Koha 22.11 - en to it translation catalogue (2521 entries)

en: #- National bibliographic agency
it: #- Agenzia bibliografica nazionale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
it: #- Nessun tentativo di codifica

en: #- No information provided
it: #- Nessuna informazione disponibile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
it: #- Nessun supporto secondario

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
it: #- Nessun suono (silenzio)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
it: #- Nessun formato braille musicale specificato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
it: #- Nessuna classe di scrittura braille specificata

en: #- Not a government agency
it: #- Agenzia non governativa

en: #- Not modified
it: #- Non modificato

en: #- Not subdivided geographically
it: #- Non suddiviso geograficamente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
it: #- Non definito

en: &lt;&lt; Previous
it: &lt;&lt; Precedente

en: &lt;&lt; Previous
it: &lt;&lt; Precedente

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
it: (YYYYMM; usa fino a 6 char, usa '-' quando non sai <br />o | quando neanche tenti una codifica)

en: (auto-filled)
it: (riempito automaticamente)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
it: (se la data esatta del bit depth è conosciuta, premi enter; <br />altrimenti usa il menu)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
it: (tre numeri, riempiti con degli 0 se necessario, <br />oppure ||| per il valore 'Nessun tentativo di codifica')

en: ,complete-subfield
it: , sottocampo completo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
it: --- - Sconosciuto

en: 0-4 Record size
it: 0-4 Lunghezza del record

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
it: 00 Forma del materiale

en: 00-05- Date entered on file
it: 00-05- Data inserita nel file

en: 000 - Leader builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: 000 - Costruzione del leader &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: 006 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: 006 builder &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: 007 Physical description fixed field--General information
it: 007 Campo descrizione fisica--Informazioni generali

en: 007 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: 007 builder; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: 008 Fixed-length data elements
it: 008 Elementi di lunghezza fissa

en: 008 builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
it: 008 builder &rsaquo; Authority &rsaquo; Koha

en: 008 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: 008 builder &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: 008 builder &rsaquo; Classifications &rsaquo; Koha
it: Plugin per 008 &rsaquo; Classificazione &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
it: 01 Designazione specifica del materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
it: 02 Non definito

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
it: 03 Altezza del sensore

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
it: 03 Classe di scrittura braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
it: 03 Colore

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
it: 03 Aspetto positivo/negativo

note: SCRIPT
en: 03 Speed
it: 03 Velocità:

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
it: 04 Posizione del sensore

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
it: 04 Supporto dell'emulsione

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
it: 04 Classe di scrittura braille (2da opzione)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
it: 04 Configurazione dei canali di riproduzione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
it: 04 Dimensioni

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
it: 04 Formato di presentazione del film

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
it: Supporto fisico

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
it: Supporto fisico

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
it: Materiale primario di supporto

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
it: 04 Formato della videoregistrazione

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
it: 05 Nuvolosità

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
it: 05 Profondità del solco/larghezza del solco

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
it: 05 Livello di contrazione

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
it: 05 Range di rapporto di riduzione

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
it: 05 Materiale di supporto secondario

note: SCRIPT
en: 05 Sound
it: ì05 Sonoro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
it: 05 Sonoro combinato o separato

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
it: 05 Tipo di riproduzione

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
it: 05 Tipo di riproduzione

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
it: 06 Formato di musica braille

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
it: 06 Dimensioni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
it: 06 Supporto per il sonoro

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
it: 06 Tipo di costruzione della piattaforma

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
it: 06 Dettagli della produzione/riproduzione

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
it: 06- Sottodivisione geografica diretta o indiretta

en: 06- Kind of record
it: 06- Tipo di record

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
it: 06-08 Bit-depth dell'immagine

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
it: 06-08 Rapporto di riduzione

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
it: 07 Formato di musica braille (2da opzione)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
it: 07 Dimensioni

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
it: 07 Categoria di uso della piattaforma

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
it: 07 Aspetto positivo/negativo

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
it: 07 Larghezza del nastro

en: 07- Romanization scheme
it: 07- Schema di romanizzazione

en: 07- Type of number
it: 07- Tipo di numero

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
it: 08 Formato di musica braille (3za opzione)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
it: 08 Configurazione dei canali di riproduzione

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
it: 08 Materiale di supporto secondario

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
it: 08 Tipo di sensore

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
it: 08 Configurazione del nastro

en: 08- Classification validity
it: 08- Validità classificazione

en: 08- Language of catalog
it: 08- Lingua del catalogo

note: SCRIPT
en: 09 Color
it: 09 Colore

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
it: 09 Formati del file

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
it: 09 Tipo di disco, cilindro o nastro

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
it: 09 Elementi di lavorazione

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
it: 09 Caratteristiche fisiche specifiche

en: 09- Kind of record
it: 09- Tipo di record

en: 09- Standard or optional designation
it: 09- Standard o opzione riconosciuta

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
it: 09-10 Tipo di dati

en: 1 - Full level, material not examined
it: 1- Livello completo, materiale non esaminato

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
it: 1 1/8 x 2 3/8 in (3 x 6 cm)

en: 1 7/8 ips (tapes)
it: 1 7/8 ips (4,75 cm/sec.)

en: 1 in.
it: 2,5 cm (1 in.)

en: 1- Full level, material not examined
it: 1- Livello completo, materiale non esaminato

en: 1-4 Record size
it: 1-4 Lunghezza del record

en: 1.4 m. per second (discs)
it: 1,4 m/s

en: 1/2 in.
it: 12 mm (1/2 in.)

en: 1/4 in.
it: 6 mm (1/4 in.)

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
it: 10 Emulsione del film

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
it: 10 Tipo di materiale

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
it: 10 Aspetti /positivi/negativi

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
it: 10 Obiettivo(i) della qualità garantita

en: 10 in. diameter
it: 10 in. (25 cm)

en: 10- Descriptive cataloging rules
it: 10- Regole per la catalogazione descrittiva

en: 10- Record update in process
it: 10- Aggiornamento del record in corso

en: 10-16 indicator/subfields/size
it: 10-16 indicatori/sottocampi/dimensione

en: 105 mm.
it: 105 mm

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
it: 10 x 10 in o 26 x 26 cm

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
it: 11 Precedente/fonte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
it: 11 Generazione

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
it: 11 Tipo di taglio:

en: 11- Level of establishment
it: 11- Livello di ufficialità

en: 11- Subject heading system/thesaurus
it: 11- Sistema di intestazione per soggetto/thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
it: 12 Supporto del film

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
it: 12 Livello di compressione

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
it: 12 Caratteristiche speciali di riproduzione

en: 12 in.
it: 12 in (30 cm)

en: 12 in. diameter
it: 12 in. (30 cm)

en: 12- Synthesized number indication
it: 12- Indicazione se sintetizzato

en: 12- Type of series
it: 12- Tipo di serie

en: 120 rpm (cylinders)
it: 120 rpm

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
it: 13 Tecnica di cattura e memorizzazione

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
it: 13 Categorie specifiche di colore

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
it: 13 Qualità della riformattazione

en: 13- Display controller
it: 13- Controllo visualizzazione

en: 13- Numbered or unnumbered series
it: 13- Serie numerata o non numerata

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
it: 14 Tipo di stock di pellicola colore o di stampa colore

en: 14- Heading use--main or added entry
it: 14- Utilizzo--accesso principale o aggiunto

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
it: 15 Livello di deterioramento

en: 15 ips (tapes)
it: 15 ips (38 cm/sec.)

en: 15- Heading use--subject added entry
it: 15- Uso--accesso aggiunto di soggetto

en: 15/16 ips (tapes)
it: 15/16 ips (2,4 cm/sec.)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
it: 16 Completezza

en: 16 in. diameter
it: 16 in. (40 cm)

en: 16 mm.
it: 16 mm

en: 16 mm. film width
it: 16 mm larghezza film

en: 16 rpm (discs)
it: 16 rpm

en: 16- Heading use--series added entry
it: 16- Intestazione principale -- serie

en: 160 rpm (cylinders)
it: 160 rpm

en: 17- Encoding level
it: 17- Livello di codifica

en: 17- Type of subject subdivision
it: 17- Tipo di suddivisione per soggetto

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
it: 17-22 Data d'ispezione del film

en: 18 - Descriptive cataloging form
it: 18 - Modulo per la catalogazione descrittiva

en: 18-19 Undefined
it: 18-19 Non definito

en: 18-27 Undefined character positions
it: 18-27 Posizioni di caratteri non definite

en: 19 - Multipart resource record level
it: 19 - Requisito di registrazione collegata

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
it: 2 - Livello non completamente codificato, materiale non esaminato

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
it: 2 1/4 x 2 1/4 in. o 6x6 cm

en: 2 3/4 x 4 in.
it: 2 3/4 x 4 in. (7 x 10 cm)

en: 2 color, single strip
it: 2 colori, strip unica

en: 2 in.
it: 5 cm (2 in.)

en: 2 strip color
it: Colore, 2 strip

en: 2- Less-than-full level, material not examined
it: 2- Livello non completamente codificato, materiale non esaminato

en: 20-24 entry map &amp; lengths
it: 20-24 Mappa d'accesso &amp; lunghezze

en: 28 mm.
it: 28 mm

en: 28 mm. film width
it: 28 mm

en: 28- Type of government agency
it: 28- Tipo di agenzia governativa

en: 29- Reference evaluation
it: 29- Valutazione della fonte

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
it: 2 x 2 in o 5 x 5 cm

en: 3 - Abbreviated level
it: 3- Livello ridotto

en: 3 1/2 in.
it: 3 1/2 in (9 cm)

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
it: 3 1/4x7 3/8 in o 9x19 cm

en: 3 3/4 ips (tapes)
it: 3 3/4 ips (9,5 cm/sec.)

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
it: 3 7/8 x 2 1/2 in. (10 x 6,5 cm)

en: 3 in. diameter
it: 3 in. (7,5 cm)

en: 3 layer color
it: Colore a 3 strati

en: 3 strip color
it: Colore, 3 strip

en: 3- Abbreviated level
it: 3- Livello ridotto

en: 3/4 in.
it: 3/4 in. (18,7 mm)

en: 30 Undefined character position
it: 30 Posizione di carattere non definita

en: 30 ips (tape)
it: 30 ips (76 cm/sec.)

en: 31- Record update in process
it: 31- Lavorazione dell'update del record

en: 32- Undifferentiated personal name
it: 32- Nome di persona non differenziato

en: 33 1/3 rpm (discs)
it: 33 1/3 rpm

en: 33- Level of establishment
it: 33- Livello di lavorazione

en: 34-37 Undefined character positions
it: 34-37 Posizioni di caratteri non definite

en: 35 mm.
it: 35 mm

en: 35 mm. film width
it: 35 mm larghezza film

en: 38- Modified record
it: 38- Record modificato

en: 39- Cataloging source
it: 39- Schema di classificazione

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
it: 4 3/4 in. o 12 cm

en: 4 - Core level
it: 4- Livello medio

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
it: 4 3/4 in. o 12 cm

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
it: diametro di 4 pollici e 3/4 o 12 cm.

en: 4- Core level
it: 4- Livello di nucleo

en: 45 rpm (discs)
it: 45 rpm

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
it: 4x5 in. or 10x13 cm

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
it: 4 3/4 in. o 12 cm

en: 5 - Partial (preliminary) level
it: 5 - Livello parziale (preliminare)

en: 5 1/4 in.
it: 5 1/4 in (14 cm)

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
it: 5 1/4 x 3 7/8 in. (14 x 10 cm)

en: 5 in. diameter
it: 5 in. (12,5 cm)

en: 5- Partial (preliminary) level
it: 5- Livello parziale (preliminare)

en: 5- Record status
it: 5- Status del record

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
it: 5 x 7 in o 13 x 18 cm

en: 6- Type of record
it: 6- Tipo di record

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
it: 6x9 in o 16x23 cm

en: 7 - Minimal level
it: 7 - Livello minimo

en: 7 1/2 ips (tapes)
it: 7 1/2 ips (19 cm/sec.)

en: 7 in. diameter
it: diametro di 7 pollici

en: 7- Bibliographic level
it: 7- Livello bibliografico

en: 7- Minimal level
it: 7- Livello minimo

en: 7-8 Undefined
it: 7-8 Non definito

en: 70 mm. film width
it: pellicola di 70 mm.

en: 78 rpm (discs)
it: 78 giri al minuto (disco)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
it: diapositiva di 7x7 pollici o 18x18 cm.

en: 8 - Prepublication level
it: 8- Livello di prepubblicazione

en: 8 in.
it: 8 pollici

en: 8 rpm (discs)
it: 8 giri al minuto (disco)

en: 8- Prepublication level
it: 8- Livello di prepubblicazione

en: 8- Type of control
it: 8- Tipo di controllo

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
it: 8 x 10 in o 21 x 26 cm

en: 9- Character coding scheme
it: 9- Schema di codifica dei caratteri

en: 9- Encoding
it: 9- Codifica

en: 9.5 mm. film width
it: 9.5 mm

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
it: 9 x 9 in o 23 x 23 cm

en: ; Audience:
it: ; Pubblico:

en: ; Format:
it: ; Formato:

en: ; Literary form:
it: ; Forma letteraria:

en: ; Nature of contents:
it: ; Natura dei contenuti:

en: ; Type of computer file:
it: ; Tipo di computer file:

en: ; Type of continuing resource:
it: ; Designatore del tipo di risorsa in continuazione:

en: ; Type of visual material:
it: ;Tipo del materiale:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
it: Una data indicata dal campo 008/06 (Tipo di data/Stato di pubblicazione)

en: Absent
it: Assente

en: Absorbed by:
it: Assorbito da:

en: Absorbed in part by:
it: Assorbito in parte da:

en: Absorbed in part:
it: Assorbe in parte:

en: Absorbed:
it: Abssorbe:

en: Abstracts/summaries
it: Riassunti/sommari

en: Access
it: Accesso

en: Accompaniment reduced for keyboard
it: Accompagnamento per tastiera

en: Accompanying matter
it: Materiale di accompagnamento

en: Acetate tape with ferrous oxide
it: Nastro d'acetato con ossido ferroso

en: Acoustical capture, direct storage
it: Cattura acustica, memorizzazione diretta

en: Action note:
it: Nota azione:

en: Active
it: Attivo

en: Activity card
it: Scheda di attività

en: Additional physical formats:
it: Forme fisiche multiple:

en: Adolescent
it: Adolescente

en: Adolescent;
it: Adolescente

en: Adult
it: Adulto

en: Adult;
it: Adulto;

en: Afrihili (Artificial language)
it: Afrihili (lingua artificiale)

en: Airborne
it: Aerotrasportato

en: Aircraft--high altitude
it: Aeroplano--quota alta

en: Aircraft--low altitude
it: Aeroplano--quota bassa

en: Aircraft--medium altitude
it: Aeroplano--quota media

en: Akkadian
it: Accadiano

en: Albanian
it: Albanese

en: Albers equal area
it: Albers uguale area

en: All item types
it: Tutti i tipi di copia

en: Altaic (Other)
it: Altaico (altre)

en: Altitude of sensor
it: Altitudine del sensore

en: Aluminum with lacquer
it: Alluminio con lacca

en: Amharic
it: amarico

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
it: Quantità di copertura nuvolosa che era presente quando è stata eseguita un'immagine a distanza.

en: Analog electrical storage
it: Memorizzazione elettrico analogico

en: Analytics:
it: Analitiche:

en: Anamorphic (wide-screen)
it: Anamorfico (schermo panoramico)

en: Animation
it: Animazione

en: Animation and live action
it: Animazione e live action

en: Annual
it: Annuale

en: Antecedent/Source
it: Precedente/fonte

en: Anthems
it: Inni

en: Any word
it: Qualsiasi parola

en: Apache languages
it: Lingue degli Apache

en: Aperture card
it: Scheda perforata

en: Arabic
it: Arabo

en: Aramaic
it: Aramaico

en: Armenian
it: Armeno

en: Arrangement
it: Arrangiamento

en: Art original
it: originale d'arte

en: Art reproduction
it: riproduzione d'arte

en: Article
it: Articolo

en: Artificial (Other)
it: Lingue artificiali (altre)

note: SCRIPT
en: Assign next
it: Assegna il successivo

en: Athapascan (Other)
it: Athapascan (altre)

en: Attitude of sensor
it: Atteggiamento di sensore

en: Audience:
it: Pubblico:

en: Audio file
it: File audio

en: Australian languages
it: Lingue australiane

en: Austronesian (Other)
it: Austronesiano (altre)

en: Autobiography
it: Autobiografia

en: Autonomous or semi-autonomous component
it: Componente autonomo o semi-autonomo

en: Availability:
it: Disponibilità:

en: Avaric
it: Avarico

en: Awards:
it: Premi:

en: Aymara
it: Aymarano

en: Azerbaijani
it: Azerbaijano

en: Azimuthal equidistant
it: Azimutale equidistante

en: Azimuthal, other
it: Azimutale, altro

en: Azimuthal, specific type unknown
it: Azimutale, tipo specifico sconosciuto

en: Ballads
it: Ballate

en: Ballets
it: Balletti

en: Balloon
it: Aerostato

en: Baltic (Other)
it: Baltico (altre)

en: Bamileke languages
it: Lingue bamileke

en: Banda languages
it: Lingue Banda

en: Bantu (Other)
it: Bantu (altre)

en: Bar by bar
it: Barra per barra

en: Bar over bar
it: Barra su barra

en: Base of emulsion
it: Supporto dell'emulsione

en: Base of film
it: Supporto del film

en: Base of the film.
it: Supporto del film.

