Koha 22.11 - en to fr translation catalogue (10659 entries)

note: %1$s:  tnx('{count} item', '{count} items', count, { count = data.count }) | $raw %2$s:  IF data.public
en: ", "dt_count": "%s", "dt_is_shared": "%s
fr: ", "dt_count": "%s", "dt_is_shared" : "%s

en: "Blank"
fr: "Vide"

en: # Bibliographic records
fr: # Notices bibliographiques

en: # Items
fr: Nombre d'exemplaires

en: # Records
fr: Nombre de notices

en: # Subs
fr: Abonnements

note: SCRIPT
en: # of % selected
fr: # sur % sélectionnés

en: # of students
fr: # d'étudiants

en: # of users
fr: Nombre d'usagers

en: %% matches any number of characters
fr: %% remplace un nombre indéfini de caractères

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Koha - %3$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %4$s: - BLOCK - %5$s: - delimiter | $raw - %6$s: - delimiter | $raw - %7$s: - delimiter | $raw - %8$s: - delimiter | $raw - %9$s: - delimiter | $raw - %10$s: - delimiter | $raw - %11$s: - delimiter | $raw - %12$s: - d
en: %s %s %s %s "Title" %s "Publication date" %s "Publisher" %s "Collection" %s "Barcode" %s "Serial enumeration" %s "Call number" %s "Home library" %s "Current library" %s "Shelving location" %s "Item type" %s "Inventory number" %s "Not for loan status" %s "Lost status" %s "Withdrawn status" %s "Checkouts" %s "Due date" %s
fr: %s %s %s %s "Titre" %s "Date de publication" %s "Editeurr" %s "Collection" %s "Code à barres" %s "Enumération du périodique" %s "Cote" %s "Site de rattachement" %s "Site actuel" %s "Localisation" %s "Type de document" %s "N° d'inventaire" %s "Statut Exclu du prêt" %s "Statut Perdu" %s "Statut Retiré" %s "Prêts" %s "Date de retour" %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
fr: %s %s %s %s %s %s "%s (%s jours)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuteur : %s.%s%sPublié par : %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total commandes en retard"%s %s

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Branches - %3$s: - USE Koha - %4$s: - USE KohaDates - %5$s: - USE ItemTypes - %6$s: - USE AuthorisedValues - %7$s: - SET biblio = item.biblio - %8$s: - SET biblioitem = item.biblioitem - %9$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %10$s:  biblio.title | replace('"', '
en: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sby %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"
fr: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %spar %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"

note: %1$s:  END # /IF tab == 'closed' %2$s:  END # /IF CAN_user_acquisition_merge_invoices %3$s:  END # /BLOCK invoices_table %4$s:  WRAPPER tabs id= "invoicestabs" %5$s:  WRAPPER tabs_nav %6$s:  WRAPPER tab_item tabname= "opened" bt_active= 1 %7$s:  openedinvoices.size || 0 | html %8$s:  END %9$s:  WRAP
en: %s %s %s %s %s %s Open invoices (%s) %s %s Closed invoices (%s) %s %s %s %s %s %s %s
fr: %s %s %s %s %s %s Ouvrir les factures (%s) %s %s Factures fermées (%s) %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
fr: %s %s %s %s %s Rappel au niveau de l'exemplaire sur

note: %1$s:  END %2$s:  WRAPPER tabs id= "subscription_description" %3$s:  WRAPPER tabs_nav %4$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_info" bt_active= 1 %5$s:  END %6$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_planning" %7$s:  END %8$s:  WRAPPER tab_item tabname= "subscription_issues" %9$s:  END %10
en: %s %s %s %s Information %s %s Planning %s %s Issues %s %s Summary %s %s %s Acquisition details %s %s %s %s %s
fr: %s %s %s %s Information %s %s Calendrier %s %s Fascicules %s %s Résumé %s %s %s Détails de l'acquisition %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF books_loo.title %3$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo link = 1 %4$s:  IF books_loo.author %5$s:  books_loo.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s %s by %s%s %s
fr: %s %s %s %s par %s%s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  IF CAN_user_updatecharges_remaining_permissions %4$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:credit" %5$s:  END %6$s:  WRAPPER table_option value="accountlines:debit" %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s %s %sAccount lines (credit)%s %sAccount lines (debit)%s %s
fr: %s %s %s %sLignes de compte (crédit)%s %sLignes de compte (débit)%s %s

note: %1$s:  IF letter.content && letter.content.length > 0 %2$s:  letter.content.length | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s 0 %s/160 characters
fr: %s %s %s 0 %s/160 caractères

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
fr: %s %s %s Panier

note: %1$s:  WRAPPER tabs id= "alerttabs" %2$s:  WRAPPER tabs_nav %3$s:  WRAPPER tab_item tabname= "checkout" bt_active= 1 %4$s:  END %5$s:  WRAPPER tab_item tabname= "checkin" %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  WRAPPER tab_panels %9$s:  WRAPPER tab_panel tabname="checkout" bt_active= 1
en: %s %s %s Checkout %s %s Check-in %s %s %s %s
fr: %s %s %s Prêter %s %s Retourner %s %s %s %s

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s %s Modifier les contraintes des sous-champs MARC &rsaquo; Structure du sous-champ MARC %s %s %s &rsaquo; Structure du sous-champ MARC %s %s %s Structure du sous-champ MARC &rsaquo; Confirmer la suppression du sous-champ %s Confirmer la suppression du sous-champ %s &rsaquo; Structure du sous-champ MARC %s %s Sous-champ supprimé &rsaquo; Structure du sous-champ MARC %s %s Structure du sous-champ MARC %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  IF op == 'add_form' %3$s:  IF ( categorycode ) %4$s:  categorycode | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF op == 'delete_confirm' %9$s:  IF ( patrons_in_category > 0 ) %10$s:  categorycode | html %11$s:  ELSE %12$s:  categorycode | html %13$s:  END %14$s:  EN
en: %s %s %s Modify category '%s' %s New category %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete: category %s in use %s Confirm deletion of category '%s' %s &rsaquo; %s Patron categories &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s
fr: %s %s %s Modifier la catégorie '%s' %s Nouvelle catégorie %s &rsaquo; %s %s %s Suppression impossible : catégorie %s utilisée %s Confirmer la suppression de la catégorie '%s' %s &rsaquo; %s Catégories d'adhérents &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %3$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %4$s:  IF ( authtypecode ) %5$s:  authtypecode | html %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %10$s:  IF ( authtypecode ) %11$s:  authtypecode | html %12$s:  ELSE %13$s:  END %14$s: 
en: %s %s %s Modify tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s New tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s %s Modifier le champ &rsaquo; %s %s Grille %s Grille par défaut %s &rsaquo; %s %s Nouveau champ &rsaquo; %s %s Grille %s Grille par défaut %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirmer la suppression &rsaquo; %s %s Grille %sGrille par défaut %s &rsaquo; %s %s Donnée supprimée &rsaquo; %s %s Grille %sGrille par défaut %s &rsaquo; %s Grille MARC d'autorité &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
fr: %s %s %s AUCUN NOM %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
fr: %s %s %s Pas de titre %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
fr: %s %s %s Pas encore défini %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
fr: %s %s %s Statut Exclu du prêt mis à jour.

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
fr: %s %s %s Un incident est survenu pendant l'indexation : %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
fr: %s %s %s [ pas de nom ] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
fr: %s %s %s n'a pas d'image disponible. Pour importer une image pour %s %s %s, saisissez le nom du fichier image à télécharger.

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
fr: %s %s %s de &quot;%s&quot; %s %s %s à &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
fr: %s %s %s%s par %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
fr: %s %s %sNuméro de compte%sNom du panier%sNuméro de commande%sAuteur%sTitre%sÉditeur%sAnnée de publication%sCollection%sISBN%sQuantité%sPrix public conseillé TTC%sPrix public conseillé HT%sRemise%sPrix estimé TTC%sPrix estimé HT%sNote pour le vendeur%sDate d'entrée%sNom du fournisseur%sAdresse du fournisseur%sAdresse postale du fournisseur%sNuméro de contrat%sNom du contrat%sSite de livraison du bordereau d'acquisition%sLieu de facturation du bordereau d'acquisition%sLieu de livraison du panier%sLieu de facturation du panier%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
fr: %s %s %sNom du contrat%sNuméro de commande%sDate d'arrivée%sISBN%sAuteur%sTitre%sAnnée de publication%sÉditeur%sNom de collection%sNotes pour le fournisseur%sQuantité%sPrix public%sSite de livraison%sSite de facturation%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
fr: %s %s %sDATE DE COMMANDE%sDATE DE LIVRAISON ATTENDUE%sFOURNISSEUR%sINFORMATION%sCOÛT TOTAL%sPANIER%sNOMBRE DE RÉCLAMATIONS%sDATE DE RÉCLAMATION%sNOTE INTERNE%sNOTE DU FOURNISSEUR%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
fr: %s %s (%s annulé) %s

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
fr: %s %s (%s affichés) %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
fr: %s %s (%s) a déjà un retrait programmé dans cette bibliothèque.

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
fr: %s %s (par défaut)

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: %s %s Ajouter un adhérent %s Dupliquer un adhérent %s Modifier un adhérent %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Ajouter un champ %s %s Modifer un champ %s %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression du champ '%s' &rsaquo; %s %s Donnée supprimée &rsaquo; %s Grilles de catalogage MARC &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
fr: %s %s une erreur s'est produite: impossible de télécharger la configuration. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF hold_info.item_group
en: %s %s Any available from item group
fr: %s %s N'importe lequel disponible

note: %1$s:  IF op == 'save' %2$s:  IF ( suggestionid ) %3$s:  suggestionid | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSIF ( op == 'show' ) %7$s:  suggestionid | html %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %s %s Edit suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Add suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Show suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Suggestions management %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier la suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Ajouter une suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Afficher la suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Gestion des suggestions %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
fr: %s %s KB Voulez-vous vraiment télécharger ce fichier ?

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF csv_profile %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify a CSV profile &rsaquo; %s New CSV profile &rsaquo; %s %s CSV export profiles &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier un profil CSV &rsaquo; %s Nouveau profil CSV &rsaquo; %s %s Exporter des profils CSV &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF acct_form %2$s:  IF account %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify account %s Add new account %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of account &rsaquo; %s EDI accounts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier un compte %s Ajouter un nouveau compte %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression d'un compte &rsaquo; %s Comptes EDI &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier le type d'autorité %s Nouveau type d'autorité %s &rsaquo; %s Confirmer la suppression du type d'autorité &rsaquo; %s Types d'autorité &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( budget_period_id ) %3$s:  budget_period_description | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( duplicate_form ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  budget_period_description | html %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirmed ) %13$s:  END %14$s:
en: %s %s Modify budget %s %s Add budget %s &rsaquo; %s %s Duplicate budget &rsaquo; %s %s Delete budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Close budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s closed &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier un budget %s %s Ajouter un budget %s &rsaquo; %s %s Dupliquer un budget &rsaquo; %s %s Supprimer un budget '%s'? &rsaquo; %s %s Donnée supprimée &rsaquo; %s %s Clôturer un budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s clôturé &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF cash_register %3$s:  ELSE %4$s:  cash_register.id | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  cash_register.id | html %8$s:  END
en: %s %s Modify cash register %s New cash register %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of cash register '%s' &rsaquo; %s Cash registers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier une caisse %s Ajouter une caisse %s %s &rsaquo; %s Confirmer la suppression d'une caisse '%s' &rsaquo; %s Caisses &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF city.cityid %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify city %s New city %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of city &rsaquo; %s %s Cities &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier la ville %s Nouvelle ville %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression de la ville &rsaquo; %s %s Villes &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier la source de classification %s Ajouter une source de classification %s &rsaquo; %s %s Modifier une règle de classement %s Ajouter une règle de classement %s &rsaquo; %s %s Modifier une règle de découpage %s Ajouter une règle de découpage %s &rsaquo; %s Sources de classification &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF debit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify debit type %s New debit type %s &rsaquo; %s Debit types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier le type de débit %s Nouveau type de débit %s &rsaquo; %s Types de débit &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF desk.desk_id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify desk %s New desk %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of desk &rsaquo; %s %s Desks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier la banque de prêt %s Nouvelle banque de prêt %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression de la banque de prêt &rsaquo; %s %s Banques de prêt &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF framework %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  framework.frameworktext | html %7$s:  framework.frameworkcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify framework text %s Add framework %s &rsaquo; %s Delete framework for %s (%s)? &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier le texte d'une grille de catalogage %s Ajouter une grille de catalogage %s &rsaquo; %s Supprimer la grille de catalogage de %s (%s)? &rsaquo; %s Grilles de catalogage MARC &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( itemtype ) %3$s:  itemtype.itemtype | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  IF ( total ) %9$s:  itemtype.itemtype | html %10$s:  ELSE %11$s:  itemtype.itemtype | html %12$s:  END %13$s:  END %14$s:  IF op == 'delete_conf
en: %s %s Modify item type '%s' %s Add item type %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete item type '%s' %s Delete item type '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s Item types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier le type de document '%s' %s Ajouter un type de document %s &rsaquo; %s %s %s Impossible de supprimer le type de document '%s' %s Supprimer le type de document '%s'? %s &rsaquo; %s %s Donnée supprimée &rsaquo; %s Types de document &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier le site %s Nouveau site %s %s &rsaquo; %s Confirmer la suppression du site '%s' &rsaquo; %s Sites &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier l'EAN de la bibliothèque %s Ajouter l'EAN d'une nouvelle bibliothèque %s &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression de l'EAN &rsaquo; %s EANs de la bibliothèque &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form or copy_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( add_validate or copy_validate) %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  END
en: %s %s Modify notice &rsaquo; %s Add notice &rsaquo; %s %s %s Notice added &rsaquo; %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s Notices &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier le message &rsaquo; %s Ajouter un message &rsaquo; %s %s %s Message ajouté &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression &rsaquo; %s Messages &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier les types d'attribut d'adhérent &rsaquo; %s Ajouter un type d'attribut &rsaquo; %s %s %s Confirmer la suppression d'un type d'attribut &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Types d'attribut adhérent &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier les règles de correspondance &rsaquo; %s Ajouter une règle de correspondance &rsaquo; %s %s %s Confirmer la suppression de la règle de correspondance &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Règles de concordance &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s Modifier la préférence système '%s' %s Ajouter une préférence système %s &rsaquo; %s %s Donnée ajoutée &rsaquo; %s %s Confirmer la suppression du paramètre '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Paramètre supprimé &rsaquo; %s Préférences systèmes &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
fr: %s %s Non %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
fr: %s %s Pas réservé %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
fr: %s %s Rappel demandé par

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
fr: %s %s Cette notice n'a pas d'exemplaire. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
fr: %s %s Ce rapport contient le mot-clé SQL

note: %1$s:  SWITCH m.code %2$s:  CASE 'add_success' %3$s:  CASE 'update_success' %4$s:  CASE 'duplicate_display_text' %5$s:  CASE 'duplicate_code' %6$s:  CASE 'delete_success' %7$s:  CASE 'delete_default' %8$s:  CASE 'delete_system' %9$s:  CASE %10$s:  m.code | html %11$s:  END
en: %s %s Type added %s Type updated %s Another restriction already has this label %s Another restriction already has this code %s Type deleted %s Cannot delete the default type %s Cannot delete a system type %s %s %s
fr: %s %s Type ajouté %s Type mis à jour %s Une autre restriction a déjà ce libellé %s Une autre restriction a déjà ce code %s Type supprimé %s Impossible de supprimer le type par défaut %s Impossible de supprimer un type système %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
fr: %s %s Vous recherchiez %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
fr: %s %s avant %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
fr: %s %s par

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
fr: %s %s par %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
fr: %s %s par %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
fr: %s %s par %s%s (Notice n° %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
fr: %s %s pour

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
fr: %s %s à

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
fr: %s %s mois %s jusqu'à %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
fr: %s %s à %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  IF ( hiddencount ) %3$s:  showncount | html %4$s:  hiddencount | html
en: %s %s total (%s shown / %s hidden)
fr: %s %s total (%s affiché / %s caché)

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
fr: %s %s transféré.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
fr: %s %s%s (%s le reliquat a été déplacé)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
fr: %s %s%s%s (inactif)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
fr: %s %s%s%sAucun modèle de ticket trouvé%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
fr: %s %s%s%sAucun modèle de ticket trouvé%s %s %s

note: %1$s:  SWITCH op %2$s:  CASE 'add_form' %3$s:  IF field %4$s:  field.name | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  CASE %8$s:  END
en: %s %s%sModify additional field '%s'%sAdd additional field%s %sManage additional fields %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %s%sModifier le champ supplémentaire '%s'%sAjouter un champ supplémentaire%s %sGérer les champs supplémentaires %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
fr: %s %s(inactif)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
fr: %s %s(commande en cours) %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
fr: %s %s, par %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
fr: %s %s, par %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %s; ISBN:
fr: %s %s; ISBN&nbsp;:

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
fr: %s %sERREUR : Impossible de trouver l'exemplaire.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
fr: %s %sModifier les contraintes des sous-champs pour le champ %s autorité %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %s %sModifier le panier '%s' %sAjouter un panier à %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %sISBN:
fr: %s %sISBN&nbsp;:

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
fr: %s %sExemplaires%sExemplaire%s en retard au %s%s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( action_modify ) %3$s:  END %4$s:  IF ( action_add_value ) %5$s:  END %6$s:  IF ( action_add_category ) %7$s:  END %8$s:  IF ( action_modify || action_add_value ) %9$s:  category_name | html %10$s:  END %11$s:  END
en: %s %sModify authorized value &rsaquo; %s %sNew authorized value &rsaquo; %s %sNew category &rsaquo; %s %s Authorized values for category %s &rsaquo; %s %s Authorized values &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s %sModifier une valeur autorisée &rsaquo; %s %sNouvelle valeur autorisée &rsaquo; %s %sNouvelle catégorie &rsaquo; %s %s Valeurs autorisées de la catégorie %s &rsaquo; %s %s Valeurs autorisées &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %s %sModifier contrat '%s' %sAjouter contrat%s %s %sContrats de %s%s %sDonnée enregistrée%s %sConfirmer suppression du contrat '%s'%s %sContrat supprimé%s

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
fr: %s %sNon précisé

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
fr: %s %sDésolé, vous n'avez pas le droit d'ajouter des documents à cette liste

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
fr: %s %sPrintemps%s %s %sÉté%s %s %sAutomne%s %s %sHiver%s %s %sPrtps%s %s %sÉté%s %s %sAut%s %s %sHiv%s %s %s %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
fr: %s %sa - Entête précédente

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
fr: %s %sa = entête précédente

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
fr: %s %spar %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: %s &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %s &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s &rsaquo; Créateur de cartes adhérent &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
fr: %s ( %s ) ne peut pas être renouvelé avant %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
fr: %s ( %s ) a été renouvelé le nombre maximum de fois consécutives sans être vu par la bibliothèque)

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
fr: %s ( %s ) a été renouvelé un nombre maximum de fois par %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
fr: %s ( %s ) a été programmé pour un renouvellement automatique et ne peut plus être renouvelé depuis le %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
fr: %s ( %s ) a été programmé pour un renouvellement automatique et ne peut pas être renouvelé car le compte de l'adhérent a expiré

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
fr: %s ( %s ) a été programmé pour un renouvellement automatique et ne peut pas être renouvelé avant le %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
fr: %s ( %s ) a été programmé pour un renouvellement automatique.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
fr: %s ( %s ): Non renouvelé -%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
fr: %s ( %s ): Renouvelé - dû %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
fr: %s ( %s ) : Ce document est réservé pour un autre adhérent.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
fr: %s (autre format via un plugin)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
fr: %s (%s jours)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
fr: %s ( %s ) %s %s cote&nbsp;: %s%s

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
fr: %s (%s). %s %s %s. %s A rendre le %s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
fr: %s (Tout)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
fr: %s (Code-barres : %s)

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
fr: %s (Actuellement sur &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
fr: %s (par défaut)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
fr: %s (id=%s) Montant=%s%s (%s restant a été reporté)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
fr: %s (inactif)

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
fr: %s (commande numéro %s)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
fr: %s (retards)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
fr: %s (probablement valable si laissé vide)

note: A
en: %s - Click to expand this tag
fr: %s - Cliquer pour déplier ce champ

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s eHolding titles have been created successfully but some errors occurred.
fr: %s / %s eLes titres de réservation ont été créés avec succès mais des erreurs sont survenues.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
fr: %s / %s des réservations ont bien été modifiées. Des erreurs se sont produites.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
fr: %s / %s notices ont été supprimées avec succès, mais des erreurs sont survenues.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
fr: %s / %s des notices ont bien été modifiées. Des erreurs se sont produites.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html %3$s:  IF job.status == 'cancelled'
en: %s / %s records have successfully been reindexed. Some errors occurred. %s
fr: %s / %s des notices ont bien été modifiées. Des erreurs se sont produites. %s

note: %1$s:  booksellerphone | html
en: %s / Fax:
fr: %s / Fax :

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
fr: %s 0 notice %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
fr: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s balise non supportée par votre navigateur.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
fr: %s Activer %s Désactiver %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s Ajouter un Set OAI &rsaquo; %s Configuration de Sets OAI &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s: - IF ( action == "new" ) %2$s:  ELSE %3$s:  editColTitle | html %4$s:  END -
en: %s Add a new collection %s Edit collection %s %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s Ajouter une nouvelle collection %s Modifier une collection %s %s &rsaquo; Collections tournantes &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
fr: %s Ajouter la notice entrante

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
fr: %s Ajouter la notice entrante %s Ignorer la notice entrante (ses exemplaires pourront tout de même être traités) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
fr: %s Ajouter les exemplaires uniquement si une notice concordante a été trouvée

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
fr: %s Ajouter les exemplaires uniquement si aucune notice concordante n'a été trouvée

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
fr: %s Ajouter un nouveau téléchargement ou recherche %s Résultats %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
fr: %s Des permissions complémentaires sont nécessaires pour modifier les champs supplémentaires %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
fr: %s Adresse (suite)&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
fr: %s Adresse&nbsp;:

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
fr: %s Tous les sites %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
fr: %s Toujours ajouter les exemplaires

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
fr: %s Une erreur est survenue lors de la génération du fichier pdf. Contactez l'administrateur pour résoudre le problème. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
fr: %s Une erreur inconnue s'est produite.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
fr: %s Disponible pour le prêt. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
fr: %s Disponible pour le prêt. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
fr: %s Panier %s %s %s %s %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %s Panier %s &rsaquo; Dupliquer les commandes existantes &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( batch_details ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Batch %s %s Batch list %s &rsaquo; Order staged MARC records &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %s Lot %s %s Liste de lots %s &rsaquo; Commander des notices téléchargées &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: %s Batch %s &rsaquo; %s Manage staged MARC records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %s Batch %s &rsaquo; %s Gérer les notices MARC téléchargées &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
fr: %s Prêt par lot à %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
fr: %s Dans la grille de catalogage "%s" le champ biblionumber est caché dans l'interface %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Biblio-level recall on
fr: %s Rappel au niveau de la notice sur

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
fr: %s Numéro de carte :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
fr: %s Caisse enregistreuse :

note: %1$s: - IF (type == "vendor") - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: %s Change order vendor note %s Change order internal note %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fr: %s Modifier la note du fournisseur %s Modifier la note interne %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
fr: %s Prêter à %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  UNLESS ( language ) %2$s:  END %3$s:  IF ( language ) %4$s:  UNLESS ( checkmodule ) %5$s:  IF ( missing_modules ) %6$s:  END %7$s:  IF ( problems ) %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s Choose your language %s %s %s %s Perl modules missing %s %s Perl version obsolete %s %s Check Perl dependencies %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr: %s Choisir la langue %s %s %s %s Modules Perl manquants %s %s Version de Perl obsolète %s %s Vérifier les dépendances Perl %s &rsaquo; Installateur Web &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
fr: %s Note de circulation&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
fr: %s Ville&nbsp;:

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: %s Réclamations pour %s &rsaquo; %s Réclamations &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF all_done %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Complete %s Create circulation rule %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr: %s Compléter %s Créer une règle de circulation %s &rsaquo; Installation en ligne &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s Confirmer &rsaquo; %s %s Terminé &rsaquo; %s Supprimer et anonymiser des adhérents par lot &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
fr: %s Confirmer le mot de passe&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
fr: %s Note du contact&nbsp;:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
fr: %s Contenus de %s &rsaquo; %s %s Créer une nouvelle liste &rsaquo; %s %s Modifier la liste %s &rsaquo; %s Listes &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
fr: %s Pays&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
fr: %s Créer un nouveau

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
fr: %s Créer un nouveau modèle de club %s

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF credit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %s Credit types &rsaquo; %s Modify credit type %s New credit type %s %s Credit types %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s Types de crédit &rsaquo; %s Modifier un type de crédit %s Ajouter un type de crédit %s %s Types de crédit %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
fr: %s Date de naissance&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Default
fr: %s Défaut

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
fr: %s Par défaut %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ILLDefaultStaffEmail_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ILLDefaultStaffEmail system preference %s
fr: %s Par défaut : %s préférence système %s Par défaut : préférence système ILLDefaultStaffEmail %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReplyToDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReplyToDefault system preference %s
fr: %s Par défaut : %s préférence système %s Par défaut : préférence système ReplyToDefault %s

note: %1$s:  END %2$s:  pref_ReturnpathDefault_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Default: %s system preference %s Default: ReturnpathDefault system preference %s
fr: %s Par défaut : %s préférence système %s Par défaut : préférence système ReturnpathDefault %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
fr: %s Définition des règles de circulation et d'amendes pour "%s" %s Définition des règles de circulation et d'amendes pour tous les sites %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  job.id | html %3$s:  END
en: %s Details of job #%s &rsaquo; %s Jobs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s Details de la tâche de fond #%s &rsaquo; %s Tâches de fond &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
fr: %s Désactivé %s

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
fr: %s Afficher aussi les enfants

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
fr: %s Modification

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr: %s Modification %s %s Nouveau cours %s &rsaquo; Réserves de cours &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
fr: %s Modifier (%s) %s Nouveau %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
fr: %s Modifier le modèle d'étiquette %s %s Nouveau modèle d'étiquette %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
fr: %s Modifier le profil d'imprimante %s %s Créer un profil d'imprimante %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
fr: %s Modification

note: %1$s:  END
en: %s Email:
fr: %s Courriel&nbsp;:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
fr: %s Activé

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
fr: %s Erreur&nbsp;:

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
fr: %s Exclusion de la priorité des réservations locales mise à jour pour "Oui" %s Exclusion de la priorité des réservations locales mise à jour pour "Non" %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
fr: %s Date d'expiration (laissez vide pour un calcul automatique)&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
fr: %s Fax :

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
fr: %s Filtrer par module

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
fr: %s Prénom :

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
fr: %s Empruntable %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s For session
fr: %s Pour la session

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
fr: %s Grille de catalogage

note: %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
fr: %s Grille de catalogage

note: %1$s:  END
en: %s From any library
fr: %s Tout site

note: %1$s:  END
en: %s From home library
fr: %s Depuis le site de rattachement

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
fr: %s Du groupe de réservation local

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
fr: %s Postes budgétaires pour '%s' %s Tous les postes budgétaires %s

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
fr: %s Parti sans laisser d'adresse :

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
fr: %s Regrouper dans un même bloc certains attributs (en fonction de

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
fr: %s Prénom du garant&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
fr: %s Nom de famille du garant&nbsp;:

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
fr: %s Réservation attendue à

note: %1$s:  END %2$s:  pref_MARCOrgCode_link | $raw | $KohaSpan %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s If not filled in defaults to system preference %s. %s If not filled in defaults to system preference MARCOrgCode. %s You can obtain your code from
fr: %s Si non renseigné dans les valeurs par défaut de la préférence système %s. %s Si non renseigné dans les valeurs par défaut de la préférence système MARCOrgCode. %s Vous pouvez obtenir votre code depuis la

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
fr: %s Ignorer la notice entrante

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
fr: %s Ignorer la notice entrante (ses exemplaires pourront être traités)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
fr: %s Ignorer les exemplaires

note: %1$s:  END
en: %s Image file
fr: %s Fichier image

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
fr: %s Initiales&nbsp;:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
fr: %s Document transféré vers

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
fr: %s L'exemplaire est flottant

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
fr: %s L'exemplaire retourne à son site de rattachement

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
fr: %s Exemplaire retourné au site du prêt

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
fr: %s Type de document exclu du prêt. %s %s Exemplaire exclu du prêt %s(%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
fr: %s Exemplaire en attente à

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
fr: %s Dernière valeur : %s Commence par : %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
fr: %s Localisation:

note: %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
fr: %s Connexion avec %s

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
fr: %s Carte perdue :

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
fr: %s Méthode de contact principale :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
fr: %s Vedette principale/ajoutée

note: %1$s:  END
en: %s Middle name:
fr: %s Prénom :

note: %1$s:  IF op == 'edit' %2$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %3$s:  server.servername | html %4$s:  END %5$s:  IF op ==  'add' %6$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %7$s:  END
en: %s Modify %s server %s &rsaquo; %s %s New %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s Modifier %s serveur %s &rsaquo; %s %s Ajouter %s serveur &rsaquo; %s serveurs Z39.50/SRU &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
fr: %sModifier EAN %s Nouveau EAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
fr: %s Modifier compte %s Nouveau compte %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
fr: %s Modifier le type d'autorité %s Nouveau type d'autorité %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
fr: %s Modifier la source de classification %s Ajouter une source de classification %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
fr: %s Modifier le club

note: %1$s:  IF club %2$s:  club.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  club_template.name | html %5$s:  END
en: %s Modify club %s %s Create a new %s club %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s Modifier le club %s %s Créer un nouveau %s club %s &rsaquo; Clubs d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
fr: %s Modifier le modèle de club

note: %1$s:  IF club_template %2$s:  club_template.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify club template %s %s Create a new club template %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s Modifier le modèle de club %s %s Créer un nouveau modèle de club %s &rsaquo; Clubs d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
fr: %s Modifier le type de crédit %s Nouveau type de crédit %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
fr: %s Modifier la devise '%s' %s Créer une devise %s

note: %1$s:  IF desk.desk_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify desk %s New desk %s
fr: %s Modifier la banque de circulation %s Nouvelle banque de circulation %s

note: %1$s:  IF sort_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify filing rule %s Add filing rule %s
fr: %s Modifier la règle de remplissage %s Nouvelle règle de remplissage %s

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s
fr: %s Modifier le code EAN du site %s Ajouter un nouveau code EAN au site %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
fr: %s Modifier la ligne de commande %s Nouvelle commande %s

note: %1$s:  IF ( edit_attribute_type ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron attribute type %s Add patron attribute type %s
fr: %s Modifier le type d'attribut d'adhérent %s Nouveau type d'attribut d'adhérent %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
fr: %s Modifier la liste d'adhérents %s Créer une nouvelle liste d'adhérents %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
fr: %s Modifier la liste d'adhérents %s Nouvelle liste d'adhérents %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s Modifier la liste d'adhérents %s Nouvelle liste d'adhérents %s &rsaquo; Listes d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
fr: %s Modifier la règle de concordance %s Ajouter une nouvelle règle de concordance %s

note: %1$s:  IF split_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s
fr: %s Modifier la règle de découpage %s Ajouter une règle de découpage %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
fr: %s Modifier l'abonnement pour

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
fr: %s Modifier la préférence système '%s' %s Ajouter une préférence système %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New SMTP server &rsaquo; %s Edit SMTP server &rsaquo; %s SMTP servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s Nouveau serveur SMTP &rsaquo; %s Modifier un serveur SMTP &rsaquo; %s Serveurs SMTP &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
fr: %s Nouveau cours %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
fr: %s Nouveau cours %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New identity provider &rsaquo; %s Edit identity provider &rsaquo; %s Identity providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s Nouveau serveur SMTP &rsaquo; %s Modifier un serveur SMTP &rsaquo; %s Serveurs SMTP &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New identity provider domain &rsaquo; %s Edit identity provider domain &rsaquo; %s Identity providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s Nouveau serveur SMTP &rsaquo; %s Modifier un serveur SMTP &rsaquo; %s Serveurs SMTP &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s News %s Pages %s HTML customizations %s
fr: %s Annonces %s Pages %s Personnalisations HTML %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
fr: %s Aucun

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
fr: %s Non %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
fr: %s Aucune action définie pour le modèle. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
fr: %s Pas de budget actif %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
fr: %s Aucune demande d'article ne peut être faite pour cette notice. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
fr: %s Pas de groupe de panier %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
fr: %s Pas d'id de collection attribué. %s Titre déjà utilisé. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
fr: %s Pas de groupe

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
fr: %s Réservation non autorisée

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
fr: %s Pas de budget inactif %s

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
fr: %s Aucun exemplaire n'a été trouvé durant le chargement

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
fr: %s Pas de site

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
fr: %s Pas de restriction %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
fr: %s Aucune commande trouvée %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
fr: %s Aucun résultat %s

note: %1$s:  IF ( noitemsfound ) %2$s:  END %3$s: # display the search results %4$s:  IF ( total )
en: %s No results found %s %s %s
fr: %s Aucun résultat trouvé %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
fr: %s Aucun biblionumber valide n'a été trouvé. %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
fr: %s Aucun code à barres valide trouvé. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
fr: %s Aucun

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
fr: %s Pas en prêt %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
fr: %s Non définie %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
fr: %s Pas encore pris en charge. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
fr: %s Note&nbsp;: la valeur de votre paramètre système 'UsageStatsCountry' n'est pas correcte (%s). Merci d'en choisir une valide. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
fr: %s Note OPAC&nbsp;:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
fr: %s Seuls les exemplaires qui ne doivent pas être transférés seront annulés (préférence système TransferWhenCancelAllWaitingHolds) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
fr: %s Autre nom&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
fr: %s Autre téléphone&nbsp;:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
fr: %s Commande en cours %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
fr: %s Propriétaire

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
fr: %s Propriétaire et utilisateurs

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
fr: %s Propriétaire, utilisateurs et site

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Password updated %s Change username and/or password %s
fr: %s Mot de passe mis à jour %s Modification du nom d'utilisateur et/ou du mot de passe %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
fr: %s Mot de passe&nbsp;:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: %s Détails de l'adhérent %s %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
fr: %s Téléphone&nbsp;:

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Present %s
fr: %s Présent %s

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
fr: %s Courriel principal&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
fr: %s Téléphone principal&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Pronouns:
fr: %s Pronoms :

note: %1$s:  IF ( invoiceclosedate ) %2$s:  name | html %3$s:  IF ( invoice ) %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  name | html %7$s:  END
en: %s Receipt summary for %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Receive orders from %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %s Réception de colis pour %s %sfacture [ %% facture | html %%]%s %s Réception des commandes de %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
fr: %s Date d'inscription&nbsp;:

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
fr: %s Supprimer "En demande" %s Ajouter "En demande" %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
fr: %s Remplacer la notice existante par la notice entrante

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
fr: %s Remplacer les exemplaires si une notice concordante a été trouvée (uniquement pour les exemplaires existant)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
fr: %s Suspension ajoutée pour cause de retard %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( uploadborrowers ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Import patrons &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s Résultat &rsaquo; %s Import d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s Résultats &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
fr: %s Lignes par page %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
fr: %s Lignes par page :

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
fr: %s DÉBUT %s FIN %s

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
fr: %s Civilité&nbsp;:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: %s Rapports sauvegardés %s &rsaquo; Créer à partir d'une requête SQL &rsaquo; %s Vue SQL &rsaquo; Rapports sauvegardés &rsaquo; %s Rapport %s (%s) &rsaquo; Rapports sauvegardés &rsaquo; %s Modifier le rapport %s (%s) &rsaquo; Rapports sauvegardés &rsaquo; %s %s Créer un rapport, étape 1 sur 6 : Choisir un module &rsaquo; %s Créer un rapport, étape 2 sur 6 : Choisir un type de rapport &rsaquo; %s Créer un rapport, étape 3 sur 6 : Sélectionner les colonnes à afficher &rsaquo; %s Créer un rapport, étape 4 sur 6 : Sélectionner les critères de limitation &rsaquo; %s Créer un rapport, étape 5 sur 6 : Choisir les colonnes sur lesquelles faire un total &rsaquo; %s Créer un rapport, étape 6 sur 6 : Choisir l'ordre d'affichage des résultats &rsaquo; %s Assistant de rapports &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( scan_search_term_to_use )
en: %s Scan index for:
fr: %s Parcourir l'index pour :

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
fr: %s Recherche&nbsp;: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
fr: %s Courriel alternatif&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
fr: %s Téléphone alternatif&nbsp;:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
fr: %s Le numéro du périodique est ignoré en cas d'irrégularité. %s Le numéro du périodique est conservé en cas d'irrégularité. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
fr: %s Titre de collection

note: %1$s:  IF ( proposeimport ) %2$s:  END %3$s:  IF ( importdatastructure ) %4$s:  IF ( error ) %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( default ) %9$s:  IF ( upgrading ) %10$s:  ELSE %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  IF ( choosemarc ) %14$s:  END %15$s:  IF ( selectframeworks ) %16$s:  END %17$s:  
en: %s Set up database %s %s %s Error creating database tables %s Database tables created %s %s %s %s Update database %s Install basic configuration settings %s %s %s Select your MARC flavor %s %s Selecting default settings %s %s Default data loaded %s %s Installation complete %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr: %s Configurer la base de données %s %s %s Erreur lors de la création des tables de la base de données %s Tables de la base de données créées %s %s %s %s Mettre à jour la base de données %s Installer les paramètres de configuration de base %s %s %s Choisissez votre format MARC %s %s Choix des paramètres pas défaut %s %s Données par défaut chargées %s %s Installation terminée %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
fr: %s Cartes adhérent

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
fr: %s Quelque chose s'est mal passé. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
fr: %s Critère 1&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
fr: %s Critère 2&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
fr: %s Commande en cours

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
fr: %s État :

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: %s Statistiques pour %s %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
fr: %s Numéro de rue&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
fr: %s Type de voie&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
fr: %s Sujet

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
fr: %s Nom de famille&nbsp;:

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
fr: %s Terme(s).

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
fr: %s Ces exemplaires n'ont pu être déplacés de l'ancienne notice vers la nouvelle&nbsp;: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
fr: %s Il n'y a pas de suggestions acceptées en attente. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
fr: %s Il n'y a pas d'identifiant de notice défini. %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
fr: %s Il n'y a aucun profil CSV défini.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
fr: %s Il n'y a pas de condition pour cette règle. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
fr: %s Il n'y a pas de table à configurer pour ce module. %s %s %s Il n'y a pas de page utilisant la configuration de table dans ce module. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
fr: %s Aucun rapport ne correspond à cet identifiant. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
fr: %s Il n'y a pas de valeur définie pour %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
fr: %s Ce Profil CSV n'existe pas. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
fr: %s Cette autorité n'est utilisée dans aucune notice. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
fr: %s Ce numéro de commande n'existe pas. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
fr: %s Ce rapport semble obsolète, il utilise le champ biblioitems.marcxml.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
fr: %s Total dû :

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
fr: %s Transférer le document à %s : %s %sAnnuler la réservation puis essayer de transférer : %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Ungrouped %s
fr: %s Sans bordereau %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
fr: %s Autorité inconnue %s Détails sur l'autorité n° %s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fr: %s Autorité inconnue %s Details sur l'autorité n° %s (%s) %s &rsaquo; Autorités &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: %s Notice inconnue %s Détails pour %s %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
fr: %s Notice inconnue %s Détails ISBD pour %s %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: %s Notice inconnue %s Détails ISBD pour %s %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC biblio : %s ( %s ) %s
fr: %s Notice inconnue %s Données MARC avec étiquettes : %s ( %s ) %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: %s Notice inconnue %s Détails MARC étiqueté pour %s %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
fr: %s Notice inconnue %s Détails MARC pour

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: %s Notice inconnue %s Détails MARC pour %s %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
fr: %s Télécharger une image pour cette notice bibliographique :

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
fr: %s Télécharger un fichier image pour cet exemplaire :

note: %1$s:  IF ( biblio ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Upload local cover image for %s &rsaquo; %s Upload local cover image &rsaquo; %s Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %s Télécharger des images de couverture locales pour %s &rsaquo; %s Télécharger des images de couverture locales &rsaquo; %s Catalogage &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
fr: %s Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais d'exemplaire perdu (seulement si non payés)) %s

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
fr: %s Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais de gestion d'exemplaire perdu (seulement si non payés)) %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
fr: %s Utilisé dans

note: %1$s:  END
en: %s Username:
fr: %s Identifiant&nbsp;:

note: %1$s:  END
en: %s Version:
fr: %s Version :

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
fr: %s En attente à %s %s jusqu'au %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
fr: %s En attente à %s jusqu'au %s %s

note: %1$s:  IF type == 'WRITEOFF' %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  ELSE %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %5$s:  END
en: %s Write off an amount for %s %s Collect fine payment for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: %s Annuler un paiement pour %s %s Encaisser une amende pour %s %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
fr: %s Oui

note: %1$s:  IF category.can_be_guarantee %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
fr: %s Oui %s Non %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
fr: %s Oui %s Non %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
fr: %s Oui%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
fr: %s Vous n'avez encore rien de public. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
fr: %s Vous n'avez pas de types de facture manuelle définis %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
fr: %s Vous recherchiez %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
fr: %s Vous recherchiez cette notice %s %s Vous recherchiez %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
fr: %s Code postal :

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
fr: %s ajouté au groupe.

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
fr: %s après %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
fr: %s dépouillements

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
fr: %s lots à exporter

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
fr: %s par

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
fr: %s par %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
fr: %s par %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
fr: %s par %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
fr: %s par vous %s%s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
fr: %s par%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
fr: Calendrier %s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
fr: %s calendrier

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s calendrier &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
fr: %s peut seulement faire un maximum de %s réservation(s) sur cette notice.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
fr: %s peut poser au maximum %s réservation(s).

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
fr: %s peut faire %s des %s réservations demandées sur un maximum total de réservations de %s.

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
fr: %s ne peut être ouvert

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
fr: %s ne peut réserver aucun de ces exemplaires.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
fr: %s ne peut réserver aucun des exemplaires de ce titre.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
fr: %s Document(s) en prêt:

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
fr: %s commentaires

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
fr: Données %s ajoutées

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
fr: %s jours

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
fr: %s répertoires traités.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
fr: %s répertoires scannés.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
fr: %s désactivé %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
fr: %s impossible à décompresser

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
fr: %s grille de catalogage

note: %1$s:  frameworkcode | html
en: %s framework structure
fr: %s structure de la grille

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
fr: %s poste(s) budgétaire(s) sont attaché(s) à ce budget. Vous devez supprimer tous les postes budgétaires attachés avant de supprimer ce budget.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
fr: %s comporte

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
fr: %s a %s réservation(s) en attente de retrait.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
fr: %s a été retiré du groupe.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding fines.
fr: %s n'a pas de charges à recouvrer.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
fr: %s a trop de réservations.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
fr: %s réservation(s) restante(s)

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
fr: Exemplaires de %s (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
fr: %s image(s) déplacée(s) dans la base&nbsp;:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
fr: %s images trouvées

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
fr: %s champs importants vides (surlignés)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
fr: %s dossier(s) importé(s) %s(le dernier étant %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
fr: %s pour %s

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
fr: %s pour %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
fr: %s dans l'onglet %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
fr: %s est limité. Merci de Vérifier que cet adhérent devrait toujours être limité.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
fr: %s fascicules

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
fr: %s fascicules %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
fr: %s champs obligatoires vides

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
fr: %s exemplaire(s) trouvé(s) et téléchargé(s) dans le réservoir

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
fr: %s exemplaire(s) sont attachés à cette notice. Vous devez supprimer tous les exemplaires avant de supprimer cette notice.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
fr: %s exemplaire(s) lié(s).

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
fr: %s exemplaire(s) n'a(ont) pu être supprimé(s) : %s%s %s

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
fr: %s exemplaire(s) supprimé(s).

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
fr: %s exemplaire(s) restant(s)

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
fr: %s item(s) modifié(s) (avec %s champ(s) modifié(s)).

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
fr: %s exemplaire(s) modifié(s)&nbsp;: vu pour la dernière fois fixé à %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
fr: %s limite de site

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
fr: %s limites de site

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
fr: %s champs obligatoires vides (surlignés)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
fr: %s mois %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
fr: %s non importé(s), parce qu'il était déjà dans la table des adhérents et que l'écrasement est désactivé %s(dernier était %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
fr: %s non importé(s), parce qu'il(s) ne sont pas dans le format attendu ! %s(dernier était %s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
fr: %s note(s) marquée(s) comme non lue(s).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
fr: %s note(s) marquée(s) comme lue(s).

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
fr: %s de %s résultats chargés, affinez votre recherche pour voir d'autres notices

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
fr: %s le %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
fr: %s le %s jusqu'au %s

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
fr: %s ou %s n'importe lequel disponible

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
fr: %s commande(s) liée(s).

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
fr: %s commande(s) restante(s)

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
fr: %s écrasés %s(dernier était %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
fr: %s adhérents ont été effacés avec succès

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
fr: %s adhérents ont été effacés avec succès

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
fr: %s adhérents seront supprimés

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
fr: %s adhérents ont été effacés avec succès (si ça n'était pas un test)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
fr: %s l'historique des prêts de l'adhérent sera anonymisé

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
fr: %s en attente

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
fr: Préférences %s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
fr: %s rapport(s) d'anomalie noté(s) comme fermé(s).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
fr: %s rapport(s) d'anomalie noté(s) comme nouveau(x).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
fr: %s rapport(s) d'anomalie noté(s) comme vu(s).

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
fr: %s citations n'ont pas été importées. Une erreur est survenue

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
fr: %s citations importées avec succès

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
fr: %s notice %s : %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
fr: %s notice(s)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
fr: %s notice(s) supprimée(s).

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
fr: %s notice(s) manquante(s) sur un total de of %s dans l'index %s.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
fr: %s notice(s) dans le fichier

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
fr: %s notice(s) non téléchargée(s) à cause d'erreurs MARC

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
fr: %s fiches traitée(s)

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
fr: %s notice(s) téléchargée(s)

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
fr: %s notice(s) avec au moins une notice concordante dans le catalogue &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
fr: %s résultat(s) %spour

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
fr: %s résultat(s) dans le catalogue,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
fr: %s résultat(s) dans le réservoir

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
fr: %s colis

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
fr: %s liste de routage à un abonnement

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
fr: %s listes de routage à un abonnement

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
fr: %s abonnement(s) sont attachés à cette notice. Vous devez supprimer tous les abonnements avant de supprimer cette notice.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
fr: %s abonnement(s) lié(s).

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
fr: %s abonnement(s) restant(s)

note: %1$s:  END
en: %s terms
fr: %s termes

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
fr: %s fois

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
fr: %s à commander

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
fr: %s indisponible :

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
fr: %s semaines %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
fr: %s vont expirer avant

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
fr: %s année(s)

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
fr: %s | Configuration provenant de : %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.config != ''
en: %s | Config: %s
fr: %s | Configuration : %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
fr: %s | Environnement (TZ): %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
fr: %s | Précédemment attribué à %s %s (%s) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF memcached_servers %3$s:  IF memcached_running and is_memcached_still_active
en: %s | Status: %s %s
fr: %s | Statut&nbsp;: %s %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: %s%s &rsaquo; Modifier l'abonnement%sNouvel abonnement%s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
fr: %s%s (partagé)%s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
fr: %s%s : %sCommandes en retard

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
fr: %s%s par %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
fr: %s %s par %s%s %s (

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
fr: %s%s dans

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
fr: %s%s dans le catalogue %s%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
fr: %s%s étiquette isolée%s%s étiquettes isolées%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
fr: %s%s%s(pas de numéro de téléphone)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
fr: %s%s%s(pas d'adresse de courriel)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
fr: %s%s%s(aucun)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
fr: %s%s%sL'exemplaire n'a pas été transféré%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
fr: %s%s%sLien vers la ressource%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
fr: %s%s%sN/D%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
fr: %s%s%sPas de titre%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
fr: %s%s%sPas de code à barres%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
fr: %s%s%sPas de cote%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
fr: %s%s%sAucun modèle de bordereau trouvé%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
fr: %s%s%sAucun modèle de bordereau trouvé%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s
fr: %s%s%sErreur de page%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %s%s%sErreur de page%s &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
fr: %s%s&nbsp;avec limite(s)&nbsp;:

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
fr: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Demandé le %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
fr: %s%s, par %s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
fr: %s%s, par %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
fr: %s%s ; Édité par %s %s%s en

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s%sModifier la devise '%s'%sNouvelle devise%s%s %sConfirmer la suppression de la devise '%s'%s %sDevises%s &rsaquo; Devises &amp; Taux de change &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( budget_id ) %3$s:  IF ( budget_name ) %4$s:  budget_name | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END
en: %s%sModify fund%s '%s'%s%sAdd fund%s &rsaquo;%s Funds &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: %s%sModifier le poste budgétaire%s '%s'%s%sAjouter un poste budgétaire%s &rsaquo;%s Postes budgétaires &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
fr: %s&copy; %s %s %s; Volume :

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
fr: %s&copy; %s %s %svolume&nbsp;:

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
fr: %s(%s)%s a été rappelé par

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
fr: %s(MM/JJ/AAAA)%s(JJ/MM/AAAA)%s(JJ.MM.AAAA)%s(AAAA-MM-JJ)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
fr: %s(utilisateur supprimé)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
fr: %s(TTC)%s(HT)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
fr: %s(TTC)%s(HT)%s

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
fr: %s, %s,%s depuis %s %s Document transféré vers

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
fr: %s, Numéro d'exemplaire : %s%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
fr: %s, par %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
fr: %s, par %s%s%s-

note: %1$s:  IF ( nopermission ) %2$s:  END %3$s:  IF ( timed_out ) %4$s:  END %5$s:  IF ( different_ip ) %6$s:  END %7$s:  IF ( invalid_username_or_password ) %8$s:  END %9$s:  IF ( loginprompt ) %10$s:  END
en: %sAccess denied%s %sSession timed out%s %sIP address change%s %sInvalid username or password%s %sLog in to the Koha web installer%s &rsaquo; Koha
fr: %sAccès refusé%s %sLa session a expiré%s %sVotre adresse IP a changé%s %sIdentifiant ou mot de passe invalide%s %sSe connecter à l'installation en ligne de Koha%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAcquisitions statistics &rsaquo; Results%sAcquisitions statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: %sStatistiques sur les acquisitions &rsaquo; Résultats%sStatistiques sur les acquisitions%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
fr: %sActif%sInactif%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
fr: %sAjouter un nouvel abonnement%s (

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
fr: %sAjouter%sIgnorer%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
fr: %sAjouter%sIgnorer%s

note: %1$s:  IF ( status ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sApproved comments%sComments awaiting moderation%s &rsaquo; Comments &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %sCommentaires approuvés%sCommentaires en attente de modération%s &rsaquo; Commentaires &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
fr: %sNotices d'autorité%sNotices bibliographiques%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
fr: %sAutorité%sBibliographique%s

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sBatch item deletion%sBatch item modification%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %sSuppression d'exemplaires par lot%sModification d'exemplaires par lot%s &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCash register statistics &rsaquo; Results%sCash register statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: %sStatistiques d'encaissement &rsaquo; Résultats%sStatistiques d'encaissement%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCatalog statistics &rsaquo; Results%sCatalog statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: %sStatistiques sur le catalogue &rsaquo; Résultats%sStatistiques sur le catalogue%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
fr: %sLimite de prêt et réservation par catégorie d'adhérent pour %s%sLimite de prêt et réservation par défaut par catégorie d'adhérent%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
fr: %sCopie%sScan%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
fr: %sImpossible de créer une nouvelle liste. Contrôlez son nom.

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: %sCréer une liste de routage%sModifier une liste de routage%s &rsaquo; %s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
fr: %sSupprimer%sIgnorer%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: %sQuitus pour %s %s (%s)%s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
fr: %sA rendre %s%sSur étagère%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
fr: %sERREUR: Impossible de créer le nouvel exemplaire.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
fr: %sERREUR&nbsp;: Impossible de modifier la notice bibliographique.%s %sERREUR&nbsp;: Impossible d'obtenir le numéro d'exemplaire pour ce code à barres.%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %sEdition (%s)%sCréation%s &rsaquo; Lots &rsaquo; Créateur de cartes adhérent &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %sEdition (%s)%sCréation%s &rsaquo; Format &rsaquo; Créateur de cartes adhérent &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %sEdition (%s)%sCréation%s &rsaquo; Profils &rsaquo; Créateur de cartes adhérent &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Templates &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %sEdition (%s)%sCréation%s &rsaquo; Modèles &rsaquo; Créateur de cartes adhérent &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
fr: %sModifier le cours%sCréer un cours%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label batch (%s)%sNew label batch%s&rsaquo; Batches &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %sModification d'étiquettes par lot (%s)%sCréation d'étiquettes par lot%s&rsaquo; Lots &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label layout %s %s New label layout %s &rsaquo; Layouts &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %sModification du format d'étiquettes %s %s Création d'un format d'étiquettes %s &rsaquo; Formats &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit label template %s %s New label template %s &rsaquo; Templates &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %sModification du modèle d'étiquettes %s %s Création d'un modèle d'étiquettes %s &rsaquo; Modèles &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit printer profile %s %s New printer profile %s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %sModifier un profil d'imprimante %s %s Créer un profil d'imprimante %s &rsaquo; Profils &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF is_edit || course_reserve %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  course.course_name | html
en: %sEdit reserve%sAdd reserves%s &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr: %sModifier une réserve%sAjouter des réserves%s &rsaquo; %s &rsaquo; Réserves de cours &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
fr: %sModifier le%sCréer un%s modèle de carte d'adhérent%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
fr: %sModifier le%sCréer le%s format du texte de la carte d'adhérent

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
fr: %sModifier le%sCréer un%s profil d'imprimante%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: %sModification %s (Numéro de notice %s)%sAjouter une notice MARC%s &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
fr: %sAdresse de livraison libre%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
fr: %sPoste budgétaire%s"N° du Panier""%s"Nom du panier"%s"Autorisé par"%s"N° de notice"%sTitre%sDevise%s"Prix fournisseur"%sPrix de vente conseillé%s"Prix budgété"%sQuantité%s"Total prix de vente conseillé"%s"Coût total"%s"Date d'entrée"%s"Date de réception"%s"Note interne"%s"Note fournisseur"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
fr: %sCaché par défaut%sMontré%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
fr: %sCaché%sMontré%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
fr: %sRéservation(s)&nbsp;:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
fr: %sRègle de réservation par type de document pour %s%sRègle de réservation par défaut par type de document%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
fr: %sLes enregistrements de ces exemplaires ne peuvent être traités car le nombre de champs de l'exemplaire est inexact.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
fr: %sNom du gestionnaire%sNuméro de carte de l'adhérent%sNom de l'adhérent%sBibliothèque de la transaction%sDate de la transaction%sMise à jour%sType de la transaction%sNotes%sMontant%sTitre%sCode à barres%sType de document%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
fr: %sCrédit manuel%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify %sAdd %s a system preference
fr: %sModifier %sAjouter %s une préférence système

note: %1$s:  IF ( authid ) %2$s:  authid | html %3$s:  authtypetext | html %4$s:  ELSE %5$s:  authtypetext | html %6$s:  END
en: %sModify authority #%s (%s)%sAdding authority (%s)%s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fr: %sModifier l'autorité n° %s (%s)%sAjouter une autorité (%s)%s &rsaquo; Autorités &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
fr: %sModifier l'encaissement%sAjouter un nouvel encaissement%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
fr: %sModifier le texte de la grille%sAjouter une grille%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
fr: %sModifier site%sNouveau site%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
fr: %sModifier notification%sAjoute une notification%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %sModifier les détails d'une commande (ligne #%s)%sCréer une commande%s &rsaquo; Panier %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
fr: %sModifier la citation%sNouvelle citation%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
fr: %sModifier le champ%s %sNouveau champ%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
fr: %sNouveau %sPanier %s (%s) pour

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %sNouveau %sPanier %s (%s) pour %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
fr: %sNon%sOui%s

note: %1$s:  IF ( opsearch ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrder from external source%sSearch results &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Order from external source%s &rsaquo; Koha
fr: %sCommander d'une source externe%sRésultats de la recherche &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Commander d'une source externe%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( order_loop ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrders search &rsaquo; Search results%sOrder search%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %sRecherche de commandes &rsaquo; Résultats de recherche%sRecherche de commande%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( booksellername ) %2$s:  booksellername | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sOrders with uncertain prices for vendor %s%sOrders with uncertain prices%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: %sCommandes aux prix indéterminés pour le fournisseur %s%sCommandes aux prix indéterminés%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
fr: %sRetard !%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
fr: %sRetards : %s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.firstname | html %5$s:  END
en: %sPassword updated %sUpdate password for %s, %s%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: %sMot de passe mis à jour %sModifier le mot de passe de %s, %s%s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sPatrons statistics &rsaquo; Results%sPatrons statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: %sStatistiques adhérents &rsaquo; Résultats%sStatistiques adhérents%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
fr: %sSupprimer%sIgnorer%s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %sResults of search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s%sYou did not specify any search criteria%s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: %sRésultats de la recherche %spour '%s'%s%s&nbsp;avec pour restriction :&nbsp;'%s'%s%sVous n'avez pas spécifié de critère de cherche%s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
fr: %sAnnuler le statut en transfert%sAnnuler le statut en attente%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: %sModérer%sModérer les commentaires%s &rsaquo; Commentaires &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
fr: %sDébut de l'intervalle%sFin de l'intervalle%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
fr: %sLe fichier que vous essayez de télécharger est vide.%s %sVous n'avez pas sélectionné de fichier à télécharger.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
fr: %sLe fichier que vous essayez de télécharger est vide.%s %sVous n'avez pas sélectionné de fichier à télécharger.%s %sParamètre de script invalide ou manquant.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
fr: %sIl n'y a pas de ligne de commande réceptionnée.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
fr: %sCe compte ne peut pas voir les informations adhérent demandées. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
fr: %sCette notice n'a pas d'exemplaire.%s

note: %1$s:  IF TwoFA_prompt %2$s:  END %3$s:  IF TwoFA_setup %4$s:  END %5$s:  IF ( loginprompt ) %6$s:  END %7$s:  IF too_many_login_attempts %8$s:  ELSIF invalid_username_or_password %9$s:  END %10$s:  IF ( different_ip ) %11$s:  END %12$s:  IF ( timed_out ) %13$s:  END %14$s:  IF ( nopermission ) %15$
en: %sTwo-factor authentication%s %sTwo-factor authentication setup%s %sLog in to Koha%s %sThis account has been locked. %sInvalid username or password%s %sIP address change%s %sSession timed out%s %sAccess denied%s %sError authenticating in external provider%s &rsaquo; Koha
fr: %sAuthentification à deux facteurs%s %sParamétrages de l'authentification à deux facteurs%s %sSe connecter à Koha%s %sCe compte a été bloqué. %sNom d'utilisateur ou mot de passe invalide%s %sChangement d'adresse IP%s %sSession expirée%s %sAccès refusé%s %sErreur d'authentification par fournisseur externe%s &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
fr: %s Oui%s,

note: %1$s:  IF restriction.is_default %2$s:  END
en: %sYes%s
fr: %sOui%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
fr: %sOui%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fr: %sOui%sNon%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
fr: %sOui%sNon%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
fr: %sune liste :%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
fr: %set %s %s %s avec ISSN correspondant

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
fr: %sà %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
fr: %sb - Entête suivante

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
fr: %sb = nom ultérieur

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
fr: %spar %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
fr: %sc = nom officiel

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
fr: %sd - Acronyme

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
fr: %sd = acronyme / initiale / abréviation

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
fr: %se = pseudonyme

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
fr: %sf - oeuvre musicale

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
fr: %sf = nom réel

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
fr: %sg - Terme générique

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
fr: %sg = terme ou nom plus large

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
fr: %sh - Terme spécifique

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
fr: %sh = nom ou terme plus restrictif

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
fr: %si - Expression d'instruction de renvoi dans la sous-zone $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
fr: %si = nom en religion

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
fr: %sj = nom d'épouse

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
fr: %sk = nom de jeune fille

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
fr: %sl = pseudonyme partagé

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
fr: %sm = nom séculier

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
fr: %sn - Non applicable

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
fr: %sn = différente forme de règle d'un nom

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
fr: %so = nom attribué / titre conventionnel d'une œuvre

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
fr: %sr - Définition des relations dans la $i ou la $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
fr: %st - Collectivité mère immédiate

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
fr: %sx = non applicable

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
fr: %sz = autre

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
fr: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgare)

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
fr: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russe)

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
fr: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainien)

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
fr: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebreu)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
fr: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Ourdou)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
fr: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persan)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
fr: &#20013;&#25991; (Chinois)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
fr: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
fr: &#26085;&#26412;&#35486; (Japonais)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
fr: Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
fr: &#54620;&#44397;&#50612; (Coréen)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
fr: &#x010D;e&#353;tina (Tchèque)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
fr: &lt;&lt; Retour aux suggestions

en: &lt;&lt; Previous
fr: &lt;&lt; Précédent

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
fr: &lt;a href="[856u]"&gt;ouvrir le site&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Auteur (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Cote

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de congrès

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de congrès (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Auteur collectivité

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Auteur collectivité (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tous les mots (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de personne

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de personne (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titre de collection

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes génériques

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes spécifiques

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet et termes associés

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sujet (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titre (expression)

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
fr: &nbsp;&nbsp;(format: aaaa-aaaa) %s %s %s

en: &nbsp;Show inactive funds:
fr: &nbsp;Afficher les postes budgétaires inactifs :

en: &nbsp;Show inactive:
fr: &nbsp;Y compris inactifs&nbsp;:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
fr: &quot;%s&quot; n'est ni permis ni interdit.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
fr: &quot;%s&quot; est permis.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
fr: &quot;%s&quot; est interdit.

en: &quot;STARTDATE:January 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;
fr: &quot;DEBUT:1er janvier 2010&quot;,&quot;SUIVI:Jour&quot;

note: %1$s:  biblio.title | html
en: &rsaquo; Confirm recalls on %s
fr: &rsaquo; Confirmer les rappels sur %s

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
fr: &rsaquo; Résultats de la recherche sur la base de connaissance Mana

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
fr: &rsaquo; Historique des rappels pour %s

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
fr: le "mot de passe" devrait être stocké en clair et sera converti en hash Bcrypt (si vos mots de passe sont déjà cryptés, discutez des options avec votre administrateur système). Les mots de passe ne seront pas écrasés par la mise à jour à moins que l'option "Remplacer les mots de passe" ne soit cochée.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
fr: (La date de retour effective est fixée au %s)

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
fr: (%s exemplaires).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
fr: (%s adhérents et %s exemplaires).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
fr: (%s adhérents).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
fr: (%s) et est (sont) en transfert vers %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
fr: (%s) à %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
fr: (%s) à %s depuis %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
fr: (%s) pour

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
fr: (%s) de

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
fr: (%s) est réservé pour

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
fr: (%s) est en attente de retrait par

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
fr: (%s) document transféré vers

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
fr: (%s) est prêté à

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
fr: (%s) est déjà prêté à cet adhérent. Voulez-vous le renouveler ?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
fr: (%s) est réservé pour

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
fr: (%s) à

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
fr: (%s). %s Faire le retour et le prêter ? %s

en: (Accruing)
fr: (Cumulé)

en: (Acronym)
fr: (Acronyme)

en: (All libraries)
fr: (Tous les sites)

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
fr: (Valeurs autorisées pour %s)

en: (Broader heading)
fr: (Terme générique)

en: (Cancelled)
fr: (Annulé)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
fr: (Actuel: %s - %s)

en: (Earlier heading)
fr: (Vedette précédente)

en: (Error)
fr: (Erreur)

en: (Example: "001,245ab,600")
fr: (Exemple: '001,245ab,600')

en: (Filtered.
fr: (Filtré.

en: (Forgiven)
fr: (Dette remise)

en: (Immediate parent body)
fr: (Collectivité mère immédiate)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
fr: (Bornes incluses, par défaut de %s jours avant à %s jours après aujourd'hui. Modifiez les plages de dates selon vos besoins.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
fr: (Bornes incluses, par défaut d'il y a %s jours à aujourd'hui. Modifiez les plages de dates selon vos besoins.)

en: (Indonesian)
fr: (Indonésien)

en: (Later heading)
fr: (Vedette suivante)

en: (Lost)
fr: (Perdu)

en: (Musical composition)
fr: (Oeuvre musicale)

en: (Narrower heading)
fr: (Terme approchant)

en: (None)
fr: (Aucun)

en: (Not lost)
fr: (Non perdu)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
fr: (Numéro de notice %s) %s Ajouter Notice %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
fr: (Numéro de notice %s) %s Ajouter Notice %s

en: (Refunded)
fr: (Remboursé)

en: (Replaced)
fr: (Remplacé)

en: (Required)
fr: (Obligatoire)

en: (Returned)
fr: (Rendu)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
fr: (Ignorer les notices marquées comme vues à ou après cette date.)

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
fr: (Code de statut : %s)

en: (Tax exc.)
fr: (Total HT)

en: (Tax inc.)
fr: (Total TTC)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
fr: (L'erreur était : %s, voir le fichier de log de Koha pour plus d'informations).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
fr: (L'erreur était : %s. Voir le fichier de log de Koha pour plus d'informations).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
fr: (%s abonnement(s) lié(s) à ce titre).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
fr: (Il s'agit d'une valeur de secours causée par une mauvaise configuration)

en: (Uncertain)
fr: (Indéterminé)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
fr: (Inconnu)

en: (Voided)
fr: (Annulé)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
fr: (liste de choix pour Choice (séparé par |) et colonnes|lignes pour Textarea)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
fr: (ajusté pour %s, %sTTC%sHT%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
fr: (ajusté pour %s, HT)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
fr: (ajusté pour %s, TTC)

en: (amounts will be rounded down)
fr: (les montants seront arrondis au chiffre inférieur)

en: (budgeted cost * quantity)
fr: (prix remisé budgété * quantité)

en: (can be positive or negative)
fr: (peut être positif ou négatif)

en: (checking)
fr: (vérification)

en: (closed)
fr: (fermé)

en: (current stage highlighted)
fr: (étape actuelle surlignée)

en: (default if none is defined)
fr: (défaut si rien n'est défini)

en: (default)
fr: (par défaut)

en: (enter amount in numerals)
fr: (en chiffre)

en: (exclusive)
fr: (inclus)

en: (fast cataloging)
fr: (catalogage rapide)

en: (if empty, subscription is still active)
fr: (si vide, l'abonnement est en cours)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
fr: (si vous sélectionnez une valeur ici, les indicateurs seront limités à la liste des valeurs autorisées)

en: (inactive)
fr: (inactif)

en: (inclusive)
fr: (bornes incluses)

en: (inclusive)
fr: (bornes incluses)

en: (inclusive) to
fr: (inclus) à

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
fr: (modifié le %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
fr: (doit être un nombre supérieur à 0)

note: SCRIPT
en: (never)
fr: (jamais)

en: (no library)
fr: (pas de site)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
fr: (seulement %s)

en: (received)
fr: (reçu)

en: (record kept)
fr: (notice conservée)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
fr: (recherches apparentées&nbsp;: %s%s%s)

en: (remove)
fr: (Supprimer)

note: %1$s:  biblio.match_score | html
en: (score = %s):
fr: (score = %s) :

en: (select a library)
fr: (sélection d'un site)

en: (start date of the 1st subscription)
fr: (date de début du 1er abonnement)

en: (tax exclusive)
fr: (HT)

en: (tax inclusive)
fr: (TTC)

en: (use * to do a fuzzy search)
fr: (utiliser * pour une recherche floue)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
fr: ) %s Regroupe des types d'attributs sous un même intitulé (en fonction des valeurs autorisées de la catégorie 'PA_CLASS') %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
fr: ) %s Pas de dernier encaissement %s

en: ) is currently restricted.
fr: ) est actuellement exclu du prêt.

en: ) is not checked out to a patron.
fr: ) n'est pas prêté à un autre adhérent.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
fr: ) maintenant dû le %s

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
fr: ) renouvelé pour %s %s (

en: ) you selected does not exist.
fr: ) que vous avez sélectionnée n'existe pas.

en: ** Vendor's listings already include tax.
fr: ** Les prix fournisseurs incluent déjà la TVA.

en: , Cyprus
fr: , Chypre

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
fr: , OH, USA (tests de Koha 3.0 beta)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
fr: , Ohio, USA (MARC, documentation, maintenance des templates)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
fr: , PA, USA (Intégration de zebra dans Koha 3.0)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
fr: , Pascale Nalon (ENSMP), et beaucoup d'autres

en: , Please transfer this item.
fr: , transférer ce document, SVP.

en: , by the
fr: , par le

en: , greater than or equal to 1
fr: , supérieur ou égal à 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
fr: , les réservations posées par les adhérents de cette catégorie ne seront pas prioritaires

en: , please ask an administrator to check your configuration.
fr: , veuillez demander à un administrateur de vérifier votre configuration.

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
fr: , merci de passer en retour pour vérifier son statut %s %s %s %s

en: , when the next team will be elected.
fr: , lorsque la nouvelle équipe sera élue.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
fr: - Le montant du budget ne peut pas être vide

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
fr: - Le code du budget ne peut pas être vide

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
fr: - Le nom du budget ne peut pas être vide

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
fr: - le budget parent est le budget courant

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
fr: - La première date de parution n'est pas définie

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
fr: - La fréquence n'est pas définie

en: - None -
fr: - Aucun -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
fr: - Sélectionner le document à réserver

en: -- All --
fr: -- Tout --

en: -- Choose --
fr: -- Choisir --

en: -- Choose a patron list --
fr: -- Choisir une liste d'adhérent --

en: -- Choose a reason --
fr: -- Choisir une raison --

en: -- Choose a status --
fr: -- Choisir un état --

en: -- Choose format --
fr: -- Choisir un format --

en: -- Choose one --
fr: -- En choisir Un --

en: -- None --
fr: -- Aucun --

en: -- Select an option--
fr: --Sélectionner une option--

en: -- none --
fr: -- aucun --

en: -- please choose --
fr: -- svp choisir --

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
fr: . %s n'importe lequel disponible. %s

en: . Check out anyway?
fr: . Prêter quand même&nbsp;?

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
fr: . Cliquer sur "Soumettre votre suggestion" pour ignorer ce message.

en: . Deletion is not possible.
fr: . Suppression impossible

en: . Deletion not possible
fr: . Suppression impossible

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
fr: . Si un enregistrement a plus d'un attribut, les champs doivent être entrés en tant que chaîne sans guillemets (exemples précédents), ou bien les champs entourés de guillemets et délimités par des virgules :

en: . Please re-enter the new password.
fr: . Merci de resaisir votre nouveau mot de passe.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
fr: . Merci de garder cet exemplaire et de le faire passer en réservation.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
fr: . La seconde syntaxe sera exigée si les données peuvent contenir une virgule, comme une date.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
fr: .%sVotre administrateur doit définir au moins un site.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
fr: %sVotre administrateur doit définir au moins une catégorie d'adhérent.%s

en: ... or...
fr: ...ou...

en: ...and:
fr: ... et&nbsp;:

en: ...to
fr: ...à

en: 0 subscription routing lists
fr: 0 abonnement à des listes de routage

en: 0 to disable
fr: 0 pour désactiver

en: 0 to order
fr: 0 à commander

en: 1 batch to export
fr: 1 lot à exporter

en: 1st
fr: le 1er

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
fr: : %sOui%sNon%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
fr: : %sune liste&nbsp;:%s

en: : Barcode must be unique.
fr: : Le code à barres doit être unique.

en: : Barcode must be unique.
fr: : le code à barres doit être unique.

en: : Item not found.
fr: : Exemplaire non trouvé.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
fr: : Dernier exemplaire d'une notice bibliographique sur laquelle il y a une réservation.

en: : The items do not belong to your library.
fr: : Les exemplaires n'appartiennent pas à votre site.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
fr: : impossible de calculer le code à barres. Ajout d'exemplaire abandonné.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
fr: : impossible de déterminer automatiquement le code à barres. Ajout d'exemplaire abandonné.

en: : item has a waiting hold.
fr: : l'exemplaire a une réservation en attente.

en: : item has linked
fr: : l'exemplaire est lié à

en: : item is checked out.
fr: : le document est prêté.

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
fr: : un ou plusieurs des exemplaires associés ne peuvent être supprimés à ce stade.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
fr: &lt;&lt; Retour

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
fr: &lt;&lt; Supprimer

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
fr: Une notification NOTIFY_MANAGER sera générée et envoyée au gestionnaire si une adresse mail valide est renseignée. Cette option peut être cochée si un nouveau gestionnaire est sélectionné.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
fr: Une notice bibliographique existe déjà pour cette demande, mais sans exemplaire. Vous êtes sur le point de créer un exemplaire et de le prêter

en: A field name is required
fr: Un nom de champ est obligatoire

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
fr: 'YES_NO' est un champ de valeur autorisé générique qui peut-être utilisé partout où vous avez besoin d'un simple menu déroulant oui/non.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
fr: Un groupe portant le nom %s existe déjà.

en: A librarian
fr: Un bibliothécaire

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
fr: Une liste de statuts additionnels pour les suggestions qui peuvent être utilisés en complément des valeurs par défaut.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
fr: Une liste de raisons qui s'affichent dans le formulaire de suggestion dans l'OPAC.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
fr: Une autorité correspondante a été trouvée dans la base.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
fr: Une nouvelle version de ce site est disponible. Voulez-vous la télécharger?

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
fr: Une réservation non prioritaire n'empêche pas le renouvellement d'un prêt en cours

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
fr: Un code de bibliothèque inexistant ou invalide a été fourni. Veuillez vérifier que vous avez défini une bibliothèque.

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
fr: Un adhérent de la bibliothèque %s

en: A pattern with this name already exists.
fr: Un modèle portant ce nom existe déjà.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
fr: Un remboursement des frais d'exemplaire perdu a été appliqué sur le compte de l'adhérent et si une amende de retard a été oubliée quand l'exemplaire a été marqué comme perdu, cela a été annulé.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
fr: Un remboursement des frais d'exemplaire perdu a été appliqué sur le compte de l'adhérent et une nouvelle amende pour retard a été calculée et appliquée.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account.
fr: Un remboursement pour l'exemplaire perdu a été affecté au compte de l'adhérent emprunteur.

en: A refund for the lost item processing charge has been applied to the borrowing patron's account.
fr: Un remboursement pour l'exemplaire perdu a été affecté au compte de l'adhérent emprunteur.

en: A similar document already exists:
fr: Un document semblable existe déjà :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
fr: Une traduction existe déjà pour cette langue.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
fr: 'REPORT_GROUP' permet de trier et filtrer les rapports. Les valeurs par défaut dans cette catégorie incluent les modules Koha (Compte lecteur, Acquisitions, Catalogue, Circulation, Adhérents)

en: ALL items fields MUST :
fr: TOUS les champs d'exemplaire DOIVENT&nbsp;:

en: AND
fr: ET

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Clefs API &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API Keys for %s
fr: Clés API pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
fr: Clés API pour %s

en: About Koha
fr: À propos de Koha

en: About Koha &rsaquo; Koha
fr: A propos de Koha &rsaquo; Koha

en: Abstracts / Summaries
fr: Résumés analytiques ou sommaires

en: Academic
fr: Universitaire

en: Accepted
fr: Acceptée

en: Accepted by
fr: Acceptée par

en: Accepted by the library
fr: Acceptée par la bibliothèque

en: Accepted by:
fr: Acceptée par&nbsp;:

en: Accepted date from:
fr: Acceptée depuis le&nbsp;:

en: Accepted on:
fr: Acceptée le&nbsp;:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
fr: Paiement accepté (%s) de

en: Access URL
fr: URL d'accès

en: Access files
fr: Accès aux fichiers

en: Access files
fr: Accès aux fichiers

en: Access files stored on the server, like log files or reports
fr: Accéder aux fichiers stockés sur le serveur, comme des registres ou des rapports

en: Access the point of sale page and take payments
fr: Accéder à la page des transactions et encaisser les paiements

en: Access to all librarian functions
fr: Accès à toutes les fonctions bibliothécaires

en: Access to the files stored on the server
fr: Accès aux fichiers stockés sur le serveur

en: Access your background jobs
fr: Accéder à vos tâches de fond

note: SCRIPT
en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Accessibility advocate:
fr: Accessibility advocate :

en: Accessibility advocates:
fr: Accessibility advocates :

en: Accession date
fr: Date d'entrée dans les collections&nbsp;:

en: Accession date (inclusive)
fr: Date d'entrée dans les collections (bornes incluses)

en: Accession date:
fr: Date d'entrée dans les collections :

en: Account creation fee
fr: Frais de création de compte

en: Account credit
fr: Crédit du compte

en: Account credit types
fr: Types de crédit

en: Account debit types
fr: Types de débit

en: Account fines and payments
fr: Détails financiers

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
fr: Compte de %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
fr: Compte de %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Compte de %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Account has been administratively locked
fr: Ce compte a été administrativement verrouillé

en: Account has been locked
fr: Ce compte a été verrouillé

en: Account has expired
fr: Le compte a expiré

en: Account not found
fr: Compte introuvable

en: Account number:
fr: Numéro de compte :

en: Account renewal fee
fr: Frais de renouvellement de compte

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
fr: Compte de&nbsp;: %s %s (%s)

en: Account type
fr: Type de compte

en: Account type:
fr: Type de compte :

en: Account:
fr: Compte :

en: Accounting
fr: Comptabilité

en: Accounting details
fr: Détails financiers

en: Accounts
fr: Comptes

en: Acquisition
fr: Acquisitions

en: Acquisition claim
fr: Réclamation d'une commande

en: Acquisition date
fr: Date d'acquisition

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
fr: Date d'acquisition (aaaa-mm-jj)

en: Acquisition date: newest to oldest
fr: Date d'acquisition: du plus récent au plus ancien

en: Acquisition date: oldest to newest
fr: Date d'acquisition&nbsp;: du plus ancien au plus récent

en: Acquisition details
fr: Détails sur l'acquisition

en: Acquisition information
fr: Informations d'acquisition

en: Acquisition management
fr: Gérer les acquisitions

en: Acquisition order
fr: Bon de commande

en: Acquisition parameters
fr: Paramètres acquisitions

en: Acquisition tables
fr: Tables d'acquisition

en: Acquisitions home
fr: Acquisitions

en: Acquisitions statistics
fr: Statistiques sur les acquisitions

en: Acquisitions statistics
fr: Statistiques sur les acquisitions

en: Acquisitions statistics wizard
fr: Assistant statistiques sur les acquisitions

en: Action if matching record found:
fr: Action si une notice concordante est trouvée :

en: Action if matching record found:
fr: Action en cas de correspondance avec une notice:

en: Action if no match found:
fr: Action s'il n'y a pas de concordance :

en: Action if no match is found:
fr: Action s'il n'y a pas de concordance :

en: Actions for
fr: Actions pour

en: Actions:
fr: Actions :

en: Activate
fr: Activer

en: Active
fr: Actif

en: Active budgets
fr: Budgets actifs

en: Active:
fr: Active :

note: SCRIPT
en: Activity
fr: Activité

en: Actual cost
fr: Prix unitaire facturé

en: Actual cost tax exc.
fr: Prix réel remisé HT

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
fr: Prix réel remisé HT/ Prix réel TTC

en: Actual cost tax inc.
fr: Prix réel remisé TTC

en: Actual cost:
fr: Prix unitaire facturé :

en: Actual cost:
fr: Prix unitaire facturé :

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
fr: Les dimensions actuelles du QR code dépend de la quantité de caractères encodés.

en: Add
fr: Ajouter

en: Add
fr: Ajouter

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
fr: Ajouter %s exemplaires à %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
fr: Ajouter et dupliquer

en: Add &quot;In demand&quot;
fr: Ajouter &quot;En demande&quot;

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
fr: Ajouter un panier pour %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
fr: Ajouter un panier pour %s

en: Add a condition
fr: Ajouter une condition

en: Add a contract
fr: Ajouter un contrat

en: Add a definition to the dictionary.
fr: Ajouter une définition au dictionnaire

en: Add a message for:
fr: Ajouter un message pour :

en: Add a new OAI set
fr: Ajouter un nouveau Set OAI

en: Add a new OAI set
fr: Ajouter un nouveau Set OAI

en: Add a new action
fr: Ajouter une action

en: Add a new authorized value
fr: Ajouter une nouvelle valeur autorisée

en: Add a new collection
fr: Ajouter une nouvelle collection

en: Add a new delivery
fr: Ajouter une nouvelle livraison

en: Add a new field
fr: Ajouter un nouveau champ

note: INPUT type=button
en: Add a new item
fr: Ajouter un nouvel exemplaire

en: Add a new message
fr: Ajouter un message

en: Add a new record
fr: Ajouter une nouvelle notice

note: A
en: Add a new regular expression
fr: Ajouter une nouvelle expression régulière

note: SCRIPT
en: Add a new upload
fr: Ajouter un nouveau téléchargement

en: Add a patron category &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr: Ajouter une catégorie d'adhérent &rsaquo; Installation en ligne &rsaquo; Koha

en: Add a stage
fr: Ajouter une étape

en: Add a substitution
fr: Ajouter un remplacement

note: INPUT type=submit
en: Add action
fr: Ajouter une action

en: Add additional content
fr: Ajouter d'autres types de contenus

en: Add additional fields to certain tables
fr: Ajout de champs supplémentaires à certaines tables

en: Add an SMS cellular provider
fr: Ajouter un fournisseur de SMS

en: Add an adjustment
fr: Ajouter un ajustement

note: A
en: Add an attribute
fr: Ajouter un attribut

en: Add an item by barcode
fr: Ajoutez un exemplaire par code à barres

en: Add and append
fr: Ajouter et joindre

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
fr: Ajouter et supprimer des budgets (mais sans possibilité de modification)

en: Add and remove items from rotas
fr: Ajouter et supprimer des exemplaires des rotations

note: BUTTON
en: Add another condition
fr: Ajouter une autre condition

en: Add another contact
fr: Ajouter un autre contact

note: A
en: Add another field
fr: Ajouter un autre champ

en: Add basket group for
fr: Ajouter un bordereau pour

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
fr: Ajouter un bordereau de commande pour %s

en: Add biblio
fr: Ajouter une notice

en: Add budget
fr: Ajouter un budget

en: Add budget
fr: Ajouter un budget

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
fr: Ajout par code(s) à barres ou par numéro(s) d'exemplaire :

en: Add by borrowernumber(s):
fr: Ajouter par numéro(s) d'adhérent :

en: Add checked
fr: Ajout validé

en: Add circulation message
fr: Ajouter un message de circulation

en: Add classification source
fr: Ajouter source de classification

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Add course reserves
fr: Ajouter des réserves de cours

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
fr: Ajout crédit

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s configuration
fr: Ajouter la %s configuration par défaut

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
fr: Ajouter une %s correspondance par défaut

en: Add default OAuth configuration
fr: Ajouter la OAuth configuration par défaut

en: Add default OAuth mapping
fr: Ajouter la OAuth correspondance par défaut

en: Add description
fr: Ajouter une description

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Add filing rule
fr: Ajouter règle de classement

en: Add framework
fr: Créer une grille de catalogage

en: Add fund
fr: Ajouter un poste budgétaire

en: Add fund
fr: Ajouter un poste budgétaire

en: Add group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Add group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Add guarantee
fr: Ajouter une personne à charge

en: Add guarantor
fr: Ajouter un garant

en: Add incoming record
fr: Ajouter la notice entrante

note: A
en: Add internal note
fr: Ajouter une note interne

en: Add internal note
fr: Ajouter une note interne

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
fr: Ajouter un exemplaire

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
fr: Ajouter un exemplaire %s

en: Add item to
fr: Ajouter un exemplaire à

en: Add item type
fr: Ajouter un type de document

en: Add item type
fr: Ajouter un type de document

en: Add item(s)
fr: Ajouter exemplaire(s)

en: Add items
fr: Ajouter des exemplaires

en: Add items
fr: Ajouter des exemplaires

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
fr: Ajouter des exemplaires par code à barres en utilisant la zone de texte ci-dessus, ou bien laisser vide pour ajouter via la recherche sur les exemplaires.

en: Add items only if matching bib was found
fr: Ajouter les exemplaires uniquement si une notice concordante a été trouvée

en: Add items only if no matching bib was found
fr: Ajouter les exemplaires uniquement si aucune notice concordante n'a été trouvée

en: Add items to rota report
fr: Ajouter des exemplaires au rapport de rotation

en: Add items: scan barcode
fr: Ajoutez des exemplaires : scannez un code à barres

en: Add items: scan barcodes
fr: Ajoutez des exemplaires : scannez les codes à barres

en: Add library
fr: Ajouter un site

en: Add manual credits to a patron account
fr: Ajouter des crédits manuels à un compte d'adhérent

en: Add manual invoices to a patron account
fr: Ajouter des factures manuelles à un compte d'adhérent

en: Add manual restriction
fr: Ajouter une suspension manuelle

en: Add match check
fr: Ajouter règle de concordance

en: Add match point
fr: Ajouter point de concordance

en: Add message
fr: Ajouter un message

en: Add modified records to the following list:
fr: Ajouter les notices modifiées à la liste suivante :

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
fr: Ajouter des exemplaires multiples

en: Add multiple patrons
fr: Ajouter plusieurs adhérents

en: Add new
fr: Ajouter

en: Add new account
fr: Ajouter un nouveau compte

en: Add new alert
fr: Ajouter une nouvelle alerte sonore

en: Add new bibliographic records into this framework:
fr: Ajouter des notices bibliographiques en utilisant cette grille de catalogage :

en: Add new collection
fr: Ajouter une nouvelle collection

en: Add new definition
fr: Ajouter une nouvelle définition

en: Add new field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Add new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Add new holiday
fr: Ajouter un jour de fermeture

en: Add note
fr: Ajouter une note

en: Add notice
fr: Ajouter un message

en: Add offline circulations to queue
fr: Charger les données de prêts secourus

en: Add offline circulations to queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Ajouter les données de prêts secourus à la file d'attente &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Add or remove items
fr: Ajouter/Supprimer des exemplaires

note: %1$s:  colTitle | html
en: Add or remove items &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Ajouter ou retirer des exemplaires &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Collections tournantes &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Add order
fr: Ajouter ligne de commande

en: Add order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fr: Ajouter une ligne de commande &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Add order from a subscription
fr: Ajouter une ligne de commande depuis un abonnement

en: Add order from a suggestion
fr: Ajouter une ligne de commande à partir d'une suggestion

en: Add order from a suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Ajouter une ligne de commande à partir d'une suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Add order to basket
fr: Ajouter une ligne au panier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
fr: Ajouter une ligne au panier %s

en: Add orders
fr: Ajouter des lignes de commande

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
fr: Ajouter des lignes de commandes depuis %s (%s téléchargé le %s)

en: Add orders from MARC file
fr: Ajouter des lignes de commande à partir d'un fichier MARC

en: Add patron
fr: Ajouter un adhérent

en: Add patron attribute type
fr: Ajouter un attribut adhérent

en: Add patron(s)
fr: Ajouter des adhérents

en: Add patrons
fr: Ajouter des adhérents

en: Add patrons
fr: Ajouter des adhérents

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Ajouter des adhérents &rsaquo; %s &rsaquo; Listes d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
fr: Ajouter des adhérents par code à barres en utilisant l'espace ci-dessus, ou bien laisser vide pour ajouter via la recherche sur les adhérents.

en: Add patrons to a new patron list
fr: Ajouter les adhérents à une nouvelle liste d'adhérents

en: Add recipients
fr: Ajouter des destinataires

en: Add record matching rule
fr: Ajouter une règle de concordance

en: Add record using fast cataloging
fr: Ajouter une notice par catalogage rapide

en: Add reserves
fr: Ajouter des réserves de cours

en: Add reserves
fr: Ajouter des réserves de cours

note: For the first occurrence, %1$s:  course.course_name | html
en: Add reserves &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr: Ajouter des réserves &rsaquo; %s &rsaquo; Réserves de cours &rsaquo; Koha

en: Add reserves for
fr: Ajouter des réserves de cours pour

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
fr: Ajouter une suspension

en: Add rule
fr: Ajouter une règle

en: Add rules
fr: Ajouter des règles

en: Add splitting rule
fr: Ajouter règle de découpage

en: Add stage
fr: Ajouter une étape

en: Add stage to
fr: Ajouter une étape à

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
fr: Ajouter des notices téléchargées au panier

en: Add sub fund
fr: Ajouter un sous-poste budgétaire

en: Add sub-group
fr: Ajouter un nouveau sous-groupe

en: Add suggestion
fr: Ajouter une suggestion

en: Add tag
fr: Ajouter un tag

note: %1$s:  searchfield | html
en: Add tag %s
fr: Ajouter une étiquette %s

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
fr: Ajouter à %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
fr: Ajouter au dictionnaire

en: Add to a list
fr: Ajouter à une liste

en: Add to a new list:
fr: Ajouter à une nouvelle liste&nbsp;:

en: Add to basket
fr: Ajouter au panier

en: Add to bundle
fr: Ajouter à un paquet

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

note: SCRIPT
en: Add to group
fr: Ajouter à un groupe

en: Add to group
fr: Ajouter à un groupe

en: Add to item group
fr: Ajouter à un groupe d'exemplaires

en: Add to list
fr: Ajouter à la liste

en: Add to list
fr: Ajouter à la liste

en: Add to list &rsaquo; Koha
fr: Ajouter à la liste &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
fr: Ajouter à la file des prêts secourus

en: Add to patron list
fr: Ajouter à une liste d'adhérents

en: Add to rota
fr: Ajouter à la rotation

note: SCRIPT
en: Add to:
fr: Ajouter à :

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Add users
fr: Ajouter des utilisateurs

note: %1$s:  av_UPLOAD_link | $raw | $KohaSpan
en: Add values to the %s authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
fr: Ajouter des valeurs à la catégorie de valeurs autorisées %s sinon tous les téléchargements seront notés comme temporaires.

en: Add vendor
fr: Ajouter un fournisseur

en: Add vendor
fr: Ajouter un fournisseur

note: A
en: Add vendor note
fr: Ajouter une note fournisseur

en: Add vendor note
fr: Ajouter une note fournisseur

en: Add, edit and archive cash registers
fr: Ajouter, modifier ou archiver des caisses

en: Add, edit and delete courses
fr: Ajouter, modifier ou supprimer des cours

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
fr: Ajouter, modifier ou supprimer des listes d'adhérents et leur contenu

en: Add, modify and view patron information
fr: Ajouter, modifier et afficher les informations de l'adhérent

en: Add, modify and view patron information
fr: Ajouter, modifier et afficher les informations de l'adhérent

en: Add/Edit items
fr: Ajouter/modifier des exemplaires

en: Add/move to item group
fr: Ajouter/retirer d'un groupe d'exemplaires

en: Add:
fr: Ajouter

en: Added
fr: Ajouté

en: Added on or after date:
fr: Ajouté le ou après le :

en: Added on or before date:
fr: Ajouté le ou avant le :

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
fr: Attribut adhérent ajouté &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
fr: Règle de concordance ajoutée &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
fr: Ajouté.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
fr: Ajouter une correspondance pour : %s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
fr: Ajouter une autorité %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
fr: Ajouter une autorité %s

en: Additional PQF attributes added to each query.
fr: Attributs (attributs PFF additionnels ajoutés à chaque recherche)

en: Additional SRU options:
fr: Options SRU supplémentaires

en: Additional attributes and identifiers
fr: Attributs et identifiants supplémentaires

en: Additional content types
fr: Autres types de contenu

en: Additional contents &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Contenus additionnels &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Additional contents (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
fr: Contenus additionnels (%sAnnonces%sPages%sPersonnalisations HTML%s)

en: Additional fields
fr: Sous-champs supplémentaires

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
fr: Sous-champs supplémentaires pour '%s'

en: Additional fields:
fr: Champs supplémentaires :

en: Additional options
fr: Options supplémentaires

en: Additional parameters
fr: Paramètres divers

en: Additional thanks to...
fr: D'autres remerciements à...

en: Additional tools
fr: Outils supplémentaires

en: Address
fr: Adresse

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Address 2:
fr: Adresse (suite)&nbsp;:

en: Address 2:
fr: Adresse 2 :

en: Address in question
fr: Parti sans laisser d'adresse

en: Address line 1:
fr: Adresse ligne 1 :

en: Address line 1:
fr: Adresse ligne 1 :

en: Address line 2:
fr: Adresse ligne 2 :

en: Address line 2:
fr: Adresse ligne 2 :

en: Address line 3:
fr: Adresse ligne 3 :

en: Address:
fr: Adresse&nbsp;:

en: Address:
fr: Adresse :

en: Adjustment cost for invoice
fr: Ajustement des frais pour la facture

en: Adjustments
fr: Ajustements

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
fr: Ajustements plus frais de port : %s

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
fr: Administration &gt; Devises et taux de change

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
fr: Administration &rsaquo; Règles de circulation et d'amendes

en: Administration &rsaquo; Item types
fr: Administration &rsaquo; Types de document

en: Administration tables
fr: Tables d'administration

en: Administrator account created!
fr: Compte d'administrateur créé !

en: Administrator account permissions
fr: Permissions des comptes d'administrateurs

en: Administrator identity
fr: Identité de l'administrateur

en: Administrator login
fr: Identifiant de l'administrateur

en: Adult
fr: Adulte

en: Advance notice
fr: Notification préalable

note: SCRIPT
en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced &raquo;
fr: Avancé &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
fr: Tri avancé

en: Advanced configuration
fr: Configuration avancée

en: Advanced constraints
fr: Contraintes avancées

en: Advanced constraints:
fr: Contraintes avancées :

en: Advanced editor
fr: Editeur avancé

en: Advanced editor keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier de l'éditeur

en: Advanced editor shortcuts
fr: Raccourcis de l'éditeur avancé

en: Advanced editor shortcuts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Raccourcis de l'éditeur avancé &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Advanced prediction pattern:
fr: Prévisionnel de bulletinage avancé :

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: Recherche avancée &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
fr: Tri avancé...

en: After
fr: Après

en: Afternoon
fr: Après-midi

en: Afternoon
fr: Après-midi

en: Age
fr: Âge

en: Age field
fr: Champ âge

en: Age in days
fr: Âge en jours

en: Age required
fr: Âge requis

en: Age required:
fr: Âge requis :

en: Age restricted
fr: Age limité

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
fr: Restriction liée à l'âge de l'adhérent %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
fr: Restriction liée à l'âge de l'adhérent %s. %s Prêter quand même ? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
fr: Les âges autorisés sont %s-%s.

en: Agreement search
fr: Recherche contrat

en: Alert
fr: Alerte

en: Alert subscribers for
fr: Inscrits à l'alerte pour

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Alerter les abonnés pour %s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Alerts
fr: Alerte

en: Aliases
fr: Alias

note: SCRIPT
en: Align
fr: Aligner

note: SCRIPT
en: Align center
fr: Centrer

note: SCRIPT
en: Align left
fr: Aligner à gauche

note: SCRIPT
en: Align right
fr: Aligner à droite

note: SCRIPT
en: Alignment
fr: Alignement

en: Alingsås Public Library, Sweden
fr: Bibliothèque Publique Alingsås, Suède

en: All
fr: Tous

en: All active funds
fr: Tous les postes budgétaires actifs

note: A
en: All active recalls
fr: Tous les rappels actifs

en: All authority types
fr: Types d'autorités

en: All available funds
fr: Tous les postes budgétaires disponibles

en: All budgets
fr: Tous les budgets

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
fr: Tous les prêts (%s) ultérieurs à %s ont été rendus anonymes

en: All collections
fr: Toutes les collections

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
fr: Les exemplaires seront supprimés des réserves de cours auxquelles ils sont rattachés.

en: All dates
fr: Toutes dates

en: All dependencies installed.
fr: Toutes les dépendances sont installées

en: All eHolding titles have been created successfully!
fr: Toutes les titres de réservations ont bien été créés !

en: All funds
fr: Tous les postes budgétaires

en: All funds
fr: Tous les postes budgétaires

en: All headings
fr: Toutes les vedettes

en: All holds have successfully been cancelled!
fr: Toutes les réservations ont bien été supprimées !

