Koha 22.11 - en to ia translation catalogue (90 entries)

en: #- National bibliographic agency
ia: #- National bibliographic agentia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
ia: #- Nulle essayo cifrar

en: #- No information provided
ia: #- Nulle information supplite

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
ia: #- Nulle supporto secundari

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
ia: #- Nulle sono (silente)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
ia: #- No specificate braile music formato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
ia: #- No specificate classe de braile scripto

en: #- Not a government agency
ia: #- Nongovernamento agentia

en: #- Not modified
ia: #- Nulle modification

en: #- Not subdivided geographically
ia: #- Non subdivite geographico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
ia: #- Nondefinite

en: #record
ia: #registra

en: &lt;&lt; Previous
ia: &lt;&lt; Previe

en: &lt;&lt; Previous
ia: &lt;&lt; Previe

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
ia: (AAAAMM; usa jam a 6 - pro non cognite <br />o | pro non proba coder)

en: (auto-filled)
ia: (auto-impler)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
ia: (quando exacte profundo de bit es cognoscete, entra; <br /> sinon usa menu)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
ia: (tres digitos, borra con zeros quando necessite,  <br />o ||| pro no essayo encoder

en: ,complete-subfield
ia: , complete-subcampo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
ia: --- - Incognite

en: 0-4 Record size
ia: 0-4 Mesura de recordo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
ia: 00 Categoria de material

en: 00-05- Date entered on file
ia: 00-05 Data de le ultime actualisation

en: 000 - Leader
ia: 000 - Capite

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ia: 006 Recordo con le fixe mesura--Additional qualitate de material--General information

en: 007 Physical description fixed field--General information
ia: 007 Recordo con le fixe mesura - Desription de physic  qualitate de material-General information

en: 008 Fixed-length data elements
ia: 008 Recordo con le fixe mesura

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ia: 006 Recordo con le fixe mesura--Additional qualitate de material--General information

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
ia: 01 Marca del materialo specific

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
ia: 02 Non definite

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
ia: 03 Altitude del sensor

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
ia: 03 Clase de braile script

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
ia: 03 Positive/negative aspecto

note: SCRIPT
en: 03 Speed
ia: 03 Velocitate

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
ia: 04 Attitude del sensor

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
ia: 04 Base del emulsion

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
ia: 04 Class de braille script (2-nde option)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
ia: 04 Configuratia de playback canal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
ia: Dimensiones

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
ia: 04 Formato del presentation del film

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
ia: 04 Medio physic

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
ia: 04 Medio physic

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
ia: 04 Primari material del adjuto

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
ia: 04 Formato del videoregistration

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
ia: 05 Copertura nube

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
ia: 05 Largor del sulco

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
ia: 05 Grado del contraction

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
ia: 05 Reduction de ration diapason

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
ia: 05 Secundari supporto material

note: SCRIPT
en: 05 Sound
ia: 05 Sono

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
ia: 05 Sono supra medium o separate

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
ia: 05 Typo de Reproduction

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
ia: 05 Typo de reproduction

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
ia: 06 Braille musical formato

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
ia: 06 Dimensiones

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
ia: 06 Le Medio pro sono

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
ia: 06 Typo del construction de platform

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
ia: 06 Detailos del production/reproduction

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
ia: 06 Directe o indirecte subdivision geographico

en: 06- Kind of record
ia: 06  Sorta del material

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
ia: 06-08 Bit profunditate del imagine

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
ia: 06-08 Mesura del reduction

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
ia: 07 formato del Braille musico  (2de option)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
ia: 07 Dimensiones

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
ia: 07 Categorio del platform usate

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
ia: 07 Positive/negative aspecto

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
ia: 07 Latitude del bande

en: 07- Type of number
ia: 07 Typo del numero

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
ia: 08 Braille formato pro musica (3-tie option)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
ia: 08 Configuratio de playback canales

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
ia: 08 Secondari supporte materialo

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
ia: 08 Type de sensor

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
ia: 08 Configuratia del banda

en: 08- Classification validity
ia: 08 Valilditate del classification

en: 08- Language of catalog
ia: 08 Lingua del catalogo

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
ia: 09 Formatos de file

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
ia: 09 Typo del disco, cylindro o banda

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
ia: 09 Elementos del production

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
ia: 09 Characteristicas physico speciale

en: 09- Kind of record
ia: 09 Typo del registration

en: 09- Standard or optional designation
ia: 09 Designation standarde o optional

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
ia: 09-10 Typo del datas

en: 1 - Full level, material not examined
ia: 1 - Nivello pleno, le material non examinate

en: 1- Full level, material not examined
ia: 1 - Nivello pleno, le material non examinate

en: 1-4 Record size
ia: 1-4 Mesura del record

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
ia: 10 Emulsion supra le film

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
ia: 10 Sorta del material

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
ia: 10 Positive/negative aspecto

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
ia: 10 Scopo del garantia del qualitate

en: 10- Descriptive cataloging rules
ia: 10 Regulas del description in catalogo
