

en: Copies:
fr_CA: Copies :

en: Copy
fr_CA: Copier

en: Copy and replace
fr_CA: Copier et remplacer

en: Copy changes to all libraries
fr_CA: Copier vers toutes les bibliothèques

en: Copy current field
fr_CA: Copier la zone

en: Copy current field on next line
fr_CA: Copier la zone sur la prochaine ligne

en: Copy current subfield
fr_CA: Copier la sous-zone

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
fr_CA: Copier la valeur existante

en: Copy holidays to:
fr_CA: Copier les jours de fermeture à&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
fr_CA: Copier le lien vers le fichier

en: Copy notice
fr_CA: Copier la notification

en: Copy number
fr_CA: Numéro de copie

en: Copy number:
fr_CA: Numéro de copie&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Copy row
fr_CA: Copier la ligne

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
fr_CA: Copier vers %s

en: Copy to all libraries
fr_CA: Copier vers toutes les bibliothèques

en: Copyright date:
fr_CA: Date du droit d'auteur :

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
fr_CA: Date de droit d'auteur : %s

en: Copyright:
fr_CA: Copyright&nbsp;:

en: Copyrightdate
fr_CA: Date de droit d'auteur

en: Corporate
fr_CA: Entreprise

en: Corpus Christi Public Libraries, USA
fr_CA: Corpus Christi Public Libraries, États-Unis

en: Cost
fr_CA: Coût

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
fr_CA: Le coût doit être être exprimé sous la forme d'un nombre décimal >= 0

en: Cost:
fr_CA: Coût :

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
fr_CA: Les coûts sont des valeurs décimales entre une valeur maximale arbitraire (par exemple 1 ou 100) et 0 qui est le minimum (no) des coûts.

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
fr_CA: Impossible d'ajouter cet attribut utilisateur &quot;%s&quot; &mdash; Ce code existe déjà.

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
fr_CA: Impossible de copier HTML automatiquement dans le presse-papiers

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
fr_CA: Impossible de supprimer cet attribut utilisateur &quot;%s&quot; &mdash; il est saisi dans %s fiches utilisateur

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
fr_CA: Impossible de supprimer l'attribut utilisateur &quot;%s&quot; &mdash; il est déjà absent de la base.

en: Could not find a system preference named
fr_CA: Impossible de trouver une préférence système nommée

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
fr_CA: La chaîne de caractères est introuvable.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
fr_CA: Impossible de charger les émoticons

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fr_CA: Impossible de lire le fichier contributors.yaml. Assurez-vous que &lt;docdir&gt; est correctement défini dans koha-conf.xml.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fr_CA: Impossible de lire le fichier history.txt. S'il vous plaît, assurez-vous que &lt;docdir&gt; est correctement définie dans koha-conf.xml.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fr_CA: Impossible de lire le fichier teams.yaml. Assurez-vous que &lt;docdir&gt; est correctement défini dans koha-conf.xml.

en: Count
fr_CA: Décompte

en: Count deleted items
fr_CA: Décompte des exemplaires supprimés

en: Count holds:
fr_CA: Décompte des réservations&nbsp;:

en: Count items:
fr_CA: Décompte des exemplaires&nbsp;:

en: Count of checkouts
fr_CA: Compte des prêts

en: Count total items
fr_CA: Décompte du total des documents

en: Count total items:
fr_CA: Décompte du total des documents&nbsp;:

en: Count unique bibliographic records
fr_CA: Total des notices bibliographiques

en: Count unique bibliographic records:
fr_CA: Total des notices bibliographiques :

en: Count unique borrowers:
fr_CA: Décompte des utilisateurs sans doublon&nbsp;:

en: Count unique items:
fr_CA: Décompte des exemplaires sans doublon&nbsp;:

en: Country
fr_CA: Pays

en: Country:
fr_CA: Pays:

en: Country:
fr_CA: Pays :

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
fr_CA: Pays : %s

en: Course #
fr_CA: Numéro de cours

en: Course details for
fr_CA: Informations du cours

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr_CA: Informations du cours %s &rsaquo; Réserve de cours &rsaquo; Koha

en: Course name
fr_CA: Nom du cours

en: Course name:
fr_CA: Nom du cours :

en: Course number
fr_CA: Numéro du cours

en: Course number:
fr_CA: Numéro du cours :

en: Course reserves
fr_CA: Réserve de cours

en: Course reserves
fr_CA: Réserve de cours

en: Course reserves &rsaquo; Koha
fr_CA: Réserve de cours &rsaquo; Koha

en: Course reserves tables
fr_CA: Tableaux des réserves de cours

en: Courses
fr_CA: Cours

en: Courses that have reserved this title:
fr_CA: Cours ayant ce titre en réserve :

note: IMG
en: Cover from Syndetics
fr_CA: Couverture de Syndetics

en: Cover image
fr_CA: Image de couverture

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
fr_CA: Image de couverture provenant de Amazon.com

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
fr_CA: Image de couverture de source inconnue

en: Create
fr_CA: Créer

en: Create EDIFACT order
fr_CA: Créer une commande EDIFACT

en: Create Koha administrator patron
fr_CA: Créer un utilisateur d'administrateur Koha

en: Create Koha administrator patron &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr_CA: Créer un utilisateur administrateur de Koha &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

en: Create SQL reports
fr_CA: Créer des rapports SQL

en: Create a fund
fr_CA: Créer un fonds

en: Create a library
fr_CA: Créer une bibliothèque

en: Create a library &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr_CA: Créer un site &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

en: Create a new CSV profile
fr_CA: Créer un nouveau modèle CSV

en: Create a new authorized value
fr_CA: Ajouter une nouvelle valeur autorisée

en: Create a new cash register
fr_CA: Créer une nouvelle caisse enregistreuse

en: Create a new category
fr_CA: Ajouter une catégorie

en: Create a new circulation rule
fr_CA: Créer une nouvelle règle de circulation

en: Create a new city
fr_CA: Créer une nouvelle ville

en: Create a new desk
fr_CA: Créer un nouveau comptoir

en: Create a new item group
fr_CA: Créer un nouveau groupe d'exemplaires

en: Create a new item type
fr_CA: Créer un nouveau type de document

en: Create a new item type &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr_CA: Créer un nouveau type de document &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

en: Create a new list
fr_CA: Ajouter une liste

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
fr_CA: Ajouter une commande en dupliquant une notice externe.

en: Create a new subscription
fr_CA: Créer un nouvel abonnement

en: Create a new template
fr_CA: Créer un nouveau modèle

en: Create a patron category
fr_CA: Créer une catégorie d'utilisateurs

en: Create an acquisitions basket
fr_CA: Créer un panier d'acquisitions

en: Create an invoice adjustment
fr_CA: Créer un ajustement de facture

en: Create an order
fr_CA: Créer une commande

en: Create analytics
fr_CA: Créer des notices analytiques

en: Create and edit club templates
fr_CA: Créer et modifier des modèles de club

en: Create and edit clubs
fr_CA: Créer et modifier des clubs

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
fr_CA: Créer et gérer les grilles autorités (zones et sous-zones) qui définissent les caractéristiques de vos notices MARC

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
fr_CA: Créer et gérer les grilles de catalogage bibliographique qui définissent les caractéristiques de vos notices MARC (zones et sous-zones), ainsi que l'organisation de la grille

en: Create and modify Interlibrary loan requests
fr_CA: Créer et modifier des demandes de prêt entre bibliothèques

note: SCRIPT
en: Create authority
fr_CA: Ajouter une autorité

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
fr_CA: Créer une grille d'autorité pour %s en utilisant

en: Create chart
fr_CA: Créer un graphique

en: Create field
fr_CA: Créer un champ

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
fr_CA: Créer la grille %s (%s) en utilisant

en: Create from SQL
fr_CA: Créer à partir de SQL

en: Create from SQL
fr_CA: Créer à partir de SQL

en: Create guided report
fr_CA: Créer un rapport guidé

en: Create item when receiving
fr_CA: Créer l'exemplaire lors de la réception

en: Create item when receiving:
fr_CA: Créer l'exemplaire lors de la réception :

en: Create items when:
fr_CA: Créer les exemplaires lors :

en: Create label batch
fr_CA: Créer un lot d'étiquettes

en: Create manual credit
fr_CA: Créer un crédit manuel

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Créer un crédit manuel &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
fr_CA: Créer une facture manuelle

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Créer une facture manuelle &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Create new
fr_CA: Ajouter une nouvelle

en: Create new authority
fr_CA: Ajouter une autorité

en: Create new credit type
fr_CA: Créer un nouveau type de crédit

en: Create new debit type
fr_CA: Créer un nouveau type de frais

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
fr_CA: Créer facture manuelle

en: Create new item group
fr_CA: Créer un nouveau groupe d'exemplaires

en: Create new list
fr_CA: Ajouter une liste

en: Create new record
fr_CA: Créer un nouvel enregistrement

en: Create new rota
fr_CA: Créer une nouvelle rotation

en: Create new stage
fr_CA: Créer une nouvelle étape

en: Create patron card graphic layout
fr_CA: Créer une mise en page graphique de carte d'utilisateur

en: Create patron card layout
fr_CA: Créer une mise en page de carte d'utilisateur

en: Create patron list:
fr_CA: Créer une liste d'utilisateur :

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
fr_CA: Créer des étiquettes et des codes-barres imprimables à partir des données du catalogue et des utilisateurs

en: Create printable patron cards
fr_CA: Créer des cartes d'utilisateurs imprimables

en: Create record
fr_CA: Créer une notice

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
fr_CA: Créer un rapport à partir d'une requête SQL

en: Create rota
fr_CA: Créer une nouvelle rotation

en: Create routing list
fr_CA: Créer une liste de circulation

en: Create routing list for
fr_CA: Créer une liste de circulation pour

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
fr_CA: Créer des macros partagées (requiert la permission advanced_editor)

en: Create stage
fr_CA: Créer une nouvelle étape

en: Create, edit and delete rotas
fr_CA: Créer, modifier et supprimer des rotations

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
fr_CA: Créer, modifier et supprimer des modèles d'exemplaires appartenant à d'autres utilisateurs

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
fr_CA: Créer, modifier et supprimer des groupes d'exemplaires, ajouter et retirer des exemplaires d'un groupe d'exemplaires

en: Created
fr_CA: Créé

en: Created on
fr_CA: Créé(e) le

en: Creation date
fr_CA: Date de création

en: Creation date:
fr_CA: Date de création :

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
fr_CA: Licence Creative Commons 2.5, (Attribution)

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
fr_CA: Licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

en: Credit
fr_CA: Crédit

en: Credit number
fr_CA: Numéro de crédit

en: Credit number enabled
fr_CA: Numéro de crédit activé

note: SCRIPT
en: Credit type
fr_CA: Type de crédit

en: Credit type archived successfully
fr_CA: Type de crédit archivé avec succès

en: Credit type code:
fr_CA: Code du type de crédit :

en: Credit type restored successfully
fr_CA: Type de crédit restauré avec succès

en: Credit type saved successfully
fr_CA: Type de crédit enregistré avec succès

en: Credit type:
fr_CA: Type de crédit&nbsp;:

en: Credit types
fr_CA: Types de crédits

en: Credit types
fr_CA: Types de crédits

en: Credits:
fr_CA: Crédits :

en: Creep:
fr_CA: Marge&nbsp;:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
fr_CA: domaine critique &quot;%s&quot;

en: Cron job
fr_CA: Tâche cron

en: Cron jobs
fr_CA: Tâches crons

note: SCRIPT
en: Crop
fr_CA: Rogner

en: Curbside pickup
fr_CA: Collecte sur rendez-vous

en: Curbside pickup
fr_CA: Collecte sur rendez-vous

en: Curbside pickup &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Collecte sur rendez-vous &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Curbside pickup configuration
fr_CA: Paramétrage de la collecte sur rendez-vous

en: Curbside pickup hours
fr_CA: Heures de la collecte sur rendez-vous

en: Curbside pickups
fr_CA: Collectes sur rendez-vous

en: Curbside pickups &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Collectes sur rendez-vous &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Curbside pickups are not enabled for your library.
fr_CA: La collecte sur rendez-vous n'est pas activée à votre bibliothèque.

en: Curbside pickups scheduled here
fr_CA: Collectes sur rendez-vous planifiées ici

en: Currencies
fr_CA: Devises

en: Currencies
fr_CA: Devises

en: Currencies &amp; Exchange rates
fr_CA: Devises et taux de change

en: Currencies and exchange rates
fr_CA: Devises et taux de change

en: Currency
fr_CA: Devise

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
fr_CA: Devise = %s

en: Currency added successfully
fr_CA: Devise ajoutée avec succès

en: Currency deleted successfully
fr_CA: Devise supprimée avec succès

en: Currency updated successfully
fr_CA: Devise mise à jour avec succès

en: Currency:
fr_CA: Devise :

en: Currency:
fr_CA: Devise&nbsp;:

en: Current article requests
fr_CA: Demandes d'articles courantes

en: Current checkouts allowed
fr_CA: Nombre de prêts autorisés

en: Current checkouts allowed:
fr_CA: Nombre de prêts autorisés :

en: Current language
fr_CA: Langue de l'interface

en: Current library
fr_CA: Bibliothèque actuelle

en: Current library:
fr_CA: Bibliothèque dépositaire :

en: Current maintenance team
fr_CA: Équipe de maintenance actuelle

en: Current on-site checkouts allowed
fr_CA: Nombre de prêts sur place autorisés

en: Current renewals:
fr_CA: Renouvellements&nbsp;:

en: Current server time is:
fr_CA: L'heure du serveur est&nbsp;:

en: Current session
fr_CA: Session en cours

en: Current subtype limits
fr_CA: Limites par critères actuelles

en: Current terms
fr_CA: Termes actuels

note: SCRIPT
en: Current window
fr_CA: Fenêtre active

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
fr_CA: %s disponible(s)

en: Currently available batches
fr_CA: Lots disponibles

en: Currently available layouts
fr_CA: Formats disponibles

en: Currently available profiles
fr_CA: Profils disponibles

en: Currently available templates
fr_CA: Modèles disponibles

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
fr_CA: Actuellement en consultation sur place %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
fr_CA: A l'heure actuelle, cela concerne les politiques de réservations. Les différentes politiques fonctionnent comme suit :

en: Curriculum
fr_CA: Programme d'études

en: Custom
fr_CA: Personnalisé

note: SCRIPT
en: Custom color
fr_CA: Couleur personnalisée

note: A
en: Custom cover image
fr_CA: Image de couverture personnalisée

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
fr_CA: Zones personnalisées de recherche

note: SCRIPT
en: Custom...
fr_CA: Personnalisé...

note: SCRIPT
en: Cut
fr_CA: Couper

note: SCRIPT
en: Cut row
fr_CA: Couper la ligne

en: Cyclical
fr_CA: Cyclique

en: Cyclical:
fr_CA: Cyclique :

en: D&aelig;nsk (Danish)
fr_CA: D&aelig;nsk (Danois)

en: DATA
fr_CA: Données

en: DBMS auto increment fix
fr_CA: Correction de l'auto-incrémentation du SGBD

en: DISABLED
fr_CA: DESACTIVÉE

en: DSpace project
fr_CA: Projet DSpace

en: DVD video / Videodisc
fr_CA: DVD Vidéo / Vidéodisque

en: Daily hold limit reached for patron
fr_CA: L'utilisateur a atteint son maximum quotidien de réservations

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
fr_CA: Limite quotidienne de demandes d'articles actives pour %s

en: Daily rental charge
fr_CA: Coût du prêt (par jour)

en: Daily rental charge:
fr_CA: Coût du prêt (par jour) :

en: Daily rental charge:
fr_CA: Coût du prêt (par jour) :

en: Daily rental fee
fr_CA: Frais quotidien de location

en: Daily rentals use calendar:
fr_CA: La location quotidienne utilise le calendrier :

en: Damaged
fr_CA: Endommagé

en: Damaged on:
fr_CA: Endommagé le :

en: Damaged status:
fr_CA: Statut endommagé&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Dark Blue
fr_CA: Bleu foncé

note: SCRIPT
en: Dark Gray
fr_CA: Gris foncé

note: SCRIPT
en: Dark Green
fr_CA: Vert foncé

note: SCRIPT
en: Dark Orange
fr_CA: Orange foncé

note: SCRIPT
en: Dark Purple
fr_CA: Violet foncé

note: SCRIPT
en: Dark Red
fr_CA: Rouge foncé

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
fr_CA: Turquoise foncé

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
fr_CA: Jaune foncé

en: Data added
fr_CA: Données ajoutées

en: Data deleted
fr_CA: Donnée supprimée

en: Data deleted
fr_CA: Données supprimées

en: Data error
fr_CA: Erreur de donnée

en: Data fields
fr_CA: Champs de données

en: Data for preview:
fr_CA: Données pour la prévisualisation :

en: Data problems
fr_CA: Problèmes de données

en: Data recorded
fr_CA: Donnée enregistrée

en: Data recorded
fr_CA: Donnée enregistrée

en: Data:
fr_CA: Date&nbsp;:

en: Database
fr_CA: Base de données

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
fr_CA: La base de données %s existe.

en: Database host:
fr_CA: Hôte de la base de données&nbsp;:

en: Database name:
fr_CA: Nom de la base de données&nbsp;:

en: Database port:
fr_CA: Port de la base de données&nbsp;:

en: Database settings
fr_CA: Paramètres de la base de données

en: Database settings &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr_CA: Paramètres de la base de données &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

en: Database settings:
fr_CA: Configuration de la base de données&nbsp;:

en: Database tables created
fr_CA: Tables de la base de données créées

en: Database type:
fr_CA: Type de base de données&nbsp;:

en: Database user:
fr_CA: Utilisateur de la base de données&nbsp;:

en: Database:
fr_CA: Base&nbsp;:

en: Dataly Tech, Greece
fr_CA: Dataly Tech, Grèce

en: Date accessioned
fr_CA: Date d'acquisition

en: Date acquired
fr_CA: Date d'acquisition

en: Date acquired (item)
fr_CA: Date d'acquisition (exemplaire)

en: Date added
fr_CA: Date d'ajout

en: Date and time:
fr_CA: Date et heure :

en: Date arrived
fr_CA: Date de réception

en: Date deleted (item)
fr_CA: Date de suppression (exemplaire)

en: Date due
fr_CA: Date d'échéance

en: Date due:
fr_CA: Date d'échéance &nbsp;

en: Date enrolled
fr_CA: Date d'inscription

en: Date formats should match your system preference, and
fr_CA: Les dates doivent être au format défini dans vos préférences système et

en: Date hold placed
fr_CA: Date de la réservation

en: Date last borrowed
fr_CA: Date de publication

en: Date last modified
fr_CA: Date de la dernière modification

en: Date last seen
fr_CA: Vu en dernier

en: Date of birth
fr_CA: Date de naissance

en: Date of birth is invalid.
fr_CA: Date de naissance invalide.

en: Date of birth:
fr_CA: Date de naissance :

en: Date of enrollment is invalid.
fr_CA: Date d'inscription invalide.

en: Date of expiration is invalid.
fr_CA: Date d'expiration invalide.

en: Date of request
fr_CA: Date de la demande

en: Date of transfer
fr_CA: Date de transfert

en: Date ordered
fr_CA: Date de commande

en: Date ordered
fr_CA: Date de commande

en: Date placed between:
fr_CA: Demande placée entre :

en: Date published
fr_CA: Date de publication

en: Date range
fr_CA: Limite de date

en: Date received
fr_CA: Reçu le&nbsp;

en: Date received:
fr_CA: Reçu le&nbsp;:

en: Date requested
fr_CA: Date de la demande

en: Date/Time
fr_CA: Date/heure

en: Date:
fr_CA: Date :

en: Date:
fr_CA: Date&nbsp;:

en: Date: from
fr_CA: Date&nbsp;: de

note: SCRIPT
en: Date\/time
fr_CA: Date\/heure

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
fr_CA: Les dates ne peuvent pas être vides

en: Day
fr_CA: Jour

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
fr_CA: Le jour est le %s

en: Day of week
fr_CA: Jour de la semaine

en: Day/month
fr_CA: Jour/Mois

en: Day:
fr_CA: Jour&nbsp;:

en: Days
fr_CA: Jours

en: Days in advance
fr_CA: Nombre de jours d'avance

en: Days mode
fr_CA: Calendrier

note: SCRIPT
en: Debit type
fr_CA: Type de débit

en: Debit type archived successfully
fr_CA: Type de débit archivé avec succès

en: Debit type code:
fr_CA: Code du type de frais :

en: Debit type restored successfully
fr_CA: Type de débit restauré avec succès

en: Debit type saved successfully
fr_CA: Type de débit enregistré avec succès

en: Debit types
fr_CA: Types de frais

en: Debit types
fr_CA: Types de frais

en: Debug mode
fr_CA: Mode débogage

en: Debug mode:
fr_CA: Mode débogage:

en: December
fr_CA: Décembre

en: Decrease
fr_CA: Diminuer

note: SCRIPT
en: Decrease indent
fr_CA: Diminuer le retrait

en: Decreased loan period for high holds (day)
fr_CA: Période de prêt réduite pour les documents très en demande (jours)

en: Default
fr_CA: Par défaut

en: Default
fr_CA: Par défaut

en: Default MARC framework
fr_CA: Grille MARC par défaut

en: Default accounting details
fr_CA: Détails financiers par défaut

en: Default amount
fr_CA: Montant par défaut

en: Default amount:
fr_CA: Montant par défaut :

en: Default article request fees
fr_CA: Frais par défaut de demande d'article

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
fr_CA: Règles de prêt, de réservation et de retour par défaut%s pour %s%s

en: Default configuration:
fr_CA: Configuration par défaut:

en: Default display length:
fr_CA: Longueur affichée par défaut:

en: Default font
fr_CA: Police par défaut

en: Default framework
fr_CA: Grille par défaut

en: Default framework
fr_CA: Grille par défaut

en: Default lost item fee refund on return policy
fr_CA: Politique de remboursement par défaut des frais de document perdu lorsque retourné

en: Default messaging preferences for this patron category
fr_CA: Préférences de notifications par défaut pour cette catégorie d'utilisateurs

en: Default open article requests limit
fr_CA: Limite par défaut de demandes d'articles actives

en: Default privacy
fr_CA: Règle de confidentialité par défaut

en: Default privacy:
fr_CA: Règle de confidentialité par défaut :

en: Default replacement cost
fr_CA: Coût de remplacement par défaut

en: Default replacement cost:
fr_CA: Coût de remplacement par défaut :

en: Default sort order:
fr_CA: Ordre de tri par défaut:

en: Default value:
fr_CA: Valeur par défaut :

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
fr_CA: Par défault : %s %s (

en: Defaults
fr_CA: Par défaut

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
fr_CA: Définir une liste de fournisseurs de données cellulaires pour l'envoi de messages SMS par courriel

en: Define a printer profile.
fr_CA: Définir un profil d'imprimante.

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
fr_CA: Définissez des types d'autorité, puis la structure MARC des autorités, de la même façon que vous avez défini les types de document et la structure des zones MARC bibliographiques. Les autorités sont gérées par des extensions

en: Define cash registers
fr_CA: Définir les caisses

en: Define categories and authorized values for them
fr_CA: Définir des catégories et leurs valeurs autorisées

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
fr_CA: Définir les règles de circulation pour chaque bibliothèque, catégorie d'utilisateur et type de document

en: Define circulation desks
fr_CA: Définir les comptoirs de circulation

en: Define cities and towns that your patrons live in
fr_CA: Définir les villes dans lesquelles vos utilisateurs habitent

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
fr_CA: Définir les sources de classification (c'est-à-dire les schémas de cotes) utilisées dans votre collection. Définir également les règles de classement utilisées pour le tri des cotes et les règles de fractionnement pour les fractionner

en: Define credit types
fr_CA: Définir les types de crédit

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
fr_CA: Définir les devises et taux de change utilisés dans les acquisitions

en: Define days when the library is closed
fr_CA: Définir les jours de fermeture de la bibliothèque

en: Define days when the library is closed
fr_CA: Définir les jours de fermeture de la bibliothèque

en: Define debit types
fr_CA: Définir les types de frais

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
fr_CA: Définir les attributs étendus (identifiants et statistiques) pour les utilisateurs

en: Define funds within your budgets
fr_CA: Définir les postes bugdétaires de vos budgets

en: Define hierarchical library groups
fr_CA: Définir des groupes hiérarchiques de bibliothèques

en: Define item types used for circulation rules
fr_CA: Définir les types de document utilisés pour les règles de circulation

en: Define libraries
fr_CA: Définir les bibliothèques

en: Define mappings
fr_CA: Définir les liens

en: Define notices
fr_CA: Définir des notifications

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
fr_CA: Définir les messages (messages et avis de notification pour retards, etc. imprimés et envoyés par courriel)

en: Define patron categories
fr_CA: Définir les catégories d'utilisateurs

en: Define patron restrictions.
fr_CA: Définir les restrictions d'utilisateurs.

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
fr_CA: Définir les règles de notification lors des prêts et des retours pour chaque bibliothèque, catégorie d'utilisateur et type de document

en: Define the holidays for:
fr_CA: Définir les jours de fermeture pour&nbsp;:

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
fr_CA: Définir les correspondances entre la base de données Koha et les notices bibliographiques MARC

en: Define transport costs between branches
fr_CA: Définir les coûts de transport entre les bibliothèques

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
fr_CA: Définir une valeur autorisée dans la catégorie ADJ_REASON pour activer

en: Define which SMTP servers to use
fr_CA: Définir les serveurs SMTP à utiliser

en: Define which events trigger which sounds
fr_CA: Détermine quels événements déclenchent quels sons

en: Define which external identity providers to use
fr_CA: Définir les services externes d'authentification à utiliser

en: Define which external servers to query for MARC data
fr_CA: Définir les serveurs z3950 interrogeables pour dériver des notices MARC

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
fr_CA: Définir les clés qui déclenchent des actions dans l'éditeur de catalogage avancé

en: Define your budgets
fr_CA: Définir vos budgets

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
fr_CA: Définir %sles avis de retard pour %s%sles avis de retard par défaut%s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
fr_CA: Définir un type parent fera en sorte que le nombre de prêt autorisés comprendra tous les types enfants dans les règles de circulation.

en: Defining transport costs between libraries
fr_CA: Définir les coûts de transport entre les bibliothèques

en: Definition
fr_CA: Définition

en: Definition description:
fr_CA: Description de la définition&nbsp;:

en: Definition name:
fr_CA: Nom de la définition&nbsp;:

en: Delay
fr_CA: Délai

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
fr_CA: Délai %s pour la catégorie d'utilisateur %s contient des caractères inappropriés. Il ne devrait y avoir que des caractères numériques.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
fr_CA: Le délai est un nombre de jours après l'expiration d'un prêt avant qu'une action ne soit déclenchée.

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Delete
fr_CA: Supprimer

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
fr_CA: Supprimer TOUS les exemplaires sélectionnés

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
fr_CA: Supprimer le modèle CSV "%s?"

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
fr_CA: Supprimer l'EAN %s pour %s ?

en: Delete SQL reports
fr_CA: Supprimer des rapports SQL

en: Delete a fund
fr_CA: Supprimer un fonds

en: Delete all
fr_CA: Tout supprimer

en: Delete all items
fr_CA: Supprimer tous les exemplaires

en: Delete all items at once
fr_CA: Supprimer tous les exemplaires en une seule opération

en: Delete an existing subscription
fr_CA: Supprimer un abonnement existant

en: Delete an invoice adjustment
fr_CA: Supprimer un ajustement de facture

en: Delete associated items?
fr_CA: Supprimer les exemplaires associés?

en: Delete basket
fr_CA: Supprimer le panier

en: Delete basket and orders
fr_CA: Supprimer le panier et les commandes

en: Delete basket, orders, and records
fr_CA: Supprimer le panier, les commandes et les notices bibliographiques

en: Delete baskets
fr_CA: Supprimer des paniers

en: Delete batch
fr_CA: Supprimer le lot

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
fr_CA: Supprimer le budget '%s'?

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
fr_CA: Supprimer le budget '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
fr_CA: Supprimer la catégorie '%s'

en: Delete circulation message
fr_CA: Supprimer le message de circulation

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
fr_CA: Supprimer la ville "%s ?"

note: SCRIPT
en: Delete column
fr_CA: Supprimer la colonne

en: Delete contact
fr_CA: Supprimer le contact

en: Delete course
fr_CA: Supprimer le cours

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
fr_CA: Supprimer cette zone et copier vers le presse-papier

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
fr_CA: Supprimer cette sous-zone et copier vers le presse-papier

en: Delete field
fr_CA: Supprimer le champ

en: Delete field:
fr_CA: Supprimer le champ :

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
fr_CA: Supprimer la grille %s (%s)?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
fr_CA: Supprimer la grille %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
fr_CA: Supprimer le poste budgétaire %s?

en: Delete fund?
fr_CA: Supprimer le poste budgétaire?

en: Delete group
fr_CA: Supprimer le groupe

en: Delete image
fr_CA: Supprimer l'image

en: Delete images
fr_CA: Supprimer les images

en: Delete invoices
fr_CA: Supprimer des factures

note: SCRIPT
en: Delete item
fr_CA: Supprimer exemplaire

en: Delete item group
fr_CA: Supprimer le groupe d'exemplaires

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
fr_CA: Supprimer le type de document '%s'?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
fr_CA: Supprimer le type de document '%s'?

en: Delete items in a batch
fr_CA: Supprimer les exemplaires en lot

en: Delete list
fr_CA: Supprimer la liste

note: BUTTON
en: Delete macro
fr_CA: Supprimer la macro

en: Delete notice?
fr_CA: Supprimer la notification?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
fr_CA: Supprimer les anciens utilisateurs et anonymiser l'historique de circulation (supprime l'historique d'emprunt des utilisateurs)

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
fr_CA: Supprimer l'utilisateur %s %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s &rsaquo; Koha
fr_CA: Supprimer l'utilisateur %s %s &rsaquo; Koha

en: Delete patrons
fr_CA: Supprimer des utilisateurs

en: Delete patrons
fr_CA: Supprimer des utilisateurs

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
fr_CA: Supprimer définitivement les utilisateurs de la base de données. Il sera impossible de récupérer les données des utilisateurs.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
fr_CA: Supprimer les utilisateurs qui répondent aux critères suivants :

en: Delete public lists
fr_CA: Supprimer des listes publiques

en: Delete quote
fr_CA: Supprimer la citation

en: Delete record
fr_CA: Supprimer la notice

en: Delete record
fr_CA: Supprimer la notice

en: Delete records if no items remain.
fr_CA: Supprimer les notices qui ne possèdent plus d'exemplaire.

note: SCRIPT
en: Delete request
fr_CA: Supprimer la demande

en: Delete restriction?
fr_CA: Supprimer la restriction?

note: SCRIPT
en: Delete row
fr_CA: Supprimer la ligne

en: Delete selected
fr_CA: Supprimer la sélection

en: Delete selected alerts
fr_CA: Supprimer les alertes sélectionnées

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
fr_CA: Supprimer les numéro sélectionnés

en: Delete selected items
fr_CA: Supprimer les exemplaires sélectionnés

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
fr_CA: Supprimer les notices sélectionnées

en: Delete server
fr_CA: Supprimer le serveur

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
fr_CA: Supprimer des macros partagées (requiert la permission advanced_editor)

en: Delete subfield
fr_CA: Supprimer la sous-zone

en: Delete subscription
fr_CA: Supprimer l'abonnement

note: SCRIPT
en: Delete table
fr_CA: Supprimer le tableau

en: Delete template
fr_CA: Supprimer le modèle

en: Delete the exceptions on a range
fr_CA: Supprimer les exceptions sur une plage

en: Delete the repeated holidays on a range
fr_CA: Série de jours de fermeture répétés sur une plage

en: Delete the single holidays on a range
fr_CA: Supprimer les jours de fermeture uniques sur une plage

en: Delete this account?
fr_CA: Supprimer ce compte ?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
fr_CA: Supprimer cette catégorie

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
fr_CA: Supprimer cette exception

en: Delete this holiday
fr_CA: Supprimer ce jour de fermeture

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
fr_CA: Supprimer ce jour de fermeture.

note: A
en: Delete this saved report
fr_CA: Supprimer ce rapport enregistré

note: IMG
en: Delete this subfield
fr_CA: Supprimer cette sous-zone

en: Delete user
fr_CA: Supprimer l'utilisateur

en: Delete vendor
fr_CA: Supprimer le fournisseur

en: Delete?
fr_CA: Supprimer?

en: Deleted
fr_CA: Supprimé

en: Deleted
fr_CA: Supprimé

en: Deleted bibliographic record, can't find title
fr_CA: Notice bibliographique supprimée, titre introuvable

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
fr_CA: Attribut utilisateur supprimé &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
fr_CA: Règle de concordance supprimée &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
fr_CA: Supprimé.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
fr_CA: Supprimer votre compte bloquera votre accès à Koha.

en: Deletion not possible
fr_CA: Suppression impossible

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
fr_CA: La suppression d'une étiquette dans un lot contenant une seule étiquette supprimera le lot.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
fr_CA: La suppression d'un lot d'utilisateur avec seulement un utilisateur dans le lot supprimera le lot.

en: Delimiter:
fr_CA: Délimiteur&nbsp;:

en: Delink
fr_CA: Délier

en: Deliver date/time
fr_CA: Jour/heure de livraison

en: Delivered
fr_CA: Livrée

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
fr_CA: Livrées aujourd'hui (%s)

en: Deliverer
fr_CA: Livreur

en: Deliverer:
fr_CA: Livreur :

en: Deliveries
fr_CA: Livraisons

en: Delivery comment:
fr_CA: Commentaire

en: Delivery day:
fr_CA: Journée de livraison :

en: Delivery details
fr_CA: Détails de livraison

en: Delivery note
fr_CA: Note de livraison

en: Delivery place
fr_CA: Adresse de livraison

en: Delivery place:
fr_CA: Adresse de livraison :

en: Delivery place:
fr_CA: Adresse de livraison :

en: Delivery time:
fr_CA: Délai de livraison&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
fr_CA: Interdit

en: Deny
fr_CA: Refuser

en: Department
fr_CA: Département

en: Department:
fr_CA: Département :

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
fr_CA: Les départements sont requis et seront utilisés dans le module Réserves de cours

en: Deprecation warning
fr_CA: Alerte d'obsolescence

note: SCRIPT
en: Descending
fr_CA: Décroissant

en: Description (OPAC):
fr_CA: Description (OPAC) :

en: Description (OPAC):
fr_CA: Description (OPAC) :

note: SCRIPT
en: Description is required
fr_CA: Le champ "Description" est obligatoire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
fr_CA: Description manquante

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
fr_CA: Description de l'exemplaire retiré (apparaît lorsque l'on ajoute ou modifie l'exemplaire)

en: Description of charges
fr_CA: Description des frais

en: Description:
fr_CA: Description :

en: Description:
fr_CA: Description :

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
fr_CA: Description : %s

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
fr_CA: Descriptions des exemplaires endommagés (apparaît normalement en ajoutant ou modifiant un exemplaire)

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
fr_CA: Descriptions des exemplaires perdus (apparaît normalement en ajoutant ou modifiant un exemplaire)

en: Desk
fr_CA: Comptoir

en: Desk ID
fr_CA: Identifiant du comptoir

en: Desk ID:
fr_CA: Identifiant du comptoir :

en: Desk added successfully
fr_CA: Bureau ajouté avec succès

en: Desk deleted successfully
fr_CA: Bureau supprimée avec succès

en: Desk updated successfully
fr_CA: Bureau mis à jour avec succès

en: Desk:
fr_CA: Comptoir :

en: Desk:
fr_CA: Comptoir :

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
fr_CA: Comptoir : %s &rArr; %s

en: Desks
fr_CA: Comptoirs

en: Desks
fr_CA: Comptoirs

en: Destination library:
fr_CA: Bibliothèque destinataire :

en: Destination library:
fr_CA: Bibliothèque destinataire :

en: Destination record
fr_CA: Notice fusionnée

en: Details
fr_CA: Détails

en: Details
fr_CA: Détails

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
fr_CA: Détails pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details for %s &rsaquo; Housebound &rsaquo; Koha
fr_CA: Détails pour %s &rsaquo; Livraison à domicile &rsaquo; Koha

en: Details for all requests
fr_CA: Détails de toutes les demandes :

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
fr_CA: Détail de l'abonnement n°%s

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Détail de l'abonnement n°%s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Details from library
fr_CA: Informations de la bibliothèque&nbsp;:

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
fr_CA: Informations du fournisseur (%s)

note: %1$s:  IF type == 'credit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details of %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Détails des %scrédits%sdébits%s &rsaquo; %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Details of credit
fr_CA: Détails du crédit

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of credit (%s)
fr_CA: Détails du crédit (%s)

en: Details of debit
fr_CA: Détails du débit

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of debit (%s)
fr_CA: Détails du débit (%s)

en: Details of fee
fr_CA: Détails du frais

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
fr_CA: Détails de la tâche no %s

en: Details of payment
fr_CA: Détails du paiement

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
fr_CA: Deutsch (Allemand) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen et Marc Véron

en: Devinim, Turkey
fr_CA: Devinim, Turquie

en: Dewey number:
fr_CA: Numéro Dewey&nbsp;:

en: Dewey:
fr_CA: Dewey&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.dewey | $raw
en: Dewey: %s
fr_CA: Dewey : %s

en: Dictionary
fr_CA: Dictionnaire

en: Dictionary
fr_CA: Dictionnaire

en: Dictionary &rsaquo; Guided reports &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Dictionnaire &rsaquo; Rapports guidés &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Dictionary definitions
fr_CA: Définitions du dictionnaire

en: Did not check for matches with existing records in catalog
fr_CA: Aucune recherche de notices existantes dans le catalogue

en: Did you mean:
fr_CA: Voulez-vous dire&nbsp;:

en: Did you mean?
fr_CA: Voulez-vous dire?

en: Did you mean?
fr_CA: Voulez-vous dire?

en: Did you mean? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Voulez-vous dire? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Diff
fr_CA: Diff.

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
fr_CA: Les différences entre la notice originale et celle importée

en: Digests only
fr_CA: Résumé

en: Digital scan
fr_CA: Numérisation

en: Directories
fr_CA: Répertoires

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
fr_CA: Impossible d'écrire dans le répertoire

en: Disable
fr_CA: Désactiver

note: SCRIPT
en: Disable
fr_CA: Désactiver

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
fr_CA: Désactiver l'authentification à deux facteurs

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
fr_CA: Désactivé pour %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
fr_CA: Désactivé pour tout

note: SCRIPT
en: Disc
fr_CA: Disque

en: Discharge
fr_CA: Quittance

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
fr_CA: Quittance pour %s %s (%s)

en: Discharge requests pending
fr_CA: Demandes de quittance en attente

en: Discharges
fr_CA: Quittances

en: Discount debits for patrons
fr_CA: Appliquer des crédits aux comptes des utilisateurs

en: Discount to apply:
fr_CA: Rabais à accorder :

en: Discount:
fr_CA: Remise :

en: Display
fr_CA: Afficher

note: A
en: Display detail for this authority
fr_CA: Afficher le détail de cette autorité

note: A
en: Display detail for this biblio
fr_CA: Afficher le détail de cette notice

note: A
en: Display detail for this item
fr_CA: Afficher le détail de cet exemplaire

en: Display from:
fr_CA: Afficher depuis&nbsp;:

en: Display height:
fr_CA: Afficher la hauteur:

en: Display in OPAC:
fr_CA: Affichage à l'OPAC&nbsp;

en: Display in patron's brief information:
fr_CA: Afficher dans les informations brèves de l'utilisateur :

en: Display location:
fr_CA: Localisation d'affichage :

note: A
en: Display member details.
fr_CA: Afficher les coordonnées de l'utilisateur.

en: Display only used tags/subfields
fr_CA: Afficher seulement les zones/sous-zones utilisées

en: Display order
fr_CA: Ordre d'affichage

en: Display order.
fr_CA: Ordre d'affichage.

en: Display order:
fr_CA: Ordre d'affichage :

en: Display order:
fr_CA: Ordre d'affichage :

note: A
en: Display supplier metadata
fr_CA: Afficher les métadonnées du fournisseur

en: Display supplier metadata
fr_CA: Afficher les métadonnées du fournisseur

en: Display them
fr_CA: Les afficher

en: Display to:
fr_CA: Afficher jusqu'à&nbsp;:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
fr_CA: Affichée dans le menu déroulant de groupes de recherche.

en: Displaying
fr_CA: Affichant

en: Displaying availability results
fr_CA: Affichage des résultats de disponibilité

en: Do Space, USA
fr_CA: Do Space, États-Unis

en: Do not add to item group
fr_CA: Ne pas ajouter au groupe d'exemplaires

en: Do not check in items scanned during inventory:
fr_CA: Ne pas passer au retour des exemplaires scannés pendant l'inventaire :

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
fr_CA: Ne pas créer de doublon. Ajouter une commande à partir de la notice existante dans votre catalogue.

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
fr_CA: Ne pas oublier que l'exemplaire n'a pas encore été retourné.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
fr_CA: Ne pas oublier que l'exemplaire n'a pas encore été prêté.

en: Do not look for matching records
fr_CA: Ne pas chercher pour des notices correspondantes

en: Do not use plugin
fr_CA: Ne pas utiliser l'extension

en: Do not use profile
fr_CA: Ne pas utiliser de profil

en: Do not use template
fr_CA: Ne pas utiliser de modèle

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce téléversement?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir générer le prochain numéro ?

en: Do you want to confirm this order?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir confirmer cette commande?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
fr_CA: Voulez-vous le mettre à jour avec les nouvelles valeurs?

note: SCRIPT
en: Document properties
fr_CA: Propriétés du document

en: Document type:
fr_CA: Type de document :

en: Documentation manager
fr_CA: Gestionnaire de la documentation

en: Documentation manager:
fr_CA: Gestionnaire de la documentation :

en: Documentation managers:
fr_CA: Gestionnaires de la documentation :

en: Documentation specialist
fr_CA: Spécialiste de la documentation

en: Documentation team
fr_CA: Équipe de documentation

en: Documentation team:
fr_CA: Équipe de documentation :

en: Domain
fr_CA: Domaine

en: Domain:
fr_CA: Domaine&nbsp;:

en: Don't allow
fr_CA: Ne pas permettre

en: Don't block
fr_CA: Ne pas bloquer

en: Don't check out and print slip (P)
fr_CA: Ne pas prêter et imprimer le reçu (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
fr_CA: Ne pas reduire la durée des prêts en fonction des réservations

en: Don't decrease loan length based on holds
fr_CA: Ne pas reduire la durée des prêts en fonction des réservations

en: Don't export fields:
fr_CA: Ne pas exporter les zones :

en: Don't export items:
fr_CA: Ne pas exporter les exemplaires&nbsp;:

note: INPUT type=button
en: Done
fr_CA: Fait

en: DoverNet, USA
fr_CA: DoverNet, États-Unis

en: Download
fr_CA: Télécharger

en: Download
fr_CA: Télécharger

en: Download a
fr_CA: Télécharger le

en: Download as CSV
fr_CA: Télécharger CSV

en: Download as PDF
fr_CA: Télécharger PDF

en: Download as XML
fr_CA: Télécharger XML

en: Download cart
fr_CA: Télécharger le panier

en: Download cart &rsaquo; Koha
fr_CA: Télécharger le panier &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
fr_CA: Télécharger la configuration

note: INPUT type=submit
en: Download database
fr_CA: Télécharger la base de données

en: Download directory
fr_CA: Répertoire de téléchargement

en: Download directory:
fr_CA: Répertoire de téléchargement&nbsp;:

en: Download file of all overdues
fr_CA: Télécharger le fichier des retards

en: Download file of displayed overdues
fr_CA: Télécharger les retards affichés

en: Download list
fr_CA: Télécharger

en: Download list
fr_CA: Télécharger la liste

en: Download list &rsaquo; Koha
fr_CA: Télécharger la liste &rsaquo; Koha

en: Download photo
fr_CA: Télécharger la photo

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
fr_CA: Télécharger la notice

en: Download records
fr_CA: Télécharger notice

en: Download selected claims
fr_CA: Télécharger les réclamations sélectionnées

en: Downloading records, please wait...
fr_CA: Chargement en cours...

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
fr_CA: Glisser et déposer pour déplacer cette étape à une autre position

en: Draw
fr_CA: Dessin

en: Draw guide boxes:
fr_CA: Tracer des cases modèles&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
fr_CA: Glisser une image ici

en: Drop default
fr_CA: Enlever le statut par défaut

en: Drop files here or click to select a file
fr_CA: Déposez les fichiers ici ou cliquez pour sélectionner un fichier

en: Duchesne County Library, USA
fr_CA: Duchesne County Library, États-Unis

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
fr_CA: Échéance %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates
en: Due back on %s
fr_CA: À remettre le %s

en: Due date
fr_CA: Date d'échéance

en: Due date (unformatted, hidden)
fr_CA: Date d'échéance (non formaté, caché)

en: Due date from:
fr_CA: Date d'échéance à partir du :

en: Due date to:
fr_CA: Date d'échéance jusqu'au :

en: Due date:
fr_CA: Date d'échéance :

en: Due date:
fr_CA: Date d'échéance :

en: Due dates have been modified!
fr_CA: Les dates d'échéance ont été modifiées!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
fr_CA: Échéance le %s

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
fr_CA: Doit être retourné avant le %s

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
fr_CA: Échéance le %s

en: Duplicate
fr_CA: Dupliquer

en: Duplicate
fr_CA: Dupliquer

en: Duplicate a template:
fr_CA: Dupliquer un modèle :

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
fr_CA: Dupliquer toutes les commandes avec les détails comptables suivants :

en: Duplicate budget
fr_CA: Dupliquer le budget

en: Duplicate budget
fr_CA: Dupliquer le budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
fr_CA: Dupliquer le budget %s

en: Duplicate existing orders
fr_CA: Dupliquer les commandes existantes

en: Duplicate existing orders
fr_CA: Dupliquer les commandes existantes

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
fr_CA: Doublons supprimés du lot numéro %s&nbsp;: %s

en: Duplicate orders
fr_CA: Dupliquer les commandes

en: Duplicate patron
fr_CA: Dupliquer l'utilisateur

en: Duplicate patron record?
fr_CA: Dupliquer la fiche de l'utilisateur&nbsp;?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
fr_CA: Doublons supprimés du lot numéro %s&nbsp;: %s

en: Duplicate record suspected
fr_CA: Doublon possible de notice

note: A
en: Duplicate this saved report
fr_CA: Dupliquer ce rapport enregistré

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
fr_CA: Valeurs en double détectées. Veuillez corriger les erreurs et soumettre à nouveau.

en: Duplicate warning
fr_CA: Alerte de doublon

en: Duplicate warning
fr_CA: Alerte doublon

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Avertissement doublon &rsaquo; Panier %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
fr_CA: Durée (jours)

en: Duration:
fr_CA: Durée :

en: E-mail order
fr_CA: Courriel de commande

en: E-resource management
fr_CA: Gestion des ressources électroniques

en: E-resource management
fr_CA: Gestion des ressources électroniques

en: E-resource management &rsaquo; Koha
fr_CA: Gestion des ressources électroniques &rsaquo; Koha

en: E-resource management tables
fr_CA: Tableaux du module de gestion des ressources électroniques

en: EAN:
fr_CA: EAN&nbsp;:

en: EAN:
fr_CA: EAN :

en: EDI accounts
fr_CA: Comptes EDI

en: EDI accounts
fr_CA: Comptes EDI

en: EDI status:
fr_CA: Statut EDI :

en: EDIFACT is currently disabled
fr_CA: EDIFACT est actuellement désactivé

en: EDIFACT message
fr_CA: Message EDIFACT

en: EDIFACT message display
fr_CA: Affichage des messages EDIFACT

en: EDIFACT message display &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Affichage du message EDIFACT &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: EDIFACT messages
fr_CA: Messages EDIFACT

en: EDIFACT messages &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Messages EDIFACT &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: ENABLED
fr_CA: ACTIVÉE

en: ENV and koha-conf.xml
fr_CA: ENV et koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
fr_CA: ERREUR - inconnu

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
fr_CA: ERREUR! - %s

en: ERROR:
fr_CA: ERREUR:

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
fr_CA: ERREUR : %s %s %s

en: ERRORS
fr_CA: ERREURS

en: EXAMPLE plugin
fr_CA: Extension EXEMPLE

en: Each cell contain both actual and estimated values.
fr_CA: Chaque cellule contient les valeurs estimées et les valeurs réelles.

en: Earliest hold date
fr_CA: Première date de réservation

en: Earliest recall date
fr_CA: Date de rappel la plus ancienne

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Edit
fr_CA: Modifier

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
fr_CA: Modifier "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
fr_CA: Modifier %s

note: %1$s:  description | html
en: Edit %s
fr_CA: Modifier %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
fr_CA: Modifier (%s)

en: Edit MARC subfields constraints
fr_CA: Modifier les restrictions des sous-zones MARC

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
fr_CA: Modifier l'ensemble OAI '%s'

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
fr_CA: Modifier l'ensemble OAI '%s'

en: Edit SMTP server
fr_CA: Modifier le serveur SMTP

en: Edit SQL
fr_CA: Modifier la requête SQL

en: Edit SQL report
fr_CA: Modifier le rapport SQL

en: Edit URL(s)
fr_CA: Modifier les URL

en: Edit URLs
fr_CA: Modifier les URL

en: Edit actions
fr_CA: Modifier les actions

en: Edit alert
fr_CA: Modifier une alerte

en: Edit an existing subscription
fr_CA: Modifier un abonnement existant

en: Edit as new (duplicate)
fr_CA: Modifier comme un nouveau (dupliquer)

en: Edit authorities
fr_CA: Modifier les autorités

en: Edit authority
fr_CA: Modifier autorité

en: Edit basket
fr_CA: Modifier le panier

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
fr_CA: Modifier le panier %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
fr_CA: Modifier le panier '%s'

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
fr_CA: Ajouter un bordereau de commande %s (%s) pour

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
fr_CA: Modifier le budget %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
fr_CA: Modifier le catalogue (Modifier les données bibliographiques/d'exemplaires)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
fr_CA: Modifier le catalogue (Modifier les données bibliographiques/d'exemplaires)

en: Edit collection
fr_CA: Modifier la collection

en: Edit course
fr_CA: Modifier le cours

en: Edit details
fr_CA: Modifier les détails

en: Edit field
fr_CA: Modifier la zone

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
fr_CA: Modifier la périodicité : %s

en: Edit group
fr_CA: Modifier le groupe

en: Edit history
fr_CA: Modifier l'historique

en: Edit identity provider
fr_CA: Modifier le fournisseur d'authentification

note: SCRIPT
en: Edit image
fr_CA: Modifier l'image

en: Edit in host
fr_CA: Modifier dans l'hôte

note: A
en: Edit internal note
fr_CA: Modifier la note interne

en: Edit internal note
fr_CA: Modifier la note interne

en: Edit invoices
fr_CA: Modifier les factures

en: Edit item
fr_CA: Modifier exemplaire

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
fr_CA: Modifier l'exemplaire #%s%s / Code-barres %s%s

en: Edit item group
fr_CA: Modifier le groupe d'exemplaires

en: Edit items
fr_CA: Modifier les exemplaires

en: Edit items
fr_CA: Modifier les exemplaires

en: Edit items in batch
fr_CA: Modifier les exemplaires en lot

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
fr_CA: Modifier le lot d'étiquettes %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
fr_CA: Modifier le lot d'étiquettes %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
fr_CA: Modifier le format d'étiquettes %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
fr_CA: Modifier le format d'étiquettes %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
fr_CA: Modifier le modèle d'étiquette %s

en: Edit list
fr_CA: Modifier la liste

en: Edit list
fr_CA: Modifier la liste

en: Edit mappings
fr_CA: Modifier les mappages

en: Edit patron
fr_CA: Modifier l'utilisateur

en: Edit patron card batch
fr_CA: Modifier le lot de cartes d'utilisateur

en: Edit patron card graphic layout
fr_CA: Modifier la mise en page graphique de la carte d'utilisateur

en: Edit patron card layout
fr_CA: Modifier la mise en page de la carte d'utilisateur

en: Edit patrons
fr_CA: Modifier les utilisateurs

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
fr_CA: Modifier le profil d'imprimante %s

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
fr_CA: Modifier les listes publiques (nom, paramètres et autorisations, mais pas explicitement le contenu)

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
fr_CA: Modifier la suggestion d'achat no %s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
fr_CA: Modifier les citations de la fonctionnalité 'Citation du jour'

en: Edit record
fr_CA: Modifier la notice

note: A
en: Edit request
fr_CA: Modifier la demande

en: Edit request
fr_CA: Modifier la demande

en: Edit rota
fr_CA: Modifier la rotation

en: Edit rota
fr_CA: Modifier la rotation

en: Edit routing list
fr_CA: Modifier la liste de circulation

en: Edit routing list
fr_CA: Modifier la liste de circulation

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
fr_CA: Modifier la liste de circulation (%s)

en: Edit routing list for
fr_CA: Modifier la liste de circulation pour

en: Edit rules
fr_CA: Modifier règles

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
fr_CA: Modifier la recherche

en: Edit selected serials
fr_CA: Modifier les numéros sélectionnés

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
fr_CA: Modifier les périodiques

en: Edit stage
fr_CA: Modifier l'étape

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
fr_CA: Modifier les sous-zones

en: Edit subfields constraints
fr_CA: Modifier les restrictions des sous-zones

en: Edit subscription
fr_CA: Modifier l'abonnement

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
fr_CA: Modifier la suggestion no %s

en: Edit tag
fr_CA: Modifier la zone

en: Edit this holiday
fr_CA: Modifier ce jour de fermeture

en: Edit this label
fr_CA: Modifier cette étiquette

en: Edit this search
fr_CA: Modifier cette recherche

en: Edit vendor
fr_CA: Modifier fournisseur

note: A
en: Edit vendor note
fr_CA: Modifier la note au fournisseur

en: Edit vendor note
fr_CA: Modifier la note au fournisseur

en: Edit with WYSIWYG editor
fr_CA: Modifier avec l'éditeur WYSIWYG

en: Edit with text editor
fr_CA: Modifier avec l'éditeur de texte

en: Editable in OPAC:
fr_CA: Modifiable à l'OPAC :

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
fr_CA: Édition de la notice #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
fr_CA: Modification de la notice dupliquée de #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
fr_CA: Modifier une nouvelle notice complète

note: SCRIPT
en: Editing new record
fr_CA: Modifier une nouvelle notice

note: SCRIPT
en: Editing search result
fr_CA: Modifier les résultats de recherche

en: Edition
fr_CA: Édition

en: Edition:
fr_CA: Édition :

en: Editions
fr_CA: Éditions

en: Editor
fr_CA: Éditeur

en: Editor
fr_CA: Éditeur

en: Editor &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: Editeur &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
fr_CA: Elasticsearch version 5.x n'est pas supporté dans Koha 20.11 et plus. Veuillez mettre à jour votre grappe Elasticsearch

en: Elasticsearch:
fr_CA: Elasticsearch :

en: Email
fr_CA: Courriel

en: Email address:
fr_CA: Courriel :

en: Email has been sent.
fr_CA: Le courriel a été envoyé.

en: Email required
fr_CA: Courriel requis

en: Email text:
fr_CA: Texte du courriel&nbsp;:

en: Email:
fr_CA: Courriel&nbsp;:

en: Email:
fr_CA: Courriel :

note: SCRIPT
en: Embed
fr_CA: Intégrer

en: Emojiarea plug-in for jQuery
fr_CA: Extension Emojiarea pour jQuery

note: SCRIPT
en: Emoticons
fr_CA: Émoticônes

note: SCRIPT
en: Emoticons...
fr_CA: Émoticônes...

en: Empty and close
fr_CA: Vider et fermer

en: Empty option
fr_CA: Option vide

en: Enable
fr_CA: Activer

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
fr_CA: Activez Mana KB pour rechercher, importer, commenter le contenu du serveur Mana KB et partager le vôtre.

en: Enable automatic generation of credit number (see
fr_CA: Activer la génération automatique du numéro de crédit (voir

en: Enable credit number
fr_CA: Activer le numéro de crédit

en: Enable curbside pickup.
fr_CA: Activer la collecte sur rendez-vous.

en: Enable for waiting holds only:
fr_CA: Activer seulement pour les réservations en attente de retrait :

en: Enable only if the patron has waiting holds.
fr_CA: Activer seulement si l'utilisateur a des réservations en attente de retrait.

en: Enable patrons to schedule their own curbside pickups.
fr_CA: Permettre aux utilisateurs de planifier leurs propres rendez-vous de collecte.

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
fr_CA: Activer le module de catalogage avancé ( préférence système EnableAdvancedCatalogingEditor ) pour ajouter des raccourcis clavier

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
fr_CA: Activer l'authentification à deux facteurs

en: Enable:
fr_CA: Activer :

en: Enabled
fr_CA: Actif

en: Enabled?
fr_CA: Actif?

en: Enables additional debug output in the logs
fr_CA: Permet l'ajout de journaux supplémentaires de débogage

en: Encoding
fr_CA: Encodage

en: Encoding:
fr_CA: Encodage :

en: Encumber while invoice open
fr_CA: Permettre l'ajout de montants pendant que la facture est ouverte

en: Encumber while invoice open?
fr_CA: Permettre l'ajout de montant pendant que la facture est ouverte?

en: Encyclopedias
fr_CA: Encyclopédies

en: End date
fr_CA: Date de fin

en: End date is not consistent with subscription length.
fr_CA: Vous devez choisir une date de départ et une durée d'abonnement.

en: End date:
fr_CA: Date de fin :

en: End date:
fr_CA: Date de fin :

en: End of date range
fr_CA: Limite de fin de date

en: End of interval
fr_CA: Fin de l'intervalle

en: Ended
fr_CA: Terminée

en: Ended:
fr_CA: Terminée :

en: English
fr_CA: Anglais

en: Enhanced content
fr_CA: Contenu enrichi

note: A
en: Enhanced content settings
fr_CA: Paramétrage des contenus enrichis

en: Enquire.js
fr_CA: Enquérir.js

en: Enroll
fr_CA: Inscrire

en: Enroll in
fr_CA: Inscrire à

en: Enroll patrons in clubs
fr_CA: Inscrire les utilisateurs dans des clubs

en: Enrolled patrons
fr_CA: Utilisateurs inscrits

en: Enrollment fee
fr_CA: Frais d'abonnement

en: Enrollment fee:
fr_CA: Frais d'abonnement :

en: Enrollment field
fr_CA: Champ d'inscription

en: Enrollment fields
fr_CA: Champs d'inscription

en: Enrollment period
fr_CA: Durée d'abonnement

en: Enrollment period:
fr_CA: Durée d'abonnement :

en: Enrollments
fr_CA: Inscriptions

en: Enrolment period:
fr_CA: Période d'inscription :

en: Enter 0 to disable.
fr_CA: Entrez 0 pour désactiver.

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
fr_CA: Saisissez une liste, séparée par une virgule, des champs à imprimer. Vous pouvez inclure n'importe quel

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
fr_CA: Saisissez une liste de numéro de notice ou d'identifiants d'autorité, un par ligne.

en: Enter a list of record numbers
fr_CA: Saisir une liste de numéros de notices

en: Enter a new comment (max 35 characters)
fr_CA: Ajouter un commentaire (de 35 caractères maximum)

en: Enter a new purchase suggestion
fr_CA: Créer une nouvelle suggestion d'achat

en: Enter a personal or organization name.
fr_CA: Entrez un nom personnel ou d'une organisation.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
fr_CA: Saisissez un résumé qui effacera celui par défaut dans la liste de résultats d'une recherche. Exemple pour un type de document "site web"

en: Enter a title and description for the holiday.
fr_CA: Saisissez un titre et une description pour le jour de fermeture.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
fr_CA: Entrer un mot ou une phrase pour tester à nouveau la liste blanche/noire&nbsp;:

en: Enter barcode:
fr_CA: Saisir le code-barres&nbsp;:

en: Enter biblionumber:
fr_CA: À partir du numéro de notice&nbsp;:

en: Enter by barcode:
fr_CA: Saisi par code-barres

en: Enter by itemnumber:
fr_CA: Saisir par itemnumber:

en: Enter club ID or partial name:
fr_CA: Saisissez l'identifiant du club ou une partie du nom :

en: Enter default values
fr_CA: Définir les valeurs par défaut

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
fr_CA: Saisir le code-barres de l'exemplaire

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
fr_CA: Saisir le code-barres de l'exemplaire ou un mot-clé

en: Enter item barcode:
fr_CA: Saisir le code-barres de l'exemplaire :

en: Enter item barcode:
fr_CA: Saisir le code-barres de l'exemplaire :

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
fr_CA: Saisir les paramètres pour le rapport %s:

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
fr_CA: Entrer le numéro de carte de l'utilisateur ou une partie du nom

en: Enter patron card number or partial name:
fr_CA: Entrer le numéro de carte de'lutilisateur ou une partie du nom :

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
fr_CA: Entrer le numéro de carte de l'utilisateur :

en: Enter patron card number:
fr_CA: Entrer le numéro de carte de l'utilisateur :

note: INPUT type=text
en: Enter patron cardnumber or name
fr_CA: Entrer le numéro de carte d'utilisateur ou le nom

en: Enter reason
fr_CA: Saisir la raison

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
fr_CA: Entrer les termes de recherche

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
fr_CA: Entrer les termes de recherche

en: Enter starting card position:
fr_CA: Entrer le numéro de carte de départ&nbsp;:

en: Enter starting label position (for PDF):
fr_CA: Entrer le numéro d'étiquette de départ&nbsp;:

en: Enter the barcode of the item to attach:
fr_CA: Entrez le code-barres de l'exemplaire à rattacher&nbsp;:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
fr_CA: Saisissez vos termes de recherche.

en: Entity
fr_CA: Entité

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
fr_CA: L'en-tête %s (code %s) pour la langue %s a été correctement mis à jour avec '%s'

en: Entry date
fr_CA: Date de saisi

en: Enumeration
fr_CA: Numéro / Volume

en: Error
fr_CA: Erreur

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
fr_CA: Erreur %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
fr_CA: Erreur %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s &rsaquo; Koha
fr_CA: Erreur %s &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
fr_CA: Erreur : Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Error adding items:
fr_CA: Erreur lors de l'enregistrement de l'exemplaire&nbsp;:

en: Error adding to list
fr_CA: Erreur lors de l'ajout à la liste

en: Error analysis:
fr_CA: Erreur&nbsp;:

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
fr_CA: Une erreur est survenue pendant la création du lot d'étiquettes. Demandez à votre administrateur système de regarder les détails dans les journaux.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
fr_CA: Code d'erreur 0 inutilisé

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs.
fr_CA: Erreur lors de la suppression de la citation #%s. Vérifier les registres.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
fr_CA: Erreur lors de la suppression du serveur '%s'. Vérifier les journaux.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
fr_CA: Erreur lors de l'enregistrement de l'exemplaire

en: Error found whilst attempting to load plugin
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de la tentative de chargement de l'extension

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
fr_CA: Message d'erreur de Zebra : %s

en: Error occurred while sending email.
fr_CA: Une erreur s'est produite lors de l'envoi de l'e-mail.

en: Error performing operation
fr_CA: Erreur lors de l'exécution de l'opération

en: Error saving item
fr_CA: Erreur lors de l'enregistrement de l'exemplaire

en: Error saving items
fr_CA: Erreur lors de l'enregistrement des exemplaires

en: Error while creating PDF file.
fr_CA: Erreur lors de la création du fichier PDF.

en: Error while loading stylesheet.
fr_CA: Erreur lors du chargement de la feuille de style.

en: Error while parsing input.
fr_CA: Erreur lors de l'analyse de l'entrée.

en: Error while parsing stylesheet.
fr_CA: Erreur lors de l'analyse de la feuille de style.

en: Error while transforming input.
fr_CA: Erreur lors de la transformation de l'entrée.

en: Error:
fr_CA: Erreur :

en: Error:
fr_CA: Erreur :

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
fr_CA: Erreur : %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
fr_CA: Erreur : %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
fr_CA: Erreur: le code-barres n'est pas unique pour %sserialseq %s

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
fr_CA: Erreur : collision du champ de soumission du formulaire.

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
fr_CA: Erreur : le code-barres saisi est invalide, veuillez essayer à nouveau

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
fr_CA: Erreur : Aucun élément de formulaire trouvé.

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
fr_CA: Erreur: Le serveur avec l'identifiant %s n'a pas été trouvé

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
fr_CA: Erreur : Deux ou plusieurs utilisateurs doivent être sélectionnés pour la fusion

en: Error: no field value specified.
fr_CA: Erreur: aucune valeur de champ spécifié.

note: SCRIPT
en: Errors
fr_CA: Erreurs

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
fr_CA: Erreurs détectées lors du traitement des paramètres du rapport: %s

en: Errors occurred:
fr_CA: Des erreurs se sont produites&nbsp;:

en: Escuela de Orientacion Lacaniana, Argentina
fr_CA: Escuela de Orientacion Lacaniana, Argentine

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
fr_CA: Espa&ntilde;ol (Espagnol) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro et Tomás Cohen Arazi, avec l'aide de la communauté koha-es.

en: Est cost
fr_CA: Coût estimé

en: Estimated cost per unit
fr_CA: Coût estimé par unité

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
fr_CA: Coût estimé taxes incluses lorsqu'en attente, coût réel taxes incluses lorsque reçu

en: Estimated delivery date
fr_CA: Date de livraison estimée

en: Estimated delivery date from:
fr_CA: Date de livraison estimée&nbsp;:

en: Estimated delivery date:
fr_CA: Date de livraison estimée :

en: Estimated priority:
fr_CA: Priorité estimée&nbsp;:

en: Evening
fr_CA: Soirée

en: Evening
fr_CA: Soirée

en: Every
fr_CA: Chacun

en: Every:
fr_CA: Chacun:

en: Everyone
fr_CA: Chacun

en: Everything went okay. Update done.
fr_CA: La mise à jour effectuée avec succès.

en: Exactly on
fr_CA: Exactement le

en: Example: 5.00
fr_CA: Exemple : 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
fr_CA: Exemple: Nom=subscription.name|Titre=subscription.title|Numéro du périodique=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
fr_CA: Exemple: Auteur=200|Element d'entrée=210$a|300|009

en: Exceeded max holds per record
fr_CA: Trop de réservations par notice

note: SCRIPT
en: Exception: %s
fr_CA: Exception&nbsp;: %s

en: Exclude from local holds priority
fr_CA: Exclure du groupe local de réservations

en: Exclude from local holds priority:
fr_CA: Exclure du groupe local de réservations :

en: Exclude last line (Rollup):
fr_CA: Exclure la dernière ligne (Rollup)

en: Execute SQL reports
fr_CA: Exécuter des rapports SQL

en: Execute overdue items report
fr_CA: Générer un rapport de documents en retard

en: Existing SQL
fr_CA: SQL existante(s)

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
fr_CA: Les couvertures existantes seront remplacées %s

en: Existing holds
fr_CA: Réservation(s) existante(s)

en: Existing images
fr_CA: Images existantes

en: Existing recalls
fr_CA: Rappels existants

en: Expand all
fr_CA: Tout développer

en: Expected
fr_CA: Attendu

en: Expected on
fr_CA: Attendu le

en: Expiration date
fr_CA: Date d'expiration

en: Expiration date:
fr_CA: Date d'expiration:

en: Expiration date:
fr_CA: Date d'expiration :

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
fr_CA: Date d'expiration&nbsp;: %s

en: Expiration:
fr_CA: Expiration :

en: Expiration:
fr_CA: Expiration&nbsp;:

en: Expire
fr_CA: Expirer

note: INPUT type=submit name=expire
en: Expire recall
fr_CA: Expirer le rappel

en: Expired
fr_CA: Expiré

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
fr_CA: Expiré le %s

en: Expired? / Closed?
fr_CA: Expiré? / Fermé?

en: Expires before:
fr_CA: Expire avant&nbsp;:

en: Expires on
fr_CA: Expire le

en: Expiring before:
fr_CA: Expire avant&nbsp;:

en: Expiry date
fr_CA: Date d'expiration

en: Expiry date:
fr_CA: Date d'expiration :

en: Explanation
fr_CA: Explication

en: Explanation:
fr_CA: Explication&nbsp;:

en: Export
fr_CA: Exporter

en: Export
fr_CA: Exporter

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
fr_CA: Exporter %s le type d'autorité

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
fr_CA: Exporter la grille %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
fr_CA: Exporter tous les résultats vers

en: Export as CSV
fr_CA: Exporter au format CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
fr_CA:  Exporter au format PDF

en: Export authority records
fr_CA: Exporter des notices d'autorité

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
fr_CA: Exporter le type d'autorité (champs, sous-champs) vers un fichier tableur (.csv, .ods)

en: Export basket group as CSV
fr_CA: Exporter ce panier au format CSV

en: Export bibliographic and holdings data
fr_CA: Exporter des données bibliographiques et d'exemplaires

en: Export bibliographic records
fr_CA: Exporter des notices bibliographiques

en: Export card batch
fr_CA: Exporter le lot de cartes

en: Export catalog data
fr_CA: Exportation de données

en: Export checkouts using format:
fr_CA: Exporter les prêts au format :

en: Export configuration
fr_CA: Exporter la configuration

en: Export data
fr_CA: Exportation de données

en: Export data
fr_CA: Exporter des données

en: Export database
fr_CA: Exporter la base de données

en: Export default framework
fr_CA: Exporter la grille par défaut

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
fr_CA: Exporter la structure de la grille (zones, sous-zones) vers une feuille de calcul (.csv ou .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
fr_CA: Exporter depuis une liste d'utilisateur

en: Export full batch
fr_CA: Exporter le lot complet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
fr_CA: Exportation des étiquettes

en: Export late orders
fr_CA: Exporter les commandes en retard

en: Export lost items in report
fr_CA: Exporter le rapport d'exemplaires perdus

note: SCRIPT
en: Export or print
fr_CA: Exporter ou imprimer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
fr_CA: Exportation des cartes d'utilisateurs

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
fr_CA: Exporter cartes d'utilisateurs depuis une liste

en: Export records
fr_CA: Exporter des notices

en: Export selected
fr_CA: Exporter la sélection

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
fr_CA: Exporter les lots sélectionnés

en: Export selected card(s)
fr_CA: Exporter les cartes sélectionnées

en: Export selected items
fr_CA: Exporter les exemplaires sélectionnés

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
fr_CA: Exporter les résultats sélectionnés (%s) vers

note: SCRIPT
en: Export single batch
fr_CA: Exporter le lot

note: SCRIPT
en: Export single card
fr_CA: Exporter la carte

en: Export to CSV file:
fr_CA: Exporter vers le fichier CSV&nbsp;:

en: Export to CSV spreadsheet
fr_CA: Exporter vers une feuille de calcul CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
fr_CA: Exporter vers une feuille de calcul au format OpenDocument

en: Export today's checked in barcodes
fr_CA: Exporter les codes-barres retournés aujourd'hui

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
fr_CA: Exportant %s étiquettes

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
fr_CA: Exportant %s cartes d'utilisateurs

en: Exporting 1 label
fr_CA: Exportant 1 étiquette

en: Exporting 1 patron card
fr_CA: Exportant 1 carte d'utilisateur

en: Exporting from patron list
fr_CA: Exporter d'une liste d'utilisateur

en: Exporting to Dublin Core...
fr_CA: Exporter au format Dublin Core...

note: SCRIPT
en: Extended Latin
fr_CA: Latin étendu

en: Facet order
fr_CA: Ordre des facettes

en: Facetable
fr_CA: Facettable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
fr_CA: Échec

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
fr_CA: L'ajout du champ a échoué. Veuillez vérifier que le nom du champ n'existe pas déjà.

en: Failed to add item with barcode
fr_CA: Échec lors de l'ajout de l'exemplaire avec le code-barres

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
fr_CA: Échec de l'ajout de la correspondance pour %s

en: Failed to add scheduled task
fr_CA: Impossible d'ajouter une tâche programmée

en: Failed to apply different matching rule
fr_CA: Impossible d'appliquer les règles de concordance

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
fr_CA: Échec d'accepter le terme (%s).

