Koha 22.11 - en to ms translation catalogue (1505 entries)

en: "&amp;q=au:"
ms: &amp;q=au:

en: #- National bibliographic agency
ms: #- Agensi bibliografi negara

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
ms: #- Tiada percubaan untuk kod

en: #- No information provided
ms: #- Tiada maklumat diberikan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
ms: # - Tiada sokongan lanjut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
ms: # - Tiada bunyi (senyap)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
ms: # - Tiada format muzik braille yang dinyatakan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
ms: - Tiada kelas penulisan braille yang dinyatakan

en: #- Not a government agency
ms: #- Bukan agensi kerajaan

en: #- Not modified
ms: #- Tidak diubah

en: #- Not subdivided geographically
ms: #- Tidak dibahagikan secara geografi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
ms: #- Tidak dikenalpasti

en: #record
ms: #rekod

en: &lt;&lt; Previous
ms: &lt;&lt; Terdahulu

en: &lt;&lt; Previous
ms: &lt;&lt; Sebelum

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
ms: (MMYYYY; guna sehingga 6 - untuk tidak pasti <br />atau | untuk tidak kod)

en: (auto-filled)
ms: (auto-isi)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
ms: (masukkan jika kedalaman tepat diketahui; <br /> jika tidak, gunakan pulldown)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
ms: (tiga digit, pad dengan kosong diperlukan, <br />atau ||| untuk tidak kod)

en: +AND+(bib-level:a+OR+bib-level:b)
ms: +AND+(bib-level:a+atau+bib-level:b)

en: +NOT+(bib-level:a+OR+bib-level:b)
ms: +NOT+(bib-level:a+atau+bib-level:b)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
ms: --- - Tidak diketahui

en: /cgi-bin/koha/authorities/detail.pl?authid=
ms: /cgi-bin/koha/opac-authoritiesdetail.pl?authid=

en: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=control-number:
ms: /cgi-bin/koha/catalogue/search.pl?q=Control-number:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=control-number:
ms: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=Control-number:

en: 0-4 Record size
ms: 0-4 Saiz rekod

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
ms: 00 Kategori bahan

en: 00-05- Date entered on file
ms: 00-05- Tarikh fail yang dimasukkan

en: 000 - Leader
ms: 000 - Pemimpin

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ms: 006 Elemen data kepanjangan tetap--karekteristik tambahan bahan--Maklumat umum

en: 007 Physical description fixed field--General information
ms: 007 Ruang tetap diskripsi fizikal--Maklumat umum

en: 008 Fixed-length data elements
ms: 008 Elemen data panjang-tetap

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ms: 008 Elemen data panjang-tetap--Karakteristik bahan tambahan--Maklumat umum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
ms: 01 Bahan gelaran tertentu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
ms: 02 Takditakrif

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
ms: 03 Ketinggian sensor

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
ms: 03 Kelas penulisan braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
ms: 03 Warna

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
ms: 03 Aspek positif/negatif

note: SCRIPT
en: 03 Speed
ms: 03 Kelajuan

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
ms: 04 Ketinggian sensor

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
ms: 04 Teras emulsi

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
ms: 04 Kelas penulisan braille (opsyen ke-2)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
ms: 04 Konfigurasi saluran rakaman

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
ms: 04 Dimensi

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
ms: 04 Format persembahan filem

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
ms: 04 Medium fizikal

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
ms: 04 Medium fizikal

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
ms: 04 Bahan sokongan utama

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
ms: 04 Format rakaman video

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
ms: 05 Kulit cloud

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
ms: 05 Lebar alur/Padang alur

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
ms: 05 Tahap penguncupan

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
ms: 05 Pengurangan nisbah jarak

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
ms: 05 Bahan sokongan kedua

note: SCRIPT
en: 05 Sound
ms: 05 Bunyi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
ms: 05 bunyi pada medium atau berasingan

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
ms: 05 Jenis Keluaran Semula

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
ms: 05 Jenis keluaran semula

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
ms: 06 Format musik braille

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
ms: 06 Dimensi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
ms: 06 Medium bunyi

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
ms: 06 Platfom jenis pembinaan

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
ms: 06 Keluaran/butiran keluaran semula

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
ms: 06- Langsung atau tidak langsung sub-bahagian geografi

en: 06- Kind of record
ms: 06- Jenis rekod

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
ms: 06-08 Kedalaman bit imej

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
ms: 06-08 Nisbah pengurangan

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
ms: 07 Format musik Braille (opsyen ke-2)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
ms: 07 Dimensi

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
ms: 07 Kategori platform diguna

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
ms: 07 Aspek positif/negatif

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
ms: 07 Lebar pita (tape)

en: 07- Romanization scheme
ms: 07 - Skema roman

en: 07- Type of number
ms: 07- Jenis nombor

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
ms: 08 Format musik Braille (opsyen ke-3)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
ms: 08 Konfigurasi saluran pemain

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
ms: 08 Bahan sokongan kedua (sekunder)

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
ms: 08 Jenis sensor

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
ms: 08 Konfigurasi pita (tape)

en: 08- Classification validity
ms: 08- Validiti pengelasan

en: 08- Language of catalog
ms: 08 - Bahasa katalog

note: SCRIPT
en: 09 Color
ms: 09 Warna

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
ms: 09 Format fail

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
ms: 09 Jenis cakra, selinder atau pita (tape)

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
ms: 09 Elemen keluaran

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
ms: 09 Ciri-ciri fizikal khas

en: 09- Kind of record
ms: 09- Jenis rekod

en: 09- Standard or optional designation
ms: 09- Piawai atau pillihan penunjukkan

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
ms: 09-10 Jenis data

en: 1 - Full level, material not examined
ms: 1 - Tahap penuh, bahan tidak diperiksa

en: 1 7/8 ips (tapes)
ms: 1 7/8 ips (pita)

en: 1- Full level, material not examined
ms: 1- Tahap penuh, bahan tidak diperiksa

en: 1-4 Record size
ms: 1-4 Saiz rekod

en: 1.4 m. per second (discs)
ms: 1.4 m. per saat (cakera)

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
ms: 10 Emulsi atas filem

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
ms: 10 Jenis bahan

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
ms: 10 Aspek positif/negatif

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
ms: 10 Sasaran jaminan kualiti

en: 10 in. diameter
ms: 10 in. garispusat

en: 10- Descriptive cataloging rules
ms: 10- Peraturan pengkatalogan diskriptif

en: 10- Record update in process
ms: 10- Rekod sedang dikemaskini

en: 10-16 indicator/subfields/size
ms: 10-16 penunjuk/sub medan/saiz

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
ms: 10x10 in. atau 26x26 cm. transparensi

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
ms: 11 Asal usul/punca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
ms: 11 Generasi/penjanaan

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
ms: 11 Jenis potongan

en: 11- Level of establishment
ms: 11- Tahap penubuhan

en: 11- Subject heading system/thesaurus
ms: 11- Sistem tajuk perkara /tesarus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
ms: 12 Basis filem

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
ms: 12 Tahap mampatan

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
ms: 12 Ciri-ciri istimewa pemain

en: 12 in. diameter
ms: 12 in. garispusat

en: 12- Synthesized number indication
ms: 12- Petunjuk nombor disintesis

en: 12- Type of series
ms: 12- Jenis siri

en: 120 rpm (cylinders)
ms: 120 rpm (Silinder)

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
ms: 13 Teknik tangkapan dan simpanan

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
ms: 13 Memperhalus warna kategori

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
ms: 13 Menyemak Semula Kualiti

en: 13- Display controller
ms: 13- Pengawal paparan

en: 13- Numbered or unnumbered series
ms: 13- Siri bernombor atau tidak bernombor

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
ms: 14 Jenis bekalan warna atau cetakan

en: 14- Heading use--main or added entry
ms: 14- Tajuk digunakan--utama atau entri tambahan

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
ms: 15 Tahap kerosakan

en: 15 ips (tapes)
ms: 15 ips (pita)

en: 15- Heading use--subject added entry
ms: 15- Tajuk digunakan--entri tambahan subjek

en: 15/16 ips (tapes)
ms: 15/16 ips (pita)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
ms: 16 Kesempurnaan

en: 16 mm. film width
ms: 16 mm. lebar filem

en: 16 rpm (discs)
ms: 16 rpm (cakera)

en: 16- Heading use--series added entry
ms: 16- Tajuk digunakan--entri tambahan bersiri

en: 160 rpm (cylinders)
ms: 160 rpm (Silider)

en: 17- Encoding level
ms: 17- Tahap pengekodan

en: 17- Type of subject subdivision
ms: 17- Jenis sub bahagian subjek

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
ms: 17-22 Tarikh filem diperiksa

en: 18 - Descriptive cataloging form
ms: 18 - Borang pengkatalogan diskriptif

en: 18-19 Undefined
ms: 18-19 Tidak dinyatakan

en: 18-27 Undefined character positions
ms: 18-27 Kedudukan karakter tidak dinyatakan

en: 19 - Multipart resource record level
ms: 19 - Tahap rekod sumber berbilang

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
ms: 2 - Paras kurang-dari-penuh, bahan tidak diperiksa

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
ms: 2 1/4 x 2 1/4 in. atau 6x6 cm. slide

en: 2 color, single strip
ms: 2 warna, jalur tunggal

en: 2 strip color
ms: 2 warna jalur

en: 20-24 entry map &amp; lengths
ms: 20-24 peta kemasukan &amp; kepanjangan

en: 28 mm. film width
ms: 28 mm. lebar filem

en: 28- Type of government agency
ms: 28- Jenis agensi kerajaan

en: 29- Reference evaluation
ms: 29- Penilaian rujukan

en: 3 - Abbreviated level
ms: 3 - Tahap singkatan

en: 3 3/4 ips (tapes)
ms: 3 3/4 ips (pita)

en: 3 layer color
ms: 3 lapisan warna

en: 3 strip color
ms: 3 jalur warna

en: 3- Abbreviated level
ms: 3- Tahap singkatan

en: 30 Undefined character position
ms: 30 Kedudukan karekter tidak dinyatakan

en: 30 ips (tape)
ms: 30 ips (pita)

en: 31- Record update in process
ms: 31- Rekod sedang dikemaskini

en: 32- Undifferentiated personal name
ms: 32- Nama peribadi tidak dibezakan

en: 33 1/3 rpm (discs)
ms: 33 1/3 rpm (cakera)

en: 33- Level of establishment
ms: 33- Tahap penubuhan

en: 34-37 Undefined character positions
ms: 34-37 Kedudukan karakter tidak dinyatakan

en: 35 mm. film width
ms: 35 mm. lebar filem

en: 38- Modified record
ms: 38- Rekod diubahsuai

en: 39- Cataloging source
ms: 39- Sumber pengkatalogan

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
ms: 3x5 in. atau 8x13 cm.

en: 4 - Core level
ms: 4 - Paras teras

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
ms: 4 3/4 in. atau 12 cm.

