Koha 22.11 - en to id translation catalogue (659 entries)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
id: %s %s %s %s Anda telah berlangganan ke surel pemberitahuan tentang isu baru

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
id: %s %s %s %s telah lewat tanggal pengembalian %sBuku yang anda pinjam %s (barcode %s) telah lewat waktu pengembalian %s %s harus dikembalikan pada %sBuku yang anda pinjam %s (barcode %s) harus dikembalikan kepada perpustakaan hari ini %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
id: %s%s%sKoha daring%s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
id: %s %s %s Tidak ada judul %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
id: %s %s %sCatatan: jendela ini akan tertutup dengan sendirinya dalam waktu 5 detik%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
id: %s %s (belum disetujui) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( koha_spsuggest )
en: %s %s Did you mean:
id: %s %s Apakah maksud Anda:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
id: %s %s Tanggal akhir:

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
id: %s %s Hasil tidak ditemukan. %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
id: %s %s Anda telah berlangganan ke surel pemberitahuan tentang berita-berita baru %s %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
id: %s %s oleh %s %s

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
id: %s %s saat ini kena denda dan biaya sebesar:

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw
en: %s %s sent you a cart from our online catalog.
id: %s %s Telah mengirimi anda sebuah troli dari katalog daring kami.

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw %3$s:  shelfname | $raw
en: %s %s sent you from our online catalog, the list called : %s.
id: %s %s Telah mengirimi anda sebuah lis %s dari katalog daring kami.

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
id: Denda dan biaya untuk %s %s

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
id: %s %stag%stags%s berhasil ditambahkan.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
id: %s %stag%stags%s berhasil dihapus.

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
id: %s&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s dan %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
id: %s (Catatan no. %s)

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
id: %s Akun dibekukan %s %s

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
id: %s Mohon maaf, terjadi kesalahan bila menciptakan arsip pdf. Mohon hubungi staf untuk menyelesaikan masalah ini. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
id: %s Hubungi perpustakaan anda untuk mengeluarkan diri dari ikatan ini. %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
id: %s Hapus %s Hapus daftar %s

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
id: %s Pesan pinjam (%s)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
id: %s Kritik pengguna Internet

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Issue notes have not been enabled. Please contact the library. %s
id: %s Fitur ini belum digunakan, mohon hubungi seorang pustakawan. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
id: %s  Barang dalam perjalanan ke

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
id: %s Barang menunggu di

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
id: %s Barang yang sedang dipinjam

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
id: %s Tidak ditemukan tentang hal itu pada %s katalog.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
id: %s Tidak ada hasil, coba mengubah filternya. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %4$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %5$s:  END
en: %s No title %s %s%s,%s
id: %s Tidak ada judul %s %s %s, %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
id: %s Kritik profesional

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
id: %s Kutipan

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END
en: %s Renewal not allowed %s
id: %s Perpanjangan tidak diizinkan %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
id:  %s Dibatasi karena proses denda yang terlewat %s %s %s %s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
id: %s Mencari %s  '%s'%s%s&nbsp;dengan batasan:&nbsp;'%s'%s

note: LINK
en: %s Search RSS feed
id: %s Cari RSS feed

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
id: %s Sistem peminjaman mandiri

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
id: %s Sistem peminjaman mandiri

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
id: %s Link yang anda klik tidak benar atau sudah kadaluarsa.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
id: %s Kata sandi tidak sama %s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
id: %s PPN ini tidak ditemukan pada pelayanan idref %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
id: %sTidak ada barang di rekor ini.%s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
id: %s Ekstraksi video

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
id: %s Anda tidak memasukkan kriteria pencarian. %s

note: %1$s:  IF READING_RECORD.size == 0 %2$s:  ELSE
en: %s You have never borrowed anything from this library. %s
id: %s Anda belum pernah meminjam buku apapun dari perpustakaan ini. %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
id: %s koleksi

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
id: %s barang sedang dipesan.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
id: %s dari %s hasil pencarian telah dimuat, persempit pencarian anda untuk melihat barang lain

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
id: %s per hari

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
id: %s per jam

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
id: %s%s%sKoha daring%s katalog

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
id: %s%s%sKoha daring%s komentar katalog terbaru

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLibrary catalog%s
id: %s%s%sKatalog perpustakaan%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
id: %sOtoritas ini tidak pernah digunakan%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
id: %sBarang ini tidak ada isinya.%s

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
id: %sYa%sTidak%s

en: &lt;&lt; Previous
id: &lt;&lt; Sebelumnya

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
id: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa Penulis

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
id: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;  Nama konperensi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
id: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa nama konperensi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
id: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nama perusahaan

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
id: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nama personal

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
id: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa nama personal

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
id: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa kaula

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
id: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Frasa judul

