Koha 22.11 - en to hyw translation catalogue (880 entries)

en:                 B   - Board
hyw:                 B   - Խորհուրդ

en:                 ILL - Inter-library Loan
hyw:                 ILL - Միջգրադարանային բաժնույթ

en:                 J   - Juvenile
hyw:                 J   - Պատանեկան

en:                 K   - Kid
hyw:                 K   - Երեխա

en:                 L   - Library
hyw:                 L   - Գրադարան

en:                 PT  - Patron
hyw:                 PT  - Հաճախորդ

en:                 S   - Staff
hyw:                 S   - Աշխատակազմ

en:                 SC  - School
hyw:                 SC  - Դպրոց

en:                 ST  - Student
hyw:                 ST  - ՈՒսանող

en:                 T   - Teacher
hyw:                 T   - ՈՒսուցիչ

en:                 YA  - Young Adult
hyw:                 YA  - Երիտասարդ մեծահասակ

en:         Card number: %s%s
hyw:         Քարտի համար: %s%s

en:         Received with thanks from  %s %s %s
hyw:         Ստացվել է շնորհակալությամբ, սրանց  %s %s %s

en:       Bill to: %s %s %s
hyw:       Հաշիվը ներկայացրու: %s %s %s

en:       Card number: %s%s
hyw:       Քարտի համար: %s%s

en:  Microform, microfilm cartridge
hyw:  Միկրոֆիլմ, միկրոֆիլմի քարթրիջ

en:  Microform, microfilm cassette
hyw:  Միկրոֆիլմ, միկրոֆիլմի կասետ

en:  Microform, microfilm reel
hyw:  Միկրոֆիլմ, միկրոֆիլմի կոճ

en:  The order %s (%s) has been received.
hyw:  %s (%s) պատվերը ստացված է։

en: %s %s has added a note to the item %s - %s (%s).
hyw: %s %s ավելացրել է նշում %s - %s (%s) նյութին։

en: %s Staff
hyw: %s Աշխատակազմ

en: %s%s items to be processed for this branch.
hyw: %s%s նյութեր, որոնք պետք է մշակվեն այս մասնաճյուղի համար:

en: %sNo items to be processed for this branch
hyw: %sՉկան նյութեր, որ մշակվեն այս մասնաճյուղի համար

en: %sNotes:
hyw: %sՆշումներ:

en: %sThis email has been sent in response to your password recovery request for the account %s%s%s.
hyw: %sԱյս էլ. փոստն ուղարկվել է ի պատասխան ձեր հաշվի գաղտնաբառի վերականգնման խնդրանքին %s%s%s.

en: * SHOW_BCODE - Show barcode on the patron summary screen items listings
hyw: * SHOW_BCODE - Ցույց տվեք շտրիխ ծածկագիրը հաճախորդի ամփոփման պաստառի նյութերի ցուցակներում

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for five lines of text
hyw: 1" X 1.5" կողային պիտակ | Կարգավորեք տեքստի հինգ տողերի համար

en: 1" X 1.5" Spine Label | Setup for up to four lines of text
hyw: 1" X 1.5" կողային պիտակ | Կարգավորեք տեքստի մինչև չորս տողի համար

en: 1/2 months
hyw: 1/2 ամիս

en: 1/2 weeks
hyw: 1/2 շաբաթ

en: 1/2 year
hyw: 1/2 տարի

en: 1/3 months
hyw: 1/3 ամիս

en: 1/3 weeks
hyw: 1/3 շաբաթ

en: 1/day
hyw: 1/օր

en: 1/month
hyw: 1/ամիս

en: 1/week
hyw: 1/շաբաթ

en: 1/year
hyw: 1/տարի

en: 2/day
hyw: 2/օր

en: 2/year
hyw: 2/տարի

en: 3 columns, 10 rows of labels
hyw: պիտակների 3 սյունակ, 10 տող

en: 3/week
hyw: 3/շաբաթ

en: A hold has been placed on the following item : %s (%s) by the user %s %s (%s).
hyw: Պահում է դրվել հետևյալ նյութի վրա : %s (%s) այս օգտվողի կողմից %s %s (%s).

en: A new suggestion has been assigned to you: %s.
hyw: Ձեզ նոր առաջարկ արվեց: %s.

en: A new suggestion is ready to be processed: %s by %s.
hyw: Նոր առաջարկը պատրաստ է կատարման: %s այս օգտվողի կողմից %s.

en: A payment of %s has been applied to your account.
hyw: Այս վճարումը %s կիրառված է քո հաշվին

en: A set of default item types.
hyw: Լռակյաց նյութի տեսակների բազմություն։

en: A strong nation, like a strong person, can afford to be gentle, firm, thoughtful, and restrained. It can afford to extend a helping hand to others. It's a weak nation, like a weak person, that must behave with bluster and boasting and rashness and other signs of insecurity.
hyw: Ուժեղ ժողովուրդը, ինչպես ուժեղ մարդը, կարող է իրեն թույլ տալ լինել հեզ, հաստատուն, մտածված և զուսպ: Այն կարող է իրեն թույլ տալ օգնության ձեռք մեկնել ուրիշներին: Թույլ մարդը, ինչպես թույլ ազգը, պահում է բութ ու պարծենալով, կոպտությամբ և անապահովության այլ նշաններով:

en: A suggestion has been assigned to you
hyw: Ձեզ նոր առաջարկ արվեց

en: A suggestion is ready to be processed
hyw: Նոր առաջարկը պատրաստ է կատարման

en: A template for home brewed patron card forms
hyw: Տնային աճեցրած ընթերցողի քարտի ձևերի ձևանմուշ

en: ANSCR (Sound Recordings)
hyw: ANSCR (Երաժշտական ձայնագրություններ)

en: According to our current records, you have items that are overdue.Your library does not charge late fines, but please return or renew them at the branch below as soon as possible.
hyw: Ըստ մեր ընթացիկ գրառումների, դուք ունեք նյութեր, որոնք ժամկետանց են: Ձեր գրադարանը չի գանձում ուշ տուգանքներ, բայց խնդրում ենք հնարավորինս շուտ վերադարձնել կամ նորացնել դրանք ստորև նշված մասնաճյուղում:

en: Account expiration
hyw: Հաշվի ժամկետը լրանում է

en: Account fee
hyw: Հաշվի վճար

en: Account payment
hyw: Հաշվի վճար

en: Account writeoff
hyw: Հաշիվը դուրս գրվեց

en: Accounts
hyw: Հաշիվներ

en: Acquisition order
hyw: Համալրման պատվեր

en: Acquisitions
hyw: Ձեռք բերումներ

en: Actor
hyw: Դերակատար

en: Adapter
hyw: Ադապտացիա

en: Address Notes
hyw: Հասցեի նշումներ

en: Adult patron - default patron type
hyw: Մեծահասակ ընթերցող - ընթերցողի լռելյայն տեսակ

en: Afar
hyw: Աֆարերեն

en: Afrikaans
hyw: Աֆրիկանս

en: Albanian
hyw: Ալբաներեն

en: Aleut
hyw: Ալեուտ

en: Allow access to the following servers to search and download record information:
hyw: Թույլ տվեք մուտքը հետևյալ կայաններին՝ գրառման տեղեկության որոնման և ներբեռնման համար․

en: Amharic
hyw: Ամհարերեն

en: Amount paid: %s
hyw: Վճարված գումար: %s

en: Amount remaining: %s
hyw: Մնացած գումարը: %s

en: An account writeoff of %s has been applied to your account.
hyw: Հաշվից այս դուրսգրումը %s կիրառված է քո հաշվին

en: Analyst
hyw: Վերլուծող

en: Animator
hyw: Նկարիչ մուլտիպլիկատոր

en: Annotator
hyw: Աննոտացիա կազմող

en: Apache languages
hyw: Ապաչի լեզուներ

en: Applicant
hyw: Դիմող

en: Arabic
hyw: Արաբերեն

en: Aragonese
hyw: Արագոներեն

en: Architect
hyw: Ճարտարապետ

en: Armenian
hyw: Հայերեն

en: Arranger
hyw: Գործիքավորող

en: Art copyist
hyw: Արվեստի պատճենող

en: Article request
hyw: Հոդվածի հարցում

en: Article request - canceled
hyw: Հոդվածի հարցում - չեղարկել

en: Article request - completed
hyw: Հոդվածի հարցում - կատարված

en: Article request - print slip
hyw: Հոդվածի հարցում - տպել թերթիկը

en: Article request - processing
hyw: Հոդվածի հարցում - կատարվում է

en: Article request canceled
hyw: Հոդվածի հարցումը չեղարկվել է

en: Article request completed
hyw: Հոդվածի հարցումը կատարված է

en: Article request processing
hyw: Հոդվածի հարցումը կատարվում է

en: Article request received
hyw: Հոդվածի հարցումը ստացված է

en: Article request:
hyw: Հոդվածի հարցում։

en: Article requested:
hyw: Հոդվածը հարցված է։

en: Artist
hyw: Արտիստ

en: Artistic director
hyw: Արտիստական տնօրեն

en: Assamese
hyw: Ասսամերեն

en: Assignee
hyw: Օրինական ժառանգ

en: Associated name
hyw: Կապակցված անուն

en: Attributed name
hyw: Վերագրված անուն

en: Auctioneer
hyw: Աճուրդախոս

en: Audio Visual
hyw: Տեսա-լսողական

en: Audio tape
hyw: Ձայնային տեսակ

en: Audiobook
hyw: Ձայնագիրք

en: Australian languages
hyw: Ավստրալիական լեզուներ

en: Author
hyw: Հեղինակ

en: Author in quotations or text abstracts
hyw: Հեղինակը մեջբերումներում կամ տեքստի համառոտագրություններում

