Koha 22.11 - en to hyw translation catalogue (2598 entries)

en: #- National bibliographic agency
hyw: #- Ազգային մատենագիտական գործակալություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
hyw: #- Չկա կոդավորման փորձ

en: #- No information provided
hyw: #- Տեղեկատվությունը չի տրամադրված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
hyw: #- չկա երկրորդային աջակցում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
hyw: #- Ձայն չկա (լուռ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
hyw: #- չսահմանված Բրայլ երաժշտության ձևաչափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
hyw: #- Բրայլ գրության չսահմանված ձևաչափ

en: #- Not a government agency
hyw: #- Ոչ կառավարական գործակալություն

en: #- Not modified
hyw: #- Չձևափոխված

en: #- Not subdivided geographically
hyw: #- Աշխարհագրապես բաժանված չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
hyw: #- Չսահմանված

en: #record
hyw: #գրառում

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  from | html %3$s:  to | html %4$s:  total | html %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %sResults %s to %s of %s %sNo results found %s
hyw: %sԱրդյունքներ %s դեպի %s ընդամենը %s %sԱրդյունքներ գտնված չեն %s

en: &lt;&lt; Previous
hyw: &lt;&lt; Նախորդ

en: &lt;&lt; Previous
hyw: &lt;&lt; Նախորդ

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
hyw: (ՕՕՕՕԱԱ; օգտագործիր մինչև 6 - չիմացածների <br />կամ | կոդավորման համար չկա փորձ)

en: (auto-filled)
hyw: (ավտո-լցված)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
hyw: (եթե բիթերի ճշգրիտ խորությունը հայտնի է, մուտք արա; <br />հակառակ դեպքում օգտագործիր բացվող ընտրացանկը)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
hyw: (երեք թվային նիշ, բլոկնոտ զրոյով եթե պահանջվում է, <br />or ||| եթե կոդավորման փորձ չի արված)

en: ,complete-subfield
hyw: ,ամբողջական ենթադաշտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
hyw: u - Անհայտ

en: 0-4 Record size
hyw: 0-4 Գրառման չափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
hyw: 00 Նյութի դաս

en: 00-05- Date entered on file
hyw: 00-05-Ֆայլում մուտք արած ամսաթիվ

en: 000 - Leader
hyw: 000 - Առաջատար

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
hyw: 006 Սևեռված-երկարությամբ տվյալի տարր--հավելյալ նյութի բնութագրեր--Ընդհանուր տեղեկատվություն

en: 007 Physical description fixed field--General information
hyw: 007 Ֆիզիկական նկարագրության սևեռված դաշտ--Ընդհանուր տեղեկատվություն

en: 008 Fixed-length data elements
hyw: 008 Սևեռված-երկարությամբ տվյալի տարր

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
hyw: 008 Սևեռված-երկարությամբ տվյալի տարր--հավելյալ նյութի բնութագրեր--Ընդհանուր տեղեկատվություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
hyw: 01 Որոշակի նյութի պատկանելիություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
hyw: 02 Չսահմանված

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
hyw: 03 Սենսորի բարձրություն

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
hyw: 03 Բրայլյան գրության դաս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
hyw: 03 Գույն

note: SCRIPT
en: 03 Speed
hyw: 03 Արագություն

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
hyw: 04 Սենսորի դիրքը

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
hyw: 04 Էմուլսիայի հիմք

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
hyw: 04 Բրայլյան գրության դաս (2-րդ հնարավորություն)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
hyw: 04 Նվագարկիչի ալիքների կարգաբերում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
hyw: 04 Չափեր

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
hyw: 04 Շարժանկարի ներկայացման ձևաչափ

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
hyw: 04 Ֆիզիկական կրիչ

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
hyw: 04 Ֆիզիկական կրիչ

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
hyw: 04 Առաջնային աջակցող նյութ

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
hyw: 04 Տեսաձայնագրության ձևաչափ

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
hyw: 05 Ամպային ծածկույթ

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
hyw: 05 Կոնտրակտի մակարդակ

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
hyw: 05 Նվազեցման գորժակցի տիրույթ

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
hyw: 05 Երկրորդական աջակցող նյութ

note: SCRIPT
en: 05 Sound
hyw: 05 Ձայն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
hyw: 05 Ձայն կրիչի վրա կամ առանձին

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
hyw: 05 Ռեպրոդուկցիայի ձև

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
hyw: 05 Ռեպրոդուկցիայի ձև

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
hyw: 06 Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
hyw: 06 Չափեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
hyw: 06 Կրիչ ձայնի համար

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
hyw: 06 Հավաքման պլատֆորմի տեսակ

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
hyw: 06 Արտագրամն/վերարտադրման մանրամասներ

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
hyw: 06- Ուղղակի կամ անուղղակի աշխարհագրական ենթաբաժին

en: 06- Kind of record
hyw: 06- Գրառման տեսակ

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
hyw: 06-08 Պատկերի բիթի խորություն

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
hyw: 06-08 Նվազեցման գործակից

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
hyw: 07  Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ (2-րդ ընտրություն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
hyw: 07 Չափեր

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
hyw: 07 Պլատֆորմի օգտագործման դաս

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
hyw: 07 Դրական/բացասական կողմ

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
hyw: 07 Ժապավենի լայնություն

en: 07- Romanization scheme
hyw: 07- Ռոմանացման սխեմա

en: 07- Type of number
hyw: 07- Թվի տեսակ

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
hyw: 08 Բրայլյան երաժշտության ձևաչափ (3-րդ ընտրանք)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
hyw: 08 Նվագարկչի ալիքների կարգաբերում

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
hyw: 08 Երկրորդական աջակցող նյութ

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
hyw: 08 Սենսորի տեսակ

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
hyw: 08 Ժապավենի կարգաբերում

en: 08- Classification validity
hyw: 08- Դասակարգման վավերականություն

en: 08- Language of catalog
hyw: 08- Քարտարանի լեզուն

note: SCRIPT
en: 09 Color
hyw: 09 Գույն

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
hyw: 09 Ֆայլի ձևաչափեր

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
hyw: 09 Դիսկի, գլանի կամ ժապավենի տեսակ

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
hyw: 09 Թողարկման տարրեր

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
hyw: 09 Հատուկ ֆիզիկական բնութագրիչներ

en: 09- Kind of record
hyw: 09- Գրառման տեսակ

en: 09- Standard or optional designation
hyw: 09- Ստանդարտ կամ ընտրովի նշանակում

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
hyw: 09-10 Տվյալի տեսակ

en: 1 - Full level, material not examined
hyw: 1 - Լրիվ մակարդակ, նյութը չի քննվել

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
hyw: 1 1/8 x 2 3/8 դույմ:

en: 1 7/8 ips (tapes)
hyw: 1 7/8 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 1 in.
hyw: 1 դույմ

en: 1- Full level, material not examined
hyw: 1- Լրիվ մակարդակ, նյութը չի քննվել

en: 1-4 Record size
hyw: 1-4 Գրառման չափ

en: 1.4 m. per second (discs)
hyw: 1.4 մ/վրկ (դիսկեր)

en: 1/2 in.
hyw: 1/2 դույմ

en: 1/4 in.
hyw: 1/4 դույմ

en: 1/8 in.
hyw: 1/8 դույմ

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
hyw: 10 ֆիլմի էմուլսիա:

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
hyw: 10  Նյութի տեսակ։

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
hyw: 10 Դրական/բացասական կողմ

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
hyw: 10 Որակի գնահատման թիրախ(ներ)

en: 10 in. diameter
hyw: 10 դույմ տրամագիծ

en: 10- Descriptive cataloging rules
hyw: 10- Նկարագրական քարտագրման օրենքներ

en: 10- Record update in process
hyw: 10- Գրառման թարմացումը ընթացքում է

en: 10-16 indicator/subfields/size
hyw: 10-16 ինդիկատոր/ենթադաշտեր/չափ

en: 105 mm.
hyw: 105 մմ

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
hyw: 10x10 դույմ կամ 26x26 սմ. թափանցիկ

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
hyw: 11 Անցյալ/Աղբյուր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
hyw: 11 Գեներացիա

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
hyw: 11 Ձևելու տեսակ։

en: 11- Level of establishment
hyw: 11- Հաստատման մակարդակ

en: 11- Subject heading system/thesaurus
hyw: 11- Խորագրերի համակարգ/տեզաուրուս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
hyw: 12 Ֆիլմի հենք

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
hyw: 12 Սեղմելու մակարդակ

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
hyw: 12 Նվագարկման հատուկ բնութագրեր

en: 12 in.
hyw: 12 դույմ

en: 12 in. diameter
hyw: 12 դույմ տրամագիծ

en: 12- Synthesized number indication
hyw: 12- Ինդիկացիայի սինթեզված թիվ

en: 12- Type of series
hyw: 12- Շարքի տեսակ

en: 120 rpm (cylinders)
hyw: 120 պտ/րոպ (գլաններ)

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
hyw: 13 Որսալ և հիշելու տեխնիկա

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
hyw: 13 Գույնի մաքրված դասեր

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
hyw: 13 Վերաֆորմատավորման որակ

en: 13- Display controller
hyw: 13- Արտածման վերահսկիչ

en: 13- Numbered or unnumbered series
hyw: 13- Համարակալված կամ չհամարակալված մատենաշար

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
hyw: 14 Տպելու կամ ֆիլմի ընտրանու տեսակ

en: 14- Heading use--main or added entry
hyw: 14- Խորագրի օգտագործում--հիմնական կամ ավելացված մուտքի կետ

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
hyw: 15 Վատթարացման հարթակ

en: 15 ips (tapes)
hyw: 15 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 15- Heading use--subject added entry
hyw: 15- Խորագրի օգտագործում--թեմատիկ ավելացված մուտքի կետ

en: 15/16 ips (tapes)
hyw: 15/16 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
hyw: 16 Ավարտվածություն

en: 16 in. diameter
hyw: 16 դույմ տրամագիծ

en: 16 mm.
hyw: 16 մմ

en: 16 mm. film width
hyw: 16 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 16 rpm (discs)
hyw: 16 պտ/վրկ (դիսկեր)

en: 16- Heading use--series added entry
hyw: 16- Խորագրի օգտագործում--մատենաշարի ավելացված մուտքի կետ

en: 160 rpm (cylinders)
hyw: 160 պտ/րոպ (գլաններ)

en: 17- Encoding level
hyw: 17- Կոդավորման մակարդակ

en: 17- Type of subject subdivision
hyw: 17- Թեմատիկ ենթաբաժնի տեսակ

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
hyw: 17-22 Ֆիլմի հետազոտման ամսաթիվ

en: 18 - Descriptive cataloging form
hyw: 18 - Նկարագրական քարտագրման ձև

en: 18-19 Undefined
hyw: 18-19 Չսահմանված

en: 18-27 Undefined character positions
hyw: 18-27 Չսահմանված նիշերի դիրքեր

en: 19 - Multipart resource record level
hyw: 19 - Բազմամաս պաշարի գրառման մակարդակ

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
hyw: 2 - պակաս քան լրիվ մակարդակն է, նյութը չի հետազոտվել

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
hyw: 2 1/4 x 2 1/4 դույմ կամ 6x6 սմ սլայդ

en: 2 3/4 x 4 in.
hyw: 2 3/4 x 4 դույմ

en: 2 color, single strip
hyw: 2 գույն, առանձին ժապավեն

en: 2 in.
hyw: 2 դույմ

en: 2 strip color
hyw: 2 գույնանի ժապավենով

en: 20-24 entry map &amp; lengths
hyw: 20-24 մուտքի քարտեզ &amp; երկարություններ

en: 28 mm.
hyw: 28 մմ

en: 28 mm. film width
hyw: 28 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 28- Type of government agency
hyw: 28- Կառավարական գործակալության տեսակ

en: 29- Reference evaluation
hyw: 29- Տեղեկատուի գնահատում

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
hyw: 2x2 դույմ կամ 5x5 սմ սլայդ

en: 3 - Abbreviated level
hyw: 3 - Կրճատված մակարդակ

en: 3 1/2 in.
hyw: 3 1/2 դույմ

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
hyw: 3 1/4 x 7 3/8 դույմ կամ 9x19 սմ

en: 3 3/4 ips (tapes)
hyw: 3 3/4 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
hyw: 3 7/8 x 2 1/2 դույմ

en: 3 in. diameter
hyw: 3 դույմ տրամագիծ

en: 3 layer color
hyw: 3 շերտանի գույն

en: 3 strip color
hyw: 3 ժապավենով գույն

en: 3- Abbreviated level
hyw: 3- Կրճատված մակարդակ

en: 3/4 in.
hyw: 3/4 դույմ

en: 30 Undefined character position
hyw: 30 Չսահմանված նիշի դիրք

en: 30 ips (tape)
hyw: 30 դույմ/վրկ (ժապավեն)

en: 31- Record update in process
hyw: 31- Գրառման թարմացումը ընթացքում է

en: 32- Undifferentiated personal name
hyw: 32- Չդիֆերենցված անձնանուն

en: 33 1/3 rpm (discs)
hyw: 33 1/3 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: 33- Level of establishment
hyw: 33- Հիմնադրման մակարդակ

en: 34-37 Undefined character positions
hyw: 34-37 Չսահմանված նիշի դիրք

en: 35 mm.
hyw: 35 մմ

en: 35 mm. film width
hyw: 35 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 38- Modified record
hyw: 38 - Ձևափոխված գրառում

en: 39- Cataloging source
hyw: 39- Քարտագրման աղբյուր

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
hyw: 3x5 դույմ կամ 8x13 սմ

en: 4 - Core level
hyw: 4 - Հիմնական մակարդակ

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
hyw: 4 3/4 դույմ կամ 12 սմ

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
hyw: 4 3/4 դույմ կամ 12 սմ տրամագիծ

en: 4- Core level
hyw: 4- Հիմնական մակարդակ

en: 45 rpm (discs)
hyw: 45 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
hyw: 4x5 դույմ կամ 10x13 սմ թափանցիկ

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
hyw: 4x6 դույմ կամ 11x15 սմ

en: 5 - Partial (preliminary) level
hyw: 5 - Մասնակի (նախնական) մակարդակ

en: 5 1/4 in.
hyw: 5 1/4 դույմ

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
hyw: 5 1/4 x 3 7/8 դույմ

en: 5 in. diameter
hyw: 5 դույմ տրամագիծ

en: 5- Partial (preliminary) level
hyw: 5- Մասնակի (նախնական) մակարդակl

en: 5- Record status
hyw: 5- Գրառման վիճակ

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
hyw: 5x7 դույմ կամ 13x18 սմ. թափանցիկ

en: 6- Type of record
hyw: 6- Գրառման տեսակ

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
hyw: 6x9 դույմ կամ 16x23 սմ

en: 7 - Minimal level
hyw: 7 - Նվազագույն մակարդակ

en: 7 1/2 ips (tapes)
hyw: 7 1/2 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: 7 in. diameter
hyw: 7 դույմ տրամագիծ

en: 7- Bibliographic level
hyw: 7- Մատենագիտական մակարդակ

en: 7- Minimal level
hyw: 7- Նվազագույն մակարդակ

en: 7-8 Undefined
hyw: 7-8 Չսահմանված

en: 70 mm.
hyw: 70 մմ

en: 70 mm. film width
hyw: 70 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 78 rpm (discs)
hyw: 78 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
hyw: 7x7 դույմ կամ 18x18 սմ թափանցիկ

en: 8 - Prepublication level
hyw: 8 - Նախահրատարակման մակարդակ

en: 8 in.
hyw: 8 դույմ

en: 8 mm.
hyw: 8 մմ

en: 8 rpm (discs)
hyw: 8 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: 8- Prepublication level
hyw: 8- Նախահրատարակման մակարդակ

en: 8- Type of control
hyw: 8- Հսկման տեսակ

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
hyw: 8x10 դույմ կամ 21x26 սմ թափանցիկ

en: 9- Character coding scheme
hyw: 9- Նիշերի կոդավորման սխեմա

en: 9- Encoding
hyw: 9- Կոդավորում

en: 9.5 mm.
hyw: 9.5 մմ

en: 9.5 mm. film width
hyw: 9.5 մմ ֆիլմի լայնություն

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hyw: 9x9 դույմ կամ 23x23 սմ թափանցիկ

en: ; Audience:
hyw: ; Լսարան։:

en: ; Format:
hyw: ; Ձևաչափ:

en: ; Literary form:
hyw: ; Գրական ժանր:

en: ; Nature of contents:
hyw: ; Բովանդակության բնույթը:

en: ; Type of computer file:
hyw: ; Համակարգչային ֆայլի տեսակը:

en: ; Type of continuing resource:
hyw: ; Շարունակական պաշարի տեսակը:

en: ; Type of visual material:
hyw: ; Տեսողական նյութի տեսակը:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
hyw: Տվյալ որը սահմանված է ըստ կոդի 008/08 (Ամսաթվի/հրատարակման վիճակի տեսակ)

en: AND
hyw: ԵՎ

en: Abkhaz
hyw: Աբխազ

en: Absent
hyw: Բացակա

en: Absorbed by:
hyw: Ձուլված է կողմից։

en: Absorbed in part by:
hyw: Կլանված մասով սրա կողմից:

en: Absorbed in part:
hyw: Կլանված մասով:

en: Absorbed:
hyw: Կլանված:

en: Abstract:
hyw: Համառոտագրություն:

en: Abstracts/summaries
hyw: Համառոտագրություններ/եզրափակումներ

en: Access
hyw: Մուտք

en: Accompaniment reduced for keyboard
hyw: Ուղեկցումը կրճատվել է ստեղնաշարի համար

en: Accompanying matter
hyw: Ուղեկցող պատճառ

en: Acetate tape with ferrous oxide
hyw: Ացետատային ժապավեն երկաթի օքսիդով

en: Acoustical capture, direct storage
hyw: Ակուստիկ որսման ուղղակի հիշողություն

en: Action note:
hyw: Գործողության նշում։

en: Active
hyw: Գործուն

en: Activity card
hyw: Ակտիվության քարտ

en: Additional physical formats:
hyw: Լրացուցիչ ֆիզիկական ձևաչափեր։

en: Adolescent
hyw: Անչափահաս

en: Adolescent;
hyw: Անչափահաս

en: Adult
hyw: Մեծահասակ

en: Adult;
hyw: Մեծահասակ

en: Adygei
hyw: Ադիգեյ

en: Afar
hyw: Աֆարերեն

en: Afrihili (Artificial language)
hyw: Afrihili (արհեստական լեզու)

en: Afrikaans
hyw: Աֆրիկանս

en: Afroasiatic (Other)
hyw: Աֆրոասիական (այլ)

en: Airborne
hyw: Բորտային

en: Aircraft--high altitude
hyw: Օդանավ--բարձր բաձրություն

en: Aircraft--low altitude
hyw: Օդանավի անձնակազմ--ցածր բարձրություն

en: Aircraft--medium altitude
hyw: Օդանավի անձնակազմ--միջին բարձրություն

en: Albanian
hyw: Ալբաներեն

en: Albers equal area
hyw: Albers հավասար տարածք

en: Aleut
hyw: Ալեուտ

en: Algonquian (Other)
hyw: Algonquian (այլ)

en: All item types
hyw: Բոլոր նյութերի տեսակենր

en: Altai
hyw: Ալթայ

en: Altaic (Other)
hyw: Altaic (այլ)

en: Altitude of sensor
hyw: Սենսորի բարձրություն

en: Aluminum with lacquer
hyw: Լաքապատ ալյումին

en: Amharic
hyw: Ամհարերեն

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
hyw: Ամպային կազմի քանակը, որը առկա էր երբ արվել է հեռավար-զգայուն պատկերը։

en: Analog electrical storage
hyw: Անալոգային էլեկտրական հիշողություն

en: Analytics:
hyw: Անալիտիկս։

en: Anamorphic (wide-screen)
hyw: Անամորֆիկ (լայն պաստառ)

en: Animation
hyw: Անիմացիա

en: Animation and live action
hyw: Անիմացիա և կենդանի գործողություն

en: Annual
hyw: Տարեկան

en: Antecedent/Source
hyw: Նախորդող/Աղբյուր

en: Anthems
hyw: Օրհներգ

en: Any word
hyw: ինչ որ բառ

en: Apache languages
hyw: Ապաչի լեզուներ

en: Aperture card
hyw: Ապերտուրային քարտ

en: Arabic
hyw: Արաբերեն

en: Aragonese
hyw: Արագոներեն

en: Aramaic
hyw: Արամերեն

en: Armadillo
hyw: Զրահամեքենա

en: Armenian
hyw: Հայերեն

en: Arrangement
hyw: Պայմանավորվածություն

en: Art original
hyw: Արվեստի բնօրինակ

en: Art reproduction
hyw: Արվեստի ռեպրոդուկցիա

en: Article
hyw: Հոդված

en: Artificial (Other)
hyw: Արհեստական (այլ)

en: Assamese
hyw: Ասսամերեն

note: SCRIPT
en: Assign next
hyw: Նշանակիր հաջորդը

en: Athapascan (Other)
hyw: Athapascan (այլ)

en: Atlas
hyw: Ատլաս

en: Attitude of sensor
hyw: Սենսորի դիրքը

en: Audience:
hyw: Լսարան։

en: Audio file
hyw: Ձայնային նիշք

en: Australian languages
hyw: Ավստրալիական լեզուներ

en: Austronesian (Other)
hyw: Austronesian (այլ)

en: Autobiography
hyw: Ինքնակենսագրություն

en: Autonomous or semi-autonomous component
hyw: Ավտոնոմ կամ կիսաավտոնոմ բաղադրիչներ

en: Availability:
hyw: Հասանելիություն։

en: Avaric
hyw: Ավարիք

en: Avestan
hyw: Ավեստաերեն

en: Awards:
hyw: Մրցանակներ։

en: Aymara
hyw: Այմարերեն

en: Azerbaijani
hyw: Ադրբեջաներեն

en: Azimuthal equidistant
hyw: Ազիմուտալ հավասար հեռավորությամբ

en: Azimuthal, other
hyw: Ազիմուտալ, այլ

en: Azimuthal, specific type unknown
hyw: Ազիմուտային, հատուկ տեսակը չի ճանաչված

en: Bable
hyw: Բաբելոնյան

en: Balinese
hyw: Բալիական

en: Ballads
hyw: Բալադներ

en: Ballets
hyw: Բալետ

en: Balloon
hyw: Բալոն

en: Baltic (Other)
hyw: Baltic (այլ)

en: Bambara
hyw: Բամբարա

en: Bamileke languages
hyw: Bamileke լեզուներ

en: Banda languages
hyw: Banda լեզուներ

en: Bantu (Other)
hyw: Bantu (այլ)

