Koha 22.11 - en to nb translation catalogue (6358 entries)

en: # Bibliographic records
nb: # Bibliografiske poster

en: # Items
nb: antall eksemplarer

en: # Records
nb: antall poster

en: # Subs
nb: antall delfelt

note: SCRIPT
en: # of % selected
nb: antall av % valgt

en: %% matches any number of characters
nb: %% samsvarer med et hvilket som helst antall tegn

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Koha - %3$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %4$s: - BLOCK - %5$s: - delimiter | $raw - %6$s: - delimiter | $raw - %7$s: - delimiter | $raw - %8$s: - delimiter | $raw - %9$s: - delimiter | $raw - %10$s: - delimiter | $raw - %11$s: - delimiter | $raw - %12$s: - d
en: %s %s %s %s "Title" %s "Publication date" %s "Publisher" %s "Collection" %s "Barcode" %s "Serial enumeration" %s "Call number" %s "Home library" %s "Current library" %s "Shelving location" %s "Item type" %s "Inventory number" %s "Not for loan status" %s "Lost status" %s "Withdrawn status" %s "Checkouts" %s "Due date" %s
nb: %s %s %s %s "Tittel" %s "Publikasjonsdato" %s "Utgiver" %s "Samling" %s "Strekkode" %s "Periodika-nummerering" %s "Hyllesignatur" %s "Hjemmebibliotek" %s "Nåværende bibliotek" %s "Hylleplassering" %s "Materialtype" %s "Inventarnummer" %s "Ikke til utlån" %s "Tapt" %s "Trukket tilbake" %s "Utlån" %s "Forfallsdato" %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
nb: %s %s %s %s %s %s "%s (%s dager)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sForfatter: %s.%s%sUtgitt av: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Forsinkede bestillinger"%s %s

note: %1$s: - USE raw - %2$s: - USE Branches - %3$s: - USE Koha - %4$s: - USE KohaDates - %5$s: - USE ItemTypes - %6$s: - USE AuthorisedValues - %7$s: - SET biblio = item.biblio - %8$s: - SET biblioitem = item.biblioitem - %9$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %10$s:  biblio.title | replace('"', '
en: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sby %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"
nb: %s %s %s %s %s %s %s %s %s "%s %sav %s%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s" %s "%s%s%s"

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
nb: %s %s %s %s %s %s TOTALT%s %s

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
nb: %s %s %s %s %s TOTALT%s%s

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: %s %s %s Rediger MARC delfelt &rsaquo; MARC delfelt %s %s %s &rsaquo; MARC delfelt %s %s %s MARC delfelt &rsaquo; Bekreft sletting av delfelt %s Bekreft sletting av delfelt %s &rsaquo; MARC delfelt %s %s Delfelt slettet &rsaquo; MARC delfelt %s %s MARC delfelt %s &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
nb: %s %s %s Ingen tittel %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
nb: %s %s %s [ ikke noe navn ] %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
nb: %s %s %s%s av %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
nb: %s %s %sKontonummer%sKurvnavn%sBestillingsnummer%sForfatter%sTittel%sUtgiver%sPublikasjonsår%sSamlingstittel%sISBN%sQuantity%sAnbefelat pris, med MVA%sAnbefalt pris uten MVA%sRabatt%sAnslått pris, inkludert MVA%sAnslått pris, uten MVA%sNote for Leverandør%sLAgt inn dato%sBokhandler navn%sBokhandler fysisk adresse%sBokhandler postadresse%sKontraktnummer%sKontraktnavn%sLeveringssted kurvgruppe%sFakturaadresse kurvgruppe%sLeveringssted kurv%sFakturaadresse kurv%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
nb: %s %s %sKontraktnavn%sBestillingsnummer%sLagt inn dato%sISBN%sForfatter%sTittel%sPubliseringsår%sUtgiver%sSamlingstittel%sNote til leverandør%sAntall%sAnbefalt pris%sLeveringssted%sFakturasted%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
nb: %s %s %sBESTILLINGSDATO%sANTATT LEVERANSEDATO%sSELGER%sINFORMASJON%sTOTAL PRIS%sKURV%sANTALL PURRINGER%sPURREDATO%sINTERN NOTE%sSELGERNOTE%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
nb: %s %s (%s avbrutt) %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: %s %s Legg til låner %s Dupliser låner %s Endre låner %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
nb: %s %s Det oppstår en feil: Kan ikke laste konfigurasjonen. %s

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
nb: %s %s KB Er du sikker på at du vil laste opp denne filen?

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: %s %s Endre kilde for klassifikasjon %s Legg til kilde for klassifikasjon %s &rsaquo; %s %s Endre sorteringsregel %s Legg til sorteringsregel %s &rsaquo; %s %s Endre regel for splitting %s Legg til regel for splitting %s &rsaquo; %s Kilder for klassifikasjon &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: %s %s Endre bibliotek-EAN %s Legg til bibliotek-EAN %s &rsaquo; %s %s Bekreft sletting av EAN &rsaquo; %s Bibliotek-EANs &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: %s %s Endre låntagerattributt-type &rsaquo; %s Legg til låntagerattributt-type &rsaquo; %s %s %s Bekreft sletting av låntagerattributt-type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Låntagerattributt-typer &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: %s %s Endre regel for post-matching &rsaquo; %s Legg til regel for post-matching &rsaquo; %s %s %s Bekreft sletting av regel for post-matching &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Regler for post-matching &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: %s %s Endre innstilling '%s' %s Legg til innstilling %s &rsaquo; %s %s Data lagt til &rsaquo; %s %s Bekreft sletting av innstilling '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Innstilling slettet &rsaquo; %s innstillinger &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
nb: %s %s Nei %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
nb: %s %s Ikke reservert %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
nb: %s %s Denne posten har ingen eksemplarer. %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
nb: %s %s Du søkte etter %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
nb: %s %s før %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
nb: %s %s av

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
nb: %s %s av %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
nb: %s %s av %s%s (Post nummer %s)

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
nb: %s %s i

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
nb: %s %s måneder %s til %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
nb: %s %s til %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
nb: %s %s overført.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
nb: %s %s%s (%s gjenværende har blitt flyttet)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
nb: %s %s%s%sFant ingen mal for kvitteringen%s %s %s

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
nb: %s %s(ikke aktiv)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
nb: %s %s, av %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
nb: %s %s, av %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
nb: %s %sFEIL: Kan ikke hente eksemplaret.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
nb: %s %sEndre MARCs delfeltsbegrensninger for feltet %s autoritet %s%s %s%s%s

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
nb: %s %sEksemplarer%sEksemplar%s forsinket fra og med %s%s

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
nb: %s %sIngen angitt

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
nb: %s %sBeklager, du har ikke tillatelse til å legge til eksemplarer i denne listen.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
nb: %s %sav %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: %s &rsaquo; Lånekortmaker &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
nb: %s ( %s ) kan ikke fornyes før %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of consecutive times without being seen by the library )
nb: %s ( %s ) har blitt fornyet maksimalt antall ganger uten å bli forevist på biblioteket )

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
nb: %s ( %s ) har blitt fornyet maksimalt antall ganger av %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
nb: %s ( %s ) har blitt satt til automatisk fornying og kan ikke fornyes mer siden %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
nb: %s ( %s ) har blitt satt til automatisk fornying og kan ikke fornyes fordi lånerens konto har gått ut på dato

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
nb: %s ( %s ) har blitt satt til automatisk fornying og kan ikke fornyes før %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
nb: %s ( %s ) har blitt satt til automatisk fornying.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
nb: %s ( %s ): Ikke fornyet - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
nb: %s ( %s ): Fornyet - forfaller %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
nb: %s ( %s ): Dette eksemplaret er reservert av en annen låner.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
nb: %s ( annet format via plugin)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
nb: %s (%s)%s %s hyllesignatur: %s%s

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
nb: %s (Strekkode: %s)

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
nb: %s (Nå på &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
nb: %s (standard)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
nb: %s (id=%s) Beløp=%s%s (%s gjenværende har blitt flyttet)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
nb: %s (inaktiv)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
nb: %s (forfalt)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
nb: %s (normalt ikke et problem hvis dette feltet står tomt.)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
nb: %s 0 poster %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
nb: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s taggen støttes ikke av din nettleser.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
nb: %s Aktiver %s Deaktiver %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: %s Legg til et nytt OAI-sett &rsaquo; %s Konfigurasjon av OAI-sett &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
nb: %s Legg til innkommende post

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
nb: %s Legg til innkommende post %s Ignorer innkommende post (eksemplarene kan fortsatt bli behandlet) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
nb: %s Legg kun til eksemplarer hvis det ble funnet en samsvarende bibliografisk post

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
nb: %s Legg kun til eksemplarer hvis det ikke ble funnet en samsvarende bibliografisk post

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
nb: %s Legg til ny opplasting eller nytt søk %s Resultater %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
nb: %s Adresse 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
nb: %s Adresse:

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
nb: %s Legg alltid til eksemplarer

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
nb: %s Det har oppstått en ukjent feil.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
nb: %s Tilgjengelig for lån. %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
nb: %s Kurv %s &rsaquo; Kopier eksisterende bestillinger &rsaquo; %s Innkjøp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
nb: %s Batch-utlån til %s &rsaquo; %s Sirkulasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
nb: %s Kortnummer:

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
nb: %s Låner ut til %s &rsaquo; %s Sirkulasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
nb: %s Sirkulasjonsmerknad:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
nb: %s By:

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
nb: %s Bekreft passord:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
nb: %s Kontaktmerknad:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
nb: %s Innhold i %s &rsaquo; %s %s Lag ny liste &rsaquo; %s %s Endre liste %s &rsaquo; %s Lister &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
nb: %s Land:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
nb: %s Opprett en ny

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
nb: %s Opprett en ny klubbmal %s

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
nb: %s Fødselsdato:

note: %1$s:  END
en: %s Default
nb: %s Standard

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
nb: %s Definerer regler for sirkulasjon og gebyrer for «%s» %s Definerer regler for sirkulasjon og gebyrer for alle bibliotek %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
nb: %s Deaktivert %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
nb: %sRediger

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
nb: %s Endre %s %s Nytt kurs %s &rsaquo; Pensumsamlinger &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
nb: %s Endre etikettmal %s %s Ny etikettmal %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
nb: %s Endre printer-profil %s %s Ny printer-profil %s

note: %1$s:  END
en: %s Email:
nb: %s E-post:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
nb: %s Aktivert

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
nb: %s Feil:

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
nb: %s Utløpsdato (la stå tom for automatisk beregning):

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
nb: %s Faks:

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
nb: %s Filtrer etter område

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
nb: %s Fornavn:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
nb: %s For lån %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
nb: %s Rammeverk

note: %1$s:  END
en: %s From any library
nb: %s Fra hvilket som helst bibliotek

note: %1$s:  END
en: %s From home library
nb: %s Fra hjemmebibliotek

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
nb: %s Budsjettposter for «%s» %s Alle budsjettposter %s

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
nb: %s Gruppér attributtyper med en blokktittel (basert på

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
nb: %s Ignorer innkommende post (den kan ha eksemplarer som fortsatt blir behandlet)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
nb: %s Ignorer eksemplarer

note: %1$s:  END
en: %s Image file
nb: %s Bildefil

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
nb: %s Initialer:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
nb: %s Eksemplaret behandles ved

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
nb: %s Eksemplaret flyter

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
nb: %s Eksemplaret er på vei hjem

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
nb: %s Eksemplaret returneres til filialen som lånte det ut

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
nb: %s Eksemplaret venter ved

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
nb: %s Plassering:

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
nb: %s Endre EAN %s Ny EAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
nb: %s Endre konto %s Ny konto %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
nb: %s Endre autoritetstype %s Ny autoritetstype %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
nb: %s Endre kilde for klassifisering %s Legg til kilde for klassifisering %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
nb: %s Endre klubb

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
nb: %s Endre klubbmal

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
nb: %s Endre kreditt-type %s Ny kreditt-type %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
nb: %s Endre valuta '%s' %s Ny valuta %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
nb: %s Endre bestilling %s Ny bestilling %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
nb: %s Endre lånerliste %s Opprett en ny lånerliste %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
nb: %s Endre lånerliste %s Ny lånerliste %s

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
nb: %s Endre regel for post-matching %s Legg til regel for post-matching %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
nb: %s Endre abonnementet på

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
nb: %s Endre innstilling '%s' %s Legg til innstilling %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
nb: %s Nytt kurs %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
nb: %s Nei

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
nb: %s Ingen handling er definert for malen. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
nb: %s Ingen aktive budsjetter %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
nb: %s Ingen samlings-ID oppgitt. %s Tittelen er allerede i bruk. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
nb: %s Ingen gruppe

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
nb: %s Reservasjoner er ikke tillatt

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
nb: %s Ingen inaktive budsjetter %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
nb: %s Intet bibliotek

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
nb: %s Ingen begrensning %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
nb: %s Fant ingen bestilling %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
nb: %s Fant ingen resultater %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
nb: %s Fant ingen gyldige strekkoder. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
nb: %s Ingen

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
nb: %s Ikke lånt ut %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
nb: %s Ikke satt %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
nb: %s Ikke støttet ennå. %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
nb: %s Merk: Verdien for innstillingen «UsageStatsCountry» er ikke gyldig (%s). Velg en som er gyldig. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
nb: %s Merknad til publikumskatalogen:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
nb: %s Kun eksemplarer som ikke trenger å overføres vil bli kansellert (innstillingen TransferWhenCancelAllWaitingHolds) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
nb: %s Annet navn:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
nb: %s Annen telefon:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
nb: %s Utestående bestilling %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
nb: %s Eier

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
nb: %s Eier og brukere

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
nb: %s Eier, brukere og bibliotek

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
nb: %s Side %s / %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
nb: %s Passord:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: %s Lånerdetaljer for %s %s &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
nb: %s Telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
nb: %s Primær e-post:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
nb: %s Primær telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
nb: %s Registreringsdato:

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
nb: %s Erstatt eksisterende post med innkommende post

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
nb: %s Erstatt eksemplarer hvis en samsvarende bibliografisk post ble funnet (kun for eksisterende poster)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
nb: %s Restriksjon som skyldes forfalte lån %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
nb: %s Tiltaleform:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
nb: %s Lagrede rapporter &rsaquo; %s Lag fra SQL &rsaquo; %s SQL-visning &rsaquo; Lagrede rapporter &rsaquo; %s Rapport %s (%s) &rsaquo; Lagrede rapporter &rsaquo; %s Endre rapport %s (%s) &rsaquo; Lagrede rapporter &rsaquo; %s %s Bygg en rapport, trinn 1 av 6: Velg modul &rsaquo; %s Bygg en rapport, trinn 2 av 6: Valg rapport-type &rsaquo; %s Bygg en rapport, trinn 3 av 6: Velg kolonner som skal vises &rsaquo; %s Bygg en rapport, trinn 4 av 6: Velg kriterier å avgrense på &rsaquo; %s Bygg en rapport, trinn 5 av 6: Velg kolonner som skal summeres &rsaquo; %s Bygg en rapport, trinn 6 av 6: Velg sortering &rsaquo; %s Veiviser for rapporter &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
nb: %s Søker: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
nb: %s Sekundær e-post:

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
nb: %s Sekundær telefon:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
nb: %s Serienummer hoppes over når et avvik oppdages. %s Serienummer beholdes når et avvik oppdages. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
nb: %s Enkelte lånekort

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
nb: %s Noe gikk galt. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
nb: %s Sortering 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
nb: %s Sortering 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
nb: %s Stat:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: %s Statistikk for %s %s &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
nb: %s Gatenummer:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
nb: %s Gatetype:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
nb: %s Etternavn:

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
nb: %s Følgende eksemplarer kunne ikke flyttes fra den gamle posten til den nye: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
nb: %s Det finnes ingen utestående (godtatte) forslag. %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
nb: %s Ingen CSV-profil er definert.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
nb: %s Det finnes ingen betingelse for denne regelen. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
nb: %s Det finnes ingen tabell å konfigurere for denne modulen. %s %s %s Ingen sider bruker tabellkonfigurasjonen i denne modulen. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
nb: %s Det finnes ingen gyldig rapport for denne ID-en. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
nb: %s Det er ikke definert noen verdi for %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
nb: %s Denne CSV-profilen finnes ikke. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
nb: %s Denne autoriteten brukes ikke i noen poster. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
nb: %s Dette bestillingsnummeret finnes ikke. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
nb: %s Denne rapporten virker foreldet, den bruker biblioitems.marcxml-felt.

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
nb: %s Ukjent post %s Detaljer for %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
nb: %s Ukjent post %s ISBD-detaljer for %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
nb: %s Ukjent post %s MARC-detaljer for %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
nb: %s Last opp et bilde for denne bibliografiske posten:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: %s Upload an image file for this item:
nb: %s Last opp en bilde-fil for dette eksemplaret:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
nb: %s Brukt i

note: %1$s:  END
en: %s Username:
nb: %s Brukernavn:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
nb: %s Venter ved %s %s til %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
nb: %s Venter her %s til %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
nb: %s Ja

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
nb: %s Ja %s Nei %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
nb: %s Ja%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
nb: %s Du har ingenting offentlig ennå. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
nb: %s Du søkte etter %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
nb: %s Du søkte etter post %s %s Du søkte etter %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
nb: %s Postnummer:

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
nb: %s etter %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
nb: %s analyse

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
nb: %s av

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
nb: %s av %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
nb: %s av %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
nb: %s av %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
nb: %s av deg %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
nb: %s av%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
nb: %s kalender

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: %s kalender &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
nb: %s kan ikke åpnes

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
nb: %s kommentarer

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
nb: %s data lagt til

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
nb: %s dager

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
nb: %s kataloger er behandlet.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
nb: %s kataloger er skannet.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
nb: %s deaktivert %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
nb: %s klarte ikke å pakke ut.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
nb: %s rammeverk

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
nb: %s budsjettpost(er) er knyttet til dette budsjettet. Du må slette alle tilknyttede budsjettposter før du sletter dette budsjettet.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
nb: %s har %s reservasjon(er) som venter på å bli hentet.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
nb: %s reservasjon(er) igjen

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
nb: %s eksemplarer (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
nb: %s bilde(r) flyttet inn i databasen:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
nb: %s bilder funnet

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
nb: %s importerte poster %s(siste var %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
nb: %s i %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
nb: %s i fane %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
nb: %s er begrenset. Verifiser at denne låneren fortsatt skal være begrenset.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
nb: %s utgaver

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
nb: %s utgaver %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
nb: %s eksemplarets påkrevde felt er tomme

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
nb: %s eksemplarposter er funnet og satt opp

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
nb: %s eksemplar(er) er knyttet til denne posten. Du må slette alle eksemplarene før du kan slette posten.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
nb: %s eksemplar(er) tilknyttet.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
nb: %s eksemplar(er) slettet.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
nb: %s eksemplar(er) igjen

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
nb: %s eksemplarer er endret: datelastseen er angitt som %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
nb: %s obligatoriske felt er tomme (uthevet)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
nb: %s måneder %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
nb: %s er ikke importert fordi de allerede ligger i lånerens tabell og overskrivning er deaktivert %s(siste var %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
nb: %s er ikke importert fordi de ikke er angitt i forventet format %s(siste var %s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
nb: %s note(r) merket som ikke sett.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
nb: %s note(r) merket som sett.

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
nb: %s av %s resultater vises, endre søket for å se andre poster

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=ITEM_DAT.paidfor.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %2$s:  ITEM_DAT.paidfor.created_on | $KohaDates
en: %s on %s
nb: %s på %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
nb: %s på %s til %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
nb: %s bestilling(er) tilknyttet.

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
nb: %s bestilling(er) igjen

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
nb: %s overskrevet %s(siste var %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
nb: %s lånere ble slettet

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
nb: %s lånere er lagt i søppelkurven

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
nb: %s lånere vil bli slettet

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
nb: %s lånere ville blitt fjernet (om dette ikke var en test)

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
nb: %s venter

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
nb: %s innstillinger

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
nb: %s sitater importert

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
nb: %s post %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
nb: %s post(er)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
nb: %s post(er) slettet.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
nb: %s poster i filen

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
nb: %s postene ble satt opp på grunn av en MARC-feil

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
nb: %s poster er analysert

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
nb: %s poster er satt opp

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
nb: %s poster med minst ett samsvar i katalogen per samsvaringsregel &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
nb: %s resultat(er) funnet %sfor

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
nb: %s resultat(er) funnet i katalogen,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
nb: %s resultat(er) funnet i magasinet

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
nb: %s forsendelser

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
nb: %s abonnement(er) tilknyttet

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
nb: %s abonnement(er) igjen

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
nb: %s ganger

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
nb: %s for å bestille

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
nb: %s utilgjengelig:

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
nb: %s uker %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
nb: %s vil utløpe før

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
nb: %s år

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH where_is_memcached_config %3$s:  CASE 'config_only'
en: %s | Config read from: %s %s
nb: %s | Konfig. lest fra: %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.config != ''
en: %s | Config: %s
nb: %s | Innstilling: %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
nb: %s | Miljø (tidssone): %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
nb: %s | Tidligere var %s %s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nb: %s%s &rsaquo; Endre abonnement%sNytt abonnement%s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
nb: %s%s : %sSene bestillinger

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
nb: %s%s av %s%s %s (

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
nb: %s%s i

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
nb: %s%s i %s katalogen%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
nb: %s%s enkeltetikett%s%s enkeltetiketter%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
nb: %s%s%s(intet telefonnummer registrert)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
nb: %s%s%s(ingen primær e-post registrert)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
nb: %s%s%s(ingen)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
nb: %s%s%sEksemplaret har ingen overføringspost%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
nb: %s%s%sLenke til ressurs%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
nb: %s%s%sINGEN TITTEL%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
nb: %s%s%sIngen strekkode%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
nb: %s%s%sIngen hyllesignatur%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
nb: %s%s%sMal for kvittering ikke funnet%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
nb: %s%s&nbsp;med begrensning(er):

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
nb: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Forespurt den %s

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
nb: %s%s, av %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
nb: %s%s; Utgitt av %s %s%s i

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: %s%sEndre valuta '%s'%sNy valuta%s%s %sBekreft sletting av valuta '%s'%s %sValutaer%s &rsaquo; Valutaer &amp; Kurser &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
nb: %s&copy; %s %s %s; Bind:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
nb: %s&copy; %s %s %sårgang:

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
nb: %s(MM/DD/ÅÅÅÅ)%s(DD/MM/ÅÅÅÅ)%s(DD.MM.ÅÅÅÅ)%s(ÅÅÅÅ-MM-DD)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
nb: %s(slettet låner)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
nb: %s(inkl. moms)%s(ekskl. moms)%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
nb: %s, av %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
nb: %s, av %s%s%s-

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
nb: %sAktiv%sInaktiv%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
nb: %sLegg til et nytt abonnement%s (

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
nb: %sAutoritetsposter%sBibliografiske poster%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
nb: %sAutoritet%sBibliografisk%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
nb: %sUtlån, regler for reservasjoner basert på lånerkategori for %s%sVanlig utlån, regler for reservasjoner basert på lånerkategori%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
nb: %sKunne ikke opprette en ny liste. Kontroller navnet.

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: %sUtskrivning for %s %s (%s)%s &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
nb: %sForfaller %s%sPå hylla%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
nb: %sFEIL. Kunne ikke opprette det nye eksemplaret.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
nb: %sERROR: Kan ikke endre den bibliografiske posten.%s %sERROR: Kan ikke hente eksemplarnummeret fra denne strekkoden.%s

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
nb: %sRediger kurs%sOpprett kurs%s

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
nb: %sEndre%sOpprett%s mal for lånekort%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
nb: %sEndre%sOpprett%s tekstlayout for lånekort

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
nb: %sEndre%sOpprett%s skriverprofil%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
nb: %sRedigerer %s (Postnummer %s)%sLegg til MARC-post%s &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
nb: %sGratis leveringssted%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
nb: %sFund%s«Kurvnr.»%s«Kurvnavn»%s«Autorisert av»%s«Postnummer»%sTitle%sCurrency%s«Leverandørpris»%sRRP%s«Budsjettert kostnad»%sQuantity%s«Total RRP»%s«Total kostnad»%s«Oppføringsdato»%s«Dato mottatt»%s«Intern merknad»%s«Leverandørmerknad»%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
nb: %sSkjult som standard%sVises%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
nb: %sSkjult%sVist%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
nb: %sReservering:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
nb: %sReserveringspolitikk etter eksemplar type for %s%sStandard reservasjonsregler etter eksemplartype%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
nb: %sItem poster kunne ikke behandles, fordi antall eksemplarfelt var ulike.%s %s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep |html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s: - END -
en: %sManager name%sPatron cardnumber%sPatron name%sTransaction library%sTransaction date%sUpdated%sTransaction type%sNotes%sAmount%sTitle%sBarcode%sItem type%s
nb: %sNavn på ansvarlig%sLåners kortnummer%sLåners navn%sUtævende bibliotek%sTransaksjonsdato%sOppdatert%sTransaksjonstype%sNotet%sBeløp%sTittel%sStrekkode%sMaterialtype%s

note: %1$s:  IF credit_type.can_be_added_manually %2$s:  END
en: %sManual credit%s
nb: %sManuell kreditt%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
nb: %sEndre rammeverktekst%sLegg til rammeverk%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
nb: %sModify bibliotek%sNew bibliotek%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
nb: %sEndre meddelelse%sLegg til meddelelse%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
nb: %sEndre tagg%s %sNy tagg%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
nb: %sNy %sKurv %s (%s) for

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
nb: %sNy %sKurv %s (%s) for %s &rsaquo; Innkjøp &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
nb: %sNei%sJa%s

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
nb: %sForfalt!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
nb: %sForfalt:%s

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
nb: %sOmgjør status under vegs%sOmgjør status venter%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: %sGå igjennom%sGå igjennom tagger%s &rsaquo; Tagger &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
nb: %sStart på intervall%sSlutt på intervall%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
nb: %sFila du prøver å laste opp er tom.%s %sDu valgte ikke en fil for opplasting.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
nb: %sFila du prøver å laste opp er tom.%s %sDu valgte ikke en fil for opplasting.%s %sUgyldig eller manglende skriptparameter.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
nb: %sDet er ingen mottatte bestillinger.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
nb: %sDenne kontoen kan ikke se de etterspurte låntagerdataene. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
nb: %sDenne posten har ingen eksemplarer.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
nb: %sJa%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
nb: %sJa%sNei%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
nb: %sJa%sNei%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
nb: %sen liste:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
nb: %sog %s %s %s med samsvarende ISSN

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
nb: %sved %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
nb: %sb - Senere overskrift

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
nb: %sav %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
nb: %sd - Akronym

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
nb: %sf - Musikalsk komposisjon

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
nb: %sg - Mer generell term

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
nb: %sh - Mer spesifikk term

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
nb: %si - Referanse til instruksjonsuttrykk i delfelt $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
nb: %sn - Ikke aktuelt

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
nb: %sr - Forholdsbetegnelse i $i eller $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
nb: %st - Direkte overordnet organisasjon

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
nb: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarsk) Radoslav Kolev

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
nb: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russisk) Victor Titarchuk og Serhij Dubyk

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
nb: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainsk) Victor Titarchuk og Serhij Dubyk

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
nb: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebraisk)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
nb: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persisk)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
nb: &#20013;&#25991; (Kinesisk)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
nb: &#26085;&#26412;&#35486; (Japansk)

en: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233; (kanna&#7693;a)
nb: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233; (Kanna&#7693;a)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
nb: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thailandsk)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
nb: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharisk) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (gruppeleder), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
nb: &#54620;&#44397;&#50612; (Koreansk)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
nb: &#x010D;e&#353;tina (Tsjekkisk)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
nb: &lt;&lt;Tilbake til forslag

en: &lt;&lt; Previous
nb: &lt;&lt; Forrige

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
nb: &lt;a href="[856u]"&gt;Åpne siden&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Forfatter som uttrykk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hyllesignatur

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferansenavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Konferansenavn som uttrykk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Bedriftsnavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Bedriftsnavn som uttrykk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nøkkelord som uttrykk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personnavn

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personnavn som uttrykk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Serietittel

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og mer generelle termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og mer spesifikke termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne og beslektede termer

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Emne som uttrykk

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
nb: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tittel som uttrykk

en: &nbsp;Show inactive funds:
nb: &nbsp;Vis inaktive budsjettposter:

en: &nbsp;Show inactive:
nb: &nbsp;Vis inaktive:

en: &quot;STARTDATE:January 1, 2010&quot;,&quot;TRACK:Day&quot;
nb: &quot;STARTDATE:1. january 2010&quot;,&quot;TRACK:Dag&quot;

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
nb: (%s) på %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
nb: (%s) ved %s siden %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
nb: (%s) fra

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
nb: (%s) har vært reservert i

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
nb: (%s) har ventet i

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
nb: (%s) er under behandling for

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
nb: (%s) er utlånt til

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
nb: (%s) er allerede lånt ut til denne låneren. Vil du fornye lånet?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
nb: (%s) er reservert for

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
nb: (%s) til

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
nb: (%s). %s Lever inn og lån ut? %s

en: (Accruing)
nb: (Påløpende)

en: (Cancelled)
nb: (Avbrutt)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
nb: (Nåværende: %s - %s)

en: (Error)
nb: (Feil)

en: (Filtered.
nb: (Filtrert.

en: (Forgiven)
nb: (Ettergitt)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
nb: (Inkludert, standard er %s dager siden til %s dager frem i tid. Angi andre datoområder etter behov.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
nb: (Inkludert, standard er for %s dager siden til i dag. Angi andre datoområder etter behov.)

en: (Indonesian)
nb: (Indonesisk)

en: (Lost)
nb: (Tapt)

en: (None)
nb: (Ingen)

en: (Refunded)
nb: (Refundert)

en: (Replaced)
nb: (Erstattet)

en: (Required)
nb: (Påkrevd)

en: (Returned)
nb: (Levert)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
nb: (Hopp over poster merket som sett på eller etter denne datoen.)

en: (Tax exc.)
nb: (Ekskl. moms)

en: (Tax inc.)
nb: (Inkl. moms)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
nb: (Vi har %s abonnementer som er knyttet til denne tittelen.)