en: Author of afterword, colophon, etc.
hyw: Վերջաբանի, վերջնագրի և այլն հեղինակ

en: Author of dialog
hyw: Երկխոսության հեղինակ

en: Author of introduction
hyw: ներածության հեղինակ

en: Author of screenplay
hyw: Սցենարի հեղինակ

en: Author: %s
hyw: Հեղինակ: %s

en: Automatic renewal notice
hyw: Թարմացումների ինքնաշխատ ծանուցում

en: Available via ILL
hyw: Հասանելի է ՄԳԲ-ով

en: Avaric
hyw: Ավարիք

en: Avestan
hyw: Ավեստաերեն

en: Aymara
hyw: Այմարերեն

en: Azerbaijani
hyw: Ադրբեջաներեն

en: Balinese
hyw: Բալիական

en: Bambara
hyw: Բամբարա

en: Bamileke languages
hyw: Bamileke լեզուներ

en: Banda languages
hyw: Banda լեզուներ

en: Barcode: %s
hyw: Շտրիխ կոդ: %s

en: Barcode: %s%s
hyw: Շտրիխ կոդ: %s%s

en: Bashkir
hyw: Բաշկիրերեն

en: Basic bibliographic unit
hyw: Հիմնական մատենագիտական գրառում

en: Basque
hyw: Բասկերեն

en: Belarusian
hyw: Բելառուսերեն

en: Bengali
hyw: Բենգալերեն

en: Bestseller
hyw: Լավագույն վաճառվող

en: Bibliographic antecedent
hyw: Մատենագիտական ենթադրյալ

en: Binder
hyw: Կազմող

en: Binding designer
hyw: Կազմի նախագծող

en: Bislama
hyw: Բիսլամա

en: Blurb writer
hyw: Ռեկլամային գրող

en: Board
hyw: Խորհուրդ

en: Book
hyw: Գիրք

en: Book Cart
hyw: Գրքի մաս

en: Book designer
hyw: Գրքի նախագծող

en: Book producer
hyw: Գրքի թողարկող

en: Book with CD
hyw: Գիրք CD-ով

en: Book with audio tape
hyw: Գիրք ձայնաժապավենով

en: Book with diskette
hyw: Գիրք ճկուն պնակիտով

en: Bookjacket designer
hyw: Գրքի բաճկոնինախագծող

en: Bookplate designer
hyw: Գրքի երեսի նախագծող

en: Books
hyw: Գրքեր

en: Bookseller
hyw: Գրավաճառ

en: Bosnian
hyw: Բոսնիերեն

en: Bound journal
hyw: Կազմված ամսագիր

en: Breton
hyw: Բրետոներեն

en: Bulgarian
hyw: Բուլղարերեն

en: Buriat
hyw: Բուրյաթերեն

en: Burmese
hyw: Բուրմաերեն

en: CSV profiles
hyw: CSV պրոֆայլեր

en: Call number: %s
hyw: Դասիչ: %s

en: Calligrapher
hyw: Ձեռքով գրող

en: Callnumber: %s
hyw: Դասիչ: %s

en: Cartographer
hyw: Քարտեզագրող

en: Cartographic material
hyw: Քարտեզագրման նյութ

en: Cartographic material, atlas
hyw: Քարտեզագրման նյութ, ատլաս

en: Cartographic material, diagram
hyw: Քարտեզագրման նյութ, ուրվագիծ

en: Cartographic material, map
hyw: Քարտեզագրման նյութ, քարտեզ

en: Cartographic material, model
hyw: Քարտեզագրման նյութ, մոդել

en: Cartographic material, other
hyw: Քարտեզագրման նյութ, այլ

en: Cartographic material, profile
hyw: Քարտեզագրման նյութ, պրոֆայլ

en: Cartographic material, remote sensing image
hyw: Քարտեզագրման նյութ, հեռավար զգայական պատկեր

en: Cartographic material, section
hyw: Քարտեզագրման նյութ, բաժին

en: Cartographic material, view
hyw: Քարտեզագրման նյութ, տեսք

en: Cash
hyw: Կանխիկ

en: Cash via SIP2
hyw: Կանխիկ SIP2 -ով

en: Catalog
hyw: Քարտարան

en: Censor
hyw: Գրաքննիչ

en: Chamic languages
hyw: Chamic լեզուներ

en: Chamorro
hyw: Չամոռոերեն

en: Chapters: %s
hyw: Գլուխներ: %s

en: Chechen
hyw: Չեչեներեն

en: Check-ins
hyw: Հետ Ընդունումներ

en: Checked out to %s %s %s %s %s
hyw: Տրվել է %s %s %s %s %s

en: Checkout note
hyw: Դուրս տրման նշում

en: Checkout note on item set by patron
hyw: Ընթերցողի կողմից նյութի վրա սահմանված դուրս տրման նշում

en: Checkouts
hyw: Դուրս տրումներ

en: Cherokee
hyw: Չերոկի

en: Child - patron with a guarantor
hyw: Երեխա - ընթերցող երաշխավորով

en: Children's Area
hyw: Երեխաների տարածք

en: Chinese
hyw: Չինարեն

en: Chinook jargon
hyw: Chinook բարբառ

en: Choreographer
hyw: խորեոգրաֆ

en: Christmas
hyw: Սուրբ Ծնունդ

en: Chuvash
hyw: Չուվաշերեն

en: Cinematographer
hyw: Կինեմատոգրաֆ

en: Circulation
hyw: Տացք

en: Client
hyw: Հաճախորդ

en: Coded values conforming to the Z39.71-2006 holdings statements for bibliographic items.
hyw: Կոդավորված արժեքները, որոնք համապատասխանում են Z39.71-2006- ի, պահումների հայտարարությունների մատենագիտական նյութերի համար:

en: Collaborator
hyw: Համագործակցող

en: Collector
hyw: Հավաքող

en: Colorist
hyw: Գունավորող

en: Commentator
hyw: Հաղորդավար

en: Commentator for written text
hyw: Գրավոր տեքստի հաղորդավար

en: Compiler
hyw: Ձևավորող

en: Complainant
hyw: Բողոքող

en: Complainant-appellant
hyw: Բողոքող-հայցվոր

en: Complainant-appellee
hyw: Բողոքող-հայցորդ

en: Complete (95%-100% held)
hyw: Ամբողջական (անցկացված 95%-100%)

en: Composer
hyw: Ներբեռնիչ

en: Compositor
hyw: Կոմպոզիտոր

en: Computer Files
hyw: Համակարգչային ֆայեր

en: Computer file
hyw: Համակարգչային ֆայլ

en: Computer file, chip cartridge
hyw: Համակարգչային նիշք, չիպի քարտրիջ

en: Computer file, computer optical disk cartridge
hyw: Համակարգչային նիշք, համակարգչի օպտիկական պնակիտի քաթրիջ

en: Computer file, magnetic disk
hyw: Համակարգչային նիշք, մագնիսական պնակիտ

en: Computer file, magneto-optical disk
hyw: Համակարգչային նիշք, մագնիսա-օպտիկական պնակիտ

en: Computer file, optical disk
hyw: Համակարգչային նիշք, օպտիկական պնակիտ

en: Computer file, other
hyw: Համակարգչային նիշք, այլ

en: Computer file, remote
hyw: Համակարգչային նիշք, հեռավար

en: Computer file, tape cartridge
hyw: Համակարգչային նիշք, ժապավենի քաթրիջ

en: Computer file, tape cassette
hyw: Համակարգչային նիշք, ժապավենի կասետ

en: Computer file, tape reel
hyw: Համակարգչային նիշք, ժապավենի կոճ

en: Conceptor
hyw: Կոնցեպտի հեղինակ

en: Conductor
hyw: Դիրիժոր

en: Conservator
hyw: Կոնսերվատոր

en: Consultant
hyw: Խորհրդական

en: Consultant to a project
hyw: Նախագծի խորհրդական

en: Contestant
hyw: Հակառակորդ

en: Contestant -appellant
hyw: Մրցույթ -պատասխանող

en: Contestant -appellee
hyw: Մրցույթ -պատասխանորդ

en: Continuing Resources
hyw: Շարունակական պաշար

en: Contractor
hyw: Կոնտրակտոր

en: Contributor
hyw: Սատարող

en: Coptic
hyw: Ղպտերեն

en: Copy: %s
hyw: Պատճե: %s

en: Copyright claimant
hyw: Հեղինակային իրավումքի հայցվոր

en: Copyright holder
hyw: Հեղինակային իրավունքի կրող

en: Cornish
hyw: Կորներեն

en: Corrector
hyw: Սրբագրիչ

en: Correspondent
hyw: Բաժանորդ

en: Corsican
hyw: Կորսիկերեն

en: Costume designer
hyw: Զգեստի դիզայներ

en: Cover designer
hyw: Կազմի դիզայներ

en: Creator
hyw: Ստեղծող

en: Cree
hyw: Քրե

en: Creek
hyw: Հուներեն

en: Croatian
hyw: Խորվաթերեն

en: Curator
hyw: Խնամակալ

en: Current library: %s %s
hyw: Ընթացիկ գրադարան: %s %s

en: Currently received
hyw: Այս պահին ստացված

en: Czech
hyw: Չեխերեն

en: Damaged
hyw: Վնասված է

en: Dancer
hyw: Պարող

en: Danish
hyw: Դանիերեն

en: Data contributor
hyw: Տվյաների աջակցող

en: Data manager
hyw: Տվյալների կառավարիչ

en: Date due: %s%s
hyw: Վերադարձի ամսաթիվ: %s%s

en: Date: %s
hyw: Ամսաթիվ: %s

en: Dear %s %s %s,
hyw: Սիրելի %s %s %s,

en: Dear %s %s (%s)
hyw: Սիրելի %s %s (%s)