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
ms: 4 3/4 in. atau 12 cm. diameter

en: 4- Core level
ms: 4- Paras teras

en: 45 rpm (discs)
ms: 45 rpm (cakera)

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
ms: 4x5 in. atau 10x13 cm. ketelusan

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
ms: 4x6 in. atau 11x15 cm.

en: 5 - Partial (preliminary) level
ms: 5 - Tahap separa (awal)

en: 5- Partial (preliminary) level
ms: 5- Tahap separa (awal)

en: 5- Record status
ms: 5- Status rekod

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
ms: 5x7 in. atau 13x18 cm. ketelusan

en: 6- Type of record
ms: 6- Jenis rekod

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
ms: 6x9 in. atau 16x23 cm.

en: 7 - Minimal level
ms: 7 - Tahap minima

en: 7 1/2 ips (tapes)
ms: 7 1/2 ips (cakera)

en: 7- Bibliographic level
ms: 7- Tahap bibliografik

en: 7- Minimal level
ms: 7- Tahap minima

en: 7-8 Undefined
ms: 7-8 Tidak dinyatakan

en: 70 mm. film width
ms: 70 mm. lebar filem

en: 78 rpm (discs)
ms: 78 rpm (cakera)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
ms: 7x7 in. atau 18x18 cm. ketelusan

en: 8 - Prepublication level
ms: 8 - Tahap pra-penerbitan

en: 8 rpm (discs)
ms: 8 rpm (cakera)

en: 8- Prepublication level
ms: 8- Tahap pra-penerbitan

en: 8- Type of control
ms: 8- Jenis kawalan

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
ms: 8x10 in. atau 21x26 cm. transparensi

en: 9- Character coding scheme
ms: 9- Skema pengkodan karekter

en: 9- Encoding
ms: 9- Pengekodan

en: 9.5 mm. film width
ms: 9.5 mm. lebar filem

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
ms: 9x9 in. atau 23x23 cm. transparensi

en: ; Audience:
ms: ; Pengguna:

en: ; Literary form:
ms: ; Bentuk literasi:

en: ; Nature of contents:
ms: ; Jenis kandungan:

en: ; Type of computer file:
ms: ; Jenis fail komputer:

en: ; Type of continuing resource:
ms: ; Jenis sumber berterusan:

en: ; Type of visual material:
ms: ; Jenis bahan visual:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
ms: Tarikh yang dinyatakan di kod 008/06 (Jenis tarikh/Status terbitan)

en: AND
ms: DAN

en: Absent
ms: Tidak hadir

en: Absorbed by:
ms: Diserap oleh:

en: Absorbed in part by:
ms: Diserap sebahagiannya oleh:

en: Absorbed in part:
ms: Diserap sebahagiannya:

en: Absorbed:
ms: Diserap:

en: Abstract:
ms: Abstrak:

en: Abstracts/summaries
ms: Abstrak/ringkasan

en: Access
ms: Akses

en: Accompaniment reduced for keyboard
ms: Iringan dikurangkan untuk papan kekunci

en: Accompanying matter
ms: Perkara yang disertakan

en: Acetate tape with ferrous oxide
ms: Pita asetat dengan oksida ferus

en: Achinese
ms: Orang Achin

en: Acoustical capture, direct storage
ms: Tangkapan akustik, penyimpanan langsung

en: Action note:
ms: Nota tindakan:

en: Active
ms: Aktif

en: Activity card
ms: Kad aktiviti

en: Additional physical formats:
ms: Format fizikal tambahan:

en: Adolescent
ms: Remaja

en: Adolescent;
ms: Remaja;

en: Adult
ms: Dewasa

en: Adult;
ms: Dewasa;

en: Afar
ms: Adygei

en: Afrikaans
ms: Orang Afrika

en: Afroasiatic (Other)
ms: Afroasiatic (Lain)

en: Aircraft--high altitude
ms: Pesawat - altitud tinggi

en: Aircraft--low altitude
ms: Kapal terbang--ketinggian rendah

en: Aircraft--medium altitude
ms: Pesawat - ketinggian sederhana

en: Albanian
ms: Albania

en: Albers equal area
ms: Kawasan sama Albers

en: Algonquian (Other)
ms: Algonquian (Lain)

en: All item types
ms: Semua jenis item

en: Altaic (Other)
ms: Altaic (Lain)

en: Altitude of sensor
ms: Ketinggian sensor

en: Aluminum with lacquer
ms: Aluminium dengan penis

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
ms: Jumlah tutupan awan yang hadir saat imej penginderaan jauh dibuat

en: Analog electrical storage
ms: Penyimpanan elektrik analog

en: Analytics:
ms: Analitik:

en: Anamorphic (wide-screen)
ms: Anamorphic (skrin lebar)

en: Animation
ms: Animasi

en: Animation and live action
ms: Animasi dan live action

en: Annual
ms: Tahunan

en: Antecedent/Source
ms: Asal usul/sumber

en: Anthems
ms: Lagu kebangsaan

en: Any word
ms: Sebarang perkataan

en: Aperture card
ms: Kad bukaan

en: Arabic
ms: Bahasa Arab

en: Aragonese
ms: Aragon

en: Armadillo
ms: Tenggiling

en: Armenian
ms: Armenia

en: Aromanian
ms: Aromani

en: Arrangement
ms: Susun atur

en: Art original
ms: Kesenian asal

en: Art reproduction
ms: Kesenian terbitan semula

en: Article
ms: Artikel

en: Artificial (Other)
ms: Buatan (Lain)

en: Assamese
ms: Assam

note: SCRIPT
en: Assign next
ms: Berikan seterusnya

en: Athapascan (Other)
ms: Athapascan (Lain)

en: Attitude of sensor
ms: Ketinggian sensor

en: Audience:
ms: Pengguna:

en: Audio file
ms: Fail audio

en: Australian languages
ms: Bahasa Australia

en: Austronesian (Other)
ms: Austronesian (Lain)

en: Autonomous or semi-autonomous component
ms: Komponen autonomi atau separa autonomi

en: Availability:
ms: Ketersediaan:

en: Awards:
ms: Anugerah:

en: Azerbaijani
ms: Azerbaijan

en: Azimuthal equidistant
ms: Azimuthal sama jarak

en: Azimuthal, other
ms: Azimuthal, lain

en: Azimuthal, specific type unknown
ms: Azimuthal, jenis tidak diketahui

en: Balinese
ms: Bali

en: Ballads
ms: Balada

en: Ballets
ms: Balet

en: Balloon
ms: Belon

en: Baltic (Other)
ms: Baltic (Lain)

en: Bamileke languages
ms: Bahasa Bamileke

en: Banda languages
ms: Bahasa Banda

en: Bantu (Other)
ms: Bantu (Lain)

en: Bar by bar
ms: Bar demi bar

en: Bar over bar
ms: Bar di atas bar

en: Base of emulsion
ms: Teras emulsi

en: Base of film
ms: Asas filem

en: Base of the film.
ms: Asas filem

en: Bathymetry/isolines
ms: pengukuran kedalaman/isolines

en: Bathymetry/soundings
ms: Pengukuran kedalaman/bunyian

en: Belarusian
ms: Belarus

en: Belt
ms: Tali pinggang

en: Berber (Other)
ms: Berber (Lain)

en: Beta (1/2 in., videocassette)
ms: Beta (1/2 in., videokaset)

en: Bibliographic data
ms: Data bibliografik

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
ms: Tahap Bibliografik

en: Bibliographies
ms: Bibliografi

en: Bibliography
ms: Bibliografi

en: Biennial
ms: Dwitahunan

en: Bihari (Other)
ms: Bihari (Lain)

en: Bimonthly
ms: Dua bulan sekali

en: Biography
ms: Biografi

en: Biography of composer or author
ms: Bibliografi komposor atau pengarang

en: Biography of performer or history of ensemble
ms: Bibliografi pelaku atau sejarah ansambel (sekumpulan)

en: Biweekly
ms: Dua minggu sekali

en: Black-and-white
ms: Hitam-dan-putih

en: Blu-ray disc
ms: Cakera Blu-Ray

en: Blue or green strip
ms: Jalur biru atau hijau

en: Bluegrass music
ms: Musik bluegrass

en: Book
ms: Buku

en: Books
ms: Buku

en: Bosnian
ms: Bosnia

en: Both transposed and arranged
ms: Keduanya ditukar dan disusun

en: Bound as part of another work
ms: Terikat sebagai sebahagian daripada karya lain

en: Braille music format 1
ms: Format muzik braille 1

en: Braille music format 2
ms: Format musik braille 2

en: Braille music format 3
ms: Format muzik braille 3

en: Bristol board
ms: papan bristol

en: Bulgarian
ms: Bulgaria

en: Burmese
ms: Burma

en: Butterfly
ms: Rama-rama

en: By:
ms: Oleh:

en: CCIR standard
ms: Piawai CCIR

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
ms: CED (Capacitance Electronic Disc) cakravideo

en: CX encoded
ms: CX dikodkan

en: Calendar
ms: Kalendar

en: Calendars
ms: Kalendar

en: Call number:
ms: Nombor panggilan:

en: Cancel
ms: Batal

en: Canvas
ms: kanvas

en: Capture and storage technique
ms: Teknik tangkap dan simpan

en: Cardboard
ms: Kadbod

en: Cardboard/illustration board
ms: kadbod / papan ilustrasi

en: Carrier type:
ms: Jenis pengangkutan:

en: Cartographic material
ms: Bahan kartografik

en: Cast:
ms: Pelakon:

en: Catalan
ms: Katalan

en: Cataloging source
ms: Sumber pengkatalogan

en: Catalogs
ms: Katalog

en: Category of material
ms: Kategori bahan

en: Caucasian (Other)
ms: Caucasian (Lain)

en: Celestial globe
ms: Glob cakerawala

en: Cellulose nitrate
ms: Selulosa nitrat

en: Celtic (Other)
ms: Celtic (Lain)

en: Central American Indian (Other)
ms: India Amerika Tengah (Lain)

en: Chamic languages
ms: Bahasa Chamic

en: Changed back to:
ms: Tukar semula ke:

en: Chant, Christian
ms: Chant, Kristian

en: Chants, Other religions
ms: Chant, Agama lain

en: Chart
ms: Carta

en: Charts
ms: Carta

en: Checked out
ms: Dipinjam

en: Chinese
ms: Cina

en: Chinese, Japanese, Korean
ms: Cina, Jepun, Korea

en: Chinook jargon
ms: Jargon Chinook

en: Chip cartridge
ms: Kartrij cip

en: Choose
ms: Pilih

en: Chorus score
ms: Skor korus

en: Church Slavic
ms: Gereja Slavik

en: Class of braille writing
ms: Kelas penulisan braille

en: Clear field
ms: Kosongkan ruang

en: Click here to access online
ms: Klik sini untuk akses secara online

en: Cloud cover
ms: Kulit cloud

en: Coarse/standard
ms: Kasar/piawai

en: Coats of arms
ms: Kot senjata

en: Collage
ms: Kolaj

en: Collective biography
ms: Biografi terpilih

en: Color
ms: Warna

en: Color characteristics of a motion picture.
ms: Ciri-ciri warna gambar bergerak.

en: Color characteristics of a videorecording.
ms: Ciri-ciri warna rakaman video.