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
nb: (Dette er en standardverdi som skyldes manglende konfigurasjon)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
nb: (Ukjent)

en: (Voided)
nb: (Ugyldig)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
nb: (en valgliste (adskilt med |) eller kolonner|rader for tekstområde)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
nb: (justert for %s,uten mva)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
nb: (justert for %s,inklusiv mva)

en: (amounts will be rounded down)
nb: (beløp rundes ned)

en: (budgeted cost * quantity)
nb: (budsjettert pris x antall)

en: (can be positive or negative)
nb: (kan være positiv eller negativ)

en: (checking)
nb: (kontrollerer)

en: (current stage highlighted)
nb: (inneværende trinn fremhvet)

en: (default if none is defined)
nb: (standard hvis ikke noe er definert)

en: (enter amount in numerals)
nb: (angi beløpet med sifre)

en: (exclusive)
nb: (eksklusive)

en: (fast cataloging)
nb: (hurtigkatalogisering)

en: (if empty, subscription is still active)
nb: (hvis denne er tom, er abonnementet fortsatt aktivt)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
nb: (hvis du velger en verdi her, vil indikatorene være begrenset til listen over autoriserte verdier)

en: (inclusive)
nb: (inklusive)

en: (inclusive)
nb: (inklusive)

en: (inclusive) to
nb: (inklusive) til

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
nb: (endret den %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
nb: (må være et tall større enn 0)

note: SCRIPT
en: (never)
nb: (aldri)

en: (no library)
nb: (ikke noe bibliotek)

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
nb: (kun %s)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
nb: (beslektede søk: %s%s%s)

en: (remove)
nb: (fjern)

en: (start date of the 1st subscription)
nb: (startdatoen for det første abonnementet)

en: (use * to do a fuzzy search)
nb: (bruk * for å gjøre et omtrentlig søk)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
nb: ) %s Grupper attributt-typer med en blokk-tittel (basert på autoriserte verdier fra kategorien «PA_CLASS») %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
nb: ) %s Ikke noe siste kassaoppgjør %s

en: ) is currently restricted.
nb: ) har for øyeblikket restriksjoner.

en: ) is not checked out to a patron.
nb: ) er ikke lånt ut til en låner.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
nb: ) forfaller nå %s

en: ) on
nb: ) på

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
nb: ) fornyet for %s %s (

en: ) you selected does not exist.
nb: ) du valgte finnes ikke.

en: ), France
nb: ), Frankrike

en: ** Vendor's listings already include tax.
nb: ** Leverandørens priser er iberegnet moms.

en: , Cyprus
nb: , Kypros

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
nb: , OH, USA (Koha 3.0 betatesting)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
nb: , Ohio, USA (Støtte til MARC, dokumentasjon, vedlikehold av maler)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
nb: , PA, USA (støtte til integrasjon av Zebra i Koha 3.0 )

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
nb: , Pascale Nalon (ENSMP) og mange flere

en: , Please transfer this item.
nb: , Overfør dette eksemplaret.

en: , greater than or equal to 1
nb: , større enn eller lik 1

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
nb: - Budsjettets beløp kan ikke være tomt

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
nb: - Budsjettets kode kan ikke være tom

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
nb: - Budsjettets navn kan ikke være tomt

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
nb: - Overordnet budsjett er det samme som dette budsjettet

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
nb: - Første utgivelsesdato er ikke definert

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
nb: - Frekvens er ikke definert

en: - None -
nb: - Ingen -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
nb: - Velg et eksemplar for å legge inn en reservasjon

en: -- All --
nb: -- Alle --

en: -- Choose --
nb: -- Velg --

en: -- Choose a reason --
nb: -- Velg en begrunnelse --

en: -- Choose a status --
nb: -- Velg en status --

en: -- Choose format --
nb: -- Velg format  --

en: -- Choose one --
nb: -- Velg én/ett --

en: -- None --
nb: -- Ingen --

en: -- none --
nb: -- ingen --

en: -- please choose --
nb: -- velg --

en: . Check out anyway?
nb: . Låne likevel?

en: . Deletion is not possible.
nb: . Det er ikke mulig å slette.

en: . Deletion not possible
nb: . Ikke mulig å slette

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
nb: . Hvis en inngående post har mer enn én attributt, skal feltene enten legges inn som en streng uten anførselstegn (foregående eksempler) eller med hvert felt pakket inn i separate doble anførselstegn og adskilt med et komma:

en: . Please re-enter the new password.
nb: . Skriv inn det nye passordet på nytt.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
nb: . Behold dette eksemplaret, og lever det inn for å behandle reservasjonen.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
nb: . Den andre syntaksen kreves hvis dataene kan inneholde komma, som for eksempel en datostreng.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
nb: .%sEn administrator må definere minst ett bibliotek.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
nb: .%sEn administrator må definere minst en lånerkategori.%s

en: ... or...
nb: ... eller ...

en: ...and:
nb: ... og:

en: ...to
nb: ...til

en: 0 to disable
nb: 0 for å deaktivere

en: 1st
nb: 1.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
nb: : %sen liste:%s

en: : Barcode must be unique.
nb: : Strekkoden må være unik.

en: : The items do not belong to your library.
nb: : Eksemplarene tilhører ikke ditt bibliotek

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
nb: : Kunne ikke fastslå verdier for strekkoder automatisk. Ingen eksemplarer er lagt inn.

en: : item has a waiting hold.
nb: : eksemplaret står på venteliste.

en: : item has linked
nb: : eksemplaret har koblet

en: : item is checked out.
nb: : eksemplaret er utlånt.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
nb: << Tilbake

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
nb: << Slett

en: A field name is required
nb: Et feltnavn må oppgis

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
nb: Et gruppe med navnet «%s» finnes allerede.

en: A librarian
nb: En bibliotekar

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
nb: En ny versjon av denne siden er tilgjengelig. Laste den inn?

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
nb: En ikke-eksisterende eller ugyldig bibliotekkode ble oppgitt. Kontroller at du har angitt et bibliotek.

en: A pattern with this name already exists.
nb: Et mønster med dette navnet finnes allerede.

en: ALL items fields MUST :
nb: ALLE eksemplarfeltene MÅ:

en: AND
nb: OG

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: API-nøkler &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
nb: API-nøkler for %s

en: About Koha
nb: Om Koha

en: Abstracts / Summaries
nb: Sammendrag/oppsummeringer

en: Academic
nb: Akademisk

en: Accepted
nb: Godkjent

en: Accepted by
nb: Godkjent av

en: Accepted by the library
nb: Godkjent av biblioteket

en: Accepted by:
nb: Godkjent av:

en: Accepted date from:
nb: Godkjent dato fra:

en: Accepted on:
nb: Godkjent den:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
nb: Godkjent betaling (%s) fra

en: Access files
nb: Tilgang til filer

en: Access files stored on the server, like log files or reports
nb: Tilgang til filer lagret på serveren, som logger og rapporter

en: Access to all librarian functions
nb: Tilgang til alle bibliotekarfunksjoner

en: Accession date
nb: Tiltredelsesdato

en: Accession date (inclusive)
nb: Tiltredelsesdato (inklusiv)

en: Accession date:
nb: Tiltredelsesdato:

en: Account fines and payments
nb: Kontogebyrer og betalinger

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
nb: Konto for %s

en: Account has expired
nb: Kontoen er utløpt

en: Account number:
nb: Kontonummer:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
nb: Kontosammendrag: %s %s (%s)

en: Account type
nb: Kontotype

en: Accounting details
nb: Kontoinformasjon

en: Acquisition
nb: Innkjøp

en: Acquisition date
nb: Innkjøpsdato

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
nb: Innkjøpsdato (åååå-mm-dd)

en: Acquisition date: newest to oldest
nb: Innkjøpsdato: nyeste til eldste

en: Acquisition date: oldest to newest
nb: Innkjøpsdato: eldste til nyeste

en: Acquisition details
nb: Innkjøpsdetaljer

en: Acquisition information
nb: Innkjøpsinformasjon

en: Acquisition parameters
nb: Innkjøpsparametere

en: Acquisition tables
nb: Innkjøpstabeller

en: Acquisitions
nb: Innkjøp

en: Acquisitions home
nb: Startside for innkjøp

en: Acquisitions statistics
nb: Innkjøpsstatistikk

en: Acquisitions statistics
nb: Innkjøpsstatistikk

en: Action
nb: Handling

en: Action if matching record found:
nb: Handling hvis en samsvarende post blir funnet

en: Action if matching record found:
nb: Handling hvis en samsvarende post blir funnet

en: Action if no match found:
nb: Handling hvis ingen samsvarende post blir funnet

en: Action if no match is found:
nb: Handling hvis ingen samsvarende post blir funnet

en: Actions
nb: Handlinger

en: Actions
nb: Handlinger

en: Actions for
nb: Handlinger for

en: Actions:
nb: Handlinger:

en: Activate
nb: Aktivér

en: Active
nb: Aktiv

en: Active budgets
nb: Aktive budsjetter

en: Active:
nb: Aktiv:

en: Actual cost
nb: Faktisk kostnad:

en: Actual cost tax exc.
nb: Faktisk kostnad, ekskl. moms

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
nb: Faktisk kostnad, ekskl. moms / Faktisk kostnad, inkl. moms

en: Actual cost tax inc.
nb: Faktisk kostnad, inkl. moms

en: Actual cost:
nb: Faktisk kostnad:

note: INPUT type=submit name=add_multiple_copies_submit
en: Add
nb: Legg til

en: Add
nb: Legg til

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
nb: Legg til %s eksemplarer for %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
nb: Legg til og duplisér

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
nb: Legg en kurv til %s

en: Add a condition
nb: Legg til et kriterium

en: Add a contract
nb: Legg til en kontrakt

en: Add a definition to the dictionary.
nb: Legg til en definisjon i ordboken.

en: Add a message for:
nb: Legg til en melding for:

en: Add a new OAI set
nb: Legg til et nytt OAI-sett

en: Add a new action
nb: Legg til en ny handling

en: Add a new delivery
nb: Legg til en ny levering

en: Add a new field
nb: Legg til et nytt felt

note: INPUT type=button
en: Add a new item
nb: Legg til et nytt eksemplar

en: Add a new message
nb: Legg til en ny melding

en: Add a new record
nb: Legg til en ny post

note: SCRIPT
en: Add a new upload
nb: Legg til en ny opplasting

en: Add a substitution
nb: Legg til en erstatning

note: INPUT type=submit
en: Add action
nb: Legg til handling

en: Add an SMS cellular provider
nb: Legg til en SMS-mobilleverandør

en: Add an adjustment
nb: Legg til en justering

note: A
en: Add an attribute
nb: Legg til en attributt

note: BUTTON
en: Add another condition
nb: Legg til et nytt kriterium

en: Add another contact
nb: Legg til en ny kontrakt

note: A
en: Add another field
nb: Legg til et nytt felt

en: Add basket group for
nb: Legg til kurvgruppe for

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
nb: Legg til kurvgruppe for %s

en: Add biblio
nb: Legg til bibliografisk post

en: Add budget
nb: Legg til budsjett

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
nb: Legg til basert på strekkode(r) eller eksemplarnummer:

en: Add by borrowernumber(s):
nb: Legg til basert på lånernummer:

en: Add checked
nb: Legg til avmerket

en: Add classification source
nb: Legg til klassifikasjonskilde

en: Add comment
nb: Legg til kommentar

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
nb: Legg til kreditt

en: Add description
nb: Legg til beskrivelse

en: Add field
nb: Legg til felt

en: Add filing rule
nb: Legg til arkiveringsregel

en: Add framework
nb: Legg til rammeverk

en: Add fund
nb: Legg til budsjettpost

en: Add group
nb: Legg til gruppe

en: Add group
nb: Legg til gruppe

note: A
en: Add internal note
nb: Legg til intern merknad

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
nb: Legg til eksemplar

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
nb: Legg til eksemplar %s

en: Add item type
nb: Legg til eksemplartype

en: Add item(s)
nb: Legg til eksemplar(er)

en: Add items
nb: Legg til eksemplarer

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
nb: Legg til eksemplarer med tekstboksen over, eller la den stå tom for å legge til ved hjelp av eksemplarsøk.

en: Add items to rota report
nb: Legg til eksemplarer i rotasjonsrapport

en: Add items: scan barcode
nb: Legg til eksemplarer: skann strekkode

en: Add items: scan barcodes
nb: Legg til eksemplarer: skann strekkoder

en: Add library
nb: Legg til bibliotek

en: Add manual restriction
nb: Legg til manuell begrensning

en: Add match check
nb: Legg til kontroll for samsvar

en: Add match point
nb: Legg til samsvarspunkt

en: Add message
nb: Legg til melding

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
nb: Legg til flere kopier av dette eksemplaret

en: Add new
nb: Legg til new

en: Add new alert
nb: Legg til ny varsling

en: Add new collection
nb: Legg til ny samling

en: Add new definition
nb: Legg til ny definisjon

en: Add new field
nb: Legg til nytt felt

en: Add new group
nb: Legg til ny gruppe

en: Add new holiday
nb: Legg til ny fridag

en: Add offline circulations to queue
nb: Legg til frakoblede sirkulasjonsdata i køen

en: Add or remove items
nb: Legg til eller fjern eksemplarer

en: Add order
nb: Legg til bestilling

en: Add order to basket
nb: Legg bestilling i kurv

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
nb: Legg bestilling i kurv %s

en: Add orders
nb: Legg til bestillinger

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
nb: Legg til bestillinger fra %s (%s opplastet %s)

en: Add patron attribute type
nb: Legg til lånerattributtype

en: Add patron(s)
nb: Legg til låner(e)

en: Add patrons
nb: Legg til lånere

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
nb: Legg til lånere basert på lånernummer ved hjelp av tekstboksen over, eller la den stå tom for å legge til ved hjelp av lånersøk.

en: Add recipients
nb: Legg til mottakere

en: Add record matching rule
nb: Legg til regel for samsvar mellom poster

en: Add record using fast cataloging
nb: Legg til post med hurtigkatalogisering

en: Add reserves
nb: Legg til pensumsamlinger

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
nb: Legg til begrensning

en: Add rule
nb: Legg til regel

en: Add rules
nb: Legg til regler

en: Add stage
nb: Legg til trinn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
nb: Legg lagrede filer til i kurv

en: Add sub-group
nb: Legg til under-gruppe

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
nb: Legg til %s

en: Add to a list
nb: Legg til i en liste

en: Add to a new list:
nb: Legg til i en ny liste:

en: Add to basket
nb: Legg i kurv

en: Add to cart
nb: Legg i handlekurv

en: Add to list
nb: Legg til i liste

en: Add to list
nb: Legg til i liste

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
nb: Legg til frakoblede sirkulasjonsdata i køen

note: SCRIPT
en: Add to:
nb: Legg til:

en: Add user
nb: Legg til bruker

en: Add users
nb: Legg til brukere

en: Add vendor
nb: Legg til leverandør

note: A
en: Add vendor note
nb: Legg til leverandørmerknad

en: Add, modify and view patron information
nb: Legg til, endre og vis lånerinformasjon

en: Add/Edit items
nb: Legg til/rediger eksemplarer

en: Added
nb: La til

en: Added on or after date:
nb: Lagt til på eller etter dato:

en: Added on or before date:
nb: Lagt til på eller før dato:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
nb: La til lånerattributtype &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
nb: La til regel for samsvar mellom poster &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
nb: La til.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
nb: Legg til en mapping for: %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
nb: Legger til autoritet %s

en: Additional SRU options:
nb: Ekstra SRU-alternativer:

en: Additional attributes and identifiers
nb: Ekstra attributter og identifikatorer

en: Additional content types
nb: Ekstra innholdstyper

en: Additional fields
nb: Ekstra felt

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
nb: Ekstra felt for '%s'

en: Additional fields:
nb: Ekstra felt:

en: Additional options
nb: Tilleggsalternativer

en: Additional parameters
nb: Ekstra parametere

en: Additional thanks to...
nb: I tillegg takk til ...

en: Additional tools
nb: Ekstra verktøy

en: Address
nb: Adresse

en: Address 2
nb: Adresse 2:

en: Address 2:
nb: Adresse 2:

en: Address 2:
nb: Adresse 2:

en: Address in question
nb: Gjeldende adresse

en: Address line 1:
nb: Adresse, linje 1:

en: Address line 2:
nb: Adresse, linje 2:

en: Address line 3:
nb: Adresse, linje 3:

en: Address:
nb: Adresse:

en: Address:
nb: Adresse:

en: Adjustment cost for invoice
nb: Justeringskostnad for faktura

en: Adjustments
nb: Justeringer

en: Administration
nb: Administrasjon

en: Administration
nb: Administrasjon

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
nb: Administrasjon &gt; Valutaer og vekslingskurser

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
nb: Administrasjon &rsaquo; Sirkulasjons- og gebyrregler

en: Administration &rsaquo; Item types
nb: Administrasjon &rsaquo; Eksemplartyper

en: Administration tables
nb: Administrasjonstabeller

en: Administrator account created!
nb: Administratorkonto opprettet!

en: Administrator account permissions
nb: Tillatelser for administratorkonto

en: Administrator identity
nb: Administrator-ID

en: Administrator login
nb: Administratorpålogging

en: Adolescent
nb: Ungdom

en: Adult
nb: Voksen

en: Advanced &raquo;
nb: Avansert &raquo;

en: Advanced constraints
nb: Avanserte begrensninger

en: Advanced constraints:
nb: Avanserte begrensninger:

en: Advanced editor
nb: Avansert redigeringsverktøy

en: Advanced search
nb: Avansert søk

en: After
nb: Etter

en: Afternoon
nb: Ettermiddag

en: Afternoon
nb: Ettermiddag

en: Age
nb: Alder

en: Age in days
nb: Alder i dager

en: Age required
nb: Aldersgrense

en: Age required:
nb: Aldersgrense:

en: Age restricted
nb: Aldersbegrenset

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
nb: Aldersbegrensning %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
nb: Aldersbegrensning %s. %s Lån ut allikevel? %s

en: Alert
nb: Varsel

en: Alert subscribers for
nb: Varsle abonnenter på

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nb: Varsle abonnenter for %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Alerts
nb: Varsler

en: Alingsås Public Library, Sweden
nb: Alingsås folkebibliotek, Sverige

en: All
nb: Alle

en: All active funds
nb: Alle aktive budsjettposter

en: All authority types
nb: Alle autoritetstyper

en: All available funds
nb: Alle tilgjengelige budsjettposter

en: All budgets
nb: Alle budsjetter

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
nb: Alle utlån (%s) eldre enn %s er anonymisert

en: All collections
nb: Alle samlinger

en: All dates
nb: Alle datoer

en: All dependencies installed.
nb: Alle avhengigheter er installert.

en: All funds
nb: Alle budsjettposter

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
nb: Alle fakturaer som skal slås sammen må være fra den samme leverandøren

en: All item fields are in the same tag and in item tab
nb: Alle eksemplarfelt er i samme tagg og i eksemplarfane

en: All item types
nb: Alle eksemplartyper

en: All libraries
nb: Alle bibliotek

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
nb: Alle bibliotek: %s

en: All locations
nb: Alle plasseringer

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
nb: Alle bestillinger i denne kurven vil bli avbrutt, og brukte midler vil bli refundert.

en: All payments to the library
nb: Alle betalinger til biblioteket

en: All records have successfully been modified!
nb: Alle poster er endret!

en: All required Perl modules appear to be installed.
nb: Det ser ut for at alle nødvendige Perl-moduler er installert.

note: SCRIPT
en: All selected
nb: Alle valgte

en: All shelving locations
nb: Alle hylleplasseringer

en: All statuses
nb: Alle statuser

en: All tags
nb: Alle tagger

en: All transactions
nb: Alle transaksjoner

en: All vendors
nb: Alle leverandører

en: Allow
nb: Tillat

en: Allow access to the reports module
nb: Tilgang til rapportmodulen

en: Allow changes to contents from:
nb: Tillat endringer av innhold fra:

en: Allow public downloads:
nb: Tillat offentlige nedlastinger:

en: Allow public enrollment:
nb: Tillat offentlig registrering:

en: Allow transfer?
nb: Tillat overføring?

en: Already received
nb: Allerede mottatt

en: Already validated discharges
nb: Allerede godkjent utskrivninger

en: Alternate address
nb: Alternativ adresse

en: Alternate address: Address
nb: Alternativ adresse: Adresse

en: Alternate address: Address 2
nb: Alternativ adresse: Adresse 2

en: Alternate address: City
nb: Alternativ adresse: Sted

en: Alternate address: Contact note
nb: Alternativ adresse: Kontaktmerknad

en: Alternate address: Email
nb: Alternativ adresse: E-post

en: Alternate address: Phone
nb: Alternativ adresse: Telefon

en: Alternate address: State
nb: Alternativ adresse: Stat

en: Alternate address: Street number
nb: Alternativ adresse: Gatenummer

en: Alternate address: Street type
nb: Alternativ adresse: Gatetype

en: Alternate address: ZIP/Postal code
nb: Alternativ adresse: Postnummer

en: Alternate contact
nb: Alternativ kontakt

en: Alternate contact: Address
nb: Alternativ kontakt: Adresse

en: Alternate contact: Address 2
nb: Alternativ kontakt: Adresse 2

en: Alternate contact: City
nb: Alternativ kontakt: Sted

en: Alternate contact: Country
nb: Alternativ kontakt: Land

en: Alternate contact: First name
nb: Alternativ kontakt: Fornavn

en: Alternate contact: Phone
nb: Alternativ kontakt: Telefon

en: Alternate contact: State
nb: Alternativ kontakt: Stat

en: Alternate contact: Surname
nb: Alternativ kontakt: Etternavn

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
nb: Alternativ kontakt: Postnummer

en: Alternative contact
nb: Alternativ kontakt

en: Alternative phone:
nb: Alternativ telefon:

en: Always show checkouts immediately
nb: Vis alltid aktive utlån umiddelbart

en: Amount
nb: Beløp

en: Amount outstanding
nb: Utestående beløp

en: Amount:
nb: Beløp:

en: Amount:
nb: Beløp:

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
nb: Det har oppstått en feil, og parti %s ble ikke slettet.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
nb: Det har oppstått en feil, og parti %s ble ikke helt avduplisert.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
nb: Det har oppstått en feil, og ingen eksemplarer er lagt til parti %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
nb: Det har oppstått en feil, og eksemplar(er) ble ikke fjernet fra parti %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
nb: Det har oppstått under forsøk på å laste opp bildefilen.

en: An error has occurred!
nb: Det har oppstått en feil!

en: An error has occurred.
nb: Det har oppstått en feil.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
nb: Det har oppstått en feil. %s

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
nb: Det har oppstått en feil. Faktura kan ikke opprettes.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
nb: Det oppsto en feil ved sletting av dette bildet

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
nb: Det oppsto en feil ved lesing av denne filen.

en: An error occurred when creating this list.
nb: Det oppsto en feil ved oppretting av denne listen.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
nb: Det oppsto en feil ved oppretting av denne listen. Navnet %s finnes allerede.

en: An error occurred when deleting this list.
nb: Det oppsto en feil ved sletting av denne listen.

en: An error occurred when updating this list.
nb: Det oppsto en feil ved oppdatering av denne listen.

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
nb: Det oppstod en feil, vennligst prøv igjen: %s

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
nb: Det oppsto en feil og %s operasjonen for %s %s ble ikke fullført. Be systemadministratoren kontrollere feilloggen for detaljer.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
nb: Det oppsto en feil: og %s Be systemadministratoren kontrollere feilloggen for detaljer.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
nb: Et bilde med navnet «%s» finnes allerede.