en: Dear %s %s (%s),
hyw: Սիրելի %s %s (%s),

en: Dear %s %s,
hyw: Սիրելի %s %s,

en: Dear patron,
hyw: Սիրելի այցելու,

en: Dedicatee
hyw: Նվիրյալ

en: Dedicator
hyw: Նվիրաբերող

en: Default CSV export for late orders
hyw: Լռակյաց CSV արտահանումը ուշ պատվերների համար

en: Default CSV export for serial issue claims
hyw: Լռակյաց CSV արտահանումը պարբերականների պահանջների համար

en: Default CSV export profiles; including one for exporting serial claims.
hyw: CSV արտահանման կանխադրված պրոֆիլներ; ներառյալ մեկը` պարբերականների պահանջների արտահանման համար:

en: Default Koha system authorised values
hyw: Koha համակարգի թույլատրելի լռակյաց արժեքներ

en: Default classification sources and filing rules for Koha.
hyw: Դասակարգման լռակյաց աղբյուրները և Կոհայի համար լրացման օրենքները:

en: Default description
hyw: Լռակյաց նկարագրություն

en: Default filing rules for DDC
hyw: ԴՏՀ-ի համար լրացման լռակյաց օրենքներ

en: Default filing rules for LCC
hyw: ԿԳԴ-ի համար լրացման լռակյաց օրենքներ

en: Default splitting rules for DDC
hyw: ԴՏՀ-ի համար բաժանման օրենքներ

en: Default splitting rules for LCC
hyw: ԿԳԴ-ի համար բաժանման օրենքներ

en: Defendant
hyw: Պատասխանող

en: Defendant-appellant
hyw: Պատասխանող-բողոքարկող

en: Defendant-appellee
hyw: Պատասխանող-մեղադրյալ

en: Degree grantor
hyw: Կոչում շնորհող

en: Delineator
hyw: Փորագրող

en: Depicted
hyw: Պատկերված

en: Depositor
hyw: Դեպոզիտոր

en: Description: %s
hyw: Նկարագրություն։ %s

en: Designer
hyw: Նախագծող

en: Dewey Decimal Classification
hyw: Դյուի Տասնորդական Դասակարգիչ

en: Director
hyw: Տնօրեն

en: Discharge confirmation
hyw: Լիցքաթափեք հաստատումը

en: Discharge for <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>
hyw: Լիցքաթափեք <<borrowers.firstname>> <<borrowers.surname>>

en: Diskette
hyw: Դիսկետ

en: Dissertant
hyw: Ատենախոս

en: Distribution place
hyw: Տարածման վայր

en: Distributor
hyw: Բաշխող

en: Donor
hyw: Նվիրատու

en: Draftsman
hyw: Գծագրիչ

en: Dubious author
hyw: Կասկածելի հեղինակ

en: Dzongkha
hyw: Ձոնգքհա

en: Each generation goes further than the generation preceding it because it stands on the shoulders of that generation. You will have opportunities beyond anything we've ever known.
hyw: Յուրաքանչյուր սերունդ ավելի առաջ է գնում, քան դրան նախորդող սերունդը, քանի որ կանգնած է այդ սերնդի ուսերին: Դուք կունենաք հնարավորություններ մեր իմացածից անդին։

en: Editor
hyw: Խմբագիր

en: Electrician
hyw: Էլեկտրիկ

en: Electrotyper
hyw: Էլեկտրոմուտքագրող

en: Email: %s
hyw: էլ. փոստ։ %s

en: Engineer
hyw: Ինժեներ

en: English
hyw: Անգլերեն

en: English, Middle (1100-1500)
hyw: Անգլերեն, Միջին (1100-1500)

en: Engraver
hyw: Փորագրող

en: Esperanto
hyw: Էսպերանտո

en: Estonian
hyw: Էստոներեն

en: Etcher
hyw: Օֆորտիստ

en: Event place
hyw: Իրադարձության վայր

en: Every nation in every region now has a decision to make. Either you are with us, or you are with the terrorists.
hyw: Յուրաքանչյուր տարածաշրջանի յուրաքանչյուր ժողովուրդ պետք է կայացնի որոշում: Կամ դուք մեզ հետ եք, կամ էլ ահաբեկիչների հետ եք:

en: Every week
hyw: Ամեն շաբաթ

en: Ewe
hyw: Եվե

en: Ewondo
hyw: Ռոնդո

en: Expert
hyw: Փորձագետ

en: Facsimilist
hyw: ֆաքսիմիլիստ

en: Faroese
hyw: Ֆարոերեն

en: Fax: %s
hyw: Ֆաքս: %s

en: Fiction
hyw: գեղարվեստական գրականություն

en: Field director
hyw: Դաշտային տնօրեն

en: Fijian
hyw: Ֆիջիերեն

en: Film editor
hyw: Ֆիլմի խմբագիր

en: Finnish
hyw: Ֆիններեն

en: First party
hyw: Առաջին խմբաքանակ

en: Forger
hyw: Կեղծել

en: Former owner
hyw: Նախորդ տեր

en: Found in library
hyw: Գտնվել է գրադարանում

en: Four fifths of all our troubles in this life would disappear if we would only sit down and keep still.
hyw: Այս կյանքի մեր բոլոր դժվարությունների չորս հինգերորդ մասը կվերանա, եթե մենք միայն նստեինք և հանգստանայինք:

en: Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation, conceived in Liberty, and dedicated to the proposition that all men are created equal.
hyw: Չորս տասնյակ և յոթ տարի առաջ մեր հայրերը այս մայրցամաքում ստեղծեցին նոր ազգ, որը բեղմնավորված էր Ազատության մեջ և նվիրված էր այն հաստատմանը, որ բոլոր մարդիկ հավասար են ստեղծված:

en: French
hyw: ֆրանսերեն

en: Friulian
hyw: Ֆրիուլյան

en: Funder
hyw: Հիմնադիր

en: Galician
hyw: Գալիերեն

en: Ganda
hyw: Գանդա

en: General Stacks
hyw: Ընդհանուր պահոցներ

en: Generic call number filing rules
hyw: Ընդհանուր դասիչների լրացման ընդհանուր կանոններ

en: Generic call number splitting rules
hyw: Ընդհանուր դասիչների բաժանման կանոններ

en: Geographic information specialist
hyw: Աշխարհագրական տեղեկատվության մասնագետ

en: Georgian
hyw: Վրացերեն

en: German
hyw: Գերմաներեն

en: Globe
hyw: Կլոր

en: Globe, celestial
hyw: Երկրագունդ, երկնային

en: Globe, earth moon
hyw: Երկրագունդ, երկիր, լուսին

en: Globe, other
hyw: Երկրագունդ,այլ

en: Globe, planetary or lunar
hyw: Երկրագունդ, մոլորակային կամ լուսնային

en: Globe, terrestrial
hyw: Երկրագունդ, երկրային

en: Gothic
hyw: Գոթերեն

en: Graphic technician
hyw: Գրաֆիկայի մասնագետ

en: Greek, Ancient (to 1453)
hyw: Հուներեն, հին (մինչ 1453)

en: Guarani
hyw: Գուարանի

en: Gujarati
hyw: Գուդջարատի

en: Hausa
hyw: Հաուսա

en: Hawaiian
hyw: Հավայան

en: He serves his party best who serves his country best.
hyw: Ով լավագույնս է ծառայում իր կուսակցությանը, նա լավագույնս է ծառայում իր երկրին:

en: Hebrew
hyw: Եբրայերեն

en: Hello %s %s %s.
hyw: Ողջույն %s %s %s.

en: Hello!
hyw: Ողջույն!