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
ms: Ciri-ciri warna grafik tidak diprojeksikan.

en: Color of the image for microforms.
ms: Warna imej untuk mikroform.

en: Combination
ms: Gabungan

en: Combination of various data types
ms: Gabungan pelbagai jenis data

en: Combinations
ms: Gabungan

en: Comedy
ms: Komedi

en: Comics/graphic novels
ms: Komin/Novel Grafik

en: Complete
ms: Sempurna

en: Completely irregular
ms: Tidak teratur sepenuhnya

en: Completely romanized/printed cards in script
ms: Romanized sepenuhnya/skrip kad tercetak

en: Completely romanized/printed cards romanized
ms: Romanized sepenuhnya/romanized kad tercetak

en: Completeness
ms: Kesempurnaan

en: Computer Files
ms: Fail Komputer

en: Computer braille
ms: Braille komputer

en: Computer card
ms: Kad komputer

en: Computer disc cartridge
ms: katrij cakera komputer

en: Computer disc, type unspecified
ms: Cakera komputer, jenis yang tidak ditentukan

en: Computer file
ms: Fail Komputer

en: Computer file/Electronic resource
ms: Fail Komputer/Sumber elektronik

en: Computer optical disc cartridge
ms: Katrij optik cakera komputer

en: Computer program
ms: Program komputer

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
ms: Dijanakan oleh komputer, rentetan nombor enam karektor yang menunjukkan tarikh rekod MARC dicipta. Direkodkan dalam bentuk yymmdd

en: Concise description
ms: Diskripsi ringkas

en: Condensed score or piano-conductor score
ms: Condensed score atau Condensed score piano

en: Conference proceedings
ms: Prosiding persidangan

en: Conference publication
ms: Penerbitan persidangan

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
ms: Konfigurasi saluran pemutaran yang dimaksudkan untuk bagian suara dari rakaman video.

en: Configuration of playback channels
ms: Konfigurasi saluran mainbalik

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
ms: Konfigurasi saluran mainbalik untuk rakaman suara

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
ms: Konfigurasi saluran pemutaran yang dimaksudkan untuk bagian suara dari filem

en: Conic, other
ms: Conic, lain-lain

en: Conic, specific type unknown
ms: Conic, jenis tertentu tidak diketahui

en: Contained works:
ms: Disambung oleh:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
ms: Mengandungi kosong (#) atau aksara (|).

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
ms: Mengandungi kosong (#) atau isi aksara (|)

en: Contains biographical information
ms: Mengandungi maklumat biografi

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
ms: Mengandungi kosong (#) atau isi aksara (|).

en: Content advice:
ms: Saranan kandungan:

en: Content type:
ms: Jenis kandungan:

en: Contents:
ms: Kandungan:

en: Continued by:
ms: Disambung oleh:

en: Continued in part by:
ms: Disambung sebahagiannya oleh:

en: Continues in part:
ms: Disambung sebahagiannya:

en: Continues:
ms: Bersambung:

en: Continuing Resources
ms: Sumber Bersambung

en: Continuing resource
ms: Sumber Bersambung

en: Continuing resource ceased publication
ms: Sumber Bersambung dihentikan penerbitan

en: Continuing resource currently published
ms: Sumber Bersambung masih diterbitkan

en: Continuing resource status unknown
ms: Sumber Bersambung berstatus tidak diketahui

en: Continuously updated
ms: Dikemaskini berterusan

en: Contours
ms: Kontor

en: Contracted
ms: Dikontrak

en: Contributor(s):
ms: Penyumbang:

en: Control field plugin type of materials schema
ms: Skema bahan jenis plugin medan kawalan

note: SCRIPT
en: Control number:
ms: Nombor kawalan:

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
ms: Diubah dari MARCXML ke MADS versi 2.0 (Semakan 2.10)

en: Cooperative cataloging program
ms: Program pengkatalogan kerjasama

en: Copyright date:
ms: Tarikh hakcipta:

en: Country music
ms: Musik country

en: Creek
ms: Anak sungai

en: Creoles and Pidgins (Other)
ms: Creoles dan Pidgins (Lain)

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
ms: Creoles dan Pidgins, berasaskan Inggeris (Lain)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
ms: Creoles dan Pidgins, berasaskan Perancis (Lain)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
ms: Creoles dan Pidgins, berasaskan Portugis (Lain)

en: Crimean Tatar
ms: Tatar Krimea

en: Croatian
ms: Croatia

en: Cushitic (Other)
ms: Kushitik (Lain)

en: Cyan strip
ms: Jalur cyan

en: Cylinder
ms: Silinder

en: Cylindrical, other
ms: Silinder, lain

en: Cylindrical, specific type unknown
ms: Silinder, jenis tidak diketahui

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
ms: D-2 (3/4 in., kasetvideo)

en: DDC classification:
ms: Pengelasan DDC:

en: Daily
ms: Harian

en: Dance forms
ms: Jenis tarian

en: Danish
ms: bahasa Denmark

en: Dashed-on information omitted
ms: #- Maklumat diabaikan

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
ms: Alamat database (autogenerated)

en: Data type
ms: Jenis data

note: SCRIPT
en: Date
ms: Tarikh

en: Date 1
ms: Tarikh 1

en: Date 2
ms: Tarikh 2

en: Date digit
ms: Digit Tarikh

en: Date element is not applicable
ms: Tarikh tidak di betul

en: Date element is totally or partially unknown
ms: Tarikh tidak di betul

en: Date entered on file
ms: Tarikh dimasukkan ke fail

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
ms: Tarikh diedarkan/keluarkan/terbitan dan isu/sesi rakaman apabila berbeza

en: Dates unknown
ms: Tarikh tidak diketahui

en: Description:
ms: Huraian:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
ms: Bentuk Descriptive cataloging

en: Detailed date
ms: Tarikh terperinci

en: Deterioration stage
ms: Tahap kemerosotan

en: Diagram
ms: Gambar rajah

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
ms: Diameter gelung atau cakera terbuka, atau dimensi kaset, katrij, atau selinder.

en: Dictionaries
ms: Kamus

en: Digital recording
ms: Rakaman digital

en: Digital storage
ms: Penyimpanan/storan digital

en: Dimensions
ms: Dimensi

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
ms: Dimensi media digunakan untuk menyandikan/enkod sumber elektronik. Hanya dimensi yang paling biasa ditunjukkan. Dalam banyak kes, dimensi dikenakan kepada bekas di mana media magnetik atau optik dibungkus. Bidang kod 007/04 yang bersamaan dengan dimensi yang diberikan dalam keterangan item digunakan. Jika tiada kod yang sepadan dengan dimensi medium (atau bekas), kod z digunakan.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
ms: Dimensi mikroform; tidak menunjukkan dimensi imej.

en: Direct electronic
ms: Elektronik langsung

en: Direct storage, not acoustical
ms: Penyimpanan/storan langsung, bukan akustik

en: Directories
ms: Direktori

en: Disc master (negative)
ms: Cakera induk (negatif)

en: Discographies
ms: Discograpi

en: Discography
ms: Discograpi

en: Dissertation note:
ms: Nota disertasi:

en: Distributor:
ms: Pengedar:

en: Document
ms: Dokumen

en: Dolby-A encoded
ms: Enkod dolby-A

en: Dolby-B encoded
ms: Dolby-B dikodkan

en: Dolby-C encoded
ms: Dolby-B dikodkan

en: Dramas
ms: Drama

en: Dramas
ms: Drama

en: Dravidian (Other)
ms: Dravidian (Lain)

en: Drawing
ms: Melukis

en: Duplicate
ms: duplikasi

en: Duplitized stock
ms: Stok duplitized

en: Dutch
ms: Belanda

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
ms: Belanda; Tengah (seb. M 1050-1350)

en: EIAJ (1/2 in., reel)
ms: EIAJ (1/2 in., gulung)

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
ms: Semuanya mengandungi kosong (#) atau aksara (|)

en: Earth moon globe
ms: Bumi bulan globe

en: East Frisian
ms: Frisian Timur

en: Edition:
ms: Edisi:

en: Egyptian
ms: Mesir

en: Eight track
ms: Lapan trek

en: Elamite
ms: Elamit

en: Electronic
ms: Elektronik

en: Electronic resource
ms: Sumber elektronik

en: Electronic resources
ms: Sumber elektronik

en: Element indicating the control field
ms: Elemen yang menunjukkan medan kawalan

en: Emulsion on film
ms: Emulsi pada filem

en: Encyclopedias
ms: Ensiklopedia

en: English
ms: Inggeris

en: English, Middle (1100-1500)
ms: Inggeris; Pertengahan (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ms: Inggeris; Tua (kira-kira 450-1100)

note: SCRIPT
en: Enter new control number
ms: masukkan nombor kawalan baharu

en: Entry convention
ms: Konvensyen entri

en: Equidistant conic
ms: Kon samajarak

en: Equirectangular
ms: Persegi panjang

en: Essays
ms: Karangan

en: Essays
ms: Karangan

en: Estonian
ms: Estonia

en: Ethnological information
ms: Informasi (maklumat) Etnologi

en: Exact bit depth
ms: Kedalaman bit tepat

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
ms: Kedalaman bit yang tepat 001-999

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
ms: Kedalaman sedikit imej yang diimbas yang terdiri daripada sumber elektronik, atau kod abjad tiga huruf yang menunjukkan bahawa kedalaman bit yang tepat tidak dapat direkodkan. Oleh kerana hanya sedikit kedalaman yang tepat berguna, pengekodan tidak perlu memasukkan angka yang hilang yang ditunjukkan oleh tanda hubung (-).

en: Facsimile
ms: Faksimili

en: Facsimiles
ms: Faksimili

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
ms: Keluarga braille yang mana item tersebut dimiliki. Ini bukan kod braille tertentu, tetapi jenis kod braille yang digunakan, yang mewakili pelbagai jenis simbol bertulis. Sehingga dua jenis braille boleh ditunjukkan, atau agensi pengkatalogan boleh memilih untuk mengekod hanya jenis yang dominan. Kod berganda dikodkan mengikut urutan kekuasaan, jika ada. Jika kurang daripada dua kod ditetapkan, kod yang dibiarkan dibenarkan dan kedudukan yang tidak digunakan mengandungi kosong (#).

en: Fantasias
ms: Fantasi

en: Fanti
ms: Fantasi

en: Far infrared
ms: Inframerah jauh

en: Far ultraviolet
ms: Ultraviolet jauh

en: Federal/national
ms: Persekutuan/negara

en: Festschrift
ms: Kumpulan rencana

en: Fiction
ms: Fiksyen

en: Fiction
ms: Fiksyen

en: Fiction (not further specified)
ms: Fiksyen (tidak dinyatakan)

en: File formats
ms: Format fail

en: File reproduced from an electronic resource
ms: Fail dihasilkan dari sumber elektronik

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
ms: Fail yang dihasilkan daripada pertengahan (bukan mikroform)

en: File reproduced from microform
ms: Fail yang dihasilkan daripada mikroform

en: File reproduced from original
ms: Fail yang dihasilkan daripada asal

en: Filipino
ms: Filipina

en: Film
ms: Filem

en: Film base, other than safety film
ms: Pangkalan filem, selain dari filem keselamatan

en: Film cartridge
ms: Katrij filem

en: Film cassette
ms: Kaset filem

en: Film inspection date
ms: Tarikh pemeriksaan filem

en: Film reel
ms: Gelendong filem

en: Film roll
ms: Gulungan filem

en: Filmographies
ms: Filmographies (kredit filem)

en: Filmslip
ms: filem slip

en: Filmstrip
ms: Jalur filem

en: Filmstrip cartridge
ms: Katrij jalur filem

en: Filmstrip roll
ms: Gulungan jalur filem

en: Filmstrip, type unspecified
ms: Strip filem, jenis yang tidak ditentukan

en: Finno-Ugrian (Other)
ms: Finno-Ugrian (Lain)

en: First generation (master)
ms: Generasi pertama (induk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
ms: Data tetap:

en: Flash card
ms: Kad Flash

en: Flexible base photographic, negative
ms: Fotografi asas fleksibel, negatif

en: Flexible base photographic, positive
ms: Fotografi asas fleksibel, positif

en: Folk music
ms: Muzik rakyat

en: Folktales
ms: Cerita rakyat

en: Font
ms: Fon

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
ms: Untuk mod rakaman alat pengesan jauh, khususnya, sama ada sensor terlibat dalam penciptaan transmisi ia akhirnya mengambil langkah-langkah.

en: Form lines
ms: Garisan bentuk

en: Form of composition
ms: Bentuk komposisi

en: Form of item
ms: Bentuk item

en: Form of material
ms: Bentuk bahan

en: Form of original item
ms: Bentuk item asli

en: Format code braille
ms: Format kod braille

en: Format of music
ms: Format musik

en: Formed by the union: ... and: ...
ms: Dibentukkan oleh kesatuan: ... dan: ...

en: Forms
ms: Bentuk

en: French
ms: Perancis

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
ms: Perancis; Tengah (seb. M 1400-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
ms: Perancis, Lama (sebelum 842-1300)

en: Frequency
ms: Frekuensi

en: Friulian
ms: Friulia

en: Full (1) track
ms: Lintasan penuh (1)

en: Full level
ms: Tahap penuh

en: Full score
ms: Skor penuh

en: Full score, miniature or study size
ms: Skor penuh, saiz kecil atau saiz belajar

en: Game
ms: Permainan

en: Genealogical tables
ms: Jadual silsilah

en: General
ms: Umum

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
ms: Sudut umum peranti dari mana imej penginderaan jauh dibuat.

