Koha 22.11 - en to is translation catalogue (165 entries)

en: &lt;&lt; Previous
is: &lt;&lt; Fyrri

en: All item types
is: Allar safntegundir

en: Annual
is: Árlega

en: Any
is: Einhver

en: Any regularity
is: Einhver endurtekning

en: Any type
is: Einhver tegund

en: Audience
is: Áhorfendur

en: Authority search results
is: Leitarniðurstaða ábyrgðaraðila

en: Bimonthly
is: Annan hvern mánuð

en: Biography
is: Ævisaga

en: Biweekly
is: Aðra hverja viku

en: Braille or Moon script
is: Blindraletur

en: Cancel
is: Hætta

en: Checked out (
is: Í útláni (

en: Classification
is: Flokkun

en: Click here to access online
is: Smelltu hér til að tengjast

en: Coauthor
is: Meðhöfundur

en: Collection
is: Safn

en: Content
is: Efni

en: Corporate Author (Coauthor)
is: Fyrirtækishöfundur (Meðhöfundur)

en: Corporate Author (Main)
is: Fyrirtækishöfundur (Aðal)

en: Corporate Author (Secondary)
is: Fyrirtækishöfundur (Auka)

en: Daily
is: Daglega

en: Damaged (
is: Skemdur (

en: Illustration
is: Mynd

en: In transit (
is: Í flutningi (

en: Location
is: Staðsetning

en: Lost (
is: Týnt (

en: Main Author
is: Aðalhöfundur

en: Monthly
is: Mánaðarlega

en: Newspaper
is: Dagblað

en: None
is: Ekkert

en: On hold (
is: Frátekið (

en: On order (
is: Í pöntun (

en: Online Resources:
is: Netupplýsingar:

en: Other
is: Annað

en: Periodical
is: Reglulega

en: Periodicity
is: Reglulega

en: Picture
is: Mynd

en: Quarterly
is: Ársfjórðunglega

en: Regularity
is: Reglulega

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
is: Niðurstöður %s til %s af %s

note: INPUT type=submit
en: Search
is: Leit

en: Secondary Author
is: Auka höfundur

en: Serials
is: Raðnúmer

en: Series
is: Raðir

en: Subject
is: Efni

en: Subject - Author/Title
is: Efni - Höfundur/Titill

en: Subject - Corporate Author
is: Efni - Fyritækis höfundur

en: Subject - Family
is: Efni - Fjölskylda

en: Subject - Form
is: Efni - Umsókn

en: Subject - Geographical Name
is: Efni - Landfræðilegt nafn

en: Subject - Personal Name
is: Efni - Persónulegt nafn

en: Subject - Topical Name
is: Efni - Staðbundið nafn

en: Subject Category
is: Efnisflokkar

en: Summary
is: Samantekt

en: Three times a month
is: Þrisvar í mánuði

en: Three times a week
is: Þrisvar í viku

en: Three times a year
is: Þrisvar á ári

en: Trademark
is: Vörumerki

en: Triennial
is: Þriggja ára

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Weekly
is: Vikulega

en: Withdrawn (
is: Úttekið (

en: Without periodicity
is: Án endurtekningar

en: Year
is: Ár

en: abstract
is: Ágrip

en: autobiography
is: Sjálfsævisaga

en: bibliography
is: heimildaskrá

en: biography
is: ævisaga

en: bristol board
is: bristol borð

en: canvas
is: strigi

en: cardboard/illustration board
is: kalk/tússtafla

en: cartoons or comic strips
is: teiknimyndasaga eða teiknimyndir

en: catalogue
is: safnskrá

en: charts
is: kort

en: children (9-14)
is: börn (9-14)

en: coats of arms
is: skjaldarmerki

en: collage
is: klippimynd

en: collective biography
is: sameiginleg ævisaga

en: contains
is: inniheldur

en: dictionary
is: orðabók

en: directory
is: Símaskrá

en: dissertation or thesis
is: ritgerð

en: drama
is: leikrit

en: drawing
is: teikning

en: encyclopaedia
is: alfræðiorðabók

en: essays
is: ritgerð

en: examination paper
is: prófúrlausn

en: facsimiles
is: föx

en: fiction
is: skáldsaga

en: forms
is: eyðublöð

en: genealogical tables
is: ættfræði töflur

en: glass
is: gler

en: hand-written
is: handskrifað

en: hardboard
is: tafla

en: humour, satire
is: grín, hæðni

en: illuminations
is: lýsingar

en: illustrations
is: myndir

en: index
is: flokkun

en: individual biography
is: einstök ævisaga

en: irregular
is: óreglulega

en: is exactly
is: er nákvæmlega

en: juvenile, general
is: táningur

en: large print
is: stór útgáfa

en: laws and legislation
is: Lög og löggjöf

en: letters
is: bréf

en: literature surveys/reviews
is: bókmennta kannanir/rýni

en: map
is: kort

en: maps
is: kort

en: metal
is: málmur

en: microprint
is: örprentun

en: mini-print
is: örprentun

en: mixed collection
is: ýmis söfn

en: motion picture
is: kvikmynd

en: multimedia
is: margmiðlun

en: music
is: tónlist

en: newspaper format
is: snið dagblaðs

en: no illustrations
is: engar myndskreytingar

en: not a literary text
is: ekki bókmenntatexti

en: numeric table
is: töluleg tafla

en: other
is: annað

en: other form of textual material
is: annað form af texta efni

en: other non-projected graphic type
is: aðrar tegundir af grafík

en: others
is: aðrir

en: painting
is: málverk

en: paper
is: pappír

en: patent
is: einkaleyfi

en: photomechanical reproduction
is: prentplata

en: photonegative
is: negatív mynd

en: photoprint
is: prentverk

en: picture
is: mynd

en: plans
is: áætlanir

en: plaster
is: gifs

en: plates
is: plötur

en: poetry
is: ljóð

en: porcelaine
is: póstulín

en: portraits
is: mannamyndir

en: pre-primary (0-5)
is: ungbörn (0-5)

en: print
is: prenta

en: programmed text books
is: forritunarlegar texta bækur

en: project description
is: verkefna lýsing

en: regular print
is: regluleg prentun

en: samples
is: sýnishorn

en: score
is: stef

en: short stories
is: smásaga

en: skin
is: húð

en: sound disc
is: hljóð diskur

en: sound recordings
is: hljóð upptaka

en: speeches, oratory
is: ræður

en: standard
is: staðall

en: starts with
is: byrjar á

en: statistics
is: tölfræði

en: stone
is: steinn

en: synthetics
is: gervi

en: technical drawing
is: tæknileg teikning

en: technical report
is: tæknileg skýrsla

en: textile
is: textíl

en: transparencies
is: glærur

en: treaties
is: samningar

en: unknown
is: óþekkt

en: video recording
is: myndbandsupptaka

en: videodisc
is: mynddiskdur

en: visual projection
is: myndræn framsetning

en: wood
is: viður