en: Herero
hyw: Հերերո

en: Hiligaynon
hyw: Հիլիգայնոն

en: Hindi
hyw: Հինդու

en: Hiri Motu
hyw: Հիրի Մոտու

en: History does not long entrust the care of freedom to the weak or the timid.
hyw: Պատմությունը երկար ժամանակ չի վստահում ազատության խնամքը թույլին կամ երկչոտին:

en: Hittite
hyw: Հեթիթերեն

en: Hold has been cancelled
hyw: Պահումը չեղարկված է

en: Home Bound
hyw: Տնային կազմ

en: Host
hyw: Հյուրընկալ

en: Hungarian
hyw: Հունգարերեն

en: I do not think it altogether inappropriate to introduce myself to this audience. I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.
hyw: Ես ընդհանրապես անտեղի չեմ համարում ինձ ներկայացնել այս լսարանին: Ես այն մարդն եմ, ով Ժաքլին Քենեդիին ուղեկցում էր Փարիզ, և ես վայելել եմ դա:

en: I feel incompetent to perform duties...which have been so unexpectedly thrown upon me.
hyw: Ես ինձ անզոր եմ զգում պարտականությունների կատարման համար ... որոնք այնքան անսպասելիորեն նետվել են ինձ վրա:

en: I have always found that mercy bears richer fruits than strict justice.
hyw: Միշտ գտել եմ, որ ողորմությունը ավելի հարուստ պտուղներ է բերում, քան խիստ արդարությունը:

en: I have come to the conclusion that the major part of the president is to increase the gate receipts of expositions and fairs and bring tourists to town.
hyw: Ես եկել եմ այն եզրակացությանը, որ նախագահի հիմնական մասը ցուցահանդեսների և տոնավաճառների մուտքերի բարձրացումն է ու զբոսաշրջիկներին քաղաք բերելն է:

en: Icelandic
hyw: Իսլանդերեն

en: Ido
hyw: Իդոերեն

en: If America shows weakness and uncertainty, the world will drift toward tragedy. That will not happen on my watch.
hyw: Եթե Ամերիկան թուլություն և անորոշություն դրսևորի, աշխարհը կընթանա դեպի ողբերգություն: Դա չի պատահի իմ ժամանակ:

en: If you can't stand the heat, get out of the kitchen.
hyw: Եթե չես կարող դիմանալ շոգին, դուրս եկ խոհանոցից:

en: If you did not initiate this request, you may safely ignore this one-time message. The request will expire shortly.
hyw: Եթե չեք նախաձեռնել այս հայցը, կարող եք հանգիստ անտեսել այս մեկ անգամյա հաղորդագրությունը: Հայցը կավարտվի շուտով:

en: If you don't say anything, you won't be called on to repeat it.
hyw: Եթե ոչինչ չես ասում, քեզ չեն հրավիրի այն կրկնելու:

en: If you have any questions, please email us at %s
hyw: Եթե ունեք հարցեր, խնդրում ենք ուղարկել մեր էլ․ փոստին՝ %s

en: If you have any questions, please email us at %s.
hyw: Եթե ունեք հարցեր, խնդրում ենք ուղարկել մեր էլ․ փոստին՝ %s

en: If you have registered a password with the library, and you have a renewal available, you may renew online. If an item becomes more than 30 days overdue, you will be unable to use your library card until the item is returned.
hyw: Եթե գրադարանում գաղտնաբառ եք գրանցել, և թարմացումը մատչելի է, կարող եք թարմացնել առցանց: Եթե նյութը դառնում է ավելի քան 30 օր ժամկետանց, դուք չեք կարողանա օգտագործել ձեր գրադարանի քարտը մինչև նյութը չվերադարձնեք։

en: Igbo
hyw: Իգբո

en: Illuminator
hyw: Լուսարար

en: Illustrator
hyw: Նկարազարդող

en: In case you are not a patron in our library or do not want to accept this invitation, please ignore this mail. Note also that this invitation expires within two weeks.
hyw: Եթե մեր գրադարանում ընթերցող չեք կամ չեք ցանկանում ընդունել այս հրավերը, խնդրում ենք անտեսել այս նամակը։ Նկատի առեք, որ այս հրավերն ուժի մեջ է երկու շաբաթ:

en: Incomplete (50%-94% held)
hyw: Անավարտ (50%-94% մնում է)

en: Indexes
hyw: Ցուցիչներ

en: Indonesian
hyw: Ինդոնեզերեն

en: Information not available
hyw: Տեղեկատվությունը հասանելի չէ

en: Information not available, or Retention is limited
hyw: Տեղեկատվությունը հասանելի չէ, կամ Պահպանումը սահմանափակ է

en: Information not available; Not applicable
hyw: Տեղեկատվությունը հասանելի չէ։ Կիրառելի չէ

en: Ingush
hyw: Ինգուշերեն

en: Inscriber
hyw: Գրիչ

en: Instrumentalist
hyw: Գործիքավար

en: Inter-Library Loan
hyw: Միջգրադարանային բաժնույթ

en: Interviewee
hyw: Հարցազրույց տվող

en: Interviewer
hyw: Հարցազրույց վերցնող

en: Inuktitut
hyw: Ինուկտիտուտ

en: Inupiaq
hyw: Ինուպիաքերեն

en: Inventor
hyw: Գյուտարար

en: Invitation for sharing a list
hyw: Ցուցակը կիսելու հրավեր

en: Irish
hyw: Իռլանդերեն

en: Irregular
hyw: Անկանոն

en: Issue
hyw: Տրում

en: Issue: %s
hyw: Տրում։ %s

en: It is not my intention to do away with government. It is rather to make it work -work with us, not over us; stand by our side, not ride on our back. Government can and must provide opportunity, not smother it; foster productivity, not stifle it. This Administration's objective will be a healthy, vigorous, growing economy.
hyw: Կառավարությունից խուսափելը իմ մտադրությունը չէ: Ավելի շուտ այն համատեղ աշխատելն է այլ ոչ թե ընդդեմ մեզ․ կանգնել մեր կողքին, չքայլել մեր մեջերովով: Կառավարությունը կարող է և պետք է հնարավորություն ընձեռի, ոչ թե խեղդի․ խթանել արտադրողականությունը, այլ ոչ թե խստացնել այն: Այս վարչակազմի նպատակը կլինի առողջ, աշխույժ, աճող տնտեսություն:

en: It's too late to renew this item.
hyw: Արդեն շատ ուշ է այս նյութի թարմացման համար

en: Italian
hyw: Իտալերեն

en: Japanese
hyw: Ճապոներեն

en: Javanese
hyw: Ջավաերեն

en: Juvenile
hyw: Պատանեկան

en: Kabardian
hyw: Կաբարդիներեն

en: Kannada
hyw: Կաննադա

en: Kanuri
hyw: Կանուրի

en: Kara-Kalpak
hyw: Կարա-կալպակերեն

en: Karachay-Balkar
hyw: Կարաչայ-բալկարերեն

en: Karelian
hyw: Կարելերեն

en: Karen languages
hyw: Karen լեզուներ

en: Kashmiri
hyw: Քաշմիրերեն

en: Kashubian
hyw: Կաշուբերեն

en: Kazakh
hyw: Ղազախերեն

en: Kid
hyw: Երեխա

en: Kinyarwanda
hyw: Կինյարվանդա

en: Kit
hyw: Ուղեկցող նյութ

en: Koha password recovery
hyw: Կոհայի գաղտնաբառի վերականգնում

en: Komi
hyw: Կոմիերեն

en: Kongo
hyw: Կոնգո

en: Konkani
hyw: Կոնկանի

en: Korean
hyw: Կորեյերեն

en: Kurdish
hyw: Քրդերեն

en: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (authority records)
hyw: LIBRARY OF CONGRESS NAMES (հեղինակավոր գրառումներ)

en: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (authority records)
hyw: LIBRARY OF CONGRESS SUBJECTS (հեղինակավոր գրառումներ)

en: Label Test
hyw: Պիտակի տեստ

en: Laboratory
hyw: Լաբորատորիա

en: Laboratory director
hyw: Լաբորատորիայի տնօրեն

en: Landscape architect
hyw: Լանդշաֆտի ճարտարապետ

en: Lao
hyw: Լաոերեն

en: Large print
hyw: Լայն տպում

en: Late orders (CSV profile)
hyw: Ուշ պատվերներ (CSV պրոֆայլ)

en: Latin
hyw: Լատիներեն

en: Latvian
hyw: Լատվիերեն

en: Lead
hyw: Առաջատար

en: Lender
hyw: Փոխատու

en: Let me assert my firm belief that the only thing we have to fear is fear itself.
hyw: Թույլ տվեք պնդել իմ հաստատ համոզվածությունը, որ միակ բանը, որից մենք պետք է վախենանք, հենց վախն է:

en: Libelant-appellant
hyw: Հայցվոր-բողոքարկու

en: Libelee
hyw: Պատասխանող

en: Libelee-appellant
hyw: Պատասխանող-հայց ներկայացնող

en: Libelee-appellee
hyw: Մեղադրյալ

en: Librarian
hyw: Գրադարանավար

en: Library
hyw: Գրադարան

en: Library Copy Lost
hyw: Գրադարանի պատճենի կորուստ

en: Library Laser
hyw: Գրադարանի լազերային

en: Library of Congress Classification
hyw: Կոնգրեսի գրադարանի դասակարգում

en: Licensee
hyw: Արտոնագիր

en: Licensor
hyw: Արտոնվող

en: Lighting designer
hyw: Լուսավորության նախագծող

en: Limited retention (only some parts kept)
hyw: Սահմանափակ պահպանում (պահպանվում են միայն որոշ մասեր)

