Koha 22.11 - en to it translation catalogue (9969 entries)

en: # Bibliographic records
it: # Record bibliografici

en: # Items
it: # Documenti

en: # Records
it: # Record

en: # Subs
it: Num. Abb.

note: SCRIPT
en: # of % selected
it: Numero di % selezionati

en: # of students
it: # di studenti

en: # of users
it: # di utenti

en: %% matches any number of characters
it: %% corrisponde ad ogni numero di caratteri

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Koha - %3$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %4$s: - BLOCK - %5$s: - delimiter | $raw - %6$s: - delimiter | $raw - %7$s: - delimiter | $raw - %8$s: - delimiter | $raw - %9$s: - delimiter | $raw - %10$s: - delimiter | $raw - %11$s: - delimiter | $raw - %12$s: - d
en: %s %s %s %s "Title" %s "Publication date" %s "Publisher" %s "Collection" %s "Barcode" %s "Serial enumeration" %s "Call number" %s "Home library" %s "Current library" %s "Shelving location" %s "Item type" %s "Inventory number" %s "Not for loan status" %s "Lost status" %s "Withdrawn status" %s "Checkouts" %s "Due date" %s
it: %s %s %s %s "Titolo" %s "Data pubblicazione" %s "Editore" %s "Serie" %s "Barcode" %s "Numerazione periodico" %s "Collocazione" %s "Biblioteca proprietaria" %s "Biblioteca dove si trova" %s "Localizzazione" %s "Tipo copia" %s "Numero inventario" %s "Non prestabile" %s "Perduto" %s "Ritirato" %s "Prestiti" %s "Data restituzione" %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
it: %s %s %s %s %s %s "%s (%s giorni)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAutore: %s.%s%sPubblicato da: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Totale ordini in ritardo"%s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
it: %s %s %s %s %s %s TOTALE%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
it: %s %s %s %s %s Richimo copia su

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
it: %s %s %s %s %s TOTALE%s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF books_loo.title %3$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=books_loo link = 1 %4$s:  IF books_loo.author %5$s:  books_loo.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s %s by %s%s %s
it: %s %s %s %s da %s%s %s

note: %1$s:  IF letter.content && letter.content.length > 0 %2$s:  letter.content.length | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s 0 %s/160 characters
it: %s %s %s 0 %s/160 caratteri

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( loopro.module == 'ACQUISITIONS' && loopro.action == 'ACQUISITION ORDER' && loopro.object ) %3$s:  IF ( CAN_user_acquisition_order_manage )
en: %s %s %s Basket
it: %s %s %s Raccoglitore

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s %s Modifica vincoli dei sottocampi MARC &rsaquo; struttura del sottocampo MARC %s %s %s &rsaquo; Struttura del sottocampo MARC%s %s %s Stuttura del sottocampo MARC &rsaquo; Conferma eliminazione del sottocampo %s Conferma eliminazione del sottocampo %s &rsaquo; Struttura del sottocampo MARC %s %s Sottocampo eliminato &rsaquo; Struttura del sottocampo MARC %s %s struttura del sottocampo MARC %s &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  IF op == 'add_form' %3$s:  IF ( categorycode ) %4$s:  categorycode | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF op == 'delete_confirm' %9$s:  IF ( patrons_in_category > 0 ) %10$s:  categorycode | html %11$s:  ELSE %12$s:  categorycode | html %13$s:  END %14$s:  EN
en: %s %s %s Modify category '%s' %s New category %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete: category %s in use %s Confirm deletion of category '%s' %s &rsaquo; %s Patron categories &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s
it: %s%s%sModifica categoria '%s'%sNuova categoria%s%s %s%sImpossibile cancellare: categoria %s in uso%sConferma la cancellazione della categoria '%s'%s%s &rsaquo; Categorie di utenti &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha %s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %3$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %4$s:  IF ( authtypecode ) %5$s:  authtypecode | html %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %10$s:  IF ( authtypecode ) %11$s:  authtypecode | html %12$s:  ELSE %13$s:  END %14$s: 
en: %s %s %s Modify tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s New tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s %s Modifica tag &rsaquo; %s %s Framework %s Framework predefinito %s &rsaquo; %s %s Nuovo tag &rsaquo; %s %s Framework %s Framework predefinito %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Conferma eliminazione &rsaquo; %s %s Framework %s%s framework predefinito &rsaquo; %s %s Dati eliminati &rsaquo; %s %s Framework %s%s framework predefinito &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
it: %s %s %s Nessun NOME %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
it: %s %s %s Nessun titolo %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( patron.borrowernumber ) %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Not defined yet %s
it: %s %s %s Non ancora definito %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to == 'ONLYMESSAGE' %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'NOT_LOAN', errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from ) | html %3$s:  ELSE
en: %s %s %s Not for loan status updated.
it: %s %s %s Aggiornato lo status che esclude dal prestito.

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
it: %s %s %s Qualcosa è andato male nell'indicizzazione: %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
it: %s %s %s [ Nessuno ] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
it: %s %s %s al momento non ha un'immagine disponibile. Per caricarne una per %s %s %s, inserisci il nome di un file immagine da importare.

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
it: %s %s %s da &quot;%s&quot; %s %s %s a &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
it: %s %s %s%s da %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
it: %s %s %sNumero account%sNome del raccoglitore%sNumero d'ordine%sAutore%sTitolo%sEditore%sAnno di pubblicazione%sTitolo della serie%sISBN%sQuantità%sIVA inclusa%s IVA esclusa,%sSconto%sCosto stimato tasse incluse%sCosto stimato tasse escluse%sNota per il fornitore%sData di arrivo%sNome del fornitore%sIndirizzo del fornitore%sIndirizzo postale del fornitore%sNumero di contratto%sNome del contratto%sLuogo di invio nell'ordine d'acquisto%sLuogo di pagamento nell'ordine d'acquisto%sLuogo di invio nel raccoglitore%sLuogo di pagamento nel raccoglitore%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
it: %s %s %sNome contratto%sNumero ordine%sData inserimento%sISBN%sAutore%sTitolo%sAnno di pubblicazione%sEditore%sTitolo della serie%sNota per il fornitore%sQuantità%sIVA%sLuogo di consegna%sLuogo di fatturazione%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
it: %s %s (%s cancellato) %s

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
it: %s %s (%s visualizzati) %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: %s %s (%s) already has a scheduled pickup for this library.
it: %s %s (%s) ha già un ritiro schedulato per questa biblioteca.

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: %s %s Aggiungi utente %s Duplica utente %s Modifica utente %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Aggiungi tag %s %s Modifica tag %s %s &rsaquo; %s %s Conferma eliminazione del tag '%s' &rsaquo; %s %s Dati cancellati &rsaquo; %s Griglie di catalogazione &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
it: %s%s Si è verificato un errore: Impossibile caricare la configurazione. %s

note: %1$s:  IF op == 'save' %2$s:  IF ( suggestionid ) %3$s:  suggestionid | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSIF ( op == 'show' ) %7$s:  suggestionid | html %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %s %s Edit suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Add suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Show suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Suggestions management %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica suggerimento #%s &rsaquo; Suggerimenti %s Aggiungi suggerimento &rsaquo; Suggerimenti %s %s Mostra suggerimento #%s &rsaquo; Suggerimenti %s Gestione suggerimenti %s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
it: %s %s KB Sei sicuro di voler caricare questo file?

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF csv_profile %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify a CSV profile &rsaquo; %s New CSV profile &rsaquo; %s %s CSV export profiles &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s %s Modificare un profilo CSV &rsaquo; %s Nuovo profilo CSV &rsaquo; %s %s Profili di esportazione CSV &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF acct_form %2$s:  IF account %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify account %s Add new account %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of account &rsaquo; %s EDI accounts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica account %s Aggiungi nuovo account %s &rsaquo; %s %s Conferma eliminazione account &rsaquo; %s account EDI &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modificare il tipo di authority %s Nuovo tipo di authority %s &rsaquo; %s Conferma eliminazione del tipo di authority &rsaquo; %s Tipi di authority &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( budget_period_id ) %3$s:  budget_period_description | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( duplicate_form ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  budget_period_description | html %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirmed ) %13$s:  END %14$s:
en: %s %s Modify budget %s %s Add budget %s &rsaquo; %s %s Duplicate budget &rsaquo; %s %s Delete budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Close budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s closed &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica budget %s %s Aggiungi budget %s &rsaquo; %s %s Duplica budget &rsaquo; %s %s Elimina budget '%s'? &rsaquo; %s %s Dati cancellati &rsaquo; %s %s Chiudi budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s chiuso &rsaquo; Budget %s &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF cash_register %3$s:  ELSE %4$s:  cash_register.id | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  cash_register.id | html %8$s:  END
en: %s %s Modify cash register %s New cash register %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of cash register '%s' &rsaquo; %s Cash registers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica registratore di cassa %s Nuovo registratore di cassa %s %s &rsaquo; %s Conferma cancellazione del registratore di cassa '%s' &rsaquo; %s Registratori di cassa &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF city.cityid %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify city %s New city %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of city &rsaquo; %s %s Cities &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica città %s Nuova città %s &rsaquo; %s %s Conferma cancellazione città &rsaquo; %s %s Città &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica lo schema di classificazione %s Aggiungi schema di classificazione %s &rsaquo; %s %s Modifica regola di filing %s Aggiungi regola di filing %s &rsaquo; %s %s Modifica regola di scomposizione %s Aggiungi regola di scomposizione %s &rsaquo; %s Schemi di classificazione &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF debit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify debit type %s New debit type %s &rsaquo; %s Debit types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modificare il tipo di debito %s Nuovo tipo di debito %s &rsaquo; %s Tipi di debito &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF desk.desk_id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify desk %s New desk %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of desk &rsaquo; %s %s Desks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica punto prestito %s Nuovo punto prestito %s &rsaquo; %s %s Conferma cancellazione punto prestito &rsaquo; %s %s Punti prestito &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF framework %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  framework.frameworktext | html %7$s:  framework.frameworkcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify framework text %s Add framework %s &rsaquo; %s Delete framework for %s (%s)? &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica testo griglia di catalogazione %s Aggiungi una griglia di catalogazione %s &rsaquo; %s Cancella griglia di catalogazione per %s (%s)? &rsaquo; %s Griglie di catalogazione &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( itemtype ) %3$s:  itemtype.itemtype | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  IF ( total ) %9$s:  itemtype.itemtype | html %10$s:  ELSE %11$s:  itemtype.itemtype | html %12$s:  END %13$s:  END %14$s:  IF op == 'delete_conf
en: %s %s Modify item type '%s' %s Add item type %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete item type '%s' %s Delete item type '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s Item types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica Tipi di copia '%s' %s Aggiungi Tipi di copia %s &rsaquo; %s %s %s Impossibile cancellare il tipo di copia '%s' %s Cancella Tipi di copia '%s'? %s &rsaquo; %s %s Dati cancellati &rsaquo; %s Tipi di copia &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica biblioteca %s Nuova biblioteca %s %s &rsaquo; %s Conferma la cancellazione della biblioteca '%s' &rsaquo; %s Biblioteche &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica EAN biblioteca %s Aggiungi nuovo EAN biblioteca %s &rsaquo; %s %s Conferma la cancellazione dell' EAN &rsaquo; %s EAN della biblioteca &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form or copy_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( add_validate or copy_validate) %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  END
en: %s %s Modify notice &rsaquo; %s Add notice &rsaquo; %s %s %s Notice added &rsaquo; %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s Notices &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica avviso &rsaquo; %s Aggiungi avviso &rsaquo; %s %s %s avviso aggiunto &rsaquo; %s %s Conferma cancellazione &rsaquo; %s Avvisi &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica tipo campo utente &rsaquo; %s Aggiungi tipo campo utente &rsaquo; %s %s %s Conferma cancellazione dei tipo campo utente &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Tipi campi utente &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica regole di corrispondenza dei record &rsaquo; %s Aggiungi regole di corrispondenza dei record %s %s %s &rsaquo; Conferma cancellazione regole di corrispondenza dei record %s&quot; &rsaquo; %s Registra regole di corrispondenza &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s Modifica le preferenze di sistema '%s' %s Aggiungi una preferenza di sistema %s &rsaquo; %s %s Dati aggiunti &rsaquo; %s %s Conferma cancellazione del parametro '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parametro cancellato &rsaquo; %s Preferenze di sistema &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
it: %s %s Non prenotata %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
it: %s %s Richiamo richiesto da

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
it: %s %s Questo record non ha copie. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
it: %s %s Questo report contiene la parola chiave SQL

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
it: %s %s Hai cercato per %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
it: %s %sprima %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
it: %s %s di

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
it: %s %s di %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
it: %s %s di %s %s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
it: %s %s di %s%s (Record #%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
it: %s %s per

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
it: %s %s mesi %s fino al %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
it: %s %s trasferito.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
it: %s %s%s (%s il rimanente è stato spostato)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
it: %s %s%s%s (non attivo)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
it: %s %s%s%sNessun template per la ricevuto è stato trovato%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
it: %s %s%s%sNessun template per la ricevuto è stato trvoato%s %s %s

note: %1$s:  SWITCH op %2$s:  CASE 'add_form' %3$s:  IF field %4$s:  field.name | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  CASE %8$s:  END
en: %s %s%sModify additional field '%s'%sAdd additional field%s %sManage additional fields %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %s%sModifica campo aggiuntivo '%s'%sAggiungi campo aggiuntivo%s %sGestisci campi aggiuntivi %s &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
it: %s %s(non attivo)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
it: %s %s(ordine permanente)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
it: %s %s, di %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
it: %s %s, di %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
it: %s %sERRORE: Impossibile trovare la copia.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
it: %s%s Modifica i vincoli dei sottocampi MARC per il campo %s authority %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s %sModifica il raccoglitore '%s' %sAggiungi un raccoglitore a %s %s %s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
it: %s %sCopie%sCopia%s non rientrate dal %s%s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( action_modify ) %3$s:  END %4$s:  IF ( action_add_value ) %5$s:  END %6$s:  IF ( action_add_category ) %7$s:  END %8$s:  IF ( action_modify || action_add_value ) %9$s:  category_name | html %10$s:  END %11$s:  END
en: %s %sModify authorized value &rsaquo; %s %sNew authorized value &rsaquo; %s %sNew category &rsaquo; %s %s Authorized values for category %s &rsaquo; %s %s Authorized values &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %sModifica valore autorizzato &rsaquo; %s %sNuovo valore autorizzato &rsaquo; %s %sNuova categoria &rsaquo; %s %s Valori autorizzati per la categoria %s &rsaquo; %s %s Valori autorizzati &rsaquo; Amminstrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s %sModifica contratto '%s' %sNuovo contratto%s %s %sContratto di %s%s %sDati registrati%s %sConferma cancellazione del contratto '%s'%s %sContratto cancellato%s &rsaquo; Contratti &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
it: %s %sNessuna definizione

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
it: %s %sNon hai il permesso di aggiungere copie a questa lista.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
it: %s %sPrimavera%s %s %sEstate%s %s %sAutunno%s %s %sInverno%s %s %sPrim%s %s %sEst%s %s %sAut%s %s %sInv%s %s %s %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
it: %s %sa- Intestazione precedente

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
it: %s %sa = nome precedente

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
it: %s %sdi %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s &rsaquo; Creatore tessere &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
it: %s ( %s ) non può essere rinnovato prima di %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
it: %s ( %s ) è stato rinnovato il massimo numero di volte consecutive senza il rientro in biblioteca)

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
it: %s ( %s ) è stato rinnovato il massimo numero di volte da %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
it: %s (%s) è stato pianificato per il rinnovo automatico e non può essere rinnovato più fino a %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
it: %s ( %s ) è stato programmato il rinnovo automatico ma non può avere luogo perché l'account dell'utente è scaduto

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
it: %s ( %s ) è stato programmato per il rinnovo automatico e non può essere rinnovato prima di %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
it: %s ( %s ) è stato impostato per rinnovo automatico.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
it: %s ( %s ) : Non può essere rinnovato - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
it: %s ( %s ): Rinnovato - scade %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
it: %s ( %s ): Questa copia è prenotata da un altro utente.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
it: %s (altro formato tramite plugin)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
it: %s (%s giorni)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
it: %s ( %s ) %s %s collocazione: %s%s

note: %1$s:  issue.item.biblio.title | html %2$s:  issue.item.barcode | html %3$s:  IF issue.item.is_bundle %4$s:  SET bundle_items_count = issue.item.bundle_items.count %5$s:  tnx('Bundle of {count} item', 'Bundle of {count} items', bundle_items_count, { count = bundle_items_count }) | html %6$s:  END %7
en: %s (%s). %s %s %s. %s Due on %s
it: %s (%s). %s %s %s. %s Da restituire il %s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
it: %s (Tutti)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
it: %s (Codice a barre: %s)

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
it: %s (Attualmente &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
it: %s (id=%s) Ammontare=%s%s (%s il rimanente è stato spostato)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
it: %s (non attivo)

note: SCRIPT
en: %s (order number %s)
it: %s (numero ordine %s)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
it: %s Ritardi

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
it: %s (Probabilmente va bene se vuoto)

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
it: %s / %s prenotazioni sono state modificate con successo. Si sono verificati alcuni errori.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
it: %s / %s record sono stati eliminati correttamente, ma si sono verificati alcuni errori.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
it: %s / %s record modificati con successo. Si sono verificati alcuni errori.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html %3$s:  IF job.status == 'cancelled'
en: %s / %s records have successfully been reindexed. Some errors occurred. %s
it: %s / %s record rindirizzati con successo. Si sono verificati alcuni errori. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
it: %s 0 record %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
it: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag non gestito dal tuo browser.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
it: %s Attivo %s Non attivo %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s Aggiungi un nuovo OAI set &rsaquo; %sConfigurazione OAI set &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s: - IF ( action == "new" ) %2$s:  ELSE %3$s:  editColTitle | html %4$s:  END -
en: %s Add a new collection %s Edit collection %s %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s Aggiungi una nuova raccolta %s Modifica raccolta %s %s &rsaquo; Rotazione delle raccolte &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
it: %s Aggiungi un record

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
it: %s Aggiungi il record in arrivo %s Ignora il record in arrico (le sue copie potranno essere lavorate) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
it: %s Aggiungi le copie solo se è stato trovato il record bibliografico corrispondente

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
it: %s Aggiungi le copie solo se non è stato trovato alcun record bibliografico corrispondente

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
it: %s Aggiungi un nuovo carico o cerca %s Risultati %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Additional permissions are required for editing additional fields %s
it: %s Per editare campi addizionali, sono richiesti permessi specifici %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
it: %s Indirizzo 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
it: %s Indirizzo:

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
it: %s Tutte le biblioteche %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
it: %s Aggiungi sempre copie

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
it: %s Vi è stato un errore nel generare il file PDF. Per favore contatta l'amministratore per risolvere questo problema. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
it: %s Si è verificato un errore sconosciuto.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
it: %s Disponibile per prestito. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s Available for loan. %s %s
it: %s Disponibile per prestito. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  loopro.object | html %6$s:  END
en: %s Basket %s %s %s %s %s
it: %s Raccoglitore %s %s %s %s %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s Basket %s &rsaquo; Duplica ordini esistenti &rsaquo; %s Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( batch_details ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Batch %s %s Batch list %s &rsaquo; Order staged MARC records &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s Batch %s %s &rsaquo; Lista batch %s &rsaquo; Ordini da records MARC preparati &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
it: %s Prestiti via batch a %s &rsaquo; %s Circulazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
it: %s La griglia di catalogazione "%s" has il campo biblionumber nascosto all'interfaccia %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Biblio-level recall on
it: %s Richiamo a livello bibliografico

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
it: %s Numero di tessera:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
it: %s Registratore di cassa:

note: %1$s: - IF (type == "vendor") - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: %s Change order vendor note %s Change order internal note %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
it: %s Modifica nota al fornitore nell'ordine %s Modifica nota interna nell'ordine %s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
it: %s Restituzione %s &rsaquo; %s Circulazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  UNLESS ( language ) %2$s:  END %3$s:  IF ( language ) %4$s:  UNLESS ( checkmodule ) %5$s:  IF ( missing_modules ) %6$s:  END %7$s:  IF ( problems ) %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s Choose your language %s %s %s %s Perl modules missing %s %s Perl version obsolete %s %s Check Perl dependencies %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
it: %s Scegli la tua lingua %s %s %s %s moduli Perl mancanti %s %s versione Perl obsoleta %s %s Controlla dipendenze Perl %s &rsaquo; Programma di installazione Web &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
it: %s Note di circolazione:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
it: %s Città:

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: %s Reclami per %s &rsaquo; %s Reclami &rsaquo; Seriali &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF all_done %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Complete %s Create circulation rule %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
it: %s Completa %s Crea regola di circolazione %s &rsaquo; Programma di installazione Web &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s Conferma &rsaquo; %s %s Terminato &rsaquo; %s Cancellazione e anonimizzazione degli utenti via batch &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
it: %s Conferma password:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
it: %s Nota per il contatto:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
it: %s Contenuti di %s &rsaquo; %s %s Crea nuova lista &rsaquo; %s %s Modifica lista %s &rsaquo; %sListe &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
it: %s Paese:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
it: %s Crea un nuovo

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
it: %s Crea un nuovo template di club %s

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF credit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %s Credit types &rsaquo; %s Modify credit type %s New credit type %s %s Credit types %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s Tipi di credito &rsaquo; %s Modifica Tipi di credito %s Nuovo tipo di credito %s %s Tipi di credito %s &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
it: %s Data di nascita:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
it: %s Definizione delle regole di circolazione e multe per "%s" %s Definizione delle regole di circolazione e multe per tutte le biblioteche %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
it: %s Disabilitato %s

note: %1$s:  END
en: %s Display children too
it: %s Visualizza anche i figli.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
it: %s Modifica

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
it: %s Modifica %s %s Nuovo corso %s &rsaquo; Testi per i corsi &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
it: %s Modifica (%s) %s Nuova %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
it: %s Modifica modello di etichetta %s %s Nuovo modello di etichetta %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
it: %s Modificare il profilo della stampante %s %s Nuovo profilo della stampante %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
it: %s Modifica

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
it: %s Abilitato

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
it: %s Errore:

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
it: %s Esclusione dalle prenotazioni locali aggiornata a 'Si' %s Esclusione dalle prenotazioni locali aggiornata a 'No' %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
it: %s Data di scadenza (lascia bianco per calcolo automatico)

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
it: %s Filtra per area

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
it: %s Nome:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
it: %s Prestabili %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s For session
it: %s Memorizza per questa sessione

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
it: %s Griglia di catalogazione

note: %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
it: %s Griglia di catalogazione

note: %1$s:  END
en: %s From any library
it: %s Da ogni biblioteca

note: %1$s:  END
en: %s From home library
it: %s Dalla biblioteca di appartenenza

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
it: %s Dal locale gruppo per le prenotazioni

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
it: %s Fondi per '%s' %s Tutti i fondi %s

note: %1$s:  END
en: %s Gone no address:
it: %s Partito senza lasciare indirizzo:

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
it: %s Raggruppa diversi campi degli utenti con un titlo di gruppo (basato su

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
it: %s Primo nome del garante:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
it: %s Cognome del garante:

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
it: %s Prenotazioni attese a

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
it: %s Ignora il record in entrata

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
it: %s Ignora i records importati (le copie possono ancora essere processate)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
it: %s Ignora le copie

note: %1$s:  END
en: %s Image file
it: %s File d'immagine

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
it: %s Iniziali:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
it: %s Copia in lavorazione a

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
it: %s Copia circolante

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
it: %s La copia ritorna alla biblioteca che la possiede

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
it: %s La copia rientra nella biblioteca di provenienza

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
it: %s Tipo copia non prestabile. %s %s Copia non prestabile %s(%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
it: %s Articolo in attesa a

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
it: %s Ultimo valore: %s Inizia con: %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
it: %s Localizzazione:

note: %1$s:  END
en: %s Lost card:
it: %s Carta smarrita:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
it: %s Metodo di contatto principale:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
it: %s Accesso principale

note: %1$s:  IF op == 'edit' %2$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %3$s:  server.servername | html %4$s:  END %5$s:  IF op ==  'add' %6$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %7$s:  END
en: %s Modify %s server %s &rsaquo; %s %s New %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s Modifica %s server %s &rsaquo; %s %s Nuovo server %s &rsaquo; %s server Z39.50/SRU &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
it: %sModifica EAN %s Nuovo EAN%s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
it: %s Modifica account %s Nuovo account %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
it: %s Modifica tipo di authority %s Nuovo tipo di authority %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
it: %s Modifca le classificazioni %s Aggiungi classificazione %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
it: %s Modifica club

note: %1$s:  IF club %2$s:  club.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  club_template.name | html %5$s:  END
en: %s Modify club %s %s Create a new %s club %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s Modifica club %s %s Crea un nuovo club %s %s &rsaquo; Club utenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
it: %s Modifica il template del club

note: %1$s:  IF club_template %2$s:  club_template.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify club template %s %s Create a new club template %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s Modifica il modello di club %s %s Crea un nuovo modello di club %s &rsaquo; Club utenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
it: %s Modificare il tipo di credito %s Nuovo tipo di credito %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
it: %s Modifica valuta '%s' %s Nuova valuta %s

note: %1$s:  IF desk.desk_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify desk %s New desk %s
it: %s Modifica punto prestito %s Nuovo punto prestito %s

note: %1$s:  IF sort_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify filing rule %s Add filing rule %s
it: %sModifica regola di filing %s Nuova regola di filing %s

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s
it: %sModifica l'EAN della biblioteca%sNuova EAN di una biblioteca%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
it: %sModifica i dettagli dell'ordine %s Nuovo ordine %s

note: %1$s:  IF ( edit_attribute_type ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron attribute type %s Add patron attribute type %s
it: %s Modificare il tipo di attributo utente %s Aggiungere il tipo di attributo utente %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
it: %s Modifica lista di utenti %s Nuova lista di utenti %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
it: %s Modifica lista di utenti %s Nuova lista di utenti %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s Modifica lista di utenti %s Nuova lista di utenti %s &rsaquo; Liste utenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
it: %s Modificare la regola di corrispondenza dei record %s Aggiungere la regola di corrispondenza dei record %s

note: %1$s:  IF split_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s
it: %s Modifica regola di scomposizione %s Nuova regola di scomposizione %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
it: %s Modifica l'abbonamento per

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
it: %s Modifica la preferenza di sistema '%s'%s Aggiungi una preferenza di sistema %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New SMTP server &rsaquo; %s Edit SMTP server &rsaquo; %s SMTP servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s Nuovo server SMTP &rsaquo; %s Modifica server SMTP &rsaquo; %s server SMTP &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
it: %s Nuovo corso %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
it: %s Nuovo corso %s

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s News %s Pages %s HTML customizations %s
it: %s News %s Pagine %s Costumizzazioni HTML %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
it: %s N. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
it: %s azione non definita per il template. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
it: %s Nessun budget attivo %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
it: %s Non possono essere fatte richieste di articoli per questo record. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
it: %s Nessun ordine d'acquisto %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
it: %s Non c'è l'id della raccolta mobile. %s Title già in uso. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
it: %s Nessun gruppo

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
it: %s Non sono permesse prenotazioni

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
it: %s Tutti i budget attivi %s

note: %1$s:  IF item_action_ignore AND num_items == 0
en: %s No items were found during staging
it: %s Nessuna copia trovata nel caricamento

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
it: %s Nessuna biblioteca

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
it: %s Nessuna limitazione %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
it: %s Nessun ordine trovato %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
it: %s Nessun risultato trovato %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
it: %s Nessun biblionumber valido trovato. %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
it: %s Nessun barcode valido trovato. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
it: %s Nessuno

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
it: %s Non in prestito %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
it: %s Non definito %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
it: %s Non ancora supportato. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
it: %s Nota: Il valore della tua preferenza di sistema 'UsageStatsCountry' non è valido (%s). Scegli un valore valido. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
it: %s Nota OPAC:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
it: %s Verranno cancellate solo le copie che non richiedono trasferimento (preferenza di sistema TransferWhenCancelAllWaitingHolds) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
it: %s Altro nome:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
it: %s Altro telefono:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
it: %sNon ci sono ordini pendenti.%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
it: %s Proprietario

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
it: %s Proprietario e utenti

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
it: %s Proprietario, utenti e biblioteca

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
it: %s Pagina %s / %s %s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Password updated %s Change username and/or password %s
it: %sPassword salvata%sCambia username e/o password%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: %s Dettagli utente per %s %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
it: %s Telefono:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
it: %s Email principale:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
it: %s Telefono principale:

note: %1$s:  IF ( invoiceclosedate ) %2$s:  name | html %3$s:  IF ( invoice ) %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  name | html %7$s:  END
en: %s Receipt summary for %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Receive orders from %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s Riepilogo ricevuta per %s %svoce [ fattura %% | html %%]%s %s Ricevi ordini da %s %s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
it: %s Data di registrazione:

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
it: %s Rimuovi "In richiesta" %s Aggiungi "In richiesta" %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
it: %s Sostituisci il record esistente con quello in arrivo

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
it: %s Sostituisci le copie se viene trovato il record bibliografico corrispondente (solo per le copie esistenti)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
it: %s Restrizione aggiunta dai processi di gestione dei ritardi %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( uploadborrowers ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Import patrons &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s Risultati &rsaquo; %s Importazione utenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s Risultati &rsaquo; logs %s &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
it: %s Risultati per pagina %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
it: %s Risultati per pagina:

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
it: %s Cortesia:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: %s Report salvati &rsaquo; %s Crea da SQL &rsaquo; Visualizzazione SQL %s &rsaquo; Report salvati &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Report salvati &rsaquo; %s Modifica report %s (%s) &rsaquo; Report salvati &rsaquo; %s %s Creare un report, passaggio 1 di 6: Scegliere un modulo &rsaquo; %s Creare un report, passaggio 2 di 6: scegliere un tipo di report &rsaquo; %s Creare un report, passaggio 3 di 6: Selezionare le colonne per la visualizzazione &rsaquo; %s Creare un report, passaggio 4 di 6: selezionare i criteri di ricerca &rsaquo; %s Creare un report, passaggio 5 di 6: selezionare le colonne da visualizzare &rsaquo; %s Creare un report, passaggio 6 di 6: selezionare come ordinare il report &rsaquo; %s Guidata report &rsaquo; Report &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( scan_search_term_to_use )
en: %s Scan index for:
it: %s Scorri indice per:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
it: %s Ricerca: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
it: %s Email secondario:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
it: %s Telefono secondario:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
it: %s Il numero del periodico viene saltato quando si trova un'irregolarità. %s Il numero del periodico viene tenuto quando si trova un'irregolarità. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
it: %s Titolo di serie

note: %1$s:  IF ( proposeimport ) %2$s:  END %3$s:  IF ( importdatastructure ) %4$s:  IF ( error ) %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( default ) %9$s:  IF ( upgrading ) %10$s:  ELSE %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  IF ( choosemarc ) %14$s:  END %15$s:  IF ( selectframeworks ) %16$s:  END %17$s:  
en: %s Set up database %s %s %s Error creating database tables %s Database tables created %s %s %s %s Update database %s Install basic configuration settings %s %s %s Select your MARC flavor %s %s Selecting default settings %s %s Default data loaded %s %s Installation complete %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
it: %s Impostazione del database %s %s %s Errore durante la creazione delle tabelle del database %s Tabelle del database create %s %s %s %s Aggiornamento del database %s Impostazioni di configurazione di base %s %s %s Seleziona il formato MARC %s %s Seleziona tre le impostazioni predefinite %s %s Caricamento dei dati predefiniti %s %s Installazione completa %s &rsaquo; Installazione Web &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
it: %s Singole tessere utente

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
it: %s Qualcosa è andato storto. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
it: %s Criterio 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
it: %s Criterio 2:

note: %1$s:  END
en: %s Standing order
it: %s Ordine permanente

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
it: %s Provincia:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: %s Statistiche per %s %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
it: %s Numero civico:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
it: %s Tipo di via:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
it: %s Soggetto

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
it: %s Cognome:

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
it: %s Termine(i).

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
it: %s Le seguenti copie non possono essere spostate dal vecchio record al nuovo: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
it: %s Non ci sono suggerimenti accettati in attesa.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
it: %s Non ci sono record id definiti. %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
it: %s Non c' non è nessun profilo CSV definito.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
it: %s Non c' è nessuna condizione per questa regola. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
it: %s Non c'è una tabella da configurare per questo modulo. %s %s %s Non c'è una pagina che usi la tabella di configurazione di questo modulo. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
it: %s Non è presente alcun report valido per questo id. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
it: %s Non ci sono valori definiti per %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
it: %s Questo profilo CSV non esiste. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
it: %s Questo record di autorità non è utilizzato in nessun record bibliografico. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
it: %s Questo numero di ordine non esiste. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
it: %s Questo rapporto sembra obsoleto, utilizza il campo biblioitems.marcxml.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
it: %s Totale dovuto:

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
it: %sTrasferisci la copia a %s: %s %sCancella la prenotazione e poi trasferisci: %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
it: %s Record di authority sconosciuto %s Dettagli per l'authority #%s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
it: %s Authority record sconosciuto %s Dettagli per l'authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authority &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: %s Record sconosciuto %s Dettagli per %s %s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
it: %s Record sconosciuto %s Dettagli ISBD per %s %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: %s Record sconosciuto %s dettagli ISBD per %s %s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC biblio : %s ( %s ) %s
it: %s Record sconosciuto %s Record bibliografico MARC a etichette : %s ( %s ) %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: %s Record sconosciuto %s Dettagli MARC etichettati per %s %s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
it: %s Record sconosciuto %s dettagli MARC per

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: %s Record sconosciuto %s dettagli MARC per %s %s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
it: %s Carica un'immagine per questo record bibliografico:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
it: %s Carica un file di immagine per questa copia:

note: %1$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSIF defaultRefundRule == 'charge'
en: %s Use default (Refund lost item charge (only if unpaid)) %s
it: %s Usa default (rimborsa la multa per copia persa) %s

note: %1$s:  ELSIF defaultProcessingRefundRule == 'refund_unpaid' %2$s:  ELSE
en: %s Use default (Refund lost item processing charge (only if unpaid)) %s
it: %s Usa default (rimborsa la multa per copia persa) %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
it: %s Utilizzato in

note: %1$s:  END
en: %s Version:
it: %s Versione:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
it: %s In attesa di %s %s fino a %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
it: %s Aspettando qui %s fino al %s %s

note: %1$s:  IF type == 'WRITEOFF' %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  ELSE %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %5$s:  END
en: %s Write off an amount for %s %s Collect fine payment for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: %s Cancella un importo per %s %s Riscuoti il pagamento della multa per %s %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
it: %s Sì

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
it: %s Sì %s No %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
it: %s Sì%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
it: %s Non hai ancora qualcosa di pubblico. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
it: %s Non hai definito tipi di fatture manuali %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
it: %s Hai cercato %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
it: %s Hai cercato il record %s %s Hai cercato %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
it: %s Codice postale:

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
it: %s aggiunto al gruppo.

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
it: %s dopo %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
it: %s analitici

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
it: %s batch da esportare

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
it: %s di

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
it: %s di %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
it: %s di %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
it: %s di %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
it: %s da te %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
it: %s di%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
it: %s calendario

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
it: %s calendario

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s calendario &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  max_holds_for_record | html
en: %s can only place a maximum of %s hold(s) on this record.
it: %s può inserire un massimo di %s prenotazioni su questo record.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  maxreserves | html
en: %s can only place a maximum of %s total holds.
it: %s può inserire un massimo di %s prenotazioni in totale.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  new_reserves_allowed | html %3$s:  new_reserves_count | html %4$s:  maxreserves | html
en: %s can place %s of the requested %s holds for a maximum of %s total holds.
it: %s può inserire %s delle richieste %s prenotazioni per un totale di %s prenotazioni.

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
it: %s non può essere aperto

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place a hold on any of these items.
it: %s Impossibile effettuare la prenotazione su queste copie.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s cannot place holds on some of these title's items.
it: %s Impossibile effettuare la prenotazione su alcune di queste copie.

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
it: %s prestiti:

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
it: %s commenti

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
it: %s dati immessi

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
it: %s giorni

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
it: %s cartella(e) processata(e).

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
it: %s cartella(e) letta(e) completamente.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
it: %s disabilitato %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
it: %s impossibile decomprimere.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
it: %s Griglia di catalogazione

note: %1$s:  frameworkcode | html
en: %s framework structure
it: %s griglia di catalogazione

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
it: %s fondi sono collegati a questo budget. È necessario eliminare tutti i fondi collegati prima di eliminare questo budget.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has
it: %s ha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
it: %s ha %s prenotazione(i) in attesa da prelevare.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
it: %s è stato rimosso dal gruppo.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding fines.
it: %s non ha multe pendenti.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1
en: %s has too many holds.
it: %s ha troppe prenotazioni.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
it: %s Prenotazione(i) rimasta(e)

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
it: %s copie (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
it: %s immagine(i) trasferita(e) nel database:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
it: %s immagini trovate

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
it: %s campi importanti vuoti (evidenziati)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
it: %s records importati %s(l'ultimo era %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
it: %s il %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
it: %s nella scheda %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
it: %s è sospeso. Verifica che questo utente debba ancora essere sospeso.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
it: %s fascicoli

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
it: %s fascicoli %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
it: %s campi della copia obbligatori sono vuoti

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
it: %s records di copie trovati e processati

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
it: %s copia(e) sono collegate a questo record. Devi cancellare tutte le copie prima di cancellare il record.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
it: %s copia(e) collegata(e).

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
it: %s non posso essere cancellate le copie(a): %s%s %s

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
it: %s copie cancellate.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
it: %s Copia(e) rimaste

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
it: %s copie modificate (con %s campi modificati).

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
it: %s copie modificate : data ultima revisione impostata al %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
it: %s limitazioni per biblioteca

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
it: %s limitazioni per biblioteca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
it: %s campi obbligatori vuoti (evidenziati)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
it: %s mesi %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
it: %s non importato perché è già presente nella tabella degli utenti e la sovrascrittura è disabilitata %s(l'ultimo era %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
it: %s non importati perché non sono nel formato richiesto %s(l'ultimo era %s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
it: %s nota/e marcata come non vista.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
it: %s nota/e marcata come vista.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
it: %s of %s risultati caricati, affina la ricerca per vedere altri record

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
it: %s il %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
it: %s su %s fino al %s

note: %1$s:  barcode | html %2$s:  IF hold_info.item_group
en: %s or %s any available from item group
it: %s oppure %s ogni copia disponibile

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
it: %s ordine(i) collegato(i).

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
it: %s ordine(i) rimasto(i)

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
it: %s sovrascritto %s(l'ultimo era %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
it: %s utenti sono stati cancellati con successo

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
it: %s utenti sono stati spostati nel cestino con successo

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
it: %s utenti saranno cancellati

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
it: %s utenti sono stati rimossi (se non stai facendo un test)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
it: %s lo storico dei prestiti sarà reso anonimo

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
it: %s in attesa

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
it: Preferenze di %s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
it: %s problem report(s) marcato come chiuso.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
it: %s problem report(s) marcato come nuovo.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
it: %s problem report(s) marcato come visto.

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
it: %s citazioni non sono state importate. Si è verificato un errore

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
it: %s citazioni importate correttamente

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
it: %s record cancellati.

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
it: %s record mancanti su un totale di %s nell'indice %s.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
it: %s records nel file

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
it: %s records non processati a causa di un errore MARC

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
it: %s records lavorati

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
it: %s records processati

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
it: %s records con almeno una corrispondenza nel catalogo per regola di corrispondenza &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
it: %s risultato(i) trovato(i) %sper

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
it: %s risultato(i) trovato(i) nel catalogo,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
it: %s risultato(i) trovato(i) nell'area temporanea

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
it: %s invii trovati

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
it: %s sottoscrizione Routing List

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
it: %s sottoscrizione Routing Lists

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
it: %s abbonamenti sono collegati a questo record. Devi cancellare tutte gli abbonamenti prima di cancellare il record.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
it: %s abbonamento(i) collegato(i).

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
it: %s abbonamento(i) rimasto(i)

note: %1$s:  END
en: %s terms
it: %s termini

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
it: %s volte

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
it: %s sull'ordine

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
it: %s non disponibile:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
it: %s settimane %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
it: %s scadrà prima del

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
it: %s anni

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
it: %s | Configurazione da leggere da: %s %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
it: %s | Prima era %s %s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: %s%s &rsaquo; Modifica l'abbonamento%sNuovo abbonamento%s &rsaquo; Periodici &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  t.name | html %2$s:  IF t.is_shared %3$s:  END
en: %s%s (shared)%s
it: %s%s (condiviso)%s

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
it: %s%s : %sOrdini in ritardo

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
it: %s %s di %s %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
it: %s %sdi %s%s %s (

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
it: %s%s nel catalogo di %s%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
it: %s%s singola etichetta%s%s singole etichette%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
it: %s%s%s(nessun numero di telefono nel file)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
it: %s%s%s(nessuna email nel file)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
it: %s%s%s(nessuno)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
it: %s%s%sLa copia non ha un trasferimento registrato%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
it: %s%s%sLink alla risorsa %s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
it: %s%s%sNESSUN TITOLO%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
it: %s%s%sNo codice a barre%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
it: %s%s%sNessuna collocazione%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
it: %s%s%sNessun template per la ricevuta trovato%s

note: %1$s:  IF page %2$s:  page.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sPage error%s &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s%s%sPagina errore%s &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
it: %s%s&nbsp;con limite(i):

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
it: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Richiesto il %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
it: %s%s, di %s%s

note: %1$s:  s.title | html %2$s:  IF ( s.author ) %3$s:  s.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
it: %s%s, di %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
it: %s%s; pubblicato da %s %s%s in

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s%sModifica la valuta '%s'%sNuova valuta%s%s %sConferma la cancellazione della valuta '%s'%s %sValute %s &rsaquo; Valute &amp; Cambi &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( budget_id ) %3$s:  IF ( budget_name ) %4$s:  budget_name | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END
en: %s%sModify fund%s '%s'%s%sAdd fund%s &rsaquo;%s Funds &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: %s %sModifica fondo%s '%s'%s%sAggiungi fondo%s &rsaquo; %s Fondi &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
it: %s(%s)%s è stato prenotato da

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
it: %s(utente cancellato)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
it: %s(tassa inclusa)%s(tassa esclusa)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
it: %s(tassa inclusa)%s(tassa esclusa)%s

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
it: %s, %s,%s da %s %s Copia trasferita a

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
it: %s, Numero di copia: %s%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
it: %s, di %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
it: %s, di %s%s%s-

note: %1$s:  IF ( nopermission ) %2$s:  END %3$s:  IF ( timed_out ) %4$s:  END %5$s:  IF ( different_ip ) %6$s:  END %7$s:  IF ( invalid_username_or_password ) %8$s:  END %9$s:  IF ( loginprompt ) %10$s:  END
en: %sAccess denied%s %sSession timed out%s %sIP address change%s %sInvalid username or password%s %sLog in to the Koha web installer%s &rsaquo; Koha
it: %sAccesso negato%s %sSessione scaduta%s %sIP address cambiato%s %sUsername or password errati%s %sAccedi all'installazione web di Koha%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAcquisitions statistics &rsaquo; Results%sAcquisitions statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: %s Statistiche delle acquisizioni &rsaquo; Risultati%s Statistiche delle acquisizioni%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
it: %sAttivo%sNon attivo%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
it: %sAggiungi un nuovo abbonamento%s (

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
it: %sAggiungi%sSalta%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
it: %sAttacca%sSalta%s

note: %1$s:  IF ( status ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sApproved comments%sComments awaiting moderation%s &rsaquo; Comments &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %s Commenti approvati%sCommenti in attesa di moderazione%s &rsaquo; Commenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
it: %sRecord di authority%sRecord bibliografici%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
it: %sAuthority%sBibliografico%s

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCash register statistics &rsaquo; Results%sCash register statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Statistiche della cassa &rsaquo; Risultati%s&rsaquo; Statistiche della cassa %s &rsaquo; Reports %s&rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCatalog statistics &rsaquo; Results%sCatalog statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: %s Statistiche del catalogo &rsaquo; Risultati%s&rsaquo; Statistiche del catalogo%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
it: %sLimiti di prestito per categoria utente per %s%sLimite di default dei prestiti per categoria di utente%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
it: %sCopia%sScan%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
it: %sImpossibile creare una nuova lista. Si prega di verificare il nome.

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: %sCrea una Routing List%sModifica la Routing List%s &rsaquo; %s &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
it: %sCancella%sSalta%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: %sLiberatoria per %s %s (%s)%s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
it: %sData rientro %s%sSullo scaffale%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
it: %sERRORE: Impossibile creare una nuova copia.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
it: %sERRORE: Impossibilitato a modificare il record bibliografico.%s %sERRORE: Impossibile trovare il numero di copia con questo barcode.%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %sModifica (%s)%sNuovo%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Creatore tessere &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %sModifica (%s)%sNuovo%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Creatore tessere &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %sModifica (%s)%sNuovo%s &rsaquo; Profili &rsaquo; Creatore tessere &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Templates &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %sModifica (%s)%sNuovo%s &rsaquo; Templatesi &rsaquo; Creatore tessere &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
it: %sModifica corso%sCrea corso%s

note: %1$s:  IF is_edit || course_reserve %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  course.course_name | html
en: %sEdit reserve%sAdd reserves%s &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
it: %sModifica copia %sAggiungi copie%s &rsaquo; %s &rsaquo; Testi per i corsi &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
it: %sEdita%sCrea%s il template della tessera utente%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
it: %sEdita%sCrea%s il layout testo della tessera

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
it: %sEdita%sCrea%s il profilo della stampante%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: %s Modifica %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
it: %sLuogo arrivo (free)%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
it: %sFondo%s "Num.  raccogliotore"%s "Nome raccoglitore"%s "Autorizzato da"%s "Numero Bib."%sTitolo%sValuta%s "Prezzo venditore"%sPrezzo racc.%s "Costo preventivato"%sQuantity%s "Total prezzo racc."%s"Costo totale "%s"Data ingresso"%s"Data ricezione"%s"Nota interna"%s"Nota fornitore"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
it: %sNascosto per default%sVisibile%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
it: %sNascosto%sVisibile%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
it: %sPrenotazione:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
it: %sRegole di prenotazione per tipo di copia per %s%sRegole di default per tipo di copia%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
it: %sI record di copia non sono stati processati perché il numero di campi di copia era irregolare.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
it: %sManager name%sNumero tessera utente%sNome utente%sBiblioteca della transazione%sData della transazione%sAggionata%sTipo di transazione%sNote%sAmmontare%sTitolo%sBarcode%sTipo di copia%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
it: %sCredito manuale%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify %sAdd %s a system preference
it: %sModifica %sAggiungi %s una preferenza di sistema

note: %1$s:  IF ( authid ) %2$s:  authid | html %3$s:  authtypetext | html %4$s:  ELSE %5$s:  authtypetext | html %6$s:  END
en: %sModify authority #%s (%s)%sAdding authority (%s)%s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
it: %sModifica authority #%s (%s)%sAggiungi authority %s%s &rsaquo; Authority &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
it: %sModifica registro cassa%sAggiungi nuovo registro cassa%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
it: %sModifica il testo della griglia di catalogazione%sAggiungi griglia%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
it: %sModifica la biblioteca%sNuova biblioteca%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
it: %sModifica messaggio%sAggiungi messaggio%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s Modifica i dettagli dell'ordine (riga #%s)%sNuovo ordine%s &rsaquo; Raccoglitore %s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
it: %sModifica citazione%sAggiungi citazione%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
it: %sModifica il tag %s %sNuovo tag%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
it: %sNuovo %sRaccoglitore %s (%s) per

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s Nuovo %sRaccoglitore %s (%s) per %s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
it: %sNo%sSi%s

note: %1$s:  IF ( opsearch ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrder from external source%sSearch results &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Order from external source%s &rsaquo; Koha
it: %sOrdine da fonte esterna%sRisultati ricerca &rsaquo; Acquizioni &rsaquo; Ordine da fonte esterna%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( order_loop ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrders search &rsaquo; Search results%sOrder search%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s Ricerca ordini &rsaquo; Risultati della ricerca%sRicerca ordini%s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( booksellername ) %2$s:  booksellername | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sOrders with uncertain prices for vendor %s%sOrders with uncertain prices%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: %s Ordini con prezzi incerti per fornitore %s%s Ordini con prezzi incerti%s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
it: %sScaduto!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
it: %sRitardo:%s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.firstname | html %5$s:  END
en: %sPassword updated %sUpdate password for %s, %s%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: %s Password aggiornata %sAggiorna password per %s, %s%s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sPatrons statistics &rsaquo; Results%sPatrons statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: %s Statistiche utente &rsaquo; Risultati%sStatistiche sugli utenti %s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
it: %sRimuovi%sSalta%s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %sResults of search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s%sYou did not specify any search criteria%s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: %sRisultati della ricerca %sfor '%s'%s%s&nbsp;con i(l) limite(i):&nbsp;'%s'%s%sNon hai indicato criteri di ricerca%s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
it: %sInverti lo stato di transito%sInverti lo stato di attesa%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: %sRivedi%sRivedi tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
it: %sInizio del periodo%sFine del periodo%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
it: %sIl file che stai tentando di caricare è vuoto.%s %sNon hai scelto il file da caricare.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
it: %sIl file che stai tentando di caricare è vuoto.%s %sNon hai scelto il file da caricare.%s %sParametro di script errato o mancante.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
it: %sNon sono stati ricevuti ordini.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
it: %s Questo account non può vedere richieste di informazione dell'utenza. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
it: %sQuesto record non ha copie.%s

note: %1$s:  IF TwoFA_prompt %2$s:  END %3$s:  IF TwoFA_setup %4$s:  END %5$s:  IF ( loginprompt ) %6$s:  END %7$s:  IF too_many_login_attempts %8$s:  ELSIF invalid_username_or_password %9$s:  END %10$s:  IF ( different_ip ) %11$s:  END %12$s:  IF ( timed_out ) %13$s:  END %14$s:  IF ( nopermission ) %15$
en: %sTwo-factor authentication%s %sTwo-factor authentication setup%s %sLog in to Koha%s %sThis account has been locked. %sInvalid username or password%s %sIP address change%s %sSession timed out%s %sAccess denied%s %sError authenticating in external provider%s &rsaquo; Koha
it: %sAutenticazione a due fattori%s %sSetup autenticazione a due fattori%s %sAccedi a Koha%s %sQuesto account è stato bloccato. %s Nome utente o password invalido%s %s Modifica dell'indirizzo IP %s %sSessione terminata%s %sAccesso negato%s %sErrore autenticazione presso provider esterno%s &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
it: %s Sì%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
it: %sSì%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
it: %sSì%sNo%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
it: %sSì%sNo%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
it: %suna lista:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
it: %se %s %s %s con ISSN corrispondente

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
it: %sa %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
it: %sb - Intestazione successiva

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
it: %sb = altro nome

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
it: %sdi %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
it: %sc = nome ufficiale

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
it: %sd - Acronimo

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
it: %sd = acronimo/ iniziali / abbreviazione

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
it: %se = pseudonimo

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
it: %sf - Composizione musicale

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
it: %sf = vero nome

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
it: %sg - Termine più ampio

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
it: %sg = Termine più ampio o nome

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
it: %sh - Termine più vicino

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
it: %sh = Termine più stretto o nome

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
it: %si - Frase di istruzione per il rinvio nel sottocampo $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
it: %si = nome da religioso

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
it: %sj = nome da sposata

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
it: %sk = nome prima del matrimonio

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
it: %sl = pseudonimo condiviso

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
it: %sm = nome secolare

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
it: %sn- Non applicabile

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn = different rule form of a name
it: %sn = forma del nome secondo una regola differente

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
it: %so = nome attribuito / titolo convenzionale di un'opera

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
it: %sr - Indicazione di relazione in $i o $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
it: %st - Ente superiore immediato

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
it: %sx = non applicabile

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
it: %sz = altro

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
it: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgaro) Radoslav Kolev

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
it: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russo) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
it: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ucraino) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
it: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Ebraico)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
it: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persiano)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
it: &#20013;&#25991; (Cinese)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
it: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengalese) Parthasarathi Mukhopadhyay

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
it: &#26085;&#26412;&#35486; (Giapponese)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
it: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thailandese)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
it: &#54620;&#44397;&#50612; (Coreano)

en: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Koha Hellenic Users' Group (Georgia Katsarou, Dimitris Antonakis, Eugenios Papadopoulos), Theodoros Theodoropoulos, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi
it: &#949;&#955;&#955;&#951;&#957;&#953;&#954;&#940; (Greek, Modern [1453- ]) Georgia Katsarou, Panoraia Gaitanou and Kiriaki Roditi

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
it: &#x010D;e&#353;tina (Ceco)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
it: &lt;&lt; Ritorna ai suggerimenti

en: &lt;&lt; Previous
it: &lt;&lt; Precedente

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
it: &lt;a href="[856u]"&gt;apri sito&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autore come frase

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Collocazione

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome del convegno

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome del convegno come frase

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome dell'ente

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome dell'ente come frase

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Parola chiave come frase

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome personale

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nome personale come frase

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titolo della collana

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Soggetto e termini più ampi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Soggetto e termini più vicini

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Soggetto e termini collegati

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Soggetto come frase

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
it: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Titolo come frase

note: %1$s:  IF limits.$year_limit_key.defined %2$s:  limits.delete(year_limit_key) %3$s:  END
en: &nbsp;&nbsp;(format: yyyy-yyyy) %s %s %s
it: &nbsp;&nbsp;(formato: aaaa-aaaa) %s %s %s

en: &nbsp;Show inactive funds:
it: &nbsp;Mostra fondi inattivi:

en: &nbsp;Show inactive:
it: &nbsp;Mostra inattivo:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
it: &quot;%s&quot; non è né consentito né proibito.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
it: &quot;%s&quot; è permesso.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
it: &quot;%s&quot; è proibito.

en: &quot;STARTDATE:January 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;
it: &quot;STARTDATE:Gennaio 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;

note: %1$s:  biblio.title | html
en: &rsaquo; Confirm recalls on %s
it: &rsaquo; Conferma prenotazioni di %s

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
it: &rsaquo; Risultati di ricerca su Mana Knowledge Base

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
it: &rsaquo; Storico della circolazione per %s

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
it: le 'password' dovrebbe essere inserite come testo in chiaro e verranno convertite in un Bcrypt hash (se le password sono già criptate, discuti con l'amministratore del sistema le possibili opzioni). Le password non saranno sostituite a meno che sia attiva la relativa opzione.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
it: ( La data effettiva della restituzione è %s )

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
it: (%s copie).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
it: (%s utenti e %s copie).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
it: (%s utenti).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
it: (%s) e in trasferimento a %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
it: (%s) a %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
it: (%s) presso %s dal %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
it: (%s) per

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
it: (%s) da

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
it: (%s) è stato prenotato da

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
it: (%s) in attesa di

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
it: (%s) è in lavorazione per

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
it: (%s) La copia è in prestito a

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
it: (%s) è in prestito a questo utente. Rinnova?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
it: (%s) è prenotato per

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
it: (%s) a

note: For the first occurrence, %1$s:  ItemTypes.GetDescription( w.item.effective_itemtype ) | html %2$s:  IF ( w.biblio.author ) %3$s:  w.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( w.item.itemcallnumber ) %6$s:  w.item.itemcallnumber | html %7$s:  END
en: (%s), %s by %s %s %s [%s] %s
it: (%s), %s di %s %s %s [%s] %s

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
it: (%s). %s Fai rientrare e poi presti ? %s

en: (Accruing)
it: (Maturati)

en: (Acronym)
it: (acronimo)

en: (All libraries)
it: (Tutte le biblioteche)

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
it: (Valori autorizzati per %s)

en: (Broader heading)
it: (Intestazione più ampia)

en: (Cancelled)
it: (Cancellato)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
it: (Corrente: %s - %s)

en: (Earlier heading)
it: (Intestazione precedente)

en: (Error)
it: (Errore)

en: (Example: "001,245ab,600")
it: (Esempio: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
it: (Filtrato.

en: (Forgiven)
it: (Cancellato)

en: (Immediate parent body)
it: (Ente superiore immediato)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
it: (Inclusi, il default è %s giorni fa fino %s giorni avanti. Indica un altro intervallo se necessario.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
it: (Inclusi, il default è %s giorni fa fino a oggi. Indica un altro intervallo se necessario.)

en: (Indonesian)
it: (Indonesiano)

en: (Later heading)
it: (Intestazione successiva)

en: (Lost)
it: (Smarrito)

en: (Musical composition)
it: (Composizione musicale)

en: (Narrower heading)
it: (Intestazione più stretta)

en: (None)
it: (Nessuno)

en: (Not lost)
it: (Non perso)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
it: (Record numero %s) %sAggiungi un record MARC%s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
it: (Record numero %s) %sAggiungi un record MARC%s

en: (Refunded)
it: (Rimborsato)

en: (Replaced)
it: (Sostituito)

en: (Required)
it: (Richiesto)

en: (Returned)
it: (Restituito)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
it: (Salta record contrassegnati come visti su o dopo questa data).

note: %1$s:  statuscode | html
en: (Status code: %s)
it: (Codice dello status: %s)

en: (Tax exc.)
it: (Tasse escluse)

en: (Tax inc.)
it: (Tasse incluse)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
it: (L'errore era: %s, guarda il log file di Koha per maggiori informazioni).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
it: (L'errore era: %s, guarda il log file di Koha per maggiori informazioni).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
it: (Ci sono %s abbonamenti associati a questo titolo).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
it: (Questo è un valore impostato in caso di configurazione errata)

en: (Uncertain)
it: (Incerto)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
it: (Sconosciuto)

en: (Voided)
it: (Annullato)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
it: (una lista di scelte per Choice (separate da |) o colonne|righe per Texarea)

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
it: (adattato da %s, %stasse incluse%stasse escluse%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
it: (aggiustato per %s, tasse escluse)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
it: (aggiustato per %s,tasse incluse)

en: (amounts will be rounded down)
it: (gli importi saranno arrotondati per difetto)

en: (budgeted cost * quantity)
it: (costo a budget * quantità)

en: (can be positive or negative)
it: (può essere positivo o negativo)

en: (checking)
it: (controllo)

en: (closed)
it: (chiuso)

en: (current stage highlighted)
it: (palco corrente evidenziato)

en: (default if none is defined)
it: (di default se nessun dato è definito)

en: (enter amount in numerals)
it: (inserisci il totale in cifre)

en: (exclusive)
it: (escluso)

en: (fast cataloging)
it: (Catalogazione veloce)

en: (if empty, subscription is still active)
it: (se vuoto, l'abbonamento è ancora attivo)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
it: (se selezioni un valore qui, gli indicatori saranno limitati a quelli della lista dei valori autorizzati)

en: (inactive)
it: (non attivo)

en: (inclusive)
it: (inclusa)

en: (inclusive)
it: (inclusa)

en: (inclusive) to
it: (inclusa/o) a

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
it: (modificato il %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
it: (la quantità deve essere superiore a '0')

note: SCRIPT
en: (never)
it: (mai)

en: (no library)
it: (senza biblioteca)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
it: (solo %s)

en: (received)
it: (ricevuto)

en: (record kept)
it: (record mantenuto)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
it: (ricerche collegate: %s%s%s)

en: (remove)
it: (rimuovi)

en: (select a library)
it: (seleziona una biblioteca)

en: (start date of the 1st subscription)
it: (data di inizio del primo abbonamento)

en: (tax exclusive)
it: (tassa escluse)

en: (tax inclusive)
it: (tassa inclusa)

en: (use * to do a fuzzy search)
it: (usa * per una ricerca fuzzy)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
it: ) %s Raggruppa diversi campi degli utenti con un titlo di gruppo (basato sulla lista di valori 'PA_CLASS') %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
it: ) %s Non ultimo incasso %s

en: ) is currently restricted.
it: ) attualmente ha delle restrizioni.

en: ) is not checked out to a patron.
it: ) non è prestata ad un utente.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
it: ) restituzione il %s

en: ) on
it: ) il

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
it: ) rinnovato per %s %s (

en: ) you selected does not exist.
it: ) selezionato non esiste.

en: ** Vendor's listings already include tax.
it: ** I prezzi dei fornitori sono comprensivi delle tasse.

en: , Cyprus
it: , Cipro

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
it: , Ohio, USA (finanziamenti per il MARC, documentazione, manutenzione template)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
it: , PA, USA (finanziamenti per l'integrazione tra Koha 3.0 e Zebra)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
it: , Pascale Nalon (ENSMP), e molti altri

en: , Please transfer this item.
it: , per favore, trasferisci questa copia.

en: , by the
it: , da il

en: , greater than or equal to 1
it: , maggiore di oppure uguale a 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
it: , alle prenotazioni messe dagli utenti di questa categoria non verrà data priorità

en: , please ask an administrator to check your configuration.
it: , per favore contatta l'amministratore per controllare la tua configurazione.

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
it: , per favore fai rientrare per verificare lo status %s %s %s %s

en: , when the next team will be elected.
it: , quando verrà eletto il prossimo team.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
it: - L'ammontare del budget non può essere lasciato vuoto

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
it: - Il codice del budget non può essere lasciato vuoto

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
it: - Il nome del budget non può essere vuoto

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
it: - Il budget padre è il budget corrente

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
it: - La data di pubblicazione del primo fascicolo non è definita

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
it: - La frequenza non è definita

en: - None -
it: - Nessuno -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
it: - Per favore seleziona una copia per fare una prenotazione

en: -- All --
it: -- Tutti --

en: -- Choose --
it: -- Scegline una --

en: -- Choose a patron list --
it: -- Scegli la lista di un utente --

en: -- Choose a reason --
it: -- Scegli un motivo --

en: -- Choose a status --
it: -- Scegli uno status --

en: -- Choose format --
it: -- Scegli un formato --

en: -- Choose one --
it: -- Scegli uno --

en: -- None --
it: -- Nessuno --

en: -- Select an option--
it: --Seleziona una opzione--

en: -- none --
it: -- nessuno --

en: -- please choose --
it: -- per favore, scegli --

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: . %s any available. %s
it: . %s ogni copia disponibile. %s

en: . Check out anyway?
it: . Prestare comunque?

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
it: . Clicca su "Conferma il tuo suggerimento" per ignorare questo messaggio.

en: . Deletion is not possible.
it: . Impossibile cancellare.

en: . Deletion not possible
it: . Impossibile cancellare

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
it: . Se un record in ingresso ha più di un attributo, i suoi campi devono essere inseriti come stringhe senza apici (esempi precedenti), o con ogni campo racchiuso tra virgolette e seguito da virgola:

en: . Please re-enter the new password.
it: . Per favore, inserisci nuovamente username e password.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
it: . Blocca questa copia e farla rientrare per processare la prenotazione.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
it: . La seconda sintassi è richiesta se i dati contengono una virgola, come nel caso di un numero con decimali, tipo 2.029,02.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
it: .%sL' amministratore deve definire almeno una biblioteca.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
it: .%sL'amministratore deve definire almeno una categoria utente.%s

en: ... or...
it: ...o...

en: ...and:
it: ...e:

en: ...to
it: ...a

en: 0 subscription routing lists
it: Routing Lists sottoscritte da nessuno

en: 0 to disable
it: 0 per disabilitare

en: 0 to order
it: 0 sull'ordine

en: 1 batch to export
it: 1 batch da esportare

en: 10 characters maximum
it: massimo 10 caratteri

en: 1st
it: 1°

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
it: :%sSì%sNo%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
it: : %suna lista:%s

en: : Barcode must be unique.
it: : il barcode deve essere univoco.

en: : Barcode must be unique.
it: : il barcode deve essere univoco.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
it: : Ultima copia di un record bibliografico che ha una prenotazione a livello bibliografico.

en: : The items do not belong to your library.
it: : Le copie non appartengono alla tua biblioteca.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
it: : Impossibile determinare automaticamente valori per i codici a barre. Nessun documento è stato inserito.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
it: : Impossibile determinare automaticamente valori per i codici a barre. Nessun documento è stato inserito.

en: : item has a waiting hold.
it: : la copia è prenotata.

en: : item has linked
it: : la copia è stata collegata

en: : item is checked out.
it: : la copia è in prestito.

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
it: : una o più copie selezionate non possono essere cancellate in questo momento.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
it: &lt;&lt; Indietro

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
it: &lt;&lt; Cancella

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
it: Un avviso NOTIFY_MANAGER verrà generato e spedito al manager se viene indicato un indirizzo valido. Questo può essere selezionato se verrà scelto un nuovo manager.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
it: Esiste un record bibliografico per questa richiesta, ma non ha copie. Creane una per procedere al prestito

en: A field name is required
it: È richiesto un nome di campo

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
it: Un generico valore autorizzato utilizzabile ogni qualvolta serva un semplice menu a tendina sì/no.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
it: Un gruppo con nome %s esiste già.

en: A librarian
it: Un bibliotecario

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
it: Elenco di valori di stato per i suggerimenti di acquisto da usare in aggiunta ai valori di default.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
it: Una lista di motivazioni mostrate nel modulo di suggerimento acquisti nell'OPAC.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
it: Nel database locale è stata trovata un'authority corrispondente.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
it: Una nuova versione del sito è disponibile. Vuoi caricarla?

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
it: Una prenotazione non prioritaria non blocca un rinnovo di una copia in prestitot

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
it: È stato fornito un codice di biblioteca inesistente o non valido. Si prega di verificare che si è definita almeno una biblioteca nel sistema.

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
it: Utente della biblioteca %s

en: A pattern with this name already exists.
it: Uno schema con questo nome esiste già.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
it: All'utente viene rimborsata la multa per la perdita della copia, se era stata tolta la multa per il ritardo, essa viene ora riapplicata.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
it: All'utente viene rimborsata la multa per la perdita della copia, ma ora viene calcolata e applicata la multa per il ritardo.

en: A similar document already exists:
it: Un documento simile esiste già:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
it: Esiste già una traduzione a questo linguaggio.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
it: Un modo per ordinare e filtrare i tuoi reports; i valori di default in questa categoria includono i moduli Koha (Accounts, Acqusizioni, Catalogazione, Circolazione, Utenti)

en: ALL items fields MUST :
it: TUTTI i campi delle copie DEVONO :

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Chiavi API &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API Keys for %s
it: API keys per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
it: API keys per %s

en: About Koha
it: Informazioni su Koha

en: About Koha &rsaquo; Koha
it: Informazioni su Koha &rsaquo; Koha

en: Abstracts / Summaries
it: Riassunti/sommari

en: Academic
it: Accademico

en: Accepted
it: Accettato

en: Accepted by
it: Accettato da

en: Accepted by the library
it: Accettato dalla biblioteca

en: Accepted by:
it: Accettato da:

en: Accepted date from:
it: Accettato il:

en: Accepted on:
it: Accettato da:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
it: Accettato il pagamento (%s) da

en: Access URL
it: URL di accesso

en: Access files
it: Files di accesso

en: Access files
it: Files di accesso

en: Access files stored on the server, like log files or reports
it: Accedi a file sul server, come log o report

en: Access the point of sale page and take payments
it: Vai alla pagina punto vendita e procedi ai pagamenti

en: Access to all librarian functions
it: Accesso a tutte le funzioni del sistema

en: Access to the files stored on the server
it: Accesso ai file contenuti nel server

en: Access your background jobs
it: Gestisci processi in background

note: SCRIPT
en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Accessibility advocate
it: Promotore accessibilità

en: Accessibility advocate:
it: Promotore accessibilità:

en: Accessibility advocates:
it: Promotori accessibilità:

en: Accession date
it: Data di acquisizione

en: Accession date (inclusive)
it: Data di registrazione (compresa):

en: Accession date:
it: Data di accesso:

en: Account creation fee
it: Costo di creazione dell'account

en: Account credit
it: Credito dell'account

en: Account credit types
it: Tipo di credito per l'account

en: Account debit types
it: Tipo di debito per l'account

en: Account fines and payments
it: Multe e pagamenti

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
it: Account di %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
it: Account di %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Account per %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Account has been administratively locked
it: Questo account è stato bloccato

en: Account has been locked
it: Questo account è stato bloccato

en: Account has expired
it: L'account è scaduto

en: Account not found
it: Account non trovato

en: Account number:
it: Codice:

en: Account renewal fee
it: Costo di rinnovo dell'account

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
it: Breve descrizione dell'account: %s %s (%s)

en: Account type
it: Tipo di account

en: Account type:
it: Tipo di account:

en: Accounting
it: Gestione conti

en: Accounting details
it: Dettagli economici

en: Acquisition
it: Acquisizioni

en: Acquisition
it: Acquisizione

en: Acquisition claim
it: Richiesta (Acquisizioni)

en: Acquisition date
it: Data di acquisizione

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
it: Data di acquisizione (aaaa-mm-gg)

en: Acquisition date: newest to oldest
it: Data di acquisizione: dalla più recente alla più vecchia

en: Acquisition date: oldest to newest
it: Data di acquisizione: dalla più vecchia alla più recente

en: Acquisition details
it: Dettagli di acquisizione

en: Acquisition information
it: Informazioni per l'acquisto

en: Acquisition management
it: Gestione degli acquisti

en: Acquisition order
it: Ordine di acquisto

en: Acquisition parameters
it: Parametri per le acquisizioni

en: Acquisition tables
it: Tabelle delle acquisizioni

en: Acquisitions
it: Acquisizioni

en: Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: Acquisitions home
it: Acquisizioni

en: Acquisitions statistics
it: Statistiche delle Acquisizioni

en: Acquisitions statistics
it: Statistiche delle Acquisizioni

en: Acquisitions statistics wizard
it: Wizard statistiche delle Acquisizioni

en: Action
it: Azione

en: Action if matching record found:
it: Azione nel caso di record corrispondente trovato:

en: Action if matching record found:
it: Azione nel caso di record corrispondente trovato:

en: Action if no match found:
it: Azione se non trovata corrispondenza:

en: Action if no match is found:
it: Azione se non si è trovata corrispondenza:

en: Actions
it: Azioni

en: Actions
it: Azioni

en: Actions for
it: Azioni per

en: Actions:
it: Azioni:

en: Activate
it: Attiva

en: Active
it: Attivo

en: Active budgets
it: Budgets attivi

en: Active:
it: Attiva:

note: SCRIPT
en: Activity
it: Attività

en: Actual cost
it: Costo reale

en: Actual cost tax exc.
it: Costo reale tasse escluse.

