Koha 22.11 - en to it translation catalogue (2083 entries)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
it: %s %s %s %s Ti sei iscritto alla notifica dei nuovi fascicoli via mail

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
it: %s %s %s %s è in ritardo %sLa tua copia di %s (barcode %s) è in ritardo %s %s è dovuta %sLa tua copia di %s (barcode %s) va restituita oggi alla biblioteca %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
it: %s %s%s Koha online %s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
it: %s %s %s Nessun titolo %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
it: %s %s %s Nota: la finestra si chiuderà automaticamente tra 5 secondi. %s

note: %1$s:  END # / bibitemloo.holdable %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=bibitemloo link=> 1 %3$s:  IF ( bibitemloo.author ) %4$s:  bibitemloo.author | html %5$s:  END
en: %s %s %s, by %s%s
it: %s %s %s, di %s%s

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
it: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalogo

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
it: %s %s &rsaquo; %s Biblioteche &rsaquo; %s %s %s Catalogo Koha %s online

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
it: %s %s (non approvato) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( koha_spsuggest )
en: %s %s Did you mean:
it: %s %s Intendevi:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
it: %s %s data di fine:

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
it: %s %s Nessun risultato trovato. %s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %s %s Risultati della ricerca per '%s' %s Risultati della ricerca %s %s Non hai specificato nessun criterio di ricerca. %s &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
it: %s %s Ti devi loggare se vuoi sottoscrivere un avviso via mail per i nuovi fascicoli %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=review link=> 1 %2$s:  IF ( review.author )
en: %s %s by
it: %s %s di

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
it: %s %s di %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=MY_TAG link=> 1 %2$s:  IF ( MY_TAG.author ) %3$s:  MY_TAG.author | html %4$s:  END %5$s:  END # /IF MY_TAG.XSLTBloc %6$s:  INCLUDE 'title-actions-menu.inc' items=MY_TAG
en: %s %s by %s %s %s %s
it: %s %s da %s %s %s %s

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
it: %s %s attualmente in totale deve:

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw
en: %s %s sent you a cart from our online catalog.
it: %s %s ti ha inviato un carrello dal nostro catalogo online.

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw %3$s:  shelfname | $raw
en: %s %s sent you from our online catalog, the list called : %s.
it: %s %s ti ha inviato un carrello dal nostro catalogo online chiamato: %s.

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
it: %s%s%s%sLink alla risorsa%s

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
it: %s %s le tue multe e sanzioni

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
it: %s %stag%stags%s aggiunto(i) con successo.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
it: %s %stag%stags%s cancellato/i con successo.

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
it: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s e %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
it: %s (Record n. %s)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
it: %s 0 record %s

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
it: %s Account bloccato %s %s

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
it: %s Si è verificato un errore durante la generazione del file pdf. Si prega di contattare lo staff per risolverlo. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Contact your library to be disenrolled from this club. %s
it: %s Contatta la tua biblioteca per uscire da questo club. %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
it: %s Cancella %s Cancella la lista %s

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
it: %s Prenotazioni (%s)

note: %1$s:  IF ( GetAvailability ) %2$s:  ELSIF ( GetRecords ) %3$s:  ELSIF ( GetAuthorityRecords ) %4$s:  ELSIF ( LookupPatron ) %5$s:  ELSIF ( AuthenticatePatron ) %6$s:  ELSIF ( GetPatronInfo ) %7$s:  ELSIF ( GetPatronStatus ) %8$s:  ELSIF ( GetServices ) %9$s:  ELSIF ( RenewLoan ) %10$s:  ELSIF ( Hol
en: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
it: %s Se si tratta di un errore, si prega di contattare la biblioteca.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
it: %s Critiche da utenti Internet

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Issue notes have not been enabled. Please contact the library. %s
it: %s Le note di fascicolo non sono state abilitate. Si prega di contattare la biblioteca. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
it: %s Copia in transito verso

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
it: %s Articolo in attesa a

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
it: %s Copia(e) in prestito

note: %1$s:  IF Koha.Preference( 'opacuserlogin' ) == 1 %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s Log in to your account %s Catalog login disabled %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %s Accedi al tuo account %s Login al catalogo disabilitato %s &rsaquo  %s %s%s Koha %s catalogo

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  provider.description | html
en: %s Log in with %s
it: %s Login con %s

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
it: %s Dati non disponibili %s %s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
it: %s Nessun risultato trovato nel catalogo di %s .

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
it: %s Nessun risultato, prova a cambiare i filtri. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %4$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %5$s:  END
en: %s No title %s %s%s,%s
it: %s Nessun titolo %s %s%s,%s

note: %1$s:  ELSIF ( OVERDUE.norenew_overdue )
en: %s Not allowed
it: %s Non permesso

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
it: %s Opinioni della critica

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
it: %s Citazioni

note: %1$s:  ELSIF ( ISSUE.item_denied_renewal ) %2$s:  END
en: %s Renewal not allowed %s
it: %s Rinnovo non permesso %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  debarred_comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | html_line_break %3$s:  ELSE %4$s:  debarred_comment | html_line_break %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
it: %s Restrizione aggiunta dai processi di gestione dei ritardi %s %s %s %s

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
it: %s Ricerca %s di '%s'%s%s&nbsp;con limite(i):&nbsp;'%s'%s

note: LINK
en: %s Search RSS feed
it: %s Cerca RSS feed

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self check-in
it: %s Sistema per il prestito automatico

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
it: %s Sistema per il prestito automatico

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
it: %s Il link che hai cliccato non è valido o scaduto.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
it: %s Le password non corrispondono. %s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
it: %s Questo ppn non è stato trovato nel server idref. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
it: %s Questo record non ha copie. %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
it: %s Estratti video

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
it: %s Non hai specificato alcun criterio di ricerca. %s

note: %1$s:  IF READING_RECORD.size == 0 %2$s:  ELSE
en: %s You have never borrowed anything from this library. %s
it: %s Non hai mai preso in prestito nulla da questa biblioteca. %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
it: %s copie

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
it: %s copie sono in ordine.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
it: %s of %s risultati caricati, affina la ricerca per vedere altri record

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_daily | $Price
en: %s per day
it: %s per giorno

note: %1$s:  ISSUE.itemtype_object.rentalcharge_hourly | $Price
en: %s per hour
it: %s per ora

note: %1$s:  summary.mainentry | html %2$s:  IF authtypetext %3$s:  authtypetext | html %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s (%s)%s &rsaquo; Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %s%s (%s)%s &rsaquo; Ricerca sull'authority &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
it: %s%s%sKoha online%s catalogo

note: LINK
en: %s%s%sKoha online%s catalog recent comments
it: %s%s%sKoha online%s catalogo Recensioni recenti

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLibrary catalog%s
it: %s%s%sTutto il catalogo%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %s%s%sErrore pagina%s &rsaquo; %s%s%sKoha %s catalogo

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
it: %s%sKoha online%s catalogo

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
it: %s, %s,%s %s da %s %s fino a %s %s %s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sAuthority search result%sNo results found%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %s Risultato della ricerca nell'autority%sNessun risultato trovato%s &rsaquo; %s%s%sCatalogo online %s

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sContents of %s%sYour lists%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %s Contenuto di %s%sLe tue liste%s  &rsaquo  %s %s%s Koha %s catalogo

note: %1$s:  IF ( op_add ) %2$s:  END %3$s:  IF ( op_else ) %4$s:  END %5$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %6$s:  LibraryNameTitle | html %7$s:  ELSE %8$s:  END
en: %sEnter a new purchase suggestion%s %sPurchase suggestions%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %sFai un suggerimento di acquisto%s %sSuggerimenti di acquisto%s &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %sIscrivimi agli avvisi su uno specifico periodico %s Togli dagli avvisi su uno specifico periodico %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
it: %s Questo record di autorità non è utilizzato in nessun record bibliografico. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
it: %sQuesto record non ha copie.%s

note: %1$s:  IF action == 'edit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sUpdate your personal details%sRegister a new account%s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: %sAggiorna dettagli personali%sRegistra un nuovo account%s &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
it: %s Sì%s

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
it: %sSì%sNo%s

en: &lt;&lt; Previous
it: &lt;&lt; Precedente

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
it: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (su %s voti)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autore (frase)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome del convegno

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Convegno (frase)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome dell'ente

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Parola chiave (frase)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome personale

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Persona (frase)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Soggetto e termini più ampi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Soggetto e termini più vicini

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Soggetto e termini collegati

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Soggetto (frase)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titolo (frase)

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
it: &nbsp;&nbsp;(%s voti)

note: For the first occurrence, %1$s:  ISSUE.renewsleft | html %2$s:  ISSUE.renewsallowed | html %3$s:  IF Koha.Preference('UnseenRenewals') && ISSUE.unseenallowed %4$s:  ISSUE.unseenleft | html %5$s:  ISSUE.unseenallowed | html %6$s:  END
en: ( %s of %s renewals remaining %s / %s of %s renewals left before the item must be seen by the library %s )
it: ( %s di %s rinnovi rimasti %s / %s di %s rinnovi rimasti prima che la copia debba rientrare in biblioteca %s )

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
it: (%s opere)

note: For the first occurrence, %1$s:  overdues_count | html
en: (%s total)
it: (%s totali)

en: (Accruing)
it: (Maturati)

en: (Acronym)
it: (Acronimo)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
it: (Tutti)

en: (Barcode not found on the database, please see library staff for assistance)
it: Il tuo identificativo non è stato trovato nel database. Per favore prova ancora.

en: (Broader heading)
it: (Intestazione più ampia)

en: (Cancelled)
it: (Cancellato)

en: (Checked out)
it: (Prestato)

en: (Earlier heading)
it: (Intestazione precedente)

en: (Forgiven)
it: (Cancellato)

en: (Hides shelf browser)
it: (Nasconde lo scorrimento per collocazione)

en: (Immediate parent body)
it: (Ente superiore immediato)

en: (Item is withdrawn and check-in blocked by policy, please see library staff for assistance)
it: (la copia è ritirata e la restituzione bloccata, si prega di rivolgersi al personale della biblioteca)

en: (Later heading)
it: (Intestazione successiva)

en: (Lost)
it: (Smarrito)

en: (Musical composition)
it: (Composizione musicale)

en: (Narrower heading)
it: (Intestazione più stretta)

en: (Not supported by Koha)
it: (Non supportato da Koha)

en: (Not supported yet)
it: (Non ancora supportato)

en: (On-site checkout)
it: (Consultazioni)

en: (Opens below)
it: (Apre sotto)

en: (Optional)
it: (Opzionale)

en: (Optional, default 0)
it: (Opzionale, predefinito 0)

en: (Optional, default 1)
it: (Opzionale, predefinito 1)

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
it: (Attenzione: ci può essere un ritardo nel rigererare il tuo userid se usi il form online)

en: (Refunded)
it: (Rimborsato)

en: (Replaced)
it: (Sostituito)

en: (Required)
it: (Richiesto)

en: (Returned)
it: (Restituito)

en: (The book is not currently on loan, please see library staff for assistance)
it: (Il libro non è attualmente in prestito, si prega di rivolgersi al personale della biblioteca)

en: (The item cannot be checked in at a self service terminal, please see library staff for assistance)
it: (La copia non può essere restituita a un terminale di autoprestito, si prega di rivolgersi al personale)

en: (The item cannot be checked in at this library, please see library staff for assistance)
it: (La copia non può essere restituita a questa biblioteca, si prega di rivolgersi al personale)

en: (There was a problem checking in this item, please see library staff for assistance)
it: (Si è verificato un problema durante la restituzione di questa copia, si prega di rivolgersi al personale della biblioteca)

en: (Use OAI-PMH instead)
it: (Utilizza OAI-PMH invece)

en: (Use OPAC instead)
it: (Utilizzare OPAC invece)

en: (Use SRU instead)
it: (Utilizza SRU invece)

en: (Voided)
it: (Annullato)

en: (done)
it: (fatto)

note: SCRIPT
en: (filtered from _MAX_ total entries)
it: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: (on hold)
it: (in attesa)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
it: (solo %s)

en: (overdue)
it: (ritardo)

note: For the first occurrence, %1$s:  priority | html
en: (priority %s)
it: (priorità %s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
it: (ricerche collegate: %s%s%s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches:%s %s%s).
it: (ricerche collegate: %s %s%s).

en: (remove)
it: (rimuovi)

en: -- Choose --
it: -- Scegli --

en: -- Choose format --
it: -- Scegli un formato --

en: -- none --
it: -- nessuno --

note: %1$s:  CASE 'account_locked' %2$s:  IF Categories.can_any_reset_password && Koha.Preference('OpacBaseURL')
en: . %s This account has been locked! %s
it: %s Questo account è stato bloccato! %s

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
it: . Clicca su "Conferma il tuo suggerimento" per ignorare questo messaggio.

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
it: . Una volta confermata l'eliminazione, sarà impossibile recuperare la lista!

en: . Please contact the library for more information.
it: . Per favore contatta la biblioteca per maggiori informazioni.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
it: .%sHai multe non pagate.%s %s

en: ...or...
it: ...oppure...

en: 1 item is on order.
it: 1 copia è in ordine.

en: 10 titles
it: 10 titoli

en: 100 titles
it: 100 titoli

en: 12 months
it: 12 mesi

en: 15 titles
it: 15 titoli

en: 20 titles
it: 20 titoli

en: 3 months
it: 3 mesi

en: 30 titles
it: 30 titoli

en: 40 titles
it: 40 titoli

en: 50 titles
it: 50 titoli

en: 6 months
it: 6 mesi

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
it: : Questa richiesta è valida solo se non sei moroso verso la biblioteca. Una volta inoltrata la richiesta, non puoi prendere in prestito materiale della biblioteca.

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
it: Una email di conferma verrà mandata all'indirizzo di posta elettronica

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
it: Ti è stato addebitato un costo di prenotazione per questa copia.

en: A librarian
it: Un bibliotecario

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction id '%s' has already been posted to an account.
it: Un pagamento con l'id '%s' è già stato registrato per un account.

en: A similar document already exists:
it: Un documento simile esiste già:

en: A specific item
it: Una copia specifica

en: About the author
it: Riguardo l'autore

en: Abstracts/summaries
it: Riassunti/sommari

en: Accept
it: Accetta

en: Accepted by the library
it: Accettato dalla biblioteca

en: Access denied
it: Accesso negato

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
it: Guardando i dati in nostro possesso, ci risulta che non sono aggiornate le tue informazioni di contatto. Per favore chiama la biblioteca.

en: Account creation fee
it: Costo di creazione dell'account

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
it: La verifica dell'account tramite il solo indirizzo email è ambigua.

en: Account payment
it: Pagamento per l'account

en: Account renewal fee
it: Costo di rinnovo dell'account

en: Acquired in the last:
it: Acquisito negli ultimi:

en: Acquisition date: Newest to oldest
it: Data di acquisizione: dal più recente al più vecchio

en: Acquisition date: Oldest to newest
it: Data di acquisizione: dal più vecchio al più recente

en: Acronym
it: Acronimo

en: Actions
it: Azioni

note: INPUT type=submit name=tagsel_button
en: Add
it: Aggiungi

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
it: Aggiungi %s copie a %s

note: A
en: Add another field
it: Aggiungi un altro campo

en: Add note
it: Aggiungi una nota

en: Add tag
it: Aggiungi un tag

en: Add tag(s)
it: Aggiungi un tag

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
it: Aggiungi a %s

en: Add to a list
it: Aggiungi ad una lista

en: Add to a new list:
it: Aggiungi ad una nuova lista:

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add to list:
it: Aggiungi alla lista:

en: Add to your cart
it: Aggiungi al tuo carrello

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Add to your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Aggiungi alla tua lista &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Add to...
it: Aggiungi a...

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by
it: Aggiunto %s da

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Added %s by you
it: Aggiunto %s da te4

en: Additional content types for books/printed materials
it: Ulteriori tipologie di contenuti per libri/materiali a stampa

en: Additional information
it: Ulteriori informazioni

en: Address 2:
it: Indirizzo 2:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adolescent
it: Adolescente

en: Adult
it: Adulto

en: Advance notice
it: Notifica avanzata

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Advanced search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Ricerva avanzata &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Alert staff of your arrival
it: Allerta lo staff del tuo arrivo

en: All
it: Tutti

en: All borrowable material is subject to recall if checked out and needed by someone else. We will ask the person who has checked out this item to return it so you may use it.
it: Tutto il materiale prestabile è soggetto a richiamo se in prestito e necessario a qualcun altro. Chiederemo alla persona che ha in prestito questa copia di restituirla in modo da poterlo utilizzare.

en: All collections
it: Tutte le collezioni [ccode]

note: SCRIPT
en: All holds will be suspended.
it: Tutte le prenotazioni verranno sospese.

note: SCRIPT
en: All holds will resume.
it: Tutte le prenotazioni riprendono.

en: All item types
it: Tutti i tipi di copia

en: All libraries
it: Tutte le biblioteche

en: All tags
it: Tutti i tags

en: Allow auto-renewal:
it: Permetti il rinnovo automatico:

en: Allow changes to contents from:
it: Accetta cambiamenti ai contenuti da:

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
it: Consenti al tuo garante di visualizzare i tuoi prestiti in corso?

en: Allow your guarantor to view your current fines?
it: Consenti al tuo garante di visualizzare le tue multe?

en: Also note that you must return all checked out items before your library card expires.
it: Inoltre nota che devi restituire tutti i prestiti prima che la tua tessera scada.

en: Alternate address
it: Indirizzo alternativo

en: Alternate address information:
it: Indirizzo alternativo:

en: Alternate contact
it: Contatto alternativo

note: SCRIPT
en: Always available
it: Sempre disponibile

note: A
en: Amazon cover image
it: Immagine di copertina Amazon

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
it: Immagine di copertina Amazon (<a href='%s'>vedi l'immagine originale</a>)

en: Amount
it: Importo

en: Amount outstanding
it: Importo da pagare

en: Amount to pay:
it: Importo da pagare:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: An error has occurred &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Si è verificato un errore &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: An error has occurred while attempting to place a recall. Please contact your library.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di fare un richiamo. Per favore contatta la tua biblioteca.