en: Bashkir
it: Baschirano

en: Basic Roman
it: Latino (basic)

en: Basque
it: Basco

en: Bathymetry/isolines
it: Batimetria - isolinee

en: Bathymetry/soundings
it: Batimetria - scandaglio

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Bengali
it: Bengalese

en: Berber (Other)
it: Berbero (altre)

en: Beta (1/2 in., videocassette)
it: Beta (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
it: Betacam (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
it: Betacam SP (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

en: Bibliographic data
it: Dati bibliografici

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
it: Livello bibliografico

en: Bibliographies
it: Bibliografie

en: Bibliography
it: Bibliografia

en: Biennial
it: Biennale

en: Bihari (Other)
it: Bihari (altre)

en: Bimonthly
it: Bimestrale

en: Biography
it: Biografia

en: Biography of composer or author
it: Biografia del compositore o autore

en: Biography of performer or history of ensemble
it: Biografia dell'esecutore o storia del complesso

en: Bislama
it: Bislamo

en: Biweekly
it: Bisettimanale

en: Black-and-white
it: Nero-e-bianco

en: Blissymbolics
it: Linguaggio iconico Bliss

en: Blu-ray disc
it: Disco blu-ray

en: Blue or green strip
it: Blue/green strip

en: Bluegrass music
it: Bluegrass

en: Bonne
it: Buona

en: Book
it: Libro

en: Books
it: Libri

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Both transposed and arranged
it: Entrambi trasposto e arrangiato

en: Bouger
it: Anomalia di Bouger

en: Bound as part of another work
it: Rilegata come parte d'altra opera

en: Braille music format 1
it: Formato di musica braille 1

en: Braille music format 2
it: Formato di musica braille 2

en: Braille music format 3
it: Formato di musica braille 3

en: Breton
it: Bretone

en: Bristol board
it: Cartoncino bristol

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Burmese
it: Birmano

en: Butterfly
it: Farfalla

en: By:
it: Per:

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
it: Videodisco CED (Capacitance Electronic Disc)

en: CX encoded
it: Codifica CX

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendars
it: Calendarii

en: Call number:
it: Collocazione:

en: Cancel
it: Cancella

en: Canons and rounds
it: Canoni e rondò

en: Cantatas
it: Cantate

en: Canvas
it: Tela di canapa

en: Canzonas
it: Canzoni alla francese

en: Capture and storage technique
it: Tecnica di cattura e memorizzazione

en: Cardboard
it: Cartone

en: Cardboard/illustration board
it: Cartone/cartellone illustrato

en: Carib
it: Caribico

en: Carols
it: Canti natalizi

en: Carrier type:
it: Formato di trasporto:

en: Cartographic material
it: Materiale cartografico

en: Catalan
it: Catalano

en: Cataloging source
it: Fonte di catalogazione

en: Catalogs
it: Cataloghi

en: Category of material
it: Categoria del materiale

en: Caucasian (Other)
it: Caucasico (altre)

en: Celestial globe
it: Globo celeste

en: Cellulose nitrate
it: Nitrocellulosa

en: Celtic (Other)
it: Celtico (altre)

en: Central American Indian (Other)
it: Indiano dell'America centrale (altre)

en: Chaconnes
it: Ciaccone

en: Chamberlin trimetric
it: Trimetrica di Chamberlin

en: Chamic languages
it: Lingue chamic

en: Chance compositions
it: Musica aleatoria

en: Changed back to:
it: Ritornato a:

en: Chansons, polyphonic
it: Chansons polifoniche

en: Chant, Christian
it: Canto (cristiano)

en: Chants, Other religions
it: Canti (altre religioni)

en: Chart
it: Diagramma

en: Charts
it: Carte

en: Chechen
it: Ceceno

en: Checked out
it: Prestato

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese, Japanese, Korean
it: Cinese, Giapponese, Coreano

en: Chinook jargon
it: Gergo Chinook

en: Chip cartridge
it: Cartuccia con chip di memoria

en: Choose
it: Scegliere

en: Chorale preludes
it: Preludi corali

en: Chorales
it: Corali

en: Chorus score
it: Spartito per coro

en: Church Slavic
it: Slavo ecclesiastico

en: Chuvash
it: Ciuvascio

en: Class of braille writing
it: Classe di scrittura braille

en: Clear field
it: Cancella il campo

en: Click here to access online
it: Clicca per accedere alla risorsa online

en: Close score
it: Partitura ristretta

en: Cloud cover
it: Nuvolosità

en: Coarse/standard
it: Solco amplio/standard

en: Coats of arms
it: Stemmi

en: Collection, call number:
it: Collezione, collocazione:

en: Collective biography
it: Biografia collettiva

en: Color
it: Colore

en: Color characteristics of a motion picture.
it: Caratteristiche di colore del film cinematografico.

en: Color characteristics of a videorecording.
it: Caratteristiche di colore di una videoregistrazione.

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
it: Caratteristiche colore grafica non proiettabile

en: Color of the image for microforms.
it: Colore dell'immagine per microforme.

en: Combination
it: Combinazione

en: Combination of various data types
it: Combinazione di diversi tipi di dati

en: Combinations
it: Combinazioni

en: Comedy
it: Commedia

en: Comics/graphic novels
it: Fumetti/romanzi illustrati

en: Complete
it: Completo

en: Completely irregular
it: Completamente irregolare

en: Completely romanized/printed cards in script
it: Completamente traslitterata/schede stampate in scrittura originale

en: Completely romanized/printed cards romanized
it: Completamente traslitterata/schede stampate traslitterate

en: Completeness
it: Completezza

en: Computer Files
it: File di computer

en: Computer card
it: Scheda per computer

en: Computer disc cartridge
it: Cartuccia disco per computer

en: Computer disc, type unspecified
it: Disco di computer, tipo non specificato

en: Computer file
it: File di computer

en: Computer file/Electronic resource
it: File di computer / risorsa elettronica

en: Computer optical disc cartridge
it: Cartuccia di disco ottico per computer

en: Computer program
it: Programma(i) di computer

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
it: Stringa di 6 caratteri generata dal server che indica la data in cui il record marc è stato creato. La data è nel formato yymmdd.

en: Concerti grossi
it: Concerto grosso

en: Concertos
it: Concerto

en: Concise description
it: Descrizione

en: Condensed score
it: Partitura ristretta

en: Condensed score or piano-conductor score
it: Partitura condensata, pianoforte conduttore

en: Conference proceedings
it: Atti di conferenze

en: Conference publication
it: Pubblicazione di convegno

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
it: Configurazione dei canali di riproduzione per il sonoro di una videoregistrazione.

en: Configuration of playback channels
it: Configurazione dei canali di riproduzione

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
it: Configurazione dei canali di riproduzione per registrazione sonora.

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
it: Configurazione dei canali di riproduzione per la registrazione sonora di un film cinematografico.

en: Conic, other
it: Conico, altro

en: Conic, specific type unknown
it: Conica, tipo specifico sconosciuto

en: Contained works:
it: Contiene opere di:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
it: Contiene uno spazio (#) o un carattere di riempimento (|)

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
it: Contiene uno spazio (#) o un carattere di riempimento (|)

en: Contains biographical information
it: Contiene informazioni biografiche

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
it: Contiene uno spazio (#) o un carattere di riempimento (|).

en: Content advice:
it: Avviso di contenuto:

en: Content type:
it: Tipo formato:

en: Contents:
it: Contenuti:

en: Continued by:
it: Continuato da:

en: Continued in part by:
it: Continuato in parte da:

en: Continues in part:
it: Continua in parte:

en: Continues:
it: Continua:

en: Continuing Resources
it: Risorsa in continuazione

en: Continuing resource
it: Risorsa in continuazione

en: Continuing resource ceased publication
it: Risorsa in continuazione, pubblicazione cessata

en: Continuing resource currently published
it: Risorsa in continuazione correntemente pubblicata

en: Continuing resource status unknown
it: Risorsa in continuazione di status incerto

en: Continuously updated
it: Continuamente aggiornata

en: Contours
it: Profili

en: Contracted
it: Contratto

en: Contributor(s):
it: Collaboratore(i):

en: Control field plugin type of materials schema
it: Plugin del campo di controllo - schema tipo materiali

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
it: Convertito da MARCXML a MADS versione 2.0 (Revision 2.10)

en: Cooperative cataloging program
it: Programma di catalogazione partecipata

en: Coptic
it: Copto

en: Copyright date:
it: Data copyright:

en: Cordiform
it: Cordiforme

en: Cornish
it: Cornico

en: Corsican
it: Corso

en: Country music
it: Musica country

en: Creoles and Pidgins (Other)
it: Creoli e pidgin (altre)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
it: Creoli e pidgin, basate sull'inglese (altro)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
it: Creoli e pidgin, basate sul francese (altro)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
it: Creoli e pidgin, basate sul portoghese (altro)

en: Crimean Tatar
it: Tartaro di Crimea

en: Croatian
it: Croato

en: Cushitic (Other)
it: Cuscitico (altre)

en: Cylinder
it: Cilindro

en: Cylindrical, other
it: Cilindrico, altro tipo specifico conosciuto

en: Cylindrical, specific type unknown
it: Cilindrico, tipo specifico sconosciuto

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Czech
it: Ceco

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
it: D-2 (videocassetta, 3/4 in. (18,7 mm))

en: DDC classification:
it: Classificazione Dewey:

en: Daily
it: Giornaliero

en: Damaged
it: Danneggiato

en: Dance forms
it: Danze

en: Danish
it: Danese

en: Data type
it: Tipo di dati

note: SCRIPT
en: Date
it: Data

en: Date 1
it: Data 1

en: Date 2
it: Data 2

en: Date digit
it: Carattere della data

en: Date element is not applicable
it: Elmento data non applicabile

en: Date element is totally or partially unknown
it: Elemento della data completamente o parzialmente sconosciuto

en: Date entered on file
it: Data inserita sul file

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
it: Data di distribuzione/lancio/emissione e data di produzione/registrazione quando sono diverse

en: Dates unknown
it: Date sconosciute

en: Description:
it: Descrizione:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
it: Modulo per la catalogazione descrittiva

en: Detailed date
it: Data dettagliata

en: Deterioration stage
it: Fase di deterioramento

en: Diagram
it: Diagramma

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
it: Diametro di una bobina o disco, o dimensioni di una cassetta, cartuccia o cilindro.

en: Dictionaries
it: Dizionari

en: Digital recording
it: Dodici piste

en: Digital storage
it: Memorizzazione digitale

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
it: Dimensioni del supporto usato per codificare la risorsa elettronica. Sono indicate solo le dimensioni più comuni. In molti casi le dimensioni si applicano al contenitore in cui il supporto magnetico o ottico è conservato. Il codice nel campo 007/04 corrisponde alle dimensioni date nella descrizione della copia. Se non c'è un codice adatto alle dimensioni del mezzo (o del contenitore), si usa il codice z.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
it: Dimensioni della microforma; non vanno indicate le dimensioni dell'immagine.

en: Diorama
it: diorama

en: Direct electronic
it: Elettronica

en: Direct storage, not acoustical
it: Memorizzazione diretta, non acustica

en: Directories
it: Elenchi

en: Disc master (negative)
it: Disco master (negativo)

en: Discographies
it: Discografie

en: Discography
it: Discografia

en: Dissertation note:
it: Nota di dissertazione:

en: Distributor:
it: Distributore:

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
it: Divertimenti, serenate, cassazioni, divertissements, notturni

en: Document
it: Documento

en: Dolby-A encoded
it: Dolby-A inserito

en: Dolby-B encoded
it: Dolby-B inserito

en: Dolby-C encoded
it: Dolby-C inserito

en: Dramas
it: Drammi

en: Dramas
it: Drammi

en: Dravidian (Other)
it: Dravidico (altre)

en: Drawing
it: Disegno

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Duplitized stock
it: Stock costituito da due pellicole unite tra loro

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
it: Olandese medio (ca. 1050-1350)

en: Dyula
it: Diula

en: EIAJ (1/2 in., reel)
it: EIAJ (bobina, 1/2 in. (12,5 mm))

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
it: Ognuno contiene uno spazio (#) o carattere di riempimento (|)

en: Earth moon globe
it: Globo della Terra e della Luna

en: East Frisian
it: Frisone orientale

en: Edition:
it: Edizione:

en: Egyptian
it: Egiziano

en: Eight track
it: Otto piste

en: Elamite
it: Elamitico

en: Electronic
it: Elettronica

en: Electronic resource
it: Risorsa elettronica:

en: Electronic resources
it: Risorse elettroniche

en: Element indicating the control field
it: Elemento che indica il campo di controllo

en: Emulsion on film
it: Emulsione del film

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
it: Codifica (forza Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
it: Livello di codifica

en: Encyclopedias
it: Enciclopedie

en: English
it: Inglese

en: English, Middle (1100-1500)
it: Inglese medio (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
it: Inglese antico (ca. 450-1100)

note: SCRIPT
en: Enter new control number
it: Digita un nuovo numero di controllo:

en: Entry convention
it: Convenzione catalogafica

en: Equidistant conic
it: Conica equidistante

en: Equirectangular
it: Equirettangolare

en: Erzya
it: Ersiano

en: Essays
it: Saggi

en: Estonian
it: Estone

en: Ethiopic
it: Etiope

en: Ethnological information
it: Informazione etnologica

en: Exact bit depth
it: Profondità di bit esatta

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
it: 001-999 Bit-depth esatta

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
it: Profondità del bit esatta delle immagini scansionate che compongono la risorsa elettronica o un codice alfabetico a tre caratteri che indica che la profondità di bit esatta non può essere registrata. Poiché è utile solo la profondità di bit esatta, la codifica non dovrebbe includere cifre mancanti rappresentate da trattini (-).

en: Extended Roman
it: Latino (Esteso)

en: Facsimile
it: Facsimili

en: Facsimiles
it: Facsimili

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
it: Famiglia di braille a cui appartiene la copia. Questo non è il particolare codice braille, ma il tipo di codice braille utilizzato, che rappresenta diversi tipi di simboli scritti. Possono essere indicate fino a due tipi di braille, oppure l'agenzia di catalogazione può scegliere di codificare solo il tipo predominante. I codici multipli sono codificati in ordine di predominanza, se presenti. Se vengono assegnati meno di due codici, i codici sono giustificati a sinistra e le posizioni inutilizzate contengono spazi vuoti (#).

en: Fantasias
it: Fantasie

en: Far infrared
it: Infrarosso lontano

en: Far ultraviolet
it: Ultravioletto lontano

en: Federal/national
it: Federale/nazionale

en: Festschrift
it: Festschrift (studi in onore)

en: Fiction
it: Narrativa

en: Fiction
it: Narrativa

en: Fiction (not further specified)
it: Narrativa (non ulteriormente specificato)

en: Fijian
it: Fijiano

en: File formats
it: Formati del file

en: File reproduced from an electronic resource
it: File riprodotto da una risorsa elettronica

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
it: File riprodotto da supporto intermedio (non microforma)

en: File reproduced from microform
it: File riprodotto da microforma

en: File reproduced from original
it: File riprodotto da originale

en: Filipino
it: Filippino

en: Film base, other than safety film
it: Supporto diverso da pellicola safety

en: Film cartridge
it: Cartuccia di film

en: Film cassette
it: Cassetta di film

en: Film inspection date
it: Data di esame film

en: Film reel
it: Bobina di film

en: Film roll
it: Rullo di film

en: Filmographies
it: Filmografie

en: Filmslip
it: Striscia di film

en: Filmstrip
it: Filmina

en: Filmstrip cartridge
it: Cartuccia di filmino

en: Filmstrip roll
it: Rullo di filmina

en: Filmstrip, type unspecified
it: Altro tipo di filmina

en: Finnish
it: Finnico

en: Finno-Ugrian (Other)
it: Ugrofinnico (altre)

en: First generation (master)
it: Prima generazione (master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
it: Dati fissi:

en: Flash card
it: Scheda didattica

en: Flexible base photographic, negative
it: Negativo, base fotografica flessibile

en: Flexible base photographic, positive
it: Positivo, base fotografica flessibile

en: Folk music
it: Musica folk

en: Folktales
it: Racconti popolari

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
it: Per il modo di registrazione di uno strumento di telerilevamento, e in concreto se il sensore è coinvolto nella creazione della trasmissione di ciò che misura.

en: Form lines
it: Forma delle linee

en: Form of composition
it: Forma della composizione

en: Form of item
it: Forma dell’item

en: Form of material
it: Forma del materiale

en: Form of original item
it: Forma dell’item originale

en: Format code braille
it: Formato di codice braille

en: Format of music
it: Presentazione

en: Formed by the union: ... and: ...
it: Formato dall'unione di ... e ...

en: Forms
it: Formulari

en: Free-air
it: Senza aria

en: French
it: Francese

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
it: Francese medio (ca. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
it: Francese antico (ca. 842-1300)

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frisian
it: Frisone

en: Friulian
it: Friulano

en: Fugues
it: Fughe

en: Fula
it: Fulah

en: Full (1) track
it: Una pista (1)

en: Full level
it: Livello completo

en: Full score
it: Partitura

en: Full score, miniature or study size
it: Partiturina, partitura tascabile

en: Galician
it: Gallego

en: Game
it: Gioco

en: Ganda
it: Gandese

en: Genealogical tables
it: Tavole genealogiche

en: General
it: Generale

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
it: Angolo dello strumento da cui è tratta l'immagine remota.