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
it: Costo reale escluse tasse / tasse incluse

en: Actual cost tax inc.
it: Costo reale tasse incluse

en: Actual cost:
it: Costo reale:

en: Actual cost:
it: Costo reale:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
it: La dimensione del codice QR dipende dalla quantità di dati che contiene.

en: Add
it: Aggiungi

en: Add
it: Aggiungi a

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
it: Aggiungi %s copie a %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
it: Aggiungi & duplica

en: Add &quot;In demand&quot;
it: Aggiungi &quot;In richiesta&quot;

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
it: Aggiungi un raccoglitore a %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
it: Aggiungi un raccoglitore a %s

en: Add a condition
it: Aggiungi una condizione

en: Add a contract
it: Aggiungi un contratto

en: Add a definition to the dictionary.
it: Aggiungere una definizione nel dizionario.

en: Add a message for:
it: Aggiungi un messaggio per:

en: Add a new OAI set
it: Aggiungi un set OAI

en: Add a new OAI set
it: Aggiungi un set OAI

en: Add a new action
it: Aggiungi una nuova azione

en: Add a new authorized value
it: Aggiungi un valore autorizzato

en: Add a new collection
it: Aggiungi una nuova collezione

en: Add a new delivery
it: Aggiungi una nuova consegna

en: Add a new field
it: Aggiungi un altro campo

note: INPUT type=button
en: Add a new item
it: Aggiungi un'altra copia

en: Add a new message
it: Aggiungi un nuovo messaggio

en: Add a new record
it: Aggiungi un altro record

note: A
en: Add a new regular expression
it: Aggiungi una nuova espressione regolare

note: SCRIPT
en: Add a new upload
it: Aggiungi un nuovo carico

en: Add a patron category &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
it: Aggiungi una categoria utente &rsaquo; Programma di installazione Web &rsaquo; Koha

en: Add a stage
it: Aggiungi fermata

en: Add a substitution
it: Aggiungi una sostituzione

note: INPUT type=submit
en: Add action
it: Aggiungi azione

en: Add additional content
it: Aggiungi del contenuto aggiuntivo

en: Add additional fields to certain tables
it: Aggiungi campi a certe tabelle

en: Add an SMS cellular provider
it: Aggiungi un provider SMS

en: Add an adjustment
it: Aggiungi un aggiustamento

note: A
en: Add an attribute
it: Aggiungi un attributo utente

en: Add an item by barcode
it: Aggiunta copia via codice a barre

en: Add and append
it: Aggiungi e appendi

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
it: Aggiungi e cancella (ma non modifica) budgets

en: Add and remove items from rotas
it: Aggiungi e rimuovi elementi dalle rotazioni

note: BUTTON
en: Add another condition
it: Aggiungi un altra condizione

en: Add another contact
it: Aggiungi un altro contatto

note: A
en: Add another field
it: Aggiungi un altro campo

en: Add basket group for
it: Aggiungi un ordine d'acquisto per

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
it: Aggiungi un ordine d'acquisto per %s

en: Add biblio
it: Aggiungi un record bibliografico

en: Add budget
it: Aggiungi un budget

en: Add budget
it: Aggiungi un budget

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
it: Aggiungi da codice a barre o numero copia:

en: Add by borrowernumber(s):
it: Aggiungi da numero utente:

en: Add checked
it: Aggiungi selezionati

en: Add circulation message
it: Aggiungi messaggio sulla circolazione

en: Add classification source
it: Aggiungi classificazione

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: Add course reserves
it: Aggiungi 'testi per i corsi'

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
it: Aggiungi credito

note: For the first occurrence, %1$s: - identity_provider.protocol | html -
en: Add default %s mapping
it: Aggiungi mappatura di default %s

en: Add description
it: Aggiungi descrizione

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: Add filing rule
it: Aggiungi regola di normalizzazione

en: Add framework
it: Aggiungi griglia di catalogazione

en: Add fund
it: Aggiungi un fondo

en: Add fund
it: Aggiungi un fondo

en: Add group
it: Aggiungi un nuovo gruppo

en: Add group
it: Aggiungi un nuovo gruppo

en: Add guarantee
it: Aggiungi garante

en: Add guarantor
it: Aggiungi garante

en: Add incoming record
it: Aggiungi un record in entrata

note: A
en: Add internal note
it: Aggiungi nota interna:

en: Add internal note
it: Aggiungi nota interna

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
it: Aggiungi copia

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
it: Aggiungi copia %s

en: Add item to
it: Aggiungi copia a

en: Add item type
it: Aggiungi tipo di copia

en: Add item type
it: Aggiungi tipo di copia

en: Add item(s)
it: Aggiungi copia(e)

en: Add items
it: Aggiungi copie

en: Add items
it: Aggiungi copie

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
it: Aggiungi copie usando l'area di testo qui sopra, o lasciala vuota per aggiungerle tramite ricerca copie.

en: Add items only if matching bib was found
it: Aggiungi le copie solo se è stato trovato il record bibliografico corrispondente

en: Add items only if no matching bib was found
it: Aggiungi le copie solo se non è stato trovato alcun record bibliografico corrispondente

en: Add items to rota report
it: Aggiungi copie al report della rotazione

en: Add items: scan barcode
it: Aggiunta copie: scansiona codice a barre

en: Add items: scan barcodes
it: Aggiunta copie: scansiona codice a barre

en: Add library
it: Aggiungi una biblioteca

en: Add manual restriction
it: Aggiungi una restrizione

en: Add match check
it: Aggiungi controlli di corrispondenza

en: Add match point
it: Aggiungi punto di corrispondenza

en: Add message
it: Aggiungi un messaggio

en: Add modified records to the following list:
it: Aggiungi i record modificati alla seguente lista:

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
it: Aggiungi più copie di questa copia

en: Add multiple patrons
it: Aggiungi diversi utenti

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add new account
it: Nuovo account

en: Add new alert
it: Aggiungi un nuovo avviso

en: Add new collection
it: Aggiungi una nuova raccolta mobile

en: Add new definition
it: Aggiungi una nuova definizione

en: Add new field
it: Aggiungi un nuovo campo

en: Add new group
it: Aggiungi un nuovo gruppo

en: Add new holiday
it: Aggiungi una nuova chiusura

en: Add note
it: Aggiungi una nota

en: Add notice
it: Aggiungi un avviso

en: Add offline circulations to queue
it: Carica i dati della circolazione offline

en: Add offline circulations to queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Aggiungi circolazioni offline alla coda &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Add or remove items
it: Aggiungi o rimuovi copie

note: %1$s:  colTitle | html
en: Add or remove items &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Aggiungi o rimuovi copie &rsaquo; Collezione %s &rsaquo; Raccolte mobili &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Add order
it: Aggiungi un ordine

en: Add order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
it: Aggiungi ordine &rsaquo; Acquisizione &rsaquo; Koha

en: Add order from a subscription
it: Aggiungi un ordine da un abbonamento

en: Add order from a suggestion
it: Aggiungi un ordine da suggerimento

en: Add order from a suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Aggiungi ordine da un suggerimento &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: Add order to basket
it: Aggiungi un ordine al raccoglitore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
it: Aggiungi un ordine al raccoglitore %s

en: Add orders
it: Aggiungi ordini

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
it: Aggiungi ordini da %s (%s preparati il %s)

en: Add orders from MARC file
it: Aggiungi ordini da file iso2709

en: Add patron
it: Aggiungi utente

en: Add patron attribute type
it: Aggiungi un attributo utente

en: Add patron(s)
it: Aggiungi utenti

en: Add patrons
it: Aggiungi utenti

en: Add patrons
it: Aggiungi utenti

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Aggiungi utenti &rsaquo; %s &rsaquo; Elenchi clienti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
it: Aggiungi utenti tramite il numero utente usando l'area di testo qui sopra, o lasciala vuota per aggiungerle tramite ricerca utenti.

en: Add patrons to a new patron list
it: Aggiungi utenti ad una nuova lista di utenti

en: Add recipients
it: Aggiungi una lista di utenti

en: Add record matching rule
it: Aggiungi un record corrispondente alla regola

en: Add record using fast cataloging
it: Aggiungi record utilizzando la catalogazione veloce

en: Add reserves
it: Aggiungi testi

note: For the first occurrence, %1$s:  course.course_name | html
en: Add reserves &rsaquo; %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
it: Aggiungi copie &rsaquo; %s &rsaquo; Testi per i corsi &rsaquo; Koha

en: Add reserves for
it: Aggiungi testi per

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
it: Aggiungi restrizione

en: Add rule
it: Aggiungi regola

en: Add rules
it: Aggiungi regole

en: Add splitting rule
it: Aggiungi regola di scomposizione

en: Add stage
it: Aggiungi fermata

en: Add stage to
it: Aggiungi fermata a

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
it: Aggiungi file caricati al raccoglitore

en: Add sub fund
it: Aggiungi un sub-fondo

en: Add sub-group
it: Aggiungi un nuovo sotto-gruppo

en: Add suggestion
it: Aggiungi suggerimento

en: Add tag
it: Aggiungi tag

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
it: Aggiungi a %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
it: Aggiungi al dizionario

en: Add to a list
it: Aggiungi ad una lista

en: Add to a new list:
it: Aggiungi ad una nuova lista:

en: Add to basket
it: Aggiungi al raccoglitore

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add to list
it: Aggiungi alla lista

en: Add to list
it: Aggiungi alla lista

en: Add to list &rsaquo; Koha
it: Aggiungi alla lista &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
it: Aggiungi alla coda di circolazione offline

en: Add to patron list
it: Aggiungi ad una lista di un utente

en: Add to rota
it: Aggiungi alla rotazione

note: SCRIPT
en: Add to:
it: Aggiungi a:

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Add users
it: Aggiungi utenti

en: Add vendor
it: Aggiungi un fornitore

en: Add vendor
it: Aggiungi un fornitore

note: A
en: Add vendor note
it: Aggiungi una nota al fornitore

en: Add vendor note
it: Aggiungi una nota al fornitore

en: Add, edit and archive cash registers
it: Aggiungi, modifica e archivia registri di cassa

en: Add, edit and delete courses
it: Aggiungi, modifica e cancella corsi

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
it: Aggiungi, modifica e cancella le liste degli utenti e loro contenuto

en: Add, modify and view patron information
it: Aggiungi, modifica e visualizza le informazioni utente

en: Add, modify and view patron information
it: Aggiungi, modifica e visualizza le informazioni utente

en: Add/Edit items
it: Aggiungi/Modifica copie

en: Add:
it: Aggiungi:

en: Added
it: Aggiunto

en: Added on or after date:
it: Aggiunto il o dopo la data:

en: Added on or before date:
it: Aggiunto il o prima della data:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
it: Attributo utente &quot;%s&quot; aggiunto

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
it: Regola di corrispondenza per record aggiunta &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
it: Aggiunto.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
it: Aggiungi un collegamento per: %s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
it: Aggiungere authority %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
it: Aggiungi authority %s

en: Additional PQF attributes added to each query.
it: Attributi (attributi PQF aggiunti ad ogni query).

en: Additional SRU options:
it: Opzioni SRU aggiuntive:

en: Additional attributes and identifiers
it: Parametri aggiuntivi

en: Additional content types
it: Tipi di contenuto aggiuntivi

en: Additional contents &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Contenuti aggiuntivi &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Additional contents (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
it: Contenuto aggiuntivo (%sNotizie%sPagine%sPersonalizzazioni HTML%s)

en: Additional fields
it: Campi aggiunti

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
it: Campi aggiunti a '%s'

en: Additional fields:
it: Campi aggiunti:

en: Additional options
it: Opzioni aggiuntive

en: Additional parameters
it: Parametri aggiuntivi

en: Additional thanks to...
it: Ringraziamenti anche a...

en: Additional tools
it: Strumenti aggiuntivi

en: Address
it: Indirizzo

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address 2:
it: Indirizzo 2:

en: Address 2:
it: Indirizzo 2:

en: Address in question
it: Indirizzo in questione

en: Address line 1:
it: Indirizzo 1:

en: Address line 1:
it: Indirizzo 1

en: Address line 2:
it: Indirizzo 2:

en: Address line 2:
it: Indirizzo 2

en: Address line 3:
it: Indirizzo 3

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adjustment cost for invoice
it: Costi di spedizione per la fattura

en: Adjustments
it: Regolazioni

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
it: Costi aggiuntivi e di spedizione: %s

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
it: Amministrazione &gt; Valute e tassi di cambio

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
it: Amministrazione &rsaquo; Regole per i prestiti e le multe

en: Administration &rsaquo; Item types
it: Amministrazione &rsaquo; Tipi di copia

en: Administration &rsaquo; Koha
it: Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Administration tables
it: Tabelle dell'amministrazione

en: Administrator account created!
it: Utente amministratore creato!

en: Administrator account permissions
it: Permessi dell'utente amministratore

en: Administrator identity
it: Identità utente amministratore

en: Administrator login
it: Login amministratore

en: Adolescent
it: Adolescente

en: Adult
it: Adulto

en: Advance notice
it: Notifica avanzata

note: SCRIPT
en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced &raquo;
it: Avanzato &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
it: Ordinamento avanzato

en: Advanced constraints
it: Vincoli avanzati

en: Advanced constraints:
it: Vincoli avanzati:

en: Advanced editor
it: Editor avanzato

en: Advanced editor keyboard shortcuts
it: Sono supportate le scorciatoie da tastiera

en: Advanced editor shortcuts
it: Scorciatoie dell'editor avanzato

en: Advanced editor shortcuts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Scorciatoie avanzate dell'editor &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Advanced prediction pattern:
it: Schema di arrivo avanzato:

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: Ricerca avanzata &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
it: Ricerca avanzata

en: After
it: Dopo

en: Afternoon
it: Pomeriggio

en: Afternoon
it: Pomeriggio

en: Agates
it: Adobe Agates

en: Age
it: Età

en: Age field
it: Aggiungi campo

en: Age in days
it: Età in giorni

en: Age required
it: Età richiesta

en: Age required:
it: Età minima richiesta:

en: Age restricted
it: Bloccata per via dell'età

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
it: Restrizione per età %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
it: Restrizione per l'età %s. %s Prestare lo stesso? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
it: Età permesse sono %s-%s.

en: Alert
it: Avviso

en: Alert subscribers for
it: Utenti con notifiche per

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Avvisa gli abbonati per %s &rsaquo; Seriali &rsaquo; Koha

en: Alerts
it: Avvisi

en: Aliases
it: Alias

note: SCRIPT
en: Align
it: Strumento di allineamento

note: SCRIPT
en: Align center
it: Allinea al centro

note: SCRIPT
en: Align left
it: Allinea a sinistra

note: SCRIPT
en: Align right
it: Allinea a destra

note: SCRIPT
en: Alignment
it: Allineamento

en: All
it: Tutti

en: All active funds
it: Tutti i fondi attivi

note: A
en: All active recalls
it: Tutti i richiami attivi

en: All authority types
it: Tutti i tipi di authority

en: All available funds
it: Tutti i fondi disponibili

en: All budgets
it: Tutti i budget

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
it: Tutti i prestiti (%s) anteriori al %s sono stati resi anonimi

en: All collections
it: Tutte le collezioni [ccode]

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
it: Tutte le copie per i testi dei co4rsi saranno tolte da tutti i corsi a cui erano collegate.

en: All dates
it: Tutte le date

en: All dependencies installed.
it: Installate tutte le dipendenze.

en: All funds
it: Tutti i fondi

en: All funds
it: Tutti i fondi

en: All holds have successfully been cancelled!
it: Tutte le prenotazioni cancellate con successo!

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
it: Tutte le fatture da unire devono appartenere allo stesso fornitore

en: All item fields are in the same tag and in item tab
it: Tutti i campi della copia sono nello stesso tag e nella scheda di riepilogo delle copie

en: All item types
it: Tutti i tipi di copia

en: All libraries
it: Tutte le biblioteche

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
it: Tutte le biblioteche: %s

en: All locations
it: Tutte le collocazioni

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
it: Tutti gli ordini di questo raccoglitore saranno cancellate e i soldi torneranno ai fondi collegati.

en: All payments to the library
it: Tutti i pagamenti alla biblioteca

en: All records have been deleted successfully!
it: Tutti i records cancellati con successo!

en: All records have successfully been modified!
it: Modificati con successo tutti i record!

en: All records have successfully been modified!
it: Modificati con successo tutti i record!

en: All required Perl modules appear to be installed.
it: Tutti i moduli perl richiesti risultano installati

note: SCRIPT
en: All selected
it: Tutto selezionato

en: All shelving locations
it: Tutte le collocazioni

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
it: Tutti dal %s

en: All statuses
it: Tutti gli status

en: All tags
it: Tutti i tags

en: All transactions
it: Tutte le transazioni

en: All vendors
it: Tutti i fornitori

en: Allow
it: Permetti

en: Allow access to the reports module
it: Permetti di accedere al modulo dei report

en: Allow auto-renewal of items:
it: Permetti il rinnovo automatico:

en: Allow changes to contents from:
it: Accetta cambiamenti ai contenuti da:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
it: Consenti al garante di questo utente di visualizzare i prestiti di questo utente dall'OPAC

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
it: Consenti al garante di questo utente di visualizzare le multe di questo utente dall'OPAC

en: Allow public downloads:
it: Permetti scarichi pubblici:

en: Allow public enrollment:
it: Permetti l'iscrizione pubblica:

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
it: Autorizza i bibliotecari a modificare i permessi, nomi utenti e password degli altri bibliotecari

en: Allow transfer?
it: Permette il trasferimento?

en: Allowed
it: Permesso

en: Allowed pickup locations
it: Punto di raccolta previsti

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
it: Abilita che in una categoria siano ricercati un insieme x di tipi dicopia. Le categorie vengono definite nel Valore Autorizzato ITEMTYPECAT. Per combinare tipi di copia in una categoria, indica questa Categoria di Ricerca in ogni tipo di copia.

en: Already received
it: Già arrivati

en: Already validated discharges
it: Liberatorie gia convalidate

en: Alt key is "Alt"
it: Il tasto Alt è "Alt"

en: Alternate address
it: Indirizzo alternativo

en: Alternate address line 2
it: Indirizzo alternativo: telefono

en: Alternate address: Address
it: Indirizzo alternativo: indirizzo

en: Alternate address: Address 2
it: Indirizzo alternativo: indirizzo 2

en: Alternate address: City
it: Indirizzo alternativo: città

en: Alternate address: Contact note
it: Indirizzo alternativo: Nota contatto

en: Alternate address: Email
it: Indirizzo alternativo: email

en: Alternate address: Phone
it: Indirizzo alternativo: telefono

en: Alternate address: State
it: Indirizzo alternativo: Provincia

en: Alternate address: Street number
it: Indirizzo alternativo: Numero civico

en: Alternate address: Street type
it: Indirizzo alternativo: Tipo di via

en: Alternate address: ZIP/Postal code
it: Indirizzo alternativo: codice postale

en: Alternate city
it: Indirizzo alternativo: città

en: Alternate contact
it: Contatto alternativo

en: Alternate contact ZIP/postal code
it: Contatto alternativo: codice postale

en: Alternate contact address
it: Contatto alternativo: indirizzo

en: Alternate contact address 2
it: Contatto alternativo: indirizzo 2

en: Alternate contact city
it: Contatto alternativo: città

en: Alternate contact country
it: Contatto alternativo: Nazione

en: Alternate contact first name
it: Contatto alternativo: nome

en: Alternate contact phone
it: Contatto alternativo: telefono

en: Alternate contact state
it: Contatto alternativo: Provincia

en: Alternate contact surname
it: Contatto alternativo: cognome

en: Alternate contact: Address
it: Contatto alternativo: indirizzo

en: Alternate contact: Address 2
it: Contatto alternativo: indirizzo 2

en: Alternate contact: City
it: Contatto alternativo: città

en: Alternate contact: Country
it: Contatto alternativo: Nazione

en: Alternate contact: First name
it: Contatto alternativo: nome

en: Alternate contact: Phone
it: Contatto alternativo: telefono

en: Alternate contact: State
it: Contatto alternativo: Provincia

en: Alternate contact: Surname
it: Contatto alternativo: cognome

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
it: Contatto alternativo: codice postale

en: Alternate country
it: Paese alternativo

en: Alternate email
it: Indirizzo alternativo: email

en: Alternate phone
it: Telefono alternativo:

en: Alternate state
it: Contatto alternativo: stato

en: Alternate street number
it: Indirizzo alternativo: Numero civico

en: Alternate street type
it: Indirizzo alternativo: Tipo di via

en: Alternate zip code
it: Indirizzo alternativo: codice postale

en: Alternative contact
it: Contatto alternativo

note: SCRIPT
en: Alternative description
it: Descrizione alternativa

en: Alternative phone:
it: Telefono alternativo:

note: SCRIPT
en: Alternative source
it: Contatto alternativo

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
it: Telefono alternativo:

en: Always add items
it: Aggiungi sempre copie

en: Always show checkouts immediately
it: Mosta sempre subito i prestiti

en: Always show holds
it: Mostra sempre le prenotazioni

note: A
en: Amazon cover image
it: Immagine di copertina Amazon

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
it: Immagine di copertina Amazon (<a href='%s'>vedi l'immagine originale</a>)

en: Amount
it: Importo

en: Amount being paid:
it: Ammontare da pagare:

en: Amount charged:
it: Addebito:

en: Amount outstanding
it: Importo da pagare

en: Amount paid:
it: Importo pagato:

en: Amount tendered:
it: Importo offerto:

en: Amount:
it: Importo:

en: Amount:
it: Importo:

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
it: Un amministratore deve aggiungere codici alla categoria di valori autorizzati 'UPLOAD' altrimenti tutti i caricamenti saranno contrassegnati come temporanei.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
it: Un amministratore deve creare uno o più valori autorizzati nella categoria DEPARTMENT.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
it: Si è verificato un errore e il batch %s nonè stato cancellato.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
it: Si è verificato un errore e il batch %s nonè stato completamente de-duplicato.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
it: Si è verificato un errore e nessuna copia è stata aggiunta al batch %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
it: Si è verificato un errore e le copie non sono state rimosse dal batch %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
it: Si è verificato un errore nel caricare il file immagine.

en: An error has occurred!
it: Si è verificato un errore!

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
it: Si è verificato un errore. %s

en: An error has occurred. Check the logs.
it: Si è verificato un errore. Controlla i log.

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
it: Si è verificato un errore. Fattura non può essere creata.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
it: Si è verificato un errore. (%s)

en: An error occurred on cancelling.
it: Un errore è occorso nella cancellazione.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
it: Un errore è occorso nella cancellazione dell'immagine

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
it: Si è verificato un errore leggendo questo file.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
it: Un errore è avvenuto nell'aggiungere il server. La biblioteca ha già un server SMTP configurato.

en: An error occurred when adding this CSV profile
it: Si è verificato un errore leggendo questo profilo CSV

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
it: Un errore è avvenuto nell'aggiungere questa tipologia di authority. Probabilmente questo codice di authority esiste già.

en: An error occurred when adding this cash register.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta di questo registratore di cassa.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
it: Un errore è avvenuto nel creare questa città. La città potrebbe già esistere.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
it: Errore nell'aggiunta della sorgente di classificazione. Forse il codice usato esiste già?

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta di questo contenuto. Controlla i log

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
it: Un errore è avvenuto nel creare questa valuta. Forse il codice della valuta esiste già.

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
it: Un errore è avvenuto nel creare questo banco. L'ID del banco probabilmente esiste già

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
it: Errore nell'aggiunta di questa regola. Forse il codice usato esiste già?

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
it: Un errore è avvenuto nel creare questa griglia di catalogazione. Potrebbe esistere già.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
it: Un errore è avvenuto nel creare questa biblioteca. Il suo codice potrebbe esistere già.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
it: Un errore è avvenuto nel creare questa biblioteca. Il suo codice potrebbe esistere già.

en: An error occurred when adding this quote
it: Si è verificato un errore durante l'aggiunta di questa citazione

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
it: Errore nell'aggiunta di questa regola per la scomposizione. Forse il codice usato esiste già?

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
it: Si è verificato un errore aggiungendo questa traduzione

en: An error occurred when creating this list.
it: Si è verificato un errore nel creare questa lista.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
it: Un errore è avvenuto nel creare questa lista. Il nome %s esiste già.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questo profilo CSV. Controlla i log

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questo tipo di autorità. Controllare i log.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa categoria di valori autorizzata. Controllare i log.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questo valore autorizzato. Controllare i log.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa città. Controllare i log.

en: An error occurred when deleting this classification source.
it: Si è verificato un errore nel cancellare questa classificazione.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questo contenuto. Controlla i log

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa valuta. Controlla i log

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questo punto prestito. Controlla i log

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa filing rule. Forse è usata da almeno una classificazione?

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questo framework. Controllare i log.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa copia. Controlla i log

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa biblioteca. Controllare i log.

en: An error occurred when deleting this list.
it: Si è verificato un errore nel cancellare questa lista.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa categoria di utenti. Controlla i log

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa categoria di utenti. Controlla i log

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di questa regola di scomposizione. Forse è usato da almeno una classificazione?

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
it: Si è verificato un errore nel cancellare questa traduzione

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
it: Un errore è avvenuto nel creare questa lista di valori autorizzati. Il suo nome potrebbe già esistere.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
it: Un errore è avvenuto nel creare questo valore autorizzato. Il valore potrebbe esistere già.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists
it: Un errore è avvenuto nel creare il tipo di copia. Il valore potrebbe già esistere.

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist
it: Un errore è avvenuto nel creare questa categoria utenti. Potrebbe esistere già.

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
it: Un errore è avvenuto nell'aggiungere questa categoria utenti. Potrebbe esistere già.

en: An error occurred when saving this credit type
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio di questo tipo di credito

en: An error occurred when saving this debit type
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio di questo tipo di debito

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists
it: Un errore è avvenuto aggiornando questo profilo CSV. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
it: Un errore è avvenuto aggiornando questo tipo di authority. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
it: Un errore è avvenuto aggiornando questo valore autorizzato. Forse il valore esiste già.

en: An error occurred when updating this cash register.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento di questo registratore di cassa.

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
it: Un errore è avvenuto nell'aggiornare questa città. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this classification source.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento di questa classificazione.

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists
it: Un errore è avvenuto aggiornando questo contenuto. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists
it: Un errore è avvenuto aggiornando questa valuta. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists
it: Un errore è avvenuto aggiornando questo bancone. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this filing rule.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento di questa filing rule.

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
it: Un errore è avvenuto aggiornando questa griglia di catalogazione. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists
it: Un errore è avvenuto aggiornando questo tipo di copia. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
it: Un errore è avvenuto aggiornando questa biblioteca. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this list.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornare questa lista.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists
it: Un errore è avvenuto aggiornando questa categoria utente. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
it: Un errore è avvenuto aggiornando questa categoria utente. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists
it: Un errore è avvenuto aggiornando questo citazione. Forse esiste già.

en: An error occurred when updating this splitting rule.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento di questa regola di scomposizione

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornare questa traduzione.

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
it: Si è verificato un errore durante la creazione di una nuova visita per il prestito per procura

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
it: Si è verificato un errore durante la creazione di questo profilo di prestito per procura

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
it: Si è verificato un errore durante l'eliminazione di una visita per il prestito per procura

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
it: Si è verificato un errore durante il caricamento della visita per il prestito per procura

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento di una visita per il prestito per procura

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento di questo profilo di prestito per procura

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
it: C'è stato un errore, riprova: %s

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs
it: Si è verificato un errore. Controlla i log

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
it: Si è verificato un errore. La lista utenti non è stata modificata.

en: An error on setting library default.
it: Errore durante l'impostazione dei default della biblioteca.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
it: C'è stato un errore e l'operazione %s per %s %s non è stata completata. Per favore, fai controllare l'errore al tuo amministratore di sistema.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
it: C'è stato un errore: %s Per favore, fai controllare l'errore al tuo amministratore di sistema.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
it: Una immagine con il nome '%s' esiste già.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
it: Un nome di indice, es. Titolo o id locale

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
it: Questo errore significa che il link è errato e che la pagina non esite

en: An unknown error has occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della copia

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
it: Si è verificato un errore nel fare il prestito

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
it: È stata tentata un'operazione non supportata su %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
it: È stata tentata un'operazione non supportata.

en: Analytics
it: Analitici

en: Analyze items
it: Analitici

note: SCRIPT
en: Anchor
it: Ancoraggio

note: SCRIPT
en: Anchor...
it: Ancoraggio...

note: SCRIPT
en: Anchors
it: Ancoraggi

note: SCRIPT
en: Animals and Nature
it: Animali e natura

en: Anonymize checkout history
it: Rendi anonimo lo storico del prestito

en: Another pattern with this name already exists.
it: Esiste già uno schema con questo nome.

en: Any
it: Tutti

en: Any audience
it: Qualsiasi destinatario della pubblicazione

en: Any category code
it: Qualsiasi codice di categoria

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
it: Modifiche a queste configurazioni richiedono di indicizzare nuovamente tutto. Fino a quel momento la ricerca potrebbe funzionare male.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
it: Ogni cambiamento non verrà salvato. Continua ?

en: Any collection
it: Qualsiasi collezione

en: Any content
it: Qualsiasi contenuto

en: Any format
it: Qualsiasi formato

en: Any item
it: Qualsiasi copia

en: Any item type
it: Qualsiasi tipo

en: Any items with existing course reserves will have their
it: Ogni copia con gli esistenti testi per i corsi avrà i suoi

en: Any library
it: Biblioteca

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
it: Ogni multa per copia persa rimarrà nell'account dell'utente.

en: Any phrase
it: Qualsiasi frase

en: Any shelving location
it: Qualsiasi posizione di scaffale

en: Any status except cancelled
it: Qualsiasi status eccetto cancellato

en: Any vendor
it: Qualsiasi fornitore

en: Any word
it: Qualsiasi parola

en: Any:
it: Ogni:

en: Anyone seeing this list
it: Chiunque vede questa lista

en: Apache License, Version 2.0
it: la Apache License, Version 2.0

en: Apache version:
it: Versione Apache:

en: Appear in position:
it: Appare nella posizione

en: Append
it: Aggiungere

en: Appended
it: Aggiunto

en: Applied
it: Applicato

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
it: Applicata una diversa regola di corrispondenza. Numero di record corrisposti ora %s

note: SCRIPT
en: Apply
it: Applica

en: Apply
it: Applica

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
it: Applica una diversa regola di corrispondenza

en: Apply discount
it: Applica sconto

en: Apply field weights to search
it: Applica pesi ai campi di ricerca

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
it: Applica filtro

en: Apply filter(s)
it: Applica filtro(i)

en: Approve
it: Approva

en: Approve an acquisitions basket
it: Approva un paniere di acquisizioni

en: Approved
it: Approvato

en: Approved comments
it: Commenti Approvati

en: Approved tags
it: Tag approvati

en: April
it: Aprile

en: Arabic
it: Arabo

en: Archive
it: Archivia

en: Archived
it: Archiviato

note: %1$s:  END
en: Archived %s
it: Archiviato %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
it: Sei sicuro di voler aggiungere una nuova copia ? Ogni cambiamento fatto su questa pagina verrà perso.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa prenotazione?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa prenotazione?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa importazione?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
it: Sei sicuro di voler cancellare questa prenotazione (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
it: Sei sicuro di voler cancellare i tuoi cambiamenti ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
it: Sei sicuro di voler modificare la biblioteca di ritiro da %s a %s per questa richiesta?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
it: Sei sicuro di voler clonare queste regole di circolazione e multe dalla biblioteca %s alla biblioteca %s? Le attuali regole della seconda biblioteca verranno riscritte.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
it: Sei sicuro di voler clonare questa regola standard alla biblioteca %s? Le regole  attuali in questa biblioteca verranno riscritte.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
it: Sei sicuro di voler chiudere questo raccoglitore %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
it: Sei sicuro di che voler chiudere questo raccoglitore e generare un ordine EDIFACT?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
it: Sei sicuro di voler chiudere questo ordine d'acquisto?

en: Are you sure you want to delete
it: Sei sicuro di voler cancellare

note: %1$s:  PROCESS restriction_type_description restriction_type=restriction
en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare "%s"?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
it: Sei sicuro di voler cancellare il batch %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
it: Sei sicuro di voler cancellare l' immagine:  %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
it: Si è sicuri di voler cancellare il server %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
it: Sei sicuro di voler cancellare la cronologia di queste %s ricerche?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
it: Sei sicuro di voler eliminare il club %s? Questa operazione cancellerà tutte le iscrizioni al club.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
it: Sei sicuro di voler eliminare il template di club %s? Questa operazione cancellerà tutti i club basati su questo template e le relative iscrizioni

en: Are you sure you want to delete the following quote?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa citazione?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
it: Sei sicuro di voler cancellare la lista %s?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'utente %s %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
it: Sei sicuro di voler cancellare i contenuti selezionati?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
it: Sei sicuro di voler cancellare i report selezionati?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
it: Sei sicuro di voler cancellare la cronologia di queste ricerche?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
it: Sei sicuro di voler cancellare questi suggerimenti?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo set OAI?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo rec. di authority?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo valore autorizzato ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo valore autorizzato ?

en: Are you sure you want to delete this basket?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo raccoglitore?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa classificazione?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo contenuto? Questo non può essere annullato.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo corso?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo corso? CI sono %s copie collegate.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo corso? Ha %s copie copie collegate.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa immagine di copertina?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo invio?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questa definizione? Questo non può essere annullato.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo campo ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo file?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo file?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa regola?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa immagine ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa fattura?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa copia?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa chiave?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa macro ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
it: Sei sicuro di voler eliminare il messaggio?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questa notizia? Questo non può essere annullato.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo schema di numerazione?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo utente dal batch delle tessere ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo immagine? Questa operazione non potrà essere annullata.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo profilo?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo record?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo repport? Questo non può essere annullato.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare questa regola? Questa operazione non potrà essere annullata.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo report salvato?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa regola?

en: Are you sure you want to delete this stage?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa fermata?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa frequenza di abbonamento?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo suggerimento?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa traduzione ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
it: Sei sicuro di voler cancellarlo ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
it: Sei sicuro di volerlo fare ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
it: Sei sicuro di voler modificare un'altra regola ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
it: Sei sicuro di voler cancellare i tuoi cambiamenti ?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
it: Sei sicuro di voler generare un ordine EDIFACT e chiudere il raccoglitore %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
it: Sei sicuro di voler unire gli utenti selezionati?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
it: Sei sicuro di voler eliminare definitivamente questo batch?

en: Are you sure you want to remove
it: Sei sicuro di voler cancellare

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
it: Sei sicuro di voler cancellare queste copie dal corso?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
it: Sei sicuro di voler cancellare i numeri di etichetta: %s da questo batch?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
it: Sei sicuro di voler cancellare gli utenti selezionati?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
it: Sei sicuro di voler cancellare gli utenti selezionati?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
it: Sei sicuro di voler cancellare le regole selezionate?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo tag da questo titolo

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
it: Sei sicuro di voler cancellare queste copie da tutti i corsi?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
it: Sei sicuro di voler cancellare queste copie dalla lista?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa copia dalla sua rotazione?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
it: Sei sicuro di voler cancellare queste copie dal corso?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa lista?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo richiamo e di restituire la copia alla biblioteca proprietaria?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo richiamo?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
it: Sei sicuro di voler riaprire questo raccoglitore?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
it: Sei sicuro di voler riaprire questo abbonamento?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace current %s contents?
it: Sei sicuro di voler sostituire i %s contenuti selezionati?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler sovrascrivere l'attuale immagine dell'utente? Questa operazione non potrà essere annullata.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
it: Sei sicuro di voler far tornare indietro lo status di questo richiamo da 'In attesa' ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
it: Sei sicuro di voler salvare?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
it: Sei sicuro di voler annullare questa importazione batch nel catalogo?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
it: Sei sicuro di voler disinstallare il plugin %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
it: Sei sicuro di voler annullare questo credito?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
it: Sei sicuro di voler cancellare %s nelle multe pendenti? Questa operazione non potrà essere annullata!

en: Are you sure you wish to delete this request?
it: Confermi di voler cancellare questa richiesta?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa copia dalla sua rotazione?

en: Arrived
it: Arrivato

note: SCRIPT
en: Arrows
it: Frecce

en: Article request fee
it: Tariffa di richiesta articolo

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
it: Tariffa di richiesta articolo per %s

en: Article requests
it: Richieste articoli

en: Article requests &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Richieste articolo &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
it: Richieste articoli (%s)

en: Article requests:
it: Richieste articoli:

en: Article title
it: Titolo dell'articolo

note: SCRIPT
en: Ascending
it: Ordine crescente

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
it: Chiede o modifica i privilegi utente. L'utente %s deve avere i privilegi di USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP e CREATE privileges sul database %s.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
it: Chiedi al tuo amminstratore di sistema di configurare questa funzionalità o di rimuovere questa nota.

en: Asked
it: Richiesta

en: Assistant:
it: Assistente:

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
it: Almeno una copia di questo record bibliografico è in prestito %s.

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
it: Almeno un utente ha più di un valore per questo attributo

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
it: Almeno due utenti hanno lo stesso valore per questo attributo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
it: Almeno due record devono essere selezionati per la fusione

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
it: Biblioteca: %s

en: Atomic update error :
it: Errore di update :

en: Atomic updates:
it: Aggiornamenti:

en: Attach an item
it: Collega una copia a

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
it: Associa una copia %s a %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: Allega una copia a %s &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: Attach another item
it: Collega un'altra copia

en: Attach item
it: Sposta qui una copia

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
it: Collega questo raccoglitore con un nuovo ordine d'acquisto con lo stesso nome

en: Attempt to delete record failed.
it: Tentativo di cancellare il record fallito.

en: Attention
it: Attenzione

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
it: Il valore "%s" dell'attributo è già stato utilizzato per il record di un altro utente.

en: Attributes
it: Attributi

en: Attributes:
it: Attributi:

en: Audio alerts
it: Avvisi audio

en: Audio alerts
it: Avvisi audio

en: Audio alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Avvisi audio &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Audio alerts are disabled
it: Gli avvisi audio sono disabilitati

en: August
it: Agosto

en: Auth field copied
it: Il campo dell'authority è stato copiato

en: Auth value
it: Valore autorizzato

en: Auth value:
it: Valore autorizzato:

en: Authenticated
it: Autenticato

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Author
it: Autore

en: Author (A-Z)
it: Autore (A-Z)

en: Author (Z-A)
it: Autore (Z-A)

en: Author (any):
it: Autore (qualsiasi):

en: Author (corporate):
it: Autore (istituzionale):

en: Author (meeting / conference):
it: Autore (convegno / conferenza):

en: Author (meeting/conference):
it: Autore (convegno / conferenza):

en: Author (personal):
it: Autore (personale):

en: Author(s)
it: Autori

en: Author(s):
it: Autore/i:

note: %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END
en: Author(s): %s%s%s
it: Autore(i): %s%s%s

en: Author:
it: Autore:

en: Author:
it: Autore:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
it: Autore: %s

en: Authorised value category:
it: Categoria di valori autorizzati:

en: Authorised values category
it: Categoria di valori autorizzati

en: Authorised values category:
it: Categoria di valori autorizzati:

en: Authorities
it: Authority

en: Authorities
it: Authority

en: Authorities &rsaquo; Koha
it: Authority &rsaquo; Koha

en: Authorities tables
it: Tabelle dell'authority

en: Authorities:
it: Authority:

en: Authority
it: Authority:

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
it: L'authority %s è stata cancellata con successo.

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
it: Griglia di catalogazione per MARC authority per %s%s%sgriglia di default%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Struttura del sottocampo MARC dell'authority &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
it: Gestione della struttura dei sottocampi per MARC authority per %s (authority: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
it: Struttura dei sottocampi MARC per l'authority %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
it: Struttura dei sottocampi MARC per l'authority %s

note: A
en: Authority control
it: Controllo di autorità

en: Authority details &rsaquo; Koha
it: Dettagli dell'authority &rsaquo; Koha

en: Authority does not exist
it: L'authority non esiste

en: Authority field to copy:
it: Campo dell'authority da copiare:

en: Authority record
it: Record di authority

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
it: L'authority %s non esiste nel database.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
it: Il record di authority %s non è stato modificato. Durante la modifica è avvenuto un errore.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
it: Il record di authority %s è stato modificato con successo.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
it: Il record di authority %s non è stato cancellato. E' avvenuto un errore.

en: Authority search
it: Ricerca sull'authority

en: Authority search results
it: Risultati di ricerca sull'authority

en: Authority search results
it: Risultati di ricerca sull'authority

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
it: Risultati della ricerca dell'authority &rsaquo; Authority &rsaquo; Koha

en: Authority type
it: Tipo di authority

en: Authority type added successfully.
it: La tipologia di authority è stata aggiunta con successo.

en: Authority type deleted successfully.
it: La tipologia di authority è stata cancellata con successo.

en: Authority type updated successfully.
it: La tipologia di authority è stata aggiornata con successo.

en: Authority type:
it: Tipo di authority:

en: Authority types
it: Tipi di authority

en: Authorized
it: Autorizzato

en: Authorized value
it: Valore autorizzato

en: Authorized value added successfully.
it: Il valore autorizzato è stato aggiunto con successo.

en: Authorized value category
it: Categoria di valori autorizzati

en: Authorized value category added successfully.
it: La categoria di valori autorizzati è stato aggiunta con successo.

en: Authorized value category deleted successfully.
it: La categoria di valori autorizzati è stato cancellata con successo.

en: Authorized value category:
it: Categoria di valori autorizzati:

en: Authorized value category:
it: Categoria di valori autorizzati:

en: Authorized value deleted successfully.
it: Il valore autorizzato è stato cancellato con successo.

en: Authorized value updated successfully.
it: Il valore autorizzato è stato aggiornato con successo.

en: Authorized value:
it: Valore autorizzato:

en: Authorized value:
it: Valore autorizzato:

en: Authorized values
it: Valori autorizzati

en: Authorized values
it: Valori autorizzati

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
it: Valori autorizzati per la categoria %s

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
it: Valori autorizzati per la categoria %s

en: Authors
it: Autori

en: Authors:
it: Autori:

en: Auto ordering
it: Ordine automatico

en: Auto renewal
it: Rinnovo automatico

en: Auto subscription sharing:
it: Condivisione abbonamenti:

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
it: Autocompila linea

en: Auto-renewal
it: Rinnovo automatico

en: Auto-renewal:
it: Rinnovo automatico:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
it: Rinnovo automatico: l'utente ha deciso di no

en: AutoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
it: AutoMemberNum è attivo, ma cardnumber è impostato come obbligatorio in BorrowerMandatoryField: il calcolo automatico è stato disabilitato.

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
it: La preferenza di sistema 'Autolocation' è attiva e tu sei connesso con un indirizzo IP non corrispondente alla tua biblioteca.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
it: Risultati del collegamento automatico all'authority

en: Automatic checkin
it: Restituzione automatica

en: Automatic checkin:
it: Restituzione automatica:

en: Automatic item modifications by age
it: Modifiche automatiche copie per età

en: Automatic item modifications by age
it: Modifiche automatiche copie per età

en: Automatic ordering:
it: Ordine automatico:

en: Automatic renewal
it: Rinnovo automatico

en: Automatic return to holding
it: Ritorno automatico alla biblioteca che la gestisce

en: Automatic return to home
it: Ritorno automatico alla biblioteca che la possiede

en: Availability
it: Disponibilità

en: Availability:
it: Disponibilità:

en: Available
it: Disponibile

en: Available barcodes
it: Barcode disponibili

en: Available call numbers
it: Segnature disponibili

note: INPUT type=text
en: Available copy
it: Copia disponibile

en: Available copy numbers
it: Numeri copia disponibili

en: Available enumeration
it: Disponibili (enumerazione)

en: Available for
it: Disponibile per

en: Available in the library
it: Disponibile nella biblioteca

en: Available item types
it: Tipi di copia disponibili

en: Available locations
it: Disponibili (localizzazione)

en: Available since
it: Disponibile da

en: Average checkout period
it: Durata media del prestito

en: Average checkout period statistics
it: Statistiche sulla durata media del prestito

en: Average loan time
it: Durata media del prestito

en: Average loan time
it: Durata media del prestito

en: Average loan time &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Tempo medio di prestito &rsaquo; Rapporti &rsaquo; Koha

en: BSD License
it: Licenza BSD

en: BT
it: Termine più ampio

en: Back
it: Indietro

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
it: Indietro %s

en: Back side layout not used
it: Layout posteriore non usato

en: Back to Tools
it: Torna agli strumenti

note: INPUT type=submit
en: Back to system preferences
it: Torna alle preferenze di sistema

en: Back to the list
it: Torna alla lista

note: SCRIPT
en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Backslash separated text (.csv)
it: Testo separato da caratteri barra rovesciata (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
it: Errato o mancante indirizzo del mittente; controlla il tuo indirizzo di biblioteca o la preferenza di sistema KohaAdminEmailAddress.

en: Bankable
it: Bancabile

en: Barcode
it: Codice a barre

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
it: Codice a barre %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
it: Codice a barre : %s

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
it: I codici a barre e i dati bibliografici sono stampati su etichette alternate

en: Barcode file:
it: File del codice a barre:

en: Barcode file:
it: File del codice a barre:

en: Barcode height:
it: Altezza del barcode:

en: Barcode image generator
it: Generatore barcode (immagine)

en: Barcode image generator
it: Generatore barcode (immagine)

en: Barcode list (one barcode per line):
it: Lista di codici a barre (un codice a barre per linea):

en: Barcode not found
it: Il barcode non è stato trovato

en: Barcode not found.
it: Il barcode non è stato trovato

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
it: Barcode non trovato. Le seguenti copie sono state trovate cercando con:

en: Barcode precedes bibliographic data
it: Il barcode precede i dati bibliografici

en: Barcode range
it: Intervallo codice a barre

en: Barcode submitted
it: Codice a barre inviato

en: Barcode text must be numeric (0-9)
it: Il barcode deve essere numerico (0-9)

en: Barcode type
it: Tipo di codice a barre

en: Barcode type:
it: Tipo di barcode:

en: Barcode type:
it: Tipo di codice a barre

en: Barcode:
it: Codice a barre:

en: Barcode:
it: Codice a barre:

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
it: Codice a barre: %s

en: Barcodes file
it: File dei codice a barre

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
it: Codice a barre da %s a %s

en: Barcodes not found
it: Codici a barre non trovati

en: Barcodes not found:
it: Codici a barre non trovati:

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
it: Il barcode di tipo %s deve essere numerico

en: Barcodes:
it: Codici a barre:

en: Base-level allocated
it: Livello-base stanziato

en: Base-level available
it: Livello-base disponibile

en: Base-level ordered
it: Livello-base ordinato

en: Base-level spent
it: Livello-base speso

en: Basic constraints
it: Vincoli di base

en: Basic installation complete.
it: L'installazione di base è completa.

en: Basic parameters
it: Parametri di base

en: Basket
it: Raccoglitore

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
it: Raccoglitore %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketno | html %4$s:  END %5$s:  booksellername | html
en: Basket %s %s (%s) %s for %s
it: Raccoglitore %s %s (%s) %s per %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
it: Raccoglitore %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
it: Raccoglitore %s (%s) per %s

en: Basket (#)
it: Raccoglitore (#)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
it: Raccoglitore %s

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Raccoglitore (%s) &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: Basket by
it: Raccoglitore di

en: Basket created by:
it: Raccoglitore creato da:

en: Basket creator
it: Creatore di raccoglitori

en: Basket deleted
it: Cancellato raccoglitore

en: Basket details
it: Dettagli del raccoglitore

en: Basket export in acquisition
it: Esporta raccoglitore in acquisizioni

en: Basket group
it: Ordine d'acquisto

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
it: Ordine d'acquisto %s (%s)  per

en: Basket group billing place:
it: Luogo di fatturazione dell'ordine d'acquisto:

en: Basket group delivery placename:
it: Luogo di invio per l'ordine d'acquisto:

en: Basket group name:
it: Nome dell'ordine d'acquisto:

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
it: Ordine d'acquisto n. %s

en: Basket group:
it: Ordine d'acquisto:

en: Basket grouping
it: Ordine d'acquisto

en: Basket grouping
it: Ordine d'acquisto

en: Basket grouping for
it: Ordine d'acquisto per

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
it: Ordine d'acquisto per %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
it: Ordini d'acquisto

en: Basket name
it: Nome raccoglitore

en: Basket name:
it: Nome raccoglitore:

en: Basket not found.
it: Raccoglitore non trovato.

en: Basket:
it: Raccoglitore:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
it: Raccoglitore %s

en: Basketgroup:
it: Ordine d'acquisto:

en: Baskets
it: Raccoglitori

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
it: Raccoglitori per %s

en: Baskets in this group:
it: Gruppo di raccoglitori:

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
it: Batch #%s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
it: Il batch %s non è stato completamente de-duplicato.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
it: Il batch %s non è stato cancellato.

en: Batch add reserves
it: Aggiungi testi in batch

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
it: Cancella records di authority via batch

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
it: Modifica record di authority via batch

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
it: Modifica record bibliografici via batch

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record record deletion
it: Cancella record bibliografici via batch

en: Batch check out
it: Perstito massivo

en: Batch check out
it: Prestito massivo

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
it: Conferna prestito massivo %s per %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
it: Informazioni prestito massivo %s per %s |%s|%s

en: Batch delete
it: Cancella batch

en: Batch delete patrons
it: Eliminazione batch utenti

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
it: Cancella l'utente e il suo storico della circolazione.

en: Batch delete records
it: Cancellazione batch dei records

en: Batch description:
it: Descrizione batch:

en: Batch edit
it: Modifica batch

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Modifica in batch &rsaquo; Seriali &rsaquo; Koha

en: Batch edit patrons
it: Modifica batch utenti

en: Batch edit records
it: Modifica batch dei records

en: Batch extend due dates
it: Estesione batch data restituzione

en: Batch extend due dates &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Estensione batch delle date di scadenza &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
it: Cancellazione batch prenotazioni

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
it: Copie batch %scancellazione%smodifica%s

en: Batch item deletion
it: Cancellazione copie via batch

en: Batch item deletion
it: Cancellazione copie via batch

en: Batch item modification
it: Modificare copie via batch

en: Batch item modification
it: Modificare copie via batch

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
it: Cancella copie via batch

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
it: Modifica copie via batch

en: Batch modify
it: Modifica via batch

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
it: Operazione batch con %s%s%s%s%s records visibili

en: Batch patron deletion and anonymization
it: Cancella/rendi anonimi gli utenti via batch

en: Batch patron deletion and anonymization
it: Cancella/rendi anonimi gli utenti via batch

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
it: Cancella/rendi anonimi gli utenti via batch per %s

en: Batch patron modification
it: Modifica utente via batch

en: Batch patron modification &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Modifica batch degli utenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Batch patrons modification
it: Modificare utenti via batch

en: Batch patrons results
it: Risultati della modifica utenti copie via batch

en: Batch record deletion
it: Cancella records via batch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
it: Modifica record via batch

note: BUTTON
en: Batch remove
it: Cancella via batch

en: Batch remove reserves
it: Cancella via batch testi per i corsi

en: Batch remove reserves
it: Cancella via batch testi per i corsi

en: Batches
it: Lavorazioni batch

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
it: Assicurati di indicare gli indirizzi di posta elettronica di questi utenti.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
it: Siccome la preferenza di sistema "UseTransportCostMatrix" non è attivata, la Matrice Costo Trasporto non è usata.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
it: Siccome la preferenza di sistema "ExtendedPatronAttributes" al momento non risulta attiva, non è possibile definire degli attributi specifici per gli utenti.

en: Before
it: Prima

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
it: Prima di cominciare, per piacere, verifica di avere le credenziali adatte per continuare. Fai il login con username e password assegnati dal tuo amministratore di sistema e posizionati nel tuo

en: Begin the onboarding process
it: Iniziare la configurazione minima iniziale di Koha

en: Beginning date:
it: Data di inizio:

en: Begins with
it: Comincia con

en: Begins with:
it: Comincia con:

en: Behavior
it: Comportamento

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
it: Rec. bibliografico %s

en: Biblio count
it: Conteggio dei records

en: Biblio level hold.
it: Prenotazioni a livello di record bibliografico.

en: Biblio numbers:
it: Numero record bibliografico:

en: Biblio:
it: Record bibliografico:

en: Bibliographic
it: Bibliografico

en: Bibliographic data precedes barcode
it: Dati bibliografici prima del barcode

en: Bibliographic data to print
it: Dati bibliografici da stampare

en: Bibliographic framework
it: Griglia di catalogazione bibliografica MARC

en: Bibliographic information
it: Informazioni bibliografiche

en: Bibliographic record
it: Record bibliografico

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
it: Record bibliografico %s

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
it: Il record bibliografico %s non esiste nel database.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
it: Il record bibliografico %s è stato cancellato con successo.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
it: Il record bibliografico %s non è stato modificato. Durante la modifica è avvenuto un errore.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
it: Il record bibliografico %s è stato modificato con successo.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
it: Il record bibliografico %s non è stato cancellato. Una prenotazione non può essere cancellata (reserve_id %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
it: Il record bibliografico %s non è stato cancellato. E' avvenuto un errore.

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
it: ID di record bibliografico

en: Bibliographic record ID:
it: ID di record bibliografico:

en: Bibliographic record count
it: Record bibliografico

en: Bibliographic record not found.
it: Record bibliografico non trovato.

en: Bibliographic record number:
it: Numero di controllo bibliografico:

en: Bibliographic record title
it: Titolo di record bibliografico

en: Bibliographic record will be deleted too.
it: Anche il record bibliografico sarà cancellato.

en: Bibliographic record will not be deleted.
it: Il record bibliografico non sarà cancellato.

en: Bibliographic records
it: Record bibliografici

en: Bibliographic records added
it: Record bibliografici aggiunti

en: Bibliographic:
it: Bibliografico:

en: Bibliographies
it: Bibliografie

en: Biblionumber
it: N. record bibliografico:

en: Biblionumber:
it: N. record bibliografico:

en: Biblionumbers:
it: Numeri record bibliografici:

en: Biblios:
it: Record bibliografici:

en: Bibliothèque Universitaire des Langues et Civilisations (
it: Bibliothèque universitaire des langues et civilisations (

en: Billing date
it: Data di fatturazione

en: Billing date:
it: Data di fatturazione:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
it: Data di fatturazione: tutto fino al %s

en: Billing place
it: Luogo di fatturazione

en: Billing place:
it: Fatturazione da parte di:

en: Billing place:
it: Luogo di fatturazione:

en: Biography
it: Biografia

note: SCRIPT
en: Black
it: Nero

note: SCRIPT
en: Block
it: Blocco

en: Block
it: Bloccato

en: Block expired patrons:
it: Blocca utenti scaduti:

note: SCRIPT
en: Blocked!
it: Bloccato!

note: SCRIPT
en: Blockquote
it: Blocco di citazione

note: SCRIPT
en: Blocks
it: Blocchi

note: SCRIPT
en: Blue
it: Blu

note: SCRIPT
en: Body
it: Corpo del testo

note: SCRIPT
en: Bold
it: Grassetto

en: Book drop mode
it: Modalità "dropbox".

en: Book drop mode.
it: Modalità "dropbox".

en: Book fund:
it: Fondo per i libri:

en: Boolean
it: Booleano

en: Bootstrap Icons
it: Icone Bootstrap

note: SCRIPT
en: Border
it: Bordo

note: SCRIPT
en: Border color
it: Colore del bordo

note: SCRIPT
en: Border style
it: Stile bordo

note: SCRIPT
en: Border width
it: Larghezza bordo

en: Born:
it: Nato:

en: Borrower
it: Utente

en: Borrower number
it: Numero utente

en: Borrowernumber
it: Numero utente

en: Borrowernumber list (one number per line):
it: Lista di numeri utente (un numero per linea):

en: Borrowernumber:
it: Numero utente:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
it: Numero utente: %s

en: Borrowernumbers
it: Numeri utenti

en: Borrowernumbers already in list
it: Numero/i utente già utilizzato

en: Borrowernumbers not found
it: Numeri utenti non trovati

note: SCRIPT
en: Bottom
it: Fondo

en: Branch
it: Sottobiblioteca

note: NAV
en: Breadcrumb
it: Percorso di navigazione

en: Brief display
it: Visual. breve

note: SCRIPT
en: Brightness
it: Luminosità

note: ABBR
en: Broader Term
it: Termine più ampio

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
it: Scorri per cognome: %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Browse for an image
it: Scorri per un'immagine

en: Browse selected records
it: Scorri i records selezionati

en: Browse system logs
it: Sfoglia i log di sistema

en: Browse the system logs
it: Sfoglia i log di sistema

en: Browse the system logs
it: Sfoglia i log di sistema

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
it: Budget %s [id=%s]%s (inattivo)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
it: Budget %s chiuso

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
it: Budget %s chiuso

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
it: La data di fine budget deve essere o la stessa o successiva alla data di inizio

en: Budget id
it: Budget

en: Budget name
it: Nome budget

en: Budget period description
it: Descrizione del budget

en: Budgeted cost
it: Costo in bilancio preventivo

en: Budgeted cost tax exc.
it: Costo stimato tasse esc.

en: Budgeted cost tax inc.
it: Costo stimato tasse inc.

en: Budgeted cost:
it: Costo preventivato:

en: Budgets administration
it: Gestione dei budgets

en: Budgets administration
it: Gestione dei budgets

en: Build a new report?
it: Crea un nuovo report ?

en: Build a report
it: Crea un nuovo report

en: Build and run reports
it: Crea ed esegui reports

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
it: Crea nuovo

en: Built-in offline circulation interface
it: Crea l'interfaccia della circolazione offline

note: SCRIPT
en: Bullet list
it: Elenco puntato

en: By
it: Di

en: By borrowernumber
it: Per numero utente

en: By card number
it: Per numero tessera

en: By patron list
it: Per lista di utenti

en: By:
it: Per:

en: CD software
it: Software su CD

en: CSV profile ID
it: ID Profilo CSV

en: CSV profile added successfully
it: Profilo CSV aggiunto con successo

en: CSV profile deleted successfully
it: Profilo CSV cancellato con successo

en: CSV profile updated successfully
it: Profilo CSV aggiornato con successo

en: CSV profile:
it: Profilo CSV:

en: CSV profiles
it: Profili CSV

en: CSV profiles
it: Profili CSV

en: CSV separator
it: Separatore CSV

en: CSV separator:
it: Separatore CSV:

en: CSV type
it: Tipo CSV

en: Cache expiry (seconds)
it: Vita della cache (secondi)

en: Cache expiry:
it: Vita della cache:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
it: Calcolato il %s. Da %s a %s

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendar information
it: Calendario

en: Call Number
it: Collocazione

en: Call number
it: Collocazione

en: Call number (0-9 to A-Z)
it: Collocazione (da 0-9 a A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
it: Collocazione (da Z-A a 9-0)

en: Call number browser
it: Scorrimento per collocazione

en: Call number browser &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: Scorrimento delle collocazioni &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: Call number classification scheme
it: Schema di classificazione della collocazione

en: Call number classification scheme:
it: Schema di classificazione della collocazione:

en: Call number range
it: Intervallo di segnature

en: Call number:
it: Collocazione:

en: Call number:
it: Collocazione:

en: Call numbers
it: Collocazioni

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
it: Collocazione: %s

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
it: Può essere inserito un singolo IP o una sottorete del tipo 192.168.1.*

en: Can be manually added ?
it: Può creare manualmente?

en: Can be manually invoiced?
it: Può creare una fattura manuale?

en: Can be sold?
it: Può essere venduto?

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
it: Possono essere utilizzati per ordinare e filtrare ulteriormente i report. Questa categoria non viene popolata all'installazione. I valori devono contenere un codice dei valori autorizzati di REPORT_GROUP nel campo Descrizione (OPAC) affinché il sottogruppo venga collegato al gruppo appropriato.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
it: Non si possono chiudere raccoglitori contenenti prezzi incerti.

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
it: Non puoi riaprire raccogliotori che sono parte di un gruppo.

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
it: Impossibile aggiornare utente %s Numero tessera: %s %s (Numero utente: %s)

en: Can't be cancelled when item is in transit
it: La copia non può essere cancellata quando è in transito

en: Can't cancel order
it: Non puoi cancellare l'ordine

en: Can't cancel order and delete catalog record
it: Non puoi cancellare l'ordine e il record bibliografico

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
it: Non puoi cancellare l'ordine, (%s) delle prenotazioni sono collegate con quest'ordine, prima devi cancellarle

en: Can't cancel receipt
it: Impossibile cancellare la ricevuta

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
it: Non puoi cancellare record o ordine, cancella le prenotazioni prima

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
it: Non puoi cancellare il record bibliografico, perché ci sono %s prenotazioni

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
it: Non puoi cancellare il record bibliografico perché ci sono %s copia(e)

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
it: Non puoi cancellare il record bibliografico, canella prima gli altri ordini collegati ad esso

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
it: Non puoi cancellare il record bibliografico, cancella gli abbonamenti prima

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
it: Non puoi cancellare il record bibliografico, vedi i blocchi qui sotto

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
it: Impossibile salvare questo record perché i seguenti campi non sono stati riempiti :

en: Can't scan the code?
it: Non puoi scansionare il codice?

en: Cancel
it: Cancella

en: Cancel
it: Cancella

en: Cancel a confirmed request
it: Cancella una richiesta confermata

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
it: Cancella tutto

en: Cancel an order
it: Cancella un ordine

en: Cancel and return to order
it: Ignora e ritorna agli ordini

note: A
en: Cancel article request
it: Annulla richiesta articolo

en: Cancel charge
it: Cancella pagamento

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
it: Cancella il prestito e metti una prenotazione per %s

en: Cancel enrollment
it: Cancella iscrizione

en: Cancel filter
it: Cancella filtro

en: Cancel hold
it: Cancella prenotazione

en: Cancel hold (X)
it: Cancella prenotazione

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
it: Cancella la prenotazione e ritorna a : %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
it: Cancella la prenotazione e ritorna a: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
it: Cancella la prenotazione e prova a trasferire:

en: Cancel import
it: Cancella importazione

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
it: Cancella le prenotazioni marcate

note: SCRIPT
en: Cancel merge
it: Cancella fusione

en: Cancel modifications
it: Cancella le modifiche

en: Cancel notification
it: Cancella il messaggio

en: Cancel order
it: Cancella ordine

en: Cancel order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
it: Annulla ordine &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
it: Cancella l'ordine e il record bibliografico

en: Cancel order and delete catalog record
it: Cancella l'ordine e il record bibliografico

en: Cancel recall
it: Cancella il richiamo

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.first_recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
it: Cancella il richiamo ritorna a: %s

en: Cancel receipt
it: Cancella la ricevuta

en: Cancel request
it: Cancella richiesta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
it: Cancellato selezionato (%s)

en: Cancel selected recalls
it: Cancellato richiami selezionati

en: Cancel transfer
it: Cancella trasferimento

en: Cancel transfer (X)
it: Cancella trasferimento

en: Cancel upload
it: Cancella il caricamento

en: Cancel?
it: Cancella?

en: Canceled
it: Cancellato

en: Cancellation date
it: Data di cancellazione

en: Cancellation reason:
it: Motivo della cancellazione:

en: Cancellation reason:
it: Motivo della cancellazione:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
it: Motivo della cancellazione: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
it: Cancellazione richiesta

en: Cancelled
it: Cancellato

en: Cancelled
it: Cancellato

en: Cancelled charge
it: Pagamento cancellato

en: Cancelled hold
it: Cancella prenotazione

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
it: Cancellato su %s

en: Cancelled orders
it: Ordini cancellati

en: Cannot add patron
it: Impossibile aggiungere l'utente

en: Cannot be deleted
it: Impossibile eliminare

en: Cannot be ordered
it: Non può essere ordinato

note: I
en: Cannot be put on hold
it: Impossibile effettuare la prenotazione

en: Cannot be renewed yet
it: Non può essere rinnovato ora

en: Cannot be toggled
it: Non può essere attivata

en: Cannot be transferred to pickup library
it: Non può essere trasferita alla biblioteca di ritiro

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
it: Impossibile annullare la ricezione di questo ordine perché esiste almeno una prenotazione su questo record.

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
it: Non puoi cancellare la ricezione di questa di ordine perché era stata creata da una ricezione parziale della riga di ordine n. %s, che è già stata ricevuta. Prima cerca di cancellare questa e poi riprova.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
it: Impossibile cancellare la ricevuta. Possibili cause:

en: Cannot check in
it: Impossibile restituire

en: Cannot check in
it: Impossibile restituire

en: Cannot check out
it: Impossibile restituire

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
it: Impossibile prestare| %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
it: Impossibile prestare! %s %s %s %s

en: Cannot delete
it: Impossibile eliminare

en: Cannot delete budget
it: Non puoi chiudere il budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Cannot delete budget '%s'
it: Non puoi cancellare il budget '%s'

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
it: Impossibile cancellare la valuta %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
it: Impossibile cancellare il tipo di copia '%s'

en: Cannot delete patron
it: Impossibile cancellare l'utente

en: Cannot delete this item type.
it: Impossibile cancellare il tipo di copia.

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
it: Impossibile eliminare: categoria %s in uso

en: Cannot detect mana server at
it: Impossibile trovare il server di Mana al

en: Cannot edit
it: Impossibile modificare

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
it: Non è possibile fare la liberatoria: l'utente ha dei presititi.

en: Cannot enqueue this job.
it: Impossibile mettere in coda questo lavoro.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
it: Impossibile aprire %s in lettura.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
it: Impossibile aprire la cartella indice (idlink.txt o datalink.txt) in lettura.

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
it: Non posso aprire questo record nell'editor di base

en: Cannot place hold
it: Impossibile effettuare la prenotazione

en: Cannot place hold from patron's library
it: Non puoi prenotare per la biblioteca dell'utente

en: Cannot place hold on some items
it: Impossibile effettuare la prenotazione su alcune copie

en: Cannot place hold:
it: Impossibile effettuare la prenotazione:

en: Cannot process file as an image.
it: Impossibile elaborare il file come immagine.

en: Cannot renew:
it: Impossibile rinnovare:

en: Cannot take patron photo.
it: Foto utente non disponibile.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
it: Impossibile testare lo schema di arrivo previsto per i seguenti motivi:

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
it: Impossibile trasferire la copia %s a causa dei limiti di trasferimento

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
it: Non posso aprire il file nella directory per i plugins

en: Cap fine at replacement price
it: Limita la multa al costo di sostituzione:

note: SCRIPT
en: Capitalization
it: Prima lettera maiuscola

note: SCRIPT
en: Caption
it: Didascalia

en: Card
it: Tessera

en: Card batch
it: Batch per le tessere

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
it: Operazione batch numero %s

en: Card batches
it: I diversi batch per le tessere

en: Card height:
it: Altezza della tessera:

en: Card number
it: Numero tessera

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
it: Il numero di tessera %s non è valido %s (per utente con numero utente %s)%s

en: Card number already in use.
it: Numero di tessera già in uso.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
it: Il numero della tessera può essere fino a %s caratteri. %s

en: Card number length is incorrect.
it: La lunghezza del numero di tessera non è corretta.

en: Card number list (one card number per line):
it: Lista di numeri tessera (un numero per linea):

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
it: Il numero della tessera deve essere tra i %s e i %s caratteri. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
it: Il numero della tessera deve essere di %s caratteri. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
it: Il numero della tessera non deve essere di oltre %s caratteri.

en: Card number:
it: Numero tessera:

en: Card number:
it: Numero di tessera:

en: Card numbers not found
it: Numeri tessere non trovati

en: Card preview
it: Anteprima scheda

en: Card template
it: Template tessera

en: Card templates
it: I template delle tessere

en: Card width:
it: Larghezza della tessera:

en: Cardnumber already in use.
it: Numero di tessera già utilizzato.

en: Cardnumber length is incorrect.
it: La lunghezza del numero di tessera non è corretta.

en: Cardnumbers
it: Numeri tessere

en: Cardnumbers already in list
it: Numero/i di tessera già utilizzato

en: Cardnumbers not found
it: Numeri tessere non trovati

note: SCRIPT
en: Cart
it: Carrello

en: Cas login
it: Accesso CAS

en: Cash management
it: Gestione dell contante

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
it: Registratore di cassa

en: Cash register ID:
it: ID Registratore di cassa:

en: Cash register added successfully.
it: Registro di cassa aggiunto con successo.

en: Cash register archived successfully.
it: Registro di cassa archiviato con successo.

en: Cash register restored successfully.
it: Registro di cassa ricuperato con successo.

en: Cash register statistics
it: Statistiche sulla cassa

en: Cash register statistics
it: Statistiche sulla cassa

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
it: Statistiche sulla cassa da %s a %s

en: Cash register updated successfully.
it: Registro di cassa aggiornato con successo.

en: Cash register:
it: Registratore di cassa:

en: Cash register:
it: Registratore di cassa:

en: Cash registers
it: Registratorie di cassa

en: Cash registers for
it: Registratori di cassa per

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
it: Riepilogo di cassa per %s

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
it: Riepilogo di cassa per %s

en: Cashier
it: Cassiere

en: Cashup &rsaquo; Koha
it: Incassi &rsaquo; Koha

en: Cashup all
it: Comprimi tutto

en: Cashup history
it: Storico incassi

en: Cashup summary
it: Riepilogo di cassa

en: Cassette recording
it: Audiocassetta

en: Catalog
it: Catalogo

en: Catalog
it: Catalogo

en: Catalog by item type
it: Catalogo per tipo di copia

en: Catalog by item type
it: Catalogo per tipo di copia

en: Catalog by item types &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Catalogo per tipo di copia &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Catalog details
it: Dettagli del catalogo

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
it: Dettagli del catalogo %s

en: Catalog search
it: Cerca nel catalogo

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Ricerca catalogo &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

en: Catalog statistics
it: Statistiche del catalogo

en: Catalog statistics
it: Statistiche del catalogo

en: Cataloging
it: Catalogazione

en: Cataloging
it: Catalogazione

note: %1$s:  IF ( total || breeding_loop ) %2$s:  ELSIF ( query ) %3$s:  END
en: Cataloging %s &rsaquo; Search results %s &rsaquo; No results found %s &rsaquo; Koha
it: Catalogazione %s &rsaquo; Risultati della ricerca %s &rsaquo; Nessun risultato trovato %s &rsaquo; Koha

en: Cataloging authority plugin &rsaquo; Koha
it: Plugin per la catalogazione dell’authority &rsaquo; Koha

en: Cataloging editor
it: Editor di catalogazione

en: Cataloging search
it: Ricerca nel catalogo

en: Catalogs
it: Cataloghi

en: Catalogue tables
it: Tabelle della catalogazione

en: Cataloguing items
it: Catalogazione delle copie

en: Cataloguing tables
it: Tabelle della catalogazione

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
it: Categorie da assegnare ai caricamenti di file. Senza una categoria un caricamento è considerato temporaneo e può essere rimosso durante la pulizia automatica.

en: Category
it: Categoria

note: %1$s:  categorycode | html
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
it: La categoria %s è in uso. Impossibile cancellare!

en: Category (code)
it: Categoria (codice)

en: Category code
it: Codice della categoria

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
it: Codice della categoria sconosciuto.

en: Category code:
it: Codice della categoria:

en: Category deleted
it: Categoria cancellata

en: Category name
it: Nome della categoria

en: Category type:
it: Tipo di categoria:

en: Category:
it: Categoria:

en: Category:
it: Categoria:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
it: Categoria: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
it: Categoria: %s (%s)

en: Categorycode
it: Codice di categoria

note: SCRIPT
en: Cell
it: Cellulare

note: SCRIPT
en: Cell padding
it: Bordatura cella

note: SCRIPT
en: Cell properties
it: Proprietà cella

note: SCRIPT
en: Cell spacing
it: Spaziatura cella

note: SCRIPT
en: Cell type
it: Tipo cella

en: Cell value
it: Valore della cella

en: Cell value
it: Valore della cella

en: Cells contain estimated values only.
it: Le celle contengono solo i valori stimati.

en: Center
it: Centra

en: Change
it: Cambia

en: Change ILL request status
it: Cambio status di richiesta di prestito interbibliotecario

en: Change amounts by
it: Modificare gli importi del

en: Change basket group
it: Cambia ordine d'acquisto

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
it: Cambia ordine d'acquisto

en: Change category
it: Cambia categoria

en: Change currency
it: Cambia valuta

en: Change framework
it: Cambia griglia di catalogazione:

en: Change internal note
it: Cambia la nota interna

en: Change library
it: Cambia biblioteca

en: Change order
it: Cambia l'ordine

note: %1$s:  IF (type == "vendor") %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Change order %svendor%sinternal%s note
it: Modificare l'ordine %s fornitore %s nota interna %s

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
it: Modifica la nota interna dell'ordine ordine (ordine n. %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
it: Modifica nota al fornitore nell'ordine (ordine n. %s)

en: Change password
it: Cambia password

en: Change selected suggestions
it: Cambia gli abbonamenti selezionati

en: Change to give:
it: Cambia per dare:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
it: Cambia Username e/o Password per %s %s

en: Change your Hea settings
it: Cambia i setting di Hea

en: Change your Mana KB settings
it: Cambia le impostazioni del tuo Mana KB

en: Changed action if matching record found
it: Azione modificata nel caso di record corrispondente trovato

en: Changed action if no match found
it: Azione modificata nel caso di nessuna corrispondenza trovata

en: Changed item processing option
it: Cambiata l'opzione per processare la copia

en: Changed.
it: Cambiato.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
it: Errore, modifica non apportata. Controllare i seguenti valori:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
it: I cambiamenti fatti sotto verranno applicati solo ai sottocampi di copia che sono collegati alla tabella 'items'

en: Changes saved.
it: Modifiche salvate

en: Chapters
it: Capitoli

en: Chapters:
it: Capitoli:

en: Character encoding:
it: Codifica dei caratteri:

note: SCRIPT
en: Characters
it: Caratteri

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
it: Caratteri (esclusi gli spazi)

en: Charge
it: Tariffa

en: Charge lost fee
it: Assegna multa per copia perduta

en: Charge when?
it: Quando tariffare ?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
it: Spese (%s)

en: Charges:
it: Spese:

en: Chart settings
it: Impostazioni grafico

en: Chart type:
it: Tipo di grafico:

en: Check
it: Controllo

en: Check Perl dependencies
it: Ricontrolla le dipendenze perl

en: Check all
it: Seleziona tutto

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
it: Controlla la lista dei barcode per le copie fuori posto:

en: Check boxes to duplicate the original values
it: Spunta le caselle per duplicare i valori originali

en: Check duplicate patron &rsaquo; Koha
it: Controlla utente duplicato &rsaquo; Koha

en: Check expiration
it: Controlla scadenza

en: Check expiration
it: Controlla scadenza

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Controlla scadenza &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

en: Check for embedded item record data?
it: Controllo per i dati di copia inseriti nel record?

en: Check for previous checkouts:
it: Controlla prestiti precedenti

en: Check in
it: Restituisci

en: Check in
it: Restituisci

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Check in %s &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
it: Messaggi al momento della restituzione

en: Check lists
it: Liste di controllo

en: Check logs for more details.
it: Per favore, rivedi il log di errore per maggiori dettagli.

en: Check none
it: Nessuno selezionato

en: Check out
it: Prestito

en: Check out and check in items
it: Copie in prestito e restituite

en: Check out anyway?
it: Prestare comunque?

en: Check out details
it: Impostazioni prestiti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
it: Messaggio al momento del prestito

en: Check out to this patron
it: Presta a questo utente

en: Check previous checkout
it: Controlla prestiti precedenti

en: Check previous checkout?
it: Controlla prestiti precedenti?

en: Check previous checkouts:
it: Controlla prestiti precedenti:

en: Check that your database is running.
it: Controlla che il tuo database funzioni.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
it: Spunta le caselle delle biblioteche che accettano le copie vi vengano trasferita.

en: Check the expiration of a serial
it: Controlla la scadenza di un seriale

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
it: Controllare l'impostazione hostname in %s. Alcuni database server richiedono %s invece di %s.

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
it: Spunta per permettere agli utenti di modificare questo dato dalla loro pagina dei dettagli nell'OPAC. (Richiede quanto sopra)

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
it: Spunta per cancellare il sottocampo %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
it: Spunta per cancellare questo campo

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
it: Spunta per visualizzare questo attributo nella pagina dei dettagli dell'utente nell'OPAC.

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
it: Spunta per permettere che un record utente abbia più valori per questo attributo.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
it: Spunta per rendere questo attributo uno degli attributi che servono per anonimizzare l'utente.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
it: Spunta per rendere questo attributo obbligatorio quando crei o modifichi un utente.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
it: Spunta per rendere questo attributo cercabile nell'interfaccia staff.

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
it: Spunta per mostrare questo attributo nel pannello di informazione breve del record utente (interfaccia staff).