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
fr_CA: Le changement de grille de catalogage a échoué

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
fr_CA: Le changement de statut des %s exemplaires a échoué.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
fr_CA: Le changement de statut de %s rapport(s) de problème a échoué.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
fr_CA: Échec de la création de la macro :

en: Failed to delete budget because funds exist.
fr_CA: Impossible de supprimer le budget parce que des postes budgétaires existent.

en: Failed to delete field.
fr_CA: Échec de la suppression de la zone.

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
fr_CA: Échec de l'initialisation de l'extension : {0}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
fr_CA: Échec du chargement des macro :

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
fr_CA: Échec du chargement de l'URL de l'extension : {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
fr_CA: Échec du chargement de l'extension : {0} à partir de l'URL {1}

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
fr_CA: Échec de rejeter le terme (%s).

en: Failed to remove item with barcode
fr_CA: Le retrait de l'exemplaire avec un code-barres a échoué

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
fr_CA: Échec de l’exécution de la macro&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
fr_CA: Échec de l'enregistrement de la macro :

en: Failed to transfer collection
fr_CA: Le transfert de la collection a échoué

en: Failed to unzip archive.
fr_CA: La décompression de l'archive a échoué.

en: Failed to update field.
fr_CA: La mise à jour de la zone a échoué.

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
fr_CA: Échec de l'importation de l'image : {0}

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
fr_CA: Échec: Exemplaire '%s' introuvable.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' belongs to another bundle
fr_CA: Échec : L'exemplaire '%s' appartient à un autre ensemble

note: SCRIPT
en: Failure: Item '%s' is a bundle and bundles cannot be nested
fr_CA: Échec : L'exemplaire '%s' est un ensemble et les ensembles ne peuvent pas être imbriqués

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
fr_CA: Échec: Exemplaire '%s' introuvable.

note: SCRIPT
en: Fall
fr_CA: Automne

en: FamFamFam Site
fr_CA: Site FamFamFam

en: Famfamfam iconset
fr_CA: Jeu d'icônes famfamfam

en: Fargo Public Library, USA
fr_CA: Fargo Public Library, États-Unis

en: Farmington Public Library, USA
fr_CA: Farmington Public Library, États-Unis

en: Fast cataloging
fr_CA: Catalogage rapide

en: Fast cataloging
fr_CA: Catalogage rapide

en: Fax
fr_CA: Télécopieur

en: Fax:
fr_CA: Télécopieur :

en: Features
fr_CA: Fonctionnalités

en: Features enabled
fr_CA: Fonctionnalités activées

en: February
fr_CA: Février

en: Fee
fr_CA: Frais

en: Feed
fr_CA: Flux

en: Female
fr_CA: Femme

en: Female
fr_CA: Femme

en: Fenway Library Organization, USA
fr_CA: Fenway Library Organization, États-Unis

en: Fetch all data for chart
fr_CA: Créer un graphique avec toutes les données

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
fr_CA: Récupérer les données complètes de graphiques pour des rapports ayant beaucoup de lignes peut causer des problèmes de performance. Voulez-vous vraiment créer un graphique pour ce rapport?

en: Fewer options
fr_CA: Moins d'options

en: Field
fr_CA: Zone

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
fr_CA: La zone %s est importante, au moins une sous-zone doit être saisie.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
fr_CA: La zone %s est obligatoire, au moins une sous-zone doit être saisie.

en: Field 1
fr_CA: Champ 1

en: Field 2
fr_CA: Champ 2

en: Field 3
fr_CA: Champ 3

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
fr_CA: Zone remplie automatiquement par une extension

en: Field separator:
fr_CA: Séparateur de champ :

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
fr_CA: Zone ajoutée avec succès&nbsp;: %s

en: Field successfully deleted.
fr_CA: Zone supprimée avec succès.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
fr_CA: Zone mise à jour avec succès&nbsp;: %s

en: Field to use for record matching
fr_CA: Champ à utiliser pour le test de concordance

en: Field-weighted, relevance ranked
fr_CA: Classé par pertinence

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
fr_CA: Les champs homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description affiche la description au lieu du code.

en: Fields to display in report:
fr_CA: Zones à afficher dans le rapport &nbsp;:

en: Fields to print
fr_CA: Champs à imprimer

note: SCRIPT
en: File
fr_CA: Fichier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
fr_CA: Le fichier existe déjà

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
fr_CA: Fichier contenant une liste de numéros de notices d'autorités avec un numéro par ligne. Cette liste fonctionne comme un filtre : elle est compatible avec d'autres paramètres. (Types de fichiers acceptés : .csv et .txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
fr_CA: Fichier contenant une liste de numéros de notices bibliographiques avec un numéro par ligne. Cette liste fonctionne comme un filtre : elle est compatible avec d'autres paramètres. (Types de fichiers acceptés : .csv et .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
fr_CA: Le fichier n'a pas pu être créé. Vérifier les permissions.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
fr_CA: Le fichier ne peut pas être lu.

en: File format:
fr_CA: Format du fichier&nbsp;:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
fr_CA: Le fichier a été supprimé.

note: SCRIPT
en: File is not readable
fr_CA: Impossible de lire le fichier

en: File must contain one borrowernumber per line.
fr_CA: Le fichier doit contenir un N° d'utilisateur par ligne.

en: File must contain one card number per line.
fr_CA: Le fichier doit contenir un numéro de carte par ligne.

en: File name
fr_CA: Nom du fichier

en: File name:
fr_CA: Nom du fichier :

note: SCRIPT
en: File not found!
fr_CA: Fichier introuvable!

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
fr_CA: Les notices suivantes n'ont pas pu être supprimées.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
fr_CA: Lecture du fichier annulée

en: File:
fr_CA: Fichier&nbsp;:

en: File:
fr_CA: Fichier :

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
fr_CA: Fichier: %s

en: FileSaver library
fr_CA: Module FileSaver

en: Filename
fr_CA: Nom du fichier

en: Files
fr_CA: Fichiers

en: Files &rsaquo; Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Fichiers &rsaquo; Facture &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Files attached to invoice
fr_CA: Fichiers attachés à la facture

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
fr_CA: Les fichiers sont introuvables parce que l'option "access_dir" n'est pas définie dans "koha-conf.xml". Veuillez communiquer avec votre administrateur système pour ajouter cette option.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
fr_CA: Fichiers pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Files for %s
fr_CA: Fichiers pour %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
fr_CA: Fichiers pour la facture&nbsp;: %s

en: Filing routine:
fr_CA: Routine de classement:

en: Filing rule
fr_CA: Règle de remplissage

en: Filing rule added successfully.
fr_CA: Règle d'archivage ajoutée avec succès.

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
fr_CA: Code de règle de classement manquant

en: Filing rule code:
fr_CA: Code de la règle de classement&nbsp;:

en: Filing rule deleted successfully.
fr_CA: Règle de classement supprimée avec succès.

en: Filing rule updated successfully.
fr_CA: Règle d'archivage mise à jour avec succès.

en: Filing rule:
fr_CA: Règle de classement:

en: Fill
fr_CA: Remplir

note: INPUT type=submit
en: Filter
fr_CA: Filtrer

en: Filter barcode
fr_CA: Filtrer sur code-barres

en: Filter by library
fr_CA: Filtrer par bibliothèque

en: Filter by:
fr_CA: Filtrer par :

en: Filter collection
fr_CA: Collecte de filtres

en: Filter layouts
fr_CA: Filtrer les modèles

en: Filter location
fr_CA: Filtrer sur la localisation

en: Filter on:
fr_CA: Filtre sur&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
fr_CA: Masquer les transactions payées

en: Filter partner libraries:
fr_CA: Filtrer les bibliothèques partenaires :

en: Filter results:
fr_CA: Filtrer les résultats :

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
fr_CA: Masquer les types de crédit du système

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
fr_CA: Masquer les types de frais du système

en: Filter:
fr_CA: Filtrer:

en: Filtered by:
fr_CA: Filtré sur&nbsp;:

en: Filtered on:
fr_CA: Filtre sur&nbsp;:

en: Filters
fr_CA: Filtres

note: SCRIPT
en: Find
fr_CA: Chercher

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
fr_CA: Chercher (si l'extension searchreplace est activée)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
fr_CA: Chercher et remplacer

note: SCRIPT
en: Find and replace
fr_CA: Chercher et remplacer

note: SCRIPT
en: Find and replace...
fr_CA: Chercher et remplacer...

en: Find another patron?
fr_CA: Rechercher un autre utilisateur ?

note: SCRIPT
en: Find in selection
fr_CA: Rechercher dans la sélection

note: SCRIPT
en: Find whole words only
fr_CA: Mots entiers seulement

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
fr_CA: Recherche de suggestions de mots

en: Fine
fr_CA: Amende

en: Fine amount
fr_CA: Amende (montant)

en: Fine amount:
fr_CA: Amende (montant)

en: Fine charging interval
fr_CA: Amende (périodicité)

en: Fines
fr_CA: Amendes

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
fr_CA: Les amendes ne sont pas facturées pour les réservations annulées manuellement.

en: Fines for returned items are forgiven.
fr_CA: Les amendes pour les documents retournés sont annulées.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
fr_CA: Terminer

en: Finish enrollment
fr_CA: Terminer l'inscription

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
fr_CA: Finir la réception

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
fr_CA: Terminé

en: Finished
fr_CA: Terminé

en: First
fr_CA: Premier

en: First arrival:
fr_CA: Première réception&nbsp;:

en: First indicator default value:
fr_CA: Valeur par défaut du premier indicateur :

en: First issue publication date:
fr_CA: Date de la publication du premier numéro&nbsp;:

en: First issue publication date:
fr_CA: Date de la publication du premier numéro&nbsp;:

en: First name
fr_CA: Prénom

en: First name:
fr_CA: Prénom:

en: First name:
fr_CA: Prénom :

en: First patron
fr_CA: Premier utilisateur

en: Flagged
fr_CA: Marqué

note: SCRIPT
en: Flags
fr_CA: Marqueurs

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
fr_CA: Miroir horizontal

note: SCRIPT
en: Flip vertically
fr_CA: Miroir vertical

en: Float
fr_CA: Fond

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
fr_CA: Fonds de caisse : %s

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
fr_CA: Barre d'outils contextuelle comme cible de saisie

note: SCRIPT
en: Focus to element path
fr_CA: Chemin de l'élément comme cible de saisie

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
fr_CA: Barre de menu comme cible de saisie

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
fr_CA: Barre d'outils comme cible de saisie

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
fr_CA: Suivre la préférence système BlockExpiredPatronOpacActions

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
fr_CA: Suivre la préférence système OpacPasswordChange (désactivée)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
fr_CA: Suivre la préférence système OpacPasswordChange (activée)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
fr_CA: Suivre la préférence système OpacResetPassword (désactivée)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
fr_CA: Suivre la préférence système OpacResetPassword (activée)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
fr_CA: Suivre la préférence système RequireStrongPassword (non)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
fr_CA: Suivre la préférence système RequireStrongPassword (oui)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
fr_CA: Les zones obligatoires suivantes manquent&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
fr_CA: Les sous-zones obligatoires suivantes manquent&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Font
fr_CA: Police

en: Font Awesome
fr_CA: Police Awesome

en: Font Face Observer
fr_CA: Police Face Observer

note: SCRIPT
en: Font Sizes
fr_CA: Tailles de police

en: Font size:
fr_CA: Taille de la police&nbsp;:

en: Font:
fr_CA: Police&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Fonts
fr_CA: Polices

note: SCRIPT
en: Food and Drink
fr_CA: Nourriture et boissons

note: SCRIPT
en: Footer
fr_CA: Pied de page

en: For all collection codes:
fr_CA: Pour tous les codes de collection:

en: For all item types:
fr_CA: Pour tous les types de document:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
fr_CA: Pour l'exportation de paniers, vous pouvez utiliser les données des tables suivantes : biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets et aqbasket.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
fr_CA: Afin d'exporter les commandes en retard, vous devez fournir un modèle utilisant la syntaxe Template Toolkit pour créer le fichier CSV.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
fr_CA: Pour les gros catalogues cela peut engendrer un comportement inattendu

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
fr_CA: Pour les réclamations de numéros en retard, vous pouvez utiliser les données des tables suivantes : serial, subscription, biblio, biblioitems et aqbookseller.

en: For the selected operations:
fr_CA: Pour les opérations sélectionnées&nbsp;:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
fr_CA: Pour cette bibliothèque, vous pouvez modifier les règles pour un type de document donné, indépendamment de la catégorie de l'utilisateur.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
fr_CA: Pour cette bibliothèque, vous pouvez définir le nombre maximum de prêts qu'un utilisateur peut faire en fonction de sa catégorie, quel que soit le type de document.

en: Force
fr_CA: Forcer

en: Force checkout if a limitation exists
fr_CA: Outrepasser si une limite de prêt existe

en: Forever
fr_CA: Pour toujours

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
fr_CA: Oublier %s

en: Forgive fees for manually expired holds
fr_CA: Amnistier les amendes pour les réservations expirées manuellement

en: Forgive fines on return:
fr_CA: Effacer les amendes au retour :

en: Forgive overdue charges
fr_CA: Effacer les amendes

en: Forgiven
fr_CA: Amnistié

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
fr_CA: Formulaire non soumis à cause du (des) problème(s) suivant(s)

note: SCRIPT
en: Format Painter
fr_CA: Copier le formattage

en: Format:
fr_CA: Format :

en: Format:
fr_CA: Format :

en: Formatting
fr_CA: Format

en: Formatting:
fr_CA: Format

en: Found in wrong place
fr_CA: Trouvé au mauvais endroit

en: Foundations Bible College &amp; Seminary, USA
fr_CA: Foundations Bible College &amp; Seminary, États-Unis

note: SCRIPT
en: Framework
fr_CA: Grille de catalogage

en: Framework added successfully.
fr_CA: Grille ajoutée avec succès.

en: Framework code
fr_CA: Grille de catalogage

en: Framework code:
fr_CA: Code de la grille de catalogage :

en: Framework deleted successfully.
fr_CA: Grille supprimée avec succès.

en: Framework description
fr_CA: Libellé de la grille

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fr_CA: Exemple d'extension de grille de catalogage &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Framework updated successfully.
fr_CA: Grille mise à jour avec succès.

en: Fran&ccedil;ais (French)
fr_CA: Français (Français)

en: Free
fr_CA: Gratuit

en: French
fr_CA: Français

en: French terms of relations
fr_CA: Termes français de relations

en: Frequencies
fr_CA: Périodicités

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Périodicités &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
fr_CA: Fréquences utilisées dans le module de livraisons à domicile. Elles sont affichées dans l'onglet livraisons à domicile dans le dossier de l'utilisateur dans l'interface professionnelle.

en: Frequency
fr_CA: Périodicité

en: Frequency:
fr_CA: Périodicité&nbsp;:

en: Frequency:
fr_CA: Périodicité&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
fr_CA: Vendredi

note: SCRIPT
en: Fridays
fr_CA: Vendredi

en: From
fr_CA: De

en: From
fr_CA: De

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
fr_CA: De %s

en: From / To
fr_CA: De / À

en: From \ To
fr_CA: De \ À

en: From a new (empty) record
fr_CA: À partir d'une nouvelle notice (vide)

en: From a new file
fr_CA: À partir d'un nouveau fichier

en: From a staged file
fr_CA: À partir d'un fichier importé

en: From a subscription
fr_CA: À partir d'un abonnement

en: From a suggestion
fr_CA: À partir d'une suggestion

en: From an existing record:
fr_CA: À partir d'une notice existante&nbsp;:

en: From an external source
fr_CA: À partir d'une source externe

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
fr_CA: Les valeurs de et à doivent avoir la même longueur.

en: From any library
fr_CA: De n'importe quelle bibliothèque

en: From any library:
fr_CA: De n'importe quelle bibliothèque :

en: From authid:
fr_CA: De la notice numéro&nbsp;:

en: From biblionumber:
fr_CA: À partir du numéro de notice&nbsp;:

en: From call number:
fr_CA: À partir de la cote&nbsp;:

en: From date:
fr_CA: À partir du&nbsp;:

en: From existing orders (copy)
fr_CA: À partir de commandes existantes (copie)

en: From home library
fr_CA: De la bibliothèque propriétaire

en: From home library:
fr_CA: De la bibliothèque propriétaire :

en: From item call number:
fr_CA: À partir de la cote&nbsp;:

en: From local hold group
fr_CA: Du groupe local de réservations

en: From local hold group:
fr_CA: Du groupe local de réservations :

en: From titles with highest hold ratios
fr_CA: À partir des titres ayant les plus forts taux de réservations

en: From vendor:
fr_CA: Depuis le fournisseur&nbsp;:

en: From:
fr_CA: Entre le :

en: From:
fr_CA: Entre le&nbsp;:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
fr_CA: Depuis: %s, à: %s

en: Front
fr_CA: Recto

en: Fulfilled
fr_CA: Rempli

note: SCRIPT
en: Fullscreen
fr_CA: Plein écran

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
fr_CA: Code de fonction (auteur, éditeur, collaborateur, etc.) utilisé dans les zones UNIMARC 7XX $4 (Français)

en: Fund
fr_CA: Poste budgétaire

en: Fund ID
fr_CA: Identifiant du poste budgétaire

en: Fund amount:
fr_CA: Montant du poste budgétaire :

en: Fund code
fr_CA: Code du poste budgétaire

en: Fund code:
fr_CA: Code du poste budgétaire :

en: Fund filters
fr_CA: Filtres

en: Fund list of budget
fr_CA: Liste des postes budgétaires du budget

note: TD
en: Fund locked
fr_CA: Poste budgétaire verrouillé

en: Fund name
fr_CA: Nom du poste budgétaire

en: Fund name:
fr_CA: Nom du poste budgétaire :

en: Fund parent:
fr_CA: Poste budgétaire parent :

en: Fund remaining
fr_CA: Montant restant

en: Fund total
fr_CA: Montant budget

en: Fund:
fr_CA: Poste budgétaire :

en: Fund:
fr_CA: Poste budgétaire :

en: Funds
fr_CA: Postes budgétaires

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
fr_CA: Postes budgétaires de '%s'

en: GPL License
fr_CA: Licence GPL

en: GPL v3 license
fr_CA: Licence GPL v3

en: GST
fr_CA: Taxes

en: GST %%
fr_CA: Taxes %%

en: GST:
fr_CA: Taxes&nbsp;:

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
fr_CA: Galego (Galicien) Ignacio Javier

en: Gap between columns:
fr_CA: Espace entre les colonnes&nbsp;:

en: Gap between rows:
fr_CA: Espace entre les lignes&nbsp;:

en: Gender
fr_CA: Genre

en: Gender:
fr_CA: Genre :

en: General
fr_CA: Général

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
fr_CA: Fonds : statut de réception ou d'acquisition. Ces valeurs indiquent le statut d'acquisition de l'unité au moment de la mise à jour de l'information sur le fonds.

en: General holdings: completeness designator
fr_CA: Fonds : codes d'intégralité

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
fr_CA: Fonds : codes de politique générale de conservation. Ces valeurs spécifient la politique de conservation de l'unité au moment de la mise à jour de l'information du fonds.

en: General holdings: type of unit designator
fr_CA: Fonds : désignateur du type d'unité

en: General settings
fr_CA: Paramétrage global

en: Generate EDIFACT order
fr_CA: Générer commande EDIFACT

en: Generate a new client id/key pair
fr_CA: Générer une nouvelle paire ID client/clé

en: Generate a new client id/secret pair
fr_CA: Générer une nouvelle paire ID client/secret

en: Generate an exception for this repeated holiday.
fr_CA: Créer une exception à ce jour de fermeture.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
fr_CA: Générer une quittance

en: Generate exceptions on a range of dates.
fr_CA: Générer des exceptions sur une plage de dates.

en: Generate new client id/secret pair
fr_CA: Générer une nouvelle paire ID client/secret

note: INPUT type=button
en: Generate next
fr_CA: Créer le suivant

en: Geolocation:
fr_CA: Géolocalisation :

en: German
fr_CA: Allemand

en: Get Firefox add-on
fr_CA: Obtenir le module de Firefox

en: Get desktop application
fr_CA: Obtenir l'application de bureau

en: Get help on current subfield
fr_CA: Obtenir de l'aide sur la sous-zone actuelle

en: Get it!
fr_CA: Choisir

en: Global system preferences
fr_CA: Préférences système

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
fr_CA: Valider

en: Go back to vendor page
fr_CA: Retourner à la page du fournisseur

en: Go to Koha to MARC mapping
fr_CA: Liens Koha => MARC

en: Go to advanced search
fr_CA: Aller à la recherche avancée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
fr_CA: Aller à la zone

note: A
en: Go to item details
fr_CA: Aller à l'affichage détaillé des exemplaires

en: Go to item search
fr_CA: Aller à la recherche d'exemplaires

en: Go to page :
fr_CA: Aller à la page:

en: Go to receipt page
fr_CA: Aller à la page de réception

note: A
en: Go to record detail page
fr_CA: Aller à l'affichage détaillée de la notice

en: Go to the
fr_CA: Aller à la page

en: Goethe-Institut, Germany
fr_CA: Goethe-Institut, Allemagne

en: Gone no address
fr_CA: Parti sans laisser d'adresse

en: Gothenburg University Library, Sweden
fr_CA: Gothenburg University Library, Suède

en: Government
fr_CA: Gouvernement

en: Grace period:
fr_CA: Période de grâce&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Gray
fr_CA: Gris

en: Greek (modern)
fr_CA: Grec (moderne)

en: Greek (to 1453)
fr_CA: Grec (jusqu’à 1453)

note: SCRIPT
en: Green
fr_CA: Vert

en: Group
fr_CA: Groupe

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
fr_CA: Groupe %s créé.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
fr_CA: Groupe %s a été supprimé.

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
fr_CA: Code du groupe

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
fr_CA: Nom du Groupe

en: Group(s):
fr_CA: Groupe(s) :

en: Group:
fr_CA: Groupe :

en: Group:
fr_CA: Groupe:

en: Groups of libraries:
fr_CA: Groupes de bibliothèques :

en: Guarantees:
fr_CA: Personnes à charge :

en: Guarantor ID
fr_CA: Identifiant du garant

en: Guarantor can view checkouts
fr_CA: Le garant peut voir les prêts

en: Guarantor firstname
fr_CA: Prénom du garant

en: Guarantor information
fr_CA: Information du garant

en: Guarantor relationship
fr_CA: Relation avec le garant

en: Guarantor surname
fr_CA: Nom de famille du garant

en: Guarantor title
fr_CA: Titre de civilité du garant

en: Guarantor:
fr_CA: Garant :

en: Guarantors:
fr_CA: Garants :

en: Guide box:
fr_CA: Case modèle&nbsp;:

en: Guide grid:
fr_CA: Grille d'alignement&nbsp;:

en: Guided reports
fr_CA: Rapports guidés

en: Guided reports wizard
fr_CA: Assistant de rapports guidés

note: SCRIPT
en: H Align
fr_CA: Alignement horizontal

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
fr_CA: HTML copié dans le presse-papiers

en: HTML customizations
fr_CA: Personnalisations HTML

en: HTML message:
fr_CA: Message HTML :

en: Halland County Library, Sweden
fr_CA: Halland County Library, Suède

en: Handbooks
fr_CA: Manuels

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
fr_CA: Raccourcis utiles

en: Hard due date
fr_CA: Date d'échéance fixe

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
fr_CA: Date d'échéance fixe %s :

en: Hard due date:
fr_CA: Date d'échéance fixe :

en: Harrison Carmel Public Library, USA
fr_CA: Harrison Carmel Public Library, États-Unis

en: Hashvalue
fr_CA: Valeur de hachage

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
fr_CA: Hauraki District Libraries, Nouvelle-Zélande

note: SCRIPT
en: Header
fr_CA: En-tête

note: SCRIPT
en: Header 1
fr_CA: En-tête 1

note: SCRIPT
en: Header 2
fr_CA: En-tête 2

note: SCRIPT
en: Header 3
fr_CA: En-tête 3

note: SCRIPT
en: Header 4
fr_CA: En-tête 4

note: SCRIPT
en: Header 5
fr_CA: En-tête 5

note: SCRIPT
en: Header 6
fr_CA: En-tête 6

note: SCRIPT
en: Header cell
fr_CA: Cellule d'en-tête

en: Header row could not be parsed
fr_CA: La ligne d'en-tête n'a pu être traitée

note: SCRIPT
en: Headers
fr_CA: En-têtes

en: Heading
fr_CA: Vedette A-Z

note: SCRIPT
en: Heading 1
fr_CA: Titre 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
fr_CA: Titre 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
fr_CA: Titre 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
fr_CA: Titre 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
fr_CA: Titre 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
fr_CA: Titre 6

en: Heading A-Z
fr_CA: Vedette A-Z

en: Heading Z-A
fr_CA: Vedette Z-A

en: Heading type
fr_CA: Type de vedette

en: Heading use
fr_CA: Usage d'en tête

note: SCRIPT
en: Headings
fr_CA: Titres

en: Hebrew
fr_CA: Hébreu

note: SCRIPT
en: Height
fr_CA: Hauteur

en: Help
fr_CA: Aide

en: Help input
fr_CA: Aide à la saisie

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
fr_CA: Voici votre panier, envoyé de notre catalogue en ligne.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
fr_CA: Voici votre liste nommée %s, envoyée à partir de notre catalogue en ligne.

en: Hi,
fr_CA: Bonjour,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
fr_CA: Bonjour, vous regardez le résultat de l'exécution de l'extension EXEMPLE.

en: Hidden by default
fr_CA: Cachés par défaut

note: SCRIPT
en: Hide MARC
fr_CA: Masquer les étiquettes

en: Hide advanced pattern
fr_CA: Masquer le modèle avancé

en: Hide all
fr_CA: Tout masquer

en: Hide all columns
fr_CA: Masquer toutes les colonnes

en: Hide already received orders
fr_CA: Cacher les commandes déjà réceptionnées

en: Hide chart
fr_CA: Cacher le graphique

en: Hide closed
fr_CA: Masquer les rapports fermés

en: Hide data menus
fr_CA: Masquer les menus de données

en: Hide default value fields
fr_CA: Masquer les champs de valeur par défaut

en: Hide details
fr_CA: Masquer les détails

en: Hide in OPAC
fr_CA: Masquer à l'OPAC

en: Hide in OPAC:
fr_CA: Masquer à l'OPAC :

en: Hide inactive budgets
fr_CA: Masquer les budgets inactifs

en: Hide new
fr_CA: Masquer les nouveaux rapports

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
fr_CA: Masquer les information des utilisateurs aux professionnels hors du groupe.

en: Hide preserve value fields
fr_CA: Cacher les champs de valeur de conservation

en: Hide seen
fr_CA: Cacher les notes vues

en: Hide text
fr_CA: Cacher le texte

en: Hide viewed
fr_CA: Masquer les rapports vus

en: Hide window
fr_CA: Fermer la fenêtre

en: High demand item.
fr_CA: Exemplaire beaucoup demandé.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
fr_CA: Exemplaire très en demande. La durée du prêt a été réduite à %s jours (échéance le %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
fr_CA: Exemplaire très en demande. La durée du prêt serait réduite à %s jours (échéance le %s). Prêter quand même?

en: Higher Education Libraries of Massachusetts, USA
fr_CA: Higher Education Libraries of Massachusetts, États-Unis

en: Highlight
fr_CA: Surligner

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
fr_CA: Astuce&nbsp;: vous pouvez mettre à jour l'historique manuellement. C'est utile pour un abonnement ancien, ou pour nettoyer un abonnement existant. Modifiez ces champs avec prudence, car le bulletinage ultérieur va continuer à les compléter.

en: Hint:
fr_CA: Conseil :

en: Hints
fr_CA: Astuces

en: History
fr_CA: Historique

en: History OPAC note:
fr_CA: Historique&nbsp;: Note OPAC

en: History end date:
fr_CA: Fin d'abonnement (historique)&nbsp;:

en: History staff note:
fr_CA: Historique&nbsp;: Note interne

en: History start date:
fr_CA: Début d'abonnement (historique)&nbsp;:

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
fr_CA: Hochschule für Gesundheit (hsg), Allemagne

en: Hold
fr_CA: Réservation

en: Hold at
fr_CA: Réservation à

en: Hold cancelled
fr_CA: Réservation annulée

en: Hold date
fr_CA: Date de réservation

en: Hold details
fr_CA: Détail de la réservation

en: Hold expires on date:
fr_CA: Fin de réservation&nbsp;:

en: Hold fee
fr_CA: Frais de réservation

en: Hold fee:
fr_CA: Frais de réservation :

en: Hold filled
fr_CA: Réservation en attente de retrait

en: Hold filled for:
fr_CA: Réservation pour&nbsp;:

en: Hold for:
fr_CA: Réservation pour :

en: Hold found (item is already waiting):
fr_CA: Réservation trouvée (document déjà en attente de retrait) :

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
fr_CA: Réservation trouvée pour %s

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
fr_CA: Réservation trouvée pour (%s), veuillez transférer

en: Hold found:
fr_CA: Réservation trouvée :

en: Hold lost
fr_CA: Réservation perdue

en: Hold must be item group level
fr_CA: La réservation doit être au niveau du groupe d'exemplaires

en: Hold must be record level
fr_CA: La réservation doit être au niveau de la notice

en: Hold next available item
fr_CA: Réserver le prochain exemplaire disponible

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item_group'
en: Hold next available item from an item group %s
fr_CA: Réserver le prochain exemplaire disponible dans le groupe d'exemplaires %s

en: Hold notes
fr_CA: Notes de réservation

en: Hold on
fr_CA: Réservation le

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
fr_CA: Réservation sur %s pour %s a été annulée avec succès.

en: Hold pickup library match
fr_CA: Bibliothèque de retrait des réservations correspond à

en: Hold placed by :
fr_CA: Réservation faite par&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
fr_CA: Réservé le %s.

en: Hold policy
fr_CA: Politique de réservation

en: Hold ratio
fr_CA: Ratio de réservation

en: Hold ratio (greater than or equal to):
fr_CA: Ratio de réservation (plus grand que ou équivalent de):

en: Hold ratios
fr_CA: Ratios de réservation

en: Hold ratios
fr_CA: Ratios de réservation

en: Hold ratios &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Ratios de réservation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Hold ratios to calculate items needed
fr_CA: Ratios de réservations pour calculer le nombre d'exemplaires nécessaires

en: Hold reminder
fr_CA: Rappel de réservation

en: Hold starts on date:
fr_CA: Début de réservation&nbsp;:

en: Hold status
fr_CA: Statuts de réservation

en: Hold transfer print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Conserver le reçu d'impression de transfert &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Hold waiting too long
fr_CA: Réservation en attente depuis trop longtemps

en: Holding libraries
fr_CA: Bibliothèques dépositaires

en: Holding library
fr_CA: Bibliothèque dépositaire

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
fr_CA: Bibliothèque dépositaire = %s

en: Holding library:
fr_CA: Emplacement temporaire&nbsp;:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
fr_CA: Exemplaires (%s)

en: Holdings:
fr_CA: Exemplaires :

en: Holds
fr_CA: Réservations

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
fr_CA: Réservations (%s)

en: Holds allowed (daily)
fr_CA: Réservations permises (par jour)

en: Holds allowed (daily):
fr_CA: Réservations permises (par jour) :

en: Holds allowed (total)
fr_CA: Réservations permises (Nbre)

en: Holds allowed (total):
fr_CA: Réservations permises (total) :

en: Holds awaiting pickup
fr_CA: Réservations en attente de retrait

en: Holds awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Réservations en attente de retrait &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
fr_CA: Réservations en attente de ramassage pour votre bibliothèque le : %s

en: Holds history
fr_CA: Historique des réservations

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
fr_CA: Historique de réservations pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Holds history for %s
fr_CA: Historique de réservations pour %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
fr_CA: Réservation(s) en attente de retrait depuis plus de %s jours.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
fr_CA: Nombre de réservations sur cet exemplaire : %s / Total des réservations pour cette notice : %s

note: A
en: Holds on this record: %s
fr_CA: Réservations sur cette notice : %s

en: Holds per record (count)
fr_CA: Réservations par notice (Nbre)

en: Holds per record (count):
fr_CA: Réservations par notice (nombre) :

en: Holds queue
fr_CA: File de réservations

en: Holds queue
fr_CA: File de réservations

en: Holds queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: File des réservations &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
fr_CA: La file d'attente des réservations pour %s / %s a été mise à jour avec succès. Certaines erreurs se sont produites.

en: Holds queue for biblio
fr_CA: Contient la file d'attente pour biblio

en: Holds queue successfully updated.
fr_CA: File d'attente de réservations mise à jour avec succès.

note: SCRIPT
en: Holds queue update
fr_CA: Maintient la mise à jour de la file d'attente

en: Holds statistics
fr_CA: Statistiques de réservation

en: Holds statistics
fr_CA: Statistiques de réservation

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Statistiques sur les réservations%s &rsaquo; Résultats%s &rsaquo; Bilans et statistiques &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
fr_CA: Réservations à faire (Nbre)

en: Holds to pull
fr_CA: Réservations à traiter

en: Holds to pull
fr_CA: Réservations à traiter

en: Holds to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Réservations à traiter &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
fr_CA: Réservation(s) à traiter faites entre %s et %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
fr_CA: Réservations en attente de retrait dans d'autres bibliothèques (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
fr_CA: Réservations en attente de retrait (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
fr_CA: Réservations en attente de retrait depuis plus de %s jours&nbsp;: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
fr_CA: Réservation(s) en attente de retrait: %s

note: %1$s:  cancel_reqs_count | html
en: Holds with cancellation requests: %s
fr_CA: Réservations avec demandes d'annulation : %s

en: Holds:
fr_CA: Réservations :

en: Holiday exception
fr_CA: Exception à un jour de fermeture

en: Holiday only on this day
fr_CA: Fermeture seulement ce jour-là

en: Holiday repeated every same day of the week
fr_CA: Fermeture répétée le même jour chaque semaine

en: Holiday repeated yearly on the same date
fr_CA: Fermeture répétée chaque année à la même date

en: Holiday repeating weekly
fr_CA: Fermeture répétée chaque semaine

en: Holiday repeating yearly
fr_CA: Fermeture répétée chaque année à la même date

en: Holidays on a range
fr_CA: Série de jours de fermeture

en: Holidays repeated yearly on a range
fr_CA: Série de jours de fermeture répétée chaque année

en: Home
fr_CA: Accueil

en: Home libraries
fr_CA: Bibliothèques propriétaires

en: Home library
fr_CA: Bibliothèque propriétaire

en: Home library (branchcode)
fr_CA: Bibliothèque propriétaire (branchcode)

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
fr_CA: Bibliothèque propriétaire = %s

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
fr_CA: Bibliothèque propriétaire inconnue.

en: Home library:
fr_CA: Bibliothèque propriétaire :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
fr_CA: Bibliothèque : %s

en: Horizontal bar:
fr_CA: Barre horizontale :

note: SCRIPT
en: Horizontal line
fr_CA: Ligne horizontale

note: SCRIPT
en: Horizontal space
fr_CA: Espace horizontal

en: Horizontal:
fr_CA: Horizontal&nbsp;:

en: Host
fr_CA: Hôte

en: Host records
fr_CA: Notices mères

en: Host:
fr_CA: Hôte:

en: Hostname/Port
fr_CA: Nom du serveur hôte/port

en: Hostname:
fr_CA: Adresse du serveur&nbsp;:

en: Hotchkiss School, USA
fr_CA: Hotchkiss School, États-Unis

en: Hour
fr_CA: Heure

en: Hourly rental charge
fr_CA: Coût du prêt (par heure)

en: Hourly rental charge:
fr_CA: Coût du prêt (par heure) :

en: Hourly rental charge:
fr_CA: Coût du prêt (par heure) :

en: Hourly rentals use calendar:
fr_CA: La location à l'heure utilise le calendrier :

en: Hours
fr_CA: Heures

en: Housebound
fr_CA: Livraisons à domicile

en: Housebound details
fr_CA: Détail des livraisons à domicile

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
fr_CA: Détails des livraisons à domicile pour %s

en: Housebound roles
fr_CA: Rôles pour les livraisons à domicile

en: How many issues do you want to receive?
fr_CA: Combien de numéros voulez-vous recevoir?

en: How should patrons be deleted?
fr_CA: Comment les utilisateurs devraient-ils être supprimés?

en: How to process items:
fr_CA: Que faire avec les exemplaires :

en: Hrvatski (Croatian)
fr_CA: Hrvatski (Croate)

en: Htmlarea
fr_CA: Zone HTML

en: Huge text
fr_CA: Texte long

en: I encountered some problems.
fr_CA: J'ai trouvé des problèmes.

en: I received this from you:
fr_CA: J'ai reçu cela de votre part&nbsp;:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
fr_CA: Je vais transmettre ce que vous avez saisi ici, si vous appuyez sur OK

en: I18N/L10N
fr_CA: International

en: IATA2of5
fr_CA: IATA2de5

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
fr_CA: L'attribut d'identifiant doit être unique

en: IDs:
fr_CA: identifiants :

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
fr_CA: Problème de configuration du module de PEB. Veuillez vérifier le

en: ILL notice sent to patron
fr_CA: Avis ILL envoyé à l'utilisateur

note: A
en: ILL request log
fr_CA: Log des demandes de PEB

en: ILL request log
fr_CA: Journal des demandes de PEB

en: ILL requests
fr_CA: Demandes de PEB

en: ILL requests
fr_CA: Demandes de PEB

en: ILL requests &rsaquo; Koha
fr_CA: Demandes de PEB &rsaquo; Koha

en: ILL requests history
fr_CA: Historique des demandes de PEB

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: ILL requests history for %s
fr_CA: Historique des demandes de PEB pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: ILL requests history for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Historique des demandes de PEB pour %s &rsaquo; Usagers &rsaquo; Koha

en: ILL requests:
fr_CA: Demandes de PEB :

en: ILL staff email:
fr_CA: Courriel de l'équipe PEB :

en: IP address has changed, please log in again
fr_CA: Votre adresse IP a changé, reconnectez-vous

en: IP address has changed. Please log in again
fr_CA: Votre adresse IP a changé. Veuillez vous reconnecter

en: IP:
fr_CA: IP :

en: ISBD details
fr_CA: Détail ISBD

en: ISBN / EAN / ISSN:
fr_CA: ISBN / EAN / ISSN&nbsp;:

en: ISBN or ISSN or other standard number:
fr_CA: ISBN, ISSN ou autre numéro :

note: %1$s:  isbneanissn | html
en: ISBN/EAN/ISSN: %s
fr_CA: ISBN/EAN/ISSN&nbsp;: %s

en: ISBN:
fr_CA: ISBN :

en: ISBN:
fr_CA: ISBN :

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.ISBN | $raw
en: ISBN: %s
fr_CA: ISBN&nbsp;: %s

note: %1$s:  FOREACH isbn IN BIBLIO_RESULT.ISBN %2$s:  isbn | $raw %3$s:  UNLESS ( loop.last ) %4$s:  END %5$s:  END
en: ISBN: %s %s %s; %s %s
fr_CA: ISBN : %s %s %s; %s %s

en: ISO 639-2 standard language codes
fr_CA: Codes de langue standards ISO 639-2

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
fr_CA: Format ISO (AAAA-MM-JJ)

en: ISO code
fr_CA: code ISO

en: ISO code:
fr_CA: Code ISO&nbsp;:

en: ISSN:
fr_CA: ISSN&nbsp;:

en: ISSN:
fr_CA: ISSN :

en: Icon
fr_CA: Icône

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
fr_CA: L'identifiant devrait commencer par une lettre, suivie de lettres, chiffres, tirets, points, deux-points ou soulignés seulement.

en: Id:
fr_CA: Identifiant:

en: Identity providers
fr_CA: Fournisseurs d'identités

en: If
fr_CA: Si

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
fr_CA: Si un numéro de carte existe dans le tableau, vous pouvez choisir d'ignorer le nouveau ou d'écraser l'ancien.

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
fr_CA: Si une zone correspondant à la règle n'existe que dans la notice entrante

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
fr_CA: Si un modèle permet l'inscription publique, les utilisateurs peuvent s'inscrire à un club basé sur ce modèle à partir du catalogue public.

en: If all unavailable
fr_CA: Si tous sont indisponibles

en: If amounts changed, round to a multiple of
fr_CA: Si les montants changent, arrondir à un multiple de

en: If any unavailable
fr_CA: Si au moins un est indisponible

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
fr_CA: Si coché, l'attribut sera un identifiant unique &mdash; si une valeur est donnée pour un utilisateur, elle ne pourra pas être donnée pour un autre utilisateur.

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
fr_CA: Si activé, ce jour de fermeture sera copié dans toutes les bibliothèques. Si la fermeture existe déjà dans une bibliothèque, aucun changement ne sera fait à celle-ci.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
fr_CA: Si cochée, le frais de location quotidien sera calculé en utilisant le calendrier pour exclure les journées de fermeture. Sinon, le frais sera calculé directement selon le nombre de jours d'ici la date d'échéance.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
fr_CA: Si cochée, le frais de location horaire sera calculé en utilisant le calendrier pour exclure les fermetures. Sinon, le frais sera calculé directement selon le nombre d'heure d'ici l'échéance.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
fr_CA: Si coché, cela indique que la sous-zone est un hyperlien et que son contenu sera cliquable

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
fr_CA: Si coché, cela signifie que le sous-champ est une URL et peut être cliqué.

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
fr_CA: Si coché, les documents de ce type n’apparaîtront pas dans les filtres de la recherche avancée de l'OPAC.

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
fr_CA: Si coché, les exemplaires seront automatiquement retournés lorsqu'ils auront atteint leur date d'échéance de prêt. Cette fonctionnalité requiert le script

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
fr_CA: Si coché, les nouveaux abonnements que vous allez créer seront automatiquement partagés avec la base de connaissances Mana.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
fr_CA: Si coché, aucun document de ce type ne pourra être prêté. Décoché, tous les documents de ce type pourront être prêtés sauf si l'option exclu du prêt est choisie pour un exemplaire précis.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
fr_CA: Si activé, ce jour de fermeture sera copié dans toutes les bibliothèques. Si la fermeture existe déjà dans une bibliothèque, aucun changement ne sera fait à celle-ci.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
fr_CA: Si vous combinez plusieurs touches, elles doivent être dans l’ordre spécifié: Maj-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
fr_CA: Si vide, les paramètres régionaux du système sont utilisé

en: If empty, discount rate from vendor will be used
fr_CA: Si vide, le rabais du fournisseur sera appliqué

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
fr_CA: Si les exemplaires ont été créés lors de la commande ou de la réception, ils seront supprimés.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
fr_CA: Si vous voulez charger des attributs d'utilisateur, le champ 'patron_attributes' doit contenir une liste de types d'attribut et de valeurs, séparés par des virgules. Le code de l'attribut suivi de deux points doit précéder chaque valeur. Par exemple :

en: If matching record is already in the borrowers table:
fr_CA: Si une entrée concordante est déjà dans la table des utilisateurs&nbsp;:

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
fr_CA: S'il n'est pas défini, exemplaires.dated'adhésion sera utilisé

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
fr_CA: Si une catégorie est sélectionnée, la grille de création d'un utilisateur permettra la sélection d'une valeur à partir de la liste de valeurs autorisées sélectionnée. Attention, les listes de valeurs autorisées ne sont pas mises à jour lors d'un import utilisateur.

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
fr_CA: Si cette option est cochée, uniquement les utilisateurs ayant une adresse électronique valide pourront s’inscrire à un club basé sur ce modèle.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
fr_CA: Si cette option est définie, uniquement les employés connectés à cette bibliothèque pourront modifier ce modèle de club.

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
fr_CA: Si la notice d'origine contient une zone correspondant à la règle, mais que la zone correspondante ne se trouve pas dans la notice entrante

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
fr_CA: Si la notice d'origine a des zones correspondant à la règle, mais qu'aucune zone correspondante n'est trouvée dans la notice entrante

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
fr_CA: Si la notice d'origine contient une ou plusieurs zones correspondantes à la règle, mais qu'une ou plusieurs zones correspondantes diffèrent dans la notice entrante

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
fr_CA: Si la relation est voulue, ajoutez-la à la préférence système 'borrowerRelationship', sinon, demandez à votre administrateur système de corriger les valeurs dans %s et/ou %s dans la base de données.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
fr_CA: Si la préférence système 'AllowHoldPolicyOverride' est activée, ces règles peuvent être outrepassées par le personnel.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
fr_CA: Si la quantité totale de documents empruntables pour une catégorie d'utilisateur est laissée vide, il n'y aura pas de limite, sauf si vous en définissez une pour un type de document spécifique.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
fr_CA: Si il y a un jour (ou plus) dans la semaine où les numéros ne sont jamais publiés, cochez les cases ci-dessous.

en: If this is not what you were expecting, go to
fr_CA: Si ce n'est pas ce que vous attendez, allez aux

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
fr_CA: S'il s'agit de ce que vous cherchez, sélectionnez l'option 'Supprimer le lot' depuis la barre d'outils

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
fr_CA: Si vous utilisez un format sans code-barres, il se pourrait qu'il manque des entrées ou que la page soit vide

en: If you can't find what you are looking for, you can
fr_CA: Vous n'avez pas trouvé ce que vous cherchiez, vous pouvez

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
fr_CA: Si vous changez une valeur autorisée, les données l'utilisant ne seront pas mises à jour. Les changements de description s'afficheront immédiatement.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
fr_CA: Si vous supprimez ce poste budgétaire, toutes les commandes liées à ce poste budgétaire seront supprimées!

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
fr_CA: Si vous ne spécifiez pas de date d'échéance, celle-ci sera calculée à partir des règles de circulation

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
fr_CA: Si vous ne voulez pas prêter l'exemplaire à %s et que vous préférez le prêter à un utilisateur statistique, choisissez l'utilisateur ici

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
fr_CA: Si vous avez un compte CAS, veuillez choisir celui que vous souhaitez utiliser pour vous authentifier :

en: If you have a CAS account, please click here to login
fr_CA: Si vous avez un compte CAS, cliquez ici pour vous connecter

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
fr_CA: Si vous avez installé des exemples de catégories d'utilisateurs, sélectionnez l'option "Personnel" dans la zone déroulante Catégories d'utilisateurs.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
fr_CA: Si vous changez cette valeur, demandez à votre administrateur de lancer le script misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
fr_CA: Si vous sélectionnez une valeur ici, les indicateurs seront limités à la liste des valeurs autorisées

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
fr_CA: Saisissez un délai si vous voulez que Koha déclenche une action (envoyer une lettre ou suspendre un utilisateur).

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
fr_CA: Si vous souhaitez partager certaines de vos données, activez la fonctionnalité dans la section "Partager vos statistiques d'utilisation" du module Administration.

en: Ignore
fr_CA: Ignorer

en: Ignore
fr_CA: Ignorer

en: Ignore (I)
fr_CA: Ignorer (I)

note: SCRIPT
en: Ignore all
fr_CA: Tout ignorer

en: Ignore and return to transfers:
fr_CA: Ignorer et retourner aux transferts&nbsp;:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
fr_CA: Ignorer les notices importées (les exemplaires peuvent être traités)

en: Ignore items
fr_CA: Ignorer les exemplaires

note: SCRIPT
en: Ignore matches
fr_CA: Ignorer les concordances

note: SPAN
en: Ignore the calendar
fr_CA: Ignorer le calendrier

en: Ignore this one, keep the existing one
fr_CA: Ignorer celui-ci, garder l'existant.

note: SCRIPT
en: Ignored
fr_CA: Ignoré

en: Image ID
fr_CA: ID de l'image

note: SCRIPT
en: Image description
fr_CA: Description de l'image

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
fr_CA: L'image dépasse 2 Mo. Veuillez redimensionner et importer à nouveau.

en: Image file
fr_CA: Fichier image

en: Image from Amazon.com
fr_CA: Image provenant d'Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
fr_CA: Image provenant de Coce

en: Image from Syndetics
fr_CA: Image provenant de Syndetics

note: SCRIPT
en: Image is decorative
fr_CA: L'image est décorative

note: SCRIPT
en: Image list
fr_CA: Liste d'images

en: Image manager
fr_CA: Gestionnaire d'images

en: Image name:
fr_CA: Nom de l'image&nbsp;:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
fr_CA: Nom de l'image&nbsp;: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
fr_CA: Image non importée (%s manquant). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
fr_CA: Image non importé car Koha n'a pas pu ouvrir l'image pour la lecture. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
fr_CA: Image non importée à cause d'une erreur inconnue. Veuillez vous référer aux registres d'erreurs pour plus de détails. %s %s %s importée(s) avec succès. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
fr_CA: Image non importée car la base de données a renvoyé une erreur. Veuillez vous référer aux registres d'erreur pour plus de détails. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
fr_CA: Image non importée car le fichier image est corrompu. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
fr_CA: Image non importée car le fichier image est trop grand (voir l'aide en ligne pour la taille maximale). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
fr_CA: Image non importée car le format de l'image n'est pas reconnue. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
fr_CA: Image non importée car cet utilisateur n'existe pas dans la base de données. %s

note: SCRIPT
en: Image options
fr_CA: Options de l'image

en: Image source:
fr_CA: Source de l'image&nbsp;:

en: Image successfully uploaded
fr_CA: Image téléversée avec succès

note: SCRIPT
en: Image title
fr_CA: Titre de l'image

en: Image upload results :
fr_CA: Résultats de l'importation d'images&nbsp;:

en: Image(s) successfully deleted
fr_CA: Image(s) supprimée(s) avec succès

en: Image:
fr_CA: Image :

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Images &rsaquo; Créateur de carte d'utilisateur &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Images for
fr_CA: Images pour

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
fr_CA: Les images doivent être marquées comme décoratives ou avoir une description textuelle alternative

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
fr_CA: Les images doivent avoir une description textuelle alternative. Les images décoratives ne sont pas autorisées.

en: Import
fr_CA: Importer

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
fr_CA: Importer le type d'autorité %s (champs et sous-champs) à partir d'un fichier tableur (.csv, .ods)

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fr_CA: Importer la structure de la grille %s (zones, sous-zones) à partir d'une feuille de calcul (.csv ou .ods)

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
fr_CA: Importe tous les éléments cochés dans le panier avec les détails suivants comptables (utilisée uniquement si aucune information n'est remplie pour l'exemplaire):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
fr_CA: Importer toutes les lignes dans le panier avec les paramètres suivants:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
fr_CA: Importer une notice MARC (ISO2709) ou MARCXML

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
fr_CA: Importer le type d'autorité (champs, sous-champs) à partir d'un fichier tableur (.csv, .ods)

en: Import batch deleted successfully
fr_CA: Lot d'importation supprimé avec succès

en: Import date
fr_CA: Date de l'importation

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fr_CA: Importer la structure de la grille par défaut (zones, sous-zones) à partir d'une feuille de calcul (.csv .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fr_CA: Importer la structure de la grille (zones, sous-zones) à partir d'une feuille de calcul (.csv ou .ods)

en: Import into the borrowers table
fr_CA: Importer dans la table des utilisateurs

en: Import patron data
fr_CA: Importer des données d'utilisateurs

en: Import patron data
fr_CA: Importer des données d'utilisateurs

en: Import patrons
fr_CA: Importation d'utilisateurs

en: Import patrons
fr_CA: Importation des données utilisateurs

en: Import quotes
fr_CA: Importation de citations

en: Import record...
fr_CA: Importer la notice...

en: Import results :
fr_CA: Résultats de l'importation&nbsp;:

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
fr_CA: Importer ce lot dans le catalogue

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
fr_CA: Des zones importantes ne sont pas remplies. Voulez-vous vraiment enregistrer?

en: Important:
fr_CA: Important :

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
fr_CA: Important : Les types de document sont utilisés pour définir les règles de circulation. Les règles de circulation régissent la façon dont votre institution prêtera ses exemplaires: durée de prêt, politique de renouvellement, politique de réservation, etc. Par exemple, une règle de circulation appliquée au type de document DVD peut imposer un paiement de 1,00 $ pour le prêt de tout DVD.

en: Imported
fr_CA: Importé

en: Importing
fr_CA: Importation

en: Impossible to connect to the message broker
fr_CA: Impossible de se connecter à l'agent du message

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = item.bundle_host.biblio link = 1
en: In bundle: %s
fr_CA: Dans l'ensemble : %s

en: In framework:
fr_CA: dans la grille :

en: In months:
fr_CA: En mois :

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
fr_CA: Dans le catalogue en ligne : %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
fr_CA: Pour que la circulation hors-ligne continue de travailler sur cet ordinateur, les notices de votre bibliothèques doivent être mis à jour:

en: In processing
fr_CA: En traitement

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
fr_CA: Dans les prochaines étapes, vous serez guidé à travers certaines exigences de base, comme la définition de l'utilisateur Koha avec tous les privilèges administratifs (superlibrarian).

en: In transit
fr_CA: En transfert

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
fr_CA: En transfert de %s vers %s depuis %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
fr_CA: En transit de %s, à %s, depuis %s

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
fr_CA: En transit vers %s

en: In use
fr_CA: Utilisé

en: In your cart
fr_CA: Dans votre panier

en: Inactive
fr_CA: Inactif

en: Inactive budgets
fr_CA: Budgets inactifs

note: A
en: Inactive recalls
fr_CA: Rappels inactifs

en: Include TOC
fr_CA: Inclure la table des matières

en: Include all rows (ignore pagination):
fr_CA: Inclure toutes les lignes (ignorer la pagination):

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
fr_CA: Inclure les suggestions archivées dans la recherche

en: Include archived:
fr_CA: Inclure les suggestions archivées :

en: Include expirations before today:
fr_CA: Dont la date d'expiration est avant:

en: Include expired subscriptions:
fr_CA: Inclure abonnements expirés&nbsp;:

en: Include ordered
fr_CA: Inclure les suggestions commandées

en: Include suspended
fr_CA: Inclure les réservations suspendues

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
fr_CA: Inclut le nom de domaine, mais le chemin de l'URL devrait entrer dans la Base de données.

en: Income (cash)
fr_CA: Revenu (espèces)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
fr_CA: Incohérence détectée!

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
fr_CA: Syntaxe incorrecte, ne peut sauvegarder

en: Increase
fr_CA: Augmenter

note: SCRIPT
en: Increase indent
fr_CA: Augmenter le retrait

en: Indefinite
fr_CA: Indéfini

en: Indexed in:
fr_CA: Indexé dans&nbsp;:

en: Indexes
fr_CA: Index

en: Indicator 1
fr_CA: Indicateur 1

en: Indicator 2
fr_CA: Indicateur 2

en: Individual libraries:
fr_CA: Bibliothèques individuelles :

en: Industrial2of5
fr_CA: Industriel2de5

en: Info
fr_CA: Information

en: Info:
fr_CA: Info&nbsp;:

en: Inherit
fr_CA: Hériter

en: Inherit from settings
fr_CA: Selon les réglages des paramètres

en: Inherit from system preferences
fr_CA: Selon les préférences système

en: Inherited
fr_CA: Hérité

en: Initial float
fr_CA: Fonds de caisse initial

en: Initial float:
fr_CA: Fonds de caisse initial :

en: Initials
fr_CA: Initiales

en: Initials:
fr_CA: Initiales:

en: Initials:
fr_CA: Initiales :

note: SCRIPT
en: Inline
fr_CA: En ligne

en: Inner counter
fr_CA: Compteur interne

en: Inner counter:
fr_CA: Compteur interne:

en: Inner counter:
fr_CA: Compteur interne:

note: SCRIPT
en: Insert
fr_CA: Insérer

en: Insert
fr_CA: Insérer

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
fr_CA: Insérer un choix de valeur autorisée

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
fr_CA: Insérer un choix de grille de catalogage

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
fr_CA: Insérer le paramètre de caisse enregistreuse

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
fr_CA: Insérer un choix de source de classification

note: SCRIPT
en: Insert column after
fr_CA: Insérer une colonne après

note: SCRIPT
en: Insert column before
fr_CA: Insérer une colonne avant

en: Insert copyright symbol (©)
fr_CA: Insère le symbole copyright (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
fr_CA: Insère le symbole copyright (℗) (enregistrements sonores)

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
fr_CA: Insérer le paramètre de type de crédit

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
fr_CA: Insérer un choix de date

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
fr_CA: Insérer la date \/ l'heure

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
fr_CA: Insérer le paramètre de type de débit

en: Insert delimiter (‡)
fr_CA: Insérer un délimiteur (‡)

note: SCRIPT
en: Insert image
fr_CA: Insérer une image

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
fr_CA: Insérer un choix de type de document

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
fr_CA: Insérer un choix de bibliothèque

en: Insert line break
fr_CA: Insére un saut de ligne

note: SCRIPT
en: Insert link
fr_CA: Insérer un lien

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
fr_CA: Insérer un lien (si l'extension d'hyperliens est activée)

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
fr_CA: Insérer une liste de choix

en: Insert parameter
fr_CA: Insérer un choix

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
fr_CA: Insérer un choix de catégorie d'utilisateurs

note: SCRIPT
en: Insert row after
fr_CA: Insérer une ligne après

note: SCRIPT
en: Insert row before
fr_CA: Insérer une ligne avant

en: Insert runtime parameter
fr_CA: Insérer un choix

note: SCRIPT
en: Insert table
fr_CA: Insérer un tableau

note: SCRIPT
en: Insert template
fr_CA: Insérer un modèle

note: SCRIPT
en: Insert template...
fr_CA: Insérer un modèle...

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
fr_CA: Insérer une boîte de texte

note: SCRIPT
en: Insert video
fr_CA: Insérer une vidéo

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
fr_CA: Insérer\/modifier l'échantillon de code

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
fr_CA: Insérer\/modifier l'iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
fr_CA: Insérer \/ modifier l'image

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
fr_CA: Insérer \/ modifier le lien

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
fr_CA: Insérer\/modifier le média

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
fr_CA: Insérer\/modifier la vidéo

en: Install
fr_CA: Installer

en: Install basic configuration settings
fr_CA: Installer les paramètres de configuration de base

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
fr_CA: Version installée : %s

en: Instructor search:
fr_CA: Recherche d'enseignants :

en: Instructors
fr_CA: Enseignants

en: Instructors:
fr_CA: Enseignants :

en: Insufficient permission to see this job.
fr_CA: Permissions insuffisantes pour voir cette tâche.

en: Insufficient privileges.
fr_CA: Permissions insuffisantes.

en: Interface:
fr_CA: Interface :

en: Interlibrary loan ready
fr_CA: Prêt entre bibliothèques en attente de retrait

en: Interlibrary loan request details
fr_CA: Détails de la demande de prêt entre bibliothèques

en: Interlibrary loan unavailable
fr_CA: Prêt entre bibliothèques indisponible

en: Interlibrary loans
fr_CA: Prêts entre bibliothèques

en: Interlibrary loans
fr_CA: Prêts entre bibliothèques

en: Interlibrary loans tables
fr_CA: Tables des prêts entre bibliothèques

en: Internal note
fr_CA: Note interne

en: Internal note:
fr_CA: Note interne :

en: Internal note:
fr_CA: Note interne :

note: SCRIPT
en: Internal search error
fr_CA: Erreur interne de recherche

note: A
en: Internationalization and localization
fr_CA: Internationalisation et localisation

en: Into an application
fr_CA: Dans un logiciel

en: Into an application
fr_CA: Dans le format

en: Into an application:
fr_CA: Dans un logiciel&nbsp;:

en: Into an application:
fr_CA: Dans le format&nbsp;:

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
fr_CA: Adresse électronique trouvée %s invalide %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
fr_CA: NIP invalide

en: Invalid authority type
fr_CA: Type d'autorité invalide

en: Invalid barcodes
fr_CA: Code-barres invalides

en: Invalid biblionumbers
fr_CA: Numéros de notice (biblionumbers) non valides

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
fr_CA: N° d'utilisateur invalide %s

en: Invalid collection id
fr_CA: Id de collection invalide

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
fr_CA: Combinaison d'actions non valide pour la zone %s. Les zones de contrôle n'autorisent pas "Ajouté : Ajouter" et "Retiré : Sauter".

en: Invalid course!
fr_CA: Cours invalide!

en: Invalid format for this new slot, must be '00:00 to 23:59'.
fr_CA: Format non valide pour cette plage, le format doit être '00:00 à 23:59'.

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
fr_CA: Indicateurs invalides

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
fr_CA: Entrée non-valide. Veuillez saisir quelque chose comme : 245,a

en: Invalid number of copies
fr_CA: Nombre de copies incorrect.

note: SCRIPT
en: Invalid record
fr_CA: Notice invalide

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
fr_CA: Expression régulière non valide "%s".

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
fr_CA: Étiquette invalide

en: Invalid two-factor code
fr_CA: Code à deux facteurs invalide

en: Invalid username or password
fr_CA: Nom d'utilisateur ou mot de passe invalide

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
fr_CA: Valeur invalide pour %s

en: Inventory
fr_CA: Inventaire

en: Inventory
fr_CA: Inventaire/Récolement

en: Inventory number
fr_CA: Numéro d'inventaire

note: SCRIPT
en: Invert
fr_CA: Inverser

en: Invoice
fr_CA: Facture

en: Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Facture &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: A
en: Invoice detail page
fr_CA: Détail de la facture

en: Invoice details
fr_CA: Détails de la facture

en: Invoice has been modified
fr_CA: La facture a été modifiée

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
fr_CA: La facture est fermée, vous ne pouvez donc plus recevoir de commandes.

en: Invoice item price includes tax:
fr_CA: Le prix facturé inclut les taxes&nbsp;:

en: Invoice number
fr_CA: Référence fournisseur

en: Invoice number reverse
fr_CA: Référence fournisseur inverse

en: Invoice number:
fr_CA: Référence fournisseur

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
fr_CA: Numéro de facture: %s

en: Invoice prices are:
fr_CA: Les prix facturés sont en&nbsp;:

en: Invoice prices:
fr_CA: Prix facturés&nbsp;:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
fr_CA: Facture: %s

en: Invoices
fr_CA: Factures

en: Invoices
fr_CA: Factures

en: Invoices &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Factures &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Invoices enabled:
fr_CA: Factures  activées&nbsp;:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
fr_CA: Factures %s

en: Invoicing,
fr_CA: Factures,

en: Irregularity:
fr_CA: Irrégularité&nbsp;:

en: Is a URL:
fr_CA: Est un hyperlien :

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
fr_CA: Ce type de document est le parent d'un autre type de document, il ne peut pas avoir un parent

en: Is hidden by default
fr_CA: Cachés par défaut

en: Is local hold group
fr_CA: Est un groupe local de réservations

en: Is local hold group
fr_CA: Est un groupe local de réservations

en: Is new
fr_CA: Est nouveau

en: Is this a duplicate of
fr_CA: Est-ce un doublon de

en: Issue
fr_CA: Numéro

en: Issue
fr_CA: Numéro

en: Issue #
fr_CA: Numéro

en: Issue history
fr_CA: État de collection

en: Issue number
fr_CA: Numéro

en: Issue payout
fr_CA: Émettre un déboursement

en: Issue refund
fr_CA: Émettre un remboursement

en: Issue refund from
fr_CA: Émettre un remboursement à partir de

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
fr_CA: Prêter le document demandé à %s

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
fr_CA: Problème {0} de {1}

en: Issue:
fr_CA: Numéro :

en: Issue:
fr_CA: Numéro :

en: Issues per unit
fr_CA: Numéros par unité

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
fr_CA: Le champ "Numéros par unité" est obligatoire

en: Issues per unit:
fr_CA: Numéros par unité :

en: Issuing library
fr_CA: Bibliothèque du prêt

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
fr_CA: Bibliothèque du prêt = %s

en: Issuing rules
fr_CA: Règles de circulation

en: It is a duplicate. Edit existing record
fr_CA: C'est un doublon. Modifier le dossier existant

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
fr_CA: Il est recommandé de vérifier et résoudre les réservations en double causées par la fusion.

en: Italian
fr_CA: Italien

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
fr_CA: Italiano (Italien) pour 3.2 : Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti et Paolo Pozzan; pour 3.4 et plus : Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

note: SCRIPT
en: Italic
fr_CA: Italique

en: Item
fr_CA: Exemplaire

en: Item
fr_CA: Exemplaire

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
fr_CA: Exemplaire %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
fr_CA: Exemplaire %s en fil d'attente après %s Document transféré vers %s

en: Item URI
fr_CA: URI de l'exemplaire

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
fr_CA: Code-barres de l'exemplaire

en: Item barcode:
fr_CA: Code-barres de l'exemplaire :

en: Item barcode:
fr_CA: Code-barres de l'exemplaire :

en: Item barcodes:
fr_CA: Codes-barres des exemplaires :

en: Item belongs in bundle
fr_CA: L'exemplaire appartient à l'ensemble

en: Item call number
fr_CA: Cote de l'exemplaire

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
fr_CA: Cote de l'exemplaire &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
fr_CA: Cote de l'exemplaire &lt; %s

en: Item call number between:
fr_CA: Cote de l'exemplaire entre:

en: Item callnumber:
fr_CA: Cote de l'exemplaire&nbsp;:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
fr_CA: Cet exemplaire ne peut pas être renouvelé, il s'agit d'un prêt sur place

en: Item check-in
fr_CA: Retours

en: Item checked out
fr_CA: Exemplaire prêté

en: Item checkout
fr_CA: Emprunts

en: Item checkout and renewal
fr_CA: Emprunts et renouvellements

en: Item circulation alerts
fr_CA: Alertes de circulation

en: Item circulation alerts
fr_CA: Alertes de circulation

en: Item circulation alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Alertes de circulation &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Item count
fr_CA: Nombre d'exemplaires

en: Item damaged
fr_CA: Exemplaire endommagé

en: Item details
fr_CA: Détails de l'exemplaire

en: Item details
fr_CA: Informations de l'exemplaire

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
fr_CA: Détails de l'exemplaire pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: Informations de l'exemplaire de %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
fr_CA: Cet exemplaire n'appartient pas à votre bibliothèque

en: Item due
fr_CA: Document à rendre le jour même

en: Item floats
fr_CA: Exemplaires flottants

en: Item group
fr_CA: Groupe d'exemplaires

en: Item group:
fr_CA: Groupe d'exemplaires :

en: Item groups
fr_CA: Groupes d'exemplaires

en: Item has a waiting hold
fr_CA: L'exemplaire a une réservation en attente

en: Item has an outstanding fine
fr_CA: L'exemplaire a une amende impayé

en: Item has been claimed as returned.
fr_CA: L'exemplaire a été déclaré retourné.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
fr_CA: Cet exemplaire est perdu (transaction enregistrée quand même)

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
fr_CA: L'exemplaire était rappelé et il est en transit pour être ramassé à %s

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
fr_CA: L'exemplaire est gardé pour être mis de côté et est en transit vers %s

en: Item has been withdrawn
fr_CA: L'exemplaire a été élagué

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
fr_CA: Cet exemplaire est élagué (transaction enregistrée quand même)

en: Item has been withdrawn.
fr_CA: L'exemplaire a été élagué.

en: Item has linked analytics
fr_CA: L'exemplaire est lié à des notices analytiques (dépouillement)

en: Item holding library:
fr_CA: Emplacement temporaire de l'exemplaire&nbsp;:

note: TH
en: Item holds / Total holds
fr_CA: Réservations au niveau de l'exemplaire / Nombre total de réservations

en: Item home library:
fr_CA: Bibliothèque propriétaire de l'exemplaire :

en: Item information
fr_CA: Information sur l'exemplaire

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
fr_CA: Information sur l'exemplaire %s %s

en: Item information is not available for record-level course reserve
fr_CA: Aucune information d'exemplaire disponible pour les documents mis en réserve au niveau de la notice

en: Item is already at destination library.
fr_CA: L'exemplaire est déjà à la bibliothèque de destination.

en: Item is already in a different rotating collection
fr_CA: L'exemplaire est déjà dans une autre collection tournante

en: Item is already in this collection
fr_CA: L'exemplaire est déjà dans cette collection

en: Item is an onsite checkout
fr_CA: L'exemplaire est un prêt sur place

en: Item is checked out
fr_CA: L'exemplaire est prêté

en: Item is lost, cannot be checked in.
fr_CA: L'exemplaire est déclaré perdu, il ne peut pas être retourné.