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
it: Posizione generale del sensore relativa all'oggetto in studio.

en: General vertical near-sided
it: Generale verticale near-sided

en: General;
it: Generale;

en: Generation
it: Generazione

en: Generation aspect of a microform.
it: Aspetto generale di una microforma.

en: Genre/Form:
it: Genere/Formato :

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
it: Tedesco medio alto (ca. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
it: Tedesco antico alto (ca. 750-1050)

en: Germanic (Other)
it: Lingue germaniche (altre)

en: Glass
it: Vetro

en: Glass with lacquer
it: Vetro con lacca

en: Globe
it: Globo

en: Gnomic
it: Gnomonica

en: Goode's homolographic
it: Omolografico di Goode

en: Goode's homolosine
it: Homolosine di Goode

en: Gospel music
it: Musica gospel

en: Gothic
it: Gotico

en: Government publication
it: Pubblicazione governativa

en: Government publication-level undetermined
it: Pubblicazione governativa, livello non determinato

en: Gradient and bathymetric tints
it: Tinte del gradiente e batimetriche

en: Graphic
it: Grafica

en: Gravity anomalies (general)
it: Anomalie di gravità (generale)

en: Gray scale
it: Scala di grigi

en: Greek
it: Greco

en: Greek, Ancient (to 1453)
it: Greco, antico (fino al 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
it: Greco moderno (dal 1453)

en: Groove width/groove pitch
it: Profondità del solco/larghezza del solco

en: Hachures
it: Tratteggiato

en: Haitian French Creole
it: Creolo Franco-Haitiano

en: Half (2) track
it: Due piste (2)

en: Hand colored
it: Colorato a mano

en: Handbooks
it: Manuali

en: Hardboard
it: Cartone rigido

en: Hausa
it: Hausano

en: Hawaiian
it: Hawaiano

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hi-8 mm.
it: Video Super 8 mm.

en: High oblique
it: Alto obliquo

en: High reduction
it: Alta riduzione, una scala di riduzione tra 31:1 e 60:1

en: Hill-and-dale cutting
it: Incisione verticale (non per riproduzione)

en: Historical information
it: Informazioni storiche

en: History
it: Storico

en: Hittite
it: Ittita

en: Holdings:
it: Dati di copia:

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
it: Quanto dista la copia dal materiale originale (ad esempio, l'effettivo film negativo o la videocassetta originale nella fotocamera). I dati di generazione vengono utilizzati per valutare la qualità delle copie disponibili, per prendere decisioni di conservazione e per identificare i materiali disponibili per la visione e la ricerca.

en: How the sound was originally captured and stored. Re-releases of recordings should be coded for the original capture and storage technique, even though such re-releases may have been enhanced using another technique.
it: Come è stato catturato e memorizzato il suono. Successivi rilasci delle registrazioni devono essere codificati per la tecnica di acquisizione e di stoccaggio, anche se tali rilasci potrebbero essere stati migliorati utilizzando un'altra tecnica.

en: Humor, satires, etc.
it: Umorismo, satira, etc.

en: Humor, satires, etc.
it: Umorismo, satira, etc.

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hymns
it: Inni

en: I- Full-level input by OCLC participants
it: I- Livello completo, input da OCLC

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icon
it: Icona

en: Illuminations
it: Miniature

en: Illustrations
it: Illustrazioni

en: Illustrations - code 1
it: Illustrazione  - codice 1

en: Illustrations - code 2
it: Illustrazioni - codice 2

en: Illustrations - code 3
it: Illustrazioni - codice 3

en: Illustrations - code 4
it: Illustrazioni - codice 4

en: Image bit depth
it: Bit-depth dell'immagine

en: Imbibition dye transfer prints
it: Stampe dye transfer per imbibizione

en: In transit
it: In transito

en: Inari Sami
it: Sami Inari

en: Inclusive dates of collection
it: Date estreme di una raccolta

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Incomplete contents:
it: Contenuti incompleti:

en: Index
it: Indice

en: Index present
it: Indice presente

en: Indexes
it: Indici

en: Indexes:
it: Indici:

en: Indic (Other)
it: Indico (altre)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
it: Lunghezze indicatori/sottocampi

en: Individual biography
it: Biografia singola

en: Indo-European (Other)
it: Lingue indo-europee (altre)

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Infometric SAR
it: SAR infometrico

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
it: Informazione sulla sorgente di un file digitale importante per la creazione, l'uso e la gestione di materiali riformattati digitalmente.

en: Instantaneous (recorded on the spot)
it: Istantaneo (registrato in diretta)

en: Instruction
it: Istruzione

en: Instructional materials
it: Materiale didattico

en: Instrumental and vocal parts
it: Parti strumentali e vocali

en: Instrumental parts
it: Parti strumentali

en: Integrated entry
it: Registrazione integrativa

en: Interactive multimedia
it: Multimedia interattivo

en: Interlingue
it: Interlingua

en: International intergovernmental
it: Internazionale intergovernativa

en: Interviews
it: Interviste

en: Iranian (Other)
it: Iraniano (altre)

en: Irish
it: Gaelico

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
it: Gaelico medio (ca. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
it: Gaelico antico (fino al 1100)

en: Iroquoian (Other)
it: Irochese (Altre)

en: Isostatic
it: Isostatica

en: Issued with:
it: Rilasciato con:

en: Italian
it: Italiano

en: Item is a music sound recording
it: La copia è musica registrata

en: Item type
it: Tipo di copia

en: Items available for loan:
it: Copie disponibili per il prestito:

en: Items available for reference:
it: Copie disponibili per la consultazione:

en: J- Deleted record
it: J- Record cancellato

en: Japanese
it: Giapponese

en: Javanese
it: Giavanese

en: Judeo-Arabic
it: Giudeo-arabo

en: Judeo-Persian
it: Giudeo-persiano

en: Jumbo or enlarged braille
it: Braille enorme o ingrandito

en: Juvenile
it: Giovane

en: Juvenile;
it: Giovane

en: K- Less-than-full input by OCLC participants
it: K- Livello non completamente codificato, input da OCLC

en: Kara-Kalpak
it: Kara-kalpak

en: Karen languages
it: Lingue karen

en: Kashubian
it: Casciubo

en: Kazakh
it: Kazako

en: Khoisan (Other)
it: Khoisan (altre)

en: Kind of color stock or print
it: Tipo di stock di pellicola colore o di stampa colore

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
it: Tipo di compressione applicata alla risorsa elettronica. Usato per confrontare la fedeltà del file con l'originale.

en: Kind of cutting
it: Tipo di taglio

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
it: Tipo di taglio delle scanalature usate su un disco.

en: Kind of disc, cylinder or tape
it: Tipo di disco, cilindro o nastro

en: Kind of material
it: Tipo di materiale

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
it: Tipo di materiale utilizzato nella produzione di registrazioni sonore (sia istantanee che in serie). Questo codice è destinato solo ad una registrazione sonora eseguita su un dispositivo meccanico.

en: Klingon (Artificial language)
it: Klingon (lingua artificiale)

en: Korean
it: Coreano

en: Kru (Other)
it: Kru (altro)

en: Kurdish
it: Curdo

en: Kyrgyz
it: Kirghiza

en: LOC classification:
it: Classificazione LOC:

en: Lacquer coating
it: Rivestimento di lacca

en: Lamba (Zambia and Congo)
it: Lamba (Zambia e Congo)

en: Lambert conformal
it: Conforme di Lambert

en: Lambert's azimuthal equal area
it: Azimutale di Lambert uguale area

en: Lambert's conformal conic
it: Conica conforme di Lambert

en: Lambert's cylindrical equal area
it: Cilindrico di Lambert uguale area

en: Land forms
it: Forme terrestri

en: Land-based remote-sensing device
it: Rilevatore a distanza terrestre

en: Language
it: Lingua

en: Language instruction
it: Istruzione linguistica

en: Language material
it: Materiale testuale

en: Language:
it: Lingua:

en: Lao
it: Laotiano

en: Large print
it: Caratteri grandi

en: Lateral or combined cutting
it: Incisione laterale o combinata

en: Latest entry
it: Ultima registrazione

en: Latin
it: Latino

en: Latvian
it: Lettone

en: Law reports and digests
it: Rapporti legali, digesti

en: Leader builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
it: Plugin per il leader &rsaquo; Authority &rsaquo; Koha

en: Leather
it: Cuoio

en: Lectures, speeches
it: Letture, discorsi

en: Legal articles
it: Articoli legali

en: Legal cases and case notes
it: Casi legali, giurisprudenza commentata

en: Legislation
it: Legislazione

note: SPAN
en: Length of directory elements
it: Mappa d'accesso

en: Letters
it: Lettere

en: Letters
it: Lettere

en: Level of compression
it: Livello di compressione

en: Level of contraction
it: Livello di contrazione

en: Level of deterioration of the motion picture film.
it: Livello di deterioramento del film cinematografico.

en: Libretto or text
it: Libretto o testo

en: Limburgish
it: Limburghese

en: Line by line
it: Linea per linea

en: Line over line
it: Linea su linea

en: Literary braille
it: Braille letterario

en: Literary form
it: Forma letteraria

en: Literary text for sound recordings
it: Testo letterario per le audioregistrazioni

en: Lithuanian
it: Lituano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Local
it: Locale

en: Location, call number:
it: Collocazione:

en: Lojban (Artificial language)
it: Lojban (lingua artificiale)

en: Loose-leaf
it: Fogli mobili

en: Lossless
it: Compresso senza perdita

en: Lossy
it: Compresso con perdita

en: Lost
it: Smarrito

en: Low German
it: Basso tedesco

en: Low oblique
it: Basso obliquo

en: Low reduction ratio
it: Bassa riduzione, una scala inferiore a 16:1

en: Lower Sorbian
it: Lusaziano inferiore

en: Luba-Lulua
it: Luba-lulua

en: Lule Sami
it: Sami Lule

en: Luo (Kenya and Tanzania)
it: Luo (Kenya e Tanzania)

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: M- Added from a batch process
it: M_ aggiunto da un processo batch

en: M-II (1/2 in., videocassette)
it: M-II (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

en: MARC Code List for Countries
it: Lista dei Codici MARC delle nazioni

en: MARC Code List for Languages
it: Lista dei Codici MARC delle lingue

en: MARC21 Plugin to build links between records
it: Plugin MARC21 per costruire legami tra record

en: MU
it: DOVERE

en: Maasai
it: Maa

en: Macedonian
it: Macedone

en: Madrigals
it: Madrigali

en: Magnetic audio tape in cartridge
it: Nastro sonoro magnetico in cartuccia

en: Magnetic audio tape in cassette
it: Nastro sonoro magnetico in cassetta

en: Magnetic audio tape on reel
it: Nastro sonoro magnetico su bobina

en: Magnetic disk
it: Disco magnetico

en: Magnetic field
it: Campo magnetico

en: Magnetic sound track on motion picture film
it: Colonna sonora magnetica su pellicola

en: Magneto-optical disc
it: Disco ottico magnetico

en: Malagasy
it: Malgascio

en: Malay
it: Malese

en: Manned spacecraft
it: Nave spaziale con equipaggio

en: Manobo languages
it: Lingue manobo

en: Manufacturer:
it: Fabbricante:

en: Manuscript
it: Manoscritto

en: Manuscript cartographic material
it: Materiale cartografico manoscritto

en: Manuscript language material
it: Materiale testuale manoscritto

en: Manuscript notated music
it: Musica manoscritta

en: Manx
it: Mannese

en: Map
it: Carta geografica

en: Map serial
it: Seriale di carte geografiche

en: Map series
it: Serie di carte geografiche

en: Maps
it: Mappe

en: Marches
it: Marce

en: Mass-produced
it: Prodotto in serie

en: Masses
it: Messe

en: Master tape
it: Nastro master

en: Material out of which the cartographic item is made.
it: Materiale di cui è fatta la copia cartografica.

en: Material out of which the globe is made.
it: Materiale con cui è fatto il globo.

en: Material type:
it: Tipo di materiale:

en: Mathematics and scientific braille
it: Braille matematico e scientifico

en: Mayan languages
it: Lingue maya

en: Mazurkas
it: Mazurke

en: Media type:
it: Tipo di materiale:

en: Medium for sound
it: Supporto per il sonoro

en: Merged with ... to form ...
it: Fuso con ... per formare ...

en: Metal
it: Metallo

en: Metal and glass
it: Metallo e vetro

en: Meteorological
it: Meteorologico

en: Microfiche cassette
it: Cassetta di microfiche

en: Microfilm cartridge
it: Microfilm in cartuccia

en: Microfilm cassette
it: Microfilm in cassetta

en: Microfilm reel
it: Microfilm in bobina

en: Microfilm roll
it: Microfilm in rullo

en: Microfilm slip
it: Striscia di microfilm

en: Microform
it: Microforma

en: Microgroove/fine
it: Microsolco/solco fino

en: Microscope slide
it: Diapositiva di microscopio

en: Middle infrared
it: Infrarosso medio

en: Middle ultraviolet
it: Ultravioletto medio

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
it: Bipolare obliquo conica conforme di Miller

en: Miniature or study size
it: Partiturina, partitura tascabile

en: Minuets
it: Minuetti

en: Miscellaneous languages
it: Lingue varie

en: Missing characters
it: Caratteri mancanti

en: Mixed
it: Misto

en: Mixed Materials
it: Materiale misto

en: Mixed base (nitrate and safety)
it: Supporto misto (nitrato e sicurezza)

en: Mixed collection
it: Collezione mista

en: Mixed emulsion
it: Emulsione mista

en: Mixed forms
it: Forme multiple

en: Mixed forms
it: Forme multiple

en: Mixed generation
it: Generazione mista

en: Mixed material
it: Materiale misto

en: Mixed materials
it: Materiali misti

en: Mixed polarity
it: Polarità mista

en: Mixed uses
it: Usi misti

en: Mixing tracks
it: Tracce miste

en: Model
it: Modello

en: Modified record
it: Record modificato

en: Modified stereographic for Alaska
it: Stereografica modificata per Alaska

en: Mon-Khmer (Other)
it: Mon-Khmer (altre)

en: Monaural
it: Mono

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Monographic series
it: Serie monografiche

en: Montenegrin
it: Montenegrina

en: Monthly
it: Mensile

en: Moon
it: Luna

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
it: Caratteristiche ulteriori dell'immagine in movimento indicate in 007/03 (colore).

en: Motets
it: Mottetti

en: Mother (positive)
it: Madre (positiva)

en: Motion picture
it: Film

en: Motion picture music
it: Musica da film

en: Motion picture presentation format
it: Formato di presentazione del film

en: Multi-spectral, multidata
it: Multispettrale, multidati

en: Multi-temporal
it: Multi-temporale

en: Multicolored
it: Multicolore

en: Multilocal
it: Multilocale (giurisdizione di più enti locali)

