Koha 22.11 - en to nb translation catalogue (1625 entries)

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
nb: %s ganger

en: &lt;&lt; Previous
nb: &lt;&lt; Forrige

en: &lt;&lt; Previous
nb: &lt;&lt; Forrige

en: (Complete with 0 on the left)
nb: (Fullstendig med 0 til venstre)

en: (auto-calculated)
nb: (automatisk beregnet)

en: (auto-filled)
nb: (autofylt)

en: , annotator
nb: , kommentator

en: , author of afterword
nb: , forfatter av etterord

en: , bibliographic antecedent
nb: , bibliografisk forutsetning

en: , collaborator
nb: , medarbeider

en: , commentator
nb: , kommentator

en: , compiler
nb: , kompilator

en: , composer
nb: , komponist

en: , conceptor
nb: , konseptor

en: , degree-grantor
nb: , tildeler av grad

en: , editor
nb: , redaktør

en: , film editor
nb: , filmredigerer

en: , founder
nb: , grunnlegger

en: , illustrator
nb:  illustratør

en: , lyricist
nb: , lyriker

en: , organiser of meeting
nb: , møtearrangør

en: , other
nb: , andre

en: , photographer
nb: , fotograf

en: , prefacer
nb: , forfatter av forord

en: , presenter
nb: , presentatør

en: , publisher
nb: , utgiver

en: , publishing director
nb: , ansvarlig utgiver

en: , redactor
nb: , redaktør

en: , research team head
nb: , leder for forskningsteam

en: , reviewer
nb: , kritiker

en: , thesis advisor
nb: , veileder

en: , translator
nb: , oversetter

en: - Hierarchical relationship undefined
nb: - Udefinert hierarkisk forhold

en: - In full ISBD form
nb: - I fullt ISBD-format

en: 0 - No hierarchical relationship
nb: 0 - Intet hierarkisk forhold

en: 0 - left to right
nb: 0 - venstre til høyre

en: 0 - no index
nb: 0 - ingen indeks

en: 0 - not a festschrift
nb: 0 - ikke et festskrift

en: 0- not a conference publication
nb: 0- ikke en konferanseutgivelse

en: 0- unmodified record
nb: 0- uendret post

en: 000 - Leader
nb: 000 - Fylltegn

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
nb: 01- ISO 646, versjon IRV (grunnleggende latinsk tegnsett)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
nb: 02- ISO-register nr. 37 (grunnleggende kyrillisk tegnsett)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
nb: 03- ISO 5426 (utvidet latinsk tegnsett)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
nb: 04- ISO DIS 5427 (utvidet kyrillisk tegnsett)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
nb: 05- ISO 5428 (gresk tegnsett)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
nb: 06- ISO 6438 (tegnsett for afrikanske språk)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
nb: 07- ISO 10586 (tegnsett for gregoriansk)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
nb: 08- ISO 8957 (tegnsett for hebraisk) tabell 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
nb: 09- ISO 8957 (tegnsett for hebraisk) tabell 2

en: 1 - Highest level record
nb: 1 - Post på høyeste nivå

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
nb: 1 - Delnivå 1 (ikke «eksemplar i hånden»)

en: 1 - festschrift
nb: 1 - festskrift

en: 1 - index present
nb: 1 - indeks finnes

en: 1 - right to left
nb: 1 - høyre til venstre

en: 1 7/8 in. per second
nb: 1 7/8 tomme/sek

en: 1 in.
nb: 1 tomme

en: 1- conference publication
nb: 1- konferanseutgivelse

en: 1- modified record
nb: 1- endret post

en: 1-4 Record length
nb: 1-4 Postlengde

en: 1.4 m/sec(compact discs)
nb: 1,4 m/sek (CD-er)

en: 1/2 in.
nb: 1/2 tomme

en: 1/3 in. (8 mm)
nb: 1/3 tomme (8 mm)

en: 1/4 in.
nb: 1/4 tomme

en: 1/8 in.
nb: 1/8 tomme

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
nb: 10 cm x 6,3 cm eller 3 og 7/8 tommer x 2 og 1/2 tommer

en: 10-16 indicator/subfields/size
nb: 10-16 indikator/delfelt/størrelse

en: 105 mm (microfilm)
nb: 105 mm (mikrofilm)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
nb: 11- ISO 5426-2 (Latinske tegn brukt i mindre europeiske språk og utdatert typografi)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
nb: 11- ISO 5426-2 (Latinske tegn brukt i mindre europeiske språk og utdatert typografi)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
nb: 12 cm eller 4 og 3/4 tomme

en: 12.7 cm or 5 in.
nb: 12,7 cm eller 5 tomme

en: 120 rpm
nb: 120 o/min

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
nb: 13,2 cm x 9,7 cm eller 5 og 1/4 tommer x 3 og 7/8 tommer

en: 15 in. per second
nb: 15 tomme/sek

en: 15/16 in. per second
nb: 15/16 tomme/sek

en: 16 2/3 rpm
nb: 16 2/3 o/min

en: 16 mm (microfilm)
nb: 16 mm (mikrofilm)

en: 160 rpm
nb: 160 o/min

en: 17- Encoding level
nb: 17- Kodingsnivå

en: 17.78 cm or 7 in.
nb: 17,78 cm eller 7 tommer

en: 18- Descriptive cataloging form
nb: 18- Deskriptivt skjema for katalogisering

en: 18-19 Undefined
nb: 18-19 Udefinert

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
nb: 19–24 Oppføringskart &amp; lengder

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
nb: 2 - Post under høyeste nivå (alle nivåer under)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
nb: 2 - Delnivå 2. Posten er en forhåndsutgitt (katalogisering i utgivelse) post

en: 2 colour, single strip
nb: 2-farget, enkeltstripe

en: 2 in.
nb: 2 tommer

en: 2 strip colour
nb: 2-stripet farge

en: 2-dimensional
nb: Todimensjonalt

en: 25.4 cm or 10 in.
nb: 25,4 cm eller 10 tommer

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
nb: 3 - Delnivå 3. Ufullstendig post

en: 3 3/4 in. per second
nb: 3 3/4 tommer/sek

en: 3 layer colour
nb: 3-lags farge

en: 3 strip colour
nb: 3-stripet farge

en: 3 x 5 in.
nb: 3 x 5 tommer

en: 3-dimensional
nb: Tredimensjonal

en: 30 in. per second
nb: 30 tommer/sek

en: 30,48 cm or 12 in.
nb: 30,48 cm eller 12 tommer

en: 33 1/3 rpm
nb: 33 1/3 o/min

en: 35 mm (microfilm)
nb: 35 mm (mikrofilm)

en: 35.56 cm or 14 in.
nb: 35,56 cm eller 14 tommer

en: 4 x 6 in.
nb: 4 x 6 tommer

en: 4/10 in. per second
nb: 4/10 tomme/sek

en: 40.64 cm or 16 in.
nb: 40,64 cm eller 16 tommer

en: 45 rpm
nb: 45 o/min

en: 4XX plugin &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
nb: 4XX-plugin &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: 5- Record status
nb: 5- Poststatus

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
nb: 5,7 cm x 10 cm eller 2 og 1/4 tommer x 4 tommer, sylinder

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
nb: 50- ISO 10646 nivå 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
nb: 50- ISO 10646 nivå 3 (Unicode, UTF-8)

en: 525 (e.g. NTSC)
nb: 525 (f.eks. NTSC)

en: 6 x 9 in.
nb: 6 x 9 tommer

en: 6- Type of record
nb: 6- Posttype

en: 7 1/2 in. per second
nb: 7 1/2 tommer/sek

en: 7- Bibliographic level
nb: 7- Bibliografisk nivå

en: 7-8 Undefined
nb: 7-8 Udefinert

en: 7.62cm or 3 in.
nb: 7,62 cm eller 3 tommer

en: 70 mm (microfilm)
nb: 70 mm (mikrofilm)

en: 78 rpm
nb: 78 o/min

en: 8 mm (microfilm)
nb: 8 mm (mikrofilm)

en: 8 rpm
nb: 8 o/min

en: 8- Hierarchical level code
nb: 8- Hierarkinivå

en: 8/10 in. per second
nb: 8/10 tomme/sek

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
nb: 9-16 indikator/delfelt/størrelse

en: Abstract:
nb: Sammendrag:

en: Accompanying material 1
nb: Tilhørende materiale 1

en: Accompanying material 2
nb: Tilhørende materiale 2

en: Accompanying material 3
nb: Tilhørende materiale 3

en: Accompanying material 4
nb: Tilhørende materiale 4

en: Accompanying textual material 1:
nb: Tilhørende tekstmateriale 1:

en: Accompanying textual material 2:
nb: Tilhørende tekstmateriale 2:

en: Accompanying textual material 3:
nb: Tilhørende tekstmateriale 3:

en: Accompanying textual material 4:
nb: Tilhørende tekstmateriale 4:

en: Accompanying textual material 5:
nb: Tilhørende tekstmateriale 5:

en: Accompanying textual material 6:
nb: Tilhørende tekstmateriale 6:

en: Additional character sets
nb: Ekstra tegnsett

en: Aitoff
nb: Aitoffs projeksjon

en: Albers equal area
nb: Albers flatetro projeksjon

en: All item types
nb: Alle eksemplartyper

en: Altitude of sensor
nb: Sensorens høyde over havet

en: Amsterdam, Netherlands
nb: Amsterdam, Nederland

en: Annual
nb: Årlig

en: Any
nb: Alle

en: Any regularity
nb: Alle utgivelsesmønstre

en: Any type
nb: Alle typer

en: Any word
nb: Alle ord

en: Anywhere
nb: Hvor som helst

en: Athens, Greece
nb: Athen (Hellas)

en: Attitude of sensor
nb: Sensorens stilling

en: Audience
nb: Målgruppe

en: Audience:
nb: Målgruppe:

en: Audio file
nb: Lydfil

note: SCRIPT
en: Authority
nb: Autoritet

en: Authority search results
nb: Søkeresultater for autoritet

en: Authority type
nb: Autoritetstype

en: Availability:
nb: Tilgjengelighet:

en: Baritone
nb: Bariton

en: Base of emulsion material - visual projection
nb: Base av emulsjonsmateriale – visuell projeksjon

en: Base of film:
nb: Filmbase:

en: Bass clarinet
nb: Bassklarinett

en: Berne, Switzerland
nb: Bern, Sveits

en: Bibliography:
nb: Bibliografi:

en: Biennial
nb: Annethvert år

en: Bimonthly
nb: To ganger i måneden

en: Binding material 1:
nb: Bindemateriale 1:

en: Binding material 2:
nb: Bindemateriale 2:

en: Binding material 3:
nb: Bindemateriale 3:

en: Biography
nb: Biografi

en: Biography code
nb: Biografikode

en: Biography:
nb: Biografi:

en: Biography:
nb: Biografi:

en: Biweekly
nb: To ganger i uken

en: Bound with:
nb: Bundet med:

en: Braille or Moon script
nb: Blindeskrift eller måneskrift

en: Broadcast standard - videorecording
nb: Kringkastingsstandard – videoopptak

en: Brussels, Belgium
nb: Brussel, Belgia

en: Burin
nb: Radering

en: CCIR/IEC standard
nb: CCIR-/IEC-standard

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
nb: CED (kapasitanselektronisk plate) videoplate

en: CX encoded
nb: CX-kodet

en: Cadiz, Spain
nb: Cadiz, Spania

en: Call number:
nb: Hyllesignatur:

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Capetown, South Africa
nb: Cape Town, Sør-Afrika

en: Category of satellite for remote sensing image:
nb: Satellittkategori for eksternt avsøkingsbilde:

en: Centimetres
nb: Centimeter

en: Chamber orchestra
nb: Kammerorkester

en: Character of image:
nb: Tegn på bilde:

en: Character sets (mandatory) 1
nb: Tegnsett (obligatorisk) 1

en: Character sets (mandatory) 2
nb: Tegnsett (obligatorisk) 2

en: Checked out (
nb: Utlånt (

en: Children's chorus
nb: Barnekor

en: Choose
nb: Velg

en: Clarinet
nb: Klarinett

en: Classification
nb: Klassifikasjon

en: Classification:
nb: Klassifikasjon:

en: Clavicorde
nb: Klavikord

en: Clear field
nb: Tøm felt

en: Click here to access online
nb: Klikk her for tilgang på nettet

en: Click here to access online
nb: Klikk her for tilgang på nettet

note: BUTTON
en: Close
nb: Lukk

en: Cloud cover
nb: Skydekke

en: Coauthor
nb: Medforfatter

en: Code date publication
nb: Datokode for utgivelse

en: Coded fields
nb: Kodede felter

en: Collection
nb: Samling

en: Color
nb: Farge

en: Color indicator
nb: Fargeindikator

en: Color:
nb: Farge:

en: Colour
nb: Farge

en: Colour indicator
nb: Fargeindikator

en: Completeness
nb: Fullstendighet

en: Computer
nb: Datamaskin

en: Conference or meeting code:
nb: Konferanse- eller møtekode:

en: Conference publication indicator
nb: Konferanseutgivelsesindikator

en: Content
nb: Innhold

en: Content:
nb: Innhold:

en: Contents note:
nb: Innholdsmerknad:

en: Copenhagen, Denmark
nb: København, Danmark

en: Cornet
nb: Kornett

en: Corporate Author (Coauthor)
nb: Bedriftsforfatter (medforfatter)

en: Corporate Author (Main)
nb: Bedriftsforfatter (hoved)

en: Corporate Author (Secondary)
nb: Bedriftsforfatter (sekundær)

en: Counter tenor
nb: Kontratenor

en: Country:
nb: Land:

en: Creation technique
nb: Opprettingsteknikk

en: Cumulative index availability code
nb: Tilgjengelighetskode for kumulativ indeks

en: DBX processed
nb: DBX-behandlet

en: DVD-Video
nb: DVD-video

en: Daily
nb: Daglig

en: Damaged (
nb: Skadet (

en: Dance orchestra
nb: Danseorkester

en: Date entered on file
nb: Dato registrert i oppføringen

en: Day
nb: Dag

en: Decametres
nb: Dekametere (timetere som måleenhet)

en: Decimetres
nb: Desimetere

en: Degree (complete with 0):
nb: Grad (fullfør med 0):

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Deterioration stage
nb: Nedbrytingstrinn

en: Dimensions (sound recordings):
nb: Mål (lydopptak):

en: Dimensions:
nb: Mål:

en: Direction of Script Cataloguing
nb: Veiledning for skriptkatalogisering

en: Dolby-A encoded
nb: Dolby-A-kodet

en: Dolby-B encoded
nb: Dolby-B-kodet

en: Dolby-C encoded
nb: Dolby-C-kodet

en: Double bass
nb: Kontrabass

en: Drum
nb: Tromme

en: EIAJ (reel)
nb: EIAJ (rull)

en: Edition Statement
nb: Utgaveangivelse

en: Emulsion on film:
nb: Emulsjon på film:

en: Era identifier
nb: Eraidentifikator

en: Ethnic bowed strings
nb: Etnisk strengeinstrument

en: Ethnic brass
nb: Etnisk messinginstrument

en: Ethnic chorus
nb: Etnisk kor

en: Ethnic keyboard
nb: Etnisk keyboard

en: Ethnic orchestra
nb: Etnisk orkester

en: Ethnic percussion
nb: Etnisk perkusjon

en: Ethnic plucked string
nb: Etnisk klimpreinstrument

en: Ethnic plucked strings
nb: Etniske klimpreinstrumenter

en: Ethnic voices
nb: Etniske stemmer

en: Ethnic woodwinds
nb: Etniske treblåsere

en: Explorer I
nb: Utforsker I

en: Explorer II
nb: Utforsker II

en: Ferro, Canary Islands
nb: Ferro, Kanariøyene

en: Festschrift indicator:
nb: Festskiftindikator:

en: Film base
nb: Filmbase

en: Film emulsion (polarity)
nb: Filmemulsjon (polaritet)

en: Film inspection date
nb: Filminspeksjonsdato

en: Flute
nb: Fløyte

en: Form of cartographic item:
nb: Skjema for kartografisk eksemplar:

en: Form of contents 1:
nb: Innholdsskjema 1:

en: Form of contents 2:
nb: Innholdsskjema 2:

en: Form of contents 3:
nb: Innholdsskjema 3:

en: Form of contents 4:
nb: Innholdsskjema 4:

en: Form of contents codes 1:
nb: Innholdsskjemakoder 1:

en: Form of contents codes 2:
nb: Innholdsskjemakoder 2:

en: Form of contents codes 3:
nb: Innholdsskjemakoder 3:

en: Form of contents codes 4:
nb: Innholdsskjemakoder 4:

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
nb: Eksemplarskjema: kodede data: mellombetegner (kan ikke gjentas)

en: Form of musical work:
nb: Form for musikkverk:

en: Form of release - videorecording
nb: Utgivelsesform - videoopptak

en: Form of release - visual projection, motion picture
nb: Utgivelsesform - visuell projeksjon, film

en: Form of release:
nb: Utgivelsesform:

en: Form of reproduction
nb: Reproduksjonsform

en: Frequency of issue
nb: Utgivelseshyppighet

en: Full level ("item in hand")
nb: Fullt nivå («eksemplar i hånden»)

en: Full orchestra
nb: Fullt orkester

en: Functional designation
nb: Funksjonell betegnelse

en: Generation
nb: Generering

en: Generation:
nb: Generering:

en: Geodetic adjustment
nb: Geodetisk justering

en: Get it!
nb: Hent inn!

en: Goode's homolographic
nb: Goodes homolografisk

en: Goode's homolosine
nb: Goodes homolosin

en: Government publication
nb: Offentlig utgivelse

en: Greenwich, United Kingdom
nb: Greenwich, Storbritannia

en: Groove width:
nb: Sporbredde:

en: Guitar family
nb: Gitarfamilien

en: Harp
nb: Harpe

en: Harpsichord
nb: Cembalo

en: Heading A-Z
nb: Overskrift (A–Å)

en: Heading Z-A
nb: Overskrift Å–A

en: Heading ascendant
nb: Overskrift stigende

en: Heading descendant
nb: Overskrift synkende

en: Heading type
nb: Type hovedordningsord

en: Hectametres
nb: Hektometer

en: Helsinki, Finland
nb: Helsingfors, Finland

en: Hemisphere:
nb: Hemisfære:

en: Hide coded information filters
nb: Skjul kodede informasjonsfiltre

en: Hours:
nb: Timer:

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
nb: ISO 10646 nivå 3 (Unicode, UTF-8)

en: Illustration
nb: Illustrasjon

en: Illustration - Book 1:
nb: Illustrasjon – bok 1:

en: Illustration - Book 2:
nb: Illustrasjon – bok 2:

en: Illustration - Book 3:
nb: Illustrasjon – bok 3:

en: Illustration - Book 4:
nb: Illustrasjon – bok 4:

en: Illustration - Full page plates 1:
nb: Illustrasjon – hele sideplater 1:

en: Illustration - Full page plates 2:
nb: Illustrasjon – hele sideplater 2:

en: Illustration - Full page plates 3:
nb: Illustrasjon – hele sideplater 3:

en: Illustration - Full page plates 4:
nb: Illustrasjon – hele sideplater 4:

en: Illustration - Technique:
nb: Illustrasjon – teknikk:

en: Illustration codes 1:
nb: Illustrasjonskoder 1:

en: Illustration codes 2:
nb: Illustrasjonskoder 2:

en: Illustration codes 3:
nb: Illustrasjonskoder 3:

en: Illustration codes 4:
nb: Illustrasjonskoder 4:

en: Illustration:
nb: Illustrasjon:

en: In transit (
nb: Underveis (

en: Index availability code
nb: Tilgjengelighetskode for indeks

en: Index indicator
nb: Indeksindikator

en: India ink
nb: Tusj

en: Instruments or voices for ensemble:
nb: Instrumenter eller stemmer for ensemble:

en: Instruments or voices for soloists
nb: Instrumenter eller stemmer for solister

en: Istanbul, Turkey
nb: Istanbul, Tyrkia

en: Item count
nb: Eksemplarantall

en: Item type:
nb: Eksemplartype:

en: Items available for loan:
nb: Eksemplarer tilgjengelige for lån:

en: Items available for reference:
nb: Eksemplarer tilgjengelige for oppslag:

en: Julianehaab, Greenland
nb: Julianehaab, Grønnland

en: Kilometres
nb: Kilometer

en: Kind of cutting:
nb: Type klipping:

en: Kind of disc, cylinder or tape:
nb: Platetype, sylinder eller bånd:

en: Kind of film stock or print
nb: Type råfilm eller trykk

en: Kind of material:
nb: Materialtype:

en: Kind of sound for moving images
nb: Lydtype for bevegelige bilder

en: Kind of sound:
nb: Lydtype:

en: LCCN:
nb: LCCN (Library of Congress Control Number):

en: Lambert's azimuthal equal area
nb: Lamberts asimutale flatetro projeksjon

en: Lambert's conformal conic
nb: Lamberts konform konisk

en: Lambert's conformal conict
nb: Lamberts konforme koniske

en: Lambert's cylindrical equal area
nb: Lamberts sylindriske flatetro projeksjon

en: Language of cataloguing (mandatory)
nb: Katalogiseringsspråk (obligatorisk)

en: Language:
nb: Språk:

en: Larger ensemble brass band
nb: Hornorkester med større ensemble

en: Laser optical (Reflective) videodisc
nb: Laseroptisk (reflekterende) videoplate

en: Length
nb: Lengde

en: Linked with:
nb: Koblet med:

en: Lisbon, Portugal
nb: Lisboa, Portugal

en: Literary genre
nb: Litterær sjanger

en: Literary genre:
nb: Litterær sjanger:

en: Literary text indicator:
nb: Litterær tekstindikator:

en: Literature code
nb: Litteraturkode

en: Literature:
nb: Litteratur:

en: Location
nb: Plassering

en: London, United Kingdom
nb: London, Storbritannia

en: Lost (
nb: Tapt (

en: Lute family
nb: Luttfamilien

en: Madrid, Spain
nb: Madrid, Spania

en: Main Author
nb: Hovedforfatter

en: Main entry
nb: Hovedoppføring

en: Main entry ($a only)
nb: Hovedoppføring (kun $a)

en: Map projection
nb: Kartprojeksjon

en: Material 1
nb: Materiale 1

en: Material 2
nb: Materiale 2

en: Material 3
nb: Materiale 3

en: Mean value of ground resolution
nb: Gjennomsnittsverdi for geometrisk oppløsning

