Koha 22.11 - en to nb translation catalogue (2297 entries)

en: #- National bibliographic agency
nb: #- Ansvarlig institusjon for nasjonalbibliografien

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
nb: #- Intet forsøk på å kode

en: #- No information provided
nb: #- Inneholder ingen informasjon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
nb: #- Ingen sekundær støtte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
nb: #- Uten lyd (stum)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
nb: #- Blindeskriftmusikkformat er ikke spesifisert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
nb: #- Type blindeskrift er ikke spesifisert

en: #- Not a government agency
nb: #- Ikke en statlig virksomhet

en: #- Not modified
nb: #- Ikke endret

en: #- Not subdivided geographically
nb: #- Ikke geografisk inndelt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
nb: #- Udefinert

en: #record
nb: #post

en: &lt;&lt; Previous
nb: &lt;&lt; Forrige

en: &lt;&lt; Previous
nb: &lt;&lt; Forrige

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
nb: (ÅÅÅÅMM; bruk opptil 6 – for ukjent <br />eller | for intet forsøk på å kode)

en: (auto-filled)
nb: (autofylt)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
nb: (hvis du vet nøyaktig bitdybde, legger du inn; <br />ellers bruker du rullegardin)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
nb: (tre siffer, fyll ut med null etter behov, <br />eller ||| for intet forsøk på å kode)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
nb: --- - Ukjent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 0- 0-9%
nb: 0- 0–9 %

en: 0-4 Record size
nb: 0-4 Poststørrelse

en: 0-9%%
nb: 0-9 %%

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
nb: 00 Materialkategori

en: 00-05- Date entered on file
nb: 00-05- Dato lagt inn på fil

en: 000 - Leader
nb: 000 - Fylltegn

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
nb: 006 Dataelementer med fast lengde--Flere materialegenskaper--Generell informasjon

en: 007 Physical description fixed field--General information
nb: 007 Fast felt for fysisk beskrivelse--Generell informasjon

en: 008 Fixed-length data elements
nb: 008 Dataelementer med fast lengde

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
nb: 008 Dataelementer med fast lengde--Flere materialegenskaper--Generell informasjon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
nb: 01 Spesifikk materialbetegnelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
nb: 02 Udefinert

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
nb: 03 Sensorens høyde over havet

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
nb: 03 Blindeskriftklasse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
nb: 03 Farge

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
nb: 03 Positivt/negativt aspekt

note: SCRIPT
en: 03 Speed
nb: 03 Hastighet

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
nb: 04 Sensorens høyde over havet

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
nb: 04 Emulsjonsbase

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
nb: 04 Blindeskriftklasse (2. alternativ)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
nb: 04 Konfigurasjon av avspillingskanaler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
nb: 04 Mål

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
nb: 04 Presentasjonsformat for film

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
nb: 04 Fysisk medium

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
nb: 04 Fysisk medium

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
nb: 04 Primært støttemateriale

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
nb: 04 Videoopptaksformat

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
nb: 05 Skydekke

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
nb: 05 Sporbredde/sporhøyde

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
nb: 05 Sammentrekningsnivå

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
nb: 05 Utvekslingsforholdsområde

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
nb: 05 Sekundært støttemateriale

note: SCRIPT
en: 05 Sound
nb: 05 Lyd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
nb: 05 Lyd på medium eller adskilt

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
nb: 05 Reproduksjonstype

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
nb: 05 Reproduksjonstype

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
nb: 06 Musikkformat for blindeskrift

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
nb: 06 Mål

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
nb: 06 Medium for lyd

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
nb: 06 Plattformkonstruksjonstype

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
nb: 06 Detaljer om produksjon/reproduksjon

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
nb: 06- Direkte eller indirekte geografisk inndeling

en: 06- Kind of record
nb: 06- Posttype

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
nb: 06-08 Bildebitdybde

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
nb: 06-08 Utvekslingsforhold

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
nb: 07 Musikkformat for blindeskrift (2. alternativ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
nb: 07 Mål

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
nb: 07 Kategori for plattformbruk

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
nb: 07 Positivt/negativt aspekt

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
nb: 07 Båndbredde

en: 07- Romanization scheme
nb: 07- Romaniseringsskjema

en: 07- Type of number
nb: 07- Nummertype

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
nb: 08 Musikkformat for blindeskrift (3. alternativ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
nb: 08 Konfigurasjon av avspillingskanaler

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
nb: 08 Sekundært støttemateriale

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
nb: 08 Sensortype

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
nb: 08 Båndkonfigurasjon

en: 08- Classification validity
nb: 08- Klassifikasjonsgyldighet

en: 08- Language of catalog
nb: 08- Språket i katalogen

note: SCRIPT
en: 09 Color
nb: 09 Farge

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
nb: 09 Filformater

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
nb: 09 Platetype, sylinder eller bånd

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
nb: 09 Produksjonselementer

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
nb: 09 Spesielle fysiske egenskaper

en: 09- Kind of record
nb: 09- Posttype

en: 09- Standard or optional designation
nb: 09- Standard eller valgfri betegnelse

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
nb: 09-10 Datatype

en: 1 - Full level, material not examined
nb: 1- Fullt nivå, materiale ikke undersøkt

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
nb: 1 1/8 x 2 3/8 tommer

en: 1 7/8 ips (tapes)
nb: 1 7/8 tommer/sek (bånd)

en: 1 in.
nb: 1 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 1- 10-19%
nb: 1- 10–19 %

en: 1- Full level, material not examined
nb: 1- Fullt nivå, materiale ikke undersøkt

en: 1-4 Record size
nb: 1-4 Poststørrelse

en: 1.4 m. per second (discs)
nb: 1,4 m per sekund (plater)

en: 1/2 in.
nb: 1/2 tomme

en: 1/4 in.
nb: 1/4 tomme

en: 1/8 in.
nb: 1/8 tomme

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
nb: 10 Emulsjon på film

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
nb: 10 Materialtype

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
nb: 10 Positivt/negativt aspekt

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
nb: 10 Kvalitetsikringsmål

en: 10 in. diameter
nb: 10 tommer diameter

en: 10- Descriptive cataloging rules
nb: 10- Beskrivende katalogiseringsregler

en: 10- Record update in process
nb: 10- Postoppdatering pågår

en: 10-16 indicator/subfields/size
nb: 10-16 indikator/delfelt/størrelse

en: 10-19%%
nb: 10–19%%

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
nb: 10 x 10 tommer eller 26 x 26 cm transparent

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
nb: 11 Forutsetning/kilde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
nb: 11 Generering

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
nb: 11 Type klipping

en: 11- Level of establishment
nb: 11- Etableringsnivå

en: 11- Subject heading system/thesaurus
nb: 11- Emneoverskriftssystem/synonymordbok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
nb: 12 Filmbase

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
nb: 12 Kompresjonsnivå

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
nb: 12 Spesielle avspillingsegenskaper

en: 12 in.
nb: 12 tommer

en: 12 in. diameter
nb: 12 tommer diameter

en: 12- Synthesized number indication
nb: 12- Syntetisert nummeridentifisering

en: 12- Type of series
nb: 12- Serietype

en: 120 rpm (cylinders)
nb: 120 o/min (sylindre)

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
nb: 13 Opptaks- og lagringsteknikk

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
nb: 13 Raffinert fargekategorier

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
nb: 13 Reformateringskvalitet

en: 13- Display controller
nb: 13- Displaykontrollenhet

en: 13- Numbered or unnumbered series
nb: 13- Nummerert eller unummerert serie

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
nb: 14 Type fargeemne eller trykk

en: 14- Heading use--main or added entry
nb: 14- Bruk av overskrift--hoved- eller tillagt oppføring

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
nb: 15 Nedbrytingstrinn

en: 15 ips (tapes)
nb: 15 tommer/sek (bånd)

en: 15- Heading use--subject added entry
nb: 15- Bruk av overskrift--emnetillagt oppføring

en: 15/16 ips (tapes)
nb: 15/16 tommer/sek (bånd)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
nb: 16 Fullstendighet

en: 16 in. diameter
nb: 16 tommer diameter

en: 16 mm.
nb: 16 mm

en: 16 mm. film width
nb: 16 mm filmbredde

en: 16 rpm (discs)
nb: 16 o/min (plater)

en: 16- Heading use--series added entry
nb: 16- Bruk av overskrift--serietillagt oppføring

en: 160 rpm (cylinders)
nb: 160 o/min (sylindre)

en: 17- Encoding level
nb: 17- Kodingsnivå

en: 17- Type of subject subdivision
nb: 17- Delemnetype

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
nb: 17-22 Filminspeksjonsdato

en: 18 - Descriptive cataloging form
nb: 18- Beskrivende katalogiseringsform

en: 18-19 Undefined
nb: 18-19 Udefinert

en: 18-27 Undefined character positions
nb: 18-27 Udefinerte tegnposisjoner

en: 19 - Multipart resource record level
nb: 19 - Mangedelt ressurspostnivå

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
nb: 2 - Mindre enn fullt nivå, materiale ikke undersøkt

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
nb: 2 1/4 x 2 1/4 tommer eller 6 x 6 cm objektglass

en: 2 3/4 x 4 in.
nb: 2 3/4 x 4 tommer

en: 2 color, single strip
nb: 2-farget, enkeltstripe

en: 2 in.
nb: 2 tommer

en: 2 strip color
nb: 2-farget stripe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 2- 20-29%
nb: 2- 20–29 %

en: 20-24 entry map &amp; lengths
nb: 20-24 oppføringskart &amp; lengder

en: 28 mm.
nb: 28 mm

en: 28 mm. film width
nb: 28 mm filmbredde

en: 28- Type of government agency
nb: 28- Type offentlig institusjon

en: 29- Reference evaluation
nb: 29- Referanseevaluering

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
nb: 2 x 2 tommer eller 5 x 5 cm objektglass

en: 3 - Abbreviated level
nb: 3- Forkortet nivå

en: 3 1/2 in.
nb: 3 1/2 tommer

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
nb: 3 1/4 x 7 3/8 tommer eller 9 x 19 cm

en: 3 3/4 ips (tapes)
nb: 3 3/4 tommer/sek (bånd)

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
nb: 3 7/8 x 2 1/2 tommer

en: 3 in. diameter
nb: 3 tommer diameter

en: 3 layer color
nb: 3-lags farge

en: 3 strip color
nb: 3-stripet farge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 3- 30-39%
nb: 3- 30–39 %

en: 3- Abbreviated level
nb: 3- Forkortet nivå

en: 3/4 in.
nb: 3/4 tomme

en: 30 Undefined character position
nb: 1830 Udefinert tegnposisjon

en: 30 ips (tape)
nb: 30 tommer/sek (bånd)

en: 31- Record update in process
nb: 31- Postoppdatering pågår

en: 32- Undifferentiated personal name
nb: 32- Udifferensiert personnavn

en: 33 1/3 rpm (discs)
nb: 33 1/3 o/min (plater)

en: 33- Level of establishment
nb: 33- Etableringsnivå

en: 34-37 Undefined character positions
nb: 34-37 Udefinerte tegnposisjoner

en: 35 mm.
nb: 35 mm

en: 35 mm. film width
nb: 35 mm filmbredde

en: 38- Modified record
nb: 38- Endret post

en: 39- Cataloging source
nb: 39- Katalogiseringskilde

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
nb: 3 x 5 tommer eller 8 x 13 cm

en: 4 - Core level
nb: 4- Kjernenivå

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
nb: 4 3/4 tommer eller 12 cm

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
nb: 4 3/4 tommer eller 12 cm diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 4- 40-49%
nb: 4- 40–49 %

en: 4- Core level
nb: 4- Kjernenivå

en: 45 rpm (discs)
nb: 45 o/min (plater)

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
nb: 4 x 5 tommer eller 10 x 13 cm transparent

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
nb: 4 x 6 tommer eller 11 x 15 cm

en: 5 - Partial (preliminary) level
nb: 5- Delnivå (midlertidig)

en: 5 1/4 in.
nb: 5 1/4 tommer

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
nb: 5 1/4 x 3 7/8 tommer

en: 5 in. diameter
nb: 5 tommer diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 5- 50-59%
nb: 5- 50–59 %

en: 5- Partial (preliminary) level
nb: 5- Delnivå (midlertidig)

en: 5- Record status
nb: 5- Poststatus

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
nb: 5 x 7 tommer eller 13 x 18 cm transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 6- 60-69%
nb: 6- 60–69 %

en: 6- Type of record
nb: 6- Posttype

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
nb: 6 x 9 tommer eller 16 x 23 cm

en: 7 - Minimal level
nb: 7- Minimalt nivå

en: 7 1/2 ips (tapes)
nb: 7 1/2 tommer/sek (bånd)

en: 7 in. diameter
nb: 7 tommer diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 7- 70-79%
nb: 7- 70–79 %

en: 7- Bibliographic level
nb: 7- Bibliografisk nivå

en: 7- Minimal level
nb: 7- Minimalt nivå

en: 7-8 Undefined
nb: 7-8 Udefinert

en: 70 mm.
nb: 70 mm

en: 70 mm. film width
nb: 70 mm filmbredde

en: 78 rpm (discs)
nb: 78 o/min (plater)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
nb: 7 x 7 tommer eller 18 x 18 cm transparent

en: 8 - Prepublication level
nb: 8 - Forutgivelsesnivå

en: 8 in.
nb: 8 tommer

en: 8 mm.
nb: 8 mm

en: 8 rpm (discs)
nb: 8 o/min (plater)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 8- 80-89%
nb: 8- 80–89 %

en: 8- Prepublication level
nb: 8- Forutgivelsesnivå

en: 8- Type of control
nb: 8- Kontrolltype

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
nb: 8 x 10 tommer eller 21 x 26 cm transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 9- 90-100%
nb: 9- 90–100 %

en: 9- Character coding scheme
nb: 9- Tegnkodingsplan

en: 9- Encoding
nb: 9- Koding

en: 9.5 mm.
nb: 9,5 mm

en: 9.5 mm. film width
nb: 9,5 mm filmbredde

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
nb: 9 x 9 tommer eller 23 x 23 cm transparent

en: ; Audience:
nb: ; Målgruppe:

en: ; Literary form:
nb: ; Litterær form:

en: ; Nature of contents:
nb: ; Innholdets beskaffenhet:

en: ; Type of computer file:
nb: ; Datafiltype:

en: ; Type of continuing resource:
nb: Type kontinuerlig ressurs:

en: ; Type of visual material:
nb: ; Type visuelt materiale:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
nb: En dato som er angitt av koden i 008/06 (datotype/utgivelsesstatus)

en: AND
nb: OG

en: Absent
nb: Fraværende

en: Absorbed by:
nb: Tatt opp i:

en: Absorbed in part by:
nb: Delvis tatt opp i:

en: Absorbed in part:
nb: Delvis tatt opp:

en: Absorbed:
nb: Tatt opp:

en: Abstract:
nb: Sammendrag:

en: Abstracts/summaries
nb: Sammendrag/oppsummeringer

en: Access
nb: Tilgang

en: Accompaniment reduced for keyboard
nb: Akkompagnement redusert for keyboard

en: Accompanying matter
nb: Ledsagende materiale

en: Acetate tape with ferrous oxide
nb: Acetattape med ferrooksid

en: Acoustical capture, direct storage
nb: Akustisk opptak, direktelagring

en: Action note:
nb: Handlingsmerknad:

en: Active
nb: Aktiv

en: Activity card
nb: Aktivitetskort

en: Additional physical formats:
nb: Flere fysiske formater:

en: Adolescent
nb: Ungdom

en: Adolescent;
nb: Ungdom;

en: Adult
nb: Voksen

en: Adult;
nb: Voksen;

en: Airborne
nb: Luftbåren

en: Aircraft--high altitude
nb: Fly--stor høyde

en: Aircraft--low altitude
nb: Fly--lav høyde

en: Aircraft--medium altitude
nb: Fly--middels høyde

en: Aitoff
nb: Aitoffs projeksjon

en: Albers equal area
nb: Albers flatetro projeksjon

en: All item types
nb: Alle eksemplartyper

en: Altitude of sensor
nb: Sensorens høyde over havet

en: Aluminum with lacquer
nb: Aluminium med lakk

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
nb: Grad av skydekke da det eksterne avsøkingsbildet ble laget.