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
fr: Toutes les factures à fusionner doivent être du même fournisseur.

en: All item fields are in the same tag and in item tab
fr: Tous les champs d'exemplaires sont dans le même champ MARC et dans l'onglet exemplaire

en: All item types
fr: Tous les types de document

en: All libraries
fr: Tous les sites

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
fr: Tous les sites : %s

en: All locations
fr: Tous les localisations

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
fr: Toutes les commandes de ce panier seront annulées et les postes budgétaires seront recrédités.

en: All payments to the library
fr: Tous les paiements à la bibliothèque

en: All records have been deleted successfully!
fr: Toutes les notices ont bien été supprimées !

en: All records have successfully been modified!
fr: Toutes les notices ont bien été modifiées !

en: All records have successfully been modified!
fr: Toutes les notices ont bien été modifiées !

en: All required Perl modules appear to be installed.
fr: Tous les modules Perl nécessaires semblent installés.

note: SCRIPT
en: All selected
fr: Tout sélectionné

en: All shelving locations
fr: Toutes les localisations

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
fr: Depuis le %s

en: All statuses
fr: Tous les statuts

en: All tags
fr: Tous les commentaires

en: All transactions
fr: Toutes les transactions

en: All vendors
fr: Tous les fournisseurs

en: Allow
fr: Autoriser

en: Allow OPAC
fr: Autoriser l'OPAC

en: Allow OPAC access to users from this domain to login with this identity provider.
fr: Autoriser l'accès à l'OPAC aux utilisateurs de ce domaine pour se connecter avec ce serveur SMTP.

en: Allow OPAC:
fr: Autoriser l'OPAC :

en: Allow access to the reports module
fr: Permet d'accéder au module Rapports

en: Allow auto-renewal of items:
fr: Autoriser le renouvellement automatique d'exemplaires :

en: Allow changes to contents from:
fr: Autoriser les modifications du contenu par :

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
fr: Permet aux garants de cet adhérent de voir les prêts de celui-ci depuis l'OPAC

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
fr: Permet aux garants de cet adhérent de voir les amendes de celui-ci depuis l'OPAC

en: Allow public downloads:
fr: Autoriser les téléchargements publics:

en: Allow public enrollment:
fr: Autoriser les inscriptions publiques :

en: Allow staff
fr: Autoriser le personnel

en: Allow staff access to users from this domain to login with this identity provider.
fr: Autoriser l'accès professionnel aux utilisateurs de ce domaine pour se connecter avec ce serveur SMTP.

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
fr: Permet aux membres du personnel de modifier les permissions, les identifiants et les mots de passe du reste du personnel

en: Allow staff:
fr: Autoriser le personnel :

en: Allow transfer?
fr: Autoriser transfert

en: Allow users to auto register on login.
fr: Autoriser les utilisateurs à s'auto-identifier.

en: Allowed
fr: autorisé

en: Allowed pickup locations
fr: Sites de retrait autorisés

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
fr: Permet de rechercher plusieurs types de documents à la fois. Des catégories peuvent être ajoutées à la catégorie de valeurs autorisées ITEMTYPECAT. Pour ajouter des types de documents à cette catégorie, choisissez la dans le champ Catégorie de recherche de n'importe quel type de document.

en: Already received
fr: Déjà réceptionné

en: Already validated discharges
fr: Quitus déjà validés

en: Alt key is "Alt"
fr: La touche Alt est 'Alt'

en: Alternate address
fr: Autre adresse

en: Alternate address line 2
fr: Autre adresse ligne 2

en: Alternate address: Address
fr: Autre adresse : Adresse

en: Alternate address: Address 2
fr: Autre adresse : Adresse 2

en: Alternate address: City
fr: Autre adresse : Ville

en: Alternate address: Contact note
fr: Autre adresse : Note du contact

en: Alternate address: Email
fr: Autre adresse : Email

en: Alternate address: Phone
fr: Autre adresse : Téléphone

en: Alternate address: State
fr: Autre adresse : Etat

en: Alternate address: Street number
fr: Autre adresse : Numéro de rue

en: Alternate address: Street type
fr: Autre adresse : Type de voie

en: Alternate address: ZIP/Postal code
fr: Autre adresse : Code postal

en: Alternate city
fr: Autre commune

en: Alternate contact
fr: Autre contact

en: Alternate contact ZIP/postal code
fr: Autre contact : Code postal

en: Alternate contact address
fr: Autre contact : Adresse

en: Alternate contact address 2
fr: Autre contact adresse 2

en: Alternate contact city
fr: Autre contact : Ville

en: Alternate contact country
fr: Autre contact : Pays

en: Alternate contact first name
fr: Autre contact : Prénom

en: Alternate contact phone
fr: Autre contact : Téléphone

en: Alternate contact state
fr: Etat de l'autre contact

en: Alternate contact surname
fr: Autre contact : Nom de famille

en: Alternate contact: Address
fr: Autre contact : Adresse

en: Alternate contact: Address 2
fr: Autre contact : Adresse 2

en: Alternate contact: City
fr: Autre contact : Ville

en: Alternate contact: Country
fr: Autre contact : Pays

en: Alternate contact: First name
fr: Autre contact : Prénom

en: Alternate contact: Phone
fr: Autre contact : Téléphone

en: Alternate contact: State
fr: Autre contact : Etat

en: Alternate contact: Surname
fr: Autre contact : Nom de famille

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
fr: Autre contact : Code postal

en: Alternate country
fr: Autre pays

en: Alternate email
fr: Autre adresse : courriel

en: Alternate phone
fr: Autre téléphone

en: Alternate state
fr: Autre état

en: Alternate street number
fr: Autre numéro de rue

en: Alternate street type
fr: Autre type de voie

en: Alternate zip code
fr: Autre code postal

en: Alternative contact
fr: Autre contact

note: SCRIPT
en: Alternative description
fr: Autre description

en: Alternative phone:
fr: Autre téléphone :

note: SCRIPT
en: Alternative source
fr: Source alternative

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
fr: URL de la source alternative

en: Always add items
fr: Toujours ajouter les exemplaires

en: Always show checkouts immediately
fr: Toujours afficher les prêts immédiatement

en: Always show holds
fr: Toujours afficher les réservations

note: A
en: Amazon cover image
fr: Image de couverture Amazon

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fr: Image de couverture d'Amazon (<a href='%s'>voir l'image originale</a>)

en: Amount
fr: Montant

en: Amount being paid:
fr: Montant à payer :

en: Amount charged:
fr: Montant facturé :

en: Amount outstanding
fr: Montant à recouvrer

en: Amount paid:
fr: Montant payé :

en: Amount tendered:
fr: Montant versé :

en: Amount:
fr: Montant:

en: Amount:
fr: Montant :

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
fr: Un administrateur doit ajouter des valeurs à la catégorie de valeurs autorisées UPLOAD sinon tous les téléchargements seront notés comme temporaires.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
fr: Un administrateur doit créer une ou plusieurs valeurs autorisées en utilisant la catégorie DEPARTMENT.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
fr: Une erreur s'est produite et le lot %s n'a pas été supprimé.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
fr: Une erreur s'est produite et le lot %s n'a pas été entièrement dédoublonné.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
fr: Une erreur s'est produite et aucun des exemplaires n'ont été ajoutés au lot %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
fr: Une erreur s'est produite et aucun exemplaire n'a été retiré du lot %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
fr: Une erreur est survenue lors de l'ajout du fichier image.

en: An error has occurred!
fr: Une erreur s'est produite!

en: An error has occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
fr: Une erreur s'est produite. %s

en: An error has occurred. Check the logs.
fr: Une erreur s'est produite. Vérifiez les logs.

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
fr: Une erreur s'est produite. La facture ne peut être créée.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
fr: Une erreur s'est produite (%s)

en: An error occurred on cancelling.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'annulation.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette image

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
fr: Une erreur est survenue lors de la lecture du fichier.

en: An error occurred when adding a new identity provider domain.
fr: Une erreur s'est produite au moment d'ajouter un nouveau domaine d'identité

en: An error occurred when adding a new identity provider.
fr: Une erreur s'est produite au moment d'ajouter un nouveau domaine d'identité.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout du serveur. Un serveur SMTP est déjà défini pour cette bibliothèque.

en: An error occurred when adding this CSV profile
fr: Une erreur s'est produite au moment d'ajouter ce profil CSV

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de ce type d'autorité. Le code du type d'autorité existe peut-être déjà.

en: An error occurred when adding this cash register.
fr: Une erreur s'est produite au moment d'ajouter cette caisse.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette ville. L'identifiant de la ville existe peut-être déjà.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette source de classification. Peut-être que le code existe déjà ?

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
fr: Une erreur s'est produite au moment d'ajouter ce contenu. Merci de vérifier les logs

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette devise. Le code de la devise existe peut-être déjà.

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette banque de prêt. L'identifiant de la banque existe peut-être déjà.

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette règle de classement. Peut-être que le code existe déjà ?

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette grille de catalogage. La grille existe peut-être déjà.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de ce site. Le branchcode existe peut-être déjà.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de ce site. L'identifiant du site existe peut-être déjà dans ce groupe.

en: An error occurred when adding this quote
fr: Une erreur s'est produite au moment d'ajouter cette citation

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette règle de fractionnement. Peut-être le code existe-t-il déjà ?

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette traduction

en: An error occurred when creating this list.
fr: Une erreur est survenue lors de la création de la liste.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
fr: Une erreur est survenue lors de la création de cette liste. Le nom %s existe déjà.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer ce profil CSV. Merci de vérifier les logs

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer ce type d'autorité. Merci de vérifier les logs.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs.
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette catégorie de valeurs autorisées. Merci de vérifier les logs.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs.
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette valeur autorisée. Merci de vérifier les logs.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs.
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette ville. Merci de vérifier les logs.

en: An error occurred when deleting this classification source.
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette source de classification.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer ce contenu. Merci de vérifier les logs

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette devise. Merci de vérifier les logs

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette banque. Merci de vérifier les logs

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette règle de classement. Elle est peut-être utilisée par au moins une source de classification ?

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette grille de catalogage. Merci de vérifier les logs.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer ce type de document. Merci de vérifier les logs

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette bibliothèque. Merci de vérifier les logs.

en: An error occurred when deleting this list.
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression de la liste.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette catégorie d'adhérents. Merci de vérifier les logs

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette catégorie d'adhérents. Merci de vérifier les logs.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer cette règle de séparation. Elle est peut-être utilisée par au moins une source de classification ?

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression de cette traduction

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette catégorie de valeur autorisée. Le nom de la catégorie existe peut-être déjà.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette valeur autorisée. Peut-être la valeur ou la catégorie existe-t-elle déjà.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de ce type de document. Peut-être la valeur existe-t-elle déjà

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette catégorie d'adhérent. La catégorie d'adhérent existe peut-être déjà

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de cette catégorie d'adhérent. La catégorie d'adhérent existe peut-être déjà.

en: An error occurred when saving this credit type
fr: Une erreur s'est produite au moment de sauvegarder ce type de crédit

en: An error occurred when saving this debit type
fr: Une erreur s'est produite au moment de sauvegarder ce type de débit

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de ce profil CSV. Peut-être existe-il déjà

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de ce profil type d'autorité. Peut-être existe-il déjà.

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette valeur autorisée. La valeur existe peut-être déjà.

en: An error occurred when updating this cash register.
fr: Une erreur s'est produite au moment de mettre à jour cette caisse.

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette ville. Peut-être existe-elle déjà.

en: An error occurred when updating this classification source.
fr: Une erreur s'est produite au moment de mettre à jour cette source de classification.

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de ce contenu. Peut-être existe-il déjà

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette devise. Peut-être existe-t-elle déjà

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette banque. Peut-être existe-t-elle déjà

en: An error occurred when updating this filing rule.
fr: Une erreur s'est produite au moment de mettre à jour cette règle de classement.

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette grille. Peut-être existe-t-il déjà.

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de ce type de documents. Peut-être la valeur existe-t-elle déjà

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette bibliothèque. Peut-être existe-t-elle déjà.

en: An error occurred when updating this list.
fr: Une erreur est survenue lors de la mise à jour de la liste.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette catégorie d'adhérent. Peut-être existe-t-elle déjà

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette catégorie d'adhérent. Peut-être existe-t-elle déjà.

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette citation. Peut-être existe-t-elle déjà

en: An error occurred when updating this splitting rule.
fr: Une erreur s'est produite au moment de mettre à jour cette règle de séparation.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
fr: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de cette traduction.

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
fr: Une erreur s'est produite au moment de créer une nouvelle visite à domicile

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
fr: Une erreur s'est produite au moment de créer ce profil de visite à domicile

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
fr: Une erreur s'est produite au moment de supprimer une visite à domicile

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
fr: Une erreur s'est produite au moment de charger la visite à domicile

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
fr: Une erreur s'est produite au moment de mettre à jour une visite à domicile

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
fr: Une erreur s'est produite au moment de mettre à jour le profil de visite à domicile

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
fr: Une erreur est survenue, essayez à nouveau : %s

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs
fr: Une erreur s'est produite. Merci de vérifier les logs

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
fr: Une erreur s'est produite. La liste d'adhérents n'a pas pu être mise à jour.

en: An error on setting library default.
fr: Une erreur en paramétrant la bibliothèque par défaut.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
fr: Une erreur s'est produite et l'opération %s pour %s %s n'a pas eu lieu. Demandes à votre administrateur système qu'il regarde le détail de l'erreur dans les logs.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
fr: Une erreur s'est produite : %s. Demandez à votre administrateur système qu'il regarde le détail dans les registres.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
fr: Une image portant le nom '%s' existe déjà.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
fr: Un nom d'index, ex title ou Local-Number

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
fr: Cette erreur signifie que le lien a été rompu et que la page n'existe plus

en: An unknown error has occurred.
fr: Une erreur inconnue s'est produite.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
fr: Une erreur inconnue est survenue lors de l'ajout d'un exemplaire

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
fr: Une erreur inconnue est survenue lors du prêt de l'exemplaire

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
fr: Une opération non prise en charge a été essayée sur %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
fr: Une opération non prise en charge a été essayée.

en: Analytics
fr: Dépouillement

en: Analyze items
fr: Dépouille les exemplaires

note: SCRIPT
en: Anchor
fr: Ancre

note: SCRIPT
en: Anchor...
fr: Ancre...

note: SCRIPT
en: Anchors
fr: Ancres

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
fr: Animaux et Nature

en: Anonymize checkout history
fr: Rendre anonyme l'historique de prêt

en: Another pattern with this name already exists.
fr: Un modèle portant le même nom existe déjà.

en: Antenna.io
fr: Antenna.i0

en: Any
fr: Tous

en: Any audience
fr: Tout public

en: Any category code
fr: Tout code catégorie

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
fr: Toute modification de la configuration ne prendra effet qu'après une ré-indexation complète. Jusque-là, la recherche peut ne pas fonctionner correctement.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
fr: Aucune modification ne sera sauvegardée. Continuer ?

en: Any collection
fr: N'importe quelle collection

en: Any content
fr: Tout contenu

en: Any format
fr: Tout format

en: Any item
fr: N'importe quel exemplaire

en: Any item type
fr: Tout type de document

en: Any items with existing course reserves will have their
fr: Tous les exemplaires déjà présents dans des réserves de cours verront leur valeur

en: Any library
fr: Tous les sites

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
fr: Les amendes pour des documents perdus resteront sur la fiche de l'adhérent

en: Any phrase
fr: Toute expression

en: Any processing fees for this item will remain on the patron's account.
fr: Les amendes pour cet exemplaire resteront sur la fiche de l'adhérent.

en: Any shelving location
fr: N'importe quelle localisation

en: Any status except cancelled
fr: N'importe quel statut sauf annulé

en: Any vendor
fr: Tous les fournisseurs

en: Any word
fr: Tout mot

en: Any:
fr: Tout:

en: Anyone seeing this list
fr: Quiconque visualisant cette liste

en: Apache License, Version 2.0
fr: Licence Apache, Version 2.0

en: Apache version:
fr: Version Apache :

en: Appear in position:
fr: S'affiche en position :

en: Append
fr: Ajouter

en: Appended
fr: Ajouté

en: Applied
fr: Appliqué

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
fr: Appliquer une règle de concordance différente. Le nombre de notices qui répondent à la règle est %s

note: SCRIPT
en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply
fr: Appliquer

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
fr: Appliquer une autre règle de concordance

en: Apply discount
fr: Appliquer la remise

en: Apply field weights to search
fr: Appliquer des pondérations de champ à la recherche

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
fr: Filtrer

en: Apply filter(s)
fr: Appliquer filtre(s)

en: Apply template
fr: Appliquer le modèle

en: Approve
fr: Approuver

en: Approve an acquisitions basket
fr: Approuver un panier d'acquisitions

en: Approved
fr: Approuvé

en: Approved comments
fr: Commentaires approuvés

en: Approved tags
fr: Commentaires approuvés

en: April
fr: Avril

en: Arabic
fr: Arabe

en: Archived
fr: Archivé

note: %1$s:  END
en: Archived %s
fr: Archivé %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
fr: Voulez-vous vraiment ajouter un nouvel exemplaire ? Les changements effectués sur cette page seront perdus.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette demande d'article ?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette réservation ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette importation ?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette commande (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
fr: Voulez-vous vraiment annuler vos changements ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
fr: Voulez-vous vraiment remplacer le site de retrait %s par %s pour cette demande ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
fr: Voulez-vous vraiment dupliquer cette règle de circulation et d'amende de la bibliothèque %s à la bibliothèque %s ? Cela outrepassera les règles existantes de cette bibliothèque.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
fr: Voulez-vous vraiment dupliquer cette règle standard dans la bibliothèque %s ? Cela outrepassera les règles existantes de cette bibliothèque.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
fr: Voulez-vous vraiment fermer le panier %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
fr: Voulez-vous vraiment fermer ce panier et d'éditer une commande EDIFACT ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
fr: Voulez-vous vraiment fermer ce bordereau ?

en: Are you sure you want to delete
fr: Voulez-vous vraiment supprimer

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer "%s"?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %s %s ?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %s (%s) ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le lot %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette/ces image(s) : %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le serveur %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces %s recherches de votre historique ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce club %s ? Cette opération annulera toutes les inscriptions d'adhérents dans ce club.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le modèle de club %s ? Cela supprimera tous les clubs utilisant ce modèle et annulera les inscriptions d'adhérents dans ces clubs

en: Are you sure you want to delete the following quote?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la citation suivante ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la liste %s ?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'adhérent %s %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le contenu sélectionné ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les rapports sélectionnés ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces recherches de votre historique ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces suggestions ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce set OAI ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette autorité ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette catégorie de valeurs autorisées ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette valeur autorisée ?

en: Are you sure you want to delete this basket?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce panier ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette source de classification ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce contenu ? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce cours ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce cours ? Il y a %s exemplaire(s) rattaché(s).

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce cours ? Il reste %s exemplaire(s) rattaché(s).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette image de couverture ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette livraison ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette définition du dictionnaire ? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce champ ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette règle de classement ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette image ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette facture ?

en: Are you sure you want to delete this item group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce groupe d'exemplaires ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet exemplaire ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette clé ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette macro ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce message ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette annonce ? Cette action est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette formule de numérotation ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet adhérent du lot de cartes ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette photo ? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce profil ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette notice ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce rapport ? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette règle ? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce rapport sauvegardé ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette règle de découpage ?

en: Are you sure you want to delete this stage?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette étape ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce modèle de périodicité ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette suggestion ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette traduction ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ceci ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
fr: Voulez-vous vraiment faire ceci ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
fr: Voulez-vous vraiment modifier une autre règle ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
fr: Voulez-vous vraiment annuler vos changements ?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
fr: Voulez-vous vraiment générer une commande EDIFACT et fermer le panier %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
fr: Voulez-vous vraiment fusionner les adhérents sélectionnés ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer définitivement ce lot ?

en: Are you sure you want to remove
fr: Voulez-vous vraiment supprimer

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
fr: Voulez-vous vraiment retirer tous les exemplaires du cours ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le(s) numéro(s) d'étiquette : %s de ce lot ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'(les) adhérent(s) sélectionné(s) de ce lot ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les adhérents sélectionnés ?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la ou les règle(s) sélectionnée(s) ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le tag sur ce document ?

en: Are you sure you want to remove these item(s) from their item group(s)?
fr: Voulez-vous vraiment enlever le(s) document(s) sélectionné(s) de leur(s) groupe(s) d'exemplaires ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
fr: Voulez-vous vraiment retirer ces exemplaires de tous les cours ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
fr: Voulez-vous vraiment enlever les documents sélectionnés ?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
fr: Voulez-vous vraiment retirer cet exemplaire de sa rotation ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
fr: Voulez-vous vraiment retirer cet exemplaires du cours ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce rappel et retourner l'exemplaire à sa bibliothèque de rattachement ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce rappel ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
fr: Voulez-vous vraiment rouvrir ce panier ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
fr: Voulez-vous vraiment rouvrir cet abonnement ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir remplacer les contenus %s actuels ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment remplacer la photo actuelle de l'adhérent ? Cette opération est irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir remettre le statut de ce rappel en attente ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
fr: Voulez-vous vraiment enregistrer ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
fr: Voulez-vous vraiment annuler l'importation de ce lot dans le catalogue ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
fr: Voulez-vous vraiment désinstaller le plugin %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
fr: Voulez-vous vraiment annuler ce crédit ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
fr: Voulez-vous vraiment annuler %s amendes en suspens ? Cette opération est irréversible !

en: Are you sure you wish to delete this request?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette requête ?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
fr: Voulez-vous vraiment retirer cet exemplaire de sa rotation ?

en: Area
fr: Table

en: Area:
fr: Domaine :

en: Arrived
fr: Arrivé

note: SCRIPT
en: Arrows
fr: Flèches

en: Article request fee
fr: Frais de demande d'article

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
fr: Frais de demandes d'article pour %s

en: Article requests
fr: Demandes d'article

en: Article requests &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Demandes d'articles &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
fr: Demandes d'article (%s)

en: Article requests:
fr: Demandes d'article :

en: Article title
fr: Titre de l'article

note: SCRIPT
en: Ascending
fr: Croissant

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
fr: Demander ou faire un changement dans les droits de l'utilisateur. L'utilisateur %s doit avoir les droits USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP et CREATE sur la base de données %s.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
fr: Demandez à votre administrateur système de paramétrer cette fonctionnalité, ou de supprimer cette note en

en: Asked
fr: Demandé

en: Assistant:
fr: Assistant :

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
fr: Au moins un exemplaire est emprunté sur la notice bibliographique %s.

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
fr: Au moins un adhérent a plus d'une valeur pour cet attribut

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
fr: Au moins deux adhérents ont la même valeur pour cet attribut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
fr: Vous devez sélectionner au moins deux notices pour les fusionner.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
fr: Site&nbsp;:&nbsp;%s

en: Atomic update error :
fr: Erreur lors de la mise à jour transactionnelle&nbsp;:

en: Atomic updates:
fr: Mises à jour transactionnelles&nbsp;:

en: Attach an item
fr: Attacher un exemplaire

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
fr: Attacher un exemplaire %s à %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Attacher un exemplaire à %s &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Attach another item
fr: Attacher un autre exemplaire

en: Attach item
fr: Attacher un exemplaire

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
fr: Attacher ce panier à un nouveau bordereau avec le même nom

en: Attempt to delete record failed.
fr: La tentative de suppression de la notice a échoué.

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
fr: La valeur d'attribut "%s" est déjà utilisée par une autre fiche d'adhérent.

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes:
fr: Attributs :

en: Audio alerts
fr: Alertes sonores

en: Audio alerts
fr: Alertes sonores

en: Audio alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Alertes sonores &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Audio alerts are disabled
fr: Les alertes sonores sont désactivées

en: August
fr: Août

en: Auth field copied
fr: Sous-champ copié

en: Auth value
fr: Valeur autorisée

en: Auth value:
fr: Valeur autorisée :

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: Authentication
fr: Authentification

en: Authentication providers
fr: Fournisseurs d'authentification

en: Author
fr: Auteur

en: Author (A-Z)
fr: Auteur (A-Z)

en: Author (Z-A)
fr: Auteur (Z-A)

en: Author (any):
fr: Auteur (tout type) :

en: Author (corporate):
fr: Auteur (collectivité) :

en: Author (meeting / conference):
fr: Auteur (réunion / congrès) :

en: Author (meeting/conference):
fr: Auteur (réunion / congrès) :

en: Author (personal):
fr: Auteur (personne) :

en: Author(s)
fr: Auteur(s)

en: Author(s):
fr: Auteur(s) :

note: %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END
en: Author(s): %s%s%s
fr: Auteur(s) : %s%s%s

en: Author:
fr: Auteur&nbsp;:

en: Author:
fr: Auteur :

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Authorised value category:
fr: Catégorie de valeur autorisée :

en: Authorised values category
fr: Catégorie de valeurs autorisées

en: Authorised values category:
fr: Catégorie de valeurs autorisées :

en: Authorities
fr: Autorités

en: Authorities
fr: Autorités

en: Authorities &rsaquo; Koha
fr: Autorités &rsaquo; Koha

en: Authorities tables
fr: Tables autorités

en: Authorities:
fr: Autorités:

en: Authority
fr: Autorité

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
fr: Autorité n°%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
fr: Autorité %s

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
fr: L'autorité %s a été supprimée avec succès.

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
fr: Grille d'autorité Marc pour %s%s%sgrille par défaut%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Structure des sous-champs MARC de l'autorité &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
fr: Gestion de la structure des sous-champs Marc autorités pour %s (autorité %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
fr: Structure du sous-champ MARC autorité pour %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
fr: Structure du sous-champ MARC autorité pour %s

note: A
en: Authority control
fr: Contrôle des autorités

en: Authority details &rsaquo; Koha
fr: Détails de l'autorité &rsaquo; Koha

en: Authority does not exist
fr: L'autorité n'existe pas

en: Authority field to copy:
fr: Champ d'autorité à recopier :

en: Authority record
fr: Notice d'autorité

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
fr: La notice d'autorité %s n'existe pas dans la base de données.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
fr: La notice d'autorité %s n'a pas été modifiée. Une erreur s'est produite lors de la modification

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
fr: La notice d'autorité %s a été modifiée avec succès.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
fr: La notice d'autorité %s n'a pas été supprimée. Une erreur s'est produite.

en: Authority search
fr: Recherche d'autorités

en: Authority search results
fr: Résultats de la recherche d'autorités

en: Authority search results
fr: Résultats de la recherche d'autorités

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
fr: Résultats de la recherche d'autorité &rsaquo; Autorités &rsaquo; Koha

en: Authority type
fr: Type d'autorité

en: Authority type
fr: Type d'autorité

en: Authority type added successfully.
fr: Type d'autorité ajouté avec succès.

en: Authority type deleted successfully.
fr: Type d'autorité supprimé avec succès.

en: Authority type updated successfully.
fr: Type d'autorité mis à jour avec succès.

en: Authority type:
fr: Type d'autorité&nbsp;:

en: Authority types
fr: Types d'autorités

en: Authority:
fr: Autorité :

en: Authorized
fr: Autorisé

en: Authorized value
fr: Valeur autorisée

en: Authorized value added successfully.
fr: Valeur autorisée ajoutée avec succès.

en: Authorized value category
fr: Catégorie de valeur autorisée

en: Authorized value category added successfully.
fr: Catégorie de valeur autorisée ajoutée avec succès.

en: Authorized value category deleted successfully.
fr: Catégorie de valeur autorisée supprimée avec succès.

en: Authorized value category:
fr: Catégorie de valeur autorisée :

en: Authorized value category:
fr: Catégorie de valeur autorisée :

en: Authorized value deleted successfully.
fr: Valeur autorisée supprimée avec succès.

en: Authorized value updated successfully.
fr: Valeur autorisée mise à jour avec succès.

en: Authorized value:
fr: Valeur autorisée :

en: Authorized value:
fr: Valeur autorisée :

en: Authorized values
fr: Valeurs autorisées

en: Authorized values
fr: Valeurs autorisées

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
fr: Valeurs autorisées pour la catégorie %s

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
fr: Valeurs autorisées pour la catégorie %s

en: Authors
fr: Auteurs

en: Authors:
fr: Auteurs :

en: Auto ordering
fr: Commandes automatiques

en: Auto register
fr: Enregistrement automatique

en: Auto register:
fr: Enregistrement automatique :

en: Auto renewal
fr: Renouvellement automatique

en: Auto subscription sharing:
fr: Partage d’abonnement automatique :

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
fr: Remplir automatiquement

en: Auto-renewal
fr: Renouvellement automatique

en: Auto-renewal:
fr: Renouvellement automatique

en: Auto-renewal: Patron has opted out
fr: Renouvellement automatique : l'adhérent s'est désinscrit

en: AutoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
fr: La préférence système AutoMemberNum est sur Activer, mais le numéro de carte est obligatoire selon BorrowerMandatoryField : le calcul automatique a été désactivé.

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
fr: L'auto-localisation est activée et vous vous connectez avec une adresse IP qui ne correspond pas à votre site.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
fr: Résultats de la recherche d'autorité

en: Automatic checkin
fr: Retour automatique

en: Automatic checkin:
fr: Retour automatique :

en: Automatic item modifications by age
fr: Modifications automatiques d'exemplaires par ancienneté

en: Automatic item modifications by age
fr: Modifications automatiques d'exemplaires par ancienneté

en: Automatic item modifications by age &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Modifications automatiques d'exemplaires par ancienneté &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Automatic ordering:
fr: Commande automatique :

en: Automatic renewal
fr: Renouvellement automatique

en: Automatic return to holding
fr: Retour automatique pour réservation

en: Automatic return to home
fr: Retour automatique au site de rattachement

en: Automation
fr: Automatisation

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Availability:
fr: Disponibilité&nbsp;:

en: Available
fr: Disponible

en: Available barcodes
fr: Codes à barres disponibles

en: Available call numbers
fr: Cotes disponibles

note: INPUT type=text
en: Available copy
fr: Exemplaire disponible

en: Available copy numbers
fr: Volumes disponibles

en: Available enumeration
fr: Enumération disponible

en: Available for
fr: Disponible pour

en: Available in the library
fr: Disponible à la bibliothèque

en: Available item types
fr: Types de document disponibles

en: Available locations
fr: Localisations disponibles

en: Available since
fr: Disponible depuis le

en: Average checkout period
fr: Durée moyenne de prêt

en: Average checkout period statistics
fr: Statistiques de la durée moyenne de prêt

en: Average loan time
fr: Durée moyenne du prêt

en: Average loan time
fr: Durée moyenne du prêt

en: Average loan time &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Durée moyenne de prêt &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: BSD 3-clause Licence
fr: Licence BSD 3

en: BSD License
fr: Licence BSD

en: BT
fr: TG

en: Back
fr: Retour

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
fr: Retour %s

en: Back side layout not used
fr: Modèle de la face arrière non utilisé

en: Back to Tools
fr: Retour au Outils

note: INPUT type=submit
en: Back to system preferences
fr: Retour aux préférences système

en: Back to the list
fr: Retour à la liste

note: SCRIPT
en: Background color
fr: Couleur du fond

en: Backslash separated text (.csv)
fr: Texte séparé par une barre oblique inverse (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
fr: L'adresse d'expéditeur est manquante ou erronée; vérifier l'adresse de courriel ou la préférence système KohaAdminEmailAdress de votre bibliothèque.

en: Bankable
fr: Disponible

en: Barcode
fr: Code à barres

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
fr: Code à barres %s

note: %1$s:  ITEM_DAT.barcode | html %2$s:  IF not_for_loan %3$s:  not_for_loan_description | html %4$s:  END
en: Barcode %s %s%s %s
fr: Code à barres %s %s%s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
fr: Code à barres : %s

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
fr: Code à barres et données bibliographiques sont imprimés sur des étiquettes alternatives

en: Barcode file:
fr: Fichier de codes à barres :

en: Barcode file:
fr: Fichier de codes à barres :

en: Barcode height:
fr: Hauteur de code à barres :

en: Barcode image generator
fr: Générateur d'image de code à barres

en: Barcode image generator
fr: Générateur d'image de code à barres

en: Barcode image generator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Générateur d'image de code à barres &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Barcode list (one barcode per line):
fr: Liste de codes à barres (un par ligne) :

en: Barcode not found
fr: Code à barres non trouvé

en: Barcode not found.
fr: Code à barres non trouvé.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
fr: Code à barres non trouvé. Les exemplaires suivants ont été trouvés en cherchant :

en: Barcode precedes bibliographic data
fr: Le code à barres fournit des données bibliographiques

en: Barcode range
fr: Série de codes à barres

en: Barcode submitted
fr: Code à barres envoyé

en: Barcode text must be numeric (0-9)
fr: Le texte du code à barres doit être numérique (0-9)

en: Barcode type
fr: Type de code à barres

en: Barcode type:
fr: Type de code à barres :

en: Barcode type:
fr: Type de code à barres :

en: Barcode:
fr: Code à barres&nbsp;:

en: Barcode:
fr: Code à barres :

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
fr: Code à barres : %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
fr: Code à barres : %s

en: Barcodes
fr: Codes à barres :

en: Barcodes file
fr: Fichier de codes à barres

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
fr: Code à barres de %s à %s

en: Barcodes not found
fr: Codes à barres non trouvés

en: Barcodes not found:
fr: Codes à barres non trouvés :

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
fr: Les codes à barres de type %s doivent être numériques

en: Barcodes:
fr: Codes à barres :

en: Base-level allocated
fr: Niveau de base alloué

en: Base-level available
fr: Niveau de base disponible

en: Base-level ordered
fr: Niveau de base commandé

en: Base-level spent
fr: Niveau de base dépensé

en: Basic configuration
fr: Configuration de base

en: Basic constraints
fr: Contraintes de base

en: Basic installation complete.
fr: Installation de base terminée

en: Basic parameters
fr: Paramètres de base

en: Basket
fr: Panier

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
fr: Panier %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketno | html %4$s:  END %5$s:  booksellername | html
en: Basket %s %s (%s) %s for %s
fr: Panier %s %s (%s) %s pour %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
fr: Panier %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
fr: Panier %s (%s) pour %s

en: Basket (#)
fr: Panier (n°)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
fr: Panier (%s)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Panier (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Basket by
fr: Panier par

en: Basket created by:
fr: Panier créé par :

en: Basket creator
fr: Créateur du panier

en: Basket deleted
fr: Panier supprimé

en: Basket details
fr: Détail du panier

en: Basket export in acquisition
fr: Export de paniers dans l'acquisition

en: Basket group
fr: Bordereau

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
fr: Groupe de panier %s (%s) pour

en: Basket group billing place:
fr: Site de facturation du bordereau :

en: Basket group delivery placename:
fr: Site de livraison du bordereau :

en: Basket group name:
fr: Nom du bordereau de commande :

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
fr: Bordereau de commande n°. %s

en: Basket group:
fr: Bordereau :

en: Basket grouping
fr: Bordereaux de commande

en: Basket grouping
fr: Bordereaux de commande

en: Basket grouping for
fr: Bordereaux de commande pour

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
fr: Bordereaux de commande pour %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
fr: Bordereaux de commande

en: Basket name
fr: Nom du panier

en: Basket name:
fr: Nom du panier :

en: Basket not found.
fr: Panier introuvable.

en: Basket:
fr: Panier :

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
fr: Panier : %s

en: Basketgroup:
fr: Bordereau de commande :

en: Baskets
fr: Paniers de commande

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
fr: Paniers pour %s

en: Baskets in this group:
fr: Paniers dans ce bordereau :

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
fr: Lot %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
fr: Lot %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
fr: Le lot %s n'a pas été entièrement dédoublonné.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
fr: Lot %s n'a pas été supprimé.

en: Batch ID
fr: ID du lot

en: Batch add reserves
fr: Ajouter des réserves de cours par lot

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
fr: Suppression de notices autorité par lot

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
fr: Modification de notices autorité par lots

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
fr: Modification de notices bibliographiques par lots

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record record deletion
fr: Suppression de notices bibliographiques par lots

en: Batch check out
fr: Prêt par lot

en: Batch check out
fr: Prêt par lot

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
fr: Confirmation du prêt par lot %s pour %s%s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
fr: Information sur le retour par lot %s pour %s |%s|%s

en: Batch delete
fr: Suppression par lot

en: Batch delete patrons
fr: Suppression d'adhérents par lot

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
fr: Suppression d'adhérents par lots et suppression de l'historique des prêts

en: Batch delete records
fr: Supprimer un lot de notices

en: Batch description:
fr: Description du lot :

en: Batch edit
fr: Modification par lots

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Modification par lots &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Batch edit patrons
fr: Modifier par lot des adhérents

en: Batch edit records
fr: Modifier les notices par lots

en: Batch editing
fr: Modification par lots

en: Batch extend due dates
fr: Prolongation des dates de retour par lot

en: Batch extend due dates &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Prolongation des dates de retour par lot &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
fr: Annulation de réservations par lots

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
fr: %sSuppression%sModification%s d'exemplaires par lots

en: Batch item deletion
fr: Suppression d'exemplaires par lots

en: Batch item deletion
fr: Suppression d'exemplaires par lots

en: Batch item deletion &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Suppression d'exemplaires par lots &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Batch item modification
fr: Modification d'exemplaires par lots

en: Batch item modification
fr: Modification d'exemplaires par lots

en: Batch item modification &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Modification d'exemplaires par lots &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
fr: Suppression d'exemplaires par lots

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
fr: Modification d'exemplaires par lots

en: Batch modify
fr: Modification par lot

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
fr: Opérations par lots avec %s%s%s%s%s notices visibles

en: Batch patron deletion and anonymization
fr: Supprimer et anonymiser des adhérents par lots

en: Batch patron deletion and anonymization
fr: Supprimer et anonymiser des adhérents par lots

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
fr: Supprimer et anonymiser des adhérents par lot pour %s

en: Batch patron modification
fr: Modification d'adhérents par lots

en: Batch patron modification &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Modification d'adhérents par lots &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Batch patrons modification
fr: Modification d'adhérents par lots

en: Batch patrons results
fr: Résultats du traitement des adhérents par lots

en: Batch record deletion
fr: Suppression de notices par lot

en: Batch record deletion &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Suppression de notices par lots &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
fr: Modification de notices par lots

en: Batch record modification &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Modification de notices par lots &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: BUTTON
en: Batch remove
fr: Supprimer le lot

en: Batch remove reserves
fr: Suppression par lot des réserves de cours

en: Batch remove reserves
fr: Suppression par lot des réserves de cours

en: Batch:
fr: Lot :

en: Batches
fr: Lots

en: BdP de la Meuse, France
fr: BDP de la Meuse, France

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
fr: Assurez vous de fournir les adresses de courriel pour ces adhérents.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
fr: Parce que la préférence système "UseTransportCostMatrix" est actuellement inactive, il n'est pas possible d'utiliser le calcul des coûts de transport.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
fr: Parce que la préférence système «&nbsp;ExtendedPatronAttributes&nbsp;» est actuellement inactive, il n'est pas possible de définir des attributs spécifiques pour les adhérents.

en: Before
fr: Avant

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
fr: Avant de commencer, veuillez vérifier que vous disposez des autorisations requises pour continuer. Merci d'ouvrir une session avec le nom d'utilisateur et le mot de passe qui vous ont été donnés par votre administrateur système et localisé dans votre

en: Begin the onboarding process
fr: Commencer le processus d'intégration

en: Beginning date:
fr: Date de début :

en: Begins with
fr: Commence avec

en: Begins with:
fr: Commence par :

en: Behavior
fr: Comportement

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
fr: Notice %s

en: Biblio count
fr: Nombre de titres

en: Biblio level hold.
fr: Réservation au niveau de la notice.

en: Biblio numbers:
fr: Numéros de notices bibliographiques :

en: Biblio:
fr: Notice bibliographique :

en: Bibliographic
fr: Bibliographique

en: Bibliographic data precedes barcode
fr: Données bibliographiques fournissent un code à barres

en: Bibliographic data to print
fr: Données bibliographiques à imprimer

en: Bibliographic framework
fr: Grille de catalogage

en: Bibliographic information
fr: Informations bibliographiques

en: Bibliographic record
fr: Notice bibliographique

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
fr: Notice %s

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
fr: La notice bibliographique %s n'existe pas dans la base de données.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
fr: La notice bibliographique %s a été supprimée avec succès.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
fr: La notice bibliographique %s n'a pas été modifiée. Une erreur s'est produite lors de la modification.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
fr: La notice bibliographique %s a été modifiée avec succès.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
fr: La notice bibliographique %s n'a pas été supprimée. Une réservation n'a pas pu être annulée (reserve_id %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
fr: La notice bibliographique %s n'a pas été supprimée. Une erreur s'est produite.

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
fr: N° notice bibliographique

en: Bibliographic record ID:
fr: N° de notice bibliographique :

en: Bibliographic record count
fr: Nombre de notices bibliographiques

en: Bibliographic record not found.
fr: Notice bibliographique introuvable.

en: Bibliographic record number:
fr: Numéro de notice bibliographique :

en: Bibliographic record title
fr: Titre de la notice bibliographique

en: Bibliographic record will be deleted too.
fr: La notice bibliographique sera également supprimée.

en: Bibliographic record will not be deleted.
fr: La notice bibliographique ne sera pas supprimée.

en: Bibliographic records
fr: Notices bibliographiques

en: Bibliographic records added
fr: Notices bibliographiques ajoutées

en: Bibliographic:
fr: Bibliographique :

en: Biblionumber:
fr: Biblionumber :

en: Biblionumbers:
fr: Biblionumbers :

en: Biblios:
fr: Bibliographiques :

en: Biblioteca Provincial Fr. Mamerto Esquiú (Provincia Franciscana de la Asunción), Argentina
fr: Bibliothèque Régionale Fr. Mamerto Esquiú (Province Franciscana de la Asunción), Argentine

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
fr: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Allemagne

en: Billing date
fr: Date de facturation

en: Billing date:
fr: Date de facturation :

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
fr: Date de facturation : Tout jusqu'au %s

en: Billing place
fr: Adresse de facturation

en: Billing place:
fr: Adresse de facturation :

en: Billing place:
fr: Adresse de facturation :

en: Biography
fr: Biographie

note: SCRIPT
en: Black
fr: Noir

note: SCRIPT
en: Block
fr: Bloquer

en: Block
fr: Bloquer

en: Block expired patrons:
fr: Bloque les adhésions périmées :

note: SCRIPT
en: Blocked!
fr: Bloqué!

note: SCRIPT
en: Blue
fr: Bleu

note: SCRIPT
en: Bold
fr: Gras

en: Book drop mode
fr: Mode 'Boîte de retour'

en: Book drop mode.
fr: Mode « Boîte de retour »

en: Book fund:
fr: Poste budgétaire :

en: Boolean
fr: Booléen

en: Bootstrap Icons
fr: Icônes Bootstrap

note: SCRIPT
en: Border
fr: Bordure

note: SCRIPT
en: Border color
fr: Couleur de la bordure

note: SCRIPT
en: Border style
fr: Style de bordure

note: SCRIPT
en: Border width
fr: Largeur de la bordure

en: Born:
fr: Né :

en: Borrower
fr: Adhérent

en: Borrower number
fr: N° d'adhérent

en: Borrowernumber
fr: N° d'adhérent

en: Borrowernumber list (one number per line):
fr: Liste de borrowernumbers (un par ligne) :

en: Borrowernumber:
fr: N° d'adhérent&nbsp;:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
fr: N° d'adhérent : %s

en: Borrowernumbers already in list
fr: Ce numéro d'adhérent est déjà dans la liste

en: Borrowernumbers not found
fr: Numéro d'adhérent non trouvé

note: SCRIPT
en: Bottom
fr: Bas

en: Branch
fr: Site

note: NAV
en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Bridge Material Type Icons Project
fr: Projet d'icônes de type de documents "Bridge"

en: Brief display
fr: Affichage court

note: SCRIPT
en: Brightness
fr: Luminosité

en: Brimbank City Council, Australia
fr: Brimbank City Council, Australie

note: ABBR
en: Broader Term
fr: Terme générique

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
fr: Parcourir par nom : %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Browse for an image
fr: Rechercher une image

en: Browse selected records
fr: Naviguer parmi les notices sélectionnées

en: Browse system logs
fr: Consultation des logs du système

en: Browse the system logs
fr: Consultation des logs du système

en: Browse the system logs
fr: Consultation des logs du système

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
fr: Budget %s [id=%s]%s (inactif)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
fr: Budget %s fermé

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
fr: Budget %s fermé

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
fr: La date de fin du budget doit être identique ou postérieure à la date de début

en: Budget id
fr: ID Budget

en: Budget name
fr: Nom du budget

en: Budget period description
fr: Description de la période budgétaire

en: Budget:
fr: Budget :

en: Budgeted cost
fr: Prix budgété

en: Budgeted cost tax exc.
fr: Prix budgété HT

en: Budgeted cost tax inc.
fr: Prix budgété TTC

en: Budgeted cost:
fr: Prix budgété :

en: Budgets administration
fr: Gestion des Budgets

en: Budgets administration
fr: Gestion des budgets

en: Bug wrangler
fr: Chasseur de bugs

en: Bug wranglers:
fr: Chasseurs de bugs :

en: Build a new report?
fr: Créer un nouveau rapport ?

en: Build a report
fr: Créer un rapport à partir d'une requête SQL

en: Build and run reports
fr: Construire et exécuter des rapports

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
fr: Créer un nouveau rapport

en: Built-in offline circulation interface
fr: L'interface de circulation hors ligne intégrée

note: SCRIPT
en: Bullet list
fr: Liste à puces

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Bundle contents for %s
fr: Contenu du paquet pour %s

en: Bundle contents list updated
fr: Liste du contenu du paquet actualisée

en: Bundle had missing items
fr: Il manque des exemplaires dans ce paquet

en: Bundle had unexpected items
fr: Le paquet a des exemplaires inattendus

en: Bundle verified
fr: Paquet vérifié

en: By
fr: Par

en: By borrowernumber
fr: Par borrowernumber

en: By card number
fr: Par numéro de carte

en: By patron list
fr: Par liste d'adhérents

en: By:
fr: Par :

en: Bytes
fr: Octets

note: %1$s:  cookie | html %2$s:  interface | html %3$s:  interface | html %4$s:  interface | html %5$s:  interface | html %6$s:  interface | html %7$s:  interface | html %8$s:  interface | html %9$s:  interface | html %10$s:  interface | html %11$s:  interface | html %12$s:  interface | html %13$s:  inte
en: CACHE MANIFEST # %s # Explicitly cached 'master entries'. CACHE: /cgi-bin/koha/circ/offline.pl %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap-theme.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.js %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.css %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.js %s/lib/jquery/jquery-3.6.0.min.js %s/lib/jquery/jquery-migrate-3.3.2.min.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.highlight-3.js %s/lib/shortcut/shortcut.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.indexeddb.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.validate.min.js %s/%s/css/print.css %s/%s/css/staff-global.css %s/%s/js/basket.js %s/%s/js/offlinecirc.js %s/%s/js/staff-global.js %s/prog/img/koha-logo-medium.png %s/prog/img/loading.gif %s/prog/sound/beep.ogg %s/prog/sound/critical.ogg # Resources that require the user to be online. NETWORK: * # Resources that can be substituted if the user is offline FALLBACK:
fr: CACHE MANIFEST # %s # 'Entrées master' explicitement cachées. CACHE: /cgi-bin/koha/circ/offline.pl %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap-theme.min.css %s/lib/bootstrap/bootstrap.min.js %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.css %s/lib/jquery/jquery-ui-1.13.1.min.js %s/lib/jquery/jquery-3.6.0.min.js %s/lib/jquery/jquery-migrate-3.3.2.min.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.highlight-3.js %s/lib/shortcut/shortcut.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.indexeddb.js %s/lib/jquery/plugins/jquery.validate.min.js %s/%s/css/print.css %s/%s/css/staff-global.css %s/%s/js/basket.js %s/%s/js/offlinecirc.js %s/%s/js/staff-global.js %s/prog/img/koha-logo-medium.png %s/prog/img/loading.gif %s/prog/sound/beep.ogg %s/prog/sound/critical.ogg # Ressources qui nécessitent que l'utilisateur soit connecté. NETWORK: * # Ressources qui peuvent être remplacées si l'utilisateur est hors ligne FALLBACK:

en: CC-0 license
fr: licence CC-0

en: CD software
fr: Logiciel sur CD

en: CSV profile ID
fr: Profil CSV

en: CSV profile added successfully
fr: Profil CSV ajouté avec succès

en: CSV profile deleted successfully
fr: Profil CSV supprimé avec succès

en: CSV profile updated successfully
fr: Profil CSV mis à jour avec succès

en: CSV profile:
fr: Profil CSV :

en: CSV profiles
fr: Profils CSV

en: CSV profiles
fr: Profils CSV

en: CSV separator
fr: Séparateur CSV

en: CSV separator:
fr: Séparateur CSV :

en: CSV type
fr: Type CSV

en: Cache expiry (seconds)
fr: Expiration du cache (en secondes)

en: Cache expiry:
fr: Expiration du cache :

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
fr: Calculé sur %s entre %s et %s

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Calendar information
fr: Calendrier

en: Call Number
fr: Cote

en: Call number
fr: Cote

en: Call number (0-9 to A-Z)
fr: Cote (0-9 à A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
fr: Cote (Z-A à 9-0)

en: Call number browser
fr: Explorateur de cote

en: Call number browser &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Explorateur de cote &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Call number classification scheme
fr: Plan de classification

en: Call number classification scheme:
fr: Plan de classification :

en: Call number range
fr: Cote

en: Call number:
fr: Cote&nbsp;:

en: Call number:
fr: Cote :

en: Call numbers
fr: Cotes

note: SCRIPT
en: Callnumber
fr: Cote

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
fr: Cote : %s

en: Calyx, Australia
fr: Calyx, Australie

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
fr: Peut être saisi comme une adresse IP simple, un sous réseau tel que 192.168.1.*

en: Can be guarantee
fr: Peut être garant

en: Can be manually added ?
fr: Peut être ajouté manuellement ?

en: Can be manually invoiced?
fr: Peut être facturé manuellement ?

en: Can be sold?
fr: Peut être vendu ?

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
fr: Peut être utilisé pour trier et filtrer vos rapports. Cette catégorie est vide par défaut. Les valeurs saisies doivent inclure les valeurs autorisées par REPORT_GROUP dans le champ Description (OPAC) pour lier le sous-groupe au groupe approprié.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
fr: On ne peut pas fermer les paniers qui ont des commandes avec des prix incertains

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
fr: Impossible de réouvrir les paniers faisant partie d'un bordereau de commande.

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
fr: Impossible de mettre à jour l'adhérent. %s Numéro de carte : %s %s (Borrowernumber : %s)

en: Can't be cancelled when item is in transit
fr: Ne peut pas être annulé quand l'exemplaire est en transfert

en: Can't cancel order
fr: Impossible d'annuler la commande

en: Can't cancel order and delete catalog record
fr: Impossible d'annuler la commande et supprimer la notice

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
fr: Impossible d'annuler la commande, (%s) réservations lui sont liées. Annulez d'abord les réservations

en: Can't cancel receipt
fr: Impossible d'annuler la réception

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
fr: Impossible de supprimer la notice du catalogue ou la commande. Annuler d'abord les réservations.

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
fr: Impossible de supprimer la notice du catalogue parce qu'il y a %s exemplaire(s) existant(s)

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
fr: Impossible de supprimer la notice du catalogue parce qu'il y a %s exemplaire(s) existant(s)

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
fr: Impossible de supprimer la notice du catalogue. Supprimez d'abord les autres commandes qui y sont liées

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
fr: Impossible de supprimer la notice du catalogue. Supprimez d'abord les abonnements

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
fr: Impossible de supprimer la notice du catalogue. Voir ci-dessous pourquoi

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
fr: Impossible d'enregistrer la notice car les champs suivants sont vides :

en: Can't scan the code?
fr: Impossible de scanner le code ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel a confirmed request
fr: Annuler une requête confirmée

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
fr: Tout annuler

en: Cancel an order
fr: Annuler une commande

en: Cancel and return to order
fr: Annuler et retourner à la commande

note: INPUT type=submit
en: Cancel and transfer all
fr: Tout annuler et transférer

note: A
en: Cancel article request
fr: Annuler la demande d'article

en: Cancel charge
fr: Annuler les frais

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
fr: Annuler le prêt et créer une réservation pour %s

en: Cancel enrollment
fr: Annuler l'inscription

en: Cancel filter
fr: Annuler le filtre

en: Cancel hold
fr: Annuler réservation

en: Cancel hold (X)
fr: Annuler la réservation (X)

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
fr: Annuler la réservation et retourner à : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
fr: Annuler la réservation et retourner à : %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
fr: Annuler la réservation, puis tenter le transfert :

en: Cancel import
fr: Annuler l'importation

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
fr: Annuler réservation

note: SCRIPT
en: Cancel merge
fr: Annuler la fusion

en: Cancel modifications
fr: Annuler les modifications

en: Cancel notification
fr: Annuler le message

en: Cancel order
fr: Annuler la commande

en: Cancel order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
fr: Annuler une ligne de commande &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
fr: Supprimer la commande et la notice

en: Cancel order and delete catalog record
fr: Annuler la commande et supprimer la notice

en: Cancel recall
fr: Annuler le rappel

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.first_recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
fr: Annuler le rappel et retourner à : %s

en: Cancel receipt
fr: Annuler la réception

en: Cancel request
fr: Annuler la demande

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
fr: Annuler les réservations sélectionnées (%s)

en: Cancel selected recalls
fr: Annuler les rappels sélectionnés

en: Cancel transfer
fr: Annuler transfert

en: Cancel transfer (X)
fr: Annuler le transfert (X)

en: Cancel upload
fr: Annuler le téléchargement

en: Cancel?
fr: Annuler ?

en: Canceled
fr: Annulé

en: Cancellation allowed
fr: Annulation autorisée

en: Cancellation date
fr: Date d'annulation

en: Cancellation reason:
fr: Motif d'annulation :

en: Cancellation reason:
fr: Motif d'annulation :

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
fr: Motif d'annulation : %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
fr: Annulation demandée

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cancelled charge
fr: Frais annulés

en: Cancelled hold
fr: Réservation annulée

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
fr: Annulé le %s

en: Cancelled orders
fr: Commandes annulées

en: Cannot add patron
fr: Impossible d'ajouter cet adhérent

en: Cannot be deleted
fr: Suppression impossible

en: Cannot be ordered
fr: Ne peut être commandé

note: I
en: Cannot be put on hold
fr: Impossible de réserver

en: Cannot be renewed yet
fr: Ne peut pas être renouvelé

en: Cannot be toggled
fr: Ne peut être basculé

en: Cannot be transferred to pickup library
fr: Ne peut pas être transféré à la bibliothèque de retrait

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
fr: Impossible d'annuler la réception de cette commande car au moins une réservation existe sur les notices.

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
fr: Impossible d'annuler la réception de cette ligne de commande car elle a été créée à partir d'une réception partielle de la commande n° %s, qui est déjà reçue. Essayez d'abord d'annuler celle-ci, puis réessayez.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
fr: Impossible d'annuler la réception. Motifs possibles :

en: Cannot check in
fr: Retour impossible

en: Cannot check in
fr: Retour impossible

en: Cannot check out
fr: Prêt impossible

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
fr: Prêt impossible ! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
fr: Prêt impossible ! %s %s %s %s

en: Cannot create a curbside pickup for this day, it is a holiday.
fr: Impossible de créer une collecte à la demande pour ce jour, c'est un jour de fermeture.

en: Cannot delete
fr: Suppression impossible

en: Cannot delete budget
fr: Impossible de supprimer le budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Cannot delete budget '%s'
fr: Impossible de supprimer le budget '%s'

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
fr: Impossible de supprimer la devise %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
fr: Impossible de supprimer le type de document '%s'

en: Cannot delete patron
fr: Impossible de supprimer cet adhérent

en: Cannot delete this item type.
fr: Impossible de supprimer ce type de document.

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
fr: Impossible de supprimer : Catégorie %s utilisée

en: Cannot detect mana server at
fr: Impossible de détecter le serveur mana à

en: Cannot edit
fr: Modification impossible

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
fr: Impossible d'éditer le quitus : l'usager a des prêts en cours.

en: Cannot enqueue this job.
fr: Impossible de placer ce travail en file d'attente.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
fr: Impossible d'ouvrir %s en lecture.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
fr: Impossible d'ouvrir l'index des fichiers (idlink.txt or datalink.txt) en lecture.

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
fr: Impossible d'ouvrir cette notice dans l'éditeur basique

en: Cannot place hold
fr: Impossible de réserver

en: Cannot place hold from patron's library
fr: Impossible de réserver depuis le site de l'adhérent

en: Cannot place hold on some items
fr: Impossible de réserver certains exemplaires

en: Cannot place hold:
fr: Impossible de réserver :

en: Cannot process file as an image.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier comme une image.

en: Cannot renew:
fr: Renouvellement impossible :

en: Cannot take patron photo.
fr: Impossible de prendre la photo de l'adhérent.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
fr: Impossible de tester le prévisionnel de bulletinage pour ce(s) motif(s) :

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
fr: Impossible de transférer l'exemplaire %s à cause de limites de transfert

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
fr: Impossible de décompresser le fichier dans le répertoire des plugins.

en: Cap fine at replacement price
fr: Limiter l'amende au prix de remplacement

note: SCRIPT
en: Capitalization
fr: Capitalisation

note: SCRIPT
en: Caption
fr: Légende

en: Card
fr: Carte

en: Card batch
fr: Lot de cartes

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
fr: Lot de cartes numéro %s

en: Card batches
fr: Lots de cartes

en: Card height:
fr: Hauteur de la carte :

en: Card number
fr: Numéro de carte

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
fr: Le numéro de carte %s n'est pas valide %s (pour l'adhérent avec le borrowernumber %s)%s

en: Card number already in use.
fr: Ce numéro de carte est déjà utilisé

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
fr: Le numéro de carte doit avoir au plus %s caractères. %s

en: Card number length is incorrect.
fr: La longueur de ce numéro de carte n'est pas correct.

en: Card number list (one card number per line):
fr: Liste de numéros de carte (un par ligne) :

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
fr: Le numéro de carte doit contenir entre %s et %s caractères. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
fr: Le numéro de carte doit avoir exactement %s caractères. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
fr: Le numéro de carte doit avoir au plus %s caractères.

en: Card number:
fr: N° de carte :

en: Card number:
fr: N° de carte :

en: Card numbers not found
fr: Numéros de carte non trouvés

en: Card preview
fr: Prévisualisation Carte

en: Card template
fr: Modèle de carte

en: Card templates
fr: Modèles de carte

en: Card width:
fr: Largeur de la carte :

en: Cardnumber
fr: Numéro de carte

en: Cardnumber already in use.
fr: Ce numéro de carte est déjà utilisé

en: Cardnumber length is incorrect.
fr: La longueur de ce numéro de carte n'est pas correct.

en: Cardnumbers
fr: Numéros de carte

en: Cardnumbers already in list
fr: Ce numéro de carte est déjà dans la liste

en: Cardnumbers not found
fr: Numéro de carte non trouvé

note: SCRIPT
en: Cart
fr: Panier

en: Cas login
fr: Identification CAS

en: Cash management
fr: Gestion de la trésorerie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
fr: Encaissement

en: Cash register ID:
fr: N° de la caisse enregistreuse :

en: Cash register added successfully.
fr: Caisse ajoutée avec succès.

en: Cash register archived successfully.
fr: Caisse archivée avec succès.

en: Cash register restored successfully.
fr: Caisse restaurée avec succès.

en: Cash register statistics
fr: Statistiques sur les encaissements

en: Cash register statistics
fr: Statistiques sur les encaissements

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
fr: Statistiques sur les encaissements %s à %s

en: Cash register updated successfully.
fr: Caisse mise à jour avec succès.

en: Cash register:
fr: Encaissement :

en: Cash register:
fr: Encaissement :

en: Cash registers
fr: Caisses

en: Cash registers for
fr: Caisses pour

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
fr: Résumé des encaissements pour %s

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
fr: Résumé des encaissements pour %s

en: Cashier
fr: Caissier

en: Cashup &rsaquo; Koha
fr: Encaissement &rsaquo; Koha

en: Cashup all
fr: Tout encaisser

en: Cashup history
fr: Historique d'encaissement

en: Cashup summary
fr: Résumé des encaissements

en: Cassette recording
fr: Cassette audio

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Catalog by item type
fr: Catalogue par type de document

en: Catalog by item type
fr: Catalogue par type de document

en: Catalog by item types &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Catalogue par types de document &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Catalog details
fr: Détails

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
fr: Détails %s

en: Catalog search
fr: Recherche catalogue

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Recherche catalogue &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Catalog statistics
fr: Statistiques sur le catalogue

en: Catalog statistics
fr: Statistiques sur le catalogue

en: Cataloging
fr: Catalogage

en: Cataloging
fr: Catalogage

note: %1$s:  IF ( total || breeding_loop ) %2$s:  ELSIF ( query ) %3$s:  END
en: Cataloging %s &rsaquo; Search results %s &rsaquo; No results found %s &rsaquo; Koha
fr: Catalogage %s &rsaquo; Résultats de recherche %s &rsaquo; Aucun résultat %s &rsaquo; Koha

en: Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Catalogage &rsaquo; Koha

en: Cataloging authority plugin &rsaquo; Koha
fr: Plugin de catalogage d'autorités &rsaquo; Koha

en: Cataloging editor
fr: Editeur de catalogage

en: Cataloging search
fr: Recherche catalogage

en: Catalogs
fr: Catalogues

en: Catalogue tables
fr: Tables du catalogue

en: Cataloguing items
fr: Tables de catalogage

en: Cataloguing tables
fr: Tables de catalogage

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
fr: Catégories à assigner aux téléchargements de fichiers. Sans catégorie, un téléchargement est considéré comme temporaire et peut être supprimé lors de nettoyages automatiques.

en: Category
fr: Catégorie

note: %1$s:  categorycode | html
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
fr: La catégorie %s est utilisée. Suppression impossible !

en: Category (code)
fr: Catégorie (code)

en: Category code
fr: Code de catégorie

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
fr: Code de catégorie inconnu.

en: Category code:
fr: Code de catégorie :

en: Category deleted
fr: Catégorie supprimée

en: Category name
fr: Nom de la catégorie

en: Category type:
fr: Type de catégorie :

en: Category:
fr: Catégorie&nbsp;:

en: Category:
fr: Catégorie :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
fr: Catégorie : %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
fr: Catégorie : %s (%s)

en: Categorycode
fr: Code de catégorie

note: SCRIPT
en: Cell
fr: Cellule

note: SCRIPT
en: Cell padding
fr: Remplissage de cellule

note: SCRIPT
en: Cell properties
fr: Propriétés de la cellule

note: SCRIPT
en: Cell spacing
fr: Espacement des cellules

note: SCRIPT
en: Cell type
fr: Type de cellule

en: Cell value
fr: Valeur de cellule

en: Cell value
fr: Valeur de cellule

en: Cells contain estimated values only.
fr: Les cellules contiennent uniquement des valeurs estimées.

en: Center
fr: Centre

en: Change
fr: Changer

en: Change ILL request status
fr: Changer le statut de la demande de PEB

en: Change amounts by
fr: Remplacer les montants par

en: Change basket group
fr: Changer le bordereau

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
fr: Changer de bordereau

en: Change category
fr: Changer de catégorie

en: Change currency
fr: Modifier la devise

en: Change estimated delivery date
fr: Changer la date de livraison prévue

en: Change estimated delivery date &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Changer la date de livraison prévue &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Change framework
fr: Changer la grille

en: Change internal note
fr: Modifier la note interne

en: Change library
fr: Changer de site

en: Change order
fr: Changer la commande

note: %1$s:  IF (type == "vendor") %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Change order %svendor%sinternal%s note
fr: Modifier la commande %sfournisseur%sinterne%s note

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
fr: Modifier la note interne de la commande (commande n°%s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
fr: Modifier la note fournisseur de la commande (commande n°%s)

en: Change password
fr: Changer le mot de passe

en: Change selected suggestions
fr: Modifier les suggestions sélectionnées

en: Change to give:
fr: Monnaie à rendre :

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
fr: Changer identifiant et/ou mot de passe de %s %s

en: Change your Hea settings
fr: Modifier vos paramètres Hea

en: Change your Mana KB settings
fr: Modifier vos paramètres de Mana KB

en: Changed action if matching record found
fr: Action modifiée si une notice concordante est trouvée

en: Changed action if no match found
fr: Action changée s'il n'y a pas de notice concordante

en: Changed item processing option
fr: Option d'action sur les exemplaires modifiée

en: Changed.
fr: Changé.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
fr: Les modifications ne sont pas appliquées. Merci de vérifier les valeurs suivantes :

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
fr: Les changements seront seulement appliqués aux sous-champs de l'exemplaire liés à la table 'items'.

en: Changes saved.
fr: Changements sauvegardés.

en: Chapters
fr: Chapitres

en: Chapters:
fr: Chapitres&nbsp;:

en: Character encoding:
fr: Encodage des caractères :

note: SCRIPT
en: Characters
fr: Caractères

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
fr: Caractères (sans espace)

en: Charge
fr: Frais

en: Charge lost fee
fr: Facturer une amende pour exemplaire perdu

en: Charge when?
fr: Facturer quand ?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
fr: Frais (%s)

en: Charges:
fr: Frais :

en: Chart (.svg)
fr: Graphique (.svg)

en: Chart settings
fr: Paramètres du graphique

en: Chart type:
fr: Type de graphique :

en: Check
fr: Vérifier

en: Check Perl dependencies
fr: Vérifier les dépendances Perl

en: Check all
fr: Tout sélectionner

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
fr: Vérifier la liste des codes à barres pour les exemplaires absents des rayons&nbsp;:

en: Check boxes to duplicate the original values
fr: Cocher les cases pour dupliquer les valeurs d'origine

en: Check duplicate patron &rsaquo; Koha
fr: Contrôle de doublons d'adhérents &rsaquo; Koha

en: Check expiration
fr: Vérification des dates d'expiration

en: Check expiration
fr: Vérification des dates d'expiration

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Vérifier l'expiration &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Check for embedded item record data?
fr: Vérifier les données exemplaires incluses ?

en: Check for previous checkouts:
fr: Vérifier les prêts précédents :

en: Check in
fr: Retour

en: Check in
fr: Retour

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Retour %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
fr: Message de retour

en: Check lists
fr: A vérifier

en: Check logs for more details.
fr: Merci de voir le log des erreurs pour plus de détails.

en: Check none
fr: N'en cocher aucun·e

en: Check out
fr: Prêter

en: Check out and check in items
fr: Documents prêtés et retournés

en: Check out anyway?
fr: Prêter quand même ?

en: Check out details
fr: Détails du retour

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
fr: Message de prêt

en: Check out to this patron
fr: Prêter à cet adhérent

en: Check previous checkout
fr: Vérifier le prêt précédent

en: Check previous checkout?
fr: Vérifier les prêts précédents ?

en: Check previous checkouts:
fr: Vérifier les prêts précédents :

en: Check that your database is running.
fr: Vérifiez que votre base de données fonctionne.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
fr: Cochez les cases des sites dans lesquels vous autorisez vos exemplaires à être transférés.

en: Check the expiration of a serial
fr: Vérifier l'expiration d'un périodique

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
fr: Vérifiez la configuration du nom d'hôte dans %s. Certains serveurs de base de données requièrent %s plutôt que %s.

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
fr: Cocher pour permettre aux adhérents de modifier cet attribut dans leur page de détails dans l'OPAC. (Requiert l'option ci-dessus)

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
fr: Vérifier pour supprimer le sous-champ %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
fr: Cochez pour vider ce champ

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
fr: Cocher pour afficher cet attribut dans la page de détail de l'OPAC.

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
fr: Cocher pour que la notice Adhérent puisse avoir plusieurs valeurs pour cet attribut.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
fr: Cochez pour rendre cet attribut copiable dans les attributs anonymisés de l'adhérent.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
fr: Cochez pour rendre cet attribut obligatoire en création ou modification d'un adhérent.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
fr: Cocher pour rendre cet attribut interrogeable dans la recherche adhérents de l'interface professionnelle.

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
fr: Cocher pour afficher cet attribut dans le panneau résumé de la notice adhérent (interface professionnelle).

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
fr: Vérifiez les paramètres de votre base de données dans %s.

en: Check-in
fr: Retour

en: Check-in date from
fr: Rendu entre

en: Check-in date from:
fr: Rendu entre :

en: Checked
fr: Vérifiée

en: Checked by the library
fr: Vérifiée par la bibliothèque

en: Checked in
fr: Retourné

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
fr: Document retourné après le %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
fr: Document retourné avant le %s

note: SCRIPT
en: Checked in item.
fr: Document retourné.

en: Checked out
fr: Prêté

en: Checked out
fr: Prêté

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
fr: Prêté %s %s %s par %s à %s %s %s : retour prévu le %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
fr: A été prêté %s fois

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
fr: En prêt (%s)

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
fr: Document prêté après le %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
fr: Prêté avant le %s

en: Checked out by
fr: Prêté par

en: Checked out from
fr: Emprunté à

en: Checked out on
fr: Emprunté le

en: Checked out on (hidden, unformatted)
fr: Prêté le (non formaté, caché)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
fr: Prêté à %s

en: Checked out to:
fr: Prêté à :

en: Checked out:
fr: Prêté :

en: Checked-in items
fr: Documents retournés

en: Checkin
fr: Retour

en: Checkin and transfer policy
fr: Politique de transfert et de retour

en: Checkin date
fr: Date de retour

en: Checkin message
fr: Message de retour

en: Checkin message type:
fr: Type de message de retour :

en: Checkin message:
fr: Message de retour :

en: Checkin on
fr: Retour

note: A
en: Checkin settings
fr: Paramètres de retour

en: Checking out to
fr: Prêter à

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
fr: Prêter à %s

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
fr: En cochant la boîte à côté de l'étiquette du champ, vous permettez la modification de ce champ. Laisser la boîte vide pour ne rien modifier.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
fr: En cochant la boîte à droite de l'étiquette du champ, vous désactivez l'entrée et supprimez toutes les valeurs de ce champ pour tous les adhérents sélectionnés.

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
fr: En cochant la boîte à droite de l'étiquette du sous-champ, vous désactivez l'entrée et supprimez toutes les valeurs de ce sous-champ dans tous les exemplaires sélectionnés. Laissez le champ vide pour ne rien modifier.

note: SCRIPT
en: Checklist
fr: Liste des contrôles

en: Checkout
fr: Prêt

en: Checkout count
fr: Nombre de prêts

en: Checkout count:
fr: Nombre de prêts :

en: Checkout criteria:
fr: Sélection des prêts :

en: Checkout date
fr: Date de prêt

en: Checkout date from:
fr: Prêté entre le :

en: Checkout date from:
fr: Prêté entre le :

en: Checkout history
fr: Historique de prêt

en: Checkout history
fr: Historique de prêt

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
fr: Historique de prêt pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: Historique de prêt pour %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
fr: L'historique de prêt de %s adhérents sera anonymisé

en: Checkout notes
fr: Notes de prêt

en: Checkout notes
fr: Notes de prêt

en: Checkout notes &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Notes de prêt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Checkout notes pending
fr: Notes de prêt en attente

en: Checkout on
fr: Emprunté le

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
fr: Prêtez ou renouvelez

note: A
en: Checkout settings
fr: Paramètres de prêt

en: Checkout status:
fr: Statut de prêt :

en: Checkouts
fr: Prêt(s)

en: Checkouts
fr: Prêt(s)

note: For the first occurrence, %1$s:  issuecount || 0 | html
en: Checkouts (%s)
fr: Prêts (%s)

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
fr: Les prêts sont bloqués parce que le plafond des pénalités est atteint.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
fr: Les prets sont BLOQUES parce que l'adhérent a un ou des documents en retard.

en: Checkouts:
fr: Prêts :

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
fr: Vérification de la structure MARC. Si vous modifiez les grilles de catalogage MARC, il est recommandé d'utiliser cet outil pour vérifier qu'il n'y a pas d'erreurs dans vos grilles

en: Child
fr: Enfant

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose .koc file:
fr: Choisissez le fichier .koc :

en: Choose a field name
fr: Choisissez un nom de champ

en: Choose a file
fr: Choisissez un fichier

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
fr: Choisir un fournisseur dans la liste pour aller directement au bon endroit.

en: Choose a vendor to transfer from
fr: Choisir le fournisseur à partir duquel faire le transfert

en: Choose a vendor to transfer to
fr: Choisir le fournisseur à qui faire le transfert

en: Choose adult category
fr: Choisir une catégorie d'adulte

en: Choose adult category &rsaquo; Koha
fr: Choisir une catégorie Adulte &rsaquo; Koha

en: Choose an age field
fr: Choisissez un champ âge

en: Choose an icon:
fr: Choisir une icône :

en: Choose barcode type (encoding):
fr: Choisissez le type de code à barres (encodage) :

en: Choose cash register:
fr: Choisir la caisse enregistreuse :

en: Choose desk:
fr: Choisir une banque :

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
fr: Choisir l'hémisphère :

en: Choose layout type:
fr: Choisir le type de présentation :

en: Choose library:
fr: Choisir votre site :

en: Choose list
fr: Choisir la liste

en: Choose one
fr: Choisir&nbsp;:

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
fr: En choisir une pour limiter l'attribut à une catégorie d'adhérent. Laissez vide si vous voulez que cet attribut soit disponible pour toutes les catégories d'adhérent.

en: Choose order of text fields to print
fr: Choisir l'ordre des champs à imprimer

en: Choose the file to add to the basket
fr: Choisissez le fichier à ajouter au panier

en: Choose the protocol this external identity provider uses
fr: Choisir le protocole que ce serveur SMTP utilise

note: A
en: Choose this record
fr: Sélectionner cette notice

en: Choose type of IDs to enter:
fr: Choisir le type d'IDs à saisir :

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
fr: Décider si les adhérents de cette catégorie n'ont plus accès aux fonctionnalités du catalogue public telles que le renouvellement et les réservations lorsque leurs cartes ont expiré.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
fr: Choisissez si les adhérents de cette catégorie sont informés lorsqu'ils essaient d'emprunter un exemplaire déjà emprunté précédemment.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
fr: Choix des plugins à utiliser pour suggérer des recherches supplémentaires aux adhérents et au personnel

en: Choose your language
fr: Choisissez votre langue

en: Choose your library:
fr: Choisir votre site :

en: Choose:
fr: Choisir :

en: Chooser
fr: Sélecteur

en: Chooser:
fr: Sélecteur :

en: Chooser:
fr: Sélecteur :

en: Circ notes
fr: Note de circulation

note: SCRIPT
en: Circle
fr: Cercle

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
fr: Alertes de circulation pour %s

en: Circulation and fine rules
fr: Règles de circulation et de pénalités

en: Circulation and fine rules
fr: Règles de circulation et d'amendes

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Règles de circulation et d'amendes &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
fr: Règles de circulation

en: Circulation desks
fr: Banques de prêt

en: Circulation history
fr: Historique de prêts

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Circulation history for %s
fr: Historique de prêts de %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Circulation history for %s
fr: Historique de prêts de %s

en: Circulation note
fr: Note de circulation

en: Circulation note:
fr: Note de circulation :

en: Circulation note:
fr: Note de circulation :

en: Circulation records were last synced on:
fr: Dernière synchronisation des enregistrements de circulation :

en: Circulation rule created!
fr: Règle de circulation créée !

en: Circulation rule not created!
fr: Échec de création de la règle de circulation !

en: Circulation statistics
fr: Statistiques de circulation

en: Circulation statistics
fr: Statistiques de circulation

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
fr: Statistiques de circulation pour %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( author ) %3$s:  author |html %4$s:  END
en: Circulation statistics for %s %s by %s%s
fr: Statistiques de circulation pour %s %s par %s%s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Statistiques de circulation pour %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Statistiques de circulation%s &rsaquo; Résultats%s &rsaquo; Rapportsd &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
fr: Tables de circulation

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
fr: Circulation : Retards à %s

en: Cities
fr: Communes

en: Cities
fr: Communes

en: Cities and towns
fr: Villes et communes

en: City
fr: Ville

en: City ID
fr: Identifiant commune

en: City ID:
fr: Identifiant commune :

en: City added successfully.
fr: Ville ajoutée avec succès.

en: City deleted successfully.
fr: Ville supprimée avec succès.

en: City id
fr: Identifiant commune

note: INPUT type=text name=city_name_filter
en: City search
fr: Recherche commune

en: City updated successfully.
fr: Ville mise à jour avec succès.

en: City:
fr: Ville&nbsp;:

en: City:
fr: Ville :

en: Claim ID
fr: ID de la réclamation

en: Claim acquisition
fr: Réclamation d'une commande

en: Claim date
fr: Date de réclamation

en: Claim missing serials
fr: Réclamer un fascicule en retard

note: INPUT type=submit
en: Claim order
fr: Réclamer une commande

en: Claim returned
fr: Déclarer rendu

en: Claim returned
fr: Déclaré rendu

en: Claim serial issue
fr: Réclamation numéro manquant

en: Claim using notice:
fr: Réclamer en utilisant la notification :

en: Claimed
fr: Réclamé

en: Claimed date
fr: Date de réclamation

en: Claims
fr: Réclamations

en: Claims
fr: Réclamations

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
fr: Réclamations %s pour %s %s

en: Claims (
fr: Réclamations (

note: For the first occurrence, %1$s:  IF patron.return_claims.resolved.count == 0
en: Claims (%s
fr: Réclamations (%s

en: Claims count
fr: Décompte des réclamations

en: Claims count:
fr: Décompte des réclamations :

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
fr: Réclamations pour %s

note: SCRIPT
en: Claims returned by
fr: Déclarés rendus par

note: SCRIPT
en: Class
fr: Classe

en: Class:
fr: Classe :

en: Classification configuration
fr: Configuration de la classification

en: Classification filing rules
fr: Règles de remplissage de la classification

en: Classification source added successfully.
fr: Source de classification ajoutée avec succès.

en: Classification source code:
fr: Code de la source de classification :

en: Classification source deleted successfully.
fr: Source de classification supprimée avec succès.

en: Classification source updated successfully.
fr: Source de classification mise à jour avec succès.

en: Classification sources
fr: Sources de classification

en: Classification sources
fr: Sources de classification

en: Classification splitting rules
fr: Règles de subdivision de la classification

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
fr: Classification&nbsp;: %s

en: Clean
fr: Effacer

en: Cleaned
fr: Effacé

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
fr: Lot d'import n° %s nettoyé

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear all
fr: Tout désélectionner

en: Clear all
fr: Tout désélectionner

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer du réservoir toutes les notices téléchargées dans ce lot ? Cette opération est irréversible.

en: Clear date
fr: Effacer la date

en: Clear field
fr: Tout effacer

en: Clear fields
fr: Effacer les champs

en: Clear filter
fr: Supprimer le filtre

note: SCRIPT
en: Clear formatting
fr: Supprimer le formattage

en: Clear on loan
fr: Désélectionner ceux en prêt

note: A
en: Clear screen
fr: Effacer l'écran

en: Clear search form
fr: Effacer le formulaire de recherche

note: SCRIPT
en: Clear selection
fr: Effacer la sélection

en: Clear selection on visible rows
fr: Effacer la sélection des lignes visibles

en: Clear template
fr: Effacer le modèle

en: Clear used authorities
fr: Désélectionner les autorités utilisées

en: Click Save to finish.
fr: Cliquez sur Enregistrer pour finir.

en: Click on an image to view it in the image viewer
fr: Cliquer sur une image pour la voir dans la visionneuse

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
fr: Cliquer sur n'importe quel champ pour modifier son contenu; Valider avec la touche &lt;Entrée&gt; du clavier pour sauvegarder vos modifications.

en: Click on individual cells to edit.
fr: Cliquer dans une cellule pour l'éditer

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
fr: Cliquez sur le(s) lien(s) suivant(s) pour télécharger le(s) lot(s) exporté(s).

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
fr: Cliquez sur le(s) lien(s) suivant(s) pour télécharger le(s) lot(s) exporté(s).

en: Click on the grid to toggle the settings.
fr: Cliquez sur le tableau pour modifier le paramétrage.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
fr: Cliquez sur le lien pour télécharger les cartes d'adhérents dans la liste.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
fr: Cliquez sur la carte pour paramétrer la géolocalisation pour %s

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
fr: Cliquer sur le bouton "Parcourir..." et sélectionner le fichier CSV à téléverser.

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
fr: Cliquer sur le bouton 'Supprimer' pour enlever l'image actuelle.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
fr: Cliquer sur le bouton "Enregistrer citations' de la barre d'outils pour sauvegarder l'ensemble du lot de citations.

en: Click the date to add or edit a holiday.
fr: Cliquez sur la date pour ajouter ou modifier une jour de fermeture.

en: Click to add item
fr: Cliquer pour ajouter/modifier un exemplaire

en: Click to collapse
fr: Cliquer pour replier cette section

en: Click to edit
fr: Cliquer pour modifier

en: Click to edit item cost or quantities
fr: Cliquer pour modifier le coût ou les quantités de l'exemplaire

note: A
en: Click to expand this tag
fr: Cliquer pour déplier ce champ

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
fr: Cliquer pour remplir avec une suggestion choisie au hasard.

en: Client ID
fr: ID Client

en: Client ID:
fr: ID Client :

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

note: IMG
en: Clone
fr: Cloner

en: Clone circulation and fine rules
fr: Cloner les règles de circulation et d'amendes

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Dupliquer les règles de circulation et d'amendes &rsaquo; Règles de circulation et d'amendes &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
fr: Cloner ces règles pour:

note: IMG
en: Clone this subfield
fr: Cloner ce sous-champ

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
fr: Cloner les règles de circulation et de pénalités %s à partir des règles standard%s de "%s"%s %s à "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
fr: Échec de la copie des règles de circulation et d'amendes !

note: BUTTON
en: Close
fr: Fermer

en: Close an acquisitions basket
fr: Fermer un panier d'acquisitions

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
fr: Fermer et exporter en PDF

en: Close basket
fr: Fermer ce panier

en: Close basket group
fr: Fermer le bordereau

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
fr: Clôturer le budget %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
fr: Clôturer le budget %s

en: Close reasons for agreements (e-resource management module)
fr: Fermer les raisons des contrats (module de gestion de ressources électroniques)

en: Close selected invoices
fr: Fermer les factures sélectionnées

en: Close this basket
fr: Fermer ce panier

en: Close this window.
fr: Fermer cette fenêtre.

