Koha 22.11 - en to mr translation catalogue (93 entries)

en: # Items
mr: # प्रति

en: # Subs
mr: # विषय

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
mr: %s %s नाही %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
mr: %s %s महिने %s पर्यंत %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
mr: %s आगामी नोंदींचा सामावेश करा

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
mr: %s पत्ता २:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
mr: %s पत्ता:

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
mr: %s कार्ड क्रमांक:

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
mr: %s ग्रंथदेवाण-घेवाण सूचना:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
mr: %s शहर (City):

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
mr: %s संपर्क सूचना:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
mr: %s देश (Country):

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
mr: %s जन्मतारीख:

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
mr: %s पुस्तकांची देवाण-घेवाण करण्यासाठी नियम निश्चित करा "%s" %s पुस्तकांची देवाण-घेवाण करण्याचे  नियम सर्व ग्रंथालयानसाठी निश्चित करा %s

note: %1$s:  END
en: %s Email:
mr: %s ई-मेल:

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
mr: %s फॅक्स (Fax):

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
mr: %s नाव:

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
mr: %s प्रत दुर्लक्षित करा

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
mr: %s आद्याक्षरे (Initials):

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
mr: %s टोपण नाव:

note: %1$s:  END
en: %s Password:
mr: %s परावलीचा शब्द(पासवर्ड):

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
mr: %s दूरध्वनी:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
mr: %s नोंदणी दिनांक:

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
mr: %s अस्तित्त्वात असलेल्या नोंदीच्या जागी नविन नोंद भरा

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
mr: %s अभिवादन:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
mr: %s शोध चालू आहे: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
mr: %s प्रकार १:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
mr: %s राज्य:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
mr: %s पथ क्रमांक:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
mr: %s पथ प्रकार:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
mr: %s आडनाव:

note: %1$s:  END
en: %s Username:
mr: %s सभासदाचे नाव:

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
mr: %s होय%s,

en: &lt;&lt; Previous
mr: &lt;&lt; आधीचे

en: (Required)
mr: (आवश्यक)

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
mr: (%s ला बदललेले)

en: Add
mr: अधिक

note: A
en: Add another field
mr: अजून एक क्षेत्र अधिक करा

en: Add to a list
mr: यादी मध्ये अधिक करा:

en: Adult
mr: सज्ञान

en: All item types
mr: सर्व वस्तुंचे प्रकार

en: All libraries
mr: सर्व ग्रंथालये

en: Amount
mr: रक्कम

en: Any
mr: काही

en: Author
mr: लेखक

en: Author (A-Z)
mr: लेखक (A-Z)

en: Author (Z-A)
mr: लेखक (Z-A)

en: Author:
mr: लेखक:

en: Authority search results
mr: Authority शोध परिणाम

en: Availability:
mr: उपलब्धता:

en: Barcode
mr: बारकोड

en: Bibliographies
mr: वस्तु / पुस्तके याद्या

en: Biography
mr: जीवनचरीत्र

en: Braille
mr: ब्रेल

en: CD audio
mr: दृकश्राव्य सिडी (CD audio)

en: Call number:
mr: कॉल क्रं. (Call Number)

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: Cassette recording
mr: कॅसेट ध्वनीमुद्रिका

en: Catalogs
mr: सारिणी

en: Category:
mr: वर्गीकरण:

en: Checkouts
mr: देणे

en: Circulation
mr: ग्रंथ देव-घेव

en: Circulation and fines rules
mr: ग्रंथ देव-घेव व दंड नियम

en: Circulation note:
mr: ग्रंथ देव-घेव सूचना:

en: Circulation statistics
mr: ग्रंथ देव-घेव आकडेवारी

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
mr: ग्रंथ देव-घेव: विलंबित at %s

en: Citation
mr: उल्लेख(citation)

en: Cities
mr: शहरे

en: City
mr: शहर

en: City ID:
mr: शहर क्रमांक (City ID):

en: Classification
mr: वर्गवारी

en: Close this window.
mr: ही विंडो बंद करा

en: Close window
mr: विंडो बंद करा

en: Collection
mr: संग्रह

en: Comment:
mr: भाष्य:

en: Confirm
mr: नक्की

en: Content
mr: तपशील

en: Contents
mr: तपशील

en: Copyright
mr: कॉपिराइट (Copyright)

en: Count
mr: मोजणी

en: DVD video / Videodisc
mr: द्कश्राव्य तबकडी (DVD video / Videodisc)

en: Date
mr: दिनांक

en: Date received
mr: प्राप्ती दिनांक

en: Date:
mr: दिनांक:

en: Delete
mr: खोडणे

en: Description
mr: वर्णन

en: Details
mr: तपशील

en: Dewey
mr: डेवेय (Dewey)

en: Directories
mr: मार्गदर्शिका

en: Discographies
mr: डिस्कोग्राफीज (Discographies)

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
mr: देणे %s

en: Edit
mr: संपादन

en: Editions
mr: प्रकाशने