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
it: Si è verificato un errore durante l'invio del link per recuperare la password.

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
it: Un errore è avvenuto nel creare questa lista. Il nome %s esiste già.

en: An error occurred when creating this list.
it: Si è verificato un errore nel creare questa lista.

en: An error occurred when deleting this list.
it: Si è verificato un errore nel cancellare questa lista.

en: An error occurred when updating this list.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornare questa lista.

en: An error occurred while processing your request.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della tua richiesta.

en: An error occurred, please try again.
it: Si è verificato un errore. Si prega di riprovare di nuovo.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
it: Questo errore significa che questo link del catalogo è rotto e la pagina non esiste.

en: An invitation to share list
it: Un invito a condividere la lista

en: An unknown error occurred. Please try again or contact the library for assistance.
it: Si è verificato un errore sconosciuto. Riprova o contatta la biblioteca per assistenza.

en: Any
it: Tutti

en: Any audience
it: Qualsiasi destinatario della pubblicazione

en: Any content
it: Qualsiasi contenuto

en: Any format
it: Qualsiasi formato

en: Any item
it: Qualsiasi copia

en: Any item group
it: Qualsiasi gruppo di copie

en: Any item type
it: Qualsiasi tipo

en: Anyone seeing this list
it: Chiunque vede questa lista

en: Apply field weights to search
it: Applica pesi ai campi di ricerca

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this article request?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa prenotazione?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa prenotazione?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to check out this item?
it: Sei sicuro di voler prestare questa copia?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
it: Sei sicuro di voler cancellare la tua cronologia di queste ricerche?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
it: Sei sicuro di voler cancellare i tag selezionati?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
it: Sei sicuro di voler cancellare questi suggerimenti?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo suggerimento?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
it: Sei sicuro di voler cancellare la tua cronologia della ricerca?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove sharing? You will no longer have access to the list.
it: Sei sicuro di voler cancellare la condivisione? Non avrai più accesso alla lista.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
it: Sei sicuro di voler cancellare queste copie dalla lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa copia dalla lista?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo richiamo?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa condivisione?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to request cancelling this hold?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa prenotazione?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
it: Sei sicuro di voler riprendere tutte le prenotazioni sospese?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to return this item?
it: Sei sicuro di voler fare rientrare questa copia?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
it: Sei sicuro di voler sospendere tutte le prenotazioni?

en: Arrived
it: Arrivato

en: Article request fee
it: Tariffa di richiesta articolo

en: Article requests
it: Richieste articoli

en: Article requests
it: Richieste di articoli

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
it: Richieste articoli (%s)

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
it: Come possessore di una lista, non puoi accettare un invito a condividerla.

en: Ask for a discharge
it: Chiedi una liberatoria

en: Ask for discharge
it: Chiedi una liberatoria

en: At any step, clicking the 'Cancel' button will erase the scanned barcodes and start over.
it: In ogni fase, cliccando sul bottone 'Cancella', i barcode verranno cancellati e si potrà iniziare da capo.

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
it: In questa biblioteca è disponibile almeno una copia

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
it: Biblioteca: %s

en: Audience
it: Pubblico

en: Audiovisual profile:
it: Profilo audiovisivo:

en: AuthenticatePatron
it: Autenticazione utente

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
it: Autentica le credenziali per la richiesta di connessione e restituice l'identificatore per l'utente.

en: Author
it: Autore

en: Author (A-Z)
it: Autore (A-Z)

en: Author (Z-A)
it: Autore (Z-A)

en: Author identifiers
it: Identificatori autore

en: Author notes provided by Syndetics
it: Note autore fornite da Syndetics

en: Author(s)
it: Autori

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END %4$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS ) %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %6$s:  END %7$s:  FOREACH MARCAUTHOR IN BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS %8$s:  FOREACH MARCAUTHOR_SUBFIELDS_LOO IN MARCAUTHO
en: Author(s): %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s
it: Autore/i: %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s

en: Author:
it: Autore:

en: Authority
it: Authority:

en: Authority search
it: Ricerca sull'authority

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority search &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Ricerca sull'authority &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Authority search results
it: Risultati di ricerca sull'authority

en: Authority type:
it: Tipo di authority:

en: Authorized headings
it: Intestazioni controllate

en: Authors
it: Autori

en: Auto renewal
it: Rinnovo automatico

en: Auto-renewal
it: Rinnovo automatico

en: Automatic renewal
it: Rinnovo automatico

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
it: Il rinnovo automatico è fallito, hai delle multe non pagate.

en: Automatic renewal failed, your account is expired.
it: Il rinnovo automatico è fallito, l'account è scaduto.

en: Availability
it: Disponibilità

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
it: Disponibilità:

en: Availability:
it: Disponibilità:

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
it: Disponibile %s

en: Available in the library
it: Disponibile nella biblioteca

en: Available issues
it: Fascicoli disponibili

note: For the first occurrence, %1$s:  rating_avg | html %2$s:  ratings.count | html
en: Average rating: %s (%s votes)
it: Punteggio medio: %s (%s voti)

en: Awards:
it: Premi:

en: BE CAREFUL
it: ATTENZIONE

en: BT
it: Termine più ampio

en: Back to lists
it: Ritorna alle liste

en: Back to results
it: Ritorna ai risultati

note: A
en: Back to the results search list
it: Ritorna alla lista dei risultati di ricerca

en: Barcode
it: Codice a barre

en: Barcode:
it: Codice a barre:

en: Barcodes
it: Codici a barre

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
it: Assicurati di aver utilizzato il link ricevuto per email, o contatta lo staff della biblioteca per assistenza. %s

en: Bibliographies
it: Bibliografie

en: Biography
it: Biografia

en: Blocked
it: Bloccato

en: Blocked record
it: Record bloccato

note: NAV
en: Breadcrumb
it: Percorso di navigazione

en: Brief display
it: Visual. breve

en: Brief history
it: Storico fascicoli (compatto)

note: ABBR
en: Broader Term
it: Termine più ampio

en: Broader heading
it: Intestazione più ampia

en: Browse by hierarchy
it: Scorri per gerarchia

en: Browse our catalog
it: Sfoglia il catalogo

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Browse our catalog &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Scorri il nostro catalogo &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Browse results
it: Scorri i risultati

en: Browse search
it: Ricerca su inizio intestazione

en: Browse shelf
it: Scorri lo scaffale

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
it: Scorri %s scaffali

en: CAS login
it: Accesso CAS

en: CD software
it: Software su CD

en: Call number
it: Collocazione

en: Call number (0-9 to A-Z)
it: Collocazione (da 0-9 a A-Z)

en: Call number (A-Z)
it: Collocazione (A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
it: Collocazione (da Z-A a 9-0)

en: Call number (Z-A)
it: Collocazione (Z-A)

en: Call number:
it: Collocazione:

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
it: Collocazione: %s

en: Cancel
it: Cancella

note: A
en: Cancel email notification
it: Cancella la notifica via email

en: Cancel email notification
it: Cancella la notifica via email

en: Cancel enrollment
it: Cancella iscrizione

en: Cancel rating
it: Cancella il rating

en: Cancel rating.
it: Cancella il rating

en: CancelHold
it: Cancella il prestito

en: CancelRecall
it: CancellaRichiama

en: Canceled
it: Cancellato

en: Cancellation date
it: Data di cancellazione

en: Cancelled
it: Cancellato

en: Cancelled charge
it: Pagamento cancellato

note: %1$s:  RECALL.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
it: Cancellato su %s

en: Cancels an active hold request for the patron.
it: Cancella una richiesta di prenotazione per l'utente.

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
it: Impossibile effettuare la prenotazione

note: IMG
en: Cannot be recalled
it: Impossibile richiamare

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
it: Il numero della tessera può essere fino a %s caratteri.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
it: Il numero della tessera deve essere tra i %s e i %s caratteri.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
it: Il numero della tessera deve essere di %s caratteri.

en: Card number:
it: Numero tessera:

en: Cart
it: Carrello

en: Cassette recording
it: Audiocassetta

en: Catalog
it: Catalogo

en: Catalogs
it: Cataloghi

en: Category:
it: Categoria:

note: INPUT type=submit
en: Change password
it: Cambia password

en: Change your password
it: Modifica la tua password

en: Change your password
it: Modifica la tua password

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Change your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Cambia la tua password &rsaquo; %s%s%sCatalogo online%s

en: Chapters
it: Capitoli

en: Chapters:
it: Capitoli:

en: Charges
it: Spese

note: For the first occurrence, %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Charges (%s)
it: Spese (%s)

en: Check in
it: Restituisci

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
it: Restituisci copia

note: SCRIPT
en: Check out
it: Prestito

en: Check out or renew an item:
it:  Prendi in prestito, o rinnova una copia:

en: Check out, return, or renew an item:
it: Prendi in prestito, restituisci o rinnova una copia:

en: Check-in date:
it: Data di restituzione:

en: Checked by the library
it: Selezionato dalla biblioteca

en: Checked in
it: Restituito

en: Checked out
it: Prestato

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
it: Prestiti (%s)

en: Checked out on
it: Prestato il

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
it: Prestato a %s %s %s(%s)%s

note: SCRIPT
en: Checked out until %s
it: Prestato fino al %s

en: Checkout
it: Prestito

en: Checkout history
it: Storico del prestito

en: Checkout note
it: Nota di prestito

en: Checkouts
it: Prestiti

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checkouts (%s)
it: Prestiti (%s)

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
it: Prestiti per %s

en: Checkouts:
it: Prestiti:

en: Choose action
it: Scegli azione

en: Choose format
it: Scegli il formato

en: Citation
it: Citazione

en: City:
it: Città:

en: Claimed
it: Sollecitato

en: Classification
it: Classificazione

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
it: Classificazione: %s

note: INPUT type=reset
en: Clear
it: Cancella

en: Clear all
it: Cancella tutto

note: SCRIPT
en: Clear date
it: Annulla data

en: Clear date to suspend indefinitely
it: Cancella la data per sospendere a tempo indefinito

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Clear filter
it: Cancella il filtro

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
it: Clicca qui se non sei %s

en: Click on an image to view it in the image viewer
it: Click su un'immagine per vederla nel visualizzatore

en: Click the 'Check in' button to confirm.
it: Cliccare il bottone 'Restituisci' per confrmare.

note: H1
en: Click to expand this role
it: Clicca per espandere questa sezione

en: Click to open in new window
it: Clicca per aprire in una nuova finestra

note: DIV
en: Click to view in Google Books
it: Clicca per vedere in Google Books

en: Close
it: Chiudi

en: Close shelf browser
it: Chiudi lo scorrimento per collocazione

en: Close this window
it: Chiudi questa finestra

en: Close this window.
it: Chiudi la finestra.

en: Close window
it: Chiudi la finestra

en: Clubs currently enrolled in
it: Clubs in cui sei attualmente iscritto

en: Clubs you can enroll in
it: Clubs a cui ti puoi iscrivere

note: SCRIPT
en: Coce image from Amazon.com
it: Immagine Coce da Amazon.com

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
it: Immagine di Coce da Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
it: Immagine di Coce da Open Library

note: A
en: Collect items you are interested in
it: Seleziona le copie a cui sei interessato

en: Collection
it: Serie

en: Collection library:
it: Biblioteca:

en: Collection title:
it: Collana:

note: %1$s: - starting_ccode | html -
en: Collection: %s
it: Serie: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
it: Serie: %s

en: Collections
it: Collezioni

note: SCRIPT
en: Columns
it: Colonne

note: SCRIPT
en: Columns settings
it: Impostazione delle colonne

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
it: Commento di %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
it: Commento di %s %s

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
it: Commento di %s %s %s

en: Comment:
it: Commento:

en: Comments
it: Commenti

en: Comments on
it: Recensioni su

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Commenti su %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
it: Commenti%s

en: Completed
it: Completato

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
it: Componenti (%s)

note: INPUT type=submit
en: Confirm
it: Conferma

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
it: Conferma prenotazione

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
it: Conferma le prenotazioni per: %s (%s)

en: Confirm new password:
it: Conferma la nuova password:

en: Confirm password:
it: Conferma la password:

en: Confirm primary email:
it: Conferma e-mail principale:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm recalls for: %s (%s)
it: Conferma richiami per: %s (%s)

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
it: Conferma il tuo suggerimento

en: Contact information
it: Informazioni di contatti

en: Contact information:
it: Informazioni di contatto:

en: Contact note:
it: Nota di contatto:

en: Content
it: Contenuto

en: Content Cafe
it: Content Cafe di B&T

en: Contents
it: Contenuti

en: Contents of &nbsp;
it: Contenuti di &nbsp;

note: SCRIPT
en: Copied %d rows to clipboard
it: Copiate %d righe negli appunti

note: SCRIPT
en: Copied one row to clipboard
it: Copiata una riga negli appunti

en: Copy
it: Copia

en: Copy number
it: Numero copia

note: SCRIPT
en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

note: OPTGROUP
en: Copyright date
it: Data di copyright

en: Copyright date (newest to oldest)
it: Data di copyright: dalla più recente alla meno recente

en: Copyright date (oldest to newest)
it: Data di copyright: dalla meno recente alla più recente

note: DIV
en: Copyright or publication year, for example: 2022
it: Copyright o anno di pubblicazione, ad esempio: 2022

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
it: Copyright: %s

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
it: Non è possibile creare una nuova lista. Per favore controlla che il nome sia univoco.

en: Country:
it: Paese:

en: Course #
it: Corso #

en: Course number:
it: Numero di corso:

en: Course reserves
it: Testi per i corsi

en: Course reserves for
it: Testi per il corso di

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Riserve per corsi per %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Course reserves for &nbsp;
it: Testi per il corso di &nbsp;

en: Courses
it: Corsi

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Courses &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Corsi &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Cover image
it: Immagine di copertina

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
it: Fonte immagine di copertina sconosciuta

en: Create a new list
it: Crea una nuova lista

en: Create a new request
it: Crea una nuova richiesta

en: Create new list
it: Crea una nuova lista

en: Created
it: Creato

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
it: Crea, per un utente, una richiesta di prenotazione a livello titolo su un dato record bibliografico in Koha.

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
it: Crea, per un utente, una richiesta di prenotazione a livello documento su uno specifico documento di un record bibliografico Koha.

en: Credit
it: Credito

en: Credits
it: Crediti

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
it: Crediti (%s)

en: Current library
it: Biblioteca corrente

note: A
en: Current page: Page %s
it: Pagina corrente: Pagina %s

en: Current password:
it: Password attuale:

en: Current session
it: Sessione corrente

note: SCRIPT
en: Currently available
it: Attualmente disponibile

en: Currently in local use
it: Attualmente in consultazione

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
it: Correntemente in consultazione da parte di %s %s %s(%s)%s

note: SCRIPT
en: Currently unavailable
it: Attualmente non disponibile

note: A
en: Custom cover image
it: Immagine di copertina personalizzata

en: DVD video / Videodisc
it: Video DVD / Videodisco

en: Daily rental fee
it: Canone di noleggio giornaliero

en: Date
it: Data

note: OPTGROUP
en: Date added
it: Data aggiunta

en: Date added (newest to oldest)
it: Data di acquisizione: dal più recente al più vecchio

en: Date added (oldest to newest)
it: Data di acquisizione: dal più vecchio al più recente

en: Date added:
it: Data di aggiunta:

en: Date due
it: Data di restituzione

en: Date due:
it: Data prevista:

en: Date enrolled
it: Data di iscrizione

en: Date of birth:
it: Data di nascita:

en: Date received
it: Data di ricezione

en: Date:
it: Data:

note: OPTGROUP
en: Dates
it: Date

en: Days in advance
it: Num. giorni di anticipo

en: Default sorting
it: Ordinamento predefinito

en: Default: keep my history according to local laws. This is the default option : the library will keep your history for the duration permitted by local laws.
it: Predefinito: conserva il mio storico prestiti secondo le leggi locali. Questa è l'opzione predefinita: la biblioteca conserverà il tuo storico prestiti per la durata ammessa dalle leggi locali.