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close:
fr: Fermer :

en: Closed
fr: Fermé

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
fr: Fermée le %s

en: Closed on:
fr: Fermé le :

en: Club enrollments
fr: Inscriptions dans le club

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Ajouter des adhérents &rsaquo; Clubs d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
fr: Inscriptions dans le club

en: Club fields:
fr: Champs du club :

en: Club not found
fr: Club non trouvé

en: Club template
fr: Modèle de club

en: Club templates
fr: Modèles de club

en: Club:
fr: Club :

en: Clubs currently enrolled in
fr: Membre actuel des clubs

en: Clubs not enrolled in
fr: Non membre des clubs

en: Coce cover image
fr: Image de couverture Coce

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
fr: Image Coce de Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
fr: Image Coce d'Open Library

note: SCRIPT
en: Code sample
fr: Exemple de code

note: SCRIPT
en: Code sample...
fr: Exemple de code...

en: Code that identifies this provider. Only alphanumeric and "_" characters are allowed
fr: Code qui identifie ce fournisseur. Seuls les caractères alphanumériques et les "_" sont autorisés

note: SCRIPT
en: Code view
fr: Code de la vue

en: Code:
fr: Code :

en: Code:
fr: Code :

en: CodeMirror editing library
fr: Librairie d'édition CodeMirror

en: Collapse all
fr: Tout réduire

en: Collapsed
fr: Replié

en: Collect payment
fr: Percevoir le paiement

en: Collection code
fr: Collection&nbsp;:

en: Collection code:
fr: Code de collection&nbsp;:

en: Collection deleted successfully
fr: Collection supprimée avec succès

en: Collection failed to be deleted
fr: Échec de la supression de la collection

en: Collection title
fr: Collection

en: Collection title:
fr: Collection:

en: Collection transferred successfully
fr: Collection transférée avec succès

en: Collection:
fr: Collection :

en: Collection:
fr: Collection&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
fr: Collection&nbsp;: %s

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
fr: Codes de collection (apparaît lors de la création ou la modification des exemplaires)

en: Color
fr: Couleur

note: SCRIPT
en: Color Picker
fr: Sélecteur de couleur

note: SCRIPT
en: Color levels
fr: Niveaux de couleur

note: SCRIPT
en: Color swatch
fr: Nuancier

note: SCRIPT
en: Cols
fr: Colonnes

en: Column
fr: Colonne

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
fr: Colonne %s

note: SCRIPT
en: Column group
fr: Groupe de colonnes

en: Column name
fr: Nom de colonne

note: SCRIPT
en: Column {0}
fr: Colonne {0}

en: Column:
fr: Colonne :

en: Columns
fr: Colonnes

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
fr: Les colonnes doivent être saisies de gauche à droite : si la 1ere colonne est vierge, les autres seront ignorées.

note: SCRIPT
en: Columns settings
fr: Configuration des colonnes

en: Coming from
fr: venant de

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
fr: Venant de %s

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Comma separated text (.csv)
fr: Texte séparé par une virgule (.csv)

en: Command-line
fr: Ligne de commande

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment by:
fr: Commentaire de :

en: Comment:
fr: Commentaire&nbsp;:

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Commenter
fr: Commentateur

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments about this file:
fr: Notes à propos de ce fichier :

en: Comments awaiting moderation
fr: Commentaires en attente de modération

en: Comments pending approval
fr: Commentaires en attente d'approbation

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Company details
fr: Coordonnées du fournisseur

en: Company name:
fr: Nom du fournisseur :

en: Compare
fr: Comparer

en: Compare barcodes list to results:
fr: Comparer la liste de codes à barres aux résultats :

en: Compare matched records
fr: Comparer les notices correspondantes

en: Compare matched records
fr: Comparer les notices correspondantes

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Comparer les notices téléchargées &rsaquo; Gestion des notices MARC téléchargées &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Compare patrons
fr: Comparer les adhérents

en: Compare patrons for merging
fr: Comparer des adhérents pour les fusionner

en: Compare preference values
fr: Comparer les valeurs de la préférence

en: Compare selected
fr: Comparer la sélection

en: Complete
fr: Complet

en: Complete request
fr: Demande complète

en: Completed
fr: Terminé

en: Completed import of records
fr: Import des notices terminé

en: Completed on
fr: Terminé le

en: Completed staging records
fr: Import des notices terminé

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
fr: Composants (%s)

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
fr: Configuration OK, il n'y pas d'erreurs dans votre table de paramètres MARC

en: Configuration:
fr: Configuration :

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure Mana KB
fr: Configurer Mana KB

en: Configure and hide or show columns for tables
fr: Configurer et cacher ou afficher les colonnes pour les tableaux

en: Configure cash registers
fr: Configurer les caisses

en: Configure curbside pickup for libraries
fr: Configurer la collecte sur rendez-vous pour les bibliothèques

en: Configure items for purchase
fr: Configurer l'achat des exemplaires

en: Configure plugins
fr: Configurer les plugins

en: Configure these parameters in the order they appear.
fr: Configurer ces paramètres dans leur ordre d'apparition

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
fr: Configurer les plugins 'Vous voulez dire?' nécessite JavaScript. Si vous ne pouvez pas utiliser JavaScript, vous serez peut-être en mesure de saisir la configuration (qui est stockée en JSON dans les préférences système OPACdidyoumean) dans l'onglet Usage local des préférences système, mais ce fonctionnement n'est pas supporté, n'est pas recommandé, et ne fonctionnera sans doute pas.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm ILL request
fr: Confirmer la demande de PEB

en: Confirm cancellation
fr: Confirmer l'annulation

en: Confirm cashup of
fr: Confirmer l'encaissement de

en: Confirm checkin and mark missing items as lost
fr: Confirmer le retour et marquer les exemplaires manquants comme perdus

en: Confirm custom report
fr: Confirmer le rapport

en: Confirm deletion
fr: Confirmer la suppression

en: Confirm deletion
fr: Confirmer la suppression

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
fr: Confirmer la suppression de %s ?

en: Confirm deletion of EAN
fr: Confirmer la suppression de l'EAN

en: Confirm deletion of account
fr: Confirmer la suppression du compte

en: Confirm deletion of authority structure definition for
fr: Confirmer la définition de la structure d'autorité pour

en: Confirm deletion of authority type
fr: Confirmer la suppression du type d'autorité

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Confirm deletion of cash register '%s'
fr: Confirmer la suppression de la caisse enregistreuse '%s'

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category %s
fr: Confirmer la suppression de la catégorie %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category '%s'
fr: Confirmer la suppression de la catégorie '%s'

en: Confirm deletion of city
fr: Confirmer la suppression de la ville

en: Confirm deletion of contract
fr: Confirmer la suppression du contrat

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
fr: Confirmer la suppression du contrat %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
fr: Confirmer la suppression de la devise %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
fr: Confirmer la suppression de la devise %s

en: Confirm deletion of desk
fr: Confirmer la suppression de la banque

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
fr: Confirmer la suppression du site '%s'

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
fr: Confirmer la suppression du paramètre '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
fr: Confirmer la suppression de l'attribut adhérent

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
fr: Confirmer la suppression du type d'attribut adhérent &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
fr: Confirmer la suppression de la règle de concordance

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
fr: Confirmer la suppression de la règle de concordance &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s
fr: Confirmer la suppression du sous-champ %s

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
fr: Confirmer la suppression du sous-champ %s ?

note: %1$s:  tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
fr: Confirmer la suppression du sous-champ %s ?

en: Confirm deletion of tag
fr: Confirmer la suppression du champ

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of tag %s
fr: Confirmer la suppression du champ %s

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
fr: Confirmer la suppression de ce fournisseur ?

en: Confirm hold (Y)
fr: Confirmer la réservation (Y)

en: Confirm hold and transfer (Y)
fr: Confirmer la réservation et transférer (Y)

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Confirmer les réservations &rsaquo; Réservations &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Confirm inventory check and mark items as lost
fr: Confirmer la vérification d'inventaire et marquer les exemplaires comme perdus

en: Confirm new password:
fr: Confirmer le nouveau mot de passe&nbsp;:

en: Confirm password:
fr: Confirmer le mot de passe :

en: Confirm recall (Y)
fr: Confirmer le rappel (Y)

en: Confirm recall and transfer (Y)
fr: Confirmer le rappel et transférer (Y)

en: Confirm recalls &rsaquo; Recalls &rsaquo; Koha
fr: Confirmer les rappels &rsaquo; Rappels &rsaquo; Koha

en: Confirm restriction deletion
fr: Confirmer la suppression de la restriction

en: Confirm this payment?
fr: Confirmer ce paiement ?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
fr: Soumettre votre suggestion

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
fr: Félicitations, vous avez fini et êtes prêt à utiliser Koha

en: Congratulations, installation complete
fr: Félicitations, installation terminée

en: Connection established.
fr: Connexion établie.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
fr: Échec de la connexion à %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
fr: Échec de la connexion à %s

en: Consolas
fr: Consoles

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
fr: Conserver les proportions

en: Constraints
fr: Contraintes

en: Contact about late issues?
fr: Contacter à propos des derniers périodiques ?

en: Contact about late orders?
fr: Contacter au sujet des commandes en retard ?

en: Contact details
fr: Coordonnées du contact

en: Contact information
fr: Informations de contact

en: Contact name:
fr: Nom du contact :

en: Contact note
fr: Note du contact

en: Contact note:
fr: Note du contact :

en: Contact when ordering?
fr: Contacter au moment de la commande ?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
fr: Contacter votre administrateur système. %s %s

en: Contact:
fr: Contact :

en: Contact: First name
fr: Autre contact : Prénom

en: Contact: Last name
fr: Contact: Nom de famille

en: Contact: Relationship
fr: Contact: Relation

en: Contact: Title
fr: Contact : Civilité

en: Contains
fr: Contient

en: Content
fr: Contenu

en: Content added successfully
fr: Contenu ajouté avec succès

en: Content deleted successfully
fr: Contenu supprimé avec succès

en: Content type of the packages (e-resource management module)
fr: Type de contenu des packages (module de gestion des ressources électroniques)

en: Content updated successfully
fr: Contenu mis à jour avec succès

en: Content:
fr: Contenu :

en: Contents
fr: Contenu

en: Contents of
fr: Contenu de

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue to log in to Koha
fr: Continuez pour vous connecter à Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
fr: Passer à l'étape suivante

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
fr: Continuer sans marquer >>

en: Continue without renewing
fr: Continuer sans renouveler

en: Contract
fr: Contrat

en: Contract deleted
fr: Contrat supprimé

en: Contract deleted
fr: Contrat supprimé

en: Contract description:
fr: Description du contrat :

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
fr: La date de fin du contrat doit être identique ou postérieure à la date de début du contrat.

en: Contract end date:
fr: Date de fin de contrat :

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
fr: Le contrat n'a pas été supprimé.Il y a peut-être un panier en lien avec ce contrat.

en: Contract id
fr: Contrat n°

en: Contract name:
fr: Nom du contrat :

en: Contract number:
fr: Numéro de contrat :

en: Contract number:
fr: Numéro de contrat :

en: Contract start date:
fr: Date de début de contrat :

en: Contract(s)
fr: Contrat(s)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
fr: Contrat(s) pour %s

en: Contract:
fr: Contrat :

en: Contracts
fr: Contrats

en: Contracts
fr: Contrats

note: SCRIPT
en: Contrast
fr: Contraste

en: Contributing companies and institutions
fr: Sociétés et établissements contributeurs

en: Control key is "Ctrl"
fr: La touche de Contrôle est 'Ctrl'

en: Control no.:
fr: N° de contrôle :

en: Control no:
fr: N° de contrôle :

en: Control number:
fr: Numéro de contrôle :

en: Control number:
fr: Numéro de contrôle :

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
fr: Contrôle la durée de conservation de l'historique de prêt pour les nouveaux adhérents de cette catégorie. "Jamais" anonymise les prêts au moment du retour, et "Jamais" conserve l'historique de prêt d'un adhérent définitivement.Lorsque c'est fixé à "Par défaut", la durée de conservation de l'historique est contrôlé par le cronjob

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
fr: Convertir les macros de stockage du navigateur

en: Convert report
fr: Convertir le rapport

en: Convert report &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Convertir le rapport &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Converted message, rendered:
fr: Rendu du message converti :

en: Converted version
fr: Version convertie

en: Copies:
fr: Exemplaires :

en: Copy
fr: Copier

en: Copy and replace
fr: Copier et remplacer

en: Copy changes to all libraries
fr: Copier les modifications vers tous les sites

en: Copy current field
fr: Copier le champ actuel

en: Copy current field on next line
fr: Copier le champ actuel sur la ligne suivante

en: Copy current subfield
fr: Copier le sous-champ actuel

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
fr: Copier la valeur existante

en: Copy holidays to:
fr: Copier les jours de fermeture vers :

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
fr: Copier le lien vers ce fichier

en: Copy notice
fr: Copier la notification

en: Copy number
fr: Numéro d'exemplaire

en: Copy number:
fr: Numéro d’exemplaire

note: SCRIPT
en: Copy row
fr: Copier la ligne

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
fr: Copier vers %s

en: Copy to all libraries
fr: Copier vers tous les sites

en: Copyright date:
fr: Date de publication&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
fr: Année de copyright&nbsp;: %s

en: Copyright:
fr: Copyright :

en: Copyrightdate
fr: Date de publication

en: Corporate
fr: Entreprise

en: Cost
fr: Coût

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
fr: Le prix doit être exprimé sous la forme d'un nombre décimal >=0

en: Cost:
fr: Coût :

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
fr: Les coûts sont des valeurs décimales comprises entre des valeurs maximales arbitraires (e.g. 1 or 100) et 0 qui est le coût minimum (aucun coût).

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
fr: Impossible d'ajouter cet attribut adhérent &quot;%s&quot; &mdash; Ce code existe déjà.

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
fr: Impossible de copier automatiquement du HTML dans le presse-papiers

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
fr: Impossible de supprimer cet attribut adhérent &quot;%s&quot; &mdash; il est saisi dans %s fiches adhérent

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
fr: Impossible de supprimer l'attribut adhérent &quot;%s&quot; &mdash; il est déjà absent de la base.

en: Could not find a system preference named
fr: Impossible de trouver une préférence système nommée

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
fr: Impossible de trouver la chaîne spécifiée.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
fr: Impossible de télécharger les émoticônes

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fr: Impossible de lire le fichier contributors.yaml. Vérifiez que la variable &lt;docdir&gt; est définie correctement dans le fichier koha-conf.xml.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fr: Impossible de lire le fichier history.txt. Vérifiez que la variable &lt;docdir&gt; est définie correctement dans le fichier koha-conf.xml.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
fr: Impossible de lire le fichier teams.yaml Vérifiez que la variable &lt;docdir&gt; est définie correctement dans le fichier koha-conf.xml.

en: Count
fr: Décompte

en: Count deleted items
fr: Nombre d'exemplaires supprimés

en: Count holds:
fr: Nombre de réservations :

en: Count items:
fr: Nombre d'exemplaires :

en: Count of checkouts
fr: Nombre de prêts

en: Count total items
fr: Nombre total d'exemplaires

en: Count total items:
fr: Nombre total d'exemplaires :

en: Count unique bibliographic records
fr: Compter les notices bibliographiques uniques

en: Count unique bibliographic records:
fr: Compter les notices bibliographiques uniques :

en: Count unique borrowers:
fr: Nombre d'adhérents distincts :

en: Count unique items:
fr: Compter les exemplaires distincts&nbsp;:

en: Country
fr: Pays

en: Country:
fr: Pays&nbsp;:

en: Country:
fr: Pays :

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
fr: Pays : %s

en: Course #
fr: Cours n°

en: Course details for
fr: Détails du cours

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr: Détails du cours pour %s &rsaquo; Réserves de cours &rsaquo; Koha

en: Course name
fr: Nom du cours

en: Course name:
fr: Nom du cours :

en: Course number
fr: Numéro du cours

en: Course number:
fr: Numéro du cours&nbsp;:

en: Course reserves
fr: Réserves de cours

en: Course reserves
fr: Réserves de cours

en: Course reserves &rsaquo; Koha
fr: Réserves de cours &rsaquo; Koha

en: Course reserves tables
fr: Tableaux des réserves de cours

en: Courses
fr: Cours

en: Courses that have reserved this title:
fr: Cours ayant réservé ce titre :

note: IMG
en: Cover from Syndetics
fr: Image de Syndetics

en: Cover image
fr: Image de couverture

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
fr: Image de couverture d'Amazon.com

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
fr: Source de l'image de couverture inconnue

en: Create
fr: Créer

en: Create EDIFACT order
fr: Créer une commande EDIFACT

en: Create Koha administrator patron
fr: Créer un utilisateur administrateur de Koha

en: Create Koha administrator patron &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr: Créer un utilisateur administrateur de Koha &rsaquo; Installation en ligne &rsaquo; Koha

en: Create SQL reports
fr: Créer des rapports SQL

en: Create a fund
fr: Créer un poste budgétaire

en: Create a library
fr: Créer un site

en: Create a library &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr: Ajouter un site &rsaquo; Installation en ligne &rsaquo; Koha

en: Create a new CSV profile
fr: Créer un nouveau modèle CSV

en: Create a new authorized value
fr: Créer une nouvelle valeur autorisée

en: Create a new cash register
fr: Ajouter une caisse

en: Create a new category
fr: Ajouter une catégorie

en: Create a new circulation rule
fr: Créer une nouvelle règle de circulation

en: Create a new city
fr: Ajouter une ville

en: Create a new desk
fr: Ajouter une nouvelle banque

en: Create a new item group
fr: Créer un nouveau groupe de types de documents

en: Create a new item type
fr: Créer un nouveau type de document

en: Create a new item type &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr: Créer un nouveau type de document &rsaquo; Installation en ligne &rsaquo; Koha

en: Create a new list
fr: Ajouter une liste

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
fr: Ajouter une commande en dupliquant une notice externe.

en: Create a new restriction
fr: Créer une nouvelle restriction

en: Create a new subscription
fr: Créer un nouvel abonnement

en: Create a new template
fr: Créer un nouveau modèle

en: Create a patron category
fr: Créer une catégorie d'adhérent

en: Create an acquisitions basket
fr: Créer un panier d'acquisitions

en: Create an invoice adjustment
fr: Créer un ajustement de facture

en: Create an item record
fr: Créer un nouvel exemplaire

en: Create an order
fr: Ajouter une commande

en: Create analytics
fr: Créer une notice de dépouillement

en: Create and edit club templates
fr: Créer et modifier les modèles de club

en: Create and edit clubs
fr: Créer et modifier les clubs

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
fr: Création et gestion des grilles définissant les caractéristiques de vos notices d'autorité MARC (définitions des champs et sous-champs)

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
fr: Création et gestion des grilles de catalogage définissant les caractéristiques de vos notices bibliographiques MARC (définition des champs et sous-champs), ainsi que l'organisation de la grille

en: Create and modify Interlibrary loan requests
fr: Créer et modifier les requêtes de prêts entre bibliothèques

note: SCRIPT
en: Create authority
fr: Créer une nouvelle autorité

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
fr: Créer une grille d'autorité pour %s en utilisant

en: Create chart
fr: Créer un graphique

en: Create field
fr: Créer le champ

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
fr: Créer une grille pour %s (%s) en utilisant

en: Create from SQL
fr: Créer à partir d'une requête SQL

en: Create from SQL
fr: Créer à partir d'une requête SQL

en: Create guided report
fr: Créer un nouveau rapport guidé

en: Create item when receiving
fr: Créer l'exemplaire lors de la réception

en: Create item when receiving:
fr: Créer l'exemplaire lors de la réception :

en: Create items when:
fr: Créer les exemplaires au moment de :

en: Create label batch
fr: Créer un lot d'étiquettes

en: Create manual credit
fr: Créer crédit manuel

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Créer un crédit manuel &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
fr: Créer facture manuelle

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Créer une facture manuelle &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Create new
fr: Ajouter

en: Create new authority
fr: Créer une nouvelle autorité

en: Create new credit type
fr: Créer un nouveau type de crédit

en: Create new debit type
fr: Créer un nouveau type de débit

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
fr: Créer malgré tout une nouvelle facture

en: Create new item group
fr: Créer un nouveau groupe de types de documents

en: Create new list
fr: Créer une nouvelle liste

en: Create new record
fr: Créer une nouvelle notice

en: Create new rota
fr: Créer une nouvelle rotation

en: Create new stage
fr: Ajouter une nouvelle étape

en: Create patron card graphic layout
fr: Créer le format graphique de la carte d'adhérent

en: Create patron card layout
fr: Créer le format de la carte d'adhérent

en: Create patron list:
fr: Créer une liste d'adhérents :

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
fr: Créer des étiquettes et des codes à barres imprimables à partir des données du catalogue et des adhérents

en: Create printable patron cards
fr: Créer des cartes adhérent imprimables

en: Create record
fr: Créer une notice

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
fr: Créer un rapport à partir d'une requête SQL

en: Create rota
fr: Créer une nouvelle rotation

en: Create routing list
fr: Créer une liste de routage

en: Create routing list for
fr: Créer une liste de routage pour

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
fr: Créer des macros partagées (nécessite advanced_editor)

en: Create stage
fr: Ajouter une nouvelle étape

en: Create, edit and delete rotas
fr: Ajouter, modifier ou supprimer des rotations

en: Create, update and delete item editor templates owned by others
fr: Créer, mettre à jour et supprimer les modèles de modification d'exemplaires possédés par d'autres

en: Create, update and delete item groups, add or remove items from an item group
fr: Créer, mettre à jour et supprimer des groupes de types de documents, ajouter ou enlever des exemplaires d'un groupe de types de documents

en: Created
fr: Créé

en: Created on
fr: Créé le

en: Creation date
fr: Date de création

en: Creation date:
fr: Date de création :

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
fr: Licence Creative Commons 2.5, (Attribution)

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
fr: Licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

en: Credit
fr: Crédit

en: Credit number
fr: Numéro de crédit

en: Credit number enabled
fr: Numéro de crédit activé

note: SCRIPT
en: Credit type
fr: Type de crédit

en: Credit type archived successfully
fr: Type de crédit archivé avec succès

en: Credit type code:
fr: Code du type de crédit :

en: Credit type restored successfully
fr: Type de crédit restauré avec succès

en: Credit type saved successfully
fr: Type de crédit enregistré avec succès

en: Credit type:
fr: Type de crédit :

en: Credit types
fr: Types de crédit

en: Credit types
fr: Types de crédit

en: Credits:
fr: Crédits :

en: Creep:
fr: Marge :

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
fr: Champ critique &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Crop
fr: Rogner

en: Ctrl-S
fr: Ctrl+S

en: Curbside pickup
fr: Collecte sur rendez-vous

en: Curbside pickup
fr: Collecte sur rendez-vous

en: Curbside pickup &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Collecte sur rendez-vous &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Curbside pickup configuration
fr: Configuration de la collecte sur rendez-vous

en: Curbside pickup hours
fr: Horaires de la collecte sur rendez-vous

en: Curbside pickups
fr: Collectes sur rendez-vous

en: Curbside pickups &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Collectes sur rendez-vous &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Curbside pickups are not enabled for your library.
fr: Les collectes sur rendez-vous ne sont pas activées pour votre site.

en: Curbside pickups scheduled here
fr: Collectes sur rendez-vous planifiées ici

en: Currencies
fr: Devises

en: Currencies
fr: Devises

en: Currencies &amp; Exchange rates
fr: Devises et taux de change

en: Currencies and exchange rates
fr: Devises et taux de change

note: INPUT type=text name=description
en: Currencies search
fr: Recherche devises

en: Currency
fr: Devise

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
fr: Devise = %s

en: Currency added successfully
fr: Devise ajoutée avec succès

en: Currency deleted successfully
fr: Devise supprimée avec succès

en: Currency updated successfully
fr: Devise mise à jour avec succès

en: Currency:
fr: Devise&nbsp;:

en: Currency:
fr: Devise&nbsp;:

note: OPTGROUP
en: Current
fr: Devise

en: Current article requests
fr: Demandes d'article en cours

en: Current checkouts allowed
fr: Prêts actuellement autorisés

en: Current checkouts allowed:
fr: Prêts actuellement autorisés :

en: Current jobs only
fr: Traitements en cours uniquement

en: Current language
fr: Langue utilisée

en: Current library
fr: Site actuel

en: Current library:
fr: Site actuel :

en: Current maintenance team
fr: Equipe de maintenance actuelle

en: Current on-site checkouts allowed
fr: Prêts sur place actuellement autorisés

en: Current renewals:
fr: Renouvellements&nbsp;:

en: Current server time is:
fr: L'heure du serveur est&nbsp;:

en: Current session
fr: Session en cours

en: Current subtype limits
fr: Limites actuelles du sous-type

en: Current terms
fr: Termes actuels

note: SCRIPT
en: Current window
fr: Fenêtre actuelle

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
fr: Actuellement disponible %s

en: Currently available batches
fr: Lots actuellement disponibles.

en: Currently available layouts
fr: Formats actuellement disponibles

en: Currently available profiles
fr: Profils actuellement disponibles

en: Currently available templates
fr: Modèles d'étiquettes actuellement disponibles

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
fr: Actuellement en consultation sur place %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
fr: A l'heure actuelle, cela concerne les politiques de réservations. Les différentes politiques fonctionnent comme suit&nbsp;:

en: Custom
fr: Personnaliser

note: SCRIPT
en: Custom color
fr: Couleur personnalisée

note: A
en: Custom cover image
fr: Image de couverture personnalisée

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
fr: Champs de recherche personnalisés

en: Custom search filters
fr: Filtres de recherche personnalisés

note: SCRIPT
en: Custom...
fr: Personnaliser...

note: SCRIPT
en: Cut
fr: Couper

note: SCRIPT
en: Cut row
fr: Supprimer la ligne

en: Cyclical
fr: Cyclique

en: Cyclical:
fr: Cyclique&nbsp;:

en: D&aelig;nsk (Danish)
fr: D&aelig;nsk (Danois)

en: DBMS auto increment fix
fr: Correction de l'auto-incrémentation du SGBD

en: DISABLED
fr: DESACTIVÉ

en: DSpace project
fr: Projet DSpace

en: DVD video / Videodisc
fr: DVD Vidéo / Vidéodisque

en: Daily hold limit reached for patron
fr: Limite de réservation quotidienne atteinte pour l'adhérent

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
fr: Limite quotidienne de demandes d'articles pour %s

en: Daily rental charge
fr: Coût du prêt par jour

en: Daily rental charge:
fr: Coût du prêt par jour :

en: Daily rental charge:
fr: Coût du prêt par jour :

en: Daily rental fee
fr: Frais de réservation journaliers

en: Daily rentals use calendar:
fr: Les locations quotidiennes utilisent le calendrier :

en: Damaged
fr: Endommagé

en: Damaged on:
fr: Endommagé le :

en: Damaged status:
fr: Statut endommagé :

note: SCRIPT
en: Dark Blue
fr: Bleu foncé

note: SCRIPT
en: Dark Gray
fr: Gris foncé

note: SCRIPT
en: Dark Green
fr: Vert foncé

note: SCRIPT
en: Dark Orange
fr: Orange foncé

note: SCRIPT
en: Dark Purple
fr: Violet foncé

note: SCRIPT
en: Dark Red
fr: Rouge foncé

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
fr: Turquoise foncé

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
fr: Jaune foncé

en: Data added
fr: Donnée ajoutée

en: Data deleted
fr: Donnée supprimée

en: Data deleted
fr: Donnée supprimée

en: Data error
fr: Erreur de donnée

en: Data fields
fr: Champs de donnée

en: Data for preview:
fr: Données à visualiser :

en: Data problems
fr: Problèmes de données

en: Data recorded
fr: Donnée enregistrée

en: Data recorded
fr: Donnée enregistrée

en: Data:
fr: Données&nbsp;:

en: Database
fr: Base de données

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
fr: La base de données %s existe.

en: Database host:
fr: Hôte de la base de données&nbsp;:

en: Database name:
fr: Nom de la base de données&nbsp;:

en: Database port:
fr: Port de la base de données&nbsp;:

en: Database settings
fr: Paramètres de la base de données

en: Database settings &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
fr: Paramètres de la base de données &rsaquo; Installation en ligne &rsaquo; Koha

en: Database settings:
fr: Paramètres de la base de données :

en: Database tables created
fr: Tables de la base de données créées

en: Database type:
fr: Type de la base de données&nbsp;:

en: Database user:
fr: Utilisateur de la base de données&nbsp;:

en: Database:
fr: Base de données&nbsp;:

en: Dataly Tech, Greece
fr: Dataly Tech, Grèce

en: Date accessioned
fr: Date d'acquisition

en: Date acquired
fr: Date d'acquisition

en: Date acquired (item)
fr: Date d'acquisition (exemplaire)

en: Date added
fr: Date d'ajout

en: Date and time:
fr: Date et heure :

en: Date arrived
fr: Date de réception

en: Date cancellation requested
fr: Date de demande d'annulation

en: Date deleted (item)
fr: Date de suppression

en: Date due
fr: Date de retour prévue

en: Date due:
fr: Date de retour prévue :

en: Date enrolled
fr: Inscrit le

en: Date formats should match your system preference, and
fr: Les dates doivent être au format défini dans vos préférences système et

en: Date hold placed
fr: Date de la réservation

en: Date last borrowed
fr: Date du dernier emprunt

en: Date last modified
fr: Date de la dernière modification

en: Date last seen
fr: Vu en dernier

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Date of birth is invalid.
fr: Date de naissance invalide.

en: Date of birth:
fr: Date de naissance&nbsp;:

en: Date of enrollment is invalid.
fr: Date d'inscription invalide.

en: Date of expiration is invalid.
fr: Date d'expiration invalide.

en: Date of request
fr: Date de la demande

en: Date of transfer
fr: Date de transfert

en: Date ordered
fr: Commandé le

en: Date ordered
fr: Commandé le

en: Date placed between:
fr: Date d'émission entre :

en: Date published
fr: Publié le

en: Date range
fr: Plage de dates

en: Date received
fr: Date de réception

en: Date received:
fr: Date de réception&nbsp;:

en: Date requested
fr: Date de la demande

en: Date/Time
fr: Date/heure

en: Date:
fr: Date&nbsp;:

en: Date:
fr: Date&nbsp;:

en: Date: from
fr: Date&nbsp;: à partir de

note: SCRIPT
en: Date\/time
fr: Date\/heure

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
fr: Les dates ne peuvent pas être vides

en: Day
fr: Jour

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
fr: Le jour est %s

en: Day of week
fr: Jour de la semaine

en: Day/month
fr: Jour/Mois

en: Day:
fr: Jour :

en: Days
fr: Jours

en: Days in advance
fr: Jours en avance

en: Days mode
fr: Mode jours

note: SCRIPT
en: Debit type
fr: Types de débit

en: Debit type archived successfully
fr: Type de débit archivé avec succès

en: Debit type code:
fr: Code du type de débit&nbsp;:

en: Debit type restored successfully
fr: Type de débit restauré avec succès

en: Debit type saved successfully
fr: Type de débit enregistré avec succès

en: Debit types
fr: Types de débit

en: Debit types
fr: Types de débit

en: Debug mode
fr: Mode de débogage

en: Debug mode:
fr: Mode de débogage :

en: December
fr: Décembre

en: Decrease
fr: Diminuer

note: SCRIPT
en: Decrease indent
fr: Diminuer le retrait

en: Decreased loan period for high holds (day)
fr: Diminution de la durée du prêt pour les réservations nombreuses (jour)

en: Default
fr: Défaut

en: Default
fr: Par défaut

en: Default MARC framework
fr: Grille MARC par défaut

en: Default accounting details
fr: Détails financiers par défaut

en: Default amount
fr: Montant par défaut

en: Default amount:
fr: Montant par défaut&nbsp;:

en: Default article request fees
fr: Frais de demandes d'article par défaut

en: Default category
fr: Catégorie par défaut

en: Default category:
fr: Catégorie par défaut :

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
fr: Règles de prêt, réservation et retour par défaut%s pour %s%s

en: Default configuration:
fr: Configuration par défaut :

en: Default display length:
fr: Longueur d'affichage par défaut :

en: Default font
fr: Police par défaut

en: Default framework
fr: Grille par défaut

en: Default framework
fr: Grille par défaut

en: Default framework structure
fr: Grille de catalogage par défaut

en: Default library
fr: Site par défaut

en: Default library:
fr: Site par défaut :

en: Default lost item fee refund on return policy
fr: Par défaut, remboursement des frais d'exemplaire perdu en fonction des règles de retour

en: Default messaging preferences for this patron category
fr: Préférences de notification par défaut pour cette catégorie d'adhérent

en: Default open article requests limit
fr: Limite par défaut de demandes d'article

en: Default privacy
fr: Confidentialité par défaut

en: Default privacy:
fr: Confidentialité par défaut :

en: Default replacement cost
fr: Coût de remplacement par défaut

en: Default replacement cost:
fr: Coût de remplacement par défaut :

en: Default sort order:
fr: Ordre de tri par défaut :

en: Default value:
fr: Valeur par défaut&nbsp;:

en: Default waiting hold cancellation policy
fr: Politique d'annulation des réservations en attente par défaut

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('StaffSerialIssueDisplayCount') | html %2$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_sysprefs )
en: Default: %s %s (
fr: Par défaut : %s %s (

en: Defaults
fr: Par défaut

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
fr: Définir une liste de fournisseurs de téléphonie mobile pour l'envoi de SMS par courriel

en: Define a printer profile.
fr: Définir un profil d'imprimante.

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
fr: Définissez les types d'autorité, puis la structure MARC des autorités de la même façon que vous définissez les types de document et la structure MARC des notices bibliographiques. Les valeurs des autorités sont gérées au moyen de greffons (plugins).

en: Define cash registers
fr: Définir les caisses

en: Define categories and authorized values for them
fr: Définition des catégories et des valeurs autorisées

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
fr: Définition des règles de circulation et d'amende pour des combinaisons de sites, de catégories d'adhérent et de types de document.

en: Define circulation desks
fr: Définition des banques de prêt

en: Define cities and towns that your patrons live in
fr: Définition des villes et communes où résident les adhérents

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
fr: Définition des sources de classification (les systèmes utilisés pour construire les cotes) utilisées pour vos collections. Définition des règles de remplissage utilisées pour trier les cotes et des règles de subdivision pour les fractionner

en: Define credit types
fr: Définition des types de crédit

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
fr: Définition des devises et taux de change utilisés pour les acquisitions

en: Define days when the library is closed
fr: Définition des jours de fermeture de la bibliothèque

en: Define days when the library is closed
fr: Définition des jours de fermeture de la bibliothèque

en: Define debit types
fr: Définition des types de débit

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
fr: Définition des attributs étendus (identifiants et catégories statistiques) pour les adhérents.

en: Define funds within your budgets
fr: Définition des postes budgétaires au sein de vos budgets

en: Define hierarchical library groups
fr: Définition des groupes hiérarchiques de sites

en: Define item types used for circulation rules
fr: Définition des types de documents utilisés dans les règles de circulation

en: Define libraries
fr: Définition des sites

en: Define mappings
fr: Définir les critères de sélection

en: Define notices
fr: Définir des notifications

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
fr: Définition des notifications (les messages pour les retards par ex. envoyés par courrier ou courriel)

en: Define patron categories
fr: Définition des catégories d'adhérents

en: Define patron restrictions.
fr: Définir les suspensions de l'adhérent.

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
fr: Définition des règles de notification des prêts/retours pour des combinaisons de sites, catégories d'adhérents et types de document

en: Define the holidays for:
fr: Définir les jours de fermeture pour&nbsp;:

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
fr: Définition des correspondances entre la base de données relationnelle (SQL) de Koha et les notices bibliographiques MARC

en: Define transport costs between branches
fr: Définition des coûts de transferts entre les sites

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
fr: Définition des valeurs dans une catégorie de valeurs autorisées ADJ_REASON pour activer

en: Define which SMTP servers to use
fr: Définit les serveurs SMTP à utiliser

en: Define which events trigger which sounds
fr: Définir quels événements déclenchent quels sons

en: Define which external identity providers to use
fr: Définit quel fournisseur SMTP utiliser

en: Define which external servers to query for MARC data
fr: Définit les serveurs à interroger pour récupérer des données MARC

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
fr: Définir les touches qui déclenchent des actions dans l’éditeur de catalogage avancé

en: Define your budgets
fr: Définition des budgets

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
fr: Définir %sles règles de retard pour %s%sles règles par défaut%s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
fr: Définir un type de document parent permet d'appliquer des limites de prêts à tous les types de document enfants, comme décrit sur la page des règles de circulation.

en: Defining transport costs between libraries
fr: Définir les coûts de transferts entre sites

en: Definition
fr: Définition

en: Definition description:
fr: Définition de la description :

en: Definition name:
fr: Nom de la définition&nbsp;:

en: Delay
fr: Délai

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
fr: Délai %s pour la catégorie d'adhérent %s contient des caractères inappropriés. Il ne devrait y avoir que des caractères numériques.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
fr: La colonne «&nbsp;Délai&nbsp;» contient le nombre de jours de retard à partir duquel une action doit être déclenchée.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
fr: Supprimer tous les exemplaires envoyés

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
fr: Supprimer le profil CSV "%s" ?

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
fr: Supprimer EAN %s pour %s ?

en: Delete SQL reports
fr: Supprimer des rapports SQL

en: Delete a fund
fr: Supprimer un poste budgétaire

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Delete all items
fr: Supprimer tous les exemplaires

en: Delete all items at once
fr: Supprimer tous les exemplaires à la fois

en: Delete an existing subscription
fr: Supprimer un abonnement existant

en: Delete an invoice adjustment
fr: Supprimer un ajustement de facture

en: Delete associated items?
fr: Supprimer les exemplaires associés ?

en: Delete basket
fr: Supprimer le panier

en: Delete basket and orders
fr: Supprimer le panier et les commandes

en: Delete basket, orders, and records
fr: Supprimer le panier, les commandes et les notices

en: Delete baskets
fr: Supprimer les paniers

en: Delete batch
fr: Supprimer le lot

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
fr: Supprimer le budget '%s'&nbsp;?

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
fr: Supprimer le budget '%s' ?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
fr: Supprimer la catégorie '%s'

en: Delete circulation message
fr: Supprimer un message de circulation

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
fr: Supprimer la commune "%s&nbsp;?"

note: SCRIPT
en: Delete column
fr: Supprimer la colonne

en: Delete contact
fr: Supprimer un contact

en: Delete course
fr: Supprimer le cours

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
fr: Supprimer ce champ et le copier dans le 'presse-papiers'

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
fr: Supprimer ce sous-champ et le copier dans le 'presse-papiers'

en: Delete field
fr: Supprimer ce champ

en: Delete field:
fr: Supprimer le champ :

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
fr: Supprimer la grille pour %s (%s)?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
fr: Supprimer la grille pour %s (%s) ?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
fr: Supprimer le poste budgétaire %s ?

en: Delete fund?
fr: Supprimer le poste budgétaire ?

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: Delete identity provider
fr: Supprimer le serveur

en: Delete identity provider domain
fr: Supprimer le domaine du serveur

en: Delete image
fr: Supprimer l'image

en: Delete images
fr: Supprimer les images

en: Delete invoices
fr: Supprimer les factures

note: SCRIPT
en: Delete item
fr: Supprimer l'exemplaire

en: Delete item group
fr: Supprimer le groupe de types de documents

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
fr: Supprimer le type de document '%s' ?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
fr: Supprimer le type de document '%s' ?

en: Delete items in a batch
fr: Supprimer les exemplaires par lots

en: Delete list
fr: Supprimer la liste

note: BUTTON
en: Delete macro
fr: Supprimer

en: Delete notice?
fr: Supprimer la notification ?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
fr: Supprimer les anciens adhérents anciens et anonymiser l'historique de prêt (suppression de l'historique de lecture des adhérents)

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
fr: Supprimer l'adhérent %s %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s &rsaquo; Koha
fr: Supprimer l'adhérent %s %s &rsaquo; Koha

en: Delete patrons
fr: Supprimer les adhérents

en: Delete patrons
fr: Supprimer les adhérents

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
fr: Supprimer des adhérents directement dans la base de données.Les données de l'adhérent ne seront pas récupérables.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
fr: Supprimer les adhérents qui répondent au(x) critère(s) suivant(s) :

en: Delete public lists
fr: Supprimer les listes publiques

en: Delete quote
fr: Supprimer la citation

en: Delete record
fr: Supprimer la notice

en: Delete record
fr: Supprimer la notice

en: Delete records if no items remain.
fr: Supprimer les notices s'il ne reste plus d'exemplaire.

note: SCRIPT
en: Delete request
fr: Supprimer la requête

en: Delete restriction?
fr: Restriction de suppression ?

note: SCRIPT
en: Delete row
fr: Supprimer la ligne

en: Delete selected
fr: Supprimer la sélection

en: Delete selected alerts
fr: Supprimer les alertes sélectionnées

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
fr: Supprimer les fascicules sélectionnés

en: Delete selected items
fr: Supprimer les exemplaires sélectionnés

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
fr: Supprimer les notices sélectionnées

en: Delete server
fr: Supprimer le serveur

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
fr: Supprimer des macros partagées (nécessite advanced_editor)

en: Delete subfield
fr: Supprimer le sous-champ

en: Delete subscription
fr: Supprimer l'abonnement

note: SCRIPT
en: Delete table
fr: Supprimer la table

en: Delete template
fr: Supprimer le modèle

en: Delete the exceptions on a range
fr: Supprimer les exceptions sur une période

en: Delete the repeated holidays on a range
fr: Supprimer les périodes de fermeture répétées

en: Delete the single holidays on a range
fr: Supprimer les périodes de fermeture isolées

en: Delete this account?
fr: Supprimer ce compte ?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
fr: Supprimer cette catégorie

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
fr: Supprimer cette exception

en: Delete this holiday
fr: Supprimer ce jour de fermeture

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
fr: Supprimer ce jour de fermeture.

note: INPUT type=submit
en: Delete this restriction
fr: Supprimer cette restriction

note: A
en: Delete this saved report
fr: Supprimer ce rapport sauvegardé

note: IMG
en: Delete this subfield
fr: Supprimer ce sous-champ

note: A
en: Delete this tag
fr: Supprimer ce champ

en: Delete user
fr: Supprimer l'utilisateur

en: Delete vendor
fr: Supprimer le fournisseur

en: Delete?
fr: Supprimer ?

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Deleted bibliographic record, can't find title
fr: Notice bibliographique supprimée, impossible de trouver ce titre

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
fr: Attribut adhérent supprimé &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
fr: Règle de concordance supprimée &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
fr: Supprimé.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
fr: Supprimer votre compte personnel vous empêchera d'accéder à Koha.

en: Deletion not possible
fr: Suppression impossible

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
fr: La suppression d'une étiquette d'un lot avec une seule étiquette supprimera le lot.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
fr: La suppression d'un adhérent d'un lot contenant un seul adhérent supprimera le lot.

en: Delimiter:
fr: Délimiteur :

en: Delink
fr: Délier

en: Deliver date/time
fr: Date/heure de livraison

en: Delivered
fr: Livré

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
fr: Livré aujourd'hui (%s)

en: Deliverer
fr: Livreur

en: Deliverer:
fr: Livreur :

en: Deliveries
fr: Livraisons

en: Delivery comment:
fr: Commentaire pour la livraison :

en: Delivery day:
fr: Jour de livraison :

en: Delivery details
fr: Détails sur la livraison

en: Delivery note
fr: Délai de livraison

en: Delivery place
fr: Adresse de livraison

en: Delivery place:
fr: Adresse de livraison :

en: Delivery place:
fr: Adresse de livraison :

en: Delivery time:
fr: Délai de livraison&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
fr: Refusé

en: Deny
fr: Refuser

en: Department
fr: Département

en: Department:
fr: Département&nbsp;:

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
fr: Les départements sont nécessaires pour l'utilisation du module de Réserves de cours

en: Deprecation warning
fr: Alerte obsolescence

en: Dept.
fr: Département

note: SCRIPT
en: Descending
fr: Décroissant

en: Description (OPAC):
fr: Description (OPAC) :

en: Description (OPAC):
fr: Description (OPAC) :

note: SCRIPT
en: Description is required
fr: La description est obligatoire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
fr: La description est manquante

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
fr: Description d'un exemplaire disparu (apparaît lors de la création ou la modification d'un exemplaire)

en: Description of charges
fr: Description des charges

en: Description:
fr: Description :

en: Description:
fr: Description :

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
fr: Description : %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
fr: Description (%s)

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
fr: Descriptions des exemplaires notés comme endommagés (apparaît en création ou en modification des exemplaires)

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
fr: Descriptions des exemplaires marqués comme perdus (apparaît en création ou en modification d'un exemplaire)

en: Desk
fr: Banque

en: Desk ID
fr: Id de la banque

en: Desk ID:
fr: Id de la banque :

en: Desk added successfully
fr: Banque ajoutée avec succès

en: Desk deleted successfully
fr: Banque supprimée avec succès

en: Desk updated successfully
fr: Banque mise à jour avec succès

en: Desk:
fr: Banque :

en: Desk:
fr: Banque :

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
fr: Banque&nbsp;: %s &rArr; %s

en: Desks
fr: Banques

en: Desks
fr: Banques

en: Destination library:
fr: Site de destination&nbsp;:

en: Destination library:
fr: Site de destination&nbsp;:

en: Destination record
fr: Notice de destination

en: Detailed messages
fr: Messages détaillés

en: Details
fr: Détails

en: Details
fr: Détails

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
fr: Détails pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details for %s &rsaquo; Housebound &rsaquo; Koha
fr: Détails for %s &rsaquo; Public empêché &rsaquo; Koha

en: Details for all requests
fr: Détails de toutes les requêtes

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
fr: Détails de l'abonnement #%s

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Détails de l'abonnement #%s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Details from library
fr: Détails de la bibliothèque

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
fr: Détails du fournisseur (%s)

note: %1$s:  IF type == 'credit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details of %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Détails du %scrédit%sdébit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Details of credit
fr: Détails du crédit

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of credit (%s)
fr: Détails du crédit (%s)

en: Details of debit
fr: Détails du débit

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of debit (%s)
fr: Détails du débit (%s)

en: Details of fee
fr: Détails des frais

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
fr: Détails de la tâche #%s

en: Details of payment
fr: Détails du paiement

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
fr: Deutsch (Allemand) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen et Marc Véron

en: Devinim, Turkey
fr: Devinim, Turquie

en: Dewey number:
fr: Indice Dewey&nbsp;:

en: Dewey:
fr: Dewey&nbsp;:

en: Dictionary
fr: Dictionnaire

en: Dictionary
fr: dictionnaire

en: Dictionary &rsaquo; Guided reports &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Dictionnaire &rsaquo; Rapports guidés &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Dictionary definitions
fr: Dictionnaire de définitions

en: Did not check for matches with existing records in catalog
fr: N'a pas cherché de correspondance avec des notices existantes dans le catalogue

en: Did you mean:
fr: Vouliez-vous dire&nbsp;:

en: Did you mean?
fr: Vouliez-vous dire ?

en: Did you mean?
fr: Vouliez-vous dire ?

en: Did you mean? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Vouliez-vous dire ? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
fr: Différences entre la notice bibliographique originale et la notice importée

en: Digests only
fr: Résumés uniquement

en: Digital scan
fr: Scan numérique

en: Directories
fr: Répertoires

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
fr: Ce dossier n'est pas accessible en écriture

en: Disable
fr: Désactiver

note: SCRIPT
en: Disable
fr: Désactiver

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
fr: Désactiver l'authentification à deux facteurs

en: Disabled
fr: Désactivé

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
fr: Indisponible pour %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
fr: Indisponible pour tous

note: SCRIPT
en: Disc
fr: Disque

en: Discharge
fr: Quitus

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
fr: Quitus pour %s %s (%s)

en: Discharge requests pending
fr: Demandes de quitus en attente

en: Discharges
fr: Quitus

en: Discount debits for patrons
fr: Faire une remise sur les débits pour les adhérents

en: Discount to apply:
fr: Remise à appliquer:

en: Discount:
fr: Remise&nbsp;:

en: Display
fr: Affichage

note: A
en: Display detail for this authority
fr: Affichage détaillé pour cet autorité

note: A
en: Display detail for this biblio
fr: Affichage détaillé pour cette notice

note: A
en: Display detail for this item
fr: Afficher le détail de cet exemplaire

en: Display from:
fr: Afficher depuis :

en: Display height:
fr: Hauteur d'affichage&nbsp;:

en: Display in OPAC:
fr: Affichage à l'OPAC&nbsp;:

en: Display in patron's brief information:
fr: Afficher dans les informations abrégées de l'adhérent :

en: Display location:
fr: Afficher la localisation :

note: A
en: Display member details.
fr: Afficher les détails

en: Display only used tags/subfields
fr: Afficher seulement les champs/sous-champs utilisés

en: Display order
fr: Ordre d'affichage

en: Display order.
fr: Ordre d'affichage.

en: Display order:
fr: Ordre d'affichage :

en: Display order:
fr: Ordre d'affichage :

note: A
en: Display supplier metadata
fr: Afficher les métadonnées du fournisseur

en: Display supplier metadata
fr: Afficher les métadonnées du fournisseur

en: Display them
fr: Afficher

en: Display to:
fr: Afficher jusqu'à&nbsp;:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
fr: Affiché dans les listes déroulantes de recherche des groupes de bibliothèques.

en: Displaying
fr: Affichage

en: Displaying availability results
fr: Montrer la disponibilité

en: Do not add to item group
fr: Ne pas ajouter au groupe de types de documents

en: Do not check in items scanned during inventory:
fr: Ne pas faire le retour des exemplaires scannés pendant l'inventaire :

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
fr: Ne pas créer de doublon. Ajouter une commande depuis une notice présente dans votre catalogue.

en: Do not create an item record
fr: Ne pas créer d'exemplaire

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
fr: Ne pas oublier que l'exemplaire n'a pas encore été rendu.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
fr: Ne pas oublier que l'exemplaire n'a pas encore été emprunté.

en: Do not look for matching records
fr: Ne pas chercher de notices correspondantes

en: Do not use plugin
fr: Ne pas utiliser le plugin

en: Do not use profile
fr: Ne pas utiliser de profil

en: Do not use template
fr: Ne pas utiliser de modèle

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce chargement ?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
fr: Voulez-vous vraiment générer le prochain fascicule ?

en: Do you want to confirm this order?
fr: Voulez-vous vraiment confirmer cette ligne de commande ?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
fr: Voulez-vous vraiment mettre à jour ces nouvelles valeurs ?

note: SCRIPT
en: Document properties
fr: Propriétés du document

en: Document type:
fr: Type de document&nbsp;:

en: Documentation manager
fr: Responsable de la documentation

en: Documentation manager:
fr: Responsable de la documentation :

en: Documentation managers:
fr: Responsables de la documentation:

en: Documentation specialist
fr: Spécialiste de la documentation

en: Documentation team
fr: Équipe de documentation

en: Documentation team:
fr: Équipe de documentation :

en: Domain
fr: Domaine

en: Domain configuration
fr: Configuration de domaine

en: Domain:
fr: Domaine&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider_code | html -
en: Domains for %s
fr: Domaines pour %s

note: %1$s: - identity_provider_code | html -
en: Domains for %s
fr: Domaines pour %s

en: Don't allow
fr: Ne pas autoriser

en: Don't block
fr: Ne pas bloquer

en: Don't check out and print slip (P)
fr: Ne pas prêter et imprimer un bordereau (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
fr: Ne pas diminuez la durée du prêt basé sur des réservations

en: Don't decrease loan length based on holds
fr: Ne pas diminuez la durée du prêt basé sur des réservations

en: Don't export fields:
fr: Ne pas exporter les champs&nbsp;:

en: Don't export items:
fr: Ne pas exporter les exemplaires&nbsp;:

en: Don't include tax
fr: Ne comprend pas la TVA

en: Don't update
fr: Ne pas mettre à jour

note: INPUT type=button
en: Done
fr: Fait

en: Download
fr: Télécharger

en: Download
fr: Télécharger

en: Download a
fr: Télécharger un

en: Download as CSV
fr: Télécharger CSV

en: Download as PDF
fr: Télécharger PDF

en: Download as XML
fr: Télécharger XML

en: Download cart
fr: Télécharger le panier

en: Download cart &rsaquo; Koha
fr: Télécharger le panier &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
fr: Télécharger la configuration

note: INPUT type=submit
en: Download database
fr: Télécharger la base de données

en: Download directory
fr: Répertoire de téléchargement

en: Download directory:
fr: Répertoire de téléchargement&nbsp;:

en: Download file of all overdues
fr: Télécharger le fichier des retards

en: Download file of displayed overdues
fr: Télécharger les retards affichés

en: Download list
fr: Télécharger la liste

en: Download list
fr: Télécharger la liste

en: Download list &rsaquo; Koha
fr: Télécharger la liste &rsaquo; Koha

en: Download photo
fr: Télécharger une photo

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
fr: Télécharger la notice

en: Download records
fr: Télécharger les enregistrements

en: Download selected claims
fr: Télécharger les réclamations sélectionnées

en: Downloading records, please wait...
fr: Chargement en cours, merci de patienter...

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
fr: Glisser/déposer pour déplacer cette étape ailleurs

en: Draw
fr: Dessiner

en: Draw guide boxes:
fr: Tracer des cases modèles&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
fr: Déposer une image ici

en: Drop default
fr: Supprimer la valeur par défaut

en: Drop files here or click to select a file
fr: Glisser les fichiers ici ou cliquez pour sélectionner un fichier

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
fr: Dû %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates
en: Due back on %s
fr: A rendre le %s

en: Due date
fr: Date de retour

en: Due date (unformatted, hidden)
fr: Date de retour (non formaté, caché)

en: Due date from:
fr: Date de retour à partir de&nbsp;:

en: Due date to:
fr: Date de retour jusqu'à&nbsp;:

en: Due date:
fr: Date de retour:

en: Due date:
fr: Date de retour:

en: Due dates have been modified!
fr: Les dates de retour ont été modifiées&nbsp;!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
fr: Dû le %s

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
fr: Doit être rendu par %s

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
fr: Dû : %s

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate a template:
fr: Dupliquer le modèle&nbsp;:

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
fr: Dupliquer toutes les commandes avec les détails comptables suivants&nbsp;:

en: Duplicate budget
fr: Dupliquer budget racine

en: Duplicate budget
fr: Dupliquer le budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
fr: Dupliquer le budget %s

en: Duplicate existing orders
fr: Dupliquer les commandes existantes

en: Duplicate existing orders
fr: Dupliquer les commandes existantes

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
fr: Doublon(s) supprimé(s) du lot n° %s&nbsp;: %s

en: Duplicate orders
fr: Dupliquer les commandes

en: Duplicate patron
fr: Dupliquer la fiche de l'adhérent

en: Duplicate patron record?
fr: Dupliquer la fiche de l'adhérent&nbsp;?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
fr: Adhérent(s) en double supprimé(s) du lot n° %s&nbsp;: %s

en: Duplicate record suspected
fr: Doublon possible de notice

note: A
en: Duplicate this saved report
fr: Dupliquer ce rapport sauvegardé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
fr: Valeurs en double détectées. Merci de corriger ces erreurs et de renvoyer le formulaire.

en: Duplicate warning
fr: Alerte doublon

en: Duplicate warning
fr: Alerte doublon

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Dupliquer l'avertissement &rsaquo; Panier %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
fr: Durée (en jours)

en: Duration:
fr: Durée&nbsp;:

en: E-mail order
fr: Envoyer une commande par courriel

en: E-resource management
fr: Gestion des ressources électroniques

en: E-resource management
fr: Gestion des ressources électroniques

en: E-resource management &rsaquo; Koha
fr: Gestion des ressources électroniques &rsaquo; Koha

en: E-resource management tables
fr: Tableaux de gestion des ressources électroniques

en: EAN:
fr: EAN&nbsp;:

en: EAN:
fr: EAN&nbsp;:

en: EDI accounts
fr: Comptes EDI

en: EDI accounts
fr: Comptes EDI

en: EDI status:
fr: Statut EDI :

en: EDIFACT is currently disabled
fr: EDIFACT est actuellement désactivé

en: EDIFACT message
fr: Message EDIFACT

en: EDIFACT message display
fr: Affichage de message EDIFACT

en: EDIFACT message display &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Affichage des messages EDIFACT &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: EDIFACT messages
fr: Messages EDIFACT

en: EDIFACT messages &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Messages EDIFACT &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: ENABLED
fr: ACTIVË

en: ERROR - unknown
fr: ERREUR - inconnu

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
fr: ERREUR ! - %s

en: ERROR:
fr: ERREUR&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
fr: ERREUR : %s %s %s

en: ERRORS
fr: ERREURS

en: EXAMPLE plugin
fr: EXEMPLE plugin

en: Each cell contain both actual and estimated values.
fr: Chaque cellule contient les valeurs estimées et les valeurs réelles.

en: Earliest hold date
fr: Première date de réservation

en: Earliest recall date
fr: Première date de rappel

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit
fr: Modifier

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
fr: Modifier "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
fr: Modifier %s

note: %1$s:  description | html
en: Edit %s
fr: Modifier %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
fr: Modifier (%s)

en: Edit Domain
fr: Modifier le domaine

en: Edit MARC subfields constraints
fr: Modifier les restrictions des sous-champs MARC

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
fr: Modifier le set OAI "%s"

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
fr: Modifier le set OAI '%s'

en: Edit SMTP server
fr: Modifier le serveur SMTP

en: Edit SQL
fr: Modifier SQL

en: Edit SQL report
fr: Modifier le rapport SQL

en: Edit URL(s)
fr: Modifier les URL

en: Edit URLs
fr: Modifier les URL

en: Edit actions
fr: Modifier les actions

en: Edit alert
fr: Modifier l'alerte

en: Edit an existing subscription
fr: Modifier un abonnement existant

en: Edit as new (duplicate)
fr: Dupliquer

en: Edit authorities
fr: Modifier des autorités

en: Edit authority
fr: Modifier autorité

en: Edit basket
fr: Modifier le panier

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
fr: Modifier le panier %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
fr: Modifier le panier '%s'

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
fr: Modifier le groupe de paniers %s (%s) pour

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
fr: Modifier le budget %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
fr: Editer le catalogue (Modifier les données bibliographiques/d'exemplaires)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
fr: Editer le catalogue (Modifier les données bibliographiques ou d'exemplaires)

en: Edit collection
fr: Modifier la collection

en: Edit course
fr: Modifier le cours

note: A
en: Edit delivery date
fr: Modifier la date de livraison

en: Edit details
fr: Modifier les détails

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Edit filter
fr: Modifier le filtre

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
fr: Modifier la périodicité&nbsp;: %s

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Edit history
fr: Modifier l'historique

en: Edit identity provider
fr: Modifier l'identité du fournisseur

en: Edit identity provider domain
fr: Modifier le domaine du serveur

note: SCRIPT
en: Edit image
fr: Modifier l'image

en: Edit in host
fr: Modifier dans l'hôte

note: A
en: Edit internal note
fr: Modifier la note interne

en: Edit internal note
fr: Modifier la note interne

en: Edit invoices
fr: Modifier les factures

en: Edit item
fr: Modifier l'exemplaire

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
fr: Modifier l'exemplaire n°%s%s / Code à barres %s%s

en: Edit item group
fr: Modifier le groupe de types de documents

en: Edit items
fr: Modifier les exemplaires

en: Edit items
fr: Modifier les exemplaires

en: Edit items in batch
fr: Modifier les exemplaires par lots

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
fr: Modifier un lot d'étiquettes %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
fr: Modifier un lot d'étiquettes %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
fr: Modifier le format d'étiquette %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
fr: Modifier le format d'étiquette %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
fr: Modifier le modèle d'étiquette %s

en: Edit library
fr: Modifier le site

en: Edit list
fr: Modifier la liste

en: Edit list
fr: Modifier la liste

en: Edit mappings
fr: Editer les correspondances

en: Edit patron
fr: Modifier l'adhérent

en: Edit patron card batch
fr: Modifier le lot de cartes adhérents

en: Edit patron card graphic layout
fr: Modifier le format graphique de la carte d'adhérent

en: Edit patron card layout
fr: Modifier le format de la carte d'adhérent

en: Edit patrons
fr: Modifier des adhérents

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
fr: Modifier le profil d'imprimante %s

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
fr: Editer les listes publiques (Nom, paramètres, et permissions, mais pas les contenus explicitement)

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
fr: Modifier la suggestion d'achat n°%s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
fr: Modifier les citations pour la fonctionnalité citation-du-jour

en: Edit record
fr: Modifier la notice

note: A
en: Edit request
fr: Modifier la requête

en: Edit request
fr: Modifier la requête

en: Edit rota
fr: Modifier la rotation

en: Edit rota
fr: Modifier la rotation

en: Edit routing list
fr: Modifier la liste de routage

en: Edit routing list
fr: Modifier la liste de routage

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
fr: Modifier la liste de routage (%s)

en: Edit routing list for
fr: Modifier la liste de routage de

en: Edit rules
fr: Modifier les règles

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
fr: Modifier la recherche

en: Edit selected serials
fr: Modifier les abonnements sélectionnés

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
fr: Bulletiner

en: Edit stage
fr: Modifier la zone

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
fr: Modifier les sous-champs

en: Edit subfields constraints
fr: Modifier les restrictions des sous-champs

en: Edit subscription
fr: Modifier l'abonnement

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
fr: Modifier la suggestion n°%s

en: Edit tag
fr: Modifier l'étiquette

en: Edit this holiday
fr: Modifier ce jour de fermeture

en: Edit this label
fr: Modifier cette étiquette

en: Edit this search
fr: Modifier cette recherche

en: Edit vendor
fr: Modifier fournisseur

note: A
en: Edit vendor note
fr: Modifier la note fournisseur

en: Edit vendor note
fr: Modifier la note fournisseur

en: Edit with WYSIWYG editor
fr: Modifier avec l'éditeur WYSIWYG

en: Edit with text editor
fr: Modifier avec l'éditeur de texte

en: Editable in OPAC:
fr: Modifiable sur l'OPAC&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
fr: Modification de la notice n°{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
fr: Modification du doublon #{ID}

note: %1$s:  edit_filter.name | html
en: Editing filter: %s
fr: Modifier le filtre : %s

note: SCRIPT
en: Editing new full record
fr: Editer le nouvel enregistrement complet

note: SCRIPT
en: Editing new record
fr: Editer le nouvel enregistrement

note: SCRIPT
en: Editing search result
fr: Édition du résultat de recherche

en: Edition
fr: Édition

en: Edition:
fr: Édition&nbsp;:

en: Editions
fr: Éditions

en: Editor
fr: Editeur

en: Editor
fr: Éditeur

en: Editor &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Éditeur &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
fr: Elasticsearch version 5.x n'est pas maintenu dans les versions Koha 20.11 et au-delà. Veuillez mettre à jour votre cluster Elasticsearch

en: Elasticsearch:
fr: Elasticsearch :

en: Email
fr: Courriel

en: Email address:
fr: Courriel&nbsp;:

en: Email address:
fr: Courriel :

en: Email domain to match this rule.
fr: Domaine de courriel devant correspondre à cette règle.

en: Email has been sent.
fr: Le courriel a été envoyé.

note: SCRIPT
en: Email not sent, please contact the Koha administrator
fr: Courriel non envoyé, merci de contacter l'administrateur Koha

en: Email receipt
fr: Courriel reçu

en: Email required
fr: Courriel requis

en: Email text:
fr: Texte du courriel&nbsp;:

en: Email:
fr: Courriel&nbsp;:

en: Email:
fr: Courriel&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Embed
fr: Intégrer

en: Emojiarea plug-in for jQuery
fr: Extension Emojiarea pour jQuery

note: SCRIPT
en: Emoticons
fr: Émoticônes

note: SCRIPT
en: Emoticons...
fr: Émoticônes...

en: Empty and close
fr: Vider et Fermer

en: Empty option
fr: Option vide

en: Enable
fr: Activer

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
fr: Activer Mana-KB pour la recherche, l'importation et le commentaire sur le contenu du serveur Mana-KB, et pour partager votre propre contenu.

en: Enable automatic generation of credit number (see
fr: Activer la génération automatique du numéro de crédit (voir

en: Enable credit number
fr: Activer le numéro de crédit

en: Enable curbside pickup.
fr: Activer la collecte sur rendez-vous

en: Enable for waiting holds only:
fr: Activer uniquement pour les réservations en attente :

en: Enable only if the patron has waiting holds.
fr: Activer uniquement si l'adhérent a des réservations en attente.

en: Enable patrons to schedule their own curbside pickups.
fr: Autoriser les adhérents à planifier leurs propres collectes sur rendez-vous.

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
fr: Activer l'éditeur de catalogage avancé (Préférence système EnableAdvancedCatalogingEditor) pour définir les raccourcis clavier

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
fr: Activer l'authentification à deux facteurs

en: Enable:
fr: Activer :

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled?
fr: Activé ?

en: Enables additional debug output in the logs
fr: Active la sortie de débogage supplémentaire dans les journaux

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encoding:
fr: Encodage&nbsp;:

en: Encumber while invoice open
fr: Ajouter lorsque que la facture est ouverte

en: Encumber while invoice open?
fr: Ajouter lorsque que la facture est ouverte&nbsp;?

en: Encyclopedias
fr: Encyclopédies

en: End
fr: Terminé

en: End date
fr: Date de fin

en: End date is not consistent with subscription length.
fr: La date de fin n'est pas cohérente avec la durée de l'abonnement.

en: End date:
fr: Date de fin&nbsp;:

en: End date:
fr: Date de fin&nbsp;:

en: End of date range
fr: Limite de plage de dates

en: End of interval
fr: Fin de l'intervalle

en: Ended
fr: Terminé

en: Ended:
fr: Terminé :

en: English
fr: Anglais

en: Enhanced content
fr: Contenu enrichi

note: A
en: Enhanced content settings
fr: Paramétrage des contenus enrichis

en: Enroll
fr: S'inscrire

en: Enroll in
fr: S'inscrire dans

en: Enroll patrons in clubs
fr: Inscrire des adhérents dans des clubs

en: Enrolled patrons
fr: Adhérents inscrits

en: Enrollment fee
fr: Frais d'inscription

en: Enrollment fee:
fr: Frais d'inscription&nbsp;:

en: Enrollment field
fr: Champ d'inscription

en: Enrollment fields
fr: Champs d'inscription

en: Enrollment period
fr: Durée d'inscription

en: Enrollment period:
fr: Durée d'inscription&nbsp;:

en: Enrollments
fr: Inscriptions

en: Enrolment period:
fr: Durée d'inscription :

en: Enter 0 to disable.
fr: Entrer 0 pour désactiver.

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
fr: Saisissez une liste, séparée par une virgule, des champs à imprimer. Vous pouvez inclure n'importe quel

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
fr: Entrer une liste de numéros de notice bibliographique ou d'autorité, un par ligne.

en: Enter a list of record numbers
fr: Entrez une liste de numéros de notices

en: Enter a new comment (max 35 characters)
fr: Saisir un nouveau commentaire (35 caractères max)

en: Enter a new purchase suggestion
fr: Ajouter une nouvelle suggestion d'achat

en: Enter a personal or organization name.
fr: Entrez un nom de personne ou de collectivité.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
fr: Saisissez un abrégé qui effacera celui par défaut dans la liste de résultats d'une recherche. Exemple pour un type de document «&nbsp;site web&nbsp;»&nbsp;:

en: Enter a title and description for the holiday.
fr: Saisissez un titre et une description pour le jour de fermeture.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
fr: Entrer un mot ou une phrase pour tester à nouveau la liste blanche/noire :

en: Enter barcode:
fr: Saisir le code à barres&nbsp;:

en: Enter biblionumber:
fr: A partir de la notice numéro :

en: Enter by barcode:
fr: Saisir le code à barres&nbsp;:

en: Enter by itemnumber:
fr: Entrer par itemnumber&nbsp;:

en: Enter club ID or partial name:
fr: Entrer l'identifiant du club ou une partie de son nom&nbsp;:

en: Enter default values
fr: Utiliser les valeurs par défaut

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode
fr: Entrez le code à barres de l'exemplaire

note: INPUT type=text name=barcode
en: Enter item barcode or keyword
fr: Entrez le code à barres de l'exemplaire ou un mot clé

en: Enter item barcode:
fr: Entrez le code à barres de l'exemplaire&nbsp;:

en: Enter item barcode:
fr: Entrez le code à barres de l'exemplaire&nbsp;:

note: OPTION
en: Enter location code value for search
fr: Saisir le code de localisation pour la recherche

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
fr: Saisir les paramètres pour le rapport %s :

note: INPUT type=text name=searchmember
en: Enter patron card number or partial name
fr: Entrer le numéro de carte d'adhérent ou une partie du nom

en: Enter patron card number or partial name:
fr: Entrer le n° de carte d'adhérent ou une partie du nom&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
fr: Entrez le numéro de carte de l'adhérent&nbsp;:

en: Enter patron card number:
fr: Entrez le numéro de carte de l'adhérent :

note: INPUT type=text
en: Enter patron cardnumber or name
fr: Entrer le numéro de carte d'adhérent ou le nom

en: Enter reason
fr: Entrez un motif

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search keywords
fr: Entrer les termes de recherche

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
fr: Saisissez votre recherche

en: Enter starting card position:
fr: Entrer le numéro de carte de départ&nbsp;:

en: Enter starting label position (for PDF):
fr: Entrer le numéro d'étiquette de départ (pour créer un PDF)&nbsp;:

en: Enter the barcode of the item to attach:
fr: Entrez le code à barres de l'exemplaire à rattacher :

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Saisissez les termes de votre recherche.

en: Entire record
fr: Notice entière

en: Entity
fr: Entité

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
fr: L'entité %s (code %s) pour la langue %s a correctement été mis à jour avec '%s'

en: Entry date
fr: Date d'entrée

en: Enumeration
fr: Enumération

en: Error
fr: Erreur

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
fr: Erreur %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
fr: Erreur %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s &rsaquo; Koha
fr: Erreur %s &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
fr: Erreur : Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Error adding items:
fr: Erreur lors de l'enregistrement de l'exemplaire&nbsp;:

en: Error adding to list
fr: Erreur lors de l'ajout à la liste

en: Error analysis:
fr: Erreur&nbsp;:

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
fr: Une erreur s'est produite lors de la création d'un lot d'étiquettes. Demandez à votre administrateur système qu'il regarde le détail dans les registres.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
fr: Code d'erreur 0 non utilisé

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs.
fr: Erreur en supprimant la citation n°%s. Vérifier les logs.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
fr: Erreur en supprimant le serveur '%s'. Vérifier les logs.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
fr: Erreur lors du téléchargement du fichier

en: Error found whilst attempting to load plugin
fr: Erreur trouvée lors de la tentative de chargement du plugin

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
fr: Message d'erreur de Zebra : %s

en: Error occurred while sending email.
fr: Erreur au moment d'envoyer le courriel.

en: Error performing operation
fr: Erreur lors du traitement de l'opération

en: Error saving item
fr: Erreur lors de l'enregistrement de l'exemplaire

en: Error saving items
fr: Erreur lors de l'enregistrement de l'exemplaire

en: Error while creating PDF file.
fr: Erreur lors de la création du fichier PDF.

en: Error while loading stylesheet.
fr: Erreur lors du chargement de la feuille de style.

en: Error while parsing input.
fr: Erreur lors de l'analyse de l'entrée.

en: Error while parsing stylesheet.
fr: Erreur lors de l'analyse de la feuille de style.

en: Error while transforming input.
fr: Erreur lors de la transformation de l'entrée.

en: Error:
fr: Erreur&nbsp;:

en: Error:
fr: Erreur&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
fr: Erreur&nbsp;: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
fr: Erreur&nbsp;: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
fr: Erreur&nbsp;: le code à barres n'est pas unique pour %sserialseq %s

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
fr: Erreur : Conflit entre champs lors de la soumission du formulaire.

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
fr: Erreur : code à barres invalide, veuillez ré-essayer

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
fr: Erreur : Aucun élément du formulaire trouvé.

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
fr: Erreur: Serveur avec l'identifiant %s pas trouvé

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
fr: Erreur : Vous devez sélectionner au moins deux notices pour les fusionner

en: Error: no field value specified.
fr: Erreur&nbsp;: aucune valeur de champ précisée.

note: SCRIPT
en: Errors
fr: Erreurs

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
fr: Erreurs trouvées lors de l'éxécution des paramètres du rapoort: %s

en: Errors occurred:
fr: Des erreurs sont survenues&nbsp;:

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
fr: Espa&ntilde;ol (Espagnol) Alejandro Tiraboschi (UNC), Bernardo González Kriegel (UNC) and Martín Longo, avec l'aide de la communauté koha-es.

en: Est cost
fr: Prix remisé

en: Estimated cost per unit
fr: Prix unitaire remisé

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
fr: Coût estimé TTC en attente, coût réel TTC. une fois reçu

en: Estimated delivery date
fr: Date de livraison prévue

en: Estimated delivery date from:
fr: Date de livraison prévue entre le&nbsp;:

en: Estimated delivery date:
fr: Date de livraison prévue&nbsp;:

en: Estimated delivery date:
fr: Date de livraison prévue :

en: Estimated priority:
fr: Priorité estimée&nbsp;:

en: Evening
fr: Soir

en: Evening
fr: Soir

en: Every
fr: Chaque

en: Every:
fr: Tous les :

en: Everyone
fr: Chacun

en: Everything went okay. Update done.
fr: La mise à jour a été effectuée avec succès.

en: Exact matches have presedence over asterix ones, so if the 'library.com' domain will take presedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
fr: Les correspondances exactes ont la préséance sur celles avec astérisque, ainsi le domaine 'library.com' aura la préséance sur '*library.com' si le courriel est 'quelqu-un@library.com'

en: Exact matches have presedence over wildcard ones, so 'library.com' domain will take presedence over '*library.com' when the email is 'somebody@library.com'
fr: Les correspondances exactes ont la préséance sur celles avec caractère de substitution, ainsi le domaine 'library.com' aura la préséance sur '*library.com' si le courriel est 'quelqu-un@library.com'

en: Exactly on
fr: Exactement le

en: Example: 5.00
fr: Exemple : 5,00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
fr: Exemple&nbsp;: Nom=subscription.name|Titre=subscription.title|Numéro=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
fr: Exemple : Auteur=200|Élément d'entrée=210$a|300|009

en: Exceeded max holds per record
fr: Nombre maximum de réservations par notice dépassé

note: SCRIPT
en: Exception: %s
fr: Exceptions : %s

en: Exclude from local holds priority
fr: Exclusion de la priorité des réservations locales

en: Exclude from local holds priority:
fr: Exclusion de la priorité des réservations locales :

en: Exclude last line (Rollup):
fr: Exclure la dernière ligne (sous-total) :

en: Execute SQL reports
fr: Lancer les rapports SQL

en: Execute overdue items report
fr: Générer un rapport des documents en retard

en: Existing SQL
fr: SQL existante(s)

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
fr: Les couvertures existantes seront remplacées %s

en: Existing holds
fr: Réservation(s) existante(s)

en: Existing images
fr: Images existantes

en: Existing recalls
fr: Rappels existants

en: Expand all
fr: Tout développer

en: Expected
fr: Attendu

en: Expected on
fr: Attendu le

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Expiration date:
fr: Date d'expiration :

en: Expiration date:
fr: Date d'expiration :

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
fr: Date d'expiration : %s

en: Expiration:
fr: Expiration&nbsp;:

en: Expiration:
fr: Expiration&nbsp;:

en: Expire
fr: Expirer

note: INPUT type=submit name=expire
en: Expire recall
fr: Rappel expiré

en: Expired
fr: Expiré

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
fr: Expire le %s

en: Expired? / Closed?
fr: Expiré ? / Fermé ?

en: Expires before:
fr: Expire avant&nbsp;:

en: Expires on
fr: Expire le

en: Expiring before:
fr: Expire avant&nbsp;:

en: Expiry date
fr: Date d'expiration

en: Expiry date:
fr: Date d'expiration :

en: Explanation
fr: Explication

en: Explanation:
fr: Explication&nbsp;:

en: Export
fr: Exporter

en: Export
fr: Exporter

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
fr: Exporter le type d'autorité %s

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
fr: Exporter la grille de catalogage %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
fr: Exporter tous les résultats

en: Export as CSV
fr: Exporter au format CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
fr: Exporter en PDF

en: Export authority records
fr: Exporter les notices d'autorité

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
fr: Exporter le type d'autorité (champs, sous-champs) dans une feuille de calcul (.csv, ou .ods)

en: Export basket group as CSV
fr: Exporter ce bordereau au format CSV

en: Export bibliographic and holdings data
fr: Exportation de notices bibliographiques avec leurs exemplaires

en: Export bibliographic records
fr: Exporter les notices bibliographiques

en: Export card batch
fr: Exporter le lot

en: Export catalog data
fr: Exporter les données du catalogue

en: Export checkouts using format:
fr: Exporter les prêts au format :

en: Export configuration
fr: Exporter la configuration

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Export data
fr: Export des données

en: Export data &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Exporter les données &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Export database
fr: Exporter la base de données

en: Export default framework
fr: Exporter la grille de catalogage par défaut

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
fr: Exporter la grille de catalogage (champs, sous-champs) dans une feuille de calcul (.csv ou .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
fr: Exporter à partir d'une liste d'adhérents

en: Export full batch
fr: Exporter le lot entier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
fr: Exporter des étiquettes

en: Export late orders
fr: Exporter les commandes en retard

en: Export lost items in report
fr: Générer un rapport des exemplaires perdus

note: SCRIPT
en: Export or print
fr: Exporter ou imprimer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
fr: Exporter les cartes adhérents

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
fr: Exporter des cartes adhérents à partir dune liste

en: Export records
fr: Exporter les notices

en: Export selected
fr: Exporter la sélection

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
fr: Exporte les lots sélectionnés

en: Export selected card(s)
fr: Exporter la(les) carte(s) sélectionnée(s)

en: Export selected items
fr: Exporter des exemplaires sélectionnés

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
fr: Exporter les résultats sélectionnés (%s) vers

note: SCRIPT
en: Export single batch
fr: Exporter le lot

note: SCRIPT
en: Export single card
fr: Exportez une seule carte

en: Export to CSV file:
fr: Exporter un fichier csv:

en: Export to CSV spreadsheet
fr: Exporter dans un fichier CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
fr: Exporter au format OpenDocument (OpenOffice/LibreOffice)

en: Export today's checked in barcodes
fr: Exporter les codes à barres des retours d'aujourd'hui

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
fr: Exporter %s des étiquettes

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
fr: Exporter %s les cartes adhérents

en: Exporting 1 label
fr: Exporter 1 étiquette

en: Exporting 1 patron card
fr: Exporter 1 carte adhérent

en: Exporting from patron list
fr: Exporter à partir d'une liste d'adhérents

en: Exporting to Dublin Core...
fr: Export à Dublin Core...

note: SCRIPT
en: Extended Latin
fr: Latin étendu

en: Facet order
fr: Ordre des facettes

en: Facetable
fr: Facettable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
fr: Échec

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
fr: L'ajout d'un champ a échoué. Merci de vérifier que le nom du champ n'existe pas déjà.

en: Failed to add item with barcode
fr: Échec de l'ajout de l'exemplaire portant le code à barres

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
fr: Échec de l'ajout de la correspondance pour %s

en: Failed to add scheduled task
fr: Impossible d'ajouter une tâche programmée

en: Failed to apply different matching rule
fr: Impossible d'appliquer les règles de concordance

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
fr: L'approbation du terme a échoué (%s).

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
fr: Impossible de changer la grille de catalogage

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
fr: Impossible de changer le statut de %s exemplaire(s).

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
fr: Impossible de changer le statut de %s rapport(s) d'anomalie.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
fr: Échec de la création de la macro :

en: Failed to delete budget because funds exist.
fr: Impossible de supprimer le budget parce que des fonds existent.

en: Failed to delete field.
fr: Echec de la suppression du champ.

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
fr: Échec d'initialisation du plugin : ({0}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
fr: Échec lors du chargement des macros :

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
fr: Impossible de charger l'URL du plugin : {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
fr: Impossible de charger le plugin : {0}à partir de l'url {1}

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
fr: Le rejet du terme a échoué (%s).

en: Failed to remove item with barcode
fr: Impossible de supprimer l'exemplaire avec ce code à barres

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
fr: Échec de l'exécution de la macro :

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
fr: Échec de l'enregistrement de la macro :

en: Failed to transfer collection
fr: Le transfert de collection a échoué

en: Failed to unzip archive.
fr: Impossible de décompresser.

en: Failed to update field.
fr: Impossible de mettre à jour le champ.

note: SCRIPT
en: Failed to update order:
fr: Impossible de mettre à jour la commande :

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
fr: Impossible de télécharger l'image : {0}

note: SCRIPT
en: Failed: Barcode matched more than one item '%s'
fr: Echec : le code à barres correspond à plus d'un exemplaires '%s'

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
fr: Echec : Exemplaire non trouvé '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Check the logs for details
fr: Echec : Vérifier les logs pour plus de détails

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' belongs to another bundle
fr: Echec : l'exemplaire '%s' appartient à un autre paquet

note: SCRIPT
en: Failure: Item '%s' is a bundle and bundles cannot be nested
fr: Echec : l'exemplaire '%s' est un paquet et les paquets ne peuvent être imbriqués

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
fr: Echec : Exemplaire '%s' non trouvé

note: SCRIPT
en: Fall
fr: Automne

en: FamFamFam Site
fr: Site FamFamFam

en: Famfamfam iconset
fr: Jeu d'icônes famfamfam

en: Fast cataloging
fr: Catalogage rapide

en: Fast cataloging
fr: Catalogage rapide

en: Fax:
fr: Fax&nbsp;:

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Features enabled
fr: Fonctionnalités activées

en: February
fr: Février

en: Fee
fr: Frais

en: Feed
fr: Flux

en: Feedback:
fr: Suivi :

en: Female
fr: Femme

en: Female
fr: Femme

en: Fetch all data for chart
fr: Intégrer tous les résultats au graphique

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
fr: Récupérer les données de toute la table pour des rapports avec trop de lignes peut causer des problèmes de performances. Êtes-vous sûr souhaiter établir ce rapport ?

en: Fewer options
fr: Moins d'options

en: Field
fr: Champ

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
fr: Le champ %s est important, au moins un de ses sous-champs doit être rempli.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
fr: Le champ %s est obligatoire, au moins un de ses sous-champs doit être rempli.

en: Field 1
fr: Champ 1

en: Field 2
fr: Champ 2

en: Field 3
fr: Champ 3

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
fr: Champ automatiquement renseigné par un plugin

en: Field separator:
fr: Séparateur de champ :

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
fr: Champ ajouté avec succès : %s

en: Field successfully deleted.
fr: Champ supprimé avec succès

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
fr: Champ mis à jour avec succès : %s

en: Field to use for record matching
fr: Champ à utiliser pour le test de concordance

en: Field-weighted, relevance ranked
fr: Classement par poids des champs et pertinence

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
fr: Les champs homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description et permanent_location_description affichent la description au lieu du code.

en: Fields to display in report:
fr: Champs à afficher dans le rapport&nbsp;:

en: Fields to print
fr: Champs à imprimer

note: SCRIPT
en: File
fr: Fichier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
fr: Fichier contenant une liste d'authid (identifiant d'autorité) avec un authid par ligne. Cette liste fonctionne comme un filtre : elle est compatible avec d'autres paramètres. (Types de fichier acceptés : .csv et .txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
fr: Fichier contenant une liste de numéros de notices avec un numéro de notice par ligne. Cette liste fonctionne comme un filtre : elle est compatible avec d'autres paramètres. (Types de fichier acceptés : .csv et .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
fr: Fichier qui ne peut pas être crée. Contrôler les permissions.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
fr: Impossible de lire le fichier.

en: File format:
fr: Format du fichier&nbsp;:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
fr: Le fichier a été supprimé.

note: SCRIPT
en: File is not readable
fr: Impossible de lire le fichier

en: File must contain one borrowernumber per line.
fr: Le fichier doit contenir un borrowernumber par ligne.

en: File must contain one card number per line.
fr: Le fichier doit contenir un numéro de carte par ligne.

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File name:
fr: Nom du fichier&nbsp;:

note: SCRIPT
en: File not found!
fr: Fichier non trouvé !

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
fr: Le fichier ou la notice n'a pas pu être supprimé.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
fr: Lecture du fichier annulée

en: File:
fr: Fichier :

en: File:
fr: Fichier :

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
fr: Fichier: %s

en: FileSaver library
fr: Librairie FileSaver

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: Files &rsaquo; Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Fichiers &rsaquo; Facture &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Files attached to invoice
fr: Fichiers attachés à la facture

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
fr: Les fichiers sont introuvables parce que l'option «&nbsp;access_dir&nbsp;» n'est pas définie dans «&nbsp;koha-conf.xml&nbsp;». Veuillez contacter votre administrateur système pour ajouter cette option.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
fr: Fichiers pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Files for %s
fr: Fichiers pour %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
fr: Fichiers pour la facture&nbsp;: %s

en: Filing routine:
fr: Routine de classement&nbsp;:

en: Filing rule
fr: Règle de classement

en: Filing rule added successfully.
fr: Règle de classement ajoutée avec succès.

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
fr: Code de règle de classement manquant

en: Filing rule code:
fr: Code de la règle de classement&nbsp;:

en: Filing rule deleted successfully.
fr: Règle de classement supprimée avec succès.

en: Filing rule updated successfully.
fr: Règle de classement mise à jour avec succès.

en: Filing rule:
fr: Règle de classement&nbsp;:

en: Fill
fr: Remplir

note: INPUT type=submit
en: Filter
fr: Filtrer

en: Filter barcode
fr: Filtrer sur code à barres

en: Filter by library
fr: Filtrer par site

en: Filter by:
fr: Filtrer par&nbsp;:

en: Filter collection
fr: Filtrer sur la collection

en: Filter layouts
fr: Filtrer les mises en pages

en: Filter location
fr: Filtrer sur la localisation

en: Filter on:
fr: Filtre sur&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
fr: Filtre sur les transactions payées

en: Filter partner libraries:
fr: Filtrer les bibliothèques partenaires&nbsp;:

en: Filter results:
fr: Filtrer les résultats :

note: SCRIPT
en: Filter successfully deleted.
fr: Filtre supprimé avec succès.

