Koha 22.11 - en to hu translation catalogue (2119 entries)

en: #- National bibliographic agency
hu: #- Nemzeti bibliográfiai ügynökség

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
hu: #- Meghatározatlan jelölés

en: #- No information provided
hu: #- Nincs információ megadva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
hu: #- Nincs másodlagos hordozó

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
hu: #- Hang nélküli (néma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
hu: #- Nem meghatározott Braille zenei formátum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
hu: #- Nem meghatározott Braille írási osztály

en: #- Not a government agency
hu: #- Nem kormányzati ügynökség

en: #- Not modified
hu: #- Nem módosult

en: #- Not subdivided geographically
hu: #- Nincs földrajzi alegysége

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
hu: #- Nem meghatározott

en: #record
hu: #rekord

en: &lt;&lt; Previous
hu: &lt;&lt; Előző

en: &lt;&lt; Previous
hu: &lt;&lt; Előző

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
hu: (YYYYMM; legfeljebb 6 - ismeretlenül <br />or | meghatározatlan jelölésű)

en: (auto-filled)
hu: (automatikusan kitölti)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
hu: (ha pontos bitmélységét ismert, adja meg; <br />különben használja a listát)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
hu: (három számjegy, elején szükség szerint nullával feltöltve, <br />or ||| meghatározatlan jelölésű)

en: ,complete-subfield
hu: ,teljes részmező

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
hu: --- - Ismeretlen

en: 0-4 Record size
hu: 0-4 Rekord méret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
hu: 00 Dokumentumkategória

en: 00-05- Date entered on file
hu: 00-05- Nyilvántartásban levő dátum

en: 000 - Leader
hu: 000 - Rekordfej

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
hu: 006 Rögzített hosszúságú adatelemek--További anyag tulajdonságok--Általános információk

en: 007 Physical description fixed field--General information
hu: 007 Fizikai leírás rögzített mező--Általános információk

en: 008 Fixed-length data elements
hu: 008 Rögzített hosszúságú adatelemek

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
hu: 008 Rögzített hosszúságú adatelemek--További anyag tulajdonságok--Általános információk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
hu: 01 A dokumentum speciális megjelölése

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
hu: 02 Nem meghatározott

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
hu: 03 Braille írás osztálya

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
hu: 03 Szín

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
hu: 03 Pozitív/negatív

note: SCRIPT
en: 03 Speed
hu: 03 Sebesség

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
hu: 04 Emulzió alapja

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
hu: 04 Braille írási osztály (2. opció)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
hu: 04 Lejátszó csatornák konfigurációja

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
hu: 04 Méretek

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
hu: 04 Mozgókép prezentációs formátum

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
hu: 04 Fizikai hordozó

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
hu: 04 Fizikai hordozó

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
hu: 04 Elsődleges hordozóanyag

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
hu: 04 Videofelvétel formátum

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
hu: 05 Felhő fedettség

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
hu: 05 Barázda szélesség/barázda magasság

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
hu: 05 Rövidítési szint

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
hu: 05 Kicsinyítési arány tartománya

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
hu: 05 Másodlagos hordozóanyag

note: SCRIPT
en: 05 Sound
hu: 05 Hang

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
hu: 05 Hang a hordozón vagy külön

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
hu: 05 Másolat típusa

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
hu: 05 Másolat típusa

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
hu: 06 Braille zenei formátum

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
hu: 06 Méretek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
hu: 06 Hanganyag hordozója

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
hu: 06 Platform konstrukciós típus

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
hu: 06 Gyártási/reprodukciós részletek

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
hu: 06- Direkt vagy indirekt földrajzi alegység

en: 06- Kind of record
hu: 06- Rekord fajtája

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
hu: 06-08 Kép bitmélység

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
hu: 06-08 Kicsinyítési arány

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
hu: 07 Braille zenei formátum (2. opció)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
hu: 07 Méretek

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
hu: 07 Platform felhasználási kategória

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
hu: 07 Pozitív/negatív

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
hu: 07 Szalag szélesség

en: 07- Romanization scheme
hu: 07- Romanizációs séma

en: 07- Type of number
hu: 07- Szám típusa

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
hu: 08 Braille zenei formátum (3. opció)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
hu: 08 Lejátszó csatornák konfigurációja

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
hu: 08 Másodlagos hordozóanyag

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
hu: 08 Érzékelő típusa

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
hu: 08 Szalag konfiguráció

en: 08- Classification validity
hu: 08 - Osztályozás érvényessége

en: 08- Language of catalog
hu: 08- A katalógus nyelve

note: SCRIPT
en: 09 Color
hu: 09 Szín

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
hu: 09 Fájlformátumok

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
hu: 09 Lemez, henger vagy szalag típusa

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
hu: 09 Gyártási elemek

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
hu: 09 Speciális fizikai jellemzők

en: 09- Kind of record
hu: 09- Rekord fajtája

en: 09- Standard or optional designation
hu: 09- Sztenderd vagy opcionális megjelölés

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
hu: 09-10 Adattípus

en: 1 - Full level, material not examined
hu: 1- Teljes szinten a dokumentum nem volt megvizsgálva

en: 1 7/8 ips (tapes)
hu: 1 7/8 ips (szalagok)

en: 1- Full level, material not examined
hu: 1- Teljes szinten a dokumentum nem volt megvizsgálva

en: 1-4 Record size
hu: 1-4 Rekord mérete

en: 1.4 m. per second (discs)
hu: 1.4 m. per másodperc (lemezek)

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
hu: 10 Emulzió a filmen

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
hu: 10 Anyag típusa

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
hu: 10 Pozitív/negatív

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
hu: 10 Minőségbiztosítási cél(ok)

en: 10 in. diameter
hu: 10 in. átmérő

en: 10- Descriptive cataloging rules
hu: 10- Leíró katalogizáló szabály

en: 10- Record update in process
hu: 10- Tétel aktualizálása folyamatban

en: 10-16 indicator/subfields/size
hu: 10-16 mutató/almezők/méret

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
hu: 11 Előzmény/Forrás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
hu: 11 Generáció

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
hu: 11 Vágás típusa

en: 11- Subject heading system/thesaurus
hu: 11- Tárgyszó rendszer/thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
hu: 12 Filmalap

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
hu: 12 Tömörítési szint

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
hu: 12 Speciális lejátszási jellemzők

en: 12 in. diameter
hu: 12 in. átmérő

en: 12- Type of series
hu: 12- A sorozat típusa

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
hu: 13 Rögzítési és tárolási technika

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
hu: 13 Finomított színkategóriák

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
hu: 13 Újraformázási Minőség

en: 13- Display controller
hu: 13- Megjelenítés vezérlő

en: 13- Numbered or unnumbered series
hu: 13- Számozott és nem számozott sorozatok

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
hu: 14 Állományainak vagy lenyomatainak színének fajtája

en: 14- Heading use--main or added entry
hu: 14- Címszó használat--fő- vagy melléktétel

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
hu: 15 Romlás fokozata

en: 15 ips (tapes)
hu: 15 ips (szalagok)

en: 15- Heading use--subject added entry
hu: 15- Címszó használat--tárgyi melléktétel

en: 15/16 ips (tapes)
hu: 15/16 ips (szalagok)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
hu: 16 Teljesség

en: 16 in. diameter
hu: 16 in. átmérő

en: 16 mm. film width
hu: 16 mm. széles film

en: 16 rpm (discs)
hu: 16 fordulat percenként (lemezek)

en: 16- Heading use--series added entry
hu: 16- Rovat--sorozat melléktétel

en: 17- Encoding level
hu: 17- Kódolási szint

en: 17- Type of subject subdivision
hu: 17- Tárgy típusának alegységei

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
hu: 17-22 Filmszemle dátuma

en: 18 - Descriptive cataloging form
hu: 18 - Leíró katalógus forma

en: 18-19 Undefined
hu: 18-19 Meghatározatlan

en: 18-27 Undefined character positions
hu: 18-27 Meghatározatlan karakter pozíció

en: 19 - Multipart resource record level
hu: 19 - Rekordkapcsolat jelzése

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
hu: 2 - Kevesebb mint a teljes szint, a dokumentum nincs megvizsgálva

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
hu: 2 1/4 x 2 1/4 in. vagy 6x6 cm. diakép

en: 2 3/4 x 4 in.
hu: 3 3/4 x 4 in.

en: 20-24 entry map &amp; lengths
hu: 20-24 bejegyzés szerkezete és hossza

en: 28 mm. film width
hu: 28 mm. széles film

en: 28- Type of government agency
hu: 28- Kormányzati ügynökség típusa

en: 29- Reference evaluation
hu: 29- Referencia kiértékelés

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
hu: 2x2 in. vagy 5x5 cm. diakép

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
hu: 3 1/4 x 7 3/8 in. vagy 9x19 cm.

en: 3 3/4 ips (tapes)
hu: 3 3/4 ips (szalagok)

en: 3 in. diameter
hu: 3 in. átmérő

en: 3 layer color
hu: 3 rétegű szín

en: 3- Abbreviated level
hu: 3- Rövidítések szintje

en: 30 Undefined character position
hu: 30 Meghatározatlan karakter pozíció

en: 30 ips (tape)
hu: 30 ips (szalag)

en: 31- Record update in process
hu: 31- Tétel aktualizálása folyamatban

en: 32- Undifferentiated personal name
hu: 32- Differenciálatlan személynév

en: 33 1/3 rpm (discs)
hu: 33 1/3 fordulat percenként (lemezek)

en: 33- Level of establishment
hu: 33- Intézményi szint

en: 34-37 Undefined character positions
hu: 34-37 Meghatározatlan karakter pozíció

en: 35 mm. film width
hu: 35 mm. széles film

en: 38- Modified record
hu: 38- Módosított bejegyzés

en: 39- Cataloging source
hu: 39- Katalogizálási forrás

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
hu: 3x5 in. vagy 8x13 cm.

en: 4 - Core level
hu: 4 - Alapszint

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
hu: 4 3/4 in. vagy 12 cm.

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
hu: 4 3/4 in. vagy 12 cm. átmérő

en: 4- Core level
hu: 4- Alapszint

en: 45 rpm (discs)
hu: 45 fordulat percenként (lemezek)

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
hu: 4x6 in. vagy 11x15 cm.

en: 5 - Partial (preliminary) level
hu: 5 - Részleges (előzetes) szint

en: 5 in. diameter
hu: 5 in. átmérő

en: 5- Partial (preliminary) level
hu: 5- Részleges (előzetes) szint

en: 5- Record status
hu: 5- Bejegyzés állapota

en: 6- Type of record
hu: 6- Rekord típusa

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
hu: 6x9 in. vagy 16x23 cm.

en: 7 - Minimal level
hu: 7 - Minimális szint

en: 7 1/2 ips (tapes)
hu: 7 1/2 ips (szalagok)

en: 7 in. diameter
hu: 7 in. átmérő

en: 7- Bibliographic level
hu: 7- Bibliográfiai szint

en: 7- Minimal level
hu: 7- Minimális szint

en: 7-8 Undefined
hu: 7-8 Meghatározatlan

en: 70 mm. film width
hu: 70 mm. széles film

en: 78 rpm (discs)
hu: 78 fordulat percenként (lemezek)

en: 8 - Prepublication level
hu: 8 - Előpublikálási szint

en: 8 rpm (discs)
hu: 8 fordulat percenként (lemezek)

en: 8- Prepublication level
hu: 8- Előpublikálási szint

en: 8- Type of control
hu: 8- Felügyelet típusa

en: 9- Character coding scheme
hu: 9- Karakterkódolási rendszer

en: 9- Encoding
hu: 9- Kódolás

en: 9.5 mm. film width
hu: 9.5 mm. széles film

en: ; Audience:
hu: ; Célközönség:

en: ; Format:
hu: ; Formátum:

en: ; Literary form:
hu: ; Irodalmi forma:

en: ; Nature of contents:
hu: ; Tartalmi jellemzők:

en: ; Type of computer file:
hu: ; Számítógép fájl típusa:

en: ; Type of continuing resource:
hu: ; Időszaki kiadvány típusa:

en: ; Type of visual material:
hu: ; Vizuális anyag típusa:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
hu: A 008/06 kódban maghatározott dátum (Dátum típus/Publikáció állapota)

en: Abkhaz
hu: Abház

en: Absent
hu: Hiányzó

en: Absorbed by:
hu: Átdolgozta:

en: Absorbed in part by:
hu: Részben átdolgozta:

en: Absorbed in part:
hu: Részben átdolgozta:

en: Absorbed:
hu: Átdolgozta:

en: Abstract:
hu: Kivonat:

en: Abstracts/summaries
hu: Kivonatok/összefoglalások

en: Accompaniment reduced for keyboard
hu: Kíséret zongorakivonata

en: Accompanying matter
hu: Kísérő anyag

en: Acetate tape with ferrous oxide
hu: Acetát szalag vas-oxiddal

en: Acoli
hu: Akoli

en: Acoustical capture, direct storage
hu: Akusztikus rögzítés, közvetlen tárolás

en: Active
hu: Aktív

en: Additional physical formats:
hu: Kiegészítő fizikai formátumok:

en: Adolescent
hu: Serdülőkorú

en: Adolescent;
hu: Középfokú;

en: Adult
hu: Felnőtt

en: Adult;
hu: Felnőtt;

en: Adygei
hu: Adige

en: Afrihili (Artificial language)
hu: Afrihili (Mesterséges nyelv)

en: Afroasiatic (Other)
hu: Afroázsiai (Egyéb)

en: Akkadian
hu: Akkád

en: Albanian
hu: Albán

en: Albers equal area
hu: Albers területtartó

en: Algonquian (Other)
hu: Algonkin (Egyéb)

en: All item types
hu: Minden kiadványtípus

en: Altai
hu: Altaji

en: Altaic (Other)
hu: Altáji (Egyéb)

en: Altitude of sensor
hu: Tengerszint feletti magasság érzékelő

en: Aluminum with lacquer
hu: Alumínium lakkal

en: Amharic
hu: Amhara

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
hu: Távérzékelő kép készítésekor jelen lévő felhőtakaró mennyisége.