en: Bar by bar
hyw: Տողը տողի հետևից

en: Bar over bar
hyw: Տողը տողի վրա

en: Base of emulsion
hyw: Էմուլսիայի հիմք

en: Base of film
hyw: Ֆիլմի հենք

en: Base of the film.
hyw: Ֆիլմի հենքը։

en: Bashkir
hyw: Բաշկիրերեն

en: Basic Roman
hyw: Հիմնական լատիներեն

en: Basque
hyw: Բասկերեն

en: Batak
hyw: Բատակ

en: Bathymetry/isolines
hyw: Խորքային չափումներ ծովում /իզոգծեր

en: Bathymetry/soundings
hyw: Խորքային չափումներ ծովում/սոնար

en: Belarusian
hyw: Բելառուսերեն

en: Belt
hyw: Գոտի

en: Bengali
hyw: Բենգալերեն

en: Berber (Other)
hyw: Բերբեր (այլ)

en: Beta (1/2 in., videocassette)
hyw: Բետա (1/2 դույմ, տեսահոլովակ)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
hyw: Betacam (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
hyw: Betacam SP (1/2 դույմ, տեսակասետ)

en: Bibliographic data
hyw: Մատենագիտական տվյալներ

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
hyw: Մատենագիտական մակարդակ

en: Bibliographies
hyw: Մատենագիտություններ

en: Bibliography
hyw: Մատենագիտություն

en: Biennial
hyw: Երկու տարին մեկ

en: Bihari (Other)
hyw: Bihari (այլ)

en: Bilin
hyw: Բիլին

en: Bimonthly
hyw: Երկամսյա

en: Biography
hyw: Կենսագրություն

en: Biography of composer or author
hyw: Կոմպոզիտորի կամ հեղինակի կենսագրություն

en: Biography of performer or history of ensemble
hyw: Կատարողի կենսագրություն կամ համույթի պատմություն

en: Bislama
hyw: Բիսլամա

en: Biweekly
hyw: Երկշաբաթյա

en: Black-and-white
hyw: Սև սպիտակ

en: Blu-ray disc
hyw: Կապույտ ճառագայթով սկավառակ

en: Blue or green strip
hyw: Կապույտ կամ կանաչ ժապավեն

en: Blues
hyw: Բլյուզ

en: Bonne
hyw: Բոնն

en: Book
hyw: Գիրք

en: Books
hyw: Գրքեր

en: Bosnian
hyw: Բոսնիերեն

en: Both transposed and arranged
hyw: Տրանսպոնացված և համաձայնեցված

en: Bound as part of another work
hyw: Կազմված է որպես մեկ այլ աշխատանքի մաս

en: Braille
hyw: Բրայլ

en: Braille music format 1
hyw: Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ 1

en: Braille music format 2
hyw: Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ 2

en: Braille music format 3
hyw: Բրայլյան երաժշտական ձևաչափ 3

en: Breton
hyw: Բրետոներեն

en: Bristol board
hyw: Bristol խորհուրդ

en: Bulgarian
hyw: Բուլղարերեն

en: Buriat
hyw: Բուրյաթերեն

en: Burmese
hyw: Բուրմաերեն

en: Butterfly
hyw: Թիթեռնիկ

en: CCIR standard
hyw: CCIR ստանդարտ

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
hyw: CED (capacitance electronic disk) տեսադիսկ

en: CX encoded
hyw: CX կոդավորված

en: Calendar
hyw: Օրացույց

en: Calendars
hyw: Օրացույցներ

en: Call number:
hyw: Դասիչ։

en: Cancel
hyw: Չեղյալ անել

en: Cantatas
hyw: Կանտատա

en: Canvas
hyw: Կտավ

en: Canzonas
hyw: Կանզոնա (Երգի տեսակ)

en: Capture and storage technique
hyw: Որսալու և հիշելու տեխնիկա

en: Cardboard
hyw: Ստվարաթուղթ

en: Cardboard/illustration board
hyw: Ստվարաթղթե/նկարազարդ

en: Carrier type:
hyw: Կրիչի տեսակ։

en: Cartographic material
hyw: Քարտեզագրման նյութ

en: Catalan
hyw: Կատալաներեն

en: Cataloging source
hyw: Քարտագրման աղբյուր

en: Catalogs
hyw: Քարտարաններ

en: Category of material
hyw: Նյութի դաս

en: Caucasian (Other)
hyw: Կովկասյան (այլ)

en: Celestial globe
hyw: Աստղային երկնքի քարտեզ

en: Cellulose nitrate
hyw: Ցելյուլոզի նիտրատ

en: Celtic (Other)
hyw: Կելտերեն (այլ)

en: Central American Indian (Other)
hyw: Central American Indian (այլ)

en: Chaconnes
hyw: Չակոննա

en: Chamic languages
hyw: Chamic լեզուներ

en: Chamorro
hyw: Չամոռոերեն

en: Chance compositions
hyw: Պատահական կոմպոզիցիաներ

en: Changed back to:
hyw: Հետ է փոխված։

en: Chansons, polyphonic
hyw: Շանսոն, բազմաձայն

en: Chant, Christian
hyw: Խորալներ, քրիստոնեական

en: Chants, Other religions
hyw: Խորալներ, այլ դավանանքներ

en: Chart
hyw: Գծապատկեր

en: Charts
hyw: Գծապատկերներ

en: Chechen
hyw: Չեչեներեն

en: Checked out
hyw: Դուրս տրված

en: Cherokee
hyw: Չերոկի

en: Chinese
hyw: Չինարեն

en: Chinese, Japanese, Korean
hyw: Չիներեն, Ճապոներեն, Կորեյերեն

en: Chinook jargon
hyw: Chinook բարբառ

en: Chip cartridge
hyw: Քաթրիջի չիփ

en: Choose
hyw: Ընտրիր

en: Chorale preludes
hyw: Խորալ-պրելյուդ

en: Chorales
hyw: Խորալ

en: Chorus score
hyw: Երգչախմբային նոտաներ

en: Church Slavic
hyw: Եկեղեցական Սլավոներեն

en: Chuvash
hyw: Չուվաշերեն

en: Class of braille writing
hyw: Բրայլյան գրության դաս

en: Clear field
hyw: Մաքրիր դաշտը

en: Click here to access online
hyw: Սեղմիր այստեղ առցանց մուտքի համար

en: Close score
hyw: սեղմած երաժշտական նիշեր

en: Cloud cover
hyw: Ամպային ծածկույթ

en: Coarse/standard
hyw: Կոպիտ/ստանդարտ

en: Coats of arms
hyw: Զինանշաններ

en: Collage
hyw: Կոլաժ

en: Collective biography
hyw: Կոլեկտիվ կենսագրություն

en: Color
hyw: Գույն

en: Color characteristics of a motion picture.
hyw: Շարժանկարի գունային բնութագրերը։

en: Color characteristics of a videorecording.
hyw: Տեսաձայնագրման գունային բնութագրերը։

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
hyw: Երկչափ չպրոեկտացվող գրաֆիկի գունային բնութագրերը։

en: Color of the image for microforms.
hyw: Միկրոժապավենի համար պատկերի գույնը։

en: Combination
hyw: Համադրում

en: Combination of various data types
hyw: Տարբեր տեսակի տվյալների համադրում

en: Combinations
hyw: Համադրումներ

en: Comedy
hyw: Կոմեդիա

en: Comics/graphic novels
hyw: Կոմիկս/մկարազարդ նովել

en: Complete
hyw: Լրիվ

en: Completely irregular
hyw: Ամբողջովին անկանոն

en: Completely romanized/printed cards in script
hyw: Ամբողջովին լատինացված/տպագրիր քարտեր սկրիպտով

en: Completely romanized/printed cards romanized
hyw: Ամբողջովին լատինացված/լատիներեն տպագրիր քարտեր

en: Completeness
hyw: Ավարտվածություն

en: Computer Files
hyw: Համակարգչային ֆայեր

en: Computer braille
hyw: Համակարգչային բրայլ

en: Computer card
hyw: Համակարգչային քարտ

en: Computer disc cartridge
hyw: Համակարգչի սկավառակի քատրիջ

en: Computer disc, type unspecified
hyw: Համակարգչային դիսկ, տեսակը որոշված չէ

en: Computer file
hyw: Համակարգչային ֆայլ

en: Computer file/Electronic resource
hyw: Համակարգչային ֆայլ/Էլեկտրոնային պաշար

en: Computer optical disc cartridge
hyw: Համակարգչի օպտիկական սկավառակի քատրիջ

en: Computer program
hyw: Համակարգչային ծրագիր

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
hyw: Համակարգչով գեներացված, վեց նիշանի թվային տող որը բնութագրում է ՄԵԸՔ գրառման ստեղծման ամսաթիվը։ Գրանցվում է այս ձևաչափով՝ տտաաօօ

en: Concerti grossi
hyw: Կոնցերտո գրոչչո

en: Concertos
hyw: Կոնցերտո

en: Concise description
hyw: Հակիրճ նկարագրություն

en: Condensed score
hyw: սեղմած նիշեր

en: Condensed score or piano-conductor score
hyw: Սեղմված նոտագրություն կամ դաշնամուրի խմբավարի նոտագրություն

en: Conference proceedings
hyw: Գիտաժողովի նյութեր

en: Conference publication
hyw: Գիտաժողովի հրատարակություն

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
hyw: Տեսաձայնագրման ձայնի այս հատվածի համար նախատեսված նվագարկման կապուղիների կարգաբերում։

en: Configuration of playback channels
hyw: Նվագարկիչի ալիքների կարգաբերում

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
hyw: Նվագարկիչի ալիքների կարգաբերում ձայնագրության համար։

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
hyw: Շարժանկարի ձայնային մասի հետդիտման ալիքների կարգաբերում։

en: Conic, other
hyw: Կոնաձև, այլ

en: Conic, specific type unknown
hyw: Կոնաձև, հատուկ տեսակ չկա

en: Contained works:
hyw: Պարունակող աշխատանքներ։

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
hyw: Պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|).

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
hyw: Պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)

en: Contains biographical information
hyw: Պարունակում է կենսագրական տեղեկատվություն

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
hyw: Պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)։

en: Content advice:
hyw: Բովանդակության մասին խորհուրդ:

en: Content type:
hyw: Բովանդակության տեսակ:

en: Contents:
hyw: Բովանդակություն։

en: Continued by:
hyw: Շարունակված կողմից։

en: Continued in part by:
hyw: Շարունակված է մասով, կողմից։

en: Continues in part:
hyw: Շարունակվում է մասում։

en: Continues:
hyw: Շարունակվում է։

en: Continuing Resources
hyw: Շարունակական պաշար

en: Continuing resource
hyw: Շարունակական պաշար

en: Continuing resource ceased publication
hyw: Շարունակական պաշարի դադարեցված հրատարակություն

en: Continuing resource currently published
hyw: Շարունակական պաշար որ հրատարակվում է

en: Continuing resource status unknown
hyw: Շարունակական պաշարի վիճակը չի ճանաչված

en: Continuously updated
hyw: Շարունակվում է թարմացվել

en: Contours
hyw: Ուրվագիծ

en: Contracted
hyw: Կոնտրակտ

en: Contributor(s):
hyw: Աջակցող(ներ)։

note: SCRIPT
en: Control number:
hyw: Ստուգիչ նիշ։

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
hyw: Ձևափոխիր MARCXML-ից MADS տարբերակ 2.0 (վերանայում 2.10)

en: Cooperative cataloging program
hyw: Կոպերատիվ քարտագրման ծրագիր

en: Coptic
hyw: Ղպտերեն

en: Copyright date:
hyw: Արտոնագրման ամսաթիվ։

en: Cornish
hyw: Կորներեն

en: Corsican
hyw: Կորսիկերեն

en: Country music
hyw: Ժողովրդական երաժշտություն

en: Cree
hyw: Քրե

en: Creek
hyw: Հուներեն

en: Creoles and Pidgins (Other)
hyw: Creoles and Pidgins (այլ)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
hyw: Creoles and Pidgins, English-based (այլ)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
hyw: Creoles and Pidgins, French-based (այլ)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
hyw: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (այլ)

en: Crimean Tatar
hyw: Ղրիմի թաթարերեն

en: Croatian
hyw: Խորվաթերեն

en: Cushitic (Other)
hyw: Cushitic (այլ)

en: Cyan strip
hyw: Ցիանե ժապավեն

en: Cylinder
hyw: Գլան

en: Cylindrical, other
hyw: Գլանաձև, այլ

en: Cylindrical, specific type unknown
hyw: Գլանաձև, հատուկ տեսակը չի ճանաչված

en: Cyrillic
hyw: Կիրիլիցա

en: Czech
hyw: Չեխերեն

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
hyw: D-2 (3/4 դույմ, տեսաժապավեն)

en: DDC classification:
hyw: Դյուի տասնորդական դասակարգում:

en: Daily
hyw: Օրական

en: Damaged
hyw: Վնասված է

en: Dance forms
hyw: Պարի ձևեր

en: Danish
hyw: Դանիերեն

en: Dashed-on information omitted
hyw: Գծիկներով տեղեկատվությունը բաց է թողնված

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
hyw: Տվյալների վրա հիմնված հասցե (ինքնագեներացվող)

en: Data type
hyw: Տվյալի տեսակ

note: SCRIPT
en: Date
hyw: Ամսաթիվ

en: Date 1
hyw: Ամսաթիվ 1

en: Date 2
hyw: Ամսաթիվ 2

en: Date digit
hyw: Ամսաթվի նիշ

en: Date element is not applicable
hyw: Ամսաթվի տարրը կիրառելի չէ

en: Date element is totally or partially unknown
hyw: Ամսաթվի տարրը ամբողջովին կամ մասնակի չի ճանաչված

en: Date entered on file
hyw: Ֆայլում մուտք անելու ամսաթիվ

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
hyw: Տարածման/թողարկման/տրամադրման ամսաթիվ և թողարկման/ձայնագրման սեսիա երբ տարբեր է

en: Dates unknown
hyw: Ամսաթվերը անհայտ են

en: Description:
hyw: Նկարագրություն։

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
hyw: Նկարագրական քարտագրման ձև

en: Detailed date
hyw: Մանրամասնված ամսաթիվ

en: Deterioration stage
hyw: Վատթարացման հարթակ

en: Devanagari
hyw: Դեվանագարի

en: Diagram
hyw: Գծանկար

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
hyw: Բաց կոճի կամ դիսկի տրամագիծը, կամ կասսետի, քարթրիջի, գլանի չափերը։

en: Dictionaries
hyw: Բառարաններ

en: Digital recording
hyw: Թվային ձայնագրություն

en: Digital storage
hyw: Թվային հիշողություն

en: Dimensions
hyw: Չափեր

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
hyw: Էլեկտրոնային պաշարի կոդավորման համար օգտագործված կրիչի չափերը։ Միայն ամենատարածված չափերն են նշված։ Շատ հաճախ չափերը կիրառելի են կոնտեյների համար, որում մագնիսական կամ օպտիկական կրիչն է տեղադրված։ 007/04 դաշտի կոդն է օգտագործված, որը կապակցված է նկարագրության մեջ տրված չափերին։ Եթե կրիչի չափերի հետ ճշգրտորեն համընկնող կոդ չկա, օգտագործվում է z կոդը։

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
hyw: Միկրոժապավենի չափերը. չի բնութագրում պատկերի չափերը։

en: Diorama
hyw: Դիորամա

en: Direct electronic
hyw: Ուղիղ էլեկտրոնային

en: Direct storage, not acoustical
hyw: Ուղղակի հիշողություն, ոչ ակուստիկ

en: Directories
hyw: Ուղղություններ

en: Disc master (negative)
hyw: Դիսկի վարպետ (նեգատիվ)

en: Discographies
hyw: Դիսկոգրաֆիաներ

en: Discography
hyw: Դիսկոգրաֆիա

en: Dissertation note:
hyw: Ատենախոսության նշում:

en: Distributor:
hyw: Բաշխող։

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
hyw: Դիվերսիմենտ, սերենադ,

en: Document
hyw: Փաստաթուղթ

en: Dolby-A encoded
hyw: Dolby-A կոդավորված

en: Dolby-B encoded
hyw: Dolby-B կոդավորված

en: Dolby-C encoded
hyw: Dolby-C կոդավորված

en: Drama
hyw: Դրամա

en: Dramas
hyw: Դրամա

en: Dramas
hyw: Դրամաներ

en: Dravidian (Other)
hyw: Dravidian (այլ)

en: Drawing
hyw: Գծագիր

en: Duplicate
hyw: Պատճենիր

en: Duplitized stock
hyw: Կրկնված պահեստ

en: Dutch
hyw: Հոլանդերեն

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
hyw: Հոլանդերեն, Միջին (մոտ. 1050-1350)

en: Dzongkha
hyw: Ձոնգքհա

en: EIAJ (1/2 in., reel)
hyw: EIAJ (1/2 դույմ, կոճ)

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
hyw: Յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)

en: Earth moon globe
hyw: երկրալուսնային գլոբուս

en: Edition:
hyw: Հրատարակություն։

en: Egyptian
hyw: Եգիպտերեն

en: Eight track
hyw: Ութ ուղիներով

en: Electronic
hyw: Էլեկտրոնային

en: Electronic resource
hyw: Էլեկտրոնային պաշար

en: Electronic resources
hyw: Էլեկտրոնային պաշարներ

en: Emulsion on film
hyw: ֆիլմի էմուլսիա

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
hyw: Կոդավորում (forced Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
hyw: Կոդավորման մակարդակ

en: Encyclopedias
hyw: Հանրագիտարաններ

en: English
hyw: Անգլերեն

en: English, Middle (1100-1500)
hyw: Անգլերեն, Միջին (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
hyw: Անգլերեն, հին (մոտ. 450-1100)

note: SCRIPT
en: Enter new control number
hyw: Մուտք արա նոր ստուգիչ համար

en: Entry convention
hyw: Մուտք արա համաժողովը

en: Equidistant conic
hyw: Համահեռավոր կոնաձև

en: Equirectangular
hyw: Համահավասար ուղղանկյունաձև

en: Esperanto
hyw: Էսպերանտո

en: Essays
hyw: Էսսեներ

en: Essays
hyw: Էսսեներ

en: Estonian
hyw: Էստոներեն

en: Ethiopic
hyw: Եթովպերեն

en: Ethnological information
hyw: Ազգագրական տեղեկատվություն

en: Ewe
hyw: Եվե

en: Ewondo
hyw: Ռոնդո

en: Exact bit depth
hyw: Բիթի ճշգրիտ խորությունը

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
hyw: Բիթի ճշգրիտ խորությունը 001-999

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
hyw: Սքանավորված պատկեր(ներ)ի բիթի ճշգրիտ խորությունը, որը պարունակում է էլեկտրոնային պաշար կամ եռանիշ այբենական կոդ, որը բնութագրում է որ բիթի ճշգրիտ խորությունը չի կարող գրանցվել։ Քանի որ միայն բիթի ճշգրիտ խորությունն է օգտակար, կոդավորումը չպետք է ներառնի գծիկով (-) ներկայացված կորած թվեր։

en: Extended Roman
hyw: Ընդլայնված Լատիներեն

en: Facsimile
hyw: Ֆաքսիմիլե

en: Facsimiles
hyw: Ֆաքսիմիլե

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
hyw: Բրայլի ընտանիք, որին պատկանում է նյութը։ Սա որոշակի Բրայլի կոդ չէ, բայց օգտագործված բրայլյան կոդի տեսակ, որը ներկայացնում է գրավոր նիշերի տարբեր տարբեր տեսակներ։ Մինչև երկու բրայլյան տեսակներ կարող են ներկայացվել, կամ գրացուցակավորող գործակալությունը կարող է ընտերել կոդավորելու միայն գերակա տեսակը։ Բազմակի կոդերը կոդավորված են գերակայության հաջորդականությամբ, եթե այդպիսիք առկա են։ Եթե նշանակված են երկու կոդից պակաս, կոդերը ձած հավասարեցված են, և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)։

en: Fantasias
hyw: Երևակայություն

en: Far infrared
hyw: Հեռու ինֆրակարմիր

en: Far ultraviolet
hyw: Հեռու ուլտրամանուշակագույն

en: Faroese
hyw: Ֆարոերեն

en: Federal/national
hyw: Դաշնային/ազգային

en: Festschrift
hyw: Հոբելյանական հրատարակություն

en: Fiction
hyw: գեղարվեստական գրականություն

en: Fiction
hyw: Գեղարվեստական գրականություն

en: Fiction (not further specified)
hyw: Գեղարվեստական գրականություն (չի սահմանված)

en: Fijian
hyw: Ֆիջիերեն

en: File formats
hyw: Ֆայլի ձևաչափեր

en: File reproduced from an electronic resource
hyw: Էլեկտրոնային պաշարից ձևավորված ֆայլ

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
hyw: Ֆայլը թողարկվել է միջանկյալից (ոչ միկրոժապավեն)

en: File reproduced from microform
hyw: Ֆայլը վերարտադրվել է միկրոֆիլմից

en: File reproduced from original
hyw: Բնօրինակից թողարկված ֆայլ

en: Filipino
hyw: Ֆիլիպիներեն

en: Film
hyw: Ֆիլմ

en: Film base, other than safety film
hyw: ֆիլմի հենք, այլ քան անվտանգ ֆիլմ

en: Film cartridge
hyw: ֆիլմի քաթրիջ

en: Film cassette
hyw: ֆիլմի կասսետ

en: Film inspection date
hyw: Ֆիլմի հետազոտման ամսաթիվ

en: Film reel
hyw: ֆիլմի կոճ

en: Film roll
hyw: Ֆիլմի ժապավեն

en: Filmslip
hyw: ֆիլմի ժապավեն

en: Filmstrip
hyw: Ֆիլմի ժապավեն

en: Filmstrip cartridge
hyw: ֆիլմի ժապավեն, քարթրիջ

en: Filmstrip roll
hyw: ֆիլմի ժապավենի կոճ

en: Filmstrip, type unspecified
hyw: Ֆիլմի ժապավեն, տեսակը որոշված չէ

en: Finnish
hyw: Ֆիններեն

en: Finno-Ugrian (Other)
hyw: Finno-Ugrian (այլ)

en: First generation (master)
hyw: Առաջին սերունդ (վարպետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
hyw: Սևեռված տվյալներ։

en: Flamenco
hyw: Ֆլամենգո

en: Flash card
hyw: Ֆլեշ քարտ

en: Flexible base photographic, negative
hyw: Ֆոտոգրաֆիկ ճկուն հիմք, նեգատիվ

en: Flexible base photographic, positive
hyw: Ճկուն հիմքով ֆոտոգրաֆիկա, պոզիտիվ

en: Folk music
hyw: Ազգագրական երաժշտություն

en: Folktales
hyw: Ժողովրդական հեքիաթներ

en: Font
hyw: Տառատեսակ

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
hyw: Հեռավար զգայուն սարքի ձայնագրման վիճակի համար, հատկապես, արդյոք զգայուն տվիչը ներգրավված է չափվող շարժահաղորդման ստեղծմանը։

en: Form lines
hyw: Ձևագծեր

en: Form of composition
hyw: Ձևավորման ձև

en: Form of item
hyw: Նյութի ձև

en: Form of material
hyw: Նյութի ձև

en: Form of original item
hyw: Բնօրինակի ձև

en: Format code braille
hyw: Ձևաչափի կոդ Բրայլ

en: Format of music
hyw: Երաժշտական աշխատանքի ձև

en: Formed by the union: ... and: ...
hyw: Ձևավորված է միության կողմից: ... և: ...