en: Media for sound
nb: Medier for lyd

en: Men's chorus
nb: Mannskor

en: Mercator
nb: Merkator

en: Metres
nb: Meter

en: Mezzosoprano
nb: Mezzosopran

en: Mezzoteinte
nb: Mezzotint (sortkunstgravering)

en: Miller's bipolar
nb: Millers bipolar

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
nb: Millers bipolar skjev konform konisk

en: Minute (complete with 0):
nb: Minutt (fullfør med 0):

en: Minutes:
nb: Minutter:

en: Mixed chorus
nb: Blandet kor

en: Modified record code
nb: Endret postkode

en: Mollweide
nb: Mollweide kartprojeksjon (homalografisk projeksjon)

en: Monographic series
nb: Monografisk serie

en: Month
nb: Måned

en: Monthly
nb: Månedlig

en: Moscow, Russia
nb: Moskva, Russland

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
nb: Filmer og filmstriper => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
nb: Filmer og filmstriper => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
nb: Filmer og filmstriper => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
nb: Filmer og filmstriper => 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
nb: Filmer og filmstriper => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
nb: Filmer og filmstriper => 8mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
nb: Filmer og filmstriper => 9,5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
nb: Filmer og filmstriper => super 8 mm

en: Munich, Germany
nb: München, Tyskland

en: NAB standard
nb: NAB-standard

en: Name of satellite for remote sensing image:
nb: Navn på satellitt for eksternt avsøkingsbilde:

en: Naples, Italy
nb: Napoli, Italia

en: Narrative text indicator
nb: Fortellende tekstindikator:

en: Nature of contents code
nb: Innholdskodens beskaffenhet

en: Newspaper
nb: Avis

en: Next&gt;&gt;
nb: Neste&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
nb: Neste&gt;&gt;

en: Nimbus
nb: Nimbus (nedbørssky)

en: No items available
nb: Ingen tilgjengelige eksemplarer

en: No order
nb: Ingen bestilling

en: No results found
nb: Fant ingen resultater

en: Non required value
nb: Ingen påkrevd verdi

en: None
nb: Ingen

en: OR new collection:
nb: OR ny samling:

en: Oblique Mercator
nb: Skråmerkator

en: Oboe
nb: Obo

en: On hold (
nb: Reservert (

en: On order (
nb: I bestilling (

en: Online Resources:
nb: Nettressurser:

en: Organ
nb: Orgel

en: Ornamental device:
nb: Ornamental enhet:

en: Oslo (Christiania), Norway
nb: Oslo (Christiania), Norge

en: Other
nb: Andre

en: Other bowed strings
nb: Andre strengeinstrumenter

en: Other brass
nb: Andre messinginstrumenter

en: Other electronic
nb: Annet elektronisk

en: Other orchestra
nb: Annet orkester

en: Other percussion
nb: Anne perkusjon

en: Other plucked strings
nb: Andre klimpreinstrumenter

en: Other woodwinds
nb: Andre treblåsere

en: Paris, France
nb: Paris, Frankrike

en: Parts indicator:
nb: Deleindikator:

en: Peking, People's Republic of China
nb: Peking, Kina

en: Periodical
nb: Periodikum

en: Periodicity
nb: Periodisitet (oppgitt utgivelsesfrekvens)

en: Periodicity:
nb: Periodisitet:

en: Physical dimension
nb: Fysisk mål

en: Physical form of publication
nb: Fysisk utgivelsesform

en: Physical medium
nb: Fysisk medium

en: Physical presentation
nb: Fysisk presentasjon

en: Physical presentation:
nb: Fysisk presentasjon:

en: Piccolo
nb: Pikkolo

en: Picture
nb: Bilde

en: Piece-Analytic Level
nb: Delanalytisk nivå

en: Play this sample
nb: Spill utdrag

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
nb: Velg en verdi i klassifiseringen. Det vil føre til at 686$a-feltverdien kopieres fra autoritetsposten til 686$a-feltet for den bibliografiske posten.

en: Polarity:
nb: Polaritet:

en: Portrait
nb: Portrett

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
nb: Posisjon på plattform for fotografisk eller eksternt avsøkingsbilde:

en: Presentation format - motion picture
nb: Presentasjonsformat – film

en: Presentation format - videorecording
nb: Presentasjonsformat – videoopptak

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
nb: Presentasjonsteknikk for fotografisk eller ikke-fotografisk bilde:

en: Primary cartographic image 1:
nb: Primært kartografisk bilde 1:

en: Primary cartographic image 2:
nb: Primært kartografisk bilde 2:

en: Primary support material
nb: Primært støttemateriale

en: Prime meridian 1:
nb: Nullmeridian 1:

en: Prime meridian 2:
nb: Nullmeridian 2:

en: Printer's device:
nb: Trykkers enhet:

en: Production elements
nb: Produksjonselementer

en: Provenance note:
nb: Opphavsmerknad:

en: Publication Date 2
nb: Utgivelsesdato 2

en: Publication date 1
nb: Utgivelsesdato 1

en: Publication:
nb: Utgivelse:

en: Publisher's device:
nb: Utgivers enhet:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
nb: Pulkova (Leningrad), Russland

en: Quadruplex (reel)
nb: Kvadrupleks (rull)

en: Quality of image
nb: Bildekvalitet

en: Quarterly
nb: Kvartalsvis

en: Recorder
nb: Opptaker

en: Recording technique for remote sensing image:
nb: Opptaksteknikk for eksternt avsøkingsbilde:

en: Recording technique:
nb: Opptaksteknikk:

en: Reduction ratio:
nb: Utvekslingsforhold:

en: Refined categories of colour for moving pictures
nb: Forfinede fargekategorier for levende bilder

en: Regularity
nb: Utgivelsesmønster

en: Regularity:
nb: Utgivelsesmønster:

en: Relief codes 1:
nb: Frigivelseskoder 1:

en: Relief codes 2:
nb: Frigivelseskoder 2:

en: Relief codes 3:
nb: Frigivelseskoder 3:

en: Relief codes 4:
nb: Frigivelseskoder 4:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nb: Resultat %s til %s av %s

en: Rio de Janeiro, Brazil
nb: Rio de Janeiro, Brasil

en: Rome, Italy
nb: Roma, Italia

en: SUDOC serial history:
nb: SUDOC-periodikahistorikk:

en: Saxophone
nb: Saksofon

en: Script of title
nb: Skript for tittel

note: INPUT type=submit
en: Search
nb: Søk

en: Search for authority type: EDITORS
nb: Søk etter autoritetstype: REDAKTØRER

en: Search on
nb: Søk etter

en: Search results
nb: Søkeresultater

en: Second (complete with 0):
nb: Sekund (fullfør med 0):

en: Secondary Author
nb: Sekundær forfatter

en: Secondary support material
nb: Sekundært støttemateriale

en: Secondary support material - visual projection
nb: Sekundært støttemateriale – visuell projeksjon

en: Seconds:
nb: Sekunder:

en: Select a collection
nb: Velg en samling

en: Semiannual
nb: Hvert halvår

en: Semimonthly
nb: To ganger i måneden

en: Semiweekly
nb: To ganger i uka

en: Serial type
nb: Periodikatype

en: Serial type:
nb: Periodikatype:

en: Serials
nb: Periodika

en: Series
nb: Serie

en: Set Level
nb: Angi nivå

en: Show coded information filters
nb: Vis kodede informasjonsfiltre

en: Sidelooking airbone radar
nb: Sidesøkende, luftbåret radar

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
nb: Lysbilder 2 x 2 tommer (5 x 5 cm)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
nb: Lysbilder 2 1/4 x 2 1/4 tommer (5,5 x 5,5 cm)

en: Soprano
nb: Sopran

en: Sort by
nb: Sorter etter

en: Sound indicator
nb: Lydindikator

en: Spacelab
nb: Romlaboratorium

en: Special reproduction characteristics:
nb: Spesielle reproduksjonsegenskaper:

en: Specific material designation
nb: Spesifikk materialbetegnelse

en: Specific material designation:
nb: Spesifikk materialbetegnelse:

en: Specific reduction ratio
nb: Spesifikt utvekslingsforhold

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
nb: Spektralbånd: 01 til 99 = antall bånd, xx = ikke aktuelt

en: Speed:
nb: Hastighet:

en: Spot 1
nb: Lyskaster 1

en: Spot 2
nb: Lyskaster 2

en: Spot 3
nb: Lyskaster 3

note: INPUT type=submit
en: Start search
nb: Start søk

en: State of preservation - Binding:
nb: Stand – innbinding:

en: State of preservation - Body of the book 1 :
nb: Stand – bokens hoveddel 1:

en: State of preservation - Body of the book 2 :
nb: Stand – bokens hoveddel 2:

en: States of authority heading code
nb: Tilstander for autoritetsoverskriftskode

en: Stockholm, Sweden
nb: Stockholm, Sverige

en: String orchestra
nb: Strykeorkester

en: Subject
nb: Emne

en: Subject - Author/Title
nb: Emne – forfatter/tittel

en: Subject - Corporate Author
nb: Emne – bedriftsforfatter

en: Subject - Family
nb: Emne – familie

en: Subject - Form
nb: Emne – form

en: Subject - Geographical Name
nb: Emne – geografisk navn

en: Subject - Personal Name
nb: Emne – personlig navn

en: Subject - Topical Name
nb: Emne – aktuelt navn

en: Subject Category
nb: Emnekategori

en: Summary
nb: Sammendrag

en: Support material - Book:
nb: Støttemateriale – bok:

en: Support material - Plates:
nb: Støttemateriale – plater:

en: Synthetic aperture radar
nb: Syntetisk aperturradar

en: Tag 009:
nb: Tagg 009:

en: Tape
nb: Bånd

en: Tape configuration:
nb: Båndkonfigurasjon:

en: Tape width:
nb: Båndbredde:

en: Target audience code
nb: Målgruppeskode

en: Target audience code 2
nb: Målgruppeskode 2

en: Target audience code 3
nb: Målgruppeskode 3

en: Technique (prints) 1
nb: Teknikk (trykk) 1

en: Technique (prints) 2
nb: Teknikk (trykk) 2

en: Technique (prints) 3
nb: Teknikk (trykk) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
nb: Teknikk – videoopptak, film

en: Techniques (drawings, paintings) 1
nb: Teknikk (tegninger, malerier) 1

en: Techniques (drawings, paintings) 2
nb: Teknikk (tegninger, malerier) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
nb: Teknikk (tegninger, malerier) 3

en: Thesis:
nb: Tese:

en: Three times a month
nb: Tre ganger i måneden

en: Three times a week
nb: Tre ganger i uka

en: Three times a year
nb: Tre ganger per år

en: Time
nb: Tid

en: Tissot's conformal conic
nb: Tissots konform konisk

en: Title-page availability code
nb: Tilgjengelighetskode for tittelside

en: Trademark
nb: Varemerke

en: Translation of
nb: Oversettelse av

en: Transliteration code
nb: Transliterasjonskode

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
nb: Transparenter 10 x 10 tommer (25 x 25 cm)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
nb: Transparenter 4 x 5 tommer (10 x 12,5 cm)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
nb: Transparenter 5 x 7 tommer (12,5 x 17,5 cm)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
nb: Transparenter 7 x 7 tommer (17,5 x 17,5 cm)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
nb: Transparenter 8 x 10 tommer (20 x 25 cm)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
nb: Transparenter 8 x 8 tommer (20 x 20 cm)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
nb: Transparenter 9 x 9 tommer (22,5 x 22,5 cm)