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
fr: Filtrer les types de système de crédit

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
fr: Filtrer les types de système de débit

en: Filter:
fr: Filtrer

en: Filtered by:
fr: Filtré par&nbsp;:

en: Filtered on:
fr: Filtre sur&nbsp;:

en: Filters
fr: Filtres

note: SCRIPT
en: Find
fr: Trouver

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
fr: Chercher (si le plugin searchreplace est activé)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
fr: Chercher et remplacer

note: SCRIPT
en: Find and replace
fr: Chercher et remplacer

note: SCRIPT
en: Find and replace...
fr: Chercher et remplacer...

en: Find another patron?
fr: Rechercher un autre adhérent ?

note: SCRIPT
en: Find in selection
fr: Chercher dans la sélection

note: SCRIPT
en: Find whole words only
fr: Recherche les mots entiers seulement

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
fr: Trouver des suggestions de mots

en: Fine
fr: Amende

en: Fine amount
fr: Montant de l'amende

en: Fine amount:
fr: Montant de l'amende :

en: Fine charging interval
fr: Amende (périodicité)

en: Fine/suspension grace period
fr: Période de grâce (amende, suspension)

en: Fines
fr: Amendes

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
fr: Amendes non appliquées lors d'une annulation de réservation.

en: Fines for returned items are forgiven.
fr: Les amendes pour les documents retournés sont annulées.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
fr: Terminer

en: Finish enrollment
fr: Finir l'inscription

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
fr: Finir la réception

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
fr: Terminé

en: Finished
fr: Terminé

en: First
fr: Premier

en: First arrival:
fr: Première arrivée&nbsp;:

en: First indicator default value:
fr: Valeur par défaut du premier indicateur :

en: First issue publication date:
fr: Date de parution du premier fascicule&nbsp;:

en: First issue publication date:
fr: Date de parution du premier fascicule&nbsp;:

en: First name
fr: Prénom

en: First name:
fr: Prénom :

en: First name:
fr: Prénom :

en: First patron
fr: Premier adhérent

en: Flagged
fr: Marqué

note: SCRIPT
en: Flags
fr: Marqueurs

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
fr: Miroir horizontal

note: SCRIPT
en: Flip vertically
fr: Miroir vertical

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
fr: Focus sur la barre d'outils contextuelle

note: SCRIPT
en: Focus to element path
fr: Chemin de l'élément comme cible de saisie

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
fr: Focus sur la barre de menu

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
fr: Focus sur la barre d'outils

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
fr: Suit la préférence système BlockExpiredPatronOpacActions

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
fr: Suivre la préférence système Opacpasswordchange (désactivé)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
fr: Suivre la préférence système Opacpasswordchange (activé)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
fr: Suivre la préférence système OpacResetPassword (désactivé)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
fr: Suivre la préférence système OpacResetPassword (activé)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
fr: Suivre la préférence système RequireStrongPassword (non)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
fr: Suivre la préférence système RequireStrongPassword (oui)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
fr: Les champs obligatoires suivants sont absents&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
fr: Les champs obligatoires suivants sont absents&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Font
fr: Police

en: Font Awesome
fr: Police de caractère Awesome

en: Font Awesome 4.7.0
fr: Police de caractère Awesome 4.7.0

note: SCRIPT
en: Font Sizes
fr: Tailles de police

en: Font size:
fr: Taille de la police&nbsp;:

en: Font:
fr: Police&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Fonts
fr: Polices

note: SCRIPT
en: Food and Drink
fr: Nourriture et boisson

note: SCRIPT
en: Footer
fr: Pied-de-page

en: For all collection codes:
fr: Pour tous les codes collection&nbsp;:

en: For all item types:
fr: Pour tous les types de document&nbsp;:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
fr: Pour l'exportation de paniers, vous pouvez utiliser les données des tables suivantes&nbsp;: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets et aqbasket.

en: For example,
fr: Par exemple,

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
fr: Pour exporter les commandes en retard, vous devez fournir un profil respectant la syntaxe du Template Toolkit pour exporter un fichier CSV.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
fr: Pour les gros catalogues cela peut engendrer un comportement inattendu

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
fr: Pour les réclamations de numéros en retard, vous pouvez utiliser les données des tables suivantes&nbsp;: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.

en: For nested values in provider's results, you can use dot separation.
fr: Pour les valeurs imbriquées dans les résultats de fournisseur, vous pouvez utiliser le point (.) pour les séparer.

en: For the selected operations:
fr: Pour les opérations sélectionnées :

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
fr: Pour ce site, vous pouvez modifier les règles pour un type d'exemplaire donné, indépendamment de la catégorie de l'adhérent.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
fr: Pour ce site, vous pouvez définir le nombre maximum de prêts qu'un adhérent peut faire en fonction de sa catégorie, quel que soit le type de document.

en: Force
fr: Forcer

en: Force checkout if a limitation exists
fr: Forcer le prêt même si une limitation est fixée

en: Forever
fr: Pour toujours

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
fr: Oublier %s

en: Forgive fees for manually expired holds
fr: Frais levés en cas de réservation expirée

en: Forgive fines on return:
fr: Effacer les amendes au retour :

en: Forgive overdue charges
fr: Effacer les amendes

en: Forgiven
fr: Dette remise

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
fr: Formulaire non soumis à cause du (des) problème(s) suivant(s)

note: SCRIPT
en: Format Painter
fr: Formatage

en: Format:
fr: Format :

en: Format:
fr: Format :

en: Formatting
fr: Formatage

en: Formatting:
fr: Formatage :

en: Found in wrong place
fr: Trouvé au mauvais emplacement

note: SCRIPT
en: Framework
fr: Grille de catalogage

en: Framework added successfully.
fr: Grille de catalogage ajoutée avec succès.

en: Framework code
fr: Grille de catalogage

en: Framework code:
fr: Grille de catalogage&nbsp;:

en: Framework deleted successfully.
fr: Grille de catalogage supprimée avec succès.

en: Framework description
fr: Libellé de la grille

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
fr: Exemple de plugin de grille de catalogage &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Framework updated successfully.
fr: Grille de catalogage mise à jour avec succès.

en: Fran&ccedil;ais (French)
fr: Français

en: Free
fr: Personnalisation

en: French
fr: français

en: French terms of relations
fr: Termes français de relations

en: Frequencies
fr: Périodicités

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Périodicités &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
fr: Fréquences utilisées dans le module de public empêché. Elles sont affichées dans l'onglet 'public empêché' dans le compte de l'adhérent dans l'interface professionnelle.

en: Frequency
fr: Périodicité

en: Frequency:
fr: Périodicité&nbsp;:

en: Frequency:
fr: Périodicité&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
fr: Vendredi

note: SCRIPT
en: Fridays
fr: Vendredis

en: From
fr: De

en: From
fr: De

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
fr: De %s

en: From / To
fr: De / Vers

en: From \ To
fr: De \ Vers

en: From a new (empty) record
fr: À partir d'une nouvelle notice (vide)

en: From a new file
fr: À partir d'un nouveau fichier

en: From a staged file
fr: À partir d'un fichier téléchargé

en: From a subscription
fr: A partir d'un abonnement

en: From a suggestion
fr: À partir d'une suggestion

en: From an existing record:
fr: À partir d'une notice existante&nbsp;:

en: From an external source
fr: À partir d'une source externe

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
fr: Les première et dernière valeurs doivent être de même longueur.

en: From any library
fr: Tout site

en: From any library:
fr: Tout site :

en: From authid:
fr: De l'autorité No. :

en: From biblionumber:
fr: De la notice &nbsp;:

en: From call number:
fr: De la cote&nbsp;:

en: From date:
fr: De la date :

en: From existing orders (copy)
fr: À partir d'une commande existante (copie)

en: From home library
fr: Depuis le site de rattachement

en: From home library:
fr: Depuis le site de rattachement :

en: From item call number:
fr: De la cote&nbsp;:

en: From local hold group
fr: Du groupe de réservation local

en: From local hold group:
fr: Du groupe de réservation local :

en: From titles with highest hold ratios
fr: À partir des titres ayant les plus forts taux de réservations

en: From vendor:
fr: Du fournisseur&nbsp;:

en: From:
fr: Du&nbsp;:

en: From:
fr: Du&nbsp;:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
fr: De : %s, à : %s

en: Front
fr: L'avant

en: Fulfilled
fr: Rempli

note: SCRIPT
en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
fr: Codes de fonction (auteur, éditeur, collaborateur, etc.) utilisés dans les champs UNIMARC 7XX $4 (en français).

en: Fund
fr: Poste budgétaire

en: Fund ID
fr: Identifiant du fond budgétaire

en: Fund amount:
fr: Montant du poste budgétaire&nbsp;:

en: Fund code
fr: Code du poste budgétaire

en: Fund code:
fr: Code du poste budgétaire&nbsp;:

en: Fund filters
fr: Filtres sur les postes budgétaires

en: Fund list of budget
fr: Liste des postes budgétaires du budget

note: TD
en: Fund locked
fr: Poste budgétaire verrouillé

en: Fund name
fr: Nom du poste budgétaire

en: Fund name:
fr: Nom du poste budgétaire&nbsp;:

en: Fund parent:
fr: Poste budgétaire parent&nbsp;:

en: Fund remaining
fr: Montant restant pour le poste budgétaire

en: Fund total
fr: Montant total du poste budgétaire

en: Fund:
fr: Poste budgétaire&nbsp;:

en: Fund:
fr: Poste budgétaire&nbsp;:

en: Funds
fr: Postes budgétaires

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
fr: Postes budgétaires pour '%s'

en: GPL License
fr: Licence GPL

en: GPL v3 license
fr: Licence GPL v3

en: GST
fr: TVA

en: GST %%
fr: TVA %%

en: GST:
fr: TVA&nbsp;:

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
fr: Galego (galicien) Ignacio Javier

en: Gap between columns:
fr: Espace entre les colonnes&nbsp;:

en: Gap between rows:
fr: Espace entre les lignes&nbsp;:

en: Gender
fr: Genre

en: Gender:
fr: Genre :

en: General
fr: Général

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
fr: Fonds : indicateur du statut d'acquisition :: Cette donnée indique le statut d'acquisition de l'unité au moment du rapport.

en: General holdings: completeness designator
fr: Fonds : indicateur d'intégralité

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
fr: Fonds: indicateur de conservation :: Cette donnée indique la politique générale de conservation de l'unité au moment du rapport.

en: General holdings: type of unit designator
fr: Fonds : Indicateur de type d'unité

en: General settings
fr: Paramétrage global

en: Generate EDIFACT order
fr: Générer la commande EDIFACT

en: Generate a new client id/key pair
fr: Générer une nouvelle paire ID client/clé

en: Generate a new client id/secret pair
fr: Générer une nouvelle paire ID client/secret

en: Generate an exception for this repeated holiday.
fr: Créer une exception à ce jour de fermeture répétée.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
fr: Générer le quitus

en: Generate exceptions on a range of dates.
fr: Supprimer les exceptions sur une période.

en: Generate new client id/secret pair
fr: Générer une nouvelle paire ID client/secret

note: INPUT type=button
en: Generate next
fr: Créer le suivant

en: Geolocation:
fr: Géolocalisation&nbsp;:

en: German
fr: allemand

en: Get Firefox add-on
fr: Charger l'extension Firefox

en: Get desktop application
fr: Charger l'application sur le bureau

en: Get help on current subfield
fr: Obtenir de l'aide sur le sous-champ actuel

en: Get it!
fr: Choisir

en: Global system preferences
fr: Préférences système

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
fr: Valider

en: Go back to vendor page
fr: Retour vers la page du fournisseur

en: Go to Koha to MARC mapping
fr: Liens Koha => MARC

en: Go to advanced search
fr: Recherche avancée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
fr: Aller au champ

note: A
en: Go to item details
fr: Aller au détail des exemplaires

en: Go to item search
fr: Rechercher sur les exemplaires

en: Go to page :
fr: Allez à la page :

en: Go to receipt page
fr: Aller à la page de réception

note: A
en: Go to record detail page
fr: Allez à la page détail de la notice

en: Go to the
fr: Allez à

en: Gone no address
fr: Parti sans laisser d'adresse

en: Government
fr: Gouvernement

en: Grace period:
fr: Période de grâce :

note: SCRIPT
en: Gray
fr: Gris

en: Greek (modern)
fr: Grec (moderne)

en: Greek (to 1453)
fr: Grec ancien (jusqu’à 1453)

note: SCRIPT
en: Green
fr: Vert

en: Group
fr: Groupe

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
fr: Groupe %s créé.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
fr: Le groupe %s a été supprimé.

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
fr: Code de groupe

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
fr: Nom de groupe

en: Group(s):
fr: Groupe(s)&nbsp;:

en: Group:
fr: Groupe :

en: Group:
fr: Groupe :

en: Groups of libraries:
fr: Groupes de bibliothèques :

en: Guarantees:
fr: Cautions :

en: Guarantor ID
fr: Identifiant du garant

en: Guarantor can view checkouts
fr: Le garant peut voir les prêts

en: Guarantor firstname
fr: Prénom du garant

en: Guarantor information
fr: Information garant

en: Guarantor relationship
fr: Lien du garant

en: Guarantor surname
fr: Nom de famille du garant

en: Guarantor title
fr: Titre du garant

en: Guarantor:
fr: Garant&nbsp;:

en: Guarantors:
fr: Garants :

en: Guide box:
fr: Tracer des cases modèles&nbsp;:

en: Guide grid:
fr: Grille d'alignement :

en: Guided reports
fr: Rapports

en: Guided reports wizard
fr: Assistant de rapports

note: SCRIPT
en: H Align
fr: Alignement horizontal

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
fr: HTML copié dans le presse-papier

en: HTML customizations
fr: Personnalisations HTML

en: HTML message:
fr: Message HTML :

en: Handbooks
fr: Manuels de référence

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
fr: Raccourcis pratiques

en: Hard due date
fr: Date de retour forcée

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
fr: Date de retour forcée&nbsp;: %s

en: Hard due date:
fr: Date de retour forcée&nbsp;:

en: Hauraki District Libraries, New Zealand
fr: Hauraki District Libraries, Nouvelle-Zélande

note: SCRIPT
en: Header
fr: En-tête

note: SCRIPT
en: Header 1
fr: En-tête 1

note: SCRIPT
en: Header 2
fr: En-tête 2

note: SCRIPT
en: Header 3
fr: En-tête 3

note: SCRIPT
en: Header 4
fr: En-tête 4

note: SCRIPT
en: Header 5
fr: En-tête 5

note: SCRIPT
en: Header 6
fr: En-tête 6

note: SCRIPT
en: Header cell
fr: Cellule d'en-tête

en: Header row could not be parsed
fr: La ligne d'en-tête n'a pu être traitée

note: SCRIPT
en: Headers
fr: En-têtes

en: Heading
fr: Vedette

note: SCRIPT
en: Heading 1
fr: Vedette 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
fr: Vedette 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
fr: Vedette 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
fr: Vedette 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
fr: Vedette 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
fr: Vedette 6

en: Heading A-Z
fr: Vedette A-Z

en: Heading Z-A
fr: Vedette Z-A

en: Heading type
fr: Type de vedette

en: Heading use
fr: Vedette

note: SCRIPT
en: Headings
fr: Vedettes

en: Hebrew
fr: Hébreu

note: SCRIPT
en: Height
fr: Hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Help input
fr: Aide à la saisie

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
fr: Voici votre panier, extrait de notre catalogue en ligne.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
fr: Voici votre liste appelée %s, envoyée depuis notre catalogue en ligne.

en: Hi,
fr: Bonjour,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
fr: Bonjour, vous regardez le résultat de l'exécution du plug-in d'EXEMPLE.

en: Hidden by default
fr: Caché par défaut

note: SCRIPT
en: Hide MARC
fr: Cacher le format MARC

en: Hide advanced pattern
fr: Masquer le modèle avancé

en: Hide all
fr: Tout masquer

en: Hide all columns
fr: Cacher toutes les colonnes

en: Hide already received orders
fr: Masquer les commandes déjà réceptionnées

en: Hide chart
fr: Masquer le graphique

en: Hide closed
fr: Cacher les fermés

en: Hide data menus
fr: Cacher les menus de données

en: Hide default value fields
fr: Cacher les champs de valeurs par défaut

en: Hide details
fr: Cacher les détails

en: Hide in OPAC
fr: Masquer à l'OPAC

en: Hide in OPAC:
fr: Masquer à l'OPAC :

en: Hide inactive budgets
fr: Masquer les budgets inactifs

en: Hide new
fr: Cacher les nouveaux

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
fr: Masquer les information des adhérents aux professionnels hors du groupe.

en: Hide preserve value fields
fr: Masquer les champs dont la valeur est conservée

en: Hide seen
fr: Cacher les notes vues

en: Hide text
fr: Masquer le texte

en: Hide viewed
fr: Cacher les vus

en: Hide window
fr: Fermer la fenêtre

en: High demand item.
fr: Exemplaire très demandé.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
fr: Exemplaire très demandé. Durée de prêt réduite à %s jours (Prévu %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
fr: Exemplaire très demandé. Durée de prêt réduite à %s jours (Prévu %s). Prêter néanmoins ?

en: Highlight
fr: Surligner

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
fr: Astuce: vous pouvez mettre à jour l'historique du périodique manuellement. Cela peut être utile pour un abonnement ancien, ou pour nettoyer un abonnement existant. Modifiez ces champs avec prudence, car le bulletinage ultérieur va continuer à les compléter automatiquement.

en: Hint:
fr: Conseil&nbsp;:

en: Hints
fr: Conseil&nbsp;:

en: History
fr: Historique

en: History OPAC note:
fr: Note sur l'historique (OPAC)&nbsp;:

en: History end date:
fr: Fin d'abonnement (historique) :

en: History staff note:
fr: Note sur l'historique (privée)&nbsp;:

en: History start date:
fr: Début d'abonnement (historique) :

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
fr: Hochschule für Gesundheit (hsg), Allemagne

en: Hold
fr: Réservation

en: Hold at
fr: Réservation à

en: Hold cancelled
fr: Réservation annulée

en: Hold date
fr: Date de réservation

en: Hold details
fr: Détail de la réservation

en: Hold expires on date:
fr: Fin de réservation&nbsp;:

en: Hold fee
fr: Coût de réservation

en: Hold fee:
fr: Coût réservation&nbsp;:

en: Hold filled
fr: Réservation remplie

en: Hold filled for:
fr: Réservation pour&nbsp;:

en: Hold for:
fr: Réservation pour&nbsp;:

en: Hold found (item is already waiting):
fr: Réservation trouvée (document déjà mis en attente)&nbsp;:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
fr: Réservation trouvée pour %s

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
fr: Réservation trouvée pour (%s), merci de transférer

en: Hold found:
fr: Réservation trouvée&nbsp;:

en: Hold lost
fr: Réservation perdue

en: Hold must be item group level
fr: La réservation doit être faite au niveau du groupe d'exemplaires

en: Hold must be item level
fr: La réservation doit être faite au niveau de l'exemplaire

en: Hold must be record level
fr: Le niveau de priorité de la réservation doit être enregistré

en: Hold next available item
fr: Réserver le prochain exemplaire disponible

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item_group'
en: Hold next available item from an item group %s
fr: Prochain exemplaire disponible pour la réservation d'un groupe d'exemplaires %s

en: Hold notes
fr: Notes de réservation

en: Hold on
fr: Réservation sur

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
fr: La réservation de %s pour %s a été annulée avec succès.

en: Hold pickup library match
fr: Correspondance avec le site de retrait de la réservation

en: Hold placed by :
fr: Réservation faite par&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
fr: Réservation faite sur %s.

en: Hold policy
fr: Politique de réservation

en: Hold ratio
fr: Ratio de réservation

en: Hold ratio (greater than or equal to):
fr: Ratio de réservation (supérieur ou égal à) :

en: Hold ratios
fr: Ratios de réservation

en: Hold ratios
fr: Ratios de réservation

en: Hold ratios &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Ratios de réservation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Hold ratios to calculate items needed
fr: Ratios de réservations pour calculer le nombre d'exemplaires nécessaires

en: Hold reminder
fr: Rappel de réservation en attente

en: Hold starts on date:
fr: Début de réservation :

en: Hold status
fr: Statut réservation

en: Hold transfer print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Imprimer le reçu de transfert de réservation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Hold waiting too long
fr: Réservation dépassée

en: Holding libraries
fr: Sites dépositaires

en: Holding library
fr: Site dépositaire

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
fr: Site dépositaire = %s

en: Holding library:
fr: Site dépositaire&nbsp;:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
fr: Exemplaires (%s)

en: Holdings:
fr: Exemplaires :

en: Holds
fr: Réservations

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
fr: Réservations (%s)

en: Holds allowed (daily)
fr: Réservations autorisées (par jour)

en: Holds allowed (daily):
fr: Réservations autorisées (par jour):

en: Holds allowed (total)
fr: Réservations autorisées (total)

en: Holds allowed (total):
fr: Réservations autorisées (total):

en: Holds awaiting pickup
fr: Réservations mises de coté

en: Holds awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Réservations mises de coté &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
fr: Réservations en attente de retrait pour votre site au : %s

en: Holds history
fr: Historique des réservations

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
fr: Historique des réservations pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Holds history for %s
fr: Historique des réservations pour %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
fr: Réservations en attente de retrait depuis plus de %s jours.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
fr: Réservations sur cet exemplaire&nbsp;&: %s / Nombre total de réservations sur cette notice&nbsp;&: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
fr: Réservations sur cet exemplaire&nbsp;: %s

en: Holds per record (count)
fr: Réservations par notice (Nbre)

en: Holds per record (count):
fr: Réservations par notice (Nbre):

en: Holds queue
fr: File des réservations

en: Holds queue
fr: File des réservations

en: Holds queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: File des réservations &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
fr: La file des réservations pour %s / %s a été mise à jour avec succès. Des erreurs se sont produites.

en: Holds queue for biblio
fr: File des réservations pour la notice

en: Holds queue successfully updated.
fr: La file des réservations en attente a été mise à jour avec succès.

note: SCRIPT
en: Holds queue update
fr: Mise à jour de la file des réservations

en: Holds statistics
fr: Statistiques sur les réservations

en: Holds statistics
fr: Statistiques sur les réservations

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Statistiques sur les réservations%s &rsaquo; Résultats%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
fr: Réservations à placer (Nombre)

en: Holds to pull
fr: Réservations à traiter

en: Holds to pull
fr: Réservations à traiter

en: Holds to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Réservations à traiter &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
fr: Réservations à traiter faites entre le %s et le %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
fr: Réservations en attente dans d'autres bibliothèques (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
fr: Réservations mises de côté (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
fr: Réservations en attente depuis plus de %s jours&nbsp;: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
fr: Réservations mises de coté&nbsp;: %s

note: %1$s:  cancel_reqs_count | html
en: Holds with cancellation requests: %s
fr: Réservations avec des requêtes d'annulation : %s

en: Holds:
fr: Réservations&nbsp;:

en: Holiday exception
fr: Exception à un jour de fermeture

en: Holiday only on this day
fr: Fermeture seulement ce jour-là

en: Holiday repeated every same day of the week
fr: Fermeture répétée le même jour chaque semaine

en: Holiday repeated yearly on the same date
fr: Fermeture répétée chaque année à la même date

en: Holiday repeating weekly
fr: Fermeture répétée chaque semaine

en: Holiday repeating yearly
fr: Fermeture répétée chaque année à la même date

en: Holidays on a range
fr: Période de fermeture

en: Holidays repeated yearly on a range
fr: Période de fermeture répétée chaque année

en: Home
fr: Accueil

en: Home libraries
fr: Sites de rattachement

en: Home library
fr: Site de rattachement

en: Home library (branchcode)
fr: Site de rattachement (branchcode)

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
fr: Site de rattachement = %s

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
fr: Site de rattachement inconnu.

en: Home library:
fr: Site de rattachement :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
fr: Site de rattachement : %s

en: Horizontal bar:
fr: Barre horizontale&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
fr: Ligne horizontale

note: SCRIPT
en: Horizontal space
fr: Espace horizontal

en: Horizontal:
fr: Horizontal&nbsp;:

en: Host
fr: Hôte

en: Host records
fr: Notices hôtes

en: Host:
fr: Hôte:

en: Hostname/Port
fr: Nom du serveur hôte/port

en: Hostname:
fr: Adresse du serveur&nbsp;:

en: Hour
fr: Heure

en: Hourly rental charge
fr: Frais de location horaires

en: Hourly rental charge:
fr: Frais de location horaires :

en: Hourly rental charge:
fr: Frais de location horaires :

en: Hourly rentals use calendar:
fr: Les locations horaires utilisent le calendrier :

en: Hours
fr: Heures

en: Housebound
fr: Public empêché

en: Housebound details
fr: Détails du public empêché

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
fr: Détails du public empêché pour %s

en: Housebound roles
fr: Rôles pour les services aux publics empêchés

en: How many issues do you want to receive?
fr: Combien de fascicules voulez vous recevoir ?

en: How should patrons be deleted?
fr: Comment les adhérents devraient-ils être supprimés ?

en: How to process items:
fr: Traitement des exemplaires&nbsp;:

en: Hrvatski (Croatian)
fr: Hrvatski (croate)

en: Huge text
fr: Gros caractères

en: I encountered some problems.
fr: J'ai trouvé des problèmes.

en: I received this from you:
fr: J'ai reçu ceci de votre part&nbsp;:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
fr: Je répercuterai ce que vous tapez ici, si vous cliquez sur OK.

en: I18N/L10N
fr: Internationalisation

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
fr: L'attribut ID doit être unique

en: IDs:
fr: Identifiants :

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
fr: Problème de configuration du module de PEB. Voir la

en: ILL notice sent to patron
fr: Notification ILL envoyée à l'adhérent

note: A
en: ILL request log
fr: Journal des demandes de PEB

en: ILL request log
fr: Journal des demandes de PEB

en: ILL requests
fr: Demandes de PEB

en: ILL requests
fr: Demandes de PEB

en: ILL requests &rsaquo; Koha
fr: Demandes de PEB &rsaquo; Koha

en: ILL requests history
fr: Historique des demandes de PEB

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: ILL requests history for %s
fr: Historique des demandes de PEB pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: ILL requests history for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Historique des demandes de PEB pour %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: ILL requests:
fr: Demandes de PEB :

en: ILL staff email:
fr: courriel de l'équipe PEB :

en: IP address has changed, please log in again
fr: Votre adresse IP a changé, reconnectez-vous

en: IP address has changed. Please log in again
fr: Votre adresse IP a changé, reconnectez-vous

en: IP:
fr: IP&nbsp;:

en: ISBD details
fr: Détails ISBD

en: ISBN / EAN / ISSN:
fr: ISBN / EAN / ISSN :

en: ISBN or ISSN or other standard number:
fr: ISBN, ISSN ou autre numéro normalisé :

note: %1$s:  isbneanissn | html
en: ISBN/EAN/ISSN: %s
fr: ISBN/EAN/ISSN : %s

en: ISBN:
fr: ISBN&nbsp;:

en: ISBN:
fr: ISBN&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  ar.biblio.biblioitem.isbn | html
en: ISBN: %s
fr: ISBN : %s

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.ISBN | $raw
en: ISBN: %s
fr: ISBN : %s

note: %1$s:  FOREACH isbn IN BIBLIO_RESULT.ISBN %2$s:  isbn | $raw %3$s:  UNLESS ( loop.last ) %4$s:  END %5$s:  END
en: ISBN: %s %s %s; %s %s
fr: ISBN : %s %s %s; %s %s

en: ISO 639-2 standard language codes
fr: Codes de langue standards ISO 639-2

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
fr: Format ISO (AAAA-MM-JJ)

en: ISO code
fr: code ISO

en: ISO code:
fr: Code ISO :

en: ISSN:
fr: ISSN :

en: ISSN:
fr: ISSN :

en: Icon
fr: Icône

en: Icon URL:
fr: URL de l'icône :

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
fr: Les ID devraient commencer par une lettre, suivie uniquement par des lettres, chiffres, tirets, points, deux-points (:) ou tirets de soulignement (_).

en: Id:
fr: Id :

en: Identity provider added successfully.
fr: Fournisseur d'identité ajouté avec succès.

en: Identity provider domain added successfully.
fr: Domaine du fournisseur d'identité ajouté avec succès.

en: Identity provider domain updated successfully.
fr: Domaine du fournisseur d'identité mis à jour avec succès.

en: Identity provider email domains
fr: Domaines de courriel de fournisseurs d'identité

en: Identity provider updated successfully.
fr: Fournisseur d'identité mis à jour avec succès.

en: Identity providers
fr: Fournisseurs d'identité

en: Identity providers
fr: Fournisseurs d'identité

en: If
fr: Si

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
fr: Si le numéro de carte existe déjà dans la table, vous pouvez choisir soit d'ignorer le nouveau, soit d'écraser l'ancien.

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
fr: Si un champ vérifiant la règle n'existe que dans la notice entrante

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
fr: Si un modèle autorise les inscriptions publiques, les adhérents peuvent s'inscrire dans un club basé sur ce modèle depuis le catalogue public.

en: If all unavailable
fr: Si tout est indisponible

en: If amounts changed, round to a multiple of
fr: Si les montants changent, arrondir à un multiple de

en: If any unavailable
fr: Si au moins un exemplaire est indisponible

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
fr: Si coché, l'attribut sera un identifiant unique . Si une valeur est donnée à une notice d'adhérent, elle ne pourra pas être donnée à une autre notice d'adhérent.

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
fr: Si la case est cochée, les modifications pour ce jour de fermeture seront dupliquées pour tous les sites. Si la fermeture n'existe pas encore pour un site, aucun changement ne sera fait.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
fr: Si la case est cochée, les frais à la journée seront calculés sur la base du calendrier, en excluant les jours de fermeture. Si la case n'est pas cochée, les frais seront calculés sur la base du nombre de jours jusqu'à la date de retour, directement.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
fr: Si la case est cochée, les frais à l'heure seront calculés sur la base du calendrier, en excluant les jours de fermeture. Si la case n'est pas cochée, les frais seront calculés sur la base du nombre d'heures jusqu'au retour, directement.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
fr: Si coché, indique que le sous-champ est une URL valide et peut être cliqué

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
fr: Si coché, indique que le sous-champ est une URL valide et peut être cliqué

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
fr: Si coché, les documents de ce type n'apparaîtront pas dans les filtres de la recherche avancée de l'OPAC.

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
fr: S'ils sont cochés, les exemplaires seront automatiquement retournés quand leur date de retour est atteinte. Cette fonction requiert :

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
fr: Si sélectionné, les nouveaux abonnements que vous créerez seront automatiquement partagés avec Mana KB.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
fr: Coché, aucun document de ce type ne pourra être prêté. Décoché, tous les documents de ce type pourront être prêtés sauf si le statut exclu du prêt est choisi pour un exemplaire précis.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
fr: Si la case est cochée, ce jour de fermeture sera dupliqué pour tous les sites. Si la fermeture existe déjà pour un site, aucun changement ne sera fait.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
fr: Si plusieurs touches sont combinées, elles doivent l'être dans l’ordre indiqué : Maj-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
fr: Si vide, l'anglais sera utilisé

en: If empty, discount rate from vendor will be used
fr: Si vide, le taux de remise du fournisseur sera utilisé

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
fr: Si des exemplaires ont été créés à la réception ou à la commande, ils seront supprimés.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
fr: Si vous voulez charger des attributs d'adhérent, le champ «&nbsp;patron_attributes&nbsp;» doit contenir une liste de types d'attribut et de valeurs, séparés par des virgules. Le code du type d'attribut suivi de deux points doit précéder chaque valeur. Par exemple&nbsp;:

en: If matching record is already in the borrowers table:
fr: Si une entrée concordante est déjà dans la table des adhérents&nbsp;:

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
fr: Si laissé vide alors items.dateaccessioned sera utilisé

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
fr: Si une catégorie est sélectionnée, la grille de création d'un adhérent permettra la sélection d'une valeur à partir de la liste de valeurs autorisées sélectionnée. Attention, les listes de valeurs autorisées ne sont pas mises à jour lors d'un import adhérent.

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
fr: Si coché, un adhérent ne pourra s'inscrire à un club utilisant ce modèle que s'il a une adresse de courriel valide.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
fr: Si cette option est définie, seuls les bibliothécaires connectés sur cette bibliothèque pourront modifier ce modèle de club.

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
fr: Si la notice originale a un champ vérifiant la règle, mais que ce champ n'est pas dans la notice entrante

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
fr: Si la notice originale a des champs vérifiant la règle, mais qu'aucun champ de la notice entrante ne le fait

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
fr: Si la notice originale a un ou plusieurs champs vérifiant la règle, mais qu'au moins un de ces champs est différent dans la notice entrante

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
fr: Si le lien est un dont vous avez besoin, merci de l'ajouter à la préférence système 'borrowerRelationship', sinon l'administrateur de votre système devra corriger les valeurs de %s et/ou %s dans votre base.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
fr: Si la préférence système «&nbsp;AllowHoldPolicyOverride&nbsp;» est activée, ces règles peuvent être outrepassées par votre équipe de prêt.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
fr: Si la quantité totale de documents empruntables pour une catégorie d'adhérent est laissé blanc, il n'y aura pas de limites, sauf si vous en définissez une pour les types de document.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
fr: Si les fascicules ne sont jamais publiés certains jours de la semaine, vous pouvez cocher les cases correspondant ci-dessous.

en: If this field is empty, or '*' any email domain will match this rule.
fr: Si ce champ est vide ou contient '*', n'importe quel domaine de messagerie satisfera cette règle.

en: If this is not what you were expecting, go to
fr: Si ce n'est pas ce que vous attendez, allez aux

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
fr: Si c'est ce que vous voulez, choisissez l'option «&nbsp;Supprimer le lot&nbsp;» dans la barre d'outils

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
fr: Si vous utilisez un format sans code à barres, cela peut occasionner des entrées manquantes ou une page blanche

en: If you can't find what you are looking for, you can
fr: Si vous ne trouvez pas ce que vous cherchez, vous pouvez

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
fr: Si vous changez un code de valeur autorisée, les notices l'utilisant ne seront pas mises à jour. Les changements de valeur des descriptions s'afficheront immédiatement.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
fr: Si vous supprimez ce poste budgétaire, toutes les commandes liées à ce poste seront supprimées!

en: If you do not have an external account, but do have a local account, you can still log in:
fr: Si vous n'avez pas de compte externe, mais un compte local, vous pouvez toujours vous connecter à :

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
fr: Si vous ne spécifiez pas de date de retour, elle sera calculée en fonction des règles de circulation

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
fr: Si vous ne souhaitez pas prêter cet exemplaire à %s et préférez le prêter à un adhérent spécifique pour les statistiques de consultation sur place, choisissez ici cet adhérent

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
fr: Si vous avec un compte CAS, veuillez choisir le serveur sur lequel vous voulez vous authentifier&nbsp;:

en: If you have a CAS account, please click here to login
fr: Si vous avez un compte CAS, veuillez cliquer ici pour vous identifier

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
fr: Si vous avez installé les catégories d'utilisateurs par défaut, sélectionnez l'option «&nbsp;Personnel&nbsp;» dans le menu déroulant Catégories d'utilisateurs.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
fr: Si vous apportez des modifications à ces correspondances, demandez à votre administrateur Koha de lancer le script misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

en: If you plan to use auto register feature, either
fr: Si vous envisagez d'utiliser la fonctionnalité d'enregistrement automatique, soit

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
fr: Si vous sélectionnez une valeur ici, les indicateurs seront limités à la liste des valeurs autorisées

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
fr: Saisissez un délai si vous voulez que Koha déclenche une action (envoyer une lettre ou suspendre un adhérent).

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
fr: Si vous souhaitez partager certaines de vos données, veuillez activer la fonctionnalité dans la section «&nbsp;Partagez vos statistiques d'utilisation&nbsp;» du module Administration.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore (I)
fr: Ignorer (I)

note: SCRIPT
en: Ignore all
fr: Tout ignorer

en: Ignore and return to transfers:
fr: Ignorer et retourner aux transferts&nbsp;:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
fr: Ignorer la notice entrante (ses exemplaires pourront être traités)

en: Ignore items
fr: Ignorer les exemplaires

note: SCRIPT
en: Ignore matches
fr: Ignorer les correspondances

en: Ignore means that the subfield does not display in the record editor and that its value, if any, is deleted from the record
fr: Ignorer signifie que le sous-champ ne s'affichera pas dans l'éditeur de notice et que sa valeur, s'il y en a une, sera effacée de la notice

note: SPAN
en: Ignore the calendar
fr: Ignorer le calendrier

en: Ignore this one, keep the existing one
fr: Ignorer celui-ci, garder l'existant.

note: SCRIPT
en: Ignored
fr: Ignoré

note: SCRIPT
en: Image description
fr: Description de l'image

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
fr: L'image pèse plus de 2 Mo. Veuillez la redimensionner et l'importer à nouveau.

en: Image file
fr: fichier image

en: Image from Amazon.com
fr: Image d'Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
fr: Image de Coce

en: Image from Syndetics
fr: Image de Syndetics

note: SCRIPT
en: Image is decorative
fr: L'image est décorative

note: SCRIPT
en: Image list
fr: Liste d'images

en: Image manager
fr: Gestionnaire d'images

en: Image name:
fr: Nom de l'image :

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
fr: Nom de l'Image : %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
fr: Image non importée (%s manquant). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
fr: Image non importée car Koha n'a pas pu ouvrir l'image pour la lire. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
fr: Image non importée en raison d'une erreur inconnue. Merci de vous référer aux logs pour plus de détails. %s %s %s import réussi. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
fr: L'image n'a pas été importée parce que la base de données a renvoyé une erreur. Merci de voir dans les logs Koha pour plus de détails. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
fr: Image non importée car le fichier image est abîmé. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
fr: Image non importée car le fichier est trop gros (Consulter l'aide en ligne pour connaître la taille maximum). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
fr: Image non importée car le format du fichier n'est pas reconnu. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
fr: Image non importée car cet adhérent n'est pas dans la base de données. %s

note: SCRIPT
en: Image options
fr: Options de l'image

en: Image source:
fr: Source de l'image:

en: Image successfully uploaded
fr: Le chargement des images a réussi.

note: SCRIPT
en: Image title
fr: Titre de l'image

en: Image upload results :
fr: Résultat du chargement de(s) image(s) :

en: Image(s) successfully deleted
fr: La suppression des images a réussi

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Images &rsaquo; Créateur de cartes adhérent &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Images for
fr: Images pour

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
fr: Les images doivent être marquées comme décoratives ou avoir une alternative textuelle

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
fr: Les images doivent avoir une alternative textuelle. Les images décoratives ne sont pas autorisées.

en: Import
fr: Importer

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
fr: Importer %s le type d'autorité (champs et sous-champs) depuis une feuille de calcul (.csv, .ods)

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fr: Importer la grille de catalogage %s (champs et sous-champs) depuis une feuille de calcul (.csv ou .ods)

note: SCRIPT
en: Import MARC records
fr: Importer des notices MARC

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
fr: Importe tous les éléments cochés dans le panier avec les détails financiers suivants (utilisé uniquement si aucune information n'est remplie pour l'exemplaire) :

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
fr: Importe tous les éléments cochés dans le panier avec les critères suivants :

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
fr: Importer une notice ISO2709 ou MARCXML

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
fr: Importer le type d'autorité (champs, sous-champs) depuis une feuille de calcul (.csv, .ods)

en: Import batch deleted successfully
fr: Lot d'importation supprimé avec succès

en: Import date
fr: Date de l'import

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fr: Importer la grille de catalogage par défaut (champs et sous-champs) depuis une feuille de calcul (.csv ou .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
fr: Importer la structure de la grille de catalogage (champs et sous-champs) depuis une feuille de calcul (.csv ou .ods)

en: Import into the borrowers table
fr: Importer dans la table des adhérents

en: Import patron data
fr: Import des données sur les adhérents.

en: Import patron data
fr: Import des données sur les adhérents

en: Import patrons
fr: Importer des adhérents

en: Import patrons
fr: Importer des adhérents

en: Import quotes
fr: Importer des citations

en: Import record...
fr: Importer une notice...

en: Import results :
fr: Résultats de l'import :

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
fr: Importer ce lot dans le catalogue

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
fr: Des champs importants ne sont pas renseignés. Voulez-vous vraiment enregistrer ?

en: Important:
fr: Important :

en: Important:
fr: Important&nbsp;:

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
fr: Important : Les règles de circulation sont appliquées aux types de documents. Elles définissent comment votre institution va prêter ses exemplaires : durée prêt, politique de renouvellement, politique de réservation, etc. Par exemple, une règle de circulation sur les DVDs peut imposer le paiement de 1.00€ pour chaque prêt de DVD.

en: Imported
fr: Importé

en: Importing
fr: Importation

en: Impossible to connect to the message broker
fr: Impossible de se connecter à l'agent de message

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = item.bundle_host.biblio link = 1
en: In bundle: %s
fr: Dans le paquet : %s

en: In framework:
fr: dans la grille :

en: In months:
fr: En mois&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
fr: A l'OPAC&nbsp;: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
fr: Pour que le prêt secouru fonctionne sur cet ordinateur, les notices de votre bibliothèque doivent être à jour sur cet ordinateur:

en: In processing
fr: En cours

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
fr: Dans les prochaines étapes, vous serez guidé à travers certaines exigences de base, comme la définition de l'utilisateur Koha avec tous les privilèges administratifs (superlibrarian).

en: In transit
fr: En transfert

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
fr: En transfert de %s à %s depuis le %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
fr: En transfert de %s vers %s depuis le %s

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
fr: En transfert vers %s

en: In use
fr: En cours d'utilisation

en: In your cart
fr: Dans mon panier

note: For the first occurrence, %1$s:  IF BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES.biblionumber %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 biblio=BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES %3$s:  BIBLIO_RESULT.RELATEDPARTS | html %4$s:  ELSE %5$s:  BIBLIO_RESULT.HOSTITEMENTRIES | html %6$s:  END
en: In: %s %s %s %s %s %s
fr: Dans : %s %s %s %s %s %s

en: Inactive
fr: Inactif

en: Inactive budgets
fr: Budgets inactifs

note: A
en: Inactive recalls
fr: Rappels inactifs

en: Include TOC
fr: Table des matières incluse

en: Include all rows (ignore pagination):
fr: Inclure toutes les lignes (ignore la pagination) :

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
fr: Inclure les suggestions archivées à la recherche

en: Include archived:
fr: Y compris archivées&nbsp;:

en: Include expirations before today:
fr: Dont la date d'expiration est avant :

en: Include expired subscriptions:
fr: Inclure abonnements expirés&nbsp;:

en: Include ordered
fr: Inclure les commandes

en: Include suspended
fr: Inclure les suspensions

en: Include tax
fr: TVA comprise

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
fr: Inclut la partie avec le domaine, mais la partie de chemin de l'URL devrait entrer dans la Base de données.

en: Income (cash)
fr: Revenu (espèces)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
fr: Incohérence détectée !

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
fr: Syntaxe incorrecte, sauvegarde impossible

en: Increase
fr: Augmenter

note: SCRIPT
en: Increase indent
fr: Augmenter le retrait

en: Indefinite
fr: Indéfini

en: Indexed in:
fr: Indexé dans&nbsp;:

en: Indexes
fr: Index

en: Indicator 1
fr: Indicateur 1

en: Indicator 2
fr: Indicateur 2

en: Individual libraries:
fr: Sites&nbsp;:

en: Info:
fr: Info&nbsp;:

en: Inherit
fr: Hériter

en: Inherit from settings
fr: Hériter des paramètres

en: Inherit from system preferences
fr: Hériter des préférences système

en: Inherited
fr: Hérité

en: Initial float
fr: Fonds de caisse initial

en: Initial float:
fr: Fonds de caisse initial :

en: Initials
fr: Initiales

en: Initials:
fr: Initiales&nbsp;:

en: Initials:
fr: Initiales&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Inline
fr: En ligne

en: Inner counter
fr: Compteur interne

en: Inner counter:
fr: Compteur interne :

en: Inner counter:
fr: Compteur interne :

note: SCRIPT
en: Insert
fr: Insérer

en: Insert
fr: Insérer

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
fr: Insérer un paramètre de valeur autorisée

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
fr: Insérer un paramètre de grille de catalogage

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
fr: Insérer un paramètre de caisse enregistreuse

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
fr: Ajouter le paramètre de la source de classification

note: SCRIPT
en: Insert column after
fr: Insérer une colonne après

note: SCRIPT
en: Insert column before
fr: Insérer une colonne avant

en: Insert copyright symbol (©)
fr: Insère le symbole copyright (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
fr: Insère le symbole copyright (℗) (enregistrements sonores)

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
fr: Insérer un paramètre de type de crédit

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
fr: Insérer un paramètre de date

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
fr: Insérer la date\/l'heure

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
fr: Insérer un paramètre de type de débit

en: Insert delimiter (‡)
fr: Insérer un séparateur

note: SCRIPT
en: Insert image
fr: Insère une image

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
fr: Insérer un type de document

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
fr: Insérer les paramètres du site

en: Insert line break
fr: Insérer un saut de ligne

note: SCRIPT
en: Insert link
fr: Insérer un lien

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
fr: Insérer un lien (si le plugin link est activé)

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
fr: Insérer une liste de paramètres

en: Insert parameter
fr: Insérer un paramètre

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
fr: Insérer un paramètre de catégorie d'adhérent

note: SCRIPT
en: Insert row after
fr: Insérer une ligne après

note: SCRIPT
en: Insert row before
fr: Insérer une ligne avant

en: Insert runtime parameter
fr: Insérer un paramètre d'exécution

note: SCRIPT
en: Insert table
fr: Insérer un tableau

note: SCRIPT
en: Insert template
fr: Insérer un modèle

note: SCRIPT
en: Insert template...
fr: Insérer un modèle...

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
fr: Insérer un paramètre textuel

note: SCRIPT
en: Insert video
fr: Insérer une vidéo

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
fr: Insérer\/Editer l'échantillon de code

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
fr: Insérer\/modifier l'iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
fr: Insérer\/ouvrir l'image

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
fr: Insérer\/ouvrir le lien

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
fr: Insérer\/éditer le média

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
fr: Insérer\/Modifier la vidéo

en: Install
fr: Installer

en: Install basic configuration settings
fr: Installer les paramètres de base

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
fr: Version installée: %s

en: Instructions
fr: instructions

en: Instructor search:
fr: Recherche d'enseignant&nbsp;:

en: Instructors
fr: Enseignants

en: Instructors:
fr: Enseignants&nbsp;:

en: Insufficient permission to see this job.
fr: Permissions insuffisantes pour voir cette tâche.

en: Insufficient privileges.
fr: Permissions insuffisantes.

en: Integer
fr: Entier

en: Interface
fr: Note interne

en: Interface:
fr: Interface&nbsp;:

en: Interlibrary loan ready
fr: Prêt entre bibliothèques prêt

en: Interlibrary loan request details
fr: Détails de la requête de prêt entre bibliothèques

en: Interlibrary loan unavailable
fr: Prêt entre bibliothèques indisponible

en: Interlibrary loan updated
fr: Prêt entre bibliothèques mis à jour

en: Interlibrary loans
fr: Prêt entre bibliothèques

en: Interlibrary loans
fr: Prêt entre bibliothèques

en: Interlibrary loans tables
fr: Tables des prêts entre bibliothèques

en: Internal note
fr: Note interne

en: Internal note:
fr: Note interne&nbsp;:

en: Internal note:
fr: Note interne&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Internal search error
fr: Erreur de recherche interne

note: A
en: Internationalization and localization
fr: Internationalisation et localisation

en: Into an application
fr: Au format

en: Into an application
fr: Dans

en: Into an application:
fr: Dans le logiciel&nbsp;:

en: Into an application:
fr: Dans&nbsp;:

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
fr: Adresse e-mail invalide %s trouvée %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
fr: Code PIN invalide

en: Invalid authority type
fr: Type d'autorité invalide

en: Invalid barcodes
fr: Code à barres inconnu

en: Invalid biblionumbers
fr: Biblionumbers invalides

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
fr: Numéro d'adhérent invalide %s

en: Invalid collection id
fr: Identifiant de collection erroné

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
fr: Combinaison d'actions non valide pour la balise %s. Les règles de champ de contrôle n'autorisent pas "Ajouté : Ajouter" et "Supprimé : Ignorer".

en: Invalid course!
fr: Cours invalide&nbsp;!

en: Invalid format for this new slot, must be '00:00 to 23:59'.
fr: Format non valide pour ce créneau, qui doit être de '00:00' à '23:59'.

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
fr: Indicateurs erronés

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
fr: Entrée non-valide. Veuillez saisir quelque chose comme : 245,a

en: Invalid number of copies
fr: Nombre d'exemplaires invalide

note: SCRIPT
en: Invalid record
fr: Notice erronée

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
fr: Expression régulière invalide "%s".

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
fr: Numéro de champ invalide

en: Invalid two-factor code
fr: Code d'identification à deux facteurs inconnu

en: Invalid username or password
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe invalide

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
fr: Valeur invalide pour %s

en: Inventory
fr: Inventaire/Récolement

en: Inventory
fr: Inventaire/Récolement

en: Inventory &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Inventaire &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Inventory number
fr: Numéro d'inventaire

note: SCRIPT
en: Invert
fr: Inverser

en: Invoice
fr: Facture

en: Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Facture &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: A
en: Invoice detail page
fr: Détail de la facture

en: Invoice details
fr: Détail de la facture

en: Invoice has been modified
fr: La facture a été modifiée

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
fr: Cette facture est fermée. Vous ne pouvez plus réceptionner de commandes.

en: Invoice item price includes tax:
fr: Le prix par exemplaire mentionné sur facture comprend la TVA&nbsp;:

en: Invoice number
fr: Numéro de facture

en: Invoice number reverse
fr: Numéro de facture (décroissant)

en: Invoice number:
fr: Numéro de facture&nbsp;:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
fr: Numéro de facture : %s

en: Invoice prices are:
fr: Les prix facturés sont en&nbsp;:

en: Invoice prices:
fr: Prix facturés :

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
fr: Facture : %s

en: Invoices
fr: Factures

en: Invoices
fr: Factures

en: Invoices &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Factures &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Invoices enabled:
fr: Factures autorisées&nbsp;:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
fr: Facturation %s

en: Invoicing,
fr: Facturation,

en: Irregularity:
fr: Irrégularité&nbsp;:

en: Is a URL:
fr: Est une URL&nbsp;:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
fr: Est parent d'un autre type, ne peut pas avoir de parent

en: Is hidden by default
fr: Caché par défaut

en: Is local hold group
fr: Est un groupe de réservation local

en: Is local hold group
fr: Est un groupe de réservation local

en: Is new
fr: Est nouveau

en: Is this a duplicate of
fr: Est-ce un doublon de

en: Issue
fr: Fascicule

en: Issue
fr: Fascicule

en: Issue #
fr: Prêt n°

en: Issue history
fr: État de collection

en: Issue number
fr: Numéro du fascicule

en: Issue payout
fr: Émettre un paiement

en: Issue refund
fr: Remboursement

en: Issue refund from
fr: Document remboursé depuis

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
fr: Prêt demandé pour l'exemplaire de %s

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
fr: Fascicule {0} sur {1}

en: Issue:
fr: Numéro&nbsp;:

en: Issue:
fr: Fascicule&nbsp;:

en: Issues per unit
fr: Fascicules par unité

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
fr: Le nombre de fascicules par unité est obligatoire

en: Issues per unit:
fr: Fascicules par unité&nbsp;:

en: Issuing library
fr: Bibliothèque d'emprunt

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
fr: Bibliothèque d'emprunt = %s

en: Issuing rules
fr: Règles de prêt

en: It is a duplicate. Edit existing record
fr: C'est un doublon. Modifiez l'enregistrement existant

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
fr: Il est recommandé de vérifier et résoudre les réservations en double causées par la fusion.

en: It is recommended to add the default configuration, and then replace with appropriate values
fr: Il est recommandé d'ajouter la configuration par défaut puis de renseigner les valeurs correctes.

en: It is recommended to add the default mapping, and then modify to suit this provider's response
fr: Il est recommandé d'ajouter le paramétrage par défaut et de le modifier pour mieux correspondre aux réponses du fournisseur

en: It must be present in mapping
fr: Doit être présent dans les correspondances

en: Italian
fr: italien

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
fr: Italiano (Italien) pour 3.2 : Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan ; pour 3.4 et ultérieure : Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

note: SCRIPT
en: Italic
fr: Italique

en: Item
fr: Exemplaire

en: Item
fr: Exemplaire

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
fr: Exemplaire %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
fr: L'exemplaire %s est en file d'attente pour un transfert %s vers %s

en: Item URI
fr: URI de l'exemplaire

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
fr: Code à barres de l'exemplaire

en: Item barcode:
fr: Code à barres de l'exemplaire&nbsp;:

en: Item barcode:
fr: Code à barres de l'exemplaire :

en: Item barcodes:
fr: Codes à barres d'exemplaire&nbsp;:

en: Item belongs in bundle
fr: Exemplaire appartenant à un paquet

en: Item call number
fr: Cote de l'exemplaire

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
fr: Cote de l'exemplaire &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
fr: Cote &lt; %s

en: Item call number between:
fr: Cote entre :

en: Item callnumber:
fr: Cote de l'exemplaire&nbsp;:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
fr: Cet exemplaire ne peut pas être renouvelé, car c'est un prêt sur place

en: Item check-in
fr: Exemplaire retourné

en: Item checked out
fr: Document(s) en prêt

en: Item checkout
fr: Exemplaire prêté

en: Item checkout and renewal
fr: Prêt et renouvellement

en: Item circulation alerts
fr: Alertes de circulation

en: Item circulation alerts
fr: Alertes de circulation

en: Item circulation alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Alertes de circulation &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Item count
fr: Nombre d'exemplaires

en: Item damaged
fr: Exemplaire endommagé

en: Item details
fr: Détails des exemplaires

en: Item details
fr: Détails des exemplaires

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
fr: Détails des exemplaires pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: Détails des exemplaires pour %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
fr: Cet exemplaire n'appartient pas à votre site

en: Item due
fr: Exemplaire dû

en: Item floats
fr: Exemplaires flottants

en: Item group
fr: Groupe d'exemplaires

en: Item group:
fr: Groupe d'exemplaires :

en: Item groups
fr: Groupes d'exemplaires

en: Item has a waiting hold
fr: Cet exemplaire a une réservation en attente

en: Item has an outstanding fine
fr: L'exemplaire a une amende non réglée

en: Item has been claimed as returned.
fr: L'exemplaire a été déclaré comme rendu.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
fr: L'exemplaire était perdu (la transaction a tout de même été enregistrée)

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
fr: L'exemplaire a été rappelé et est en transfert pour être récupéré à %s.

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
fr: L'exemplaire est marqué mis de coté et en transfert pour %s

en: Item has been withdrawn
fr: L'exemplaire a été retiré

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
fr: L'exemplaire était retiré des collections (la transaction a tout de même été enregistrée)

en: Item has been withdrawn.
fr: L'exemplaire a été retiré des collections.

en: Item has linked analytics
fr: L'exemplaire a des notices de dépouillement liées

en: Item holding library:
fr: Site dépositaire de l'exemplaire :

note: TH
en: Item holds / Total holds
fr: Réservations au niveau exemplaire / Nombre total de réservations

en: Item home library:
fr: Site de rattachement de l'exemplaire :

en: Item information
fr: Information sur l'exemplaire

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
fr: Information sur l'exemplaire %s %s

en: Item information is not available for record-level course reserve
fr: Information exemplaire non disponible pour les réserves de cours au niveau de la notice bibliographique

en: Item is already at destination library.
fr: Le document est déjà au site de destination.

en: Item is already in a different rotating collection
fr: Cet exemplaire appartient à une collection tournante

en: Item is already in this collection
fr: Cet exemplaire est déjà dans cette collection

en: Item is an onsite checkout
fr: L'exemplaire est un prêt sur place

en: Item is checked out
fr: Cet exemplaire est prêté

en: Item is lost, cannot be checked in.
fr: L'exemplaire est perdu, son retour ne peut être enregistré.

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
fr: L'exemplaire est marqué en attente %s pour %s

en: Item is normally not for loan
fr: Cet exemplaire est normalement exclu du prêt

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
fr: L'exemplaire est normalement exclu du prêt %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal
fr: Le renouvellement de cet exemplaire n'est pas autorisé

en: Item is not allowed renewal.
fr: Le renouvellement de cet exemplaire n'est pas autorisé.

en: Item is not checked out
fr: Cet exemplaire n'est pas en prêt

en: Item is not in this collection
fr: Cet exemplaire n'est pas dans cette collection

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
fr: Exemplaire actuellement en transfert vers %s

en: Item is restricted
fr: l'exemplaire est exclu du prêt

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
fr: L'exemplaire est exclu du prêt (la transaction a tout de même été enregistrée)

en: Item is restricted.
fr: Le prêt de l'exemplaire est limité.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
fr: Réservation obligatoire sur un exemplaire à l'OPAC %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
fr: Réservation au niveau de l'exemplaire non autorisée à l'OPAC %s

en: Item location filters
fr: Filtres de localisation d'exemplaires

en: Item may be shelved out of order
fr: L'exemplaire a peut-être été mal classé dans le rayon

en: Item modifications by age
fr: Modifications d'exemplaires par ancienneté

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
fr: Exemplaire pas en prêt.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
fr: Exemplaire exclu du prêt %s(%s)%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
fr: Exemplaire non trouvé.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
fr: Exemplaire non listé comme emprunté dans la base de prêt secouru (transaction enregistrée malgré tout)

en: Item number file:
fr: Fichier de numéros d'exemplaires&nbsp;:

en: Item only
fr: Exemplaire seulement

en: Item processing:
fr: Traitement des exemplaires&nbsp;:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
fr: Exemplaire reçu de %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
fr: Notice d'exemplaire %s

en: Item records
fr: Notices d'exemplaire

en: Item records were last synced on:
fr: Dernière synchronisation des notices le&nbsp;:

en: Item renewals
fr: Renouvellements

en: Item renewed:
fr: Prêts renouvelés pour ces exemplaires&nbsp;:

en: Item returns home
fr: L'exemplaire retourne à son site de rattachement

en: Item returns to issuing branch
fr: Exemplaire retourné au site du prêt

en: Item returns to issuing library
fr: Exemplaire retourné au site du prêt

en: Item search
fr: Recherche d'exemplaires

en: Item search
fr: Recherche d'exemplaires

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: Recherche d'exemplaires &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
fr: Champ de recherche sur les exemplaires&nbsp;: %s

en: Item search fields
fr: Champs de recherche sur les exemplaires

en: Item search fields
fr: Champs de recherche sur les exemplaires

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Champs de recherche sur l'exemplaire &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
fr: Résultats de recherche des exemplaires

en: Item shelving location updated.
fr: Emplacement de l'exemplaire mis à jour.

note: A
en: Item sorting
fr: Tri des exemplaires

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
fr: Les statuts des exemplaires sont peut-être inadéquats.Veuillez regarder les détails de la notice pour valider les statuts d'exemplaire

en: Item tag
fr: Champ de l'exemplaire

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
fr: Les champs d'exemplaires ne peuvent pas être actuellement sauvegardés

en: Item type
fr: Type de document

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
fr: Type de document = %s

en: Item type already exists!
fr: Le type de document existe déjà&nbsp;!

en: Item type code:
fr: Code du type de document&nbsp;:

en: Item type deleted successfully
fr: Type de document supprimé avec succès

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
fr: Les images pour les types de document sont déactivées. Pour les activer, désactivez

en: Item type inserted successfully
fr: Type de document ajouté avec succès

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
fr: Le type du document est %s

en: Item type is normally not for loan.
fr: Ce type d'exemplaire est normalement exclu du prêt.

en: Item type not for loan.
fr: Type de document exclu du prêt.

en: Item type updated successfully
fr: Type de document mis à jour avec succès

en: Item type:
fr: Type de document&nbsp;:

en: Item type:
fr: Type de document&nbsp;:

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type: %s
fr: Type de document : %s

en: Item types
fr: Types de document

en: Item types
fr: Types de documents

en: Item types administration
fr: Gestion des types de document

en: Item types administration
fr: Gestion des types de document

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
fr: Les types de documents sont utilisés pour regrouper les documents similaires. Exemples de types de documents&nbsp;: livres, CDs, DVDs...

en: Item types:
fr: Types de documents :

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
fr: L'exemplaire était emprunté par %s et a été retourné automatiquement.

en: Item was lost, now found.
fr: L'exemplaire était perdu : retrouvé, statut modifié.

en: Item was on loan and could not be checked in.
fr: L'exemplaire était emprunté et son retour n'a pas pu être enregistré.

en: Item was on loan to
fr: Exemplaire prêté à

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
fr: L'exemplaire était en prêt. Il a été passé en retour avant d'être marqué comme vu.

en: Item with barcode
fr: Exemplaire avec le code à barres

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
fr: L'exemplaire avec le code-barres %s ne peut pas être supprimé :

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
fr: L'exemplaire portant le code à barres '%s' a été ajouté avec succès

en: Item withdrawn.
fr: Exemplaire retiré des collections.

en: Item(s)
fr: Exemplaire(s)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
fr: Ce(s) document(s) n'ont pas été ajouté(s) au lot %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
fr: Ce(s) document(s) n'ont pas été enlevé(s) du lot %s.

en: Item:
fr: Exemplaire:

en: Itemnumbers not found
fr: Numéros d'exemplaire non trouvés

en: Items
fr: Exemplaires

en: Items
fr: Exemplaires

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items &rsaquo; %s %s by %s%s (Record #%s) &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Exemplaires &rsaquo; %s %s par %s%s (Notice #%s) &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Items added
fr: Exemplaires ajoutés

en: Items added to rota:
fr: Exemplaires ajoutés à la rotation :

en: Items already on this rota:
fr: Exemplaires déjà dans cette collection tournante&nbsp;:

en: Items available
fr: Exemplaires disponibles

en: Items checked out
fr: Document(s) en prêt

en: Items editor
fr: Éditeur d'exemplaires

en: Items expected
fr: Exemplaire(s) attendu(s)

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
fr: Exemplaires de %s %s par %s%s (Notice n° %s)

en: Items for pickup
fr: Exemplaires en attente de retrait

en: Items for purchase
fr: Exemplaires pour l'achat

en: Items found on other rotas:
fr: Exemplaires trouvés dans d'autres rotations&nbsp;:

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
fr: Éléments dans le lot numéro %s

en: Items in collection
fr: Exemplaires dans la collection

en: Items list
fr: Liste des exemplaires

en: Items lost
fr: Exemplaires perdus

en: Items needed
fr: Exemplaires nécessaires

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Documents en retard au %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Items ready for pickup:
fr: Exemplaires prêts pour le retrait :

en: Items removed
fr: Exemplaires supprimés

en: Items with no checkouts
fr: Documents jamais prêtés

en: Items with no checkouts
fr: Exemplaires jamais prêtés

en: Items with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Exemplaires jamais prêtés &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Items:
fr: Exemplaires&nbsp;:

en: Items:
fr: Exemplaires&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
fr: Type de document

en: Itemtype:
fr: Type de document :

en: Itype
fr: Type de document

en: JSON URL
fr: URL JSON

en: January
fr: Janvier

en: JavaScript Cookie
fr: Cookie JavaScript

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
fr: Librairie JavaScript par Vladimir Agafonkinis sous licence

en: JavaScript library is licensed under both the
fr: Librairie JavaScript sous licence

en: Jenkins maintainers:
fr: Jenkins maintainers :

en: Job ID
fr: Identifiant de tâche

en: Job ID:
fr: Identifiant de tâche :

en: Job progress:
fr: Avancement de la tâche&nbsp;:

en: Jobs
fr: Tâches

en: Jobs already entered
fr: Tâches déjà définies

en: July
fr: Juillet

en: Jump to:
fr: Aller à :

en: June
fr: Juin

note: SCRIPT
en: Justify
fr: Justifier

en: Juvenile
fr: Jeunesse

en: Katipo Communications, New Zealand
fr: Katipo Communications, Nouvelle-Zélande

note: %1$s:  order.fund.budget_name | html
en: Keep current (%s)
fr: Conserver l'actuel (%s)

en: Keep existing manager
fr: Conserver le gestionnaire actuel

en: Keep for pseudonymization:
fr: Conserver pour l'anonymisation :

en: Keep issue number
fr: Conserver le numéro de fascicule

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
fr: Garder cet ID et supprimer tous les autres

en: Key
fr: Clé

en: Key:
fr: Clé :

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
fr: Disposition du clavier

en: Keyboard layout
fr: Disposition du clavier

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Keys represent Koha's fields, and values represent the keys in provider's result
fr: Les clefs représentent les champs Koha et les valeurs sont les clefs dans les résultats du fournisseur

en: Keyword
fr: Tous les mots

en: Keyword (any):
fr: Mot clé (n'importe)&nbsp;:

en: Keyword:
fr: Mot clé :

en: Keyword:
fr: Mot clé&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Keywords:
fr: Mots-clés :

note: %1$s:  short_version | html %2$s:  IF kohaCodename %3$s:  kohaCodename | html %4$s:  END
en: Koha %s%s (%s)%s release team
fr: Koha %s%s (%s)%s équipe de version

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
fr: Koha &rsaquo; Catalogage &rsaquo;

note: IMG
en: Koha Logo SVG
fr: Logo Koha SVG

en: Koha administration
fr: Administration

en: Koha administrator
fr: Administrateur du catalogue

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
fr: Koha ne peut pas afficher un mot de passe déjà défini. Laissez le champ en blanc pour ne pas changer le mot de passe.

en: Koha database schema
fr: Schéma de la base de données Koha

en: Koha development team
fr: Équipe de développement Koha

en: Koha field
fr: Champ Koha

en: Koha field:
fr: Champ Koha&nbsp;:

en: Koha full call number
fr: Cote complète Koha

en: Koha history timeline
fr: Historique de Koha

en: Koha home
fr: Accueil de Koha

en: Koha internal
fr: Champ Koha

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Koha est un logiciel libre; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier dans le respect de la licence GNU General Public License publiée par la Free Software Foundation; soit la version 3 de la Licence, soit (à votre choix) toute version supérieure.

en: Koha link:
fr: Lien Koha&nbsp;:

en: Koha module:
fr: Module Koha&nbsp;:

en: Koha offline circulation
fr: Prêt secouru

en: Koha patron's field that will be used to match provider's user with Koha's
fr: Le champ Koha de l'adhérent qui sera utilisé pour faire concorder l'utilisateur du fournisseur avec celui de Koha

en: Koha plugins
fr: Les plugins Koha

en: Koha report library
fr: Bibliothèque de rapports Koha

en: Koha reports library
fr: Bibliothèque de rapports Koha

en: Koha staff interface
fr: Interface professionnelle Koha

en: Koha to MARC mapping
fr: Liens Koha => MARC

en: Koha to MARC mapping &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Liens Koha => Marc &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Koha usage statistics &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Statistiques d'usage &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Koha version:
fr: Version Koha&nbsp;:

en: KohaAloha, New Zealand
fr: KohaAloha, Nouvelle-Zélande

en: LC call number:
fr: Cote LC :

en: LC call number:
fr: Cote LC :

en: LCCN:
fr: LCCN&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.lccn | $raw
en: LCCN: %s
fr: LCCN&nbsp;: %s

en: Label batch
fr: Lot d'étiquettes

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
fr: Lot d'étiquettes numéro %s

en: Label batches
fr: Lots d'étiquettes

en: Label creator
fr: Créateur d'étiquettes

en: Label creator
fr: Créateur d'étiquettes

en: Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Créateur d'étiquettes &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Label for lib:
fr: Texte pour bib&nbsp;:

en: Label for opac:
fr: Texte pour OPAC&nbsp;:

en: Label height:
fr: Hauteur de l'étiquette&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Label is already in use
fr: Cette étiquette est déjà utilisée

en: Label number
fr: Numéro d'étiquette

en: Label printing/exporting
fr: Impression/export d'étiquettes

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Impression / Exportation d'étiquettes &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Label template
fr: Modèle d'étiquette

en: Label templates
fr: Modèles d'étiquette

en: Label width:
fr: Largeur de l'étiquette&nbsp;:

en: Label:
fr: Étiquette :

en: Labeled MARC
fr: Marc avec étiquettes

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Labels &rsaquo; Koha
fr: Etiquettes &rsaquo; Koha

en: Language
fr: Langues

en: Language of original:
fr: Langue originale&nbsp;:

en: Language:
fr: Langue :

en: Language:
fr: Langue&nbsp;:

en: Languages
fr: Langues

en: Large print
fr: Gros caractères

en: Large text
fr: Grand texte

en: Last
fr: Dernier

en: Last borrowed:
fr: Dernier emprunt :

en: Last borrower:
fr: Dernier emprunteur :

en: Last cashup
fr: Dernier encaissement

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
fr: Dernier encaissement : %s (

en: Last checkout date:
fr: Dernière date de prêt :

en: Last claim date:
fr: Dernière date de réclamation :

en: Last display
fr: Vu en dernier

en: Last edit
fr: Dernière modification

en: Last import
fr: Dernière importation

en: Last inventory date:
fr: Dernière date d'inventaire&nbsp;:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
fr: Dernier exemplaire d'une notice bibliographique sur laquelle il y a une réservation

en: Last location
fr: Dernier site

en: Last modification by
fr: Dernière modification par

en: Last modification by - on
fr: Dernière modification par / le

en: Last modification on
fr: Dernière modification le

en: Last modification on:
fr: Dernière modification le :

en: Last patron
fr: Dernier adhérent

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
fr: Dernier renouvellement %s

en: Last returned by:
fr: Dernier retour par :

en: Last run
fr: Dernière exécution

en: Last seen
fr: Vu en dernier

en: Last seen:
fr: Vu en dernier :

note: TH
en: Last time a library used this pattern
fr: La dernière fois qu'une bibliothèque a utilisé ce modèle

en: Last update:
fr: Dernière mise à jour :

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Last updated:
fr: Dernière mise à jour :

en: Last updated:
fr: Dernière mise à jour :

en: Late
fr: Retard

en: Late orders
fr: Commandes en retard

en: Late orders &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Commandes en retard &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Late serial issues claims
fr: Réclamations de fascicules de périodiques en retard

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
fr: Vous pourrez modifier votre formulaire plus tard et c'est ce qui compte pour l'importation.

en: Latest version
fr: Version la plus récente

en: Law reports and digests
fr: Jurisprudence

en: Layout
fr: Format

en: Layout ID
fr: Identifiant du format

en: Layout name:
fr: Nom du format:

en: Layout:
fr: Format:

en: Layouts
fr: Formats

en: Learn more about Mana KB on the
fr: En savoir plus sur Mana-KB sur la

note: SCRIPT
en: Learn more...
fr: Pour en savoir plus...

en: Leave a message
fr: Ajouter un message

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
fr: Laissez vierge pour calculer automatiquement pendant l'inscription %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
fr: Laisser vide pour utiliser les réglages par défaut du système (%s)

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
fr: Laisser vide pour ajouter à partir d'une recherche sur les exemplaires (itemnumber)

en: Leave lost item charge
fr: Abandonner les frais d'un exemplaire perdu

en: Leave lost item processing charge
fr: Abandonner les frais d'exemplaire perdu

en: Left
fr: Gauche

en: Left on order
fr: Encore en commande

en: Left page margin:
fr: Marge gauche de page&nbsp;:

en: Left text margin:
fr: Marge gauche du texte&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Left to right
fr: De gauche à droite

en: Legacy default
fr: Héritage par défaut

en: Legal articles
fr: Articles juridiques

en: Legal cases and case notes
fr: Procès et compte rendu judiciaire

en: Legend
fr: Légende

en: Legislation
fr: Législation

en: Length:
fr: Longueur:

en: Letter
fr: Lettre

en: Librarian
fr: Bibliothécaire

en: Librarian identity:
fr: Bibliothécaire :

en: Librarian:
fr: Bibliothécaire&nbsp;:

en: Libraries
fr: Tous les sites

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Libraries and groups
fr: Bibliothèques et groupes

en: Libraries informations:
fr: Informations des bibliothèques&nbsp;:

en: Libraries limitation:
fr: Limitation des bibliothèques :

en: Libraries:
fr: Bibliothèques&nbsp;:

en: Library
fr: Site

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
fr: Site %s - %s Politique de transfert et de retour

en: Library (code)
fr: Site (code)

en: Library EANs
fr: EANs de la bibliothèque

en: Library EANs
fr: EANs de la bibliothèque

en: Library URL:
fr: URL de la bibliothèque&nbsp;:

en: Library added successfully.
fr: Site ajouté avec succès.

en: Library already exists and cannot be modified!
fr: La bibliothèque existe déjà et ne peut pas être modifiée&nbsp;!

en: Library branch
fr: Bibliothèque

en: Library checkin and transfer policy &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Politique de prêt et de transfert de la bibliothèque &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Library code:
fr: Code de la bibliothèque :

en: Library created!
fr: Bibliothèque créée&nbsp;!

en: Library default
fr: Site par défaut

en: Library default updated successfully.
fr: Site par défaut mis à jour avec succès.

en: Library deleted successfully.
fr: Site supprimé avec succès.

en: Library groups
fr: Groupes de sites

en: Library groups &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Groupes de sites &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
fr: Le site est %s

en: Library is invalid.
fr: Le site est invalide.

en: Library is not a pickup location
fr: Le site n'est pas un point de retrait

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
fr: La bibliothèque n'est pas définie, veuillez définir votre bibliothèque avant d'ajouter des exemplaires dans un lot.

en: Library limitation
fr: Limites de site

en: Library limitation:
fr: Limite de site&nbsp;:

en: Library limitations
fr: Limites de site

en: Library limitations:
fr: Limites de sites&nbsp;:

en: Library management
fr: Gestion du site

en: Library name:
fr: Nom de la bibliothèque&nbsp;:

en: Library of Congress
fr: Bibliothèque du Congrès

en: Library of the patron:
fr: Site de l'adhérent :

en: Library setup
fr: Paramètres de la bibliothèque

en: Library transfer limits
fr: Règles de transferts et de retours entre sites

en: Library type:
fr: Type de bibliothèque&nbsp;:

en: Library updated successfully.
fr: Site mis à jour avec succès.

en: Library use
fr: Utilisation de la bibliothèque

en: Library:
fr: Site&nbsp;:

en: Library:
fr: Site&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
fr: Site&nbsp;: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
fr: Site: %s &rArr; %s

note: SCRIPT
en: Light Blue
fr: Bleu clair

note: SCRIPT
en: Light Gray
fr: Gris clair

note: SCRIPT
en: Light Green
fr: Vert clair

note: SCRIPT
en: Light Purple
fr: Violet clair

note: SCRIPT
en: Light Red
fr: Rouge clair

note: SCRIPT
en: Light Yellow
fr: Jaune clair

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
fr: Limiter la modification d'exemplaires par lot aux sous-champs définis dans la préférence système SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod (veuillez noter que la préférence items_batchmod est toujours exigée)

en: Limit collection code to:
fr: Limiter le code de collection à&nbsp;:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
fr: Limiter la modification d'exemplaires aux sous-champs définis dans la préférence système «&nbsp;SubfieldsToAllowForRestrictedEditing&nbsp;» (veuillez noter que la préférence «&nbsp;edit_item&nbsp;» est toujours exigée)

en: Limit item type to:
fr: Limiter le type de document à&nbsp;:

en: Limit patron data access by group
fr: Limiter l'accès aux données des adhérents par groupe

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
fr: Limite les possibilités de transferts entre sites, sur la base des sites émetteur et récepteur, ainsi que du type de document. Ces règles ne s'appliquent que si la préférence système UseBranchTransferLimits est activée.

en: Limit to any of the following:
fr: Limiter à un ou plusieurs de ces critères&nbsp;:

en: Limit to currently available items
fr: Limiter aux exemplaires actuellement disponibles

en: Limit to:
fr: Limiter à :

en: Limit to:
fr: Limiter à :

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Limit: %s
fr: Limiter : %s

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
fr: Limité à votre site. Voir l'aide pour plus d'informations.

en: Limits
fr: Limiter

en: Line
fr: Ligne

en: Line
fr: Ligne

note: SCRIPT
en: Line height
fr: Hauteur de ligne

en: Line:
fr: Ligne :

en: Link
fr: Lien

en: Link a host record to
fr: Lier une notice hôte à

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
fr: Lier une notice hôte à %s

en: Link authorities automatically
fr: Lier automatiquement les autorités

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
fr: Lien copié dans le presse-papier

en: Link field to authorities
fr: Zone de lien vers les autorités

note: SCRIPT
en: Link list
fr: Lien vers la liste

en: Link to host record
fr: Lier à une notice hôte

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Lier à une notice hôte &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Link...
fr: Lien...

en: Link:
fr: Lien :

en: List
fr: Liste

en: List (one ID per line):
fr: Liste (un ID par ligne) :

note: SCRIPT
en: List Properties
fr: Liste des propriétés

en: List borrowernumbers one by one
fr: Lister les borrowernumbers un par un

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
fr: La liste ne peut pas être créée.(Ne pas utiliser le compte administrateur de la base.)

en: List created.
fr: Liste créée.

en: List deleted.
fr: Liste supprimée.

en: List fields
fr: Liste des champs

en: List item price includes tax:
fr: Le prix par exemplaire sur le catalogue du fournisseur comprend la TVA&nbsp;:

en: List member:
fr: Membres de la liste:

en: List name
fr: Nom de la liste

en: List name will be file name with timestamp
fr: Le nom de la liste sera composé du nom du fichier, de la date et de l'heure

en: List name:
fr: Nom de la liste:

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
fr: Liste de types de documents à afficher dans un menu déroulant dans le formulaire de suggestion d'achat à l'OPAC. Lors de l'ajout de valeurs autorisées pour SUGGEST_FORMAT, n'oubliez pas d'entrer une description afin qu'elles soient visibles par les utilisateurs de l'OPAC.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
fr: Liste des motifs d'acceptation ou de rejet de suggestion des adhérents (s'affiche lors de la gestion des suggestions)

en: List of rules
fr: Liste des règles

note: SCRIPT
en: List of values
fr: Liste de valeurs

en: List price
fr: Prix catalogue

en: List prices are:
fr: Les prix catalogue sont en :

en: List prices:
fr: Prix catalogue :

note: SCRIPT
en: List properties...
fr: Liste des propriétés...

en: List requests
fr: Liste des requêtes

en: List updated.
fr: Liste mise à jour.

en: List:
fr: Liste :

en: Lists
fr: Listes

en: Lists
fr: Listes

en: Lists that include this title:
fr: Listes contenant ce titre&nbsp;:

en: Live CD maintainer
fr: Mainteneur de CD en ligne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
fr: Chargement

en: Loading
fr: Chargement en cours

en: Loading data...
fr: Chargement des données...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
fr: Chargement des émoticônes...

en: Loading new messaging defaults
fr: Chargement de nouveaux paramètres de notifications par défaut

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
fr: Chargement de la page %s, merci de patienter...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
fr: Chargement en cours, merci de patienter...

en: Loading, please wait...
fr: Chargement en cours, merci de patienter...

en: Loading...
fr: Chargement en cours...

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Loan period
fr: Période de prêt

en: Loan period was not shortened due to override.
fr: La période de prêt n'a pas été raccourcie en raison de l'outrepassement.

en: Loan period:
fr: Période de prêt&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
fr: Catalogue local

note: A
en: Local cover image
fr: Image de couverture locale

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
fr: Image de couverture locale (<a href='%s'>modifier</a>)

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
fr: Les images locales n'ont pas été activées par votre administrateur système.

en: Local use
fr: Usage local

en: Local use preferences
fr: Préférences Usage local

en: Local use recorded
fr: Préférences locales enregistrées

en: Local use recorded
fr: Préférences locales enregistrées

en: Local use recorded.
fr: Utilisation local enregistrée.

en: Locale:
fr: Paramètres régionaux&nbsp;:

en: Locale:
fr: Paramètres régionaux&nbsp;:

en: Localization
fr: Localisation

en: Localization &rsaquo; Koha
fr: Localisation &rsaquo; Koha

en: Localization data added
fr: Données régionales ajoutées

en: Location
fr: Localisation

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
fr: Localisation = %s

en: Location and availability
fr: Localisation et disponibilité

en: Location(s)
fr: Localisation(s)

en: Location:
fr: Localisation&nbsp;:

en: Location:
fr: Localisation :

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
fr: Localisation&nbsp;: %s

en: Locations
fr: Localisations

en: Locations of the licenses' agreements (e-resource management module)
fr: Localisations de contrats de licence (module de gestion des ressources électroniques)

en: Lock budget:
fr: Verrouiller le budget :

en: Locked
fr: Verrouillé

note: %1$s:  END
en: Locked%s
fr: Verrouillé%s

en: Log entries
fr: Log des entrées

note: INPUT type=submit
en: Log in
fr: Connexion

en: Log in as a different user
fr: Se logger avec un autre identifiant

en: Log in using a Shibboleth account
fr: Connectez-vous en utilisant un compte Shibboleth

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
fr: Se connecter au service de prêt en libre service. À noter : cette permission empêche l'adhérent d'utiliser n'importe quelle autre fonctionnalité de l'OPAC

note: I
en: Log not enabled
fr: Journalisation non activée

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Log viewer
fr: Visualiseur des logs

en: Logged in as:
fr: Connecté en tant que

en: Logging system does not behave correctly
fr: Le système de connexion ne fonctionne pas correctement

en: Look for existing records in catalog?
fr: Rechercher notices existantes dans le catalogue ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
fr: Perdu

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
fr: Perdu (%s)

en: Lost card
fr: Carte perdue

en: Lost hold
fr: Réservation perdue

en: Lost item
fr: Exemplaire perdu

en: Lost item fee refund
fr: Remboursement des frais de document perdu

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
fr: Remboursement des exemplaires perdus en fonction des règles de retour pour %s

en: Lost item processing fee
fr: Frais de traitement des exemplaires perdus

en: Lost item processing fee refund
fr: Remboursement des frais de traitement des exemplaires perdus

en: Lost items
fr: Exemplaires perdus

en: Lost items
fr: Exemplaires perdus

en: Lost items &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Exemplaires perdus &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Lost items in staff interface
fr: Exemplaires perdus dans l'interface professionnelle

en: Lost items in staff interface:
fr: Exemplaires perdus dans l'interface professionnelle :

en: Lost on
fr: Perdu le

en: Lost on:
fr: Perdu le :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
fr: Statut perdu

en: Lost status:
fr: Statut perdu :

en: Lost status:
fr: Statut perdu :

en: Lost:
fr: Perdu&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Lower Alpha
fr: Lettres minuscules

note: SCRIPT
en: Lower Greek
fr: Lettres grecques minuscules

note: SCRIPT
en: Lower Roman
fr: Chiffres romains minuscules

en: Lower left X coordinate:
fr: Coordonnée inférieure gauche X&nbsp;:

en: Lower left Y coordinate:
fr: Coordonnée inférieure gauche Y&nbsp;:

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: M&#257;ori
fr: M&#257;ori (Maori)

en: MARC Bibliographic framework test
fr: Validation grilles de catalogage

en: MARC Card View
fr: carte MARC

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: MARC Framework for %s (%s)
fr: Grille MARC pour %s (%s)

en: MARC Framework for default MARC framework
fr: Grille de catalogage MARC pour grille de catalogage MARC par défaut

en: MARC View
fr: Vue MARC

en: MARC bibliographic framework
fr: Grilles de catalogage MARC

en: MARC bibliographic framework test
fr: Validation grilles de catalogage

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s : %s errors found %s : Configuration OK! %s
fr: Validation MARC %s : %s erreurs trouvées %s : Configuration OK !%s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s :%s errors found%s : Configuration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Validation MARC %s : %s erreurs trouvées%s : Configuration OK !%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: MARC details
fr: Détails MARC

en: MARC field
fr: Champs MARC

en: MARC field:
fr: Champ MARC :

en: MARC frameworks
fr: Grilles de catalogage MARC

en: MARC frameworks
fr: Grilles de catalogage MARC

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
fr: Grilles de catalogage&nbsp;: %s

en: MARC import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Import MARC &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: MARC modification template
fr: Modèles de transformation MARC

en: MARC modification templates
fr: Modèles de transformation MARC

en: MARC modification templates
fr: Modèles de transformation MARC

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
fr: Modèles de transformation MARC %s

en: MARC modification templates &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Modèles de transformation MARC &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: MARC organization code
fr: code MARC de l'établissement

en: MARC overlay rules
fr: Règles de fusion MARC

en: MARC overlay rules &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration
fr: Règles de fusion MARC &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration

en: MARC preview
fr: Prévisualisation MARC

en: MARC preview:
fr: Prévisualisation MARC :

en: MARC previews
fr: Prévisualisations MARC

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
fr: Notice MARC : %s (%s)

en: MARC staging
fr: Téléchargement MARC

en: MARC staging results
fr: Résultats de la préparation MARC

en: MARC staging results
fr: Résultats de la préparation MARC

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
fr: MARC est un acronyme de MAchine-Readable Cataloging. Une notice au format MARC contient les informations bibliographiques d'un document. Le format MARC21 est utilisé internationalement, tandis que le format UNIMARC est plutôt utilisé en Europe.

en: MARC structure
fr: Structure MARC

en: MARC subfield
fr: Sous-champs MARC

note: %1$s:  tagfield | html
en: MARC subfield structure admin for %s (default framework)
fr: Gestion de la structure des sous-champs MARC de %s (grille par défaut)

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  frameworkcode | html
en: MARC subfield structure admin for %s (framework %s)
fr: Gestion de la structure des sous-champs MARC de %s (grille %s)

en: MARC subfield:
fr: Sous-champ MARC :

en: MARC with items
fr: MARC avec exemplaires

en: MARC without items
fr: MARC sans exemplaire

en: MIT License
fr: Licence MIT

en: MIT and GPLv3 Licenses
fr: Licenses MIT et GPLv3

en: MIT licence
fr: licence MIT

en: MIT license
fr: licence MIT

note: SCRIPT
en: Macro not found
fr: Macro introuvable

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
fr: Macro correctement supprimée

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
fr: Magyar (Hongrois) Agnes Imecs

en: Main address
fr: Adresse principale

en: Main contact method:
fr: Méthode de contact principale :

en: Main heading
fr: Vedette principale

en: Main heading ($a only)
fr: Vedette principale (seulement le $a)

note: SCRIPT
en: Main library
fr: Bibliothèque principale

note: SCRIPT
en: Make ID unique
fr: Rendre l'ID unique

en: Make a new printer profile.
fr: Créer un nouveau profil d'imprimante.

en: Make a payment
fr: Encaisser

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Make a payment for %s
fr: Encaisser un paiement pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Make a payment for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Encaisser un paiement pour %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
fr: Permet de répéter chaque année une période de fermeture. Par exemple, sélectionnez le 1er août 2012 et le 10 août 2012 pour définir une période de fermeture entre ces dates, en 2012 et pour toutes les années suivantes.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
fr: Crée un congé unique sur une période. Par exemple, sélectionnez le 1er août 2012 et le 10 août 2012 pour définir une période de fermeture entre ces dates, sans affecter les années suivantes sur la même période.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
fr: Permet de définir un jour de fermeture unique. Par exemple, sélectionnez le 1er Août 2012 pour en faire un jour de fermeture, sans affecter les années suivantes.

en: Make budget active:
fr: Activer le budget:

en: Make claim
fr: Déclarer

en: Make default
fr: Faire défaut

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
fr: Rendre l'image décorative :

en: Make payment
fr: Encaisser

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
fr: Copiez votre code secret de l'API maintenant. Vous ne pourrez plus le revoir !

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
fr: Permet de définir ce jour de la semaine comme un jour de fermeture répété chaque semaine. Par exemple, utilisez cette option si votre bibliothèque est fermée tous les samedis.

en: Male
fr: Homme

en: Male
fr: Homme

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
fr: Mana-KB est une base de connaissance mondiale pour les données concernant les bibliothèques. Il a été conçu initialement pour interagir avec Koha, SIGB Open Source, mais peut être utilisé par n'importe quel autre logiciel.

en: Mana KB token
fr: Jeton Mana-KB

en: Mana Knowledge Base report search results
fr: Résultats de la recherche de rapports dans Mana-KB

en: Mana Knowledge Base reports search &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Recherche de rapports dans Mana-KB &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
fr: Mana centralise les informations entre les différentes installations de Koha pour faciliter la création de nouveautés abonnements, fournisseurs, rapports, etc. Vous pouvez chercher, partager, importer et commenter le contenu de Mana. L'information partagée avec Mana KB l'est sous la

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
fr: La configuration de Mana-KB est actuellement vide. Cette fonctionnalité ne fonctionnera pas. Veuillez contacter l'administrateur de votre site.

en: Mana search
fr: Recherche Mana-KB

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
fr: La recherche Mana-Kb a échoué avec le code : %s

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
fr: Abonnements Mana (%s trouvé)

en: Mana subscriptions search
fr: Recherche des abonnements dans Mana

en: Mana token:
fr: Jeton Mana :

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage 'Quote of the day' quotes
fr: Gérer les citations de 'Citation du jour'

en: Manage API keys
fr: Gestion des clés API

en: Manage CSV export profiles
fr: Gestion des profils d'export CSV

en: Manage CSV export profiles
fr: Gérer des profils d'export CSV

en: Manage Did you mean? configuration
fr: Configurer le Vouliez-vous dire ? du moteur de recherche

en: Manage EDIFACT transmissions
fr: Gérer les transmissions EDIFACT

en: Manage ILL request
fr: Gestion de la demande de PEB

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
fr: Gérer les paramétrages de Koha (Administration)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
fr: Gérer les grilles MARC de catalogage et d'autorités et les tester

en: Manage MARC overlay rules
fr: Gérer les règles de fusion MARC

en: Manage MARC overlay rules configuration
fr: Gérer la configuration des règles de fusion MARC

en: Manage Mana KB content sharing
fr: Gérer le partage de contenu de Mana-KB

en: Manage OAI Sets
fr: Gestion des Sets OAI

en: Manage OAI sets
fr: Gérer les Sets OAI

en: Manage OPAC problem reports
fr: Gérer les rapports d'anomalie à l'OPAC

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
fr: Gérer les rapports d'anomalie à l'OPAC signalés par les adhérents

en: Manage SMS cellular providers
fr: Gérer les fournisseurs de SMS

en: Manage SMTP servers
fr: Gérer les serveurs SMTP

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
fr: Gérer les serveurs Z39.50/SRU

en: Manage account debit and credit types
fr: Gérer les types de débit et de crédit

en: Manage additional fields
fr: Gérer les champs supplémentaires

en: Manage additional fields
fr: Gérer les champs supplémentaires

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
fr: Gérer les champs supplémentaires pour les paniers ou les abonnements (nécessite les permissions edit_subscription or order_manage)

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
fr: Gérer les images supplémentaires à utiliser comme logo, décoration ou arrière-plan sur un modèle de carte d'un utilisateur.