en: Forms
hyw: Ձևեր

en: Free-air
hyw: Ազատ-օդ

en: French
hyw: ֆրանսերեն

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
hyw: Ֆրանսերեն, Միջին (մոտ. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
hyw: Ֆրանսերեն, Հին (մոտ. 842-1300)

en: Frequency
hyw: Հաճախականություն

en: Frisian
hyw: Ֆրիզերեն

en: Friulian
hyw: Ֆրիուլյան

en: Fugues
hyw: Ֆուգա

en: Full (1) track
hyw: Լրիվ (1) ուղի

en: Full level
hyw: Լրիվ մակարդակ

en: Full score
hyw: Լրիվ միավոր

en: Full score, miniature or study size
hyw: Լրիվ նոտա, մանրանկար կամ հետազոտման չափ

en: Galician
hyw: Գալիերեն

en: Game
hyw: Խաղ

en: Ganda
hyw: Գանդա

en: Genealogical tables
hyw: Ծագումնաբանական աղյուսակներ

en: General
hyw: Ընդհանուր

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
hyw: Սարքի ընդհանուր անկյուն, որից հեռազգայուն պատկերը արված է։

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
hyw: Զգայուն տվիչի ընդհանուր դիրք, հարաբերված հետազոտման ենթակա օբյեկտին։

en: General vertical near-sided
hyw: Ընդհանուր ուղղահայաց կողքին

en: General;
hyw: Ընդհանուր

en: Generation
hyw: Գեներացիա

en: Generation aspect of a microform.
hyw: Միկրոժապավենի գեներացման տեսքը։

en: Genre/Form:
hyw: Ժանր/Ձև։

en: Georgian
hyw: Վրացերեն

en: German
hyw: Գերմաներեն

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
hyw: Գերմաներեն, միջինից բարձր (մոտ 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
hyw: Գերմաներեն, հին բարձր (մոտ 750-1050)

en: Germanic (Other)
hyw: Գերմանական (այլ)

en: Glass
hyw: Ապակի

en: Glass with lacquer
hyw: Լաքապատ ապակի

en: Globe
hyw: Կլոր

en: Gospel music
hyw: Հոգևոր երաժշտություն

en: Gothic
hyw: Գոթերեն

en: Government publication
hyw: Կառավարական հրատարակություն

en: Government publication-level undetermined
hyw: Կառավարական հրատարակություն- մակարդակը չի սահմանված

en: Gradient and bathymetric tints
hyw: Գրադիենտ և ծովային նրբերանգներ

en: Graphic
hyw: Գրաֆիկ

en: Gravity anomalies (general)
hyw: Գրավիտացիոն անոմալիաներ (ընդհանուր)

en: Gray scale
hyw: Գորշ սանդղակ

en: Greek
hyw: Հուներեն

en: Greek, Ancient (to 1453)
hyw: Հուներեն, հին (մինչ 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
hyw: Հուներեն, ժամանակակից (1453- )

en: Guarani
hyw: Գուարանի

en: Gujarati
hyw: Գուդջարատի

en: Hachures
hyw: Ամբարտակ

en: Half (2) track
hyw: Կես (2) ուղի

en: Hand colored
hyw: Ձեռքով գունավորած

en: Handbooks
hyw: Ձեռնարկենր

en: Hardboard
hyw: Ստվարաթուղթ

en: Hausa
hyw: Հաուսա

en: Hawaiian
hyw: Հավայան

en: Hebrew
hyw: Եբրայերեն

en: Herero
hyw: Հերերո

en: Hi-8 mm.
hyw: Hi-8 մմ

en: High oblique
hyw: Բարձր թեքություն

en: High reduction
hyw: Բարձր սեղմում

en: Hiligaynon
hyw: Հիլիգայնոն

en: Hill-and-dale cutting
hyw: Բարձրունք և հարթություն կտրվածք

en: Hindi
hyw: Հինդու

en: Hiri Motu
hyw: Հիրի Մոտու

en: Historical information
hyw: Պատմական տեղեկատվություն

en: History
hyw: Պատմություն

en: Hittite
hyw: Հեթիթերեն

en: Holdings:
hyw: Պահումներ։

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
hyw: Որքան է հեռու բնօինակից նյութը (այսինքն, ֆիլմի իրական նեգատիվը, կամ խցիկում առկա տեսաժապավենը)։ Տվյալների գեներացիան օգտագործվում է հասանելի օրինակների որակի գնահատման համար, ամրակայման որոշումների կայացման համար, և որպեսզի հաստատվեն դիտման ու հետազոտման համար նյութերի նույնությունը։

en: How the sound was originally captured and stored. Re-releases of recordings should be coded for the original capture and storage technique, even though such re-releases may have been enhanced using another technique.
hyw: Ինչպես է ձայնը սկզբնապես կալանվել և հիշվել։ Գրանցումների վերաթողարկումները պետք է իսկական կալանավորման և հիշողության տեխնիկայի համար կոդավորվեն, չնայած որ նման վերաթողարկումները կարող են ընդլայնվել օգտագործելով այլ տեխնիկա։

en: Humor, satires, etc.
hyw: Հումոր, սատիրա այլն

en: Humor, satires, etc.
hyw: Հումոր, սատիրա այլն

en: Hungarian
hyw: Հունգարերեն

en: Hymns
hyw: Հիմն

en: Icelandic
hyw: Իսլանդերեն

en: Icon
hyw: Պատկերիկ

en: Ido
hyw: Իդոերեն

en: Igbo
hyw: Իգբո

en: Illuminations
hyw: Իլյումինացիաներ

en: Illustrations
hyw: Ձևավորումներ

en: Illustrations - code 1
hyw: Ձևավորումներ - կոդ 1

en: Illustrations - code 2
hyw: Ձևավորումներ - կոդ 2

en: Illustrations - code 3
hyw: Ձևավորումներ - կոդ 3

en: Illustrations - code 4
hyw: Ձևավորումներ - կոդ 4

en: Image bit depth
hyw: Պատկերի բիթի խորություն

en: Imbibition dye transfer prints
hyw: Ներծծված ներկով փոխանցելի տպագրություն

en: In transit
hyw: Տեղափոխման մեջ

en: In:
hyw: Ներսում։

en: Inclusive dates of collection
hyw: Հավաքածուի ներառյալ ամսաթվերը

en: Incomplete
hyw: Ոչ լրիվ

en: Incomplete contents:
hyw: Ոչ լրիվ բովանդակություն։

en: Index
hyw: Ցուցիչ

en: Index present
hyw: Ցուցիչը առկա է

en: Indexes
hyw: Ցուցիչներ

en: Indexes:
hyw: Ցուցիչներ։

en: Indic (Other)
hyw: Indic (այլ)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
hyw: ինդիկատորի/ենթադաշտի երկարություններ

en: Individual biography
hyw: Անհատի կենսագրություն

en: Indo-European (Other)
hyw: Հնդեվրոպական (այլ)

en: Indonesian
hyw: Ինդոնեզերեն

en: Infometric SAR
hyw: Ինֆոչափիչ SAR

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
hyw: Թվային ֆայլի աղբյուրի ստեղծման համար կարևոր տեղեկատվություն, թվային վերաձևավորած նյութերի ստեղծում և կառավարում։

en: Ingush
hyw: Ինգուշերեն

en: Instantaneous (recorded on the spot)
hyw: Ակնթարթային (ձայնագրված տեղում)

en: Instruction
hyw: Հրահանգ

en: Instructional materials
hyw: Հրահանգների նյութեր

en: Instrumental and vocal parts
hyw: Գործիքային և վոկալի մասեր

en: Instrumental parts
hyw: Գործիքային մասեր

en: Integrated entry
hyw: Ինտեգրացված մուտք

en: Interactive multimedia
hyw: Ինտերակտիվ բազմամիջոց

en: Interlingue
hyw: Ինտերլինգուե

en: International intergovernmental
hyw: Միջազգային միջկառավարական

en: Interviews
hyw: Հարցազրույցներ

en: Inuktitut
hyw: Ինուկտիտուտ

en: Inupiaq
hyw: Ինուպիաքերեն

en: Iranian (Other)
hyw: Իրանական (այլ)

en: Irish
hyw: Իռլանդերեն

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
hyw: Իռլանդերեն, միջին (մոտ 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
hyw: Իռլանդերեն, հին (մինչ 1100)

en: Iroquoian (Other)
hyw: Iroquoian (այլ)

en: Isostatic
hyw: Իզոստատիկ

en: Italian
hyw: Իտալերեն

en: Item is a music sound recording
hyw: Նյութը երաժշտական ձայնագրություն է

en: Item type
hyw: Նյութի տեսակ

en: Items available for loan:
hyw: Նյութերը մատչելի են տացքի համար:

en: Items available for reference:
hyw: Նյութերը մատչելի են որպես տեղեկատու:

en: Japanese
hyw: Ճապոներեն

en: Javanese
hyw: Ջավաերեն

en: Jazz
hyw: Ջազ

en: Jumbo or enlarged braille
hyw: Ջումբո կամ լայնացված բրայլ

en: Juvenile
hyw: Պատանեկան

en: Juvenile;
hyw: Պատանեկան։

en: Kabardian
hyw: Կաբարդիներեն

en: Kannada
hyw: Կաննադա

en: Kanuri
hyw: Կանուրի

en: Kara-Kalpak
hyw: Կարա-կալպակերեն

en: Karachay-Balkar
hyw: Կարաչայ-բալկարերեն

en: Karelian
hyw: Կարելերեն

en: Karen languages
hyw: Karen լեզուներ

en: Kashmiri
hyw: Քաշմիրերեն

en: Kashubian
hyw: Կաշուբերեն

en: Kazakh
hyw: Ղազախերեն

en: Khmer
hyw: Կխմերական

en: Khoisan (Other)
hyw: Khoisan (այլ)

en: Kikuyu
hyw: Կիկույու

en: Kind of color stock or print
hyw: Տպելու կամ ֆիլմի ընտրանու տեսակ

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
hyw: Սեղմման տեսակ, որին հարմարեցված է էլեկտրոնային պաշարը։ Օգտագործվում է դատելու ֆայլի իսկությունը բնօրինակի համեմատ։

en: Kind of cutting
hyw: Կտրվածքի տեսակ

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
hyw: Դիսկում օգտագործված ակոսների կտրվածքի տեսակ։

en: Kind of disc, cylinder or tape
hyw: Դիսկի, գլանի կամ ժապավենի տեսակ

en: Kind of material
hyw: Նյութի տեսակ

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
hyw: Ձայնագրման թողարկման ընթացքում օգտագործված նյութի տեսակ (թե ակնթարթային և թե զանգվածային թողարկում): Այս կոդը նախատեսված է միայն մեխանիկական սարքով վերարտադրված ձայնագրության համար։

en: Kinyarwanda
hyw: Կինյարվանդա

en: Kit
hyw: Ուղեկցող նյութ

en: Klingon (Artificial language)
hyw: Կլինգոն (արհեստական լեզու)

en: Komi
hyw: Կոմիերեն

en: Kongo
hyw: Կոնգո

en: Konkani
hyw: Կոնկանի

en: Korean
hyw: Կորեյերեն

en: Kru (Other)
hyw: Kru (այլ)

en: Kuanyama
hyw: Կունյամա

en: Kurdish
hyw: Քրդերեն

en: Kyrgyz
hyw: Կիրգիզերեն

en: LOC classification:
hyw: Կոնգրեսի գրադարանի դասակարգում:

en: Lacquer coating
hyw: Լաքային ծածկույթ

en: Lamba (Zambia and Congo)
hyw: Լամբա (Զամբիա և Կոնգո)

en: Lambert's azimuthal equal area
hyw: Լամբերտի ազիմուտալ հավասար մակերես

en: Lambert's cylindrical equal area
hyw: Լամբերտի գլանաձև հավասար մակերես

en: Land forms
hyw: Հողաշերտի ուրվագծային ձևեր

en: Land-based remote-sensing device
hyw: Գետնին գտնվող հեռավար սենսորային սարք

en: Language
hyw: Լեզու

en: Language instruction
hyw: Լեզվական հրահանգներ

en: Language material
hyw: Լեզվական նյութ

en: Language:
hyw: Լեզու։

en: Lao
hyw: Լաոերեն

en: Large print
hyw: Լայն տպում

en: Laserdisc
hyw: Լազերային սկավառակ

en: Lateral or combined cutting
hyw: Կողային կամ կոմբինացված հատում

en: Latest entry
hyw: Ամենավերջին մուտք

en: Latin
hyw: Լատիներեն

en: Latvian
hyw: Լատվիերեն

en: Law reports and digests
hyw: Իրավունքի հաշվետվություններ և դայջեստներ

en: Leader:&nbsp;
hyw: Առաջատար:&nbsp;

en: Leather
hyw: Կաշի

en: Lectures, speeches
hyw: Դասախոսություններ, ելույթներ

en: Legal articles
hyw: Լեգալ հոդվածներ

en: Legal cases and case notes
hyw: Լեգալ դեպքեր և դեպքերի նշումներ

en: Legislation
hyw: Օրենսդրություն

note: SPAN
en: Length of directory elements
hyw: Ուղեցույցի տարրերի երկարություն

en: Letters
hyw: Նամակներ

en: Letters
hyw: Նամակներ

en: Level of compression
hyw: Սեղմելու մակարդակ

en: Level of contraction
hyw: Խտացման մակարդակ

en: Level of deterioration of the motion picture film.
hyw: Շարժանկարի վատթարացման մակարդակ։

en: Lezgian
hyw: Լեզգիերեն

en: Libretto or text
hyw: Լիբրետտո կամ տեքստ

en: Line by line
hyw: Տող առ տող

en: Line over line
hyw: Տողը տողի վրա

en: Lingala
hyw: Լինգալաերեն

en: Literary braille
hyw: Գրական բրայլ

en: Literary form
hyw: Գրական ժանր

en: Literary text for sound recordings
hyw: Գրական տեքստ ձայնագրությունների համար

en: Lithuanian
hyw: Լիտվերեն

en: Live action
hyw: Կենդանի գործողություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
hyw: Բեռնավորվում է...

en: Local
hyw: Տեղային

en: Lojban (Artificial language)
hyw: Լոջբան (արհեստական լեզու)

en: Loose-leaf
hyw: Պոկվող թերթիկներ

en: Lossless
hyw: Առանց կորստի

en: Lossy
hyw: Կորստով

en: Lost
hyw: Կորած

en: Low German
hyw: Ստորին գերմաներեն

en: Low oblique
hyw: Փոքր թեքություն

en: Low reduction ratio
hyw: Նվազեցման ցածր գործակից

en: Lower Sorbian
hyw: Ներքին Սորբերեն

en: Lozi
hyw: Լոզի

en: Luba-Katanga
hyw: Լուբա-Կատանգա

en: Luo (Kenya and Tanzania)
hyw: Լուօ (Քենիա և Տանզանիա)

en: Luxembourgish
hyw: Լուքսեմբուրգերեն

en: M-II (1/2 in., videocassette)
hyw: M-II (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

en: MARC Code List for Countries
hyw: MARC կոդեր ցուցակ երկրների համար

en: MARC Code List for Languages
hyw: MARC կոդեր ցուցակ լեզուների համար

en: MARC21 Plugin to build links between records
hyw: MARC21 պլագին որ կառուցում է հղումներ գրառումների միջև

en: Maasai
hyw: Մասայի

en: Macedonian
hyw: Մակեդոներեն

en: Madrigals
hyw: Մադրիգալ

en: Magenta strip
hyw: Մագնիսական ժապավեն

en: Magnetic audio tape in cartridge
hyw: Մագնիսական ձայնային ժապավեն քաթրիջի տեսքով

en: Magnetic audio tape in cassette
hyw: Մագնիսական ձայնային ժապավեն կասսետի տեսքով

en: Magnetic audio tape on reel
hyw: Մագնիսական ձայնային ժապավեն կոճի տեսքով

en: Magnetic disk
hyw: Մագնիսական դիսկ

en: Magnetic field
hyw: Մագնիսական դաշտ

en: Magnetic sound track on motion picture film
hyw: Ձայնային մագնիսական ուղի շարժանկարի վրա

en: Magneto-optical disc
hyw: Մագնիսա-օպտիկական սկավառակ

en: Maithili
hyw: Մաիտիլիերեն

en: Malagasy
hyw: Մալագասիերեն

en: Malay
hyw: Մալայերեն

en: Malayalam
hyw: Մալայալամ

en: Maltese
hyw: Մալթայերեն

en: Manned spacecraft
hyw: Անձնակազմով տիեզերանավ

en: Manobo languages
hyw: Manobo լեզուներ

en: Manufacturer:
hyw: Արտադրող։

en: Manuscript
hyw: Ձեռագիր

en: Manuscript cartographic material
hyw: Ձեռագիր քարտեզագրման նյութ

en: Manuscript language material
hyw: Ձեռագիր լեզվական նյութ

en: Manuscript notated music
hyw: Ձեռագիր նոտագրված երաժշտություն

en: Manx
hyw: Մանքսերեն

en: Maori
hyw: Մաորի

en: Map
hyw: Քարտեզ

en: Map serial
hyw: Քարտեզի մատենաշար

en: Map series
hyw: Քարտեզների մատենաշար

en: Maps
hyw: Քարտեզներ

en: Mapuche
hyw: Մապուչե

en: Marathi
hyw: Մարատիերեն

en: Marches
hyw: Մարշեր

en: Marshallese
hyw: Մարշալերեն

en: Mass-produced
hyw: Զանգվածային արտադրված

en: Masses
hyw: Զանգվածներ

en: Master
hyw: Վարպետ

en: Master tape
hyw: Վարպետ ժապավեն

en: Material out of which the cartographic item is made.
hyw: Նյութ, որի հիման վրա ստեղծվել է քարտեզագրական միավորը։

en: Material out of which the globe is made.
hyw: Նյութ, որի հիման վրա ստեղծվել է գլոբուսը։

en: Material type:
hyw: Նյութի տեսակ։

en: Mathematics and scientific braille
hyw: Մաթեմատիկա և գիտական բրայլ

en: Mayan languages
hyw: Mayan լեզուներ

en: Mazurkas
hyw: Մազուրկա

en: Media type:
hyw: Հաղորդամիջոցի տեսակ։

en: Medium for sound
hyw: Կրիչ ձայնի համար

en: Memoirs
hyw: Հուշեր

en: Merged with ... to form ...
hyw: Ձուլված է սրա հետ ... այստեղից մինչև ...

en: Metal
hyw: Մետաղ

en: Metal and glass
hyw: Մետաղ և ապակի

en: Meteorological
hyw: Մետեորոլոգիական

en: Microfiche
hyw: Միկրոֆիշ

en: Microfiche cassette
hyw: Միկրոֆիշի կասսետ

en: Microfilm
hyw: Միկրոֆիմ

en: Microfilm cartridge
hyw: Միկրոֆիլմի քաթրիջ

en: Microfilm cassette
hyw: Միկրոֆիլմի կասսետ

en: Microfilm reel
hyw: Միկրոֆիլմի կոճ

en: Microfilm roll
hyw: Միկրոֆիլմի կոճ

en: Microfilm slip
hyw: Միկրոֆիլմի ժապավեն

en: Microform
hyw: Միկրոֆիլմ

en: Microgroove/fine
hyw: Միկրոկտրվածք/արվեստ

en: Microscope slide
hyw: Միկրոսկոպի սլայդ

en: Middle infrared
hyw: Միջին ինֆրակարմիր

en: Middle ultraviolet
hyw: Միջին ուլտրամանուշակագույն

en: Miniature or study size
hyw: Մանրանկար կամ հետազոտման չափ

en: Minuets
hyw: Րոպեներ

en: Miscellaneous languages
hyw: Տարբեր լեզուներ

en: Missing characters
hyw: Բացակայող նիշեր

en: Mixed
hyw: Խառը

en: Mixed Materials
hyw: Խառը նյութեր

en: Mixed base (nitrate and safety)
hyw: Խառը հենք (նիտրատային և անվտանգություն)

en: Mixed collection
hyw: Խառը հավաքածու

en: Mixed emulsion
hyw: Խառնված էմուլսիա

en: Mixed forms
hyw: Խառը ձևեր

en: Mixed forms
hyw: Խառը ձևեր

en: Mixed generation
hyw: Խառնված սերունդ

en: Mixed material
hyw: Խառը նյութեր

en: Mixed materials
hyw: Խառը նյութեր

en: Mixed polarity
hyw: Խառնած բևեռայնություն

en: Mixed uses
hyw: Խառը օգտագործում

en: Mixing tracks
hyw: Խառնել ուղիները

en: Model
hyw: Մոդել

en: Modified record
hyw: Ձևափոխված գրառում

en: Modified stereographic for Alaska
hyw: Ձևափոխված ստերեոգրաֆիկա Ալյասկայի համար

en: Mon-Khmer (Other)
hyw: Mon-Khmer (այլ)

en: Monaural
hyw: Մոնոաուրալ

en: Mongolian
hyw: Մոնղոլերեն

en: Monographic series
hyw: Մենագրային շարք

en: Monthly
hyw: Ամսեկան

en: Moon
hyw: Լուսին

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
hyw: Շարժվող պատկերի գույների ավելի բնութագրիչներ քան դրանք կան  007/03-ում (Գույն)։

en: Motets
hyw: Եկեղեցիական երգ

en: Mother (positive)
hyw: Մայր (պոզիտիվ)

en: Motion picture
hyw: Շարժանկար

en: Motion picture music
hyw: Շարժանկարի երաժշտություն

en: Motion picture presentation format
hyw: Շարժանկարի ներկայացման ձևաչափ

en: Multi-spectral, multidata
hyw: Բազմա սպեկտրալ, բազմատվյալ

en: Multi-temporal
hyw: Բազմա-ժամանակավոր

en: Multicolored
hyw: Բազմագույն

en: Multilocal
hyw: Բազմատեղային

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
hyw: Բազմամաս գրառման պաշարի մակարդակ

en: Multiple
hyw: Բազմակի

en: Multiple braille types
hyw: Բրայլի բազմակի տեսակներ

en: Multiple dates
hyw: Բազմակի ամսաթվեր

en: Multiple file formats
hyw: Ֆայլի բազմակի ձևաչափեր

en: Multiple forms
hyw: Բազմակի ձևեր

en: Multiple languages
hyw: Բազմակի լեզուներ

en: Multiple physical forms
hyw: Ֆիզիկական բազմակի ձևեր

en: Multiple score formats
hyw: Բազմակի նոտաների ձևաչափեր

en: Multistate
hyw: Բազմանահանգ

en: Munda (Other)
hyw: Munda(այլ)

en: Music
hyw: Երաժշտություն

en: Music Parts
hyw: Երաժշտության մասեր

en: Music braille
hyw: Երաժշտական Բրայլ

en: Musical revues and comedies
hyw: Երաժշտական գրախոսություն և կոմեդիա

en: Musical sound recording
hyw: Երաժշտական ձայնագրություն

en: NAB standard
hyw: NAB ստանդարտ

en: National bibliographic agency
hyw: Ազգային մատենագիտական գործակալություն

en: Nature of contents
hyw: Բովանդակության բնույթը

en: Nature of contents - code 1
hyw: Բովանդակության բնույթ - կոդ 1

en: Nature of contents - code 2
hyw: Բովանդակության բնույթ - կոդ 2

en: Nature of contents - code 3
hyw: Բովանդակության բնույթ - կոդ 3

en: Nature of contents - code 4
hyw: Բովանդակության բնույթ - կոդ 4

en: Nature of entire work
hyw: Ողջ աշխատանքի բնույթը

en: Nauru
hyw: Նաուրուերեն

en: Navajo
hyw: Նավախո

en: Ndebele (South Africa)
hyw: Ndebele (Հարաֆային Աֆրիկա)

en: Ndebele (Zimbabwe)
hyw: Ndebele (Զիմբաբվե)

en: Ndonga
hyw: Նդոնգա

en: Neapolitan Italian
hyw: Նեապոլիտանական իտալերեն

en: Near infrared
hyw: Ինֆրակարմիրին մոտիկ

en: Near ultraviolet
hyw: Մոտիկ ուլտրամանուշակագույն

en: Negative
hyw: Սևանկար

en: Nepali
hyw: Նեպալերեն

en: Newari, Old
hyw: Newari, հին

en: Newspaper
hyw: Թերթ

en: Newspaper format
hyw: Թերթի ձևաչափ

en: Next&gt;&gt;
hyw: Հաջորդ&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
hyw: Հաջորդ&gt;&gt;

en: Niger-Kordofanian (Other)
hyw: Niger-Kordofanian (այլ)

en: Nilo-Saharan (Other)
hyw: Nilo-Saharan (այլ)

en: Nitrate base
hyw: Նիտրատե հիմքով

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
hyw: Նիտրատ - շականակագույն, գունափոխում, թառամել, փոշոտ