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
id: &nbsp;&nbsp;(%s suara)

en: (Checked out)
id: (Peminjaman)

en: (Not supported by Koha)
id: (Tidak didukung oleh Koha)

en: (Not supported yet)
id: (Belum didukung)

en: (Optional)
id: (Opsional)

en: (Optional, default 0)
id: (Opsional, bawaan 0)

en: (Optional, default 1)
id: (Opsional, bawaan 1)

en: (Required)
id: (Dibutuhkan)

en: (Use OAI-PMH instead)
id: (Gunakan OAI-PMH sebagai penggantinya)

en: (Use OPAC instead)
id: (Gunakan OPAC sebagai penggantinya)

en: (Use SRU instead)
id: (Gunakan SRU sebagai penggantinya)

note: SCRIPT
en: (filtered from _MAX_ total entries)
id: (tersaring from _MAX_ total entries)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
id: (Pencarian yang berkaitan: %s%s%s)

en: (remove)
id: (hapus)

en: -- Choose --
id: -- Pilih --

en: -- Choose format --
id: -- Pilih bentuk --

en: -- none --
id: -- tidak ada --

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
id: . Satu kali anda sudah mendapatkan konfirmasi penghapusan, tidak ada seorangpun yang dapat mengambil lisnya!

en: . Please contact the library for more information.
id: . Mohon hubungi perpustakaan untuk informasi lebih lanjut.

en: ...or...
id: ...atau...

en: 10 titles
id: 10 judul

en: 100 titles
id: 100 judul

en: 12 months
id: 12 bulan

en: 15 titles
id: 15 judul

en: 20 titles
id: 20 judul

en: 3 months
id: 3 bulan

en: 30 titles
id: 30 judul

en: 40 titles
id: 40 judul

en: 50 titles
id: 50 judul

en: 6 months
id: 6 bulan

en: About the author
id: Tentang penulis

en: Abstracts/summaries
id: Abstraksi/ikhtisar:

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Acquired in the last:
id: Dimiliki di akhirnya:

en: Acquisition date: Newest to oldest
id: Tanggal pemindahan kepemilikan: Terbaru ke Lama

en: Acquisition date: Oldest to newest
id: Tanggal pemindahan kepemilikan: Terlama ke paling baru

note: INPUT type=submit name=tagsel_button
en: Add
id: Tambah

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
id: Tambah %s barang ke %s

note: A
en: Add another field
id: Tambah bidang lain

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
id: Tambah ke %s

en: Add to a list
id: Tambah ke sebuah lis

en: Add to a new list:
id: Tambah ke sebuah lis baru:

en: Add to cart
id: Tambah ke troli

en: Add to list:
id: Tambah ke lis:

en: Add to your cart
id: Tambah ke troli anda

en: Additional content types for books/printed materials
id: Tambahan jenis konten untuk buku/materi cetak

en: Adult
id: Dewasa

en: Advanced search
id: Pencarian tingkat lanjut

en: All collections
id: Semua koleksi

en: All item types
id: Semua jenis barang

en: All libraries
id: Semua perpustakaan

en: Amount
id: Jumlah

en: Amount outstanding
id: Jumlah yang berlebihan

en: Any
id: Setiap

en: Any audience
id: Setiap pelanggan

en: Any content
id: Setiap konten

en: Any format
id: Setiap bentuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
id: Apakah anda yakin ingin membatalkan pemesanan pinjam ini?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus daftar ini?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus jejak hasil pencarian anda?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus barang-barang berikut dari daftar?

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
id: Di perpustakaan: %s

en: Audience
id: Pelanggan

en: Audiovisual profile:
id: Profil Audiovisual:

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
id: Autentikasi keabsahan log masuk seorang pengguna dan memberikan pengidentifikasi kepada patron.

en: Author
id: Penulis

en: Author (A-Z)
id: Penulis (A-Z)

en: Author (Z-A)
id: Penulis (A-Z)

en: Author notes provided by Syndetics
id: Catatan penulis yang disediakan oleh Syndetics

en: Author(s)
id: Penulis

en: Author:
id: Penulis:

en: Authority search results
id: Otoritas hasil pencarian

en: Authorized headings
id: Judul resmi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
id: Ketersediaan:

en: Availability:
id: Ketersediaan:

en: Available issues
id: Ketersediaan isu

en: Awards:
id: Penghargaan:

en: BE CAREFUL
id: BERHATI-HATI

en: Back to lists
id: Kembali ke lis

en: Back to results
id: Kembali ke hasil

note: A
en: Back to the results search list
id: Kembali ke lis hasill pencarian

en: Barcode
id: Kode batang

en: Bibliographies
id: Bibliografi

en: Biography
id: Biografi

en: Brief display
id: Tampilan ringkas

en: Brief history
id: Sejarah singkat

en: Browse by hierarchy
id: Telusuri berdasarkan hirarki

en: Browse results
id: Telusuri hasil

en: Browse shelf
id: Telusuri rak

en: CD software
id: CD perangkat lunak

en: Call number
id: Nomor panggil

en: Call number (0-9 to A-Z)
id: Nomor panggil (0-9 ke A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
id: Nomor panggil (0-9 ke A-Z)

en: Cancel
id: Batal

note: A
en: Cancel email notification
id: Batalkan notifikasi surel

en: Cancel email notification
id: Batalkan notifikasi surel

en: Cancels an active hold request for the patron.
id: Membatalkan sebuah pemesanan pinjam yang sudah aktif untuk sebuah patron

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
id: Tidak bisa disimpan di pemesanan pinjam

en: Cart
id: Troli

en: Cassette recording
id: Kaset rekaman

en: Catalogs
id: Katalog

en: Category:
id: Kategori:

en: Checkouts
id: Peminjaman

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
id: Peminjaman untuk %s

en: Classification
id: Klasifikasi

note: INPUT type=reset
en: Clear
id: Hapus

en: Clear all
id: Hapus semua

note: SCRIPT
en: Clear date
id: Hapus tanggal

en: Click on an image to view it in the image viewer
id: Klik gambar untuk melihatnya di penampil gambar

en: Click to open in new window
id: Klik untuk membukanya di jendela baru

note: DIV
en: Click to view in Google Books
id: Klik untuk menampilkannya di Buku Google

en: Close
id: Tutup

en: Close this window
id: Tutup jendela ini

en: Close this window.
id: Tutup jendela ini.