en: Analog electrical storage
nb: Analog elektrisk lagring

en: Analytics:
nb: Analyse:

en: Anamorphic (wide-screen)
nb: Anamorf (widescreen)

en: Animation
nb: Animasjon

en: Animation and live action
nb: Animasjon og direktesending

en: Annual
nb: Årlig

en: Antecedent/Source
nb: Forutsetning/kilde

en: Anthems
nb: Hymner

en: Any word
nb: Alle ord

en: Aperture card
nb: Aperturkort

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Armadillo
nb: Beltedyr

en: Art original
nb: Originalkunst

en: Art reproduction
nb: Reproduksjonskunst

en: Article
nb: Artikkel

note: SCRIPT
en: Assign next
nb: Tilordne neste

en: Attitude of sensor
nb: Sensorens stilling

en: Audience:
nb: Målgruppe:

en: Audio file
nb: Lydfil

en: Autobiography
nb: Selvbiografi

en: Autonomous or semi-autonomous component
nb: Autonom eller halvautonom komponent

en: Availability:
nb: Tilgjengelighet:

en: Awards:
nb: Priser:

en: Azimuthal equidistant
nb: Asimutal ekvidistant

en: Azimuthal, other
nb: Asimutal, annet

en: Azimuthal, specific type unknown
nb: Asimutal, spesifikk type ukjent

en: Ballads
nb: Ballader

en: Ballets
nb: Balletter

en: Balloon
nb: Ballong

en: Bar by bar
nb: Søyle-for-søyle

en: Bar over bar
nb: Søyle over søyle

en: Base of emulsion
nb: Emulsjonsbase

en: Base of film
nb: Filmbase

en: Base of the film.
nb: Filmens base.

en: Basic Roman
nb: Grunnleggende latinsk

en: Bathymetry/isolines
nb: Batymetri/isolinjer

en: Bathymetry/soundings
nb: Batymetri/dybdeforhold

en: Beta (1/2 in., videocassette)
nb: Beta (1/2 tomme, videokassett)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
nb: Betacam (1/2 tomme, videokassett)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
nb: Betacam SP (1/2 tomme, videokassett)

en: Bibliographic data
nb: Bibliografiske data

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
nb: Bibliografisk nivå

en: Bibliographies
nb: Bibliografier

en: Bibliography
nb: Bibliografi

en: Biennial
nb: Annethvert år

en: Bimonthly
nb: To ganger i måneden

en: Biography
nb: Biografi

en: Biography of composer or author
nb: Biografi om komponist eller forfatter

en: Biography of performer or history of ensemble
nb: Biografi om artist eller historie om ensemble

en: Biweekly
nb: To ganger i uken

en: Black-and-white
nb: Svart-hvitt

en: Blu-ray disc
nb: Blu-ray-plate

en: Blue or green strip
nb: Blå eller grønn stripe

en: Bluegrass music
nb: Bluegrassmusikk

en: Book
nb: Bok

en: Books
nb: Bøker

en: Both transposed and arranged
nb: Både omdannet og arrangert

en: Bound as part of another work
nb: Innbundet som del av et annet verk

en: Braille
nb: Blindeskrift

en: Braille music format 1
nb: Musikkformat for blindeskrift 1

en: Braille music format 2
nb: Musikkformat for blindeskrift 2

en: Braille music format 3
nb: Musikkformat for blindeskrift 3

en: Bristol board
nb: Bristolkartong

en: Butterfly
nb: Sommerfugl

en: By:
nb: Av:

en: CCIR standard
nb: CCIR-standard

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
nb: CED (kapasitanselektronisk plate) videoplate

en: CX encoded
nb: CX-kodet

en: Calendar
nb: Kalender

en: Calendars
nb: Kalendere

en: Call number:
nb: Hyllesignatur:

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Canons and rounds
nb: Kanoner og omganger

en: Cantatas
nb: Kantater

en: Canvas
nb: Lerret

en: Canzonas
nb: Canzoner

en: Capture and storage technique
nb: Opptaks- og lagringsteknikk

en: Cardboard
nb: Papp

en: Cardboard/illustration board
nb: Papp/illustrasjonstavle

en: Carols
nb: Jubelsanger

en: Carrier type:
nb: Transportørtype:

en: Cartographic material
nb: Kartografisk materiale

en: Cast:
nb: Rollebesetning:

en: Cataloging source
nb: Katalogiseringskilde

en: Catalogs
nb: Kataloger

en: Category of material
nb: Materialkategori

en: Celestial globe
nb: Stjerneglobus

en: Cellulose nitrate
nb: Cellulosenitrat

en: Chamberlin trimetric
nb: Chamberlin trimetrisk

en: Chance compositions
nb: Tilfeldige komposisjoner

en: Changed back to:
nb: Endret tilbake til:

en: Chansons, polyphonic
nb: Sanger, mangestemmige

en: Chant, Christian
nb: Enstonig sang, kristen

en: Chants, Other religions
nb: Enstonige sanger, andre religioner

en: Chart
nb: Plansje

en: Charts
nb: Diagrammer

en: Checked out
nb: Utlånt

en: Chinese
nb: Kinesisk

en: Chinese, Japanese, Korean
nb: Kinesisk, japansk, koreansk

en: Chip cartridge
nb: Brikkeinnsats

en: Choose
nb: Velg

en: Chorale preludes
nb: Forspill til salmer

en: Chorales
nb: Salmer

en: Chorus score
nb: Korpartitur

en: Class of braille writing
nb: Blindeskriftklasse

en: Clear field
nb: Tøm felt

en: Click here to access online
nb: Klikk her for tilgang på nettet

en: Close score
nb: Partitur med mer enn én stemme på samme notelinje

en: Cloud cover
nb: Skydekke

en: Coarse/standard
nb: Grov/standard

en: Coats of arms
nb: Våpenskjold

en: Collective biography
nb: Samlebiografi

en: Color
nb: Farge

en: Color characteristics of a motion picture.
nb: Fargeegenskaper for en film.

en: Color characteristics of a videorecording.
nb: Fargeegenskaper for et videoopptak.

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
nb: Fargeegenskaper for den ikke-projiserte grafikken.

en: Color of the image for microforms.
nb: Bildefarge for mikroformer.

en: Combination
nb: Kombinasjon

en: Combination of various data types
nb: Kombinasjon av ulike datatyper

en: Combinations
nb: Kombinasjoner

en: Comedy
nb: Komedie

en: Comics/graphic novels
nb: Tegneserier/grafiske romaner

en: Complete
nb: Fullført

en: Completely irregular
nb: Fullstendig uregelmessig

en: Completely romanized/printed cards in script
nb: Fullstendig latinisere/kretskort i skript

en: Completely romanized/printed cards romanized
nb: Fullstendig latinisere/kretskort latinisert

en: Completeness
nb: Fullstendighet

en: Computer Files
nb: Datafiler

en: Computer braille
nb: Datablindeskrift

en: Computer card
nb: Datakort

en: Computer disc cartridge
nb: Dataplateinnsats

en: Computer disc, type unspecified
nb: Dataplate, uspesifisert type

en: Computer file
nb: Datafil

en: Computer file/Electronic resource
nb: Datafil/elektronisk ressurs

en: Computer optical disc cartridge
nb: Optisk dataplateinnsats

en: Computer program
nb: Dataprogram

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
nb: Datamaskingenerert, numerisk streng på seks tegn som angir datoen MARC-posten ble opprettet. Registrert i mønsteret ååmmdd.

en: Concertos
nb: Konserter

en: Concise description
nb: Kort beskrivelse

en: Condensed score
nb: Forkortet partitur

en: Condensed score or piano-conductor score
nb: Forkortet partitur eller klaverdireksjonsstemme

en: Conference proceedings
nb: Konferansesaker

en: Conference publication
nb: Konferanseutgivelse

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
nb: Konfigurasjon av tiltenkte avspillingskanaler for lyddelen av et videoopptak.

en: Configuration of playback channels
nb: Konfigurasjon av avspillingskanaler

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
nb: Konfigurasjon av avspillingskanaler for et lydopptak.

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
nb: Konfigurasjon av avspillingskanaler for lyddelen av en film.

en: Conic, other
nb: Konisk, annen

en: Conic, specific type unknown
nb: Konisk, spesifikk type ukjent

en: Contained works:
nb: Inneholder verk:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
nb: Inneholder et blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
nb: Inneholder et blanktegn (#) eller fylltegn (|).

en: Contains biographical information
nb: Inneholder biografisk informasjon

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
nb: Inneholder blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: Content advice:
nb: Råd om innholdet:

en: Content type:
nb: Innholdstype:

en: Contents:
nb: Innhold:

en: Continued by:
nb: Fortsettes som:

en: Continued in part by:
nb: Fortsettes delvis som:

en: Continues in part:
nb: Fortsetter delvis:

en: Continues:
nb: Fortsetter:

en: Continuing Resources
nb: Kontinuerlige ressurser

en: Continuing resource
nb: Kontinuerlig ressurs

en: Continuing resource ceased publication
nb: Kontinuerlig ressurs avsluttet utgivelse

en: Continuing resource currently published
nb: Kontinuerlig ressurs for tiden utgitt

en: Continuing resource status unknown
nb: Kontinuerlig ressurs status ukjent

en: Continuously updated
nb: Kontinuerlig oppdatert

en: Contours
nb: Konturer

en: Contracted
nb: Innleid

en: Contributor(s):
nb: Bidragsyter(e):

note: SCRIPT
en: Control number:
nb: Kontrollnummer:

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
nb: Konvertert fra MARCXML til MADS-versjon 2.0 (revisjon 2.10)

en: Cooperative cataloging program
nb: Samvirkende katalogiseringsprogram

en: Copyright date:
nb: Opphavsrettsdato:

en: Cordiform
nb: Hjerteformet

en: Country music
nb: Countrymusikk

en: Cyan strip
nb: Cyan remse

en: Cylinder
nb: Sylinder

en: Cylindrical, other
nb: Sylindrisk, annen

en: Cylindrical, specific type unknown
nb: Sylindrisk, spesifikk type ukjent

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
nb: D-2 (3/4 tommer, videokassett)

en: DDC classification:
nb: DDC-klassifikasjon:

en: Daily
nb: Daglig

en: Damaged
nb: Skadet

en: Dance forms
nb: Danseformer

en: Dashed-on information omitted
nb: Stiplet informasjon utelatt

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
nb: Databaseadresser (automatisk generert)

en: Data type
nb: Datatype

note: SCRIPT
en: Date
nb: Dato

en: Date 1
nb: Dato 1

en: Date 2
nb: Dato 2

en: Date digit
nb: Datosiffer

en: Date element is not applicable
nb: Datoelement er ikke aktuelt

en: Date element is totally or partially unknown
nb: Datoelement er fullstendig eller delvis ukjent

en: Date entered on file
nb: Dato registrert i oppføringen

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
nb: Dato for distribusjon/utgivelse/utstedelse og produksjons-/opptaksøkt når disse er forskjellige

en: Dates unknown
nb: Ukjente datoer

en: Description:
nb: Beskrivelse:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
nb: Beskrivende katalogiseringsform

en: Detailed date
nb: Detaljert dato

en: Deterioration stage
nb: Nedbrytingstrinn

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
nb: Diameter for en åpen spole eller plate, eller målene på en kassett, innsats eller sylinder.

en: Dictionaries
nb: Ordbøker

en: Digital recording
nb: Digitalt opptak

en: Digital storage
nb: Digital lagring

en: Dimensions
nb: Mål

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
nb: Målene til mediet som brukes til å kode den elektroniske ressursen. Kun de vanligste målene er oppgitt. I mange tilfeller gjelder målene for beholderen som det magnetiske eller optiske mediet er innkapslet. Felt 007/04-koden som tilsvarer målene gitt i beskrivelsen til elementet, brukes. Hvis ingen kode samsvarer nøyaktig med målene til mediet (eller beholderen), brukes koden z.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
nb: Målene til mikroformen; indikerer ikke målene til bildet.

en: Direct electronic
nb: Direkte elektronisk

en: Direct storage, not acoustical
nb: Direktelagring, ikke akustisk

en: Directories
nb: Kataloger

en: Disc master (negative)
nb: Platemaster (negativ)

en: Discographies
nb: Diskografier

en: Discography
nb: Diskografi

en: Dissertation note:
nb: Merknad til doktoravhandling:

en: Distributor:
nb: Distributør:

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
nb: Divertimentoer, serenader, kassasjoner, divertissementer og notturni

en: Document
nb: Dokument

en: Dolby-A encoded
nb: Dolby-A-kodet

en: Dolby-B encoded
nb: Dolby-B-kodet

en: Dolby-C encoded
nb: Dolby-C-kodet

en: Dramas
nb: Dramaer

en: Dramas
nb: Dramaer

en: Drawing
nb: Tegning

en: Duplicate
nb: Duplikat

en: Duplitized stock
nb: Duplisert råstoff

en: EIAJ (1/2 in., reel)
nb: EIAJ (1/2 tomme, spole)

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
nb: Hver inneholder et blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: Earth moon globe
nb: Jord-/månekule

en: Edition:
nb: Utgave:

en: Eight track
nb: Åttespors

en: Electronic
nb: Elektronisk

en: Electronic resource
nb: Elektronisk ressurs

en: Electronic resources
nb: Elektroniske ressurser

en: Emulsion on film
nb: Emulsjon på film

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
nb: Koding (tvungen Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
nb: Kodingsnivå

en: Encyclopedias
nb: Oppslagsverk

en: English
nb: Engelsk

note: SCRIPT
en: Enter new control number
nb: Legg inn nytt kontrollnummer

en: Entry convention
nb: Oppføringskonvensjon

en: Equidistant conic
nb: Ekvidistant konisk

en: Equirectangular
nb: Ekvirektangulær

en: Essays
nb: Essayer

en: Essays
nb: Essayer

en: Ethnological information
nb: Etnologisk informasjon

en: Exact bit depth
nb: Nøyaktig bitdybde

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
nb: Nøyaktig bitdybde 001-999

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
nb: Nøyaktig bitdybde for skannede bilder som omfatter den elektroniske ressursen, eller en alfabetisk kode på tre tegn som indikerer at nøyaktig bitdybde ikke kan registreres. Ettersom kun nøyaktig bitdybde er nyttig, skal ikke koding inkludere manglende sifre representert av bindestreker (-).

en: Extended Roman
nb: Utvidet latinsk

en: Facsimile
nb: Faksimile

en: Facsimiles
nb: Faksimiler

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
nb: Blideskriftgruppe som eksemplaret tilhører. Dette er ikke den spesifikke blindeskriftkoden, men blindeskriftkodetypen som brukes, som representerer ulike typer skriftlige symboler. Opptil to blindeskrifttyper kan angis, eller et katalogiseringsbyrå kan velge å kode kun den dominerende typen. Flere koder kodes etter eventuell dominans. Hvis færre enn to koder er tilordnet, etterlates kodene blokkjustert, mens ubrukte posisjoner inneholder blanktegn (#).

en: Fantasias
nb: Potpourrier av kjente melodier

en: Far infrared
nb: Fjern infrarød

en: Far ultraviolet
nb: Fjern ultrafiolett

en: Federal/national
nb: Føderal/nasjonal

en: Festschrift
nb: Festskift

en: Fiction
nb: Skjønnlitteratur

en: Fiction
nb: Skjønnlitteratur

en: Fiction (not further specified)
nb: Skjønnlitteratur (ikke nærmere spesifisert)

en: File formats
nb: Filformater

en: File reproduced from an electronic resource
nb: Fil reprodusert fra en elektronisk ressurs

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
nb: Fil reprodusert fra et mellomliggende (ikke mikroform)

en: File reproduced from microform
nb: Fil reprodusert fra mikroform

en: File reproduced from original
nb: Fil reprodusert fra original

en: Film base, other than safety film
nb: Annen filmbase enn sikkerhetsfilm

en: Film cartridge
nb: Filminnsats

en: Film cassette
nb: Filmkassett

en: Film inspection date
nb: Filminspeksjonsdato

en: Film reel
nb: Filmspole

en: Film roll
nb: Filmrull

en: Filmographies
nb: Filmografier

en: Filmslip
nb: Filmsnutt

en: Filmstrip
nb: Filmbånd

en: Filmstrip cartridge
nb: Filmbåndkassett

en: Filmstrip roll
nb: Filmbånd, rull

en: Filmstrip, type unspecified
nb: Filmbånd, uspesifisert type

en: First generation (master)
nb: Første generasjon (original)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
nb: Faste data:

en: Flash card
nb: Flash-kort

en: Flexible base photographic, negative
nb: Fleksibel base fotografisk, negativ

en: Flexible base photographic, positive
nb: Fleksibel base fotografisk, positiv

en: Folk music
nb: Folkemusikk

en: Folktales
nb: Folkeeventyr

en: Font
nb: Skrifttype

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
nb: Spesifikt for opptaksmodus for den eksterne avsøkingsenheten, om sensoren er involvert i opprettelse av overføringen den eventuelt måler.

en: Form lines
nb: Skjemalinjer

en: Form of composition
nb: Komposisjonsform

en: Form of item
nb: Eksemplarform

en: Form of material
nb: Materialform

en: Form of original item
nb: Det opprinnelige eksemplarets form

en: Format code braille
nb: Formatkode for blindeskrift

en: Format of music
nb: Musikkformat

en: Formed by the union: ... and: ...
nb: Dannet av fagforeningen: ... og: ...

en: Forms
nb: Former

en: Free-air
nb: Friluft

en: Frequency
nb: Frekvens

en: Fugues
nb: Fuger

en: Full (1) track
nb: Hele (1) sporet

en: Full level
nb: Fullt nivå

en: Full score
nb: Fullstendig partitur

en: Full score, miniature or study size
nb: Fullstendig partitur (miniatyr eller studiestørrelse)

en: Game
nb: Spill

en: Genealogical tables
nb: Genealogiske tabeller

en: General
nb: Generelt

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
nb: Generell vinkel for enheten som det eksterne avsøkingsbildet dannes fra.