en: Lingala
hyw: Լինգալաերեն

en: Lithographer
hyw: Լիտոգրաֆիստ

en: Lithuanian
hyw: Լիտվերեն

en: Location: %s
hyw: Տեղաբաշխում։ %s

en: Long Overdue (Lost)
hyw: Երկար ժամկետանց (Կորած)

en: Lost
hyw: Կորած

en: Lost and Paid For
hyw: Կորած և վճարված է

en: Lower Sorbian
hyw: Ներքին Սորբերեն

en: Lozi
hyw: Լոզի

en: Luba-Katanga
hyw: Լուբա-Կատանգա

en: Luo (Kenya and Tanzania)
hyw: Լուօ (Քենիա և Տանզանիա)

en: Lyricist
hyw: Արձակագիր

en: MARC code list for relators, as of http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html
hyw: ՄԵԸՔ կոդերի ցուցակը գործակալների համար՝ http://www.loc.gov/marc/relators/relaterm.html

en: Macedonian
hyw: Մակեդոներեն

en: Magazine
hyw: Ամսագիր

en: Maithili
hyw: Մաիտիլիերեն

en: Malagasy
hyw: Մալագասիերեն

en: Malay
hyw: Մալայերեն

en: Malayalam
hyw: Մալայալամ

en: Maltese
hyw: Մալթայերեն

en: Manobo languages
hyw: Manobo լեզուներ

en: Manufacture place
hyw: Արտադրման վայր

en: Manufacturer
hyw: Արտադրող

en: Manx
hyw: Մանքսերեն

en: Maori
hyw: Մաորի

en: Maps
hyw: Քարտեզներ

en: Marathi
hyw: Մարատիերեն

en: Marbler
hyw: Մարմարագործ

en: Markup editor
hyw: Նշումների խմբագիր

en: Marshallese
hyw: Մարշալերեն

en: Mayan languages
hyw: Mayan լեզուներ

en: Message: %s
hyw: Հաղորդագրություն: %s

en: Metadata contact
hyw: Մետատվյալների կոնտակտ

en: Metal-engraver
hyw: Մետաղի վրա փորագրող

en: Microform
hyw: Միկրոֆիլմ

en: Microform, aperture card
hyw: Միկրոձև, դիաֆրագմայի քարտ

en: Microform, micro-opaque
hyw: Միկրոձև, միկրո անթափանց

en: Microform, microfiche
hyw: Միկրոձև, միկրոժապավեն

en: Microform, microfiche cassette
hyw: Միկրոձև, միկրոժապավենի կասետ

en: Microform, other
hyw: Միկրոձև, այլ

en: Missing
hyw: Բացակա

en: Mixed Materials
hyw: Խառը նյութեր

en: Moderator
hyw: Մոդերատոր

en: Monaco
hyw: Մոնակո

en: Mongolian
hyw: Մոնղոլերեն

en: Monitor
hyw: Մոնիտոր

en: Motion picture
hyw: Շարժանկար

en: Motion picture, film cartridge
hyw: Շարժանկար, ֆիլմի քաթրիջ

en: Motion picture, film cassette
hyw: Շարժանկար, ֆիլմի կասսետ

en: Motion picture, film reel
hyw: Շարժանկար, ֆիլմի կոճ

en: Motion picture, other
hyw: Շարժանկարի պատկեր, այլ

en: Multiple languages
hyw: Բազմակի լեզուներ

en: Multiple physical forms
hyw: Ֆիզիկական բազմակի ձևեր

en: Music
hyw: Երաժշտություն

en: Music copyist
hyw: Երաժշտությունը ընդօրինակող

en: Musical director
hyw: Երաժշտական տնօրեն

en: Musician
hyw: Երաժիշտ

en: My fellow Americans, ask not what your country can do for you; ask what you can do for your country.
hyw: Իմ ամերիկացիներ, մի՛ հարցրեք, թե ձեր երկիրը ինչ կարող է անել ձեզ համար. հարցրեք, թե ինչ կարող եք դուք անել ձեր երկրի համար:

en: Narrator
hyw: Պատմող

en: Nauru
hyw: Նաուրուերեն

en: Ndonga
hyw: Նդոնգա

en: Nepali
hyw: Նեպալերեն

en: New Materials Shelf
hyw: Նոր նյութերի դարակ

en: New Year's Day
hyw: Ամանորյա օրեր

en: New serial issue
hyw: Պարբերականի նոր համար

en: New serial issue is now available
hyw: Պարբերականի նոր համարը արդեն հասանելի է

en: New suggestion
hyw: Նոր առաջարկ

en: No
hyw: Ոչ

en: No President has ever enjoyed himself as much as I?
hyw: Ոչ մի Նախագահ երբե՞ք չի վայելել իրեն այնքան, որքան ես:

en: No reason provided
hyw: Պատճառը չի ներկայացված

en: No retention (no parts kept)
hyw: Ոչ մի պահում (մասերը չեն պահվում)

en: Non-fiction
hyw: Ոչ գեղարվեստական

en: Nonprojected graphic
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա

en: Nonprojected graphic, chart
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, գծապատկեր

en: Nonprojected graphic, collage
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, կոլլաժ

en: Nonprojected graphic, drawing
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա,, գրաֆիկ

en: Nonprojected graphic, flash card
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, ֆլեշ քարտ

en: Nonprojected graphic, other
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, այլ

en: Nonprojected graphic, painting
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, նկարչություն

en: Nonprojected graphic, photomechanical print
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, ֆոտոմեխանիկական տպագրություն

en: Nonprojected graphic, photonegative
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, ֆոտոնեգատիվ

en: Nonprojected graphic, photoprint
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, ֆոտո տպել

en: Nonprojected graphic, picture
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, նկար

en: Nonprojected graphic, print
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, տպած

en: Nonprojected graphic, technical drawing
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա, տեխնիկական գծագիր

en: Northern Sami
hyw: Հյուսիսային Սամի

en: Norwegian
hyw: Նորվեգերեն

en: Not For Loan
hyw: Տացքի համար չէ

en: Not applicable
hyw: Ոչ կիրառելի

en: Not currently received
hyw: Այս պահին ստացված չէ

en: Notated music
hyw: Նոտագրված երաժշտություն

en: Notes: %s
hyw: Նշումներ։ %s

en: Notification about an accepted share
hyw: Հայտարարություն ընդունված կիսման մասին

en: Notification of automatic renewal
hyw: Հայտարարություն ինքնաշխատ թարմացման մասին

en: Notification on receiving
hyw: Հայտարարություն ստացման մասին

en: Notify fund owner
hyw: Տեղեկացրու դրամագլխի տիրոջը

en: Notify manager of a suggestion
hyw: Տեղեկացրու առաջարկի կառավարիչին

en: Now that you've installed Koha, what's next? Here are some suggestions:
hyw: Հիմա, երբ դուք տեղադրել եք Կոհան, ի՞նչ է հաջորդը: Ահա մի քանի առաջարկներ.

en: Nubian languages
hyw: Նուբիական լեզուներ

en: Number
hyw: Թիվ

en: On Display
hyw: Ցուցադրման մեջ

en: On loan?: %s
hyw: Տրվա՞ծ: %s

en: On order
hyw: Պատվիրված

en: One of our patrons, %s %s, invites you to share a list %s in our library catalog.
hyw: Մեր ընթերցողներից մեկը՝ %s %s, հրավիրում է կիսելու մեր գրադարանի քարտարանի %s ցուցակը։

en: Online password reset
hyw: Գաղտնաբառի առցանց վերագրում

en: Opponent
hyw: Ընդիմախոս

en: Order
hyw: Պատվեր

en: Order received
hyw: Պատվերը ստացված է

en: Ordered
hyw: Պատվիրված

en: Organization - patron is an institution, not a person
hyw: Կազմակերպություն - հաճախորդը հիմնարկ է, այլ ոչ թե անձ

en: Organizer of meeting
hyw: Հանդիպման կազմակերպիչ

en: Originator
hyw: Նախապատճառ

en: Oriya
hyw: Օրիյա

en: Oromo
hyw: Օրոմո

en: Other
hyw: Այլ

en: Other physical media
hyw: Ֆիզիկական այլ կրիչ

en: Other/Generic Classification Scheme
hyw: Այլ/Ընդհանուր դասակարգման սխեմա

en: Otomian languages
hyw: Օտոմանական լեզուներ

en: Our Long national nightmare is over.
hyw: Ավարտվեց մեր երկար ազգային մղձավանջը:

en: Our constitution works. Our great republic is a government of laws, not of men.
hyw: Մեր սահմանադրությունն աշխատում է: Մեր մեծ հանրապետությունը օրենքների կառավարություն է, ոչ թե տղամարդկանց:

en: Out of stock
hyw: Առկա չէ պահեստում

en: Owner
hyw: Սեփականատեր

en: Pages: %s
hyw: Էջեր: %s

en: Pahlavi
hyw: Պահլավերեն

en: Pali
hyw: Փալիերեն

en: Papermaker
hyw: Թուղթ պատրաստող

en: Patent applicant
hyw: Արտոնագրի դիմող

en: Patent holder
hyw: Արտոնագրի պահող

en: Patron
hyw: Հաճախորդ

en: Patrons
hyw: Հաճախորդներ

en: People have got to know whether or not their president is a crook. Well, I'm not a crook.
hyw: Մարդիկ պետք է իմանան, արդյոք իրենց Նախագահը խաբեբա է թե՞ ոչ։ Ուրեմն այսպես, ես խաբեբա չեմ։