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
it: Controlla le impostazioni del tuo database in %s.

en: Check-in
it: Restituzione

en: Check-in date from
it: Data di restituzione da

en: Check-in date from:
it: Data di restituzione da:

en: Checked
it: Controllato

en: Checked by the library
it: Selezionato dalla biblioteca

en: Checked in
it: Restituito

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
it: Copia restituita dopo %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
it: Restituita prima del %s

note: SCRIPT
en: Checked in item.
it: Copia restituita.

en: Checked out
it: Prestato

en: Checked out
it: Prestato

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
it: In prestito %s %s %s da %s a %s %s %s : fino al %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
it: Prestato %s volte

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
it: Prestiti (%s)

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
it: Prestata dopo %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
it: Prestare prima %s

en: Checked out by
it: Prestato da

en: Checked out from
it: Prestato da

en: Checked out on
it: Prestato il

en: Checked out on (hidden, unformatted)
it: Prestiti in essere (nasconta, non formatta)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
it: Prestato il %s

en: Checked out to:
it: Prestato a:

en: Checked out:
it: Prestato:

en: Checked-in items
it: Copie restituite

en: Checkin
it: Restituzione

en: Checkin and transfer policy
it: Politiche di restituzione e trasferimenti

en: Checkin date
it: Data di restituzione

en: Checkin message
it: Messaggio per la restituzione

en: Checkin message type:
it: Tipo di messaggio per la restituzione:

en: Checkin message:
it: Messaggio per la restituzione:

en: Checkin on
it: Restituito il

note: A
en: Checkin settings
it: Impostazioni restituzione prestiti

en: Checking out to
it: In prestito a

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
it: In prestito a %s

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
it: Attivando la casella vicina all'etichetta del campo, attiverà i cambiamenti in quel campo. Lascia la casella non attiva per non fare cambiamenti.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
it: Attivando la casella alla destra dell'etichetta, disabiliterà la voce e cancellerà i valori di quel campo in tutti gli utenti scelti

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
it: Attivando la casella alla destra dell'etichetta del sottocampo, disabiliterà la voce e cancellerà i valori di quel sottocampo in tutte le copie scelte. lascia il campo vuoto per non fare cambiamenti.

en: Checkout
it: Prestito

en: Checkout count
it: Numero prestiti

en: Checkout count:
it: Numero prestiti

en: Checkout criteria:
it: Regole di prestito:

en: Checkout date
it: Data prestito

en: Checkout date from:
it: Data di prestito da:

en: Checkout date from:
it: Data di prestito da:

en: Checkout history
it: Storico del prestito

en: Checkout history
it: Storico del prestito

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
it: Storico dei prestiti per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: Cronologia prestiti per %s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
it: Lo storico dei prestiti di %s utenti sarà reso anonimo

en: Checkout notes
it: Note di prestito

en: Checkout notes
it: Note di prestito

en: Checkout notes &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Note di prestito &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Checkout notes pending
it: Note sui prestiti in attesa

en: Checkout on
it: Prestato il

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
it: Prestata o rinnova

note: A
en: Checkout settings
it: Impostazioni prestiti

en: Checkout status:
it: Situazione:

en: Checkouts
it: Prestiti

en: Checkouts
it: Prestiti

note: For the first occurrence, %1$s:  issuecount || 0 | html
en: Checkouts (%s)
it: Prestiti (%s)

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
it: I prestiti sono BLOCCATI perchè l'utente ha multe per un totale che è oltre il limite.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
it: I prestiti sono BLOCCATI perchè l'utente ha copie in ritardo.

en: Checkouts:
it: Prestiti:

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
it: Controlla la struttura del MARC. Se cambi la griglia di catalogazione, è raccomandabile che lanci questo script per verificare eventuali errori nella tua definizione.

en: Child
it: Bambino

en: Choice
it: Lista di scelta

en: Choose
it: Scegliere

en: Choose
it: Scegli:

en: Choose .koc file:
it: Scegli il file .koc:

en: Choose a field name
it: Scegli il nome di un campo

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
it: Scegli un fornitore dalla lista per procedere.

en: Choose a vendor to transfer from
it: Scegli un fornitore da cui trasferire

en: Choose a vendor to transfer to
it: Scegli un fornitore a cui trasferire

en: Choose adult category
it: Scegli la categoria di adulto

en: Choose adult category &rsaquo; Koha
it: Scegli la categoria di adulto &rsaquo; Koha

en: Choose an age field
it: Scegli un campo età

en: Choose an icon:
it: Scegli un'icona:

en: Choose barcode type (encoding):
it: Scegli il tipo di codice a barre (codifica):

en: Choose cash register:
it: Scegli registratore di cassa:

en: Choose desk:
it: Scegli un punto prestito:

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
it: Scegliere emisfero:

en: Choose layout type:
it: Scegli il tipo di layout:

en: Choose library:
it: Scegli la biblioteca:

en: Choose list
it: Scegli la lista

en: Choose one
it: Scegli

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
it: Scegline uno per limitare questo campo a un determinato tipo di utente. Lascia bianco se vuoi mettere queto campo per tutti i tipi di utente.

en: Choose order of text fields to print
it: Scegli l'ordine dei campi di testo da stampare

en: Choose the file to add to the basket
it: Scegli il file da aggiungere al raccoglitore

note: A
en: Choose this record
it: Scegli questo record

en: Choose type of IDs to enter:
it: Scegli il tipo di ID da inserire:

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
it: Scegli se gli utenti di questa categoria saranno bloccati a compiere azioni in opac quali rinnovare il prestito e inserire prenotazioni quando la loro tessere è scaduta.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
it: Scegliere se agli utenti di questa categoria per impostazione predefinita viene ricordato se cercano di prendere in prestito una copia che hanno preso in prestito prima.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
it: Scegli quali plugins usare per dare suggerimenti durante le ricerche agli utenti e allo staff.

en: Choose your language
it: Scegli la tua lingua

en: Choose your library:
it: Scegli la tua biblioteca:

en: Choose:
it: Scegli:

en: Chooser
it: Selezionatore

en: Chooser:
it: Selezionatore:

en: Chooser:
it: Selezionatore:

en: Circ notes
it: Note sulla circolazione

note: SCRIPT
en: Circle
it: Cerchio

en: Circulation
it: Circolazione

en: Circulation
it: Circolazione

en: Circulation &rsaquo; Koha
it: Circolazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
it: Avvisi di circolazione per %s

en: Circulation and fine rules
it: Circolazione e regole dei ritardi

en: Circulation and fine rules
it: Circolazione e regole dei ritardi

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Circolazione e regole dei ritardi &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
it: Circolazione e regole dei ritardi

en: Circulation desks
it: Punti prestito

en: Circulation history
it: Storico della circolazione

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Circulation history for %s
it: Storico della circolazione per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Circulation history for %s
it: Storico della circolazione per %s

en: Circulation note
it: Note della circolazione:

en: Circulation note:
it: Nota di circolazione:

en: Circulation note:
it: Note di circolazione:

en: Circulation records were last synced on:
it: Le registrazioni della circolazione sono state sincronizzate il:

en: Circulation rule created!
it: Regola di circolazione creata!

en: Circulation rule not created!
it: Regola di circolazione non creata!

en: Circulation statistics
it: Statistiche delle Circolazione

en: Circulation statistics
it: Statistiche delle Circolazione

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
it: Statistiche di circolazione per %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( author ) %3$s:  author |html %4$s:  END
en: Circulation statistics for %s %s by %s%s
it: Statistiche di circolazione per %s %s da %s%s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Statistiche di circolazione per %s &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Statistiche circolazione%s &rsaquo; Risultati%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
it: Tabelle della circolazione

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
it: Circolazione: ritardi della biblioteca a %s

en: Citation
it: Citazione

en: Cities
it: Città

en: Cities
it: Città

en: Cities and towns
it: Città e paesi

en: City
it: Città

en: City ID
it: ID città

en: City ID:
it: ID città:

en: City added successfully.
it: Città aggiunta con successo.

en: City deleted successfully.
it: Città cancellata correttamente.

en: City id
it: ID città

en: City updated successfully.
it: Provincia aggiornata correttamente.

en: City:
it: Città:

en: City:
it: Città:

en: Claim ID
it: ID del sollecito

en: Claim acquisition
it: Sollecito per acquisto

en: Claim date
it: Data di sollecito

en: Claim missing serials
it: Richiedi i fascicoli mancanti

note: INPUT type=submit
en: Claim order
it: Sollecito per ordine

en: Claim returned
it: Copia richiesta rientrata

en: Claim serial issue
it: Sollecito di fascicolo di periodico

en: Claim using notice:
it: Sollecita con messaggio:

en: Claimed
it: Sollecitato

en: Claimed date
it: Data di sollecito

en: Claims
it: Solleciti

en: Claims
it: Reclami

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
it: Reclami %s per %s %s

en: Claims (
it: Reclami (

note: For the first occurrence, %1$s:  IF patron.return_claims.resolved.count == 0
en: Claims (%s
it: Reclami (%s

en: Claims count
it: Conteggio solleciti

en: Claims count:
it: Conteggio solleciti:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
it: Reclami per %s

note: SCRIPT
en: Class
it: Classe

en: Class:
it: Classe:

en: ClassSources
it: Schema di classificazione

en: Classification
it: Classificazione

en: Classification configuration
it: Configurazione della classificazione

en: Classification filing rules
it: Regole di normalizzazione della classificazione

en: Classification source added successfully.
it: Schema di classificazione aggiunto.

en: Classification source code:
it: Codice dello schema di classificazione:

en: Classification source deleted successfully.
it: Schema di classificazione cancellato.

en: Classification source updated successfully.
it: Schema di classificazione aggiornato.

en: Classification sources
it: Schemi di classificazione

en: Classification sources
it: Schemi di classificazione

en: Classification splitting rules
it: Regole di scomposizione della classificazione

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
it: Classificazione: %s

en: Clean
it: Cancella

en: Cleaned
it: Cancellato

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
it: Cancellato l'import batch #%s

en: Clear
it: Cancella

en: Clear all
it: Cancella tutto

en: Clear all
it: Cancella tutto

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare tutti i record di questo batch? Questa operazione non potrà essere annullata.

en: Clear date
it: Annulla data

en: Clear field
it: Cancella il campo

en: Clear fields
it: Cancella campi

en: Clear filter
it: Cancella il filtro

note: SCRIPT
en: Clear formatting
it: Cancella formattazione

en: Clear on loan
it: Deselezione quanto in prestito

note: A
en: Clear screen
it: Cancella pagina

en: Clear search form
it: Pulisci ricerca

note: SCRIPT
en: Clear selection
it: Pulisci selezione

en: Clear selection on visible rows
it: Elimina la selezione delle righe visibili

en: Clear used authorities
it: Cancella i rec. di authoriy usati

en: Click Save to finish.
it: Clicca 'Salva' per finire il processo.

en: Click on an image to view it in the image viewer
it: Click su un'immagine per vederla nel visualizzatore

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
it: Clicca sul campo per editarlo; premi il tasto Ritorno per salvare le modifiche.

en: Click on individual cells to edit.
it: Clicca su una casella per modificarla.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
it: Clicca sui seguenti link per scaricare i batch esportati.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
it: Clicca sui seguenti link per scaricare i batch esportati.

en: Click on the grid to toggle the settings.
it: Clicca sulla griglia per cambiare lo stato delle configurazioni.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
it: Clicca sul link per scaricare le tessere dall'elenco utenti.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
it: Clicca sulla mappa per impostare la geolocalizzazione di %s

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
it: Clica su 'Scegli file' per selezionare il file csv da caricare.

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
it: Clicca sul pulsante 'Cancella' per rimuovere l'immagine corrente.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
it: Clicca su 'Salva citazioni' nella toolbar per salvare tutto il blocco di citazioni.

en: Click the date to add or edit a holiday.
it: Clicca sulla data per aggiungere o modificare un giorno di chiusura.

en: Click to add item
it: Clicca per aggiungere la copia

en: Click to collapse
it: Clicca per compattare questa sezione

en: Click to edit
it: Clicca per modificare

en: Click to edit item cost or quantities
it: Clicca per modificare costo della copia o quantità

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
it: Fai click per riempire con un suggerimento generato casualmente.

en: Client ID
it: Id cliente

en: Client ID:
it: Id cliente:

en: Clipboard
it: Appunti di sistema

note: IMG
en: Clone
it: Clona

en: Clone circulation and fine rules
it: Clona regole di circolazione e delle multe

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Clona regole di circolazione e delle multe &rsaquo; Circolazione e regole di multa &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
it: Clona queste regole in:

note: IMG
en: Clone this subfield
it: Clona questo sottocampo

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
it: Clona regole di prestito e delle multe %s dalle regole standard %s da "%s"%s %s a "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
it: Clonazione delle regole di prestito e delle multe fallita!

note: BUTTON
en: Close
it: Chiudi

en: Close an acquisitions basket
it: Chiudere un raccoglitore di acquisizioni

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
it: Chiudere ed esportare in formato PDF

en: Close basket
it: Chiudi il raccoglitore

en: Close basket group
it: Chiudi ordine d'acquisto

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
it: Chiudi il budget %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
it: Chiudi il budget %s

en: Close selected invoices
it: Chiudi le fatture selezionate

en: Close this basket
it: Chiudi questo raccoglitore

en: Close this window.
it: Chiudi la finestra.

en: Close window
it: Chiudi la finestra

en: Close:
it: Chiudi:

en: Closed
it: Chiuso

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
it: Chiuso il: %s.

en: Closed on:
it: Chiuso il:

en: Club enrollments
it: Iscrizioni al club

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Iscrizioni ai club &rsaquo; Club utenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
it: Iscrizioni al club per

en: Club fields:
it: Campi per il club:

en: Club not found
it: Club non trovato

en: Club template
it: Modello di club

en: Club templates
it: Modelli di club

en: Clubs currently enrolled in
it: Clubs in cui sei attualmente iscritto

en: Clubs not enrolled in
it: Clubs a cui attualmente non si è iscritti

en: Coce cover image
it: Immagine di copertina Coce

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
it: Immagine di Coce da Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
it: Immagine di Coce da Open Library

en: Code
it: Codice

note: SCRIPT
en: Code sample
it: Esempio di codice

note: SCRIPT
en: Code sample...
it: Esempio di codice...

note: SCRIPT
en: Code view
it: Visualizza codice

en: Code:
it: Codice:

en: Collapse all
it: Comprimi tutto

en: Collapsed
it: Compresso

en: Collect payment
it: Raccogli pagamento

en: Collection
it: Serie

en: Collection
it: Raccolta mobile

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
it: Serie = %s

en: Collection code
it: Codice raccolta

en: Collection code:
it: Codice della collezione:

en: Collection deleted successfully
it: Raccolta mobile cancellata con successo

en: Collection failed to be deleted
it: E' fallita la cancellazione della raccolta mobile

en: Collection title
it: Collana

en: Collection title:
it: Collana:

en: Collection transferred successfully
it: Collezione trasferita con successo

en: Collection:
it: Serie:

en: Collection:
it: Serie:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
it: Serie: %s

en: Collections
it: Collezioni

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
it: Codici delle collezioni (utilizzati nella catalogazione e nelle operazioni sulle copie)

en: Color
it: Colore

note: SCRIPT
en: Color Picker
it: Selettore di colore

note: SCRIPT
en: Color levels
it: Livelli di colore

note: SCRIPT
en: Color swatch
it: Campione di colore

note: SCRIPT
en: Cols
it: Colonne

en: Column
it: Colonna

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
it: Colonne %s

note: SCRIPT
en: Column group
it: Gruppo di colonne

en: Column name
it: Nome colonna

note: SCRIPT
en: Column {0}
it: Colonna {0}

en: Column:
it: Colonna:

en: Columns
it: Colonne

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
it: Le colonne devono essere riempite da sinistra verso destra: se la prima colonna è vuota, le altre saranno ignorate.

note: SCRIPT
en: Columns settings
it: Impostazione delle colonne

en: Coming from
it: proveniente da

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
it: Proveniente da %s

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Comma separated text (.csv)
it: Testo separato da virgole (.csv)

en: Command-line
it: Riga di comando

en: Comment
it: Commento

en: Comment
it: Commento

en: Comment by:
it: Commento di:

en: Comment:
it: Commento:

en: Comment:
it: Commento:

en: Commenter
it: Commentatore

en: Comments
it: Commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Comments about this file:
it: Note su questo file:

en: Comments awaiting moderation
it: Commenti in attesa di moderazione

en: Comments pending approval
it: Approvazione commenti pendenti

en: Comments:
it: Commenti:

en: Company details
it: Profilo dell'azienda

en: Company name:
it: Nome dell'azienda:

en: Compare
it: Confrontare

en: Compare barcodes list to results:
it: Confronta la lista di barcode con i risultati:

en: Compare matched records
it: Confronta record corrispondenti

en: Compare matched records
it: Confronta record corrispondenti

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Confronta i record corrispondenti &rsaquo; Gestisci i record MARC caricati &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Compare patrons
it: Confronta gli utenti

en: Compare patrons for merging
it: Confronta gli utenti per la fusione

en: Compare preference values
it: Confronta i valori delle ppreferenze

en: Compare selected
it: Confronto selezionato

en: Complete
it: Completo

en: Complete request
it: Compila la richiesta

en: Completed
it: Completato

en: Completed import of records
it: Importazione dei records completata

en: Completed on
it: Completato il

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
it: Componenti (%s)

en: Conditions
it: Condizioni

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
it: Configurazione OK, non ci sono errori nella tua tabella dei parametri MARC

en: Configure
it: Configurazione

en: Configure Mana KB
it: Configurazione di Mana KB

en: Configure and hide or show columns for tables
it: Nascondi o mostra colonne per le tabelle

en: Configure cash registers
it: Configura registratori di cassa

en: Configure items for purchase
it: Configura le copie per l'acquisto

en: Configure plugins
it: Configura plugins

en: Configure these parameters in the order they appear.
it: Configura questi parametri nell'ordine in cui appaiono.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
it: Per configurare i plugin 'Intendi dire' si richiede Javascript. Se non sei in grado di usare Javascript, puoi indicare la configurazione (che è conservata in formato JSON nelle preferenze di sistema OPACdidyoumean) nella sezione Preferenze locali dell'editor delle preferenze di sistema, ma non è pratica supportata: non viene raccomandata e potrebbe non funzionare.

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm ILL request
it: Conferma richiesta ILL

en: Confirm cancellation
it: Conferma cancellazione

en: Confirm cashup of
it: Conferma una cassa a fine giornata di

en: Confirm custom report
it: Conferma il report

en: Confirm deletion
it: Conferma cancellazione

en: Confirm deletion
it: Conferma cancellazione

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
it: Confermi cancellazione di %s?

en: Confirm deletion of EAN
it: Conferma la cancellazione dell' EAN

en: Confirm deletion of account
it: Conferma l'eliminazione dell'account

en: Confirm deletion of authority structure definition for
it: Conferma la cancellazione della definizione della struttura di authority per

en: Confirm deletion of authority type
it: Confermare l'eliminazione del tipo di authority

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Confirm deletion of cash register '%s'
it: Conferma la cancellazione della cassa '%s'

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category %s
it: Conferma l'eliminazione della categoria %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category '%s'
it: Conferma l'eliminazione della categoria "%s"

en: Confirm deletion of city
it: Conferma la cancellazione della città

en: Confirm deletion of contract
it: Conferma cancellazione del contratto

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
it: Conferma cancellazione del contratto %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
it: Conferma cancellazione della valuta %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
it: Conferma cancellazione della valuta %s

en: Confirm deletion of desk
it: Confermi cancellazione del bancone

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
it: Conferma l'eliminazione della biblioteca '%s'

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
it: Conferma cancellazione del parametro '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
it: Conferma cancellazione dell'attributo utente

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
it: Conferma cancellazione dell'attributo utente &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
it: Conferma cancellazione della regola di corrispondenza per record

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
it: Conferma cancellazione della regola di corrispondenza per record &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
it: Confermi la cancellazione del sottocampo %s?

note: %1$s:  tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
it: Confermi la cancellazione del sottocampo %s?

en: Confirm deletion of tag
it: Conferma la cancellazione del tag

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
it: Confermi la cancellazione di questo fornitore ?

en: Confirm hold (Y)
it: Conferma prenotazione

en: Confirm hold and transfer (Y)
it: Conferma la prenotazione e trasferisci

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Conferma prenotazioni &rsaquo; Prenotazioni &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Confirm new password:
it: Conferma la nuova password:

en: Confirm password:
it: Conferma la password:

en: Confirm recalls &rsaquo; Recalls &rsaquo; Koha
it: Conferma richiami &rsaquo; Richiami &rsaquo; Koha

en: Confirm this payment?
it: Confermi questo pagamento?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
it: Conferma il tuo suggerimento

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
it: Congratulazioni, hai finito e sei pronto a usare Koha

en: Congratulations, installation complete
it: Congratulazioni, installazione completa

en: Connection established.
it: Connessione stabilita.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
it: Connessione fallita a %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
it: Connessione fallita a %s

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
it: Vincoli di proporzione

en: Constraints
it: Vincoli

en: Contact
it: Contatto

en: Contact about late issues?
it: Contatto per ordini in ritardo?

en: Contact about late orders?
it: Contatto per ordini in ritardo?

en: Contact details
it: Dettagli del contatto

en: Contact information
it: Informazioni di contatti

en: Contact name:
it: Nome del contatto:

en: Contact note
it: Nota per il contatto

en: Contact note:
it: Nota per il contatto:

en: Contact when ordering?
it: Contatto per ordini?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
it: Per favore, contatta il tuo amministratore di sistema. %s %s

en: Contact:
it: Contatto:

en: Contact: First name
it: Contatto: nome

en: Contact: Last name
it: Cognome del contatto:

en: Contact: Relationship
it: Contatto: Relazione

en: Contact: Title
it: Contatto: Titolo

en: Contacts
it: Contatti

en: Contains
it: Contiene

en: Content
it: Contenuto

en: Content added successfully
it: Contenuto aggiunto con successo

en: Content deleted successfully
it: Contenuto cancellato con successo

en: Content updated successfully
it: Contenuto aggiornato con successo

en: Content:
it: Contenuto:

en: Contents
it: Contenuti

en: Contents of
it: Contenuti di

en: Continue
it: Continua

en: Continue to log in to Koha
it: Continua il login

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
it: Continuare al passo successivo

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
it: Continua senza marcare &gt;&gt;

en: Continue without renewing
it: Continua senza rinnovare

en: Continuous integration manager
it: Manager della CI

en: Contract
it: Contratto

en: Contract deleted
it: Contratto cancellato

en: Contract deleted
it: Contratto cancellato

en: Contract description:
it: Descrizione contratto:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
it: La data di fine contratto non può essere inferiore a quella di inizio

en: Contract end date:
it: Data fine contratto:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
it: Il contratto non è stato cancellato. Forse un contenitore è collegato a questo contratto.

en: Contract id
it: Id contratto

en: Contract name:
it: Nome contratto:

en: Contract number:
it: Numero contratto:

en: Contract number:
it: Numero contratto:

en: Contract start date:
it: Date inizio contratto:

en: Contract(s)
it: Contratto(i)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
it: Contratto(i) di %s

en: Contract:
it: Contratto:

en: Contracts
it: Contratti

en: Contracts
it: Contratti

note: SCRIPT
en: Contrast
it: Contrasto

en: Contributing companies and institutions
it: Aziende e istituzioni che hanno contribuito

en: Control key is "Ctrl"
it: Il tasto control è "Ctrl"

en: Control no.:
it: N. di controllo:

en: Control no:
it: N. di controllo:

en: Control number:
it: Numero di controllo:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
it: Controlla quanto a lungo la storia dei prestiti viene mantenuto per i nuovi utenti di questa categoria. "Mai" rende anonimi i prestiti al rientro, e "Sempre" lo tiene a tempo indefinito. Quando messo su "Default" lo storico dei prestiti viene controllato da job cron

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
it: Converti le macro presenti nel browser

en: Convert report
it: Converti il report

en: Convert report &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Converti report &rsaquo; Report &rsaquo; Koha

en: Converted message, rendered:
it: Messaggio convertito:

en: Converted version
it: Versione convertita

en: Copies:
it: Copie:

en: Copy
it: Copia

en: Copy and replace
it: Copia e sostituisci

en: Copy changes to all libraries
it: Copia le modifiche in tutte le biblioteche

en: Copy current field
it: Copia questo campo

en: Copy current field on next line
it: Copia questo campo sulla nuova linea

en: Copy current subfield
it: Copia il sottocampo corrente

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
it: Copia valore esistente

en: Copy holidays to:
it: Copia i giorni di chiusura in:

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
it: Copia link su questo file

en: Copy notice
it: Copia messaggio

en: Copy number
it: Numero copia

en: Copy number:
it: Numero copia:

note: SCRIPT
en: Copy row
it: Copia la riga

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
it: Copia in %s

en: Copy to all libraries
it: Inserisci in tutte le biblioteche

en: Copyright date:
it: Data di copyright:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
it: Copyright: %s

en: Copyrightdate
it: Data di copyright

en: Corporate
it: Corporazione

en: Cost
it: Costo

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
it: Il costo deve essere espresso come numero decimale >=0

en: Cost:
it: Costo:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
it: I costi sono valori decimali tra un numero massimo (es.: tra 1 e 100) e 0 (che indica senza costo).

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
it: Impossibile aggiungere l'attributo utente &quot;%s&quot; &mdash; codice già esistente.

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
it: Impossibile copiare automaticamente HTML negli Appunti

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
it: Impossibile cancellare l'attributo utente &quot;%s&quot; &mdash; poiché già in uso da %s record di utenti

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
it: Impossibile cancellare l'attributo utente &quot;%s&quot; &mdash; perché già assente dal database.

en: Could not find a system preference named
it: Non riesco a trovare una preferenza di sistema chiamata

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
it: Non riesco a trovare la stringa indicata.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
it: Non riesco a caricare gli emoticons

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
it: Non è possibile leggere il file contributors.yaml. Per favore assicurati che &lt;docdir&gt; sia correttamente definita in koha-conf.xml.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
it: Non è possibile leggere il file history.txt. Per favore assicurati che &lt;docdir&gt; sia correttamente definita in koha-conf.xml.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
it: Non è possibile leggere il file teams.yaml. Per favore assicurati che &lt;docdir&gt; sia correttamente definita in koha-conf.xml.

en: Count
it: Conteggio

en: Count deleted items
it: Conteggio copie eliminate

en: Count holds:
it: Conteggio prenotazioni

en: Count items:
it: Conteggio copie

en: Count of checkouts
it: Conteggio dei prestiti

en: Count total items
it: Conteggio delle copie totali

en: Count total items:
it: Conteggio copie totali

en: Count unique bibliographic records
it: Conta record bibliografici univoci

en: Count unique bibliographic records:
it: Conta record bibliografici univoci:

en: Count unique borrowers:
it: Conteggio utenti

en: Count unique items:
it: Conteggio copie univoche

en: Country
it: Paese

en: Country:
it: Paese:

en: Country:
it: Paese:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
it: Paese: %s

en: Course #
it: Corso #

en: Course details for
it: Dettagli del corso

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
it: Dettagli del corso per %s &rsaquo; Testi per i corsi &rsaquo; Koha

en: Course name
it: Nome corso

en: Course name:
it: Nome corso:

en: Course number
it: Numero corso

en: Course number:
it: Numero di corso:

en: Course reserves
it: Testi per i corsi

en: Course reserves
it: Testi per i corsi

en: Course reserves &rsaquo; Koha
it: Testi per i corsi &rsaquo; Koha

en: Course reserves tables
it: Tabelle per i testi per i corsi

en: Courses
it: Corsi

en: Courses that have reserved this title:
it: Corsi per cui è riservato questo titolo:

note: IMG
en: Cover from Syndetics
it: Copertina da Syndetics

en: Cover image
it: Immagine di copertina

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
it: Immagine di copertina da Amazon.com

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
it: Fonte immagine di copertina sconosciuta

en: Create
it: Crea

en: Create EDIFACT order
it: Crea un ordine EDIFACT

en: Create Koha administrator patron
it: Crea un utente amministratore

en: Create Koha administrator patron &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
it: Crea un utente amministratore &rsaquo; Installazione Web &rsaquo; Koha

en: Create SQL reports
it: Crea report SQL

en: Create a fund
it: Crea un fondo

en: Create a library
it: Crea una biblioteca

en: Create a library &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
it:  Crea una biblioteca &rsaquo; Installazione Web &rsaquo; Koha

en: Create a new CSV profile
it: Creare un nuovo profilo CSV

en: Create a new authorized value
it: Crea un nuovo valore autorizzato

en: Create a new cash register
it: Crea una nuovo registratore di cassa

en: Create a new category
it: Crea una nuova categoria

en: Create a new circulation rule
it: Crea una regola di circolazione

en: Create a new city
it: Crea una nuova città

en: Create a new desk
it: Crea un nuovo punto prestito

en: Create a new item type
it: Crea una nuova tipologia di copia

en: Create a new item type &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
it: Crea un nuovo tipo di copia &rsaquo; Installazione Web &rsaquo; Koha

en: Create a new list
it: Crea una nuova lista

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
it: Crea un nuovo record importandolo da altri cataloghi (catalogazione derivata).

en: Create a new subscription
it: Aggiungi un nuovo abbonamento

en: Create a new template
it: Crea un nuovo template

en: Create a patron category
it: Crea una nuova categoria utenti

en: Create an acquisitions basket
it: Creare un raccoglitore di acquisizioni

en: Create an invoice adjustment
it: Creare un aggiustamento di fattura

en: Create an order
it: Creare un ordine

en: Create analytics
it: Crea analitici:

en: Create and edit club templates
it: Crea e modifica un modello di club

en: Create and edit clubs
it: Crea e modifica clubs

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
it: Crea e gestisci le griglie di catalogazione di authority che definiscano le caratteristiche dei tuoi record MARC (definizioni di campi e sottocampi).

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
it: Crea e gestisci le griglie di catalogazione per record bibliografici che definiscano le caratteristiche dei tuoi record MARC (definizioni di campi e sottocampi) così come i templates per l'editor MARC.

en: Create and modify Interlibrary loan requests
it: Crea o modifica richieste di interlibrary loan

note: SCRIPT
en: Create authority
it: Crea una nuova authority

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
it: Crea una griglia di catalogazione di authority per %s usando

en: Create chart
it: Crea grafico

en: Create field
it: Crea il campo

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
it: Crea una griglia di catalogazione per %s (%s) usando

en: Create from SQL
it: Crea da SQL

en: Create from SQL
it: Crea da SQL

en: Create guided report
it: Crea report guidato

en: Create item when receiving
it: Crea copie all'arrivo

en: Create item when receiving:
it: Crea copie all'arrivo:

en: Create items when:
it: Crea copie quando:

en: Create label batch
it: Crea lavorazione batch per etichette

en: Create manual credit
it: Crea credito manuale

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Crea credito manuale &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
it: Crea una fattura manuale

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Crea fattura manuale &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Create new
it: Creare nuovo

en: Create new authority
it: Crea una nuova authority

en: Create new credit type
it: Crea un nuovo tipo di credito

en: Create new debit type
it: Crea un nuovo tipo di debito

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
it: Crea comunque una nuova fattura

en: Create new list
it: Crea una nuova lista

en: Create new record
it: Crea nuovo record

en: Create new rota
it: Crea nuova rotazione

en: Create new stage
it: Crea nuovo fermata

en: Create patron card graphic layout
it: Crea il layout grafico della tessera

en: Create patron card layout
it: Crea il layout della tessera

en: Create patron list:
it: Creare lista utente:

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
it: Crea etichette stampabili e codici a barre dai dati del catalogo e degli utenti

en: Create printable patron cards
it: Crea tessere stampabili

en: Create record
it: Crea nuovo record

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
it: Crea un report da SQL

en: Create rota
it: Crea nuova rotazione

en: Create routing list
it: Crea Routing List

en: Create routing list for
it: Crea Routing List per

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
it: Crea macro condivise (richiede  advanced_editor)

en: Create stage
it: Crea fase

en: Create, edit and delete rotas
it: Aggiungi, modifica e cancella rotazioni

en: Created
it: Creato

en: Created on
it: Creato il

en: Creation date
it: Data di creazione

en: Creation date:
it: Data di creazione:

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
it: Licenza Creative Commons Attribution 2.5

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
it: Licenza Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

en: Credit
it: Credito

en: Credit number
it: Numero credito

en: Credit number enabled
it: Numero credito attivato

note: SCRIPT
en: Credit type
it: Tipo di credito

en: Credit type archived successfully
it: Tipo di credito archiviato con successo

en: Credit type code:
it: Codice del tipo credito:

en: Credit type restored successfully
it: Tipo di credito ricreato con successo

en: Credit type saved successfully
it: Tipo di credito salvato con successo

en: Credit type:
it: Tipo di credito:

en: Credit types
it: Tipo di credito

en: Credit types
it: Tipi di credito

en: Credits:
it: Crediti:

en: Creep:
it: Margini:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
it: Campo criticol &quot;%s&quot;

en: Cron jobs
it: Elaborazioni pianificate

note: SCRIPT
en: Crop
it: Taglia

en: Currencies
it: Valute

en: Currencies
it: Valute

en: Currencies &amp; Exchange rates
it: Valute e tassi di cambio

en: Currencies and exchange rates
it: Valute e tassi di cambio

en: Currency
it: Valuta

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
it: Valuta = %s

en: Currency added successfully
it: Valuta aggiunta con successo

en: Currency deleted successfully
it: Valuta cancellata con successo

en: Currency updated successfully
it: Valuta aggiornata con successo

en: Currency:
it: Valuta:

en: Currency:
it: Valuta:

en: Current article requests
it: Attuali richieste di articoli

en: Current checkouts allowed
it: Prestiti attualmente autorizzati

en: Current checkouts allowed:
it: Prestiti attualmente autorizzati:

en: Current library
it: Biblioteca corrente

en: Current library:
it: Biblioteca corrente:

en: Current maintenance team
it: Team del maintenance

en: Current on-site checkouts allowed
it: Consultazione autorizzata

en: Current renewals:
it: Totale rinnovi:

en: Current server time is:
it: L'ora del server è:

en: Current session
it: Sessione corrente

en: Current subtype limits
it: Limiti con i sottotipi attivo

en: Current terms
it: Termini correnti

note: SCRIPT
en: Current window
it: Finestra corrente

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
it: Attualmente disponibile %s

en: Currently available batches
it: Batches attualmente disponibili

en: Currently available layouts
it: Layouts attualmente disponibili

en: Currently available profiles
it: Profili attualmente disponibili

en: Currently available templates
it: Templates attualmente disponibili.

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
it: Attualmente in consultazione %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
it: Attualmente questo significa le regole che governano le prenotazioni. Le diverse politiche hanno i seguenti effetti:

en: Custom
it: Personalizzato

note: SCRIPT
en: Custom color
it: Colore personalizzato

note: A
en: Custom cover image
it: Immagine di copertina personalizzata

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
it: Ricerca campi proprietari

note: SCRIPT
en: Custom...
it: Personalizzata...

note: SCRIPT
en: Cut
it: Taglia

note: SCRIPT
en: Cut row
it: Taglia riga

en: Cyclical
it: Ciclico

en: Cyclical:
it: Ciclico:

en: D&aelig;nsk (Danish)
it: D&aelig;nsk (Danese)

en: DBMS auto increment fix
it: Fix DBMS per l'incremento automatico

en: DISABLED
it: DISABILITATO

en: DVD video / Videodisc
it: Video DVD / Videodisco

en: Daily hold limit reached for patron
it: L'utente ha raggiunto il limite di prenotazioni giornaliero

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
it: Limite giornaliero di richieste di articoli per %s

en: Daily rental charge
it: Tariffa giornaliera

en: Daily rental charge:
it: Tariffa giornaliera:

en: Daily rental charge:
it: Tariffa giornaliera:

en: Daily rental fee
it: Canone di noleggio giornaliero

en: Daily rentals use calendar:
it: Affitti giornalieri usano il calendario:

en: Damaged
it: Danneggiato

en: Damaged on:
it: Danneggiato:

en: Damaged status:
it: Status danneggiato:

note: SCRIPT
en: Dark Blue
it: Blu scuro

note: SCRIPT
en: Dark Gray
it: Grigio scuro

note: SCRIPT
en: Dark Green
it: Verde scuro

note: SCRIPT
en: Dark Orange
it: Arancione scuro

note: SCRIPT
en: Dark Purple
it: Viola scuro

note: SCRIPT
en: Dark Red
it: Rosso scuro

note: SCRIPT
en: Dark Turquoise
it: Verde scuro

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
it: Giallo scuro

en: Data added
it: Dati aggiunti

en: Data deleted
it: Dati cancellati

en: Data deleted
it: Dati cancellati

en: Data error
it: Errore nei dati

en: Data fields
it: Campi di dati

en: Data for preview:
it: Anteprima scheda:

en: Data problems
it: Problemi sui dati

en: Data recorded
it: Dati registrati

en: Data recorded
it: Dati registrati

en: Data:
it: Dati:

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
it: Il database %s esiste.

en: Database name:
it: Nome del database:

en: Database port:
it: Porta database:

en: Database settings
it: Impostazioni database

en: Database settings &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
it: Configurazione Database &rsaquo; Installazione Web &rsaquo; Koha

en: Database settings:
it: Impostazioni database:

en: Database tables created
it: Tabelle del database create

en: Database type:
it: Tipo database:

en: Database user:
it: Utente database:

en: Date
it: Data

en: Date accessioned
it: Data di acquisizione

en: Date acquired
it: Data di acquisti

en: Date acquired (item)
it: Data di acquisto (copia)

en: Date added
it: Data aggiunta

en: Date and time:
it: Data e ora:

en: Date arrived
it: Data di ricezione

en: Date deleted (item)
it: Data cancellazione (copia)

en: Date due
it: Data di restituzione

en: Date due:
it: Data prevista:

en: Date enrolled
it: Data di iscrizione

en: Date formats should match your system preference, and
it: Il formato della data deve coincidere con quello della preferenza di sistema, e

en: Date hold placed
it: Data della prenotazione

en: Date last borrowed
it: Data ultimo prestito

en: Date last modified
it: Data ultima modifica

en: Date last seen
it: Data ultima revisione

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: Date of birth is invalid.
it: La data di nascita non è valida.

en: Date of birth:
it: Data di nascita:

en: Date of enrollment is invalid.
it: La data di iscrizione non è valida.

en: Date of expiration is invalid.
it: La data di scadenza non è valida.

en: Date of request
it: Data della richiesta

en: Date of transfer
it: Data del trasferimento

en: Date ordered
it: Data d'ordine

en: Date ordered
it: Data d'ordine

en: Date placed between:
it: Data tra:

en: Date published
it: Data di pubblicazione

en: Date range
it: Intervallo di tempo

en: Date received
it: Data di ricezione

en: Date received:
it: Data di ricezione:

en: Date requested
it: Data obbligatoria

en: Date/Time
it: Data/ora

en: Date:
it: Data:

en: Date:
it: Data:

en: Date: from
it: Data: da

note: SCRIPT
en: Date\/time
it: Data\/ora

en: Dates
it: Date

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
it: Le date non possono essere vuote

en: Day
it: Giorno

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
it: Il giorno è %s

en: Day of week
it: Giorno della settimana

en: Day/month
it: giorno/mese

en: Day:
it: Giorno:

en: Days
it: Giorni

en: Days in advance
it: Num. giorni di anticipo

en: Days mode
it: Giorni

note: SCRIPT
en: Debit type
it: Tipo di debito

en: Debit type archived successfully
it: Tipo di debito archiviato con successo

en: Debit type code:
it: Codice tipo di debito:

en: Debit type restored successfully
it: Tipo di debito ricreato con successo

en: Debit type saved successfully
it: Tipo di debito cancellato con successo

en: Debit types
it: Tipi di debito

en: Debit types
it: Tipi di debito

en: Debug mode
it: Modalità debug

en: Debug mode:
it: Modalità debug:

en: December
it: Dicembre

en: Decrease
it: Diminuire

note: SCRIPT
en: Decrease indent
it: Diminuisci il rientro

en: Decreased loan period for high holds (day)
it: Durata prestito diminuita per forti prenotazioni (giorni)

en: Default MARC framework
it: Griglia di catalogazione di default

en: Default accounting details
it: Dettagli economici (quelli di default)

en: Default amount
it: Ammontare di default

en: Default amount:
it: Ammontare di default:

en: Default article request fees
it: Tariffa di default per richiesta articolo

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
it: I defaults per i prestiti, le prenotazioni e la politica di restituzione%s per %s%s

en: Default configuration:
it: Impostazioni predefinite:

en: Default display length:
it: Lunghezza vista di default

en: Default font
it: Font di default

en: Default framework
it: Griglia di catalogazione di default

en: Default framework
it: Griglia di catalogazione di default

en: Default lost item fee refund on return policy
it: Rimborso se si restituisce copia persa

en: Default messaging preferences for this patron category
it: Preferenze di default per gli avvisi a questa categoria di utenti

en: Default open article requests limit
it: Limite giornaliero di default per richieste di articoli

en: Default privacy
it: Privacy di default

en: Default privacy:
it: Privacy di default:

en: Default replacement cost
it: Costo di default di sostituzione

en: Default replacement cost:
it: Costo di sostituzione di default:

en: Default sort order:
it: Ordine di disposizione predefinito:

en: Default value:
it: Valore di default:

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
it: Definisci un elenco di gestori di telefonia mobile per l'invio di messaggi SMS tramite e-mail.

en: Define a printer profile.
it: Clicca qui per definire il profilo di una stampante.

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
it: Definisci i tipi di authority, quindi la struttura del MARC di authority nello stesso modo in cui definisci la struttura dei tag MARC dei tipi di copie e dei record bibliografici. I valori di authority sono gestiti tramite plugins

en: Define cash registers
it: Definisci registratori di cassa

en: Define categories and authorized values for them
it: Definisci le categorie e i loro valori autorizzati.

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
it: Definisci le regole per la circolazione e per i ritardi associando biblioteche, categorie utenti e tipi di copia

en: Define circulation desks
it: Definisci punti di prestito

en: Define cities and towns that your patrons live in
it: Definisci le città e i paesi in cui vivono i tuoi utenti.

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
it: Definisci gli schemi di classificazione usati per la tua biblioteca. Se usi uno di essi per la collocazione negli scaffali, definisci le regole di normalizzazione per ordinare le segnature e le regole di scomposizione per creare i token delle stesse

en: Define credit types
it: Definisci i tipi di credito

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
it: Definisci le valute e i tassi di cambio usati per le acquisizioni

en: Define days when the library is closed
it: Definisci i giorni in cui la biblioteca è chiusa

en: Define days when the library is closed
it: Definisci i giorni in cui la biblioteca è chiusa

en: Define debit types
it: Definisci i tipi di debito

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
it: Definisci attributi estesi (identificativi e statistici) per i record degli utenti

en: Define funds within your budgets
it: Definisci i fondi all'interno dei tuoi budgets

en: Define hierarchical library groups
it: Definisci le biblioteche e i gruppi

en: Define item types used for circulation rules
it: Definisci i tipi di copie usati per le regole di circolazione

en: Define libraries
it: Definisci le biblioteche

en: Define mappings
it: Definisci le equivalenze (mapping)

en: Define notices
it: Definisci gli avvisi

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
it: Definisci gli avvisi (messaggi di notifica a stampa o via mail per ritardi, etc.)

en: Define patron categories
it: Definisci le categorie di utenti

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
it: Definisci le regole per la circolazione e per i ritardi associando biblioteche, categorie utenti e tipi di copia

en: Define the holidays for:
it: Definisci le chiusure per:

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
it: Definisci i link tra il database transazionale (SQL) e i record bibliografici MARC

en: Define transport costs between branches
it: Definisci i costi di trasporto tra sottobiblioteche

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
it: Definisci i valori autorizzati nella categoria ADJ_REASON per abilitare

en: Define which SMTP servers to use
it: Definisci quali server SMTP usare

en: Define which events trigger which sounds
it: Definisce quali eventi scatenano un suono

en: Define which external servers to query for MARC data
it: Definisci quali server interrogare per i dati MARC

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
it: Definisci quali tasti attivano azioni nell'editor avanzato della catalogazione

en: Define your budgets
it: Definisci i tuoi budgets

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
it: Definizione delle %sazioni per restituzione in ritardo per %s%sazioni di default per restituzione in ritardo%s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
it: Definendo un tipo superiore/genitore esso farà applicare i limiti ai prestiti ai tipi inferiori/figli così come è descritto nella pagina delle regole di circolazione.

en: Defining transport costs between libraries
it: Definisci i costi di trasporto tra biblioteche

en: Definition
it: Definizione

en: Definition description:
it: Descrizione della definizione:

en: Definition name:
it: Nome della definizione:

en: Delay
it: Ritardo

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
it: Il valore %s del ritardo per la categoria utente %s ha dei caratteri errati. Puoi inserire solo numeri.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
it: Ritardo (o 'periodo di grazia') è il numero di giorni che, dopo che un prestito è scaduto, il sistema aspetta prima di compiere della azioni come dare una multa, sospendere dal prestito, etc.

en: Delete
it: Cancella

en: Delete
it: Cancella

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
it: Cancella TUTTE le copie inviate

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
it: Elimina il profilo CSV "%s?"

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
it: Elimina EAN %s di %s?

en: Delete SQL reports
it: Eliminare i report SQL

en: Delete a fund
it: Cancellare un fondo

en: Delete all
it: Cancella tutto

en: Delete all items
it: Cancella tutte le copie

en: Delete all items at once
it: Cancella tutte le copie in una volta

en: Delete an existing subscription
it: Cancella abbonamento

en: Delete an invoice adjustment
it: Cancellare un aggiustamento di fattura

en: Delete associated items?
it: Cancella le copie associate?

en: Delete basket
it: Cancella raccoglitore

en: Delete basket and orders
it: Cancella raccoglitore ed ordini

en: Delete basket, orders, and records
it: Cancella raccoglitore, ordini e rec. bibliografici

en: Delete baskets
it: Cancella raccoglitori

en: Delete batch
it: Cancella batch

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
it: Cancella il budget '%s'?

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
it: Cancella il budget '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
it: Cancella questa categoria '%s':

en: Delete circulation message
it: Cancellare messaggio di circolazione

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
it: Cancelli la città "%s?"

note: SCRIPT
en: Delete column
it: Cancella colonna

en: Delete contact
it: Elimina contatto

en: Delete course
it: Cancella corso

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
it: Cancella questo campo e copialo negli appunti

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
it: Cancella il sottocampo corrente e copialo negli appunti

en: Delete field
it: Elimina campo

en: Delete field:
it: Cancella campo:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
it: Cancellare la griglia di catalogazione per %s (%s)?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
it: Cancellare la griglia di catalogazione per %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
it: Cancella il fondo %s?

en: Delete fund?
it: Cancella il fondo ?

en: Delete group
it: Cancella gruppo

en: Delete image
it: Cancella immagine

en: Delete images
it: Cancella immagini

en: Delete invoices
it: Cancella fatture

note: SCRIPT
en: Delete item
it: Cancella la copia

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
it: Cancelli il tipo di copia '%s'?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
it: Cancelli il tipo di copia '%s'?

en: Delete items in a batch
it: Cancella copie via batch

en: Delete list
it: Cancella la lista

note: BUTTON
en: Delete macro
it: Cancella macro

en: Delete notice?
it: Cancelli il messaggio?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
it: Cancella i vecchi utenti e rendi anonimo lo storico della circolazione (cancella lo storico del prestito dell'utente)

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
it: Cancella utente %s %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s &rsaquo; Koha
it: Cancella utente %s %s &rsaquo; Koha

en: Delete patrons
it: Cancella utenti

en: Delete patrons
it: Cancella utenti

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
it: Cancella l'utente dal database. I dati verranno persi definitivamente.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
it: Cancella gli utenti che corrispondono a questi criteri

en: Delete public lists
it: Cancellare liste pubbliche

en: Delete quote
it: Cancella citazione

en: Delete record
it: Cancella il record

en: Delete record
it: Cancella il record

en: Delete records if no items remain.
it: Cancella i records se non restano copie.

note: SCRIPT
en: Delete request
it: Cancella richiesta.

en: Delete restriction?
it: Cancellare la restrizione?

note: SCRIPT
en: Delete row
it: Cancella riga

en: Delete selected
it: Cancella la selezione

en: Delete selected alerts
it: Cancella avvisi selezionati

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
it: Cancella i fascicoli selezionati

en: Delete selected items
it: Cancella le copie selezionate

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
it: Cancella records selezionati

en: Delete server
it: Elimina server

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
it: Cancella macro condivise (richiede advanced_editor)

en: Delete subfield
it: Cancella sottocampo

en: Delete subscription
it: Cancella abbonamento

note: SCRIPT
en: Delete table
it: Cancella tabella

en: Delete template
it: Elimina modello

en: Delete the exceptions on a range
it: Cancella le eccezioni in un intervallo

en: Delete the repeated holidays on a range
it: Cancella le festività/chiusure ripetute con una durata di pù giorni

en: Delete the single holidays on a range
it: Cancella la festività/chiusura con una durata di più giorni

en: Delete this account?
it: Elimina account ?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
it: Cancella questa categoria

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
it: Cancella questa eccezione.

en: Delete this holiday
it: Cancella questa chiusura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
it: Cancella questa chiusura.

note: A
en: Delete this saved report
it: Cancella questo report salvato

note: IMG
en: Delete this subfield
it: Cancella questo sottocampo

en: Delete user
it: Elimina utente

en: Delete vendor
it: Cancella fornitore

en: Delete?
it: Cancellare?

en: Deleted
it: Cancellata

en: Deleted
it: Cancellato

en: Deleted bibliographic record, can't find title
it: Record bibliografico cancellato, impossibile trovare il titolo

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
it: Attributo utente &quot;%s&quot; cancellato

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
it: Regola di corrispondenza per record &quot;%s&quot; cancellata

note: SCRIPT
en: Deleted.
it: Cancellato.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
it: Cancellare il tuo account vuol dire privarsi dell'accesso a Koha.

en: Deletion not possible
it: Impossibile cancellare

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
it: La cancellazione dell'etichetta da un batch con una sola etichetta eliminerà il batch.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
it: La cancellazione dell'utente da un batch con un solo utente eliminerà il batch.

en: Delimiter:
it: Delimitatore:

en: Delink
it: Cancella link

note: %1$s:  delivered_today.count | html
en: Delivered today (%s)
it: Consegnati oggi (%s)

en: Deliverer
it: Trasportatore

en: Deliverer:
it: Trasportatore:

en: Deliveries
it: Consegne

en: Delivery comment:
it: Commento sulla consegna:

en: Delivery day:
it: Giorno di consegna:

en: Delivery details
it: Dettagli di consegna:

en: Delivery note
it: Nota sulla consegna

en: Delivery place
it: Luogo di consegna

en: Delivery place:
it: Luogo di consegna:

en: Delivery place:
it: Luogo di consegna:

en: Delivery time:
it: Tempo di consegna:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
it: Impedito

en: Deny
it: Respingi

en: Department
it: Dipartimento

en: Department:
it: Dipartimento:

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
it: I dipartimenti sono obbligatori e verranno usati nel modulo dei Testi per i corsi

en: Deprecation warning
it: Avviso di deprecazione

en: Dept.
it: Dipart.

note: SCRIPT
en: Descending
it: Ordine decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Description (OPAC)
it: Descrizione (Opac)

en: Description (OPAC):
it: Descrizione (Opac)

en: Description (OPAC):
it: Descrizione (Opac)

note: SCRIPT
en: Description is required
it: Descrizione obbligatoria

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
it: Descrizione mancante

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
it: Descrizione per una copia ritirata (utilizzato nell'aggiunta o modifica di una copia)

en: Description of charges
it: Descrizione delle quote

en: Description:
it: Descrizione:

en: Description:
it: Descrizione:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
it: Descrizione: %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
it: Descrizioni (%s)

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
it: Descrizioni per oggetti segnati come danneggiati (utilizzati nella catalogazione e nelle operazioni sulle copie)

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
it: Descrizioni per le copie segnate come perse (utilizzate all'aggiunta o modifica di una copia)

en: Desk
it: Punto prestito

en: Desk ID
it: ID punto prestito

en: Desk ID:
it: ID punto prestito:

en: Desk added successfully
it: Punto prestito aggiunto con successo

en: Desk deleted successfully
it: Postazione eliminata correttamente

en: Desk updated successfully
it: Punto prestito aggiornato con successo

en: Desk:
it: Punto prestito:

en: Desk:
it: Punto prestito:

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
it: Punto prestito: %s &rArr; %s

en: Desks
it: Punti prestito

en: Desks
it: Punti prestito

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination library:
it: Biblioteca di destinazione:

en: Destination library:
it: Biblioteca di destinazione:

en: Destination record
it: Record di destinazione

en: Details
it: Dettagli

en: Details
it: Dettagli

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
it: Dettagli di: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details for %s &rsaquo; Housebound &rsaquo; Koha
it: Dettagli per %s &rsaquo; Prestito per procura &rsaquo; Koha

en: Details for all requests
it: Dettagli di tutte le richieste

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
it: Dettagli per l'abbonamento num. #%s

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Dettagli per l'abbonamento #%s &rsaquo; Risorse in continuazioen &rsaquo; Koha

en: Details from library
it: Dettagli dalla biblioteca

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
it: Dettagli fornitore (%s)

note: %1$s:  IF type == 'credit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details of %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Dettagli di %screditi%sdebiti%s &rsaquo; %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Details of credit
it: Dettagli del credito

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of credit (%s)
it: Dettagli del credito (%s)

en: Details of debit
it: Dettagli del debito

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of debit (%s)
it: Dettagli del debito (%s)

en: Details of fee
it: Dettagli di multa

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
it: Dettagli del job #%s

en: Details of payment
it: Dettagli del pagamento

en: Devinim, Turkey
it: Devinim, Turchia

en: Dewey number:
it: Numero Dewey:

en: Dictionary
it: Dizionario

en: Dictionary
it: Dizionario

en: Dictionary &rsaquo; Guided reports &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Dizionario &rsaquo; Reports guidati &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Dictionary definitions
it: Definizioni del dizionario

en: Did not check for matches with existing records in catalog
it: Non è stata trovata corrispondenza con i records esistenti nel catalogo

en: Did you mean:
it: Intendi dire:

en: Did you mean?
it: Intendi dire:

en: Did you mean?
it: Volevi dire?

en: Did you mean? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Volevi dire? &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Diff
it: Differenze

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
it: Differenze tra il record originale e quello importato

en: Digests only
it: Solo Digest?

en: Digital scan
it: Scansione digitale

note: SCRIPT
en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Directories
it: Elenchi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
it: La directory non è scrivibile

en: Disable
it: Disabilita

note: SCRIPT
en: Disable
it: Disabilita

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
it: Disabilita l'autenticazione a due fattori

en: Disabled
it: Disabilitato

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
it: Disabilitato per %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
it: Disabilitato per tutti

note: SCRIPT
en: Disc
it: Disco

en: Discharge
it: Liberatoria

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
it: Liberatoria per %s %s (%s)

en: Discharge requests pending
it: Richieste di liberatoria pendenti

en: Discharges
it: Liberatorie

en: Discographies
it: Discografie

en: Discount debits for patrons
it: Sconta debiti agli utenti

en: Discount to apply:
it: Sconto da applicare:

en: Discount:
it: Sconto:

en: Display
it: Visualizza

note: A
en: Display detail for this authority
it: visualizza dettagli per questo record d'authority

note: A
en: Display detail for this biblio
it: Visualizza i dettagli del record bibliografico

note: A
en: Display detail for this item
it: Visualizza i dettagli del record bibliografico

en: Display from:
it: Visualizza da:

en: Display height:
it: Altezza display:

en: Display in OPAC:
it: Visualizza nell'Opac:

en: Display in patron's brief information:
it: Mostra nell'informazione breve dell'utente:

en: Display location:
it: Mostra posizione:

note: A
en: Display member details.
it: Visualizza i dettagli dell'utente.

en: Display only used tags/subfields
it: Visualizza solo i tag/sottocampi usati

en: Display order
it: Mostra ordine

en: Display order.
it: Mostra ordine

en: Display order:
it: Mostra ordine:

en: Display order:
it: Mostra ordine:

note: A
en: Display supplier metadata
it: Mostra i metadati dal fornitore

en: Display supplier metadata
it: Mostra i metadati dal fornitore

en: Display them
it: Visualizzali

en: Display to:
it: Visualizza a:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
it: Mostrato nelle tendine di ricerca del gruppo biblioteche.

en: Displaying
it: Visualizzazione

en: Displaying availability results
it: Mostra la disponibiltà che risulta

en: Do not check in items scanned during inventory:
it: Non far rientrare dal prestito le copie lette durante l'inventario:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
it: Non duplicare il record. Fai un ordine partendo dal record esistente in catalogo.

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
it: Non dimenticare che la copia non è ancora rientrata.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
it: Non dimenticare che la copia non è stata ancora prestata.

en: Do not look for matching records
it: Non cercare i record corrispondenti

en: Do not use plugin
it: Non utilizzare plugin

en: Do not use profile
it: Non utilizzare un profilo

en: Do not use template
it: Non utilizzare un template

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo caricamento ?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
it: Sei sicuro di voler creare una nuova risorsa in continuazione?

en: Do you want to confirm this order?
it: Sei sicuro di voler confermare questo ordine?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
it: Sei sicuro di voler modifcarlo con i nuovi valori?

note: SCRIPT
en: Document
it: Documento

note: SCRIPT
en: Document properties
it: Proprietà documento

en: Document type:
it: Tipo di documento:

en: Documentation manager
it: Manager della documentazione

en: Documentation manager:
it: Manager della documentazione:

en: Documentation managers:
it: Team per la documentazione:

en: Documentation specialist
it: Specialista per la documentazione

en: Documentation team
it: Team per la documentazione

en: Documentation team:
it: Team per la documentazione:

en: Domain
it: Dominio

en: Domain:
it: Dominio:

en: Don't allow
it: Non permettere

en: Don't block
it: Non bloccare

en: Don't check out and print slip (P)
it: Non prestare e stampa la ricevuta veloce (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
it: Non diminuire la lunghezza dei prestiti basandosi sulle prenotazioni

en: Don't decrease loan length based on holds
it: Non diminuire la lunghezza dei prestiti basandosi sulle prenotazioni

en: Don't export fields:
it: Non esportare i campi:

en: Don't export items:
it: Non esportare le copie

note: INPUT type=button
en: Done
it: Eseguito

en: Download
it: Scarica

en: Download
it: Scarica

en: Download a
it: Scarica

en: Download as CSV
it: Download in CSV

en: Download as PDF
it: Download in PDF

en: Download as XML
it: Download in XML

en: Download cart
it: Scarica il carrello

en: Download cart &rsaquo; Koha
it: Scarica il carrello &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
it: Scarica la configurazione

note: INPUT type=submit
en: Download database
it: Scarica il database

en: Download directory
it: Directory di download

en: Download directory:
it: Directory di download:

en: Download file of all overdues
it: Scarica il file con tutti i ritardi

en: Download file of displayed overdues
it: Scarica i file con i ritardi mostrati

en: Download list
it: Lista di download

en: Download list
it: Scarica la lista

en: Download list &rsaquo; Koha
it: Scarica lista &rsaquo; Koha

en: Download photo
it: Scarica foto

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
it: Scarica il record

en: Download records
it: Scarica i record

en: Download selected claims
it: Scarica i reclami selezionati

en: Downloading records, please wait...
it: Scaricamento record in corso, per favore attendi...

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
it: Trascina per spostare questa fermata in altra posizione

en: Draw
it: Disegna

en: Draw guide boxes:
it: Fai dei modelli di guida:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
it: Rilascia un'immagine qui

en: Drop default
it: Togli il default

en: Drop files here or click to select a file
it: Rilascia i file qui o fai clic per selezionare un file

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
it: Restituzione %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates
en: Due back on %s
it: Data scadenza: %s

en: Due date
it: Data di restituzione

en: Due date (unformatted, hidden)
it: Data scadenza (non formatta, nascosta)

en: Due date from:
it: Data di restituzione da:

en: Due date to:
it: Data di restituzione a:

en: Due date:
it: Data di restituzione:

en: Due date:
it: Data di restituzione:

en: Due dates have been modified!
it: Le date di restituzione sono state modificate!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
it: Data scadenza: %s

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
it: Da restituire entro %s

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
it: Scadenza: %s

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate a template:
it: Duplica un template

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
it: Duplica tutti gli ordini con i seguenti dettagli contabili:

en: Duplicate budget
it: Duplica il budget

en: Duplicate budget
it: Duplica il budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
it: Duplica il budget %s

en: Duplicate existing orders
it: Duplica ordini esistenti

en: Duplicate existing orders
it: Duplica ordini esistenti

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
it: Copia duplicate rimossi dal batch numbero %s: %s

en: Duplicate orders
it: Duplica ordini

en: Duplicate patron
it: Duplicare utente

en: Duplicate patron record?
it: Duplica i record utente ?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
it: Duplicati rimossi dal batch numbero %s: %s utenti(s)

en: Duplicate record suspected
it: Possibile duplicazione del record

note: A
en: Duplicate this saved report
it: Duplica questo report salvato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
it: Individuati valori duplicati. Per favore, correggi questi errori e invia di nuovo.

en: Duplicate warning
it: Avviso di duplicazione

en: Duplicate warning
it: Avviso di duplicazione

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Avviso di duplicato &rsaquo; Raccoglitore %s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
it: Durata (giorni)

en: Duration:
it: Durata:

en: E-mail order
it: Ordine via e-mail

en: EDI accounts
it: Account EDI

en: EDI accounts
it: Account EDI

en: EDI status:
it: Status EDI:

en: EDIFACT is currently disabled
it: EDIFACT è attualmente disabilitato

en: EDIFACT message
it: Messaggio EDIFACT

en: EDIFACT message display
it: Messaggi EDIFACT

en: EDIFACT message display &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Visualizzazione messaggi EDIFACT &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: EDIFACT messages
it: Messaggi EDIFACT

en: EDIFACT messages &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Messaggi EDIFACT &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: ENABLED
it: ABILITATO

en: ENV and koha-conf.xml
it: ENV e koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
it: ERRORE - sconosciuto

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
it: ERRORE! - %s

en: ERROR:
it: ERRORE:

note: For the first occurrence, %1$s:  e.error | html %2$s:  IF e.output.size > 1 %3$s:  IF loop.first
en: ERROR: %s %s %s
it: ERRORE: %s %s %s

en: ERRORS
it: ERRORI

en: EXAMPLE plugin
it: Plugin di esempio

en: Each cell contain both actual and estimated values.
it: Ogni cella contiene sia il valore attuale che quello stimato

en: Earliest hold date
it: Prima prenotazione

en: Earliest recall date
it: Più vicina data di richiamo

en: Edit
it: Modifica

en: Edit
it: Modifica

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
it: Modifica "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
it: Modifica %s

note: %1$s:  description | html
en: Edit %s
it: Modifica %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
it: Modifica (%s)

en: Edit MARC subfields constraints
it: Modifica i vincoli dei sottocampi MARC

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
it: Modifica il set OAI '%s'

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
it: Modifica il set OAI '%s'

en: Edit SMTP server
it: Modifica server SMTP

en: Edit SQL
it: Modifica SQL

en: Edit SQL report
it: Modifica report SQL

en: Edit URL(s)
it: Modifica URLs

en: Edit URLs
it: Modifica URLs

en: Edit actions
it: Modifica azioni

en: Edit alert
it: Modifica avviso

en: Edit an existing subscription
it: Cancella abbonamento esistente

en: Edit as new (duplicate)
it: Modifica come nuovo (duplica)

en: Edit authorities
it: Modifica authority

en: Edit authority
it: Modifica authority

en: Edit basket
it: Modifica raccoglitore

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
it: Modifica raccoglitore %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
it: Modifica raccoglitore '%s'

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
it: Modifica l'ordine d'acquisto %s (%s)  per

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
it: Modifica budget %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
it: Permessi di catalogazione (alterare e aggiungere record bibliografici e dati di copia)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
it: Permessi di catalogazione (alterare e aggiungere record bibliografici e dati di copia)

en: Edit collection
it: Modifica la raccolta mobile

en: Edit course
it: Modifica il corso

en: Edit details
it: Modifica dettagli

en: Edit field
it: Modifica il campo

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
it: Modifica la frequenza: %s

en: Edit group
it: Modifica il gruppo

en: Edit history
it: Modifica la cronologia

en: Edit identity provider
it: Modifica l'identità del provider

note: SCRIPT
en: Edit image
it: Modifica immagine

en: Edit in host
it: Modifica nella superiore

note: A
en: Edit internal note
it: Aggiungi nota interna

en: Edit internal note
it: Modifica nota interna

en: Edit invoices
it: Modifica fatture

en: Edit item
it: Modifica le copie

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
it: Modifica la copia #%s%s / Barcode %s%s

en: Edit items
it: Modifica le copie

en: Edit items
it: Modifica le copie

en: Edit items in batch
it: Modifica copie via batch

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
it: Modifica la lavorazione batch per etichette %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
it: Modifica la lavorazione batch per etichette %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
it: Modifica il template delle etichette %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
it: Modifica il template delle etichette %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
it: Modifica il template delle etichette %s

en: Edit list
it: Modifica la lista

en: Edit list
it: Modifica la lista

en: Edit mappings
it: Modificare configurazione

en: Edit patron
it: Modifica utente

en: Edit patron card batch
it: Modifica tessere via batch

en: Edit patron card graphic layout
it: Modifica il layout grafico della tessera

en: Edit patron card layout
it: Modifica il layout della tessera

en: Edit patrons
it: Modifica utenti

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
it: Modifica il profilo della stampante %s

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
it: Modificare elenchi pubblici (nome, impostazioni e autorizzazioni, ma non contenuti espliciti)

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
it: Modifica i suggerimenti per gli acquisti #%s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
it: Modificare citazioni per la funzione QOTD dell'OPAC

en: Edit record
it: Modifica il record

note: A
en: Edit request
it: Modifica la richiesta

en: Edit request
it: Modifica la richiesta

en: Edit rota
it: Modifica rotazione

en: Edit rota
it: Modifica rotazione

en: Edit routing list
it: Modifica la routing list

en: Edit routing list
it: Modifica la routing list

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
it: Modifica la routing list (%s)

en: Edit routing list for
it: Modifica la routing list

en: Edit rules
it: Modifica le regole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
it: Modifica la ricerca

en: Edit selected serials
it: Modifica le risorse in continuazione selezionate

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
it: Modifica le risorse in continuazione

en: Edit stage
it: Modifica fase

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
it: Modifica i sottocampi

en: Edit subfields constraints
it: Modifica i vincoli dei sottocampi

en: Edit subscription
it: Modifica abbonamento

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
it: Modifica suggerimento #%s

en: Edit tag
it: Modifica tag

en: Edit this holiday
it: Modifica questa chiusura

en: Edit this label
it: Stampa questa etichetta

en: Edit this search
it: Modifica la ricerca

en: Edit vendor
it: Modifica il fornitore

note: A
en: Edit vendor note
it: Modifica la una nota del fornitore

en: Edit vendor note
it: Modifica nota del fornitore

en: Edit with WYSIWYG editor
it: Usa l'editor TinyMCE WYSIWYG

en: Edit with text editor
it: Modifica con l'editor di testi

en: Editable in OPAC:
it: Modificabile nell'OPAC:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
it: Modifica record #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
it: Modifica del record duplicato #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
it: Modifica tutto il nuovo record

note: SCRIPT
en: Editing new record
it: Modificano il nuovo record

note: SCRIPT
en: Editing search result
it: Modificando i risultati della ricerca

en: Edition
it: Edizione

en: Edition:
it: Edizione:

en: Editions
it: Edizioni

en: Editor
it: Curatore

en: Editor &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: Editor &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
it: Elasticsearch 5.x non è supportato in Koha 20.11 e successivi. Aggiorna il tuo cluster Elasticsearch

en: Email address:
it: Indirizzo email:

en: Email has been sent.
it: L'email è stata inviata

en: Email required
it: Email necessaria

en: Email text:
it: Testo del messaggio:

note: SCRIPT
en: Embed
it: Incorpora

en: Emojiarea plug-in for jQuery
it: Emojiarea plug-in per jQuery

en: Empty and close
it: Vuota e chiudi

en: Empty option
it: Opzione vuota

en: Enable
it: Abilita

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
it: Abilita Mana KB a cercare, importare e commentare contenuto dal server Mana KB, e a condividere il tuo.

en: Enable automatic generation of credit number (see
it: Attiva generazione automatica de numero di credito (vedi

en: Enable credit number
it: Attiva numero di credito

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
it: Abilita l'editor avanzato per definire scorciatoie da tastiera

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
it: Abilita l'autenticazione a due fattori

en: Enabled
it: Abilita

en: Enabled?
it: Abilitato?

en: Enables additional debug output in the logs
it: Attiva output addizionale di debug nei logs

en: Encoding
it: Codifica:

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Encumber while invoice open
it: Impegnare durante l'apertura della fattura

en: Encumber while invoice open?
it: Impegnare durante l'apertura della fattura?

en: Encyclopedias
it: Enciclopedie

en: End date
it: Data di fine

en: End date is not consistent with subscription length.
it: La data di fine abbonamento non è coerente con la durata dell'abbonamento.

en: End date:
it: Data di fine:

en: End date:
it: Data di fine:

en: End of date range
it: Fine del periodo

en: End of interval
it: Fine del periodo

en: Ended
it: Terminato

en: Ended:
it: Terminato il:

en: English
it: Inglese

en: Enhanced content
it: Arricchimento Opac

note: A
en: Enhanced content settings
it: Configurazione per l'arricchimento Opac

en: Enroll
it: Iscrivi

en: Enroll in
it: Iscrivi a

en: Enroll patrons in clubs
it: Iscrivi utenti ai club

en: Enrolled patrons
it: Utenti iscritti

en: Enrollment fee
it: Quota di iscrizione:

en: Enrollment fee:
it: Quota di iscrizione:

en: Enrollment field
it: Campi di iscrizione:

en: Enrollment fields
it: Campi di iscrizione

en: Enrollment period
it: Durata dell'iscrizione:

en: Enrollment period:
it: Durata dell'iscrizione:

en: Enrollments
it: Iscrizioni

en: Enrolment period:
it: Periodo dell'iscrizione:

en: Enter 0 to disable.
it: Inserire 0 per disattivare.

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
it: Inserisci una virgola per separare i campi della lista da stampare. Puoi includere qualsiasi

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
it: Inserisci un elenco di biblionumbers o authority id (uno per riga).

en: Enter a list of record numbers
it: Inserisci una lista di numeri di records

en: Enter a new comment (max 35 characters)
it: Aggiungi un nuovo commento (max 35 car.)

en: Enter a new purchase suggestion
it: Inserisci un nuovo suggerimento di acquisto

en: Enter a personal or organization name.
it: Inserisci un nome di persona o ente.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
it: Inserisci una breve descrizione che sovrascriverà quella di default nella lista dei risultati della ricerca. Per esempio, per un sito web:

en: Enter a title and description for the holiday.
it: Inserisci un titolo e una descrizione per il giorno festivo.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
it: Inserisci una parola o una frase per testare le tue whitelist/blacklist:

en: Enter barcode:
it: Inserisci il codice a barre:

en: Enter biblionumber:
it: Inserisci il biblionumber:

en: Enter by barcode:
it: Inserisci con il codice a barre:

en: Enter by itemnumber:
it: Inserisci con il numero copia:

en: Enter club ID or partial name:
it: Inserisci l'id del club o parte del nome:

en: Enter default values
it: Valori di default

en: Enter item barcode:
it: Inserisci il codice a barre della copia:

en: Enter item barcode:
it: Inserisci il codice a barre della copia:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
it: Inserisci i parametri per il report %s:

en: Enter patron card number or partial name:
it: Inserisci il numero di tessera utente o parte del nome:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
it: Inserisci il numero di tessera dell'utente:

en: Enter patron card number:
it: Inserisci il numero di tessera dell'utente:

en: Enter reason
it: Inserisci ragione

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
it: Inserisci i termini di ricerca

en: Enter starting card position:
it: Inserisci il numero di tessera iniziale:

en: Enter starting label position (for PDF):
it: Inserisci la posizione iniziale dell'etichetta (per PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
it: Inserisci il barcode della copia da collegare:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini che desideri cercare

en: Entity
it: Entità

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
it: L'entità %s (codice %s) per la lingua %s è stata modificata in '%s'

en: Entry date
it: Data di ingresso

en: Enumeration
it: Enumerazione

en: Error
it: Errore

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
it: Errore %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
it: Errore %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s &rsaquo; Koha
it: Errore %s &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
it: Errore : Non si dispone delle autorizzazioni necessarie per utilizzare questa funzionalità.

en: Error adding items:
it: Errore nell'aggiungere copie:

en: Error adding to list
it: Errore nell'aggiungere alla lista

en: Error analysis:
it: Analisi errore:

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
it: C'è stato un errore nel creare una lavorazione batch di etichette. Per favore, fai controllare il log al tuo amministratore di sistema.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
it: Codice errore 0 non usato

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs.
it: Errore durante l'eliminazione della citazione #%s. Controllare i logs.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
it: Errore nel cancellare il server '%s'. Controlla i logs.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
it: Errore nello scaricare il file

en: Error found whilst attempting to load plugin
it: Si è verificato un errore nel caricare il plugin

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
it: Messaggio di errore da Zebra: %s

en: Error occurred while sending email.
it: Si è verificato un errore nell'inviare email.

en: Error performing operation
it: Errore durante l'esecuzione dell'operazione

en: Error saving item
it: Errore di salvataggio della copia

en: Error saving items
it: Errore di salvataggio della copia

en: Error while creating PDF file.
it: Errore nel creare il file PDF.

en: Error while loading stylesheet.
it: Errore durante il caricamento del foglio di stile.

en: Error while parsing input.
it: Errore durante l'analisi dell'input.

en: Error while parsing stylesheet.
it: Errore durante l'analisi del foglio di stile.

en: Error while transforming input.
it: Errore durante la trasformazione dell'input.

en: Error:
it: Errore:

en: Error:
it: Errore:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
it: Errore: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
it: Errore: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
it: Errore : codice a barre non univoco per %sserialseq %s

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
it: Errore: Collisione tra campi nel form.

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
it: Errore: inserito barcode invaldo, per favore prova ancora

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
it: Errore: Elemento del form non trovato.

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
it: Errore: Il server con id %s non è stato trovato

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
it: Errore: Almeno due record utente devono essere selezionati per la fusione

en: Error: no field value specified.
it: Errore: non è stato specificato alcun valore per il campo.

note: SCRIPT
en: Errors
it: Errori

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
it: Trovati errori nel registrare i parametri per il report %s:

en: Errors occurred:
it: Si sono verificati degli errori:

en: Escuela de Orientacion Lacaniana, Argentina
it: Escuela de Orientación Lacaniana, Argentina

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
it: Spagnolo (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro e Tomás Cohen Arazi, con l'aiuto della community koha-es.

en: Est cost
it: Costo stimato

en: Estimated cost per unit
it: Costi stimati per unità

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
it: Costo stimato tasse incluse mentre è in attesa, costo attuale tasse incluse un volta ricevuto

en: Estimated delivery date
it: Data stimata per la consegna

en: Estimated delivery date from:
it: Data stimata per la consegna da:

en: Estimated delivery date:
it: Data stimata per la consegna:

en: Estimated priority:
it: Priorità stimata:

en: Evening
it: Seraa

en: Evening
it: Sera

en: Every
it: Ogni

en: Every:
it: Ogni:

en: Everyone
it: Chiunque

en: Everything went okay. Update done.
it: L'aggiornamento è stato eseguito con successo.

en: Exactly on
it: Esattamente il

en: Example: 5.00
it: Esempio: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
it: Esempio: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
it: Per esempio: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009

en: Exceeded max holds per record
it: Superato il numero massimo di prenotazioni per record

note: SCRIPT
en: Exception: %s
it: Eccezione: %s

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Exclude from local holds priority
it: Esclude dalle prenotazioni locali con priorità

en: Exclude from local holds priority:
it: Esclude dalle prenotazioni locali con priorità:

en: Exclude last line (Rollup):
it: Escludi ultima linea ( Rollup):

en: Execute SQL reports
it: Esegui report SQL

en: Execute overdue items report
it: Esegui il report delle copie in ritardo

en: Existing SQL
it: SQL esistente

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
it: Le coperture esistenti saranno sostituite %s

en: Existing holds
it: Prenotazioni esistenti

en: Existing images
it: Immagini esistenti

en: Existing recalls
it: Richiami esistenti

en: Expand all
it: Espandi

en: Expected
it: Atteso

en: Expected on
it: Atteso per

en: Expiration
it: Scadenza

en: Expiration date
it: Data di scadenza

en: Expiration date:
it: Data di scadenza:

en: Expiration date:
it: Data di scadenza:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
it: Data di scadenza: %s

en: Expiration:
it: Scadenza:

en: Expiration:
it: Scadenza:

en: Expire
it: Scadenza

note: INPUT type=submit name=expire
en: Expire recall
it: Fai scadere richiamo

en: Expired
it: Scaduto

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
it: Scaduto il %s

en: Expired? / Closed?
it: Finito ? / Chiuso ?

en: Expires before:
it: Scade prima del:

en: Expires on
it: Scade il

en: Expiring before:
it: Scade prima di:

en: Expiry date
it: Data di scadenza

en: Expiry date:
it: Data di scadenza:

en: Explanation
it: Spiegazione

en: Explanation:
it: Spiegazione:

en: Export
it: Esporta

en: Export
it: Esporta

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
it: Esporta %s tipo di authority

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
it: Esporta la griglia di catalogazione %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
it: Esporta tutti i risultati a

en: Export as CSV
it: Esporta in un file CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
it: Esporta come file PDF

en: Export authority records
it: Esporta records di authority

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
it: Esporta il framework di questo tipo di authority (campi e sottocampi) in un foglio elettronico (.csv o .ods)

en: Export basket group as CSV
it: Esporta questo ordine d'acquisto come CSV

en: Export bibliographic and holdings data
it: Esporta dati bibliografici e dati di copia

en: Export bibliographic records
it: Esporta record bibliografici

en: Export card batch
it: Esporta tessere via batch

en: Export checkouts using format:
it: Esporta prestiti usando il formato:

en: Export configuration
it: Esporta configurazione

en: Export data
it: Esporta dati

en: Export data
it: Esporta dati

en: Export database
it: Esporta database

en: Export default framework
it: Esporta la griglia di catalogazione default

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
it: Esporta il framework (campi e sottocampi) in un foglio elettronico (.csv o .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
it: Esporta dalla lista utenti

en: Export full batch
it: Esporta tutto il batch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
it: Esporta etichette

en: Export late orders
it: Esporta ordini in ritardo

en: Export lost items in report
it: Esporta copie perse in un report

note: SCRIPT
en: Export or print
it: Esporta o stampa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
it: Esporta tessere utenti

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
it: Esporta tessere utenti dalla lista

en: Export records
it: Esporta records

en: Export selected
it: Esporta i selezionati

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
it: Esporta batch selezionati

en: Export selected card(s)
it: Esporta tessere selezionate

en: Export selected items
it: Esporta le copie selezionate

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
it: Esporta risultati selezionati (%s) a

note: SCRIPT
en: Export single batch
it: Esporta il singolo il batch

note: SCRIPT
en: Export single card
it: Esportare la singola tesserea

en: Export to CSV file:
it: Esporta in un file CSV:

en: Export to CSV spreadsheet
it: Esporta in un foglio elettronico CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
it: Esporta in formato .ods (foglio elettronico OpenOffice o LibreOffice)

en: Export today's checked in barcodes
it: Esporta i prestiti di oggi con un elenco di barcode

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
it: Esporta %s etichette

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
it: Esporta %s tessere utenti

en: Exporting 1 label
it: Esporta 1 etichetta

en: Exporting 1 patron card
it: Esporta 1 tessera utente

en: Exporting from patron list
it: Esporta dalla lista utenti

en: Exporting to Dublin Core...
it: Esporta in Dublin Core...

note: SCRIPT
en: Extended Latin
it: Latino esteso

en: Facet order
it: Ordine dei raggruppamenti

en: Facetable
it: Faccetta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
it: Fallito

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
it: Fallito ad aggiungere il campo. Per favore controlla se il nome del campo non sia già esistene.

en: Failed to add item with barcode
it: Errore nell'aggiungere la copia con il barcode

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
it: Errore nell'aggiungere il collegamento per %s

en: Failed to add scheduled task
it: Impossibile aggiungere un'attività pianificata

en: Failed to apply different matching rule
it: Impossibile applicare una diversa regola di corrispondenza

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
it: Fallito nell'approvare il termine (%s).