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
it: Requisito di registrazione collegata

en: Multiple
it: Multipla

en: Multiple braille types
it: Tipi multipli di braille

en: Multiple dates
it: Date multiple

en: Multiple file formats
it: Formati di file multipli

en: Multiple forms
it: Forme multiple

en: Multiple languages
it: Lingue multiple

en: Multiple physical forms
it: Forme fisiche multiple

en: Multiple score formats
it: Formati multipli

en: Multistate
it: Multistatale

en: Munda (Other)
it: Munda (altro)

en: Music
it: Musica

en: Music Parts
it: Parti

en: Music braille
it: Musica braille

en: MusicGroup
it: Gruppo musicale

en: Musical revues and comedies
it: Riviste e commedie musicali

en: Musical sound recording
it: Registrazioni sonore musicali

en: NAB standard
it: standard NAB

en: NLM classification:
it: Classificazione NLM:

en: National bibliographic agency
it: Agenzia bibliografica nazionale

en: Nature of contents
it: Natura dei contenuti

en: Nature of contents - code 1
it: Natura dei contenuti - codice 1

en: Nature of contents - code 2
it: Natura dei contenuti - codice 2

en: Nature of contents - code 3
it: Natura dei contenuti -  codice 3

en: Nature of contents - code 4
it: Natura dei contenuti - codice 4

en: Nature of entire work
it: Natura dell'intera opera

en: Ndebele (South Africa)
it: Ndebele (Sud Africa)

en: Neapolitan Italian
it: Napoletano

en: Near infrared
it: Infrarosso vicino

en: Near ultraviolet
it: Ultravioletto vicino

en: Negative
it: Negativo

en: Nepali
it: Nepalese

en: Newari, Old
it: Newari antico

en: Newspaper
it: Giornale

en: Newspaper format
it: Formato giornale

en: Next&gt;&gt;
it: Successivo&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
it: Successivo&gt;&gt;

en: Niger-Kordofanian (Other)
it: Niger-Kordofaniano (altre)

en: Nilo-Saharan (Other)
it: Nilo-Sahariano (altre)

en: Nitrate base
it: Supporto nitrato

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
it: Nitrato: ingiallito, perdita di colore, fading, sporco

en: Nitrate: congealed
it: Nitrato: cristallizzato

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
it: Nitrato: schiuma, bolle, vescicole

en: Nitrate: powder
it: Nitrato: polvere

en: Nitrate: pungent odor
it: Nitrato: odore pungente

en: Nitrate: sticky
it: Nitrato: appiccicoso

en: Nitrate: suspicious odor
it: Nitrato: odore sospetto

en: No accompanying matter
it: Senza materiale di accompagnamento

en: No alphabet or script given/No key title
it: Nessun alfabeto o scrittura fornito/senza titolo chiave

en: No attempt to code
it: Nessun tentativo di codifica

en: No biographical material
it: Non è una biografia

en: No dates given; B.C. date involved
it: Data non indicata; implica una data a.C.

en: No determinable frequency
it: Periodicità non determinabile

en: No illustrations
it: Senza illustrazioni

en: No index
it: Senza indice

en: No information provided
it: Nessuna informazione disponibile

en: No items available.
it: Nessuna copia disponibile.

en: No linguistic content
it: Nessun contenuto linguistico

en: No parts in hand or not specified
it: Nessuna parte disponibile o non specificato

en: No place, unknown, or undetermined
it: Nessun luogo, sconosciuto o non determinato

en: No relief shown
it: Nessun rilievo rappresentato

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: No secondary support
it: Nessun supporto secondario

en: No sound (silent)
it: Nessun suono (silenzio)

en: No specific type
it: Nessun tipo specifico

en: No specified braille music format
it: Nessun formato braille musicale specificato

en: No specified class of braille writing
it: Nessuna classe di scrittura braille specificata

en: No specified nature of contents
it: Non specificata la natura del contenuto

en: No specified special format characteristics
it: Nessuna caratteristica speciale di formato

en: No title
it: Senza Titolo

en: Nocturnes
it: Notturni

en: Non-flexible base photographic, negative
it: Negativo, base fotografica rigida

en: Non-flexible base photographic, positive
it: Positivo, base fotografica rigida

en: Non-nitrate: advanced deterioration
it: Non nitrato: deterioramento avanzato

en: Non-nitrate: detectable deterioration
it: Non nitrato: deterioramento percepibile (odore di diacetato)

en: Non-nitrate: disaster
it: Non nitrato: disastro

en: Nonanamorphic (wide-screen)
it: Non-anamorfico (schermo ampio)

en: None apparent
it: Nessuno apparente

en: None of the following
it: Nessuno dei seguenti

en: Nonmusical sound recording
it: Registrazioni sonore non musicali

en: Nonprojected graphic
it: Grafica non proiettabile

en: Normal reduction
it: Riduzione normale, una scala di riduzione tra 16:1 e 30:1

en: Normalized irregular
it: Irregolare normalizzato

en: North American Indian (Other)
it: Indiano del Nord America (altre)

en: North Frisian
it: Frisone del Nord

en: Northern Sami
it: Sami settentrionale

en: Northern Sotho
it: Sesotho del nord

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian (Bokmål)
it: Norvegese (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
it: Norvegese (Nynorsk)

en: Not a conference publication
it: Non una pubblicazione di convegno

en: Not a festschrift
it: Non è un festschrift (studi in onore)

en: Not a government publication
it: Non è una pubblicazione governativa

en: Not applicable
it: Non applicabile

en: Not arrangement or transposition or not specified
it: Né arrangiamento né trasposizione o non specificato

en: Not available:
it: Non disponibile:

en: Not fiction
it: Non è narrativa

en: Not fiction (not further specified)
it: Non narrativa (non ulteriormente specificato)

en: Not modified
it: Non modificato

en: Not specified
it: Non specificato

en: Not specified or not applicable
it: Non specificato o non applicabile

en: Not specified or not applicable
it: Non specificato o non applicabile

en: Notated music
it: Musica notata

en: Novels
it: Romanzi

en: Novels
it: Romanzi

en: Nubian languages
it: Lingue nubiane

en: Number of tracks on a tape.
it: Numero di tracce su un nastro.

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
it: Numero che specifica il rapporto di riduzione per una microforma, composto da tre cifre. Il numero è allineato a destra e ogni posizione non utilizzata contiene uno zero (ad esempio, 015, 048). Un trattino viene utilizzato per qualsiasi parte sconosciuta del rapporto di riduzione (es. 03, 1, o ---)

en: Numeric data
it: Dati numerici

en: OPAC view:
it: Vista Opac:

en: Object
it: Oggetto

en: Oblique Mercator
it: Obliqua di Mercator

en: Occitan (post-1500)
it: Occitano (dopo il 1500)

en: Offprints
it: Estratti

en: Old Norse
it: Antico norvegese

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
it: Persiano antico (ca. 600-400 A.C.)

en: On hold
it: Prenotata

en: One color
it: Monocolore

en: One file format
it: Uno

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
it: Un codice di un carattere che indica i destinatari a cui è rivolto l’item

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
it: Un codice di un carattere che indica i destinatari a cui è rivolto l’item

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
it: Un codice di un carattere che indica i destinatari a cui è rivolto l’item.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
it: Un codice di un carattere alfabetico che indica che la categoria del materiale a cui appartiene la copia è una risorsa elettronica (p. es. programmi, file di dati, immagini, nastri audio e video, ecc.).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
it: Un codice di un carattere alfabetico che indica che la categoria del materiale a cui appartiene la copia è un globo, cioè un modello di corpo celeste, spesso la Terra o la sfera celeste, riportata su una superficie o su una sfera. Si usa il codice d quando il campo 008/25 (tipo di materiale cartografico) contiene il codice d. Un carattere di riempimento (|) non è permesso in questa posizione.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
it: Un codice alfabetico di un carattere che indica che la categoria di materiale a cui appartiene la copia è una microforma. Microforma è un termine generico per qualsiasi supporto, trasparente o opaco, per microimmagini. Una microimmagine è un'unità (p. es. una pagina) di materiale testuale, grafico o generato da computer, che è contenuto in schede perforate, microfiche, microfilm, microopachi, o altri microformati ed è troppo piccolo per essere visto senza ingrandimento. Le microforme possono essere riproduzioni di di materiale testuale o grafico esistente, o essere pubblicazioni originali. In questa posizione non è consentito un carattere di riempimento (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
it: Un codice alfabetico di un carattere che indica che la categoria di materiale a cui appartiene l'elemento è un grafico proiettato definito come una rappresentazione bidimensionale destinata ad essere proiettata senza movimento tramite un dispositivo ottico, ad esempio una striscia di pellicola, una diapositiva o trasparenza. In questa posizione non è consentito un carattere di riempimento (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
it: Un codice alfabetico di un carattere che indica che la categoria di materiale a cui appartiene la copia è il materiale tattile. È progettato pe essere letto con il tatto. In questa posizione non è consentito un carattere di riempimento (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
it: Un codice alfabetico di un carattere che indica che la categoria di materiale a cui appartiene la copia non è specificata, il che significa che la copia non è identificata da uno degli altri valori del codice 007 o che le sue molteplici forme fisiche non vengono specificatamente indicate (ad esempio, quando la copia in mano è una raccolta contenente diverse categorie di materiali e un'istituzione sceglie di non inserire campi separati 007 per i vari componenti). In questa posizione non è consentito un carattere di riempimento (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
it: Un codice alfabetico di un carattere che indica che la categoria di materiale a cui appartiene la voce è la registrazione video, definita come una registrazione su cui sono state registrate immagini vive, di solito in movimento e accompagnate da sonoro. È progettato per la riproduzione su un ricevitore televisivo o su monitor video. In questa posizione non è consentito un carattere di riempimento (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
it: Un codice di un carattere che indica la forma del materiale dell’item

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
it: Codice di un carattere che indica la forma di materiale in cui un item era originariamente pubblicato

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
it: Un codice di un carattere che indica la periodicità di un item; impiegato congiuntamente con 008/19 (Regolarità)

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
it: Un codice di un carattere che indica la regolarità prevista di un item; impiegato congiuntamente con 008/19 (Periodicità).

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
it: Codice di un carattere che indica la natura di un item se è pubblicato interamente su un solo tipo di materiale.Se può essere applicato più di un codice, 008/24 contiene uno spazio (#) e possono essere registrati fino a tre codici in 008/25-27 (Natura del contenuto).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
it: Codice alfabetico di un carattere che indica l’alfabeto o scrittura originale della lingua del titolo sulla fonte dell’item su cui si basa il titolo chiave (campo 222)

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
it: Un codice di un carattere che indica la tecnica impiegata nella creazione del movimento nel film o nella videoregistrazione.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
it: Un codice di un carattere che indica il tipo d'item cartografico descritto nella registrazione bibliografica.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
it: Un codice di un carattere che indica il tipo di computer file descritto nella registrazione bibliografica.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
it: Un codice di un carattere che indica il tipo di risorsa in continuazione.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
it: Un codice alfabetico di un carattere che indica il tipo di data in 08/07-10 (Data 1) and 008/11-14 (Data 2). Per le risorse in continuazione il codice in  008/06 indica anche lo status della pubblicazione.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
it: Un codice di un carattere che indica il tipo di materiale visivo dell’item.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
it: Un codice di un carattere che indica se l’item è pubblicato o prodotto da o per un organo governativo e, in tal caso, il livello giurisdizionale che ha l’organo governativo.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
it: Un codice di un carattere che indica se l’item contiene materiale biografico e, in tal caso, quali sono le caratteristiche biografiche.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
it: Un codice di un carattere che indica se l’item è pubblicato o prodotto da o per un organo governativo e, in tal caso, il livello giurisdizionale che ha l’organo governativo.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
it: Un codice di un carattere che indica se l’item è pubblicato o prodotto da o per un organo governativo e, in tal caso, il livello giurisdizionale che ha l’organo governativo.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
it: Un codice di un carattere che indica se l’item è pubblicato o prodotto da o per un organo governativo e, in tal caso, il livello giurisdizionale che ha l’organo governativo.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
it: Un codice di un carattere che indica la forma del materiale dell’item.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
it: Un codice di un carattere che indica la forma del materiale dell’item descritto.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
it: Un codice di un carattere che indica la forma del materiale dell’item descritto.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
it: Un codice di un carattere che specifica la forma del materiale.

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
it: Un codice di un carattere che specifica la forma del materiale dell’item

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
it: Contiene uno spazio (#) o carattere di riempimento (|).

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
it: Un  carattere che indica il formato della composizione musicale (ad esempio partitura per piano). 'Notazione staff' in questo elemento si riferisce a musica scritta sulle righe del pentagramma. 'Notazione musicale' si riferisce a musica scritta sul pentagramma o con grafici, simboli o parole.

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
it: Codice di un carattere che indica la fonte di catalogazione originale. Se la fonte è nota, viene identificata nel sottocampo $a del campo 040 (Fonte catalogazione).

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
it: Un codice alfabetico di un carattere che indica se una registrazione bibliografica contiene dei dati che costituiscono una modifica dei dati che figuravano sul documento che si stava catalogando o che erano destinati ad essere incorporati in una registrazione MARC.

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
it: Un codice di un carattere che indica se l’item è pubblicato o prodotto da o per un organo governativo e, in tal caso, il livello giurisdizionale che ha l’organo governativo.

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
it: Un codice di un carattere che indica se l’item consiste in atti, relazioni o riassunti di un convegno.

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
it: Un codice di un carattere che indica se l’item è un Festschrift.

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
it: Indica la forma letteraria di un item. I codici numerici 0 e 1 danno una identificazione generica per indicare se si tratta di un’opera di narrativa o meno. I codici alfabetici possono essere impiegati per identificare forme letterarie particolari.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
it: Un codice di un carattere che indica se l’item consiste in atti, relazioni o riassunti di un convegno.

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
it: Un codice di un carattere che indica se l’item include un indice del proprio contenuto

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
it: Un codice di un carattere che indica se l’item o il materiale allegato include un indice dei luoghi o un repertorio dei toponimi.

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
it: Un codice di un carattere che indica se un item è stato catalogato secondo le convenzioni catalografiche di una registrazione successiva, dell’ultima registrazione oppure di una registrazione integrata.

en: Online access:
it: Accesso online:

en: Online resources:
it: Risorse in linea:

en: Online system or service
it: Sistema o servizio on-line

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Open score
it: Partitura aperta

en: Operas
it: Opere

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
it: Colonna sonora ottica e magnetica su pellicola

en: Optical disc
it: Disco ottico

en: Optical sound track on motion picture film
it: Colonna sonora ottica su pellicola

en: Oratorios
it: Oratorii

en: Organization
it: Ente

en: Original
it: Originale

en: Original alphabet or script of title
it: Alfabeto o scrittura originale del titolo

en: Original language:
it: Lingua originale:

en: Orthographic
it: Ortografica

en: Ossetic
it: Osseto

en: Other
it: Altro

en: Other acoustical data
it: Altri dati acustici

en: Other classification:
it: Altra classificazione:

en: Other editions:
it: Altre edizioni:

en: Other infrared data
it: Altri dati d'infrarosso

en: Other microwave data
it: Altri dati di microonde

en: Other photographic medium
it: Altro supporto fotografico

en: Other related works:
it: Opere collegate:

en: Other special physical characteristics about the braille.
it: Caratteristiche fisiche specifiche relative al braille

en: Other title:
it: Altro titolo:

en: Other tone
it: Altro tono

en: Other ultraviolet data
it: Altri dati di ultravioletto

en: Other wide-screen format
it: Altro formato panoramico

en: Otomian languages
it: Lingue ottomanne

en: Outline
it: Sinossi

en: Outtakes
it: Scarti

note: SCRIPT
en: Override
it: Sovrascrivi

en: Overtures
it: Overture

en: Painting
it: Dipinto

en: Palauan
it: Palauano

en: Paper
it: Carta

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
it: Carta con lacca o ossido ferroso

en: Papiamento
it: Pergamena

en: Papuan (Other)
it: Papuano (altre)

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parchment
it: Pergamena

en: Partial contents:
it: Contenuti parziali:

en: Passacaglias
it: Passacaglie

en: Passion music
it: Musica per la passione

en: Passive
it: Passivo

en: Passive microwave mapping
it: Mappatura di microonde passive

en: Patent document
it: Brevetto

en: Patent information:
it: Brevetto

en: Pavans
it: Pavane

en: Pending hold
it: Prenotazione in attesa

en: Performer-conductor part
it: Partitura ridotta  singolo strumento (se scritta per esso) o per il dir. d'orchestra

en: Periodical
it: Periodico

en: Persian
it: Persiano

en: Person
it: Persona

en: Philippine (Other)
it: Filippino (altre)

en: Phoenician
it: Fenicio

en: Phonodisc, phonowire, etc
it: Dischi sonori, ecc.

en: Phonodisc, phonowire, etc.
it: Dischi sonori, ecc.

en: Photocopy
it: Fotocopia

en: Photocopy, blueline print
it: Fotocopia, stampa blueline

en: Photograph, type unspecified
it: Fotografia, tipo non specificato

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
it: Tecnica fotografica utilizzata per produrre la copia cartografica.

en: Photographs
it: Fotografie

en: Photomechanical print
it: Stampa fotomeccanica

en: Photonegative
it: Negativo fotografico

en: Photoprint
it: Fotostampa

en: Physcial Description
it: Descrizione degli aspetti fisici

en: Physicial medium
it: Supporto fisico

en: Piano score
it: Partitura aperta

en: Pictorially
it: Pittorico

en: Picture
it: Immagini

en: Picture card, post card
it: Carta illustrata, cartolina

en: Planetary or lunar globe
it: Globo planetario o lunare

en: Plans
it: Piantine

en: Plaster
it: Gesso

en: Plastic
it: Plastica

en: Plastic with metal
it: Plastica con metallo

en: Plates
it: Tavole

en: Platform construction type
it: Tipo di costruzione della piattaforma

en: Platform use category
it: Categoria di uso della piattaforma

en: Play this sample
it: Esegui questo campione

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
it: Le caratteristiche di riproduzione delle registrazioni sonore, comprese le apparecchiature speciali o l'equalizzazione necessaria per una corretta riproduzione. Questo codice non viene utilizzato per indicare processi speciali utilizzati durante la registrazione, a meno che tali processi debbano essere applicati durante la riproduzione.