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Collection
id: Koleksi

en: Collection title:
id: Judul koleksi:

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
id: Komentar oleh %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
id: Komentar oleh %s %s

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
id: Komentar oleh %s %s %s

en: Comment:
id: Komentar:

en: Comments on
id: Komentar dalam

note: INPUT type=submit
en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Contact information
id: Informasi kontak

en: Content
id: Konten

en: Content Cafe
id: Kafe konten

en: Contents
id: Konten

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Cover image
id: Gambar Jilid

en: Create a new list
id: Buat sebuah lis baru

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
id: Membuat, untuk sebuah patron, sebuah permintaan pesan peminjaman setingkat-judul di sebuah catatan bibliografi di Koha.

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
id: Membuat, untuk sebuah patron, sebuah permintaan pesan peminjaman setingkat-barang di sebuah barang tertentu dari satu bibliografi di Koha.

en: Credits
id: Kredit

en: Current password:
id: Kata sandi saat ini:

en: Current session
id: Sesi saat ini

en: Curriculum
id: Kurikulum

en: DVD video / Videodisc
id: Video DVD / Diska video

en: Date
id: Tanggal

note: OPTGROUP
en: Date added
id: Tanggal ditambahkan

en: Date due
id: Tanggal jatuh tempo

en: Date received
id: Tanggal diterima

en: Date:
id: Tanggal:

note: OPTGROUP
en: Dates
id: Tanggal

en: Days in advance
id: Hari-hari sebelumnya

en: Default
id: Baku

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
id: Medefinisikan bentuk metadata di mana catatan dikembalikan, nilai yang memungkinkan:

en: Delete
id: Hapus

note: INPUT type=submit
en: Delete this list
id: Hapus lis tersebut

note: A
en: Delete your search history
id: Hapus riwayat pencarian anda

en: Description
id: Penjelasan

en: Details
id: Perincian

en: Dictionaries
id: Kamus

en: Directories
id: Direktori

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
id: Apakah anda ingin menerima sebuah surel ketika ada kabar mengenai adanya iuran terbaru?

en: Don't have a library card?
id: Tidak memiliki sebuah kartu perpustakaan?

en: Don't have a password yet?
id: Belum memiliki sebuah kata sandi?

note: SCRIPT
en: Download
id: Unduh

en: Due
id: Yang harus dibayar

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due %s
id: Yang harus dibayar %s

en: Edit
id: Sunting

en: Edit list
id: Sunting lis

en: Editions
id: Edisi-edisi

en: Email
id: Surel

en: Email address:
id: Alamat surel:

en: Empty and close
id: Kosong dan tutup

en: Encyclopedias
id: Ensiklopedia

en: Enhanced content:
id: Konten tingkat lanjut:

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
id: Penjelasan tingkat lanjut dari Syndetics:

en: Enter a new purchase suggestion
id: Berikan saran pembelian koleksi yang baru

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
id: Masukkan kategori pencarian

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
id: Pembukuan %s

note: SCRIPT
en: Error! Illegal parameter
id: Kesalahan! Parameter tidak sah

note: SCRIPT
en: Error! You cannot delete the tag
id: Kesalahan! Anda tidak dapat menghapus tag

note: SCRIPT
en: Error! Your tag was entirely markup code. It was NOT added. Please try again with plain text.
id: Kesalahan! Seluruh tag anda adalah kode markup. Hal tersebut TIDAK ditambahkan. Mohon mencoba kembali dengan bentuk teks yang biasa.

en: Error:
id: Kesalahan:

note: SCRIPT
en: Errors:
id: Kesalahan-kesalahan:

en: Example Call
id: Contoh Panggilan

en: Example Response
id: Contoh Tanggapan

en: Example call
id: Contoh panggilan

en: Example response
id: Contoh tanggapan

en: Excerpt
id: Kutipan

en: Excerpt provided by Syndetics
id: Kutipan yang disediakan oleh Syndetics

en: Expires on
id: Berakhir pada

en: Explain
id: Menjelaskan

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
id: Memperpanjang tanggal jatuh tempo untuk peminjaman yang aktif sebuah patron.

en: Fiction
id: Fiksi

en: Fiction notes:
id: Catatan fiksi:

en: Fine amount
id: Jumlah denda

en: Fines
id: Denda

en: Fines and charges
id: Denda dan biaya

en: Finish
id: Selesai

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: First
id: Pertama

en: Forever
id: Selamanya

en: From:
id: Formulir:

en: Full history
id: Riwayat lengkap

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
id: Sebuah lis otoritas catatan pengidentifikasi yang sudah diberikan, menghasilkan sebuah lis obyek catatan yang berisi catatan-catatan otoritas. Pengguna yang aktif dapat meminta sebuah skema metadata tertentu untuk obyek-obyek catatan.

