Koha 22.11 - en to kn translation catalogue (133 entries)

en: #record
kn: # ದಾಖಲೆ

en: &lt;&lt; Previous
kn: &lt;&lt; ಹಿಂದಿನದು

en: (auto-filled)
kn: (ಸ್ವಯಂ ಭರ್ತಿಮಾಡಿದ)

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
kn: 04 ಚಿತ್ರೀಕರಣದ ಸ್ವರೂಪ

note: SCRIPT
en: 05 Sound
kn: 05 ಧ್ವನಿ

en: 06- Kind of record
kn: 06 ಒಂದು ರೀತಿಯ ದಾಖಲೆ

en: 07- Type of number
kn: 07 ಸಂಖ್ಯೆಯ ಪ್ರಕಾರ

en: 5- Record status
kn: 5- 5- ದಾಖಲೆ ಸ್ಥಿತಿ

en: Access
kn: ಪ್ರವೇಶ (ದೊರಕು)

en: Atlas
kn: ಅಟ್ಲಾಸ್

en: CCIR standard
kn: ಸಿಸಿಐಆರ್ ಮಾನದಂಡ (ಗುಣಮಟ್ಟ)

en: Call number:
kn: ಸೂಚಕ ಕ್ರಮಾಂಕ:

en: Cantatas
kn: ಗೀತ ನಾಟಕ

en: Chip cartridge
kn: ಚಿಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: Coarse/standard
kn: ಒರಟಾದ / ಪ್ರಮಾಣಿತ (ಮಾನದಂಡ)

en: Computer braille
kn: ಬ್ರೈಲ್ ಗಣಕ

en: Computer card
kn: ಗಣಕದ ಕಾರ್ಡ್

en: Computer disc cartridge
kn: ಗಣಕದ ಡಿಸ್ಕ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

note: SCRIPT
en: Control number:
kn: ನಿಯಂತ್ರಣ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Date 1
kn: ದಿನಾಂಕ 1

en: Date 2
kn: ದಿನಾಂಕ 2

en: Date digit
kn: ದಿನಾಂಕ ಅಂಕಿ

en: Digital recording
kn: ಡಿಜಿಟಲ್ ದಾಖಲಾತಿ

en: Digital storage
kn: ಡಿಜಿಟಲ್ ಸಂಗ್ರಹಣೆ

en: Fantasias
kn: ಫ್ಯಾಂಟಸಿಯಸ್

en: Fanti
kn: ಫ್ಯಾಂಟಿ

en: Film cartridge
kn:  ಕರಡು ಚಿತ್ರ (ಫಿಲ್ಮ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್)

en: Film cassette
kn: ಚಿತ್ರ ಸುರುಳಿ(ಫಿಲ್ಮ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್)

en: Filmstrip cartridge
kn: ಫಿಲ್ಮ್‌ಸ್ಟ್ರಿಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: Filmstrip roll
kn: ಫಿಲ್ಮ್‌ಸ್ಟ್ರಿಪ್ ಸುರುಳಿ

en: Form lines
kn: ಸಾಲು ರೂಪಿಸು

en: Item is a music sound recording
kn: ಸಂಗೀತ ಧ್ವನಿಮುದ್ರಿಕೆ

en: Latest entry
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ(ತಾಜಾ) ದಾಖಲೆ (ಉಲ್ಲೇಖ)

en: Line by line
kn: ಒಂದಾದ ನಂತರ ಮತ್ತೊಂದು ಸಾಲು (ಸಾಲು ಸಾಲಾಗಿ)

en: Literary text for sound recordings
kn: ಧ್ವನಿಮುದ್ರಣಕ್ಕಾಗಿ ಸಾಹಿತ್ಯ ಪಠ್ಯ

en: Magnetic audio tape in cartridge
kn: ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್ನಲ್ಲಿ ಮ್ಯಾಗ್ನೆಟಿಕ್ ಆಡಿಯೊ ಟೇಪ್

en: Microfiche cassette
kn: ಮೈಕ್ರೋಫಿಚೆ ಕ್ಯಾಸೆಟ್

en: Microfilm cartridge
kn: ಮೈಕ್ರೋಫಿಲ್ಮ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: Microfilm cassette
kn: ಮೈಕ್ರೋಫಿಲ್ಮ್ ಕ್ಯಾಸೆಟ್