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
it: Velocità di riproduzione della registrazione del sonoro. Questo codice è destinato solo a riferirsi alla velocità di riproduzione di una registrazione sonora eseguita su un dispositivo meccanico.

en: Playing cards
it: Carte da gioco

en: Plugin to build links between records
it: Plugin per creare legami tra record

en: Poetry
it: Poesia

en: Poetry
it: Poesia

en: Polar stereographic
it: Stereografica polare

en: Polish
it: Polacco

en: Polonaises
it: Polonaise

en: Polyconic
it: Policonica

en: Popular music
it: Musica leggera

en: Porcelain
it: Porcellana

en: Portraits
it: Ritratti

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Positive
it: Positivo

en: Positive/negative aspect
it: Aspetto positivo/negativo

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
it: Aspetto positivo/negativo della fotocopia o film della copia cartografica, detto anche polarità.

en: Positive/negative polarity of the microform.
it: Polarità positiva / negativa della microforma.

en: Postcard
it: Cartolina

en: Prakrit languages
it: Lingue prakrit

en: Pre-adolescent
it: Preadolescente

en: Pre-adolescent;
it: Preadolescente;

en: Pre-production
it: Pre-produzione

en: Preludes
it: Preludi

en: Preschool
it: Prescolastico

en: Preschool;
it: Prescolastico;

en: Present
it: Presente

en: Presentation format for motion pictures.
it: Formato di presentazione di immagini in movimento.

en: Preservation
it: Conservazione

en: Primary
it: Primario

en: Primary support material
it: Forma del materiale

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
it: Uso primario per la piattaforma indicata in 007/06 (tipo di costruzione della piattaforma).

en: Primary;
it: Primario

en: Print
it: Stampa

en: Print Page
it: Stampa pagina

en: Print/braille
it: Stampa/braille

en: Printing master
it: Stampa master

en: Producer:
it: Produttore cinematografico:

en: Product
it: Prodotto

en: Production credits:
it: Crediti di produzione:

en: Production elements
it: Elementi di produzione

en: Production rolls
it: Rullini di lavorazione

en: Production/reproduction details
it: Dettagli della produzione/riproduzione

en: Profile
it: Profilo

en: Program music
it: Musica a programma

en: Programmed texts
it: Testi programmati

en: Projected graphic
it: Grafica proiettata

en: Projected medium
it: Materiale visivo proiettato

en: Projection
it: Proiezione

en: Projection not specified
it: Proiezione non specificata

en: Provençal (to 1500)
it: Provenzale (fino al 1500)

en: Publication date and copyright date
it: Data di pubblicazione e di copyright

en: Publication details:
it: Dettagli di pubblicazione:

en: Publisher number:
it: Numero editore:

en: Publisher:
it: Editore:

en: Pushto
it: Pashtu

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
it: Quadrifonico, multicanale o surround

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
it: Quadruplex (bobina, 1 in. o 2 in. (25 o 50 mm))

en: Quality assurance target(s)
it: Obiettivo(i) della qualità garantita

en: Quarter (4) track
it: Quattro piste (4)

en: Quarterly
it: Trimestrale

en: Questionable date
it: Data incerta

en: Radiograph
it: Radiografia

en: Raeto-Romance
it: Retoromanzo

en: Ragtime music
it: Ragtime

en: Range of years of bulk of collection
it: Range d'anni principali della raccolta

en: Ratio
it: Rapporto

en: Ratio element is not applicable
it: Rapporto non applicabile

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
it: Lunghezza record (autogenerata)

note: SELECT name=f5
en: Record status
it: Status del record

en: Red strip
it: Striscia rossa

en: Reduction rate varies
it: Varia il rapporto di riduzione

en: Reduction ratio
it: Rapporto di riduzione

en: Reduction ratio range
it: Range di rapporto di riduzione

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
it: Gamma di rapporto di riduzione per un microfilm. Il rapporto di riduzione specifico è registrato in 007/06-08 (rapporto di riduzione).

en: Reference print/viewing copy
it: Copia reference/copia di consultazione

en: Refined categories of color
it: Categorie specifiche di colore

en: Reflective infrared
it: Infrarosso riflettente

en: Reformatting quality
it: Qualità della riformattazione

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
it: La qualità della riformattazione della risorsa elettronica; una valutazione complessiva della qualità fisica della risorsa elettronica in relazione alla sua destinazione d'uso. Può essere utilizzata per giudicare il livello di qualità di un file e l'impegno dell'ente per mantenere la sua disponibilità nel tempo.

en: Regular
it: Regolare

en: Regular print
it: Caratteri regolari

en: Regular print reproduction
it: Normale riproduzione a stampa

en: Regularity
it: Regolarità

en: Rehearsals
it: Prove

en: Related works:
it: Opere collegate

en: Relief
it: Rilievo

en: Remote
it: Remoto

en: Remote-sensing image
it: Immagine di telerilevamento

en: Replacement
it: Sostituzione

en: Report number:
it: Numero del report:

en: Reporting
it: Cronache

en: Representational
it: Dati grafici

en: Reprint/reissue date and original date
it: Data di ristampa/riemissione e data originale

en: Requiems
it: Requiem

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
it: Risultati %s a %s di %s

en: Review:
it: Recensione:

en: Reviews
it: Recensioni

en: Rhapsodies
it: Rapsodie

en: Ricercars
it: Ricercari

en: Rock drawings
it: Rappresentazione delle rocce

en: Rock music
it: Musica rock

en: Roll
it: Rullo

en: Romance (Other)
it: Romancio (altre)

en: Romani
it: Romaní

en: Romanian
it: Romeno

en: Rondos
it: Rondi

en: Running time
it: Durata dei film e delle videoregistrazioni

en: Running time exceeds three characters
it: Durata eccede tre caratteri

en: Running time for motion pictures and videorecordings
it: Durata dei film e delle videoregistrazioni

en: Rushes
it: Giornalieri

en: Russian
it: Russo

en: SAR-cross polarization
it: SAR-polarizzazione trasversale

en: SAR-like polarization
it: SAR-polarizzazione simile

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
it: SAR-frequenza multipla (multicanale)

en: Safety base, acetate undetermined
it: Supporto safety, acetato non determinato

en: Safety base, diacetate
it: Supporto safety, diacetato

en: Safety base, mixed
it: Supporto safety, misto

en: Safety base, polyester
it: Supporto safety, poliestere

en: Safety base, triacetate
it: Supporto safety (triacetato)

en: Safety base, undetermined
it: Supporto safety, non determinato

en: Safety film
it: Pellicola safety

en: Salishan languages
it: Lingue salish

en: Samaritan Aramaic
it: Aramaico samaritano

en: Samoan
it: Samoano

en: Samples
it: Campioni

en: Sango (Ubangi Creole)
it: Sango (forma creola dell' Ubangi)

en: Sanskrit
it: Sanscrito

en: Sardinian
it: Sardo

en: Save
it: Salva

en: Scope and content:
it: Ambito e contenuto:

en: Score
it: spartito

en: Scots
it: Scozzese

en: Scottish Gaelic
it: Gaelico scozzese

en: Search for
it: Ricerca per

en: Search results
it: Cerca risultati

en: Secondary support material
it: Materiale di supporto secondario

en: Section
it: Sezione

en: Section by section
it: Sezione per sezione

en: Seismic surveys
it: Misure sismiche

en: Select a type of material
it: Scegli il tipo del materiale

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
it: Seleziona un tipo di materiale per specificare i valori variabili

note: SELECT name=material_type
en: Select a type of material to specify the variable values. Default selection is based on value in the Leader/06.
it: Seleziona un tipo di materiale per specificare i valori variabili. La selezione di default è basata sul valore di Leader/06.

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values. Pre-populated based on Leader/06.
it: Seleziona un tipo di materiale per specificare i valori variabili. I valori sono precompilati basandosi sul Leader/06.

en: Semiannual
it: Semiannuale

en: Semimonthly
it: Semimensile

en: Semitic (Other)
it: Lingue semitiche (altre)

en: Semiweekly
it: Semisettimanale

en: Sensor type
it: Tipo di sensore

en: Separate supplement to another work
it: Carta geografica staccata supplemento d'altra opera

en: Separated from:
it: Separato da:

en: Sepia tone
it: Viraggio seppia

en: Serbian
it: Serbo

en: Serial/Integrating resource
it: Seriale/Risorsa integrativa

en: Series
it: Serie

en: Series:
it: Serie:

en: Service copy
it: Copia di servizio

en: Shading
it: Ombreggiatura

en: Shellac
it: Gomma lacca

en: Short form scoring
it: Orchestrazione abbreviata

en: Short stories
it: Racconti

en: Short stories
it: Racconti

en: Shortened
it: Abbreviato

en: Shortwave infrared (SWIR)
it: Infrarosso di onda corta (SWIR)

en: Show analytics
it: Mosta analitici

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
it: Mostra il valore per '%s' tipo materiale?

en: Show volumes
it: Mostra i volumi

en: Sicilian Italian
it: Siciliano

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
it: Radar a visione laterale (SLAR)

en: Sign languages
it: Lingue dei segni

en: Silver halide
it: Ologenuro d'argento

en: Single known date/probable date
it: Data singola conosciuta/data probabile

en: Single line
it: Linea singola

en: Single map
it: Carta geografica sciolta

en: Sinhalese
it: Singalese

en: Sino-Tibetan (Other)
it: Sino-Tibetano (altre)

en: Sinusoidal
it: Sinusoidale

en: Siouan (Other)
it: Siouan (Altre)

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
it: Sei caratteri che indicano la data di ispezione di pellicola più recente; la data è riportata nel modello ccyymm (secolo/anno/mese). Per qualsiasi parte sconosciuto della data viene utilizzato un trattino. Se non viene eseguito alcun tentativo di codificare queste posizioni di carattere, vengono utilizzati sei caratteri di riempimento (||||||).

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
it: Sei posizioni indefinite; ognuna contiene spazio (#) o un carattere di riempimento (|).

en: Sixteen track
it: Sedici piste

en: Skin
it: Pelle

en: Skolt Sami
it: Sami skolt

en: Slavic (Other)
it: Slavo (altre)

en: Slide
it: Diapositiva

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Somali
it: Somalo

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
it: Sonar-immagini sulla topografia del fondo, laterale

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
it: Sonar-topografia del fondo, prossimo al fondo

en: Sonar--bottom topography, near-surface
it: Sonar-topografia del fondo, prossimo alla superficie

en: Sonar--water depth
it: Sonar-profondità dell'acqua

en: Sonatas
it: Suonate

en: Songs
it: Canzoni

en: Sorbian (Other)
it: Sorabe (Altre)

en: Sound
it: Registrazioni sonore non musicali

en: Sound cartridge
it: Audiocartuccia

en: Sound cassette
it: Audiocassetta

en: Sound disc
it: Disco sonoro

en: Sound on medium
it: Sonoro combinato

en: Sound on medium or separate
it: Sonoro combinato o separato

en: Sound recording
it: Registrazione sonora

en: Sound separate from medium
it: Sonoro separato

en: Sound-tape reel
it: Audiobobina

en: Sound-track film
it: Colonna sonora film

en: Sounds
it: Suoni

en: South American Indian (Other)
it: Indiano dell'America meridionale (altre)

en: Southern Sami
it: Sami meridionale

en: Space oblique Mercator
it: Obliqua spaziale di Mercator

en: Space observing
it: Osservazione nello spazio

en: Spaceborne
it: Trasportato nello spazio

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanner short form scoring
it: Sistema d'accordi melodici

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
it: Classe speciale di materiale cartografico a cui appartiene la copia. Normalmente la classe dell'oggetto fisico, p. es. diagramma.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
it: Classe speciale del materiale (tipicamente la classe dell'oggetto fisico) a cui appartiene la copia (p. es. disco magnetico).

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
it: Classe speciale del materiale (tipicamente la classe dell'oggetto fisico) a cui appartiene la copia, p. es. globo celeste.

en: Special class of material to which the item belongs
it: Classe speciale del materiale a cui appartiene la copia.

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
it: Classe speciale del materiale, tipicamente la classe dell'oggetto fisico, a cui appartiene la copia.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
it: Classe speciale di microfilm a cui appartiene la copia (p. es. microopaco).

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
it: Classe speciale di film a cui appartiene la copia, p. es. film su bobina.

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
it: Classe speciale di grafico non proiettato a cui appartiene la copia (p. es. immagine).

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
it: Classe speciale di grafico proiettato a cui appartiene la copia, p. es. diapositiva.

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
it: Classe speciale di registrazione sonora a cui appartiene la copia (p. es. cilindro).

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
it: Classe speciale di materiale tattile specifico a cui appartiene la copia.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
it: Classe speciale di materiale testuale a cui appartiene la copia.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
it: Classe speciale di videoregistrazione a cui appartiene la copia.

en: Special format characteristics
it: Caratteristiche speciali di formato

en: Special physical characteristics
it: Caratteristiche fisiche specifiche

en: Special playback characteristics
it: Caratteristiche speciali di riproduzione

en: Specialized
it: Specializzato

en: Specialized;
it: Specializzato;

en: Specific material designation
it: Designazione specifica del materiale

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
it: Supporto specifico utilizzato per trasportare il suono di un elemento (indipendentemente dal fatto che tale suono sia trasportato sull'elemento stesso o sia sotto forma di materiale di accompagnamento) e il tipo di riproduzione audio richiesta.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
it: Supporto specifico utilizzato per trasportare il suono di una copia (se il suono è sul disegno proiettato o separato) e il tipo di riproduzione audio richiesta per la copia.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
it: Supporto specifico utilizzato per trasportare il suono di un elemento, se quel suono è unito alla videoregistrazione o è separato, e il tipo di riproduzione audio necessaria per la copia.

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
it: Caratteristiche spettrali, acustiche o magnetiche dei dati ricevuti dal dispositivo di produzione dell'immagine di telerilevamento. Può essere utilizzato per indicare la lunghezza d'onda della radiazione misurata e il tipo di sensore utilizzato per misurarla.

en: Speeches
it: Discorsi

en: Speeches
it: Discorsi

en: Speed
it: Velocità

en: Split into .. and ...:
it: Scisso in … e …:

en: Spoken language:
it: Lingua parlata:

en: Spot heights
it: Puntini

en: Square dance music
it: Musica per danza country

en: Stamper (negative)
it: Matrice (negativa)

en: Standalone device
it: Dispositivo autonomo

en: Standard 8 mm. film width
it: Pellicola di larghezza standard 8 mm.

en: Standard silent aperture (full frame)
it: Apertura muta standard (fotogramma pieno)

en: Standard sound aperture (reduced frame)
it: Apertura di suono standard (formato ridotto)

en: Standards/specifications
it: Standard/specifiche

note: INPUT type=submit
en: Start search
it: Ricerca

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
it: Statale, provinciale, territoriale, dipendente, ecc.

en: Statistics
it: Statistiche

en: Stencil color
it: Matita colorata

en: Stereographic
it: Stereografica

en: Stereophonic
it: Stereofonico

en: Stone
it: Pietra

en: Studies and exercises
it: Studi e esercizi

en: Study print
it: Studio stampa

en: Subject(s):
it: Soggetto(i):

en: Subject:
it: Soggetto:

en: Submersible remote-sensing device
it: Rilevatore a distanza sommergibile

en: Subtitle language:
it: Lingua dei sottotitoli:

en: Successive entry
it: Registrazione successiva

en: Suites
it: Suite

en: Sumerian
it: Sumero

en: Summary language:
it: Lingua del riassunto:

en: Summary:
it: Breve descrizione:

en: Super 8 mm./single 8 mm.
it: Super-8 mm/single 8 mm.

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
it: Pellicola di larghezza Super 8 mm/single 8 mm.