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
nb: En intern kobling i klienten er brutt, og siden finnes ikke

en: An unknown error has occurred.
nb: Det har oppstått en ukjent feil.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
nb: En handling som ikke støttes ble forsøkt utført den %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
nb: En handling som ikke støttes ble forsøkt utført.

en: Analytics
nb: Analyse

en: Analyze items
nb: Analyser eksemplarer

en: Anonymize checkout history
nb: Anonymiser lånehistorikk

en: Another pattern with this name already exists.
nb: Et annet mønster med dette navnet finnes allerede.

en: Any
nb: Alle

en: Any audience
nb: Alle målgrupper

en: Any category code
nb: Alle kategorikoder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
nb: Endringer vil ikke bli lagret. Fortsette?

en: Any collection
nb: Alle samlinger

en: Any content
nb: Alt innhold

en: Any format
nb: Alle formater

en: Any item
nb: Alle eksemplarer

en: Any item type
nb: Alle eksemplartyper

en: Any library
nb: Alle bibliotek

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
nb: Alle gebyrer for tapte eksemplarer vil fortsatt være knyttet til lånerens konto.

en: Any phrase
nb: Alle uttrykk

en: Any shelving location
nb: Alle hylleplasseringer

en: Any status except cancelled
nb: Alle statuser bortsett fra avbrutt

en: Any vendor
nb: Alle leverandører

en: Any word
nb: Alle ord

en: Any:
nb: Alle:

en: Anyone seeing this list
nb: Alle som ser denne listen

en: Apache version:
nb: Versjon av Apache:

en: Appear in position:
nb: Vises i posisjon:

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
nb: Brukte annen samsvarsregel. Antall poster som nå passer er %s

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
nb: Bruk andre samsvarsregler

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
nb: Bruk filter

en: Apply filter(s)
nb: Bruk filter/filtre

en: Approve
nb: Godkjenn

en: Approved
nb: Godkjent

en: Approved comments
nb: Godkjente kommentarer

en: Approved tags
nb: Godkjente tagger

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Archived
nb: Arkivert

note: %1$s:  END
en: Archived %s
nb: Arkivert %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
nb: Er du sikker på at du vil legge til et nytt eksemplar? Alle endringer på denne siden vil gå tapt.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte denne artikkel-forespørselen?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte denne reservasjonen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte denne importen?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
nb: Er du sikker på at du ikke vil avbryte denne bestillingen (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
nb: Er du sikker på at du vil avbryte endringene dine?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
nb: Er du sikker på at du vil endre hentebibliotek fra %s til %s for denne forespørselen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
nb: Er du sikker på at du vil klone denne sirkulasjons- og gebyrregelen fra %s til %s bibliotek? Dette vil overskrive de eksisterende reglene i dette biblioteket.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
nb: Er du sikker på at du vil klone denne standardregelen til %s biblioteket? Dette vil overskrive de eksisterende reglene i dette biblioteket.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
nb: Er du sikker på at du vil lukke kurv %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
nb: Er du sikker på at du vil lukke denne kurven og generere en EDIFACT-bestilling?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
nb: Er du sikker på at du vil lukke denne kurvgruppen?

en: Are you sure you want to delete
nb: Er du sikker på at du vil slette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
nb: Er du sikker på at du vil slette %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
nb: Er du sikker på at du vil slette %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
nb: Er du sikker på at du vil slette parti %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
nb: Er du sikker på at du vil slette bildet/bildene: %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
nb: Er du sikker på at du vil slette serveren %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
nb: Er du sikker på at du vil slette de %s valgte oppføringene i søkehistorikken?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
nb: Er du sikker på at du vil slette klubben %s? Dette vil avbryte alle lånerregistreringer i denne klubben.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
nb: Er du sikker på at du vil slette klubbmalen %s? Dette vil slette alle klubber som bruker denne malen og avbryte lånerregistreringer

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
nb: Er du sikker på at du vil slette listen %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
nb: Er du sikker på at du vil slette de valgte rapportene?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
nb: Er du sikker på at du vil slette den valgte oppføringen i søkehistorikken?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
nb: Er du sikker på at du vil slette disse forslagene?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette OAI-settet?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne autoriteten?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne autoriserte verdien?

en: Are you sure you want to delete this basket?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne kurven?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette kurset?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
nb: Er du sikker på at du vil slette dette kurset? Det er %s tilknyttede eksemplarer.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
nb: Er du sikker på at du vil slette dette kurset? Det er %s tilknyttet eksemplar?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette omslagsbildet?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne leveringen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
nb: Er du sikker på at du vil slette denne ordbokdefinisjonen? Du kan ikke angre på denne handlingen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette feltet?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne filen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne filen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette bildet?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne fakturaen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette eksemplaret?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne nøkkelen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne listen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne makroen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne meldingen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
nb: Er du sikker på at du vil slette dette nyhetseksemplaret? Du kan ikke angre på denne handlingen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette nummereringsmønsteret?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne låneren fra kortpartiet?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
nb: Er du sikker på at du vil slette dette lånerbildet? Du kan ikke angre på denne handlingen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne posten?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
nb: Er du sikker på at du vil slette denne rapporten? Du kan ikke angre på denne handlingen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
nb: Er du sikker på at du vil slette denne regelen? Du kan ikke angre på denne handlingen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne lagrede rapporten?

en: Are you sure you want to delete this stage?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette trinnet

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne abonnementsfrekvensen?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette forslaget?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne oversettelsen?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
nb: Er du sikker på at du vil gjøre dette?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
nb: Er du sikker på at du vil redigere en regel til?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
nb: Er du sikker på at du vil slette endringene dine?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
nb: Er du sikker på at du vil generere en EDIFACT-bestilling og lukke kurven %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
nb: Er du sikker på at du vil slå sammen de valgte lånerne?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
nb: Er du sikker på at du vil slette dette partiet permanent?

en: Are you sure you want to remove
nb: Er du sikker på at du vil fjerne

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne nummerne: %s fra denne satsen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne valgt(e) låner(e) fra dette partiet?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne de valgte lånerne?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne taggen fra denne tittelen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne de valgte eksemplarene fra listen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne dette eksemplaret fra kurset?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne denne listen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
nb: Er du sikker på at du vil gjenåpne denne kurven?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
nb: Er du sikker på at du vil gjenåpne dette abonnementet?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
nb: Er du sikker på at du vil erstatte det gjeldende lånerbildet? Du kan ikke angre på denne handlingen.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
nb: Er du sikker på at du vil angre på importen av dette partiet i katalogen?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
nb: Er du sikker på at du vil avinstallere plugin-en %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
nb: Er du sikker på at du vil stryke denne kreditten?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
nb: Er du sikker på at du vil avskrive %s i utestående gebyrer? Du kan ikke angre på denne handlingen.

en: Are you sure you wish to delete this request?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne forespørselen?

en: Area
nb: Område

en: Area:
nb: Område:

en: Armenian Tigran Zargaryan
nb: Armensk Tigran Zargaryan

en: Arrived
nb: Ankommet

en: Article requests
nb: Artikkelforespørsler

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
nb: Artikkelforespørsler (%s)

en: Article requests:
nb: Artikkelforespørsler:

note: SCRIPT
en: Ascending
nb: Stigende

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
nb: Be om eller foreta en endring av brukerens rettigheter. Brukeren %s må ha rettighetene BRUK, SETT INN, OPPDATER, SLETT, DROPP og OPPRETT i databasen %s.

en: Asked
nb: Spurt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
nb: Minst to poster må velges for sammenslåing.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
nb: Ved bibliotek: %s

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
nb: Knytt et eksemplar %s til %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
nb: Knytt et eksemplar til %s &rsaquo; Katalogisering &rsaquo; Koha

en: Attach another item
nb: Tilknytt et nytt eksemplar til

en: Attach item
nb: Tilknytt eksemplar

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
nb: Tilknytt denne kurven til en ny kurvgruppe med det samme navnet

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
nb: Attributtverdien «%s» er allerede i bruk i en annen lånerpost.

en: Audio alerts
nb: Lydvarsler

en: Auth field copied
nb: Autoriseringsfeltet er kopiert

en: Auth value
nb: Aut. verdi

en: Auth value:
nb: Aut. verdi:

en: Authname
nb: Forfatter

en: Author
nb: Forfatter

en: Author (A-Z)
nb: Forfatter (A–Å)

en: Author (Z-A)
nb: Forfatter (Å–A)

en: Author (any):
nb: Forfatter (alle):

en: Author (corporate):
nb: Forfatter (bedrift):

en: Author (meeting / conference):
nb: Forfatter (møte / konferanse):

en: Author (meeting/conference):
nb: Forfatter (møte / konferanse):

en: Author (personal):
nb: Forfatter (person):

en: Author(s)
nb: Forfatter(e)

en: Author:
nb: Forfatter:

en: Author:
nb: Forfatter:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
nb: Forfatter: %s

en: Authorised value category:
nb: Autorisert verdikategori:

en: Authorised values category
nb: Autorisert verdikategori

en: Authorised values category:
nb: Autorisert verdikategori

en: Authorities
nb: Autoriteter

en: Authorities tables
nb: Autoritetstabeller

en: Authorities:
nb: Autoriteter:

en: Authority
nb: Autoritet

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
nb: Autoritet nummer %s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
nb: Autoritet %s

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
nb: MARCs rammeverk for autoriteter for %s%s%sstandard rammeverk%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: MARCs delfeltstruktur for autoriteter &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
nb: Administrasjon av MARCs delfeltstruktur for autoriteter for %s (autoritet: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
nb: MARCs delfeltstruktur for autoriteter for %s

en: Authority field to copy:
nb: Autoritetsfelt som skal kopieres:

en: Authority record
nb: Autoritetspost

en: Authority search
nb: Autoritetssøk

en: Authority search results
nb: Søkeresultater for autoritet

en: Authority type
nb: Autoritetstype

en: Authority type:
nb: Autoritetstype:

en: Authority types
nb: Autoritetstyper

en: Authority:
nb: Autoritet:

en: Authorized
nb: Autorisert

en: Authorized value
nb: Autorisert verdi

en: Authorized value category:
nb: Autorisert verdikategori:

en: Authorized value:
nb: Autorisert verdi:

en: Authorized value:
nb: Autorisert verdi:

en: Authorized values
nb: Autoriserte verdier

en: Authors
nb: Forfattere

en: Authors:
nb: Forfattere:

en: Auto ordering
nb: Automatisk bestilling

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
nb: Fyll raden automatisk

en: Auto-renewal
nb: Automatisk fornying

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
nb: Automatisk plassering er slått på, og du logger på med en IP-adresse som ikke samsvarer med biblioteket ditt.

en: Automatic item modifications by age
nb: Automatiske eksemplarendringer etter alder

en: Automatic ordering:
nb: Automatisk bestilling:

en: Automatic renewal
nb: Automatisk fornying

en: Availability
nb: Tilgjengelighet

en: Availability:
nb: Tilgjengelighet:

en: Available call numbers
nb: Tilgjengelige hyllesignaturer

note: INPUT type=text
en: Available copy
nb: Tilgjengelig kopi

en: Available copy numbers
nb: Tilgjengelige kopinummer

en: Available enumeration
nb: Tilgjengelig nummerering

en: Available in the library
nb: Tilgjengelige i biblioteket

en: Available item types
nb: Tilgjengelige eksemplartyper

en: Available locations
nb: Tilgjengelige plasseringer

en: Average checkout period
nb: Gjennomsnittlig utlånsperiode

en: Average checkout period statistics
nb: Statistikk for gjennomsnittlig utlånsperiode

en: Average loan time
nb: Gjennomsnittlig lånetid

en: BSD License
nb: BSD-lisens

en: BT
nb: OT

en: Back
nb: Tilbake

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
nb: Tilbake %s

en: Back side layout not used
nb: Baksidelayout ikke i bruk

en: Back to Tools
nb: Tilbake til verktøy

en: Back to the list
nb: Tilbake til listen

en: Backslash separated text (.csv)
nb: Tekst adskilt med "backslash" (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
nb: Avsenderadressen er feil eller mangler. Kontroller e-postadressen til filialen din eller innstillingen KohaAdminEmailAddress.

en: Bar
nb: Søyle

en: Barcode
nb: Strekkode

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
nb: Strekkode %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
nb: Strekkode: %s

en: Barcode file:
nb: Strekkodefil:

en: Barcode file:
nb: Strekkodefil:

en: Barcode list (one barcode per line):
nb: Strekkodeliste (én strekkode per linje):

en: Barcode not found
nb: Fant ikke strekkoden

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
nb: Fant ikke strekkoden. Følgende eksemplarer ble funnet ved søk:

en: Barcode submitted
nb: Strekkode innsendt

en: Barcode type
nb: Strekkodetype

en: Barcode type:
nb: Strekkodetype:

en: Barcode:
nb: Strekkode:

en: Barcode:
nb: Strekkode:

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
nb: Strekkode: %s

en: Barcodes file
nb: Strekkodefil

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
nb: Strekkoder fra %s til %s

en: Barcodes not found
nb: Fant ikke strekkodene

en: Barcodes not found:
nb: Fant ikke strekkodene:

en: Barcodes:
nb: Strekkoder:

en: Base-level allocated
nb: Basenivå tildelt

en: Base-level available
nb: Basenivå tilgjengelig

en: Base-level ordered
nb: Basenivå bestilt

en: Base-level spent
nb: Basenivå brukt

en: Basic constraints
nb: Grunnleggende begrensninger

en: Basic installation complete.
nb: Grunnleggende installasjonen er fullført.

en: Basic parameters
nb: Grunnleggende parametere

en: Basket
nb: Kurv

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
nb: Kurv %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
nb: Kurv %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
nb: Kurv %s (%s) for %s

en: Basket (#)
nb: Kurv (nr.)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
nb: Kurv (%s) &rsaquo; Innkjøp &rsaquo; Koha

en: Basket by
nb: Kurv etter

en: Basket created by:
nb: Kurv opprettet av:

en: Basket creator
nb: Kurvoppretter

en: Basket deleted
nb: Kurv slettet

en: Basket details
nb: Kurvdetaljer

en: Basket group
nb: Kurvgruppe

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
nb: Kurvgruppe %s (%s) for

en: Basket group billing place:
nb: Fakturaadresse for kurvgruppe:

en: Basket group delivery placename:
nb: Leveringssted for kurvgruppe:

en: Basket group name:
nb: Kurvgruppenavn:

en: Basket group:
nb: Kurvgruppe:

en: Basket grouping
nb: Kurvgruppering

en: Basket grouping for
nb: Kurvgruppering for

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
nb: Kurvgruppering for %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
nb: Kurvgrupper

en: Basket name
nb: Kurvnavn

en: Basket name:
nb: Kurvnavn:

en: Basket:
nb: Kurv:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
nb: Kurv: %s

en: Basketgroup:
nb: Kurvgruppe:

en: Baskets
nb: Kurver

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
nb: Kurver for %s

en: Baskets in this group:
nb: Kurver i denne gruppen:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
nb: Parti %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
nb: Sats %s ble ikke helt avduplisert.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
nb: Sats %s ble ikke slettet.

en: Batch ID
nb: Parti-ID

en: Batch check out
nb: Partiutlån

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
nb: Partiutlånsbekreftelse %s for %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
nb: Partiutlånsinformasjon %s for %s |%s|%s

en: Batch delete
nb: Partivis sletting

en: Batch delete patrons
nb: Partivis sletting av lånere

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
nb: Partivis sletting av lånere og sletting av låneres sirkulasjonshistorikk

en: Batch description:
nb: Beskrivelse av batch:

en: Batch edit patrons
nb: Partivis redigering av lånere

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
nb: Partieksemplar %ssletting%sendring%s

en: Batch item deletion
nb: Sletting av partieksemplar

en: Batch item modification
nb: Endring av partieksemplar

en: Batch modify
nb: Partivis endring

en: Batch patron modification
nb: Partivis endring av lånere

en: Batch patrons modification
nb: Partivis endring av lånere

en: Batch patrons results
nb: Partivise resultater for lånere

en: Batch record deletion
nb: Partivis sletting av poster

en: Batch record modification
nb: Partivis endring av poster

en: Batch:
nb: Parti:

en: Batches
nb: Partier

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
nb: Husk å oppgi e-postadresse for disse lånerne.

en: Before
nb: Før

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
nb: Før vi begynner, må du verifisere at du har de tilgangsrettighetene du trenger for å fortsette. Logg på med brukernavnet og passordet som du har fått av systemadministratoren og som ligger i

en: Beginning date:
nb: Startdato:

en: Begins with
nb: Begynner med

en: Behavior
nb: Adferd

en: BibLibre, France
nb: BibLibre, Frankrike

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
nb: Bibliografisk post %s

en: Biblio count
nb: Antall bibliografiske poster

en: Biblio level hold.
nb: Reservasjon på postnivå

en: Biblio numbers:
nb: Bibliografiske nummer:

en: Biblio:
nb: Bibliografisk post:

en: Bibliographic
nb: Bibliografisk

en: Bibliographic data to print
nb: Bibliografiske data som skal skrives ut

en: Bibliographic information
nb: Bibliografisk informasjon

en: Bibliographic record
nb: Bibliografisk post

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
nb: Bibliografisk post %s

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
nb: Bibliografisk post ID

en: Bibliographic record ID:
nb: Bibliografisk post ID:

en: Bibliographic record count
nb: Antall bibliografiske poster

en: Bibliographic record title
nb: Bibliografisk post tittel

en: Bibliographic records
nb: Bibliografiske poster

en: Bibliographic:
nb: Bibliografisk:

en: Bibliographies
nb: Bibliografier

en: Biblionumber
nb: Postnummer

en: Biblionumber:
nb: Bibliografisk nummer:

en: Biblios:
nb: Bibliografiske poster:

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
nb: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Tyskland

en: Billing date
nb: Fakturadato

en: Billing date:
nb: Fakturadato:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
nb: Fakturadato: Alle til %s

en: Billing place
nb: Fakturasted

en: Billing place:
nb: Fakturasted:

en: Billing place:
nb: Fakturasted:

en: Biography
nb: Biografi

en: Block
nb: Blokker

en: Block expired patrons:
nb: Blokker utløpte lånere:

note: SCRIPT
en: Blocked!
nb: Blokkert!

en: Book drop mode
nb: Innleveringsboksmodus

en: Book fund:
nb: Bokbudsjettpost:

en: Boolean
nb: Boolsk

en: Bootstrap
nb: Oppstartsprogram

en: Borrower
nb: Låner

en: Borrower number
nb: Lånernummer:

en: Borrowernumber:
nb: Lånernummer:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
nb: Lånernummer: %s

en: Braille
nb: Blindeskrift

en: Branch
nb: Filial

en: Brief display
nb: Kort visning

note: ABBR
en: Broader Term
nb: Mer generell term

en: Browse selected records
nb: Se valgte poster

en: Browse system logs
nb: Bla gjennom systemlogger

en: Browse the system logs
nb: Bla gjennom systemloggene

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
nb: Budsjett %s [id=%s]%s (inaktivt)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
nb: Budsjettet %s lukket

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
nb: Sluttdato for budsjett må være lik eller etter startdato

en: Budget id
nb: Budsjett-ID

en: Budget name
nb: Budsjettnavn

en: Budget period description
nb: Beskrivelse av budsjettperiode

en: Budget:
nb: Budsjett:

en: Budgeted cost
nb: Budsjettert kostnad

en: Budgeted cost:
nb: Budsjettert kostnad:

en: Budgets
nb: Budsjetter

en: Budgets administration
nb: Budsjettadministrasjon

en: Bug wranglers:
nb: Feilrettere:

en: Build a new report?
nb: Bygge en ny rapport?

en: Build a report
nb: Bygg en rapport

en: Build and run reports
nb: Bygg og kjør rapporter

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
nb: Bygg ny

en: Built-in offline circulation interface
nb: Innebygd grensesnitt for frakoblet sirkulasjon

en: By
nb: Av

en: By:
nb: Av:

en: Bytes
nb: Byte

en: CD audio
nb: Lyd-CD

en: CD software
nb: Programvare-CD

en: CSV profile ID
nb: CSV-profil-ID

en: CSV profile:
nb: CSV-profil:

en: CSV profiles
nb: CSV-profiler

en: CSV separator
nb: CSV-skilletegn

en: CSV separator:
nb: CSV-skilletegn:

en: CSV type
nb: CSV-type

en: Cache expiry (seconds)
nb: Utløp for mellomlager (sekunder)

en: Cache expiry:
nb: Mellomlagring utløper:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
nb: Beregnet fra %s. Fra %s til %s

en: Calendar
nb: Kalender

en: Calendar information
nb: Kalenderinformasjon

en: Call number
nb: Hyllesignatur

en: Call number (0-9 to A-Z)
nb: Hyllesignatur (0–9 til A–Å)

en: Call number (Z-A to 9-0)
nb: Hyllesignatur (Å–A til 9–0)

en: Call number browser
nb: Bla i hyllesignaturer

en: Call number range
nb: Hyllesignaturområde

en: Call number:
nb: Hyllesignatur:

en: Call number:
nb: Hyllesignatur:

en: Call numbers
nb: Hyllesignaturer

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
nb: Hyllesignatur: %s

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
nb: Kan angis som en enkelt IP eller som et delnett, for eksempel 192.168.1.*

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
nb: Kan ikke lukke kurver som inneholder eksemplarer med usikker pris.

en: Can't cancel order
nb: Kan ikke avbryte bestilling

en: Can't cancel order and delete catalog record
nb: Kan ikke avbryte bestilling og slette katalogpost

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
nb: Kan ikke avbryte bestilling, (%s) reservasjoner er koblet til denne bestillingen. Avbryt reservasjonene først

en: Can't cancel receipt
nb: Kan ikke avbryte kvittering

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
nb: Kan ikke slette katalogpost eller bestilling, avbryt reservasjoner først

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
nb: Kan ikke slette posten, på grunn av %s aktive reservasjoner

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
nb: Kan ikke slette posten, på grunn av %s eksemplar

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
nb: Kan ikke slette katalogpost, slett bestillinger som er koblet til den først

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
nb: Kan ikke slette katalogpost, slett abonnementer først

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
nb: Kan ikke slette katalogpost, se begrensninger nedenfor

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
nb: Kan ikke lagre denne posten fordi følgende felt ikke er fylt ut:

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Cancel a confirmed request
nb: Avbryt en bekreftet forespørsel

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
nb: Avbryt alle

en: Cancel and return to order
nb: Avbryt og gå tilbake til bestilling

note: A
en: Cancel article request
nb: Avbryt artikkelforespørsel

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
nb: Avbryt utlån, og legg inn en reservasjon på %s

en: Cancel enrollment
nb: Avbryt registrering

en: Cancel filter
nb: Avbryt filter

en: Cancel hold
nb: Avbryt reservasjon

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
nb: Avbryt reservasjon og gå tilbake til: %s

en: Cancel import
nb: Avbryt import

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
nb: Avbryt merkede reservasjoner

note: SCRIPT
en: Cancel merge
nb: Avbryt sammenslåing

en: Cancel modifications
nb: Avbryt endringer

en: Cancel notification
nb: Avbryt Meldingen

en: Cancel order
nb: Avbrutt varsel

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
nb: Avbryt bestilling og katalogpost

en: Cancel order and delete catalog record
nb: Avbryt bestilling, og slett katalogpost

en: Cancel receipt
nb: Avbryt kvittering

en: Cancel request
nb: Avbryt forespørsel

en: Cancel transfer
nb: Avbryt overføring

en: Cancel upload
nb: Avbryt opplasting

en: Cancel?
nb: Avbryte?

en: Cancellation date
nb: Dato for kansellering

en: Cancellation reason:
nb: Begrunnelse for kansellering:

en: Cancellation reason:
nb: Begrunnelse for kansellering:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
nb: Begrunnelse for kansellering: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
nb: Forespurt kansellering

en: Cancelled
nb: Avbrutt

en: Cancelled
nb: Avbrutt

en: Cancelled charge
nb: Gebyr for kansellering

en: Cancelled orders
nb: Kansellerte bestillinger

en: Cannot add patron
nb: Kan ikke legge til låner

en: Cannot be ordered
nb: Kan ikke bestilles

note: I
en: Cannot be put on hold
nb: Kan ikke reserveres

en: Cannot be toggled
nb: Kan ikke veksles

en: Cannot check in
nb: Kan ikke levere inn

en: Cannot check out
nb: Kan ikke låne ut

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
nb: Kan ikke låne ut! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
nb: Kan ikke låne ut! %s %s %s %s

en: Cannot delete
nb: Kan ikke slette

en: Cannot delete budget
nb: Kan ikke slette budsjett

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
nb: Kan ikke slette valutaen %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
nb: Kan ikke slette eksemplartypen '%s'

en: Cannot delete patron
nb: Kan ikke slette låner

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
nb: Kan ikke slette: Kategorien %s er i bruk

en: Cannot edit
nb: Kan ikke redigere

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
nb: Kan ikke redigere utskriving: Låneren har lånt eksemplarer.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
nb: Klarer ikke å åpne og lese %s.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
nb: Kan ikke åpne mappeindeks (idlink.txt eller datalink.txt) for lesing.

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
nb: Kan ikke åpne denne posten i det grunnleggende redigeringsprogrammet

en: Cannot place hold
nb: Kan ikke reservere

en: Cannot place hold on some items
nb: Noen eksemplarer kan ikke reserveres

en: Cannot place hold:
nb: Kan ikke reservere:

en: Cannot process file as an image.
nb: Kan ikke behandle filen som et bilde.

en: Cannot renew:
nb: Kan ikke fornye

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
nb: Kan ikke teste forutsigelsesmønsteret av følgende grunn(er):

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
nb: Kan ikke pakke ut filen i plugin-katalogen.

en: Cap fine at replacement price
nb: Sett maksimum gebyr til erstatningspris

en: Card
nb: Kort

en: Card batch
nb: Kortparti

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
nb: Kortpartinummer %s

en: Card batches
nb: Kortpartier

en: Card height:
nb: Korthøyde:

en: Card number
nb: Kortnummer

en: Card number already in use.
nb: Kortnummeret er allerede i bruk.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
nb: Kortnummer kan være opptil %s tegn. %s

en: Card number length is incorrect.
nb: Feil lengde på kortnummeret.