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
nb: Generell posisjon for sensoren i forhold til objektet som studeres.

en: General vertical near-sided
nb: Generell vertikal nærmest

en: General;
nb: Generelt;

en: Generation
nb: Generering

en: Generation aspect of a microform.
nb: Genereringsaspekt for en mikroform.

en: Genre/Form:
nb: Sjanger/form:

en: Glass with lacquer
nb: Glass med lakk

en: Globe
nb: Klode

en: Gnomic
nb: Oppstyltet

en: Goode's homolographic
nb: Goodes homolografisk

en: Goode's homolosine
nb: Goodes homolosin

en: Gospel music
nb: Gospelmusikk

en: Government publication
nb: Offentlig utgivelse

en: Government publication-level undetermined
nb: Statlig utgivelsesnivå ikke fastsatt

en: Gradient and bathymetric tints
nb: Gradient og batymetriske fargetoner

en: Graphic
nb: Grafisk

en: Gravity anomalies (general)
nb: Alvorlighetsgrad anomalier (generelt)

en: Gray scale
nb: Gråskala

en: Greek
nb: Gresk

en: Groove width/groove pitch
nb: Sporbredde/sporhøyde

en: Hachures
nb: Skravering

en: Half (2) track
nb: Halvt (2) spor

en: Hand colored
nb: Håndfarget

en: Handbooks
nb: Håndbøker

en: Hardboard
nb: Hard fiberplate

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: High oblique
nb: Høy skjev

en: High reduction
nb: Høy reduksjon

en: Hill-and-dale cutting
nb: Kutting opp og ned

en: Historical information
nb: Historisk informasjon

en: History
nb: Historikk

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
nb: Hvor langt eksemplaret er fra det originale materialet (f.eks. den faktiske negative filmen eller en original videofilm i kameraet). Genereringsdata brukes for å evaluere kvaliteten på tilgjengelige kopier for å ta beslutninger om bevaring og å identifisere materialer som er tilgjengelige for visning og forskning.

en: How the sound was originally captured and stored. Re-releases of recordings should be coded for the original capture and storage technique, even though such re-releases may have been enhanced using another technique.
nb: Hvordan lyden opprinnelig ble tatt opp og lagret. Nylanseringer av opptak skal kodes for den opprinnelige opptaks- og lagringsteknikken, selv om slike nylanseringer kan ha blitt forbedret med en annen teknikk.

en: Humor, satires, etc.
nb: Humor, satirer, osv.

en: Humor, satires, etc.
nb: Humor, satirer, osv.

en: Hymns
nb: Lovsanger

en: Icon
nb: Ikon

en: Illuminations
nb: Illuminasjoner

en: Illustrations
nb: Illustrasjoner

en: Illustrations - code 1
nb: Illustrasjoner – kode 1

en: Illustrations - code 2
nb: Illustrasjoner – kode 2

en: Illustrations - code 3
nb: Illustrasjoner – kode 3

en: Illustrations - code 4
nb: Illustrasjoner – kode 4

en: Image bit depth
nb: Bildebitdybde

en: Imbibition dye transfer prints
nb: Absorberende fargeoverføringstrykk

en: In transit
nb: Underveis

en: In:
nb: I:

en: Inclusive dates of collection
nb: Inklusive innsamlingsdatoer

en: Incomplete
nb: Ufullstendig

en: Incomplete contents:
nb: Ufullstendig innhold:

en: Index
nb: Indeks

en: Index present
nb: Indeks finnes

en: Indexes
nb: Indekser

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
nb: Indikator-/delfeltlengder

en: Individual biography
nb: Individuell biografi

en: Infometric SAR
nb: Infometrisk SAR

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
nb: Informasjon om kilden til en digital fil som er viktig for opprettelse, bruk og behandling av digitalt reformaterte materialer.

en: Instantaneous (recorded on the spot)
nb: Øyeblikkelig (tatt opp på stedet)

en: Instruction
nb: Instruksjon

en: Instructional materials
nb: Instruksjonsmaterialer

en: Instrumental and vocal parts
nb: Instrumental og sangstemmer

en: Instrumental parts
nb: Instrumentdeler

en: Integrated entry
nb: Integrert oppføring

en: Interactive multimedia
nb: Interaktiv multimedia

en: International intergovernmental
nb: Internasjonalt mellomstatlig

en: Interviews
nb: Intervjuer

en: Isostatic
nb: Isostatisk

en: Item is a music sound recording
nb: Eksemplaret er et musikklydopptak

en: Item type
nb: Eksemplartype

en: Items available for loan:
nb: Eksemplarer tilgjengelige for lån:

en: Items available for reference:
nb: Eksemplarer tilgjengelige for oppslag:

en: Japanese
nb: Japansk

en: Jumbo or enlarged braille
nb: Jumbo eller forstørret blindeskrift

en: Juvenile
nb: Ungdom

en: Juvenile;
nb: Ungdom;

en: Kind of color stock or print
nb: Type fargeemne eller trykk

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
nb: Type komprimering som den elektroniske ressursen har gjennomgått. Brukes for å bedømme filens gjengivelseskvalitet i forhold til den opprinnelige.

en: Kind of cutting
nb: Type kutting

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
nb: Type kutting av sporene som brukes på en plate.

en: Kind of disc, cylinder or tape
nb: Platetype, sylinder eller bånd

en: Kind of material
nb: Materialtype

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
nb: Materialtype som brukes i produksjonen av lydopptak (både øyeblikkelige og masseproduserte). Denne koden er kun ment å være knyttet til et lydopptak gjengitt på en mekanisk enhet.

en: Kit
nb: Sett

en: Korean
nb: Koreansk

en: Lacquer coating
nb: Lakkbelegg

en: Lambert conformal
nb: Lambert konform

en: Lambert's azimuthal equal area
nb: Lamberts asimutale flatetro projeksjon

en: Lambert's conformal conic
nb: Lamberts konform konisk

en: Lambert's cylindrical equal area
nb: Lamberts sylindriske flatetro projeksjon

en: Land forms
nb: Landformer

en: Land-based remote-sensing device
nb: Landbasert ekstern avsøkingsenhet

en: Language
nb: Språk

en: Language instruction
nb: Språkinstruksjon

en: Language material
nb: Språkmateriale

en: Language:
nb: Språk:

en: Large print
nb: Stor skrift

en: Laserdisc
nb: Laserplate

en: Lateral or combined cutting
nb: Lateral eller kombinert kutting

en: Latest entry
nb: Siste oppføring

en: Latin
nb: Latinsk

en: Law reports and digests
nb: Lovrapporter og -sammendrag

en: Leader builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
nb: Bygger for postens hode &rsaquo; Autoriteter &rsaquo; Koha

en: Leader:&nbsp;
nb: Leder:&nbsp;

en: Leather
nb: Lær

en: Lectures, speeches
nb: Forelesninger, taler

en: Legal articles
nb: Juridiske artikler

en: Legal cases and case notes
nb: Juridiske saker og saksnotater

en: Legislation
nb: Lovgivning

note: SPAN
en: Length of directory elements
nb: Katalogelementers lengde

en: Letters
nb: Brev

en: Letters
nb: Brev

en: Level of compression
nb: Kompresjonsnivå

en: Level of contraction
nb: Sammentrekningsnivå

en: Level of deterioration of the motion picture film.
nb: Filmens nedbrytingsnivå

en: Libretto or text
nb: Libretto eller tekst

en: Line by line
nb: Linje for linje

en: Line over line
nb: Linje over linje

en: Literary braille
nb: Litterær blindeskrift

en: Literary form
nb: Litterær form

en: Literary text for sound recordings
nb: Litterær tekst for lydopptak

en: Live action
nb: Direktesending

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
nb: Laster …

en: Local
nb: Lokal

en: Loose-leaf
nb: Løsblad

en: Lossless
nb: Uten tap

en: Lossy
nb: Beheftet med tap

en: Lost
nb: Tapt

en: Low oblique
nb: Lav skjev

en: Low reduction ratio
nb: Lavt utvekslingsforhold

en: M-II (1/2 in., videocassette)
nb: M-II (1/2 tomme, videokassett)

en: MARC Code List for Countries
nb: MARC-kodeliste for land

en: MARC Code List for Languages
nb: MARC-kodeliste for språk

en: MARC21 Plugin to build links between records
nb: MARC21-plugin for å bygge koblinger mellom poster

en: Madrigals
nb: Madrigaler

en: Magenta strip
nb: Magenta remse

en: Magnetic audio tape in cartridge
nb: Magnetlydbånd i innsats

en: Magnetic audio tape in cassette
nb: Magnetlydbånd i kassett

en: Magnetic audio tape on reel
nb: Magnetlydbånd på spole

en: Magnetic disk
nb: Magnetplate

en: Magnetic field
nb: Magnetfelt

en: Magnetic sound track on motion picture film
nb: Magnetlydspor på film

en: Magneto-optical disc
nb: Magnetooptisk plate

en: Manned spacecraft
nb: Bemannet romskip

en: Manufacturer:
nb: Produsent:

en: Manuscript
nb: Manuskript

en: Manuscript cartographic material
nb: Manuskript for kartografisk materiale

en: Manuscript language material
nb: Manuskript for språkmateriale

en: Manuscript notated music
nb: Manuskript for notert musikk

en: Map
nb: Kart

en: Map serial
nb: Kartperiodika

en: Map series
nb: Kartserie

en: Maps
nb: Kart

en: Marches
nb: Marsjer

en: Mass-produced
nb: Masseprodusert

en: Masses
nb: Messer

en: Master
nb: Original

en: Master tape
nb: Originalbånd

en: Material out of which the cartographic item is made.
nb: Materialet det kartografiske eksemplaret er laget av.

en: Material out of which the globe is made.
nb: Materialet som kulen er laget av.

en: Material type:
nb: Materialtype:

en: Mathematics and scientific braille
nb: Matematisk og vitenskapelig blindeskrift

en: Mazurkas
nb: Masurkaer

en: Media type:
nb: Medietype:

en: Medium for sound
nb: Lydmedium

en: Memoirs
nb: Memoarer

en: Mercator
nb: Merkator

en: Merged with ... to form ...
nb: Slått sammen med ... for å danne ...

en: Metal
nb: Metall

en: Metal and glass
nb: Metall og glass

en: Meteorological
nb: Meteorologisk

en: Microfiche
nb: Mikrokort

en: Microfiche cassette
nb: Mikrokortkassett

en: Microfilm
nb: Mikrofilm

en: Microfilm cartridge
nb: Mikrofilminnsats

en: Microfilm cassette
nb: Mikrofilmkassett

en: Microfilm reel
nb: Mikrofilmspole

en: Microfilm roll
nb: Mikrofilmrull

en: Microfilm slip
nb: Mikrofilmsnutt

en: Microform
nb: Mikroform

en: Microgroove/fine
nb: Mikrospor/tynt

en: Microopaque
nb: Mikroopak

en: Microscope slide
nb: Objektglass

en: Middle infrared
nb: Midtre infrarødt

en: Middle ultraviolet
nb: Midtre ultrafiolett

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
nb: Millers bipolar skjev konform konisk

en: Miniature or study size
nb: Miniatyr eller studiestørrelse

en: Minuets
nb: Menuetter

en: Missing characters
nb: Manglende tegn

en: Mixed
nb: Blandet

en: Mixed Materials
nb: Blandede materialer

en: Mixed base (nitrate and safety)
nb: Blandet base (nitrat og sikkerhet)

en: Mixed collection
nb: Blandet samling

en: Mixed emulsion
nb: Blandet emulsjon

en: Mixed forms
nb: Blandede former

en: Mixed forms
nb: Blandede former

en: Mixed generation
nb: Blandet generering

en: Mixed material
nb: Blandet materiale

en: Mixed materials
nb: Blandede materialer

en: Mixed polarity
nb: Blandet polaritet

en: Mixed uses
nb: Blandet bruk

en: Mixing tracks
nb: Blande spor

en: Model
nb: Modell

en: Modified record
nb: Endret post

en: Modified stereographic for Alaska
nb: Endret stereografisk for Alaska

en: Mollweide
nb: Mollweide kartprojeksjon (homalografisk projeksjon)

en: Monaural
nb: For ett øre

en: Monographic series
nb: Monografisk serie

en: Monthly
nb: Månedlig

en: Moon
nb: Måne

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
nb: Mer spesifikke fargeegenskaper for det bevegelig bildet enn de som finnes i 007/03 (farge).

en: Motets
nb: Motetter

en: Mother (positive)
nb: Mor (positiv)

en: Motion picture
nb: Film

en: Motion picture music
nb: Filmmusikk

en: Motion picture presentation format
nb: Presentasjonsformat for film

en: Multi-spectral, multidata
nb: Multispektral, multidata

en: Multi-temporal
nb: Multitemporal

en: Multicolored
nb: Multifarget

en: Multilocal
nb: Multilokal

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
nb: Flerdelt post på ressursnivå

en: Multiple
nb: Flere

en: Multiple braille types
nb: Flere blindeskrifttyper

en: Multiple dates
nb: Flere datoer

en: Multiple file formats
nb: Flere filformater

en: Multiple forms
nb: Flere former

en: Multiple languages
nb: Flere språk

en: Multiple physical forms
nb: Flere fysiske former

en: Multiple score formats
nb: Flere partiturformater

en: Multistate
nb: Flerstatlig

en: Music
nb: Musikk

en: Music Parts
nb: Musikkdeler

en: Music braille
nb: Musikkblindeskrift

en: Musical revues and comedies
nb: Musikkrevyer og komedier

en: Musical sound recording
nb: Musikklydopptak

en: NAB standard
nb: NAB-standard

en: National bibliographic agency
nb: Norsk Bibliotekforening

en: Nature of contents
nb: Innholdets beskaffenhet

en: Nature of contents - code 1
nb: Innholdets beskaffenhet – kode 1

en: Nature of contents - code 2
nb: Innholdets beskaffenhet – kode 2

en: Nature of contents - code 3
nb: Innholdets beskaffenhet – kode 3

en: Nature of contents - code 4
nb: Innholdets beskaffenhet – kode 4

en: Nature of entire work
nb: Hele verkets beskaffenhet

en: Near infrared
nb: Nær infrarød

en: Near ultraviolet
nb: Nær ultrafiolett

en: Negative
nb: Negativ

en: Newspaper
nb: Avis

en: Newspaper format
nb: Avisformat

en: Next&gt;&gt;
nb: Neste&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
nb: Neste&gt;&gt;

en: Nitrate base
nb: Nitratbase

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
nb: Nitrat: brunaktig, misfarging, falming, støvet

en: Nitrate: congealed
nb: Nitrat: størknet

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
nb: Nitrat: skummende, bobler, blærer

en: Nitrate: powder
nb: Nitrat: pulver

en: Nitrate: pungent odor
nb: Nitrat: skarp lukt

en: Nitrate: sticky
nb: Nitrat: klebrig

en: Nitrate: suspicious odor
nb: Nitrat: mistenkelig lukt

en: No accompanying matter
nb: Intet ledsagende materiale

en: No alphabet or script given/No key title
nb: Intet alfabet eller skript er oppgitt/ingen nøkkeltittel

en: No attempt to code
nb: Intet forsøk på å kode

en: No biographical material
nb: Intet bibliografisk materiale

en: No dates given; B.C. date involved
nb: Ingen datoer oppgitt; dato f.Kr. er involvert

en: No determinable frequency
nb: Ingen frekvens som kan bestemmes

en: No illustrations
nb: Ingen illustrasjoner

en: No index
nb: Ingen indeks

en: No information provided
nb: Ingen informasjon er gitt

en: No items available.
nb: Ingen tilgjengelige eksemplarer.

