Koha 22.11 - en to mi translation catalogue (1389 entries)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( subscription_LOO.letter ) %3$s:  IF ( loggedinusername ) %4$s:  IF ( subscription_LOO.hasalert )
en: %s %s %s %s You have subscribed to email notification on new issues
mi: %s %s %s %s Kua ohauru koe ki te whiwhi whakamōhiotanga īmēra mō ngā putanga hou

note: %1$s: # First line will be summary, second line will be description. Avoid indenting. Var newline added to avoid translating problems. - %2$s: - newline="\n" | html - %3$s: - IF overdue == 1 - %4$s:  title | html %5$s: - newline | html - %6$s:  title | html %7$s:  barcode | html %8$s: - ELSE - %9$s:
en: %s %s %s %s is overdue %sYour copy of %s (barcode %s) is overdue %s %s is due %sYour copy of %s (barcode %s) is due back at the library today %s
mi: %s %s %s %s kei te tōmuri %sKei te tōmuri tō tārua o %s (waeherepae %s) %s %s rā whakahoki %sMe whakahoki tō tārua o %s (waeherepae %s) ki te whare pukapuka i tēnei rā %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s Koha online %s
mi: %s %s %s Koha tuihono %s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  biblio.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %6$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %7$s:  END %8$s:  subtitle | html %9$s:  END %10$s:  part_numbers = biblio.part_number.split(' \\| ') %11$s:  part
en: %s %s %s No title %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
mi: %s %s %s Kāore he taitara %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  END # / FOREACH ERROR %3$s:  IF ( WINDOW_CLOSE ) %4$s:  END
en: %s %s %s Note: this window will close automatically in 5 seconds. %s
mi: %s %s %s Tuhipoka: Ka kati aunoa tēnei matapihi i te 5 hēkona. %s

note: %1$s:  IF RestrictedPageTitle %2$s:  RestrictedPageTitle | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Koha online %s catalog
mi: %s %s &rsaquo; %s %s %s %s Putumōhio tuihono Koha%s

note: %1$s:  IF ( library ) %2$s:  library.branchname | html %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %s %s &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; %s %s %s Koha online %s catalog
mi: %s %s &rsaquo; %s Ngā whare pukapuka &rsaquo; %s %s %s Putumōhio tuihono Koha%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  MY_TAG.term | html %3$s:  END
en: %s %s (not approved) %s
mi: %s %s (kāore i whakamanatia) %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( koha_spsuggest )
en: %s %s Did you mean:
mi: %s %s E mea ana koe:

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF debarred_date && debarred_date != '9999-12-31'
en: %s %s End date:
mi: %s %s Rā mutu:

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No results found. %s
mi: %s %s Kāore i kitea he hua. %s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( ms_value ) %3$s:  ms_value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %9$s:  LibraryNameTitle | html %10$s:  ELSE %11$s:  END
en: %s %s Results of search for '%s' %s Search results %s %s You did not specify any search criteria. %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: %s %s Ngā hua rapu mō '%s' %s Ngā hua rapu %s %s Kāore koe i tāuru i ngā paearu rapu. %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  END
en: %s %s You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues %s %s
mi: %s %s Me mātua takiuru mēnā ka hiahia koe ki te ohauru ki te whiwhi whakamōhiotanga īmēra mō ngā putanga hou %s %s

note: %1$s:  i.title | html %2$s:  IF i.author %3$s:  i.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s %s
mi: %s %s nā %s %s

note: %1$s:  r.firstname | html %2$s:  r.surname | html
en: %s %s currently owes fines and charges amounting to:
mi: E namatia ana %s %s i tēnei wā ki ngā whaina me ngā utu, ko te tapeke ko:

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw
en: %s %s sent you a cart from our online catalog.
mi: Kua tuku a %s %s i tētahi kāta ki a koe mai i tā mātou putumōhio tuihono.

note: %1$s:  firstname | $raw %2$s:  surname | $raw %3$s:  shelfname | $raw
en: %s %s sent you from our online catalog, the list called : %s.
mi: Kua tuku a %s %s ki a koe mai i tā mātou putumōhio tuihono, i te whatanga mariko e kīia ana : %s.

note: %1$s:  END %2$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %3$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s %s%s%sLink to resource%s
mi: %s %s%s%sHono ki te rauemi%s

note: %1$s:  r.patron.firstname | html %2$s:  r.patron.surname | html
en: %s %s's fines and charges
mi: %s %s's Whaina me Utu Hoki

note: %1$s:  added_count | html %2$s:  IF ( added_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully added.
mi: %s %stag%stags%s i tāpiri paitia.

note: %1$s:  deleted_count | html %2$s:  IF ( deleted_count == 1 ) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %stag%stags%s successfully deleted.
mi: %s %stag%stags%s i muku paitia.

note: %1$s:  IF loop.index == 0 %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s and %s
mi: %s &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; %s me te %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s (Record no. %s)
mi: %s (Pūkete tau %s)

note: %1$s:  IF ( OVERDUE.debarred ) %2$s:  ELSIF ( OVERDUE.status ) %3$s:  IF ( canrenew )
en: %s Account frozen %s %s
mi: %s Pūkete tio %s %s

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the pdf file. Please contact the staff to resolve this problem. %s
mi: %s Ka puta mai he hapa i te hanganga o te kōnae pdf. Whakapā ki ngā kaimahi hei whakatau i tēnei raru. %s

note: %1$s:  IF ( context == "list" ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Delete %s Delete list %s
mi: %s Muku %s Muku rārangi %s

note: %1$s:  END %2$s:  HOLDS.count | html
en: %s Holds (%s)
mi: %s Ngā puringa (%s)

note: %1$s:  IF ( GetAvailability ) %2$s:  ELSIF ( GetRecords ) %3$s:  ELSIF ( GetAuthorityRecords ) %4$s:  ELSIF ( LookupPatron ) %5$s:  ELSIF ( AuthenticatePatron ) %6$s:  ELSIF ( GetPatronInfo ) %7$s:  ELSIF ( GetPatronStatus ) %8$s:  ELSIF ( GetServices ) %9$s:  ELSIF ( RenewLoan ) %10$s:  ELSIF ( Hol
en: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: %s ILS-DI &rsaquo; GetAvailability %s ILS-DI &rsaquo; GetRecords %s ILS-DI &rsaquo; GetAuthorityRecords %s ILS-DI &rsaquo; LookupPatron %s ILS-DI &rsaquo; AuthenticatePatron %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronInfo %s ILS-DI &rsaquo; GetPatronStatus %s ILS-DI &rsaquo; GetServices %s ILS-DI &rsaquo; RenewLoan %s ILS-DI &rsaquo; HoldTitle %s ILS-DI &rsaquo; HoldItem %s ILS-DI &rsaquo; CancelHold %s ILS-DI %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihoino Koha%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'ReplytoDefault' ) )
en: %s If you have any questions, please contact the
mi: %s Mēnā he pātai āu, me whakapā atu ki te

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics | html
en: %s Internet user critics
mi: %s Ngā mataaroaro ipurangi

note: %1$s:  IF not(Koha.Preference("AllowCheckoutNotes")) %2$s:  ELSE
en: %s Issue notes have not been enabled. Please contact the library. %s
mi: %s Kāore i te hohe ngā tuhipoka tuku. Me whakapā ki te whare pukapuka. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Item in transit to
mi: %s E kawea ana te tuemi ki

note: %1$s:  IF ( HOLD.is_at_destination )
en: %s Item waiting at
mi: %s Kei te tatari te tuemi i

note: %1$s:  issues_count | html
en: %s Item(s) checked out
mi: %s Tuemi kua takina atu

note: %1$s:  IF !holds %2$s:  ELSE %3$s:  SET show_itemtype_column = Koha.Preference('AllowHoldItemTypeSelection')
en: %s No data available %s %s
mi: %s Kāore he raraunga wātea %s %s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  LibraryName | html
en: %s No results found for that in %s catalog.
mi: %s Kāore i kitea he hua mō tēnā i te putumōhio %s.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END # / IF results
en: %s No results, try to change filters. %s
mi: %s Kāore he hua, whakamātauria te huri tātari. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') %4$s:  IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' %5$s:  END
en: %s No title %s %s%s,%s
mi: %s Kāore he taitara %s %s%s,%s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_critics_pro | html
en: %s Professional critics
mi: %s Ngā mataaroaro ngaio

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_quotations | html
en: %s Quotations
mi: %s Ngā whakahua

note: %1$s:  LibraryName | html %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END
en: %s Search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
mi: %s Rapua %smō '%s'%s%s&nbsp;me ngā tepe:&nbsp;'%s'%s

note: %1$s:  LibraryName | html
en: %s Self checkout system
mi: %s Pūnaha taki atu kuhukuhu

note: %1$s:  ELSIF (errLinkNotValid)
en: %s The link you clicked is either invalid, or expired.
mi: %s He muhu, kua mōnehu rānei te hono nāu i pāwhiri.

note: %1$s:  ELSIF (errPassNotMatch) %2$s:  ELSIF password_too_short
en: %s The passwords do not match. %s
mi: %s Kāore e rite ngā kupuhipa! %s

note: %1$s:  IF error %2$s:  ELSE %3$s:  FOREACH role IN content
en: %s This ppn is not found on the idref service. %s %s
mi: %s Kāore e kitea tēnei ppn i te ratonga idref. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This record has no items. %s
mi: %s Kāore he tuemi i tēnei pūkete. %s

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.num_videos | html
en: %s Video extracts
mi: %s Ngā tangohanga ataata

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You did not specify any search criteria. %s
mi: %s Kāore koe i tāuru i ētahi paearu rapu. %s

note: %1$s:  IF READING_RECORD.size == 0 %2$s:  ELSE
en: %s You have never borrowed anything from this library. %s
mi: %s Kāore anō koe kia mino i tētahi mea i tēnei whare pukapuka. %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: %s holdings
mi: %s puringa

note: For the first occurrence, %1$s:  acquisition_details.total_quantity | html
en: %s items are on order.
mi: %s tuemi kua tonoa.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sKoha online%s catalog
mi: %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLibrary catalog%s
mi: %s%s%sPutumōhio whare pukapuka%s

note: %1$s:  LibraryNameTitle | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s%sKoha online%s catalog
mi: %s%sPutumōhio tuihono Koha%s

note: %1$s:  IF ( HOLD.desk_id ) %2$s:  HOLD.desk.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  IF ( HOLD.waitingdate ) %5$s:  HOLD.waitingdate | $KohaDates %6$s:  IF HOLD.expirationdate %7$s:  HOLD.expirationdate | $KohaDates %8$s:  END %9$s:  END
en: %s, %s,%s %s since %s %s until %s %s %s
mi: %s, %s,%s %s mai i %s %s tae noa ki te %s %s %s

note: %1$s:  IF ( typeissue ) %2$s:  ELSIF ( typeissuecancel ) %3$s:  END %4$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %5$s:  LibraryNameTitle | html %6$s:  ELSE %7$s:  END
en: %sSubscribe to a subscription alert %s Unsubscribe from a subscription alert %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: %sOhauru ki tētahi matohi ohauru %s Weteohauru mai i tētahi matohi ohauru %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis authority is not used in any records.%s
mi: %sKāore e whakamahia ana tēnei mana i ngā pūkete.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
mi: %sKāore he tuemi i tēnei pūkete.%s

note: %1$s:  IF ar.toc_request %2$s:  END
en: %sYes%s
mi: %sĀe%s

note: %1$s:  IF ( ISSUE.charges ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
mi: %sĀe%sKāo%s

en: &lt;&lt; Previous
mi: &lk;&lt; O Mua

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.score_avg | html %2$s:  SEARCH_RESULT.num_scores | html
en: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (on %s rates)
mi: &nbsp;&nbsp; %s / 5 (i ngā whakatauranga %s)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author phrase
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kīnga kaituhi

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ingoa hui

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name phrase
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kīnga ingoa hui

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ingoa rangatōpū

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ingoa whaiaro

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name phrase
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kīnga ingoa whaiaro

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Marau me ngā kupu whānui ake

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Mārau me ngā kupu whāiti ake

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Marau me ngā kupu whai pānga

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject phrase
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kīnga marau

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title phrase
mi: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Kīnga taitara

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.ratings.count | html
en: &nbsp;&nbsp;(%s votes)
mi: &nbsp;&nbsp;(%s poti)

note: %1$s:  LEVEL_LOO.number | html
en: (%s biblios)
mi: (%s pūkete pukapuka)

note: For the first occurrence, %1$s:  overdues_count | html
en: (%s total)
mi: (%s tapeke)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (All)
mi: (Katoa)

en: (Checked out)
mi: (I takina atu)

en: (Not supported by Koha)
mi: (Kāore e tautokona ana e Koha)

en: (Not supported yet)
mi: (Kāore anō kia tautokona)

en: (Optional)
mi: (He kōwhiringa)

en: (Optional, default 0)
mi: (Kōwhinga, taunoa 0)

en: (Optional, default 1)
mi: (Kōwhiringa, taunoa 1)

en: (Please note: there may be a delay in restoring your account if you submit online.)
mi: (Me mōhio: ka takaroa pea tō whakaora i tō pūkete mēnā ka tāpae ā-tuihono koe.)

en: (Required)
mi: (Ka whakaritea)

en: (Use OAI-PMH instead)
mi: (Whakamahi OAI-PMH kē)

en: (Use OPAC instead)
mi: (Whakamahi OPAC kē)

en: (Use SRU instead)
mi: (Whakamahi SRU kē)

en: (done)
mi: (oti)

note: SCRIPT
en: (filtered from _MAX_ total entries)
mi: (i tātaritia i te _MAX_ tāurunga katoa)

en: (on hold)
mi: (kei te puritia)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
mi: (%s anake)

en: (overdue)
mi: (tōmuri)

note: For the first occurrence, %1$s:  priority | html
en: (priority %s)
mi: (manakē %s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
mi: (ngā rapu whai pānga: %s%s%s)

en: (remove)
mi: (tango)

en: -- Choose --
mi: -- Kōwhiri --

en: -- Choose format --
mi: -- Kōwhiri hōputu --

en: -- none --
mi: -- kāore tētahi --

en: . Once you've confirmed the deletion, no one can retrieve the list!
mi: . Whakaūngia rawatia te muku, kāore e taea e tētahi te rārangi te tiki anō!

en: . Please contact the library for more information.
mi: . Whakapā ki te whare pukapuka mō ētahi atu mōhiohio.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: .%sYou have fines.%s %s
mi: .%sHe whaina ōu.%s %s

en: ...or...
mi: ...tērā rānei...

en: 1 item is on order.
mi: Kua tonoa 1 tuemi.

en: 10 titles
mi: 10 taitara

en: 100 titles
mi: 100 taitara

en: 12 months
mi: 12 marama

en: 15 titles
mi: 15 taitara

en: 20 titles
mi: 20 taitara

en: 3 months
mi: 3 marama

en: 30 titles
mi: 30 taitara

en: 40 titles
mi: 40 taitara

en: 50 titles
mi: 50 taitara

en: 6 months
mi: 6 marama

en: : This request is only valid if you are in good standing with the library. Once the application is made, you can not borrow library materials.
mi: : Kua mana anake tēnei tono mēnā he pai tō ingoa i te whare pukapuka. Ina oti te tono, kāore koe e whakaaetia ki te mino rauemi whare pukapuka.

en: A confirmation email will be sent shortly to the email address
mi: Ā kō ake nei ka tukuna he īmēra whakaū ki te wāhitau īmēra

en: A hold fee was charged to your account for collecting this item.
mi: I utaina he utu puringa ki tō pūkete mō te kohi i tēnei tuemi.