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
it: Definisce lo schema dei metadati in cui vengono restituiti i record, valori possibili:

en: Delete
it: Cancella

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout and hold history
it: Eliminare la cronologia di prestiti e prenotazioni

note: INPUT type=submit
en: Delete checkout history
it: Eliminare la cronologia dei prestiti

note: INPUT type=submit
en: Delete hold history
it: Eliminare la cronologia delle prenotazioni

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
it: Cancella la selezione

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
it: Elimina tag selezionati

note: INPUT type=submit
en: Delete this list
it: Elimina questa lista

note: A
en: Delete your search history
it: Elimina la tua cronologia di ricerca

en: Department:
it: Dipartimento:

en: Dept.
it: Dipart.

en: Description
it: Descrizione

en: Details
it: Dettagli

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
it: Dettagli di %s

en: Details for:
it: Dettagli di:

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.title | html
en: Details for: %s
it: Dettagli di: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Dettagli di: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from %s
it: Dettagli di %s

en: Details from library
it: Dettagli dalla biblioteca

en: Dictionaries
it: Dizionari

en: Did you mean:
it: Intendevi:

en: Digests only
it: Solo Digest?

en: Digital scan
it: Scansione digitale

en: Directories
it: Elenchi

en: Discharge
it: Liberatoria

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Discharge &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Scarica &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Discographies
it: Discografie

en: Display news for:
it: Visualizzare le notizie per:

en: Displaying availability results
it: Mostra la disponibiltà che risulta

en: Do not suspend
it: Non sospendere

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
it: Vuoi ricevere una mail quando arriva un nuovo numero di questo abbonamento?

en: Don't have a library card?
it: Non hai una tessera della biblioteca?

en: Don't have a password yet?
it: Non hai ancora una password?

en: Don't have an account?
it: Non hai un account?

note: SCRIPT
en: Download
it: Scarica

en: Download
it: Scarica

en: Download cart
it: Scarica il carrello

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Download cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Scarica il carrello &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Download list
it: Scarica la lista

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Scarica lista %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Download list unsuccessful
it: Scaricamento della lista non riuscito

en: Due
it: Scaduto

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due %s
it: Restituzione %s

en: Due date
it: Data di restituzione

en: Due date is not valid.
it: La data di scadenza non è valida.

note: %1$s:  RECALL.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
it: Da restituire entro %s

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
it: ERRORE: Errore interno: richiesta di prenotazione incompleta.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record id %s.
it: Errore: Non trovato record corrispondente al biblionumber %s.

en: ERROR: No record id specified.
it: Errore: non fornito il record id.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
it: Errore! Non puoi cancellare il tag %s.

en: ERROR: You must log in to complete that action.
it: ERRORE: è necessario accedere per completare l'azione.

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
it: Errore! Parametro illegale %s

en: Earlier heading
it: Intestazione precedente

en: Edit
it: Modifica

en: Edit issue note
it: Modifica nota prestito

en: Edit list
it: Modifica la lista

en: Edit list &nbsp;
it: Modifica la lista &nbsp;

en: Edit note
it: Modifica nota

en: Editing
it: Modifica

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing issue note for %s %s
it: Modifica nota prestito per %s %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing issue note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Modifica nota prestito per %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Editions
it: Edizioni

en: Email address:
it: Indirizzo email:

en: Emails do not match!
it: Le email non corrispondono!

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty and close
it: Vuota e chiudi

en: Encyclopedias
it: Enciclopedie

note: SCRIPT
en: End session
it: Fine sessione

en: EndNote
it: Endnote

en: English
it: Inglese

en: Enhanced content:
it: Contenuto aggiunto:

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
it: Descrizioni arricchite fornite da Syndetics:

en: Enroll
it: Iscrivi

en: Enroll in
it: Iscrivi a

en: Enrollment
it: Iscrizione

en: Enter a new purchase suggestion
it: Inserisci un nuovo suggerimento di acquisto

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
it: Inserisci i termini di ricerca

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
it: di %s

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Enumeration
it: Enumerazione

en: Error
it: Errore

note: For the first occurrence, %1$s:  errno | html
en: Error %s
it: Errore %s

note: SCRIPT
en: Error searching %s collection
it: Errore cercando in %s

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
it: Errore cercando in OverDrive

en: Error while loading stylesheet.
it: Errore durante il caricamento del foglio di stile.

en: Error while parsing input.
it: Errore durante l'analisi dell'input.

en: Error while parsing stylesheet.
it: Errore durante l'analisi del foglio di stile.

en: Error while transforming input.
it: Errore durante la trasformazione dell'input.

note: SCRIPT
en: Error! Adding tags failed at
it: Errore! L'aggiunta dei tag è fallita nel

note: SCRIPT
en: Error! Illegal parameter
it: Errore! Parametro illegale

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
it: Attenzione! Non puoi aggiungere un commento vuoto. Inserisci del contenuto o cancella il commento.

note: SCRIPT
en: Error! You cannot delete the tag
it: Errore! Non puoi cancellare il tag

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
it: Nota: il tuo commento era interamente in un codice non previsto . Non è stato aggiunto.

note: SCRIPT
en: Error! Your tag was entirely markup code. It was NOT added. Please try again with plain text.
it: Nota: il tuo tag era solo codice HTML. Non è stato aggiunto. Inserisci invece del testo.

en: Error:
it: Errore:

en: Error:
it: Errore:

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
it: Errore: non è possibile trovare questo record bibliografico.

note: SCRIPT
en: Errors:
it: Errori:

en: Exact
it: Esatta

en: Example Call
it: Esempio di richiesta

en: Example Response
it: Esempio di risposta

en: Example call
it: Esempio di richiesta

en: Example response
it: Esempio di risposta

en: Excerpt
it: Estratto

en: Excerpt provided by Syndetics
it: Estratto fornito da Syndetics

en: Expected
it: Atteso

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
it: In attesa di una selezione di una copia specifica.

en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: Expiration date:
it: Data di scadenza:

en: Expiration:
it: Scadenza:

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
it: Scaduto il %s

en: Expires on
it: Scade il

en: Explain
it: Spiega

en: Export
it: Esporta

en: Exporting to Dublin Core...
it: Esporta in Dublin Core...

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
it: Estende la data limite del prestito per un utente.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( ISSUE.renewalitemtype) | html %2$s:  ISSUE.renewalfee | $Price
en: Fee for item type '%s': %s
it: Multe per tipo di copia '%s': %s

en: Female:
it: Donna:

en: Fewer options
it: Meno opzioni

en: Fiction
it: Narrativa

en: Fiction notes:
it: Note sulla narrativa:

en: Filmographies
it: Filmografie

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
it: Filtra transazioni pagate

en: Fine
it: Multa

en: Fine amount
it: Importo della multa

en: Fines
it: Multe

en: Fines and charges
it: Sanzioni e addebiti

en: Fines:
it: Sanzioni:

en: Finish
it: Completa

en: Finish enrollment
it: Completa l'iscrizione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: First
it: Primo

en: First name:
it: Nome:

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
it: Per esempio: 1999-2001. Puoi anche usare "-1987" per ogni cosa pubblicata nel 1987 o prima del 1987 oppure "2008-" per ogni cosa pubblicata nel 2008 o dopo il 2008.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
it: Per tua convenienza, il form di login è stato precaricato con questi dati. Collegati e cambia la password.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
it: Per tua convenienza, il form di login è stato precaricato con questi dati. Per favore, collegati.

en: Forever
it: Sempre

en: Forever: keep my history without limit. This is the option for users who want to keep track of what they are reading or placed a hold on.
it: Sempre: mantieni traccia delle mie richieste sempre. Questa opzione è per quegli utenti che voglio ricordarsi di tutto quello che hanno presto in prestito o prenotato.

en: Forgiven
it: Cancellato

en: Forgot your password?
it: Password dimenticata?

en: Forgotten password recovery
it: Recupero password dimenticata

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Forgotten password recovery &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Recupero password dimenticata  &rsaquo; %s %s%s%sCatalogo online

en: Format
it: Formato

en: Format:
it: Formato:

note: SCRIPT
en: Found
it: Fondo

note: SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
it: Trovati %s risultati nella collezione %s della biblioteca

en: Found in Open Library:
it: Trovato in Open Library:

en: French
it: Francese

en: From:
it: Da:

en: Fulfilled
it: Compilato

en: Full history
it: storico fascicoli

en: Full subscription history
it: storico abbonamenti completo

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
it: Storico abbonamento per %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Storico abbonamento per %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: GDPR consent
it: Consenso GDPR

en: GDPR consents
it: Consensi GDPR

en: General
it: Generale

en: German
it: Tedesco

en: Get new password recovery link
it: Richiedi un nuovo link di recupero password

en: Get your discharge
it: Ricevi la tua liberatoria

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
it: Data una lista di identificatori di record di autorità, restituisce una lista di oggetti del record che contengono record di autorità. La funzione utente può richiedere uno specifico schema di metadati per gli oggetti del record.

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
it: Data una lista di identificatori di record, restituisce una lista di oggetti di record che contengono informazioni bibliografiche, associate ai posseduti e alle informazioni del documento. Il visitatore può richiedere che venga restituito uno specifico schema dei metadati per gli oggetti dei record. Questa funzione agisce in modo simile a HarvestBibliographicRecords e HarvestExpandedRecords nel Data Aggregation, ma permette una ricerca veloce e in tempo reale a partire dall'identificatore bibliografico.

en: Given a set of bibliographic or item identifiers, returns a list with availability and call number of the items associated with the identifiers.
it: Dato un set di identificatori bibliografici o di copia, restituisce una lista con la disponibilità e la collocazione dei documenti associata agi identificatori.

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
it: Vai

en: Go to OPAC
it: Vai all'OPAC

note: LI
en: Go to detail
it: Vai ai dettagli

note: A
en: Go to page %s
it: Va a pagina %s

en: Go to staff interface
it: Vai al client staff

note: A
en: Go to the first page
it: Va alla prima pagina

note: A
en: Go to the last page
it: Va all'ultima pagina

note: A
en: Go to the next page
it: Va alla pagina successiva

note: A
en: Go to the previous page
it: Va alla pagina precedente

en: Go to your account page
it: Vai alla pagina del tuo account

en: Go to your contact information
it: Vai alle tue informazioni di contatto

en: Google login
it: Nome di accesso di Google

note: OPTGROUP
en: Groups
it: Gruppi

en: Groups of libraries
it: Gruppi di biblioteche

note: %1$s:  FOREACH gr IN patron.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.middle_name | html %5$s:  g.surname | html %6$s: - IF ! loop.last %7$s:  END %8$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s %s, %s %s
it: Garantito da %s %s %s %s %s %s, %s %s

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
it: Garantito da %s %s %s %s %s, %s %s

en: Handbooks
it: Manuali

en: Heading ascendant
it: Intestazioni crescenti

en: Heading descendant
it: Intestazioni decrescenti

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
it: Salve, %s

en: Help
it: Aiuto

en: Hi,
it: Ciao,

note: SCRIPT
en: Hide options
it: Nascondi le opzioni

en: Hide unholdable items
it: Nascondi copie non prenotabili

en: Hide window
it: Nascondi la finestra

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Hold date
it: Data della prenotazione

en: Hold date:
it: Data prenotazione:

note: SCRIPT
en: Hold expiration date should be filled.
it: La data di scadenza della prenotazione deve essere riempita.

en: Hold fee
it: Quota di prenotazione:

en: Hold filled
it: Prenotazione compilata

en: Hold not needed after:
it: La prenotazione non + necessaria dopo il:

en: Hold notes:
it: Note alla prenotazione:

en: Hold reminder
it: Ricorda prenotazione in attesa

en: Hold requests
it: Richieste di prenotazione

note: SCRIPT
en: Hold start date should be filled.
it: La data di inizio della prenotazione deve essere riempita.

en: Hold starts on date:
it: La prenotazione vale dal:

en: Hold waiting too long
it: Prenotazione in attesa da troppo tempo

en: HoldItem
it: Richiesta di prestito a livello documento

en: HoldTitle
it: Richiesta di prestito a livello titolo

en: Holding libraries
it: Biblioteche che detengono la copia

en: Holdings
it: Dati di copia

en: Holdings:
it: Dati di copia:

note: SCRIPT
en: Holds
it: Prenotazioni

en: Holds
it: Prenotazioni

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
it: Prenotazioni  (%s)

en: Holds history
it: Storico delle prenotazioni

en: Home libraries
it: Biblioteche di appartenenza

en: Home library
it: Biblioteca di appartenenza

en: Home library:
it: Biblioteca di appartenenza

en: I agree with your processing of my personal data as outlined in the
it: Accetto il processamento dei miei dati personali come indicato nel

en: I have read the
it: Ho letto le

en: ILL module configuration problem. Contact your administrator.
it: Problemi di configurazione del modulo ILL. Contatta il tuo amministratore.

en: IP address where the end user request is being placed
it: indirizzo IP in cui è depositiata la richiesta dell'utente

en: ISBD view
it: Visualizzazione ISBD

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: ISBD view &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Vista ISBD &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.isbn | html
en: ISBN:%s
it: ISBN: %s

en: Identity
it: Dati personali

en: If this is an error, please contact the library.
it: Se si tratta di un errore, si prega di contattare la biblioteca.

en: If this is an error, please take your library card to the circulation desk at your local library and the error will be corrected.
it: Se si tratta di un errore, per favore porta la tua tessera al banco del prestito nella tua biblioteca e l'errore sarà corretto.

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
it: Se è la prima volta che utilizzi il sistema di prestito automatico, o se il sistema non si comporta come previsto, puoi fare riferimento a questa guida per iniziare.

en: If you can't find what you are looking for, you can
it: Se non trovi quello che stai cercando, puoi

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
it: Se non hai ricevuto questa e-mail, puoi richiederne una nuova:

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
it: Se non clicchi il bottone 'Fine', la tua sessione scadrà in %s secondi.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
it: Se non si immette una password verrà creata una password generata dal sistema.

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
it: Se non hai un account CAS ma un account locale, puoi ancora accedere:

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
it: Se non hai un account Google ma un account locale, puoi ancora accedere:

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
it: Se non hai un account Shibboleth ma hai un account CAS, puoi usare CAS.

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
it: Se non hai un account Shibboleth ma hai un account locale, puoi ancora accedere con esso qui sotto.

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
it: Se non hai una tessera di biblioteca, iscriviti presso la tua biblioteca.

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
it: Se ancora non hai una password, rivolgiti al banco dei prestiti la prossima volta che ti rechi in biblioteca. Te ne forniremo una volentieri.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
it: Se si ha un account di CAS, si prega di scegliere con il quale ci si desidera autenticare:

en: If you have a CAS account, you may use that below.
it: Se hai un account CAS, puoi loggarti qua sotto.

en: If you have a local account, you may use that below.
it: Sei hai un accesso locale, puoi usarlo sotto.

en: If you want to, you can try to
it: Se si desidera, è possibile tentare

en: Image from Amazon.com
it: Immagine da Amazon.com

en: Image from Baker &amp; Taylor
it: Immagine da Baker &amp; Taylor

note: A
en: Image from Coce
it: Immagini da Coce

note: SCRIPT
en: Image from Google Books (<a href='%s'>see the original image</a>)
it: Immagine da Google Books (<a href='%s'>vedi l'immagine originale</a>)

en: Image from Google Jackets
it: Immagine da Google Jackets

en: Image from OpenLibrary
it: Immagine da OpenLibrary

note: SCRIPT
en: Image from OpenLibrary (<a href='%s'>see the original image</a>)
it: Immagine da OpenLibrary (<a href='%s'>vedi l'immagine originale</a>)

en: Image from Syndetics
it: Immagine da Syndetics

en: Images
it: Immagini

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link=> 1 %2$s:  biblio.author | html
en: Images for %s %s
it: Immagini per %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Immagini di: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Immediate deletion
it: Cancellazione immediata

en: Immediately delete my checkout history & my hold history. This action cannot be undone.
it: Elimina immediatamente la mia cronologia di prestiti e la mia cronologia di prenotazioni. Questa azione non può essere annullata.

en: Immediately delete my checkout history. This action cannot be undone.
it: Elimina immediatamente la mia cronologia di prestiti. Questa azione non può essere annullata.

en: Immediately delete my hold history. This action cannot be undone.
it: Elimina immediatamente la mia cronologia di prenotazioni. Questa azione non può essere annullata.