en: Performer
hyw: Կատարող

en: Permanent retention (all parts kept permanently)
hyw: Մշտական պահպանում (բոլոր մասերը մշտապես պահվում են)

en: Permitting agency
hyw: Թույլատրող գործակալություն

en: Persian
hyw: Պարսկերեն

en: Phone: %s
hyw: Հեռախոս։ %s

en: Photographer
hyw: Լուսանկարող

en: Physical form is unspecified
hyw: Ֆիզիկական ձևը չճշտված է

en: Plaintiff
hyw: Հայցվոր

en: Plaintiff -appellee
hyw: Հայցվոր բողոքարկու

en: Plaintiff-appellant
hyw: Հայցվոր բողոքարկու

en: Platemaker
hyw: Պատրաստող

en: Please order for the library:
hyw: Պատվիրեք գրադարանի համար

en: Please pick it up at your convenience.
hyw: Խնդրում ենք վերցնել այն երբ ձեզ հարմար է:

en: Point of sale receipt
hyw: Վաճառքի ստացականի կետ

en: Polish
hyw: Լեհերեն

en: Portuguese
hyw: Պորտուգալերեն

en: Prakrit languages
hyw: Prakrit լեզուներ

en: Printer
hyw: Տպիչ

en: Printer of plates
hyw: Ափսեների տպագրող

en: Printmaker
hyw: Տպագրիչ պատրաստող

en: Problem page: %s
hyw: Խնդրահարույց էջը: %s

en: Process contact
hyw: Գործողության կոնտակտ

en: Processing Center
hyw: Գործառնական կենտրոն

en: Producer
hyw: Թողարկող

en: Production manager
hyw: Թողարկման կառավարիչ

en: Production personnel
hyw: Թողարկող անձնակազմ

en: Production place
hyw: Թողարկման վայր

en: Professional - a member of an organization (organization is guarantor)
hyw: Մասնագիտական - կազմակերպության անդամ (կազմակերպությունը երաշխավոր է)

en: Programmer
hyw: Ծրագրավորող

en: Project director
hyw: Նախագծի տնօրեն

en: Projected graphic
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա

en: Projected graphic, filmstrip
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա, ֆիլմի ժապավեն

en: Projected graphic, filmstrip cartridge
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա, ֆիլմի քաթրիջ

en: Projected graphic, filmstrip roll
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա, ֆիլմի ժապավենի կոճ

en: Projected graphic, other
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա, այլ

en: Projected graphic, other type of filmstrip
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա, այլ տեսակի ֆիլմի ժապավեն

en: Projected graphic, slide
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա, սլայդ

en: Projected graphic, transparency
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա, թափանցիկություն

en: Proofreader
hyw: Սրբագրիչ

en: Publication place
hyw: Հրատարակման վայր

en: Publisher
hyw: Հրատարակիչ

en: Publishing director
hyw: Հրատարակության տնօրեն

en: Puppeteer
hyw: Տիկնիկների դերասան

en: Purchase suggestion accepted
hyw: Գնման առաջարկն ընդունվեց

en: Purchase suggestion declined
hyw: Գնման առաջարկը մերժվեց

en: Quechua
hyw: Քուեչուա

en: Receipt
hyw: Ստացական

en: Received and complete or Ceased
hyw: Ստացված և լրացված կամ դադարեցված

en: Recipient
hyw: Ստացող

en: Recording engineer
hyw: Ձայնագրման ինժեներ

en: Redactor
hyw: Խմբագիր

en: Refer to https://www.niso.org/publications/standards for details.
hyw: Մանրամասների համար դիմիր https://www.niso.org/publications/standards

en: Reference
hyw: Տեղեկատու

en: Remote-sensing image
hyw: Հեռավորության վրա զգայական պատկեր։

en: Renderer
hyw: Տրամադրող

en: Reporter
hyw: Լրագրող

en: Repository
hyw: Պահոց

en: Research team head
hyw: Հետազոտական խմբի ղեկավար

en: Research team member
hyw: Հետազոտական խմբի անդամ

en: Researcher
hyw: Հետազոտող

en: Respondent
hyw: Պատասխանող

en: Respondent-appellant
hyw: Պատասխանող բողոքարկու

en: Respondent-appellee
hyw: Պատասխանող մեղադրյալ

en: Responsible party
hyw: Պատասխանատու կուսակցություն

en: Restocking
hyw: Վերագործարկում

en: Restricted Access
hyw: Սահմանափակ մուտք

en: Retained except as replaced by updates
hyw: Պահպանված է, բացի փոխարինված թարմացումներից

en: Retained until replaced by cumulation, replacement volume, or revision
hyw: Պահպանված է մինչև կուտակումը, փոխարինման ծավալը, կամ վերանայումը

en: Retained until replaced by microform, or other preservation format
hyw: Պահպանվում է մինչև փոխարինվում է միկրոձևով, կամ պահպանման այլ ձևաչափով

en: Returned by patron
hyw: Վերադարձված է ընթերցողի կողմից

en: Reviewer
hyw: Գրախոսող

en: Rubricator
hyw: Ռուբրիկատոր

en: Rundi
hyw: Ռունդիերեն

en: Russian
hyw: Ռուսերեն

en: Salishan languages
hyw: Սալիշյան լեզուներ

en: Samoan
hyw: Սամոերեն

en: Sample frequencies for subscriptions
hyw: Բաժանորդագրության հաճախականությունների նմուշներ

en: Sample holidays: Sunday, Christmas, New Year's
hyw: Տոների օրինակներ՝ կիրակի, Սուրբ Ծնունդ, Նոր Տարի

en: Sample issue retained
hyw: Նմուշը թողարկել է

en: Sample label and patron card data
hyw: Պիտակի նմուշ և ընթերցողական քարտի տվյալներ

en: Sample libraries.
hyw: Գրադարանների նմուշներ։

en: Sample news items
hyw: Նյութերի նորությունների նմուշներ

en: Sample notices
hyw: Ծանուցումների նմուշներ

en: Sample numbering patterns for subscriptions
hyw: Բաժանորդագրության համար համարակալման կաղապարների նմուշներ

en: Sample patron types and categories. Types are currently hardcoded but you can manage categories after installation from the administration module.
hyw: Ընթերցողի տեսակների և դասերի նմուշներ: Տեսակները ներկայումս կոշտ կոդավորված են, բայց կառավարման մոդուլից տեղադրումից հետո կարող եք կառավարել դասերը:

en: Sample patrons
hyw: Ընթերցողների նմուշներ

en: Sample quotes
hyw: Մեջբերումների նմուշներ

en: Sanskrit
hyw: Սանսկրիտ

en: Sardinian
hyw: Սարդիներեն

en: Scenarist
hyw: Սցենարիստ

en: School
hyw: Դպրոց

en: Scientific advisor
hyw: Գիտական ղեկավար

en: Scribe
hyw: Արտագրող

en: Sculptor
hyw: Քանդակագործ

en: Season
hyw: Սեզոն

en: Season Year
hyw: Տարվա եղանակ

en: Seasonal
hyw: Սեզոնային

en: Second party
hyw: Երկրորդ կուսակցություն

en: Secondary bibliographic unit: supplements, special issues, accompanying material, other secondary bibliographic units
hyw: Երկրորդական մատենագիտական միավոր. Լլրացումներ, հատուկ թողարկումներ, ուղեկցող նյութեր, այլ երկրորդական մատենագիտական միավորներ

en: Secretary
hyw: Քարտուղարություն

en: Serbian
hyw: Սերբերեն

en: Serials
hyw: Պարբերականներ

en: Set designer
hyw: Դիզայների կարգաբերում

en: Share list <<listname>>
hyw: Կիսիր ցուցակը <<listname>>

en: Share on list <<listname>> accepted
hyw: <<listname>> Ցուցակի կիսումը ընդունված է

en: Shelf Copy Damaged
hyw: Դարակային պատճենը վնասված է

en: Shona
hyw: Շոնաերեն

en: Show barcode on the summary screen items listings
hyw: Ցույց տվեք շտրիխ կոդը պաստառների տարրերի ամփոփ ցուցակներում

en: Signer
hyw: Ստորագրող

en: Simple Numbering method
hyw: Համարակալմանն պարզ մեթոդ

en: Sindhi
hyw: Սինդհի

en: Singer
hyw: Երգիչ

en: Slovak
hyw: Սլովակերեն

en: Slovenian
hyw: Սլովեներեն

en: Somali
hyw: Սոմալիերեն

en: Some basic currencies with USA dollar as default for ACQ module
hyw: Որոշ հիմնական արժույթներ ԱՄՆ դոլարով որպես կանխադրված ACQ մոդուլի համար

en: Some basic default authorised values for library locations, item lost status, etc.
hyw: Գրադարանային տեղանքների, տարրերի կորած կարգավիճակի և այլնի որոշ հիմնական կանխադրված թույլատրելի արժեքներ