en: No linguistic content
nb: Intet språklig innhold

en: No parts in hand or not specified
nb: Ingen deler for hånden eller ikke spesifisert

en: No place, unknown, or undetermined
nb: Intet sted, ukjent eller ikke fastsatt

en: No relief shown
nb: Ingen relieff vises

en: No secondary support
nb: Ingen sekundær støtte

en: No sound (silent)
nb: Uten lyd (stum)

en: No specific type
nb: Ingen spesiell type

en: No specified class of braille writing
nb: Ikke spesifisert blindeskriftklasse

en: No specified nature of contents
nb: Ingen spesifisert beskaffenhet for innholdet

en: No specified special format characteristics
nb: Ingen spesifiserte spesialformategenskaper

en: No title
nb: Ingen tittel

en: Nocturnes
nb: Nokturner

en: Non-ISBD
nb: Ikke-ISBD

en: Non-flexible base photographic, negative
nb: Ikke-fleksibel base fotografisk, negativ

en: Non-flexible base photographic, positive
nb: Ikke-fleksibel base fotografisk, positiv

en: Non-nitrate: advanced deterioration
nb: Nitratfri: fremskreden nedbryting

en: Non-nitrate: detectable deterioration
nb: Nitratfri: påvisbar nedbryting

en: Non-nitrate: disaster
nb: Nitratfri: katastrofe

en: Nonanamorphic (wide-screen)
nb: Ikke-anamorf (widescreen)

en: None apparent
nb: Ingen åpenbare

en: None of the following
nb: Ingen av følgende

en: Nonmusical sound recording
nb: Ikke-musikalsk lydopptak

en: Nonprojected graphic
nb: Ikke-projisert grafikk

en: Normal reduction
nb: Normal reduksjon

en: Normalized irregular
nb: Normalisert uregelmessig

en: Not a conference publication
nb: Ikke en konferanseutgivelse

en: Not a festschrift
nb: Ikke et festskrift

en: Not a government publication
nb: Ikke en statlig utgivelse

en: Not applicable
nb: Ikke aktuelt

en: Not arrangement or transposition or not specified
nb: Ikke arrangement eller omstilling, eller ikke spesifisert

en: Not fiction
nb: Ikke skjønnlitteratur

en: Not fiction (not further specified)
nb: Ikke skjønnlitteratur (ikke nærmere spesifisert)

en: Not modified
nb: Ikke endret

en: Not specified
nb: Ikke spesifisert

en: Not specified or not applicable
nb: Ikke spesifisert, eller ikke aktuelt

en: Not specified or not applicable
nb: Ikke spesifisert, eller ikke aktuelt

en: Notated music
nb: Notert musikk

en: Novels
nb: Romaner

en: Novels
nb: Romaner

en: Number of tracks on a tape.
nb: Antall spor på et bånd.

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
nb: Tall som spesifiserer utvekslingsforholdet for en mikroform, registrert som tre siffer. Tallet er høyrejustert, og hver ubrukte posisjon inneholder en null (f.eks. 015, 048). En bindestrek brukes for enhver ukjent del av utvekslingsforholdet (f.eks. 03-, 1--, eller ---)

en: Numeric data
nb: Numeriske data

en: OPAC view:
nb: Visning for publikumskatalog:

en: Object
nb: Objekt

en: Oblique Mercator
nb: Skråmerkator

en: Offprints
nb: Særtrykk

en: On hold
nb: Reservert

en: One color
nb: Én farge

en: One file format
nb: Ett filformat

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
nb: Alfabetisk kode på ett tegn beskriver målgruppen som materialet er beregnet på.

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som beskriver det intellektuelle nivået for målgruppen som materialet er beregnet på.

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn indikerer målgruppen som eksemplaret er beregnet på.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer materialkategorien som eksemplaret tilhører i elektronisk ressurs (f.eks. programmer, datafiler, bildefiler, digitaliserte lyd- og videobånd, osv.).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer at materialkategorien som eksemplaret tilhører er kule, som defineres som modellen av et himmellegeme, normalt jorden eller himmelhvelvet, fremstilt på overflaten av en sfære. Koden d brukes når 008/25 (type kartografisk materiale) inneholder koden d. Et fylltegn (|) er ikke tillatt i denne posisjonen.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer at materialkategorien som eksemplaret tilhører er mikroform. Mikroform er en generisk term for et medium, gjennomsiktig eller opakt, med mikrobilder. Et mikrobilde er en enhet (f.eks. en side) med tekst, grafikk eller datagenerert materiale på aperturkort, mikrokort, mikrofilm, mikroopaker eller andre mikroformater som er for små til å leses uten forstørrelse. Mikroformer kan være reproduksjoner av eksisterende tekst- eller grafikkmaterialer, eller de kan være originalutgivelser. Et fylltegn (|) er ikke tillatt i denne posisjonen.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer at materialkategorien som eksemplaret tilhører er projisert grafikk, som er definert som en todimensjonal fremstilling som skal projiseres uten bevegelse ved hjelp av en optisk enhet, for eksempel et filmbånd, lysbilde eller en transparent. Et fylltegn (|) er ikke tillatt i denne posisjonen.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer at materialkategorien som eksemplaret tilhører er taktilt materiale. Brukes om materiale som skal leses ved berøring. Et fylltegn (|) er ikke tillatt i denne posisjonen.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer at materialkategorien som eksemplaret tilhører er uspesifisert, som betyr at eksemplaret ikke er identifisert av én av de andre 007-kodeverdiene eller at de flere fysiske formene ikke er spesifikt betegnet (for eksempel når det aktuelle eksemplaret er en samling som inneholder ulike materialkategorier og en institusjon velger å ikke legge inn flere adskilte 007-felt for de ulike komponentene). Et fylltegn (|) er ikke tillatt i denne posisjonen.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer at materialkategorien som eksemplaret tilhører er videoopptak, som defineres som et opptak der visuelle bilder, ofte i bevegelse og ledsaget av lyd, har blitt registrert. Det er utformet for avspilling på en fjernsynsmottaker eller videoskjerm. Et fylltegn (|) er ikke tillatt i denne posisjonen.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer eksemplarets materialform.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer materialformen som et eksemplaret opprinnelig ble utgitt i.

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer frekvensen for et eksemplar. Brukes i forbindelse med 008/19 (regelmessighet).

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer tiltenkt regelmessighet for et eksemplar. Brukes i forbindelse med 008/18 (frekvens).

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer et eksemplars beskaffenhet hvis det i sin helhet består av en bestemt materialtype. Hvis eksemplaret kan betraktes som mer enn én materialtype, registreres typene i, 008/25-27 (innholdets beskaffenhet), og posisjon 008/24 kodes med blanktegn (#).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer det opprinnelige alfabetet eller skriftet for språket i tittelen på kildeeksemplaret som nøkkeltittelen (felt 222) er basert på.

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer teknikken som brukes for å opprette bevegelse i filmer eller videoopptak.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer typen kartografisk eksemplar som beskrives.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer datafiltypen som beskrives i den bibliografiske posten

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer typen kontinuerlig ressurs.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer datotypene som oppgis i 008/07-10 (dato 1) og 008/11-14 (dato 2). For kontinuerlige ressurser indikerer koden i 008/06 også utgivelsesstatusen.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer typen visuelt materiale som blir beskrevet.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer om et eksemplar utgis eller produseres av eller for en internasjonalt, nasjonalt, provinsielt, statlig eller lokalt offentlig organ, eller en underavdeling av en slik organisasjon, og i så fall organets jurisdiksjonsnivå.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer om et eksemplar inneholder biografisk materiale, og i så fall hvilke biografiske egenskaper det har.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer om datafilen utgis eller produseres av eller for en internasjonalt, nasjonalt, provinsielt, statlig eller lokalt offentlig organ (inkludert mellomstatlige organisasjoner av alle typer(, eller en underavdeling av en slik organisasjon, og i så fall organets jurisdiksjonsnivå.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer om eksemplaret utgis eller produseres av eller for en internasjonalt, nasjonalt, provinsielt, statlig eller lokalt offentlig organ, eller en underavdeling av en slik organisasjon, og i så fall organets jurisdiksjonsnivå.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som indikerer om eksemplaret utgis eller produseres av eller for en internasjonalt, provinsielt, nasjonalt, statlig eller lokalt offentlig organ, eller en underavdeling av en slik organisasjon, og i så fall organets jurisdiksjonsnivå.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som spesifiserer eksemplarets materialform.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som spesifiserer materialformen til eksemplaret som beskrives

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som spesifiserer materialformen til eksemplaret som beskrives.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som spesifiserer materialformen.

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
nb: Alfabetisk på ett tegn som spesifiserer eksemplarets materialform.

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
nb: Alfabetisk kode på ett tegn som inneholder et blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
nb: Kode på ett tegn som indikerer formatet på en musikalsk komposisjon (f.eks. klaverdireksjonsstemme). «Notasjon til ansatt» i dette elementet viser til musikk som er skrevet ved hjelp av notelinjer. «Musikalsk notasjon» viser til musikk som er skrevet ved hjelp av notelinjer eller grafikk, symbolikk eller ordbasert notasjon.

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
nb: Kode på ett tegn som indikerer den opprinnelige katalogiseringskilden for posten. Hvis katalogiseringskilden er kjent, identifiseres den i delfelt $a av felt 040 (katalogiseringskilde).

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
nb: Kode på ett tegn som indikerer om data i en bibliografisk post er en endring av informasjon som viste på eksemplaret som ble katalogisert som eller som det var meningen å inkludere i MARC-posten.

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
nb: Kode på ett tegn som indikerer om eksemplaret utgis eller produseres av eller for en internasjonalt, nasjonalt, statlig, provinsielt eller lokalt offentlig organ, eller en underavdeling av en slik organisasjon.

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
nb: Kode på ett tegn som indikerer om eksemplaret består av sakene, rapportene eller sammendragene for en konferanse.

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
nb: Kode på ett tegn som indikerer om eksemplaret er et festskrift

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
nb: Kode på ett tegn som brukes for å indikere den litterære formen til et eksemplar. Numeriske koder 0 og 1 gir en generisk identifisering av om eksemplaret er et skjønnlitterært verk. Alfabetiske koder kan brukes for å identifisere spesifikke litterære former.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
nb: Kode på ett tegn som indikerer om et eksemplar består av sakene, rapportene eller sammendragene for en konferanse.

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
nb: Numerisk kode på ett tegn som indikerer om eksemplaret inkluderer en indeks over eget innhold.

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
nb: Numerisk kode på ett tegn som indikerer om eksemplaret eller ledsagende materiale inkluderer en plasseringsindeks eller et geografisk leksikon.

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
nb: Numerisk kode på ett tegn som indikerer om eksemplaret ble katalogisert ifølge forløpende oppføring, siste oppføring eller integrerte katalogiseringskonvensjoner for oppføringer.

en: Online
nb: På nett

en: Online access:
nb: Nettilgang:

en: Online resources:
nb: Ressurser på nettet:

en: Online system or service
nb: Nettsystem eller -tjeneste

en: Open in new window
nb: Åpne i nytt vindu

en: Open score
nb: Åpen partitur

en: Operas
nb: Operaer

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
nb: Optisk og magnetlydspor på film

en: Optical disc
nb: Optisk plate

en: Optical sound track on motion picture film
nb: Optisk lydspor på film

en: Oratorios
nb: Oratorier

en: Organization
nb: Organisasjon

en: Original alphabet or script of title
nb: Opprinnelig alfabet eller skript for tittel

en: Orthographic
nb: Ortografisk

en: Other
nb: Andre

en: Other acoustical data
nb: Andre akustiske data

en: Other classification:
nb: Annen klassifikasjon:

en: Other editions:
nb: Andre utgaver:

en: Other infrared data
nb: Andre infrarøde data

en: Other microwave data
nb: Andre mikrobølgedata

en: Other photographic medium
nb: Annet fotografisk medium

en: Other special physical characteristics about the braille.
nb: Andre spesielle fysiske egenskaper for blindeskriften.

en: Other title:
nb: Annen tittel:

en: Other tone
nb: Annen tone:

en: Other ultraviolet data
nb: Andre ultrafiolettdata

en: Other wide-screen format
nb: Annet widescreen-format

en: Outline
nb: Omriss

en: Outtakes
nb: Filmdeler klippet bort ved redigering

note: SCRIPT
en: Override
nb: Overstyr

en: Overtures
nb: Overturer

en: Painting
nb: Maleri

en: Paper
nb: Papir

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
nb: Papir med lakk eller ferrooksid

en: Paragraph
nb: Avsnitt

en: Parchment
nb: Pergament

en: Part-songs
nb: Flerstemmige sanger

en: Partial contents:
nb: Delvis innhold:

en: Passacaglias
nb: Passacagliaer

en: Passion music
nb: Pasjonsmusikk

en: Passive
nb: Passiv

en: Passive microwave mapping
nb: Passiv mikrobølgetilordning

en: Patent document
nb: Patentdokument

en: Patent information:
nb: Patentinformasjon:

en: Pavans
nb: Pavaner

en: Pending hold
nb: Ventende reservasjon

en: Performer-conductor part
nb: Artist/dirigent-del

en: Periodical
nb: Periodikum

en: Phonodisc, phonowire, etc
nb: Fonoplate, fonobånd, osv.

en: Phonodisc, phonowire, etc.
nb: Fonoplate, fonobånd, osv.

en: Photocopy
nb: Fotokopi

en: Photocopy, blueline print
nb: Fotokopi, blåkopi

en: Photograph, type unspecified
nb: Fotograf, uspesifisert type

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
nb: Fotografiteknikk som brukes for å lage det kartografiske eksemplaret.

en: Photographs
nb: Fotografer

en: Photomechanical print
nb: Fotomekanisk trykk

en: Photonegative
nb: Omvendt lyselektrisk

en: Photoprint
nb: Fotokopi

en: Physcial Description
nb: Fysisk beskrivelse

en: Physicial medium
nb: Fysisk medium

en: Piano score
nb: Pianopartitur

en: Pictorially
nb: Billedlig

en: Picture
nb: Bilde

en: Picture card, post card
nb: Bildekort, postkort

en: Planetary or lunar globe
nb: Planet- eller månekule

en: Plans
nb: Plantegninger

en: Plaster
nb: Gips

en: Plastic
nb: Plast

en: Plastic with metal
nb: Plast med metall

en: Plates
nb: Plater

en: Platform construction type
nb: Plattformkonstruksjonstype

en: Platform use category
nb: Kategori for plattformbruk

en: Play this sample
nb: Spill utdrag

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
nb: Avspillingsegenskaper for lydopptak, inkludert spesialutstyr eller utjevning som kreves for riktig avspilling. Denne koden brukes ikke for å indikere spesielle prosesser som brukes under opptak, med mindre prosessene må utføres under avspilling.