en: Analog electrical storage
hu: Analóg elektronikus tárolás

en: Analytics:
hu: Analitika:

en: Anamorphic (wide-screen)
hu: Anamorf (szélesvásznú)

en: Animation
hu: Animáció

en: Animation and live action
hu: Animációs és nem animációs vegyesen

en: Annual
hu: Évi

en: Antecedent/Source
hu: Előzmény/Forrás

en: Anthems
hu: Antifóna

en: Any word
hu: Bármely szó

en: Apache languages
hu: Apacs nyelvek

en: Aperture card
hu: Rekesz-kártya

en: Arabic
hu: Arab

en: Aragonese
hu: Aragóniai

en: Aramaic
hu: Arámi

en: Armenian
hu: Örmény

en: Aromanian
hu: Aromán

en: Arrangement
hu: Elrendezés

en: Art original
hu: Eredeti műalkotás

en: Art reproduction
hu: Művészi reprodukció

en: Article
hu: Cikk

en: Artificial (Other)
hu: Mesterséges (Egyéb)

en: Assamese
hu: Asszám

en: Athapascan (Other)
hu: Tataskan (Egyéb)

en: Atlas
hu: Atlasz

en: Audience:
hu: Célközönség:

en: Audio file
hu: Audió fájl

en: Australian languages
hu: Ausztrál nyelvek

en: Austronesian (Other)
hu: Ausztronéziai (Egyéb)

en: Autobiography
hu: Önéletrajz

en: Autonomous or semi-autonomous component
hu: Önálló vagy részben önálló komponens

en: Availability:
hu: Elérhetőség:

en: Avaric
hu: Avar

en: Avestan
hu: Avesztán

en: Awadhi
hu: Avadhí

en: Awards:
hu: Díjak:

en: Aymara
hu: Ajmara

en: Azerbaijani
hu: Azerbajdzsáni

en: Azimuthal equidistant
hu: Azimutális távolságtartó

en: Azimuthal, other
hu: Azimutális, egyéb

en: Azimuthal, specific type unknown
hu: Azimutális vetület, fajtája/típusa nincs megadva

en: Bable
hu: Bábel

en: Balinese
hu: Bali

en: Balloon
hu: Ballon

en: Baltic (Other)
hu: Balti (Egyéb)

en: Bamileke languages
hu: Bamileke nyelvek

en: Banda languages
hu: Banda nyelvek

en: Bantu (Other)
hu: Bantu (Egyéb)

en: Base of emulsion
hu: Emulzió alapja

en: Bashkir
hu: Baskír

en: Basic Roman
hu: Latin, alap-jelkészlet

en: Basque
hu: Baszk

en: Beja
hu: Béja

en: Belarusian
hu: Belorusz

en: Bengali
hu: Bengáli

en: Berber (Other)
hu: Berber (Egyéb)

en: Beta (1/2 in., videocassette)
hu: Beta (1/2 in., videókazetta)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
hu: Betacam (1/2 in., videókazetta)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
hu: Betacam SP (1/2 in., videókazetta)

en: Bhojpuri
hu: Bhódzspuri

en: Bibliographic data
hu: Bibliográfiai adatok

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
hu: Bibliográfiai szint

en: Bibliographies
hu: Bibliográfiák

en: Bibliography
hu: Bibliográfia

en: Biennial
hu: Kétévenként

en: Bihari (Other)
hu: Bihár (Egyéb)

en: Bimonthly
hu: Kéthavonta

en: Biography
hu: Életrajz

en: Biography of composer or author
hu: Zeneszerző vagy szerző életrajza

en: Biography of performer or history of ensemble
hu: Előadó életrajza vagy az együttes története

en: Bislama
hu: Biszlama

en: Biweekly
hu: Kéthetente

en: Black-and-white
hu: Fekete-fehér

en: Blu-ray disc
hu: Blu-ray lemez

en: Blue or green strip
hu: Kék vagy zöld szalag

en: Bluegrass music
hu: Bluegrass zene

en: Bonne
hu: Bonne-féle

en: Book
hu: Könyv

en: Books
hu: Könyvek

en: Bosnian
hu: Bosnyák

en: Bound as part of another work
hu: Másik mű részekén hozzáfűzött térkép

en: Braille
hu: Braille-írás

en: Braille music format 1
hu: Braille zenei formátum 1

en: Braille music format 2
hu: Braille zenei formátum 2

en: Braille music format 3
hu: Braille zenei formátum 3

en: Bulgarian
hu: Bolgár

en: Buriat
hu: Burját

en: Burmese
hu: Burmai

en: Butterfly
hu: Pillangó

en: By:
hu: Szerző:

en: CCIR standard
hu: CCIR szabvány

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
hu: CED (Capacitance Electronic Disc) videólemez

en: CX encoded
hu: CX kódolt

en: Caddo
hu: Kadád

en: Calendar
hu: Naptár

en: Calendars
hu: Naptárak

en: Call number:
hu: Katalógusszám:

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Canons and rounds
hu: Kánonok és rondók

en: Cantatas
hu: Kantáták

en: Canvas
hu: Vászon

en: Capture and storage technique
hu: Rögzítési és tárolási technika

en: Cardboard
hu: Karton

en: Cardboard/illustration board
hu: Karton/szemléltető tábla

en: Carib
hu: Karib

en: Carols
hu: Énekek

en: Carrier type:
hu: Hordozó típus:

en: Cartographic material
hu: Kartográfiai anyag

en: Cast:
hu: Szereposztás:

en: Catalan
hu: Katalán

en: Cataloging source
hu: Katalogizálási forrás

en: Catalogs
hu: Katalógusok

en: Caucasian (Other)
hu: Kaukázusi (Egyéb)

en: Cebuano
hu: Szebuáno

en: Celestial globe
hu: Égi földgömb

en: Cellulose nitrate
hu: Cellulóz-nitrát

en: Celtic (Other)
hu: Kelta (Egyéb)

en: Central American Indian (Other)
hu: Közép-amerikai Indián (Egyéb)

en: Chaconnes
hu: Chaconne, régi táncforma

en: Chagatai
hu: Csagatáj

en: Chamberlin trimetric
hu: Chamberlin trimetrikus

en: Chamic languages
hu: Káma nyelvek

en: Chance compositions
hu: Véletlen kompozíciók

en: Changed back to:
hu: Visszaállítva:

en: Chansons, polyphonic
hu: Többszólamú dalok

en: Chart
hu: Diagram

en: Charts
hu: Diagramok

en: Chechen
hu: Csecsen

en: Checked out
hu: Kikölcsönözve

en: Cherokee
hu: Cseroki

en: Cheyenne
hu: Sájen

en: Chibcha
hu: Csibcsa

en: Chinese
hu: Kínai

en: Chinese, Japanese, Korean
hu: Kínai, Japán, Koreai

en: Chip cartridge
hu: Chip kartridzs

en: Choctaw
hu: Csoktó

en: Choose
hu: Választás

en: Chorale preludes
hu: Korálelőjáték

en: Chorales
hu: Korál

en: Chorus score
hu: Kórus partitúra

en: Church Slavic
hu: Egyházi Szláv

en: Chuvash
hu: Csuvas

en: Class of braille writing
hu: Braille írás osztálya

en: Clear field
hu: Keresési mezők törlése

en: Click here to access online
hu: Kattintson ide az online hozzáféréshez

en: Coarse/standard
hu: Durva/szabványos barázda

en: Collage
hu: Kollázs

en: Collective biography
hu: Kollektív életrajz

en: Color
hu: Szín

en: Color characteristics of a motion picture.
hu: A mozgókép színkarakterisztikái.

en: Color characteristics of a videorecording.
hu: A videófelvétel színkarakterisztikái.

en: Combination
hu: Kombináció

en: Combination of various data types
hu: Különböző adattípusok kombinációja

en: Combinations
hu: Kombinációk

en: Comedy
hu: Vígjáték

en: Comics/graphic novels
hu: Képregények

en: Complete
hu: Teljes

en: Completely romanized/printed cards in script
hu: Transzliterált, a katalóguscédula eredeti írásrendszerben

en: Completely romanized/printed cards romanized
hu: Transzliterált, a katalóguscédula is transzliterált

en: Computer Files
hu: Számítógép Fájlok

en: Computer braille
hu: Elektronikus Braille-írás

en: Computer card
hu: Számítógépes kártya

en: Computer disc cartridge
hu: Számítógép lemezkazetta

en: Computer disc, type unspecified
hu: Számítógép lemez, nem meghatározott típusú

en: Computer file
hu: Számítógép fájl

en: Computer file/Electronic resource
hu: Számítógép fájl/Elektronikus forrásanyag

en: Computer optical disc cartridge
hu: Számítógép optikai lemezkazetta

en: Computer program
hu: Számítógépes program

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
hu: Számítógép által generált, hat karakterből álló numerikus karakterlánc, amely jelzi a MARC rekord létrejöttének dátumát. Rögzítve az ééhhnn mintának megfelelően .

en: Concerti grossi
hu: Concerto grosso

en: Concertos
hu: Versenyművek

en: Concise description
hu: Tömör leírás

en: Condensed score
hu: Zongora kivonat

en: Condensed score or piano-conductor score
hu: Zongorakivonat vagy zongora-karmester partitúra

en: Conference proceedings
hu: Konferencia kiadványok

en: Conference publication
hu: Konferencia kiadvány

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
hu: Videófelvétel hangrészéhez tervezett lejátszási csatornák konfigurációja.

en: Configuration of playback channels
hu: Lejátszó csatornák konfigurációja

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
hu: Lejátszási csatornák beállítása hangfelvételhez.

en: Conic, other
hu: Kúpvetület, egyéb

en: Conic, specific type unknown
hu: Kúpvetület, fajtája/típusa nincs megadva

en: Contained works:
hu: Folytatólagos munka:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
hu: Üres- (#) vagy feltöltőjelet (|) tartalmaz.

en: Contains biographical information
hu: Életrajzi adatokat tartalmaz

en: Content advice:
hu: Tartalmi összegzés:

en: Content type:
hu: Tartalom típusa:

en: Contents:
hu: Tartalomjegyzék:

en: Continued by:
hu: Folytatja:

en: Continued in part by:
hu: Részben folytatja:

en: Continues in part:
hu: Részben folytatja:

en: Continues:
hu: Folytatás:

en: Contributor(s):
hu: Közreműködő(k):

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
hu: Konvertálva: MARCXML formátumból MADS version 2.0 (Revision 2.10) formátumba.

en: Cooperative cataloging program
hu: Kooperatív katalógus program

en: Coptic
hu: Kopt

en: Copyright date:
hu: Copyright-dátum:

en: Corsican
hu: Korzikai

en: Country music
hu: Country zene

en: Creoles and Pidgins (Other)
hu: Kreol és Pidgin (egyéb)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
hu: Kreol és Pidgin, Angol alapú (egyéb)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
hu: Kreol és Pidgin, Francia alapú (egyéb)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
hu: Kreol és Pidgin, Portugál alapú (egyéb)

en: Crimean Tatar
hu: Krími Tatár

en: Croatian
hu: Horvát

en: Cyan strip
hu: Cián szalag

en: Cylindrical, other
hu: Hengervetület, egyéb

en: Cylindrical, specific type unknown
hu: Hengervetület, fajtája/típusa nincs megadva

en: Cyrillic
hu: Cirill

en: Czech
hu: Cseh

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
hu: D-2 (3/4 in., videókazetta)

en: DDC classification:
hu: ETO jelzet:

en: Daily
hu: Napi

en: Damaged
hu: Rongált

en: Dance forms
hu: Tánc formák

en: Danish
hu: Dán

en: Dargwa
hu: Dargva

en: Dashed-on information omitted
hu: Mellékes adatok kihagyva

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
hu: Adatbázis címe (automatikusan generált)

en: Data type
hu: Adattípus

note: SCRIPT
en: Date
hu: Dátum

en: Date 1
hu: Dátum 1

en: Date 2
hu: Dátum 2

en: Date element is not applicable
hu: Dátum elem nem alkalmazható

en: Date element is totally or partially unknown
hu: Dátum elem teljes mértékben vagy részben ismeretlen

en: Date entered on file
hu: Az adatbázisba kerülés dátuma

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
hu: A terjesztés/kibocsátás és előállítás/felvétel éve, ha eltérő

en: Dates unknown
hu: Ismeretlen dátum

en: Delaware
hu: Delavár

en: Description:
hu: Leírás:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
hu: Leíró katalógus forma

en: Deterioration stage
hu: Romlás fokozata

en: Devanagari
hu: Dévanágari

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
hu: Nyitott orsó, lemez átmérője vagy kazetta, kartridzs, henger méretei.

en: Dictionaries
hu: Szótárak

en: Digital recording
hu: Digitális felvétel

en: Digital storage
hu: Digitális tárolás

en: Dimensions
hu: Méretek

en: Diorama
hu: Dioráma

en: Direct storage, not acoustical
hu: Közvetlen tárolás, nem akusztikus

en: Directories
hu: Címtárak

en: Disc master (negative)
hu: Mester lemez (negatív)

en: Discographies
hu: Diszkográfiák

en: Discography
hu: Diszkográfia

en: Dissertation note:
hu: Disszertáció megjegyzés:

en: Distributor:
hu: Disztribútor:

en: Divehi
hu: Maldív

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
hu: Divertimento/nocturne jelölésű hangszeres zene

en: Dolby-A encoded
hu: Dolby-A kódolt

en: Dolby-B encoded
hu: Dolby-B kódolt

en: Dolby-C encoded
hu: Dolby-C kódolt

en: Drama
hu: Dráma

en: Dramas
hu: Drámák

en: Dramas
hu: Drámák

en: Dravidian (Other)
hu: Dravida (Egyéb)

en: Drawing
hu: Rajz

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: Dutch
hu: Holland

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
hu: Holland, középkori (kb. 1050-1350)

en: Dyula
hu: Dioula

en: EIAJ (1/2 in., reel)
hu: EIAJ (1/2 in., orsó)