en: Sound designer
hyw: Ձայնի նախագծող

en: Sound recording
hyw: Երաժշտական ձայնագրություն

en: Sound recording, cylinder
hyw: Ձայնագրություն, գլան

en: Sound recording, other
hyw: Ձայնագրություն, այլ

en: Sound recording, roll
hyw: Ձայնագրություն, կոճ

en: Sound recording, sound cartridge
hyw: Ձայնագրություն, ձայնային քարթրիջ

en: Sound recording, sound cassette
hyw: Ձայնագրություն, ձայնային կասսետ

en: Sound recording, sound disk
hyw: Ձայնագրություն, ձայնային սկավառակ

en: Sound recording, sound-tape reel
hyw: Ձայնագրություն, ձայնաժապավենի կոճ

en: Sound recording, sound-track film
hyw: Ձայնագրություն, ձայնասկավառակի կինոնկար

en: Sound recording, wire recording
hyw: Ձայնագրություն, լարային ձայնագրություն

en: Speak softly and carry a big stick.
hyw: Խոսեք մեղմորեն և կրեք մեծ մահակ:

en: Speaker
hyw: Խոսնակ

en: Sponsor
hyw: Բարերար

en: Staff
hyw: Աշխատակազմ

en: Staff Collection
hyw: Աշխատակազմի հավաքածու

en: Staff Office
hyw: Աշխատակազմի գրասենյակ

en: Stage manager
hyw: Բեմի կառավարիչ

en: Standards body
hyw: Ստանդարտների մարմին

en: Status: %s
hyw: Վիճակ: %s

en: Stereotyper
hyw: Ստերեոգրառող

en: Stock rotation report
hyw: Բորսայի շրջանառության հաշվետվություն

en: Stock rotation report for %s:
hyw: Բորսայի շրջանառության հաշվետվություն %s համար:

en: Stock rotation slip
hyw: Բորսայի շրջանառության թերթիկ

en: Storyteller
hyw: Հեքիաթասաց

en: Student
hyw: Ուսանող

en: SuDoc Classification (U.S. GPO)
hyw: SuDoc դասակարգում (U.S. GPO)

en: Suggested item ordered
hyw: Առաջարկված նյութը պատվիրված է

en: Suggested purchase available
hyw: Առաջարկված գնումը հասանելի է

en: Suggestion accepted
hyw: Առաջարկությունը ընդունված է

en: Suggestion available
hyw: Առաջարկությունը հասանելի է

en: Suggestion ordered
hyw: Առաջարկությունը պատվիրված է

en: Suggestion rejected
hyw: Առաջարկությունը մերժված է

en: Sundanese
hyw: Սունդաներեն

en: Sundays
hyw: Կիրակիներ

en: Supporting host
hyw: Աջակցող հյուրընկալող

en: Surveyor
hyw: Տեսուչ

en: Swahili
hyw: Սվահիլի

en: Swedish
hyw: Շվեդերեն

en: Syriac
hyw: Սիրիական

en: Tagalog
hyw: Տագալական

en: Tahitian
hyw: Թահիթիերեն

en: Tajik
hyw: Տաջիկերեն

en: Tamil
hyw: Թամիլ

en: Tatar
hyw: Թաթարերեն

en: Teacher
hyw: Ուսուցիչ

en: Technical director
hyw: Տեխնիկական տնօրեն

en: Telugu
hyw: Թելուգու

en: Test Layout
hyw: Տեստային շրջանակ

en: Test Printer 01
hyw: Տեստային տպիչ 01

en: Text
hyw: Տեքստ

en: Text, Braille
hyw: Տեքստ, Բրայլ

en: Text, large print
hyw: Տեքստ, լայն տպագրություն

en: Text, loose-leaf
hyw: Տեքստ, թափվող

en: Text, other
hyw: Տեքստ, այլ

en: Text, regular print
hyw: Տեքստ, կանոնավոր տպագրություն

en: Thai
hyw: Թայի

en: Thank you for visiting %s.
hyw: Շնորհակալություն այցելության համար %s.

en: Thank you!
hyw: Շնորհակալություն

en: Thank you,
hyw: Շնորհակալություն,

en: Thank you.
hyw: Շնորհակալություն։

en: Thank-you for your prompt attention to this matter.
hyw: Շնորհակալ եմ այս հարցում անմիջական ուշադրության համար:

en: The Great Society is a place where every child can find knowledge to enrich his mind and to enlarge his talents. It is a place where the city of man serves not only the needs of the body and the demands of commerce but the desire for beauty and the hunger for community. It is a place where men are more concerned with the quality of their goals than the quantity of their goods.
hyw: Մեծ հասարակությունը մի տեղ է, որտեղ յուրաքանչյուր երեխա կարող է գտնել գիտելիք` իր միտքը հարստացնելու և իր տաղանդները մեծացնելու համար: Դա մի վայր է, որտեղ մարդու քաղաքը սպասարկում է ոչ միայն մարմնի կարիքները և առևտրի պահանջները, այլև գեղեցկության ցանկությունը և համայնքի համար քաղցը: Դա մի տեղ է, որտեղ տղամարդիկ ավելի շատ հետաքրքրված են իրենց նպատակների որակով, քան իրենց ապրանքների քանակով:

en: The atom bomb was no great decision. It was merely another powerful weapon in the arsenal of righteousness.
hyw: Ատոմային ռումբը հիանալի որոշում չէր: Դա պարզապես մեկ այլ հզոր զենք էր արդարության զինանոցում:

en: The buck stops here.
hyw: Կայտառը կանգ է առնում այստեղ:

en: The copy on the shelf is damaged
hyw: Դարակի պատճենը վնասված է։

en: The following issue is now available:
hyw: Հետևյալ համարը արդեն հասանելի է․

en: The following item is now due:
hyw: Հետևյալ համարը արդեն ենթակա է վերադարձի․

en: The following item will be due soon:
hyw: Հետևյալ համարը շուտով ենթակա կլինի վերադարձի

en: The following item(s) is/are currently overdue:
hyw: Հետևյալ նյութ(եր)ը համարվում է/են ժամկետանց։

en: The following item, %s, has correctly been renewed and is now due on %s
hyw: Հետևյալ նյութը %s, ճիշտ է նորացվել և այս ամսաթվին %s ենթակա է վերադարձի

en: The following item, %s, has not been renewed because:
hyw: Հետևյալ նյութը %s, չի թարմացվել, քանի որ․

en: The following items have been checked in:
hyw: Հետևյալ նյութերը հետ են ընդունվել․

en: The following items have been checked out:
hyw: Հետևյալ նյութերը դուրս են տրված․

en: The following items have been renewed:
hyw: Հետևյալ նյութերը թարմացված են․

en: The library has reviewed your request today, and has decided not to accept the suggestion at this time.
hyw: Գրադարանն այսօր վերանայեց ձեր հայցը և որոշեց այս պահին չընդունել առաջարկը:

en: The library has reviewed your suggestion today. The item will be ordered as soon as possible. You will be notified by mail when the order is completed, and again when the item arrives at the library.
hyw: Գրադարանն այսօր վերանայեց ձեր առաջարկը: Նյութը պատվիրվելու է որքան հնարավոր է շուտ: Դուք կտեղեկացվեք փոստով, երբ պատվերն ավարտված է, և նորից, երբ նյութը հասնի գրադարան:

en: The reason given is: %s
hyw: Տրված պատճառն է: %s

en: The slogan of progress is changing from the full dinner pail to the full garage.
hyw: Առաջընթացի կարգախոսը փոխվում է՝ ընթրիքով լի դույլից դեպի ամբողջ ավտոտնակ:

en: Thesis advisor
hyw: Թեզի ղեկավար

en: This item is on hold for another patron.
hyw: Այս նյութը պահման մեջ է մեկ այլ ընթերցողի համար։

en: This payment affected the following fees:
hyw: Այս վճարումը ազդել է հետևյալ վճարների վրա.

en: This writeoff affected the following fees:
hyw: Այս դուրսգրումը ազդել է հետևյալ վճարների վրա.

en: Tibetan
hyw: Տիբեթերեն

en: Tigrinya
hyw: Տիգրինյա

en: Title: %s
hyw: Վերնագիր։ %s

en: To access this shared list, please click on the following URL or copy-and-paste it into your browser address bar.
hyw: Այս համօգտագործվող ցուցակին մուտք ունենալու համար կտտացրեք հետևյալ URL- ին կամ պատճենեք և տեղադրեք ձեր զննարկչի հասցեների տողում:

en: To be prepared for war is one of the most effectual means of preserving peace.
hyw: Պատերազմին պատրաստվելը խաղաղության պահպանման ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկն է:

en: Transcriber
hyw: Տառադարձնող

en: Translator
hyw: Թարգմանիչ

en: Tsonga
hyw: Ցոնգաերեն

en: Tswana
hyw: Ցուանաերեն

en: Tupi languages
hyw: Տուպի լեզուներ

en: Turkish
hyw: Թուրքերեն

en: Turkmen
hyw: Թուրքմեներեն

en: Twi
hyw: Տվի

en: Type designer
hyw: Տեսակի նախագծող

en: Typographer
hyw: Տպագրիչ

en: Udmurt
hyw: Ուդմուրտերեն

en: Ukrainian
hyw: Ուկրաիներեն

en: Undetermined
hyw: Անորոշ

en: Universal Decimal Classification
hyw: Հաընդհանուր Տասնորդական Դասակարգիչ

en: University place
hyw: Համալսարանի վայր

en: Upcoming title by popular author
hyw: Հանրաճանաչ հեղինակի սպասվող գիրքը

en: Upper Sorbian
hyw: Վերին Սորբերեն

en: Urdu
hyw: Ուրդու

en: Useful patron attribute types:
hyw: Օգտակար ընթերցողի հատկանիշների տեսակները.