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
hyw: Նիտրատ - փրփուր, պղպջակներ, փուչիկ

en: Nitrate: powder
hyw: Նիտրատ։ փոշի

en: Nitrate: pungent odor
hyw: Նիտրատային - pungent odour

en: Nitrate: sticky
hyw: Նիտրատ։ կպչուն

en: Nitrate: suspicious odor
hyw: Նիտրատ։ կասկածելի հոտ

en: No accompanying matter
hyw: Չկա ուղեկցող նյութ

en: No alphabet or script given/No key title
hyw: Չկա այբուբեն կամ նիշ/Չկա բանալի վերնագիր

en: No attempt to code
hyw: Չկա կոդին դիմելու փորձ

en: No biographical material
hyw: Չկա կենսագրական նյութ

en: No dates given; B.C. date involved
hyw: Չկան ամսաթվեր. Մ.Թ.Ա. ամսաթիվ է ներառված

en: No determinable frequency
hyw: Չորոշվող հաճախականություն

en: No illustrations
hyw: Չկան նկարազարդումներ

en: No index
hyw: Չկա ցուցիչ

en: No information provided
hyw: Տեղեկատվությունը չի տրամադրված

en: No items available.
hyw: Չկան մատչելի նյութեր։

en: No linguistic content
hyw: Չկա լեզվական բովանդակություն

en: No parts in hand or not specified
hyw: Չկան ձեռքի վրա մասեր կամ չեն սահմանված

en: No place, unknown, or undetermined
hyw: Վայրը չկա, անհայտ է, սահմանված չէ

en: No relief shown
hyw: Չկան ցուցադրված ռելիեֆներ

en: No secondary support
hyw: Չկա երկրորդային աջակցում

en: No sound (silent)
hyw: Ձայն չկա (լուռ)

en: No specific type
hyw: Հատուկ տեսակ չկա

en: No specified braille music format
hyw: Չսահմանված Բրայլ երաժշտության ձևաչափ

en: No specified class of braille writing
hyw: Բրայլ գրության չսահմանված դաս

en: No specified nature of contents
hyw: Չկա սահմանված բովանդակության բնույթը

en: No specified special format characteristics
hyw: Չկա սահմանված հատուկ ձևաչափի բնութագրիչները

en: No title
hyw: Վերնագիր չկա

en: Nocturnes
hyw: Նոկտյուրն

en: Non-ISBD
hyw: ոչ -ISBD

en: Non-flexible base photographic, negative
hyw: Ոչ ճկուն հիմքով լուսանկարահանում, նեգատիվ

en: Non-flexible base photographic, positive
hyw: Ոչ ճկուն հիմքով լուսանկարչական, պոզիտիվ

en: Non-nitrate: advanced deterioration
hyw: Ոչ նիտրատային։ խորացված քայքայում

en: Non-nitrate: detectable deterioration
hyw: Ոչ նիտրատային։ հայտնաբերվող փչացում

en: Non-nitrate: disaster
hyw: Ոչ նիտրատ։ հիվանդություն

en: Nonanamorphic (wide-screen)
hyw: Ոչ անամորֆիկ (լայն պաստառ)

en: None apparent
hyw: Ոչ ակնհայտ

en: None of the following
hyw: Սրանցից ոչ մեկը

en: Nonmusical sound recording
hyw: Ոչ երաժշտական ձայնագրություն

en: Nonprojected graphic
hyw: Չպրոեկտացվող գրաֆիկա

en: Normal reduction
hyw: Նորմալ սեղմում

en: Normalized irregular
hyw: Նորմալացված ոչ կանոնավոր

en: North American Indian (Other)
hyw: North American Indian (այլ)

en: Northern Sami
hyw: Հյուսիսային Սամի

en: Northern Sotho
hyw: Հյուսիսային սոտո

en: Norwegian
hyw: Նորվեգերեն

en: Norwegian (Bokmål)
hyw: Նորվեգերեն (Բոկմալ)

en: Norwegian (Nynorsk)
hyw: Նորվեգերեն (Նըյնորսկ)

en: Not a conference publication
hyw: Կոնֆերանսի հրատարակություն չէ

en: Not a festschrift
hyw: Հոբելյանական հրատարակություն չէ

en: Not a government publication
hyw: Ոչ կառավարական հրատարակություն

en: Not applicable
hyw: Ոչ կիրառելի

en: Not arrangement or transposition or not specified
hyw: Չի համաձայնեցված, չի սահմանված

en: Not fiction
hyw: Ոչ գեղարվեստական

en: Not fiction (not further specified)
hyw: Ոչ գեղարվեստական (չի սահմնաված)

en: Not modified
hyw: Չձևափոխված

en: Not specified
hyw: Չսահմանված

en: Not specified or not applicable
hyw: Ոչ սահմանված կամ ոչ կիրառելի

en: Not specified or not applicable
hyw: Ոչ սահմանված կամ ոչ կիրառելի

en: Notated music
hyw: Նոտագրված երաժշտություն

en: Novels
hyw: Նովել

en: Novels
hyw: Նովելներ

en: Nubian languages
hyw: Նուբիական լեզուներ

en: Number of tracks on a tape.
hyw: Ժապավենի վրա ուղիների քանակը։

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
hyw: Թիվ, որ երեք նիշով գրանցված միկրոֆիլմի համար ներկայացնում է կրճատման գործակիցը։ Թիվը դեպի աջ հավասարեցված է, և ամեն չօգտագործված դիրք լրացվում է զրոյով (այսինքն, 015, 048)։ Միացման գծիկը օգտագործվում է կրճատման գործակցի ցանկացած չճանաչված բաժնի համար (այսինքն, 03-, 1--, or ---)

en: Numeric data
hyw: Թվային տվյալ

note: INPUT type=submit
en: OK
hyw: ԼԱՎ

en: OPAC view:
hyw: ՀՕԱՔ դիտում։

en: Object
hyw: Օբյեկտ

en: Offprints
hyw: Տպելու մակետ

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
hyw: Հին պարսկերեն (մոտ. 600-400 մ․թ․ա)

en: On hold
hyw: Պահված է

en: One color
hyw: Մեկ գույն

en: One file format
hyw: Ֆայլի մեկ ձևաչափ

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է թիրախ լսարանը, որի համար նախատեսված է նյութը

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է թիրախ լսարանի մտավոր մակարդակը, որի համար նախատեսված է նյութը

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է լսարանը, որի համար նախատեսված է նյութը

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է նյութի դասը որին պատկանում է միավորը էլեկտրոնային պաշար է, (օրինակ, ծրագրեր, տվյալներ, ֆայլեր, պատկերային ֆայլեր, թվայնացված տեսա և ձայնա ժապավեններ, այլն)։

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է նյութի դասը որին պատկանում է միավորը գլոբուս է, որը սահմանված է որպես երկնային մարմնի մոդել, սովորաբար Երկիր կամ երկնային գունդ պատկերված գնդաձև մակերեսին։ d կոդը օգտագործվում է երբ 008/25 (քարտեզագրական նյութի տեսակ) պարունակում է d կոդը։ Լցնելու նշանը (|) այս դիրքում արգելված է։

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է նյութի դասը որին պատկանում է միավորը միկրոֆիլմ է։ Միկրոֆիլմը դա ընդհանրական անուն է ցանկացած կրիչի, որը թափանցիկ կամ անթափանց է, լինելով միկրոպատկերների կրողը։ Միկրոպատկերը դա միավոր է (օրինակ էջ) տեքստի, գրաֆիկի, կամ համակարգչով գեներացված նյութի, որը պարունակվում է բացվածքով քարտերի, միկրոֆիշի, միկրոֆիլմի, կամ այլ միկրոձևաչափերի վրա, և շատ փոքր է առանց խոշորացման կարդալու համար։ Միկրոձևերը կարող են լինել առկա տեքստային կամ գրաֆիկական նյութերի վերարտադրություններ, կամ կարող են լինել բնօրինակ հրատարակություններ։ Լցնելու նշանը (|) այս դիրքում արգելված է։

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է նյութի դասը որին պատկանում է միավորը պրոյեկտված գրաֆիկա է, որը սահմանված է որպես երկչափ արտածում, նախատեսված է որ պետք է արտածվի առանց շարժման, օպտիկական սարքի օգնությամբ, օրինակ՝ ֆիլմի ժապավեն, սլայդ կամ փոխանցիչ։ Լցնելու նշանը (|) այս դիրքում արգելված է։

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է որ նյութի դասը որին պատկանում է միավորը շոշափելի նյութ է։ Նախատեսված է նյութերի համար, որոնք պետք է կարդացվեն հպումով։ Այս դիրքում լցման նիշը (|) արգելված է։

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է որ նյութի դասը որին պատկանում է միավորը անորոշ է, որը նշանակում է, որ նյութը սահմանված չէ 007 կոդի այլ արժեքներով, կամ դրա բազմակի ֆիզիկական ձևերը հատուկ ձևով չեն նշանակվում (օրինակ, երբ ձեռքի վրա գտնվող նյութը հավաքածու է որը պարունակում է տարբեր դասերի նյութեր և կազմակերպությունը որոշում է մուտք չանել առանձին 007 դաշտեր տարբեր բաղկացուցիչների համար)։ Այս դիրքում լցման նիշը (|) արգելված է։

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդ, որը բնութագրում է որ նյութի դասը որին պատկանում է միավորը տեսաձայնագրում է, որը սահմանված է որպես ձայնագրություն, որի համար տեսողական պատկերները, սովորաբար դրանք շարժման մեջ են և ուղեկցվում են ձայնով, գրանցված են։ Այն նախագծված է դիտելու հեռուստացույցի ընդունիչով, կամ տեսասարքի պաստառին։ Այս դիրքում լցման նիշը (|) արգելված է։

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է միավորի համար նյութի ձևը

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի ձևը որում միավորը տպագրվել է

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի հաճախականությունը. օգտագործված է 008/19 (կանոնավորություն) հետ միասին

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է սպասվող նյութի կանոնավորությունը. օգտագործվում է 008/18 (Հաճախականություն) հետ համատեղ

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի բնույթը, եթե այն ամբողջովին կազմված է մեկ տեսակի միավորից։ Եթե նյութը կարող է համարվել կազմված մեկից ավել միավորներից տեսակները գրանցվում են 008/25-27 (Բովանդակության բնույթը) և 008/24 դիրքը կոդավորվում է որպես բացատ (#)

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի վերնագրի բնօրինակ այբուբենը կամ գիրը, որի վրա հիմնված է բանալի վերնագիրը (դաշտ 222)

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է թե ինչ տեխնիկա է օգտագործված շարժանկար ստեղծելիս

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը բնութագրում է նկարագրված քարտեզագիտական նյութի տեսակը

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը բնութագրում է մատենագիտական գրառման մեջ նկարագրված համակարգչային ֆայլի տեսակը

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է շարունակական պաշարի տեսակը

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է տարեթվերի տեսակները որ տրված են 008/07-10 (ամսաթիվ 1) և 008/11-14 (ամսաթիվ 2)։ Շարունակական պաշարների համար 008/06 կոդը նաև բնութագրում է հրատարակման վիճակը։

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է տեսողական նյութի տեսակը։

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք նյութը պատրաստված է միջազգային, ազգային, գավառական, նահանգային կամ տեղական կառավարական կառույցի համար կամ պատվերով, և եթե այդպես է, ապա այդ գործակալության իրավական մակարդակը։

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք միավորը պարունակում է կենսագրական նոյւթ, և եթե այդպես է, ապա ինչպիսին են կենսագրական բնութագրերը։

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք համակարգչային ֆայլը պատրաստված է միջազգային, ազգային, գավառական, նահանգային կամ տեղական կառավարական կառույցի համար կամ պատվերով, և եթե այդպես է, ապա այդ գործակալության իրավական մակարդակը։

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք նյութը պատրաստված է միջազգային, ազգային, գավառական, նահանգային կամ տեղական կառավարական կառույցի համար կամ պատվերով, և եթե այդպես է, ապա այդ գործակալության իրավական մակարդակը։

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է արդյոք նյութը թողարկված կամ պատրաստված է միջազգային, ազգային, գավառական, նահանգային կամ տեղական կառավարական կառույցի համար կամ պատվերով, և եթե այդպես է, ապա այդ գործակալության իրավական մակարդակը։

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է միավորի համար նյութի տեսակը։

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը բնութագրում է նկարագրվող նյութի ձևը։

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը բնութագրում է նկարագրվող նյութի ձևը

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը նկարագրում է նյութի ձևը

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը միավորի համար նկարագրում է նյութի ձևը

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
hyw: Մեկ նիշանի այբբենական կոդը պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)։

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը նկարագրում է երաժշտական գործի ձևաչափը (ասենք դաշնամուրային գործ)։ Այս տարրում "Աշխատակազմի նշանագրությունը" հղում է կատարում երաժշտությանը գրված ձողերի օգնությմաբ։ "Երաժշտական նոտաները" հղում է կատարում երաժշտության վրա գրված ձողերով կամ գրաֆիկայով, սիմվոլներով, կամ խոսքի վրա հիմնված նշանագրություն։

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը գրառման համար նկարագրում է քարտագրման բնօրինակի աղբյուրը։ Եթե քարտագրման աղբյուրը հայտնի , այն նկարագրվում է 040 դաշտի (քարտագրման աղբյուր) $a ենթադաշտում։

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք մատենագիտական գրառման ցանկացած տվյալ քարտագրված նյութի վերաբերյալ ձևափոխված տեղեկատվություն է թե դա պետք է ներառված լինի ՄԵԸՔ գրառման մեջ։

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը հրատարակված է միջազգային, ազգային, նահանգային, գավառական, կամ տեղական պետական գործակալության կողմից, թե այդ մարմնի ցանկացած ենթաբաժնի կողմից։

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը բաղկացած է գիտաժողովի հոդվածներից, հաշվետվություններից կամ համառոտագրություններից։

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը հոդվածների ժողովածու է։

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը օգտագործվում է բնութագրելու նյութի գեղարվեստական ձևը։ 0 և 1 թվային կոդերը տալիս են ընդհանուր պատկերացում արդյոք նյութը գեղարվեստական գործ է։ Այբբենական կոդերը կարելի է օգտագործել գրական ժանրի նկարագրման համար։

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
hyw: Մեկ նիշանի թվային կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը պարունակում է գիտաժողովի հոդվածներ, հաշվետվություններ, կամ համառոտագրություններ։

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նոյւթը պարունակում է ցուցիչ իր սեփական բովանդակության վրա։

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը կամ դրան ուղեկցող միավորը պարունակում է տեղաբաշխման ցուցիչ կամ աշխարհագրական տեղեկատու։

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
hyw: Մեկ նիշանի կոդ որը բնութագրում է արդյոք նյութը քարտագրված է համաձայն հաջողված մուտքի, վերջին մուտքի, կամ ինտեգրացված մուտքի։

en: Online
hyw: Առցանց

en: Online access:
hyw: Առցանց հասանելիություն։

en: Online resources:
hyw: Առցանց պաշարներ։

en: Online system or service
hyw: Առցանց համակարգ կամ ծառայություն

en: Open in new window
hyw: Բացել նոր պատուհանում

en: Open score
hyw: Բաց աղբյուր

en: Operas
hyw: Օպերա

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
hyw: Օպտիկական և մագնիսական ձայնագրում շարժանկարի վրա

en: Optical disc
hyw: Օպտիկական դիսկ

en: Optical sound track on motion picture film
hyw: Օպտիկական ձայնագրում շարժանկարի վրա

en: Oratorios
hyw: Օրատորիա

en: Organization
hyw: Կազմակերպություն

en: Original
hyw: Բնօրինակ

en: Original alphabet or script of title
hyw: Վերնագրի բնագրի այբուբեն կամ տառաձև

en: Original language:
hyw: Բնօրինակ լեզու։

en: Oriya
hyw: Օրիյա

en: Oromo
hyw: Օրոմո

en: Orthographic
hyw: Ուղղագրական

en: Other
hyw: Այլ

en: Other acoustical data
hyw: Ակուստիկ այլ տվյալներ

en: Other classification:
hyw: Այլ դասակարգում:

en: Other editions:
hyw: Այլ հրատարակություններ։

en: Other infrared data
hyw: Այլ ինֆրակարմիր տվյալ

en: Other microwave data
hyw: Միկրոալիքային այլ տվյալներ

en: Other photographic medium
hyw: Լուսանկարչական այլ մեդիա

en: Other special physical characteristics about the braille.
hyw: Բրայլի վերաբերյալ այլ հատուկ ֆիզիկական բնութագրիչներ։

en: Other title:
hyw: Այլ վերնագիր։

en: Other tone
hyw: Այլ տոնայնություն

en: Other ultraviolet data
hyw: Այլ  ուլտրամանուշակագույն տվյալներ

en: Other wide-screen format
hyw: Այլ լայնապաստառ ձևաչափ

en: Otomian languages
hyw: Օտոմանական լեզուներ

en: Outline
hyw: Ուրվագիծ

en: Outtakes
hyw: Օդահանման խողովակ

note: SCRIPT
en: Override
hyw: Վերագրել

en: Overtures
hyw: Ուվերտյուրա

en: Pahlavi
hyw: Պահլավերեն

en: Painting
hyw: Յուղանկար

en: Pali
hyw: Փալիերեն

en: Panjabi
hyw: Փենջաբերեն

en: Paper
hyw: Թուղթ

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
hyw: Լաքապատ թուղթ կամ երկաթի օքսիդ

en: Papuan (Other)
hyw: Papuan (այլ)

en: Paragraph
hyw: Պարագրաֆ

en: Parchment
hyw: Մագաղաթ

en: Part-songs
hyw: Երգի մաս

en: Partial contents:
hyw: Մասնակի Բովանդակություն։

en: Passacaglias
hyw: Պասակալիա

en: Passion music
hyw: Կրքոտ երաժշտություն

en: Passive
hyw: Պասիվ

en: Passive microwave mapping
hyw: Պասիվ միկրոալիքով քարտեզավորում

en: Patent document
hyw: Պատենտային փաստաթուղթ

en: Patent information:
hyw: Արտոնագրի տեղեկություն

en: Pavans
hyw: Պավան /պարի տեսակ/

en: Pending hold
hyw: Սպասող պահում

en: Performer-conductor part
hyw: Ձևավորողի-իրականացնողի մաս

en: Periodical
hyw: Պարբերական

en: Persian
hyw: Պարսկերեն

en: Person
hyw: Անձ

en: Philippine (Other)
hyw: Philippine (այլ)

en: Photocopy
hyw: Ֆոտոպատճեն

en: Photocopy, blueline print
hyw: Ֆոտոպատճեն, կապտաեզր տպագրություն

en: Photograph, type unspecified
hyw: Լուսանկար, տեսակը որոշված չէ

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
hyw: Քարտեզագրական նյութի թողարկման համար լուսանկարչական տեխնիկա։

en: Photographs
hyw: Լուսանկարներ

en: Photomechanical print
hyw: Ֆոտոմեխանիկական տպագրում

en: Photonegative
hyw: Ֆոտոնեգատիվ

en: Photoprint
hyw: Ֆոտոտպել

en: Physcial Description
hyw: Ֆիզիկական նկարագրություն

en: Physicial medium
hyw: Ֆիզիկական կրիչ

en: Piano score
hyw: Դաշնամուրի նոտա

en: Pictorially
hyw: Պատկերազարդ

en: Picture
hyw: Պատկեր

en: Picture card, post card
hyw: Նկարի քարտ, փոստային բացիկ

en: Planetary or lunar globe
hyw: Պլանետար կամ լուսնային գլոբուս

en: Plans
hyw: Նախագիծ

en: Plaster
hyw: Գիպս

en: Plastic
hyw: Պլաստիկ

en: Plastic with metal
hyw: Մետաղը պլաստիկի հետ

en: Plates
hyw: Ափսեներ

en: Platform construction type
hyw: Պլատֆորմի հավաքման տեսակ

en: Platform use category
hyw: Պլատֆորմի օգտագործման դաս

en: Play this sample
hyw: Կատարիր այս նմուշը

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
hyw: Ձայնագրության նվագարկման բնութագրերը, ներառած ճիշտ նվագարկման համար անհրաժեշտ հատուկ սարքավորումները և հավասարեցումը։ Այս կոդը չի օգտագործվում ձայնագրության ընթացքում օգտագործվող հատուկ գործընթացների ցույց տրման համար, քանի դեռ այդ գործընթացները պետք է կիրառվեն նվագարկման ընթացքում։