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
hu: Mindegyik tartalmaz üres- (#) vagy feltöltőjelet (|).

en: East Frisian
hu: Keleti Fríz

en: Eckert
hu: Eckert vetület

en: Edition:
hu: Kiadás:

en: Edo
hu: Edo (Tokió régi neve)

en: Egyptian
hu: Egyiptomi

en: Eight track
hu: Nyolc sáv

en: Ekajuk
hu: Ekadzsuk

en: Electronic
hu: Elektronikus

en: Electronic resource
hu: Elektronikus forrásanyag

en: Electronic resources
hu: Elektronikus forrásanyagok

en: Emulsion on film
hu: Emulzió a filmen

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
hu: Kódolás (kényszerített Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
hu: Kódolási szint

en: Encyclopedias
hu: Enciklopédiák

en: English
hu: Angol

en: English, Middle (1100-1500)
hu: Angol, középkori (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
hu: Angol, óangol (kb. 450-1100)

en: Equidistant conic
hu: Hossztartó kúpvetület

en: Erzya
hu: Erza

en: Esperanto
hu: Eszperantó

en: Essays
hu: Esszék

en: Essays
hu: Esszék

en: Estonian
hu: Észt

en: Ethiopic
hu: Etióp

en: Ethnological information
hu: Néprajzi információ

en: Exact bit depth
hu: Pontos bit mélység

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
hu: Pontos bit mélység 001-999

en: Extended Roman
hu: Latin, kiterjesztett

en: Facsimile
hu: Replikáció

en: Facsimiles
hu: Replikáció

en: Fantasias
hu: Fantáziák

en: Faroese
hu: Feröeri

en: Federal/national
hu: Szövetségi/nemzeti

en: Festschrift
hu: Emlékirat

en: Fiction
hu: Szépirodalom

en: Fiction
hu: Szépirodalom

en: Fiction (not further specified)
hu: Szépirodalom (további részletek nélkül)

en: Fijian
hu: Fidzsi

en: File formats
hu: Fájlformátumok

en: File reproduced from an electronic resource
hu: Elektronikus forrásból előállított fájl

en: File reproduced from original
hu: Eredeti forrásból előállított fájl

en: Filipino
hu: Filippínó

en: Film cartridge
hu: Film kartridzs

en: Film cassette
hu: Film kazetta

en: Film inspection date
hu: Filmszemle dátuma

en: Film reel
hu: Film orsó

en: Film roll
hu: Film tekercs

en: Filmographies
hu: Filmográfia

en: Filmstrip
hu: Filmszalag

en: Filmstrip cartridge
hu: Diafilm kartridzs

en: Finnish
hu: Finn

en: Finno-Ugrian (Other)
hu: Finnugor (Egyéb)

en: First generation (master)
hu: Első generáció (mester)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
hu: Rögzített adat:

en: Flash card
hu: Flash kártya

en: Flexible base photographic, negative
hu: Rugalmas fényképészeti alap, negatív

en: Flexible base photographic, positive
hu: Rugalmas fényképészeti alap, pozitív

en: Folk music
hu: Népzene

en: Folktales
hu: Népmesék

en: Font
hu: Betűtípus

en: Form of composition
hu: Kompozíció jellege

en: Form of original item
hu: Az eredeti elem formája

en: Format code braille
hu: Formátum kód Braille-írás

en: Format of music
hu: Zene formátuma

en: French
hu: Francia

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
hu: Francia, középkori (kb. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
hu: Francia, ófrancia (kb. 842-1300)

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Frisian
hu: Fríz

en: Friulian
hu: Friuli

en: Fugues
hu: Fuga

en: Full (1) track
hu: Teljes (1) sáv

en: Full level
hu: Teljes szint

en: Full score
hu: Zenekari partitúra

en: Full score, miniature or study size
hu: Zenekari kispartitúra

en: Galician
hu: Galíciai

en: Game
hu: Játék

en: Gauss-Kruger
hu: Gauss-Krüger vetület

en: Genealogical tables
hu: Családfa

en: General
hu: Kor nélkül

en: General vertical near-sided
hu: Általánosan közel függőleges

en: General;
hu: Általános;

en: Generation
hu: Generáció

en: Genre/Form:
hu: Műfaji/Formai:

en: Georgian
hu: Grúz

en: German
hu: Német

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
hu: Német, közép-utó (kb. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
hu: Német, ó-utó (kb. 750-1050)

en: Germanic (Other)
hu: Germán (egyéb)

en: Glass
hu: Üveg

en: Glass with lacquer
hu: Üveg lakkal

en: Globe
hu: Glóbusz

en: Gnomic
hu: Gnomonikus síkvetület

en: Goode's homolographic
hu: Goode-féle homologikus vetület

en: Goode's homolosine
hu: Goode-féle homologikus vetület

en: Gospel music
hu: Gospel zene

en: Gothic
hu: Gótikus

en: Government publication
hu: Kormányzati kiadvány

en: Government publication-level undetermined
hu: Meghatározatlan szintű kormányzati kiadvány

en: Gradient and bathymetric tints
hu: Gradiens és magasság szerinti (bathymetric) színfokozás

en: Gravity anomalies (general)
hu: Gravitációs anomáliák (általános)

en: Gray scale
hu: Szürkeárnyalatos

en: Greek
hu: Görög

en: Greek, Ancient (to 1453)
hu: Görög, ősi ( - 1453-ig)

en: Greek, Modern (1453- )
hu: Görög, modern (1453- )

en: Groove width/groove pitch
hu: Barázda szélesség/barázda magasság

en: Gujarati
hu: Gudzsaráti

en: Hachures
hu: Csíkozás (hachures)

en: Haitian French Creole
hu: Haiti Francia Kreol

en: Half (2) track
hu: Fél (2) sáv

en: Hand colored
hu: Kézzel festett

en: Handbooks
hu: Kézikönyvek

en: Hardboard
hu: Farostlemez

en: Hausa
hu: Hausza

en: Hawaiian
hu: Hawaii

en: Hebrew
hu: Héber

en: Herero
hu: Hereró

en: Hiligaynon
hu: Hiligajnon

en: Historical information
hu: Történelmi információ

en: History
hu: Történelem

en: Hittite
hu: Hettita

en: Holdings:
hu: Állomány:

en: Humor, satires, etc.
hu: Humor, szatíra, stb.

en: Humor, satires, etc.
hu: Humor, szatíra, stb.

en: Hungarian
hu: Magyar

en: Hymns
hu: Dicséret, himnusz

en: Icelandic
hu: Izlandi

en: Icon
hu: Ikon

en: Igbo
hu: Igbó

en: Ijo
hu: Idzso

en: Illuminations
hu: Megvilágítások

en: Illustrations
hu: Illusztrációk

en: Illustrations - code 1
hu: Illusztrált - kód 1

en: Illustrations - code 2
hu: Illusztrált - kód 2

en: Illustrations - code 3
hu: Illusztrált - kód 3

en: Illustrations - code 4
hu: Illusztrált - kód 4

en: Image bit depth
hu: Kép bitmélység

en: Imbibition dye transfer prints
hu: Imbibíciós festéktranszfer nyomatok

en: In:
hu: Benne:

en: Inari Sami
hu: Inári Számi

en: Inclusive dates of collection
hu: Összevont megjelenési évek

en: Incomplete
hu: Befejezetlen

en: Incomplete contents:
hu: Befejezetlen tartalom:

en: Index present
hu: Van index

en: Indexes
hu: Mutatók

en: Indexes:
hu: Mutatók:

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
hu: Indikátor/almező hossz

en: Individual biography
hu: Egyéni életrajz

en: Indo-European (Other)
hu: Indoeurópai (Egyéb)

en: Indonesian
hu: Indonéz

en: Ingush
hu: Ingus

en: Instructional materials
hu: Oktatási anyagok

en: Instrumental and vocal parts
hu: Hangszeres és vokális részek

en: Instrumental parts
hu: Hangszeres részek

en: Integrated entry
hu: Integrált bejegyzés

en: Interactive multimedia
hu: Interaktív multimédia

en: Interlingue
hu: Interlingva

en: International intergovernmental
hu: Nemzetközi kormányközi testületek kiadványa

en: Interviews
hu: Interjúk

en: Inupiaq
hu: Inupiat

en: Iranian (Other)
hu: Iráni (egyéb)

en: Irish
hu: Ír

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
hu: Ír, közép (kb. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
hu: Ír, óír (- 1100)

en: Iroquoian (Other)
hu: Irokói (Egyéb)

en: Italian
hu: Olasz

en: Item type
hu: Kiadványtípus

en: Items available for loan:
hu: Kölcsönözhető példányok:

en: Items available for reference:
hu: Referenciaként elérhető példányok:

en: Japanese
hu: Japán

en: Javanese
hu: Jávai

en: Judeo-Arabic
hu: Zsidó-Arab

en: Judeo-Persian
hu: Zsidó-Perzsa

en: Jumbo or enlarged braille
hu: Jumbo vagy kibővített Braille-írás

en: Juvenile
hu: Ifjúság

en: Juvenile;
hu: Ifjúsági;

en: Kabardian
hu: Kabárd

en: Kabyle
hu: Kabil

en: Kara-Kalpak
hu: Karakalpak

en: Karachay-Balkar
hu: Karacsáj-balkár

en: Karen languages
hu: Karen nyelvek

en: Kashmiri
hu: Kasmír

en: Kashubian
hu: Kasub

en: Kawi
hu: Kavi

en: Kazakh
hu: Kazak

en: Khasi
hu: Khaszi

en: Khoisan (Other)
hu: Koiszan (Egyéb)

en: Khotanese
hu: Kotáni

en: Kikuyu
hu: Kikuju

en: Kind of color stock or print
hu: Állományainak vagy lenyomatainak színének fajtája

en: Kind of cutting
hu: Vágás típusa

en: Kind of disc, cylinder or tape
hu: Lemez, henger vagy szalag típusa

en: Kind of material
hu: Anyag típusa

en: Kit
hu: Csomag

en: Klingon (Artificial language)
hu: Klingon (Mesterséges nyelv)

en: Kongo
hu: Kongó

en: Konkani
hu: Konkáni

en: Kootenai
hu: Kutenai

en: Korean
hu: Koreai

en: Kosraean
hu: Kosrai

en: Kru (Other)
hu: Kru (egyéb)

en: Kumyk
hu: Kumük

en: Kurdish
hu: Kurd

en: Kurukh
hu: Kuruk

en: Kyrgyz
hu: Kirgiz

en: Lacquer coating
hu: Lakkozott bevonat

en: Lamba (Zambia and Congo)
hu: Lamba (Zambia és Kongó)

en: Lambert's azimuthal equal area
hu: Területtartó síkvetület (Lambert-féle)

en: Lambert's conformal conic
hu: Lambert-Gauss-féle szögtartó kúpvetület

en: Lambert's cylindrical equal area
hu: Területtartó hengervetület (Lambert-féle)

en: Language
hu: Nyelv

en: Language material
hu: Nyelvi anyag

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Large print
hu: Nagybetűs nyomtatvány

en: Laserdisc
hu: Lézerlemez

en: Lateral or combined cutting
hu: Oldalirányú vagy kombinált vágás

en: Latvian
hu: Lett

en: Law reports and digests
hu: Törvényi riportok és kivonatok

en: Leader:&nbsp;
hu: Rekordfej:&nbsp;

en: Lectures, speeches
hu: Előadás, beszéd

en: Legal articles
hu: Jogi cikkek

en: Legal cases and case notes
hu: Jogi esetek és jegyzetek

en: Legislation
hu: Törvényhozás

note: SPAN
en: Length of directory elements
hu: Címtár elem hossza

en: Letters
hu: Levelek

en: Letters
hu: Levelek

en: Level of compression
hu: Tömörítési szint

en: Level of contraction
hu: Rövidítési szint

en: Level of deterioration of the motion picture film.
hu: Mozgókép film romlásának szintje.

en: Lezgian
hu: Lezg

en: Libretto or text
hu: Librettó vagy szöveg

en: Limburgish
hu: Limburg

en: Literary braille
hu: Irodalmi Braille

en: Literary form
hu: Irodalmi forma

en: Literary text for sound recordings
hu: Írott szöveg a hangfelvételhez

en: Lithuanian
hu: Litván

en: Live action
hu: Nem animációs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
hu: Betöltés...

en: Local
hu: Helyi

en: Lojban (Artificial language)
hu: Lojban (Mesterséges nyelv)

en: Loose-leaf
hu: Cserélhető lapokkal

en: Lossless
hu: Veszteségmentes

en: Lossy
hu: Veszteséges

en: Lost
hu: Elveszett

en: Low German
hu: Alnémet

en: Low reduction ratio
hu: Alacsony redukciós arány

en: Lower Sorbian
hu: Alsó Szorb

en: Lule Sami
hu: Lule Számi

en: Luo (Kenya and Tanzania)
hu: Luo (Kenya és Tanzánia)

en: Luxembourgish
hu: Luxemburgi

en: M-II (1/2 in., videocassette)
hu: M-II (1/2 in., videókazetta)

en: MARC Code List for Countries
hu: MARC Országok kód listája

en: MARC Code List for Languages
hu: MARC Nyelvek kód listája

en: MARC21 Plugin to build links between records
hu: MARC21-Plugin, rekordok közti kapcsolat építéséhez

en: Maasai
hu: Maszáj

en: Macedonian
hu: Macedón

en: Madrigals
hu: Madrigálok

en: Madurese
hu: Madurai

en: Magahi
hu: Magahí

en: Magenta strip
hu: Magenta szalag

en: Magnetic audio tape in cartridge
hu: Mágneses hangszalag kartridzsban

en: Magnetic audio tape in cassette
hu: Mágneses hangszalag kazettában

en: Magnetic audio tape on reel
hu: Mágneses hangszalag tekercsen

en: Magnetic disk
hu: Mágneslemez

en: Magnetic field
hu: Mágneses mező

en: Magnetic sound track on motion picture film
hu: Mágneses hangsáv mozgóképfilmen

en: Magneto-optical disc
hu: Magneto-optikai lemez

en: Malagasy
hu: Madagaszkári

en: Malay
hu: Maláj

en: Malayalam
hu: Malajálam

en: Maltese
hu: Máltai

en: Manchu
hu: Mandzsu

en: Mandingo
hu: Mandingó

en: Manipuri
hu: Manipur

en: Manobo languages
hu: Manobo nyelvek

en: Manufacturer:
hu: Gyártó:

en: Manuscript
hu: Kézirat

en: Manuscript cartographic material
hu: Kéziratos kartográfiai anyag

en: Manuscript language material
hu: Kéziratos nyelvi anyag

en: Manuscript notated music
hu: Kéziratos zenemű

en: Map
hu: Térkép

en: Map serial
hu: Térkép sorozat

en: Map series
hu: Térképsorozat

en: Maps
hu: Térképek

en: Mapuche
hu: Mapucse

en: Marathi
hu: Maráthi

en: Marches
hu: Induló

en: Marshallese
hu: Marsalli

en: Mass-produced
hu: Szériagyártmány

en: Masses
hu: Mise

en: Master tape
hu: Mester szalag

en: Material out of which the cartographic item is made.
hu: Anyag, amelyből a kartográfiai tétel készült.