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
id: Sebuah lis catatan pengidentifikasi yang sudah diberikan, menghasilkan sebuah lis obyek catatan yang berisi informasi bibliografi, dan informasi pemesanan pinjam dan barang. Seseorang dapat meminta skema metadata tertentu terhadap obyek catatan yang harus dikembalikan. Fasilitas ini memiliki fungsi yang mirip dengan HarvestBibliographicRecords dan HarvestExpandedRecords pada Agregasi Data, namun lebih cepat, pencarian yang berwaktu nyata oleh pengidentifikasi bibliografi.

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
id: Jalan

en: Groups of libraries
id: Kelompok perpustakaan

en: Handbooks
id: Buku pegangan

en: Heading ascendant
id: Tajuk terurut naik

en: Heading descendant
id: Tajuk terurut turun

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
id: Halo, %s

en: Hide window
id: Sembunyikan jendela

en: Highlight
id: Soroti

en: Hold date
id: Tanggal pesan pinjam

en: Holdings:
id: Pesan pinjam:

en: Holds
id: Pesan pinjam

en: Home library
id: Beranda perpustakaan

en: IP address where the end user request is being placed
id: Alamat IP di mana permintaan pengguna akhir ditempatkan

en: ISBD view
id: Tampilan ISBD

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
id: Jika ini adalah pertama kalinya anda menggunakan sistem peminjaman mandiri, atau jika sistem berjalan dengan tidak seharusnya, anda dapat menggunakan panduan ini untuk mulai menggunakannya.

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
id: Jika anda tidak mengklik tombol 'Selesai', maka sesi anda akan otomatis berakhir pada %s detik.

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
id: Jika anda belum memiliki kata sandi, datangi bagian sirkulasi pada saat anda berada di perpustakaan. Kami dengan senang hati akan membuatkannya untuk anda.

en: Images
id: Gambar

en: Immediate deletion
id: Pengahapusan langsung

en: In your cart
id: Di dalam troli anda

en: Indexes
id: Index

en: Information
id: Informasi

en: Issue #
id: Terbitan #

en: Issues for a subscription
id: Terbitan untuk sebuah abonemen

en: Issues summary
id: Ringkasan terbitan

en: Item cannot be checked out.
id: Barang tidak dapat dipinjam.

en: Item type
id: Jenis barang

en: Item type:
id: Jenis barang:

en: Item type:
id: Jenis barang:

en: Items:
id: Barang:

en: Juvenile
id: Remaja

en: Keyword
id: Kata kunci

en: Language
id: Bahasa

en: Large print
id: Cetak ukuran besar

note: SCRIPT
en: Last
id: Terakhir

en: Last location
id: Lokasi terakhir

en: Law reports and digests
id: Kumpulan serial dan laporan hukum

en: Legal articles
id: Artikel legal

en: Legal cases and case notes
id: Catatan dan kasus legal

en: Legislation
id: Perundang-undangan

en: Level 1: Basic discovery interfaces
id: Tingkat 1: Antarmuka dasar penemuan

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
id: Tingkat 2: Dasar OPAC suplemen

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
id: Tingkat 3: Dasar OPAC alternatif

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
id: Tingkat 4: Platform penemuan spesifik yang domain/kuat

en: Library
id: Perpustakaan

en: Library catalog
id: Katalog perpustakaan

en: Library:
id: Perpustakaan:

en: Limit to any of the following:
id: Batasi ke salah satu dari berikut ini:

en: Limit to:
id: Batasi ke:

en: Links
id: Tautan

en: List name
id: Nama lis

en: List name:
id: Nama lis:

en: List name:
id: Nama lis:

en: List(s) this item appears in:
id: Lis barang ini tampil di:

en: Lists
id: Lis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
id: Memuat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
id: Memuat...

en: Local login
id: Log masuk lokal

en: Location
id: Lokasi

en: Log in
id: Log masuk

en: Log in to add tags.
id: Log masuk untuk menambah tag

en: Log in to create your own lists
id: Log masuk untuk membuat daftar lis anda

en: Log in to your account
id: Log masuk ke akun anda

en: Log in to your account:
id: Log masuk ke akun anda:

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
id: Log masuk ke katalog yang tidak diaktifkan oleh perpustakaan.

en: Login
id: Log masuk

en: Login:
id: Log masuk:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
id: Mencari sebuah patron di dalam sebuah ILS berdasarkan pengidentifikasi, dan menghasilkan pengidentifikasi ILS untuk patron tersebut, alias pengidentifikasi patron.

