Koha 22.11 - en to ku translation catalogue (108 entries)

en: %s years
ku: %sساڵان

en: Actions
ku: الإجراءات

en: Add
ku: أضف

en: Add item
ku: أضف مادة

en: Add to cart
ku: بیخه‌ره‌ ناو سه‌به‌ته‌وه‌

en: All
ku: كل

en: Approve
ku: الموافقة

en: Approved
ku: موافق

en: Apr
ku: ابريل

en: April
ku: ابريل

en: Are you sure you want to cancel this hold?
ku: ئایا دڵنیایت كه‌ ده‌توێت ئه‌م نۆره‌گرتنه‌ هه‌ڵبوه‌شێنیته‌وه‌ ؟

en: Are you sure you want to delete this subscription?
ku: هل انت متأكد انك تريد حذف هذا الاشتراك؟

en: Are you sure you want to empty your cart?
ku: هل انت متأكد انك تريد تفريغ عربة التسوق خاصتك؟

en: Are you sure you want to remove the selected items?
ku: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة المواد المحددة؟

en: Aug
ku: أغسطس

en: August
ku: أغسطس

en: Cancel
ku: إلغاء

en: Cancel hold
ku: إلغاء العقد

en: Check in
ku: الاعادة

en: Check out
ku: الإعارة

en: Checkouts
ku: الإعارات

en: Clear
ku: مسح

en: Clear all
ku: مسح الكل

en: Click to collapse this section
ku: أنقر لطي هذا القسم

en: Click to expand this section
ku: أنقر لتوسيع هذا القسم

en: Columns
ku: الأعمدة

en: Confirm
ku: تأكيد

en: Copy
ku: نسخ

en: December
ku: ديسمبر

en: Delete
ku: حذف

en: Edit
ku: تعديل

en: Error:
ku: خطأ:

en: Export
ku: التصدير

en: Feb
ku: فبراير

en: February
ku: فبراير

en: File name:
ku: إسم الملف:

en: First
ku: أولا

en: Fri
ku: الجمعة

en: Friday
ku: الجمعة

en: Holds
ku: حجوزات

en: If you wish to claim late or missing issues you must link this subscription to a vendor. Click OK to ignore or Cancel to return and enter a vendor
ku: اذا كنت ترغب المطالبة بالمصادر المتأخرة أو المفقودة يجب عليك أن تربط هذا الاشتراك إلى الموّرد. اضغط موافق للتجاهُل أو الغاء للرجوع وادخال موّرد

en: In your cart
ku: له‌ سه‌به‌ته‌كه‌تدایه‌

en: Item hasn't been transferred yet from %s
ku: هذه المادة لم يتم نقلها بعد من %s

en: Jan
ku: يناير

en: January
ku: يناير

en: Jul
ku: يوليو

en: July
ku: يوليو

en: Jun
ku: يونية

en: June
ku: يونية

en: Last
ku: الأخير

en: Loading
ku: كاری تیادا ده‌كرێت

en: Loading...
ku: التحميل...

en: Mar
ku: مارس

en: March
ku: مارس

en: May
ku: مايو

en: Minimum password length: %s
ku: الحد الأدنى لطول كلمة المرور: %s

en: Mon
ku: الإثنين

en: Monday
ku: الإثنين

en: Next
ku: دواتر

en: No
ku: نەخێر

en: No cover image available
ku: هیچ وێنەیەکی سەر بەرگ لە بەردەستدا نیە

en: No data available in table
ku: هیچ داتایەک لە خشتەکەدا لە بەردەستدا نیە

en: No entries to show
ku: هیچ تۆمارێک نیە بۆ پشان دان

en: No item was selected
ku: هیچ ئاتمێک هەڵنەبژێرابوو

en: No matching records found
ku: تۆمارە لێکچووەکان نەدۆزراونەتەوە

en: No results found
ku: هیچ نەنجامێک بوونی نیە

en: Nothing to save
ku: هیچ شتێک نیە بۆ خەزن کردن

en: November
ku: تشرینی دووەم

en: Oct
ku: تشرینی یەکەم

en: October
ku: تشرینی یەکەم

en: On hold
ku: لە نۆرەدایە

en: Place hold
ku: نۆرەی بۆ بگرە

en: Please confirm whether this is a duplicate patron
ku: تکایە دڵنیا بەرەوە لەوەی کە ئایا ئەم خوێنەرە خوێنەرێکی دووبارەیە

en: Previous
ku: پێشوو

en: Previous checkouts
ku: بردنە دەرەوەکانی پێشوو

en: Print
ku: پرینتی بکە

en: Processing...
ku: چارەسەردەکات...

en: Reject
ku: رەتکردنەوە

en: Rejected
ku: ڕەتکراوە

en: Results
ku: ئەنجامەکان

en: Sat
ku: شەممە

en: Saturday
ku: شەممە

en: Saving...
ku: خەزنکردنی

en: Search:
ku: بحث:

en: Select all
ku: اختر الكل

en: September
ku: سبتمبر

en: Show _MENU_ entries
ku: اظهر _القائمة_ مدخلات

en: Sun
ku: اﻷحد

en: Sunday
ku: الأحد

en: Testing...
ku: الاختبار...

en: This item has been added to your cart
ku: هذه المادة تم إضافتها إلى السلة الخاصة بك

en: This item is already in your cart
ku: هذه المادة موجودة فعلاً في السلة الخاصة بك

en: Thu
ku: الخميس

en: Thursday
ku: الخميس

en: Today's checkouts
ku: خواستنه‌كانی ئه‌مڕۆ

en: Tue
ku: الثلاثاء

en: Tuesday
ku: الثلاثاء

en: Update
ku: التحديث

en: Wed
ku: الاربعاء

en: Wednesday
ku: الاربعاء

en: Yes
ku: نعم

en: You can't receive any more items
ku: لا يمكنك استلام المزيد من المواد

en: You have made changes to system preferences.
ku: لقد قمت بإجراء تغيرات على مفضلات النظام.

en: Your cart is currently empty
ku: سلتك فارغة حالياً

en: already exists in database
ku: متواجد من قبل في قاعدة البيانات

en: already in your cart
ku: خۆی له‌ سه‌به‌ته‌كه‌تدایه‌

en: is duplicated
ku: مكرر

en: modified
ku: معدّل