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
ms: Kedudukan umum sensor berbanding dengan objek yang sedang diteliti.

en: General vertical near-sided
ms: Menegak secara umum berdekatan

en: General;
ms: Am;

en: Generation
ms: Generasi

en: Generation aspect of a microform.
ms: Aspek pembentukan mikroform.

en: Genre/Form:
ms: Genre/Borang:

en: Georgian
ms: Georgia

en: German
ms: Jerman

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ms: Jerman; Pertengahan Tinggi (kira-kira 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ms: Jerman; Tinggi Lama (kira-kira 750-1050)

en: Germanic (Other)
ms: Germanic (Lain)

en: Glass
ms: kaca

en: Glass with lacquer
ms: Kaca dengan pernis

en: Globe
ms: Sfera

en: Goode's homolographic
ms: Homolographic Goode

en: Goode's homolosine
ms: Homolosine Goode

en: Gospel music
ms: Musik Gospel

en: Government publication
ms: Terbitan kerajaan

en: Government publication-level undetermined
ms: Tahap penerbitan kerajaan tidak dapat ditentukan

en: Gradient and bathymetric tints
ms: Warna gradien dan batimetri

en: Graphic
ms: Grafik

en: Gravity anomalies (general)
ms: Anomali graviti (umum)

en: Gray scale
ms: Skala kelabu

en: Greek
ms: Yunani

en: Greek, Ancient (to 1453)
ms: Greek; Purba (sehingga 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
ms: Greek; Moden (1453-)

en: Groove width/groove pitch
ms: Lebar alur / padang alur

en: Gã
ms: Ga

en: Haitian French Creole
ms: Creole Perancis Haiti

en: Half (2) track
ms: Separuh (2) trek

en: Hand colored
ms: Tangan berwarna

en: Handbooks
ms: Buku panduan

en: Hebrew
ms: Ibrani

en: High oblique
ms: Serong tinggi

en: High reduction
ms: Pengurangan tinggi

en: Hill-and-dale cutting
ms: Pemotongan Hill-and-dale

en: Historical information
ms: Maklumat bersejarah

en: History
ms: Sejarah

en: Holdings:
ms: Holdings

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
ms: Berapa jauh dari bahan asal item tersebut (mis., Filem negatif sebenar atau rakaman video asli dalam kamera). Data generasi digunakan untuk menilai kualiti salinan yang tersedia, membuat keputusan pemeliharaan, dan mengenal pasti bahan yang tersedia untuk tontonan dan penyelidikan.

en: How the sound was originally captured and stored. Re-releases of recordings should be coded for the original capture and storage technique, even though such re-releases may have been enhanced using another technique.
ms: Bagaimana bunyi asalnya ditangkap dan disimpan. Pelaporan semula rakaman harus dikodkan untuk teknik penangkapan dan penyimpanan asal, walaupun pelepasan semula tersebut mungkin telah dipertingkatkan menggunakan teknik lain.

en: Humor, satires, etc.
ms: Humor, sindiran, dll.

en: Humor, satires, etc.
ms: Humor, satira, lain

en: Hungarian
ms: Hungary

en: Hymns
ms: Pujian

en: Icon
ms: Ikon

en: Illuminations
ms: Iluminasi

en: Illustrations
ms: Ilustrasi

en: Illustrations - code 1
ms: Ilustrasi - kod 1

en: Illustrations - code 2
ms: Ilustrasi - kod 2

en: Illustrations - code 3
ms: Ilustrasi - kod 3

en: Illustrations - code 4
ms: Ilustrasi - kod 4

en: Image bit depth
ms: Kedalaman bit imej

en: Imbibition dye transfer prints
ms: Cetakan pemindahan pewarna bawaan

en: In:
ms: Didalam:

en: Inclusive dates of collection
ms: termasuk tarikh pengumpulan

en: Incomplete
ms: Tidak lengkap

en: Incomplete contents:
ms: Kandungan tidak lengkap:

en: Index
ms: Indeks

en: Index present
ms: Indeks sekarang

en: Indexes
ms: Indeks

en: Indexes:
ms: Indeks

en: Indic (Other)
ms: Indic (Lain)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
ms: Panjang penunjuk/submedan

en: Individual biography
ms: biografi individu

en: Indo-European (Other)
ms: Indo-Eropah (Lain)

en: Indonesian
ms: Indonesia

en: Infometric SAR
ms: Infometrik SAR

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
ms: Maklumat mengenai sumber fail digital penting untuk penciptaan, penggunaan dan pengurusan bahan yang telah diubahsuai secara digital.

en: Instantaneous (recorded on the spot)
ms: Seketika (dirakamkan di tempat)

en: Instruction
ms: Arahan

en: Instructional materials
ms: Bahan pengajaran

en: Instrumental and vocal parts
ms: Bahagian instrumental dan vokal

en: Instrumental parts
ms: Bahagian instrumental

en: Integrated entry
ms: Kemasukan bersepadu

en: Interactive multimedia
ms: Multimedia interaktif

en: Interlingue
ms: Interbahasa

en: International intergovernmental
ms: Antara kerajaan antarabangsa

en: Interviews
ms: Temubual

en: Iranian (Other)
ms: Iran (Lain)

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
ms: Irish; Tengah (seb. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
ms: ish; Purba (sehingga 1100)

en: Iroquoian (Other)
ms: Iroquoian (Lain)

en: Isostatic
ms: Isostatik

en: Issued with:
ms: Dikeluarkan dengan:

en: Italian
ms: Itali

en: Item is a music sound recording
ms: Item ialah rakaman bunyi muzik

en: Item type
ms: Jenis item

en: Items available for loan:
ms: Bahan tersedia untuk pinjaman:

en: Items available for reference:
ms: Bahan tersedia untuk rujukan:

en: Japanese
ms: Jepun

en: Javanese
ms: Jawa

en: Jazz
ms: Jaz

en: Judeo-Arabic
ms: Yahudi-Arab

en: Judeo-Persian
ms: Judeo-Parsi

en: Jumbo or enlarged braille
ms: Jumbo atau braille yang diperbesarkan

en: Juvenile
ms: Juvana

en: Juvenile;
ms: Juvana;

en: Kabardian
ms: Kabardi

en: Karen languages
ms: Bahasa Karen

en: Khoisan (Other)
ms: Khoisan (Lain)

en: Khotanese
ms: Khotani

en: Kind of color stock or print
ms: Jenis bekalan warna atau cetakan

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
ms: Jenis mampatan sumber elektronik telah dikenakan. Digunakan untuk menilai kesetiaan fail kepada asal.

en: Kind of cutting
ms: Jenis potongan

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
ms: Jenis memotong alur yang digunakan pada cakera.

en: Kind of disc, cylinder or tape
ms: Jenis cakra, selinder atau pita

en: Kind of material
ms: Jenis bahan

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
ms: Jenis bahan yang digunakan dalam pembuatan rakaman suara (kedua-duanya serta-merta dan dihasilkan secara massal). Kod ini hanya bertujuan untuk berhubungan dengan rakaman bunyi yang diberikan pada peranti mekanikal.

en: Klingon (Artificial language)
ms: Klingon (Bahasa buatan)

en: Korean
ms: Korea

en: Kru (Other)
ms: Kru (Lain)

en: LOC classification:
ms: Pengelasan LOC

en: Lacquer coating
ms: Lapisan pernis

en: Lamba (Zambia and Congo)
ms: Lamba (Zambia dan Congo)

en: Lambert conformal
ms: Lambert sesuai

en: Lambert's azimuthal equal area
ms: Kawasan azimut yang sama dengan Lambert

en: Lambert's cylindrical equal area
ms: Kawasan silinder yang sama dengan Lambert

en: Land forms
ms: Borang tanah

en: Land-based remote-sensing device
ms: Peranti penderiaan jarak jauh dari darat

en: Language
ms: Bahasa

en: Language instruction
ms: Arahan bahasa

en: Language material
ms: Bahan bahasa

en: Language:
ms: Bahasa:

en: Large print
ms: Cetakan besar

en: Laserdisc
ms: Cakera laser

en: Lateral or combined cutting
ms: Pemotongan sisi atau gabungan

en: Latest entry
ms: Kemasukan terkini

en: Latvian
ms: Latvia

en: Law reports and digests
ms: Laporan perundangan dan ringkasan

en: Leather
ms: Kulit

en: Lectures, speeches
ms: Kuliah, ucapan

en: Legal articles
ms: Artikel perundangan

en: Legal cases and case notes
ms: Kes perundangan dan nota kes

en: Legislation
ms: Perundangan

note: SPAN
en: Length of directory elements
ms: Panjang unsur direktori

en: Letters
ms: Huruf

en: Letters
ms: Surat

en: Level of compression
ms: Tahap pemampatan

en: Level of contraction
ms: Tahap pengecutan

en: Level of deterioration of the motion picture film.
ms: Tahap kemerosotan filem gerakan.

