Koha 22.11 - en to kn translation catalogue (28 entries)

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
kn: %s ಸಲ (ಬಾರಿ)

en: &lt;&lt; Previous
kn: &lt;&lt; ಹಿಂದಿನದು

en: (auto-filled)
kn: (ಸ್ವಯಂ ಭರ್ತಿಮಾಡಿದ)

en: 5- Record status
kn: 5- ದಾಖಲೆ ಸ್ಥಿತಿ

en: Call number:
kn: ಸೂಚಕ ಕ್ರಮಾಂಕ:

en: Dewey:
kn: ಡ್ಯೂಯಿ:

en: Full orchestra
kn: ಪೂರ್ಣ ವಾದ್ಯವೃಂದ

en: Item count
kn: ದಾಖಲೆಗಳ ಎಣಿಕೆ

en: NAB standard
kn: NAB ಮಾನದಂಡ (ಪ್ರಮಾಣ)

en: On order (
kn: ಆದೇಶದಲ್ಲಿ (

en: Secondary Author
kn: ದ್ವಿತೀಯ ಲೇಖಕ

en: UNIMARC field 123i/j builder
kn: UNIMARC ಕ್ಷೇತ್ರ 123i/j ಬಿಲ್ಡರ್

en: UNIMARC field 210c builder &rsaquo; Koha
kn: UNIMARC ಕ್ಷೇತ್ರ 210c ಬಿಲ್ಡರ್ &rsaquo; ಕೋಹಾ

en: UNIMARC field 225a builder &rsaquo; Koha
kn: UNIMARC ಕ್ಷೇತ್ರ 225a ಬಿಲ್ಡರ್ &rsaquo; ಕೋಹಾ

en: a - established
kn: a - ಸ್ಥಾಪಿಸಲಾಗಿದೆ

en: atlas
kn: ಅಟ್ಲಾಸ್

en: c - Corrected or revised
kn: ಸಿ - ಸರಿಪಡಿಸಲಾಗಿದೆ ಅಥವಾ ಪರಿಷ್ಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: c - Corrected or updated record
kn: c - ಸರಿಪಡಿಸಿದ ಅಥವಾ ಉನ್ನತೀಕರಿಸಿದ ದಾಖಲೆ

en: corporate_secondary_author
kn: ಕಾರ್ಪೊರೇಟ್_ದ್ವಿತೀಯ_ಲೇಖಕ

en: d - Deleted
kn: d - ಅಳಿಸಲಾಗಿದೆ

en: f - Uniform name
kn: f - ಏಕರೂಪದ(uniform) ಹೆಸರು

en: monthly
kn: ಮಾಸಿಕ

en: n - New
kn: n - ಹೊಸದು

en: s - treaties
kn: s - ಒಪ್ಪಂದಗಳು

en: secondary_author
kn: ದ್ವಿತೀಯ_ಲೇಖಕ

en: wire recording
kn: ತಂತಿ ರೆಕಾರ್ಡಿಂಗ್

en: x - Authority entry record
kn: x - ಪ್ರಾಮಾಣೀಕೃತ ದಾಖಲೆ ನಮೂದು

en: y - Reference entry record
kn: y - ಉಲ್ಲೇಖ ದಾಖಲೆ ನಮೂದು