en: Material out of which the globe is made.
hu: Anyag, amelyből a földgömb készült.

en: Material type:
hu: Anyag típus:

en: Mathematics and scientific braille
hu: Matematika és tudományos Braille

en: Mayan languages
hu: Maja nyelvek

en: Mazurkas
hu: Mazurkák

en: Media type:
hu: Adathordozó típus:

en: Medium for sound
hu: Hanganyag hordozója

en: Memoirs
hu: Emlékiratok

en: Mercator
hu: Szögtartó hengervetület (Mercator-féle)

en: Merged with ... to form ...
hu: Összeolvasztva ... alkotja ...

en: Metal
hu: Fém

en: Metal and glass
hu: Fém és üveg

en: Meteorological
hu: Meteorológiai

en: Microfiche
hu: Mikrofilmlap

en: Microfiche cassette
hu: Mikrofilmlap kazetta

en: Microfilm
hu: Mikrofilm

en: Microfilm cartridge
hu: Mikrofilm kartridzs

en: Microfilm cassette
hu: Mikrofilm kazetta

en: Microfilm reel
hu: Mikrofilm orsó

en: Microfilm roll
hu: Mikrofilm tekercs

en: Microfilm slip
hu: Mikrofilm szelvény

en: Microform
hu: Mikroforma

en: Microgroove/fine
hu: Mikrobarázda/finom

en: Microopaque
hu: Mikrokártya

en: Microscope slide
hu: Mikroszkóp tárgylemez

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
hu: Miller-féle kétpólusú szögtartó kúpvetület

en: Minuets
hu: Menüettek

en: Mirandese
hu: Mirandés

en: Miscellaneous languages
hu: Vegyes nyelvek

en: Missing characters
hu: Hiányzó karakterek

en: Mixed Materials
hu: Vegyes Anyagok

en: Mixed collection
hu: Vegyes gyűjtemény

en: Mixed emulsion
hu: Vegyes emulzió

en: Mixed forms
hu: Vegyes formák

en: Mixed forms
hu: Vegyes formák

en: Mixed generation
hu: Vegyes generáció

en: Mixed material
hu: Vegyes anyag

en: Mixed materials
hu: Vegyes anyagok

en: Mixed polarity
hu: Kevert polaritás

en: Model
hu: Modell

en: Modified record
hu: Módosított bejegyzés

en: Modified stereographic for Alaska
hu: Alaszka számára módosított sztereografikus

en: Moksha
hu: Moksa

en: Mollweide
hu: Mollweide-féle képzetes hengervetület

en: Mon-Khmer (Other)
hu: Mon-Khmer (Egyéb)

en: Monaural
hu: Monó

en: Mongolian
hu: Mongol

en: Monographic series
hu: Monográfiai sorozat

en: Montenegrin
hu: Montenegrói

en: Monthly
hu: Havonként

en: Moon
hu: Hold

en: Mooré
hu: Mór

en: Motets
hu: Motetták

en: Mother (positive)
hu: Anya (pozitív)

en: Motion picture
hu: Mozgókép

en: Motion picture music
hu: Mozgókép zene

en: Motion picture presentation format
hu: Mozgókép prezentációs formátum

en: Multicolored
hu: Színes

en: Multilocal
hu: Multilokális

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
hu: Több részes rekord, forrás szint

en: Multiple braille types
hu: Többféle Braille-típus

en: Multiple file formats
hu: Több fájlformátum

en: Multiple languages
hu: Több nyelv

en: Multiple score formats
hu: Összetett partitúra formák

en: Munda (Other)
hu: Munda (Egyéb)

en: Music
hu: Zene

en: Music Parts
hu: Zenei részek

en: Music braille
hu: Zene Braille

en: Musical revues and comedies
hu: Zenés vígjáték, revü

en: Musical sound recording
hu: Zenei hangfelvétel

en: NAB standard
hu: NAB szabvány

en: Nahuatl
hu: Náhuatl

en: National bibliographic agency
hu: Nemzeti bibliográfiai ügynökség

en: Nature of contents
hu: Tartalmi jellemzők

en: Nature of contents - code 1
hu: Tartalmi jellemzők - kód 1

en: Nature of contents - code 2
hu: Tartalmi jellemzők - kód 2

en: Nature of contents - code 3
hu: Tartalmi jellemzők - kód 3

en: Nature of contents - code 4
hu: Tartalmi jellemzők - kód 4

en: Nature of entire work
hu: Teljes munka jellege

en: Navajo
hu: Navahó

en: Ndebele (South Africa)
hu: Ndebele (Dél-Afrika)

en: Neapolitan Italian
hu: Nápolyi olasz

en: Negative
hu: Negatív

en: Nepali
hu: Nepáli

en: Newari, Old
hu: Newari, Ónewari

en: Newspaper
hu: Újság

en: Newspaper format
hu: Újságformátum

en: Next&gt;&gt;
hu: Következő&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
hu: Következő&gt;&gt;

en: Niger-Kordofanian (Other)
hu: Nigér-kordofáni (Egyéb)

en: Nilo-Saharan (Other)
hu: Nílus-szaharai (Egyéb)

en: Nitrate base
hu: Nitrát alap

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
hu: Nitrát: barnás, elszíneződött, fakult, poros

en: Nitrate: congealed
hu: Nitrát: zsugorodott

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
hu: Nitrát: habos, buborékok, hólyagok

en: Nitrate: powder
hu: Nitrát: por

en: Nitrate: pungent odor
hu: Nitrát: szúrós szagú

en: Nitrate: sticky
hu: Nitrát: ragadós

en: Nitrate: suspicious odor
hu: Nitrát: gyanús szagú

en: Niuean
hu: Niue

en: No accompanying matter
hu: Nincs kísérő anyag

en: No alphabet or script given/No key title
hu: A cím eredeti írásrendszere nincs megadva/Nincs kulcscím

en: No attempt to code
hu: Meghatározatlan jelölés

en: No biographical material
hu: Nem életrajzi anyag

en: No dates given; B.C. date involved
hu: Nincs dátum megadva; Dátum k.e. megadva

en: No determinable frequency
hu: A gyakoriság nem meghatározott

en: No illustrations
hu: Nincsenek illusztrációk

en: No index
hu: Nincs index

en: No information provided
hu: Nincs információ megadva

en: No items available.
hu: Nincs hozzáférhető dokumentum:

en: No linguistic content
hu: Nem nyelvi tartalom

en: No parts in hand or not specified
hu: Részek nem elérhetőek vagy nincsenek meghatározva

en: No place, unknown, or undetermined
hu: Nincs hely, ismeretlen, vagy meghatározatlan

en: No relief shown
hu: Nem illusztrált

en: No secondary support
hu: Nincs másodlagos hordozó

en: No sound (silent)
hu: Hang nélküli (néma)

en: No specific type
hu: Nincs konkrét típus

en: No specified braille music format
hu: Nem meghatározott Braille zenei formátum

en: No specified class of braille writing
hu: Nem meghatározott Braille írási osztály

en: No specified nature of contents
hu: Meghatározatlan tartalmi jellemzők

en: No specified special format characteristics
hu: Nincs különleges formai jellemző

en: No title
hu: Nincs cím

en: Nocturnes
hu: Noktürnök

en: Nogai
hu: Nogaj

en: Non-ISBD
hu: Nem-ISBD

en: Non-flexible base photographic, negative
hu: Rugalmatlan fényképészeti alap, negatív

en: Non-flexible base photographic, positive
hu: Rugalmatlan fényképészeti alap, pozitív

en: Non-nitrate: advanced deterioration
hu: Nem nitrát: előrehaladott állapotromlás

en: Non-nitrate: detectable deterioration
hu: Nem nitrát: kimutatható romlás

en: Non-nitrate: disaster
hu: Nem nitrát: katasztrófa

en: Nonanamorphic (wide-screen)
hu: Nem anamorf (szélesvásznú)

en: Nonmusical sound recording
hu: Nem zenei hangfelvétel

en: Nonprojected graphic
hu: Nem kivetíthető grafika

en: Normalized irregular
hu: Normalizált szabálytalan

en: North American Indian (Other)
hu: Közép-amerikai Indián (Egyéb)

en: North Frisian
hu: Északi Fríz

en: Northern Sami
hu: Északi Számi

en: Northern Sotho
hu: Északi Szót

en: Norwegian
hu: Norvég

en: Norwegian (Bokmål)
hu: Norvég (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
hu: Norvég (Nynorsk)

en: Not a conference publication
hu: Nem konferencia kiadvány

en: Not a festschrift
hu: Nem emlékirat

en: Not a government publication
hu: Nem kormányzati kiadvány

en: Not applicable
hu: Nem alkalmazható

en: Not arrangement or transposition or not specified
hu: Nem zenei átirat vagy transzponált, avagy nem meghatározott

en: Not fiction
hu: Szakirodalom

en: Not fiction (not further specified)
hu: Szakirodalom (tovább nincs pontosítva)

en: Not modified
hu: Nem módosult

en: Not specified
hu: Nincs megadva

en: Not specified or not applicable
hu: Nincs meghatározva vagy nem alkalmazható

en: Not specified or not applicable
hu: Nincs meghatározva vagy nem alkalmazható

en: Notated music
hu: Lejegyzett zene

en: Novels
hu: Regények

en: Novels
hu: Regények

en: Nubian languages
hu: Núbiai nyelvek

en: Number of tracks on a tape.
hu: Sávok száma a szalagon.

en: Numeric data
hu: Numerikus adat

en: Nyamwezi
hu: Njamvézi

en: Nyanja
hu: Nyandzsa

en: OPAC view:
hu: OPAC nézet:

en: Oblique Mercator
hu: Ferde tengelyű szögtartó hengervetület (Oblique Mercator-féle)

en: Occitan (post-1500)
hu: Okszitán (1500 után)

en: Offprints
hu: Különlenyomatok

en: Ojibwa
hu: Odzsibva

en: Old Norse
hu: Ónorvég

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
hu: Óperzsa (kb. i.e. 600-400)

en: On hold
hu: Előjegyezve

en: One color
hu: Egyszínű

en: One file format
hu: Egy fájlformátum

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi az anyag felhasználói célközösségét.

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi az anyag felhasználói célközösség intellektusszintjét.

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi az anyag felhasználói célközönségét.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a tétel anyagának formáját.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a tétel anyagának első publikálási formáját.

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a tétel gyakoriságát; összekapcsolva a 008/19 (Rendszeresség) résszel.

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a tétel kívánt rendszerességét; kiegészítve a 008/18 (Gyakoriság) résszel.

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a cím nyelvének eredeti ábécéjét vagy írását a forrás elemen, amelyen a cím értéke (222 mező) alapul.