en: Libretto or text
ms: Libretto atau teks

en: Line by line
ms: baris demi baris

en: Literary braille
ms: Braille sastera

en: Literary form
ms: Bentuk literasi

en: Literary text for sound recordings
ms: Teks sastera untuk rakaman suara

en: Lithuanian
ms: Lithuania

en: Live action
ms: Tindakan langsung

en: Local
ms: Tempatan

en: Lojban (Artificial language)
ms: Lojban (Bahasa buatan)

en: Loose-leaf
ms: helaian longgar

en: Lossless
ms: Kerugian

en: Lossy
ms: Rugi

en: Low oblique
ms: Miring rendah

en: Low reduction ratio
ms: Nisbah pengurangan rendah

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ms: Luo (Kenya dan Tanzania)

en: Luxembourgish
ms: Luxembourg

en: M-II (1/2 in., videocassette)
ms: M-II (1/2 in., kasetvideo)

en: MARC Code List for Countries
ms: Senarai Kod MARC untuk Negara

en: MARC Code List for Languages
ms: Senarai Kod MARC untuk Bahasa

en: MARC21 Plugin to build links between records
ms: Plugin MARC21 untuk membina hubungan antara rekod

en: Macedonian
ms: bahasa Macedonia

en: Madurese
ms: Madura

en: Magenta strip
ms: Jalur Magenta

en: Magnetic audio tape in cartridge
ms: Pita audio magnetik dalam katrij

en: Magnetic audio tape in cassette
ms: Pita audio magnetik dalam kaset

en: Magnetic audio tape on reel
ms: Pita audio magnet pada gulung

en: Magnetic disk
ms: Cakera magnetik

en: Magnetic field
ms: Medan magnetik

en: Magnetic sound track on motion picture film
ms: Trek bunyi magnetik pada filem bergerak

en: Magneto-optical disc
ms: Cakera magnetik-optik

en: Malay
ms: Melayu

en: Manned spacecraft
ms: Kapal angkasa

en: Manobo languages
ms: Bahasa Manabo

en: Manufacturer:
ms: Pembuat:

en: Manuscript
ms: Manuskrip

en: Manuscript cartographic material
ms: manuskrip bahan kartografi

en: Manuscript language material
ms: manuskrip bahan bahasa

en: Manuscript notated music
ms: Manuskrip nota musik

en: Map
ms: Peta

en: Map serial
ms: Siri peta

en: Map series
ms: Siri peta

en: Maps
ms: Peta

en: Mass-produced
ms: produksi secara besaran

en: Masses
ms: massa

en: Master
ms: Induk

en: Master tape
ms: Pita induk

en: Material out of which the cartographic item is made.
ms: Bahan di mana barang kartografi dibuat.

en: Material out of which the globe is made.
ms: Bahan di mana bumi dibuat.

en: Material type:
ms: Jenis bahan:  cb

en: Mathematics and scientific braille
ms: Matematik dan braille saintifik

en: Mayan languages
ms: Bahasa Mayan

en: Media type:
ms: Jenis media:

en: Medium for sound
ms: Medium bunyi

en: Memoirs
ms: Memoir

en: Mercator
ms: Merkator

en: Merged with ... to form ...
ms: Digabungkan dengan ... untuk menjadi ...

en: Metal and glass
ms: Logam/metal dan kaca

en: Meteorological
ms: Meteorologi

en: Microfiche
ms: Mikrofis

en: Microfiche cassette
ms: Kaset mikrofis

en: Microfilm
ms: mikrofilm

en: Microfilm cartridge
ms: Katrij mikrofilem

en: Microfilm cassette
ms: Kaset mikrofilem

en: Microfilm reel
ms: Gelendong mikrofilem

en: Microfilm roll
ms: Gelendong mikrofilem

en: Microfilm slip
ms: Slip mikrofilem

en: Microform
ms: Mikroform

en: Microgroove/fine
ms: Microgroove/denda

en: Microopaque
ms: microopaque

en: Microscope slide
ms: slaid mikroskop

en: Middle infrared
ms: Inframerah tengah

en: Middle ultraviolet
ms: Ultraviolet tengah

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
ms: Kerucut konformal miring bipolar Miller

en: Miniature or study size
ms: Saiz kecil atau saiz belajar

en: Miscellaneous languages
ms: Pelbagai bahasa

en: Missing characters
ms: Aksara yang hilang

en: Mixed
ms: bercampur

en: Mixed Materials
ms: Bahan Bercampur

en: Mixed base (nitrate and safety)
ms: Asas bercampur (nitrat dan keselamatan)

en: Mixed collection
ms: koleksi campuran

en: Mixed emulsion
ms: Emulsi bercampur

en: Mixed forms
ms: Borang bercampur

en: Mixed forms
ms: Borang bercampur

en: Mixed generation
ms: Generasi bercampur

en: Mixed material
ms: Bahan Bercampur

en: Mixed materials
ms: Bahan Bercampur

en: Mixed polarity
ms: Kekutuban bercampur

en: Mixed uses
ms: Penggunaan bercampur

en: Mixing tracks
ms: Mencampurkan trek

en: Modified record
ms: 1- rekod yang diubah suai

en: Modified stereographic for Alaska
ms: Stereografik yang diubahsuai untuk Alaska

en: Mon-Khmer (Other)
ms: Mon-Khmer (Lain)

en: Mongolian
ms: Mongolia

en: Monographic series
ms: Siri monografik

en: Monthly
ms: Bulanan

en: Moon
ms: Bulan

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
ms: Karakteristik warna yang lebih spesifik dari imej bergerak daripada yang terkandung dalam 007/03 (Warna).

en: Motets
ms: Motet

en: Mother (positive)
ms: Ibu (positif)

en: Motion picture
ms: gambar bergerak

en: Motion picture music
ms: Muzik gambar bergerak

en: Motion picture presentation format
ms: Format persembahan gambar bergerak

en: Multi-spectral, multidata
ms: Multi-spektral, multidata

en: Multicolored
ms: Multi warna

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
ms: Tahap sumber rakam berbilang

en: Multiple
ms: Gandaan

en: Multiple braille types
ms: Pelbagai jenis braille

en: Multiple dates
ms: Pelbagai tarikh

en: Multiple file formats
ms: Pelbagai format fail

en: Multiple forms
ms: Pelbagai bentuk

en: Multiple languages
ms: Pelbagai bahasa

en: Multiple physical forms
ms: Pelbagai bentuk fizikal

en: Multiple score formats
ms: Format skor berganda

en: Multistate
ms: Pelbagai negara

en: Munda (Other)
ms: Munda (Lain)

en: Music
ms: Muzik

en: Music Parts
ms: Bahagian Muzik

en: Music braille
ms: Braille muzik

en: MusicAlbum
ms: Album muzik

en: MusicGroup
ms: Kumpulan muzik

en: Musical revues and comedies
ms: Revolusi muzik dan komedi

en: Musical sound recording
ms: Rakaman suara muzik

en: NAB standard
ms: Piawai NAB

en: NLM classification:
ms: Klasifikasi NLM

en: National bibliographic agency
ms: Agensi bibliografi negara

en: Nature of contents
ms: Sifat kandungan

en: Nature of contents - code 1
ms: Sifat kandungan - kod 1

en: Nature of contents - code 2
ms: Sifat kandungan - kod 2

en: Nature of contents - code 3
ms: Sifat kandungan - kod 3

en: Nature of contents - code 4
ms: Sifat kandungan - kod 4

en: Nature of entire work
ms: Sifat seluruh pekerjaan

en: Ndebele (South Africa)
ms: Ndebele (Afrika Selatan)

en: Neapolitan Italian
ms: Neapolitan Itali

en: Near infrared
ms: Berhampiran inframerah

en: Near ultraviolet
ms: Berhampiran ultraviolet

en: Negative
ms: Negatif

en: Newari, Old
ms: Newari; Lama

en: Newspaper
ms: Surat Khabar

en: Newspaper format
ms: format surat khabar

en: Next&gt;&gt;
ms: Seterusnya&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
ms: Seterusnya&gt;&gt;

en: Niger-Kordofanian (Other)
ms: Niger-Kordofanian (Lain)

en: Nilo-Saharan (Other)
ms: Nilo-Saharan (Lain)

en: Nitrate base
ms: Asas nitrat

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
ms: Nitrat: kecoklatan, perubahan warna, pudar, berdebu

en: Nitrate: congealed
ms: Nitrat: beku

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
ms: Nitrat: berbuih, gelembung, lepuh

en: Nitrate: powder
ms: Nitrat: serbuk

en: Nitrate: pungent odor
ms: Nitrat: bau pedas

en: Nitrate: sticky
ms: Nitrat: melekit

en: Nitrate: suspicious odor
ms: Nitrat: bau yang mencurigakan

en: No accompanying matter
ms: Tiada bahan iringan

en: No alphabet or script given/No key title
ms: Tiada abjad atau skrip diberikan/Tiada tajuk utama

en: No attempt to code
ms: Tiada percubaan untuk mengkod

en: No biographical material
ms: Tiada bahan biografi

en: No dates given; B.C. date involved
ms: Tiada tarikh diberikan; B.C. tarikh terlibat

en: No determinable frequency
ms: Tiada frekuensi dapat ditentukan

en: No illustrations
ms: Tiada ilustrasi

en: No index
ms: Tiada indeks

en: No information provided
ms: Tiada maklumat yang diberikan

en: No items available.
ms: Tiada bahan tersedia:

en: No linguistic content
ms: Tiada kandungan bahasa

en: No parts in hand or not specified
ms: Tidak ada bahagian di tangan atau tidak ditentukan

en: No place, unknown, or undetermined
ms: Tidak ada tempat, tidak diketahui, atau tidak dapat ditentukan

en: No relief shown
ms: Tidak ada kelegaan ditunjukkan

en: No secondary support
ms: Tiada sokongan lanjut

en: No sound (silent)
ms: Tiada bunyi (senyap)

en: No specific type
ms: Tiada jenis khusus

en: No specified braille music format
ms: Tiada format muzik braille yang dinyatakan

en: No specified class of braille writing
ms: Tiada kelas penulisan braille yang dinyatakan

en: No specified nature of contents
ms: Tidak ada isi kandungan yang ditentukan

en: No specified special format characteristics
ms: Tiada ciri format khas yang ditentukan

en: No title
ms: Tiada tajuk

en: Non-ISBD
ms: Bukan ISBD

en: Non-flexible base photographic, negative
ms: Fotografi asas tidak fleksibel, negatif

en: Non-flexible base photographic, positive
ms: Fotografi asas tidak fleksibel, positif

en: Non-nitrate: advanced deterioration
ms: Bukan nitrat: kemerosotan lanjut

en: Non-nitrate: detectable deterioration
ms: Bukan nitrat: kemerosotan yang dapat dikesan

en: Non-nitrate: disaster
ms: Bukan nitrat: bencana

en: Nonanamorphic (wide-screen)
ms: Nonanamorphic (skrin lebar)

en: None apparent
ms: Tidak jelas

en: None of the following
ms: Tiada yang berikut

en: Nonmusical sound recording
ms: Rakaman suara bukan muzik

en: Nonprojected graphic
ms: Grafik bukan projek

en: Normal reduction
ms: Pengurangan normal

en: Normalized irregular
ms: Dinormalisasi tidak teratur

en: North American Indian (Other)
ms: India Amerika Tengah (Lain)

en: North Frisian
ms: Frisian Utara

en: Northern Sami
ms: Sami Utara

en: Northern Sotho
ms: Sotho Utara

en: Norwegian
ms: Norway

en: Norwegian (Bokmål)
ms: Norway (Bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
ms: Norway (Nynorsk)

en: Not a conference publication
ms: Bukan penerbitan persidangan

en: Not a festschrift
ms: Bukan festschrift

en: Not a government publication
ms: Bukan penerbitan kerajaan

en: Not applicable
ms: tidak berkenaan

en: Not arrangement or transposition or not specified
ms: Tidak susunan atau transposisi atau tidak ditentukan

en: Not available:
ms: Tiada kedapatan:

en: Not fiction
ms: Bukan fiksyen

en: Not fiction (not further specified)
ms: Bukan fiksyen (tidak dinyatakan lebih lanjut)

en: Not modified
ms: Tidak diubahsuai

en: Not specified
ms: Tidak dinyatakan

en: Novels
ms: Novel

en: Nubian languages
ms: Bahasa Nubia

en: Object
ms: Objek

en: On hold
ms: Ditempah

en: One file format
ms: Satu format fail

en: Online access:
ms: Akses atas talian:

en: Open score
ms: Skor terbuka

en: Optical disc
ms: Cakra optik

en: Original
ms: Asal

en: Other
ms: Lain-lain

en: Other classification:
ms: Klasifikasi lain

en: Other photographic medium
ms: Medium fotografi lain

en: Other special physical characteristics about the braille.
ms: Ciri fizikal khas lain mengenai braille.