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
it: Super-VHS (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

en: Superseded by:
it: Sostituito da:

en: Superseded in part by:
it: Sostituito in parte da:

en: Supersedes in part:
it: Sostituisce in parte:

en: Supersedes:
it: Sostituisce:

en: Supplement to:
it: Supplementi:

en: Supplement:
it: Supplemento:

en: Supplements:
it: Supplementi:

en: Suppressed in OPAC
it: Soppresso nell'OPAC

en: Suppressed in OPAC
it: Soppresso nell'OPAC

en: Surface
it: Superficie

en: Surface observing
it: Osservazione in superficie

en: Surveys of literature in a subject area
it: Studi bibliografici su un soggetto

en: Swedish
it: Svedese

en: Swiss German
it: Tedesco svizzero

en: Symphonic poems
it: Poemi sinfonici

en: Symphonies
it: Sinfonie

en: Synthetic
it: Sintetico

en: Synthetic and glass
it: Sintetico e vetro

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
it: Radar ad apertura sintetica (SAR)-Frequenza singola

en: Syriac
it: Siriano

en: Syriac, Modern
it: Siriaco, Moderno

en: Tactile material
it: Materiale tattile

en: Tactile, with no writing system
it: Tattile, senza sistema di scrittura

en: Tahitian
it: Tahitiano

en: Tai (Other)
it: Tai (altre)

en: Tajik
it: Tagico

en: Tape cartridge
it: Cartuccia nastro

en: Tape cassette
it: Cassetta a nastro

en: Tape configuration
it: Configurazione del nastro

en: Tape duplication master
it: Duplicazione del nastro master

en: Tape reel
it: Bobina a nastro

en: Tape width
it: Larghezza del nastro

en: Target audience
it: Pubblico destinatario

en: Tatar
it: Tataro

en: Technical and/or historical information on instruments
it: informazione tecnica o storica sugli strumenti

en: Technical drawing
it: Disegno tecnico

en: Technical information on music
it: informazione tecnica sulla musica

en: Technical reports
it: Relazioni tecniche

en: Technique
it: Tecnica

en: Terrestrial globe
it: Globo terrestre

en: Test pressing
it: Stampa di prova

en: Text
it: Testo

en: Textile
it: Tessuto

en: Textiles
it: Tessuti

note: SELECT name=f6
en: The selection here affects the default configuration of the 008 field
it: La selezione qui fatta ha effetto sulla configurazione di default di 008

en: Thematic index
it: Indice tematico

en: Thermal infrared
it: Infrarosso termico

en: Theses
it: Tesi

note: LABEL
en: This controls the default configuration of the 008 field
it: Questo controlla la configurazione di default di 008

en: Three layer stock, low fade
it: Stock di pellicola colore a tre strati, bassa sfumatura

en: Three times a month
it: Tre volte al mese

en: Three times a week
it: Tre volte a settimana

en: Three times a year
it: Tre volte all'anno

en: Three-character alphabetic code
it: Codice alfabetico di tre caratteri

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
it: Fino a quattro codici di un carattere che indicano il tipo di rilievo specifico sulla copia. I codici sono registrati nell’ordine della loro importanza in rapporto con la copia descritta. Se vengono assegnati meno di quattro codici, i codici sono giustificati a sinistra ed ogni posizione non impiegata contiene uno spazio (#).

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
it: Un numero di tre caratteri che indica la durata del film o della videoregistrazione. Il numero è giustificato a destra ed ogni posizione non impiegata contiene uno zero.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
it: Manufatto tridimensionale o oggetto presente in natura

en: Three-layer stock
it: Stock di pellicola colore a tre strati

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Tigrinya
it: Tigrino

en: Tint
it: Imbibizione

en: Tinted and toned
it: Imbibizione e viraggio

en: Title bands/inter-title rolls
it: Fondini titoli/rullini didascalie

en: Title translated:
it: Titolo tradotto:

en: Toccatas
it: Toccate

en: Tongan
it: Tongano

en: Toy
it: Giocattolo

en: Transparency
it: Lucido

en: Transposition
it: Trasposizione

en: Transposition and arrangement
it: Trasposizione ed arrangiamento

en: Transverse Mercator
it: Trasversa di Mercatore

en: Treaties
it: Trattati

en: Triennial
it: Triennale

en: Trims
it: Tagli

en: Trio-sonatas
it: Triosonata

en: Tupi languages
it: Lingue tupi

en: Turkish
it: Turco

en: Turkish, Ottoman
it: Turco, ottomano

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Tuvaluan
it: Tuvalano

en: Tuvinian
it: Tuvano

en: Twelve track
it: Dodici piste

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
it: Due caratteri; ognuno contiene uno spazio (#) o un carattere di riempimento (|).

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
it: Un codice di due caratteri che indica il luogo di pubblicazione, produzione o esecuzione.

en: Two-character alphabetic code
it: Un codice alfabetico di due caratteri

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
it: Due caratteri alfabetici che indicano la forma di composizione. I codici sono basati sulle intestazioni dei soggetti della Biblioteca del Congresso. Se più di un codice è appropriato, si usa 'mu' in  008/18-19 e tutti i codici specifici sono registrati nel campo 047 (Forma della Composizione). Il codice 'mu' può anche inidicare che in 047 ci sono dei codici non MARC21.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
it: Un codice di due caratteri che indica la proiezione impiegata nel produrre l’item.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
it: Grafica bidimensionale non proiettabile

en: Type C (1 in., reel)
it: Tipo C (bobina, 1 in. (25 mm))

en: Type of Material
it: Tipo del materiale

en: Type of cartographic material
it: Tipo di materiale cartografico

en: Type of color film stock or color print the item represents.
it: Tipo di pellicola di colore o colore stampa rappresenta dalla copia.

en: Type of computer file
it: Tipo di computer file

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
it: Tipo di costruzione della piattaforma che serve come base per il dispositivo di telerilevamento. Ai fini di questo elemento di dati, la "piattaforma" si riferisce a qualsiasi struttura che serve come base, non solo superfici piane.

en: Type of continuing resource
it: Tipo di risorsa in continuazione:

note: SELECT name=f8
en: Type of control
it: Tipo di controllo

en: Type of date/Publication status
it: Tipo di data/Stato di pubblicazione

en: Type of light-sensitive material on the film.
it: Tipo di materiale sensibile alla luce sulla pellicola.

en: Type of material
it: Tipo del materiale

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
it: Il tipo di materiale (diverso da telaio) a cui il supporto primario (04/07/00) è collegato.

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
it: Tipo di materiale per la base dell'emulsione di un negativo fotograico, pellicola, diapositiva o trasparenza.

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
it: Tipo di materiale del telaio di una diapositiva o di una trasparenza di un'immagine proiettata.

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
it: Tipo di materiale utilizzato per il supporto o la base su cui un'immagine viene stampata o eseguita.

note: SELECT name=f6
en: Type of record. Controls default type of 008 field.
it: Tipo di record: controlla il tipo di default in 008

en: Type of reproduction
it: Tipo di riproduzione

en: Type of visual material
it: Tipo di materiale visivo

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
it: U-matic (videocassetta, 3/4 in. (18,7 mm))

en: Udmurt
it: Udmurto

en: Ugaritic
it: Ugaritico

en: Uighur
it: Ulguro

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Ultra high reduction
it: Riduzione ultra alta, una scala di riduzione superiore a 90:1

en: Ultraviolet combinations
it: Combinazioni di ultravioletto

en: Uncompressed
it: Non compresso

en: Uncontracted
it: Non contratto

en: Undefined
it: Non definito

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
it: Indefinito; Ognuno contiene uno spazio (#) o un carattere di riempimento (|)

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
it: Indefinito; contiene uno spazio (#) o un carattere di riempimento (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
it: Indefinito; ognuno contiene uno spazio (#) o un carattere di riempimento (|).

en: Undetermined
it: Non definito

en: Undetermined 2 color
it: 2 colori, non determinato

en: Undetermined 3 color
it: 3 colori, non determinato

en: Uniform title:
it: Titolo uniforme:

en: Uniform titles:
it: Titoli uniformi:

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown if item is government publication
it: Sconosciuto se il documento è una pubblicazione governativa

en: Unknown or not specified
it: Sconosciuto o non specificato

en: Unknown or unspecified
it: Sconosciuto o non specificato

en: Unmanned spacecraft
it: Nave spaziale senza equipaggio

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
it: Fino a quattro codici di un carattere (registrati in ordine alfabetico) che indicano la presenza nell’item di diversi tipi d'illustrazioni. Se vengono assegnati meno di quattro codici, i codici sono giustificati a sinistra ed ogni posizione non impiegata contiene uno spazio (#).

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
it: Fino a quattro codici di un carattere che indicano il tipo di rilievo specifico sull’item. I codici sono registrati nell’ordine della loro importanza in rapporto con l’item descritto. Se vengono assegnati meno di quattro codici, i codici sono giustificati a sinistra ed ogni posizione non impiegata contiene uno spazio (#).

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
it: Fino a quattro codici di un carattere che indicano se una parte significativa dell’item è o contiene alcuni tipi di materiale. Se vengono assegnati meno di quattro codici, i codici sono giustificati a sinistra ed ogni posizione non impiegata contiene uno spazio (#)

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
it: Fino a sei codici di un carattere (registrati in ordine alfabetico) che indicano i contenuti delle note di programma e altro materiale allegato per la registrazione sonora, musica manoscritta o a stampa. Se vengono assegnati meno di sei codici, i codici sono giustificati a sinistra ed ogni posizione non impiegata contiene uno spazio (#).

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
it: Fino a tre codici di un carattere (registrati in ordine alfabetico) che indicano che un’opera contiene alcuni tipi di materiali. Se vengono assegnati meno di tre codici, i codici sono giustificati a sinistra ed ogni posizione non impiegata contiene uno spazio (#).

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
it: Fino a due codici di un carattere che indicano le caratteristiche speciali del formato della carta geografica. I codici sono registrati nell’ordine della loro importanza secondo l’item descritto. Se viene assegnato soltanto un codice, è giustificato a sinistra e la posizione non impiegata contiene uno spazio (#).

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
it: Fino a due codici alfabetici di un carattere (registrati nell’ordine del seguente elenco) che indicano il tipo di testo letterario contenuto in una registrazione sonora non musicale. Se viene assegnato un unico codice, il codice è giustificato a sinistra e la posizione non impiegata contiene uno spazio (#).

note: SCRIPT
en: Updated:
it: Aggironato:

en: Updating Web site
it: Sito Web aggiornato

en: Updating database
it: Aggiornamento database

en: Updating loose-leaf
it: Pubblicazione a fogli mobili

en: Upper Sorbian
it: Lusaziano superiore

en: Uzbek
it: Uzbeko

en: VHS (1/2 in., videocassette)
it: VHS (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

en: Variations
it: Variazioni

en: Various places
it: Vari luoghi

en: Vellum
it: Pergamena

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical score
it: Partitura verticale

en: Very high reduction
it: Riduzione molto alta, una scala di riduzione tra 61:1 e 90:1

en: Vesicular
it: Vescicolare

en: Videocartridge
it: Videocartuccia

en: Videocassette
it: Videocassetta

en: Videodisc
it: Videodisco

en: Videorecording
it: Videoregistrazione

en: Videorecording format
it: Formato della videoregistrazione

en: Videoreel
it: Bobina video

en: Videotape or videodisc recording format.
it: Formato della videoregistrazione.

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: View
it: Visualizza

en: View authority record
it: Vedi record di authority

en: Villancicos
it: Villancici

en: Vinyl
it: Vinile

en: Visible light
it: Luce visibile

en: Visual Materials
it: Materiali visivi

en: Vocal parts
it: Parti vocali

en: Vocal score
it: Partitura vocale

en: Voice score with accompaniment omitted
it: Paritura vocale con accompagnamento omesso

en: Volumes:
it: Volumi:

en: Votic
it: Votico

en: Waiting recall
it: In attesa richiamo

en: Wakashan languages
it: Lingue wakashan

en: Wall map
it: Carta geografica murale

en: Walloon
it: Vallone

en: Waltzes
it: Walzer

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
it: Attenzione: la stringa contiene un carattere fuori dal range gestito! Sostituito con "?"

en: Washoe
it: Washo

en: Water surface-based remote-sensing device
it: Rilevatore a distanza su superficie marina

en: Wax
it: Cera

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welsh
it: Gallese

en: Western Pahari languages
it: Lingue Pahari occidentali

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
it: Trasposizione ed arrangiamento

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
it: Se sono in uso contrazioni. Le contrazioni sono abbreviazioni consistenti in uno o più caratteri Moon o Braille per rappresentare combinazioni comuni di lettere.

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
it: Se la copia catalogata è o non è considerata completa.

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
it: Se gli obiettivi di garanzia della qualità sono stati usati in modo appropriato al momento della riformattazione/creazione della risorsa elettronica.

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
it: Se l'elemento cartografico è un facsimile o altro tipo di riproduzione.

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
it: Se i file che costituiscono la risorsa elettronica sono dello stesso formato o tipo per materiali digitalmente riformattati.

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
it: Se il film fa parte di una produzione completa o un elemento preliminare o post-produzione.

en: Whether the film is positive or negative.
it: Se il film è positivo o negativo.

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
it: Se il globo è un facsimile o altro tipo di riproduzione.

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
it: Se il globo è di un solo colore o a più colori.

en: Whether the item is in one color or multicolored
it: Se la copia è di un solo colore o a più colori

en: Whether the item is one color or multicolored.
it: Se la copia è di un solo colore o a più colori.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
it: Se la produzione del suono è parte integrale di una risorsa elettronica.

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
it: Se il suono è incluso o è separato dall'immagine proiettata (cioè, sul materiale di accompagnamento).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
it: Se il suono è sull'elemento o separare dall'elemento (cioè, sul materiale di accompagnamento).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
it: Se il suono è sulla copia o separato.

en: Width of a motion picture.
it: Ampiezza di una mmagine in movimento.

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
it: Ampiezza della scanalatura per dischi di registrazione o altezza della scanalatura per cilindri.

en: Width of the tape.
it: Ampiezza del nastro.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
it: Larghezza della videoregistrazione. Per le videoregistrazioni, devono essere utilizzati solo i codici corrispondenti esattamente alle misurazioni dell'elemento specificato nella descrizione fisica. Se nessun codice corrisponde esattamente, viene utilizzato il codice z.

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
it: Grafica bidimensionale non proiettabile.

en: Wire recording
it: Registratore a filo

en: Withdrawn
it: Ritirato

en: Wolayta
it: Wolaytta

en: Wood
it: Legno

en: Workprint
it: Copia lavoro

en: Yearbooks
it: Annuarii

en: Yellow strip
it: Striscia gialla

en: Yupik languages
it: Lingue Yupik

en: Zande languages
it: Lingue Zande

en: Zarzuelas
it: Zarzuela

en: [Added title page title]
it: [Titolo del frontespizio aggiunto]

en: [Caption title]
it: [Titolo dell’intitolazione]

en: [Cover title]
it: [Titolo della copertina]

en: [Distinctive title]
it: [Titolo distintivo]

en: [Other title]
it: [Altro titolo]

en: [Parallel title]
it: [Titolo parallelo]

en: [Portion of title]
it: Parte del titolo

en: [Running title]
it: [Titolo corrente]

en: [Spine title]
it: [Titolo del dorso]

en: _ - Full level
it: Livello completo

en: _ - No specific type
it: Nessun tipo specifico

en: _ - Non-ISBD
it: Non-ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
it: Non specificato o non applicabile

en: a - AACR 2
it: a- AACR 2

en: a - Archival
it: a- Archivio

en: a - Increase in encoding level
it: a- Incremento del livello di codifica

en: a - Language material
it: a- Materiale testuale

en: a - Monographic component part
it: a- Parte componente di monografia

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
it: a- UCS/Unicode (riempito automaticamente)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
it: a- 16 rpm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
it: a- 3 1/2 in (9 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
it: a- 3 in. (7,5 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
it: a - Colore a 3 strati

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
it: a- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
it: a- 8 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
it: a- Assente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
it: a- Accesso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
it: a- Cattura acustica, memorizzazione diretta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
it: a - Attivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
it: a - Scheda di attività

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
it: a- carta di apertura

en: a- Appropriate
it: a- Appropriata

en: a- Archival
it: a- Archivio

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
it: a- Componente autonomo o semi-autonomo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
it: a Aerostato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
it: a- Barra su barra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
it: a - Beta (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
it: a- Tela di canapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
it: a- Globo celeste

en: a- Differentiated personal name
it: a- Nome di persona differenziato

en: a- Displayed in standard schedules or tables
it: a- Mostrato nella schede o tavole standard

en: a- Earlier rules
it: a- Regole precedenti

en: a- Established heading
it: a- Intestazione stabilita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
it: a- File riprodotto da originale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
it: a- prima generazione (master)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
it: a - Una pista (1)

en: a- Fully established
it: a- Completamente stabilito

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
it: a - Stampe dye transfer per imbibizione

en: a- Increase in encoding level
it: a- Incremento del livello di codifica

en: a- International standard
it: a- Standard internazionale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
it: a - Rivestimento di lacca

en: a- Language material
it: a- Materiale testuale

en: a- Library of Congress Subject Headings
it: a- Intestazioni soggetto della Library of Congress

en: a- Library of Congress subject headings
it: a- Intestazioni soggetto della Library of Congress

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
it: a- Braille letterario

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
it: a- basso obliquo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
it: a- Bassa riduzione, una scala inferiore a 16: 1

note: SCRIPT
en: a- Map
it: a- Carta geografica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
it: a- Nastro master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
it: a- meteorologico

en: a- Monographic component part
it: a- Parte componente di monografia

en: a- Monographic series
it: a- Serie monografica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
it: a- Luna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
it: a- standard NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
it: a - Nessuno apparente

en: a- Not synthesized
it: a- Non sintetizzato

en: a- Numbered
it: a- Numerato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
it: a- Monocolore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
it: a- Uno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
it: a- Colonna sonora ottica su pellicola

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
it: a- Carta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
it: a- Fotocopia, stampa blueline

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
it: a- Positivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
it: a- Stampa/braille

en: a- Record can be used
it: a- Il record può essere utilizzato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
it: a - Caratteri normali