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
nb: Avspillingshastighet for lydopptaket. Denne koden er kun beregnet på avspillingshastigheten for et lydopptak gjengitt på en mekanisk enhet.

en: Playing cards
nb: Spillkort

en: Plugin to build links between records
nb: Plugin for å bygge koblinger mellom poster

en: Poetry
nb: Lyrikk

en: Poetry
nb: Poesi

en: Polar stereographic
nb: Polar stereografisk

en: Polonaises
nb: Polonese

en: Polyconic
nb: Polykonisk

en: Popular music
nb: Popmusikk

en: Porcelain
nb: Porselen

en: Portraits
nb: Portretter

en: Positive
nb: Positiv

en: Positive/negative aspect
nb: Positivt/negativt aspekt

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
nb: Positivt/negativt aspekt ved fotokopi eller film i det kartografiske eksemplaret, også kalt polaritet.

en: Positive/negative polarity of the microform.
nb: Positiv/negativ polaritet for mikroformen.

en: Postcard
nb: Postkort

en: Poster
nb: Plakat

en: Pre-adolescent
nb: Ungdom

en: Pre-adolescent;
nb: Ungdom;

en: Pre-production
nb: Førproduksjon

en: Preludes
nb: Forspill

en: Preschool
nb: Førskole

en: Preschool;
nb: Førskole;

en: Present
nb: Gave

en: Presentation format for motion pictures.
nb: Presentasjonsformat for filmer.

en: Preservation
nb: Bevaring

en: Primary
nb: Primær

en: Primary support material
nb: Primært støttemateriale

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
nb: Primær bruk beregnet på plattformen som er spesifisert i 007/06 (plattformkonstruksjonstype)

en: Primary;
nb: Primær;

en: Print
nb: Skriv ut

en: Print Page
nb: Skriv ut siden

en: Print/braille
nb: Utskrift/blindeskrift

en: Printing master
nb: Trykkoriginal

en: Producer:
nb: Produsent:

en: Product
nb: Produkt

en: Production credits:
nb: Produksjonsrulletekst:

en: Production elements
nb: Produksjonselementer

en: Production rolls
nb: Produksjonsruller

en: Production/reproduction details
nb: Detaljer om produksjon/reproduksjon

en: Profile
nb: Profil

en: Program music
nb: Programmusikk

en: Programmed texts
nb: Programmerte tekster

en: Projected graphic
nb: Projisert grafikk

en: Projected medium
nb: Projisert medium

en: Projection
nb: Projeksjon

en: Projection not specified
nb: Projeksjon ikke spesifisert

en: Publication date and copyright date
nb: Utgivelsesdato og opphavsrettsdato

en: Publisher:
nb: Utgiver:

en: Puzzle
nb: Puslespill

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
nb: Kvadrofonisk, flerkanals eller surround

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
nb: Kvadrupleks (1 eller 2 tommer, rull)

en: Quality assurance target(s)
nb: Kvalitetsikringsmål

en: Quarter (4) track
nb: Kvart (4) spor

en: Quarterly
nb: Kvartalsvis

en: Questionable date
nb: Tvilsom dato

en: Radiograph
nb: Radiograf

en: Ragtime music
nb: Ragtimemusikk

en: Range of years of bulk of collection
nb: Årsspenn for størstedel av samlingen

en: Ratio
nb: Forhold

en: Ratio element is not applicable
nb: Forholdselementet er ikke relevant

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
nb: Postlengde (automatisk generert)

note: SELECT name=f5
en: Record status
nb: Poststatus

en: Red strip
nb: Rød remse

en: Reduction rate varies
nb: Reduksjonsverdi varierer

en: Reduction ratio
nb: Utvekslingsforhold

en: Reduction ratio range
nb: Utvekslingsforholdsområde

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
nb: Utvekslingsforholdsområde for en mikroform. Det spesifikke utvekslingsforholdet registreres i 007/06-08 (utvekslingsforhold).

en: Reference print/viewing copy
nb: Referansetrykk/visningskopi

en: Refined categories of color
nb: Raffinerte fargekategorier

en: Reflective infrared
nb: Reflekterende infrarødt

en: Reformatting quality
nb: Reformateringskvalitet

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
nb: Reformateringskvalitet for den elektroniske ressursen; en helhetlig vurdering av den fysiske kvaliteten til den elektroniske ressursen i forhold til tiltenkt bruk. Den kan brukes for å bedømme kvaliteten på en fil og en institusjons bestrebelser for å være tilgjengelig over tid.

en: Regular
nb: Vanlig

en: Regular print
nb: Vanlig utskrift

en: Regular print reproduction
nb: Vanlig utskriftsreproduksjon

en: Regularity
nb: Utgivelsesmønster

en: Rehearsals
nb: Prøver

en: Related works:
nb: Relaterte verker:

en: Relief
nb: Relieff

en: Remote
nb: Ekstern

en: Remote-sensing image
nb: Eksternt avsøkingsbilde

en: Replacement
nb: Erstatning

en: Report number:
nb: Rapportnummer:

en: Reporting
nb: Rapportering

en: Representational
nb: Figurativ

en: Reprint/reissue date and original date
nb: Opptrykk-/nyutgivelsesdato og opprinnelig dato

en: Requiems
nb: Rekviemer

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nb: Treff %s til %s av %s

en: Review:
nb: Omtale:

en: Reviews
nb: Omtaler

en: Rhapsodies
nb: Rapsodier

en: Ricercars
nb: Ricercarer

en: Rock drawings
nb: Steintegninger

en: Rock music
nb: Rockemusikk

en: Roll
nb: Rull

en: Rondos
nb: Rondoer

en: Running time
nb: Spilletid

en: Running time exceeds three characters
nb: Spilletiden overskrider tre tegn

en: Running time for motion pictures and videorecordings
nb: Spilletid for filmer og videoopptak

en: Rushes
nb: Prøvekopier

en: SAR-cross polarization
nb: SAR-krysspolarisering

en: SAR-like polarization
nb: SAR-aktig polarisering

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
nb: SAR-flerfrekvens (flerkanals)

en: Safety base, acetate undetermined
nb: Sikkerhetsbase, acetat ikke fastsatt

en: Safety base, diacetate
nb: Sikkerhetsbase, diacetat

en: Safety base, mixed
nb: Sikkerhetsbase, blandet

en: Safety base, polyester
nb: Sikkerhetsbase, polyester

en: Safety base, triacetate
nb: Sikkerhetsbase, triacetat

en: Safety base, undetermined
nb: Sikkerhetsbase, ikke fastsatt

en: Safety film
nb: Sikkerhetsfilm

en: Samples
nb: Prøver

en: Save
nb: Lagre

en: Scope and content:
nb: Omfang og innhold:

en: Score
nb: Partitur

en: Search for
nb: Søk etter

en: Search results
nb: Søkeresultater

en: Secondary support material
nb: Sekundært støttemateriale

en: Section
nb: Del

en: Section by section
nb: Del for del

en: Seismic surveys
nb: Seismiske undersøkelser

en: Select a type of material
nb: Velg en materialtype

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
nb: Velg en materialtype for å spesifisere de variable verdiene

en: Semiannual
nb: Hvert halvår

en: Semimonthly
nb: To ganger i måneden

en: Semiweekly
nb: To ganger i uka

en: Sensor type
nb: Sensortype

en: Separate supplement to another work
nb: Adskilt supplement til et annet verk

en: Separated from:
nb: Adskilt fra:

en: Sepia tone
nb: Sepiatone

en: Serial/Integrating resource
nb: Periodika/integrerende ressurs

en: Series
nb: Serie

en: Series:
nb: Serie:

en: Service copy
nb: Servicekopi

en: Set
nb: Sett

en: Set:
nb: Sett:

en: Shading
nb: Sjattering

en: Shellac
nb: Shellakk

en: Short form scoring
nb: Orkestrering i kortform

en: Short stories
nb: Noveller

en: Short stories
nb: Noveller

en: Shortened
nb: Forkortet

en: Shortwave infrared (SWIR)
nb: Kortbølget infrarødt (SWIR)

en: Show analytics
nb: Vis analyse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
nb: Vise verdier for materialetype «%s»?

en: Show volumes
nb: Vis volumer

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
nb: Sidesøkende, luftbåret radar (SLAR)

en: Sign languages
nb: Tegnspråk

en: Silver halide
nb: Sølvhalid

en: Single known date/probable date
nb: Enkel kjent dato/sannsynlig dato

en: Single line
nb: Enkelt linje

en: Single map
nb: Enkelt kart

en: Sinusoidal
nb: Sinusformet

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
nb: Seks tegn som indikerer den nyeste filminspeksjonsdatoen. Datoen er registrert i formatet ccyymm (århundre/år/måned). En bindestrek brukes for alle ukjente deler av datoen. Seks fylltegn (||||||) brukes hvis det ikke gjøres noe forsøk på å kode disse tegnposisjonene.

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
nb: Seks udefinerte tegnposisjoner, som hver inneholder en blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: Sixteen track
nb: Sekstenspors

en: Skin
nb: Skall

en: Slide
nb: Lysbilde

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
nb: Sonar--nederste topografibilder, sideskanning

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
nb: Sonar--nederste topografi, nær bunnen

en: Sonar--bottom topography, near-surface
nb: Sonar--nederste topografi, nær overflaten

en: Sonar--water depth
nb: Sonar--vanndybde

en: Sonatas
nb: Sonater

en: Songs
nb: Sanger

en: Sound
nb: Lyd

en: Sound cartridge
nb: Lydinnsats

en: Sound cassette
nb: Lydkassett

en: Sound disc
nb: Lydplate

en: Sound on medium
nb: Lyd på medium

en: Sound on medium or separate
nb: Lyd på medium eller adskilt

en: Sound recording
nb: Lydopptak

en: Sound separate from medium
nb: Lyd adskilt fra medium

en: Sound-tape reel
nb: Lydbåndrull

en: Sound-track film
nb: Lydsporfilm

en: Sounds
nb: Lyder

en: Space oblique Mercator
nb: Rom for skrå merkator

en: Space observing
nb: Romobservasjon

en: Spaceborne
nb: I verdensrommet

en: Spanner short form scoring
nb: Nøkkel for orkestrering i kortform

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
nb: Spesiell klasse av kartografisk materiale som eksemplaret tilhører. Vanligvis klassen for fysisk gjenstand, f.eks. et diagram.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
nb: Spesiell klasse av materiale (vanligvis klassen for fysisk gjenstand) som et eksemplar tilhører (f.eks. en magnetplate).

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
nb: Spesiell klasse av materiale (vanligvis klassen for fysisk gjenstand) som et eksemplar tilhører, f.eks. en stjerneglobus.

en: Special class of material to which the item belongs
nb: Spesiell klasse av materiale som eksemplaret tilhører

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
nb: Spesiell klasse av materiale, vanligvis klassen for fysisk gjenstand, som et eksemplar tilhører.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
nb: Spesiell klasse av mikroform som eksemplaret tilhører (f.eks. en mikroopak).

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
nb: Spesiell klasse av film som eksemplaret tilhører, f.eks. en filmspole.

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
nb: Spesiell klasse av ikke-projisert grafikk som eksemplaret tilhører (f.eks. et bilde).

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
nb: Spesiell klasse av projisert grafikk som eksemplaret tilhører, f.eks. et lysbilde.

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
nb: Spesiell klasse av lydopptak som eksemplaret tilhører (f.eks. en sylinder).

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
nb: Spesiell klasse av taktilt materialspesifikt materiale som eksemplaret tilhører.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
nb: Spesiell klasse av tekstmateriale som et eksemplar tilhører.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
nb: Spesiell klasse av videoopptak som et eksemplar tilhører.

en: Special format characteristics
nb: Spesielle formategenskaper

en: Special physical characteristics
nb: Spesielle fysiske egenskaper

en: Special playback characteristics
nb: Spesielle avspillingsegenskaper

en: Specialized
nb: Spesialisert

en: Specialized;
nb: Spesialisert;

en: Specific material designation
nb: Spesifikk materialbetegnelse

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
nb: Spesifikt medium som brukes for å overføre lyden til et eksemplar (enten lyden overføres på selve eksemplaret, eller det er i form av tilhørende materiale) og lydavspillingstypen som kreves.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
nb: Spesifikt medium som brukes for å overføre lyden til et eksemplar (enten lyden er på den projiserte grafikken eller adskilt) og lydavspillingstypen som kreves for eksemplaret.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
nb: Spesifikt medium som brukes for å overføre lyden til et eksemplar enten lyden bæres på videoopptaket eller adskilt, og lydavspillingstypen som kreves for eksemplaret.

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
nb: Spektrale, akustiske eller magnetiske egenskaper for dataene som mottas av enheten som lager det eksterne avsøkingsbildet. Kan brukes for å indikere både bølgelengde for målt stråling og sensortypen som brukes for å måle den.

en: Speeches
nb: Taler

en: Speeches
nb: Taler

en: Speed
nb: Hastighet

en: Split into .. and ...:
nb: Delt inn i .. og ...:

en: Spot heights
nb: Punkthøyder

en: Square dance music
nb: Squaredance-musikk

en: Stamper (negative)
nb: Stempel (negativt)

en: Standalone device
nb: Frittstående enhet

en: Standard 8 mm.
nb: Standard 8 mm

en: Standard 8 mm. film width
nb: Standard 8 mm filmbredde

en: Standard silent aperture (full frame)
nb: Standard lydløs apertur (hel ramme)

en: Standard sound aperture (reduced frame)
nb: Standard lydapertur (redusert ramme)

en: Standards/specifications
nb: Standarder/spesifikasjoner

note: INPUT type=submit
en: Start search
nb: Start søk

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
nb: Statlig, provinsiell, territorial, uselvstendig, osv.

en: Statistics
nb: Statistikk

en: Stencil color
nb: Sjablongfarge

en: Stereographic
nb: Stereografisk

en: Stereophonic
nb: Stereofonisk

en: Stone
nb: Stein

en: Studies and exercises
nb: Studier og øvelser

en: Study print
nb: Studietrykk

en: Subject(s):
nb: Emne(r):

en: Subject:
nb: Emne:

en: Submersible remote-sensing device
nb: Ekstern avsøkingsenhet som kan senkes ned i vann

en: Successive entry
nb: Fortløpende oppføring

en: Suites
nb: Suiter

en: Summary:
nb: Sammendrag:

en: Super 8 mm./single 8 mm.
nb: Super 8 mm/enkel 8 mm

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
nb: Super 8 mm/enkel 8 mm filmbredde

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
nb: Super-VHS (1/2 tomme, videokassett)

en: Superseded by:
nb: Erstattet av:

en: Superseded in part by:
nb: Delvis erstattet av:

en: Supersedes in part:
nb: Delvis erstattet:

en: Supersedes:
nb: Erstatter:

en: Suppressed in OPAC
nb: Skjult i publikumskatalogen

en: Surface
nb: Overflate

en: Surface observing
nb: Overflateobservasjon

en: Surveys of literature in a subject area
nb: Litteraturundersøkelser i et fagområde

en: Symphonic poems
nb: Symfoniske dikt

en: Symphonies
nb: Symfonier

en: Synthetic
nb: Syntetisk

en: Synthetic and glass
nb: Syntetisk og glass

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
nb: Syntetisk aperturradar (SAR) – enkeltfrekvens

en: Tactile material
nb: Taktilt materiale

en: Tactile, with no writing system
nb: Taktil, uten skrivesystem

en: Tape cartridge
nb: Båndinnsats

en: Tape cassette
nb: Båndkassett

en: Tape configuration
nb: Båndkonfigurasjon

en: Tape duplication master
nb: Dupliseringsoriginal for bånd

en: Tape reel
nb: Båndspole

en: Tape width
nb: Båndbredde

en: Target audience
nb: Målgruppe

en: Technical and/or historical information on instruments
nb: Teknisk og/eller historisk informasjon om instrumenter

en: Technical drawing
nb: Teknisk tegning

en: Technical information on music
nb: Teknisk informasjon om musikk

en: Technical reports
nb: Tekniske rapporter

en: Technique
nb: Teknikk

en: Terrestrial globe
nb: Globus

en: Test pressing
nb: Prøvetrykk

en: Text
nb: Tekst

en: Textile
nb: Tekstil

en: Textiles
nb: Tekstiler

en: Thai
nb: Thailandsk

en: Thematic index
nb: Tematisk indeks

en: Thermal infrared
nb: Termisk infrarødt

en: Theses
nb: Teser

en: Three layer stock, low fade
nb: Tresjikts råstoff, lav uttoning

en: Three times a month
nb: Tre ganger i måneden

en: Three times a week
nb: Tre ganger i uka

en: Three times a year
nb: Tre ganger per år

en: Three-character alphabetic code
nb: Alfabetisk kode på tre tegn

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
nb: Kode på tre tegn som eksemplarets blindeskriftmusikkformat. Musikkformatene bestemmer hvordan målinger, seksjoner, deler og tilknyttet informasjon, slik som ord, presenteres i forhold til hverandre. Opptil tre formater kan indikeres, venstrejustert etter dominans. Hvis færre enn tre koder er tilordnet, etterlates kodene venstrejustert, mens ubrukte posisjoner inneholder blanktegn (#).