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
it: Nell'Opac: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order to keep you logged in, we need your consent to process personal data as specified in the EU General Data Protection Regulation of May 25, 2018.
it: Per mantenere aperto il collegamento, occorre il tuo consenso per processare i dati personali come specificato nel GDPR dell'UE del 25 maggio 2018.

en: In transit
it: In transito

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.get_transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
it: In transito da %s a %s sino a %s

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
it: In transito verso %s

en: In your cart
it: Nel tuo carrello

en: Indexes
it: Indici

en: Information
it: Informazione

en: Initials:
it: Iniziali:

en: Instructors
it: Insegnanti

en: Instructors:
it: Insegnanti:

en: Interlibrary loan item availability
it: Disponibilità al prestito interbibliotecario

en: Interlibrary loan ready
it: Prestito interbibliotecario pronto

en: Interlibrary loan request
it: Richiesta di prestito interbibliotecario

en: Interlibrary loan requests
it: Richieste di prestito interbibliotecario

en: Interlibrary loan unavailable
it: Prestito interbibliotecario non disponibile

en: Invalid shelf number.
it: Numero invalido.

en: Issue
it: Fascicolo

en: Issue #
it: Fascicolo num.

en: Issue renews
it: Prestito rinnovato

en: Issue:
it: Fascicolo:

en: Issues for a subscription
it: Fascicoli per un abbonamento

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Issues for a subscription &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Fascicoli di un abbonamento &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Issues summary
it: Breve descrizione dei fascicoli

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
it: È troppo vicina la data di inizio per rinnovare questo prestito.

en: Italian
it: Italiano

en: Item URI
it: Elemento URI

en: Item call number
it: Collocazione della copia

en: Item cannot be checked out.
it: La copia non può essere prestata.

en: Item check-in
it: Copia restituita

en: Item checked in
it: Copia restituita

en: Item checked out
it: Copia in prestito

en: Item checkout
it: Copia in prestito

en: Item checkout and renewal
it: Copia in prestito e rinnovata

en: Item damaged
it: Copia danneggiata

en: Item details
it: Dettagli della copia

en: Item due
it: Copia dovuta

en: Item hold queue priority
it: Priorità in coda prenotazioni della copia

en: Item holds
it: Prenotazioni copia

en: Item in processing
it: Copia in lavorazione

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
it: Copia in transito da %s sino a

en: Item lost
it: Copia persa

en: Item must be checked out at a circulation desk.
it: La copia deve essere prestata presso un bancone presidiato.

note: %1$s:  ISSUE.renewsleft | html
en: Item must be renewed at the library. %s renewals remaining
it: La copia deve essere rinnovata in biblioteca. %s rinnovi rimasti

en: Item not checked in: please see circulation staff for assistance
it: Restituzione non possibile, si prega di rivolgersi al personale della biblioteca

en: Item not renewed
it: Copia non rinnovata

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
it: Copia prenotata: %s

note: %1$s:  RECALL.item.barcode | html
en: Item recalled: %s
it: Copia richiamata: %s

en: Item renewal is not allowed.
it: Non permesso rinnovo della copia.

en: Item renewed
it: Copia rinnovata

en: Item type
it: Tipo di copia

en: Item type:
it: Tipo di copia:

en: Item type:
it: Tipo di copia:

en: Item types
it: Tipologie di documenti

en: Item withdrawn
it: Copia ritirata

note: SCRIPT
en: Items available:
it: Copie disponibili:

en: Items in catalog
it: Copie nel catalogo

en: Items in your cart
it: Copie nel tuo carrello

note: SCRIPT
en: Items on this list:
it: Copie nella lista:

en: Items:
it: Copie:

en: Juvenile
it: Giovane

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Koha administrator
it: Gestore di Koha

en: Koha home
it: Home di Koha

en: Language
it: Lingua

en: Languages
it: Lingue

en: Languages:
it: Lingue:

en: Large print
it: Caratteri grandi

note: SCRIPT
en: Last
it: Ultima

en: Last
it: Ultima

en: Last location
it: Ultima collocazione

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Last updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Late
it: In ritardo

en: Later heading
it: Intestazione successiva

en: Latest serials
it: Ultimi seriali

en: Law reports and digests
it: Rapporti legali, digesti

en: Legal articles
it: Articoli legali

en: Legal cases and case notes
it: Casi legali, giurisprudenza commentata

en: Legislation
it: Legislazione

en: Level 1: Basic discovery interfaces
it: Livello 1: Interfacce base di ricerca

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
it: Livello 2: supplemento elementare dell'OPAC

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
it: Livello 3: variante OPAC di base

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
it: Livello 4:Specifiche piattaforme di integrazione

en: Libraries
it: Biblioteche

en: Library
it: Biblioteca

en: Library card number:
it: Numero di tessera:

en: Library catalog
it: Tutto il catalogo

en: Library:
it: Biblioteca:

en: Library:
it: Biblioteca:

en: Limit to any of the following:
it: Limita la ricerca a uno dei seguenti

en: Limit to currently available items
it: Limit alle copie attualmente disponibili.

en: Limit to:
it: Limita a:

en: Limit to:
it: Limita a:

en: List created.
it: Lista creata.

en: List deleted.
it: Lista cancellata.

en: List name
it: Nome della lista

en: List name:
it: Nome della lista:

en: List name:
it: Nome della lista:

en: List updated.
it: Lista aggiornata.

en: List(s) this item appears in:
it: Elenca questo documento che appare in:

en: Lists
it: Liste

en: Lists:
it: Liste:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
it: Caricamento in corso...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

note: A
en: Local cover image
it: Carica immagine di copertina locale

en: Local login
it: Accesso locale

en: Location
it: Collocazione

en: Location (Status)
it: Ubicazione(i)

en: Location and availability:
it: Ubicazione e disponibilità:

en: Location(s) (Status)
it: Ubicazione(i)

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
it: Localizzazione: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
it: Posizione: %s %s %s

en: Locations
it: Collocazione

en: Log in
it: Login

en: Log in to add tags
it: Esegui l'autenticazione per aggiungere tag

en: Log in to add tags.
it: Esegui l'autenticazione per aggiungere tag.

en: Log in to create a new list
it: Accedi per creare una nuova lista

en: Log in to create your own lists
it: Accedi per creare tue liste

en: Log in to see your own saved tags.
it: Entra per vedere i tuoi tag.

en: Log in to your account
it: Accedi al tuo account

en: Log in to your account.
it: Accedi al tuo account.

en: Log in to your account:
it: Accedi al tuo account:

en: Log in using a CAS account.
it: Login usando un account CAS.

en: Log in using a Shibboleth account
it: Login usando un account Shibboleth

en: Log in using a Shibboleth account.
it: Login usando un account Shibboleth.

en: Log in with Google
it: Login con Google

en: Log in.
it: Login.

en: Log out
it: Esci

en: Log out
it: Esci

en: Log out and try again with a different user.
it: Esci e riprovare ad entrare con un altro utente.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
it: La biblioteca non permette di loggarsi sull'Opac.

en: Login page
it: Nome utente

en: Login:
it: Nome utente:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
it: Cerca un utente nell'ILS in base all'indentificatore, e restituisce l'identificatore ILS per quell'utente, noto come identificatore utente.

en: LookupPatron
it: Ricerca l'utente

en: Lost item
it: Copia smarrita

en: Lost item fee refund
it: Rimborso per copia smarrita

en: Lost item processing fee
it: Rimborso per lavorazione copia smarrita

en: MARC Card View
it: Vista MARC

en: MARC View
it: Vista MARC

en: MARC details
it: Dettagli MARC

note: %1$s:  biblio.biblionumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: MARC details for record no. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Dettagli MARC per il numero di registrazione %s  &rsaquo;  %s%s%s Catalogo online%s

en: MARC view
it: Vista MARC

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
it: Vista MARC: %s

en: Main address
it: Indirizzo principale

en: Main contact method:
it: Metodo di contatto principale:

en: Make a
it: Fai un

en: Make an
it: Fai un

en: Make payment
it: Effettua il pagamento

en: Male:
it: Uomo:

en: Managed by
it: Gestito da

en: Managed by:
it: Gestito da:

en: Manual fee
it: Tariffa manuale

en: Match:
it: Trovato:

en: Materials specified
it: Dati materiali

en: Message sent
it: Messaggio inviato

en: Message:
it: Messaggio:

en: Messages for you
it: Messaggi per te

note: SCRIPT
en: Minimum amount needed by this service is %s
it: La minima quantità richiesta per questo servizio è %s

en: Missing
it: Mancante

en: Missing (damaged)
it: Mancante (danneggiato)

en: Missing (lost)
it: Mancante (perso)

en: Missing (never received)
it: Mancante (mai ricevuto)

en: Missing (sold out)
it: Mancante (esaurito)

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
it: Lacune: %s

en: Modify
it: Modifica

en: More details
it: Maggiori dettagli

en: More options
it: Più opzioni

en: More searches
it: Altre ricerche

en: Most popular
it: Vedi i titoli più popolari

en: Most popular titles
it: Vedi i titoli più popolari

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Most popular titles &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Titoli più richiesti &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Musical composition
it: Composizione musicale

en: Musical recording
it: Registrazione musicale

en: NEW
it: NUOVO

en: NT
it: Termine più stretto

en: Name
it: Nome

note: ABBR
en: Narrower Term
it: Termine più vicino

en: Narrower heading
it: Intestazione più stretta

en: Never
it: Mai

en: Never expires
it: Nessuna scadenza

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE
en: Never expires %s %s
it: Non scade mai %s %s

en: Never: Delete my history immediately. This will delete all record of the item that was checked-out upon check-in, and hold history upon fulfillment or cancellation.
it: Mai: elimina immediatamente la mia cronologia. Ciò eliminerà tutti i dati alla restituzioni e tutti i dati della prenotazione al momento della consegna o della cancellazione.

en: New
it: Nuovo

en: New card
it: Nuova tessera

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
it: Nuovo commento su %s

en: New interlibrary loan request
it: Nuova richiesta di prestito interbibliotecario

en: New list
it: Nuova lista

en: New password must not be the same as old password.
it: La nuova password non deve essere uguale alla vecchia password.

en: New password:
it: Nuova password:

en: New purchase suggestion
it: Nuovo suggerimento di acquisto

en: New search
it: Nuova ricerca

en: New tag(s), separated by a comma:
it: Nuovi tags, separati da virgola:

en: New tag:
it: Nuovo tag:

en: News
it: News Koha

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
it: Notizie dalla %s%s%s biblioteca %s

en: Next
it: Successivo

en: Next
it: Successivo

en: Next &gt;&gt;
it: Successivo &gt;&gt;

en: Next available item
it: Prossima copia disponibile

en: No XSLT file passed.
it: Nessun file XSLT passato.

en: No account was found with the provided information.
it: Non è stato trovato alcun account con le informazioni fornite.

en: No article requests can be made for this record.
it: Per questo record non possono essere effettuate richieste di articoli.

en: No changes were made.
it: Non sono stati fatti cambiamenti.

en: No checkout history to delete
it: Non c'è uno storico delle ricerche da cancellare

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No checkouts
it: Nessun prestito

en: No cover image available
it: Nessuna copertina disponibile

note: SCRIPT
en: No data available in table
it: Non ci sono dati nella tabella

note: SCRIPT
en: No entries to show
it: Nessun dato da mostrare

en: No hold history to delete
it: Nessuna cronologia di prenotazione da eliminare

note: SCRIPT
en: No holds
it: Nessuna prenotazione

en: No items available.
it: Nessuna copia disponibile.

en: No limit
it: Nessun limite

en: No longer renewable
it: Non rinnovabile

note: SCRIPT
en: No matching records found
it: Nessun record corrisponde

en: No news to display.
it: Nessuna notizia da visualizzare.

en: No operation parameter has been passed.
it: Non è stato passato alcun parametro.

en: No other items.
it: Nessun altra copia.

en: No physical items for this record
it: Non ci sono copie fisiche per questo record

en: No private lists
it: Nessuna lista privata.

en: No private lists.
it: Nessuna lista privata.

en: No public lists.
it: Nessuna liste pubblica

en: No recalls have been made.
it: Non sono stati effettuati richiami.

en: No record was removed.
it: Nessun record rimossp

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
it: Non rinnovare prima di %s

en: No renewals allowed
it: Nessun rinnovo permesso

en: No renewals left
it: Nessun rinnovo rimasto

en: No reserves have been selected for this course.
it: Non è stata seleziona alcun testo da riservare a questo corso.

note: SCRIPT
en: No results found in the library's %s collection
it: Nessun risultato trovato nella collezione %s della biblioteca

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
it: Nessun risultato trovato nella collezione OverDrive delle biblioteca.

en: No results found!
it: Nessun risultato trovato

en: No string to transform.
it: Nessuna stringa da trasformare.

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
it: Nessun suggerimento è stato selezionato

note: SCRIPT
en: No tag was specified.
it: Nessun tag è stato specificato.

en: No tags from this library for this title.
it: Nessun tag per questo titolo da questa biblioteca.

en: No, I do not agree. Please remove my account within a reasonable time.
it: No, non accetto. Per favore rimuovere il mio account in breve tempo.

note: SCRIPT
en: No, do not cancel article request
it: No, non cancellare la richiesta

note: SCRIPT
en: No, do not cancel hold
it: No, non cancellare la prenotazione

note: SCRIPT
en: No, do not delete
it: No, non cancellare

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestion
it: No, non cancellare il suggerimento

note: SCRIPT
en: No, do not delete suggestions
it: No, non cancellare l suggerimenti

note: SCRIPT
en: No, do not remove sharing
it: No, non rimuovere le condivisioni

note: SCRIPT
en: No, do not resume holds
it: No, non riprendere le prenotazioni

en: Nobody
it: Nessuno

en: Non-fiction
it: Non è narrativa

en: Non-musical recording
it: Registrazione non musicale

en: None
it: Nessuno

en: None of the libraries are available for pickup location.
it: Nessuna biblioteca disponibile per prelevare.

en: None specified:
it: Non specificato:

en: Normal view
it: Visualizzazione normale

en: Not allowed
it: Non è permesso

en: Not available
it: Non disponibile

note: %1$s:  PROCESS error_message messages=error.messages
en: Not checked in %s
it: Non restituito (%s)

en: Not finding what you're looking for?
it: Non trovi quello che stai cercando?

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
it: Non prestabile %s

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
it: Escluso dal prestito (%s)

en: Not issued
it: Non pubblicato

en: Not on hold
it: Non prenotato

en: Not renewable
it: Non rinnovabile

en: Not renewable
it: Non rinnovabile

en: Not what you expected? Check for
it: Non quello che ti aspetti ? Controlla per

en: Note
it: Nota

en: Note:
it: Nota:

en: Note:
it: Nota:

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
it: Nota: le regole della biblioteca non permettono la prenotazione/presa di una copia disponibile localmente. Si prega di passare dalla biblioteca per prelevare queste copie

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
it: Nota: Questa funzionalità è disponibile solo quando i soggetti sono stati immessi ed è stato costruito un apposito indice con uno script ad hoc.

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
it: Nota: il tuo commento deve essere approvato da un bibliotecario.

en: Note: you can only delete your own tags.
it: Nota: puoi cancellare solo i tuoi tag.

note: SCRIPT
en: Note: you can only tag an item with a given term once. Check 'My Tags' to see your current tags.
it: Nota: puoi mettere un tag con un termine alla volta. Contralla 'I miei tag' per vedere i tuoi tag attualmente.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
it: Nota: il tuo commento conteneva codice illegale. È stato salvato rimuovendo il codice illegale come vedi sotto. Puoi modificare ulteriormente il commento o cancellarlo.

en: Note: your tag contained markup code that was removed.
it: Nota: il tuo tag conteneva codice HTML che è stato rimosso.

note: SCRIPT
en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
it: Nota: il tuo tag conteneva codice HTML che è stato rimosso. Il tag è stato aggiunto come

en: Note: your tag was entirely markup code. It was NOT added.
it: Nota: il tuo commento era interamente codice di makeup . Non è stato aggiunto.

en: Notes
it: Note

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
it: Note : %s

en: Notes/Comments
it: Note/commenti

en: Notes:
it: Note:

en: Nothing
it: Niente

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
it: Non hai selezionato nulla. Selezione la casella di ogni copia che vuoi rinnovare

en: Notice:
it: Avviso:

en: Novelist Select
it: EBSCO NoveList

en: Novelist Select:
it: EBSCO's NoveList:

en: Number
it: Numero

en: Number of holds:
it: Numero di prenotazioni:

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
it: Records bibliografici associati: %s

en: OR
it: OPPURE

en: On hold
it: Prenotata

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for patron expected at %s
it: Prenotato per l'utente per il %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.reservedate | $KohaDates
en: On hold for patron expected at %s since %s
it: Prenotato per l'utente il %s sino a %s

en: On order
it: Ordinato

en: On-site checkouts
it: Consultazioni

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
it: Quando la biblioteca avrà lavorato quelle proposte di acquisto, potrai inoltrarne altre.

en: One or more holds were not placed due to existing holds.
it: Una o più prenotazione non sono state fatte per via di prenotazioni già esistenti.

en: Online resources:
it: Risorse in linea:

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
it: Vengono mostrati solo %s risultati:

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
it: Solo certi campi (in rosso) sono obbligatori, ma se aggiungi altra informazione faciliterai il lavoro della biblioteca per reperire il titolo da te richiesto. Il campo "Note" può essere usato per fornire informazione addizionale.

en: Only items currently available for loan or reference
it: Solo copie al momento disponibili per il prestito o la consultazione

en: Order by author
it: Ordina per autore

en: Order by date
it: Ordina per data

en: Order by title
it: Ordina per titolo

en: Order by:
it: Ordina per:

en: Ordered by the library
it: Ordinato dalla bibloteca

en: Other editions
it: Altre edizioni

en: Other editions of this work
it: Altre edizioni di quest'opera

en: Other forms:
it: Altre forme:

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
it: Altre copie %s

en: Other names:
it: Altri nomi:

en: Other phone
it: Altro telefono:

en: Other phone:
it: Altro numero di telefono:

en: Other:
it: Altre forme:

en: OverDrive account
it: Account di OverDrive

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
it: Ricerca in OverDrive per '%s'

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Ricerca su OverDrive di '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
it: Nel complesso coda priorità: %s