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
it: a - Supporto safety, non determinato

en: a- Schedule record
it: a- Proviene da scheda standard

en: a- Set
it: a - Set

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
it: a- Ologenuro d'argento

en: a- Single number
it: a- Numero singolo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
it: a- Sonoro combinato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
it: a- Sonoro combinato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
it: a - Standard 8 mm-

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
it: a-Standard 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
it: a- apertura di suono standard (formato ridotto)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
it: a - Superficie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
it: a- cartuccia nastro

en: a- Topical
it: a- Topica

en: a- Tracings are consistent with the heading
it: a- Le forme scartate sono coerenti con l’intestazione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
it: a- Non compresso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
it: a- Non contratto

en: a- Valid
it: a- Valido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
it: a- Copia lavoro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
it: aa- Luce visibile

en: aacr2 compatible
it: aacr2 compatibile

en: abstract or summary
it: Riassunti/sommari

en: abstract or summary
it: riassunto/sommario

en: access
it: accesso

en: accompanying material
it: materiale di accompagnamento

en: acronym
it: acronimo

en: adolescent
it: adolescente

en: adult
it: adulto

en: aperture card
it: carta di apertura

en: application history
it: storia dell'applicazione

en: art original
it: originale d'arte

en: art original
it: originale d'arte

en: art reproduction
it: riproduzione d'arte

en: art reproduction
it: riproduzione d'arte

note: IMG
en: article
it: articolo

en: atlas
it: Atlante

en: atlas
it: atlante

en: available online
it: disponibile online

en: b - Part with independent title
it: b - Parte con titolo indipendente

en: b - Serial component part
it: b- Parte componente di seriale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
it: b- 2 colori, strip unica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
it: b- 33 1/3 rpm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
it: b- 5 in. (12,5 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
it: b - Aerotrasportato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
it: b- Aeroplano--quota bassa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
it: b- Barra per barra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
it: b- nero-e-bianco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
it: b- Cartoncino bristol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
it: b- Due piste (2)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
it: b- cartuccia con chip di memoria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
it: b- Contratto

en: b- Defined number span
it: b- Intervallo di numeri definito

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
it: b- diazo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
it: b- Memorizzazione diretta, non acustica

en: b- English and French
it: b- inglese e francese

en: b- Extended display
it: b- Mostrato nelle estensioni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
it: b- File riprodotto da microforma

en: b- First number of span invalid
it: b- Primo numero dell'intervallo non valido

en: b- Form
it: b- Forma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
it: b- Formato di codice braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
it: b- Due piste (2)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
it: b- Alto obliquo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
it: b- Braille enorme o ingrandito

en: b- LC subject headings for children's literature
it: b- Intestazioni per soggetto della LOC per la letteratura per l'infanzia

note: SCRIPT
en: b- Large print
it: b- Caratteri grandi

note: SCRIPT
en: b- Large print
it: b- Caratteri grandi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
it: b- Lossless (compresso senza perdita)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
it: b- Colonna sonora magnetica su pellicola

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
it: b- microfilm in cartuccia

en: b- Multipart item
it: b- Documento in più parti

en: b- National standard
it: b- Standard nazionale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
it: b- Negativo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
it: b- nitrato - odore sospetto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
it: b- non-anamorfico (schermo ampio)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
it: b- Riduzione normale, una scala di riduzione tra 16:1 e 30:1

en: b- Not appropriate
it: b- Non appropriata

en: b- Optional
it: b- Opzionale

en: b- Part with independent title
it: b - Parte con titolo indipendente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
it: b- Passivo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
it: b- fotocopia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
it: b- globo planetario o lunare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
it: b- Stampa master

en: b- Record is being updated
it: b- Registrazione aggiornata

en: b- Serial component part
it: b- Parte componente di seriale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
it: b- Sonoro separato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
it: b - Super-8 mm/single 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
it: b- Super 8 mm/single 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
it: b- Osservazione in superficie

en: b- Synthesized
it: b- Sintetizzato

en: b- Table record
it: b- Record da tavola

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
it: b- Duplicazione del nastro master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
it: b- Stock di pellicola colore a tre strati

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
it: b- Le forme scartate non sono necessariamente coerenti con l’intestazione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
it: b­- Tagli

en: b- Undifferentiated personal name
it: b- Nome di persona indifferenziato

en: b- Unnumbered
it: b- Non numerato

en: b- Untraced reference
it: b- Rinvio non definito e non utilizzabile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
it: b- VHS (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
it: b- Legno

en: bibliography
it: bibliografia

en: bibliography
it: bibliografia

en: biography
it: Biografia

en: biography
it: biografia

note: IMG
en: book
it: libro

en: broader
it: più generico

en: by
it: di

en: c - Collection
it: c- Raccolta

en: c - Corrected or revised
it: c- Corretto o rivisto

en: c - ISBD punctuation omitted
it: c- punteggiatura ISBD omessa

en: c - Notated music
it: c- Musica a stampa

en: c - Part with dependent title
it: c - Parte con titolo dipendente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
it: c- 45 rpm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
it: c- 7 in. (17,5 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
it: c- 9.5 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
it: c- Nastro d'acetato con ossido ferroso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
it: c- Aeroplano--quota media

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
it: c- Cartone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
it: c- Cartone/cartellone illustrato

en: c- Chronological
it: c- Cronologico

en: c- Collection
it: c- Raccolta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
it: c- Combinazione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
it: c- Completo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
it: c- Cartuccia disco ottico del computer

en: c- Cooperative cataloging program
it: c- Programma di catalogazione cooperativa

en: c- Corrected or revised
it: c- Corretto o rivisto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
it: c- Codifica Dolby-B

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
it: c- Risorsa elettronica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
it: c- File riprodotto da una risorsa elettronica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
it: c- Cartuccia di film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
it: c- Cartuccia di film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
it: c- Alta riduzione, una scala di riduzione tra 31:1 e 60:1

en: c- ISBD punctuation omitted
it: c- punteggiatura ISBD omessa

en: c- Index term record
it: c- Record da indice

en: c- Last number of span invalid
it: c- Ultimo numero dell'intervallo non valido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
it: c- Linea su linea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
it: c- Nastro sonoro magnetico in cartuccia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
it: c- Braille matematico e scientifico

en: c- Medical subject headings
it: c- Intestazioni per soggetti medici

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
it: c- Microfilm in cassetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
it: c- Multicolore

en: c- Multilocal
it: c- Multilocale (giurisdizione di più enti locali)

en: c- National library association standard
it: c- Standard dell'associazione bibliotecaria nazionale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
it: c- Nitrato: odore pungente

en: c- Notated music
it: c- Musica a stampa

en: c- Numbering varies
it: c- Numerazioni diverse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
it: c- Scarti

en: c- Part with dependent title
it: c - Parte con titolo dipendente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
it: c- Pre-produzione fotografica

en: c- Provisional
it: c- Provvisorio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
it: c- Quattro piste (4)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
it: c- Supporto safety, acetato non determinato

en: c- Series-like phrase
it: c- Frase simile a una serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
it: c- Copia di servizio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
it: c- Osservazione nello spazio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
it: c- Trasportato nello spazio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
it: c- Pietra

en: c- Summary number span
it: c- Intervallo numerico riassunto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
it: c- Globo terrestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
it: c- Stock di pellicola colore a tre strati, low fade

en: c- Traced reference
it: c- Rinvio non definito ma utilizzabile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
it: c- U-matic (videocassetta, 3/4 in. (18,7 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
it: c- 2 colori, non determinato

note: SCRIPT
en: c- Vertical
it: c- Verticale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
it: c- Videocartuccia

note: SCRIPT
en: c- vertical
it: c- verticale

en: cartographic
it: materiale cartografico

en: catalog
it: catalogo

en: catalog
it: catalogo

note: IMG
en: celestial globe
it: globo celeste

en: chart
it: diagramma

en: chart
it: diagramma

en: chip cartridge
it: cartuccia con chip di memoria

en: code
it: codice

en: collection
it: raccolta

en: combination
it: combinazione

en: comic strip
it: fumetti

note: IMG
en: computer file
it: file di computer

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
it: cartuccia disco ottico del computer

en: conference publication
it: Pubblicazione di convegno

en: conference publication
it: pubblicazione di convegno

en: constituent
it: costituente

en: continuing
it: in continuazione

en: contributor
it: collaboratore

en: creator
it: creatore

en: cylinder
it: cilindro

en: d - Deleted
it: d- Cancellato

en: d - Manuscript notated music
it: d- Musica manoscritta

en: d - Subunit
it: d- Parte di una raccolta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
it: d- 10 in. (25 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
it: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
it: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
it: d- 16 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
it: d- 78 rpm

en: d- AACR 2 compatible heading
it: d- Intestazione compatibile con AACR 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
it: d- Aeroplano--quota alta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
it: d- Anamorfico (schermo panoramico)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
it: d- Atlante

en: d- Completely invalid
it: d- Completamente irregolare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
it: d- Disco di computer, tipo non specificato

en: d- Deleted
it: d- Cancellato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
it: d- Memorizzazione digitale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
it: d- Disco master (negativo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
it: d- Disegno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
it: d- Duplicato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
it: d- Stock costituito da due pellicole unite tra loro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
it: d- EIAJ (bobina, 1/2 in. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
it: d- Otto piste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
it: File riprodotto da supporto intermedio (non microforma)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
it: Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
it: Spezzone, una filmina corta che non è in un rullo

en: d- Geographic
it: Geografica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
it: Vetro

note: SCRIPT
en: d- Globe
it: Globo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
it: Testo in raccoglitore a fogli mobili

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
it: Lossy (compresso con perdita)

en: d- Manuscript notated music
it: Musica manoscritta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
it: Metallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
it: Microfilm in bobina

en: d- National Agricultural Library subject authority file
it: Authority file di soggetti della National Agricultural Library

en: d- National library or bibliographic agency standard
it: Biblioteca nazionale o agenzia nazionale bibliografica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
it: Nitrato: ingiallito, perdita di colore, fading, sporco

en: d- Other
it: Altro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
it: Paragrafo

en: d- Preliminary
it: Preliminare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
it: Giornalieri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
it: Base di sicurezza, diacetato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
it: Disco sonoro

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
it: Suddiviso geograficamente-diretto

en: d- Subdivision
it: Suddivisione

en: d- Subunit
it: Parte di una raccolta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
it: Tattile, senza sistema di scrittura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
it: 3 colori, non determinato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
it: Riduzione molto alta, una scala di riduzione tra 61:1 e 90:1

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
it: Videodisco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
it: Codifica dbx

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
it: Infrarosso vicino

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
it: Infrarosso medio

en: dbx encoded
it: Codifica dbx

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
it: Infrarosso lontano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
it: Infrarosso termico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
it: Infrarosso di onda corta (SWIR)

en: deleted heading information
it: informazioni sull'intestazione cancellata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
it: Infrarosso riflettente

en: diagram
it: diagramma

en: dictionary
it: dizionario

en: dictionary
it: dizionario

en: digitized microfilm
it: microfilm digitalizzato

en: digitized other analog
it: digitalizzato da altro altro analogico

en: direct
it: diretto

en: directory
it: cartella

en: directory
it: cartella

en: discography
it: Discografia

en: discography
it: discografia

en: drama
it: testo teatrale

en: drama
it: testo teatrale

note: IMG
en: drawing
it: disegno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
it: dv- Combinazioni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
it: dz- Altri dati d'infrarosso

en: e - Cartographic material
it: e- Materiale cartografico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
it: e- 12 in (30 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
it: e- 12 in. (30 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
it: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
it: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
it: e- Colore, 3 strip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
it: e- 8 rpm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
it: e- Memorizzazione elettrico analogico

en: e- Cartographic material
it: e- Materiale cartografico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
it: e- Cartuccia disco del computer, tipo non specificato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
it: e- Cilindro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
it: e- Dodici piste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
it: e- Globo della Luna del pianeta Terra

en: e- English only
it: e- solo inglese

en: e- Language
it: e- Lingua

en: e- Local standard
it: e- standard locale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
it: e- Nastro sonoro magnetico su bobina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
it: e- Nave spaziale con equipaggio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
it: e- Colonne mix

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
it: e- Musica braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
it: e- Nitrato: appiccicoso

en: e- Node label
it: e- Etichetta di nodo

en: e- Obsolete
it: e- Obsoleto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
it: e- Altro formato panoramico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
it: e- Pittura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
it: e- Linea singola

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
it: e- Sintetico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
it: e- Dodici piste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
it: e- ype C (bobina, 1 in. (25 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
it: e- Riduzione ultra alta, una scala di riduzione superiore a 90:1

en: earlier
it: precedente

en: earlier rules
it: regole precedenti

note: IMG
en: earth moon globe
it: globo della Luna del pianeta Terra

en: electronic
it: Elettronica

en: electronic
it: elettronica

en: encyclopedia
it: enciclopedia

en: encyclopedia
it: enciclopedia

en: equivalent
it: equivalente

en: essay
it: saggi

en: essay
it: saggi

en: f - Manuscript cartographic material
it: f - Materiale cartografico manoscritto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
it: f- 1,4 m/s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
it: f- 16 in. (40 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
it: f- Colore, 2 strip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
it: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
it: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
it: f- 35 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
it: f- Codifica Dolby-A

en: f- Established heading and subdivision
it: f- Intestazione e suddivisione stabilite

en: f- Federal/national
it: f- Federale/nazionale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
it: f- Cassetta di film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
it: f- Altro tipo di filmina

en: f- French only
it: f- solo francese

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
it: f- Nastro sonoro magnetico in cassetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
it: f- cassetta di microfiche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
it: f- Nitrato: schiuma, bolle, vescicole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
it: f- Stampa fotomeccanica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
it: f- Quadruplex (bobina, 1 in. o 2 in. (25 o 50 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
it: f- Sezione per sezione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
it: f- Sedici piste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
it: f- Pelle

en: f- Standard of unknown origin
it: f- Standard di origine sconosciuta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
it: f- Apertura muta standard (fotogramma pieno)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
it: f- Materiale tattile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
it: f- Cassetta del nastro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
it: f- Fondini titoli/rullini didascalie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
it: f- Nave spaziale senza equipaggio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
it: f- Videocassetta

en: festschrift
it: festschrift (studi in onore)

en: festschrift
it: festschrift (studi in onore)

en: fiction
it: narrativa

en: fiction
it: narrativa

en: film cartridge
it: cartuccia di film

en: film cassette
it: cassetta di film

en: film reel
it: bobina di film

en: filmography
it: filmografia

en: filmography
it: filmografia

en: filmslip
it: striscia di film

en: filmstrip
it: filmina

en: filmstrip
it: filmina

en: filmstrip cartridge
it: cartuccia di filmino

en: filmstrip roll
it: rullo di filmina

en: flash card
it: scheda didattica

en: flash card
it: scheda didattica

en: folktale
it: racconto popolare

en: folktale
it: racconto popolare

en: full level
it: livello completo

en: g - Projected medium
it: g - Materiale visivo proiettato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
it: g- 4 3/4 in. o 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
it: g- 4 3/4 in. o 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
it: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
it: g- 70 mm (microfilm)

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
it: g- Traslitterazione convenzionale o forma convenzionale del nome nella lingua dell'agenzia di catalogazione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
it: g- Diagramma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
it: g- Codifica Dolby-C

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
it: g- Vetro con lacca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
it: g- Scala di grigi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
it: g- Rilevatore a distanza terrestre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
it: g- Linea per linea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
it: g- Micropaco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
it: g- Nitrato: cristallizzato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
it: g- Colonna sonora ottica e magnetica su pellicola

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
it: g- Negativo di foto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
it: g- Rullini di lavorazione

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
it: g- Grafica proiettata

en: g- Reference and subdivision
it: g- Rinvio e suddivisione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
it: g- Audiocartuccia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
it: g- Tessuto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
it: g- Tessuti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
it: ga- Radar a visione laterale (SLAR)

en: game
it: gioco

en: game
it: gioco

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
it: gb- Radar ad apertura sintetica (SAR)-Frequenza singola

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
it: gc- SAR-frequenza multipla (multicanale)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
it: gd- SAR-polarizzazione simile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
it: ge- SAR-polarizzazione trasversale

en: general
it: generale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
it: gf- SAR infometrico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
it: gg- SAR polarmetrico

en: globe
it: globo

en: graphic
it: grafica

en: graphic
it: grafica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
it: gu- Mappatura di microonde passive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
it: gz- Altri dati di microonde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
it: h- 105 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
it: h- 120 rpm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
it: h- Blue/green strip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
it: h- Videodisco CED (Capacitance Electronic Disc)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
it: h- Codifica CX