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
fr: Gérer toutes les commandes et paniers, quelques soient les restrictions qui leur sont attribuées

en: Manage all funds
fr: Gérer tous les postes budgétaires

en: Manage audio alerts
fr: Gérer les alertes sonores

en: Manage authentication providers
fr: Gestion des fournisseurs d'authentification

en: Manage authorized value categories and authorized values
fr: Gérer les valeurs autorisées et leur catégories

en: Manage background jobs
fr: Gérer les tâches de fond

en: Manage basket and order lines
fr: Gérer le panier et les lignes de commande

en: Manage basket groups
fr: Gérer les bordereaux de commande

en: Manage budget plannings
fr: Gérer les prévisions budgétaires

en: Manage budgets
fr: Gérer les budgets

note: %1$s:  item.bundled | html %2$s:  item.bundled_lost | html
en: Manage bundle (%s|%s)
fr: Gérer les paquets (%s|%s)

en: Manage circulation rules
fr: Gérer les règles de circulation

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
fr: Gérer les règles de circulation de n'importe quelle bibliothèque. Si ce n'est pas le cas, l'utilisateur connecté peut uniquement accéder aux informations des règles de circulation de sa propre bibliothèque (notez que la permission Gérer les règles de circulation est toujours nécessaire)

en: Manage cities and towns
fr: Gérer les villes et communes

en: Manage classification sources and filing rules
fr: Gérer les sources de classification et les règles de remplissage

en: Manage column configuration
fr: Gérer la configuration des colonnes

en: Manage contracts
fr: Gérer les contrats

en: Manage curbside pickups
fr: Gérer les collectes sur rendez-vous

en: Manage currencies and exchange rates
fr: Gérer les devises et taux de change

en: Manage custom fields for item search
fr: Gérer les champs personnalisés pour la recherche sur les exemplaires

en: Manage custom search filters
fr: Gestion des filtres de recherche personnalisés

en: Manage extended patron attributes
fr: Gérer les attributs adhérents supplémentaires

en: Manage frequencies
fr: Gestion des périodicités

en: Manage funds
fr: Gérer les postes budgétaires

en: Manage global system preferences
fr: Gérer les préférences système générales

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
fr: Gestion des préférences système principales comme le format MARC, le format de la date, le courriel de l'administrateur, et les templates.

en: Manage housebound deliveries
fr: Gérer les livraisons aux publics empêchés

en: Manage housebound profile
fr: Gérer le profil du public empêché

en: Manage imported batch
fr: Gérer le lot importé

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
fr: Gestion des index, des facettes et de leurs correspondances avec des champs et sous-champs MARC

en: Manage invoice fields
fr: Gestion des fichiers de facturation

en: Manage invoice files
fr: Gérer les fichiers de facturation

en: Manage item circulation alerts
fr: Gérer les alertes de circulation

en: Manage item search fields
fr: Gérer les champs de recherche sur les exemplaires

en: Manage item types
fr: Gérer les types de document

en: Manage items
fr: Gérer les exemplaires

en: Manage items
fr: Gérer les exemplaires

en: Manage items assigned to
fr: Gérer les exemplaires assignés à

en: Manage items for
fr: Gestion des exemplaires pour

en: Manage jobs
fr: Gestion des tâches

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
fr: Gérer les raccourcis clavier pour l'éditeur avancé de catalogage

en: Manage labels
fr: Gérer les étiquettes

en: Manage libraries and library groups
fr: Gérer les sites et groupes

en: Manage library EDI EANs
fr: Gérer la bibliothèque EDI EANs

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
fr: Gérer les limites de transfert entre bibliothèque et la matrice des coûts de transport

en: Manage lists of patrons
fr: Gestion des listes d'adhérents

en: Manage marc modification templates
fr: Gérer les modèles de transformation MARC

en: Manage numbering patterns
fr: Gestion des modèles de numérotation

en: Manage order basket fields
fr: Gérer les champs du panier de commande

en: Manage orders
fr: Gestion des commandes

en: Manage patron categories
fr: Gérer les catégories de lecteur

en: Manage patron clubs
fr: Gérer les clubs d'adhérents

en: Manage patron restrictions
fr: Gestion des suspensions d'adhérent

en: Manage patrons fines and fees
fr: Gérer les amendes et les charges des adhérents

en: Manage plugins
fr: Gérer les plugins

en: Manage plugins ( install / uninstall )
fr: Gérer les plugins (installer/désinstaller)

en: Manage purchase suggestions
fr: Gérer les suggestions d'achat

en: Manage recalls for patrons
fr: Gestion des rappels pour les adhérents

en: Manage record matching rules
fr: Gérer les règles de concordance

note: SCRIPT
en: Manage request
fr: Gérer la requête

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
fr: Gérer la requête %s

en: Manage restrictions for accounts
fr: Gérer les restrictions sur les comptes

en: Manage rotating collections
fr: Gestion des collections tournantes

en: Manage rotating collections
fr: Gérer les collections tournantes

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
fr: Gestion des règles de concordance automatiques utilisées lors de l'import de notices MARC

en: Manage saved search filters
fr: Gestion des filtres de recherche sauvegardés

en: Manage search engine configuration
fr: Configurer le moteur de recherche

en: Manage serial subscriptions
fr: Gérer les abonnements aux périodiques

en: Manage staged MARC records
fr: Gestion des notices téléchargées

en: Manage staged MARC records
fr: Gestion des notices téléchargées

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
fr: Gestion des notices téléchargées %s &rsaquo; Lot %s %s

en: Manage staged records
fr: Gestion des notices téléchargées

en: Manage stages
fr: Gérer les étapes

en: Manage stages
fr: Gérer les étapes

en: Manage stockrotation operations
fr: Gérer les collections tournantes

en: Manage subscription fields
fr: Gestion des champs des abonnements

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
fr: Gérer les abonnements de tous les sites (ne s'applique que si la préférence IndependentBranches est activée)

en: Manage suggestions:
fr: Gestion des suggestions :

en: Manage the electronic resources module
fr: Gestion du module de ressources électroniques

en: Manage two-factor authentication
fr: Gérer l'authentification à deux facteurs

en: Manage two-factor authentication
fr: Gérer l'authentification à deux facteurs

en: Manage uploaded files (
fr: Gérer les fichiers téléchargés (

en: Manage usage statistics settings
fr: Gérer les paramètres de vos statistiques d'usage

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
fr: Gérer les comptes EDI des fournisseurs pour l'importation/exportation

en: Manage vendors
fr: Gérer les fournisseurs

en: Managed by
fr: Géré par

en: Managed by - on
fr: Géré par / le

en: Managed by:
fr: Géré par&nbsp; :

en: Managed in tab:
fr: Géré dans l'onglet&nbsp;:

en: Managed on
fr: Géré le

en: Managed on:
fr: Géré le&nbsp;:

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
fr: Règles de fusion MARC automatique utilisées lors de l'import et la mise à jour de notices

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
fr: Gérer les notices téléchargées, importation dans le catalogue ou annulation de l'importation

en: Management date from:
fr: Date de traitement à partir du&nbsp;:

en: Manager name
fr: Gérer le nom

en: Managing library
fr: Site de gestion

en: Managing library:
fr: Site de gestion :

en: Managing library:
fr: Site de gestion :

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Mandatory data added
fr: Données obligatoires ajoutées

en: Mandatory:
fr: Obligatoire&nbsp;:

en: Manual
fr: Manuel

en: Manual credit
fr: Crédit manuel

en: Manual credit
fr: Crédit manuel

en: Manual fee
fr: Frais manuels

en: Manual history:
fr: Historique manuel&nbsp;:

en: Manual history:
fr: Historique manuel&nbsp;:

en: Manual invoice
fr: Facture manuelle

en: Manual invoice
fr: Facture manuelle

en: Map provider's result to Koha patron's fields.
fr: Faire correspondre le résultat du fournisseur avec les champs Koha de l'adhérent.

en: Mapping
fr: Configuration

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
fr: La correspondance sera retirée pour : %s.

en: Mapping:
fr: Configuration :

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
fr: Critères pour le Set '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
fr: Les critères ont été enregistrés

en: March
fr: Mars

en: Mark "In demand"
fr: Marquer comme "En demande"

en: Mark as
fr: Marquer comme

en: Mark as delivered
fr: Marquer comme livré

en: Mark as overdue
fr: Marqué comme en retard

en: Mark checkout notes as seen/not seen
fr: Marquer les notes de prêt comme vues /non vues

en: Mark closed
fr: Marquer comme fermé

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
fr: Déclarer l'exemplaire perdu

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
fr: Déclarer perdu et notifier l'adhérent

en: Mark new
fr: Marquer comme nouveau

en: Mark not seen
fr: Marquer comme non vu

en: Mark seen
fr: Marquer comme vu

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
fr: Marquer comme vu et continuer >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
fr: Marquer comme vu et terminer

en: Mark selected as:
fr: Marquer les éléments sélectionnés comme :

en: Mark the original budget as inactive
fr: Marquer le budget initial comme inactif

en: Mark viewed
fr: Marquer comme vu

en: Match applied
fr: Règle de concordance appliquée

note: SCRIPT
en: Match case
fr: Respecter la casse

en: Match check
fr: Contrôle de concordance

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
fr: Contrôle de concordance %s

en: Match check 1 |
fr: Contrôle correspondance 1 |

en: Match details
fr: Détails de concordance

en: Match found
fr: Correspondance trouvée

en: Match point
fr: Point de concordance

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
fr: Point de concordance %s |

en: Match point 1 |
fr: Point de concordance 1 |

en: Match points
fr: Points de concordance

en: Match threshold:
fr: Seuil de concordance&nbsp;:

en: Match type
fr: Type de concordance

en: Match:
fr: Correspondance :

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
fr: Autorités correspondantes %s (score = %s):%s

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
fr: Correspond à la notice %s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
fr: Correspond à la notice %s (score = %s) : %s

en: Matching rule applied:
fr: Règle de concordance appliquée&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
fr: Code de règle de concordance manquant

en: Matching rule code:
fr: Code de la règle de concordance&nbsp;:

en: Matching:
fr: Correspondance :

en: Matchpoint components
fr: Composants des points de concordance

en: Matchpoint:
fr: Point de concordance :

en: Material:
fr: Matériel&nbsp;:

en: Materials
fr: Matériels

en: Materials specified
fr: Matériels spécifiés

en: Materials specified:
fr: Matériels spécifiés :

note: SCRIPT
en: Mathematical
fr: Mathématique

en: Matrix
fr: Matrice

en: Max length:
fr: Longueur max :

en: Max. suspension duration (day)
fr: Durée maximum de suspension (en jours)

en: Maximum Koha version
fr: Version maximum de Koha

en: Maximum patrons per interval:
fr: Nombre maximum d'adhérents par intervalle :

en: Maximum total holds allowed (count)
fr: Maximum de réservations autorisées (Nbre)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
fr: Version maximum : %s

en: May
fr: Mai

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
fr: Peut-être n'est-ce pas installé et configuré correctement ?

en: Meaning
fr: Signification

note: SCRIPT
en: Media
fr: Média

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
fr: Image de présentation (URL de l'image)

note: SCRIPT
en: Medium
fr: Moyen

note: SCRIPT
en: Medium Blue
fr: Bleu moyen

note: SCRIPT
en: Medium Gray
fr: Gris moyen

note: SCRIPT
en: Medium Purple
fr: Violet moyen

en: Meeting facilitator
fr: Animateur de réunions

en: Meetings chairperson
fr: Président de réunions

en: Member
fr: Membre

en: Members
fr: Membres

en: Memcached:
fr: Memcached&nbsp;:

en: Men
fr: Hommes

en: Mentor:
fr: Mentor :

note: INPUT type=submit
en: Merge
fr: Fusionner

note: SCRIPT
en: Merge cells
fr: Fusionner les cellules

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
fr: La fusion a échoué! L'erreur suivante s'est produite : %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
fr: Échec de la fusion! L'adhérent à garder n'est pas valide.

en: Merge invoices
fr: Fusionner des factures

en: Merge invoices
fr: Fusionner des factures

en: Merge patron records
fr: Fusionner les fiches d'adhérents

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Fusionner des notices d'adhérents &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
fr: Fusionner les adhérents

en: Merge records
fr: Fusionner les notices

en: Merge reference
fr: Notice de référence

en: Merge selected
fr: Fusionner les notices sélectionnées

en: Merge selected invoices
fr: Fusionner les factures sélectionnées

en: Merge selected patrons
fr: Fusionner les adhérents sélectionnés

en: Merging records
fr: Fusion des notices

en: Merging records
fr: Fusion de notices

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Fusion de notices &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
fr: fusionner avec l'autorité :

en: Message body:
fr: Corps du message&nbsp;:

en: Message broker:
fr: Agent de message :

en: Message is duplicate
fr: Le message est dupliqué

en: Message sent
fr: Message envoyé

en: Message subject:
fr: Sujet du message:

en: Messaging
fr: Messages

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
fr: Métadonnées et propriétés du document

note: SCRIPT
en: Middle
fr: Milieu

en: Middle name
fr: Deuxième prénom

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
fr: Bleu nuit

en: Mine
fr: Les miennes

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
fr: ENSMP (Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

en: Minimum Koha version
fr: Version minimum de Koha

en: Minimum password length:
fr: Taille minimale du mot de passe&nbsp;:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
fr: Taille minimale du mot de passe&nbsp;: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
fr: Version minimum : %s

en: Missing
fr: Manquant

en: Missing (damaged)
fr: Manquant (endommagé)

en: Missing (lost)
fr: Manquant (perdu)

en: Missing (never received)
fr: Manquant (jamais reçu)

en: Missing (not scanned)
fr: Manquant (non scanné)

en: Missing (sold out)
fr: Manquant (épuisé)

en: Missing SMS number
fr: Numéro SMS manquant

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
fr: Absence de contenu de champ de contrôle

en: Missing from email address
fr: Courriel manquant

en: Missing issues
fr: Lacunes

en: Missing issues:
fr: Lacunes :

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
fr: Lacunes : %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
fr: Sous-champ obligatoire manquant : ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
fr: Champ obligatoire manquant&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Misspelled word
fr: Mot mal orthographié

en: Mobile phone
fr: Numéro de téléphone portable

en: Mobile:
fr: Mobile :

en: Modal title
fr: Titre de fenêtre modale

en: Moderate patron comments
fr: Modérer les commentaires des adhérents

en: Moderate patron comments
fr: Modérer les commentaires des adhérents

en: Moderate patron tags
fr: Modération des tags des adhérents

en: Moderate patron tags
fr: Modérer les tags des adhérents

en: Modification date
fr: Date de modification

en: Modification log
fr: Log des modifications

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
fr: Attribut adhérent modifié &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
fr: Règle de concordance modifiée &quot;%s&quot;

en: Modify
fr: Modifier

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
fr: Modifier le serveur %s

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
fr: Modifier le serveur %s %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
fr: Modifier la configuration des champs de recherche SRU pour les autorités

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
fr: Modifier la configuration des champs de recherche SRU pour les notices bibliographiques

en: Modify a CSV profile
fr: Modifier un profil CSV

en: Modify a budget
fr: Modifier un budget

en: Modify a city
fr: Modifier une commune

en: Modify a credit type
fr: Modifier un type de crédit

en: Modify a debit type
fr: Modifier un type de débit

en: Modify a desk
fr: Modifier une banque

en: Modify a fund
fr: Modifier un poste budgétaire

en: Modify account
fr: Modifier le compte

en: Modify additional content
fr: Modifier d'autres contenus

en: Modify an acquisitions basket
fr: Modifier un panier d'acquisitions

en: Modify an acquisitions basket header
fr: Modifier un intitulé de panier d'acquisitions

en: Modify an acquisitions basket's users
fr: Modifier les utilisateurs d'un panier d'acquisitions

en: Modify an additional content
fr: Modifier un autre contenu

en: Modify an invoice adjustment
fr: Modifier un ajustement de facture

en: Modify an order
fr: Modifier une commande

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
fr: Modifier l'autorité n° %s %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
fr: Modifier l'autorité n° %s (%s)

en: Modify authority type
fr: Modifier un type d'autorité

en: Modify authorized value
fr: Modifier la valeur autorisée

en: Modify authorized value
fr: Modifier la valeur autorisée

en: Modify budget
fr: Modifier un budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Modify budget '%s'
fr: Modifier le budget '%s'

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
fr: Modifier la caisse enregistreuse %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
fr: Modifier une catégorie %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category '%s'
fr: Modifier la catégorie '%s'

en: Modify city
fr: Modifier une commune

en: Modify classification source
fr: Modifier source de classification

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
fr: Modifier le contrat %s pour %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
fr: Modifier le contrat '%s'

en: Modify currency
fr: Modifier une devise

en: Modify debit type
fr: Modifier un type de débit

en: Modify field
fr: Modifier le champ

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
fr: Modifier le champ '%s'

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
fr: Modifier les champs pour '%s'

en: Modify filing rule
fr: Modifier règle de classement

en: Modify framework text
fr: Modifier le texte de la grille

en: Modify fund
fr: Modifier un poste budgétaire

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
fr: Modifier le poste budgétaire %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
fr: Modifier les postes budgétaires (modifier les lignes existantes, sans pouvoir en créer de nouvelles)

en: Modify holds priority
fr: Modifier la priorité des réservations

en: Modify item type
fr: Modifier type de document

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
fr: Modifier le type de document '%s'

en: Modify library
fr: Modifier le site

en: Modify notice
fr: Modifier la notice

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
fr: Modifier les détails de la commande (ligne #%s)

en: Modify patron
fr: Modifier un adhérent

en: Modify patron attribute type
fr: Modifier un attribut adhérent

en: Modify patrons in batch
fr: Modification des adhérents par lots

en: Modify pattern
fr: Modifier le modèle

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
fr: Modifier le modèle&nbsp;: %s

en: Modify record matching rule
fr: Modifier règle de concordance

en: Modify record using template
fr: Modifier la notice en utilisant le modèle

en: Modify record using the following template:
fr: Modifier la notice en utilisant le modèle suivant :

en: Modify records using a MARC modification template?
fr: Modifier les notices en utilisant un modèle de transformation MARC ?

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction %s
fr: Modifier la restriction %s

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Modify restriction '%s'
fr: Modifier la restriction '%s'

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
fr: Modifier les prêts sélectionnés

en: Modify selected items
fr: Modifier les exemplaires sélectionnés

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
fr: Modifier les notices sélectionnées

en: Modify splitting rule
fr: Modifier une règle de découpage

en: Modify subscription
fr: Modifier l'abonnement

en: Modify tag
fr: Modifier le champ

en: Modify tag
fr: Modifier le champ

note: %1$s:  searchfield | html
en: Modify tag %s
fr: Modifier le champ %s

en: Modify the due date checkouts in batch
fr: Modification par lots de la date de retour des prêts

en: Modify the statistics you share with the Koha community
fr: Modifier les statistiques que vous partagez à la communauté de Koha

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
fr: Modification du modèle de numérotation '%s'

note: TH
en: Module current
fr: Modifier à jour

en: Module maintainer
fr: Responsable du module

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
fr: La taille du module fait référence aux dimensions en pixel de chaque carré noir et blanc dans le QR code généré.

note: TH
en: Module upgrade needed
fr: Mise à jour du module requise

en: Modules:
fr: Modules&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
fr: Lundi

note: SCRIPT
en: Mondays
fr: Lundis

en: Month
fr: Mois

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
fr: Le mois est %s

en: Month/day
fr: Mois/Jour

en: Month:
fr: Mois :

en: More
fr: Plus

en: More
fr: Plus

en: More &rsaquo; Set permissions
fr: Plus &rsaquo; Définir les permissions

en: More details
fr: Plus de détails

en: More documentation on defining key maps
fr: Plus de documentation sur la définition des cartographies du clavier

en: More lists
fr: Plus de résultats

en: More options
fr: Plus d'options

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
fr: Plus d'une autorité locale correspondante trouvée. Probabilité d'une autorité doublon !

note: SCRIPT
en: More...
fr: Plus...

en: Morning
fr: Matin

en: Morning
fr: Matin

en: Most-circulated items
fr: Documents les plus empruntés

en: Most-circulated items
fr: Documents les plus empruntés

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Documents les plus empruntés%s &rsaquo; Résultats%s &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Move
fr: Déplacer

note: A
en: Move action down
fr: Déplacer l'action vers le bas

note: A
en: Move action to bottom
fr: Déplacer l'action tout en bas

note: A
en: Move action to top
fr: Déplacer l'action tout en haut

note: A
en: Move action up
fr: Déplacer l'action vers le haut

note: A
en: Move alert down
fr: Déplacer l'alerte vers le bas

note: A
en: Move alert to bottom
fr: Déplacer l'alerte tout en bas

note: A
en: Move alert to top
fr: Déplacer l'alerte tout en haut

note: A
en: Move alert up
fr: Déplacer l'alerte vers le haut

note: A
en: Move hold down
fr: Déplacer la réservation vers le bas

note: A
en: Move hold to bottom
fr: Déplacer la réservation tout en bas

note: A
en: Move hold to top
fr: Déplacer la réservation tout en haut

note: A
en: Move hold up
fr: Déplacer la réservation vers le haut

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
fr: Déplacer des adhérents vers la la table des adhérents supprimés. Ils peuvent être supprimés de façon permanente par l'

en: Move remaining unspent funds
fr: Déplacer les fonds non dépensés restants

en: Move these patrons to the trash
fr: Déplacer ces adhérents dans la corbeille

en: Move to next position
fr: Passez à la page suivante

en: Move to next stage
fr: Passez à l'étape suivante

en: Move to previous position
fr: Retour à la position précédente

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
fr: Déplacer les commandes non reçues

en: Moved!
fr: Déplacé !

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
fr: Réception multiple

en: Musical recording
fr: Enregistrement musical

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
fr: Doit être supérieure ou égale à la valeur du "from".

en: My account
fr: Mon compte

en: My checkouts
fr: Mes prêts

en: My library
fr: Mon site

note: OPTGROUP
en: My templates
fr: Mes modèles

en: MySQL data added
fr: Données MySQL ajoutées

en: NO DESK SET
fr: PAS DE BANQUE

en: NOT CHECKED IN
fr: NON RENDU

en: NOT CHECKED IN
fr: NON RENDU

en: NOTE:
fr: NOTE :

en: NT
fr: TS

en: Name
fr: Nom

en: Name (any):
fr: Nom (n'importe)&nbsp;:

en: Name of day
fr: Nom du jour

en: Name of day (abbreviated)
fr: Jour (en abrégé)

en: Name of month
fr: Nom du mois

en: Name of month (abbreviated)
fr: Mois (en abrégé)

en: Name of season
fr: Nom de saison

en: Name of season (abbreviated)
fr: Saison (en abrégé)

en: Name or ISSN:
fr: Nom ou ISSN :

en: Name or barcode not found. Please try an other
fr: Nom ou code à barres non trouvé. S'il vous plait, essayez un autre

en: Name or cardnumber:
fr: Nom ou numéro d'adhérent :

en: Name the new definition
fr: Ajouter une nouvelle définition

en: Name:
fr: Nom&nbsp;:

en: Name:
fr: Nom&nbsp;:

en: Named:
fr: Nommé :

en: Named:
fr: Nommé :

note: ABBR
en: Narrower Term
fr: Terme spécifique

note: SCRIPT
en: Navy Blue
fr: Bleu marine

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
fr: Les paquets Elasticsearch nécessaires ne sont pas installés sur votre serveur. Veuillez contacter l'administrateur de votre serveur si vous souhaitez configurer Elasticsearch

en: Nederlands-Belgi&euml; (Dutch-Belgium)
fr: Nederlands-Belgi&euml; (Flamand-Belgique)

en: Nederlands-Nederland (Dutch-The Netherlands) Ronald Wijlens, Saxion University
fr: Nederlands-Nederland (Hollandais-Pays-Bas) Ronald Wijlens, Saxion University

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
fr: Besoin d'aide&nbsp;? Pour obtenir de l'aide sur les permissions, vous pouvez chercher en ligne avec "%s manuel permissions"

en: Never
fr: Jamais

en: Never expires
fr: N'expire jamais

en: New
fr: Nouveau

en: New
fr: Ajouter

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
fr: Nouveau serveur %s

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
fr: Nouveau serveur %s

en: New (
fr: Ajouter (

en: New CSV profile
fr: Nouveau profil CSV

en: New Domain
fr: Nouveau domaine

en: New EAN
fr: Nouvel EAN

en: New ILL request
fr: Nouvelle demande de PEB

en: New ILL request
fr: Nouvelle demande de PEB

en: New SMS provider
fr: Nouveau fournisseur de SMS

en: New SMTP server
fr: Nouveau serveur SMTP

en: New SQL from Mana
fr: Nouveau rapport SQL de Mana-KB

en: New SQL report
fr: Nouveau rapport SQL

en: New SRU server
fr: Ajouter un serveur SRU

en: New Z39.50 server
fr: Ajouter un serveur Z39.50

en: New account
fr: Nouveau compte

en: New action
fr: Nouvelle action

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: New additional content (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
fr: Nouveaux contenus additionnels (%sAnnonces%sPages%sPersonnalisations HTML%s)

en: New alert
fr: Ajouter une alerte sonore

en: New authority
fr: Ajouter autorité

en: New authority type
fr: Ajouter type d'autorité

en: New authorized value
fr: Ajouter une valeur autorisée

en: New authorized value
fr: Ajouter une valeur autorisée

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
fr: Ajouter valeur autorisée pour %s

en: New basket group
fr: Nouveau bordereau

note: A
en: New batch item deletion
fr: Nouvelle suppression d'exemplaires par lot

note: A
en: New batch item modification
fr: Nouvelle modification d'exemplaires par lot

en: New batch patron modification
fr: Nouvelle modification d'adhérents par lots

note: A
en: New batch patrons modification
fr: Nouvelle modification d'adhérents par lots

note: A
en: New batch record deletion
fr: Nouvelle suppression de notices par lot

note: A
en: New batch record modification
fr: Nouvelle modification de notices par lot

en: New budget
fr: Ajouter un budget

en: New card
fr: Ajouter carte

en: New cash register
fr: Nouvelle caisse enregistreuse

en: New cash register
fr: Nouvelle caisse enregistreuse

en: New category
fr: Ajouter catégorie

en: New category
fr: Ajouter catégorie

en: New child record
fr: Nouvelle notice de dépouillement

en: New city
fr: Ajouter une commune

en: New classification source
fr: Ajouter source de classification

en: New club
fr: Nouveau club

en: New club field
fr: Nouveau champ de club

en: New club template
fr: Nouveau modèle de club

en: New collection
fr: Nouvelle collection

en: New comment
fr: Nouveau commentaire

en: New contract
fr: Ajouter un contrat

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
fr: Ajouter un contrat pour %s

en: New course
fr: Nouveau cours

en: New credit type
fr: Ajouter un type de crédit

en: New curbside pickups
fr: Nouvelles collectes sur rendez-vous

en: New currency
fr: Ajouter devise

en: New debit type
fr: Ajouter un type de débit

en: New definition
fr: Ajouter définition

en: New desk
fr: Nouvelle banque

note: SCRIPT
en: New document
fr: Nouveau document

en: New due date
fr: Nouvelle date de retour

en: New due date:
fr: Nouvelle date de retour&nbsp;:

en: New email domain
fr: Nouveau domaine de courriel

en: New enrollment field
fr: Nouveau champ d'inscription

en: New entry
fr: Nouvelle entrée

en: New entry using WYSIWYG editor
fr: Nouvelle entrée avec l'éditeur WYSIWYG

en: New entry using text editor
fr: Nouvelle entrée avec l'éditeur de texte

note: SCRIPT
en: New field
fr: Nouveau champ

en: New field on next line
fr: Nouveau champ sur la ligne suivante

en: New filing rule
fr: Ajouter règle de classement

en: New framework
fr: Ajouter une grille de catalogage

en: New frequency
fr: Nouvelle périodicité

en: New from Z39.50/SRU
fr: Dériver une nouvelle notice via Z39.50/SRU

en: New from Z39.50/SRU
fr: Dériver une nouvelle notice via Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
fr: Nouveau poste budgétaire pour %s

en: New guided report
fr: Nouveau rapport guidé

en: New identity provider
fr: Nouveau fournisseur d'identité

en: New item
fr: Nouvel exemplaire

en: New item group
fr: Ajouter un groupe d'exemplaires

en: New item lost value:
fr: Nouvelle valeur de Perdu :

en: New item type
fr: Ajouter type de document

en: New item type created!
fr: Nouveau type de document créé&nbsp;!

en: New label batch
fr: Ajouter un lot d'étiquettes

en: New label batch
fr: Ajouter un lot d'étiquettes

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
fr: Nouveau lot d'étiquettes créé&nbsp;: n° %s

en: New label layout
fr: Créer un format d'étiquette

en: New label layout
fr: Créer un format d'étiquette

en: New label template
fr: Nouveau modèle d'étiquette

en: New library
fr: Ajouter site

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
fr: Ajouter un site %s

en: New line (\n)
fr: Nouvelle ligne·(\n)

en: New list
fr: Nouvelle liste

note: SCRIPT
en: New macro...
fr: Nouvelle macro...

en: New notice
fr: Nouvelle notification

en: New numbering pattern
fr: Nouveau modèle de numérotation

en: New numbering pattern
fr: Nouveau modèle de numérotation

en: New order
fr: Nouvelle commande

en: New owner:
fr: Nouveau propriétaire :

en: New password:
fr: Nouveau mot de passe&nbsp;:

en: New patron
fr: Nouvel adhérent&nbsp;

en: New patron attribute type
fr: Ajout d'un attribut adhérent

en: New patron card batch
fr: Nouveau lot de cartes adhérents

en: New patron list
fr: Nouvelle liste d'adhérents

en: New preference
fr: Nouvel adhérent

en: New printer profile
fr: Nouveau profil d'imprimante

en: New purchase suggestion
fr: Nouvelle suggestion d'achat

en: New quote
fr: Nouvelle citation

en: New record
fr: Nouvelle notice

en: New record matching rule
fr: Ajouter une règle de concordance

en: New report
fr: Nouveau rapport

note: SCRIPT
en: New request
fr: Nouvelle requête

en: New request
fr: Nouvelle requête

en: New restriction
fr: Nouvelle suspension

en: New restriction
fr: Nouvelle suspension

en: New rota
fr: Nouvelle rotation

en: New routing list
fr: Nouvelle liste de routage

en: New search
fr: Nouvelle recherche

en: New search field
fr: Nouveau champ de recherche

en: New set
fr: Nouveau Set OAI

en: New slot:
fr: Nouveau créneau :

en: New splitting rule
fr: Nouvelle règle de découpage

en: New subscription
fr: Nouvel abonnement

en: New subscription
fr: Nouvel abonnement

en: New subscription for this serial
fr: Nouvel abonnement pour ce périodique

en: New tag
fr: Ajouter champ

en: New tag
fr: Ajouter un champ

en: New template
fr: Nouveau modèle

en: New username:
fr: Nouvel identifiant&nbsp;:

en: New value
fr: Nouvelle valeur

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
fr: Nouvelle valeur&nbsp;: %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
fr: Nouvelle valeur : %s %s %s vide %s %s (Pas une valeur autorisée) %s %s %s %s "Vide" %s

en: New vendor
fr: Ajouter fournisseur

note: SCRIPT
en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Newcastle City Council, United Kingdom
fr: Newcastle City Council, Royaume-Uni

en: Newer version
fr: Dernière version

en: News
fr: Annonces

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
fr: Les annonces seront toujours accessibles par l'URL directe en cas d'expiration. %s

en: Newsletter editor
fr: Éditeur de newsletter

en: Newsletter editor:
fr: Éditeur de newsletter :

note: INPUT type=submit
en: Next
fr: Suivant

en: Next
fr: Suivant

en: Next &gt;&gt;
fr: Suivant &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
fr: Suivant >>

en: Next available
fr: Prochain disponible

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
fr: Prochain %s exemplaire disponible

en: Next available item from group
fr: Prochain exemplaire disponible du groupe

en: Next issue publication date:
fr: Date de parution du prochain fascicule&nbsp;:

en: Next open day
fr: Prochain jour ouvré

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
fr: Page suivante

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
fr: Nicholas Rosasco (Rédacteur de la documentation)

en: No
fr: Non

en: No
fr: Non

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
fr: Non %s

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
fr: Non (Si vous ne contrôlez pas les exemplaires pendant l'import vous ne pourrez pas changer cette option ensuite)

en: No (N)
fr: Non (N)

en: No (default)
fr: Non (défaut)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
fr: Pas de grille ACQ, grille par défaut utilisée. Vous pouvez créer une grille de catalogage avec le code ACQ, la grille sera utilisée pour les exemplaires

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
fr: Pas de grille ACQ, grille par défaut utilisée. Vous pouvez créer une grille de catalogage avec le code ACQ, la grille sera utilisée pour les exemplaires

en: No DEPARTMENT authorized values found!
fr: Aucune valeur autorisée pour la catégorie DEPARTMENT !

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
fr: Pas de configuration EDIFACT pour %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
fr: Pas de grilles de catalogage MARC définies pour votre langue. Nous nous rabattons sur les grilles en anglais (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
fr: Aucun modèle de transformation MARC n'est défini. Vous avez

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
fr: Aucun paramétrage de champ de recherche SRU n'a été défini. Cela signifie que toutes les recherches de champ concerneront toute la notice. Continuer ?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
fr: Aucune valeur autorisée TERM! Veuillez créer au moins une valeur autorisée avec la catégorie TERM.

en: No XSLT file passed.
fr: Aucun fichier XSLT transmis.

en: No action defined for the template.
fr: Aucune action définie pour le modèle.

en: No active currency is defined
fr: Aucune devise active n'est définie

en: No active currency is defined. Please go to
fr: Aucune devise active n'est définie.Merci d'aller à

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
fr: Pas d'adresse enregistrée.

en: No and try to override system preferences
fr: Non et essayer d'outrepasser les préférences système

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
fr: Aucune autorité n'a été sélectionnée.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
fr: Aucune autorité n'a été changée.

en: No automatic renewal after
fr: Pas de renouvellement automatique après

en: No automatic renewal after (hard limit)
fr: Pas de renouvellement automatique après (limite stricte)

en: No available parent types
fr: Pas de types de document parents

en: No barcode
fr: Pas de code à barres

en: No basket given.
fr: Pas de panier attribué.

note: SCRIPT
en: No basket group
fr: Pas de bordereau

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
fr: Aucune notice bibliographique avec le biblionumber %s n'a été trouvée

en: No cards created (empty batch or list?)
fr: Aucune carte créée (liste ou lot vide&nbsp;?)

en: No categories have been defined.
fr: Aucune catégorie n'est définie.

en: No change
fr: Aucune modification

en: No checkouts for the selected filters.
fr: Il n'y a pas de prêts avec ces critères.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
fr: Pas de règle de circulation définie pour ce type d'adhérent associé à ce type de document.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
fr: Pas de commune enregistrée.

en: No claims notice defined.
fr: Pas de réclamation définie.

en: No club templates defined.
fr: Pas de modèle de club défini.

en: No club with this name, please, try another
fr: Il n'y a aucun club avec ce nom, veuillez en en essayer un autre

en: No clubs defined.
fr: Pas de club défini.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
fr: Aucun club défini. Un modèle de club doit être défini avant de définir un club.

note: SCRIPT
en: No color
fr: Pas de couleur

note: SCRIPT
en: No columns selected!
fr: Aucune colonne sélectionnée

en: No comments have been approved.
fr: Aucun commentaire n'a été approuvé.

en: No comments to moderate.
fr: Pas de commentaire à modérer.

en: No cover image available
fr: Pas d'image disponible

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
fr: Pas de base de données nommée %s détectée.

en: No date of birth stored.
fr: Pas de date de naissance enregistrée.

note: SCRIPT
en: No date selected
fr: Pas de date sélectionnée

en: No description available
fr: Aucune description disponible

en: No description entered.
fr: Aucune description saisie.

en: No descriptions
fr: Descriptions

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
fr: Pas de courriel enregistré.

en: No files found.
fr: Aucun fichier trouvé.

en: No fund
fr: Pas de poste budgétaire

en: No fund found
fr: Pas de poste budgétaire trouvé

note: SCRIPT
en: No fund selected.
fr: Pas de budget sélectionné.

en: No funds to display for this search criteria
fr: Aucun poste budgétaire correspondant à ce critère de recherche

en: No group
fr: Pas de groupe

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
fr: Aucune réservation n'est placée par cet adhérent sur cette notice bibliographique.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
fr: Aucune réservation trouvée avec l'identifiant %s.

en: No holds allowed
fr: Réservation non autorisée

en: No holds allowed:
fr: Réservation non autorisée

en: No holds are allowed on this item
fr: Réservations non autorisées sur cet exemplaire

en: No holds found.
fr: Aucune réservation trouvée.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
fr: Pas de réservation pour cet exemplaire / Total des réservations pour cette notice&nbsp;: %s

note: A
en: No holds on this record
fr: Pas de réservation sur cette notice

en: No if settings allow it
fr: Non si les paramétrages l'autorise

en: No image:
fr: Pas d'image&nbsp;:

en: No images are currently available.
fr: Aucune image n'est actuellement disponible

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
fr: Aucune image n'a encore été téléchargée pour cette notice bibliographique.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
fr: Aucun exemplaire avec le code à barres %s

en: No item matches this barcode
fr: Pas d'exemplaire portant ce code à barres

en: No item or bibliographic record found
fr: Notice bibliographique ou d'exemplaire introuvable.

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
fr: Aucun exemplaire avec un code à barres dans la base de prêt secouru (transaction enregistrée tout de même) : %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
fr: Pas d'exemplaire portant le code à barres&nbsp;: %s

en: No item with matching barcode found
fr: Pas d'exemplaire portant le code à barres

en: No items
fr: Pas d'exemplaire

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
fr: Aucun exemplaire ajouté car la bibliothèque n'est pas définie. Veuillez définir votre bibliothèque avant d'ajouter des exemplaires dans un lot.

en: No items are available
fr: Aucun exemplaire disponible

en: No items available:
fr: Aucun exemplaire disponible :

en: No items deleted.
fr: Aucun exemplaire supprimé.

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
fr: Pas d'exemplaires à %s

en: No items found.
fr: Aucun exemplaire trouvé.

en: No items modified.
fr: Aucun exemplaire modifié.

en: No items were found by searching.
fr: Aucun exemplaire trouvé dans la recherche.

en: No keys defined for the current patron.
fr: Aucune clé définie pour l'adhérent actuel.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
fr: Pas de notification ni de suspension définie pour le délai %s et la catégorie d'adhérent %s. Si un délai est saisi, il faut spécifier une action de suspension et/ou une notification à envoyer.

en: No library limitation
fr: Aucune limite de site

en: No limit
fr: Pas de limite

en: No limitation
fr: Pas de restriction

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
fr: Aucun log trouvé %s pour

en: No mappings have been defined for this set
fr: Il n'y pas de critère défini pour ce Set

en: No match
fr: Aucune concordance

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
fr: Aucune concordance pour le borrowernumber (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
fr: Aucune correspondance pour l'adhérent (%s). LE FILTRE NÉCESSITE LE BORROWERNUMBER (pas le nom).

note: SCRIPT
en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
fr: Aucune autorité correspondante trouvée.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
fr: Aucune autorité correspondante n'a été trouvée. Une nouvelle autorité a été crée automatiquement.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
fr: Aucune autorité correspondante n'a été trouvée. Une nouvelle autorité a été crée ou importée

en: No matching item could be found
fr: Aucun exemplaire correspondant n'a pu être trouvé

note: SCRIPT
en: No matching reports found
fr: Aucun rapport correspondant trouvé

en: No matching rule in effect
fr: Aucune règle de correspondance en vigueur active

en: No missing issues found.
fr: Pas de fascicule manquant.

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
fr: Aucune faute trouvée.

en: No more renewals possible
fr: Pas de renouvellement supplémentaire possible

en: No more renewals possible.
fr: Pas de renouvellement supplémentaire possible.

en: No name
fr: Pas de nom

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
fr: Aucun nom, panier numéro : %s

en: No notes from SMS driver
fr: Pas de notes du fournisseur SMS

en: No notice
fr: Pas de notification

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
fr: Aucune commande n'a été dupliquée. Peut-être y-a-t-il eu un problème&nbsp;?

en: No order selected
fr: Pas de commande sélectionnée

en: No orders yet
fr: Pas de commande

en: No other items.
fr: Pas d'autres exemplaires.

en: No outstanding charges
fr: Pas de charges à recouvrer

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
fr: Aucun partenaire n'a encore été défini. Veuillez créer les dossiers d'adhérents appropriés (la catégorie ILLLIBS est utilisée par défaut).

note: SCRIPT
en: No patron card number in offline database (proceeding anyway): %s
fr: Pas de numéro de carte lecteur dans la base de prêt secouru (transaction effectuée tout de même) : %s

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
fr: Pas de numéro de carte lecteur ni de borrowernumber attribué.

en: No patron matched
fr: Aucun adhérent trouvé

en: No patron may put this book on hold.
fr: Aucun adhérent ne pourra réserver ce livre.

en: No patron records have been actually removed
fr: Aucun adhérent n'a été supprimé.

en: No patron records have been anonymized
fr: Aucun adhérent n'a eu ses prêts anonymisés.

en: No patron records have been removed
fr: Aucun adhérent n'a été supprimé.

en: No patron with this name, please, try another
fr: Attention, il n'y a aucun adhérent de ce nom, prière d'en essayer un autre

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
fr: Pas de paniers en instance. %s

en: No pending on-site checkout.
fr: Pas de prêt sur place en attente.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
fr: Pas de téléphone enregistré.

en: No physical items for this record
fr: Nous n'avons pas d'exemplaire de ce document

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No pickup time defined for this day.
fr: Aucun horaire de retrait défini pour ce jour.

en: No pickups have been delivered today.
fr: Aucune collecte sur rendez-vous n'a été réalisée aujourd'hui.

en: No plugins installed
fr: Pas de plugins installés

en: No plugins that can be used as a tool are installed
fr: Aucun plugin pouvant être utilisé comme outil n'est installé

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
fr: Aucun plugin pouvant convertir les fichiers en notices MARC n'est installé

en: No plugins that can create a report are installed
fr: Aucun plugin pouvant générer un rapport n'est installé

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
fr: Aucun plugin pouvant gérer les paiements en ligne via le catalogue public n'est installé

note: A
en: No popup
fr: Pas de popup

en: No print template found
fr: Aucun modèle d'impression trouvé

en: No reason
fr: Pas de motif

en: No reason given
fr: Pas de raison

en: No recalls have been made.
fr: Aucun rappel n'a été effectué.

en: No record has been deleted. An error occurred.
fr: Aucune notice n'a été supprimée. Une erreur est survenue.

en: No record was removed.
fr: Aucune notice supprimée.

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
fr: Aucune notice n'a été importée car elles concordent toutes avec une notice existante dans votre catalogue.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
fr: Aucune notice n'a été sélectionnée.

en: No records have been staged.
fr: Aucune notice n'a été téléchargée dans le réservoir.

en: No records imported
fr: Aucune notice importée.

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
fr: Aucune notice n'a été modifiée. %s

en: No renewal before
fr: Pas de renouvellement avant

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
fr: Réserves de cours non autorisées

en: No restrictions have been defined.
fr: Aucune suspension n'est définie.

en: No results for your query
fr: Pas de réponse à votre demande

en: No results found
fr: Aucun résultat

en: No results found for
fr: Aucun résultat pour

en: No results found.
fr: Aucun résultat.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
fr: Pas de résultat correspondant à votre recherche %sde

en: No results.
fr: Pas de résultat.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
fr: Pas de données d'exemple et de paramétrage défini dans votre langue. Nous nous rabattons sur les exemples disponibles en anglais (en)

en: No saved reports match your criteria.
fr: Aucun rapport enregistré ne correspond à vos critères.

note: SCRIPT
en: No serials selected
fr: Pas de périodique sélectionné

en: No status
fr: Pas de statut

en: No string to transform.
fr: Aucune chaîne à transformer.

en: No system preferences matched your search for:
fr: Aucune préférence système ne correspond à votre recherche&nbsp;:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
fr: Aucunes adresses de courriel trouvées. Sélectionnez au moins un partenaire ou vérifiez les notices de bibliothèque de vos partenaires de PEB.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
fr: Aucun répertoire temporaire trouvé

en: No title
fr: Pas de titre

en: No title entered.
fr: Aucun titre saisi.

en: No transfers to receive
fr: Pas de transfert à recevoir

en: No transfers to send
fr: Pas de transfert à envoyer

en: No valid patrons to merge were found.
fr: Aucun adhérent valide à fusionner n'a été trouvé.

en: No valid pickup location
fr: Point de retrait invalide

en: No warnings.
fr: Pas d'avertissements.

en: No, I don't confirm
fr: Non, ne pas confirmer

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
fr: Non, ne pas supprimer

en: No, do not delete
fr: Non, ne pas supprimer

en: No, do not remove
fr: Non, ne pas supprimer

en: No, do not reset mappings
fr: Non, ne pas réinitialiser les correspondances

en: No, don't cancel (N)
fr: Non, ne pas annuler (N)

en: No, don't check out (N)
fr: Non, ne pas prêter (N)

en: No, don't checkin (N)
fr: Non, ne pas retourner (N)

en: No, don't close (N)
fr: Non, ne pas fermer (N)

en: No, don't delete (N)
fr: Non, ne pas supprimer (N)

en: No, don't renew (N)
fr: Non, ne pas renouveler (N)

en: No, let me think about it
fr: Non, laisser moi y réfléchir

en: No, save as new record
fr: Non, Enregistrer comme nouvelle notice

en: No.
fr: N°

en: No. of items:
fr: Nombre d'exemplaires&nbsp;:

en: No. of times checked out
fr: Nombre de prêts

en: No: Save as new authority
fr: Non&nbsp;: Enregistrer comme une nouvelle notice

en: Nobody
fr: Personne

en: Non priority hold
fr: Réservation non prioritaire

en: Non priority hold:
fr: Réservation non prioritaire :

en: Non-fiction
fr: Documentaire

en: Non-musical recording
fr: Enregistrement non musical

en: Non-patron guarantor
fr: Garant non-adhérent

en: Non-patron guarantor first name
fr: Prénom du garant non-adhérent

en: Non-patron guarantor surname
fr: Nom du garant non-adhérent

en: Non-public note
fr: Note privée

en: Non-public note:
fr: Note privée&nbsp;:

en: Non-public notes
fr: Notes privées

en: Non-public notes:
fr: Notes privées :

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
fr: Espace insécable

en: None
fr: Aucun

en: None available
fr: Aucun disponible

en: None defined
fr: Non précisé

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
fr: Aucune de ces références ne peut être réservée pour cet adhérent.

en: None selected
fr: Aucun sélectionné

en: None specified
fr: Non précisé

en: None specified
fr: Non précisé

en: Nonpublic note
fr: Note privée

en: Nonpublic note:
fr: Note privée&nbsp;:

en: Nonpublic note:
fr: Note privée :

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
fr: Note interne : %s

en: Nonpublic notes
fr: Notes privées

note: SCRIPT
en: Normal day
fr: Jour normal

en: Normal text
fr: Texte standard

en: Normalization rule:
fr: Règle de normalisation&nbsp;:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
fr: bokmål (Norvégien) Axel Bojer and Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
fr: néo-norvégien Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland

note: SCRIPT
en: Northern
fr: Nord

en: Not a duplicate. Save as new record
fr: Pas un doublon. Enregistrer en tant que nouvelle notice

note: SCRIPT
en: Not a valid JSON
fr: Ce n'est pas un JSON valide

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
fr: Certaines autorités utilisées par les grilles de catalogage ne sont pas définies.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
fr: Les sous-champs des champs suivants ne sont pas tous dans le même onglet (ou «&nbsp;ignorés&nbsp;»).

en: Not allowed
fr: Interdit

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
fr: Pas permis par les choix de confidentialité de l'adhérent

en: Not allowed to delete own account
fr: Pas permis de supprimer son propre compte

en: Not available
fr: Indisponible

en: Not checked out
fr: Non prêté

en: Not checked out since:
fr: Pas de prêt depuis&nbsp;:

en: Not checked out.
fr: Ce document n'est pas en prêt.

en: Not for loan
fr: Exclu du prêt

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
fr: Exclu du prêt %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
fr: Exclu du prêt (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
fr: Exclu du prêt (Type de document exclu du prêt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
fr: Statut Exclu du prêt

en: Not for loan:
fr: Exclu du prêt :

en: Not holdable
fr: Non réservable

en: Not important
fr: Non important

en: Not issued
fr: Non publié

en: Not mandatory
fr: Non obligatoire

en: Not ordered
fr: Non commandé

en: Not published
fr: Non publié

en: Not repeatable
fr: Non répétable

en: Not seen
fr: Pas vu

en: Not set
fr: Non défini

note: SCRIPT
en: Not started
fr: Pas commencé

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
fr: Remarque&nbsp;: les exemplaires sont exportés par cet outil, sauf si vous les excluez.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
fr: Note : Ce fichier d'export sera très volumineux et il sera généré de nuit.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
fr: Note sur le matériel d'accompagnement&nbsp;: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
fr: Note sur le matériel d'accompagnement&nbsp;: %s

en: Note for OPAC
fr: Note pour l'OPAC

en: Note for staff
fr: Note privée

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
fr: Note pour le bibliothécaire qui va gérer votre demande de renouvellement&nbsp;:

en: Note that fields weighting works only for simple search.
fr: Notez que le paramétrage Poids ne fonctionne que pour une recherche simple.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
fr: Noter que la configuration de Memcached se définit dans votre fichier $KOHA_CONF %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
fr: Notez que la configuration de Memcached se définit dans votre fichier $KOHA_CONF. Actuellement vous n'avez pas de configuration memcached valide définie. %s %s | Méthode de cache valide&nbsp;: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
fr: Noter que la configuration de Memcached se définit dans votre fichier $KOHA_CONF. Pour éviter tout problème, vous ne devriez pas exporter la configuration memcached cache depuis ENV. %s

en: Note:
fr: Note :

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
fr: Note : soyez prudents lors de la sélection des colonnes. Si vous en sélectionnez trop, le rapport peut être trop important et ne pas aboutir ou ralentir votre système.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
fr: A noter : pour des téléchargements temporaires ne pas sélectionner de catégorie.

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values ) - %2$s:  av_UPLOAD_link = BLOCK
en: Note: No upload categories are defined. %s %s
fr: Note : Aucune catégorie de téléchargement n'a été définie. %s %s

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
fr: A noter&nbsp;: au besoin changer le type de variable pour l'une de celles de la liste déroulante

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
fr: Note : pour le 'champ autorité à reporter', saisissez le champ de l'autorité qu'il faut recopier dans le champ de la notice bibliographique. Par exemple, en UNIMARC, le champ 200 des notices d'autorité Nom de personne se reportera dans les champs 700, 701,702 de la notice bibliographique

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
fr: Note : un des deux champs suivants doit être égal à 1

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
fr: Notes&nbsp;: %s

en: Notes/Comments
fr: Notes

en: Notes:
fr: Notes&nbsp;:

en: Notes:
fr: Notes&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
fr: Notes : %s

en: Nothing found.
fr: Rien n'a été trouvé.

en: Nothing found.
fr: Aucune réponse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
fr: Aucun élément n'est sélectionné.

en: Notice
fr: Message

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
fr: Notification %s (%s)

en: Notice added
fr: Notification ajoutée

en: Notices
fr: Notifications

en: Notices and slips
fr: Notifications et tickets

en: Notices and slips
fr: Notifications et tickets

en: Notification date
fr: Date de notification

en: Notify manager:
fr: Notifier le gestionnaire&nbsp;:

en: Noto fonts
fr: Polices Noto

en: NoveList Select
fr: Sélection NoveList

en: Novelist Select:
fr: Sélection Novelist :

en: November
fr: Novembre

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
fr: Nous allons maintenant créer un utilisateur avec des permissions de superlibrarian. Connectez vous avec ce compte pour accéder à Koha en tant que bibliothécaire disposant de toutes les permissions.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
fr: Nous sommes maintenant prêts à créer les tables de la base de données et à les remplir avec quelques données par défaut.

en: Nowhere
fr: Nulle part

en: Num/Patrons
fr: N°/Adhérent

en: Number
fr: Numéro

en: Number of baskets
fr: Nombre de paniers

en: Number of checkouts
fr: Nombre de prêts

en: Number of columns:
fr: Nombre de colonnes&nbsp;:

en: Number of copies of this item to add:
fr: Nombre de copies de cet exemplaire à ajouter&nbsp;:

en: Number of copies to be made of this item
fr: Nombre de copies de cet exemplaire à ajouter

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
fr: Nombre de cours avec cette notice bibliographique en réserve : %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
fr: Nombre de cours avec cet exemplaire en réserve&nbsp;: %s

en: Number of errors
fr: Nombre d'erreurs

en: Number of issues to display in OPAC:
fr: Nombre de fascicules à afficher à l'OPAC :

en: Number of issues to display to staff:
fr: Nombre de fascicules à afficher dans l'interface professionnelle&nbsp;:

en: Number of issues to display to staff:
fr: Nombre de fascicules à afficher dans l'interface professionnelle&nbsp;:

en: Number of issues to display to the public:
fr: Nombre de fascicules à afficher à l'OPAC&nbsp;:

en: Number of issues:
fr: Nombre de fascicules&nbsp;:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
fr: Nombre de fascicules : %s

en: Number of items
fr: Nombre d'exemplaires

en: Number of items added
fr: Nombre d'exemplaires ajoutés

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
fr: Nombre d'exemplaires disponibles&nbsp;: %s

en: Number of items deleted
fr: Nombre d'exemplaires supprimés

en: Number of items displayed
fr: Nombre d'exemplaires affichés

en: Number of items ignored
fr: Nombre d'exemplaires ignorés

en: Number of items replaced
fr: Nombre d'exemplaires remplacés

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
fr: Nombre de bibliothèques utilisant ce modèle

en: Number of minutes each curbside pickup interaction will take.
fr: Nombre de minutes nécessaires pour chaque collecte sur rendez-vous.

en: Number of months:
fr: Nombre de mois&nbsp;:

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
fr: Nombre de mois : %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
fr: Nombre de code à barres potentiellement lus : %s

en: Number of records added
fr: Nombre de notices ajoutées

en: Number of records deleted
fr: Nombre de notices supprimées

en: Number of records ignored
fr: Nombre de notices ignorées

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
fr: Nombre de notices fournies pour la fusion : %s. Actuellement, Koha ne peut fusionner que 2 notices à la fois.

en: Number of records reverted
fr: Nombre de notices rétablies

en: Number of records updated
fr: Nombre de notices mises à jour

en: Number of renewals
fr: Nombre de renouvellements

en: Number of rows:
fr: Nombre de lignes&nbsp;:

en: Number of students:
fr: Nombre d'étudiants&nbsp;:

en: Number of subscriptions:
fr: Nombre d'abonnements&nbsp;:

en: Number of weeks:
fr: Nombre de semaines&nbsp;:

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
fr: Nombre de semaines : %s

en: Number pattern:
fr: Modèle de numérotation&nbsp;:

en: Number pattern:
fr: Modèle de numérotation :

en: Numbered
fr: Numérotation

note: SCRIPT
en: Numbered list
fr: Liste numérotée

en: Numbering formula
fr: Formule de numérotation

en: Numbering formula:
fr: Formule de numérotation&nbsp;:

en: Numbering pattern
fr: Formule de numérotation

en: Numbering pattern:
fr: Modèle de numérotation&nbsp;:

en: Numbering patterns
fr: Modèles de numérotation

en: Numbering patterns
fr: Modèles de numérotation

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Modèles de numérotation &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Numbers only, item groups will be displayed in counting order
fr: seulement des nombres, les groupes d'exemplaires seront affichés dans l'ordre d'énumération

en: OAI set mappings
fr: Critères des Set OAI

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Correspondance des sets OAI &rsaquo; sets OAI &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: OAI sets
fr: Sets OAI

en: OAI sets configuration
fr: Configuration des Sets OAI

en: OAI sets configuration
fr: Configuration des Sets OAI

en: OAI xslt stylesheet
fr: Feuille de style xslt OAI

en: OFF
fr: Inactif

en: ON
fr: Actif

en: OPAC info:
fr: Info OPAC&nbsp;:

en: OPAC information
fr: Information OPAC

en: OPAC item level holds
fr: Réservations au niveau exemplaire à l'OPAC

en: OPAC note
fr: Note OPAC

en: OPAC note:
fr: Note OPAC&nbsp;:

en: OPAC notes
fr: Notes OPAC

en: OPAC notes:
fr: Notes OPAC :

en: OPAC problem reports
fr: Rapports d'anomalie à l'OPAC

en: OPAC problem reports
fr: Rapports d'anomalie à l'OPAC

en: OPAC problem reports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Rapports d'anomalie OPAC &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: OPAC problem reports management
fr: Gestion des rapports d'anomalie à l'OPAC

en: OPAC problem reports pending
fr: Rapports d'anomalie à l'OPAC en attente

en: OPAC tables
fr: Tableaux de l'OPAC

en: OPAC users from this domain to login with this identity provider.
fr: les utilisateurs de l'OPAC de ce domaine à se connecter avec ce fournisseur d'identité.

en: OPAC users of this domain to login with this identity provider
fr: les utilisateurs de l'OPAC de ce domaine à se connecter avec ce fournisseur d'identité

en: OPAC view
fr: Vue OPAC

en: OPAC view:
fr: Vue OPAC&nbsp;:

en: OPAC/Staff interface login
fr: Connexion OPAC / Interface professionnelle

en: OR
fr: OU

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
fr: OU vous créez votre propre fichier csv avec les champs proposés dans la liste suivante :

en: OS version ('uname -a'):
fr: Version de l'OS ('uname -a)&nbsp;:

en: Object
fr: Objet

en: Object:
fr: Objet&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Objects
fr: Objets

en: Oblique title:
fr: Titre en italique :

en: October
fr: Octobre

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
fr: Non %s

en: Offline circulation
fr: Prêts secourus

en: Offline circulation
fr: Prêts secourus

en: Offline circulation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Prêt secouru &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Offline circulation disabled
fr: Prêt secouru désactivé

en: Offline circulation file upload
fr: Chargement d'un fichier de prêts secourus

en: Offline circulation file upload
fr: Chargement d'un fichier de prêt secouru

en: Offline circulation file upload &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Chargement d'un fichier de prêt secouru &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
fr: Le prêt secouru a été désactivé. Vous pouvez continuer et enregistrer les transactions, mais les informations sur les adhérents et les exemplaires ne seront pas disponibles.

en: Offset:
fr: Décalage&nbsp;:

en: Offset:
fr: Décalage&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Ok
fr: Valider

en: Old recalls
fr: Anciens rappels

en: Old recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Anciens rappels &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Old value
fr: Ancienne valeur

en: Old value:
fr: Ancienne valeur :

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
fr: Ancienne valeur : %s

en: Older transactions
fr: Transactions plus anciennes

en: Older version
fr: Ancienne version

en: On
fr: Sur

en: On
fr: Sur

note: %1$s:  cp.scheduled_pickup_datetime | $KohaDates %2$s:  SWITCH cp.status %3$s:  CASE 'to-be-staged'
en: On %s: %s %s
fr: Le %s : %s %s

en: On hold
fr: Réservé

en: On hold due date:
fr: Date de retour de la réservation :

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
fr: Réservation attendue à %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
fr: Réservation attendue à %s depuis %s

en: On hold for
fr: Réservé pour

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
fr: Réservation pour %s attendue à %s depuis

en: On hold for another patron
fr: Ce document est réservé pour un autre adhérent

en: On loan
fr: En prêt

en: On order
fr: En commande

en: On shelf holds allowed
fr: Réservations sur étagère autorisées

en: On shelf holds allowed:
fr: Autoriser les réservations sur les étagères&nbsp;:

en: On shelf recalls allowed
fr: Rappels sur étagère autorisés

en: On title
fr: Sur le titre

en: On-site checkout
fr: Prêt sur place

en: On-site checkouts
fr: Prêts sur place

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
fr: Prêts sur place uniquement. Date de retour automatique&nbsp;:

en: Onboarding
fr: Intégration

en: Onboarding
fr: Intégration

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
fr: Une fois que vous avez activé Mana-KB, il doit être configuré. Tapez votre nom et votre adresse courriel et cliquez sur soumettre. Cela permettra d'envoyer une demande de création de compte à Mana-KB à laquelle nous répondrons avec un jeton Mana-KB (un ID crypté qui identifie de manière unique votre installation de Koha). Ce jeton sera automatiquement enregistré dans votre base de données. Ensuite vous recevrez un email. Lire et suivre les instructions.

en: One borrowernumber per line.
fr: Un n° d'adhérent par ligne.

en: One number per line.
fr: Un numéro par ligne.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
fr: Un des champs «&nbsp;Fascicules par unité&nbsp;» et «&nbsp;Unité par fascicule&nbsp;» doit être égal à 1

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
fr: Un des fichiers de logs listé dans le fichier de configuration est en lecture seule.

en: One or more records have no items that can be held
fr: Une ou plusieurs notices n'ont aucun exemplaire réservable

note: A
en: Online Public Access Catalog
fr: Catalogue Public en Ligne (OPAC)

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
fr: Seulement %s

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
fr: Seuls %s résultats sont affichés :

en: Only 1 MARC tag mapped to items
fr: 1 seul champ MARC relié aux exemplaires

en: Only KPZ file format is supported.
fr: Seul le format de fichier KPZ est géré.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
fr: Seuls les formats PNG, GIF, JPEG et XPM sont gérés.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
fr: Seuls les formats PNG, GIF, JPEG et XPM sont gérés. Les images doivent peser au maximum 2 Mo.

en: Only available on the staff interface:
fr: Seulement disponible dans l'interface professionnelle :

en: Only include jobs enqueued in the last hour
fr: Inclut uniquement les tâches mise en file d'attente dans la dernière heure

en: Only item
fr: Exemplaire seul

en: Only item:
fr: Exemplaire seulement&nbsp;:

en: Only items currently available:
fr: Uniquement les exemplaires actuellement disponibles&nbsp;:

en: Only on-site checkouts are allowed
fr: Seuls les prêts sur place sont autorisés

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
fr: Seuls les adhérents des bibliothèques du même groupe de réservation de l'exemplaire peuvent réserver ce document.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
fr: Seuls les adhérents du site de rattachement de l'exemplaire peuvent réserver ce document.

en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
fr: Seuls les sites de retrait appartenant au même groupe de réservations sont autorisés

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
fr: Seul le poids des champs de recherche mappés avec des données bibliographiques peut être paramétré

en: Only staff with superlibrarian or ERM permissions are returned in the search results
fr: Seuls les superbibliothécaires ou les bibliothécaires ayant les permissions sur la gestion des ressources électroniques apparaîtront dans la liste des résultats

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
fr: Seuls les superbibliothécaires ou les bibliothécaires ayant des droits sur le module acquisition (ou au moins la permission budget_modify si les permissions fines sont activées) apparaissent dans la liste des résultats

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
fr: Seuls les superbibliothécaires ou les bibliothécaires ayant des droits sur tout le module acquisition (ou au moins sur sur la gestion des commandes) apparaîtront dans la liste des résultats.

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
fr: Seuls les superbibliothécaires ou les bibliothécaires ayant des droits sur la gestion des suggestions apparaîtront dans la liste des résultats

en: Only the barcode is printed
fr: Seul le code à barres est imprimé

en: Only the bibliographic data is printed
fr: Seules les données bibliographiques sont imprimées

en: Open
fr: Ouvert

en: Open
fr: Ouverte

en: Open Document Spreadsheet
fr: Exporter au format OpenDocument (OpenOffice/LibreOffice)

note: BUTTON
en: Open fresh record
fr: Ouvrir une nouvelle notice

note: SCRIPT
en: Open help dialog
fr: Ouvrir la boîte de dialogue d'aide

note: A
en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in new window.
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

note: SCRIPT
en: Open link
fr: Ouvrir le lien

note: SCRIPT
en: Open link in...
fr: Ouvrir le lien dans...

en: Open on:
fr: Ouvert le :

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
fr: Ouvrir le menu contextuel pour les boutons de séparation

en: OpenAPI 2.0 schema
fr: schéma OpenAPI 2.0

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
fr: la librairie OpenJS Keyboard Shortcuts

en: OpenJS keyboard shortcuts library
fr: la librairie OpenJS Keyboard Shortcuts

en: Opened on:
fr: Ouvert le :

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
fr: L'opération ne peut se lancer, merci de définir une clé de chiffrement dans votre configuration.

en: Operator
fr: Opérateur

en: Operator
fr: Opérateur

en: Optional
fr: Optionnel

en: Optional data added
fr: Données optionnelles ajoutées

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
fr: Filtres optionnels pour la liste d'inventaire ou la comparaison des codes à barres

note: TH
en: Optional module missing
fr: Module optionnel manquant

en: Optionally scan all barcodes of items found in the items bundle to perform an inventory check. If any items are missing, they will be marked as lost
fr: Scanner tous les codes à barres des exemplaires trouvés dans le paquet pour réaliser un inventaire. Les exemplaires manquants seront signalés comme perdus

en: Options are defined by the authorized value
fr: Les options sont définies par la valeur autorisée

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
fr: Les options sont définies en tant que valeurs autorisées de la catégorie ITEMTYPECAT.

en: Options:
fr: Options :

en: Options:
fr: Options :

en: Or add number of days:
fr: Ou ajouter un nombre de jours&nbsp;:

en: Or list barcodes one by one
fr: Ou listez les code à barres un par un

en: Or list card numbers one by one
fr: Ou lister les numéros de carte un par un

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
fr: Ou renseignez un texte alternatif :

en: Or scan items one by one
fr: Ou scanner les exemplaires un par un

en: Or use a patron list
fr: Ou utiliser une liste d'adhérents

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
fr: Ou utiliser le biblionumber d'une notice bibliographique

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
fr: Ou utiliser les biblionumbers de notices bibliographiques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
fr: Commande

en: Order ID
fr: Nº de commande

en: Order ID:
fr: Nº de commande&nbsp;:

en: Order acquisition
fr: Bon de commande

en: Order baskets
fr: Paniers de commande

en: Order by
fr: Trier par

en: Order cost
fr: Coût de la commande

en: Order date
fr: Date de la commande

en: Order date:
fr: Date de la commande&nbsp;:

en: Order details
fr: Détails de la commande

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Détails de la commande &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Order e-mail was sent to the vendor.
fr: Un courriel de commande a été envoyé au fournisseur.

en: Order from external source
fr: Commander d'une source externe

en: Order from external source
fr: Commander d'une source externe

en: Order line
fr: Ligne de commande

en: Order line (parent)
fr: Ligne de commande (parent)

en: Order line:
fr: Ligne de commande&nbsp;:

en: Order note
fr: Note sur la commande

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Order search
fr: Recherche de commandes

en: Order search
fr: Recherche de commandes

en: Order status:
fr: Statut de la commande&nbsp;:

note: A
en: Order this one
fr: Commander celui-ci

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
fr: Le total de la commande (%s) dépasse le budget disponible (%s)

note: SCRIPT
en: Order updated
fr: Commande mise à jour

en: Ordered
fr: Commandé

en: Ordered &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Commandé &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
fr: Commandé - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
fr: Commandé - Poste budgétaire : %s

en: Ordered amount:
fr: Montant de la commande&nbsp;:

en: Ordered by the library
fr: Commandé par la bibliothèque

en: Ordered by:
fr: Commandé par&nbsp;:

note: A
en: Ordered from this fund
fr: Commandé à partir de ce poste budgétaire

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
fr: Commandé à partir de ce poste budgétaire et de ses sous-postes

en: Ordering information
fr: Informations sur les commandes

en: Ordernumber
fr: Numéro de commande

en: Orders
fr: Commandes

en: Orders are standing:
fr: Commandes permanentes&nbsp;:

en: Orders by fund
fr: Commandes par budget

en: Orders by fund
fr: Commandes par budget

en: Orders by fund &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Commandes par budget &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Orders enabled:
fr: Commandes activées&nbsp;:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
fr: Commandes pour %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
fr: Commandes pour le poste budgétaire '%s'

en: Orders from:
fr: Commandes créées par:

en: Orders search
fr: Recherche de commandes

en: Orders with uncertain prices
fr: Lignes de commande avec des prix indéterminés

en: Orders with uncertain prices for vendor
fr: Lignes de commande avec des prix indéterminés

en: Organization
fr: Collectivité

en: Organization:
fr: Collectivité :

en: Organize by:
fr: Trier par :

en: Organize by:
fr: Trier par :

en: Origin
fr: Origine

en: Original message, rendered:
fr: Rendu du message original :

note: A
en: Original order line
fr: Ligne de commande d'origine

en: Original version
fr: Version originale

en: Originating library:
fr: Bibliothèque d'origine :

en: Other
fr: Autres

en: Other
fr: Autre

en: Other action
fr: Autre action

en: Other attributes
fr: Autres attributs

en: Other course reserves
fr: Autres réserves de cours

en: Other data
fr: Autres données

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
fr: Autres exemplaires (%s)

en: Other holdings:
fr: Autres exemplaires&nbsp;:

en: Other limits
fr: Autres limites

en: Other name
fr: Autre nom

en: Other name:
fr: Autre nom :

en: Other names
fr: Autres noms

note: OPTGROUP
en: Other options
fr: Autres options

en: Other options (choose one)
fr: Autres options (en choisir une)

en: Other phone
fr: Autre téléphone

en: Other phone:
fr: Autre téléphone&nbsp;:

en: Other phone:
fr: Autre téléphone&nbsp;:

en: Other reasons
fr: Autre motif

en: Others...
fr: Autres...

en: Outgoing (cash)
fr: Dépenses (espèces)

en: Output
fr: Affichage

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Output format:
fr: Format de sortie :

en: Output to a file named:
fr: Exporter vers un fichier nommé :

en: Output:
fr: Résultat :

en: Outstanding
fr: Montant à recouvrer

en: Outstanding credit:
fr: Montant du crédit à recouvrer :

en: Outstanding credits could be applied:
fr: Les crédits à recouvrer peuvent être appliqués&nbsp;:

en: OverDrive library authnames
fr: Noms d’auteurs de la bibliothèque Overdrive

en: OverDrive library authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Noms d’auteurs de la bibliothèque Overdrive &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Overdue
fr: Retard

en: Overdue fines cap (amount)
fr: Amende maximale pour retard (valeur)

en: Overdue notice required:
fr: Message de retard requis :

en: Overdue notice/status triggers
fr: Paramétrage des relances

en: Overdue notice/status triggers
fr: Paramétrage des relances

en: Overdue notice/status triggers &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Paramétrage des relances &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Overdue recalls
fr: Rappels de retards

en: Overdue recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Retards &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Overdue report
fr: Rapports de retards

en: Overdue to be returned
fr: Document en retard à rendre

en: Overdues
fr: Retards

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
fr: En retard à partir du %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s
fr: Retards à %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Retards à %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
fr: Retards avec amendes

en: Overdues:
fr: Retards :

en: Overpayment refund
fr: Remboursement du trop-perçu

en: Override and renew
fr: Outrepasser et renouveler

en: Override blocked renewals
fr: Outrepasser le blocage de renouvellement

en: Override limit and renew
fr: Outrepasser la limite et renouveler

en: Override renewal restrictions:
fr: Outrepasser les restrictions de renouvellement :

en: Override restriction temporarily
fr: Outrepasser temporairement la restriction

en: Overwrite
fr: Ecraser

en: Overwrite the existing one with this
fr: Écraser l'adhérent existant avec celle-ci

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner only
fr: Propriétaire seulement

en: Owner:
fr: Propriétaire&nbsp;:

en: PIN code:
fr: Code PIN :

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
fr: PTFS Europe Ltd, Royaume-Uni

en: Package search
fr: Recherche dans le lot

en: Packaging manager
fr: Gestionnaire de paquets

en: Packaging manager assistant
fr: Assistant du gestionnaire de paquets

en: Packaging manager:
fr: Gestionnaire de paquets :

en: Packaging team:
fr: Équipe gestion de paquets :

en: Page URL
fr: URL de la page

note: SCRIPT
en: Page break
fr: Saut de page

en: Page height:
fr: Hauteur de page&nbsp;:

en: Page side:
fr: Côté de page :

en: Page width:
fr: Largeur de page&nbsp;:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
fr: Page : %s

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Paid for?:
fr: Payé pour ?

en: Paper bin
fr: Bac papier

en: Paper bin:
fr: Bac papier&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Parameter deleted
fr: Paramètre supprimé

en: Parameter label:
fr: Étiquette du paramètre :

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parent code
fr: Code parent

en: Parent item type:
fr: Type de document parent :

en: Parsing upload file
fr: Analyse du fichier de téléchargement

en: Partial
fr: Partiel

en: Partially received
fr: Partiellement reçu

en: Partners available for searching:
fr: Partenaires disponibles pour la recherche :

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password change in OPAC:
fr: Changement du mot de passe à l'OPAC :

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
fr: Le mot de passe contient des espaces au début et/ou à la fin

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
fr: Le mot de passe contient un espace, pour l'adhérent avec le numéro %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
fr: Erreur de mot de passe pour l'adhérent avec le numéro %s.

en: Password expiration
fr: Expiration du mot de passe

en: Password expiration date
fr: Date d'expiration du mot de passe

en: Password expiration date is invalid.
fr: Date d'expiration du mot de passe invalide.

en: Password expiration date:
fr: Date d'expiration du mot de passe :

en: Password expiration:
fr: Expiration du mot de passe :

en: Password expires:
fr: Le mot de passe expire :

en: Password has leading or trailing whitespaces
fr: Le mot de passe contient des espaces au début ou à la fin

en: Password is too short
fr: Mot de passe trop court

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
fr: Le mot de passe est trop court pour l'adhérent avec le borrowernumber %s. La longueur minimum est %s, la longueur est %s

en: Password is too weak
fr: Le mot de passe est trop faible

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
fr: Mot de passe trop faible pour l'adhérent avec le numéro %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
fr: Le mot de passe doit faire %s caractères.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
fr: Le mot de passe doit comporter au moins %s caractères

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
fr: Le mot de passe doit faire au moins %s caractères, dont un chiffre, une majuscule et une minuscule

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
fr: Le mot de passe doit contenir au moins un chiffre, une majuscule et une minuscule.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
fr: Le mot de passe ne doit pas contenir d'espace comme premier ou dernier caractère.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
fr: Erreur de mot de passe plugin pour l'adhérent avec le numéro %s.

en: Password reset in OPAC:
fr: Réinitialiser le mot de passe à l'OPAC

en: Password updated
fr: Mot de passe mis à jour

en: Password:
fr: Mot de passe&nbsp;:

en: Password:
fr: Mot de passe&nbsp;:

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
fr: Les mots de passe seront affiché en texte

note: SCRIPT
en: Paste
fr: Coller

note: SCRIPT
en: Paste as text
fr: Coller comme texte

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
fr: Coller est à présent en mode texte brut. Les contenus seront désormais collés en texte brut jusqu'à ce que vous désactiviez cette option.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
fr: Copier ou saisir un lien

note: SCRIPT
en: Paste row after
fr: Coller la ligne après

note: SCRIPT
en: Paste row before
fr: Coller la ligne avant

en: Paste selection from 'clipboard'
fr: Coller la sélection à partir du presse-papiers

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
fr: Coller votre code incorporé sous :

en: Patent document
fr: Brevet

en: Patron
fr: Adhérent

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
fr: Adhérent '%s' ajouté.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
fr: L'adhérent '%s' est déjà dans la liste.

en: Patron ID:
fr: Adhérent n°&nbsp;:

en: Patron account flags
fr: Blocages

en: Patron activity
fr: Activité de l'adhérent

en: Patron already has hold for this item
fr: L'adhérent a déjà une réservation sur cet exemplaire

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
fr: L'adhérent est déjà dans la base : %s

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
fr: L'attribut d'adhérent %s n'est pas valide pour l'adhérent %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
fr: L'attribut adhérent %s est invalide pour l'adhérent avec le numéro %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
fr: L'attribut d'adhérent %s n'est pas répétable pour l'adhérent %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
fr: L'attribut adhérent %s n'est pas répétable pour l'adhérent avec le numéro %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
fr: L'attribut adhérent %s doit être unique pour l'adhérent %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
fr: L'attribut adhérent %s doit être unique pour l'adhérent avec le numéro %s.

en: Patron attribute type code:
fr: Code du type d'attribut adhérent :

en: Patron attribute types
fr: Types d'attribut d'adhérent

en: Patron attribute types
fr: Types d'attributs d'adhérent

en: Patron attribute:
fr: Attribut de l'adhérent :

en: Patron attributes
fr: Attributs d'adhérents

en: Patron attributes:
fr: Attributs d'adhérents&nbsp;:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
fr: L'adhérent peut faire un maximum de %s réservations.

en: Patron card creator
fr: Créateur de cartes adhérent

en: Patron card creator
fr: Créateur de cartes adhérent

en: Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Créateur de cartes adhérent &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Patron card number
fr: Numéro de carte de l'adhérent

en: Patron card printing/exporting
fr: Impression/export de cartes d'adhérents

en: Patron card printing/exporting &rsaquo; Patron cards &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Impression / Export de cartes d'adhérents &rsaquo; Cartes d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Patron card templates
fr: Créateur de cartes adhérent

en: Patron categories
fr: Catégories d'adhérents

en: Patron categories
fr: Catégories d'adhérents

en: Patron category
fr: Catégorie adhérent

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
fr: Catégorie d'adhérents = %s

en: Patron category already exists and cannot be modified!
fr: Cette catégorie d'adhérent existe déjà et ne peut pas être modifiée !

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
fr: Le code de catégorie d''adhérent est %s

en: Patron category created!
fr: Catégorie d'adhérent créée !

en: Patron category deleted successfully
fr: Catégorie d'adhérents supprimée avec succès

en: Patron category deleted successfully.
fr: Catégorie d'adhérents supprimée avec succès.

en: Patron category inserted successfully
fr: Catégorie d'adhérents ajoutée avec succès

en: Patron category inserted successfully.
fr: Catégorie d'adhérents ajoutée avec succès.

en: Patron category updated successfully
fr: Catégorie d'adhérents mise à jour avec succès

en: Patron category updated successfully.
fr: Catégorie d'adhérents mise à jour avec succès.

en: Patron category:
fr: Catégorie adhérent :

en: Patron category:
fr: Catégorie adhérent :

en: Patron clubs
fr: Clubs d'adhérents

en: Patron clubs
fr: Clubs d'adhérents

en: Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Clubs d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Patron count
fr: Nombre d'adhérents

en: Patron details
fr: Détails de l'adhérent

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
fr: Détails de l'adhérent pour %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
fr: L'adhérent n'appartient à aucune liste de routage de périodique.

en: Patron expires soon
fr: L'inscription expire prochainement

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
fr: Les amendes de l'adhérent dépassent la limite : %s

en: Patron flags:
fr: Blocages :

en: Patron guarantor
fr: Garant adhérent

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
fr: L'adhérent a %s exemplaire(s) déclaré(s) rendu(s)

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
fr: L'adhérent a %s réservation(s). La suppression d'un adhérent annule toutes ses réservations.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
fr: Cet adhérent a %s d'amendes.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
fr: Cet adhérent a %s document(s) en prêt.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
fr: Cet adhérent a %s document(s) en retard.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
fr: Cet adhérent a %s document(s) en retard. %s Prêter quand même ? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
fr: Cet adhérent a %s suggestions en attente.

en: Patron has ITEMS OVERDUE
fr: L'adhérent a des DOCUMENTS EN RETARD

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
fr: L'adhérent a un crédit de %s.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
fr: L'adhérent a un crédit%s de

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
fr: Cet adhérent est suspendu jusqu'au %s.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
fr: Cet adhérent a déjà un autre exemplaire de ce document en prêt. %s Prêter quand même ? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
fr: Cet adhérent a une suspension indéfinie

en: Patron has arrived
fr: L'adhérent est arrivé

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
fr: Cet adhérent a eu des documents en retard et est suspendu pour %s jour(s)

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
fr: Cet adhérent a des documents en retard et est suspendu jusqu'au : %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
fr: L'adhérent a des réservations : elles seront annulées si le quitus est généré.

en: Patron has items overdue
fr: Cet adhérent a des document en retard

en: Patron has no current article requests.
fr: L'adhérent n'a pas de demandes d'article en cours.

en: Patron has no recalls.
fr: L'adhérent n'a aucun rappel.

en: Patron has nothing checked out.
fr: Cet adhérent n'a pas de document en prêt.

en: Patron has nothing on hold.
fr: Cet adhérent n'a pas de réservation

en: Patron has opted out
fr: L'adhérent s'est désinscrit

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
fr: L'adhérent s'est désinscrit du renouvellement automatique

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
fr: L'adhérent a des amendes en attente de %s.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
fr: L'adhérent a des amendes (%s€)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
fr: L'adhérent a des amendes dues : %s

en: Patron has pending modifications
fr: L'adhérent a des modifications en attente

en: Patron has previously checked out this title
fr: L'adhérent a déjà emprunté ce titre

en: Patron has previously checked out this title:
fr: L'adhérent a déjà emprunté ce titre :

en: Patron has restrictions
fr: L'adhérent est suspendu

note: INPUT type=text
en: Patron holds
fr: Adhérents avec réservations

en: Patron identity
fr: Identité de l'adhérent

en: Patron image failed to upload
fr: Le chargement des photos des adhérents a échoué

en: Patron image(s) successfully uploaded
fr: Chargement des photos des adhérents réussi

en: Patron image(s) uploaded with some errors
fr: Photo(s) de(s) adhérent(s) téléchargée(s) avec quelques erreurs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
fr: Adhérent bloqué

note: A
en: Patron is an adult
fr: L'adhérent est un adulte

en: Patron is currently restricted
fr: L'adhérent est actuellement suspendu

en: Patron is currently unrestricted.
fr: L'adhérent n'est actuellement pas suspendu.

en: Patron is from different library
fr: Cet adhérent vient d'un autre site

en: Patron is not notified.
fr: L'adhérent ne reçoit pas de notification.

note: %1$s:  patron_outside.count | html
en: Patron is outside (%s)
fr: L'adhérent est en dehors (%s)

en: Patron is outside!
fr: L'adhérent est en dehors !

en: Patron is restricted
fr: L'adhérent est suspendu

en: Patron is restricted.
fr: L'adhérent est suspendu.

en: Patron library
fr: Bibliothèque de l'adhérent

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
fr: Site de l'adhérent = %s

en: Patron list name:
fr: Liste d'adhérents :

en: Patron list:
fr: Liste d'adhérents :

en: Patron lists
fr: Listes d'adhérents

en: Patron lists
fr: Listes d'adhérents

en: Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Listes d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Patron messaging preferences
fr: Préférences de notification

note: INPUT type=text
en: Patron name
fr: Nom d'adhérent

en: Patron not found
fr: Usager non trouvé

note: SCRIPT
en: Patron not found.
fr: Adhérent non trouvé.

en: Patron not found.
fr: Adhérent non trouvé.

en: Patron not found:
fr: Adhérent non trouvé :

en: Patron note
fr: Notes de l'adhérent

en: Patron notes
fr: Notes de l'adhérent

en: Patron notes:
fr: Notes de l'adhérent :

en: Patron notice sent:
fr: Message envoyé à l'adhérent :

en: Patron notification:
fr: Notifications de l'adhérent :

en: Patron notification:
fr: Notifications de l'adhérent :

en: Patron number:
fr: Numéro d'adhérent :

note: A
en: Patron photo
fr: Photo de l'adhérent

en: Patron reached daily limit.
fr: L'adhérent a atteint la limite quotidienne.

en: Patron reason
fr: L'adhérent a

en: Patron records
fr: Adhérents

en: Patron records merged into
fr: Fiches d'adhérents fusionnés dans

en: Patron records were last synced on:
fr: Dernière synchronisation des fiches d'adhérents le :

en: Patron relationship problems
fr: Relation spéciale

en: Patron request
fr: Demandes des adhérents

en: Patron restrictions
fr: L'adhérent est suspendu

en: Patron restrictions
fr: Suspensions de l'adhérent

en: Patron search &rsaquo; Koha
fr: Recherche d'adhérents &rsaquo; Koha

en: Patron search:
fr: Recherche Adhérents :

en: Patron sort 1
fr: Tri adhérent 1

en: Patron sort 2
fr: Tri adhérent 2

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
fr: Tri1 adhérent = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
fr: Tri2 adhérent = %s

en: Patron status
fr: Statut adhérent

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
fr: La fiche d'adhérent a été changée lors de la lecture du code à barres d'adhérent pendant le prêt. Assurez-vous que vous êtes sur la bonne fiche.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
fr: Cet adhérent a été suspendu précédemment jusqu'au %s.

en: Patron will be charged with
fr: L'adhérent se verra facturé de

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
fr: La carte a été renouvelée jusqu'au %s.