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
fr_CA: L'exemplaire est marqué en attente à %s pour %s

en: Item is normally not for loan
fr_CA: L'exemplaire est normalement pas pour prêt

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
fr_CA: Cet exemplaire est normalement exclu du prêt %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal
fr_CA: L'exemplaire n'est pas autorisé à être renouvelé

en: Item is not allowed renewal.
fr_CA: L'exemplaire ne peut pas être renouvelé.

en: Item is not checked out
fr_CA: L'exemplaire n'est pas prêté

en: Item is not in this collection
fr_CA: L'exemplaire n'est pas dans cette collection

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
fr_CA: L'exemplaire est maintenant en transfert vers %s

en: Item is restricted
fr_CA: l'exemplaire est restreint

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
fr_CA: Le prêt de cet exemplaire est restreint (transaction enregistrée quand même)

en: Item is restricted.
fr_CA: Exemplaire à accès restreint.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
fr_CA: Réservation au niveau de l'exemplaire obligatoire pour l'OPAC %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
fr_CA: Réservation au niveau de l'exemplaire non permise à partir de l'interface utilisateur %s

en: Item location filters
fr_CA: Filtres de localisation d'exemplaire

en: Item may be shelved out of order
fr_CA: L'exemplaire pourrait être mis en rayons au mauvais endroit

en: Item modifications by age
fr_CA: Modification automatique d'exemplaires en fonction de l'âge

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
fr_CA: Exemplaire non prêté.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
fr_CA: Exemplaire exclu du prêt %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
fr_CA: Exemplaire introuvable.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
fr_CA: Cet exemplaire n'est pas prêté dans la base de données hors-ligne (transaction enregistrée quand même)

en: Item number file:
fr_CA: Fichier de numéros d'exemplaires :

en: Item only
fr_CA: Exemplaire seulement

en: Item processing:
fr_CA: Traitement des exemplaires :

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
fr_CA: Exemplaire reçu de %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
fr_CA: Notice d'exemplaire %s

en: Item records
fr_CA: Notices d'exemplaires

en: Item records were last synced on:
fr_CA: Les notices d'exemplaire sont synchronisés dernier sur:

en: Item renewed:
fr_CA: Exemplaire renouvelé&nbsp;:

en: Item returns home
fr_CA: L'exemplaire retourne à sa bibliothèque propriétaire

en: Item returns to issuing branch
fr_CA: L'exemplaire retourne à la bibliothèque du prêt

en: Item returns to issuing library
fr_CA: L'exemplaire retourne à la bibliothèque du prêt

en: Item search
fr_CA: Recherche d'exemplaires

en: Item search
fr_CA: Recherche d'exemplaire

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: Recherche d'exemplaire &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
fr_CA: Champ de recherche des exemplaires&nbsp;: %s

en: Item search fields
fr_CA: Champs de recherche des exemplaires

en: Item search fields
fr_CA: Champs de recherche des exemplaires

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Champs de recherche des exemplaires &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
fr_CA: Résultats de la recherche exemplaire

en: Item shelving location updated.
fr_CA: Localisation de l'exemplaire mise à jour.

note: A
en: Item sorting
fr_CA: Zones des exemplaires

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
fr_CA: Les statuts des exemplaires pourraient être inexacts. Veuillez consulter la notice détaillée pour voir les statuts des exemplaires.

en: Item tag
fr_CA: Zones des exemplaires

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
fr_CA: Les étiquettes d'exemplaire ne peuvent pas être sauvegardées actuellement

en: Item type
fr_CA: Type de document

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
fr_CA: Type d'exemplaire = %s

en: Item type already exists!
fr_CA: Le type de document existe déjà!

en: Item type code:
fr_CA: Code du type de document :

en: Item type deleted successfully
fr_CA: Type de document supprimé avec succès

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
fr_CA: Les images des types de document ne s'affichent pas. Pour les afficher, désactivez

en: Item type inserted successfully
fr_CA: Type de document ajouté avec succès

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
fr_CA: Le type de document est %s

en: Item type is normally not for loan.
fr_CA: Le type de document est généralement exclu du prêt.

en: Item type not for loan.
fr_CA: Type de document exclu du prêt.

en: Item type updated successfully
fr_CA: Type de document mis à jour avec succès

en: Item type:
fr_CA: Type de document :

en: Item type:
fr_CA: Type de document :

en: Item types
fr_CA: Types de document

en: Item types
fr_CA: Types de document

en: Item types administration
fr_CA: Gestion des types de document

en: Item types administration
fr_CA: Gestion des types de documents

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
fr_CA: Les types de document sont utilisés pour regrouper les éléments liés. Des exemples de types de document peuvent être des livres, des CD ou des DVD.

en: Item types:
fr_CA: Types de document:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
fr_CA: L'exemplaire était prêté à %s et a été retourné automatiquement.

en: Item was lost, now found.
fr_CA: L'exemplaire était perdu, retrouvé maintenant.

en: Item was on loan and could not be checked in.
fr_CA: L'exemplaire était en prêt et ne pouvait pas être retourné.

en: Item was on loan to
fr_CA: L'exemplaire était en prêt à

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
fr_CA: L'exemplaire était en prêt. Il a été retourné avant d'être marqué comme vu.

en: Item with barcode
fr_CA: Exemplaire avec le code-barres

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
fr_CA: L'exemplaire avec le code-barres %s ne peut pas être supprimée :

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
fr_CA: L'exemplaire avec le code-barres  '%s' a été ajouté avec succès

en: Item withdrawn.
fr_CA: Exemplaire retiré.

en: Item(s)
fr_CA: Exemplaire(s)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
fr_CA: Ce(s) document(s) n'ont pas été ajouté(s) au lot %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
fr_CA: Ce(s) document(s) n'ont pas été enlevé(s) de la liste %s.

en: Item:
fr_CA: Exemplaire :

en: Itemnumbers not found
fr_CA: Numéros d'exemplaires non trouvés

en: Items
fr_CA: Exemplaires

en: Items
fr_CA: Exemplaires

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items &rsaquo; %s %s by %s%s (Record #%s) &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: Exemplaires &rsaquo; %s %s par %s%s (Notice N°%s) &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Items added
fr_CA: Exemplaires ajoutés

en: Items added to rota:
fr_CA: Documents ajoutés à la rotation:

en: Items already on this rota:
fr_CA: Les exemplaires existent déjà dans cette rotation :

en: Items available
fr_CA: Exemplaires disponibles

en: Items checked out
fr_CA: Document(s) en prêt

en: Items editor
fr_CA: Editeur d'exemplaires

en: Items expected
fr_CA: Exemplaires attendus

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
fr_CA: Exemplaires de %s %s par %s%s (Notice N°%s)

en: Items for pickup
fr_CA: Exemplaires pour la collecte

en: Items for purchase
fr_CA: Articles à vendre

en: Items found on other rotas:
fr_CA: Les exemplaires existent déjà dans une autre rotation:

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
fr_CA: Éléments dans le lot numéro %s

en: Items list
fr_CA: Liste d'exemplaires

en: Items lost
fr_CA: Exemplaires perdus

en: Items needed
fr_CA: Exemplaires nécessaires

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Documents en retard en date du %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Items ready for pickup:
fr_CA: Exemplaires prêts pour la collecte :

en: Items removed
fr_CA: Exemplaires retirés

en: Items with no checkouts
fr_CA: Documents jamais prêtés

en: Items with no checkouts
fr_CA: Documents jamais prêtés

en: Items with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Exemplaires n'ayant jamais été empruntés &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Items:
fr_CA: Exemplaires&nbsp;:

en: Items:
fr_CA: Exemplaires :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
fr_CA: Type de document

en: Itemtype:
fr_CA: Type de document :

en: Itype
fr_CA: Type de document

en: JSON URL
fr_CA: URL JSON

en: January
fr_CA: Janvier

en: JavaScript Cookie
fr_CA: Témoin JavaScript

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
fr_CA: Bibliothèque JavaScript par Vladimir Agafonkinis sous licence

en: JavaScript library is licensed under both the
fr_CA: Bibliothèque JavaScript sous licence

en: Jenkins maintainer:
fr_CA: Gestionnaire de maintenance Jenkins :

en: Jenkins maintainers:
fr_CA: Gestionnaires de maintenance Jenkins :

en: Job ID
fr_CA: No tâche

en: Job ID:
fr_CA: No tâche :

en: Job progress:
fr_CA: Avancement de la tâche :

en: Jobs
fr_CA: Tâches

en: Jobs already entered
fr_CA: Tâches déjà définies

en: July
fr_CA: Juillet

en: Jump to:
fr_CA: Aller à :

en: June
fr_CA: Juin

note: SCRIPT
en: Justify
fr_CA: Justifier

en: Juvenile
fr_CA: Jeunesse

en: Katipo Communications, New Zealand
fr_CA: Katipo Communications, Nouvelle-Zélande

note: %1$s:  order.fund.budget_name | html
en: Keep current (%s)
fr_CA: Garder le fonds courant (%s)

en: Keep existing manager
fr_CA: Garder le gestionnaire actuel

en: Keep for pseudonymization:
fr_CA: Conserver pour la pseudonymisation:

en: Keep issue number
fr_CA: Garder le numéro

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
fr_CA: Conserver cet identifiant et supprimer tous les autres

en: Key
fr_CA: Clé

en: Key:
fr_CA: Clé :

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
fr_CA: Navigation à partir du clavier

en: Keyboard layout
fr_CA: Disposition du clavier

en: Keyboard shortcuts
fr_CA: Raccourcis clavier

en: Keyboard shortcuts
fr_CA: Raccourcis clavier

en: Keyword
fr_CA: Tous les mots

en: Keyword (any):
fr_CA: Mots-clés (tous):

en: Keyword:
fr_CA: Mot-clé :

en: Keyword:
fr_CA: Rechercher&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Keywords
fr_CA: Mots-clés

en: Keywords:
fr_CA: Mot-clés&nbsp;:

note: %1$s:  short_version | html %2$s:  IF kohaCodename %3$s:  kohaCodename | html %4$s:  END
en: Koha %s%s (%s)%s release team
fr_CA: Équipe responsable de la version %s%s (%s)%s de Koha

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
fr_CA: Koha &rsaquo; Catalogage &rsaquo;

note: IMG
en: Koha Logo SVG
fr_CA: Logo Koha SVG

en: Koha administration
fr_CA: Administration Koha

en: Koha administrator
fr_CA: Administrateur de Koha

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
fr_CA: Koha ne peut pas afficher un mot de passe déjà défini. Laissez la zone blanche pour ne pas changer le mot de passe.

en: Koha database schema
fr_CA: Schéma de la base de données Koha

en: Koha development team
fr_CA: Equipe de développement de Koha

en: Koha field
fr_CA: Zone Koha

en: Koha field:
fr_CA: Zone Koha&nbsp;:

en: Koha full call number
fr_CA: Cote de Koha

en: Koha history timeline
fr_CA: Historique de Koha

en: Koha home
fr_CA: Accueil

en: Koha internal
fr_CA: Champ Koha

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fr_CA: Koha est un logiciel libre; vous pouvez le redistribuer et/ou modifier dans le respect de la licence GNU General Public License publiée par la Free Software Foundation; soit la version 3 de la Licence, ou (à votre choix) toute version ultérieure.

en: Koha link:
fr_CA: Lien Koha :

en: Koha module:
fr_CA: Module Koha :

en: Koha offline circulation
fr_CA: Circulation hors ligne de Koha

en: Koha plugins
fr_CA: Extensions Koha

en: Koha release teams
fr_CA: Équipes responsables de versions

en: Koha report library
fr_CA: Bibliothèque de rapport Koha

en: Koha reports library
fr_CA: Bibliothèque de rapports Koha

en: Koha staff interface
fr_CA: Intranet Koha

en: Koha to MARC mapping
fr_CA: Liens Koha => MARC

en: Koha to MARC mapping &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Liens Koha vers MARC &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Koha usage statistics &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Statistiques d'utilisation Koha &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Koha version:
fr_CA: Version Koha :

en: Koha-Suomi Oy, Finland
fr_CA: Koha-Suomi Oy, Finlande

en: KohaAloha, New Zealand
fr_CA: KohaAloha, Nouvelle-Zélande

en: LC call number:
fr_CA: Cote LC&nbsp;:

en: LC call number:
fr_CA: Cote LC&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.lccn | $raw
en: LCCN: %s
fr_CA: LCCN : %s

en: Label
fr_CA: Étiquette

en: Label batch
fr_CA: Lot d'étiquettes

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
fr_CA: Lot d'étiquettes numéro %s

en: Label batches
fr_CA: Lots d'étiquettes

en: Label creator
fr_CA: Créateur d'étiquettes

en: Label creator
fr_CA: Créateur d'étiquettes

en: Label for lib:
fr_CA: Texte à l'intranet :

en: Label for opac:
fr_CA: Texte à l'OPAC :

en: Label height:
fr_CA: Hauteur de l'étiquette&nbsp;:

en: Label number
fr_CA: Numéro de l'étiquette

en: Label printing/exporting
fr_CA: Impression/exportation d'étiquettes

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Impression/exportation d'étiquettes &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Label template
fr_CA: Modèle d'étiquette

en: Label templates
fr_CA: Modèles d'étiquette

en: Label width:
fr_CA: Largeur de l'étiquette&nbsp;:

en: Label:
fr_CA: Étiquette&nbsp;:

en: Labeled MARC
fr_CA: MARC avec libellés

en: Labels
fr_CA: Étiquettes

en: Labels &rsaquo; Koha
fr_CA: Étiquettes &rsaquo; Koha

en: Language
fr_CA: Langue

en: Language of original:
fr_CA: Langue originale :

en: Language:
fr_CA: Langue:

en: Language:
fr_CA: Langue :

en: Languages
fr_CA: Langues

en: Large print
fr_CA: Gros caractères

en: Large text
fr_CA: Grand caractère

en: Last
fr_CA: Dernier

en: Last borrowed:
fr_CA: Dernier emprunt&nbsp;:

en: Last borrower:
fr_CA: Dernier emprunteur:

en: Last cashup
fr_CA: Dernier encaissement

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
fr_CA: Dernier encaissement: %s (

en: Last checkout date:
fr_CA: Date du dernier prêt&nbsp;

en: Last claim date:
fr_CA: Date de la dernière réclamation :

en: Last display
fr_CA: Dernier affichage

en: Last edit
fr_CA: Dernière modification

en: Last import
fr_CA: Dernière importation

en: Last inventory date:
fr_CA: Date du dernier inventaire :

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
fr_CA: Dernier exemplaire d'une notice ayant une réservation au niveau de la notice

en: Last location
fr_CA: Dernière localisation

en: Last modification by
fr_CA: Dernière modification par

en: Last modification by - on
fr_CA: Dernière modification par - le

en: Last modification on
fr_CA: Dernière modification le

en: Last modification on:
fr_CA: Dernière modification le :

en: Last patron
fr_CA: Dernier utilisateur

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
fr_CA: Dernier renouvellement %s

en: Last returned by:
fr_CA: Dernier retour par &nbsp;:

en: Last run
fr_CA: Dernière exécution

en: Last seen
fr_CA: Vu en dernier

en: Last seen:
fr_CA: Dernière opération&nbsp;:

note: TH
en: Last time a library used this pattern
fr_CA: La dernière fois qu'une bibliothèque a utilisé ce modèle

en: Last update:
fr_CA: Dernière mise à jour :

en: Last updated
fr_CA: Dernière mise à jour

en: Last updated:
fr_CA: Dernière mise à jour :

en: Last updated:
fr_CA: Dernière mise à jour&nbsp;:

en: Late
fr_CA: En retard

en: Late orders
fr_CA: Commandes en retard

en: Late orders &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Commandes en retard &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Late serial issues claims
fr_CA: Réclamation de numéros de périodiques en retard

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
fr_CA: Vous pouvez modifier votre formulaire plus tard et c'est ce qui sera pris en compte lors de l'importation.

en: Latest version
fr_CA: Dernière version

en: Law reports and digests
fr_CA: Recueils de jurisprudence, lois et compilations

en: Layout
fr_CA: Format

en: Layout ID
fr_CA: N° de format

en: Layout name:
fr_CA: Nom du format:

en: Layout:
fr_CA: Modèle:

en: Layouts
fr_CA: Formats

en: Learn more about Mana KB on the
fr_CA: En savoir plus sur Mana KB dans la

note: SCRIPT
en: Learn more...
fr_CA: En savoir plus...

en: Leave a message
fr_CA: Ajouter un message

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
fr_CA: laisser vide pour le calcul automatique pendant l'inscription %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
fr_CA: Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut (%s)

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
fr_CA: Laisser vide pour ajouter via une recherche d'exemplaire (itemnumber)

en: Leave lost item charge
fr_CA: Laisser les frais de document perdu

en: Left
fr_CA: Gauche

en: Left on order
fr_CA: Commandé

en: Left page margin:
fr_CA: Marge gauche de la page&nbsp;:

en: Left text margin:
fr_CA: Marge gauche du texte&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Left to right
fr_CA: De gauche à droite

en: Legacy default
fr_CA: Valeur par défaut héritée

en: Legal articles
fr_CA: Articles juridiques

en: Legal cases and case notes
fr_CA: Causes juridiques, notes de causes

en: Legend
fr_CA: Légende

en: Legislation
fr_CA: Législation

en: Length:
fr_CA: Taille&nbsp;:

en: Letter
fr_CA: Lettre

en: Lib
fr_CA: Texte

en: LibLime, USA
fr_CA: LibLime, États-Unis

en: Librarian
fr_CA: Bibliothécaire

en: Librarian identity:
fr_CA: Identité bibliothécaire&nbsp;:

en: Librarian:
fr_CA: Bibliothécaire&nbsp;:

en: Libraries
fr_CA: Bibliothèques

en: Libraries
fr_CA: Bibliothèques

en: Libraries and groups
fr_CA: Bibliothèques et groupes

en: Libraries informations:
fr_CA: Informations sur les bibliothèques :

en: Libraries limitation:
fr_CA: Limiter aux bibliothèques :

en: Libraries:
fr_CA: Bibliothèques :

en: Library
fr_CA: Bibliothèque

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
fr_CA: Bibliothèque %s - %s Politique de transfert et de retour

en: Library (code)
fr_CA: Bibliothèque (code)

en: Library EANs
fr_CA: EAN de bibliothèque

en: Library EANs
fr_CA: EAN de bibliothèque

en: Library URL:
fr_CA: URL de la bibliothèque :

en: Library added successfully.
fr_CA: Bibliothèque ajoutée avec succès.

en: Library already exists and cannot be modified!
fr_CA: La bibliothèque existe déjà et ne peut pas être modifiée.

en: Library branch
fr_CA: Bibliothèque

en: Library checkin and transfer policy &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Règle de retour et de transfert du site &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Library code:
fr_CA: Code de la bibliothèque :

en: Library created!
fr_CA: La bibliothèque a été créée.

en: Library default
fr_CA: Caisse par défaut de la bibliothèque

en: Library default updated successfully.
fr_CA: La bibliothèque par défaut a été mise à jour avec succès.

en: Library deleted successfully.
fr_CA: Bibliothèque supprimée avec succès.

en: Library groups
fr_CA: Groupes de bibliothèques

en: Library groups &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Groupes de site &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
fr_CA: Bibliothèque est %s

en: Library is invalid.
fr_CA: La bibliothèque n'est pas valide.

en: Library is not a pickup location
fr_CA: La bibliothèque n'est pas un lieu de ramassage

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
fr_CA: La bibliothèque n'est pas définie, veuillez définir votre bibliothèque avant d'ajouter des éléments à un lot.

en: Library limitation
fr_CA: Limitation de la bibliothèque

en: Library limitation:
fr_CA: Limiter aux bibliothèques :

en: Library limitations
fr_CA: Limité aux bibliothèques

en: Library limitations:
fr_CA: Limiter aux bibliothèques :

en: Library management
fr_CA: Gestion de bibliothèques

en: Library name:
fr_CA: Nom de la bibliothèque :

en: Library of Congress
fr_CA: Bibliothèque du congrès

en: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, USA
fr_CA: Library of the Józef Piłsudski Institute of America, États-Unis

en: Library of the patron:
fr_CA: Bibliothèque de l'utilisateur :

en: Library setup
fr_CA: Gestion interne

en: Library transfer limits
fr_CA: Limites de transfert réseau

en: Library type:
fr_CA: Type de bibliothèque :

en: Library updated successfully.
fr_CA: Bibliothèque mise à jour avec succès.

en: Library use
fr_CA: Administration

en: Library:
fr_CA: Bibliothèque :

en: Library:
fr_CA: Bibliothèque :

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
fr_CA: Bibliothèque: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
fr_CA: Bibliothèque : %s &rArr; %s

en: Libriotech, Norway
fr_CA: Libriotech, Norvège

note: SCRIPT
en: Light Blue
fr_CA: Bleu clair

note: SCRIPT
en: Light Gray
fr_CA: Gris clair

note: SCRIPT
en: Light Green
fr_CA: Vert clair

note: SCRIPT
en: Light Purple
fr_CA: Violet clair

note: SCRIPT
en: Light Red
fr_CA: Rouge clair

note: SCRIPT
en: Light Yellow
fr_CA: Jaune clair

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
fr_CA: Limiter la modification par lot des exemplaires aux sous-zones définies dans la préférence système SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod (veuillez noter que items_batchmod est toujours nécessaire)

en: Limit collection code to:
fr_CA: Limiter au code de collection&nbsp;:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
fr_CA: Limiter la modification des exemplaires aux sous-zones définies dans la préférence système SubfieldsToAllowForRestrictedEditing (veuillez noter que edit_item est toujours nécessaire)

en: Limit item type to:
fr_CA: Limiter au type de document&nbsp;:

en: Limit patron data access by group
fr_CA: Limiter l'accès aux données des utilisateurs par groupe

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
fr_CA: Limiter les transferts d'exemplaires entre les bibliothèques selon la bibliothèque d'origine, la bibliothèque de destination et le type de document. Ces règles ne sont effectives que si la préférence système UseBranchTransferLimits est activée

en: Limit to any of the following:
fr_CA: Limiter aux caractéristiques suivantes :

en: Limit to currently available items
fr_CA: Limiter aux exemplaires disponibles

en: Limit to:
fr_CA: Limiter à&nbsp;:

en: Limit to:
fr_CA: Limiter à&nbsp;:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
fr_CA: Limité à votre bibliothèque. Voir l'aide pour plus d'informations.

en: Limits
fr_CA: Limites

en: Line
fr_CA: Ligne

en: Line
fr_CA: Ligne

note: SCRIPT
en: Line height
fr_CA: Hauteur de ligne

en: Line:
fr_CA: Ligne:

en: Link
fr_CA: Lien

en: Link a host record to
fr_CA: Attacher une notice mère à

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
fr_CA: Attacher une notice mère à %s

en: Link authorities automatically
fr_CA: Arrimer automatiquement les autorités

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
fr_CA: Lien copié dans le presse-papiers

en: Link field to authorities
fr_CA: Zone de lien vers les autorités

note: SCRIPT
en: Link list
fr_CA: Liste de liens

en: Link to host record
fr_CA: Lien à la notice mère

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: Lien vers la notice mère &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Link...
fr_CA: Lien...

en: Link:
fr_CA: Lien :

en: List
fr_CA: Liste

en: List (one ID per line):
fr_CA: Liste (un identifiant par ligne) :

note: SCRIPT
en: List Properties
fr_CA: Propriétés de la liste

en: List borrowernumbers one by one
fr_CA: Lister les N° d'utilisateurs un par un

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
fr_CA: La liste n'a pas pu être créée. (N'utilisez pas le compte administrateur de la base de données.)

en: List created.
fr_CA: Liste créée.

en: List deleted.
fr_CA: Liste supprimée.

en: List fields
fr_CA: Liste de champs

en: List item price includes tax:
fr_CA: Le prix courant inclut les taxes&nbsp;:

en: List member:
fr_CA: Inscrits sur la liste&nbsp;:

en: List name
fr_CA: Nom de la liste

en: List name will be file name with timestamp
fr_CA: Le nom de la liste sera composé du nom du fichier, de la date et de l'heure

en: List name:
fr_CA: Nom de la liste :

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
fr_CA: Liste des types d’exemplaires à afficher dans un menu déroulant du formulaire de suggestion d’achat de l’OPAC. Lors de la création des valeurs autorisées pour SUGGEST_FORMAT, entrez une description dans ce formulaire afin qu'il soit visible à l'OPAC pour les usagers.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
fr_CA: Liste des motifs d'acceptation ou de rejet de suggestion des utilisateurs (apparaît lors de la gestion des suggestions)

en: List of rules
fr_CA: Liste de règles

note: SCRIPT
en: List of values
fr_CA: Liste de valeurs

en: List price
fr_CA: Prix à la commande

en: List prices are:
fr_CA: Les prix à la commande sont en&nbsp;:

en: List prices:
fr_CA: Les prix à la commande sont en&nbsp;:

note: SCRIPT
en: List properties...
fr_CA: Propriétés de la liste...

en: List requests
fr_CA: Liste des requêtes

en: List updated.
fr_CA: Liste mise à jour.

en: List:
fr_CA: Liste :

en: Lists
fr_CA: Listes

en: Lists
fr_CA: Listes

en: Lists that include this title:
fr_CA: Listes comprenant ce titre :

en: Live CD maintainer
fr_CA: Mainteneur de CD en direct

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
fr_CA: Chargement

en: Loading
fr_CA: Chargement

en: Loading data...
fr_CA: Chargement en cours...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
fr_CA: Chargement des émoticônes...

en: Loading new messaging defaults
fr_CA: Chargement des nouveaux paramètres de messagerie par défaut

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
fr_CA: Veuillez patienter, chargement en cours de %s ...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
fr_CA: Chargement en cours...

en: Loading, please wait...
fr_CA: Chargement en cours...

en: Loading...
fr_CA: Chargement…

en: Loading...
fr_CA: Chargement…

en: Loan period
fr_CA: Période de prêt

en: Loan period was not shortened due to override.
fr_CA: La période de prêt n'a pas été raccourcie en raison de la règle outrepassée

en: Loan period:
fr_CA: Période de prêt :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
fr_CA: Catalogue local

note: A
en: Local cover image
fr_CA: Image de couverture locale

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
fr_CA: Image de couverture locale (<a href='%s'>modifier</a>)

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
fr_CA: Les images locales n'ont pas été activées par votre administrateur système

note: SCRIPT
en: Local number
fr_CA: No de notice local

en: Local use
fr_CA: Usage local

en: Local use preferences
fr_CA: Préférences d'usage local

en: Local use recorded
fr_CA: Consultation sur place enregistrée

en: Local use recorded
fr_CA: Consultation sur place enregistrée

en: Local use recorded.
fr_CA: Consultation sur place enregistrée.

en: Locale:
fr_CA: Paramètre régional&nbsp;:

en: Locale:
fr_CA: Paramètre régional&nbsp;:

en: Localization
fr_CA: Localisation

en: Localization &rsaquo; Koha
fr_CA: Localisation &rsaquo; Koha

en: Localization data added
fr_CA: Donnée de localisation ajoutée

en: Location
fr_CA: Localisation

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
fr_CA: Localisation = %s

en: Location and availability
fr_CA: Localisation et disponibilité

en: Location(s)
fr_CA: Localisation(s)

en: Location:
fr_CA: Localisation&nbsp;:

en: Location:
fr_CA: Localisation :

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
fr_CA: Localisation : %s

en: Locations
fr_CA: Localisations

en: Locations of the licenses' agreements (e-resource management module)
fr_CA: Localisation des ententes de licences (module de gestion des ressources électroniques)

en: Lock budget:
fr_CA: Verrouiller le budget :

en: Locked
fr_CA: Verrouillé

note: %1$s:  END
en: Locked%s
fr_CA: Verrouillé%s

en: Log entries
fr_CA: Entrées du journal

note: INPUT type=submit
en: Log in
fr_CA: Se connecter

en: Log in as a different user
fr_CA: Se connecter avec un utilisateur différent

en: Log in using a Shibboleth account
fr_CA: Se connecter avec un compte Shibboleth

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
fr_CA: Se connecter au module de retour en libre-service. Note : cette permission empêche l'utilisateur d'utiliser n'importe quelle autre fonctionnalité de l'OPAC

note: I
en: Log not enabled
fr_CA: Journal non activé

en: Log out
fr_CA: Se déconnecter

en: Log viewer
fr_CA: Consultation des registres

en: Logged in as:
fr_CA: Connecté en tant que :

en: Logging system does not behave correctly
fr_CA: Le système de registres ne se comporte pas correctement

en: Logs
fr_CA: Registres

en: Logs
fr_CA: Journaux

en: Look for existing records in catalog?
fr_CA: Rechercher des notices existantes dans le catalogue?

en: Los Gatos Public Library, USA
fr_CA: Los Gatos Public Library, États-Unis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
fr_CA: Perdu

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
fr_CA: Perdu (%s)

en: Lost card
fr_CA: Carte perdue

en: Lost hold
fr_CA: Réservation perdue

en: Lost item
fr_CA: Document perdu

en: Lost item fee refund
fr_CA: Remboursement de frais d'exemplaire perdu

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
fr_CA: Politique de remboursement des frais pour un document perdu retourné pour %s

en: Lost item processing fee
fr_CA: Frais de traitement pour exemplaire perdu

en: Lost items
fr_CA: Exemplaires perdus

en: Lost items
fr_CA: Exemplaires perdus

en: Lost items &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Documents perdus &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Lost items in staff interface
fr_CA: Documents perdus dans l'intranet

en: Lost items in staff interface:
fr_CA: Documents perdus dans l'intranet :

en: Lost on
fr_CA: Perdu le

en: Lost on:
fr_CA: Perdu le&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
fr_CA: Statut perdu

en: Lost status:
fr_CA: Statut perdu&nbsp;:

en: Lost status:
fr_CA: Statut perdu&nbsp;:

en: Lost:
fr_CA: Perdu :

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
fr_CA: Lettres minuscules

note: SCRIPT
en: Lower Greek
fr_CA: Lettres grecques minuscules

note: SCRIPT
en: Lower Roman
fr_CA: Chiffres romains minuscules

en: Lower left X coordinate:
fr_CA: Coordonnée inférieure gauche X&nbsp;:

en: Lower left Y coordinate:
fr_CA: Coordonnée inférieure gauche Y&nbsp;:

en: Lowercase
fr_CA: Lettres Minuscules

en: Lund University Library, Sweden
fr_CA: Lund University Library, Suède

en: MARC (Unicode/UTF-8, Standard)
fr_CA: MARC (Unicode/UTF-8, standard)

en: MARC Bibliographic framework test
fr_CA: Validation grilles de catalogage MARC

en: MARC Card View
fr_CA: Affichage carte MARC

en: MARC Framework for default MARC framework
fr_CA: Grille de catalogage pour la grille par défaut

en: MARC View
fr_CA: Affichage MARC

en: MARC bibliographic framework
fr_CA: Grille bibliographique MARC

en: MARC bibliographic framework test
fr_CA: Test de grille bibliographique MARC

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s : %s errors found %s : Configuration OK! %s
fr_CA: Validation MARC %s : %s erreurs trouvées%s : Configuration OK !%s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s :%s errors found%s : Configuration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Validation MARC %s : %s erreurs trouvées%s : Configuration OK !%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: MARC details
fr_CA: Détails MARC

en: MARC field
fr_CA: Zone MARC

en: MARC field:
fr_CA: Zone MARC&nbsp;:

en: MARC frameworks
fr_CA: Grilles bibliographiques MARC

en: MARC frameworks
fr_CA: Grilles bibliographiques MARC

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
fr_CA: Grilles MARC&nbsp;: %s

en: MARC import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: Importation de fichiers MARC &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: MARC modification template
fr_CA: Modèle de modification MARC

en: MARC modification templates
fr_CA: Modèles de modification MARC

en: MARC modification templates
fr_CA: Modèles de modifications MARC

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
fr_CA: Modèles de modifications MARC %s

en: MARC organization code
fr_CA: Code MARC d'organisation

en: MARC overlay rules
fr_CA: Règles de superposition MARC

en: MARC overlay rules &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration
fr_CA: Règles de superposition MARC &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration

en: MARC preview
fr_CA: Prévisualisation MARC

en: MARC preview:
fr_CA: Prévisualisation MARC :

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
fr_CA: Notice MARC&nbsp;: %s ( %s )

en: MARC staging results
fr_CA: Résultats de la préparation MARC

en: MARC staging results
fr_CA: Résultats de la préparation MARC

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
fr_CA: MARC est un acronyme de MAchine-Readable Cataloging.. Une notice au format MARC contient les informations bibliographiques d'un document. Le format MARC21 est utilisé au niveau international, alors que le format UNIMARC est plutôt utilisé en Europe.

en: MARC structure
fr_CA: Structure MARC

en: MARC subfield
fr_CA: Sous-zone MARC

note: %1$s:  tagfield | html
en: MARC subfield structure admin for %s (default framework)
fr_CA: Gestion de la structure des sous-zones de %s (grille par défaut)

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  frameworkcode | html
en: MARC subfield structure admin for %s (framework %s)
fr_CA: Gestion de la structure des sous-zones de %s (grille %s)

en: MARC subfield:
fr_CA: Sous-zone MARC&nbsp;:

en: MARC with items
fr_CA: MARC avec exemplaires

en: MARC without items
fr_CA: MARC sans exemplaires

en: MIT License
fr_CA: Licence MIT

en: MIT and GPLv3 Licenses
fr_CA: Licences MIT et GPLv3

en: MIT licence
fr_CA: Licence MIT

en: MIT license
fr_CA: Licence MIT

note: SCRIPT
en: Macro not found
fr_CA: Macro introuvable

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
fr_CA: Macro supprimée avec succès

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
fr_CA: Magyar (Hongrois) Agnes Imecs

en: Main address
fr_CA: Adresse principale

en: Main contact method:
fr_CA: Méthode de contact privilégiée :

note: SCRIPT
en: Main library
fr_CA: Bibliothèque principale

note: SCRIPT
en: Make ID unique
fr_CA: Rendre l'identifiant unique

en: Make a new printer profile.
fr_CA: Créer un nouveau profil d'imprimante.

en: Make a payment
fr_CA: Effectuer un paiement

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Make a payment for %s
fr_CA: Effectuer un paiement pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Make a payment for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Effectuer un paiement pour %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
fr_CA: Définir une série de jours de fermeture qui se répétera chaque année. Par exemple, en sélectionnant le 1er Août 2012 et le 10 Août 2012, un congé sera paramétré tous les jours entre le 1er et le 10, et également du 1er au 10 Août des années suivantes.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
fr_CA: Définir une série de jours de fermeture. Par exemple, en sélectionnant le 1er Août 2012 et le 10 août 2012, un congé sera paramétré tous les jours entre le 1er et le 10, sans répercussion sur la période du 1er au 10 Août des années suivantes.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
fr_CA: Définir un jour de fermeture. Par exemple, en sélectionnant le 1er Août 2012, un congé sera paramétré ce jour-là, sans répercussion sur le 1er Août des années suivantes.

en: Make budget active:
fr_CA: Activer le budget :

en: Make claim
fr_CA: Déclarer retourné

en: Make default
fr_CA: Définir par défaut

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
fr_CA: Rendre l'image décorative :

en: Make payment
fr_CA: Encaisser

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
fr_CA: Assurez-vous de copier quelque part votre clé API. Vous ne pourrez plus la consulter par la suite!

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
fr_CA: Définissez ce jour de la semaine comme fermé. Par exemple, si votre bibliothèque est fermée les samedis, utilisez cette option pour marquer tous les samedis comme jour de fermeture.

en: Male
fr_CA: Homme

en: Male
fr_CA: Homme

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
fr_CA: Mana KB est une base de connaissances mondiale pour les données spécifiques aux bibliothèques. Il a été conçu initialement pour interagir avec Koha, le SIGB libre, mais peut être utilisé par tout autre logiciel.

en: Mana KB token
fr_CA: Jeton Mana KB

en: Mana Knowledge Base report search results
fr_CA: Résultats de la recherche de rapport dans la base de connaissances Mana

en: Mana Knowledge Base reports search &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Résultats de la recherche de rapport dans la base de connaissances Mana &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
fr_CA: Mana centralise les informations entre les autres installations Koha afin de faciliter la création de nouveaux abonnements, fournisseurs, rapports, etc. Vous pouvez rechercher, partager, importer et commenter le contenu de Mana. Les informations partagées avec Mana KB sont partagées sous la

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
fr_CA: La configuration de Mana est vide. Cette fonctionnalité ne fonctionnera pas. Veuillez contacter l'administrateur de votre site.

en: Mana search
fr_CA: Recherche dans Mana

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
fr_CA: La recherche dans Mana échoue avec le code: %s

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
fr_CA: Abonnements mana (%s trouvés)

en: Mana subscriptions search
fr_CA: Recherche d'abonnements Mana

en: Mana token:
fr_CA: Jeton Mana :

en: Manage
fr_CA: Gestion

en: Manage
fr_CA: Gérer

en: Manage 'Quote of the day' quotes
fr_CA: Gérer le module 'Citation du jour'

en: Manage API keys
fr_CA: Gestion des clés API

en: Manage CSV export profiles
fr_CA: Gérer les modèles d'exportation en CSV

en: Manage CSV export profiles
fr_CA: Gérer les profils d'export CSV

en: Manage Did you mean? configuration
fr_CA: Configuration de l'outil Vouliez-vous dire?

en: Manage EDIFACT transmissions
fr_CA: Gérer les transmission EDIFACT

en: Manage ILL request
fr_CA: Gérer les demandes de PEB

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
fr_CA: Gérer le paramétrage de Koha (Panneau d'administration)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
fr_CA: Gérez les grilles bibliographiques et d'autorités en format MARC et les tester

en: Manage MARC overlay rules
fr_CA: Gérer les règles de superposition MARC

en: Manage MARC overlay rules configuration
fr_CA: Gérer les règles de superposition MARC

en: Manage Mana KB content sharing
fr_CA: Gérer le partage de contenu avec Mana KB

en: Manage OAI Sets
fr_CA: Gérer les ensembles OAI

en: Manage OAI sets
fr_CA: Gérer les ensembles OAI

en: Manage OPAC problem reports
fr_CA: Gérer les rapports de problèmes de l'OPAC

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
fr_CA: Gérer les rapports de problèmes de l'OPAC envoyés par les utilisateurs

en: Manage SMS cellular providers
fr_CA: Gérer les fournisseurs de SMS

en: Manage SMTP servers
fr_CA: Gérer les serveurs SMTP

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
fr_CA: Gestion des serveurs Z39.50/SRU

en: Manage account debit and credit types
fr_CA: Gérer les types de frais et de crédits

en: Manage additional fields
fr_CA: Gérer les champs supplémentaires

en: Manage additional fields
fr_CA: Gérer les champs supplémentaires

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
fr_CA: Gérer des champs supplémentaires pour les paniers ou les abonnements des périodiques (nécessite des autorisations edit_subscription ou order_manage)

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
fr_CA: Gérer les images supplémentaires à utiliser comme logo, décoration ou arrière-plan sur une disposition de carte d'un utilisateur.

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
fr_CA: Gérer tous les paniers et les lignes de commande, quelles que soient leurs restrictions

en: Manage all funds
fr_CA: Gérer tous les postes budgétaires

en: Manage audio alerts
fr_CA: Gérer les alertes audio

en: Manage authentication providers
fr_CA: Gérer les fournisseurs d'authentification

en: Manage authorized value categories and authorized values
fr_CA: Gérer les catégories et les valeurs autorisées

en: Manage background jobs
fr_CA: Gérer les tâches en arrière-plan

en: Manage basket and order lines
fr_CA: Gérer le panier et les lignes de commandes

en: Manage basket groups
fr_CA: Gérer les bordereaux de commande

en: Manage budget plannings
fr_CA: Gérer la planification des postes budgétaires

en: Manage budgets
fr_CA: Gérer les budgets

note: %1$s:  item.bundled | html %2$s:  item.bundled_lost | html
en: Manage bundle (%s|%s)
fr_CA: Gérer l'ensemble (%s|%s)

en: Manage circulation rules
fr_CA: Gérer les règles de circulation

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
fr_CA: Gérer les règles de circulation de n'importe quelle bibliothèque. Si la permission n'est pas cochée, l'utilisateur connecté ne peut modifier que les règles de circulation de sa propre bibliothèque (veuillez noter que manage_circ_rules est toujours requis)

en: Manage cities and towns
fr_CA: Gérer les villes et villages

en: Manage classification sources and filing rules
fr_CA: Gérer les sources de classification et les règles de classement

en: Manage column configuration
fr_CA: Gérer la configuration des colonnes

en: Manage contracts
fr_CA: Gérer les contrats

en: Manage curbside pickups
fr_CA: Gérer les collectes sur rendez-vous

en: Manage currencies and exchange rates
fr_CA: Gérer les devises et le taux de change

en: Manage custom fields for item search
fr_CA: Gérer des champs personnalisés pour la recherche d'exemplaires

en: Manage custom search filters
fr_CA: Gérer les filtres de recherche personnalisés

en: Manage extended patron attributes
fr_CA: Gérer les attributs supplémentaires des utilisateurs

en: Manage frequencies
fr_CA: Gérer les périodicités

en: Manage funds
fr_CA: Gérer les postes budgétaires

en: Manage global system preferences
fr_CA: Gérer les préférences système générales

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
fr_CA: Gérer les préférences système principales comme le format MARC, le format de la date, le gestionnaire de courriels, les modèles, etc.

en: Manage housebound deliveries
fr_CA: Gérer les livraisons à domicile

en: Manage housebound profile
fr_CA: Gérer le profil de livraisons à domicile

en: Manage imported batch
fr_CA: Gérer le lot importé

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
fr_CA: Gérer les index, les facettes et leurs zones et les sous-zones MARC correspondantes

en: Manage invoice files
fr_CA: Gérer les factures

en: Manage item circulation alerts
fr_CA: Gérer les alertes de circulation

en: Manage item search fields
fr_CA: Gérer les champs de recherche des exemplaires

en: Manage item types
fr_CA: Gérer les types de document

en: Manage items
fr_CA: Gérer les exemplaires

en: Manage items
fr_CA: Gérer les exemplaires

en: Manage items assigned to
fr_CA: Gérer les exemplaires assignés à

en: Manage jobs
fr_CA: Gérer les tâches

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
fr_CA: Gérer les raccourcis clavier de l'éditeur de catalogage avancé

en: Manage labels
fr_CA: Gérer les étiquettes

en: Manage libraries and library groups
fr_CA: Gérer les bibliothèque et les groupes de bibliothèques

en: Manage library EDI EANs
fr_CA: Gérer les EAN des bibliothèques EDI

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
fr_CA: Gérer la matrice des limites de transfert des bibliothèques et des coûts de transport

en: Manage lists of patrons
fr_CA: Gérer les listes d'utilisateurs

en: Manage marc modification templates
fr_CA: Gérer les modèles de modification MARC

en: Manage numbering patterns
fr_CA: Gérer les modèles de numérotation

en: Manage order basket fields
fr_CA: Gérer les champs supplémentaires des paniers

en: Manage orders
fr_CA: Gestion des commandes

en: Manage patron categories
fr_CA: Gérer les catégories d'utilisateurs

en: Manage patron clubs
fr_CA: Gérer les clubs d'utilisateurs

en: Manage patron restrictions
fr_CA: Gérer les restrictions d'utilisateurs

en: Manage patrons fines and fees
fr_CA: Gérer les amendes et les frais des utilisateurs

en: Manage plugins
fr_CA: Gérer les extensions

en: Manage plugins ( install / uninstall )
fr_CA: Gérer les extensions ( installation / désinstallation )

en: Manage purchase suggestions
fr_CA: Gérer les suggestions d'achat

en: Manage recalls for patrons
fr_CA: Gérer les rappels pour les utilisateurs

en: Manage record matching rules
fr_CA: Gérer les règles de concordance

note: SCRIPT
en: Manage request
fr_CA: Gérer les demandes

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
fr_CA: Gérer la demande %s

en: Manage restrictions for accounts
fr_CA: Gérer les restrictions sur les comptes

en: Manage rotating collections
fr_CA: Gérer la rotation des collections

en: Manage rotating collections
fr_CA: Gérer la rotation des collections

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
fr_CA: Gérer les règles de concordance automatique pour l'importation de notices

en: Manage saved search filters
fr_CA: Gérer les filtres de recherche sauvegardés

en: Manage search engine configuration
fr_CA: Gérer la configuration du moteur de recherche

en: Manage serial subscriptions
fr_CA: Gérer les abonnements aux périodiques

en: Manage staged MARC records
fr_CA: Gestion des notices MARC préparées

en: Manage staged MARC records
fr_CA: Gestion des notices MARC préparées

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
fr_CA: Gérer les notices MARC préparées %s &rsaquo; Lot %s %s

en: Manage staged records
fr_CA: Gérer les notices préparées

en: Manage stages
fr_CA: Gérer les étapes

en: Manage stages
fr_CA: Gérer les étapes

en: Manage stockrotation operations
fr_CA: Gérer les opérations du module de rotation des stocks

en: Manage subscription fields
fr_CA: Gérer les champs supplémentaires

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
fr_CA: Gérer les abonnements de n'importe quelle bibliothèque (s'applique uniquement quand la préférence IndependentBranches est utilisée)

en: Manage suggestions:
fr_CA: Gestion des suggestions :

en: Manage the electronic resources module
fr_CA: Gérer le module de ressources électroniques

en: Manage two-factor authentication
fr_CA: Gérer l'authentification à deux facteurs

en: Manage two-factor authentication
fr_CA: Gérer l'authentification à deux facteurs

en: Manage uploaded files (
fr_CA: Gérer les fichiers téléversés (

en: Manage usage statistics settings
fr_CA: Gérer les paramètres des statistiques d'utilisation

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
fr_CA: Gérer les comptes EDI des fournisseurs pour l'import/export

en: Manage vendors
fr_CA: Gestion des fournisseurs

en: Managed by
fr_CA: Gérée par

en: Managed by - on
fr_CA: Géré par - le

en: Managed by:
fr_CA: Gérée par :

en: Managed in tab:
fr_CA: Géré dans l'onglet :

en: Managed on
fr_CA: Gérée le

en: Managed on:
fr_CA: Gérée le :

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
fr_CA: Gérer les règles de superposition des zones MARC pour l'importation et la mise à jour de notices

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
fr_CA: Gérer les notices MARC préparées, y compris compléter et renverser les imports

en: Management date from:
fr_CA: Date de traitement entre le :

en: Manager name
fr_CA: Nom du responsable

en: Managing library
fr_CA: Bibliothèque gestionnaire

en: Managing library:
fr_CA: Bibliothèque gestionnaire :

en: Managing library:
fr_CA: Bibliothèque gestionnaire :

en: Mandatory
fr_CA: Obligatoire

en: Mandatory data added
fr_CA: Données obligatoires ajoutées

en: Mandatory:
fr_CA: Obligatoire :

en: Manual
fr_CA: Manuel

en: Manual credit
fr_CA: Crédit manuel

en: Manual credit
fr_CA: Crédit manuel

en: Manual fee
fr_CA: Frais manuel

en: Manual history:
fr_CA: Historique manuel&nbsp;:

en: Manual history:
fr_CA: Historique manuel&nbsp;:

en: Manual invoice
fr_CA: Facture manuelle

en: Manual invoice
fr_CA: Facture manuelle

en: Mapping
fr_CA: Configuration

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
fr_CA: La correspondance sera retirée pour : %s.

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
fr_CA: Correspondances pour l'ensemble '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
fr_CA: Les liens ont été enregistré

en: March
fr_CA: Mars

en: Mark "In demand"
fr_CA: Marquer comme "En demande"

en: Mark as
fr_CA: Marquer comme

en: Mark as delivered
fr_CA: Marquer comme livré

en: Mark as overdue
fr_CA: Noter comme en retard

en: Mark checkout notes as seen/not seen
fr_CA: Marquer les notes sur le prêt comme vu/non vu

en: Mark closed
fr_CA: Marquer comme fermé

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
fr_CA: Déclarer l’exemplaire perdu

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
fr_CA: Déclarer perdu et notifier l'utilisateur

en: Mark new
fr_CA: Marquer comme nouveau

en: Mark not seen
fr_CA: Marquer comme non vu

en: Mark seen
fr_CA: Marquer comme vu

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
fr_CA: Marquer vu, et continuer >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
fr_CA: Marquer vu, et quitter

en: Mark selected as:
fr_CA: Marquer les éléments sélectionnés comme :

en: Mark the original budget as inactive
fr_CA: Rendre le budget original inactif

en: Mark viewed
fr_CA: Marquer comme vu

en: MassCat, USA
fr_CA: MassCat, États-Unis

en: Match applied
fr_CA: Règle de concordance appliquée

note: SCRIPT
en: Match case
fr_CA: Respecter la casse

en: Match check
fr_CA: Contrôle de concordance

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
fr_CA: Contrôle de concordance %s

en: Match check 1 |
fr_CA: Contrôle correspondance 1 |

en: Match details
fr_CA: Détails de la concordance

en: Match found
fr_CA: Concordance trouvée

en: Match point
fr_CA: Point de concordance

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
fr_CA: Point de concordance %s |

en: Match point 1 |
fr_CA: Point de concordance 1 |

en: Match points
fr_CA: Points de concordance

en: Match threshold:
fr_CA: Seuil de concordance&nbsp;:

en: Match type
fr_CA: Type de concordance

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
fr_CA: Correspond à l'autorité %s (score = %s) : %s

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
fr_CA: Correspond à la biblio %s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
fr_CA: Correspond à la notice bibliographique %s (score=%s) : %s

en: Matching rule applied:
fr_CA: Règle de concordance appliquée :

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
fr_CA: Code de règle de concordance manquant

en: Matching rule code:
fr_CA: Code de la règle de concordance&nbsp;:

en: Matching:
fr_CA: Correspondance:

en: Matchpoint components
fr_CA: Composants des points de concordance

en: Material:
fr_CA: Matériel :

en: Materials
fr_CA: Matériel d'accompagnement

en: Materials specified
fr_CA: Matériel d'accompagnement

en: Materials specified:
fr_CA: Matériel d'accompagnement :

note: SCRIPT
en: Mathematical
fr_CA: Mathématique

en: Matrix
fr_CA: Matrice

en: Matrix2of5
fr_CA: Matrice2de5

en: Max length:
fr_CA: Longueur maximale :

en: Max. suspension duration (day)
fr_CA: Durée de suspension max. (jour)

en: Maximum Koha version
fr_CA: Version maximum de Koha

en: Maximum patrons per interval:
fr_CA: Nombre maximal d'utilisateurs par intervalle :

en: Maximum total holds allowed (count)
fr_CA: Nombre maximal de réservations permises (Nombre)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
fr_CA: Version maximale : %s

en: May
fr_CA: Mai

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
fr_CA: Peut-être qu'il n'est pas installé et configuré correctement?

en: Meaning
fr_CA: Signification

note: SCRIPT
en: Media
fr_CA: Média

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
fr_CA: Image de présentation (URL de l'image)

note: SCRIPT
en: Media...
fr_CA: Média...

note: SCRIPT
en: Medium
fr_CA: Médium

note: SCRIPT
en: Medium Blue
fr_CA: Bleu moyen

note: SCRIPT
en: Medium Gray
fr_CA: Gris moyen

note: SCRIPT
en: Medium Purple
fr_CA: Violet moyen

en: Meeting facilitator
fr_CA: Facilitateur de réunion

en: Meetings chairperson
fr_CA: Président de réunion

en: Member
fr_CA: Membre

en: Members
fr_CA: Membres

en: Memcached:
fr_CA: Memcached :

en: Men
fr_CA: Hommes

en: Mentor:
fr_CA: Mentor :

note: INPUT type=submit
en: Merge
fr_CA: Fusionner

note: SCRIPT
en: Merge cells
fr_CA: Fusionner les cellules

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
fr_CA: Échec de la fusion! L'erreur suivante s'est produite : %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
fr_CA: Échec de la fusion! L'utilisateur à garder n'est pas valide.

en: Merge invoices
fr_CA: Fusionner les factures

en: Merge invoices
fr_CA: Fusionner les factures

en: Merge patron records
fr_CA: Fusionner les dossiers d'utilisateurs

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Fusionner les dossiers d'utilisateurs &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
fr_CA: Fusionner les utilisateurs

en: Merge records
fr_CA: Fusionner les notices

en: Merge reference
fr_CA: Notice de référence

en: Merge selected
fr_CA: Fusionner les notices sélectionnées

en: Merge selected invoices
fr_CA: Fusionner les factures sélectionnées

en: Merge selected patrons
fr_CA: Fusionner les utilisateurs sélectionnés

en: Merging records
fr_CA: Fusion des notices

en: Merging records
fr_CA: Fusion des notices

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr_CA: Fusion des notices &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
fr_CA: Fusionner avec l'autorité&nbsp;:

en: Message body:
fr_CA: Corps du message :

en: Message broker:
fr_CA: Agent de message:

en: Message is duplicate
fr_CA: Le message est en double

en: Message sent
fr_CA: Message envoyé

en: Message subject:
fr_CA: Sujet du message :

en: Messaging
fr_CA: Messages

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
fr_CA: Métadonnées et propriétés du document

note: SCRIPT
en: Middle
fr_CA: Centre

en: Middletown Township Public Library, USA
fr_CA: Middletown Township Public Library, États-Unis

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
fr_CA: Bleu nuit

en: Mine
fr_CA: La mienne

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
fr_CA: Mines Paristech (auparavant Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

en: Minimum Koha version
fr_CA: Version minimum de Koha

en: Minimum password length:
fr_CA: Taille minimale du mot de passe :

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
fr_CA: Taille minimale du mot de passe&nbsp;: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
fr_CA: Version minimale : %s

en: Missing
fr_CA: Manquant

en: Missing (damaged)
fr_CA: Manquant (endommagé)

en: Missing (lost)
fr_CA: Manquant (perdu)

en: Missing (never received)
fr_CA: Manquant (jamais reçu)

en: Missing (not scanned)
fr_CA: Manquant (non scanné)

en: Missing (sold out)
fr_CA: Manquant (épuisé)

en: Missing SMS number
fr_CA: Numéro SMS manquant

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
fr_CA: Contenu de la zone de contrôle manquant

en: Missing from email address
fr_CA: Absent de l'adresse e-mail

en: Missing issues
fr_CA: Numéros manquants

en: Missing issues:
fr_CA: Numéros manquants :

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
fr_CA: Numéros manquants : %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
fr_CA: Sous-zone obligatoire manquante: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
fr_CA: Zone obligatoire manquante&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Misspelled word
fr_CA: Mot mal orthographié

en: Mobile
fr_CA: Cellulaire

en: Mobile phone
fr_CA: Numéro de téléphone cellulaire

en: Mobile:
fr_CA: Cellulaire :

en: Modal title
fr_CA: Titre de fenêtre modale

en: Moderate patron comments
fr_CA: Modérer les commentaires des utilisateurs

en: Moderate patron comments
fr_CA: Approuver les commentaires des utilisateurs.

en: Moderate patron tags
fr_CA: Modérer les mots-clés des utilisateurs

en: Moderate patron tags
fr_CA: Gérer les mots-clés des utilisateurs

en: Modification date
fr_CA: Date de modification

en: Modification log
fr_CA: Registres des modifications

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
fr_CA: Attribut utilisateur modifié &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
fr_CA: Règle de concordance modifiée &quot;%s&quot;

en: Modify
fr_CA: Modifier

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
fr_CA: Modifier le serveur %s

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
fr_CA: Modifier %s serveur %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
fr_CA: Modifier les correspondances des champs de recherche SRU pour les autorités

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
fr_CA: Modifier les correspondances des champs de recherche SRU pour les notices

en: Modify a CSV profile
fr_CA: Modifier un modèle CSV

en: Modify a budget
fr_CA: Modifier un budget

en: Modify a city
fr_CA: Modifier une ville

en: Modify a credit type
fr_CA: Modifier un type de crédit

en: Modify a debit type
fr_CA: Modifier le type de frais

en: Modify a desk
fr_CA: Modifier un comptoir

en: Modify a fund
fr_CA: Modifier un fond

en: Modify account
fr_CA: Modifier le compte

en: Modify additional content
fr_CA: Modifier le contenu additionnel

en: Modify an acquisitions basket
fr_CA: Modifier un panier d'acquisitions

en: Modify an acquisitions basket header
fr_CA: Modifier un en-tête de panier d'acquisitions

en: Modify an acquisitions basket's users
fr_CA: Modifier les utilisateurs d'un panier d'acquisitions

en: Modify an additional content
fr_CA: Modifier un contenu additionnel

en: Modify an invoice adjustment
fr_CA: Modifier un ajustement de facture

en: Modify an order
fr_CA: Modifier une commande

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
fr_CA: Modifier autorité N°%s %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
fr_CA: Modifier l'autorité N°%s (%s)

en: Modify authority type
fr_CA: Modifier le type d'autorité

en: Modify authorized value
fr_CA: Modifier la valeur autorisée

en: Modify authorized value
fr_CA: Modifier la valeur autorisée

en: Modify budget
fr_CA: Modifier le budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Modify budget '%s'
fr_CA: Modifier le budget '%s'

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
fr_CA: Modifier la caisse %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
fr_CA: Modifier la catégorie %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category '%s'
fr_CA: Modifier la catégorie '%s'

en: Modify city
fr_CA: Modifier la ville

en: Modify classification source
fr_CA: Modifier source de classification

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
fr_CA: Modifier le contrat %s pour %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
fr_CA: Modifier le contrat '%s'

en: Modify currency
fr_CA: Modifier la devise

en: Modify debit type
fr_CA: Modifier le type de débit

en: Modify field
fr_CA: Modifier le champ

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
fr_CA: Modifier le champ '%s'

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
fr_CA: Modifier les champs pour '%s'

en: Modify filing rule
fr_CA: Modifier règle de classement

en: Modify framework text
fr_CA: Modifier le texte de la grille

en: Modify fund
fr_CA: Modifier le poste budgétaire

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
fr_CA: Modifier le poste budgétaire %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
fr_CA: Modifier les postes budgétaires (modifier les lignes existantes, sans pouvoir en créer de nouvelles)

en: Modify holds priority
fr_CA: Modifier la priorité des réservations

en: Modify item type
fr_CA: Modifier le type de document

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
fr_CA: Modifier le type de document '%s'

en: Modify library
fr_CA: Modifier la bibliothèque

en: Modify notice
fr_CA: Modifier la notification

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
fr_CA: Modifier les détails de la commande (no %s)

en: Modify patron
fr_CA: Modifier l'utilisateur

en: Modify patron attribute type
fr_CA: Modifier un attribut utilisateur

en: Modify patrons in batch
fr_CA: Modifier les utilisateurs en lot

en: Modify pattern
fr_CA: Modifier le modèle

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
fr_CA: Modifier le modèle: %s

en: Modify record matching rule
fr_CA: Modifier règle de concordance

en: Modify record using template
fr_CA: Modifier la notice à l'aide du modèle

en: Modify record using the following template:
fr_CA: Modifier les notices en utilisant le modèle suivant:

en: Modify records using a MARC modification template?
fr_CA: Modifier les notices avec un modèle de modification MARC?

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
fr_CA: Modifier les prêts sélectionnés

en: Modify selected items
fr_CA: Modifier les exemplaires sélectionnés

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
fr_CA: Modifier les notices sélectionnées

en: Modify splitting rule
fr_CA: Modifier règle de fractionnement

en: Modify subscription
fr_CA: Modifier l'abonnement

en: Modify tag
fr_CA: Modifier la zone

en: Modify tag
fr_CA: Modifier la zone

note: %1$s:  searchfield | html
en: Modify tag %s
fr_CA: Modifier la zone %s

en: Modify the due date checkouts in batch
fr_CA: Modifier en lot les dates d'échéance des prêts

en: Modify the statistics you share with the Koha community
fr_CA: Modifiez les statistiques que vous partagez avec la communauté Koha

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
fr_CA: Modification du modèles de numérotation '%s'

note: TH
en: Module current
fr_CA: Modules courants

en: Module maintainer
fr_CA: Responsable du module

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
fr_CA: La taille du module fait référence aux dimensions en pixels de chaque carré noir ou blanc dans le code QR généré.

note: TH
en: Module upgrade needed
fr_CA: Mise à jour du module requise

en: Modules:
fr_CA: Modules&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
fr_CA: Lundi

note: SCRIPT
en: Mondays
fr_CA: Lundis

en: Month
fr_CA: Mois

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
fr_CA: Le mois est %s

en: Month/day
fr_CA: Mois/Jour

en: Month:
fr_CA: Mois&nbsp;:

en: More
fr_CA: Plus

en: More
fr_CA: Plus

en: More &rsaquo; Set permissions
fr_CA: Plus &rsaquo; Définir les permissions pour

en: More details
fr_CA: Plus de détails

en: More documentation on defining key maps
fr_CA: Plus de documentation sur la définition des raccourcis clavier

en: More lists
fr_CA: Plus de listes

en: More options
fr_CA: Plus d'options

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
fr_CA: Plus d'une autorité locale est concordante. Il s'agit possiblement d'une autorité en double!

note: SCRIPT
en: More...
fr_CA: Plus...

en: Morning
fr_CA: Matin

en: Morning
fr_CA: Matin

en: Most-circulated items
fr_CA: Documents les plus empruntés

en: Most-circulated items
fr_CA: Documents les plus empruntés

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Documents les plus empruntés%s &rsaquo; Résultats%s &rsaquo; Bilans et statistiques &rsaquo; Koha

en: Move
fr_CA: Déplacer

note: A
en: Move action down
fr_CA: Déplacer l'action vers le bas

note: A
en: Move action to bottom
fr_CA: Déplacer l'action en dernier

note: A
en: Move action to top
fr_CA: Déplacer l'action en premier

note: A
en: Move action up
fr_CA: Déplacer l'action vers le haut

note: A
en: Move alert down
fr_CA: Déplacer l'alerte vers le bas

note: A
en: Move alert to bottom
fr_CA: Déplacer l'alerte tout en bas

note: A
en: Move alert to top
fr_CA: Déplacer l'alerte tout en haut

note: A
en: Move alert up
fr_CA: Déplacer l'alerte vers le haut

note: A
en: Move hold down
fr_CA: Descendre la réservation

note: A
en: Move hold to bottom
fr_CA: Descendre la réservation en dernier

note: A
en: Move hold to top
fr_CA: Remonter la réservation en premier

note: A
en: Move hold up
fr_CA: Remonter la réservation

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
fr_CA: Transférer les utilisateurs dans la table d'utilisateurs supprimés. Ils peuvent être supprimés définitivement avec le script

en: Move remaining unspent funds
fr_CA: Déplacer les montants des postes budgétaires restants

en: Move these patrons to the trash
fr_CA: Supprimer ces utilisateurs

en: Move to next position
fr_CA: Aller à la prochaine position

en: Move to next stage
fr_CA: Déplacer à la prochaine étape

en: Move to previous position
fr_CA: Aller à la position précédente

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
fr_CA: Déplacer les commandes non réceptionnées

en: Moved!
fr_CA: Déplacée!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
fr_CA: Multiples réceptions

en: Musical recording
fr_CA: Enregistrement musical

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
fr_CA: La valeur doit être plus grande que la valeur 'à partir de'.

en: My account
fr_CA: Mon compte

en: My checkouts
fr_CA: Mes prêts

en: My library
fr_CA: Ma bibliothèque

note: OPTGROUP
en: My templates
fr_CA: Mes modèles

en: MySQL data added
fr_CA: Données MySQL ajoutées

en: MySQL version:
fr_CA: Version MySQL&nbsp;:

en: NO DESK SET
fr_CA: AUCUN COMPTOIR PARAMÉTRÉ

en: NOT CHECKED IN
fr_CA: NON RETOURNÉ

en: NOT CHECKED IN
fr_CA: NON RETOURNÉ

en: NT
fr_CA: TS

en: Name
fr_CA: Nom

en: Name (any):
fr_CA: Nom (tous):

en: Name of day
fr_CA: Nom du jour

en: Name of day (abbreviated)
fr_CA: Nom du jour (abrégé)

en: Name of month
fr_CA: Nom du mois

en: Name of month (abbreviated)
fr_CA: Nom du mois (abrégé)

en: Name of season
fr_CA: Nom de la saison

en: Name of season (abbreviated)
fr_CA: Nom de la saison (abrégé)

en: Name or ISSN:
fr_CA: Nom ou ISSN :

en: Name or barcode not found. Please try an other
fr_CA: Nom ou code-barres introuvable, veuillez en essayer un autre

en: Name or cardnumber:
fr_CA: Nom ou numéro de carte :

en: Name the new definition
fr_CA: Nommer la nouvelle définition

en: Name:
fr_CA: Nom :

en: Name:
fr_CA: Nom :

en: Named:
fr_CA: Nom&nbsp;:

en: Named:
fr_CA: Nom&nbsp;:

note: ABBR
en: Narrower Term
fr_CA: Terme spécifique

en: National Library of Finland, Finland
fr_CA: National Library of Finland, Finlande

note: SCRIPT
en: Navy Blue
fr_CA: Bleu marine

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
fr_CA: Les paquets nécessaires à Elasticsearch ne sont pas installés sur votre serveur. Veuillez communiquer avec votre administrateur système si vous voulez configurer Elasticsearch

en: Nederlands-Belgi&euml; (Dutch-Belgium)
fr_CA: Nederlands-Belgi&euml; (Néerlandais de Belgique)

en: Nederlands-Nederland (Dutch-The Netherlands) Ronald Wijlens, Saxion University
fr_CA: Nederlands-Nederland (Néerlandais-Pays-Bas) Ronald Wijlens, Université Saxion

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
fr_CA: Besoin d'aide pour? Pour obtenir de l'aide sur l'octroi d'autorisations, recherchez en ligne "%s autorisation manuelle".

en: Never
fr_CA: Jamais

en: Never expires
fr_CA: N'expire jamais

en: New
fr_CA: Ajouter

en: New
fr_CA: Ajouter

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
fr_CA: Nouveau serveur %s

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
fr_CA: Nouveau serveur %s

en: New (
fr_CA: Nouveau (

en: New CSV profile
fr_CA: Nouveau modèle CSV

en: New EAN
fr_CA: Nouveau EAN

en: New ILL request
fr_CA: Nouvelle demande de PEB

en: New ILL request
fr_CA: Nouvelle demande de PEB

en: New SMS provider
fr_CA: Nouveau fournisseur SMS

en: New SMTP server
fr_CA: Nouveau serveur SMTP

en: New SQL from Mana
fr_CA: Nouveau rapport SQL de Mana

en: New SQL report
fr_CA: Nouveau rapport SQL

en: New SRU server
fr_CA: Nouveau serveur SRU

en: New Z39.50 server
fr_CA: Nouveau serveur Z39.50

en: New Zealand Central Agencies Library, New Zealand
fr_CA: New Zealand Central Agencies Library, Nouvelle-Zélande

en: New Zealand Ministry of Education Library, New Zealand
fr_CA: New Zealand Ministry of Education Library, Nouvelle-Zélande

en: New account
fr_CA: Nouveau compte

en: New action
fr_CA: Nouvelle action

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: New additional content (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
fr_CA: Nouveau contenu additionnel (%sNouvelles%sPages%sPersonnalisations HTML%s)

en: New alert
fr_CA: Nouvelle alerte

en: New authority
fr_CA: Ajouter une autorité

en: New authority type
fr_CA: Ajouter un type d'autorité

en: New authorized value
fr_CA: Nouvelle valeur autorisée

en: New authorized value
fr_CA: Nouvelle valeur autorisée

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
fr_CA: Ajouter une valeur autorisée pour %s

en: New basket group
fr_CA: Nouveau bordereau

note: A
en: New batch item deletion
fr_CA: Suppression d'un nouveau lot d'exemplaires

note: A
en: New batch item modification
fr_CA: Modification d'un nouveau lot d'exemplaires

en: New batch patron modification
fr_CA: Modification du nouveau lot d'utilisateurs

note: A
en: New batch patrons modification
fr_CA: Modification du nouveau lot d'utilisateurs

note: A
en: New batch record deletion
fr_CA: Nouvelle suppression d'un lot de notices

note: A
en: New batch record modification
fr_CA: Nouvelle modification d'un lot de notices

en: New budget
fr_CA: Ajouter un budget

en: New card
fr_CA: Nouvelle carte

en: New cash register
fr_CA: Nouvelle caisse

en: New cash register
fr_CA: Nouvelle caisse

en: New category
fr_CA: Ajouter une catégorie

en: New category
fr_CA: Ajouter une catégorie

en: New child record
fr_CA: Ajouter une notice fille

en: New city
fr_CA: Ajouter une ville

en: New classification source
fr_CA: Ajouter une source de classification

en: New club
fr_CA: Nouveau club

en: New club field
fr_CA: Nouveau champ de club

en: New club template
fr_CA: Nouveau modèle de club

en: New collection
fr_CA: Nouvelle collection

en: New comment
fr_CA: Nouveau commentaire

en: New contract
fr_CA: Ajouter un contrat

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
fr_CA: Ajouter un contrat pour %s

en: New course
fr_CA: Ajouter un cours

en: New credit type
fr_CA: Nouveau type de crédit

en: New curbside pickups
fr_CA: Nouvelles collectes sur rendez-vous

en: New currency
fr_CA: Ajouter une devise

en: New debit type
fr_CA: Ajouter un type de frais

en: New definition
fr_CA: Ajouter une définition

en: New desk
fr_CA: Nouveau comptoir

note: SCRIPT
en: New document
fr_CA: Nouveau document

en: New due date
fr_CA: Nouvelle date d'échéance

en: New due date:
fr_CA: Nouvelle date d'échéance :

en: New enrollment field
fr_CA: Nouveau champ d'inscription

en: New entry
fr_CA: Nouvelle entrée

en: New entry using WYSIWYG editor
fr_CA: Nouvelle entrée à l'aide de l'éditeur WYSIWYG

en: New entry using text editor
fr_CA: Nouvelle entrée à l'aide de l'éditeur de texte

note: SCRIPT
en: New field
fr_CA: Nouveau champ

en: New field on next line
fr_CA: Nouvelle zone sur la prochaine ligne

en: New filing rule
fr_CA: Ajouter des règles de classement

en: New framework
fr_CA: Ajouter une grille

en: New frequency
fr_CA: Nouvelle périodicité

en: New from Z39.50/SRU
fr_CA: Ajouter via Z39.50/SRU

en: New from Z39.50/SRU
fr_CA: Ajouter via Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
fr_CA: Nouveau poste budgétaire pour %s

en: New guided report
fr_CA: Nouveau rapport guidé

en: New item
fr_CA: Ajouter un nouvel exemplaire

en: New item group
fr_CA: Nouveau groupe d'exemplaires

en: New item lost value:
fr_CA: Nouveau statut perdu de l'exemplaire :

en: New item type
fr_CA: Ajouter un type de document

en: New item type created!
fr_CA: Nouveau type de document créé!

en: New label batch
fr_CA: Créer un lot d'étiquettes

en: New label batch
fr_CA: Créer un lot d'étiquettes

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
fr_CA: Nouveau lot d'étiquettes créé : N°%s

en: New label layout
fr_CA: Nouveau format d'étiquettes

en: New label layout
fr_CA: Nouveau format d'étiquettes

en: New label template
fr_CA: Nouveau modèle d'étiquettes

en: New library
fr_CA: Nouvelle bibliothèque

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
fr_CA: Nouvelle bibliothèque %s

en: New line (\n)
fr_CA: Nouvelle ligne (\n)

en: New list
fr_CA: Nouvelle liste

note: SCRIPT
en: New macro...
fr_CA: Nouvelle macro...

en: New notice
fr_CA: Nouvelle notification

en: New numbering pattern
fr_CA: Nouveau modèle de numérotation

en: New numbering pattern
fr_CA: Nouveau modèle de numérotation

en: New order
fr_CA: Nouvelle commande

en: New password:
fr_CA: Nouveau mot de passe&nbsp;:

en: New patron
fr_CA: Nouvel utilisateur

en: New patron attribute type
fr_CA: Ajout d'un attribut d'utilisateur

en: New patron card batch
fr_CA: Nouveau lot de cartes d'utilisateur d'abonné

en: New patron list
fr_CA: Nouvelle liste d'utilisateurs

en: New preference
fr_CA: Ajouter une préférence

en: New printer profile
fr_CA: Nouveau profil d'imprimante

en: New purchase suggestion
fr_CA: Nouvelle suggestion d'achat

en: New quote
fr_CA: Nouvelle citation

en: New record
fr_CA: Ajouter une notice

en: New record matching rule
fr_CA: Ajouter une règle de concordance

en: New report
fr_CA: Nouveau rapport

note: SCRIPT
en: New request
fr_CA: Nouvelle demande

en: New request
fr_CA: Nouvelle demande

en: New rota
fr_CA: Nouvelle rotation

en: New routing list
fr_CA: Nouvelle liste de circulation

en: New search
fr_CA: Nouvelle recherche

en: New search field
fr_CA: Nouveau champ de recherche

en: New set
fr_CA: Nouvel ensemble

en: New slot:
fr_CA: Nouvelle plage :

en: New splitting rule
fr_CA: Nouvelle règle de fractionnement

en: New subscription
fr_CA: Ajouter un abonnement

en: New subscription
fr_CA: Ajouter un abonnement

en: New subscription for this serial
fr_CA: Nouvel abonnement pour ce périodique

en: New tag
fr_CA: Ajouter une zone

en: New tag
fr_CA: Ajouter une zone

en: New template
fr_CA: Nouveau modèle

en: New username:
fr_CA: Nouvel identifiant&nbsp;:

en: New value
fr_CA: Nouvelle valeur

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
fr_CA: Nouvelle valeur : %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
fr_CA: Nouvelle valeur : %s %s %s vide %s %s (Pas une valeur autorisée) %s %s %s %s "Vide" %s

en: New vendor
fr_CA: Ajouter un fournisseur

note: SCRIPT
en: New window
fr_CA: Nouvelle fenêtre

en: Newcastle City Council, United Kingdom
fr_CA: Newcastle City Council, Royaume-Uni

en: Newer version
fr_CA: Nouvelle version

en: News
fr_CA: Nouvelles

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
fr_CA: Les nouvelles seront toujours accessibles par URL directe si elles sont expirées. %s

en: Newsletter editor
fr_CA: Éditeur de l'infolettre

en: Newsletter editor:
fr_CA: Éditeur de l'infolettre:

note: INPUT type=submit
en: Next
fr_CA: Suivant

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Next &gt;&gt;
fr_CA: Suivant >>

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
fr_CA: Suiv. >>

en: Next available
fr_CA: Prochain disponible

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
fr_CA: %s prochains exemplaires disponibles

en: Next available item from group
fr_CA: Prochain exemplaire disponible du groupe

en: Next issue publication date:
fr_CA: Date de parution du prochain numéro :

en: Next open day
fr_CA: Prochain jour d'ouverture

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
fr_CA: Page suivante

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
fr_CA: Nicholas Rosasco (Compilateur de la documentation)

en: No
fr_CA: Non

en: No
fr_CA: Non

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
fr_CA: Non %s

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
fr_CA: Non (si vous ne vérifiez pas les exemplaires lors de la préparation, vous ne pourrez pas modifier cette option plus tard)

en: No (N)
fr_CA: Non (N)

en: No (default)
fr_CA: Non (par défaut)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
fr_CA: Pas de grille ACQ, grille par défaut utilisée. Vous pouvez créer une grille de catalogage avec le code ACQ, la grille sera utilisée pour les exemplaires

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
fr_CA: Pas de grille ACQ, grille par défaut utilisée. Vous pouvez créer une grille de catalogage avec le code ACQ, la grille sera utilisée pour les exemplaires

en: No DEPARTMENT authorized values found!
fr_CA: Il n'y a aucune valeur autorisée dans la catégorie DEPARTMENT!