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
it: h- Colorato a mano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
it: h- Incisione verticale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
it: h- Metallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
it: h- Striscia di microfilm

note: SCRIPT
en: h- Microform
it: h- Microforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
it: h- Nitrato - polvere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
it: h- Partitura aperta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
it: h- Stampa di foto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
it: h- Bobina del nastro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
it: Rilevatore a distanza su superficie marina

en: handbook
it: manuale

en: handbook
it: manuale

en: hdl
it: canc

en: history
it: storia

en: history
it: storia

en: humor, satire
it: Umorismo, satira

en: humor, satire
it: Umorismo, satira

en: i - ISBD punctuation included
it: i- punteggiatura ISBD inclusa

en: i - Integrating resource
it: i - risorsa integrativa

en: i - Nonmusical sound recording
it: i - Registrazioni sonore non musicali (es. discorso)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
it: i- 1 1/8 x 2 3/8 in (3 x 6 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
it: i- 160 rpm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
it: i- Alluminio con lacca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
it: i- Betacam (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

en: i- ISBD punctuation included
it: i- punteggiatura ISBD inclusa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
it: i- Incompleto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
it: i- Istantaneo (registrato in diretta)

en: i- Integrating resource
it: i- Risorsa integrativa

en: i- International intergovernmental
it: i- Internazionale intergovernativa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
it: i- Supporto nitrato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
it: i- Immagine

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
it: i- Plastica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
it: i- Colonna sonora film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
it: i- Sistema d'accordi melodici

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
it: i- Suddivisione geografica indiretta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
it: i- Rilevatore a distanza sommergibile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
it: i- Videodisco

en: index
it: Indice

en: index
it: Indice

en: indirect
it: indiretto

en: isbn
it: ISBN

en: issn
it: ISSN

en: issue number
it: numero di emissione

en: j - Musical sound recording
it: j - Registrazioni sonore musicali

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
it: j- 2 x 2 in o 5 x 5 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
it: j- 3 7/8 x 2 1/2 in. (10 x 6,5 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
it: j- Betacam SP (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
it: j- Vetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
it: j- Disco magnetico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
it: j- Carta geografica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
it: j- Metallo e vetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
it: j- Microfilm in rullo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
it: j- Stampa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
it: j- Pellicola safety

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
it: j- Orchestrazione abbreviata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
it: ja- Ultravioletto lontano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
it: jb- Ultravioletto medio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
it: jc- Ultravioletto prossimo

en: juvenile
it: giovani

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
it: jv- Combinazioni di ultravioletto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
it: jz- Altri dati di ultravioletto

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
it: k - Grafica bidimensionale non proiettabile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
it: k- 15/16 ips (2,4 cm/sec.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
it: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. o 6x6 cm

en: k- Canadian subject headings
it: k- Intestazioni di soggetto canadesi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
it: k- Supporto diverso da pellicola safety

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
it: k- Misto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
it: k- Non nitrato: deterioramento percepibile (odore di diacetato)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
it: k- Grafica non proiettabile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
it: k- Sinossi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
it: k- Profilo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
it: k- Super-VHS (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
it: k- Sintetico e vetro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
it: l- 1 7/8 ips (4,75 cm/sec.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
it: l- 3x5 in o 8x13 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
it: l- Incisione laterale o combinata

en: l- Local
it: l- Locale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
it: l- Metallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
it: l- Non nitrato: deterioramento avanzato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- S E N 2
it: l-

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
it: l- Disegno tecnico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
it: l- Partitura verticale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
it: l- Vinile

en: lacnaf
it: Plan

note: IMG
en: large print
it: Caratteri grandi

en: large print
it: caratteri grandi

en: later
it: successivo

en: law report or digest
it: rapporti legali, digesti

en: law report or digest
it: rapporti legali, digesti

en: legal article
it: articoli legali

en: legal article
it: articoli legali

en: legal case and case notes
it: casi legali, giurisprudenza commentata

en: legal case and case notes
it: casi legali, giurisprudenza commentata

en: legislation
it: legislazione

en: legislation
it: legislazione

en: letter
it: lettera

en: loose-leaf
it: pubblicazione a fogli mobili

en: loose-leaf
it: pubblicazione a fogli mobili

en: m - Monograph/item
it: m- Monografia/copia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
it: m- 1/4 in. (6,2 mm)

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
it: m- 3 3/4 ips (9,5 cm/sec.)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
it: 3 3/4 ips (9,5 cm/sec.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
it: m- 4x6 in. or 11x15 cm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
it: m- Combinazione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
it: m- M-II (videocassetta, 1/2 in. (12,5 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
it: m- disco ottico magnetico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
it: m- Prodotto in serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
it: m- Microsolco/solco fino

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
it: m- Misto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
it: m- Supporto misto (nitrato e sicurezza)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
it: m- Collezione mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
it: m- Emulsione mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
it: m- Generazione mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
it: m- Polarità mista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
it: m- Usi misti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
it: m- Mono

en: m- Monograph/item
it: m- Monografia/copia

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
it: m- Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
it: m- Tipi multipli di braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
it: m- Multiplo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
it: m- Forme fisiche multiple

en: m- Multistate
it: m - Multistatale (combinazione di giurisdizione a vari livelli)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
it: m- Non nitrato: disastro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
it: m- Plastica con metallo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
it: ma- Multispettrale, multidati

en: magnetic disc
it: disco magnetico

en: magneto-optical disc
it: disco ottico magnetico

en: manuscript
it: manoscritto

en: map
it: mappa

en: map
it: mappa

en: matrix number
it: numero di matrice

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
it: mb- Multi-temporale

en: memoir
it: memoria

en: memoir
it: memoria

en: microfiche cassette
it: cassetta di microfiche

en: microfilm cartridge
it: microfilm in cartuccia

en: microfilm cassette
it: microfilm in cassetta

en: microfilm reel
it: microfilm in bobina

en: microscope slide
it: diapositiva di microscopio

en: microscope slide
it: diapositiva di microscopio

en: mixed material
it: materiale misto

note: IMG
en: mixed materials
it: materiale misto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
it: mm- Combinazione di diversi tipi di dati

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
it: mmm - Multipla

en: model
it: modello

en: model
it: modello

en: monographic
it: monografia

en: moon
it: luna

en: motion picture
it: immagine in movimento

en: motion picture
it: immagine in movimento

en: moving image
it: materiale visivo proiettato

note: IMG
en: music
it: musica

en: music plate
it: numero di lastra

en: music publisher
it: altro numero della musica

en: n - New
it: n- Nuovo

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
it: n - punteggiatura non-ISBD omessa

en: n - Not applicable
it: n- Non applicabile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
it: n- Diagramma

en: n- Complete authority record
it: n- Record di authority completo

en: n- New
it: n- Nuovo

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
it: n - punteggiatura non-ISBD omessa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
it: n- Non applicabile

en: narrower
it: più specifico

en: newline
it: a capo

en: newspaper
it: giornale

en: newspaper
it: giornale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
it: nn- Non applicabile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
it: nnn- Non applicabile

en: not applicable
it: non applicabile

en: notated music
it: Musica

en: novel
it: romanzo

en: numeric data
it: dati numerici

en: numeric data
it: dati numerici

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
it: o- 12 mm (1/2 in.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
it: o- 5 1/4 in (14 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
it: o- 5 1/4 x 3 7/8 in. (14 x 10 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
it: o- 6x9 in o 16x23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
it: o- 7 1/2 ips (19 cm/sec.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
it: o- D-2 (videocassetta, 3/4 in. (18,7 mm))

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
it: o- Rullo di film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
it: o- Rullo di filmina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
it: o- Scheda didattica

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
it: o- Agenzia goverantiva&mdash;tipo indeterminato

en: o- Incomplete authority record
it: o- Record di authority incompleto

note: SCRIPT
en: o- Kit
it: o - Kit

en: o- Obsolete
it: o- Obsoleto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
it: o- Disco ottico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
it: o- Originale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
it: o- Carta

note: IMG
en: optical disc
it: disco ottico

en: other
it: altro

en: other filmstrip type
it: altro tipo di filmino

en: other rules
it: altre regole

en: p - Increase in encoding level from prepublication
it: p- Incremento del livello di codifica da prepubblicazione

en: p - Mixed materials
it: p - Materiale misto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
it: p- 1 in. (25 mm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
it: p- 15 ips (38 cm/sec.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
it: p- 3 1/4x7 3/8 in o 9x19 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
it: p- Video 8 mm

en: p- Increase in encoding level from prepublication
it: p- Incremento del livello di codifica da prepubblicazione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
it: P- Gesso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
it: p- Plastica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
it: p- Cartolina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
it: p - Presente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
it: p- Conservazione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
it: p- Supporto safety, poliestere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
it: p- Viraggio seppia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
it: pa- Sonar-profondità dell'acqua

note: IMG
en: painting
it: dipinto

en: parentOrg
it: Org. superiore

en: patent
it: brevetto

en: patent
it: brevetto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
it: pb- Sonar-immagini sulla topografia del fondo, laterale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
it: pc- Sonar-topografia del fondo, prossimo alla superficie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
it: pd- Sonar-topografia del fondo, prossimo al fondo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
it: pe- Misure sismiche

en: periodical
it: periodico

en: periodical
it: periodico

en: personal
it: personale

en: photomechanical print
it: stampa fotomeccanica

en: photonegative
it: negativo fotografico

en: photoprint
it: fotostampa

en: picture
it: quadro

en: picture
it: quadro

note: IMG
en: planetary or lunar globe
it: globo planetario o lunare

en: plugin for links &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
it: plugin per i links &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: poetry
it: poesia

en: poetry
it: poesia

en: polarmetric SAR
it: SAR polarimetrico

en: preschool
it: prescolastico

en: preservation
it: conservazione

en: print
it: stampa

en: print
it: stampa

en: profile
it: profilo

en: programmed text
it: Testi programmati

en: programmed text
it: testi programmati

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
it: pz- Altri dati acustici

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
it: q- 5 cm (2 in.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
it: q- Positivo, base fotografica flessibile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
it: q- Cartone rigido

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
it: q- Video Super 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
it: q- Icona

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
it: q- Plastico

note: SCRIPT
en: q- Notated music
it: q- Musica notata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
it: q- Altro viraggio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
it: q- Quadrifonico, multicanale o surround

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
it: q- Rullo

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
it: r- Manufatti tridimensionali o oggetti presenti in natura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
it: r- 3/4 in. (18,7 mm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
it: r- 30 ips (76 cm/sec.)

en: r- Art and architecture thesaurus
it: r- Usato l'Art and Architecture Thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
it: r- Bobina di film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
it: r- Negativo, base fotografica flessibile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
it: r- Madre (positiva)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
it: r- Carta con lacca o ossido ferroso

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
it: r- Porcellana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
it: r- Radiografia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
it: r- Copia reference/copia di consultazione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
it: r- Remoto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
it: r- Immagine di rilevamento

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
it: r- Sostituzione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
it: r- Supporto safety, misto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
it: r- Imbibizione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
it: r- Videobobina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
it: ra- Anomalie di gravità (generale)

en: radiometric surveys
it: Prospezioni radiometriche

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
it: rb- Riduzione in aria libera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
it: rc- Anomalia di Bouger

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
it: rd- Anomalia isostatica

en: reformatted digital
it: file riprodotto da originale

en: reformatted digital
it: file riprodotto da originale

en: regular print
it: stampa normale

en: rehearsal
it: prova

en: rehearsal
it: prova

en: related
it: correlato

note: IMG
en: remote
it: remoto

en: remote sensing image
it: immagine remota

en: remote-sensing image
it: immagine di rilevamento

en: replacement
it: sostituzione

en: reporting
it: da riferire

en: reporting
it: report

en: review
it: recensione

en: review
it: recensione

en: roll
it: rotolo

en: s - Serial
it: s- Seriale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
it: s- 2 3/4 x 4 in. (7 x 10 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
it: s- 4x5 in. or 10x13 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
it: s- Disco blu-ray

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
it: s- Solco amplio/standard

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
it: s- Cancellata; intestazione divisa in due o più intestazioni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
it: s- Positivo, base fotografica rigida

en: s- Sears List of Subject Headings
it: s- Intestazioni di soggetto dalla Sears List

en: s- Sears list of subject headings
it: s- Intestazioni di soggetto dalla Sears List

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
it: s- Sezione

en: s- Serial
it: s- Seriale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
it: s- Gomma lacca

en: s- Shortened
it: s- Abbreviato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
it: s- diapositiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
it: s- audiocassetta

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
it: s- Segistrazione sonora

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
it: s- Matrice (negativa)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
it: s- Dispositivo autonomo

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
it: s- Statale, provinciale, territoriale, dipendente, ecc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
it: s- Stereofonico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
it: s- Pietra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
it: s- Studio stampa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
it: s- Imbibizione e viraggio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
it: sa- Campo magnetico

note: IMG
en: score
it: risultato

en: section
it: sezione

note: IMG
en: serial
it: risorsa in continuazione

en: series
it: serie monografica

en: series
it: serie monografica

en: short story
it: racconto

en: slide
it: diapositiva

en: slide
it: diapositiva

en: software, multimedia
it: multimedia

en: sound
it: suoni

en: sound
it: suoni

en: sound cartridge
it: audiocartuccia

en: sound cassette
it: audiocassetta

note: IMG
en: sound disc
it: disco sonoro

en: sound recording
it: registrazione sonora

en: sound recording-musical
it: registrazione sonora musicale

en: sound recording-nonmusical
it: registrazioni sonore non musicali

en: sound-tape reel
it: audiobobina

en: sound-track film
it: colonna sonora film

en: source
it: fonte

en: specialized
it: specializzato

en: speech
it: discorsi

en: speech
it: discorsi

en: statistics
it: statistiche

en: statistics
it: statistiche

en: still image
it: immagine statica

en: subject
it: soggetto

en: subject example
it: esempio soggetto

en: summary or subtitle
it: riassunto o sottotitolo

en: sung or spoken text
it: canto o testo parlato

en: survey of literature
it: studi bibliografici su un soggetto

en: survey of literature
it: studi bibliografici su un soggetto

en: t - Manuscript language material
it: t - Materiale testuale manoscritto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
it: t - 5 x 7 in o 13 x 18 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
it: t- Negativo, base fotografica rigida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
it: t- Supporto safety (triacetato)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
it: t- Audiobobina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
it: t- Stencil/pochoir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
it: t- Stampa di prova

note: SCRIPT
en: t- Text
it: t- Testo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
it: t- Lucidi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
it: t- Legno

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
it: ta- Prospezioni radiometriche

en: table of contents
it: indici

en: tactile, with no writing system
it: tattile, senza sistema di scrittura

en: tape cartridge
it: cartuccia nastro

en: tape cassette
it: cassetta del nastro

en: tape reel
it: bobina del nastro

en: technical drawing
it: disegno tecnico

en: technical drawing
it: disegno tecnico

en: technical report
it: rapporto tecnico

note: IMG
en: terrestrial globe
it: globo terrestre

en: text
it: testo

en: text in looseleaf binder
it: testo in raccoglitore a fogli mobili

en: theses
it: Tesi

en: theses
it: tesi

en: three dimensional object
it: Manufatti tridimensionali o oggetti presenti in natura

en: toy
it: giocattolo

en: toy
it: giocattolo

en: translation
it: Traduzioni

en: transparency
it: lucidi

en: transparency
it: lucidi

en: treaty
it: trattati

en: treaty
it: trattati

en: u - Unknown
it: u - Sconosciuto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
it: u- Sconosciuto

en: u- Unknown if heading is government agency
it: u- Si ignora se l'intestazione è di un'agenzia governativa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
it: u- Non specificato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
it: non configurato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
it: uu - Sconosciuto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
it: v- 8 in (20 cm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
it: v- 8 x 10 in o 21 x 26 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
it: v- Colorato a mano

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
it: v- Cuoio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
it: v- Fotografia, tipo non specificato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
it: v- Varia il rapporto di riduzione

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
it: v- Repertorio di intestazioni per soggetto

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
it: v- Videoregistrazione

en: videocartridge
it: videoregistrazioni

en: videocassette
it: videocassetta

note: IMG
en: videodisc
it: videodisco

en: videorecording
it: videoregistrazioni

en: videorecording
it: videoregistrazioni

en: videorecording identifier
it: numero di videoregistrazione

en: videoreel
it: bobina video

en: view
it: visualizza

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
it: w- 9 x 9 in o 23 x 23 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
it: w- Pergamena

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
it: w- Cera

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
it: w- Registrazione su filo

en: web site
it: Sito Web:

en: wire recording
it: registratore a filo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
it: x- 10 x 10 in o 26 x 26 cm

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
it: x- diapositiva 9 x 9 in o 23 x 23 cm

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
it: x- Cancellato; intestazione sostituita da un'altra intestazione

en: x- Missing characters
it: x- Caratteri mancanti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
it: x- Non applicabile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
it: y - 7 x 7 in o 18 x 18 cm

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
it: y- altro mezzo fotografico

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
it: y- altro mezzo fotografico

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
it: y- Veduta

en: yes
it: sì

en: z - Not applicable
it: z- Non applicabile

en: z- Authority data
it: z- Dati di authority

en: z- Not applicable
it: z- Non applicabile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
it: z- Altro

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
it: z- Non specificato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
it: zz- Altro

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
it: |- Nessun tentativo di codifica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
it: ||- Nessun tentativo di codifica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
it: ||| - Nessun tentativo di codifica