en: Triennial
nb: Hvert tredje år

en: Type C (reel)
nb: Type C (rull)

en: Type of continuing resource designator
nb: Type kontinuerlig ressursbetegner

en: Type of electronic resource:
nb: Type elektronisk ressurs:

en: Type of material
nb: Materialetype

en: Type of material code
nb: Materialetypekode

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
nb: Type utgivelsesdato: utgivelsesdato 1 og 2

en: Type of scale:
nb: Skalatype:

en: Type of score:
nb: Skårtype:

en: Types of binding:
nb: Innbindingstyper:

en: UNIMARC field 100 builder
nb: UNIMARC-felt 100 verktøy

en: UNIMARC field 105 builder
nb: UNIMARC-felt 105 verktøy

en: UNIMARC field 106 builder
nb: UNIMARC-felt 106 verktøy

en: UNIMARC field 110 builder
nb: UNIMARC-felt 110 verktøy

en: UNIMARC field 115a builder
nb: UNIMARC-felt 115a verktøy

en: UNIMARC field 115b builder
nb: UNIMARC-felt 115b verktøy

en: UNIMARC field 116 builder
nb: UNIMARC-felt 116 verktøy

en: UNIMARC field 117 builder
nb: UNIMARC-felt 117 verktøy

en: UNIMARC field 120 builder
nb: UNIMARC-felt 120 verktøy

en: UNIMARC field 121a builder
nb: UNIMARC-felt 121a verktøy

en: UNIMARC field 121b builder
nb: UNIMARC-felt 121b verktøy

en: UNIMARC field 122 builder
nb: UNIMARC-felt 122 verktøy

en: UNIMARC field 123a builder
nb: UNIMARC-felt 123a verktøy

en: UNIMARC field 123d builder
nb: UNIMARC-felt 123d verktøy

en: UNIMARC field 123e builder
nb: UNIMARC-felt 123e verktøy

en: UNIMARC field 123f builder
nb: UNIMARC-felt 123f verktøy

en: UNIMARC field 123g builder
nb: UNIMARC-felt 123g verktøy

en: UNIMARC field 123i/j builder
nb: UNIMARC-felt 123i/j verktøy

en: UNIMARC field 124a builder
nb: UNIMARC-felt 124a verktøy

en: UNIMARC field 124b builder
nb: UNIMARC-felt 124b verktøy

en: UNIMARC field 124c builder
nb: UNIMARC-felt 124c verktøy

en: UNIMARC field 124d builder
nb: UNIMARC-felt 124d verktøy

en: UNIMARC field 124e builder
nb: UNIMARC-felt 124e verktøy

en: UNIMARC field 124f builder
nb: UNIMARC-felt 124f verktøy

en: UNIMARC field 124g builder
nb: UNIMARC-felt 124g verktøy

en: UNIMARC field 125a builder
nb: UNIMARC-felt 125a verktøy

en: UNIMARC field 125b builder
nb: UNIMARC-felt 125b verktøy

en: UNIMARC field 126a builder
nb: UNIMARC-felt 126a verktøy

en: UNIMARC field 126b builder
nb: UNIMARC-felt 126b verktøy

en: UNIMARC field 127 builder
nb: UNIMARC-felt 127 verktøy

en: UNIMARC field 128a builder
nb: UNIMARC-felt 128a verktøy

en: UNIMARC field 128b builder
nb: UNIMARC-felt 128b verktøy

en: UNIMARC field 128c builder
nb: UNIMARC-felt 128c verktøy

en: UNIMARC field 130 builder
nb: UNIMARC-felt 130 verktøy

en: UNIMARC field 135a builder
nb: UNIMARC-felt 135a verktøy

en: UNIMARC field 140 builder
nb: UNIMARC-felt 140 verktøy

en: UNIMARC field 141 builder
nb: UNIMARC-felt 141 verktøy

en: UNIMARC field 210c builder
nb: UNIMARC-felt 210c verktøy

en: UNIMARC field 210c builder &rsaquo; Koha
nb: Verktøy for UNIMARC-felt 210c &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 225a builder
nb: UNIMARC-felt 225a verktøy

en: UNIMARC field 225a builder &rsaquo; Koha
nb: Verktøy for UNIMARC-felt 225a &rsaquo; Koha

en: UNIMARC field 4XX builder
nb: UNIMARC-felt 4XX verktøy

en: UNIMARC field 686a builder
nb: UNIMARC-felt 686a verktøy

en: UNIMARC field 700-4 builder
nb: UNIMARC-felt 700-4 verktøy

en: UNIMARC leader builder
nb: UNIMARC lederverktøy

en: Uniform Conventional Heading
nb: Enhetlig konvensjonell overskrift

en: Uniform Title
nb: Standardtittel

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unspecified
nb: Uspesifisert

en: Unspecified bowed strings
nb: Uspesifiserte strengeinstrumenter

en: Unspecified brass
nb: Uspesifisert messinginstrument

en: Unspecified chorus
nb: Uspesifisert kor

en: Unspecified electronic
nb: Uspesifisert elektronisk

en: Unspecified keyboard
nb: Uspesifisert keyboard

en: Unspecified orchestra
nb: Uspesifisert orkester

en: Unspecified percussion
nb: Uspesifisert perkusjon

en: Unspecified plucked strings
nb: Uspesifiserte klimpreinstrumenter

en: Unspecified voices
nb: Uspesifiserte stemmer

en: Unspecified woodwinds
nb: Uspesifiserte treblåsere

en: Updating loose-leaf
nb: Oppdaterer løsblad

en: Updating website
nb: Oppdaterer nettside

en: Used
nb: Brukt

en: V2000 (videocassette)
nb: V2000 (videokassett)

en: Video types
nb: Videotyper

en: Video types:
nb: Videotyper:

en: Video8 (videocassette)
nb: Video8 (videokassett)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
nb: Videobånd 1 tomme (2 cm 1/2)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
nb: Videobånd 1/2 tomme (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
nb: Videobånd 1/2 tomme (1 cm 1/3)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
nb: Videobånd 1/4 tomme (1/2 cm)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
nb: Videobånd 1/4 tomme (2 cm)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
nb: Videobånd 2 tommer (5 cm)

en: Viola
nb: Bratsj

en: Voices high voice
nb: Stemmer, høy stemme

en: Voices low voice
nb: Stemmer, lav stemme

en: Voices medium voice
nb: Stemmer, middels stemme

en: Watermark:
nb: Vannmerke:

en: Weekly
nb: Ukentlig

en: Width or dimensions
nb: Størrelse eller dimensjon

en: Withdrawn (
nb: Trukket tilbake (

en: Without periodicity
nb: Fullstendig uregelmessig

en: Women's chorus
nb: Damekor

en: Xylophone
nb: Xylofon

en: Year
nb: År

en: a - Analytic (component part)
nb: a - Analytisk (komponentdel)

en: a - Language materials, printed
nb: a - Språkmaterialer, trykte

en: a - autobiography
nb: a - selvbiografi

en: a - bibliography
nb: a - bibliografi

en: a - currently published continuing resource
nb: a - for tiden utgitt kontinuerlig ressurs

en: a - established
nb: a - etablert

en: a - fiction
nb: a - skjønnlitteratur

en: a - illustrations
nb: a - illustrasjoner

en: a- ISO transliteration scheme
nb: a- ISO-transliterasjonsplan

en: a- federal/national
nb: a- føderal/nasjonal

en: a- juvenile, general
nb: a- ungdom, generelt

en: a- juvenile, general
nb: a- ungdom, generelt

en: a- no adjustment
nb: a- ingen justering

en: aa- architectural drawing
nb: aa- arkitekttegning

en: ab- item cover
nb: ab- eksemplaromslag

en: abcdfijkmnptvxyz
nb: abcdfijkmnpvxyz

en: abcdjptvxyz
nb: abcdjpvxyz

en: abstract
nb: sammendrag

en: abstract or summary
nb: sammendrag eller oppsummering

en: ac- sticker
nb: ac- merkelapp

en: acetate
nb: acetat

en: acoustic
nb: akustisk

en: acrylics
nb: akrylplast

en: ad- poster
nb: ad- plakat

en: adult, General
nb: voksen, generelt

en: adult, serious
nb: voksen, seriøst

en: advertising texts
nb: reklametekster

en: ae- postcard
nb: ae- postkort

en: aerial
nb: reklame

en: af- greetings card
nb: af- gratulasjonskort

en: ag- chart
nb: ag- plansje

en: ah- playing cards
nb: ah- spillkort

en: ai- flash card
nb: ai- flash-kort

en: air
nb: luft

en: air brush
nb: sprøytepistol

en: aj- ephemera
nb: aj- døgnflue

en: algraphy
nb: algrafi

en: allegory
nb: allegori

en: an- calendar
nb: an- kalender

en: anaglyphic
nb: anaglyf

en: anamorphic
nb: anamorf

en: anamorphic (wide screen)
nb: anamorf (widescreen)

en: angular scale
nb: vinkelskala

en: animation
nb: animasjon

en: animation and live action
nb: animasjon og direktesending

en: annual
nb: årlig

en: anthem
nb: hymne

en: aperture card
nb: aperturkort

en: aquatint
nb: akvatinta

en: aria
nb: arie

en: armadillo
nb: beltedyr

en: arms
nb: våpen

en: artefacts
nb: artefakter

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
nb: som et eget supplement til en journal, monografi, osv.

en: as- place card
nb: as- bordkort

en: atlas including loose-leaf published atlas
nb: atlas inkludert atlas utgitt på løsblad

en: autobiography
nb: selvbiografi

en: azimuthal equal area
nb: asimutal flatetro projeksjon

en: azimuthal equidistant
nb: asimutal ekvidistant

en: azimuthal, other known specific type
nb: asimutal, annen kjent spesifikk type

en: azimuthal, specific type unknown
nb: asimutal, spesifikk type ukjent

en: b - Language materials, manuscript
nb: b - Språkmaterialer, manuskript

en: b - catalogue
nb: b - katalog

en: b - continuing resource no longer being published
nb: b - kontinuerlig ressurs som ikke lenger blir utgitt

en: b - individual biography
nb: b - individuell biografi

en: b - maps
nb: b - kart

en: b- adjusted but without grid system
nb: b- justert, men uten rutenett

en: b- drawing
nb: b- tegning

en: b- other
nb: b- annet

en: b- pre-primary, ages 0-5
nb: b- forskole, alder 0–5

en: b- state/province
nb: b- stat/provins

en: ballad
nb: ballade

en: ballet
nb: ballett

en: bathymetry - isolines
nb: batymetri – isolinjer

en: bathymetry - soundings
nb: batymetri – dybdeforhold

en: bibliography
nb: bibliografi

en: biennial (every two years)
nb: biennal (annethvert år)

en: bimonthly (every two months)
nb: annenhver måned

en: biography
nb: Biografi

en: biography of arranger or transcriber
nb: biografi om den som har laget arrangementet eller transkribert musikken

en: biography of composer
nb: biografi om komponist

en: biography of performer or history of ensemble
nb: biografi om artist eller historie om ensemble

en: biweekly (every two weeks)
nb: annenhver uke

en: black and white
nb: svart og hvitt

en: black chalk
nb: svartkritt

en: black-and-white
nb: svart-hvitt

en: blue or green strip
nb: blå eller grønn stripe

en: bound into a journal, monograph, etc.
nb: innbundet i en journal, monografi, osv.