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
hyw: Ձայնագրման նվագարկման արագությունը։ Այս կոդը նախատեսված է մեխանիկական սարքի վրա վերարտադրված ձայնագրության նվագարկաման արագությանը։

en: Playing cards
hyw: Խաղաքարտեր

en: Plugin to build links between records
hyw: Գրառումների միջև կապեր ստեղծելու պլագին։

en: Poetry
hyw: Պոեզիա

en: Poetry
hyw: Պոեզիա

en: Polar stereographic
hyw: Բևեռային ստերեոգրաֆիկ

en: Polish
hyw: Լեհերեն

en: Polonaises
hyw: Պոլոնեզ

en: Polyconic
hyw: Բազմագագաթանի

en: Popular music
hyw: Հանրամատչելի երաժշտություն

en: Porcelain
hyw: Հախճապակի

en: Portraits
hyw: Դիմանկար

en: Portuguese
hyw: Պորտուգալերեն

en: Positive
hyw: Դրական

en: Positive/negative aspect
hyw: Դրական/բացասական տեսակետ

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
hyw: Քարտեզագրական նյութի ֆորոպատճենի կամ ֆիլմի դրական/բացասական կողմերը, նաև հղված որպես բեւեռականություն։

en: Positive/negative polarity of the microform.
hyw: Միկրոֆիլմի դրական/բացասական բեւեռականություն։

en: Postcard
hyw: Փոստային բացիկ

en: Poster
hyw: Պոստեր

en: Prakrit languages
hyw: Prakrit լեզուներ

en: Pre-production
hyw: Նախաթողարկում

en: Preludes
hyw: Պրելյուդա

en: Preschool
hyw: Նախադպրոցական

en: Preschool;
hyw: Նախադպրոցական

en: Present
hyw: Ներկա

en: Presentation format for motion pictures.
hyw: Շարժանկարի ցուցադրության ձևաչափ։

en: Preservation
hyw: Պահպանում

en: Primary
hyw: Նախնական

en: Primary support material
hyw: Առաջնային աջակցող նյութ

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
hyw: 007/06 բնորոշված նախնական օգտագործման համար նախատեսված պլատֆորմը (Պլատֆորմի հավաքման տեսակ)։

en: Primary;
hyw: Նախնական

en: Print
hyw: Տպել

en: Print Page
hyw: Տպիր էջը

en: Print/braille
hyw: Տպագիր/Բրայլ

en: Printing master
hyw: Տպագրում է վարպետը

en: Producer:
hyw: Թողարկող։

en: Product
hyw: Արտադրանք

en: Production credits:
hyw: Թողարկման կրեդիտներ։

en: Production elements
hyw: Թողարկման տարրեր

en: Production rolls
hyw: Թողարկման ժապավեններ

en: Production/reproduction details
hyw: Արտագրամն/վերարտադրման մանրամասներ

en: Profile
hyw: Պրոֆայլ

en: Program music
hyw: Ծրագրավորիր երաժշտություն

en: Programmed texts
hyw: Ծրագրավորված տեքստեր

en: Projected graphic
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկա

en: Projected medium
hyw: Պրոյեկցված կրիչ

en: Projection
hyw: Պրոյեկտում

en: Projection not specified
hyw: Պրոյեկցումը չի բնութագրված

en: Publication date and copyright date
hyw: Տպագրման ամսաթիվ և հեղինակային իրավունքի ամսաթիվ

en: Publisher:
hyw: Հրատարակիչ։

en: Pushto
hyw: Փուշթոերեն

en: Puzzle
hyw: Գլուխկոտրուկ

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
hyw: Կվադրոֆոնիկ, բազմաալիք, կամ շրջապատել

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
hyw: Quadruplex (1 դույմ կամ 2 դույմ, կոճ)

en: Quality assurance target(s)
hyw: Որակի գնահատման թիրախ(ներ)

en: Quarter (4) track
hyw: Քառորդ (4) հետք

en: Quarterly
hyw: Քառամսյակային

en: Quechua
hyw: Քուեչուա

en: Questionable date
hyw: Հարցական ամսաթիվ

en: Radiograph
hyw: Ռադիոգրաֆ

en: Ragtime music
hyw: Ռեգթայմ երաժշտություն

en: Range of years of bulk of collection
hyw: Հավաքածուի տարիների տիրույթը

en: Ratio
hyw: Հարաբերություն

en: Ratio element is not applicable
hyw: Համեմատության տարրը կիրառելի չէ

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
hyw: Գրառման երկարություն (ինքնագեներացվող)

note: SELECT name=f5
en: Record status
hyw: Գրառման վիճակ

en: Red strip
hyw: Կարմիր ժապավեն

en: Reduction rate varies
hyw: Նվազեցման գործակիցը փոփոխվում է։

en: Reduction ratio
hyw: Նվազեցման գործակից

en: Reduction ratio range
hyw: Նվազեցման գործակցի տիրույթ

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
hyw: Միկրոֆորմի համար նվազեցման գործակցի տիրույթ։ Նվազեցման հատուկ գործակիցը գրանցված է 007/06-08 (Նվազեցման գործակից)։

en: Reference print/viewing copy
hyw: Տեղեկատու տպում/դիտիր պատճենը

en: Refined categories of color
hyw: Գույնի մաքրված դասեր

en: Reflective infrared
hyw: Անդրադարձային ինֆրակարմիր

en: Reformatting quality
hyw: Վերաֆորմատավորման որակ

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
hyw: Էլեկտրոնային պաշարի որակի վերաձևավորում։ Էլեկտրոնային պաշարի ֆիզիկական որակի ընդհանուր գնահատական հնարավոր օգտագործման հետ կապված։ Այն կարող է օգտագործվել ֆայլի որակը գնահատելիս, և կազմակերպության պարտավորությունը այն շահագործելու որոշ ժամանակ հետո։

en: Regular
hyw: Կանոնավոր

en: Regular print
hyw: Կանոնավոր տպում

en: Regular print reproduction
hyw: Կանոնավոր տպագիր ռեպրոդուկցիա

en: Regularity
hyw: Կանոնավորություն

en: Rehearsals
hyw: Փորձեր

en: Related works:
hyw: Կապված աշխատանքներ։

en: Relief
hyw: Ռելիեֆ

en: Remote
hyw: Հեռավար

en: Remote-sensing image
hyw: Հեռավորության վրա զգայական պատկեր։

en: Replacement
hyw: Փոխարինում

en: Report number:
hyw: Հաշվետվության համար։

en: Reporting
hyw: Հաշվետու լինել

en: Representational
hyw: Ներկայացուցչական

en: Reprint/reissue date and original date
hyw: Վերատպիր/վերանայիր ամսաթիվը և բնօրինակ ամսաթիվը

en: Requiems
hyw: Ռեքվիեմ

en: Review:
hyw: Գրախոսիր։

en: Reviews
hyw: Դիտարկումներ

en: Rhapsodies
hyw: Ռապսոդիա

en: Robinson
hyw: Ռոբինսոն

en: Rock drawings
hyw: Ժայռապատկերներ

en: Rock music
hyw: Ռոք երաժշտություն

en: Roll
hyw: Կոճ

en: Romance (Other)
hyw: Ռոմաներեն (այլ)

en: Romani
hyw: Ռոմանի

en: Romanian
hyw: Ռումինական

en: Rondos
hyw: Ռոնդո

en: Rundi
hyw: Ռունդիերեն

en: Running time
hyw: Տևողություն

en: Running time exceeds three characters
hyw: Տևողությունը գերազանցում է երեք նիշը

en: Running time for motion pictures and videorecordings
hyw: Շարժանկարի կամ տեսաձայնագրության տևողությունը

en: Rushes
hyw: Նետվում է

en: Russian
hyw: Ռուսերեն

en: SAR-cross polarization
hyw: SAR-խաչաձև պոլյարիզացիա

en: SAR-like polarization
hyw: SAR-պոլյարիզացիայի նման

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
hyw: SAR-բազմա հաճախային (բազմաալիք)

en: Safety base, acetate undetermined
hyw: Անվտանգ հիմք, չորոշված ացետատ

en: Safety base, diacetate
hyw: Անվտանգ հիմք, դիացետատ

en: Safety base, mixed
hyw: Անվտանգ հիմք, խառը

en: Safety base, polyester
hyw: Անվտանգ հիմք, պոլիէսթեր

en: Safety base, triacetate
hyw: Անվտանգ հիմք, տրիացետատ

en: Safety base, undetermined
hyw: Ապահով հիմք, չսահմանված

en: Safety film
hyw: Անվտանգ ֆիլմ

en: Salishan languages
hyw: Սալիշյան լեզուներ

en: Sami
hyw: Սաամերեն

en: Samoan
hyw: Սամոերեն

en: Samples
hyw: Օրինակներ

en: Sanskrit
hyw: Սանսկրիտ

en: Sardinian
hyw: Սարդիներեն

en: Save
hyw: Հիշել

en: Scope and content:
hyw: Տիրույթ և բովանդակություն։

en: Score
hyw: Միավոր

en: Scottish Gaelic
hyw: Շոտլանդական գալերեն

en: Search for
hyw: Փնտրիր

en: Search results
hyw: Փնտրման արդյունքներ

en: Secondary support material
hyw: Երկրորդական աջակցող նյութ

en: Section
hyw: Բաժին

en: Section by section
hyw: Բաժին առ բաժի

en: Seismic surveys
hyw: Սեյսմիկ հարցախույզներ

en: Select a type of material
hyw: Ընտրիր նյութի տեսակը

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
hyw: Ընտրիր նյութի տեսակը որպեսզի սահմանես փոփոխական արժեքները

en: Semiannual
hyw: Տարին երկուական

en: Semimonthly
hyw: Ամիսը երկուական

en: Semitic (Other)
hyw: Semitic (այլ)

en: Semiweekly
hyw: Շաբաթը երկուական

en: Sensor type
hyw: Սենսորի տեսակ

en: Separate supplement to another work
hyw: Տարանջատիր հավելվածը այլ աշխատանքի

en: Separated from:
hyw: Բաժանված սրանից։

en: Sepia tone
hyw: Սեպիայի տոն

en: Serbian
hyw: Սերբերեն

en: Serial/Integrating resource
hyw: Մատենաշար/պաշարի ինտեգրացում

en: Series
hyw: Մատենաշար

en: Series:
hyw: Մատենաշար։

en: Service copy
hyw: Ծառայողական պատճեն

en: Set
hyw: Տեղադրել

en: Set:
hyw: Բազմություն։

en: Shading
hyw: Ստվերում

en: Shona
hyw: Շոնաերեն

en: Short form scoring
hyw: Հաշվարկի կարճ ձև

en: Short stories
hyw: Կարճ պատմվածքներ

en: Short stories
hyw: Կարճ պատմվածքներ

en: Shortened
hyw: Կրճատված

en: Shortwave infrared (SWIR)
hyw: Կարճալիք ինֆրակարմիր (SWIR)

en: Show analytics
hyw: Ցույց տուր վերլուծականները

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
hyw: Ցույց տա՞լ արժեքները '%s' տեսակի համար։

en: Show volumes
hyw: Ցույց տուր հատորները

en: Sichuan Yi
hyw: Սիչուան Յի

en: Sicilian Italian
hyw: Սիցիլիական իտալերեն

en: Sign languages
hyw: Գրանցի լեզուներ

en: Silver halide
hyw: Արծաթե հալոիդ

en: Sindhi
hyw: Սինդհի

en: Single known date/probable date
hyw: Միակ հայտնի ամսաթիվ/հավանական ամսաթիվ

en: Single line
hyw: Մեկ գիծ

en: Single map
hyw: Մեկ քարտեզ

en: Sino-Tibetan (Other)
hyw: Սինո-Տիբեթյան (այլ)

en: Sinusoidal
hyw: Սինուսոիդալ

en: Siouan (Other)
hyw: Siouan (այլ)

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
hyw: Վեց նիշ, որ բնութագրում են ֆիլմի զննման ամենավերջին ամսաթիվը. ամսաթիվը գրանցված է հետևյալ ձևանմուշով դդտտաա (դար/տարի/ամիս)։ Միացման գծիկը օգտագործվում է ամսաթվի ցանկացած անհայտ հատվածի փոխարեն։ Լցման վեց նիշերը (||||||) օգտագործվում են, եթե փորձ չի արվում լրացնելու այս դիրքերը։

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hyw: Վեց չսահմանված նիշերի դիրքեր. յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատի (#) կամ լցման (|) նիշ

en: Sixteen track
hyw: Տասնվեց ուղի

en: Skin
hyw: Մաշկ

en: Slavic (Other)
hyw: Սլավոներեն (այլ)

en: Slide
hyw: Սլայդ

en: Slovak
hyw: Սլովակերեն

en: Slovenian
hyw: Սլովեներեն

en: Somali
hyw: Սոմալիերեն

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
hyw: Սոնար--ներքին տոպոգրաֆիայի պատկերներ, կողային սքան

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
hyw: Սոնար--ստորին տոպոգրաֆիա, մոտակա-ստորին

en: Sonar--bottom topography, near-surface
hyw: Սոնար--ստորին տոպոգրաֆիա, մոտակա-մակերես

en: Sonar--water depth
hyw: Սոնար--ջրի խորություն

en: Sonatas
hyw: Սոնատա

en: Songs
hyw: Երգեր

en: Sorbian (Other)
hyw: Սորբիան (այլ)

en: Sound
hyw: Ձայն

en: Sound cartridge
hyw: Ձայնային քաթրիջ

en: Sound cassette
hyw: Ձայնային կասետ

en: Sound disc
hyw: Ձայնային դիսկ

en: Sound on medium
hyw: Ձայն կրիչի վրա

en: Sound on medium or separate
hyw: Ձայն կրիչի վրա կամ առանձին

en: Sound recording
hyw: Երաժշտական ձայնագրություն

en: Sound separate from medium
hyw: Ձայն առանձին կրիչից

en: Sound-tape reel
hyw: Ձայնային ժապավենով կոճ

en: Sound-track film
hyw: Ձայնային գրանցման ֆիլմ

en: Sounds
hyw: Ձայներ

en: Source:
hyw: Աղբյուր։

en: South American Indian (Other)
hyw: Հարավ Ամերիկյան հնդկական (այլ)

en: Space observing
hyw: Տարածքի դիտարկում

en: Spaceborne
hyw: Բորտում

en: Spanish
hyw: Իսպաներեն

en: Spanner short form scoring
hyw: Ներկառուցվածի կարճ ձևի գնահատում

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
hyw: Քարտեզագրական նյութի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը։ Սովորաբար ֆիզիկական օբյեկտի դաս, օրինակ՝ դիագրամա։

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
hyw: Նյութի հատուկ դաս, (սովորաբար ֆիզիկական օբյեկտի դաս) որին պատկանում է նյութը, օրինակ՝ մագնիսական դիսկ։

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
hyw: Նյութի հատուկ դաս, (սովորաբար ֆիզիկական օբյեկտի դաս) որին պատկանում է նյութը, օրինակ՝ աստղային գլոբուս։

en: Special class of material to which the item belongs
hyw: Նյութի հատուկ դաս որին պատկանում է միավորը։

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
hyw: Նյութի հատուկ դաս, սովորաբար ֆիզիկական օբյեկտի դաս որին պատկանում է միավորը։

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
hyw: Միկրոֆիլմի հատուկ դաս, որին պատկանում է միավորը (օրինակ՝ միկրոանթափանց)։

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
hyw: Շարժանկարի հատուկ դաս, որին պատկանում է միավորը, օրինակ՝ ֆիլմի կոճ։

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
hyw: Չպրոյեկտվող գրաֆիկայի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը, (օրինակ նկար)։

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
hyw: Պրոյեկտվող գրաֆիկայի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը, օրինակ սլայդ։

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
hyw: Ձայնագրման հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը, (օրինակ գլան)։

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
hyw: Զգայական նյութի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը։

en: Special class of textual material to which an item belongs.
hyw: Տեքստային նյութի հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը։

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
hyw: Տեսաձայնագրության հատուկ դաս, որին պատկանում է նյութը։

en: Special format characteristics
hyw: Հատուկ ձևաչափի բնութագրիչներ

en: Special physical characteristics
hyw: Հատուկ ֆիզիկական բնութագրիչներ

en: Special playback characteristics
hyw: Նվագարկման հատուկ բնութագրեր

en: Specialized
hyw: Մասնագիտացված

en: Specialized;
hyw: Մասնագիտացված։

en: Specific material designation
hyw: Որոշակի նյութի պատկանելիություն

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
hyw: Հատուկ կրիչ, օգտագործված նյութի ձայնը կրելու համար (անկախ նրանից թե ձայնը կրում է ինքը նյութը կամ էլ ուղեկցող նյութի տեսքով է), և պահանջվում է ձայնի նվագարկիչ։

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
hyw: Հատուկ կրիչ, օգտագործված նյութի ձայնը կրելու համար (անկախ նրանից թե ձայնը կրում է պրոյեկտված գրաֆիկան կամ առանձին), և նյութի համար պահանջվում է ձայնի նվագարկիչ։

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
hyw: Հատուկ կրիչ, նախատեսված նյութի ձայնը պահելու համար, անկախ հանգամանքից արդյոք այդ ձայնը տեսագրության հետ է թե առանձին է, և նյութը պահանջում է ձայնի նվագարկում։

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
hyw: Հեռավար զգայական պատկերից ստացված տվյալների սպեկտրալ, ակուստիկ կամ մագնիսական բնութագրիչները։ Այն կարող է օգտագործվել բնութագրելու համար ալիքի չափված ճառագայթման լայնությունը և այն չափելու համար օգտագործված սենսորի տեսակը։

en: Speeches
hyw: Ելույթներ

en: Speeches
hyw: Ելույթներ

en: Speed
hyw: Արագություն

en: Split into .. and ...:
hyw: Անջատիր սրան .. և ...:

en: Spoken language:
hyw: Խոսակցական լեզու։

en: Spot heights
hyw: Բծի բարձրությունը

en: Square dance music
hyw: Հրապարակի պարի երաժշտություն

en: Stamper (negative)
hyw: Մատրիցա (նեգատիվ)

en: Standalone device
hyw: Մեկուսի սարք

en: Standard 8 mm.
hyw: Ստանդարտ 8 մմ

en: Standard 8 mm. film width
hyw: Ստանդարտ 8 մմ, ֆիլմի լայնություն

en: Standard silent aperture (full frame)
hyw: Լռության ստանդարտ թռիչք (լրիվ շրջանակ)

en: Standard sound aperture (reduced frame)
hyw: Ձայնի ստանդարտ թռիչք (կրճատված ձևաչափ)

en: Standards/specifications
hyw: Ստանդարտներ/բնութագրիչներ

note: INPUT type=submit
en: Start search
hyw: Սկսիր որոնումը

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
hyw: Նահանգ, ծայրամասային,տարածքային,կախյալ,և այլն

en: Statistics
hyw: Վիճակագրություն

en: Stencil color
hyw: Նմուշային գույն

en: Stereographic
hyw: Ստերեոգրաֆիկ

en: Stereophonic
hyw: Ստերեոֆոնիկ

en: Stone
hyw: Քար

en: Studies and exercises
hyw: Հետազոտություններ և վարժություններ

en: Study print
hyw: Ուսումնական տպագրում

en: Subject(s):
hyw: Խորագրեր։

en: Subject:
hyw: Խորագիր։

en: Submersible remote-sensing device
hyw: Հեռավար պասիվ սենսորային սարք

en: Subtitle language:
hyw: Ենթագրի լեզուն։

en: Successive entry
hyw: Հաջողակ մուտք

en: Suites
hyw: Սյուիտա

en: Summary language:
hyw: Համառոտագրություն լեզու:

en: Summary:
hyw: Համառոտագրություն:

en: Sundanese
hyw: Սունդաներեն

en: Super 8 mm./single 8 mm.
hyw: Գեր 8 մմ/միայնակ 8մմ

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
hyw: Գեր 8 մմ/միայնակ 8մմ ֆիլմի լայնություն

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
hyw: Գերr-VHS (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

en: Superseded by:
hyw: Փոխարինված է կողմից

en: Superseded in part by:
hyw: Փոխարինված է մասով սրանով։

en: Supersedes in part:
hyw: Փոխարինված է մասով։

en: Supersedes:
hyw: Փոխարինողներ։

en: Supplements:
hyw: Հավելվածներ։

en: Suppressed in OPAC
hyw: Թաքցված ՀՕԱՔում

en: Surface
hyw: Մակերես

en: Surface observing
hyw: Մակերեսի դիտարկում

en: Surveys of literature in a subject area
hyw: Գրականության հարցախույզ թեմատիկ բնագավառում

en: Swahili
hyw: Սվահիլի

en: Swazi
hyw: Սվազիլերեն

en: Swedish
hyw: Շվեդերեն

en: Swiss German
hyw: Շվեյցարական գերմաներեն

en: Symphonic poems
hyw: Սիմֆոնիկ պոեմներ

en: Symphonies
hyw: Սիմֆոնիաներ

en: Synthetic
hyw: Սինթետիկ

en: Synthetic and glass
hyw: Սինթետիկա և ապակի

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
hyw: Սինթետիկ ապերտուրայով օդային ռադար (SAR)-Մեկ հաճախականություն

en: Syriac
hyw: Սիրիական

en: Syriac, Modern
hyw: Սիրիական, ժամանակակից

en: Tactile material
hyw: Զգայական նյութ

en: Tactile, with no writing system
hyw: Զգայական առանց գրելու համակարգի

en: Tagalog
hyw: Տագալական

en: Tahitian
hyw: Թահիթիերեն

en: Tai (Other)
hyw: Թաի (այլ)

en: Tajik
hyw: Տաջիկերեն

en: Tamil
hyw: Թամիլ

en: Tape cartridge
hyw: ժապավենային քարթրիջ

en: Tape cassette
hyw: ժապավենային կասետ

en: Tape configuration
hyw: Ժապավենի կարգաբերում

en: Tape duplication master
hyw: Ժապավենի բազմացման վարպետ

en: Tape reel
hyw: ժապավենի կոճ

en: Tape width
hyw: Ժապավենի լայնություն

en: Target audience
hyw: Թիրախ լսարան

en: Tatar
hyw: Թաթարերեն

en: Technical and/or historical information on instruments
hyw: Գործիքների մասին տեխնիկական կամ պատմական տեղեկատվություն

en: Technical drawing
hyw: Տեխնիկական գծագիր

en: Technical information on music
hyw: Երաժշտության վերաբերյալ տեխնիկական տեղեկատվություն

en: Technical reports
hyw: Տեխնիկական հաշվետվություններ

en: Technique
hyw: Տեխնիկա

en: Telugu
hyw: Թելուգու

en: Terrestrial globe
hyw: Երկրային գլոբուս

en: Test pressing
hyw: Տեստային սեղմում

en: Text
hyw: Տեքստ

en: Textile
hyw: Տեքստիլ

en: Textiles
hyw: Տեքստիլներ

en: Thai
hyw: Թայի

en: Thematic index
hyw: Թեմատիկ ցուցիչ

en: Thermal infrared
hyw: Ջերմային ինֆրակարմիր

en: Theses
hyw: Թեզիսներ

en: Three layer stock, low fade
hyw: Եռաստիճան ֆոնդ, դանդաղ մարում

en: Three times a month
hyw: Ամսական երեք անգամ

en: Three times a week
hyw: Շաբաթական երեք անգամ

en: Three times a year
hyw: Տարեկան երեք անգամ

en: Three-character alphabetic code
hyw: Երեք նիշանի այբբենական կոդ

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
hyw: Եռանիշ կոդ, որը բնութագրում է բրայլյան երաժշտական նյութի ձևաչափը։ Երաժշտական ձևաչափերը գնահատում են բաժինները, մասերը և դրանց հետ կապակցված տեղեկատվությունը, ինչպիսիք են բառերի կապվածությունը իրար հետ։ Մինչև երեք ձախ հավասարեցված ըստ կարևորության դասավորված ձևաչափ կարելի է ներկայացնել։ Եթե երեք նիշից պակաս է նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)։