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
nb: Nummer på tre sifre som indikerer den totale spilletiden for filmen eller videoopptaket. Dette nummeret høyrejusteres, mens hvert ubrukte posisjon inneholder en null.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
nb: Tredimensjonal artefakt eller naturlig forekommende gjenstand

en: Three-layer stock
nb: Tresjikts råstoff

en: Tint
nb: Fargetone

en: Tinted and toned
nb: Farget og tonet

en: Title bands/inter-title rolls
nb: Tittelbånd/intertittelruller

en: Title translated:
nb: Tittel oversatt:

en: Toccatas
nb: Toccataer

en: Toy
nb: Leketøy

en: Transparency
nb: Transparent

en: Transposition
nb: Omstilling

en: Transposition and arrangement
nb: Omstilling og arrangement

en: Transverse Mercator
nb: Transvers merkator

en: Treaties
nb: Traktater

en: Triennial
nb: Hvert tredje år

en: Trims
nb: Dekorasjoner

en: Trio-sonatas
nb: Triosonater

en: Twelve track
nb: Tolvspors

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
nb: To udefinerte tegnposisjoner, som hver inneholder en blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
nb: Alfabetisk kode på to eller tre tegn som indikerer stedet for utgivelse, produksjon eller utførelse.

en: Two-character alphabetic code
nb: Alfabetisk kode på to tegn

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
nb: Alfabetisk kode på to tegn som indikerer komposisjonens form. Kodene er basert på emneoverskrifter for Library of Congress. Hvis det er hensiktsmessig med mer enn én kode, brukes koden mu (flere former) i 008/18-19, og alle hensiktsmessige spesifikke koder angis i feltet 047 (komposisjonens form). Koden mu (flere former) kan også bety at felt 047 (komposisjonens form) inneholder ikke-MARC-komposisjonskoder.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
nb: Alfabetisk kode på to tegn som indikerer projeksjonen som brukes under produksjon av eksemplaret

en: Two-dimensional nonprojected graphic
nb: Todimensjonalt, ikke-projisert grafikk

en: Type C (1 in., reel)
nb: Type C (1 tomme, spole)

en: Type of Material
nb: Materialetype

en: Type of cartographic material
nb: Type kartografisk materiale:

en: Type of color film stock or color print the item represents.
nb: Type fargeråfilm eller fargetrykk som eksemplaret representerer.

en: Type of computer file
nb: Datafiltype

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
nb: Type konstruksjon av plattformen som fungerer som base for den eksterne avsøkingsenheten. I forbindelse med dette dataelementet viser «plattform» til en struktur som fungerer som en base, ikke kun flate overflater.

en: Type of continuing resource
nb: Type kontinuerlig ressurs

note: SELECT name=f8
en: Type of control
nb: Kontrolltype

en: Type of date/Publication status
nb: Datotype/utgivelsesstatus

en: Type of light-sensitive material on the film.
nb: Type lysfølsomt materiale på filmen.

en: Type of material
nb: Materialetype

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
nb: Materialetype (annet enn vanlig museumsmatter) som primærstøtten (007/04) er festet til.

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
nb: Materialetype i emulsjonsbasen for omvendt lyselektrisk, filmbånd, lysbilde eller transparens.

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
nb: Materialetype i festet for et lysbilde eller en transparens for en projisert grafikk.

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
nb: Materialetype som brukes i støtten eller basen som bildet er trykt eller gjengitt på.

en: Type of reproduction
nb: Reproduksjonstype

en: Type of visual material
nb: Type visuelt materiale

en: U-matic (3/4 in., videocasstte)
nb: U-matic (3/4 tomme, videokassett)

en: Ultra high reduction
nb: Ultrahøy reduksjon

en: Ultraviolet combinations
nb: Ultrafiolettkombinasjoner

en: Uncompressed
nb: Ikke komprimert

en: Uncontracted
nb: Ikke sammentrukket

en: Undefined
nb: Udefinert

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
nb: Udefinert. Hver inneholder et blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
nb: Udefinert. Inneholder et blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
nb: Udefinert. Hver inneholder et blanktegn (#) eller et fylltegn (|).

en: Undetermined
nb: Ikke fastsatt

en: Undetermined 2 color
nb: Ikke fastsatt 2 farger

en: Undetermined 3 color
nb: Ikke fastsatt 3 farger

en: Uniform title:
nb: Enhetlig tittel:

en: Uniform titles:
nb: Enhetlige titler:

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unknown if item is government publication
nb: Ukjent hvis eksemplar er statlig utgivelse

en: Unknown or not specified
nb: Ukjent eller ikke spesifisert

en: Unknown or unspecified
nb: Ukjent eller uspesifisert

en: Unmanned spacecraft
nb: Ubemannet romskip

en: Unspecified
nb: Uspesifisert

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
nb: Opptil fire (4) alfabetiske koder på ett tegn (registrert i alfabetisk rekkefølge) som indikerer forekomst av illustrasjonstyper i eksemplaret. Hvis det er tilordnet færre enn fire alfabetiske koder, etterlates kodene venstrejustert, mens ubrukte posisjoner inneholder blanktegn (#)

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
nb: Opptil fire alfabetiske koder på ett tegn som indikerer reliefftypen som er spesifisert på eksemplaret. Koder registreres i rekkefølge etter hvor viktige de er for det beskrevne eksemplaret. Hvis det er tilordnet færre enn fire koder, etterlates kodene venstrejustert, mens ubrukte posisjoner inneholder blanktegn (#)

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
nb: Opptil fire koder på ett tegn som indikerer om en signifikant del av eksemplaret er eller inneholder visse materialtyper. Hvis det er tilordnet færre enn fire koder, etterlates kodene venstrejustert, mens ubrukte posisjoner inneholder blanktegn (#)

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
nb: Opptil seks alfabetiske koder på ett tegn (registrert i alfabetisk rekkefølge) som indikerer innholdet i programmerknader og annet ledsagende materiale for lydopptak, musikkmanuskripter eller notert musikk. Hvis det er tilordnet færre enn seks koder, etterlates kodene venstrejustert, mens hver ubrukte posisjoner inneholder et blanktegn (#).

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
nb: Opptil tre alfabetiske koder på ett tegn (registrert i alfabetisk rekkefølge) som indikerer at et verk inneholder visse materialtyper. Hvis det er tilordnet færre enn tre koder, etterlates kodene venstrejustert, mens hver ubrukte posisjoner inneholder et blanktegn (#).

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
nb: Opptil to alfabetiske koder på ett tegn som indikerer kartets spesielle formategenskaper. Koder registreres i rekkefølge etter hvor viktige de er for det beskrevne eksemplaret. Hvis kun én kode er tilordnet, etterlates den venstrejustert, mens de ubrukte posisjonene inneholder et blanktegn (#).

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
nb: Opptil to koder på ett tegn (registrert i rekkefølgen i følgende liste) som indikerer typen bibliotektekst som et ikke-musikalsk lydopptak inneholder. Hvis kun én kode er tilordnet, etterlates den venstrejustert, mens de ubrukte posisjonene inneholder et blanktegn (#).

note: SCRIPT
en: Updated:
nb: Oppdatert:

en: Updating Web site
nb: Oppdaterer nettside

en: Updating database
nb: Oppdaterer database

en: Updating loose-leaf
nb: Oppdaterer løsblad

en: VHS (1/2 in., videocassette)
nb: VHS (1/2 tomme, videokassett)

en: Variations
nb: Variasjoner

en: Various places
nb: Ulike steder

en: Vertical
nb: Vertikal

en: Vertical score
nb: Vertikal score

en: Very high reduction
nb: Veldig høy reduksjon

en: Vesicular
nb: Blæreformet

en: Videocartridge
nb: Videoinnsats

en: Videocassette
nb: Videokassett

en: Videodisc
nb: Videoplate

en: Videorecording
nb: Videoopptak

en: Videorecording format
nb: Videoopptaksformat

en: Videoreel
nb: Videospole

en: Videotape
nb: Videobånd

en: Videotape or videodisc recording format.
nb: Opptaksformat for videobånd eller videoplate.

en: View
nb: Vis

en: Visible light
nb: Synlig lys

en: Visual Materials
nb: Visuelle materialer

en: Vocal parts
nb: Sangstemmer

en: Vocal score
nb: Vokalpartitur

en: Voice score with accompaniment omitted
nb: Vokalpartitur med akkompagnement utelatt

en: Volumes:
nb: Bind:

en: Wall map
nb: Veggkart

en: Waltzes
nb: Valser

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
nb: Advarsel: Strengen inneholder et tegn som er utenfor område! Erstatter det «?».

en: Water surface-based remote-sensing device
nb: Vannoverflatebasert ekstern avsøkingsenhet

en: Wax
nb: Voks

en: Weekly
nb: Ukentlig

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
nb: Hvorvidt hele eller deler av eksemplaret som katalogiseres er en omstilling og/eller et arrangement av et annet verk.

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
nb: Hvorvidt sammentrekninger brukes. Sammentrekninger er forkortelser som består av ett eller flere blindeskrift- eller Moon-tegn for å representere vanlige bokstavkombinasjoner.

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
nb: Hvorvidt eksemplaret som katalogiseres anses som fullstendig.

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
nb: Hvorvidt kvalitetssikringsmålene er riktig inkludert på tidspunktet for reformatering/opprettelse av den elektroniske ressursen.

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
nb: Hvorvidt det kartografiske eksemplaret er en faksimile eller annen form for reproduksjon.

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
nb: Hvorvidt filen(e) som utgjør de elektroniske ressursene er av samme format eller type som for digitalt reformaterte materialer.

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
nb: Hvorvidt filmen er en del av en komplett produksjon eller er et foreløpig element eller etterproduksjonselement.

en: Whether the film is positive or negative.
nb: Hvorvidt filmen er positiv eller negativ.

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
nb: Hvorvidt globusen er en faksimile eller annen form for reproduksjon.

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
nb: Hvorvidt globusen er ensfarget eller flerfarget.

en: Whether the item is in one color or multicolored
nb: Hvorvidt eksemplaret er ensfarget eller flerfarget.

en: Whether the item is one color or multicolored.
nb: Hvorvidt eksemplaret er ensfarget eller flerfarget.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
nb: Hvorvidt lydproduksjonen er en integrert del av en elektronisk ressurs.

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
nb: Hvorvidt lyden er på eller adskilt fra den projiserte grafikken (dvs. på det ledsagende materialet).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
nb: Hvorvidt lyden er på eksemplaret eller separat fra eksemplaret (dvs. på det ledsagende materialet).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
nb: Hvorvidt lyden er på eksemplaret eller adskilt fra eksemplaret.

en: Width of a motion picture.
nb: Bredden på en film.

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
nb: Bredden på opptakssporet på plater eller sporhøyden på sylindre.

en: Width of the tape.
nb: Bredde på kassetten.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
nb: Bredde på videoopptaket. For videoopptak brukes kun koder som samsvarer nøyaktig med målingene for eksemplaret som angitt i den fysiske beskrivelsen. Hvis det ikke finnes en kode som samsvarer nøyaktig, brukes koden z.

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
nb: Bredde eller mål på det projiserte grafikkeksemplaret.

en: Wire recording
nb: Båndopptak

en: Withdrawn
nb: Trukket tilbake

en: Wood
nb: Tre

en: Workprint
nb: Arbeidskopi

en: Yearbooks
nb: Årbøker

en: Yellow strip
nb: Gul remse

en: Zarzuelas
nb: Zarzuelaer

en: [Added title page title]
nb: [Tittelsidetittel lagt til]

en: [Caption title]
nb: [Overskrifttittel]

en: [Cover title]
nb: [Omslagstittel]

en: [Distinctive title]
nb: [Utpreget tittel]

en: [Other title]
nb: [Annen tittel]

en: [Parallel title]
nb: [Parallell tittel]

en: [Portion of title]
nb: [Del av tittel]

en: [Running title]
nb: [Løpetittel]

en: [Spine title]
nb: [Ryggtittel]

en: _ - Full level
nb: _ - Fullt nivå

en: _ - No specific type
nb: _ - Ingen spesifikk type

en: _ - Non-ISBD
nb: _ - Ikke-ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
nb: _ - Ikke spesifisert, eller ikke aktuelt

en: a - Archival
nb: a - Arkiv

en: a - Increase in encoding level
nb: a - Økning i kodingsnivå

en: a - Language material
nb: a - Språkmateriale

en: a - Monographic component part
nb: a - Monografisk komponentdel

en: a - Set
nb: a - Sett

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
nb: a - UCS/Unicode (automatisk utfylt)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
nb: a- 16 o/min (plater)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
nb: a- 3 1/2 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
nb: a- 3 tommer diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
nb: a- 3-lags farge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
nb: a- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
nb: a- 8 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
nb: a- Fraværende

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
nb: a- Tilgang

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
nb: a- Akustisk opptak, direktelagring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
nb: a- Aktiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
nb: a- Aktivitetskort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
nb: a- Aperturkort

en: a- Appropriate
nb: a- Hensiktsmessig

en: a- Archival
nb: a- Arkiv

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
nb: a- Autonom eller halvautonom komponent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
nb: a- Ballong

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
nb: a- Søyle over søyle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
nb: a- Beta (1/2 tomme, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
nb: a- Lerret

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
nb: a- Stjerneglobus

en: a- Differentiated personal name
nb: a- Differensiert personnnavn

en: a- Displayed in standard schedules or tables
nb: a- Vises i standard planer eller tabeller

en: a- Earlier rules
nb: a- Tidligere regler

en: a- Established heading
nb: a- Etablert overskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
nb: a- Fil reprodusert fra original

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
nb: a- Første generasjon (original)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
nb: a- Hele (1) sporet

en: a- Fully established
nb: a- Fullt etablert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
nb: a- Absorberende fargeoverføringstrykk

en: a- Increase in encoding level
nb: a- Økning i kodingsnivå

en: a- International standard
nb: a- Internasjonal standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
nb: a- Lakkbelegg

en: a- Language material
nb: a- Språkmateriale

en: a- Library of Congress Subject Headings
nb: a- Library of Congress-emneoverskrifter

en: a- Library of Congress subject headings
nb: a- Library of Congress-emneoverskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
nb: a- Litterær blindeskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
nb: a- Lav skjev

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
nb: a- Lavt utvekslingsforhold

note: SCRIPT
en: a- Map
nb: a- Kart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
nb: a- Originalbånd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
nb: a- Meteorologisk

en: a- Monographic component part
nb: a- Monografisk komponentdel

en: a- Monographic series
nb: a- Monografisk serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
nb: a- Måne

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
nb: a- NAB-standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
nb: a- Ingen åpenbare

en: a- Not synthesized
nb: a- Ikke syntetisert

en: a- Numbered
nb: a- Nummerert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
nb: a- Én farge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
nb: a- Ett filformat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
nb: a- Optisk lydspor på film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
nb: a- Papir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
nb: a- Fotokopi, blåkopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
nb: a- Positiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
nb: a- Utskrift/blindeskrift

en: a- Record can be used
nb: a- Post kan brukes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
nb: a- Vanlig utskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
nb: a- Sikkerhetsbase, ikke fastsatt

en: a- Schedule record
nb: a- Planlagt post

en: a- Set
nb: a- Sett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
nb: a- Sølvhalid

en: a- Single number
nb: a- Enkeltnummer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
nb: a- Lyd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
nb: a- Lyd på medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
nb: a- Standard 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
nb: a- Standard 8 mm filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
nb: a- Standard lydapertur (redusert ramme)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
nb: a- Overflate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
nb: a- Båndinnsats

en: a- Topical
nb: a- Aktuelt

en: a- Tracings are consistent with the heading
nb: a- Sporinger er i samsvar med overskriften

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
nb: a- Ikke komprimert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
nb: a- Ikke sammentrukket

en: a- Valid
nb: a- Gyldig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
nb: a- Arbeidskopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
nb: aa- Synlig lys

en: aacr2 compatible
nb: aacr2 kompatibel

en: abstract or summary
nb: sammendrag eller oppsummering

en: abstract or summary
nb: sammendrag eller oppsummering

en: access
nb: tilgang

en: accompanying material
nb: ledsagende materiale

en: acronym
nb: akronym

en: adolescent
nb: ungdom

en: adult
nb: voksen

en: aperture card
nb: aperturkort

en: application history
nb: søknadshistorikk

en: art original
nb: originalkunst

en: art original
nb: originalkunst

en: art reproduction
nb: reproduksjonskunst

en: art reproduction
nb: reproduksjonskunst

note: IMG
en: article
nb: artikkel

en: author
nb: forfatter

en: available online
nb: tilgjengelig på nettet

en: b - Part with independent title
nb: b- Del med uavhengig tittel

en: b - Serial component part
nb: b- Seriekomponentdel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
nb: b- 2-farget, enkeltstripe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
nb: b- 33 1/3 o/min (plater)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
nb: b- 5 tommer diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
nb: b- Luftbåren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
nb: b- Fly--lav høyde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
nb: b- Søyle-for-søyle

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
nb: b- Svart-hvitt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
nb: b- Blindeskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
nb: b- Bristolkartong

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
nb: b- CCIR-standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
nb: b- Cellulosenitrat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
nb: b- Brikkeinnsats

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
nb: b- Sammentrukket

en: b- Defined number span
nb: b- Definert nummerområde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
nb: b- Direktelagring, ikke akustisk

en: b- English and French
nb: b- Engelsk og fransk

en: b- Extended display
nb: b- Utvidet display

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
nb: b- Fil reprodusert fra mikroform

en: b- First number of span invalid
nb: b- Første nummer av område ugyldig

en: b- Form
nb: b- Skjema

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
nb: b- Formatkode for blindeskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
nb: b- Halvt (2) spor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
nb: b- Høy skjev