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
nb: Kortnummeret må være mellom %s og %s tegn. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
nb: Kortnummeret må inneholde akkurat %s tegn. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
nb: Kortnummeret kan ikke ha mer enn %s tegn.

en: Card number:
nb: Kortnummer:

en: Card number:
nb: Kortnummer:

en: Card preview
nb: Forhåndsvisning av kort

en: Card template
nb: Kortmal

en: Card templates
nb: Kortmaler

en: Card width:
nb: Kortbredde:

en: Cardnumber already in use.
nb: Kortnummeret er allerede i bruk.

en: Cardnumber length is incorrect.
nb: Feil lengde på kortnummeret.

en: Cardnumbers already in list
nb: Kortnummeret er allerede i lista

en: Cardnumbers not found
nb: Fant ikke kortnumrene

note: SCRIPT
en: Cart
nb: Handlekurv

en: Cas login
nb: CAS-pålogging

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
nb: Kassaapparat

en: Cash register statistics
nb: Statistikk for kassaapparat

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
nb: Statistikk for kassaapparat %s til %s

en: Cassette recording
nb: Kassettopptak

en: Catalog
nb: Katalog

en: Catalog by item type
nb: Katalog etter eksemplartype

en: Catalog details
nb: Katalogdetaljer

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
nb: Katalogdetaljer %s

en: Catalog search
nb: Katalogsøk

en: Catalog statistics
nb: Katalogstatistikk

en: Cataloging
nb: Katalogisering

en: Cataloging editor
nb: Katalogiseringsredigeringsprogram

en: Cataloging search
nb: Katalogiserer søk

en: Catalogs
nb: Kataloger

en: Catalogue tables
nb: Katalogtabeller

en: Cataloguing tables
nb: Katalogtabeller

en: Category
nb: Kategori

en: Category code
nb: Kategorikode

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
nb: Kategorikode ukjent

en: Category code:
nb: Kategorikode:

en: Category name
nb: Kategorinavn

en: Category type:
nb: Kategoritype:

en: Category:
nb: Kategori:

en: Category:
nb: Kategori:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
nb: Kategori: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
nb: Kategori: %s (%s)

en: Categorycode
nb: Kategorikode

en: Cell value
nb: Celleverdi

en: Cell value
nb: Celleverdi

en: Cells contain estimated values only.
nb: Cellene inneholder kun anslåtte verdier.

en: Change
nb: Endre

en: Change amounts by
nb: Endre beløp etter

en: Change basket group
nb: Endre kurvgruppe

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
nb: Endre kurvgruppe

en: Change framework
nb: Endre rammeverk

en: Change internal note
nb: Endre intern merknad

en: Change library
nb: Bytt bibliotek

en: Change order
nb: Endre bestilling

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
nb: Endre intern bestillingsmerknad (bestilling nr. %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
nb: Endre bestillingsmerknad til leverandør (bestilling nr. %s)

en: Change password
nb: Endre passord

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
nb: Endre brukernavn og/eller passord for %s %s

en: Change your Hea settings
nb: Endre innstillinger for Hea

en: Change your Mana KB settings
nb: Endre innstillinger for Mana KB

en: Changed action if matching record found
nb: Endret handling hvis samsvarende post blir funnet

en: Changed action if no match found
nb: Endret handling hvis ingen samsvarende post blir funnet

en: Changed item processing option
nb: Endret alternativ for behandling av eksemplarer

en: Changed.
nb: Endret.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
nb: Endringer har ikke blitt utført. Kontroller følgende verdier:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
nb: Endringer som utføres nedenfor vil kun gjelde for eksemplardelfelter som er tilordnet tabellen «eksemplarer».

en: Changes saved.
nb: Endringer lagret.

en: Chapters
nb: Kapitler

en: Chapters:
nb: Kapitler:

en: Character encoding:
nb: Tegnkoding:

en: Charge
nb: Avgift

en: Charge when?
nb: Når skal det belastes?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
nb: Avgifter (%s)

en: Chart (.svg)
nb: Graf (.svg)

en: Check all
nb: Merk alle

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
nb: Sjekk lista med strekkoder for å finne eksemplarer som står feil på hylla:

en: Check boxes to duplicate the original values
nb: Kryss av i boksene for å duplisere de opprinnelige verdiene

en: Check expiration
nb: Kontroller utløpsdato

en: Check for embedded item record data?
nb: Kontrollere med tanke på integrerte eksemplarpostdata?

en: Check for previous checkouts:
nb: Kontroller med tanke på tidligere utlån:

en: Check in
nb: Innlevering

en: Check in
nb: Innlevering

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
nb: Innlevering %s &rsaquo; Sirkulasjon &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
nb: Innleveringsmelding

en: Check lists
nb: Kontroller lister

en: Check logs for more details.
nb: Kontroller logger for mer informasjon.

en: Check out
nb: Utlån

en: Check out and check in items
nb: Lån ut og lever inn eksemplarer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
nb: Utlånsmelding

en: Check out to this patron
nb: Lån ut til denne låneren

en: Check previous checkout?
nb: Kontrollere forrige utlån?

en: Check previous checkouts:
nb: Kontroller tidligere utlån:

en: Check that your database is running.
nb: Kontroller at databasen kjører.

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
nb: Kontroller innstilling for vertsnavn i %s. Noen databaseservere krever %s i stedet for %s.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
nb: Merk av for å slette dette delfeltet %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
nb: Merk av for å slette dette feltet

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
nb: Merk av for å vise denne attributten på en låners detaljside i publikumskatalogen.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
nb: Merk av for at attributten staff_searchable skal være søkbar i de ansattes lesersøk.

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
nb: Kontroller databaseinnstillingene dine i %s.

en: Check-in
nb: Innlevering

en: Check-in date from
nb: Innleveringsdato fra

en: Check-in date from:
nb: Innleveringsdato fra:

en: Checked
nb: Kontrollert

en: Checked by the library
nb: Sjekket av biblioteket

en: Checked in
nb: Innlevert

note: SCRIPT
en: Checked in item.
nb: Innlevert eksemplar.

en: Checked out
nb: Utlånt

en: Checked out
nb: Utlånt

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
nb: Lånt ut %s %s %s by %s to %s %s %s : forfaller %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
nb: Har blitt utlånt %s ganger

en: Checked out from
nb: Utlånt fra

en: Checked out on
nb: Utlånt den

en: Checked out:
nb: Utlånt:

en: Checked-in items
nb: Innleverte eksemplarer

en: Checkin
nb: Innlevering

en: Checkin and transfer policy
nb: Regler for innlevering og overføring

en: Checkin message
nb: Innleveringsmelding

en: Checkin message type:
nb: Type innleveringsmelding

en: Checkin message:
nb: Innleveringsmelding:

en: Checkin on
nb: Innlevert den

en: Checking out to
nb: Låner ut til

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
nb: Låner ut til %s

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
nb: Å merke av boksen ved siden av etiketten vil deaktivere oppføringen og slette verdiene i dette feltet for alle valgte lånere

en: Checkout
nb: Utlån

en: Checkout count
nb: Antall utlån

en: Checkout count:
nb: Antall utlån:

en: Checkout date
nb: Utlånsdato

en: Checkout date from:
nb: Utlånt fra dato:

en: Checkout date from:
nb: Utlånt fra dato:

en: Checkout history
nb: Utlånshistorikk

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
nb: Utlånshistorikk for %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
nb: Utlånshistorikk for %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
nb: Utlånshistorikk for %s lånere vil bli anonymisert

en: Checkout notes
nb: Utlånsnoter

en: Checkout notes pending
nb: Ventende utlånsnoter

en: Checkout on
nb: Utlånt den

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
nb: Lånt ut eller forny

note: A
en: Checkout settings
nb: Innstillinger for utlån

en: Checkout status:
nb: Utlånsstatus:

en: Checkouts
nb: Utlån

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
nb: Utlån er BLOKKERT fordi gebyrsaldoen er OVER GRENSEN.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
nb: Utlån er BLOKKERT fordi låneren har forfalte lån.

en: Checkouts:
nb: Utlån:

en: Child
nb: Barn

en: Choice
nb: Valg

en: Choose
nb: Velg

en: Choose
nb: Velg

en: Choose .koc file:
nb: Velg .koc-fil:

en: Choose a field name
nb: Velg et feltnavn

en: Choose a file
nb: Velg en fil

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
nb: Velg en leverandør i listen for å hoppe rett til riktig sted.

en: Choose a vendor to transfer from
nb: Velg en leverandør å overføre fra

en: Choose a vendor to transfer to
nb: Velg en leverandør å overføre til

en: Choose adult category
nb: Velg voksenkategori

en: Choose an icon:
nb: Velg et ikon:

en: Choose barcode type (encoding):
nb: Velg strekkodetype (koding):

en: Choose layout type:
nb: Velg layouttype:

en: Choose library:
nb: Velg bibliotek:

en: Choose list
nb: Velg liste

en: Choose one
nb: Velg én/ett

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
nb: Velg én for å begrense denne attributten til én lånertype. La feltet stå tomt hvis du ønsker at attributten skal være tilgjengelig for alle lånertyper.

en: Choose order of text fields to print
nb: Velg utskriftsrekkefølge for tekstfeltene

en: Choose the file to add to the basket
nb: Velg filen som skal legges i kurven

note: A
en: Choose this record
nb: Velg denne posten

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
nb: Velg om lånere i denne kategorien skal blokkeres fra funksjoner i publikumskatalogen – som fornying og reservasjon – når kortet har gått ut på dato.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
nb: Velg om lånere i denne kategorien som standard får en påminnelse hvis de prøver å låne et eksemplar som de har lånt tidligere.

en: Choose your library:
nb: Velg ditt bibliotek:

en: Choose:
nb: Velg:

en: Chooser
nb: Velger

en: Chooser:
nb: Velger:

en: Chooser:
nb: Velger:

en: Circ notes
nb: Sirkulasjonsmerknader

en: Circulation
nb: Sirkulasjon

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
nb: Sirkulasjonsvarsler for %s

en: Circulation and fine rules
nb: Sirkulasjons- og gebyrregler

en: Circulation and fines rules
nb: Sirkulasjons- og gebyrregler

en: Circulation history
nb: Sirkulasjonshistorikk

en: Circulation note
nb: Sirkulasjonsmerknad

en: Circulation note:
nb: Sirkulasjonsmerknad:

en: Circulation records were last synced on:
nb: Sirkulasjonsposter ble sist synkronisert:

en: Circulation rule created!
nb: Sirkulasjonsregel opprettet!

en: Circulation rule not created!
nb: Sirkulasjonsregel ikke opprettet!

en: Circulation statistics
nb: Sirkulasjonsstatistikk

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
nb: Sirkulasjonsstatistikk for %s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
nb: Sirkulasjonsstatistikk for %s &rsaquo; Sirkulasjon &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
nb: Sirkulasjonsstatistikk%s &rsaquo; Resultater%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
nb: Sirkulasjonstabeller

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
nb: Sirkulasjon: Forfalte lån ved %s

en: Citation
nb: Sitering

en: Cities
nb: Byer

en: Cities and towns
nb: Poststeder og byer

en: City
nb: By

en: City ID
nb: By-ID

en: City ID:
nb: By-ID:

en: City id
nb: By-ID

en: City:
nb: By:

en: City:
nb: By:

en: Claim acquisition
nb: Purring på innkjøp

en: Claim date
nb: Purredato

note: INPUT type=submit
en: Claim order
nb: Purring på ordre

en: Claim returned
nb: Påstått levert

en: Claim serial issue
nb: Purring på periodikautgave

en: Claim using notice:
nb: Send purring ved hjelp av meddelelse:

en: Claimed
nb: Purret på

en: Claimed date
nb: Purredato

en: Claims
nb: Purringer

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
nb: Purringer %s for %s %s

en: Claims count
nb: Antall purringer

en: Claims count:
nb: Antall purringer:

en: Class:
nb: Klasse:

en: Classification
nb: Klassifikasjon

en: Classification filing rules
nb: Sorteringsregler for klassifikasjon

en: Classification source code:
nb: Kode for klassifikasjonskilde:

en: Classification sources
nb: Klassifikasjonskilder

en: Classification splitting rules
nb: Regler for splitting av klassifikasjon

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
nb: Klassifikasjon: %s

en: Clean
nb: Rensk

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
nb: Rensket importparti nummer%s

en: Clear
nb: Tøm

en: Clear all
nb: Tøm alle

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
nb: Tømme alle magasinposter som er satt opp i dette partiet? Du kan ikke angre på denne handlingen.

en: Clear date
nb: Tøm dato

en: Clear field
nb: Tøm felt

en: Clear fields
nb: Tøm felt

en: Clear filter
nb: Tøm filter

en: Clear on loan
nb: Tøm ved utlån

note: A
en: Clear screen
nb: Tøm skjerm

en: Clear search form
nb: Tøm søkeskjema

en: Clear selection on visible rows
nb: Tøm valg på synlige rader

en: Clear used authorities
nb: Tøm brukte autoriteter

en: Click Save to finish.
nb: Klikk på Lagre for å avslutte.

en: Click on an image to view it in the image viewer
nb: Klikk på et bilde for å vise det i bildeviseren.

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
nb: Klikk på et felt for å endre innholdet. Trykk på tasten &lt;Enter&gt; for å lagre redigeringen.

en: Click on individual cells to edit.
nb: Klikk på individuelle celler for å redigere.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
nb: Klikk på følgende kobling(er) for å laste ned de(t) eksporterte partiet/partiene.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
nb: Klikk på følgende koblinger for å laste ned de(t) eksporterte partiet/partiene.

en: Click on the grid to toggle the settings.
nb: Klikk i rutenettet for å endre innstillingene.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
nb: Klikk på koblingen for å laste ned lånekortene fra lånerlisten.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
nb: Klikk på kartet for å angi den geografiske plasseringen for %s

en: Click the date to add or edit a holiday.
nb: Klikk på datoen for å legge til eller redigere en fridag.

en: Click to add item
nb: Klikk for å legge til eksemplar

en: Click to collapse
nb: Klikk for å slå sammen

en: Click to edit
nb: Klikk for redigere

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
nb: Klikk for å fylle inn et tilfeldig generert forslag.

en: Client ID
nb: Klient-ID

note: IMG
en: Clone
nb: Kopier

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
nb: Kopier regler for sirkulasjon og gebyrer &rsaquo; Regler for sirkulasjon og gebyrer &rsaquo; Administrasjon &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
nb: Kopier disse reglene til:

note: IMG
en: Clone this subfield
nb: Kopier dette delfeltet

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
nb: Kopiering av regler for sirkulasjon og gebyrer mislyktes!

note: BUTTON
en: Close
nb: Lukk

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
nb: Lukk og eksporter som PDF

en: Close basket group
nb: Lukk kurvgruppe

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
nb: Lukk budsjett %s

en: Close this basket
nb: Lukk denne kurven

en: Close this window.
nb: Lukk dette vinduet.

en: Close window
nb: Lukk vindu

en: Close:
nb: Lukk:

en: Closed
nb: Lukket

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
nb: Lukket den %s

en: Closed on:
nb: Lukket den:

en: Club
nb: Klubb

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: Klubbmedlemsskap &rsaquo; Lånerklubber &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
nb: Klubbregistreringer for

en: Club fields:
nb: Klubbfelt:

en: Club template
nb: Klubbmal

en: Club templates
nb: Klubbmaler

en: Clubs
nb: Klubber

note: For the first occurrence, %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
nb: Klubber (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
nb: Klubber du for øyeblikket er registrert i

en: Clubs not enrolled in
nb: Klubber du ikke er registrert i

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
nb: Coce-bilde fra Open Library

en: Code
nb: Kode

en: Code:
nb: Kode:

en: CodeMirror editing library
nb: Redigeringsbibliotek for CodeMirror

en: Collapse all
nb: Slå sammen alle

en: Collapsed
nb: Sammenslått

en: Collection
nb: Samling

en: Collection
nb: Samling

en: Collection code
nb: Samlingskode

en: Collection deleted successfully
nb: Samlingen ble slettet

en: Collection failed to be deleted
nb: Samlingen ble ikke slettet

en: Collection title:
nb: Samlingstittel:

en: Collection transferred successfully
nb: Samlingen ble overført

en: Collection:
nb: Samling:

en: Collection:
nb: Samling:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
nb: Samling: %s

en: Collections
nb: Samlinger

en: Color
nb: Farge

en: Column
nb: Kolonne

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
nb: Kolonne %s

en: Column name
nb: Kolonnenavn

en: Column:
nb: Kolonne:

en: Columns
nb: Kolonner

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
nb: Kolonner må fylles ut fra venstre mot høyre: Hvis første kolonne er tom, vil de andre bli ignorert.

note: SCRIPT
en: Columns settings
nb: Kolonneinnstillinger

en: Coming from
nb: Kommer fra

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
nb: Kommer fra %s

en: Comma (,)
nb: Komma (,)

en: Comma separated text (.csv)
nb: Kommaseparert tekst (.csv)

en: Comment
nb: Kommentar

en: Comment
nb: Kommentar

en: Comment by:
nb: Kommentar fra:

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Commenter
nb: Kommentator

en: Comments
nb: Kommentarer

en: Comments about this file:
nb: Kommentarer til denne filen:

en: Comments awaiting moderation
nb: Kommentarer som venter på godkjenning

en: Comments pending approval
nb: Kommentarer som venter på godkjenning

en: Comments:
nb: Kommentarer:

en: Company details
nb: Firmainformasjon

en: Company name:
nb: Firmanavn:

en: Compare barcodes list to results:
nb: Sammenlign strekkodeliste med resultater:

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: Sammenlign matchede poster &rsaquo; Administrer opplastede MARC-poster &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

en: Compare preference values
nb: Sammenlign verdier for innstillinger

en: Complete
nb: Fullført

en: Complete request
nb: Fullførst forespørsel

en: Completed
nb: Fullført

en: Completed import of records
nb: Postene er ferdig importert

en: Conditions
nb: Vilkår

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
nb: Oppsettet er i orden, du har ingen feil i tabellen over MARC-parametere

en: Configure
nb: Konfigurer

en: Configure items for purchase
nb: Sett opp ting som kan selges

en: Configure these parameters in the order they appear.
nb: Konfigurer disse parameterne i den rekkefølgen de opptrer i.

en: Confirm
nb: Bekreft

en: Confirm ILL request
nb: Bekreft ILL-forespørsel

en: Confirm custom report
nb: Bekreft egendefinert rapport

en: Confirm deletion
nb: Bekreft sletting

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
nb: Bekrefte sletting av %s?

en: Confirm deletion of authority structure definition for
nb: Bekreft sletting av definisjonen av autoritetsstrukturen for

en: Confirm deletion of contract
nb: Bekreft sletting av kontrakt

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
nb: Bekreft sletting av kontrakt %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
nb: Bekreft sletting av valuta %s

en: Confirm deletion of desk
nb: Bekrefte sletting av skranke

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
nb: Bekreft sletting av parameteren '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
nb: Bekreft sletting av lånerattributtype

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
nb: Bekreft sletting av låntagererattributtype &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
nb: Bekreft sletting av regel for samsvar mellom poster

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
nb: Bekreft sletting av regel for samsvar mellom poster &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
nb: Bekrefte sletting av delfeltet %s?

en: Confirm deletion of tag
nb: Bekreft sletting av tagg

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
nb: Bekrefte sletting av denne forhandleren?

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
nb: Bekreft reservasjoner &rsaquo; Reservasjoner &rsaquo; Sirkulasjon &rsaquo; Koha

en: Confirm new password:
nb: Bekreft nytt passord:

en: Confirm password:
nb: Bekreft passord:

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
nb: Bekreft forslaget

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
nb: Gratulerer, du er ferdig og kan nå bruke Koha

en: Congratulations, installation complete
nb: Gratulerer, installasjonen er fullført

en: Connection established.
nb: Tilkobling er opprettet.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
nb: Tilkobling til %s mislyktes

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
nb: Tidsavbrudd for tilkobling til %s

en: Constraints
nb: Avgrensninger

en: Contact
nb: Kontakt

en: Contact about late issues?
nb: Kontakt om forsinkede utgaver?

en: Contact about late orders?
nb: Kontakt om forsinkede bestillinger?

en: Contact details
nb: Kontaktidetaljer

en: Contact information
nb: Kontaktinformasjon

en: Contact name:
nb: Kontaktnavn:

en: Contact note:
nb: Kontaktmerknad:

en: Contact when ordering?
nb: Kontakt ved bestilling?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
nb: Kontakt systemadministratoren. %s %s

en: Contact:
nb: Kontakt:

en: Contact: First name
nb: Kontakt: Fornavn

en: Contact: Last name
nb: Kontakt: Etternavn

en: Contact: Relationship
nb: Kontakt: Forhold

en: Contact: Title
nb: Kontakt: Tittel

en: Contacts
nb: Kontakter

en: Contains
nb: Inneholder

en: Content
nb: Innhold

en: Content:
nb: Innhold:

en: Contents
nb: Innhold

en: Contents of
nb: Innhold for

en: Continue
nb: Fortsett

en: Continue to log in to Koha
nb: Gå videre og logg deg på Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
nb: Gå videre til neste trinn

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
nb: På videre uten å merke >>

en: Continue without renewing
nb: Gå videre uten å fornye

en: Contract
nb: Kontrakt

en: Contract deleted
nb: Kontrakt slettet

en: Contract description:
nb: Beskrivelse av kontrakt:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
nb: Sluttdato for kontrakt må være lik eller etter startdato

en: Contract end date:
nb: Sluttdato for kontrakt:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
nb: Kontrakten er ikke slettet. Det er mulig det finnes en kurv som er knyttet til denne kontrakten.

en: Contract id
nb: Kontrakt-ID

en: Contract name:
nb: Kontraktnavn:

en: Contract number:
nb: Kontraktnummer:

en: Contract number:
nb: Kontraktnummer:

en: Contract start date:
nb: Startdato for kontrakt:

en: Contract(s)
nb: Kontrakt(er)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
nb: Kontrakt(er) av %s

en: Contract:
nb: Kontrakt:

en: Contracts
nb: Kontrakter

en: Contributing companies and institutions
nb: Firma og institusjoner som har bidratt

en: Control no.:
nb: Kontrollnr.:

en: Control no:
nb: Kontrollnr.:

en: Control number:
nb: Kontrollnummer:

en: Control number:
nb: Kontrollnummer:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
nb: Kontrollerer hvor lenge en låners lånehistorikk blir lagret for nye lånere i denne kategorien. «Aldri» anonymiserer utlånene ved retur og «For alltid» bevarer lånerens lånehistorikk på ubestemt tid. Velges «Standard», vil hvor mye historikk som bevares kontrolleres av cron job

en: Converted message, rendered:
nb: Resultat:

en: Converted version
nb: Resultat

en: Copies:
nb: Kopier:

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy and replace
nb: Kopier og erstatt

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
nb: Kopier eksisterende verdi

en: Copy holidays to:
nb: Kopier fridager til:

en: Copy notice
nb: Kopier meddelelse

en: Copy number
nb: Kopinummer

en: Copy number:
nb: Kopinummer:

note: SCRIPT
en: Copy row
nb: Kopier rad

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
nb: Kopier til %s

en: Copy to all libraries
nb: Kopier til alle bibliotek

en: Copyright
nb: Opphavsrett

en: Copyright date:
nb: Opphavsrettsår:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
nb: Opphavsrettsdato: %s

en: Copyright:
nb: Opphavsrett:

en: Copyrightdate
nb: Opphavsrettsår:

en: Corporate
nb: Bedrift

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
nb: Kostnaden må uttrykkes som et desimaltall >= 0

en: Cost:
nb: Kostnad:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
nb: Kostnader er desimalverdier mellom en valgfri maksimalverdi (f.eks. 1 eller 100) og 0, som er minstekostnaden (ingen).

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
nb: Kunne ikke legge til lånerattributtype &quot;%s&quot; &mdash; det finnes allerede en med den koden.

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
nb: Kunne ikke slette lånerattributtype &quot;%s&quot; &mdash; den er i bruk av %s lånerposter

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
nb: Kunne ikke slette lånerattributtype &quot;%s&quot; &mdash; den var allerede borte fra databasen

en: Could not find a system preference named
nb: Kunne ikke finne en systeminnstilling med navnet

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
nb: Kunne ikke lese filen history.txt. Kontroller at &lt;docdir&gt; er definert riktig i koha-conf.xml.

en: Count
nb: Antall

en: Count deleted items
nb: Antall slettede eksemplarer

en: Count holds:
nb: Antall reservasjoner:

en: Count items:
nb: Antall eksemplarer:

en: Count of checkouts
nb: Antall utlån

en: Count total items
nb: Antall eksemplarer totalt

en: Count total items:
nb: Antall eksemplarer totalt:

en: Count unique bibliographic records
nb: Tell unike bibliografiske poster

en: Count unique bibliographic records:
nb: Tell unike bibliografiske poster:

en: Count unique borrowers:
nb: Antall unike lånere:

en: Count unique items:
nb: Antall unike eksemplarer:

en: Country
nb: Land

en: Country:
nb: Land:

en: Country:
nb: Land:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
nb: Land: %s

en: Course #
nb: Kurs nr.