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
hyw: Եռանիշ թիվ որը բնութագրում է ֆիլմի կամ տեսաձայնագրության ընդհանուր տևողությունը։ Թիվը աջ հավասարեցված է և յուրաքանչյուր չօգտագործված դիրքում դրվում է զրո։

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
hyw: Եռաչափ արվեստի գործ կամ բնական հանդիպող օբյեկտ

en: Three-layer stock
hyw: Եռաստիճան ֆոնդ

en: Tibetan
hyw: Տիբեթերեն

en: Tigrinya
hyw: Տիգրինյա

en: Tint
hyw: Երանգավորել

en: Tinted and toned
hyw: Նրբերանգ տված և տոն տված

en: Title bands/inter-title rolls
hyw: Վերնագրի երիզներ/միջվերնագրային ժապավեններ

en: Title translated:
hyw: Վերնագիրը թարգմանած։

en: Toccatas
hyw: Տոկատտա

en: Toy
hyw: Խաղալիք

en: Transparency
hyw: Թափանցիկ

en: Transposition
hyw: Վերադասավորւմ

en: Transposition and arrangement
hyw: Տեղաշարժում և պայմանավորվածություն

en: Treaties
hyw: Պայմանագրեր

en: Triennial
hyw: Երեք տարին մեկ

en: Trims
hyw: Փայտիկներ

en: Trio-sonatas
hyw: Տրիո-սոնատաներ

en: Tsonga
hyw: Ցոնգաերեն

en: Tswana
hyw: Ցուանաերեն

en: Tupi languages
hyw: Տուպի լեզուներ

en: Turkish
hyw: Թուրքերեն

en: Turkish, Ottoman
hyw: Թուրքերեն, Օսմաներեն

en: Turkmen
hyw: Թուրքմեներեն

en: Twelve track
hyw: Տասներկու ուղի

en: Twi
hyw: Տվի

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hyw: Երկու չսահմանված նիշերով դիրքեր. յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատի (#) կամ լցման նիշ (|)։

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
hyw: Երկու կամ երեք նիշանի այբբենական կոդ որը բնութագրում է հրատարակման, թողարկման վայրը։

en: Two-character alphabetic code
hyw: Երկու նիշանի այբբենական կոդ

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
hyw: Երկու նիշանի այբբենական կոդ որը բնութագրում է աշխատանքի ձևը։ Կոդերը հիմնված են Կոնգրեսի գրադարանի թեմատիկ խորագրերի վրա։ Եթե մեկից ավել կոդ է համապատասխանում, mu (Multiple forms) կոդը օգտագործվում է 008/18-19-ում, կամ բոլոր բնութագրիչ կոդերը տրված են 047 (Form of Composition) դաշտում։ mu (Multiple forms) կոդը կարող է նաև նշել որ 047 (Form of Composition) դաշտը պարունակում է ոչ-ՄԵԸՔ կոդեր։

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
hyw: Երկու նիշանի այբբենական կոդ որը բնութագրում է նյութի թողարկման ժամանակ օգտագործված պրոյեկցիան։

en: Two-dimensional nonprojected graphic
hyw: Երկչափ չպրոեկտացվող գրաֆիկ

en: Type C (1 in., reel)
hyw: Տեսակ C (1 դույմ, կոճ)

en: Type of Material
hyw: Նյութի տեսակ

en: Type of cartographic material
hyw: Քարտեզագրման նյութի տեսակ

en: Type of color film stock or color print the item represents.
hyw: Գունավոր շարժանկարի տեսակ կամ գունավոր տպագրություն որին պատկանում է նյութը։

en: Type of computer file
hyw: Համակարգչային ֆայլի տեսակը

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
hyw: Հեռավար զգայական սարքին ծառայող պլատֆորմի կոնստրուկցիայի տեսակը։Տվայլի այս տարրի համար, "պլատֆորմը" նշանակումէ ոչ միայն հարթ մակերես, այլ ցանկացած կառուցվածք, որը ծառայում է որպես հիմք։

en: Type of continuing resource
hyw: Շարունակական պաշարի տեսակը

note: SELECT name=f8
en: Type of control
hyw: Վերահսկման տեսակ

en: Type of date/Publication status
hyw: Ամսաթվի տեսակ/Հրատարակման վիճակ

en: Type of light-sensitive material on the film.
hyw: Ֆիլմի վրայի թեթև զգայական նյութ։

en: Type of material
hyw: Նյութի տեսակ

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
hyw: Նյութի տեսակ (տարբեր թանգարանային խսիրից) որին առաջնային աջակցություն է (007/04) տրված։

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
hyw: Նյութի տեսակ որը կծառայի ֆոտոնեգատիվի, ֆիլմի ժապավենի, սլայդի կամ թափանցիկության հիմք։

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկի համար սլայդի կույտի կամ թափանցիկի նյութի տեսակ։

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
hyw: Նյութի տեսակ որն օգտագործվում աջակցելու կամ որի հիմքի վրա պատկերը տպվում կամ կատարվում է։

note: SELECT name=f6
en: Type of record
hyw: Գրառման տեսակ

en: Type of reproduction
hyw: Վերարտադրման ձև

en: Type of visual material
hyw: Տեսողական նյութի տեսակ

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
hyw: U-matic (3/4 դույմ, տեսակասետ)

en: Udmurt
hyw: Ուդմուրտերեն

en: Uighur
hyw: Ուիգհուր

en: Ukrainian
hyw: Ուկրաիներեն

en: Ultra high reduction
hyw: Գեր բարձր սեղմում

en: Ultraviolet combinations
hyw: Ուլտրամանուշակագույնի համադրումներ

en: Uncompressed
hyw: Չսեղմված

en: Uncontracted
hyw: Առանց կոնտրակտների

en: Undefined
hyw: Չսահմանված

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
hyw: Չսահմանված։ Յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
hyw: Չսահմանված։ պարունակում է բացատ (#) կամ լցման նիշ (|)

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
hyw: Չսահմանված. յուրաքանչյուրը պարունակում է բացատի (#) կամ լցման (|) նիշ։

en: Undetermined
hyw: Անորոշ

en: Undetermined 2 color
hyw: Անորոշ 2 գույն

en: Undetermined 3 color
hyw: Անորոշ 3 գույն

en: Uniform title:
hyw: Համընդհանուր վերնագիր։

en: Uniform titles:
hyw: Համընդհանուր վերնագրեր։

en: Unknown
hyw: Չճանաչված

en: Unknown if item is government publication
hyw: Չճանաչված, եթե նյութը ոչ կառավարական հրատարակություն է

en: Unknown or not specified
hyw: Չճանաչված կամ չսահմանված

en: Unknown or unspecified
hyw: Չճանաչված կամ չսահմանված

en: Unmanned spacecraft
hyw: Անանձնակազմ տիեզերանավ

en: Unspecified
hyw: Չսահմանված

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
hyw: Մինչև չորս մեկ նիշանի այբբենական կոդեր (գրանցված այբբենական հաջորդականությամբ) որոնք բնութագրում են նյութում նկարազարդումների առկայությունը։ Եթե չորս այբբենական նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերըձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
hyw: Մինչև չորս մեկ նիշանի այբբենական կոդեր որոնք բնութագրում են նյութի ռելիեֆի տեսակը։ Կոդերը գրանցված են նկարագրված նյութի կարևորության հաջորդականությամբ։ Եթե չորս այբբենական նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերըձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
hyw: Մինչև չորս մեկ նիշանի կոդեր որոնք բնութագրում են արդյոք նյութի որոշակի մասը պսրունակում է նյութի որոշակի տեսակներ։ Եթե չորս այբբենական նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերըձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
hyw: Մինչև վեց մեկ նիշանի այբբենական կոդեր (գրանցված այբբենական հաջորդականությամբ) որոնք բնութագրում են ծրագրային նշումները և դրանք ուղոկցող նյութերը ձայնային հրատարակությունների, երաժշտական ձեռագրերի, կամ տպագրված երաժշտության համար։ Եթե վեց նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
hyw: Մինչև երեք մեկ նիշանի կոդեր (գրանցված այբբենական հաջորդականությամբ) որոնք բնութագրում են որ գործը պարունակում է որոշակի տեսակի նյութեր։ Եթե երեք նիշից քիչ կոդեր են նշանակված, ապա կոդերը ձախ հավասարեցված են և չօգտագործված դիրքերը պարունակում են բացատներ (#)

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
hyw: Մինչև երկու մեկ նիշանի կոդեր որոնք բնութագրում են քարտեզի հատուկ նկարագրիչները։ Կոդերը գրանցված են նկարագրված նյութում դրանց հանդիպման կարևորության։ Եթե միայն մեկ կոդ է նշանակված, այն ձախ հավասարեցված է և չօգտագործված դիրքը պարունակում է բացատ (#)

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
hyw: Մինչև երկու մեկ նիշանի կոդեր (գրանցված ըստ բերված ցուցակի) որոնք բնութագրում են ոչ երաժշտական ձայնագրությունում գրական տեքստի տեսակը։Եթե միայն մեկ կոդ է նշանակված, այն ձախ հավասարեցված է և չօգտագործված դիրքը պարունակում է բացատ (#)

note: SCRIPT
en: Updated:
hyw: Թարմացված է։

en: Updating Web site
hyw: Թարմացվում է կայքը

en: Updating database
hyw: Թարմացվում է շտեմարանը

en: Updating loose-leaf
hyw: Թարմացվում են պոկվող թերթիկները

en: Upper Sorbian
hyw: Վերին Սորբերեն

en: Urdu
hyw: Ուրդու

en: Uzbek
hyw: Ուզբեկերեն

en: VHS (1/2 in., videocassette)
hyw: VHS (1/2 դույմ, տեսահոլովակ)

en: Vai
hyw: Վաի

en: Variations
hyw: Տարբերակներ

en: Various places
hyw: Տարբեր վայրեր

en: Vellum
hyw: Մագաղաթ

en: Venda
hyw: Վենդաերեն

en: Vertical
hyw: Ուղղահայաց

en: Vertical score
hyw: Ուղղահայաց գնահատում

en: Very high reduction
hyw: Շատ բարձր սեղմում

en: Vesicular
hyw: Պղպջակային

en: Videocartridge
hyw: Տեսաքաթրիջ

en: Videocassette
hyw: Տեսակասետ

en: Videodisc
hyw: Տեսադիսկ

en: Videorecording
hyw: Տեսաձայնագրություն

en: Videorecording format
hyw: Տեսագրման ձևաչափը

en: Videoreel
hyw: Տեսակոճ

en: Videotape
hyw: Տեսաժապավեն

en: Videotape or videodisc recording format.
hyw: Տեսաժապավենի կամ տեսադիսկի գրանցման ձևաչափ։

en: Vietnamese
hyw: Վիետնամերեն

en: View
hyw: Տեսք

en: Vinyl
hyw: Վինիլ

en: Visible light
hyw: Տեսանելի լույս

en: Visual Materials
hyw: Տեսողական նյութեր

en: Vocal parts
hyw: Վոկալի մասեր

en: Vocal score
hyw: Նոտաներ ձայնի համար

en: Voice score with accompaniment omitted
hyw: Ձայնային նոտա, ուղեկցողը դուրս է հանվել

en: Volapük
hyw: Վոլապուկ

en: Volumes:
hyw: Հատորներ։

en: Wakashan languages
hyw: Վակաշան լեզուներ

en: Wall map
hyw: Պատի քարտեզ

en: Walloon
hyw: Վալոներեն

en: Waltzes
hyw: Վալս

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
hyw: Զգուշացում։ տողը պարունակում է նիշ որը տիրույթից դուրս է։ Փոխարինվում է "?"։

en: Water surface-based remote-sensing device
hyw: Ջրային հարթության վրա դրված հեռավար զգայական սարք

en: Wax
hyw: Մոմ

en: Weekly
hyw: Շաբաթական

en: Welsh
hyw: Ուելսերեն

en: Western Pahari languages
hyw: Western Pahari լեզուներ

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
hyw: Արդյոք քարտագրվող նյութի մասը կամ նյութը ամբողջությամբ վերադասավորում է և/կամ այլ աշխատանքի հարմարեցում է։

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
hyw: Անկախ նրանից, թե ինչպես են օգտագործվում կրճատումները։ Կրճատումները մեկ ավելի բրայլի կամ Մունի նիշերի հապավումներ են, ներկայացնելու համար ընդհանուր տառերի համադրությունները։

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
hyw: Անկախ նրանից արդյոք քարտագրվող նյութը գնահատված է որպես լրիվ։

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
hyw: Անկախ նրանից արդյոք որակի գնահատման թիրախները համապատասխանաբար ներառվել են էլեկտրոնային պաշարի վերաձևավորման/ստեղծման պահին։

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
hyw: Անկախ նրանից արդյոք քարտեզագրական նյութը ֆաքսիմիլե է կամ վերարտադրման այլ տեսակ է։

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
hyw: Արդյոք ֆայլերը թվային ձևափոխված նյութերի համար որ պարունակում են էլեկտրոնային պաշար նույն ձևաչափի կան տեսակի են։

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
hyw: Արդյոք ֆիլմը ամբողջական թողարկման մաս է, թե նախնական կամ մինչ թողարկային է։

en: Whether the film is positive or negative.
hyw: Արդյոք ֆիլմը պոզիտիվ կամ նեգատիվ է։

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
hyw: Արդյոք գլոբուսը ֆաքսիմիլե է կամ վերարտադրության այլ տեսակ է։

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
hyw: Արդյոք գլոբուսը մեկ գույնով է թե բազմագույն։

en: Whether the item is in one color or multicolored
hyw: Արդյոք նյութը մեկ գույնով է թե բազմագույն։

en: Whether the item is one color or multicolored.
hyw: Առդյոք նյութը մեկ գույնով է թե բազմագույն։

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
hyw: Արդյոք վերարտադրությունը կամ ձայնը էլեկտրոնային պաշարի անբաժան մասն է։

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
hyw: Արդյոք ձայնը միացված է կամ պրոյեկտված գրաֆիկայից առանձին է (օրինակ, ուղեկցող նյութի հետ է)։

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
hyw: Անկախ նրանից թե ձայնը նյութի վրա է թե նյութից անկախ (ասենք ուղեկցող նյութ)։

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
hyw: Անկախ նրանից թե ձայնը նյութի վրա է թե նյութից անկախ։

en: Width of a motion picture.
hyw: Շարժանկարի խորություն։

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
hyw: Դիսկի համար ձայնագրության ակոսի լայնությունը կամ գլանների ակոսի բարձրությունը։

en: Width of the tape.
hyw: Ժապավենի լայնությունը։

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
hyw: Տեսաձայնագրության լայնությունը։ Տեսաձայնագրությունների համար պետք է օգտագործվեն միայն այն կոդերը որոնք ճշգրտորեն համընկնում են նյութի ֆիզիկական նկարագրության մեջ տրված չափերին։ եթե ճշգրտորեն համընկնող կոդեր չկան, օգտագործվում է z կոդը։

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
hyw: Պրոյեկտված գրաֆիկական նյութի լայնությունը կամ չափերը։

en: Wire recording
hyw: Լարային ձայնագրություն

en: Withdrawn
hyw: Հանված

en: Wolof
hyw: Վոլոֆերեն

en: Wood
hyw: Փայտ

en: Workprint
hyw: Աշխատանքային տպել

en: Xhosa
hyw: Խոշա

en: Yakut
hyw: Յակուտերեն

en: Yao (Africa)
hyw: Յաօ (Աֆրիկա)

en: Yearbooks
hyw: Տարեգրքեր

en: Yellow strip
hyw: Դեղին ժապավեն

en: Yiddish
hyw: Իդիշ

en: Yoruba
hyw: Յորուբա

en: Yupik languages
hyw: Յուպիկ լեզուներ

en: Zande languages
hyw: Զանդե լեզուներ

en: Zaza
hyw: Զազերեն

en: Zhuang
hyw: Ժուանգ

en: Zulu
hyw: Զուլուերեն

en: [Added title page title]
hyw: [Ավելացված վերնագրի էջի վերնագիր]

en: [Caption title]
hyw: [Տողատակի վերնագիր]

en: [Cover title]
hyw: [Կազմի վերնագիր]

en: [Distinctive title]
hyw: [Տարբերիչ վերնագիր]

en: [Other title]
hyw: [Այլ վերնագիր]

en: [Parallel title]
hyw: [Զուգահեռ վերնագիր]

en: [Portion of title]
hyw: [Վերնագրի մաս]

en: [Running title]
hyw: [Ընթացիկ վերնագիր]

en: [Spine title]
hyw: [Կողի վերնագիր]

en: _ - Full level
hyw: _ - Լրիվ մակարդակ

en: _ - No specific type
hyw: _ - Հատուկ տեսակ չկա

en: _ - Non-ISBD
hyw: _ - Ոչ-ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
hyw: _ - Չսահմանված կամ ոչ կիրառելի

en: a - Archival
hyw: a - Արխիվային

en: a - Increase in encoding level
hyw: a - կոդավորման մակարդակի աճ

en: a - Language material
hyw: a - լեզվական նյութ

en: a - Monographic component part
hyw: a - Մենագրության բաղկացուցիչի մաս

en: a - Set
hyw: a - Բազմություն

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
hyw: a - UCS/Unicode (ինքնալրացված)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
hyw: a- 16 պտ/վրկ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
hyw: a- 3 1/2 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
hyw: a- 3 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
hyw: a- 3 շերտանի գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
hyw: a- 8 մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
hyw: a- 8 մմ (միկրոֆիլմ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
hyw: a- Բացակա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
hyw: a- մուտք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
hyw: a- Ակուստիկ որսման ուղղակի հիշողություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
hyw: a- Ակտիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
hyw: a- Ակտիվության քարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
hyw: a- ապերտուրային քարտ

en: a- Appropriate
hyw: a- համապատասխան

en: a- Archival
hyw: a- Արխիվային

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
hyw: a- ավտոնոմ կամ կիսաավտոնոմ բաղադրիչներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
hyw: a- Բալոն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
hyw: a- տողը տողի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
hyw: a- Բետա (1/2 դույմ տեսահոլովակ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
hyw: a- քաթան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
hyw: a- աստղային երկնքի քարտեզ

en: a- Differentiated personal name
hyw: a- տարբերակված անհատական անուն

en: a- Displayed in standard schedules or tables
hyw: a- Արտածված է ստանդարտ գրաֆիկով կամ աղյուսակներով

en: a- Earlier rules
hyw: a- ավելի վաղ օրենքներ

en: a- Established heading
hyw: a- Կայացած խորագիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
hyw: a- Բնօրինակից թողարկված ֆայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
hyw: a- Առաջին սերունդ (վարպետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
hyw: a- Լրիվ (1) ուղի

en: a- Fully established
hyw: a- Լրիվ կայացած

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
hyw: a- ներծծված ներկով փոխանցելի տպագրություն

en: a- Increase in encoding level
hyw: a- կոդավորման մակարդակի աճ

en: a- International standard
hyw: a- միջազգային ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
hyw: a- Լաքա ներկային ծածկույթ

en: a- Language material
hyw: a- լեզվական նյութ

en: a- Library of Congress Subject Headings
hyw: a- Կոնգրեսի գրադարանի խորագրեր

en: a- Library of Congress subject headings
hyw: a- Կոնգրեսի գրադարանի խորագրեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
hyw: a- Գրական բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
hyw: a- Փոքր թեքություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
hyw: a- Նվազեցման ցածր գործակից

note: SCRIPT
en: a- Map
hyw: a- Քարտեզ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
hyw: a- Վարպետ ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
hyw: a- Մետեորոլոգիական

en: a- Monographic component part
hyw: a- Մենագրության բաղկացուցիչի մաս

en: a- Monographic series
hyw: a- Մենագրային շարք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
hyw: a- Լուսին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
hyw: a- NAB ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
hyw: a- Ոչ ակնհայտ

en: a- Not synthesized
hyw: a- Սինթեզավորված չէ

en: a- Numbered
hyw: a- Թվագրված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
hyw: a- Մեկ գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
hyw: a- Ֆայլի մեկ ձևաչափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
hyw: a- Օպտիկական ձայնագրում շարժանկարի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
hyw: a- Թուղթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
hyw: a- Ֆոտոպատճեն, կապտաեզր տպագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
hyw: a- Դրական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
hyw: a- Տպագիր/Բրայլ

en: a- Record can be used
hyw: a- Գրառումը կարող է օգտագործվել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
hyw: a- Կանոնավոր տպում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
hyw: a- Ապահով հիմք, չսահմանված

en: a- Schedule record
hyw: a- Գրառման գրաֆիկ

en: a- Set
hyw: a- Բազմություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
hyw: a- Արծաթե հալոիդ

en: a- Single number
hyw: a- Միայնակ թիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
hyw: a- Ձայն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
hyw: a- Ձայն կրիչի վրա

en: a- Standard
hyw: a- Ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
hyw: a- Ստանդարտ 8 մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
hyw: a- Ստանդարտ 8 մմ, ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
hyw: a- Ձայնի ստանդարտ թռիչք (կրճատված ձևաչափ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
hyw: a- Մակերես