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
nb: b- Jumbo eller forstørret blindeskrift

en: b- LC subject headings for children's literature
nb: b- LC-emneoverskrifter for barnelitteratur

note: SCRIPT
en: b- Large print
nb: b- Stor skrift

note: SCRIPT
en: b- Large print
nb: b- Stor skrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
nb: b- Uten tap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
nb: b- Magnetlydspor på film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
nb: b- Mikrofilminnsats

en: b- Multipart item
nb: b- Eksemplar i flere deler

en: b- National standard
nb: b- Nasjonal standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
nb: b- Negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
nb: b- Nitrat: mistenkelig lukt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
nb: b- Ikke-anamorf (widescreen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
nb: b- Normal reduksjon

en: b- Not appropriate
nb: b- Ikke hensiktsmessig

en: b- Optional
nb: b- Valgfritt

en: b- Part with independent title
nb: b- Del med uavhengig tittel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
nb: b- Passiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
nb: b- Fotokopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
nb: b- Planet- eller månekule

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
nb: b- Trykkoriginal

en: b- Record is being updated
nb: b- Posten oppdateres

en: b- Serial component part
nb: b- Seriekomponentdel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
nb: b- Lyd adskilt fra medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
nb: b- Super 8mm/enkel 8mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
nb: b- Super 8mm/enkel 8mm filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
nb: b- Overflateobservasjon

en: b- Synthesized
nb: b- Syntetisert

en: b- Table record
nb: b- Tabellpost

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
nb: b- Dupliseringsoriginal for bånd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
nb: b- Tresjikts råstoff

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
nb: b- Sporinger er ikke nødvendigvis i samsvar med overskriften

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
nb: b- Dekorasjoner

en: b- Undifferentiated personal name
nb: b- Udifferensiert personnnavn

en: b- Unnumbered
nb: b- Unummerert

en: b- Untraced reference
nb: b- Usporet referanse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
nb: b- VHS (1/2 tomme, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
nb: b- Tre

en: bibliography
nb: bibliografi

en: bibliography
nb: bibliografi

en: biography
nb: Biografi

en: biography
nb: biografi

note: IMG
en: book
nb: bok

en: braille
nb: blindeskrift

en: braille
nb: blindeskrift

en: broader
nb: bredere

en: by
nb: av

en: c - Collection
nb: c- Samling

en: c - Corrected or revised
nb: c- Rettet eller revidert

en: c - ISBD punctuation omitted
nb: c- ISBD-tegnsetting utelatt

en: c - Notated music
nb: c- Notert musikk

en: c - Part with dependent title
nb: c- Del med uavhengig tittel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
nb: c- 45 o/min (plater)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
nb: c- 7 tommer diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
nb: c- 9,5 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
nb: c- 9,5 mm filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
nb: c- Acetattape med ferrooksid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
nb: c- Fly--middels høyde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
nb: c- Blindeskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
nb: c- Papp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
nb: c- Papp/illustrasjonstavle

en: c- Chronological
nb: c- Kronologisk

en: c- Collection
nb: c- Samling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
nb: c- Kombinasjon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
nb: c- Komplett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
nb: c- Optisk dataplateinnsats

en: c- Cooperative cataloging program
nb: c- Samvirkende katalogiseringsprogram

en: c- Corrected or revised
nb: c- Rettet eller revidert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
nb: c- Dolby-B-kodet

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
nb: c- Elektronisk ressurs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
nb: c- Fil reprodusert fra en elektronisk ressurs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
nb: c- Filminnsats

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
nb: c- Filmbåndkassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
nb: c- Høy reduksjon

en: c- ISBD punctuation omitted
nb: c- ISBD-tegnsetting utelatt

en: c- Index term record
nb: c- Indekstermpost

en: c- Last number of span invalid
nb: c- Siste nummer av område ugyldig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
nb: c- Linje over linje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
nb: c- Magnetlydbånd i innsats

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
nb: c- Matematisk og vitenskapelig blindeskrift

en: c- Medical subject headings
nb: c- Medisinske emneoverskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
nb: c- Mikrofilmkassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
nb: c- Multifarget

en: c- Multilocal
nb: c- Multilokal

en: c- National library association standard
nb: c- National Library Association Standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
nb: c- Nitrat: skarp lukt

en: c- Notated music
nb: c- Notert musikk

en: c- Numbering varies
nb: c- Nummerering varierer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
nb: c- Filmdeler klippet bort ved redigering

en: c- Part with dependent title
nb: c- Del med uavhengig tittel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
nb: c- Fotografisk pre-produksjon

en: c- Provisional
nb: c- Provisorisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
nb: c- Kvart (4) spor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
nb: c- Sikkerhetsbase, acetat ikke fastsatt

en: c- Series-like phrase
nb: c- Serielignende uttrykk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
nb: c- Servicekopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
nb: c- Romobservasjon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
nb: c- I verdensrommet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
nb: c- Stein

en: c- Summary number span
nb: c- Sammendrag nummerområde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
nb: c- Globus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
nb: c- Tresjikts råstoff, lav uttoning

en: c- Traced reference
nb: c- Sporet referanse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
nb: c- U-matic (3/4 tomme, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
nb: c- Ikke fastsatt 2 farger

note: SCRIPT
en: c- Vertical
nb: c- Vertikal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
nb: c- Blæreformet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
nb: c- Videoinnsats

note: SCRIPT
en: c- vertical
nb: c- vertikal

en: cartographic
nb: kartografisk

en: cash
nb: kontakt

en: catalog
nb: katalog

en: catalog
nb: katalog

note: IMG
en: celestial globe
nb: stjerneglobus

en: chart
nb: diagram

en: chart
nb: diagram

en: chip cartridge
nb: brikkeinnsats

en: code
nb: kode

en: collection
nb: samling

en: combination
nb: kombinasjon

en: comic strip
nb: tegneserie

note: IMG
en: computer file
nb: datafil

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
nb: optisk dataplateinnsats

en: conference publication
nb: konferanseutgivelse

en: conference publication
nb: konferanseutgivelse

en: constituent
nb: bestanddel

en: continuing
nb: vedvarende

en: contributor
nb: bidragsyter

en: creator
nb: skaper

en: cylinder
nb: sylinder

en: d - Deleted
nb: d - Slettet

en: d - Manuscript notated music
nb: d- Manuskript for notert musikk

en: d - Subunit
nb: d- Delenhet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
nb: d- 10 tommer diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
nb: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
nb: d- 16 mm filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
nb: d- 16 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
nb: d- 78 o/min (plater)

en: d- AACR 2 compatible heading
nb: d- AACR 2-kompatibel overskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
nb: d- Fly--stor høyde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
nb: d- Anamorf (widescreen)

en: d- Completely invalid
nb: d- Helt ugyldig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
nb: d- Datablindeskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
nb: d- Dataplate, uspesifisert type

en: d- Deleted
nb: d- Slettet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
nb: d- Digital lagring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
nb: d- Platemaster (negativ)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
nb: d- Tegning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
nb: d- Duplikat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
nb: d- Duplisert råstoff

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
nb: d- EIAJ (1/2 tomme, spole)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
nb: d- Åttespors

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
nb: d- Fil reprodusert fra et mellomliggende (ikke mikroform)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
nb: d- Filmsnutt

en: d- Geographic
nb: d- Geografisk

note: SCRIPT
en: d- Globe
nb: d- Klode

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
nb: d- Løsblad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
nb: d- Beheftet med tap

en: d- Manuscript notated music
nb: d- Manuskript for notert musikk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
nb: d- Metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
nb: d- Mikrofilmspole

en: d- National Agricultural Library subject authority file
nb: d- Emneautoritetsfil for National Agricultural Library

en: d- National library or bibliographic agency standard
nb: d- Nasjonalbibliotek eller bibliografisk organisasjonsstandard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
nb: d- Nitrat: brunaktig, misfarging, falming, støvet

en: d- Other
nb: d- Andre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
nb: d- Avsnitt

en: d- Preliminary
nb: d- Forberedende

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
nb: d- Prøvekopier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
nb: d- Sikkerhetsbase, diacetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
nb: d- Lydplate

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
nb: d- Delt geografisk&mdash;direkte

en: d- Subdivision
nb: d- Underavdeling

en: d- Subunit
nb: d- Delenhet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
nb: d- Taktil, uten skrivesystem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
nb: d- Ikke fastsatt 3 farger

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
nb: d- Veldig høy reduksjon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
nb: d- Videoplate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
nb: d- DBX-kodet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
nb: da- Nær infrarødt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
nb: db- Midtre infrarødt

en: dbx encoded
nb: DBX-kodet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
nb: dc- Fjernt infrarødt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
nb: dd- Termisk infrarødt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
nb: de- Kortbølget infrarødt (SWIR)

en: deleted heading information
nb: slettet overskriftsinformasjon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
nb: df- Reflekterende infrarødt

en: dictionary
nb: ordliste

en: dictionary
nb: ordbok

en: digitized microfilm
nb: digitalisert mikrofilm

en: digitized other analog
nb: digitalisert annen analog

en: direct
nb: direkte

en: directory
nb: katalog

en: directory
nb: katalog

en: discography
nb: diskografi

en: discography
nb: diskografi

en: display:block;
nb: display:blokk;

en: drama
nb: skuespill

en: drama
nb: skuespill

note: IMG
en: drawing
nb: tegning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
nb: dv- Kombinasjoner

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
nb: dz- Andre infrarøde data

en: e - Cartographic material
nb: e- Kartografisk materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
nb: e- 12 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
nb: e- 12 tommer diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
nb: e- 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
nb: e- 28 mm filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
nb: e- 3-stripet farge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
nb: e- 8 o/min (plater)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
nb: e- Analog elektrisk lagring

en: e- Cartographic material
nb: e- Kartografisk materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
nb: e- Dataplateinnsats, uspesifisert type

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
nb: e- Sylinder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
nb: e- Digitalt opptak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
nb: e- Jord-/månekule

en: e- English only
nb: e- Kun engelsk

en: e- Language
nb: e- Språk

en: e- Local standard
nb: e- Lokal standard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
nb: e- Magnetlydbånd på spole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
nb: e- Bemannet romskip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
nb: e- Original

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
nb: e- Mikrokort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
nb: e- Blande spor

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
nb: e- Musikkblindeskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
nb: e- Nitrat: klebrig

en: e- Node label
nb: e- Nodemerke

en: e- Obsolete
nb: e- Foreldet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
nb: e- Annet widescreen-format

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
nb: e- Maleri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
nb: e- Enkel linje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
nb: e- Syntetisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
nb: e- Tolvspors

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
nb: e- Type C (1 tomme, spole)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
nb: e- Ultrahøy reduksjon

en: earlier
nb: tidligere

en: earlier rules
nb: tidligere regler

note: IMG
en: earth moon globe
nb: jord-/månekule

en: electronic
nb: elektronisk

en: electronic
nb: elektronisk

en: encyclopedia
nb: leksikon

en: encyclopedia
nb: leksikon

en: equivalent
nb: ekvivalent

en: f - Manuscript cartographic material
nb: f- Manuskript for kartografisk materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
nb: f- 1,4 m per sekund (plater)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
nb: f- 16 tommer diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
nb: f- 2-stripet farge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
nb: f- 35 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
nb: f- 35 mm filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
nb: f- 35 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
nb: f- Dolby-A-kodet

en: f- Established heading and subdivision
nb: f- Etablert overskrift og underavdeling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
nb: f- Faksimile

en: f- Federal/national
nb: f- Føderal/nasjonal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
nb: f- Filmkassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
nb: f- Filmbånd, uspesifisert type

en: f- French only
nb: f- Kun fransk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
nb: f- Magnetlydbånd i kassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
nb: f- Mikrokortkassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
nb: f- Nitrat: skummende, bobler, blærer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
nb: f- Fotomekanisk utskrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
nb: f- Kvadrupleks (1 eller 2 tommer, rull)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
nb: f- Del for del

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
nb: f- Sekstenspors

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
nb: f- Skinn

en: f- Standard of unknown origin
nb: f- Standard av ukjent opprinnelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
nb: f- Standard lydløs apertur (hel ramme)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
nb: f- Taktilt materiale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
nb: f- Båndkassett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
nb: f- Tittelbånd/intertittelruller

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
nb: f- Ubemannet romskip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
nb: f- Videokassett

en: festschrift
nb: festskift

en: festschrift
nb: festskift

en: fiction
nb: skjønnlitteratur

en: fiction
nb: skjønnlitteratur

en: film cartridge
nb: filminnsats

en: film cassette
nb: filmkassett

en: film reel
nb: filmspole

en: filmography
nb: filmografi

en: filmography
nb: filmografi

en: filmslip
nb: filmsnutt

en: filmstrip
nb: filmbånd

en: filmstrip
nb: filmbånd

en: filmstrip cartridge
nb: filmbåndkassett

en: filmstrip roll
nb: filmbåndrull

en: flash card
nb: flash-kort

en: flash card
nb: flash-kort

en: folktale
nb: folkeeventyr

en: folktale
nb: folkeeventyr

en: font
nb: skrifttype

en: full level
nb: fullt nivå

en: g - Projected medium
nb: g- Projisert medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
nb: g- 4 3/4 tommer eller 12 cm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
nb: g- 4 3/4 tommer eller 12 cm diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
nb: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
nb: g- 70 mm filmbredde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
nb: g- 70 mm mikrofilm

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
nb: g- Vanlig romanisering eller vanlig navneform på katalogiseringsenhetens språk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
nb: g- Dolby-C-kodet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
nb: g- Glass med lakk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
nb: g- Gråskala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
nb: g- Landbasert ekstern avsøkingsenhet

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
nb: g- Laserplate

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
nb: g- Laserplate)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
nb: g- Linje for linje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
nb: g- Mikroopak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
nb: g- Nitrat: størknet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
nb: g- Optisk og magnetlydspor på film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
nb: g- Omvendt lyselektrisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
nb: g- Produksjonsruller

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
nb: g- Projisert grafikk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
nb: g- Rød remse

en: g- Reference and subdivision
nb: g- Referanse og underavdeling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
nb: g- Lydinnsats

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
nb: g- Tekstil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
nb: g- Tekstiler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
nb: ga- Sidesøkende, luftbåret radar (SLAR)

en: game
nb: spill

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
nb: gb- syntetisk, luftbåret aperturradar (SAR) – enkeltfrekvens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
nb: gc- SAR-flerfrekvens (flerkanals)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
nb: gd- SAR-aktig polarisering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
nb: ge- SAR-krysspolarisering

en: general
nb: generelt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
nb: gf- Infometrisk SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
nb: gg- polarmetrisk SAR

en: globe
nb: klode

en: graphic
nb: grafisk

en: graphic
nb: grafisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
nb: gu- Passiv mikrobølgetilordning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
nb: gz- Andre mikrobølgedata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
nb: h- 105 mm mikrofilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
nb: h- 120 o/min (sylindre)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
nb: h- Blå eller grønn stripe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
nb: h- CED (kapasitanselektronisk plate) videoplate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
nb: h- CX-kodet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
nb: h- Håndfarget

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
nb: h- Kutting opp og ned

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
nb: h- Metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
nb: h- Mikrofilmsnutt

note: SCRIPT
en: h- Microform
nb: h- Mikroform

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
nb: h- Nitrat: pulver

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
nb: h- Åpen partitur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
nb: h- Fotokopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
nb: h- Båndspole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
nb: h- Videobånd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
nb: h- Vannoverflatebasert ekstern avsøkingsenhet

en: handbook
nb: håndbok

en: handbook
nb: håndbok

en: height:100px
nb: høyde:100 px

en: height:100px;
nb: høyde:100 px;

en: history
nb: historie

en: history
nb: historie

en: i - ISBD punctuation included
nb: i - ISBD-tegnsetting inkludert

en: i - Integrating resource
nb: i - Integrerende ressurs

en: i - Nonmusical sound recording
nb: i - Ikke-musikalsk lydopptak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
nb: i-1 1/8 x 2 3/8 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
nb: i- 160 o/min (sylindre)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
nb: i- Aluminium med lakk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
nb: i- Betacam (1/2 tomme, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
nb: i- Cyan remse

en: i- ISBD punctuation included
nb: i- ISBD-tegnsetting inkludert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
nb: i- Ufullstendig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
nb: i- Øyeblikkelig (tatt opp på stedet)

en: i- Integrating resource
nb: i- Integrerende ressurs

en: i- International intergovernmental
nb: i- Internasjonalt mellomstatlig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
nb: i- Nitratbase

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
nb: i- Bilde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
nb: i- Plast

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
nb: i- Lydsporfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
nb: i- Nøkkel for orkestrering i kortform

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
nb: i- Delt geografisk&mdash;indirekte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
nb: i- Ekstern avsøkingsenhet som kan senkes ned i vann