en: bound with one or more others
nb: innbundet sammen med én eller flere andre

en: bristol board
nb: bristolkartong

en: broken back
nb: ødelagt rygg

en: bronze
nb: bronse

en: burin engraving
nb: gravering med gravstikke

en: butterfly
nb: sommerfugl

en: by active remote sensing technique
nb: med aktiv ekstern avsøkingsteknikk

en: by active remote sensing techniques
nb: med aktive eksterne avsøkingsteknikker

en: by computer
nb: med datamaskin

en: by hand
nb: for hånd

en: by passive remote sensing techniques
nb: med passive eksterne avsøkingsteknikker

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
nb: c - Samling – bibliografisk eksemplar som er en konstruert samling

en: c - Corrected or revised
nb: c- Rettet eller revidert

en: c - Corrected or updated record
nb: c - Rettet eller oppdatert post

en: c - Corrected record
nb: c - Rettet post

en: c - Music scores, printed
nb: c - Musikknoter, trykte

en: c - collective biography
nb: c - samlebiografi

en: c - continuing resource of unknown status
nb: c - kontinuerlig ressurs med ukjent status

en: c - essays
nb: c - essayer

en: c - index
nb: c - indeks

en: c - portraits
nb: c - portretter

en: c - provisional
nb: c - provisorisk

en: c- adjusted with grid system
nb: c- justert med rutenett

en: c- county/department
nb: c- kommune/avdeling

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
nb: c- flere transliterasjoner: ISO eller andre planer

en: c- painting
nb: c- maleri

en: c- primary, ages 5-10
nb: c- barneskole, alder 5–10

en: ca- Cyrillic
nb: ca- Kyrillisk

en: calendar
nb: kalender

en: canon
nb: kanon

en: cantata
nb: kantate

en: canvas
nb: lerret

en: canzona
nb: canzone

en: cardboard
nb: papp

en: cardboard/illustration board
nb: papp/illustrasjonstavle

en: carol
nb: jubelsang

en: cartoons or comic strips
nb: tegneserier

en: casein
nb: kasein

en: catalogue
nb: katalog

en: catechism
nb: katekisme

en: ceramic
nb: keramisk

en: chalk
nb: kritt

en: chance composition / aleatoric music
nb: tilfeldig komposisjon / aleatorisk musikk

en: chanson, polyphonic
nb: Sanger (polyfoniske)

en: chant, christian
nb: Sang (kristen)

en: chant, non christian
nb: Sang (ikke kristen)

en: charts
nb: diagrammer

en: chiaroscuro woodcut
nb: clair-obscur tresnitt

en: children (9-14)
nb: Barn (9–14)

en: choir-book
nb: korbok

en: choral
nb: salme

en: choral-prelude
nb: Forspill til en salme

en: chorochromatic
nb: Chorokromatisk (om et lokalkart eller utsiktskart i farger fra før renessansen, der kunstnerisk eller håndverksmessig utførelse er viktigere enn vitenskapelig presisjon)

en: choropleth
nb: Choropleth (tematisk kart der ulike verdier av en variabel (f.eks. befolkningstetthet eller høyde over havet) vises med ulike farger eller ulik grad av skyggelegging)

en: chromolithography
nb: fargelitografi

en: chronicle
nb: årbok

en: clay
nb: leire

en: close score (e.g. hymnals)
nb: partitur med mer enn én stemme på samme notelinje (f.eks. hymner)

en: cloth
nb: stoff

en: clothes
nb: klær

en: coal
nb: kull

en: coarse/standard
nb: grov/standard

en: coats of arms
nb: våpenskjold

en: coauthor
nb: medforfatter

en: coins
nb: mynter

en: collective biography
nb: samlebiografi

en: color
nb: farge

en: colour
nb: farge

en: colour pencil
nb: fargeblyant

en: combination
nb: kombinasjon

en: combination of black and white and colour
nb: kombinasjon av hvitt, svart og farger

en: combination of various light emission techniques
nb: kombinasjon av ulike lysemisjonsteknikker

en: combination of various thermal infrared scanning
nb: kombinasjon av diverse termisk infrarød skanning

en: comedy
nb: Komedie

en: commemorative work
nb: minnemarkeringsverk

en: complete
nb: komplett

en: completely covered by clouds
nb: fullstendig dekket av skyer

en: compressed score
nb: komprimert partitur

en: computer graphics
nb: datagrafikk

en: computer program(s)
nb: dataprogram(mer)

en: concerto
nb: konsert

en: condensed score, pianoconductor score
nb: forkortet partitur, klaverdireksjonsstemme

en: conference proceedings
nb: konferansesaker

en: conference publication
nb: konferanseutgivelse

en: conic (simple)
nb: konisk (enkel)

en: conic, other known specific type
nb: konisk, annen kjent spesifikk type

en: conic, specific type unknown
nb: konisk, spesifikk type ukjent

en: containers
nb: beholdere

en: contains
nb: inneholder

en: contains biographical data
nb: inneholder biografiske data

en: contains biographical information
nb: inneholder biografisk informasjon

en: continuous tone shaded relief
nb: dyppreget relieff i kontinuerlig fargetone

en: contours
nb: konturer

en: copper
nb: kobber

en: cordiform
nb: hjerteformet

en: country music
nb: countrymusikk

en: crayon
nb: fargestift

en: cumulative index or table of contents available
nb: kumulativ indeks eller innholdsfortegnelse er tilgjengelig

en: cyan strip
nb: cyan remse

en: cylinder
nb: sylinder

en: cylindrical, other known specific type
nb: sylindrisk, annen kjent spesifikk type

en: cylindrical, specific type unknown
nb: sylindrisk, spesifikk type ukjent

en: d - Deleted
nb: d - Slettet

en: d - Deleted record
nb: d - Slettet post

en: d - Music scores, manuscript
nb: d - Musikknoter, manuskript

en: d - abstract or summary
nb: d - sammendrag eller oppsummering

en: d - charts
nb: d - diagrammer

en: d - contains biographical information
nb: d - inneholder biografisk informasjon

en: d - humour, satire
nb: d - humor, satire

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
nb: d - monografi som leveres komplett ved utgivelse, eller som utgis innenfor ett kalenderår

en: d- children, ages 9-14
nb: d- barn, alder 9–14

en: d- local(municipal, etc.)
nb: d- lokal (kommunal, osv.)

en: d- photomechanical reproduction
nb: d- fotomekanisk reproduksjon

en: da- Japanese - script unspecified
nb: da- japanske – uspesifisert skript

en: daily
nb: daglig

en: damaged
nb: skadet

en: danse form
nb: danseform

en: dasymetric
nb: Dasymetrisk (om tematiske kart der arealsymboler (representert ved farger eller skyggelegging) brukes for romlig klassifikasjon av volumdata (brukes bl.a. for å vise den geografiske fordelingen av en populasjon)

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
nb: datoen faller etter år 1 i den gregorianske kalenderen, dvs. e.Kr.

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
nb: datoen faller før år 1 i den gregorianske kalenderen, dvs. f.Kr.

en: db- Japanese - Kanji
nb: db- japansk – kanji

en: dc- Japanese - Kana
nb: dc- japansk - kana

en: design objects
nb: designobjekter

en: devotional literature
nb: hengiven litteratur

en: diagram map
nb: diagramkart

en: diagrammatric map
nb: skjematisk kart

en: diary
nb: dagbok

en: dictionary
nb: ordliste

en: digital (compact disc)
nb: digital (CD)

en: dioramas
nb: dioramaer

en: dir. de publication
nb: ansvarlig utgiver

en: directory
nb: katalog

en: disc
nb: plate

en: disc master (negative)
nb: platemaster (negativ)

en: discography
nb: diskografi

en: discursive work
nb: diskursivt verk

en: discussion, dissertation, thesis
nb: drøfting, doktoravhandling, tese

en: dissertation or thesis
nb: doktoravhandling eller tese

en: dissertation or thesis (revised)
nb: doktoravhandling eller tese (revidert)

en: dolls
nb: dukker

en: dot map
nb: punktkart

en: drama
nb: skuespill

en: drawing
nb: tegning

en: drypoint
nb: kaldnålsstikk

en: duplicate
nb: duplikat

en: duplitised stock
nb: duplisert råstoff

en: e - Cartographic materials, printed
nb: e - Kartografiske materialer, trykte

en: e - dictionary
nb: e - ordbok

en: e - letters
nb: e - brev

en: e - plans
nb: e - plantegninger

en: e - reproduction of a document
nb: e - reproduksjon av et dokument

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
nb: e- flerlokale (mellomstatlige avdelinger, osv. under nasjonalt nivå)

en: e- photonegative
nb: e- omvendt lyselektrisk

en: e- young adult, ages 14-20
nb: e- ung voksen, alder 14–20

en: ea- Chinese
nb: ea- kinesisk

en: each issue contains an index to its own contents - loose
nb: hver utgivelse inneholder en indeks over eget innhold – løs

en: earth resources
nb: jordressurser

en: east
nb: øst

en: edition
nb: utgave

en: eight track
nb: åttespors

en: electric
nb: elektrisk

en: electronic
nb: elektronisk

en: electronic resource
nb: elektronisk ressurs

en: electronic ressource
nb: elektronisk ressurs

en: electronic videorecording (EVR)
nb: elektronisk videoopptak (EVR)

en: encaustic
nb: enkaustisk

en: encyclopaedia
nb: konversasjonsleksikon

en: encyclopedia
nb: leksikon

en: engraving
nb: gravering

en: engraving in the crayon manner
nb: gravering i crayonteknikk

en: ephemera
nb: døgnflue

en: erotica
nb: erotika

en: essay, feuilleton
nb: essay, føljetong

en: essays
nb: essayer

en: etching
nb: etsing

en: ethnological information
nb: etnologisk informasjon

en: examination paper
nb: eksamenspapirer

en: excellent
nb: utmerket

en: f - Cartographic materials, manuscript
nb: f - Kartografiske materialer, manuskript

en: f - encyclopaedia
nb: f - konversasjonsleksikon

en: f - monograph, date of publication uncertain
nb: f - monografi, uviss utgivelsesdato

en: f - plates
nb: f - plater

en: f - short stories
nb: f - noveller

en: f- intergovernmental
nb: f- mellomstatlig

en: f- photoprint
nb: f- fotokopi

en: fa- Arabic
nb: fa- arabisk

en: fable
nb: fabel

en: facsimiles
nb: faksimiler

en: fair
nb: messe

en: fairy tale
nb: eventyr

en: false colour photography
nb: falsk fargefotografi

en: fantasia
nb: fantasi

en: felt-tip pen
nb: tusjpenn

en: fiction
nb: skjønnlitteratur

en: film (sound film)
nb: film (lydfilm)

en: film base other than safety film
nb: annen filmbase enn sikkerhetsfilm

en: film cartridge
nb: filminnsats

en: film cassette
nb: filmkassett

en: film reel
nb: filmspole

en: film strip roll
nb: filmbåndrull

en: filmslip
nb: filmsnutt

en: filmstrip cartridge
nb: filmbåndkassett

en: first generation (Master)
nb: første generasjon (original)