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
it: Ritardi (%s)

en: Overdue to be returned
it: Scaduto per essere restituito

en: Overdues
it: Ritardi

en: Overpayment refund
it: Rimborso del pagamento in eccesso

en: Owner only
it: Solo proprietario

en: Pages
it: Pagine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Parameters
it: Parametri

en: Password
it: Password:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
it: La password contiene degli spazi a inizio e/o fine, che non sono permessi.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
it: La password deve essere lunga almeno %s caratteri.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
it: La password deve avere come minimo %s caratteri.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
it: La password deve contenere almeno %s caratteri, inclusi maiuscole, minuscole e numeri

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
it: La password deve contenere almeno una cifra, un carattere minuscolo e uno maiuscolo.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
it: La password non può avere spazi iniziali o finali.

en: Password not valid
it: La password non corrisponde

en: Password recovery
it: Recupero password

en: Password updated
it: Password aggiornata

en: Passwords do not match!
it: Le password non corrispondono!

en: Passwords do not match. Please re-type your new password.
it: Le password non corrispondono. Digitare nuovamente la nuova password.

en: Patent document
it: Brevetto

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
it: Commenti su %s

en: Pay selected fines and charges
it: Paga le multe e sanzioni selezionate

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment applied:
it: Pagamento applicato:

en: Payment method
it: Metodo pagamento

en: Payout
it: Pagamento

en: Pending
it: Da lavorare

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( HOLD.itemtype ) | html
en: Pending for next available item of item type '%s'
it: In attesa della prossima copia disponibile del tipo di copia '%s'

en: Pending hold
it: Prenotazione in attesa

en: Pending recall
it: Richiamo da lavorare

en: Phone
it: Telefono

en: Phone:
it: Telefono

en: Phone:
it: Telefono:

en: Photocopy
it: Fotocopia

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
it: Preso in carico da %s

en: Pick up location:
it: Punto di raccolta:

en: Pickup library
it: Biblioteca per la consegna

en: Pickup library:
it: Biblioteca che consegna:

en: Pickup location
it: Punto di raccolta

note: SCRIPT
en: Place a hold on
it: Fai una prenotazione

en: Place a hold on
it: Fai una prenotazione

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
it: Fai una prenotazione:

en: Place a recall on
it: Fai un richiamo su

en: Place article request
it: Fai una richiesta di articolo

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
it: Fai una richiesta di articolo per %s

en: Place hold
it: Prenota

en: Place hold
it: Prenota

en: Place recall
it: Fai un richiamo

note: INPUT type=submit
en: Place request
it: Fai una richiesta

en: Placed on
it: Effettuata il

en: Places
it: Luoghi

en: Placing a hold
it: Fai una prenotazione

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Placing a hold &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Fai una prenotazione &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Play media
it: Play

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
it: Nota che il bibliotecario non può aggiornare questi valori per te: è la tua privacy!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
it: Per favore, scegli un formato download.

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
it: Per favore scegli con quale vuoi autenticarti:

en: Please choose your privacy rule:
it: Inserisci la tua politica di privacy:

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
it: Clicca sul link presente nell'e-mail per completare il processo di reimpostazione della password.

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
it: Per favore conferma che non vuoi ricevere una mail quando arriva un nuovo fascicolo per questo abbonamento.

en: Please confirm the checkout:
it: Conferma il prestito:

en: Please confirm your registration
it: Per favore conferma la tua registrazione

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Per favore conferma la tua registrazione &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Please contact a librarian for details.
it: Per favore contatta la biblioteca per maggiori informazioni.

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
it: Se non siete sicuri del vostro provider di servizi mobili, o non si vede il tuo provider in questo elenco, si prega di contattare un membro del personale di biblioteca.

en: Please contact the library if you need further assistance.
it: Per favore contatta la biblioteca se necessiti maggior assistenza.

en: Please correct and resubmit.
it: Per favore correggi e invia di nuovo.

en: Please do not use this mail to request or renew books.
it: Si prega di non utilizzare questa mail per richiedere o rinnovare copie

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
it: Per favore inserisci un URL valido.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
it: Per favore inserisci una data valida (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
it: Per favore inserisci una data valida.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
it: Per favore inserisci un email valido.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid number.
it: Per favore inserisci un numero valido

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
it: Per favore inserisci un numero di telefono valido.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
it: Per favore inserisci un valore tra {0} e {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
it: Per favore inserisci un valore tra {0} e {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
it: Per favore inserisci un valore maggiore o uguale a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
it: Per favore inserisci un valore minore o uguale a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
it: Per favore inserisci almeno {0} caratteri.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
it: Per favore inserisci non più di {0} caratteri.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + if including the country code.
it: Per favore indica solo cifre. Usa il prefisso + se includi il codice nazione.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
it: Per favore inserisci solo numeri.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter the same password as above
it: Per favore, inserisci nuovamente la password

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
it: Per favore inserisci lo stesso valore di nuovo.

en: Please enter your card number:
it: Inserisci il numero di tessera:

note: SCRIPT
en: Please fill in at least one field.
it: Si prega di compilare almeno un campo.

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
it: Riempi questo modulo per suggerire alla biblioteca una nuova acquisizione. Riceverai una email quando la biblioteca esaminerà la tua proposta d'acquisto

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
it: Per favore correggi questo campo.

en: Please log in to the catalog and try again.
it: Per identificati e prova ancora.

en: Please log-in to account to update your password.
it: Accedi all'account per aggiornare la password.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
it: Nota che, qualsiasi opzione di privacy tu scelga, la biblioteca manterrà l'elenco dei libri che hai ancora in prestito.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
it: Siete pregati di notare che l'account di accesso di Google funziona solo se si utilizza l'indirizzo e-mail registrato con questa biblioteca.

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
it: Il file allegato contiene record bibliografici in formato MARC che possono essere importati in programmi per la gestione di bibliografie come EndNote, Reference Manager o ProCite.

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
it: Siete pregati di notare che l'ultima persona che restituisce una copia viene registrato per la gestione delle copie restituite danneggiate.

en: Please note:
it: Prego notare:

en: Please note:
it: Prego notare:

en: Please save your consent below or log out. Thank you!
it: Per favore salva il tuo consenso o esci. Grazie!

en: Please see a member of the library staff.
it: Si prega di consultare un membro del personale della biblioteca.

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
it: Scegli una copia per la richiesta dell'articolo.

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
it: Si prega di selezionare un tag da eliminare.

en: Please try again later.
it: Per favore, riprovare più tardi.

en: Please try again with plain text.
it: Prova ancora con testo semplice.

en: Please type the following characters into the preceding box:
it: Per favore inserisci questi caratteri nel box che precede:

en: Please use the field 'Login' as well.
it: Si prega di utilizzare anche il campo 'Login'.

note: OPTGROUP
en: Popularity
it: Popolarità

en: Popularity (least to most)
it: Popolarità (da meno a più)

en: Popularity (most to least)
it: Popolarità (da più a meno)

en: Post your comments on this title.
it: Scrivi i tuoi commenti/recensioni su quest'opera.

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
it: Gestito con %s

en: Pre-adolescent
it: Preadolescente

en: Preferred form:
it: Forma preferita:

en: Preferred language for notices:
it: Lingua preferita per gli avvisi:

en: Preschool
it: Prescolastico

note: SCRIPT
en: Press <i>ctrl</i> or <i>⌘</i> + <i>C</i> to copy the table data<br>to your system clipboard.<br><br>To cancel, click this message or press escape.
it: Premi <i>ctrl</i> o <i>⌘</i> + <i>C</i> per copiare i dati<br>negli appunti di sistema.<br><br>Per cancellare, clicca su questo messagio  o premi ESC.

en: Previous
it: Precedente

en: Previous
it: Precedente

en: Previous sessions
it: Sessioni precedenti:

en: Primary
it: Primario

en: Primary email
it: Email principale:

en: Primary email:
it: Email principale:

en: Primary phone
it: Telefono principale:

en: Primary phone:
it: Telefono principale:

en: Print
it: Stampa

en: Print list
it: Stampa lista

note: SCRIPT
en: Print receipt and end session
it: Stampa e chiudi la sessione

note: %1$s:  borrowernumber | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Print receipt for %s &rsaquo; Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
it: Stampa ricevuta per %s &rsaquo; Prestito automatico &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Priority
it: Priorità

en: Priority:
it: Priorità:

en: Privacy rule
it: Privacy

en: Private
it: Privato

note: OPTGROUP
en: Private lists
it: Liste private

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
it: Liste private condivise con me

en: Problem found on page:
it: Problema trovato alla pagina:

en: Processing
it: In elaborazione

note: SCRIPT
en: Processing...
it: In lavorazione

en: Programmed texts
it: Testi programmati

en: Provider:
it: Fornitore:

en: Public
it: Pubblico

note: OPTGROUP
en: Public lists
it: Liste pubbliche

note: OPTGROUP
en: Public lists:
it: Liste pubbliche:

en: Publication date
it: Data di pubblicazione

en: Publication date range
it: Anno di pubblicazione da a:

en: Publication place:
it: Luogo di pubblicazione

en: Publication year:
it: Anno di pubblicazione:

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
it: Data di pubblicazione/copyright: dalla più recente alla meno recente

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
it: Data di pubblicazione/copyright: dalla meno recente alla più recente

en: Publication:
it: Pubblicazione:

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END
en: Published by: %s %s in %s %s
it: pubblicato da:%s %s in %s %s

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RESULT.item('size') | html %1
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
it: Pubblicato da: %s %s nel %s %s %s , %s %s %s , %s %s

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF ( show_author && koha_new.author )
en: Published on %s %s by
it: Pubblicato il %s %s da

en: Publisher
it: Editore

en: Publisher location
it: Luogo di pubblicazione

en: Publisher:
it: Editore:

en: Purchase suggestions
it: Suggerimenti di acquisto

en: Quantity:
it: Quantità:

en: Quote of the day
it: Messaggio del giorno

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
it: RIS (Zotero, EndNote, altri)

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s and system-wide library news
it: Feed RSS per %s e notizie a livello di sistema

note: %1$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: RSS feed for %s library news
it: Flusso RSS per la biblioteca %s

en: RSS feed for library news
it: Flusso RSS per novità della biblioteca

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
it: Flusso RSS per la lista pubblica %s

en: RSS feed for system-wide library news
it: Feed RSS per notizie a livello di sistema

en: RT
it: Termine correlato

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
it: Valutami

en: Re-type new password:
it: Digita nuovamente la password:

en: Ready for pickup
it: Pronto per il ritiro

en: Really fuzzy
it: Veramente fuzzy

en: Reason for suggestion:
it: Motivo del suggerimento:

en: Recall
it: Richiama

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recall &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Richiamo &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Recall a specific item
it: Richiamare una copia specifica

en: Recall date:
it: Data di richiamo:

en: Recall next available item
it: Richiama la prossima copia disponibile

en: Recall not needed after:
it: Richiamo non necessario dopo:

en: Recalls
it: Richiami

note: %1$s:  RECALLS.count | html
en: Recalls (%s)
it: Richiami (%s)

en: Recalls have not been enabled. Please contact your library.
it: I richiami non sono stati abilitati. Si prega di contattare la biblioteca.

en: Recalls history
it: Storico richiami

en: Received date
it: Data ricezione

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Recent comments
it: Recensioni recenti

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Recent comments &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Commenti recenti &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Record URL
it: URL del Record

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Record blocked &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
it: Record bloccato &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Record not found
it: Record non trovato

en: Record title
it: Titolo record

en: RecordedBooks account
it: Account RecordedBooks

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: RecordedBooks search for '%s'
it: Ricerca in RecordedBooks per '%s'

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: RecordedBooks search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Ricerca in RecordedBooks per '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Refine your search
it: Affina la tua ricerca

en: Refund
it: Restituire

en: Register a new account
it: Registra un nuovo account

en: Register here.
it: Registrati qui

en: Registration complete
it: Registrazione completata

en: Registration complete!
it: Registrazione completata!

en: Registration invalid!
it: Registrazione invalida

en: Regular print
it: Caratteri regolari

note: ABBR
en: Related Term
it: Termine correlato

en: Relative
it: Parente

en: Relative issues
it: Prestiti dei parenti

en: Relatives' charges
it: Costi imputati ai genitori

en: Relatives' checkouts
it: Prestiti fatti ai genitori

en: Relevance
it: Rilevanza

en: Remove
it: Rimuovi

note: A
en: Remove facet %s
it: Rimuovi faccetta %s

note: A
en: Remove field
it: Elimina campo

note: SCRIPT
en: Remove from list
it: Rimuovere dalla lista

en: Remove from this list
it: Rimuovere dalla lista

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
it: Rimuovi le copie selezionate

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
it: Rimuovi le ricerche selezionate

en: Remove share
it: Elimina la condivisione

en: Remove share
it: Elimina la condivisione

en: Renew
it: Rinnova

en: Renew all
it: Rinnova tutto

en: Renew item
it: Rinnova copia

en: Renew selected
it: Rinnova le copie selezionate

en: RenewLoan
it: Rinnova il prestito

en: Renewal of daily rental item
it: Rinnovo della copia presa giornalmente

en: Renewal of rental item
it: Rinnovo della copia in prestito

en: Renewed!
it: Rinnovato

en: Rental fee
it: Quota di affitto

en: Report a problem
it: Segnala un problema

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Report a problem &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Segnala un problema &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Report issues and broken links
it: Riferisci problemi e link rotti

en: Request ID:
it: Tipo di richiesta:

en: Request article
it: Richiesta articolo

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Request article &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Richiedi un articolo&rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Request cancellation
it: Richiesta di cancellazione

en: Request placed
it: Richiesta inoltrata

en: Request placed:
it: Richiesta inoltrata:

en: Request specific item type:
it: Richiedi una specifica tipologia di copia:

en: Request type
it: Tipo di richiesta

en: Request type:
it: Tipo di richiesta:

en: Request updated
it: Richiesta aggiornata

en: Requested
it: Richiesto

en: Requested from
it: Richiesta da

en: Requested from:
it: Richiesta da:

en: Requested item type
it: Richiedi una tipologia di copia:

en: Requested item:
it: Copia richiesta:

en: Requests
it: Richieste

en: Required
it: Obbligatorio

en: Reset your password
it: Reimposta la tua password

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Reset your password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Reimposta la password &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Resetting your password has not been enabled by the library.
it: La reimpostazione della password non è stata abilitata dalla biblioteca.

note: INPUT type=submit
en: Resort list
it: Riordina lista

en: Results
it: Risultati

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
it: Risultati %s a %s di %s

note: %1$s:  ms_value | html
en: Results of search for '%s'
it: Risultati della ricerca '%s'

en: Results per page:
it: Risultati per pagina:

en: Resume
it: Riprendi

en: Resume all suspended holds
it: Riattiva tutte le prenotazioni sospese

en: Resume hold
it: Riprendi prenotazione

en: Return
it: Restituzione

en: Return this item
it: Restituisci questa copia

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
it: Ritorna a: %s

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
it: Ritorna al riepilogo dell'account

en: Return to fine details
it: Ritorna ai dettagli della multa

note: INPUT type=submit
en: Return to my account
it: Ritorna al mio account

en: Return to the catalog home page.
it: Torna alla pagina principale

en: Return to the last advanced search
it: Ritorna all'ultima ricerca avanzata

en: Return to the main page
it: Torna alla pagina principale

en: Return to the self-checkout
it: Ritorna al prestito automatico

en: Return to your lists
it: Torna nelle tue liste

en: Returns a patron's status information from Koha.
it: Restituisce le informazioni dello status di un untente da Koha.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
it: Restituisce informazioni relative ai servizi disponibili per un particolare documento per un particolare utente.

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
it: Restituisce informazioni specifiche riguardo l'utente, basate sulle opzioni della richiesta. Questa funzione può restituire a scelta informazioni relative al contatto dell'utente, informazioni relative a sanzioni, informazioni relative a richieste di prenotazione, informazioni sul prestito, e messaggi.

en: Reviews
it: Recensioni

en: Reviews from LibraryThing.com:
it: Recensioni da LibraryThing.com:

en: Reviews provided by Syndetics
it: Recensioni fornite da Syndetics

en: Routing lists
it: Routing List

en: SMS number:
it: Numero per SMS:

en: SMS provider:
it: Provider SMS:

en: Salutation:
it: Formula di saluto:

note: INPUT type=submit
en: Save
it: Salva

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Save record
it: Salva il record:

en: Save to another list
it: Salva in un'altra lista

en: Save to lists
it: Salva nelle liste

en: Save to your lists
it: Salva nelle tue liste

en: Scan
it: Scansione

en: Scan a new item or enter its barcode:
it: Esamina una nuova copia o inserisci il suo codice a barre:

en: Scan each item and wait for the page to reload before scanning the next item. The checked-out item should appear in your checkouts list. The submit button only needs to be clicked if you enter the barcode manually.
it: Leggi con il lettore ogni copia e aspetta che la pagina si ricarichi prima di leggere la copia successiva. La copia prestata dovrebbe apparire nella tua lista di prestiti. Il bottone Invia deve essere cliccato solo se immetti il codice a barre a mano.

en: Scan each item or enter its barcode. A list with the entered barcodes will be displayed.
it: Scansiona ogni copia o inserisci il suo barcode. Verrà visualizzata una lista di barcode.

en: Scan the item or enter its barcode:
it: Esamina una nuova copia o inserisci il suo codice a barre:

note: INPUT type=submit name=do
en: Search
it: Cerca

en: Search
it: Cerca

note: LINK
en: Search %s
it: Cerca %s

note: SCRIPT
en: Search course reserves
it: Cerca tra i testi per i corsi

note: SCRIPT
en: Search courses
it: Cerca Corsi

en: Search for this title in:
it: Cerca in:

note: A
en: Search for works by this author
it: Cerca opere dello stesso autore

en: Search for:
it: Cerca:

en: Search history
it: Cronologia della ricerca

en: Search options:
it: Opzioni di ricerca:

en: Search results
it: Cerca risultati

note: NAV
en: Search results pagination
it: Risultati della ricerca

en: Search suggestions
it: Cerca suggerimenti

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Search the %s%s%sKoha library%s catalog
it: Cerca il %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Search type:
it: Ricerca tipologia:

en: Search unsuccessful
it: Ricerca non riuscita

note: SCRIPT
en: Search:
it: Cerca:

note: SCRIPT
en: Searching %s...
it: Ricerca in corso in %s...