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
hyw: a- Ժապավենային քաթրիջ

en: a- Topical
hyw: a- Թեմատիկ

en: a- Tracings are consistent with the heading
hyw: a- հետքը համապատասխան է խորագրին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
hyw: a- Չսեղմված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
hyw: a- Առանց կոնտրակտների

en: a- Valid
hyw: a- Վավերական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
hyw: a- Աշխատանքային տպել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
hyw: aa- Տեսանելի լույս

en: aacr2 compatible
hyw: aacr2 համատեղելի

en: abstract or summary
hyw: Համառոտագրություն կամ ռեզյումե

en: abstract or summary
hyw: Համառոտագրություն կամ ռեզյումե

en: access
hyw: մուտք

en: accompanying material
hyw: ուղեկցող նյութ

en: acronym
hyw: հապավում

en: adult
hyw: մեծահասակ

en: aperture card
hyw: ապերտուրային քարտ

en: application history
hyw: դիմումի պատմություն

en: art original
hyw: արվեստ բնօրինակ

en: art original
hyw: արվեստ բնօրինակ

en: art reproduction
hyw: արվեստի ռեպրոդուկցիա

en: art reproduction
hyw: արվեստի ռեպրոդուկցիա

note: IMG
en: article
hyw: հոդված

en: atlas
hyw: ատլաս

en: atlas
hyw: ատլաս

en: author
hyw: հեղինակ

en: available online
hyw: հասանելի առցանց

en: b - Part with independent title
hyw: b - Անկախ վերնագրով մաս

en: b - Serial component part
hyw: b - Պարբերականի բաղադրիչի մաս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
hyw: b- 2 գույն, առանձին ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
hyw: b- 33 1/3 պտ/րոպ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
hyw: b- 5 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
hyw: b- Բորտային

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
hyw: b-Օդանավի անձնակազմ--ցածր բարձրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
hyw: b- Տողը տողի հետևից

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
hyw: b- Սև սպիտակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
hyw: b- Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
hyw: b- Bristol խորհուրդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
hyw: b- CCIR ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
hyw: b- Ցելյուլոզի նիտրատ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
hyw: b- Քաթրիջի չիփ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
hyw: b- Կոնտրակտ

en: b- Defined number span
hyw: b- Սահմանված թվի չափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
hyw: b- Ուղղակի հիշողություն, ոչ ակուստիկ

en: b- English and French
hyw: b- Անգլերեն և ֆրանսերեն

en: b- Extended display
hyw: b- Ընդլայնված արտածում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
hyw: b- Ֆայլը բեղմնավորվել է միկրոֆիլմից

en: b- First number of span invalid
hyw: b- Տիրույթի առաջին թիվը վավերական չէ

en: b- Form
hyw: b- Ձև

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
hyw: b- Ձևաչափի կոդ Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
hyw: b- Կես (2) ուղի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
hyw: b- Բարձր թեքություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
hyw: b- Ջումբո կամ լայնացված տպագրություն

en: b- LC subject headings for children's literature
hyw: b- Կոնգրեսի գրադարանի խորագիր մանկական գրականության համար

note: SCRIPT
en: b- Large print
hyw: b- Լայն տպագրություն

note: SCRIPT
en: b- Large print
hyw: b- Լայն տպագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
hyw: b-Առանց կորստի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
hyw: b- Ձայնային մագնիսական ուղի շարժանկարի վրա

en: b- Memorandum
hyw: b- Հուշագիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
hyw: b- Միկրոֆիլմի քաթրիջ

en: b- Multipart item
hyw: b- Բազմամաս նյութ

en: b- National standard
hyw: b- Ազգային ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
hyw: b- Նեգատիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
hyw: b- Նիտրատ - կասկածելի հոտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
hyw: b- Ոչ անամորֆիկ (լայն պաստառ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
hyw: b- նորմալ սեղմում

en: b- Not appropriate
hyw: b- Ոչ պիտանի

en: b- Optional
hyw: b- Կամընտրական

en: b- Part with independent title
hyw: b- Անկախ վերնագրով քարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
hyw: b- Պասիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
hyw: b- Ֆոտոպատճեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
hyw: b- Պլանետար կամ լուսնային գլոբուս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
hyw: b- Տպագրում է վարպետը

en: b- Record is being updated
hyw: b- Գրառումը թարմացվում է

en: b- Serial component part
hyw: b- Պարբերականի բաղադրիչի մաս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
hyw: b- Ձայն առանձին կրիչից

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
hyw: b- Գեր 8 մմ/միայնակ 8մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
hyw: b- Գեր 8 մմ/միայնակ 8մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
hyw: b- Մակերեսի դիտարկում

en: b- Synthesized
hyw: b- Սինթեզավորված

en: b- Table record
hyw: b- Աղյուսակի գրառում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
hyw: b- Ժապավենի բազմացման վարպետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
hyw: b- Եռաստիճան ֆոնդ

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
hyw: b- Հետագիծը պարտադիր չէ որ համապատասխանի խորագրին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
hyw: b- Փայտիկներ

en: b- Undifferentiated personal name
hyw: b- Չտարբերակված անհատական անուն

en: b- Unnumbered
hyw: b- չթվագրված

en: b- Untraced reference
hyw: b- չվերահսկվող տեղեկատու

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
hyw: b- VHS (1/2 դույմ, տեսահոլովակ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
hyw: b- Փայտ

en: bibliography
hyw: մատենագիտություն

en: bibliography
hyw: մատենագիտություն

en: biography
hyw: կենսագրություն

en: biography
hyw: կենսագրություն

note: IMG
en: book
hyw: գիրք

en: braille
hyw: Բրայլ

en: braille
hyw: Բրայլ

en: broader
hyw: լայն

en: by
hyw: կողմից

en: c - Collection
hyw: c - Հավաքածու

en: c - Corrected or revised
hyw: c - Ճշգրտված կամ վերանայված

en: c - ISBD punctuation omitted
hyw: c - ISBD կետադրությունը բացակայում է

en: c - Notated music
hyw: c - Նոտայագրված երաժշտություն

en: c - Part with dependent title
hyw: c - Կախյալ վերնագրով մաս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
hyw: c- 45 պտ/րոպ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
hyw: c- 7 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
hyw: c- 9.5 մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
hyw: c- 9.5 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
hyw: c- Ացետատային ժապավեն երկաթի օքսիդով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
hyw: c- Օդանավաի անձնակազմ--միջին բարձրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
hyw: c- Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
hyw: c- Ստվարաթուղթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
hyw: c- Ստվարաթղթե/նկարազարդ

en: c- Chronological
hyw: c- ժամանակագրական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
hyw: c- Կոլաժ

en: c- Collection
hyw: c- Հավաքածու

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
hyw: c- Համադրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
hyw: c- Լրիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
hyw: c- Համակարգչի օպտիկական սկավառակի քատրիջ

en: c- Cooperative cataloging program
hyw: c- Կոպերատիվ քարտագրման ծրագիր

en: c- Corrected or revised
hyw: c- Ճշգրտված կամ վերանայված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
hyw: c- Dolby-B կոդավորված

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
hyw: c- Էլեկտրոնային պաշար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
hyw: c- Էլեկտրոնային պաշարից ձևավորված ֆայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
hyw: c- Ֆիլմի քաթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
hyw: c- Ֆիլմի ժապավեն, քաթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
hyw: c- Բարձր սեղմում

en: c- ISBD punctuation omitted
hyw: c- ISBD կետադրությունը բացակայում է

en: c- Index term record
hyw: c- Ցուցչի տերմինի գրառում

en: c- Last number of span invalid
hyw: c- Տիրույթի վերջին արժեքը վավերական չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
hyw: c- Տողը տողի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
hyw: c- Մագնիսական ձայնային ժապավեն քաթրիջի մեջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
hyw: c- Մաթեմատիկա և գիտական բրայլ

en: c- Medical subject headings
hyw: c- Բժշկական Առարկայական Խորագիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
hyw: c- Միկրոֆիլմի կասսետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
hyw: c- Բազմագույն

en: c- Multilocal
hyw: c- Բազմալոկալ

en: c- National library association standard
hyw: c- Ազգային գրադարանի միավորման ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
hyw: c- Նիտրատային - pungent odour

en: c- Numbering varies
hyw: Համարակալումը տարբեր է

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
hyw: c- օդափոխման խողովակ

en: c- Part with dependent title
hyw: c- Կախյալ վերնագրով մաս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
hyw: c- Նկարչական նախաթողարկում

en: c- Provisional
hyw: ժամանակավոր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
hyw: c- Եռամսյակային (4) հետք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
hyw: c- Անվտանգ հիմք, չորոշված ացետատ

en: c- Series-like phrase
hyw: c- մատենաշարանման արտահայտություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
hyw: c- Ծառայողական պատճեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
hyw: c- Տարածքի դիտարկում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
hyw: c- Բորտում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
hyw: c- Քար

en: c- Summary number span
hyw: c- Համառոտագրության թվի տիրույթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
hyw: c- Երկրագունդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
hyw: c- Եռաստիճան ֆոնդ, դանդաղ մարում

en: c- Traced reference
hyw: c- Հետևվված տեղեկատու

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
hyw: c- U-matic (3/4 դույմ, տեսակասետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
hyw: c- Չլուծված 2 գույն

note: SCRIPT
en: c- Vertical
hyw: c- Ուղղահայաց

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
hyw: c- Պղպջակային

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
hyw: c- Տեսաքաթրիջ

note: SCRIPT
en: c- vertical
hyw: c- ուղղահայաց

en: cartographic
hyw: կարտոգրաֆիկ

en: cash
hyw: կանխիկ

en: catalog
hyw: քարտարան

en: catalog
hyw: քարտարան

note: IMG
en: celestial globe
hyw: աստղային երկնքի քարտեզ

en: chart
hyw: սխեմա

en: chart
hyw: սխեմա

en: chip cartridge
hyw: քաթրիջի չիփ

en: code
hyw: կոդ

en: collage
hyw: կոլաժ

en: collection
hyw: հավաքածու

en: combination
hyw: համադրում

en: comic strip
hyw: Կոմիկս

note: IMG
en: computer file
hyw: համակարգչային ֆայլ

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
hyw: համակարգչի օպտիկական սկավառակի քատրիջ

en: conference publication
hyw: կոնֆերանսի հրատարակություն

en: conference publication
hyw: կոնֆերանսի հրատարակություն

en: constituent
hyw: բաղկացուցիչ

en: continuing
hyw: շարունակել

en: contributor
hyw: սատարող

en: contributors
hyw: սատարողներ

en: creator
hyw: ստեղծող

en: cylinder
hyw: գլան

en: d - Deleted
hyw: d - Ջնջված

en: d - Manuscript notated music
hyw: d - Ձեռքով նոտագրված երաժշտություն

en: d - Subunit
hyw: d - Ենթամիավոր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
hyw: d- 10 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
hyw: d- 16 մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
hyw: d- 16 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
hyw: d- 16 mm միկրոֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
hyw: d- 78 պտ/րոպ (դիսկեր)

en: d- AACR 2 compatible heading
hyw: d- AACR 2 համատեղելի խորագիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
hyw: d- Օդանավ--բարձր բաձրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
hyw: d- Անամորֆիկ (լայն պաստառ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
hyw: d- Ատլաս

en: d- Completely invalid
hyw: d- Ամբողջովին անվավեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
hyw: d- Համակարգչային բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
hyw: d- Համակարգչային դիսկ, տեսակը որոշված չէ

en: d- Deleted
hyw: d- Ջնջված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
hyw: d- Թվային հիշողություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
hyw: d- Դիսկի վարպետ (նեգատիվ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
hyw: d- Գծագիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
hyw: d- Պատճենիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
hyw: d- Կրկնված պահեստ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
hyw: d- EIAJ (1/2 դույմ կոճ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
hyw: d- Ութ ուղիներով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
hyw: d- Ֆայլը թողարկվել է միջանկյալից (ոչ միկրոժապավեն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
hyw: d- Ֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
hyw: d- ֆիլմի ժապավեն

en: d- Geographic
hyw: d- Աշխարհագրական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
hyw: d- Ապակի

note: SCRIPT
en: d- Globe
hyw: d- Երկրագունդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
hyw: d- Պոկվող թերթիկներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
hyw: d- Կորստով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
hyw: d- Մետաղ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
hyw: d- Միկրոֆիլմի կոճ

en: d- National Agricultural Library subject authority file
hyw: d- Գյուղատնտեսության ազգային գրադարանի խորագրերի հեղինակավոր ֆայլ

en: d- National library or bibliographic agency standard
hyw: d- Ազգային գրադարան կամմատենագիտական գործակալության ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
hyw: d- նիտրատ - շականակագույն, գունափոխված, թառամել, փոշոտ

en: d- Other
hyw: d- Այլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
hyw: d- Պարագրաֆ

en: d- Preliminary
hyw: d- նախնական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
hyw: d- Նետվում է

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
hyw: d- Անվտանգ հիմք, դիացետատ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
hyw: d- Ձայնային դիսկ

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
hyw: d- բաժանված աշխարհագրականորեն&mdash; ուղղակի

en: d- Subdivision
hyw: d- Ենթաբաժին

en: d- Subunit
hyw: d- Ենթամիավոր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
hyw: d- Զգայական առանց գրելու համակարգի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
hyw: d- Չլուծված 3 գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
hyw: d- Շատ բարձր սեղմում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
hyw: d- Տեսադիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
hyw: d- dbx կոդավորված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
hyw: da- Ինֆրակարմիրին մոտիկ

en: database
hyw: շտեմարան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
hyw: db- Միջին ինֆրակարմիր

en: dbx encoded
hyw: dbx կոդավորված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
hyw: dc- Հեռու ինֆրակարմիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
hyw: dd- Ջերմային ինֆրակարմիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
hyw: de- Կարճալիք ինֆրակարմիր (SWIR)

en: deleted heading information
hyw: ջնջված վերնախորագրի տեղեկատվություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
hyw: df- Անդրադարձային ինֆրակարմիր

en: diagram
hyw: դիագրամա

en: dictionary
hyw: բառարան

en: dictionary
hyw: բառարան

en: digitized microfilm
hyw: թվայնացված միկրոֆիլմ

en: digitized other analog
hyw: թվայնացված այլ անալոգ

en: diorama
hyw: դիորամա

en: diorama
hyw: դիորամա

en: direct
hyw: ուղղակի

en: directory
hyw: ուղեցույց

en: directory
hyw: ուղեցույց

en: discography
hyw: դիսկոգրաֆիա

en: discography
hyw: դիսկոգրաֆիա

en: display:block;
hyw: արտածիր։բլոկ;

en: drama
hyw: Դրամա

en: drama
hyw: դրամա

note: IMG
en: drawing
hyw: գծագիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
hyw: dv- Համադրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
hyw: dz- Այլ ինֆրակարմիր տվյալ

en: e - Cartographic material
hyw: e - Քարտեզագրման նյութ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
hyw: e- 12 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
hyw: e- 12 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
hyw: e- 28 մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
hyw: e- 28 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
hyw: e- 3 ժապավենով գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
hyw: e- 8 պտ/րոպ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
hyw: e- Անալոգային էլեկտրական հիշողություն

en: e- Cartographic material
hyw: e- Քարտեզագրման նյութ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
hyw: e- Համակարգչի դիսկի քաթրիջ, տեսակը որոշված չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
hyw: e- Գլան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
hyw: e- Թվային ձայնագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
hyw: e- Երկրա լուսնային գլոբուս

en: e- English only
hyw: e- միայն անգլերեն

en: e- Language
hyw: e- Լեզու

en: e- Local standard
hyw: e- Տեղային ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
hyw: e- Մագնիսական ձայնային ժապավեն կոճի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
hyw: e- Անձնակազմով տիեզերանավ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
hyw: e- Վարպետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
hyw: e- Միկրոֆիշ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
hyw: e- Խառնել ուղիները

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
hyw: e- Երաժշտական Բրայլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
hyw: e- Նիտրատ - կպչուն

en: e- Node label
hyw: e- Հանգույցի պիտակ

en: e- Obsolete
hyw: e- Հնացած

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
hyw: e- Այլ լայնապաստառ ձևաչափ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
hyw: e- Նկար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
hyw: e- Միայնակ գիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
hyw: e- Սինթետիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
hyw: e- Տասներկու ուղի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
hyw: e- Տեսակ C (1 դույմ կոճ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
hyw: e- Գեր բարձր սեղմում

en: earlier
hyw: ավելի վաղ

en: earlier rules
hyw: ավելի վաղ օրենքներ

note: IMG
en: earth moon globe
hyw: երկրա լուսնային գլոբուս

en: electronic
hyw: Էլեկտրոնային

en: electronic
hyw: Էլեկտրոնային

en: encyclopedia
hyw: հանրագիտարան

en: encyclopedia
hyw: հանրագիտարան

en: equivalent
hyw: համարժեք

en: essay
hyw: էսսե

en: essay
hyw: էսսե

en: f - Manuscript cartographic material
hyw: f - Ձեռագիր քարտեզագրման նյութ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
hyw: f- 1.4 մ/վրկ (դիսկեր)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
hyw: f- 16 դույմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
hyw: f- 2 գույնանի ժապավենով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
hyw: f- 35 մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
hyw: f- 35 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
hyw: f- 35 մմ (միկրոֆիլմ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
hyw: f- Dolby-A կոդավորված

en: f- Established heading and subdivision
hyw: f- Կայացած խորագիր և ենթաբաժին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
hyw: f- ֆաքսիմիլե

en: f- Federal/national
hyw: f- Դաշնային/ազգային

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
hyw: f- ֆիլմի կասսետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
hyw: f- ֆիլմի ճապավեն, տեսակը որոշված չէ

en: f- French only
hyw: f- միայն ֆրանսերեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
hyw: f- մագնիսական ձայնային ժապավեն կասսետի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
hyw: f- միկրոֆիշի կասսետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
hyw: f- նիտրատ - փրփուր, պղպջակներ, փուչիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
hyw: f- ֆոտոմեխանիկական տպագրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
hyw: f- Quadruplex (1 դույմ կամ 2 դույմ, կոճ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
hyw: f- բաժին առ բաժի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
hyw: f- Տասնվեց ուղղություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
hyw: f- Մաշկ

en: f- Standard of unknown origin
hyw: f- չիմացված բնույթի ստանդարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
hyw: f- լռության ստանդարտ թռիչք (լրիվ շրջանակ)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
hyw: f- Զգայական նյութ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
hyw: f- ժապավենային կասետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
hyw: f- վերնագրի երիզներ/միջվերնագրային ժապավեններ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
hyw: f- Անանուն տիեզերանավ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
hyw: f-  Տեսակասետ

en: festschrift
hyw: հոբելյանական հրատարակություն

en: festschrift
hyw: հոբելյանական հրատարակություն

en: fiction
hyw: գեղարվեստական գրականություն

en: fiction
hyw: գեղարվեստական գրականություն

en: film cartridge
hyw: ֆիլմի քաթրիջ

en: film cassette
hyw: ֆիլմի կասսետ

en: film reel
hyw: ֆիլմի կոճ

en: filmography
hyw: ֆիլմոգրաֆիա

en: filmography
hyw: ֆիլմոգրաֆիա

en: filmslip
hyw: ֆիլմի ժապավեն

en: filmstrip
hyw: ֆիլմի ժապավեն

en: filmstrip
hyw: ֆիլմի ժապավեն

en: filmstrip cartridge
hyw: ֆիլմի ժապավեն, քարթրիջ

en: filmstrip roll
hyw: ֆիլմի ժապավենի կոճ

en: flash card
hyw: ֆլեշ քարտ

en: flash card
hyw: ֆլեշ քարտ

en: folktale
hyw: ժողովրդական հեքիաթ

en: folktale
hyw: ժողովրդական հեքիաթ

en: font
hyw: ֆոնտ

en: full level
hyw: լրիվ մակարդակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
hyw: g- 4 3/4 դույմ կամ 12 սմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
hyw: g- 4 3/4 դույմ կամ 12 սմ տրամագիծ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
hyw: g- 70 մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
hyw: g- 70 մմ ֆիլմի լայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
hyw: g- 70 մմ (միկրոֆիլմ)

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
hyw: g- ավանդական ռոմանացում կամ քարտագրման գործակալության լեզվով անվան ավանդական ձև

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
hyw: g- Դիագրամա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
hyw: g- Dolby-C կոդավորված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
hyw: g- Լաքապատ ապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
hyw: g- Գորշ սանդղակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
hyw: g- Գետնին գտնվող հեռավար սենսորային սարք

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
hyw: g- Լազերային սկավառակ

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
hyw: g- Լազերային սկավառակ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
hyw: g- Տող առ տող

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
hyw: g- Օպտիկական և մագնիսական ձայնագրում շարժանկարի վրա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
hyw: g- ֆոտոնեգատիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
hyw: g- Թողարկման ժապավեններ

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
hyw: g- Պրոյեկտված գրաֆիկա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
hyw: g- Կարմիր ժապավեն

en: g- Reference and subdivision
hyw: g- տեղեկատու և ենթաբաժին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
hyw: g- Ձայնային քաթրիջ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
hyw: g- Տեքստիլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
hyw: g- Տեքստիլներ

en: game
hyw: խաղ

en: game
hyw: խաղ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
hyw: gb- Սինթետիկ ապերտուրայով օդային ռադար (SAR)-Մեկ հաճախականություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
hyw: gc- SAR-բազմա հաճախային (բազմաալիք)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
hyw: gd- SAR-պոլյարիզացիայի նման

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
hyw: ge- SAR-խաչաձև պոլյարիզացիա

en: general
hyw: Ընդհանուր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
hyw: gf- Ինֆոչափիչ SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
hyw: gg- պոլարաչափիչ SAR

en: globe
hyw: երկրագունդ

en: graphic
hyw: գրաֆիկ

en: graphic
hyw: գրաֆիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
hyw: gu- Պասիվ միկրոալիքով քարտեզավորում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
hyw: gz- Միկրոալիքային այլ տվյալներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
hyw: h- 105 մմ (միկրոֆիլմ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
hyw: h- 120 պտ/րոպ (գլաններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
hyw: h- Կապույտ կամ կանաչ ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
hyw: h- CED (capacitance electronic disk) տեսադիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
hyw: h- CX կոդավորված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
hyw: h- Ձեռքով գունավորած

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
hyw: h- Բարձրունք և հարթություն կտրվածք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
hyw: h- Մետաղ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
hyw: h- միկրոֆիլմի ժապավեն

note: SCRIPT
en: h- Microform
hyw: h- Միկրոֆորմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
hyw: h- նիտրատ։ փոշի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
hyw: h- Բաց միավոր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
hyw: h- Ֆոտոտպել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
hyw: h- Ժապավենի կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
hyw: h- Տեսաժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
hyw: h- Ջրային հարթության վրա դրված հեռավար զգայական սարք

en: handbook
hyw: Ձեռնարկ

en: handbook
hyw: ձեռնարկ

en: height:100px
hyw: բարձրությունը:100px

en: height:100px;
hyw: բարձրությունը: 100px;

en: history
hyw: պՊատմություն

en: history
hyw: պատմություն

en: humor, satire
hyw: հումոր, սատիրա

en: humor, satire
hyw: հումոր, սատիրա

en: i - ISBD punctuation included
hyw: i - ISBD կետադրությունը առկա է

en: i - Integrating resource
hyw: i - պաշարի ինտեգրացում

en: i - Nonmusical sound recording
hyw: i - ոչ երաժշտական ձայնագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
hyw: i- 1 1/8 x 2 3/8 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
hyw: i- 160 պտ/րոպ (գլաններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
hyw: i- Լաքապատ ալյումին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
hyw: i- Betacam (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
hyw: i- Ցիանե ժապավեն

en: i- ISBD punctuation included
hyw: i- ISBD կետադրությունը առկա է

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
hyw: i- ոչ լրիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
hyw: i- ակնթարթային (ձայնագրված տեղում)

en: i- Integrating resource
hyw: i- պաշարի ինտեգրացում

en: i- International intergovernmental
hyw: i- միջազգային միջկառավարական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
hyw: i- Նիտրատե հիմքով