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a mozgóképek vagy videofelvételek esetében a mozgás létrehozásához felhasznált technikát.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a kartográfiai tétel leírásának típusát.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a bibliográfiai leírásban szereplő számítógépes fájl típusát.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a folytatódó források típusát.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a 008/07-10 (Dátum 1) és a 008/11-14 (Dátum 2) mezőkben feltüntetett dátum típusát. A folytatódó források esetén a 008/06 részben a kód jelzi továbbá a publikálás státuszát is.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a leírás alatt álló vizuális anyag típusát.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi, hogy egy tétel megjelent, vagy elő lett állítva egy nemzetközi, nemzeti, tartományi, állami vagy helyi önkormányzati hivatal vagy bármely egysége számára vagy által, és ha igen, az ügynökség hatásköri szintjét is.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi, hogy a tétel tartalmaz-e életrajzi anyagot, és ha igen, melyek az életrajzi jellemzői.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi hogy a számítógépes fájl megjelent vagy elő lett állítva egy nemzetközi, nemzeti, tartományi, állami vagy önkormányzati hivatal (beleértve mindenféle kormányközi szervet), alegysége számára vagy által, és ha igen, az ügynökség hatásköri szintjét.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi, hogy a tétel megjelent vagy elő lett állítva egy nemzetközi, nemzeti, tartományi, állami vagy önkormányzati hivatal, vagy ezek alegysége számára vagy által, és ha igen, az ügynökség hatásköri szintjét.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi, hogy a tétel megjelent vagy elő lett állítva egy nemzetközi, nemzeti, tartományi, állami vagy önkormányzati hivatal, vagy ezek alegysége számára vagy által, és ha igen, az ügynökség hatásköri szintjét.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
hu: Egykarakteres alfabetikus kód, amely jelzi a tétel anyagának formáját.

en: Online access:
hu: Online elérés:

en: Online resources:
hu: Online tartalom:

en: Online system or service
hu: Online rendszer vagy szolgáltatás

en: Open in new window
hu: Megnyitás új ablakban

en: Operas
hu: Operák

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
hu: Optikai és mágneses hangsáv mozgóképfilmen

en: Optical disc
hu: Optikai lemez

en: Optical sound track on motion picture film
hu: Optikai hangsáv mozgóképfilmen

en: Oratorios
hu: Oratóriumok

en: Organization
hu: Szervezet

en: Original
hu: Eredeti

en: Original language:
hu: Eredeti nyelv:

en: Oriya
hu: Orija

en: Oromo
hu: Oromó

en: Orthographic
hu: Helyesírási

en: Ossetic
hu: Oszét

en: Other
hu: Egyéb

en: Other acoustical data
hu: Egyéb akusztikai adatok

en: Other classification:
hu: Egyéb osztályozás:

en: Other editions:
hu: Egyéb kiadások:

en: Other infrared data
hu: Egyéb infravörös adatok

en: Other microwave data
hu: Egyéb mikrohullámú adatok

en: Other photographic medium
hu: Egyéb fényképészeti hordozó

en: Other special physical characteristics about the braille.
hu: A Braille-írás egyéb speciális fizikai jellemzői.

en: Other title:
hu: Egyéb cím:

en: Other ultraviolet data
hu: Egyéb ultraibolya adatok

en: Other wide-screen format
hu: Egyéb szélesvásznú formátum

en: Otomian languages
hu: Otomi nyelvek

en: Outline
hu: Vázlat

en: Outtakes
hu: Megelőzi

note: SCRIPT
en: Override
hu: Felülírás

en: Overtures
hu: Nyitányok

en: Painting
hu: Festmény

en: Palauan
hu: Palau

en: Pali
hu: Páli

en: Panjabi
hu: Pandzsábi

en: Paper
hu: Papír

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
hu: Papír lakkal vagy vas-oxiddal

en: Papuan (Other)
hu: Pápua (Egyéb)

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Parchment
hu: Pergament

en: Partial contents:
hu: Válogatott tartalom:

en: Passacaglias
hu: Passacaglia

en: Passion music
hu: Passió zenei műfaj

en: Passive
hu: Passzív

en: Passive microwave mapping
hu: Passzív mikrohullámú térképezés

en: Patent document
hu: Szabadalmi dokumentum

en: Patent information:
hu: Szabadalmi információk:

en: Pavans
hu: Pavane

en: Performer-conductor part
hu: Karmester partitura

en: Periodical
hu: Időszaki

en: Persian
hu: Perzsa

en: Person
hu: Személy

en: Philippine (Other)
hu: Fülöp-szigeteki (Egyéb)

en: Phoenician
hu: Föníciai

en: Phonodisc, phonowire, etc
hu: Hanglemez, hangszalag, stb

en: Phonodisc, phonowire, etc.
hu: Hanglemez, hangszalag, stb.

en: Photocopy
hu: Fénymásolat

en: Photograph, type unspecified
hu: Fénykép, meghatározatlan típus

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
hu: Kartográfiai kiadvány gyártásához használt fényképészeti technika.

en: Photographs
hu: Fényképek

en: Photomechanical print
hu: Fotómechanikus nyomtatás

en: Photonegative
hu: Fotónegatív

en: Photoprint
hu: Fotó-nyomtatvány

en: Physcial Description
hu: Fizikai Leírás

en: Physicial medium
hu: Fizikai hordozó

en: Piano score
hu: Zongora kotta

en: Pictorially
hu: Képszerű

en: Picture
hu: Kép

en: Picture card, post card
hu: Képeslap, levelezőlap

en: Planetary or lunar globe
hu: Bolygó- vagy holdgömb

en: Plans
hu: Tervrajz

en: Plaster
hu: Gipsz

en: Plastic
hu: Műanyag

en: Plastic with metal
hu: Műanyag fémmel

en: Plates
hu: Táblázat

en: Platform construction type
hu: Platform konstrukciós típus

en: Platform use category
hu: Platform felhasználási kategória

en: Play this sample
hu: Játszd le ezt a mintát

en: Plugin to build links between records
hu: Plugin rekordok közti link létesítéséhez

en: Poetry
hu: Költészet

en: Poetry
hu: Költészet

en: Polar stereographic
hu: Polarizált sztereografikus

en: Polish
hu: Lengyel

en: Polonaises
hu: Polonéz

en: Polyconic
hu: Polikonikus

en: Popular music
hu: Populáris zene

en: Porcelain
hu: Porcelán

en: Portraits
hu: Portrék

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Positive
hu: Pozitív

en: Positive/negative aspect
hu: Pozitív/negatív

en: Postcard
hu: Levelezőlap

en: Poster
hu: Poszter

en: Prakrit languages
hu: Prákrit nyelvek

en: Pre-adolescent
hu: Serdülőkor előtt

en: Pre-adolescent;
hu: Alapfokú;

en: Preludes
hu: Prelúdium

en: Preschool
hu: Iskolás kor előtt

en: Preschool;
hu: Iskolás kor előtt;

en: Presentation format for motion pictures.
hu: Mozgóképek prezentációs formátuma.

en: Preservation
hu: Megőrzött

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Primary support material
hu: Elsődleges hordozóanyag

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Print Page
hu: Oldal nyomtatása

en: Print/braille
hu: Nyomat/Braille

en: Product
hu: Termék

en: Production credits:
hu: Gyártásban résztvevők:

en: Production elements
hu: Gyártási elemek

en: Production/reproduction details
hu: Gyártási/reprodukciós részletek

en: Profile
hu: Profil

en: Program music
hu: Program zene

en: Programmed texts
hu: Előre megírt szövegek

en: Projected graphic
hu: Kivetíthető kép

en: Projected medium
hu: Audiovizuális anyag

en: Provençal (to 1500)
hu: Provansz ( - 1500)

en: Publication date and copyright date
hu: Publikáció dátuma és szerzői jog dátuma

en: Publisher:
hu: Kiadó:

en: Pushto
hu: Pastu

en: Puzzle
hu: Kirakójáték

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
hu: Kvadrofónikus, többcsatornás vagy surround

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
hu: Quadruplex (1 in. vagy 2 in., orsó)

en: Quality assurance target(s)
hu: Minőségbiztosítási cél(ok)

en: Quarter (4) track
hu: Negyedes (4) sáv

en: Quarterly
hu: Negyedévente

en: Quechua
hu: Kecsua

en: Questionable date
hu: Kérdéses dátum

en: Radiograph
hu: Röntgenfelvétel

en: Ragtime music
hu: Ragtime zene

en: Rajasthani
hu: Radzsasztáni

en: Range of years of bulk of collection
hu: Megjelenési évek tartománya

en: Rarotongan
hu: Rarotongai

en: Realia
hu: Reália

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
hu: Bejegyzés hossza (automatikusan generált)

note: SELECT name=f5
en: Record status
hu: Bejegyzés állapota

en: Red strip
hu: Piros szalag

en: Reduction rate varies
hu: Kicsinyítési arány mértéke

en: Reduction ratio
hu: Kicsinyítési arány

en: Reduction ratio range
hu: Kicsinyítési arány tartománya

en: Refined categories of color
hu: Finomított színkategóriák

en: Reformatting quality
hu: Újraformázási minőség

en: Regular print
hu: Átlagos betűméret

en: Regular print reproduction
hu: Szabályos nyomtatási reprodukció

en: Regularity
hu: Rendszeresség

en: Rehearsals
hu: Színházi próba

en: Related works:
hu: Kapcsolódó munkák:

en: Remote
hu: Távoli

en: Remote-sensing image
hu: Távérzékelő kép

en: Report number:
hu: Riport szám:

en: Reporting
hu: Riport

en: Representational
hu: Reprezentációs anyagok

en: Reprint/reissue date and original date
hu: Újbóli nyomtatás/újbóli kiadás dátuma és az eredeti dátum

en: Requiems
hu: Requiem

en: Review:
hu: Szemle:

en: Reviews
hu: Szemlék

en: Rhapsodies
hu: Rapszódia

en: Ricercars
hu: Ricercar

en: Rock drawings
hu: Sziklarajzolat

en: Rock music
hu: Rock zene

en: Roll
hu: Tekercs

en: Romani
hu: Roma

en: Romanian
hu: Román

en: Rondos
hu: Rondó

en: Running time
hu: Játékidő

en: Running time exceeds three characters
hu: Három karaktert meghaladó játékidő

en: Running time for motion pictures and videorecordings
hu: Mozgófilmes és videofelvételek játékideje

en: Russian
hu: Orosz

en: Salishan languages
hu: Szalis nyelvek

en: Samaritan Aramaic
hu: Szamaritánus Arámi

en: Sami
hu: Számi

en: Samoan
hu: Szamoai

en: Samples
hu: Minták

en: Sandawe
hu: Szandave

en: Sango (Ubangi Creole)
hu: Szangó (Ubangi Kreol)

en: Sanskrit
hu: Szanszkrit

en: Santali
hu: Szantáli

en: Sardinian
hu: Szardíniai

en: Sasak
hu: Szaszak

en: Save
hu: Mentés

en: Scope and content:
hu: Tárgy és tartalom:

en: Score
hu: Kotta

en: Scots
hu: Skót

en: Scottish Gaelic
hu: Skót Kelta

en: Search for
hu: Keresés

en: Search results
hu: Keresési eredmények

en: Secondary support material
hu: Másodlagos hordozóanyag

en: Section
hu: Részegység

en: Section by section
hu: Szakaszonként

en: Seismic surveys
hu: Szeizmikus felmérések

en: Select a type of material
hu: Anyagtípus választás

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
hu: Anyag választás a változó meghatározásához

en: Selkup
hu: Szelkup

en: Semiannual
hu: Félévenkénti

en: Semimonthly
hu: Havonként kétszer

en: Semitic (Other)
hu: Szemita (Egyéb)

en: Semiweekly
hu: Kéthetente

en: Sensor type
hu: Érzékelő típusa

en: Separate supplement to another work
hu: Külön kiegészítés egy másik műhöz

en: Separated from:
hu: Amiből kivált:

en: Sepia tone
hu: Szépia tónus

en: Serbian
hu: Szerb

en: Serial/Integrating resource
hu: Időszaki/Integrált tartalom

en: Series
hu: Sorozatok

en: Series:
hu: Sorozat:

en: Service copy
hu: Szolgáltatói másolat

en: Shading
hu: Árnyékolás

en: Shellac
hu: Sellak

en: Shona
hu: Sona

en: Short stories
hu: Novellák

en: Short stories
hu: Novellák

en: Shortened
hu: Rövidített

en: Shortwave infrared (SWIR)
hu: Rövidhullámú infravörös (SWIR)

en: Show analytics
hu: Elemzés megjelenítése

en: Show volumes
hu: Kötetek megjelenítése

en: Sichuan Yi
hu: Szecsuáni Yi

en: Sicilian Italian
hu: Szicíliai olasz

en: Sidamo
hu: Szidámo

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
hu: Oldalfelderítő fedélzeti radar (SLAR)

en: Sign languages
hu: Jelnyelvek

en: Siksika
hu: Szikszika

en: Silver halide
hu: Ezüst-halogenid

en: Sindhi
hu: Szindhi

en: Single known date/probable date
hu: Tényleges/feltételezett megjelenési év

en: Single line
hu: Egysoros

en: Single map
hu: Térkép

en: Sinhalese
hu: Szingaléz

en: Sino-Tibetan (Other)
hu: Sino-tibeti (Egyéb)

en: Sinusoidal
hu: Szinuszos

en: Siouan (Other)
hu: Sziú (Egyéb)

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hu: Hat meghatározatlan karakter pozíció; mind tartalmaz üres (#) vagy kitöltő (|) karaktert.

en: Sixteen track
hu: Tizenhat sáv

en: Skolt Sami
hu: Kolta Számi

en: Slavic (Other)
hu: Szláv (Egyéb)

en: Slide
hu: Diakép

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Slovenian
hu: Szlovén

en: Sogdian
hu: Szogd

en: Somali
hu: Szomáli

en: Sonar--water depth
hu: Szonár--vízmélység

en: Sonatas
hu: Szonáta

en: Songhai
hu: Szonghai

en: Songs
hu: Dalok

en: Soninke
hu: Szoninke

en: Sorbian (Other)
hu: Szorb (Egyéb)

en: Sotho
hu: Szót

en: Sound
hu: Hang

en: Sound cartridge
hu: Hangkazetta

en: Sound cassette
hu: Hangkazetta

en: Sound disc
hu: Hanglemez

en: Sound on medium
hu: Hang a hordozón

en: Sound on medium or separate
hu: Hang a hordozón vagy külön

en: Sound recording
hu: Hangfelvétel

en: Sound separate from medium
hu: Hang a hordozótól elkülönítve

en: Sound-tape reel
hu: Hangszalag tekercs

en: Sounds
hu: Hangok

en: South American Indian (Other)
hu: Dél-amerikai Indián (egyéb)

en: Southern Sami
hu: Déli Számi

en: Space oblique Mercator
hu: Redukált ferdetengelyű szögtartó hengervetület

en: Space observing
hu: Űrmegfigyelés

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Special format characteristics
hu: Különleges formai jellemzők

en: Special physical characteristics
hu: Speciális fizikai jellemzők

en: Special playback characteristics
hu: Speciális lejátszási jellemzők

en: Specialized
hu: Specializált

en: Specific material designation
hu: Konkrét anyagmegjelölés

en: Speeches
hu: Beszédek

en: Speeches
hu: Beszédek

en: Speed
hu: Sebesség

en: Split into .. and ...:
hu: Részre bontva .. és ...:

en: Spoken language:
hu: Beszélt nyelv:

en: Square dance music
hu: Térzene

en: Sranan
hu: Szranán

en: Stamper (negative)
hu: Nyomólemez (negatív)

en: Standalone device
hu: Önálló eszköz

en: Standard 8 mm.
hu: Sztenderd 8 mm.

en: Standard 8 mm. film width
hu: Sztenderd 8 mm. széles film

en: Standards/specifications
hu: Szabványok/specifikációk

note: INPUT type=submit
en: Start search
hu: Keresés megkezdése

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
hu: Állami, tartományi, területi, alárendelt, stb.

en: Statistics
hu: Statisztika

en: Stencil color
hu: Stencil szín

en: Stereographic
hu: Sztereografikus

en: Stereophonic
hu: Térhatású

en: Stone
hu: Kő

en: Studies and exercises
hu: Tanulmányok és gyakorlatok

en: Subject(s):
hu: Tárgyszavak:

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Submersible remote-sensing device
hu: Merülő távérzékelő eszköz

en: Subtitle language:
hu: Felirat nyelve:

en: Suites
hu: Szvit

en: Sukuma
hu: Szukuma

en: Sumerian
hu: Sumér

en: Summary language:
hu: Összefoglaló nyelve:

en: Summary:
hu: Összefoglaló:

en: Super 8 mm./single 8 mm.
hu: Szuper 8 mm./egyes 8 mm.