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
fr: Le compte de l'adhérent a été renouvelé jusqu'au %s

en: Patron's account is restricted
fr: L'adhérent est suspendu

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
fr: Le compte de cet adhérent est bloqué %s jusqu'au %s %s %s avec cette explication :

en: Patron's address flagged as in doubt
fr: L'adresse de l'adhérent est marquée comme douteuse

en: Patron's address in doubt
fr: L'adresse de l'adhérent semble erronée

en: Patron's address is in doubt
fr: L'adresse de l'adhérent semble erronée

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
fr: L'adresse de l'adhérent semble erronée (transaction poursuivie malgré tout)

en: Patron's address is in doubt.
fr: L'adresse de l'adhérent semble erronée.

en: Patron's age is incorrect for their category.
fr: L'age de l'adhérent est incorrect pour cette catégorie.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
fr: L'age de l'adhérent est incorrect pour cette catégorie. Les ages autorisés sont %s-%s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
fr: La carte d'adhérent a expiré le %s

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s
fr: La carte d'adhérent expire le %s

en: Patron's card has expired.
fr: La carte de l'adhérent a expiré.

en: Patron's card is expired
fr: La carte d'adhérent a expiré

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
fr: La carte d'adhérent a expiré (%s)

en: Patron's card is expired.
fr: La carte d'adhérent a expiré.

en: Patron's card is flagged as lost
fr: La carte de l'adhérent est marquée comme perdue

en: Patron's card is lost
fr: La carte d'adhérent est perdue

en: Patron's card is lost.
fr: La carte d'adhérent est perdue.

en: Patron's card will expire soon.
fr: La carte de l'adhérent expirera prochainement.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
fr: Les personnes à charge de l'adhérent doivent au total %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
fr: Les garants et leurs personnes à charge doivent au total %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
fr: Site de rattachement de l'adhérent : (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
fr: L'enregistrement de l'adhérent a des comptes-enfant rattachés.

en: Patron-scheduled pickup:
fr: Retrait programmé par l'adhérent :

en: Patron:
fr: Adhérent :

en: Patron:
fr: Adhérent :

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
fr: Adhérent : %s Site de rattachement de l'adhérent : (%s / %s )

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
fr: Liste d'adhérents avec les adhérents importés : %s

en: Patrons
fr: Adhérents

en: Patrons
fr: Adhérents

en: Patrons &rsaquo; New patron
fr: Adhérents &rsaquo; Nouvel adhérent

en: Patrons and circulation
fr: Adhérents et circulation

en: Patrons found for:
fr: Adhérents trouvés pour :

en: Patrons from any library may put this item on hold.
fr: Les adhérents de toutes les bibiliothèques peuvent réserver ce document.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
fr: Adhérents dans le lot numéro %s

en: Patrons in list
fr: Adhérents dans la liste

en: Patrons requesting modifications
fr: Adhérents en attente de modifications

en: Patrons statistics
fr: Statistiques sur les adhérents

en: Patrons statistics
fr: Statistiques sur les adhérents

en: Patrons tables
fr: Tables des adhérents

en: Patrons to be added
fr: Adhérents à ajouter

note: TH
en: Patrons using this provider
fr: Adhérents utilisant ce fournisseur

en: Patrons who haven't checked out
fr: Adhérents qui n'ont jamais emprunté

en: Patrons with holds
fr: Adhérents avec réservations

en: Patrons with no checkouts
fr: Adhérents sans emprunts

en: Patrons with no checkouts
fr: Adhérents sans emprunts

en: Patrons with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Adhérents sans emprunts &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Patrons with recalls
fr: Adhérents avec des rappels

en: Patrons with the most checkouts
fr: Adhérents empruntant le plus

en: Patrons with the most checkouts
fr: Adhérents empruntant le plus

en: Patrons with the most checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Adhérents empruntant le plus &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( searching ) %2$s:  END
en: Patrons%s &rsaquo; Search results%s &rsaquo; Koha
fr: Adhérents%s &rsaquo; Résultats de recherche%s &rsaquo; Koha

en: Patrons' categories:
fr: Catégories d'adhérents :

en: Pattern name:
fr: Nom du modèle :

en: Pay
fr: Payer

en: Pay all charges
fr: Payer tous les frais

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
fr: Payer le montant

en: Pay an amount toward all fines
fr: Payer un montant pour toutes les amendes

en: Pay an amount toward selected fines
fr: Payer un montant pour les amendes sélectionnées

en: Pay an individual fine
fr: Payer individuellement une amende

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Pay charges for %s
fr: Payer les frais de %s

en: Pay fine
fr: Payer l'amende

en: Pay fines
fr: Payer amendes

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
fr: Payer la sélection

en: Payment
fr: Paiement

en: Payment note
fr: Note de paiement

en: Payment received:
fr: Paiement reçu:

en: Payment type:
fr: Type de paiement :

en: Payments &rsaquo; Koha
fr: Paiements &rsaquo; Koha

en: Payout
fr: Paiement

en: Payout amount
fr: Payer le montant

en: Payout credits to patrons
fr: Montants crédités aux adhérents

en: Pending
fr: En attente

en: Pending (
fr: En attente (

en: Pending discharge requests
fr: Demandes de quitus en attente

en: Pending discharge requests
fr: Demandes de quitus en attente

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Demande de quitus en attente &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Pending holds
fr: Réservations en attente

en: Pending modifications:
fr: Modifications en attente :

en: Pending offline circulation actions
fr: Actions de prêt secouru en attente

en: Pending on-site checkouts
fr: Prêts sur place en attente

en: Pending on-site checkouts
fr: Prêts sur place en attente

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Prêts sur place en attente &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Pending orders
fr: Commandes à réceptionner

en: Pending suggestions
fr: Suggestions en attente

en: Pending tags
fr: Commentaires en attente

note: SCRIPT
en: People
fr: Personnes

en: Perform a new search
fr: Nouvelle recherche

en: Perform anonymous refund actions
fr: Réaliser des actions de remboursement anonymes

en: Perform batch deletion of items
fr: Lancer la suppression par lot des exemplaires

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
fr: Lancer la suppression de notices par lot (bibliographique ou d'autorité)

en: Perform batch extend due dates
fr: Lancer la modification par lot des dates de retour

en: Perform batch modification of items
fr: Lancer la modification par lot des exemplaires

en: Perform batch modification of patrons
fr: Lancer la modification d'adhérents par lots

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
fr: Lancer la modification par lot de notices (bibliographiques ou d'autorité)

en: Perform cash register cashup action
fr: Effectuer l'encaissement dans les registres

en: Perform inventory of your catalog
fr: Réaliser l'inventaire (récolement) de votre catalogue

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
fr: Lancer le prêt en libre-service à l'OPAC. Il devra être utilisé pour l'adhérent correspondant à l'AutoSelfCheckID

en: Period
fr: Période

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
fr: Alloué pour la période %s%s%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
fr: Période de %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
fr: Période à %s

en: Period:
fr: Période :

en: Perl interpreter:
fr: Interpréteur Perl :

en: Perl modules
fr: Modules Perl

en: Perl version:
fr: Version Perl :

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
fr: Propriétés du document

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
fr: Propriétés du document...

en: Permanently delete checkout history older than
fr: Rendre anonyme l'historique de prêt antérieur à

en: Permanently delete these patrons
fr: Supprimer complètement ces adhérents

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone (i-tiva)
fr: Téléphone (Itiva)

en: Phone:
fr: Téléphone&nbsp;:

en: Phone:
fr: Téléphone&nbsp;:

en: Photocopy
fr: Photocopie

en: Physical address:
fr: Adresse physique :

en: Physical details:
fr: Détails physiques&nbsp;:

en: Physical form designators
fr: Indicateurs de support physique

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
fr: Choisir

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
fr: Retiré par %s

en: Pick up location
fr: Site de retrait

en: Pickup at
fr: Retrait à

en: Pickup at patron's home library when possible:
fr: Retrait au site de rattachement de l'adhérent si possible :

en: Pickup at:
fr: Retrait à :

en: Pickup date/time
fr: Date / Heure du retrait

en: Pickup date:
fr: Date du retrait :

en: Pickup interval:
fr: Durée d'un retrait :

en: Pickup library
fr: Site de retrait

en: Pickup library is different.
fr: Le site de retrait est différent.

en: Pickup library is different.
fr: Le site de retrait est différent

en: Pickup library:
fr: Site de retrait&nbsp;:

en: Pickup location
fr: Site de retrait

en: Pickup location:
fr: Site de retrait :

en: Pie
fr: Graphique à secteurs

en: Pipe (|)
fr: Pipe·(|)

en: Place a hold
fr: Réserver

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
fr: Réserver %s %s pour %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Place a hold on %s &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Réserver %s &rsaquo; Réservations &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
fr: Réserver un exemplaire précis %s

en: Place and modify holds for patrons
fr: Faire et modifier des réservations pour les adhérents

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
fr: Demander un article de %s pour %s %s ( %s )

en: Place hold
fr: Réserver

en: Place hold
fr: Réserver

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
fr: Placer une réservation sur %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
fr: Réserver cet exemplaire ?

note: SCRIPT
en: Place hold?
fr: Réserver ?

en: Place holds
fr: Réserver

en: Place holds
fr: Réserver

en: Place holds for patrons
fr: Faire des réservations pour les usagers

note: INPUT type=submit
en: Place request
fr: Faire une demande

en: Place request with partner libraries
fr: Placer une requête avec des bibliothèques partenaires

en: Placed on
fr: Commandé le

en: Placed on (from)
fr: Placé sur (depuis)

en: Placed on (to)
fr: Placé sur (jusqu'à)

en: Places
fr: Sujets (lieux)

en: Placing orders
fr: Passer des commandes

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
fr: Planifier par %s

en: Plan by item types
fr: Planifier par type d'exemplaire

en: Plan by libraries
fr: Planifier par site

en: Plan by months
fr: Planifier par mois

en: Planned date
fr: Date prévue

en: Planning
fr: Calendrier

en: Planning
fr: Calendrier

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
fr: Planification pour %s %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s &rsaquo; Funds &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Planification de %s %s &rsaquo; Postes budgétaires &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Play media
fr: Jouer le média

en: Play sound
fr: Jouer un son

en: Please
fr: Merci de noter

en: Please add a library
fr: Merci d'ajouter une bibliothèque

en: Please add a patron category
fr: Merci d'ajouter une catégorie d'adhérent

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
fr: Merci d'ajouter des codes à barres en utilisant la zone de saisie ou via la recherche d'exemplaire.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
fr: Merci d'indiquer au moins une action.

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
fr: Veuillez vérifier les fascicules NON publiés (irrégularités détectées)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
fr: Merci de consulter les logs pour plus de détails. %s Merci de sélectionner une date d'expiration du cache inférieure à 30 jours. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
fr: Merci de sélectionner une date d'expiration du cache inférieure à 30 jours

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
fr: Sélectionnez le fichier à importer

en: Please choose a library to clone rules from:
fr: Choisissez le site à partir duquel cloner les règles

en: Please choose a vendor.
fr: Sélectionnez un fournisseur.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
fr: Veuillez sélectionner une durée d'inscription en mois OU par date.

en: Please choose one or more filters to proceed.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs filtres.

en: Please choose the library to clone the rules to:
fr: Sélectionner le site à partir duquel cloner les règles

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
fr: Choisissez la notice principale de la fusion. Elle sera conservée tandis que l'autre sera supprimée.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
fr: Merci de sélectionner un des onglets à gauche du formulaire.

note: %1$s:  item.barcode | html
en: Please confirm bundle contents for %s
fr: Merci de confirmer les contenus du paquet %s

en: Please confirm checkin
fr: Merci de confirmer le retour

en: Please confirm checkout
fr: Confirmer le prêt

en: Please confirm subscription deletion
fr: Merci de confirmer la suppression de l'abonnement

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
fr: Merci de confirmer que le matériel d'accompagnement est bien présent :

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
fr: Merci de confirmer que le matériel d'accompagnement est bien présent : %s

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
fr: Merci de confirmer l'encaissement de %s .

en: Please confirm that you have removed
fr: Veuillez confirmer que vous avez retiré

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
fr: Veuillez confirmer que vous avez retiré %s de la caisse enregistreuse et laissé un fond de caisse de %s.

en: Please contact your system administrator
fr: Merci de contacter votre administrateur système

en: Please correct these errors.
fr: Veuillez corriger ces erreurs.

en: Please create the database before continuing.
fr: Merci de créer la base de données avant de continuer.

en: Please define one
fr: Prière d'en créer un

en: Please edit one currency and mark it as active.
fr: Vous devez éditer une devise et l'activer

en: Please enable Javascript:
fr: Merci d'activer Javascript

en: Please enable system preference
fr: Veuillez activer les préférences système

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
fr: Merci de vérifier l'intégrité de votre fichier zip, puis réessayer.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
fr: Merci de vous assurer de charger uniquement des images GIF, JPEG, PNG, or XPM

en: Please enter a
fr: Merci de saisir un(e)

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
fr: Merci de saisir une date !

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
fr: Merci de saisir un nouveau commentaire (35 caractères max)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
fr: Entrez un nombre d'exemplaires à créer.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
fr: Veuillez entrer un nom de rapport et une note descriptive avant de partager (un minimum de 20 caractères)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
fr: Merci de saisir un terme de recherche.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
fr: Merci de saisir une URL valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
fr: Merci de saisir une date valide (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
fr: Merci de saisir une date valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
fr: Merci de saisir une adresse de courriel valide.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
fr: Merci de saisir un numéro valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
fr: Merci de saisir un numéro de téléphone valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
fr: Merci de saisir une valeur entre {0} et {1} caractères de long.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
fr: Merci de saisir une valeur entre {0} et {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
fr: Merci de saisir une valeur supérieure ou égale à {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
fr: Merci de saisir une valeur inférieure ou égale à {0}

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
fr: Merci de saisir au moins un critère de suppression!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
fr: Merci de saisir au moins {0} caractères.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
fr: Veuillez saisir une étiquette de zone et un code de sous-zone, séparés par une virgule. (Pour les zones de contrôle : ajoutez '@' comme code de sous-zone.)

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
fr: Merci de ne pas saisir plus de {0} caractères.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
fr: Veuillez saisir uniquement des chiffres. Préfixez le numéro avec + ou 00 si l'indicatif du pays est inclus.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
fr: Veuillez saisir seulement les chiffres.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
fr: Saisissez un nom pour cette nouvelle macro :

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
fr: Merci de saisir votre nouveau mot de passe à nouveau

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
fr: Merci de saisir la même valeur de nouveau.

en: Please enter your username and password
fr: Merci d'entrer vos nom d'utilisateur et mot de passe

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
fr: Veuillez renseigner l'URL avant de remplir la demande.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
fr: Merci d'arranger ce champ.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
fr: Veuillez demander à votre administrateur système de vérifier le journal d'erreurs pour plus de détails.

en: Please log in again
fr: Merci de vous reconnecter

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
fr: Habituellement vous devez vous connecter avec un compte de bibliothécaire. Pour créer un compte de bibliothécaire, créez un site, une catégorie adhérent de type «&nbsp;Bibliothécaire&nbsp;» et ajoutez un nouvel adhérent. Puis donnez les permissions nécessaires à cet adhérent, en utilisant le lien approprié sous le bouton «&nbsp;Plus&nbsp;» de la barre d'outils.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
fr: Merci de vous connecter à Koha et de réessayer. (Erreur : '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
fr: Notez que le fichier attaché est un fichier MARC, qui peut être importé dans un logiciel de gestion de bibliographie tel que EndNote, Reference Manager ou ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
fr: Merci de ne sélectionner qu'une seule durée d'inscription.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
fr: Merci de ne saisir que des lettres ou des chiffres.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
fr: Merci de ne saisir que des lettres.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
fr: Merci de choisir votre langue dans la liste suivante. Si votre langue n'est pas dans la liste, merci d'en informer votre administrateur système.

en: Please place the following items to one side
fr: Merci de mettre les exemplaires suivants de côté

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
fr: Veuillez classer les plugins 'Vouliez-vous dire' par ordre d'importance, du plus important au moins important, et cocher la case afin d'activer les plugins que vous souhaitez utiliser.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
fr: Merci de rafraîchir la page et d'essayer de nouveau.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
fr: Merci de renvoyer ce document à son site de rattachement : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
fr: Merci de renvoyer le document à : %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
fr: Merci de renvoyer ce document à %s%s%s%s%s

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
fr: Retournez aux &quot;Rapports sauvegardés&quot; et supprimez ce rapport ou essayez d'en créer un nouveau. %s

en: Please review the error log for more details.
fr: Merci de voir le log des erreurs pour plus de détails.

note: SCRIPT
en: Please select ...
fr: Merci de sélectionner...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
fr: Merci de sélectionner un %s.

note: SCRIPT
en: Please select a date and a pickup time
fr: Veuillez sélectionner une date et un horaire de retrait

en: Please select a date range to display transactions for:
fr: Veuillez sélectionner une plage de dates pour afficher les transactions :

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
fr: Sélectionnez un gestionnaire à qui attribuer les suggestions sélectionnées

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
fr: Veuillez sélectionner un modèle de modification.

note: SCRIPT
en: Please select a new owner first
fr: Merci de sélectionner d'abord un nouveau propriétaire

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
fr: Veuillez sélectionne une liste d'adhérents.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
fr: Merci de sélectionner au moins un %s à %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
fr: Sélectionner au moins un lot à exporter.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
fr: Sélectionner au moins une carte à exporter.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
fr: Veuillez sélectionner au moins un prêt à traiter

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
fr: Merci de sélectionner au moins un élément.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
fr: Sélectionner au moins un élément à exporter.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
fr: Sélectionner au moins un élément.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
fr: Veuillez sélectionner au moins une étiquette à supprimer.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
fr: Sélectionner au moins une étiquette à exporter.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
fr: Veuillez sélectionner au moins un adhérent à supprimer.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
fr: Sélectionnez au moins une notice à traiter.

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
fr: Sélectionnez au moins une suggestion

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
fr: Merci de sélectionner un contenu à supprimer.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
fr: Merci de sélectionner l'(es) image(s) à supprimer.

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
fr: Veuillez sélectionner des exemplaires ci-dessous pour les ajouter à cette transaction : %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
fr: Merci d'en choisir un %s à %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
fr: Merci d'en choisir un seul de %s à %s

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
fr: Merci de préciser un titre pour "Défaut"

en: Please specify an active currency.
fr: Merci de spécifier une devise active.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
fr: Merci de transférer cet exemplaire à : %s

en: Please try again later
fr: Merci de réessayer ultérieurement

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
fr: Merci de télécharger un fichier.

en: Please verify that it exists.
fr: Merci de vérifier qu'il existe.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
fr: Merci de vérifier que l'utilisateur Apache peut écrire dans le répertoire des plugins.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
fr: Merci de vérifier que vous utilisez soit une simple quote, soit une tabulation.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
fr: Merci de vérifier l'intégrité de votre archive zip.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
fr: Merci de vérifier l'intégrité du fichier zip et réessayez.

en: Plugin version
fr: Version du plugin

en: Plugin:
fr: Plugin :

en: Plugin:
fr: Plugin :

en: Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Plugins &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Plugins disabled
fr: Plugins désactivés

en: Plugins disabled!
fr: Plugins désactivés!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
fr: Plugins installés ({0}):

en: Point of sale
fr: Point de vente

en: Point of sale
fr: Point de vente

en: Point of sale tables
fr: Tableau des points de vente

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
fr: Transferts %s : %s

en: Polski (Polish)
fr: Polski (Polonais)

en: Popularity
fr: Popularité

en: Popularity (least to most)
fr: Popularité (moins à plus)

en: Popularity (most to least)
fr: Popularité (plus à moins)

en: Populate fields with default values from default framework
fr: Remplir les champs avec les valeurs par défaut définies dans la grille par défaut

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
fr: Génère une liste déroulante de méthodes de paiement personnalisées lors du paiement des pénalités

en: Port:
fr: Port :

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
fr: Portugu&ecirc;s (Portugais)

en: Position:
fr: Position :

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
fr: Altération possible de la notice

en: PostScript points
fr: Points PostScript

en: Postal address:
fr: Adresse postale :

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
fr: Posté le %s %s par

note: SCRIPT
en: Poster
fr: Affiche

en: Pound (#) separated text (.csv)
fr: Texte séparé par un croisillon (#) (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
fr: Propulsé par {0}

note: SCRIPT
en: Pre
fr: Préc

en: Pre-adolescent
fr: Pré-adolescent

en: Pre-fill values with profile?
fr: Pré-remplir les valeurs avec le profil ?

en: Precedence
fr: Préséance

en: Predefined notes:
fr: Notes pré-définies :

en: Prediction pattern
fr: Prévisionnel de bulletinage

en: Preference
fr: Préférences

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences and parameters
fr: Préférences et paramètres

en: Preferred language for notices:
fr: Langue préférée pour les notifications :

en: Preferred materials:
fr: Supports préférés :

note: SCRIPT
en: Preformatted
fr: Préformaté

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
fr: Plugins Premium :

en: Preschool
fr: Préscolaire

en: Preselected
fr: Présélectionné

en: Preselected:
fr: Présélectionné :

note: SCRIPT
en: Present
fr: Présent

en: Preserve existing values
fr: Conserver les valeurs existantes

en: Preset
fr: Présélectionner

note: SCRIPT
en: Prev
fr: Préc

en: Preview
fr: Prévisualisation

note: A
en: Preview MARC
fr: Aperçu Notice

en: Preview SQL
fr: Aperçu SQL

en: Preview content
fr: Aperçu

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
fr: La prévisualisation n'est pas disponible pour les lettres '%s'.

en: Preview notice template
fr: Aperçu du modèle de notification

en: Preview notice template &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Aperçu du modèle de notification &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
fr: Aperçu de : "%s"

en: Preview results:
fr: Aperçu des résultats :

en: Preview routing list
fr: Aperçu de la liste de routage

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Aperçu de la liste de routage &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
fr: Aperçu de la liste de routage pour

note: A
en: Preview this notice template
fr: Aperçu du ce modèle de notification

en: Previous
fr: Précédent

note: BUTTON
en: Previous alerts
fr: Alertes précédentes

en: Previous borrower:
fr: Emprunteur précédent :

en: Previous checkouts
fr: Prêts précédents

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
fr: Page précédente

en: Previous sessions
fr: Sessions précédentes

en: Price
fr: Prix

en: Price paid:
fr: Prix payé :

en: Price:
fr: Prix :

en: Price:
fr: Prix :

en: Primary
fr: Primaire

en: Primary acquisitions contact
fr: Référent pour les acquisitions

en: Primary acquisitions contact:
fr: Référent pour les acquisitions :

en: Primary email
fr: Courriel principal

en: Primary email:
fr: Courriel principal&nbsp;:

en: Primary phone
fr: Téléphone principal

en: Primary phone:
fr: Téléphone principal&nbsp;:

en: Primary phone:
fr: Téléphone principal :

en: Primary serials contact
fr: Référent pour les périodiques

en: Primary serials contact:
fr: Référent pour les périodiques :

en: Print
fr: Imprimer

en: Print
fr: Imprimer

en: Print account balance
fr: Imprimer le solde du compte

en: Print barcode range
fr: Imprimer la série de code à barres

en: Print barcode range
fr: Imprimer la série de code à barres

en: Print barcode range &rsaquo; Label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Imprimer une série de codes à barres &rsaquo; Créateur d'étiquettes &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Print basket group in PDF
fr: Imprimer le bordereau de commande en PDF

en: Print card number as barcode:
fr: Imprimer le numéro de carte comme un code à barres :

en: Print card number as text under barcode:
fr: Imprimer le numéro de carte comme texte sous le code à barres :

en: Print checkin slip
fr: Imprimer le ticket de retour

en: Print hold/transfer slip
fr: Imprimer le ticket de réservation / transfert

en: Print label
fr: Imprimer étiquette

en: Print list
fr: Imprimer la liste

note: %1$s:  today | html
en: Print notices for %s
fr: Imprimer les messages pour %s

en: Print overdues
fr: Imprimer les retards

en: Print patron cards
fr: Imprimer les cartes adhérents

en: Print quick slip
fr: Imprimer ticket rapide

note: A
en: Print quick slip and clear screen
fr: Imprimer un ticket rapide et effacer l’écran

en: Print range
fr: Plage d'impression

en: Print receipt
fr: Imprimer un reçu

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
fr: Imprimer un reçu pour %s

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Print receipt for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Imprimer le reçu pour %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Print slip
fr: Imprimer ticket

en: Print slip
fr: Imprimer un ticket

en: Print slip (P)
fr: Imprimer un ticket (P)

note: A
en: Print slip and clear screen
fr: Imprimer un ticket et effacer l’écran

en: Print slip and confirm (P)
fr: Imprimer un ticket et confirmer (P)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
fr: Imprimer un ticket, transférer et confirmer (P)

en: Print summary
fr: Imprimer le résumé

en: Print this label
fr: Imprimer cette étiquette

en: Print transfer slip (P)
fr: Imprimer ticket de transfert (P)

en: Print type
fr: Type d'impression

note: SCRIPT
en: Print...
fr: Imprimer...

en: Printer name
fr: Nom de l'imprimante

en: Printer name:
fr: Nom de l'imprimante :

en: Printer profile
fr: Profil d'imprimante

en: Printer profiles
fr: Profils d'imprimante

en: Priority
fr: Priorité

en: Privacy (code)
fr: Vie privée (code)

en: Privacy pref:
fr: Vie privée :

en: Private
fr: Privé

note: OPTGROUP
en: Private lists
fr: Listes privées

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
fr: Listes privées partagées avec moi

en: Problem page
fr: Page à problème

en: Problem sending the cart...
fr: Impossible d'envoyer le panier...

en: Problem sending the list...
fr: Impossible d'envoyer la liste...

en: Problems
fr: Problèmes

en: Problems found
fr: Problèmes trouvés

note: INPUT type=button
en: Process
fr: Lancer

en: Process images
fr: Traitement des images

en: Process request
fr: Demande en cours

en: Processed
fr: Traité

en: Processing
fr: En cours

en: Processing
fr: Calcul en cours

en: Processing (
fr: En cours (

en: Processing authority records
fr: Traitement des notices d'autorités

en: Processing bibliographic records
fr: Traitement des notices bibliographiques

en: Processing fee (when lost)
fr: Frais de traitement (si perdu)

en: Processing fee (when lost):
fr: Frais de traitement (si perdu) :

en: Processing multiple items
fr: Traitement des exemplaires multiples

en: Processing...
fr: En cours...

en: Professional
fr: Professionnel

en: Profile
fr: Profil

en: Profile ID
fr: Identifiant du profil

en: Profile ID:
fr: Identifiant du profil :

en: Profile MARC fields:
fr: Champs MARC du profil :

en: Profile SQL fields:
fr: Champs SQL du profil :

note: SCRIPT
en: Profile deleted
fr: Profil supprimé

en: Profile description:
fr: Description du profil :

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
fr: Le profil doit porter un nom

en: Profile name:
fr: Nom du profil :

en: Profile name:
fr: Nom du profil :

note: SCRIPT
en: Profile saved
fr: Profil sauvegardé

en: Profile settings
fr: Réglage du profil

en: Profile type:
fr: Type du profil&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
fr: Profil non attribué %s

en: Profile:
fr: Profil :

en: Profile:
fr: Profil :

en: Profiles
fr: Profils

en: Programmed texts
fr: Textes de programmes

en: Progress
fr: Avancement de la tâche&nbsp;:

en: Progress:
fr: Avancement de la tâche&nbsp;:

en: Pronouns
fr: Pronoms

en: Protect
fr: Protéger

en: Protect from deletion
fr: Protéger de la suppression

en: Protocol
fr: Protocole

en: Protocol:
fr: Protocole :

en: Provider's main configuration.
fr: Configuration principale du fournisseur.

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
fr: La pseudonymisation ne doit être activée que si la configuration 'bcrypt_settings' existe et est correctement renseignée dans le fichier de configuration de Koha.

en: Public enrollment
fr: Inscription publique

en: Public lists
fr: Listes publiques

en: Public lists
fr: Listes publiques

note: SCRIPT
en: Public lists:
fr: Listes publiques&nbsp;:

en: Public macro:
fr: Macro publique :

en: Public note
fr: Note publique

en: Public note:
fr: Note publique&nbsp;:

en: Public note:
fr: Note publique :

en: Public notes
fr: Note publique

en: Public:
fr: Public :

en: Publication date
fr: Date de publication

en: Publication date (yyyy-yyyy)
fr: Date de publication (aaaa-aaaa)

en: Publication date:
fr: Date de publication&nbsp;:

en: Publication date:
fr: Date de publication :

en: Publication details:
fr: Détails de publication :

en: Publication place:
fr: Lieu de publication :

en: Publication types of the titles (e-resource management module)
fr: Types de publication des titres (module de gestion des ressources électroniques)

en: Publication year
fr: Année de publication

en: Publication year:
fr: Année de publication&nbsp;:

en: Publication year:
fr: Année de publication&nbsp;:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
fr: Année de publication&nbsp;: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
fr: Date de publication/copyright&nbsp;: du plus récent au plus ancien

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
fr: Date de publication/copyright&nbsp;: du plus ancien au plus récent

note: SCRIPT
en: Published
fr: Publié

en: Published by
fr: Edité par

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
fr: Édité par %s

en: Published by:
fr: Publié par&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
fr: Publié par : %s %s en %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
fr: Publié le

en: Published date (text)
fr: Date de publication (texte)

en: Published on
fr: Publié le

en: Published on (text)
fr: Publié le (texte)

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Publisher location
fr: Lieu de publication

en: Publisher number:
fr: Éditeur n°&nbsp;:

en: Publisher:
fr: Éditeur:

en: Publisher:
fr: Éditeur:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
fr: Éditeur: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
fr: Éditeur : %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
fr: Traiter ces exemplaires

en: Purchase suggestions
fr: Suggestions d'achat

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Purchase suggestions for %s
fr: Suggestions d'achat de %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Purchase suggestions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Suggestions d'achat de %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Purple
fr: Violet

en: QR Code module size:
fr: Module de taille de QR code :

en: QR code:
fr: QR code :

en: QRcode
fr: QR code

en: Qty.
fr: Qté

en: Qualifier
fr: Qualificatif

en: Qualifier:
fr: Qualitatif:

en: Qualifier:
fr: Qualificatif&nbsp;:

en: Quality assurance manager
fr: Gestionnaire de l'assurance qualité

en: Quality assurance manager:
fr: Manager assurance qualité :

en: Quality assurance team
fr: Equipe de l'assurance qualité

en: Quality assurance team:
fr: Equipe assurance qualité&nbsp;:

en: Quantity
fr: Quantité

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
fr: La quantité doit être supérieure à «&nbsp;0&nbsp;»

en: Quantity ordered
fr: Quantité commandée

en: Quantity ordered:
fr: Quantité commandée&nbsp;:

en: Quantity received
fr: Quantité reçue

en: Quantity received:
fr: Quantité reçue&nbsp;:

en: Quantity:
fr: Quantité&nbsp;:

en: Query
fr: Requête

en: Queued
fr: Mis en file d'attente

note: SCRIPT
en: Queued request
fr: Requête en attente

en: Queued:
fr: Mis en file d'attente :

en: Quick add
fr: Ajout rapide

en: Quick add new patron
fr: Ajout rapide d'un nouvel adhérent

en: Quick spine label creator
fr: Création d'étiquettes - rapide

en: Quick spine label creator
fr: Création d'étiquettes - rapide

en: Quick spine label creator &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Création d'étiquettes de dos rapide &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Quotations
fr: Citations

note: SCRIPT
en: Quote
fr: Citation

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
fr: Citation n° %s supprimée avec succès.

en: Quote added successfully
fr: Citation ajoutée avec succès

en: Quote editor
fr: Éditeur de citations

en: Quote editor
fr: Éditeur de citations

en: Quote editor &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Editeur de citations &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Quote of the day
fr: Citation du jour

en: Quote updated successfully
fr: Citation mise à jour avec succès

en: Quote uploader
fr: Chargeur de citations

en: Quote uploader
fr: Chargeur de citations

en: Quote uploader &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Chargeur de citations &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Quotes
fr: Citations

en: Quotes enabled:
fr: Citations Activées&nbsp;:

en: RRP
fr: Prix public

en: RRP tax exc.
fr: Prix public HT

en: RRP tax inc.
fr: Prix public TTC

en: RT
fr: TA

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
fr: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki de 2004 à nos jours)

en: Rank
fr: Rang

en: Rank/Biblioitemnumbers
fr: Rang/Numéro de notice

en: Rank:
fr: Rang :

en: Rate
fr: Taux

en: Rate:
fr: Taux&nbsp;:

en: Raw (any):
fr: Partout :

en: Ready for pickup
fr: En attente de retrait

en: Reason
fr: Motif

en: Reason for suggestion:
fr: Raisons pour la suggestion&nbsp;:

en: Reason for transfer
fr: Motif de transfert

en: Reason:
fr: Motif&nbsp;:

en: Reason:
fr: Motif&nbsp;:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
fr: Motifs pour lesquels une réservation peut être annulée

en: Reasons why a title is not for loan
fr: Motifs pour lesquels un titre est exclu du prêt

en: Reasons why an article request might have been cancelled
fr: Motifs pour lesquels une demande d'article peut avoir été annulée

en: Reasons why an order might have been cancelled
fr: Motifs pour lesquels une commande peut être annulée

en: Recall at
fr: Rappel le

en: Recall due date interval (day)
fr: Intervalle de dates de rappel (jour)

en: Recall found (item is already waiting):
fr: Rappel trouvé (document déjà mis en attente) :

en: Recall found:
fr: Rappel trouvé :

en: Recall overdue fine amount
fr: Amende maximale pour retard de rappel

en: Recall pickup period (day)
fr: Période de retrait de rappel (jour)

en: Recall placed by:
fr: Rappel placé par :

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
fr: Rappel fait sur %s.

en: Recall print receipt &rsaquo; Circulation &rsqaquo; Koha
fr: Impression du reçu de rappel &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
fr: Exemplaires rappelés en attente de retrait

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
fr: Exemplaires rappelés dont le retour est en retard

en: Recalls
fr: Rappels

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Recalls (%s)
fr: Rappels (%s)

en: Recalls allowed (total)
fr: Rappels autorisés (total)

en: Recalls awaiting pickup
fr: Rappels en attente de retrait

en: Recalls awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Rappels en attente de retrait &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Recalls have not been enabled. Enable the
fr: Les rappels n'ont pas été activés. Activer la

en: Recalls history
fr: Historique des rappels

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Recalls history for %s
fr: Historique des rappels pour %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
fr: Les rappels listés ici sont en attente de retrait depuis plus de %s jours.

en: Recalls per record (count)
fr: Rappels par notice (nombre)

en: Recalls queue
fr: File des rappels

en: Recalls queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: File des rappels &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
fr: Rappels qui pourraient être complétés mais n'ont pas été passés en attente

en: Recalls to pull
fr: Rappels à traiter

en: Recalls to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Rappels à traiter &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
fr: Rappels en attente dans d'autres bibliothèques (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
fr: Rappels mis de côté (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  over.count | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
fr: Rappels en attente depuis plus de %s jours : %s

note: %1$s:  recalls.count | html
en: Recalls waiting: %s
fr: Rappels en attente : %s

en: Receipt history for this subscription
fr: Historique des réceptions pour cet abonnement

en: Receipt summary for
fr: Réception de colis pour

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END
en: Receipt summary for : %s %sinvoice, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Récapitulatif des reçus pour : %s %sfacture, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
fr: Réceptionner

en: Receive a new shipment
fr: Réceptionner un nouveau colis

en: Receive an order
fr: Recevoir une commande

en: Receive date
fr: Date de réception

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s [%s] %s (order #%s)
fr: Réceptionner des documents de :%s %s [%s] %s (commande n° %s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
fr: Réceptionner des documents de&nbsp;: %s %s[%s] %s (commande n°%s)

en: Receive orders and manage shipments
fr: Réceptionner les commandes et gérer les colis

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
fr: Réception de commandes de %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
fr: Réception de commandes de %s

en: Receive shipment from vendor
fr: Réceptionner un colis du fournisseur

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
fr: Réceptionner un colis du fournisseur %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Réceptionner un colis du fournisseur %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

en: Receive shipments
fr: Réceptionner des colis

en: Receive?
fr: Reçu ?

en: Received
fr: Reçu

en: Received bibliographic records
fr: Notices bibliographiques reçues

en: Received issues
fr: Fascicules reçus

en: Received issues:
fr: Fascicules reçus :

en: Received items
fr: Exemplaires reçus

en: Received on
fr: Reçu le

en: Received on (from)
fr: Reçu le (depuis)

en: Received on (to)
fr: Reçu le (jusqu'à)

en: Receives claims for late issues
fr: Reçoit les réclamations pour les fascicules en retard

en: Receives claims for late orders
fr: Reçoit les requêtes pour les commandes en retard

en: Receives orders
fr: Reçoit les commandes

en: Receives overdue notices:
fr: Recoit des notifications de retard&nbsp;:

en: Receiving items
fr: Exemplaires reçus

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
fr: Tester de nouveau les dépendances

en: Recipients:
fr: Destinataires&nbsp;:

en: Record
fr: Notice

en: Record URL
fr: url de la notice

en: Record cashup
fr: Enregistrer l'encaissement

en: Record deleted
fr: Notice supprimée

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
fr: Échec de la règle de concordance -- impossible de récupérer la règle de concordance.

en: Record matching rule:
fr: Règle de concordance&nbsp;:

en: Record matching rules
fr: Règles de concordance

en: Record matching rules
fr: Règles de concordance

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
fr: Notice non marquée comme UTF-8, peut-être altérée

en: Record numbers:
fr: Numéros de notice :

en: Record only
fr: Notice uniquement

en: Record overlay rules
fr: Règles de fusion de notices

en: Record renewal as unseen if appropriate:
fr: Enregistrer le renouvellement comme "non vu" si approprié :

note: SCRIPT
en: Record saved
fr: Notice sauvegardée

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
fr: Structure de notice erronée, ne peut être sauvegardée

en: Record title
fr: Titre de la notice

en: Record type
fr: Type de notice

en: Record type:
fr: Type de notice :

en: Record type:
fr: Type de notice :

en: Record-level item type
fr: Type de document de niveau bibliographique

en: Record-level itemtype
fr: Type de document au niveau bibliographique

en: Record:
fr: Notice :

en: Records are not indexed in Elasticsearch
fr: Les notices ne sont pas indexées dans Elasticsearch

en: Records found in the catalog
fr: Notices trouvées dans le catalogue

en: Records found in the reservoir
fr: Notices trouvées dans le réservoir

note: SCRIPT
en: Red
fr: Rouge

en: Red cells signify no transfer allowed.
fr: Les cellules en rouge signifient que le transfert n'est pas autorisé.

en: Redefine shortcuts
fr: Redéfinir les raccourcis clavier

note: SCRIPT
en: Redo
fr: Refaire

en: Referral:
fr: Renvoi&nbsp;:

en: Refine results
fr: Affiner les résultats

en: Refine results:
fr: Affiner la recherche :

en: Refine search
fr: Affiner la recherche

en: Refine your search
fr: Affiner votre recherche

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refund
fr: Remboursement

en: Refund lost item charge
fr: Rembourser les frais d'exemplaire perdu

en: Refund lost item charge (only if unpaid)
fr: Rembourser les frais d'exemplaire perdu (seulement si non payés)

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
fr: Rembourser les frais d'exemplaire perdu et établir de nouveaux frais pour retard

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
fr: Rembourser les frais d'exemplaire perdu et rétablir les frais de retard

en: Refund lost item processing charge
fr: Rembourser les frais de gestion d'exemplaire perdu

en: Refund lost item processing charge (only if unpaid)
fr: Rembourser les frais de gestion d'exemplaire perdu (seulement si non payés)

en: Refund lost item processing fee
fr: Rembourser les frais de traitement des exemplaires perdus

en: Refund lost item replacement fee
fr: Rembourser les frais de remplacement d'exemplaire perdu

en: Refund payments to patrons
fr: Rembourser des paiements aux adhérents

en: RegEx
fr: Expression régulière

en: Register description
fr: Description de la caisse

en: Register name
fr: Nom de la caisse

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
fr: S'authentifier avec l'application à deux facteurs

en: Register:
fr: Caisse :

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
fr: Caisse : %s &rArr; %s

en: Registration date
fr: Date d'inscription

en: Registration date:
fr: Date d'inscription :

en: Registration date:
fr: Date d'inscription&nbsp;:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
fr: Date d'inscription : %s

en: Regular expression:
fr: Expression régulière&nbsp;:

en: Regular print
fr: Impression normale

en: Reject
fr: Rejeter

en: Rejected
fr: Rejetée

en: Rejected tags
fr: Commentaires rejetés

note: ABBR
en: Related Term
fr: Terme associé

en: Related transaction
fr: Transaction liée

en: Relationship information
fr: Information de relation

en: Relationship:
fr: Relation:

en: Relationship:
fr: Relation&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
fr: Prêts de la famille (%s)

en: Release maintainer
fr: Responsable de version

en: Release maintainer assistant
fr: Assistant du responsable de version

en: Release maintainer mentor
fr: Mentor du responsable de version

en: Release maintainer:
fr: Release maintainer :

en: Release maintainers:
fr: Release maintainers :

en: Release manager
fr: Gestionnaire de version

en: Release manager assistant
fr: Assistant du gestionnaire de version

en: Release manager assistant:
fr: Assistant au manager de version :

en: Release manager assistants:
fr: Assistant au manager de version&nbsp;:

en: Release manager mentor
fr: Mentor du gestionnaire de version

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Religious organization
fr: Organisation religieuse

en: Remaining circulation permissions
fr: Autres permissions de circulation

note: SPAN
en: Remaining in this fund
fr: Reliquat sur ce poste budgétaire

en: Remaining permissions for managing fines and fees
fr: Permissions restantes pour la gestion des pénalités et des frais

en: Remaining system parameters permissions
fr: Autres autorisations de paramétrage

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
fr: Reliquat sur ce poste budgétaire et ses sous-postes

en: Remember for session:
fr: Mémoriser pour cette session&nbsp;:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
fr: N'oubliez pas que Memcache doit être redémarré avant Plack.

en: Remember return date for next check in
fr: Mémoriser la date pour le prochain retour

en: Reminder date
fr: Date de rappel

en: Reminder:
fr: Rappel :

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
fr: Rappel&nbsp;: cette action va supprimer toutes les autorités sélectionnées&nbsp;!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
fr: Rappel&nbsp;: cette action va supprimer toutes les notices bibliographiques sélectionnées, les abonnements rattachés, les réservations existantes et les exemplaires rattachés&nbsp;!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
fr: Rappel&nbsp;: cette action va modifier toutes les autorités sélectionnées&nbsp;!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
fr: Rappel&nbsp;: cette action va modifier toutes les notices sélectionnées&nbsp;!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
fr: Rappel&nbsp;: cette action va modifier tous les prêts sélectionnés&nbsp;!

en: Remote host
fr: Supprimer l'hôte

en: Remote host:
fr: Supprimer l'hôte&nbsp;:

en: Remote image
fr: Image distante

en: Remote image:
fr: Image distante&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
fr: Enlever

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove &quot;In demand&quot;
fr: Supprimer &quot;En demande&quot;

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
fr: Supprimer tous les IDs

en: Remove all reserves
fr: Supprimer toutes les réserves de cours

note: SCRIPT
en: Remove color
fr: Supprimer la couleur

en: Remove condition
fr: Supprimer la condition

en: Remove course reserves
fr: Supprimer des réserves de cours

en: Remove duplicates
fr: Enlever les doublons

note: A
en: Remove facet %s
fr: Supprimer la facette %s

en: Remove from bundle
fr: Retirer du paquet

en: Remove from cart
fr: Retirer du panier

en: Remove from group
fr: Retirer du groupe

en: Remove from item group
fr: Retirer du groupe d'exemplaires

en: Remove from rota
fr: Supprimer des rotations

en: Remove item from collection
fr: Enlever des exemplaires de la collection

en: Remove item from item group
fr: Retirer l'exemplaire du groupe d'exemplaires

en: Remove items not owned by selected libraries:
fr: Retirer les exemplaires que les bibliothèques sélectionnées ne possèdent pas :

en: Remove items: scan barcodes
fr: Supprimer des exemplaires : scannez les codes à barres

en: Remove library from group
fr: Retirer un site du groupe

note: SCRIPT
en: Remove link
fr: Retirer le lien

note: A
en: Remove lowest priority
fr: Supprimer la priorité la plus basse

en: Remove owner
fr: Supprimer le propriétaire

en: Remove profile
fr: Supprimer le profil

en: Remove reserves &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
fr: Suppression de réserves &rsaquo; Réserves de cours &rsaquo; Koha

en: Remove rule?
fr: Enlever cette règle ?

en: Remove selected
fr: Supprimer de la liste

en: Remove selected items
fr: Supprimer les références cochées

en: Remove selected patrons
fr: Retirer les adhérents sélectionnés

en: Remove spaces
fr: Supprimer les espaces

en: Remove substitution
fr: Supprimer le remplacement

en: Remove tag
fr: Supprimer ce tag

note: SCRIPT
en: Remove this ID
fr: Enlever cet identifiant

en: Remove this match check
fr: Supprimer ce contrôle de concordance

en: Remove this match point
fr: Supprimer ce point de concordance

en: Remove this rule
fr: Enlever cette règle

note: SCRIPT
en: Remove this slot
fr: Supprimer ce créneau

en: Remove:
fr: Supprimer :

en: Remove?
fr: Supprimer?

en: Removed
fr: Supprimé(e)

en: Renew
fr: Renouveler

en: Renew
fr: Renouveler

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
fr: Renouveler n° %s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Renouveler %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Renew a subscription
fr: Renouveler un abonnement

en: Renew all
fr: Tout renouveler

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
fr: Renouveler comme &quot;non vu&quot; si approprié :

en: Renew existing patrons
fr: Renouveler les adhérents existants

en: Renew or check in selected items
fr: Renouveler ou retourner le(s) document(s) coché(s)

en: Renew patron
fr: Renouveler l'adhérent

note: A
en: Renew selected subscriptions
fr: Renouveler les abonnements sélectionnés

en: Renew this subscription
fr: Renouveler cet abonnement

en: Renewal
fr: Renouvellement

en: Renewal date:
fr: Date de renouvellement :

en: Renewal date:
fr: Date de renouvellement&nbsp;:

note: INPUT type=text name=hard_due_date
en: Renewal due date %s
fr: Date de retour du renouvellement %s

en: Renewal due date:
fr: Date de retour du renouvellement&nbsp;:

en: Renewal of daily rental item
fr: Renouvellement d'exemplaire emprunté pour la journée

en: Renewal of rental item
fr: Renouvellement d'exemplaire emprunté

en: Renewal period
fr: Période de renouvellement

en: Renewal priorities of agreements (e-resource management module)
fr: Priorités de renouvellement des contrats (module de gestion des ressources électroniques)

en: Renewals
fr: Renouvellements

en: Renewals allowed (count)
fr: Prolongations (Nbre)

en: Renewals allowed:
fr: Renouvellements autorisés&nbsp;:

en: Renewals period:
fr: Durée des renouvellements&nbsp;:

en: Renewed
fr: Renouvelé

en: Renewed
fr: Renouvelé

en: Renewed the maximum number of times
fr: Renouvelé le nombre maximum de fois autorisées

en: Rental charge
fr: Coût du prêt

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
fr: Coût du prêt pour cet exemplaire : %s

en: Rental charge:
fr: Coût du prêt&nbsp;:

en: Rental charge:
fr: Coût du prêt&nbsp;:

en: Rental discount (%%)
fr: Remise (%%)

en: Rental fee
fr: Coût du prêt

note: INPUT type=submit
en: Reopen
fr: Réouvrir

en: Reopen an acquisitions basket
fr: Réouvrir un panier d'acquisitions

en: Reopen basket
fr: Réouvrir ce panier

en: Reopen basket group
fr: Réouvrir ce bordereau de commande

en: Reopen closed invoices
fr: Réouvrir les factures fermées

en: Reopen it
fr: Réouvrir

en: Reopen selected invoices
fr: Ré-ouvrir les factures sélectionnées

en: Reopen:
fr: Réouvrir&nbsp;:

en: Rep.price
fr: Coût de remplacement

note: SCRIPT
en: Repair
fr: Réparer

note: A
en: Repeat this tag
fr: Répéter ce champ

en: Repeatable
fr: Répétable

en: Repeatable:
fr: Répétable&nbsp;:

en: Replace
fr: Remplacer

note: SCRIPT
en: Replace all
fr: Tout remplacer

en: Replace all patron attributes
fr: Remplacer tous les attributs adhérent

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
fr: Remplacer les couvertures existantes %s

en: Replace existing record with incoming record
fr: Remplacer la notice existante par la notice entrante

en: Replace existing search filter:
fr: Remplacer le filtre de recherche existant :

en: Replace only included patron attributes
fr: Remplacer uniquement les Attributs adhérents supplémentaires rencontrés

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
fr: Remplacer les mots de passe des adhérents par ceux du fichier (les mots de passe à blanc seront ignorés)

en: Replace record via Z39.50/SRU
fr: Remplacer la notice par Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
fr: Remplacer la notice par une recherche Z39.50/SRU

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
fr: Remplacer le contenu actuel de la notice

note: SCRIPT
en: Replace with
fr: Remplacer par

en: Replacement cost:
fr: Prix de remplacement :

en: Replacement price
fr: Prix de remplacement

en: Replacement price:
fr: Prix de remplacement :

en: Replacement price:
fr: Prix de remplacement :

en: Replied
fr: Répondu

en: Reply-To:
fr: Répondre à&nbsp;:

en: Report
fr: Rapport

en: Report
fr: Rapport

en: Report ID:
fr: N° de rapport :

en: Report SQL:
fr: Rapport SQL&nbsp;:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
fr: Rapport après déplacement des commandes non reçues du budget %s (%s - %s) vers %s (%s - %s)

en: Report group:
fr: Groupe de rapports :

en: Report is public:
fr: Rapport public&nbsp;:

en: Report mistake
fr: Signaler une erreur

en: Report name
fr: Nom du rapport

en: Report name:
fr: Nom du rapport&nbsp;:

en: Report name:
fr: Nom du rapport&nbsp;:

en: Report plugins
fr: Plugins de rapport

en: Report subgroup:
fr: Sous-groupe de rapports&nbsp;:

en: Report:
fr: Rapport&nbsp;:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
fr: Rapport établi le&nbsp;: %s

en: Reports
fr: Rapports

en: Reports
fr: Rapports

en: Reports &rsaquo; Koha
fr: Rapports &rsaquo; Koha

en: Reports Dictionary
fr: Dictionnaire des rapports

en: Reports dictionary
fr: Dictionnaire des rapports

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
fr: Statistique sur les types de documents %s détenus à %s%s

en: Reports tables
fr: Tableaux de rapports

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
fr: Demande %s

en: Request ID
fr: Identifiant de la demande

en: Request article
fr: Demande d'article

en: Request article
fr: Demande d'article

en: Request article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Demande d'article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
fr: Demande d'article depuis %s

en: Request details
fr: Détails de la requête

en: Request log
fr: Journal des demandes

en: Request number:
fr: Numéro de requête&nbsp;:

en: Request specific item type:
fr: Réserver un type de document spécifique :

en: Request type:
fr: Type de requête&nbsp;:

en: Requested
fr: Demandé

en: Requested article
fr: Article demandé

en: Requested by
fr: Demandé par

note: SCRIPT
en: Requested from partners
fr: Demandé aux partenaires

en: Requested item type
fr: Type de document demandé :

en: Require strong password:
fr: Nécessite un mot de passe fort :

en: Require valid email address:
fr: Adresse de courriel valide requise&nbsp;:

en: Required
fr: Obligatoire

en: Required fields cannot be cleared
fr: Les champs obligatoires ne peuvent pas être effacés

en: Required fields:
fr: Champs obligatoires :

en: Required for staff login.
fr: Obligatoire pour se connecter à l'interface pro.

en: Required match checks
fr: Contrôle de concordance requis

note: TH
en: Required module missing
fr: Modules Perl absents

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
fr: Les modules requis doivent être installés dans la bonne version avant de poursuivre.

en: Required modules must be installed before you may continue.
fr: Les modules requis doivent être installés pour pouvoir poursuivre.

en: Required. Maximum length is 64 letters
fr: Obligatoire. 64 lettres maximum

note: I
en: Requires override of hold policy
fr: Nécessite d'outrepasser les règles de réservation

en: Research
fr: Recherche

en: Resend
fr: Renvoyer

en: Reserve
fr: Réserve

en: Reserve cancelled
fr: Réservation annulée

en: Reserve found
fr: Réservation trouvée

en: Reserves
fr: Réserves

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset filter
fr: Effacer les filtres

en: Reset mappings
fr: Réinitialiser les correspondances

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
fr: Réinitialiser votre jeton

note: SCRIPT
en: Resize
fr: Redimensionner

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resolve
fr: Résoudre

en: Resolve claim
fr: Résoudre

en: Resolve return claim
fr: Résolution de la déclaration

note: SPAN
en: Resolved claims
fr: Réclamations résolues

en: Resolved?
fr: Résolues ?

en: Responses
fr: Réponses

en: Responses enabled:
fr: Réponses activées&nbsp;:

en: Restore
fr: Restaurer

note: SCRIPT
en: Restore last draft
fr: Restaurer la dernière version

en: Restrict
fr: Suspendu

en: Restrict access to:
fr: Restreindre l'accès à :

en: Restricted
fr: Suspendu

en: Restricted status of an item
fr: Statut de suspension d'un exemplaire

en: Restricted:
fr: Suspendu&nbsp;:

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
fr: Suspension ajoutée pour cause de retard %s

note: SCRIPT
en: Restriction code is already in use
fr: Ce code de suspension est déjà utilisé

en: Restriction comment
fr: Commentaire sur une suspension

en: Restriction comment:
fr: Commentaire sur une suspension

en: Restriction expiration
fr: Expiration de la suspension

en: Restriction expiration:
fr: Expiration de la suspension :

en: Restriction overridden temporarily
fr: Suspension temporairement levée

en: Restriction overridden temporarily.
fr: Suspension temporairement levée.

en: Restriction reason
fr: Commentaire sur la suspension

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
fr: Suspensions (%s)

en: Result
fr: Réponse

en: Results
fr: Résultats

en: Results
fr: Résultats

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
fr: Réponses %s à %s %s sur %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fr: Réponses %s à %s sur %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
fr: Réponses %s à %s sur %s

en: Results for authority records
fr: Résultats pour les notices d'autorité

en: Results for tag
fr: Résultats pour le tag

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
fr: Résultats de Mana-KB

en: Results per page :
fr: Résultats par page :

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
fr: Résultats par page : %s

en: Resume
fr: Reprendre

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
fr: Reprendre toutes les réservations suspendues

en: Retail price:
fr: Prix au détail&nbsp;:

en: Retake photo
fr: Reprendre une photo

en: Retrieving renewals...
fr: Récupération des renouvellements...

en: Return
fr: Retour

en: Return claims
fr: Déclarés rendus

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
fr: Les exemplaires déclarés rendus doivent être traités depuis l'onglet Détails de la fiche adhérent

en: Return claims:
fr: Déclarés rendus :

en: Return date
fr: Rendu le

en: Return policy
fr: Politique de retour

en: Return to batch item deletion
fr: Retour à la suppression d'exemplaires par lots

en: Return to batch item modification
fr: Retour à la modification d'exemplaires par lots

en: Return to circulation and fine rules
fr: Retourner aux règles de circulation et de pénalités

en: Return to frameworks
fr: Retourner aux grilles

en: Return to holding library
fr: Renvoyer au site dépositaire

en: Return to home library
fr: Renvoyer au site de rattachement

en: Return to patron detail
fr: Retour au détail de l'adhérent

en: Return to previous page
fr: Retour à la page précédente

en: Return to request
fr: Retourner à la demande

note: A
en: Return to request details
fr: Retourner aux détails de la requête

en: Return to rota
fr: Retourner à la rotation

en: Return to rotas
fr: Retourner aux rotations

en: Return to rotating collections home
fr: Retour au menu Collections tournantes

en: Return to search
fr: Retourner à la recherche

en: Return to sets management
fr: Retourner à la gestion des Sets

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
fr: Retour au lot marc préparé %s

en: Return to the basket
fr: Retour au panier

en: Return to the basket without making a new order.
fr: Retour au panier sans enregistrer une nouvelle ligne de commande.

en: Return to the job list
fr: Retourner à la liste des tâches

en: Return to the record
fr: Retour à la notice

en: Return to tools
fr: Retour au Outils

en: Return to where you were
fr: Retour là où vous en étiez

en: Returned to patron:
fr: Rendu à l'adhérent :

en: Returns
fr: Retours

en: Reversed
fr: Annulé(e)

en: Revert In Processing status
fr: Annuler le statut en cours

en: Revert hold transfer status
fr: Annuler le statut en transfert de la réservation

note: SCRIPT
en: Revert import MARC records
fr: Annuler l'import de notices MARC

en: Revert waiting
fr: Annuler le statut en attente

en: Revert waiting status
fr: Annuler le statut en attente

en: Reverted
fr: Annulé

en: Reverting
fr: Annulation

en: Review pending modifications
fr: Réviser les modifications en attente

en: Reviewer
fr: Réviseur

en: Reviewer:
fr: Relecteur&nbsp;:

en: Reviews
fr: Commentaires

en: Revoke
fr: Révoquer

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
fr: Zone de texte enrichi. Taper ALT-0 pour afficher l'aide.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
fr: Zone de texte enrichi. Taper ALT-F9 pour afficher le menu. Taper ALT-F10 pour afficher la barre d'outils. Taper ALT-0 pour l'aide

en: Right
fr: Droite

note: SCRIPT
en: Right to left
fr: De droite à gauche

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
fr: Rijksmuseum, Amsterdam, Pays-BAs

en: Road types to be used in patron addresses
fr: Les types de voie à utiliser dans les adresses des usagers

en: Roles for users (e-resource management module)
fr: Rôles des usagers (module de gestion des ressources électroniques)

note: SCRIPT
en: Rollover at:
fr: Retour à&nbsp;:

en: Rollover:
fr: Retour&nbsp;:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
fr: Rom&acirc;n&#259; (Roumain)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
fr: Répertoire racine des téléversements non défini

en: Rota
fr: Rotation

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
fr: Description de la rotation

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
fr: Nom de la rotation

en: Rota status
fr: Statut de rotation

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
fr: Rotation dans le sens horaire

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
fr: Rotation dans le sens anti-horaire

en: Rotating collection
fr: Collections tournantes

en: Rotating collections
fr: Collections tournantes

en: Rotating collections
fr: Collections tournantes

en: Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Collections tournantes &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Routing
fr: Liste de routage

en: Routing
fr: Routage

en: Routing list
fr: Liste de routage

en: Routing lists
fr: Listes de routage

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Prévisualisation de la notification de routage &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Routing:
fr: Routage&nbsp;:

en: Row
fr: Ligne

note: SCRIPT
en: Row group
fr: Groupe de lignes

note: SCRIPT
en: Row properties
fr: Propriétés de la ligne

note: SCRIPT
en: Row type
fr: Type de ligne

note: SCRIPT
en: Row {0}
fr: Ligne {0}

note: SCRIPT
en: Rows
fr: Lignes

en: Rule
fr: Règle

en: Rule
fr: Règle

en: Rule operator
fr: Opérateur

en: Rules
fr: Règles

en: Rules for automatic item modifications by age
fr: Règles pour la modification automatique d'exemplaires par ancienneté

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
fr: Règles de retard : %s%s%s site par défaut %s

en: Run
fr: Exécuter

en: Run
fr: Exécuter

note: BUTTON
en: Run and edit macros
fr: Lancer et modifier des macros

en: Run macro
fr: Exécuter une macro

en: Run report
fr: Exécuter le rapport

en: Run report
fr: Exécuter le rapport

en: Run reports
fr: Exécuter le rapport

note: INPUT type=submit
en: Run the report
fr: Exécuter le rapport

en: Run tool
fr: Lancer l'outil

en: Running
fr: en cours d'exécution

en: Runtime parameter options
fr: Options du paramètre d'exécution

en: SAN-Ouest Provence
fr: SAN Ouest-Provence

en: SAN-Ouest Provence, France
fr: SAN Ouest-Provence, France

en: SAN:
fr: SAN&nbsp;:

en: SI Centimeters
fr: Centimètres SI

en: SI Millimeters
fr: Millimètres SI

en: SIP media type:
fr: Type de support SIP :

en: SMS alert number
fr: Numéro d'alerte SMS&nbsp;:

en: SMS cellular providers
fr: Fournisseurs de SMS

en: SMS cellular providers
fr: Fournisseurs de SMS

en: SMS cellular providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Fournisseurs de SMS &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: SMS number:
fr: Numéro SMS&nbsp;:

en: SMS provider
fr: Fournisseur SMS

en: SMS provider:
fr: Fournisseur SMS :

en: SMTP server
fr: Serveur SMTP

en: SMTP server:
fr: Serveur SMTP :

en: SMTP servers
fr: Serveurs SMTP

en: SMTP servers
fr: Serveurs SMTP

en: SQL:
fr: SQL&nbsp;:

en: SQL:
fr: SQL :

en: SRU Search fields mapping:
fr: Mappage des champs de rechercheSRU&nbsp;:

en: SRU search fields mapping for authorities &rsaquo; Koha
fr: Correspondance des champs de recherche SRU pour les autorités &rsaquo; Koha

en: SRU search fields mapping for bibliographic records &rsaquo; Koha
fr: Correspondance des champs de recherche SRU pour les notices bibliographiques &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
fr: Transaction %s

en: Salutation
fr: Civilité

en: Same week day
fr: Même jour de la semaine

en: Satisfied
fr: Satisfait

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
fr: Samedi

note: SCRIPT
en: Saturdays
fr: Samedis

note: INPUT type=submit
en: Save
fr: Enregistrer

en: Save
fr: Enregistrer

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
fr: Sauvegarder (si le plugin de sauvegarde est activé)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
fr: Sauvegarder toutes les Préférences %s

en: Save and continue editing
fr: Enregistrer et poursuivre la modification

en: Save and edit items
fr: Enregistrer et ajouter des exemplaires

en: Save and pay
fr: Sauvegarder et payer

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
fr: Enregistrer et voir un aperçu du bordereau de routage

en: Save and view record
fr: Enregistrer et voir la notice

en: Save anyway
fr: Sauvegarder quand même

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
fr: Sauvegarder comme fichier MARC (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
fr: Sauvegarder comme fichier MARCXML (.xml)

en: Save as new pattern
fr: Enregistrer comme un nouveau modèle

en: Save as new search filter:
fr: Enregistrer comme un nouveau filtre de recherche :

en: Save as new template
fr: Enregistrer comme nouveau modèle

note: INPUT type=button name=save_as_template
en: Save as template
fr: Enregistrer comme modèle

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
fr: Sauvegarder la configuration

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
fr: Enregistrer la notice actuelle (Ctrl-S)

en: Save description
fr: Enregistrer la description

en: Save filter
fr: Enregistrer le filtre

en: Save profile
fr: Enregistrer le profil

en: Save quotes
fr: Citations nregistrées

en: Save record
fr: Enregistrer la notice

en: Save record (cannot be remapped)
fr: Enregistrer la notice (ne peut pas être refait)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
fr: Enregistrer le rapport

en: Save search as filter
fr: Enregistrer la recherche comme filtre

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
fr: Enregistrer les raccourcis clavier

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
fr: Enregistrer abonnement

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
fr: Enregistrer l'historique d'abonnement

en: Save template
fr: Enregistrer le modèle

note: SCRIPT
en: Save to catalog
fr: Enregistrer dans le catalogue

en: Save your custom report
fr: Enregistrer votre rapport personnalisé

note: %1$s:  query_desc | html %2$s:  limit_desc | html
en: Save: '%s' with limits '%s' as filter
fr: Enregistrer : '%s' avec les limites '%s' comme filtre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
fr: Enregistré

en: Saved check-in date:
fr: Date de retour sauvegardée :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved filter:
fr: Filtre enregistré :

en: Saved report results
fr: Résultat de l'enregistrement du rapport

en: Saved reports
fr: Rapports sauvegardés

en: Saved reports
fr: Rapports sauvegardés

en: Saved reports - SQL
fr: Rapports sauvegardés - SQL

en: Saved results
fr: Résultats sauvegardés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
fr: Enregistrement en cours...

en: Scale height (relative to card):
fr: Hauteur de référence (concerne la carte)&nbsp;:

en: Scale width (relative to card):
fr: Largeur de référence (concerne la carte)&nbsp;:

en: Scan
fr: Scanner

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to check in
fr: Scannez un code à barres pour faire le retour

note: INPUT type=text name=barcode
en: Scan a barcode to renew
fr: Scannez un code à barres pour renouveler

en: Scan a patron barcode to start.
fr: Scannez un code à barres pour commencer.

en: Scan all barcodes of items found in the items bundle. If any items are missing, they will be marked as lost
fr: Scanner tous les codes à barres des exemplaires trouvés dans le paquet. Les exemplaires manquants seront signalés comme perdus

en: Scan index:
fr: Parcourir l'index&nbsp;:

en: Scan indexes:
fr: Parcourir les index&nbsp;:

en: Schedule
fr: Planifier

en: Schedule
fr: Planifier

en: Schedule pickup
fr: Programmer un retrait

en: Schedule tasks to run
fr: Planification de tâches à exécuter

en: Schedule tasks to run
fr: Planification de tâches à exécuter

en: Scheduled for automatic renewal
fr: Programmé pour un renouvellement automatique

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
fr: Programmé pour un renouvellement automatique et ne peut plus être renouvelé.

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
fr: A été programmé pour un renouvellement automatique et ne peut pas être renouvelé car l'adhérent a trop de frais à recouvrer

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
fr: Programmé pour un renouvellement automatique et ne peut être renouvelé car le compte de l'adhérent a expiré

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
fr: Cet exemplaire est programmé pour un renouvellement automatique et ne peut pas encore être renouvelé

en: School
fr: École

note: SCRIPT
en: Scope
fr: Champ d'application

en: Score:
fr: Score&nbsp;:

en: Screen
fr: Écran

note: INPUT type=submit
en: Search
fr: Rechercher

note: INPUT type=text
en: Search %s
fr: Rechercher %s

note: %1$s:  IF ( query_desc ) %2$s:  query_desc | html %3$s:  END %4$s:  IF ( limit_desc ) %5$s:  limit_desc | html %6$s:  END
en: Search %s for '%s'%s %s &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
fr: Recherche %s de '%s'%s %s &nbsp;limitée à :&nbsp;'%s'%s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
fr: Rechercher un ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
fr: Rechercher les serveurs Z39.50/SRU

en: Search a patron
fr: Rechercher un adhérent

note: A
en: Search agreements
fr: Recherche de contrats

en: Search all headings
fr: Rechercher toutes les Vedettes

en: Search all headings:
fr: Rechercher toutes les vedettes&nbsp;

note: INPUT type=text name=value
en: Search any authority field
fr: Rechercher dans toute l'autorité

note: INPUT type=text name=value
en: Search any heading
fr: Rechercher n'importe quelle vedette

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
fr: Rechercher par nom et/ou description du contrat :

en: Search by keyword:
fr: Rechercher par mot-clé :

note: INPUT type=text name=description
en: Search by patron category name
fr: Rechercher par nom de catégorie d'adhérent

en: Search call number:
fr: Recherche par cote&nbsp;:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
fr: Recherche une cote

note: A
en: Search catalog
fr: Recherche catalogue

en: Search category
fr: Recherche par catégorie

en: Search category:
fr: Recherche par catégorie :

en: Search cities
fr: Recherche commune

note: INPUT type=text
en: Search claim count
fr: Recherche de compte de réclamation

note: INPUT type=text
en: Search claim date
fr: Recherche sur la date de réclamation

en: Search contracts
fr: Rechercher des contrats

en: Search currencies
fr: Recherche devises

en: Search desks
fr: Recherche banques

en: Search engine
fr: Moteur de recherche

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fr: Configuration du moteur de recherche (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
fr: Configuration du moteur de recherche (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Configuration du moteur de recherche (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Search entire MARC record
fr: Chercher dans la notice entière

en: Search entire record
fr: Chercher dans la notice entière

en: Search entire record:
fr: Chercher dans la notice entière&nbsp;:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search existing notices
fr: Rechercher des notifications existantes

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
fr: Rechercher une date d'expiration

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
fr: Votre session a pris fin, merci de vous reconnecter

en: Search field
fr: Champ de recherche

en: Search field:
fr: Champ de recherche :

en: Search fields
fr: Champs de recherche

en: Search filters
fr: Filtres de recherche

en: Search filters
fr: Filtres de recherche

en: Search filters &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Filtres de recherche &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Search for
fr: Recherche de

en: Search for a vendor
fr: Recherche d'un fournisseur

en: Search for a vendor to transfer from
fr: Recherche d'un fournisseur à partir duquel faire le transfert

en: Search for a vendor to transfer to
fr: Recherche d'un fournisseur à qui faire le transfert

note: A
en: Search for another patron
fr: Faire une recherche pour un autre adhérent

en: Search for another record
fr: Faire une nouvelle recherche

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
fr: Rechercher les exemplaires %s à ajouter au lot %s %s

en: Search for new owner:
fr: Faire une recherche pour un nouveau propriétaire :

en: Search for patron
fr: Rechercher un adhérent

en: Search for patrons
fr: Rechercher un adhérent

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
fr: Rechercher des plugins

en: Search for record
fr: Chercher une notice

en: Search for tag:
fr: Rechercher le champ&nbsp;:

en: Search for vendor
fr: Rechercher un fournisseur

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
fr: Rechercher un fournisseur %s &rsaquo; Koha

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Rechercher un fournisseur &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Search funds
fr: Rechercher des postes budgétaires

en: Search history
fr: Historique de recherche

en: Search history
fr: Historique de recherche

en: Search history &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: Historique de recherche &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
fr: Recherchez dans le calendrier le jour que vous voulez définir comme fermé.

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Search index:
fr: Recherche index&nbsp;:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
fr: Rechercher un n° de publication

note: INPUT type=text
en: Search library
fr: Recherche un site

note: INPUT type=text
en: Search location
fr: Recherche d'emplacement

en: Search main heading
fr: Recherche vedette

en: Search main heading ($a only)
fr: Recherche vedette principale ($a seulement)

en: Search main heading ($a only):
fr: Recherche vedette principale ($a seulement) :

en: Search main heading:
fr: Recherche de vedette principale&nbsp;:

note: INPUT type=text
en: Search notes
fr: Rechercher des notes

en: Search notices
fr: Recherche des notifications

en: Search on
fr: Rechercher

note: I
en: Search on %s
fr: Rechercher sur %s

en: Search on Mana
fr: Rechercher dans Mana-KB

en: Search options
fr: Options de recherche

en: Search orders
fr: Recherche de commandes

note: A
en: Search packages
fr: Rechercher des lots

en: Search partners
fr: Rechercher des partenaires

en: Search patron categories
fr: Chercher catégories d'adhérent

en: Search patrons
fr: Recherche adhérents

en: Search patrons
fr: Recherche d'adhérents

en: Search patrons or clubs
fr: Recherche d'adhérents ou de clubs

en: Search patrons or clubs
fr: Recherche d'adhérents ou de clubs

note: INPUT type=text
en: Search publication date
fr: Rechercher une date de publication

en: Search reports by keyword:
fr: Rechercher des rapports par mot-clé :

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Search results &rsaquo; Barcodes and labels &rsaquo; Koha
fr: Résultats de la recherche &rsaquo; Codes à barres et Étiquettes &rsaquo; Koha

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Résultats de la recherche &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
fr: Résultats de %s à %s sur %s

note: NAV
en: Search results navigation
fr: Navigation dans les résultats de la recherche

en: Search selected partners
fr: Rechercher des partenaires sélectionnés

note: INPUT type=text
en: Search since
fr: Rechercher depuis

note: INPUT type=text
en: Search status
fr: Statut de recherche

en: Search string matches:
fr: Recherche correspondances de chaîne :

en: Search subscriptions
fr: Recherche abonnements

en: Search subscriptions:
fr: Recherche abonnements&nbsp;:

en: Search suggestions
fr: Recherche suggestions

en: Search system preferences
fr: Préférences système

en: Search targets
fr: Cibles de recherche

en: Search term:
fr: Terme de recherche&nbsp;:

note: INPUT type=text name=q
en: Search the catalog and the reservoir
fr: Rechercher dans le catalogue et le réservoir

note: INPUT type=text
en: Search title
fr: Recherche par titre

note: A
en: Search titles
fr: Rechercher par titre

en: Search to hold
fr: Rechercher pour réserver

en: Search to hold
fr: Rechercher pour réserver

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Search type:
fr: Type de recherche&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
fr: Recherche indisponible

en: Search uploads by category
fr: Recherche de téléchargements par catégorie

en: Search uploads by name or hashvalue
fr: Rechercher les téléchargements par nom ou par empreinte numérique

en: Search using filter
fr: Rechercher en utilisant un filtre

en: Search value:
fr: Terme de recherche&nbsp;:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
fr: Rechercher un fournisseur

note: INPUT type=text name=supplier
en: Search vendors
fr: Rechercher un fournisseur

en: Search was:
fr: Votre recherche était :

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
fr: La recherche va améliorer la pertinence des champs de recherche dont le poids est paramétré

en: Search within results
fr: Rechercher parmi les résultats

en: Search:
fr: Rechercher&nbsp;:

en: Searchable
fr: Interrogeable

en: Searchable:
fr: Interrogeable&nbsp;:

en: Searched by default.
fr: Recherché par défaut.

note: A
en: Searching
fr: Recherche

note: SCRIPT
en: Season
fr: Saison

note: SCRIPT
en: Second
fr: Deuxième retard

en: Second indicator default value:
fr: Valeur par défaut du second indicateur :

en: Secondary email
fr: Courriel secondaire

en: Secondary email:
fr: Courriel secondaire&nbsp;:

en: Secondary email:
fr: Courriel secondaire :

en: Secondary phone
fr: Téléphone secondaire

en: Secondary phone:
fr: Téléphone secondaire&nbsp;:

en: Secondary phone:
fr: Téléphone secondaire&nbsp;:

en: Seconds (default)
fr: Secondes (par défaut)

en: Secret:
fr: Code secret :

en: Section
fr: Section de cours

en: Section:
fr: Section de cours&nbsp;:

en: See
fr: Voir

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
fr: Voir %s

en: See also:
fr: Voir aussi :

en: See any subscription attached to this biblio
fr: Voir les abonnements attachés à ce titre

en: See highlighted items below
fr: Voir ci-dessous les éléments surlignés

en: See online help for advanced options
fr: Voir l'aide en ligne pour les options avancées

en: See your public page:
fr: Voir votre page publique&nbsp;:

en: Seen
fr: Vu

en: Sefton Council, United Kingdom
fr: Sefton Council, Royaume-Uni

note: INPUT type=submit
en: Select
fr: Sélectionner

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fr: Sélectionner "Tous les sites" si ce type d'attribut doit être affiché tout le temps. Sinon, sélectionner les sites que vous voulez associer avec cette valeur.

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
fr: Sélectionner 'Tous les sites' si toutes les bibliothèques peuvent utiliser ce type de document. Sinon, choisissez les sites spécifiques qui utilisent ce type de document.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fr: Sélectionner «&nbsp;Tous les sites&nbsp;» si cette valeur autorisée doit être affichée tout le temps. Sinon choisissez les sites que vous voulez associer à cette valeur.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
fr: Sélectionner 'Tous les sites' si ce type de crédit doit être affiché pour tous les sites. Sinon choisissez les sites que vous voulez associer à ce type de débit.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
fr: Sélectionner «&nbsp;Tous les sites&nbsp;» si ce type de débit doit être affiché pour tous les sites. Sinon choisissez les sites que vous voulez associer à ce type de débit.

en: Select CSV profile:
fr: Choisir un profil CSV&nbsp;:

en: Select MARC framework:
fr: Sélectionner la grille MARC :

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
fr: Sélectionner un fichier à télécharger dans le réservoir. Il sera analysé et chaque notice valide sera téléchargée pour pouvoir être ensuite importée dans le catalogue.

en: Select a budget
fr: Sélectionnez un poste budgétaire

en: Select a built-in sound:
fr: Sélectionner une alerte :

en: Select a category type
fr: Sélectionnez un type de catégorie

en: Select a chooser
fr: Choisissez un sélectionneur

en: Select a collection:
fr: Sélectionnez une collection :

en: Select a day
fr: Sélectionnez un jour

en: Select a deliverer
fr: Sélectionnez un livreur

en: Select a department
fr: Sélectionnez un département

en: Select a file to import into the borrowers table
fr: Sélectionner un fichier à importer dans la table des adhérents

en: Select a frequency
fr: Sélectionnez une périodicité

en: Select a fund
fr: Sélectionner un poste budgétaire

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
fr: Sélectionner un poste budgétaire (renseignera les commandes/exemplaires si défini)

en: Select a fund (will use default if set)
fr: Sélectionner un poste budgétaire (utilisera celui par défaut si défini)

en: Select a language:
fr: Sélectionnez une langue&nbsp;:

en: Select a layout for back side:
fr: Sélectionnez un modèle pour la face arrière&nbsp;:

en: Select a layout to be applied:
fr: Sélectionnez un format à appliquer&nbsp;:

en: Select a library :
fr: Sélection d'un site :

en: Select a library :
fr: Sélection d'un site :

en: Select a library:
fr: Sélection d'un site :

en: Select a library:
fr: Sélection d'un site :

en: Select a list
fr: Sélectionner une liste

en: Select a list of records
fr: Sélectionner une liste de notices

en: Select a table:
fr: Sélectionnez une table :

en: Select a template
fr: Sélectionner un modèle

en: Select a template to be applied:
fr: Sélectionnez un modèle à appliquer&nbsp;:

en: Select a time
fr: Sélectionnez un horaire

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select all visible rows
fr: Sélectionnez toutes les lignes visibles

en: Select an authority framework
fr: Sélectionner une grille d'autorité

en: Select an existing list
fr: Sélectionner une liste existante

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
fr: Sélectionner un fichier image ou un fichier ZIP à télécharger.L'outil acceptera des images en GIF, JPEG, PNG, or XPM

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
fr: Sélectionner un fichier image ou un fichier ZIP à télécharger. L'outil acceptera des images aux formats GIF, JPEG, PNG, ou XPM.

en: Select an item type:
fr: Sélectionnez un type de document :

en: Select day:
fr: Sélectionnez un jour&nbsp;:

en: Select download format:
fr: Sélectionner un format de téléchargement&nbsp;:

en: Select files:
fr: Sélectionnez les fichiers&nbsp;:

en: Select item:
fr: Sélectionner un exemplaires&nbsp;:

en: Select items to move to this rota:
fr: Sélectionner les exemplaires à déplacer dans cette rotation&nbsp;:

en: Select local databases
fr: Sélectionnez des bases de données locales

en: Select manager
fr: Sélectionner un gestionnaire

en: Select month:
fr: Sélectionnez un mois&nbsp;:

en: Select none
fr: Ne rien sélectionner

en: Select none to see all libraries
fr: Choisissez aucun pour voir tous les sites

en: Select note
fr: Sélectionnez une notification

en: Select notice:
fr: Sélectionnez une notification&nbsp;:

en: Select one or more images to delete.
fr: Sélectionnez une ou plusieurs images à supprimer.

en: Select ordering library account:
fr: Sélectionner le compte du site qui commande&nbsp;:

en: Select owner
fr: Sélectionnez un propriétaire

en: Select partner libraries:
fr: Sélectionnez des bibliothèques partenaires&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Select patron
fr: Sélectionner un adhérent

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
fr: Choisir un adhérent à conserver. Les données sur les fiches des autres adhérents seront transférées sur celle-ci et les autres fiches supprimées.

en: Select planning type:
fr: Sélectionnez le type de planification:

en: Select records to export
fr: Sélectionnez les notices à exporter

en: Select remote databases
fr: Sélectionnez les bases de données distantes

en: Select searches to:
fr: Sélectionner des recherches à&nbsp;:

en: Select table:
fr: Sélectionner la table&nbsp;:

en: Select the biblionumber to attach the item to
fr: Sélectionnez le numéro de notice à laquelle rattacher l'exemplaire

en: Select the biblionumber to link the item to
fr: Sélectionnez le numéro de notice à laquelle rattacher l'exemplaire

en: Select the file to import:
fr: Fichier à importer&nbsp;:

en: Select the file to upload:
fr: Sélectionnez le fichier à importer&nbsp;:

en: Select the host record to link
fr: Sélectionnez la notice hôte à laquelle lier

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
fr: Sélectionnez la notice hôte à laquelle lier '%s'

en: Select the library account submitting the EDI order
fr: Choisir le compte de la bibliothèque soumettant la commande EDI

en: Select to display or not:
fr: Choisir d'afficher ou non:

en: Select to import
fr: Sélectionner pour importer

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Sélectionner un fournisseur &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Select visible rows
fr: Sélectionnez les lignes visibles

en: Select which authorized value category the user will choose from.
fr: Sélectionner la catégorie de valeurs autorisées dans laquelle l'utilisateur choisira.

en: Select without holds
fr: Sélectionnez sans réservation

en: Select without items
fr: Sélectionnez sans exemplaire

en: Select without subscriptions
fr: Sélectionnez sans abonnement

en: Select your MARC flavor
fr: Sélectionnez votre format MARC

note: SCRIPT
en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
fr: Les champs sélectionnés seront repris de la notice d'adhérent d'origine lors de l'écrasement de l'adhérent.

en: Selected items :
fr: Sélectionnez les exemplaires&nbsp;:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
fr: Sélectionner une notification permettra aux adhérents de s'inscrire aux notifications de réception d'un nouveau fascicule.

en: Selecting default settings
fr: Sélectionnez les paramètres par défaut

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
fr: Sélectionner cette option écrasera les actuels propriétaires des postes budgétaires, s'il y en a

note: SCRIPT
en: Selection
fr: Sélection

en: Selector
fr: Sélecteur

en: Selector:
fr: Sélecteur&nbsp;:

en: Self check modules
fr: Modules prêt en libre-service

en: Semi-colon (;)
fr: Point virgule (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
fr: Texte séparé par un point-virgule (.csv)

en: Send
fr: Envoyer

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
fr: Envoyer la commande EDI

en: Send email
fr: Envoyer un courriel

en: Send email to new patrons
fr: Envoyer un mail aux nouveaux adhérents

en: Send list
fr: Envoyer la liste

en: Send notice to patron
fr: Envoyer un message à l'adhérent

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
fr: Envoyer la notification

en: Send password reset
fr: Envoyer une réinitialisation de mot de passe

en: Send the code by email
fr: Envoyer le code par courriel

en: Send to
fr: Envoyer à

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
fr: Envoyer à Mana-KB

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
fr: Envoyer les exemplaires visibles vers la suppression d'exemplaires par lots

note: A
en: Send visible items to batch item modification
fr: Envoyer les exemplaires visibles vers la modification d'exemplaires par lots

note: A
en: Send visible records to a list
fr: Envoyer les notices visibles vers une liste

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
fr: Envoyer les notices visibles vers la suppression de notices par lots

note: A
en: Send visible records to batch record modification
fr: Envoyer les notices visibles vers la modification de notices par lots

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
fr: Envoyer les résultats visibles vers la modification d'adhérents par lots

en: Send welcome email
fr: Envoyer un mail de bienvenue

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
fr: Envoyer à %s

en: Sending your cart
fr: Envoyer votre panier

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
fr: Envoyer votre panier &rsaquo; %s%s%sKoha en ligne%s catalogue

en: Sending your list
fr: Envoyer votre liste

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
fr: Envoyer votre liste &rsaquo; Listes &rsaquo; Koha

en: Sent
fr: Envoyé

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
fr: Notifications envoyées pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
fr: Notifications envoyées pour %s

en: Sent to
fr: Envoyé à

en: Separate keys using a hyphen "-"
fr: Séparer les raccourcis à l’aide d’un trait d’union '-'

en: Separate multiple filenames by commas.
fr: Séparez les noms de champs multiples par des virgules.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
fr: Séparez les options par des virgules. Exemple&nbsp;: sru=get,sru_version=1.1. Voir aussi http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
fr: Septembre

en: Serial
fr: Périodique

en: Serial claim
fr: Réclamations de périodiques

en: Serial collection
fr: État de collection

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
fr: État de collection n° %s

en: Serial collection information for
fr: État de collection pour

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: État de collection pour %s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

en: Serial edition
fr: État de collection

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Etat de collection %s &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
fr: Enumération du périodique

en: Serial enumeration / chronology
fr: Enumération/chronologie du périodique

en: Serial enumeration:
fr: Enumération du périodique :

en: Serial number:
fr: Numéro du périodique&nbsp;:

en: Serial receipt creates an item record.
fr: Le bulletinage crée des exemplaires.

en: Serial receipt does not create an item record.
fr: Le bulletinage ne crée pas d'exemplaires.

en: Serial receive
fr: Bulletiner

en: Serial subscription: search for vendor
fr: Abonnement&nbsp;: recherche fournisseur

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
fr: Périodique&nbsp;: %s

en: Serials
fr: Périodiques

en: Serials
fr: Périodiques

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
fr: Périodiques %s &rsaquo; Koha

en: Serials (new issue)
fr: Périodiques (nouveau numéro)

en: Serials planning
fr: Prévisionnel des périodiques

en: Serials receiving
fr: Réception des périodiques

en: Serials statistics wizard
fr: Assistant statistiques sur les périodiques

en: Serials subscription renew
fr: Renouvellement des abonnements de périodiques

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
fr: Renouvellement d'abonnement de périodiques #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
fr: Renouvellement des abonnements aux périodiques &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
fr: Abonnements périodiques

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
fr: Abonnements de périodiques (%s trouvé)

en: Serials subscriptions search
fr: Recherche des abonnements de périodiques

en: Serials subscriptions stats
fr: Statistiques d'abonnements de périodique

en: Serials subscriptions stats &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
fr: Statistiques d'abonnements de périodique &rsaquo; Rapports &rsaquo; Koha

en: Serials tables
fr: Tableaux des périodiques

en: Series
fr: Collection

en: Series title
fr: Titre de collection

en: Series:
fr: Collection&nbsp;:

en: Server
fr: Serveur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
fr: Serveur '%s' supprimé avec succès.

en: Server added successfully.
fr: Serveur ajouté avec succès.

en: Server information
fr: Information serveur

en: Server name:
fr: Nom du serveur&nbsp;:

en: Server updated successfully.
fr: Serveur mis à jour avec succès.

en: Servers:
fr: Serveurs&nbsp;:

en: Session timed out, please log in again
fr: Votre session a pris fin, reconnectez-vous SVP

en: Session timed out.
fr: La session a pris fin.

en: Set all funds to zero
fr: Remettre tous les postes budgétaires à zéro

en: Set back to
fr: Retourner à

en: Set back to:
fr: Retourner à :

en: Set basket group
fr: Définir un bordereau

en: Set by
fr: Défini par

en: Set cash register
fr: Paramétrer une caisse enregistreuse

en: Set desk
fr: Choisir une banque

en: Set desk and cash register
fr: Choisir une banque et une caisse enregistreuse

en: Set due date to expiry:
fr: Fixer la date de retour à l'expiration&nbsp;:

note: IMG
en: Set geolocation
fr: Définir la géolocalisation

note: IMG
en: Set geolocation for %s
fr: Définir la géolocalisation pour %s

en: Set inventory date to:
fr: Fixer la date d'inventaire à :

en: Set item group
fr: Définir un groupe d'exemplaires

en: Set item group for items
fr: Définir le groupe d'exemplaires pour les exemplaires

en: Set library
fr: Choisir un site

en: Set library &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Choisir un site &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Set library and cash register
fr: Choisir un site et une caisse enregistreuse

en: Set library and desk
fr: Choisir un site et une banque

en: Set library and desk &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Choisir un site et une banque &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Set library checkin and transfer policy
fr: Définir les règles de retour et de transfert du site

en: Set library checkin and transfer policy
fr: Définir les règles de transfert et de retour du site

en: Set library, desk and register
fr: Choisir un site, une banque et une caisse

note: A
en: Set lowest priority
fr: Définir la priorité la plus basse

en: Set notice/status triggers for overdue items
fr: Paramétrage des relances pour les documents en retard

en: Set notice/status triggers for overdue items
fr: Paramétrage des relances pour les documents en retard

en: Set permissions
fr: Définir les permissions

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
fr: Définir les permissions pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Set permissions for %s
fr: Définir les permissions pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Définir les permissions pour %s &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Set request as pending
fr: Définir la demande comme étant en attente

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
fr: Définir l'état

en: Set the date received to today?
fr: Mettre la date de réception à aujourd'hui ?

en: Set to 'yes' to show this library as a search option and on the Libraries page in the OPAC.
fr: Sélectionner 'oui' pour que ce site soit une option de recherche et apparaisse sur la page Bibliothèques de l'OPAC.

en: Set to patron
fr: Attribuer à l'adhérent

en: Set up database
fr: Configurer la base de données

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
fr: Configurer certaines des dépendances de base de Koha

en: Set user permissions
fr: Définir les permissions

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
fr: Définir une disposition de clavier

en: Setting a value here will prevent patron from circulating materials and placing holds on the OPAC
fr: Définir une valeur ici empêchera un adhérent de faire circuler des documents et de placer des réservations à l'OPAC

en: Settings
fr: Paramétrages

en: Settings
fr: Paramétrages

en: Share
fr: Partager

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
fr: Partager %s avec Mana-KB

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
fr: Partager les statistiques anonymes d'usages avec la communauté Koha ?