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
nb: Kursdetaljer for %s &rsaquo; Pensumsamlinger &rsaquo; Koha

en: Course name
nb: Kursnavn

en: Course name:
nb: Kursnavn:

en: Course number
nb: Kursnummer

en: Course number:
nb: Kursnummer:

en: Course reserves
nb: Pensumsamlinger

en: Course reserves tables
nb: Pensumsamling-tabeller

en: Courses
nb: Kurs

en: Cover image
nb: Omslagsbilde

en: Create EDIFACT order
nb: Opprett EDIFACT-bestilling

en: Create a new CSV profile
nb: Opprett en ny CSV-profil

en: Create a new category
nb: Opprett en ny kategori

en: Create a new city
nb: Opprett et nytt sted

en: Create a new list
nb: Opprett en ny liste

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
nb: Opprett en ny post ved å importere den eksterne (dupliserte) posten.

en: Create a new template
nb: Opprett en ny mal

en: Create analytics
nb: Opprett analyse

en: Create and modify Interlibrary loan requests
nb: Opprett og endre låneforespørsler mellom biblioteker

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
nb: Opprett et autoritetsrammeverk for %s ved å bruke

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
nb: Opprett et rammeverk for %s (%s) ved å bruke

en: Create from SQL
nb: Opprett fra SQL

en: Create guided report
nb: Lag veiledet rapport

en: Create item when receiving
nb: Opprett eksemplarer ved mottak

en: Create item when receiving:
nb: Opprett eksemplarer ved mottak:

en: Create items when:
nb: Opprett eksemplarer når:

en: Create manual credit
nb: Opprett manuell kreditt

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: Opprett manuell kreditt &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
nb: Opprett manuell faktura

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: Opprett manuell faktura &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

en: Create new authority
nb: Opprett ny autoritetspost

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
nb: Opprett ny faktura likevel

en: Create new list
nb: Opprett ny liste

en: Create new record
nb: Opprett ny post

en: Create new stage
nb: Opprett nytt trinn

en: Create patron list:
nb: Opprett lånerliste:

en: Create printable patron cards
nb: Opprett lånekort for utskrift

en: Create record
nb: Opprett ny post

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
nb: Opprett rapport fra SQL

en: Create routing list
nb: Opprett rutingsliste

en: Create routing list for
nb: Opprett rutingsliste for

en: Created
nb: Opprettet

en: Creation date
nb: Opprettelsesdato

en: Creation date:
nb: Opprettelsesdato:

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
nb: Creative Commons Attribution 2.5-lisens

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
nb: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5-lisens

en: Credit
nb: Kreditt

en: Credit type:
nb: Kredittype:

en: Credits:
nb: Kreditt:

en: Creep:
nb: Utfallende:

en: Currencies
nb: Valutaer

en: Currencies &amp; Exchange rates
nb: Valutaer &amp; vekslingskurser

en: Currencies and exchange rates
nb: Valutaer og vekslingskurser

en: Currency
nb: Valuta

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
nb: Valuta = %s

en: Currency:
nb: Valuta:

en: Currency:
nb: Valuta:

en: Current article requests
nb: Antall artikkelforespørsler

en: Current checkouts allowed
nb: Antall tillatte utlån

en: Current checkouts allowed:
nb: Antall tillatte utlån:

en: Current library
nb: Nåværende bibliotek

en: Current on-site checkouts allowed
nb: Antall tillatte innomhusutlån

en: Current renewals:
nb: Nåværende fornyinger:

en: Current server time is:
nb: Nåværende servertid er:

en: Current session
nb: Nåværende økt

en: Current terms
nb: Nårværende termer

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
nb: Tilgjengelige nå %s

en: Currently available batches
nb: Tilgjengelige partier

en: Currently available layouts
nb: Tilgjengelige layouter

en: Currently available profiles
nb: Tilgjengelige profiler

en: Currently available templates
nb: Tilgjengelige maler

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
nb: For øyeblikket i lokal bruk %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
nb: For øyeblikket betyr dette reservasjonsregler. De ulike reglene har følgende effekt:

en: Curriculum
nb: Pensum

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
nb: Egendefinerte søkefelt

en: Cyclical
nb: Syklisk

en: Cyclical:
nb: Syklisk:

en: D&aelig;nsk (Danish)
nb: D&aelig;nsk (dansk)

en: DBMS auto increment fix
nb: Endre automatisk DBMS-inkrement

en: DSpace project
nb: DSpace-prosjekt

en: DVD video / Videodisc
nb: DVD-video/videoplate

en: Damaged
nb: Skadet

en: Damaged on:
nb: Skadet den:

en: Damaged status:
nb: Skadestatus:

en: Data deleted
nb: Data slettet

en: Data error
nb: Datafeil

en: Data fields
nb: Datafelt

en: Data for preview:
nb: Data for forhåndsvisning

en: Data problems
nb: Dataproblemer

en: Data recorded
nb: Data registrert

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
nb: Database %s finnes.

en: Database host:
nb: Databasevert:

en: Database name:
nb: Databasenavn:

en: Database port:
nb: Databaseport:

en: Database settings:
nb: Databaseinnstillinger:

en: Database tables created
nb: Databasetabeller ble opprettet

en: Database type:
nb: Databasetype:

en: Database user:
nb: Databasebruker:

en: Date
nb: Dato

en: Date accessioned
nb: Innkjøpsdato

en: Date acquired
nb: Innkjøpsdato

en: Date acquired (item)
nb: Innkjøpsdato (eksemplar)

en: Date added
nb: Dato lagt til

en: Date and time:
nb: Dato og tid:

en: Date arrived
nb: Ankomstdato

en: Date deleted (item)
nb: Dato slettet (eksemplar)

en: Date due
nb: Forfallsdato

en: Date due:
nb: Forfallsdato:

en: Date enrolled
nb: Registreringsdato

en: Date formats should match your system preference, and
nb: Datoformatet må samsvare med systeminnstillingene, og

en: Date hold placed
nb: Dato for reservering

en: Date last modified
nb: Dato sist endret

en: Date last seen
nb: Dato sist sett

en: Date of birth
nb: Fødselsdato

en: Date of birth is invalid.
nb: Ugyldig fødselsdato.

en: Date of birth:
nb: Fødselsdato:

en: Date of enrollment is invalid.
nb: Registreringsdatoen er ugyldig.

en: Date of expiration is invalid.
nb: Utløpsdatoen er ugyldig

en: Date of transfer
nb: Overføringsdato

en: Date ordered
nb: Bestillingsdato

en: Date ordered
nb: Bestillingsdato

en: Date published
nb: Utgivelsesdato

en: Date range
nb: Datoområde

en: Date received
nb: Mottaksdato

en: Date received:
nb: Mottaksdato:

en: Date requested
nb: Dato bestilt

en: Date/Time
nb: Dato/klokkeslett

en: Date:
nb: Dato:

en: Date:
nb: Dato:

en: Date: from
nb: Dato: fra

note: SCRIPT
en: Date\/time
nb: Dato\/tid

en: Dates
nb: Datoer

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
nb: Datoer kan ikke være tomt

en: Day
nb: Dag

en: Day of week
nb: Ukedag

en: Day/month
nb: Dag/måned

en: Day:
nb: Dag:

en: Days
nb: Dager

en: Days in advance
nb: Dager på forhånd

en: December
nb: Desember

en: Default
nb: Standard

en: Default
nb: Standard

en: Default accounting details
nb: Standard bokføringsdetaljer

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
nb: Standard utlån, regler for reservasjon og innlevering %s for %s%s

en: Default font
nb: Standard skrifttype

en: Default framework
nb: Standard rammeverk

en: Default lost item fee refund on return policy
nb: Standard erstatningsgebyr for tapt eksemplar i regler for innlevering

en: Default messaging preferences for this patron category
nb: Standard meldingsinnstillinger for denne lånerkategorien

en: Default privacy
nb: Standard personvern

en: Default privacy:
nb: Standard personvern:

en: Default replacement cost
nb: Standard erstatningskostnad

en: Default replacement cost:
nb: Standard erstatningskostnad:

en: Default value:
nb: Standardverdi:

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
nb: Definer autoritetstyper, deretter autoritetsstrukturen for MARC på samme måte som du definerer eksemplartyper og MARC-tagg struktur for bibliografiske poster. Autoritetsverdiene behandles ved hjelp av plugin-er.

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
nb: Definer sirkulasjons- og gebyrregler for kombinasjoner av bibliotek, lånerkategorier og eksemplartyper

en: Define days when the library is closed
nb: Definer hvilke dager biblioteket er stengt

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
nb: Definer utvidede attributter (identifikatorer og statistiske kategorier) for lånerposter

en: Define funds within your budgets
nb: Opprett budsjettposter innenfor budsjettene

en: Define mappings
nb: Definer tilordninger

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
nb: Definer meddelelser (utskrifts- og e-postmeldinger for forfalte lån, osv.)

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
nb: Definer regler for utlåns- og innleveringsvarsler for kombinasjoner av bibliotek, lånerkategorier og eksemplartyper

en: Define the holidays for:
nb: Definer fridagene for:

en: Define transport costs between branches
nb: Definer transportkostnader mellom filialer

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
nb: Definer verdier i kategorien ADJ_REASON for autoriserte verdier for å slå på

en: Define which events trigger which sounds
nb: Definer hvilke hendelser som utløser hvilke lyder

en: Define your budgets
nb: Definer budsjettene dine

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
nb: Definerer %sforfalt-handlinger for %s%sstandard forfalt-handlinger%s

en: Defining transport costs between libraries
nb: Definerer transportkostnader mellom bibliotek

en: Definition
nb: Definisjon

en: Definition description:
nb: Definisjonsbeskrivelse:

en: Definition name:
nb: Definisjonsnavn:

en: Delay
nb: Forsinkelse

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
nb: Forsinkelse %s for %s lånerkategorien inneholder uventede tegn. Du kan kun bruke tall.

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
nb: Forsinkelse er antall dager etter utlån til en handling utløses.

en: Delete
nb: Slett

en: Delete
nb: Slett

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
nb: Slett ALLE de innsendte eksemplarene

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
nb: Slette CSV-profil «%s?»

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
nb: Slette EAN %s for %s?

en: Delete all
nb: Slett alle

en: Delete all items
nb: Slett alle eksemplarer

en: Delete basket
nb: Slett kurv

en: Delete basket and orders
nb: Slett kurv og bestillinger

en: Delete basket, orders, and records
nb: Slett kurv, bestillinger og poster

en: Delete batch
nb: Slett parti

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
nb: Slette budsjettet «%s»?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
nb: Slett kategorien '%s'

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
nb: Slett by «%s?»

en: Delete contact
nb: Slett kontakt

en: Delete course
nb: Slett kurs

en: Delete field
nb: Slett felt

en: Delete field:
nb: Slett felt:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
nb: Slette rammeverket for %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
nb: Slette budsjettpost %s?

en: Delete fund?
nb: Slette budsjettpost?

en: Delete group
nb: Slett gruppe

en: Delete image
nb: Slett bilde

note: SCRIPT
en: Delete item
nb: Slett eksemplar

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
nb: Slette eksemplartype «%s»?

en: Delete items in a batch
nb: Slett eksemplarer i et parti

en: Delete list
nb: Slett liste

note: BUTTON
en: Delete macro
nb: Slett makro

en: Delete notice?
nb: Slette merknad?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
nb: Slett låner %s %s

en: Delete patrons
nb: Slett lånere

en: Delete patrons who meet the following criteria:
nb: Slett lånere som oppfyller følgende kriterier:

en: Delete record
nb: Slett post

en: Delete records if no items remain.
nb: Slett poster om uten gjenværende eksemplarer.

note: SCRIPT
en: Delete request
nb: Slett forespørsel

en: Delete selected
nb: Slett valgte

en: Delete selected alerts
nb: Slett valgte varslinger

en: Delete selected items
nb: Slett valgte eksemplarer

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
nb: Slett valgte poster

en: Delete subfield
nb: Slett delfelt

en: Delete subscription
nb: Slett abonnementet

en: Delete the exceptions on a range
nb: Slett unntakene i et område

en: Delete the repeated holidays on a range
nb: Slett de gjentatte fridagene i et område

en: Delete the single holidays on a range
nb: Slett de enkeltstående fridagene i et område

en: Delete this account?
nb: Slette denne kontoen?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
nb: Slett denne kategorien

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
nb: Slett dette unntaket.

en: Delete this holiday
nb: Slett denne fridagen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
nb: Slett denne fridagen.

note: A
en: Delete this saved report
nb: Slett denne lagrede rapporten

note: IMG
en: Delete this subfield
nb: Slett dette delfeltet

en: Delete user
nb: Slett bruker

en: Delete vendor
nb: Slett leverandør

en: Delete?
nb: Slette?

en: Deleted bibliographic record, can't find title
nb: Slettet bibliografisk post, kan ikke finne tittelen

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
nb: Slettet lånerattributtype &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
nb: Slettet regel for samsvar mellom poster &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
nb: Slettet.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
nb: Å slette din egen bruker vil stenge deg ute fra Koha.

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
nb: Sletter du en etikett fra et parti med kun én etikett, sletter du hele partiet.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
nb: Sletter du en låner fra et parti med kun én låner, sletter du hele partiet.

en: Delimiter:
nb: Feltgrense:

en: Delink
nb: Bryt kobling

en: Deliverer
nb: Leverandør

en: Deliverer:
nb: Leverandør:

en: Deliveries
nb: Leveringer

en: Delivery comment:
nb: Leveringskommentar:

en: Delivery day:
nb: Leveringsdag:

en: Delivery details
nb: Leveringsdetaljer

en: Delivery place
nb: Leveringssted

en: Delivery place:
nb: Leveringssted:

en: Delivery place:
nb: Leveringssted:

en: Delivery time:
nb: Leveringstidspunkt:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
nb: Avvist

en: Deny
nb: Avvis

en: Department
nb: Avdeling

en: Department:
nb: Avdeling:

en: Dept.
nb: Avd.

note: SCRIPT
en: Descending
nb: Synkende

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Description (OPAC)
nb: Beskrivelse (publikumskatalog)

en: Description (OPAC):
nb: Beskrivelse (publikumskatalog):

note: SCRIPT
en: Description is required
nb: Beskrivelse er obligatorisk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
nb: Mangler beskrivelse

en: Description of charges
nb: Beskrivelse av gebyr

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Description:
nb: Beskrivelse:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
nb: Beskrivelse: %s

en: Destination
nb: Bestemmelsessted

en: Destination library:
nb: Målbibliotek:

en: Destination library:
nb: Målbibliotek:

en: Destination record
nb: Målpost

en: Details
nb: Detaljer

en: Details for all requests
nb: Detaljer for alle forespørsler

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
nb: Detaljer for abonnement nummer %s

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nb: Detaljer for abonnement #%s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Details from library
nb: Detaljer fra bibliotek

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
nb: Detaljer fra leverandør (%s)

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
nb: Detaljer for jobb nummer %s

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
nb: Deutsch (tysk) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen og Marc Véron

en: Dewey number:
nb: Dewey-nummer:

en: Dictionary
nb: Ordbok

en: Dictionary
nb: Ordbok

en: Dictionary definitions
nb: Ordbokdefinisjoner

en: Did not check for matches with existing records in catalog
nb: Kontrollerte ikke for samsvar med eksisterende poster i katalog

en: Did you mean:
nb: Mente du:

en: Did you mean?
nb: Mente du?

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
nb: Forskjeller mellom den opprinnelige bibliografiske posten og den importerte

en: Digests only
nb: Kun sammendrag

note: SCRIPT
en: Dimensions
nb: Mål

en: Directories
nb: Kataloger

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
nb: Det er ikke mulig å skrive til katalogen

note: SCRIPT
en: Disable
nb: Slå av

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
nb: Deaktivert for %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
nb: Deaktivert for alle

en: Discharge
nb: Utskrivning

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
nb: Utskrivning for %s %s (%s)

en: Discharge requests pending
nb: Utestående forespørsler om utskriving

en: Discharges
nb: Utskrivninger

en: Discographies
nb: Diskografier

en: Discount:
nb: Rabatt:

en: Display
nb: Vis

note: A
en: Display detail for this authority
nb: Vis detalj for denne autoriteten

note: A
en: Display detail for this biblio
nb: Vis detalj for denne bibliografiske posten

note: A
en: Display detail for this item
nb: Vis detalj for dette eksemplaret

en: Display from:
nb: Vis fra:

en: Display height:
nb: Visningshøyde:

en: Display in OPAC:
nb: Vis i publikumskatalogen:

en: Display location:
nb: Vis plassering:

note: A
en: Display member details.
nb: Vis medlemsdetaljer.

en: Display only used tags/subfields
nb: Vis kun tagger/delfelt som er i bruk

en: Display order
nb: Vis bestilling

en: Display order:
nb: Vis bestilling:

en: Display order:
nb: Vis bestilling:

note: A
en: Display supplier metadata
nb: Vis metadata for leverandør

en: Display supplier metadata
nb: Vis metadata for leverandør

en: Display them
nb: Vis dem

en: Display to:
nb: Vis til:

en: Displaying availability results
nb: Viser resultater for tilgjengelighet

en: Do not check in items scanned during inventory:
nb: Ikke lever inn eksemplarer som blir skannet som en del av hyllerydding:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
nb: Ikke opprett en duplikatpost. Legg til en bestilling fra den eksisterende posten i katalogen.

en: Do not look for matching records
nb: Ikke se etter samsvarende poster

en: Do not use plugin
nb: Ikke bruk plugin

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne opplastingen?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
nb: Er du sikker på at du generere neste periodika?

en: Do you want to confirm this order?
nb: Vil du bekrefte denne bestillingen?

note: SCRIPT
en: Document
nb: Dokument

en: Document type:
nb: Dokumenttype:

en: Domain
nb: Domene

en: Domain:
nb: Domene:

en: Don't allow
nb: Ikke tillat

en: Don't block
nb: Ikke blokker

en: Don't check out and print slip (P)
nb: Ikke lån ut og skriv ut kvittering (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
nb: Ikke reduser utlånslengden basert på reservasjoner

en: Don't decrease loan length based on holds
nb: Ikke reduser lånelengden basert på reservasjoner

en: Don't export fields:
nb: Ikke eksporter felt:

en: Don't export items:
nb: Ikke eksporter eksemplarer:

note: INPUT type=button
en: Done
nb: Ferdig

en: Download
nb: Last ned

en: Download
nb: Last ned

en: Download as CSV
nb: Last ned som CSV

en: Download as PDF
nb: Last ned som PDF

en: Download as XML
nb: Last ned som XML

en: Download cart
nb: Last ned handlekurv

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
nb: Konfigurasjon for nedlasting

note: INPUT type=submit
en: Download database
nb: Last ned database

en: Download directory
nb: Last ned katalog

en: Download directory:
nb: Last ned katalog:

en: Download file of all overdues
nb: Last ned en fil med alle forfalte lån

en: Download file of displayed overdues
nb: Last ned en fil med alle viste forfalte lån

en: Download list
nb: Last ned liste

en: Download list
nb: Last ned liste

en: Download records
nb: Last ned poster

en: Download selected claims
nb: Last ned utvalgte purringer

en: Downloading records, please wait...
nb: Laster ned poster, vent litt ...

en: Draw guide boxes:
nb: Tegn veiledningsbokser:

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
nb: Forfall %s

en: Due date
nb: Forfallsdato

en: Due date (unformatted, hidden)
nb: Forfallsdato (uformatert, skjult)

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
nb: Forfaller den %s

en: Duplicate
nb: Duplikat

en: Duplicate
nb: Duplikat

en: Duplicate a template:
nb: Dupliser en mal:

en: Duplicate budget
nb: Dupliser budsjett

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
nb: Dupliser budsjett %s

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
nb: Dupliser eksemplar(er) som fjernet fra partinummer %s: %s

en: Duplicate patron record?
nb: Duplisere lånerpost?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
nb: Dupliser lånere som fjernet fra partinummer %s: %s

en: Duplicate record suspected
nb: Mistanke om duplikatpost

note: A
en: Duplicate this saved report
nb: Dupliser denne lagrede rapporten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
nb: Påviste dupliserte verdier. Utbedre feilene, og send inn på nytt.

en: Duplicate warning
nb: Advarsel om duplikat

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
nb: Duplikat-varsel &rsaquo; Kurv %s &rsaquo; Innkjøp &rsaquo; Koha

en: E-mail order
nb: E-postbestilling

en: EDI accounts
nb: EDI-kontoer

en: EDIFACT message
nb: EDIFACT-melding

en: EDIFACT messages
nb: EDIFACT-meldinger

en: ENV and koha-conf.xml
nb: ENV og koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
nb: FEIL – ukjent

en: ERROR:
nb: FEIL:

en: EXAMPLE plugin
nb: Eksempel-plugin

en: Each cell contain both actual and estimated values.
nb: Hver celle inneholder både faktiske og anslåtte verdi.

en: Earliest hold date
nb: Tidligste reservasjonsdato

en: Edit
nb: Rediger

en: Edit
nb: Rediger

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
nb: Rediger "%s"

en: Edit MARC subfields constraints
nb: Endre delfeltsbegrensninger

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
nb: Rediger OAI-sett «%s»

en: Edit SQL
nb: Rediger SQL

en: Edit SQL report
nb: Rediger SQL-rapport

en: Edit actions
nb: Rediger handlinger

en: Edit alert
nb: Rediger varsel

en: Edit as new (duplicate)
nb: Rediger som ny (duplikat)

en: Edit authorities
nb: Rediger autoriteter

en: Edit authority
nb: Rediger autoritet

en: Edit basket
nb: Rediger kurv

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
nb: Rediger kurv %s

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
nb: Rediger kurvgruppe %s (%s) for

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
nb: Rediger budsjett %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
nb: Rediger katalog (endre bibliografiske data/beholdningsdata)

en: Edit collection
nb: Rediger samling

en: Edit course
nb: Rediger kurs

en: Edit field
nb: Rediger felt

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
nb: Rediger frekvens: %s

en: Edit group
nb: Rediger gruppe

en: Edit history
nb: Rediger historikk

en: Edit in host
nb: Rediger i vert

en: Edit item
nb: Rediger eksemplar

en: Edit items
nb: Rediger eksemplarer

en: Edit items in batch
nb: Rediger eksemplarer i parti

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
nb: Endre etikettparti %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
nb: Endre etikettparti %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
nb: Endre etikettmal %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
nb: Endre etikettmal %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
nb: Endre etikettmal %s

en: Edit list
nb: Rediger liste

en: Edit list
nb: Rediger liste

en: Edit patrons
nb: Rediger lånere

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
nb: Endre skriverprofil %s

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
nb: Rediger kjøpsforslag nummer %s

en: Edit record
nb: Rediger post

note: A
en: Edit request
nb: Rediger forespørsel

en: Edit request
nb: Rediger forespørsel

en: Edit routing list
nb: Rediger rutingsliste

en: Edit routing list
nb: Rediger rutingsliste

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
nb: Rediger rutingsliste (%s)

en: Edit routing list for
nb: Rediger rutingsliste for

en: Edit rules
nb: Rediger regler

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
nb: Rediger søk

en: Edit selected serials
nb: Rediger valgte periodika

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
nb: Rediger periodika

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
nb: Rediger delfelt

en: Edit subfields constraints
nb: Endre delfeltsbegrensninger

en: Edit subscription
nb: Rediger abonnementet

en: Edit this holiday
nb: Rediger denne fridagen

en: Edit vendor
nb: Rediger leverandør

en: Editable in OPAC:
nb: Kan redigeres i publikumskatalogen:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
nb: Redigerer katalogpost nr. {ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
nb: Redigerer ny, hel post

note: SCRIPT
en: Editing new record
nb: Redigerer ny post

note: SCRIPT
en: Editing search result
nb: Redigerer søkeresultat

en: Edition
nb: Utgave

en: Edition:
nb: Utgave:

en: Editions
nb: Utgaver

en: Editor
nb: Redaktør

en: Email
nb: E-post:

en: Email address:
nb: E-postadresse:

en: Email has been sent.
nb: E-post er sendt.

en: Email required
nb: E-post kreves

en: Email text:
nb: E-posttekst:

en: Email:
nb: E-post:

en: Email:
nb: E-post:

en: Empty and close
nb: Tøm og lukk

en: Enabled
nb: Aktivert

en: Enabled?
nb: Aktivert?

en: Encoding
nb: Koding

en: Encoding:
nb: Koding:

en: Encyclopedias
nb: Oppslagsverk

en: End date
nb: Sluttdato

en: End date is not consistent with subscription length.
nb: Sluttdato stemmer ikke overens med lengden på abonnementet.

en: End date:
nb: Sluttdato:

en: End date:
nb: Sluttdato:

en: End of date range
nb: Siste dato i tidsrom

en: End of interval
nb: Siste dato i intervall

en: English
nb: Engelsk

en: Enhanced content
nb: Forbedret innhold

note: A
en: Enhanced content settings
nb: Innstillinger for forbedret innhold

en: Enroll
nb: Registrer deg

en: Enroll in
nb: Registrer deg i

en: Enrolled patrons
nb: Registrerte lånere

en: Enrollment fee
nb: Registreringsavgift

en: Enrollment fee:
nb: Registreringsavgift:

en: Enrollment field
nb: Registreringsfelt

en: Enrollment fields
nb: Registreringsfelt

en: Enrollment period
nb: Registreringsperiode

en: Enrollment period:
nb: Registreringsperiode:

en: Enrollments
nb: Registreringer

en: Enrolment period:
nb: Registreringsperiode:

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
nb: Legg inn en liste adskilt med komma over felt som skal skrives ut. Du kan ta med hvilke som helst

en: Enter a new comment (max 35 characters)
nb: Legg til en ny kommentar (maks 35 tegn)

en: Enter a new purchase suggestion
nb: Legg inn et nytt kjøpsforslag

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
nb: Legg inn et sammendrag som vil overskrive standardsammendraget i listen over søkeresultater. Eksempel for en eksemplartype for nettet:

en: Enter a title and description for the holiday.
nb: Legg inn en tittel og beskrivelse for fridagen.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
nb: Legg inn et ord eller uttrykk her for å kontrollere mot listene over godkjente/ikke godkjente:

en: Enter barcode:
nb: Legg inn strekkode:

en: Enter biblionumber:
nb: Legg inn postnummer:

en: Enter by barcode:
nb: Legg inn etter strekkode:

en: Enter by itemnumber:
nb: Legg inn etter eksemplarnummer:

en: Enter item barcode:
nb: Legg inn strekkode for eksemplar:

en: Enter item barcode:
nb: Legg inn strekkode for eksemplar:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
nb: Legg inn parametere for rapport %s:

en: Enter patron card number or partial name:
nb: Legg inn lånekortnummeret eller en del av navnet:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
nb: Legg inn lånekortnummer:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
nb: Legg inn søkeord

en: Enter starting card position:
nb: Legg startposisjon for kort:

en: Enter starting label position (for PDF):
nb: Legg inn startposisjon for etikett (for PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
nb: Legg inn strekkoden for eksemplaret som skal tilknyttes:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
nb: Legg inn termene du vil søke etter.

en: Entity
nb: Enhet

en: Entry date
nb: Oppføringsdato

en: Enumeration
nb: Nummerering

en: Error
nb: Feil

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
nb: Feil %s

en: Error adding items:
nb: Det oppsto en feil da eksemplarer skulle legges til:

en: Error analysis:
nb: Feilanalyse:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
nb: Feilkode 0 er ikke i bruk

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
nb: Feil ved nedlasting av filen

en: Error performing operation
nb: Feil ved utføring av operasjon

en: Error saving item
nb: Feil ved lagring av eksemplar

en: Error saving items
nb: Feil ved lagring av eksemplarer

en: Error while creating PDF file.
nb: Feil ved opprettelse av PDF-fil.

en: Error:
nb: Feil:

en: Error:
nb: Feil:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
nb: Feil: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
nb: Feil: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
nb: Feil: Strekkoden er ikke unik for %sserialseq %s

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
nb: Feil: Fant ikke server med ID %s

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
nb: Feil: Minst to lånere må velges for sammenslåing

en: Error: no field value specified.
nb: Feil: Ingen feltverdi angitt.