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
hu: Szuper 8 mm./egyes 8 mm. széles film

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
hu: Super-VHS (1/2 in., videókazetta)

en: Superseded by:
hu: Amit helyettesített:

en: Supplements:
hu: Kiegészítők:

en: Suppressed in OPAC
hu: Letiltva az OPAC-ban

en: Surface
hu: Felület

en: Surveys of literature in a subject area
hu: Szakirodalmi felmérések egy témakörben

en: Susu
hu: Szuszu

en: Swahili
hu: Szuahéli

en: Swazi
hu: Szvázi

en: Swedish
hu: Svéd

en: Swiss German
hu: Svájci Német

en: Symphonic poems
hu: Szimfonikus költemények

en: Symphonies
hu: Szimfónia

en: Synthetic
hu: Szintetikus

en: Synthetic and glass
hu: Szintetikus és üveg

en: Syriac
hu: Szír

en: Syriac, Modern
hu: Szír, modern

en: Tactile material
hu: Tapintható anyag

en: Tahitian
hu: Tahiti

en: Tai (Other)
hu: Tai (egyéb)

en: Tajik
hu: Tádzsik

en: Tape cartridge
hu: Szalag kartridzs

en: Tape cassette
hu: Szalag kazetta

en: Tape configuration
hu: Szalag konfiguráció

en: Tape duplication master
hu: Másolatkészítésre szánt eredeti szalag

en: Tape reel
hu: Szalag tekercs

en: Tape width
hu: Szalag szélesség

en: Target audience
hu: Célközönség

en: Tatar
hu: Tatár

en: Teatro lirico
hu: Operaház

en: Technical and/or historical information on instruments
hu: Technikai és/vagy történelmi információ a hangszerekről

en: Technical drawing
hu: Műszaki rajz

en: Technical information on music
hu: Technikai információ a zenéről

en: Technical reports
hu: Technikai riportok

en: Technique
hu: Technika

en: Test pressing
hu: Próba préselés

en: Text
hu: Szöveg

en: Textile
hu: Textil

en: Textiles
hu: Textíliák

en: Thematic index
hu: Tematikus mutató

en: Theses
hu: Tézis

en: Three times a month
hu: Havonta háromszor

en: Three times a week
hu: Hetente háromszor

en: Three times a year
hu: Évente háromszor

en: Three-character alphabetic code
hu: Három karakter alfabetikus kód

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
hu: Háromjegyű szám, amely jelzi a mozgókép vagy videofelvétel teljes játékidelyét. A szám jobbra igazítva valamit a felhasználatlan helyek nullával feltöltve.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
hu: Háromdimenziós műtárgy vagy természetben előforduló tárgy

en: Tibetan
hu: Tibeti

en: Title translated:
hu: Lefordított cím:

en: Toccatas
hu: Tokkáták

en: Tok Pisin
hu: Tok Piszin

en: Tokelauan
hu: Tokelaui

en: Toy
hu: Játékszer

en: Transverse Mercator
hu: UTM (Universe Transverse Mercator) vetület

en: Treaties
hu: Szerződések

en: Triennial
hu: Triennal

en: Trio-sonatas
hu: Triószonáta

en: Tsonga
hu: Tszonga

en: Tupi languages
hu: Tupi nyelvek

en: Turkish
hu: Török

en: Turkish, Ottoman
hu: Török, Oszmán

en: Turkmen
hu: Türkmén

en: Tuvaluan
hu: Tuvalui

en: Tuvinian
hu: Tuvini

en: Twelve track
hu: Tizenkét sáv

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hu: Két meghatározatlan karakter pozíció; mind tartalmaz üres (#) vagy kitöltő (|) karaktert.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
hu: Két-dimenziós (nem kivetíthető) ábrázolások

en: Type C (1 in., reel)
hu: Type C (1 in., orsó)

en: Type of Material
hu: Anyag típusa

en: Type of cartographic material
hu: Kartográfiai dokumentum típusa

en: Type of computer file
hu: Számítógép fájl típusa

en: Type of date/Publication status
hu: Dátum típusa/Kiadvány státusa

en: Type of light-sensitive material on the film.
hu: Fényérzékeny anyag típusa a filmen.

en: Type of material
hu: Anyag típusa

en: Type of reproduction
hu: Másolat típusa

en: Type of visual material
hu: Vizuális anyag típusa

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
hu: U-matic (3/4 in., videókazetta)

en: Ugaritic
hu: Ugarit

en: Uighur
hu: Ujgur

en: Ukrainian
hu: Ukrán

en: Ultraviolet combinations
hu: Ultraibolya kombinációk

en: Uncompressed
hu: Tömörítetlen

en: Undefined
hu: Meghatározatlan

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
hu: Meghatározatlan; Mindegyik tartalmaz üres (#) vagy kitöltő (|) karaktert

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
hu: Meghatározatlan; tartalmaz üres (#) vagy kitöltő (|) karaktert.

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hu: Meghatározatlan; mindegyik tartalmaz üres (#) vagy kitöltő (|) karaktert.

en: Undetermined
hu: Meghatározatlan

en: Undetermined 2 color
hu: Meghatározatlan 2 szín

en: Undetermined 3 color
hu: Meghatározatlan 3 szín

en: Uniform title:
hu: Egységesített cím:

en: Uniform titles:
hu: Egységesített cím:

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unknown if item is government publication
hu: Ismeretlen, ha a tétel kormányzati kiadvány

en: Unknown or not specified
hu: Ismeretlen vagy nincs megadva

en: Unknown or unspecified
hu: Ismeretlen vagy nincs meghatározva

en: Unmanned spacecraft
hu: Pilóta nélküli űrhajó

en: Unspecified
hu: Nincs meghatározva

note: SCRIPT
en: Updated:
hu: Frissítve:

en: Updating Web site
hu: Webhely frissítése

en: Updating database
hu: Adatbázis frissítése

en: Upper Sorbian
hu: Felső Szorb

en: Uzbek
hu: Üzbég

en: VHS (1/2 in., videocassette)
hu: VHS (1/2 in., videókazetta)

en: Variations
hu: Variációk

en: Various places
hu: Különböző helyek

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Vertical score
hu: Vertikális partitúra

en: Videocartridge
hu: Videókartridzs

en: Videocassette
hu: Videókazetta

en: Videodisc
hu: Videólemez

en: Videorecording
hu: Videófelvétel

en: Videorecording format
hu: Videófelvétel formátum

en: Videoreel
hu: Videó tekercs

en: Videotape
hu: Videókazetta

en: Videotape or videodisc recording format.
hu: Videókazetta vagy videólemez felvételi formátum.

en: Vietnamese
hu: Vietnámi

en: View
hu: Nézet

en: Visible light
hu: Látható fény

en: Visual Materials
hu: Vizuális Anyagok

en: Vocal parts
hu: Vokális részek

en: Vocal score
hu: Ének kotta

en: Voice score with accompaniment omitted
hu: Ének kotta kíséret nélkül

en: Volumes:
hu: Kötetek:

en: Votic
hu: Vót

en: Wakashan languages
hu: Wakashan nyelvek

en: Wall map
hu: Faltérkép

en: Walloon
hu: Vallon

en: Waltzes
hu: Keringők

en: Waray
hu: Varaj

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
hu: Figyelmeztetés: a karakterlánc olyan karaktert tartalmaz, amely kívül esik a tartományon! Helyettesítés "?".

en: Wax
hu: Viasz

en: Weekly
hu: Hetente

en: Welsh
hu: Walesi

en: Western Pahari languages
hu: Nyugat-pahari nyelvek

en: Width of a motion picture.
hu: A mozgókép szélessége.

en: Width of the tape.
hu: A szalag szélessége.

en: Wire recording
hu: Vezetékes hangfelvétel

en: Withdrawn
hu: Bevonva

en: Wolof
hu: Volof

en: Wood
hu: Fa

en: Xhosa
hu: Xhosza

en: Yakut
hu: Jakut

en: Yao (Africa)
hu: Jao (Afrika)

en: Yearbooks
hu: Évkönyv

en: Yellow strip
hu: Sárga szalag

en: Yiddish
hu: Jiddis

en: Yoruba
hu: Joruba

en: Yupik languages
hu: Yupik nyelvek

en: Zande languages
hu: Zande nyelvek

en: Zapotec
hu: Zapoték

en: Zarzuelas
hu: Zarzuela

en: Zhuang
hu: Dzsuang

en: [Added title page title]
hu: [Hozzáadott címoldal címe]

en: [Caption title]
hu: [Felirat címe]

en: [Cover title]
hu: [Borító cím]

en: [Distinctive title]
hu: [Megkülönböztető cím]

en: [Other title]
hu: [Egyéb cím]

en: [Parallel title]
hu: [Párhuzamos cím]

en: [Portion of title]
hu: [Cím részlet]

en: [Running title]
hu: [Élőfej]

en: [Spine title]
hu: [Gerinc cím]

en: _ - Full level
hu: _ - Teljes szint

en: _ - No specific type
hu: _ - Nincs konkrét típus

en: _ - Non-ISBD
hu: _ - Nem-ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
hu: _ - Nem meghatározott vagy nem alkalmazható

en: a - Archival
hu: a - Levéltári

en: a - Increase in encoding level
hu: a - Kódolási szint növekedése

en: a - Language material
hu: a - Nyelvi anyag

en: a - Monographic component part
hu: a - Monográfiai komponens rész

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
hu: a - UCS/Unicode (automatikusan kitöltött)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
hu: a- 16 fordulat percenként (lemezek)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
hu: a- 3 in. átmérő

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
hu: a- 3 rétegű szín

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
hu: a- 8 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
hu: a- Hiányzó

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
hu: a- Hozzáférés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
hu: a- Akusztikus rögzítés, közvetlen tárolás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
hu: a- Aktív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
hu: a- Activity kártya

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
hu: a- Rekesz-kártya

en: a- Appropriate
hu: a- Megfelelő

en: a- Archival
hu: a- Levéltári

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
hu: a- Önálló vagy részben önálló komponens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
hu: a- Ballon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
hu: a- Beta (1/2 in., videókazetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
hu: a- Vászon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
hu: a- Égi földgömb

en: a- Differentiated personal name
hu: a- Differenciált személynév

en: a- Displayed in standard schedules or tables
hu: a- Megjelenítve sztenderd ütemtervekben vagy táblázatokban

en: a- Earlier rules
hu: a- Korábbi szabályok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
hu: a- Eredeti forrásból előállított fájl

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
hu: a- Első generáció (mester)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
hu: a- Teljes (1) sáv

en: a- Fully established
hu: a- Teljesen megalapozott

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
hu: a- Imbibíciós festéktranszfer nyomatok

en: a- Increase in encoding level
hu: a- Kódolási szint növekedése

en: a- International standard
hu: a- Nemzetközi szabvány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
hu: a- Lakkozott bevonat

en: a- Language material
hu: a- Nyelvi anyag

en: a- Library of Congress Subject Headings
hu: a- Kongresszusi könyvtár Tárgycímek

en: a- Library of Congress subject headings
hu: a- Kongresszusi könyvtár tárgycímek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
hu: a- Irodalmi Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
hu: a- Alacsony kicsinyítési arány

note: SCRIPT
en: a- Map
hu: a- Térkép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
hu: a- Mester szalag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
hu: a- Meteorológiai

en: a- Monographic component part
hu: a- Monográfiai komponens rész

en: a- Monographic series
hu: a- Monográfiai sorozat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
hu: a- Hold

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
hu: a- NAB szabvány

en: a- Numbered
hu: a- Számozott

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
hu: a- Egyszínű

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
hu: a- Egy fájlformátum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
hu: a- Optikai hangsáv mozgóképfilmen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
hu: a- Papír

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
hu: a- Pozitív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
hu: a- Nyomat/Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
hu: a- Normál nyomtatás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
hu: a- Ezüst-halogenid

en: a- Single number
hu: a- Egyetlen szám

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
hu: a- Hang

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
hu: a- Hang a hordozón

en: a- Standard
hu: a- Sztenderd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
hu: a- Sztenderd 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
hu: a- Sztenderd 8mm. széles film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
hu: a- Felület

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
hu: a- Szalag kartridzs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
hu: a- Tömörítetlen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
hu: a- Rövidítés nélkül

en: a- Valid
hu: a- Érvényes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
hu: aa- Látható fény

en: aacr2 compatible
hu: aacr2 kompatibilitás

en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
hu: aábcdeéfghiíjklmnoóöőpqrstuúüűvwxyz

en: abstract or summary
hu: kivonat vagy összefoglaló

en: abstract or summary
hu: kivonat vagy összefoglaló

en: access
hu: terjesztés

en: accompanying material
hu: melléklet típusa

en: acronym
hu: rövidítés

en: adolescent
hu: középfokú

en: adult
hu: felnőtt

en: aperture card
hu: rekesz-kártya

en: art original
hu: eredeti műalkotás

en: art original
hu: eredeti műalkotás

en: art reproduction
hu: művészi reprodukció

en: art reproduction
hu: művészi reprodukció

note: IMG
en: article
hu: cikk

en: atlas
hu: atlasz

en: atlas
hu: atlasz

en: author
hu: szerző

en: available online
hu: online elérhető

en: b - Part with independent title
hu: b - Rész független címmel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
hu: b- 33 1/3 fordulat percenként (lemezek)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
hu: b- 5 in. átmérő