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
it: Fallito il cambio della griglia di catalogazione

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
it: Cambio di status fallito per %s copia/e.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
it: Report di cambio di status fallito per %s .

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
it: Creazione macro fallita:

en: Failed to delete budget because funds exist.
it: Impossibile eliminare il budget perché esistono dei fondi collegati.

en: Failed to delete field.
it: Errore nel cancellare questo campo

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
it: Plugin non inizializzato: {0}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
it: Caricamento macro fallita:

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
it: Errore caricamento plugin url: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
it: Errore caricamento plugin: {0} dall'url {1}

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
it: Fallito nel respingere il termine (%s).

en: Failed to remove item with barcode
it: Errore nel rimuovere la copia con il barcode

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
it: Macro fallita:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
it: Salvataggio macro fallito:

en: Failed to transfer collection
it: Errore nel trasferire la raccolta mobile

en: Failed to unzip archive.
it: Impossibile decomprimere.

en: Failed to update field.
it: Impossibile aggiornare il campo.

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
it: Errore caricamento immagine: {0}

note: SCRIPT
en: Failed: Item not found '%s'
it: Fallito: copia non trovata '%s'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failure: Item '%s' not found
it: Fallito: copia '%s' non trovata

note: SCRIPT
en: Fall
it: Autunno

en: FamFamFam Site
it: Sito FamFamFam

en: Famfamfam iconset
it: Icone Famfamfam

en: Fast cataloging
it: Catalogazione veloce

en: Fast cataloging
it: Catalogazione veloce

en: Features
it: Caratteristiche

en: Features enabled
it: Sono abilitati

en: February
it: Febbraio

en: Fee
it: Commissione

en: Feedback:
it: Ritorno:

en: Female
it: Donna

en: Female
it: Donna

en: Fetch all data for chart
it: Scarica tutti i dati per il grafico

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
it: Il recupero dei dati completi del grafico per i report con molte righe può causare problemi di prestazioni. Sei sicuro di voler elaborare questo rapporto?

en: Fewer options
it: Meno opzioni

en: Fiction
it: Narrativa

en: Field
it: Campo

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
it: Il campo %s è obbligatorio, almeno uno dei sottocampi deve essere compilato.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
it: Il campo %s è obbligatorio, almeno uno dei sottocampi deve essere compilato.

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
it: Campo autocomplilato da un plugin

en: Field separator:
it: Separatore campo:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
it: Campo aggiunto con successo: %s

en: Field successfully deleted.
it: Campo cancellato con successo.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
it: Campo aggiornato con successo: %s

en: Field to use for record matching
it: Campo da usare per la corrispondenza di record

en: Field-weighted, relevance ranked
it: Rilevanza pesata sui campi

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
it: Per i campi homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description viene mostrato il testo della descrizione invece che il codice alfanumenrico contenuto nel campo di MySQL.

en: Fields to display in report:
it: Campi da visualizzare nel report:

en: Fields to print
it: Campi da visualizzare nel report

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
it: Il file esiste già

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
it: Il file contiene una lista di di id di authority, uno per linea. Questa lista funziona come filtro: è compatibile con gli altri parametri (tipi di file accettati: .csv e .txt).

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
it: Il file contiene una lista di biblionumber, uno per linea. Questa lista funziona come filtro: è compatibile con gli altri parametri (tipi di file accettati: .csv e .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
it: Il campo non è stato creato. Verifica i permessi.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
it: Non è stato possibile leggere il file

en: File format:
it: Formato file:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
it: Il file è stato cancellato.

note: SCRIPT
en: File is not readable
it: Il file non è leggibile

en: File must contain one borrowernumber per line.
it: Il file deve contenere un utente per linea.

en: File must contain one card number per line.
it: Il file deve contenere un numero tessera per linea.

en: File name
it: Nome del file

en: File name:
it: Nome del file:

note: SCRIPT
en: File not found!
it: File non trovato!

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
it: Non è stato possibile cancellare il file o il record caricato.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
it: Lettura del file cancellata

en: Filename
it: Nome del file

en: Files &rsaquo; Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: File &rsaquo; Fattura &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: Files attached to invoice
it: Files collegati alla fattura

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
it: I file non sono stati trovati perché l'opzione "access_dir" non si trova in "koha-conf.xml". Contatta il tuo amministratore di sistema e chiedi la correzione.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
it: Files per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Files for %s
it: Files per %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
it: Files per la fattura: %s

en: Filing routine:
it: Routine per l'ordinamento (normalizzazione):

en: Filing rule
it: Regola di normalizzazione:

en: Filing rule added successfully.
it: Regola di indicizzazione aggiunta correttamente.

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
it: Codice della regola di normalizzazione mancante

en: Filing rule code:
it: Codice di riferimento per la normalizzazione (ordinamento):

en: Filing rule deleted successfully.
it: Regola di indicizzazione eliminata correttamente.

en: Filing rule updated successfully.
it: Regola di indicizzazione aggiornata correttamente.

en: Filing rule:
it: Regola di normalizzazione:

en: Fill
it: Riempi

en: Filmographies
it: Filmografie

note: INPUT type=submit
en: Filter
it: Filtro

en: Filter barcode
it: Filtra per barcode

en: Filter by library
it: Filtrato dalla biblioteca

en: Filter by:
it: Filtro:

en: Filter collection
it: Filtro collezione

en: Filter layouts
it: Layout dei filtri

en: Filter location
it: Filtra collocazioni

en: Filter on:
it: Filtrato per:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
it: Filtra transazioni pagate

en: Filter partner libraries:
it: Filtra biblioteche partner:

en: Filter results:
it: Filtra i risultati:

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
it: Filtro per tipi di credito

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
it: Filtro per tipi di debito

en: Filter:
it: Filtro:

en: Filtered by:
it: Filtrato per:

en: Filtered on:
it: Filtrato per:

en: Filters
it: Filtri

note: SCRIPT
en: Find
it: Trova

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
it: Trova (se il plugin relativo è attivo)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
it: Trova e sostituisci

note: SCRIPT
en: Find and replace
it: Trova e sostituisci

note: SCRIPT
en: Find and replace...
it: Cerca e sostituisci...

en: Find another patron?
it: Cerca un altro utente ?

note: SCRIPT
en: Find in selection
it: Trova in una selezione

note: SCRIPT
en: Find whole words only
it: Cerca solo parole intere

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
it: Trova suggerimenti per le parole

en: Fine
it: Multa

en: Fine amount
it: Importo della multa

en: Fine amount:
it: Importo della multa :

en: Fine charging interval
it: Intervallo di addebito della multa

en: Fines
it: Multe

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
it: Le multe non vengono assegnate per le prenotazioni cancellate manualmente.

en: Fines for returned items are forgiven.
it: Le multe per le copie restituite sono annullate.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
it: Completa

en: Finish enrollment
it: Completa l'iscrizione

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
it: Ricezione finita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
it: Finito

en: Finished
it: Finito

en: First
it: Primo

en: First arrival:
it: Primo arrivo:

en: First indicator default value:
it: Valore di default del primo indicatore:

en: First issue publication date:
it: Data di pubblicazione del primo fascicolo:

en: First issue publication date:
it: Data di pubblicazione del primo fascicolo:

en: First name
it: Nome

en: First name:
it: Nome:

en: First name:
it: Nome:

en: First patron
it: Primo utente

en: Flagged
it: Esploso

note: SCRIPT
en: Flags
it: Indicatori

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
it: Rifletti orizzontalmente

note: SCRIPT
en: Flip vertically
it: Rifletti verticalmente

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
it: Focus sulla barra contestuale

note: SCRIPT
en: Focus to element path
it: Focus sull'indicazione di directory

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
it: Focus sulla barra del menu

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
it: Focus sulla barra degli strumenti

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
it: Usa la preferenza di sistema BlockExpiredPatronOpacActions

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
it: Segui la preferenza di sistema OpacPasswordChange (disabilitata)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
it: Segui la preferenza di sistema OpacPasswordChange (abilitata)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
it: Segui la preferenza di sistema OpacResetPassword (disabilitata)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
it: Segui la preferenza di sistema OpacResetPassword (abilitata)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
it: Segui la preferenza di sistema RequireStrongPassword (no)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
it: Segui la preferenza di sistema RequireStrongPassword (si)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
it: I seguenti campi richiesti sono mancanti:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
it: I seguenti sottocampi richiesti sono mancanti:

note: SCRIPT
en: Font Sizes
it: Grandezze del font

en: Font size:
it: Grandezza del font:

note: SCRIPT
en: Fonts
it: Font

note: SCRIPT
en: Food and Drink
it: Cibo e bevande

note: SCRIPT
en: Footer
it: Pié di pagina

en: For all collection codes:
it: Tutti i codici collezione:

en: For all item types:
it: Tutti i tipi di copia:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
it: Per l'esportazione di raccoglitori puoi usare dati dalle seguenti tabelle: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets e aqbasket.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
it: Per esportare gli ordini in ritardo devi creare un rpfilo con la sintassi di Template Toolkit per generare un file CSV.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
it: Per grandi cataloghi questo può portare a comportamenti inattesi

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
it: Per reclami di fascicoli puoi usare dati dalle seguenti tabelle: serial, subscription, biblio, biblioitems e aqbookseller.

en: For the selected operations:
it: Per i selezionati opera:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
it: Per questa biblioteca puoi configurare le regole a seconda delle tipologie di copia, senza considerare le categorie degli utenti.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
it: Per questa biblioteca, puoi specificare il numero massimo di prestiti che può effettuare l'utente di una categoria, indipendentemente dal tipo di copia.

en: Force
it: Forza

en: Force checkout if a limitation exists
it: Forza il prestito se esiste una limitazione

en: Forever
it: Sempre

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
it: Dimentica %s

en: Forgive fees for manually expired holds
it: Condona le multe delle prenotazioni scadute manualmente

en: Forgive fines on return:
it: Cancella le multe su restituzione:

en: Forgive overdue charges
it: Cancella le multe per i ritardi

en: Forgiven
it: Cancellato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
it: Modulo non inviato per uno dei seguenti problemi

en: Format
it: Formato

note: SCRIPT
en: Format Painter
it: Formato Pittore

en: Format:
it: Formato:

en: Format:
it: Formato :

note: SCRIPT
en: Formats
it: Formati

en: Formatting
it: Dai forma

en: Formatting:
it: Formattazione:

en: Found in wrong place
it: Trovato nel posto sbagliato

note: SCRIPT
en: Framework
it: Griglia di catalogazione

en: Framework added successfully.
it: Griglia di catalogazione aggiunta con successo.

en: Framework code
it: Codice della griglia di catalogazione

en: Framework code:
it: Codice della griglia di catalogazione:

en: Framework deleted successfully.
it: Griglia di catalogazione eliminata con successo.

en: Framework description
it: Descrizione della griglia di catalogazione

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
it: Esempio del framework per plugin &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: Framework updated successfully.
it: Griglia di catalogazione aggiornata con successo.

en: Fran&ccedil;ais (French)
it: Fran&ccedil;ais (Francese)

en: Free
it: Libero

en: French
it: Francese

en: French terms of relations
it: Termini francesi o relazioni

en: Frequencies
it: Frequenze

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Frequenze &rsaquo; Seriali &rsaquo; Koha

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
it: Frequenze utilizzate dal modulo di prestito per procura. Vengono visualizzate nel tab prestito per procura nell'account utente (interfaccia staff).

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency:
it: Frequenza:

en: Frequency:
it: Frequenza:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
it: Venerdì

note: SCRIPT
en: Fridays
it: Venerdì

en: From
it: Da

en: From
it: Da

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
it: A partire da %s

en: From / To
it: Da / A

en: From \ To
it: Da \ A

en: From a new (empty) record
it: Da un nuovo record (vuoto)

en: From a new file
it: Da un nuovo file

en: From a staged file
it: Dai records nel deposito temporaneo

en: From a subscription
it: Da un abbonamento

en: From a suggestion
it: Da un suggerimento

en: From an existing record:
it: Da un record esistente:

en: From an external source
it: Da una fonte esterna

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
it: I valori da e a devono avere la stessa lunghezza.

en: From any library
it: Da ogni biblioteca

en: From any library:
it: Da ogni biblioteca:

en: From authid:
it: Dal numero di authority:

en: From biblionumber:
it: Dal numero di record:

en: From call number:
it: Dalla collocazione:

en: From date:
it: Dalla data:

en: From existing orders (copy)
it: Da ordini esistenti (copia)

en: From home library
it: Dalla biblioteca di appartenenza

en: From home library:
it: Dalla biblioteca di appartenenza:

en: From item call number:
it: Dalla collocazione:

en: From local hold group
it: Dal locale gruppo per le prenotazioni

en: From local hold group:
it: Dal locale gruppo per le prenotazioni:

en: From titles with highest hold ratios
it: Dai titoli con il più alto quoziente di prenotazione

en: From vendor:
it: Dal fornitore:

en: From:
it: Da:

en: From:
it: Da:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
it: Da %s a %s

en: Front
it: Fronte

en: Fulfilled
it: Compilato

note: SCRIPT
en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
it: Codici di funzione (autore, editore, collaboratore, etc.) usati in UNIMARC 7XX $4 (Francia)

en: Fund
it: Fondo

en: Fund ID
it: Id fondo

en: Fund amount:
it: Ammontare del fondo

en: Fund code
it: Codice fondo

en: Fund code:
it: Codice fondo:

en: Fund filters
it: Filtri fondo

en: Fund list of budget
it: Lista fondi del budget

note: TD
en: Fund locked
it: Fondo bloccato

en: Fund name
it: Nome fondo

en: Fund name:
it: Nome fondo:

en: Fund parent:
it: Fondo di riferimento:

en: Fund remaining
it: Rimanenze fondo

en: Fund total
it: Totale fondo

en: Fund:
it: Fondo:

en: Fund:
it: Fondo:

en: Funds
it: Fondi

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
it: Fundi per '%s'

en: GPL v3 license
it: Licenza GPL v3

en: GST
it: IVA

en: GST %%
it: IVA %%

en: GST:
it: IVA:

en: Gap between columns:
it: Distanza tra le colonne:

en: Gap between rows:
it: Distanza tra le righe:

en: Gender
it: Genere

en: Gender:
it: Genere:

en: General
it: Generale

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
it: General Holdings: Acquisition Status Designator : [qui si fa riferimento a MARC21 Holdings] Questo elemento specifica lo status di acquisizione della copia al momento del report delle holdings.

en: General holdings: completeness designator
it: General Holdings: Completeness Designator [ci si riferisce allo standard MARC21 Holdings]

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
it: General Holdings: Retention Designator : [qui si fa riferimento a MARC21 Holdings]. Questo dato specifica la politica di circolazione della copia al momento del report di holdings.

en: General holdings: type of unit designator
it: General Holdings: Type of Unit Designator [ci si riferisce allo standard MARC21 Holdings]

en: General settings
it: Configurazioni generali

en: Generate EDIFACT order
it: Generare l'ordine EDIFACT

en: Generate a new client id/key pair
it: Genera una nuova coppia id cliente/chiave segreta

en: Generate a new client id/secret pair
it: Genera una nuova coppia id cliente/chiave segreta

en: Generate an exception for this repeated holiday.
it: Crea una eccezione per chiusura/festività ripetuta.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
it: Crea liberatoria

en: Generate exceptions on a range of dates.
it: Crea eccezioni in un intervallo di date.

en: Generate new client id/secret pair
it: Genera una nuova coppia id cliente/chiave segreta

note: INPUT type=button
en: Generate next
it: Genera il successivo

en: Geolocation:
it: Geolocalizzazione:

en: German
it: Tedesco

en: Get Firefox add-on
it: Scarica l'add-on per Firefox

en: Get desktop application
it: Scarica l'applicazione desktop

en: Get help on current subfield
it: Ricevi aiuto sul presente sottocampo

en: Get it!
it: Scegli questo!

en: Global system preferences
it: Preferenze di sistema globali

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
it: Vai

en: Go back to vendor page
it: Ritorna alla pagina del fornitore

en: Go to Koha to MARC mapping
it: Vai al link tra Koha e MARC

en: Go to advanced search
it: Vai alla ricerca avanzata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
it: Vai al campo

note: A
en: Go to item details
it: Dettagli della copia

en: Go to item search
it: Ricerca sulla copia

en: Go to page :
it: Vai a pagina:

en: Go to receipt page
it: Vai alla ricevuta

note: A
en: Go to record detail page
it: Vai alla pagina di dettaglio del record

en: Go to the
it: Vai a

en: Gone no address
it: Partito senza lasciare indirizzo

en: Government
it: Governo

en: Grace period:
it: Periodo di grazia:

note: SCRIPT
en: Gray
it: Grigio

en: Greek (modern)
it: Greco (moderno)

en: Greek (to 1453)
it: Greco (fino al 1453)

note: SCRIPT
en: Green
it: Verde

en: Group
it: Gruppo

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
it: Gruppo %s creato.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
it: Il gruppo %s è stato cancellato.

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
it: Codice gruppo

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
it: Nome gruppo

en: Group(s):
it: Gruppo(i):

en: Group:
it: Gruppo:

en: Group:
it: Gruppo:

en: Groups of libraries:
it: Gruppi di biblioteche

en: Guarantees:
it: Cauzioni:

en: Guarantor ID
it: ID Garante

en: Guarantor can view checkouts
it: Il garante può vedere i prestiti

en: Guarantor firstname
it: Nome

en: Guarantor information
it: Informazioni garante

en: Guarantor relationship
it: Relazione del garante

en: Guarantor surname
it: Cognome

en: Guarantor title
it: Titolo del garante

en: Guarantor:
it: Garante:

en: Guarantors:
it: Garanti:

en: Guide box:
it: Box guida:

en: Guide grid:
it: Griglia guida:

en: Guided reports
it: Reports guidati

en: Guided reports wizard
it: Wizard dei reports guidati

note: SCRIPT
en: H Align
it: Allineamento orizzontale

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
it: HTML copiato negli appunti

en: HTML customizations
it: Personalizzazioni HTML

en: HTML message:
it: Messaggi HTML:

en: Handbooks
it: Manuali

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Hard due date
it: Data di restituzione (hard)

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
it: Data di restituzione fissa %s:

en: Hard due date:
it: Data di restituzione (hard):

note: SCRIPT
en: Header
it: Intestazione

note: SCRIPT
en: Header 1
it: Intestazione 1

note: SCRIPT
en: Header 2
it: Intestazione 2

note: SCRIPT
en: Header 3
it: Intestazione 3

note: SCRIPT
en: Header 4
it: Intestazione 4

note: SCRIPT
en: Header 5
it: Intestazione 5

note: SCRIPT
en: Header 6
it: Intestazione 6

note: SCRIPT
en: Header cell
it: Cella di intestazione

en: Header row could not be parsed
it: Non è stato possibile analizzare la riga di testa

note: SCRIPT
en: Headers
it: Intestazioni

en: Heading
it: Intestazione

note: SCRIPT
en: Heading 1
it: Intestazione 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
it: Intestazione 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
it: Intestazione 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
it: Intestazione 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
it: Intestazione 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
it: Intestazione 6

en: Heading A-Z
it: Intestazioni A-Z

en: Heading Z-A
it: Intestazioni Z-A

en: Heading type
it: Tipo di intestazione

en: Heading use
it: Intestazione

note: SCRIPT
en: Headings
it: Intestazioni

en: Hebrew
it: Ebraico

note: SCRIPT
en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help input
it: Aiuto per l'inserimento

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
it: Questo è il tuo carrello, inviato dal nostro catalogo online.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
it: Questo è la tua lista chiamata %s, inviata dal nostro catalogo online.

en: Hi,
it: Ciao,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
it: Salve, stai vedento il risultato del lancio del plugin di esempio.

en: Hidden by default
it: Nascosto per default

note: SCRIPT
en: Hide MARC
it: Mascondi MARC

en: Hide advanced pattern
it: Nascondi schema avanzato

en: Hide all
it: Nascondi tutte le colonne

en: Hide all columns
it: Nascondi tutte le colonne

en: Hide already received orders
it: Nascondi ordini già ricevuti

en: Hide chart
it: Nascondi grafico

en: Hide closed
it: Nascondi chiuso

en: Hide data menus
it: Nascondi dettagli

en: Hide default value fields
it: Nascondi campi con valori di default

en: Hide details
it: Nascondi dettagli

en: Hide in OPAC
it: Nascondi nell'Opac

en: Hide in OPAC:
it: Nascondi nell'Opac:

en: Hide inactive budgets
it: Nascondi budgets non attivi

en: Hide new
it: Nascondi nuovo

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
it: Nascondi i dati utente al personale non appartenente al gruppo.

en: Hide preserve value fields
it: Nascondi campi con valori da mantenere

en: Hide seen
it: Nascondi visto

en: Hide text
it: Nascondi testo

en: Hide viewed
it: Nascondi visto

en: Hide window
it: Nascondi la finestra

en: High demand item.
it: Copia molto richiesta.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
it: Copia molto richiesta. Periodo di prestito accorciato a %s giorni (massimo %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
it: Copia molto richiesta. Periodo di prestito accorciato a %s giorni (massimo %s). Prestare comunque?

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
it: Suggerimento: puoi aggiornare lo storico del periodico manualmente. Ciò può essere utile per compilare retroattivamente un vecchio abbonamento o per ripulire lo storico esistente. Modifica questi campi con prudenza, in quanto gli arrivi futuri continueranno ad aggiornarli automaticamente.

en: Hint:
it: Suggerimento:

en: Hints
it: Suggerimenti

en: History
it: Storico

en: History OPAC note:
it: Nota OPAC (storico)

en: History end date:
it: Fine dell'abbonamento (storico):

en: History staff note:
it: Nota staff (storico):

en: History start date:
it: Inizio dell'abbonamento (storico):

en: Hold
it: Prenotazione

en: Hold at
it: Prenotazione a

en: Hold cancelled
it: Prenotazione cancellata

en: Hold date
it: Data della prenotazione

en: Hold details
it: Dettagli della prenotazione

en: Hold expires on date:
it: La prenotazione scade il:

en: Hold fee
it: Quota di prenotazione:

en: Hold fee:
it: Quota di prenotazione:

en: Hold filled
it: Prenotazione compilata

en: Hold filled for:
it: Prenotazione per:

en: Hold for:
it: Prenotazione per:

en: Hold found (item is already waiting):
it: Prenotazione trovata (la copia è già in attesa):

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
it: Trovata prenotazione per %s

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
it: Trovata prenotazione per (%s), per favore, trasferisci

en: Hold found:
it: Prenotazione trovata:

en: Hold lost
it: Prenotazione persa

en: Hold must be record level
it: La prenotazione deve essere a livello di record bibliografico

en: Hold next available item
it: Prenota la prossima copia disponibile

en: Hold notes
it: Annotazioni sulle prenotazioni

en: Hold on
it: Prenotazione su

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
it: Le le prenotazioni su %s per %s sono state cancellate con successo.

en: Hold pickup library match
it: Biblioteca consegna copie prenotate

en: Hold placed by :
it: Prenotazione fatta da :

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
it: Prenotazione messa sul %s.

en: Hold policy
it: Configurazione delle prenotazioni

en: Hold ratio
it: Distribuzione delle prenotazioni

en: Hold ratio (greater than or equal to):
it: Ratio prenotazione (maggiore di oppure uguale a):

en: Hold ratios
it: Distribuzione delle prenotazioni

en: Hold ratios
it: Distribuzione delle prenotazioni

en: Hold ratios &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Distribuzione delle prenotazioni &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Hold ratios to calculate items needed
it: Distribuisci le prenotazioni per calcolare le copie necessarie

en: Hold reminder
it: Ricorda prenotazione

en: Hold starts on date:
it: La prenotazione vale dal:

en: Hold status
it: Status di prenotazione

en: Hold transfer print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Stampa ricevuta trasferimento &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Hold waiting too long
it: Prenotazione in attesa da troppo tempo

en: Holding libraries
it: Biblioteche che detengono la copia

en: Holding library
it: Biblioteca che detiene la copia

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
it: Biblioteca che detiene la copia = %s

en: Holding library:
it: Biblioteca che detiene la copia:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
it: Prenotazioni (%s)

en: Holdings:
it: Dati di copia:

en: Holds
it: Prenotazioni

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
it: Prenotazioni  (%s)

en: Holds allowed (daily)
it: Prenotazioni permesse (giornaliere)

en: Holds allowed (daily):
it: Prenotazioni permesse (giornaliere):

en: Holds allowed (total)
it: Prenotazioni permesse (totale)

en: Holds allowed (total):
it: Prenotazioni permesse (totale):

en: Holds awaiting pickup
it: Prenotazioni in attesa di essere ritirate

en: Holds awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Prenotazioni in attesa di essere ritirate &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
it: Prenotazioni in attesa di essere ritirate nella tua biblioteca il : %s

en: Holds history
it: Storico delle prenotazioni

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
it: Storico delle prenotazioni di %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Holds history for %s
it: Storico delle prenotazioni di %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
it: Prenotazioni rimaste in attesa per più di %s giorni prima di essere ritirate.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
it: Prenotazioni di questa copia: %s / Totale prenotazioni di questo record: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
it: Prenotazioni di questo record: %s

en: Holds per record (count)
it: Prenotazioni per record (numero)

en: Holds per record (count):
it: Prenotazioni per record (conteggio):

en: Holds queue
it: Coda delle prenotazioni

en: Holds queue
it: Coda delle prenotazioni

en: Holds queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Coda delle prenotazioni &rsaquo; Circolazioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
it: La coda delle prenotazioni per %s / %s è stata modificata con successo. Si sono verificati alcuni errori.

en: Holds queue for biblio
it: Coda delle prenotazioni per opera

en: Holds queue successfully updated.
it: Coda delle prenotazioni aggiornata con successo.

note: SCRIPT
en: Holds queue update
it: Aggiorna coda delle prenotazioni

en: Holds statistics
it: Statistiche sulle prenotazioni

en: Holds statistics
it: Statistiche sulle prenotazioni

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Statisiche prenotazioni%s &rsaquo; Risultati%s&rsaquo; Reports guidati &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
it: Prenotazioni da inserirei (numero)

en: Holds to pull
it: Prenotazioni da trattare

en: Holds to pull
it: Prenotazioni da inviare

en: Holds to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Prenotazioni da inviare &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
it: Prenotazioni da inviare effettuate tra %s e %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
it: Prenotazioni in attesa pressso alttr biblioteche (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
it: Prenotazioni in attesa qui (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
it: Prenotazioni in attesa da oltre %s  giorni sono: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
it: Prenotazioni in attesa: %s

note: %1$s:  cancel_reqs_count | html
en: Holds with cancellation requests: %s
it: Prenotazioni con richieste di cancellazione: %s

en: Holds:
it: Prenotazioni:

en: Holiday exception
it: Chiusura eccezione

en: Holiday only on this day
it: Chiusura solo in questo giorno

en: Holiday repeated every same day of the week
it: Chiusura ripetuta lo stesso giorno della settimana

en: Holiday repeated yearly on the same date
it: Chiusura ripetuta ogni anno nella stessa data

en: Holiday repeating weekly
it: Chiusura che si ripete ogni settimana

en: Holiday repeating yearly
it: Chiusura ripetuta ogni anno

en: Holidays on a range
it: Chiusure/festività nell'intervallo

en: Holidays repeated yearly on a range
it: Chiusura ripetuta ogni anno nella stessa data

en: Home libraries
it: Biblioteche di appartenenza

en: Home library
it: Biblioteca di appartenenza

en: Home library (branchcode)
it: Biblioteca di appartenenza (codice)

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
it: Biblioteca di appartenenza = %s

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
it: Biblioteca di appartenenza sconosciuta.

en: Home library:
it: Biblioteca di appartenenza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
it: Biblioteca di appartenenza: %s

en: Horizontal bar:
it: Barra orizzontale:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
it: Linea orizzontale

note: SCRIPT
en: Horizontal space
it: Spazio orizzontale

en: Horizontal:
it: Orizzontale:

en: Host
it: Ospite

en: Host records
it: Record superiore

en: Hostname/Port
it: Hostname/porta:

en: Hour
it: Orario:

en: Hourly rental charge
it: Tariffa oraria

en: Hourly rental charge:
it: Tariffa oraria:

en: Hourly rental charge:
it: Tariffa oraria:

en: Hourly rentals use calendar:
it: I noleggi orari utilizzano il calendario:

en: Hours
it: Ore:

en: Housebound
it: Ruoli dei distributori volontari

en: Housebound details
it: Dettagli prestito per procura

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
it: Dettagli prestito per procura per %s

en: Housebound roles
it: Ruoli dei distributori volontari

en: How many issues do you want to receive?
it: Quanti fascicoli vuoi ricevere?

en: How should patrons be deleted?
it: Come dovranno essere cancellati gli utenti?

en: How to process items:
it: Come elaborare le copie:

en: Hrvatski (Croatian)
it: Hrvatski (Croato)

en: Huge text
it: Testo molto grande

en: I encountered some problems.
it: Ho incontrato qualche problema.

en: I received this from you:
it: Ho ricevuto da te quanto segue:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
it: Rimanderò indietro quanto scrivi qui se premi il tasto OK.

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
it: L'ID deve essere univoco

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
it: Problema di configurazione del modulo ILL. Vedere il

en: ILL notice sent to patron
it: Avviso ILL mandato all'utente

note: A
en: ILL request log
it: Log delle richieste ILL

en: ILL request log
it: Log delle richieste ILL

en: ILL requests
it: Richieste ILL

en: ILL requests
it: Richieste ILL

en: ILL requests &rsaquo; Koha
it: Richieste ILL &rsaquo; Koha

en: ILL requests history
it: Storico delle richieste ILL

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: ILL requests history for %s
it: Storico delle richieste ILL per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: ILL requests history for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Storico richieste ILL per %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: ILL requests:
it: Richieste ILL:

en: ILL staff email:
it: Email dello staff per gestire il servizio ILL:

en: IP address has changed, please log in again
it: L'indirizzo IP è cambiato, per favore, collegati nuovamente

en: IP address has changed. Please log in again
it: L'indirizzo IP è cambiato, per favore, collegati nuovamente

en: ISBD details
it: Dettagli ISBD

en: ISBN or ISSN or other standard number:
it: ISBN o ISSN o altro numero standard:

en: ISO 639-2 standard language codes
it: codici di lingua standard ISO 639-2

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
it: Formato ISO (YYYY-MM-DD)

en: ISO code
it: codice ISO

en: ISO code:
it: Codice ISO:

en: Icon
it: Icona

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
it: Gli id devono inziare con una lettera, seguita solo da lettere, numeri, tratti, punti, due punti o barra bassa.

en: If
it: Se

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
it: Se un numero di tessera esiste già nella tabella, puoi scegliere se ignorare quello nuovo o sovrascrivere quello più vecchio.

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
it: Se un campo corrispondente al tag della regola esiste solo nel record in ingresso

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
it: Se un template consente l'iscrizione pubblica, gli utenti possono iscriversi a un club dall'OPAC sulla base del template.

en: If all unavailable
it: Se tutto non è disponibile

en: If amounts changed, round to a multiple of
it: Se cambiano , arrotonda ad un multiplo di

en: If any unavailable
it: Se una qualsiasi non è disponibile

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
it: Se spuntato, l'attributo sarà un identificatore univoco. Se un valore è assegnato ad un utente, lo stesso valore non potrà essere assegnato ad un record di utente diverso.

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
it: Se selezionato, i cambiamenti per questo periodo di chiusura/festivo avverranno in tutte le biblioteche. Se una biblioteca non lo ha già, non ci saranno cambiamenti in quella biblioteca ma solo nelle altre.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
it: Se selezionato, il costo giornaliero sarà calcolato usando il calendario per escludere le chiusure. Se non selezionato, il costo verrà calcolato direttamente sul numero di giorni fino alla data di scadenza.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
it: Se selezionato, il costo orario sarà calcolato usando il calendario per escludere le chiusure. Se non selezionato, il costo verrà calcolato direttamente sul numero di ore fino alla scadenza.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
it: Se spuntato, significa che il sottocampo è un URL e può essere cliccato

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
it: Se spuntato, significa che il sottocampo è un URL e può essere cliccato.

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
it: Se selezionato, le copie di questo tipo verranno nascoste come filtro nella ricerca avanzata dell'Opac.

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
it: Se selezionati, le copie verranno automaticamente fatte rientrare una volta raggiunta la data di scadenza. Questa funzionalità richiede il comando

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
it: Se spuntato, i nuovi abbonamenti da te creati saranno condivisi su Mana KB.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
it: Se spuntato, nessuna copia di questo tipo può essere prestata. Se non spuntato, ogni copia di questo tipo può essere prestata a meno che una copia specifica sia impostata come esclusa dal prestito.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
it: Se selezionato, questo periodo di chiusura/festivo verrà copiato in tutte le biblioteche. Se una biblioteca lo ha già, non ci saranno cambiamenti in quella biblioteca ma solo nelle altre.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
it: Se si combinano più tasti, devono essere nell'ordine specificato: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
it: Se vuoto, verrà utilizzata l'inglese

en: If empty, discount rate from vendor will be used
it: Se vuoto, sarà usata la percentuale di sconto del fornitore

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
it: Se sono state create copie al momento dell'ordine o dell'arrivo, queste saranno eliminate.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
it: In caso di caricamento di attributi utente, il campo relativo deve contenere una lista di tipo:valore separati da virgola. Per esempio:

en: If matching record is already in the borrowers table:
it: Se il record corrispondente è già nella tabella utenti:

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
it: Se non impostato, verrà utilizzato items.dateaccessioned

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
it: Se una categoria viene selezionata, la pagina di inserimento dei dati relativi all'utente permetterà solo di scegliere da una lista di valori autorizzati. In ogni caso, la lista di valori autorizzati non viene imposta nell'importazione batch di utenti.

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
it: Se impostato, gli utenti possono iscriversi a un club basato su questo template usando un indirizzo di posta valido.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
it: Se impostato, solo lo staff appartenente a questa biblioteca potrà modificare il template del club.

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
it: Se il record originale ha un campo corrispondente al tag della regola, ma il campo corrispondente non è nel record in ingresso

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
it: Se il record originale contiene campi corrispondenti al tag della regola, ma nel record in ingresso non vengono trovati campi con esso

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
it: Se il record originale contiene uno o più campi corrispondenti al tag della regola, ma uno o più campi corrispondenti al tag della regola differiscono nel record in ingresso

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
it: Se la relazione è una che vuoi, per favore aggiungila alla preferenza di sistema 'borrowerRelationship', altrimenti chiedi al tuo amministratore di sistema di correggere i valori in %s e/o %s nel database.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
it: Se la preferenza di sistema 'AllowHoldPolicyOverride' è messa su 'permetti' allora queste regole posso essere violate dallo staff di circolazione.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
it: Se non si indica la quantità del massimo numero di prestiti, non viene applicato nessun limite, eccetto la possibilità di limitare i prestiti per uno specifico tipo di copia.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
it: Se ci sono uno o più giorni nella settimana in cui i numeri non vengono mai pubblicati, puoi spuntare le caselle corrispondenti qua sotto.

en: If this is not what you were expecting, go to
it: Se questo non era ciò che cercavi, vai a

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
it: Se è quello che vuoi, allora seleziona 'Cancella batch' dalla toolbar

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
it: Se usi un layout senza barcode, puoi ottenere entrate mancanti o pagina bianca

en: If you can't find what you are looking for, you can
it: Se non trovi quello che stai cercando, puoi

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
it: Se cambi un valore autorizzato, i record esistenti non vengono aggiornati. I cambiamenti alle descrizioni sono subito visibili.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
it: Se cancelli questo fondo, tutti gli ordini collegati a questo fondo saranno cancellati!

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
it: Se non indichi una data di restituzione, verrà calcolata in base alle regole di circolazione

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
it: Se non vuoi prestare la copia a %s e vuoi invece inviarla a un utente delle statistiche, scegli qui l'utente

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
it: Se si ha un account di CAS, si prega di scegliere con il quale ci si desidera autenticare:

en: If you have a CAS account, please click here to login
it: Se hai un account CAS, per favore clicca qui per loggarti

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
it: Se hai installato le categorie utenti di esempio, scegli "Staff" dal menù a discesa delle categorie utente.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
it: Se apporti delle modifiche alle mappature, chiedi al tuo amministratore di eseguire lo script misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
it: Se selezioni un valore qui, gli indicatori saranno limitati a quelli della lista dei valori autorizzati

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
it: Se vuoi che Koha intraprenda un'azione (inviare una lettera o escludere un utente dal prestito), è richiesto un valore di ritardo.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
it: Se vuoi condividere alcuni tuoi dati, attiva la funzionalità nella sezione "Condividi statistiche d'uso" del modulo di amministrazione.

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore (I)
it: Ignora

note: SCRIPT
en: Ignore all
it: Ignora tutto

en: Ignore and return to transfers:
it: Ignora e ritorna ai trasferimenti:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
it: Ignora i records importati (le copie possono ancora essere processate)

en: Ignore items
it: Ignora le copie

note: SCRIPT
en: Ignore matches
it: Ignora le corrispondenze

note: SPAN
en: Ignore the calendar
it: Ignora il calendario

en: Ignore this one, keep the existing one
it: Ignora questo, mantieni quello già esistente

note: SCRIPT
en: Ignored
it: Ignorato

en: Image
it: Immagine

en: Image 1
it: Immagine

en: Image 2
it: Immagine

note: SCRIPT
en: Image description
it: Descrizione immagine

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
it: L'immagine supera i 2MB. Si prega di ridimensionare e importare di nuovo.

en: Image file
it: File immagine

en: Image from Amazon.com
it: Immagine da Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
it: Immagini da Coce

en: Image from Syndetics
it: Immagine da Syndetics

note: SCRIPT
en: Image is decorative
it: L' immagine è decorativa

note: SCRIPT
en: Image list
it: Elenco immagini

en: Image manager
it: Gestore immagine

en: Image name:
it: Nome immagine:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
it: Nome immagine: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
it: Immagine non importata/e (%s mancante/i). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
it: Immagine non importata perchè Koha non è in grado di aprire l'immagine per la lettura. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
it: Immagine non importata a causa di un errore sconosciuto. Per favore, consulta il log degli errori per maggiori dettagli. %s %s %s imporata con successo. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
it: Immagine non importata  perché  il database ha restituito un errore. Per favore, consulta il registro degli errori per maggiori dettagli. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
it: Immagine non importata perchè il file è corrotto. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
it: Immagine non importata perche il file è troppo gende (guarda l'help on-line per la massima grandezza del file). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
it: Immagine non importata perchè il formato dell'immagine è sconosciuto. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
it: Immagine non importata perchè questo utente non esiste nel database. %s

note: SCRIPT
en: Image options
it: Opzioni immagine

en: Image source:
it: Fonte dell'immagine:

en: Image successfully uploaded
it: Immagine caricata con successo

note: SCRIPT
en: Image title
it: Titolo dell'immagine

en: Image upload results :
it: Importa immagini, risultati :

en: Image(s) successfully deleted
it: Immagine(i) cancellata(e) con successo

note: SCRIPT
en: Image...
it: Immagine...

en: Image:
it: Immagine:

en: Images
it: Immagini

en: Images
it: Immagini

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: Imagini &rsaquo; %s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Immagini &rsaquo; Creatore tessere &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
it: Immagini (%s)

en: Images for
it: Immagini per

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
it: Le immagini devono essere contrassegnate come decorative o avere una descrizione testuale alternativa

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
it: Le immagini devono avere una descrizione testuale alternativa. Le immagini decorative non sono consentite.

en: Import
it: Importa

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
it: Importa la struttura del tipo di authority %s (campi e sottocampi) da un foglio elettronico (.csv, o .ods)

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
it: Importa la struttura della griglia di catalogazione %s (campi e sottocampi) da un foglio elettronico (.csv, o .ods)

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
it: Importa tutte le copie con il check nel basket con i seguenti dettagli (da usare solo se non vi sono informazioni sulla copia):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
it: Importa tutte le copie selezionate del raccoglitore con i seguenti parametri:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
it: Importa un record in formato ISO2709 o MARCXML

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
it: Importa la struttura del tipo di authority (campi e sottocampi) da un foglio elettronico (.csv, o .ods)

en: Import batch deleted successfully
it: Batch di importazione eliminato con successo

en: Import date
it: Data import

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
it: Importa la struttura della griglia di catalogazione di default (campi e sottocampi) da un foglio elettronico (.csv o .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
it: Importa la struttura di una griglia di catalogazione (campi e sottocampi) da un foglio elettronico (.csv o .ods)

en: Import into the borrowers table
it: Importa nella tabella degli utenti

en: Import patron data
it: Importa i dati dell'utente

en: Import patron data
it: Importa i dati utente

en: Import patrons
it: Importa utenti

en: Import patrons
it: Importa utenti

en: Import quotes
it: Importa suggerimenti/citazioni

en: Import record...
it: Importa record...

en: Import results :
it: Importa risultati :

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
it: Importa nel catalogo

en: Important
it: Importante

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
it: Campi importante non sono stati compilati. Sei sicuro di voler salvare?

en: Important:
it: Importante:

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
it: È importante sottolineare che i tipi di copia sono ciò a cui si applicano le regole di circolazione. Le quali controllano come la tua istituzione presta le sue copie. Per esempio, una regola di circolazione applicata ai DVD può prevedere il pagamento di € 1,00 per il prestito.

en: Imported
it: Importato

en: Importing
it: Importazione

en: Impossible to connect to the message broker
it: Impossibile da connettere al message broker

en: In framework:
it: Nella griglia di catalogazione:

en: In months:
it: in mesi:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
it: Nell'Opac: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
it: Per far funzionare la circolazione off-line su questo pc, devi avere  i record della biblioteca scaricati in locale sincronizzati con quelli sul server:

en: In processing
it: Sto processando

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
it: Nei prossimi passi sarete guidati a fare alcuni punti fondamentali, tra cui l'utente di gestione con tutti i privilegi amministrativi (superlibrarian).

en: In transit
it: In transito

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
it: In transito da %s a %s sino a %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
it: In transito da %s a %s sino a %s

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
it: In transito verso %s

en: In use
it: In uso

en: In your cart
it: Nel tuo carrello

en: Inactive
it: Non attivo

en: Inactive budgets
it: Budgets non attivi

note: A
en: Inactive recalls
it: Richiami non attivi

en: Include TOC
it: Comprensivo di tasse/tariffe

en: Include all rows (ignore pagination):
it: Includi tutte le righe (ignora la paginazione):

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
it: Includi nella ricerca le richieste archiviate

en: Include archived:
it: Includi archiviati:

en: Include expirations before today:
it: Include scadenze prima di oggi:

en: Include expired subscriptions:
it: Includi abbonamenti scaduti:

en: Include ordered
it: Includi ordinati

en: Include suspended
it: Includi sospesi

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
it: Include il dominio ma il path specifico dell' URL va messo nella casella 'Database'.

en: Income (cash)
it: Entrata (cassa)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
it: Si è verificata una inconsistenza!

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
it: Sintassi scorretta, non posso slavare

en: Increase
it: Aumenta

note: SCRIPT
en: Increase indent
it: Diminuisci il rientro

en: Indefinite
it: Non definito

en: Indexed in:
it: Indicizzato in:

en: Indexes
it: Indici

en: Indicator 1
it: Indicatore 1

en: Indicator 2
it: Indicatore 2

en: Individual libraries:
it: Biblioteche singole:

en: Info:
it: Info

en: Information
it: Informazione

en: Inherit
it: Eredita

en: Inherit from settings
it: Eredita dalle impostazioni

en: Inherit from system preferences
it: Eredita dalle preferenze di sistema

en: Inherited
it: Ereditato

en: Initial float
it: Importo iniziale

en: Initial float:
it: Importo iniziale:

en: Initials
it: Iniziali:

en: Initials:
it: Iniziali:

en: Initials:
it: Iniziali:

note: SCRIPT
en: Inline
it: Incorporato

en: Inner counter
it: Contatore interno

en: Inner counter:
it: Contatore interno:

en: Inner counter:
it: Contatore interno:

note: SCRIPT
en: Insert
it: Inserisci

en: Insert
it: Inserisci

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
it: Inserire il parametro (valore autorizzato)

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
it: Inserisci il codice della griglia di catalogazione

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
it: Inserire il parametro del registratore di cassa

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
it: Inserisci il codice dello schema di classificazione

note: SCRIPT
en: Insert column after
it: Inserisci colonna dopo

note: SCRIPT
en: Insert column before
it: Inserisci colonna prima

en: Insert copyright symbol (©)
it: Inserisci il simbolo di copyright (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
it: Inserisci il simbolo di copyright (℗) (registrazioni sonore)

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
it: Inserisci parametro del tipo credito

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
it: Inserire il parametro data

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
it: Inserisci data\/ora

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
it: Inserisci parametro del tipo debito

en: Insert delimiter (‡)
it: Inserisci delimitatore (‡)

note: SCRIPT
en: Insert image
it: Inserisci immagine

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
it: Inserisci parametro tipi copia

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
it: Inserisci parametro biblioteche

en: Insert line break
it: Inserisci a capo

note: SCRIPT
en: Insert link
it: Inserisci collegamento

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
it: Inserisci link (se il plugin dei link è stato attivato)

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
it: Inserisci parametro lista

en: Insert parameter
it: Inserisci parametro

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
it: Inserisci parametro categoria utente

note: SCRIPT
en: Insert row after
it: Inserisci riga dopo

note: SCRIPT
en: Insert row before
it: Inserisci riga prima

en: Insert runtime parameter
it: Inserisci parametro di runtime

note: SCRIPT
en: Insert table
it: Inserisci tabella

note: SCRIPT
en: Insert template
it: Inserisci template

note: SCRIPT
en: Insert template...
it: Inserisci template...

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
it: Inserisci parametro testo

note: SCRIPT
en: Insert video
it: Inserisci video

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
it: Inserisci\/Modifica codice campione

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
it: Aggiungi\/modifica iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
it: Aggiungi\/modifica immagine

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
it: Aggiungi\/modifica link

note: SCRIPT
en: Insert\/edit media
it: Aggiungi\/modifica un media

note: SCRIPT
en: Insert\/edit video
it: Aggiungi\/modifica video

en: Install
it: Installa

en: Install basic configuration settings
it: Installa le impostazioni di base della configurazione

en: Installation
it: Installazione

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
it: Versione installata: %s

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Instructor search:
it: Cerca insegnante:

en: Instructors
it: Insegnanti

en: Instructors:
it: Insegnanti:

en: Insufficient permission to see this job.
it: Privilegi insufficienti per vedere il processo.

en: Insufficient privileges.
it: Privilegi insufficienti.

en: Integer
it: Intero

en: Interface
it: Interfaccia

en: Interface:
it: Interfaccia:

en: Interlibrary loan ready
it: Prestito interbibliotecario pronto

en: Interlibrary loan request details
it: Dettagli sulla richiesta di prestito interbibliotecario

en: Interlibrary loan unavailable
it: Prestito interbibliotecario non disponibile

en: Interlibrary loans
it: Prestiti interbibliotecari

en: Interlibrary loans
it: Prestiti interbibliotecari

en: Interlibrary loans tables
it: Tabelle dei prestiti interbibliotecari

en: Internal note
it: Nota interna

en: Internal note:
it: Nota interna:

en: Internal note:
it: Nota interna:

note: SCRIPT
en: Internal search error
it: Errore interno ricerca

note: A
en: Internationalization and localization
it: Internazionalizzazione e localizzazione

en: Into an application
it: In un'applicazione

en: Into an application
it: In un'applicazione

en: Into an application:
it: In un'applicazione:

en: Into an application:
it: In un'applicazione:

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
it: Invalido %s indirizzo email trovato %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
it: Codice PIN non valido

en: Invalid authority type
it: Tipo di authority non valido

en: Invalid barcodes
it: Barcode non validi

en: Invalid biblionumbers
it: Biblionumbers invalidi

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
it: Numero utente invalido %s

en: Invalid collection id
it: Id della raccolta mobile invalido

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
it: Combinazione di azioni non valida per il tag %s. Le regole dei campi di controllo non consentono "Aggiunto: Aggiungi" e "Rimosso: Salta".

en: Invalid course!
it: Corso non valido

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
it: Indicatori non validi

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
it: Dati errati. Indica qualcosa come: 245,a

en: Invalid number of copies
it: Numero di copie non valido.

note: SCRIPT
en: Invalid record
it: Record non valido

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
it: Espressione regolare non valida "%s".

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
it: Numero tag invalido

en: Invalid two-factor code
it: Codice a due fattori non valido

en: Invalid username or password
it: Password o username non valide

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
it: Valore invalido per %s

en: Inventory
it: Inventario

en: Inventory
it: Inventario

en: Inventory number
it: Numero d'inventario

note: SCRIPT
en: Invert
it: Inverti

en: Invoice
it: Fattura

en: Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Fattura &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: A
en: Invoice detail page
it: Dettagli fattura

en: Invoice details
it: Dettagli fattura

en: Invoice has been modified
it: La fattura è stata modificata

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
it: La fattura è chiusa, non puoi ricevere altri ordini.

en: Invoice item price includes tax:
it: Il prezzo della fattura della copia include le tasse:

en: Invoice number
it: Numero della fattura

en: Invoice number reverse
it: Numero fattura (invertito)

en: Invoice number:
it: Numero della fattura:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
it: Numero della fattura: %s

en: Invoice prices are:
it: I prezzi della fattura sono:

en: Invoice prices:
it: Prezzi della fattura:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
it: Fattura %s

en: Invoices
it: Fatture

en: Invoices
it: Fatture

en: Invoices &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Fatture &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: Invoices enabled:
it: Fattura abilitate:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
it: Fatturarazione %s

en: Invoicing,
it: Fatturazione,

en: Irregularity:
it: Irregolarità:

en: Is a URL:
it: È un url:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
it: E' genitore/superiore di un altro tipo, non può avere un superiore

en: Is hidden by default
it: Nascosto per default

en: Is local hold group
it: E' il gruppo locale di prenotazione

en: Is local hold group
it: E' il locale gruppo per le prenotazioni

en: Is new
it: È nuovo

en: Is this a duplicate of
it: È un duplicato di

en: Issue
it: Fascicolo

en: Issue
it: Fascicolo

en: Issue #
it: Fascicolo num.

en: Issue history
it: Storico fascicoli

en: Issue number
it: Numero della pubblicazione

en: Issue payout
it: Pagamento

en: Issue refund
it: Indennizzo

en: Issue refund from
it: Emetti il rimborso da

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
it: Richiedi una specifica copia a %s

note: SCRIPT
en: Issue {0} of {1}
it: Fascicolo {0} di {1}

en: Issue:
it: Fascicolo:

en: Issue:
it: Fascicolo:

en: Issues per unit
it: Fascicoli per unità

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
it: Il campo 'fascicoli per unità' è obbligatorio.

en: Issues per unit:
it: Fascicoli per unità:

en: Issuing library
it: Biblioteca prestante

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
it: Biblioteca prestante = %s

en: Issuing rules
it: Regola di circolazione

en: It is a duplicate. Edit existing record
it: E' un duplicato. Modifica il record esistente

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
it: Si consiglia di controllare e risolvere prenotazioni duplicate a causa del merge.

en: Italian
it: Italiano

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
it: Italiano della 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti e Paolo Pozzan; della 3.4 e oltre: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

note: SCRIPT
en: Italic
it: Corsivo

en: Item
it: Copia

en: Item
it: Copia

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
it: Copia %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
it: Copia %s in fila dietro %s trasferisci a %s

en: Item URI
it: Elemento URI

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
it: Codice a barre della copia

en: Item barcode:
it: Codice a barre della copia:

en: Item barcodes:
it: Codici a barre delle copie:

en: Item call number
it: Collocazione della copia

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
it: Collocazione della copia &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
it: Collocazione della copia &lt; %s

en: Item call number between:
it: Collocazione della copia nell'intervallo:

en: Item callnumber:
it: Collocazione della copia:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
it: Questa copia non può essere rinnovata. E' un prestito locale

en: Item check-in
it: Copia restituita

en: Item checked out
it: Copia in prestito

en: Item checkout
it: Copia in prestito

en: Item checkout and renewal
it: Copia in prestito e rinnovata

en: Item circulation alerts
it: Avvisi di circolazione delle copie

en: Item circulation alerts
it: Avvisi di circolazione delle copie

en: Item circulation alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Avvisi di circolazione delle copie &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Item count
it: Conteggio delle copie

en: Item damaged
it: Copia danneggiata

en: Item details
it: Dettagli della copia

en: Item details
it: Dettagli della copia

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
it: Dettagli della copia per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: Dettagli copia per %s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
it: La copia non appartiene alla tua biblioteca

en: Item due
it: Copia dovuta

en: Item floats
it: Copia circolante

en: Item has a waiting hold
it: La copia è prenotata.

en: Item has an outstanding fine
it: L'utente ha una multa in sospeso

en: Item has been claimed as returned.
it: La copia è stata rivendicata come restituita.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
it: La copia è stata persa (la transazione è stata comunque registrata)

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
it: La copia è stata richiamata ed è in transito per un prelievo a %s

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
it: La copia è segnata per una prenotazione ed è in transito per %s

en: Item has been withdrawn
it: La copia è stata ritirata

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
it: La copia è stata ritirata (la transazione è stata comunque registrata)

en: Item has been withdrawn.
it: La copia è stata ritirata.

en: Item has linked analytics
it: La copia è collegata a spogli

en: Item holding library:
it: Biblioteca che detiene la copia:

note: TH
en: Item holds / Total holds
it: Copie prenotate / Totale prenotazioni

en: Item home library:
it: Biblioteca di appartenenza:

en: Item information
it: Informazioni sulla copia

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
it: Informazioni sulla copia %s%s

en: Item information is not available for record-level course reserve
it: Informazioni sulla copia non disponibile per il record testo per i corsi

en: Item is already at destination library.
it: La copia è già nella biblioteca di destinazione

en: Item is already in a different rotating collection
it: Questa copia fa già parte di una differente raccolta mobile

en: Item is already in this collection
it: La copia esiste già in questa raccolta

en: Item is an onsite checkout
it: La copia è in consultazione

en: Item is checked out
it: La copia è in prestito.

en: Item is lost, cannot be checked in.
it: La copia è smarrita, non può essere restituita.

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
it: La copia è segnata come in attesa a %s per %s

en: Item is normally not for loan
it: La copia normalmente non è prestabile

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
it: La copia normalmente non è prestabile %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal
it: Il rinnovo non è permesso

en: Item is not allowed renewal.
it: Il rinnovo non è permesso.

en: Item is not checked out
it: Copia non è in prestito

en: Item is not in this collection
it: La copia non è in questa raccolta

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
it: La copia è in transito verso %s

en: Item is restricted
it: La copia ha delle restrizioni

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
it: La copia è bloccata (la transazione viene registrata in ogni caso)

en: Item is restricted.
it: La copia ha delle restrizioni

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
it: Prenotazioni a livello di copia forzate dall'Opac %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
it: Prenotazioni a livello di copia non possibili dall'Opac %s

en: Item location filters
it: Filtri localizzazione copie

en: Item may be shelved out of order
it: La copia potrebbe essere fuori posto

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
it: Copia non in prestito

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
it: Copia non prestabile %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
it: Copia non trovata

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
it: La copia non è registrata come in prestito nel database offline (la transazione viene registrata in ogni caso)

en: Item number file:
it: File con i numeri di copia:

en: Item only
it: Solo copia

en: Item processing:
it: Copia in lavorazione:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
it: Copia ricevuta da %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
it: Record di copia %s

en: Item records
it: Records di copia

en: Item records were last synced on:
it: L'ultima sincronizzione dei dati copia è avvenuta il:

en: Item renewed:
it: Copia rinnovata:

en: Item returns home
it: La copia ritorna alla biblioteca proprietaria

en: Item returns to issuing branch
it: La copia ritorna alla biblioteca che l''ha prestata

en: Item returns to issuing library
it: La copia ritorna alla biblioteca che l''ha prestata

en: Item search
it: Cerca copia

en: Item search
it: Cerca copia

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: Ricerca copie &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
it: Campi di ricerca copie: %s

en: Item search fields
it: Campi per ricerca di copie

en: Item search fields
it: Campi per ricerca di copie

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Campi di ricerca delle copie &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
it: Risultati della ricerca copie

en: Item shelving location updated.
it: Collocazione a scaffale aggiornata.

note: A
en: Item sorting
it: Ordinamento delle copie

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
it: Gli status delle copie possono essere non accurati. Guarda il dettaglio del record per avere status delle copie corretti al 100%

en: Item tag
it: Campi della copia

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
it: I campi della copia non possono attualemente essere salvati

en: Item type
it: Tipo di copia

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
it: Tipo di copia = %s

en: Item type already exists!
it: Il tipo di copia esiste già!

en: Item type code:
it: Codice tipo di copia:

en: Item type deleted successfully
it: Tipo di copia cancellato correttamente

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
it: Le immagini per i tipi di copia non sono abilitate. Per abilitarle, disattiva

en: Item type inserted successfully
it: Tipo di copia inserito correttamente

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
it: Tipo di copia è %s

en: Item type is normally not for loan.
it: Questo tipo di copie normalmente non è prestabile.

en: Item type not for loan.
it: Tipo copia non prestabile

en: Item type updated successfully
it: Tipo di copia aggiornato con successo

en: Item type:
it: Tipo di copia:

en: Item type:
it: Tipo di copia:

en: Item types
it: Tipologie di documenti

en: Item types
it: Tipi di copia

en: Item types administration
it: Gestione dei tipi di copia

en: Item types administration
it: Gestione dei tipi di copia

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
it: I tipi di copia raggruppano oggetti analoghi. Per esempio libri, CD, DVD.

en: Item types:
it: Tipi di copia:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
it: La copia è stata prestata a %s ed è stata restituita automaticamente.

en: Item was lost, now found.
it: La copia smarrita ora è stata trovata.

en: Item was on loan and could not be checked in.
it: La copia era in prestito e non poteva essere restituita.

en: Item was on loan to
it: La copia era in prestito a

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
it: La copia era in prestito. È stato registrato come rientrato prima di essere contrassegnato come visto.

en: Item with barcode
it: Copia con il codice a barre

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
it: La copia con barcode %s non può essere cancellata:

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
it: Copia con barcode '%s' aggiunta con successo

en: Item withdrawn.
it: Copia ritirata

en: Item(s)
it: Copia(e)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
it: Questa copia/e non è stata aggiunta alla lista %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
it: Copia(e) non rimosse del batch %s.

en: Item:
it: Copia:

en: Itemnumbers not found
it: Itemnumbers non trovati

en: Items
it: Copie

en: Items
it: Copie

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items &rsaquo; %s %s by %s%s (Record #%s) &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: Copie &rsaquo; %s %s di %s%s (Record n.%s) &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: Items added
it: Copie aggiunte

en: Items added to rota:
it: Copie aggiunte alla rotazione:

en: Items already on this rota:
it: La copia esiste in questa rotazione:

en: Items available
it: Copie disponibili

en: Items checked out
it: Copie in prestito

en: Items editor
it: Editor delle copie

en: Items expected
it: Copie attese

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
it: Copie di %s %s di %s%s (Record #%s)

en: Items for purchase
it: Copie per acquisto

en: Items found on other rotas:
it: Copie trovate in altre rotazioni:

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
it: Copie nel batch numero %s

en: Items list
it: Lista copie

en: Items lost
it: Copie smarrite

en: Items needed
it: Copie necessarie

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Copie in ritardso al %s &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Items removed
it: Copie rimosse

en: Items with no checkouts
it: Copie mai prestate

en: Items with no checkouts
it: Copie mai prestate

en: Items with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Copie mai prestate &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Items:
it: Copie:

en: Items:
it: Copie:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
it: Tipo di copia

en: Itemtype:
it: Tipo di copia:

en: Itype
it: Tipo di copia

en: January
it: Gennaio

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
it: JavaScript library di Vladimir Agafonkinis rilasciato con licenza

en: JavaScript library is licensed under both the
it: JavaScript library ha la licenza

en: Jenkins maintainer:
it: Manutentore di Jenkins:

en: Jenkins maintainers:
it: Manutentore di Jenkins:

en: Job ID
it: ID processo

en: Job ID:
it: Id lavoro:

en: Job progress:
it: Avanzamento del lavoro:

en: Jobs already entered
it: Compiti già definiti

en: July
it: Luglio

en: Jump to:
it: Vai a:

en: June
it: Giugno

note: SCRIPT
en: Justify
it: Allinea

en: Juvenile
it: Giovane

en: Keep existing manager
it: Mantieni il manager esistente

en: Keep for pseudonymization:
it: Usa per la pseudorandomizzazione:

en: Keep issue number
it: Mantenre il numero del fascicolo

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
it: Mantieni questo ID e rimuovi tutti gli altri

en: Key
it: Chiave

en: Key:
it: Chiave:

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
it: Navigazione con la tastiera

en: Keyboard layout
it: Disposizione tastiera

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Keyword (any):
it: Parola chiave (qualsiasi):

en: Keyword:
it: Parola chiave:

en: Keyword:
it: Parola chiave:

note: SCRIPT
en: Keywords
it: Parole chiave

en: Keywords:
it: Parole chiave:

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
it: Koha &rsaquo; Catalogazione &rsaquo;

note: IMG
en: Koha Logo SVG
it: Logo SVG di Koha

en: Koha administration
it: Amministrazione di Koha

en: Koha administrator
it: Gestore di Koha

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
it: Koha non può mostrare le password esistenti. Lascia il campo vuoto per lasciare la password non modificata.

en: Koha database schema
it: Koha Database Schema

en: Koha development team
it: Team di sviluppo

en: Koha field
it: Campo Koha

en: Koha field:
it: Campo Koha:

en: Koha full call number
it: Collocazione Koha

en: Koha history timeline
it: Storia di Koha

en: Koha home
it: Home di Koha

en: Koha internal
it: Opzioni di Koha

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
it: Koha è software libero; puoi ridistribuirlo e/o modificarlo nei termini della GNU General Public License come pubblicata dalla FSF; sia la versione 3 o (a tua scelta) ogni versione successiva.

en: Koha link:
it: Link Koha:

en: Koha module:
it: Modulo Koha:

en: Koha offline circulation
it: Circolazione offline di Koha

en: Koha plugins
it: Plugin di Koha

en: Koha report library
it: Libreria dei report di Koha

en: Koha reports library
it: Libreria dei report di Koha

en: Koha staff interface
it: Interfaccia Staff

en: Koha to MARC mapping
it: Link tra Koha e MARC

en: Koha to MARC mapping &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Mappatura da Koha a MARC &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Koha usage statistics &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Statistiche sull'utilizzo di Koha &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Koha version:
it: Versione di Koha:

en: Koha-Suomi Oy, Finland
it: Koha-Suomi Oy, Finlandia

en: LC call number:
it: Collocazione LC:

en: LC call number:
it: Collocazione LC:

en: Label
it: Etichetta

en: Label batch
it: Batch etichetta

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
it: Lavorazione batch di etichette n. %s

en: Label batches
it: I batch delle etichette

en: Label creator
it: Creatore di etichette

en: Label creator
it: Creatore di etichette

en: Label for lib:
it: Testo per il bibliotecario:

en: Label for opac:
it: Etichetta per l'Opac:

en: Label height:
it: Altezza dell'etichetta

en: Label number
it: Numero etichetta

en: Label printing/exporting
it: Stampa/esportazione di etichette

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Stampa / esporta etichette &rsaquo; Creatore etichette &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Label template
it: Template delle etichette

en: Label templates
it: Template delle etichette

en: Label width:
it: Larghezza delle etichette

en: Label:
it: Etichetta:

en: Labeled MARC
it: MARC con etichette

en: Labels
it: Etichette

en: Labels &rsaquo; Koha
it: Etichette &rsaquo; Koha

en: Language
it: Lingua

en: Language of original:
it: Lingua originale:

en: Language:
it: Lingua:

en: Language:
it: Lingua:

en: Languages
it: Lingue

en: Large print
it: Caratteri grandi

en: Large text
it: Testo grande

en: Last
it: Ultima

en: Last borrowed:
it: Ultimo prestito:

en: Last borrower:
it: Ultimo utente:

en: Last cashup
it: Ultimo aggiornamento

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
it: Ultimo totale di giornata: %s (

en: Last checkout date:
it: Data ultimo prestito:

en: Last claim date:
it: Ultima data di sollecito:

en: Last display
it: Ultimo mostrato

en: Last edit
it: Ultima modifica

en: Last import
it: Ultimo import

en: Last inventory date:
it: Ultima data di inventario:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
it: Ultima copia di un record bibliografico che ha una prenotazione a livello bibliografico

en: Last location
it: Ultima collocazione

en: Last modification by
it: Ultima modifica di

en: Last modification by - on
it: Ultima modifica di - su

en: Last modification on
it: Ultima modifica su

en: Last modification on:
it: Ultima modifica su:

en: Last patron
it: Ultimo utente

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
it: Ultimo rinnovo %s

en: Last returned by:
it: Ultima restituzione da:

en: Last run
it: Ultima esecuzione

en: Last seen
it: Visto l'ultima volta

en: Last seen:
it: Visto l'ultima volta:

note: TH
en: Last time a library used this pattern
it: Ultima volta che una biblioteca ha usato questo schema

en: Last update:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Last updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Last updated:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Late
it: In ritardo

en: Late orders
it: Ordini in ritardo

en: Late orders &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Ordini in ritardo &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: Late serial issues claims
it: Ultimi solleciti di fascicoli

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
it: Dopo potrai modificare la form che sarà ciò che conta per l'import.

en: Latest version
it: Ultima versione

en: Law reports and digests
it: Rapporti legali, digesti

en: Layout ID
it: Id layout:

en: Layout name:
it: Nome del layout:

en: Leaflet
it: Opuscolo

en: Learn more about Mana KB on the
it: Approfondisci Mana KB alla pagina

note: SCRIPT
en: Learn more...
it: Per saperne di più...

en: Leave a message
it: Lascia un messaggio

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
it: Lascia vuoto per calcolo automatico durante la registrazione %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
it: Lasciare vuoto per usare le impostazioni predefinite (%s)

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
it: Lasciare vuoto: verrà completato dalla ricerca della copia (numero copia).

en: Leave lost item charge
it: Togli la multa per copia persa

en: Left
it: Sinistra

en: Left on order
it: Rimasti

en: Left page margin:
it: Margine sinistro della pagina:

en: Left text margin:
it: Margine sinistro del testo:

note: SCRIPT
en: Left to right
it: Da sinistra a destra

en: Legacy default
it: Default

en: Legal articles
it: Articoli legali

en: Legal cases and case notes
it: Casi legali, giurisprudenza commentata

en: Legend
it: legenda

en: Legislation
it: Legislazione

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Letter
it: Lettera

en: Lib
it: Testo

en: Librarian
it: Bibliotecario

en: Librarian identity:
it: Identità del bibliotecario

en: Librarian:
it: Bibliotecario:

en: Libraries
it: Biblioteche

en: Libraries
it: Biblioteche

en: Libraries and groups
it: Biblioteche e Gruppi

en: Libraries informations:
it: Informazioni sulla biblioteca:

en: Libraries limitation:
it: Limitazione per biblioteche(a)

en: Libraries:
it: Biblioteche:

en: Library
it: Biblioteca

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
it: Biblioteca %s - %s Restituzioni e trasferimenti

en: Library (code)
it: Biblioteca (codice)

en: Library EANs
it: EANs della biblioteca

en: Library EANs
it: EANs della biblioteca

en: Library URL:
it: URL Biblioteca:

en: Library added successfully.
it: Biblioteca aggiunta con successo.

en: Library already exists and cannot be modified!
it: La biblioteca esiste già e non può essere modificata!

en: Library branch
it: Biblioteca

en: Library checkin and transfer policy &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Politiche di restituzione e trasferimenti &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Library code:
it: Codice della biblioteca:

en: Library created!
it: Biblioteca creata.

en: Library default
it: Default biblioteca

en: Library default updated successfully.
it: Biblioteca di default aggiornata con successo.

en: Library deleted successfully.
it: Biblioteca cancellata.

en: Library groups
it: Gruppi biblioteca

en: Library groups &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Gruppi di biblioteche &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
it: La biblioteca è %s

en: Library is invalid.
it: La biblioteca non è valida.

en: Library is not a pickup location
it: La biblioteca non è un punto di raccolta

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
it: La biblioteca non è definita. Si prega di impostare la biblioteca prima di aggiungere elementi a un batch.

en: Library limitation
it: Limitazioni per biblioteca

en: Library limitation:
it: Limitazione per biblioteca:

en: Library limitations
it: Limitazioni per biblioteca

en: Library limitations:
it: Limitazioni per biblioteca:

en: Library management
it: Gestione biblioteca

en: Library name:
it: Nome della biblioteca:

en: Library of the patron:
it: Biblioteca dell'utente:

en: Library setup
it: Imposta biblioteca

en: Library transfer limits
it: Limiti nei trasferimenti

en: Library type:
it: Tipo della biblioteca:

en: Library updated successfully.
it: Biblioteca aggiornata con successo.

en: Library use
it: Utilizzo della biblioteca

en: Library:
it: Biblioteca:

en: Library:
it: Biblioteca:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
it: Biblioteca: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
it: Biblioteca: %s &rArr; %s

note: SCRIPT
en: Light Blue
it: Azzurro

note: SCRIPT
en: Light Gray
it: Grigio chiaro

note: SCRIPT
en: Light Green
it: Verde chiaro

note: SCRIPT
en: Light Purple
it: Viola chiaro

note: SCRIPT
en: Light Red
it: Rosso chiaro

note: SCRIPT
en: Light Yellow
it: Giallo chiaro

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
it: Limita la modifica in batch delle copie ai sottocampi definiti nella preferenza di sistema SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod (nota che è anche richiesta items_batchmod)

en: Limit collection code to:
it: Limita alla collezione:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
it: Limita le modifiche alla copia ai sottocampi definiti nella preferenza di sistema SubfieldsToAllowForRestrictedEditing (notare che è richiesta anche edit_item)

en: Limit item type to:
it: Limita al tipo di copia:

en: Limit patron data access by group
it: Limita accesso ai dati utenti per gruppi

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
it: Limita la possibilità di trasferire copie tra le biblioteche basandosi sulla biblioteca che invia, la biblioteca che riceve e la tipologia di copia coinvolta. Queste regole sono in funzione solo se la preferenza UseBranchTransferLimits è ON.

en: Limit to any of the following:
it: Limita la ricerca a uno dei seguenti

en: Limit to currently available items
it: Limit alle copie attualmente disponibili.

en: Limit to:
it: Limita a:

en: Limit to:
it: Limita a:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
it: Limitato alla tua biblioteca. Per ulteriori dettagli, visualizza l'help.

en: Limits
it: Limiti

en: Line
it: Linea

en: Line
it: Linea

note: SCRIPT
en: Line height
it: Altezza della linea

en: Line:
it: Linea:

en: Link a host record to
it: Collega alla superiore

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
it: Collega alla superiore %s

en: Link authorities automatically
it: Collega automaticamente le authority

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
it: Link copiato negli appunti

en: Link field to authorities
it: Collega il campo all'authorities

note: SCRIPT
en: Link list
it: Collega lista

en: Link to host record
it: Collega alla superiore

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: Collega alla superiore &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Link...
it: Link ...

en: List
it: Lista

en: List (one ID per line):
it: Lista (un ID per linea):

note: SCRIPT
en: List Properties
it: Elenco proprietà

en: List borrowernumbers one by one
it: Elenca i numeri delle tessere uno alla volta

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
it: La lista non può essere creata (non usare l'utente del Db di Koha).

en: List created.
it: Lista creata.

en: List deleted.
it: Lista cancellata.

en: List fields
it: Lista dei campi

en: List item price includes tax:
it: La lista dei prezzi delle copie è comprensiva di tasse:

en: List member:
it: Utente della lista:

en: List name
it: Nome della lista

en: List name will be file name with timestamp
it: Il nome della lista sarà il nome del file con data-ora

en: List name:
it: Nome della lista:

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
it: Elenco di tipi di copia da mostrare in una tendina nella form di suggerimenti di acquisto nell'OPAC. Quando si creano i valori autorizzati del gruppo SUGGEST_FORMAT, specificare una descrizione adeguata che verrà vista dall'utenza.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
it: Lista di motivazioni per l'accettazione o il respingimento dei suggerimenti di acquisto degli utenti (utilizzati nella gestione dei suggerimenti).

en: List of rules
it: Elenco di regole

note: SCRIPT
en: List of values
it: Elenco dei valori

en: List price
it: Prezzo di vendita

en: List prices are:
it: I prezzi della lista sono:

en: List prices:
it: I prezzi della lista sono:

note: SCRIPT
en: List properties...
it: Elenco proprietà...

en: List requests
it: Elenca le richieste

en: List updated.
it: Lista aggiornata.

en: List:
it: Lista:

en: Lists
it: Liste

en: Lists
it: Liste

en: Lists that include this title:
it: Liste che includono questo titolo:

en: Live CD maintainer
it: Manutentore del LIVE CD

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
it: Caricamento in corso...

en: Loading
it: Caricamento in corso...

en: Loading data...
it: Caricamento in corso...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
it: Caricamento emoticons...

en: Loading new messaging defaults
it: Caricamento nuovi default dei messaggi

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
it: Caricamento pagina %s,  si prega di attendere...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
it: Caricamento dei record, per favore attendi...

en: Loading, please wait...
it: Caricamento in corso, si prega di attendere...