en: MARC Card View
id: Tampilan Kartu MARC

en: MARC view
id: Tampilan MARC

en: Make a
id: Membuat sebuah

en: Managed by
id: Dikelola oleh

en: Match:
id: Maret:

en: Message sent
id: Pesan terkirim

en: Messages for you
id: Pesan untuk anda

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
id: Isu yang hilang: %s

en: Modify
id: Memodifikasi

en: More details
id: Perincian lebih lanjut

en: Most popular
id: Paling populer

en: Musical recording
id: Rekaman musik

en: Never
id: Tidak pernah

en: New list
id: Lis baru

en: New password:
id: Kata sandi baru:

en: New purchase suggestion
id: Saran pembelian baru

en: New tag:
id: Tag baru:

en: Next
id: Berikutnya

en: Next &gt;&gt;
id: Berikutnya &gt;&gt;

en: No
id: Tidak

en: No cover image available
id: Gambar jilid tidak tersedia

note: SCRIPT
en: No data available in table
id: Data tidak tersedia di meja

note: SCRIPT
en: No entries to show
id: Tidak ada entri untuk ditampilkan

en: No limit
id: Tidak ada batas

note: SCRIPT
en: No matching records found
id: Tidak ditemukan catatan yang cocok

en: No physical items for this record
id: Tidak ada barang fisik untuk catatan ini

en: No private lists
id: Tidak ada lis privasi

en: No private lists.
id: Tidak ada lis privasi.

en: No public lists.
id: Tidak ada lis publik

en: No renewals allowed
id: Tidak ada perpanjangan yang diizinkan

en: No results found!
id: Tidak ada hasil yang ditemukan!

note: SCRIPT
en: No tag was specified.
id: Tidak ada tag yang ditentukan

en: No tags from this library for this title.
id: Tidak ada tag dari perpustakaan ini untuk judul tersebut.

en: Non-musical recording
id: Rekaman bukan-musik

en: None
id: Tidak ada

en: Normal view
id: Tampilan normal

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
id: Tidak untuk dipinjam (%s)

en: Not on hold
id: Tidak dalam pemesanan

en: Note
id: Catatan

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
id: Catatan: Fitur ini hanya tersedia di katalog bahasa Perancis di mana subyek ISBD telah disusun, dan hasil pembuatan index oleh skrip yang terpisah.

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
id: Catatan: Komentar anda harus disetujui oleh seorang pustakawan.

en: Note: you can only delete your own tags.
id: Catatan: anda hanya dapat menghapus tag milik anda sendiri.

note: SCRIPT
en: Note: you can only tag an item with a given term once. Check 'My Tags' to see your current tags.
id: Catatan: anda hanya dapat melakukan tag satu kali terhadap sebuah barang yang sudah ditandai. Periksa 'Tag Saya' untuk melihat tag anda saat ini.

note: SCRIPT
en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
id: Catatan: tag anda memiliki kode markah yang telah dihapus. Tag tersebut telah ditambahkan sebagai

en: Notes
id: Catatan

en: Notes/Comments
id: Catatan/Komentar

en: Notes:
id: Catatan:

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
id: Tidak ada satupun yang telah dipilih. Periksa kotaknya untuk setiap barang yang ingin anda tinjau

en: Novelist Select
id: Novelis Pilih

en: Novelist Select:
id: Novelis Pilih:

en: Number
id: Nomor

en: OR
id: ATAU

en: Online resources:
id: Sumberdaya Daring:

en: Only items currently available for loan or reference
id: Saat ini hanya barang untuk dipinjam atau referensi yang tersedia

en: Order by date
id: Pemesanan berdasarkan tanggal

en: Order by title
id: Pemesanan berdasarkan judul

en: Order by:
id: Pemesanan berdasarkan:

en: Other editions of this work
id: Edisi lain dari pekerjaan ini:

en: Overdues
id: Terlambat

en: Parameters
id: Paramenter

en: Password
id: Kata sandi

en: Password updated
id: Kata sandi sudah diperbarui

en: Password:
id: Kata sandi:

en: Patent document
id: Dokumen hak cipta

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
id: Komentar patron pada %s

en: Place hold
id: Pesan pinjam

en: Placed on
id: Ditempatkan di

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
id: Mohon juga dicatat bahwa pegawai perpustakaan tidak dapat memutakhirkan nilai-nilai tersebut untuk anda: Hal tersebut bersifat pribadi!

en: Please choose your privacy rule:
id: Mohon memilih aturan privasi anda:

en: Please confirm the checkout:
id: Mohon konfirmasi peminjaman:

en: Please enter your card number:
id: Mohon masukkan nomor kartu anda:

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
id: Mohon catat bahwa informasi di buku manapapun yang masih dipinjam harus tetap dijaga oleh pustakawan tidak bergantung dari pilihan privasi yang anda pilih.

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
id: Mohon dicatat bahwa berkas yang disisipkan adalah sebuah catatan bibliografi MARC yang dapat diimpor ke perangkat lunak bibliografi personal seperi EndNote, Reference Manager atau ProCite.

en: Please note:
id: Mohon dicatat:

en: Please note:
id: Mohon dicatat:

note: OPTGROUP
en: Popularity
id: Kepopuleran

en: Popularity (least to most)
id: Kepopuleran (paling sedikit ke terbanyak)

en: Popularity (most to least)
id: Kepopuleran (terbanyak ke paling sedikit)

en: Preferred form:
id: Pilihan bentuk:

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Previous sessions
id: Sesi sebelumnya

en: Print
id: Cetak

en: Print list
id: Cetak lis

en: Priority
id: Prioritas

en: Private
id: Pribadi

note: SCRIPT
en: Processing...
id: Memroses...