en: flowline map, flow map
nb: flytlinjekart, flytkart

en: folk music
nb: folkemusikk

en: folktales
nb: folkeeventyr

en: form lines
nb: skjemalinjer

en: forms
nb: skjemaer

en: frontispiece
nb: tittelbilde

en: fugue
nb: fuge

en: full score, graphic score
nb: orkesterpartitur, grafisk partitur

en: full track
nb: hele sporet

en: furniture
nb: møbler

en: g - Projected and video material
nb: g - Projisert og videomateriale

en: g - directory
nb: g - katalog

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
nb: g - monografi der utgivelsen fortsetter i mer enn et år

en: g - music
nb: g - musikk

en: g - poetry
nb: g - poesi

en: g- government in exile or clandestine
nb: g- regjering i eksil eller skjul

en: ga- Greek
nb: ga- gresk

en: games and recreation
nb: sport og fritid

en: genealogical tables
nb: genealogiske tabeller

en: globe
nb: klode

en: gnomonic
nb: gnomonisk

en: golding
nb: forgylling

en: good
nb: god

en: gospel music
nb: gospelmusikk

en: graphic score
nb: grafisk partitur

en: graphite
nb: grafitt

en: greater than 9 kilometres
nb: større enn 9 kilometer

en: h - facsimiles
nb: h - faksimiler

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
nb: h - monografi med både faktisk og dato for opphavsrett/enerett

en: h - project description
nb: h - prosjektbeskrivelse

en: h - speeches, oratory
nb: h - taler, talekunst

en: h- level not determined
nb: h- nivå ikke bestemt

en: h- picture
nb: h- bilde

en: ha- Hebrew
nb: ha- hebraisk

en: hachures
nb: skravering

en: hagiography
nb: hagiografi

en: half track
nb: halvt spor

en: hand coloured
nb: håndfarget

en: hand-made paper
nb: håndlaget papir

en: hand-written
nb: håndskrevet

en: handcoloured
nb: håndfarget

en: handwritten
nb: håndskrevet

en: hardboard
nb: hard fiberplate

en: heliogravure
nb: heliogravyr

en: high (31x - 60x)
nb: høy (31x – 60x)

en: high oblique
nb: høy skjev

en: historical information about music
nb: historisk informasjon om musikk

en: historical work
nb: historisk verk

en: history
nb: historie

en: humour, satire
nb: humor, satire

en: hymn
nb: lovsang

en: hypsometric tints - layer method
nb: hypsometriske fargetoner – sjiktmetode

en: i - In partial or incomplete ISBD form
nb: i - I delvis eller fullstendig ISBD-form

en: i - Integrating resource
nb: i - Integrerende ressurs

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
nb: i - Lydopptak, ikke-musikalsk opptreden

en: i - booklet
nb: i - hefte

en: i - coats of arm
nb: i - våpenskjold

en: i - coats of arms
nb: i - våpenskjold

en: i - monograph with both release/issue date and production date
nb: i - monografi med både utgivelses-/utstedelsesdato og produksjonsdato

en: i - statistics
nb: i - statistikk

en: i- print
nb: i- trykk

en: ia- Thai
nb: ia- thailandsk

en: illuminations
nb: illuminerte skrifter

en: illustrateur
nb: illustratør

en: illustrations
nb: illustrasjoner

en: imbibition dye transfer
nb: absorberende fargeoverføring

en: in first issue of next volume - attached
nb: i første utgave av neste volum – vedlagt

en: in first issue of next volume - loose
nb: i første utgave av neste volum – løst

en: in first issue of next volume loose - separately paged
nb: i første utgave av neste volum, løst – organisert sidevis

en: in first issue of next volume loose - unpaged
nb: i første utgave av neste volum, løst – ikke organisert sidevis

en: in last issue of volume - attached
nb: i siste utgave av volumet – vedlagt

en: in last issue of volume - loose
nb: i siste utgave av volumet – løst

en: in last issue of volume - unpaged
nb: i siste utgave av volumet – ikke organisert sidevis

en: in last issue of volume-loose - separately paged
nb: i siste utgave av volumet, løst – organisert sidevis

en: in parts
nb: i deler

en: incomplete
nb: ufullstendig

en: index
nb: indeks

en: index is not available
nb: indeks er ikke tilgjengelig

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
nb: indeks eller navneliste som følger med kartografisk eksemplar i hefte ...

en: index or name list on cartographic item itself
nb: indeks eller navneliste på selve det kartografisk eksemplaret

en: index or name list present but location not specified
nb: indeks eller navneliste finnes, men plassering er ikke angitt

en: individual biography
nb: individuell biografi

en: industrial production
nb: industriell produksjon

en: infrared line scanning
nb: infrarød linjeskanning

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
nb: øyeblikkelig (unikt, tilskåret på stedet)

en: instruction (language)
nb: instruksjon (språk)

en: instructional material
nb: instruksjonsmateriale

en: instructional materials
nb: instruksjonsmaterialer

en: instructional work
nb: instruksjonsverk

en: instructions
nb: instruksjoner

en: instrumental parts
nb: instrumentdeler

en: intermezzo
nb: intermesso

en: interviews
nb: intervjuer

en: irregular
nb: uregelmessig

en: is exactly
nb: er nøyaktig

en: isopleth
nb: Isopleth (en forbindelseslinje mellom punkter i et værkart som har samme verdi av en eller annen variabel (f.eks. trykk, temperatur, fuktighet, vindhastihet e.l.) på samme tidspunkt og i samme område)

en: ivory
nb: elfenbein

en: j - Sound recordings, musical performance
nb: j - Lydopptak, musikalsk opptreden

en: j - document with detailed date of publication
nb: j - dokument med detaljert utgivelsesdato

en: j - genealogical tables
nb: j - genealogiske tabeller

en: j - programmed text book
nb: j - programmert tekstbok

en: ja- Devanagari
nb: Ja - Devanagari

en: jewellery
nb: smykker

en: jigsaws
nb: puslespill

en: juvenile literature
nb: ungdomslitteratur

en: juvenile, general
nb: ungdom, generelt

en: k - Two-dimensional graphics
nb: k - Todimensjonal grafikk

en: k - forms
nb: k - former

en: k - monograph with both publication date and print date
nb: k - monografi med både utgivelsesdato og trykkdato

en: k- adult, serious
nb: k - voksen, seriøst

en: k- technical drawing
nb: k - teknisk tegning

en: ka- Korean
nb: ka - koreansk

en: l - Electronic resources
nb: l - Elektroniske ressurser

en: l - samples
nb: l - prøver

en: la- Tamil
nb: la- tamil

en: laboratory and construction kits
nb: laboratorie- og byggesett

en: lacquered (e.g. acetate)
nb: lakkert f.eks. acetat)

en: landforms
nb: landformer

en: large print
nb: stor skrift

en: lateral or combined cutting
nb: lateral eller kombinert kutting

en: lavierung India ink
nb: laveringstusj

en: law reports and digests
nb: lovrapporter og -sammendrag

en: laws and legislation
nb: lover og lovgivning

en: leather
nb: lær

en: lectures, speeches
nb: forelesninger, taler

en: legal articles
nb: juridiske artikler

en: legal cases and case notes
nb: juridiske saker og saksnotater

en: legal work
nb: juridisk arbeid

en: legend
nb: forklaring

en: less than 1 centimetre
nb: mindre enn 1 centimeter

en: letters
nb: brev

en: library catalogue
nb: bibliotekkatalog

en: libretto or text
nb: libretto eller tekst

en: lied
nb: romanse

en: linear scale
nb: målestokk

en: lino-cut
nb: linoleumkutting

en: literature surveys/reviews
nb: litteraturundersøkelser/-omtaler

en: lithography
nb: litografi

en: live action
nb: direktesending

en: lobby cards
nb: lobbykort

en: low oblique
nb: lav skjev

en: low reduction
nb: lav reduksjon

en: m - Monographic - Bibliographic item
nb: m - Monografisk – bibliografisk eksemplar

en: m - dissertation or thesis (original)
nb: doktoravhandling eller tese (original)

en: m - sound recordings
nb: m - lydopptak

en: m- adult, general
nb: m - voksen, generelt

en: m- master
nb: m- original

en: ma- Georgian
nb: ma - georgisk

en: machines
nb: maskiner

en: magenta strip
nb: magenta remse

en: magnetic audio tape in cartridge
nb: magnetlydbånd i innsats

en: magnetic audio tape in cassette
nb: magnetlydbånd i kassett

en: magnetic audio tape on reel
nb: magnetlydbånd på spole

en: magnetic sound track on motion picture film
nb: magnetlydspor på film

en: magnetic storage medium - computer compatible
nb: magnetisk lagringsmedium – kompatibelt med datamaskin

en: magnetic storage medium - not computer compatible
nb: magnetisk lagringsmedium – ikke kompatibelt med datamaskin

en: majolica
nb: majolika

en: manual
nb: brukerhåndbok

en: manually and plotted
nb: manuelt og plottet

en: manuscript
nb: manuskript

en: map
nb: kart

en: map view
nb: kartvisning

en: maps
nb: kart

en: marble
nb: marmor

en: march
nb: marsj

en: mass
nb: masse

en: mass produced
nb: masseprodusert

en: master
nb: original

en: master tape
nb: originalbånd

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
nb: maksime, aforisme, ordtak, anekdote

en: mazurka
nb: masurka

en: mb- Armenian
nb: mb - armensk

en: medals
nb: medaljer

en: memoir
nb: selvbiografi

en: memoirs
nb: memoarer

en: mental or cognitive map
nb: mentalt eller kognitivt kart

en: metal
nb: metall

en: metal (e.g. aluminium)
nb: metall (f.eks. aluminium)

en: metal and glass
nb: metall og glass

en: metal and plastic (compact discs)
nb: metall og plast (CD-er)

en: meteorological
nb: meteorologisk

en: micro opaque
nb: mikroopak

en: microfiche
nb: mikrokort

en: microfiche cassette
nb: mikrokortkassett

en: microfilm cassette
nb: mikrofilmkassett

en: microfilm reel
nb: mikrofilmspole

en: microfilm slip
nb: mikrofilmsnutt

en: microform
nb: mikroform

en: microform cartridge
nb: mikroforminnsats

en: microgroove/fine
nb: mikrospor/tynt

en: microphotography
nb: mikrofotografering

en: microprint
nb: mikrotrykk

en: microscope slides
nb: objektglass

en: minerals
nb: mineraler

en: mini-print
nb: minitrykk

en: miniature
nb: miniatyr

en: minuet
nb: menuett

en: miscellane
nb: blandet skrift

en: missing
nb: mangler

en: mixed
nb: blandet

en: mixed base (nitrate and safety)
nb: blandet base (nitrat og sikkerhet)

en: mixed collection
nb: blandet samling

en: mixed collection (containing more than one type of base)
nb: blandet samling (inneholder mer enn én type base)

en: mixed emulsion
nb: blandet emulsjon

en: mixed generations
nb: blandede genereringer

en: mixed polarity
nb: blandet polaritet

en: mixing tracks
nb: blande spor

en: model
nb: modell

en: models
nb: modeller

en: models for making
nb: modeller for å lage

en: modern
nb: moderne

en: monaural
nb: for ett øre

en: monoaural
nb: for ett øre

en: monochrome
nb: monokrom

en: monographic series
nb: monografisk serie

en: monthly
nb: månedlig

en: motet
nb: motett

en: mother (positive)
nb: mor (positiv)

en: motion picture
nb: film

en: moving picture music
nb: musikk for levende bilder

en: multi-color
nb: flerfarge

en: multichannel, surround or quadraphonic
nb: flerkanals, surround eller kvadrofonisk