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
nb: Fant feil under behandling av parametere for rapport: %s

en: Errors occurred:
nb: Det oppsto feil:

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
nb: Espa&ntilde;ol (spansk) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro og Tomás Cohen Arazi, med hjelp fra koha-es community.

en: Est cost
nb: Ansl. pris

en: Estimated cost per unit
nb: Anslått pris per enhet

en: Estimated delivery date
nb: Anslått leveringsdato

en: Estimated delivery date from:
nb: Anslått leveringsdato fra:

en: Estimated delivery date:
nb: Anslått leveringsdato:

en: Estimated priority:
nb: Anslått prioritet

en: Evening
nb: Kveld

en: Evening
nb: Kveld

en: Every
nb: Alle

en: Everyone
nb: Alle

en: Everything went okay. Update done.
nb: Alt gikk problemfritt. Oppdatering fullført.

en: Exactly on
nb: Nøyaktig den

en: Example: 5.00
nb: Eksempel: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
nb: Eksempel: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
nb: Eksempel: Personnavn=200|Oppføringselement=210$a|300|009

note: SCRIPT
en: Exception: %s
nb: Unntak: %s

en: Exceptions
nb: Unntak

en: Existing SQL
nb: Eksisterende SQL

en: Existing holds
nb: Eksisterende reservasjoner

en: Expand all
nb: Utvid alle

en: Expected
nb: Forventet

en: Expected on
nb: Forventet den

en: Expiration
nb: Utløp

en: Expiration date
nb: Utløpsdato

en: Expiration date:
nb: Utløpsdato:

en: Expiration date:
nb: Utløpsdato:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
nb: Utløpsdato: %s

en: Expiration:
nb: Utløp:

en: Expiration:
nb: Utløp:

en: Expired? / Closed?
nb: Utløpt? / Lukket?

en: Expires before:
nb: Utløper før:

en: Expires on
nb: Utløper den

en: Expiring before:
nb: Utløper før:

en: Expiry date
nb: Utløpsdato

en: Explanation
nb: Forklaring

en: Explanation:
nb: Forklaring:

en: Export
nb: Eksporter

en: Export
nb: Eksporter

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
nb: Eksporter %s rammeverk

en: Export as CSV
nb: Eksporter som CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
nb: Eksporter som PDF

en: Export authority records
nb: Eksporter autoritetsposter

en: Export bibliographic records
nb: Eksporter bibliografiske poster

en: Export card batch
nb: Eksporter kortparti

en: Export checkouts using format:
nb: Eksporter utlån i formatet:

en: Export configuration
nb: Eksportkonfigurasjon

en: Export data
nb: Eksporter data

en: Export database
nb: Eksporter database

en: Export default framework
nb: Eksporter standard rammeverk

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
nb: Eksporter fra lånerliste

en: Export full batch
nb: Eksporter hele partiet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
nb: Eksporter etiketter

note: SCRIPT
en: Export or print
nb: Eksporter eller skriv ut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
nb: Eksporter lånekort

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
nb: Eksporter lånekort fra listen

en: Export selected
nb: Eksporter valgte

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
nb: Eksporter valgte grupper

en: Export selected card(s)
nb: Eksporter valgt(e) kort

en: Export selected items
nb: Eksporter valgte eksemplarer

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
nb: Eksporter valgt(e) resultat (%s) til

note: SCRIPT
en: Export single batch
nb: Eksporter enkeltparti

note: SCRIPT
en: Export single card
nb: Eksporter enkelt kort

en: Export to CSV file:
nb: Eksporter til CSV-fil:

en: Export to CSV spreadsheet
nb: Eksporter til CSV-regneark

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
nb: Eksporter til OpenDocument-regnearkformat

en: Export today's checked in barcodes
nb: Eksporter strekkoder som er levert inn i dag

en: Exporting to Dublin Core...
nb: Eksporterer til Dublin Core ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
nb: Mislyktes

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
nb: Kunne ikke legge til felt. Kontroller at feltnavnet ikke finnes allerede.

en: Failed to add item with barcode
nb: Kunne ikke legge til eksemplar med strekkode

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
nb: Kunne ikke legge til mapping for %s

en: Failed to add scheduled task
nb: Kunne ikke legge til planlagt oppgave

en: Failed to apply different matching rule
nb: Kunne ikke bruke en annen regel for samsvar

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
nb: Kunne ikke endre status på %s problemrapport(er).

en: Failed to delete budget because funds exist.
nb: Kunne ikke slette budsjettet, fordi det finnes budsjettposter.

en: Failed to delete field.
nb: Kunne ikke slette felt.

en: Failed to remove item with barcode
nb: Kunne ikke fjerne eksemplar med strekkode

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
nb: Kunne ikke kjøre makro:

en: Failed to transfer collection
nb: Kunne ikke overføre samling

en: Failed to unzip archive.
nb: Kunne ikke pakke ut arkiv.

en: Failed to update field.
nb: Kunne ikke oppdatere felt.

note: SCRIPT
en: Fall
nb: Høst

en: FamFamFam Site
nb: FamFamFam-nettside

en: Famfamfam iconset
nb: Famfamfam-ikontema

en: Fast cataloging
nb: Hurtigkatalogisering

en: Fax
nb: Faks

en: Fax:
nb: Faks:

en: Features
nb: Egenskaper

en: Features enabled
nb: Aktive egenskaper

en: February
nb: Februar

en: Feedback:
nb: Tilbakemelding:

en: Female
nb: Kvinne

en: Female
nb: Kvinne

en: Fewer options
nb: Færre alternativer

en: Fiction
nb: Skjønnlitteratur

en: Field
nb: Felt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
nb: Feltet %s er obligatorisk, minst ett delfelt må fylles ut.

en: Field 1
nb: Felt 1

en: Field 2
nb: Felt 2

en: Field 3
nb: Felt 3

en: Field separator:
nb: Skilletegn for felt:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
nb: Felt er til: %s

en: Field successfully deleted.
nb: Felt er slettet.

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
nb: Felt er oppdatert: %s

en: Field to use for record matching
nb: Felt som skal brukes for å samsvare poster

en: Field-weighted, relevance ranked
nb: Feltvektet, relevansrangert

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
nb: Feltene homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description og permanent_location_description viser beskrivelse i stedet for kode.

en: Fields to display in report:
nb: Felt som skal vises i rapporten:

en: Fields to print
nb: Felt som skal skrives ut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
nb: Filen finnes allerede

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
nb: Filen inneholder en liste over autoritets-ID-er med én autoritets-ID per linje. Denne listen fungerer som et filter: Den er kompatibel med andre parametere. (Godkjente filtyper: .csv og .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
nb: Filen kunne ikke opprettes. Kontroller tillatelser.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
nb: Filen kunne ikke leses.

en: File format:
nb: Filformat:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
nb: Filen er slettet.

note: SCRIPT
en: File is not readable
nb: Fila kunne ikke leses

en: File name
nb: Filnavn

en: File name:
nb: Filnavn:

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
nb: Fil eller opplastet post kunne ikke slettes.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
nb: Lesing av fil avbrutt

en: File:
nb: Fil:

en: File:
nb: Fil:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
nb: Fil: %s

en: FileSaver library
nb: FileSaver-bibliotek

en: Filename
nb: Filnavn

en: Files
nb: Filer

en: Files attached to invoice
nb: Filer knyttet til faktura

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
nb: Filene ble ikke funnet fordi "access_dir" ikke er satt i "koha-conf.xml". Kontakt din systemadministrator for å legge til dette.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
nb: Filer for %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
nb: Filer for faktura: %s

en: Filing routine:
nb: Arkiveringsrutine:

en: Filing rule
nb: Arkiveringsregel

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
nb: Mangler kode for arkiveringsregelen

en: Filing rule code:
nb: Kode for arkiveringsregel:

en: Filing rule:
nb: Arkiveringsregel:

en: Filmographies
nb: Filmografier

note: INPUT type=submit
en: Filter
nb: Filtrer

en: Filter barcode
nb: Filtrer strekkode

en: Filter by:
nb: Filtrer etter:

en: Filter location
nb: Filtreringsområde

en: Filter on:
nb: Filter på:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
nb: Filtrer betalte transaksjoner

en: Filter partner libraries:
nb: Filtrer samarbeidsbiblioteker:

en: Filter results:
nb: Filtrer resultater:

en: Filtered on:
nb: Filtrert etter:

en: Filters
nb: Filtre

en: Find another patron?
nb: Finne en annen låner?

en: Fine
nb: Gebyr

en: Fine amount
nb: Gebyrbeløp

en: Fine amount:
nb: Gebyrbeløp:

en: Fine charging interval
nb: Intervall for ilegging av gebyr

en: Fines
nb: Gebyrer

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
nb: Gebyrer blir ikke ilagt for manuelt avbrutte reservasjoner.

en: Fines for returned items are forgiven.
nb: Gebyrer for innleverte eksemplarer ettergis.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
nb: Fullfør

en: Finish enrollment
nb: Fullfør registrering

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
nb: Avslutt mottak

en: First
nb: Første

en: First arrival:
nb: Første ankomst:

en: First indicator default value:
nb: Standard verdi for første indikator:

en: First issue publication date:
nb: Utgivelsesdato for første utgave:

en: First issue publication date:
nb: Utgivelsesdato for første utgave:

en: First name
nb: Fornavn

en: First name:
nb: Fornavn:

en: First name:
nb: Fornavn:

en: First patron
nb: Første låner

en: Flagged
nb: Merket

en: Float
nb: Flyttall

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
nb: Flyttall: %s

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
nb: Følg innstillingen BlockExpiredPatronOpacActions

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
nb: Følgende obligatoriske felt mangler:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
nb: Følgende obligatoriske delfelt mangler:

note: SCRIPT
en: Font
nb: Skrifttype

en: Font Awesome
nb: Skrifttype Awesome

en: Font size:
nb: Skriftstørrelse:

en: Font:
nb: Skrifttype:

en: For all collection codes:
nb: For alle samlingskoder:

en: For all item types:
nb: For alle eksemplartyper:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
nb: For kurveksporter kan du bruke data fra følgende tabeller: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets og aqbasket.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
nb: For store kataloger kan dette resultere i uventet adferd

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
nb: For purringer på forsinkede utgaver kan du bruke data fra følgende tabeller: serial, subscription, biblio, biblioterms og aqbookseller.

en: For the selected operations:
nb: For de valgte handlingene:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
nb: For dette biblioteket kan du redigere reglene for gitte eksemplartyper, uavhengig av lånerens kategori.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
nb: For dette biblioteket kan du spesifisere det maksimale antallet lån en låner i en gitt kategori kan foreta, uavhengig av eksemplartypen.

en: Force
nb: Fremtving

en: Forever
nb: For alltid

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
nb: Glem %s

en: Forgive fees for manually expired holds
nb: Ettergi avgifter for manuelt utløpte reservasjoner

en: Forgive overdue charges
nb: Ettergi purregebyrer

en: Forgiven
nb: Ettergitt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
nb: Skjemaet er ikke sendt inn på grunn av følgende problem(er)

en: Formatting
nb: Formatering

en: Framework code
nb: Rammeverkskode

en: Framework code:
nb: Rammeverkskode:

en: Framework description
nb: Beskrivelse av rammeverk

en: Fran&ccedil;ais (French)
nb: Fran&ccedil;ais (fransk)

en: Free
nb: Gratis

en: Frequencies
nb: Frekvenser

en: Frequency
nb: Frekvens

en: Frequency:
nb: Frekvens:

en: Frequency:
nb: Frekvens:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
nb: Fredag

note: SCRIPT
en: Fridays
nb: Fredager

en: From
nb: Fra

en: From
nb: Fra

en: From / To
nb: Fra / Til

en: From \ To
nb: Fra \ Til

en: From a new (empty) record
nb: Fra en ny (tom) post

en: From a staged file
nb: Fra en oppsatt fil

en: From a subscription
nb: Fra et abonnement

en: From a suggestion
nb: Fra et forslag

en: From an existing record:
nb: Fra en eksisterende post:

en: From an external source
nb: Fra en ekstern kilde

en: From any library
nb: Fra hvilket som helst bibliotek

en: From any library:
nb: Fra hvilket som helst bibliotek:

en: From authid:
nb: Fra autoritets-ID:

en: From call number:
nb: Fra hyllesignatur:

en: From date:
nb: Fra dato:

en: From home library
nb: Fra hjemmebibliotek

en: From home library:
nb: Fra hjemmebibliotek:

en: From item call number:
nb: Fra hyllesignatur for eksemplar:

en: From titles with highest hold ratios
nb: Fra titler med høyeste reservasjonsrater

en: From vendor:
nb: Fra leverandør:

en: From:
nb: Fra:

en: From:
nb: Fra:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
nb: Fra: %s, Til: %s

en: Fund
nb: Budsjettpost

en: Fund amount:
nb: Budsjettpostbeløp

en: Fund code
nb: Budsjettpostkode

en: Fund code:
nb: Budsjettpostkode:

en: Fund filters
nb: Budsjettpostfiltre

en: Fund list of budget
nb: Budsjettpost for budsjett

note: TD
en: Fund locked
nb: Budsjettposten er låst

en: Fund name
nb: Budsjettpostnavn

en: Fund name:
nb: Budsjettpostnavn:

en: Fund parent:
nb: Overordnet budsjettpost:

en: Fund remaining
nb: Gjenværende på budsjettpost

en: Fund total
nb: Budsjettpostsum

en: Fund:
nb: Budsjettpost:

en: Fund:
nb: Budsjettpost:

en: Funds
nb: Budsjettposter

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
nb: Budsjett for '%s'

en: GPL License
nb: GPL-lisens

en: GST
nb: Moms

en: GST %%
nb: Moms %%

en: GST:
nb: Moms:

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
nb: Galego (galisisk) Ignacio Javier

en: Gap between columns:
nb: Mellomrom mellom kolonner:

en: Gap between rows:
nb: Mellomrom mellom rader:

en: Gender
nb: Kjønn

en: Gender:
nb: Kjønn:

en: General
nb: Generelt

en: General settings
nb: Generelle innstillinger

en: Generate EDIFACT order
nb: Generer EDIFACT-bestilling

en: Generate a new client id/key pair
nb: Opprett et klient-ID/nøkkel par

en: Generate a new client id/secret pair
nb: Opprett et nytt klient-ID/hemmelighet par

en: Generate an exception for this repeated holiday.
nb: Generer et unntak for denne gjentatte fridagen.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
nb: Generer utskrivning

en: Generate exceptions on a range of dates.
nb: Generer unntak for et datoområde.

en: Generate new client id/secret pair
nb: Opprett et nytt klient-ID/hemmelighet par

note: INPUT type=button
en: Generate next
nb: Generer neste

en: Geolocation:
nb: Geografisk plassering:

en: Get Firefox add-on
nb: Hent Firefox-tillegg

en: Get desktop application
nb: Hent skrivebordsprogram

en: Get help on current subfield
nb: Hent hjelp for gjeldende delfelt

en: Get it!
nb: Hent inn!

en: Global system preferences
nb: Globale systeminnstillinger

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
nb: Gå

en: Go back to vendor page
nb: Gå tilbake til leverandør-side

en: Go to Koha to MARC mapping
nb: Gå til Koha for MARC-tilordning

en: Go to advanced search
nb: Gå til avansert søk

note: A
en: Go to item details
nb: Gå til eksemplardetaljer

en: Go to item search
nb: Gå til eksemplarsøk

en: Go to page :
nb: Gå til side:

en: Go to receipt page
nb: Gå til kvitteringsside

note: A
en: Go to record detail page
nb: Gå til postdetaljside

en: Gone no address
nb: Flyttet, ingen ny adresse

en: Government
nb: Myndighet

en: Grace period:
nb: Gebyrfri periode:

en: Group
nb: Gruppe

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
nb: Gruppekode

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
nb: Gruppenavn

en: Group(s):
nb: Gruppe(r):

en: Groups of libraries:
nb: Bibliotekgrupper:

en: Guarantees:
nb: Garantister:

en: Guarantor firstname
nb: Garantist fornavn

en: Guarantor information
nb: Informasjon om garantist

en: Guarantor surname
nb: Garantist etternavn

en: Guarantor:
nb: Garantist:

en: Guide box:
nb: Veiledningsboks:

en: Guide grid:
nb: Veiledningsnett:

en: Guided reports
nb: Veiledede rapporter

en: Guided reports wizard
nb: Veiviser for veiledede rapporter

en: HTML message:
nb: HTML-melding:

en: Handbooks
nb: Håndbøker

en: Hard due date
nb: Fast forfallsdato

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
nb: Fast forfallsdato %s:

en: Hashvalue
nb: Hash-verdi

en: Header row could not be parsed
nb: Overskriftlinjen kunne ikke analyseres

en: Heading
nb: Overskrift

en: Heading A-Z
nb: Overskrift (A–Å)

en: Heading Z-A
nb: Overskrift Å–A

en: Heading type
nb: Type hovedordningsord

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Help
nb: Hjelp

en: Help input
nb: Hjelp, innmating

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
nb: Her er handlekurven din, sendt fra nettkatalogen vår.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
nb: Her er listen med tittelen %s, sendt fra nettkatalogen vår.

en: Hi,
nb: Hei

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
nb: Dette er resultatet av å kjøre plugin-en EXAMPLE.

en: Hidden by default
nb: Skjult som standard

note: SCRIPT
en: Hide MARC
nb: Skjul MARC

en: Hide advanced pattern
nb: Skjul avansert mønster

en: Hide all
nb: Skjul alle

en: Hide all columns
nb: Skjul alle kolonner

en: Hide in OPAC
nb: Skjul i publikumskatalogen

en: Hide in OPAC:
nb: Skjul i publikumskatalogen:

en: Hide inactive budgets
nb: Skjul inaktive budsjetter

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
nb: Skjul låneres detaljer for bibliotekarer utenfor denne gruppen.

en: Hide window
nb: Skjul vindu

en: High demand item.
nb: Eksemplar med høy etterspørsel.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
nb: Eksemplar med høy etterspørsel. Lånetiden er forkortet til %s dager (innleveringsfrist %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
nb: Eksemplar med høy etterspørsel. Lånetiden er forkortet til %s dager (innleveringsfrist %s). Låne likevel?

en: Highlight
nb: Uthev

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
nb: Tips: Du kan oppdatere periodikahistorikken manuelt. Dette kan være nyttig for et gammelt abonnement eller for å fjerne eksisterende historikk. Vær varsom med endringer, ettersom feltet automatisk blir oppdatert ved fremtidige peiodikamottak.

en: Hint:
nb: Tips:

en: Hints
nb: Tips

en: History
nb: Historikk

en: History OPAC note:
nb: Historikkmerknad til publikumskatalogen:

en: History end date:
nb: Sluttdato for historikk

en: History staff note:
nb: Historikkmerknad til ansatte:

en: History start date:
nb: Startdato for historikk

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
nb: Hochschule für Gesundheit (hsg), Tyskland

en: Hold
nb: Reservasjon

en: Hold at
nb: Reserver til

en: Hold date
nb: Reservasjonsdato

en: Hold details
nb: Reservasjonsdetaljer

en: Hold expires on date:
nb: Reservasjon utløper:

en: Hold fee
nb: Reservasjonsgebyr

en: Hold fee:
nb: Reservasjonsgebyr:

en: Hold for:
nb: Reservert til:

en: Hold found (item is already waiting):
nb: Reservasjon funnet (eksemplaret venter allerede):

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
nb: Reservasjon funnet for (%s), overfør

en: Hold found:
nb: Reservasjon funnet:

en: Hold must be record level
nb: Reservasjonen må være postnivå

en: Hold next available item
nb: Reserver neste tilgjengelige eksemplar

en: Hold pickup library match
nb: Henting av reservasjon, biblioteksamsvar

en: Hold placed by :
nb: Reservert av :

en: Hold policy
nb: Reservasjonsregler

en: Hold ratio
nb: Reservasjonsrate

en: Hold ratios
nb: Reservasjonsrater

en: Hold ratios to calculate items needed
nb: Reservasjonsrater for å beregne behov for eksemplarer

en: Hold starts on date:
nb: Startdato for reservasjon

en: Hold status
nb: Status for reservasjon

en: Holding libraries
nb: Bibliotek som har et eksemplar

en: Holding library
nb: Bibliotek som har et eksemplar

en: Holding library:
nb: Bibliotek som har et eksemplar:

en: Holdings:
nb: Beholdning:

en: Holds
nb: Reservasjoner

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
nb: Reservasjoner (%s)

en: Holds awaiting pickup
nb: Reservasjoner som venter på å bli hentet

en: Holds history
nb: Reservasjonshistorikk

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
nb: Reservasjonshistorikk for %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
nb: Reservasjoner som vises her har ventet på å bli hentet i mer enn %s dager.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
nb: Reservasjoner på dette eksemplaret: %s / Alle reservasjoner på posten: %s

note: A
en: Holds on this record: %s
nb: Reservasjoner på denne posten: %s

en: Holds per record (count)
nb: Reservasjoner per post (antall)

en: Holds queue
nb: Reservasjonskø

en: Holds statistics
nb: Reservasjonsstatistikk

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
nb: Reservasjonsstatistikk%s &rsaquo; Resultater%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
nb: Reservasjoner å legge inn (antall)

en: Holds to pull
nb: Reservasjoner som skal hentes frem

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
nb: Reservasjoner å som skal hentes frem som er lagt inn mellom %s og %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
nb: Reservasjoner som venter ved andre bibliotek (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
nb: Reservasjoner med ventetid over %s dager: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
nb: Reservasjoner på vent: %s

en: Holds:
nb: Reservasjoner:

en: Holiday exception
nb: Unntak for fridager

en: Holiday only on this day
nb: Fridag kun denne dagen

en: Holiday repeated every same day of the week
nb: Fridag som alltid er på samme ukedag

en: Holiday repeated yearly on the same date
nb: Årlig fridag som alltid er på samme dato

en: Holiday repeating weekly
nb: Fridag som gjentas ukentlig

en: Holiday repeating yearly
nb: Fridag som gjentas årlig

en: Holidays on a range
nb: En rekke med fridager

en: Holidays repeated yearly on a range
nb: En rekke med fridager som gjentas årlig

en: Home
nb: Hjem

en: Home libraries
nb: Hjemmebibliotek

en: Home library
nb: Hjemmebibliotek

en: Home library (branchcode)
nb: Hjemmebibliotek (filialkode)

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
nb: Ukjent hjemmebibliotek.

en: Home library:
nb: Hjemmebibliotek:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
nb: Hjemmebibliotek: %s

en: Horizontal:
nb: Vannrett:

en: Host records
nb: Vertsposter

en: Hostname/Port
nb: Vertsnavn/-port

en: Hostname:
nb: Vertsnavn:

en: Hour
nb: Time

en: Hours
nb: Timer

en: Housebound
nb: Til hjemlevering

en: Housebound details
nb: Detaljer om hjemlevering

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
nb: Detaljer om hjemlevering for %s

en: Housebound roles
nb: Roller for hjemlevering

en: How many issues do you want to receive?
nb: Hvor mange utgaver ønsker du å motta?

en: How should patrons be deleted?
nb: Hvordan skal lånere slettes?

en: How to process items:
nb: Hvordan behandle eksemplarer:

en: Hrvatski (Croatian)
nb: Hrvatski (kroatisk)

en: Htmlarea
nb: HTML-område

en: Huge text
nb: Stor tekst

en: I encountered some problems.
nb: Jeg støtte på noen problemer.

en: I received this from you:
nb: Jeg mottok dette fra deg:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
nb: Jeg vil sende tilbake det du skriver inn her, hvis du trykker på OK.

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
nb: Konfigurasjonsproblem for ILL-modul. Se

en: ILL requests
nb: ILL-forespørsler

en: IP
nb: IP-adresse

en: IP address has changed, please log in again
nb: IP-adressen er endret. Logg på på nytt

en: IP address has changed. Please log in again
nb: IP-adressen er endret. Logg på på nytt

en: IP:
nb: IP-adresse:

en: ISBN or ISSN or other standard number:
nb: ISBN eller ISSN eller annet standardnummer:

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
nb: ISO-format (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: ISO code
nb: ISO-kode

en: ISO code:
nb: ISO-kode:

en: Icon
nb: Ikon

en: Id
nb: ID

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
nb: Hvis en mal tillater offentlig registrering, kan lånere registrere seg i en klubb basert på denne malen fra den offentlige katalogen.

en: If all unavailable
nb: Hvis alle er utilgjengelige

en: If amounts changed, round to a multiple of
nb: Hvis beløp endres, rund av til multipler av

en: If any unavailable
nb: Hvis noen er utilgjengelige

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
nb: Hvis du krysser av her, betyr det at delfeltet er en URL-adresse og kan klikkes på

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
nb: Hvis du krysser av her, vil denne materialtypen bli skjult som filter i publikumskatalogens avanserte søk.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
nb: Hvis du krysser av her, kan ingen eksemplarer av denne typen lånes ut. Hvis du ikke krysser av, kan alle eksemplarer av denne typen lånes ut, med mindre "ikke til utlån" er angitt for et spesifikt eksemplar.

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
nb: Hvis dette er avmerket, vil denne fridagen bli kopiert til alle bibliotek. Hvis fridagen allerede finnes for et bibliotek, vil ingen endringer bli gjort.

en: If empty, English is used
nb: Hvis dette er tomt, brukes engelsk

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
nb: Hvis eksemplarer er opprettet ved bestilling eller mottak, vil de bli slettet.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
nb: Ved innlasting av lånerattributter, skal feltet «patron_attributes» inneholde en liste adskilt med komma over attributtyper og -verdier. Koden for attributtype og et kolon skal komme foran hver verdi. For eksempel:

en: If matching record is already in the borrowers table:
nb: Hvis det allerede finnes en samsvarende post er i lånertabellen:

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
nb: Hvis angitt, er registrering i en klubb basert på denne malen kun mulig for lånere med en gyldig e-postadresse.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
nb: Hvis angitt, kan kun bibliotekarer som pålogget i denne filialen endre denne klubbmalen.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
nb: Hvis innstillingen «AllowHoldPolicyOverride» er aktivert, kan disse reglene overstyres av ansatte ved sirkulasjon.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
nb: Hvis totalt antall som kan lånes for en gitt lånerkategori etterlates tom, finnes det ingen grense, muligens med unntak for en grense du definerer for en bestemt eksemplartype.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
nb: Hvis det finnes en dag (eller flere) i uken der utgaver aldri blir utgitt, kan du merke av i de tilsvarende boksene nedenfor.

en: If this is not what you were expecting, go to
nb: Hvis dette ikke er hva du forventet, går du til

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
nb: Hvis det er dette du ønsker, velger du alternativet «Slett parti» i verktøylinjen

en: If you can't find what you are looking for, you can
nb: Hvis du ikke finner det du leter etter kan du

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
nb: Hvis du sletter denne budsjettposten, vil alle bestillinger som er koblet til denne budsjettposten, bli slettet!

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
nb: Hvis du har en CAS-konto, velger hvilken du ønsker å godkjenne mot:

en: If you have a CAS account, please click here to login
nb: Hvis du har en CAS-konto, klikker her for å logge på.

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
nb: Hvis du har installert prøvekategorier for lånere, velger du alternativet «Ansatt» i rullegardinboksen for lånerkategorier.

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
nb: Hvis du vil at Koha skal utløse en handling (sende et brev eller begrense et medlem), er det nødvendig med en forsinkelsesverdi.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
nb: Hvis du ønsker å dele noen av dataene dine, må du aktivere funksjonen i delen «Del bruksstatistikken din» i administrasjonsmodulen.