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
fr_CA: Pas de configuration EDIFACT pour %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
fr_CA: Pas de grilles de catalogage MARC définies pour votre langue. Nous nous rabattons sur les grilles en anglais (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
fr_CA: Aucun modèle de modification MARC défini. Vous devez

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
fr_CA: Aucun paramètrage de champ de recherche SRU n'a été défini. Cela signifie que toutes les recherches de champ concerneront toute la notice. Continuer ?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
fr_CA: Il n'y a aucune valeur autorisée dans la catégorie TERM! Veuillez créer une ou plusieurs valeurs autorisées dans la catégorie TERM.

en: No XSLT file passed.
fr_CA: Aucun fichier XSLT effectué.

en: No action defined for the template.
fr_CA: Aucune action définie pour le modèle.

en: No active currency is defined
fr_CA: Aucune devise active n'est définie

en: No active currency is defined. Please go to
fr_CA: Aucune devise active n'est définie. Veuillez aller à

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
fr_CA: Aucune adresse enregistrée.

en: No and try to override system preferences
fr_CA: Non et essayer d'outrepasser les préférences système

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
fr_CA: Aucune notice n'a été sélectionnée.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
fr_CA: Aucun lien n'a été modifié.

en: No automatic renewal after
fr_CA: Aucun renouvellement automatique après

en: No automatic renewal after (hard limit)
fr_CA: Pas de renouvellement automatique après (extrême limite)

en: No available parent types
fr_CA: Aucun type parent disponible

en: No barcode
fr_CA: Aucune code-barres

en: No basket given.
fr_CA: Aucun panier.

note: SCRIPT
en: No basket group
fr_CA: Aucun groupe de paniers

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
fr_CA: Aucune notice bibliographique trouvé avec numéro de notice %s

en: No cards created (empty batch or list?)
fr_CA: Aucune carte créé (lot ou liste vide?)

en: No categories have been defined.
fr_CA: Aucune catégorie n'est paramétrée.

en: No change
fr_CA: Aucune modification

en: No checkouts for the selected filters.
fr_CA: Aucun prêt ne correspond aux filtres sélectionnés.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
fr_CA: Aucune règle de circulation n'a été définie pour cette combinaison d'utilisateur et de document.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
fr_CA: Aucune ville enregistrée.

en: No claims notice defined.
fr_CA: Aucune notification de réclamation n'est définie.

en: No club templates defined.
fr_CA: Aucun modèle de club défini.

en: No club with this name, please, try another
fr_CA: Aucun club avec ce nom, veuillez en essayer un autre

en: No clubs defined.
fr_CA: Aucun club défini.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
fr_CA: Aucun club défini. Un modèle de club doit être défini avant de définir un club.

note: SCRIPT
en: No color
fr_CA: Aucune couleur

note: SCRIPT
en: No columns selected!
fr_CA: Aucune colonne sélectionnée

en: No comments have been approved.
fr_CA: Aucun commentaire n'a été approuvé.

en: No comments to moderate.
fr_CA: Pas de commentaires à approuver.

en: No cover image available
fr_CA: Aucune image de couverture disponible

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
fr_CA: Aucune base de données %s détectée.

en: No date of birth stored.
fr_CA: Aucune date de naissance enregistrée.

note: SCRIPT
en: No date selected
fr_CA: Aucune date sélectionnée

en: No description available
fr_CA: Pas de description disponible

en: No description entered.
fr_CA: Aucune description saisie.

en: No descriptions
fr_CA: Pas de escriptions

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
fr_CA: Aucune adresse courriel enregistrée.

en: No files found.
fr_CA: Aucun fichier trouvé.

en: No fund
fr_CA: Pas de poste budgétaire

en: No fund found
fr_CA: Aucun poste budgétaire trouvé

note: SCRIPT
en: No fund selected.
fr_CA: Aucun poste budgétaire sélectionné.

en: No funds to display for this search criteria
fr_CA: Aucun poste budgétaire correspondant à ce critère de recherche

en: No group
fr_CA: Aucun groupe

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
fr_CA: Il n'y a aucune réservation pour cet utilisateur sur cette notice bibliographique.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
fr_CA: Pas de réservation avec l'id %s trouvée.

en: No holds allowed
fr_CA: Réservations interdites

en: No holds allowed:
fr_CA: Réservations interdites :

en: No holds are allowed on this item
fr_CA: Aucune réservation n'est autorisée sur cet exemplaire

en: No holds found.
fr_CA: Pas de réservation trouvée.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
fr_CA: Aucune réservation sur cet exemplaire / Nombre total de réservations sur cette notice : %s

note: A
en: No holds on this record
fr_CA: Aucune réservation sur cette notice

en: No if settings allow it
fr_CA: Non, si les configurations le permettent

en: No image:
fr_CA: Pas d'image :

en: No images are currently available.
fr_CA: Aucune image n'est disponible.

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
fr_CA: Aucune image n'a encore été téléversée pour cette notice bibliographique.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
fr_CA: Pas d'exemplaire avec le code-barres %s

en: No item matches this barcode
fr_CA: Pas d'exemplaire avec code-barres

en: No item or bibliographic record found
fr_CA: Aucun exemplaire ou notice bibliographique trouvé

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
fr_CA: Aucun exemplaire avec ce code-barres dans la base de données hors-ligne (transaction enregistrée quand même) : %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
fr_CA: Pas d'exemplaire avec code-barres&nbsp;: %s

en: No item with matching barcode found
fr_CA: Pas d'exemplaire avec la code-barres identique trouvé

en: No items
fr_CA: Aucun exemplaire

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
fr_CA: Aucun élément ajouté, car la bibliothèque n'est pas définie. Configurez votre bibliothèque avant d'ajouter des exemplaires à un lot.

en: No items are available
fr_CA: Pas d'exemplaire disponible

en: No items available:
fr_CA: Aucun exemplaire disponible :

en: No items deleted.
fr_CA: Aucun exemplaire supprimé.

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
fr_CA: Pas d'exemplaires à %s

en: No items found.
fr_CA: Pas d'exemplaire(s) trouvé(s).

en: No items modified.
fr_CA: Aucun élément modifié.

en: No items were found by searching.
fr_CA: Aucun exemplaire trouvé.

en: No keys defined for the current patron.
fr_CA: Aucune clé définie pour l'utilisateur actuel.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
fr_CA: Pas de nottification ni suspension définie pour le délai %s et la catégorie d'utilisateur %s. Si un délai est saisi, il faut spécifier une action de suspension et/ou une notification à envoyer.

en: No library limitation
fr_CA: Aucune limite de bibliothèque

en: No limit
fr_CA: Aucune limite

en: No limitation
fr_CA: Aucune limite

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
fr_CA: Aucun registre %s pour

en: No mappings have been defined for this set
fr_CA: Il n'y pas de liens définis pour cet ensemble

en: No match
fr_CA: Aucune correspondance

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
fr_CA: Aucune correspondance pour le N° d'utilisateur (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
fr_CA: Aucune correspondance pour l'utilisateur (%s). LE FILTRE REQUIT LE N° D'UTILISATEUR (pas le nom).

note: SCRIPT
en: No matches found
fr_CA: Aucune correspondances trouvées

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
fr_CA: Aucune autorité concordante trouvée.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
fr_CA: Aucune autorité concordante trouvée. Une nouvelle autorité a été créée automatiquement.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
fr_CA: Aucune autorité concordante trouvée. Une nouvelle autorité a été créée ou importée

en: No matching item could be found
fr_CA: Aucun exemplaire correspondant n'a pu être trouvé

note: SCRIPT
en: No matching reports found
fr_CA: Pas de rapports correspondants trouvés

en: No matching rule in effect
fr_CA: Aucune règle de concordance active

en: No missing issues found.
fr_CA: Aucun numéro manquant trouvé.

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
fr_CA: Aucune faute d'orthographe trouvée.

en: No more renewals possible
fr_CA: Pas de renouvellement supplémentaire possible

en: No more renewals possible.
fr_CA: Plus de renouvellement possible.

en: No name
fr_CA: Sans nom

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
fr_CA: Pas de nom, panier n° : %s

en: No notes from SMS driver
fr_CA: Aucune note du pilote SMS

en: No notice
fr_CA: Pas de notification

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
fr_CA: Aucun commande n'a été dupliquée. Peut-être qu'une erreur s'est produite?

en: No order selected
fr_CA: Aucune commande sélectionnée

en: No orders yet
fr_CA: Pas encore de commande

en: No other items.
fr_CA: Aucun autre exemplaire.

en: No outstanding charges
fr_CA: Aucun frais non réglés

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
fr_CA: Aucun partenaire n'a encore été défini. Veuillez créer les dossiers d'utilisateurs appropriés (la catégorie ILLLIBS est utilisée par défaut).

note: SCRIPT
en: No patron card number in offline database (proceeding anyway): %s
fr_CA: Aucun numéro de carte d'utilisateur dans la base de données hors-ligne (continuer quand même): %s

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
fr_CA: Aucun N° de carte d'utilisateur ou N° d'utilisateur n'est indiqué.

en: No patron matched
fr_CA: Pas d'utilisateur trouvé

en: No patron may put this book on hold.
fr_CA: Aucun utilisateur ne pourra réserver ce livre.

en: No patron records have been actually removed
fr_CA: Aucun utilisateur n'a été supprimé.

en: No patron records have been anonymized
fr_CA: Aucun utilisateur n'a eu ses prêts anonymisés.

en: No patron records have been removed
fr_CA: Aucun utilisateur n'a été supprimé.

en: No patron with this name, please, try another
fr_CA: Il n'y a pas d'utilisateur avec ce nom, prière d'en essayer un autre

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
fr_CA: Aucun panier en attente. %s

en: No pending on-site checkout.
fr_CA: Aucun prêt sur place en attente.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
fr_CA: Aucun numéro de téléphone enregistré.

en: No physical items for this record
fr_CA: Aucun exemplaire pour cette notice

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
fr_CA: Aucune plage horaire pour cette journée.

en: No pickups have been delivered today.
fr_CA: Aucune collecte livrée aujourd'hui.

en: No plugins installed
fr_CA: Aucune extension n'est installée

en: No plugins that can be used as a tool are installed
fr_CA: Aucune extension pouvant être utilisée comme outil n'est installée

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
fr_CA: Aucune extension permettant la conversion de fichiers en notices MARC n'est installée

en: No plugins that can create a report are installed
fr_CA: Aucune extension permettant de créer un rapport n'est installée

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
fr_CA: Aucune extension permettant de traiter des paiements en ligne à travers le catalogue public n'est installée

note: A
en: No popup
fr_CA: Aucun popup

en: No print template found
fr_CA: Aucun modèle d'impression trouvé

en: No reason
fr_CA: Aucune raison

en: No reason given
fr_CA: Aucune raison

en: No recalls have been made.
fr_CA: Aucun rappel n'a été effectué.

en: No record has been deleted. An error occurred.
fr_CA: Aucune notice a été supprimée. Une erreur est survenue.

en: No record was removed.
fr_CA: Aucune notice n'a été enlevée.

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
fr_CA: Aucune notice n'a été importée car elles correspondent toutes à des notices existantes dans votre catalogue.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
fr_CA: Aucune notice n'a été sélectionnée.

en: No records have been staged.
fr_CA: Aucune notice ajoutée dans le réservoir.

en: No records imported
fr_CA: Aucune notice importée

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
fr_CA: Aucune notice n'a été modifiée. %s

en: No renewal before
fr_CA: Aucun renouvellement avant

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
fr_CA: Réservations interdites

en: No results for your query
fr_CA: Aucun résultat pour votre recherche

en: No results found
fr_CA: Aucun résultat!

en: No results found for
fr_CA: Aucun résultat pour

en: No results found.
fr_CA: Aucun résultat.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
fr_CA: Aucun résultat ne correspond à votre recherche %sde

en: No results.
fr_CA: Aucun résultat.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
fr_CA: Pas de données d'exemple et de paramétrage défini dans votre langue. Nous nous rabattons sur les exemples disponibles en anglais (en)

en: No saved reports match your criteria.
fr_CA: Aucun rapport enregistré de correspond à vos critères.

note: SCRIPT
en: No serials selected
fr_CA: Aucun périodique sélectionné

en: No status
fr_CA: Aucun statut

en: No string to transform.
fr_CA: Aucune chaîne à transformer.

en: No system preferences matched your search for:
fr_CA: Aucune préférence système ne correspond à votre recherche&nbsp;:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
fr_CA: Aucune adresse courriel destinataire. Veuillez choisir un partenaire ou vérifiez vos dossiers de bibliothèques partenaires.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
fr_CA: Aucun répertoire temporaire trouvé.

en: No title
fr_CA: Sans titre

en: No title entered.
fr_CA: Aucun titre saisi.

en: No transfers to receive
fr_CA: Pas de transfert à recevoir

en: No transfers to send
fr_CA: Pas de transferts à envoyer

en: No valid patrons to merge were found.
fr_CA: Aucun utilisateur valide à fusionner n'a été trouvé.

en: No valid pickup location
fr_CA: Aucun lieu de ramassage valide

en: No warnings.
fr_CA: Aucun avertissement.

en: No, I don't confirm
fr_CA: Non, ne pas confirmer

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
fr_CA: Non, ne pas supprimer

en: No, do not delete
fr_CA: Non, ne pas supprimer

en: No, do not remove
fr_CA: Non, ne pas supprimer

en: No, do not reset mappings
fr_CA: Non, ne pas effacer les correspondances

en: No, don't cancel (N)
fr_CA: Non, ne pas annuler (N)

en: No, don't check out (N)
fr_CA: Non, ne pas prêter (N)

en: No, don't checkin (N)
fr_CA: Non, ne pas retourner (N)

en: No, don't close (N)
fr_CA: Non, ne pas fermer (N)

en: No, don't delete (N)
fr_CA: Non, ne pas supprimer (N)

en: No, don't renew (N)
fr_CA: Non, ne pas renouveler (N)

en: No, let me think about it
fr_CA: Non, laisse-moi y penser

en: No, save as new record
fr_CA: Non, enregistrer comme nouvelle notice

en: No. of items:
fr_CA: Exemplaires&nbsp;:

en: No. of times checked out
fr_CA: Nombre de prêts

en: No: Save as new authority
fr_CA: Non&nbsp;: Enregistrer comme une nouvelle autorité

en: Nobody
fr_CA: Personne

en: Non priority hold
fr_CA: Réservation non-prioritaire

en: Non priority hold:
fr_CA: Réservation non-prioritaire :

en: Non-fiction
fr_CA: Documentaire

en: Non-musical recording
fr_CA: Enregistrement non musical

en: Non-patron guarantor
fr_CA: Garant (non abonné)

en: Non-patron guarantor first name
fr_CA: Prénom du garant (non abonné)

en: Non-patron guarantor surname
fr_CA: Nom de famille du garant (non abonné)

en: Non-public note
fr_CA: Note privée

en: Non-public note:
fr_CA: Note privée&nbsp;:

en: Non-public notes
fr_CA: Notes privées

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
fr_CA: Espace insécable

en: None
fr_CA: Aucun

en: None available
fr_CA: Aucun disponible

en: None defined
fr_CA: Non défini

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
fr_CA: Normalement, aucun de ces exemplaires ne peut être réservé pour cet utilisateur.

en: None selected
fr_CA: Aucune sélection

en: None specified
fr_CA: Non défini

en: None specified
fr_CA: Non défini

en: Nonpublic note
fr_CA: Note privée

en: Nonpublic note:
fr_CA: Note privée&nbsp;:

en: Nonpublic note:
fr_CA: Note privée :

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
fr_CA: Note privée&nbsp;: %s

en: Nonpublic notes
fr_CA: Notes privées

note: SCRIPT
en: Normal day
fr_CA: Jour habituel

en: Normal text
fr_CA: Texte normal

en: Normalization rule:
fr_CA: Règle de normalisation&nbsp;:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
fr_CA: Norsk Bokmål (Norvégien) Axel Bojer et Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
fr_CA: Norsk Nynorsk (Norvégien) Unni Knutsen et Marit Kristine Ådland

en: North Central Regional Library (NCRL), USA
fr_CA: North Central Regional Library (NCRL), États-Unis

en: Northeast Kansas Library System (NEKLS), USA
fr_CA: Northeast Kansas Library System (NEKLS), États-Unis

note: SCRIPT
en: Northern
fr_CA: Nord

en: Not a duplicate. Save as new record
fr_CA: Pas un doublon. Enregistrer en tant que nouveau dossier

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
fr_CA: Certaines autorités utilisées par les grilles de catalogage ne sont pas définies.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
fr_CA: Les sous-zones des zones suivantes ne sont pas toutes dans le même onglet (ou ignorées).

en: Not allowed
fr_CA: Non autorisé

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
fr_CA: Interdit par les paramétrages de confidentialité de l'utilisateur

en: Not allowed to delete own account
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer votre propre compte

en: Not available
fr_CA: Indisponible

en: Not checked out
fr_CA: Non emprunté

en: Not checked out since:
fr_CA: Pas prêté depuis&nbsp;:

en: Not checked out.
fr_CA: Pas en prêt.

en: Not for loan
fr_CA: Exclu du prêt

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
fr_CA: Exclu du prêt %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
fr_CA: Exclu du prêt (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
fr_CA: Pas disponible pour le prêt (Type de document pas pour le prêt)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
fr_CA: Statut Exclu du prêt

en: Not for loan:
fr_CA: Exclu du prêt :

en: Not holdable
fr_CA: Réservation impossible

en: Not important
fr_CA: Pas important

en: Not issued
fr_CA: Non publié

en: Not mandatory
fr_CA: Pas obligatoire

en: Not ordered
fr_CA: Pas commandé

en: Not published
fr_CA: Non publié

en: Not repeatable
fr_CA: Non répétable

en: Not seen
fr_CA: Jamais vu

en: Not set
fr_CA: Non défini

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
fr_CA: Remarque&nbsp;: les exemplaires sont exportés par cet outil, sauf si vous les excluez.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
fr_CA: Remarque: Ce fichier d'exportation sera très grand, et est généré tous les soirs.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
fr_CA: Note à propos du matériel d'accompagnement : %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
fr_CA: Note à propos du matériel d'accompagnement : %s

en: Note for OPAC
fr_CA: Note pour l'OPAC

en: Note for staff
fr_CA: Note interne&nbsp;:

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
fr_CA: Note au bibliothécaire qui gérera votre demande&nbsp;:

en: Note that fields weighting works only for simple search.
fr_CA: Notez que le poids des champs ne fonctionne que pour une recherche simple.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
fr_CA: Veuillez prendre note que le bon endroit pour définir la configuration de memcached est dans votre fichier $KOHA_CONF %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
fr_CA: Veuillez prendre note que le bon endroit pour définir la configuration de memcached est dans votre fichier $KOHA_CONF. Votre configuration de memcached n'est présentement pas valide. %s %s | Méthode de cache efficace : %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
fr_CA: Veuillez prendre note que le bon endroit pour définir la configuration de memcached est dans votre fichier $KOHA_CONF. Pour éviter toute confusion vous ne devriez pas exporter votre configuration de memcached à partir de ENV. %s

en: Note:
fr_CA: Note&nbsp;:

en: Note:
fr_CA: Note :

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
fr_CA: Note&nbsp;: soyez prudents lors de la sélection des colonnes. Si vous en sélectionnez trop, le rapport peut être trop important et ne pas aboutir ou ralentir votre système.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
fr_CA: Note&nbsp;: Pour des téléversements temporaires, ne pas sélectionner de catégorie.

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
fr_CA: Note&nbsp;: change la valeur du type de variable pour une des valeurs du menu déroulant si nécessaire

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
fr_CA: Note&nbsp;: pour le 'champ autorité à reporter', saisissez la zone de l'autorité qu'il faut recopier dans la zone de la notice bibliographique. Par exemple, en UNIMARC, c'est la zone 200 des notices d'autorité nom de personne se reportera dans les zones 700, 701,702 de la notice.

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
fr_CA: Note : l'un des deux champs suivants doit être égal à 1

en: Notes/Comments
fr_CA: Notes

en: Notes:
fr_CA: Notes :

en: Notes:
fr_CA: Notes :

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
fr_CA: Notes : %s

en: Nothing found.
fr_CA: Rien n'a été trouvé.

en: Nothing found.
fr_CA: Aucune réponse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
fr_CA: Aucun élément n'est sélectionné

en: Notice
fr_CA: Message

en: Notice added
fr_CA: Notification ajoutée

en: Notices
fr_CA: Notifications

en: Notices and slips
fr_CA: Notifications et reçus

en: Notices and slips
fr_CA: Notifications et tickets

en: Notification date
fr_CA: Date de notification

en: Notify manager:
fr_CA: Notifier le gestionnaire :

en: Noto fonts
fr_CA: Polices Noto

en: Novelist Select:
fr_CA: Novelist Select :

en: November
fr_CA: Novembre

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
fr_CA: Maintenant, nous allons créer un utilisateur avec des autorisations de superlibrarian. Connectez-vous avec cet accès pour accéder à Koha en tant que membre du personnel avec toutes les autorisations.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
fr_CA: Nous sommes maintenant prêts à créer les tables de la base de données et à les remplir avec quelques données par défaut.

en: Nowhere
fr_CA: Nulle part

en: Num/Patrons
fr_CA: N°/Utilisateur

en: Number
fr_CA: Numéro

en: Number of baskets
fr_CA: Nombre de commandes

en: Number of checkouts
fr_CA: Nombre de prêts

en: Number of columns:
fr_CA: Nombre de colonnes&nbsp;:

en: Number of copies of this item to add:
fr_CA: Nombre de copies de cette exemplaire à ajouter&nbsp;:

en: Number of copies to be made of this item
fr_CA: Nombre de copies de cet exemplaire à ajouter

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
fr_CA: Nombre de cours réservant cette notice bibliographique : %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
fr_CA: Nombre de cours possédant cet exemplaire: %s

en: Number of issues to display in OPAC:
fr_CA: Nombre de numéros à afficher dans l'OPAC :

en: Number of issues to display to staff:
fr_CA: Nombre de numéros à afficher à l'intranet :

en: Number of issues to display to staff:
fr_CA: Nombre de numéros à afficher à l'intranet :

en: Number of issues to display to the public:
fr_CA: Nombre de numéros à afficher au public :

en: Number of issues:
fr_CA: Nombre de numéros&nbsp;:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
fr_CA: Nombre de numéros : %s

en: Number of items
fr_CA: Nombre d'exemplaires

en: Number of items added
fr_CA: Nombre d'exemplaires ajoutés

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
fr_CA: Nombre d'exemplaires disponibles : %s

en: Number of items deleted
fr_CA: Nombre d'exemplaires supprimés

en: Number of items displayed
fr_CA: Nombre d'exemplaires affichés

en: Number of items replaced
fr_CA: Nombre d'exemplaires remplacés

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
fr_CA: Nombre de bibliothèques utilisant ce modèle

en: Number of minutes each curbside pickup interaction will take.
fr_CA: Nombre de minutes que prendra chaque rendez-vous de collecte.

en: Number of months:
fr_CA: Nombre de mois&nbsp;:

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
fr_CA: Nombre de mois : %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
fr_CA: Nombre possible de code-barres lus&nbsp;: %s

en: Number of records added
fr_CA: Nombre de notices ajoutées

en: Number of records deleted
fr_CA: Nombre de notices supprimées

en: Number of records ignored
fr_CA: Nombre de notices ignorées

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
fr_CA: Nombre de notices fournis pour la fusion : %s. Actuellement, seulement 2 notices peuvent être fusionnés à la fois.

en: Number of records updated
fr_CA: Nombre de notices mises à jour

en: Number of renewals
fr_CA: Nombre de renouvellements&nbsp;

en: Number of rows:
fr_CA: Nombre de lignes&nbsp;:

en: Number of students:
fr_CA: Nombre d'étudiants :

en: Number of subscriptions:
fr_CA: Nombre d'abonnements :

en: Number of weeks:
fr_CA: Nombre de semaines&nbsp;:

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
fr_CA: Nombre de semaines : %s

en: Number pattern:
fr_CA: Modèle de numérotation&nbsp;:

en: Number pattern:
fr_CA: Modèle de numéro:

en: Numbered
fr_CA: Numérotation

note: SCRIPT
en: Numbered list
fr_CA: Liste numérotée

en: Numbering formula
fr_CA: Formule de numérotation

en: Numbering formula:
fr_CA: Formule de numérotation&nbsp;:

en: Numbering pattern
fr_CA: Modèle de numérotation

en: Numbering pattern:
fr_CA: Modèle de numérotation&nbsp;:

en: Numbering patterns
fr_CA: Modèle de numérotation

en: Numbering patterns
fr_CA: Modèle de numérotation

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Modèles de numérotation &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Numbers only, item groups will be displayed in counting order
fr_CA: Nombres seulement, les groupes d'exemplaires seront affichés dans l'ordre numérique

en: OAI set mappings
fr_CA: Liens des ensembles OAI

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Paramétrer les concordances OAI &rsaquo; Paramétrages OAI &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: OAI sets
fr_CA: Ensembles OAI

en: OAI sets configuration
fr_CA: Configuration des ensembles OAI

en: OAI sets configuration
fr_CA: Configuration des ensembles OAI

en: OAI xslt stylesheet
fr_CA: Feuille de style xslt OAI

en: OFF
fr_CA: Inactif

en: ON
fr_CA: Actif

en: OPAC info:
fr_CA: Note OPAC :

en: OPAC item level holds
fr_CA: Réservations au niveau de l'exemplaire à partir de l'OPAC

en: OPAC note
fr_CA: Note OPAC

en: OPAC note:
fr_CA: Note OPAC :

en: OPAC notes
fr_CA: Notes de l'OPAC

en: OPAC notes:
fr_CA: Notes de l'OPAC:

en: OPAC problem reports
fr_CA: Rapports de problèmes de l'OPAC

en: OPAC problem reports
fr_CA: Rapports de problèmes de l'OPAC

en: OPAC problem reports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Rapports de problèmes de l'OPAC &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: OPAC problem reports management
fr_CA: Gestion des rapports de problèmes de l'OPAC

en: OPAC problem reports pending
fr_CA: Rapports de problèmes de l'OPAC en attente

en: OPAC tables
fr_CA: Tableaux de l'OPAC

en: OPAC view
fr_CA: Affichage OPAC

en: OPAC view:
fr_CA: Affichage OPAC :

en: OPAC/Staff interface login
fr_CA: Connexion OPAC/Intranet

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
fr_CA: OPUS International Consultants, Wellington, Nouvelle-Zélande (Corporation de Série de commanditaires)

en: OR
fr_CA: OU

en: OR
fr_CA: OU

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
fr_CA: Vous pouvez également créer votre propre fichier CSV et choisir dans la liste suivante les champs dont vous avez besoin :

en: OS version ('uname -a'):
fr_CA: Version de l'OS ('uname -a)&nbsp;:

en: Object
fr_CA: Objet

en: Object:
fr_CA: Objet&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Objects
fr_CA: Objets

en: Oblique title:
fr_CA: Titre transversal &nbsp;:

en: October
fr_CA: Octobre

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
fr_CA: Non %s

en: Offline circulation
fr_CA: Circulation hors ligne

en: Offline circulation
fr_CA: Circulation hors ligne

en: Offline circulation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Circulation hors ligne &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Offline circulation disabled
fr_CA: Circulation hors ligne désactivée

en: Offline circulation file upload
fr_CA: Chargement du fichier de circulation hors ligne

en: Offline circulation file upload
fr_CA: Chargement du fichier de circulation hors ligne

en: Offline circulation file upload &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Chargement du fichier de circulation hors ligne &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
fr_CA: La circulation hors-ligne a été désactivé. Vous pouvez continuer et enregistrer des transactions, mais les informations de l'utilisateur et l'exemplaire ne seront pas disponible.

en: Offset:
fr_CA: Décalage&nbsp;:

en: Offset:
fr_CA: Décalage&nbsp;:

en: Old recalls
fr_CA: Rappels terminés

en: Old recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Rappels anciens &rsaquo; Circulation&rsquo; Koha

en: Old value
fr_CA: Ancienne valeur

en: Old value:
fr_CA: Ancienne valeur :

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
fr_CA: Ancienne valeur : %s

en: Older transactions
fr_CA: Transactions précédentes

en: Older version
fr_CA: Ancienne version

en: On
fr_CA: Sur

en: On
fr_CA: Oui

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
fr_CA: Le %s : %s %s

en: On hold
fr_CA: Réservé

en: On hold due date:
fr_CA: Date d'échéance du renouvellement des documents réservés :

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
fr_CA: Réservation attendue à %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
fr_CA: Réservation attendue à %s depuis le %s

en: On hold for
fr_CA: Réservé pour

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
fr_CA: Réservation pour %s attendue à %s depuis le

en: On hold for another patron
fr_CA: En attente pour un autre utilisateur

en: On loan
fr_CA: en prêt

en: On order
fr_CA: En commande

en: On shelf holds allowed
fr_CA: Autoriser les réservations sur les étagères

en: On shelf holds allowed:
fr_CA: Autoriser les réservations sur les étagères :

en: On shelf recalls allowed
fr_CA: Autoriser les rappels sur les étagères

en: On title
fr_CA: Sur le titre

en: On-site checkout
fr_CA: Prêt sur place

en: On-site checkouts
fr_CA: Prêts sur place

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
fr_CA: Prêts sur place seulement. Date de retour automatique :

en: Onboarding
fr_CA: Intégration

en: Onboarding
fr_CA: Intégration

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
fr_CA: Une fois que vous avez activé Mana, il doit être configuré. Tapez votre nom et votre adresse courriel et validez. Cela enverra une demande de création de compte à Mana KB qui, lui, répondra avec un jeton Mana KB (un identifiant chiffré identifiant de manière unique votre installation Koha). Ce jeton sera automatiquement enregistré dans votre base de données. Après cela, vous recevrez un courriel. Lisez-le et suivez les instructions.

en: One borrowernumber per line.
fr_CA: Un N° d'utilisateur par ligne.

en: One number per line.
fr_CA: Un numéro par ligne.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
fr_CA: Un parmi "numéros par unité" et "unités par numéro" doit être égal à 1

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
fr_CA: L'un des fichiers journaux répertoriés dans le fichier de configuration n'est pas inscriptible.

en: One or more records have no items that can be held
fr_CA: une ou plusieurs notices sans exemplaires attachés qui peuvent être réservés

note: A
en: Online Public Access Catalog
fr_CA: Catalogue Public en Ligne (OPAC)

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
fr_CA: Seulement %s

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
fr_CA: Seulement %s résultats sont affichés :

en: Only 1 MARC tag mapped to items
fr_CA: 1 seul zone MARC relié aux exemplaires

en: Only KPZ file format is supported.
fr_CA: Seul le fichier de format ZIP est supporté.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
fr_CA: Seuls les formats PNG, GIF, JPEG et XPM sont pris en charge.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
fr_CA: Seuls les formats PNG, GIF, JPEG, XPM sont pris en charge. La taille maximale de l'image est de 2 Mo.

en: Only available on the staff interface:
fr_CA: Disponible dans l'intranet seulement :

en: Only item
fr_CA: Seul exemplaire

en: Only item:
fr_CA: Exemplaire seul :

en: Only items currently available:
fr_CA: Limiter aux documents disponibles :

en: Only on-site checkouts are allowed
fr_CA: Seuls les prêts sur place sont autorisés

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
fr_CA: Seuls les utilisateurs des bibliothèques faisant partie du même groupe de réservation que la bibliothèque propriétaire de l'exemplaire peuvent réserver ce document.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
fr_CA: Seuls les utilisateurs de la bibliothèque propriétaire de l'exemplaire peuvent réserver ce document.

en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
fr_CA: Seules les bibliothèques de ramassage du même groupe sont permises

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
fr_CA: Seuls les champs de recherche avec concordance dans les notices bibliographiques peuvent avoir du poids

en: Only staff with superlibrarian or ERM permissions are returned in the search results
fr_CA: Seuls les utilisateurs avec les permissions superbibliothécaire ou permissions pour le module de gestion des ressources électroniques sont affichés dans les résultats de recherche

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
fr_CA: Seuls les utilisateurs avec les permissions de superbibliothécaire ou d'acquisitions (ou avec la permission budget_modify si la gestion fine des permissions est activée) sont affichés dans les résultats de recherche

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
fr_CA: Seuls les utilisateurs avec les permissions de superbibliothécaire ou d'acquisitions (ou avec la permission order_manage, si la gestion fine des permissions est activée) sont affichés dans les résultats de recherche

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
fr_CA: Seuls les utilisateurs avec les permissions superbibliothécaire ou suggestions_manage sont affichés dans les résultats de recherche

en: Only the barcode is printed
fr_CA: Seul le code-barres est imprimé

en: Only the bibliographic data is printed
fr_CA: Seules les données bibliographiques sont imprimées

en: Open
fr_CA: Ouvertes

en: Open
fr_CA: Ouverte

en: Open Document Spreadsheet
fr_CA: Feuille de calcul OpenDocument

note: BUTTON
en: Open fresh record
fr_CA: Ouvrir une nouvelle notice

note: SCRIPT
en: Open help dialog
fr_CA: Ouvrir la boîte de dialogue d'aide

note: A
en: Open in new window
fr_CA: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in new window.
fr_CA: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

note: SCRIPT
en: Open link
fr_CA: Ouvrir le lien

note: SCRIPT
en: Open link in...
fr_CA: Ouvrir le lien dans...

en: Open on:
fr_CA: Ouvert le :

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
fr_CA: Ouvrir le menu contextuel des boutons partagés

en: OpenAPI 2.0 schema
fr_CA: Schéma OpenAPI 2.0

en: OpenAPI Initiative (OAI)
fr_CA: Initiative OpenAPI (OAI)

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
fr_CA: Bibliothèque de raccourcis pour clavier OpenJS

en: OpenJS keyboard shortcuts library
fr_CA: Bibliothèque de raccourcis pour clavier OpenJS

en: Opened on:
fr_CA: Créé le :

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
fr_CA: Impossible de continuer, veuillez définir une clé d'encryption dans votre configuration.

en: Operator
fr_CA: Mercator

en: Optional
fr_CA: Facultatif

en: Optional data added
fr_CA: Données facultatives ajoutées

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
fr_CA: Filtres optionnels pour la liste d'inventaire ou la comparaison des codes-barres

note: TH
en: Optional module missing
fr_CA: Module optionnel manquant

en: Optionally scan all barcodes of items found in the items bundle to perform an inventory check. If any items are missing, they will be marked as lost
fr_CA: Facultativement, scanner tous les codes-barres des exemplaires dans l'ensemble pour en faire l'inventaire. Si un exemplaire est manquant, il sera déclaré perdu

en: Options are defined by the authorized value
fr_CA: Les options sont définies dans la liste de valeurs autorisées

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
fr_CA: Les options sont définies dans la catégorie de valeurs autorisées ITEMTYPECAT.

en: Options:
fr_CA: Options :

en: Or add number of days:
fr_CA: Ou ajouter un nombre de jours :

en: Or list barcodes one by one
fr_CA: Ou lister les codes-barres un par un

en: Or list card numbers one by one
fr_CA: Ou lister les numéro de cartes un par un

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
fr_CA: Ou fournissez un texte alternatif :

en: Or scan items one by one
fr_CA: Ou scanner les exemplaires un par un

en: Or use a patron list
fr_CA: Ou utiliser une liste d'utilisateurs

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
fr_CA: Ou utiliser le numéro de notice d'une notice bibliographique

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
fr_CA: Ou utiliser les numéros de notice (biblionumbers) de notices bibliographiques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
fr_CA: Commander

en: Order ID
fr_CA: numéro de commande

en: Order ID:
fr_CA: Nº de commande&nbsp;:

en: Order acquisition
fr_CA: Commande d'acquisitions

en: Order baskets
fr_CA: Commander des paniers

en: Order cost
fr_CA: Coût de la commande

en: Order date
fr_CA: Date de la commande

en: Order date:
fr_CA: Date de la commande

en: Order details
fr_CA: Détails de la commande

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Détails de la commande Koha &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Order e-mail was sent to the vendor.
fr_CA: Le courriel de commande a été envoyé au fournisseur.

en: Order from external source
fr_CA: À partir d'une source externe

en: Order from external source
fr_CA: Commander à partir d'une source externe

en: Order line
fr_CA: Ligne de commande

en: Order line (parent)
fr_CA: Ligne de commande (parent)

en: Order line:
fr_CA: Ligne de commande&nbsp;:

en: Order note
fr_CA: Note de la commande

en: Order number
fr_CA: Numéro de commande

en: Order search
fr_CA: Recherche de commande

en: Order search
fr_CA: Recherche de commande

en: Order status:
fr_CA: Commande en retard&nbsp;:

note: A
en: Order this one
fr_CA: Commander celui-ci

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
fr_CA: Le montant total de la commande (%s) dépasse le montant disponible du budget (%s)

en: Ordered
fr_CA: Commandé

en: Ordered &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Commandé &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
fr_CA: Commandé - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
fr_CA: Commandé - Fonds : %s

en: Ordered amount:
fr_CA: Montant commandé&nbsp;:

en: Ordered by the library
fr_CA: Commandé par la bibliothèque

en: Ordered by:
fr_CA: Commandé par :

note: A
en: Ordered from this fund
fr_CA: Commandé à partir de ce poste budgétaire

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
fr_CA: Commandé à partir ce poste budgétaire et ses postes enfants

en: Ordering information
fr_CA: Paramètres pour les commandes

en: Ordernumber
fr_CA: Numéro de commande

en: Orders
fr_CA: Commandes

en: Orders are standing:
fr_CA: Commandes permanentes :

en: Orders by fund
fr_CA: Commandes par poste budgétaire

en: Orders by fund
fr_CA: Commandes par poste budgétaire

en: Orders by fund &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Commandes par poste budgétaire &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Orders enabled:
fr_CA: Commandes activées&nbsp;:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
fr_CA: Commandes créées par %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
fr_CA: Commandes pour le poste budgétaire '%s'

en: Orders from:
fr_CA: Commandes créées par :

en: Orders search
fr_CA: Recherche de commandes

en: Orders with uncertain prices
fr_CA: Lignes de commande avec des prix indéterminés

en: Orders with uncertain prices for vendor
fr_CA: Lignes de commande avec des prix indéterminés

en: Orex Digital, Spain
fr_CA: Orex Digital, Espagne

en: Org.
fr_CA: Coll.

en: Organization
fr_CA: Collectivité

en: Organization:
fr_CA: Organisme :

en: Organize by:
fr_CA: Trier par :

en: Origin
fr_CA: Origine

en: Original message, rendered:
fr_CA: Rendu du message original :

note: A
en: Original order line
fr_CA: Ligne de commande d'origine

en: Original version
fr_CA: Version originale

en: Originating library:
fr_CA: Site d'origine:

en: Oslo Public Library, Norway
fr_CA: Oslo Public Library, Norvège

en: Other
fr_CA: Autre

en: Other
fr_CA: Autre

en: Other action
fr_CA: Autre action

en: Other attributes
fr_CA: Autres attributs

en: Other course reserves
fr_CA: Autres réserves de cours

en: Other data
fr_CA: Autres données

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
fr_CA: Autres exemplaires (%s)

en: Other holdings:
fr_CA: Autres exemplaires&nbsp;:

en: Other limits
fr_CA: Autres limites

en: Other name
fr_CA: Autre nom

en: Other name:
fr_CA: Autre nom :

en: Other names
fr_CA: Autre noms

note: OPTGROUP
en: Other options
fr_CA: Autres options

en: Other options (choose one)
fr_CA: Autres options

en: Other phone
fr_CA: Autre téléphone

en: Other phone:
fr_CA: Autre numéro de téléphone :

en: Other phone:
fr_CA: Autre téléphone :

en: Other reasons
fr_CA: Autres raisons

en: Others...
fr_CA: Autres...

en: Outgoing (cash)
fr_CA: Extrants (espèces)

en: Output
fr_CA: Affichage

en: Output format
fr_CA: Format de sortie

en: Output format
fr_CA: Format de sortie

en: Output format:
fr_CA: Format de sortie&nbsp;:

en: Output to a file named:
fr_CA: Exporter vers un fichier nommé&nbsp;:

en: Output:
fr_CA: Affichage&nbsp;:

en: Outstanding
fr_CA: Non réglé

en: Outstanding credit:
fr_CA: Crédits inutilisés :

en: Outstanding credits could be applied:
fr_CA: Des crédits en suspens pourraient être appliqués :

en: OverDrive library authnames
fr_CA: Noms de la bibliothèque OverDrive

en: OverDrive library authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Nom d'auteurs de la bibliothèque Overdrive &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Overdue
fr_CA: Retard

en: Overdue fines cap (amount)
fr_CA: Amende maximale (montant)

en: Overdue notice required:
fr_CA: Envoi d'avis de retard :

en: Overdue notice/status triggers
fr_CA: Déclencheur de notification

en: Overdue notice/status triggers
fr_CA: Déclencheurs de notification

en: Overdue notice/status triggers &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Déclencheurs de notification &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Overdue recalls
fr_CA: Rappels en retard

en: Overdue recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Rappels en retards &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Overdue report
fr_CA: Rapports de retards

en: Overdue to be returned
fr_CA: En retard

en: Overdues
fr_CA: Retards

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
fr_CA: En retard au %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s
fr_CA: Retards à %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Retards à %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
fr_CA: Retards avec amendes

en: Overdues:
fr_CA: Retards :

en: Overpayment refund
fr_CA: Remboursement pour paiement en trop

en: Override and renew
fr_CA: Outrepasser le blocage de renouvellement

en: Override blocked renewals
fr_CA: Outrepasser le blocage de renouvellement

en: Override limit and renew
fr_CA: Outrepasser le blocage de renouvellement

en: Override renewal restrictions:
fr_CA: Outrepasser les restrictions de renouvellement :

en: Override restriction temporarily
fr_CA: Outrepasser temporairement la restriction

en: Overwrite
fr_CA: Outrepasser

en: Overwrite the existing one with this
fr_CA: Écraser l'utilisateur existant avec celle-ci

en: Owner
fr_CA: Propriétaire

en: Owner only
fr_CA: Propriétaire seulement

en: Owner:
fr_CA: Propriétaire :

en: PIN code:
fr_CA: NIP :

en: PSGI:
fr_CA: PSGI :

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
fr_CA: PTFS Europe Ltd, Royaume-Uni

en: PTFS, Maryland, USA
fr_CA: PTFS, Maryland, États-Unis

en: Package search
fr_CA: Recherche de forfaits

en: Packaging manager
fr_CA: Responsable d'emballage

en: Packaging manager assistant
fr_CA: Responsable adjoint d'emballage

en: Packaging manager:
fr_CA: Responsable des paquets d'installation&nbsp:

en: Packaging team:
fr_CA: Responsable des paquets d'installation&nbsp:

en: Page
fr_CA: Pages

en: Page URL
fr_CA: URL de la page

note: SCRIPT
en: Page break
fr_CA: Saut de page

en: Page height:
fr_CA: Hauteur de la page&nbsp;:

en: Page side:
fr_CA: Côté de la page&nbsp;:

en: Page width:
fr_CA: Largeur de la page&nbsp;:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
fr_CA: Page : %s

en: Pages:
fr_CA: Pages :

en: Paid for?:
fr_CA: Payé pour ?

en: Paper bin
fr_CA: Bac papier

en: Paper bin:
fr_CA: Bac papier&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Paragraph
fr_CA: Paragraphe

en: Parameter deleted
fr_CA: Paramètre supprimé

en: Parameter label:
fr_CA: Étiquette du choix :

en: Parameters
fr_CA: Paramètres

en: Parent code
fr_CA: Code du parent

en: Parent item type:
fr_CA: Type de document parent :

en: Parsing upload file
fr_CA: Traitement du fichier téléversé

en: Partial
fr_CA: Partiel

en: Partially received
fr_CA: Reçu partiellement

en: Partners available for searching:
fr_CA: Recherche chez les partenaires :

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: Password change in OPAC:
fr_CA: Changement de mot de passe à l'OPAC :

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
fr_CA: Des espaces sont présents avant et/ou après le mot de passe.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
fr_CA: Le mot de passe de l'utilisateur avec le N° d'utilisateur suivant contient des espaces %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
fr_CA: Erreur de mot de passe chez l'utilisateur avec le N° d'utilisateur suivant %s.

en: Password expiration
fr_CA: Expiration du mot de passe

en: Password expiration date
fr_CA: Date d'expiration du mot de passe

en: Password expiration date is invalid.
fr_CA: La date d'expiration du mot de passe n'est pas valide.

en: Password expiration date:
fr_CA: Date d'expiration du mot de passe :

en: Password expiration:
fr_CA: Expiration du mot de passe :

en: Password expires:
fr_CA: Expiration du mot de passe :

en: Password has leading or trailing whitespaces
fr_CA: Des espaces sont présents avant et/ou après le mot de passe

en: Password is too short
fr_CA: Mot de passe trop court

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
fr_CA: Le mot de passe de l'utilisateur avec le N° d'utilisateur %s est trop court. La longueur minimale est %s alors que le mot de passe est %s

en: Password is too weak
fr_CA: Le mot de passe est trop faible

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
fr_CA: Le mot de passe de l'utilisateur avec le N° d'utilisateur suivant est trop simple %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
fr_CA: Votre mot de passe doit avoir au moins %s caractères.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
fr_CA: Le mot de passe doit avoir au moins %s caractères

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
fr_CA: Le mot de passe doit avoir au moins %s caractères, incluant des majuscules, des minuscules et des chiffres

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
fr_CA: Le mot de passe doit avoir au moins un chiffre, une minuscule et une majuscule.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
fr_CA: Le mot de passe ne doit pas contenir d'espace comme premier ou dernier caractère.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
fr_CA: Erreur de l'extension de mot de passe chez l'utilisateur avec le N° d'utilisateur suivant %s.

en: Password reset in OPAC:
fr_CA: Réinitialisation du mot de passe à l'OPAC :

en: Password updated
fr_CA: Mot de passe mis à jour

en: Password:
fr_CA: Mot de passe :

en: Password:
fr_CA: Mot de passe :

en: Passwords do not match
fr_CA: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Passwords do not match.
fr_CA: Les mots de passe ne correspondent pas.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
fr_CA: Les mots de passe seront affichés comme du texte

note: SCRIPT
en: Paste
fr_CA: Coller

note: SCRIPT
en: Paste as text
fr_CA: Coller comme texte

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
fr_CA: Toujours coller en texte brut. Le contenu sera collé en texte brut jusqu'à ce que vous désactiviez cette option.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
fr_CA: Coller ou saisir un lien

note: SCRIPT
en: Paste row after
fr_CA: Coller la ligne après

note: SCRIPT
en: Paste row before
fr_CA: Coller la ligne avant

en: Paste selection from 'clipboard'
fr_CA: Coller la sélection à partir du presse-papiers

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
fr_CA: Coller le code d'intégration ci-dessous:

en: Patent document
fr_CA: Brevets et documents connexes

en: Patron
fr_CA: Utilisateur

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
fr_CA: L'utilisateur '%s' a été ajouté.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
fr_CA: L'utilisateur '%s' est déjà dans la liste.

en: Patron ID:
fr_CA: N° d'utilisateur&nbsp;:

en: Patron account flags
fr_CA: Indicateurs du compte de l'utilisateur

en: Patron activity
fr_CA: Activité de l'utilisateur

en: Patron already has hold for this item
fr_CA: L'utilisateur a déjà une réservation sur cet exemplaire

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
fr_CA: L'utilisateur déjà dans la base de données : %s

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
fr_CA: L'attribut de l'utilisateur %s n'est pas valide pour l'utilisateur %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
fr_CA: L'attribut de l'utilisateur %s est invalide pour l'utilisateur avec le N° d'utilisateur %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
fr_CA: L'attribut de l'utilisateur %s n'est pas répétable pour l'utilisateur %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
fr_CA: L'attribut de l'utilisateur %s est non reproduisible pour l'utilisateur avec le N° d'utilisateur %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
fr_CA: L'attribut de l'utilisateur %s doit être unique pour l'utilisateur %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
fr_CA: L'attribut de l'utilisateur %s doit être unique pour l'utilisateur avec le N° d'utilisateur %s.

en: Patron attribute type code:
fr_CA: Code d'attribut utilisateur&nbsp;:

en: Patron attribute types
fr_CA: Attributs utilisateur

en: Patron attribute types
fr_CA: Type d'attributs d'utilisateur

en: Patron attributes
fr_CA: Attributs de l'utilisateur

en: Patron attributes:
fr_CA: Attributs de l'utilisateur&nbsp;:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
fr_CA: L'utilisateur peut seulement faire un maximum de %s réservations au total.

en: Patron card creator
fr_CA: Créateur de cartes d'utilisateurs

en: Patron card creator
fr_CA: Créateur de carte d'utilisateur

en: Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Créateur de carte d'utilisateur &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha

en: Patron card number
fr_CA: Numéro de carte de l'utilisateur

en: Patron card printing/exporting
fr_CA: Impression/exportation de cartes d'utilisateur

en: Patron card printing/exporting &rsaquo; Patron cards &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Impression/export de la carte d'utilisateur &rsaquo; Cartes d'utilisateur &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Patron card templates
fr_CA: Modèles de cartes d'utilisateurs

en: Patron categories
fr_CA: Catégories d'utilisateurs

en: Patron categories
fr_CA: Catégories d'utilisateurs

en: Patron category
fr_CA: Catégorie d'utilisateur

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
fr_CA: Catégorie d'utilisateur = %s

en: Patron category already exists and cannot be modified!
fr_CA: La catégorie d'utilisateur existe déjà et ne peut pas être modifiée!

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
fr_CA: Catégories de code d'utilisateur est %s

en: Patron category created!
fr_CA: Catégorie d'utilisateur créée!

en: Patron category deleted successfully
fr_CA: Catégorie d'utilisateurs supprimée avec succès

en: Patron category deleted successfully.
fr_CA: La catégorie d'utilisateurs a été supprimée avec succès.

en: Patron category inserted successfully
fr_CA: Catégorie d'utilisateur insérée avec succès

en: Patron category inserted successfully.
fr_CA: La catégorie d'utilisateurs a été ajoutée avec succès.

en: Patron category updated successfully
fr_CA: Catégorie d'utilisateur mise à jour avec succès

en: Patron category updated successfully.
fr_CA: La catégorie d'utilisateur a été mise à jour avec succès.

en: Patron category:
fr_CA: Catégorie utilisateur&nbsp;:

en: Patron category:
fr_CA: Catégorie utilisateur&nbsp;:

en: Patron clubs
fr_CA: Clubs d'utilisateurs

en: Patron clubs
fr_CA: Clubs d'utilisateurs

en: Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Clubs d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Patron count
fr_CA: Nombre d'utilisateurs

en: Patron details
fr_CA: Détails de l'utilisateur

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
fr_CA: Détails de l'utilisateur %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
fr_CA: L'utilisateur n'appartient à aucune liste de circulation d'abonnement

en: Patron expires soon
fr_CA: Le compte de l'utilisateur expire bientôt

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
fr_CA: Les amendes de l'utilisateur ont dépassées la limite&nbsp; %s

en: Patron flags:
fr_CA: Restrictions de l'utilisateur&nbsp;:

en: Patron guarantor
fr_CA: Garant (abonné)

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
fr_CA: L'utilisateur a %s DÉCLARATIONS DE RETOUR

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
fr_CA: Cet utilisateur a %s réservation(s). Supprimer l'utilisateur annulera ses réservations.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
fr_CA: Cet utilisateur a %s d'amendes.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
fr_CA: Cet utilisateur a %s document(s) en prêt.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
fr_CA: L'utilisateur a %s exemplaire(s) en retard.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
fr_CA: L'utilisateur a %s document(s) en retard. %s Prêter quand même ? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
fr_CA: Cet utilisateur a %s suggestions en attente.

en: Patron has ITEMS OVERDUE
fr_CA: L'utilisateur a des EXEMPLAIRES EN RETARD

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
fr_CA: L'utilisateur a un crédit de %s.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
fr_CA: L'utilisateur a un crédit%s de

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
fr_CA: L'utilisateur est suspendu jusqu'au %s.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
fr_CA: Cet utilisateur a déjà emprunté un exemplaire de ce document. %s Prêter quand même ? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
fr_CA: L'utilisateur est suspendu sur une période illimité.

en: Patron has arrived
fr_CA: L'utilisateur est arrivé

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
fr_CA: Cet utilisateur avait des documents en retard et il est suspendu pendant %s jour(s).

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
fr_CA: Cet utilisateur avait des documents en retard et est suspendu jusqu'au&nbsp;: %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
fr_CA: L'utilisateur a des réservations : elles seront annulées si la quittance est générée.

en: Patron has items overdue
fr_CA: L'utilisateur a des exemplaires en retard

en: Patron has no current article requests.
fr_CA: L'utilisateur n'a aucune demande d'article en cours.

en: Patron has no recalls.
fr_CA: L'utilisateur n'a aucun rappel.

en: Patron has nothing checked out.
fr_CA: Cet utilisateur n'a aucun prêt.

en: Patron has nothing on hold.
fr_CA: Cet utilisateur n'a aucune réservation.

en: Patron has opted out
fr_CA: L'utilisateur s'est désinscrit

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
fr_CA: L'utilisateur s'est désinscrit du renouvellement automatique

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
fr_CA: L'utilisateur a des frais impayés de %s.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
fr_CA: L'utilisateur a des amendes non réglées de  (%s$).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
fr_CA: L'utilisateur a des amendes non réglées&nbsp;: %s

en: Patron has pending modifications
fr_CA: L'utilisateur a des modifications en attente

en: Patron has previously checked out this title
fr_CA: L'utilisateur a déjà emprunté ce titre

en: Patron has previously checked out this title:
fr_CA: L'utilisateur a déjà emprunté ce titre :

en: Patron has restrictions
fr_CA: L'utilisateur est restreint

note: INPUT type=text
en: Patron holds
fr_CA: Réservations de l'utilisateur

en: Patron identity
fr_CA: Identité de l'utilisateur

en: Patron image failed to upload
fr_CA: Le téléversement des images des utilisateurs a échoué

en: Patron image(s) successfully uploaded
fr_CA: Le téléversement des images des utilisateurs a réussi

en: Patron image(s) uploaded with some errors
fr_CA: Image(s) de l'utilisateur téléversée(s) avec quelques erreurs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
fr_CA: Utilisateur bloqué

note: A
en: Patron is an adult
fr_CA: L'utilisateur est un adulte

en: Patron is currently restricted
fr_CA: L'utilisateur est actuellement restreint

en: Patron is currently unrestricted.
fr_CA: L'utilisateur n'a aucune restriction.

en: Patron is from different library
fr_CA: Cet utilisateur vient d'une bibliothèque différente

en: Patron is not notified.
fr_CA: L'utilisateur n'est pas notifié.

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
fr_CA: L'utilisateur est à l'extérieur (%s)

en: Patron is outside!
fr_CA: L'utilisateur est à l'extérieur!

en: Patron is restricted
fr_CA: L'utilisateur est suspendu

en: Patron is restricted.
fr_CA: L'utilisateur est suspendu.

en: Patron library
fr_CA: Bibliothèque de l'utilisateur

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
fr_CA: Bibliothèque de l'utilisateur = %s

en: Patron list name:
fr_CA: Nom de la liste d'utilisateurs :

en: Patron list:
fr_CA: Liste d'utilisateurs&nbsp;:

en: Patron lists
fr_CA: Listes d'utilisateurs

en: Patron lists
fr_CA: Listes d'utilisateurs

en: Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Listes d'utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Patron messaging preferences
fr_CA: Préférences de notification de l'utilisateur

note: INPUT type=text
en: Patron name
fr_CA: Nom de l'utilisateur

en: Patron not found
fr_CA: Utilisateur non trouvé

note: SCRIPT
en: Patron not found.
fr_CA: Utilisateur non trouvé.

en: Patron not found.
fr_CA: Utilisateur introuvable.

en: Patron not found:
fr_CA: Utilisateur pas trouvé&nbsp;:

en: Patron note
fr_CA: Notes de l'utilisateur

en: Patron notes
fr_CA: Notes de l'utilisateur

en: Patron notes:
fr_CA: Notes de l'utilisateur :

en: Patron notice sent:
fr_CA: Notification de l'utilisateur envoyé:

en: Patron notification:
fr_CA: Notifications de l'utilisateur&nbsp;:

en: Patron notification:
fr_CA: Notifications de l'utilisateur&nbsp;:

en: Patron number:
fr_CA: Numéro de l'utilisateur:

note: A
en: Patron photo
fr_CA: Photo de l'utilisateur

en: Patron reached daily limit.
fr_CA: L'utilisateur a atteint la limite pour aujourd'hui.

en: Patron reason
fr_CA: Raison de l'utilisateur

en: Patron records
fr_CA: Dossiers d'utilisateurs

en: Patron records merged into
fr_CA: Dossiers d'utilisateurs fusionnés dans

en: Patron records were last synced on:
fr_CA: Dossiers utilisateurs ont été synchronisés dernier sur:

en: Patron relationship problems
fr_CA: Problèmes de relations entre utilisateurs

en: Patron request
fr_CA: Demandes d'utilisateurs

en: Patron restrictions
fr_CA: Restrictions de l'utilisateur

en: Patron search &rsaquo; Koha
fr_CA: Recherche d'utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Patron search:
fr_CA: Recherche de l'utilisateur

en: Patron sort 1
fr_CA: Utilisateur trié 1

en: Patron sort 2
fr_CA: Utilisateur trié 2

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
fr_CA: Utilisateur trié 1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
fr_CA: Utilisateur trié 2 = %s

en: Patron status
fr_CA: Statut utilisateur

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
fr_CA: Le dossier d'utilisateur a été changé après la lecture du code barres de la carte dans la case du prêt. Assurez-vous d'être dans le bon dossier d'utilisateur avant d'effectuer le prêt.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
fr_CA: Cet utilisateur était suspendu auparavant jusqu'au %s.

en: Patron will be charged with
fr_CA: L'utilisateur sera facturé avec

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
fr_CA: L'abonnement de l'utilisateur a été renouvelé jusqu'au %s.