en: multicoloured
nb: flerfarget

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
nb: multimedia (f.eks. et eksemplar i vanlig trykk med et mikrokortsupplement)

en: multiple formats
nb: flere formater

en: multiple forms
nb: flere former

en: multiple or other
nb: flere eller annen

en: multiple or other form
nb: flere eller annen form

en: multiple/other literary forms
nb: flere/andre litterære former

en: multispectral photography
nb: multispektral fotografering

en: multispectral scanning
nb: multispektral skanning

en: music
nb: musikk

en: musical revue and comedy
nb: musikkrevy og komedie

en: mystic literature
nb: mystikk-litteratur

en: n - In non-ISBD form
nb: n - I ikke-ISBD-form

en: n - New
nb: n - Ny

en: n - New record
nb: n - Ny post

en: n - laws and legislation
nb: n - lover og lovgivning

en: n - transparencies
nb: n - transparenter

en: negative
nb: negativ

en: newspaper
nb: avis

en: newspaper format
nb: avisformat

en: nitrate
nb: nitrat

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
nb: nitrat – brunaktig, misfarging, falming, støvet

en: nitrate - congealed
nb: nitrat – størknet

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
nb: nitrat – skummende, bobler, blærer

en: nitrate - powder
nb: nitrat – pulver

en: nitrate - pungent odour
nb: nitrat – skarp lukt

en: nitrate - sticky
nb: nitrat – klebrig

en: nitrate - suspicious odour
nb: nitrat – mistenkelig lukt

en: no cumulative index or table of contents
nb: ingen kumulativ indeks eller innholdsfortegnelse

en: no deterioration
nb: ingen nedbryting

en: no frequency (i.e. irregular)
nb: ingen frekvens (dvs. uregelmessig)

en: no illustrations
nb: ingen illustrasjoner

en: no index or name lis
nb: ingen indeks eller navneliste

en: no narrative tex
nb: ingen fortellende tekst

en: no secondary support
nb: ingen sekundær støtte

en: no sound
nb: ingen lyd

en: no title-page issued
nb: ingen tittelside utgitt

en: nocturne
nb: nokturne

en: non required value
nb: verdi som ikke er påkrevd

en: non-anamorphic (wide screen)
nb: ikke-anamorf (widescreen)

en: non-photographic image
nb: ikke-fotografisk bilde

en: nonnitrate - advanced deterioration
nb: nitratfri – fremskreden nedbryting

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
nb: nitratfri – påvisbar nedbryting (f.eks. lukter diacetat)

en: nonnitrate - disaster
nb: nitratfri – katastrofe

en: normalised irregular
nb: normalisert uregelmessig

en: north
nb: nord

en: not a biography
nb: ikke en biografi

en: not a conference publication
nb: ikke en konferanseutgivelse

en: not a literary text
nb: ikke en litterær tekst

en: not a motion picture
nb: ikke en film

en: not a motion picture or video recording
nb: ikke en film eller videoopptak

en: not a motion picture or visual projection
nb: ikke en film eller visuell projeksjon

en: not a reproduction
nb: ikke en reproduksjon

en: not a safety base
nb: ikke en sikkerhetsbase

en: not a videorecording
nb: ikke et videoopptak

en: not a visual projection
nb: ikke en visuell projeksjon

en: not applicable
nb: ikke aktuelt

en: not applicable (item is silent)
nb: ikke aktuelt (eksemplar er stumt)

en: not applicable (item not a colour film)
nb: ikke aktuelt (eksemplar er ikke en fargefilm)

en: not applicable (not a colour film)
nb: ikke aktuelt (ikke en fargefilm)

en: not applicable, not a score
nb: ikke aktuelt, ikke et partitur

en: not biographical
nb: ikke biografisk

en: not known
nb: ikke kjent

en: not present (no secondary support)
nb: finnes ikke (ingen sekundær støtte)

en: not screened
nb: ikke vist frem

en: novel
nb: roman

en: novella
nb: kortroman

en: numeric
nb: numerisk

en: numeric table
nb: numerisk tabell

en: o - Previously issued higher level record
nb: o - Tidligere utgitt post på høyere nivå

en: o - illuminations
nb: o - illuminasjoner

en: o - numeric table
nb: o - numerisk tabell

en: of accompanying material,
nb: av ledsagende materiale,

en: of contents page,
nb: av innholdsside,

en: of intermediate text,
nb: av mellomtekst,

en: of libretto,
nb: av libretto,

en: of original work,
nb: av originalt verk,

en: of subtitles,
nb: av undertekster,

en: of summary,
nb: av sammendrag,

en: of title page,
nb: av tittelside

en: of title proper,
nb: av selve tittelen,

en: oil
nb: olje

en: one color
nb: én farge

en: one-colour, monochrome
nb: ensfarge, monokrom

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
nb: optisk og magnetlydspor på film

en: optical sound track on motion picture film
nb: optisk lydspor på film

en: oratorio
nb: oratorium

en: oratory, speeches
nb: oratorium, taler

en: original, i.e. primary
nb: original, dvs. primær

en: ornamental device not present
nb: ornamental enhet finnes ikke

en: ornamental device present
nb: ornamental enhet finnes

en: ornamental letter
nb: ornamentalt brev

en: orthographic
nb: ortografisk

en: other
nb: andre

en: other (sepia, tinted, etc.)
nb: andre (sepia, tonet, osv.)

en: other accompanying material
nb: annet ledsagende materiale

en: other accompanying textual material
nb: annet ledsagende tekstmateriale

en: other film type
nb: annen filmtype

en: other filmstrip type
nb: annen filmsnuttype

en: other form
nb: annen form

en: other form of material
nb: annen type materiale

en: other form of textual material
nb: annen type tekstmateriale

en: other forms of release
nb: andre typer utgivelse

en: other historical information
nb: annen historisk informasjon

en: other kinds of contents
nb: andre typer innhold

en: other known type
nb: annen kjent type

en: other methods in color
nb: andre metoder i farge

en: other methods of relief representation
nb: andre metoder for relieffgjengivelse

en: other non photographic medium
nb: annet ikke-fotografisk medium

en: other non-projected graphic type
nb: annen ikke-projisert skrifttype

en: other photographic medium
nb: annet fotografisk medium

en: other tone
nb: annen tone

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
nb: annen skalatype (f.eks. tidsskala, kvantitativ statistisk skala)

en: other types of literary text
nb: andre typer litterær tekst

en: other videotype
nb: annen videotype

en: other wide screen format
nb: annet widescreen-format

en: others
nb: andre

en: outtakes
nb: filmdeler klippet bort ved redigering

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
nb: p - Tidligere utgitt som en ufullstendig post før utgivelse

en: p - technical report
nb: p - teknisk rapport

en: painting
nb: maleri

en: paper
nb: papir

en: paper backed
nb: uinnbundet

en: paper contains watermark
nb: papiret inneholder vannmerke

en: paper does not contain watermark
nb: papiret inneholder ikke vannmerke

en: paper, general
nb: papir, generelt

en: parchment, vellum
nb: pergament, vellum

en: parts exist (vocal and instrumental)
nb: det finnes deler (vokal og instrumental)

en: parts not present
nb: det finnes ikke deler

en: partsong
nb: flerstemmig sang

en: passion music
nb: pasjonsmusikk

en: passive microwave mapping
nb: passiv mikrobølgetilordning

en: pastel
nb: pastell

en: pavan
nb: pavane

en: pencil
nb: blyant

en: periodical
nb: periodisk

en: photocopying
nb: fotokopiering

en: photographic image
nb: fotografisk bilde

en: photographically
nb: fotografisk

en: photography
nb: fotografering

en: photolithography
nb: fotolitografi

en: photomechanical reproduction
nb: fotomekanisk reproduksjon

en: photonegative
nb: omvendt lyselektrisk

en: photoprint
nb: fotokopi

en: picto map
nb: piktografisk kart

en: pictorial map
nb: bildekart

en: pictorially
nb: billedlig

en: picture
nb: bilde

en: planimetric
nb: planimetrisk

en: plans
nb: plantegninger

en: plaster
nb: gips

en: plastic
nb: plast

en: plastic (mass produced)
nb: plast (masseprodusert)

en: plastic pressing
nb: plastpressing

en: plates
nb: plater

en: poetry
nb: poesi

en: polarized
nb: polarisert

en: polemical treatise
nb: polemisk avhandling

en: political work
nb: politisk verk

en: polonaise
nb: polonese

en: polyconic
nb: polykonisk

en: polyester base (e.g. ester)
nb: polyesterbase (f.eks. ester)

en: polyhedric
nb: polyedrisk

en: poor
nb: dårlig

en: popular music
nb: popmusikk

en: porcelain
nb: porselen

en: porcelaine
nb: porselen

en: porphyry
nb: porfyr

en: portrait
nb: portrett

en: portraits
nb: portretter

en: positive
nb: positiv

en: posters
nb: plakater

en: postface
nb: etterord

en: pre-primary (0-5)
nb: førskole (0–5)

en: precious metals
nb: edelmetaller

en: precious stones
nb: edelsteiner

en: prelude and fugue
nb: forspill og fuge

en: primary (5-8)
nb: barneskole (5–8)

en: print
nb: trykk

en: printed
nb: trykt

en: printer's device not present
nb: trykkers enhet finnes ikke

en: printer's device present
nb: trykkers enhet finnes

en: printing
nb: trykker

en: printing master
nb: trykkoriginal

en: production rolls
nb: produksjonsruller

en: profile
nb: profil

en: programme music
nb: programmusikk

en: programmed text books
nb: programmerte tekstbøker

en: programmed texts
nb: programmerte tekster

en: programmes and pressbooks
nb: programmer og pressemapper

en: project description
nb: prosjektbeskrivelse

en: projection of the International Map of the World
nb: projeksjon av det internasjonale verdenskartet

en: préface, notes
nb: forord, merknader

en: pseudo-score
nb: pseudopartitur

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
nb: utgis separat – avgift for innbundet fra utgiver – sendes automatisk

en: published separately - free upon request
nb: utgis separat – gratis på forespørsel

en: published separately - purchase-request
nb: utgis separat – kjøp på forespørsel

en: published separately free - sent automatically
nb: utgis separat – gratis – sendes automatisk

en: published separately-bound from publisher - free upon request
nb: utgis separat – innbundet fra utgiver – gratis på forespørsel