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
it: Cercando in OverDrive...

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
it: Ricerca in %s solo

en: Secondary email
it: Email secondaria:

en: Secondary email:
it: E-mail secondaria:

en: Secondary phone
it: Telefono secondario:

en: Secondary phone:
it: Telefono secondario:

en: Section
it: Sezione

en: Section:
it: Sezione:

note: IMG
en: See Baker & Taylor
it: Vedi Baker &amp; Taylor

en: See also:
it: Vedi anche:

note: A
en: See: %s%s%snext biblio%s
it: Vedi: %s%s%srecord bib successivo%s

note: A
en: See: %s%s%sprevious biblio%s
it: Vedi: %s%s%srecord bib precedente%s

en: Select a download format
it: Seleziona un formato per il download

en: Select a list
it: Seleziona una lista

en: Select a specific item:
it: Seleziona una copia specifica:

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select none
it: Nessuna selezione

note: INPUT type=checkbox name=biblionumber
en: Select search result: %s
it: Seleziona ricerche per: %s

en: Select searches to:
it: Seleziona ricerche per:

en: Select suggestions to:
it: Seleziona suggerimenti per:

en: Select the item(s) to search
it: Seleziona la(e) copia(e) da cercare

en: Select titles to:
it: Seleziona titoli per:

en: Select titles to:
it: Seleziona titoli per:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self check-in &rsaquo; %s%s%sKoha %s
it: Autorestituzione &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self check-in help
it: Aiuto sul prestito automatico

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout &rsaquo; %s%s%sKoha %s
it: Autoprestito &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Self checkout help
it: Aiuto sul prestito automatico

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
it: Aiuto per il prestito automatico &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Send
it: Invia

en: Send email
it: Invia email

en: Send list
it: Invia lista

en: Send problem report to:
it: Invia i report su un problema ad:

en: Send to device
it: Invia al dispositivo

en: Sending your cart
it: Invia il tuo carrello

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Invia il tuo carello &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Sending your list
it: Invia la tua lista

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Invia la tua lista &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Serial
it: Risorsa in continuazione

en: Serial collection
it: Informazioni globali

en: Serial collection
it: Periodici

en: Serial collections
it: Collezioni periodici

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
it: Risorsa in continuazione: %s

en: Series
it: Serie

en: Series information:
it: Informazioni sulla collana:

en: Series title
it: Titolo della serie

en: Session lost
it: Sessione persa

en: Settings updated
it: Configurazioni aggiornate

en: Share
it: Condividi

en: Share a list
it: Condividi una lista

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Share a list &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Condividi una lista &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Share a list with another patron
it: Condividi una lista con un altro utente

note: A
en: Share by email
it: Condividi via email:

en: Share list
it: Lista condivisa

note: A
en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

note: A
en: Share on LinkedIn
it: Condividi su LinkedIn

note: A
en: Share on Twitter
it: Condividi su Twitter

en: Shared
it: Condivisa

en: Shelving location
it: Collocazione a scaffale:

en: Shelving location:
it: Collocazione a scaffale:

en: Shibboleth login
it: Shibboleth Login

en: Show
it: Mostra

en: Show 50 items
it: Mostra 50 copie

note: SCRIPT
en: Show _MENU_ entries
it: Mostra i valori di _MENU_

en: Show all items
it: Visualizza tutte le copie

en: Show all news
it: Visualizza tutte le notizie

note: SCRIPT
en: Show all transactions
it: Mostra tutte le transazioni

en: Show last 50 items
it: Mostra le ultime 50 copie

en: Show less
it: Mostra di meno

note: A
en: Show lists
it: Mostra liste

en: Show more
it: Visualizza di più

en: Show more options
it: Mostra più opzioni

en: Show the top
it: Mostra l'inizio

en: Show unholdable items
it: Visualizza le copie non prenotabili

en: Show year:
it: Mostra l'anno:

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
it: Mostra %s di %s risultati

en: Showing 50 items.
it: 50 copie in elenco.

note: SCRIPT
en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_
it: Mostra da _START_ fino a _END_ di _TOTAL_

en: Showing all items.
it: Mostra tutte le copie

en: Showing last 50 items.
it: Mostra le ultime 50 copie

en: Showing only available items
it: Mostra solo copie disponibili.

en: Sign in to view availability and checkout items or place holds
it: Accedi per vedre la disponibilità e le copie prestate, oppure per fare prenotazioni

en: Similar items
it: Copie simili

en: Simple DC-RDF
it: DC-RDF (semplice)

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Some charges for text messages may be incurred when using this service. Please check with your mobile service provider if you have questions.
it: Alcune spese per invio SMS possono esserci quando si utilizza questo servizio. Si prega di controllare con il vostro gestore di telefonia mobile se avete domande.

en: Something else
it: Qualcos'altro

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
it: Qualcosa è andato male nel lavorare questi indirizzi. Per favore controllali. Essi sono: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
it: Qualcosa è andato storto. La nota non è stata salvata

en: Something wrong happened when sending the report. Please contact your library.
it: Qualcosa di sbagliato è successo durante l'invio del report. Contatta la tua biblioteca.

en: Sorry
it: Ci dispiace

en: Sorry,
it: Ci dispiace

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
it: Ci dispiace, ma non possiamo accettare questa chiave. L'invito risulta scaduto. Contatta l'utente che ti ha mandato l'invito.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
it: Ci spiace, ma non ha insetio un email valido

en: Sorry, no suggestions.
it: Ci dispiace, nessun suggerimento.

en: Sorry, none of these titles can be placed on hold.
it: Spiacente, nessuno di questi titoli può essere prenotato.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
it: Spiacenti, solo il proprietario di questo commento lo può modificare.

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
it: Ci scusiamo, la visualizzazione base è temporaneamente non disponibile

note: SCRIPT
en: Sorry, tags are not enabled on this system.
it: Ci dispiace, i tag non sono abilitati nel sistema.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
it: Spiacente, il login al CAS è fallito, sei hai un accesso locale, puoi usarlo qui sotto.

en: Sorry, the CAS login failed.
it: Ci dispiace, il tentativo di accesso via CAS è fallito.

en: Sorry, the requested page is not available
it: Ci scusiamo, la pagina non è disponibile

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
it: Ci dispiace, il sistema ritiene che tu non abbia il diritto di accedere a questa pagina.

en: Sorry, there are no results. Try a different search term.
it: Spiacente, non ci sono risultati. Prova una diversa ricerca.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
it: Ci dispiace ma questa copia non può essere prestata in automatico da questa postazione.

en: Sorry, this self check-in station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
it: Ci dispiace ma la postazione per il prestito automatico ha perso l'autenticazione. Contatta il bibliotecario per risolvere questo problema.

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
it: Ci dispiace ma la postazione per il prestito automatico ha perso l'autenticazione. Contatta il bibliotecario per risolvere questo problema.

en: Sorry, you are too young to place a hold for this item.
it: Ci dispiace ma sei troppo giovane per riservare questo materiale.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
it: Ci dispiace, non puoi aggiungere copie a questa lista.

en: Sorry, you cannot place holds.
it: Spiacenti, non puoi fare prenotazioni.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
it: Ci dispiace, non puoi fare più di %s prenotazioni.

en: Sorry, your Google login failed.
it: Ci dispiace, il tentativo di accesso via Google è fallito.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
it: Ci dispiace, il tuo utente Shibboleth non corrisponde a nessun utente valido della biblioteca.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
it: Ci dispiace, il tuo profilo Shibboleth corrisponde a nessun profilo valido della biblioteca. Se hai un login locale, puoi digitarlo sotto.

en: Sorry, your password cannot be changed online.
it: La tua password non può essere cambiata online.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
it: Ci dispiace, la tua sessione è scaduta. Per favore collegati di nuovo.

en: Sort
it: Ordina

en: Sort by:
it: Ordina per :

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Sort this list by:
it: Ordina questa lista per:

en: Source
it: Fonte

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Specialized
it: Specializzato

en: Staff only
it: Solo staff

en: Standard number
it: Numero standard

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
it: Numero standard (ISBN, ISSN o altro):

en: Star ratings
it: La tua valutazione

en: State:
it: Provincia:

en: Statistics
it: Statistiche

en: Step three: Click the 'Finish' button
it: Passo tre: Clicca sul link 'Finito' quando hai finito

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
it: Passo due: leggi il codice di ogni copia con il lettore apposito. Leggi un solo codice alla volta

en: Stopped
it: Fermato

en: Street number:
it: Numero civico:

en: Street type:
it: Tipo di strada:

en: Subject
it: Soggetto

en: Subject cloud
it: 'Nuvola' di soggetti

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Subject cloud &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Nuvola soggetti &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Subject(s)
it: Soggetti

en: Subject:
it: Soggetto:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
it: Soggetto: %s

note: INPUT type=submit
en: Submit
it: Invia

en: Submit
it: Invia

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
it: Invia e chiudi questa finestra

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
it: Invia le modifiche

note: INPUT type=submit
en: Submit modifications
it: Invia le modifiche

note: INPUT type=submit
en: Submit note
it: Invia la nota

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
it: Invia la richiesta di update

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
it: Invia suggerimento

en: Subscribe to a subscription alert
it: Sottoscrivi un alert per l'abbonamento

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
it: Sottoscrivi una notifica via email per i nuovi fascicoli

en: Subscribe to email notification on new issues
it: Sottoscrivi una notifica via email per i nuovi fascicoli

note: A
en: Subscribe to recent comments
it: Sottoscrivi per ricevere le recensioni recenti

note: A
en: Subscribe to this list
it: Abbonati a questa lista

note: A
en: Subscribe to this search
it: Sottoscrivi questa ricerca

en: Subscription
it: Abbonamento

en: Subscription alerts
it: Avvisi per l'abbonamento

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
it: Abbonamento da: %s a:%s %s %s ora (corrente)%s

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
it: Informazioni sull'abbonamento che riguarda %s

en: Subscription title
it: Titolo dell'abbonamento

en: Subscription:
it: Abbonamento :

en: Subscriptions
it: Abbonamento(i)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
it: Abbonamenti ( %s )

en: Suggest for purchase
it: Suggerimento per l'acquisto

en: Suggested by anyone
it: Suggerito da anonimo

en: Suggested by me
it: Suggerito da me

en: Suggested by:
it: Suggerito da:

en: Suggested for
it: Suggerito per

en: Suggested for:
it: Suggerito per:

en: Suggested on
it: Suggerito sul

en: Suggestion declined
it: Suggerimento rifiutato

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Summary
it: Breve descrizione

en: Surname:
it: Cognome:

en: Surveys
it: Recensioni/sintesi bibliografiche

en: Suspend
it: Sospendi

en: Suspend all holds
it: Sospendti tutte le prenotazioni

en: Suspend hold
it: Sospendi prenotazione

en: Suspend until:
it: Sospendi fino a:

en: Suspended
it: Sospeso

note: A
en: Switch languages
it: Cambio della lingua

note: A
en: Syndetics cover image
it: Immagine da Syndetics

en: System maintenance
it: Sistema in manutenzione

en: System-wide only
it: Solo per tutto il sistema

note: TH
en: Table of contents
it: Indice

en: Table of contents provided by Syndetics
it: Tavola dei Contenuti fornita da Syndetics

en: Table of contents:
it: Indice:

en: Tag browser
it: Visualizzatore di TAG

en: Tag cloud
it: Nuvola di tag

en: Tag status here.
it: Qui lo stato del tag.

en: Tag status here.
it: Qui lo stato del tag.

en: Tags
it: Tag

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Tags &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Tags &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tags added:
it: Tag aggiunti:

en: Tags from this library:
it: Tag da questa biblioteca:

en: Tags to show from other users:
it: Tags da mostrare da altri utenti:

en: Tags to show:
it: Tag da mostrare:

en: Technical reports
it: Relazioni tecniche

en: Term
it: Termine

en: Term(s):
it: Termine(i):

en: Thank you
it: Grazie!

en: Thank you!
it: Grazie!

en: The "Anyone" permission has no actual effect while this list is strictly private.
it: Il permesso Chiunque non ha effetto finché questa lista è strettamente privata.

en: The "Staff only" permission has no actual effect while this list is strictly private.
it: L'autorizzazione "Solo staff" non ha alcun effetto perché questo elenco è strettamente privato.

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
it: Gli ultimi %s fascicoli di questo abbonamento:

note: %1$s:  limit | html %2$s:  IF selected_itemtype %3$s:  ItemTypes.GetDescription(selected_itemtype) | html %4$s:  END %5$s:  IF ( branch ) %6$s:  Branches.GetName( branch ) | html %7$s:  END %8$s:  IF ( timeLimit != 999 ) %9$s:  timeLimitFinite | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: The %s most checked-out %s %s %s %s at %s %s %s in the past %s months %s of all time %s
it: I %s più prestati %s %s %s %s presso %s %s %s nei passati %s mesi %s (senza limiti temporali)%s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: The %s%s%sKoha online%s catalog is offline for system maintenance. We'll be back soon!
it: Il %s%s%s Koha %s Opac è in manutenzione. Tornerà attivo presto!

en: The 'Finish' button is presented to start over.
it: Il bottone 'Fine' viene presentato per ricominciare.

en: The ISBD cloud is not enabled.
it: La nuvola ISBD non è attiva.

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
it: La tabella per lo scorri indice è vuota, la feature non è settata. Guarda il

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
it: Il carrello è stato inviato a: %s

note: %1$s:  subscription_LOO.startdate | html
en: The current subscription began on %s and is issued
it: L'abbonamento è iniziato il %s ed è emesso

en: The deletion of your checkout history failed, because there is a problem with the configuration of this feature. Please help to fix the system by informing your library of this error
it: La cancellazione del tuo storico dei prestiti è fallita, c'è un problema nella configurazione della funzione. Informa la tua biblioteca di questo problema

en: The deletion of your hold history failed. Please help to fix the system by informing your library of this error
it: La cancellazione del tuo storico delle prenotazioni è fallita. Informa la tua biblioteca di questo problema

en: The entered card number is already in use.
it: Il numero di tessera inserito La copia è già in uso.

en: The entered card number is the wrong length.
it: Il numero di tessera è della lunghezza sbagliata.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
it: La condivisione delle liste non è attiva in questa biblioteca.

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
it: L'abbonamento è iniziato il %s

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
it: I seguenti campi sono obbligatori e vanno riempiti:

en: The following fields contain invalid information:
it: I seguenti campi contencono informazioni non valide:

en: The item has been added to the list.
it: Questa copia è stata aggiunta alla lista.

en: The item has been removed from the list.
it: La copia è stata rimossa dalla lista.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
it: La copia non è stata aggiunta alla lista. Per favore controlla che non sia già nella lista.

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
it: La bibliotecha ha disbilitato la possibilità per gli utenti di creare nuove liste pubbliche. Se crei la tua lista come privata, non potrai renderla pubblica.

en: The link is broken and the page does not exist.
it: Questo link del catalogo è rotto e la pagina non esiste.

en: The link is invalid.
it: Il link non è valido.

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
it: La lista è stata mandata a: %s

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
it: L'operazione %s non è supportata.

en: The operation results will be displayed for each entered barcode.
it: I risultati dell'operazione verranno mostrati per ogni barcode inserito.

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
it: La password è stata resettata per l'utente "%s".

en: The process of password recovery has already been started for this account
it: Il processo di recupero della password è già stato avviato per questo account

en: The selected suggestions have been deleted.
it: Le proposte selezionate sono state cancellate.

en: The share has been removed.
it: La condivisione è stata rimossa.

en: The share has not been removed.
it: La condivisione non è stata rimossa.

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
it: L'abbonamento finisce il %s

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists.
it: Il suggerimento non è stato inoltrato. Un suggerimento con lo stesso titolo è già esistente.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
it: Il suggerimento non è stato aggiunto Hai raggiunto il limite di suggerimenti di acquisto per questo periodo (%s in %s giorni).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
it: Il suggerimento non è stato aggiunto. Hai raggiunto il limite di proposte di acquisto per questo periodo (%s). Quando la biblioteca avrà lavorato le precedenti proposte, potrai inoltrarne altre.

en: The system does not recognize this barcode.
it: Il sistema non riconosce questo codice a barre.

note: %1$s:  ERROR.scrubbed | html
en: The tag was added as &quot;%s&quot;.
it: Il tag è stato aggiunto come &quot;%s&quot;.