en: Other title:
ms: Judul lain:

en: Other tone
ms: Nada lain

en: Other ultraviolet data
ms: Data ultraviolet lain

en: Otomian languages
ms: Bahasa Otomia

en: Painting
ms: Lukisan

en: Partial contents:
ms: Sebahagian kandungan:

en: Patent document
ms: Dokumen paten

en: Periodical
ms: Terbitan berkala

en: Photograph, type unspecified
ms: Fotograf, jenis tidak dinyatakan

en: Photomechanical print
ms: Cetakan fotomekanikal

en: Physcial Description
ms: Diskripsi fizikal

en: Physicial medium
ms: Medium fizikal

en: Piano score
ms: Skor piano

en: Picture
ms: Gambar

en: Planetary or lunar globe
ms: Globe planetari atau bulan

en: Plans
ms: Pelan

en: Platform construction type
ms: Jenis pembinaan platform

en: Platform use category
ms: Kategori penggunaan platform

en: Poetry
ms: Puisi

en: Portuguese
ms: Portugis

en: Positive/negative aspect
ms: Aspek positif/negatif

en: Prakrit languages
ms: Bahasa Prakrit

en: Pre-adolescent;
ms: Pra-remaja;

en: Pre-production
ms: Pra-pengeluaran

en: Preschool;
ms: Prasekolah;

en: Primary support material
ms: Bahan sokongan utama

en: Primary;
ms: Utama;

en: Print
ms: Cetak

en: Print/braille
ms: Cetak/braille

en: Production elements
ms: Elemen pengeluaran

en: Production rolls
ms: Gulungan pengeluaran

en: Production/reproduction details
ms: Maklumat pengeluaran / pengeluaran semula

en: Profile
ms: Profil

en: Programmed texts
ms: Teks yang telah diprogram

en: Publication details:
ms: Maklumat penerbitan:

en: Publisher number:
ms: Nombor penerbit:

en: Publisher:
ms: Penerbit:

en: Quality assurance target(s)
ms: Sasaran jaminan kualiti

en: Quarterly
ms: Tiga bulan sekali

en: Radiograph
ms: Radiograf

en: Ratio element is not applicable
ms: Elemen nisbah tidak berlaku

en: Reduction rate varies
ms: Kadar pengurangan berbeza-beza

en: Reduction ratio
ms: Nisbah pengurangan

en: Reduction ratio range
ms: Julat nisbah pengurangan

en: Refined categories of color
ms: Kategori warna yang diperhalusi

en: Reformatting quality
ms: Memformat semula kualiti

en: Regular print
ms: Cetakan biasa

en: Regularity
ms: Kebiasaan

en: Remote
ms: Secara jauh

en: Review:
ms: Ulasan:

en: Reviews
ms: Ulasan

en: Salishan languages
ms: Bahasa Salishan

en: Save
ms: Simpan

en: Scope and content:
ms: Skop dan kandungan:

en: Score
ms: Skor

en: Secondary support material
ms: Bahan sokongan kedua

en: Section
ms: Seksyen

en: Semiannual
ms: Semi tahunan

en: Semimonthly
ms: Semi bulanan

en: Semiweekly
ms: Semi mingguan

en: Sensor type
ms: Jenis sensor

en: Separated from:
ms: Dipisahkan daripada:

en: Series
ms: Siri

en: Series:
ms: Siri:

en: Set
ms: Tetapkan

en: Set:
ms: Tetapkan:

en: Short form scoring
ms: Pemarkahan bentuk pendek

en: Short stories
ms: Cerita pendek

en: Short stories
ms: Cerita pendek

en: Show analytics
ms: Tampilkan analisis

en: Show volumes
ms: Tampilkan jumlah

en: Single line
ms: Garis tunggal

en: Slovak
ms: Bahasa Slovakia

en: Sound
ms: Bunyi

en: Sound cartridge
ms: Katrij bunyi

en: Sound cassette
ms: Kaset bunyi

en: Sound disc
ms: Cakera bunyi

en: Sound on medium
ms: Bunyi pada medium

en: Sound on medium or separate
ms: Bunyi pada medium atau berasingan

en: Sound separate from medium
ms: Bunyi terpisah dari medium

en: Sound-tape reel
ms: Gelendong pita-bunyi

en: Sound-track film
ms: Suara latar filem

en: Space observing
ms: Mengesan ruang

en: Spaceborne
ms: Pesawat ruang angkasa

en: Spanner short form scoring
ms: Spanner bentuk pendek

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
ms: Kelas khas bahan kartografi yang itemnya dimiliki. Biasanya kelas objek fizikal, seperti., gambarajah.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
ms: Kelas khas bahan (biasanya kelas objek fizikal) yang itemnya dimiliki (e.g, cakera magnetik).

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
ms: Kelas khas bahan (biasanya kelas objek fizikal) yang itemnya dimiliki, ie, dunia angkasa.

en: Special class of material to which the item belongs
ms: Kelas khas bahan yang dimiliki item

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
ms: Kelas khas bahan, biasanya kelas objek fizikal, yang mana item itu dimiliki.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
ms: Kelas khas mikroform yang itemnya dimiliki. (e.g., sebuah mikroopaque)

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
ms: Kelas khusus gambar bergerak yang menjadi milik item tersebut, e.g., Gulungan film.

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
ms: Kelas khusus grafik yang tidak diproyeksikan menjadi milik item tersebut, (e.g., gambar).

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
ms: Kelas khusus grafik yang diproyeksikan menjadi milik item tersebut, (e.g., slaid).

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
ms: Kelas khas rakaman bunyi yang itemnya dimiliki (e.g., Silinder).

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
ms: Kelas khas material bahan taktikal yang mana item tersebut dimiliki.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
ms: Kelas khas bahan textual yang dimiliki item

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
ms: Kelas khas rakaman video yang dimiliki item

en: Special format characteristics
ms: Ciri-ciri format khas

en: Special physical characteristics
ms: Ciri-ciri fizikal khas

en: Special playback characteristics
ms: Ciri-ciri istimewa main-balik

en: Specialized
ms: Khusus

en: Specialized;
ms: Khusus;

en: Specific material designation
ms: Penetapan bahan khusus

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
ms: Media tertentu digunakan untuk membawa bunyi sesuatu item (sama ada bunyi itu dilakukan pada item itu sendiri atau dalam bentuk bahan yang disertakan) dan jenis main balik bunyi diperlukan.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
ms: Medium tertentu yang digunakan untuk membawa bunyi sesuatu item (sama ada bunyi pada grafik yang diproyeksikan atau berasingan) dan jenis main semula bunyi yang diperlukan untuk item tersebut.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
ms: Media tertentu digunakan untuk membawa bunyi sesuatu item (sama ada bunyi itu dilakukan pada rakaman video itu atau secara berasingan, dan jenis main balik bunyi diperlukan oleh item.

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
ms: Ciri spektrum, akustik atau magnetik data yang diterima oleh peranti yang menghasilkan imej pengesan jauh. Ia boleh digunakan untuk menunjukkan kedua-dua panjang gelombang sinaran diukur dan jenis sensor yang digunakan untuk mengukurnya.

en: Speeches
ms: ucapan

en: Speeches
ms: Ucapan

en: Speed
ms: Kepantasan

en: Split into .. and ...:
ms: Dipecahkan kepada.. dan ...:

en: Spoken language:
ms: Bahasa pertuturan

en: Spot heights
ms: Cahaya Tumpu

en: Square dance music
ms: Muzik tarian persegi

en: Stamper (negative)
ms: Stamper (negatif)

en: Standalone device
ms: Peranti berdiri sendiri

en: Standard 8 mm.
ms: Piawaian 8 mm.

en: Standard 8 mm. film width
ms: Piawaian 8 mm. lebar filem

en: Standard silent aperture (full frame)
ms: Apertur senyap piawaian (bingkai penuh)

en: Standard sound aperture (reduced frame)
ms: Apertur bunyi piawai (bingkai berkurang)

en: Standards/specifications
ms: Piawaian/Spesifik

note: INPUT type=submit
en: Start search
ms: Mula cari

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
ms: Negeri, wilayah, wilayah, bergantung, dll.

en: Statistics
ms: Statistik

en: Stencil color
ms: Warna stensil

en: Stereographic
ms: Stereografik

en: Stereophonic
ms: Stereofonic

en: Stone
ms: batu

en: Studies and exercises
ms: Kajian dan latihan

en: Study print
ms: Cetakan kajian

en: Subject(s):
ms: Subjek:

en: Subject:
ms: Subjek:

en: Submersible remote-sensing device
ms: Peranti penderiaan jarak jauh yang tenggelam

en: Subtitle language:
ms: Sarikata bahasa

en: Successive entry
ms: Kemasukan berturut-turut

en: Summary:
ms: Ringkasan:

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
ms: Super 8 mm./single 8 mm. lebar filem

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
ms: Super-VHS (1/2 in., kaset video)

en: Superseded by:
ms: Digantikan oleh:

en: Superseded in part by:
ms: Digantikan sebahagiannya oleh:

en: Supersedes in part:
ms: Digantikan sebahagiannya:

en: Supersedes:
ms: Digantikan:

en: Supplement to:
ms: Tambahan untuk:

en: Supplement:
ms: Tambahan:

en: Supplements:
ms: Tambahan

en: Suppressed in OPAC
ms: Ditekan dalam OPAC

en: Surface
ms: Permukaan

en: Surface observing
ms: Mencerap permukaan

en: Surveys of literature in a subject area
ms: Kaji selidik kesusasteraan dalam bidang subjek

en: Symphonic poems
ms: Puisi simfonik

en: Symphonies
ms: Simfoni

en: Synthetic
ms: Sintetik

en: Synthetic and glass
ms: Sintetik dan kaca

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
ms: Radar aperatur sintetik (SAR)-frekuensi tunggal

en: Tactile material
ms: Bahan taktil

en: Tactile, with no writing system
ms: Taktil, tanpa sistem tulisan

en: Tai (Other)
ms: Tai (Lain)

en: Tape cartridge
ms: Katrij pita

en: Tape cassette
ms: Pita kaset

en: Tape configuration
ms: Konfigurasi pita

en: Tape duplication master
ms: Pita duplikasi induk

en: Tape reel
ms: Pita gelendong

en: Tape width
ms: Lebar pita

en: Target audience
ms: Penonton sasaran

en: Technical and/or historical information on instruments
ms: Maklumat teknikal dan/atau sejarah instrumen

en: Technical drawing
ms: lukisan teknikal

en: Technical information on music
ms: Maklumat teknikal mengenai muzik

en: Technical reports
ms: Laporan teknikal

en: Technique
ms: Teknik

en: Terrestrial globe
ms: Glob bumi

en: Test pressing
ms: Ujian menekan

en: Text
ms: Teks

en: Textile
ms: tekstil

en: Textiles
ms: tekstil

en: Thematic index
ms: Indeks tematik

en: Thermal infrared
ms: Inframerah haba

en: Theses
ms: Tesis

en: Three layer stock, low fade
ms: Tiga stok lapisan, pudar rendah

en: Three times a month
ms: 3 kali sebulan

en: Three times a week
ms: 3 kali seminggu

en: Three times a year
ms: Tiga kali setahun

en: Three-character alphabetic code
ms: Kod abjad tiga huruf

en: Three-layer stock
ms: Stok tiga lapisan

en: Tint
ms: Seri Warna

en: Tinted and toned
ms: Berwarna dan tona

en: Title bands/inter-title rolls
ms: Pita judul/gulungan antara judul

en: Title translated:
ms: Terjemahan judul:

en: Toy
ms: Permainan

en: Transparency
ms: transparensi

en: Transposition
ms: Transposisi

en: Transposition and arrangement
ms: Transposisi dan susunan

en: Transverse Mercator
ms: Mercator melintang

en: Treaties
ms: Perjanjian

en: Triennial
ms: Tiga tahun sekali

en: Trims
ms: trim

en: Tupi languages
ms: Bahasa Tupi

en: Twelve track
ms: Dua belas trek

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
ms: Dua posisi karakter yang tidak ditentukan; masing-masing berisi karakter kosong (#) atau isian (|).