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
nb: utgis separat – innbundet fra utgiver – kjøp på forespørsel

en: published separately-free - sent automatically
nb: utgis separat – gratis – sendes automatisk

en: publisher's device not present
nb: utgivers enhet finnes ikke

en: publisher's device present
nb: utgivers enhet finnes

en: q - examination paper
nb: q - eksamensoppgave

en: quadraphonic
nb: kvadrofonisk

en: quarter track
nb: kvart spor

en: quarterly
nb: kvartalsvis

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
nb: r - Tredimensjonale artefakter og realia

en: r - literature surveys/reviews
nb: r - litteraturundersøkelser/-omtaler

en: random dot map
nb: tilfeldig punktkart

en: rebound
nb: bind inn på nytt

en: record-keeping work
nb: journalføringsarbeid

en: recording not a tape
nb: opptak ikke et bånd

en: recreations
nb: fritidssysler

en: red strip
nb: rød remse

en: reference print/viewing copy
nb: referansetrykk/visningskopi

en: reference work
nb: referanseverk

en: regular
nb: vanlig

en: regular print
nb: vanlig trykk

en: rehearsals
nb: prøver

en: religious text
nb: religiøs tekst

en: religious work
nb: religiøst verk

en: remote sensing image
nb: eksternt avsøkingsbilde

en: replicas
nb: avtrykk

en: reporting
nb: rapportering

en: representational
nb: figurativ

en: requiem mass
nb: sjelemesse

en: reservage (sugar aquatint)
nb: reservage (sukkerakvatinta)

en: restored
nb: restaurert

en: restored, facsimile
nb: restaurert, faksimile

en: restored, imitation
nb: restaurert, imitasjon

en: reviews
nb: omtaler

en: rhapsody
nb: rapsodi

en: rice paper
nb: rispapir

en: rock music
nb: rockemusikk

en: roll
nb: rull

en: romance
nb: romantikk

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
nb: rubrikk (dvs. overskrift, osv. i spesialbokstaver)

en: rushes
nb: prøvekopi

en: s - Serial - Bibliographic item
nb: s - Periodika – bibliografisk eksemplar

en: s - treaties
nb: s - traktater

en: sacred texts
nb: åndelige tekster

en: safety (diacetate)
nb: sikkerhet (diacetat)

en: safety (triacetate)
nb: sikkerhet (triacetat)

en: safety base
nb: sikkerhetsbase

en: safety film
nb: sikkerhetsfilm

en: samples
nb: prøver

en: sanguine
nb: rødkritt

en: scientific work
nb: vitenskapelig verk

en: score
nb: partitur

en: score (miniature or study size)
nb: partitur (miniatyr eller studiestørrelse)

en: score or other music format
nb: partitur eller annet musikkformat

en: screened
nb: vist frem

en: script material
nb: skriptmateriale

en: sculptures
nb: skulpturer

en: section
nb: del

en: semiannual (twice a year)
nb: halvårlig (to ganger i året)

en: semimonthly (twice a month)
nb: halvmånedlig (to ganger i måneden)

en: semiweekly (twice a week)
nb: halvukentlig (to ganger i uken)

en: sepia tone
nb: sepiatone

en: series
nb: serie

en: sermon
nb: preken

en: service books
nb: bønnebøker

en: service copy
nb: servicekopi

en: set or costume designs
nb: sett- eller kostymeutforming

en: shellac pressing
nb: skjellakktrykk

en: short stories
nb: noveller

en: short story
nb: novelle

en: silkscreen
nb: silketrykk

en: silver halide
nb: sølvhalid

en: silver point
nb: sølvstifttegning

en: single
nb: singel

en: single item
nb: enkelt eksemplar

en: sinusoidal
nb: sinusformet

en: six track
nb: seksspors

en: sixteen track
nb: sekstenspors

en: skin
nb: skinn

en: skin (e.g. parchment, vellum)
nb: skinn (f.eks. pergament, vellum)

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
nb: skinn (lær, pergament, vellum, osv.)

en: slide, slide set, stereograph
nb: objektglass, objektglassett, stereoskopbilde

en: social customs
nb: sosiale skikker

en: solo part
nb: soloparti

en: sonata
nb: sonate

en: song
nb: sang

en: sound disc
nb: lydplate

en: sound on medium
nb: lyd på medium

en: sound recordings
nb: lydopptak

en: sounds
nb: lyder

en: soundtrack separate
nb: lydspor adskilt

en: south
nb: sør

en: space
nb: rom

en: space observing
nb: romobservasjon

en: spatial model on two dimensional surface
nb: romlig modell på todimensjonal overflate

en: specimens (biological etc.)
nb: prøver (biologiske, osv.)

en: speeches, oratory
nb: taler, talekunst

en: spot heights
nb: punkthøyder

en: square dance
nb: squaredance

en: stain
nb: beise

en: stamper (negative)
nb: stempel (negativt)

en: standard silent aperture
nb: standard lydløs apertur

en: standard sound aperture (reduced format)
nb: standard lydapertur (redusert format)

en: starts with
nb: begynner med

en: statistics
nb: statistikk

en: steel engraving
nb: stålstikk

en: stencil colour
nb: sjablongfarge

en: stereographic
nb: stereografisk

en: stereophonic
nb: stereofonisk

en: stills
nb: stillbilder

en: stone
nb: stein

en: study kit
nb: studiesett

en: study, exercise
nb: studie, øvelse

en: symphonic poem
nb: symfonisk dikt

en: symphony
nb: symfoni

en: synthetics
nb: syntetiske materialer

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
nb: syntetiske materialer (f.eks. plast, vinyl)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
nb: syntetiske materialer (plast, vinyl, osv.)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
nb: syntetiske materialer (plast, vinyl, osv.) og glass

en: t - cartoons or comic strips
nb: t - tegneserier

en: tablature
nb: tablatur

en: tape (cartridge)
nb: bånd (innsats)

en: tape (cassette)
nb: bånd (kassett)

en: tape (open reel)
nb: bånd (åpen spole)

en: tape duplication master
nb: dupliseringsoriginal for bånd

en: technical drawing
nb: teknisk tegning

en: technical information on music
nb: teknisk informasjon om musikk

en: technical or historical information on instruments
nb: teknisk eller historisk informasjon om instrumenter

en: technical report
nb: teknisk rapport

en: terra-cotta
nb: terrakotta

en: terrestrial
nb: terrestrisk

en: test pressing
nb: prøvetrykk

en: text
nb: tekst

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
nb: tekst som følger med kartografisk eksemplar i hefte, brosjyre ...

en: text on cartographic item itself
nb: tekst på selve det kartografiske eksemplaret

note: META http-equiv=Content-Type
en: text/html
nb: tekst/html

en: textbook
nb: lærebok

en: textile
nb: tekstil

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
nb: tekstil inkludert menneskeskapte fibertekstiler (f.eks. silke, stoff, nylon)

en: textiles
nb: tekstiler

en: textiles (including man-made fibres)
nb: tekstiler (inkludert menneskeskapte fibre)

en: the cartographic item is not a final product
nb: det kartografiske eksemplaret er ikke et sluttprodukt

en: thematic index
nb: tematisk indeks

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
nb: denne kontinuerlige ressursen er et supplement eller en delserie som indeksert i den overordnede kontinuerlige ressursen

en: three layer stock
nb: tresjikts råstoff

en: three layer stock (low fade)
nb: tresjikts råstoff (lav uttoning)

en: three times a month
nb: tre ganger i måneden

en: three times a week
nb: tre ganger i uken

en: three times a year
nb: tre ganger i året

en: tint
nb: Fargetone

en: tinted and toned
nb: farget og tonet

en: title bands/intertitle rolls
nb: tittelbånd/intertittelruller

en: tools and equipment
nb: verktøy og utstyr

en: toys
nb: leker

en: tracing paper
nb: kalkerpapir

en: traducteur
nb: oversetter

en: transfer line print
nb: overfør linjetrykk

en: transparencies
nb: transparenter

en: transparency
nb: transparent

en: transparent or opaque flexible base negative
nb: transparent eller opak fleksibel base, negativ

en: transparent or opaque flexible base positive
nb: transparent eller opak fleksibel base, positiv

en: transparent or opaque non-flexible base negative
nb: transparent eller opak ikke-fleksibel base, negativ

en: transparent or opaque non-flexible base positive
nb: transparent eller opak ikke-fleksibel base, positiv

en: transverse Mercator
nb: transvers merkator

en: travelogue
nb: reisebeskrivelse

en: treaties
nb: traktater

en: triennial (every three years)
nb: treårlig (hvert tredje år)

en: trims
nb: dekorasjoner

en: triosonata
nb: triosonate

en: twelve track
nb: tolvspors

en: twentyfour track
nb: tjuefirespors

en: type of projection unknown
nb: ukjent projeksjonstype

en: u - Unknown publication date
nb: u - Ukjent utgivelsesdato

en: u- unknown
nb: u- Ukjent

en: ultrahigh (91x -)
nb: ultrahøy (91x -)

en: unbound
nb: uinnbundet

en: undetermined 2 colour
nb: ikke fastsatt 2-farget

en: undetermined 3 colour
nb: ikke fastsatt 3-farget

en: unknown
nb: ukjent

en: unknown at time of record creation
nb: ukjent på tidspunktet da posten ble opprettet

en: unspecified/unknown
nb: uspesifisert/ukjent

en: uu- unknown
nb: uu- ukjent

en: v - dissertation or thesis (revised)
nb: v - doktoravhandling eller tese (revidert)

en: variation
nb: variasjon

en: varies
nb: varierer

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
nb: vernis mou (mykgrunnsetsning eller -kalkering)

en: version of a work
nb: versjon av et verk

en: vertical
nb: vertikal

en: vertical (hill and dale) cutting
nb: vertikal (opp og ned) kutting

en: very good
nb: svært god

en: very high (61x - 90x)
nb: svært høy (61x - 90x)

en: vesicular
nb: blæreformet

en: video recording
nb: videoopptak

en: videocartridge
nb: videoinnsats

en: videocassette
nb: videokassett

en: videodisc
nb: videoplate

en: videorecording
nb: videoopptak

en: videoreel
nb: videospole

en: videotape
nb: videobånd

en: view
nb: vis

en: views with horizon showing
nb: visninger der horisont viser

en: views without horizon showing
nb: visninger der horisont ikke viser

en: vignette
nb: vignett

en: visual projection
nb: visuell projeksjon

en: vocal parts
nb: sangstemmer

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
nb: vokalpartitur, akkompagnement redusert for keyboard

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
nb: stemmepartitur, korpartitur, akkompagnement er utelatt

en: vv- mixed
nb: vv- blandet

en: w - religious text
nb: w - Religiøs tekst

en: waltz
nb: vals

en: water colour
nb: vannfarge

en: wax
nb: voks

en: wax (instantaneous)
nb: voks (øyeblikkelig)

en: weekly
nb: ukentlig

en: west
nb: vest

en: white-line woodcut
nb: tresnitt med hvite linjer

en: wire recording
nb: båndopptak

en: wood
nb: tre

en: wood-pulp paper
nb: cellulosepapir

en: woodcut
nb: tresnitt

en: work bound with another
nb: verk innbundet med et annet

en: workprint
nb: arbeidskopi

en: worn
nb: utslitt

en: writing ink
nb: skriveblekk

en: x - not applicable
nb: x - ikke aktuelt

en: x- not applicable
nb: x- ikke aktuelt

en: xx- not applicable
nb: xx- ikke aktuelt

en: y - no illustration
nb: y - ingen illustrasjon

en: y - no illustrations
nb: y - ingen illustrasjoner

en: y - not a literary text
nb: y - ikke en litterær tekst

en: y - not biographical
nb: y - ikke biografisk

en: y- no transliteration scheme used
nb: y- ingen transliterasjonsplan er brukt

en: y- not a government publication
nb: y- ikke en statlig utgivelse

en: yearbook
nb: årbok

en: yellow strip
nb: gul remse

en: young adult
nb: ung voksen

en: z - multiple or other literary forms
nb: z - flere eller andre litterære former

en: z - other
nb: z - andre

en: z- Other
nb: z - andre

en: z- other non-projected graphic type
nb: z - annen ikke-projisert skrifttype

en: zincography
nb: sinkografi

en: zz- Other
nb: zz- Andre

en: zz- other
nb: zz- andre

en: |- Filling character
nb: |- Fylltegn

en: ||- Filling character
nb: ||- Fylltegn

en: ||- Filling characters
nb: ||- Fylltegn