note: %1$s:  message_value | html
en: A payment with the transaction id '%s' has already been posted to an account.
mi: Kua tarea kētia he utunga me te tau tuakiri '%s' ki tētahi pūkete.

en: A specific item
mi: He tuemi tauwhāiti

en: About the author
mi: Mō te kaituhi

en: Abstracts/summaries
mi: Ngā tangohanga/whakarāpopotonga

en: Access denied
mi: I aukatia te urunga

en: According to our records, we don't have up-to-date contact information. Please contact the library.
mi: E ai ki ā mātou pūkete, kāore ā mātou mōhiohio hou tonu. Me whakapā atu ki te whare pukapuka.

en: Account identification with this email address only is ambiguous.
mi: He rangirua te tuakiri pūkete mā tēnei wāhitau īmēra anake.

en: Acquired in the last:
mi: Kua riro i ēnei:

en: Acquisition date: Newest to oldest
mi: Rā whiwhi: Hou rawa ki te tawhito rawa

en: Acquisition date: Oldest to newest
mi: Rā whiwhi: Tawhito rawa ki te hou rawa

note: INPUT type=submit name=tagsel_button
en: Add
mi: Tapiri

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
mi: Tāpiritia %s tuemi ki te %s

note: A
en: Add another field
mi: Ki tētahi atu āpure

en: Add tag
mi: Tāpiri tūtohu

en: Add tag(s)
mi: Tāpiri tūtohu

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
mi: Tāpiri ki te %s

en: Add to a list
mi: Tāpiria ki tētahi rārangi

en: Add to a new list:
mi: Tāpiritia ki tētahi rārangi hou:

en: Add to cart
mi: Tāpiritia ki te kāta

en: Add to list:
mi: Tāpiritia ki te rārangi:

en: Add to your cart
mi: Tāpiritia ki tō kāta

en: Add to...
mi: Tāpiritia ki te...

en: Additional content types for books/printed materials
mi: Ngā momo ihirangi tāpiri mō ngā pukapuka/rauemi tā

en: Additional information
mi: Mōhiohio tāpiri

en: Address 2:
mi: Wāhinoho 2:

en: Address:
mi: Wāhinoho:

en: Adolescent
mi: Taiohi

en: Adult
mi: Pakeke

en: Advanced search
mi: Rapu ara atu anō

en: All
mi: Katoa

en: All collections
mi: Ngā kohinga katoa

en: All item types
mi: Momo mea katoa

en: All libraries
mi: Ngā whare pukapuka katoa

en: Allow your guarantor to view your current checkouts?
mi: Me tuku tō kaipūtāhui kia tiro i ō taki atu onāianei?

en: Alternate address
mi: Wāhinoho kē

en: Alternate address information:
mi: Mōhiohio wāhinoho kē:

en: Alternate contact
mi: Hoapā kē

en: Amount
mi: Rahinga

en: Amount outstanding
mi: Rahinga e nama tonu ana

en: Amount to pay:
mi: Te rahinga hei utu:

en: An error has occurred while sending you the password recovery link.
mi: Kua puta mai he hapa i te tukunga o te hono whakaora kupuhipa ki a koe.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating the list. The name %s already exists.
mi: Kua puta he hapa i te hanganga o te rārangi. Kei reira kē te ingoa %s.

en: An error occurred when creating this list.
mi: Kua puta he hapa i te hanganga o tēnei rārangi.

en: An error occurred when deleting this list.
mi: Kua puta he hapa i te mukunga o tēnei rārangi.

en: An error occurred when updating this list.
mi: Kua puta he hapa i te whakahounga o tēnei rārangi.

en: An error occurred while processing your request.
mi: Kua puta he hapa i te tukatuka i tō tono.

en: An internal link in our catalog home page is broken and the page does not exist.
mi: Kua pakaru tētahi hono ā-roto i tō mātou whārango kāinga putumōhio, ā, kua kore taua whārangi.

en: An invitation to share list
mi: He pōwhiri ki te tiritiri i te rārangi

en: Any
mi: He

en: Any audience
mi: Tētahi hunga pānui

en: Any content
mi: Tētahi ihirangi

en: Any format
mi: Tētahi hōputu

en: Any item
mi: Tētahi tuemi

en: Any item type
mi: Tētahi momo tuemi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this hold?
mi: Me whakakore i tēnei puringa?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete selected search history entries?
mi: Me muku i ngā tāurunga hītori rapu kua tīpakona?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected tag(s)?
mi: Me muku rawa te/ngā tūtohu kia tīpakona?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
mi: Me muku i tēnei rārangi?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete your search history?
mi: Me muku i tō hītori rapu?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
mi: Me tango i ēnei tuemi i te rārangi?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the list?
mi: Me tango i tēnei tuemi i te rārangi?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this share?
mi: Me tango i tēnei tiringa?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to resume all suspended holds?
mi: Me tīmata anō ngā puringa katoa kua whakatārewatia?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to suspend all holds?
mi: Me whakatārewa i ngā puringa katoa?

en: Arrived
mi: Kua tae mai

en: Article requests
mi: Ngā tono tuhinga

note: %1$s:  current_article_requests.size || 0 | html
en: Article requests (%s)
mi: Ngā tono tuhinga (%s)

en: As owner of a list you cannot accept an invitation for sharing it.
mi: Hei kaipupuri o tētahi rārangi kāore e taea e koe te whakaae ki tētahi tono mō te tiritiri.

en: Ask for a discharge
mi: Tonoa he whakawātea

note: OPTION
en: At least one item is available at this library
mi: Kotahi tuemi i te iti rawa e wātea ana i tēnei whare pukapuka

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( subscription.branchcode ) | html
en: At library: %s
mi: Kei te whare pukapuka: %s

en: Audience
mi: Hunga pānui

en: Audiovisual profile:
mi: Kōtaha rongo ataata:

en: AuthenticatePatron
mi: WhakamotuhēhēKiritaki

en: Authenticates a user's login credentials and returns the identifier for the patron.
mi: Ka whakamotuhēhā i ngā taipitopito tuakiri a tētahi kaitakiuru me te whakahoki i te pūtautohu mō te kiritaki.

en: Author
mi: Kaituhi

en: Author (A-Z)
mi: Kaituhi (A-Z)

en: Author (Z-A)
mi: Kaituhi (Z-A)

en: Author notes provided by Syndetics
mi: Kua wharatohia ngā tuhipoka kaituhi e Syndetics

en: Author(s)
mi: Kaituhi

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END %4$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS ) %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %6$s:  END %7$s:  FOREACH MARCAUTHOR IN BIBLIO_RESULT.MARCAUTHORS %8$s:  FOREACH MARCAUTHOR_SUBFIELDS_LOO IN MARCAUTHO
en: Author(s): %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s
mi: Kaituhi: %s%s%s %s %s; %s %s %s %s%s %s %s;%s %s %s

en: Author:
mi: Kaituhi:

en: Authority
mi: Mana

en: Authority search
mi: Rapu mana

en: Authority search results
mi: Otinga rapu mana

en: Authority type:
mi: Momo mana:

en: Authorized headings
mi: Ngā whakaupoko kua whakamanatia

en: Authors
mi: Ngā kaituhi

en: Auto renewal
mi: Whakahou aunoa

en: Auto-renewal
mi: Whakahou aunoa

en: Automatic renewal
mi: Whakahou aunoa

en: Automatic renewal failed, you have unpaid fines.
mi: I rahua te whakahou aunoa, he whaina āu kāore anō kia utua.

en: Availability
mi: Wātea

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Availability:
mi: Wāteatanga:

en: Availability:
mi: Wātea:

note: %1$s:  IF restricted_lib
en: Available %s
mi: Wātea %s

en: Available issues
mi: Ngā tuku wātea

en: Awards:
mi: Ngā tohu:

en: BE CAREFUL
mi: KIA TŪPATO

en: Back to lists
mi: E hoki ki ngā rārangi

en: Back to results
mi: E hoki ki ngā hua

note: A
en: Back to the results search list
mi: E hoki ki te rārangi hua rapu

en: Barcode
mi: Waeherepae

en: Barcode:
mi: Waeherepae:

note: %1$s:  END
en: Be sure you used the link from the email, or contact library staff for assistance. %s
mi: Me whakarite kua whakamahi koe i te hono i te īmērā, ka tono āwhina rānei i ngā kaitiaki pukapuka. %s

en: Bibliographies
mi: Rārangi Pukapuka

en: Biography
mi: Haurongo

en: Blocked
mi: Kua aukatia

en: Blocked record
mi: Kua aukatia te pūkete

en: Braille
mi: Tuhi Kāpō

en: Brief display
mi: Whakaaturanga poto

en: Brief history
mi: Hītori poto

note: ABBR
en: Broader Term
mi: Kupu Whānui Ake

en: Browse by hierarchy
mi: Pūtirotiro mā te aroākapa

en: Browse our catalog
mi: Pūtirotirohia tā mātou putumōhio

en: Browse results
mi: Pūtirotiro hua

en: Browse shelf
mi: Tirotirohia te whatanga

note: %1$s:  starting_homebranch | html
en: Browsing %s shelves
mi: Tirotiro ana %s Ngā whatanga

en: CAS login
mi: Takiuru CAS

en: CD audio
mi: CD ororongo

en: CD software
mi: CD pūmanawa

en: Call number
mi: Tau karanga

en: Call number (0-9 to A-Z)
mi: Tau karanga (0-9 ki te A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
mi: Tau karanga (Z-A ki te 9-0)

en: Call number:
mi: Tau karanga:

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Call number: %s
mi: Tau karanga: %s

en: Cancel
mi: Whakakore

note: A
en: Cancel email notification
mi: Whakakoretia te whakamōhiotanga īmēra

en: Cancel email notification
mi: Whakakoretia te whakamōhiotanga īmēra

en: Cancel enrollment
mi: Whakakore rēhita

en: CancelHold
mi: WhakakorePuringa

en: CancelRecall
mi: WhakakoreWhakahoki

en: Cancels an active hold request for the patron.
mi: Ka whakakore i te tono puringa hohe mō te kiritaki.

note: INPUT type=radio name=checkitem
en: Cannot be put on hold
mi: Tē taea te pupuri

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number can be up to %s characters.
mi: Ka taea tae atu ki te %s pūāhua i te kāri.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must be between %s and %s characters.
mi: Me noho te tau kāri i waenga i te %s me te %s pūāhua.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html
en: Card number must be exactly %s characters.
mi: Me %s pūāhua pū te tau kāri.

en: Card number:
mi: Tau kāri:

en: Cart
mi: Kāta

en: Cassette recording
mi: Tāhopukanga rīpene

en: Catalog
mi: Putumōhio

en: Catalogs
mi: Ngā putumōhio

en: Category:
mi: Kāwai:

en: Change your password
mi: Huria tō kupuhipa

en: Change your password
mi: Huria tō kupuhipa

en: Chapters
mi: Ngā wāhanga

en: Chapters:
mi: Ngā wāhanga:

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Check in item
mi: Takina mai te tuemi

en: Check out, return, or renew an item:
mi: Takina atu, whakahokia ka whakahou rānei i tētahi tuemi:

en: Check-in date:
mi: Rā taki mai:

en: Checked out
mi: I takina atu

note: %1$s:  issues_count | html
en: Checked out (%s)
mi: I takina atu (%s)

en: Checked out on
mi: I takina atu i te

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Checked out to %s %s %s(%s)%s
mi: I takina atu ki %s %s %s(%s)%s

en: Checkout
mi: Taki atu

en: Checkout history
mi: Hītori taki atu

en: Checkouts
mi: Ngā taki atu

note: %1$s:  borrowername | html
en: Checkouts for %s
mi: Ngā taki atu mā %s

en: Checkouts:
mi: Ngā taki atu:

en: Citation
mi: Kupu hautoa

en: City:
mi: Tāonenui:

en: Claimed
mi: I kerēmetia

en: Classification
mi: Whakarōpūtanga

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
mi: Whakarōpūtanga: %s

note: INPUT type=reset
en: Clear
mi: Ūkui

en: Clear all
mi: Ūkui katoa

note: SCRIPT
en: Clear date
mi: Ūkui rā

en: Clear date to suspend indefinitely
mi: Ūkui rā hei whakatārewa mō ake tonu

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Click here if you're not %s
mi: Pāwhiri ki konei mēnā ehara koe i a %s

en: Click on an image to view it in the image viewer
mi: Pāwhiria tētahi atahanga kia tirohia i te pūtiro atahanga

note: H1
en: Click to expand this role
mi: Pāwhiri ki te whakaroha i tēnei tūnga

en: Click to open in new window
mi: Pāwhiria ki te huaki ki te matapihi hou

note: DIV
en: Click to view in Google Books
mi: Pāwhiri kia tirohia i Google Books

en: Close
mi: Kati

en: Close this window
mi: Katia tēnei matapihi

en: Close this window.
mi: Katia tēnei matapihi.

en: Close window
mi: Kati matapihi

note: %1$s:  borrower_club_enrollments.count || 0 | html %2$s:  borrower_enrollable_clubs.count || 0 | html
en: Clubs (%s/%s)
mi: Ngā karapu (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
mi: Ngā karapu kua whakaurutia i tēnei wā

en: Clubs you can enroll in
mi: Ngā karapu e āhei ana koe te whakauru

note: A
en: Collect items you are interested in
mi: Kohi tuemi e aro ai koe

en: Collection
mi: Kohinga

en: Collection title:
mi: Taitara kohinga:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
mi: Kohinga: %s

en: Collections
mi: Ngā kohinga

note: For the first occurrence, %1$s:  review.patron.firstname | html
en: Comment by %s
mi: Tākupu nā %s

note: %1$s:  review.patron.firstname | html %2$s:  review.patron.surname|truncate(2,'.') | html
en: Comment by %s %s
mi: Tākupu nā %s %s

note: %1$s:  review.patron.title | html %2$s:  review.patron.firstname | html %3$s:  review.patron.surname | html
en: Comment by %s %s %s
mi: Tākupu nā %s %s %s

en: Comment:
mi: Tākupu:

en: Comments
mi: Ngā tākupu

en: Comments on
mi: Ngā tākupu mō

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Comments on %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Ngā tākupu mō %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

note: %1$s:  ' ( ' _ (reviews.size || 0) _ ' )' | html
en: Comments%s
mi: Ngā tākupu%s

note: INPUT type=submit
en: Confirm
mi: Whakaū

note: INPUT type=submit
en: Confirm hold
mi: Whakaū puringa

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user %2$s:  logged_in_user.cardnumber | html
en: Confirm holds for:%s (%s)
mi: Whakaū puringa mō:%s (%s)

en: Confirm new password:
mi: Whakaū kupuhipa hou:

en: Contact information
mi: Mōhiohio whakapā

en: Contact information:
mi: Mōhiohio whakapā:

en: Contact note:
mi: Tuhipoka whakapā:

en: Content
mi: Ngā ihirangi

en: Content Cafe
mi: Wharekai Ihirangi

en: Contents
mi: Ngā ihirangi

en: Contents of &nbsp;
mi: Ngā ihi rangi o

en: Copy
mi: Kape

en: Copy number
mi: Tau tārua

en: Copyright
mi: Manatārua

note: OPTGROUP
en: Copyright date
mi: Rā manatārua

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
mi: Tau manatārua: %s

en: Could not create new list. Please check if the name is unique.
mi: Kāore i taea te hanga tētahi rārangi hou. Tirohia mēnā he ahurei te ingoa.