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Ignore
nb: Ignorer

en: Ignore and return to transfers:
nb: Ignorer og gå tilbake til overføringer:

en: Ignore this one, keep the existing one
nb: Ignorer denne, behold den eksisterende

note: SCRIPT
en: Ignored
nb: Ignorert

en: Image
nb: Bilde

en: Image 1
nb: Bilde 1

en: Image 2
nb: Bilde 2

en: Image ID
nb: Bilde-ID

en: Image file
nb: Bildefil

note: A
en: Image from Coce
nb: Bilde fra Coce

en: Image name:
nb: Bildenavn:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
nb: Bildenavn: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
nb: Bildet ble ikke importert (%s mangler). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
nb: Bildet ble ikke importert fordi Koha ikke kunne å åpne bildet for lesing. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
nb: Bildet ble ikke importert på grunn av en ukjent feil. Du finner flere detaljer i feilloggen. %s %s %s ble importert. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
nb: Bildet ble ikke importert fordi databasen melder om en feil. Du finner flere detaljer i feilloggen. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
nb: Bildet ble ikke importert fordi bildefilen er ødelagt. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
nb: Bildet ble ikke importert fordi bildefilen er for stor (se netthjelpen for maksimal størrelse). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
nb: Bildet ble ikke importert fordi bildefilen ikke gjenkjennes. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
nb: Bildet ble ikke importert fordi denne låneren ikke finnes i databasen. %s

en: Image source:
nb: Bildekilde:

en: Image successfully uploaded
nb: Bildet ble lastet opp.

en: Image upload results :
nb: Resultater for bildeopplasting:

en: Image(s) successfully deleted
nb: Bildet/bildene ble slettet

en: Image:
nb: Bilde:

en: Images
nb: Bilder

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
nb: Bilder &rsaquo; %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: Bilder &rsaquo; Lånekortmaker &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
nb: Bilder (%s)

en: Images for
nb: Bilder for

en: Import
nb: Importer

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
nb: Importer alle de avmerkede eksemplarene i kurven med følgende kontodetaljer (brukes kun hvis ingen informasjon er fylt ut for eksemplaret):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
nb: Importer alle de avmerkede eksemplarene i kurven med følgende parametere:

en: Import batch deleted successfully
nb: Importparti er slettet

en: Import into the borrowers table
nb: Importer til lånertabellen

en: Import patron data
nb: Importer lånerdata

en: Import patrons
nb: Importer lånere

en: Import quotes
nb: Importer sitater

en: Import record...
nb: Importer post ...

en: Import results :
nb: Importresultater:

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
nb: Importer dette partiet inn i katalogen

en: Important:
nb: Viktig:

en: Imported
nb: Importert

en: In framework:
nb: I rammeverk:

en: In months:
nb: I måneder:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
nb: I nettkatalogen: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
nb: For at frakoblet sirkulasjon skal fungere på denne datamaskinen, må bibliotekets register være oppdatert på maskinen:

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
nb: I de neste trinnene veiledes du gjennom noen grunnleggende krav, som definering av Koha-bruker med alle administrative rettigheter (superbibliotekar).

en: In transit
nb: Underveis

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
nb: Underveis fra %s til %s siden %s

en: In use
nb: I bruk

en: In your cart
nb: I handlekurven

en: Inactive
nb: Inaktiv

en: Inactive budgets
nb: Inaktive budsjetter

en: Include expired subscriptions:
nb: Inkluder utløpte abonnementer:

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
nb: Inkluderer domenedelen, men banedelen av URL-adressen skal legges inn i Database.

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
nb: Ugyldig syntaks, kan ikke lagre

en: Indefinite
nb: Ikke tidsavgrenset

en: Indexed in:
nb: Indeksert i:

en: Indexes
nb: Indekser

en: Indicator 1
nb: Indikator 1

en: Indicator 2
nb: Indikator 2

en: Individual libraries:
nb: Enkeltbiblioteker:

en: Information
nb: Informasjon

en: Inherit from settings
nb: Viderefør fra innstillinger

en: Inherit from system preferences
nb: Viderefør fra systeminnstillinger

en: Initials
nb: Initialer

en: Initials:
nb: Initialer:

en: Initials:
nb: Initialer:

en: Inner counter
nb: Indre teller

en: Insert
nb: Sett inn

en: Insert copyright symbol (©)
nb: Legg inn copyright-symbol (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
nb: Sett inn copyright-symbol ( © ) (lydopptak)

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
nb: Legg inn dato\/tid

en: Insert delimiter (‡)
nb: Sett inn skilletegn (‡)

en: Insert line break
nb: Sett inn linjeskift

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
nb: Sett inn\/endre bilde

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
nb: Sett inn\/endre lenke

en: Instructions
nb: Instruksjoner

en: Instructor search:
nb: Lærersøk:

en: Instructors
nb: Lærere

en: Instructors:
nb: Lærere:

en: Insufficient privileges.
nb: Ikke tilstrekkelige rettigheter.

en: Integer
nb: Heltall

en: Interface
nb: Grensesnitt

en: Interface:
nb: Grensesnitt:

en: Interlibrary loan request details
nb: Detaljer for låneforespørsler mellom biblioteker

en: Interlibrary loans
nb: Lån mellom biblioteker

en: Internal note
nb: Intern merknad

en: Internal note:
nb: Intern merknad:

en: Internal note:
nb: Intern merknad:

note: SCRIPT
en: Internal search error
nb: Intern søkefeil

note: A
en: Internationalization and localization
nb: Internasjonalisering og lokalisering

en: Into an application
nb: Inn i et program

en: Into an application
nb: Inn i et program

en: Into an application:
nb: Inn i et program:

en: Into an application:
nb: Inn i et program:

en: Intranet
nb: Intranett

en: Invalid authority type
nb: Ugyldig autoritetstype

en: Invalid collection id
nb: Ugyldig samlings-ID

en: Invalid course!
nb: Ugyldig kurs!

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
nb: Ugyldige indikatorer

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
nb: Ugyldig inndata. Legg inn feks 245,a

en: Invalid number of copies
nb: Ugyldig antall kopier

note: SCRIPT
en: Invalid record
nb: Ugyldig post

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
nb: Ugyldig taggnummer

en: Invalid username or password
nb: Ugyldig brukernavn eller passord

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
nb: Ugyldig verdi for %s

en: Inventory
nb: Inventar

en: Inventory number
nb: Inventarnummer

en: Invoice
nb: Faktura

note: A
en: Invoice detail page
nb: Fakturadetaljer

en: Invoice details
nb: Fakturadetaljer

en: Invoice has been modified
nb: Fakturaen er endret

en: Invoice item price includes tax:
nb: Fakturapris for eksemplar inkluderer moms:

en: Invoice number
nb: Fakturanummer

en: Invoice number reverse
nb: Omvendt fakturanummer

en: Invoice number:
nb: Fakturanummer:

en: Invoice prices are:
nb: Fakturapriser er:

en: Invoice prices:
nb: Fakturapriser:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
nb: Faktura: %s

en: Invoices
nb: Fakturaer

en: Invoices
nb: Fakturaer

en: Invoices enabled:
nb: Aktiverte fakturaer:

en: Irregularity:
nb: Uregelmessighet:

en: Is a URL:
nb: Er en URL-adresse:

en: Is hidden by default
nb: Er skjult som standard

en: Is this a duplicate of
nb: Er dette et duplikat av

en: Issue
nb: Utgave

en: Issue
nb: Utgave

en: Issue #
nb: Utgave nr.

en: Issue history
nb: Utgavehistorikk

en: Issue number
nb: Utgave nummer

en: Issue refund from
nb: Refunder fra

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
nb: Lån ut eksemplaret til %s

en: Issue:
nb: Utgave:

en: Issue:
nb: Utgave:

en: Issues per unit
nb: Utgaver per enhet

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
nb: Utgaver per enhet er obligatorisk

en: Issues per unit:
nb: Utgaver per enhet:

en: Issuing library
nb: Utstederbibliotek

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
nb: Det anbefales å sjekke og fikse doble reservasjoner som resultat av sammenslåing

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
nb: Italiano (italiensk) 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti og Paolo Pozzan; 3.4 og nyere: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

en: Item
nb: Eksemplar

en: Item
nb: Eksemplar

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
nb: Eksemplar %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
nb: Eksemplar %s i kø etter %s overfør til %s

en: Item URI
nb: URL-adresse for eksemplar

en: Item barcode:
nb: Eksemplarstrekkode:

en: Item call number
nb: Hyllesignatur for eksemplar

en: Item callnumber:
nb: Hyllesignatur for eksemplar:

en: Item checked out
nb: Eksemplaret er utlånt.

en: Item circulation alerts
nb: Sirkulasjonsvarsler for eksemplarer

en: Item count
nb: Eksemplarantall

en: Item damaged
nb: Skadet eksemplar

en: Item details
nb: Eksemplardetaljer

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
nb: Eksmeplar-detaljer for %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
nb: Eksemplaret tilhører ikke ditt bibliotek

en: Item floats
nb: Eksemplaret flyter

en: Item has a waiting hold
nb: Eksemplaret har en ventende reservasjon

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
nb: Eksemplaret er tapt (transaksjonen ble likevel registrert)

en: Item has been withdrawn
nb: Eksemplaret er trukket tilbake

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
nb: Eksemplaret er trukket tilbake (transaksjonen ble likevel registrert)

en: Item has been withdrawn.
nb: Eksemplaret er trukket tilbake.

en: Item has linked analytics
nb: Eksemplaret har tilkoblede analytter

en: Item holding library:
nb: Biblioteket som har et eksemplar:

note: TH
en: Item holds / Total holds
nb: Reservasjoner på eksemplarnivå / Totale reservasjoner

en: Item home library:
nb: Eksemplarets hjemmebibliotek:

en: Item information
nb: Eksemplarinformasjon

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
nb: Eksemplarinformasjon %s %s

en: Item is already at destination library.
nb: Eksemplaret er allerede ved målbiblioteket.

en: Item is checked out
nb: Eksemplaret er utlånt

en: Item is lost, cannot be checked in.
nb: Eksemplaret er tapt og kan ikke lånes ut.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
nb: Eksemplaret er vanligvis ikke til utlån %s(%s)%s.

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
nb: Eksemplaret er nå på vei til %s

en: Item is restricted
nb: Eksemplaret har begrensninger

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
nb: Eksemplaret har begrensninger (transaksjonen ble likevel registrert)

en: Item is restricted.
nb: Eksemplaret har begrensninger.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
nb: Tvungen reservasjon på eksemplarnivå fra publikumskatalogen %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
nb: Reservasjon på eksemplarnivå ikke tillatt fra publikumskatalogen %s

en: Item location filters
nb: Filtre for eksemplarplassering

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
nb: Eksemplaret er ikke utlånt.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
nb: Eksemplaret er ikke til utlån %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
nb: Eksemplaret ble ikke funnet.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
nb: Eksemplaret er ikke registrert som utlånt i den frakoblede databasen (transaksjonen ble likevel registrert)

en: Item number file:
nb: Fil med eksemplarnummer:

en: Item only
nb: Kun eksemplar

en: Item processing:
nb: Behandling av eksemplarer:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
nb: Eksemplar mottatt fra %s

en: Item records
nb: Eksemplar-data

en: Item records were last synced on:
nb: Eksemplarposter ble sist synkronisert:

en: Item renewed:
nb: Eksemplar fornyet:

en: Item returns home
nb: Eksemplaret returneres hjem

en: Item returns to issuing branch
nb: Eksemplaret returneres til biblioteket som lånte det ut

en: Item returns to issuing library
nb: Eksemplaret returneres til biblioteket som lånte det ut

en: Item search
nb: Eksemplarsøk

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
nb: Søkefelt for eksemplar: %s

en: Item search fields
nb: Søkefelt for eksemplar

note: SCRIPT
en: Item search results
nb: Søkeresultater for eksemplar

note: A
en: Item sorting
nb: Eksemplarsortering

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
nb: Eksemplarstatuser kan være unøyaktige. Vis postdetaljene for nøyaktige eksemplarstatuser

en: Item tag
nb: Eksemplartagg

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
nb: Eksemplartagger kan for øyeblikket ikke lagres

en: Item type
nb: Eksemplartype

en: Item type already exists!
nb: Eksemplartypen finnes allerede!

en: Item type code:
nb: Eksemplartypekode:

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
nb: Eksemplartypebilder er deaktivert. Aktiver dem ved å slå av

en: Item type is normally not for loan.
nb: Eksemplartypen er vanligvis ikke til utlån.

en: Item type not for loan.
nb: Eksemplartypen er ikke til utlån.

en: Item type:
nb: Eksemplartype:

en: Item type:
nb: Eksemplartype:

en: Item types
nb: Eksemplartyper

en: Item types administration
nb: Administrasjon av eksemplartyper

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
nb: Eksemplartyper brukes til å gruppere beslektede eksemplarer. Eksempler på eksemplartyper er bøker, CD-er og DVD-er.

en: Item was lost, now found.
nb: Eksemplaret var tapt, men er kommet til rette igjen.

en: Item was on loan to
nb: Eksemplaret var utlånt til

en: Item with barcode
nb: Eksemplar med strekkode

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
nb: Eksemplar med strekkode «%s» ble lagt til

en: Item(s)
nb: Eksemplar(er)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
nb: Eksemplar(er) ikke lagt til i satsen %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
nb: Eksemplar(er) ikke fjernet fra sats %s.

en: Itemnumbers not found
nb: Fant ikke eksemplarnumrene

en: Items
nb: Eksemplarer

en: Items added to rota:
nb: Eksemplarer lagt til rotasjon:

en: Items available
nb: Tilgjengelige eksemplarer

en: Items checked out
nb: Utlånte eksemplarer

en: Items expected
nb: Eksemplar(er) er ventet

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
nb: Eksemplarer for %s %s av %s%s (post nummer %s)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
nb: Eksemplarer i partinummer %s

en: Items list
nb: Liste over eksemplarer

en: Items lost
nb: Tapte eksemplarer

en: Items needed
nb: Eksemplarbehov

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
nb: Forfalte lån per %s &rsaquo; Sirkulasjon &rsaquo; Koha

en: Items with no checkouts
nb: Eksemplarer som ikke har vært utlånt

en: Items:
nb: Eksemplarer:

en: Items:
nb: Eksemplarer:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
nb: Eksemplartype

en: January
nb: Januar

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
nb: JavaScript-bibliotek fra Vladimir Agafonkinis lisensiert under

en: JavaScript library is licensed under both the
nb: JavaScript library er lisensiert under både

en: Jenkins maintainer:
nb: Jenkins-vedlikeholdsprogram:

en: Job progress:
nb: Status for jobb:

en: Jobs already entered
nb: Jobben er allerede lagt inn

en: July
nb: Juli

en: June
nb: Juni

en: Juvenile
nb: Ungdom

en: Keep issue number
nb: Behold utgavenummer

en: Key
nb: Nøkkel

en: Keyboard shortcuts
nb: Tastatursnarveier

en: Keyword
nb: Nøkkelord

en: Keyword (any):
nb: Nøkkelord (alle):

en: Keyword:
nb: Nøkkelord:

en: Keyword:
nb: Nøkkelord:

en: Keywords:
nb: Nøkkelord:

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
nb: Koha &rsaquo; Katalogisering &rsaquo;

en: Koha administration
nb: Koha-administrasjon

en: Koha administrator
nb: Koha-administrator

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
nb: Systemet kan ikke vise eksisterende passord. La feltet stå tomt for å la passordet være uendret.

en: Koha database schema
nb: Kohas databaseskjema

en: Koha development team
nb: Kohas utviklergruppe

en: Koha field
nb: Koha-felt

en: Koha field:
nb: Koha-felt:

en: Koha full call number
nb: Fullstendig Koha-hyllesignatur

en: Koha history timeline
nb: Kohas historiske tidslinje

en: Koha home
nb: Koha hjem

en: Koha internal
nb: Koha internt

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
nb: Koha er en gratis programvare. Du kan videreformidle den og/eller endre den i henhold til vilkårene i GNUs generelle offentlige lisens slik den er utgitt av Free Software Foundation – enten versjon 3 av lisensen eller (etter eget ønske) hvilken som helst senere versjon.

en: Koha link:
nb: Koha-kobling:

en: Koha module:
nb: Koha-modul:

en: Koha offline circulation
nb: Koha frakoblet sirkulasjon

en: Koha plugins
nb: Koha-plugin-er

en: Koha report library
nb: Kohas rapportbibliotek

en: Koha reports library
nb: Kohas rapportbibliotek

en: Koha to MARC mapping
nb: Tilordning fra Koha til MARC

en: Koha version:
nb: Koha-versjon:

en: LC call number:
nb: LC-hyllesignatur:

en: LC call number:
nb: LC-hyllesignatur:

en: LCCN
nb: LCCN (Library of Congress Control Number)

en: LCCN:
nb: LCCN (Library of Congress Control Number):

en: Label
nb: Etikett

en: Label batch
nb: Etikettparti

en: Label batches
nb: Etikettpartier

en: Label creator
nb: Etikettmaker

en: Label for lib:
nb: Etikett for bibliotek:

en: Label for opac:
nb: Etikett for publikumskatalog:

en: Label height:
nb: Etiketthøyde:

en: Label number
nb: Etikett nummer

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: Utskrift/eksport av etiketter &rsaquo; Etikettmaker &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

en: Label template
nb: Etikettmal

en: Label templates
nb: Etikettmaler

en: Label width:
nb: Etikettbredde:

en: Label:
nb: Etikett:

en: Labeled MARC
nb: Merket MARC

en: Language
nb: Språk

en: Language:
nb: Språk:

en: Languages
nb: Språk

en: Large print
nb: Stor skrift

en: Large text
nb: Stor tekst

en: Last
nb: Siste

en: Last borrowed:
nb: Sist lånt:

en: Last borrower:
nb: Siste låner:

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
nb: Last kassaoppgjør: %s (

en: Last checkout date:
nb: Siste utlånsdato:

en: Last edit
nb: Sist redigert

en: Last inventory date:
nb: Siste dato for hyllerydding:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
nb: Siste eksemplar for bibliografisk post med reservasjon på post-nivå

en: Last location
nb: Siste plassering

en: Last returned by:
nb: Sist returnert av:

en: Last run
nb: Siste kjøring

en: Last seen
nb: Sist sett

en: Last seen:
nb: Sist sett:

en: Last update:
nb: Siste oppdatering:

en: Last updated
nb: Sist oppdatert

en: Last updated:
nb: Sist oppdatert:

en: Last updated:
nb: Sist oppdatert:

en: Late
nb: Sen

en: Late orders
nb: Sene bestillinger

en: Latina (Latin)
nb: Latina (latin)

en: Law reports and digests
nb: Lovrapporter og -sammendrag

en: Layout ID
nb: Layout-ID

en: Layout name:
nb: Layoutnavn:

en: Layouts
nb: Layouter

en: Leaflet
nb: Brosjyre

en: Leave a message
nb: Legg igjen en melding

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
nb: La stå tomt for automatisk beregning under registrering %s %s

en: Left on order
nb: Rest i bestilling

en: Left page margin:
nb: Venstre sidemarg:

en: Left text margin:
nb: Venstre tekstmarg:

en: Legal articles
nb: Juridiske artikler

en: Legal cases and case notes
nb: Juridiske saker og saksnotater

en: Legend
nb: Tegnforklaring

en: Legislation
nb: Lovgivning

en: Length:
nb: Lengde:

en: Letter
nb: Brev

en: Lib
nb: Bibliotek

en: Librarian
nb: Bibliotekar

en: Librarian identity:
nb: Bibliotekaridentitet:

en: Librarian:
nb: Bibliotekar:

en: Libraries
nb: Biblioteker

en: Libraries and groups
nb: Biblioteker og grupper

en: Libraries informations:
nb: Bibliotekinformasjon:

en: Library
nb: Bibliotek

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
nb: Bibliotek %s  – %s Regler for innlevering og overføring

en: Library EANs
nb: EAN-koder for bibliotek:

en: Library URL:
nb: URL-adresse for bibliotek:

en: Library already exists and cannot be modified!
nb: Biblioteket finnes allerede og kan ikke endres!

en: Library branch
nb: Bibliotekfilial

en: Library code:
nb: Bibliotekkode:

en: Library created!
nb: Bibliotek opprettet!

en: Library groups
nb: Bibliotekgrupper

en: Library is invalid.
nb: Biblioteket er ugyldig

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
nb: Angi biblioteket ditt før du legger til nye eksemplarer i et parti.

en: Library management
nb: Bibliotekbehandling

en: Library name:
nb: Biblioteknavn:

en: Library of the patron:
nb: Lånerens bibliotek:

en: Library transfer limits
nb: Begrensninger på overføringer mellom bibliotek

en: Library type:
nb: Bibliotektype:

en: Library use
nb: Bibliotekbruk

en: Library:
nb: Bibliotek:

en: Library:
nb: Bibliotek:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
nb: Bibliotek:  %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
nb: Bibliotek: %s &rArr; %s

en: Libriotech, Norway
nb: Libriotech, Norge

en: Limit collection code to:
nb: Avgrens samlingskode til:

en: Limit item type to:
nb: Avgrens eksemplartype til:

en: Limit patron data access by group
nb: Avgrens låneres tilgang til data etter gruppe

en: Limit to any of the following:
nb: Avgrens til hvilke som helst av følgende:

en: Limit to currently available items
nb: Avgrens til tilgjengelige eksemplarer

en: Limit to:
nb: Avgrens til:

en: Limit to:
nb: Avgrens til:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
nb: Avgrenset til ditt bibliotek. Se hjelpen for rapporter for flere detaljer.

en: Limits
nb: Avgrensninger

en: Line
nb: Linje

en: Line
nb: Linje

en: Link
nb: Kobling

en: Link field to authorities
nb: Knytt felt til autoriteter

en: Link:
nb: Kobling:

en: List
nb: Liste

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
nb: Listen kunne ikke opprettes. (Ikke bruk administratorkontoen for database.)

en: List created.
nb: Liste opprettet.

en: List deleted.
nb: Liste slettet.

en: List fields
nb: Listefelt

en: List item price includes tax:
nb: Listepris for eksemplar inkluderer moms:

en: List member:
nb: Medlem av liste:

en: List name
nb: Listenavn

en: List name will be file name with timestamp
nb: Listenavn vil være filnavn med tidsstempel

en: List name:
nb: Listenavn:

en: List of rules
nb: Liste over regler

en: List price
nb: Listepris:

en: List prices are:
nb: Listepriser er:

en: List prices:
nb: Listepriser:

en: List requests
nb: Listeforespørsler

en: List updated.
nb: Liste oppdatert.

en: Lists
nb: Lister

en: Lists
nb: Lister

en: Lists that include this title:
nb: Lister som inneholder denne tittelen:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
nb: Laster

en: Loading
nb: Laster

en: Loading data...
nb: Laster data ...

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
nb: Laster side %s, vent litt ...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
nb: Laster poster, vent litt ...

en: Loading, please wait...
nb: Laster, vent litt ...

en: Loading...
nb: Laster …

en: Loading...
nb: Laster …

en: Loan period
nb: Låneperiode

en: Loan period was not shortened due to override.
nb: Låneperioden ble ikke avkortet pga. overstyring.

en: Loan period:
nb: Låneperiode:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
nb: Lokal katalog

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
nb: Lokale bilder er ikke aktivert av systemadministratoren.

note: SCRIPT
en: Local number
nb: Lokalt nummer

en: Local use
nb: Lokal bruk

en: Local use preferences
nb: Innstillinger for lokal bruk

en: Local use recorded
nb: Lokal bruk er registrert

en: Local use recorded.
nb: Lokal bruk er registrert.

en: Locale:
nb: Nasjonal innstilling:

en: Locale:
nb: Nasjonal innstilling:

en: Location
nb: Plassering

en: Location and availability
nb: Plassering og tilgjengelighet

en: Location(s)
nb: Plassering(er)

en: Location:
nb: Plassering:

en: Location:
nb: Plassering:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
nb: Plassering: %s

en: Locations
nb: Plasseringer

en: Lock budget:
nb: Lås budsjett:

en: Locked
nb: Låst

note: %1$s:  END
en: Locked%s
nb: Låst%s

note: INPUT type=submit
en: Log in
nb: Logg på

en: Log in as a different user
nb: Logg på som en annen bruker

en: Log out
nb: Logg av

en: Log viewer
nb: Loggvisning

en: Logged in as:
nb: Logget inn som:

en: Logs
nb: Logger

en: Look for existing records in catalog?
nb: Se etter eksisterende poster i katalogen?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
nb: Tapt

en: Lost card
nb: Tapt kort

en: Lost item
nb: Tapt eksemplar

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
nb: Erstatningsgebyr for tapt eksemplar i regler for innlevering for %s

en: Lost items
nb: Tapte eksemplarer

en: Lost on
nb: Tapt den

en: Lost on:
nb: Tapt den:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
nb: Status for tapt

en: Lost status:
nb: Status for tapt:

en: Lost status:
nb: Status for tapt:

en: Lost:
nb: Tapt:

en: Lower left X coordinate:
nb: Nedre venstre X-koordinat:

en: Lower left Y coordinate:
nb: Nedre venstre Y-koordinat:

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
nb: MARC (ikke Unicode/MARC-8)

en: MARC Bibliographic framework test
nb: Test av bibliografisk MARC-rammeverk

en: MARC Card View
nb: MARC-kortvisning

en: MARC View
nb: MARC-visning

en: MARC bibliographic framework
nb: Bibliografisk MARC-rammeverk

en: MARC bibliographic framework test
nb: Test av bibliografisk MARC-rammeverk

en: MARC field
nb: MARC-felt

en: MARC field:
nb: MARC-felt:

en: MARC frameworks
nb: MARC-rammeverk

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
nb: MARC-rammeverk: %s

en: MARC modification templates
nb: MARC-endringsmaler

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
nb: MARC-endringsmaler %s

en: MARC organization code
nb: MARC-organisasjonskode

en: MARC preview
nb: Forhåndsvisning av MARC

en: MARC structure
nb: MARC-struktur

en: MARC subfield
nb: MARC-delfelt

en: MARC subfield:
nb: MARC-delfelt:

en: MIT License
nb: MIT-lisens

en: MIT license
nb: MIT-lisens

en: Macros
nb: Makroer

en: Macros...
nb: Makroer ...

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
nb: Madjarsk (ungarsk) Agnes Imecs

en: Main address
nb: Hovedadresse

note: SCRIPT
en: Main library
nb: Hovedbibliotek

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
nb: Gjenta fridager årlig. Velger du for eksempel 1. august 2012 og 10. august 2012, vil dagene mellom 1. og 10. august bli fridager, og dette vil også gjelde for disse datoene i andre år.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
nb: Ikke gjenta fridager årlig. Velger du for eksempel 1. august 2012 og 10. august 2012, vil dagene mellom 1. og 10. august bli fridager, men dette vil ikke påvirke disse datoene i andre år.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
nb: En enkelt fridag. Velger du for eksempel 1. august 2012, vil dette bli en fridag, men det vil ikke påvirke denne datoen i andre år.

en: Make budget active:
nb: Aktiver budsjett:

en: Make default
nb: Sett som standard

en: Make payment
nb: Betal

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
nb: Gjør denne ukedagen til en fridag hver uke. Hvis ditt bibliotek for eksempel er stengt på lørdager, kan du bruke dette alternativet for å gjøre alle lørdager til fridager.

en: Male
nb: Mann

en: Male
nb: Mann

en: Manage
nb: Behandle

en: Manage
nb: Behandle

en: Manage API keys
nb: Behandle API-nøkler

en: Manage CSV export profiles
nb: Behandle CSV-eksportprofiler

en: Manage ILL request
nb: Behandle ILL-forespørsel

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
nb: Behandle Koha-systeminnstillinger (administrasjonspanelet)

en: Manage OAI Sets
nb: Behandle OAI-sett

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
nb: Behandle flere bilder for å bruke som logo, dekor eller bakgrunn på et lånekort.

en: Manage frequencies
nb: Behandle frekvenser

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
nb: Behandle generelle systeminnstillinger som f.eks. MARC-variant, datoformat, e-post til administrator og maler.

en: Manage housebound deliveries
nb: Behandle hjemleveringer

en: Manage housebound profile
nb: Behandle profil for hjemlevering

en: Manage invoice files
nb: Behandle fakturafiler

en: Manage items
nb: Administrer eksemplarer

en: Manage items
nb: Administrer eksemplarer

en: Manage library EDI EANs
nb: Behandle EDI EAN-koder for bibliotek

en: Manage numbering patterns
nb: Behandle nummereringsmønster

en: Manage orders
nb: Behandle bestillinger

en: Manage patrons fines and fees
nb: Behandle låneres gebyrer og avgifter

en: Manage plugins
nb: Behandle plugin-er

note: SCRIPT
en: Manage request
nb: Behandle forespørsel

en: Manage rotating collections
nb: Behandle roterende samlinger

en: Manage serial subscriptions
nb: Behandle abonnement på periodika

en: Manage staged MARC records
nb: Behandle oppsatte MARC-poster

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
nb: Behandle oppsatte MARC-poster %s &rsaquo; Parti %s %s

en: Manage staged records
nb: Behandle oppsatte poster

en: Manage uploaded files (
nb: Behandle opplastede filer (

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
nb: Behandle EDI-kontoer for leverandør for import/eksport

en: Managed by
nb: Behandlet av

en: Managed by:
nb: Behandlet av:

en: Managed in tab:
nb: Behandlet i fane:

en: Management date from:
nb: Behandlingsdato fra:

en: Manager name
nb: Ledernavn

en: Mandatory
nb: Obligatorisk

en: Mandatory data added
nb: Obligatoriske data lagt til

en: Mandatory:
nb: Obligatorisk:

en: Manual credit
nb: Manuell kreditt

en: Manual history:
nb: Manuell historikk:

en: Manual history:
nb: Manuell historikk:

en: Manual invoice
nb: Manuell faktura

en: Mapping
nb: Tilordning

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
nb: Mappingen vil bli fjernet for: %s.