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
hu: b- Fekete-fehér

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
hu: b- Braille-írás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
hu: b- CCIR szabvány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
hu: b- Cellulóz-nitrát

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
hu: b- Chip kartridzs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
hu: b- Rövidített írás

en: b- Defined number span
hu: b- Meghatározott számtartomány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
hu: b- Közvetlen tárolás, nem akusztikus

en: b- English and French
hu: b- Angol és Francia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
hu: b- Formátum kód Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
hu: b- Fél (2) sáv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
hu: b- Jumbo vagy kibővített Braille

en: b- LC subject headings for children's literature
hu: b- LC tárgycímek gyermekirodalomhoz

note: SCRIPT
en: b- Large print
hu: b- Nagybetűs nyomtatvány

note: SCRIPT
en: b- Large print
hu: b- Nagybetűs nyomtatvány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
hu: b- Veszteségmentes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
hu: b- Mágneses hangsáv mozgóképfilmen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
hu: b- Mikrofilm kartridzs

en: b- Multipart item
hu: b- Többrészes kiadvány

en: b- National standard
hu: b- Nemzeti szabvány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
hu: b- Negatív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
hu: b- Nitrát: gyanús szagú

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
hu: b- Nem anamorf (szélesvásznú)

en: b- Not appropriate
hu: b- Nem megfelelő

en: b- Optional
hu: b- Opcionális

en: b- Part with independent title
hu: b- Rész független címmel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
hu: b- Passzív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
hu: b- Fénymásolat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
hu: b- Bolygó- vagy holdgömb

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
hu: b- Pozitív másolat

en: b- Record is being updated
hu: b- Bejegyzés frissítése folyamatban van

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
hu: b- Hang a hordozótól elkülönítve

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
hu: b- Szuper 8 mm./egyes 8 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
hu: b- Szuper 8 mm./egyes 8 mm. széles film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
hu: b- Másolatkészítésre szánt eredeti szalag

en: b- Undifferentiated personal name
hu: b- Differenciálatlan személynév

en: b- Unnumbered
hu: b- Számozatlan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
hu: b- VHS (1/2 in., videókazetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
hu: b- Fa

en: bibliography
hu: bibliográfia

en: bibliography
hu: bibliográfia

en: biography
hu: önéletrajz

en: biography
hu: önéletrajz

note: IMG
en: book
hu: könyv

en: braille
hu: Braille-írás

en: braille
hu: Braille-írás

en: broader
hu: tágabb

en: by
hu: szerző

en: c - Collection
hu: c - Gyűjtemény

en: c - Corrected or revised
hu: c - Javított vagy felülvizsgált

en: c - ISBD punctuation omitted
hu: c - ISBD írásjelek kihagyva

en: c - Notated music
hu: c - Lejegyzett zene

en: c - Part with dependent title
hu: c - Rész függő címmel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
hu: c- 45 fordulat percenként (lemezek)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
hu: c- 7 in. átmérő

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
hu: c- 9.5 mm. széles film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
hu: c- Acetát szalag vas-oxiddal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
hu: c- Braille-írás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
hu: c- Karton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
hu: c- Karton/szemléltető tábla

en: c- Chronological
hu: c- Időrendi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
hu: c- Kollázs

en: c- Collection
hu: c- Gyűjtemény

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
hu: c- Kombináció

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
hu: c- Teljes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
hu: c- Számítógép optikai lemezkazetta

en: c- Cooperative cataloging program
hu: c- Kooperatív katalógus program

en: c- Corrected or revised
hu: c- Javított vagy felülvizsgált

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
hu: c- Dolby-B kódolt

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
hu: c- Elektronikus forrásanyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
hu: c- Elektronikus forrásból előállított fájl

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
hu: c- Film kartridzs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
hu: c- Diafilm kartridzs

en: c- ISBD punctuation omitted
hu: c- ISBD írásjelek kihagyva

en: c- Last number of span invalid
hu: c- A tartomány utolsó száma érvénytelen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
hu: c- Mágneses hangszalag kartridzsban

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
hu: c- Matematika és tudományos Braille

en: c- Medical subject headings
hu: c- Orvosi téma tárgycímek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
hu: c- Mikrofilm kazetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
hu: c- Színes

en: c- Multilocal
hu: c- Multilokális

en: c- National library association standard
hu: c- Nemzeti könyvtárszövetségi szabvány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
hu: c- Nitrát: szúrós szagú

en: c- Notated music
hu: c- Lejegyzett zene

en: c- Numbering varies
hu: c- Változó számozás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
hu: c- Megelőzi

en: c- Part with dependent title
hu: c- Rész függő címmel

en: c- Provisional
hu: c- Ideiglenes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
hu: c- Negyedes (4) sáv

en: c- Series-like phrase
hu: c- Sorozatszerű kifejezés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
hu: c- Szolgáltatói másolat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
hu: c- Űrmegfigyelés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
hu: c- Kő

en: c- Summary number span
hu: c- Összefoglaló számtartomány

en: c- Traced reference
hu: c- Nyomon követett hivatkozás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
hu: c- U-matic (3/4 in., videókazetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
hu: c- Meghatározatlan 2 szín

note: SCRIPT
en: c- Vertical
hu: c- Függőleges

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
hu: c- Videókartridzs

note: SCRIPT
en: c- vertical
hu: c- függőleges

en: cartographic
hu: kartográfiai

en: cash
hu: készpénz

en: catalog
hu: katalógus

en: catalog
hu: katalógus

note: IMG
en: celestial globe
hu: égi földgömb

en: chart
hu: diagram

en: chart
hu: diagram

en: chip cartridge
hu: chip kartridzs

en: code
hu: kód

en: collage
hu: kollázs

en: collection
hu: gyűjtemény

en: combination
hu: kombináció

en: comic strip
hu: képregény

note: IMG
en: computer file
hu: számítógép fájl

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
hu: számítógép optikai lemezkazetta

en: conference publication
hu: konferencia kiadvány

en: conference publication
hu: konferencia kiadvány

en: constituent
hu: alkotó

en: continuing
hu: folytatódó

en: contributor
hu: közreműködő

en: contributors
hu: közreműködők

en: creator
hu: létrehozó

en: d - Deleted
hu: d - Törölve

en: d - Manuscript notated music
hu: d - Kéziratos zenemű

en: d - Subunit
hu: d - Alegység

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
hu: d- 10 in. átmérő

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
hu: d- 16 mm. széles film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
hu: d- 16 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
hu: d- 78 fordulat percenként (lemezek)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
hu: d- Anamorf (szélesvásznú)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
hu: d- Atlasz

en: d- Completely invalid
hu: d- Teljesen érvénytelen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
hu: d- Elektronikus Braille-írás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
hu: d- Számítógép lemez, nem meghatározott típusú

en: d- Deleted
hu: d- Törölve

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
hu: d- Digitális tárolás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
hu: d- Mester lemez (negatív)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
hu: d- Rajz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
hu: d- Másolat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
hu: d- EIAJ (1/2 in., orsó)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
hu: d- Nyolc sáv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
hu: d- Filmszalag

en: d- Geographic
hu: d- Földrajzi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
hu: d- Üveg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
hu: d- Veszteséges

en: d- Manuscript notated music
hu: d- Kéziratos zenemű

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
hu: d- Fém

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
hu: d- Mikrofilm orsó

en: d- National library or bibliographic agency standard
hu: d- Nemzeti könyvtár vagy bibliográfiai ügynökség szabványa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
hu: d- Nitrát: barnás, elszíneződött, fakult, poros

en: d- Other
hu: d- Egyéb

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
hu: d- Bekezdés

en: d- Preliminary
hu: d- Előzetes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
hu: d- Hanglemez

en: d- Subdivision
hu: d- Alosztály

en: d- Subunit
hu: d- Alegység

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
hu: d- Meghatározatlan 3 szín

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
hu: d- Videólemez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
hu: d- dbx kódolt

en: database
hu: adatbázis

en: dbx encoded
hu: dbx kódolt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
hu: de- Rövidhullámú infravörös (SWIR)

en: deleted heading information
hu: törölt fejléc információ

en: dictionary
hu: szótár

en: dictionary
hu: szótár

en: digitized microfilm
hu: digitalizált mikrofilm

en: digitized other analog
hu: digitalizált egyéb analóg

en: direct
hu: normál

en: directory
hu: címtár

en: directory
hu: könyvtár

en: discography
hu: diszkográfia

en: discography
hu: diszkográfia

en: drama
hu: dráma

note: IMG
en: drawing
hu: rajz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
hu: dv- Kombinációk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
hu: dz- Egyéb infravörös adatok

en: e - Cartographic material
hu: e - Kartográfiai anyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
hu: e- 12 in. átmérő

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
hu: e- 28 mm. széles film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
hu: e- 8 fordulat percenként (lemezek)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
hu: e- Analóg elektronikus tárolás

en: e- Cartographic material
hu: e- Kartográfiai anyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
hu: e- Számítógép lemezkazetta, nem meghatározott típusú

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
hu: e- Henger

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
hu: e- Digitális felvétel

en: e- Language
hu: e- Nyelv

en: e- Local standard
hu: e- Helyi szabvány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
hu: e- Mágneses hangszalag tekercsen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
hu: e- Mester kópia (master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
hu: e- Mikrofilmlap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
hu: e- Vegyes sávok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
hu: e- Zene Braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
hu: e- Nitrát: ragadós

en: e- Obsolete
hu: e- Elavult

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
hu: e- Egyéb szélesvásznú formátum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
hu: e- Festmény

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
hu: e- Egysoros

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
hu: e- Szintetikus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
hu: e- Tizenkét sáv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
hu: e- Type C (1 in., orsó)

en: earlier
hu: korábbi

en: earlier rules
hu: korábbi szabályok

en: electronic
hu: elektronikus

en: electronic
hu: elektronikus

en: encyclopedia
hu: enciklopédia

en: encyclopedia
hu: enciklopédia

en: equivalent
hu: egyenértékű

en: essay
hu: esszé

en: essay
hu: esszé

en: f - Manuscript cartographic material
hu: f - Kéziratos kartográfiai anyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
hu: f- 1.4 m. per másodperc (lemezek)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
hu: f- 16 in. átmérő

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
hu: f- 35 mm. széles film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
hu: f- 35 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
hu: f- Dolby-A kódolt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
hu: f- Replikáció

en: f- Federal/national
hu: f- Szövetségi/nemzeti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
hu: f- Film kazetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
hu: f- Mágneses hangszalag kazettában

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
hu: f- Mikrofilmlap kazetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
hu: f- Nitrát: habos, buborékok, hólyagok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
hu: f- Fotómechanikus nyomtatás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
hu: f- Quadruplex (1 in. vagy 2 in., orsó)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
hu: f- Szakaszonként

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
hu: f- Tizenhat sáv

en: f- Standard of unknown origin
hu: f- Ismeretlen eredetű szabvány

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
hu: f- Tapintható anyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
hu: f- Szalag kazetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
hu: f- Pilóta nélküli űrhajó

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
hu: f- Videókazetta

en: festschrift
hu: emlékirat

en: festschrift
hu: emlékirat

en: fiction
hu: szépirodalom

en: fiction
hu: szépirodalom

en: film cartridge
hu: film kartridzs

en: film cassette
hu: film kazetta

en: film reel
hu: film orsó

en: filmography
hu: filmográfia

en: filmography
hu: filmográfia

en: filmstrip cartridge
hu: diafilm kartridzs

en: flash card
hu: flash kártya

en: flash card
hu: flash kártya

en: folktale
hu: népmese

en: folktale
hu: népmese

en: font
hu: betűtípus

en: full level
hu: teljes szint

en: g - Projected medium
hu: g - Audiovizuális anyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
hu: g- 4 3/4 in. vagy 12 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
hu: g- 4 3/4 in. vagy 12 cm. átmérő

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
hu: g- 70 mm. széles film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
hu: g- 70 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
hu: g- Dolby-C kódolt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
hu: g- Üveg lakkal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
hu: g- Szürkeárnyalatos

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
hu: g- Lézerlemez

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
hu: g- Lézerlemez)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
hu: g- Nitrát: zsugorodott

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
hu: g- Optikai és mágneses hangsáv mozgóképfilmen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
hu: g- Fotónegatív

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
hu: g- Kivetíthető kép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
hu: g- Piros szalag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
hu: g- Hangkazetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
hu: g- Textil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
hu: g- Textíliák

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
hu: ga- Oldalfelderítő fedélzeti radar (SLAR)

en: game
hu: játék

en: game
hu: játék

en: general
hu: általános

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
hu: gg- polarimetrikus SAR

en: globe
hu: földgömb

en: graphic
hu: grafika

en: graphic
hu: grafika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
hu: gu- Passzív mikrohullámú térképezés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
hu: gz- Egyéb mikrohullámú adatok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
hu: h- 105 mm. mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
hu: h- Kék vagy zöld szalag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
hu: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videólemez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
hu: h- CX kódolt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
hu: h- Kézzel festett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
hu: h- Fém