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
ms: Kod abjad dua atau tiga karektor yang menunjukkan tempat penerbitan, pengeluaran, atau pelaksanaan.

en: Two-character alphabetic code
ms: Kod abjad dua karakter

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
ms: Kod abjad dua-karakter yang menunjukkan bentuk komposisi. Kod berdasarkan Library of Congress subject headings. Jika lebih daripada satu kod adalah sesuai, kod mu (Multiple forms) digunakan dalam 008/18-19 dan semua kod khusus yang sesuai diberikan dalam bidang 047 (Form of Composition). Kod mu (Multiple forms) boleh juga menandakan bidang 047 (Form of Composition) mengandungi kod komposisi non-MARC.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
ms: Kod abjad dua-karakter yang menunjukkan unjuran digunakan untuk menghasilkan item.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
ms: Dua-dimensi grafik tidak diproyeksikan

en: Type C (1 in., reel)
ms: Jenis C (1 in., gulung)

en: Type of Material
ms: Jenis Bahan

en: Type of cartographic material
ms: Jenis bahan kartografi

en: Type of color film stock or color print the item represents.
ms: Jenis stok filem warna atau cetak warna mewakili item.

en: Type of computer file
ms: Jenis fail komputer

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
ms: Jenis pembinaan platform berfungsi sebagai pangkalan untuk peranti remote-sensing. Untuk tujuan elemen data ini, "platform" merujuk kepada mana-mana struktur yang berfungsi sebagai pangkalan, bukan hanya permukaan rata.

en: Type of continuing resource
ms: Jenis sumber berterusan

note: SELECT name=f8
en: Type of control
ms: Jenis kawalan

en: Type of date/Publication status
ms: Jenis tarikh/Status penerbitan

en: Type of light-sensitive material on the film.
ms: Jenis bahan sensitif-cahaya pada filem.

en: Type of material
ms: Jenis Bahan

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
ms: Jenis bahan (selain tikar muzium biasa) yang mana sokongan utama (007/04) dilampirkan.

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
ms: Jenis bahan untuk asas emulsi fotonegatif, filem, slaid, atau ketelusan.

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
ms: Jenis bahan dipasang pada slaid atau transparensi untuk grafik yang diproyeksikan.

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
ms: Jenis bahan yang digunakan untuk sokongan atau pangkalan yang mana imej dicetak atau dilaksanakan.

en: Type of reproduction
ms: Jenis keluaran semula

en: Type of visual material
ms: Jenis bahan visual

en: Ultra high reduction
ms: Pengurangan sangat tinggi

en: Ultraviolet combinations
ms: Kombinasi ultraviolet

en: Uncompressed
ms: Tidak dimampatkan

en: Uncontracted
ms: Tidak dikecutkan

en: Undefined
ms: tidak terdefinisi

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
ms: Tidak terdefinisi; Setiapnya mengandungi kosong (#) atau aksara (|).

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
ms: Tidak terdefinisi : mengandungi kosong (#) atau aksara (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
ms: Tidak terdefinisi; Setiapnya mengandungi kosong (#) atau aksara (|).

en: Undetermined
ms: Tidak dapat ditentukan

en: Undetermined 2 color
ms: 2 warna yang tidak ditentukan

en: Undetermined 3 color
ms: 3 warna yang tidak ditentukan

en: Uniform title:
ms: Judul seragam:

en: Uniform titles:
ms: Judul seragam:

en: Unknown
ms: Tidak diketahui

en: Unknown if item is government publication
ms: Tidak diketahui jika item adalah penerbitan kerajaan

en: Unknown or not specified
ms: Tidak diketahui atau tidak dinyatakan

en: Unknown or unspecified
ms: Tidak diketahui atau tidak dinyatakan

en: Unmanned spacecraft
ms: Pesawat tanpa pemandu

en: Unspecified
ms: Tidak dinyatakan

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
ms: Sehingga empat kod huruf abjad satu aksara (dirakam dalam susunan abjad) yang menunjukkan bahawa kehadiran jenis ilustrasi dalam item. Jika kurang daripada empat kod abjad ditetapkan, kod-kod adalah left justified dan setiap posisi yang tidak digunakan mengandungi kosong (#)

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
ms: Sehingga empat kod satu aksara yang menunjukkan sama ada signifikan item itu atau mengandungi jenis bahan tertentu. Jika kurang daripada empat kod ditetapkan, kod-kod yang dibiarkan dibenarkan dan kedudukan yang tidak digunakan mengandungi kosong (#)

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
ms: Sehingga enam kod abjad satu aksara (dirakam dalam susunan abjad) yang menunjukkan kandungan nota program dan bahan iringan lain untuk rakaman bunyi, manuskrip muzik, atau muzik notasi. Jika kurang daripada enam kod ditetapkan, kod adalah left justified dan setiap posisi yang tidak digunakan mengandungi kosong (#).

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
ms: Sehingga tiga kod huruf abjad satu aksara (dirakam dalam susunan abjad) yang menunjukkan bahawa kerja mengandungi jenis bahan tertentu. Jika kurang daripada tiga kod ditetapkan, kod adalah left justified dan setiap posisi yang tidak digunakan mengandungi kosong (#).

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
ms: Sehingga dua kod huruf abjad satu huruf yang menunjukkan ciri format khas peta. Kod dicatatkan mengikut kepentingannya untuk item yang diterangkan. Jika hanya satu kod yang diberikan, ia adalah left justified dan kedudukan yang tidak digunakan mengandungi kosong (#).

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
ms: Hingga dua kod satu aksara (direkodkan dalam susunan senarai berikut) yang menunjukkan jenis teks sastera yang terkandung dalam rakaman bunyi bukan muzik. Jika hanya satu kod yang diberikan, ia adalah left justified dan kedudukan yang tidak digunakan mengandungi kosong (#).

note: SCRIPT
en: Updated:
ms: Dikemaskini:

en: Updating Web site
ms: Mengemaskini laman web

en: Updating database
ms: Mengemas kini pangkalan data

en: Updating loose-leaf
ms: Mengemaskini loose-leaf

en: VHS (1/2 in., videocassette)
ms: VHS (1/2 in., kasetvideo)

en: Variations
ms: Variasi

en: Various places
ms: Pelbagai tempat

en: Vertical
ms: Menegak

en: Vertical score
ms: Skor menegak

en: Very high reduction
ms: Pengurangan yang sangat tinggi

en: Vesicular
ms: Vesikular

en: Videocartridge
ms: Katrijvideo

en: Videocassette
ms: Kasetvideo

en: Videodisc
ms: Cakeravideo

en: Videorecording
ms: videorecording

en: Videorecording format
ms: Format rakaman video

en: Videoreel
ms: Gulung video

en: Videotape
ms: Pita rakaman

en: Videotape or videodisc recording format.
ms: Pitavideo atau format rakaman cakeravideo

en: View
ms: Pandangan

en: Visible light
ms: Cahaya yang boleh dilihat

en: Visual Materials
ms: Bahan Visual

en: Vocal parts
ms: Bahagian Vokal

en: Vocal score
ms: Skor vokal

en: Voice score with accompaniment omitted
ms: Skor suara dengan iringan dihilangkan

en: Volumes:
ms: Volume:

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
ms: Amaran: rentetan mengandungi watak yang berada di luar julat! Penggantian "?"

en: Water surface-based remote-sensing device
ms: berasaskan permukaan air peranti remote-sensing

en: Wax
ms: Lilin

en: Weekly
ms: Mingguan

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
ms: Sama ada semua atau sebahagian item yang dikatalog adalah transposisi dan/atau susunan kerja lain.

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
ms: Sama ada sasaran jaminan kualiti telah dimasukkan sewajarnya pada masa memformat semula/penciptaan sumber elektronik.

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
ms: Sama ada item kartografi adalah faksimili atau jenis penghasilan semula.

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
ms: Sama ada fail yang terdiri daripada sumber elektronik adalah format sama atau jenis bahan-bahan yang diubahsuai secara digital.

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
ms: Sama ada filem ini adalah sebahagian daripada pengeluaran lengkap atau awal atau pasca pengeluaran.

en: Whether the film is positive or negative.
ms: Sama ada filem itu positif atau negatif.

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
ms: Sama ada glob ini faksimili atau jenis penghasilan semula.

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
ms: Sama ada glob ini dalam satu warna atau berwarna-warni.

en: Whether the item is in one color or multicolored
ms: Sama ada item itu dalam satu warna atau multi-warna

en: Whether the item is one color or multicolored.
ms: Sama ada item itu dalam satu warna atau multi-warna

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
ms: Sama ada pengeluaran bunyi adalah sebahagian daripada sumber elektronik.

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
ms: Sama ada bunyi berfungsi atau berasingan daripada grafik yang diunjurkan (iaitu, bahan iringan).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
ms: Sama ada bunyi adalah pada item atau berasingan daripada item (iaitu, pada bahan iringan).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
ms: Adakah bunyi itu ada pada item atau berasingan daripada item

en: Width of a motion picture.
ms: Lebar gambar bergerak

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
ms: Alur lebar rakaman untuk cakera atau padang alur untuk silinder.

en: Width of the tape.
ms: Lebar pita.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
ms: Lebar rakaman video. Untuk rakaman video, hanya kod yang betul-betul sepadan dengan ukuran item seperti yang diberikan dalam deskripsi fizikal hendaklah digunakan. Jika tiada kod yang sepadan, kod z digunakan.