en: Programmed texts
id: Teks terprogram

en: Public
id: Publik

note: OPTGROUP
en: Public lists
id: Lis Publik

note: OPTGROUP
en: Public lists:
id: Lis Publik:

en: Publication place:
id: Tempat penerbitan:

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
id: Tanggal Penerbitan/Hak Cipta: Terbaru ke paling lama

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
id: Tanggal Penerbitan/Hak Cipta: Terlama ke paling baru

en: Publication:
id: Terbitan:

en: Publisher
id: Penerbit

en: Publisher location
id: Lokasi penerbit

en: Publisher:
id: Penerbit:

en: Purchase suggestions
id: Saran Pembelian

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
id: Taksir saya

en: Re-type new password:
id: Tulis-ulang kata sandi baru:

en: Reason for suggestion:
id: Alasan pemberian saran:

en: Recent comments
id: Komentar saat ini

en: Record not found
id: Catatan tidak ditemukan

en: Refine your search
id: Persempit pencarian anda

en: Regular print
id: Cetakan biasa

en: Relevance
id: Relevansi

en: Remove
id: Hapus

note: SCRIPT
en: Remove from list
id: Hapus dari lis

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
id: Hapus barang yang dipilih

en: Renew
id: Memperbarui

en: Renew all
id: Memperbarui semuanya

en: Renew item
id: Memperbarui barang

en: Renew selected
id: Memperbarui yang dipilih

en: Results
id: Hasil

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
id: Hasil %s untu %s dari %s

en: Resume all suspended holds
id: Lanjutkan kembali semua pemesanan yang ditahan

en: Return this item
id: Kembalikan barang ini

en: Return to the self-checkout
id: Kembali ke Peminjaman-mandiri

en: Returns a patron's status information from Koha.
id: Kembali ke informasi status patron dari Koha

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
id: Mengembalikan informasi tentang layanan yang tersedia di sebuah barang untuk sebuah patron tertentu.

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
id: Mengembalikan informasi tertentu tentang patron, berdasar pada pilihan-pilihan di dalam permintaan. Fungsi ini dapat dengan fakultatif mengembalikan informasi kontak patron, informasi denda, informasi permintaan pemesanan, informasi peminjaman, dan pesan-pesan.

en: Reviews
id: Ulasan

en: Reviews from LibraryThing.com:
id: Ulasan dari LibraryThing.com:

en: Reviews provided by Syndetics
id: Ulasan disediakan oleh Syndetics

en: SMS number:
id: Nomor SMS:

note: INPUT type=submit
en: Save
id: Simpan

en: Save to another list
id: Simpan ke list yang lain

en: Scan
id: Pindai

en: Scan a new item or enter its barcode:
id: Pindai sebuah barang baru atau masukkan kode batangnya:

note: INPUT type=submit name=do
en: Search
id: Cari

en: Search
id: Cari

en: Search for this title in:
id: Cari judul ini di:

note: A
en: Search for works by this author
id: Cari pekerjaan oleh penulis ini

en: Search for:
id: Mencari:

en: Search history
id: Riwayat pencarian

note: SCRIPT
en: Search:
id: Cari:

note: IMG
en: See Baker & Taylor
id: Lihat Tukang Roti dan Penjahit

en: See also:
id: Lihat juga:

en: Select a list
id: Pilih sebuah lis

en: Select all
id: Pilih semua

en: Select titles to:
id: Pilih judul ke:

en: Self checkout help
id: Pertolongan peminjaman mandiri

en: Send
id: Kirim

en: Send list
id: Kirim lis

en: Sending your cart
id: Mengirim troli anda

en: Sending your list
id: Mengirim lis anda

en: Serial collection
id: Koleksi serial

en: Series
id: Serial

en: Series information:
id: Informasi serial:

en: Series title
id: Judul serial

en: Session lost
id: Sesi telah hilang

en: Settings updated
id: Pengaturan telah dimutakhirkan

en: Share
id: Membagi

note: A
en: Share by email
id: Membagi lewat surel

note: A
en: Share on Facebook
id: Membagi lewat Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
id: Membagi lewat LinkedIn

en: Shelving location
id: Lokasi rak

en: Show
id: Tampilkan

en: Show all items
id: Tampilkan semua barang

en: Show more
id: Tampilkan lebih lanjut

en: Show the top
id: Tampilkan yang paling atas

en: Show year:
id: Tampilkan tahun:

en: Similar items
id: Barang yang mirip

en: Sorry
id: Mohon maaf

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
id: Mohon maaf, untuk sementara tampilan biasa sedang tidak tersedia

note: SCRIPT
en: Sorry, tags are not enabled on this system.
id: Mohon maaf, tag tidak diaktifkan di sistem ini.

en: Sorry, the CAS login failed.
id: Mohon maaf, log masuk ke CAS gagal

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
id: Mohon maaf, sistem menilai bahwa anda tidak memiliki izin untuk mengakses laman ini.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
id: Mohon maaf, anda tidak dapat memesan lebih dari %s pinjaman.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
id: Mohon maaf, sesi anda telah habis. Mohon log masuk kembali.