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Loan period
it: Periodo di prestito

en: Loan period was not shortened due to override.
it: Il periodo di prestito non è stato ridotto a causa di ritardi.

en: Loan period:
it: Periodo di prestito:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
it: Catalogo locale

note: A
en: Local cover image
it: Carica immagine di copertina locale

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
it: Immagine di copertina locale (<a href='%s'>modifica</a>)

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
it: Le immagini locali non sono state abilitate da tuo amministratore

note: SCRIPT
en: Local number
it: Numero locale

en: Local use
it: Uso locale

en: Local use preferences
it: Preferenze locali

en: Local use recorded
it: Uso locale registrato

en: Local use recorded
it: Consultazione registrata

en: Local use recorded.
it: Consultazione registrata.

en: Localization
it: Localizzazione

en: Localization &rsaquo; Koha
it: Localizzazione &rsaquo; Koha

en: Localization data added
it: Dati per la localiozzazione aggiunti

en: Location
it: Collocazione

en: Location and availability
it: Collocazione e disponibilità

en: Location(s)
it: Localizzazione(i)

en: Location:
it: Localizzazione:

en: Location:
it: Localizzazione:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
it: Localizzazione: %s

en: Locations
it: Collocazione

en: Lock budget:
it: Blocca budget:

en: Locked
it: Bloccato

note: %1$s:  END
en: Locked%s
it: Bloccato%s

en: Log entries
it: Linee del log

note: INPUT type=submit
en: Log in
it: Login

en: Log in as a different user
it: Accedi come altro utente

en: Log in using a Shibboleth account
it: Login usando un account Shibboleth

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
it: Accesso al modulo di auto-prestito. Nota: questo permesso impedisce all'utente di usare qualsiasi altra funzionalità dell'OPAC

note: I
en: Log not enabled
it: Log non abilitato

en: Log out
it: Esci

en: Log viewer
it: Visualizzatore dei log

en: Logged in as:
it: Collegato come:

en: Logging system does not behave correctly
it: Il sistema di log non sta lavorando correttamente

en: Logs
it: Log

en: Look for existing records in catalog?
it: Cerchi record esistenti nel catalogo?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
it: Smarrito

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
it: Perduto (%s)

en: Lost card
it: Carta smarrita

en: Lost hold
it: Prenotazione smarrita

en: Lost item
it: Copia smarrita

en: Lost item fee refund
it: Rimborso per copia smarrita

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
it: Rimborso se si restituisce copia persa di %s

en: Lost item processing fee
it: Rimborso per lavorazione copia smarrita

en: Lost items
it: Copie smarrite

en: Lost items
it: Copie smarrite

en: Lost items &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Copie smarrite &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Lost items in staff interface
it: Copie smarrite nell'interfaccia dello staff

en: Lost items in staff interface:
it: Copie smarrite nell'interfaccia dello staff:

en: Lost on
it: Smarrito

en: Lost on:
it: Smarrito:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
it: Status smarrito:

en: Lost status:
it: Status smarrimento:

en: Lost status:
it: Smarrito:

en: Lost:
it: Smarrito:

note: SCRIPT
en: Lower Greek
it: Greco minuscolo

note: SCRIPT
en: Lower Roman
it: Romani minuscoli

en: Lower left X coordinate:
it: Coordinata bassa sinistra X:

en: Lower left Y coordinate:
it: Coordinata bassa sinistra Y:

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: M&#257;ori
it: M&#257;ori (Maori)

en: MARC 8
it: MARC-8

en: MARC Bibliographic framework test
it: Test della griglia di catalogazione bibliografica MARC

en: MARC Card View
it: Vista MARC

en: MARC Framework for default MARC framework
it: Griglia di catalogazione MARC per la griglia di catalogazione di default

en: MARC View
it: Vista MARC

en: MARC bibliographic framework
it: Griglia di catalogazione bibliografica MARC

en: MARC bibliographic framework test
it: Test della griglia di catalogazione bibliografica MARC

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s : %s errors found %s : Configuration OK! %s
it: Controllo MARC %s: %s errori trovati%s : Configurazione OK!%s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s :%s errors found%s : Configuration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Controllo MARC %s: %s errori trovati%s : Configurazione OK!%s &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: MARC details
it: Dettagli MARC

en: MARC field
it: Campo MARC

en: MARC field:
it: Campo MARC:

en: MARC frameworks
it: Griglie di catalogazione  MARC

en: MARC frameworks
it: Griglie di catalogazione MARC

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
it: Griglie di caatalogazione  MARC: %s

en: MARC import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: Import MARC &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

en: MARC modification template
it: Templates di modifica MARC

en: MARC modification templates
it: Templates di modifica MARC

en: MARC modification templates
it: Templates di modifica MARC

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
it: Templates di modifica MARC %s

en: MARC organization code
it: Codice MARC biblioteca

en: MARC overlay rules
it: Regole di caricamento e fusione MARC

en: MARC overlay rules &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration
it: Regole di caricamento e fusione MARC &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: MARC preview
it: Anteprima MARC

en: MARC preview:
it: Anteprima MARC:

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
it: Record MARC: %s ( %s )

en: MARC staging results
it: Risultati della preparazione MARC

en: MARC staging results
it: Risultati della preparazione MARC

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
it: MARC sta per laMachine Readable Cataloging. Un record MARC contiene le informazioni bibliografiche collegate a specifiche copie fisiche. MARC21 è usato globalmente, mentre UNIMARC tende ad essere utilizzato in Europa.

en: MARC structure
it: Struttura MARC

en: MARC subfield
it: Sottocampo MARC

note: %1$s:  tagfield | html
en: MARC subfield structure admin for %s (default framework)
it: Gestione della struttura dei sottocampi per %s (griglia di default)

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  frameworkcode | html
en: MARC subfield structure admin for %s (framework %s)
it: Gestione della struttura dei sottocampi per %s (griglia %s)

en: MARC subfield:
it: Sottocampo MARC:

en: MARC with items
it: ISO2709 con copie

en: MARC without items
it: ISO2709 senza copie

en: MIT License
it: Licenza MIT

en: MIT licence
it: Licenza MIT

en: MIT license
it: Licenza MIT

note: SCRIPT
en: Macro not found
it: Macro non trovata

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
it: Macro cancellata con successo

en: Main address
it: Indirizzo principale

en: Main contact method:
it: Metodo di contatto principale:

note: SCRIPT
en: Main library
it: Biblioteca principale

note: SCRIPT
en: Make ID unique
it: Rendi univoco l'ID

en: Make a new printer profile.
it: Creare un nuovo profilo stampante.

en: Make a payment
it: Effettua pagamento

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Make a payment for %s
it: Fai un pagamento per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Make a payment for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Fai un pagamento per %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
it: Fai una festività/chiusura per un intervallo e che essa venga ripetuta annualmente. Per esempio selezionando il 1 Agosto 2012 e il 10 Agosto 2012 creai una festività/chiusura per tutti quei giorni e che si ripeterà anche nei prossimi anni.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
it: Fai una festività/chiusura singol per un intervallo di giorni. Per esempio selezionando il 1 Agosto 2012 e il 10 Agosto 2012 creai una festività/chiusura per tutti quei giorni ma questo non ha effetto sull'intervallo 1-10 Agosto degli altri anni.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
it: Fai una festività/chiusura singola. Per esempio selezionando il 1 Agosto 2012 lo rendi una festività/chiusura ma questo non ha effetto sul 1 Agosto degli altri anni.

en: Make budget active:
it: Attiva il budget:

en: Make claim
it: Effettua reclamo

en: Make default
it: Rendi predefinito

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
it: Rendi l'immagine decorativa:

en: Make payment
it: Effettua il pagamento

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
it: Controlla di copiare correttamente il tuo valore segreto per l'API. Non sarà più possibile vederlo di nuovo!

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
it: Rendi questo giorno della settimana festivo, ogni settimana. Per esempio se la tua biblioteca chiude il sabato, usa questa opzione per rendere festivo ogni sabato.

en: Male
it: Uomo

en: Male
it: Uomo

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
it: Mana KB è una base di conoscenza per dati bibliotecari. E' stato disegnato inizialmente per interagire con Koha, che è open source, ma può funzionare anche con altri software per biblioteche.

en: Mana KB token
it: Token di Mana KB

en: Mana Knowledge Base report search results
it: Risultati di ricerca su Mana Knowledge Base

en: Mana Knowledge Base reports search &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Risultati di ricerca su Mana Knowledge Base &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
it: Mana KB centralizza informazione tra installazioni di Koha per facilitare la creazione di nuovi abbonamenti, fornitori, report, ecc. Puoi cercare, condividere, importare e commentare il contenuto di Mana. L'informazione condivisa da Mana è sotto la

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
it: La configurazione di Mana è vuota. Non sarà attivo. Contatta il tuo amministratore di sistema.

en: Mana search
it: Cerca su Mana

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
it: Mana ha fallito la ricerca con codice errore: %s

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
it: Abbonamenti su Mana (%s trovati)

en: Mana subscriptions search
it: Ricerca abbonamenti su Mana

en: Mana token:
it: Token Mana:

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage 'Quote of the day' quotes
it: Gestisci le citazioni di 'Citazione del giorno'

en: Manage API keys
it: Gestisci API keys

en: Manage CSV export profiles
it: Crea dei profili CSV per personalizzare l'esportazione di dati dalle liste o dal carrello

en: Manage CSV export profiles
it: Gestire profili CSV per l'export

en: Manage Did you mean? configuration
it: Configurazione funzione 'volevi dire?'

en: Manage EDIFACT transmissions
it: Gestione delle trasmissioni EDIFACT

en: Manage ILL request
it: Gestione di una richiesta di prestito interbibliotecario

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
it: Gestisci le configurazioni di Koha (Pannello di amministrazione)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
it: Gestione della griglia di catalogazione bibliografica e authority MARC; compreso il test.

en: Manage MARC overlay rules
it: Gestisci le regole di caricamento e fusione MARC

en: Manage MARC overlay rules configuration
it: Gestisci la configurazione delle regole di caricamento e fusione MARC

en: Manage Mana KB content sharing
it: Gestisci il contenuto condiviso da Mana KB

en: Manage OAI Sets
it: Gestisci i sets OAI

en: Manage OAI sets
it: Gestisci i sets OAI

en: Manage OPAC problem reports
it: Gestisci i report sui problemi dell'Opac

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
it: Gestisci i problemi segnalati dagli utenti OPAC

en: Manage SMS cellular providers
it: Gestisci i provider SMS

en: Manage SMTP servers
it: Gestisci servers SMTP:

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
it: Amministrazione dei server Z39.50/SRU

en: Manage account debit and credit types
it: Gestisci i debiti dell'utente e i tipi di credito

en: Manage additional fields
it: Gestisci i campi aggiunti

en: Manage additional fields
it: Gestisci i campi aggiunti

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
it: Gestisci campi addizionali per i basket o gli abbonamenti (richiede edit_subscription o order_manage permissions)

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
it: Gestisci immagini addizionali da usare come logo, decorazione o background del layout tessera utente.

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
it: Gestisci ordini e raccoglitori senza restrizioni al riguardo

en: Manage all funds
it: Gestisci tutti i budgets

en: Manage audio alerts
it: Gestisci gli avvisi audio

en: Manage authorized value categories and authorized values
it: Definisci le categorie e i loro valori autorizzati.

en: Manage background jobs
it: Gestisci processi in background

en: Manage basket and order lines
it: Gestisci raccoglitori ed ordini

en: Manage basket groups
it: Gestisci raccoglitori

en: Manage budget plannings
it: Gestire la pianificazione dei budget

en: Manage budgets
it: Gestisci i budgets

en: Manage circulation rules
it: Gestisci regole di circolazione delle copie

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
it: Gestisci le regole di circolazione per qualunque biblioteca. Se non impostato, l'utente collegato può modificare solo quelle della sua biblioteca (attenzione che manage_circ_rules è sempre richiesto)

en: Manage cities and towns
it: Gestisci città e paesi

en: Manage classification sources and filing rules
it: Gestici le classificazioni e le loro regole di normalizzazione

en: Manage column configuration
it: Gestione configurazione colonna

en: Manage contracts
it: Gestisci i contratti

en: Manage currencies and exchange rates
it: Gestisci valute e tassi di cambio

en: Manage custom fields for item search
it: Gestisci campi proprietati per la ricerca delle copie

en: Manage extended patron attributes
it: Gestisci gli attributi utente aggiunti

en: Manage frequencies
it: Gestisci le frequenze

en: Manage funds
it: Gestisci tutti i fondi

en: Manage global system preferences
it: Gestisci le preferenze di sistema globali

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
it: Gestisci le preferenze di sistema globali come il tipo MARC, il formato della data, l'e-mail dell'amministratore e i templates.

en: Manage housebound deliveries
it: Gestisci i movimenti dei prestiti per procura

en: Manage housebound profile
it: Gestisci il profilo dei prestiti per procura

en: Manage imported batch
it: Gestione dei batch importati

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
it: Definisci indici, raggruppamenti e relative mappature con campi e sottocampi di Koha.

en: Manage invoice files
it: Gestisci i files collegati alle fatture

en: Manage item circulation alerts
it: Gestisci gli avvisi di circolazione delle copie

en: Manage item search fields
it: Gestisci i campi per ricerca di copie

en: Manage item types
it: Gestisci i tipi di copia disponibili

en: Manage items
it: Gestisci le copie

en: Manage items
it: Gestisci le copie

en: Manage items assigned to
it: Gestisci le copie assegnate a

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
it: Gestisci le scorciatoie da tastiera per l'editor avanzato di catalogazione

en: Manage labels
it: Gestire etichette

en: Manage libraries and library groups
it: Gestisci le biblioteche e i gruppi

en: Manage library EDI EANs
it: Gestisci gli EANs EDI della biblioteca

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
it: Gestione dei limiti di trasferimento tra biblioteche e matrice costi di trasporto

en: Manage lists of patrons
it: Gestisci le liste degli utenti

en: Manage marc modification templates
it: Gestire i templates per la modifica del MARC

en: Manage numbering patterns
it: Gestisci lo schema di numerazione

en: Manage order basket fields
it: Gestisci i campi per gli ordini

en: Manage orders
it: Gestisci gli ordini

en: Manage patron categories
it: Gestisci categorie utente

en: Manage patron clubs
it: Gestisci i club degli utenti

en: Manage patrons fines and fees
it: Gestisci le multe e le tariffe

en: Manage plugins
it: Gestisci i plugin

en: Manage plugins ( install / uninstall )
it: Gestisci i plugin (installa / disinstalla)

en: Manage purchase suggestions
it: Gestisci nuovi suggerimenti di acquisto

en: Manage recalls for patrons
it: Gestire i richiami per gli utenti

en: Manage record matching rules
it: Gestisci le regole di corrispondenza record

note: SCRIPT
en: Manage request
it: Gestione di una richiesta

note: %1$s:  request.id_prefix _ request.illrequest_id | html
en: Manage request %s
it: Gestione di una richiesta %s

en: Manage restrictions for accounts
it: Gestire le restrizioni degli utenti

en: Manage rotating collections
it: Gestisci le raccolte mobili

en: Manage rotating collections
it: Gestisci le raccolte mobili

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
it: Gestisci le regole per la corrispondenza automatica durante l'importazione dei records MARC nell'area temporanea.

en: Manage search engine configuration
it: Gestisci la configurazione motore ricerca

en: Manage serial subscriptions
it: Gestisci gli abbonamenti alle risorse in continuazione

en: Manage staged MARC records
it: Gestisci i record MARC preparati

en: Manage staged MARC records
it: Gestisci i record MARC preparati

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
it: Gestisci i records MARC preparati %s &rsaquo; Batch %s %s

en: Manage staged records
it: Gestisci i records preparati

en: Manage stages
it: Gestisci records preparati

en: Manage stages
it: Gestire le fasi

en: Manage stockrotation operations
it: Gestisci le operazioni delle rotazioni

en: Manage subscription fields
it: Gestisci i campi per gli abbonamenti

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
it: Gestisci gli abbonamenti da ogni biblioteca (si applica solo se e' attiva la preferenza IndependentBranches)

en: Manage suggestions:
it: Gestisci i suggerimenti di acquisto:

en: Manage two-factor authentication
it: Gestire l'autenticazione a due fattori

en: Manage two-factor authentication
it: Gestire l'autenticazione a due fattori

en: Manage uploaded files (
it: Gestire i file caricati (

en: Manage usage statistics settings
it: Gestisci le statistiche d'uso

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
it: Gestire gli account EDI del fornitore per l'import/export

en: Manage vendors
it: Gestisci i fornitori

en: Managed by
it: Gestito da

en: Managed by - on
it: Gestito da / su

en: Managed by:
it: Gestito da:

en: Managed in tab:
it: Gestito nella scheda:

en: Managed on
it: Gestisci

en: Managed on:
it: Gestisci:

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
it: Gestisci le regole di caricamento e fusione MARC durante l'import di records e gli update

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
it: Gestisci i records MARC preparati, completa e riversa le importazioni

en: Management date from:
it: Gestisci dalla data:

en: Manager name
it: Nome del Responsabile

en: Managing library
it: Biblioteca principale

en: Managing library:
it: Biblioteca principale:

en: Managing library:
it: Biblioteca principale:

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: Mandatory data added
it: Dati obbligatori aggiunti

en: Mandatory:
it: Obbligatorio:

en: Manual
it: Manuale

en: Manual credit
it: Credito manuale

en: Manual credit
it: Credito manuale

en: Manual fee
it: Tariffa manuale

en: Manual history:
it: Storico manuale:

en: Manual history:
it: Cronologia manuale:

en: Manual invoice
it: Fattura manuale

en: Manual invoice
it: Fattura manuale

en: Mapping
it: Mappatura

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
it: Il collegamento sarà rimosso per: %s.

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
it: Configurazione per '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
it: Il mapping è stato salvato

en: March
it: Marzo

en: Mark "In demand"
it: Segna come "Richiesta"

en: Mark as overdue
it: Marca come in ritardo

en: Mark checkout notes as seen/not seen
it: Marca le note di prestito come viste / non viste

en: Mark closed
it: Chiuso

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
it: Segna come copia smarrita

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
it: Segna come persa e informa l'utente

en: Mark new
it: Segna come nuova

en: Mark not seen
it: Segna come non vista

en: Mark seen
it: Segna come vista

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
it: Segna come visto e continua >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
it: Segna come visto ed esci

en: Mark selected as:
it: Marca i selezionati come:

en: Mark the original budget as inactive
it: Rendi il budget originale inattivo

en: Mark viewed
it: Segna vista

en: Match applied
it: Regola di corrispondenza applicata

note: SCRIPT
en: Match case
it: Distingue maiuscole da minuscole

en: Match check
it: Controllo corrispondenza

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
it: Controllo corrispondenza %s

en: Match check 1 |
it: Controllo corrispondenza 1 |

en: Match details
it: Dettagli corrispondenza

en: Match found
it: Corrispondenza trovata

en: Match point
it: Corrispondenza

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
it: Corrispondenza %s |

en: Match point 1 |
it: Corrispondenza 1 |

en: Match points
it: Corrispondenze

en: Match threshold:
it: Soglia di corrispondenza:

en: Match type
it: Tipo di corrispondenza

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
it: Record di authority corrispondenti %s (punteggio=%s):%s

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
it: Corrisponde al rec. bibliografico %s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
it: Record bibliografici corrispondenti %s (punteggio=%s):%s

en: Matching rule applied:
it: Regola di corrispondenza applicata:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
it: Codice della regola di corrispondenza mancante

en: Matching rule code:
it: Codice della regola di corrispondenza:

en: Matching:
it: Corrispondenza:

en: Matchpoint components
it: Componenti corrispondenza

en: Material:
it: Materiale:

en: Materials
it: Materiali

en: Materials specified
it: Dati materiali

en: Materials specified:
it: Dati materiali

note: SCRIPT
en: Mathematical
it: Matematica

en: Matrix
it: Matrice:

en: Matrix2of5
it: Matrice 2di5

en: Max length:
it: Lunghezza massima:

en: Max. suspension duration (day)
it: Giorni di sospensione massimi (n. di giorni)

en: Maximum Koha version
it: Massima versione di Koha

en: Maximum total holds allowed (count)
it: Max prenotazioni possibili (numero)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
it: Massima versione di Koha: %s

en: May
it: Maggio

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
it: Forse non è installato e configurato correttamente?

en: Meaning
it: Significato

note: SCRIPT
en: Media
it: Medium

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
it: Poster multimediale (Image URL)

en: Meeting facilitator
it: Facilitatore di riunioni

en: Meetings chairperson
it: Organizzatore delle riunioni

en: Member
it: Membro

en: Members
it: Utenti

en: Men
it: Uomini

en: Mentor:
it: Mentore:

note: INPUT type=submit
en: Merge
it: Fondi

note: SCRIPT
en: Merge cells
it: Unisci celle

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
it: Merge fallito. Si è verificato il seguente errore: %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
it: Unificazione fallita! L'utente da mantenere era invalido.

en: Merge invoices
it: Fondi fatture

en: Merge invoices
it: Fondi fatture

en: Merge patron records
it: Unisci i record utente

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Unisci record utente &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
it: Fondi utenti

en: Merge records
it: Fondi records

en: Merge reference
it: Riferimento per la fusione

en: Merge selected
it: Fondi i record selezionati

en: Merge selected invoices
it: Fondi le fatture selezionate

en: Merge selected patrons
it: Unisci gli utenti selezionati

en: Merging records
it: Fondere records

en: Merging records
it: Fondere records

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
it: Fusione di records &rsaquo; Catalogazione &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
it: Fondi con l'authority:

en: Message
it: Messaggio

en: Message body:
it: Corpo del messaggio:

en: Message is duplicate
it: Il messaggio è duplicato

en: Message sent
it: Messaggio inviato

en: Message subject:
it: Soggetto del messaggio:

en: Messages
it: Messaggi

en: Messaging
it: Messaggi

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
it: Metadati e proprietà dei documenti

note: SCRIPT
en: Middle
it: Medio

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
it: Blu notte

en: Mine
it: Mio

en: Minimum Koha version
it: Minima versione di Koha

en: Minimum password length:
it: Lunghezza minima della password:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
it: Lunghezza minima della password: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
it: Minima versione di Koha: %s

en: Minutes
it: Minuti

en: Missing
it: Mancante

en: Missing (damaged)
it: Mancante (danneggiato)

en: Missing (lost)
it: Mancante (perso)

en: Missing (never received)
it: Mancante (mai ricevuto)

en: Missing (not scanned)
it: Mancante (non trovato dallo scanner)

en: Missing (sold out)
it: Mancante (esaurito)

en: Missing SMS number
it: Manca il numero per gli SMS

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
it: Mancano i dati nel campo di controllo

en: Missing from email address
it: Manca l'indirizzo e-mail

en: Missing issues
it: Lacune

en: Missing issues:
it: Lacune:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
it: Lacune: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
it: Manca sottocampo obbligatorio: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
it: Manca campo obbligatorio:

note: SCRIPT
en: Misspelled word
it: Parola errata

en: Mobile
it: Cellulare

en: Mobile phone
it: Cellulare

en: Mobile:
it: Cellulare:

en: Modal title
it: Titolo

en: Moderate patron comments
it: Modera i commenti degli utenti

en: Moderate patron comments
it: Modera i commenti degli utenti

en: Moderate patron tags
it: Modera i tags degli utenti

en: Moderate patron tags
it: Modera i tags degli utenti

en: Modification date
it: Data di modifica

en: Modification log
it: Log delle modifiche

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
it: Attributo utente &quot;%s&quot; modificato

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
it: Regola di corrispondenza per record &quot;%s&quot; modificata

en: Modify
it: Modifica

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
it: Modifica il server %s

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
it: Modifica %s server %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
it: Modifica la mappatura SRU dei campi di ricerca per l'authority

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
it: Modifica la mappatura SRU dei campi di ricerca bibliografica

en: Modify a CSV profile
it: Modifica un profilo CSV

en: Modify a budget
it: Modifica un budget

en: Modify a city
it: Modifica una città

en: Modify a credit type
it: Modifica tipo di credito

en: Modify a debit type
it: Modifica tipo di debito

en: Modify a desk
it: Modifica un punto prestito

en: Modify a fund
it: Modifica un fondo

en: Modify account
it: Modifica account

en: Modify additional content
it: Modifica i contenuti aggiuntivi

en: Modify an acquisitions basket
it: Modifica un raccoglitore di acquisizioni

en: Modify an acquisitions basket header
it: Modifica la testata di un raccoglitore di acquisizioni

en: Modify an acquisitions basket's users
it: Modifica gli utenti di un raccoglitore di acquisizioni

en: Modify an additional content
it: Modifica i contenuti aggiuntivi

en: Modify an invoice adjustment
it: Modificare un aggiustamento di fattura

en: Modify an order
it: Modificare un ordine

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
it: Modifica authority #%s %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
it: Modifica authority #%s %s

en: Modify authority type
it: Modifica un tipo di authority

en: Modify authorized value
it: Modifica il valore autorizzato

en: Modify authorized value
it: Modificare il valore autorizzato

en: Modify budget
it: Modifica budget

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Modify budget '%s'
it: Modifica il  budget '%s'

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
it: Modifica registratore di cassa %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
it: Modifica la categoria %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category '%s'
it: Modifica la categoria %s

en: Modify city
it: Modifica città

en: Modify classification source
it: Modifica schema di classificazione

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
it: Modifica contratto %s con %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
it: Modifica contratto '%s'

en: Modify currency
it: Modifica la valuta

en: Modify debit type
it: Modifica tipo di debito

en: Modify field
it: Modifica il campo

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
it: Modifica campo '%s'

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
it: Modificare i campi per '%s'

en: Modify filing rule
it: Modifica regola di normalizzazione

en: Modify framework text
it: Modifica il testo della griglia di catalogazione

en: Modify fund
it: Modifica fondo

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
it: Modifica il fondo %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
it: Modifica fondi (non puoi creare ma modificare gli esistenti)

en: Modify holds priority
it: Modifica priorità prenotazioni

en: Modify item type
it: Modifica tipo di copia

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
it: Modifica tipo di copia '%s'

en: Modify library
it: Modifica biblioteca

en: Modify notice
it: Modifica avviso

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
it: Modifica i dettagli dell'ordine (linea num. %s)

en: Modify patron
it: Modifica l'utente

en: Modify patron attribute type
it: Modifica l'attributo utente

en: Modify patrons in batch
it: Modifica utenti via batch

en: Modify pattern
it: Modifica lo schema

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
it: Modifica lo schema: %s

en: Modify record matching rule
it: Modifica la regola di corrispondenza per record

en: Modify record using template
it: Modifica record usando questo template

en: Modify record using the following template:
it: Modifica lil record usando questo template:

en: Modify records using a MARC modification template?
it: Modifichi i records usando un template?

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
it: Modifica prestiti selezionati

en: Modify selected items
it: Modifica le copie selezionate

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
it: Modifica i records selezionati

en: Modify splitting rule
it: Modifica regola scomposizione

en: Modify subscription
it: Modifica l'abbonamento

en: Modify tag
it: Modifica tag

en: Modify tag
it: Modifica tag

note: %1$s:  searchfield | html
en: Modify tag %s
it: Modifica tag %s

en: Modify the due date checkouts in batch
it: Modifica data restituizione prestiti via batch

en: Modify the statistics you share with the Koha community
it: Modificando le preferenze per le statistiche, condividerai con la comunità di Koha

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
it: Gestisci lo schema di numerazione '%s'

en: Module
it: Modulo

note: TH
en: Module current
it: Modulo presente

en: Module maintainer
it: Maintainer del modulo

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
it: La dimensione del modulo si riferisce alle dimensioni in pixel di ciascun quadrato bianco o nero nel codice QR generato.

note: TH
en: Module upgrade needed
it: E' necessario aggiornare il modulo

en: Modules:
it: Moduli:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
it: Lunedì

note: SCRIPT
en: Mondays
it: Lunedì

en: Month
it: Mese

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
it: Il mese è %s

en: Month/day
it: Mese/giorno

en: Month:
it: Mese:

en: More
it: Più

en: More
it: Più

en: More &rsaquo; Set permissions
it: Più &rsaquo; Configura i permessi

en: More details
it: Maggiori dettagli

en: More documentation on defining key maps
it: Altra documentazione per definire la mappa dei tasti

en: More lists
it: Altre liste

en: More options
it: Più opzioni

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
it: Più di una corrispondenza locale trovata. Forse un'authority duplicata!

note: SCRIPT
en: More...
it: Altro...

en: Morning
it: Mattina

en: Morning
it: Mattina

en: Most-circulated items
it: Copie con maggiore circolazione

en: Most-circulated items
it: Copie con maggiore circolazione

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Copie maggiormente circolate%s &rsaquo; Risultatis%s &rsaquo; Report &rsaquo; Koha

en: Move
it: Muovi

note: A
en: Move action down
it: Muovi l'azione giù

note: A
en: Move action to bottom
it: Sposta l'azione in fondo

note: A
en: Move action to top
it: Sposta l'azione in cima

note: A
en: Move action up
it: Muovi l'azione in sù

note: A
en: Move alert down
it: Muovi l'avviso giù

note: A
en: Move alert to bottom
it: Sposta l'avviso in fondo

note: A
en: Move alert to top
it: Sposta l'avviso in cima

note: A
en: Move alert up
it: Muovi l'avviso in sù

note: A
en: Move hold down
it: Sposta giù la prenotazione

note: A
en: Move hold to bottom
it: Sposta la prenotazione in fondo

note: A
en: Move hold to top
it: Sposta la prenotazione in cima

note: A
en: Move hold up
it: Sposta la prenotazione sù

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
it: Sposta gli utenti nella tabella degli utenti cancellati. Potranno essere cancellati definitivamente dal

en: Move remaining unspent funds
it: Muovi i fondi rimasti n on spesi

en: Move these patrons to the trash
it: Sposta questi utenti nel cestino

en: Move to next position
it: Sposta alla posizione successiva

en: Move to next stage
it: Sposta alla fermata successiva

en: Move to previous position
it: Ritorna alla posizione precedente

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
it: Sposta ordini non ricevuti

en: Moved!
it: Mosso!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
it: Ricezione multipla

en: Musical recording
it: Registrazione musicale

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
it: Deve essere superiore del valore di partenza.

en: My account
it: Account

en: My checkouts
it: Prestiti

en: My library
it: Biblioteca

en: MySQL data added
it: Dati MySQL aggiunti

en: MySQL version:
it: Versione MySQL:

en: NO DESK SET
it: PUNTO PRESTITO NON DEFINITO

en: NOT CHECKED IN
it: NON RESTITUITO

en: NOT CHECKED IN
it: NON RESTITUITO.

en: NT
it: Termine più stretto

en: Name
it: Nome

en: Name (any):
it: Nome (qualsiasi):

en: Name of day
it: Nome del giorno

en: Name of day (abbreviated)
it: Nome del giorno (abbreviato)

en: Name of month
it: Nome del mese

en: Name of month (abbreviated)
it: Nome del mese (abbreviato)

en: Name of season
it: Nome della stagione

en: Name of season (abbreviated)
it: Nome della stagione (abbreviata)

en: Name or ISSN:
it: Nome o ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
it: Nome o codice a barre non trovato. Per favore, prova un altro

en: Name or cardnumber:
it: Nome o numero di tessera :

en: Name the new definition
it: Dai un nome alla nuova definizione

en: Name:
it: Nome:

en: Name:
it: Nome:

en: Named:
it: Nome:

en: Named:
it: Nome:

note: ABBR
en: Narrower Term
it: Termine più vicino

en: National Library of Finland, Finland
it: National Library of Finland, Finlandia

note: SCRIPT
en: Navy Blue
it: Blu marino

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
it: Mancano packages necessary a Elasticsearch. Chiedi l'intervento del tuo system manager

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
it: Cerchi aiuto per i permessi? Cerca in rete "%s manual grant permissions"

en: Never
it: Mai

en: Never expires
it: Non scade mai

en: New
it: Nuovo

en: New
it: Nuovo

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
it: Nuovo server Z39.50 %s

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
it: Nuovo %s server

en: New (
it: Nuovo (

en: New CSV profile
it: Nuovo profilo CSV

en: New EAN
it: Nuovo codice EAN

en: New ILL request
it: Nuova richiesta ILL

en: New ILL request
it: Nuova richiesta ILL

en: New SMS provider
it: Nuovo provider SMS

en: New SMTP server
it: Nuovo server SMTP

en: New SQL from Mana
it: Nuovo report SQL da Mana

en: New SQL report
it: Nuovo report SQL

en: New SRU server
it: Nuovo server SRU

en: New Z39.50 server
it: Nuovo server Z39.50

en: New account
it: Nuovo account

en: New action
it: Nuova azione

note: %1$s:  IF category == 'news' %2$s:  ELSIF category == 'pages' %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: New additional content (%sNews%sPages%sHTML customizations%s)
it: Contenuto aggiuntivo (%sNotizie%sPagine%sPersonalizzazioni HTML%s)

en: New alert
it: Nuovo avviso...

en: New authority
it: Nuovo authority

en: New authority type
it: Nuovo tipo di authority

en: New authorized value
it: Nuovo valore autorizzato

en: New authorized value
it: Nuovo valore autorizzato

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
it: Nuovo valore autorizzato per %s

en: New basket group
it: Nuovo ordine d'acquisto

note: A
en: New batch item deletion
it: Nuova cancellazione copie via batch

note: A
en: New batch item modification
it: Modificare copie via batch

en: New batch patron modification
it: Nuova modifica utente via batch

note: A
en: New batch patrons modification
it: Nuova modifica degli utenti via batch

note: A
en: New batch record deletion
it: Nuova cancellazione record via batch

note: A
en: New batch record modification
it: Nuova modifica di records via batch

en: New budget
it: Nuovo budget

en: New card
it: Nuova tessera

en: New cash register
it: Nuovo registratore di cassa

en: New cash register
it: Nuovo registratore di cassa

en: New category
it: Nuova categoria

en: New category
it: Nuova categoria

en: New child record
it: Nuovo record figlio

en: New city
it: Nuova città

en: New classification source
it: Nuovo schema di classificazione

en: New club
it: Nuovo club

en: New club field
it: Nuovo campo per i clubs

en: New club template
it: Nuovo template di club

en: New collection
it: Nuova raccolta mobile

en: New comment
it: Nuovo commento

en: New contract
it: Nuovo contratto

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
it: Nuovo contratto per %s

en: New course
it: Nuovo corso

en: New credit type
it: Nuovo tipo di credito

en: New currency
it: Nuova valuta

en: New debit type
it: Nuovo tipo di debito

en: New definition
it: Nuova definizione

en: New desk
it: Nuovo punto prestito

note: SCRIPT
en: New document
it: Nuovo documento

en: New due date
it: Nuova data di restituzione

en: New due date:
it: Nuova data di restituzione:

en: New enrollment field
it: Nuovo campo per l'iscrizione

en: New entry
it: Nuova notizia

en: New entry using WYSIWYG editor
it: Nuovo inserimento usando un editor WYSIWYG

en: New entry using text editor
it: Nuovo inserimento usando l'editor di testi

note: SCRIPT
en: New field
it: Nuovo campo

en: New field on next line
it: Nuovo campo sulla nuova linea

en: New filing rule
it: Nuove regole di normalizzazione

en: New framework
it: Nuova griglia di catalogazione

en: New frequency
it: Nuova frequenza

en: New from Z39.50/SRU
it: Nuovo da Z39.50/SRU

en: New from Z39.50/SRU
it: Nuovo da Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
it: Nuovo fondo per %s

en: New guided report
it: Nuovo report guidato

en: New item
it: Nuova copia

en: New item lost value:
it: Nuovo valore tipo lost:

en: New item type
it: Nuovo tipo di copia

en: New item type created!
it: Nuovo tipo di copia creato!

en: New label batch
it: Nuova lavorazione batch di etichette

en: New label batch
it: Nuova lavorazione batch di etichette

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
it: Nuova lavorazione batch di etichette creata: num. %s

en: New label layout
it: Nuovo layout etichetta

en: New label layout
it: Nuovo layout etichetta

en: New label template
it: Nuovo modello di etichetta

en: New library
it: Nuova biblioteca

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
it: Nuova biblioteca %s

en: New line (\n)
it: Indicatore nuova linea (\n)

en: New list
it: Nuova lista

note: SCRIPT
en: New macro...
it: Nuova macro...

en: New notice
it: Nuovo messaggio

en: New numbering pattern
it: Nuovo schema di numerazione

en: New numbering pattern
it: Nuovo schema di numerazione

en: New order
it: Nuovo ordine

en: New password:
it: Nuova password:

en: New patron
it: Nuovo utente

en: New patron attribute type
it: Nuovo un attributo utente

en: New patron card batch
it: Nuovo batch di tessere utenti

en: New patron list
it: Nuova lista di utenti

en: New preference
it: Nuova preferenza

en: New printer profile
it: Nuovo profilo stampante

en: New purchase suggestion
it: Nuovo suggerimento di acquisto

en: New quote
it: Nuova citazione

en: New record
it: Nuovo record

en: New record matching rule
it: Nuova regola di corrispondenza record

en: New report
it: Nuovo report

note: SCRIPT
en: New request
it: Nuova richiesta

en: New request
it: Nuova richiesta

en: New rota
it: Nuova rotazione

en: New routing list
it: Nuova routing List

en: New search
it: Nuova ricerca

en: New search field
it: Nuovo campo di ricerca

en: New set
it: Nuovo set

en: New splitting rule
it: Nuova regola di scomposizione

en: New subscription
it: Nuovo abbonamento

en: New subscription
it: Nuovo abbonamento

en: New subscription for this serial
it: Nuovo abbonamento per questo periodico

en: New tag
it: Nuovo tag

en: New tag
it: Nuovo tag

en: New template
it: Nuovo template

en: New username:
it: Nuovo username:

en: New value
it: Nuovo valore

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
it: Nuovo valore: %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
it: Nuovo valore: %s %s %s vuoto %s %s (Non è un valore autorizzato) %s %s %s %s "Bianco" %s

en: New vendor
it: Nuovo fornitore

note: SCRIPT
en: New window
it: Nuova finestra

en: Newer version
it: Nuova versione

en: News
it: News Koha

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
it: Le notizie resteranno accessibili via URL diretto anche se scadute.%s

en: Newsletter editor
it: Referente della newsletter

en: Newsletter editor:
it: Referente della newsletter:

note: INPUT type=submit
en: Next
it: Successivo

en: Next
it: Successivo

en: Next &gt;&gt;
it: Successivo &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
it: Successivo &gt;&gt;

en: Next available
it: Successivo disponibile

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
it: Prossima copia disponibile %s

en: Next issue publication date:
it: Data di pubblicazione del prossimo fascicolo:

en: Next open day
it: Successivo giorno di apertura

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
it: Prossima pagina

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
it: Nicholas Rosasco (redattore della documentazione)

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
it: No (Se non controlli le copie mentre carichi i record nell'area temporanea, non potrai cambiare questa opzione dopo)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
it: Non c'è una griglia di catalogazione chiamata ACQ, si usa il default. Puoi creare una griglia con il codice ACQ, sarebbe da usare la parte delle copie

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
it: Non c'è una griglia di catalogazione chiamata ACQ, si usa il default. Puoi creare una griglia con il codice ACQ, sarebbe da usare la parte delle copie

en: No DEPARTMENT authorized values found!
it: Valori autorizzati DEPARTMENT non trovati!

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
it: Nessuna configurazione EDIFACT per %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
it: Non è disponibile alcuna griglia di catalogazione nella tua lingua. La griglia fornita di default è in inglese (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
it: Nessun template di modifica MARC definito. Devi

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
it: Non è stato definito il mapping della ricerca di SRU. Questo significa che tutti i campi saranno ricercati dentro il record completo. Continui ?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
it: Non esiste una lista di valori autorizzzati chiamata 'TERM'. Crea la lista di valori autorizzati 'TERM' con dentro la definzione dei semestri per i corsi.

en: No XSLT file passed.
it: Manca il file XSLT.

en: No action defined for the template.
it: Nessuna azione per il template.

en: No active currency is defined
it: Nessuna valuta è definita come attiva

en: No active currency is defined. Please go to
it: Nessuna valuta è definita come attiva. Vai a definirla.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
it: Nessun indirizzo archiviato.

en: No and try to override system preferences
it: No, e cerca di ignor e le pèPreferenze di sistema globali

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
it: Nessun record di autorità selezionato.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
it: Nessun collegamento all'authority è stato modificato.

en: No automatic renewal after
it: Nessun rinnovo automatico dopo

en: No automatic renewal after (hard limit)
it: Nessun rinnovo automatico dopo (limite rigido)

en: No available parent types
it: Non disponibili tipi superiori/genitori

en: No barcode
it: No codice a barre

en: No basket given.
it: Nessun raccoglitore.

note: SCRIPT
en: No basket group
it: Nessun ordine d'acquisto

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
it: Nessun record bibliografico trovato con il biblionumber %s

en: No cards created (empty batch or list?)
it: Nessuna tessera creata (batch o elenco vuoto?)

en: No categories have been defined.
it: Nessuna categoria è stata definita

en: No change
it: Nessuna modifica

en: No checkouts for the selected filters.
it: Nessu prestito per i filtri selezionati.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
it: Nessuna regola di circolazione è definita per questa combinazione di tipo utente e tipo copia.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
it: Nessuna città archiviata.

en: No claims notice defined.
it: Nessun avviso di sollecito definito.

en: No club templates defined.
it: Nessun modello di club è definito.

en: No club with this name, please, try another
it: Nessun club con questo nome, per favore, provane un altro

en: No clubs defined.
it: Nessun club è definito.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
it: Nessun club definito. Per definire un club, occorre definire previamente un modello di club.

note: SCRIPT
en: No color
it: Nessun colore

note: SCRIPT
en: No columns selected!
it: Nessuna colonna selezionata!

en: No comments have been approved.
it: Nessun commento  è stato approvato.

en: No comments to moderate.
it: Nessun commento da moderare.

en: No cover image available
it: Nessuna copertina disponibile

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
it: Il database %s non risulta presente nel sistema.

en: No date of birth stored.
it: Data di nascita mancante.

note: SCRIPT
en: No date selected
it: Nessuna data selezionata

en: No description available
it: Nessuna descrizione disponibile

en: No description entered.
it: Senza descrizione.

en: No descriptions
it: Senza descrizioni

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
it: Nessuna email archiviata.

en: No files found.
it: Nessun file trovato.

en: No fund
it: Nessun fondo

en: No fund found
it: Nessun fondo trovato

note: SCRIPT
en: No fund selected.
it: Nessun fondo selezionato.

en: No funds to display for this search criteria
it: Nessun fondo da visualizzare con questi criteri di ricerca

en: No group
it: Nuovo gruppo

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
it: Nessuna prenotazione è stata messa da questo utente su questo record bibliografico.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
it: Nessuna prenotazione trovata con id %s.

en: No holds allowed
it: Non sono permesse prenotazioni

en: No holds allowed:
it: Non sono permesse prenotazioni:

en: No holds are allowed on this item
it: Non sono permesse prenotazioni su questa copia

en: No holds found.
it: Nessuna prenotazione trovata.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
it: Nessuna prenotazione di questa copia / Totale prenotazioni del record: %s

note: A
en: No holds on this record
it: Nessuna prenotazione per questo record

en: No if settings allow it
it: No se le impostazioni lo permettono

en: No image:
it: Nessuna immagine:

en: No images are currently available.
it: Nessuna immagine è disponibile

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
it: Nessuna immagine è stata caricata per questo record bibliografico ancora.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
it: Nessuna copia trovata con il codice a barre %s

en: No item matches this barcode
it: Nessuna copia corrispondente a questo codice a barre

en: No item or bibliographic record found
it: Nessuna copia o record bibliografico trovato

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
it: Nessuna copia con questo barcode nel db offline (la transazione verrà registrata in ogni caso): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
it: Nessuna copia con il codice a barre: %s

en: No item with matching barcode found
it: Nessuna copia ha quel codice a barre

en: No items
it: Nessuna copia

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
it: Nessuna copia aggiunta perché la biblioteca non è definita. Si prega di impostare la biblioteca prima di aggiungere elementi a un batch.

en: No items are available
it: Nessuna copia disponibile

en: No items available:
it: Nessuna copia disponibile:

en: No items deleted.
it: Nessun elemento eliminato.

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
it: Nessuna copia per %s

en: No items found.
it: Nessuna copia trovata.

en: No items modified.
it: Nessuna copia modificata

en: No items were found by searching.
it: Nessuna copia trovata con questa ricerca.

en: No keys defined for the current patron.
it: Non ci sono chiavi definite per questo utente.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
it: Nessuna lettera o sospensione dal prestito specificata per ritardo %s per la categoria utente %s. Se un ritardo è indicato, o la lettera, o la sospensione, o entrambe devono essere specificate.

en: No library limitation
it: Nessuna limitazione per biblioteca

en: No limit
it: Nessun limite

en: No limitation
it: Nessuna limitazione

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
it: Nessun log trovato %s per

en: No mappings have been defined for this set
it: Il data mapping non è ancora definito per questo set

en: No match
it: Nessuna corrispondenza

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
it: Nessuna corrispondenza per borrowernumber (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
it: Utente non trovato (%s). Il filtro richiede il BORROWERNUMBER (non il nome).

note: SCRIPT
en: No matches found
it: Nessun record corrisponde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
it: Nessuna authority corrispondente trovata.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
it: Nessuna authority corrispondente trovata. Una nuova authority è stata creata automaticamente.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
it: Nessuna authority corrispondente trovata. È stata creata o importata una nuova authority

en: No matching item could be found
it: Nessuna copia corrisponde

note: SCRIPT
en: No matching reports found
it: Nessun report trovato

en: No matching rule in effect
it: Non ci sono regole di corrispondenza selezionate

en: No missing issues found.
it: Nessun numero mancante trovato.

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
it: Nessun errore di digitazione trovato.

en: No more renewals possible
it: Impossibile effettuare altri rinnovi

en: No more renewals possible.
it: Impossibile effettuare altri rinnovi.

en: No name
it: Nessun Nome

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
it: Senza nome, raccoglitore numero: %s

en: No notes from SMS driver
it: Nessuna nota dal driver SMS

en: No notice
it: Nessun messaggio

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
it: Nessuno ordine è stato duplicato. Qualcosa è andato male?

en: No order selected
it: Nessun ordine selezionato

en: No orders yet
it: Nessun ordine ancora

en: No other items.
it: Nessun altra copia.

en: No outstanding charges
it: Nessuna multa in sospeso

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
it: Nessun partner è stato definito. Per favore creare quelli che occorrono (per default nella categoria ILLLIBS).

note: SCRIPT
en: No patron card number in offline database (proceeding anyway): %s
it: Nessun numero di tessera trovato nel db offline (si procede in ogni caso): %s

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
it: Nessun numero di tessera o borrowernumber fornito.

en: No patron matched
it: Nessun utente corrisponde

en: No patron may put this book on hold.
it: Nessun utente può prenotare quest'opera

en: No patron records have been actually removed
it: Nessus record degli utenti è stato rimosso

en: No patron records have been anonymized
it: Nessun record degli utenti è stato reso anonimo

en: No patron records have been removed
it: Nessus record degli utenti è stato rimosso

en: No patron with this name, please, try another
it: Nessun utente con questo nome, per favore, prova un altro

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
it: Nessun raccoglitore in sospeso %s

en: No pending on-site checkout.
it: Non ci sono consultazioni pendenti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
it: Nessun telefono archiviato.

en: No physical items for this record
it: Non ci sono copie fisiche per questo record

en: No plugins installed
it: Nessun plugin installato

en: No plugins that can be used as a tool are installed
it: Nessun plugin usabile come 'strumento' è stato installato

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
it: Nessun plugin per convertire file in record MARC è stato installato

en: No plugins that can create a report are installed
it: Nessun plugin per creare reports è stato installato

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
it: Nessun plugin è stato installato per permettere pagamenti online dal catalogo pubblico

en: No print template found
it: Nessun template è stato trovato

en: No reason
it: Nessun motivo

en: No reason given
it: Nessun motivo

en: No recalls have been made.
it: Non sono stati effettuati richiami.

en: No record has been deleted. An error occurred.
it: Nessun record selezionato. E' avvenuto un errore.

en: No record was removed.
it: Nessun record rimossp

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
it: Nessun record è stato importato perché tutti corrispondono a record già esistenti nel tuo catalogo.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
it: Nessun record selezionato.

en: No records have been staged.
it: Nessus record è stato preparato

en: No records imported
it: Nessun record importato

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
it: Nessun record è stato modificato. %s

en: No renewal before
it: Non rinnovare prima

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
it: Non sono permesse prenotazioni

en: No results for your query
it: Nessun risultato per la tua richiesta

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: No results found for
it: Nessun risultato trovato per

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
it: Nessun risultato rispondente alla tua ricerca %s per

en: No results.
it: Nessun risultato

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
it: Nessun esempio di dati e impostazioni è disponibile nella tua lingua. Fai riferimento agli esempi forniti in inglese (en)

en: No saved reports match your criteria.
it: Nessun risultato corrispondente alla tua ricerca

note: SCRIPT
en: No serials selected
it: Nessun periodico selezionato

en: No status
it: Nessuno Status

en: No string to transform.
it: Nessuna stringa da trasformare.

en: No system preferences matched your search for:
it: Nessuna preferenza di sistema corrisponde alla tua ricerca di :

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
it: Nessun email è stato trovato trai i destinatari. Seleziona almeno un partner o controlla i tuoi record di partner ILL.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
it: Nessun directory temporanea trovata.

en: No title
it: Senza Titolo

en: No title entered.
it: Nessun titolo inserito.

en: No transfers to receive
it: Nessun trasferimento da ricevere

en: No transfers to send
it: Nessun trasferimento da inviare

en: No valid patrons to merge were found.
it: Non sono stati trovati utenti validi da unificare.

en: No valid pickup location
it: Punto di raccolta non valido

en: No warnings.
it: Nulla da segnalare

en: No, I don't confirm
it: No, non confermo

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
it: No, non cancellare

en: No, do not delete
it: No, non cancellare

en: No, do not remove
it: No, non cancellare

en: No, do not reset mappings
it: No, non resettare le mappature

en: No, don't cancel (N)
it: No, non eliminare (N)

en: No, don't check out (N)
it: No, non prestare (N)

en: No, don't checkin (N)
it: No, non prestare (N)

en: No, don't close (N)
it: No, non chiudere

en: No, don't delete (N)
it: No, non cancellare (N)

en: No, don't renew (N)
it: No, non rinnovare (N)

en: No, let me think about it
it: No, lascia che ci pensi su

en: No, save as new record
it: No: salva come nuovo record

en: No.
it: Num.

en: No. of items:
it: Num. di copie:

en: No. of times checked out
it: Num. di prestiti

en: No: Save as new authority
it: No: salva come nuova authority

en: Nobody
it: Nessuno

en: Non priority hold
it: Prenotazione senza priorità

en: Non priority hold:
it: Prenotazione senza priorità:

en: Non-fiction
it: Non è narrativa

en: Non-musical recording
it: Registrazione non musicale

en: Non-patron guarantor
it: Garante di un non utente

en: Non-patron guarantor first name
it: Nome di un non garante

en: Non-patron guarantor surname
it: Cognome di un non garante

en: Non-public note
it: Nota privata

en: Non-public note:
it: Nota privata:

en: Non-public notes
it: Nota privata:

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
it: Spazio non divisibile

en: None
it: Nessuno

en: None available
it: Nessuno disponibile

en: None defined
it: Nessuno specificato

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
it: Nessuna di questo copie può di norma essere prenotata da questo utente

en: None selected
it: Nessuno selezionato

en: None specified
it: Nessuno specificato

en: None specified
it: Nessuno specificato

en: Nonpublic note
it: Nota privata:

en: Nonpublic note:
it: Nota privata:

en: Nonpublic note:
it: Nota privata:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
it: Nota interna: %s

en: Nonpublic notes
it: Note private

en: Normal
it: Normale

note: SCRIPT
en: Normal day
it: Giorno normale

en: Normal text
it: Testo normale

en: Normalization rule:
it: Regola di normalizzazione:

note: SCRIPT
en: Northern
it: Nord

en: Not a duplicate. Save as new record
it: Non un duplicato. Salva come nuovo record

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
it: Non tutti i tipi di authority riferiti dalle griglie di catalogazione sono definiti.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
it: Non tutti i sottocampi per i seguenti campi sono nella stessa scheda (o segnati come 'ignorati').

en: Not allowed
it: Non è permesso

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
it: Non consentito dalle impostazioni di privacy dell'utente

en: Not allowed to delete own account
it: Non abilitato a cancellare la propria utenza

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not checked out
it: Non in prestito

en: Not checked out since:
it: Non in prestito da:

en: Not checked out.
it: Non in prestito.

en: Not for loan
it: Escluso dal prestito

note: %1$s:  SET not_for_loan_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %2$s:  IF not_for_loan_description
en: Not for loan %s %s
it: Escluso dal prestito %s %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
it: Escluso dal prestito (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
it: Non prestabile (tipo copia non prestabile)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
it: Status che esclude dal prestito

en: Not for loan:
it: Escluso dal prestito:

en: Not holdable
it: Non prenotabile

en: Not important
it: Non Importante

en: Not issued
it: Non pubblicato

en: Not mandatory
it: Non obbligatorio

en: Not ordered
it: Non ordinato

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Not repeatable
it: Non ripetibile

en: Not seen
it: Non visto

en: Not set
it: Non impostato

en: Note
it: Nota

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
it: Nota : Le copie sono esportate con questo strumento, a meno che non specificato diversamente

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
it: Nota: questo file di esportazione è molto grande, verrà creato di notte.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
it: Nota sul materiale di accompagnamento: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
it: Nota sul materiale di accompagnamento: %s

en: Note for OPAC
it: Nota per l'OPAC

en: Note for staff
it: Nota per lo staff

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
it: Nota per il bibliotecario che gestirà la richiesta di rinnovo:

en: Note that fields weighting works only for simple search.
it: Si noti che i 'pesi' dei campi si applicano solo nella ricerca semplice.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
it: Nota che il posto giusto per definire la configurazione memcached è nel file $KOHA_CONF %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
it: Si noti che il posto giusto per definire la configurazione memcached è nel file $KOHA_CONF. Attualmente non hai una configurazione memcached valida definita. %s %s | Efficace metodo di caching: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
it: Nota che il posto giusto per definire la configurazione memcached è nel file $KOHA_CONF. Per evitare qualsiasi malinteso, non esportare la configurazione di memcached da ENV. %s

en: Note:
it: Nota:

en: Note:
it: Nota:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
it: Nota: stai attento quando selezioni le colonne. Se la tua scelta è troppo estesa rischi di appesantire il report, che potrebbe non finire, o potrebbe rallentare il sistema.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
it: Nota: per gli upload temporanei non selezionare una categoria.

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
it: Nota: cambia il tipo di variabile a uno dei valori della tendina, secondo la necessità

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
it: Nota: per il 'Campo dell'authority da copiare', inserisci il campo authority da copiare dall'authority record al record bibliografico. Es., in MARC21, il campo 100 nell'authority record dovrebbe essere copiato nel campo 100 del record bibliografico

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
it: Nota: uno dei campi seguenti deve essere uguale a 1

en: Notes
it: Note

en: Notes
it: Note

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
it: Note : %s

en: Notes/Comments
it: Note/commenti

en: Notes:
it: Note:

en: Notes:
it: Note:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
it: Note: %s

en: Nothing found.
it: Nessun risultato.

en: Nothing found.
it: Nessun risultato.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
it: Nulla è selezionato

en: Notice
it: Avviso

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
it: Avviso %s (%s)

en: Notice added
it: Avviso aggiunto

en: Notices
it: Avvisi

en: Notices and slips
it: Avvisi e ricevute

en: Notices and slips
it: Avvisi e ricevute

en: Notification date
it: Data di notifica

en: Notify manager:
it: Informa il manager:

en: Novelist Select:
it: EBSCO's NoveList:

en: November
it: Novembre

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
it: Adesso verrà creato un utente con permessi di superlibrarian. Esegui il login con questo utente per accedere a Koha come membro dello staff con tutti i permessi.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
it: Ora siamo pronti per creare le tabelle del database e per riempirle con qualche dato di default.

en: Nowhere
it: Da nessuna parte

en: Num/Patrons
it: Num/Utenti

en: Number
it: Numero

en: Number of baskets
it: Numero di raccoglitori

en: Number of checkouts
it: Numero di prestiti

en: Number of columns:
it: Numero di colonne

en: Number of copies of this item to add:
it: Numero di copie di questa copia da aggiungere:

en: Number of copies to be made of this item
it: Numero di copie da aggiungere a questa

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
it: Numero di corsi che utilizzano questa copia: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
it: Numero di corsi che utilizzamo questa copia: %s

en: Number of issues to display in OPAC:
it: Numero di fascicoli da mostrare in Opac:

en: Number of issues to display to staff:
it: Numero di fascicoli da mostrare allo staff:

en: Number of issues to display to staff:
it: Numero di fascicoli da mostrare allo staff:

en: Number of issues to display to the public:
it: Numero di fascicoli da mostrare nell'OPAC:

en: Number of issues:
it: Numero di fascicoli:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
it: Numero di fascicoli: %s

en: Number of items
it: Numero di copie

en: Number of items added
it: Numero di copie aggiunte

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
it: Numero di copie visualizzate. %s

en: Number of items deleted
it: Numero di copie cancellate

en: Number of items displayed
it: Numero di copie visualizzate

en: Number of items replaced
it: Numero di copie sostituite

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
it: Numero di biblioteche che utilizzano questo pattern

en: Number of months:
it: Numero di mesi

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
it: Numero di mesi: %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
it: Numero di potenziali codici a barre letti: %s

en: Number of records added
it: Numero di records aggiunti

en: Number of records deleted
it: Numero di records cancellati

en: Number of records ignored
it: Numero di records ignorati

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
it: Numero di record previsti per l'unione: %s. Attualmente è possibile unire solo 2 record alla volta.

en: Number of records updated
it: Numero di records aggiornati

en: Number of renewals
it: Numero dei rinnovi

en: Number of rows:
it: Numero delle righe:

en: Number of students:
it: Numero di studenti:

en: Number of subscriptions:
it: Numero abbonamenti:

en: Number of weeks:
it: Numero di settimane:

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
it: Numero di settimane: %s

en: Number pattern:
it: Modello di numerazione:

en: Number pattern:
it: Numero di pattern:

en: Numbered
it: Numerato

note: SCRIPT
en: Numbered list
it: Elenco numerato

en: Numbering formula
it: Formula di numerazione

en: Numbering formula:
it: Formula di numerazione:

en: Numbering pattern
it: Schema di numerazione

en: Numbering pattern:
it: Schema di numerazione:

en: Numbering patterns
it: Schemi di numerazione

en: Numbering patterns
it: Schemi di numerazione

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Modelli di numerazione &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

en: OAI set mappings
it: Configurazioni dei set OAI

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Mappature dei set OAI &rsaquo; Set OAI &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: OAI sets
it: Set OAI

en: OAI sets configuration
it: Configurazione dei set OAI

en: OAI sets configuration
it: Configurazione dei set OAI

en: OAI xslt stylesheet
it: Foglio di stile XSLT per OAI

en: OFF
it: INATTIVO

en: ON
it: ATTIVO

en: OPAC info:
it: Info OPAC:

en: OPAC item level holds
it: Prenotazioni a livello di copia (Opac)

en: OPAC note
it: Nota OPAC

en: OPAC note:
it: Nota OPAC:

en: OPAC notes
it: Nota OPAC

en: OPAC notes:
it: Note Opac:

en: OPAC problem reports
it: Report dei problemi dell'OPAC

en: OPAC problem reports
it: Report dei problemi dell'OPAC

en: OPAC problem reports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Reports di problemi sull'Opac &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: OPAC problem reports management
it: Gestione dei report dei problemi dell'OPAC

en: OPAC problem reports pending
it: Report dei problemi dell'OPAC aperti

en: OPAC tables
it: Tabelle OPAC

en: OPAC view
it: Vista Opac

en: OPAC view:
it: Vista Opac:

en: OPAC/Staff interface login
it: Login per l'OPAC/Staff

en: OR
it: OPPURE

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
it: Oppure puoi scegliere dalla seguente lista quali campi vuoi fornire:

en: OS version ('uname -a'):
it: Versione Sistema Operativo ('uname -a'):

en: Object
it: Oggetto

en: Object:
it: Oggetto:

note: SCRIPT
en: Objects
it: Oggetti

en: Oblique title:
it: Titolo in corsivo:

en: October
it: Ottobre

en: Offline circulation
it: Circolazione offline

en: Offline circulation
it: Circolazione offline

en: Offline circulation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Circolazione offline &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Offline circulation disabled
it: Circolazione offline disabilitata

en: Offline circulation file upload
it: Caricare circolazione offline

en: Offline circulation file upload
it: Caricare circolazione offline

en: Offline circulation file upload &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Caricare circolazione offline &rsaquo; Circulazione &rsaquo; Koha

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
it: La circolazione offline è stata disabilitata. Puoi proseguire e registrare le operazioni, ma le informazioni sugli utenti e sulle copie non saranno disponibili.

en: Offset:
it: Posizionamento:

en: Old recalls
it: Vecchi richiami

en: Old recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Vecchi richiami &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Old value
it: Vecchio valore

en: Old value:
it: Vecchio valore:

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
it: Vecchio valore: %s

en: Older transactions
it: Vecchie transazioni

en: Older version
it: Versione più vecchia

en: On
it: Il

en: On hold
it: Prenotata

en: On hold due date:
it: Prenota per la data di restituzione:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
it: Prenotazioni in attesa a %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
it: Prenotazioni in attesa a %s sin dal %s

en: On hold for
it: Prenotato per

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
it: Prenotazione per %s in attesa a %s dal

en: On hold for another patron
it: Prenotata da un altro utente.

en: On loan
it: In prestito

en: On order
it: Ordinato

en: On shelf holds allowed
it: Non sono permesse prenotazioni a scaffale

en: On shelf holds allowed:
it: Prenotazioni a scaffale permesse:

en: On shelf recalls allowed
it: Richiami a scaffale permessi

en: On title
it: Sul titolo

en: On-site checkout
it: Consultazione

en: On-site checkouts
it: Consultazioni

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
it: Solo consultazioni. Data rientro automatico:

en: Onboarding
it: Configurazione minima iniziale

en: Onboarding
it: Configurazione minima iniziale

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
it: Dopo aver abilitato Mana, è necessario configurarlo. Digita il tuo nome e indirizzo e-mail e invia. Questo invierà una richiesta di creazione dell'account a Mana KB che risponderà con un token Mana KB (un ID crittografato che identifica in modo univoco l'installazione di Koha). Questo token verrà automaticamente salvato nel tuo database. Successivamente riceverai un'email. Leggilo e segui le istruzioni.

en: One borrowernumber per line.
it: Un numero utente per linea.

en: One number per line.
it: Un numero per linea.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
it: Un tra i due campi di 'fascicoli per unità' e 'unità per fascicoli' deve essere uguale a 1

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
it: Uno dei file di log elencati nel file di configurazione non è scrivibile.

en: One or more records have no items that can be held
it: Questo o altri record non hanno copie che possono essere prenotate

note: A
en: Online Public Access Catalog
it: Catalogo in linea ad accesso pubblico

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
it: Solo%s

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
it: Vengono mostrati solo %s risultati:

en: Only 1 MARC tag mapped to items
it: Solo un campo MARC linkato alle copie

en: Only KPZ file format is supported.
it: Solo il formati KPZ è supportato.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
it: Solo i formati PNG, GIF, JPEG, XPM sono disponibili.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
it: Solo i formati PNG, GIF, JPEG, XPM sono disponibili. La massima dimensione immagine è 2MB.

en: Only available on the staff interface:
it: Disponibile solo nell'interfaccia staff:

en: Only item
it: Solo copia

en: Only item:
it: Solo copia:

en: Only items currently available:
it: Solo copie disponibili al momento:

en: Only on-site checkouts are allowed
it: Sono permesse solo consultazioni

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
it: Solo utenti della stessa biblioteca che possiede la copia, possono prenotare quest'opera.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
it: Solo utenti della stessa biblioteca che possiede la copia, possono prenotare quest'opera.

en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
it: Sono permesse solo posizioni di prelievo dello stesso gruppo di prenotazione

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
it: Solo i campi di ricerca mappati nella tabella biblios possono avere un peso

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
it: Solo lo staff con permessi 'superlibrarian' o 'acquisition' (o 'budget_modify' se i permessi granulari sono abilitati) sono mostrati nei risultati di ricerca

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
it: Solo lo staff con permessi 'superlibrarian' o 'acquisition' (o 'order_manage' se i permessi granulari sono abilitati) è mostrato nei risultati di ricerca

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
it: Solo lo staff con permessi superlibrarian o suggestions_manage è mostrato nei risultati di ricerca

en: Only the barcode is printed
it: Solo il barcode è stampato

en: Only the bibliographic data is printed
it: Solo i dati bibliografici sono da stampare

en: Open
it: Apri

en: Open
it: Apri

en: Open Document Spreadsheet
it: Esporta in formato .ods

note: BUTTON
en: Open fresh record
it: Apri nuovo record

note: SCRIPT
en: Open help dialog
it: Apri la finestra di aiuto

note: A
en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Open in new window.
it: Apri in una nuova finestra

note: SCRIPT
en: Open link
it: Apri il link

note: SCRIPT
en: Open link in...
it: Apri il link in...

en: Open on:
it: Aperto il:

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
it: Apri il menu a comparsa per dividere i pulsanti

en: OpenAPI 2.0 schema
it: Schema OpenAPI 2.0

en: Opened on:
it: Aperto il:

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
it: L'operazione non può procedere, si prega di definire una chiave di crittografia nella configurazione.

en: Operator
it: Operatore

en: Optional
it: Facoltativo

en: Optional data added
it: Dati opzionali aggiunti

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
it: Filtri opzionali per lista inventario o confrontando i codici a barre

note: TH
en: Optional module missing
it: Modulo opzionale mancante

en: Options
it: Opzioni

en: Options are defined by the authorized value
it: Le opzioni sono definite dalla lista controllata

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
it: Le opzioni sono definite dalla lista controllata ITEMTYPECAT.

en: Options:
it: Opzioni:

en: Or add number of days:
it: O aggiungi numero di giorni:

en: Or list barcodes one by one
it: O elenca i barcode uno alla volta

en: Or list card numbers one by one
it: O elenca i numeri delle tessere uno alla volta

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
it: Oppure fornire un testo alternativo:

en: Or scan items one by one
it: Oppure scansire le copie una per una

en: Or use a patron list
it: Oppure usa una lista utenti

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
it: Oppure usare il biblionumber di un record bibliografico

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
it: Oppure usare il biblionumber dei record bibliografici

note: SCRIPT
en: Orange
it: Arancione

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
it: Ordine

en: Order ID
it: ID ordine

en: Order ID:
it: ID ordine

en: Order acquisition
it: Ordine di acquisto

en: Order baskets
it: Raccoglitori

en: Order cost
it: Costo dell'ordine

en: Order date
it: Data dell'ordine

en: Order date:
it: Data dell'ordine:

en: Order details
it: Dettagli ordine

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Dettagli dell'ordine &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

en: Order e-mail was sent to the vendor.
it: L'e-mail dell'ordine è stata inviata al fornitore.

en: Order from external source
it: Ordine da una fonte esterna

en: Order from external source
it: Ordine da una fonte esterna

en: Order line
it: Linea d'ordine

en: Order line (parent)
it: Linea d'ordine (superiore)

en: Order line:
it: Linea d'ordine :

en: Order note
it: Note dell'ordine

en: Order number
it: Numero d'ordine

en: Order search
it: Ricerca sugli ordini

en: Order search
it: Ricerca sugli ordini

en: Order status:
it: Stato dell'ordine:

note: A
en: Order this one
it: Ordina questo

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
it: Il totale dell'ordine (%s) supera il budget disponibile (%s)

en: Ordered
it: Ordinati

en: Ordered &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Ordinati &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
it: Ordinati - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
it: Ordinati - Fondo: %s

en: Ordered amount:
it: Ammontare degli ordini

en: Ordered by the library
it: Ordinato dalla bibloteca

en: Ordered by:
it: Ordinato da:

note: A
en: Ordered from this fund
it: Ordina da questo fondo

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
it: Ordinato da questo fondo e dai suoi sottofondi

en: Ordering information
it: Informazioni sull'ordinazione

en: Ordernumber
it: Numero d'ordine

en: Orders
it: Ordini

en: Orders are standing:
it: Gli ordini sono permanenti:

en: Orders by fund
it: Ordini per fondo

en: Orders by fund
it: Ordini per fondo

en: Orders by fund &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Ordini per fondo &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Orders enabled:
it: Ordini abilitati:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
it: Ordini per %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
it: Ordini del fondo %s

en: Orders from:
it: Ordini da:

en: Orders search
it: Ricerca sugli ordini

en: Orders with uncertain prices
it: Ordini con prezzi incerti

en: Orders with uncertain prices for vendor
it: Ordini con prezzi incerti relativi al fornitore

en: Organization
it: Ente

en: Organization:
it: Ente:

en: Organize by:
it: Organizza per:

note: SCRIPT
en: Orientation
it: Orientamento

en: Origin
it: Origine

en: Original
it: Originale

en: Original message, rendered:
it: Messaggio originale:

note: A
en: Original order line
it: Linea d'ordine superiore

en: Original version
it: Versione originale

en: Originating library:
it: Biblioteca principale:

en: Oslo Public Library, Norway
it: Oslo Public Library, Norvegia

en: Other
it: Altro

en: Other
it: Altro

en: Other action
it: Altra opzione

en: Other attributes
it: Altri attributi

en: Other course reserves
it: Altri testi per il corso

en: Other data
it: Altri dati

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
it: Altre copie (%s)

en: Other holdings:
it: Altre copie:

en: Other limits
it: Altri limiti

en: Other name
it: Altro nome:

en: Other name:
it: Altro nome:

en: Other names
it: Altri nomi

en: Other options (choose one)
it: Altre opzioni (scegli una)

en: Other phone
it: Altro telefono:

en: Other phone:
it: Altro numero di telefono:

en: Other phone:
it: Altro telefono:

en: Other reasons
it: Altre ragioni

en: Others...
it: Altri...

en: Outgoing (cash)
it: Uscita (contante)

en: Output format
it: Formato dell'output

en: Output format
it: Formato dell'output

en: Output format:
it: Formato dell'output:

en: Output to a file named:
it: Manda ad un file di nome:

en: Outstanding
it: Importo in sospeso

en: Outstanding credit:
it: Importo in sospeso:

en: Outstanding credits could be applied:
it: Gli importi in sospeso possono essere appicati:

en: OverDrive library authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Autenticazioni OverDrive &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Overdue
it: Ritardo

en: Overdue fines cap (amount)
it: Valore massimo delle multe

en: Overdue notice required:
it: Messaggio di ritardo richiesto:

en: Overdue notice/status triggers
it: Triggers per messaggi di ritardo/status

en: Overdue notice/status triggers
it: Triggers per messaggi di ritardo/status

en: Overdue notice/status triggers &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Triggers per messaggi di ritardo/status &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Overdue recalls
it: Richiami in ritardo

en: Overdue recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Richiami in ritardo &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Overdue report
it: Report dei ritardi

en: Overdue to be returned
it: Scaduto per essere restituito

en: Overdues
it: Ritardi

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
it: Copie in ritardo al %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s
it: Ritardi al %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Ritardi presso %s &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
it: Ritardi con sanzioni

en: Overdues:
it: Ritardi:

en: Overpayment refund
it: Rimborso del pagamento in eccesso

en: Override and renew
it: Ignora e rinnova

en: Override blocked renewals
it: Supera il blocco dei rinnovi

en: Override limit and renew
it: Ignora il limite e rinnova

en: Override renewal restrictions:
it: Sovrascrivi il limite di rinnovo:

en: Override restriction temporarily
it: Supera restrizione temporaneamente

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite the existing one with this
it: Sovrascrivi quello esistente con questo

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner only
it: Solo proprietario

en: Owner:
it: Proprietario:

en: PIN code:
it: Codice PIN:

en: Packaging manager assistant
it: Assistente packaging manager

en: Page URL
it: URL della pagina

note: SCRIPT
en: Page break
it: Interruzione pagina

en: Page height:
it: Altezza della pagina:

en: Page side:
it: Lato pagina:

en: Page width:
it: Larghezza della pagina:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
it: Pagina: %s

en: Pages
it: Pagine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Paid for?:
it: Pagato per ?

en: Paper bin
it: Cassetto della carta

en: Paper bin:
it: Raccoglitore dei fogli:

note: SCRIPT
en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Parameter deleted
it: Parametro eliminato

en: Parameter label:
it: Etichetta del parametro:

en: Parameters
it: Parametri

en: Parent code
it: Cadice superiore

en: Parent item type:
it: Tipo copia superiore:

en: Parsing upload file
it: Elaborazione del file caricato

en: Partial
it: Parziale

en: Partially received
it: Ricevuto in parte

en: Partners available for searching:
it: Partners disponibili per la ricerca:

en: Password
it: Password:

en: Password change in OPAC:
it: Cambio password nell'OPAC:

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
it: La password contiene degli spazi a inizio e/o fine, che non sono permessi.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
it: La password contiene spazi nel caso dell'utente con codice %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
it: Password errata nel caso dell'utente con codice %s.

en: Password expiration
it: Scadenza password

en: Password expiration date
it: Data di scadenza password

en: Password expiration date is invalid.
it: La data di scadenza password non è valida.

en: Password expiration date:
it: Data di scadenza password:

en: Password expiration:
it: Scadenza password:

en: Password expires:
it: Password scade:

en: Password has leading or trailing whitespaces
it: La password contiene degli spazi a inizio o fine, che non sono permessi.

en: Password is too short
it: La password inserita è troppo corta.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
it: Password troppo corta per l'utente numero %s. Minimo è %s, ora è %s

en: Password is too weak
it: La password inserita è troppo debole.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
it: Password troppo debole nel caso dell'utente con codice %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
it: La password deve essere lunga almeno %s caratteri.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
it: La password deve avere come minimo %s caratteri.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
it: La password deve contenere almeno %s caratteri, inclusi maiuscole, minuscole e numeri

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
it: La password deve contenere almeno una cifra, un carattere minuscolo e uno maiuscolo.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
it: La password non può avere spazi iniziali o finali.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
it: Errore del password plugin per l'utente con codice %s.

en: Password reset in OPAC:
it: Reset password nell'OPAC:

en: Password updated
it: Password aggiornata

en: Passwords do not match
it: La password non corrisponde

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
it: Le password saranno visualizzte come testo

note: SCRIPT
en: Paste
it: Incolla

note: SCRIPT
en: Paste as text
it: Incolla come testo

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
it: Incolla come testo semplice. Salvo se disabiliti questa opzione.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
it: Incolla o digita un link

note: SCRIPT
en: Paste row after
it: Incolla riga dopo

note: SCRIPT
en: Paste row before
it: Incolla riga prima

en: Paste selection from 'clipboard'
it: Incolla la selezione dagli appunti

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
it: Incolla il tuo codice sotto:

en: Patent document
it: Brevetto

en: Patron
it: Utente

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
it: Utente '%s'  aggiunto.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
it: L'utente '%s'  è già nella lista.

en: Patron ID:
it: ID Utente:

en: Patron account flags
it: Spunta l'account dell'utente

en: Patron activity
it: Attività dell'utente

en: Patron already has hold for this item
it: L'utente ha già una prenotazione su questa copia

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
it: L'utente è già nel database: %s

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
it: L'attributo utente %s non è valido per %s utenti.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
it: Il valore del campo %s dell'utente con borrowernumber %s è invalido.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
it: L'attributo utente %s non è ripetibile per l'utente %s .

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
it: Il campo %s non è ripetibile per l'utente con il borrowernumber %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
it: Il campo %s deve aver un valore univoco per l'utente %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
it: Il campo %s deve essere univoco per l'utente con il borrowernumber %s.

en: Patron attribute type code:
it: Codice dell'attributo utente:

en: Patron attribute types
it: Attributi utente

en: Patron attribute types
it: Attributi utente

en: Patron attributes
it: Attributi utente

en: Patron attributes:
it: Attributi utente

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
it: L'utente può inserire un massimo di %s prenotazioni in totale.

en: Patron card creator
it: Creatore delle tessere utente

en: Patron card creator
it: Creatore delle tessere utente

en: Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Creatore tessere &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Patron card number
it: Numero di tessera dell'utente:

en: Patron card printing/exporting
it: Stampa/esporta tessere utente

en: Patron card printing/exporting &rsaquo; Patron cards &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Stampa tessere / Esporta &rsaquo; Creaore tessere &rsaquo, Strumenti &rsaquo; Koha

en: Patron card templates
it: Templates tessere utente

en: Patron categories
it: Categorie utente

en: Patron categories
it: Categorie utente

en: Patron category
it: Categoria utente

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
it: Categoria utente = %s

en: Patron category already exists and cannot be modified!
it: La categoria utente esiste già e non può essere modificata!