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
hu: h- Mikrofilm szelvény

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
hu: h- Nitrát: por

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
hu: h- Fotó-nyomtatvány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
hu: h- Szalag tekercs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
hu: h- Videókazetta

en: history
hu: történet

en: history
hu: történet

en: humor, satire
hu: humor, szatíra

en: humor, satire
hu: humor, szatíra

en: i - ISBD punctuation included
hu: i - ISBD írásjeleket tartalmaz

en: i - Nonmusical sound recording
hu: i - Nem zenei hangfelvétel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
hu: i- Alumínium lakkal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
hu: i- Betacam (1/2 in., videókazetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
hu: i- Cián szalag

en: i- ISBD punctuation included
hu: i- ISBD írásjeleket tartalmaz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
hu: i- Befejezetlen

en: i- International intergovernmental
hu: i- Nemzetközi kormányközi testületek kiadványa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
hu: i- Nitrát alap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
hu: i- Kép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
hu: i- Műanyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
hu: i- Merülő távérzékelő eszköz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
hu: i- Videólemez

en: indirect
hu: közvetett

en: issue number
hu: kibocsátási szám

en: j - Musical sound recording
hu: j - Zenei hangfelvétel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
hu: j- 2x2 in. vagy 5x5 cm. diakép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
hu: j- Betacam SP (1/2 in., videókazetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
hu: j- Üveg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
hu: j- Magenta szalag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
hu: j- Térkép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
hu: j- Fém és üveg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
hu: j- Mikrofilm tekercs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
hu: j- Nyomtatvány

en: juvenile
hu: ifjúsági

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
hu: jv- Ultraibolya kombinációk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
hu: jz- Egyéb ultraibolya adatok

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
hu: k - Kétdimenziós nem kivetíthető grafika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
hu: k- 15/16 ips (szalagok)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
hu: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. vagy 6x6 cm. diakép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
hu: k- Számítógépes kártya

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
hu: k- Nem nitrát: kimutatható romlás

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
hu: k- Nem kivetíthető grafika

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
hu: k- Vázlat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
hu: k- Poszter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
hu: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
hu: k- Super-VHS (1/2 in., videókazetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
hu: k- Szintetikus és üveg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
hu: k- Sárga szalag

en: kit
hu: csomag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
hu: l- 1 7/8 ips (szalagok)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
hu: l- Oldalirányú vagy kombinált vágás

en: l- Local
hu: l- Helyi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
hu: l- Fém

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
hu: I- Nem nitrát: előrehaladott állapotromlás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
hu: l- Műszaki rajz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
hu: l- Vertikális partitúra

note: IMG
en: large print
hu: nagybetűs nyomtatvány

en: large print
hu: nagybetűs nyomtatvány

en: later
hu: később

en: law report or digest
hu: törvényi jelentés vagy összefoglaló

en: law report or digest
hu: törvényi jelentés vagy összefoglaló

en: legal article
hu: jogi cikk

en: legal article
hu: jogi cikk

en: legal case and case notes
hu: jogi eset és eset jegyzetek

en: legal case and case notes
hu: jogi eset és eset jegyzetek

en: legislation
hu: törvényhozás

en: legislation
hu: törvényhozás

en: libretto
hu: librettó

en: m - Computer file
hu: m - Számítógép fájl

en: m - Monograph/item
hu: m - Monografikus/tétel

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
hu: m- 3 3/4 ips (szalagok)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
hu: m- 3/34 ips (szalagok)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
hu: m- Kombináció

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
hu: m- M-II (1/2 in., videókazetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
hu: m- Magneto-optikai lemez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
hu: m- Szériagyártmány

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
hu: m- Mikrobarázda/finom

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
hu: m- Kevert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
hu: m- Vegyes gyűjtemény

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
hu: m- Vegyes emulzió

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
hu: m- Vegyes generáció

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
hu: m- Kevert polaritás

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
hu: m- Monó

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
hu: m- Mozgókép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
hu: m- Többféle Braille-típus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
hu: m- Több fájlformátum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
hu: m- Nem nitrát: katasztrófa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
hu: m- Műanyag fémmel

en: magneto-optical disc
hu: magneto-optikai lemez

en: manuscript
hu: kézirat

en: map
hu: térkép

en: map
hu: térkép

en: matrix number
hu: matrica szám

en: memoir
hu: emlékirat

en: memoir
hu: emlékirat

en: microfiche
hu: mikrofilmlap

en: microfiche
hu: mikrofilmlap

en: microfiche cassette
hu: mikrofilmlap kazetta

en: microfilm
hu: mikrofilm

en: microfilm
hu: mikrofilm

en: microfilm cartridge
hu: mikrofilm kartridzs

en: microfilm cassette
hu: mikrofilm kazetta

en: microfilm reel
hu: mikrofilm orsó

en: microopaque
hu: átlátszatlan mikrolap

en: microscope slide
hu: mikroszkóp tárgylemez

en: microscope slide
hu: mikroszkóp tárgylemez

en: mixed material
hu: vegyes anyag

note: IMG
en: mixed materials
hu: vegyes anyagok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
hu: mm- Különböző adattípusok kombinációja

en: model
hu: modell

en: model
hu: modell

en: monographic
hu: monografikus

en: moon
hu: hold

en: motion picture
hu: mozgókép

en: motion picture
hu: mozgókép

en: moving image
hu: mozgókép

note: IMG
en: music
hu: zene

en: music plate
hu: zene lemez

en: music publisher
hu: zenekiadó

en: n - New
hu: n - Új

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
hu: n - Nem ISBD írásjelek kihagyva

en: n - Not applicable
hu: n - Nem alkalmazható

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
hu: n- Diagram

en: n- New
hu: n- Új

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
hu: n- Nem ISBD írásjelek kihagyva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
hu: n- Nem alkalmazható

en: narrower
hu: szűkebb

en: newspaper
hu: újság

en: newspaper
hu: újság

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
hu: nn- Nem alkalmazható

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
hu: nnn- Nem alkalmazható

en: nonpublic
hu: nem publikus

en: not applicable
hu: nem alkalmazható

en: notated music
hu: lejegyzett zene

en: novel
hu: regény

en: numeric data
hu: numerikus adat

en: numeric data
hu: numerikus adat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
hu: o- 7 1/2 ips (szalagok)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
hu: o- D-2 (3/4 in., videókazetta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
hu: o- Film tekercs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
hu: o- Diafilm-tekercs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
hu: o- Flash kártya

en: o- Obsolete
hu: o- Elavult

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
hu: o- Optikai lemez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
hu: o- Eredeti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
hu: o- Papír

note: IMG
en: optical disc
hu: optikai lemez

en: other
hu: egyéb

en: other filmstrip type
hu: egyéb diakép típus

en: other rules
hu: egyéb szabály

en: p - Increase in encoding level from prepublication
hu: p - Előpublikálásból származó kódolási szint növekedés

en: p - Mixed materials
hu: p - Vegyes anyagok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
hu: p- 15 ips (szalagok)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
hu: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. vagy 9x19 cm. rekesz-kártya

en: p- Increase in encoding level from prepublication
hu: p- Előpublikálásból származó kódolási szint növekedés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
hu: p- Gipsz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
hu: p- Műanyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
hu: p- Levelezőlap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
hu: p- Jelen van

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
hu: p- Megőrzött

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
hu: p- Szépia tónus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
hu: pa- Szonár--vízmélység

note: IMG
en: painting
hu: festmény

en: patent
hu: szabadalom

en: patent
hu: szabadalom

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
hu: pe- Szeizmikus felmérések

en: periodical
hu: időszakos

en: periodical
hu: folyóirat

en: personal
hu: személyes

en: photomechanical print
hu: fotómechanikus nyomtatás

en: photonegative
hu: fotónegatív

en: photoprint
hu: fotó-nyomtatvány

en: picture
hu: kép

en: picture
hu: kép

note: IMG
en: planetary or lunar globe
hu: bolygó- vagy holdgömb

en: poetry
hu: költészet

en: poetry
hu: költészet

en: polarmetric SAR
hu: polarimetrikus SAR

en: preschool
hu: iskolás kor előtt

en: preservation
hu: megőrzött

en: print
hu: nyomtatvány

en: print
hu: nyomtatvány

en: profile
hu: profil

en: programmed text
hu: szövegkönyv

en: programmed text
hu: szövegkönyv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
hu: pz- Egyéb akusztikai adatok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
hu: q- Rugalmas fényképészeti alap, pozitív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
hu: q- Farostlemez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
hu: q- Ikon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
hu: q- Modell

note: SCRIPT
en: q- Notated music
hu: q- Lejegyzett zene

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
hu: q- Kvadrofónikus, többcsatornás vagy surround

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
hu: r - Háromdimenziós műtárgy vagy természetben előforduló tárgy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
hu: r- 30 ips (szalagok)

en: r- Art and architecture thesaurus
hu: r- Művészeti és építészeti szinonimaszótár

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
hu: r- Film orsó

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
hu: r- Rugalmas fényképészeti alap, negatív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
hu: r- Anya (pozitív)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
hu: r- Papír lakkal vagy vas-oxiddal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
hu: r- Porcelán

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
hu: r- Röntgenfelvétel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
hu: r- Távoli hozzáférésű

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
hu: r- Távérzékelő kép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
hu: r- Videó tekercs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
hu: ra- Gravitációs anomáliák (általános)

en: radiometric surveys
hu: radiometriai felmérések

en: realia
hu: szemléltető eszköz

en: realia
hu: szemléltető eszköz

en: regular print
hu: átlagos betűméret

en: rehearsal
hu: színházi próba

en: rehearsal
hu: színházi próba

en: related
hu: kapcsolódó

note: IMG
en: remote
hu: távoli

en: remote sensing image
hu: távérzékelő kép

en: remote-sensing image
hu: távérzékelő kép

en: reporting
hu: jelentés

en: reporting
hu: jelentés

en: review
hu: szemle

en: review
hu: szemle

en: roll
hu: tekercs

en: s - Serial
hu: s - Időszaki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
hu: s- Blu-ray lemez

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
hu: s- Durva/szabványos barázda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
hu: s- Rugalmatlan fényképészeti alap, pozitív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
hu: s- Szelvény

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
hu: s- Sellak

en: s- Shortened
hu: s- Rövidített

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
hu: s- Diakép

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
hu: s- Hangkazetta

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
hu: s- Hangfelvétel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
hu: s- Nyomólemez (negatív)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
hu: s- Önálló eszköz

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
hu: s- Állami, tartományi, területi, alárendelt, stb.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
hu: s- Térhatású

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
hu: s- Kő

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
hu: sa- Mágneses mező

note: IMG
en: score
hu: kotta

en: section
hu: szakasz

note: IMG
en: serial
hu: sorozat

en: series
hu: sorozat

en: series
hu: sorozat

en: short story
hu: novella

en: slide
hu: diakép

en: slide
hu: diakép

en: software, multimedia
hu: szoftver, multimédia

en: sound
hu: hang

en: sound
hu: hang

en: sound cartridge
hu: hangkazetta

en: sound cassette
hu: hangkazetta

note: IMG
en: sound disc
hu: hanglemez

en: sound recording
hu: hangfelvétel

en: sound recording-musical
hu: zenei hangzó anyag

en: sound recording-nonmusical
hu: nem zenei hangzó anyag

en: sound-tape reel
hu: hangszalag tekercs

en: sound-track film
hu: hangsáv filmen

en: source
hu: forrás

en: specialized
hu: szakmai

en: speech
hu: beszéd

en: speech
hu: beszéd

en: statistics
hu: statisztikák

en: statistics
hu: statisztika

en: still image
hu: állókép

en: summary or subtitle
hu: összefoglaló vagy felirat

en: sung or spoken text
hu: énekelt vagy beszélt szöveg

en: t - Manuscript language material
hu: t - Kéziratos nyelvi anyag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
hu: t- Rugalmatlan fényképészeti alap, negatív

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
hu: t- Hangszalag tekercs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
hu: t- Stencil szín

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
hu: t- Próba préselés

note: SCRIPT
en: t- Text
hu: t- Szöveg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
hu: t- Fa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
hu: ta- radiometriai felmérések

en: table of contents
hu: tartalomjegyzék

en: tape cartridge
hu: szalag kartridzs

en: tape cassette
hu: szalag kazetta

en: tape reel
hu: szalag tekercs

en: technical drawing
hu: műszaki rajz

en: technical drawing
hu: műszaki rajz

en: technical report
hu: műszaki jelentés

en: text
hu: szöveg

en: theses
hu: tézis/disszertáció

en: theses
hu: tézis/disszertáció

en: three dimensional object
hu: három dimenziós tárgy

en: toy
hu: játékszer

en: toy
hu: játékszer

en: translation
hu: fordítás

en: transparency
hu: transzparens

en: treaty
hu: szerződés

en: treaty
hu: szerződés

en: u - Unknown
hu: u- Ismeretlen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
hu: u- Ismeretlen

en: u- Unknown if heading is government agency
hu: u- Ismeretlen ha a címsor kormányzati ügynökség

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
hu: u- Nincs meghatározva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
hu: uu- Ismeretlen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
hu: v- Kézzel festett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
hu: v- Fénykép, meghatározatlan típus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
hu: v- Kicsinyítési arány mértéke

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
hu: v- Tárgycímek címjegyzéke

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
hu: v- Videófelvétel

en: videocartridge
hu: videokartridzs

en: videocassette
hu: videókazetta

note: IMG
en: videodisc
hu: videólemez

en: videorecording
hu: videófelvétel

en: videorecording
hu: videófelvétel

en: videorecording identifier
hu: videófelvétel azonosító

en: videoreel
hu: videó tekercs

en: view
hu: nézet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
hu: w- Pergament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
hu: w- Viasz

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
hu: w- Vezetékes hangfelvétel

en: web site
hu: weboldal

en: wire recording
hu: vezetékes hangfelvétel

en: x- Missing characters
hu: x- Hiányzó karakterek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
hu: x- Nem alkalmazható

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
hu: y- Egyéb fényképészeti hordozó

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
hu: y- Egyéb fényképészeti hordozó

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
hu: y- Nézet

en: yes
hu: igen

en: z - Not applicable
hu: z - Nem alkalmazható

en: z- Authority data
hu: z- Besorolási adat

en: z- Not applicable
hu: z- Nem alkalmazható

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
hu: z- Egyéb

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
hu: z- Nincs meghatározva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
hu: zz- Egyéb

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
hu: |- Meghatározatlan jelölés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
hu: ||- Meghatározatlan jelölés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
hu: ||| - Meghatározatlan jelölés