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
fr: Partager du contenu (abonnements, rapports) avec la communauté Koha

en: Share content with Mana KB
fr: Partager du contenu avec Mana-KB

en: Share content with Mana KB
fr: Partager du contenu avec Mana KB

en: Share content with Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Partager du contenu avec Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Share content with Mana KB?
fr: Partager du contenu avec Mana-KB ?

en: Share content with the Koha community using Mana KB
fr: Partagez du contenu avec la communauté Koha utilisant Mana-KB

en: Share my Koha usage statistics:
fr: Partager les statistiques d'utilisation&nbsp;:

en: Share template
fr: Partager le modèle

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
fr: Partagez l'abonnement avec d'autres bibliothèques. Votre adresse mail sera associée à votre partage.

en: Share usage statistics
fr: Partager vos statistiques d'utilisation

en: Share with Mana
fr: Partagez avec Mana-KB

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
fr: Partager les statistiques d'utilisation de votre installation Koha avec la communauté Koha

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
fr: Partagez votre rapport avec Mana-KB

en: Share your usage statistics
fr: Partager vos statistiques d'utilisation

en: Shared
fr: Partagée

note: OPTGROUP
en: Shared templates
fr: Modèles partagés

en: Shared:
fr: Partagée :

en: Sharp (#)
fr: Dièse (#)

note: SCRIPT
en: Sharpen
fr: Augmenter le contraste

en: Shelving control number
fr: Numéro de contrôle topographique

en: Shelving location
fr: Localisation

en: Shelving location (code)
fr: Localisation (code)

en: Shelving location (items.location) is:
fr: La localisation (items.location) est :

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
fr: Localisation (apparaît en général en ajout ou modification d'un exemplaire). LOC correspond au champ items.location dans la base de données de Koha.

en: Shelving location selected:
fr: Localisation sélectionnée :

en: Shelving location:
fr: Localisation :

en: Shelving location:
fr: Localisation :

en: Shibboleth login failed
fr: Échec de l'authentification shibboleth

en: Shift is "Shift"
fr: Majuscule est 'Majuscule'

en: Shipment cost
fr: Frais de ports

en: Shipment cost:
fr: Frais de port&nbsp;:

en: Shipment date
fr: Date d'expédition

en: Shipment date reverse
fr: Date d'expédition (décroissant)

en: Shipment date:
fr: Date d'expédition&nbsp;:

en: Shipment date:
fr: Date d'expédition&nbsp;:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
fr: Date d'expédition&nbsp;: Tout jusqu'au %s

en: Shipping cost for invoice
fr: Frais de port pour la facture

en: Shipping cost:
fr: Frais de port&nbsp;:

en: Shipping cost:
fr: Frais de port&nbsp;:

en: Shipping fund:
fr: Frais de port&nbsp;:

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Shortcut keys
fr: Raccourcis clavier

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
fr: La date d'échéance raccourcie aurait été %s (%s jours).

en: Show
fr: Voir

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
fr: Afficher %s réclamations non résolues

en: Show MARC
fr: Affichez en MARC

en: Show MARC tag documentation links
fr: Montrer les liens vers la documentation MARC

en: Show SQL code
fr: Afficher le code SQL

en: Show active baskets only
fr: Voir uniquement les paniers actifs

en: Show active funds only
fr: Voir uniquement les postes budgétaires actifs

en: Show active vendors only
fr: Afficher uniquement les fournisseurs actifs

en: Show actual/estimated values
fr: Montre les valeurs réelles/estimées

en: Show advanced pattern
fr: Afficher le modèle avancé

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
fr: Afficher la recherche avancée (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
fr: Tout afficher

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
fr: Afficher toutes les %s réclamations

en: Show all active baskets
fr: Afficher tous les paniers actifs

en: Show all baskets
fr: Voir tous les paniers

en: Show all columns
fr: Afficher toutes les colonnes

note: SCRIPT
en: Show all credit types
fr: Afficher tous les types de crédit

note: SCRIPT
en: Show all debit types
fr: Afficher tous les types de débit

en: Show all details
fr: Afficher tous les détails

en: Show all items
fr: Afficher tous les exemplaires

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
fr: Afficher tous les exemplaires (%s cachés)

en: Show all orders
fr: Afficher toutes les commandes

en: Show all suggestions
fr: Afficher toutes les suggestions

note: SCRIPT
en: Show all transactions
fr: Afficher toutes les transactions

en: Show all vendors
fr: Afficher tous les fournisseurs

en: Show any items currently checked out:
fr: Afficher les exemplaires actuellement en prêt

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
fr: Montrer le code-barres

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
fr: Afficher les paniers pour le fournisseur %s

en: Show biblio
fr: Afficher les données bibliographiques

note: SCRIPT
en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: Show brief form
fr: Affichez le formulaire simplifié

note: SCRIPT
en: Show caption
fr: Afficher la légende

en: Show category:
fr: Afficher la catégorie :

en: Show chart
fr: Afficher le graphique

en: Show checkouts
fr: Afficher les prêts

en: Show checkouts to guarantor
fr: Afficher les prêts chez le garant

en: Show checkouts to guarantors
fr: Afficher les prêts chez les garants

en: Show collapsed fields:
fr: Afficher les champs repliés :

en: Show data menus
fr: Afficher les menus de données

en: Show details
fr: Afficher les détails

en: Show expired
fr: Y compris expirées

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
fr: Voir les champs

en: Show fines to guarantor
fr: Afficher les amendes chez le garant

en: Show fines to guarantors
fr: Afficher les amendes chez les garants

en: Show full form
fr: Affichez le formulaire complet

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
fr: Afficher l'aide pour ce champ

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
fr: Afficher les aides pour les champs fixés et codés

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
fr: Afficher les réservations (%s)

en: Show in OPAC?
fr: Afficher à l'OPAC ?

en: Show inactive budgets
fr: Afficher les budgets inactifs

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
fr: Afficher les caractères invisibles

en: Show less
fr: Afficher moins

en: Show matching titles
fr: Afficher les titres correspondants

en: Show more
fr: Afficher plus

en: Show my funds only
fr: Afficher uniquement mes postes budgétaires

en: Show my funds only:
fr: Afficher uniquement mes postes budgétaires&nbsp;:

en: Show old recalls
fr: Afficher les anciens rappels

en: Show only mine
fr: Afficher seulement les miennes

en: Show only renewed
fr: Afficher seulement les renouvellements

en: Show only subscriptions
fr: Afficher uniquement les abonnements

en: Show past entries
fr: Afficher les entrées précédentes

en: Show subscriptions
fr: Afficher les abonnements

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
fr: Afficher la suggestion n° %s

en: Show tags
fr: Afficher les champs

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
fr: Voir le dernier message de retour

en: Show/hide columns:
fr: Afficher/masquer les colonnes&nbsp;:

en: Showing only available items
fr: Affichage des exemplaires disponibles uniquement

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
fr: Afficher la page %s sur %s

en: Shown
fr: Afficher

en: Shows on transit slips
fr: Apparaît sur les tickets de transit

en: Since
fr: Depuis

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
fr: Jour de fermeture unique&nbsp;: %s

en: Size
fr: Taille

en: Size (bytes)
fr: Taille (octets)

en: Skip
fr: Ignorer

en: Skip closed days
fr: Sauter les jours de fermeture

en: Skip issue number
fr: Ignorer le numéro du fascicule

en: Skip items on hold awaiting pickup:
fr: Ignorer les exemplaires réservés en attente de retrait&nbsp;:

en: Skip items on loan:
fr: Ignorer les exemplaires en prêt :

en: Slash separated text (.csv)
fr: Texte séparé par une barre oblique (.csv)

en: Slip
fr: Ticket

en: Small text
fr: Petits caractères

en: Society or association
fr: Société ou association

en: Some Perl modules are missing.
fr: Il manque certains modules Perl.

en: Some Perl modules require upgrade.
fr: Certains modules Perl nécessitent une mise à jour.

en: Some error occurred while rejecting the cancellation request. Please check the logs
fr: Une erreur s'est produite lors du rejet de la demande d'annulation. Merci de vérifier les logs

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
fr: Quelques exemples de formats de prix compatibles incluent "$9.99", "9.99 USD","l'USD de 9.99 $","9.99 USD (10.00 CAN)","l'USD de 9.99 $ (livre broché)". Ces exemples supposent que le dollar américain est la monnaie active.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
fr: Certains champs sont invalides&nbsp;:

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
fr: Certains ou tous les codes à barres de la série que vous avez sélectionnée ne correspondent pas à un exemplaire.

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
fr: Certains adhérents ont demandé la confidentialité lors du retour du document, mais la préférence système AnonymousPatron n'est pas paramétrée correctement. Réglez-la sur un numéro d'adhérent valide ou les retours de ces adhérents échoueront.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
fr: Certaines notices n'ont pas été automatiquement ajoutées car elles concordent avec une notice existante dans votre catalogue :

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
fr: Quelques préférences système ont un contenu YAML mal formaté : %s

en: Something else
fr: Quelque chose d'autre

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
fr: Un incident est survenu lors de la création de l'adhérent. Vérifiez les logs.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
fr: Un incident est survenu lors de la modification de l'adhérent. Vérifiez les logs.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
fr: Quelque chose n'a pas fonctionné, ne peut pas être sauvegardé

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
fr: Un incident est survenu, vérifiez le fichier CSV.

note: SCRIPT
en: Something wrong happened, please contact the Koha administrator
fr: Une erreur s'est produite, veuillez prendre contact avec l'administrateur Koha

en: Sorry, but there are no results for your search.
fr: Désolé, mais il n'y a pas de résultats pour votre recherche.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
fr: Désolé, mais nous n'avons trouvé aucune notice pour le numéro : %s.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
fr: Désolé, mais nous n'avons trouvé aucun champ MARC dans la notice de référence.

en: Sorry, the CAS login failed.
fr: L'authentification CAS a échouée.

en: Sorry, there is no result for your search.
fr: Désolé, il n'y pas de résultat pour votre recherche.

en: Sorry, your request had no results.
fr: Désolé, votre recherche n'a pas retourné de résultats.

note: SCRIPT
en: Sort
fr: Trier

en: Sort
fr: Trier

en: Sort 1
fr: Tri 1

en: Sort 1:
fr: Tri 1 :

en: Sort 2
fr: Tri 2

en: Sort 2:
fr: Tri 2 :

en: Sort by
fr: Trier par

en: Sort by :
fr: Trier par :

en: Sort by:
fr: Trier par:

en: Sort field 1:
fr: Trier le champ 1 :

en: Sort field 2:
fr: Trier le champ 2 :

en: Sort order:
fr: Ordre de tri :

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
fr: Routine de tri manquante

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
fr: Trier la table par ordre de colonne croissant

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
fr: Trier la table par ordre de colonne décroissant

en: Sort this list by:
fr: Trier cette liste par:

en: Sort1
fr: Tri1

en: Sort2
fr: Tri2

en: Sortable
fr: Triable

en: Sorting
fr: Tri

en: Sorting routine
fr: Routine de tri

en: Sound
fr: Son

en: Sound:
fr: Alerte sonore&nbsp;:

en: Source (incoming) record check field
fr: Champ de vérification des notices sources (base de données)

note: SCRIPT
en: Source code
fr: Code source

en: Source in use?
fr: Source utilisée ?

en: Source library:
fr: Site propriétaire :

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
fr: Source de classification / plan de classement

en: Source records
fr: Notices hôtes

en: Source:
fr: Source :

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: Space separation between symbol and value:
fr: Espace de séparation entre le symbole et la valeur :

en: Spanish
fr: espagnol

note: SCRIPT
en: Special character
fr: Caractère spécial

note: SCRIPT
en: Special character...
fr: Caractère spécial...

en: Special relationship:
fr: Relation spéciale&nbsp;:

en: Special thanks to the following organizations
fr: Remerciement tout spécial aux organisations suivantes

en: Specialized
fr: Spécialisé

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
fr: Spécifier une date à laquelle annuler %s :

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
fr: Préciser une date de retour %s :

en: Specify how the holiday should repeat.
fr: Spécifier comment les fermetures doivent se répéter.

en: Specify if waiting holds can be cancelled for a given patron category.
fr: Précisez si les réservations en attente peuvent être supprimées pour une catégorie d'adhérent donnée.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
fr: Préciser une date de retour %s :

en: Specify the article request fee for a given patron category.
fr: Précisez les frais de demande d'article pour une catégorie d'adhérent donnée.

en: Specify the default policy for lost item fees on return.
fr: Spécifiez les règles par défaut des pénalités financières au retour d'exemplaires perdus.

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
fr: Précisez le nombre maximum de demandes en cours d'articles qu'un lecteur d'une catégorie donnée peut avoir en même temps.

note: SCRIPT
en: Spellcheck
fr: Vérification de l'orthographe

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
fr: Vérification orthographique de la langue

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
fr: Vérification de l'orthographe...

en: Spent
fr: Dépensé

en: Spent &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Dépensé &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
fr: Dépensé - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
fr: Dépensé - Poste budgétaire : %s

en: Spent amount:
fr: Montant dépensé&nbsp;:

note: A
en: Spent from this fund
fr: Dépensé sur ce poste budgétaire

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
fr: Dépensé sur ce poste budgétaire et ses sous-postes

en: Spine label
fr: Étiquette de dos

en: Spine labels &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Etiquettes de dos &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Split call numbers:
fr: Césure des cotes :

note: SCRIPT
en: Split cell
fr: Césure des colonnes

en: Splitting routine
fr: Routine de découpage

en: Splitting routine:
fr: Routine de découpage&nbsp;:

en: Splitting rule
fr: Règle de découpage

en: Splitting rule added successfully.
fr: Règle de séparation ajoutée avec succès.

en: Splitting rule code:
fr: Code de la règle de découpage&nbsp;:

en: Splitting rule deleted successfully.
fr: Règle de séparation supprimée avec succès.

en: Splitting rule updated successfully.
fr: Règle de séparation mise à jour avec succès.

en: Splitting rule:
fr: Règle de classement&nbsp;:&nbsp;

note: SCRIPT
en: Spring
fr: Printemps

note: SCRIPT
en: Square
fr: Carré

en: Staff
fr: Bibliothécaires

en: Staff
fr: Personnel

en: Staff - Internal note
fr: Professionnel - Note interne

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
fr: Accès professionnel, permet de voir le catalogue dans l'interface professionnelle

en: Staff interface
fr: Interface professionnelle

note: SCRIPT
en: Staff interface MARC editor
fr: Editeur MARC de l'interface professionnelle

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
fr: Les membres du personnel ne sont pas autorisés à accéder à l'historique de prêt de l'adhérent

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
fr: Les membres du personnel ne sont pas autorisés à accéder à l'historique de réservations de l'adhérent

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
fr: Les membres du personnel ne sont pas autorisés à délivrer des quitus, pas plus que les adhérents ne sont autorisés à en demander.

en: Staff note
fr: Note privée

en: Staff note:
fr: Note privée&nbsp;:

en: Staff notes
fr: Notes professionnelles

en: Staff notes:
fr: Notes du personnel&nbsp;:

en: Staff only
fr: Personnel uniquement

note: I
en: Staff patron
fr: Professionnel

en: Stage MARC records
fr: Traitement des notices Marc

en: Stage MARC records for import
fr: Télécharger des notices dans le réservoir

en: Stage MARC records for import
fr: Télécharger des notices dans le réservoir

en: Stage MARC records for import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Télécharger des notices dans le réservoir &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Stage MARC records into the reservoir
fr: Télécharger des notices MARC dans le réservoir

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
fr: Télécharger dans le réservoir

en: Stage records for import
fr: Télécharger des notices dans le réservoir

en: Staged
fr: Téléchargé

note: %1$s:  staged_and_ready.count | html
en: Staged & ready (%s)
fr: Mis en place & prêt (%s)

note: SCRIPT
en: Staged MARC import
fr: Import des notices MARC téléchargées

note: SCRIPT
en: Staged MARC records for import
fr: Notices MARC téléchargées dans le réservoir

en: Staged and ready
fr: Mis en place et prêt

en: Staged by
fr: Téléchargées par

en: Staged:
fr: Téléchargé le :

en: Stages
fr: Etapes

en: Stages &amp; duration in days
fr: Étapes et durées en jours

en: Stages can be re-ordered by using the
fr: Les étapes peuvent être réordonnées en utilisant l'icône

en: Standard ID:
fr: Identifiant normalisé

en: Standard number
fr: Numéro normalisé

en: Standard number:
fr: Numéro normalisé&nbsp;:

en: Standard rules for all libraries
fr: Règles de base pour toutes les bibliothèques

en: Standard:
fr: Standard :

en: Standing orders do not close when received.
fr: Les commandes permanentes ne se ferment pas lorsqu'elles sont réceptionnées.

en: Start adding cash registers
fr: Débuter la saisie des caisses

en: Start date
fr: Date de début

en: Start date:
fr: Date de début:

en: Start date:
fr: Date de début&nbsp;:

en: Start defining libraries
fr: Débuter la saisie des sites

en: Start defining quotes
fr: Débuter la saisie des citations

note: SCRIPT
en: Start list at number
fr: Débuter la liste au numéro

en: Start of date range
fr: Début de la plage de dates

en: Start of interval
fr: Date de début

note: INPUT type=submit
en: Start search
fr: Rechercher

en: Start using Koha
fr: Commencer à utiliser Koha

en: Started
fr: Démarré

en: Started:
fr: Démarré :

en: Starter CSV file
fr: Fichier CSV type

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
fr: Commencer l'impression à la carte numéro&nbsp;:

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
fr: Commencer l'impression à l'étiquette numéro&nbsp;:

en: Starting with:
fr: Commençant par&nbsp;:

en: Starts with
fr: Commence par

en: State
fr: État

en: State:
fr: État&nbsp;:

en: State:
fr: État&nbsp;:

en: Statistic 1 done on:
fr: Statistiques 1 faites sur&nbsp;:

en: Statistic 1:
fr: Statistiques 1 sur &nbsp;:

en: Statistic 2 done on:
fr: Statistiques 2 faites sur&nbsp;:

en: Statistic 2:
fr: Statistique 2&nbsp;:

en: Statistical
fr: Statistiques

en: Statistical patron:
fr: Adhérent Statistiques :

en: Statistics
fr: Statistiques

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
fr: Statistiques pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1
en: Statistics for %s
fr: Statistiques pour %s

en: Statistics wizards
fr: Assistant statistiques

en: Status
fr: Statut

en: Status changed
fr: Statut modifié

en: Status unknown
fr: Statut inconnu

en: Status:
fr: Statut:

en: Status:
fr: Statut :

en: Status: Disabled
fr: Statut : Désactivé

en: Status: Enabled
fr: Statut : Activé

en: Statuses
fr: Statuts

en: Statuses of agreements (e-resource management module)
fr: Statuts des contrats (module de gestion des ressources électroniques)

en: Statuses of the licenses (e-resource management module)
fr: Statuts des licences (module de gestion des ressources électroniques)

en: Statuses of the licenses' agreements (e-resource management module)
fr: Statuts des contrats de licences (module de gestion des ressources électroniques)

en: Std. Number
fr: Numéro standard

en: Step 1 of 5: Name the new definition
fr: Étape 1 sur 5 : Nommez la nouvelle définition

en: Step 1 of 6: Choose a module
fr: Étape 1 sur 6 : Choisissez un module

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
fr: Étape 1 sur 6: Choisissez sur quel module votre rapport portera, %s Régler l'expiration du cache,%s et Choisissez la visibilité du rapport

en: Step 2 of 5: Choose the area
fr: Étape 1 sur 5&nbsp;: Choisissez sur quel module votre rapport portera

en: Step 2 of 6: Pick a report type
fr: Étape 2 sur 6&nbsp;: Sélectionner un type de rapport

en: Step 2: Choose the area
fr: Étape 2&nbsp;: Choisir le domaine

en: Step 3 of 5: Choose a column
fr: Étape 3 sur 5 : Choisissez une colonne

en: Step 3 of 6: Select columns for display
fr: Étape 3 sur 6&nbsp;: Sélectionnez les colonnes à afficher

en: Step 3: Choose a column
fr: Étape 3&nbsp;: Choisissez une colonne

en: Step 4 of 5: Specify a value
fr: Étape 4 de 5 : Spécifiez une valeur

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
fr: Étape 4 sur 6&nbsp;: Sélectionner un critère de limitation

en: Step 4: Specify a value
fr: Étape 4&nbsp;: Spécifiez une valeur

en: Step 5 of 5: Confirm details
fr: Étape 5 sur 5 : Confirmez les détails

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
fr: Étape 5 sur 6&nbsp;: Sélectionner les colonnes à additionner

en: Step 5: Confirm definition
fr: Étape 5 : Confirmer la définition

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
fr: Étape 6 de 6&nbsp;: Choisir l'ordre de tri de votre rapport

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
fr: Étape 6 sur 6 : Choisissez l'ordre de tri de votre rapport

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
fr: Stephen Hedges (gestion de la documentation dans les premières version de Koha)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
fr: Encore %s recherches en cours

en: Still checked out
fr: Toujours en prêt

en: Stock rotation
fr: Rotation automatique d'exemplaires

en: Stock rotation
fr: Rotation des exemplaires

en: Stock rotation &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
fr: Rotation des exemplaires &rsaquo; Catalogage &rsaquo; Koha

en: Stock rotation advance
fr: Avance de rotation automatique d'exemplaires

en: Stock rotation details
fr: Détails de la rotation des exemplaires

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
fr: Détails de la rotation automatique d'exemplaires pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: Détails de la rotation des exemplaires pour %s &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Stock rotation repatriation
fr: Retour de rotation automatique d'exemplaires

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Street number
fr: Numéro de rue

en: Street number:
fr: Numéro de rue&nbsp;:

en: Street type
fr: Type de voie

note: SCRIPT
en: Strikethrough
fr: Barré

en: String
fr: Chaîne

en: Student count
fr: Nombre d'étudiants

en: Sub total
fr: Sous-total

en: Subfield
fr: Sous-champ

en: Subfield code:
fr: Sous-champ&nbsp;:

en: Subfield code:
fr: Code sous-champ&nbsp;:

en: Subfield constraints
fr: Contraintes des sous-champs

en: Subfield separator:
fr: Séparateur de sous-champ :

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
fr: Sous-champ ‡

en: Subfield:
fr: Sous-champ&nbsp;:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
fr: Sous-champ&nbsp;: %s

en: Subfields
fr: Sous-champs

en: Subfields:
fr: Sous-champ&nbsp;:

en: Subgroup
fr: Sous-groupe

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
fr: Code du sous-groupe

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
fr: Nom du sous-groupe

en: Subgroup:
fr: Sous-groupe :

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject heading:
fr: Vedette sujet:

en: Subject line:
fr: Ligne d’objet :

en: Subject phrase
fr: Expression sujet

en: Subject sub-division:
fr: Subdivision de sujet:

en: Subject(s)
fr: Sujet(s)

en: Subject:
fr: Sujet:

en: Subject:
fr: Sujet :

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
fr: Sujet&nbsp;: %s

en: Subjects:
fr: Sujets :

note: INPUT type=submit
en: Submit
fr: Valider

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
fr: Soumettre votre suggestion

en: Submitting comment
fr: Soumettre un commentaire

note: SCRIPT
en: Subscript
fr: Indice

en: Subscription
fr: Abonnement

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
fr: Abonnement n° %s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
fr: Abonnement %s

en: Subscription ID
fr: Abonnement N°

en: Subscription ID:
fr: Abonnement n° :

en: Subscription batch edit
fr: Modification des abonnements par lot

en: Subscription begin
fr: Début abonnement

en: Subscription call number
fr: Cote de l'abonnement

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
fr: Abonnement fermé %s

en: Subscription details
fr: Détails de l'abonnement

en: Subscription end
fr: Fin abonnement

en: Subscription end date
fr: Date de fin d'abonnement

en: Subscription end date:
fr: Date de fin d'abonnement:

en: Subscription expired
fr: L'abonnement a expiré

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  bibliosubtitle | html %3$s:  IF closed %4$s:  END
en: Subscription for %s %s %s(closed)%s
fr: Abonnement pour %s %s %s(fermé)%s

en: Subscription history
fr: Historique d'abonnement

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
fr: Historique de l'abonnement &rsaquo; Périodiques &rsaquo; Koha

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
fr: Historique de l'abonnement pour %s

en: Subscription length:
fr: Durée d'abonnement :

en: Subscription not found.
fr: Abonnement non trouvé.

en: Subscription num.
fr: Numéro d'abonnement

en: Subscription number:
fr: Numéro d'abonnement :

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
fr: Renouvellement d'abonnement pour %s

en: Subscription renewed.
fr: Abonnement renouvelé.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
fr: Listes de routage à un abonnement pour %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
fr: Listes de routage à un abonnement pour %s

en: Subscription start date
fr: Date de début d'abonnement

en: Subscription start date:
fr: Date de début de l'abonnement :

en: Subscription summaries
fr: Résumés des abonnements

en: Subscription summary
fr: État de collection sommaire

en: Subscription title
fr: Titre de l'abonnement

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
fr: L'abonnement expirera %s.

en: Subscription:
fr: Abonnement :

en: Subscriptions
fr: Abonnements

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
fr: Abonnement(s) (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
fr: L'abonnement doit être associé à une notice bibliographique

en: Subscriptions renewed.
fr: Abonnements renouvelés.

note: SCRIPT
en: Substitute
fr: Remplacer

note: SCRIPT
en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Subtotal for
fr: Sous-total pour

en: Subtype limits
fr: Limites de sous-type

note: SCRIPT
en: Success
fr: Réussite

note: SCRIPT
en: Success.
fr: Réussi.

note: SCRIPT
en: Success: Added '%s'
fr: Réussite : Ajout de '%s'

en: Success: Import reverted
fr: Importation annulée avec succès

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
fr: Réussi : Retiré '%s'

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
fr: Configuration sauvegardée avec succès

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
fr: Suggérer des autorités qui sont pertinentes avec les termes utilisés pour la recherche.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
fr: Suggérer que les adhérents étendent leurs recherches pour inclure les termes proches/rejetés/liés.

en: Suggested by
fr: Suggéré par

en: Suggested by - on
fr: Suggéré par / le

en: Suggested by:
fr: Suggéré par :

en: Suggested by:
fr: Suggéré par :

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
fr: Suggéré par : %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
fr: Suggéré du&nbsp;:

en: Suggested on
fr: Suggéré le

en: Suggestible
fr: Influençable

en: Suggestion declined
fr: Suggestion rejetée

en: Suggestion details
fr: Détails de la suggestion

en: Suggestion information
fr: Informations sur la suggestion

en: Suggestion management
fr: Gestion de la suggestion

en: Suggestions management
fr: Gestion des suggestions

en: Suggestions management
fr: Gestion des suggestions

en: Suggestions pending approval:
fr: Suggestions en attente d'approbation :

en: Sum
fr: Somme

en: Summary
fr: Résumé

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
fr: Résumé pour %s %s (%s)

en: Summary:
fr: Abrégé&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Summer
fr: Été

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
fr: Dimanche

note: SCRIPT
en: Sundays
fr: Dimanches

note: I
en: Superlibrarian patron
fr: Super-bibliothécaire

note: SCRIPT
en: Superscript
fr: Exposant

en: Supplemental issue
fr: Numéro hors série

en: Supplier metadata
fr: Fournisseur de métadonnées

en: Supplier report
fr: Rapport du fournisseur

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier gérés

en: Surname
fr: Nom de famille

en: Surname:
fr: Nom de famille&nbsp;:

en: Surname:
fr: Nom de famille&nbsp;:

en: Surveys
fr: Enquêtes

en: Suspend
fr: Suspendre

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
fr: Suspendre %s

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
fr: Suspendre toutes les réservations

en: Suspend?
fr: Suspendre ?

en: Suspension charging interval
fr: Suspension (périodicité)

en: Suspension in days (day)
fr: Suspension (j.)

en: Svenska (Swedish)
fr: Svenska (Suédois)

note: A
en: Switch languages
fr: Changer de langue

en: Switch to advanced editor
fr: Basculer vers l'éditeur avancé

en: Switch to basic editor
fr: Basculer sur l'éditeur de base

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
fr: Basculer l'affichage du ou vers le mode plein écran

en: Switching to dom indexing
fr: Basculement vers l'indexation dom

en: Symbol
fr: Symbole

en: Symbol:
fr: Symbole&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Symbols
fr: Symboles

en: Synchronize
fr: Synchroniser

note: A
en: Syndetics cover image
fr: Image de couverture de Syndetics

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
fr: Image de couverture Syndetics (<a href='%s'>voir l'image originale</a>)

en: Syntax
fr: Syntaxe

en: Syntax:
fr: Syntaxe :

en: System
fr: Système

note: SCRIPT
en: System Font
fr: Police du système

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
fr: La préférence système '%s' est sur '%s', mais le fichier '%s' n'existe pas.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
fr: La préférence système '%s' doit être sur '0' ou '1', mais est %s'%s'%sNULL%s.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
fr: La préférence système 'AnonSuggestions' est activée, mais la préférence système AnonymousPatron ne l'est pas correctement. Saisissez un numéro d'adhérent valide si vous voulez que cette propriété fonctionne correctement.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
fr: La préférence système 'AnonSuggestions' est activée, mais la préférence système 'AnonymousPatron' est paramétrée sur '0'. Saisissez un numéro d'adhérent valide si vous voulez que cette propriété fonctionne correctement.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
fr: Préférence Système 'EasyAnalyticalRecords' activée, mais la Préférence 'UseControlNumber' est réglée sur 'Utiliser'. La régler sur 'Ne pas utiliser' ou bien les liens 'Voir les notices de dépouillement' dans l'interface professionnelle et à l'OPAC seront brisés.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
fr: La préférence système 'KohaAdminEmailAddress' ne contient pas d'adresse de courriel valide. Les courriels ne seront pas envoyés.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
fr: La préférence système 'OPACPrivacy' est activée, mais la préférence système AnonymousPatron est sur '0'. Saisissez un numéro d'adhérent valide si vous voulez que cette fonctionnalité fonctionne correctement.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
fr: La préférence système 'OpacHiddenItems' génère une alerte et peut provoquer des comportements inattendus : %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
fr: La préférence système 'Pseudonymization' est configurée mais il n'y a pas de correspondance avec 'bcrypt_settings' définie dans le fichier $KOHA_CONF.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
fr: La préférence système «&nbsp;RESTOAuth2ClientCredentials&nbsp;» est activée, mais la dépendance exigée «&nbsp;Net::OAuth2::AuthorizationServer&nbsp;» manque. La fonctionnalité est inactive.

en: System preference 'RequireChoosingExistingAuthority' is disabled, but needs 'AutoCreateAuthorites' enabled. Otherwise catalogers can add headings that will not be linked to authorities.
fr: La préférence système 'RequireChoosingExistingAuthority' est désactivée, mais nécessite l'activation de 'AutoCreateAuthorites'. Sinon, les catalogueurs pourront ajouter des vedettes qui ne seront pas liées aux autorités.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
fr: La préférence système 'StatisticsFields' contient des noms de champ n'appartenant pas à la table items de la base de données : %s

note: INPUT type=text name=searchfield
en: System preference search
fr: Chercher dans les préférences système

en: System preferences
fr: Préférences système

en: System preferences
fr: Préférences système

en: System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Préférences système &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

note: %1$s:  searchfield | html
en: System preferences matching: %s
fr: Préférences système correspondantes : %s

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
fr: T&uuml;rk&ccedil;e (Turc) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)

en: TOC
fr: TdeM

en: TOTAL (all results)
fr: TOTAL (tous les résultats)

en: Tab separated text
fr: Texte séparé par une tabulation

en: Tab separated text (.csv)
fr: Texte séparé par une tabulation (.csv)

en: Tab:
fr: Onglet :

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
fr: Onglet :%s

note: SCRIPT
en: Table
fr: Tableau

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
fr: id de la table : %s

note: SCRIPT
en: Table of Contents
fr: Table des matières

note: TH
en: Table of contents
fr: Table des matières

en: Table of contents:
fr: Table des matières :

note: SCRIPT
en: Table properties
fr: Propriétés du tableau

en: Table settings
fr: Configuration des tableaux

en: Table settings
fr: Configuration des tableaux

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Configuration des tables &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Tabs in use
fr: Onglets utilisés

en: Tabular
fr: Tabulaire

en: Tag
fr: Champ

note: SCRIPT
en: Tag
fr: Etiquette

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
fr: Champ %s, Structure des sous-champs

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
fr: Champ %s, Structure des sous-champs

note: SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
fr: Champ %s sous-champs %s %s dans l'onglet %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
fr: Champ %s, Structure des sous-champs

en: Tag deleted
fr: Champ supprimé

note: A
en: Tag editor
fr: Éditeur de champ

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
fr: Ce champ n'a pas de sous-champs

en: Tag:
fr: Étiquette :

en: Tag:
fr: Champ&nbsp;:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
fr: Champ&nbsp;: %s

en: Tagged with:
fr: Commenté avec&nbsp;:

en: Tags pending approval
fr: Commentaires en attente d'approbation

en: Tags:
fr: Tags&nbsp;:

en: Take patron photo
fr: Prendre une photo de l'adhérent

en: Take photo
fr: Prendre une photo

en: Target
fr: Cible

en: Target (database) record check field
fr: Champ de vérification des notices cibles (base de données)

en: Task scheduler
fr: Planificateur de tâches

en: Task scheduler
fr: Planificateur de tâches

en: Task scheduler &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Planificateur de tâches &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Tax number registered:
fr: Numéro de TVA intracommunautaire&nbsp;:

en: Tax number registered:
fr: Numéro de TVA intracommunautaire&nbsp;:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
fr: Taux de TVA non défini dans la préférence système TaxRates !

en: Tax rate:
fr: Taux de TVA&nbsp;:

en: Technical reports
fr: Rapports techniques

en: Template
fr: Modèle

en: Template ID
fr: Identifiant du modèle

en: Template ID:
fr: Identifiant du modèle :

en: Template Toolkit error:
fr: Erreur dans le Template Toolkit :

en: Template code:
fr: Code du template&nbsp;:

en: Template description:
fr: Description du modèle :

en: Template name
fr: Nom du modèle

en: Template name:
fr: Nom du modèle :

en: Template name:
fr: Nom du modèle :

en: Template:
fr: Modèle&nbsp;:

en: Templates
fr: Modèles

en: Temporary
fr: Temporaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
fr: Le répertoire temporaire de téléversements n'est pas défini

en: Term
fr: Terme

en: Term/Phrase
fr: Terme/Phrase

en: Term:
fr: Session&nbsp;:

en: Terms summary
fr: Liste des termes

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
fr: Termes à utiliser dans le module Réserves de cours. Entrez les termes qui apparaîtront dans le menu déroulant lors de la création d’une réserve de cours. (Par exemple : printemps, été, hiver, automne).

en: Test pattern
fr: Tester le modèle

en: Test prediction pattern
fr: Tester le prévisionnel de bulletinage

en: Test run: Do not remove any patrons.
fr: Ne supprimer aucun adhérent (test en cours).

en: Test the regular expressions:
fr: Tester les expression régulières :

en: Tested
fr: Testé

en: Tetun (Tetum) Karen Myers
fr: Tetun (Tétoum) Karen Myers

en: Text
fr: Texte

en: Text (TSV)
fr: Texte (TSV)

en: Text alignment:
fr: Alignement du texte :

note: SCRIPT
en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text field
fr: Champs de texte

en: Text fields
fr: Champs de texte

en: Text for OPAC:
fr: Texte à l'OPAC&nbsp;:

en: Text for librarian:
fr: Texte pour bibliothécaire&nbsp;:

en: Text for librarians:
fr: Texte pour bibliothécaire&nbsp;:

en: Text for opac:
fr: Texte à l'OPAC&nbsp;:

en: Text justification:
fr: Justification du texte&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Text, URL, or barcode, etc:
fr: Texte, URL ou code-barres, etc :

en: Text:
fr: Texte&nbsp;:

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
fr: Ce budget n'existe pas ! Veuillez sélectionner un budget pour continuer.

en: The
fr: La mention

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
fr: Les %s derniers numéros parus de cet abonnement&nbsp;:

note: %1$s:  pref_CurbsidePickup_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not enabled, do not forget to enable it to turn the feature on.
fr: La préférence %s n'est pas activée, ne pas oublier de le faire pour activer la fonctionnalité.

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
fr: La préférence %s n'est pas non paramétrée, ne pas oublier de l'activer pour que les règles soient effectives.

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
fr: L'entrée &lt;use_zebra_facets&gt; n'existe pas dans votre fichier de configuration. Retour à l'ancien calcul des facettes.

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
fr: L'entrée &lt;zebra_auth_index_mode&gt; est réglée sur «&nbsp;grs1&nbsp;» dont la maintenance est maintenant obsolète. Merci d'utiliser DOM à la place. Pour le changement, veuillez suivre cette page du wiki&nbsp;:

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
fr: L'entrée &lt;zebra_bib_index_mode&gt; est réglée sur «&nbsp;grs1&nbsp;» dont la maintenance est maintenant obsolète. Merci d'utiliser DOM à la place. Pour le changement, veuillez suivre cette page du wiki&nbsp;:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
fr: Les deux champs suivants sont disponibles pour votre usage propre. Ils peuvent servir à des usages statistiques.

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
fr: La préférence système «&nbsp;AnonymousPatron&nbsp;» n'est pas définie. Vous pouvez quand même utiliser cette fonctionnalité, mais la valeur NULL sera utilisée pour la mise à jour de l'historique de prêt.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
fr: La permission Quiconque n'a aucun effet tant que cette liste est privée.

en: The Bridge Material Type Icon Set
fr: Le jeu d'icônes de type de document "Bridge"

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
fr: Le jeu d'icônes de type de documents "Bridge" est sous licence

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
fr: Le module PEB est activé, mais aucun groupe de site n'a été défini dans koha-conf.xml. Vous devez définir ce bloc avant son utilisation.

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
fr: Le module PEB est activé, mais aucun «&nbsp;partner_code&nbsp;» n'a été défini dans koha-conf.xml. Retour au «&nbsp;ILLLIBS&nbsp;» par défaut du système.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
fr: Le module PEB est activé, mais le «&nbsp;partner_code&nbsp;» paramétré (%s) n'est pas défini dans le système.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
fr: Le module PEB est activé, mais il n'y a aucun serveur dorsal disponible.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
fr: Le module Koha::Logger ne peut pas être lancé correctement (vérifier le fichier des logs).

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
fr: La base de connaissance Mana-KB peut être utilisée pour importer des modèles d'abonnements proposés par d'autres bibliothèques et vous épargner du travail superflu.Demandez à votre administrateur système de configurer ce service et de finaliser la configuration, ou de supprimer ce message en désactivant les préférences système

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
fr: La fonctionnalité Mana-KB est activée mais pas configurée.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
fr: La permission Personnel uniquement n'a aucun effet tant que cette liste est privée.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
fr: L'URL que vous avez saisie semble être l'adresse d'un courriel. Souhaitez-vous ajouter le préfixe mailto: ?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
fr: L'URL que vous avez saisie semble être un lien externe. Souhaitez-vous ajouter le préfixe http:\/\/ ?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
fr: L'URL que vous avez saisie semble être un lien externe. Souhaitez-vous ajouter le préfixe https:\/\/ ?

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
fr: La monnaie active doit avoir un taux de 1.0

en: The alternative email is invalid.
fr: L'adresse mail alternative est erronnée.

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
fr: Le montant perçu de l'adhérent est supérieur au montant à payer.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
fr: Le montant perçu est supérieur au montant impayé

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
fr: L'identifiant de l'autorité %s n'existe pas dans la base de données.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
fr: L'autorité que vous voulez afficher n'existe pas (%s)

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
fr: Les catégories de valeurs autorisées 'branches', itempypes' et 'cn_source' sont utilisées en interne par Koha et ne sont pas valides.

en: The authorized value category (
fr: La catégorie de valeur autorisée (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
fr: La préférence système autoBarcode est réglée à %s et les exemplaires avec des codes à barres en blanc auront des codes à barres générés lors de la sauvegarde de la base de données

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
fr: Le backend vers lequel vous avez essayé de migrer ne prend pas encore en charge les migrations, veuillez essayer de nouveau avec une autre cible.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
fr: Le code à barres %s est inconnu

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
fr: Le code à barres %s est inconnu.

en: The barcode was not found:
fr: Le code à barres est inconnu:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
fr: Le code barres que vous avez entré sera incrémenté pour chaque exemplaire supplémentaire.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
fr: Date de début manquante ou erronée.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
fr: Les champs du biblio.biblionumber et du biblioitems.biblioitemnumber doivent être liés à un sous-champ MARC,

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
fr: La notice bibliographique %s n'a pas été supprimée. Une erreur s'est produite lors de la suppression d'un exemplaire (numéro d'exemplaire %s).

note: %1$s:  m.biblio_id | html
en: The bibliographic record (%s) already exists in this package (
fr: La notice bibliographique (%s) existe déjà dans ce lot (

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
fr: La notice bibliographique pour cette demande possède déjà un exemplaire rattaché, vous êtes sur le point de le prêter

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
fr: La notice bibliographique pour cette demande a des exemplaires multiples, il ne devrait y en avoir qu'un. Résolvez le problème puis ré-essayez.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
fr: Le biblionumber %s n'existe pas dans la base.

note: A
en: The budget is locked
fr: Le budget est verrouillé

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
fr: Le budget est verrouillé, la création d'une ligne budgétaire n'est pas possible.

en: The bundle content was verified
fr: Le contenu du paquet a été vérifié

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
fr: Le panier a été envoyé à : %s

en: The change to give is
fr: La monnaie à rendre est de

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
fr: La modification sera prise en compte immédiatement.

en: The club you requested does not exist.
fr: Le club que vous avez demandé n'existe pas.

note: SCRIPT
en: The code has been sent by email, please check your inbox.
fr: Le code a été envoyé par courriel, merci de vérifier votre boîte de réception.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
fr: La colonne «&nbsp;champ Koha&nbsp;» montre que le sous-champ est lié avec un champ Koha.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
fr: L'entrée &lt;lockdir&gt; configurée dans votre fichier koha-conf.xml pointe vers un répertoire non-modifiable (%s).

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
fr: Le sous-champ DOIT être dans l'onglet -1 (ignore)

en: The curbside pickup feature is not enabled for this library.
fr: La fonctionnalité de collecte sur rendez-vous n'est pas activée pour ce site.

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
fr: Les correspondances actuelles que vous voyez à l'écran seront effacées et remplacées par les correspondances du fichier mappings.yaml.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
fr: Le quota d'images dans la base de données n'autorise actuellement qu'un maximum de %s images stockées à la fois. Veuillez supprimer une ou plusieurs images pour libérer de la place.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
fr: La base de données a renvoyé une erreur lors d'une tentative d'opération de suppression.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
fr: La base de données a renvoyé une erreur lors d'une tentative d'opération de sauvegarde.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
fr: La base de données a renvoyé une erreur lors de la suppression de %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
fr: La base de données a renvoyé une erreur lors de la suppression de %s.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
fr: La base de données a renvoyé une erreur lors de la sauvegarde de %s %s.

en: The database returned the following error:
fr: La base de données a renvoyé l'erreur suivante :

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
fr: La grille de catalogage par défaut ne peut être utilisée ou la grille n'existe pas. Veuillez choisir une autre grille de catalogage pour la fusion.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
fr: Le répertoire de téléchargement spécifie le répertoire sur le site ftp à partir duquel les devis et les factures sont téléchargés.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
fr: La date de retour &quot;%s&quot; est invalide

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
fr: La date de fin est ma,nquante ou invalide.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
fr: Les mots de passe saisis ne correspondent pas

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
fr: Le champ ne peut être supprimé. Vérifiez les logs d'erreurs.

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
fr: Le champ ne peut être inséré.Le nom existe peut-être déjà ?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
fr: Le champ ne peut être mis à jour.Le nom existe peut-être déjà?

en: The field has been deleted
fr: Le champ a été supprimé

en: The field has been inserted
fr: Le champ a été inséré

en: The field has been updated
fr: Le champ a été mis à jour

en: The field itemnum MUST be mapped
fr: Le champ itemnum DOIT correspondre

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
fr: Les champs 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' sont

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
fr: Le fichier utilisé n'a pas le bon format. Seuls les fichiers csv et txt sont autorisés.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
fr: Le fichier sera importé dans une table éditable pour le vérifier avant de le sauvegarder.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
fr: Les amendes sur ces exemplaires ont été payées, le résultat des prolongations est affiché ci-dessous : %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
fr: La première ligne du fichier doit contenir les en-têtes de colonnes définissant les colonnes figurant dans le fichier d'import.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
fr: Le délai pour la première relance doit être inférieur à celui de la seconde, qui doit être inférieur à celui de la troisième pour

en: The following barcodes were found:
fr: Les codes à barres suivants ont été trouvés&nbsp;:

en: The following bibliographic records were added or updated:
fr: Les notices bibliographiques suivantes ont été ajoutées ou modifiées :

en: The following error occurred while importing the database structure:
fr: L'erreur suivante est survenue en important la structure de la base de données :

en: The following error was encountered:
fr: L'erreur suivante s'est produite :

en: The following errors have occurred:
fr: Les erreurs suivantes sont survenues :

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
fr: Les erreurs suivantes ont été trouvées. Merci de corriger et de soumettre à nouveau&nbsp;:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
fr: Les champs suivants sont faux. Merci de les corriger.

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
fr: Les champs suivants ne sont pas renseignés :

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
fr: Les réservations suivantes n'ont pas été retirées. Merci de les retrouver et de les passer en retour.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
fr: Les identifiants suivants ont été trouvés dans les deux tables %s et %s&nbsp;:

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
fr: Les sous-champs importants suivants ne sont pas renseignés :

en: The following invalid barcodes were skipped:
fr: Les codes à barres suivants sont inconnus et ont été sautés&nbsp;:

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
fr: Les numéros de notices suivants sont inconnus et ont été sautés :

en: The following itemnumbers were found:
fr: Les numéros d'exemplaire suivants ont été trouvés&nbsp;:

en: The following items were added or updated:
fr: Les exemplaires suivants ont été ajoutés ou modifiés&nbsp;:

en: The following items were modified:
fr: Les exemplaires suivants ont été modifiés :

en: The following items were removed from all courses:
fr: Les exemplaires suivants ont été supprimés de toutes les réserves de cours :

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
fr: Les sous-champs obligatoires suivants ne sont pas renseignés :

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
fr: Les mappages suivants existent pour items.permanent_location, et ils ne devraient pas.

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls')
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s
fr: Les rappels suivants pourraient être remplis par des exemplaires disponibles. %s

en: The following records could not be deleted:
fr: Les notices suivantes n'ont pas pu être supprimées :

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
fr: Les valeurs suivantes sont utilisées pour les liens garant / garanti, mais elles n'existent pas dans la préférence système 'borrowerRelationship' :

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
fr: La soumission du formulaire a échoué (Wrong CSRF token). Essayez de revenir en arrière, de rafraîchir la page puis réessayez.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
fr: Cette grille est utilisée %s fois

en: The generated notices are different!
fr: Les notifications générées sont différentes !

en: The generated notices are exactly the same!
fr: Les notifications générées sont exactement les mêmes !

en: The hold has been correctly cancelled.
fr: La réservation a été annulée avec succès.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
fr: La réservation a été faite sur la notice bibliographique. Il est impossible de déterminer l'exemplaire à marquer comme perdu.

en: The hold policies are applied based on the ReservesControlBranch system preference which is set to
fr: Les règles de réservation qui s'appliquent sont basées sur la préférence système ReservesControlBranch qui est paramétrée sur

en: The import id number
fr: Le n° d'identification de l'importation

en: The included
fr: Le fichier

en: The included OAI.xslt file by the
fr: Le fichier OAI.xslt inclus par le

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
fr: Aucune facture portant ce numéro n'existe.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
fr: L'exemplaire (%s) n'existe pas.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
fr: L'exemplaire (%s) a été ajouté à la liste.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
fr: L'exemplaire (%s) n'a pas été ajouté à la liste. Veuillez vérifier qu'il n'est pas déjà dans la liste.

en: The item has been removed from the list.
fr: Ce document a été enlevé de la liste.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
fr: L'exemplaire n'a pas été retourné à cause d'un problème de configuration dans votre système. Demandez à un administrateur de vérifier

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
fr: L'exemplaire a bien été rattaché à %s.

en: The item has successfully been linked to
fr: L'exemplaire a bien été rattaché

en: The item or the patron does not exist.
fr: L'exemplaire ou l'adhérent n'existe pas.

en: The item was not found
fr: L'exemplaire n'a pas été trouvé

en: The item you select will be moved to the target record.
fr: L'exemplaire sélectionné va être déplacé vers la notice cible.

en: The job has been cancelled before it finished.
fr: La tâche a été annulée avant la fin.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
fr: Le travail a été mis en file d'attente ! Il sera traité dans les plus brefs délais.

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
fr: L'étiquette pour le champ affiché lors de l'exécution du rapport, par exemple "Sélection d'un site."

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
fr: Le code de la bibliothèque saisi contient des blancs. Merci d'enlever tous les blancs du code de la bibliothèque

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
fr: La liste a été envoyée à : %s

en: The log4perl config file cannot be opened.
fr: Le fichier de configuration log4perl ne peut pas être ouvert.

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
fr: Le gestionnaire que vous avez sélectionné n'a pas les permissions nécessaires.

en: The merge was successful.
fr: La fusion a été effectuée avec succès.

en: The merging was successful.
fr: La fusion a été réalisée.

en: The new owner could not be found anymore.
fr: Le nouveau propriétaire n'a pas pu être retrouvé.

en: The notice has been correctly enqueued.
fr: La notification a été ajoutée à la file avec succès.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
fr: Le nombre de jours (%s) doit être compris entre 0 et 999.

en: The order could not be found.
fr: La commande n'a pas pu être trouvée.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
fr: La commande a été annulée, bien qu'un ou plusieurs exemplaires n'aient pas pû être supprimés.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
fr: La commande a été annulée, bien que la notice n'ait pas été supprimée.

en: The order has been cancelled already.
fr: La commande a déjà été annulée.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
fr: La commande a été annulée, bien qu'un ou plusieurs exemplaires n'aient pas pu être supprimés.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
fr: La commande a été annulée, bien que la notice n'ait pas été supprimée.

en: The order has been successfully canceled.
fr: La commande a été annulée avec succès.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
fr: La commande a été annulée avec succès %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
fr: La ligne de commande que vous essayez de supprimer a été créée à partir de la réception partielle d'une autre ligne de commande qui a été supprimée. L'annulation n'est pas possible.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
fr: La ligne de commande que vous essayez de supprimer a été créée à partir d'une autre ligne de commande qui a déjà été réceptionnée partiellement. Essayez d'annuler celle-là en premier et essayer à nouveau.

en: The original currency value will be copied
fr: La devise originale sera copiée

en: The original fund will be used
fr: Le poste budgétaire original sera copié

en: The original internal note will be used
fr: La note interne originale sera copiée

en: The original statistic 1 will be used
fr: Le champ statistique 1 d'origine sera copié

en: The original statistic 2 will be used
fr: Le champ statistique 2 d'origine sera copié

en: The original vendor note will be used
fr: La note fournisseur originale sera copiée

note: %1$s:  m.package_id | html
en: The package #%s does not exist.
fr: Le lot #%s n'existe pas.

en: The password was rejected by a plugin.
fr: Le mot de passe a été rejeté par un plugin.

en: The passwords entered do not match
fr: Les mots de passe saisis ne correspondent pas

en: The patron category you create will be used by the
fr: La catégorie d'adhérents créée sera utilisée par

en: The patron does not have an email address defined.
fr: L'adhérent n'a pas d'adresse e-mail définie

en: The patron does not have waitings holds.
fr: L'adhérent n'a pas de réservation en attente.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
fr: L'usager a une dette de %s €.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
fr: L'adhérent n'a pas été créé&nbsp;! Le mot de passe saisi contient des espaces

en: The patron has not been created the entered password was too short
fr: L'adhérent n'a pas été créé, le mot de passe renseigné était trop court

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
fr: L'adhérent n'a pas été créé, le mot de passe renseigné était trop court. Il doit contenir au moins une majuscule, minuscule et un nombre

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
fr: L'adhérent n'a pas été créé&nbsp;! Le numéro de carte ou d'adhérent existe peut-être déjà.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
fr: L'adhérent a des frais non payés de %s pour les réservations, locations, etc

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
fr: L'adhérent a des amendes non payées pour les réservations, locations etc de %s

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
fr: L'adhérent utilisé pour le module de prêt en libre-service à l'OPAC n'a pas la permission self_check => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
fr: L'adhérent utilisé pour le prêt en libre-service à l'OPAC a trop de permissions. Il devrait uniquement avoir la permission self_check => self_checkout.

note: SPAN
en: The patron's current category (%s) is limited to other libraries
fr: La catégorie (%s) actuelle de l'adhérent est limitée aux autres sites

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
fr: Les personnes à charge de cet adhérent ont collectivement une dette de %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
fr: Les garants et leurs personnes à charge ont collectivement une dette de %s.

en: The primary email is invalid.
fr: Le courriel de référence est erroné.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
fr: Le chargeur de citations accepte les fichiers au format csv avec deux colonnes&nbsp;: «&nbsp;source&nbsp;», «&nbsp;text&nbsp;»

en: The record
fr: La notice

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
fr: Cette notice (%s) n'existe pas.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
fr: Cette notice (%s) a été ajoutée à la liste.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
fr: La notice (%s) n'a pas été ajoutée à la liste. Veuillez vérifier qu'elle n'est pas déjà dans cette liste.

en: The record id
fr: Le numéro de notice

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
fr: La notice que vous voulez modifier n'existe pas.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
fr: La notice que vous demandez n'existe pas (%s).

en: The records have successfully been reindexed!
fr: Les notices ont bien été réindexées !

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
fr: Le rapport "%s" a été converti.

en: The requested message cannot be displayed
fr: Le message demandé ne peut pas être affiché

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
fr: La notification demandée n'a PAS été mise en file d'attente pour livraison par %s

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
fr: La notification demandée a bien été mise en file d'attente pour livraison par %s

en: The return policy is applied based on the CircControlReturnsBranch system preference which is set to
fr: Les règles de retour qui s'appliquent sont basées sur la préférence système CircControlReturnsBranch qui est paramétrée sur

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
fr: L'utilisateur root dans votre fichier KOHA_CONF (défaut: kohaadmin) n'est pas un modérateur de tag valide. Ces actions sont enregistrées par numéro d'adhérent, le modérateur doit donc exister dans la table borrowers. Veuillez vous connecter avec un autre compte utilisateur pour modérer les tags.

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
fr: Les règles sont appliquées de la plus spécifique à la plus générale. Dans l'ordre suivant&nbsp;:

en: The rules have been cloned.
fr: Les règles ont été clonées.

en: The same way, the longest match will take presedence over the shorter one, so '*teacher.university.com' will take presedence over '*.university.com' if the email is 'user@math.teacher.university.com'
fr: De la même manière, une plus longue concordance aura la préséance sur la plus courte, ainsi '*teacher.university.com' aura la préséance sur '*.university.com' si le courriel est 'user@math.teacher.university.com'

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
fr: La capture d'écran apparaîtra dans cette case.

en: The secondary email is invalid.
fr: Le mail secondaire est invalide.

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
fr: Le modèle sélectionné (id = %s) n'existe pas ou aucune action n'est définie.

en: The subscription has linked issues
fr: Des fascicules sont attachés à l'abonnement

en: The subscription has linked items
fr: L'abonnement a des exemplaires rattachés

en: The subscription has not expired yet
fr: L'abonnement n'a pas encore expiré

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
fr: La suggestion n'a pas été ajoutée. Une suggestion avec le même titre existe déjà (

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
fr: La permission de superlibrarian est exclusive dans la mesure où elle inclut toutes les autres permissions.

en: The system preference
fr: La préférence système

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
fr: La préférence système %s a pu être outrepassée à partir de cette valeur par un ou plusieurs virtual hosts.

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
fr: La préférence système OPACPrivacy est activée mais AnonymousPatron ne l'est pas ! Merci de corriger cela avant de poursuivre la circulation.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
fr: La préférence système ProtectSuperlibrarian est activée

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
fr: La préférence système ProtectSuperlibrarianPrivileges est activée

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
fr: La translation (id %s) a été supprimée avec succès

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
fr: Les commandes non reçues des postes budgétaires suivants seront déplacées

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
fr: Le répertoire de téléchargement précise le répertoire sur le site ftp sur lequel les commandes sont téléchargées.

en: The upload file appears to be empty.
fr: Le fichier à importer semble vide.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
fr: Le fichier à importer ne semble pas être un fichier kpz. Son extension n'est pas «&nbsp;.kpz&nbsp;».

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
fr: Le fichier à importer ne semble pas être un fichier zip. Son extension n'est pas «&nbsp;.zip&nbsp;».

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
fr: La valeur "%s" n'est pas acceptée pour les correspondances

en: Themes
fr: Thèmes

en: Then start the installer again.
fr: Puis démarrer l'installateur à nouveau.

en: There are currently no checkout notes.
fr: Il n'y a pas de notes de prêt

en: There are currently no problem reports.
fr: Il n'y a pas de rapport d'anomalie actuellement.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
fr: Il n'y a pas de %s actuellement disponible.

en: There are no EDI accounts.
fr: Il n'y a pas de comptes EDI.

en: There are no EDIFACT messages.
fr: Il n'y a pas de message EDIFACT.

en: There are no SMS cellular providers defined.
fr: Il n'y a pas de fournisseurs de SMS définis.

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
fr: Il n'y a pas de serveurs SMTP définis.

en: There are no account credit types defined.
fr: Il n'y a pas de type de crédit défini.

en: There are no account debit types defined.
fr: Il n'y a pas de type de débit défini.

en: There are no additional contents.
fr: Il n'y a pas de contenu supplémentaire.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
fr: Il n'y a pas de valeur autorisée pour %s

note: SCRIPT
en: There are no baskets in this group
fr: Il n'y a pas de panier dans ce bordereau

en: There are no cash registers defined.
fr: Il n'y a pas de caisses définies.

en: There are no cities defined.
fr: Il n'y a pas de villes définies.

en: There are no collections currently defined.
fr: Il n'y a pas de collection définie pour le moment.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
fr: Il n'y a pas de contrat pour ce fournisseur. %s

en: There are no defined actions for this template.
fr: Il n'y a pas d'actions définies pour ce modèle.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
fr: Aucun modèle de transformation n'est défini. Veuillez créer un modèle.

en: There are no desks defined.
fr: Il n'y a pas de banque définie.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
fr: Il n'y a pas encore d'inscription pour ce club

en: There are no existing numbering patterns.
fr: Il n'y a pas de modèle de numérotation.

en: There are no holds on this title.
fr: Il n'y a pas de réservation pour ce titre.

note: SCRIPT
en: There are no identity provider domains defined.
fr: Aucun domaine de fournisseur d'identité n'a été défini.

note: SCRIPT
en: There are no identity providers defined.
fr: Aucun fournisseur d'identité n'a été défini.

en: There are no images for this item.
fr: Il n'y a pas d'image pour cet exemplaire.

en: There are no images for this record.
fr: Il n'y a pas d'images pour cette notice.

en: There are no item search fields defined.
fr: Il n'y a pas encore de champs définis pour la recherche sur les exemplaires.

en: There are no items assigned to this rota.
fr: Il n'y a pas d'exemplaire dans cette collection tournante.

en: There are no items in this batch yet
fr: Il n'y a pas d'exemplaires dans ce lot pour l'instant

en: There are no items in this collection.
fr: Il n'y a pas d'exemplaires dans cette collection.

en: There are no itemtypes defined
fr: Il n'y a pas de type de document défini

en: There are no late orders.
fr: Il n'y a pas de commande en retard.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
fr: Il n'y a pas de site défini.

en: There are no libraries defined.
fr: Il n'y a pas de site défini.

en: There are no library EANs.
fr: Il n'y a pas d'EAN pour la bibliothèque.

en: There are no more pickups available for this slot. Please choose another one.
fr: Il n'y a plus de retrait disponible pour ce créneau. Merci d'en choisir un autre.

en: There are no notices for this library.
fr: Il n'y a pas de notification pour ce site.

en: There are no notices.
fr: Il n'y a pas de notification.

en: There are no open baskets for this vendor.
fr: Il n'y a pas de paniers ouverts pour ce fournisseur.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
fr: Il n'y a pas de retards aujourd'hui%s sur le site sélectionné%s.

en: There are no overdues matching your search.
fr: Il n'y a pas de retards correspondant à votre recherche.

en: There are no overdues.
fr: Il n'y a pas de retard.

en: There are no patron categories defined.
fr: Il n'y a pas de catégorie d'adhérent définie.

en: There are no patron lists.
fr: Il n'y a pas de liste d'adhérent.

en: There are no patrons in this batch yet
fr: Il n'y a pas d'adhérents dans ce lot pour l'instant

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
fr: Il n'y a pas d'adhérent inscrit à cette alerte d'abonnement.

en: There are no patrons waiting outside.
fr: Il n'y a aucun adhérent attendant dehors.

en: There are no pending discharge requests.
fr: Il n'y a pas de demandes de quitus en attente.

en: There are no pending offline operations.
fr: Il n'y a pas d'opérations hors-ligne en attente.

en: There are no pending patron modifications.
fr: Il n'y a pas de modification d'adhérent en attente.

en: There are no pickups staged and ready.
fr: Il n'y a aucun retrait organisé et prêt.

en: There are no pickups to be staged.
fr: Il n'y a aucun retrait à préparer.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
fr: Il n'y a aucune citation définie.

en: There are no quotes defined.
fr: Il n'y a aucune citation définie.

en: There are no recalls to pull.
fr: Il n'y a pas de rappels à traiter.

en: There are no recalls to show.
fr: Il n'y a pas de rappel à afficher.

en: There are no recorded logs for this request
fr: Il n'y a pas de logs enregistrées pour cette requête

en: There are no rotas with stages assigned
fr: Il n'y a pas de rotation automatique avec des étapes définies

en: There are no rules defined.
fr: Il n'y a aucune règle définie.

en: There are no saved definitions.
fr: Il n'y a aucune définition sauvegardée.

en: There are no saved matching rules.
fr: Il n'y a pas de règles de concordance.

en: There are no saved patron attribute types.
fr: Il n'y a pas d'attribut adhérent enregistré.

en: There are no saved reports.
fr: Il n'y a aucun rapport sauvegardé.

en: There are no search filters defined.
fr: Il n'y a pas de filtre de recherche défini.

en: There are no sets defined.
fr: Il n'y a pas de sets définis.

en: There are no statistics for this patron.
fr: Il n'y a pas de statistiques pour cet adhérent.

en: There are no titles tagged with the term
fr: Il n'y a aucun titre commenté avec ce terme

note: SCRIPT
en: There are no ungrouped baskets
fr: Il n'y a pas de panier hors bordereaux

en: There are no unreceived orders for this budget.
fr: Il n'y a pas de commandes non réceptionnées pour ce budget.

en: There are no waiting holds for this patron at this library.
fr: Il n'y a aucune réservation en attente dans cette bibliothèque pour cet adhérent.

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
fr: Une erreur survient en essayant de se connecter à l'agent de message (RabbitMQ), vérifiez les fichiers logs Koha.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
fr: Il y a une erreur avec cette notice bibliographique, sa visualisation peut être altérée.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
fr: Il y a une réservation au niveau de l'exemplaire sur cet exemplaire (priorité = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
fr: Il y a déjà un autre profil qui porte ce nom.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
fr: Il y a plus d'un champ MARC relié à l'onglet des exemplaires (onglet 10)&nbsp;: %s

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
fr: Il n'y a pas d'entrée 'log4perl_conf' dans le fichier de configuration.

en: There is no age for this rule.
fr: Il n'y a pas d'âge pour cette règle.

en: There is no defined frequency.
fr: Il n'y a pas de périodicité définie.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
fr: Il n'y pas de correspondance pour l'index %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
fr: Il n'y a pas de nombre minimum ou maximum de caractères. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
fr: Aucun modèle de notification avec un code «&nbsp;CANCEL_HOLD_ON_LOST&nbsp;» n'a été défini dans votre système.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
fr: Aucun modèle de notification avec le code ACQORDER n'a été défini.

en: There is no order for this bibliographic record.
fr: Il n'y a aucune commande rattachée à cette notice.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
fr: Il n'y a trace d'aucun message envoyé à cet adhérent.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
fr: Il y avait 1 code à barres qui contenait au moins un caractère non-imprimable.

en: There was 1 barcode that was too long.
fr: Il y avait 1 code à barres qui était trop long.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
fr: Un problème est survenu au moment du prêt de cet exemplaire, vérifiez le problème avec le

en: There was a problem rejecting the cancellation request. Cannot reject an already completed cancellation request.
fr: Il y a eu un problème lors du rejet de la demande d'annulation. Il est impossible de rejeter une demande d'annulation déjà achevée.

en: There was a problem with your form submission
fr: Il y a eu un problème avec la soumission de votre formulaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
fr: Un problème est survenu, vérifiez les logs

en: There was an error authenticating to external identity provider
fr: Une erreur s'est produite au moment de l'authentification au fournisseur d'identité externe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was an error during saving:
fr: Une erreur s'est produite durant la sauvegarde :

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
fr: Il y a eu une erreur lors de la recherche de notices de dépouillement, veuillez consulter les logs pour plus de détails.

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
fr: Une erreur inconnue s'est produite lors de la génération de l'image du code à barres

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
fr: Une erreur inconnue s'est produite lors de la génération de l'image du code à barres. Merci de vérifier que votre code à barres correspond au type de codes à barres

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
fr: Il y avait %s code(s) à barres contenant au moins un caractère non-imprimable.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
fr: Il y avait %s code(s) à barres trop long(s).

en: There were no unreceived orders for this fund.
fr: Il n'y avait pas de commandes non reçues pour ce poste budgétaire.

en: There were problems with your submission
fr: Il y a eu des problèmes avec votre transaction

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
fr: La notice à fusionner n'a donc pas été supprimée.&nbsp;

en: Thesaurus:
fr: Thésaurus&nbsp;:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
fr: Désactivé pour TOUS les sites. Pour modifier ces paramétrages, choisissez le site «&nbsp;Par défaut&nbsp;».

en: These are disabled for the current library.
fr: Désactivé pour le site sélectionné.

en: These are enabled.
fr: Activé.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
fr: Ces rubriques sont repliées par défaut grâce à la préférence système CollapseFieldsPatronAddForm

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
fr: Champs trouvés : %s

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
fr: Ces champs seront utilisés dans la création de clubs basés sur ce modèle

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
fr: Ces champs seront utilisés lors de l'inscription d'un adhérent dans un club basé sur ce modèle

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
fr: Ces documents ont un ratio de réservation &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
fr: Ces usagers seront définitivement supprimés de la base de données et ne pourront pas être récupérés

en: Theses
fr: Thèses

en: They are in a patron category of type staff.
fr: Ils sont dans une catégorie d'adhérents de type Bibliothécaire.

en: They are the guarantor to another patron.
fr: Ils sont le garant d'un autre adhérent.

en: They have a non-zero account balance.
fr: Ils ont un solde de compte non nul.

en: They have items currently checked out.
fr: Ils ont des exemplaires actuellement empruntés.

en: They have permissions assigned to them.
fr: Des permissions leurs sont attribuées.

note: SCRIPT
en: Third
fr: Troisième retard

en: This CSV profile already exists
fr: Ce profil CSV existe déjà

en: This account has been locked!
fr: Ce compte a été verrouillé&nbsp;!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
fr: Cette action est irréversible. Souhaitez-vous continuer ?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
fr: Cet attribut sera seulement utilisé pour la catégorie d'usager %s

en: This authority type cannot be deleted
fr: Ce type d'autorité ne peut pas être supprimé

en: This authorized value category already exists.
fr: Cette catégorie de valeur autorisée existe déjà.

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
fr: Ce budget a des fonds joints. Vous devez supprimer tous les fonds joints avant de pouvoir supprimer ce budget.

en: This cannot be undone.
fr: Cette opération est irréversible.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
fr: Cette catégorie est utilisée %s fois

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
fr: Ce graphique ne va prendre en compte que les lignes affichées, cliquer sur 'Intégrer toutes les données' pour générer le graphique avec l'ensemble des résultats

en: This city already exists.
fr: Cette ville existe déjà.

en: This configuration differs for each protocol.
fr: Cette configuration est différente pour chaque protocole.

en: This course already has this item on reserve.
fr: Ce document est déjà placé en réserve pour ce cours.

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
fr: Cette devise est utilisée par %s commandes.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
fr: Cette devise est utilisée par %s fournisseurs.

en: This desk already exists
fr: Cette banque existe déjà

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
fr: Cette fonctionnalité permet de récupérer et de partager des données (modèles et rapports d'abonnement) avec d'autres bibliothèques Koha.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
fr: Cette fonctionnalité fournit d'importantes informations aux développeurs de Koha au sujet de son utilisation et contribue à orienter les choix durant le cycle de développement

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
fr: Ces frais sont facturés au moment du prêt ou du renouvellement pour chaque jour entre la date de prêt ou de renouvellement et la date de retour pour les prêts exprimé en jours.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
fr: Ces frais sont facturés au moment du prêt pour chaque heure entre la date de prêt ou de renouvellement et la date de retour pour les prêts spécifiés en heures.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
fr: Ce montant est facturé une fois par prêt ou renouvellement par exemplaire

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
fr: Ce champ ne peut pas être modifié à partir du module Circulation.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
fr: Ce champ est obligatoire

note: SCRIPT
en: This field is required.
fr: Ce champ est obligatoire.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
fr: Ce fichier existe déjà (dans cette catégorie).

en: This framework cannot be deleted
fr: Cette grille ne peut pas être supprimée

en: This framework code already exists.
fr: Ce code de grille de catalogage existe déjà.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
fr: Cette périodicité est encore utilisée par %s abonnement(s). Voulez-vous la supprimer malgré tout?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
fr: Ce code de poste budgétaire n'existe pas dans le budget destinataire.

note: A
en: This fund has sub funds.
fr: Ce poste budgétaire a des postes enfants.

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
fr: Ce poste budgétaire a des postes enfants. Il ne peut pas être supprimé.

en: This invoice has no files attached.
fr: Cette facture n'a pas de fichiers attachés.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
fr: Ce numéro de facture existe déjà. Voulez-vous réceptionner en utilisant la facture existante?

en: This is a serial subscription
fr: Abonnement de périodique

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
fr: Cela n'est pas recommandé si vous changez un très grand nombre de dates de retour.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
fr: Ceci est le lecteur anonyme, donc son historique de prêt n'est plus consultable. Pour obtenir la liste des prêts anonymisés, veuillez lancer un rapport.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
fr: Cet adhérent est anonyme, donc son historique de réservations n'est pas consultable.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
fr: C'est l'équipe qui est responsable de la prochaine version de Koha et de la maintenance en continu de votre version Koha actuellement installée.Ils tiendront ces rôles jusqu'

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
fr: C'est l'équipe qui était responsable de la version initiale de la version Koha actuellement installée.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
fr: Ce document appartient à %s et ne peut pas être emprunté depuis ce site.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=InBundle.biblio %2$s:  InBundle.barcode | html
en: This item belongs to a bundle: %s - %s
fr: Cet exemplaire appartient à un paquet : %s - %s

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
fr: Cet exemplaire ne peut être renouvelé, c'est un prêt sur place

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
fr: Cet exemplaire ne peut pas être supprimé. Il est emprunté

en: This item has been claimed as returned by:
fr: L'exemplaire a été déclaré comme rendu par :

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
fr: Cet exemplaire a été perdu avec le statut "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
fr: Cet exemplaire a été perdu avec le statut "%s". %s Le prêter quand même ? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
fr: Cet exemplaire a été perdu avec le statut "%s".

en: This item has been recalled.
fr: Cet exemplaire a été rappelé.

en: This item has previously been checked out to this patron.
fr: Cet exemplaire a déjà été emprunté par cet adhérent.

en: This item is already on this rota
fr: Cet exemplaire est déjà dans cette collection tournante

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
fr: Cet exemplaire est emprunté par un autre adhérent. %s Faire un retour et un prêt? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
fr: Cet exemplaire est déjà prêté à cet adhérent. Voulez-vous le renouveler ?

en: This item is not checked out.
fr: Cet exemplaire n'est pas en prêt.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
fr: Ce document a une réservation en cours pour un autre adhérent.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
fr: Ce document est réservé et en cours de transfert pour un autre adhérent.

en: This item is on hold for another patron.
fr: Ce document est réservé pour un autre adhérent.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
fr: Ce document est réservé pour un autre adhérent.La réservation sera outrepassée, mais pas annulée.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
fr: Ce document est mis de côté pour être retiré à %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
fr: Ce document est mis de côté pour être retiré sur votre site

en: This item is part of a rotating collection.
fr: Cet exemplaire appartient à une collection tournante.

en: This item is waiting for another patron.
fr: Ce document est réservé pour un autre adhérent.

en: This item must be checked in at following library:
fr: Ce document doit être retourné à son site de rattachement :&nbsp;

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
fr: Ce document doit être transféré à %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
fr: Ce document ne peut normalement être réservé que par les adhérents de %s

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
fr: Ce document ne peut normalement pas être réservé.

en: This item type already exists
fr: Ce type de document existe déjà

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
fr: Ce site ne peut pas être supprimé. Des adhérents ou des exemplaires l'utilisent toujours

en: This library does not exist.
fr: Cette bibliothèque n'existe pas.

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
fr: Cette liste contient %s titres

en: This list does not exist.
fr: Cette liste n'existe pas.

en: This member has no email
fr: Cet utilisateur n'a pas d'adresse courriel.

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
fr: Ce message apparaît dans le compte adhérent à l'OPAC

en: This message displays when checking out to this patron
fr: Ce message apparaît lors d'un prêt à cet adhérent

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
fr: Ce message a pu être déclenché pour les raisons suivantes :

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
fr: Cette commande ne peut être modifiée, le panier est fermé.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
fr: Cette commande a été réclamée %s fois. Le %s%s%s, %s%s

en: This page does not exist.
fr: Cette page n'existe pas.

en: This patron already has a scheduled pickup for this library.
fr: Cet adhérent a déjà un retrait programmé sur ce site.

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
fr: Les règles de circulation interdisent à cet adhérent d'emprunter ce document.

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
fr: Cet adhérent ne peut pas être supprimé car il est déclaré comme Adhérent Anonyme dans les préférences systèmes.

en: This patron category already exists
fr: Cette catégorie de lecteur existe déjà

en: This patron category already exists.
fr: Cette catégorie de lecteur existe déjà.

en: This patron does not exist.
fr: Cet adhérent n'existe pas.

en: This patron does not have waiting holds.
fr: Cet adhérent n'a pas de réservation en attente.

en: This patron has no circulation history.
fr: Cet adhérent n'a pas d'historique de prêt.

en: This patron has no files attached.
fr: Cet adhérent n'a pas de fichier attaché.

en: This patron has no holds history.
fr: Cet adhérent n'a pas d'historique de réservations.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
fr: Cet adhérent n'a soumis aucune suggestion d'achat

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
fr: Cet adhérent a demandé que son historique de prêt soit anonymisé lors du retour, mais la préférence système 'AnonymousPatron' est vide ou incorrecte.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
fr: Cet adhérent a choisi de ne jamais conserver son historique de prêt.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
fr: Cet adhérent vient d'un autre site (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
fr: Cet adhérent vient d'un autre site (%s)

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
fr: Ces privilèges d'adhérent vont maintenant être réinitialisés pour inclure uniquement les superlibrarian.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
fr: Ce prévisionnel de bulletinage est encore utilisé par %s abonnement(s). Voulez-vous le supprimer malgré tout?

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
fr: Cette permission donne accès à tous les domaines. Si cette option est sélectionnée, les sous-autorisations ne peuvent pas être sélectionnées.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
fr: Cette notice ne peut être supprimée, au moins un exemplaire est actuellement en prêt.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
fr: Cette notice ne peut être transférée vers l'éditeur avancé. Souhaitez-vous continuer ?

note: A
en: This record has no items
fr: Cette notice n'a pas d'exemplaire.

en: This record is in use
fr: Cette notice est en utilisation

en: This record is used
fr: Cette notice est utilisée

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
fr: Cette notice est utilisée %s fois

en: This report could not be imported. Please try again later.
fr: Ce rapport n'a pas pu être importé. Veuillez réessayer plus tard.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
fr: Cette ressource a été signalé plus de %s fois, faites attention !

en: This rota has no stages.
fr: Cette rotation n'a pas d'étape.

en: This sale
fr: Cette vente

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
fr: Cette page affiche les sous-champs associés à la zone sélectionnée. Vous pouvez modifier les sous-champs ou en ajouter de nouveaux en cliquant sur «&nbsp;Modifier&nbsp;».

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
fr: Ce script ne peut pas enregistrer le fichier dans le répertoire temporaire.

en: This stage contains the following item(s):
fr: Cette étape contient l(es) exemplaire(s) suivant(s)&nbsp;:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
fr: Ce sous-champ sera supprimé

note: A
en: This subscription depends on another supplier
fr: Cet abonnement dépend d'un autre fournisseur

en: This subscription is closed.
fr: Cet abonnement est fermé.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
fr: Cet outil vous permet de supprimer des adhérents et d'anonymiser l'historique de prêts. Pour la suppression d'adhérents, vous pouvez combiner n'importe quels critères. Les adhérents ne seront pas supprimés s'il remplissent une ou plusieurs des conditions suivantes :

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
fr: Cette valeur sera remplie avec le sous-champ %s de la notice biblio sélectionnée. %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
fr: Ce fournisseur n'a pas de contact sélectionné pour l'envoi de commande ou bien il manque une adresse courriel.

en: This vendor has no email
fr: Ce fournisseur n'a pas d'adresse courriel

en: This vendor has no email defined for late issues.
fr: Ce fournisseur n'a pas de courriel défini pour les fascicules en retard.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
fr: Ceci est le nom par lequel vous vous référerez à cette image dans l'éditeur de format de carte adhérent.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
fr: Vous allez supprimer %stous les exemplaires%sles exemplaires sélectionnés%s.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
fr: Cela supprimera le jeton Mana-KB de Koha. Voulez-vous continuer?

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
fr: Cela va supprimer les exceptions contenues dans une plage donnée.Attention à l'extension de votre plage; si elle est surdimensionnée vous risquez de ralentir Koha.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
fr: Cela ne supprimera que les fermetures répétées. Les fermetures répétées seront supprimés mais pas les exceptions.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
fr: Cela ne supprimer que les fermetures isolées. Les fermetures répétables et les exceptions ne seront pas supprimés.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
fr: Cela supprimera cette fermeture. S'il s'agit d'une fermeture répétée, cette option repèrera les exceptions existantes pour les transformer en fermetures isolées.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
fr: Cela va récupérer les macros stockées dans le navigateur, les sauvegarder en base de données et les supprimer de votre navigateur. Souhaitez-vous continuer ?

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
fr: Cela enregistrera les changements de titre et de description de la fermeture. En cas de modification d'une fermeture répétée, le changement affectera toutes les dates pour lesquelles la fermeture est répétée.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
fr: Cela prendra ce jour et ce mois comme modèle de jour de fermeture. Avec cette option, vous répétez cette règle chaque année. Par exemple, choisir le 1er août en fera un jour de fermeture chaque année.

en: Those items won't be deleted
fr: Ces exemplaires ne seront pas supprimés

note: SCRIPT
en: Threshold missing
fr: Seuil manquant

note: IMG
en: Thumbnail
fr: Vignette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
fr: Jeudi

note: SCRIPT
en: Thursdays
fr: Jeudis

en: Time based: Yes
fr: Fondé sur l'heure : Oui

en: Time created
fr: Date de création

en: Time zone:
fr: Fuseau horaire :

en: Time:
fr: Heure&nbsp;:

en: Timeout
fr: Attente dépassée

en: Timeout (seconds):
fr: Attente dépassée (en secondes) :

en: Timeout (secs)
fr: Attente dépassée (en secondes)

en: Timeout:
fr: Attente dépassée :

en: Times should be in 24-hour format (00:00 to 23:59).
fr: Les heures doivent être au format 24 heures (00:00 à 23:59).

en: Title
fr: Titre

en: Title
fr: Titre

en: Title (A-Z)
fr: Titre (A-Z)

en: Title (Z-A)
fr: Titre (Z-A)

en: Title (any):
fr: Titre (n'importe)&nbsp;:

en: Title (uniform):
fr: Titre (uniforme)&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Title Case
fr: Expression Titre

en: Title already in use.
fr: Ce titre est déjà utilisé.

en: Title and author
fr: Titre et auteur

en: Title phrase
fr: Expression titre

en: Title search
fr: Recherche par titre

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
fr: Titre : %s

en: Titles
fr: Titres

en: Titles tagged with the term
fr: Titres tagués avec le terme

en: To
fr: À

en: To
fr: À

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
fr: A %s

en: To a file:
fr: Vers un fichier&nbsp;:

en: To a file:
fr: Vers un fichier&nbsp;:

en: To add another library and for more settings, go to:
fr: Pour ajouter une autre bibliothèque et pour plus de paramètres, allez à&nbsp;:

en: To add another patron category and for more settings go to:
fr: Pour ajouter une nouvelle catégorie d'adhérent et pour plus de paramètres, allez à&nbsp;:

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
fr: Pour ajouter l'entrée manuellement, fournissez les détails suivants à l'application sur votre téléphone.

en: To authid:
fr: Jusqu'à l'autorité n°&nbsp;:

en: To be staged
fr: A télécharger

note: %1$s:  to_be_staged.count | html
en: To be staged (%s)
fr: A mettre en place (%s)

en: To biblionumber:
fr: À la notice n°&nbsp;:

en: To call number:
fr: Cote :

en: To create another item type later and for more settings go to:
fr: Pour, plus tard, créer un autre type d'exemplaire et pour plus de paramètres, allez à&nbsp;:

en: To create another patron, go to:
fr: Pour créer un autre adhérent, allez à&nbsp;:

en: To create circulation rule, go to:
fr: Pour créer une règle de circulation, allez à&nbsp;:

en: To date:
fr: Jusqu'au :

en: To edit patron permissions, go to:
fr: Pour modifier les permissions de l'adhérent, allez à&nbsp;:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
fr: Pour activer les plugins de Koha, le flag enable_plugins doit être présent dans le fichier de configuration de Koha

en: To enable the export of selected items,
fr: Pour activer l'export des exemplaires sélectionnés,

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
fr: Pour permettre l'export des exemplaires sélectionnés, votre administrateur doit créer un profil CSV de type "SQL" avec l'option "Exporter les exemplaires perdus dans un rapport."

en: To item call number:
fr: À la cote&nbsp;:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
fr: Pour savoir comment éviter ce problème, consultez la page du wiki concernée :

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
fr: Pour modifier une règle, créez en une nouvelle avec la même catégorie d'adhérent et le même type de document.

en: To notify on receiving:
fr: À notifier à réception&nbsp;:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
fr: Pour avertir les adhérents de la parution des nouveaux fascicules de périodiques, vous devez

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
fr: Pour ouvrir le popup, taper Shift+Enter

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
fr: Pour remplacer une image, supprimez la, puis téléversez un nouveau fichier et donnez lui le même nom d'image.

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
fr: Pour signaler un lien cassé ou tout autre problème, veuillez prendre contact avec l'administrateur Koha.

en: To screen in the browser:
fr: Dans le navigateur

en: To screen into the browser:
fr: Dans le navigateur

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
fr: Pour mettre à jour la photo de %s %s %s, sélectionnez un nouveau fichier image et cliquez sur «&nbsp;Télécharger&nbsp;».

en: To:
fr: Au&nbsp;:

en: To:
fr: Au&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Today's checkins
fr: Retours du jour

en: Today's checkouts
fr: Prêts du jour

en: Today's notifications
fr: Messages du jour

en: Toggle Keyboard
fr: Basculer le clavier

note: I
en: Toggle set to lowest priority
fr: Bascule à la plus basse priorité

note: SCRIPT
en: Tomorrow
fr: Demain

en: Too many checked out.
fr: Trop de Prêts.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
fr: Limite atteinte (prêtés : %s / max. : %s).

en: Too many holds
fr: Trop de réservations

en: Too many holds for
fr: Trop de réservations pour

en: Too many holds for this record:
fr: Trop de réservations pour cette notice :

en: Too many holds:
fr: Trop de réservations :

en: Too many holds:
fr: Trop de réservations :

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
fr: Trop d'exemplaires (%s) à afficher individuellement.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
fr: Trop d'exemplaires (%s): vous avez modifié plus de %s exemplaires dans un lot, les exemplaires ne seront pas affichés.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
fr: Trop d'exemplaires (%s): vous n'êtes pas autorisé à modifier plus de %s exemplaire par lot.

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
fr: Trop d'exemplaires (%s) : Vous avez modifié plus de %s exemplaires dans un lot, les exemplaires ne seront pas affichés.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
fr: Trop de prêts sur place. %s prêts sur place seulement %s sont autorisés.

en: Tool plugins
fr: Outil de Plugins

en: Tools
fr: Outils

en: Tools
fr: Outils

en: Tools &rsaquo; Koha
fr: Outils &rsaquo; Koha

en: Tools home
fr: Accueil Outils

en: Tools tables
fr: Tables des outils

note: SCRIPT
en: Top
fr: Haut

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
fr: Les %s documents les plus empruntés

en: Top lists
fr: Les palmarès

en: Top page margin:
fr: Marge de haut de page&nbsp;:

en: Top text margin:
fr: Marge de haut du texte&nbsp;:

en: Topic expert
fr: Expert du sujet

en: Topics
fr: Sujets

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
fr: Total (TVA %s%%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
fr: Total (TVA %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
fr: Total (TVA %s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
fr: Total + ajustements + frais de port (%s)

en: Total RRP
fr: Total prix public recommandé

en: Total amount outstanding:
fr: Montant total impayé :

en: Total amount outstanding:
fr: Montant total impayé :

en: Total amount payable:
fr: Montant total à payer :

en: Total amount:
fr: Montant total

en: Total article requests
fr: Nombre total de demandes d'articles

en: Total available
fr: Total disponible

en: Total bankable:
fr: Total disponible :

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
fr: Total disponible : %s

en: Total checkouts
fr: Total des prêts

en: Total checkouts as of yesterday
fr: Nombre total de prêts depuis hier

en: Total checkouts:
fr: Total des prêts :

en: Total cost
fr: Coût total

en: Total current checkouts allowed
fr: Nombre total de prêts autorisés

en: Total current on-site checkouts allowed
fr: Nombre total de prêts sur place autorisés

en: Total due
fr: Total dû

en: Total due if credit applied:
fr: Total dû si le crédit est appliqué :

en: Total due:
fr: Total dû

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
fr: Total dû&nbsp;: %s

en: Total holds allowed
fr: Total des réservations autorisées

en: Total income (cash):
fr: Revenu total (en espèce) :

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
fr: Revenu total (en espèce) : %s (%s)

en: Total income:
fr: Revenu total (en espèce) :

en: Total items in group
fr: Nombre d'exemplaires dans le groupe

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
fr: Total des exemplaires : %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
fr: Le Total doit être un nombre

en: Total number of results:
fr: Nombre total de résultats :

en: Total ordered
fr: Total commandé

en: Total outgoing (cash):
fr: Dépenses totales (en espèce) :

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
fr: Dépenses totales (en espèce) : %s (%s)

en: Total payable:
fr: Montant total à payer :

en: Total spent
fr: Total dépensé

en: Total tax exc.
fr: Total HT

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
fr: Total HT (%s)

en: Total tax inc.
fr: Total TTC

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
fr: Total TTC (%s)

en: Total:
fr: Total&nbsp;:

en: Totals:
fr: Total&nbsp;:

en: Transaction date
fr: Date de transaction

note: For the first occurrence, %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
fr: Historique de prêts de %s

note: %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
fr: Historique de prêts de %s

en: Transaction library
fr: Bibliothèque de la transaction

note: A
en: Transaction logs
fr: Logs

en: Transaction type
fr: Type de transaction

en: Transaction type:
fr: Type de transaction&nbsp;:

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
fr: Transactions depuis le %s

en: Transactions to date
fr: Transactions jusqu'au

en: Transfer
fr: Transférer

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
fr: Transférer la collection

en: Transfer collection
fr: Transférer la collection

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Transférer la collection &rsaquo; Collections tournantes &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
fr: Le transfert a %s jour(s) de retard

en: Transfer is not allowed for:
fr: Le transfert n'est pas autorisé pour&nbsp;:

en: Transfer items
fr: Exemplaires transférés

en: Transfer list
fr: Transferts

en: Transfer now?
fr: Transférer maintenant&nbsp;?

en: Transfer order
fr: Transférer la commande

en: Transfer order &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
fr: Transférer la commande &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
fr: Transférer la commande vers ce panier&nbsp;?

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: Transfer ownership of public list %s
fr: Transférer la propriété de la liste publique %s

en: Transfer to
fr: Transférer à

en: Transfer to:
fr: Transférer à&nbsp;:

en: Transfer was cancelled whilst in transit
fr: Le transfert a été annulé pendant le transit

en: Transferred
fr: Transféré

en: Transferred from basket:
fr: Transféré depuis le panier&nbsp;:

en: Transferred items
fr: Exemplaires transférés

en: Transferred to basket:
fr: Transféré vers le panier&nbsp;:

en: Transfers
fr: Transferts

en: Transfers
fr: Transferts

en: Transfers &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Transferts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Transfers are
fr: Les transferts sont

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
fr: Transferts effectués vers votre site le %s

en: Transfers print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Impression du reçu de transfert &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
fr: Transferts demandés vers votre site le %s

en: Transfers to receive
fr: Transferts à recevoir

en: Transfers to receive
fr: Transferts à recevoir

en: Transfers to receive &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Transferts à recevoir &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

en: Transfers to send
fr: Transferts à envoyer

en: Transfers to send &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
fr: Transferts à envoyer &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.daterequested | $KohaDates
en: Transit pending from %s to %s since %s
fr: Transfert de %s à %s en attente depuis le %s

en: Translate into other languages
fr: Traduire dans d'autres langues&nbsp;:

note: A
en: Translate item type %s
fr: Traduire le type de document %s

en: Translation
fr: Traduction

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
fr: Traduction (id %s) ajoutée avec succès

en: Translation manager
fr: Responsable de la traduction

en: Translation manager assistant
fr: Assistant du responsable de la traduction

en: Translation manager:
fr: Responsable de la traduction :

en: Translation managers
fr: Responsables de la traduction

en: Translation managers:
fr: Responsable de la traduction:

en: Translation:
fr: Traduction :

en: Transport cost matrix
fr: Matrice des coûts de transports

en: Transport cost matrix
fr: Matrice des coûts de transports

en: Transport cost matrix &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
fr: Matrice des coûts de transports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha

en: Transport:
fr: Transport&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Travel and Places
fr: Voyage et lieux

en: Treaties
fr: Traités

en: Try again
fr: Essayer à nouveau

en: Try again with a different barcode
fr: Essayez de nouveau avec un autre code à barres

en: Try another search
fr: Faire une autre recherche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
fr: Mardi

note: SCRIPT
en: Tuesdays
fr: Mardis

en: Two-factor authentication &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Authentification à deux facteurs &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Two-factor authentication code:
fr: Code d'authentification à deux facteurs :

note: SCRIPT
en: Two-factor authentication correctly configured. You will be redirected to the login screen.
fr: Authentification à deux facteurs correctement configurée. Vous allez être redirigés vers l'écran de connexion.

en: Two-factor authentication is mandatory to login. If you do not enable now it will be asked at your next login.
fr: L'authentification à deux facteurs est obligatoire pour se connecter. Si vous n'êtes pas en mesure de le faire maintenant, elle vous sera demandée à votre prochaine connexion.

en: Type:
fr: Type&nbsp;:

en: Type:
fr: Type&nbsp;:

en: Types of the licenses (e-resource management module)
fr: Types de licences (module de gestion des ressources électroniques)

en: Types of the packages (e-resource management module)
fr: Types de forfaits (module de gestion des ressources électroniques)

en: UF
fr: EP

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
fr: Majuscules

en: URL(s)
fr: URLs

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.url | html
en: URL: %s
fr: URL&nbsp;: %s

en: US Inches
fr: Pouces américains

en: UTF-8 (Default)
fr: UTF-8 (défaut)

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
fr: Impossible d'annuler l'inscription&nbsp;!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
fr: Impossible de modifier le statut de la note.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
fr: Impossible de modifier le statut du rapport d'anomalie.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
fr: Impossible de prêter les exemplaires à %s

note: SCRIPT
en: Unable to claim as returned
fr: Impossible de déclarer comme rendu

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
fr: Impossible de créer l'inscription&nbsp;!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
fr: Impossible de supprimer le club&nbsp;!

en: Unable to delete patron
fr: Impossible de supprimer l'adhérent

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
fr: Impossible de supprimer un adhérent déclaré comme Adhérent Anonyme

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
fr: Impossible de supprimer des adhérents d'autres sites avec les réglages actuels

en: Unable to delete staff user
fr: Impossible de supprimer l'adhérent

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
fr: Impossible de supprimer le modèle&nbsp;!

en: Unable to find an email address for this borrower
fr: Impossible de trouver une adresse courriel pour cet adhérent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
fr: Impossible d'enregistrer la description

en: Unable to save image to database.
fr: Impossible de sauvegarder l'image dans la base de données.