en: Microfilm reel
kn: ಮೈಕ್ರೋಫಿಲ್ಮ್ ರೀಲ್

en: Modified record
kn: ಪರಿಸ್ಕ್ರತ ದಾಖಲೆ

en: Multicolored
kn: ಬಹುವರ್ಣದ

en: Multiple
kn: ಅನೇಕ (ಬಹು ವಿಧವಾದ)

en: Multiple braille types
kn: ವಿವಿಧ ಬ್ರೈಲ್ ಪ್ರಕಾರಗಳು

en: Multiple dates
kn: ವಿವಿಧ ದಿನಾoಕಗಳು

en: Multiple file formats
kn: ವಿವಿಧ ಕಡತ ಸ್ವರೂಪಗಳು

en: Musical sound recording
kn: ಸಂಗೀತದ ಧ್ವನಿಮುದ್ರಣ

en: NAB standard
kn: NAB ಮಾನದಂಡ (ಪ್ರಮಾಣ)

en: Nature of contents - code 1
kn: ವಿಷಯಗಳ ಸ್ವರೂಪ - ಸ೦ಕೇತ 1

en: Nature of contents - code 2
kn: ವಿಷಯಗಳ ಸ್ವರೂಪ - ಸ೦ಕೇತ 2

en: Nature of contents - code 3
kn: ವಿಷಯಗಳ ಸ್ವರೂಪ - ಸ೦ಕೇತ 3

en: Nature of contents - code 4
kn: ವಿಷಯಗಳ ಸ್ವರೂಪ - ಸ೦ಕೇತ 4

en: Nature of entire work
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ ಕೆಲಸದ ಸ್ವರೂಪ

en: Nitrate base
kn: ನೈಟ್ರೇಟ್ ಬೇಸ್

en: Nonmusical sound recording
kn: ಸಂಗೀತೇತರ ಧ್ವನಿಮುದ್ರಿಕೆ

en: Not modified
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಲಾಗಿಲ್ಲ

en: Object
kn: ವಸ್ತು

en: Online system or service
kn: ಆನ್‌ಲೈನ್(ನೇರ) ವ್ಯವಸ್ಥೆ ಅಥವಾ ಸೇವೆ

note: SCRIPT
en: Override
kn: ಅತಿಕ್ರಮಿಸು(ಮೀರು)

en: Overtures
kn: ಪ್ರಸ್ತಾವನೆ(ಪ್ರಾರಂಭ)

en: Report number:
kn: ವರದಿ ಸಂಖ್ಯೆ:

en: Reporting
kn: ವರದಿ ಮಾಡು

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
kn: ಫಲಿತಾಂಶಗಳು %s to %s of %s

en: Santali
kn: ಸಂತಾಲಿ

en: Single line
kn: ಏಕ ಮಾರ್ಗ

en: Single map
kn: ಏಕ ನಕ್ಷೆ

en: Sound
kn: ಧ್ವನಿ

en: Sound cartridge
kn: ಧ್ವನಿ ಕರಡು

en: Sound cassette
kn: ಧ್ವನಿ ಸುರುಳಿ (ಕ್ಯಾಸೆಟ್)

en: Sound disc
kn: ಧ್ವನಿಮುದ್ರಿಕೆ

en: Sound on medium
kn: ಮಾಧ್ಯಮದಲ್ಲಿ ಧ್ವನಿ

en: Sound recording
kn: ಧ್ವನಿಮುದ್ರಣ

en: Sounds
kn: ಧ್ವನಿಗಳು

en: Standard 8 mm.
kn: ಪ್ರಮಾಣ 8 mm.