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
ms: Lebar atau dimensi item grafik yang diunjurkan.

en: Wire recording
ms: Rakaman berwayar

en: Wood
ms: Kayu

en: Workprint
ms: Cetak kerja

en: Yearbooks
ms: Buku tahunan

en: Yellow strip
ms: Strip kuning

en: Yupik languages
ms: Bahasa Yupik

en: Zande languages
ms: Bahasa Zande

en: [Added title page title]
ms: [Menambah tajuk halaman tajuk]

en: [Caption title]
ms: [Tajuk kapsyen]

en: [Cover title]
ms: [Judul penutup]

en: [Distinctive title]
ms: [Tajuk tersendiri]

en: [Other title]
ms: [Judul lain]

en: [Parallel title]
ms: [Tajuk selari]

en: [Portion of title]
ms: [Bahagian tajuk]

en: [Running title]
ms: [Tajuk larian]

en: [Spine title]
ms: [Tajuk spine]

en: _ - Full level
ms: _ - Tahap penuh

en: _ - No specific type
ms: _ - Tiada jenis khusus

en: _ - Not specified or not applicable
ms: _ - Tidak dinyatakan atau tidak berkenaan

en: a - AACR 2
ms: a- AACR 2

en: a - Archival
ms: a- Arkib

en: a - Increase in encoding level
ms: a- Meningkatkan tahap pengekodan

en: a - Language material
ms: a - Bahan bahasa

en: a - Monographic component part
ms: a - Bahagian komponen monograf

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
ms: a - UCS/Unicode (dipenuhi secara automatik)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
ms: a- 16 rpm (cakera)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
ms: a- 3 lapisan warna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
ms: a- 8 mm. mikrofilem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
ms: a- Tidak hadir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
ms: a- Akses

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
ms: a- Tangkapan akustikal, penyimpanan langsung

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
ms: a- Aktif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
ms: a- Kad aktiviti

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
ms: a- Kad bukaan

en: a- Appropriate
ms: a- Sewajar

en: a- Archival
ms: a- Arkib

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
ms: a- komponen autonomi atau separa autonomi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
ms: a- Belon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
ms: Bar di atas bar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
ms: a- Beta (1/2 in., video kaset)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
ms: a- Kanvas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
ms: a- Glob cakerawala

en: a- Differentiated personal name
ms: a- Pembezaan nama peribadi

en: a- Displayed in standard schedules or tables
ms: a- Dipamerkan dalam jadual piawai atau jadual

en: a- Earlier rules
ms: a- Peraturan awal

en: a- Established heading
ms: a- Tajuk yang ditubuhkan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
ms: a- Fail diterbitkan semula dari asal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
ms: Generasi pertama (induk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
ms: a- Lintasan penuh (1)

en: a- Fully established
ms: a- Sepenuhnya ditubuhkan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
ms: a- Cetakan pemindahan pewarna bawaan

en: a- Increase in encoding level
ms: a- Meningkatkan tahap pengekodan

en: a- International standard
ms: a- Piawaian antarabangsa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
ms: a- Lapisan pernis

en: a- Language material
ms: a- Bahan bahasa

en: a- Library of Congress subject headings
ms: a- Library of Congress Subject Headings

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
ms: a- Bentuk literasi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
ms: a- Miring rendah

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
ms: a- Nisbah pengurangan

note: SCRIPT
en: a- Map
ms: a- Peta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
ms: a- Pita induk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
ms: a- Meteorologi

en: a- Monographic component part
ms: a- Bahagian komponen monograf

en: a- Monographic series
ms: a- Siri monogram

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
ms: a- Bulan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
ms: a- Piawai NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
ms: a- Tidak ketara

en: a- Not synthesized
ms: a- Tidak sintesis

en: a- Numbered
ms: a- Bernombor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
ms: a- Satu warna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
ms: a- Satu format fail

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
ms: a- Trek bunyi optik pada filem bergerak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
ms: a- Kertas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
ms: a- Salinan fotokopi, cetak bluelin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
ms: a- Positif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
ms: a- Cetak/braille

en: a- Record can be used
ms: a- Rekod boleh digunakan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
ms: a- Cetakan biasa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
ms: a- Pangkalan keselamatan, tidak dapat ditentukan

en: a- Schedule record
ms: a- Jadual rekod

en: a- Set
ms: a - Set

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
ms: a- Halide perak

en: a- Single number
ms: a - Nombor tunggal:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
ms: a- Bunyi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
ms: a- Bunyi pada medium

en: a- Standard
ms: a- Piawaian

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
ms: a- Piawaian 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
ms: a- Piawaian 8mm. lebar filem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
ms: a- Apertur bunyi piawai (bingkai berkurang)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
ms: a- Permukaan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
ms: a- Pita katrij

en: a- Topical
ms: a- Topikal

en: a- Tracings are consistent with the heading
ms: a- Penjejakan adalah konsisten dengan tajuk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
ms: a- Tidak dimampatkan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
ms: a- Tidak dikecutkan

en: a- Valid
ms: a- Sah

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
ms: a- Cetak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
ms: aa- Cahaya yang boleh dilihat

en: aacr2 compatible
ms: aacr2 serasi

en: abstract or summary
ms: abstrak atau ringkasan

en: abstract or summary
ms: abstrak atau ringkasan

en: access
ms: akses

en: accompanying material
ms: bahan iringan

en: acronym
ms: akronim

en: adolescent
ms: Remaja

en: adult
ms: Dewasa

en: analytic_collection
ms: Analitik_koleksi

en: analytic_serial
ms: analitik_serial

en: analytic_subunit
ms: analitik_subunit

en: aperture card
ms: kad bukaan

en: application history
ms: sejarah aplikasi

en: art original
ms: Seni asli

en: art original
ms: Seni asli

en: art reproduction
ms: reproduksi seni

en: art reproduction
ms: penghasilan semula seni

note: IMG
en: article
ms: artikel

en: author
ms: pengarang

en: available online
ms: tersedia diatas talian

en: b - Part with independent title
ms: b- Bahagian dengan tajuk bergantung

en: b - Serial component part
ms: b- Bahagian komponen bersiri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
ms: b- 2 warna, jalur tunggal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
ms: b- 33 1/3 rpm (cakera)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
ms: b- 5 in. garispusat

en: b- AACR 1
ms: b- AACR 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
ms: b- Pesawat - altitud tinggi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
ms: b- Bar demi bar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
ms: b- Hitam-dan-putih

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
ms: b- papan bristol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
ms: b- Piawai CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
ms: b- Selulosa nitrat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
ms: b- kartrij cip

en: b- Extended display
ms: b- Paparan lanjutan

en: b- Table record
ms: b- Rekod jadual

en: bibliography
ms: bibliografi

en: bibliography
ms: bibliografi

en: biography
ms: biografi

en: biography
ms: biografi

note: IMG
en: book
ms: buku

en: by
ms: oleh

en: c - Notated music
ms: c - Musik yang dinotasikan

en: c- Index term record
ms: c- Rekod istilah indeks

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
ms: c- Pra-pengeluaran fotografi

en: catalog
ms: katalog

note: IMG
en: celestial globe
ms: dunia cakerawala

en: chart
ms: carta

en: chart
ms: carta

en: chip cartridge
ms: kartrij cip

en: collage
ms: kolaj

en: combination
ms: gabungan

note: IMG
en: computer file
ms: fail komputer

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
ms: kartrij optik cakera komputer

en: conference publication
ms: penerbitan persidangan

en: contributors
ms: penyumbang

en: cylinder
ms: silinder

en: d - Manuscript notated music
ms: d - Muzik bertulis manuskrip

en: d- Completely invalid
ms: d- Tidak sah sepenuhnya

en: database
ms: pangkalan data

en: dictionary
ms: kamus

en: dictionary
ms: kamus

en: digitized microfilm
ms: mikrofilem terdigitasi

en: digitized other analog
ms: analog lain yang terdigitasi

en: directory
ms: direktori

en: directory
ms: direktori

en: discography
ms: diskografi

note: IMG
en: drawing
ms: melukis

en: e - Cartographic material
ms: e - Bahan kartografi

note: IMG
en: earth moon globe
ms: globe bumi bulan

en: electronic
ms: elektronik

en: encyclopedia
ms: ensiklopedia

en: essay
ms: esei

en: festschrift
ms: kumpulan rencana

en: fiction
ms: fiksyen

en: fiction
ms: fiksyen

en: film cartridge
ms: katrij filem

en: film cassette
ms: kaset filem

en: film reel
ms: gelendong filem

en: filmography
ms: filmografi

en: filmstrip cartridge
ms: katrij filmstrip

en: filmstrip roll
ms: gulungan filmstrip

en: flash card
ms: Kad flash

en: folktale
ms: dongeng rakyat

en: game
ms: permainan

en: game
ms: permainan

en: graphic
ms: grafik

en: handbook
ms: buku panduan

en: history
ms: sejarah

en: humor, satire
ms: humor, satira

en: i - Integrating resource
ms: i - Mengintegrasikan sumber

en: index
ms: indeks

en: index
ms: indeks

note: IMG
en: large print
ms: cetakan besar

en: large print
ms: Cetakan besar

en: law report or digest
ms: laporan perundangan atau ringkasan

en: legal article
ms: artikel undang-undang

en: legal case and case notes
ms: kes undang-undang dan nota kes

en: legislation
ms: perundangan

en: loose-leaf
ms: helaian longgar

en: magnetic disc
ms: cakera magnetik

en: magneto-optical disc
ms: cakera magnetik-optik

en: map
ms: peta

en: map
ms: peta

en: microfiche
ms: mikrofis

en: microfiche cassette
ms: kaset mikrofis

en: microfilm
ms: mikrofilem

en: microfilm cartridge
ms: katrij mikrofilem

en: microfilm cassette
ms: kaset mikrofilem

en: microfilm reel
ms: gelendong mikrofilem

en: microscope slide
ms: slaid mikroskop

note: IMG
en: mixed materials
ms: bahan campuran

en: moon
ms: bulan

en: motion picture
ms: gambar bergerak

en: motion picture
ms: gambar bergerak

note: IMG
en: music
ms: musik

en: n - Not applicable
ms: n - Tidak berkenaan

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
ms: n- Tanda baca bukan ISBD dihilangkan

en: newline
ms: barisbaru

en: newspaper
ms: surat khabar

en: numeric data
ms: data bernombor

note: IMG
en: optical disc
ms: carake optik

en: other
ms: lain-lain

en: other filmstrip type
ms: jenis jalur filem lain

note: IMG
en: painting
ms: lukisan

en: patent
ms: paten

en: patent
ms: paten

en: periodical
ms: terbitan berkala

en: photomechanical print
ms: cetakan photomechanical

en: picture
ms: gambar

en: picture
ms: gambar

note: IMG
en: planetary or lunar globe
ms: glone planet atau bulan

en: plugin for links &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
ms: plugin untuk pautan &rsaquo; Pengkatalogan &rsaquo; Koha

en: poetry
ms: puisi

en: poetry
ms: puisi

en: print
ms: cetak

en: print
ms: cetak

en: profile
ms: profil

en: programmed text
ms: teks program

en: rehearsal
ms: raptai

note: IMG
en: remote
ms: secara jauh

en: remote-sensing image
ms: imej remote-sensing

en: reporting
ms: melaporkan

en: results_summary analytics
ms: analisis ringkasan hasil

en: review
ms: ulasan

en: s - Serial
ms: s - Terbitan bersiri

note: IMG
en: score
ms: skor

en: section
ms: seksyen

note: IMG
en: serial
ms: terbitan bersiri

en: series
ms: siri

en: sound
ms: bunyi

en: sound
ms: bunyi

en: sound cartridge
ms: katrij bunyi

en: sound cassette
ms: kaset bunyi

note: IMG
en: sound disc
ms: cakera bunyi

en: sound-tape reel
ms: gelendong pita-bunyi

en: sound-track film
ms: suara latar filem

en: speech
ms: ucapan

en: statistics
ms: statistik

en: statistics
ms: statistik

en: subject
ms: perkara

en: survey of literature
ms: tinjauan sastera

en: tactile, with no writing system
ms: sentuhan, tanpa sistem bertulis

en: tape cartridge
ms: katrij pita

en: tape cassette
ms: pita kaset

en: tape reel
ms: pita gelendong

en: technical drawing
ms: lukisan teknikal

en: technical drawing
ms: lukisan teknikal

en: technical report
ms: laporan teknikal

note: IMG
en: terrestrial globe
ms: glob daratan

en: text in looseleaf binder
ms: teks didalam looseleaf binder

en: theses
ms: tesis

en: toy
ms: mainan

en: transparency
ms: transparensi

en: treaty
ms: perjanjian

en: view
ms: lihat

en: web site
ms: laman web

en: wire recording
ms: rakaman berwayar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
ms: x- Tidak berkenaan