en: Country:
mi: Whenua:

en: Course #
mi: Akoranga #

en: Course number:
mi: Tau akoranga:

en: Course reserves
mi: Ngā tāpuitanga akoranga

en: Course reserves for
mi: Ngā tāpuitanga akoranga mō

note: %1$s:  course.course_name | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Course reserves for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Ngā tāpuitanga akoranga mā %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: Courses
mi: Ngā akoranga

en: Cover image
mi: Atahanga uhi

en: Create a new list
mi: Hangaia he rārangi hou

en: Create new list
mi: Hanga rārangi hou

en: Creates, for a patron, a title-level hold request on a given bibliographic record in Koha.
mi: Ka hanga, mō tētahi kiritaki, i tētahi tono puringa taumata-taitara mō tētahi pūkete pukapuka i Koha.

en: Creates, for a patron, an item-level hold request on a specific item of a bibliographic record Koha.
mi: Ka hanga, mō tētahi kiritaki, i tētahi tono puringa taumata-taitara mō tētahi tuemi tauwhāiti o tētahi pūkete pukapuka i Koha.

en: Credits
mi: Ngā whiwhinga

note: %1$s:  amountoutstanding * -1 | $Price
en: Credits (%s)
mi: Ngā whiwhinga (%s)

en: Current library
mi: Tauwāhi onāianei

en: Current password:
mi: Kupuhipa onāianei:

en: Current session
mi: Wātū onāianei

en: Currently in local use
mi: Kei te whakamahia i tēnei wā

note: %1$s:  checkout_patron.firstname | html %2$s:  checkout_patron.surname | html %3$s:  IF ( checkout_patron.cardnumber ) %4$s:  checkout_patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: Currently in local use by %s %s %s(%s)%s
mi: Kai te whakamahia i tēnei wā e %s %s %s(%s)%s

en: Curriculum
mi: Marautanga

en: DVD video / Videodisc
mi: Ataata DVD / Kōpaeataata

en: Date
mi: Rā

note: OPTGROUP
en: Date added
mi: Rā i tāpiritia

en: Date added:
mi: Rā i tāpiritia:

en: Date due
mi: Rā oti

en: Date due:
mi: Rā oti:

en: Date enrolled
mi: Rā rēhita

en: Date of birth:
mi: Rā whānau:

en: Date received
mi: Rā whiwhi

en: Date:
mi: Rā:

note: OPTGROUP
en: Dates
mi: Ngā rā

en: Days in advance
mi: Ngā rā o mua

en: Default
mi: Taunoa

en: Default sorting
mi: Kōmaka taunoa

en: Defines the metadata schema in which the records are returned, possible values:
mi: Ka tautuhi i te tauira raraungameta e whakahokia ai ngā puringa, ngā uara ka taea

en: Delete
mi: Muku

note: INPUT type=submit
en: Delete selected
mi: Mukua ngā mea i tīpakonga

note: INPUT type=submit
en: Delete selected tags
mi: Mukua ngā tūtohu kua tīpakona

note: INPUT type=submit
en: Delete this list
mi: Mukua tēnei rārangi

note: A
en: Delete your search history
mi: Mukua tō hītori rapu

en: Department:
mi: Tari:

en: Dept.
mi: Tari

en: Description
mi: Whakaahuatanga

en: Details
mi: Ngā taipitopito

note: For the first occurrence, %1$s:  bibliotitle | html
en: Details for %s
mi: Ngā tapitopito mō %s

en: Details for:
mi: Ngā taipitopito mō:

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Details for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Ngā taipitopito mō: %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: Dictionaries
mi: Papakupu

en: Did you mean:
mi: E mea ana koe:

en: Digests only
mi: Ngā hautaka anake

en: Directories
mi: Rārangi Kōpaki

en: Discharge
mi: Whakawātea

en: Discographies
mi: Rārangi Rekoata

en: Display news for:
mi: Whakaatu rongo mō:

en: Do you want to receive an email when a new issue for this subscription arrives?
mi: Kei te hiahia koe ki te whiwhi i tētahi īmēra ina tae mai he putanga hou mō tēnei ohauru?

en: Don't have a library card?
mi: Kāore i a koe he kāri whare pukapuka?

en: Don't have a password yet?
mi: Kāore anō koe kia whiwhi kupuhipa?

en: Don't have an account?
mi: Kāore i a koe he pūkete?

note: SCRIPT
en: Download
mi: Tikiake

en: Download
mi: Tikiake

en: Download cart
mi: Tikiake kāta

en: Download list
mi: Tikiake rārangi

note: %1$s:  shelf.shelfname | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Download list %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Rārangi tikiake %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: Due
mi: Rā oti

note: For the first occurrence, %1$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due %s
mi: Rā oti %s

en: ERROR: Internal error: incomplete hold request.
mi: HAPA: Hapa ā-roto: tono puringa oti kore.

note: %1$s:  bad_biblionumber | html
en: ERROR: No record found for record id %s.
mi: HAPA: Kāore i kitea tētahi pūkete mō te tau tuakiri %s.

en: ERROR: No record id specified.
mi: HAPA: Kāore i kīia he tau tuakiri pūkete.

note: %1$s:  ERROR.failed_delete | html
en: ERROR: You cannot delete the tag %s.
mi: HAPA: Kāore koe e āhei ki te muku i te tohu %s.

note: %1$s:  ERROR.badparam | html
en: ERROR: illegal parameter %s
mi: HAPA: Tawhā takahi ture %s

en: Edit
mi: Whakatika

en: Edit issue note
mi: Whakatika ana i te tuhipoka tuku

en: Edit list
mi: Whakatika rārangi

en: Editing
mi: Whakatika ana

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html %2$s:  author | html
en: Editing issue note for %s %s
mi: Whakatika ana i te tuhipoka tuku mō %s %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Editing issue note for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Whakatika ana i te tuhipoka tuku mō %s &rasquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: Editions
mi: Ngā putanga

en: Email
mi: Īmēra

en: Email address:
mi: Wāhitau īmēra:

en: Email:
mi: Īmēra:

en: Empty and close
mi: Whakapiakotia ka kati

en: Encyclopedias
mi: Ngā mātāpunenga

en: Enhanced content:
mi: Ngā ihirangi whakarei:

en: Enhanced descriptions from Syndetics:
mi: Ngā whakaahuatanga whakarei nā Syndetics:

en: Enroll
mi: Rēhita

en: Enroll in
mi: Rēhita ki

en: Enter a new purchase suggestion
mi: Tāurua he huatau hoko hou

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
mi: Tāuru kupu rapu

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypetext | html
en: Entry %s
mi: Tāurunga %s

note: %1$s:  authtypetext | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Entry %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Urunga %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: Enumeration
mi: Tatauranga

en: Error
mi: Hapa

note: For the first occurrence, %1$s:  errno | html
en: Error %s
mi: Hapa %s

note: SCRIPT
en: Error searching %s collection
mi: He hapa rapu i te kohinga %s

note: SCRIPT
en: Error searching OverDrive collection.
mi: he hapa rapu i te kohinga OverDrive.

note: SCRIPT
en: Error! Adding tags failed at
mi: Hapa! I rahua te tāpiri tūtohu i te

note: SCRIPT
en: Error! Illegal parameter
mi: Hapa! Tawhā takahi ture

en: Error! You cannot add an empty comment. Please add content or cancel.
mi: Hapa! Tē taea te tāpiri tākupu pātea. Me tāpiri ihirangi, ka whakakore rānei.

note: SCRIPT
en: Error! You cannot delete the tag
mi: Hapa! Tē taea te tūtohu te muku

en: Error! Your comment was entirely illegal markup code. It has NOT been added.
mi: Hapa! He waehere tautohu takahi ture te katoa o tō tākupu. KĀORE i tāpiritia.

note: SCRIPT
en: Error! Your tag was entirely markup code. It was NOT added. Please try again with plain text.
mi: Hapa! He waehere tautohu te katoa o tō tūtohu. KĀORE i tāpiritia. Whakamātauria anō ki te kuputuhi kōkau.

en: Error:
mi: Hapa:

en: Error: we cannot find this bibliographic record.
mi: Hapa: tē taea e mātou tēnei pūkete pukapuka te kite.

note: SCRIPT
en: Errors:
mi: Ngā hapa:

en: Example Call
mi: Karanga Tauira

en: Example Response
mi: Urupare Tauira

en: Example call
mi: Karanga tauira

en: Example response
mi: Urupare tauira

en: Excerpt
mi: Tangohanga

en: Excerpt provided by Syndetics
mi: Tangohanga e whakahikotia ana e Syndetics

en: Expected
mi: Kei te tūmanakohia

note: SCRIPT
en: Expecting a specific item selection.
mi: Tūmanako ana i tētahi tīpakonga tuemi tauwhāiti

en: Expiration date:
mi: Rā mōnehu:

en: Expiration:
mi: Mōnehu:

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
mi: I mōnehu i te %s

en: Expires on
mi: Ka mōnehu ā te

en: Explain
mi: Whakamārama

en: Export
mi: Kaweake

en: Exporting to Dublin Core...
mi: Kaweake ana ki Dublin Core...

en: Extends the due date for a patron's existing loan.
mi: Ka whakawhānuitia te rā oti mō te hoatu taurewa a tētahi kiritaki.

en: Fax:
mi: Waeatuhi:

en: Female:
mi: Wahine:

en: Fewer options
mi: Ngā kōwhiringa iti ake

en: Fiction
mi: Pakimaero

en: Fiction notes:
mi: Ngā tuhipoka kōrero paki:

en: Filmographies
mi: Haurongo Kiriata

en: Fines
mi: Ngā whaina

en: Fines and charges
mi: Ngā whaina me ngā utu

en: Fines:
mi: Ngā whaina:

en: Finish
mi: Whakamutu

en: Finish enrollment
mi: Whakamutu rēhita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: First
mi: Tuatahi

en: First name:
mi: Ingoa tuatahi:

en: For example: 1999-2001. You could also use "-1987" for everything published in and before 1987 or "2008-" for everything published in 2008 and after.
mi: Hei tauira: 1999-2001. Ka taea hoki te whakamahi i te "-1987" mō ngā mea katoa i whakaputaina i te 1987, i mua rānei, te "2008-" rānei mō ngā mea katoa i whakaputaina i te 2008, i muri hoki.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in and change your password.
mi: Hei painga ki a koe, kua whakakī tōmuatia te pouaka takiuru kei tēnei whārangi ki ēnei raraunga. Me takiru ka huri i tō kupuhipa.

en: For your convenience, the login box on this page has been pre-filled with this data. Please log in.
mi: Hei painga ki a koe, kua whakakī tōmuatia te pouaka takiuru kei tēnei whārangi ki ēnei raraunga. Me takiru ka huri i tō kupuhipa.

en: Forever
mi: Mō ake tonu

en: Forgot your password?
mi: Kua wareware tō kupuhipa?

en: Forgotten password recovery
mi: Whakaora kupuhipa wareware

en: Format
mi: Hōputu

en: Format:
mi: Hōputu:

note: SCRIPT
en: Found
mi: I kitea

note: SCRIPT
en: Found %s results in the library's %s collection
mi: Ngā hua %s i kitea i te kohinga %s o te whare pukapuka.

en: From:
mi: Mai i:

en: Full history
mi: Hītori katoa

en: Full subscription history
mi: Hītori ohauru katoa

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Full subscription history for %s
mi: Hītori ohauru katoa mō %s

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Full subscription history for %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Hītori ohauru katoa mō %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: General
mi: Arowhānui

en: Get new password recovery link
mi: Whiwhi hono kupuhipa hou

en: Get your discharge
mi: Whiwhi ki tō whakawātea

en: Given a list of authority record identifiers, returns a list of record objects that contain the authority records. The function user may request a specific metadata schema for the record objects.
mi: Mēnā ka hoatu he rārangi pūtautohu pūkete mana, ka whakahoki i te rārangi o ngā tuemi pūkete kei roto ko ngā pūkete mana. Ka taea e te kaiwhakamahi taumahi te tono i tētahi aronuinga raraungameta tauwhāiti mō ngā tuemi pūkete.

en: Given a list of record identifiers, returns a list of record objects that contain bibliographic information, as well as associated holdings and item information. The caller may request a specific metadata schema for the record objects to be returned. This function behaves similarly to HarvestBibliographicRecords and HarvestExpandedRecords in Data Aggregation, but allows quick, real time lookup by bibliographic identifier.
mi: Mēnā ka hoatu he rārangi pūtautohu pūkete, ka whakahoki i te rārangi o ngā tuemi pūkete kei roto ko ngā mōhiohio pukapuka, me ngā piringa pātahi me ngā mōhiohio tuemi. Ka taea e te kaikaranga te tono i tētahi tauira raraungameta tauwhāiti mō ngā ahanoa pūkete kia whakahokia. He rite te mahi a tēnei taumahi ki HarvestBibliographicRecords me te HarvestExpandedRecords i te Whakahiato Raraunga, engari ka tuku i te rapu wā tūturu mā te pūtautohu pūkete pukapuka.

note: INPUT type=submit name=save
en: Go
mi: Haere

note: LI
en: Go to detail
mi: Haere ki ngā taipitopito

en: Go to your account page
mi: Haere ki tō whārangi pūkete

en: Google login
mi: Takiuru Google

note: OPTGROUP
en: Groups
mi: Ngā rōpū

en: Groups of libraries
mi: Ngā rōpū whare pukapuka

note: %1$s:  FOREACH gr IN borrower.guarantor_relationships %2$s:  SET g = gr.guarantor %3$s:  g.firstname | html %4$s:  g.surname | html %5$s: - IF ! loop.last %6$s:  END %7$s:  END
en: Guaranteed by %s %s %s %s %s, %s %s
mi: I whakaputaina e %s %s %s %s %s, %s %s

en: Handbooks
mi: Pukapuka ā-ringa

en: Heading ascendant
mi: Whakaupoko aupiki

en: Heading descendant
mi: Whakaupoko auheke

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user
en: Hello, %s
mi: Tēnā koe, %s

en: Help
mi: Āwhina

en: Hi,
mi: Kia ora,

note: SCRIPT
en: Hide options
mi: Huna kōwhiringa

en: Hide window
mi: Huna matapihi

en: Highlight
mi: Miramira

en: Hold date
mi: Rā pupuri

en: Hold date:
mi: Rā puringa:

en: Hold not needed after:
mi: Kāore te puringa e hiahiatia ā muri i te:

en: Hold notes:
mi: Ngā tuhipoka puringa:

en: Hold starts on date:
mi: Ka tīmata te puringa ā te:

en: Holding libraries
mi: Ngā whare pukapuka pupuri

en: Holdings
mi: Ngā puringa

en: Holdings:
mi: Ngā puringa:

note: SCRIPT
en: Holds
mi: Ngā puringa

en: Holds
mi: Ngā puringa

note: %1$s:  RESERVES.count | html
en: Holds (%s)
mi: Ngā puringa (%s)

en: Home
mi: Kāinga

en: Home libraries
mi: Ngā whare pukapuka kāinga

en: Home library
mi: Whare pukapuka kāinga

en: Home library:
mi: Whare pukapuka kāinga:

en: IP address where the end user request is being placed
mi: Te wāhitau tukutuku e tukuna ai te tono kaiwhakamahi mutunga

en: ISBD view
mi: Tirohanga ISBD

en: Identity
mi: Tautohu

en: If this is an error, please contact the library.
mi: Mēnā he hapa tēnei, me whakapā atu ki te whare pukapuka.

en: If this is your first time using the self checkout system, or if the system is not behaving as expected, you may want to refer to this guide to get yourself started.
mi: Mēnā ko tēnei tō whakamahi tuatahi i te pūnaha taki atu kuhukuhu, mēnā kāore te pūnaha e mahi ki tāu e tūmanakohia ai, me tiro pea ki tēnei aratohu kia taea ai te tīmata.

en: If you did not receive this email, you can request a new one:
mi: Mēnā kāore koe i whiwhi i tēnei īmēra, ka āhei te tono i tētahi mea hou:

note: %1$s:  SelfCheckTimeout | html
en: If you do not click the 'Finish' button, your session will automatically expire in %s seconds.
mi: Mēnā kāore koe i pāwhiri i te pātene 'Whakamutu', ka aunoa te mōnehu o tō wātū ā te %s hēkona.

en: If you do not enter a password a system generated password will be created.
mi: Mēnā kāore koe e tāuru i te kupuhipa ka waihangatia he kupuhipa e te pūnaha.

en: If you do not have a CAS account, but do have a local account, you can still log in:
mi: Mēnā kāore tō pūkete CAS, engari kē he pūkete paetata tōu, ka taea tonu te takiuru:

en: If you do not have a Google account, but do have a local account, you can still log in:
mi: Mēnā kāore tō pūkete Google, engari kē he pūkete paetata tōu, ka taea tonu te takiuru:

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a CAS account, you can use CAS.
mi: Mēnā kāore tō pūkete Shibboleth, engari kē he pūkete CAS tōu, ka taea te whakamahi i CAS:

en: If you do not have a Shibboleth account, but you do have a local login, then you may login below.
mi: Mēnā kāore tō pūkete Shibboleth, engari kē he taikiuru paetata tōu, ka taea te takiru ki raro nei:

en: If you don't have a library card, stop by your local library to sign up.
mi: Mēnā kāore tō kāri whare pukapuka, peka atu ki te whare pukapuka o tō rohe ki te waitohu.

en: If you don't have a password yet, stop by the circulation desk the next time you're in the library. We'll happily set one up for you.
mi: Mēnā kāore anō koe kia whiwhi kupuhipa, haere ki te tēpu tuku ā tō hokinga ki te whare pukapuka. Mā mātou tētahi e whakarite māu.