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
hyw: i- Նկար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
hyw: i- Պլաստիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
hyw: i- Ձայնային գրանցման ֆիլմ

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
hyw: i- աշխարհագրորեն բաժանված&mdash; անուղղակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
hyw: i- հեռավար պասիվ սենսորային սարք

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
hyw: i- Տեսադիսկ

en: index
hyw: ցուցիչ

en: index
hyw: ցուցիչ

en: indirect
hyw: անուղղակի

en: issue number
hyw: նյութի համար

en: j - Musical sound recording
hyw: j - Երաժշտական ձայնագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
hyw: j- 2x2 դույմ կամ 5x5 սմ. սլայդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
hyw: j- 3 7/8 x 2 1/2 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
hyw: j- Betacam SP (1/2 դույմ, տեսակասետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
hyw: j- Ապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
hyw: j- Մագնիսական ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
hyw: j- Մագնիսական դիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
hyw: j- Քարտեզ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
hyw: j- Մետաղ և ապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
hyw: j- Միկրոֆիլմի կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
hyw: j- Տպել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
hyw: j- Անվտանգ ֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
hyw: j- Հաշվարկի կարճ ձև

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
hyw: ja- Հեռու ուլտրամանուշակագույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
hyw: jb- Միջին ուլտրամանուշակագույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
hyw: jc- Մոտիկ ուլտրամանուշակագույն

en: juvenile
hyw: պատանեկան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
hyw: jv- Ուլտրամանուշակագույնի համադրումներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
hyw: jz- Այլ  ուլտրամանուշակագույն տվյալներ

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
hyw: k - Երկչափ չպրոեկտացվող գրաֆիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
hyw: k- 15/16 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
hyw: k- 2 1/4 x 2 1/4 դույմ կամ 6x6 սմ սլայդ

en: k- Canadian subject headings
hyw: k- Կանադական առարկայական խորագրեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
hyw: k- Համակարգչային քարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
hyw: k- ֆիլմի բազա այլ քան անվտանգ ֆիլմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
hyw: k- Խառը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
hyw: k- Ոչ նիտրատային։ հայտնաբերվող փչացում

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
hyw: k- Չպրոեկտացվող գրաֆիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
hyw: k- Պլան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
hyw: k- Պոստեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
hyw: k- Պրոֆայլ։

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
hyw: k- Գերr-VHS (1/2 դույմ, տեսակասետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
hyw: k- Սինթետիկա և ապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
hyw: k- Դեղին ժապավեն

en: kit
hyw: հավաքածու

en: kit
hyw: հավաքածու

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
hyw: l- 1 7/8 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
hyw: l- 1/8 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
hyw: l- 3x5 դույմ կամ 8x13 սմ միկրոժապավեն, microopaque այլն.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
hyw: l- կողային կամ կոմբինացված հատում

en: l- Local
hyw: l- Տեղային

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
hyw: l- Մետաղ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
hyw: l- Ոչ նիտրատային - խորացված քայքայում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
hyw: l- Տեխնիկական գծագիր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
hyw: l- Ուղղահայաց գնահատում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
hyw: l- Վինիլ

note: IMG
en: large print
hyw: լայն տպագրություն

en: large print
hyw: լայն տպագրություն

en: later
hyw: ավելի ուշ

en: law report or digest
hyw: Իրավական հաշվետվություն և դայջեստ

en: law report or digest
hyw: Իրավական հաշվետվություն կամ դայջեստ

en: legal article
hyw: իրավական հոդված

en: legal article
hyw: իրավական հոդված

en: legal case and case notes
hyw: իրավական դեպք և դեպքի նշումներ

en: legal case and case notes
hyw: իրավական դեպք և դեպքի նշումներ

en: legislation
hyw: օրենսդրություն

en: legislation
hyw: օրենսդրություն

en: letter
hyw: նամակ

en: libretto
hyw: լիբրետո

en: loose-leaf
hyw: պոկվող թերթիկներ

en: loose-leaf
hyw: պոկվող թերթիկներ

en: m - Computer file
hyw: m - Համակարգչային ֆայլ

en: m - Monograph/item
hyw: m - Մենագրություն/նյութ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
hyw: m- 1/4 դույմ

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
hyw: m- 3 3/4 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
hyw: m- 3/34 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
hyw: m- 4x6 դույմ կամ 11x15 սմ միկրոֆիշ, microopaque այլն.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
hyw: m- Համադրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
hyw: m- M-II (1/2 դույմ, տեսաժապավեն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
hyw: m- Մագնիսա-օպտիկական սկավառակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
hyw: m- Զանգվածային արտադրված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
hyw: m- Միկրոկտրվածք/արվեստ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
hyw: m- Խառը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
hyw: m- Խառը հենք (նիտրատային և անվտանգություն)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
hyw: m- Խառը հավաքածու

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
hyw: m- Խառնված էմուլսիա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
hyw: m- Խառնված սերունդներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
hyw: m- Խառնած բևեռայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
hyw: m- Խառը օգտագործում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
hyw: m- Մոնոաուրալ

en: m- Monograph/item
hyw: m- Մենագրություն/նյութ

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
hyw: m- Շարժանկար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
hyw: m- Բրայլի բազմակի ձևաչափեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
hyw: m- Ֆայլի բազմակի ձևաչափեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
hyw: m- Ֆիզիկական բազմակի ձևեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
hyw: m- Ոչ նիտրատ - հիվանդություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
hyw: m- Մետաղը պլաստիկի հետ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
hyw: ma- Բազմա սպեկտրալ, բազմատվյալ

en: magnetic disc
hyw: մագնիսական դիսկ

en: magneto-optical disc
hyw: մագնիսա-օպտիկական սկավառակ

en: manuscript
hyw: ձեռագիր

en: map
hyw: Քարտեզ

en: map
hyw: քարտեզ

en: matrix number
hyw: մատրիցայի համար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
hyw: mb- Բազմալոկալ

en: microfiche
hyw: միկրոֆիշ

en: microfiche
hyw: միկրոֆիշ

en: microfiche cassette
hyw: միկրոֆիշի կասսետ

en: microfilm
hyw: միկրոֆիմ

en: microfilm
hyw: միկրոֆիմ

en: microfilm cartridge
hyw: միկրոֆիլմի քաթրիջ

en: microfilm cassette
hyw: միկրոֆիլմի կասսետ

en: microfilm reel
hyw: միկրոֆիլմի կոճ

en: microscope slide
hyw: միկրոսկոպի սլայդ

en: microscope slide
hyw: միկրոսկոպի սլայդ

en: mixed material
hyw: խառը նյութ

note: IMG
en: mixed materials
hyw: խառը նյութեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
hyw: mm- Տարբեր տեսակի տվյալների համադրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
hyw: mmm- Բազմապատկել

en: model
hyw: մոդել

en: model
hyw: մոդել

en: monographic
hyw: մենագրություն

en: moon
hyw: լուսին

en: motion picture
hyw: շարժապատկեր

en: motion picture
hyw: շարժապատկեր

en: moving image
hyw: շարժվող պատկեր

note: IMG
en: music
hyw: երաժշտություն

en: music plate
hyw: Երաժշտական պնակ

en: music publisher
hyw: երաժշտության հրատարակիչ

en: n - New
hyw: n - Նոր

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
hyw: n - Non-ISBD կետադրությունը բացակայում է

en: n - Not applicable
hyw: n - Ոչ կիրառելի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
hyw: n- Սխեմա

en: n- Complete authority record
hyw: n- Լրացրու հեղինակավոր գրառումը

en: n- New
hyw: n- Նոր

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
hyw: n- Non-ISBD կետադրությունը բացակայում է

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
hyw: n- Ոչ պիտանի

en: narrower
hyw: ավելի նեղ

en: newspaper
hyw: թերթ

en: newspaper
hyw: թերթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
hyw: nn- Ոչ պիտանի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
hyw: nnn- Ոչ պիտանի

en: nonpublic
hyw: Ոչ հանրային

en: not applicable
hyw: ոչ պիտանի

en: notated music
hyw: ձեռագիր երաժշտություն

en: novel
hyw: նովել

en: numeric data
hyw: թվային տվյալ

en: numeric data
hyw: թվային տվյալ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
hyw: o- 1/2 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
hyw: o- 5 1/4 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
hyw: o- 5 1/4 x 3 7/8 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
hyw: o- 6x9 դույմ կամ 16x23 միկրոֆիշ, microopaque այլն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
hyw: o- 7 1/2 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
hyw: o- D-2 (3/4 դույմ, տեսակասետ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
hyw: o- Ֆիլմի ժապավեն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
hyw: o- Ֆիլմի ժապավենի սկավառակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
hyw: o- ֆլեշ քարտ

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
hyw: o- Կառավարական գործակալություն&mdash;։տեսակը սահմանված չէ

en: o- Incomplete authority record
hyw: o- Անավարտ հեղինակավոր գրառում

note: SCRIPT
en: o- Kit
hyw: o - Ուղեկցող նյութ

en: o- Obsolete
hyw: o- Հնացած

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
hyw: o- Օպտիկական դիսկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
hyw: o- Բնօրինակ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
hyw: o- Թուղթ

note: IMG
en: optical disc
hyw: օպտիկական դիսկ

en: other
hyw: այլ

en: other filmstrip type
hyw: այլ ֆիլմի ժապավենի տեսակ

en: other rules
hyw: այլ օրենքներ

en: p - Increase in encoding level from prepublication
hyw: p - Կոդավորման մակարդակի ընդլայնում նախնական հրատարակությունից

en: p - Mixed materials
hyw: p - Խառը նյութեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
hyw: p- 1 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
hyw: p- 15 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
hyw: p- 3 1/4 x 7 3/8 դույմ կամ 9x19 սմ ապերտուրային քարտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
hyw: p- 8 մմ

en: p- Increase in encoding level from prepublication
hyw: p- Կոդավորման մակարդակի ընդլայնում նախնական հրատարակությունից

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
hyw: p- Գիպս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
hyw: p- Պլաստիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
hyw: p- փոստային բացիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
hyw: p- Ներկա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
hyw: p- Պահպանություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
hyw: p- Անվտանգ հիմք, պոլիէսթեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
hyw: p- Սեպիայի տոն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
hyw: pa- Սոնար--ջրի խորություն

note: IMG
en: painting
hyw: յուղանկար

en: patent
hyw: պատենտ

en: patent
hyw: պատենտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
hyw: pb- Սոնար--ներքին տոպոգրաֆիայի պատկերներ, կողային սքան

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
hyw: pc- Սոնար--ստորին տոպոգրաֆիա, մոտակա-մակերես

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
hyw: pd- Սոնար--ստորին տոպոգրաֆիա, մոտակա-ստորին

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
hyw: pe- Սեյսմիկ հարցախույզներ

en: periodical
hyw: պարբերական

en: periodical
hyw: պարբերական

en: personal
hyw: անձնակազմ

en: photomechanical print
hyw: ֆոտոմեխանիկական տպագրում

en: photonegative
hyw: ֆոտոնեգատիվ

en: photoprint
hyw: ֆոտոտպել

en: picture
hyw: նկար

en: picture
hyw: նկար

note: IMG
en: planetary or lunar globe
hyw: պլանետար կամ լուսնային գլոբուս

en: poetry
hyw: պոեզիա

en: poetry
hyw: պոեզիա

en: polarmetric SAR
hyw: պոլարաչափիչ SAR

en: preschool
hyw: նախադպրոցական

en: preservation
hyw: պահպանում

en: print
hyw: տպել

en: print
hyw: տպել

en: profile
hyw: պրոֆայլ

en: programmed text
hyw: ծրագրավորված տեքստ

en: programmed text
hyw: ծրագրավորված տեքստ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
hyw: pz- Ակուստիկ այլ տվյալներ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
hyw: q- 2 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
hyw: q- Ճկուն հիմքով ֆոտոգրաֆիկա, պոզիտիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
hyw: q- Ստվարաթուղթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
hyw: q- Hi-8 մմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
hyw: q- Պատկեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
hyw: q- Մոդել

note: SCRIPT
en: q- Notated music
hyw: q- Նոտագրված երաժշտություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
hyw: q- Այլ տոնայնություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
hyw: q- Կվադրոֆոնիկ, բազմաալիք, կամ շրջապատել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
hyw: q- Գլորել

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
hyw: r - Եռաչափ արվեստի գործ կամ բնական հանդիպող օբյեկտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
hyw: r- 3/4 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
hyw: r- 30 դույմ/վրկ (ժապավեններ)

en: r- Art and architecture thesaurus
hyw: r- Արվեստի և ճարտարապետության տեզաուրուս

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
hyw: r- Ֆիլմի կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
hyw: r- Ֆոտոգրաֆիկ ճկուն հիմք, նեգատիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
hyw: r- Մայր (պոզիտիվ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
hyw: r- Լաքապատ թուղթ կամ երկաթի օքսիդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
hyw: r- Հախճապակի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
hyw: r- Ռադիոգրաֆ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
hyw: r- Տեղեկատու տպում/դիտիր պատճենը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
hyw: r- Հեռավար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
hyw: r- Հեռավար-զգայական պատկեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
hyw: r- Փոխարինում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
hyw: r- Անվտանգ հիմք, խառը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
hyw: r- Նրբերանգ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
hyw: r- Տեսակոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
hyw: ra- Գրավիտացիոն անոմալիաներ (ընդհանուր)

en: radiometric surveys
hyw: ռադիոչափումային հարցախույզեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
hyw: rb- Ազատ-օդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
hyw: rc- Շարժվել

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
hyw: rd- Իզոստատիկ

en: realia
hyw: իրականություն

en: realia
hyw: իրականություն

en: reformatted digital
hyw: վերաձևավորված թվայինի

en: reformatted digital
hyw: վերաձևավորված թվայինի

en: regular print
hyw: կանոնավոր տպում

en: rehearsal
hyw: փորձ

en: rehearsal
hyw: փորձ

en: related
hyw: կապված

note: IMG
en: remote
hyw: հեռավար

en: remote sensing image
hyw: հեռավորության վրա պատկեր

en: remote-sensing image
hyw: հեռավար-զգայական պատկեր

en: replacement
hyw: փոխարինում

en: reporting
hyw: Հաշվետու լինել

en: reporting
hyw: հաշվետու լինել

en: results_summary description
hyw: results_summary նկարագրություն

en: results_summary edition
hyw: results_summary հրատարակություն

en: results_summary other_title
hyw: results_summary այլ_վերնագիր

en: results_summary publisher
hyw: results_summary հրատարակիչ

en: results_summary series
hyw: results_summary մատենաշար

en: results_summary uniform_title
hyw: results_summary համընդհանուր_վերնագիր

en: review
hyw: գրախոսություն

en: review
hyw: գրախոսություն

en: roll
hyw: գլորվել

en: s - Serial
hyw: s - Պարբերական

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
hyw: 3 x 5 դույմ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
hyw: s- 4x5 դույմ կամ 10x13 սմ թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
hyw: s- Blu-ray պնակիտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
hyw: s- կոպիտ/ստանդարտ

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
hyw: s- Ջնջված, խորագիրը բաժանված է երկու կամ ավելի խորագրերի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
hyw: s- Ոչ ճկուն հիմքով ֆոտոգրաֆիա, պոզիտիվ

en: s- Sears List of Subject Headings
hyw: s- Sears-ի աշխարհագրական խորագրերի ցուցակը

en: s- Sears list of subject headings
hyw: s- Sears-ի աշխարհագրական խորագրերի ցուցակը

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
hyw: s- Բաժին

en: s- Serial
hyw: s- Պարբերական

en: s- Shortened
hyw: s- Կրճատված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
hyw: s- Սլայդ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
hyw: s- Ձայնային կասետ

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
hyw: s- Ձայնագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
hyw: s- Մատրիցա (նեգատիվ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
hyw: s- Մեկուսի սարք

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
hyw: s- Նահանգ, ծայրամասային,տերիտորիալ,կախյալ,և այլն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
hyw: s- Ստերեոֆոնիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
hyw: s- Քար

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
hyw: s- Ուսումնական տպագրում

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
hyw: s- Նրբերանգ տված և տոն տված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
hyw: sa- Մագնիսական դաշտ

note: IMG
en: score
hyw: միավոր

en: section
hyw: բաժին

note: IMG
en: serial
hyw: Պարբերականպ

en: series
hyw: մատենաշար

en: series
hyw: մատենաշար

en: short story
hyw: կարճ պատմվածք

en: slide
hyw: սլայդ

en: slide
hyw: սլայդ

en: software, multimedia
hyw: ծրագրեր, բազմամեդիա

en: sound
hyw: ձայն

en: sound
hyw: ձայն

en: sound cartridge
hyw: ձայնային քաթրիջ

en: sound cassette
hyw: ձայնային կասետ

note: IMG
en: sound disc
hyw: ձայնային դիսկ

en: sound recording
hyw: ձայնագրություն

en: sound recording-musical
hyw: ձայնագրություն-երաժշտական

en: sound recording-nonmusical
hyw: ձայնագրություն-ոչ երաժշտական

en: sound-tape reel
hyw: ձայնային ժապավենով կոճ

en: sound-track film
hyw: ձայնային գրանցման ֆիլմ

en: source
hyw: աղբյուր

en: specialized
hyw: Մասնագիտացված

en: speech
hyw: ելույթ

en: speech
hyw: ելույթ

en: statistics
hyw: վիճակագրություն

en: statistics
hyw: վիճակագրություն

en: still image
hyw: անշարժ պատկեր

en: subject
hyw: խորագիր

en: subject example
hyw: խորագրի օրինակ

en: summary or subtitle
hyw: համառոտագրություն կամ ենթավերնագիր

en: sung or spoken text
hyw: երգեցիկ կամ բանավոր տեքստ

en: survey of literature
hyw: գրականության հարցախույզ

en: survey of literature
hyw: գրականության հարցախույզ

en: t - Manuscript language material
hyw: t - Ձեռագիր լեզվական նյութ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
hyw: t- 5x7 դույմ կամ 13x18 սմ. թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
hyw: t- Ոչ ճկուն հիմքով լուսանկարահանում, նեգատիվ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
hyw: t- Անվտանգ հիմք, տրիացետատ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
hyw: t- Ձայնային ժապավենով կոճ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
hyw: t- Nմուշային գույն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
hyw: t- Տեստային սեղմում

note: SCRIPT
en: t- Text
hyw: t- Տեքստ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
hyw: t- Թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
hyw: t- Փայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
hyw: ta- ռադիոչափումային հարցախույզեր

en: table of contents
hyw: բովանդակություն

en: tactile, with no writing system
hyw: զգայական առանց գրելու համակարգի

en: tape cartridge
hyw: ժապավենային քաթրիջ

en: tape cassette
hyw: ժապավենային կասետ

en: tape reel
hyw: ժապավենի կոճ

en: technical drawing
hyw: տեխնիկական նկար

en: technical drawing
hyw: տեխնիկական նկար

en: technical report
hyw: տեխնիկական հաշվետվություն

note: IMG
en: terrestrial globe
hyw: երկրագունդ

en: text
hyw: տեքստ

en: text in looseleaf binder
hyw: տեքստ թափվող էջերով կազմում

en: theses
hyw: թեզ

en: theses
hyw: թեզ

en: three dimensional object
hyw: եռաչափ օբյեկտ

en: toy
hyw: խաղալիք

en: toy
hyw: խաղալիք

en: translation
hyw: թարգմանություն

en: transparency
hyw: թափանցիկ

en: transparency
hyw: թափանցիկ

en: treaty
hyw: պայմանագրեր

en: treaty
hyw: պայմանագիր

en: u - Unknown
hyw: u - Անհայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
hyw: u- Անհայտ

en: u- Unknown if heading is government agency
hyw: u- Անհայտ է, եթե առաջատարը կառավարական գործակալություն է

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
hyw: u- Չսահմանված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
hyw: սահմանված չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
hyw: uu- Անհայտ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
hyw: v- 8x10 դույմ կամ 21x26 սմ. թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
hyw: v- Ձեռքով գունավորած

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
hyw: v- Կաշի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
hyw: v- Լուսանկար, տեսակը որոշված չէ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
hyw: v- Նվազեցման գործակիցը փոփոխվում է։

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
hyw: v- Տեսաձայնագրություն

en: videocartridge
hyw: տեսաքաթրիջ

en: videocassette
hyw: տեսակասետ

note: IMG
en: videodisc
hyw: տեսադիսկ

en: videorecording
hyw: տեսաձայնագրություն

en: videorecording
hyw: տեսաձայնագրություն

en: videorecording identifier
hyw: տեսաձայնագրության բնութագրիչ

en: videoreel
hyw: տեսակոճ

en: view
hyw: դիտել

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hyw: w- 9x9 դույմ կամ 23x23 սմ թափանցիկ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
hyw: w- Մագաղաթ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
hyw: w- Մոմե

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
hyw: w- Լարային ձայնագրություն

en: web site
hyw: Կայք

en: wire recording
hyw: լարային ձայնագրություն

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
hyw: x- 10x10 դույմ կամ 26x26 սմ. թափանցիկ

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
hyw: x- 9x9 դույմ կամ 23x23 սմ. թափանցիկ

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
hyw: x- Ջնջված. խորագիրը փոխարինվել է մեկ այլով։

en: x- Missing characters
hyw: x- Բացակայող նիշեր

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
hyw: x- Ոչ պիտանի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
hyw: y- 7x7 դույմ կամ 18x18 սմ. թափանցիկ

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
hyw: y- Լուսանկարչական այլ մեդիա

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
hyw: y- Լուսանկարչական այլ մեդիա

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
hyw: y- Տեսք

en: yes
hyw: այո

en: z - Not applicable
hyw: z - Ոչ պիտանի

en: z- Authority data
hyw: z- Հեղինակավոր տվյալներ

en: z- Not applicable
hyw: z- Ոչ պիտանի

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
hyw: z- Այլ

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
hyw: z- Չսահմանված

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
hyw: zz- Այլ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
hyw: |- Չկա կոդին դիմելու փորձ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
hyw: ||- Չկա կոդին դիմելու փորձ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
hyw: ||| - Չկա կոդին դիմելու փորձ