en: Sort this list by:
id: Urut lis ini berdasarkan:

en: Standard number
id: Nomor standar

en: Statistics
id: Statistik

en: Step three: Click the 'Finish' button
id: Tahap tiga: Klik tombol 'Selsai'

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
id: Tahap dua: Pindai kode batang masing-masing barang, satu per satu

en: Subject
id: Subyek

en: Subject cloud
id: Subject awan

en: Subject(s)
id: Subyek

en: Subject:
id: Subyek:

note: INPUT type=submit
en: Submit
id: Kirim

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
id: Kirim dan tutup jendela ini

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
id: Kirim perubahan

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
id: Berlangganan notifikasi surel tentang isu-isu baru

en: Subscribe to email notification on new issues
id: Berlangganan notifikasi surel tentang isu-isu baru

note: A
en: Subscribe to this search
id: Berlangganan ke pencarian ini

en: Subscription
id: Abonemen

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
id: Abonemen dari: %s ke:%s %s %s sekarang (saat ini)%s

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
id: Abonemen informasi untuk %s

en: Subscriptions
id: Abonemen

en: Suggested for
id: Disarankan untuk

en: Summary
id: Ringkasan

en: Surveys
id: Survey

en: Suspend all holds
id: Tahan semua pesanan

en: Table of contents provided by Syndetics
id: Daftar isi yang disediakan oleh Syndetics

en: Tag browser
id: Peramban tag

en: Tag cloud
id: Awan tag

en: Tag status here.
id: Tag status di sini.

en: Tag status here.
id: Tag status di sini.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tags added:
id: Tag-tag yang ditambahkan:

en: Tags from this library:
id: Tag-tag dari perpustakaan ini:

en: Tags:
id: Tag:

en: Technical reports
id: Laporan teknis

en: Term
id: Istilah

en: Thank you!
id: Terima kasih!

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
id: %s isu terbaru untuk langganan ini:

en: The ISBD cloud is not enabled.
id: Awan ISBD tidak diaktifkan.

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
id: Tabel peramban kosong. Fitur ini tidak sepenuhnya disetel. Lihat

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
id: Troli dikirim ke: %s

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
id: Langganan pertama pada %s

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
id: Lis dikirim ke: %s

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
id: Kata sandi sudah diubah untuk pengguna "%s"

en: The selected suggestions have been deleted.
id: Saran yang dipilih sudah dihapus.

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
id: Berlangganan berakhir pada %s

en: The userid
id: id pengguna

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
id: Ada %s yang berlangganan terhadap judul ini.

en: There are no pending purchase suggestions.
id: Tidak ada saran pembelian yang ditunda.

en: There was a problem with your submission
id: Ada masalah dengan pengiriman anda

en: Theses
id: Tesis

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
id: &quot;cloud&quot; ini memperlihatkan topik yang paling sering digunakan di katalog kami. Klik di subyek mana saja di bawah ini untuk melihat barang-barang di koleksi kami.

en: This is a serial
id: Ini adalah sebuah serial

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
id: Laman ini berisi konten yang terlihat melimpah ketika JavaScript diaktifkan atau dengan mengklik

en: This title cannot be requested.
id: Judul ini tidak dapat diminta

note: IMG
en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Title
id: Judul

en: Title (A-Z)
id: Judul (A-Z)

en: Title (Z-A)
id: Judul (Z-A)

en: Title:
id: Judul:

en: Title:
id: Judul:

en: To make changes to your record please contact the library.
id: Untuk membuat perubahan terhadap catatan anda mohon hubungi perpustakaan.

en: Top level
id: Tingkat atas

en: Total due
id: Total hutang

en: Treaties
id: Perjanjian

en: Type
id: Jenis

en: Type of heading
id: Jenis tajuk

note: SCRIPT
en: Unable to add one or more tags.
id: Tidak dapat menambah satu atau lebih tag.

en: Unavailable (lost or missing)
id: Tidak tersedia (musnah atau hilang)

en: Unavailable issues
id: Tidak tersedia masalah

en: Unhighlight
id: Tidak disorot

en: Unified title
id: Judul terpadu

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
id: Gunakan menu batang untuk menelusuri bagian lain dari Koha.

en: Used for/see from:
id: Digunakan untuk/lihat dari:

en: VHS tape / Videocassette
id: Pita VHS / kaset video

note: A
en: View details for this title
id: Lihat perincian judul ini

note: A
en: View your search history
id: Lihat riwayat pencarian anda

en: Vol info
id: Info vol

en: Website
id: Situs web

en: Welcome,
id: Selamat datang,

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
id: Dengan judul yang telah dipilih

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
id: Ditulis pada %s oleh %s

en: Year
id: Tahun

note: INPUT type=submit
en: Yes
id: Ya

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
id: Anda sedang mengakses peminjaman mandiri dari sebuah alamat IP yang berbeda! Mohon log masuk kembali.