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
it: Il codice della categoria utente è %s

en: Patron category created!
it: Categoria utente creata!

en: Patron category deleted successfully
it: Categoria utente cancellata con successo

en: Patron category deleted successfully.
it: Categoria utente cancellata con successo.

en: Patron category inserted successfully
it: Categoria utente inserita con successo

en: Patron category inserted successfully.
it: Categoria utente inserita con successo.

en: Patron category updated successfully
it: Categoria utente aggiornata con successo

en: Patron category updated successfully.
it: Categoria utente aggiornata con successo.

en: Patron category:
it: Categoria utente:

en: Patron category:
it: Categoria utente:

en: Patron clubs
it: Clubs degli utenti

en: Patron clubs
it: Clubs degli utenti

en: Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Clubs utenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Patron count
it: Conteggio utente

en: Patron details
it: Dettagli dell'utente

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
it: Dettagli dell'utente per %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
it: L'utente non fa parte di nessuna routing list.

en: Patron expires soon
it: Tessera utente in scadenza

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
it: Le multe dell'utente superano la soglia: %s

en: Patron flags:
it: Opzioni utente:

en: Patron guarantor
it: Garante utente

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
it: L'utente ha %s SOLLECITI

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
it: L'utente ha %s prenotazioni. Se lo cancelli, cancelli anche le prenotazioni.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
it: L'utente ha %s di multa.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
it: L'utente ha %s copia(e) in prestito.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
it: L'utente ha %s copie in ritardo.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
it: L'utente ha %s copia(e) in ritardo. %s Fai il prestito comunque? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
it: L'utente ha %s richieste di acquisto aperte.

en: Patron has ITEMS OVERDUE
it: L'utente ha COPIE in ritardo

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
it: L'utente ha un credito di %s.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
it: L'utente ha un credito%s di

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
it: L'utente è bloccato fino a: %s.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
it: L'utente ha già in prestito un altra copia di questo record bibliografico.%s  Fai il prestito comunque? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
it: L'utente è bloccato indefinitamente.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
it: L'utente ha delle copie in ritardo ed è bloccato per %s giorni.

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
it: L'utente ha delle copie in ritardo ed è bloccato fino a: %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
it: L'utente ha delle prenotazioni. Verranno cancellate se viene generata la liberatoria.

en: Patron has items overdue
it: L'utente ha copie in ritardo

en: Patron has no current article requests.
it: L'utente non ha nessuna richiesta di articoli ora.

en: Patron has no recalls.
it: L'utente non ha richiami.

en: Patron has nothing checked out.
it: L'utente non ha prestiti.

en: Patron has nothing on hold.
it: L'utente non ha niente in prenotazione.

en: Patron has opted out
it: L'utente è uscito

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
it: L'utente non ha più l'autorinnovo

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
it: L'utente ha multe in sospeso per %s.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
it: L'utente ha multe in sospeso per %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
it: L'utente ha multe in sospeso: %s

en: Patron has pending modifications
it: L'utente è in attesa di modifiche

en: Patron has previously checked out this title
it: L'utente ha già preso in prestito questo titolo:

en: Patron has previously checked out this title:
it: L'utente ha già preso in prestito questo titolo:

en: Patron has restrictions
it: L'utente ha restrizioni

note: INPUT type=text
en: Patron holds
it: Prenotazioni utente

en: Patron identity
it: Dettagli dell'utente

en: Patron image failed to upload
it: Caricamento dell'immagine utente non riuscito

en: Patron image(s) successfully uploaded
it: Immagine(i) dell'utente caricata(e) con successo

en: Patron image(s) uploaded with some errors
it: Immagine(i) dell'utente caricata(e) con qualche errore

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
it: L'utente è SOSPESO

note: A
en: Patron is an adult
it: L'utente è un adulto

en: Patron is currently restricted
it: L'utente ha restrizioni.

en: Patron is currently unrestricted.
it: L'utente non ha restrizioni.

en: Patron is from different library
it: Questo utente è di una biblioteca differente

en: Patron is not notified.
it: L'utente non riceve notifica.

en: Patron is restricted
it: L'utente ha delle restrizioni

en: Patron is restricted.
it: L'utente ha delle restrizioni.

en: Patron library
it: Biblioteca dell'utente

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
it: Biblioteca dell'utente =%s

en: Patron list name:
it: Nome della lista dell'utente:

en: Patron list:
it: Lista utente:

en: Patron lists
it: Liste utenti

en: Patron lists
it: Liste utenti

en: Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Liste utenti &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Patron messaging preferences
it: Preferenze messaggi utenti

note: INPUT type=text
en: Patron name
it: Nome dell'utente

en: Patron not found
it: Utente non trovato

note: SCRIPT
en: Patron not found.
it: Utente non trovato:

en: Patron not found.
it: Utente non trovato.

en: Patron not found:
it: Utente non trovato:

en: Patron note
it: Note utente

en: Patron notes
it: Note utente

en: Patron notes:
it: Note utente:

en: Patron notice sent:
it: Avviso utente inviato:

en: Patron notification:
it: Notificazione per l' utente:

en: Patron notification:
it: Notificazione per gli utenti:

en: Patron number:
it: Numero di tessera dell'utente:

note: A
en: Patron photo
it: Foto utente

en: Patron reached daily limit.
it: L'utente ha raggiunto il limite giornaliero.

en: Patron reason
it: Motivazione dell'utente

en: Patron records
it: Records utente

en: Patron records merged into
it: Storico utente unito a

en: Patron records were last synced on:
it: Data dell'ultima sincronizzazione dei record degli utenti:

en: Patron relationship problems
it: Problemi di relazione per l'utente

en: Patron request
it: Richiesta utente

en: Patron restrictions
it: Restrizioni dell'utente

en: Patron search &rsaquo; Koha
it: Cerca utente: &rsaquo; Koha

en: Patron search:
it: Cerca utente:

en: Patron sort 1
it: Campo utente sort1

en: Patron sort 2
it: Campo utente sort2

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
it: Campo utente sort1 =%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
it: Campo utente sort2 =%s

en: Patron status
it: Status dell'utente

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
it: L'utente è stato automaticamente cambiato in base alla lettura della tessera durante l'operazione di prestito. Assicurati di stare lavorando con l'utente corretto.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
it: L'utente è stato bloccato fino a: %s

en: Patron will be charged with
it: All'utente verrà multato con

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
it: L'account dell'utente è stato rinnovato fino a %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
it: L'account dell'utente è stato rinnovato fino a %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
it: L'account dell'utente è bloccato %s fino al %s %s %s con questo commento:

en: Patron's address in doubt
it: L'indirizzo dell'utente in dubbio

en: Patron's address is in doubt
it: L'indirizzo dell'utente è in dubbio

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
it: L'indirizzo dell'utente non è confermato (operazione comunque in corso)

en: Patron's address is in doubt.
it: L'indirizzo dell'utente è in dubbio.

en: Patron's age is incorrect for their category.
it: L'età dell'utente non è corretta per la categoria.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
it: L'età dell'utente non è corretta per la categoria. L'età consentita è %s-%s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
it: La tessera dell'utente è scaduta il (%s)

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s
it: La tessera dell'utente è scaduta il %s

en: Patron's card has expired.
it: La tessera dell'utente è scaduta.

en: Patron's card is expired
it: La tessera dell'utente è scaduta

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
it: La tessera dell'utente è scaduta (%s)

en: Patron's card is expired.
it: La tessera dell'utente è scaduta.

en: Patron's card is lost
it: La tessera dell'utente è stata smarrita

en: Patron's card is lost.
it: La tessera dell'utente è stata smarrita.

en: Patron's card will expire soon.
it: La tessera dell'utente scadrà presto.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
it: I garanti dell'utente devono collettivamente %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
it: I garanti dell'utente devono collettivamente %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
it: Biblioteca dell'utente: (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
it: La scheda dell'utente è garante di altri accounts ad esso collegati.

en: Patron:
it: Utente:

en: Patron:
it: Utente:

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => patron no_title => 1 no_cardnumber => 1 hide_patron_infos_if_needed => 1 %2$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %3$s:  patron.branchcode | html
en: Patron: %s Patron's home library: (%s / %s )
it: Utente: %s Biblioteca dell'utente: (%s / %s )

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
it: Elenco utenti importati: %s

en: Patrons
it: Utenti

en: Patrons
it: Utenti

en: Patrons &rsaquo; New patron
it: Utenti &rsaquo; Aggiungi utente

en: Patrons and circulation
it: Utenti e circolazione

en: Patrons found for:
it: Utente trovato per:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
it: Utenti di qualsiasi biblioteca possono fare prenotazioni di questa copia.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
it: Utenti nel batch numero %s

en: Patrons in list
it: Utenti nella lista

en: Patrons requesting modifications
it: Utenti che chiedono modifiche

en: Patrons statistics
it: Statistiche utenti

en: Patrons statistics
it: Statistiche utenti

en: Patrons tables
it: Tabelle degli utenti

en: Patrons to be added
it: Utenti da aggiungere

note: TH
en: Patrons using this provider
it: Gli utenti usano questo provider SMS

en: Patrons who haven't checked out
it: Utenti che non hanno fatto prestiti

en: Patrons with holds
it: Utenti con prenotazioni

en: Patrons with no checkouts
it: Utenti senza prestiti

en: Patrons with no checkouts
it: Utenti senza prestiti

en: Patrons with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Utenti senza prestiti &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

en: Patrons with recalls
it: Utenti con richiami

en: Patrons with the most checkouts
it: Utenti con più prestiti

en: Patrons with the most checkouts
it: Utenti con più prestiti

en: Patrons with the most checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Utenti con più prestiti &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( searching ) %2$s:  END
en: Patrons%s &rsaquo; Search results%s &rsaquo; Koha
it: Utenti %s &rsaquo; Risultati della ricerca%s &rsaquo; Koha

en: Patrons' categories:
it: Categorie utente:

en: Pattern name:
it: Nome dello schema:

en: Pay
it: Paga

en: Pay all charges
it: Paga tutte le multe

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
it: Importo del pagamento

en: Pay an amount toward all fines
it: Paga una somma per tutte le multe

en: Pay an amount toward selected fines
it: Paga una somma per tutte le multe selezionate

en: Pay an individual fine
it: Paga una multa

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Pay charges for %s
it: Paga multe per %s

en: Pay fine
it: Paga multa

en: Pay fines
it: Pagamento delle multe

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
it: Paga

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment note
it: Nota sul pagamento

en: Payment received:
it: Pagamento ricevuto:

en: Payment type:
it: Tipo di pagamento:

en: Payments &rsaquo; Koha
it: Pagamenti &rsaquo; Koha

en: Payout
it: Pagamento

en: Payout amount
it: Importo del pagamento

en: Payout credits to patrons
it: Pagamento crediti agli utenti

en: Pending
it: Da lavorare

en: Pending (
it: Da lavorare (

en: Pending discharge requests
it: Richieste di liberatoria pendenti

en: Pending discharge requests
it: Richieste di liberatoria pendenti

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Richieste di liberatoria in attesa &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Pending holds
it: Prenotazioni in attesa

en: Pending modifications:
it: Modifiche in sospeso:

en: Pending offline circulation actions
it: Azioni della circolazione offline da fare

en: Pending on-site checkouts
it: Consultazioni pendenti

en: Pending on-site checkouts
it: Consultazioni pendenti

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Consultazioni pendenti &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Pending orders
it: Ordini da lavorare

en: Pending suggestions
it: Suggerimenti da lavorare

en: Pending tags
it: Tags da lavorare

note: SCRIPT
en: People
it: Persone

en: Perform a new search
it: Fai una nuova ricerca

en: Perform anonymous refund actions
it: Eseguire azioni di rimborso anonime

en: Perform batch deletion of items
it: Cancellazione batch delle copie

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
it: Fai una cancellazione batch di records (bibliografici o authority)

en: Perform batch extend due dates
it: Cancellazione batch delle copie

en: Perform batch modification of items
it: Modifica batch delle copie

en: Perform batch modification of patrons
it: Permetti la modifica batch degli utenti

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
it: Modifica via batch dei records (bibliografici o di authority)

en: Perform cash register cashup action
it: Esegui azioni di cassa

en: Perform inventory of your catalog
it: Esegui l'inventario del tuo catalogo

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
it: Permetti l'autoprestito nell'OPAC. Va abilitato per l'utente che ha l'id uguale a quello della preferenza AutoSelfCheckID

en: Period
it: Periodo

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
it: Periodo assegnato %s%s%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
it: Periodo da %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
it: Periodo fino a %s

en: Period:
it: Periodo:

en: Perl interpreter:
it: Interprete Perl:

en: Perl modules
it: Moduli Perl

en: Perl version:
it: Versione Perl:

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
it: Proprietà documento

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
it: Proprietà documento...

en: Permanently delete checkout history older than
it: Cancella completamente gli storici del prestito antecedenti a

en: Permanently delete these patrons
it: Cancella definitivamente questi utenti

en: Permissions (code)
it: Permessi (codice)

note: SCRIPT
en: Ph:
it: Firma:

en: Phone
it: Telefono

en: Phone:
it: Telefono

en: Phone:
it: Telefono:

en: Photocopy
it: Fotocopia

en: Physical address:
it: Indirizzo fisico:

en: Physical details:
it: Dettagli fisici:

en: Physical form designators
it: Physical Form Designators [si riferisce allo standard MARC21 Holdings]

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
it: Seleziona

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
it: Preso in carico da %s

en: Pick up location
it: Punto di raccolta

en: Pickup at
it: Prendi presso

en: Pickup at patron's home library when possible:
it: Ritirabile presso la biblioteca dell'utente

en: Pickup at:
it: Consegna a:

en: Pickup library
it: Biblioteca per la consegna

en: Pickup library is different.
it: La biblioteca per la consegna è diversa.

en: Pickup library is different.
it: La biblioteca per la consegna è diversa

en: Pickup library:
it: Biblioteca che consegna:

en: Pickup location
it: Punto di raccolta

en: Pickup location:
it: Punto di raccolta:

en: Pie
it: Torta

en: Place a hold
it: Fai una prenotazione

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
it: Fai una prenotazione su %s %s di %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Place a hold on %s &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Prenota %s &rsaquo; Prenotazioni &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
it: Prenota su una copia specifica %s

en: Place and modify holds for patrons
it: Metti e modifica le prenotazioni per gli utenti

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
it: Inserisci una richiesta articolo da %s a %s %s ( %s )

en: Place hold
it: Prenota

en: Place hold
it: Prenota

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
it: Prenota %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
it: Prenota questa copia

note: SCRIPT
en: Place hold?
it: Prenota?

en: Place holds
it: Fai prenotazioni

en: Place holds
it: Fai prenotazioni

en: Place holds for patrons
it: Prenota per gli utenti

note: INPUT type=submit
en: Place request
it: Fai una richiesta

en: Place request with partner libraries
it: Inoltra una richiesta a biblioteche partner

en: Placed on
it: Effettuata il

en: Placed on (from)
it: Effettuata il (da)

en: Placed on (to)
it: Effettuata il (fino a)

en: Places
it: Luoghi

en: Placing orders
it: Effettuare ordini

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
it: Pianifica per %s

en: Plan by item types
it: Pianifica per tipologia copia

en: Plan by libraries
it: Pianifica per biblioteche

en: Plan by months
it: Pianifica per mesi

en: Planned date
it: Data prevista

en: Planning
it: Pianificazione

en: Planning
it: Pianificazione

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
it: Pianificazione per %s %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s &rsaquo; Funds &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Pianificazione %s %s &rsaquo; Fondi &rsaquo; Budget &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Play media
it: Play

en: Play sound
it: Riproduci suono

en: Please
it: Perfavore

en: Please add a library
it: Per favore aggiungi una biblioteca

en: Please add a patron category
it: Per favore aggiungi una categoria utente

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
it: Aggiungi i barcode digitandoli direttamente nell'area di testo o usando la ricerca.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
it: Per favore seleziona almeno una azione

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
it: Per favore controlla i fascicoli che non sono pubblicati (irregolarità)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
it: Per favore, rivedi il log per maggiori dettagli. %s Per favore seleziona una scadenza della cache minore di 30 giorni. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
it: Si prega di scegliere un tempo di durata della cache inferiore a 30 giorni

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
it: Seleziona il file da caricare

en: Please choose a library to clone rules from:
it: Scegli una biblioteca da cui clonare le regole:

en: Please choose a vendor.
it: Per favore, scegli un fornitore

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
it: Scegli un solo periodo di iscrizione in mesi O per data.

en: Please choose one or more filters to proceed.
it: Scegli uno o più filtri per procedere.

en: Please choose the library to clone the rules to:
it: Scegli una biblioteca in cui inserire le regole clonate:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
it: Scegli il record da usare come riferimento per la fusione. Il record scelto verrà tenuta, l'altro verrà cancellato.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
it: Per favore clicca uno dei tabs sulla sinistra della pagina

en: Please confirm checkin
it: Per favore, conferma il prestito

en: Please confirm checkout
it: Per favore, conferma il prestito

en: Please confirm subscription deletion
it: Conferma la cancellazione dell'abbonamento

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
it: Per favore conferma che il materiale di accompagnamento sia presente:

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
it: Per favore conferma che il materiale di accompagnamento sia presente: %s

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
it: Per favore, conferma che hai ricevuto %s da incassare.

en: Please confirm that you have removed
it: Per favore, conferma che hai rimosso

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
it: Per favore conferma che hai prelevato %s dal registro di cassa e hai lasciato un resto di %s.

en: Please contact your system administrator
it: Per favore, contatta il tuo amministratore di sistema

en: Please correct these errors.
it: Per favore, correggi questi errori

en: Please create the database before continuing.
it: Per favore, crea il database prima di continuare.

en: Please define one
it: Per favore, creane uno

en: Please edit one currency and mark it as active.
it: Modifica una valuta e rendila attiva.

en: Please enable Javascript:
it: Si prega di attivare il Javascript:

en: Please enable system preference
it: Abilita la preferenza di sistema

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
it: Per favore, verifica l'integrità del file compresso e ripeti

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
it: Per favore assicurati di caricare solo immagini GIF, JPEG, PNG, o XPM.

en: Please enter a
it: Per favore inserisci un

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
it: Per favore indica una data!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
it: Per favore digita un nuovo commento (max 35 car.)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
it: Inserisci il numero di copie da creare

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
it: Per favore indica il nome del report e una descrizione prima di condividerlo (minimo 20 caratteri)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
it: Per favore inserisci un termine di ricerca.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
it: Per favore inserisci un URL valido.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
it: Per favore inserisci una data valida (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
it: Per favore inserisci una data valida.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
it: Per favore inserisci un email valido.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
it: Per favore inserisci un numero valido

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
it: Per favore inserisci un numero di telefono valido.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
it: Per favore inserisci un valore tra {0} e {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
it: Per favore inserisci un valore tra {0} e {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
it: Per favore inserisci un valore maggiore o uguale a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
it: Per favore inserisci un valore minore o uguale a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
it: Per favore inserisci almeno un criterio di cancellazione!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
it: Per favore inserisci almeno {0} caratteri.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
it: Si prega di indicare tag e codice di sottocampo, separati da virgola. Per i campi di controllo: aggiungere '@' come codice di sottocampo.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
it: Per favore inserisci non più di {0} caratteri.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
it: Per favore indica solo cifre. Usa il prefisso con + o 00 se includi il codice nazione.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
it: Per favore inserisci solo numeri.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
it: Per favore inserisci un nome per la nuova macro:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
it: Per favore, inserisci nuovamente la password

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
it: Per favore inserisci lo stesso valore di nuovo.

en: Please enter your username and password
it: Inserisci il tuo nome utente e la password

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
it: Si prega di compilare l'URL prima di completare la richiesta.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
it: Per favore correggi questo campo.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
it: Per favore, fai controllare l'errore al tuo amministratore di sistema.

en: Please log in again
it: Sessione scaduta, per favore fai nuovamente il login

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
it: Normalmente ti devi collegare con un account ordinario. Per creare un account dello staff, crea una biblioteca, la categoria utenti Staff (se non esiste già) e aggiungi un nuovo utente. Poi vai alla sezione 'Più' nella toolbar per assegnargli i permessi.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
it: Entra in Koha e prova un'altra volta. (Errore: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
it: Il file allegato contiene record bibliografici in formato MARC che possono essere importati in programmi per la gestione di bibliografie come EndNote, Reference Manager o ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
it: Scegli un solo periodo di iscrizione.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
it: Per favore inserisci solo lettere o numeri

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
it: Per favore inserisci solo lettere

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
it: Per favore, scegli la lingua dalla seguente lista. Se la tua lingua non compare nell'elenco, sei pregato di informare il tuo amministratore di sistema.

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
it: Per favore metti i plugin 'Intendi dire' plugin in ordine di rilevanza dal più rilevante al meno, e spunta la casella per attivare i plugin che vuoi usare.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
it: Per favore riaggiorna la pagina e prova di nuovo.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
it: Per favore, rinvia questa copia alla biblioteca: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
it: Per favore, rinvia la copia a: %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
it: Per favore, restituisci questa copia a %s%s%s%s%s

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
it: Ritorna alla schermata dei &quot ;Reports salvati&quot; e cancella questo report o prova a crearne uno nuovo. %s

en: Please review the error log for more details.
it: Per favore, rivedi il log di errore per maggiori dettagli.

note: SCRIPT
en: Please select ...
it: Per favore seleziona ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
it: Per favore seleziona una %s.

en: Please select a date range to display transactions for:
it: Per favore seleziona un periodo di cui mostrare le transazioni per:

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
it: Per favore seleziona un addetto a cui inoltrare le richieste selezionate

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
it: Per favore seleziona un template di modifica.

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
it: Per favore seleziona una lista di utenti

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
it: Per favore seleziona almeno un %s di %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
it: Per favore scegli almeno un batch da esportare.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
it: Per favore seleziona almeno una scheda da esportare.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
it: Per favore seleziona almeno un prestito da elaborare

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
it: Per favore seleziona almeno un fascicolo.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
it: Per favore seleziona una copia da esportare.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
it: Per favore seleziona almeno una copia.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
it: Scegli almeno un'etichetta da cancellare.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
it: Per favore seleziona una etichetta da esportare.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
it: Per favore seleziona almeno una utente da cancellare.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
it: Per favore seleziona almeno un record da elaborare

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
it: Per favore seleziona almeno un suggerimento

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
it: Scegli il contenuto da cancellare.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
it: Per favore seleziona l'immagine da cancellare.

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
it: Per favore scegli copie da qui sotto per aggiungerle alla transazione: %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
it: Per favore seleziona solo un %s per %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
it: Per favore seleziona solo un %s per %s.

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
it: Per favore specifica un titolo com 'Default'

en: Please specify an active currency.
it: Per favore specifica una valuta corrente

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
it: Per favore, trasferisci questa copia a: %s

en: Please try again later
it: Per favore, riprova dopo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
it: Per favore, prima carica un file.

en: Please verify that it exists.
it: Per favore, verifica che esista.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
it: Per favore verifica che l'utente di Apache possa scrivere nella direcotry dei plugins.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
it: Accertati di usare o la virgoletta singola o il carattere di tabulazione.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
it: Per favore, verifica l'integrità del file compresso e ripeti

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
it: Per favore, verifica l'integrità del file zip e ripeti.

en: Plugin version
it: Versione plugin

en: Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Plugin &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Plugins disabled
it: Plugin disabilitati

en: Plugins disabled!
it: Plugin disabilitati!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
it: Plugin installati ({0}):

en: Point of sale
it: Punto vendita

en: Point of sale
it: Punto vendita

en: Point of sale tables
it: Tabelle per i punti vendita

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
it: Politica per %s: %s

en: Polski (Polish)
it: Polski (Polacco)

en: Popularity
it: Popolarità

en: Popularity (least to most)
it: Popolarità (da meno a più)

en: Popularity (most to least)
it: Popolarità (da più a meno)

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
it: Popola una tendina di metodi di pagamento per pagare le multe

en: Port
it: Porta

en: Port:
it: Porta:

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
it: Portugu&ecirc;s (Portoghese)

en: Position
it: Posizione

en: Position:
it: Posizione:

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
it: Possibile corruzione del record

en: PostScript points
it: PostScript Points

en: Postal address:
it: Indirizzo postale:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
it: Scritto il %s %s da

en: Pound (#) separated text (.csv)
it: Testo separato da cancelletto (#) (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
it: Gestito con {0}

en: Pre-adolescent
it: Preadolescente

en: Pre-fill values with profile?
it: Pre-riempi i valori con il profilo?

en: Precedence
it: Precedenza

en: Predefined notes:
it: Note predefinite:

en: Prediction pattern
it: Schema di arrivo previsto

en: Preference
it: Preferenza

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences and parameters
it: Preferenze e parametri

en: Preferred language for notices:
it: Lingua preferita per gli avvisi:

en: Preferred materials:
it: Materiali preferiti:

note: SCRIPT
en: Preformatted
it: Preformattato

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
it: Plugins premium:

en: Preschool
it: Prescolastico

en: Preselected
it: Preselezionato

en: Preselected:
it: Preselezionato:

en: Preserve existing values
it: Mantieni valori esistenti

en: Preset
it: Preselezionato

en: Preview
it: Anteprima

note: A
en: Preview MARC
it: Visualizza MARC

en: Preview SQL
it: Anteprima SQL

en: Preview content
it: Anteprima

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
it: L'anteprima non è disponibile per le lettere "%s".

en: Preview notice template
it: Anteprima dei template degli avvisi

en: Preview notice template &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Anteprima dell'avviso &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
it: Anteprima di: "%s"

en: Preview results:
it: Anteprima risultati:

en: Preview routing list
it: Anteprima Routing List

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Anteprima routing list &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
it: Anteprima Routing List per

note: A
en: Preview this notice template
it: Vedi in anteprima questo dei template degli avvisi

en: Previous
it: Precedente

note: BUTTON
en: Previous alerts
it: Avviso precedente

en: Previous borrower:
it: Utente precedente:

en: Previous checkouts
it: Prestiti precedenti

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Previous sessions
it: Sessioni precedenti:

en: Price
it: Prezzo

en: Price paid:
it: Prezzo pagato:

en: Price:
it: Prezzo:

en: Price:
it: Prezzo:

en: Primary
it: Primario

en: Primary acquisitions contact
it: Contatto primario per gli ordini

en: Primary acquisitions contact:
it: Contatto primario per gli ordini

en: Primary email
it: Email principale:

en: Primary email:
it: Email principale:

en: Primary phone
it: Telefono principale:

en: Primary phone:
it: Telefono principale:

en: Primary phone:
it: Telefono principale:

en: Primary serials contact
it: Contatto primario per gli abbonamenti

en: Primary serials contact:
it: Contatto primario per gli abbonamenti

en: Print
it: Stampa

en: Print
it: Stampa

en: Print barcode range
it: Stampa gruppo di barcode

en: Print barcode range
it: Stampa intervallo di codici a barre

en: Print basket group in PDF
it: Stampa l'ordine d'acquisto in PDF

en: Print card number as barcode:
it: Stampa numero tessera come barcode:

en: Print card number as text under barcode:
it: Stampa numero tessera come testo sotto il barcode:

en: Print checkin slip
it: Stampa ricevuta prestito

en: Print hold/transfer slip
it: Stampa ricevuta di prenotazione/trasferimento

en: Print label
it: Stampa etichetta

en: Print list
it: Stampa lista

note: %1$s:  today | html
en: Print notices for %s
it: Stampa avvisi per %s

en: Print overdues
it: Stampa ritardi

en: Print patron cards
it: Stampa tessere utenti

en: Print quick slip
it: Stampa ricevuta veloce

en: Print range
it: Stampa intervallo

en: Print receipt
it: Stampa ricevuta

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
it: Stampa ricevuta per %s

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Print receipt for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Stampa ricevuta per %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Print slip
it: Stampa ricevuta

en: Print slip
it: Stampa ricevuta

en: Print slip (P)
it: Stampa ricevuta (P)

note: A
en: Print slip and clear screen
it: Stampa ricevuta e pulisci lo schermo

en: Print slip and confirm (P)
it: Stampa ricevuta e conferma (P)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
it: Stampa ricevuta, trasferisci e conferma (P)

en: Print summary
it: Stampa riassunto

en: Print this label
it: Stampa questa etichetta

en: Print transfer slip (P)
it: Stampa ricevuta di trasferimento (P)

en: Print type
it: Stampa tipo

note: SCRIPT
en: Print...
it: Stampa...

en: Printer name
it: Nome stampante

en: Printer name:
it: Nome della stampante:

en: Printer profile
it: Profilo stampante

en: Printer profiles
it: Profili stampante

en: Priority
it: Priorità

en: Privacy (code)
it: Privacy (codice)

en: Privacy pref:
it: Privacy:

en: Private
it: Privato

note: OPTGROUP
en: Private lists
it: Liste private

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
it: Liste private condivise con me

en: Problem page
it: Problemi

en: Problem sending the cart...
it: Problemi a inviare il carrello...

en: Problem sending the list...
it: Problemi nell'inviare la lista ...

en: Problems
it: Problemi

en: Problems found
it: Problemi riscontrati

note: INPUT type=button
en: Process
it: In lavorazione

en: Process images
it: In lavorazione

en: Process request
it: Lavora la richiesta

en: Processed
it: Processato

en: Processing
it: In elaborazione

en: Processing
it: In lavorazione

en: Processing (
it: In lavorazione (

en: Processing authority records
it: Record di autorità in lavorazione

en: Processing bibliographic records
it: Records bibliografici in lavorazione

en: Processing fee (when lost)
it: Tassa di lavorazione (quando persa copia)

en: Processing fee (when lost):
it: Tassa di lavorazione (quando persa copia)

en: Processing multiple items
it: Lavora più copie

en: Processing...
it: In lavorazione

en: Professional
it: Professionale

en: Profile
it: Profilo

en: Profile ID
it: ID profilo

en: Profile ID:
it: ID Profilo

en: Profile MARC fields:
it: Campi MARC del profilo:

en: Profile SQL fields:
it: Campi SQL del profilo:

note: SCRIPT
en: Profile deleted
it: Profilo cancellato

en: Profile description:
it: Descrizione profilo:

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
it: Il profilo deve avere un nome

en: Profile name:
it: Nome profilo:

en: Profile name:
it: Nome profilo:

note: SCRIPT
en: Profile saved
it: Profilo salvato

en: Profile settings
it: Impostazioni del profilo

en: Profile type:
it: Tipo profilo:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
it: Profilo non assegnato %s

en: Profile:
it: Profilo:

en: Profile:
it: Profilo:

en: Profiles
it: Profili

en: Programmed texts
it: Testi programmati

en: Progress
it: Operazione in corso

en: Progress:
it: Operazione in corso:

en: Protect
it: Proteggi

en: Protect from deletion
it: Proteggi dalla cancellazione

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
it: La pseudorandomizzazione deve essere attivata solo se la configurazione 'bcrypt_settings' esiste ed è correttamente compilata nei file di configurazione di Koha.

en: Public
it: Pubblico

en: Public enrollment
it: Iscrizione pubblica

en: Public lists
it: Liste pubbliche

en: Public lists
it: Liste pubbliche

note: SCRIPT
en: Public lists:
it: Liste pubbliche:

en: Public macro:
it: Macro pubblica:

en: Public note
it: Nota pubblica

en: Public note:
it: Nota pubblica:

en: Public note:
it: Nota pubblica:

en: Public notes
it: Note pubbliche

en: Public:
it: Pubblico:

en: Publication date
it: Data di pubblicazione

en: Publication date (yyyy-yyyy)
it: Data di pubblicazione (aaaa-aaa)

en: Publication date:
it: Data di pubblicazione:

en: Publication date:
it: Data di pubblicazione:

en: Publication details:
it: Dettagli di pubblicazione:

en: Publication place:
it: Luogo di pubblicazione

en: Publication year
it: Anno di pubblicazione

en: Publication year:
it: Anno di pubblicazione:

en: Publication year:
it: Anno di pubblicazione:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
it: Anno di pubblicazione: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
it: Data di pubblicazione/copyright : dalla più recente alla meno recente

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
it: Data di pubblicazione/copyright : dalla meno recente alla più recente

note: SCRIPT
en: Published
it: Pubblicato

en: Published by
it: Pubblicato da

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
it: Pubblicato da %s

en: Published by:
it: Pubblicato da:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
it: Pubblicato da: %s %s nel %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
it: Pubblicato il

en: Published date (text)
it: Data pubblicazione (testo)

en: Published on
it: Pubblicato il

en: Published on (text)
it: Pubblicato il (testo)

en: Publisher
it: Editore

en: Publisher location
it: Luogo di pubblicazione

en: Publisher number:
it: Numero editore:

en: Publisher:
it: Editore:

en: Publisher:
it: Editore:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
it: Editore: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
it: Editore: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
it: Invia questi documenti

en: Purchase suggestions
it: Suggerimenti di acquisto

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Purchase suggestions for %s
it: Suggerimenti per l'acquisto di %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Purchase suggestions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Suggerimenti per l'acquisto di %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Purple
it: Viola

en: QR Code module size:
it: Dimensione del modulo QR Code:

en: QR code:
it: Codice QR:

en: QRcode
it: codice QR

en: Qty.
it: Qtà.

en: Qualifier
it: Qualificatore

en: Qualifier:
it: Qualificatore:

en: Qualifier:
it: Qualificatore:

en: Quality assurance manager
it: QA manager

en: Quality assurance team
it: QA team

en: Quantity
it: Quantità:

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
it: La quantità deve essere superiore a '0'

en: Quantity ordered
it: Quantità ordinata

en: Quantity ordered:
it: Quantità ordinata:

en: Quantity received
it: Quantità ricevuta

en: Quantity received:
it: Quantità ricevuta:

en: Quantity:
it: Quantità:

en: Queued
it: Accodato

note: SCRIPT
en: Queued request
it: Richiesta in coda

en: Queued:
it: Accodati:

en: Quick add
it: Aggiunta rapida

en: Quick add new patron
it: Aggiunta rapida nuovo utente

en: Quick spine label creator
it: Creatore etichette per il dorso

en: Quick spine label creator
it: Creatore etichette per il dorso

note: SCRIPT
en: Quotations
it: Citazioni

note: SCRIPT
en: Quote
it: Citazione

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
it: Citazione #%s eliminata correttamente.

en: Quote added successfully
it: Citazione aggiunta con successo

en: Quote editor
it: Edita citazioni/suggerimenti

en: Quote editor
it: Editor per le citazioni

en: Quote editor &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Editor citazioni &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Quote of the day
it: Messaggio del giorno

en: Quote updated successfully
it: Citazione aggiornata con successo

en: Quote uploader
it: Carica citazioni/suggerimenti

en: Quote uploader
it: Carica citazioni

en: Quote uploader &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Carica citazioni &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Quotes
it: Preventivi

en: Quotes enabled:
it: Preventivi abilitati:

en: RRP
it: Prezzo racc.

en: RRP tax exc.
it: Prezzo racc. tasse esc.

en: RRP tax inc.
it: Prezzo racc. tasse incluse

en: RT
it: Termine correlato

en: Rank
it: Rango

en: Rank/Biblioitemnumbers
it: Rango/Numero del record bibliografico

en: Rank:
it: Classifica:

en: Rate
it: Tasso

en: Rate:
it: Tasso:

en: Raw (any):
it: Ogni campo:

en: Ready for pickup
it: Pronto per il ritiro

en: Reason
it: Motivo

en: Reason for suggestion:
it: Motivo del suggerimento:

en: Reason for transfer
it: Motivo del trasferimento

en: Reason:
it: Motivo:

en: Reason:
it: Motivo:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
it: Motivi per cui una prenotazione potrebbe essere stata annullata

en: Reasons why a title is not for loan
it: Ragioni per cui un'opera non è prestabile

en: Reasons why an article request might have been cancelled
it: Motivi per cui una richiesta di articolo potrebbe essere stato annullata

en: Reasons why an order might have been cancelled
it: Motivi per cui un ordine potrebbe essere stato annullato

en: Recall at
it: Richiamo presso

en: Recall due date interval (day)
it: Intervallo di data di scadenza del richiamo (giorno)

en: Recall found (item is already waiting):
it: Richiamo trovato (la copia è già in attesa):

en: Recall found:
it: Richiamo trovato:

en: Recall overdue fine amount
it: Ammontare multa richiamo ritardi

en: Recall pickup period (day)
it: Periodo (giorni) per il ritiro richiamo

en: Recall placed by:
it: Richiamo fatto da:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
it: Richiamo messi su %s.

en: Recall print receipt &rsaquo; Circulation &rsqaquo; Koha
it: Stampa ricevuta richiamo &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
it: Copia richiamata in attesa di ritiro

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
it: Copie richiamate che sono in ritardo e devono essere sostituite

en: Recalls
it: Richiami

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Recalls (%s)
it: Richiami (%s)

en: Recalls allowed (total)
it: Richiami permessi (totale)

en: Recalls awaiting pickup
it: Richiami attesa di essere ritirati

en: Recalls awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Richiami in attesa di essere ritirati &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Recalls have not been enabled. Enable the
it: I richiami non sono state abilitati. Abilita i

en: Recalls history
it: Storico richiami

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Recalls history for %s
it: Storico dei richiami di %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
it: I richiami elencati qui sono rimasti in attesa per più di %s giorni.

en: Recalls per record (count)
it: Richiami per record (numero)

en: Recalls queue
it: Coda dei richiami

en: Recalls queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Coda dei richiami &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
it: Richiami che potrebbero essere riempiti ma non sono stati impostati in attesa

en: Recalls to pull
it: Richiami da trattare

en: Recalls to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Richiami da trattare &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
it: Richiami in attesa presso altre biblioteche (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
it: Richiami in attesa qui (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  over.count | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
it: I richiami in attesa da oltre %s giorni: %s

note: %1$s:  recalls.count | html
en: Recalls waiting: %s
it: Richiami in attesa: %s

en: Receipt history for this subscription
it: Storico di questo abbonamento

en: Receipt summary for
it: Riassunto fatturazione per

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END
en: Receipt summary for : %s %sinvoice, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Riassunto fatturazione per: %s %sfattura, %s%s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
it: Ricevi

en: Receive a new shipment
it: Ricevi un nuovo invio

en: Receive an order
it: Ricevere un ordine

en: Receive date
it: Data di ricezione

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s [%s] %s (order #%s)
it: Ricevi copie da : %s %s [%s] %s (ordine #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
it: Ricevi copie da : %s %s[%s] %s (ordine n.%s)

en: Receive orders and manage shipments
it: Ricevi ordini e gestisci le spedizioni

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
it: Ricezione degli ordini da %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
it: Ricezione degli ordini da %s

en: Receive shipment from vendor
it: Ricevi invio dal fornitore

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
it: Ricevi invio dal fornitore %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Ricevi invio dal fornitore %s &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo;

en: Receive shipments
it: Ricevi invio

en: Receive?
it: Ricevi ?

en: Received
it: Ricevuto

en: Received bibliographic records
it: Record bibliografici ricevuti

en: Received issues
it: Fascicoli ricevuti

en: Received issues:
it: Fascicoli ricevuti:

en: Received items
it: Copie ricevute

en: Received on
it: Ricevuto il

en: Received on (from)
it: Ricevuto il (da)

en: Received on (to)
it: Ricevuto il (fino a)

en: Receives claims for late issues
it: Riceve solleciti per fascicoli in ritardo

en: Receives claims for late orders
it: Riceve solleciti per ordini in ritardo

en: Receives orders
it: Riceve ordini

en: Receives overdue notices:
it: Notificazione avvisi di ritardo:

en: Receiving items
it: Copie ricevute

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
it: Ricontrolla le dipendenze

en: Recipients:
it: Riceventi:

en: Record URL
it: URL del Record

en: Record cashup
it: Registra un incasso

en: Record deleted
it: Record cancellato

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
it: Corrispondenza del record non riuscita -- impossibile recuperare la regola di corrispondenza selezionata

en: Record matching rule:
it: Regola di corrispondenza per record:

en: Record matching rules
it: Regole di corrispondenza per record

en: Record matching rules
it: Regole di corrispondenza per record

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
it: Il record nonè marcato come UTF-8, potrebbe essere corrotto

en: Record numbers:
it: Numero records:

en: Record only
it: Solo record

en: Record overlay rules
it: Regole di corrispondenza per record

en: Record renewal as unseen if appropriate:
it: Rinnovo di prestito considerato come 'non visto' se è il caso:

note: SCRIPT
en: Record saved
it: Record salvato

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
it: Struttura del record invalida, non può essere salvato

en: Record title
it: Titolo record

en: Record type
it: Tipo di record

en: Record type:
it: Tipo di record:

en: Record type:
it: Tipo di record:

en: Record-level item type
it: Tipo di copia a livello di rec. bibliografico

en: Record-level itemtype
it: Tipo di copia a livello di rec. bibliografico

en: Records are not indexed in Elasticsearch
it: Dei record non sono indicizzati in Elasticsearch

en: Records found in the catalog
it: Record trovati nel catalogo

en: Records found in the reservoir
it: Records trovati nell'area temporanea

note: SCRIPT
en: Red
it: Rosso

en: Red cells signify no transfer allowed.
it: Caselle rosse indicano trasferimento non permesso.

en: Redefine shortcuts
it: Ridefinisci le scorciatoie

note: SCRIPT
en: Redo
it: Ripeti mossa

en: Referral:
it: Riferimento:

en: Refine results
it: Affina i risultati

en: Refine results:
it: Affina i risultati

en: Refine search
it: Affina la tua ricerca

en: Refine your search
it: Affina la tua ricerca

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refund
it: Restituire

en: Refund lost item charge
it: Rimborsa la multa per copia persa

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
it: Rimborsa la multa di prestito scaduto e addebita una nuova multa per prestito scaduto

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
it: Rimborsa la multa di prestito scaduto e ripristina la multa per prestito scaduto

en: Refund payments to patrons
it: Rimborsa i pagamenti agli utenti

en: Register description
it: Descrizione del registro

en: Register name
it: Nome del registro

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
it: Registrati con l'app a due fattori

en: Register:
it: Registro:

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
it: Registera: %s &rArr; %s

en: Registration date
it: Data di registrazione:

en: Registration date:
it: Data di registrazione:

en: Registration date:
it: Data di registrazione:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
it: Data di registrazione: %s

en: Regular expression:
it: Espressione regolare:

en: Regular print
it: Caratteri regolari

en: Reject
it: Rifiuta

en: Rejected
it: Rifiutato

en: Rejected tags
it: Tags rifiutati

note: ABBR
en: Related Term
it: Termine correlato

en: Related transaction
it: Transazioni correlate

en: Relationship information
it: Informazioni sulla relazione

en: Relationship:
it: Relazione:

en: Relationship:
it: Relazione:

note: For the first occurrence, %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
it: Prestiti fatti ai genitori (%s)

en: Release maintainer
it: Release Maintainer

en: Release maintainer assistant
it: Assistente del Release Manager

en: Release maintainer mentor
it: Mentore del Release Maintainer

en: Release maintainer:
it: Release Maintainer:

en: Release maintainers:
it: Release Maintainer:

en: Release manager
it: Release Manager

en: Release manager assistant
it: Assistente del Release Manager

en: Release manager assistant:
it: Assistente del Release Manager:

en: Release manager assistants:
it: Assistenti del Release Manager:

en: Release manager mentor
it: Mentore del Release Manager

en: Release manager:
it: Release Manager:

en: Relevance
it: Rilevanza

en: Religious organization
it: Ente religioso

en: Remaining circulation permissions
it: Rimanenti permessi per la circolazione

note: SPAN
en: Remaining in this fund
it: Rimanenze in questo fondo

en: Remaining permissions for managing fines and fees
it: Restanti permessi per gestire multe e tariffe

en: Remaining system parameters permissions
it: Rimanenti permessi per i parametri di sistema

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
it: Rimanenza con i sottofondi inclusi

en: Remember for session:
it: Memorizza per questa sessione:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
it: Ricorda che memcached va avviato prima di Plack.

en: Remember return date for next check in
it: Memorizza la data per la prossima restituzione

en: Reminder date
it: Data di avviso

en: Reminder:
it: Avviso:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
it: Attenzione: questa azione cancellerà tutti ii record di autorità selezionati!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
it: Ricorda: questa azione cancella tutti i record bibliografici, gli abbonamenti collegati, le prenotazioni esistenti e le copie collegate!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
it: Attenzione: questa azione modificherà tutti i record di autorità selezionati!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
it: Attenzione: questa azione modificherà tutti i record bibliografici selezionati!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
it: Attenzione: questa azione modificherà tutti i prestiti in corso!

en: Remote host
it: Rimuovi server

en: Remote host:
it: Rimuovi server:

en: Remote image
it: Immagine remota

en: Remote image:
it: Immagine remota:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove &quot;In demand&quot;
it: Rimuovi &quot;In richiesta&quot;

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
it: Rimuovere tutti gli ID

en: Remove all reserves
it: Rimuovere tutti i 'Testi per i corsi'

note: SCRIPT
en: Remove color
it: Rimuovi colore

en: Remove condition
it: Rimuovi condizione

en: Remove course reserves
it: Rimuovere 'Testi per i corsi'

en: Remove duplicates
it: Rimuovi i duplicati

note: A
en: Remove facet %s
it: Rimuovi faccetta %s

en: Remove from cart
it: Rimuovi dal carrello

en: Remove from group
it: Rimuovi dal gruppo

en: Remove from rota
it: Rimuovi dalla rotazione

en: Remove item from collection
it: Rimuovi copia dalla collezione

en: Remove items not owned by selected libraries:
it: Rimuovi copie non possedute dalle biblioteche selezionate:

en: Remove items: scan barcodes
it: Rimuovi copie: scansiona codice a barre

en: Remove library from group
it: Rimuovi la biblioteca dal gruppo

note: SCRIPT
en: Remove link
it: Rimuovi link

en: Remove owner
it: Cancella

en: Remove profile
it: Rimuovi profilo

en: Remove reserves &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
it: Togli copie &rsaquo; Testi per i corsi &rsaquo; Koha

en: Remove rule?
it: Rimuovi questa regola?

en: Remove selected
it: Rimuovi selezionate

en: Remove selected items
it: Rimuovi le copie selezionate

en: Remove selected patrons
it: Rimuovi utenti selezionati

en: Remove spaces
it: Rimuovi gli spazi

en: Remove substitution
it: Rimuovi sostinuzione

en: Remove tag
it: Rimuovi tag

note: SCRIPT
en: Remove this ID
it: Rimuovi questo ID

en: Remove this match check
it: Cancella questo controllo di corrispondenza

en: Remove this match point
it: Cancella questo punto di corrispondenza

en: Remove this rule
it: Rimuovi questa regola

en: Remove:
it: Rimuovi:

en: Remove?
it: Rimuovi?

en: Removed
it: Rimosso

en: Renew
it: Rinnova

en: Renew
it: Rinnova

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
it: Rinnova %s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Rinnovi %s &rsaquo; Circulazione &rsaquo; Koha

en: Renew a subscription
it: Rinnova un abbonamento

en: Renew all
it: Rinnova tutto

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
it: Rinnovo come 'non visto' se è il caso:

en: Renew or check in selected items
it: Rinnova o restituisci le copie selezionate

en: Renew patron
it: Rinnova utente

note: A
en: Renew selected subscriptions
it: Rinnova gli abbonamenti selezionati

en: Renew this subscription
it: Rinnova questo abbonamento

en: Renewal
it: Rinnova

en: Renewal date:
it: Data rinnovo:

en: Renewal date:
it: Data rinnovo:

en: Renewal due date:
it: Rinnova la data di restituzione:

en: Renewal of daily rental item
it: Rinnovo della copia presa giornalmente

en: Renewal of rental item
it: Rinnovo della copia in prestito

en: Renewal period
it: Periodo di rinnovo

en: Renewals allowed (count)
it: Rinnovi consentiti (numero)

en: Renewals allowed:
it: Rinnovi consentiti:

en: Renewals period:
it: Periodo di rinnovo:

en: Renewed
it: Rinnova

en: Renewed
it: Rinnovato

en: Renewed the maximum number of times
it: Hai rinnovato questa copia il numero massimo di volte consentito

en: Rental charge
it: Tariffa

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
it: Tariffa di affitto per questa copia: %s

en: Rental charge:
it: Tariffa:

en: Rental charge:
it: Tariffa:

en: Rental discount (%%)
it: Sconto (%%) sul costo del prestito

en: Rental fee
it: Quota di affitto

note: INPUT type=submit
en: Reopen
it: Riapri

en: Reopen an acquisitions basket
it: Riapri questo raccoglitore

en: Reopen basket
it: Riapri il raccoglitore

en: Reopen basket group
it: Riapri l'ordine d'acquisto

en: Reopen closed invoices
it: Riapri le fatture chiuse

en: Reopen it
it: Riapri

en: Reopen selected invoices
it: Riapri le fatture selezionate

en: Reopen:
it: Riapri:

en: Rep.price
it: Costo sostit.

note: SCRIPT
en: Repair
it: Ripara

en: Repeatable
it: Ripetibile

en: Repeatable:
it: Ripetibile:

en: Replace
it: Sostituisci

note: SCRIPT
en: Replace all
it: Sostituire tutto

en: Replace all patron attributes
it: Sostituisci tutti gli attributi utente

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
it: Sostituisci copertine esistenti %s

en: Replace existing record with incoming record
it: Sostituisci il record esistente con quello in arrivo

en: Replace existing search filter:
it: Sostituisci filtro ricerca esistente:

en: Replace only included patron attributes
it: Sostituisci solo gli attributi utente inclusi

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
it: Sostituisci le password utente con quelle del file (quelle vuote verranno ignorate)

en: Replace record via Z39.50/SRU
it: Sostituisci record via Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
it: Sostituisci record via Z39.50/SRU

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
it: Sostituisci i contenuti attuali del record

note: SCRIPT
en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Replacement cost:
it: Costo di sostituzione:

en: Replacement price
it: Costo di sostituzione:

en: Replacement price:
it: Costo di sostituzione:

en: Replacement price:
it: Costo di sostituzione:

en: Replied
it: Con risposta

en: Report
it: Rapporto

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
it: Report dopo aver mosso gli ordini non ricevuti dal budget %s (%s - %s) a %s (%s - %s)

en: Report group:
it: Gruppo di report:

en: Report is public:
it: Il report è pubblico:

en: Report mistake
it: Errore report

en: Report name
it: Nome del report

en: Report name:
it: Nome del report:

en: Report name:
it: Nome del report:

en: Report plugins
it: Plugins (Report)

en: Report subgroup:
it: Sottogruppo di report:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
it: Riportato il: %s

en: Reports Dictionary
it: Dizionario dei reports

en: Reports dictionary
it: Dizionario dei reports

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
it: Reports sui tipi di copia %s presenti in %s%s

en: Reports tables
it: Tabelle dei reports

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
it: ID Richiesta %s

en: Request article
it: Richiesta articolo

en: Request article
it: Richiedi articolo

en: Request article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Richiedi articolo &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
it: Richiesta articolo dal %s

en: Request details
it: Dettagli della richiesta

en: Request log
it: Log richiesta

en: Request number:
it: Numero della richiesta:

en: Request specific item type:
it: Richiedi una specifica tipologia di copia:

en: Request type:
it: Tipo di richiesta:

en: Requested
it: Richiesto

en: Requested article
it: Articolo richiesto

en: Requested by
it: Richiesto da

note: SCRIPT
en: Requested from partners
it: Richiesto dai partner

en: Requested item type
it: Richiedi una tipologia di copia:

en: Require strong password:
it: Richiedi una password forte:

en: Require valid email address:
it: Richiede un indirizzo email valido:

en: Required
it: Obbligatorio

en: Required fields cannot be cleared
it: I campi obbligatori non possono essere cancellati

en: Required fields:
it: Campi obbligatori:

en: Required for staff login.
it: Richiesto per loggarsi come staff

en: Required match checks
it: Richiesto controllo di corrispondenza

note: TH
en: Required module missing
it: Mancano alcuni moduli Perl indispensabili

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
it: I moduli richiesti devono essere installati nella corretta versione prima di continuare.

en: Required modules must be installed before you may continue.
it: I moduli richiesti devono essere installati prima di continuare.

en: Required. Maximum length is 64 letters
it: Obbligatorio. Max lunghezza 64 caratteri

note: I
en: Requires override of hold policy
it: Richiede di scavalcare le regole per le prenotazioni

en: Research
it: Ricerca

en: Resend
it: Invia di nuovo

en: Reserve
it: Riserva

en: Reserve cancelled
it: Prenotazione cancellata

en: Reserve found
it: Prenotazione trovata

en: Reserves
it: Copie riservate

en: Reset
it: Rest

en: Reset filter
it: Resetta filtro

en: Reset mappings
it: Resetta la configurazione

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
it: Reimposta il tuo token

note: SCRIPT
en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resolve
it: Risolvi

en: Resolve claim
it: Risolvi un sollecito

en: Resolve return claim
it: Risolvere solleciti di restituzione

note: SPAN
en: Resolved claims
it: Risolvi solleciti

en: Resolved?
it: Risolto?

en: Responses
it: Risposte

en: Responses enabled:
it: Risposte abilitate:

en: Restore
it: Ripristina

note: SCRIPT
en: Restore last draft
it: Recupera l'ultimo draft

en: Restrict
it: Sospeso:

en: Restrict access to:
it: Restringi l'accesso a:

en: Restricted
it: Sospeso

en: Restricted status of an item
it: Limitazioni all'uso della copia

en: Restricted:
it: Sospeso:

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
it: Restrizione aggiunta dal processo di gestione dei ritardi %s

en: Restriction comment
it: Restrizioni

en: Restriction comment:
it: Restrizioni:

en: Restriction expiration
it: Scadenza della resttizione

en: Restriction expiration:
it: Scadenza della restrizione:

en: Restriction overridden temporarily
it: Restrizione superata temporaneamente

en: Restriction overridden temporarily.
it: Restrizione superata temporaneamente.

en: Restriction reason
it: Ragione restrizione

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
it: Restrizioni (%s)

en: Result
it: Risultato

en: Results
it: Risultati

en: Results
it: Risultati

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
it: Risultati %s a %s %s di %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
it: Risultati %s a %s di %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
it: Risultati %s a %s di %s

en: Results for authority records
it: Risultati per i record di autorità

en: Results for tag
it: Risultati per il tag

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
it: Risultati da Mana KB

en: Results per page :
it: Risultati per pagina:

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
it: Risultati per pagina: %s

en: Resume
it: Riprendi

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
it: Riattiva tutte le prenotazioni sospese

en: Retail price:
it: Prezzo di mercato:

en: Retake photo
it: Rifai foto

en: Return
it: Restituzione

en: Return claims
it: Restituisci i reclamati

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
it: I resi passati per un reclamo devono essere lavorati dalla pagina dei dettagli utente

en: Return claims:
it: Restituisci i sollecitati:

en: Return date
it: Data di restituzione

en: Return policy
it: Ritorna a:

en: Return to batch item deletion
it: Ritorna alla cancellazione via batch delle copie

en: Return to batch item modification
it: Ritorna alla modifica batch delle copie

en: Return to circulation and fine rules
it: Ritorna alle regole di circolazione e dei ritardi

en: Return to frameworks
it: Ritorna alle griglie di catalogazione

en: Return to holding library
it: Rendi alla biblioteca che lo possiede

en: Return to home library
it: Restituito alla biblioteca

en: Return to patron detail
it: Ritorna ai Dettagli utente

en: Return to previous page
it: Ritorna alla pagina precedente

en: Return to request
it: Ritorna alla richiesta

note: A
en: Return to request details
it: Ritorna ai dettagli della richiesta

en: Return to rota
it: Ritorna alla rotazione

en: Return to rotas
it: Ritorna alle rotazioni

en: Return to rotating collections home
it: Ritorna alla home per le raccolte mobili

en: Return to search
it: Ritorna alla ricerca

en: Return to sets management
it: Ritorna al gestore dei sets

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
it: Ritorna al batch di record MARC preparati %s

en: Return to the basket
it: Torna al raccoglitore

en: Return to the basket without making a new order.
it: Ritorna al raccoglitore senza fare un nuovo ordine.

en: Return to the job list
it: Torna alla lista di processi

en: Return to the record
it: Torna al record

en: Return to tools
it: Torna agli Strumenti

en: Return to where you were
it: Ritorna dov'eri prima.

en: Returned to patron:
it: Ritorna all' utente:

en: Returns
it: Restituzioni

en: Reversed
it: Invertito

en: Revert In Processing status
it: Togli lo stato in lavorazione

en: Revert hold transfer status
it: Togli lo status in prenotazione

en: Revert waiting
it: Inverti lo stato di attesa

en: Revert waiting status
it: Inverti lo stato di attesa

en: Reverted
it: Inverti

en: Reverting
it: Ritorna indietro

en: Review pending modifications
it: Controlla le modifiche in sospeso

en: Reviewer
it: Revisore

en: Reviewer:
it: Revisore

en: Reviews
it: Recensioni

en: Revoke
it: Revoca

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
it: Area di testo. Premi alt-0 per aiuto.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
it: Area di testo. Premi alt-F9 per il menu, alt-F10 per la toolbar, alt-0 per aiuto.

en: Right
it: Destra

note: SCRIPT
en: Right to left
it: Da destra a sinistra

en: Road types to be used in patron addresses
it: Tipi di strada da usare per gli indirizzi degli utenti

note: SCRIPT
en: Rollover at:
it: Ciclo:

en: Rollover:
it: Ciclo:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
it: Rom&acirc;n&#259; (Rumeno)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
it: Directory di riferimento per i caricamenti dei file non definita

en: Rota
it: Rotazione

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
it: Descrizione rotazione

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
it: Nome rotazione

en: Rota status
it: Status rotazione

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

en: Rotating collection
it: Raccolte mobili

en: Rotating collections
it: Raccolte mobili

en: Rotating collections
it: Raccolte mobili

en: Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Raccolte mobili &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Routing list
it: Routing List

en: Routing lists
it: Routing List

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Anteprima ricevuta per routing list &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo, Koha

en: Row
it: Riga

note: SCRIPT
en: Row group
it: Riga gruppo

note: SCRIPT
en: Row properties
it: Proprietà di riga

note: SCRIPT
en: Row type
it: Tipo riga

note: SCRIPT
en: Row {0}
it: Riga {0}

note: SCRIPT
en: Rows
it: Righe

en: Rule
it: Regola

en: Rule
it: Regola

en: Rule operator
it: Operatore regola

en: Rules
it: Regole

en: Rules for automatic item modifications by age
it: Regole per modifiche automatiche copie per età

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
it: Regole per le azioni sui ritardi:%s%s%s biblioteca di default %s

en: Run
it: Esegui

en: Run
it: Esegui

note: BUTTON
en: Run and edit macros
it: Esegui e modifica macro

en: Run macro
it: Esegui macro

en: Run report
it: Elabora il report

en: Run report
it: Elabora il report

en: Run reports
it: Elabora i report

note: INPUT type=submit
en: Run the report
it: Elabora il report:

en: Run tool
it: Esegui lo strumento

en: Running
it: In esecuzione

en: Runtime parameter options
it: Inserisci i parametri per il report

en: SI Centimeters
it: SI Centimetri

en: SI Millimeters
it: SI Millimetri

en: SIP media type:
it: Tipo di copia SIP:

en: SMS alert number
it: Numero per SMS (avvisi):

en: SMS cellular providers
it: Provider SMS

en: SMS cellular providers
it: Fornitori di SMS

en: SMS cellular providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Fornitori di SMS &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: SMS number:
it: Numero per SMS:

en: SMS provider
it: Provider SMS

en: SMS provider:
it: Provider SMS:

en: SRU Search fields mapping:
it: Configura campi di ricerca SRU

en: SRU search fields mapping for authorities &rsaquo; Koha
it: Mappatura dei campi di ricerca SRU per authority &rsaquo; Koha

en: SRU search fields mapping for bibliographic records &rsaquo; Koha
it: Mappatura dei campi di ricerca SRU per i record bibliografici &rsaquo; Koha

en: STARTDATE:January 1 2010,TRACK:Day
it: STARTDATE:1 Gennaio 2010,TRACK:Giorno

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
it: Vendita %s

en: Salutation
it: Titolo di cortesia

en: Same week day
it: Stesso giorno della settimana

en: Satisfied
it: Soddisfatto

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
it: Sabato

note: SCRIPT
en: Saturdays
it: Sabato

note: INPUT type=submit
en: Save
it: Salva

en: Save
it: Salva

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
it: Salva (se il plugin relativo è stato attivato)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
it: Salva tutte le preferenze di %s

en: Save and continue editing
it: Salva e continua a modificare

en: Save and edit items
it: Salva e modifica copie

en: Save and pay
it: Salva e paga

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
it: Salva e vedi l'anteprima della lista Routing

en: Save and view record
it: Salve e guarda il record

en: Save anyway
it: Salva

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
it: Salva come file ISO2709 (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
it: Salva come file MARCXML (.xml)

en: Save as new pattern
it: Salva come nuovo schema

en: Save changes
it: Salva modifiche

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
it: Salva configurazione

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
it: Salva il corrente record (Ctrl-S)

en: Save description
it: Salva descrizione

en: Save profile
it: Salva profilo

en: Save quotes
it: Salva cit./sugg.

en: Save record
it: Salva record

en: Save record (cannot be remapped)
it: Salva record (non può essere rimappato)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
it: Salva report

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
it: Salva scorciatoie

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
it: Salva abbonamento

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
it: Salva storico dell'abbonamento

note: SCRIPT
en: Save to catalog
it: Salva nel catalogo

en: Save your custom report
it: Salva il tuo report personalizzato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
it: Salvato

en: Saved check-in date:
it: Salva data prestito:

en: Saved report results
it: Risultati del report salvati

en: Saved reports
it: Reports salvati

en: Saved reports
it: Reports salvati

en: Saved reports - SQL
it: Reports salvati - SQL

en: Saved results
it: Risultati salvati

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
it: In salvataggio ...

en: Scale height (relative to card):
it: Scala dell'altezza (relativa alla scheda):

en: Scale width (relative to card):
it: Scala dell'ampiezza (relativa alla scheda):

en: Scan
it: Scansione

en: Scan a patron barcode to start.
it: Scansiona il codice a barre di un utente per cominciare.

en: Scan index:
it: Scorri indice:

en: Scan indexes:
it: Scorri indici

en: Schedule
it: Pianifica

en: Schedule
it: Pianifica

en: Schedule tasks to run
it: Pianifica l'esecuzione di report

en: Schedule tasks to run
it: Pianificare operazioni

en: Scheduled for automatic renewal
it: Schedulato per rinnovo automatico

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
it: E' stato pianificato per il rinnovo automatico e non può essere più rinnovato

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
it: E' stato programmato per il rinnovo automatico ma non può essere rinnovato perché l'utente ha troppe multe

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
it: E' stato programmato per il rinnovo automatico ma non può essere rinnovato perché l'account dell'utente è scaduto

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
it: E' già previsto un rinnovo automatico, ancora non può essere rinnovato

en: School
it: Scuola

note: SCRIPT
en: Scope
it: Portata

en: Score:
it: Risultato:

en: Screen
it: Schermo

note: INPUT type=submit
en: Search
it: Cerca

note: INPUT type=text
en: Search %s
it: Cerca %s

note: %1$s:  IF ( query_desc ) %2$s:  query_desc | html %3$s:  END %4$s:  IF ( limit_desc ) %5$s:  limit_desc | html %6$s:  END
en: Search %s for '%s'%s %s &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
it: Ricerca %sdi '%s'%s%s&nbsp;con limite(i):&nbsp;'%s'%s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
it: Cerca ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
it: Cerca server Z39.50/SRU

en: Search all headings
it: Ricerca tutte le intestazioni

en: Search all headings:
it: Ricerca in tutte le intestazioni:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
it: Cerca per contratto e/o descrizione:

en: Search by keyword:
it: Ricerca per parole:

en: Search call number:
it: Cerca collocazione:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
it: Cerca collocazione

en: Search category
it: Cerca una categoria

en: Search category:
it: Cerca categoria:

en: Search cities
it: Ricerca città

note: INPUT type=text
en: Search claim count
it: Cerca numero richiamo

note: INPUT type=text
en: Search claim date
it: Ricerca data richiamo

en: Search contracts
it: Cerca contratti

en: Search currencies
it: Cerca valute

en: Search desks
it: Cerca punti prestito

en: Search engine
it: Motore di Ricerca

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
it: Configurazione motore di ricerca (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
it: Configurazione motore di ricerca (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Configurazione motore di ricerca (Elasticsearch) &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Search entire MARC record
it: Cerca in tutto il record

en: Search entire record
it: Cerca in tutto il record

en: Search entire record:
it: Cerca in tutto il record:

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
it: Cerca data di scadenza

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
it: Ricerca, per favore prova di nuovo

en: Search field
it: Ricerca campo

en: Search field:
it: Ricerca campo:

en: Search fields
it: Ricerca campi

en: Search filters
it: Filtri di ricerca

en: Search for
it: Ricerca per

en: Search for a vendor
it: Cerca un fornitore

en: Search for a vendor to transfer from
it: Cerca un fornitore a cui trasferire a partire da

en: Search for a vendor to transfer to
it: Cerca un fornitore a cui trasferire fino a

en: Search for another record
it: Cerca un altro record

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
it: Cerca le copie %s da aggiungere al batch %s %s

en: Search for patron
it: Ricerca utente

en: Search for patrons
it: Ricerca utente

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
it: Ricerca di plugin

en: Search for record
it: Cerca un record

en: Search for tag:
it: Cerca per tag:

en: Search for vendor
it: Cerca il fornitore

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
it: Cerca un fornitore %s &rsaquo; Koha

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Ricerca fornitore &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

en: Search funds
it: Ricerca fondi

en: Search history
it: Cronologia della ricerca

en: Search history
it: Cronologia della ricerca

en: Search history &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: Cronologia ricerche &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
it: Cerca nel calendario il giorno che vuoi impostare come chiusura/festività.

en: Search index:
it: Cerca indice:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
it: Cerca il fascicolo numero

note: INPUT type=text
en: Search library
it: Cerca biblioteca

note: INPUT type=text
en: Search location
it: Cerca localizzazione

en: Search main heading
it: Ricerca intestazione principale

en: Search main heading ($a only)
it: Ricerca nell'intestazione principale ($a solo)

en: Search main heading ($a only):
it: Ricerca nell'intestazione principale ($a solo):

en: Search main heading:
it: Ricerca nell'intestazione principale:

note: INPUT type=text
en: Search notes
it: Cerca note

en: Search notices
it: Cerca avvisi

en: Search on
it: Cerca

note: I
en: Search on %s
it: Cerca su %s

en: Search on Mana
it: Cerca su Mana

en: Search options
it: Opzioni di ricerca

en: Search orders
it: Cerca ordini

en: Search partners
it: Ricerca partners

en: Search patron categories
it: Ricerca categorie di utente

en: Search patrons
it: Ricerca utenti

en: Search patrons
it: Ricerca utenti

en: Search patrons or clubs
it: Ricerca utenti o club

en: Search patrons or clubs
it: Ricerca utenti o club

note: INPUT type=text
en: Search publication date
it: Cerca data di pubblicazione

en: Search reports by keyword:
it: Ricerca report per parole:

en: Search results
it: Cerca risultati

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Search results &rsaquo; Barcodes and labels &rsaquo; Koha
it: Risultati della ricerca &rsaquo; Codici a barre ed etichette &rsaquo; Koha

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Risultati della ricerca &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
it: Risultati %s - %s di %s

note: NAV
en: Search results navigation
it: Cerca risultati di navigazione

en: Search selected partners
it: Cerca partner selezionati

note: INPUT type=text
en: Search since
it: Cerca da

note: INPUT type=text
en: Search status
it: Cerca status

en: Search string matches:
it: Cerca stringhe corrispondenti:

en: Search subscriptions
it: Ricerca abbonamenti

en: Search subscriptions:
it: Ricerca abbonamenti:

en: Search suggestions
it: Cerca suggerimenti

en: Search system preferences
it: Ricerca preferenze di sistema

en: Search targets
it: Cerca targets

en: Search term:
it: Cerca termine:

note: INPUT type=text
en: Search title
it: Ricerca titolo

en: Search to hold
it: Cerca per prenotare

en: Search to hold
it: Cerca per prenotare

en: Search type:
it: Ricerca tipologia:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
it: Ricerca non disponibile

en: Search uploads by category
it: Cerca caricamenti per categoria

en: Search uploads by name or hashvalue
it: Cerca gli upload per nome o per valore-chiave

en: Search value:
it: Cerca valore:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
it: Ricerca fornitori

en: Search was:
it: La ricerca era:

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
it: La ricerca darà maggior rilevanza ai campi con peso

en: Search:
it: Cerca:

en: Searchable
it: Cercabile

en: Searchable:
it: Cercabile:

en: Searched by default.
it: Preselezionata (ricerca effettuata di default).

note: A
en: Searching
it: Ricerca

note: SCRIPT
en: Season
it: Stagione

note: SCRIPT
en: Second
it: Secondo

en: Second indicator default value:
it: Valore di default del secondo indicatore:

en: Secondary email
it: Email secondaria:

en: Secondary email:
it: E-mail secondaria:

en: Secondary email:
it: Email secondaria:

en: Secondary phone
it: Telefono secondario:

en: Secondary phone:
it: Telefono secondario:

en: Secondary phone:
it: Telefono secondario:

en: Seconds (default)
it: Secondi (default)

en: Secret:
it: Segreto:

en: Section
it: Sezione

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
it: Sezione %s

en: Section:
it: Sezione:

en: See
it: Vedi

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
it: Vedi %s

en: See also:
it: Vedi anche:

en: See any subscription attached to this biblio
it: Vedi gli abbonamenti collegati a questo record

en: See highlighted items below
it: Vedi gli elementi evidenziati qui sotto

en: See online help for advanced options
it: Vedi l'aiuto in linea per le opzioni avanzate

en: See your public page:
it: I dati resi pubblici si riepilogano qui:

en: Seen
it: Visto

note: INPUT type=submit
en: Select
it: Seleziona

en: Select
it: Seleziona

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
it: Seleziona 'Tutti' se vuoi che il campo sia visibile sempre. Se no seleziona le biblioteche che vuoi associare a questo valore.

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
it: Seleziona 'Tutte le biblioteche' se vuoi che il il tipo copia sia sempre usato. Se no seleziona le biblioteche che vuoi associare a questo tipo copia.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
it: Seleziona 'Tutte le biblioteche' se vuoi che il valore  autorizzato sia sempre visualizzato. Se no seleziona le biblioteche che vuoi associare a questo valore.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
it: Seleziona 'Tutte le biblioteche' se vuoi che il tipo credito sia sempre usato. Se no seleziona le biblioteche che vuoi associare a questo tipo credito.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
it: Seleziona 'Tutte le biblioteche' se vuoi che il tipo debito sia sempre usato. Se no seleziona le biblioteche che vuoi associare a questo tipo credito.

en: Select CSV profile:
it: Seleziona un profilo CSV:

en: Select MARC framework:
it: Seleziona la griglia di catalogazione MARC da usare:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
it: Seleziona i files MARC da processare nell'area temporanea. Saranno analizzati e ogni record valido sarà processato per essere importato nel catalogo.

en: Select a budget
it: Seleziona un budget

en: Select a built-in sound:
it: Seleziona un suono precaricato

en: Select a category type
it: Seleziona un tipo di categoria

en: Select a chooser
it: Seleziona un selettore

en: Select a collection:
it: Seleziona una collezione:

en: Select a day
it: Seleziona un giorno:

en: Select a deliverer
it: Selezionaun trasportatore

en: Select a department
it: Seleziona un dipartimento

en: Select a file to import into the borrowers table
it: Seleziona un file da importare nella tabella degli utenti

en: Select a frequency
it: Seleziona una frequenza

en: Select a fund
it: Seleziona un fondo

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
it: Seleziona un fondo (riempirà ordini/copie se definito)

en: Select a fund (will use default if set)
it: Seleziona un fondo (verrà usato il default se presente)

en: Select a language:
it: Selezionare una lingua:

en: Select a layout for back side:
it: Seleziona un layout per il lato posteriore

en: Select a layout to be applied:
it: Seleziona un layout da applicare:

en: Select a library :
it: Seleziona una biblioteca :

en: Select a library :
it: Seleziona una biblioteca :

en: Select a library:
it: Seleziona una biblioteca:

en: Select a library:
it: Seleziona una biblioteca:

en: Select a list
it: Seleziona una lista

en: Select a list of records
it: Seleziona una lista di records

en: Select a table:
it: Seleziona la tabella:

en: Select a template
it: Seleziona un template

en: Select a template to be applied:
it: Seleziona un template da applicare:

en: Select a time
it: Seleziona un orario

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all visible rows
it: Seleziona tutte le righe visibili

en: Select an authority framework
it: Seleziona una griglia di catalogazione di authority

en: Select an existing list
it: Seleziona una lista esistente

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
it: Seleziona un'immagine o un file .ZIP. Lo strumento accetta immagini nei formati GIF, JPEG, PNG, e XPM.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
it: Seleziona un'immagine da caricare. Lo strumento accetta immagini nei formati GIF, JPEG, PNG, e XPM.

en: Select an item type:
it: Seleziona un tipo di copia:

en: Select day:
it: Seleziona giorno:

en: Select download format:
it: Seleziona un formato per il download:

en: Select files:
it: Seleziona files:

en: Select item:
it: Seleziona copia:

en: Select items to move to this rota:
it: Seleziona un file da importare in questa rotazione:

en: Select local databases
it: Seleziona i database locali

en: Select manager
it: Seleziona gestore

en: Select month:
it: Seleziona mese:

en: Select none
it: Nessuna selezione

en: Select none to see all libraries
it: Seleziona nessuna per vedere tutte le biblioteche

en: Select note
it: Seleziona nota

en: Select notice:
it: Seleziona messaggio:

en: Select one or more images to delete.
it: Seleziona uno o più immagini da cancellare.

en: Select ordering library account:
it: Selezionare l'account della biblioteca per l'invio dell'ordine:

en: Select owner
it: Seleziona proprietario

en: Select partner libraries:
it: Seleziona biblioteche partner:

note: SCRIPT
en: Select patron
it: Selezione utente

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
it: Seleziona l'utente da tenere. I dati degli utenti saranno trasferiti a questo record utente e i record degli altri utenti verranno cancellati.

en: Select planning type:
it: Seleziona il tipo di pianificazione:

en: Select records to export
it: Seleziona i records da esportare

en: Select remote databases
it: Seleziona database remoti

en: Select searches to:
it: Seleziona ricerche per:

en: Select table:
it: Seleziona la tabella:

en: Select the biblionumber to attach the item to
it: Seleziona il biblionumber a cui collegare la copia

en: Select the biblionumber to link the item to
it: Seleziona il biblionumber a cui collegare la copia

en: Select the file to import:
it: Seleziona il file da importare:

en: Select the file to upload:
it: Seleziona il file da caricare:

en: Select the host record to link
it: Seleziona il record madre da collegare

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
it: Seleziona il record madre da collegare a '%s'

en: Select the library account submitting the EDI order
it: Selezionare l'account della biblioteca per l'invio dell'ordine EDI

en: Select to display or not:
it: Seleziona se visualizzare o no:

en: Select to import
it: Seleziona il file da importare

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Seleziona fornitore &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Select visible rows
it: Seleziona le righe visibili

en: Select which authorized value category the user will choose from.
it: Selezionare la categoria di valori autorizzati tra cui l'utente sceglierà.

en: Select without holds
it: Seleziona senza prenotazioni

en: Select without items
it: Seleziona senza copie

en: Select without subscriptions
it: Seleziona senza abbonamenti

en: Select your MARC flavor
it: Seleziona il tipo di MARC

note: SCRIPT
en: Select...
it: Seleziona...