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
mi: Mēnā he pūkete CAS tōu, me kōwhiri ki tēhea e hiahia ai koe ki te whakamotuhēhē:

en: If you have a CAS account, you may use that below.
mi: Mēnā he pūkete CAS tōu, ka taea tēnā te whakamahi i raro.

en: If you have a local account, you may use that below.
mi: Mēnā he pūkete paetata tōu, ka taea tēnā te whakamahi i raro.

en: If you want to, you can try to
mi: Mēnā ka hiahia koe, ka taea te whakamātau ki te

en: Images
mi: Ngā atahanga

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Images for: %s &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Ngā atahanga mō: %s &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: Immediate deletion
mi: Muku inamata

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
mi: Kei roto i te putumōhio tuihono: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In transit
mi: E kawea ana

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.get_transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.get_transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
mi: E kawea ana i %s ki te %s mai anō i te %s

note: For the first occurrence, %1$s:  RECALL.library.branchname | html
en: In transit to %s
mi: E kawea ana ki %s

en: In your cart
mi: Kei tō kāta

en: Indexes
mi: Ngā rārangi āwhina

en: Information
mi: Mōhiohio

en: Initials:
mi: Ngā pū tīmata:

en: Instructors
mi: Nga kaitohutohu

en: Instructors:
mi: Ngā kaitohutohu:

en: Invalid shelf number.
mi: Tau whatanga muhu.

en: Issue
mi: Tuku

en: Issue #
mi: Tuku #

en: Issue:
mi: Tuku:

en: Issues for a subscription
mi: Ngā tuku mō tētahi ohauru

en: Issues summary
mi: Whakarāpopotonga tuku

en: It is too soon after the checkout date for this item to be renewed.
mi: He wawe rawa i muri i te rā taki atu mō te whakahou i tēnei tuemi.

en: Item URI
mi: URI tuemi

en: Item call number
mi: Tau karanga tuemi

en: Item cannot be checked out.
mi: Tē taea te tuemi te taki atu.

en: Item check-in
mi: Whakahokia te tuemi

en: Item checked in
mi: I whakahokia te tuemi

en: Item checked out
mi: I takina atu te tuemi

en: Item checkout
mi: Takina atu te tuemi

en: Item checkout and renewal
mi: Takina atu me whakahou te tuemi

en: Item damaged
mi: Kua tūkinotia te tuemi

en: Item hold queue priority
mi: Manakē tira puringa tuemi

en: Item holds
mi: Ngā puringa tuemi

en: Item in processing
mi: Tukatuka ana te tuemi

note: %1$s:  branch_name| $raw
en: Item in transit from %s since
mi: E kawea ana te tuemi i %s mai anō i te

en: Item lost
mi: Tuemi ngaro

note: %1$s:  HOLD.item.barcode | html
en: Item on hold: %s
mi: Puritia ana te tuemi: %s

en: Item renewal is not allowed.
mi: Kāore e whakaaetia te whakahou.

en: Item type
mi: Momo tuemi

en: Item type:
mi: Momo tuemi:

en: Item type:
mi: Momo tuemi:

en: Item types
mi: Ngā momo tuemi

en: Item withdrawn
mi: Kua kounu te tuemi

note: SCRIPT
en: Items available:
mi: Ngā tuemi wātea:

en: Items:
mi: Ngā tuemi:

en: Juvenile
mi: Pūhouhou

en: Keyword
mi: Kupu matua

en: Koha Wiki
mi: Wiki Koha

en: Language
mi: Reo

en: Languages
mi: Ngā reo

en: Large print
mi: Momotuhi Rahi

note: SCRIPT
en: Last
mi: Whakamutunga

en: Last location
mi: Tauwāhi tōmuri

en: Late
mi: Tōmuri

en: Law reports and digests
mi: Pūrongo me ngā hautaka ture

en: Legal articles
mi: Tuhinga ture

en: Legal cases and case notes
mi: Take ā-ture me ngā tuhipoka take

en: Legislation
mi: Ngā ture

en: Level 1: Basic discovery interfaces
mi: Taumata 1: Ngā atanga tūhurahura taketake

en: Level 2: Elementary OPAC supplement
mi: Taumata 2: Tāpiritanga OPAC tuatahi

en: Level 3: Elementary OPAC alternative
mi: Taumata 3: Kōwhiringa OPAC tuatahi

en: Level 4: Robust/domain specific discovery platforms
mi: Level 4: Ngā pūhara tūhurahura rohe tauwhāiti/pakari

en: Libraries
mi: Ngā whare pukapuka

en: Library
mi: Whare pukapuka

en: Library card number:
mi: Tau kāri whare pukapuka:

en: Library catalog
mi: Putumōhio whare pukapuka

en: Library:
mi: Whare pukapuka:

en: Library:
mi: Whare pukapuka:

en: Limit to any of the following:
mi: Here ki tētahi o ēnei:

en: Limit to currently available items
mi: Here ki ngā tuemi e wātea ana ināianei.

en: Limit to:
mi: Here ki:

en: Limit to:
mi: Here ki:

en: Link
mi: Hono

en: Links
mi: Ngā hono

en: List created.
mi: I waihangatia te rārangi.

en: List deleted.
mi: I mukua te rārangi.

en: List name
mi: Ingoa rārangi

en: List name:
mi: Ingoa rārangi:

en: List name:
mi: Ingoa rārangi:

en: List updated.
mi: I whakahoutia te rārangi.

en: List(s) this item appears in:
mi: Ngā rārangi e kitea ai tēnei tuemi:

en: Lists
mi: Ngā rārangi

en: Lists:
mi: Ngā rārangi:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
mi: Uta ana

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
mi: Uta ana...

en: Loading...
mi: Uta ana...

en: Local login
mi: Takiuru Paetata

en: Location
mi: Tauwāhi

en: Location (Status)
mi: Tauwāhi (Tūnga)

en: Location(s) (Status)
mi: Ngā tauwāhi (Tūnga)

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription_LOO.location, opac => 1 ) | html
en: Location: %s
mi: Tauwāhi: %s

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'LOC', subscription.location, 1 ) | html %2$s:  END %3$s:  IF ( subscription.callnumber )
en: Location: %s %s %s
mi: Tauwāhi: %s %s %s

en: Locations
mi: Ngā tauwāhi

en: Log in
mi: Takiuru

en: Log in to add tags.
mi: Takiuru ki te tāpiri tūtohu.

en: Log in to create your own lists
mi: Takiuru ki te waihanga i āu ake rārangi

en: Log in to see your own saved tags.
mi: Takiuru kia kite i āu ake tūtohu kua tiakina.

en: Log in to your account
mi: Takiuru ki tō pūkete

en: Log in to your account:
mi: Takiuru ki tō pūkete:

en: Log in with Google
mi: Takiuru mā Google

en: Log out
mi: Takiputa

en: Log out and try again with a different user.
mi: Takiputa ka whakamātau anō mā tētahi kaiwhakamahi rerekē.

en: Logging on to the catalog has not been enabled by the library.
mi: Kāore anō kia whakahohea e te whare pukapuka te takiuru ki te putumōhio.

en: Login
mi: Takiuru

en: Login page
mi: Whārangi takiuru

en: Login:
mi: Takiuru:

en: Looks up a patron in the ILS by an identifier, and returns the ILS identifier for that patron, aka the patron identifier.
mi: Ka rapu i tētahi kiritaki i te ILS mā tētahi pūtautohu, ka whakahoki i te pūtautohu ILS mō taua kiritaki, arā te pūtautohu kiritaki.

en: MARC (Unicode/UTF-8)
mi: MARC (Waehereao/UTF-8)

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
mi: MARC (Waehereao-kore/MARC-8)

en: MARC Card View
mi: Tirohanga Kāri MARC

en: MARC View
mi: Tirohanga MARC

en: MARC view
mi: Tirohanga MARC

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: MARC view: %s
mi: Tirohanga MARC: %s

en: Main address
mi: Wāhitau matua

en: Make a
mi: Whakaotihia he

en: Make payment
mi: Whakaea utu

en: Male:
mi: Whakaoti:

en: Managed by
mi: Whakahaeretia ana e

en: Managed by:
mi: Whakahaeretia ana e:

en: Match:
mi: Ōritenga:

en: Message sent
mi: I tukuna te karere

en: Messages for you
mi: Ngā karere māu

en: Missing
mi: Ngaro

en: Missing (damaged)
mi: Ngaro (kua tūkinotia)

en: Missing (lost)
mi: Ngaro (kua ngaro)

en: Missing (never received)
mi: Ngaro (kore rawa i whiwhi)

en: Missing (sold out)
mi: Ngaro (kua pau katoa te hoko)

note: %1$s:  subscription.missinglist | html | html_line_break
en: Missing issues: %s
mi: Ngā tukunga ngaro: %s

en: Modify
mi: Whakakē

en: More details
mi: He taipitopito anō

en: More options
mi: He kōwhiringa anō

en: More searches
mi: He rapu anō

en: Most popular
mi: E tino paingia ana

en: Most popular titles
mi: Ngā taitara e tino paingia ana

en: Musical recording
mi: Tāhopukanga puoro

en: Name
mi: Ingoa

note: ABBR
en: Narrower Term
mi: Kupu Whāiti Ake

en: Never
mi: Kore rawa

en: Never expires
mi: Kaore rawa e mōnehu

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE
en: Never expires %s %s
mi: Kaore rawa e mōnehu %s %s

en: New
mi: Hou

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' biblio=review
en: New comment on %s
mi: Tākupu hou i %s

en: New list
mi: Rārangi hou

en: New password:
mi: Kupuhipa hou:

en: New purchase suggestion
mi: Huatau hoko hou

en: New search
mi: Rapu hou

en: New tag(s), separated by a comma:
mi: Ngā tūtohu hou, ka wehea e te piko:

en: New tag:
mi: Tūtohu hou:

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: News from %s%s%sthe library%s
mi: Ngā rongo mai i te whare pukapuka %s%s%s%s

en: Next
mi: Panuku

en: Next &gt;&gt;
mi: Panuku &gt;&gt;

en: Next available item
mi: Tērā tuemi wātea ka whai ake

en: No
mi: Kāo

en: No account was found with the provided information.
mi: Kāore i kitea he pūkete me te mōhiohio i whakaratohia.

en: No changes were made.
mi: Kāore tētahi mea i hurihia.

en: No cover image available
mi: Kāore he atahanga uhi e wātea ana

note: SCRIPT
en: No data available in table
mi: Kāore he raraunga wātea i te ripanga

note: SCRIPT
en: No entries to show
mi: Kāore he tāurunga hei whakaatu

en: No items available.
mi: Kāore he tuemi wātea.

en: No limit
mi: Kāore he tepe

en: No longer renewable
mi: Kāore e taea te whakahou

note: SCRIPT
en: No matching records found
mi: Kāore i kitea he pūkete ōrite

en: No news to display.
mi: Kāore he rongo hei whakaatu.

en: No operation parameter has been passed.
mi: Kāore anō tētahi tawhā whakahaere kia hipa.

en: No other items.
mi: Kāore ētahi atu tuemi.

en: No physical items for this record
mi: Kāore he tuemi tūturu mō tēnei pūkete

en: No private lists
mi: Kāore he rārangi tūmataiti

en: No private lists.
mi: Kāore he rārangi tūmataiti.

en: No public lists.
mi: Kāore he rārangi tūmatanui.

en: No record was removed.
mi: Kāore tētahi pūkete i tangohia.

note: %1$s:  ISSUE.soonestrenewdate | $KohaDates  as_due_date => 1
en: No renewal before %s
mi: Kia kaua e whakahou ā muri i te %s

en: No renewals allowed
mi: Kāore e whakaaetia ngā whakahou

en: No reserves have been selected for this course.
mi: Kāore anō he tāpuitanga kia tīpakona mō tēnei akoranga.

note: SCRIPT
en: No results found in the library's %s collection
mi: Kāore he hua i kitea i te kohinga %s o te whare pukapuka.

note: SCRIPT
en: No results found in the library's OverDrive collection.
mi: Kāore he hua i kitea i te kohinga OverDrive o te whare pukapuka.

en: No results found!
mi: Kāore i kitea he hua!

note: SCRIPT
en: No suggestion was selected
mi: Kāore tētahi huatau i tīpakona

note: SCRIPT
en: No tag was specified.
mi: Kāore tētahi tūtohu i tautuhia.

en: No tags from this library for this title.
mi: Kāore he tūtohu i tēnei whare pukapuka mō tēnei taitara.

en: Non-fiction
mi: Kōrero pono

en: Non-musical recording
mi: Tāhopukanga puoro kore

en: None
mi: Kore rawa

en: Normal view
mi: Tirohanga noa

en: Not allowed
mi: Kāore e whakaaetia ana

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restricted_lib
en: Not for loan %s
mi: Kāore e taea te houtu taurewa %s

note: For the first occurrence, %1$s:  item.notforloan | html
en: Not for loan (%s)
mi: Kāore e taea te hoatu taurewa (%s)

en: Not issued
mi: Kāore i tukuna

en: Not on hold
mi: Kāore e puritia ana

en: Not renewable
mi: Kāore e taea te whakahou

en: Not renewable
mi: Kāore e taea te whakahou

en: Not what you expected? Check for
mi: Ehara i tāu i tūmanakohia ai? Taki mō

en: Note
mi: Tuhipoka

en: Note:
mi: Tuhipoka:

en: Note:
mi: Tuhipoka:

en: Note: Library policy does not allow hold/pickup of an item available locally. Please come to the library to retrieve these items
mi: Me mōhio: Kāore te kaupapa here o te whare pukapuka e whakaae kia puritia/tīkina atu tētahi tuemi e wātea ana i tō wāhi. Haere mai ki te whare pukapuka ki te tiki atu i ēnei tuemi

en: Note: This feature only available to French catalogs where ISBD subjects have been populated, and an index built by separate script.
mi: Me mōhio: E wātea ana anake tēnei āhuahira ki ngā putumōhio Wīwī i whakakīa ai ngā marau ISBD, ā, i hangaia ai he taupū nā tētahi hōtuhi motuhake.

en: Note: Your comment must be approved by a librarian.
mi: Me mōhio: Me whakamana rawa tō tākupu e tētahi kaitiaki pukapuka.

en: Note: you can only delete your own tags.
mi: Me mōhio: ka taea te muku āu ake tūtohu anake.

note: SCRIPT
en: Note: you can only tag an item with a given term once. Check 'My Tags' to see your current tags.
mi: Me mōhio: ka taea te tūtohutanga kotahi o tētahi tuemi ki tētahi kupu. Tirohia 'Ōku Tūtohu' kia kite i ō tūtohu onāianei.

en: Note: your comment contained illegal markup code. It has been saved with the markup removed, as below. You can edit the comment further, or cancel to retain the comment as is.
mi: Me mōhio: he waehere tautohu turekore i tō tākupu. Kua tiakina i raro, engari kua tangohia te tautohu. Ka taea te whakatika anō i te tākupu, ka whakakore rānei kia puritia pēneitia te tākupu.

note: SCRIPT
en: Note: your tag contained markup code that was removed. The tag was added as
mi: Me mōhio: kua whai waehere tautohu tō tūtohu kua tangohia. I tāpiritia te tūtohu hei

en: Notes
mi: Ngā tuhipoka

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
mi: Ngā tuhipoka : %s

en: Notes/Comments
mi: Ngā Tuhipoka/Tākupu

en: Notes:
mi: Ngā tuhipoka:

en: Nothing
mi: Horekau

note: SCRIPT
en: Nothing has been selected. Check the box for each item you want to renew
mi: Kāore tētahi mea i tīpakona. Tohua te pouaka o ia tuemi e hiahia ana ki te whakahou

en: Notice:
mi: Pānuitanga:

en: Novelist Select
mi: Tīpako Kaituhi

en: Novelist Select:
mi: Tīpako Kaituhi:

en: Number
mi: Tau

en: Number of holds:
mi: Maha o ngā puringa:

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: Number of records used in: %s
mi: Maha o ngā pūkete i whakamahia i: %s

note: INPUT type=submit
en: OK
mi: Ka pai

en: OR
mi: TĒNEI RĀNEI

en: On hold
mi: Puritia ana

en: On order
mi: Kua tonoa

en: On-site checkouts
mi: Ngā taki atu ā-pae

en: Once the library has processed those suggestions you will be able to place more.
mi: Mutu ana te whare pukapuka ēnā hautau te tukatuka ka āhei te tāpae i ētahi anō.

en: One or more holds were not placed due to existing holds.
mi: Kotahi neke atu rānei ngā puringa kāore i whakaritea ko ngā puringa onāianei te take.

en: Online resources:
mi: Ngā rauemi tuihono:

en: Only certain fields (marked in red) are required, but the more information you enter the easier it will be for the librarians to find the title you're requesting. The "Notes" field can be used to provide any additional information.
mi: Ka whakaritea ētahi āpure anake (kua tohua ki te whero), engari mā te nui ake o ngā mōhiohio e tāuru koe, ka māmā ake ki te kaitiaki pukapuka te kite i te taitara e tono ana koe. Ka taea te whakamahi te āpure "Ngā tuhipoka" ki te whakarato i ngā mōhiohio tāpiri.

en: Only items currently available for loan or reference
mi: Ko ngā tuemi anake e wātea ana ināianei mō te hoatu taurewa, te tohutoro rānei

en: Order by author
mi: Tono mā te kaituhi

en: Order by date
mi: Tono mā te rā

en: Order by title
mi: Tono mā te taitara

en: Order by:
mi: Tono mā:

en: Other editions of this work
mi: Ētahi atu putanga o tēnei mahi

en: Other forms:
mi: Ētahi atu puka:

note: %1$s:  ' ( ' _ (otheritemloop.size || 0) _ ' )' | html
en: Other holdings %s
mi: Ētahi atu momo %s

en: Other names:
mi: Ētahi atu ingoa:

en: Other phone:
mi: Tētahi atu waea:

note: For the first occurrence, %1$s:  q | html
en: OverDrive search for '%s'
mi: Rapu OverDrive mō '%s'

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: OverDrive search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Rapu OverDrive mō '%s' &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

note: %1$s:  priority | html
en: Overall queue priority: %s
mi: Manakē tira katoa: %s

note: %1$s:  overdues_count | html
en: Overdue (%s)
mi: Tōmuri (%s)

en: Overdues
mi: Ngā tōmuri

en: Pages
mi: Ngā whārangi

en: Pages:
mi: Ngā whārangi:

en: Parameters
mi: Ngā tawhā

en: Password
mi: Kupuhipa

en: Password updated
mi: Kua whakahoutia te kupuhipa

en: Password:
mi: Kupuhipa:

en: Passwords do not match!
mi: Kāore e rite ngā kupuhipa!

en: Patent document
mi: Pepa ārai

note: %1$s:  review.datereviewed | $KohaDates
en: Patron comment on %s
mi: Tākupu kiritaki mō %s

en: Pay selected fines and charges
mi: Utua ngā whaina me ngā utu kua tīpakona

en: Payment applied:
mi: Kua hoatu te utunga:

en: Payment method
mi: Tiaknga utu

en: Phone
mi: Waea

en: Phone:
mi: Waea:

en: Pick up location:
mi: Tauwāhi tiki:

en: Pickup library
mi: Whare pukapuka tiki

en: Pickup library:
mi: Whare pukapuka tiki:

note: SCRIPT
en: Place a hold on
mi: Whakaritea he puringa mō

en: Place a hold on
mi: Whakaritea he puringa mō

note: SCRIPT
en: Place a hold on:
mi: Whakaritea he puringa mō:

en: Place article request
mi: Tuku tono tuhinga

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Place article request for %s
mi: Tuku tono tuhinga mō %s

en: Place hold
mi: Whakarite puringa

en: Place hold
mi: Whakarite puringa

note: INPUT type=submit
en: Place request
mi: Tuku tono

en: Placed on
mi: I whakaritea i te

en: Places
mi: Ngā wāhi

en: Placing a hold
mi: Whakarite ana i tētahi puringa

en: Please also note that the library staff can't update these values for you: it's your privacy!
mi: Me mōhio hoki kāore e āhei ngā kaitiaki pukapuka ēnei uara te whakamohoa mōu: hei pare i tō tūmataiti!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please choose a download format
mi: Kōwhiria he hōputu tikiake

en: Please choose against which one you would like to authenticate:
mi: Kōwhiria ki tēhea mea e hiahia ai koe ki te whakamotuhēhē:

en: Please choose your privacy rule:
mi: Kōwhiria tō ture tūmataiti:

en: Please click the link in this email to finish the process of resetting your password.
mi: Pāwhiria te hono i tēnei īmēra ki te whakamutu i te tukanga tautuhi anō i tō kupuhipa.

en: Please confirm that you do not want to receive email when a new issue arrives for this subscription.
mi: Me whakaū kāore koe e hiahia ki te whiwhi īmēra ina tae mai he putanga hou mō tēnei ohauru.

en: Please confirm the checkout:
mi: Whakaūngia te taki atu:

en: Please confirm your registration
mi: Whakaūngia tō rēhitatanga

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Please confirm your registration &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Whakaūngia tō rēhitatanga &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: Please contact a librarian for details.
mi: Tonoa ngā taipitoptio i tētahi kaitiaki pukapuka.

en: Please contact a library staff member if you are unsure of your mobile service provider, or you do not see your provider in this list.
mi: Whakapā atu ki tētahi kaitiaki pukapuka mēnā kāore koe i te mōhio ki tō kaiwhakarato ratonga pūkoro, mēnā kāore i kitea rānei tō kaiwhakarato i tēnei rārangi.

en: Please contact the library if you need further assistance.
mi: Whakapā atu ki te whare pukapuka ki te hiahia āwhina anō.

en: Please correct and resubmit.
mi: Me whakatika, ka tāpae anō.

en: Please do not use this mail to request or renew books.
mi: Kaua e whakamhi i tēnei wāhitau īmēra ki te tono, whakahou rānei i ngā pukapuka.

en: Please enter your card number:
mi: Tāurua tō tau kāri:

en: Please fill out this form to make a purchase suggestion. You will receive an email when the library processes your suggestion.
mi: Whakakīa tēnei puka hei hanga huatau hoki. Ka whiwhi īmēra koe ina tukatuka te whare pukapuka i tō huatau.

en: Please log in to the catalog and try again.
mi: Takiuru ki te putumōhio, ka whakamātau anō.

en: Please note that information on any book still checked-out must be kept by the library no matter which privacy option you choose.
mi: Me mōhio me pupuri e te whare pukapuka ngā mōhiohio katoa mō tētahi pukapuka kua takina atu ahakoa te kōwhiringa tūmataiti e kōwhiri koe.

en: Please note that the Google login will only work if you are using the e-mail address registered with this library.
mi: Me mōhio ka mahi anake te takiuru Google ki te whakamahi koe i te wāhitau īmēra kua rēhitatia ki tēnei whare pukapuka.

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
mi: Me mōhio he kōnae pūkete pukapuka MARC te kōnae kua tāpiritia, ā, ka taea te kawemai ki ngā pūmanawa whakahaere pukapuka pēnei i EndNote, Reference Manager, ProCite rānei.

en: Please note, the last person to return an item is tracked for the management of items returned damaged.
mi: Me mōhio, ka aroturukihia te tangata whakamutunga ki te whakahoki i tētahi tuemi mō te whakahaere tuemi kua whakahokia, kua tūkinotia rānei.

en: Please note:
mi: Me mōhio:

en: Please note:
mi: Me mōhio:

note: SCRIPT
en: Please select a specific item for this article request.
mi: Tīpakona tētahi tuemi mō tēnei tono tuhinga.

note: SCRIPT
en: Please select a tag to delete.
mi: Tīpakona he tūtohu ki te muku.

en: Please try again with plain text.
mi: Whakamātauria anō ki te kuputuhi kōkau.

en: Please type the following characters into the preceding box:
mi: Patohia ēnei pūāhua ki roto i te pouaka o mua:

note: OPTGROUP
en: Popularity
mi: Kaingākautanga

en: Popularity (least to most)
mi: Kaingākautanga (iti rawa ki te nui rawa)

en: Popularity (most to least)
mi: Kaingākautanga (nui rawa ki te iti rawa)

note: %1$s:  IF template.name.match('opac-main.tt')
en: Powered by %s
mi: Whakahikotia ana e %s

en: Pre-adolescent
mi: Tamaiti

en: Preferred form:
mi: Momo manako:

en: Preschool
mi: Kōhungahunga

en: Previous
mi: Tōmua

en: Previous sessions
mi: Ngā wātū tōmua

en: Primary
mi: Matua

en: Primary email:
mi: Īmēra matua:

en: Primary phone:
mi: Waea matua:

en: Print
mi: Tā

en: Print list
mi: Tā rārangi

en: Priority
mi: Manakē

en: Priority:
mi: Manakē:

en: Privacy
mi: Tūmataitinga

en: Private
mi: Tūmataiti

note: OPTGROUP
en: Private lists
mi: Ngā rārangi tūmataiti

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
mi: Ngā rārangi tūmataiti e tiria ana ki a au

note: SCRIPT
en: Processing...
mi: Tukatuka ana...

en: Programmed texts
mi: Pukapuka ako raupapa

en: Public
mi: Tūmatanui

note: OPTGROUP
en: Public lists
mi: Ngā rārangi tūmatanui

note: OPTGROUP
en: Public lists:
mi: Ngā rārangi tūmatanui:

en: Publication date range
mi: Awhe rā whakaputa

en: Publication place:
mi: Wāhi whakaputa:

en: Publication/Copyright date: Newest to oldest
mi: Rā Whakaputa/Manatārua: Hou rawa ki te tawhito rawa

en: Publication/Copyright date: Oldest to newest
mi: Rā Whakaputa/Manatārua: Tawhito rawa ki te hou rawa

en: Publication:
mi: Whakaputanga:

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END
en: Published by: %s %s in %s %s
mi: I whakaputaina e: %s %s i %s %s

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RESULT.item('size') | html %1
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
mi: I whakaputaina e :: %s %s i %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Publisher
mi: Kaiwhakaputa

en: Publisher location
mi: Tauwāhi kaiwhakaputa

en: Publisher:
mi: Kaiwhakaputa:

en: Purchase suggestions
mi: Ngā huatau hoko

en: RIS (Zotero, EndNote, others)
mi: RIS (Zotero, EndNote, ētahi atu)

en: RSS feed for library news
mi: Whāngai RSS mō ngā rongo whare pukapuka

note: %1$s:  shelf.shelfname | html
en: RSS feed for public list %s
mi: Whāngai RSS mō te rārangi tūmatanui %s

note: INPUT type=submit name=rate_button
en: Rate me
mi: Whakatau mai

en: Re-type new password:
mi: Patohia anō te kupuhipa hou:

en: Reason for suggestion:
mi: Pūtake mō te huatau:

en: Recent comments
mi: Ngā tākupu o nā noa nei

en: Recent comments
mi: Ngā tākupu o nā noa nei

en: Record URL
mi: Tāhopu URL

en: Record not found
mi: Kāore te pūkete i kitea

en: Record title
mi: Taitara tāhopukanga

note: %1$s:  q | html %2$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %3$s:  LibraryNameTitle | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: RecordedBooks search for '%s' &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
mi: Rapu RecordedBooks mō '%s' &rsaquo; %s%s%sPutumōhio tuihono Koha%s

en: Refine your search
mi: Whakamahinetia tō rau

en: Register a new account
mi: Rēhitatia he pūkete hōu

en: Register here.
mi: Rēhita ki konei.

en: Registration complete
mi: Kua oti te rēhitatanga

en: Registration invalid!
mi: Rēhitatanga muhu!

en: Regular print
mi: Tānga pūnoa

note: ABBR
en: Related Term
mi: Kupu Pātahi

en: Relative
mi: Whanaunga

en: Relatives' checkouts
mi: Ngā taki atu a ngā whanaunga

en: Relevance
mi: Hāngaitanga

en: Remove
mi: Tango

note: A
en: Remove field
mi: Tango āpure

note: SCRIPT
en: Remove from list
mi: Tangohia i te rārangi

en: Remove from this list
mi: Tangohia i tēnei rārangi

note: INPUT type=submit
en: Remove selected items
mi: Tangohia ngā tuemi kua tīpakona

note: INPUT type=submit
en: Remove selected searches
mi: Tangohia ngā rapu kua tīpakona

en: Remove share
mi: Tango tiritiri

en: Renew
mi: Whakahou

en: Renew all
mi: Whakahou katoa

en: Renew item
mi: Whakahou tuemi

en: Renew selected
mi: Whakahoutia ngā mea kua tīpakona

en: Renewed!
mi: Kua whakahoutia!

en: Report issues and broken links
mi: Pūrongo take me ngā hono pakaru

en: Request article
mi: Tono tuhinga

en: Request specific item type:
mi: Tono momo tuemi tauwhāiti:

en: Required
mi: Ka hiahiatia

note: INPUT type=submit
en: Resort list
mi: Rārangi parepare

en: Results
mi: Ngā hua

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
mi: Ngā hua %s ki te %s o te %s

en: Resume
mi: Tīmata anō

en: Resume all suspended holds
mi: Tīmataria anō ngā puringa katoa kua whakatārewatia

en: Return this item
mi: Whakahokia tēnei tuemi

note: %1$s:  biblio.title | html
en: Return to %s
mi: Whakahokia ki %s

note: INPUT type=submit name=confirm
en: Return to account summary
mi: Hoki ki te whakarāpopotonga pūkete

en: Return to fine details
mi: Hoki ki ngā taipitopito rauangi

en: Return to the catalog home page.
mi: Hoki ki te whārangi putumōhio kāinga.

en: Return to the last advanced search
mi: Hoki ki tērā rapu ara atu anō o mua

en: Return to the main page
mi: Hoki ki te whārangi matua

en: Return to the self-checkout
mi: Hoki ki te taki atu kuhukuhu

en: Return to your lists
mi: Hoki ki ō rārangi

en: Returns a patron's status information from Koha.
mi: Ka whakahoki i ngā mōhiohio tūnga kiritaki i Koha.

en: Returns information about the services available on a particular item for a particular patron.
mi: Ka whakahoki mōhiohio mō ngā ratonga e wātea ana i tētahi tuemi mō tētahi kiritaki.

en: Returns specified information about the patron, based on options in the request. This function can optionally return patron's contact information, fine information, hold request information, loan information, and messages.
mi: Ka whakahoki i ngā mōhiohio i tautuhia mō te kiritaki, e ahu mai ana i ngā kōwhiringa i te tono. Ka taea hoki e tēnei taumahi te whakahoki ngā mōhiohio whakapā, ngā mōhiohio whaina, ngā mōhiohio tono puringa, ngā mohiohio hoatu taurewa, me ngā karere.

en: Reviews
mi: Arotakenga

en: Reviews from LibraryThing.com:
mi: Ngā arotake mai i LibraryThing.com:

en: Reviews provided by Syndetics
mi: Ngā arotake i whakaratohia e Syndetics

en: SMS number:
mi: Tau SMS:

en: SMS provider:
mi: Kaiwhakarato SMS:

en: Salutation:
mi: Mihi:

note: INPUT type=submit
en: Save
mi: Tiaki

en: Save record
mi: Tiaki pūkete

en: Save to another list
mi: Tiakina ki tētahi atu rārangi

en: Save to your lists
mi: Tiakina ki ō rārangi

en: Scan
mi: Karapa

en: Scan a new item or enter its barcode:
mi: Karapaina he tuemi hou, ka tāuru rānei i tōna waeherepae:

note: INPUT type=submit name=do
en: Search
mi: Rapua

en: Search
mi: Rapu

note: LINK
en: Search %s
mi: Rapu %s

en: Search for this title in:
mi: Rapua tēnei taitara i:

note: A
en: Search for works by this author
mi: Rapu tānga nā tēnei kaituhi

en: Search for:
mi: Rapu mō:

en: Search history
mi: Rapu hītori

en: Search options:
mi: Ngā kōwhiringa rapu:

en: Search suggestions
mi: Ngā huatau rapu

note: SCRIPT
en: Search:
mi: Rapu:

note: SCRIPT
en: Searching %s...
mi: Rapu %s...

note: SCRIPT
en: Searching OverDrive...
mi: Tapu OverDrive Ana...

note: INPUT type=text name=q
en: Searching in %s only
mi: Rapu i te %s anake

en: Secondary email:
mi: Īmēra tuarua:

en: Secondary phone:
mi: Waea tuarua:

en: Section
mi: Wāhanga

en: Section:
mi: Wāhanga:

note: IMG
en: See Baker & Taylor
mi: Tirohoa Baker rāua ko Taylor

en: See also:
mi: Tirohia hoki:

en: Select a list
mi: Tīpakona he rārangi

en: Select a specific item:
mi: Tīpakona he tuemi tauwhāiti:

en: Select all
mi: Tīpako katoa

en: Select searches to:
mi: Tīpako rapu ki te:

en: Select suggestions to:
mi: Tīpako huatau ki te:

en: Select the item(s) to search
mi: Tīpakona ngā tuemi hei rapu

en: Select titles to:
mi: Tīpako taitara ki te:

en: Self checkout help
mi: Āwhina taki atu kuhukuhu

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Self checkout help &rsaquo; %s%s%sKoha %s
mi: Āwhina taki atu kuhukuhu &rsaquo; %s%s%sKoha %s

en: Send
mi: Tuku

en: Send email
mi: Tuku īmēra

en: Send list
mi: Tuku rārangi

en: Sending your cart
mi: Tuku ana i tō kāta

en: Sending your list
mi: Tuku ana i tō rārangi

en: Serial
mi: Rangatū

en: Serial collection
mi: Kohinga rangatū

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
mi: Rangatū: %s

en: Series
mi: Rārangitanga

en: Series information:
mi: Ngā mōhiohio rangatū:

en: Series title
mi: Taitara rangatū

en: Session lost
mi: Wātū ngaro

en: Settings updated
mi: Kua whakahoutia ngā tautuhinga

en: Share
mi: Tiritiri

en: Share a list
mi: Tiria he rārangi

en: Share a list with another patron
mi: Tiria he rārangi ki tētahi atu kiritaki

note: A
en: Share by email
mi: Tiria mā te īmēra

en: Share list
mi: Tiri rārangi

note: A
en: Share on Facebook
mi: Tiria mā Pukamata

note: A
en: Share on LinkedIn
mi: Tiria mā HonoTahi

en: Shibboleth Login
mi: Takiuru Shibboleth

en: Show
mi: Whakaatu

en: Show all items
mi: Whakaaturia ngā tuemi katoa

en: Show last 50 items
mi: Whakaaturia ngā tuemi 50 whakamutunga

note: A
en: Show lists
mi: Whakaaatu rārangi

en: Show more
mi: Whakaaturia mai ētahi atu

en: Show more options
mi: Whakaaturia he kōwhiringa anō

en: Show the top
mi: Whakaaturia mai ngā mea o runga

en: Show year:
mi: Whakaatu tau:

note: %1$s:  resultcount | html %2$s:  total | html
en: Showing %s of about %s results
mi: Whakaatu ana i te %s o tōna %s hua

note: SCRIPT
en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_
mi: Whakaatu ana i_START_ to _END_ of _TOTAL_

en: Showing all items.
mi: Whakaatu ana i ngā tuemi katoa.

en: Showing last 50 items.
mi: Whakaatu ana i ngā tuemi 50 whakamutunga.

en: Showing only available items
mi: Whakaatu ana i ngā tuemi wātea anake

en: Similar items
mi: Ngā tuemi rite

en: Simple DC-RDF
mi: DC-RDF māmā

note: %1$s:  failaddress | html
en: Something went wrong while processing the following addresses. Please check them. These are: %s
mi: Ka puta he hapa o te tukatuka i ēnei wāhitau. Tirohia. Anei: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Something went wrong. The note has not been saved
mi: Kua puta mau he raru. Kāore te tuhipoka i tiakina

en: Sorry
mi: Ka aroha

en: Sorry,
mi: Ka aroha,

en: Sorry, but we could not accept this key. The invitation may have expired. Contact the patron who sent you the invitation.
mi: Ka aroha, kāore e taea e mātou te whakaae ki tēnei kī. Kua mōnehu pea te tono. Whakapā ki te tangata nāna te tono i tuku ki a koe.

en: Sorry, but you did not enter a valid email address.
mi: Ka aroha, kāore koe i tāuru i te wāhitau īmēra whaimana.

en: Sorry, no suggestions.
mi: Ka aroha, kāore he hautau.

en: Sorry, only the creator of this comment is allowed to change it.
mi: Ka aroha, ka āhei te kaihanga anake o tēnei tākupu te huri.

note: SCRIPT
en: Sorry, plain view is temporarily unavailable
mi: Ka aroha, tē wātea rangitahi te tirohanga kōkau

note: SCRIPT
en: Sorry, tags are not enabled on this system.
mi: Ka aroha, kāore anō ngā tūtohu kia whakahohea ki tēnei pūnaha.

en: Sorry, the CAS login also failed. If you have a local login you may use that below.
mi: Ka aroha, kua rahua hoki te takiuru CAS. Mēnā kua whai takiuru paetata koe ka taea tēnā te whakamahi ki raro.

en: Sorry, the CAS login failed.
mi: Ka aroha, kua rahua te takiuru CAS.

en: Sorry, the requested page is not available
mi: Ka aroha, tē wātea te whārangi i tonoa

en: Sorry, the system doesn't think you have permission to access this page.
mi: Ka aroha, e ai ki te pūnaha kāore koe e whai urunga ki tēnei whārangi.

en: Sorry, this item cannot be checked out at this station.
mi: Ka aroha, kāore e taea tēnei tuemi te taki atu i tēnei teihana.

en: Sorry, this self-checkout station has lost authentication. Please contact the administrator to resolve this problem.
mi: Ka aroha, kua ngaro te whakamotuhēhēnga mō tēnei teihana taki atu kuhukuhu. Tonoa te kaiwhakahaere ki te whakatika i tēnei raru.

en: Sorry, you cannot add items to this list.
mi: Ka aroha, kāore e taea te tāpiri tuemi ki tēnei rārangi.

en: Sorry, you cannot place holds.
mi: Ka aroha, kāore e taea e koe te whakarite puringa.

note: %1$s:  too_many_reserves | html
en: Sorry, you cannot place more than %s holds.
mi: Ka aroha, kāore koe e āhei ki te whakarite neke atu i te %s puringa.

en: Sorry, your Google login failed.
mi: Ka aroha, kua rahua tō takiuru Google.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity.
mi: Ka aroha, kāore tō tuakiri Shibboleth e ōrite ki tētahi tuakiri whare pukapuka whaimana.

en: Sorry, your Shibboleth identity does not match a valid library identity. If you have a local login, you may use that below.
mi: Ka aroha, kāore tō tuakiri Shibboleth e ōrite ki tētahi tuakiri whare pukapuka whaimana. Mēnā he takiuru paetata tōu, ka taea tēnā te whakamahi ki raro.

en: Sorry, your session has timed out. Please log in again.
mi: Ka aroha, kua pau te wā o tō wātū. Me takiuru anō.

en: Sort by:
mi: Kōmaka mā:

en: Sort by:
mi: Kōmaka mā:

en: Sort this list by:
mi: Kōmakatia tēnei rārangi mā:

en: Specialized
mi: Whāiti

en: Standard number
mi: Tau arowhānui

en: Standard number (ISBN, ISSN or other):
mi: Tau arowhānui (ISBN, ISSN, tētahi atu rānei):

en: State:
mi: Rohe:

en: Statistics
mi: Tauanga

en: Status
mi: Tūnga

en: Status:
mi: Tūnga:

en: Step three: Click the 'Finish' button
mi: Hipanga toru: Pāwhiria te pātene 'Whakamutu'.

en: Step two: Scan the barcode for each item, one at a time
mi: Hipanga rua: Kia takitahi te karapa i te waeherepae mō ia tuemi

en: Stopped
mi: Kua poroa

en: Street number:
mi: Tau tiriti:

en: Subject
mi: Kaupapa

en: Subject cloud
mi: Kapua marau

en: Subject(s)
mi: Ngā marau

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
mi: Marau: %s

note: INPUT type=submit
en: Submit
mi: Tāpae

note: INPUT type=submit
en: Submit and close this window
mi: Tāpaetia, ka kati tēnei matapihi

note: INPUT type=submit
en: Submit changes
mi: Tāpae huri

note: INPUT type=submit
en: Submit note
mi: Tāpae tuhipoka

note: INPUT type=submit
en: Submit update request
mi: Tāpae tono whakahou

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
mi: Tāpaetia tō huatau

en: Subscribe to a subscription alert
mi: Ohauru ki tētahi matohi ohauru

note: A
en: Subscribe to email notification on new issues
mi: Ohauru ki te whakamōhiotanga īmēra mō ngā tuku hou

en: Subscribe to email notification on new issues
mi: Ohauru ki te whakamōhiotanga īmēra mō ngā tuku hou

note: A
en: Subscribe to recent comments
mi: Ohauru ki ngā tākupu o nā noa nei

note: A
en: Subscribe to this list
mi: Ohauru ki tēnei rarangi

note: A
en: Subscribe to this search
mi: Ohauru ki tēnei rapu

en: Subscription
mi: Ohauru

note: %1$s:  subscription.histstartdate | $KohaDates %2$s:  IF ( subscription.histenddate ) %3$s:  subscription.histenddate | $KohaDates %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: Subscription from: %s to:%s %s %s now (current)%s
mi: Ohauru mai i: %s to:%s %s %s ki nāianei %s

note: %1$s:  subscription_LOO.bibliotitle | html
en: Subscription information for %s
mi: Mōhiohio ohauru mō %s

en: Subscription:
mi: Ohauru:

en: Subscriptions
mi: Tangohanga

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions ( %s )
mi: Ngā ohauru ( %s )

en: Suggested by:
mi: He huatau nā:

en: Suggested for
mi: I tūtohutia mō

en: Suggested for:
mi: I tūtohutia mō:

en: Suggested on
mi: I tūtohutia i te

en: Suggestions
mi: Ngā huatau

en: Summary
mi: Tīpoka

en: Surname:
mi: Ingoa whānau:

en: Surveys
mi: Ngā uiui

en: Suspend
mi: Whakatārewa

en: Suspend all holds
mi: Whakatāweratia ngā puringa katoa

en: Suspend until:
mi: Whakatārewatia tae rā anō ki:

note: A
en: Switch languages
mi: Whakawhiti reo

en: TOC
mi: Rārangi Ihirangi

en: Table of contents provided by Syndetics
mi: Rārangi Ihirangi nā Syndetics

en: Tag
mi: Tūtohu

en: Tag browser
mi: Pūtirotiro tūtohu

en: Tag cloud
mi: Kapua tūtohu

en: Tag status here.
mi: Tūnga tūtohu kei konei.

en: Tag status here.
mi: Tūnga tūtohu kei konei.

en: Tag:
mi: Tūtohu:

en: Tags
mi: Ngā tūtohu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tags added:
mi: Ngā tūtohu i tāpiritia:

en: Tags from this library:
mi: Ngā tūtohu mai i tēnei whare pukapuka:

en: Tags to show from other users:
mi: Ngā tūtohu hei whakaatu mai i ētahi atu kaiwhakamahi:

en: Tags:
mi: Ngā tūtohu:

en: Technical reports
mi: Pūrongo hangarau

en: Term
mi: Kupu

en: Term(s):
mi: Ngā kupu:

en: Thank you
mi: Ngā mihi

en: Thank you!
mi: Ngā mihi!

note: %1$s:  subscription.opacdisplaycount | html
en: The %s latest issues for this subscription:
mi: Ngā tukunga %s hou rawa mō tēnei ohauru:

en: The ISBD cloud is not enabled.
mi: Kāore te kapua ISBD i te hohe.

en: The browser table is empty. this feature is not fully set-up. See the
mi: He piako te ripanga pūtirotiro. Kāore anō tēnei āhuahira kia āta tatū. Tirohia te

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
mi: I tukuna te kāta ki: %s

en: The entered card number is already in use.
mi: Kei te whakamahi kētia te tau kāri i tāurua.

en: The entered card number is the wrong length.
mi: He hē te roa o te tau kāri i tāurua.

en: The feature of sharing lists is not in use in this library.
mi: Kāore i te whakamahia te āhuahira tiritiri rārangi i tēnei whare pukapuka.

note: %1$s:  subscription_LOO.histstartdate | html
en: The first subscription was started on %s
mi: I tīmataria te ohauru tuatahi i te %s

note: SCRIPT
en: The following fields are required and not filled in:
mi: Ka hiahiatia ēnei āpure, ā, kāore anō kia whakakīa:

en: The following fields contain invalid information:
mi: He mōhiohio muhu kei ēnei āpure:

en: The item has been added to the list.
mi: Kua tāpiritia te tuemi ki te rārangi.

en: The item has been removed from the list.
mi: Kua tangohia te tuemi i te rārangi.

en: The item has not been added to the list. Please check it's not already in the list.
mi: Kāore anō kia tāpiritia te tuemi ki te rārangi. Me whakarite kei roto kē i te rārarangi.

en: The library has disabled the ability for patrons to create new public lists. If you make your list private, you will not be able to make it public again.
mi: Kua mono te whare pukapuka i te āhei hanga rārangi tūmatanui hou e ngā kiritaki. Mēnā ka whakarite kia noho tūmataiti tō rārangi, kua kore e taea te huri anō kia tūmatanui.

en: The link is broken and the page does not exist.
mi: Kua pakaru te hono, kua kore te whārangi.

en: The link is invalid.
mi: He muhu te hono.

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
mi: I tukuna te rārangi ki: %s

note: %1$s:  op | html
en: The operation %s is not supported.
mi: Kāore te mahi %s i te tautokona.

note: %1$s:  username | html
en: The password has been changed for user "%s".
mi: Kua huria te kupuhipa mō te kaiwhakamahi "%s".

en: The selected suggestions have been deleted.
mi: Kua mukua ngā huatau i tīpakona.

en: The share has been removed.
mi: Kua tangohia te tiri.

en: The share has not been removed.
mi: Kāore anō kia tangohia te tiri.

note: %1$s:  subscription_LOO.histenddate | html
en: The subscription expired on %s
mi: I mōnehu te ohauru i te %s

note: %1$s:  Koha.Preference('MaxTotalSuggestions') | html %2$s:  Koha.Preference('NumberOfSuggestionDays') | html
en: The suggestion has not been added. You have reached your limit for suggestions you can place at this time (%s in %s days).
mi: Kāore te huatau i tāpiritia. Kua taea te tepe o ngā huatau ka āhei te tāpae i tēnei wā (%s i %s rā).

note: %1$s:  message_value | html
en: The transaction id '%s' for this payment is invalid.
mi: He muhu te tau tuakiri whakaritenga '%s' mō tēnei utunga.

en: The userid
mi: Te tau tuakiri kaiwhakamahi

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: There are %s subscription(s) associated with this title.
mi: E %s ngā ohauru e pātahi ana ki tēnei taitara.

en: There are no pending purchase suggestions.
mi: Kāore he huatau hoko e tārewa ana.

en: There is no minimum or maximum character length.
mi: Kāore he roanga pūāhua mōkito, mōrahi rānei.

en: There was a problem with your submission
mi: Kua rarua tō tāpaetanga

en: There was an error sending the cart.
mi: I puta he hapa i te tuku i te kāta.

en: There was an error sending the list.
mi: I puta he hapa i te tuku i te rārangi.

en: There were problems processing your registration. Please contact your library for help.
mi: I puta mai he hapa i te tukatuka i tō rēhitatanga. Tono āwhina i tō whare pukapuka.

en: Theses
mi: Tuhinga Whakapae

en: This &quot;cloud&quot; shows the most used topics in our catalog. Click on any subject below to see the items in our collection.
mi: Ka whakaatu tēnei &quot;cloud&quot; i ngā kaupapa he nui rawa te whakamahi i tā mātou putumōhio. Pāwhiria tētahi marau i raro kia kite i ngā tuemi i tā mātou kohinga.

en: This document certifies that you have returned all borrowed items. It is sometimes asked during a file transfer from a school to another. The discharge is sent by us to your school. You will also find it available on your reader account.
mi: E whakaū ana tēnei pepa kua whakahokia e koe ngā tuemi katoa kua mino koe. Ka tonoa i ētahi wā i te whakawhitinga kōnae i tētahi kura ki tētahi anō. Ka tukuna te whakawātea e mātou ki tō kura. Ka kitea hoki i tōna wātea i tō pūkete kaipānui.

en: This email address already exists in our database.
mi: Kei reira kē tēnei wāhitau īmēra i tā mātou pātengi raraunga.

en: This is a on-site checkout, it cannot be renewed.
mi: He taki atu ā-pae tēnei, tē taea te whakahou.

en: This is a serial
mi: He rangatū tēnei

en: This item does not exist.
mi: Kua kore tēnei tuemi.

en: This item has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed
mi: Kua whakaritea tēnei tuemi kia whakahou aunoatia, ā, tē taea te whakahou

en: This item is already checked out to you.
mi: Kua takina kētia atu tēnei tuemi ki a koe.

en: This item is on hold for another borrower.
mi: Kei te puritia tēnei tuemi mā tētahi atu kaimino.

en: This link is valid for 2 days starting now.
mi: Kau whaimana tēnei hono mō te 2 rā atu i nāianei.

en: This list does not exist.
mi: Kua kore tēnei rārangi.

en: This message can have the following reason(s):
mi: Anei pea ngā pūtake mō tēnei karere:

en: This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking
mi: Kua whai ihirangi whakarei tēnei whārangi ka kitea ina hohe a JavaScript, mā te pāwhiri rānei

note: %1$s:  items_count | html
en: This record has many physical items (%s).
mi: He nui rawa ngā tuemi ōkiko o tēnei pūkete (%s).

en: This subscription is closed.
mi: Kua katia tēnei ohauru.

en: This title cannot be requested because it's already in your possession.
mi: Tē taea tēnei taitara te tono nā te mea kei a koe kē.

en: This title cannot be requested.
mi: Tē taea tēnei taitara te tono.

note: IMG
en: Thumbnail
mi: Karakōnui

en: Title
mi: Taitara

en: Title (A-Z)
mi: Taitara (A-Z)

en: Title (Z-A)
mi: Taitara (Z-A)

note: %1$s:  title_notes_count | html
en: Title notes ( %s )
mi: Ngā tuhipoka taitara ( %s )

en: Title:
mi: Taitara:

en: Title:
mi: Taitara:

en: Titles
mi: Ngā taitara

en: To log in, use the following credentials:
mi: Hei takiuru, whakamahia ēnei taipitopito tuakiri:

en: To make changes to your record please contact the library.
mi: E huria ai tō pūkete me whakapā ki te whare pukapuka.

en: To report this error, please contact the Koha Administrator.
mi: Hei pūrongo i tēnei hapa, me whakapā atu ki te Kaiwhakahaere Koha.

en: To report this error, you can email the Koha Administrator.
mi: Hei pūrongo i tēnei hapa, ka taea te whakapā atu ki te Kaiwhakahaere Koha.

en: Top level
mi: Taumata teitei

en: Topics
mi: Ngā kaupapa

en: Total due
mi: Tapeke hei utu

note: %1$s:  holds_count | html
en: Total holds: %s
mi: Ngā puringa katoa: %s

en: Treaties
mi: Ngā tiriti

en: Type
mi: Momo

en: Type of heading
mi: Momo whakaupoko

note: SCRIPT
en: Type:
mi: Momo:

en: URL(s)
mi: Ngā URL

note: SCRIPT
en: Unable to add one or more tags.
mi: Tē taea tētahi tūtohu neke atu rānei te tāpiri.

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
mi: Tē taea te whakakore rēhitatanga!

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
mi: Tē taea te hanga rēhitatanga!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to update your setting!
mi: Tē taea te whakamohoa tō tautuhinga!

en: Unavailable (lost or missing)
mi: Kore wātea (ngaro)

en: Unavailable issues
mi: Ngā tuku tē wātea

en: Unhighlight
mi: Wetemiramira

en: Unified title
mi: Taitara tōpū

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
mi: Taitara tōpū: %s

en: Unknown
mi: Kāore i te mōhiotia

en: Unsubscribe from a subscription alert
mi: Weteohauru i tētahi matohi ohauru

en: Update
mi: Whakahou

en: Updates to your record
mi: Ngā whakahou ki tō pūkete

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
mi: Whakamahia te pae tahua o runga ki te whakatere atu ki tētahi atu wāhanga o Koha.

note: ABBR
en: Used For
mi: Ka Whakamahia Mō

en: Used for/see from:
mi: Ka whakamahia mō/tirohia mai:

en: Username:
mi: Ingoakaiwhakamahi:

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If shows your account to be clear, please contact the library.
mi: Ko te tikanga ko ngā tōmuri tawhito, ngā nama tūkino rānei ngā pūtake mō te whakatīo i tētahi pūkete. Mēnā ka kite he wātea tō pūkete, me whakapā ki te whare pukapuka.

en: Usually the reason for freezing an account is old overdues or damage fees. If your account shows to be clear, please contact the library.
mi: Ko te tikanga ko ngā tōmuri tawhito, ngā nama tūkino rānei ngā pūtake mō te whakatīo i tētahi pūkete. Mēnā ka kite he wātea tō pūkete, me whakapā ki te whare pukapuka.

en: VHS tape / Videocassette
mi: Rīpene VHS / Rīpene ataata

note: %1$s:  extended_unique_id_failed_value | html
en: Value is already in use (%s)
mi: Whakamahi kētia ana te uara (%s)

en: Verification:
mi: Manatokonga:

note: A
en: View details for this title
mi: Tiro taipitopito mō tēnei taitara

note: A
en: View on Amazon.com
mi: Kitea i Amazon.com

note: A
en: View your search history
mi: Tirohia tō hītori rapu

en: Vol info
mi: Mōhiohio pukapuka

en: Volume
mi: Pukapuka

en: Volume:
mi: Pukapuka:

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for patron at %s since %s.
mi: Tatari ana mā te kiritaki i te %s mai anō i %s

en: Warning
mi: Whakatūpato

note: SCRIPT
en: Warning: Cannot be undone. Please confirm once again
mi: Whakatūpato: Te taea tēnei te wete. Me whakaū anō

en: Website
mi: Paetukutuku

en: Welcome,
mi: Nau mai,

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = logged_in_user no_html = 1
en: Welcome, %s
mi: Nau mai, %s

en: What is a discharge?
mi: He aha te whakawātea?

en: What's next?
mi: Ha aha ka whai ake?

en: Where:
mi: Kei hea:

note: SCRIPT
en: With selected searches:
mi: Me ngā rapunga tīpako:

note: SCRIPT
en: With selected suggestions:
mi: Me ngā huatau tīpako:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: With selected titles:
mi: Me ngā taitara tīpako:

note: SCRIPT
en: Would you like to print a receipt?
mi: Me tā he rihīti?

note: %1$s:  message.message_date | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName(message.branchcode) | html
en: Written on %s by %s
mi: I tuhia i te %s e %s

en: Year
mi: Tau

note: INPUT type=submit
en: Yes
mi: Āe

en: Yes (Item overdue or lost)
mi: Āe (Kua tōmuri, kua ngaro rānei te tuemi)

en: You are accessing self-checkout from a different IP address! please log in again.
mi: E uru ana koe ki te taki atu kuhukuhu mā tētahi wahitau tukutuku kē! Me takiuru anō.

en: You are forbidden to view this page.
mi: Tē whakaaetia koe ki te tirotiro i tēnei whārangi.

note: %1$s:  borrowername | html
en: You are logged in as %s.
mi: Kua takuiri koe hei %s.

en: You are logging from a different IP address. Please log in again.
mi: Kei te takiuru koe mai i tētahi wāhitau tukutuku kē. Me takiuru anō.

en: You are not allowed to call this page directly
mi: Te whakaaetia koe ki te karanga tika i tēnei whārangi

en: You are not authorized to see pending purchase suggestions.
mi: Kāore tō mana kite i ngā huatau hoko tārewa.

en: You are not authorized to view this page.
mi: Kāore tō mana tiro i tēnei whārangi.

en: You are not authorized to view this record.
mi: Kāore tō mana tiro i tēnei pūkete.

en: You can add to your lists from the results of any
mi: Ka taea e koe te tāpiri mea ki ō rārangi mai i ngā hua o tētahi

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
mi: Ka āhei te tono i tētahi hautaka hei whakaiti i te maha o ngā karere. Ka tiakina ngā karere, ka tukuna hei karere kotahi.

en: You can only share a list if you are the owner.
mi: Ka āhei anake te tiritiri i tētahi rārangi mēnā nāu taua rārangi.

en: You can search our catalog using the search form at the top of this page.
mi: Ka taea te rapu i tā mātou putumōhio mā te whakamahi i te puka rapu kei runga i tēnei whārangi.

en: You can use OAI-PMH ListRecords instead of this service.
mi: Ka taea te whakamahi i OAI-PMH ListRecords, kaua ko tēnei ratonga.

en: You can use the menu and links at the top of the page
mi: Ka taea te tahua me ngā hono o runga i te whārangi te whakamahi

en: You can't change your password.
mi: Tē taea tō kupuhipa te huri.

en: You can't reset your password.
mi: Tē taea te tautuhi anō i tō kupuhipa.

en: You cannot be discharged, you have checked out items. Please return items before asking for a discharge.
mi: Kāore e taea koe te whakawātea. Whakahoki tuemi i mua i te tono whakawātea.

en: You cannot place any more suggestions
mi: Te taea te tāpae huatau anō

note: %1$s:  IF ( renewal_blocked_fines ) > 0
en: You cannot renew your books online. Reason: %sYour fines exceed
mi: Tē taea ō pukapuka te whakahou tuihono. Pūtake: %sKua hipa i ō whaina

en: You cannot share a public list.
mi: Tē taea te tiri i te rārangi tūmatanui.

en: You currently have nothing checked out.
mi: Kāore ō takinga atu i tēnei wā.

en: You currently owe fines and charges amounting to:
mi: E namatia ana koe i tēnei wā ki ngā whaina me ngā utu, ko te tapeke ko:

en: You did not specify any search criteria
mi: Kāore koe i tāuru i ētahi paearu rapu

en: You do not have permission to add a record to this list.
mi: Kāore tō mana tāpiri i tētahi pūkete ki tēnei rārangi.

en: You do not have permission to create a new list.
mi: Kāore tō mana hanga i te rārangi hou.

en: You do not have permission to delete this list.
mi: Kāore tō mana muku i tēnei rārangi.

en: You do not have permission to download this list.
mi: Kāore tō mana tikiake i tēnei rārangi.

en: You do not have permission to send this list.
mi: Kāore tō mana tuku i tēnei rārangi.

en: You do not have permission to update this list.
mi: Kāore tō mana whakamohoa i tēnei rārangi.

en: You do not have permission to view this list.
mi: Kāore tō mana tiro i tēnei rārangi.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark.
mi: I whāia e koe he hono tawhito rawa, hei tauira mai i tētahi pūkaha rapu, tohuwāhi rānei.

en: You have a credit of:
mi: Anei tō moni tāwere:

en: You have already requested this title.
mi: Kua tono kē koe i tēnei taitara.

en: You have no article requests currently.
mi: Kāore ō tono tuhinga i tēnei wā.

en: You have no fines or charges
mi: Kāore ō whaina, utunga rānei

en: You have not filled out all required fields. Please fill in all missing fields and resubmit.
mi: Kāore anō kia whakakīa ngā āpure katoa e hiahiatia ana. Whakakīa ngā āpure pātea ka tāpae anō.

en: You have nothing checked out
mi: Kāore ō takinga atu

en: You have renewed this item the maximum number of times allowed.
mi: Ka taea te mōrahi o ngā whakahou ka taea mō tēnei tuemi.

en: You have subscribed to email notification on new issues.
mi: Kua ohauru koe ki te whiwhi whakamōhiotanga īmēra mō ngā putanga hou.

en: You have successfully registered your new account.
mi: Kua oti pai te rēhita i tō pūkete hou.

note: %1$s:  too_much_oweing | $Price
en: You have unpaid fines. Amount: %s.
mi: Kua whai whaina koe kāore anō kia utua. Tapeke: %s.

en: You made use of an external link to a catalog item that is no longer available.
mi: I whakamahi koe i tētahi hono ā-waho ki tētahi tuemi putumōhio kua kore e wātea.

en: You may register here.
mi: Ka āhei te rēhita ki konei.

note: SCRIPT
en: You must be logged in to add tags.
mi: Me takiuru rawa koe ki te tāpiri tūtohu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You must be logged in to create or add to lists
mi: Me takiuru rawa koe ki te hanga, ki te tāpiri rānei ki ngā rārangi

en: You must have an email address to enroll
mi: Me whai wāhitau īmēra ki te rēhita

en: You must log in if you want to subscribe to email notification on new issues
mi: Me mātua takiuru mēnā ka hiahia koe ki te ohauru ki te whiwhi whakamōhiotanga īmēra mō ngā putanga hou

en: You must select a library for pickup.
mi: Me tīpako rawa he whare pukapuka hei tiki.

en: You must select at least one item.
mi: Me tīpako e koe he tuemi kotahi i te iti rawa.

note: %1$s:  DEBT | $Price with_symbol => 1
en: You owe the library %s and cannot check out.
mi: He %s tō nama ki te whare pukapuka, ā, kāore e āhei te taki atu.

note: A
en: You searched %s for '%s'%s%s with limit(s): '%s'%s
mi: Rapua %s mō '%s'%s%s me ngā tepe: '%s'%s

en: You should have received an email with a link to reset your password.
mi: Me whiwhi kē i tētahi īmēra kei roto he hono ki te tautuhi anō i tō kupuhipa.

en: You tried to access a page that needs authentication.
mi: I whakamātau koe ki te uru ki tētahi whārangi e hiahia ana i te whakamotuhēhē.

en: You typed in the wrong characters in the box before submitting. Please try again.
mi: I pato koe i ngā pūāhua hē ki te pouaka i mua i te tāpae. Me whakamātau anō.

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s for placing this hold
mi: Ka namaia koe ki te utu puringa o te %s mō te tāpae i tēnei puringa

note: %1$s:  bibitemloo.reserve_charge | $Price
en: You will be charged a hold fee of %s when you collect this item
mi: Ka namaia koe ki te utu puringa o te %s ā tō kohi i tēnei tuemi

en: You will receive an email shortly.
mi: Taro ake nei ka whiwhi īmēra koe.

en: Your account
mi: Tō pūkete

note: For the first occurrence, %1$s:  IF debarred_comment
en: Your account has been frozen. %s Comment:
mi: Kua tio tō pūkete. %s Tākupu:

note: %1$s:  borrower.warnexpired | $KohaDates
en: Your account has expired as of %s. Please contact the library if you wish to renew your account.
mi: Kua mōnehu tō pūkete i te %s. Whakapā ki te whare pukapuka ki te hiahia koe ki te whakahou anō i tō pūkete.

en: Your account has expired. Please contact the library for more information.
mi: Kua mōnehu tō pūkete. Tonoa he mōhiohio anō i te whare pukapuka.

en: Your account is frozen because it has been discharged.
mi: Kua tio tō pūkete nā te mea kua whakawāteatia.

en: Your account will not be activated until you follow the link provided in the confirmation email.
mi: Kāore tō pūkete e whakahohea kia whai rā anō koe i te hono kua whakaratohia i te īmēra whakamōhio.

en: Your authority search history is empty.
mi: Kua piako tō mana rapu hītori.

en: Your cart
mi: Tō kāta

en: Your cart
mi: Tō kāta

en: Your cart is empty.
mi: He piako tō kāta.

en: Your catalog search history is empty.
mi: He piako tō hītori rapu putumōhio.

en: Your checkout history
mi: Tō hītori taki atu

en: Your comment
mi: Tō tākupu

en: Your comment (preview, pending approval)
mi: Tō tākupu (arokite, whakaaetanga tārewa)

en: Your corrections have been submitted to the library, and a staff member will update your record as soon as possible.
mi: Kua tāpaetia ō whakatika ki te whare pukapuka, ka whakahoutia wawe tonutia tō pūkete e tētahi kaitiaki pukapuka.

en: Your discharge request has been sent. Your discharge will be available on this page within a few days.
mi: Kua tukuna tō tono whakawātea. Ka wātea tō whakawhātea ki tēnei whārangi i roto i ngā rā torutoru ake.

en: Your discharge will be available on this page within a few days.
mi: Ka wātea tō whakawhātea ki tēnei whārangi i roto i ngā rā torutoru ake.

en: Your download should begin automatically.
mi: Me tīmata aunoa tō tikiake.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
mi: Kua tohua tō kāri whare pukapuka hei mea ngaro, whānako rānei.

en: Your library card has been marked as lost or stolen.
mi: Kua tohua tō kāri whare pukapuka hei mea ngaro, whānako rānei.

en: Your library card has expired. Please contact your librarian if you wish to renew your card.
mi: Kua mōnehu tō kāri whare pukapuka. Me whakapā ki tō kaitiaki pukapuka ki te hiahia whakahou i tō kāri.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list : %s
mi: Tō rārangi : %s

en: Your lists
mi: Ō rārangi

note: OPTGROUP
en: Your lists:
mi: Ō rārangi:

en: Your loan renewal failed because of the following reason(s):
mi: I rahua tō whakahōu hoatu taurewa nā ēnei pūtake:

en: Your messaging settings
mi: ō tautuhinga kareretanga

note: SCRIPT
en: Your note about %s could not be saved.
mi: Kāore i taea te tiaki tō tuhipoka mō %s.

note: SCRIPT
en: Your note about %s has been saved and sent to the library.
mi: Kua tiakina tō tuhipoka mō %s, kua tukuna ki te whare pukapuka.

note: SCRIPT
en: Your note about %s was removed.
mi: I tangohia tō tuhipoka mō %s.

en: Your options are:
mi: Anei ō kōwhiringa:

en: Your password has been changed
mi: Kua hurihia tō kupuhipa.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Your password must be at least %s characters long.
mi: Me %s pūāhua te roa o tō kupuhipa i te itinga rawa.

en: Your payment
mi: Tō utunga

note: %1$s:  message_value | html
en: Your payment of $%s has been processed successfully!
mi: Kua oti pai tō utunga o te $%s te tukatuka!

en: Your personal details
mi: Ō taipitopito whaiaro

en: Your priority:
mi: Tō manakē:

en: Your privacy management
mi: Tō whakahaere tūmamaiti

en: Your privacy rules have been updated.
mi: Kua whakahoutia ō ture tūmataiti.

en: Your purchase suggestions
mi: Ō huatau hoko

note: %1$s:  IF hash %2$s:  hash | html %3$s:  END
en: Your search %sfor %s%s was not successful.
mi: Kāore i tutuki tō rapu %smō %s%s.

en: Your search history
mi: Tō hītori rapu

note: %1$s:  total | html
en: Your search returned %s results.
mi: I whakahoki tō rapu i te %s hua.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Your setting has been updated!
mi: Kua whakahoutia tō tautuhinga!

en: Your summary
mi: Tō whakarāpopotonga

en: Your tags
mi: Ō tūtohu

en: Your updates have been submitted. A librarian will review your updates before applying them.
mi: Kua tāpaetia ō whakahou. Ka arotakea ō whakahou e tētahi kaitiaki pukapuka i mua i te hoatu.

en: Your userid was not found in the database. Please try again.
mi: Kāore i kitea tō tau tuakiri i te pātengi raraunga. Me whakamātau anō.

en: ZIP/Postal code:
mi: ZIP/Waehere poutāpeta:

en: [ New list ]
mi: [ Rārangi hou ]

note: %1$s:  HTML5MediaParent | html
en: [%s tag not supported by your browser.]
mi: [%s tūtohu kāore e tautokona e tō pūtirotiro.]

note: SCRIPT
en: a an the
mi: he te

en: a list:
mi: he rārangi:

en: an identifier indicating the location to which to deliver the item for pickup
mi: he pūtautohu e tohu ana i te tauwāhi e kawea ai te tuemi me te tiki atu

en: an identifier used to look up the patron in Koha
mi: he pūtautohu e whakamahia ana ki te rapu i te kiritaki i Koha

en: and
mi: me te

en: bib
mi: pūkete pukapuka

en: bib_id
mi: tuakiri pūkete pukapuka

note: IMG
en: bonus
mi: utu tāpiri

en: borrowernumber
mi: taukaimimo

en: by
mi: nā

en: by
mi: nā

en: cardnumber
mi: tau kāri

en: contains
mi: kei roto

en: date after which hold request is no longer needed
mi: te rā ā muri e kōre ai e hiahiatia te tono puringa

en: date after which item returned to shelf if item is not picked up
mi: te rā ā muri e whakahokia ai te tuemi ki te whatanga ki te kore e tīkina

en: defines the type of record identifier being used in the request, possible values:
mi: ka tautuhi i te momo pūtautohu pūkete e whakamahia ana i te tono, ngā uara ka taea pea:

en: desired_due_date
mi: rā_oti_manako

en: email address
mi: wāhitau īmēra

en: for more information on what it does and how to configure it.
mi: mō ētahi anō mōhiohio mō tana mahi me pēhea hoki te whirihora.

en: here
mi: konei

en: id
mi: tau tuakiri

en: id_type
mi: momo_tau tuakiri

en: in any heading
mi: i tētahi whakaupoko ake

en: in main entry
mi: i te tāurunga matua

en: in the complete record
mi: i te pūkete katoa

en: is exactly
mi: ka ōrite pū

en: item
mi: tuemi

en: item_id
mi: tau tuakiri_tuemi

en: list of authority record identifiers
mi: rārangi o ngā pūtautohu pūkete mana

en: list of either bibliographic or item identifiers
mi: rārangi o ngā pūtautohu pūkete pukapuka, pūtautohu tuemi rānei

en: list of system record identifiers
mi: rārangi o ngā pūtautohu pūkete pūnaha

en: log in using a different account
mi: Takiuru mā tētahi pūkete kē.

en: not
mi: kāore

en: or
mi: tērā rānei

note: SCRIPT
en: out of
mi: i roto i te

en: password
mi: kupuhipa

en: patron_id
mi: tuakiri_kiritaki

en: pickup_location
mi: tauwāhi_tiki

en: primary email address
mi: wāhitau īmēra matua

en: purchase suggestion
mi: ngā huatau hoko

en: request_location
mi: tauwāhi_tono

en: requests a particular format or set of formats in reporting availability
mi: ka tono i tētahi hōputu, huinga hōputu rānei e wātea ana mō te pūrongo

en: requests a particular level of detail in reporting availability, possible values:
mi: ka tono i tētahi taumata taipitopito mō te wātea pūrongo, nga uara ka taea pea:

note: SCRIPT
en: results in the library's OverDrive collection.
mi: ngā hua i kitea i te kohinga OverDrive o te whare pukapuka.

en: return_fmt
mi: hōputu_whakahoki

en: return_type
mi: momo_whakahoki

en: schema
mi: aronuinga

en: search
mi: rapu

en: secondary email address
mi: wāhitau īmēra tuarua

en: see also:
mi: tirohia hoki:

en: show_attributes
mi: whakaatu_huānga

en: show_contact
mi: whakaaru_hoapā

en: show_fines
mi: whakaatu_whaina

en: show_holds
mi: whakaatu_puringa

en: show_loans
mi: whakaatu_hoatu taurewa

en: site administrator
mi: kaiwhakahaere ā-pae

en: specifies the metadata schema of records to be returned, possible values:
mi: ka tautohu i te aronuinga raraungameta kia whakahokia, ngā uara ka taea pea:

en: starts with
mi: ka tīmata me te

en: subjects
mi: ngā marau

en: suggestions
mi: ngā huatau

en: surname
mi: ingoa whānau

en: system hold identifier (returned by GetRecords and GetPatronInfo into element 'reserve_id')
mi: pūtautohu puringa pūnaha (he mea whakahoki e GetRecords me te GetPatronInfo i roto i te huānga 'tuakiri_tāpui')

en: system item identifier
mi: pūtautohu tuemi pūnaha

note: INPUT type=submit name=tagsel_button
en: tagsel_button
mi: pātene_tīpako tūtohu

note: META http-equiv=Content-Type
en: text/html; charset=utf-8
mi: kuputuhi/html; huinga pūāhua=utf-8

en: the ILS identifier for the bibliographic record on which the request is placed
mi: te pūtautohu ILS mō te pūkete pukapuka e tāpetia ai te tono

en: the ILS identifier for the patron for whom the request is placed
mi: te pūtautohu ILS mō te kiritaki e tāpetia ai te tono

en: the ILS identifier for the specific item on which the request is placed
mi: te pūtautohu ILS mō te tuemi e tāpetia ai te tono

en: the date the patron would like the item returned by
mi: te rā e hiahia ana te kiritaki kia whakahokia te tuemi

en: the type of the identifier, possible values:
mi: te momo pūtautohu, ngā uara ka taea pea:

en: the unique patron identifier in the ILS; the same identifier returned by LookupPatron or AuthenticatePatron
mi: te pūtautohu kiritaki ahurei i te ILS; tērā pūtautohu ōrite ka whakahokia e LookupPatron, e AuthenticatePatron rānei

en: there was a problem processing your payment
mi: kua rarua te tukatuka i tō utunga

en: until
mi: tae noa ki te

en: up to
mi: tae rā anō ki

en: used for/see from:
mi: i whakamahia mō/tirohia mai:

en: user's login identifier
mi: pūtautohu takiuru kaiwhakamahi

en: user's password
mi: kupuhipa kaiwhakamahi

en: username
mi: ingoakaiwhakamahi

note: SCRIPT
en: view labeled
mi: tirohia ngā mea whai tapanga

en: view plain
mi: tiro kōkau

note: SCRIPT
en: waiting holds:
mi: ngā puringa tatari:

en: was not found in the database. Please try again.
mi: kāore i kitea i te pātengi raraunga. Me whakamātau anō.

en: whether or not to return extended patron attributes information in the response
mi: me whakahoki kāore rānei ngā mōhiohio huānga kiritaki whānui i te urupare

en: whether or not to return fine information in the response
mi: me whakahoki kāore rānei i ngā mōhiohio whaina i te urupare

en: whether or not to return hold request information in the response
mi: me whakahoki kāore rānei i ngā mōhiohio tono puringa i te urupare

en: whether or not to return loan information in the response
mi: me whakahoki kāore rānei i ngā mōhiohio hoatu taurewa i te urupare

en: whether or not to return patron's contact information in the response
mi: me whakahoki kāore rānei i ngā mōhiohio whakapā kiritaki i te urupare

note: %1$s:  approvedaddress | html
en: will be sent shortly to %s.
mi: ka tukuna ākuanei ki %s.

note: %1$s:  new_reserves_allowed | html
en: you can only place %s more holds. Please uncheck the checkboxes for the items you wish to not place holds on.
mi: ka āhei aneke te %s puringa anō te tāpui. Me wetetohu ngā pouakatohu mō ngā tuemi kāore e hiahia ki te tāpui puringa.

note: %1$s:  payment | html
en: your payment of %s has been applied to your account
mi: kua hoatu tō utunga o te %s ki tō pūkete