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
nb: i- Videoplate

en: index
nb: indeks

en: index
nb: indeks

en: indirect
nb: indirekte

en: issue number
nb: utgave nummer

en: j - Musical sound recording
nb: j- Musikklydopptak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
nb: j- 2 x 2 tommer eller 5 x 5 cm objektglass

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
nb: j- 3 7/8 x 2 1/2 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
nb: j- Betacam SP (1/2 tomme, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
nb: j- Magenta remse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
nb: j- Magnetplate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
nb: j- Kart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
nb: j- Metall og glass

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
nb: j- Mikrofilmrull

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
nb: j- Skriv ut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
nb: j- Sikkerhetsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
nb: j- Orkestrering i kortform

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
nb: ja- Fjern ultrafiolett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
nb: jb- Midtre ultrafiolett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
nb: jc- Nær ultrafiolett

en: juvenile
nb: ungdom

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
nb: jv- Ultrafiolettkombinasjoner

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
nb: jz- Andre ultrafiolettdata

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
nb: k - Todimensjonal, ikke-projiserbar grafikk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
nb: k- 15/16 tommer/sek (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
nb: k- 2 1/4 x 2 1/4 tommer eller 6 x 6 cm objektglass

en: k- Canadian subject headings
nb: k- Kanadiske emneoverskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
nb: k- Datakort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
nb: k- Annen filmbase enn sikkerhetsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
nb: k- Blandet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
nb: k- Nitratfri: påvisbar nedbryting

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
nb: k- Ikke-projisert grafikk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
nb: k- Utkast

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
nb: k- Plakat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
nb: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
nb: k- Super-VHS (1/2 tomme, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
nb: k- Syntetisk og glass

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
nb: k- Gul remse

en: kit
nb: sett

en: kit
nb: sett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
nb: l- 1 7/8 tommer/sek (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
nb: l- 1/8 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
nb: l- 3 x 5 tommer eller 8 x 13 cm mikrokort, mikroopak, osv.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
nb: l- Lateral eller kombinert kutting

en: l- Local
nb: l- Lokal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
nb: l- Metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
nb: l- Nitratfri: fremskreden nedbryting

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
nb: l- Teknisk tegning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
nb: l- Vertikal score

note: IMG
en: large print
nb: stor skrift

en: later
nb: senere

en: law report or digest
nb: lovrapport eller -sammendrag

en: law report or digest
nb: lovrapport eller -sammendrag

en: legal article
nb: juridisk artikkel

en: legal article
nb: juridisk artikkel

en: legal case and case notes
nb: juridisk sak og saksnotater

en: legal case and case notes
nb: juridisk sak og saksnotater

en: legislation
nb: lovgivning

en: legislation
nb: lovgivning

en: letter
nb: brev

en: loose-leaf
nb: løsblad

en: loose-leaf
nb: løsblad

en: m - Computer file
nb: m - Datafil

en: m - Monograph/item
nb: m- Monografi/eksemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
nb: m- 1/4 tomme

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
nb: m- 3 3/4 tommer/sek (bånd)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
nb: m- 3/34 tomme/sek (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
nb: m- 4 x 6 tommer eller 11 x 15 cm mikrokort, mikroopak, osv.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
nb: m- Kombinasjon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
nb: m- M-II (1/2 tomme, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
nb: m- Magnetooptisk plate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
nb: m- Masseprodusert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
nb: m- Mikrospor/tynt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
nb: m- Blandet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
nb: m- Blandet base (nitrat og sikkerhet)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
nb: m- Blandet samling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
nb: m- Blandet emulsjon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
nb: m- Blandet generering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
nb: m- Blandet polaritet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
nb: m- Blandet bruk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
nb: m- For ett øre

en: m- Monograph/item
nb: m- Monografi/eksemplar

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
nb: m- Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
nb: m- Flere blindeskrifttyper

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
nb: m- Flere filformater

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
nb: m- Flere fysiske former

en: m- Multistate
nb: m- Flerstatlig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
nb: m- Nitratfri: katastrofe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
nb: m- Plast med metall

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
nb: ma- Multispektral, multidata

en: magnetic disc
nb: magnetplate

en: magneto-optical disc
nb: magnetooptisk plate

en: manuscript
nb: manuskript

en: map
nb: kart

en: map
nb: kart

en: matrix number
nb: matrisenummer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
nb: mb- Multitemporal

en: memoir
nb: selvbiografi

en: memoir
nb: selvbiografi

en: mesh
nb: nett

en: microfiche
nb: mikrokort

en: microfiche
nb: mikrokort

en: microfiche cassette
nb: mikrokortkassett

en: microfilm
nb: mikrofilm

en: microfilm
nb: mikrofilm

en: microfilm cartridge
nb: mikrofilminnsats

en: microfilm cassette
nb: mikrofilmkassett

en: microfilm reel
nb: mikrofilmspole

en: microopaque
nb: mikroopak

en: microscope slide
nb: objektglass

en: microscope slide
nb: objektglass

en: mixed material
nb: blandet materiale

note: IMG
en: mixed materials
nb: blandede materialer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
nb: mm- Kombinasjon av ulike datatyper

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
nb: mmm- Flere

en: model
nb: modell

en: model
nb: modell

en: monographic
nb: monografisk

en: moon
nb: måne

en: motion picture
nb: film

en: motion picture
nb: film

en: moving image
nb: bevegelig bilde

note: IMG
en: music
nb: musikk

en: music plate
nb: musikkplate

en: music publisher
nb: musikkutgiver

en: n - New
nb: n - Ny

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
nb: n - Ikke-ISBD-tegnsetting utelatt

en: n - Not applicable
nb: n - Ikke aktuelt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
nb: n- Plansje

en: n- Complete authority record
nb: n- Komplett autoritetspost

en: n- New
nb: n- Ny

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
nb: n- Ikke-ISBD-tegnsetting utelatt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
nb: n- Ikke aktuelt

en: narrower
nb: smalere

en: newspaper
nb: avis

en: newspaper
nb: avis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
nb: nn- Ikke aktuelt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
nb: nnn- Ikke aktuelt

en: nonpublic
nb: ikke-offentlig

en: not applicable
nb: ikke aktuelt

en: notated music
nb: notert musikk

en: novel
nb: roman

en: numeric data
nb: numeriske data

en: numeric data
nb: numeriske data

en: o - Kit
nb: o - Sett

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
nb: o- 1/2 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
nb: o- 5 1/4 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
nb: o- 5 1/4 x 3 7/8 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
nb: o- 6 x 9 tommer eller 16 x 23 mikrokort, mikroopak, osv.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
nb: o- 7 1/2 tommer/sek (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
nb: o- D-2 (3/4 tommer, videokassett)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
nb: o- Filmrull

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
nb: o- Filmbåndrull

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
nb: o- Flash-kort

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
nb: o- Offentlig organ&ndash;type ikke fastsatt

en: o- Incomplete authority record
nb: o- Ufullstendig autoritetspost

note: SCRIPT
en: o- Kit
nb: o- Sett

en: o- Obsolete
nb: o- Foreldet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
nb: o- Optisk plate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
nb: o- Papir

note: IMG
en: optical disc
nb: optisk plate

en: other
nb: andre

en: other filmstrip type
nb: annen filmsnuttype

en: other rules
nb: andre regler

en: p - Increase in encoding level from prepublication
nb: p - Økning i kodingsnivå fra forutgivelse

en: p - Mixed materials
nb: p - Blandede materialer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
nb: p- 1 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
nb: p- 15 tommer/sek (bånd)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
nb: p- 3 1/4 x 7 3/8 tommer eller 9 x 19 cm aperturkort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
nb: p- 8 mm

en: p- Increase in encoding level from prepublication
nb: p- Økning i kodingsnivå fra forutgivelse

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
nb: p- Gips

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
nb: p- Plast

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
nb: p- Postkort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
nb: p- Gave

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
nb: p- Bevaring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
nb: p- Sikkerhetsbase, polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
nb: p- Sepiatone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
nb: pa- Sonar--vanndybde

note: IMG
en: painting
nb: maleri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
nb: pb- Sonar--nederste topografibilder, sideskanning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
nb: pc- Sonar--nederste topografi, nær overflaten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
nb: pd- Sonar--nederste topografi, nær bunnen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
nb: pe- Seismiske undersøkelser

en: periodical
nb: periodisk

en: periodical
nb: periodisk

en: personal
nb: personlig

en: photomechanical print
nb: fotomekanisk utskrift

en: photonegative
nb: omvendt lyselektrisk

en: photoprint
nb: fotokopi

en: picture
nb: bilde

en: picture
nb: bilde

note: IMG
en: planetary or lunar globe
nb: planet- eller månekule

en: poetry
nb: poesi

en: poetry
nb: poesi

en: polarmetric SAR
nb: polarmetrisk SAR

en: preschool
nb: førskole

en: preservation
nb: bevaring

en: print
nb: trykk

en: print
nb: trykk

en: profile
nb: profil

en: programmed text
nb: programmert tekst

en: programmed text
nb: programmert tekst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
nb: pz- Andre akustiske data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
nb: q- 2 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
nb: q- Fleksibel base fotografisk, positiv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
nb: q- Hard fiberplate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
nb: q- Hi-8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
nb: q- Ikon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
nb: q- Modell

note: SCRIPT
en: q- Notated music
nb: q- Notert musikk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
nb: q- Annen tone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
nb: q- Kvadrofonisk, flerkanals eller surround

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
nb: q- Rull

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
nb: r - Tredimensjonal artefakt eller naturlig forekommende gjenstand

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
nb: r- 3/4 tomme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
nb: r- 30 tommer/sek (bånd)

en: r- Art and architecture thesaurus
nb: r- Kunst- og arkitekturordbok

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
nb: r- Filmspole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
nb: r- Fleksibel base fotografisk, negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
nb: r- Mor (positiv)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
nb: r- Papir med lakk eller ferrooksid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
nb: r- Porselen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
nb: r- Radiograf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
nb: r- Referansetrykk/visningskopi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
nb: r- Ekstern

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
nb: r- Eksternt avsøkingsbilde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
nb: r- Erstatning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
nb: r- Sikkerhetsbase, blandet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
nb: r- Fargetone

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
nb: r- Videospole

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
nb: ra- Tyngdeanomalier (generelt)

en: radiometric surveys
nb: radiometriske undersøkelser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
nb: rb- Friluft

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
nb: rd- Isostatisk

en: reformatted digital
nb: reformatert digital

en: reformatted digital
nb: reformatert digital

en: regular print
nb: vanlig utskrift

en: rehearsal
nb: prøve

en: rehearsal
nb: prøve

en: related
nb: beslektet

note: IMG
en: remote
nb: ekstern

en: remote sensing image
nb: eksternt avsøkingsbilde

en: remote-sensing image
nb: eksternt avsøkingsbilde

en: replacement
nb: erstatning

en: reporting
nb: rapportering

en: reporting
nb: rapportering

en: review
nb: omtale

en: review
nb: omtale

en: roll
nb: rull

en: s - Serial
nb: s- Serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
nb: s- 2 3/4 x 4 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
nb: s- 4 x 5 tommer eller 10 x 13 cm transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
nb: s- Blu-ray-plate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
nb: s- Grov/standard

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
nb: s- Slettet; overskrift delt inn i to eller flere overskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
nb: s- Ikke-fleksibel base fotografisk, positiv

en: s- Sears List of Subject Headings
nb: s- Sears-liste over emneoverskrifter

en: s- Sears list of subject headings
nb: s- Sears-liste over emneoverskrifter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
nb: s- Del

en: s- Serial
nb: s- Periodikum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
nb: s- Shellakk

en: s- Shortened
nb: s- Forkortet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
nb: s- Lysbilde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
nb: s- Lydkassett

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
nb: s- Lydopptak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
nb: s- Stempel (negativt)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
nb: s- Frittstående enhet

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
nb: s- Statlig, provinsiell, territorial, uselvstendig, osv.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
nb: s- Stereofonisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
nb: s- Stein

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
nb: s- Studietrykk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
nb: s- Farget og tonet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
nb: sa- Magnetfelt

note: IMG
en: score
nb: partitur

en: section
nb: del

note: IMG
en: serial
nb: periodika

en: series
nb: serie

en: series
nb: serie

en: short story
nb: novelle

en: slide
nb: lysbilde

en: slide
nb: lysbilde

en: software, multimedia
nb: programvare, multimedia

en: sound
nb: lyd

en: sound
nb: lyd

en: sound cartridge
nb: lydinnsats

en: sound cassette
nb: lydkassett

note: IMG
en: sound disc
nb: lydplate

en: sound recording
nb: lydopptak

en: sound recording-musical
nb: lydopptak – musikk

en: sound recording-nonmusical
nb: lydopptak – ikke-musikk

en: sound-tape reel
nb: lydbåndrull

en: sound-track film
nb: lydsporfilm

en: source
nb: kilde

en: specialized
nb: spesialisert

en: speech
nb: tale

en: speech
nb: tale

en: statistics
nb: statistikk

en: statistics
nb: statistikk

en: still image
nb: stillbilde

en: subject example
nb: emneeksempel

en: summary or subtitle
nb: sammendrag eller undertekst

en: sung or spoken text
nb: sunget eller talt tekst

en: survey of literature
nb: litteraturundersøkelse

en: survey of literature
nb: litteraturundersøkelse

en: t - Manuscript language material
nb: t - Manuskript for språkmateriale

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
nb: t- 5 x 7 tommer eller 13 x 18 cm transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
nb: t- Ikke-fleksibel base fotografisk, negativ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
nb: t- Sikkerhetsbase, triacetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
nb: t- Lydbåndrull

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
nb: t- Sjablongfarge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
nb: t- Prøvetrykk

note: SCRIPT
en: t- Text
nb: t- Tekst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
nb: t- Transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
nb: t- Tre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
nb: ta- radiometriske undersøkelser

en: table of contents
nb: innholdsfortegnelse

en: tactile, with no writing system
nb: taktil, uten skrivesystem

en: tape cartridge
nb: båndinnsats

en: tape cassette
nb: båndkassett

en: tape reel
nb: båndspole

en: technical drawing
nb: teknisk tegning

en: technical drawing
nb: teknisk tegning

en: technical report
nb: teknisk rapport

note: IMG
en: terrestrial globe
nb: globus

en: text
nb: tekst

en: text in looseleaf binder
nb: tekst i løsbladperm

en: theses
nb: teser

en: theses
nb: teser

en: three dimensional object
nb: tredimensjonal gjenstand

en: toy
nb: leketøy

en: toy
nb: leketøy

en: translation
nb: oversettelse

en: transparency
nb: transparent

en: transparency
nb: transparent

en: treaty
nb: traktat

en: treaty
nb: traktat

en: u - Unknown
nb: u- Ukjent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
nb: u- Ukjent

en: u- Unknown if heading is government agency
nb: u- Ukjent hvis overskriften er fra et offentlig organ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
nb: u- Uspesifisert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
nb: ikke innfattet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
nb: uu- Ukjent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
nb: v- 8 tommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
nb: v- 8 x 10 tommer eller 21 x 26 cm transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
nb: v- Håndfarget

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
nb: v- Lær

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
nb: v- Fotograf, uspesifisert type

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
nb: v- Reduksjonsverdi varierer

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
nb: v- Videoopptak

en: videocartridge
nb: videoinnsats

en: videocassette
nb: videokassett

note: IMG
en: videodisc
nb: videoplate

en: videorecording
nb: videoopptak

en: videorecording
nb: videoopptak

en: videorecording identifier
nb: identifikator for videoopptak

en: videoreel
nb: videospole

en: view
nb: vis

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
nb: w- 9 x 9 tommer eller 23 x 23 cm transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
nb: w- Pergament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
nb: w- Voks

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
nb: w- Båndopptak

en: web site
nb: nettside

en: wire recording
nb: båndopptak

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
nb: x- 10 x 10 tommer eller 26 x 26 cm transparent

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
nb: x- 9 x 9 tommer eller 23 x 23 cm transparent

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
nb: x- Slettet; overskriften er erstattet av en annen

en: x- Missing characters
nb: x- Manglende tegn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
nb: x- Ikke aktuelt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
nb: y- 7 x 7 tommer eller 18 x 18 cm transparent

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
nb: y- Annet fotografisk medium

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
nb: y- Annet fotografisk medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
nb: y- Vis

en: yes
nb: ja

en: z - Not applicable
nb: z- Ikke aktuelt

en: z- Authority data
nb: z- Autoritetsdata

en: z- Not applicable
nb: z- Ikke aktuelt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
nb: z - andre

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
nb: u- Uspesifisert

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
nb: zz- Andre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
nb: |- Intet forsøk på å kode

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
nb: ||- Intet forsøk på å kode

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
nb: ||| - Intet forsøk på å kode