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
id: Anda log masuk sebagai %s.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
id: Anda sedang log masuk dari sebuah alamat IP yang berbeda! Mohon log masuk kembali.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
id: Anda dapat menggunakan OAI-PMH ListRecords sebagai pengganti layanan ini.

en: You can't change your password.
id: Anda tidak dapat mengganti kata sandi anda.

en: You currently have nothing checked out.
id: Anda saat ini tidak meminjam apapun.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
id: Kewajiban anda saat ini adalah denda dan biaya sebesar:

en: You do not have permission to download this list.
id: Anda tidak mempunyai izin untuk mengunduh lis ini.

en: You do not have permission to send this list.
id: Anda tidak mempunyai izin untuk mengirim lis ini.

en: You have a credit of:
id: Anda memiliki sebuah piutang:

en: You have already requested this title.
id: Anda sudah meminta judul ini.

en: You have no fines or charges
id: Anda tidak memiliki denda atau biaya

en: You have nothing checked out
id: Anda tidak meminjam

note: SCRIPT
en: You must be logged in to add tags.
id: Anda harus log masuk untuk menambah tag.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
id: Anda harus log masuk untuk membuat atau menambahkan ke lis

en: You must select a library for pickup.
id: Anda harus memilih sebuah perpustakaan untuk mengambilnya.

en: You must select at least one item.
id: Anda harus memilih paling sedikit satu barang,

en: Your cart
id: Troli anda

en: Your cart is empty.
id: Troli anda kosong.

en: Your comment (preview, pending approval)
id: Komentar anda (tinjau, tunda penerimaan)

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
id: Koreksi anda telah dikirim ke perpustakaan, dan sesegera mungkin pegawai akan memutakhirkan catatan anda.

en: Your download should begin automatically.
id: Unduhan anda seharusnya dimulai secara otomatis.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list : %s
id: Lis anda: %s

en: Your lists
id: Lis anda

note: OPTGROUP
en: Your lists:
id: Lis anda::

en: Your options are:
id: Pilihan anda adalah:

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
id: Kata sandi anda harus memiliki setidaknya %s karakter.

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
id: Id pengguna anda tidak ditemukan di basis data. Mohon coba lagi.

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
id: Sebuah identifikasi menyebutkan lokasi ke mana barang dikirim untuk diambil

en: an identifier used to look up the patron in Koha
id: Sebuah pengidetifikasi digunakan untuk mencari patron di alam Koha

en: and
id: dan

en: by
id: oleh

en: contains
id: berisi

en: date after which hold request is no longer needed
id: setelah tanggal pesan pinjam permintaan tidak lagi diperlukan

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
id: setelah tanggal barang kembali ke rak jika barang tidak diambil

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
id: Mendefinisikan jenis pengidentifikasi catatan yang sedang digunakan di permintaan, nilai yang mungkin:

en: for more information on what it does and how to configure it.
id: Untuk informasi lebih lanjut tentang apa yang dilakukan dan cara mengkonfigurasinya.

en: here
id: di sini

en: is exactly
id: persis

en: item
id: barang

en: list of authority record identifiers
id: lis pengenal catatan otoritas

en: list of either bibliographic or item identifiers
id: lis baik pengidentifikasi bibliografi atau barang

en: list of system record identifiers
id: lis pengidentifikasi catatan sistem

en: not
id: bukan

en: or
id: atau

en: password
id: kata sandi

en: purchase suggestion
id: saran pembelian

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
id: permintaan sebuah bentuk tertentu atau seperangkat bentuk pelaporan ketersediaan

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
id: permintaan sebuah tingkat tertentu tentang perincian dalam melaporkan ketersediaan, nilai yang mungkin:

en: schema
id: skema

en: search
id: pencarian

en: site administrator
id: situs administrator

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
id: menentukan skema metadata dari catatan untuk dikembalikan, nilai yang mungkin:

en: starts with
id: mulai dari

en: subjects
id: subyek

en: surname
id: nama keluarga

en: system item identifier
id: pengidentifikasi barang sistem

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
id: pengidentifikasi ILS untuk catatan bibliografi di tempat permintaan dilakukan

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
id: pengidentifikasi ILS untuk patron bagi yang melakukan permintaan

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
id: pengidentifikasi untuk barang tertentu di tempat permintaan dilakukan

en: the date the patron would like the item returned by
id: tanggal patron menginginkan barang tersebut dikembalikan oleh

en: the type of the identifier, possible values:
id: jenis pengidentifikasi, nilai yang mungkin:

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
id: pengidentifikasi patron khusus di ILS; pengidentifikasi yang sama dikembalikan oleh LookupPatron atau AuthenticatePatron

en: until
id: hingga

en: up to
id: hingga

en: user's login identifier
id: pengidentifikasi log masuk pengguna

en: user's password
id: kata sandi pengguna

en: username
id: nama pengguna

note: SCRIPT
en: view labeled
id: tinjau yang dilabeli

en: view plain
id: tinjau yang biasa

en: was not found in the database. Please try again.
id: tidak ditemukan di dalam basis data. Mohon coba kembali.

en: whether or not to return fine information in the response
id: apakah untuk mengembalikan infomasi denda pada tenggapan

en: whether or not to return hold request information in the response
id: apakah untuk mengembalikan infomasi permintaan pemesanan pada tenggapan

en: whether or not to return loan information in the response
id: apakah untuk mengembalikan infomasi peminjaman pada tenggapan

en: whether or not to return patron's contact information in the response
id: apakah untuk mengembalikan infomasi kontak patron pada tenggapan