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction id '%s' for this payment is invalid.
it: L'id '%s' per questo pagamento non è valido.

en: The userid
it: Identificativo dell'utente

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
it: Ci sono %s abbonamenti associati a questo titolo.

en: There are no comments on this title.
it: Non ci sono commenti su questo titolo.

en: There are no items available for recall.
it: Non ci sono copie disponibili per essere richiamate.

en: There are no items that can be placed on hold.
it: Su nessuna copia può essere messa una prenotazione.

en: There are no pending purchase suggestions matching your search.
it: Non ci sono suggerimenti di acquisto pendenti corrispondenti alla tua ricerca.

en: There are no pending purchase suggestions.
it: Non ci sono suggerimenti di acquisto pendenti.

en: There is no minimum or maximum character length.
it: Non c'è una lunghezza massima o minima.

en: There was a problem with this operation:
it: Si è verificato un problema con questa operazione:

en: There was a problem with your submission
it: C'è un problema con quanto da te inviato

en: There was an error sending the cart.
it: Ci sono stati problemi nell'invio del carrello.

en: There was an error sending the list.
it: Ci sono stati problemi nell'invio della lista.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
it: Abbiamo problemi a gestire la tua iscrizione. Contatta la biblioteca per un aiuto.

en: Theses
it: Tesi

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
it: Questa &quot;nuvola&quot; mostra i soggetti più usati nel tuo catalogo. Clicca su uno di essi per vedere i documenti collegati.

en: This account has no email address we can send the email to.
it: Questo account non ha un indirizzo e-mail a cui possiamo inviare l'e-mail.

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
it: Questo documento certifica che hai restituito tutte le copie che avevi in prestito. Viene talvolta richiesto durante un trasferimento da una facoltà ad un'altra. La liberatoria ci viene inviata dalla tua facoltà. La puoi trovare anche nel tuo account.

en: This email address already exists in our database.
it: L'indirizzo di posta elettronica esiste già nel nostro database.

en: This feature is not enabled
it: Questa funzionalità non è attiva

note: SCRIPT
en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
it: Questo prestito è locale, non può essere rinnovato.

en: This is a serial
it: Questa è un abbonamento a un periodico

en: This item belongs to another library.
it: Questa copia appartiene ad un'altra biblioteca.

en: This item does not exist.
it: Questa copia non esiste.

en: This item has been recalled. Please return by the new due date.
it: Questa copia è stata richiamata. Si prega di restituirla entro la nuova data di scadenza.

en: This item has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed
it: Per questa copia è già previsto un rinnovo automatico, il suo prestito non può essere rinnovato

en: This item has been withdrawn from the collection.
it: La copia è stata rimossa dalla lista.

en: This item is already checked out to you.
it: Hai già in prestito questo documento.

en: This item is checked out to someone else.
it: Questa copia è già in prestito a qualcun altro.

en: This item is not for loan.
it: Questa copia non è prestabile.

en: This item is on hold for another borrower.
it: Questa copia è prenotata da un altro utente.

en: This item is on hold for another patron.
it: Questa copia è prenotata da un altro utente.

en: This item is restricted.
it: La copia ha delle restrizioni.

en: This item is scheduled for auto renewal.
it: Per questa copia è già previsto un rinnovo automatico.

en: This library card has been declared lost.
it: La tua tessera della biblioteca risulta persa.

en: This link is valid for 2 days starting now.
it: Questo link è valido per 2 giorni a partire da adesso.

note: %1$s:  contents.count | html
en: This list contains %s titles
it: Questa lista contiene %s titoli

en: This list does not exist.
it: Questa lista non esiste.

en: This list is empty.
it: Questa lista è vuota.

note: SCRIPT
en: This list is shared. Other users will lose access to it.
it: Questa lista è condivisa. Altri utenti perderanno l'accesso ad essa.

en: This message can have the following reason(s):
it: Questo messaggio può comparire per le seguenti ragioni:

en: This news item does not exist.
it: Questa notizia non esiste.

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
it: Questa pagina contiene del contenuto arricchito visibile quando JavaScript è abilitato oppure selezionando

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
it: Questo record ha molte copie (%s).

en: This subscription is closed.
it: Questo abbonamento è chiuso.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
it: Questo titolo non può essere richiesto perchè risulta gia in tuo possesso.

en: This title cannot be requested because you already have hold for this item.
it: Questo titolo non può essere richiesto perché risulta già da te prenotato.

en: This title cannot be requested because you exceeded max holds per record.
it: Questo titolo non può essere richiesto perché hai sorpassato il massimo di prenotazioni per record.

en: This title cannot be requested because you reached the daily hold limit.
it: Questo titolo non può essere richiesto perché hai raggiunto il limite di prenotazioni giornaliere.

en: This title cannot be requested because you reached the maximum number of holds.
it: Questo titolo non può essere richiesto perché hai raggiunto il limite di prenotazioni.

en: This title cannot be requested.
it: Questo titolo non può essere richiesto.

en: Title
it: Titolo

en: Title (A-Z)
it: Titolo (A-Z)

en: Title (Z-A)
it: Titolo (Z-A)

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
it: Note (%s)

en: Title:
it: Titolo:

en: Title:
it: Titolo:

en: Titles
it: Titoli

en: To log in, use the following credentials:
it: Per accedere, usa le seguenti credenziali:

en: To make changes to your record please contact the library.
it: Per apportare dei cambiamenti al tuo record contatta la biblioteca.

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
it: Per riferire questo errore, contatta la biblioteca.

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
it: Per riferire questo errore, contatta il gestore di Koha.

en: To reset your password, enter your login or your email address.
it: Per resettare la password, inserisci il tuo login o l'indirizzo email.

en: Toolbar control
it: Controllo barra degli strumenti

en: Top level
it: Livello iniziale

en: Topics
it: Argomenti

en: Total due
it: Totale dovuto

en: Total due if credit(s) applied:
it: Totale dovuto se applicati crediti:

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
it: Totale prenotazioni: %s

en: Treaties
it: Trattati

en: Type
it: Tipo

en: Type of heading
it: Tipo di intestazione

note: SCRIPT
en: Type:
it: Tipo:

en: UF
it: Utilizzato per

note: SCRIPT
en: Unable to add one or more tags.
it: Non puoi aggiungere uno o più tag.

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
it: Impossibile cancellare l'iscrizione!

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
it: Impossibile creare l'iscrizione!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
it: Non puoi aggiornare le tue configurazioni!

en: Unavailable (lost or missing)
it: Non disponibile (perduto o mancante)

en: Unavailable issues
it: Fascicoli non disponibili

en: Unhighlight
it: Non evidenziare

en: Unified title
it: Titolo uniforme

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
it: Titolo uniforme: %s

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unrecognized error.
it: Errore non riconosciuto.

en: Unsubscribe from a subscription alert
it: Cancella la sottoscrizione di un alert per l'abbonamento

en: Update
it: Aggiorna

note: INPUT type=submit
en: Update auto-renewal preference
it: Aggiorna la preferenza sul rinnovo automatico

note: INPUT type=submit
en: Update password
it: Aggiorna password

en: Update your contact information
it: Aggiorna le tue informazioni di contatto

en: Updated
it: Aggiornato

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Updates submitted &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Aggiornamenti inviati &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Updates to your record
it: Aggiuornamenti ai tuoi recird

note: TH
en: Use this to report any problems with your currently checked out items
it: Usa questo per riportare problemi con le tue copie in prestito

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
it: Utilizza la barra del menù in alto per navigare in Koha.

note: ABBR
en: Used For
it: Utilizzato per

en: Used for/see from:
it: Usato per/vedi da:

en: User summary
it: Riepilogo utente

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
it: Di norma le ragioni per bloccare un account sono vecchi prestiti scaduti o multe per danni. Se il tuo account non mostra simili problemi, contatta la biblioteca.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
it: Di norma le ragioni per bloccare un account sono vecchi prestiti scaduti o multe per danni. Se il tuo account non mostra simili problemi, contatta la biblioteca.

en: VHS tape / Videocassette
it: Nastro VHS / Videocassetta

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
it: Valuta già in uso (%s)

en: Verification
it: Verifica

en: Verification:
it: Verifica:

en: View
it: Visualizza

en: View all
it: Vedi tutti

en: View all suggestions
it: Vedi tutti i suggerimenti

en: View all the physical items.
it: Vedi tutte le copie fisiche.

note: A
en: View details for this title
it: Guarda i dettagli per questo titolo

en: View interlibrary loan request
it: Vedi la richiesta di prestito interbibliotecario

note: A
en: View on Amazon.com
it: Vedi su Amazon.com

note: A
en: View record "%s %s %s"
it: Vedi il record "%s %s %s"

en: View the requested item
it: Visualizzare la copia richiesta

note: A
en: View your search history
it: Mostra il tuo percorso di ricerca

en: Visit web site
it: Visita il sito

en: Vol info
it: Info sul volume

en: Waiting
it: In attesa

en: Waiting date
it: Data attesa

note: %1$s:  Branches.GetName( item.recall.pickup_library_id ) | html
en: Waiting for patron at %s
it: In attesa dell'utente a %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemLoo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemLoo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s
it: In attesa dell'utente presso %s dal %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
it: In attesa dell'utente presso %s dal %s

en: Warning
it: Avvertimento

note: SCRIPT
en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
it: Attenzione: l'operazione non può essere annullata. Per favore confermare di nuovo

en: We take great care in protecting your privacy. On this screen, you can define how long we keep your checkout and hold history.
it: Teniamo in gran conto la tua privacy. In questa pagina puoi definire per quanto tempo teniamo traccia dei tuoi prestiti e delle tue prenotazioni.

en: Website
it: Sito web

en: Welcome,
it: Benvenuto,

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
it: Benvenuto, %s

en: What is a discharge?
it: Che cos'è una liberatoria?

en: What's next?
it: Cosa c'è dopo?

en: Where:
it: Dove:

note: SCRIPT
en: With selected searches:
it: Con le ricerche selezionate:

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
it: Con i suggerimenti selezionati:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
it: Con i titoli selezionati :

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
it: Vuoi stampare una ricevuta ?

en: Writeoff
it: Cancella

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
it: Scritto su %s da %s

en: XSLT file not found.
it: File XSLT non trovato.

en: Year
it: Anno

note: INPUT type=submit
en: Yes
it: Si

en: Yes
it: Sì

en: Yes (Item overdue or lost)
it: Sì (copia in ritardo o smarrita)

en: Yes (Rental fees)
it: Sì (tariffe di noleggio)

en: Yes, I agree.
it: Sì, accetto.

note: SCRIPT
en: Yes, cancel article request
it: Sì, cancella la richiesta dell'articolo

note: SCRIPT
en: Yes, cancel hold
it: Sì, cancella la prenotazione

note: SCRIPT
en: Yes, delete
it: Sì, cancella

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestion
it: Si, cancella il suggerimento

note: SCRIPT
en: Yes, delete suggestions
it: Si, cancella i suggerimenti

note: SCRIPT
en: Yes, remove sharing
it: Si, elimina la condivisione

note: SCRIPT
en: Yes, resume all holds
it: Sì, riattiva tutte le prenotazioni sospese

note: SCRIPT
en: Yes, suspend all holds
it: Sì, sospendi tutte le prenotazioni

en: You already have at least one item level hold on this title. All further holds must be item level.
it: Hai almeno una prenotazione a livello di copia su questo titolo. Tutte le ulteriori prenotazioni devono essere a livello di copia.

en: You already have at least one record level hold on this title. All further holds must be record level.
it: Hai almeno una prenotazione a livello di record per questo titoli. Tutte le ulteriori prenotazioni devono essere a livello di record.

en: You are accessing self check-in from a different IP address! Please log in again.
it: Stai accedendo all'autoprestito da un IP diverso. Per favore rifai il login.

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
it: Stai accedendo all'autoprestito da un IP diverso. Per favore rifai il login.

en: You are currently not listed on any routing lists.
it: Attualmente non sei iscritto a nessuna routing lists.

en: You are forbidden to view this page.
it: Non sei autorizzato a vedere questa pagina.

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
it: Sei entrato nel sistema come %s.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
it: Stai accedendo al sistema da un IP diverso. Per favore rifai il login.

en: You are not allowed to call this page directly
it: Non sei autorizzato a richiamare questa pagina direttamente

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
it: Non sei autorizzato a vedere i suggerimenti di acquisto pendenti.

en: You are not authorized to view this page.
it: Non sei autorizzato a vedere questo pagina.

en: You are not authorized to view this record.
it: Non sei autorizzato a vedere questo record.

en: You are subscribed to the routing lists for following serial titles. If you wish to make changes, please contact the library.
it: Tu sei abbonato alla routing list dei seguenti titoli di periodici. Se vuoi apportare delle modifiche, rivolgiti al personale della biblioteca.

en: You can add to your lists from the results of any
it: Puoi aggiungere records alle tue liste prendendo dai risultati di ogni

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
it: Puoi chiedere una forma compatta per ridurre il numero di messaggi. I messaggi saranno salvati e inviati come un singolo messaggio.

en: You can delete all your checkout and hold history immediately by clicking here.
it: Puoi eliminare immediatamente tutti i tuoi prestiti e prenotazioni facendo clic qui.

en: You can only share a list if you are the owner.
it: Puoi condividere una lista solo se ne si il proprietario.

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
it: Puoi effettuare ricerche sul nostro catalogo usando la form di ricerca presente in alto sulla pagina

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
it: Puoi usare la lista dei record OAI-PMH invece di questo servizio.

en: You can use the menu and links at the top of the page
it: Puoi usare il menu e i link presenti in alto sulla pagina

en: You can't change your password.
it: Non puoi cambiare la tua password.

en: You can't reset your password.
it: Non puoi resettare la tua password.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
it: Non può esserti concessa la liberatoria: hai dei prestiti in corso. Per procedere, restituisci le copie che hai in prestito.

en: You cannot place a recall on this item.
it: Non puoi fare un richiamo su questa copia

en: You cannot place any more suggestions
it: Non puoi inoltrare altri suggerimenti di acquisto

en: You cannot renew this item again.
it: Non è possibile rinnovare nuovamente questa copia.

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
it: Non puoi rinnovare i libri on-line. Motivo: %sLe tue multe non pagate superano il limite della biblioteca.

en: You cannot share a public list.
it: Non puoi condividere una lista pubblica.

en: You currently have no pending holds.
it: Attualmente non hai prenotazioni in attesa.

en: You currently have nothing checked out.
it: Attualmente non hai alcun prestito.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
it: Attualmente in totale devi:

en: You did not specify any search criteria
it: Non hai specificato alcun criterio di ricerca.

en: You do not have permission to add a record to this list.
it: Non hai il permesso di aggiungere record a questa lista.

en: You do not have permission to create a new list.
it: Non hai i permessi di inserire una nuova lista.

en: You do not have permission to delete this list.
it: Non hai il permesso di cancellare questa lista.

en: You do not have permission to download this list.
it: Non hai i permessi per scaricare questa lista.

en: You do not have permission to send this list.
it: Non hai i permessi per inviare questa lista.

en: You do not have permission to update this list.
it: Non hai il permesso di modificare questa lista.

en: You do not have permission to view this list.
it: Non hai il permesso di vedere questa lista.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF Koha.Preference('FailedLoginAttempts') %2$s:  END
en: You entered an incorrect username or password. Please try again! But note that passwords are case sensitive%s and that your account will be locked out after a fixed number of failed login attempts%s. Please contact a library staff member if you continue to have problems.
it: Username o password sono sbagliati. Riprova. Rispetta maiuscole e minuscole nella password%s; il tuo account verrà bloccato dopo un certo numero di tentativi di accesso falliti%s. Se hai ancora problemi, per favore contatta lo staff della biblioteca.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
it: Hai utilizzato un link scaduto, forse proveniente da un motore di ricerca o da un bookmark

en: You have a credit of:
it: Hai un credito di:

en: You have already placed a
it: Hai già inserito un

en: You have already placed a recall on this title.
it: Hai già inserito un richiamo su questo titolo.

en: You have already requested this title.
it: Hai già richiesto questo titolo.

en: You have no article requests currently.
it: Attualmente non hai articoli richiesti.

en: You have no fines or charges
it: Non hai multe o addebiti

en: You have no pending purchase suggestions.
it: Non ci sono suggerimenti di acquisto pendenti.

en: You have no pending purchase suggestions.
it: Non ci sono suggerimenti di acquisto pendenti.

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
it: Non hai compilato tutti i campi obbligatori. Per favore compila i campi mancanti e invia di nuovo.

en: You have nothing checked out
it: Non hai preso nulla in prestito

en: You have reached the maximum number of recalls on this record.
it: Hai raggiunto il numero massimo di richiami su questo record.

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s).
it: Hai raggiunto il limite di suggerimenti di acquisto per questo periodo (%s).

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxOpenSuggestions') | html
en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s). Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
it: Hai raggiunto il limite di proposte di acquisto per questo periodo (%s). Quando la biblioteca avrà lavorato le precedenti proposte, potrai inoltrarne altre.

en: You have reached your limit for suggestions you can place at this time.
it: Hai raggiunto il limite di suggerimenti di acquisto per questo periodo.

en: You have renewed this item the maximum number of consecutive times without it being seen by the library.
it: Hai rinnovato questa copia il numero massimo di volte consentito. senza passare dalla biblioteca.