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
it: I campi selezionati verranno conservati dal record originale dell'utente quando si sovrascrive l'utente esistente.

en: Selected items :
it: Copie selezionate :

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
it: Selezionando un messaggio abiliti gli utenti a sottoscrivere le notifiche su quando arriva un nuovo fascicolo.

en: Selecting default settings
it: Seleziona configurazioni di default

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
it: Seleziona questa opzione per sovrascrivere gli esistenti possesori del fondo, se ce ne sono

note: SCRIPT
en: Selection
it: Selezione

en: Selector
it: Selettore

en: Selector:
it: Selettore

en: Self check modules
it: Moduli dell'autoprestito

en: Semi-colon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
it: Testo separato da punto e virgola (.csv)

en: Send
it: Invia

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
it: Invia ordine EDI

en: Send email
it: Invia email

en: Send email to new patrons
it: Manda email ad un nuovo utente

en: Send list
it: Invia lista

en: Send notice to patron
it: Manda l'avviso all'utente

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
it: Invia notifica

en: Send password reset
it: Invia nuova password

en: Send to
it: Invia a

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
it: Invia alla KB Mana

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
it: Invia le copie visibili alla cancellazione batch

note: A
en: Send visible items to batch item modification
it: Invia le copie visibili alla modifica batch

note: A
en: Send visible records to a list
it: Invia i records visibili ad una lista

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
it: Invia i records visibili alla cancellazione batch

note: A
en: Send visible records to batch record modification
it: Invia i records visibili alla modifica batch

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
it: Invia i risultati visibili alla modifica utente batch

en: Send welcome email
it: Invia Email di benvenuto

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
it: Invio a %s

en: Sending your cart
it: Invia il tuo carrello

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
it: Invia il tuo carello &rsaquo; %s%s%s Catalogo online%s

en: Sending your list
it: Invia la tua lista

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
it: Invia la tua lista &rsaquo; Liste &rsaquo; Koha

en: Sent
it: Inviato

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
it: Invia avvisi per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
it: Invia avvisi per %s

en: Sent to
it: Inviato ad

en: Separate keys using a hyphen "-"
it: Separa i valori con "-"

en: Separate multiple filenames by commas.
it: Separa i diversi nomi dei files con delle virgole.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
it: Separa le opzioni con virgole. Esempio: sru=get,sru_version=1.1. Vedi anche http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
it: Settembre

en: Serial
it: Risorsa in continuazione

en: Serial claim
it: Solleciti per le risorse in continuazione

en: Serial collection
it: Informazioni globali

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
it: Informazioni globali #%s

en: Serial collection information for
it: Informazioni sul periodico

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Informazioni sul periodico %s &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

en: Serial edition
it: Edizione periodico

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Edizione periodico %s &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
it: Enumerazione del periodico

en: Serial enumeration / chronology
it: Enumerazione del periodico/ cronologia

en: Serial enumeration:
it: Enumerazione del periodico:

en: Serial number:
it: Numero del periodico:

en: Serial receipt creates an item record.
it: Il ricevere una risorsa in continuazione crea una copia

en: Serial receipt does not create an item record.
it: Il ricevere una risorsa in continuazione non crea una copia

en: Serial receive
it: Ricevi risorse in continuazione

en: Serial subscription: search for vendor
it: Abbonamento per risorse in continuazione: cerca fornitore

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
it: Risorsa in continuazione: %s

en: Serials
it: Risorse in continuazione

en: Serials
it: Risorse in continuazione

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
it: Risorse in continuazione %s &rsaquo; Koha

en: Serials (new issue)
it: Risorse in continuazione (nuovo fascicolo)

en: Serials planning
it: Pianificazione delle risorse in continuazione

en: Serials receiving
it: Ricevi risorse in continuazione

en: Serials statistics wizard
it: Wizard per le statistiche dei periodici

en: Serials subscription renew
it: Rinnova abbonamenti alle risorse in continuazione

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
it: Rinnova abbonamento periodico #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
it: Rinnovo abbonamenti a risorse in continuazione &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
it: Abbonamenti alle risorse in continuazione

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
it: Abbonamenti alle risorse in continuazione (%s trovati)

en: Serials subscriptions search
it: Ricerca abbonamenti riviste

en: Serials subscriptions stats
it: Statistiche sugli abbonamenit

en: Serials subscriptions stats &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
it: Statistiche per gli abbonamenti dei periodici &rsaquo; Report &rsaquo; Koha

en: Serials tables
it: Tabella periodici

en: Series
it: Serie

en: Series title
it: Titolo della serie

en: Series:
it: Serie:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
it: Server '%s' eliminato con successo.

en: Server added successfully.
it: Server aggiunto con successo

en: Server information
it: Informazioni sul server

en: Server name:
it: Nome del server:

en: Server updated successfully.
it: Server aggiornato con successo

en: Session timed out, please log in again
it: Sessione scaduta, per favore, fai nuovamente il login

en: Session timed out.
it: Sessione scaduta.

en: Set all funds to zero
it: Metti tutti i fondi a zero

en: Set back to
it: Torna a

en: Set back to:
it: Torna a:

en: Set basket group
it: Definisci gruppo raccoglitori

en: Set by
it: Impostato da

en: Set cash register
it: Imposta registratore di cassa

en: Set desk
it: Imposta punto prestito

en: Set desk and cash register
it: Imposta puntom prestito e registratore di cassa

en: Set due date to expiry:
it: Imposta la data di restituzione per la scadenza:

note: IMG
en: Set geolocation
it: Imposta la geolocalizzazione

note: IMG
en: Set geolocation for %s
it: Imposta la geolocalizzazione per %s

en: Set inventory date to:
it: Imposta la data di inventario a:

en: Set library
it: Imposta biblioteca

en: Set library &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Imposta biblioteca &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Set library and cash register
it: Imposta biblioteca e registratore di cassa

en: Set library and desk
it: Imposta biblioteca e punto prestito

en: Set library and desk &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Imposta biblioteca e punto prestito &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Set library checkin and transfer policy
it: Definisci regole di restituzione e trasferimento

en: Set library checkin and transfer policy
it: Definizione regole di restituzione e trasferimento

en: Set library, desk and register
it: Imposta biblioteca, punto prestito e registratore di cassa

en: Set notice/status triggers for overdue items
it: Imposta i triggers per messaggi di ritardo/status (copie in ritardo)

en: Set notice/status triggers for overdue items
it: Imposta i triggers per messaggi di ritardo/status (copie in ritardo)

en: Set permissions
it: Imposta i permessi

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
it: Imposta i privilegi per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Set permissions for %s
it: Imposta i privilegi per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Imposta i privilegi per %s &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Set request as pending
it: Mette la richiesta come in corso

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
it: Imposta lo stato

en: Set the date received to today?
it: Impostare la data di arrivo a oggi?

en: Set to patron
it: Imposta l'utente

en: Set up database
it: Configura il database

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
it: Impostare alcuni dei requisiti fondamentali di Koha

en: Set user permissions
it: Imposta i permessi

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
it: Imposta la mappatura della tastiera

en: Settings
it: Parametri

en: Settings
it: Impostazioni

en: Share
it: Condividi

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
it: Condividi %s in Mana

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
it: Condividi le statistiche d'uso in modo anonimo con la comunità di Koha?

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
it: Condividi contenuti (schemi abbonamenti, reports) con la comunità di Koha

en: Share content with Mana KB
it: Condivisione contenuto tramite Mana KB

en: Share content with Mana KB
it: Condivisione contenuto tramite Mana KB

en: Share content with Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Condividi contenuto con Mana KB &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Share content with Mana KB?
it: Condivisione contenuto tramite Mana KB?

en: Share content with the Koha community using Mana KB
it: Condividi contenuti con comunità di Koha usando la KIB di Mana

en: Share my Koha usage statistics:
it: Condividi le statistiche di uso di Koha:

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
it: Condividi abbonamenti con altre biblioteche. Il tuo indirizzo email sarà associato alla condivisione.

en: Share usage statistics
it: Condividi le tue statistiche d'uso

en: Share with Mana
it: Condividi con Mana

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
it: Condividi con la comunità di Koha le statistiche di utilizzo della vostra installazione di Koha.

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
it: Condividi report tramite Mana KB

en: Share your usage statistics
it: Condividi le tue statistiche d'uso

en: Shared
it: Condiviso

en: Shared:
it: Condiviso:

en: Sharp (#)
it: Diesis (#)

note: SCRIPT
en: Sharpen
it: Aumento del contrasto

en: Shelving control number
it: Numero sullo scaffale

en: Shelving location
it: Collocazione a scaffale:

en: Shelving location (items.location) is:
it: La collocazione della copia (items.location) è:

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
it: Collocazione a scaffale (normalmente appare aggiungendo o modificando copie). LOC corrisponde al campo items.location nel database di Koha.

en: Shelving location selected:
it: Collocazioni selezionate:

en: Shelving location:
it: Collocazione a scaffale:

en: Shelving location:
it: Collocazione a scaffale:

en: Shibboleth login failed
it: Login via Shibboleth fallito.

en: Shift is "Shift"
it: Il tasto maiuscole è "Shift"

en: Shipment cost
it: Costo della spedizione

en: Shipment cost:
it: Costi di spedizione:

en: Shipment date
it: Data invio

en: Shipment date reverse
it: Data invio (inversa)

en: Shipment date:
it: Data della ricezione:

en: Shipment date:
it: Data della ricezione:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
it: Data di spedizione: tutto fino al %s

en: Shipping cost for invoice
it: Costi di spedizione per la fattura

en: Shipping cost:
it: Costi di spedizione:

en: Shipping cost:
it: Costi di spedizione:

en: Shipping fund:
it: Fondo costi di spedizione:

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Shortcut keys
it: Tasti di scelta rapida

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
it: La data di restituzione accorciate dovrebbe essere %s (%s giorni).

en: Show
it: Mostra

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
it: Mostra %s richieste di rientro dai ritardi non risolte

en: Show MARC
it: Visualizza MARC

en: Show MARC tag documentation links
it: Mostra i link alla documentazione dei tag MARC

en: Show SQL code
it: Visualizza codice SQL

en: Show active baskets only
it: Mostra solo i raccoglitori attivi

en: Show active funds only
it: Mostra solo i fondi attivi

en: Show active vendors only
it: Mostra solo i fornitori attivi

en: Show actual/estimated values
it: Mostra gli attuali/stimati valori

en: Show advanced pattern
it: Mostra schema avanzato

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
it: Mostra la ricerca avanzata (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
it: Visualizza tutto

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
it: Mostra tutte le %s richieste di rientro dai ritardi

en: Show all active baskets
it: Visualizza tutti i raccoglitori attivi

en: Show all baskets
it: Visualizza tutti i raccoglitori

en: Show all columns
it: Mostra tutte le colonne

note: SCRIPT
en: Show all credit types
it: Visualizza tutti tipi di credito

note: SCRIPT
en: Show all debit types
it: Visualizza tutti i tipi di debito

en: Show all details
it: Visualizza tutti i dettagli

en: Show all items
it: Visualizza tutte le copie

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
it: Mostra tutte le copie (%s nascoste)

en: Show all orders
it: Mostra tutti gli ordini

en: Show all suggestions
it: Mostra tutti i suggerimenti

note: SCRIPT
en: Show all transactions
it: Mostra tutte le transazioni

en: Show all vendors
it: Mostra tutti i fornitori

en: Show any items currently checked out:
it: Visualizza le copie attualmente in prestito:

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
it: Mostra barcode

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
it: Mostra i raccoglitori per il fornitore %s

en: Show biblio
it: Visualizza record bibliografico

note: SCRIPT
en: Show blocks
it: Mostra blocchi

en: Show brief form
it: Visualizza scheda breve

note: SCRIPT
en: Show caption
it: Mostra maiuscola

en: Show category:
it: Mostra la categoria:

en: Show chart
it: Mostra grafico

en: Show checkouts
it: Mostra i prestiti

en: Show checkouts to guarantor
it: Visualizza i prestiti al garante

en: Show checkouts to guarantors
it: Visualizza i prestiti ai garanti

en: Show collapsed fields:
it: Visualizza i campi collasati:

en: Show data menus
it: Mostra i menu sui dati

en: Show details
it: Mostra dettagli

en: Show expired
it: Mostra scadute

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
it: Mostra la descrizione dei campi

en: Show fines to guarantor
it: Visualizza le multe al garante

en: Show fines to guarantors
it: Visualizza le multe ai garanti

en: Show full form
it: Mostra scheda completa

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
it: Mostra l'help per questo tag

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
it: Mosta l'aiuto per i campi fissi e codificati

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
it: Mostra prenotazioni (%s)

en: Show inactive budgets
it: Mostra budgets non attivi

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
it: Mostra caratteri invisibili

en: Show less
it: Mostra di meno

en: Show matching titles
it: Visualizza titoli corrispondenti

en: Show more
it: Visualizza di più

en: Show my funds only
it: Mostra solo i miei fondi

en: Show my funds only:
it: Mostra solo i miei fondi

en: Show old recalls
it: Mostra vecchi richiami

en: Show only mine
it: Visualizza solo i miei

en: Show only renewed
it: Visualizza solo rinnovati

en: Show only subscriptions
it: Mostra solo gli abbonamenti

en: Show past entries
it: Mostra voci passate

en: Show subscriptions
it: Mostra gli abbonamenti

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
it: Mostra suggerimento #%s

en: Show tags
it: Mostra tag

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
it: Mostra l'ultimo messaggio di restituzione

en: Show/hide columns:
it: Mostra/nascondi colonne:

en: Showing only available items
it: Mostra solo copie disponibili.

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
it: Pagina %s di %s

en: Shown
it: Mostrato

en: Shows on transit slips
it: Mostra sulle ricevute di transito

en: Simple DC-RDF
it: DC-RDF (semplice)

en: Since
it: Da

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
it: Chiusura unica: %s

en: Size
it: Dimensione

en: Size (bytes)
it: Dimensione (byte)

en: Skip
it: Salta

en: Skip closed days
it: Salta i giorni di chiusura

en: Skip issue number
it: Salta numero del fascicolo

en: Skip items on hold awaiting pickup:
it: Salta le copie prenotata in attesa di ritiro:

en: Skip items on loan:
it: Salta le copie in prestito:

en: Slash separated text (.csv)
it: Testo separato da barre (.csv)

en: Slip
it: Ricevuta

en: Small text
it: Testo piccolo

en: Society or association
it: Società o associazione

en: Some Perl modules are missing.
it: Mancano alcuni moduli Perl.

en: Some Perl modules require upgrade.
it: Alcuni moduli Perl richiedono aggiornamenti.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
it: Alcuni esempi di campi compatibili con il prezzo includono "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". Questi esempi valgono se la moneta attiva è USD.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
it: Alcuni campi non sono validi:

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
it: Alcuni o tutti i barcode nel range che hai selezionato non hanno corrispondenti copie.

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
it: Alcuni utenti hanno richiesto di registrare in maniera anonima i loro prestiti restituiti ma la preferenza 'AnonymousPatron' non è configurata correttamente. Devi mettere in 'AnonymousPatron' l'id di un utente valido che verrà usato come anonimo generico se vuoi che questa funzionalità sia usabile.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
it: Alcuni record non sono stati caricati in automatico perchè corrispondono a record già esistenti nel tuo catalogo:

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
it: Alcune preferenza di sistema hanno codice YAML mal formattato: %s

en: Something else
it: Qualcos'altro

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
it: Qualcosa è andato male nel creare un nuovo utente. Controlla i log

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
it: Qualcosa è andato male durante l'aggiornamento dell'utente. Controlla i log.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
it: Qualcosa è andato storto, non salvato

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
it: Qualcosa è andato storto, controlla il tuo file CSV.

en: Sorry, but there are no results for your search.
it: Ci spiace, non ci sono risultati per la tua ricerca.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
it: Siamo spiacenti, ma non abbiamo trovato un record per il numero: %s.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
it: Siamo spiacenti, ma non abbiamo trovato alcun tag MARC nel record di riferimento.

en: Sorry, the CAS login failed.
it: Ci dispiace, il tentativo di accesso via CAS è fallito.

en: Sorry, there is no result for your search.
it: Ci dispiace, nessun risultato trovato con la tua ricerca.

en: Sorry, your request had no results.
it: La tua ricerca non ha dato risultati.

note: SCRIPT
en: Sort
it: Ordina

en: Sort
it: Ordina

en: Sort 1
it: Criterio 1

en: Sort 1:
it: Criterio 1

en: Sort 2
it: Criterio 2

en: Sort 2:
it: Criterio 2

en: Sort by
it: Ordina per

en: Sort by :
it: Ordina per :

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Sort field 1:
it: Ordina per il campo 1:

en: Sort field 2:
it: Ordina per il campo 2:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
it: Procedura di ordinamento mancante

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
it: Ordina tabella per colonna crescente

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
it: Ordina tabella per colonna decrescente

en: Sort this list by:
it: Ordina questa lista per:

en: Sort1
it: Criterio1

en: Sort2
it: Criterio2

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Sorting routine
it: Procedura di ordinamento

en: Sound
it: Registrazioni sonore non musicali

en: Sound:
it: Suono:

en: Source
it: Fonte

en: Source (incoming) record check field
it: Campo di controllo della sorgente del record (in arrivo)

note: SCRIPT
en: Source code
it: Codice sorgente

en: Source in use?
it: Schema utilizzato?

en: Source library:
it: Biblioteca d'origine:

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
it: Fonte della classificazione o dello schema di collocazione (segnatura)

en: Source records
it: Records d'originei

en: Source:
it: Sorgente:

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: Space separation between symbol and value:
it: Spazio separatore tra simbolo e valore:

en: Spanish
it: Spagnolo

note: SCRIPT
en: Special character
it: Carattere speciale

note: SCRIPT
en: Special character...
it: Carattere speciale...

en: Special relationship:
it: Relazione speciale:

en: Special thanks to the following organizations
it: Speciali ringraziamenti alle seguenti organizzazioni

en: Specialized
it: Specializzato

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
it: Specifica data in cui ripartire %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
it: Specifica una data di restituzione %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
it: Specifica come il giorno di chiusura/festivo si ripete.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
it: Specifica una data di restituzione %s:

en: Specify the article request fee for a given patron category.
it: Specificare la tariffa per la richiesta di articoli per una determinata categoria di patroni.

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
it: Specifica il numero massimo di richieste simultanee di articoli correnti che un utente di una determinata categoria può avere.

note: SCRIPT
en: Spellcheck
it: Controllo ortografico

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
it: Controllo ortografico

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
it: Controllo ortografico...

en: Spent
it: Speso

en: Spent &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Spesi &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
it: Speso - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
it: Speso - fondo: %s

en: Spent amount:
it: Ammontare spesa:

note: A
en: Spent from this fund
it: Speso da questo fondo

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
it: Speso da questo fondo e dai suoi sottofondi

en: Spine label
it: Etichetta sul dorso

en: Spine labels &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Etichette del dorso &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Split call numbers:
it: Dividi le collocazioni:

note: SCRIPT
en: Split cell
it: Dividi celle

en: Splitting routine
it: Procedura di ordinamento

en: Splitting routine:
it: Routine per l'ordinamento (normalizzazione):

en: Splitting rule
it: Regola di scomposizione

en: Splitting rule added successfully.
it: Regola per la scomposizione aggiornata correttamente.

en: Splitting rule code:
it: Codice di riferimento per la scomposizione (ordinamento):

en: Splitting rule deleted successfully.
it: Regola per la scomposizione cancellata correttamente.

en: Splitting rule updated successfully.
it: Regola per la scomposizione aggiornata correttamente.

en: Splitting rule:
it: Regola di scomposizione:

note: SCRIPT
en: Spring
it: Primavera

note: SCRIPT
en: Square
it: Quadrato

en: Staff - Internal note
it: Staff - Nota interna

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
it: Accesso staff, permette di vedere il catalogo dall'interfaccia dello staff

en: Staff interface
it: Interfaccia Staff

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
it: Gli utenti staff non sono abilitati a leggere lo storico dei prestiti

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
it: Gli utenti staff non sono abilitati a leggere lo storico delle prenotazioni

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
it: Gli utenti staff non sono abilitati dare la liberatoria agli utenti, nè gli utenti sono abilitati a chiedere una liberatoria.

en: Staff note
it: Nota dello staff

en: Staff note:
it: Nota dello staff:

en: Staff notes
it: Nota dello staff

en: Staff notes:
it: Nota dello staff:

en: Staff only
it: Solo staff

note: I
en: Staff patron
it: Utente staff

en: Stage MARC records
it: Raccogli i record MARC

en: Stage MARC records for import
it: Deposito MARC records per l'importazione

en: Stage MARC records for import
it: Deposita MARC records per l'importazione

en: Stage MARC records into the reservoir
it: Prepara i records MARC nell'area temporanea

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
it: Prepara per l'importazione

en: Staged
it: Preparato

note: SCRIPT
en: Staged MARC import
it: MARC records depositati per l'importazione

en: Staged:
it: Caricato il:

en: Stages
it: Fermate

en: Stages &amp; duration in days
it: Fermate &amp; durata in giorni

en: Stages can be re-ordered by using the
it: Le fermate possono essere riordinate usando il

en: Standard number
it: Numero standard

en: Standard number:
it: Numero standard:

en: Standard rules for all libraries
it: Regole standard per tutte le biblioteche

en: Standing orders do not close when received.
it: Gli ordini permanenti non vengono chiusi quando si riceve.

en: Start adding cash registers
it: Inizia aggiungendo registratori di cassa

en: Start date
it: Data di inizio

en: Start date:
it: Data di inizio:

en: Start date:
it: Data di inizio:

en: Start defining libraries
it: Inizia definendo le biblioteche

en: Start defining quotes
it: Inizia a definire le citazioni

note: SCRIPT
en: Start list at number
it: Inizia lista al numero

en: Start of date range
it: Inizio del periodo

en: Start of interval
it: Inizio del periodo

note: INPUT type=submit
en: Start search
it: Ricerca

en: Start using Koha
it: Inizia a usare Koha

en: Started
it: Iniziato

en: Started:
it: Iniziato il:

en: Starter CSV file
it: File CSV iniziale

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
it: Numero tessera iniziale

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
it: Numero etichetta iniziale

en: Starting with:
it: Comincia per:

en: Starts with
it: Comincia con

en: State
it: Provincia

en: State:
it: Provincia:

en: State:
it: Provincia:

en: Statistic 1 done on:
it: Statistica 1 ok su:

en: Statistic 1:
it: Statistica 1:

en: Statistic 2 done on:
it: Statistica 2 ok su:

en: Statistic 2:
it: Statistica 2:

en: Statistical
it: Statistico

en: Statistical patron:
it: Utente statistico:

en: Statistics
it: Statistiche

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
it: Statistiche per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1
en: Statistics for %s
it: Statistiche per %s

en: Statistics wizards
it: Wizard per le statistiche

en: Status changed
it: Stato Cambiato

en: Status unknown
it: Status sconosciuto

en: Status: Disabled
it: Stato: disabilitato

en: Status: Enabled
it: Stato: abilitato

en: Statuses
it: Stati

en: Std. Number
it: Numero standard

en: Step 1 of 5: Name the new definition
it: Passo 1 di 5: nome della nuova definizione

en: Step 1 of 6: Choose a module
it: Passo 1 di 6: Scegli un modulo

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
it: Passo 1 di 6: Scegli un modulo su cui fare il report, %s Configura la validità della cache, %s e scegli la visibilità del report

en: Step 2 of 5: Choose the area
it: Passo 2 of 5: Scegli l'area

en: Step 2 of 6: Pick a report type
it: Passo 2 di 6: Scegli un tipo di report

en: Step 2: Choose the area
it: Passo 2: Sceglia l'area

en: Step 3 of 5: Choose a column
it: Passo 3 di 5: Scegli una colonna

en: Step 3 of 6: Select columns for display
it: Passo 3 di 6: Seleziona le colonne per la visualizzazione

en: Step 3: Choose a column
it: Passo 3: Scegli una colonna

en: Step 4 of 5: Specify a value
it: Passo 4 di 5: specifica un valore

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
it: Passo 4 di 6: Scegli i criteri di selezione

en: Step 4: Specify a value
it: Passo 4: Specifica un valore

en: Step 5 of 5: Confirm details
it: Passo 5 di 5: conferma dettagli

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
it: Passo 5 di 6: Scegli quali colonne sommare

en: Step 5: Confirm definition
it: Passo 5: conferma definizione

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
it: Passo 6 di 6: Scegli come vuoi ordinare il report

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
it: Passo 6 di 6: Scegli come vuoi ordinare il report

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
it: Stephen Hedges (primo Maneger di documentazione)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
it: Ancora %s ricerche in corso

en: Still checked out
it: Ancora in prestito

en: Stock rotation
it: Condivisione a rotazione

en: Stock rotation
it: Condivisione a rotazione

en: Stock rotation advance
it: Avanza nella condivisione a rotazione

en: Stock rotation details
it: Dettagli condivisione a rotazione

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
it: Dettagli condivisione a rotazione per %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: Dettagli condivisione a rotazione per %s &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

en: Stock rotation repatriation
it: Rientro della condivisione a rotazione

en: Stopped
it: Fermato

en: Street number
it: Numero civico:

en: Street number:
it: Numero civico:

en: Street type
it: Tipo di via:

note: SCRIPT
en: Strikethrough
it: Barrato

en: Student count
it: Numero studenti

note: SCRIPT
en: Style
it: Stile

en: Sub total
it: Subtotale

en: Subfield
it: Sottocampo

en: Subfield code:
it: Codice del sottocampo:

en: Subfield code:
it: Codice del sottocampo:

en: Subfield constraints
it: Vincoli dei sottocampi

en: Subfield separator:
it: Separatore di sottocampo:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
it: Sottocampo ‡

en: Subfield:
it: Sottocampo:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
it: Sottocampo: %s

en: Subfields
it: Sottocampi

en: Subfields:
it: Sottocampi:

en: Subgroup
it: Sottogruppo

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
it: Codice sottogruppo

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
it: Nome sottogruppo

en: Subgroup:
it: Sottogruppo:

en: Subject
it: Soggetto

en: Subject heading:
it: Intestazione per soggetto:

en: Subject line:
it: Linea soggetto

en: Subject phrase
it: Soggetto (frase)

en: Subject sub-division:
it: Suddivisione del soggetto:

en: Subject(s)
it: Soggetti

en: Subject:
it: Soggetto:

en: Subject:
it: Soggetto:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
it: Soggetto: %s

en: Subjects:
it: Soggetti:

note: INPUT type=submit
en: Submit
it: Invia

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
it: Invia suggerimento

en: Submitting comment
it: Invia un commento

note: SCRIPT
en: Subscript
it: Pedice

en: Subscription
it: Abbonamento

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
it: Abbonamento num.%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
it: Abbonamento %s

en: Subscription ID
it: ID abbonamento

en: Subscription ID:
it: ID abbonamento:

en: Subscription batch edit
it: Modifica abbonamento batch

en: Subscription begin
it: Inizio dell'abbonamento

en: Subscription call number
it: Collocazione abbonamento

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
it: Abbonamento chiuso %s

en: Subscription details
it: Dettagli dell'abbonamento

en: Subscription end
it: Scadenza dell'abbonamento

en: Subscription end date
it: Data di fine abbonamento

en: Subscription end date:
it: Data di fine abbonamento:

en: Subscription expired
it: Abbonamento scaduto

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  bibliosubtitle | html %3$s:  IF closed %4$s:  END
en: Subscription for %s %s %s(closed)%s
it: Abbonamento per %s %s %s (chiuso)%s

en: Subscription history
it: Storico dell'abbonamento

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
it: Storico abbonamento &rsaquo; Risorse in continuazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
it: Storico dell'abbonamento per %s

en: Subscription length:
it: Durata abbonamento:

en: Subscription not found.
it: Abbonamento non trovato.

en: Subscription num.
it: Abbonamento num.

en: Subscription number:
it: Abbonamento num:

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
it: Rinnovo abbonamento per %s

en: Subscription renewed.
it: Abbonamento rinnovato.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
it: Routing Lists sottoscritte da %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
it: Routing Lists sottoscritte da %s

en: Subscription start date
it: Data di inizio abbonamento:

en: Subscription start date:
it: Data di inizio abbonamento:

en: Subscription summaries
it: Brevi descrizioni dell'abbonamento

en: Subscription summary
it: Breve descrizione dell'abbonamento

en: Subscription title
it: Titolo dell'abbonamento

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
it: L'abbonamento scadrà %s.

en: Subscription:
it: Abbonamento:

en: Subscriptions
it: Abbonamento(i)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
it: Abbonamenti (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
it: L'abbonamento deve essere associato ad un record bibliografico.

en: Subscriptions renewed.
it: Abbonamento rinnovato.

note: SCRIPT
en: Substitute
it: Sostituisci

en: Substitutions
it: Sostituzioni

note: SCRIPT
en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Subtotal for
it: Subtotale per

en: Subtype limits
it: Limiti con i sottotipi

note: SCRIPT
en: Success
it: Successo

note: SCRIPT
en: Success.
it: Eseguito con successo

note: SCRIPT
en: Success: Removed '%s'
it: Successo: rimosso '%s'

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
it: Configurazione salvata

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
it: Suggerisci gli authority che sono rilevanti per il termine che l'utente ha cercato.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
it: Suggerisce agli utenti di espandere le loro ricerche includendo termini più ampli/più ristretti/correlati.

en: Suggested by
it: Suggerito da

en: Suggested by - on
it: Suggerito da - su

en: Suggested by:
it: Suggerito da:

en: Suggested by:
it: Suggerito da:

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
it: Suggerito da: %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
it: Data suggerita; a partire da:

en: Suggested on
it: Suggerito sul

en: Suggestible
it: Suggeribile

en: Suggestion
it: Suggerimento

en: Suggestion declined
it: Suggerimento rifiutato

en: Suggestion details
it: Dettagli suggerimento

en: Suggestion information
it: Informazioni suggerimento

en: Suggestion management
it: Gestione dei suggerimenti

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Suggestions management
it: Gestione dei suggerimenti

en: Suggestions management
it: Gestione dei suggerimenti

en: Suggestions pending approval:
it: Approvazione dei suggerimenti in attesa:

en: Sum
it: Somma

en: Summary
it: Breve descrizione

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
it: Breve descrizione per %s %s (%s)

en: Summary:
it: Breve descrizione:

note: SCRIPT
en: Summer
it: Estate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
it: Domenica

note: SCRIPT
en: Sundays
it: Domeniche

note: I
en: Superlibrarian patron
it: Utente superlibrarian

note: SCRIPT
en: Superscript
it: Apice

en: Supplemental issue
it: Supplemento

en: Supplier metadata
it: Fornitore metadati

en: Supplier report
it: Rapporto fornitore

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
it: Sono supportate le scorciatoie da tastiera

en: Surname
it: Cognome

en: Surname:
it: Cognome:

en: Surname:
it: Cognome:

en: Surveys
it: Recensioni/sintesi bibliografiche

en: Suspend
it: Sospendi

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
it: Sospeso %s

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
it: Sospendti tutte le prenotazioni

en: Suspend?
it: Sospeso?

en: Suspension
it: Sospensione

en: Suspension charging interval
it: Intervallo di addebito della multa

en: Suspension in days (day)
it: Giorni di sospensione (n. di giorni)

en: Svenska (Swedish)
it: Svenska (Svedese)

note: A
en: Switch languages
it: Cambio della lingua

en: Switch to advanced editor
it: Vai alla all'editor avanzato

en: Switch to basic editor
it: Torna all'editor di base

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
it: Entra o esci nella modalità a schermo intero

en: Switching to dom indexing
it: Passa all'indicizzazione DOM

en: Symbol
it: Simbolo

en: Symbol:
it: Simbolo:

note: SCRIPT
en: Symbols
it: Simboli

en: Synchronize
it: Sincronizza

note: A
en: Syndetics cover image
it: Immagine da Syndetics

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
it: Immagine di copertina Syndetics (<a href='%s'>vedi l'immagine originale</a>)

en: Syntax
it: Sintassi

en: Syntax:
it: Sintassi:

en: System
it: Sistema

note: SCRIPT
en: System Font
it: Carattere di sistema

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
it: La preferenza di sistema '%s' è '%s', ma il file '%s' non esiste.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
it: La preferenza di sistema '%s' deve essere '0' o '1', ma è %s'%s'%sNULL%s.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
it: La preferenza ''AnonSuggestions' è stata configurata, ma il valore di 'AnonymousPatron' non è corretto. Devi mettere in 'AnonymousPatron' l'id di un utente valido (verrà usato come anonimo generico) se vuoi che che essa funzioni

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
it: La preferenza 'AnonSuggestions' è stata configurata, ma il valore di 'AnonymousPatron' è '0'. Devi mettere in 'AnonymousPatron' l'id di un utente valido (verrà usato come anonimo generico) se vuoi essa funzioni

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
it: La preferenza di sistema 'EasyAnalyticalRecords' è impostata, ma la preferenza 'UseControlNumber' ha valore 'Use'. Impostala a 'Don't use' altrimenti la 'Show analytics' non funzionerà nel client dello staff e nell'OPAC.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
it: La preferenza di sistema 'KohaAdminEmailAddress' non contiene un email valido. Le email non verranno mandate.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
it: La preferenza 'OPACPrivacy' è stata configurata, ma il valore di 'AnonymousPatron' è '0'. Devi mettere in 'AnonymousPatron' l'id di un utente valido (verrà usato come anonimo generico) se vuoi che la preferenza 'OPACPrivacy' funzioni

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
it: La preferenza di sistema 'OpacHiddenItems' genera un avviso e produrrà comportamenti inaspettati: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
it: La prefenza di sistema 'Pseudonymization' è configurata, ma non c'e' la voce 'bcrypt_settings' nel $KOHA_CONF file.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
it: La preferenza di sistema 'RESTOAuth2ClientCredentials' è attiva, ma la corrispondente dipendenza Net::OAuth2::AuthorizationServer manca. La funzionalità quindi è stata disabilitata.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
it: La preferenza di sistema 'StatisticsFields' contiene nomi di campi che non appartengono alla tabella items del database:%s

en: System preferences
it: Preferenze di sistema

en: System preferences
it: Preferenze di sistema

en: System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Preferenze di sistema &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
it: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, e Alper Tutunsatar)

en: TOTAL
it: TOTALE

en: TOTAL (all results)
it: Totale (tutti risultati)

en: Tab separated text
it: Testo separato da caratteri di tabulazione

en: Tab separated text (.csv)
it: Testo separato da caratteri di tabulazione (.csv)

en: Tab:
it: Scheda:

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
it: Scheda:%s

note: SCRIPT
en: Table
it: Tabella

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
it: Id tabella: %s

note: SCRIPT
en: Table of Contents
it: Indice

note: TH
en: Table of contents
it: Indice

en: Table of contents:
it: Indice:

note: SCRIPT
en: Table properties
it: Proprietà tabella

en: Table settings
it: Impostazioni tabella

en: Table settings
it: Impostazioni tabella

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Impostazioni tabella &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: TableDnD plug-in for jQuery
it: Plugin TableDnD per jQuery

en: Tabs in use
it: Schede utilizzate

en: Tabular
it: Tabulare

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
it: Struttura dei sottocampi per il campo %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
it: Tag %s struttura del sottocampo

note: SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
it: Campo %s sottocampo %s %s in tab %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
it: Struttura dei sottocampi per il campo %s

en: Tag deleted
it: Tag cancellato

note: A
en: Tag editor
it: Editor di tag

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
it: Il campo non ha sottocampi

en: Tagged with:
it: Taggato con:

en: Tags
it: Tag

en: Tags pending approval
it: Approvazione dei tag in attesa

en: Take patron photo
it: Carica foto utente

en: Take photo
it: Scatta foto

en: Target (database) record check field
it: Campo di verifica dei records target (database)

en: Task scheduler
it: Pianificatore di attività

en: Task scheduler
it: Pianificatore di attività

en: Task scheduler &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Pianificatore di attività &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Tax number registered:
it: Numero partita IVA:

en: Tax number registered:
it: Numero registrato per le tasse [partita IVA ?]:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
it: L'aliquota fiscale non è definita nella preferenza di sistema TaxRates!!

en: Tax rate:
it: Aliquota tassa:

en: Technical reports
it: Relazioni tecniche

en: Template ID
it: ID del template

en: Template ID:
it: ID del template:

en: Template code:
it: Codice del template:

en: Template description:
it: Descrizione del template:

en: Template name
it: Nome del template:

en: Template name:
it: Nome del template:

en: Temporary
it: Temporaneo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
it: Directory temporanea per i caricamenti dei file non definita

en: Term
it: Termine

en: Term/Phrase
it: Termine/frase

en: Term:
it: Semestre

en: Terms summary
it: Lista dei termini

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
it: Termini da usare nel Modulo dei Testi per i Corsi. Indica termini che verranno impiegati nel menù a tendina usato per impostare la riserva di un Corso. (per esempio: Primavera, Estate, Inverno, Autunno).

en: Test pattern
it: Testa lo schema

en: Test prediction pattern
it: Testa lo schema di arrivo previsto

en: Test run: Do not remove any patrons.
it: Non rimuovere alcun utente (lancia un test)

en: Test the regular expressions:
it: Controllo delle espressioni regolari:

en: Tested
it: Testato

en: Text
it: Testo

en: Text (TSV)
it: Testo (TSV)

en: Text alignment:
it: Allineamento del testo:

note: SCRIPT
en: Text color
it: Colore testo

en: Text field
it: Campo di testo

en: Text fields
it: Campi testuali

en: Text for OPAC:
it: Testo per l'OPAC:

en: Text for librarian:
it: Testo per il bibliotecario:

en: Text for librarians:
it: Testo per il bibliotecario:

en: Text for opac:
it: Testo per l'OPAC:

en: Text justification:
it: Giustificazione del testo:

note: SCRIPT
en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Text, URL, or barcode, etc:
it: Testo, URL o codice a barre, ecc.:

en: Text:
it: Testo:

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
it: Questo budget non esiste! Seleziona un badget per continuare

en: The
it: Il

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
it: Gli ultimi %s fascicoli associati a questo abbonamento:

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
it: La preferenza %s non è impostata, non dimenticare di abilitarla affinché le regole abbiano effetto.

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
it: L'entry &lt;use_zebra_facets&gt; manca nei tuoi file di configurazione. Verrà usato il vecchio metodo.

en: The &lt;zebra_auth_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
it: La variabile &lt;zebra_auth_index_mode&gt; è configurata su 'grs1' che non è più supportata. Usa DOM al suo posto, per attivarlo segui questa pagina del wiki:

en: The &lt;zebra_bib_index_mode&gt; entry set to 'grs1', which is no longer supported. Please use DOM instead. To switch follow this page of wiki:
it: La variabile &lt;zebra_auth_index_mode&gt; è configurata su 'grs1' che non è più supportata. Usa DOM al suo posto, per attivarlo segui questa pagina del wiki:

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
it: I due campi seguenti sono disponibili per il tuo utilizzo. Possono essere utili per fini statistici

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
it: La preferenza AnonymousPatron non è definita. Puoi usare lo stesso questa funzionalità ma verrà scritto il valore NULL nello storico dei prestiti quando ci saranno degli aggiornamenti.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
it: Il permesso Chiunque non ha effetto finché la lista è strettamente privata.

en: The Bridge Material Type Icon Set
it: Le icone "Bridge Material"

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
it: L'uso delle icone "Bridge Material" è consentito dalla licenza

en: The ILL module is enabled, but no 'branch' block is defined in koha-conf.xml. You must define this block before use.
it: Il modulo ILL è abilitato, ma nessun 'branch' è definito in koha-conf.xml. Devi definire il blocco 'branch' prima di usarlo.

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
it: Il modulo ILL è abilitato, ma nessun 'code_partner' definito in koha-conf.xml. Viene usato il codice 'ILLLIBS' di default.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
it: Il modulo ILL è attivo, ma il 'partner_code' (%s) non è definito nel sistema.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
it: Il modulo ILL è attivo, ma non c'è un backend disponibile.

en: The Koha::Logger module cannot be initiated correctly (check the log file).
it: Il modulo Koha::Logger non può essere avviato correttamente (controllare il file di log).

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
it: Mana KB può essere usato per importare schemi di periodicità di abbonamenti usati da altre biblioteche e risparmiarti lavoro. Chiedi al tuo amministratore di sistema di configurare questo servizio e completarne la configurazione, o rimuovere questo messaggio disabilitando la relativa preferenza di sistema.

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
it: Mana KB è attivo ma non configurato.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
it: L'autorizzazione "Solo staff" non ha alcun effetto perché questo elenco è strettamente privato.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
it: La URL che hai inserito sembra un indirizzo di posta elettronica, vuoi aggiungere il necessario prefisso mailto:?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
it: L'URL che hai introdotto sembra essere un link esterno. Vuoi completarlo con il necessario prefisso http:\/\/?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
it: L'URL che hai introdotto sembra essere un link esterno. Vuoi completarlo con il necessario prefisso http:\/\/?

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
it: La valuta corrente di default deve avere un cambio posto a 1.0

en: The alternative email is invalid.
it: L'email alternativa è invalida

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
it: L'ammontare avuto dall'utente è superiore a quanto deve pagare.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
it: L'importo raccolto è superiore all'addebito in sospeso

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
it: L'authority %s non esiste nel database.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
it: Il record di autorità richiesto non esiste (%s).

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
it: Le categorie di valori autorizzati 'branches', 'itemtypes' e 'cn_source' sono utilizzate internamente da Koha e non sono valide.

en: The authorized value category (
it: La categoria di valori autorizzati (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
it: La preferenza di sistema autoBarcode è impostata su %s e le copie senza codice a barre in bianco avranno i codici a barre generati al momento di salvare nel database

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
it: Il back-end in cui hai provato a migrare non supporta ancora le migrazioni, riprova con un target alternativo.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
it: Il codice a barre %s non è stato trovato

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
it: Il codice a barre %s non è stato trovato.

en: The barcode was not found:
it: Il codice a barre non è stato trovato:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
it: Il codice a barre che si inserisce viene incrementato per ogni copia aggiunta.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
it: La data di inizio manca o non è valida.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
it: I campi biblio.biblionumber e biblioitems.biblioitemnumber devono essere collegati ad un sottocampo MARC,

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
it: Il record bibliografico %s non è stato cancellato. Si è verificato un errore durante l'eliminazione di una copia (itemnumber %s).

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
it: Il record bib per questa richiesta ha già una copia collegata, stai per prestarla

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
it: Il record bibliografico per questa richiesta ha più copie, mentre dovrebbe averne una sola. Per favore correggi e riprova.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
it: Questo numero record %s non esiste nel database.

note: A
en: The budget is locked
it: Il budget è bloccato

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
it: Il budget è bloccato, non è possibile creare fondi.

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
it: Il carrello è stato inviato a: %s

en: The change to give is
it: Il resto da dare è

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
it: La modifica verrà applicata immediatamente.

en: The club you requested does not exist.
it: Il club richiesto non esiste.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
it: La colonna 'campo Koha' mostra che il sottocampo è collegato ad un campo Mysql di Koha.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
it: Il valore di &lt;lockdir&gt; presente nel tuo koha-conf.xml file punta a una dir non scrivibile (%s).

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
it: Il sottocampo DEVE essere nella scheda -1 (ignora)

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
it: Le mappature correnti che vedi sullo schermo verranno sostituite dalle mappature contenute nel file mappings.yaml.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
it: La quota di immagini può arrivare solo fino a un massimo di %s immagini immagazzinate nel db. Per favore cancella una o più immagini per liberare spazio.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
it: Il database ha dato un errore mentre cercava di fare una cancellazione.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
it: Il database ha dato un errore mentre cercava di fare un salvataggio.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
it: Il database ha dato un errore mentre cancellava %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
it: Il database ha dato un errore mentre cancellava %s.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
it: l database ha dato un errore mentre salvava %s %s.

en: The database returned the following error:
it: Il database ha dato questo errore:

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
it: Il framework predefinito non può essere utilizzato o il framework non esiste. Selezionare un altro framework per l'unione.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
it: La directory di download specifica la directory sul sito ftp da cui vengono scaricate i preventivi e fatture.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
it: La data di restituzione &quot;%s&quot; non è valida

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
it: La data di fine manca o è invalida

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
it: La password inserita non è corretta

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
it: Il campo non è stato cancellato. Controlla il log per gli errori.

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
it: Questo campo non è stato inserito. Forse il nome esiste già?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
it: Il campo non può essere aggiornato. Forse il nome esiste già?

en: The field has been deleted
it: Il campo è stato cancellato

en: The field has been inserted
it: Il campo è stato aggiunto

en: The field has been updated
it: Il campo è stato aggiornato

en: The field itemnum MUST be mapped
it: Il campo itemnum DEVE essere collegato ad un sottocampo MARC

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
it: I campi 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' sono

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
it: Il file usato non ha un formato valido. Sono permessi solo csv e txt

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
it: Il file verrà importato in una tabella per le modifiche, prima di salvarlo.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
it: Le multe per le seguenti copie sono state pagate, i rinnovi sono mostrati sotto: %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
it: La prima linea nel file deve essere una linea di intestazione che definisce le colonne presenti nel file di import.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
it: Il primo ritardo dovrebbe essere minore del secondo, il quale a sua volta deve essere minore del terzo per la

en: The following barcodes were found:
it: I seguenti barcode sono stati trovati:

en: The following bibliographic records were added or updated:
it: I seguenti record bibliografici sono stati aggiornati o aggiunti:

en: The following error occurred while importing the database structure:
it: Si sono verificati i seguenti errori nell'importazione della struttura del database:

en: The following error was encountered:
it: Si è verificato il seguente errore:

en: The following errors have occurred:
it: Si sono verificati i seguenti errori:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
it: Ci sono i seguenti errori. Correggili e invia di nuovo:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
it: I seguenti campi sono errati. Per favore, correggili.

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
it: I seguenti campi non sono stati compilati:

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
it: Le seguenti prenotazioni non sono state messe in attesa. Per favore, recuperale e fai le restituzioni.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
it: I seguenti ID esistono in entrambe  le tabelle %s e %s:

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
it: I seguenti importanti sottocampi non sono stati compilati:

en: The following invalid barcodes were skipped:
it: I seguenti barcode invalidi sono stati saltati:

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
it: I seguenti biblionumbers invalidi sono stati saltati:

en: The following itemnumbers were found:
it: I seguenti itemnumbers sono stati trovati:

en: The following items were added or updated:
it: Le seguenti copia sono state aggiornate o aggiunte:

en: The following items were modified:
it: I record seguenti non possono essere eliminati:

en: The following items were removed from all courses:
it: Le seguenti copie verranno rimosse da tutti i testi per i corsi:

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
it: I seguenti sottocampi obbligatori non sono stati compilati:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
it: Esistono questi diversi mapping per items.permanent_location e non dovrebbero.

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls')
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s
it: I seguenti richiami possono essere coperti da copie disponibili. %s

en: The following records could not be deleted:
it: I seguenti records non possono essere cancellati:

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
it: I seguenti valori sono stati usati per la relazione garante/tutelato, ma non esistono nella preferenza di sistema 'borrowerRelationship':

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
it: L'invio è fallito (token CSR errato). Vai indietro, fai il refresh della pagina e ritenta.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
it: Questa griglia di catalogazione è utilizzata %s volte

en: The generated notices are different!
it: Gli avvisi generati sono differenti!

en: The generated notices are exactly the same!
it: Gli avvisi generati sono esattamente uguali!

en: The hold has been correctly cancelled.
it: La prenotazione è stata cancellata con successo.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
it: La prenotazione è stata posta a livello di record bibliografico. Non è possibile determinare quale copia sia stata persa.

en: The import id number
it: L'import con id

en: The included
it: Sono inclusi

en: The included OAI.xslt file by the
it: Il file OAI.xslt incluso è del

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
it: La fattura richiamata da questo id (invoiceid) non esiste.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
it: Questa copia (%s) non esiste.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
it: Questa copia (%s) è stata aggiunta alla lista.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
it: La copia (%s) non può essere aggiunta alla lista. Per favore controlla che non sià già presente nella lista.

en: The item has been removed from the list.
it: La copia è stata rimossa dalla lista.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
it: La copia non è stata lavorata causa di un problema di configurazione del sistema. È necessario chiedere a un amministratore per dare un'occhiata alla

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
it: Le copie sono state collegate con successo a %s

en: The item has successfully been linked to
it: La copia e' stata collegata con successo a

en: The item or the patron does not exist.
it: Questa copia o questo utente non esistono.

en: The item was not found
it: La copai non è stata trovata

en: The item you select will be moved to the target record.
it: La copia selezionata è stata mossa nel record di destinazione.

en: The job has been cancelled before it finished.
it: Il job è stato annullato prima che finisse.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
it: Il processo è stato messo in cosa. sarà processato il prima possibile.

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
it: L'etichetta per il campo visualizzato durante l'esecuzione del report, ad esempio "Seleziona una libreria".

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
it: Il codice di biblioteca indicato contiene spazi. Si prega di rimuoverli

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
it: La lista è stata mandata a: %s

en: The log4perl config file cannot be opened.
it: Il file log4perl non può essere aperto.

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
it: Il manager che hai selezionato non ha permessi sufficienti.

en: The merge was successful.
it: La fusione ha avuto successo.

en: The merging was successful.
it: La fusione ha avuto successo.

en: The notice has been correctly enqueued.
it: L'avviso è stato inviato correttamente.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
it: Il numero dei giorni (%s) deve essere un numero fra 0 e 999.

en: The order could not be found.
it: L'ordine non è stato trovato.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
it: L'ordine è stato cancellato, anche se la copia(e) non sono state cancellate.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
it: L'ordine è stato cancellato, anche se il record non è stato cancellato.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
it: L'ordine è stato cancellato, anche se la copia(e) non sono state cancellate.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
it: L'ordine è stato cancellato, anche se il record non è stato cancellato.

en: The order has been successfully canceled.
it: L'ordine è stato cancellato con successo.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
it: L'ordine è stato cancellato con successo %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
it: La riga di ordine che stai cercando di cancellare era stata creata da una ricevuta parziale di un'altra riga di ordine che è stata cancellata. Impossibile procedere alla cancellazione.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
it: La riga di ordine che stai cercando di cancellare era stata creata da una ricevuta parziale di un'altra riga di ordine che è già stata ricevuta. Prima cerca di cancellare questa e riprova.

en: The original currency value will be copied
it: Il valore della valuta originale sarà copiato

en: The original fund will be used
it: Il fondo originale verrà usato

en: The original internal note will be used
it: La nota internal originale sarà usata

en: The original statistic 1 will be used
it: La statistica originale 1 verrà usata

en: The original statistic 2 will be used
it: La statistica originale 2 verrà usata

en: The original vendor note will be used
it: Verrà usata la nota originale del fornitore

en: The password was rejected by a plugin.
it: La password è stata rifiutata da un plugin.

en: The passwords entered do not match
it: La password inserita non è corretta

en: The patron category you create will be used by the
it: La categoria utente creata verrà utilizzata da

en: The patron does not have an email address defined.
it: L'utente non ha un indirizzo email associato.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
it: L'utente ha un debito di € %s.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
it: L'utente non è stato creato perché la password contiene spazi

en: The patron has not been created the entered password was too short
it: L'utente non è stato creato perchè la password è troppo corta

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
it: L'utente non è stato creato, la password inserita era troppo debole. Essa deve avere almeno una maiuscola, una minuscola e un numero

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
it: L'utente non è stato creato! Il numero tessera o l'id dell'utente potrebbero già esistere.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
it: L'utente ha pagamenti arretrati per prestiti, prenotazioni, etc. per %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
it: L'utente ha pagamenti arretrati per prestiti, prenotazioni, etc. per %s.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
it: L'utente usato per l'autoprestito con l'Opac non ha il permesso self_checkout_module

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
it: L'utente usato per l'autoprestito con l'Opac ha troppi permessi. Basta che abbia il permesso self_checkout_module.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
it: I garanti dell'utente devono collettivamente %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
it: I garanti dell'utente devono collettivamente %s.

en: The primary email is invalid.
it: L'email primaria non è valida.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
it: Il caricatore di citazioni accetta file csv con due colonne: sorgente e testo

en: The record
it: Il record

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
it: Il record (%s) non esiste.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
it: Il record (%s) è stato aggiunto alla lista.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
it: Il record copia (%s) non può essere aggiunto alla lista. Per favore controlla che non sià già presente nella lista.

en: The record id
it: L'ID del record

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
it: Il record che stai cercando per modificarlo non esiste.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
it: Il record richiesto non esiste (%s).

en: The records have successfully been reindexed!
it: I record sono stati reindicizzati con successo!

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
it: Il report "%s" è stato convertito.

en: The requested message cannot be displayed
it: Il messaggio richiesto non può essere visualizzato

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
it: L'avviso richiesto NON è stato messo in coda di spedizione da %s

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
it: L'avviso richiesto è stato messo in coda di spedizione da %s

en: The root koha user in your KOHA_CONF file (default: kohaadmin) is not a valid tag moderator. These actions are logged by borrowernumber, so the moderator must exist in your borrowers table. Please log in as a different authorized staff user to moderate tags.
it: L'utente root nel file KOHA_CONF (default: kohaadmin) non è un moderatore autorizzato. Queste azioni sono effettuate da un utente della biblioteca e il moderatore deve quindi appartenere alla tabella utenti della biblioteca. Per favore, fai il login con un utente staff diverso per moderare i tag.

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
it: Le regole sono applicate dal più specifico al meno specifico. Nell'ordine:

en: The rules have been cloned.
it: Le regole sono state clonate.

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
it: L'immagine catturata apparirà in questo box.

en: The secondary email is invalid.
it: L'email secondaria è invalida.

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
it: Il modello selezionato (id=%s) non esiste o non viene definita alcuna azione.

en: The subscription has linked issues
it: L'abbonamento è collegato a dei fascicoli

en: The subscription has linked items
it: L'abbonamento è collegato a delle copie

en: The subscription has not expired yet
it: L'abbonamento non è ancora scaduto.

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
it: Il suggerimento non è stato inoltrato. Un suggerimento con lo stesso titolo esiste già (

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
it: Il privilegio di superlibrarian esclude gli altri privilegi, in quanto li include tutti.

en: The system preference
it: La preferenza di sistema

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
it: La preferenza di sistema %s può subire override da parte di uno o più virtual hosts e dunque variare valore secondo il virtual host.

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
it: La preferenza di sistema OPACPrivacy è configurata ma la preferenza AnonymousPatron no. Correggi la situazione prima di continuare con la circolazione.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
it: La preferenza di sistema ProtectSuperlibrarian è attiva

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
it: La preferenza di sistema ProtectSuperlibrarianPrivileges è attiva

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
it: La traduzione (id %s) è stata rimossa con successo

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
it: Gli ordini non ricevuti su questi fondi verranno spostati

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
it: La directory di carico specifica la directory sul sito ftp in cui gli ordini vengono caricati.

en: The upload file appears to be empty.
it: Il file caricato sembra essere vuoto.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
it: Il file caricato non sembra essere un file kpz. La sua estensione non è '.kpz'.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
it: Il file caricato non sembra essere un file compresso. La sua estensione non è '.zip'.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
it: Per il valore "%s" non è possibile la mappatura

en: Themes
it: Temi

en: Then start the installer again.
it: Quindi avvia nuovamente l'installazione.

en: There are currently no checkout notes.
it: Non ci sono note di prestito.

en: There are currently no problem reports.
it: Non ci sono reports di problemi.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
it: Attualmente non ci sono %s disponibili.

en: There are no EDI accounts.
it: Non ci sono account EDI definiti.

en: There are no EDIFACT messages.
it: Non ci sono account messaggi EDIFACT.

en: There are no SMS cellular providers defined.
it: Non sono definiti dei provider SMS.

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
it: Non ci sono server SMTP definiti.

en: There are no account credit types defined.
it: Non ci sono tipi credito definiti.

en: There are no account debit types defined.
it: Non ci sono tipi debito definiti.

en: There are no additional contents.
it: Non ci sono contenuti aggiuntivi.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
it: Non ci sono valori autorizzati per %s

en: There are no cash registers defined.
it: Non ci sono registratori di cassa definti.

en: There are no cities defined.
it: Non ci sono città definite.

en: There are no collections currently defined.
it: Attualmente non sono definite delle raccolte mobili.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
it: Non ci sono contratti con questo fornitore. %s

en: There are no defined actions for this template.
it: Non ci sono azioni per questo template.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
it: Non sono definti template. Per favore creane uno.

en: There are no desks defined.
it: Non ci sono punti prestito definiti.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
it: Non ci sono ancora iscriziono per questo club

en: There are no existing numbering patterns.
it: Non ci sono schemi di numerazione.

en: There are no holds on this title.
it: Non ci sono prenotazioni per questo titolo.

en: There are no images for this item.
it: Non ci sono immagini per questo record.

en: There are no images for this record.
it: Non ci sono immagini per questo record.

en: There are no item search fields defined.
it: Non ci sono campi di ricerca copie definiti.

en: There are no items assigned to this rota.
it: Non ci sono copie in questa rotazione.

en: There are no items in this batch yet
it: Non ci sono ancora copie nel batch

en: There are no items in this collection.
it: Non ci sono copie in questa raccolta mobile.

en: There are no itemtypes defined
it: Non ci sono tipi di copia definiti

en: There are no late orders.
it: Non ci sono ordini in ritardo.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
it: Non ci sono biblioteche definite.

en: There are no libraries defined.
it: Non ci sono biblioteche definite.

en: There are no library EANs.
it: Non ci sono EAN per la biblioteca

en: There are no notices for this library.
it: Non ci sono avvisi per questa biblioteca.

en: There are no notices.
it: Non ci sono avvisi.

en: There are no open baskets for this vendor.
it: Non ci sono raccoglitori aperti per questo fornitore.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
it: Non ci sono ritardi oggi %s alla localizzazione scelta%s.

en: There are no overdues matching your search.
it: Nessuna regola dei ritarsi risponde alla tua ricerca.

en: There are no overdues.
it: Non ci sono ritardi.

en: There are no patron categories defined.
it: Nessuna categoria utente definita.

en: There are no patron lists.
it: Non ci sono liste di utenti

en: There are no patrons in this batch yet
it: Non ci sono ancora utenti in questo batch

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
it: Non ci sono utenti da allertare per gli arrivi di questo abbonamento.

en: There are no pending discharge requests.
it: Non ci sono liberatorie pendenti.

en: There are no pending offline operations.
it: Non ci sono operazioni offline pendenti.

en: There are no pending patron modifications.
it: Non ci sono modifiche agli utenti in attesa.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
it: Non ci sono citazioni definite.

en: There are no quotes defined.
it: Non ci sono citazioni definite.

en: There are no recalls to pull.
it: Non ci sono richiami da inviare.

en: There are no recalls to show.
it: Non ci sono richiami da mostrare.

en: There are no recorded logs for this request
it: Non ci sono log registrati per questa richiesta

en: There are no rotas with stages assigned
it: Non ci sono rotazioni con fermate assegnate

en: There are no rules defined.
it: Non ci sono regole definite

en: There are no saved definitions.
it: Non sono state salvate delle definizioni.

en: There are no saved matching rules.
it: Non ci sono regole di corrispondenza salvate.

en: There are no saved patron attribute types.
it: Non ci sono attributi utente salvati.

en: There are no saved reports.
it: Non ci sono reports salvati.

en: There are no sets defined.
it: Non ci sono set definiti.

en: There are no statistics for this patron.
it: Non ci sono statistiche per questo utente

en: There are no titles tagged with the term
it: Non ci sono titoli taggati con il termine

en: There are no unreceived orders for this budget.
it: Non ci sono ordini non ricevuti per questo budget.

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
it: C'e' un errore mentre il sistema prova a connettersi al message broker (RabbitMQ), controlla i file di log di Koha.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
it: Questo record bib è danneggiato, la visualizzazione potrebbe essere errata.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
it: There is an item level hold su questa copia (priorità = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
it: Esiste già un profilo con questo nome

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
it: C'è più di un campo MARC collegato alla scheda delle copie (10) : %s

en: There is no 'log4perl_conf' entry in the config file.
it: Non c'è alcuna voce 'log4perl_conf' nel file di configurazione.

en: There is no age for this rule.
it: Per questa regola non vale l'età.

en: There is no defined frequency.
it: Non èm definita la frequenza

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
it: Non ci sono campi definiti per questo indice %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
it: Non c'è una lunghezza massima o minima. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
it: Non esiste un template di avviso con codice 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' definito nel tuo sistema.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
it: Non esiste un template di avviso con codice 'ACQORDER' definito nel tuo sistema.

en: There is no order for this bibliographic record.
it: Non ci sono ordini per questo record bibliografico.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
it: Non c'è alcuna registrazione di messaggi mandati a questo utente.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
it: C'era un codice a barre con almeno un carattere non stampabile.

en: There was 1 barcode that was too long.
it: C'era un codice a barre troppo lungo.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
it: C'è stato un problema prestando questa copia, per favore verifica con il

en: There was a problem with your form submission
it: Si sono verificati errori durante il tuo invio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
it: C'è stato un problema, vedi nei log

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
it: Si è verificato un errore durante la ricerca di record analitici, vedere i log per i dettagli.

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
it: Ci sono stati problemi nel generare l'immagine del barcode

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante la generazione dell'immagine del codice a barre. Verificare che il codice a barre sia corretto per il tipo di codice a barre

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
it: C'erano %s codici a barre con almeno un carattere non stampabile.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
it: Ci sono %s barcode troppo lunghi.

en: There were no unreceived orders for this fund.
it: Non sono ordini non ricevuti per questo fondo.

en: There were problems with your submission
it: Si sono verificati errori durante il tuo invio

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
it: Pertanto il record che doveva essere fuso non è stato cancellato.

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
it: Sono disabilitati per tutte le biblioteca. Per cambiare questa configurazione, scegli la biblioteca di 'default'.

en: These are disabled for the current library.
it: Sono disabilitati per la biblioteca attualmente in uso.

en: These are enabled.
it: Sono abilitati.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
it: Questi campi sono collassati per default in base alla preferenza di sistema CollapseFieldsPatronAddForm

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
it: Questi campi trovati: %s

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
it: Questi campi saranno usati nella creazione di club basati su questo template

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
it: Questi campi saranno usati quando iscriverai un utente a un club basato su questo template

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
it: Queste copie hanno una percentuale di prenotazione &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
it: Questi utenti verranno definitivamente rimossi dal database e non potranno essere più recuperati

en: Theses
it: Tesi

en: They are in a patron category of type staff.
it: E' in una categoria utenti di tipo staff.

en: They are the guarantor to another patron.
it: Sono i garanti di un altro utente.

en: They have a non-zero account balance.
it: Hanno un saldo non nullo.

en: They have items currently checked out.
it: Hanno copie attualmente in prestito.

en: They have permissions assigned to them.
it: Hanno assegnati dei permessi.

note: SCRIPT
en: Third
it: Terzo

en: This CSV profile already exists
it: Il profilo CSV esiste già

en: This account has been locked!
it: Questo account è stato bloccato!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
it: Questa azione non potrà essere annullata. Vuoi continuare ?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
it: Questo attributo sarà applicato solo alla categoria utenti %s

en: This authority type cannot be deleted
it: Questo tipo di authority non può essere eliminato

en: This authorized value category already exists.
it: La categoria di valori autorizzati esiste già.

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
it: Questo budget ha fondi collegati. Prima di poter eliminare questo budget, è necessario eliminare tutti i fondi allegati.

en: This cannot be undone.
it: Questo non può essere annullato.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
it: Questa categoria è stata usata %s volte

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
it: Questo grafico mostra solo righe visibili. Clicca su 'Recupera tutti i dati' per riportarli sul grafico

en: This city already exists.
it: Questa città esiste già.

en: This course already has this item on reserve.
it: Questo corso ha già questa copia tra quelle riservate ad esso

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
it: Questa valuta è usata da %s ordini.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
it: Questa valuta è usata da %s fornitori.

en: This desk already exists
it: Questo punto prestito esiste già.

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
it: Questa caratteristica permette di recuperare e condividere dati (periodicità di abbonamenti e report) con altre biblioteche che usano Koha.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
it: Questa funzionalità permette agli sviluppatori di Koha di avere importante informazione su come Koha viene usato e aiuta a prendere decisioni sul suo sviluppo

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
it: Questa tariffa è assegnata al momento del prestito / rinnovo per ogni giorno tra la data di prestito / rinnovo e la data di restituzione per prestiti specificati in giorni.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
it: Questa tariffa è assegnata al momento del prestito / rinnovo per ogni ora tra l'ora di prestito / rinnovo e la data di restituzione per prestiti specificati in ore.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
it: Questa tariffa è fissata una volta per prestito / rinnovo per copia

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
it: Questo campo non può essere modificato dal modulo di circolazione.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
it: Questo campo è obbligatorio

note: SCRIPT
en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
it: Questo file esiste di già (in questa categoria).

en: This framework cannot be deleted
it: Questa griglia non può essere cancellata

en: This framework code already exists.
it: Questa griglia di catalogazione esiste già

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
it: Questa frequenza è ancora usata da %s abbonamenti. Vuoi cancellarla lo stesso?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
it: Questo codice fondo non esiste nel budget di destinazione.

note: A
en: This fund has sub funds.
it: Questo fondo ha figli

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
it: Questo fondo ha figli. Non può essere eliminato.

en: This invoice has no files attached.
it: Questa fattura non ha file associati.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
it: Questo numero di fattura è già stato utilizzato. Desideri ricevere gli arrivi su una fattura esistente?

en: This is a serial subscription
it: Questo è un abbonamento per risorsa in continuazione

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
it: Questo non è raccomandato quando cambi un grande numero di date di restituzione.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
it: Questo è l'utente anonimo, perciò non c'è storico della circolazione. Per estrarre un lista di prestiti resi anonimi devi usare un report.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
it: Questo è l'utente anonimo, perciò non c'è storico delle prenotazioni.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
it: Questo è il team responsabile della prossima release di Koha e del mantenimento della tua attuale versione di Koha. Rimarranno fino al

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
it: Questo è il team responsabile della versione iniziale della tua installazione attuale di Koha.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
it: La copia appartiene a %s e non può essere prestata da questa postazione.

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
it: Questa copia non può essere rinnovata. E' un prestito locale

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
it: Questo copia non può essere rimosso. È in prestitito

en: This item has been claimed as returned by:
it: Questa copia è stata rivendicata come restituita da:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
it: Questa copia è stata persa con la status di "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
it: Questa copia è stata persa con la status di "%s". %s La presti in ogni caso ? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
it: Questa copia è stata persa con la status di "%s".

en: This item has been recalled.
it: Questa copia è stata richiamata.

en: This item has previously been checked out to this patron.
it: Questa copia è stato prestata in precedenza a questo utente.

en: This item is already on this rota
it: La copia esiste già in questa rotazione

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
it: Questa copia è in prestito a un altro utente. %s Fai rientrare e presti subito ? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
it: Questa copia è in prestito a questo utente. Rinnova?

en: This item is not checked out.
it: La copia non è in prestito

en: This item is on hold and being processed for another patron.
it: Questa copia è prenotata e in lavorazione per un altro utente.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
it: Questa copia è prenotata e in trasferimento ad un altro utente.

en: This item is on hold for another patron.
it: Questa copia è prenotata da un altro utente.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
it: Questa copia è prenotata da un altro utente. La prenotazione sara scavalcata ma non cancellata

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
it: Questa copia è pronta per essere ritirata presso %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
it: Queta copia è pronta per essere ritirata presso la tua biblioteca

en: This item is part of a rotating collection.
it: Questa copia fa parte di una raccolta mobile.

en: This item is waiting for another patron.
it: Questa copia è prenotata da un altro utente.

en: This item must be checked in at following library:
it: La copia deve essere restituita presso la biblioteca:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
it: Questa copia deve essere trasferita a %s

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
it: Questa copia di solito non può essere prenotata se non da utenti di %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
it: Questa copia di solito non può essere prenotata

en: This item type already exists
it: Il tipo di copia esiste già

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
it: Questa biblioteca non può essere cancellata. Almeno un utente o una copia la stanno usando

en: This list does not exist.
it: Questa lista non esiste.

en: This member has no email
it: Questo utente non ha e-mail

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
it: Questo messaggio appare nella pagina utente sull'OPAC

en: This message displays when checking out to this patron
it: Questo messaggio appare al momento di un prestito all'utente

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
it: Questo messaggio è stato causato da una delle seguenti ragioni:

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
it: L'ordine non può essere modificato, il raccoglitore è chiuso.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
it: Ordine sollecitato %s volte. Il %s%s%s, %s%s

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
it: L'utente non è abilitato a prendere in prestito questo documento per le regole di circolazione previste dalla biblioteca

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
it: Questo utente non può essere cancellato in quanto impostato come AnonymousPatron nelle preferenze di sistema.

en: This patron category already exists
it: Questa categoria utente esiste già

en: This patron category already exists.
it: Questa categoria utente esiste già.

en: This patron does not exist.
it: Questo utente non esiste.

en: This patron has no circulation history.
it: Questo utente non ha storico della circolazione.

en: This patron has no files attached.
it: Questo utente non file associati.

en: This patron has no holds history.
it: Questo utente non ha storico della prenotazione.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
it: Questo utente non ha inviato alcun suggerimento d'acquisto

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
it: Questo utente ha chiesto che il suo storico di circolazione sia reso anonimio al rientro dal prestito ma la preferenza AnonymousPatron è vuota o con valori scorretti.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
it: Questo utente ha definito le regole di privacy in modo tale da non mantenere mare uno storico della circolazione.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
it: Questo utente è di una bibliliteca differente (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
it: Questo utente è di una bibliliteca differente (%s).

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
it: I permessi di questo utente inglobati in quello di superlibrarian.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
it: Questo schema è ancora usato da %s abbonamenti. Vuoi cancellarlo lo stesso?

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
it: Questo permesso dà accesso a tutto. Non ammette sotto-permessi.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
it: Questo record nonn può essere cancellato, almeno una copia è attualmente in prestito.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
it: Questo record non può essere trasferito all'editor avanzato. Vuoi continuare ?

note: A
en: This record has no items
it: Questo record non ha copie.

en: This record is in use
it: Questo record è utilizzato

en: This record is used
it: Questo record è utilizzato

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
it: Questo record è stato usato %s volte

en: This report could not be imported. Please try again later.
it: Questo report nonn può essere importato. Per favore prove di nuovo più tardi.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
it: Questa risorsa è stata richiesta più di %s volte. Attenzione!

en: This rota has no stages.
it: Questa rotazione non ha fermate

en: This sale
it: Questa vendita

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
it: Questa videata mostra i sottocampi associati con i tag selezionati. Puoi modificare i sottocampi o aggiungerne di nuovi cliccando su "Modifica i sottocampi".

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
it: Lo script non è in grado di creare/scrivere nella directory temporanea.

en: This stage contains the following item(s):
it: Questa fermata contiene le seguenti copie:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
it: Questo sottocampo non posso essere cancellato

note: A
en: This subscription depends on another supplier
it: Questo abbonamente dipende da un altro fornitore

en: This subscription is closed.
it: Questo abbonamento è chiuso.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
it: Questo strumento permette di cancellare utenti e di rendere anonimo lo storico dei prestiti, Per cancellare gli utenti puoi usare ogni combinazione dei filtri. Gli utente non saranno cancellati se ci sono una o più di queste condizioni:

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
it: Questo valore verrà riempito dal sottocampo %s del record bibliografico selezionato. %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
it: Questo fornitore non ha alcun contatto selezionato per l'invio di ordini a lui o manca un indirizzo e-mail.

en: This vendor has no email
it: Questo fornitore non ha e-mail

en: This vendor has no email defined for late issues.
it: Questo fornitore non ha e-mail per i fascicoli in ritardo

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
it: Questo sarà il nome con cui ti riferirai all'immagine nell'editor del layout per le tessere.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
it: Questo cancellerà %stutte le copie%sle %s copie selezionate.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
it: Cancellerà il token di Mana KB. Continuare?

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
it: Questa operazione cancella le eccezioni in un determinato periodo. Non usare periodo troppo lunghi, per non sovraccaricare Koha.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
it: Questa operazione cancella la regola delle feste ripetute. Non cancella le eccezioni.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
it: Questa operazione cancella le singole feste. Le feste ripetute e le eccezioni non verranno cancellate.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
it: Questo cancellerà la regola che genera questo giorno come di chiusura/festivo. Se si tratta di una situazione ripetibile, questa opzione controlla le possibili eccezioni. Se esiste un'eccezione, questa opzione rimuoverà l'eccezione e configurerà la data come una festività/chiusura regolare.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
it: Così verranno spostate macro dal browser al database. Procedere?

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
it: Questo cambierà il titolo e la descrizione della chiusura. Se hai modificato un chiusura ripetuta, la modifica si propagherà su tutte le date in cui è presente questa chiusura.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
it: Questo prenderà come riferimento il giorno e il mese per renderlo di chiusura/festivo. Con questa opzione puoi rendere annuale questa chiusra/festività. Ad esempio selezionando 2 Ottobre, renderai di chiusura/festivo il 2 Ottobre di ogni anno.

en: Those items won't be deleted
it: Queste copie non possono essere cancellate

note: SCRIPT
en: Threshold missing
it: Soglia mancante

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
it: Giovedì

note: SCRIPT
en: Thursdays
it: Giovedì

en: Time based: Yes
it: Basata sul tempo: Si

en: Time created
it: Ora creazione

en: Time zone:
it: Fuso orario

en: Time:
it: Ora:

en: Timeout (seconds):
it: Timeout (secondi):

en: Timeout (secs)
it: Timeout (secondi)

en: Timeout:
it: Timeout.

en: Title
it: Titolo

en: Title
it: Titolo

en: Title (A-Z)
it: Titolo (A-Z)

en: Title (Z-A)
it: Titolo (Z-A)

en: Title (any):
it: Titolo (qualsiasi):

en: Title (uniform):
it: Titolo (uniforme):

note: SCRIPT
en: Title Case
it: Formato titolo

en: Title already in use.
it: Titolo già utilizzato.

en: Title and author
it: Titolo e autore

en: Title phrase
it: Titolo come frase

en: Title:
it: Titolo:

en: Title:
it: Titolo:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
it: Titolo: %s

en: Titles
it: Titoli

en: Titles tagged with the term
it: Titoli taggati con il termine

en: To
it: A

en: To
it: A

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
it: A %s

en: To a file:
it: Ad un file:

en: To a file:
it: Ad un file:

en: To add another library and for more settings, go to:
it: Per aggiungere un'altra biblioteca e ulteriori configurazioni, vai a:

en: To add another patron category and for more settings go to:
it: Per aggiungere un'altra categoria utente e ulteriori configurazioni, vai a:

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
it: Per aggiungere manualmente la voce, fornire i seguenti dettagli all'applicazione sul telefono.

en: To authid:
it: All'id di authority:

en: To biblionumber:
it: Al record numero:

en: To call number:
it: Alla collocazione:

en: To create another item type later and for more settings go to:
it: Per creare un'altra tipologia di copia e ulteriori configurazioni vai a:

en: To create another patron, go to:
it: Per creare un altro utente vai a:

en: To create circulation rule, go to:
it: Per creare le regole di circolazione, vai a:

en: To date:
it: Alla data:

en: To edit patron permissions, go to:
it: Per modificare i permessi ad un utente vai a:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
it: Per attivare il sistema di plugin di Koha, il flag enable_plugins deve valere '1' in koha-conf.xml

en: To enable the export of selected items,
it: Per abilitare l'esportazione delle copie selezionate,

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
it: Per abilitare l'esportazione degli elementi selezionati, l'amministratore deve creare un profilo CSV di tipo "SQL" con l'opzione di utilizzo "Esporta copie perdute nel report."

en: To item call number:
it: Alla collocazione:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
it: Per sapere come evitare questo problema vedere la pagina wiki:

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
it: Per modificare una regola, creane una nuova con lo stesso tipo di utente e stesso tipo di copia.

en: To notify on receiving:
it: Da notificare alla ricezione:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
it: Per avvisare gli utenti dei nuovi fascicoli, devi

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
it: Per aprire la finestrella, premere Maius-Ritorno

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
it: Per sostituire un'immagine, cancellala, carica un nuovo file e dagli lo stesso nome dell'immagine precedente.