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
fr_CA: L'abonnement de l'utilisateur a été renouvelé jusqu'au %s

en: Patron's account is restricted
fr_CA: L'utilisateur est suspendu

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
fr_CA: Le compte de l'utilisateur est restreint %s jusqu'au %s %s %s avec le commentaire :

en: Patron's address flagged as in doubt
fr_CA: L'adresse de l'utilisateur semble erronée

en: Patron's address in doubt
fr_CA: L'adresse de l'utilisateur semble erronée

en: Patron's address is in doubt
fr_CA: L'adresse de l'utilisateur semble erronée

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
fr_CA: L'adresse de l'utilisateur semble erronée

en: Patron's address is in doubt.
fr_CA: L'adresse de l'utilisateur semble erronée.

en: Patron's age is incorrect for their category.
fr_CA: L'âge de l'utilisateur n'est pas approprié pour cette catégorie.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
fr_CA: Utilisateur trop jeune ou trop vieux pour cette catégorie. Les ages autorisés sont %s-%s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
fr_CA: La carte de l'utilisateur a expiré le %s

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s
fr_CA: La carte de l'utilisateur expire le %s

en: Patron's card has expired.
fr_CA: La carte de l'utilisateur a expiré.

en: Patron's card is expired
fr_CA: La carte d'utilisateur a expiré

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
fr_CA: La carte de l'utilisateur a expiré (%s)

en: Patron's card is expired.
fr_CA: La carte de l'utilisateur a expiré.

en: Patron's card is flagged as lost
fr_CA: La carte de l'utilisateur a été déclarée perdue

en: Patron's card is lost
fr_CA: La carte d'utilisateur est perdue

en: Patron's card is lost.
fr_CA: La carte de l'utilisateur est perdue.

en: Patron's card will expire soon.
fr_CA: La carte de l'utilisateur expirera bientôt.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
fr_CA: Les personnes à charge doivent ensemble %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
fr_CA: Les garants et les autres personnes à charge de ceux-ci doivent ensemble %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
fr_CA: Bibliothèque propriétaire de l'utilisateur : (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
fr_CA: Des personnes à charge sont rattachées au dossier de l'utilisateur.

en: Patron-scheduled pickup:
fr_CA: Rendez-vous planifiés par l'utilisateur :

en: Patron:
fr_CA: Utilisateur&nbsp;:

en: Patron:
fr_CA: Utilisateur :

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
fr_CA: Utilisateur : %s Bibliothèque de l'utilisateur : (%s / %s )

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
fr_CA: Liste d'utilisateurs avec les utilisateurs importés&nbsp;: %s

en: Patrons
fr_CA: Utilisateurs

en: Patrons
fr_CA: Utilisateurs

en: Patrons &rsaquo; New patron
fr_CA: Utilisateurs &rsaquo; Nouvel utilisateur

en: Patrons and circulation
fr_CA: Utilisateurs et circulation

en: Patrons found for:
fr_CA: Utilisateurs trouvés pour :

en: Patrons from any library may put this item on hold.
fr_CA: Les utilisateurs de toutes les bibiliothèques peuvent réserver ce document.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
fr_CA: Utilisateurs dans le lot numéro %s

en: Patrons in list
fr_CA: Listes de circulation d'utilisateur

en: Patrons requesting modifications
fr_CA: Utilisateurs demandant des modifications

en: Patrons statistics
fr_CA: Statistiques sur les utilisateurs

en: Patrons statistics
fr_CA: Statistiques sur les utilisateurs

en: Patrons tables
fr_CA: Tables utilisateurs

en: Patrons to be added
fr_CA: Utilisateurs à ajouter

note: TH
en: Patrons using this provider
fr_CA: Utilisateurs qui utilisent ce fournisser

en: Patrons who haven't checked out
fr_CA: Utilisateurs qui n'ont jamais emprunté

en: Patrons with holds
fr_CA: Utilisateurs avec réservations

en: Patrons with no checkouts
fr_CA: Utilisateurs sans emprunts

en: Patrons with no checkouts
fr_CA: Utilisateurs sans emprunts

en: Patrons with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Utilisateurs sans emprunts &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Patrons with recalls
fr_CA: Utilisateurs avec rappels

en: Patrons with the most checkouts
fr_CA: Utilisateurs empruntant le plus

en: Patrons with the most checkouts
fr_CA: Utilisateurs empruntant le plus

en: Patrons with the most checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Utilisateurs empruntant le plus &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( searching ) %2$s:  END
en: Patrons%s &rsaquo; Search results%s &rsaquo; Koha
fr_CA: Utilisateurs%s &rsaquo; Résultats de la recherche%s &rsaquo; Koha

en: Patrons' categories:
fr_CA: Catégories d'utilisateurs :

en: Pattern name:
fr_CA: Nom du modèle&nbsp;:

en: Pay
fr_CA: Payer

en: Pay all charges
fr_CA: Payer toutes les amendes

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
fr_CA: Payer le montant

en: Pay an amount toward all fines
fr_CA: Payer un montant pour toutes les amendes

en: Pay an amount toward selected fines
fr_CA: Payer un montant pour les amendes sélectionnées

en: Pay an individual fine
fr_CA: Payer une amende

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Pay charges for %s
fr_CA: Paiement de %s

en: Pay fine
fr_CA: Payer amendes

en: Pay fines
fr_CA: Payer amendes

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
fr_CA: Payer la sélection

en: Payment
fr_CA: Paiement

en: Payment note
fr_CA: Note du paiement

en: Payment received:
fr_CA: Paiement reçu :

en: Payment type:
fr_CA: Type de paiement :

en: Payments &rsaquo; Koha
fr_CA: Paiements &rsaquo; Koha

en: Payout
fr_CA: Remise

en: Payout amount
fr_CA: Débourser le montant

en: Payout credits to patrons
fr_CA: Débourser des crédits aux utilisateurs

en: Pending
fr_CA: En attente

en: Pending (
fr_CA: En attente (

en: Pending discharge requests
fr_CA: Demandes de quittance en attente

en: Pending discharge requests
fr_CA: Demandes de quittance en attente

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Demandes de quittance en attente &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Pending holds
fr_CA: Réservations en attente

en: Pending modifications:
fr_CA: Modifications en attente :

en: Pending offline circulation actions
fr_CA: Actions de la circulation hors ligne en attente

en: Pending on-site checkouts
fr_CA: Prêts sur place en attente

en: Pending on-site checkouts
fr_CA: Prêts sur place en attente

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Prêts sur place en attente &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Pending orders
fr_CA: Commandes à réceptionner

en: Pending suggestions
fr_CA: Suggestions en attente

en: Pending tags
fr_CA: Mots-clés en attente

note: SCRIPT
en: People
fr_CA: Personnes

en: Perform a new search
fr_CA: Nouvelle recherche

en: Perform anonymous refund actions
fr_CA: Faire des remboursements anonymes

en: Perform batch deletion of items
fr_CA: Lancer la suppression par lot des exemplaires

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
fr_CA: Effectuer la suppression par lot des notices (bibliographiques ou d'autorité)

en: Perform batch extend due dates
fr_CA: Modifier en lot les dates d'échéance des prêts

en: Perform batch modification of items
fr_CA: Effectuer la modification par lot des exemplaires

en: Perform batch modification of patrons
fr_CA: Effectuer la modification par lot des utilisateurs

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
fr_CA: Effectuer la modification par lot des notices (biblios ou autorités)

en: Perform cash register cashup action
fr_CA: Faire des encaissements de caisses

en: Perform inventory of your catalog
fr_CA: Réaliser l'inventaire de votre catalogue

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
fr_CA: Effectuer un prêt en libre service à l'OPAC. À utiliser avec l'utilisateur définit dans la préférence sytème AUtoSelfCheckID

en: Period
fr_CA: Période

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
fr_CA: Alloué pour la période %s%s%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
fr_CA: Période de %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
fr_CA: Période de %s

en: Period:
fr_CA: Période:

en: Perl interpreter:
fr_CA: Interpréteur Perl&nbsp;:

en: Perl modules
fr_CA: Modules Perl

en: Perl version:
fr_CA: Version de Perl&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
fr_CA: Propriétés du marqueur permanent

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
fr_CA: Propriétés du marqueur permanent...

en: Permanently delete checkout history older than
fr_CA: Supprimer définitivement l'historique de prêt avant

en: Permanently delete these patrons
fr_CA: Supprimer définitivement ces utilisateurs

en: Phone
fr_CA: Téléphone

en: Phone (i-tiva)
fr_CA: Téléphone (i-tiva)

en: Phone:
fr_CA: Téléphone

en: Phone:
fr_CA: Téléphone :

en: Photocopy
fr_CA: Photocopie

en: Physical address:
fr_CA: Adresse physique&nbsp;:

en: Physical details:
fr_CA: Détails physiques&nbsp;:

en: Physical form designators
fr_CA: Codes de description matérielle

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
fr_CA: Choisir

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
fr_CA: Ramasser avant le %s

en: Pick up location
fr_CA: Lieu de retrait

en: Pickup at
fr_CA: Récupérer à

en: Pickup at patron's home library when possible:
fr_CA: Ramassage à la bibliothèque propriétaire de l'utilisateur lorsque possible :

en: Pickup at:
fr_CA: Récupérer à&nbsp;:

en: Pickup date/time
fr_CA: Date/heure de collecte

en: Pickup date:
fr_CA: Date de collecte :

en: Pickup interval:
fr_CA: Intervalle de collecte :

en: Pickup library
fr_CA: Bibliothèque de ramassage

en: Pickup library is different.
fr_CA: La bibliothèque de ramassage est différente.

en: Pickup library is different.
fr_CA: La bibliothèque de ramassage est différente.

en: Pickup library:
fr_CA: Bibliothèque de ramassage :

en: Pickup location
fr_CA: Lieu de retrait

en: Pickup location:
fr_CA: Lieu de retrait :

en: Pipe (|)
fr_CA: Barre verticale (|)

en: Place a hold
fr_CA: Réserver

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
fr_CA: Passer une réservation sur %s %s par %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Place a hold on %s &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Réserver %s &rsaquo; Réservations &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
fr_CA: Réserver un exemplaire précis %s

en: Place and modify holds for patrons
fr_CA: Faire et modifier des réservations pour les usagers

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
fr_CA: Faire une demande pour un article de %s pour %s %s ( %s )

en: Place hold
fr_CA: Réserver

en: Place hold
fr_CA: Réserver

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
fr_CA: Faire une réservation pour %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
fr_CA: Réserver cet exemplaire ?

note: SCRIPT
en: Place hold?
fr_CA: Réserver ?

en: Place holds
fr_CA: Réserver

en: Place holds
fr_CA: Réserver

en: Place holds for patrons
fr_CA: Faire des réservations pour les usagers

note: INPUT type=submit
en: Place request
fr_CA: Faire une demande

en: Place request with partner libraries
fr_CA: Soumettre une demande aux bibliothèques partenaires

en: Placed on
fr_CA: Commandé le

en: Placed on (from)
fr_CA: Passé le (de)

en: Placed on (to)
fr_CA: Passé le (à)

en: Places
fr_CA: Lieux

en: Placing orders
fr_CA: Passant des commandes

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
fr_CA: Planifier par %s

en: Plan by item types
fr_CA: Planifier par types de document

en: Plan by libraries
fr_CA: Planifier par bibliothèque

en: Plan by months
fr_CA: Planifier par mois

en: Planned date
fr_CA: Date prévue

en: Planning
fr_CA: Calendrier

en: Planning
fr_CA: Calendrier

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
fr_CA: Planification pour %s %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s &rsaquo; Funds &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Calendrier pour %s %s &rsaquo; Postes budgétaires &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Plano Independent School, USA
fr_CA: Plano Independent School, États-Unis

en: Plant and Food Research Limited, New Zealand
fr_CA: Plant and Food Research Limited, Nouvelle-Zélande

en: Play media
fr_CA: Lecture du média

en: Play sound
fr_CA: Jouer le son

en: Please
fr_CA: Veuillez

en: Please add a library
fr_CA: Veuillez ajouter une bibliothèque

en: Please add a patron category
fr_CA: Veuillez ajouter une catégorie d'utilisateurs

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
fr_CA: Veuillez ajouter des codes-barres en utilisant la zone de texte ou via la recherche d'exemplaire.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une action

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
fr_CA: Veuillez cocher les numéros qui ne sont pas publiés (irrégularités)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
fr_CA: Veuillez vérifier les registres pour avoir plus de détails. %sVeuillez sélectionner une date d'expiration du cache de moins de 30 jours. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
fr_CA: Veuillez choisir une expiration de cache (cache_expiry) de moins de 30 jours

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
fr_CA: Sélectionner le fichier à téléverser

en: Please choose a library to clone rules from:
fr_CA: Veuillez choisir la bibliothèque à partir de laquelle cloner les règles :

en: Please choose a vendor.
fr_CA: Sélectionnez un fournisseur.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
fr_CA: Veuillez choisir une période d'inscription en mois OU par date.

en: Please choose one or more filters to proceed.
fr_CA: Sélectionnez un ou plusieurs filtres.

en: Please choose the library to clone the rules to:
fr_CA: Veuillez choisir la bibliothèque vers laquelle cloner les règles :

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
fr_CA: Choisissez la notice principale de la fusion. Elle sera conservée tandis que l'autre sera supprimée.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
fr_CA: Veuillez cliquer sur un des onglets sur le côté gauche de ce formulaire.

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Please confirm bundle contents for %s
fr_CA: Veuillez confirmer le contenu de l'ensemble %s

en: Please confirm checkin
fr_CA: Confirmer le retour

en: Please confirm checkout
fr_CA: Confirmer le prêt

en: Please confirm subscription deletion
fr_CA: Veuillez confirmer la suppression de l'abonnement

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
fr_CA: Veuillez confirmer que le matériel d'accompagnement est présent :

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
fr_CA: Veuillez confirmer que le matériel d'accompagnement est présent : %s

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
fr_CA: Veuillez confirmer que vous avez reçu %s à encaisser.

en: Please confirm that you have removed
fr_CA: Veuillez confirmer que vous avez retiré

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
fr_CA: Veuillez confirmer que vous avez retiré %s de la caisse et laissé un fonds de %s.

en: Please contact your system administrator
fr_CA: Veuillez contacter votre administrateur système

en: Please correct these errors.
fr_CA: Veuillez corriger ces erreurs.

en: Please create the database before continuing.
fr_CA: Veuillez créer la base de données avant de continuer.

en: Please define one
fr_CA: Veuillez en créer une

en: Please edit one currency and mark it as active.
fr_CA: Vous devez éditer une devise et l'activer

en: Please enable Javascript:
fr_CA: S'il vous plaît activer Javascript:

en: Please enable system preference
fr_CA: Merci d'activer la préférence système

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
fr_CA: S'il vous plaît vous assurer que vous téléversez un fichier zip valide et réessayez.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
fr_CA: S'il vous plaît vous assurer que vous ne téléversez que des images GIF, JPEG, PNG, ou XPM

en: Please enter a
fr_CA: Veuillez entrer un

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
fr_CA: Veuillez entrer une date!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
fr_CA: Veuillez entrer un nouveau commentaire (de 35 caractères maximum)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
fr_CA: Entrez un nombre d'exemplaires à créer.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
fr_CA: Veuillez saisir un nom de rapport et une note descriptive avant le partage (minimum de 20 caractères)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
fr_CA: Veuillez entrer un terme de recherche.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
fr_CA: Veuillez entrer une URL valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
fr_CA: Veuillez entrer une date valide (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
fr_CA: Veuillez entrer une date valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
fr_CA: Veuillez entrer une adresse courriel valide.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
fr_CA: Veuillez entrer un nombre valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
fr_CA: Veuillez entrer un numéro de téléphone valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
fr_CA: Veuillez entrer une valeur entre {0} et {1} caractères.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
fr_CA: Veuillez entrer une valeur entre {0} et {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
fr_CA: Veuillez entrer une valeur supérieure ou égale à {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
fr_CA: Veuillez entrer une valeur inférieure ou égale à {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
fr_CA: Veuillez entrer au moins un critère pour la suppression!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
fr_CA: Veuillez entrer au moins {0} caractères.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
fr_CA: Veuillez saisir un code de zone et un code de sous-zone, séparés par une virgule. (Pour les zones de contrôle : ajoutez '@' comme code de sous-zone.)

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
fr_CA: Veuillez entrer pas plus que {0} caractères.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
fr_CA: Veuillez n'entrer que des chiffres. Préfixer le numéro avec + ou 00 si vous entrez le code de pays.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
fr_CA: Veuillez entrer seulement des chiffres.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
fr_CA: Veuillez entrer le nom de la nouvelle macro&nbsp:;

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
fr_CA: Veuillez entrer le mot de passe à nouveau

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
fr_CA: Veuillez entrer la même valeur encore.

en: Please enter your username and password
fr_CA: Veuillez saisir votre nom d'utilisateur et votre mot de passe

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
fr_CA: Veuillez remplir l'URL avant de compléter la demande.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
fr_CA: Veuillez corriger ce champ.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
fr_CA: Demandez à votre administrateur du système de vérifier le journal des erreurs pour plus de détails.

en: Please log in again
fr_CA: Veuillez vous reconnecter

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
fr_CA: Veuillez vous connecter avec un compte régulier de personnel. Pour créer un compte du personnel, créer une bibliothèque, une catégorie d'utilisateur 'Personnel' et ajouter un nouvel utilisateur. Ensuite, à partir de 'Plus' dans la barre d'outils, donner les permissions cet utilisateur.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
fr_CA: Veuillez vous connecter à Koha et réessayer. (Erreur : '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
fr_CA: Veuillez noter que le fichier ci-joint contient des notices au format MARC, qui peuvent être importées dans des logiciels de bibliographie personnelle comme type EndNote, Reference Manager ou ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
fr_CA: Veuillez ne choisir qu'une durée d'inscription.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
fr_CA: Veuillez entrer uniquement des lettres ou des chiffres.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
fr_CA: Veuillez entrer uniquement des lettres.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
fr_CA: Veuillez choisir votre langue dans la liste suivante. Si votre langue n'est pas dans la liste, informez votre administrateur système.

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
fr_CA: Placez les outils 'Voulez-vous dire?' par ordre d'importance, du plus important au moins important, et cochez la case des outils que vous voulez activer. (NOTE: 'Voulez-vous dire?' ne fonctionne pas à l'intranet pour l'instant)

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
fr_CA: Veuillez actualiser la page et réessayer.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
fr_CA: Veuillez renvoyer cet exemplaire à sa bibliothèque propriétaire : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
fr_CA: Veuillez renvoyer cet exemplaire à : %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
fr_CA: Veuillez renvoyer cet exemplaire à %s%s%s%s%s

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
fr_CA: Retournez à la page &quot;Rapports sauvegardés&quot; écran et supprimez ce rapport ou essayez d'en créer un nouveau. %s

en: Please review the error log for more details.
fr_CA: Vérifiez les registres d'erreur pour plus de détails.

note: SCRIPT
en: Please select ...
fr_CA: Veuillez sélectionner ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
fr_CA: Veuillez sélectionner un %s.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
fr_CA: Veuillez sélectionner une date et une heure de collecte.

en: Please select a date range to display transactions for:
fr_CA: Veuillez sélectionner un intervalle de dates pour lequel afficher les transactions :

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
fr_CA: Veuillez sélectionner un gestionnaire à assigner aux suggestions sélectionnées

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
fr_CA: Veuillez sélectionner un modèle de modification.

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
fr_CA: Veuillez sélectionner une liste d'utilisateurs.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un %s à %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un lot à exporter.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une carte à exporter.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un prêt à traiter

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un numéro.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un élément à exporter.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un élément.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une étiquette à supprimer.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une étiquette à exporter.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un utilisateur à supprimer.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une notice à traiter

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une suggestion

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
fr_CA: Veuillez sélectionner le contenu à supprimer.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
fr_CA: Veuillez sélectionner les images à supprimer.

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
fr_CA: Veuillez sélectionner des articles à ajouter à cette transaction : %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
fr_CA: Veuillez sélectionner un %s à %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
fr_CA: Veuillez sélectionner un seul %s à %s.

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
fr_CA: Veuillez spécifier un titre pour 'Défaut'.

en: Please specify an active currency.
fr_CA: Veuillez spécifier une devise active.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
fr_CA: Veuillez transférer cet exemplaire à : %s

en: Please try again later
fr_CA: Veuillez réessayer plus tard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
fr_CA: Veuillez d'abord téléverser un fichier.

en: Please verify that it exists.
fr_CA: Veuillez vérifier qu'il existe.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
fr_CA: Veuillez vérifier que l'utilisateur Apache peut écrire dans le répertoire des extensions.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
fr_CA: Veuillez vérifier que vous utilisez soit un guillemet simple, soit une tabulation.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
fr_CA: Veuillez vérifier l'intégrité de votre fichier zip et réessayer.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
fr_CA: Veuillez vérifier l'intégrité de votre fichier zip et réessayer.

en: Plugin version
fr_CA: Version de l'extension

en: Plugin:
fr_CA: Extension :

en: Plugin:
fr_CA: Extension :

en: Plugins
fr_CA: Extensions

en: Plugins
fr_CA: Extensions

en: Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Extensions &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Plugins disabled
fr_CA: Extensions désactivées

en: Plugins disabled!
fr_CA: Extensions désactivées!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
fr_CA: Extensions installées ({0}):

en: Point of sale
fr_CA: Point de vente

en: Point of sale
fr_CA: Point de vente

en: Point of sale tables
fr_CA: Tableaux des points de vente

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
fr_CA: Transferts %s&nbsp;: %s

en: Polski (Polish)
fr_CA: Polski (Polonais)

en: Popularity
fr_CA: Popularité

en: Popularity (least to most)
fr_CA: Popularité (moins à plus)

en: Popularity (most to least)
fr_CA: Popularité (plus à moins)

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
fr_CA: Une liste déroulante de types de paiements personnalisés lors du paiement d'amendes

en: Port:
fr_CA: Port&nbsp;:

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
fr_CA: Portugu&ecirc;s (Portugais)

en: Position:
fr_CA: Position&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
fr_CA: Corruption possible de la notice

en: PostScript points
fr_CA: Points PostScript

en: Postal address:
fr_CA: Adresse postale&nbsp;:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
fr_CA: Posté le %s%s par

note: SCRIPT
en: Poster
fr_CA: Affiche

en: Pound (#) separated text (.csv)
fr_CA: Texte séparé par un dièse (#) (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
fr_CA: Propulsé par {0}

en: Pre-adolescent
fr_CA: Pré-adolescent

en: Pre-fill values with profile?
fr_CA: Pré-remplir le formulaire avec le profil?

en: Precedence
fr_CA: Priorité

en: Predefined notes:
fr_CA: Notes pré-définies :

en: Prediction pattern
fr_CA: Tester le prévisionnel de bulletinage

en: Preference
fr_CA: Préférences

en: Preferences
fr_CA: Préférences

en: Preferences and parameters
fr_CA: Préférences et paramètres

en: Preferred language for notices:
fr_CA: Langue privilégiée pour les avis :

en: Preferred materials:
fr_CA: Documents préférés :

note: SCRIPT
en: Preformatted
fr_CA: Préformaté

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
fr_CA: Extensions premium :

en: Preschool
fr_CA: Préscolaire

en: Preselected
fr_CA: Sélectionné

en: Preselected:
fr_CA: Présélectionner :

note: SCRIPT
en: Present
fr_CA: Présent

en: Preserve existing values
fr_CA: Préserver les valeurs existantes

en: Preset
fr_CA: Paramètre prédéfini

note: SCRIPT
en: Prev
fr_CA: Préc

en: Preview
fr_CA: Prévisualisation

note: A
en: Preview MARC
fr_CA: Aperçu Notice

en: Preview SQL
fr_CA: Prévisualiser le SQL

en: Preview content
fr_CA: Aperçu du contenu

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
fr_CA: La prévisualisation n'est pas disponible pour la lettre '%s'.

en: Preview notice template
fr_CA: Aperçu du modèle de notification

en: Preview notice template &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Aperçu du modèle de notification &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
fr_CA: Prévisualisation de : "%s"

en: Preview results:
fr_CA: Aperçu des résultats:

en: Preview routing list
fr_CA: Aperçu de la liste de circulation

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Aperçu de la liste de circulation &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
fr_CA: Aperçu de la liste de circulation pour

note: A
en: Preview this notice template
fr_CA: Aperçu de ce modèle de notification

en: Previous
fr_CA: Précédent

note: BUTTON
en: Previous alerts
fr_CA: Alertes précédentes

en: Previous borrower:
fr_CA: Emprunteur précédent&nbsp;:

en: Previous checkouts
fr_CA: Prêts précédents

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
fr_CA: Page précédente

en: Previous sessions
fr_CA: Sessions précédentes

en: Price
fr_CA: Prix

en: Price paid:
fr_CA: Prix payé:

en: Price:
fr_CA: Prix :

en: Price:
fr_CA: Prix&nbsp;:

en: Primary
fr_CA: Primaire

en: Primary acquisitions contact
fr_CA: Contact principal pour les acquisitions

en: Primary acquisitions contact:
fr_CA: Contact principal pour les acquisitions&nbsp;:

en: Primary email
fr_CA: Courriel principal

en: Primary email:
fr_CA: Courriel principal :

en: Primary phone
fr_CA: Téléphone principal

en: Primary phone:
fr_CA: Téléphone principal:

en: Primary phone:
fr_CA: Téléphone principal :

en: Primary serials contact
fr_CA: Contact principal pour la gestion des périodiques

en: Primary serials contact:
fr_CA: Contact principal pour la gestion des périodiques&nbsp;:

en: Print
fr_CA: Imprimer

en: Print
fr_CA: Imprimer

en: Print barcode range
fr_CA: Imprimer un intervalle de codes-barres

en: Print barcode range
fr_CA: Imprimer un intervalle de codes-barres

en: Print basket group in PDF
fr_CA: Imprimer le groupe de paniers en pdf

en: Print card number as barcode:
fr_CA: Imprimer le numéro de carte comme code-barres&nbsp;:

en: Print card number as text under barcode:
fr_CA: Imprimer le numéro de carte comme texte sous le code-barres&nbsp;:

en: Print checkin slip
fr_CA: Imprimer le reçu de retour

en: Print hold/transfer slip
fr_CA: Imprimer le reçu de réservation/transfert

en: Print label
fr_CA: Imprimer l'étiquette

en: Print list
fr_CA: Imprimer la liste

note: %1$s:  today | html
en: Print notices for %s
fr_CA: Imprimer les messages pour %s

en: Print overdues
fr_CA: Imprimer les retards

en: Print patron cards
fr_CA: Imprimer les cartes d'utilisateurs

en: Print quick slip
fr_CA: Imprimer le ticket rapide

en: Print range
fr_CA: Imprimer un intervalle

en: Print receipt
fr_CA: Imprimer le reçu

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
fr_CA: Imprimer le reçu pour %s

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Print receipt for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Imprimer le reçu pour %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Print slip
fr_CA: Imprimer le ticket

en: Print slip
fr_CA: Imprimer le ticket

en: Print slip (P)
fr_CA: Imprimer le ticket (P)

note: A
en: Print slip and clear screen
fr_CA: Imprimer le ticket et confirmer

en: Print slip and confirm (P)
fr_CA: Imprimer le ticket et confirmer (P)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
fr_CA: Imprimer le ticket, transférer et confirmer (P)

en: Print summary
fr_CA: Imprimer le résumé

en: Print this label
fr_CA: Imprimer cette étiquette

en: Print transfer slip (P)
fr_CA: Imprimer le coupon de transfert (P)

en: Print type
fr_CA: Type d'impression

note: SCRIPT
en: Print...
fr_CA: Imprimer...

en: Printer name
fr_CA: Nom de l'imprimante

en: Printer name:
fr_CA: Nom de l'imprimante&nbsp;:

en: Printer profile
fr_CA: Profil de l'imprimante

en: Printer profiles
fr_CA: Profils d'imprimante

en: Priority
fr_CA: Priorité

en: Privacy (code)
fr_CA: Confidentialité (code)

en: Privacy pref:
fr_CA: Conservation des renseignements personnels :

en: Private
fr_CA: Privée

note: OPTGROUP
en: Private lists
fr_CA: Listes privées

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
fr_CA: Listes privées partagées avec moi

en: Problem page
fr_CA: Page problématique

en: Problem sending the cart...
fr_CA: Impossible d'envoyer le panier...

en: Problem sending the list...
fr_CA: Impossible d'envoyer la liste...

en: Problems
fr_CA: Problèmes

en: Problems found
fr_CA: Problèmes trouvés

note: INPUT type=button
en: Process
fr_CA: Traiter

en: Process images
fr_CA: Traitement d'images

en: Process request
fr_CA: Traiter la demande

en: Processed
fr_CA: Traitée

en: Processing
fr_CA: En traitement

en: Processing
fr_CA: En traitement

en: Processing (
fr_CA: En traitement (

en: Processing authority records
fr_CA: Traitement des notices d'autorité

en: Processing bibliographic records
fr_CA: Traitement des notices bibliographiques

en: Processing fee (when lost)
fr_CA: Frais d'administration (lors d'une perte)

en: Processing fee (when lost):
fr_CA: Frais d'administration (lors d'une perte) :

en: Processing multiple items
fr_CA: Traitement de plusieurs exemplaires

en: Processing...
fr_CA: En traitement...

en: Professional
fr_CA: Professionnel

en: Profile
fr_CA: Profil

en: Profile ID
fr_CA: ID du profil

en: Profile ID:
fr_CA: Identifiant du modèle :

en: Profile MARC fields:
fr_CA: Zones MARC du modèle :

en: Profile SQL fields:
fr_CA: Champs SQL du modèle :

note: SCRIPT
en: Profile deleted
fr_CA: Profil supprimé

en: Profile description:
fr_CA: Description du modèle :

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
fr_CA: Le profil doit avoir un nom

en: Profile name:
fr_CA: Nom du profil :

en: Profile name:
fr_CA: Nom du modèle :

note: SCRIPT
en: Profile saved
fr_CA: Profil sauvegardé

en: Profile settings
fr_CA: Réglage du profil

en: Profile type:
fr_CA: Type de modèle :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
fr_CA: Profil non attribué %s

en: Profile:
fr_CA: Profil :

en: Profile:
fr_CA: Profil :

en: Profiles
fr_CA: Profils

en: Programmed texts
fr_CA: Textes programmés

en: Progress
fr_CA: Avancement

en: Progress:
fr_CA: Avancement :

en: Prosentient Systems, Australia
fr_CA: Prosentient Systems, Australie

en: Protect
fr_CA: Protéger

en: Protect from deletion
fr_CA: Protéger de la suppression

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
fr_CA: La pseudonymisation ne peut être activée que si la configuration pour 'bcrypt_settings' existe et qui est correctement remplie dans le fichier de configuration de Koha.

en: Public
fr_CA: Publique

en: Public enrollment
fr_CA: Inscription publique

en: Public lists
fr_CA: Listes publiques

en: Public lists
fr_CA: Listes publiques

note: SCRIPT
en: Public lists:
fr_CA: Listes publiques :

en: Public macro:
fr_CA: Macro publique :

en: Public note
fr_CA: Note publique

en: Public note:
fr_CA: Note publique :

en: Public note:
fr_CA: Note publique :

en: Public notes
fr_CA: Notes publiques

en: Public:
fr_CA: Publique :

en: Publication date
fr_CA: Date de publication

en: Publication date (yyyy-yyyy)
fr_CA: Date de publication (aaaa-aaaa)

en: Publication date:
fr_CA: Date de publication&nbsp;:

en: Publication date:
fr_CA: Date de publication :

en: Publication details:
fr_CA: Informations de publication :

en: Publication place:
fr_CA: Lieu de publication :

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
fr_CA: Type de publication des titres (module de gestion des ressources électroniques)

en: Publication year
fr_CA: Année de publication

en: Publication year:
fr_CA: Année de publication&nbsp;:

en: Publication year:
fr_CA: Année de publication :

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
fr_CA: Année de publication&nbsp;: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
fr_CA: Date de publication/droits d'auteur : du plus récent au plus ancien

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
fr_CA: Date de publication/droits d'auteur : du plus ancien au plus récent

note: SCRIPT
en: Published
fr_CA: Publié

en: Published by
fr_CA: Publié par

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
fr_CA: Publié par %s

en: Published by:
fr_CA: Publié par&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
fr_CA: Publié par : %s %s dans %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
fr_CA: Date de publication

en: Published date (text)
fr_CA: Date de publication (texte)

en: Published on
fr_CA: Publié le

en: Published on (text)
fr_CA: Publié le (texte)

en: Publisher
fr_CA: Éditeur

en: Publisher location
fr_CA: Lieu de publication

en: Publisher number:
fr_CA: Numéro d'éditeur&nbsp;:

en: Publisher:
fr_CA: Éditeur :

en: Publisher:
fr_CA: Éditeur :

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
fr_CA: Éditeur&nbsp;: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
fr_CA: Publié par: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
fr_CA: Traiter ces exemplaires

en: Purchase suggestions
fr_CA: Suggestions d'achat

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Purchase suggestions for %s
fr_CA: Suggestions d'achat pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Purchase suggestions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Suggestions d'achat pour %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Purple
fr_CA: Violet

en: QR Code module size:
fr_CA: Taille du module Code de QR :

en: QR code:
fr_CA: Code QR :

en: QRcode
fr_CA: code QR

en: Qty.
fr_CA: Qté

en: Qualifier
fr_CA: Qualificatif

en: Qualifier:
fr_CA: Qualificatif:

en: Qualifier:
fr_CA: Qualificatif:

en: Quality assurance manager
fr_CA: Responsable de l'assurance de qualité

en: Quality assurance manager:
fr_CA: Responsable de l'assurance qualité :

en: Quality assurance team
fr_CA: Équipe d'assurance-qualité

en: Quality assurance team:
fr_CA: Équipe d'assurance-qualité :

en: Quantity
fr_CA: Quantité

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
fr_CA: La quantité doit être supérieure à '0'

en: Quantity ordered
fr_CA: Quantité commandée

en: Quantity ordered:
fr_CA: Quantité commandée:

en: Quantity received
fr_CA: Quantité reçue

en: Quantity received:
fr_CA: Quantité reçue&nbsp;:

en: Quantity:
fr_CA: Quantité :

en: Queued
fr_CA: En attente

note: SCRIPT
en: Queued request
fr_CA: Demandes en attente

en: Queued:
fr_CA: En attente :

en: Quick add
fr_CA: Ajout rapide

en: Quick add new patron
fr_CA: Ajouter rapidement un nouvel utilisateur

en: Quick spine label creator
fr_CA: Créateur d'étiquettes rapide

en: Quick spine label creator
fr_CA: Créateur rapide d'étiquettes

note: SCRIPT
en: Quotations
fr_CA: Citations

note: SCRIPT
en: Quote
fr_CA: Citation

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
fr_CA: Citation #%s supprimée avec succès.

en: Quote added successfully
fr_CA: Devise ajouté avec succès

en: Quote editor
fr_CA: Éditeur de citation

en: Quote editor
fr_CA: Éditeur de citation

en: Quote editor &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Éditeur de citation &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Quote of the day
fr_CA: Citation du jour

en: Quote updated successfully
fr_CA: Devise mise à jour avec succès

en: Quote uploader
fr_CA: Téléversement de citation

en: Quote uploader
fr_CA: Téléversement de citation

en: Quote uploader &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Téléversement de citation &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Quotes
fr_CA: Citations

en: Quotes enabled:
fr_CA: Citactions activées&nbsp;:

en: RRP
fr_CA: Prix de remplacement

en: RRP tax exc.
fr_CA: Prix de remplacement sans taxes

en: RRP tax inc.
fr_CA: Prix de remplacement taxes incluses

en: RT
fr_CA: TA

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
fr_CA: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki de 2004 à nos jours)

en: Rank
fr_CA: Rang

en: Rank/Biblioitemnumbers
fr_CA: Rang/Numéro de notice

en: Rank:
fr_CA: Rang:

en: Rate
fr_CA: Taux

en: Rate:
fr_CA: Taux&nbsp;:

en: Raw (any):
fr_CA: Partout&nbsp;:

en: Ready for pickup
fr_CA: Prêt pour ramassage

en: Reason
fr_CA: Motif

en: Reason for suggestion:
fr_CA: Raison pour la suggestion :

en: Reason for transfer
fr_CA: Raison du transfert

en: Reason:
fr_CA: Raison :

en: Reason:
fr_CA: Raison:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
fr_CA: Raisons pour lesquelles une réservation aurait pu être annulée

en: Reasons why a title is not for loan
fr_CA: Raisons pour lesquelles le titre n'est pas prêtable

en: Reasons why an article request might have been cancelled
fr_CA: Raisons pour lesquelles une demande d'article aurait pu être annulée

en: Reasons why an order might have been cancelled
fr_CA: Raisons pour lesquelles une commande aurait pu être annulée

en: Recall at
fr_CA: Rappel à

en: Recall due date interval (day)
fr_CA: Intervalle de date d'échéance pour les rappels (jour)

en: Recall found (item is already waiting):
fr_CA: Rappel trouvé (document déjà en attente) :

en: Recall found:
fr_CA: Rappel trouvé :

en: Recall overdue fine amount
fr_CA: Montant de l'amende pour les rappels

en: Recall pickup period (day)
fr_CA: Période de ramassage de rappels (jour)

en: Recall placed by:
fr_CA: Rappel effectué par :

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
fr_CA: Rappelé le %s.

en: Recall print receipt &rsaquo; Circulation &rsqaquo; Koha
fr_CA: Reçu imprimé de rappel &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
fr_CA: Rappels en attente de ramassage

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
fr_CA: Exemplaires rappelés dont le retour est en retard

en: Recalls
fr_CA: Rappels

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Recalls (%s)
fr_CA: Rappels (%s)

en: Recalls allowed (total)
fr_CA: Rappels permis (Nbre)

en: Recalls awaiting pickup
fr_CA: Rappels en attente de ramassage

en: Recalls awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Rappels en attente de ramassage &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Recalls have not been enabled. Enable the
fr_CA: Les rappels n'ont pas été activés. Activez la préférence système

en: Recalls history
fr_CA: Historique de rappels

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Recalls history for %s
fr_CA: Historique de rappels pour %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
fr_CA: Les rappels listés ici sont en attente de ramassage depuis plus de %s jours.

en: Recalls per record (count)
fr_CA: Rappels par notice (Nbre)

en: Recalls queue
fr_CA: File de rappels

en: Recalls queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: File de rappels &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
fr_CA: Rappels qui pourraient être comblés mais qui n'ont pas été mis en attente

en: Recalls to pull
fr_CA: Rappels à traiter

en: Recalls to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Rappels à tirer &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
fr_CA: Rappels en attente dans d'autres bibliothèques (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
fr_CA: Rappels en attente de retrait (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  over.count | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
fr_CA: Rappels en attente de ramassage depuis plus de %s jours : %s

note: %1$s:  recalls.count | html
en: Recalls waiting: %s
fr_CA: Rappels en attente de ramassage: %s

en: Receipt history for this subscription
fr_CA: Historique des reçus pour cet abonnement

en: Receipt summary for
fr_CA: Réception de colis N°

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END
en: Receipt summary for : %s %sinvoice, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Résumé de la réception pour : %s %sfacture, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
fr_CA: Réceptionner

en: Receive a new shipment
fr_CA: Réceptionner un nouveau colis

en: Receive an order
fr_CA: Recevoir un commande

en: Receive date
fr_CA: Date de réception

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s [%s] %s (order #%s)
fr_CA: Réceptionner des documents&nbsp;: %s %s [%s] %s (commande N°%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
fr_CA: Réceptionner des documents&nbsp;: %s %s[%s] %s (commande N°%s)

en: Receive orders and manage shipments
fr_CA: Recevoir des commande et gérer les colis

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
fr_CA: Recevoir des commandes de %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
fr_CA: Réception de commandes de %s

en: Receive shipment from vendor
fr_CA: Réception de colis du fournisseur

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
fr_CA: Réception de colis du fournisseur %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Récevoir le colis du fournisseur %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Receive shipments
fr_CA: Réceptionner colis

en: Receive?
fr_CA: Recevoir?

en: Received
fr_CA: Reçu

en: Received bibliographic records
fr_CA: Notices bibliographiques reçues

en: Received issues
fr_CA: Numéros reçus

en: Received issues:
fr_CA: Numéros reçus :

en: Received items
fr_CA: Exemplaires reçus

en: Received on
fr_CA: Reçu le

en: Received on (from)
fr_CA: Reçu le (de)

en: Received on (to)
fr_CA: Reçu le (à)

en: Receives claims for late issues
fr_CA: Reçoit des notifications pour les numéros de périodique en retard

en: Receives claims for late orders
fr_CA: Reçoit des notifications pour les commandes en retard

en: Receives orders
fr_CA: Reçoit les commandes

en: Receives overdue notices:
fr_CA: Reçoit des avis de retard :

en: Receiving items
fr_CA: de la réception

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
fr_CA: Vérifier les dépendances

en: Recipients:
fr_CA: Destinataires:

en: Record
fr_CA: Notice

en: Record URL
fr_CA: URL de la notice

en: Record cashup
fr_CA: Enregistrer l'encaissement

en: Record deleted
fr_CA: Document supprimé

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
fr_CA: La vérification de concordance a échouée -- impossible de récupérer la règle de concordance.

en: Record matching rule:
fr_CA: Règle de concordance :

en: Record matching rules
fr_CA: Règles de concordance

en: Record matching rules
fr_CA: Règles de concordance

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
fr_CA: La notice, non identifiée comme UTF-8,  peut être corrompue

en: Record numbers:
fr_CA: N° de notices :

en: Record only
fr_CA: Notice seulement

en: Record overlay rules
fr_CA: Règles de superposition

en: Record renewal as unseen if appropriate:
fr_CA: Enregistrer le renouvellement comme "non vu", si approprié :

note: SCRIPT
en: Record saved
fr_CA: Notice sauvegardée

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
fr_CA: Structure de la notice invalide, sauvegarde impossible

en: Record title
fr_CA: Titre de la notice

en: Record type
fr_CA: Type de la notice

en: Record type:
fr_CA: Type de notice :

en: Record type:
fr_CA: Type de notice:

en: Record-level item type
fr_CA: Type de document au niveau de la notice

en: Record-level itemtype
fr_CA: Type de document au niveau de la notice

en: Record:
fr_CA: Notice&nbsp;:

en: Records are not indexed in Elasticsearch
fr_CA: Notices non indexées dans Elasticsearch

en: Records found in the catalog
fr_CA: Notices trouvées dans le catalogue

en: Records found in the reservoir
fr_CA: Notices trouvées dans le réservoir

note: SCRIPT
en: Red
fr_CA: Rouge

en: Red cells signify no transfer allowed.
fr_CA: Les cellules en rouge signifient pas de transfert permis.

en: Redefine shortcuts
fr_CA: Redéfinir les raccourcis

note: SCRIPT
en: Redo
fr_CA: Rétablir

en: Referral:
fr_CA: Référence :

en: Refine results
fr_CA: Affiner les résultats

en: Refine results:
fr_CA: Affiner les résultats :

en: Refine search
fr_CA: Affiner votre recherche

en: Refine your search
fr_CA: Affiner votre recherche

en: Refresh
fr_CA: Actualiser

en: Refresh
fr_CA: Actualiser

en: Refund
fr_CA: Remboursement

en: Refund lost item charge
fr_CA: Rembourser les frais de document perdu

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
fr_CA: Rembourser les frais de document perdu et ajouter de nouvelles amendes de retard

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
fr_CA: Rembourser les frais de document perdu et remettre les amendes de retard

en: Refund payments to patrons
fr_CA: Rembourser des paiements aux utilisateurs

en: Register description
fr_CA: Description de la caisse

en: Register name
fr_CA: Nom de la caisse

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
fr_CA: S'enregistrer avec une application d'authentification à deux facteurs

en: Register:
fr_CA: Caisse :

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
fr_CA: Caisse : %s &rArr; %s

en: Registration date
fr_CA: Date d'inscription

en: Registration date:
fr_CA: Date d'inscription :

en: Registration date:
fr_CA: Date d'inscription :

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
fr_CA: Date d'inscription&nbsp;: %s

en: Regular expression:
fr_CA: Expression regulière:

en: Regular print
fr_CA: Caractères normaux

en: Reject
fr_CA: Rejeter

en: Rejected
fr_CA: Rejetée

en: Rejected tags
fr_CA: Mots-clés rejetés

note: ABBR
en: Related Term
fr_CA: Terme Associé

en: Related transaction
fr_CA: Transactions connexe

en: Relationship information
fr_CA: Informations sur les relations

en: Relationship:
fr_CA: Relation :

en: Relationship:
fr_CA: Relation&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
fr_CA: Prêts de la famille (%s)

en: Release maintainer
fr_CA: Responsable de la maintenance

en: Release maintainer assistant
fr_CA: Assistant au responsable de la nouvelle version

en: Release maintainer mentor
fr_CA: Responsable de la maintenance de version

en: Release maintainer:
fr_CA: Responsable de la maintenance de version :

en: Release maintainers:
fr_CA: Responsables de la maintenance de version :

en: Release manager
fr_CA: Responsable de la nouvelle version

en: Release manager assistant
fr_CA: Assistant au responsable de la nouvelle version

en: Release manager assistant:
fr_CA: Assistant au responsable de la nouvelle version :

en: Release manager assistants:
fr_CA: Assistants au responsable de la nouvelle version :

en: Release manager mentor
fr_CA: Conseiller de la Responsable de la nouvelle version

en: Release manager:
fr_CA: Responsable de la nouvelle version :

en: Relevance
fr_CA: Pertinence

en: Religious organization
fr_CA: Organisation religieuse

en: Remaining circulation permissions
fr_CA: Autorisations restantes de circulation

note: SPAN
en: Remaining in this fund
fr_CA: Montant restant dans ce poste budgétaire

en: Remaining permissions for managing fines and fees
fr_CA: Autres permissions pour gérer les amendes et frais

en: Remaining system parameters permissions
fr_CA: Autres autorisations de paramétrage du système

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
fr_CA: Montant restant avec les postes enfants inclus

en: Remember for session:
fr_CA: Mémoriser pour cette session&nbsp;:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
fr_CA: N'oubliez pas que memcached doit être lancé avant Plack.

en: Remember return date for next check in
fr_CA: Mémoriser la date de retour pour le prochain retour

en: Reminder date
fr_CA: Date de rappel

en: Reminder:
fr_CA: Rappel&nbsp;:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
fr_CA: Rappel: cette action supprimera toutes les autorités!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
fr_CA: Rappel: cette action supprimera toutes les notices bibliographiques sélectionnées, les abonnements rattachés, les réservations existantes et les exemplaires rattachés!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
fr_CA: Rappel&nbsp;: cette action modifiera toutes les autorités sélectionnées!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
fr_CA: Rappel&nbsp;: cette action modifiera toutes les notices sélectionnées!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
fr_CA: Rappel : cette action modifiera tous les prêts sélectionnés!

en: Remote host
fr_CA: Serveur distant

en: Remote host:
fr_CA: Serveur distant&nbsp;:

en: Remote image
fr_CA: Image distante

en: Remote image:
fr_CA: Image distante :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
fr_CA: Enlever

en: Remove
fr_CA: Enlever

en: Remove &quot;In demand&quot;
fr_CA: Enlever &quot;En demande&quot;

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
fr_CA: Supprimer tous les identifiants

en: Remove all reserves
fr_CA: Enlever tous les documents

note: SCRIPT
en: Remove color
fr_CA: Retirer la couleur

en: Remove condition
fr_CA: Supprimer condition

en: Remove course reserves
fr_CA: Supprimer les réserves de cours

en: Remove duplicates
fr_CA: Supprimer les doublons

note: A
en: Remove facet %s
fr_CA: Supprimer les facettes %s

en: Remove from bundle
fr_CA: Retirer de l'ensemble

en: Remove from cart
fr_CA: Enlever du panier

en: Remove from group
fr_CA: Retirer du groupe

en: Remove from item group
fr_CA: Retirer du groupe d'exemplaires

en: Remove from rota
fr_CA: Enlever de la rotation

en: Remove item from collection
fr_CA: Enlever l'exemplaire de la collection

en: Remove item from item group
fr_CA: Retirer l'exemplaire du groupe d'exemplaires

en: Remove items not owned by selected libraries:
fr_CA: Retirer les exemplaires qui ne sont pas la propriété des bibliothèques suivantes&nbsp;:

en: Remove items: scan barcodes
fr_CA: Retirer des exemplaires de la réserve : scanner les codes-barres

en: Remove library from group
fr_CA: Retirer une bibliothèque du groupe

note: SCRIPT
en: Remove link
fr_CA: Retirer le lien

en: Remove owner
fr_CA: Supprimer le propriétaire

en: Remove profile
fr_CA: Enlever le profil

en: Remove reserves &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr_CA: Retirer des exemplaires de la réserve &rsaquo; Réserve de cours &rsaquo; Koha

en: Remove rule?
fr_CA: Supprimer cette règle?

en: Remove selected
fr_CA: Enlever les élements sélectionnés

en: Remove selected items
fr_CA: Supprimer les références cochées

en: Remove selected patrons
fr_CA: Enlever les utilisateurs sélectionnés

en: Remove spaces
fr_CA: Supprimer les espaces

en: Remove substitution
fr_CA: Supprimer substitution

en: Remove tag
fr_CA: Supprimer les mots-clés

note: SCRIPT
en: Remove this ID
fr_CA: Supprimer cet identifiant

en: Remove this match check
fr_CA: Supprimer cette règle de concordance

en: Remove this match point
fr_CA: Supprimer ce point de concordance

en: Remove this rule
fr_CA: Supprimer cette règle

note: SCRIPT
en: Remove this slot
fr_CA: Supprimer cette plage

en: Remove:
fr_CA: Retirer :

en: Remove?
fr_CA: Enlever

en: Removed
fr_CA: Enlevé

en: Renew
fr_CA: Renouveler

en: Renew
fr_CA: Renouveler

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
fr_CA: Renouvellement N°%s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Renouvellement %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Renew a subscription
fr_CA: Renouveler un abonnement

en: Renew all
fr_CA: Tout renouveler

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
fr_CA: Renouveler comme &quot;non vu&quot; si approprié :

en: Renew or check in selected items
fr_CA: Renouveler ou retourner les documents sélectionnés

en: Renew patron
fr_CA: Renouveler l'abonnement

note: A
en: Renew selected subscriptions
fr_CA: Renouveler les abonnements sélectionnés

en: Renew this subscription
fr_CA: Renouveler cet abonnement

en: Renewal
fr_CA: Renouvellement

en: Renewal date:
fr_CA: Date de renouvellement :

en: Renewal date:
fr_CA: Date de renouvellement :

en: Renewal due date:
fr_CA: Date d'échéance du renouvellement :

en: Renewal of daily rental item
fr_CA: Renouvellement d'une location quotidienne

en: Renewal of rental item
fr_CA: Renouvellement d'une location

en: Renewal period
fr_CA: Période de renouvellement

en: Renewal priorities of agreements (e-resource management module)
fr_CA: Priorités de renouvellement des ententes (module de gestion des ressources électroniques)

en: Renewals allowed (count)
fr_CA: Renouvellements permis (Nbre)

en: Renewals allowed:
fr_CA: Renouvellements autorisés:

en: Renewals period:
fr_CA: Période de renouvellement :

en: Renewed
fr_CA: Renouvelé

en: Renewed
fr_CA: Renouvelé

en: Renewed the maximum number of times
fr_CA: Renouvelé le nombre maximum de fois

en: Rental charge
fr_CA: Coût de location

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
fr_CA: Coût du prêt pour ce document&nbsp;: %s

en: Rental charge:
fr_CA: Coût du prêt&nbsp;:

en: Rental charge:
fr_CA: Coût de location :

en: Rental discount (%%)
fr_CA: Rabais sur la location (%%)

en: Rental fee
fr_CA: Frais de location

note: INPUT type=submit
en: Reopen
fr_CA: Rouvrir

en: Reopen an acquisitions basket
fr_CA: Rouvrir un panier d'acquisitions

en: Reopen basket
fr_CA: Rouvrir le panier

en: Reopen basket group
fr_CA: Rouvrir le groupe de paniers

en: Reopen closed invoices
fr_CA: Rouvrir des factures fermées

en: Reopen it
fr_CA: Le rouvrir

en: Reopen selected invoices
fr_CA: Rouvrir les factures sélectionnées

en: Reopen:
fr_CA: Rouvrir :

en: Rep.price
fr_CA: Coût rempl.

note: SCRIPT
en: Repair
fr_CA: Réparer

en: Repeatable
fr_CA: Répétable

en: Repeatable:
fr_CA: Répétable :

en: Replace
fr_CA: Remplacer

note: SCRIPT
en: Replace all
fr_CA: Tout remplacer

en: Replace all patron attributes
fr_CA: Remplacer tous les attributs utilisateur

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
fr_CA: Remplacer les couvertures existantes %s

en: Replace existing record with incoming record
fr_CA: Remplace la notice existante avec la notice entrante

en: Replace existing search filter:
fr_CA: Remplacer les filtres de recherche existants :

en: Replace only included patron attributes
fr_CA: Remplacer uniquement les attributs utilisateurs qui sont inclus

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
fr_CA: Remplacer les mots de passe des utilisateurs avec ceux dans le fichier (les mots de passe vide seront ignorés)

en: Replace record via Z39.50/SRU
fr_CA: Remplacer la notice par Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
fr_CA: Remplacer la notice via une recherche Z39.50/SRU

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
fr_CA: Remplacer le contenu de la notice actuelle

note: SCRIPT
en: Replace with
fr_CA: Remplacer par

en: Replacement cost:
fr_CA: Coût de remplacement :

en: Replacement price
fr_CA: Coût de remplacement

en: Replacement price:
fr_CA: Coût de remplacement :

en: Replacement price:
fr_CA: Coût de remplacement :

en: Replied
fr_CA: Répondu

en: Reply-To:
fr_CA: Répondre à :

en: Report
fr_CA: Rapport

en: Report
fr_CA: Rapport

en: Report ID:
fr_CA: Identifiant du rapport :

en: Report SQL:
fr_CA: Rapport SQL :

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
fr_CA: Rapport après déplacement des commandes non reçues du budget %s (%s - %s) vers %s (%s - %s)

en: Report group:
fr_CA: Groupe de rapports&nbsp;:

en: Report is public:
fr_CA: Le rapport est public&nbsp;:

en: Report mistake
fr_CA: Signaler une erreur

en: Report name
fr_CA: Nom du rapport

en: Report name:
fr_CA: Nom du rapport&nbsp;:

en: Report name:
fr_CA: Nom du rapport&nbsp;:

en: Report plugins
fr_CA: Extensions de rapport

en: Report subgroup:
fr_CA: Sous-groupe de rapports&nbsp;:

en: Report:
fr_CA: Rapport&nbsp;:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
fr_CA: Rapporté le&nbsp;: %s

en: Reports
fr_CA: Bilans et statistiques

en: Reports
fr_CA: Bilans et statistiques

en: Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Bilans et statistiques &rsaquo; Koha

en: Reports Dictionary
fr_CA: Dictionnaire des rapports

en: Reports dictionary
fr_CA: Dictionnaire des rapports

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
fr_CA: Statistiques par types de document %s à %s%s

en: Reports tables
fr_CA: Tables du module bilans et statistiques

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
fr_CA: Demande %s

en: Request ID
fr_CA: Identifiant de la demande

en: Request article
fr_CA: Demander un article

en: Request article
fr_CA: Demander un article

en: Request article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Demande d'article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
fr_CA: Demander un article de %s

en: Request details
fr_CA: Détails de la demande

en: Request log
fr_CA: Registre de demandes

en: Request number:
fr_CA: Nº de demande&nbsp;:

en: Request specific item type:
fr_CA: Réserver un exemplaire précis&nbsp;:

en: Request type:
fr_CA: Type de demande&nbsp;:

en: Requested
fr_CA: Demandée

en: Requested article
fr_CA: Article demandé

en: Requested by
fr_CA: Demandé par

note: SCRIPT
en: Requested from partners
fr_CA: Demandé aux partenaires

en: Requested item type
fr_CA: Type de document demandé

en: Require strong password:
fr_CA: Exiger un mot de passe sécuritaire :

en: Require valid email address:
fr_CA: Exiger une adresse électronique valide :

en: Require.js JS module system
fr_CA: Module JS Require.js

en: Required
fr_CA: Obligatoire

en: Required fields cannot be cleared
fr_CA: Les champs obligatoires ne peuvent pas être effacés

en: Required fields:
fr_CA: Champs obligatoires :

en: Required for staff login.
fr_CA: Obligatoire pour se connecter à l'interface pro.

en: Required match checks
fr_CA: Contrôle de concordance requis

note: TH
en: Required module missing
fr_CA: Modules Perl obligatoire absents

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
fr_CA: La bonne version des modules requis doivent être installées avant de pouvoir continuer.

en: Required modules must be installed before you may continue.
fr_CA: Les modules requis doivent être installés avant de pouvoir continuer.

en: Required. Maximum length is 64 letters
fr_CA: Obligatoire. Longueur maximale de 64 lettres

note: I
en: Requires override of hold policy
fr_CA: Nécessite d'outrepasser les règles de réservation

en: Research
fr_CA: Recherche

en: Resend
fr_CA: Renvoyer

en: Reserve
fr_CA: réserver

en: Reserve cancelled
fr_CA: Réservation annulée

en: Reserve found
fr_CA: Réservation trouvée

en: Reserves
fr_CA: Documents

en: Reset
fr_CA: Réinitialiser

en: Reset filter
fr_CA: Réinitialiser le filtre

en: Reset mappings
fr_CA: Effacer les correspondances

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
fr_CA: Réinitialiser votre jeton

note: SCRIPT
en: Resize
fr_CA: Redimensionner

en: Resolution
fr_CA: Résolution

en: Resolve
fr_CA: Résoudre

en: Resolve claim
fr_CA: Résoudre la déclaration

en: Resolve return claim
fr_CA: Résoudre la déclaration de retour

note: SPAN
en: Resolved claims
fr_CA: Déclarations de retour résolues

en: Resolved?
fr_CA: Résolu?

en: Responses
fr_CA: Réponses

en: Responses enabled:
fr_CA: Réponses activées&nbsp;:

en: Restore
fr_CA: Restaurer

note: SCRIPT
en: Restore last draft
fr_CA: Restaurer le brouillon

en: Restrict
fr_CA: Suspendu

en: Restrict access to:
fr_CA: Restreindre l'accès à :

en: Restricted
fr_CA: Suspendu

en: Restricted status of an item
fr_CA: Le statut d'exclusion du prêt d'un exemplaire

en: Restricted:
fr_CA: Suspendu :

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
fr_CA: Restriction ajoutée par le mécanisme des retards %s

en: Restriction comment
fr_CA: Commentaire sur la restriction

en: Restriction comment:
fr_CA: Commentaire sur la restriction :

en: Restriction expiration
fr_CA: Expiration de la suspension

en: Restriction expiration:
fr_CA: Expiration de la suspension :

en: Restriction overridden temporarily
fr_CA: La suspension a été temporairement levée

en: Restriction overridden temporarily.
fr_CA: La suspension a été temporairement levée.

en: Restriction reason
fr_CA: Raison de la suspension

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
fr_CA: Suspensions (%s)

en: Result
fr_CA: Résultat

en: Results
fr_CA: Résultats

en: Results
fr_CA: Résultats

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
fr_CA: Résultats %s à %s %s sur %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fr_CA: Réponses %s à  %s sur %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fr_CA: Résultats %s à %s sur %s

en: Results for authority records
fr_CA: Résultats pour les notices d'autorité

en: Results for tag
fr_CA: Résultats pour le mot-clé

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
fr_CA: Résultats de la base de connaissances Mana

en: Results per page :
fr_CA: Résultats par page :

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
fr_CA: Résultats par page : %s

en: Resume
fr_CA: Reprendre

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
fr_CA: Réactiver les réservations suspendues

en: Retail price:
fr_CA: Prix de détail :

en: Retake photo
fr_CA: Reprendre la photo

en: Return
fr_CA: Retour

en: Return claims
fr_CA: Déclarations de retour

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
fr_CA: Les déclarations de retour doivent être traitées à partir de la page des informations détaillées de l'utilisateur

en: Return claims:
fr_CA: Déclarations de retour :

en: Return date
fr_CA: Rendu le

en: Return policy
fr_CA: Politique de retour

en: Return to batch item deletion
fr_CA: Retour à la suppression d'exemplaires en lot

en: Return to batch item modification
fr_CA: Retour à la modificaton d'exemplaires en lot

en: Return to circulation and fine rules
fr_CA: Revenir aux règles de circulation et d'amendes

en: Return to frameworks
fr_CA: Revenir aux grilles de catalogage

en: Return to holding library
fr_CA: Retour à la bibliothèque de fonds

en: Return to home library
fr_CA: Retour à la bibliothèque propriétaire

en: Return to patron detail
fr_CA: Retour au détail de l'utilisateur

en: Return to previous page
fr_CA: Retour à la page précédente

en: Return to request
fr_CA: Retourner aux demandes

note: A
en: Return to request details
fr_CA: Retourner aux détails de l'utilisateur

en: Return to rota
fr_CA: Retourner aux rotations

en: Return to rotas
fr_CA: Retourner aux rotations

en: Return to rotating collections home
fr_CA: Retour au module rotation des collections

en: Return to search
fr_CA: Retour à la recherche

en: Return to sets management
fr_CA: Retourner à la gestion des ensembles

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
fr_CA: Retourner au lot de notices préparées %s

en: Return to the basket
fr_CA: Revenir au panier

en: Return to the basket without making a new order.
fr_CA: Retour à la commande sans enregistrer une nouvelle ligne de commande.

en: Return to the job list
fr_CA: Retour à la liste de tâches

en: Return to the record
fr_CA: Revenir à la notice

en: Return to tools
fr_CA: Retour aux Outils

en: Return to where you were
fr_CA: Revenir à la page précédente

en: Return-Path:
fr_CA: Adresse de retour :

en: Returned to patron:
fr_CA: Retourné à l'utilisateur :

en: Returns
fr_CA: Retours

en: Reversed
fr_CA: Annulé

en: Revert In Processing status
fr_CA: Revenir en état de traitement

en: Revert hold transfer status
fr_CA: Revenir en état d'attente

en: Revert waiting
fr_CA: Revenir en état d'attente

en: Revert waiting status
fr_CA: Revenir en état d'attente

en: Reverted
fr_CA: Annulé

en: Reverting
fr_CA: Annulation

en: Review pending modifications
fr_CA: Examiner les modifications en attente

en: Reviewer
fr_CA: Réviseur

en: Reviewer:
fr_CA: Réviseur&nbsp;:

en: Reviews
fr_CA: Comptes rendus critiques

en: Revoke
fr_CA: Révoquer

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
fr_CA: Zone de texte riche. Appuyez sur ALT-0 pour obtenir de l'aide.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
fr_CA: Zone de texte riche. Appuyez sur ALT-F9 pour voir le menu. Appuyez sur ALT-F10 pour voir la barre d'outils. Appuyez sur ALT-0 pour obtenir de l'aide

en: Right
fr_CA: Droite

note: SCRIPT
en: Right to left
fr_CA: De droite à gauche

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
fr_CA: Rijksmuseum, Amsterdam, Pays-Bas

en: Road types to be used in patron addresses
fr_CA: Types de rue pouvant être utilisés pour saisir les adresses des utilisateurs

en: Roles for users (e-resource management module)
fr_CA: Rôles pour les utilisateurs (module de gestion des ressources électroniques)

en: Rolling Hills Consolidated Libraries, USA
fr_CA: Rolling Hills Consolidated Libraries, États-Unis

note: SCRIPT
en: Rollover at:
fr_CA: Retour à&nbsp;:

en: Rollover:
fr_CA: Retour&nbsp;:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
fr_CA: Rom&acirc;n&#259; (Roumain)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
fr_CA: Le répertoire de téléversement n'a pas été défini

en: Rota
fr_CA: Rotation

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
fr_CA: Description de la rotation

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
fr_CA: Nom de la rotation

en: Rota status
fr_CA: Statut de la rotation

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
fr_CA: Rotation dans le sens horaire

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
fr_CA: Rotation dans le sens anti-horaire

en: Rotating collection
fr_CA: Collection en rotation

en: Rotating collections
fr_CA: Rotation des collections

en: Rotating collections
fr_CA: Rotation des collections

en: Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Rotation des collections &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Round Rock Public Library, USA
fr_CA: Round Rock Public Library, États-Unis

en: Routing
fr_CA: Liste de circulation

en: Routing
fr_CA: Liste de circulation

en: Routing list
fr_CA: Liste de circulation

en: Routing lists
fr_CA: Listes de circulation

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Aperçu du reçu de la liste de routage &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Routing:
fr_CA: Liste de circulation&nbsp;:

en: Row
fr_CA: Ligne

note: SCRIPT
en: Row group
fr_CA: Groupe de lignes

note: SCRIPT
en: Row properties
fr_CA: Propriétés de la ligne

note: SCRIPT
en: Row type
fr_CA: Type de ligne

note: SCRIPT
en: Row {0}
fr_CA: Ligne {0}

note: SCRIPT
en: Rows
fr_CA: Lignes

en: Rule
fr_CA: Règle

en: Rule
fr_CA: Règle

en: Rule operator
fr_CA: Opérateur de la règle

en: Rules
fr_CA: Règles

en: Rules for automatic item modifications by age
fr_CA: Règles pour la modification automatiques des exemplaires selon l'âge

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
fr_CA: Règles de retard pour %s%s%s bibliothèque par défaut %s

en: Run
fr_CA: Exécuter

en: Run
fr_CA: Exécuter

note: BUTTON
en: Run and edit macros
fr_CA: Exécuter et modifier les macros

en: Run macro
fr_CA: Exécuter la macron

en: Run report
fr_CA: Exécuter le rapport

en: Run report
fr_CA: Exécuter le rapport

en: Run reports
fr_CA: Exécuter les rapports

note: INPUT type=submit
en: Run the report
fr_CA: Exécuter le rapport

en: Run tool
fr_CA: Exécuter l'outil

en: Running
fr_CA: En cours d'exécution

en: Runtime parameter options
fr_CA: Options des paramètres d'exécution

en: SAN-Ouest Provence
fr_CA: SAN Ouest-Provence

en: SAN:
fr_CA: SAN&nbsp;:

en: SI Centimeters
fr_CA: Centimètres SI

en: SI Millimeters
fr_CA: Millimètres SI

en: SIP media type:
fr_CA: Type de media SIP :

en: SMS alert number
fr_CA: Numéro SMS

en: SMS cellular providers
fr_CA: Fournisseurs de SMS

en: SMS cellular providers
fr_CA: Fournisseur de SMS

en: SMS cellular providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Fournisseur SMS &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: SMS number:
fr_CA: Numéro SMS :

en: SMS provider
fr_CA: Fournisseur SMS

en: SMS provider:
fr_CA: Fournisseur de SMS :

en: SMTP server
fr_CA: Serveur SMTP

en: SMTP server:
fr_CA: Serveur SMTP :

en: SMTP servers
fr_CA: Serveurs SMTP

en: SMTP servers
fr_CA: Serveurs SMTP

en: SQL:
fr_CA: SQL&nbsp;:

en: SRU Search fields mapping:
fr_CA: Liens champs de recherche SRU&nbsp;:

en: SRU search fields mapping for authorities &rsaquo; Koha
fr_CA: Correspondances des champs de recherche SRU pour les autorités &rsaquo; Koha

en: SRU search fields mapping for bibliographic records &rsaquo; Koha
fr_CA: Correspondances des champs de recherche SRU pour les notices &rsaquo; Koha

en: STARTDATE:January 1 2010,TRACK:Day
fr_CA: Exemple 2: STARTDATE:January 1 2010,TRACK:Day

en: SWITCH Library Consortium, USA
fr_CA: SWITCH Library Consortium, États-Unis

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
fr_CA: Vente %s

en: Salutation
fr_CA: Titre de civilité

en: Same week day
fr_CA: Même jour de la semaine

en: Satisfied
fr_CA: Satisfaite

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
fr_CA: Samedi

note: SCRIPT
en: Saturdays
fr_CA: Samedis

note: INPUT type=submit
en: Save
fr_CA: Enregistrer

en: Save
fr_CA: Enregistrer

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
fr_CA: Sauvegarder (si l'extension de sauvegarde est activée)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
fr_CA: Sauvegarder toutes les préférences %s

en: Save and continue editing
fr_CA: Enregistrer et continuer la modification

en: Save and edit items
fr_CA: Enregistrer et modifier les exemplaires

en: Save and pay
fr_CA: Enregistrer et payer

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
fr_CA: OK, Aperçu du bon de circulation

en: Save and view record
fr_CA: Enregistrer et voir la notice

en: Save anyway
fr_CA: Enregistrer

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
fr_CA: Sauvegarder au format MARC (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
fr_CA: Sauvegarder au format MARCXML (.xml)

en: Save as new pattern
fr_CA: Sauvegarder comme nouveau modèle

en: Save as new template
fr_CA: Enregistrer comme nouveau modèle

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
fr_CA: Enregistrer comme modèle

en: Save changes
fr_CA: Enregistrer les modifications

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
fr_CA: Sauvegarder la configuration

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
fr_CA: Sauvegarder la notice actuelle (Ctrl-S)

en: Save description
fr_CA: Enregistrer la description

en: Save profile
fr_CA: Enregistrer le profil

en: Save quotes
fr_CA: Sauvegarder les citations

en: Save record
fr_CA: Enregistrer la notice

en: Save record (cannot be remapped)
fr_CA: Enregistrer la notice (non modifiable)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
fr_CA: Sauvegarder le rapport

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
fr_CA: Enregistrer les raccourcis

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
fr_CA: Enregistrer abonnement

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
fr_CA: Enregistrer l'historique d'abonnement

en: Save template
fr_CA: Enregistrer le modèle

note: SCRIPT
en: Save to catalog
fr_CA: Enregistrer dans le catalogue

en: Save your custom report
fr_CA: Enregistrer votre rapport personnalisé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
fr_CA: Enregistré

en: Saved check-in date:
fr_CA: Date de retour enregistrée :

en: Saved report results
fr_CA: Résultats de l'enregistrement du rapport

en: Saved reports
fr_CA: Rapports sauvegardés

en: Saved reports
fr_CA: Rapports sauvegardés

en: Saved reports - SQL
fr_CA: Rapports sauvegardés - SQL

en: Saved results
fr_CA: Résultats sauvegardés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
fr_CA: Enregistrement en cours...

en: Scale height (relative to card):
fr_CA: Hauteur d'échelle (relative à la carte)&nbsp;:

en: Scale width (relative to card):
fr_CA: Largeur d'echelle (relative à la carte)&nbsp;:

en: Scan
fr_CA: Numérisation

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
fr_CA: Scanner un code-barres pour le retourner

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
fr_CA: Scanner un code-barres pour le renouveler

en: Scan a patron barcode to start.
fr_CA: Scanner un code-barres pour le retour

en: Scan all barcodes of items found in the items bundle. If any items are missing, they will be marked as lost
fr_CA: Scanner tous les codes-barres des exemplaires dans l'ensemble. Si un exemplaire est manquant, il sera déclaré perdu

en: Scan index:
fr_CA: Parcourir l'index:

en: Scan indexes:
fr_CA: Parcourir les index :

en: Schedule
fr_CA: Planifier

en: Schedule
fr_CA: Planifier

en: Schedule pickup
fr_CA: Planifier une collecte

en: Schedule tasks to run
fr_CA: Planifier les tâches à exécuter

en: Schedule tasks to run
fr_CA: Planifier les tâches à exécuter

en: Scheduled for automatic renewal
fr_CA: Programmé pour un renouvellement automatique

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
fr_CA: Programmé pour un renouvellement automatique et ne peut plus être renouvelé

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
fr_CA: Programmé pour un renouvellement automatique et ne peut pas être renouvelé parce que l'utilisateur a trop de charges impayés.