en: Username: %s
hyw: Օգտվողի անուն․ %s

en: Uzbek
hyw: Ուզբեկերեն

en: Vai
hyw: Վաի

en: Venda
hyw: Վենդաերեն

en: Vendor
hyw: Մատակարար

en: Very incomplete or scattered (less than 50% held)
hyw: Շատ թերի կամ ցրված (անցկացված 50% -ից պակաս)

en: Video tape
hyw: Տեսաերիզ

en: Videographer
hyw: Տեսաձայնագրող

en: Videorecording
hyw: Տեսաձայնագրություն

en: Videorecording, other
hyw: Տեսաձայնագրություն, այլ

en: Videorecording, videocartridge
hyw: Տեսաձայնագրություն, տեսաքաթրիջ

en: Videorecording, videocassette
hyw: Տեսաձայնագրություն, տեսաերիզ

en: Videorecording, videodisc
hyw: Տեսաձայնագրություն, տեսասկավառակ

en: Videorecording, videoreel
hyw: Տեսաձայնագրություն, տեսակոճ

en: Vietnamese
hyw: Վիետնամերեն

en: Visa
hyw: Վիզա

en: Visual Materials
hyw: Տեսողական նյութեր

en: Vocalist
hyw: Վոկալիստ

en: Vol. {X}, No. {Y}
hyw: Հտ. {X}, No. {Y}

en: Vol. {X}, Number {Y}, Issue {Z}
hyw: Հտ. {X}, թիվ {Y}, համար {Z}

en: Volapük
hyw: Վոլապուկ

en: Volume
hyw: Հատոր

en: Volume Number 1
hyw: Հատոր համար 1

en: Volume Number Issue 1
hyw: Հատորի թիվ համար 1

en: Volume, Number
hyw: Հատոր, թիվ

en: Volume, Number, Issue
hyw: Հատոր, թիվ, համար

en: Volume: %s
hyw: Հատոր: %s

en: Wakashan languages
hyw: Վակաշան լեզուներ

en: Walloon
hyw: Վալոներեն

en: We are now processing your request for an article from %s (%s).
hyw: Այժմ մենք կատարում ենք հոդվածի վերաբերյալ ձեր հարցումը, որը այստեղից է %s (%s)

en: We are pleased to inform you that the item you requested has now been ordered. It should arrive soon, at which time it will be processed for addition into the collection.
hyw: Մենք ուրախ ենք տեղեկացնել ձեզ, որ ձեր խնդրած նյութը այժմ պատվիրված է: Այն շուտով պետք է գա, այդ ժամանակ այն կվերամշակվի հավաքածուի լրացման համար:

en: We are pleased to inform you that the item you requested is now part of the collection.
hyw: Մենք ուրախ ենք տեղեկացնել ձեզ, որ ձեր խնդրած նյութը այժմ հավաքածուի կազմում է:

en: We have ...drawn a line in the sand.
hyw: Մենք… գիծ ենք գծել ավազի մեջ:

en: We have completed your request for an article from %s (%s).
hyw: Մենք ավարտել ենք հոդվածի վերաբերյալ ձեր հարցումը, որը այստեղից է %s (%s)

en: We have received your request for an article from %s (%s).
hyw: Մենք ստացել ենք հոդվածի վերաբերյալ ձեր հարցումը, որը այստեղից է %s (%s)

en: We regret to inform you, that the following item can not be provided due to it being missing. Your hold was cancelled.
hyw: Ցավում ենք բայց տեղեկացնում ենք, որ հետևյալ նյութը չի կարող տրամադրվել, դրան բացակայության պատճառով: Ձեր պահումը չեղարկվեց:

en: We want to inform you that %s %s accepted your invitation to share your list %s in our library catalog.
hyw: Մենք ուզում ենք տեղեկացնել ձեզ, որ %s %s ընդունել է ձեր հրավերը` կիսելու ձեր %s ցուցակը մեր գրադարանի քարտարանում:

en: Welcome to Koha
hyw: Բարի գալուստ Կոհա

en: Welcome to Koha. Koha is a full-featured open-source ILS. Developed initially in New Zealand by Katipo Communications Ltd and first deployed in January of 2000 for Horowhenua Library Trust, Koha is currently maintained by a team of software providers and library technology staff from around the globe.
hyw: Բարի գալուստ Կոհա: Կոհան լիարժեք գործառույթային բաց կոդով ԻԳՀ է: Սկզբնապես մշակվել է Նոր Զելանդիայում Katipo Communications Ltd ընկերության կողմից և առաջին անգամ տեղակայվել է 2000 թվականի հունվարին Horowhenua Library Trust- ի համար, Koha- ն ներկայումս սպասարկվում է ծրագրային ապահովման ուղեկցողների և գրադարանային տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների խմբի կողմից սփռված ողջ աշխարհում:

en: Welsh
hyw: Ուելսերեն

en: What's Next?
hyw: Ո՞րն է հաջորդը։

en: When angry, count ten, before you speak; if very angry, an hundred.
hyw: Երբ զայրացած ես, խոսելուց առաջ հաշվիր մինչև տասը. եթե շատ ես զայրացած՝ մինչև հարյուրը:

en: When the President does it, that means that it is not illegal.
hyw: Երբ Նախագահն է անում դա, ապա նշանակում է, որ այն ապօրինի չէ:

en: Withdrawn
hyw: Հանված

en: Witness
hyw: Ականատես

en: Wolof
hyw: Վոլոֆերեն

en: Wood-engraver
hyw: Փայտի վրա փորագրող

en: Woodcutter
hyw: Փայտ ձևավորող

en: Writer of accompanying material
hyw: Ուղեկցող նյութի գրող

en: Xhosa
hyw: Խոշա

en: Yakut
hyw: Յակուտերեն

en: Year
hyw: Տարի

en: Yes
hyw: Այո

en: Yiddish
hyw: Իդիշ

en: Yoruba
hyw: Յորուբա

en: You are currently restricted.
hyw: Դուք այս պահին արգելափակված եք։

en: You can change these at any time after installation.
hyw: Կարգաբերումից հետո, սա ցանկացած պահի կարող եք փոխել։

en: You can now create your new password using the following link:
hyw: Այժմ կարող եք ստեղծել ձեր նոր գաղտնաբառը՝ օգտագործելով հետևյալ հղումը.

en: You cannot become thorough Americans if you think of yourselves in groups. America does not consist of groups. A man who thinks of himself as belonging to a particular national group in America has not yet become an American.
hyw: Դուք չեք կարող դառնալ լիարժեք ամերիկացիներ, եթե դուք ձեր մասին խմբերով եք մտածում: Ամերիկան բաղկացած չէ խմբերից: Մի մարդ, ով իրեն համարում է, որ Ամերիկայում որոշակի ազգային խմբին է պատկանում, դեռևս ամերիկացի չի դարձել:

en: You have a hold available for pickup as of %s:
hyw: Ունեք վերցնելու ենթակա պահում, %s դրությամբ :

en: You have overdue items.
hyw: Ունեք ժամկետանց նյութեր։

en: You have suggested that the library acquire %s by %s.
hyw: Դուք առաջարկել եք, որ գրադարանը ձեռք բերի %s սրանից %s.

en: You will be notified again when the book is available.
hyw: Ձեզ նորից կտեղեկացնեք, երբ գիրքը հասանելի լինի:

en: Young Adult
hyw: Երիտասարդ մեծահասակ

en: Your library
hyw: Ձեր գրադարանը

en: Your library account has been created. Please verify your email address by clicking this link to complete the signup process:
hyw: Ձեր գրադարանային հաշիվը ստեղծված է: Գրանցման գործընթացը ավարտելու համար խնդրում ենք հաստատել ձեր էլ. փոստի հասցեն` սեղմելով այս հղումը.

en: Your library card will expire soon, on:
hyw: Ձեր գրադարանային քարտի ժամկետը շուտով լրանում է՝

en: Your library.
hyw: Ձեր գրադարանը

en: Your request for an article from %s (%s) has been canceled for the following reason:
hyw: Հոդվածի ձեր հարցումը այստեղից՝ %s (%s) չեղարկվել է հետևյալ պատճառով․

en: Your total unpaid fines are too high.
hyw: Ձեր գումարային չվճարված տուգանքները շատ բարձր են։

en: Yupik languages
hyw: Յուպիկ լեզուներ

en: Zande languages
hyw: Զանդե լեզուներ

en: Zulu
hyw: Զուլուերեն

en: has returned all items.%s
hyw: վերադարձրել է բոլոր նյութերը։%s

en: issues to claim
hyw: պահանջել համարներ