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
it: Per segnalare un link non funzionante o qualsiasi altro problema, si prega di contattare l'amministratore di Koha.

en: To screen in the browser:
it: A video nel browser

en: To screen into the browser:
it: A video nel browser:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
it: Per aggiornare l'immagine di %s %s %s, seleziona un nuovo file immagine e clicca 'Carica.'

en: To:
it: A:

en: To:
it: A:

note: SCRIPT
en: Today
it: Oggi

en: Today's checkins
it: Restitituzioni di oggi

en: Today's checkouts
it: Prestiti di oggi

en: Today's notifications
it: Messaggi del giorno

en: Toggle Keyboard
it: Mostra/nascondi la tastiera

note: I
en: Toggle set to lowest priority
it: Porta alla priorità più bassa

note: SCRIPT
en: Tomorrow
it: Domani

en: Too many checked out.
it: Troppi prestiti.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
it: Troppi prestiti. %s in prestito, solo %s sono permessi.

en: Too many holds
it: Troppe prenotazioni

en: Too many holds for
it: Troppe prenotazioni per

en: Too many holds:
it: Troppe prenotazioni:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
it: Troppe copie (%s) per visualizzarle tutte insieme.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
it: Troppe copie (%s): Stai modificando più di %s copie in un batch, le copie on verranno mostrate.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
it: Troppe copie (%s): Non è consentito modificare più di %s copie in un batch.

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
it: Troppe copie (%s): Hai modificato più di %s copie in un batch, le copie non verranno mostrate.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
it: Troppe consultazioni. Sono attive  %s consultazioni, ma solo %s consultazioni sono permesse

en: Tool plugins
it: Strumento plugins

en: Tools
it: Strumenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Tools &rsaquo; Koha
it: Strumenti &rsaquo; Koha

en: Tools home
it: Home strumenti

en: Tools tables
it: Tabelle strumenti

note: SCRIPT
en: Top
it: Alto

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
it: I primi %s documenti con più prestiti

en: Top lists
it: Top Liste

en: Top page margin:
it: Margine superiore della pagina:

en: Top text margin:
it: Margine superiore del testo:

en: Topic expert
it: Esperto in argomenti

en: Topics
it: Argomenti

en: Total
it: Totale

en: Total
it: Totale

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
it: Totale (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
it: Totale (IVA %s%%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
it: Totale (IVA %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
it: Totale (IVA %s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
it: Totale + aggiustamenti + costo di spedizione (%s)

en: Total RRP
it: Totale prezzo racc.

en: Total amount outstanding:
it: Totale multe restanti:

en: Total amount outstanding:
it: Totale multe restanti:

en: Total amount payable:
it: Totale da pagare:

en: Total amount:
it: Importo totale

en: Total article requests
it: Tutte le richieste di articoli

en: Total available
it: Totale disponibile

en: Total bankable:
it: Totale disponibile

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
it: Totale dovuto: %s

en: Total checkouts
it: Totale prestiti

en: Total checkouts as of yesterday
it: Totale prestiti di ieri

en: Total checkouts:
it: Totale prestiti:

en: Total cost
it: Costo totale

en: Total current checkouts allowed
it: Totale prestiti attualmente autorizzati:

en: Total current on-site checkouts allowed
it: Totale consultazioni attualmente autorizzate

en: Total due
it: Totale dovuto

en: Total due if credit applied:
it: Totale dovuto se applicati credito:

en: Total due:
it: Totale dovuto:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
it: Totale dovuto: %s

en: Total holds allowed
it: Totale prenotazioni permesse

en: Total income (cash):
it: Totale (inc. tasse):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
it: Totale ingressi (contanti): %s (%s)

en: Total income:
it: Entrate totali:

en: Total items in group
it: Copie Totali nel gruppo

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
it: Totale copie: %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
it: Il totale deve essere un numero

en: Total number of results:
it: Totale numero risultati:

en: Total ordered
it: Totale ordinato

en: Total outgoing (cash):
it: Totale (inc. tasse):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
it: Totale (inc. tasse) %s (%s)

en: Total payable:
it: Totale da pagare:

en: Total spent
it: Totale speso

en: Total tax exc.
it: Totale tasse

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
it: Totale (escl.. tasse) %s

en: Total tax inc.
it: Totale tasse inc.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
it: Totale (inc. tasse) %s

en: Total:
it: Totale:

en: Totals:
it: Totali:

en: Transaction
it: Transazione

en: Transaction date
it: Data della transazione

note: For the first occurrence, %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
it: Storico della circolazione per %s

note: %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
it: Storico della circolazione per %s

en: Transaction library
it: Biblioteca di transizione

note: A
en: Transaction logs
it: Log di transazione

en: Transaction type
it: Tipo transazione:

en: Transaction type:
it: Tipo transazione:

en: Transactions
it: Transazioni

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
it: Transazioni dal %s

en: Transactions to date
it: Data della transazione

en: Transfer
it: Trasferisci

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
it: Trasferisci collezione

en: Transfer collection
it: Trasferisci la raccolta mobile

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Transferici la raccolta &rsaquo; Raccolte mobili &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
it: Il trasferimento è %s giorni in ritardo

en: Transfer is not allowed for:
it: Il trasferimento non è consentito per:

en: Transfer items
it: Trasferisci copie

en: Transfer now?
it: Trasferisci ora?

en: Transfer order
it: Trasferisci ordine

en: Transfer order &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
it: Ordine di trasferimento &rsaquo; Acquisizioni &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
it: Trasferisci l'ordine a questo raccogliotore?

en: Transfer to
it: Trasferisci a

en: Transfer to:
it: Trasferisci a:

en: Transfer was cancelled whilst in transit
it: Il trasferimento è stato annullato durante il transito

en: Transferred
it: Trasferito

en: Transferred from basket:
it: Trasferito(i) dal raccoglitore:

en: Transferred items
it: Copie trasferite

en: Transferred to basket:
it: Trasferito(i) nel raccoglitore:

en: Transfers
it: Trasferisci

en: Transfers
it: Trasferisci

en: Transfers &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Trasferimenti &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Transfers are
it: I trasferimenti sono

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
it: Trasferimenti fatti VERSO la tua biblioteca il : %s

en: Transfers print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Stampa ricevuta trasferimenti &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
it: Trasferimenti richiesti alla tua biblioteca a partire dal %s

en: Transfers to receive
it: Trasferimenti da ricevere

en: Transfers to receive
it: Trasferimenti da ricevere

en: Transfers to receive &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Trasferimenti da ricevere &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Transfers to send
it: Trasferimenti da inviare

en: Transfers to send &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
it: Trasferimenti da inviare &rsaquo; Circolazione &rsaquo; Koha

en: Translate into other languages
it: Traduci in altre lingue

note: A
en: Translate item type %s
it: Traduci tipo di copia %s

en: Translation
it: Traduzioni

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
it: La traduzione (id %s) è stata aggiunta con successo

en: Translation manager
it: Responsabile delle traduzioni

en: Translation manager assistant
it: Assistente responsabile della traduzione

en: Translation manager:
it: Traduzioni:

en: Translation managers
it: Responsabili delle traduzioni

en: Translation managers:
it: Traduzioni:

en: Translation:
it: Traduzione:

en: Transport
it: Trasporto

en: Transport cost matrix
it: Matrice Costo Trasporto

en: Transport cost matrix
it: Matrice Costo Trasporto

en: Transport cost matrix &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
it: Matrice costi di trasporto &rsaquo; Amministrazione &rsaquo; Koha

en: Transport:
it: Trasporto:

en: Treaties
it: Trattati

en: Try again
it: Riprova

en: Try again with a different barcode
it: Prova un barcode differente

en: Try another search
it: Prova un'altra ricerca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
it: Martedì

note: SCRIPT
en: Tuesdays
it: Martedì

note: SCRIPT
en: Turquoise
it: Turchese

en: Two-factor authentication &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Autenticazione a due fattori &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Two-factor authentication code:
it: Codice di autenticazione a due fattori:

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Type:
it: Tipo:

en: UF
it: Utilizzato per

note: SCRIPT
en: UPPERCASE
it: MAIUSCOLO

en: US Inches
it: pollici US

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
it: Impossibile cancellare l'iscrizione!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
it: Impossibile cambiare lo status della nota.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
it: Impossibile cambiare lo status del report di problemi.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=m.patron
en: Unable to check the items out to %s
it: Impossibile prestare le copie a %s

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
it: Impossibile creare l'iscrizione!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
it: Impossibile cancellare il club!

en: Unable to delete patron
it: Non abilitato a cancellare l'utente

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
it: Impossibile cancellare l'utente impostato come AnonymousPatron

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
it: Non abilitato a cancellare gli utenti da altre biblioteche con le impostazioni correnti

en: Unable to delete staff user
it: Non abilitato a cancellare l'utente staff

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
it: Impossibile cancellare il modello!

en: Unable to find an email address for this borrower
it: Impossibile trovare un indirizzo e-mail per questo utente

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
it: Non abilitato a salvare la desrcizione

en: Unable to save image to database.
it: Impossibile salvare immagine nel database.

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
it: Impossibile aggiornare le scelte di corrispondenza

en: Unapprove
it: Non approvare

en: Unarchive
it: Decomprimi

en: Unauthorized user
it: Utente non autorizzato

en: Unavailable (lost or missing)
it: Non disponibile (perduto o mancante)

en: Uncertain
it: Incerto

en: Uncertain price:
it: Prezzo incerto:

en: Uncertain prices
it: Prezzi incerti

en: Uncertain prices
it: Prezzi incerti

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
it: Prezzi incerti relativi al fornitore %s

en: Unchanged
it: Non cambiato.

en: Uncheck
it: Deseleziona

en: Uncheck all
it: Deseleziona tutto

en: Undecided
it: Non definito

en: Undef
it: Non definito

en: Undefined
it: Non definito

note: SCRIPT
en: Underline
it: Sottolineato

note: SCRIPT
en: Undo
it: Annulla

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
it: Annulla l'importazione nel catalogo

en: Unfortunately, no backups are available.
it: Ci dispiace, nessun backup disponibile

en: Ungrouped baskets
it: Raccoglitori non raggruppati

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
it: Errore e-mail non gestito, controlla i logs per ulteriori dettagli

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
it: Errore non gestito: %s

en: Unhighlight
it: Non evidenziare

en: Unified title
it: Titolo uniforme

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
it: Titolo uniforme: %s

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Unique holiday
it: Chiusura unica

en: Unique holidays
it: Chiusura unica

en: Unique identifier:
it: Identificatore univoco:

en: Unit
it: Unità:

en: Unit cost
it: Costo unitario

en: Unit:
it: Unità:

en: Units per issue
it: Unità per fascicolo

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
it: Il campo 'unità per fascicolo' è obbligatorio

en: Units per issue:
it: Unità per fascicolo:

en: Units:
it: Unità:

en: Units:
it: Unità:

en: Unknown
it: Sconosciuto

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
it: Sconosciuto ('%s')

en: Unknown error
it: Errore Sconosciuto

note: For the first occurrence, %1$s:  e | html
en: Unknown error '%s'.
it: Errore sconosciuto '%s'.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
it: Errore sconosciuto durante la lavorazione della richiesta. Rivolgersi all'amministratore.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
it: Errore sconosciuto %s.

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto

en: Unknown filter
it: Filtro sconosciuto

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
it: Tipo di lavoro sconosciuto '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
it: Messaggio sconosciuto '%s'

en: Unknown not-for-loan status
it: Status non-per-prestito sconosciuto

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
it: Operazione sconosciuta (%s) il

en: Unknown plugin type
it: Tipo plugin sconosciuto

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
it: Motivo sconosciuto '%s'

en: Unknown record
it: Record sconosciuto

en: Unknown record
it: Record sconosciuto

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
it: Tipo record sconosciuto, non può essere importato

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
it: Stato sconosciuto (%s)

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
it: Sottocampo sconosciuto

note: SCRIPT
en: Unknown tag
it: Tag sconosciuto

en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

en: Unknown usage
it: Utilizzo sconosciuto

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
it: Avviso sconosciuto "%s"

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unpacking completed
it: Decompressione completata

en: Unreceived orders
it: Ordini non ricevuti

en: Unrecognized error!
it: Errore non riconosciuto!

en: Unrecognized or missing field delimiter.
it: Delimitatore di campo non riconosciuto o mancante.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
it: Utente non riconosciuto (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
it: Solletici non risolti

en: Unseen renewals allowed (count)
it: Rinnovi consentiti senza rientro (numero)

en: Unset
it: Pulisci

en: Unset Gone no address for this patron
it: Togli il flag 'Partito senza lasciare indirizzo' da questo utente

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
it: Non sospeso%s

en: Until date:
it: Fino al:

en: Update
it: Aggiorna

en: Update
it: Aggiorna

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
it: Aggiorna l'indice Elasticsearch

en: Update SQL
it: Aggiorna SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
it: Aggiorna aggiustamenti

en: Update all sub funds with this owner
it: Aggiorna tutti i fondi-figli con questo possessore

en: Update child to adult patron
it: Trasforma Bambino in utente Adulto

en: Update errors :
it: Errori di update:

en: Update existing or add new
it: Usa il record esistente o aggiungi uno nuovo

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
it: Aggiornamento prenotazione(i)

en: Update item types with:
it: Aggiorna tipi copia con:

en: Update manager
it: Aggiorna gestore

en: Update patron records
it: Aggiorna i record utente

en: Update patron records
it: Aggiorna i record utente

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
it: Aggiorna record utento &rsaquo; Utenti &rsaquo; Koha

en: Update report :
it: Aggiorna report :

en: Update succeeded
it: Aggiornamento OK

en: Update your database
it: Aggiorna il database

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
it: Aggiorna le tue statistiche d'uso

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
it: Aggiorna: %s

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
it: Aggiorna: %s

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updated SQL
it: Aggiornato SQL

en: Updated between:
it: Aggiornata tra il:

en: Updated on
it: Aggiornato il

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
it: Aggiornato il %s

en: Updated on:
it: Aggiornato il:

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: Updating database structure
it: Aggiornamento della struttura del database

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upload
it: Carica

en: Upload &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Carica &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Upload Koha plugin
it: Carica Koha plugin

en: Upload a file
it: Carica un file

en: Upload a file to stage
it: Carica un file nell'area temporanea

en: Upload additional images for patron cards
it: Carica immagini addizionali per le tessere utente

en: Upload an image file:
it: Carica un file di immagine:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
it: Carica un file di immagine: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
it: Carica un'immagine: %sUpload%s

en: Upload another KOC file
it: Carica un altro file KOC

en: Upload any file
it: Carica qualsiasi file

en: Upload any type of file, manage uploads
it: Caricare qualsiasi tipo di file, gestire i caricamenti

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
it: Carica copertina per biblionumber: %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
it: Carica copertina per itemnumber: %s

en: Upload directory
it: Directory di upload

en: Upload directory:
it: Directory di upload:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
it: Carica il file

en: Upload file:
it: Carica il file:

en: Upload image
it: Carica immagine

en: Upload local cover image
it: Carica le immagini di copertine locali

en: Upload local cover image
it: Carica immagine di copertina locale

en: Upload local cover image for
it: Carica immagine di copertina locale per

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
it: Carica una immagine come copertina locale per questo numero di copia : %s

en: Upload local cover images
it: Carica immagini di copertine locali

en: Upload more images
it: Carica altre immagini

en: Upload new file
it: Carica nuovi files

en: Upload new files
it: Carica nuovi files

en: Upload offline circulation data
it: Carica i dati della circolazione offline

en: Upload offline circulation file (.koc)
it: Carica il  file della circolazione offline (.koc)

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
it: Carica usando %s

en: Upload patron images
it: Carica le immagini utente

en: Upload patron images
it: Carica le immagini utente

en: Upload patron images &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Carica immagini utente &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Upload patron images in a batch or one at a time
it: Carica le immagini utente insieme o una per volta

en: Upload patron images in a batch or one at a time
it: Carica le immagini utente insieme o una per volta

en: Upload patron photo
it: Carica l'immagine dell'utente

en: Upload photo
it: Carica una foto

en: Upload plugin
it: Carica un plugin

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Carica plugin &rsaquo; Plugin &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
it: Carica plugin &rsaquo; Plugin &rsaquo; Strumenti &rsaquo; Koha

en: Upload plugins
it: Carica plugin

en: Upload progress:
it: Avanzamento del caricamento:

en: Upload quotes
it: Carica le citazioni/sugg.

en: Upload results
it: Carica risultati

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
it: Aggiornamento status:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
it: Aggiornamento status: Cancellato

en: Upload transactions
it: Carica transazioni

en: Uploaded
it: Caricato

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
it: Caricamento delle transazioni, per favore attendi...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
it: Caricare solo file di tipo CSV. Tipo file non corretto: %s

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
it: Maiuscole

note: SCRIPT
en: Upper Roman
it: Romani maiuscoli

en: Upper age limit
it: Limite superiore di età

en: Upperage limit:
it: Limite di età superiore:

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Usage
it: Utilizzo

en: Usage statistics
it: Statistiche di utilizzo

en: Usage:
it: Utilizzo:

en: Use Mana KB for sharing content:
it: Usa Mana KB per condividere contenuti:

en: Use a barcode file
it: Usa un file di codice a barre

en: Use a file
it: Usa un file

en: Use a file
it: Usa un file

en: Use a file of borrowernumbers
it: Usa un file con numeri di utenti

en: Use a file of card numbers
it: Usa un file con numeri di tessere utenti

en: Use a patron list
it: Usa una lista utenti

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
it: Usa tutti gli strumenti (espandere per permessi più granulari)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
it: Usa con attenzione ! Se la biblioteca di destinazione ha già le sue regole per il prestito e le multe, esse verranno cancellate senza ulteriori avvisi!

en: Use default (Leave lost item charge)
it: Usa default (togli la multa per copia persa)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
it: Usa default (rimborsa la multa di copia persa e addebita una nuova multa per prestito scaduto)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
it: Usa il default (rimborsa la multa di copia persa e ripristina la multa per prestito scaduto)

en: Use default (Refund lost item charge)
it: Usa default (rimborsa la multa per copia persa)

en: Use default values
it: Valori di default

note: INPUT type=submit
en: Use existing
it: Usa esistente

en: Use existing record
it: Usa il record esistente

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
it: Usa per export iso2709

en: Use for OPAC search groups
it: Usa per ricerca di gruppo OPAC

en: Use for OPAC search groups
it: Usa per ricerca di gruppo OPAC

en: Use for staff search groups
it: Usa per ricerca di gruppo staff

en: Use for staff search groups
it: Usa per ricerca di gruppo staff

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
it: L'uso di questa parola chiave non è consentito nei reports di Koha per proteggere la sicurezza e l'integrità dei dati a rischio. Sono consentite solo le SELECT.

en: Use report plugins
it: Usa i plugin di tipo report

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
it: Usa un report salvato

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
it: Utilizzare l'API di controllo ortografico LIBRIS.

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
it: Usa l'edito di catalogazione avanzato (richiede edit_catalogue)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
it: Usa il calendario per spostare la data di restituzione al successivo giorno di chiusura

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
it: Usa il calendario per per spostare la data di restituzione al giorno di apertura della settimana successiva per i prestiti settimanali, altrimenti al prossimo giorno di apertura

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
it: Usa il calendario per saltare i giorni di chiusura della biblioteca

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
it: Usa il dizionario dei reports per definire criteri personalizzati da usare nei reports.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
it: Usa il tutorial per i reports guidati per creare reports non standard.Questa funzionalità fornisce un intermediario tra i reports pre-definiti e la scrittura di comandi SQL.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
it: Usa il dizionario dei reports per definire criteri personalizzati da usare nei tuoi reports.

en: Use the search form on the left to find invoices.
it: Usa la form a sinistra per cercare fatture.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
it: Usa la form a sinistra per cercare abbonamenti

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
it: Usa la preferenza di sistema 'useDaysMode' come valore di default

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
it: Usa la barra qui sopra per creare un nuovo %s.

en: Use tool plugins
it: Usa lo strumento 'Plugins'

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
it: Utilizza la barra del menù in alto per navigare in Koha.

en: Used
it: Utilizzato

note: ABBR
en: Used For
it: Utilizzato per

en: Used for acquisitions statistical purposes
it: Utilizzato per statistiche sulle acquizioni

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
it: Usato per stampanti fronte-retro (richiede un '1 up template')

en: Used in
it: Utilizzato

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
it: Usato in installazioni UNIMARC francesi nel campo 995 $o per identificare lo status copia. Simile a NOT_LOAN

en: Used in UNIMARC 102 $a
it: Usato in UNIMARC 102 $a

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
it: Usato per creare o modificare tipi di copie da assegnare a specifici media del sistema SIP per dispositivi come armadietti e smistatori.

en: Used:
it: Utilizzato:

en: Useful resources
it: Risorse utili

en: Useless without upload_general_files
it: Inutile senza upload_general_files

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
it: L'utente %s non ha privilegi sufficienti nel database %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
it: L'utente %s ha tutti i privilegi richiesti sul database %s.

note: SCRIPT
en: User Defined
it: Definito dall'utente

en: User category
it: Categoria utente

en: User name:
it: Nome utente:

en: Userid
it: Userid:

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
it: Lo userid %s è già stato utilizzato da un altro utente

en: Username/password already exists.
it: La username/password esiste già

en: Users:
it: Utenti:

en: Using RabbitMQ
it: Uso di RabbitMQ

en: Using SQL polling
it: Uso dell' SQL polling

en: Using framework:
it: Usando la griglia di catalogazione:

en: Using the following CSV profile:
it: Usando il seguente profilo CSV:

note: SCRIPT
en: V Align
it: Allineamento verticale

en: VHS tape / Videocassette
it: Nastro VHS / Videocassetta

note: SCRIPT
en: Valid
it: Valido

en: Validated
it: Convalidato

en: Value
it: Valore

en: Value:
it: Valore:

en: Values
it: Valori

en: Values are comma-separated.
it: I valori sono separati da virgola.

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
it: Valori per messaggi personalizzati all'utenza nelle schermate di circolazione nell'OPAC. Il valore nel campo descrizione dovrebbe essere il messaggio di testo e non deve superare 200 caratteri.

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
it: I valori che posso essere inseriti nel campo utente sort1, che può essere usato a fini statistici

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
it: I valori che posso essere inseriti nel campo utente sort2, che può essere usato a fini statistici

en: Variable name:
it: Nome della variabile:

en: Variable options:
it: Opzioni della variabile:

en: Variable type:
it: Tipi di variabile:

en: Variable:
it: Variabile:

en: Vendor
it: Fornitore

en: Vendor
it: Fornitore

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
it: Fonitore %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
it: Account EDI del fornitore

note: A
en: Vendor detail page
it: Dettagli fornitore

en: Vendor details
it: Dettagli fornitore

en: Vendor invoice number:
it: Numero fattura del fornitore:

en: Vendor invoice:
it: Fattura del fornitore:

en: Vendor is:
it: Il fornitore è:

en: Vendor is:
it: Il fornitore è:

en: Vendor name:
it: Nome del fornitore:

en: Vendor not found
it: Fornitore non trovato

en: Vendor not found.
it: Fornitore non trovato

en: Vendor note
it: Nota del fornitore

en: Vendor note:
it: Nota del fornitore

en: Vendor note:
it: Nota del fornitore:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
it: Il prezzo del fornitore deve essere un numero

en: Vendor price:
it: Prezzo del fornitore:

en: Vendor search
it: Ricerca del fornitore

en: Vendor search results
it: Risultati della ricerca del fornitore

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
it: Ricerca fornitore: %s risultati trovati

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
it: Ricerca del fornitore:%s risultati trovati per '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
it: Ricerca fornitore: %s risultati trovati

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
it: Ricerca del fornitore:%s risultati trovati per '%s'

en: Vendor:
it: Fornitore:

en: Vendor:
it: Fornitore:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
it: Fornitore: %s

note: INPUT type=submit
en: Verify code
it: Verifica codice

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
it: Verifica se vuoi rende anonimi alcuni storici del prestito

en: Verify you want to delete patrons
it: Verifica se vuoi cancellare degli utenti

note: SCRIPT
en: Version
it: Versione

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
it: Versione: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
it: Spazio verticale

en: Vertical:
it: Verticale:

en: Video stream not available.
it: Stream video non disponibile.

note: INPUT type=submit
en: View
it: Visualizza

en: View
it: Visualizza

en: View ILL availability plugins
it: Vedi i plugin ILL per la disponibilità

en: View ILL requests
it: Vedi richieste ILL

en: View MARC
it: Visualizza MARC

en: View MARC conversion plugins
it: Visualizza i plugin di conversione MARC

en: View a count of items held at your library grouped by item type
it: Visualizza un conto delle copie presenti nella tua biblioteca raggruppate per tipo di copia

en: View all
it: Vedi tutti

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
it: Vedi tutte le preferenze %s

en: View all baskets
it: Vedi tutti i raccoglitori

en: View all libraries
it: Tutte le biblioteche

en: View all plugins
it: Vedi tutti i plugin

note: I
en: View authority record
it: Vedi record di authority

en: View basket
it: Vedi raccoglitore

note: SCRIPT
en: View biblio details
it: Vedi dettagli bibliografici

note: SCRIPT
en: View borrower details
it: Vedi i dettagli utente

en: View cash takings for the current library
it: Vedi pagamenti avvenuti per la presente biblioteca

en: View course
it: Vedi corso

note: A
en: View detail of the enqueued job
it: Vedi dettagli del processo messo in coda

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
it: Visualizza dizionario

en: View existing record
it: Guarda il record esistente

note: A
en: View funds for %s
it: Vedi fondi per %s

en: View invoice
it: Vedi fattura

en: View item's checkout history
it: Visualizza lo storico della circolazione

en: View message
it: Vedi messaggio

en: View note
it: Vedi nota

en: View online payment plugins
it: Vedi i plugin per il pagamento online

en: View patron
it: Vedi utente

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
it: Vedere i dati utenti da qualunque biblioteca. Se non impostato, l'utente collegato può vedere solo i dati utenti dalla sua biblioteca o gruppo di biblioteche.

en: View patron record
it: Vedi il record utente

en: View pending offline circulation actions
it: Controlla le azioni della circolazione offline da fare

en: View plugins by class
it: Vedi i plugin per classe

en: View record
it: Visualizza il record

en: View report plugins
it: Vedi i plugin per i report

en: View restrictions
it: Vedi restrizioni

note: INPUT type=submit
en: View spine label
it: Guarda l'etichetta per il dorso

en: View subfields
it: Vedi i sottocampi

en: View the merged record.
it: Visualizza il record fuso.

en: View tool plugins
it: Vedi i plugin per gli strumenti

en: View transaction history for the current cash register
it: Visualizzare la cronologia delle transazioni per il registratore di cassa corrente

en: View, manage, configure and run plugins.
it: Visualizzare, gestire, configurare ed eseguire i plugin.

en: Viewed
it: Visualizzato

en: Viewing suggestions for library:
it: Vedi suggerimenti per la biblioteca:

en: Visibility:
it: Visibilità:

note: SCRIPT
en: Visual aids
it: Supporti visivi

en: Void payment
it: Pagamento vuoto

en: Vol no.
it: Vol. no.

en: WELCOME notice is used
it: Viene utilizzato l'avviso WELCOME

en: Wait for pickup at
it: Disponibile per il prelievo presso

en: Waiting
it: In attesa

en: Waiting
it: In attesa

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
it: In attesa a %s dal %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
it: In attesa a %s%s, %s%s dal %s.

en: Waiting date
it: Data attesa

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
it: In attesa per %s a %s dal %s

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
it: In attesa per prenotare (%s)

en: Waiting since
it: In attesa dal

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
it: In attesa per fare un richiamo (%s)

note: SCRIPT
en: Warn
it: Avvertimento

en: Warning
it: Avvertimento

en: Warning at (%%):
it: Attenzione a (%%):

en: Warning at (amount):
it: Attenzione a (somma):

en: Warning regarding current user
it: Attenzione riguardo l'utente che stai usando

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
it: Attenzione! La somma totale supera il budget autorizzato

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
it: Attenzione! Stai superando la disponibilità ( %s%%  ) del tuo fondo.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
it: Attenzione! Stai superando il massimo limite di spesa  (%s%s %s%s) del tuo fondo.

en: Warning, the following barcodes were not found:
it: Attenzione, i seguenti barcode non sono stati trovati:

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
it: Attenzione, i seguenti borrowersnumbers erano già nell'elenco:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
it: Attenzione, i seguenti borrowernumbers non sono stati trovati:

en: Warning, the following card numbers were not found:
it: Attenzione, i seguenti 'numeri tessera' non sono stati trovati:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
it: Attenzione, i seguenti numeri tessera erano già nell'elenco:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
it: Attenzione, i seguenti 'numeri tessera'  non sono stati trovati:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
it: Attenzione, i seguenti 'numeri di copia' non sono stati trovati:

en: Warning, the following items cannot be deleted:
it: Attenzione, i seguenti 'numeri di copia' non possono essere cancellati:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
it: Attenzione: hai creato più copie di quelle attese. Le copie non verranno create.

en: Warning:
it: Avvertimento:

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
it: Attenzione: Questo file è la versione %s ma io conosco solo come importare la versione %s. Faccio del mio meglio.

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
it: Attenzione: Questo plugin è stato scritto per una diversa e più recente versione di Koha. Usa a tuo rischio e pericolo.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
it: Attenzione: Questo plugin è stato scritto per una diversa e più vecchia versione di Koha. Usa a tuo rischio e pericolo.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
it: Attenzione: questo report è molto pesante per i sistemi con molte copie in ritardo.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
it: Attenzione: Non si riesce a trovare l'utente partendo dal barcoe %s della copia. Non posso fare la restituzione

en: Warning: no barcodes were found
it: Il codice a barre non è stato trovato

en: Warning: no itemnumbers were found
it: Attenzione: nessun numero di copia è stato trovato

en: Warnings regarding the system configuration
it: Avvisi relativi alla configurazione del sistema

en: We are ready to do some basic configuration.
it: Siamo pronti per la configurazione di base.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
it: Stiamo aggiornando Koha da %s a %s

en: We encountered an error:
it: Abbiamo riscontrato un problema:

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
it: Consigliamo app di autenticazione mobile basate su cloud come Authy, Duo Mobile e LastPass. Possono ripristinare l'accesso in caso di perdita del dispositivo hardware.

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
it: Installazione Web &rsaquo; Controlla le dipendenze Perl

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
it: Installazione Web &rsaquo;  Scegli la lingua

en: Web installer &rsaquo; Complete
it: Installazione Web &rsaquo;  Completa

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
it: Installazione Web &rsaquo; Crea un utente amministratore

en: Web installer &rsaquo; Create a library
it: Installazione Web &rsaquo; Crea una biblioteca

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
it: Installazione Web &rsaquo;  Creare una nuova regola di circolazione

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
it: Installazione Web &rsaquo; Crea un nuovo tipo di copia

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
it: Installazione Web &rsaquo; Aggiungi una categoria utente

en: Web installer &rsaquo; Database settings
it: Installazione Web &rsaquo; Configurazione Database

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
it: Installazione Web &rsaquo; Caricamento dati predefiniti

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
it: Installazione Web &rsaquo; Installa le impostazioni di base della configurazione

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
it: Installazione Web &rsaquo; Installazione completa

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
it: Installazione Web &rsaquo; Moduli Perl obbligatori per aggiornamento

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
it: Installazione Web &rsaquo; Moduli Perl mancanti

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
it: Installazione Web &rsaquo;  Completa

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
it: Installazione Web &rsaquo; Seleziona configurazioni di default

en: Web installer &rsaquo; Set up database
it: Installazione Web &rsaquo; Configurazione Database

en: Web installer &rsaquo; Success
it: Installazione Web &rsaquo;  Completa con succersso

en: Web installer &rsaquo; Update database
it: Installazione Web &rsaquo; Aggiornamento database

note: A
en: Web services
it: Web Services

en: Website
it: Sito web

en: Website:
it: Sito Web:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
it: Mercoledì

note: SCRIPT
en: Wednesdays
it: Mercoledì

en: Week
it: Settimana

en: Weekly - Repeatable holidays
it: Chiusure ripetibili a livello settimanale

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
it: Chiusure settimanali: %s

en: Weight
it: Peso

en: Weight:
it: Peso:

en: Welcome email
it: Email di benvenuto

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
it: Benvenuto nell'installatore web di Koha%s

en: What's next?
it: Cosa c'è dopo?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
it: Quando aggiungi dei record nel tuo catalogo, crei delle copie che hanno una specifica tipologia di copia.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
it: Quando si importano file MARC usando gli strumenti, la funzione cercherà e userà il prezzo nella moneta in quel momento attiva.

en: When more than
it: Quando più di

en: When more than:
it: Quando più di:

en: When there is an irregular issue:
it: Quando c'è un fascicolo irregolare:

en: When to charge
it: Quando tariffare

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
it: Quando scegli un profilo, verrà riempita la tua form con i valori del profilo.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
it: Quando hai completato la selezione, per favore clicca 'Importa' per cominciare il processo. Può occorrere del tempo, grazie per la pazienza.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
it: Quando un tipo copia ha un superiore/genitore, la regola mostrerà come "Padre-->Figlio" e il numero di prestiti permessi sarà limitato al massimo del genirore (contando i tipi allo stesso livello) o alla specifico del tipo in questione, quello che sarà minore.

note: SCRIPT
en: White
it: Bianco

note: SCRIPT
en: Whole words
it: Parole intere

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
it: Perchè chiudere un raccogliotore vuoto ?

note: SCRIPT
en: Width
it: Larghezza

note: SCRIPT
en: Winter
it: Inverno

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
it: Con le %s ricerche selezionate:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
it: Con quotazioni automatica, genera gli ordini senza intervento del personale.

en: With framework :
it: Con la griglia di catalogazione :

en: With framework:
it: Con la griglia di catalogazione :

en: With items owned by the following libraries:
it: Con copie possedute dalle seguenti biblioteche:

note: SCRIPT
en: With selected search:
it: Con la ricerca selezionata:

en: Withdrawn
it: Ritirato

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
it: Ritirato (%s)

en: Withdrawn on:
it: Ritirato il:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
it: Status ritirato

en: Withdrawn status:
it: Status ritirato:

en: Women
it: Donne

note: SCRIPT
en: Word count
it: Conteggio parole

note: SCRIPT
en: Words
it: Parole

note: SCRIPT
en: Words: {0}
it: Parole: {0}

en: Working day
it: Giorno lavorativo

en: Write HTML customizations
it: Scrivere personalizzazioni HTML

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
it: Scrivi contenuti addizionali per l'Opac e l'intranet (notizie e personalizzazioni HTML)

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
it: Redigi le News per l'OPAC e l'interfaccia staff

en: Write off
it: Cancella

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
it: Cancella tutto

en: Write off an amount toward selected fines
it: Paga una somma per tutte le multe selezionate

en: Write off an individual fine
it: Cancella una singola multa

en: Write off fines and fees
it: Cancella multe e tariffe

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
it: Cancella selezionati

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
it: Cancella questa multa

en: Writeoff
it: Cancella

en: Writeoff amount:
it: Importo della multa:

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
it: Trasferimento errato rilevato, si prega di restituire la copia a: %s

en: XML
it: MARCXML

en: XML configuration file
it: file di configurazione XML

en: XSLT File(s) for transforming results:
it: XSLT Files per trasformare:

en: XSLT file not found.
it: File XSLT non trovato.

en: Year
it: Anno

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
it: L'anno è %s

en: Year:
it: Anno:

en: Yearly - Repeatable holidays
it: Chiusure ripetibili ogni anno

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
it: Chiusure annuali: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
it: Giallo

en: Yes
it: Si

en: Yes
it: Sì

note: %1$s:  END
en: Yes %s
it: Sì %s

en: Yes (Y)
it: Sì (Y)

en: Yes and try to override system preferences
it: No, e cerca di ignorare le preferenze di sistema globali

en: Yes if settings allow it
it: Sì se impostazioni lo permettono

en: Yes, I confirm
it: Si, confermo

en: Yes, cancel (Y)
it: Sì, cancella (Y)

en: Yes, check out (Y)
it: Sì, presta (Y)

en: Yes, checkin (Y)
it: Sì, restituisci (Y)

en: Yes, close (Y)
it: Sì, chiudi (Y)

en: Yes, delete
it: Sì, cancella

en: Yes, delete (Y)
it: Sì, cancella (Y)

en: Yes, delete contract
it: Si, elimina il contratto

en: Yes, delete patron attribute type
it: Si, cancella l'attributo utente

en: Yes, delete record matching rule
it: Si, cancella regola di corrispondenza per record

en: Yes, delete this currency
it: Si, cancella questa valuta

en: Yes, delete this framework
it: Sì, cancella questa griglia di catalogazione!

en: Yes, delete this fund
it: Sì, cancella questo fondo

en: Yes, delete this item type
it: Sì, cancella questo tipo copia

en: Yes, delete this subfield
it: Sì, cancella questo sottocampo

en: Yes, delete this tag
it: Sì, cancella questo tag

en: Yes, edit existing items
it: Sì: modifica le copie esistenti

en: Yes, print slip
it: Si, stampa ricevuta

en: Yes, remove
it: Si, rimuovi

en: Yes, renew (Y)
it: Sì, rinnova (Y)

en: Yes, reset mappings
it: Si, resetta la configurazione

en: Yes: Edit existing authority
it: Si, modifica l'authority

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
it: Sì: vedi le copie esistenti

en: YesNo
it: SìNo

note: SCRIPT
en: Yesterday
it: Ieri

en: You
it: Tu

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
it: Hai già creato una lista con quel nome!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
it: Stai per aggiungere %s copie. Continuare?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
it: Stai per cancellare %s periodici. Continuare?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
it: Stai per cancellare il server SMTP '%s'.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
it: Stai per eliminare la citazione #%s.

en: You are about to edit the following subscriptions:
it: Stai per modificare i seguenti abbonamenti:

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
it: Stai tentando di annullare oltre il valore della multa.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
it: Sembra che sei collegato come utente del DB MySQL. Questo non è raccomandato perchè molte funzioni non funzioneranno con questo account.

en: You are missing the &lt;encryption_key&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please generate a key. We recommend one of at least 32 bytes. (You might use 'pwgen 32' to do so.)
it: Ti manca la &lt;encryption_key&gt; nel file koha-conf.xml. Per favore genera una chiave. Raccomandiamo almeno una chiave a 32 bit. (Usa  'pwgen 32' per generarla)

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
it: Ti manca la &lt;lockodir&gt; nel file koha-conf.xml. Aggiungila, e che punti alla dir per gestire i lock del tuo Koha.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
it: Ti manca la entry &lt;log4perl_conf&gt; nel file koha-conf.xml. Aggiungila, e che punti al file log4perl.conf del tuo Koha.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
it: Ti manca la entry  &lt;template_cache_dir&gt; nel file koha-conf.xml. Aggiungila, migliorerà le performance del sistema.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
it: La variabile &lt;tmp_path&gt; manca nel tuo file koha-conf.xml. Aggiungila, e fai che punti alla directory per l'upload di file nel tuo Koha. La directory temporanea è '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
it: La variabile &lt;upload_path&gt; manca nel tuo file koha-conf.xml. Aggiungila, e fai che punti alla directory per l'upload di file nel tuo Koha.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
it: La variabile &lt;upload_path&gt; manca nel tuo file koha-conf.xml. Aggiungila, e fai che punti alla directory per l'upload di file nel tuo Koha. Nota anche che ti serve impostare anche a preferenza OPACBaseURL per far funzionare il plugin per il carico dei files.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
it: Non sei abilitato a usare il prestito batch per questo utente

en: You are not authorised to manage this basket.
it: Non sei autorizzato a modificare questo raccoglitore

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
it: Non sei autorizzato a cancellare utenti

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
it: Non sei autorizzato ad usare API keys

en: You are not authorized to modify this fund
it: Non sei autorizzato a modificare questo fondo

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
it: Non sei autorizzato a rinnovare utenti

note: A
en: You are not authorized to set permissions
it: Non sei autorizzato a definire i permessi

en: You are not sharing any data with the Koha community
it: Non stai condividendo alcun dato con la comunità di Koha

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
it: Sei offline e dunque non puoi operare sulle operazioni in corso.

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
it: Sei offline ed dunque non puoi sincronizzare il db

en: You are only viewing one item.
it: Stai vedendo solo una copia.

en: You are running a development version of Koha
it: Stai usando una versione non definitiva di Koha

note: SCRIPT
en: You are using {0}
it: Stai usando {0}

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
it: Puoi anche usare delle tue intestazioni (headers) al posto di quelle di Koha premettendo la tua intestazione seguita da un uguale e poi il nome standard di Koha

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
it: Puoi anche usare delle tue intestazioni (headers) al posto di quelle di Koha premettendo la tua intestazione seguita da un uguale al numero del campo.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
it: Puoi chiedere una forma compatta per ridurre il numero di messaggi. I messaggi saranno salvati e inviati come un singolo messaggio.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
it: Puoi scegliere di cancellare records bibliografici, se possibile. I record bibliografici con copie o usati in un abbonamento o collegati a un'altro ordine non possono essere cancellati.

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
it: Puoi assegnare un nome a questa importazione. Può essere utile, nella creazione di un record bibliografico, ricordarsi della provenienza dei dati MARC suggeriti!

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
it: Puoi aiutare la comunità di Koha condividendo le tue statistiche con noi.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
it: Puoi fare un'eccezione per questo giorno festivo/di chiusura. Questo significa che ti è possibile dire quando questa chiusura ripetibile in realtà non lo è.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
it: Puoi creare una eccezione in un intervallo di date ripetuto annualmente.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
it: Puoi configurare dei default riguardanti il numero massimo di prestiti e le regole sulle prenotazioni che verranno usati se nulla viene definito per una particolare tipologia di copia o categoria di utente.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
it: Puoi usare anche tag di Template Toolkit. Vedi la pagina di help per maggiori informazioni

en: You can use the following wildcard characters: %% _
it: Puoi inserire questi caratteri speciali: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
it: Non puoi aggiungere una nuova copia. per favore crea una nuova linea di ordine

en: You can't create any orders unless you first
it: Non puoi creare un ordine se prima

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
it: Non puoi cambiare biblioteca o scollegarti quando usi la circolazione offline

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
it: Non puoi moificare questo abbonamento

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
it: Non è possibile unire un record a se stesso. Si prega di selezionare due diversi records

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget. Please create a new active budget and retry.
it: Non puoi spostare fondi di questo budget, non c'è un budget attivo. Per favore, crea un budget attivo e riprova.

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
it: Non puoi delezionare un valore autorizzato e un campo MARC

en: You did not specify any search criteria.
it: Non hai specificato alcun criterio di ricerca.

en: You did not specify data for preview.
it: Non hai specificato alcun dato per la preview.

en: You didn't select any external target.
it: Non hai selezionato nessuno server Z39.50.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
it: Non ha transazioni da lavorare in questo db per la cricolazione offline

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
it: Non hai il permesso di accedere a questa macro

en: You do not have permission to access this page.
it: Non hai il permesso di accedere a questa pagina. questo utente.

en: You do not have permission to add a record to this list.
it: Non hai il permesso di aggiungere record a questa lista.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
it: Non hai il permesso di creare questa macro

en: You do not have permission to delete this list.
it: Non hai il permesso di cancellare questa lista.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
it: Non hai il permesso di cancellare questa macro

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
it: Non hai il permesso di modificare le informazioni di login per questo utente.

en: You do not have permission to perform cashup actions.
it: Non hai il permesso di fare operazioni di cassa.

en: You do not have permission to perform refund actions.
it: Non hai il permesso di fare rimborsi.

en: You do not have permission to update this list.
it: Non hai il permesso di modificare questa lista.

en: You do not have permission to view this list.
it: Non hai il permesso di vedere questa lista.

en: You do not have sufficient permission to continue.
it: Non hai permessi sufficienti per continuare.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
it: Non hai definito le categorie di utente oppure le categorie di utente non sono abilitate a ricevere avvisi di ritardo.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
it: Hai utilizzato un link scaduto, forse proveniente da un motore di ricerca o da un bookmark

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
it: Hai %s errore(i) nella tua configurazione MARC. Per favore, correggilo(i) prima di usare Koha

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
it: Hai gia inserito un barcode, attendi che finisca il processo di creazione del prestito.

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
it: Hai scelto una codizione sullo stesso campo del campo originale. Se i records contengono diverse ripetizioni di questo campo, l'operazione è altamente sconsigliata.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
it: Hai scelto di muove tutti gli ordini non ricevuti da'%s' a '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
it: Hai cancellato una o più copie dall'ordine. Non dimenticare di cancellarle dal catalogo

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
it: Hai inserito un ID utente già esistente. Per favore, scegline un altro.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
it: Non ha selezionato nessun filtro sul catalogo; stai per comparare il file dei barcode con tutto il catalogo.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
it: Non hai selezionato nessun utente da aggiungere alla lista!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
it: La preferenza di sistema "ReturnBeforeExpiry" è abilitata, questo significa che se la data di scadenza è precedente alla data di restituzione, la data di restituzione verrà impostata alla data di scadenza

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
it: Devi definire quali campi o sottocampi vuoi esportare, separandoli con  barra verticale.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
it: Devi definire quali campi vuoi esportare, separandoli con  barra verticale.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
it: Nel db della circolazione offline di questo PC ci sono transazioni che non sono state caricate sul server.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
it: Non hai salvato, sei sicuro di voler abbandonare la pagina?

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
it: Hai carica un file di barcode e scansionato barcode allo stesso momento. Per favore scegli una delle due opzioni.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
it: Non hai deciso se attivare Mana Knowledge Base.

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
it: Non hai ancora deciso se attivare la condivisione delle statistiche di uso di Koha.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
it: Hai usato un link esterno verso una copia non più disponibile

en: You must be online to use these options.
it: Devi essere online per usare queste opzioni.

en: You must choose a valid patron
it: Devi scegliere un utente valido

en: You must choose an item type
it: Devi scegliere una tipologia di copia

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
it: Devi pagare una cifra maggiore o uguale a %s.

en: You must contact the library to reset your password
it: È necessario contattare la biblioteca per reimpostare la password

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
it: È necessario creare un profilo CSV per MARC per fare exports con questa opzione.

en: You must define a budget in Administration
it: Il tuo amministratore deve definire un budget nei parametri di Amministrazione

en: You must enter a term to search on
it: Devi inserire un termine sul quale fare la ricerca

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
it: Devi compilare almeno una delle due date di scadenza possibili

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
it: Devi compilare una delle due date di scadenza possibili

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
it: Devi inserire un nome per la tua nuova lista di utenti!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
it: Devi avere almeno un registro di cassa associato a questa biblioteca prima di registrare pagamenti.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
it: Devi avere almeno un registro di cassa associato a questa biblioteca prima di registrare pagamenti.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
it: Devi avere almeno un registro di cassa associato a questa biblioteca prima di registrare rimborsi.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
it: Devi pagare una cifra uguale o minore di %s.

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
it: Devi ricevere almeno una copia

en: You must reset your password
it: È necessario reimpostare la password

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
it: Devi scegliere un modo di trasporto che supporti i riassunti per selezionare i riassunti

note: SCRIPT
en: You must select a fund
it: Devi scegliere un fondo

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
it: È necessario selezionare almeno un periodico da modificare

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
it: È necessario selezionare almeno due fatture da unire.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
it: È necessario selezionare uno o più utenti da cancellare

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
it: È necessario selezionare uno o più report da cancellare

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
it: È necessario selezionare due o più utenti da fondere

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
it: Devi configurare una data di scadenza per usare la circolazione offline!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
it: Devi salvare la pagina prima di stampare

en: You searched for
it: Hai cercato

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
it: Hai cercato: %s

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
it: Hai scelto un record da fonte esterna che coincide con un record già esistente nel tuo catalogo:

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
it: Devi abiltare la preferenza SMSSendDriver per usare il template per gli SMS.

en: You should not ignore this warning.
it: Non puoi ignorare questo avviso

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
it: Hai creato il tuo account Mana KB. Vedi la tua posta e segui le istruzioni.

en: You tried to access a page that needs authentication
it: Hai cercato di accedere a una pagina che richiede autenticazione

en: You will need to save the report before you can execute it
it: Devi salvare il report prima di eseguirlo

en: You'll have to treat them individually.
it: Devi trattarli individualmente.

en: Your Mana KB server is currently:
it: La tua Mana KB server è:

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
it: La tua versione di Perl sembra essere obsoleta. Per favore, aggiornala (almeno alla versione 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
it: Il tuo amministratore deve definire un budget nei parametri di Amministrazione

en: Your administrator must specify an active currency.
it: Il tuo amministratore deve specificare una valuta corrente.

en: Your authority search history is empty.
it: La tua cronologia di ricerca sull'authority è vuota.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
it: Il tuo browser non permette accesso agli appunti. Usa Ctrl+X\/C\/V dalla tastiera (CMD per Mac).

note: SCRIPT
en: Your browser is not compatible with the built-in offline circulation tool.
it: Il tuo browser non è compatibile con lo strumento di circolazione offline integrato.

en: Your cart
it: Il tuo carrello

en: Your cart
it: Il tuo carello

en: Your cart &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
it: Il tuo carrello &rsaquo; Catalogo &rsaquo; Koha

en: Your cart is empty.
it: Il tuo carrello è vuoto.

en: Your catalog search history is empty.
it: La tua cronologia di ricerca sul catalogo è vuota.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
it: Il tuo commente non può essere inviato. Per favore, prova un altro

en: Your comment has been submitted
it: Il tuo commento è stato inviato

en: Your country:
it: Paese:

en: Your data have never been shared
it: I tuoi dati non sono mai stati condivisi

en: Your data was processed. Here are the results:
it: I tuoi dati sono stati lavorati. Qui i risultati:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
it: Il tuo database conteneva coppie tutelato / garante senza una relazione definita. È stato impostato il valore "_bad_data" nelle colonne %s e/o %s. Risolvili manualmente ricreando quelle relazioni o chiedi all'amministratore del tuo sistema di correggere i valori.

en: Your download should begin automatically.
it: Il tuo download dovrebbe iniziare automaticamente

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
it: Il tuo file è stato caricato. Una volta caricati tutti i file, elaborali nelle azioni di circolazione offline in sospeso.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
it: Il tuo file koha-conf.xml non contiene un valore valido di upload_path.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
it: La tua biblioteca non ha un indirizzo email utilizzabile. Per favore impostane uno.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
it: La tua biblioteca è destinataria dei seguenti trasferimenti:

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
it: La tua biblioteca è all'origine dei seguenti trasferimenti

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
it: La tua lista : %s

en: Your lists
it: Le tue liste

en: Your lists
it: Le tue liste

note: SCRIPT
en: Your lists:
it: Le tue liste:

en: Your name:
it: Il tuo nome:

en: Your notification has been sent.
it: La tua notifica è stata mandata

en: Your password has expired!
it: La tua password è scaduta!

en: Your patron lists
it: Le tue liste utenti

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
it: Il tuo report "%s" è stato salvato

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
it: Il tuo report è già collegato a un report Mana. Condividilo se hai apportato modifiche, altrimenti non farà nulla.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
it: Il tuo report sarà generato con il seguente statement SQL.

en: Your request gave the following results:
it: La tua richiesta ha dato questi risultati:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
it: La tua ricerca non è completata. Per favore, prova più tardi.

en: Your search returned no closed invoices.
it: La tua ricerca non ha trovato fatture chiuse.

en: Your search returned no closed subscriptions.
it: La tua ricerca non ha dato abbinamenti cancellati

en: Your search returned no open invoices.
it: La tua ricerca non ha trovato fatture aperte.

en: Your search returned no open subscriptions.
it: La tua ricerca non ha trovato abbonamenti attivi.

en: Your search returned no results.
it: La tua ricerca non ha dato risultati.

en: Your search returned no results.
it: La tua ricerca non ha dato risultati.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
it: Il tuo abbonamento è già collegato a un modello di abbonamento Mana. Condividilo se hai apportato modifiche, altrimenti non farà nulla.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
it: Il tuo univoco token di sicurezza per l'autenticazione in Mana KB (anti spam).

en: Your vendor search returned no results.
it: La tua ricerca non ha dato risultati.

en: Z39.50 authority search points
it: Punti di accesso Z39.50 per authority

en: Z39.50 authority search points &rsaquo; Koha
it: Punti di ricerca Z39.50 per authority &rsaquo; Koha

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
it: Risultati della ricerca authority Z39.50/SRU &rsaquo; Koha

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
it: Lo Z39.50 può inviare records in diverse codifiche. Scegline una.

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
it: Lo Z39.50 può inviare records in diversi formati. Scegline uno.

en: Z39.50/SRU search
it: Ricerca Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
it: Risultati della ricerca Z39.50/SRU &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
it: Server Z39.50/SRU aggiunto (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
it: Server Z39.50/SRU cancellato (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
it: Server Z39.50/SRU aggiornato (%s)

en: Z39.50/SRU servers
it: Servers Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers
it: Servers Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers administration
it: Amministrazione dei server Z39.50/SRU

en: ZIP file
it: File zip

en: ZIP/Postal code
it: Codice postale

en: ZIP/Postal code:
it: Codice postale:

en: ZIP/Postal code:
it: Codice postale:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
it: Il server Zebra sembra giù? È stato attivato?

en: Zebra status:
it: Stato di Zebra:

en: Zebra version:
it: Versione di Zebra:

en: Zip file
it: File zip

note: SCRIPT
en: Zoom in
it: Aumenta ingrandimento

note: SCRIPT
en: Zoom out
it: Riduci ingrandimento

note: SCRIPT
en: [ New list ]
it: [ Nuova lista ]

en: [Main page]
it: Pagina principale

en: [Previous page]
it: Pagina precedente

en: [clear]
it: [Cancella]

en: _ matches only a single character
it: _ corrisponde solo a un singolo carattere

en: about page
it: Pagina di Informazioni

en: account lines
it: Linee account

en: active
it: attivo

en: added successfully
it: aggiunta con successo

en: administrator account
it: account amministratore

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
it: dopo %s giorni-

note: SCRIPT
en: alignment
it: allineamento

en: all
it: tutti

en: all authority types used in the frameworks are defined
it: Tutti i tipi di authority nelle griglie di catalogazione sono definiti

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
it: Tutti i sottocampi di ogni tag sono nella stessa scheda (o ignorati)

en: already has a hold
it: ha già una prenotazione

en: already placed a recall
it: ha già fatto un richiamo

en: analytics.
it: analitici.

en: and
it: e

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
it: e 'branchcode' e 'categorycode'

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
it: e serie: %s

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
it: e correggere tutti gli errori visualizzati nella scheda "Informazioni di sistema"

en: and has been returned.
it: ed è stato restituito.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
it: e tipo copia: %s

en: and mark one currency as active.
it: e rendi attiva una valuta.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
it: e posizione di scaffale: %s

en: and the
it: e il

en: and they must all be in the 10 (items) tab
it: e devono tutti essere nella scheda 10 (copie)

en: and:
it: e:

en: any library
it: qualsiasi biblioteca

en: any library
it: qualsiasi biblioteca.

en: approved
it: Approvato

en: are licensed under the
it: sono sotto la licenza

en: article requests
it: richieste articoli

en: at :
it: a :

en: at current library
it: alla biblioteca corrente

en: at least 1 item type defined
it: almeno un tipo di copia definito

en: at least 1 item type must be defined
it: almeno un tipo di copia deve essere definito

en: at least 1 library defined
it: almeno una biblioteca definita

en: at least 1 library must be defined
it: almeno una biblioteca deve essere definita

en: at least one template for using this tool.
it: almeno un template per usare questo strumento.

note: SCRIPT
en: austral sign
it: segno australe ₳

en: authorized values category 'PA_CLASS'
it: Categoria di valori autorizzati 'PA_CLASS'

en: available:
it: disponibile:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
it: codice a barre

note: A
en: basket
it: raccoglitore

note: A
en: basketgroup
it: Ordine d'acquisto

en: batches
it: lavorazioni batch

en: be mapped to a MARC subfield,
it: essere legati ad un sottocampo MARC,

en: be mapped to a MARC subfield,
it: essere legati ad un sottocampo MARC,

en: be mapped to the same tag,
it: essere legati allo stesso campo,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
it: deve essere avere zeri a sinistra. es.: '01/02/2008'. In alternativa puoi fornire date nel formato ISO (es. '2010-10-28').

note: SCRIPT
en: begins with
it: inizia con

en: biblio and biblionumber
it: biblio e biblionumber

en: biblioitems.itemtype defined
it: biblioitems.itemtype definito

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
it: biblionumber e biblioitemnumber costruiti correttamente

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
it: numero utente: %s

en: by
it: da

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
it: di

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
it: di %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
it: di %s

en: by DIY Co is licensed under the
it: di DIY Co è sotto la licenza

en: by Dave Gandy is licensed under the
it: di Dave Gandy è sotto la licenza

en: by Denis Howlett is licensed under the
it: di Dave Gandy è sotto la licenza

en: by Eli Grey is licensed under an
it: di Eli Grey è sotto la licenza

en: by Google is a family of fonts licensed under the
it: by Google è una famiglia di of fonts rilasciati sotto la

en: by Lars Jung is a JavaScript library that generates QR codes, licensed under the
it: by Lars Jung è una JavaScript library che genera QR codes, rilasciata sotto

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
it: di Marijn Haverbeke è sotto la licenza

en: by Some Web Media is a JavaScript library that makes any element on your page visible while you scroll, licensed under the
it: da Some Web Media è una libreria JavaScript che rende visibile qualsiasi elemento della tua pagina mentre scorri, con licenza

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
it: di  The Dojo Foundation è sotto licenza

en: by Tiny Technologies, Inc. is licensed under the
it: di Tiny Technologies, Inc. è sotto licenza

en: by item types
it: per tipo di copia

en: by libraries
it: per biblioteche

en: by months
it: per mesi

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
it: dal Bridge Consortium del Carleton College e del St. Olaf College.

en: by:
it: da:

en: cancel your request
it: cancella la richiesta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
it: non può essere ripetuto

note: SCRIPT
en: case change
it: cambia maiuscola/minuscola

en: cash registers
it: registratori di cassa

en: cataloging the record
it: catalogando il record

note: SCRIPT
en: cedi sign
it: simbolo cedi

en: characters
it: caratteri

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
it: seleziona per cancellare questo campo

en: checkouts
it: prestiti

en: click to log out
it: Clicca per uscire

en: club enrollments
it: iscrizioni al club

en: code and
it: codice e

note: SCRIPT
en: colon sign
it: virgola

note: SCRIPT
en: comments
it: commenti

en: configuration file.
it: file di configurazione.

en: considered late
it: considerati in ritardo

note: SCRIPT
en: containing
it: contenente

en: contains
it: contiene

en: continue creating your request
it: continua a creare la tua richiesta

en: controls for column visiblity in DataTables
it: controlli per la visibilità delle colonne in DataTables

en: could not be parsed!
it: non è stato possibile analizzare!

en: create a CSV profile
it: creare un profilo CSV

en: create one or more authorized values
it: crea ono o più valori autorizzati

note: %1$s:  END
en: created. %s
it: creato. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
it: cronjob. Contatta il tuo amministratore di sistema per installarlo.

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
it: simbolo cruzeiro

note: SCRIPT
en: currency sign
it: segno di valuta

en: current holds
it: attuali prenotazioni

en: day
it: giorno

en: day(s)
it: giorno(i)

en: days
it: giorno(i)

en: days ago
it: giorni fa

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
it: default (tutte le biblioteche), tutti i tipi di utente, tutti i tipi di copia

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
it: default (tutte le biblioteche), tutti i tipi di utente, stesso tipo di copia

en: default (all libraries), same patron category, all item types
it: default (tutte le biblioteche), stesso tipo di utente, tutti i tipi di copia

en: default (all libraries), same patron category, same item type
it: default (tutte le biblioteche), stesso tipo di utente, stesso tipo di copia

en: define a budget and a fund
it: Definisci un budget e un fondo

en: define a notice
it: definisci un avviso

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
it: definisci i pesi usando numeri positivi. Numeri alti indicano rilevanza maggiore.

en: del
it: canc

en: deleted
it: eliminato

note: A
en: detail of the subscription
it: dettagli dell'abbonamento

en: digits
it: caratteri

en: disabling the 'Mana' system preference
it: disabilita la preferenza di sistama 'Mana'

note: A
en: display detail for this librarian.
it: visualizza dettagli per questo bibliotecario.

en: do a catalog search
it: fai un ricerca nel catalogo

en: does not exist
it: non esiste

en: does not match
it: non corrisponde a

en: doesn't exist
it: non esiste.

en: doesn't match
it: non corrisponde

en: doesn't match any existing record.
it: non corrisponde a nessun record esistente.

note: SCRIPT
en: dollar sign
it: dollaro

note: SCRIPT
en: dong sign
it: simbolo dong

note: SCRIPT
en: drachma sign
it: simbolo dracma

en: ecost tax exc.
it: costo stimato tasse esc.

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
it: costo tasse escluse / tasse incluse

en: ecost tax inc.
it: costo stimato tasse esc.

note: SCRIPT
en: edit items
it: modifica le copie

en: email
it: Email

en: empty
it: vuoto

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
it: valuta euro

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
it: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, i bibliotecari di Eima Katalogoa,  Tabakalera International Contemporary Culture Centre, e Nere Erkiaga

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
it: ad esempio: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a

note: SCRIPT
en: example
it: esempio

en: exists
it: esiste

en: expired
it: scaduto

en: extended patron attributes
it: attributi utente aggiuntivi

en: failed
it: fallito

en: failed to be added
it: aggiunta non riuscita

en: failed to be updated
it: aggiornamento fallito

note: SCRIPT
en: failed to run
it: operazione fallita

en: field
it: campo

en: field
it: campo

en: field(s)
it: campo(i)

en: file is licensed under the
it: il file è sotto la licenza

en: filled holds
it: prenotazioni compilate

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
it: è stato impostato un indicatore per questo utente. Se la richiesta di modifica risolve il problema, per favore disattivare l'indicatore.

en: for
it: per

en: for budget
it: per il budget

en: for every request
it: per ogni richiesta

note: SCRIPT
en: formatting
it: formattazione

en: framework values
it: valori della griglia di catalogazione

note: SCRIPT
en: french franc sign
it: simbolo del franco francese

en: from
it: da

en: from the cash register and left a float of
it: dal registratore di cassa e ha lasciato un sospeso di

note: SCRIPT
en: german penny symbol
it: penny tedesco

note: A
en: go to %s
it: vai a: %s

en: gone no address
it: partito senza lasciare indirizzo

en: group by
it: raggruppa per

en: group by
it: raggruppa per

note: SCRIPT
en: guarani sign
it: simbolo guaraní

en: handle to drag and drop them to their new position
it: e spostali con il mouse nella nuova posizione

en: has
it: Ha

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
it: ha %s copie associate.

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
it: ha &quot;%s&quot; in formato non riconosciuto:

en: has never been checked out.
it: non è mai stato prestato.

en: has not been cancelled.
it: non è stata cancellata

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
it: ha un valore non riconosciuto &quot;%s&quot;

en: here
it: qui

en: hidden
it: nascosto

en: historical searches
it: storico ricerche

note: SCRIPT
en: history
it: storia

en: holdingbranch NOT mapped
it: sottobiblioteca per le copie non definita

en: holdingbranch defined
it: sottobiblioteca per le copie definita

en: homebranch NOT mapped
it: sottobiblioteca NON definita

en: homebranch defined
it: sottobiblioteca definita

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
it: simbolo hryvnia

en: identity
it: identità

en: if
it: se

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
it: se vuoi che la categoria sia sempre visualizzata. Se no, seleziona le biblioteche che vuoi associare a questo valore.

en: ignore
it: ignora

en: in
it: nel

en: in fines
it: come multa(e)

en: in fines. If you would like you can record payments.
it: come multe. Se vuoi puoi registrare i pagamenti.

note: SCRIPT
en: in library
it: in biblioteca

note: SCRIPT
en: indentation
it: indentazione

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
it: simbolo della rupia indiana

en: invalid authority types
it: tipi di authority non validi

en: is
it: è

en: is a "simple, lightweight JavaScript API for handling cookies," licensed under the
it: è una semplice e leggera API JavaScript per gestire cookie", con licenza

en: is a D3-based reusable chart library under the
it: è una libreria per grafici basata su D3 e sotto la

en: is a JavaScript library by Bram Stein licensed under the
it: è una libreria JavaScript fatta da Bram Stein rilasciata sotto

en: is a JavaScript library for manipulating documents based on data. It is under the
it: è una libreria Javascript per manipolare documenti. E' rilasciata sotto

en: is a URL
it: è un url

en: is already in possession
it: ha già a disposizione

en: is developed by the Swiss RISM Office with the support of the Swiss National Science Foundation, licensed under the
it: è sviluppato da Swiss RISM Office con il supporto della Swiss National Science Foundation, la licenza è

en: is equal to
it: è uguale a

en: is exactly
it: è esattamente

en: is licensed under a
it: è sotto la licenza

en: is licensed under the
it: è sotto la licenza

en: is not
it: non è

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
it: è ora bloccato fino al %s.

en: is on hold for
it: è prenotato per

en: issues
it: fascicoli

en: item
it: documento

en: item fields
it: campi della copia

en: item type for older issues:
it: tipo di elemento per vecchi fascicoli:

en: item type not defined
it: Tipo di copia non definito

en: item's hold group
it: gruppo prenotazione della copia

en: item's hold group
it: gruppo prenotazione della copia

en: item's holding library
it: biblioteca che detiene la copia

en: item's holding library
it: Biblioteca che detiene la copia:

en: item's home library
it: biblioteca a cui appartiene la copia

en: item's home library
it: Biblioteca a cui appartiene la copia

note: SCRIPT
en: item(s) left
it: Copia(e) rimaste

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
it: itemnum : il campo itemnumber è legato ad un campo nella scheda -1

en: items (10)
it: copie (10)

en: items found for
it: articoli trovati per

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
it: items.permanent_location non è configurata nelle griglie di ricerca

en: items.permanent_location mapped
it: items.permanent_location configurata

en: itemtype NOT mapped
it: tipo di copia non definito

en: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 by
it: jQuery Bar Rating Plugin v1.22 di

en: jQuery and jQueryUI
it: jQuery e jQueryUI

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
it: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 sviluppato dal phpMyAdmin devel team è distribuito con la licenza

note: SCRIPT
en: kip sign
it: simbolo kip

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
it: ultimo prestito il: %s

en: layouts
it: layout

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
it: lascia vuoto l'intero campo

en: library is licensed under
it: la libreria è sotto la licenza

en: library not defined
it: biblioteca non definita

en: licensed under the
it: è sotto la licenza

en: like
it: come

note: SCRIPT
en: lira sign
it: lira

en: list items
it: elementi della lista

en: list shares
it: liste condivise

en: lists
it: liste

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
it: simbolo della lira di Tours

en: lost
it: smarrito

note: SCRIPT
en: lowercase
it: minuscolo

note: SCRIPT
en: manat sign
it: simbolo del manat

en: marks as last borrower of item
it: contrassegna come ultimo utente che ha preso in prestito la copia

en: matches
it: corrisponde

note: SCRIPT
en: mill sign
it: simbolo del mill

en: missing
it: mancante

en: month
it: mese

en: months
it: mesi

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
it: mesi %s

en: must
it: deve

en: must be enabled to activate sounds.
it: deve essere abilitata per attivare i suoni.

en: must match
it: deve corrispondere

note: SCRIPT
en: naira sign
it: simbolo del naira

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
it: nuovo simbolo del sheqel

en: no NULL value in frameworkcode
it: nessun valore NULLO nel "frameworkcode"

en: no active
it: non attivo

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
it: preferenze di sistema noItemTypeImages o OpacNoItemTypeImages

en: none
it: nessuno

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
it: simbolo del marco nordico

en: not
it: non

note: ABBR
en: not available
it: non disponibile

en: not equal to
it: non è uguale a

en: not like
it: diverso

en: not owned
it: non posseduto

en: not running
it: non in esecuzione

en: number
it: numero

en: of one item.
it: di una copia

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
it: del tipo "SQL" con l'opzione di utilizzo "Esporta gli elementi persi nel report".

en: official Mana KB documentation
it: documentazione ufficiale di Mana

en: on reserve
it: sulla riserva

en: on this item
it: su questa copia

en: on this item.
it: su questa copia

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
it: questo o altri record non eistono. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
it: questo o altri record senza copie associate. %s

en: or
it: o

en: or
it: o

en: or MARC subfield.
it: o sottocampo MARC.

en: or any available
it: oppure ogni copia disponibile

en: or create
it: o crea

en: or create:
it: o crea:

en: or enter
it: o invio

note: SCRIPT
en: order(s) left
it: ordine(i) rimasto(i)

note: SCRIPT
en: page embed
it: pagina integrata

en: patron categories
it: Categorie utente

en: patron category
it: categoria utente

en: patron messages
it: messaggi utente

en: patron modification requests
it: richieste modifiche utente

en: patron notices
it: avvisi all'utente

en: patron restrictions
it: restrizioni dell'utente

en: patron's account
it: accaount utente

en: patron's hold group
it: gruppo prenotazione dell'utente

en: patron's hold group
it: gruppo prenotazione dell'utente

en: patrons files
it: files degli utenti

en: patrons to
it: utenti a

en: pending
it: in attesa

en: pending offline circulation actions
it: azioni della circolazione offline in sospeso

note: SCRIPT
en: permanent pen
it: penna permanente

note: SCRIPT
en: peseta sign
it: peseta

note: SCRIPT
en: peso sign
it: peso

en: placing an order
it: inviare un ordine

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
it: per favore annota qui la tua motivazione...

en: plugin by John Resig is licensed under the
it: plugin di John Resig con licenza

en: previous checkouts
it: prestiti precedenti

en: print
it: stampa

en: profiles
it: profili

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
it: pubblicato da:%s %s %s in

en: purchase suggestions
it: suggerimenti di acquisto

en: ratings
it: valutazioni

en: receiving an order
it: ricevendo un ordine.

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
it: schema regexp

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
it: modifica regexp

en: rejected
it: rifiutato.

en: removed successfully
it: rimossa con successo

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
it: Riaapri l'ordine d'acquisto

en: repeatable
it: ripetibile

en: replacement price
it: costo di sostituzione

en: required
it: obbligatorio

note: %1$s:  m.resource_id | html
en: resource #%s
it: risorsa #%s

en: restricted
it: Sospeso

en: reviews
it: recensione

note: SCRIPT
en: ruble sign
it: rublo

en: running
it: in esecuzione

note: SCRIPT
en: rupee sign
it: rupia

en: same library, all patron categories, all item types
it: stessa sottobiblioteca, tutti i tipi di utente, tutti i tipi di copia

en: same library, all patron categories, same item type
it: stessa sottobiblioteca, tutti i tipi di utente, stesso tipo di copia

en: same library, same patron category, all item types
it: stessa sottobiblioteca, stesso tipo di utente, tutti i tipi di copia

en: same library, same patron category, same item type
it: stessa sottobiblioteca, stesso tipo di utente, stesso tipo di copia

en: seconds
it: secondi

en: see also:
it: vedi anche:

en: select all
it: seleziona tutto

note: INPUT type=submit
en: selection
it: selezione

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
it: selettore

en: sent
it: inviato

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
it: separati da uno spazio (per esempio, 100a 200 606)

en: serial
it: risorsa in continuazione

note: A
en: serial collection for %s
it: collezione periodici per %s

en: show all component parts
it: mostra tutte le parti componenti

en: since last transfer
it: sino all'ultimo trasferimento

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
it: suoni

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
it: simbolo spesmilo

en: stages
it: fermate

note: SCRIPT
en: starting with
it: comincia per:

en: starts with
it: comincia con

en: statistics
it: statistiche

note: SCRIPT
en: styles
it: stili

en: subfield ignored
it: sottocampo ignorato.

en: subfields not in same tabs
it: sottocampi in schede differenti

en: subscribers
it: Sottoscrittori

note: A
en: subscription detail
it: dettaglio abbonamento

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
it: abbonamento/i %s con titolo corrispondente

note: A
en: suggestion
it: Suggerimento

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
it: suggerimento #%s

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
it: cognome: %s

en: system preference if you wish to enable this feature.
it: la prefenza di sistema se vuoi attivare questa caratteristica.

en: system preference to use recalls.
it: preferenza di sistema per usare i richiami

en: tags
it: tag

en: templates
it: modelli

note: SCRIPT
en: tenge sign
it: simbolo tenge

en: the Apache License, Version 2.0
it: la Apache License, Version 2.0

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
it: la licenza Apache, versione 2.0 (la "licenza di Apache") o la GNU General Public License versione 2 (la "licenza GPL")

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
it: il campo biblioitems.itemtype DEVE :

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
it: il sottocampo corrispondente DEVE essere collegato alla lista di valori 'branches'

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
it: il sottocampo corrispondente DEVE essere collegato alla lista di valori 'itemtype'

en: the items.holdingbranch field MUST :
it: il campo copie.sottobiblioteca DEVE

en: the items.homebranch field MUST :
it: il campo copie.sottobiblioteca DEVE :

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
it: c'è un valore nullo nel codice della griglia di catalogazione. Controlla le seguenti tabelle

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
it: questo record non esiste. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
it: questo record non ha copie associate. %s

en: times
it: volte

en: to
it: a

en: to
it: a

en: to activate sounds.
it: per attivare i suoni.

en: to be placed on hold
it: per essere prenotata

en: to be placed on hold.
it: per essere prenotata

en: to create
it: per creare

en: to field
it: al campo

en: tracked link clicks
it: tracciati i click sui link

note: SCRIPT
en: tugrik sign
it: simbolo tugrik

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
it: simbolo della lira turca

en: undefined
it: non definito

en: unknown
it: sconosciuto

en: unless
it: se non

note: SCRIPT
en: unrecognized command
it: comando non riconosciuto

en: until
it: fino a

en: updated successfully
it: Aggiornata con successo

en: use default (cataloging the record)
it: usa il default (catalogando il record)

en: use default (placing an order)
it: usa il default (impostando un ordine)

en: use default (receiving an order)
it: usa il default (ricevendo un ordine)

en: used for/see from:
it: usato per/vedi anche:

en: using RegEx
it: usando RegEx

en: valid entries in your database.
it: esiste di già nel database

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
it: i tipi validi di trasporto sono FTP e SFTP

en: value
it: valore

note: SCRIPT
en: value missing
it: valore mancante

en: values updated.
it: valori aggiornati

note: SCRIPT
en: variable missing
it: variabile mancante

note: SCRIPT
en: view
it: visualizza

en: was saved.
it: è stato salvato.

en: was updated.
it: è stato aggiornato.

en: week
it: settimana

en: weeks
it: settimane

en: which should be set up by your system administrator.
it: che devono essere configurati dal tuo amministratore di sistema.

en: which should be set up by your system administrator.
it: che devono essere configurati dal tuo amministratore di sistema.

en: who are in patron list:
it: chi c'è nelle tue liste utenti

en: who have not been connected since:
it: chi non si è connesso dal:

en: who have not borrowed since:
it: che non ha effettuato prestiti da:

en: whose expiration date is before:
it: la cui data di scadenza è prima del:

en: whose patron category is:
it: per cui la categoria utente è:

en: will show the link just below the title
it: mostrerà il link sotto il titolo

en: with all the columns.
it: con tutte le colonne.

note: SCRIPT
en: with category
it: con categoria

en: with the category DEPARTMENT.
it: con la categoria DEPARTMENT.

en: with this reason:
it: con questa ragione:

en: with value
it: con valore

en: with value
it: col valore

note: SCRIPT
en: won sign
it: simbolo won

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
it: scritto e mantenuto da by Jörn Zaefferer è rilasciato sotto

en: x column:
it: colonna x:

en: year
it: anno

en: years
it: anni

en: years of activity
it: anni di attività

note: SCRIPT
en: yen character
it: yen

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
it: carattere yen\/yuan variante uno

en: yes
it: sì

note: SCRIPT
en: yuan character
it: yuan

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
it: carattere yuan, a Hong Kong e Taiwan

note: SCRIPT
en: {0} characters
it: {0} caratteri

note: SCRIPT
en: {0} words
it: {0} parole

en: | Actions:
it: | Azioni:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
it: | Azioni: %s

note: %1$s:  FOREACH index IN elasticsearch_status.indexes %2$s:  index.index_name | html
en: | Indices: %s %s (count:
it: | Indici: %s %s (conteggio:

en: | Nodes:
it: | Nodi:
