Koha 22.11 - en to mr translation catalogue (42 entries)

en: #- National bibliographic agency
mr: #- राष्ट्रीय ग्रंथवर्णन समिति

en: #- No information provided
mr: #- माहिती पुरवलेली नाही

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
mr: आवाज नाही (गप्प)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
mr: ब्रेल म्युझिकचा ठराविक फॉरमॅट दिलेला नाही

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
mr: ब्रेल लिखाणास ठराविक क्लास दिलेला नाही

en: #- Not a government agency
mr: #- अशासकीय संघटना

en: #- Not modified
mr: बदल झालेला नाही

en: #- Not subdivided geographically
mr: #- भौगोलिकरित्या उपविभाजित नाही

en: #record
mr: नोंद

en: &lt;&lt; Previous
mr: &lt;&lt; आधीचे

en: (auto-filled)
mr: (आपोआप भरले जाणारे)

en: /cgi-bin/koha/authorities/detail.pl?authid=
mr: /cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/opac-ISBDdetail.pl?biblionumber=
mr: /cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/opac-MARCdetail.pl?biblionumber=
mr: /cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
mr: 03 रंग

note: SCRIPT
en: 03 Speed
mr: 03 वेग

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
mr: ०४ परिमाणे

en: 06- Kind of record
mr: ०६- नोंदींचा प्रकार

en: 130,240
mr: १३०,२४०

en: 440,490
mr: ४४०,४९०

en: Abstracts/summaries
mr: गोषवारा/सारांश

en: Adult
mr: सज्ञान

en: All item types
mr: सर्व वस्तुंचे प्रकार

en: Annual
mr: वार्षिक

en: Bibliographies
mr: वस्तु / पुस्तके याद्या

en: Bimonthly
mr: दुमाही

en: Biography
mr: जीवनचरीत्र

en: Biweekly
mr: पाक्षिक

en: Braille
mr: ब्रेल

en: Calendars
mr: दिनदर्शिका

en: Call number:
mr: कॉल क्रं. (Call Number)

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: Catalogs
mr: सारिणी

en: Concise description
mr: संक्षिप्त वर्णन

en: Daily
mr: रोज

note: SCRIPT
en: Date
mr: दिनांक

en: Date 1
mr: दिनांक - १

en: Date 2
mr: दिनांक - २

en: Dictionaries
mr: शब्दकोश

en: Directories
mr: मार्गदर्शिका

en: Discographies
mr: डिस्कोग्राफीज (Discographies)

en: technical report
mr: तांत्रिक अहवाल