en: Subject:
kn: ವಿಷಯ:

en: Tape cartridge
kn: ಟೇಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: Tape cassette
kn: ಟೇಪ್ ಕ್ಯಾಸೆಟ್

en: Trims
kn: ಓರಣ (ಅಚ್ಚುಕಟ್ಟುಗೊಳಿಸು)

en: Type of reproduction
kn: ಉತ್ಪಾದನೆ ಪ್ರಕಾರ

en: Uniform titles:
kn: ಏಕರೂಪದ ಶೀರ್ಷಿಕೆಗಳು

en: Videocartridge
kn: ವಿಡಿಯೋ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: Videocassette
kn: ವಿಡಿಯೋ ಕ್ಯಾಸೆಟ್

en: Videodisc
kn: ವಿಡಿಯೋಡಿಸ್ಕ್

en: Videorecording
kn: ವೀಡಿಯೊ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್

en: Videorecording format
kn: ಚಿತ್ರೀಕರಣದ ಸ್ವರೂಪ

en: Videoreel
kn: ಚಿತ್ರಾಸುರುಳಿ

en: Videotape or videodisc recording format.
kn: ವಿಡಿಯೋ ಟೇಪ್ ಅಥವಾ ವಿಡಿಯೋಡಿಸ್ಕ್ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್ ಸ್ವರೂಪ.

en: Wire recording
kn: ತಂತಿ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
kn: a- ಪ್ರವೇಶ

en: a- Schedule record
kn: a- ಅನುಸೂಚಿತ ಕಡತ

en: a- Single number
kn: a- ಏಕ ಸಂಖ್ಯೆ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
kn: a- ಶಬ್ದ

en: a- Standard
kn: a- ಮಾನಕ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
kn: a- ಟೇಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: atlas
kn: ಅಟ್ಲಾಸ್

en: atlas
kn: ಅಟ್ಲಾಸ್

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
kn: b- ಚಿಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: b- Table record
kn: b- ಕೋಷ್ಟಕ ದಾಖಲೆ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
kn: b- ಅಣಿಗೊಳಿಸು

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
kn: c- ಫಿಲ್ಮ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
kn: c- ಫಿಲ್ಮ್‌ಸ್ಟ್ರಿಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
kn: c- ವಿಡಿಯೋಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: chip cartridge
kn: ಚಿಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

note: IMG
en: computer file
kn: ಕಂಪ್ಯೂಟರ್ ಫೈಲ್

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
kn: d- ಅಟ್ಲಾಸ್

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
kn: d- ಧ್ವನಿಮುದ್ರಿಕೆ

en: database
kn: ದತ್ತಸಂಚಯ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
kn: ಡಿಜಿಟಲ್ ದಾಖಲಾತಿ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
kn: e- ಏಕ ಮಾರ್ಗ

en: film cartridge
kn:  ಕರಡು ಚಿತ್ರ (ಫಿಲ್ಮ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್)

en: filmstrip cartridge
kn: ಫಿಲ್ಮ್‌ಸ್ಟ್ರಿಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
kn: g- ಧ್ವನಿ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: microfilm cartridge
kn: ಮೈಕ್ರೋಫಿಲ್ಮ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: notFound
kn: ಸಿಕ್ಕಿಲ್ಲ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
kn: s- ಧ್ವನಿ ಕ್ಯಾಸೆಟ್

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
kn: s- ಧ್ವನಿಮುದ್ರಣ

en: sears
kn: ಅವಿಸ್ಮರಣೀಯವಾಗಿರು

en: sound
kn: ಶಬ್ದ

en: sound
kn: ಧ್ವನಿ

en: sound cartridge
kn: ಧ್ವನಿ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: sound cassette
kn: ಧ್ವನಿ ಸುರುಳಿ (ಕ್ಯಾಸೆಟ್)

en: sound recording
kn: ಧ್ವನಿಮುದ್ರಣ

en: sound recording-musical
kn: ಧ್ವನಿಮುದ್ರಣ-ಸ೦ಗೀತ

en: sound recording-nonmusical
kn: ಧ್ವನಿಮುದ್ರಣ-ಸಂಗೆತೇತರ

en: subject
kn: ವಿಷಯ

en: tape cartridge
kn: ಟೇಪ್ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: tape cassette
kn: ಟೇಪ್ ಕ್ಯಾಸೆಟ್

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
kn: v- ವೀಡಿಯೊ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್

en: videocartridge
kn: ವಿಡಿಯೋ ಕಾರ್ಟ್ರಿಡ್ಜ್

en: videorecording
kn: ವೀಡಿಯೊ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್

en: videorecording identifier
kn: ವೀಡಿಯೊ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್ ಗುರುತಿಸುವಿಕೆ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
kn: ತಂತಿ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್

en: wire recording
kn: ತಂತಿ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್