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
fr: Impossible de mettre à jour les choix de concordances

en: Unapprove
fr: Désapprouver

en: Unarchive
fr: Désarchiver

en: Unauthorized user
fr: Utilisateur non autorisé

en: Unavailable (lost or missing)
fr: Indisponible (manquant ou perdu)

en: Uncertain
fr: indéterminé

en: Uncertain price:
fr: Prix indéterminé&nbsp;:

en: Uncertain prices
fr: Prix indéterminés

en: Uncertain prices
fr: Prix indéterminés

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
fr: Prix indéterminés pour le fournisseur %s

en: Unchanged
fr: Inchangé

en: Uncheck
fr: Désélectionner

en: Uncheck all
fr: Tout désélectionner

en: Unclassified types
fr: Types non classés

en: Undecided
fr: Indéfini

en: Undef
fr: Indéfini&nbsp;

en: Undefined
fr: Non défini

note: SCRIPT
en: Underline
fr: Souligner

note: SCRIPT
en: Undo
fr: Annuler

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
fr: Annuler l'import dans le catalogue

note: SCRIPT
en: Unexpected:
fr: Inattendu :

en: Unfortunately, no backups are available.
fr: Malheureusement, il n'y a pas de sauvegarde disponible.

en: Ungrouped
fr: Sans bordereau

en: Ungrouped baskets
fr: Paniers sans bordereau

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
fr: Echec de l'envoi de courriel non géré, vérifiez les logs pour plus de détails

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
fr: Erreur non gérée : %s

en: Unhighlight
fr: Ne plus surligner

en: Unified title
fr: Titre uniforme&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
fr: Titre uniforme&nbsp;: %s

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Unique holiday
fr: Jour de fermeture unique

en: Unique holidays
fr: Fermeture exceptionnelle

en: Unique identifier:
fr: Identifiant unique&nbsp;:

en: Unit
fr: Unité

en: Unit cost
fr: Prix unitaire

en: Unit price
fr: Prix unitaire

en: Unit:
fr: Unité&nbsp;:

en: Units per issue
fr: Unités par fascicule

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
fr: Le nombre d'unités par fascicule est obligatoire.

en: Units per issue:
fr: Unités par fascicule&nbsp;:)

en: Units:
fr: Unités&nbsp;:

en: Units:
fr: Unités&nbsp;:

en: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentina
fr: Universidad Empresarial Siglo 21, Argentine

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
fr: Université Nationale de Cordoba, Argentine

en: Unknown
fr: Inconnu

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
fr: Inconnu ('%s')

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

note: For the first occurrence, %1$s:  e | html
en: Unknown error '%s'.
fr: Erreur inconnue "%s".

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
fr: Erreur inconnue lors du traitement de votre requête. Contactez votre administrateur.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
fr: Erreur inconnue %s.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Unknown filter
fr: Filtre inconnu

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
fr: Type de job inconnu '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
fr: Message inconnu "%s"

en: Unknown not-for-loan status
fr: Statut exclu du prêt inconnu

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
fr: Opération inconnue (%s) sur

en: Unknown plugin type
fr: Type de plugin inconnu

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
fr: Raison inconnue "%s"

en: Unknown record
fr: Notice inconnue

en: Unknown record
fr: Notice inconnue

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
fr: Type de notice inconnu, import impossible

note: %1$s:  cp.status | html
en: Unknown status "%s"
fr: Statut inconnu "%s"

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
fr: Statut inconnu (%s)

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
fr: Sous-champ inconnu

note: SCRIPT
en: Unknown tag
fr: Tag inconnu

en: Unknown type
fr: Type inconnu

en: Unknown usage
fr: Utilisation inconnu

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
fr: Alerte inconnue "%s"

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Unpacking completed
fr: Décompression terminée

en: Unreceived orders
fr: Commandes non reçues

en: Unrecognized error!
fr: Erreur inconnue !

en: Unrecognized or missing field delimiter.
fr: Délimiteur non reconnu ou manquant.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
fr: Adhérent inconnu (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
fr: Réclamations non résolues

en: Unseen renewals allowed (count)
fr: Renouvellements non vus autorisés (nombre)

en: Unset
fr: Retirer

en: Unset Gone no address for this patron
fr: Retirer la mention «&nbsp;Parti sans laisser d'adresse&nbsp;» pour cet adhérent

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
fr: Lever la suspension %s

en: Until date:
fr: Jusqu'au&nbsp;:

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update
fr: Mettre à jour

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
fr: Mettre à jour les index Elasticsearch

en: Update SQL
fr: Mettre à jour SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
fr: Mettre à jour les ajustements

en: Update all sub funds with this owner
fr: Mettre à jour tous les postes budgétaires enfants de ce propriétaire

en: Update child to adult patron
fr: Transformer adhérent Enfant en Adulte

en: Update errors :
fr: Erreurs lors de la mise à jour&nbsp;:

en: Update existing or add new
fr: Mettre à jour ou ajouter un nouveau

note: OPTGROUP
en: Update existing template
fr: Mettre à jour le modèle existant

en: Update fund
fr: Mettre à jour le poste budgétaire

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
fr: Mettre à jour la(es) réservation(s)

en: Update item types with:
fr: Modifier le type de document en :

en: Update manager
fr: Modifier le gestionnaire

en: Update on login
fr: Mettre à jour à la connexion

en: Update on login:
fr: Mettre à jour à la connexion :

en: Update patron records
fr: Mettre à jour la fiche adhérent

en: Update patron records
fr: Mettre à jour la fiche adhérent

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
fr: Mises à jour des notices d'adhérents &rsaquo; Adhérents &rsaquo; Koha

en: Update received fund
fr: Mettre à jour le poste budgétaire reçu

en: Update report :
fr: Rapport de mise à jour&nbsp;:

note: OPTGROUP
en: Update shared template
fr: Mettre à jour le modèle partagé

en: Update succeeded
fr: Mise à jour effectuée

en: Update user data on login.
fr: Mettre à jour les données utilisateur à la connexion.

en: Update your database
fr: Mettez à jour votre base de données

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
fr: Mettre à jour vos statistiques d'utilisation

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
fr: Mettre à jour&nbsp;: %s

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
fr: Mettre à jour : %s

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updated SQL
fr: SQL mis à jour

en: Updated between:
fr: Mis à jour entre :

en: Updated on
fr: Mis à jour le

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
fr: Mis à jour le %s

en: Updated on:
fr: Mis à jour le :

en: Updated:
fr: Mis à jour&nbsp;:

en: Updating database structure
fr: Mise à jour de la structure de la base

en: Updating the fund may change available statistics for the order, please check values before submitting.
fr: Mettre à jour le poste budgétaire risque de modifier les statistiques disponibles pour la commande, merci de vérifier les valeurs avant de valider.

en: Upgrade
fr: Améliorer

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Téléverser &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Upload Koha plugin
fr: Télécharger un plugin Koha

en: Upload a file
fr: Télécharger un fichier

en: Upload a file to stage
fr: Télécharger un fichier

en: Upload additional images for patron cards
fr: Téléverser des images supplémentaires pour les cartes d'adhérent

en: Upload an image file:
fr: Télécharger un fichier image :

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
fr: Télécharger une image&nbsp;: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
fr: Télécharger une image&nbsp;: %sCharger%s

en: Upload another KOC file
fr: Télécharger un autre fichier KOC

en: Upload any file
fr: Télécharger n'importe quel fichier

en: Upload any type of file, manage uploads
fr: Téléchargez n'importe quel type de fichier, gérez des téléchargements

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
fr: Télécharger des images de couverture pour le biblionumber : %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
fr: Téléverser une image de couverture pour le numéro d'exemplaire : %s

en: Upload directory
fr: Répertoire de téléchargement

en: Upload directory:
fr: Répertoire du téléchargement&nbsp;:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
fr: Télécharger fichier

en: Upload file:
fr: Télécharger fichier

en: Upload image
fr: Télécharger une image

en: Upload local cover image
fr: Télécharger des images de couverture locales

en: Upload local cover image
fr: Téléverser des images de couverture locales

en: Upload local cover image for
fr: Télécharger une image de couverture locale pour

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
fr: Télécharger une image de couverture locale pour le numéro d'exemplaire : %s

en: Upload local cover images
fr: Télécharger des images de couverture locales

en: Upload more images
fr: Télécharger d'autres images

en: Upload new file
fr: Télécharger de nouveaux fichiers

en: Upload new files
fr: Télécharger de nouveaux fichiers

en: Upload offline circulation data
fr: Charger les données de prêts secourus

en: Upload offline circulation file (.koc)
fr: Charger les données de prêts secourus (fichier .koc)

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
fr: Téléchargement analysé en utilisant %s

en: Upload patron images
fr: Télécharger des photos d'adhérents

en: Upload patron images
fr: Téléverser des photos d'adhérents

en: Upload patron images &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Téléverser des photos d'adhérents &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Upload patron images in a batch or one at a time
fr: Téléchargement des photos des adhérents par lots ou une à une

en: Upload patron images in a batch or one at a time
fr: Téléchargement des photos des adhérents par lots ou une à une

en: Upload patron photo
fr: Télécharger une photo d'adhérent

en: Upload photo
fr: Télécharger une photo

en: Upload plugin
fr: Télécharger un plugin

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Téléverser un plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
fr: Téléverser un plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Outils &rsaquo; Koha

en: Upload plugins
fr: Téléverser des plugin

en: Upload progress:
fr: Avancement du téléchargement&nbsp;:

en: Upload quotes
fr: Télécharger des citations

en: Upload results
fr: Résultat du téléversement

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
fr: État du téléchargement&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
fr: Etat du téléchargement&nbsp;:Annulé

en: Upload transactions
fr: Charger les transactions vers le serveur

en: Uploaded
fr: Télécharger

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
fr: Chargement en cours, merci de patienter...

en: Uploads
fr: Téléchargements

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
fr: Téléchargement limité au CSV. Le format de fichier est incorrect : %s

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
fr: Lettres majuscules

note: SCRIPT
en: Upper Roman
fr: Roman majuscule

en: Upper age limit
fr: Limite d'âge supérieure

en: Upperage limit:
fr: Limite d'âge supérieure&nbsp;:

en: Uppercase
fr: Majuscule

note: %1$s:  l.branchurl | html
en: Url: %s
fr: URL&nbsp;: %s

en: Usage
fr: Utilisation

en: Usage statistics
fr: Statistiques d'utilisation

en: Usage:
fr: Utilisation&nbsp;:

en: Use &ast; for any domain. You can add new domains later on the dedicated admin page.
fr: Utiliser &ast; pour n'importe quel domaine. Vous pourrez créer de nouveaux domaines plus tard sur la page d'administration dédiée.

en: Use Mana KB for sharing content:
fr: Utiliser Mana-KB pour partager du contenu :

en: Use a barcode file
fr: Utiliser un fichier de code à barres

en: Use a file
fr: Utilisez un fichier

en: Use a file
fr: Utilisez un fichier

en: Use a file of borrowernumbers
fr: Utiliser un fichier de numéro d'adhérents (borrowernumbers)

en: Use a file of card numbers
fr: Utiliser un fichier de numéros de carte d'adhérents

en: Use a patron list
fr: Utiliser une liste d'adhérents

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
fr: Utiliser tous les outils (élargir aux permissions d'outils granulaires)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
fr: Attention! Si le site de destination a déjà des règles définies, elles seront écrasées sans avertissement!

en: Use default (Leave lost item charge)
fr: Utiliser la valeur par défaut (Abandonner les frais d'un exemplaire perdu)

en: Use default (Leave lost item processing charge)
fr: Utiliser la valeur par défaut (Abandonner les frais de gestion d'un exemplaire perdu)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
fr: Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais d'exemplaire perdu et établir de nouveaux frais pour retard)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
fr: Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais d'exemplaire perdu et rétablir les frais de retard(

en: Use default (Refund lost item charge)
fr: Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais d'exemplaire perdu)

en: Use default (Refund lost item processing charge)
fr: Utiliser la valeur par défaut (Rembourser les frais de gestion d'un exemplaire perdu)

en: Use default values
fr: Utiliser les valeurs par défaut

en: Use default values:
fr: Utiliser les valeurs par défaut :

note: INPUT type=submit
en: Use existing
fr: Utiliser l'existant

note: OPTGROUP
en: Use existing item group
fr: Utiliser un groupe d'exemplaires existant

en: Use existing record
fr: Utiliser une notice existante

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
fr: A utiliser pour les exports MARC

en: Use for OPAC search groups
fr: Utilisé pour les groupes de recherche à l'Opac

en: Use for OPAC search groups
fr: Utilisé pour les groupes de recherche à l'Opac

en: Use for staff search groups
fr: Utilisé pour les groupes de recherche dans l'interface professionnelle

en: Use for staff search groups
fr: Utilisé pour les groupes de recherche dans l'interface professionnelle

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
fr: L'utilisation de ce mot-clé n'est pas autorisé dans les rapports pour des questions de sécurité et d'intégrité des données. Seules les requêtes SELECT sont autorisées.

en: Use report plugins
fr: Utiliser les plugins de rapport

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
fr: Rapports sauvegardés

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
fr: Utiliser l'API dé vérification orthographique LIBRIS.

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
fr: Utiliser l'éditeur de catalogage avancé (nécessite edit_catalogue)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
fr: Utiliser le calendrier pour repousser la date de retour au jour d'ouverture suivant

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
fr: Utiliser le calendrier pour repousser la date de retour au même jour ouvert de la semaine suivante pour les prêts en durée hebdomadaire, ou sinon, au jour ouvert suivant

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
fr: Utiliser le calendrier pour sauter les jours où la bibliothèque est fermée

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
fr: Utiliser le dictionnaire pour définir des critères personnalisés pour les rapports

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
fr: Utilisez l'assistant de rapport pour créer des rapports non standards. Cette fonctionnalité a pour but de proposer un intermédiaire entre les rapports pré-programmés et l'écriture de requêtes SQL.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
fr: Utilisez le dictionnaire pour définir des critères personnalisés à utiliser dans vos rapports

en: Use the search form on the left to find invoices.
fr: Utilisez le formulaire de recherche à gauche pour retrouver vos factures.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
fr: Utilisez le formulaire de recherche à gauche pour chercher des abonnements

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
fr: Utiliser la préférence système 'useDaysMode' comme valeur par défaut

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
fr: Utilisez la barre d'outils plus haut pour créer un nouveau %s.

en: Use this category for the patron on auto register
fr: Utiliser cette catégorie pour les adhérents en enregistrement automatique

en: Use this library for the patron on auto register
fr: Utiliser ce site pour les adhérents en enregistrement automatique

en: Use tool plugins
fr: Utiliser les plugins outils

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
fr: Utilisez la barre de menu principale pour vous déplacer vers une autre partie de Koha.

note: %1$s:  ig.description | html
en: Use: %s
fr: Utiliser : %s

en: Used
fr: Utilisé

note: ABBR
en: Used For
fr: Utilisé pour

en: Used for acquisitions statistical purposes
fr: Utilisé à des fins statistiques pour les acquitisions

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
fr: Utilisé pour les imprimantes recto-verso (nécessite un modèle '1up')

en: Used in
fr: Utilisé

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
fr: Utilisé dans les installations UNIMARC pour le champ 995 $o pour identifier le statut de l'exemplaire. Similaire à NOT_LOAN

en: Used in UNIMARC 102 $a
fr: Utilisé dans le champ UNIMARC 102 $a

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
fr: Utilisée lors de la création ou de la modification d'un type de document pour lui assigner un type de support SIP pour l'utilisation avec des casiers ou des trieuses.

en: Used:
fr: Utilisé :

en: Useful resources
fr: Ressources utiles

en: Useless without upload_general_files
fr: Inutile sans upload_general_files

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
fr: L'utilisateur %s n'a pas les droits suffisants sur la base de données %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
fr: L'utilisateur %s a tous les droits nécessaires sur la base de données %s.

note: SCRIPT
en: User Defined
fr: Utilisateur défini

en: User ID
fr: Identifiant

en: User category
fr: Catégorie d'utilisateur

en: User id
fr: Identifiant

en: User name:
fr: Nom d'utilisateur:

en: Userid
fr: Identifiant

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
fr: L'identifiant %s est déjà utilisé par un autre adhérent.

en: Userid:
fr: Identifiant&nbsp;:

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username/password already exists.
fr: Identifiant/mot de passe existant déjà.

en: Username:
fr: Identifiant&nbsp;:

en: Username:
fr: Identifiant&nbsp;:

en: Users:
fr: Utilisateur :

en: Using RabbitMQ
fr: En utilisant RabbitMQ

en: Using SQL polling
fr: Utiliser une requête SQL

en: Using framework:
fr: En utilisant la grille :

en: Using the following CSV profile:
fr: En utilisant le profil CSV suivant :

note: SCRIPT
en: V Align
fr: Alignement vertical

en: VHS tape / Videocassette
fr: Bande VHS / Videocassette

note: SCRIPT
en: Valid
fr: Valide

en: Validated
fr: Validé

en: Value
fr: Valeur

note: SCRIPT
en: Value must have alphanumeric characters or '_'
fr: La valeur doit être composée de caractères alphanumériques ou '_'

en: Value:
fr: Valeur&nbsp;:

en: Values
fr: Valeurs

en: Values are comma-separated.
fr: Les valeurs sont séparées par des virgules.

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
fr: Valeurs pour des messages personnalisés aux adhérents qui s'affichent sur les pages de circulation et de l'OPAC. La valeur dans le champ description doit être le texte du message et est limitée à 200 caractères

en: Values that can be entered to fill in the 'Vendor type' field in the acquisitions module, that can be used for statistical purposes
fr: Valeurs pouvant être saisies pour renseigner le champ 'Type de fournisseur', pouvant être utilisées à des fins statistiques

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
fr: Valeurs pouvant être saisies pour renseigner le champ de tri 1, pouvant être utilisées à des fins statistiques

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
fr: Valeurs pouvant être saisies pour renseigner le champ de tri 2, pouvant être utilisées à des fins statistiques

en: Variable name:
fr: Nom de la variable&nbsp;:

en: Variable options:
fr: Options de la variable :

en: Variable type:
fr: Type de la Variable&nbsp;:

en: Variable:
fr: Variable&nbsp;:

en: Vendor
fr: Fournisseur

en: Vendor
fr: Fournisseur

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
fr: Fournisseur %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
fr: Comptes EDI des fournisseurs

note: A
en: Vendor detail page
fr: Page de détail du fournisseur

en: Vendor details
fr: Détail fournisseur

en: Vendor invoice number:
fr: Facture du fournisseur n° :

en: Vendor invoice:
fr: Facture du fournisseur&nbsp;:

en: Vendor is:
fr: Le fournisseur est&nbsp;:

en: Vendor is:
fr: Le fournisseur est&nbsp;:

en: Vendor name:
fr: Nom du fournisseur :

en: Vendor not found
fr: Fournisseur non trouvé

en: Vendor not found.
fr: Fournisseur non trouvé

en: Vendor note
fr: Note fournisseur

en: Vendor note:
fr: Note fournisseur&nbsp;:

en: Vendor note:
fr: Note fournisseur&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
fr: Le prix fournisseur doit être un nombre

en: Vendor price:
fr: Prix fournisseur&nbsp;:

en: Vendor search
fr: Recherche fournisseur

en: Vendor search results
fr: Résultats de la recherche fournisseur

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
fr: Recherche de fournisseur&nbsp;: %s résultat(s)

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
fr: Recherche de fournisseur&nbsp;: %s résultat(s) pour '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
fr: Recherche fournisseur&nbsp;: %s résultats

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
fr: Recherche fournisseur&nbsp;: %s résultats pour '%s'

en: Vendor type:
fr: Type de fournisseur :

en: Vendor:
fr: Fournisseur&nbsp;:

en: Vendor:
fr: Fournisseur&nbsp;:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
fr: Fournisseur&nbsp;: %s

note: SCRIPT
en: Verified:
fr: Vérifié :

note: INPUT type=submit
en: Verify code
fr: Vérifier le code

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
fr: Vérifiez que vous voulez vraiment anonymiser l'historique des prêts

en: Verify you want to delete patrons
fr: Vérifiez que vous voulez vraiment supprimer ces adhérents

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
fr: Version&nbsp;: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
fr: Espace vertical

en: Vertical:
fr: Vertical&nbsp;:

en: Video stream not available.
fr: Flux vidéo non disponible.

note: INPUT type=submit
en: View
fr: Voir

en: View
fr: Voir

en: View ILL availability plugins
fr: Afficher les plugins de disponibilité pour le module de prêt entre bibliothèques

en: View ILL requests
fr: Afficher les demandes de PEB

en: View MARC
fr: Notice

en: View MARC conversion plugins
fr: Afficher les plugins de conversion MARC

en: View a count of items held at your library grouped by item type
fr: Voir le nombre des exemplaires détenus par votre site, regroupés par type d'exemplaire

en: View all
fr: Tout voir

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
fr: Afficher toutes les préférences %s

en: View all baskets
fr: Voir tous les paniers

en: View all libraries
fr: Voir tous les sites

en: View all plugins
fr: Afficher tous les plugins

note: I
en: View authority record
fr: Voir la notice Autorité

en: View basket
fr: Voir le panier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View batch
fr: Voir le lot

note: SCRIPT
en: View biblio details
fr: Voir les détails de la notice biblio

note: SCRIPT
en: View borrower details
fr: Afficher les détails de l'adhérent

en: View cash takings for the current library
fr: Voir les sorties de caisse effectuées pour cette bibliothèque

en: View contents list
fr: Voir la liste des contenus

en: View course
fr: Voir le cours

note: A
en: View detail of the enqueued job
fr: Afficher le détail du travail mis en file d'attente

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
fr: Voir dictionnaire

en: View existing record
fr: Voir enregistrement existant

note: A
en: View funds for %s
fr: Voir les postes budgétaires pour %s

en: View invoice
fr: Voir la facture

en: View item's checkout history
fr: Historique de circulation

en: View list of missing items
fr: Voir la liste des exemplaires manquants

en: View message
fr: Afficher le message

en: View note
fr: Voir la note

note: A
en: View on OPAC
fr: Afficher à l'OPAC

en: View online payment plugins
fr: Visualiser les plugins de paiement en ligne

en: View patron
fr: Voir l'adhérent

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
fr: Voir les informations des adhérents de n'importe quelle bibliothèque. Si ce n'est pas le cas, l'utilisateur connecté peut uniquement accéder aux informations des adhérents de sa propre bibliothèque ou groupe de bibliothèques.

en: View patron record
fr: Visualiser la fiche adhérent

en: View pending offline circulation actions
fr: Voir les actions de prêt secouru en attente

en: View plugins by class
fr: Visualiser les plugins de la classe

en: View record
fr: Voir la notice

en: View report plugins
fr: Voir les plugins de rapports

en: View restrictions
fr: Voir les suspensions

note: INPUT type=submit
en: View spine label
fr: Afficher l'étiquette

en: View subfields
fr: Voir les sous-champs

en: View the merged record.
fr: Voir la notice fusionnée.

en: View tool plugins
fr: Voir les plugins d'outils

en: View transaction history for the current cash register
fr: Visualiser l'historique des transactions pour la caisse enregistreuse actuelle

en: View updated contents list
fr: Voir la liste des contenus mis à jour

en: View, manage and cancel jobs.
fr: Visualiser, gérer et annuler les tâches de fond.

en: View, manage, configure and run plugins.
fr: Voir, gérer, configurer et exécuter les plugins.

en: Viewed
fr: Vu

en: Viewing suggestions for library:
fr: Afficher les suggestions pour le site :

en: Virtual machine maintainer
fr: Responsable de la machine virtuelle

en: Visibility:
fr: Disponibilité :

en: Visibility:
fr: Disponibilité&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Visual aids
fr: Aides visuelles

en: Void payment
fr: Paiement annulé

en: Vol info
fr: Info vol.

en: Vol no.
fr: Vol n°

en: Volume:
fr: Volume&nbsp;:

en: WARNING:
fr: ATTENTION&nbsp;:

en: WELCOME notice is used
fr: La notification WELCOME est utilisée

en: Wait for pickup at
fr: Réservation en attente de retrait à

en: Waiting
fr: Mis de coté

en: Waiting
fr: Mis de coté

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
fr: En attente à %s depuis le %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
fr: En attente à %s%s, %s%s depuis le %s.

en: Waiting date
fr: Mis de coté le

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
fr: En attente pour %s à %s depuis le %s

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Waiting hold cancellation policy for %s
fr: Politique d'annulation des réservations en attente pour %s

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
fr: Réservation en attente (%s)

en: Waiting since
fr: En attente depuis

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
fr: En attente pour un rappel (%s)

note: SCRIPT
en: Warn
fr: Avertir

en: Warning
fr: Attention

en: Warning at (%%):
fr: Attention à (%%)&nbsp;:

en: Warning at (amount):
fr: Attention à (montant)&nbsp;:

en: Warning regarding current user
fr: Attention concernant l'utilisateur actuel

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
fr: Attention! Le montant total de la commande dépasse le budget alloué.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
fr: Attention&nbsp;! Vous dépasserez %s%% du montant de votre poste budgétaire.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
fr: Attention&nbsp;! Vous dépasserez la limite maximale pour votre poste budgétaire (%s%s %s%s).

en: Warning, the following barcodes were not found:
fr: Attention les codes à barres suivants sont inconnus&nbsp;:

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
fr: Attention, les numéros de carte suivants figuraient déjà dans cette liste :

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
fr: Attention, les numéros de carte suivants sont inconnus :

en: Warning, the following card numbers were not found:
fr: Attention, les numéros de carte suivants sont inconnus :

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
fr: Attention, les numéros de carte suivants figuraient déjà dans cette liste :

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
fr: Attention, les numéros de carte suivants sont inconnus :

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
fr: Attention, les numéros d'exemplaire suivants sont inconnus&nbsp;:

en: Warning, the following items cannot be deleted:
fr: Attention, les exemplaire suivants ne peuvent pas être supprimés :

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
fr: Attention, vous avez indiquez plus d'exemplaires qu'attendu. Les exemplaires ne seront pas créés

en: Warning:
fr: Attention&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Warning: Item '%s' already attached
fr: Attention : l'exemplaire '%s' est déjà lié

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
fr: Attention&nbsp;: fichier version %s, mais seuls les fichiers version %s sont normalement importés. On va essayer.

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
fr: Attention : ce plugin a été développé pour une version plus récente de Koha. Lancez-le à vos risques et périls.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
fr: Attention : ce plugin a été développé pour une version plus ancienne de Koha. Lancez-le à vos risques et périls.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
fr: Attention : ce rapport consomme beaucoup de ressources quand il y a un grand nombre de documents en retard.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
fr: Attention&nbsp;: adhérent non retrouvé à partir du code à barres de l'exemplaire (%s). Impossible de faire le retour.

en: Warning: no barcodes were found
fr: Attention : aucun code à barres n'a été trouvé

en: Warning: no itemnumbers were found
fr: Attention : aucun numéro d'exemplaire n'a été trouvé

en: Warnings regarding the system configuration
fr: Alertes concernant la configuration système

en: We are ready to do some basic configuration.
fr: Nous somme prêts à faire certains paramétrages de base.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
fr: Nous effectuons une mise à jour de Koha %s à Koha %s

en: We encountered an error:
fr: Une erreur est survenue&nbsp;:

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
fr: Nous recommandons des applications d'authentification sur portable basées dans le cloud comme Authy, Duo Mobile et LastPass. Elles peuvent restaurer l'accès si vous perdez votre matériel.

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
fr: Installation en ligne &rsaquo; Vérifier les dépendances Perl

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
fr: Installation en ligne &rsaquo; Choix de la langue

en: Web installer &rsaquo; Complete
fr: Installation en ligne &rsaquo; Complète

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
fr: Installation en ligne &rsaquo; Créer un utilisateur administrateur de Koha

en: Web installer &rsaquo; Create a library
fr: Installation en ligne &rsaquo; Créer une bibliothèque

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
fr: Installation en ligne &rsaquo; Créer une nouvelle règle de circulation

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
fr: Installation en ligne &rsaquo; Créer un nouveau type de document

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
fr: Installation en ligne &rsaquo; Créer une catégorie d'adhérents

en: Web installer &rsaquo; Database settings
fr: Installation en ligne &rsaquo; Paramètres de la base de données

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
fr: Installation en ligne &rsaquo; Données par défaut chargées

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
fr: Installation en ligne &rsaquo; Installer des paramètres de configuration de base

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
fr: Installation en ligne &rsaquo; Installation terminée

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
fr: Installation en ligne &rsaquo; Modules Perl à mettre à jour

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
fr: Installation en ligne &rsaquo; Modules Perl manquants

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
fr: Installation en ligne &rsaquo; Version de Perl obsolète

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
fr: Installation en ligne &rsaquo; Choix des paramètres par défaut

en: Web installer &rsaquo; Set up database
fr: Installation en ligne &rsaquo; Configuration de la base de données

en: Web installer &rsaquo; Success
fr: Installation en ligne &rsaquo; Succès

en: Web installer &rsaquo; Update database
fr: Installation en ligne &rsaquo; Mise à jour de la base de données

note: A
en: Web services
fr: Services web

en: Website
fr: Site Web

en: Website:
fr: Site Web&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
fr: Mercredi

note: SCRIPT
en: Wednesdays
fr: Mercredis

en: Week
fr: Semaine

en: Weekly - Repeatable holidays
fr: Jours de fermeture hebdomadaire

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
fr: Jour(s) de fermeture hebdomadaire : %s

en: Weight
fr: Poids

en: Weight:
fr: Poids :

en: Welcome email
fr: Courriel de bienvenue

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
fr: Bienvenue dans l'installation en ligne de Koha %s

en: What's next?
fr: Quoi d'autre ?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
fr: Lors de l'ajout au catalogue de votre institution, vous créerez un exemplaire d'un type d'exemplaire particulier.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
fr: Lors de l'importation des fichiers MARC via les outils de gestion, l'outil essayera de trouver et d'utiliser le prix dans la devise actuellement active.

en: When more than
fr: Quand supérieur à

en: When more than:
fr: Quand supérieur à :

en: When receiving this serial:
fr: A réception de ce périodique :

en: When replacing records use this framework:
fr: Lors du remplacement de notices, utiliser cette grille de catalogage :

en: When there is an irregular issue:
fr: Lorsqu'un fascicule présente une irrégularité&nbsp;:

en: When to charge
fr: Quand faire payer

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
fr: Quand vous sélectionnez un profil, il pré-remplit votre formulaire avec les valeurs du profil.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
fr: Lorsque vous aurez fait votre choix, veuillez cliquer ci-dessous sur «&nbsp;Import&nbsp;» pour lancer le processus. Cela peut prendre un moment pour se terminer. Merci de votre patience.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
fr: Quand un type de document a un parent, la règle s'appliquera de Parent à Enfant et le nombre de prêts simultanés autorisés sera limité soit au maximum du type de document parent (en comptant tous les types de documents parents) soit à la règle spécifique du type de document si cette dernière est moins élevée.

note: SCRIPT
en: White
fr: Blanc

note: SCRIPT
en: Whole words
fr: Mots entiers

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
fr: Pourquoi fermer un panier vide ?

note: SCRIPT
en: Width
fr: Largeur

en: Wiki curator
fr: Conservateur du wiki

note: SCRIPT
en: Winter
fr: Hiver

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
fr: Avec %s recherches sélectionnées&nbsp;:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
fr: Avec la commande automatique, les devis génèrent les commandes sans intervention du personnel.

en: With framework :
fr: Avec la grille&nbsp;:

en: With framework:
fr: Avec la grille :

en: With items owned by the following libraries:
fr: Avec les exemplaires appartenant aux bibliothèques suivantes :

note: SCRIPT
en: With selected search:
fr: Avec la recherche sélectionnée&nbsp;:

en: Withdrawn
fr: Retiré des collections

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
fr: Retiré des collections (%s)

en: Withdrawn on:
fr: Retiré des collections le :

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
fr: Statut retiré des collections

en: Withdrawn status:
fr: Statut retiré des collections&nbsp;:

en: Women
fr: Femmes

note: SCRIPT
en: Word count
fr: Nombre de mots

note: SCRIPT
en: Words
fr: Mots

note: SCRIPT
en: Words: {0}
fr: Mots : {0}

en: Working day
fr: Jour ouvrable

en: Write HTML customizations
fr: Personnalisations HTML

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
fr: Rédiger des contenus supplémentaires pour l'OPAC et l'interface professionnelle (annonces et personnalisations HTML)

en: Write custom pages
fr: Rédiger des personnalisations HTML

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
fr: Rédiger des annonces pour l'OPAC et l'interface professionnelle

en: Write off
fr: Pertes et profits

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
fr: Tout en pertes et profits

en: Write off an amount toward selected fines
fr: Effacer le montant des amendes sélectionnées

en: Write off an individual fine
fr: Une amende individuelle en pertes et profits

en: Write off fines and fees
fr: Annuler les amendes et frais

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
fr: Effacer la sélection

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
fr: Passer ce montant en Pertes et profits

en: Writeoff
fr: Effacer

en: Writeoff amount:
fr: Montant de l'effacement de dette&nbsp;:

en: Wrong slot selected.
fr: Mauvais créneau sélectionné.

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
fr: Erreur de transfert détectée, merci de renvoyer le document à : %s

en: XML configuration file
fr: Fichier de configuration XML

en: XSLT File(s) for transforming results:
fr: Fichier(s) XSLT pour la transformation des résultats :

en: XSLT file not found.
fr: Fichier XSLT non trouvé.

en: Xercode, Spain
fr: Xercode, Espagne

en: Year
fr: Année

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
fr: L'année est %s

en: Year:
fr: Année :

en: Yearly - Repeatable holidays
fr: Fermetures annuelles

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
fr: Vacances annuelles : %s

note: SCRIPT
en: Yellow
fr: Jaune

en: Yes
fr: Oui

en: Yes
fr: Oui

note: %1$s:  END
en: Yes %s
fr: Oui %s

en: Yes (Y)
fr: Oui

en: Yes and try to override system preferences
fr: Oui et essayer d'outrepasser les préférences système

en: Yes if settings allow it
fr: Oui, si les paramétrages le permette

en: Yes, I confirm
fr: Oui, je confirme

en: Yes, cancel (Y)
fr: Oui, annuler (O)

en: Yes, check out (Y)
fr: Oui, prêter (Y)

en: Yes, checkin (Y)
fr: Oui, retourner (Y)

en: Yes, close (Y)
fr: Oui, fermer (Y)

en: Yes, delete
fr: Oui, supprimer

en: Yes, delete (Y)
fr: Oui, supprimer (Y)

en: Yes, delete contract
fr: Oui, supprimer le contrat

en: Yes, delete patron attribute type
fr: Oui, supprimer cet type d'attribut adhérent

en: Yes, delete record matching rule
fr: Oui, supprimer la règle de concordance

en: Yes, delete this currency
fr: Oui, supprimer cette devise

en: Yes, delete this framework
fr: Oui, supprimer cette grille

en: Yes, delete this fund
fr: Oui, supprimer ce poste budgétaire

en: Yes, delete this item type
fr: Oui, supprimer ce type de document

en: Yes, delete this subfield
fr: Oui, supprimer ce sous-champ

en: Yes, delete this tag
fr: Oui, supprimer cette zone

en: Yes, edit existing items
fr: Oui, modifier les exemplaires existants

en: Yes, print slip
fr: Oui, imprimer le reçu

en: Yes, remove
fr: Oui, supprimer

en: Yes, renew (Y)
fr: Oui, renouveler (Y)

en: Yes, reset mappings
fr: Oui, réinitialiser les correspondances

en: Yes: Edit existing authority
fr: Oui : Modifier l'autorité existante

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
fr: Oui, voir les exemplaires

note: SCRIPT
en: Yesterday
fr: Hier

en: You
fr: Vous

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
fr: Une de vos listes porte déjà ce nom!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
fr: Vous êtes sur le point d'ajouter %s exemplaires. Continuer ?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer %s fascicule(s). Continuer ?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le serveur SMTP '%s'.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider domain.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le domaine de fournisseur d'identité '%s'.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' identity provider.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le fournisseur d'identité '%s'.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer la citation #'%s'.

en: You are about to edit the following subscriptions:
fr: Vous êtes sur le point de modifier les abonnements suivants :

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
fr: Vous êtes en train d'aministier un montant plus grand que l'amende.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
fr: Vous êtes connecté en tant qu'administrateur de la base de données. Cela n'est pas recommandé parce plusieurs parties de Koha ne fonctionneront pas comme prévu en utilsant ce compte.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
fr: Il manque l'entrée &lt;encryption_key&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. Merci de générer une clé. Nous recommandons une clé d'au moins 32 bytes. (Vous pouvez utiliser 'pwgen 32' pour cela.)

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
fr: Il manque l'entrée &lt;lockdir&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. Merci de l'ajouter en pointant vers le lock dir de votre instance.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
fr: Il manque l'entrée &lt;log4perl_conf&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. Merci de l'ajouter en indiquant le fichier de log4perl.conf de votre instance Koha.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
fr: Il manque l'entrée &lt;template_cache_dir&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. L'activer augmentera la performance.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
fr: Il manque l'entrée &lt;tmp_path&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. Merci de l'ajouter en pointant le répertoire configuré de téléchargement de fichiers de votre instance Koha. Le répertoire temporaire est '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
fr: Il manque l'entrée &lt;upload_path&gt;dans votre fichier koha-conf.xml. Merci de l'ajouter en pointant le répertoire configuré de téléchargement de fichiers de votre instance Koha.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
fr: Il manque l'entrée &lt;upload_path&gt; dans votre fichier koha-conf.xml. Merci de l'ajouter en pointant le répertoire configuré de téléchargement de fichiers de votre instance Koha.Noter aussi que vous devez paramétrer correctement la préférence OPACBaseURL pour que le fichier de téléchargement du plugin fonctionne.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
fr: Vous n'êtes pas autorisé à utiliser le prêt par lot pour cet adhérent

en: You are not authorised to manage this basket.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à gérer ce panier.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer des adhérents

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
fr: Vous n'êtes pas autorisé à gérer les clés API

en: You are not authorized to modify this fund
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ce poste budgétaire

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
fr: Vous n'êtes pas autorisé à renouveler des adhérents

note: A
en: You are not authorized to set permissions
fr: Vous n'êtes pas autorisé à définir les permissions

en: You are not sharing any data with the Koha community
fr: Vous ne partagez aucune donnée avec la communauté Koha

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
fr: Vous êtes hors ligne, et ne pouvez donc pas procéder aux opérations en attente.

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
fr: Vous êtes hors ligne, et ne pouvez donc pas synchroniser votre base de données.

en: You are only viewing one item.
fr: Vous ne visualisez qu'un exemplaire.

en: You are running a development version of Koha
fr: Vous exécutez une version de développement de Koha

note: SCRIPT
en: You are using {0}
fr: Vous utilisez {0}

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
fr: Vous pouvez aussi utiliser vos propres en-têtes (au lieu de ceux de Koha) en préfixant le numéro du champ avec un en-tête, suivi du signe égal.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
fr: Vous pouvez aussi utiliser vos propres en-têtes (au lieu de ceux de Koha) en préfixant le numéro du champ avec un en-tête, suivi du signe égal.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
fr: Vous pouvez demander un résumé pour réduire le nombre de messages. Les messages seront sauvegardés et envoyés dans un seul message.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
fr: Vous pouvez choisir de supprimer les notices bibliographiques lorsque cela sera possible (celles qui ont d'autres exemplaires ou sont utilisées dans un abonnement ou une autre commande ne seront pas supprimées).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
fr: Vous pouvez donner un nom à cet import. Cela peut être utile, lors de la création d'une notice, pour vous rappeler d'où viennent les données !

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
fr: Vous pouvez aider la communauté Koha en nous partageant vos statistiques.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
fr: Vous pouvez faire une exception à cette règle. C'est à dire que pour une fermeture répétée, un jour sera malgré tout ouvré.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
fr: Vous pouvez créer une exception à une période répétée chaque année.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
fr: Vous pouvez définir par défaut un nombre maximum de prêts et une politique de réservation qui seront utilisés si rien n'est défini en-dessous pour un type de document ou une catégorie d'adhérent particuliers.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
fr: Vous pouvez aussi utiliser les tags du Template Toolkit.Voir la page d'aide pour plus d'informations.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
fr: Vous pouvez utiliser les caractères de remplacement suivants&nbsp;: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
fr: Vous ne pouvez pas ajouter d'exemplaire. Merci de créer une nouvelle ligne de commande

en: You can't create any orders unless you first
fr: Vous ne pouvez pas créer de commandes avant d'avoir

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
fr: Vous ne pouvez pas changer de site ou vous déconnecter lorsque vous utilisez la circulation hors-ligne

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
fr: Vous ne pouvez pas modifier cet abonnement

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
fr: Vous ne pouvez pas fusionner une notice avec elle-même. Merci de sélectionner deux autorités différentes.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget. Please create a new active budget and retry.
fr: Vous ne pouvez pas déplacer les lignes budgétaires de ce budget, il n'y a pas de budget actif. Veuillez créer un nouveau budget actif et réessayer.

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
fr: Vous ne pouvez pas sélectionner une catégorie de valeur autorisée et un champ MARC

en: You did not specify any search criteria.
fr: Vous n'avez indiqué aucun critère de recherche.

en: You did not specify data for preview.
fr: Vous n'avez indiqué aucune donnée pour la prévisualisation.

en: You didn't select any external target.
fr: Vous n'avez sélectionné de cible externe.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
fr: Aucune transaction en attente de traitement dans la base de prêt secouru de cet ordinateur.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
fr: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette macro

en: You do not have permission to access this page.
fr: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cette page.

en: You do not have permission to add a record to this list.
fr: Vous n'avez pas les droits pour ajouter une notice à cette liste.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
fr: Vous n'avez pas la permission de créer cette macro

en: You do not have permission to delete this list.
fr: Vous n'avez pas les droits pour supprimer cette liste.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
fr: Vous n'avez pas les droits pour supprimer cette macro

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
fr: Vous n'avez pas la permission de modifier les identifiants de cet adhérent.

en: You do not have permission to perform cashup actions.
fr: Vous n'avez pas la permission pour effectuer l'encaissement.

en: You do not have permission to perform refund actions.
fr: Vous n'avez pas la permission d'effectuer des remboursements.

en: You do not have permission to transfer ownership of this list.
fr: Vous n'avez pas les droits pour transférer la propriété de cette liste.

en: You do not have permission to update this list.
fr: Vous n'avez pas les droits pour actualiser cette liste.

en: You do not have permission to view this list.
fr: Vous n'avez pas les droits pour afficher cette liste.

en: You do not have sufficient permission to continue.
fr: Vous n'avez pas la permission suffisante pour continuer.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
fr: Vous n'avez pas défini de catégorie d'adhérent, ou bien aucune catégorie d'adhérent ne doit recevoir de message de retard.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
fr: Vous avez cliqué sur un lien périmé, provenant par ex. d'un moteur de recherche

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
fr: Vous avez %s erreur(s) dans votre configuration MARC. Merci de les corriger avant d'utiliser Koha

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
fr: Vous avez déjà soumis un code barres, merci d'attendre le retour pour continuer...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
fr: Vous avez choisi une condition sur le même champ que le champ original. Il est fortement recommandé que vos notices ne contiennent pas de champs avec plusieurs valeurs.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
fr: Vous avez choisi de déplacer toutes les commandes non reçues de '%s' à '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
fr: Vous avez supprimé la ligne de commande, n'oubliez pas de supprimer les exemplaires dans le catalogue

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
fr: Vous avez saisi un Identifiant qui existe déjà. Merci d'en choisir un autre.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
fr: Vous n'avez sélectionné aucun filtre sur le catalogue et vous êtes sur le point de comparer un fichier de code à barres à votre catalogue en entier.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
fr: Vous n'avez sélectionné aucun adhérent à ajouter à la liste!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
fr: Vous avez activé la Préférence Système 'ReturnBeforeExpiry', ce qui signifie que si la date d'expiration est avant la date de retour des documents, la date de retour sera fixée à la date d'expiration

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
fr: Vous devez déclarer, et séparer par un | les champs ou sous-champs que vous voulez exporter.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
fr: Vous devez déclarer, et séparer par un | les champs que vous voulez exporter.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
fr: Des transactions de la base de prêt secouru de cet ordinateur n'ont pas été chargées.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
fr: Vous n'avez pas sauvegardé les modifications apportées, voulez-vous vraiment poursuivre votre navigation ?

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
fr: Vous avez à la fois téléchargé un fichier de codes à barres et scanné des codes à barres. Veuillez choisir une seule de ces deux options.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
fr: Vous n'avez pas décidé si vous souhaitez activer Mana-KB .

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
fr: Vous n'avez pas encore décidé si vous souhaitiez activer le partage des statistiques d'usage dans Koha.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
fr: Vous avez suivi un lien externe vers une page qui n'est plus disponible

en: You may enter a wildcard at the beginning of the domain. For example, the domain '*library.com' will match 'students.library.com' but will also match 'otherlibrary.com'
fr: Vous pouvez saisir un caractère de substitution en début de domaine. Par exemple, le domaine '*library.com' correspondra à 'students.library.com' ainsi qu'à 'otherlibrary.com'

en: You must be online to use these options.
fr: Vous devez être en ligne pour utiliser ces options.

en: You must choose a valid patron
fr: Vous devez choisir un adhérent valide

en: You must choose an item type
fr: Vous devez choisir un type de document

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
fr: Vous devez saisir une valeur supérieure ou égale à %s.

en: You must contact the library to reset your password
fr: Vous devez contacter la bibliothèque pour faire réinitialiser votre mot de passe

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
fr: Vous devez créer un profil CSV pour les exportations MARC pour utiliser cette option.

en: You must define a budget in Administration
fr: Vous devez définir un budget dans le module administration

en: You must enter a term to search on
fr: Vous devez saisir un terme de recherche sur

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
fr: Vous devez saisir au moins une des deux dates

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
fr: Vous devez ne saisir qu'une seule de ces deux dates

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
fr: Vous devez donner un nom à la liste!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
fr: Vous devez avoir au moins une caisse enregistreuse associée à la bibliothèque avant de pouvoir enregistrer des paiements.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
fr: Vous devez avoir au moins une caisse enregistreuse associée à la bibliothèque avant de pouvoir enregistrer des paiements.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
fr: Vous devez avoir au moins une caisse enregistreuse associée à ce site avant de pouvoir enregistrer des remboursements.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
fr: Vous devez régler une somme inférieure ou égale à %s.

note: SCRIPT
en: You must provide a name for the new filter
fr: Vous devez fournir un nom pour ce nouveau filtre

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
fr: Vous devez recevoir au moins un exemplaire

en: You must reset your password
fr: Vous devez réinitialiser votre mot de passe

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
fr: Vous devez sélectionner un transport compatible pour sélectionner les résumés

note: SCRIPT
en: You must select a fund
fr: Vous devez sélectionner un poste budgétaire

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
fr: Vous devez sélectionner au moins un périodique pour l'éditer

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
fr: Vous devez sélectionner au moins deux factures à fusionner.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
fr: Vous devez sélectionner un ou plusieurs usagers à supprimer

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
fr: Vous devez sélectionner un/des rapport(s) à supprimer

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
fr: Vous devez sélectionner un ou plusieurs usagers à fusionner

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
fr: Vous devez définir une date de retour pour utiliser le prêt secouru!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
fr: Vous devrez enregistrer la page avant de l'imprimer

en: You searched for
fr: Vous recherchiez

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
fr: Vous avez recherché : %s

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
fr: Vous avez sélectionné une notice provenant d'une source externe qui correspond à une notice existante dans votre catalogue :

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
fr: Vous devez activer la préférence SMSSendDriver pour utiliser les modèles de SMS.

en: You should not ignore this warning.
fr: Vous ne devriez pas ignorer cet avertissement.

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
fr: Vous avez réussi à créer votre compte Mana KB.Vérifiez votre boîte mail et suivez les instructions.

en: You tried to access a page that needs authentication
fr: Vous essayez d'accéder à une page qui nécessite une authentification

en: You will need to restart Koha for the provider to work.
fr: Vous devez relancer Koha pour que le fournisseur fonctionne.

en: You will need to save the report before you can execute it
fr: Vous devrez enregistrer le rapport avant de pouvoir l'exécuter

en: You'll have to treat them individually.
fr: Vous devrez les traiter au cas par cas.

en: Your Mana KB server is currently:
fr: Votre serveur Mana KB est actuellement :

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
fr: Votre version de Perl est obsolète. Veuillez mettre à niveau dans une version plus récente de Perl (au minimum la version 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
fr: Votre administrateur doit définir un budget dans le module administration

en: Your administrator must specify an active currency.
fr: Votre administrateur doit définir une monnaie active.

en: Your authority search history is empty.
fr: Votre historique de recherche sur les autorités est vide.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
fr: Votre navigateur ne gère pas l'accès direct au presse-papiers. Veuillez utiliser les raccourcis clavier Ctrl+X\/C\/V à la place.

note: SCRIPT
en: Your browser is not compatible with the built-in offline circulation tool.
fr: Votre navigateur n'est pas compatible avec l'outil intégré de prêt secouru.

en: Your cart
fr: Votre panier

en: Your cart
fr: Votre panier

en: Your cart &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
fr: Votre panier &rsaquo; Catalogue &rsaquo; Koha

en: Your cart is empty.
fr: Votre panier est vide.

en: Your catalog search history is empty.
fr: Votre historique de recherche dans le catalogue est vide.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
fr: Votre commentaire n'a pas pu être soumis. Veuillez essayer de nouveau plus tard.

en: Your comment has been submitted
fr: Votre commentaire a été proposé

en: Your country:
fr: Votre pays&nbsp;:

en: Your data have never been shared
fr: Vos données n'ont jamais été partagées

en: Your data was processed. Here are the results:
fr: Vos données sont traitées. Résultats :

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
fr: Votre base de données contenait des paires de cautions/garants sans relation définie. On leur a attribué la valeur '_bad_data' dans les colonnes %s et/ou %s. Corrigez les manuellement pour recréer ces relations ou demandez à votre administrateur système de corriger les valeurs.

en: Your download should begin automatically.
fr: Votre téléchargement va commencer.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
fr: Votre fichier a été téléchargé. Une fois tous les fichiers téléchargés, veuillez les traiter dans les actions de diffusion hors ligne en attente.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
fr: Votre koha-conf.xml ne contient pas un upload_path valide.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
fr: Votre bibliothèque n'a pas d'adresse de courriel valide. Veuillez la définir.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
fr: Votre site est destinataire du(es) transfert(s) suivant(s)

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
fr: Votre site est à l'origine du(es) transfert(s) suivant(s)

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
fr: Votre liste : %s

en: Your lists
fr: Mes listes

en: Your lists
fr: Mes listes

note: SCRIPT
en: Your lists:
fr: Mes listes :

en: Your name:
fr: Votre nom :

en: Your notification has been sent.
fr: Votre notification a été envoyée

en: Your password has expired!
fr: Votre mot de passe a expiré !

en: Your patron lists
fr: Vos listes d'adhérents

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
fr: Votre rapport "%s" a été sauvegardé

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
fr: Votre abonnement est déjà lié à un modèle d'abonnement Mana. Partagez le si vous l'avez modifié, sinon il ne va rien faire.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
fr: Votre rapport sera généré avec la commande SQL suivante.

en: Your request gave the following results:
fr: Votre recherche a donné les résultats suivants :

en: Your search could not be completed. Please try again later.
fr: Votre recherche n'a pas pu aboutir. Merci d'essayer à nouveau plus tard.

en: Your search returned no closed invoices.
fr: Votre recherche n'a pas retourné de facture fermée.

en: Your search returned no closed subscriptions.
fr: Votre recherche n'a pas retourné d'abonnement fermé.

en: Your search returned no open invoices.
fr: Votre recherche n'a pas retourné de facture en cours.

en: Your search returned no open subscriptions.
fr: Votre recherche n'a pas retourné d'abonnements en cours.

en: Your search returned no results.
fr: Votre recherche n'a pas retourné de résultats.

en: Your search returned no results.
fr: Votre recherche n'a retourné aucun résultat.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
fr: Votre abonnement est déjà lié à un modèle d'abonnement Mana. Partagez le si vous l'avez modifié, sinon il ne va rien faire.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
fr: Votre unique jeton de sécurité a été utilisé pour l'authentification sur le service Mana KB de service (anti-spam).

en: Your vendor search returned no results.
fr: Votre recherche fournisseur n'a pas retourné de résultats.

en: Z39.50 authority search points
fr: Points d'accès de recherche d'autorités Z39.50

en: Z39.50 authority search points &rsaquo; Koha
fr: Points d'accès de recherche d'autorités Z39.50 &rsaquo; Koha

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
fr: Résultats de recherche d'autorités Z39.50 &rsaquo; Koha

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
fr: Z39.50 peut envoyer des notices en divers encodages. En choisir un.

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
fr: Z39.50 peut envoyer des notices en divers encodages. En choisir un.

en: Z39.50/SRU search
fr: Recherche Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
fr: Résultats de la recherche Z3950/SRU &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
fr: Serveur Z39.50/SRU ajouté (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
fr: Serveur Z39.50/SRU supprimé (%s)

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Z39.50/SRU server search
fr: Recherche sur le serveur Z39.50/SRU

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
fr: Serveur Z39.50/SRU mis à jour (%s)

en: Z39.50/SRU servers
fr: Serveurs Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers
fr: Serveurs Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers administration
fr: Gestion des serveurs Z39.50/SRU

en: ZIP file
fr: Fichier Zip

en: ZIP/Postal code
fr: Code postal

en: ZIP/Postal code:
fr: Code postal :

en: ZIP/Postal code:
fr: Code postal :

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
fr: Le serveur Zebra n'est pas opérationnel. Est-il activé ?

en: Zebra status:
fr: Statut Zebra :

en: Zebra version:
fr: Version Zebra&nbsp;:

en: Zip file
fr: Fichier zip

note: SCRIPT
en: Zoom in
fr: Zoom avant

note: SCRIPT
en: Zoom out
fr: Zoom arrière

note: SCRIPT
en: [ New list ]
fr: [ Nouvelle liste ]

note: OPTGROUP
en: [% budget_period.description | html %] (Inactive)
fr: [% budget_period.description | html %] (Inactif)

en: [%% SET countries = [ "Afghanistan", "Albania", "Algeria", "Andorra", "Angola", "Antigua & Deps", "Argentina", "Armenia", "Australia", "Austria", "Azerbaijan", "Bahamas", "Bahrain", "Bangladesh", "Barbados", "Belarus", "Belgium", "Belize", "Benin", "Bhutan", "Bolivia", "Bosnia Herz.", "Botswana", "Brazil", "Brunei", "Bulgaria", "Burkina", "Burundi", "Cambodia", "Cameroon", "Canada", "Cape Verde", "Centr. Afr. Rep", "Chad", "Chile", "China", "Colombia", "Comoros", "Congo", "Costa Rica", "Croatia", "Cuba", "Cyprus", "Czech Republic", "Denmark", "Djibouti", "Dominica", "Dominican Rep.", "East Timor", "Ecuador", "Egypt", "El Salvador", "Equator. Guinea", "Eritrea", "Estonia", "Ethiopia", "Fiji", "Finland", "France", "Gabon", "Gambia", "Georgia", "Germany", "Ghana", "Greece", "Grenada", "Guatemala", "Guinea", "Guinea-Bissau", "Guyana", "Haiti", "Honduras", "Hungary", "Iceland", "India", "Indonesia", "Iran", "Iraq", "Ireland", "Israel", "Italy", "Ivory Coast", "Jamaica", "Japan", "Jordan", "Kazakhstan", "Kenya", "Kiribati", "Korea North", "Korea South", "Kosovo", "Kuwait", "Kyrgyzstan", "Laos", "Latvia", "Lebanon", "Lesotho", "Liberia", "Libya", "Liechtenstein", "Lithuania", "Luxembourg", "Macedonia", "Madagascar", "Malawi", "Malaysia", "Maldives", "Mali", "Malta", "Marshall Isl.", "Mauritania", "Mauritius", "Mexico", "Micronesia", "Moldova", "Monaco", "Mongolia", "Montenegro", "Morocco", "Mozambique", "Myanmar", "Namibia", "Nauru", "Nepal", "Netherlands", "New Zealand", "Nicaragua", "Niger", "Nigeria", "Norway", "Oman", "Pakistan", "Palau", "Panama", "Papua N. Guinea", "Paraguay", "Peru", "Philippines", "Poland", "Portugal", "Qatar", "Romania", "Russian Fed.", "Rwanda", "St Kitts & Nev.", "St Lucia", "Saint Vincent", "Samoa", "San Marino", "Sao Tome", "Saudi Arabia", "Senegal", "Serbia", "Seychelles", "Sierra Leone", "Singapore", "Slovakia", "Slovenia", "Solomon Islands", "Somalia", "South Africa", "Spain", "Sri Lanka", "Sudan", "Suriname", "Swaziland", "Sweden", "Switzerland", "Syria", "Taiwan", "Tajikistan", "Tanzania", "Thailand", "Togo", "Tonga", "Trinidad & Tob.", "Tunisia", "Turkey", "Turkmenistan", "Tuvalu", "Uganda", "Ukraine", "UAE", "United Kingdom", "USA", "Uruguay", "Uzbekistan", "Vanuatu", "Vatican City", "Venezuela", "Vietnam", "Yemen", "Zambia", "Zimbabwe", ] %%]
fr: [%% SET countries = [ "Afghanistan", "Albanie", "Algérie", "Andorre", "Angola", "Antigua-et-Barbuda", "Argentine", "Arménie", "Australie", "Autriche", "Azerbaïdjan", "Bahamas", "Bahreïn", "Bangladesh", "Barbade", "Biélorussie", "Belgique", "Belize", "Bénin", "Bhoutan", "Bolivie", "Bosnie-Herzégovine", "Botswana", "Brésil", "Brunei", "Bulgarie", "Burkina Faso", "Burundi", "Cambodge", "Cameroun", "Canada", "Cap Vert", "République Centrafricaine", "Chad", "Chili", "Chine", "Colombie", "Comores", "Congo", "Costa Rica", "Croatie", "Cuba", "Chypre", "République Tchèque", "Danemark", "Djibouti", "Dominique", "République Dominicaine", "Timor Oriental", "Équateur", "Égypte", "El Salvador", "Guinée Équatorienne", "Érythrée", "Estonie", "Éthiopie", "Fidji", "Finlande", "France", "Gabon", "Gambie", "Géorgie", "Allemagne", "Ghana", "Grèce", "Grenade", "Guatemala", "Guinée", "Guinée-Bissau", "Guyane", "Haïti", "Honduras", "Hongrie", "Islande", "Inde", "Indonésie", "Iran", "Irak", "Irlande", "Israël", "Italie", "Côte d'Ivoire", "Jamaïque", "Japon", "Jordanie", "Kazakhstan", "Kenya", "Kiribati", "Corée du Nord", "Corée du Sud", "Kosovo", "Koweït", "Kirghizstan", "Laos", "Lettonie", "Liban", "Lesotho", "Liberia", "Libye", "Liechtenstein", "Lituanie", "Luxembourg", "Macédoine", "Madagascar", "Malawi", "Malaisie", "Maldives", "Mali", "Malte", "Îles Marshall", "Mauritanie", "Île Maurice", "Mexique", "Micronésie", "Moldavie", "Monaco", "Mongolie", "Monténégro", "Maroc", "Mozambique", "Myanmar", "Namibie", "Nauru", "Népal", "Pays-Bas", "Nouvelle Zélande", "Nicaragua", "Niger", "Nigeria", "Norvège", "Oman", "Pakistan", "Palaos", "Panama", "Papouasie N. Guinée", "Paraguay", "Pérou", "Philippines", "Pologne", "Portugal", "Qatar", "Roumanie", "Russie", "Rwanda", "Saint-Christophe-et-Niévès", "Sainte-Lucie", "Saint-Vincent", "Samoa", "Saint-Marin", "Sao Tomé-et-Principe", "Arabie Saoudite", "Sénégal", "Serbie", "Seychelles", "Sierra Leone", "Singapour", "Slovaquie", "Slovénie", "Îles Salomon", "Somalie", "Afrique du Sud", "Espagne", "Sri Lanka", "Soudan", "Suriname", "Swaziland", "Suède", "Suisse", "Syrie", "Taïwan", "Tadjikistan", "Tanzanie", "Thaïlande", "Togo", "Tonga", "Trinité-et-Tobago", "Tunisie", "Turquie", "Turkménistan", "Tuvalu", "Ouganda", "Ukraine", "Émirats Arabes Unis", "Royaume-Uni", "États-Unis d'Amérique", "Uruguay", "Ouzbékistan", "Vanuatu", "Vatican", "Venezuela", "Vietnam", "Yémen", "Zambie", "Zimbabwe", ] %%]

en: [Main page]
fr: [Page principale]

en: [Overridden]
fr: [Outrepassé]

en: [Previous page]
fr: [Page précédente]

en: [clear]
fr: [effacer]

en: _ matches only a single character
fr: _ remplace avec un caractère unique

en: about page
fr: page à propos

en: account lines
fr: Lignes de compte

en: active
fr: actif

en: added successfully
fr: ajouté avec succès

en: administrator account
fr: compte administrateur

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
fr: après %s jours.

note: SCRIPT
en: alignment
fr: alignement

en: all
fr: Tous

en: all authority types used in the frameworks are defined
fr: Toutes les autorités utilisées par les grilles de catalogage sont définies.

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
fr: tous les sous-champs pour chaque champ sont dans le même onglet (ou ignorés)

en: already has a hold
fr: a déjà une réservation

en: already placed a recall
fr: a déjà un rappel

en: analytics.
fr: notices de dépouillement.

en: and
fr: et

en: and
fr: et

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
fr: et 'branchcode' et 'categorycode'

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
fr: et collection : %s

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
fr: et corriger toutes les erreurs affichées dans l'onglet "Information Système"

en: and has been returned.
fr: et a été retourné.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
fr: et type de document : %s

en: and mark one currency as active.
fr: et marquer une devise comme active.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
fr: et localisation : %s

en: and the
fr: et la

en: and they must all be in the 10 (items) tab
fr: et ils doivent tous être dans l'onglet 10 (exemplaires)

en: and:
fr: et :

en: any library
fr: tout site

en: any library
fr: Tout site

en: approved
fr: Approuvé

en: are licensed under the
fr: sont publiés sous licence

en: article requests
fr: demandes d'article

en: at :
fr: à :

en: at current library
fr: au site actuel

en: at least 1 item type defined
fr: au moins un type de document est défini

en: at least 1 item type must be defined
fr: au moins un type de document doit être défini

en: at least 1 library defined
fr: au moins un site défini

en: at least 1 library must be defined
fr: au moins un site doit être défini

en: at least one template for using this tool.
fr: au moins un modèle pour utiliser cet outil.

note: SCRIPT
en: austral sign
fr: symbole austral

en: authorized values category 'PA_CLASS'
fr: Catégorie de valeurs autorisées 'PA_CLASS'

en: available:
fr: disponible :

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
fr: code à barres

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode|borrowernumber
fr: Code-barre|numéro de lecteur

note: A
en: basket
fr: panier

note: A
en: basketgroup
fr: bordereau de commande

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
fr: lot #%s

en: batches
fr: lots

en: be mapped to a MARC subfield,
fr: être relié à un sous-champ MARC,

en: be mapped to a MARC subfield,
fr: être relié à un sous-champ MARC,

en: be mapped to the same tag,
fr: être relié au même champ,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
fr: sans espace, par exemple "01/02/2008". Ou bien, vous pouvez fournir les dates au format ISO (ie, "2010-10-28").

note: SCRIPT
en: begins with
fr: commence par

en: biblio
fr: Notice biblio&nbsp;:

en: biblio and biblionumber
fr: biblio et biblionumber

en: biblioitems.itemtype defined
fr: Biblioitems.itemtype défini

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
fr: Biblionumber et biblioitemnumber correctement construits

note: INPUT type=text name=data_preview
en: biblionumber|borrowernumber
fr: numéro de notice|numéro de lecteur

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
fr: borrowernumber : %s

en: by
fr: par

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
fr: par

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
fr: par %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
fr: par %s&nbsp;:

en: by DIY Co is licensed under the
fr: par DIY Co est sous la licence

en: by Dave Gandy is licensed under the
fr: par Dave Gandy est sous la licence

en: by Denis Howlett is licensed under the
fr: by Denis Howlett sous licence

en: by Eli Grey is licensed under an
fr: by Eli Grey sous licence

en: by Google is a family of fonts licensed under the
fr: par Google est une police de caractères sous licence

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
fr: est une bibliothèque JavaScript par Lars Jung, qui génère les QR Codes, sous licence

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
fr: par Marijn Haverbeke est publié sous

en: by Some Web Media is a JavaScript library that makes any element on your page visible while you scroll, licensed under the
fr: par "Some Web Media" est une bibliothèque JavaScript qui rend n'importe quel élément sur votre page visible lorsque vous la faites défiler, sous licence

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
fr: par The Dojo Foundation est publié sous

en: by Tiny Technologies, Inc. is licensed under the
fr: par Tiny Technologies, Inc. sous licence

en: by item types
fr: par types d'exemplaires

en: by libraries
fr: par site

en: by months
fr: par mois

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
fr: par le Bridge Consortium du Carleton College et du College St. Olaf.

en: by:
fr: par&nbsp;:

en: callnumber
fr: cote

en: cancel your request
fr: annuler votre demande

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
fr: ne peut être répété

en: cardnumber
fr: numéro de carte

note: SCRIPT
en: case change
fr: modifier la casse

en: cash registers
fr: caisses

en: cataloging the record
fr: cataloguer la notice

note: SCRIPT
en: cedi sign
fr: symbole cedi

en: characters
fr: Caractères

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
fr: Cochez pour vider ce champ

en: checkouts
fr: prêts

en: click to log out
fr: cliquer pour se déconnecter

en: club enrollments
fr: inscriptions dans le club

en: code and
fr: code et

note: SCRIPT
en: colon sign
fr: deux-points

note: SCRIPT
en: comments
fr: commentaires

en: configuration file.
fr: Fichier de configuration.

en: considered late
fr: considéré comme en retard

note: SCRIPT
en: containing
fr: contenant

en: contains
fr: contient

en: continue creating your request
fr: modifier votre demande

en: controls for column visiblity in DataTables
fr: contrôles pour la visibilité des colonnes dans DataTables

en: could not be parsed!
fr: n'a pu être traitée !

en: create a CSV profile
fr: créer un nouveau profil CSV

en: create one or more authorized values
fr: créer une ou plusieurs valeurs autorisées

note: %1$s:  END
en: created. %s
fr: créé. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
fr: Demandez à votre administrateur système de le planifier.

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
fr: symbole du cruzeiro

note: SCRIPT
en: currency sign
fr: symbole monétaire

en: current holds
fr: réservations en cours

en: day
fr: jour

en: day(s)
fr: jour(s)

en: days
fr: jours

en: days ago
fr: jours avant aujourd'hui

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
fr: par défaut (toutes les bibliothèques), toutes les catégories d'adhérent, tous les types de document

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
fr: par défaut (toutes les bibliothèques), toutes les catégories d'adhérent, même type de document

en: default (all libraries), same patron category, all item types
fr: par défaut (toutes les bibliothèques), même catégorie d'adhérent, tous les types de document

en: default (all libraries), same patron category, same item type
fr: par défaut (toutes les bibliothèques), même catégorie d'adhérent, même type de document

en: define a budget and a fund
fr: défini un budget et un poste budgétaire

en: define a notice
fr: définir une notification

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
fr: paramétrez le poids avec une valeur positive. Plus la valeur est élevée, plus la pertinence est importante.

en: del
fr: sup

en: deleted
fr: supprimé

en: delivered
fr: livré

note: A
en: detail of the subscription
fr: Détail de l'abonnement

en: digits
fr: caractères

en: disabling the 'Mana' system preference
fr: désactiver la préférence système «&nbsp;Mana&nbsp;»

note: A
en: display detail for this librarian.
fr: voir la fiche de ce bibliothécaire

en: do a catalog search
fr: rechercher dans le catalogue

en: does not exist
fr: n'existe pas

en: does not match
fr: ne correspond pas

en: doesn't exist
fr: n'existe pas

en: doesn't match
fr: ne correspond pas

en: doesn't match any existing record.
fr: Ne correspond pas à une notice existante&nbsp;:

note: SCRIPT
en: dollar sign
fr: symbole du dollar

note: SCRIPT
en: dong sign
fr: symbole du dong

note: SCRIPT
en: drachma sign
fr: symbole de la drachme

en: ecost tax exc.
fr: Prix remisé HT

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
fr: prix remisé HT / prix remisé TTC

en: ecost tax inc.
fr: Prix remisé TTC

note: SCRIPT
en: edit items
fr: Modifier les exemplaires

en: email
fr: courriel

en: empty
fr: vide

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
fr: symbole de la devise euro

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
fr: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, les bibliothécaires de Eima Katalogoa, «&nbsp;Tabakalera International Contemporary Culture Centre&nbsp;», et Nere Erkiaga

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
fr: ex: barcode, itemcallnumber, title, «&nbsp;050a 050b&nbsp;», 300a

note: SCRIPT
en: example
fr: exemple

en: exists
fr: existe

en: expired
fr: expiré

en: extended patron attributes
fr: attributs adhérents supplémentaires

en: failed
fr: a échoué

en: failed to be added
fr: n'ont pu être ajoutés

en: failed to be updated
fr: n'ont pu être mis à jour

note: SCRIPT
en: failed to run
fr: échec d'exécution

en: feed
fr: flux

en: field
fr: champ

en: field
fr: champ

en: field(s)
fr: champ(s)

en: file is licensed under the
fr: est publié sous la

en: filled holds
fr: réservations remplies

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
fr: est activée pour cet adhérent. Si cette requête de modification résout le problème, veuillez retirer la mention.

en: for
fr: pour

en: for budget
fr: pour le budget

en: for every request
fr: pour chaque demande

note: SCRIPT
en: formatting
fr: formatage

en: framework values
fr: valeurs de grilles de catalogage

note: SCRIPT
en: french franc sign
fr: symbole du franc français

en: from
fr: de

en: from the cash register and left a float of
fr: de la caisse enregistreuse et laissé un fond de caisse de

en: from the current date
fr: à partir de la date courante

en: from the current membership expiry date
fr: à partir de la date actuelle d'expiration de l'abonnement

note: SCRIPT
en: german penny symbol
fr: symbole du Pfennig

note: A
en: go to %s
fr: aller à %s

en: gone no address
fr: parti sans laisser d'adresse

note: SPAN
en: gonenoaddress flag is set in patron record
fr: la mention Parti sans laisser d'adresse est présente dans la notice de cet adhérent

en: group by
fr: regroupé par

en: group by
fr: regroupé par

note: SCRIPT
en: guarani sign
fr: symbole du guarani

en: handle to drag and drop them to their new position
fr: pour les déplacer vers leur nouvelle position

en: has
fr: comporte

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
fr: a %s exemplaires rattachés.

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
fr: a &quot;%s&quot; dans un format non reconnu :

en: has never been checked out.
fr: n'a jamais été emprunté.

en: has not been cancelled.
fr: n'a pas été annulée.

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
fr: a une valeur non reconnue &quot;%s&quot;

en: here
fr: ici

en: hidden
fr: caché

en: historical searches
fr: recherches historiques

note: SCRIPT
en: history
fr: Historique

en: holdingbranch NOT mapped
fr: site dépositaire non paramétré

en: holdingbranch defined
fr: Site de localisation (holdingbranch) déterminé

en: homebranch NOT mapped
fr: Site de rattachement (homebranch) non paramétré

en: homebranch defined
fr: Site de rattachement (homebranch) déterminé

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
fr: symbole de la hryvnia

en: identity
fr: identité

en: if
fr: si

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
fr: si ce type de catégorie doit être affiché tout le temps. Sinon, sélectionnez les sites que vous voulez associer à cette valeur.

en: ignore
fr: ignorer

en: in
fr: en

en: in fines
fr: dans les amendes

en: in fines. If you would like you can record payments.
fr: dans les amendes. Si vous le souhaitez vous pouvez enregistrer les paiments.

note: SCRIPT
en: in library
fr: dans le site

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
fr: symbole de la roupie indienne

en: invalid authority types
fr: Type d'autorité invalide

en: is
fr: est

en: is a "simple, lightweight JavaScript API for handling cookies," licensed under the
fr: est une "API JavaScript simple et légère de gestion de cookies', sous licence

en: is a D3-based reusable chart library under the
fr: est une bibliothèque de rapports réutilisable basée sur D3 sous

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
fr: est une librairie JavaScript par Bram Stein sous licence

en: is a JavaScript library for manipulating documents based on data. It is under the
fr: est une librairie JavaScript pour manipuler des jeux de données. Elle est sous

en: is a URL
fr: est une URL

en: is already in possession
fr: est déjà en possession

en: is developed by the Swiss RISM Office with the support of the Swiss National Science Foundation, licensed under the
fr: est développé par Swiss RISM Office avec le soutien de la Swiss National Science Foundation, sous la licence

en: is equal to
fr: est égal à

en: is exactly
fr: est exactement

en: is licensed under a
fr: est publié sous la licence

en: is licensed under the
fr: est publié sous la

en: is not
fr: n'est pas

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
fr: est maintenant suspendu jusqu'au %s.

en: is on hold for
fr: Réservé pour

en: issues
fr: fascicules

en: item fields
fr: Champs exemplaires

en: item type for older issues:
fr: type de document pour les fascicules plus anciens&nbsp;:

en: item type not defined
fr: Type de document non défini

en: item's hold group
fr: groupe de réservation de l'exemplaire

en: item's hold group
fr: groupe de réservation de l'exemplaire

en: item's holding library
fr: site dépositaire de l'exemplaire

en: item's holding library
fr: site dépositaire de l'exemplaire

en: item's home library
fr: bibliothèque de rattachement de l'exemplaire

en: item's home library
fr: bibliothèque de rattachement de l'exemplaire

note: SCRIPT
en: item(s) left
fr: exemplaire(s) restant(s)

en: itemnum
fr: N°

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
fr: Itemnumber&nbsp;: le champ itemnumber est relié à un champ dans l'onglet -1

en: items (10)
fr: exemplaires (10)

en: items found for
fr: exemplaires trouvés pour

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
fr: items.permanent_location n'est pas référencé dans le catalogue

en: items.permanent_location mapped
fr: items.permanent_location localisé

en: itemtype NOT mapped
fr: Type de document NON paramétré

en: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 by
fr: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 par

en: jQuery and jQueryUI
fr: jQuery et jQueryUI

en: jQuery insertAtCaret Plugin
fr: Plugin jQuery insertAtCaret

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
fr: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 par l'équipe de développement de phpMyAdmin est sous licence

en: jQuery multiple select plugin
fr: Plugin de sélection multiple jQuery

en: jQuery treetable Plugin
fr: Plugin jQuery treetable

en: jQuery treetable Plugin 3.1.0
fr: Plugin jQuery treetable 3.1.0

note: SCRIPT
en: kip sign
fr: symbole du kip

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: label_batch_%s.pdf
fr: lot_etiquettes_%s.pdf

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: label_single_%s.pdf
fr: etiquette_unique_%s.pdf

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
fr: dernier prêt le : %s

en: layouts
fr: formats

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
fr: laisser vide le champ entier

en: library is licensed under
fr: la bibliothèque est sous licence

en: library not defined
fr: Site non défini

en: licensed under the
fr: agréés sous la

en: like
fr: comme

note: SCRIPT
en: lira sign
fr: symbole de la lire

en: list items
fr: liste d'exemplaires

en: list shares
fr: liste de partages

en: lists
fr: listes

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
fr: symbole de la livre tournois

en: lost
fr: carte perdue

note: SPAN
en: lost flag is set in patron record
fr: la mention Perdu est présente dans la notice de cet adhérent

note: SCRIPT
en: lowercase
fr: minuscules

note: SCRIPT
en: manat sign
fr: symbole du manat

en: marks as last borrower of item
fr: marque comme dernier emprunteur de l'exemplaire

en: matches
fr: correspond

en: me
fr: moi

note: SCRIPT
en: mill sign
fr: symbole du millime

en: missing
fr: manquant

en: month
fr: mois

en: months
fr: mois

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
fr: mois %s

en: must
fr: doivent

en: must be enabled to activate sounds.
fr: doit être activée pour activer les sons.

en: must be present in this mapping
fr: doit être présent dans cette configuration

en: must match
fr: doit correspondre

note: SCRIPT
en: naira sign
fr: symbole du naira

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
fr: symbole du nouveau shekel

en: no NULL value in frameworkcode
fr: valeur NULL non autorisée dans le code des grilles de catalogage

en: no active
fr: Inactif

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
fr: les préférences système systemnoItemTypeImages ou OpacNoItemTypeImages

en: none
fr: aucun

en: nonpublic_note
fr: note privée

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
fr: symbole du Mark nordique

en: not
fr: sauf

note: ABBR
en: not available
fr: Indisponible

en: not equal to
fr: n'est pas égal à

en: not like
fr: n'est pas

en: not owned
fr: sans propriétaire

en: not running
fr: ne s'éxécute pas

en: number
fr: nombre

en: of
fr: de

en: of one item.
fr: d'un exemplaire.

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
fr: de type "SQL" avec l'option "Exporter les exemplaires perdus du rapport."

en: of this domain to login with this identity provider
fr: de ce domaine à se connecter avec ce fournisseur d'identité

en: official Mana KB documentation
fr: documentation officielle de Mana-KB

en: on reserve
fr: Placé en réserve

en: on this item
fr: sur ce document

en: on this item.
fr: sur cet exemplaire.

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
fr: une ou plusieurs notices n'existent pas. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
fr: une ou plusieurs notices n'ont pas d'exemplaires rattachés. %s

en: or
fr: ou

en: or
fr: ou

en: or MARC subfield.
fr: ou sous-champs MARC.

en: or any available
fr: ou n'importe lequel disponible

en: or any item from item group
fr: ou n'importe quel exemplaire du groupe d'exemplaires

en: or create
fr: ou créer

en: or create:
fr: ou créer&nbsp;:

en: or enter
fr: ou entrer

note: SCRIPT
en: order(s) left
fr: commande(s) restante(s)

note: SCRIPT
en: page embed
fr: page intégrée

en: patron categories
fr: catégories de lecteur

en: patron category
fr: catégorie de lecteur

en: patron messages
fr: messages de l'adhérent

en: patron modification requests
fr: modification d'adhérents par lots

en: patron notices
fr: notifications de l'adhérent

en: patron restrictions
fr: suspensions de l'adhérent

en: patron's account
fr: compte d'adhérent

en: patron's hold group
fr: groupe de réservation d'un adhérent

en: patron's hold group
fr: groupe de réservation d'un adhérent

en: patrons files
fr: fichiers d'adhérents

en: patrons to
fr: adhérents à

en: pending
fr: en attente

en: pending offline circulation actions
fr: actions de prêt secouru en attente

note: SCRIPT
en: permanent pen
fr: marqueur permanent

note: SCRIPT
en: peseta sign
fr: symbole de la peseta

note: SCRIPT
en: peso sign
fr: symbole du peso

en: placing an order
fr: passer une commande

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
fr: merci d'indiquer le motif ici...

en: plugin by John Resig is licensed under the
fr: le plugin de John Resig est distribué sous la licence

en: previous checkouts
fr: prêts précédents

en: print
fr: imprimer

en: profiles
fr: profils

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
fr: publié par&nbsp;:%s %s %s en

en: purchase suggestions
fr: suggestions d'achat

en: ratings
fr: évaluations

note: %1$s:  patron_link| $raw %2$s:  recall.created_date | $KohaDates
en: recalled by %s on %s
fr: reçu de %s le %s

en: receiving an order
fr: recevoir une commande

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
fr: motif d'expression régulière

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
fr: remplacement d'expression régulière

en: rejected
fr: rejeté

en: removed successfully
fr: suppression réussie

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
fr: réouvrir le bordereau

en: repeatable
fr: répétable

en: replacement price
fr: prix de remplacement

note: INPUT
en: report
fr: rapport

en: required
fr: obligatoire

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
fr: ressource #%s

en: restricted
fr: suspendu

en: reviews
fr: commentaires

note: SCRIPT
en: ruble sign
fr: symbole du rouble

en: running
fr: en cours d'exécution

note: SCRIPT
en: rupee sign
fr: symbole de la roupie indienne

en: same library, all patron categories, all item types
fr: même bibliothèque, toutes les catégories d'adhérent, tous les types de document

en: same library, all patron categories, same item type
fr: même bibliothèque, toutes les catégories d'adhérent, même type de document

en: same library, same patron category, all item types
fr: même bibliothèque, même catégorie d'adhérent, tous les types de document

en: same library, same patron category, same item type
fr: même bibliothèque, même catégorie d'adhérent, même type de document

en: seconds
fr: secondes

en: see also:
fr: voir aussi :

en: select all
fr: Tout sélectionner

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
fr: sélecteur

en: sent
fr: envoyé

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
fr: séparer les champs par un espace. (ex.&nbsp;: 100a 200 606)

en: serial
fr: périodique

note: A
en: serial collection for %s
fr: état de collection pour %s

en: setDescription:
fr: setDescription :

en: show all component parts
fr: montrer tous les composants

en: since last transfer
fr: depuis le dernier transfert

en: software.coop, United Kingdom
fr: software.coop, Royaume-Uni

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
fr: son

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
fr: symbole du spesmilo

en: staff users of this domain to login with this identity provider
fr: les bibliothécaires de ce domaine à se connecter avec ce fournisseur d'identité

en: staged & ready
fr: mis en place & prêt

en: stages
fr: étapes

note: SCRIPT
en: starting with
fr: commençant par

en: starts with
fr: commence par

en: statistics
fr: statistiques

en: subfield ignored
fr: sous-champ ignoré

en: subfields not in same tabs
fr: sous-champs dans des onglets différents

en: subscribers
fr: abonnés

note: A
en: subscription detail
fr: Détail de l'abonnement

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
fr: abonnement(s) %s avec titre correspondant

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
fr: suggestion n°%s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
fr: suomi, suomen kieli (Finlandais) Pasi Korkalo

en: superlibrarian
fr: superbibliothécaire

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
fr: nom de famille : %s

en: system preference if you wish to enable this feature.
fr: préférence système si vous voulez activer cette fonctionnalité.

en: system preference to use recalls.
fr: préférence système pour utiliser les rappels.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (OPACSerialIssueDisplayCount system preference) %s
fr: préférence système) %s (préférence système OPACSerialIssueDisplayCount) %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: system preference) %s (StaffSerialIssueDisplayCount system preference) %s
fr: préférence système) %s (préférence système StaffSerialIssueDisplayCount) %s

en: templates
fr: modèles

note: SCRIPT
en: tenge sign
fr: symbole du tenge

en: the Apache License, Version 2.0
fr: la Licence Apache, Version 2.0

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
fr: la licence Apache, version 2.0 ( la «&nbsp;Licence Apache&nbsp;») ou la licence publique générale GNU version 2 (La «&nbsp;Licence GPL&nbsp;»)

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
fr: Le champ biblioitems.itemtype DOIT :

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
fr: le sous-champ correspondant DOIT avoir une valeur autorisée liée aux sites

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
fr: le sous-champ correspondant DOIT avoir une valeur autorisée liée au type de document

en: the items.holdingbranch field MUST :
fr: Le champ items.holdingbranch DOIT&nbsp;:

en: the items.homebranch field MUST :
fr: le champ items.homebranch DOIT&nbsp;:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
fr: Il y a une valeur NULL dans le code d'une grille de catalogage. Vérifiez les tables suivantes

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
fr: cette notice n'existe pas. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
fr: cette notice n'a pas d'exemplaires rattachés. %s

en: times
fr: fois

en: to
fr: à

en: to
fr: à

en: to activate sounds.
fr: pour activer les sons.

en: to be placed on hold
fr: pour la réservation

en: to be placed on hold.
fr: à la réservation.

en: to be staged
fr: à mettre en place

en: to create
fr: pour créer

en: to field
fr: dans le champ

en: tracked link clicks
fr: clics sur les liens tracés

note: SCRIPT
en: tugrik sign
fr: symbole du tugrik

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
fr: symbole de la lire turque

en: undefined
fr: indéfini

en: unknown
fr: inconnu

en: unless
fr: sauf si

note: SCRIPT
en: unrecognized command
fr: commande inconnue

en: until
fr: jusqu'à

en: updated successfully
fr: mise à jour réussie

en: use default (cataloging the record)
fr: utiliser la valeur par défaut (lors du catalogage de la notice)

en: use default (placing an order)
fr: utiliser la valeur par défaut (lors du passage d'une commande)

en: use default (receiving an order)
fr: utiliser la valeur par défaut (lors de la réception d'une commande)

en: used for/see from:
fr: utilisé pour/voir aussi :

en: user data on login
fr: données utilisateur à la connexion

en: using RegEx
fr: utilisant les expressions régulières

en: using the datexpiry value in the file, if present
fr: en utilisant la date d'expiration dans le fichier, s'il y en a une

en: valid entries in your database.
fr: entrées valides dans votre base de données.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
fr: Les types de transfert valides sont FTP et SFTP

en: value
fr: valeur

note: SCRIPT
en: value missing
fr: valeur manquante

en: values updated.
fr: mise à jour.

note: SCRIPT
en: variable missing
fr: variable manquante

en: verified
fr: vérifié

note: SCRIPT
en: view
fr: Voir

en: was saved.
fr: sauvegardé.

en: was updated.
fr: mis à jour.

en: week
fr: semaine

en: weeks
fr: semaines

en: which should be set up by your system administrator.
fr: qui devrait être configuré par votre administrateur système.

en: which should be set up by your system administrator.
fr: qui devrait être configuré par votre administrateur système.

en: who are in patron list:
fr: qui est sur la liste d'adhérents&nbsp;:

en: who have not been connected since:
fr: qui ne s'est pas connecté depuis&nbsp;:

en: who have not borrowed since:
fr: n'ont pas emprunté depuis le :

en: whose expiration date is before:
fr: compte expiré avant le&nbsp;:

en: whose patron category is:
fr: catégorie de lecteur&nbsp;:

en: will show the link just below the title
fr: montrera le lien juste sous le titre

en: with all the columns.
fr: avec toutes les colonnes

note: SCRIPT
en: with category
fr: avec la catégorie

en: with the category DEPARTMENT.
fr: avec la catégorie DEPARTMENT.

en: with this reason:
fr: avec ce motif&nbsp;:

en: with value
fr: avec la valeur

en: with value
fr: avec la valeur

note: SCRIPT
en: won sign
fr: symbole du won

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
fr: écrit et maintenu par Jörn Zaeffere est distribué sous la licence

en: x column:
fr: x colonne&nbsp;:

en: year
fr: année

en: years
fr: années

en: years of activity
fr: années d'activité

note: SCRIPT
en: yen character
fr: caractère du yen

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
fr: variante 1 du caractère yen\/yuan

en: yes
fr: oui

note: SCRIPT
en: yuan character
fr: caractère du yuan

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
fr: caractère du yuan, à Hong Kong et Taïwan

note: For the first occurrence, %1$s: - accountline.credit_number | html - %2$s: - PROCESS account_type_description account=accountline - %3$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'PAYMENT_TYPE', accountline.payment_type ) | html %4$s:  accountline.amount * -1 | $Price %5$s:  accountline.timestamp | $KohaDates w
en: { "type": "credit", "identifier": "%s", "description": "%s (%s)", "amount": "%s", "timestamp": "%s" }
fr: { "type" : "crédit", "identifiant" : "%s", "description" : "%s (%s)", "montant" : "%s", "horodatage" : "%s" }

note: For the first occurrence, %1$s: - accountline.credit_number | html - %2$s: - PROCESS account_type_description account=accountline - %3$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'PAYMENT_TYPE', accountline.payment_type ) | html %4$s:  accountline.amount * -1 | $Price %5$s:  accountline.timestamp | $KohaDates w
en: { "type": "debit", "identifier": "%s", "description": "%s (%s)", "amount": "%s", "timestamp": "%s" }
fr: { "type" : "débit", "identifiant" : "%s", "description" : "%s (%s)", "montant" : "%s", "horodatage" : "%s" }

note: SCRIPT
en: {0} characters
fr: {0} caractères

note: SCRIPT
en: {0} words
fr: {0} mots

en: | Actions:
fr: | Actions :

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
fr: | Actions : %s

note: %1$s:  FOREACH index IN elasticsearch_status.indexes %2$s:  index.index_name | html
en: | Indices: %s %s (count:
fr: | Indexation : %s %s (total :

en: | Nodes:
fr: | Noeuds :

note: %1$s:  IF elasticsearch_status.running
en: | Status: %s
fr: | Statut&nbsp;: %s

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
fr: العربية (Arabic) Version 3.2 à 3.4, 3.16 & 3.18 par KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 à 3.14 par Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem et Duaa Bazzazi.