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
fr_CA: Programmé pour un renouvellement automatique et ne peut pas être renouvelé parce que le compte de l'utilisateur est expiré

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
fr_CA: Prévu pour un renouvellement automatique et ne peut pas encore être renouvelé

en: School
fr_CA: École

note: SCRIPT
en: Scope
fr_CA: Étendue

en: Score:
fr_CA: Score&nbsp;:

en: Screen
fr_CA: Écran

note: INPUT type=submit
en: Search
fr_CA: Rechercher

note: INPUT type=text
en: Search %s
fr_CA: Recherche %s

note: %1$s:  IF ( query_desc ) %2$s:  query_desc | html %3$s:  END %4$s:  IF ( limit_desc ) %5$s:  limit_desc | html %6$s:  END
en: Search %s for '%s'%s %s &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
fr_CA: Recherche %s pour '%s'%s %s &nbsp;avec le(s) limitations:&nbsp;'%s'%s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
fr_CA: Recherche par ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
fr_CA: Recherche Z39.50

en: Search a patron
fr_CA: Recherche d'un utilisateur

note: A
en: Search agreements
fr_CA: Recherche d'ententes

en: Search all headings
fr_CA: Rechercher dans toutes les vedettes

en: Search all headings:
fr_CA: Rechercher dans toutes les vedettes:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
fr_CA: Rechercher par nom et/ou description du contrat

en: Search by keyword:
fr_CA: Rechercher par mot-clé :

en: Search call number:
fr_CA: Rechercher par la cote&nbsp;:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
fr_CA: Rechercher la cote

note: A
en: Search catalog
fr_CA: Rechercher dans le catalogue

en: Search category
fr_CA: Catégorie de recherche

en: Search category:
fr_CA: Catégorie de recherche :

en: Search cities
fr_CA: Rechercher des villes

note: INPUT type=text
en: Search claim count
fr_CA: Recherche par nombre de réclamations

note: INPUT type=text
en: Search claim date
fr_CA: Recherche par date de réclamation

en: Search contracts
fr_CA: Rechercher des contrats

en: Search currencies
fr_CA: Rechercher des devises

en: Search desks
fr_CA: Recherche parmi les comptoirs

en: Search engine
fr_CA: Moteur de recherche

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fr_CA: Configuration du moteur de recherche (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fr_CA: Configuration du moteur de recherche (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Configuration du moteur de recherche (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Search entire MARC record
fr_CA: Rechercher dans toute la notice MARC

en: Search entire record
fr_CA: Rechercher dans toute l'autorité

en: Search entire record:
fr_CA: Rechercher dans toute l'autorité:

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
fr_CA: Rechercher la date d'expiration

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
fr_CA: Recherche expirée, veuillez essayer de nouveau

en: Search field
fr_CA: Champs de recherche

en: Search field:
fr_CA: Champ de recherche :

en: Search fields
fr_CA: Champs de recherche

en: Search filters
fr_CA: Rechercher les filtres

en: Search for
fr_CA: Recherche de

en: Search for a vendor
fr_CA: Recherche d'un fournisseur

en: Search for a vendor to transfer from
fr_CA: Recherche d'un fournisseur

en: Search for a vendor to transfer to
fr_CA: Recherche d'un fournisseur

note: A
en: Search for another patron
fr_CA: Faire une nouvelle recherche pour un utilisateur

en: Search for another record
fr_CA: Faire une nouvelle recherche

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
fr_CA: Rechercher les exemplaires %s à ajouter au lot %s %s

en: Search for patron
fr_CA: Recherche d'utilisateur

en: Search for patrons
fr_CA: Recherche d'utilisateurs

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
fr_CA: Recherche d'extensions

en: Search for record
fr_CA: Rechercher la notice

en: Search for tag:
fr_CA: Rechercher la zone :

en: Search for vendor
fr_CA: Recherche d'un fournisseur

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
fr_CA: Recherche d'un fournisseur %s &rsaquo; Koha

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Recherche d'un fournisseur &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Search funds
fr_CA: Rechercher les postes budgétaires

en: Search history
fr_CA: Historique de recherche

en: Search history
fr_CA: Historique de recherche

en: Search history &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: Historique de recherche &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
fr_CA: Recherchez dans le calendrier le jour que vous voulez définir comme férié.

en: Search index:
fr_CA: Recherche index&nbsp;:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
fr_CA: Recherche par numéro de périodique

note: INPUT type=text
en: Search library
fr_CA: Recherche par bibliothèque

note: INPUT type=text
en: Search location
fr_CA: Chercher la localisation

en: Search main heading
fr_CA: Rechercher dans la vedette principale

en: Search main heading ($a only)
fr_CA: Rechercher dans la tête de vedette ($a seulement)

en: Search main heading ($a only):
fr_CA: Rechercher dans la tête de vedette ($a seulement):

en: Search main heading:
fr_CA: Rechercher dans la vedette principale:

note: INPUT type=text
en: Search notes
fr_CA: Rechercher des notes

en: Search notices
fr_CA: Rechercher des notifications

en: Search on
fr_CA: Rechercher

note: I
en: Search on %s
fr_CA: Rechercher sur %s

en: Search on Mana
fr_CA: Recherche sur Mana

en: Search options
fr_CA: Options de recherche

en: Search orders
fr_CA: Recherche de commandes

note: A
en: Search packages
fr_CA: Recherche de forfaits

en: Search partners
fr_CA: Recherche de partenaires

en: Search patron categories
fr_CA: Rechercher les catégories d'utilisateurs

en: Search patrons
fr_CA: Recherche d'utilisateurs

en: Search patrons
fr_CA: Recherche d'utilisateurs

en: Search patrons or clubs
fr_CA: Recherche d'utilisateurs ou clubs

en: Search patrons or clubs
fr_CA: Recherche d'utilisateurs ou clubs

note: INPUT type=text
en: Search publication date
fr_CA: Rechercher la date de publication

en: Search reports by keyword:
fr_CA: Recherche de rapports par mot-clé :

en: Search results
fr_CA: Résultats de la recherche

en: Search results
fr_CA: Résultats de la recherche

en: Search results &rsaquo; Barcodes and labels &rsaquo; Koha
fr_CA: Résultats de recherche &rsaquo; Code-barres et étiquettes &rsaquo; Koha

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Résultats de recherche &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
fr_CA: Résultats de recherche de %s à %s sur %s

note: NAV
en: Search results navigation
fr_CA: Navigation dans les résultats de recherche

en: Search selected partners
fr_CA: Recherche parmi les partenaires sélectionnés

note: INPUT type=text
en: Search since
fr_CA: Rechercher depuis

note: INPUT type=text
en: Search status
fr_CA: Recherche par statut

en: Search string matches:
fr_CA: Recherche correspondances de chaîne&nbsp;:

en: Search subscriptions
fr_CA: Rechercher abonnements

en: Search subscriptions:
fr_CA: Rechercher abonnements&nbsp;:

en: Search suggestions
fr_CA: Recherche de suggestions

en: Search system preferences
fr_CA: Recherche de préférences système

en: Search targets
fr_CA: Cibles de recherche

en: Search term:
fr_CA: Terme de recherche&nbsp;:

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
fr_CA: Rechercher dans le catalogue et le réservoir

note: INPUT type=text
en: Search title
fr_CA: Recherche par titre

note: A
en: Search titles
fr_CA: Recherche de titres

en: Search to hold
fr_CA: Rechercher pour réserver

en: Search to hold
fr_CA: Rechercher pour réserver

en: Search type:
fr_CA: Type de recherche :

note: SCRIPT
en: Search unavailable
fr_CA: Recherche indisponible

en: Search uploads by category
fr_CA: Recherche des téléchargements par catégorie

en: Search uploads by name or hashvalue
fr_CA: Rechercher les téléversements par nom ou valeur de hachage

en: Search value:
fr_CA: Terme de recherche&nbsp;:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
fr_CA: Recherche par fournisseur

en: Search was:
fr_CA: La recherche était:

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
fr_CA: La pertinence de recherche sera augmentée selon la mention de poids indiqué dans les zones

en: Search within results
fr_CA: Rechercher parmi les résultats

en: Search:
fr_CA: Rechercher :

en: Searchable
fr_CA: Interrogeable

en: Searchable:
fr_CA: Interrogeable :

en: Searched by default.
fr_CA: Recherché par défaut.

note: A
en: Searching
fr_CA: Recherche

note: SCRIPT
en: Season
fr_CA: Saison

note: SCRIPT
en: Second
fr_CA: Deuxième

en: Second indicator default value:
fr_CA: Valeur par défaut du second indicateur :

en: Secondary email
fr_CA: Courriel secondaire

en: Secondary email:
fr_CA: Courriel alternatif:

en: Secondary email:
fr_CA: Courriel secondaire :

en: Secondary phone
fr_CA: Téléphone secondaire

en: Secondary phone:
fr_CA: Téléphone alternatif:

en: Secondary phone:
fr_CA: Téléphone secondaire :

en: Seconds (default)
fr_CA: Secondes (par défaut)

en: Section:
fr_CA: Section :

en: See
fr_CA: Voir

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
fr_CA: Voir %s

en: See also:
fr_CA: Voir aussi :

en: See any subscription attached to this biblio
fr_CA: Voir les abonnements attachés à ce titre

en: See highlighted items below
fr_CA: Voir les éléments surlignés ci-dessous

en: See online help for advanced options
fr_CA: Voir l'aide en ligne pour les options avancées

en: See your public page:
fr_CA: Voir votre page publique :

en: Seen
fr_CA: Vu

en: Sefton Council, United Kingdom
fr_CA: Sefton Council, Royaume-Uni

note: INPUT type=submit
en: Select
fr_CA: Sélectionner

en: Select
fr_CA: Sélectionner

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fr_CA: Sélectionner "Toutes les bibliothèques" si cette valeur autorisée doit être affichée tout le temps. Sinon, sélectionnez les bibliothèques que vous souhaitez associer à cette valeur.

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
fr_CA: Sélectionner 'Toutes les bibliothèques' si toutes les bibliothèques utilisent ce type de document. Sinon, sélectionner les bibliothèques qui utilisent ce type de document.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fr_CA: Sélectionner 'Toutes les bibliothèques' si cette valeur autorisée doit être affichée tout le temps. Sinon, sélectionnez les bibliothèques que vous souhaitez associer à cette valeur.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
fr_CA: Sélectionner 'Toutes les bibliothèques' si ce type de crédit devrait être disponible dans toutes les bibliothèques. Sinon, sélectionnez les bibliothèques que vous souhaitez associer à ce type de crédit.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
fr_CA: Sélectionnez 'Toutes les bibliothèques' si ce type de frais devrait être disponible dans toutes les bibliothèques. Sinon, sélectionnez les bibliothèques que vous souhaitez associer à ce type de frais.

en: Select CSV profile:
fr_CA: Sélectionnez un modèle CSV :

en: Select MARC framework:
fr_CA: Sélectionner la grille MARC&nbsp;:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
fr_CA: Sélectionner un fichier à importer dans le réservoir. Il sera analysé et une nouvelle notice sera créée dans le réservoir pour import au catalogue.

en: Select a budget
fr_CA: Choisir un budget

en: Select a built-in sound:
fr_CA: Sélectionner un son interne&nbsp;:

en: Select a category type
fr_CA: Sélectionner un type de catégorie

en: Select a chooser
fr_CA: Choisissez un sélectionneur

en: Select a collection:
fr_CA: Sélectionnez une collection:

en: Select a day
fr_CA: Sélectionnez une date

en: Select a deliverer
fr_CA: Sélectionnez un livreur

en: Select a department
fr_CA: Choisir un département

en: Select a file to import into the borrowers table
fr_CA: Sélectionner un fichier à importer dans la table des utilisateurs

en: Select a frequency
fr_CA: Sélectionnez une fréquence

en: Select a fund
fr_CA: Sélectionner un poste budgétaire

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
fr_CA: Choisir un poste budgétaire (remplira les commandes/exemplaires si paramétré au préalable)

en: Select a fund (will use default if set)
fr_CA: Sélectionnez un poste budgétaire (utilisera le poste par défaut s'il est défini)

en: Select a language:
fr_CA: Sélectionnez une langue :

en: Select a layout for back side:
fr_CA: Sélectionnez un format à utiliser au verso:

en: Select a layout to be applied:
fr_CA: Sélectionnez un format à appliquer:

en: Select a library :
fr_CA: Sélectionner une bibliothèque :

en: Select a library :
fr_CA: Sélectionner une bibliothèque :

en: Select a library:
fr_CA: Sélectionner une bibliothèque :

en: Select a library:
fr_CA: Sélectionner une bibliothèque :

en: Select a list
fr_CA: Sélectionnez une liste

en: Select a list of records
fr_CA: Choisir la liste de notices

en: Select a table:
fr_CA: Sélectionnez la table&nbsp;:

en: Select a template
fr_CA: Sélectionner un modèle

en: Select a template to be applied:
fr_CA: Sélectionnez un modèle à appliquer&nbsp;:

en: Select a time
fr_CA: Sélectionnez une heure

en: Select all
fr_CA: Tout sélectionner

en: Select all
fr_CA: Tout sélectionner

en: Select all visible rows
fr_CA: Sélectionnez toutes les lignes visibles

en: Select an authority framework
fr_CA: Sélectionner une grille d'autorité

en: Select an existing list
fr_CA: Sélectionner une liste existante

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
fr_CA: Sélectionnez un fichier image ou un fichier ZIP à téléverser. L'outil acceptera des images au format GIF, JPEG, PNG et XPM.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
fr_CA: Sélectionnez un fichier image à téléverser. L'outil acceptera des images au format GIF, JPEG, PNG ou XPM.

en: Select an item type:
fr_CA: Sélectionnez un type de document:

en: Select day:
fr_CA: Sélectionnez le jour&nbsp;:

en: Select download format:
fr_CA: Sélectionner le format de téléchargement :

en: Select files:
fr_CA: Sélectionner les fichiers

en: Select item:
fr_CA: Sélectionner l'exemplaire :

en: Select items to move to this rota:
fr_CA: Sélectionner des exemplaires à déplacer dans cette rotation:

en: Select local databases
fr_CA: Sélectionner des bases de données locales

en: Select manager
fr_CA: Sélectionner un gestionnaire

en: Select month:
fr_CA: Sélectionnez le mois&nbsp;:

en: Select none
fr_CA: Ne rien sélectionner

en: Select none to see all libraries
fr_CA: Ne rien choisir pour voir toutes les bibliothèques

en: Select note
fr_CA: Sélectionner une note

en: Select notice:
fr_CA: Sélectionnez une notification :

en: Select one or more images to delete.
fr_CA: Sélectionnez une ou plusieurs images à supprimer.

en: Select ordering library account:
fr_CA: Sélectionner le compte de la bibliothèque qui commande&nbsp;:

en: Select owner
fr_CA: Sélectionner un propriétaire

en: Select partner libraries:
fr_CA: Sélectionnez des bibliothèques partenaires&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Select patron
fr_CA: Sélectionner l'utilisateur

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
fr_CA: Choisir un utilisateur à conserver. Les données des autres utilisateurs seront transférées dans ce dossier et seront supprimées.

en: Select planning type:
fr_CA: Sélectionnez le type de planification&nbsp;:

en: Select records to export
fr_CA: Sélectionnez les notices à exporter

en: Select remote databases
fr_CA: Sélectionner des bases de données distantes

en: Select searches to:
fr_CA:  Sélectionner les recherches pour :

en: Select table:
fr_CA: Sélectionnez la table&nbsp;:

en: Select the biblionumber to attach the item to
fr_CA: Sélectionnez le numéro de notice à laquelle rattacher l'exemplaire

en: Select the biblionumber to link the item to
fr_CA: Sélectionnez le numéro de notice à laquelle rattacher l'exemplaire

en: Select the file to import:
fr_CA: Fichier à importer&nbsp;:

en: Select the file to upload:
fr_CA: Sélectionner le fichier à téléverser :

en: Select the host record to link
fr_CA: Sélectionnez la notice mère à lier

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
fr_CA: Sélectionnez la notice mère à lier à '%s'

en: Select the library account submitting the EDI order
fr_CA: Sélectionner le compte de la bibliothèque qui soumet la commande EDI

en: Select to display or not:
fr_CA: Choisir d'afficher ou non:

en: Select to import
fr_CA: Sélectionner pour import

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Choisir un fournisseur &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Select visible rows
fr_CA: Sélectionnez toutes les lignes visibles

en: Select which authorized value category the user will choose from.
fr_CA: Sélectionner dans quelle catégorie de valeurs autorisées l'utilisateur devra faire son choix.

en: Select without holds
fr_CA: Sélectionner sans les réservations

en: Select without items
fr_CA: Sélectionner sans les exemplaires

en: Select without subscriptions
fr_CA: Sélectionner sans les abonnements

en: Select your MARC flavor
fr_CA: Sélectionnez votre déclinaison MARC

note: SCRIPT
en: Select...
fr_CA: Sélectionner...

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
fr_CA: Les champs sélectionnés seront préservés de la notice d'origine de l'utilisateur lors de l'écrasement de l'utilisateur existant.

en: Selected items :
fr_CA: Sélectionnez les exemplaires&nbsp;:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
fr_CA: Sélectionner un message donnera aux utilisateurs la possibilité de recevoir des notifications lors de la réception de nouveaux numéros.

en: Selecting default settings
fr_CA: Sélectionnant les paramètres par défaut

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
fr_CA: Sélectionner cette option écrasera les propriétaires actuels des postes budgétaires, s'il y en a

note: SCRIPT
en: Selection
fr_CA: Sélection

en: Selector
fr_CA: Sélecteur

en: Selector:
fr_CA: Sélecteur&nbsp;:

en: Self check modules
fr_CA: Modules prêt en libre-service

en: Semi-colon (;)
fr_CA: Point virgule (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
fr_CA: Texte séparé par un point-virgule (.csv)

en: Send
fr_CA: Envoyer

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
fr_CA: Envoyer commande EDI

en: Send email
fr_CA: Envoyer courriel

en: Send email to new patrons
fr_CA: Envoyer un courriel aux nouveaux utilisateurs

en: Send list
fr_CA: Envoyer la liste

en: Send notice to patron
fr_CA: Envoyer une notification à l'utilisateur

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
fr_CA: Envoyer la notification

en: Send password reset
fr_CA: Envoyer la réinitialisation de mot de passe

en: Send to
fr_CA: Envoyer à

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
fr_CA: Envoyer à Mana KB

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
fr_CA: Envoyer les exemplaires visibles dans l'outil de suppression en lot d'exemplaires

note: A
en: Send visible items to batch item modification
fr_CA: Envoyer les exemplaires visibles dans l'outil de modification en lot d'exemplaires

note: A
en: Send visible records to a list
fr_CA: Ajouter les notices visibles à une liste

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
fr_CA: Envoyer les notices visibles dans l'outil de suppression en lot de notices

note: A
en: Send visible records to batch record modification
fr_CA: Envoyer les notices visibles dans l'outil de modification en lot de notices

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
fr_CA: Envoyer les résultats visibles dans l'outil de modification en lot d'utilisateurs

en: Send welcome email
fr_CA: Envoyer un courriel de bienvenue

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
fr_CA: Envoyer à %s

en: Sending your cart
fr_CA: Envoyer votre panier

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr_CA: Envoi de votre panier &rsaquo; %s%s%sKoha en ligne%s catalogue

en: Sending your list
fr_CA: Envoi de votre liste

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
fr_CA: Envoi de votre liste &rsaquo; Listes &rsaquo; Koha

en: Sent
fr_CA: Envoyée

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
fr_CA: Notifications envoyées pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
fr_CA: Notifications envoyées à %s

en: Sent to
fr_CA: Envoyé à

en: Separate keys using a hyphen "-"
fr_CA: Séparer les touches avec un tiret "-"

en: Separate multiple filenames by commas.
fr_CA: Séparez les noms de champs multiples par des virgules.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
fr_CA: Séparer les options par des virgules. Exemple: sru=get,sru_version=1.1. Voir aussi http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
fr_CA: Septembre

en: Serial
fr_CA: Périodique

en: Serial claim
fr_CA: Réclamations de périodiques

en: Serial collection
fr_CA: État de collection

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
fr_CA: État de collection N°%s

en: Serial collection information for
fr_CA: État de collection pour

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: État de collection pour %s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Serial edition
fr_CA: Édition du périodique

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Modification du périodique %s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
fr_CA: Numéro / Volume :

en: Serial enumeration / chronology
fr_CA: Numéro / Volume

en: Serial enumeration:
fr_CA: Numéro / Volume :

en: Serial number:
fr_CA: Numéro de périodique&nbsp;:

en: Serial receipt creates an item record.
fr_CA: Le bulletinage crée des exemplaires.

en: Serial receipt does not create an item record.
fr_CA: Le bulletinage ne crée pas d'exemplaires.

en: Serial receive
fr_CA: Bulletiner

en: Serial subscription: search for vendor
fr_CA: Abonnement&nbsp;: recherche fournisseur

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
fr_CA: Périodique : %s

en: Serials
fr_CA: Périodiques

en: Serials
fr_CA: Périodiques

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
fr_CA: Périodiques %s &rsaquo; Koha

en: Serials (new issue)
fr_CA: Périodiques (nouveau numéro)

en: Serials planning
fr_CA: Prévisionnel des périodiques

en: Serials receiving
fr_CA: Réception de périodiques

en: Serials statistics wizard
fr_CA: Assistant statistiques périodiques

en: Serials subscription renew
fr_CA: Renouvellement de l'abonnement de périodiques

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
fr_CA: Renouveler l'abonnement des périodiques #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
fr_CA: Renouvellement d'abonnement de périodiques &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
fr_CA: Abonnements périodiques

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
fr_CA: Abonnements aux périodiques (%s trouvés)

en: Serials subscriptions search
fr_CA: Recherche des abonnements de périodique

en: Serials subscriptions stats
fr_CA: Statistiques d'abonnements de périodique

en: Serials subscriptions stats &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr_CA: Statistiques d'abonnements de périodique &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Serials tables
fr_CA: Tableau des périodiques

en: Series
fr_CA: Collection

en: Series title
fr_CA: Titre de collection

en: Series:
fr_CA: Collection :

en: Server
fr_CA: Serveur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
fr_CA: Serveur '%s' supprimé avec succès.

en: Server added successfully.
fr_CA: Serveur ajouté avec succès.

en: Server information
fr_CA: Informations sur le serveur

en: Server name:
fr_CA: Nom du serveur&nbsp;:

en: Server updated successfully.
fr_CA: Serveur mise à jour avec succès

en: Servers:
fr_CA: Serveurs&nbsp;:

en: Session timed out, please log in again
fr_CA: Votre session a pris fin, reconnectez-vous SVP

en: Session timed out.
fr_CA: La session a pris fin.

en: Set all funds to zero
fr_CA: Remettre tous les postes budgétaires à 0.

en: Set back to
fr_CA: Retourner à

en: Set back to:
fr_CA: Retourner à

en: Set basket group
fr_CA: Définir le bon de commande

en: Set by
fr_CA: Configuré par

en: Set cash register
fr_CA: Choisir une caisse

en: Set desk
fr_CA: Choisir un comptoir

en: Set desk and cash register
fr_CA: Choisir un comptoir et une caisse

en: Set due date to expiry:
fr_CA: Fixer la date d'échéance du prêt à la date d'échéance de l'abonnement de l'utilisateur :

note: IMG
en: Set geolocation
fr_CA: Définir un emplacement

note: IMG
en: Set geolocation for %s
fr_CA: Définir la géolocalisation pour %s

en: Set inventory date to:
fr_CA: Fixer la date d'inventaire à&nbsp;:

en: Set item group
fr_CA: Définir le groupe d'exemplaires

en: Set item group for items
fr_CA: Définir le groupe d'exemplaires pour les exemplaires

en: Set library
fr_CA: Choisir une bibliothèque

en: Set library &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Choisir une bibliothèque &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Set library and cash register
fr_CA: Choisir une bibliothèque et une caisse

en: Set library and desk
fr_CA: Choisir une bibliothèque et un comptoir

en: Set library and desk &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Choisir une bibliothèque et un comptoir &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Set library checkin and transfer policy
fr_CA: Fixer la politique de transfert et de retour

en: Set library checkin and transfer policy
fr_CA: Fixer la politique de transfert et de retour

en: Set library, desk and register
fr_CA: Choisir une bibliothèque, un comptoir et une caisse

en: Set notice/status triggers for overdue items
fr_CA: Définir les règles de déclenchement des avis de retard

en: Set notice/status triggers for overdue items
fr_CA: Définir les règles de déclencheurs de notifications de retard

en: Set permissions
fr_CA: Définir les permissions

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
fr_CA: Définir les permissions de %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Set permissions for %s
fr_CA: Définir les permissions de %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Définir les permissions de %s &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Set request as pending
fr_CA: Définir la demande comme en attente

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
fr_CA: Définir le statut

en: Set the date received to today?
fr_CA: Mettre la date de réception à aujourd'hui ?

en: Set to patron
fr_CA: Modifier l'utilisateur

en: Set up database
fr_CA: Configurer la base de données

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
fr_CA: Mettre en place certaines des exigences de base de Koha

en: Set user permissions
fr_CA: Définir les permissions

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
fr_CA: Définir une disposition de clavier virtuel

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Share
fr_CA: Partager

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
fr_CA: Partager %s avec Mana

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
fr_CA: Partager des statistiques d'utilisation anonymisées avec la communauté Koha?

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
fr_CA: Partager du contenu (abonnements, rapports) avec la communauté Koha

en: Share content with Mana KB
fr_CA: Partager du contenu avec Mana KB

en: Share content with Mana KB
fr_CA: Partager du contenu avec la base de connaissance Mana

en: Share content with Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Partager du contenu avec la base de connaissances Mana &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Share content with Mana KB?
fr_CA: Partager du contenu avec Mana KB?

en: Share content with the Koha community using Mana KB
fr_CA: Partager du contenu avec la communauté Koha avec Mana KB

en: Share my Koha usage statistics:
fr_CA: Partagez mes statistiques d'utilisation Koha:

en: Share template
fr_CA: Partager le modèle

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
fr_CA: Partager vos abonnements avec d'autres bibliothèques. Votre adresse courriel sera utilisée pour ce partage.

en: Share usage statistics
fr_CA: Partager les statistiques d'utilisation

en: Share with Mana
fr_CA: Partager avec Mana KB

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
fr_CA: Partager les statistiques d'utilisation de votre installation Koha avec la communauté Koha

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
fr_CA: Partager votre rapport dans la base de connaissances Mana

en: Share your usage statistics
fr_CA: Partagez vos statistiques d'utilisation

en: Shared
fr_CA: Partagée

note: OPTGROUP
en: Shared templates
fr_CA: Modèles partagés

en: Shared:
fr_CA: Partagé:

en: Sharp (#)
fr_CA: Dièse (#)

note: SCRIPT
en: Sharpen
fr_CA: Augmenter la netteté

en: Shelving control number
fr_CA: Numéro topographique

en: Shelving location
fr_CA: Localisation

en: Shelving location (items.location) is:
fr_CA: La localisation sur l'étagère (items.location) est&nbsp;:

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
fr_CA: Localisation (apparaît normalement en ajoutant ou modifiant un exemplaire). LOC correspond à items.location dans la base de données de Koha.

en: Shelving location selected:
fr_CA: Localisation sélectionnée&nbsp;:

en: Shelving location:
fr_CA: Localisation:

en: Shelving location:
fr_CA: Localisation&nbsp;:

en: Shibboleth login failed
fr_CA: L'authentification Shibboleth n'a pas fonctionné

en: Shift is "Shift"
fr_CA: Maj est "Shift"

en: Shipment cost
fr_CA: Date d'expédition

en: Shipment cost:
fr_CA: Date d'expédition&nbsp;:

en: Shipment date
fr_CA: Date d'expédition

en: Shipment date reverse
fr_CA: Date d'expédition

en: Shipment date:
fr_CA: Date d'expédition&nbsp;:

en: Shipment date:
fr_CA: Date d'expédition&nbsp;

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
fr_CA: Date d'expédition&nbsp;: Tout depuis %s

en: Shipping cost for invoice
fr_CA: Frais de transport pour la facture

en: Shipping cost:
fr_CA: Frais de livraison&nbsp;:

en: Shipping cost:
fr_CA: Frais de livraison&nbsp;:

en: Shipping fund:
fr_CA: Budget de livraison&nbsp;:

en: Shortcut
fr_CA: Raccourci

en: Shortcut keys
fr_CA: Raccourcis clavier

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
fr_CA: La date d'échéance raccourcie aurait été %s (%s jours).

en: Show
fr_CA: Voir

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
fr_CA: Afficher les %s réclamations non résolues

en: Show MARC
fr_CA: Afficher MARC

en: Show MARC tag documentation links
fr_CA: Montrer les liens vers la documentation MARC

en: Show SQL code
fr_CA: Afficher le code SQL

en: Show active baskets only
fr_CA: Afficher uniquement les paniers actifs

en: Show active funds only
fr_CA: Voir uniquement les budgets actifs

en: Show active vendors only
fr_CA: Afficher uniquement les fournisseurs actifs

en: Show actual/estimated values
fr_CA: Montre les valeurs réelles/estimées

en: Show advanced pattern
fr_CA: Afficher le modèle avancé

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
fr_CA: Afficher la recherche avancée (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
fr_CA: Tout afficher

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
fr_CA: Afficher toutes les %s réclamations

en: Show all active baskets
fr_CA: Afficher tous les paniers actifs

en: Show all baskets
fr_CA: Afficher tous les paniers

en: Show all columns
fr_CA: Afficher toutes les colonnes

note: SCRIPT
en: Show all credit types
fr_CA: Afficher tous les types de crédit

note: SCRIPT
en: Show all debit types
fr_CA: Afficher tous les types de frais

en: Show all details
fr_CA: afficher tous les détails

en: Show all items
fr_CA: Montrer tous les documents

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
fr_CA: Afficher tous les exemplaires (%s cachés)

en: Show all orders
fr_CA: Afficher toutes les commandes

en: Show all suggestions
fr_CA: Afficher toutes les suggestions

note: SCRIPT
en: Show all transactions
fr_CA: Afficher toutes les transactions

en: Show all vendors
fr_CA: Afficher tous les fournisseurs

en: Show any items currently checked out:
fr_CA: Voir tous les documents en prêt&nbsp;&nbsp;:

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
fr_CA: Afficher le code-barres

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
fr_CA: Afficher les paniers pour le fournisseur %s

en: Show biblio
fr_CA: Afficher la notice

note: SCRIPT
en: Show blocks
fr_CA: Afficher les blocs

en: Show brief form
fr_CA: Afficher le formulaire court

note: SCRIPT
en: Show caption
fr_CA: Afficher la légende

en: Show category:
fr_CA: Afficher la catégorie :

en: Show chart
fr_CA: Afficher le graphique

en: Show checkouts
fr_CA: Afficher les prêts

en: Show checkouts to guarantor
fr_CA: Montrer les prêts au garant

en: Show checkouts to guarantors
fr_CA: Montrer les prêts aux garants

en: Show collapsed fields:
fr_CA: Afficher les champs pliés :

en: Show data menus
fr_CA: Afficher les menus de données

en: Show details
fr_CA: Afficher les détails

en: Show expired
fr_CA: Afficher les contenus expirés

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
fr_CA: Montrer les zones telles quelles

en: Show fines to guarantor
fr_CA: Montrer les amendes au garant

en: Show fines to guarantors
fr_CA: Montrer les amendes aux garants

en: Show full form
fr_CA: Afficher le formulaire complet

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
fr_CA: Montrer l'aide pour cette étiquette

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
fr_CA: Montrer l'aide pour les zones à données codées

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
fr_CA: Afficher les Réservations (%s)

en: Show inactive budgets
fr_CA: Afficher les budgets inactifs

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
fr_CA: Afficher les caractères invisibles

en: Show less
fr_CA: Afficher moins

en: Show matching titles
fr_CA: Afficher les titres correspondants

en: Show more
fr_CA: Voir plus

en: Show my funds only
fr_CA: Voir uniquement mes budgets

en: Show my funds only:
fr_CA: Voir uniquement mes postes budgétaires :

en: Show old recalls
fr_CA: Afficher les rappels anciens

en: Show only mine
fr_CA: Afficher seulement les miennes

en: Show only renewed
fr_CA: Afficher seulement ceux qui sont renouvelés

en: Show only subscriptions
fr_CA: Afficher les abonnements seulement

en: Show past entries
fr_CA: Afficher les anciennes entrées

en: Show subscriptions
fr_CA: Recherche d'abonnements

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
fr_CA: Afficher la suggestion no %s

en: Show tags
fr_CA: Afficher les zones

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
fr_CA: Afficher le dernier message de retour

en: Show/hide columns:
fr_CA: Afficher/masquer les colonnes :

en: Showing only available items
fr_CA: Afficher seulement les exemplaires disponibles

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
fr_CA: Affichage de la page %s de %s

en: Shown
fr_CA: Affichés

en: Shows on transit slips
fr_CA: Visible sur les documents de transfert

en: Simple DC-RDF
fr_CA: DC-RDF simple

en: Since
fr_CA: Depuis

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
fr_CA: Jour férié unique&nbsp;: %s

en: Size
fr_CA: Taille

en: Size (bytes)
fr_CA: Taille (octets)

en: Skip
fr_CA: Sauter

en: Skip closed days
fr_CA: Sauter les jours de fermeture

en: Skip issue number
fr_CA: Sauter le numéro

en: Skip items on hold awaiting pickup:
fr_CA: Passer les réservations en attente de retrait:

en: Skip items on loan:
fr_CA: Passer les documents en prêt&nbsp;:

en: Slash separated text (.csv)
fr_CA: Texte séparé par une barre oblique (.csv)

en: Slip
fr_CA: Reçu

en: Small text
fr_CA: Texte court

en: Society or association
fr_CA: Société ou association

en: Some Perl modules are missing.
fr_CA: Il manque certains modules Perl.

en: Some Perl modules require upgrade.
fr_CA: Certains modules Perl doivent être mis à niveau.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
fr_CA: Quelques exemples de formats de prix compatibles incluent "$9.99", "9.99 USD","9.99 $ USD","9.99 USD (10.00 CAN)"," 9.99 $ USD (livre broché)". Ces exemples supposent que le dollar américain (USD) est la monnaie active.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
fr_CA: Certains champs ne sont pas valides :

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
fr_CA: Une partie ou la totalité des codes-barres dans l'intervalle n'ont pas d'exemplaires correspondants.

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
fr_CA: Des utilisateurs ont demandé la suppression de leur historique de lecture au retour de leurs emprunts mais la préférence AnonymousPatron n'est pas paramétrée correctement. Paramétrez-la avec un N° d'utilisateur valide pour que la fonctionnalité fonctionne correctement.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
fr_CA: Des notices n'ont pas été ajoutée automatiquement parce qu'une notice correspondante a été trouvée dans le catalogue :

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
fr_CA: Le YAML est mal formaté dans certaines préférences systèmes : %s

en: Something else
fr_CA: Autre

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
fr_CA: Une erreur est survenue pendant la création de l'utilisateur. Veuillez vérifier les registres.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
fr_CA: Une erreur est survenue pendant la mise à jour de l'utilisateur. Veuillez vérifier les registres.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
fr_CA: Une erreur est survenue, sauvegarde impossible

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
fr_CA: Une erreur est survenue, sauvegarde impossible

en: Sorry, but there are no results for your search.
fr_CA: Désolé, mais il n'y a pas de résultats pour votre recherche.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
fr_CA: Désolé, mais nous n'avons pas trouvé de notice pour le numéro : %s.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
fr_CA: Désolé, mais nous n'avons trouvé aucune balise de MARC dans la notice de référence.

en: Sorry, the CAS login failed.
fr_CA: L'authentification CAS a échouée.

en: Sorry, there is no result for your search.
fr_CA: Désolé, il n'y a pas de résultats pour votre recherche.

en: Sorry, your request had no results.
fr_CA: Désolé, votre requête n'a donné aucun résultat.

note: SCRIPT
en: Sort
fr_CA: Tri

en: Sort
fr_CA: Tri

en: Sort 1
fr_CA: Critère de tri 1

en: Sort 1:
fr_CA: Tri 1 :

en: Sort 2
fr_CA: Critère de tri 2

en: Sort 2:
fr_CA: Tri 2 :

en: Sort by
fr_CA: Tri par

en: Sort by :
fr_CA: Tri par&nbsp;:

en: Sort by:
fr_CA: Trier par :

en: Sort field 1:
fr_CA: Champ de tri 1 :

en: Sort field 2:
fr_CA: Champ de tri 2 :

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
fr_CA: Routine de tri absente

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
fr_CA: Trier le tableau par colonne ascendante

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
fr_CA: Trier le tableau par colonne décroissante

en: Sort this list by:
fr_CA: Trier cette liste par :

en: Sort1
fr_CA: Critère 1

en: Sort2
fr_CA: Critère 2

en: Sortable
fr_CA: Triable

en: Sorting
fr_CA: Tri

en: Sorting routine
fr_CA: Programme de tri

en: Sound:
fr_CA: Son&nbsp;:

en: Source (incoming) record check field
fr_CA: Champ de vérification de la notice source (entrante)

note: SCRIPT
en: Source code
fr_CA: Code source

en: Source in use?
fr_CA: Source utilisée ?

en: Source library:
fr_CA: Bibliothèque source :

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
fr_CA: Source de la classification ou du système de rangement

en: Source records
fr_CA: Notices sources

en: Source:
fr_CA: Source :

en: South Taranaki District Council, New Zealand
fr_CA: South Taranaki District Council, Nouvelle-Zélande

en: South-East Kansas Library System (SEKLS), USA
fr_CA: South-East Kansas Library System (SEKLS), États-Unis

en: Space ( )
fr_CA: Espace ( )

en: Space separation between symbol and value:
fr_CA: Espace de séparation entre le symbole et la valeur :

en: Spanish
fr_CA: Espagnol

note: SCRIPT
en: Special character
fr_CA: Caractère spécial

note: SCRIPT
en: Special character...
fr_CA: Caractère spécial...

en: Special relationship:
fr_CA: Relation spéciale:

en: Special thanks to the following organizations
fr_CA: Un merci particulier aux organisations suivantes

en: Specialized
fr_CA: Spécialisé

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
fr_CA: Indiquer la date à laquelle reprendre %s :

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
fr_CA: Spécifier une date d'échéance %s :

en: Specify how the holiday should repeat.
fr_CA: Spécifiez comment le jour de fermeture est répété.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
fr_CA: Spécifier une date de retour %s&nbsp;:

en: Specify the article request fee for a given patron category.
fr_CA: Spécifier les frais de demande d'article pour une catégorie d'utilisateur donnée.

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
fr_CA: Définir le nombre maximal de demandes d'articles qu'un utilisateur d'une catégorie peut avoir en même temps.

note: SCRIPT
en: Spellcheck
fr_CA: Vérification de l'orthographe

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
fr_CA: Langue de la vérification orthographique

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
fr_CA: Vérification de l'orthographe...

en: Spent
fr_CA: Dépensé

en: Spent &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Dépensé &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
fr_CA: Dépensé - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
fr_CA: Dépensé - Fonds : %s

en: Spent amount:
fr_CA: Montant dépensé&nbsp;:

note: A
en: Spent from this fund
fr_CA: Dépensé à partir de ce poste budgétaire

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
fr_CA: Dépensé à partir ce poste budgétaire et ses postes enfants

en: Spine label
fr_CA: Étiquette rapide

en: Spine labels &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Étiquettes de cote &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Split call numbers:
fr_CA: Césure des cotes:

note: SCRIPT
en: Split cell
fr_CA: Diviser la cellule

en: Splitting routine
fr_CA: Programme de fractionnement

en: Splitting routine:
fr_CA: Programme de fractionnement :

en: Splitting rule
fr_CA: Règle de fractionnement

en: Splitting rule added successfully.
fr_CA: Règle de ventilation ajoutée avec succès.

en: Splitting rule code:
fr_CA: Code de la règle de fractionnement :

en: Splitting rule deleted successfully.
fr_CA: La règle de ventilation a bien été supprimée.

en: Splitting rule updated successfully.
fr_CA: La règle de ventilation a bien été mise à jour.

en: Splitting rule:
fr_CA: Règle de fractionnement :

note: SCRIPT
en: Spring
fr_CA: Printemps

note: SCRIPT
en: Square
fr_CA: Carré

en: Staff
fr_CA: Personnel

en: Staff
fr_CA: Personnel

en: Staff - Internal note
fr_CA: Note interne

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
fr_CA: Accès à l'interface professionnelle, permet d'interroger le catalogue à partir de l'intranet

en: Staff interface
fr_CA: Interface professionnelle

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
fr_CA: Le personnnel n'est pas autorisé à afficher l'historique d'emprunt des utilisateurs

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
fr_CA: Le personnel n'est pas autorisé à afficher l'historique d'emprunt des utilisateurs

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
fr_CA: Les membres du personnel ne sont autorisés à délivrer une quittance aux utilisateurs, ni les utilisateurs d'en demander une.

en: Staff note
fr_CA: Note interne

en: Staff note:
fr_CA: Note interne :

en: Staff notes
fr_CA: Notes internes

en: Staff notes:
fr_CA: Notes internes&nbsp;:

en: Staff only
fr_CA: Personnel seulement

note: I
en: Staff patron
fr_CA: Membre du personnel

en: Stage MARC records
fr_CA: Préparer les notices MARC

en: Stage MARC records for import
fr_CA: Préparation des notices MARC à l'import

en: Stage MARC records for import
fr_CA: Préparation des notices MARC à l'import

en: Stage MARC records into the reservoir
fr_CA: Préparer les notices MARC dans le réservoir

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
fr_CA: Traiter pour import

en: Stage records for import
fr_CA: Préparation des notices MARC à l'import

en: Staged
fr_CA: Préparé

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
fr_CA: Préparées et prêtes (%s)

note: SCRIPT
en: Staged MARC import
fr_CA: Préparation des notices MARC à l'import

en: Staged and ready
fr_CA: Préparée et prête

en: Staged by
fr_CA: Préparé par

en: Staged:
fr_CA: Préparé :

en: Stages
fr_CA: Étapes

en: Stages &amp; duration in days
fr_CA: Étapes &amp; durée en jours

en: Stages can be re-ordered by using the
fr_CA: Les étapes peuvent être réorganisées en utilisant le

en: Standard ID:
fr_CA: ID standard&nbsp;:

en: Standard number
fr_CA: Numéro normalisé

en: Standard number:
fr_CA: Numéro standard&nbsp;:

en: Standard rules for all libraries
fr_CA: Règles standard pour toutes les bibliothèques

en: Standing orders do not close when received.
fr_CA: Les commandes permanentes ne seront pas fermées après réception.

en: Start adding cash registers
fr_CA: Commencer à ajouter des caisses

en: Start date
fr_CA: Date de début

en: Start date:
fr_CA: Date de début :

en: Start date:
fr_CA: Date de début :

en: Start defining libraries
fr_CA: Commencer à paramétrer des bibliothèques

en: Start defining quotes
fr_CA: Commencer à paramétrer des citations

note: SCRIPT
en: Start list at number
fr_CA: Commencer la liste au numéro

en: Start of date range
fr_CA: Date de début

en: Start of interval
fr_CA: Début de l'intervalle

note: INPUT type=submit
en: Start search
fr_CA: Rechercher

en: Start using Koha
fr_CA: Commencez à utiliser Koha

en: Started
fr_CA: Commencée

en: Started:
fr_CA: Commencée :

en: Starter CSV file
fr_CA: fichier CSV de départ

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
fr_CA: Commencer l'impression à la carte numéro&nbsp;:

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
fr_CA: Commencer l'impression à l'étiquette numéro&nbsp;:

en: Starting with:
fr_CA: Commence par&nbsp;:

en: Starts with
fr_CA: Commence par

en: State
fr_CA: Province

en: State:
fr_CA: Province:

en: State:
fr_CA: Province :

en: Statistic 1 done on:
fr_CA: Statistiques 1 :

en: Statistic 1:
fr_CA: Statistique 1 :

en: Statistic 2 done on:
fr_CA: Statistiques 2 :

en: Statistic 2:
fr_CA: Statistique 2 :

en: Statistical
fr_CA: Statistiques

en: Statistical patron:
fr_CA: Utilisateur statistique :

en: Statistics
fr_CA: Statistiques

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
fr_CA: Statistiques de %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1
en: Statistics for %s
fr_CA: Statistiques de %s

en: Statistics wizards
fr_CA: Assistant statistiques

en: Status
fr_CA: Statut

en: Status changed
fr_CA: Dernière mise à jour:

en: Status unknown
fr_CA: Statut inconnu

en: Status:
fr_CA: Statut :

en: Status:
fr_CA: Statut :

en: Status: Disabled
fr_CA: Statut : Désactivée

en: Status: Enabled
fr_CA: Statut : Activée

en: Statuses
fr_CA: Statuts

en: Statuses of agreements (e-resource management module)
fr_CA: Statuts des ententes (module de gestion des ressources électroniques)

en: Statuses of the licenses (e-resource management module)
fr_CA: Statuts des licences (module de gestion des ressources électroniques)

en: Statuses of the licenses' agreements (e-resource management module)
fr_CA: Statuts des ententes de licences (module de gestion des ressources électroniques)

en: Std. Number
fr_CA: Numéro standard

en: Step 1 of 5: Name the new definition
fr_CA: Étape 1 de 5&nbsp;: Nommez la nouvelle définition

en: Step 1 of 6: Choose a module
fr_CA: Étape 1 de 6 : Choisir un module

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
fr_CA: Étape 1 de 6: Choisissez le module sur lequel faire le rapport, %s Définissez l'expiration du cache, %s et choisissez la visibilité du rapport

en: Step 2 of 5: Choose the area
fr_CA: Étape 2 sur 5&nbsp;: Choisissez sur quel module votre rapport portera

en: Step 2 of 6: Pick a report type
fr_CA: Étape 2 sur 6: Sélectionner un type de rapport

en: Step 2: Choose the area
fr_CA: Étape 2&nbsp;: Choisir le domaine

en: Step 3 of 5: Choose a column
fr_CA: Étape 3 sur 5&nbsp;: Choisissez les colonnes

en: Step 3 of 6: Select columns for display
fr_CA: Étape 3 sur 6: Sélectionnez les colonnes à afficher

en: Step 3: Choose a column
fr_CA: Étape 3&nbsp;: Choisissez les colonnes

en: Step 4 of 5: Specify a value
fr_CA: Étape 4 de 5&nbsp;: Indiquez une valeur

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
fr_CA: Étape 4 sur 6: Sélectionner un critère sur lequel limiter

en: Step 4: Specify a value
fr_CA: Étape 4&nbsp;: Spécifiez une valeur

en: Step 5 of 5: Confirm details
fr_CA: Étape 5 sur 5&nbsp;: Confirmez les détails

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
fr_CA: Étape 5 sur 6&nbsp;: Sélectionner les colonnes sur lesquelles faire un total

en: Step 5: Confirm definition
fr_CA: Étape 5&nbsp;: Confirmez la définition

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
fr_CA: Étape 6 de 6&nbsp;: Choisir comment votre rapport sera trié

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
fr_CA: Étape 6 de 6 : Choisir comment votre rapport sera trié

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
fr_CA: Stephen Hedges (gestion de la documentation dans les premières version de Koha)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
fr_CA: Encore %s recherches en cours

en: Still checked out
fr_CA: Toujours en prêt

en: Stock rotation
fr_CA: Rotation des stocks

en: Stock rotation
fr_CA: Rotation des stocks

en: Stock rotation advance
fr_CA: Avance de rotation des stocks

en: Stock rotation details
fr_CA: Détails de la rotation des stocks pour

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
fr_CA: Détails de la rotation des stocks pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: Détails de la rotation des stocks pour %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Stock rotation repatriation
fr_CA: Rapatriement par rotation des stocks

en: Stockholm University Library, Sweden
fr_CA: Stockholm University Library, Suède

en: Stopped
fr_CA: Arrêté

en: Street number
fr_CA: Numéro de porte

en: Street number:
fr_CA:  Numéro de rue:

en: Street type
fr_CA: Type de rue

note: SCRIPT
en: Strikethrough
fr_CA: Barré

en: String
fr_CA: Chaîne de caractères

en: Student count
fr_CA: Nombre d'étudiants

en: Sub total
fr_CA: Sous-total

en: Subfield
fr_CA: Sous-zone

en: Subfield code:
fr_CA: Code de sous-zone :

en: Subfield code:
fr_CA: Code de sous-zone&nbsp;:

en: Subfield constraints
fr_CA: Contraintes des sous-zones

en: Subfield separator:
fr_CA: Séparateur de sous-zone :

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
fr_CA: Sous-zone ‡

en: Subfield:
fr_CA: Sous-zone&nbsp;:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
fr_CA: Sous-zone : %s

en: Subfields
fr_CA: Sous-zones

en: Subfields:
fr_CA: Sous-zones&nbsp;:

en: Subgroup
fr_CA: Sous-groupe

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
fr_CA: Code du sous-groupe

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
fr_CA: Nom du sous-groupe

en: Subgroup:
fr_CA: Sous-groupe&nbsp;:

en: Subject
fr_CA: Sujet

en: Subject heading:
fr_CA: Vedette de type Sujet et subdivisions:

en: Subject line:
fr_CA: Sujet:

en: Subject phrase
fr_CA: Expression sujet

en: Subject sub-division:
fr_CA: Subdivisions (180,181,182):

en: Subject(s)
fr_CA: Sujet(s)

en: Subject:
fr_CA: Sujet&nbsp;:

en: Subject:
fr_CA: Sujet:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
fr_CA: Sujet : %s

en: Subjects:
fr_CA: Sujets:

note: INPUT type=submit
en: Submit
fr_CA: Valider

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
fr_CA: Soumettre votre suggestion

en: Submitting comment
fr_CA: Faire un commentaire

note: SCRIPT
en: Subscript
fr_CA: Indice

en: Subscription
fr_CA: Abonnement

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
fr_CA: Abonnement N°%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
fr_CA: Abonnement No%s

en: Subscription ID
fr_CA: Abonnement n°

en: Subscription ID:
fr_CA: Abonnement N°&nbsp;:

en: Subscription batch edit
fr_CA: Modification des abonnements par lot

en: Subscription begin
fr_CA: Début d'abonnement

en: Subscription call number
fr_CA: Cote de l'abonnement

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
fr_CA: Abonnement fermé %s

en: Subscription details
fr_CA: Détails de l'abonnement

en: Subscription end
fr_CA: Fin d'abonnement

en: Subscription end date
fr_CA: Date de fin d'abonnement&nbsp;:

en: Subscription end date:
fr_CA: Date de fin d'abonnement&nbsp;:

en: Subscription expired
fr_CA: L'abonnement a expiré

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  bibliosubtitle | html %3$s:  IF closed %4$s:  END
en: Subscription for %s %s %s(closed)%s
fr_CA: Abonnement pour %s %s %s(fermé)%s

en: Subscription history
fr_CA: Historique de l'abonnement pour

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr_CA: Historique de l'abonnement &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
fr_CA: Historique de l'abonnement pour %s

en: Subscription length:
fr_CA: Durée d'abonnement&nbsp;:

en: Subscription not found.
fr_CA: Abonnement introuvable.

en: Subscription num.
fr_CA: Numéro de l'abonnement

en: Subscription number:
fr_CA: Numéro de l'abonnement :

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
fr_CA: Renouvellement d'abonnement pour %s

en: Subscription renewed.
fr_CA: Abonnement renouvelé.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
fr_CA: Abonnement à des listes de circulation de %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
fr_CA: Abonnement à des listes de circulation de %s

en: Subscription start date
fr_CA: Date de début de l'abonnement

en: Subscription start date:
fr_CA: Date de début de l'abonnement&nbsp;:

en: Subscription summaries
fr_CA: Sommaires d'inscription

en: Subscription summary
fr_CA: Résumé de l'état de collection

en: Subscription title
fr_CA: Détails de l'abonnement

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
fr_CA: L'abonnement expirera le %s.

en: Subscription:
fr_CA: Abonnement:

en: Subscriptions
fr_CA: Abonnements

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
fr_CA: Abonnement(s) (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
fr_CA: L'abonnement doit être associé à une notice bibliographique

en: Subscriptions renewed.
fr_CA: Abonnement renouvelé.

note: SCRIPT
en: Substitute
fr_CA: Substituer

note: SCRIPT
en: Subtitle
fr_CA: Sous-titre

en: Subtotal
fr_CA: Sous-total

en: Subtotal
fr_CA: Sous-total

en: Subtotal for
fr_CA: Sous-total

en: Subtype limits
fr_CA: Limites par critères

note: SCRIPT
en: Success
fr_CA: Succès

note: SCRIPT
en: Success.
fr_CA: Succès.

note: SCRIPT
en: Success: Added '%s'
fr_CA: '%s' ajouté avec succès

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
fr_CA: '%s' retiré avec succès

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
fr_CA: Configuration sauvegardée avec succès

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
fr_CA: Suggérer des autorités pertinentes pour le terme recherché par l'utilisateur.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
fr_CA: Suggérer que les utilisateurs élargissent leurs recherches afin d'inclure les termes les plus vastes/les plus restreints/connexes.

en: Suggested by
fr_CA: Suggérée par

en: Suggested by - on
fr_CA: Suggéré par - le

en: Suggested by:
fr_CA: Suggérée par :

en: Suggested by:
fr_CA: Suggéré par :

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
fr_CA: Suggéré par : %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
fr_CA: Suggérée entre le :

en: Suggested on
fr_CA: Suggérée le

en: Suggestible
fr_CA: Influençable

en: Suggestion declined
fr_CA: Suggestion rejetée

en: Suggestion details
fr_CA: Détails de la suggestion

en: Suggestion information
fr_CA: Informations sur la suggestion

en: Suggestion management
fr_CA: Gestion de la suggestion

en: Suggestions management
fr_CA: Gestion des suggestions

en: Suggestions management
fr_CA: Gestion des suggestions

en: Suggestions pending approval:
fr_CA: Suggestions en attente d'approbation :

en: Sum
fr_CA: Total

en: Summary
fr_CA: Résumé

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
fr_CA: Résumé pour&nbsp;:  %s %s (%s)

en: Summary:
fr_CA: Abrégé :

note: SCRIPT
en: Summer
fr_CA: Été

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
fr_CA: Dimanche

note: SCRIPT
en: Sundays
fr_CA: Dimanches

note: I
en: Superlibrarian patron
fr_CA: Superbibliothécaire

note: SCRIPT
en: Superscript
fr_CA: Exposant

en: Supplemental issue
fr_CA: Supplément

en: Supplier metadata
fr_CA: Métadonnées du fournisseur

en: Supplier report
fr_CA: Rapport fournisseur

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
fr_CA: Raccourcis clavier supportés

en: Surname
fr_CA: Nom de famille

en: Surname:
fr_CA: Nom de famille:

en: Surname:
fr_CA: Nom de famille :

en: Surveys
fr_CA: Enquêtes

en: Suspend
fr_CA: Suspendre

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
fr_CA: Suspendre %s

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
fr_CA: Suspendre toutes les réservations

en: Suspend?
fr_CA: Suspendre?

en: Suspension charging interval
fr_CA: Suspension en jours (périodicité)

en: Suspension in days (day)
fr_CA: Suspension en jours (jour)

en: Svenska (Swedish)
fr_CA: Svenska (Suédois)

note: A
en: Switch languages
fr_CA: Changer de langue

en: Switch to advanced editor
fr_CA: Basculer à l'éditeur avancé

en: Switch to basic editor
fr_CA: Basculer à l'éditeur simple

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
fr_CA: Basculer en mode plein écran

en: Switching to dom indexing
fr_CA: Basculer à l'indexation dom

en: Symbol
fr_CA: Symbole

en: Symbol:
fr_CA: Symbole&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Symbols
fr_CA: Symboles

en: Synchronize
fr_CA: Sychroniser

note: A
en: Syndetics cover image
fr_CA: Image de couverture Syndetics

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fr_CA: Image de couverture Syndetics (<a href='%s'>voir l'image originale</a>)

en: Syntax
fr_CA: Syntaxe

en: Syntax:
fr_CA: Syntaxe:

en: System
fr_CA: Système

note: SCRIPT
en: System Font
fr_CA: Polices du système

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
fr_CA: La préférence système '%s' est '%s', mais le fichier '%s' n'existe pas.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
fr_CA: La préférence système '%s' doit être rempli par '0' ou '1', mais elle est %s'%s'%sNULL%s.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
fr_CA: La préférence système 'AnonSuggestions' est définie, mais la préférence AnonymousPatron n'est pas paramétrée correctement. Mettez-y un numéro d'utilisateur valide si vous voulez que cette fonctionnalité fonctionne correctement.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
fr_CA: La préférence système 'AnonSuggestions' est définie, mais la préférence AnonymousPatron est à '0'. Mettez-y un numéro d'utilisateur valide si vous voulez que cette fonctionnalité fonctionne correctement.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
fr_CA: La préférence système 'EasyAnalyticalRecords' est définie, mais la préférence UseControlNumber est réglé sur 'Utiliser'. Réglez-la sur 'Ne pas utiliser', sinon les liens 'Afficher les analytiques' dans l'intranet et dans l'OPAC seront brisés.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
fr_CA: La préférence système 'KohaAdminEmailAddress' ne contient pas une adresse courriel valide. Les courriels ne seront pas envoyés.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
fr_CA: La préférences système 'OPACPrivacy ' est définie, mais la préférence AnonymousPatron est réglée sur '0'. Réglez-la à un certain nombre d'utilisateurs valide si vous voulez que cette fonctionnalité fonctionne correctement.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
fr_CA: La préférence 'OpacHiddenItems' génère un avertissement et donnera des résultats inattendus : %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
fr_CA: La préférence système 'Pseudonymization' est paramétré, mais il n'y a pas de paramètre 'bcrypt_settings' défini dans le fichier $KOHA_CONF.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
fr_CA: La préférence système 'RESTOAuth2ClientCredentials' est activée, mais la dépendance exigée "Net::OAuth2::AuthorizationServer" manque. La fonctionnalité est inactive.

en: System preference 'RequireChoosingExistingAuthority' is disabled, but needs 'AutoCreateAuthorites' enabled. Otherwise catalogers can add headings that will not be linked to authorities.
fr_CA: La préférence système 'RequireChoosingExistingAuthority' est désactivée mais requiert que 'AutoCreateAuthorites' soit activée. Autrement, les personnes qui cataloguent peuvent ajouter des vedettes qui ne seront pas liées à des notices d'autorité.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
fr_CA: La préférence système 'StatisticsFields' contient des noms de champs qui n'appartiennent pas à la table items en base de données&nbsp;: %s

en: System preferences
fr_CA: Préférences système

en: System preferences
fr_CA: Préférences système

en: System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Préférences système &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  searchfield | html
en: System preferences matching: %s
fr_CA: Préférences système correspondantes : %s

en: TOC
fr_CA: Table des matières

en: TOTAL (all results)
fr_CA: TOTAL (tous les résultats)

en: Tab separated text
fr_CA: Texte séparé par une tabulation

en: Tab separated text (.csv)
fr_CA: Texte séparé par une tabulation (.csv)

en: Tab:
fr_CA: Onglet

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
fr_CA: Onglet :%s

note: SCRIPT
en: Table
fr_CA: Tableau

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
fr_CA: Identifiant de table : %s

note: SCRIPT
en: Table of Contents
fr_CA: Table des matières

note: TH
en: Table of contents
fr_CA: Table des matières

en: Table of contents:
fr_CA: Table des matières:

note: SCRIPT
en: Table properties
fr_CA: Propriétés du tableau

en: Table settings
fr_CA: Configuration des tableaux

en: Table settings
fr_CA: Paramètre du tableau

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Paramètres du tableau &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: TableDnD plug-in for jQuery
fr_CA: TableDnD plug-in pour jQuery

en: Tabs in use
fr_CA: Onglets utilisés

en: Tabular
fr_CA: Tabulaire

en: Tag
fr_CA: Zone

note: SCRIPT
en: Tag
fr_CA: Étiquette

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
fr_CA: Structure des sous-zones de la zone %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
fr_CA: Structure des sous-zones de la zone %s

note: SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
fr_CA: Zone %s sous-zone %s %s dans l'onglet %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
fr_CA: Structure des sous-zones de la zone %s

en: Tag deleted
fr_CA: Zone supprimée

note: A
en: Tag editor
fr_CA: Éditeur de zone

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
fr_CA: La zone n'a pas de sous-zones

en: Tag:
fr_CA: Zone :

en: Tag:
fr_CA: Zone :

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
fr_CA: Zone : %s

en: Tagged with:
fr_CA: Lié à&nbsp;:

en: Tags
fr_CA: Mots-clés

en: Tags
fr_CA: Mots-clés

en: Tags pending approval
fr_CA: Mots-clés en attente d'approbation

en: Tags:
fr_CA: Mots-clés :

en: Take patron photo
fr_CA: Prendre une photo de l'utilisateur

en: Take photo
fr_CA: Prendre une photo

en: Target
fr_CA: Cible

en: Target (database) record check field
fr_CA: Zone de vérification des notices cibles (base de données)

en: Task scheduler
fr_CA: Planificateur de tâches

en: Task scheduler
fr_CA: Planificateur de tâches

en: Task scheduler &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Planificateur de tâches &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Tax number registered:
fr_CA: Numéro de taxe enregistré&nbsp;:

en: Tax number registered:
fr_CA: Numéro de taxe enregistré&nbsp;:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
fr_CA: Aucun taux de taxes n'est défini dans la préférence système TaxRates!

en: Tax rate:
fr_CA: Taux de taxes :

en: Technical reports
fr_CA: Rapports techniques

en: Template
fr_CA: Modèle

en: Template ID
fr_CA: N° de modèle

en: Template ID:
fr_CA: N° de modèle&nbsp;:

en: Template code:
fr_CA: Code du modèle&nbsp;:

en: Template description:
fr_CA: Description du modèle&nbsp;:

en: Template name
fr_CA: Nom du modèle

en: Template name:
fr_CA: Nom du modèle&nbsp;:

en: Template name:
fr_CA: Nom du modèle :

en: Template:
fr_CA: Modèle :

en: Templates
fr_CA: Modèles

en: Temporary
fr_CA: Temporaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
fr_CA: Le répertoire de téléversement temporaire n'a pas été défini

en: Term
fr_CA: Terme

en: Term/Phrase
fr_CA: Terme/Phrase

en: Term:
fr_CA: Session&nbsp;:

en: Terms summary
fr_CA: Liste des termes

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
fr_CA: Semestres utilisés par le module de Réserves de cours. Entrez-y des semestres qui apparaîtront dans un menu déroulant lors de la création d'une réserve de cours. (Par exemple : Printemps, Été, Automne, Hiver).

en: Test pattern
fr_CA: Tester le modèle

en: Test prediction pattern
fr_CA: Tester le prévisionnel de bulletinage

en: Test run: Do not remove any patrons.
fr_CA: Mode test : Ne supprimer aucun utilisateur.

en: Test the regular expressions:
fr_CA: Tester les expressions régulières :

en: Tested
fr_CA: Testé

en: Text
fr_CA: Texte

en: Text (TSV)
fr_CA: Texte (TSV)

en: Text alignment:
fr_CA: Alignement du texte:

note: SCRIPT
en: Text color
fr_CA: Couleur du texte

en: Text field
fr_CA: Champ de texte

en: Text fields
fr_CA: Champs de texte

en: Text for OPAC:
fr_CA: Texte à l'OPAC :

en: Text for librarian:
fr_CA: Texte à l'intranet :

en: Text for librarians:
fr_CA: Texte à l'intranet:

en: Text for opac:
fr_CA: Texte à l'OPAC:

en: Text justification:
fr_CA: Justification du texte&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Text to display
fr_CA: Texte à afficher

en: Text, URL, or barcode, etc:
fr_CA: Texte, URL ou code-barres, etc :

en: Text:
fr_CA: Texte:

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
fr_CA: Ce budget n'existe pas! Veuillez sélectionner un budget pour continuer.

en: The
fr_CA: La

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
fr_CA: Les %s derniers numéros parus de cet abonnement :

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
fr_CA: La préférence système %s n'est pas activée, veuillez l'activer pour avoir accès à cette fonctionnalité.

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
fr_CA: La préférence %s n'est pas activée, veuillez l'activer pour que les règles soient appliquées.

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
fr_CA: L'entrée &lt;use_zebra_facets&gt; n'existe pas dans votre fichier de configuration. Retour au calcul de facette héritée.

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
fr_CA: L'entrée &lt;zebra_auth_index_mode&gt; est paramétrée à 'grs1'. Le support de GRS-1 est maintenant obsolète et sera supprimé dans une version future. Veuillez utiliser DOM à la place. Pour le changer suivez les directives sur cette page :

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
fr_CA: L'entrée &lt;zebra_bib_index_mode&gt; est paramétrée à 'grs1'. Le support de GRS-1 est maintenant obsolète et sera supprimé dans une version future. Veuillez utiliser DOM à la place. Pour le changer suivez les directives sur cette page :

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
fr_CA: Les deux champs suivants sont disponibles pour votre usage propre. Ils peuvent servir à des usages statistiques.

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
fr_CA: La préférence système AnonymousPatron n'est pas configurée. Vous pouvez tout de même utiliser cette fonctionnalité mais la valeur NULL sera utilisée pour mettre à jour l'historique de circulation.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
fr_CA: La permission "N'importe qui" n'a pas d'effet tant que cette liste est privée.

en: The Bridge Material Type Icon Set
fr_CA: Le jeu d'icônes "Bridge Material"

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
fr_CA: Le jeu d'icônes Bridge Material est sous licence

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
fr_CA: Le module PEB est activé, mais aucune section 'branch' n'est définie dans koha.conf.xml. Vous devez paramétrer cette section avant utilisation.

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
fr_CA: Le module PEB est activé, mais aucun 'partner_code' n'est défini dans koha.conf.xml. Retour au 'ILLLIBS' par défaut du système.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
fr_CA: Le module PEB est activé, mais le 'partner_code' paramétré (%s) n'est pas défini dans le système.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
fr_CA: Le module PEB est activé, mais il n'y a aucune application dorsale disponible.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
fr_CA: Le Koha::Module Logger ne peut pas être lancé correctement (vérifiez le fichier journal).

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
fr_CA: La base de connaissance Mana peut être utilisée pour importer des modèles d'abonnements soumis par d'autres bibliothèques ce qui pourrait vous sauver du temps. Demandez à votre administrateur système de configurer ce service et de compléter le paramétrage, ou retirez ce message en désactivant la préférence système

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
fr_CA: La base de connaissances Mana est activée mais la configuration n'a pas été complétée.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
fr_CA: La permission "Personnel seulement" n'a pas d'effet tant que cette liste est privée.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
fr_CA: L'URL saisie semble être une adresse courriel. Voulez-vous ajouter le préfixe mailto:?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
fr_CA: L'URL saisie semble être un lien externe. Voulez-vous ajouter le préfixe http:\/\/?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
fr_CA: L'URL saisie semble être un lien externe. Voulez-vous ajouter le préfixe https:\/\/?

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
fr_CA: La devise active doit avoir un taux de 1,0

en: The alternative email is invalid.
fr_CA: Le courriel alternatif n'est pas valide.

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
fr_CA: Le montant perçu est plus élevé que le montant à payer.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
fr_CA: Le montant perçu est plus élevé que les frais non réglés

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
fr_CA: L'identifiant d'autorité %s n'existe pas dans la base de données.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
fr_CA: L'autorité que vous voulez afficher n'existe pas (%s)

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
fr_CA: Les catégories de valeurs autorisées 'branches', 'itemtypes' et 'cn_source' sont utilisées à l'interne par Koha et ne sont pas valides.

en: The authorized value category (
fr_CA: Catégorie de la valeur autorisée (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
fr_CA: La préférence système autoBarcode est paramétrée à %s et les exemplaires sans codes-barres en recevront lorsqu'ils seront sauvegardés dans la base de données.

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
fr_CA: Le backend que vous avez tenté de migrer ne supporte pas les migrations, veuillez réessayer avec une autre cible.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
fr_CA: Le code-barres %s est inconnu

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
fr_CA: Le code-barres %s n'a pas été trouvé.

en: The barcode was not found:
fr_CA: Le code-barres n'a pas été trouvé&nbsp;:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
fr_CA: Le code-barres saisi sera incrémenté pour tous les exemplaires ajoutés.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
fr_CA: La date de début est manquante ou invalide.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
fr_CA: Les champs du biblio.biblionumber et du biblioitems.biblioitemnumber doivent être liés à une sous-zone MARC,

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
fr_CA: La notice bibliographique %s n'a pas été supprimée. Une erreur s'est produite lors de la suppression d'un exemplaire (numéro d'exemplaire %s).

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
fr_CA: La notice pour cette demande a déjà un exemplaire attaché, vous vous apprêtez à le prêter

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
fr_CA: La notice pour cette demande a plusieurs exemplaires attachés, alors qu'il ne devrait y en avoir qu'un seul. Veuillez corriger ceci et essayer à nouveau.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
fr_CA: Le numéro de notice %s n'existe pas dans la base de données.

note: A
en: The budget is locked
fr_CA: Ce budget est verrouillé

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
fr_CA: Le bugdet est verouillé, il est impossible de créer un poste budgétaire.

en: The bundle content was verified
fr_CA: Le contenu de l'ensemble a été vérifié

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
fr_CA: Le panier a été envoyé à&nbsp;: %s

en: The change to give is
fr_CA: Montant à rendre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
fr_CA: Le changement sera appliqué immédiatement.

en: The club you requested does not exist.
fr_CA: Le club demandé n'existe pas.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
fr_CA: La colonne 'Champ Koha' affiche quelle sous-zone est reliée à quel champ Koha.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
fr_CA: La valeur &lt;lockdir&gt; dans le fichier koha-conf.xml pointe vers un répertoire en lecture seulement (%s).

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
fr_CA: Le sous-zone correspondante DOIT être dans l'onglet -1 (ignorer)

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
fr_CA: La fonctionnalité de collecte sur rendez-vous n'est pas activée pour cette bibliothèque.

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
fr_CA: Les correspondances affichées à l'écran seront effacées et remplacées par celles du fichier mappings.yaml.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
fr_CA: Le quota d'images dans la base de données ne permet actuellement qu'un maximum de%s images stockées à la fois. Supprimez une ou plusieurs images pour libérer de l'espace.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
fr_CA: La base de données a renvoyé une erreur en essayant une opération de suppression.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
fr_CA: La base de données a renvoyé une erreur lors de la tentative d'une opération de sauvegarde.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
fr_CA: La base de données a renvoyé une erreur en supprimant %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
fr_CA: La base de données a renvoyé une erreur en supprimant %s.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
fr_CA: Une erreur est survenue dans la base de données lors de la sauvegarde %s %s.

en: The database returned the following error:
fr_CA: La base de données a retourné l'erreur suivante :

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
fr_CA: Le cadre par défaut ne peut pas être utilisé, ou le cadre n'existe pas. Veuillez sélectionner un autre cadre pour la fusion.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
fr_CA: Le répertoire de téléchargement indique le répertoire sur le site ftp à partir duquel les soumissions et factures sont téléchargées.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
fr_CA: La date d'échéance &quot;%s&quot; n'est pas correcte

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
fr_CA: La date de fin est manquante ou invalide.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
fr_CA: Les mots de passe saisis ne correspondent pas

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
fr_CA: Le champ n'a pas pu être supprimé. Veuillez vérifier les registres pour les erreurs.

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
fr_CA: Le champ n'a pas pu être créé. Son nom existe peut-être déjà?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
fr_CA: Le champ n'a pas pu être mis à jour. Son nom existe peut-être déjà?

en: The field has been deleted
fr_CA: Le champ a été supprimé

en: The field has been inserted
fr_CA: Le champ a été ajouté

en: The field has been updated
fr_CA: Le champ a été mis à jour

en: The field itemnum MUST be mapped
fr_CA: Le champ itemnum DOIT être relié à une sous-zone MARC

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
fr_CA: Les champs 'surname', 'branchcode' et 'categorycode' sont

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
fr_CA: Le fichier utilisé n'a pas un format valide. Seul les fichiers csv et txt sont acceptés.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
fr_CA: Le fichier sera importé dans un tableau modifiable pour l'examiner avant de le sauvegarder.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
fr_CA: Les amendes sur les exemplaires suivants ont été payées, le résultat du renouvellement est affiché ci-dessous : %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
fr_CA: Vous pouvez ajouter une ligne d'en-tête définissant les colonnes présentes dans le fichier importé.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
fr_CA: Le délai1 doit être plus petit que le délai2, lui même plus petit que le délai3 pour la

en: The following barcodes were found:
fr_CA: Les codes-barres suivants ont été trouvés :

en: The following bibliographic records were added or updated:
fr_CA: Les notices bibliographiques suivantes ont été ajoutées ou mises à jour :

en: The following error occurred while importing the database structure:
fr_CA: Les erreurs suivantes se sont produites lors de l'importation de la structure de la base de données&nbsp;:

en: The following error was encountered:
fr_CA: Nous avons rencontré l'erreur suivante&nbsp;:

en: The following errors have occurred:
fr_CA: Nous avons rencontré les erreurs suivantes:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
fr_CA: Les erreurs suivantes ont été rencontrées. Corrigez-les et tapez OK à nouveau&nbsp;:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
fr_CA: Le(s) champ(s) suivant(s) est(sont) incorrect(s). Prière de le(s) corriger

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
fr_CA: Les zones suivantes ne sont pas remplies :

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
fr_CA: Les réservations suivantes n'ont pas été mises en attente de retrait. Veuillez les récupérer et les passer au retour.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
fr_CA: Les identifiants suivants existent en double dans les tables %s and %s&nbsp;:

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
fr_CA: Les sous-zones importantes suivantes ne sont pas remplies :

en: The following invalid barcodes were skipped:
fr_CA: Les code-barres suivants invalides ont été ignorés :

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
fr_CA: Les numéros de notice (biblionumber) non valides suivants ont été ignorés :

en: The following itemnumbers were found:
fr_CA: Les numéros d'exemplaires suivants ont été trouvés :

en: The following items were added or updated:
fr_CA: Les exemplaires suivants ont été ajoutés ou mis à jour :

en: The following items were modified:
fr_CA: Les exemplaires suivants ont été modifiés :

en: The following items were removed from all courses:
fr_CA: Les exemplaires suivants ont été retirés de tous les cours :

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
fr_CA: Les sous-zones obligatoires suivantes ne sont pas remplies :

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
fr_CA: Les mappages suivants existent pour items.permanent_location, et ils ne devraient pas.

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls')
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s
fr_CA: Les rappels suivantes n'ont pas pu être comblé par les exemplaires disponibles. %s

en: The following records could not be deleted:
fr_CA: Les notices suivantes n'ont pas pu être supprimées :

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
fr_CA: Les valeurs suivantes sont utilisées pour les relations garant/personne à charge, mais n'existent pas dans la préférence système 'borrowerRelationship' :

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
fr_CA: La demande a été rejetée (mauvais jeton CSRF). Essayez de retourner à la page, rafraîchissez la page et réessayez.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
fr_CA: Cette grille est utilisée %s fois.

en: The generated notices are different!
fr_CA: Les notifications générées sont différentes!

en: The generated notices are exactly the same!
fr_CA: Les notifications générées sont exactement les mêmes!

en: The hold has been correctly cancelled.
fr_CA: La réservation a été annulée avec succès.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
fr_CA: La réservation a été faite au niveau de la notice bibliographique. Il est impossible de déterminer l'exemplaire à marquer comme perdu.

en: The import id number
fr_CA: L'identifiant de l'import

en: The included
fr_CA: Les inclusions

en: The included OAI.xslt file by the
fr_CA: Le fichier OAI.xslt inclu par le

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
fr_CA: La facture référencé par cette InvoiceID n'existe pas.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
fr_CA: L'exemplaire (%s) n'existe pas.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
fr_CA: L'exemplaire (%s) a été ajouté à la liste.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
fr_CA: L'exemplaire (%s) n'a pas été ajouté à la liste. Vérifiez que l'exemplaire n'est pas déjà dans la liste.

en: The item has been removed from the list.
fr_CA: L'exemplaire a été enlevé de la liste.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
fr_CA: L'exemplaire n'a pas été retourné à cause d'une configuration dans vos paramètres. Demandez à un administrateur de vérifier

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
fr_CA: L'exemplaire a bien été rattaché à %s.

en: The item has successfully been linked to
fr_CA: L'exemplaire a bien été lié à

en: The item or the patron does not exist.
fr_CA: Cet exemplaire ou cet utilisateur n'existe pas.

en: The item was not found
fr_CA: Exemplaire non trouvé

en: The item you select will be moved to the target record.
fr_CA: L'exemplaire sélectionné sera déplacé vers la notice cible.

en: The job has been cancelled before it finished.
fr_CA: La tâche a été annulée avant de finir.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
fr_CA: La tâche a été mise en file d'attente! Elle sera traitée dans les plus brefs délais.

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
fr_CA: L'étiquette pour le champ qui est affichée lorsque le rapport est exécuté, par exemple, "Choisir une bibliothèque".

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
fr_CA: Le code de la bibliothèque saisi contient des espaces. Veuillez enlever tous les espaces du code de la bibliothèque

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
fr_CA: La liste a été envoyée à : %s

en: The log4perl config file cannot be opened.
fr_CA: Le fichier de configuration log4perl ne peut pas être ouvert.

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
fr_CA: Le gestionnaire sélectionné n'a pas les permissions nécessaires.

en: The merge was successful.
fr_CA: La fusion a réussi.

en: The merging was successful.
fr_CA: La fusion a réussi.

en: The notice has been correctly enqueued.
fr_CA: La notice a bien été mise en file d'attente.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
fr_CA: Le nombre de jours (%s) doit être compris entre 0 et 999.

en: The order could not be found.
fr_CA: La commande demandée n'existe pas.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
fr_CA: La commande a été annulée, bien qu'un exemplaire ou plus n'aient pas pu être supprimés.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
fr_CA: La commande a été annulée, mais la notice n'a pas été supprimée.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
fr_CA: La commande a été annulée, bien qu'un exemplaire ou plus n'aient pas pu être supprimés.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
fr_CA: La commande a été annulée, bien que la notice n'ait pas été supprimée.

en: The order has been successfully canceled.
fr_CA: La commande a été annulée.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
fr_CA: La commande a été annulée avec succès %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
fr_CA: La ligne de commande que vous essayez d'annuler a été créé à partir d'une réception partielle d'une autre ligne de commande qui a été supprimée. L'annulation est impossible.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
fr_CA: La ligne de commande que vous essayez d'annuler a été créé à partir d'une réception partielle d'une autre ligne de commande qui est déjà reçue. Essayez d'annuler cette première et réessayez.

en: The original currency value will be copied
fr_CA: La valeur de la devise originale sera copié

en: The original fund will be used
fr_CA: Le poste budgétaire original sera utilisé

en: The original internal note will be used
fr_CA: La note interne originale sera utilisée

en: The original statistic 1 will be used
fr_CA: Le contenu original du champ Statistique 1 sera utilisé

en: The original statistic 2 will be used
fr_CA: Le contenu original du champ Statistique 2 sera utilisé

en: The original vendor note will be used
fr_CA: La note du fournisseur d'origine sera utilisée

en: The password was rejected by a plugin.
fr_CA: Le mot de passe a été rejeté par une extension.

en: The passwords entered do not match
fr_CA: Les mots de passe saisis ne correspondent pas

en: The patron category you create will be used by the
fr_CA: La catégorie d'utilisateur que vous avez créé sera utilisée par

en: The patron does not have an email address defined.
fr_CA: L'utilisateur n'a pas d'adresse courriel définie.

en: The patron does not have waitings holds.
fr_CA: L'utilisateur n'a pas de réservation en attente de retrait.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
fr_CA: L'utilisateur doit %s $

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
fr_CA: L'utilisateur n'a pas été créé, le mot de passe contenait des espaces

en: The patron has not been created the entered password was too short
fr_CA: L'utilisateur n'a pas été créé, le mot de passe entré était trop court

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
fr_CA: L'utilisateur n'a pas été créé, le mot de passe entré était trop court. Il doit contenir au moins une majuscule, minuscule et un nombre

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
fr_CA: L'utilisateur n'a pas été créé. Le numéro de carte ou l'identifiant existent peut-être déjà.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
fr_CA: L'utilisateur a des frais impayés de réservation, location, etc de %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
fr_CA: L'utilisateur a des frais impayés de réservation, location, etc de %s.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
fr_CA: L'utilisateur utilisé pour le module de prêt en libre service à l'OPAC n'a pas la permission self_check => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
fr_CA: L'utilisateur utilisé pour le prêt en libre service à l'OPAC a trop de permissions. Il ne doit avoir que circulate => self_checkout.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
fr_CA: Les personnes à charge doivent ensemble %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
fr_CA: Les garants et les autres personnes à charge de ceux-ci doivent ensemble %s.

en: The primary email is invalid.
fr_CA: Le courriel principal n'est pas valide.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
fr_CA: Le téléverseur de citations accepte les fichiers csv standards avec deux colonnes : "source","text"

en: The record
fr_CA: La notice

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
fr_CA: La notice (%s) n'existe pas.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
fr_CA: La notice (%s) a été ajoutée à la liste.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
fr_CA: La notice (%s) n'a pas été ajoutée à la liste. Vérifiez qu'elle n'est pas déjà dans la liste.

en: The record id
fr_CA: L'identifiant du numéro de notice

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
fr_CA: La notice que vous tentez de modifier n'existe pas.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
fr_CA: La notice que vous demandez n'existe pas (%s).

en: The records have successfully been reindexed!
fr_CA: Les notices ont été réindexés avec succès !

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
fr_CA: Le rapport "%s" a été converti.

en: The requested message cannot be displayed
fr_CA: Le message demandé ne peut pas être affiché

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
fr_CA: L'avis demandé n'a PAS été mis en file d'attente pour livraison par %s

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
fr_CA: La notice demandée est dans la file d'attente pour livraison par %s

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
fr_CA: L'utilisateur racine de Koha dans votre fichier KOHA_CONF (par défaut : kohaadmin) n'est pas un modérateur de mot-clés autorisé. Ces actions sont journalisées par N° d'utilisateur, le modérateur doit donc exister dans votre table borrowers. Veuillez vous connecter comme un utilisateur autorisé différent pour modérer les mots-clés.

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
fr_CA: Les règles sont appliquées de la plus spécifique à la plus générale, utilisant la première règle trouvée dans l'ordre suivant :

en: The rules have been cloned.
fr_CA: Les règles ont été clonées.

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
fr_CA: La capture d'écran apparaîtra dans cette boîte.

en: The secondary email is invalid.
fr_CA: Le courriel secondaire n'est pas valide.

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
fr_CA: Le modèle sélectionné (identifiant=%s) n'existe pas ou aucune action n'est définie.

en: The subscription has linked issues
fr_CA: L'abonnement a des numéros rattachés

en: The subscription has linked items
fr_CA: L'abonnement a des exemplaires rattachés

en: The subscription has not expired yet
fr_CA: L'abonnement n'a pas encore expiré

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
fr_CA: La suggestion n'a pas été ajoutée. Une suggestion avec ce titre existe déjà (

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
fr_CA: Le privilège de superbibliothécaire exclut tous les autres privilèges puisqu'il les possède tous.

en: The system preference
fr_CA: La préférence système

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
fr_CA: La préférence système %s peut avoir été modifiée par un ou plusieurs serveurs virtuels.

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
fr_CA: La préférence système OPACPrivacy est paramétrée mais pas AnonymousPatron! Veuillez corriger ceci avant de continuer la circulation.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
fr_CA: La préférence système ProtectSuperlibrarian est activée

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
fr_CA: La préférence système ProtectSuperlibrarianPrivileges est activée

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
fr_CA: La traduction (id %s) a été enlevée avec succès

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
fr_CA: Les commandes non reçues des postes budgétaires suivants seront déplacées

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
fr_CA: Le répertoire de téléversement indique le répertoire sur le site ftp sur lequel les commandes sont envoyées.

en: The upload file appears to be empty.
fr_CA: Le fichier à importer semble vide.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
fr_CA: Le fichier à importer ne semble pas être un fichier .kpz, son extension est erronée.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
fr_CA: Le fichier à importer ne semble pas être un fichier .zip, son extension est erronée.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
fr_CA: La valeur "%s" n'est pas supportée par les mappings

en: Theke Solutions, Argentina
fr_CA: Theke Solutions, Argentine

en: Then start the installer again.
fr_CA: Puis démarrer l'installateur à nouveau.

en: There are currently no checkout notes.
fr_CA: Il n'y a actuellement pas de note sur les documents en prêt.

en: There are currently no problem reports.
fr_CA: Il n'y a actuellement aucun rapport de problème.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
fr_CA: Il n'y a pas de %s disponibles.

en: There are no EDI accounts.
fr_CA: Il n'y a pas de comptes EDI.

en: There are no EDIFACT messages.
fr_CA: Il n'y a pas de messages EDIFACT.

en: There are no SMS cellular providers defined.
fr_CA: Il n'y a aucun fournisseurs SMS paramétrés.

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
fr_CA: Il n'y a pas de serveur SMTP défini.

en: There are no account credit types defined.
fr_CA: Il n'y a aucun type de crédit paramétré.

en: There are no account debit types defined.
fr_CA: Il n'y a aucun type de frais paramétré.

en: There are no additional contents.
fr_CA: Il n'y a pas de contenu additionnel.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
fr_CA: Il n'y a pas de valeur autorisée pour %s

en: There are no cash registers defined.
fr_CA: Il n'y a aucune caisse paramétrée.

en: There are no cities defined.
fr_CA: Il n'y a aucune ville paramétrée.

en: There are no collections currently defined.
fr_CA: Il n'y a pas de collections définies présentement.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
fr_CA: Il n'y a pas de contrats avec ce fournisseur. %s

en: There are no defined actions for this template.
fr_CA: Il n'y a aucune action pour ce modèle.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
fr_CA: Il n'y a aucun modèle paramétré. Veuillez d'abord créer un modèle.

en: There are no desks defined.
fr_CA: Il n'y a aucun comptoir paramétré.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
fr_CA: Il n'y a pas encore d'inscriptions à ce club

en: There are no existing numbering patterns.
fr_CA: Il n'y a pas de modèle de numérotation.

en: There are no holds on this title.
fr_CA: Il n'y a pas de réservations pour cette notice.

en: There are no images for this item.
fr_CA: Il n'y a pas d'images pour cet exemplaire.

en: There are no images for this record.
fr_CA: Il n'y a pas d'images pour cette notice.

en: There are no item search fields defined.
fr_CA: Il n'y a aucun champ de recherche d'exemplaire paramétré.

en: There are no items assigned to this rota.
fr_CA: Il n'y a pas d'exemplaires dans cette rotation.

en: There are no items in this batch yet
fr_CA: Il n'y a pas encore d'exemplaires dans ce lot

en: There are no items in this collection.
fr_CA: Il n'y a pas d'exemplaires dans cette collection.

en: There are no itemtypes defined
fr_CA: Il n'y a pas de type de document défini

en: There are no late orders.
fr_CA: Il n'y a pas de commande en retard.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
fr_CA: Il n'y a aucune bibliothèque.

en: There are no libraries defined.
fr_CA: Il n'y a aucune bibliothèque.

en: There are no library EANs.
fr_CA: Il n'y a pas d'EAN de bibliothèque.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
fr_CA: Il n'y a plus de rendez-vous disponible pour cette plage horaire. Veuillez en choisir une autre.

en: There are no notices for this library.
fr_CA: Il n'y a pas de notifications pour cette bibliothèque.

en: There are no notices.
fr_CA: Il n'y a pas de notifications.

en: There are no open baskets for this vendor.
fr_CA: Il n'y a pas de paniers ouverts pour ce fournisseur.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
fr_CA: Il n'y a pas de retards aujourd'hui%s à la bibliothèque sélectionnée%s.

en: There are no overdues matching your search.
fr_CA: Il n'y a pas de retards correspondant à votre recherche.

en: There are no overdues.
fr_CA: Il n'y a pas de retards.

en: There are no patron categories defined.
fr_CA: Il n'y a aucune catégorie d'utilisateurs.

en: There are no patron lists.
fr_CA: Il n'y a aucune liste d'utilisateurs.

en: There are no patrons in this batch yet
fr_CA: Il n'y a pas d'utilisateurs dans ce lot encore

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
fr_CA: Il n'y a pas d'utilisateurs inscrits à cette alerte d'inscription au périodique.

en: There are no patrons waiting outside.
fr_CA: Il n'y a aucun utilisateur qui attend à l'extérieur.

en: There are no pending discharge requests.
fr_CA: Il n'y a pas de demandes de quittance en attente.

en: There are no pending offline operations.
fr_CA: Il n'y a pas d'opérations hors ligne en attente.

en: There are no pending patron modifications.
fr_CA: Il n'y a pas de modifications d'utilisateurs en attente.

en: There are no pickups staged and ready.
fr_CA: Il n'y a aucune collecte préparée et prête.

en: There are no pickups to be staged.
fr_CA: Il n'y a aucune collecte à préparer.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
fr_CA: Aucune citation n'est définie.

en: There are no quotes defined.
fr_CA: Aucune citation n'est définie.

en: There are no recalls to pull.
fr_CA: Il n'y a pas de rappels à tirer.

en: There are no recalls to show.
fr_CA: Il n'y a aucun rappel à afficher.

en: There are no recorded logs for this request
fr_CA: Il n'y a pas d'enregistrement journalisés pour cette demande

en: There are no rotas with stages assigned
fr_CA: Il n'y a pas de rotations avec des étapes assignées

en: There are no rules defined.
fr_CA: Il n'y a aucune règle paramétrée.

en: There are no saved definitions.
fr_CA: Il n'y a aucune définition sauvegardée.

en: There are no saved matching rules.
fr_CA: Il n'y a pas de règles de concordance.

en: There are no saved patron attribute types.
fr_CA: Il n'y a pas d'attribut utilisateur enregistré.

en: There are no saved reports.
fr_CA: Il n'y a pas de rapport enregistré.

en: There are no sets defined.
fr_CA: Il n'y a pas d'ensembles définis.

en: There are no statistics for this patron.
fr_CA: Il n'y a pas de statistiques pour cet utilisateur.

en: There are no titles tagged with the term
fr_CA: Il n'y a pas de titres étiqueté avec ce terme

en: There are no unreceived orders for this budget.
fr_CA: Il n'y a pas de commandes non reçues pour ce budget.

en: There are no waiting holds for this patron at this library.
fr_CA: Il n'y a aucune réservation en attente pour cet utilisateur à cette bibliothèque.

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
fr_CA: Il y a eu une erreur lors de la tentative de connexion à l'agent de messages (RabbitMQ), merci de vérifier les journaux Koha.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
fr_CA: Il y a une erreur avec la notice bibliographique, l'affichage pourrait être altéré.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
fr_CA: Il y a une réservation au niveau de l'exemplaire (priorité = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
fr_CA: Il y a déjà un profil qui porte ce nom.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
fr_CA: Il y a plus d'une zone MARC relié à l'onglet des exemplaires (onglet 10)&nbsp;: %s

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
fr_CA: Il n'y a pas d'entrée 'log4perl_conf' dans le fichier de configuration.

en: There is no age for this rule.
fr_CA: Il n'y a pas d'âge pour cette règle.

en: There is no defined frequency.
fr_CA: Il n'y a aucune périodicité.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
fr_CA: Il n'y pas de correspondance pour l'index %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
fr_CA: Il n'y a pas de nombre minimum ou maximum de caractères. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
fr_CA: Aucun modèle de notification avec un code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' n'a été défini dans votre système.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
fr_CA: Aucun modèle de notification avec un code ACQORDER n'a été défini dans votre système.

en: There is no order for this bibliographic record.
fr_CA: Il n'y a pas de commande rattachée à cette notice.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
fr_CA: Il y a aucun message envoyé à cet utilisateur.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
fr_CA: Il y a 1 code-barres qui contient au moins un caractère qui ne peut pas être imprimé.

en: There was 1 barcode that was too long.
fr_CA: Il y a 1 code-barres qui est trop long.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
fr_CA: Il y a un problème pour emprunter cet exemplaire, merci de vérifier avec le

en: There was a problem with your form submission
fr_CA: Il y a eu un problème avec votre soumission

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
fr_CA: Il y a eu un problème, merci de vérifier les journaux d'erreurs

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
fr_CA: Une erreur est survenue pendant la recherche de notices analytiques, veuillez consulter les registres pour plus d'information.

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
fr_CA: Une erreur inconnue s'est produite lors de la génération de l'image du code-barres

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
fr_CA: Une erreur inconnue s'est produite lors de la génération de l'image du code-barres. Veuillez vérifier que votre code-barres est correct pour le type de code-barres

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
fr_CA: Il y a %s code-barres qui contiennent au moins un caractère qui ne s'imprime pas.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
fr_CA: Il y a %s code-barres trop long.

en: There were no unreceived orders for this fund.
fr_CA: Il n'y a pas de commandes non reçues pour ce poste budgétaire.

en: There were problems with your submission
fr_CA: Il y avait des problèmes avec votre soumission

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
fr_CA: Par conséquent, la notice a fusionner n'a pas été supprimée.

en: Thesaurus:
fr_CA: Thésaurus :

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
fr_CA: Désactivé pour toutes les bibliothèques. Pour modifier l'ensemble de ces paramètres, choisissez la bibliothèque 'Par défaut'.

en: These are disabled for the current library.
fr_CA: Désactivés pour la bibliothèque sélectionnée.

en: These are enabled.
fr_CA: Activé.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
fr_CA: Ces champs sont pliés par défaut par la préférence système CollapseFieldsPatronAddForm

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
fr_CA: Ces champs retrouvés : %s

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
fr_CA: Ces champs seront utilisés lors de la création des clubs basés sur ce modèle

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
fr_CA: Ces champs seront utilisés lors de l'inscription d'un utilisateur dans un club basé de ce modèle

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
fr_CA: Ces documents ont un ratio de réservation &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
fr_CA: Ces utilisateurs seront supprimés de la base de données définitivement et ne pourront pas être récupérés

en: Theses
fr_CA: Thèses

en: They are in a patron category of type staff.
fr_CA: Ils sont dans une catégorie d'utilisateurs de type Employé.

en: They are the guarantor to another patron.
fr_CA: Ils sont le garant d'un autre utilisateur.

en: They have a non-zero account balance.
fr_CA: Ils ont un des crédits inutilisés ou un solde à payer.

en: They have items currently checked out.
fr_CA: Ils ont des prêts en cours.

en: They have permissions assigned to them.
fr_CA: Ils ont des permissions dans leurs dossiers.

note: SCRIPT
en: Third
fr_CA: Troisième

en: This CSV profile already exists
fr_CA: Ce modèle CSV existe déjà

en: This account has been locked!
fr_CA: Ce compte a été verrouillé!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
fr_CA: Cette action est irréversible. Voulez-vous vraiment continuer?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
fr_CA: Cet attribut sera appliqué uniquement à la catégorie d'utilisateur %s

en: This authority type cannot be deleted
fr_CA: Cet type d'autorité ne peut pas être supprimée

en: This authorized value category already exists.
fr_CA: Cette catégorie de valeurs autorisées existe déjà.

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
fr_CA: Des postes budgétaires sont rattachés à ce budget. Vous devez supprimer tous les postes budgétaires rattachés avant de pouvoir supprimer ce budget.

en: This cannot be undone.
fr_CA: Ça ne peut pas être annulé.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
fr_CA: Cette catégorie est utilisée %s fois

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
fr_CA: Ce graphique n'utilisera que les lignes visibles, cliquez sur "Créer un graphique avec toutes les données" pour un graphique avec les données complètes

en: This city already exists.
fr_CA: Cette ville existe déjà

en: This course already has this item on reserve.
fr_CA: Ce cours a déjà cet exemplaire en réserve.

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
fr_CA: Cette devise est utilisée par %s commandes.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
fr_CA: Cette devise est utilisée par %s fournisseurs.

en: This desk already exists
fr_CA: Ce bureau existe déjà

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
fr_CA: Cette fonctionnalité vous permet de récupérer et de partager des données (modèles d'abonnements et rapports) avec d'autres bibliothèques Koha.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
fr_CA: Cette fonctionnalité donne aux développeurs Koha des informations précieuses sur la façon dont Koha est utilisé et aide à prendre des décisions pendant le cycle de développement

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
fr_CA: Ce montant est facturé à l'utilisateur au moment du prêt/renouvellement pour chaque jour entre la date de prêt/renouvellement et la date d'échéance.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
fr_CA: Ces frais sont facturés au moment du prêt/ renouvellement pour chaque heure entre la date de prêt/ renouvellement et la date d'échéance pour les prêts spécifiés en heures.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
fr_CA: Ce montant est chargé une fois par document au moment du prêt/renouvellement

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
fr_CA: Ce champ ne peut pas être modifié depuis le module Circulation.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
fr_CA: Ce champ est obligatoire

note: SCRIPT
en: This field is required.
fr_CA: Ce champ est obligatoire.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
fr_CA: Ce fichier existe déjà (dans cette catégorie).

en: This framework cannot be deleted
fr_CA: Cette grille ne peut pas être supprimée

en: This framework code already exists.
fr_CA: Ce code de grille existe déjà.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
fr_CA: Cette périodicité est encore utilisée par %s abonnement(s). Voulez-vous toujours la supprimer?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
fr_CA: Ce code de poste budgétaire n'existe pas dans le budget destinataire.

note: A
en: This fund has sub funds.
fr_CA: Ce poste budgétaire possède un sous-poste budgétaire.

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
fr_CA: Ce poste budgétaire possède un sous-poste budgétaire. Il ne peut pas être supprimé.

en: This invoice has no files attached.
fr_CA: Cet utilisateur n'a pas de fichiers qui lui sont attachés.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
fr_CA: Ce numéro de la facture a déjà été utilisé. Voulez-vous recevoir sur une facture existante?

en: This is a serial subscription
fr_CA: Ceci est un abonnement de périodique

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
fr_CA: Ceci n'est pas recommandé lors de la modification d'un nombre élevé de dates d'échéance.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
fr_CA: Il s'agit de l'utilisateur anonyme, c'est pour cela qu'aucun historique de circulation n'est affiché. Pour avoir la liste des prêts anonymisés, veuillez faire un rapport.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
fr_CA: Aucun historique de réservations n'est affiché puisqu'il s'agit de l'utilisateur anonyme.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
fr_CA: L'équipe responsable de la prochaine version de Koha et de la maintenance de la version que vous avez installé. Ces personnes occuperont ces positions jusqu'au

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
fr_CA: L'équipe responsable de la version de Koha que vous avez installé.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
fr_CA: Ce document appartient à %s et ne peut pas être emprunté à cette bibliothèque-ci.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=InBundle.biblio %2$s:  InBundle.barcode | html
en: This item belongs to a bundle: %s - %s
fr_CA: Cet exemplaire appartient à un ensemble : %s - %s

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
fr_CA: Ce prêt ne peut pas être renouvelé, il s'agit d'un prêt sur place

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
fr_CA: Ce document ne peut pas être retiré. Il est prêté

en: This item has been claimed as returned by:
fr_CA: Cet exemplaire a été déclaré retourné par :

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
fr_CA: Cet exemplaire a été perdu avec un statut de "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
fr_CA: Cet exemplaire est déclaré perdu avec le statut "%s". %s Le prêter tout de même ? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
fr_CA: Cet exemplaire a été indiqué perdu avec le statut "%s".

en: This item has been recalled.
fr_CA: Cet exemplaire a été rappelé.

en: This item has previously been checked out to this patron.
fr_CA: Cet exemplaire a déjà été en prêt sur la carte de cet utilisateur.

en: This item is already on this rota
fr_CA: Cet exemplaire est déjà dans cette rotation

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
fr_CA: Cet exemplaire est en prêt sur la carte d'un autre lecteur. %s Faire un retour et emprunter ? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
fr_CA: Cet exemplaire est déjà en prêt sur la carte du lecteur. Renouveler ?

en: This item is not checked out.
fr_CA: Cet exemplaire n'est pas prêté.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
fr_CA: Cet exemplaire est réservé par un autre usager.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
fr_CA: Cet exemplaire est réservé et en cours de transfert pour un autre utilisateur.

en: This item is on hold for another patron.
fr_CA: Cet exemplaire est réservé par un autre usager.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
fr_CA: Ce document est réservé pour un autre utilisateur. La réservation sera outrepassée, mais pas annulée.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
fr_CA: Cet exemplaire est en attente pour le ramassage à %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
fr_CA: Cet exemplaire est en attente pour le ramassage à votre bibliothèque

en: This item is part of a rotating collection.
fr_CA: Cet exemplaire appartient à une collection tournante.

en: This item is waiting for another patron.
fr_CA: Cet exemplaire est réservé par un autre utilisateur.

en: This item must be checked in at following library:
fr_CA: Le document doit être retourné à la bibliothèque&nbsp;:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
fr_CA: Ce document doit être retourné à %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
fr_CA: Ce document ne peut normalement être réservé que par les utilisateurs de %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
fr_CA: Ce document ne peut normalement pas être réservé.

en: This item type already exists
fr_CA: Ce type de document existe déjà

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
fr_CA: Cette bibliothèque ne peut pas être supprimée. Des utilisateurs ou des exemplaires y sont encore associés

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
fr_CA: Cette liste contient %s titres

en: This list does not exist.
fr_CA: Cette liste n'existe pas.

en: This member has no email
fr_CA: Ce membre n'a pas de courriel

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
fr_CA: Ce message apparaît dans le compte utilisateur à l'OPAC

en: This message displays when checking out to this patron
fr_CA: Ce message apparaît lors d'un prêt à cet utilisateur

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
fr_CA: Ce message peut être causé pour une des raisons suivantes&nbsp;:

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
fr_CA: Cette commande ne peut pas être modifiée, le panier est fermé.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
fr_CA: Cette commande a été réclamée %s fois. Le %s%s%s, %s%s

en: This patron already has a scheduled pickup for this library.
fr_CA: L'utilisateur a déjà un rendez-vous de collecte à cette bibliothèque.

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
fr_CA: Les règles de circulation interdisent à cet utilisateur d'emprunter ce document.

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
fr_CA: Impossible de supprimer cet utilisateur tant qu'il est utilisé dans la préférence système AnonymousPatron.

en: This patron category already exists
fr_CA: Cette catégorie d'utilisateurs existe déjà

en: This patron category already exists.
fr_CA: Cette catégorie d'utilisateurs existe déjà.

en: This patron does not exist.
fr_CA: Cet utilisateur n'existe pas.

en: This patron does not have waiting holds.
fr_CA: Cet utilisateur n'a pas de réservation en attente de retrait.

en: This patron has no circulation history.
fr_CA: Aucun historique de circulation pour cet utilisateur.

en: This patron has no files attached.
fr_CA: Cet utilisateur n'a pas de fichiers rattachés.

en: This patron has no holds history.
fr_CA: Aucun historique de réservations pour cet utilisateur.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
fr_CA: Cet utilisateur n'a soumit aucune suggestion d'achat

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
fr_CA: L'utilisateur a demandé que son historique de circulation soit anonymisé lors du retour, mais la préférence système AnonymousPatron est vide ou incorrecte.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
fr_CA: Cet utilisateur à paramétré ses règles de confidentialité pour ne jamais conserver son historique de circulation.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
fr_CA: Cet utilisateur vient d'un bibliothèque différente (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
fr_CA: Cet utilisateur vient d'une bibliothèque différente (%s).

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
fr_CA: Les privilèges de cet utilisateur seront réinitialisés pour n'inclure que le privilège de superbibliothécaire.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
fr_CA: Ce modèle est encore utilisé par %s abonnement(s). Voulez-vous toujours de le supprimer?

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
fr_CA: Cette permission donne accès à toutes les sections. Lorsqu'elle est sélectionnée, aucune permission spécifique ne peut être sélectionnée.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
fr_CA: Cette notice ne peut pas être supprimée, il reste un exemplaire qui est actuellement emprunté.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
fr_CA: Cette notice ne peut pas être transferée à l'éditeur avancé. Continuer?

note: A
en: This record has no items
fr_CA: Cette notice n'a pas d'exemplaire

en: This record is in use
fr_CA: Cette notice est utilisée

en: This record is used
fr_CA: Cette notice est utilisée

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
fr_CA: Cette notice est utilisée %s fois

en: This report could not be imported. Please try again later.
fr_CA: Ce rapport n'a pas pu être importé. Veuillez réessayer plus tard.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
fr_CA: Attention! Cette ressource a été signalée plus de %s fois!

en: This rota has no stages.
fr_CA: Cette rotation ne possède pas d'étape.

en: This sale
fr_CA: Cette vente

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
fr_CA: Cette page montre les sous-zones associées à la zone sélectionnée. Vous pouvez modifier les sous-zones ou en ajouter des nouvelles en cliquant sur Modifier.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
fr_CA: Ce script ne peut pas enregistrer le fichier dans le répertoire temporaire.

en: This stage contains the following item(s):
fr_CA: Cette étape contient le(s) exemplaire(s) suivant(s):

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
fr_CA: Cette sous-zone sera supprimée

note: A
en: This subscription depends on another supplier
fr_CA: Cet abonnement dépend d'un autre fournisseur

en: This subscription is closed.
fr_CA: Cet abonnement est fermé.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
fr_CA: Cet outil vous permet de supprimer des utilisateurs et d'anonymiser l'historique de prêt. Pour supprimer des utilisateurs, toute combinaison de limites peut être utilisée. Les utilisateurs ne seront pas supprimés s'ils remplissent une ou plusieurs des conditions suivantes :

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
fr_CA: Cette valeur sera remplie avec la sous-zone %s de la notice bibliographique sélectionnée. %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
fr_CA: Ce fournisseur n'a aucun contact à qui envoyer les commandes, ou l'adresse courriel est manquante.

en: This vendor has no email
fr_CA: Ce fournisseur n'a pas de courriel

en: This vendor has no email defined for late issues.
fr_CA: Ce fournisseur n'a pas de courriel pour les numéros en retard.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
fr_CA: Ceci est le nom par lequel vous vous référerez à cette image dans l'éditeur de format de carte utilisateur.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
fr_CA: Vous allez supprimer %stous les exemplaires%sles exemplaires sélectionnés%s.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
fr_CA: Ceci va supprimer le jeton Mana KB de Koha. Voulez-vous continuer?

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
fr_CA: Ceci va supprimer les exceptions à l'intérieur d'une plage donnée. Faites attention à votre la portée de votre plage, si elle est surdimensionnée, vous pouvez ralentir Koha.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
fr_CA: Ceci supprimera les règles des jours fériés répétables seulement. Les vacances répétables seront supprimées mais pas les exceptions.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
fr_CA: Ceci supprimera les règles des simples jours fériés seulement. Les vacances répétables et les exceptions ne seront pas supprimées.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
fr_CA: Ceci supprimera le jour de fermeture. Si c'est un jour férié répétable, cette option vérifie les exceptions possibles. S'il y a une exception, cette option supprimera l'exception et modifiera la date à un jour férié normal.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
fr_CA: Cette opération va prendre les macros sauvegardées dans le navigateur, les sauvegarder dans la base de données et les supprimer du navigateur. Continuer?

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
fr_CA: Les changements de titre et de description seront enregistrés, y compris sur les jours répétés.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
fr_CA: Cela prendra ce jour et ce mois comme modèle de jour de fermeture. Avec cette option, vous répétez le jour chaque année. Par exemple, sélectionner le 1er Août en fera un jour férié toutes les années.

en: Those items won't be deleted
fr_CA: Ces exemplaires ne seront pas supprimés

note: SCRIPT
en: Threshold missing
fr_CA: Seuil manquant

note: IMG
en: Thumbnail
fr_CA: Vignette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
fr_CA: Jeudi

note: SCRIPT
en: Thursdays
fr_CA: Jeudis

en: Time based: Yes
fr_CA: Basé sur le temps (Time based) : Oui

en: Time created
fr_CA: Date de création

en: Time zone:
fr_CA: Fuseau horaire :

en: Time:
fr_CA: Heure&nbsp;:

en: Timeout
fr_CA: Temps mort

en: Timeout (seconds):
fr_CA: Délai (en seconde):

en: Timeout (secs)
fr_CA: Délai (en seconde)

en: Timeout:
fr_CA: Délai:

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
fr_CA: Les heures devraient être au format 24-heures (00:00 à 23:59).

en: TinyMCE WYSIWYG editor
fr_CA: Éditeur WYSIWYG TinyMCE

en: TinyMCE WYSIWYG editor v5.9.2
fr_CA: Éditeur WYSIWYG TinyMCE v5.9.2

en: Title
fr_CA: Titre

en: Title
fr_CA: Titre

en: Title (A-Z)
fr_CA: Titre (A-Z)

en: Title (Z-A)
fr_CA: Titre (Z-A)

en: Title (any):
fr_CA: Titre (tous):

en: Title (uniform):
fr_CA: Titre (uniforme):

note: SCRIPT
en: Title Case
fr_CA: Casse du titre

en: Title already in use.
fr_CA: Titre déjà utilisé.

en: Title and author
fr_CA: Titre et auteur

en: Title phrase
fr_CA: Expression titre

en: Title search
fr_CA: Recherche de titres

en: Title:
fr_CA: Titre :

en: Title:
fr_CA: Titre :

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
fr_CA: Titre: %s

en: Titles
fr_CA: Titres

en: Titles tagged with the term
fr_CA: Titres marqués avec le terme&nbsp;

en: To
fr_CA: A

en: To
fr_CA: A

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
fr_CA: À %s

en: To a file:
fr_CA: Vers un fichier&nbsp;

en: To a file:
fr_CA: Vers un fichier&nbsp;

en: To add another library and for more settings, go to:
fr_CA: Pour ajouter une autre bibliothèque et pour plus de paramètres, accédez à :

en: To add another patron category and for more settings go to:
fr_CA: Pour ajouter une autre catégorie d'utilisateur et pour plus de paramètres, accédez à :

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
fr_CA: Pour créer l'entrée manuellement, fournir ces informations à l'application sur votre appareil mobile.

en: To authid:
fr_CA: À la notice numéro:

en: To be staged
fr_CA: À préparer

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
fr_CA: À préparer (%s)

en: To biblionumber:
fr_CA: Àu numéro de notice :

en: To call number:
fr_CA: Jusqu'à la cote&nbsp;:

en: To create another item type later and for more settings go to:
fr_CA: Pour créer un autre type de document plus tard et pour plus de paramètres, accédez à :

en: To create another patron, go to:
fr_CA: Pour créer un autre utilisateur, allez à :

en: To create circulation rule, go to:
fr_CA: Pour créer une règle de circulation, allez à :

en: To date:
fr_CA: Jusqu'au&nbsp;:

en: To edit patron permissions, go to:
fr_CA: Pour modifier les permissions de l'utilisateur, allez dans:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
fr_CA: Pour activer les plugins de Koha, l'indicateur enable_plugins doit être défini dans le fichier de configuration de Koha

en: To enable the export of selected items,
fr_CA: Pour activer l'exportation d'éléments sélectionnés,

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
fr_CA: Pour permettre l'exportation des exemplaires choisis, votre administrateur doit créer un profile CSV du type "SQL" avec l'option "Exporter les exemplaires perdus dans le rapport."

en: To item call number:
fr_CA: À la cote :

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
fr_CA: Pour savoir comment éviter ce problème, visitez la page wiki à ce sujet :

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
fr_CA: Pour modifier une règle, créez-en une nouvelle avec le même type de document et la même catégorie d'utilisateur.

en: To notify on receiving:
fr_CA: Pour avertir à la réception :

en: To notify patrons of new serial issues, you must
fr_CA: Pour avertir les utilisateurs de la parution des nouveaux numéros de périodiques, vous devez

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
fr_CA: Pour ouvrir la fenêtre pop-up, appuyer sur Maj+Entrée

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
fr_CA: Pour remplacer une image, supprimez-la, téléversez un nouveau fichier et donnez-lui le même nom d'image.

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
fr_CA: Pour rapporter un lien brisé ou tout autre problème, veuillez contacter l'administrateur de Koha.

en: To screen in the browser:
fr_CA: Dans le navigateur&nbsp;:

en: To screen into the browser:
fr_CA: Dans le navigateur&nbsp;:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
fr_CA: Pour mettre à jour la photo de %s %s %s, sélectionnez un autre fichier image et cliquez sur 'Téléverser.'

en: To:
fr_CA: et le :

en: To:
fr_CA: et le&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Today
fr_CA: Aujourd'hui

en: Today's checkins
fr_CA: Retours du jour

en: Today's checkouts
fr_CA: Prêts du jour

en: Today's notifications
fr_CA: Messages du jour

en: Toggle Keyboard
fr_CA: Basculer le clavier

note: I
en: Toggle set to lowest priority
fr_CA: Bascule à la plus basse priorité

note: SCRIPT
en: Tomorrow
fr_CA: Demain

en: Too many checked out.
fr_CA: Trop de prêts.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
fr_CA: Limite atteinte (prêtés&nbsp;: %s / max.&nbsp;: %s).

en: Too many holds
fr_CA: Trop de réservations

en: Too many holds for
fr_CA: Trop de réservations pour

en: Too many holds:
fr_CA: Trop de réservations&nbsp;:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
fr_CA: Trop d'exemplaires (%s) à afficher individuellement.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
fr_CA: Trop d'exemplaires (%s) : vous modifiez plus de %s exemplaires dans un lot, les exemplaires ne seront pas affichés.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
fr_CA: Trop d'exemplaires (%s) : vous n'êtes pas autorisé à modifier plus de %s exemplaires dans un lot.

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
fr_CA: Trop d'exemplaires (%s) : vous avez modifié plus de %s exemplaires dans un lot, les exemplaires ne seront pas affichés.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
fr_CA: Trop de prêts sur place. %s prêts sur place, seuls %s sont autorisés.

en: Tool plugins
fr_CA: Extensions d'outils

en: Tools
fr_CA: Outils

en: Tools
fr_CA: Outils

en: Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Outils &rsaquo; Koha

en: Tools home
fr_CA: Accueil Outils

en: Tools tables
fr_CA: Tableaux des outils

note: SCRIPT
en: Top
fr_CA: Haut

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
fr_CA: Les %s documents les plus empruntés

en: Top lists
fr_CA: Les palmarès

en: Top page margin:
fr_CA: Marge du haut de la page&nbsp;:

en: Top text margin:
fr_CA: Marge du haut du texte&nbsp;:

en: Topic expert
fr_CA: Spécialiste du sujet

en: Topics
fr_CA: Sujets

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
fr_CA: Total (Taxes %s%%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
fr_CA: Total (Taxes %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
fr_CA: Total (Taxe %s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
fr_CA: Total + ajustements + frais de transport (%s)

en: Total amount outstanding:
fr_CA: Montant total non réglé :

en: Total amount outstanding:
fr_CA: Montant total non réglé :

en: Total amount payable:
fr_CA: Montant total :

en: Total amount:
fr_CA: Montant total :

en: Total article requests
fr_CA: Total des demandes d'articles

en: Total available
fr_CA: Total disponible

en: Total bankable:
fr_CA: Total bancable :

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
fr_CA: Total bancable : %s

en: Total checkouts
fr_CA: Total des prêts&nbsp;

en: Total checkouts as of yesterday
fr_CA: Total des prêts en date d'hier

en: Total checkouts:
fr_CA: Total des prêts&nbsp;:

en: Total cost
fr_CA: Coût total

en: Total current checkouts allowed
fr_CA: Total de prêts autorisés

en: Total current on-site checkouts allowed
fr_CA: Nombre total de prêts sur place autorisés

en: Total due
fr_CA: Total dû

en: Total due if credit applied:
fr_CA: Solde incluant le crédit :

en: Total due:
fr_CA: Solde :

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
fr_CA: Solde : %s

en: Total holds allowed
fr_CA: Nombre total de réservations autorisées

en: Total income (cash):
fr_CA: Montant entrant total (espèces) :

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
fr_CA: Montant entrant total (espèces) : %s (%s)

en: Total income:
fr_CA: Montant entrant total :

en: Total items in group
fr_CA: Nombre d'exemplaires dans le groupe

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
fr_CA: Nombre total d'exemplaires : %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
fr_CA: Le total doit être un nombre

en: Total number of results:
fr_CA: Nombre total de résultats :

en: Total ordered
fr_CA: Total commandé

en: Total outgoing (cash):
fr_CA: Montant sortant total (espèces) :

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
fr_CA: Montant sortant total (espèces) : %s (%s)

en: Total payable:
fr_CA: Montant payable total :

en: Total spent
fr_CA: Total dépensé

en: Total tax exc.
fr_CA: Total HT.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
fr_CA: Total sans taxes (%s)

en: Total tax inc.
fr_CA: Total TTC

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
fr_CA: Total taxes incluses (%s)

en: Total:
fr_CA: Total :

en: Totals:
fr_CA: Total&nbsp;:

en: Transaction date
fr_CA: Date de la transaction

note: For the first occurrence, %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
fr_CA: Historique de transactions de %s

note: %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
fr_CA: Historique de transactions de %s

en: Transaction library
fr_CA: Bibliothèque de la transaction

note: A
en: Transaction logs
fr_CA: Registres de transaction

en: Transaction type
fr_CA: Type de transaction

en: Transaction type:
fr_CA: Type de transaction :

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
fr_CA: Transactions depuis %s

en: Transactions to date
fr_CA: Transactions en date

en: Transfer
fr_CA: Transfert

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
fr_CA: Transférer la collection

en: Transfer collection
fr_CA: Transférer la collection

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Transférer la collection &rsaquo; Rotation des collections &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
fr_CA: Le transfert a %s jour(s) de retard

en: Transfer is not allowed for:
fr_CA: Le transfert n'est pas autorisé pour&nbsp;:

en: Transfer items
fr_CA: Exemplaires de transfère

en: Transfer now?
fr_CA: Transférer maintenant?

en: Transfer order
fr_CA: Transférer le commande

en: Transfer order &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr_CA: Commande transférée &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
fr_CA: Transférer la commande à ce panier?

en: Transfer to
fr_CA: Transférer à

en: Transfer to:
fr_CA: Transférer à&nbsp;:

en: Transfer was cancelled whilst in transit
fr_CA: Le transfert a été annulé pendant le transit

en: Transferred
fr_CA: Transferé

en: Transferred from basket:
fr_CA: Transféré du panier :

en: Transferred items
fr_CA: Exemplaires transférés

en: Transferred to basket:
fr_CA: Transféré vers le panier :

en: Transfers
fr_CA: Transferts

en: Transfers
fr_CA: Transferts

en: Transfers &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Transferts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Transfers are
fr_CA: Les transferts sont

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
fr_CA: Transferts effectués vers votre bibliothèque en date du %s

en: Transfers print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Reçu de transfert imprimé &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
fr_CA: Transferts demandés pour votre site depuis le %s

en: Transfers to receive
fr_CA: Transferts à recevoir

en: Transfers to receive
fr_CA: Transferts à recevoir

en: Transfers to receive &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Transferts à recevoir &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Transfers to send
fr_CA: Transferts à envoyer

en: Transfers to send &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr_CA: Transferts à envoyer &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Translate into other languages
fr_CA: Traduire dans une autre langue

note: A
en: Translate item type %s
fr_CA: Traduire le type de document %s

en: Translation
fr_CA: Traduction

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
fr_CA: La traduction (id %s) a été ajoutée avec succès

en: Translation manager
fr_CA: Responsable de traduction

en: Translation manager assistant
fr_CA: Responsable adjoint de la traduction

en: Translation manager:
fr_CA: Responsable traduction&nbsp;:

en: Translation managers
fr_CA: Responsables de la traduction

en: Translation managers:
fr_CA: Responsables de la traduction :

en: Translation:
fr_CA: Traduction :

en: Transport cost matrix
fr_CA: Matrice des coûts de transport

en: Transport cost matrix
fr_CA: Matrice des coûts de transport

en: Transport cost matrix &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr_CA: Matrice des coûts de transport &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Transport:
fr_CA: Transport&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Travel and Places
fr_CA: Voyages et lieux

en: Treaties
fr_CA: Traités

en: Try again
fr_CA: Veuillez réessayer

en: Try again with a different barcode
fr_CA: Essayer avec un autre code-barres

en: Try another search
fr_CA: Faire une autre recherche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
fr_CA: Mardi

note: SCRIPT
en: Tuesdays
fr_CA: Mardis

en: Two-factor authentication &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Authentification à deux facteurs &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Two-factor authentication code:
fr_CA: Code d'authentification à deux facteurs :

en: Type:
fr_CA: Type :

en: Type:
fr_CA: Type :

en: Types of the licenses (e-resource management module)
fr_CA: Types de licences (module de gestion des ressources électroniques)

en: Types of the packages (e-resource management module)
fr_CA: Types de forfaits (module de gestion des ressources électroniques)

en: UF
fr_CA: EP

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
fr_CA: EN MAJUSCULES

en: URL:
fr_CA: URL :

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.url | html
en: URL: %s
fr_CA: URL : %s

en: URLs
fr_CA: URL

en: US Inches
fr_CA: Pouces américains

en: UTF-8 (Default)
fr_CA: UTF-8 (Défaut)

en: Uintah Library System, USA
fr_CA: Uintah Library System, États-Unis

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
fr_CA: Impossible d'annuler l'inscription!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
fr_CA: Impossible de changer le statut de la note.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
fr_CA: Impossible de changer le statut du rapport de problème.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
fr_CA: Impossible de prêter les exemplaire à %s

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
fr_CA: Impossible de créer l'inscription!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
fr_CA: Impossible de supprimer le club!

en: Unable to delete patron
fr_CA: Impossible de supprimer cet utilisateur

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
fr_CA: Impossible de supprimer cet utilisateur car il est utilisé dans la préférence système AnonymousPatron.

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
fr_CA: Impossible de supprimer des utilisateurs d'autres bibliothèques avec les paramètres actuels

en: Unable to delete staff user
fr_CA: Impossible de supprimer l'utilisateur membre du personnel

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
fr_CA: Impossible de supprimer le modèle!

en: Unable to find an email address for this borrower
fr_CA: Impossible de trouver une adresse électronique pour cet emprunteur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
fr_CA: Impossible de sauvegarder la description

en: Unable to save image to database.
fr_CA: Impossible d'enregistrer l'image dans la base de données

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
fr_CA: Impossible de mettre à jour les choix de concordance

en: Unapprove
fr_CA: Rejeter

en: Unarchive
fr_CA: Restaurer

en: Unauthorized user
fr_CA: Utilisateur non autorisé

en: Unavailable (lost or missing)
fr_CA: Indisponible (manquant ou perdu)

en: Uncertain
fr_CA: Incertain

en: Uncertain price:
fr_CA: Prix indéterminé :

en: Uncertain prices
fr_CA: Prix indéterminés

en: Uncertain prices
fr_CA: Prix indéterminés

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
fr_CA: Prix indéterminés pour le fournisseur %s

en: Unchanged
fr_CA: Inchangé

en: Uncheck
fr_CA: Désélectionner tout

en: Uncheck all
fr_CA: Désélectionner tout

en: Undecided
fr_CA: Incertain

en: Undef
fr_CA: Indéfini

en: Undefined
fr_CA: Indéfini

note: SCRIPT
en: Underline
fr_CA: Souligné

note: SCRIPT
en: Undo
fr_CA: Annuler

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
fr_CA: Annuler l'importation dans le catalogue

en: Unfortunately, no backups are available.
fr_CA: Malheureusement, aucune sauvegarde n'est disponible

en: Ungrouped baskets
fr_CA: Commandes non groupés

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
fr_CA: Échec d'e-mail non géré, consultez les journaux pour plus de détails

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
fr_CA: Erreur non gérée : %s

en: Unhighlight
fr_CA: Ne pas surligner

en: Unified title
fr_CA: Titre uniforme&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
fr_CA: Titre uniforme : %s

en: Uninstall
fr_CA: Désinstaller

en: Unique holiday
fr_CA: Fermeture unique

en: Unique holidays
fr_CA: Fermeture unique

en: Unique identifier:
fr_CA: Identifiant unique&nbsp;:

en: Unit
fr_CA: Unité

en: Unit cost
fr_CA: Coût unitaire

en: Unit price
fr_CA: Prix unitaire

en: Unit:
fr_CA: Unité :

en: Units per issue
fr_CA: Unités par numéro

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
fr_CA: Le champ "Unités par numéro" est obligatoire

en: Units per issue:
fr_CA: Unités par numéro :

en: Units:
fr_CA: Unités&nbsp;:

en: Units:
fr_CA: Unités&nbsp;:

en: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentina
fr_CA: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentine

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
fr_CA: Universidad Nacional de Córdoba, Argentine

en: Universidad de El Salvador, El Salvador
fr_CA: Universidad de El Salvador, Le Salvador

en: University of the Arts London, United Kingdom
fr_CA: University of the Arts London, Royaume-Uni

en: Unknown
fr_CA: Inconnu

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
fr_CA: Inconnu ('%s')

en: Unknown error
fr_CA: Erreur inconnue

note: For the first occurrence, %1$s:  e | html
en: Unknown error '%s'.
fr_CA: Erreur inconnue '%s'.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
fr_CA: Erreur inconnue lors du traitement de votre demande. Veuillez communiquer avec votre administrateur.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
fr_CA: Erreur inconnue %s.

en: Unknown error.
fr_CA: Erreur inconnue.

en: Unknown filter
fr_CA: Filtre inconnu

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
fr_CA: Type de travail inconnu '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
fr_CA: Message inconnu '%s'

en: Unknown not-for-loan status
fr_CA: Statuts exclu du prêt inconnus

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
fr_CA: Opération inconnue (%s) le

en: Unknown plugin type
fr_CA: Type d'extension inconnu

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
fr_CA: Raison inconnue '%s'

en: Unknown record
fr_CA: Notice inconnue

en: Unknown record
fr_CA: Notice inconnue

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
fr_CA: Type de notice inconnu, ne peut importer

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
fr_CA: Statut inconnu "%s"

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
fr_CA: Statut inconnue (%s)

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
fr_CA: Sous-zone inconnue

note: SCRIPT
en: Unknown tag
fr_CA: Zone inconnue

en: Unknown type
fr_CA: Type inconnu

en: Unknown usage
fr_CA: Utilisation inconnue

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
fr_CA: Avertissement inconnue "%s"

en: Unlimited
fr_CA: Illimité

en: Unpacking completed
fr_CA: Décompression terminée

en: Unreceived orders
fr_CA: Commandes non reçues

en: Unrecognized error!
fr_CA: Erreur non reconnue !

en: Unrecognized or missing field delimiter.
fr_CA: Délimiteur non reconnu ou manquant.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
fr_CA: Utilisateur non reconnue (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
fr_CA: Déclarations de retour irrésolues

en: Unseen renewals allowed (count)
fr_CA: Renouvellements non-vus permis (Nbre)

en: Unset
fr_CA: Retirer

en: Unset Gone no address for this patron
fr_CA: Retirer la mention "parti sans laisser d'adresse" pour cet utilisateur

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
fr_CA: Réactiver %s

en: Until date:
fr_CA: Jusqu'au :

en: Update
fr_CA: Mis à jour

en: Update
fr_CA: Mettre à jour

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
fr_CA: Mettre à jour l'index Elasticsearch

en: Update SQL
fr_CA: Mettre à jour SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
fr_CA: Mettre à jour les ajustements

en: Update all sub funds with this owner
fr_CA: Mettre ce propriétaire à tous les sous-postes budgétaires

en: Update child to adult patron
fr_CA: Changer Enfant en utilisateur Adulte

en: Update errors :
fr_CA: Rapport de mise à jour&nbsp;:

en: Update existing or add new
fr_CA: Mettre à jour ou ajouter un nouveau

note: OPTGROUP
en: Update existing template
fr_CA: Mettre à jour le modèle existant

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
fr_CA: Mettre à jour réservation(s)

en: Update item types with:
fr_CA: Mettre à jour le type de document pour :

en: Update manager
fr_CA: Mettre à jour le gestionnaire

en: Update patron records
fr_CA: Mise à jour des dossiers des utilisateurs

en: Update patron records
fr_CA: Mise à jour des dossiers des utilisateurs

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr_CA: Mise à jour des dossiers des utilisateurs &rsaquo; Utilisateurs &rsaquo; Koha

en: Update report :
fr_CA: Rapport de mise à jour&nbsp;:

note: OPTGROUP
en: Update shared template
fr_CA: Mettre à jour le modèle partagé

en: Update succeeded
fr_CA: Mies à jour effectuée

en: Update your database
fr_CA: mettre à jour votre base de données

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
fr_CA: Mettre à jour vos statistiques d'utilisation

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
fr_CA: Mettre à jour&nbsp;: %s

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
fr_CA: Mettre à jour&nbsp;: %s

en: Updated
fr_CA: Mis à jour

en: Updated SQL
fr_CA: SQL mis à jour

en: Updated between:
fr_CA: Mise à jour entre :

en: Updated on
fr_CA: Mis à jour le

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
fr_CA: Mis à jour le %s

en: Updated on:
fr_CA: Mis à jour le :

en: Updated:
fr_CA: Mis à jour

en: Updating database structure
fr_CA: Mise à jour de la structure de la base

en: Upgrade
fr_CA: Mettre à Jour

en: Upload
fr_CA: Téléverser

en: Upload &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Téléverser &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Upload Koha plugin
fr_CA: Téléverser l'extension Koha

en: Upload a file
fr_CA: Téléverser un document

en: Upload a file to stage
fr_CA: Téléverser un fichier à préparer

en: Upload additional images for patron cards
fr_CA: Téléverser des images supplémentaires pour les cartes des utilisateurs

en: Upload an image file:
fr_CA: Téléverser une image :

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
fr_CA: Téléverser une image : %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
fr_CA: Téléverser une image : %sTéléverser%s

en: Upload another KOC file
fr_CA: Téléverser un autre fichier KOC

en: Upload any file
fr_CA: Téléverser n'importe quel document

en: Upload any type of file, manage uploads
fr_CA: Téléverser tout type de fichier, gérer les téléversements

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
fr_CA: Téléverser une image de couverture locale pour le numéro de notice : %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
fr_CA: Téléverser une image de couverture locale pour l'exemplaire : %s

en: Upload directory
fr_CA: Répertoire de téléversement

en: Upload directory:
fr_CA: Répertoire de téléversement&nbsp;:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
fr_CA: Téléverser le fichier

en: Upload file:
fr_CA: Téléverser le fichier :

en: Upload image
fr_CA: Téléverser l'image

en: Upload local cover image
fr_CA: Téléversement d'images de couverture locales

en: Upload local cover image
fr_CA: Téléverser une image de couverture locale

en: Upload local cover image for
fr_CA: Téléverser une image de couverture locale

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
fr_CA: Télécharger l'image de couverture locale pour le numéro d'exemplaire : %s

en: Upload local cover images
fr_CA: Téléverser des images de couverture locales

en: Upload more images
fr_CA: Téléverser plus d'images

en: Upload new file
fr_CA: Télécharger de nouveaux fichiers

en: Upload new files
fr_CA: Téléverser de nouveaux fichiers

en: Upload offline circulation data
fr_CA: Chargement des données de circulation hors ligne

en: Upload offline circulation file (.koc)
fr_CA: Charger le fichier de circulation hors ligne (.koc)

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
fr_CA: Télécharger l'analysé en utilisant %s

en: Upload patron images
fr_CA: Téléversement de photos d'utilisateurs

en: Upload patron images
fr_CA: Chargement des photos d'utilisateurs

en: Upload patron images &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Téléverser les photos des utilisateurs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Upload patron images in a batch or one at a time
fr_CA: Téléverser les photos des utilisateurs en lot ou une à une

en: Upload patron images in a batch or one at a time
fr_CA: Téléverser les photos des utilisateurs en lot ou une à une

en: Upload patron photo
fr_CA: Téléverser la photo de l'utilisateur

en: Upload photo
fr_CA: Téléverser une photo

en: Upload plugin
fr_CA: Téléverser une extension

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Téléverser des extensions &rsaquo; Extensions &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr_CA: Téléverser des extensions &rsaquo; Extensions &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Upload plugins
fr_CA: Téléverser une extension

en: Upload progress:
fr_CA: Avancement du téléversement :

en: Upload quotes
fr_CA: Chargement de citations

en: Upload results
fr_CA: Résultat de l'importation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
fr_CA: Statut du téléversement :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
fr_CA: Statut du téléversement : Annulé

en: Upload transactions
fr_CA: Téléverser les transactions

en: Uploaded
fr_CA: Téléversé

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
fr_CA: Chargement en cours...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
fr_CA: Téléversements limités au format CSV. Type de fichier incorrect: %s

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
fr_CA: Lettres majuscules

note: SCRIPT
en: Upper Roman
fr_CA: Chiffres romains majuscules

en: Upper age limit
fr_CA: Âge maximum

en: Upperage limit:
fr_CA: Âge maximum :

en: Uppercase
fr_CA: En majuscules

note: SCRIPT
en: Url
fr_CA: URL

note: %1$s:  l.branchurl | html
en: Url: %s
fr_CA: URL : %s

en: Usage
fr_CA: Utilisation

en: Usage statistics
fr_CA: Statistiques d'utilisation

en: Usage:
fr_CA: Utilisation :

en: Use Mana KB for sharing content:
fr_CA: Utiliser Mana KB pour partager du contenu :

en: Use a barcode file
fr_CA: Utilisez un fichier de codes-barres

en: Use a file
fr_CA: Utiliser un fichier

en: Use a file
fr_CA: Utiliser un fichier

en: Use a file of borrowernumbers
fr_CA: Utiliser un fichier de N° d'utilisateur (borrowernumber)

en: Use a file of card numbers
fr_CA: Utiliser un fichier de numéros de cartes d'utilisateurs

en: Use a patron list
fr_CA: Utiliser une liste d'utilisateurs

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
fr_CA: Utiliser tous les outils (déplier pour les permissions détaillées du module outils)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
fr_CA: À utiliser avec précaution! Si la bibliothèque de destination a déjà des règles de circulation et d'amendes, elles seront écrasées sans avertissement!

en: Use default (Leave lost item charge)
fr_CA: Utiliser la valeur par défaut (Laisser les frais de document perdu)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
fr_CA: Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais de document perdu et ajouter de nouvelles amendes de retard)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
fr_CA: Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais de document perdu et remettre les amendes de retard)

en: Use default (Refund lost item charge)
fr_CA: Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais de document perdu)

en: Use default values
fr_CA: Utiliser les valeurs par défaut

note: INPUT type=submit
en: Use existing
fr_CA: Utiliser existant

note: OPTGROUP
en: Use existing item group
fr_CA: Utiliser le groupe d'exemplaires existant

en: Use existing record
fr_CA: Utiliser enregistrement existant

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
fr_CA: Utilisé pour l'export en format MARC

en: Use for OPAC search groups
fr_CA: Utilisé pour les groupes de recherche à l'OPAC

en: Use for OPAC search groups
fr_CA: Utilisé pour les groupes de recherche à l'OPAC

en: Use for staff search groups
fr_CA: Utilisé pour les groupes de recherche dans l'interface professionnelle

en: Use for staff search groups
fr_CA: Utilisé pour les groupes de recherche dans l'interface professionnelle

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
fr_CA: L'utilisation de ce mot-clé n'est pas autorisé dans les rapports pour des questions de sécurité et d'intégrité des données. Seules les requêtes SELECT sont autorisées.

en: Use report plugins
fr_CA: Utiliser les extensions de rapport

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
fr_CA: Rapports sauvegardés

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
fr_CA: Utilisez l'API de vérification orthographique LIBRIS.

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
fr_CA: Utiliser le module avancé de catalogage (requière la permission edit_catalogue)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
fr_CA: Utiliser le calendrier pour repousser la date d'échéance au prochain jour d'ouverture

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
fr_CA: Utiliser le calendrier pour repousser la date d'échéance du prêt au prochain jour d'ouverture qui tombe la même journée de la semaine pour les prêts hebdomadaires, ou sinon le prochain jour d'ouverture

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
fr_CA: Utiliser le calendrier pour sauter tous les jours où la bibliothèque est fermée

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
fr_CA: Utiliser le dictionnaire pour définir des critères personnalisés pour les rapports

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
fr_CA: Utilisez l'assistant de rapport pour créer des rapports non standards. Cette fonctionnalité a pour but de proposer un intermédiaire entre les rapports pré-programmés et l'écriture de commandes SQL.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
fr_CA: Utilisez le dictionnaire pour définir des critères personnalisés à utiliser dans vos rapports

en: Use the search form on the left to find invoices.
fr_CA: Utilisez le formulaire de recherche à gauche pour trouver des factures.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
fr_CA: Utilisez le formulaire de recherche à gauche pour trouver des abonnements.

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
fr_CA: Utiliser la valeur de la préférence système 'useDaysMode' comme valeur par défaut

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
fr_CA: Utilisez la barre d'outils plus haut pour créer un nouveau %s.

en: Use tool plugins
fr_CA: Utiliser les extensions d'outils

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
fr_CA: Utilisez la barre de menu principale pour vous déplacer vers une autre partie de Koha.

note: %1$s:  ig.description | html
en: Use: %s
fr_CA: Utiliser : %s

en: Used
fr_CA: Utilisé

note: ABBR
en: Used For
fr_CA: Utilisé pour

en: Used for acquisitions statistical purposes
fr_CA: Utilisées à des fins statistiques pour les acquisitions

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
fr_CA: Utilisé pour les imprimantes doubles (nécessite un modèle "1up")

en: Used in
fr_CA: Utilisé dans

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
fr_CA: Utilisé dans l' UNIMARC français, le champ 995 $o sert à identifier le statut du document. Similaire à NOT_LOAN

en: Used in UNIMARC 102 $a
fr_CA: Utilisé dans la zone UNIMARC 102 $a

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
fr_CA: Utilisée lors de la création ou de la modification d'un type de document pour lui assigner un type de média SIP pour l'utilisation avec des casiers ou des trieuses.

en: Used:
fr_CA: Utilisé :

en: Useful resources
fr_CA: Ressources utiles

en: Useless without upload_general_files
fr_CA: Inutile sans upload_general_files

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
fr_CA: L'utilisateur %s n'a pas les autorisations nécessaires dans la base de données %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
fr_CA: L'utilisateur %s possède les autorisations nécessaires dans la base de données %s.

note: SCRIPT
en: User Defined
fr_CA: Choix défini par l'utilisateur

en: User category
fr_CA: Catégorie d'utilisateur

en: User name:
fr_CA: Identifiant:

en: Userid
fr_CA: Identifiant

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
fr_CA: L'identifiant %s est déjà utilisé par un autre utilisateur.

en: Userid:
fr_CA: Identifiant&nbsp;:

en: Username
fr_CA: Identifiant

en: Username/password already exists.
fr_CA: Identifiant/mot de passe existant déjà.

en: Username:
fr_CA: Identifiant :

en: Username:
fr_CA: Identifiant :

en: Users:
fr_CA: Utilisateurs :

en: Using RabbitMQ
fr_CA: Utilisant RabbitMQ

en: Using SQL polling
fr_CA: Utilisant le sondage SQL

en: Using framework:
fr_CA: Grille à utiliser&nbsp;:

en: Using the following CSV profile:
fr_CA: En utilisant le profil CSV suivant :

note: SCRIPT
en: V Align
fr_CA: Alignement vertical

en: VHS tape / Videocassette
fr_CA: Bande VHS / Videocassette

note: SCRIPT
en: Valid
fr_CA: Valable

en: Validated
fr_CA: Validé

en: Value
fr_CA: Valeur

en: Value:
fr_CA: Valeur&nbsp;:

en: Values
fr_CA: Valeurs

en: Values are comma-separated.
fr_CA: Les valeurs sont séparées par des virgules.

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
fr_CA: Valeurs pour personnaliser les messages à l'utilisateur qui apparaissent dans le module de circulation et dans l'OPAC. Le texte du message doit être dans le champ « description » et celui-ci est limité à 200 caractères.

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor type' field in the acquisitions module, that can be used for statistical purposes
fr_CA: Valeurs pour remplir le champ 'Type de fournisseur' dans le module d'acquisitions, utilisées pour fins de statistiques

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
fr_CA: Valeurs pour remplir le champ de tri 1 d'un dossier d'utilisateur, utilisées pour fins de statistiques

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
fr_CA: Valeurs pour remplir le champ de tri 2 d'un dossier d'utilisateur, utilisées pour fins de statistiques

en: Variable name:
fr_CA: Nom de la variable&nbsp;:

en: Variable options:
fr_CA: Options de la variable&nbsp;:

en: Variable type:
fr_CA: Type de la Variable&nbsp;:

en: Variable:
fr_CA: Variable&nbsp;:

en: Vendor
fr_CA: Fournisseur

en: Vendor
fr_CA: Fournisseur

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
fr_CA: Fournisseur %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
fr_CA: Compte EDI du fournisseur

note: A
en: Vendor detail page
fr_CA: Détails du fournisseur

en: Vendor details
fr_CA: Détails du fournisseur

en: Vendor invoice number:
fr_CA: Numéro de facture fournisseur :

en: Vendor invoice:
fr_CA: Facture du fournisseur&nbsp;:

en: Vendor is:
fr_CA: Le fournisseur est

en: Vendor is:
fr_CA: Le fournisseur est&nbsp;:

en: Vendor name:
fr_CA: Nom du fournisseur :

en: Vendor not found
fr_CA: Fournisseur introuvable

en: Vendor not found.
fr_CA: Fournisseur introuvable.

en: Vendor note
fr_CA: Note au fournisseur

en: Vendor note:
fr_CA: Note au fournisseur :

en: Vendor note:
fr_CA: Note au fournisseur :

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
fr_CA: Le prix du fournisseur doit être un nombre

en: Vendor price:
fr_CA: Prix du fournisseur :

en: Vendor search
fr_CA: Recherche de fournisseurs

en: Vendor search results
fr_CA: Résultats de la recherche de fournisseur

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
fr_CA: Recherche de fournisseur : %s résultat(s)

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
fr_CA: Recherche de fournisseur : %s résultat(s) pour '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
fr_CA: Recherche de fournisseur : %s résultats

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
fr_CA: Recherche de fournisseur : %s résultats pour '%s'

en: Vendor type:
fr_CA: Type de fournisseur :

en: Vendor:
fr_CA: Fournisseur :

en: Vendor:
fr_CA: Fournisseur :

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
fr_CA: Fournisseur&nbsp;: %s

note: SCRIPT
en: Verified:
fr_CA: Vérifié :

note: INPUT type=submit
en: Verify code
fr_CA: Vérifier le code

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
fr_CA: Vérifiez que vous voulez anonymiser l'historique de prêt des utilisateurs

en: Verify you want to delete patrons
fr_CA: Vérifiez que vous voulez supprimer des utilisateurs

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
fr_CA: Version&nbsp;: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
fr_CA: Espace verticale

en: Vertical:
fr_CA: Vertical&nbsp;:

en: Video stream not available.
fr_CA: Flux vidéo non disponible.

note: INPUT type=submit
en: View
fr_CA: Voir

en: View
fr_CA: Voir

en: View ILL availability plugins
fr_CA: Voir les extensions de disponibilité pour le PEB

en: View ILL requests
fr_CA: Voir les demandes de PEB

en: View MARC
fr_CA: Notice

en: View MARC conversion plugins
fr_CA: Voir les extensions de conversion MARC

en: View a count of items held at your library grouped by item type
fr_CA: Afficher le nombre d'exemplaires de votre bibliothèque regroupé par type de document

en: View all
fr_CA: Tout voir

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
fr_CA: Voir toutes les préférences %s

en: View all baskets
fr_CA: Afficher tous les paniers

en: View all libraries
fr_CA: Voir toutes les bibliothèques

en: View all plugins
fr_CA: Voir toutes les extensions

note: I
en: View authority record
fr_CA: Voir la notice d'autorité

en: View basket
fr_CA: Voir le panier

note: SCRIPT
en: View biblio details
fr_CA: Voir les détails de la notice

note: SCRIPT
en: View borrower details
fr_CA: Détails de l'utilisateur

en: View cash takings for the current library
fr_CA: Voir les intrants d'argent pour la bibliothèque actuelle

en: View contents list
fr_CA: Voir la liste du contenu

en: View course
fr_CA: Voir le cours

note: A
en: View detail of the enqueued job
fr_CA: Voir le détail de la tâche en file d'attente

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
fr_CA: Voir le dictionnaire

en: View existing record
fr_CA: Voir enregistrement existant

note: A
en: View funds for %s
fr_CA: Voir les postes budgétaires de %s

en: View invoice
fr_CA: Voir la facture

en: View item's checkout history
fr_CA: Historique de circulation

en: View list of missing items
fr_CA: Voir la liste des exemplaires manquants

en: View message
fr_CA: Voir message

en: View note
fr_CA: Voir la note

note: A
en: View on OPAC
fr_CA: Voir à l'OPAC

en: View online payment plugins
fr_CA: Voir les extensions de paiement en ligne

en: View patron
fr_CA: Voir l'utilisateur

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
fr_CA: Voir les informations des utilisateurs de n'importe quelle bibliothèque. Si ce n'est pas le cas, l'utilisateur connecté peut uniquement accéder aux informations des utilisateurs de sa propre bibliothèque ou groupe de bibliothèques.

en: View patron record
fr_CA: Voir le dossier de l'utilisateur

en: View pending offline circulation actions
fr_CA: Voir les actions en attente de circulation hors ligne

en: View plugins by class
fr_CA: Voir les extensions par type

en: View record
fr_CA: Voir la notice

en: View report plugins
fr_CA: Voir les extensions de rapports

en: View restrictions
fr_CA: Voir les restrictions

note: INPUT type=submit
en: View spine label
fr_CA: Afficher l'étiquette

en: View subfields
fr_CA: Voir les sous-zones

en: View the merged record.
fr_CA: Voir la notice fusionnée.

en: View tool plugins
fr_CA: Voir les extensions d'outils

en: View transaction history for the current cash register
fr_CA: Voir l'historique de transactions de la caisse actuelle

en: View updated contents list
fr_CA: Voir la liste du contenu mise à jour

en: View, manage and cancel jobs.
fr_CA: Voir, gérer et annuler les tâches.

en: View, manage, configure and run plugins.
fr_CA: Voir, gérer, configurer et exécuter les extensions.

en: Viewed
fr_CA: Vu

en: Viewing suggestions for library:
fr_CA: Voir les suggestions pour la bibliothèque :

en: Virginia Tech, USA
fr_CA: Virginia Tech, États-Unis

en: Virtual machine maintainer
fr_CA: Mainteneur de machines virtuelles

en: Visibility:
fr_CA: Visibilité :

note: SCRIPT
en: Visual aids
fr_CA: Aides visuelles

en: Void payment
fr_CA: Annuler le paiement

en: Vol no.
fr_CA: Vol n°

en: Volume:
fr_CA: Volume :

en: WARNING:
fr_CA: ATTENTION :

en: WELCOME notice is used
fr_CA: L'avis de BIENVENUE est utilisé

en: Wait for pickup at
fr_CA: Attendre le ramassage à

en: Waiting
fr_CA: Mis de coté

en: Waiting
fr_CA: Mis de coté

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
fr_CA: En attente à %s depuis %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
fr_CA: En attente à %s%s, %s%s depuis %s.

en: Waiting date
fr_CA: Mis de coté le

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
fr_CA: En attente pour %s à %s depuis le %s

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Waiting hold cancellation policy for %s
fr_CA: Politique d'annulation des réservations en attente pour %s

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
fr_CA: En attente de la Réservation (%s)

en: Waiting since
fr_CA: En attente depuis

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
fr_CA: En attente de remplir le rappel (%s)

note: SCRIPT
en: Warn
fr_CA: Attention

en: Warning
fr_CA: Attention

en: Warning at (%%):
fr_CA: Alerte à (%%) :

en: Warning at (amount):
fr_CA: Alerte à (montant) :

en: Warning regarding current user
fr_CA: Avertissement concernant l'utilisateur actuel

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
fr_CA: Attention! Le montant total de la commande dépasse le budget permis.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
fr_CA: Attention! Vous allez dépasser %s%% de votre fonds.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
fr_CA: Attention! Vous allez dépasser la limite maximale (%s%s %s%s) pour votre fonds.

en: Warning, the following barcodes were not found:
fr_CA: Attention, les codes-barres suivants n'ont pas été trouvés :

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
fr_CA: Attention, les N° d'utilisateurs suivants figuraient déjà dans cette liste :

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
fr_CA: Attention, les N° d'utilisateurs suivants n'ont pas été trouvés:

en: Warning, the following card numbers were not found:
fr_CA: Attention, les numéros de cartes suivants n'ont pas été trouvés:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
fr_CA: Attention, les numéros de cartes suivants figuraient déjà dans cette liste :

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
fr_CA: Attention, les numéros de cartes suivants n'ont pas été trouvés:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
fr_CA: Attention, les numéros d'exemplaires suivants n'ont pas été trouvés :

en: Warning, the following items cannot be deleted:
fr_CA: Attention, il est impossible de supprimer les exemplaires suivants :

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
fr_CA: Attention, vous avez entré plus d'exemplaires que prévu. Les exemplaires ne seront pas créés.

en: Warning:
fr_CA: Attention :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Warning: Item '%s' already attached
fr_CA: Attention : l'exemplaire '%s' a déjà été attaché

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
fr_CA: Attention: fichier version %s, mais seuls les fichiers version %s sont normalement importés. On va essayer.

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
fr_CA: Attention : Cette extension a été développée pour une version plus récente de Koha. Utilisez-la à vos propres risques.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
fr_CA: Attention : Cette extension a été développée pour une version plus ancienne de Koha. Utilisez-la à vos propres risques.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
fr_CA: Attention : ce rapport consomme beaucoup de ressources quand il y a un grand nombre de documents en retard.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
fr_CA: Attention: utilisateur non retrouvé à partir du code-barres exemplaire (%s). Impossible de faire le retour.

en: Warning: no barcodes were found
fr_CA: Attention : aucun code-barres n'a été trouvé

en: Warning: no itemnumbers were found
fr_CA: Attention : aucun numéro d'exemplaire n'a été trouvé

en: Warnings regarding the system configuration
fr_CA: Mises en garde relatives à la configuration du système

en: We are ready to do some basic configuration.
fr_CA: Nous sommes prêts à faire une configuration de base.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
fr_CA: Nous effectuons une mise à jour de Koha %s à Koha %s

en: We encountered an error:
fr_CA: Une erreur a été relevée&nbsp;:

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
fr_CA: Nous recommandons une application mobile d'authentification dans le nuage, tel que Authy, Duo Mobile, et LastPass. Elles peuvent récupérer les accès en cas de perte de l'appareil.

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
fr_CA: Installateur Web &rsaquo;Vérifier les dépendances Perl

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Choisissez votre langue

en: Web installer &rsaquo; Complete
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Compléter

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Créer un utilisateur administrateur Koha

en: Web installer &rsaquo; Create a library
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Créer une bibliothèque

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Créer une nouvelle règle de circulation

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Créer un nouveau type de document

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Créer une catégorie d'utilisateur

en: Web installer &rsaquo; Database settings
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Paramètres de la base de données

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Données par défaut chargées

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Installer les paramètres de base

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Installation complète

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Modules Perl devant être mis à niveau

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Modules Perl manquants

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Version Perl trop ancienne

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Sélectionner les paramètres par défaut

en: Web installer &rsaquo; Set up database
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Configurer la base de données

en: Web installer &rsaquo; Success
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Succès

en: Web installer &rsaquo; Update database
fr_CA: Installateur Web &rsaquo; Mettre à jour la base de données

note: A
en: Web services
fr_CA: Services web

en: Website
fr_CA: Site Web

en: Website:
fr_CA: Site Web :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
fr_CA: Mercredi

note: SCRIPT
en: Wednesdays
fr_CA: Mercredis

en: Week
fr_CA: Semaine

en: Weekly - Repeatable holidays
fr_CA: Hebdomadaire - Jour de fermeture répétable

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
fr_CA: Jour de fermeture hebdomadaire&nbsp;:%s

en: Weight
fr_CA: Poids

en: Weight:
fr_CA: Poids:

en: Welcome email
fr_CA: Courriel de Bienvenue

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
fr_CA: Bienvenue dans l'installateur web Koha %s

en: What's next?
fr_CA: Quoi de neuf ?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
fr_CA: Lors de l'ajout au catalogue de votre institution, vous créez un exemplaire d'un type de document spécifique.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
fr_CA: Lors de l'importation des fichiers MARC via les outils de gestion, l'outil essayera de trouver et d'utiliser le prix de la monnaie actuellement active.

en: When more than
fr_CA: Supérieur à

en: When more than:
fr_CA: Supérieur à :

en: When there is an irregular issue:
fr_CA: Quand il y a un numéro irrégulier

en: When to charge
fr_CA: Quand facturer

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
fr_CA: Lorsque vous choisissez un profil, il pré-rempli le formulaire avec les valeurs du profil.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
fr_CA: Lorsque vous avez effectué vos sélections, cliquez sur «Importer» ci-dessous pour commencer le processus. Cela peut prendre un certain temps. Soyez patient.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
fr_CA: Lorsqu'un type de document a un type parent, la règle sera affichée "Parent -> Enfant" et le nombre de prêts permis sera limité au plus bas entre le maximum du type parent (incluant les types frères) ou le maximum de la règle spécifique,

note: SCRIPT
en: White
fr_CA: Blanc

note: SCRIPT
en: Whole words
fr_CA: Mots entiers

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
fr_CA: Fermer cette commande

note: SCRIPT
en: Width
fr_CA: Largeur

en: Wiki curator
fr_CA: Conservateur du wiki

note: SCRIPT
en: Winter
fr_CA: Hiver

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
fr_CA: Avec %s recherches sélectionnées :

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
fr_CA: Avec les commandes automatiques, les soumissions génèrent automatiquement les commandes sans l'intervention du personnel

en: With framework :
fr_CA: Avec la grille&nbsp;:

en: With framework:
fr_CA: Avec la grille&nbsp;:

en: With items owned by the following libraries:
fr_CA: Avec les exemplaires appartenant aux bibliothèques suivantes:&nbsp;

note: SCRIPT
en: With selected search:
fr_CA: Avec la recherche sélectionnée :

en: Withdrawn
fr_CA: Retiré

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
fr_CA: Retiré (%s)

en: Withdrawn on:
fr_CA: Retiré le&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
fr_CA: Statut retiré

en: Withdrawn status:
fr_CA: Statut retiré&nbsp;:

en: Women
fr_CA: Femmes

note: SCRIPT
en: Word count
fr_CA: Nombre de mots

note: SCRIPT
en: Words
fr_CA: Mots entiers

note: SCRIPT
en: Words: {0}
fr_CA: Mots: {0}

en: Working day
fr_CA: Jour ouvrable

en: Write HTML customizations
fr_CA: Rédiger des personnalisations HTML

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
fr_CA: Rédiger du contenu additionnel pour les interfaces OPAC et intranet (nouvelles et personnalisations HTML)

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
fr_CA: Rédiger des nouvelles pour les interfaces OPAC et intranet

en: Write off
fr_CA: Amnistie

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
fr_CA: Amnistier (Tous)

en: Write off an amount toward selected fines
fr_CA: Amnistier un montant pour les amendes sélectionnées

en: Write off an individual fine
fr_CA: Amnistier une amende

en: Write off fines and fees
fr_CA: Amnistier des amendes et frais

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
fr_CA: Amnistier la sélection

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
fr_CA: Amnistier ce frais

en: Writeoff
fr_CA: Amnistie

en: Writeoff amount:
fr_CA: Montant de l'amnistie :

en: Wrong slot selected.
fr_CA: La plage horaire sélectionnée n'est pas valide.

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
fr_CA: Transfert erroné, veuillez renvoyer cet exemplaire à : %s

en: XML configuration file
fr_CA: Fichier de configuration XML

en: XSLT File(s) for transforming results:
fr_CA: Fichier(s) XSLT pour la transformation des résultats :

en: XSLT file not found.
fr_CA: Fichier XSLT introuvable.

en: Xercode, Spain
fr_CA: Xercode, Espagne

en: Year
fr_CA: Année

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
fr_CA: l'année est le %s

en: Year:
fr_CA: Année :

en: Yearly - Repeatable holidays
fr_CA: Jours de fermeture répétables (tous les ans)

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
fr_CA: Fermeture annuelle&nbsp;: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
fr_CA: Jaune

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Yes
fr_CA: Oui

note: %1$s:  END
en: Yes %s
fr_CA: Oui %s

en: Yes (Y)
fr_CA: Oui (Y)

en: Yes and try to override system preferences
fr_CA: Oui et essayer d'outrepasser les préférences système

en: Yes if settings allow it
fr_CA: Oui, si les paramètres le permettent

en: Yes, I confirm
fr_CA: Oui, je confirme

en: Yes, cancel (Y)
fr_CA: Oui, annuler (Y)

en: Yes, check out (Y)
fr_CA: Oui, prêter (Y)

en: Yes, checkin (Y)
fr_CA: Oui, retourner (Y)

en: Yes, close (Y)
fr_CA: Oui, fermer (Y)

en: Yes, delete
fr_CA: Oui, supprimer

en: Yes, delete (Y)
fr_CA: Oui, supprimer (Y)

en: Yes, delete contract
fr_CA: Oui, supprimer le contrat

en: Yes, delete patron attribute type
fr_CA: Oui, supprimer le type d'attribut utilisateur

en: Yes, delete record matching rule
fr_CA: Oui, supprimer la règle de concordance

en: Yes, delete this currency
fr_CA: Oui, supprimer cette devise

en: Yes, delete this framework
fr_CA: Oui, supprimer cette grille

en: Yes, delete this fund
fr_CA: Oui, supprimer ce poste budgétaire

en: Yes, delete this item type
fr_CA: Oui, supprimer ce type de document

en: Yes, delete this subfield
fr_CA: Oui, supprimer cette sous-zone

en: Yes, delete this tag
fr_CA: Oui, supprimer cette zone

en: Yes, edit existing items
fr_CA: Oui, modifier les exemplaires actuels

en: Yes, print slip
fr_CA: Oui, imprimer le ticket

en: Yes, remove
fr_CA: Oui, supprimer

en: Yes, renew (Y)
fr_CA: Oui, renouveler (Y)

en: Yes, reset mappings
fr_CA: Oui, réinitialiser les correspondances

en: Yes: Edit existing authority
fr_CA: Oui&nbsp;: Modifier l'autorité existante

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
fr_CA: Oui, voir les exemplaires

note: SCRIPT
en: Yesterday
fr_CA: Hier

en: You
fr_CA: Vous

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
fr_CA: Vous avez déjà une liste avec ce nom!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
fr_CA: Vous allez ajouter %s exemplaires. Continuer?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
fr_CA: Vous êtes sur le point de supprimer %s périodique(s). Voulez-vous vraiment continuer?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
fr_CA: Vous allez supprimer le serveur SMTP '%s'.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
fr_CA: Vous allez supprimer la citation #%s.

en: You are about to edit the following subscriptions:
fr_CA: Vous êtes sur le point de modifier les abonnements suivants :

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
fr_CA: Vous tentez d'amnistier un montant plus élevé que le frais.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
fr_CA: Vous êtes connecté en tant qu'utilisateur administrateur de base de données. Ce n'est pas recommandé, car certaines parties de Koha ne fonctionnent pas comme prévu lorsque vous utilisez ce compte.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
fr_CA: Il vous manque la &lt;encryption_key&gt; entrée dans votre fichier koha-conf.xml. Veuillez générer une clé. Nous recommandons un d'au moins 32 octets. (Vous pouvez utiliser 'pwgen 32' pour le faire.)

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
fr_CA: Il manque l'entrée &lt;lockdir&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. Veuillez l'ajouter en la faisant pointer vers le répertoire lock dir votre instance Koha.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
fr_CA: Il manque l'entrée &lt;log4perl_conf&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. Veuillez l'ajouter en faisant pointer le fichier log4perl.conf vers votre instance Koha.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
fr_CA: Il manque l'entrée &lt;template_cache_dir&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. L'ajouter donnera un gain de performance.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
fr_CA: Il manque l'entrée &lt;tmp_path&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. Veuillez l'ajouter en la faisant pointer vers le répertoire téléversement de fichiers configuré pour votre instance Koha. Le répertoire temporaire est '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
fr_CA: Il manque l'entrée &lt;upload_path&gt; dans le fichier koha-conf.xml. Veuillez l'ajouter en la faisant pointer vers le dossier de téléversement de fichiers configuré pour votre instance Koha.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
fr_CA: Il vous manque l'entrée &lt;upload_path&gt; dans le fichier koha-conf.xml. Veuillez l'ajouter en la faisant pointer vers le dossier de téléversement de fichiers configuré pour votre instance Koha. Veuillez noter également que vous devez paramétrer correctement la préférence système OPACBaseURL pour que l'extension de téléversement de fichiers fonctionne.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à utiliser l'outil de prêt en lot pour cet utilisateur

en: You are not authorised to manage this basket.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ce poste budgétaire.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer les utilisateurs

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à gérer les clés API

en: You are not authorized to modify this fund
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ce poste budgétaire

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à renouveler les utilisateurs

note: A
en: You are not authorized to set permissions
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier les permissions

en: You are not sharing any data with the Koha community
fr_CA: Vous ne partagez aucune donnée avec la communauté Koha

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
fr_CA: Vous êtes déconnecté et ne peut donc pas traiter les opérations en cours

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
fr_CA: Vous êtes déconnecté et ne peut donc pas synchroniser votre base de données

en: You are only viewing one item.
fr_CA: Vous ne visualisez qu'un exemplaire.

en: You are running a development version of Koha
fr_CA: Vous utilisez présentement une version développement de Koha

note: SCRIPT
en: You are using {0}
fr_CA: Vous utilisez {0}

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
fr_CA: Vous pouvez aussi utiliser vos propres en-têtes (au lieu de celles de Koha) en préfixant le nom du champ avec une en-tête, suivi du signe égal.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
fr_CA: Vous pouvez aussi utiliser vos propres en-têtes (au lieu de celles de Koha) en préfixant le numéro de zone avec une en-tête, suivi du signe égal.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
fr_CA: Vous pouvez demander un résumé pour réduire le nombre d'avis reçus. Les avis sont sauvegardés et envoyé dans un seul message.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
fr_CA: Vous pouvez choisir de supprimer les notices bibliographiques si possible (les notices bibliographiques qui ont des exemplaires ou qui sont utilisées dans un abonnement ou une commande ne seront pas supprimées).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
fr_CA: Vous pouvez donner un nom à cette importation. Cela peut être utile, lors de la création d'une notice, pour vous rappeler d'où vient la notice MARC proposée!

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
fr_CA: Vous pouvez aider la communauté Koha en partageant vos statistiques avec nous.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
fr_CA: Vous pouvez faire une exception à cette règle.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
fr_CA: Vous pouvez faire une exception sur une plage de dates répétées annuellement.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
fr_CA: Vous pouvez définir par défaut un nombre maximum de prêts et une politique de réservation qui seront utilisés si rien n'est défini en-dessous pour un type de document ou une catégorie.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
fr_CA: Vous pouvez également utiliser les balises de Template Toolkit. Voir l'aide pour plus d'information.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
fr_CA: Vous pouvez utiliser les caractères génériques suivants: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
fr_CA: Vous ne pouvez pas ajouter d'exemplaire, veuillez créer une nouvelle commande

en: You can't create any orders unless you first
fr_CA: Vous ne pouvez pas créer de commandes avant d'avoir

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
fr_CA: Vous ne pouvez pas changer de bibliothèque ou vous déconnecter lorsque vous utilisez la circulation hors-ligne

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier cet abonnement

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
fr_CA: Vous ne pouvez pas fusionner une notice avec lui-même. Veuillez sélectionner deux autorités différentes.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget. Please create a new active budget and retry.
fr_CA: Vous ne pouvez pas déplacer les postes budgétaires de ce budget, il n'y a pas de budget actif. Veuillez créer un budget actif et réessayer.

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
fr_CA: Vous ne pouvez pas choisir une catégorie de valeurs autorisées et une zone MARC

en: You did not specify any search criteria.
fr_CA: Vous n'avez indiqué aucun critère de recherche.

en: You did not specify data for preview.
fr_CA: Vous n'avez indiqué aucune donnée pour la prévisualisation.

en: You didn't select any external target.
fr_CA: Vous n'avez sélectionné aucune cible externe.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
fr_CA: Vous n'avez pas de transactions en attente dans la base de données de circulation hors connexion sur cet ordinateur.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
fr_CA: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette macro

en: You do not have permission to access this page.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette page.

en: You do not have permission to add a record to this list.
fr_CA: Vous n'avez pas le droit d'ajouter une notice à cette liste.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de créer cette macro

en: You do not have permission to delete this list.
fr_CA: Vous n'avez pas le droit de supprimer cette liste.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de supprimer cette macro

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de modifier les identifiants de cet utilisateur.

en: You do not have permission to perform cashup actions.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à effectuer des actions d'encaissement.

en: You do not have permission to perform refund actions.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission d'effectuer des remboursements.

en: You do not have permission to update this list.
fr_CA: Vous n'avez pas le droit de mettre à jour cette liste.

en: You do not have permission to view this list.
fr_CA: Vous n'avez pas le droit de voir cette liste.

en: You do not have sufficient permission to continue.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette page.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
fr_CA: Vous n'avez pas défini de catégorie d'utilisateurs, ou bien aucune catégorie d'utilisateurs ne doit recevoir d'avis de retard.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
fr_CA: Vous avez suivi un lien obsolète, par exemple depuis un moteur de recherche ou un favori.

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
fr_CA: Vous avez %s erreur(s) dans votre configuration MARC. Veuillez les corriger avant d'utiliser Koha

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
fr_CA: Vous avec déjà envoyé un code-barres, veuillez attendre que le prêt soit traité...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
fr_CA: Vous avez choisi une condition sur la même zone que la zone originale. Ceci est fortement déconseillé si vos notices contiennent des zones multivaluées.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
fr_CA: Vous avez choisi de déplacer toutes les commandes non reçues de '%s' à '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
fr_CA: Vous avez supprimé la commande, n'oubliez pas de supprimer les exemplaires dans le catalogue

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
fr_CA: Vous avez saisi un identifiant qui existe déjà. Veuillez en choisir un autre.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
fr_CA: Vous n'avez sélectionné aucun filtre sur le catalogue et vous êtes sur le point de comparer un fichier de code-barres à votre catalogue entier.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
fr_CA: Aucun utilisateur n'est sélectionné pour être ajouté à une liste!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
fr_CA: Vous avez activé la préférence système ReturnBeforeExpiry, ce qui signifie que si la date d'expiration est avant la date d'échéance des prêts, la date d'échéance sera fixée à la date d'expiration

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
fr_CA: Vous devez définir les zones ou sous-zones à exporter, séparées par des barres verticales.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
fr_CA: Vous devez définir les champs à exporter, séparés par des barres verticales.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
fr_CA: Vous avez des transactions dans la base de données de circulation hors connexion sur cet ordinateur qui n'ont pas été téléversées.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
fr_CA: Il y a des changements qui n'ont pas été enregistrés. Voulez-vous vraiment partir?

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
fr_CA: Vous avez téléchargé un fichier de codes-barres et scanné des codes-barres en même temps. Veuillez choisir l'une des deux options.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
fr_CA: Vous n'avez pas encore décidé d'activer la base de connaissances Mana.

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
fr_CA: Vous n'avez pas encore décidé d'activer le partage des statistiques d'utilisation de Koha.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
fr_CA: Vous avez utilisé un lien externe vers un document qui n'est plus disponible

en: You must be online to use these options.
fr_CA: Vous devez être en ligne pour utiliser ces options.

en: You must choose a valid patron
fr_CA: Vous devez choisir un utilisateur valide

en: You must choose an item type
fr_CA: Vous devez choisir un type de document

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
fr_CA: Vous devez recueillir un montant d'au moins %s.

en: You must contact the library to reset your password
fr_CA: Vous devez communiquer avec la bibliothèque pour réinitialiser votre mot de passe

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
fr_CA: Vous devez créer un profil CSV pour les exportations MARC pour utiliser cette option.

en: You must define a budget in Administration
fr_CA: Vous devez définir un budget dans le module Administration

en: You must enter a term to search on
fr_CA: Vous devez saisir un terme de recherche sur

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
fr_CA: Vous devez remplir au moins une des deux options de date d'échéance

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
fr_CA: Vous devez remplir seulement une des deux options de date d'échéance

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
fr_CA: Vous devez saisir un nom pour votre nouvelle liste d'utilisateurs!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
fr_CA: Vous devez associer au moins une caisse à cette bibliothèque pour pouvoir enregistrer des paiements.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
fr_CA: Vous devez associer au moins une caisse à cette bibliothèque pour enregistrer des déboursements.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
fr_CA: Vous devez associer au moins une caisse à cette bibliothèque pour pouvoir enregistrer des remboursement.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
fr_CA: Vous devez payer un montant d'au moins %s.

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
fr_CA: Vous devez réceptionner au moins un exemplaire

en: You must reset your password
fr_CA: Vous devez réinitialiser votre mot de passe

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
fr_CA: Vous devez sélectionner un moyen de communication qui suppporte les résumés pour sélectionner la valeur Résumé

note: SCRIPT
en: You must select a fund
fr_CA: Vous devez sélectionner un poste budgétaire

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
fr_CA: Vous devez sélectionner au moins un périodique à modifier

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
fr_CA: Sélectionner au moins un exemplaire à supprimer.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
fr_CA: Vous devez sélectionner un ou plusieurs utilisateurs à enlever

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
fr_CA: Sélectionnez un ou plusieurs rapports à supprimer.

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
fr_CA: Vous devez sélectionner un ou plusieurs utilisateurs à fusionner

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
fr_CA: Vous devez définir une date limite pour utiliser la circulation hors-ligne.

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
fr_CA: Vous devrez enregistrer le rapport avant de pouvoir l'imprimer

en: You searched for
fr_CA: Vous recherchiez

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
fr_CA: Vous recherchez&nbsp;: %s

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
fr_CA: Vous avez sélectionné une notice d'une source externe qui concorde avec une notice existant dans votre catalogue :

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
fr_CA: Vous devez activer la préférence système SMSSendDriver pour utiliser les modèles de notification par SMS.

en: You should not ignore this warning.
fr_CA: N'ignorez pas cet avertissement.

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
fr_CA: Votre compte Mana KB est maintenant créé. Vérifiez votre boîte courriel et suivez les instructions.

en: You tried to access a page that needs authentication
fr_CA: Vous avez essayé d'accéder à une page qui nécessite une authentification

en: You will need to save the report before you can execute it
fr_CA: Vous devrez enregistrer le rapport avant de pouvoir l'exécuter

en: You'll have to treat them individually.
fr_CA: Vous devrez les traiter une par une.

en: Your Mana KB server is currently:
fr_CA: Votre serveur Mana KB est présentement :

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
fr_CA: Votre version de Perl est obsolète. Veuillez mettre à niveau dans une version plus récente de Perl (au minimum la version 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
fr_CA: Votre administrateur doit définir un budget dans le module administration

en: Your administrator must specify an active currency.
fr_CA: Votre administrateur doit spécifier une devise active.

en: Your authority search history is empty.
fr_CA: Votre historique de recherche d'autorités est vide.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
fr_CA: Votre navigateur ne supporte pas l'accès au presse-papiers. Veuillez plutôt utiliser les raccourcis clavier Ctrl+X\/C\/V.

note: SCRIPT
en: Your browser is not compatible with the built-in offline circulation tool.
fr_CA: Votre navigateur n'est pas compatible avec l'outil de circulation hors ligne intégré.

en: Your cart
fr_CA: Votre panier

en: Your cart
fr_CA: Votre panier

en: Your cart &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr_CA: Votre panier &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Your cart is empty.
fr_CA: Votre panier est vide.

en: Your catalog search history is empty.
fr_CA: Votre historique de recherche est vide.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
fr_CA: Votre commentaire n'a pas pu être envoyé. Veuillez réessayer plus tard.

en: Your comment has been submitted
fr_CA: Votre commentaire a été soumit

en: Your country:
fr_CA: Votre pays:

en: Your data have never been shared
fr_CA: Vos données n'ont jamais été partagées

en: Your data was processed. Here are the results:
fr_CA: Vos données sont traitées. Résultat&nbsp;:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
fr_CA: Votre base de donnée contenait des paires garant/personne à charge sans relation valide. Elles se sont vu attribué la valeur '_bad_data' dans les colonnes %s et/ou %s. Vous pouvez les corriger manuellement en leur attribuant une relation valide, ou vous pouvez demander à votre administrateur système de corriger les valeurs.

en: Your download should begin automatically.
fr_CA: Votre téléchargement va commencer.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
fr_CA: Votre fichier a été téléversé. Une fois que tous vos fichiers seront ajoutés, veuillez traiter vos transactions en attentes.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
fr_CA: Votre koha-conf.xml ne contient pas une valeur valide dans upload_path.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
fr_CA: Votre bibliothèque n'a pas d'adresse courriel valide. Veuillez en définir une.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
fr_CA: Votre bibliothèque est destinataire du(des) transfert(s) suivant(s)

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
fr_CA: Votre site est destinataire du(des) transfert(s) suivant(s)

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
fr_CA: Votre liste : %s

en: Your lists
fr_CA: Vos listes

en: Your lists
fr_CA: Vos listes

note: SCRIPT
en: Your lists:
fr_CA: Vos listes :

en: Your name:
fr_CA: Votre nom :

en: Your notification has been sent.
fr_CA: Votre notification a été envoyée.

en: Your password has expired!
fr_CA: Votre mot de passe est expiré!

en: Your patron lists
fr_CA: Vos listes d'utilisateurs

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
fr_CA: Votre rapport "%s" a été sauvegardé

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
fr_CA: Votre rapport est déjà lié à un rapport Mana. Partagez-le si vous y avez fait des modifications, autrement, il ne se passera rien.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
fr_CA: Votre rapport sera généré avec la commande SQL suivante.

en: Your request gave the following results:
fr_CA: Votre requête a donné les résultats suivants&nbsp;:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
fr_CA: Votre recherche n'a pas été complétée. Veuillez réessayer plus tard.

en: Your search returned no closed invoices.
fr_CA: Votre recherche n'a pas trouvé de facture fermée.

en: Your search returned no closed subscriptions.
fr_CA: Votre recherche n'a pas trouvé d'abonnements fermés.

en: Your search returned no open invoices.
fr_CA: Votre recherche n'a pas trouvé de facture ouverte.

en: Your search returned no open subscriptions.
fr_CA: Votre recherche n'a pas trouvé d'abonnements ouverts.

en: Your search returned no results.
fr_CA: Votre recherche n'a donné aucun résultat.

en: Your search returned no results.
fr_CA: Votre recherche n'a donné aucun résultat.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
fr_CA: Votre abonnement est déjà lié à un modèle d'abonnement Mana. Partagez-le si vous y avez fait des modifications, autrement, il ne se passera rien.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
fr_CA: Votre jeton de sécurité unique utilisé pour l'authentification dans Mana KB (anti pourriel).

en: Your vendor search returned no results.
fr_CA: Votre recherche de fournisseur n'a donné aucun résultat.

en: Z39.50 authority search points
fr_CA: Points de recherche d'autorités Z39.50

en: Z39.50 authority search points &rsaquo; Koha
fr_CA: Points de recherche d'autorités Z39.50 &rsaquo; Koha

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
fr_CA: Résultats de recherche d'autorités Z39.50 &rsaquo; Koha

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
fr_CA: Z39.50 peut envoyer des notices dans différents encodages. Choisissez-en un.

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
fr_CA: Z39.50 peut envoyer des notices dans divers formats. Choisissez-en un.

en: Z39.50/SRU search
fr_CA: Recherche Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
fr_CA: Résultats de la recherche Z39.50/SRU &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
fr_CA: Serveur Z39.50/SRU ajouté (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
fr_CA: Serveur Z39.50/SRU supprimé (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
fr_CA: Serveur Z39.50/SRU mis à jour (%s)

en: Z39.50/SRU servers
fr_CA: Serveurs Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers
fr_CA: Serveurs Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers administration
fr_CA: Gestion des serveurs Z39.50/SRU

en: ZIP file
fr_CA: Fichier ZIP

en: ZIP/Postal code
fr_CA: Code postal

en: ZIP/Postal code:
fr_CA: Code postal:

en: ZIP/Postal code:
fr_CA: Code postal :

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
fr_CA: Le serveur Zebra semble ne pas être disponible. Est-il démarré?

en: Zebra status:
fr_CA: Statut Zebra:

en: Zebra version:
fr_CA: Version Zebra&nbsp;:

en: Zip file
fr_CA: Fichier Zip

note: SCRIPT
en: Zoom in
fr_CA: Zoom avant

note: SCRIPT
en: Zoom out
fr_CA: Zoom arrière

note: SCRIPT
en: [ New list ]
fr_CA: [ Nouvelle liste ]

en: [%% SET countries = [ "Afghanistan", "Albania", "Algeria", "Andorra", "Angola", "Antigua & Deps", "Argentina", "Armenia", "Australia", "Austria", "Azerbaijan", "Bahamas", "Bahrain", "Bangladesh", "Barbados", "Belarus", "Belgium", "Belize", "Benin", "Bhutan", "Bolivia", "Bosnia Herz.", "Botswana", "Brazil", "Brunei", "Bulgaria", "Burkina", "Burundi", "Cambodia", "Cameroon", "Canada", "Cape Verde", "Centr. Afr. Rep", "Chad", "Chile", "China", "Colombia", "Comoros", "Congo", "Costa Rica", "Croatia", "Cuba", "Cyprus", "Czech Republic", "Denmark", "Djibouti", "Dominica", "Dominican Rep.", "East Timor", "Ecuador", "Egypt", "El Salvador", "Equator. Guinea", "Eritrea", "Estonia", "Ethiopia", "Fiji", "Finland", "France", "Gabon", "Gambia", "Georgia", "Germany", "Ghana", "Greece", "Grenada", "Guatemala", "Guinea", "Guinea-Bissau", "Guyana", "Haiti", "Honduras", "Hungary", "Iceland", "India", "Indonesia", "Iran", "Iraq", "Ireland", "Israel", "Italy", "Ivory Coast", "Jamaica", "Japan", "Jordan", "Kazakhstan", "Kenya", "Kiribati", "Korea North", "Korea South", "Kosovo", "Kuwait", "Kyrgyzstan", "Laos", "Latvia", "Lebanon", "Lesotho", "Liberia", "Libya", "Liechtenstein", "Lithuania", "Luxembourg", "Macedonia", "Madagascar", "Malawi", "Malaysia", "Maldives", "Mali", "Malta", "Marshall Isl.", "Mauritania", "Mauritius", "Mexico", "Micronesia", "Moldova", "Monaco", "Mongolia", "Montenegro", "Morocco", "Mozambique", "Myanmar", "Namibia", "Nauru", "Nepal", "Netherlands", "New Zealand", "Nicaragua", "Niger", "Nigeria", "Norway", "Oman", "Pakistan", "Palau", "Panama", "Papua N. Guinea", "Paraguay", "Peru", "Philippines", "Poland", "Portugal", "Qatar", "Romania", "Russian Fed.", "Rwanda", "St Kitts & Nev.", "St Lucia", "Saint Vincent", "Samoa", "San Marino", "Sao Tome", "Saudi Arabia", "Senegal", "Serbia", "Seychelles", "Sierra Leone", "Singapore", "Slovakia", "Slovenia", "Solomon Islands", "Somalia", "South Africa", "Spain", "Sri Lanka", "Sudan", "Suriname", "Swaziland", "Sweden", "Switzerland", "Syria", "Taiwan", "Tajikistan", "Tanzania", "Thailand", "Togo", "Tonga", "Trinidad & Tob.", "Tunisia", "Turkey", "Turkmenistan", "Tuvalu", "Uganda", "Ukraine", "UAE", "United Kingdom", "USA", "Uruguay", "Uzbekistan", "Vanuatu", "Vatican City", "Venezuela", "Vietnam", "Yemen", "Zambia", "Zimbabwe", ] %%]
fr_CA: [%% SET countries = [ "Afghanistan", "Albanie", "Algérie", "Andorre", "Angola", "Antigua-et-Barbuda", "Argentine", "Arménie", "Australie", "Autriche", "Azerbaïdjan", "Bahamas", "Bahreïn", "Bangladesh", "Barbade", "Biélorussie", "Belgique", "Belize", "Bénin", "Bhoutan", "Bolivie", "Bosnie-Herzégovine", "Botswana", "Brésil", "Brunei", "Bulgarie", "Burkina Faso", "Burundi", "Cambodge", "Cameroun", "Canada", "Cap Vert", "République Centrafricaine", "Tchad", "Chili", "Chine", "Colombie", "Comores", "Congo", "Costa Rica", "Croatie", "Cuba", "Chypre", "République Tchèque", "Danemark", "Djibouti", "Dominique", "République Dominicaine", "Timor Oriental", "Équateur", "Égypte", "El Salvador", "Guinée Équatorienne", "Érythrée", "Estonie", "Éthiopie", "Fidji", "Finlande", "France", "Gabon", "Gambie", "Géorgie", "Allemagne", "Ghana", "Grèce", "Grenade", "Guatemala", "Guinée", "Guinée-Bissau", "Guyane", "Haïti", "Honduras", "Hongrie", "Islande", "Inde", "Indonésie", "Iran", "Irak", "Irlande", "Israël", "Italie", "Côte d'Ivoire", "Jamaïque", "Japon", "Jordanie", "Kazakhstan", "Kenya", "Kiribati", "Corée du Nord", "Corée du Sud", "Kosovo", "Koweït", "Kirghizstan", "Laos", "Lettonie", "Liban", "Lesotho", "Liberia", "Libye", "Liechtenstein", "Lituanie", "Luxembourg", "Macédoine", "Madagascar", "Malawi", "Malaisie", "Maldives", "Mali", "Malte", "Îles Marshall", "Mauritanie", "Île Maurice", "Mexique", "Micronésie", "Moldavie", "Monaco", "Mongolie", "Monténégro", "Maroc", "Mozambique", "Myanmar", "Namibie", "Nauru", "Népal", "Pays-Bas", "Nouvelle Zélande", "Nicaragua", "Niger", "Nigeria", "Norvège", "Oman", "Pakistan", "Palaos", "Panama", "Papouasie N. Guinée", "Paraguay", "Pérou", "Philippines", "Pologne", "Portugal", "Qatar", "Roumanie", "Russie", "Rwanda", "Saint-Christophe-et-Niévès", "Sainte-Lucie", "Saint-Vincent", "Samoa", "Saint-Marin", "Sao Tomé-et-Principe", "Arabie Saoudite", "Sénégal", "Serbie", "Seychelles", "Sierra Leone", "Singapour", "Slovaquie", "Slovénie", "Îles Salomon", "Somalie", "Afrique du Sud", "Espagne", "Sri Lanka", "Soudan", "Suriname", "Swaziland", "Suède", "Suisse", "Syrie", "Taïwan", "Tadjikistan", "Tanzanie", "Thaïlande", "Togo", "Tonga", "Trinité-et-Tobago", "Tunisie", "Turquie", "Turkménistan", "Tuvalu", "Ouganda", "Ukraine", "Émirats Arabes Unis", "Royaume-Uni", "États-Unis d'Amérique", "Uruguay", "Ouzbékistan", "Vanuatu", "Vatican", "Venezuela", "Vietnam", "Yémen", "Zambie", "Zimbabwe", ] %%]

en: [Main page]
fr_CA: [page principale]

en: [Overridden]
fr_CA: Retard

en: [Previous page]
fr_CA: [Page précédente]

en: [clear]
fr_CA: [effacer]

en: _ matches only a single character
fr_CA: _ correspond à un caractère seulement

en: about page
fr_CA: à propos de la page

en: active
fr_CA: Actif

en: added successfully
fr_CA: ajouté avec succès

en: administrator account
fr_CA: Compte administrateur

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
fr_CA: après %s jours.

note: SCRIPT
en: alignment
fr_CA: alignement

en: all
fr_CA: tout

en: all authority types used in the frameworks are defined
fr_CA: Toutes les grilles de catalogage pointent vers des autorités existantes

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
fr_CA: Tous les zones d'exemplaires sont dans la même zone MARC (ou ignorés) et dans l'onglet exemplaire

en: already has a hold
fr_CA: A déjà une réservation

en: already placed a recall
fr_CA: déjà effectué un rappel

en: analytics.
fr_CA: analytique.

en: and
fr_CA: et

en: and
fr_CA: et

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
fr_CA: et 'branchcode' et 'categorycode'

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
fr_CA: et collection: %s

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
fr_CA: et corriger toutes les erreurs affichées dans l'onglet "Informations système"

en: and has been returned.
fr_CA: et a été retourné.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
fr_CA: et type de document %s

en: and mark one currency as active.
fr_CA: et activer une devise.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
fr_CA: et toutes localisations :%s

en: and the
fr_CA: et le

en: and they must all be in the 10 (items) tab
fr_CA: et il doivent tous être dans l'onglet 10 (Exemplaires)

en: and:
fr_CA: et&nbsp;:

en: any library
fr_CA: n'importe quelle bibliothèque

en: any library
fr_CA: n'importe quelle bibliothèque

en: approved
fr_CA: Approuvé

en: are licensed under the
fr_CA: est autorisé en vertu de

en: article requests
fr_CA: Demandes d'articles

en: at :
fr_CA: à :

en: at current library
fr_CA: à la bibliothèque actuelle

en: at least 1 item type defined
fr_CA: Au moins un type de document existe

en: at least 1 item type must be defined
fr_CA: Vous devez créer au moins un type de document

en: at least 1 library defined
fr_CA: au moins une bibliothèque définie

en: at least 1 library must be defined
fr_CA: au moins une bibliothèque doit être définie

en: at least one template for using this tool.
fr_CA: au moins un modèle pour utiliser cet outil.

note: SCRIPT
en: austral sign
fr_CA: symbole de l'austral

en: authorized values category 'PA_CLASS'
fr_CA: catégorie de valeurs autorisées 'PA_CLASS'

en: available:
fr_CA: disponible :

note: A
en: basket
fr_CA: commande

note: A
en: basketgroup
fr_CA: bordereau de commande

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
fr_CA: lot #%s

en: batches
fr_CA: lots

en: be mapped to a MARC subfield,
fr_CA: être relié à une sous-zone MARC,

en: be mapped to a MARC subfield,
fr_CA: être relié à une sous-zone MARC,

en: be mapped to the same tag,
fr_CA: être relié à la même zone,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
fr_CA: contenir des zéros pour les mois et les jours à un seul chiffre, par exemple "01/02/2008". Ou bien, vous pouvez fournir les dates au format ISO (e.g., '2010-10-28').

note: SCRIPT
en: begins with
fr_CA: commence par

en: biblio
fr_CA: Notice bibliographique

en: biblio and biblionumber
fr_CA: biblio et biblionumber

en: biblioitems.itemtype defined
fr_CA: Biblioitems.itemtype défini

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
fr_CA: Biblionumber et biblioitemnumber correctement construits

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
fr_CA: N° d'utilisateur : %s

en: by
fr_CA: par

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
fr_CA: par

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
fr_CA: par %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
fr_CA: par %s :

en: by DIY Co is licensed under the
fr_CA: par DIY Co est sous la licence

en: by Dave Gandy is licensed under the
fr_CA: par Dave Gandy est sous la licence

en: by Denis Howlett is licensed under the
fr_CA: par Denis Howlett est sous la licence

en: by Eli Grey is licensed under an
fr_CA: par Eli Grey est sous la licence

en: by Google is a family of fonts licensed under the
fr_CA: de Google est une famille de polices sous licence

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
fr_CA: par Lars Jung est une bibliothèque JavaScript pour générer les codes QR, sour licence

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
fr_CA: par Marijn Haverbeke est sous la licence

en: by Some Web Media is a JavaScript library that makes any element on your page visible while you scroll, licensed under the
fr_CA: par Some Web Media est une bibliothèque JavaScript qui permet de garder un élément de la page visible même lorsqu'on déroule la page, sous license

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
fr_CA: par The Dojo Foundation est sous la licence

en: by Tiny Technologies, Inc. is licensed under the
fr_CA: par Tiny Technologies, Inc. est autorisé sous le

en: by item types
fr_CA: par type de document

en: by libraries
fr_CA: par bibliothèque

en: by months
fr_CA: par mois

en: by:
fr_CA: par :

en: callnumber
fr_CA: cote

en: cancel your request
fr_CA: annuler votre demande

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
fr_CA: ne peut pas être répété

note: SCRIPT
en: case change
fr_CA: changement de cas

en: cash registers
fr_CA: caisses

en: cataloging the record
fr_CA: du catalogage de la notice

note: SCRIPT
en: cedi sign
fr_CA: symbole du cedi

en: characters
fr_CA: Caractères

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
fr_CA: vérifier pour supprimer ce champ

en: checkouts
fr_CA: prêts

en: click to log out
fr_CA: cliquer pour se déconnecter

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: club %s
fr_CA: %s

en: club enrollments
fr_CA: inscriptions au club

en: code and
fr_CA: code et

note: SCRIPT
en: colon sign
fr_CA: symbole du colón

note: SCRIPT
en: comments
fr_CA: commentaires

en: configuration file.
fr_CA: Fichier de configuration.

en: considered late
fr_CA: considérés comme en retard

note: SCRIPT
en: containing
fr_CA: contient

en: contains
fr_CA: contient

en: continue creating your request
fr_CA: continuer à créer votre demande

en: controls for column visiblity in DataTables
fr_CA: controles pour la visibilité des colonnes dans DataTables

en: could not be parsed!
fr_CA: n'a pas pu être analysé !

en: create a CSV profile
fr_CA: créer un nouveau profil CSV

en: create one or more authorized values
fr_CA: créer une ou plusieurs valeurs autorisées

note: %1$s:  END
en: created. %s
fr_CA: créée. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
fr_CA:  Veuillez contacter votre administrateur système pour le programmer.

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
fr_CA: symbole du cruzeiro

note: SCRIPT
en: currency sign
fr_CA: symbole de devise

en: current holds
fr_CA: réservations actuelles

en: day
fr_CA: jour

en: day(s)
fr_CA: jour(s)

en: days
fr_CA: jours

en: days ago
fr_CA: jours

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
fr_CA: par défaut (toutes les bibliothèques), toutes les catégories d'utilisateur, tous les types de documents

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
fr_CA: par défaut (toutes les bibliothèques), toutes les catégories d'utilisateur, même type de document

en: default (all libraries), same patron category, all item types
fr_CA: par défaut (toutes les bibliothèques), même catégorie d'utilisateur, tous les types de documents

en: default (all libraries), same patron category, same item type
fr_CA: par défaut (toutes les bibliothèques), même catégorie d'utilisateur, même type de document

en: define a budget and a fund
fr_CA: définir un budget et un poste budgétaire

en: define a notice
fr_CA: définir une notification

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
fr_CA: définissez le poids avec une valeur positive. Les nombres plus élevés indiquent une pertinence plus élevée.

en: del
fr_CA: sup

en: deleted
fr_CA: supprimé

en: delivered
fr_CA: livrée

note: A
en: detail of the subscription
fr_CA: Détail de l'abonnement

en: digits
fr_CA: caractères

en: disabling the 'Mana' system preference
fr_CA: désactivant la préférence système 'Mana'

note: A
en: display detail for this librarian.
fr_CA: afficher les détails pour ce bibliothécaire

en: do a catalog search
fr_CA: rechercher dans le catalogue

en: does not exist
fr_CA: n'existe pas

en: does not match
fr_CA: ne correspond pas à

en: doesn't exist
fr_CA: n'existe pas

en: doesn't match
fr_CA: ne correspond pas à

en: doesn't match any existing record.
fr_CA: ne correspond à aucune notice dans le catalogue

note: SCRIPT
en: dollar sign
fr_CA: symbole du dollar

note: SCRIPT
en: dong sign
fr_CA: symbole du dong

note: SCRIPT
en: drachma sign
fr_CA: symbole de la drachme

en: ecost tax exc.
fr_CA: Prix estimé sans taxes

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
fr_CA: Prix actuel taxes excl. / Prix actuel taxes incl.

en: ecost tax inc.
fr_CA: Prix estimé taxes incluses

note: SCRIPT
en: edit items
fr_CA: modifier les exemplaires

en: email
fr_CA: courriel

en: empty
fr_CA: vide

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
fr_CA: symbole de l'euro

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
fr_CA: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, les bibliothécaires de Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, et Nere Erkiaga

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
fr_CA: ex: barcode, itemcallnumber, title "300a", 995a

note: SCRIPT
en: example
fr_CA: exemple

en: exists
fr_CA: existe

en: expired
fr_CA: expiré

en: extended patron attributes
fr_CA: Attributs de l'utilisateur supplémentaires

en: failed
fr_CA: échec

en: failed to be added
fr_CA: echec de l'ajout

en: failed to be updated
fr_CA: Echec de la mise à jour

note: SCRIPT
en: failed to run
fr_CA: l'exécution a echoué

en: feed
fr_CA: flux

en: field
fr_CA: la zone

en: field
fr_CA: la zone

en: field(s)
fr_CA: les zone(s)

en: file is licensed under the
fr_CA: est autorisé en vertu de

en: filled holds
fr_CA: Réserverations remplis

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
fr_CA: l'utilisateur a la mention. Si cette requête de modification résout le problème, veuillez retirer la mention.

en: for
fr_CA: pour

en: for budget
fr_CA: pour le budget

en: for every request
fr_CA: pour chaque demande

note: SCRIPT
en: formatting
fr_CA: mise en forme

en: framework values
fr_CA: valeurs de "framework"

note: SCRIPT
en: french franc sign
fr_CA: symbole du franc français

en: from
fr_CA: de

en: from the cash register and left a float of
fr_CA: de la caisse et a laissé un fonds de

note: SCRIPT
en: german penny symbol
fr_CA: symbole du pfennig

note: A
en: go to %s
fr_CA: aller à %s

en: gone no address
fr_CA: parti sans laisser d'adresse

note: SPAN
en: gonenoaddress flag is set in patron record
fr_CA: la mention "parti sans laisser d'adresse" est activée pour cet utilisateur

en: group by
fr_CA: regroupé par

en: group by
fr_CA: regroupé par

note: SCRIPT
en: guarani sign
fr_CA: symbole du guaraní

en: handle to drag and drop them to their new position
fr_CA: pour la glisser-déposer à une nouvelle place

en: has
fr_CA: comporte

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
fr_CA: a %s exemplaires attachés.

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
fr_CA: a &quot;%s&quot; dans un format non reconnu :

en: has never been checked out.
fr_CA: n'a jamais été emprunté.

en: has not been cancelled.
fr_CA: Réservation n'a pas été annulée

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
fr_CA: a une valeur inconnue &quot;%s&quot;

en: here
fr_CA: ici

en: hidden
fr_CA: caché

en: historical searches
fr_CA: œuvre historique

note: SCRIPT
en: history
fr_CA: histoire

en: holdingbranch
fr_CA: bibliothèque dépositaire

en: holdingbranch NOT mapped
fr_CA: AUCUNE CORRESPONDANCE pour bibliothèque temporaire (holdingbranch)

en: holdingbranch defined
fr_CA: Correspondance pour bibliothèque temporaire (holdingbranch) déterminée

en: homebranch NOT mapped
fr_CA: AUCUNE CORRESPONDANCE pour bibliothèque propriétaire (homebranch)

en: homebranch defined
fr_CA: Correspondance pour bibliothèque propriétaire (homebranch) déterminée

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
fr_CA: symbole de la hryvnia

en: identity
fr_CA: identité

en: if
fr_CA: si

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fr_CA: si ce type catégorie doit être affiché tout le temps. Sinon, sélectionnez les bibliothèques que vous souhaitez associer à cette valeur.

en: ignore
fr_CA: ignorer

en: in
fr_CA: dans

en: in fines
fr_CA: Payer amendes

en: in fines. If you would like you can record payments.
fr_CA: d'amende. Si vous désirez, vous pouvez enregistrer les paiements.

note: SCRIPT
en: in library
fr_CA: dans la bibliothèque

note: SCRIPT
en: indentation
fr_CA: retrait

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
fr_CA: symbole de la roupie indienne

en: invalid authority types
fr_CA: Type d'autorité invalide

en: is
fr_CA: est

en: is a "simple, lightweight JavaScript API for handling cookies," licensed under the
fr_CA: est une API JavaScript simple et légère pour la gestion des témoins, sous licence

en: is a D3-based reusable chart library under the
fr_CA: est une grille réutilisable basée sur D3 sous le

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
fr_CA: est une bibliothèque Javascript de Bram Stein sous la licence

en: is a JavaScript library for manipulating documents based on data. It is under the
fr_CA: est une bibliothèque JavaScript pour la manipulation de documents basés sur des données. Il est sous la licence

en: is a URL
fr_CA: est une URL

en: is already in possession
fr_CA: a déjà un prêt en cours

en: is developed by the Swiss RISM Office with the support of the Swiss National Science Foundation, licensed under the
fr_CA: est développé par le Bureau suisse du RISM avec le soutien du Fonds national suisse de la recherche scientifique, sous licence

en: is equal to
fr_CA: est égal à

en: is exactly
fr_CA: est exactement

en: is licensed under a
fr_CA: est agréé par

en: is licensed under the
fr_CA: est autorisé en vertu de

en: is not
fr_CA: n'est pas

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
fr_CA: est maintenant débloqué jusqu'au %s.

en: is on hold for
fr_CA: est réservé pour

en: issues
fr_CA: numéros

en: item fields
fr_CA: Zones exemplaires

en: item type for older issues:
fr_CA: Type de document pour les anciens numéros :

en: item type not defined
fr_CA: Type de document non défini

en: item's hold group
fr_CA: groupe de réservation de l'exemplaire

en: item's hold group
fr_CA: groupe de réservation de l'exemplaire

en: item's holding library
fr_CA: bibliothèque temporaire de l'exemplaire

en: item's holding library
fr_CA: bibliothèque temporaire de l'exemplaire

en: item's home library
fr_CA: bibliothèque propriétaire de l'exemplaire

en: item's home library
fr_CA: bibliothèque propriétaire de l'exemplaire

note: SCRIPT
en: item(s) left
fr_CA: exemplaire(s) restant(s)

en: itemnum
fr_CA: N°

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
fr_CA: Itemnumber&nbsp;: le champ itemnumber est relié à un champ dans l'onglet -1

en: items (10)
fr_CA: exemplaires (10)

en: items found for
fr_CA: exemplaires trouvés pour

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
fr_CA: items.permanent_location n'a pas de correspondance dans les grilles de catalogage.

en: itemtype NOT mapped
fr_CA: Type de document NON paramétré

en: jQuery Bar Rating Plugin
fr_CA: Extenstion jQuery Star Rating

en: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 by
fr_CA: Extension jQuery Star Rating v1.22 par

en: jQuery Colvis plugin
fr_CA: Extension de jQuery Colvis

en: jQuery Validation Plugin
fr_CA: Extension de validation jQuery

en: jQuery and jQueryUI
fr_CA: jQuery ET jQueryUI

en: jQuery insertAtCaret Plugin
fr_CA: Extension de jQuery insertAtCaret

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
fr_CA: jQuery insertAtCaret extension v1.0 par the phpMyAdmin devel team est sous la licence

note: SCRIPT
en: kip sign
fr_CA: symbole du kip

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: label_batch_%s.pdf
fr_CA: lot_etiquettes_%s.pdf

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: label_single_%s.pdf
fr_CA: etiquette_unique_%s.pdf

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
fr_CA: dernier prêt le&nbsp;: %s

en: layouts
fr_CA: formats

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
fr_CA: laisser vide pour la zone en entier

en: library is licensed under
fr_CA: bibliothèque est agréée par

en: library not defined
fr_CA: bibliothèque non définie

en: licensed under the
fr_CA: sous licence de

en: like
fr_CA: comme

note: SCRIPT
en: lira sign
fr_CA: symbole de la lire

en: list items
fr_CA: Exemplaires de liste

en: list shares
fr_CA: actions de liste

en: lists
fr_CA: listes

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
fr_CA: symbole de la livre tournois

en: loc
fr_CA: Bloquer

en: lost
fr_CA: carte perdue

note: SPAN
en: lost flag is set in patron record
fr_CA: la mention "carte perdue" est activée pour cet utilisateur

note: SCRIPT
en: lowercase
fr_CA: en minuscule

note: SCRIPT
en: manat sign
fr_CA: symbole du manat

en: marks as last borrower of item
fr_CA: marque comme dernier emprunteur de l'exemplaire

en: matches
fr_CA: correspond à

en: me
fr_CA: moi

note: SCRIPT
en: mill sign
fr_CA: symbole du millime

en: missing
fr_CA: manquant

en: month
fr_CA: mois

en: months
fr_CA: mois

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
fr_CA: mois %s

en: must
fr_CA: doivent

en: must be enabled to activate sounds.
fr_CA: doit être activé pour activer les sons.

en: must match
fr_CA: doivent correspondre

en: n/a
fr_CA: s/o

note: SCRIPT
en: naira sign
fr_CA: symbole du naira

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
fr_CA: symbole du nouveau shekel

en: no NULL value in frameworkcode
fr_CA: Pas de valeur NULL dans le "frameworkcode"

en: no active
fr_CA: Inactif

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
fr_CA: les préférences systèmes noItemTypeImages ou OpacNoItemTypeImages

en: none
fr_CA: aucun

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
fr_CA: symbole du mark nordique

en: not
fr_CA: sauf

note: ABBR
en: not available
fr_CA: indisponible

en: not equal to
fr_CA: n'est pas égal à

en: not like
fr_CA: n'est pas

en: not owned
fr_CA: sans propriétaire

en: not running
fr_CA: inactif

en: notforloan
fr_CA: Exclu du prêt

en: number
fr_CA: numéro

en: of
fr_CA: de

en: of one item.
fr_CA: sur un exemplaire

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
fr_CA: du type « SQL » avec l'option d'utilisation « Exporter les exemplaires perdus dans le rapport ».

en: official Mana KB documentation
fr_CA: documentation officielle de Mana KB

en: on reserve
fr_CA: en réserve

en: on this item
fr_CA: sur ce document

en: on this item.
fr_CA: sur ce document

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
fr_CA: une ou plusieurs notices n'existent pas. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
fr_CA: une ou plusieurs notices sans exemplaires attachés. %s

en: or
fr_CA: ou

en: or
fr_CA: ou

en: or MARC subfield.
fr_CA: ou sous-zones MARC.

en: or any available
fr_CA: ou n'importe lequel disponible

en: or any item from item group
fr_CA: ou n'importe quel exemplaire du groupe d'exemplaires

en: or create
fr_CA: ou créer

en: or create:
fr_CA: ou créer&nbsp;:

en: or enter
fr_CA: ou saisir

note: SCRIPT
en: order(s) left
fr_CA: commande(s) restante(s)

note: SCRIPT
en: page embed
fr_CA: intégration de page

en: patron categories
fr_CA: catégories utilisateur

en: patron category
fr_CA: catégorie utilisateur

en: patron messages
fr_CA: messages d'utilisateur

en: patron modification requests
fr_CA: demandes de modifications d'utilisateurs

en: patron notices
fr_CA: notifications d'utilisateurs

en: patron restrictions
fr_CA: restrictions de l'utilisateur

en: patron's account
fr_CA: dossier d'utilisateur

en: patron's hold group
fr_CA: groupe de réservation de l'utilisateur

en: patron's hold group
fr_CA: groupe de réservation de l'utilisateur

en: patrons files
fr_CA: Fichiers d'utilisateur

en: patrons to
fr_CA: utilisateurs à

en: pending
fr_CA: En suspens

en: pending offline circulation actions
fr_CA: Actions de la circulation hors-ligne en attente

note: SCRIPT
en: permanent pen
fr_CA: marqueur permanent

note: SCRIPT
en: peseta sign
fr_CA: symbole de la peseta

note: SCRIPT
en: peso sign
fr_CA: symbole du peso

en: placing an order
fr_CA: de la commande

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
fr_CA: noter la raison ici...

en: plugin by John Resig is licensed under the
fr_CA: extension par John Resig est distribué sous licence

en: previous checkouts
fr_CA: prêts précédents

en: price
fr_CA: Prix

en: print
fr_CA: imprimer

en: profiles
fr_CA: profils

en: public_note
fr_CA: Note publique

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
fr_CA: publié par : %s %s %s en

en: purchase suggestions
fr_CA: suggestions d'achat

en: ratings
fr_CA: classements

en: receiving an order
fr_CA: de la réception de la commande

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
fr_CA: modèle regex

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
fr_CA: remplacement regex

en: rejected
fr_CA: rejeté

en: removed successfully
fr_CA: supprimée avec succès

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
fr_CA: rouvrir le bordereau

en: repeatable
fr_CA: répétable

en: replacement price
fr_CA: coût de remplacement

en: required
fr_CA: obligatoires

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
fr_CA: ressource #%s

en: restricted
fr_CA: suspendu

en: reviews
fr_CA: commentaires

note: SCRIPT
en: ruble sign
fr_CA: symbole du rouble

en: running
fr_CA: en cours d'exécution

note: SCRIPT
en: rupee sign
fr_CA: symbole de roupie

en: same library, all patron categories, all item types
fr_CA: même bibliothèque, toutes catégories d'utilisateur, tout type de document

en: same library, all patron categories, same item type
fr_CA: même bibliothèque, toute catégorie d'utilisateur, même type de document

en: same library, same patron category, all item types
fr_CA: même bibliothèque, même catégorie d'utilisateur, tout type de document

en: same library, same patron category, same item type
fr_CA: même bibliothèque, même catégorie d'utilisateur, même type de document

en: script.
fr_CA: .

en: seconds
fr_CA: secondes

en: see also:
fr_CA: voir aussi&nbsp;:

en: select all
fr_CA: tout sélectionner

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
fr_CA: sélecteur

en: sent
fr_CA: envoyé

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
fr_CA: séparé par un blanc. (ex.&nbsp;: 100a 200 606)

en: serial
fr_CA: périodique

note: A
en: serial collection for %s
fr_CA: état de collection de %s

en: setDescription:
fr_CA: setDescription&nbsp;:

en: setName:
fr_CA: setName&nbsp;:

en: setSpec:
fr_CA: setSpec&nbsp;:

en: show all component parts
fr_CA: afficher tous les composants

en: since last transfer
fr_CA: depuis le dernier transfert

en: software.coop, United Kingdom
fr_CA: software.coop, Royaume Uni

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
fr_CA: son

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
fr_CA: symbole de spesmilo

en: staged & ready
fr_CA: préparée et prête

en: stages
fr_CA: étapes

note: SCRIPT
en: starting with
fr_CA: commence par

en: starts with
fr_CA: Commence par

en: statistics
fr_CA: statistiques

note: SPAN
en: status_1
fr_CA: statut_1

note: SPAN
en: status_2
fr_CA: statut_2

note: SPAN
en: status_3
fr_CA: statut_3

note: SPAN
en: status_4
fr_CA: statut_4

note: SPAN
en: status_5
fr_CA: statut_5

en: subfield ignored
fr_CA: sous-zone ignorée

en: subfields not in same tabs
fr_CA: sous-zones dans des onglets différents

en: subscribers
fr_CA: abonnés

note: A
en: subscription detail
fr_CA: Détail de l'abonnement

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
fr_CA: abonnement(s) %s avec titre correspondant

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
fr_CA: suggestion no %s

en: superlibrarian
fr_CA: superbibliothécaire

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
fr_CA: Nom de famille :%s

en: system preference if you wish to enable this feature.
fr_CA: la préférence système si vous souhaitez activer cette fonctionnalité.

en: system preference to use recalls.
fr_CA: pour utiliser les rappels.

en: tags
fr_CA: mots-clés

en: templates
fr_CA: modèles

note: SCRIPT
en: tenge sign
fr_CA: symbole de tenge

en: the Apache License, Version 2.0
fr_CA: la Licence Apache, Version 2.0

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
fr_CA: la licence Apache, version 2.0 (la "licence Apache") ou la licence GNU General Public version 2.0 (la "licence GPL")

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
fr_CA: Le champ biblioitems.itemtype DOIT&nbsp;:

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
fr_CA: la sous-zone correspondante DOIT avoir le champ "Valeur autorisée" réglé à "branches"

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
fr_CA: la sous-zone correspondante DOIT avoir le champ "Valeur autorisée" réglé à "itemtype"

en: the items.holdingbranch field MUST :
fr_CA: Le champ items.holdingbranch DOIT&nbsp;:

en: the items.homebranch field MUST :
fr_CA: le champ items.homebranch DOIT&nbsp;:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
fr_CA: Il y a une valeur NULL dans frameworkcode. Vérifier les tables suivantes

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
fr_CA: cette notice n'existe pas. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
fr_CA: cette notice n'a pas d'exemplaire rattaché. %s

en: times
fr_CA: fois

en: to
fr_CA: à

en: to
fr_CA: à

en: to activate sounds.
fr_CA: pour activer les sons.

en: to be placed on hold
fr_CA: pour la réservation

en: to be placed on hold.
fr_CA: pour la réservation.

en: to be staged
fr_CA: à préparer

en: to create
fr_CA: créer

en: to field
fr_CA: à la zone

en: tracked link clicks
fr_CA: clics sur les liens suivis

note: SCRIPT
en: tugrik sign
fr_CA: symbole du tugrik

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
fr_CA: symbole de la lire turque

en: undefined
fr_CA: non défini

en: unknown
fr_CA: inconnu

en: unless
fr_CA: à moins que

note: SCRIPT
en: unrecognized command
fr_CA: Commande non reconnue

en: until
fr_CA: jusqu'à

en: updated successfully
fr_CA: Mise à jour avec succès

en: use default (cataloging the record)
fr_CA: Utiliser la valeur par défaut (lors du catalogage de la notice)

en: use default (placing an order)
fr_CA: utiliser la valeur par défaut (lors de la commande)

en: use default (receiving an order)
fr_CA: par défaut (lors de la réception de la commande)

en: used for/see from:
fr_CA: utilisé pour / voir&nbsp;:

en: using RegEx
fr_CA: utilisant RegEx

en: valid entries in your database.
fr_CA: à des entrées valides dans votre base de données.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
fr_CA: les types de transport valide sont FTP et SFTP

en: value
fr_CA: valeur

note: SCRIPT
en: value missing
fr_CA: valeur manquante

en: values updated.
fr_CA: des exemplaires faisant déjà partie de réserves de cours seront mises à jour.

note: SCRIPT
en: variable missing
fr_CA: variable manquante

en: verified
fr_CA: vérifié

note: SCRIPT
en: view
fr_CA: Voir

en: was saved.
fr_CA: a été sauvegardé.

en: was updated.
fr_CA: a été mis à jour.

en: week
fr_CA: semaine

en: weeks
fr_CA: semaines

en: which should be set up by your system administrator.
fr_CA: qui devrait être paramétrée par votre administrateur système.

en: which should be set up by your system administrator.
fr_CA: qui doit être configuré par votre administrateur du système.

en: who are in patron list:
fr_CA: qui sont dans la liste d'utilisateurs :

en: who have not been connected since:
fr_CA: qui ne se sont pas connectés depuis :

en: who have not borrowed since:
fr_CA: qui n'ont rien emprunté depuis :

en: whose expiration date is before:
fr_CA: dont la date d'expiration est avant :

en: whose patron category is:
fr_CA: dont la catégorie d'utilisateur est :

en: will show the link just below the title
fr_CA: affichera le lien sous le titre

en: with all the columns.
fr_CA: avec toutes les colonnes.

note: SCRIPT
en: with category
fr_CA: avec la catégorie

en: with the category DEPARTMENT.
fr_CA: dans la catégorie DEPARTMENT.

en: with this reason:
fr_CA: avec cette raison :

en: with value
fr_CA: avec la valeur

en: with value
fr_CA: avec la valeur

note: SCRIPT
en: won sign
fr_CA: symbole du won

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
fr_CA: écrit et maintenu par Jörn Zaeffere est distribué sous la licence

en: x column:
fr_CA: colonne x:

en: year
fr_CA: année

en: years
fr_CA: ans

en: years of activity
fr_CA: Années d'activité

note: SCRIPT
en: yen character
fr_CA: symbole du yen

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
fr_CA: première variante du symbole du yen\/yuan

en: yes
fr_CA: oui

note: SCRIPT
en: yuan character
fr_CA: symbole du yuan

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
fr_CA: symbole du yuan, à Hong Kong et Taiwan

note: SCRIPT
en: {0} characters
fr_CA: {0} caractères

note: SCRIPT
en: {0} words
fr_CA: {0} mots

note: %1$s:  FOREACH index IN elasticsearch_status.indexes %2$s:  index.index_name | html
en: | Indices: %s %s (count:
fr_CA: | Index : %s %s (décompte :

en: | Nodes:
fr_CA: | Noeuds:

note: %1$s:  IF elasticsearch_status.running
en: | Status: %s
fr_CA: | Statut : %s

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
fr_CA: العربية (Arabic) Version 3.2 à 3.4, 3.16 & 3.18 par KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 à 3.14 par Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem et Duaa Bazzazi.