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
it: Hai rinnovato questa copia il numero massimo di volte consentito.

en: You have subscribed to email notification on new issues.
it: Ti sei iscritto alla notifica dei nuovi fascicoli via mail.

en: You have successfully registered your new account.
it: Hai registrato con successo il tuo nuovo account.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
it: Hai multe non pagate. Risulta un debito di: %s

en: You indicated recently that you do not consent, and we will process your request soon.
it: Recentemente hai indicato di non accettare. Elaboreremo la tua richiesta al più presto.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
it: Hai utilizzato un link esterno a una copia del catalogo che non è più disponibile

note: For the first occurrence, %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: You may only add up to %s suggestions in %s days.
it: Puoi aggiungere fino a %s suggerimenti in %s giorni.

en: You may register here.
it: Puoi registrati qui.

note: SCRIPT
en: You must be logged in to add tags.
it: Devi essere collegato con username e password per aggiungere tag.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
it: Devi essere collegato con username e password per aggiungere liste

en: You must be logged in to place a recall.
it: È necessario aver effettuato l'accesso per effettuare un richiamo.

en: You must contact the library for assistance.
it: È necessario contattare la biblioteca per assistenza.

en: You must contact the library to reset your password
it: È necessario contattare la biblioteca per reimpostare la password

en: You must have an email address to enroll
it: Devi avere un indirizzo email per iscriverti

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
it: Ti devi loggare se vuoi sottoscrivere un avviso via mail per i nuovi fascicoli

en: You must reset your password via e-mail
it: È necessario reimpostare la password via e-mail

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
it: Devi scegliere un modo di trasporto che supporti i riassunti per selezionare i riassunti

en: You must select a library for pickup.
it: Devi scegliere una biblioteca per il ritiro.

en: You must select at least one item.
it: Devi scegliere almeno una copia.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
it: Sei in debito con la biblioteca %s e non hai diritto al prestito.

en: You reached your open article requests limit.
it: Hai raggiunto il limite di richieste di articoli aperti.

note: A
en: You searched %s for '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
it: Ricerca %s for '%s'%s%s con limite(i): '%s'%s

en: You should have received an email with a link to reset your password.
it: Dovresti aver ricevuto un'email con un link per reimpostare la password.

en: You tried to access a page that needs authentication.
it: Hai tentato di accedere a una pagina che richiede di autenticarsi

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
it: Hai inserito dei caratteri errati nel box. Prova di nuovo.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
it: Ti verrà addebitato un costo di prenotazione di %s per questa prenotazione

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
it: Ti verrà addebitato un costo di prenotazione di %s quando prenderai questa copia

en: You will be charged with
it: Ti verrà addebitato con

en: You will be notified when your item is waiting to be picked up at the library.
it: Riceverai una notifica quando la tua copia sarà in attesa di essere ritirata in biblioteca.

en: You will receive an email notification if someone accepts your share before it expires.
it: Riceverai una notifica via mail se qualcuno accetterà la tua condivisione prima che scada.

en: You will receive an email shortly.
it: A breve riceverai un’e-mail di conferma.

en: Your account
it: Il tuo account

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
it: Il tuo account è stato sospeso. %s Commento:

en: Your account has been suspended.
it: Il tuo account è stato sospeso.

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
it: La tua tessere è scaduta il %s. Contatta la biblioteca rinnovare la tessera.

en: Your account has expired.
it: Il tuo account è scaduto.

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
it: Il tuo account è scaduto. Per ulteriori informazioni, si prega di contattare la biblioteca.

note: %1$s:  amountoutstanding | $Price
en: Your account has outstanding fees & charges of %s. Holds are blocked because your fine balance is over the limit.
it: Il tuo account ha tariffe in arretrato e pagamenti dovuti per %s. Le prenotazioni sono bloccate perchè il tuo conto ha superato il limite di tolleranza.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
it: Il tuo account è bloccato perché vi sono dei blocchi

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
it: Il tuo account non sarà attivo fino a quando non cliccherai il link contenuto nella mail di conferma.

en: Your authority search history is empty.
it: La tua cronologia di ricerca sull'authority è vuota.

en: Your cart
it: Il tuo carrello

en: Your cart
it: Il tuo carello

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Il tuo carello &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Your cart is empty.
it: Il tuo carrello è vuoto.

en: Your catalog search history is empty.
it: La tua cronologia di ricerca sul catalogo è vuota.

en: Your charges
it: Le tue multe

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your charges &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: I tuoi addebiti &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Your checkout history
it: Storico prestiti

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your checkout history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Lo storico dei prestiti &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Your checkout history has been deleted.
it: La registrazione dei tuoi prestiti è stata cancellata.

en: Your comment
it: I tuoi commenti

en: Your comment (preview, pending approval)
it: Il tuo commento (controllo, in attesa, approvato)

note: %1$s:  gdpr_proc_consent | html
en: Your consent was registered on %s.
it: Il tuo consenso è stato registrato il %s.

en: Your consents
it: I tuoi consensi

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your consents &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: I tuoi consensi &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Your contact information seems to be incomplete.
it: Le tue informazioni di contatto sembrano essere incomplete.

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
it: Le tue correzioni sono state inviate alla biblioteca, un membro dello staff aggiornerà il record appena possibile.

en: Your current password was entered incorrectly. If this problem persists, please ask a librarian to reset your password for you.
it: La password corrente è stata immessa in modo errato. Se il problema persiste, chiedi a un bibliotecario di reimpostare la password per te.

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
it: La tua richiesta di liberatoria è stata inoltrata. Sarà disponibile su questa pagina entro alcuni giorni.

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
it: La tua liberatoria sarà a disposizione in questa pagina in pochi giorni.

en: Your download should begin automatically.
it: Il tuo download dovrebbe iniziare automaticamente

en: Your hold history has been deleted.
it: La cronologia delle prenotazioni è stata eliminata.

en: Your holds history
it: Storico delle tue prenotazioni

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your holds history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Lo storico delle prenotazioni &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your interlibrary loan requests &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Le tue richieste di prestito interbibliotecario &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
it: La tua tessera della biblioteca risulta persa o rubata.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
it: La tua tessera della biblioteca risulta persa o rubata.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
it: La tua tessera è scaduta. Per favore contatta il bibliotecario se vuoi rinnovare la tua tessera.

en: Your library card will expire on
it: La tua tessera scade il

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your library home &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: La tua biblioteca di riferimento &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list : %s
it: La tua lista: %s

en: Your lists
it: Le tue liste

note: OPTGROUP
en: Your lists:
it: Le tue liste:

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
it: Il rinnovo del prestito non è riuscito a causa di uno dei motivi seguenti:

en: Your messaging settings
it: La tua configurazione per i messaggi

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your messaging settings &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Le tue impostazioni per i messaggi &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
it: La tua nota riguardo %s non è stata salvata.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
it: La tua nota riguardo %s non è stata salvata e inviata alla biblioteca.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
it: La tua nota riguardo %s è stata rimossa.

en: Your note will be shown to the librarian when the item is checked in.
it: La tua nota verrà mostrata al bibliotecario al momento del rientro della copia.

en: Your options are:
it: Le tue opzioni sono:

en: Your password has been changed
it: La tua password è stata cambiata

en: Your password has expired!
it: La tua password è scaduta!

en: Your password has successfully been updated
it: La tua password è stata cambiata con successo

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
it: La password deve avere come minimo %s caratteri.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers.
it: La password deve avere come minimo %s caratteri, e contenere caratteri MAIUSCOLI, minuscoli e cifre.

en: Your payment
it: Il tuo pagamento

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
it: Il pagamento di $%s è stato elaborato con successo!

en: Your personal details
it: Il tuo profilo

en: Your priority:
it: La tua priorità:

en: Your privacy management
it: Gestisci la tua privacy

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your privacy management &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: La gestione della tua privacy &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Your privacy rules have been updated.
it: Le tue regole per la privacy sono state aggiornate.

en: Your problem report has been sent to the Koha administrator.
it: La tua segnalazione è stata inviata all'amministratore di Koha.

en: Your problem report has been sent to the library.
it: La tua nota sul problema è inviata alla biblioteca.

en: Your purchase suggestions
it: I tuoi suggerimenti di acquisto

note: For the first occurrence, %1$s:  my_rating.rating_value | html
en: Your rating: %s.
it: La tua valutazione: %s.

note: %1$s:  due_interval | html %2$s:  due_date | $KohaDates
en: Your recall has been placed. The patron the item is currently checked out to has been asked to return the item within %s days, by %s.
it: Il tuo richiamo è stato inserito. All'utente a cui la copia è attualmente in prestito è stato chiesto di restituire la copia entro %s giorni, da %s.

en: Your recalls history
it: La cronologia dei tuoi richiami

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your recalls history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: La cronologia dei tuoi richiami  &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalogo

en: Your request included no check-ins.
it: La tua richiesta non includeva restituzioni di prestiti.

en: Your routing lists
it: Le tue routing lists

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your routing lists &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Le tue liste di routing &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
it: La tua ricerca %sper %s%s non ha trovato risultati.

note: %1$s:  unimarc3 | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Your search IDREF for ppn %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: La tua ricerca IDREF per ppn %s &rsaquo; %s%s%sCatalogo online%s

en: Your search history
it: Il tuo percorso di ricerca

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Your search history &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Il tuo storico delle ricerche &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
it: La ricerca ha trovato %s risultati.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
it: La tua configurazione è stata aggiornata!

en: Your suggestion has been submitted.
it: Il tuo commento è stato inviato.

en: Your summary
it: Tuo riassunto

en: Your tags
it: i tuoi tag

en: Your updates have been submitted and your patron account has been modified.
it: L'aggiornamento dei tuoi dati è stato inviato e il tuo account è stato modificato.

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
it: L'aggiornamento dei tuoi dati è stato inviato. Un bibliotecario li controllera affinchè siano approvati.

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
it: Il tuo identificativo non è stato trovato nel database. Per favore prova ancora.

en: ZIP/Postal code:
it: Codice postale:

en: [ More lists ]
it: [ Altre liste ]

en: [ New list ]
it: [ Nuova lista ]

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
it: [%s tag non gestito dal tuo browser.]

note: SCRIPT
en: a an the
it: a an the il la lo le un uno una gli i

en: a list:
it: una lista:

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
it: un identificatore che indica il punto a cui inviare il documento per la raccolta

en: an identifier used to look up the patron in Koha
it: un identificatore utilizzato per cercare l'utente in Koha

en: and
it: e

en: and agree with your processing of my personal data as outlined therein.
it: e accetto il trattamento dei miei dati personali come ivi indicato.

en: borrowernumber
it: numero utente registrato

en: by
it: da

en: by
it: di

en: cancel your request
it: cancella la richiesta

en: cardnumber
it: numero tessera

en: confirm email address
it: conferma indirizzo e-mail

en: contains
it: contiene

en: continue creating your request
it: continua a creare la tua richiesta

en: date after which hold request is no longer needed
it: data dopo cui la richiesta di prenotazione non è più necessaria

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
it: data dopo cui il documento viene riposto a scaffale se non è stato preso

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
it: definisce la tipologia di identificatore di record che viene usato nella richiesta, possibili valori:

en: desired_due_date
it: data di restituzione desiderata

en: due in fines and charges
it: le tue multe e sanzioni

en: email
it: Email

en: email address
it: indirizzo email

en: every 2 months
it: ogni 2 mesi

en: every 2 weeks
it: ogni 2 settimane

en: every 2 years
it: ogni 2 anni

en: every 3 weeks
it: ogni 3 settimane

en: every day
it: per giorno

en: every month
it: mensile

en: every quarter
it: ogni trimestre

en: every week
it: Ogni settimana

en: every year
it: ogni anno

en: firstname
it: nome

note: %1$s:  subscription_LOO.numberlength | html
en: for %s issues
it: per %s fascicoli

note: %1$s:  subscription_LOO.monthlength | html
en: for %s months
it: per %s mesi

note: %1$s:  subscription_LOO.weeklength | html
en: for %s weeks
it: per %s settimane

en: for every request
it: per ogni richiesta

en: for more information on what it does and how to configure it.
it: per maggiori informazioni su cosa fa e come configurarlo.

en: here
it: qui

en: id_type
it: id_tipologia

en: in any heading
it: in ogni intestazione

en: in main entry
it: nell'intestazione principale

en: in the complete record
it: nel record completo

en: irregularly
it: irregolarmente

en: is exactly
it: è esattamente

en: item
it: documento

en: items
it: copie

en: language (Optional)
it: lingua (facoltativo)

en: list of authority record identifiers
it: lista di identificatori di record di autorità

en: list of either bibliographic or item identifiers
it: lista di identificatori bibliografici e del documento

en: list of system record identifiers
it: lista degli identificatori dei record di sistema

en: log in using a different account
it: effettuare l'accesso utilizzando un account diverso

en: not
it: non

en: on Friday
it: il venerdì

en: on Monday
it: il lunedì

en: on Saturday
it: il sabato

en: on Sunday
it: la domenica

en: on Thursday
it: il giovedì

en: on Tuesday
it: il martedì

en: on Wednesday
it: il mercoledì

en: on this item.
it: su questa copia.

en: or
it: o

en: or
it: o

note: SCRIPT
en: out of
it: tra i

en: patron_id
it: identificatore_utente

en: pickup_location
it: punto di raccolta

en: primary email address
it: indirizzo email principale

en: privacy policy
it: procedure sulla privacy

en: purchase suggestion
it: Suggerimento di acquisto

en: request_location
it: punto di richiesta

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
it: richiede un formato particolare o un set di formati nel riportare la disponibilità

en: requests a particular language for the output, default is the opac cookie language if set, the first language in opac language list or english
it: richiede una lingua particolare per l'output, l'impostazione predefinita è la lingua del cookie opac se impostata, la prima lingua nell'elenco delle lingue per l'opac o l'inglese

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
it: richiede un particolare livello di dettaglio nel riportare la disponibilità, possibili valori:

en: reserve
it: riserva

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
it: risultati nella collezione OverDrive della biblioteca.

en: return_fmt
it: restituisce_fmt

en: return_type
it: Restituisci copia

en: search
it: cerca

en: secondary email address
it: indirizzo e-mail secondario

en: see also:
it: vedi anche:

en: show all component parts
it: mostra tutte le parti componenti

en: show_contact
it: mostra_contatto

en: show_fines
it: mostra_sanzioni

en: show_holds
it: mostra_posseduto

en: show_loans
it: mostra_i_prestiti

en: since
it: dal

en: site administrator
it: gestore del sito

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
it: specifica lo schema di metadati dei record da restituire, valori possibili:

en: starts with
it: comincia con

en: subjects
it: Soggetti

en: suggestions
it: Suggerimenti

en: surname
it: cognome

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
it: identificatore di sistema della prenotazione (fornito da GetRecords e GetPatronInfo nell'elemento 'reserve_id')

en: system item identifier
it: sistema indetificatore del documento

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
it: l'identificativo ILS per il record bibliografico richiesto

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
it: l'identificativo ILS per l'utente per cui viene fatta la richiesta

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
it: l'identificativo ILS per la specifica copia di cui è fatta richiesta

en: the date the patron would like the item returned by
it: la data in cui l'utente vorrebbe restituire il documento

en: the type of the identifier, possible values:
it: il tipo di identificatore, possibili valori:

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
it: l'identificativo univoco dell'utente nell'ILS; è lo stesso identificativo restituito dalla funzione LookupPatron o AuthenticatePatron

en: there was a problem processing your payment
it: c'è un problema nel gestire il tuo pagamento

en: three times per week
it: tre volte a settimana

en: to post a comment.
it: per inserire un commento.

en: twice per day
it: due volta al giorno

en: twice per year
it: due volte all'anno

en: until
it: fino a

en: until
it: fino al

en: up to
it: fino a

en: used for/see from:
it: usato per/vedi anche:

en: user's login identifier
it: identificatore di login dell'utente

en: user's password
it: password utente

en: userid
it: Identificativo dell'utente

note: SCRIPT
en: view labeled
it: formato a etichette

en: view plain
it: formato base

note: SCRIPT
en: waiting holds:
it: prenotazioni in attesa:

en: was not found in the database. Please try again.
it: Il tuo identificativo non è stato trovato nel database. Per favore prova ancora.

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
it: se restituisce o no nella risposta le informazioni estese sull'utente

en: whether or not to return fine information in the response
it: includere o meno le informazioni sulla sanzione nella risposta

en: whether or not to return hold request information in the response
it: se restituisce nella risposta informazioni sulla richiesta di prenotazione oppure no

en: whether or not to return loan information in the response
it: se restituisce nella risposta informazioni sul prestito oppure no

en: whether or not to return patron's contact information in the response
it: se restituisce nella risposta informazioni sul contatto dell'utente

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
it: verrà inviata a breve a %s

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
it: puoi fare solo %s altre prenotazioni. Per favore, deseleziona le caselle di spunta per le copie che non vuoi prenotare.

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
it: il vostro pagamento di %s è stato collegato al tuo account