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
nb: Tilordning for sett «%s» (%s)

en: Mappings have been saved
nb: Tilordninger er lagret

en: March
nb: Mars

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
nb: Merk eksemplaret som tapt

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
nb: Merk som tapt og gi låner beskjed

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
nb: Merk som sett og fortsett >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
nb: Merk som sett og avslutt

en: Mark selected as:
nb: Merk valgte som:

en: Mark the original budget as inactive
nb: Merk det opprinnelige budsjettet som inaktivt

en: Match applied
nb: Samsvar brukt

en: Match check
nb: Kontroll for samsvar

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
nb: Kontroll for samsvar %s

en: Match check 1 |
nb: Kontroll for samsvar 1 |

en: Match details
nb: Samsvardetaljer

en: Match found
nb: Samsvar funnet

en: Match point
nb: Samsvarspunkt

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
nb: Samsvarspunkt %s |

en: Match point 1 |
nb: Samsvarspunkt 1 |

en: Match points
nb: Samsvarspunkter

en: Match threshold:
nb: Terskel for samsvar:

en: Match type
nb: Samsvarstype

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
nb: Samsvarer med autoritet %s (poeng=%s):%s

en: Matching rule applied:
nb: Regel for samsvar er brukt:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
nb: Kode for regel for samsvar mangler

en: Matching rule code:
nb: Kode for regel for samsvar:

en: Matching:
nb: Samsvarer:

en: Matchpoint components
nb: Komponenter i samsvarspunkt

en: Material:
nb: Materiale:

en: Materials
nb: Materialer

en: Materials specified
nb: Spesifiserte materialer

en: Materials specified:
nb: Spesifiserte materialer:

en: Matrix
nb: Matrise

en: Max length:
nb: Maks. lengde:

en: Max. suspension duration (day)
nb: Maks. utestenging (dager)

en: Maximum Koha version
nb: Maksimum Koha-versjon

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
nb: Høyeste Koha-versjon: %s

en: May
nb: Mai

en: Meaning
nb: Betydning

note: SCRIPT
en: Medium
nb: Middels

en: Men
nb: Menn

note: INPUT type=submit
en: Merge
nb: Slå sammen

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
nb: Sammenslåing feilet! Følgende feil ble rapportert: %s

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
nb: Sammenslåing feilet! Låneren som skulle beholdes var ugyldig.

en: Merge invoices
nb: Slå sammen fakturaer

en: Merge patron records
nb: Slå sammen lånere

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: Slå sammen lånere &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
nb: Slå sammen lånere

en: Merge reference
nb: Slå sammen referanse

en: Merge selected
nb: Slå sammen valgte

en: Merge selected invoices
nb: Slå sammen valgte fakturaer

en: Merge selected patrons
nb: Slå sammen valgte lånere

en: Merging records
nb: Slår sammen poster

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
nb: Slår sammen med autoritet:

en: Message
nb: Melding

en: Message body:
nb: Meldingstekst:

en: Message sent
nb: Melding sendt

en: Message subject:
nb: Meldingsemne:

en: Messaging
nb: Meldinger

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
nb: Mines Paristech (tidligere Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

en: Minimum Koha version
nb: Minimum Koha-versjon

en: Minimum password length:
nb: Minimum lengde på passord:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
nb: Minimum lengde på passord: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
nb: Laveste Koha-versjon: %s

en: Minutes
nb: Minutter

en: Missing
nb: Mangler

en: Missing (damaged)
nb: Mangler (skadet)

en: Missing (lost)
nb: Mangler (tapt)

en: Missing (never received)
nb: Mangler (aldri mottatt)

en: Missing (sold out)
nb: Mangler (utsolgt)

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
nb: Mangler innhold i kontrollfelt

en: Missing issues
nb: Manglende utgaver

en: Missing issues:
nb: Manglende utgaver:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
nb: Manglende utgaver: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
nb: Mangler obligatorisk delfelt: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
nb: Mangler obligatorisk tagg:

en: Moderate patron tags
nb: Rediger lånertagger

en: Modification date
nb: Dato for endring

en: Modification log
nb: Endringslogg

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
nb: Lånerattributtype er endret &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
nb: Regel for samsvar mellom poster er endret &quot;%s&quot;

en: Modify
nb: Endre

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
nb: Endre %s server

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
nb: Endre %s server %s

en: Modify a CSV profile
nb: Endre en CSV-profil

en: Modify a city
nb: Endre et poststed

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
nb: Endre autoritet nummer%s %s

en: Modify budget
nb: Endre budsjett

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
nb: Endre kassaapparat %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
nb: Endre kategori %s

en: Modify classification source
nb: Endre klassifikasjonskilde

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
nb: Endre kontrakt %s for %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
nb: Endre kontrakt '%s'

en: Modify field
nb: Endre felt

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
nb: Endre felt '%s'

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
nb: Endre felt for '%s'

en: Modify filing rule
nb: Endre arkiveringsregel

en: Modify framework text
nb: Endre rammeverktekst

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
nb: Modify budsjett %s '%s'%s

en: Modify item type
nb: Endre eksemplartype

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
nb: Endre eksemplartype '%s'

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
nb: Endre detaljer for bestilling (line #%s)

en: Modify patron attribute type
nb: Endre lånerattributtype

en: Modify patrons in batch
nb: Endre lånere i parti

en: Modify pattern
nb: Endre mønster

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
nb: Endre mønster: %s

en: Modify record matching rule
nb: Endre regel for samsvar mellom poster

en: Modify record using the following template:
nb: Endre post ved hjelp av følgende mal:

en: Modify selected items
nb: Endre valgte eksemplarer

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
nb: Endre valgte poster

en: Modify subscription
nb: Endre abonnement

en: Modify the statistics you share with the Koha community
nb: Endre statistikken du deler med Koha-samfunnet

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
nb: Endre nummereringsmønster '%s'

en: Module
nb: Modul

note: TH
en: Module current
nb: Modulen er oppdatert

note: TH
en: Module upgrade needed
nb: Modulen trenger oppgradering

en: Modules:
nb: Moduler:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
nb: Mandag

note: SCRIPT
en: Mondays
nb: Mandager

en: Month
nb: Måned

en: Month/day
nb: Måned/dag

en: Month:
nb: Måned:

en: More
nb: Mer

en: More &rsaquo; Set permissions
nb: Mer &rsaquo; Angi tillatelser

en: More details
nb: Flere detaljer

en: More lists
nb: Flere lister

en: More options
nb: Flere alternativer

en: Morning
nb: Morgen

en: Morning
nb: Morgen

en: Most-circulated items
nb: Mest sirkulerte eksemplarer

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
nb: Mest lånt%s &rsaquo; Resultater%s &rsaquo; Rapporter &rsaquo; Koha

en: Move
nb: Flytt

note: A
en: Move action down
nb: Flytt handling ned

note: A
en: Move action to bottom
nb: Flytt handling nederst

note: A
en: Move action to top
nb: Flytt handling øverst

note: A
en: Move action up
nb: Flytt handling opp

note: A
en: Move alert down
nb: Flytt varsel ned

note: A
en: Move alert to bottom
nb: Flytt varsel nederst

note: A
en: Move alert to top
nb: Flytt varsel øverst

note: A
en: Move alert up
nb: Flytt varsel opp

note: A
en: Move hold down
nb: Flytt reservasjon ned

note: A
en: Move hold to bottom
nb: Flytt reservasjon nederst

note: A
en: Move hold to top
nb: Flytt reservasjon øverst

note: A
en: Move hold up
nb: Flytt reservasjon opp

en: Move remaining unspent funds
nb: Flytt gjenværende, ubrukte midler

en: Move these patrons to the trash
nb: Flytt disse lånerne til papirkurven

en: Move to next position
nb: Flytt til neste posisjon

en: Move to previous position
nb: Flytt til forrige posisjon

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
nb: Flytt bestillinger som ikke er mottatt

en: Moved!
nb: Flyttet!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
nb: Motta flere

en: Musical recording
nb: Musikkopptak

en: My account
nb: Min konto

en: My checkouts
nb: Mine lån

en: My library
nb: Mitt bibliotek

en: MySQL data added
nb: MySQL-data lagt til

en: MySQL version:
nb: MySQL-versjon:

en: N/A
nb: Mangler

en: NOT CHECKED IN
nb: IKKE INNLEVERT

en: NOTE:
nb: MERK:

en: NT
nb: UT

en: Name
nb: Navn

en: Name (any):
nb: Navn (alle):

en: Name of day
nb: Navn på dag

en: Name of day (abbreviated)
nb: Navn på dag (forkortet)

en: Name of month
nb: Navn på måned

en: Name of month (abbreviated)
nb: Navn på måned (forkortet)

en: Name of season
nb: Navn på årstid

en: Name of season (abbreviated)
nb: Navn på årstid (forkortet)

en: Name or ISSN:
nb: Navn eller ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
nb: Navn eller strekkode ble ikke funnet. Prøv noe annet

en: Name or cardnumber:
nb: Navn eller kortnummer:

en: Name:
nb: Navn:

en: Name:
nb: Navn:

en: Named:
nb: Med navnet:

en: Named:
nb: Med navnet:

note: ABBR
en: Narrower Term
nb: Mer spesifikk term

en: Nederlands-Belgi&euml; (Dutch-Belgium)
nb: Nederlands-Belgi&euml; (nederlandsk – Belgia)

en: Never
nb: Aldri

en: New
nb: Ny

en: New
nb: Ny

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
nb: Ny  %s server

en: New CSV profile
nb: Ny CSV-profil

en: New EAN
nb: Ny EAN

en: New ILL request
nb: Ny ILL-forespørsel

en: New ILL request
nb: Ny ILL-forespørsel

en: New SMS provider
nb: Ny SMS-leverandør

en: New SQL report
nb: Ny SQL-rapport

en: New SRU server
nb: Ny SRU-server

en: New Z39.50 server
nb: Ny Z39.50-server

en: New account
nb: Ny konto

en: New action
nb: Ny handling

en: New alert
nb: Nytt varsel

en: New authority
nb: Ny autoritet

en: New authority type
nb: Ny autoritetstype

en: New authorized value
nb: Ny autorisert verdi

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
nb: Ny autorisert verdi for %s

en: New basket group
nb: Ny kurvgruppe

en: New batch patron modification
nb: Ny partivis endring av låner

note: A
en: New batch patrons modification
nb: Ny partivis endring av lånere

note: A
en: New batch record deletion
nb: Ny partivis sletting av poster

note: A
en: New batch record modification
nb: Ny partivis endring av poster

en: New budget
nb: Nytt budsjett

en: New card
nb: Nytt kort

en: New category
nb: Ny kategori

en: New child record
nb: Ny underordnet post

en: New city
nb: Nytt poststed

en: New classification source
nb: Ny klassifikasjonskilde

en: New club
nb: Ny klubb

en: New club field
nb: Nytt klubbfelt

en: New club template
nb: Ny klubbmal

en: New collection
nb: Ny samling

en: New comment
nb: Ny kommentarer

en: New contract
nb: Ny kontrakt

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
nb: Ny kontrakt for %s

en: New course
nb: Nytt kurs

en: New currency
nb: Ny valuta

en: New definition
nb: Ny definisjon

note: SCRIPT
en: New document
nb: Nytt dokument

en: New enrollment field
nb: Nytt registreringsfelt

en: New entry
nb: Ny oppføring

note: SCRIPT
en: New field
nb: Nytt felt

en: New field on next line
nb: Nytt felt på neste linje

en: New filing rule
nb: Ny arkiveringsregel

en: New framework
nb: Nytt rammeverk

en: New frequency
nb: Ny frekvens

en: New from Z39.50/SRU
nb: Ny fra Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
nb: Ny budsjettpost for %s

en: New guided report
nb: Ny veiledet rapport

en: New item
nb: Nytt eksemplar

en: New item type
nb: Ny eksemplartype

en: New item type created!
nb: Ny eksemplartype opprettet!

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
nb: Nytt etikettparti opprettet: nummer %s

en: New label layout
nb: Ny etikettlayout

en: New library
nb: Nytt bibliotek

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
nb: Nytt bibliotek %s

en: New line (\n)
nb: Ny linje (\n)

en: New list
nb: Ny liste

note: SCRIPT
en: New macro...
nb: Ny makro ...

en: New numbering pattern
nb: Nytt nummereringsmønster

en: New password:
nb: Nytt passord:

en: New patron
nb: Ny låner

en: New patron attribute type
nb: Ny lånerattributtype

en: New patron list
nb: Ny lånerliste

en: New preference
nb: Ny innstilling

en: New purchase suggestion
nb: Nytt kjøpsforslag

en: New record
nb: Ny post

en: New record matching rule
nb: Ny regel for samsvar mellom poster

en: New report
nb: Ny rapport

note: SCRIPT
en: New request
nb: Ny forespørsel

en: New routing list
nb: Ny rutingsliste

en: New search
nb: Nytt søk

en: New search field
nb: Nytt søkefelt

en: New set
nb: Nytt sett

en: New subscription
nb: Nytt abonnement

en: New tag
nb: Ny tagg

en: New template
nb: Ny mal

en: New username:
nb: Nytt brukernavn:

en: New value
nb: Ny verdi

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
nb: Ny verdi: %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
nb: Ny verdi: %s %s %s tom %s %s (Ikke en autorisert verdi) %s %s %s %s "Tom" %s

en: New vendor
nb: Ny leverandør

en: News
nb: Nyhet

note: INPUT type=submit
en: Next
nb: Neste

en: Next
nb: Neste

en: Next &gt;&gt;
nb: Neste &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
nb: Neste >>

en: Next available
nb: Neste tilgjengelige

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
nb: Neste tilgjengelige %s eksemplar

en: Next issue publication date:
nb: Utgivelsesdato for neste utgave:

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
nb: Neste side

en: No
nb: Nei

en: No
nb: Nei

en: No (default)
nb: Ingen (standard)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
nb: Mangler akkvisisjonsrammeverk, bruker standard. Hvis du oppretter et rammeverk med kode ACQ, vil rammeverket for eksemplarer herfra bli brukt

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
nb: Mangler akkvisisjonsrammeverk, bruker standard. Hvis du oppretter et rammeverk med kode ACQ, vil rammeverket for eksemplarer herfra bli brukt

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
nb: Ingen EDIFACT konfigurasjon for %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
nb: Ingen MARC-rammeverk er tilgjengelige på ditt språk. Bruker derfor rammeverket for engelsk (en).

en: No MARC modification template is defined. You have
nb: Ingen MARC-endringsmal er definert. Du har

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
nb: Ingen tilordninger for SRU-søkefelt er definert. Dette innebærer at alle feltsøk vil gå gjennom hele posten. Fortsette?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
nb: Fant ingen autoriserte verdier for TERM! Opprett én eller flere autoriserte verdier med kategorien TERM.

en: No action defined for the template.
nb: Ingen handling er definert for malen.

en: No active currency is defined
nb: Ingen aktiv valuta er definert

en: No active currency is defined. Please go to
nb: Ingen aktiv valuta er definert. Gå til

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
nb: Ingen adresse er lagret.

en: No and try to override system preferences
nb: Ingen, og prøv å overstyre systeminnstillingene

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
nb: Ingen autoriteter er valgt.

en: No automatic renewal after
nb: Ingen automatisk fornyelse etter

en: No automatic renewal after (hard limit)
nb: Ingen automatisk fornyelse etter (fast grense)

en: No cards created (empty batch or list?)
nb: Ingen kort opprettet (tomt parti eller tom liste?)

en: No categories have been defined.
nb: Ingen kategorier er definert.

en: No change
nb: Ingen endring

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
nb: Ingen utlånsregel er definert for denne kombinasjonen av låner og eksemplartype.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
nb: Intet poststed lagret.

en: No claims notice defined.
nb: Ingen purring definert.

en: No club templates defined.
nb: Ingen klubbmaler definert.

en: No clubs defined.
nb: Ingen klubber definert.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
nb: Ingen klubber definert. En klubbmal må være definert før en klubb kan defineres.

note: SCRIPT
en: No columns selected!
nb: Ingen kolonner valgt!

en: No comments have been approved.
nb: Ingen kommentarer er godkjent.

en: No comments to moderate.
nb: Ingen kommentarer å endre.

en: No cover image available
nb: Omslagsbilde er ikke tilgjengelig

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
nb: Finner ingen database med navnet %s.

en: No date of birth stored.
nb: Ingen fødselsdato lagret.

en: No descriptions
nb: Ingen beskrivelser

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
nb: Ingen e-post lagret.

en: No fund
nb: Ingen budsjettpost

en: No fund found
nb: Fant ingen budsjettpost

en: No funds to display for this search criteria
nb: Fant ingen budsjettposter å vise for dette søkekriteriet

en: No group
nb: Ingen gruppe

en: No holds allowed
nb: Reservasjoner er ikke tillatt

en: No holds allowed:
nb: Reservasjoner er ikke tillatt:

en: No holds found.
nb: Fant ingen reservasjoner.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
nb: Ingen reservasjoner / Totalt antall reservasjoner på posten: %s

en: No if settings allow it
nb: Nei hvis innstillinger tillater det

en: No image:
nb: Intet bilde:

en: No images are currently available.
nb: Ingen bilder er for øyeblikket tilgjengelige.

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
nb: Ingen bilder er lastet opp for denne bibliografiske posten ennå.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
nb: Fant intet eksemplar med strekkode %s

en: No item matches this barcode
nb: Intet eksemplar samsvarer med denne strekkoden

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
nb: Intet eksemplar med strekkode i frakoblet database (transaksjonen ble likevel registrert): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
nb: Intet eksemplar med strekkode: %s

en: No items
nb: Ingen eksemplarer

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
nb: Ingen eksemplarer ble lagt til fordi bibliotek ikke er angitt. Angi biblioteket ditt før du legger til nye eksemplarer i et parti.

en: No items are available
nb: Ingen tilgjengelige eksemplarer

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
nb: Ingen eksemplarer for %s

en: No items found.
nb: Fant ingen eksemplarer.

en: No items were found by searching.
nb: Fant ingen eksemplarer ved søk.

en: No keys defined for the current patron.
nb: Ingen nøkler er definert for denne låneren.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
nb: Intet brev eller ingen eller begrensningshandling spesifisert for forsinkelse %s for %s lånerkategori. Hvis en forsinkelse er angitt, må enten et brev, en begrensningshandling eller begge deler spesifiseres.

en: No limit
nb: Ingen grense

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
nb: Fant ikke logg %s for

en: No mappings have been defined for this set
nb: Ingen tilordninger er definert for dette settet

en: No match
nb: Ingen samsvar

note: SCRIPT
en: No matches found
nb: Fant intet samsvar

note: SCRIPT
en: No matching reports found
nb: Fant ingen samsvarende rapporter

en: No missing issues found.
nb: Fant ingen manglende utgaver.

en: No more renewals possible
nb: Kan ikke fornye flere ganger

en: No more renewals possible.
nb: Kan ikke fornye flere ganger.

en: No notice
nb: Ingen meddelelse

en: No order selected
nb: Ingen bestilling valgt

en: No orders yet
nb: Ingen bestillinger ennå

en: No other items.
nb: Ingen andre eksemplarer.

en: No outstanding charges
nb: Ingen utestående gebyrer

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
nb: Ingen partnere er definert ennå. Du må opprette riktige lånerposter (ILLLIBS-kategori som standard).

en: No patron matched
nb: Fant låner samsvarte

en: No patron may put this book on hold.
nb: Ingen låner kan reservere denne boken.

en: No patron records have been actually removed
nb: Ingen lånerposter er faktisk fjernet

en: No patron records have been anonymized
nb: Ingen lånerposter er anonymisert

en: No patron records have been removed
nb: Ingen lånerposter er fjernet

en: No patron with this name, please, try another
nb: Ingen låner med dette navnet, prøv et annet navn

en: No pending on-site checkout.
nb: Ingen ventende innomhusutlån

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
nb: Intet telefonnummer lagret.

en: No physical items for this record
nb: Ingen fysiske eksemplarer for denne posten

en: No plugins installed
nb: Ingen plugin-er installert

en: No plugins that can be used as a tool are installed
nb: Det er ikke installert noen plugin-er som kan brukes som verktøy

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
nb: Det er ikke installert noen plugin-er som kan konvertere filer til MARC-poster

en: No plugins that can create a report are installed
nb: Det er ikke installert noen plugin-er som kan opprette en rapport

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
nb: Det er ikke installert noen plugin-er som kan behandle nettbetalinger via den offentlige katalogen

note: A
en: No popup
nb: Intet popup-vindu

en: No record was removed.
nb: Ingen post ble fjernet.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
nb: Ingen poster er valgt.

en: No records have been staged.
nb: Ingen poster er lagret.

en: No records imported
nb: Ingen poster importert

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
nb: Ingen poster ble endret. %s

en: No renewal before
nb: Kan ikke fornyes før

en: No results for your query
nb: Forespørselen ga ingen resultater

en: No results found
nb: Fant ingen resultater

en: No results found for
nb: Fant ingen resultater for

en: No results found.
nb: Fant ingen resultater.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
nb: Ingen resultater samsvarer med søket %setter

en: No results.
nb: Ingen resultater.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
nb: Ingen prøvedata og -innstillinger er tilgjengelige på ditt språk. Bruker derfor prøvene for engelsk (en).

en: No saved reports match your criteria.
nb: Ingen lagrede rapporter samsvarer med kriteriene.

en: No system preferences matched your search for:
nb: Ingen systeminnstillinger samsvarer med søket etter:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
nb: Fant ingen e-postadresser for målet. Velg enten minst én partner, eller kontroller postene til ILL-samarbeidsbibliotek.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
nb: Fant ingen midlertidig mappe.

en: No title
nb: Ingen tittel

en: No transfers to receive
nb: Ingen overføringer å motta

en: No valid patrons to merge were found.
nb: Fant ingen gyldige lånere å slå sammen.

en: No warnings.
nb: Ingen advarsler.

en: No, I don't confirm
nb: Nei, jeg bekrefter ikke

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
nb: Nei, ikke slett

en: No, do not delete
nb: Nei, ikke slett

en: No, don't cancel (N)
nb: Nei, ikke avbryt (N)

en: No, don't check out (N)
nb: Nei, ikke lån ut (N)

en: No, don't close (N)
nb: Nei, ikke lukk (N)

en: No, don't delete (N)
nb: Nei, ikke slett (N)

en: No, don't renew (N)
nb: Nei, ikke forny (N)

en: No, save as new record
nb: Nei, lagre som ny post

en: No.
nb: Nr.

en: No. of items:
nb: Antall eksemplarer:

en: No. of times checked out
nb: Antall utlån

en: No: Save as new authority
nb: Nei: Lagre som ny autoritet

en: Nobody
nb: Ingen

en: Non-fiction
nb: Faglitteratur

en: Non-musical recording
nb: Lydopptak (ikke musikk)

en: Non-public note:
nb: Ikke-offentlig merknad:

en: Non-public notes
nb: Ikke-offentlige merknader

en: None
nb: Ingen

en: None defined
nb: Ingen definert

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
nb: Ingen av disse eksemplarene kan normalt reserveres for denne låneren.

en: None specified
nb: Ingen spesifisert

en: None specified
nb: Ingen spesifisert

en: Nonpublic note
nb: Ikke-offentlig merknad

en: Nonpublic note:
nb: Ikke-offentlig merknad:

en: Nonpublic note:
nb: Ikke-offentlig merknad:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
nb: Ikke-offentlig merknad: %s

en: Nonpublic notes
nb: Ikke-offentlige merknader

note: SCRIPT
en: Normal day
nb: Normal dag

en: Normal text
nb: Normal tekst

en: Normalization rule:
nb: Normaliseringsregel:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
nb: Norsk bokmål (norsk) Axel Bojer og Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
nb: Norsk nynorsk (norsk) Unni Knutsen og Marit Kristine Ådland

note: SCRIPT
en: Northern
nb: Nordlig

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
nb: Ikke alle autoritetstyper brukt i rammeverkene er definert.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
nb: Ikke alle delfelt for følgende tagger er i samme fane (eller merket med «ignorert»).

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
nb: Ikke tillatt av lånerens personverninnstillinger

en: Not allowed to delete own account
nb: Ikke tillatt å slette egen konto

en: Not available
nb: Ikke tilgjengelig

en: Not checked out since:
nb: Ikke lånt ut siden:

en: Not checked out.
nb: Ikke lånt ut.

en: Not for loan
nb: Ikke til utlån

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
nb: Ikke til utlån (%s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
nb: "Ikke til utlån"-status

en: Not for loan:
nb: Ikke til utlån:

en: Not published
nb: Ikke utgitt

en: Note
nb: Merk

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
nb: Merk: Eksemplarene eksporteres av dette verktøyet, med mindre noe annet er angitt.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
nb: Merk: Denne eksportfilen vil være svært stor, og blir generert om natten.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
nb: Merknad om ledsagende materialer %s

en: Note for OPAC
nb: Merknad om publikumskatalogen

en: Note for staff
nb: Merknad til ansatte

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
nb: Merknad til bibliotekaren som skal behandle forespørselen din om fornying:

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
nb: Vær oppmerksom på at riktig sted for å definere memcached config er i filen $KOHA_CONF %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
nb: Vær oppmerksom på at riktig sted for å definere memcached config er i filen $KOHA_CONF. Du har definert en gyldig hurtigbufret konfigurasjon. %s %s | Effektiv hurtigbufringsmetode: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
nb: Vær oppmerksom på at riktig sted for å definere memcached config er i filen $KOHA_CONF. For å unngå misforståelser skal du ikke eksportere memcached config fra ENV. %s

en: Note:
nb: Merk:

en: Note:
nb: Merk:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
nb: Merk: Vær forsiktig i valget av kolonner. Hvis utvalget er for bredt, kan det gi en svært stor rapport som enten ikke blir fullstendig, eller fører til forsinkelser i systemet.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
nb: Merk: Ikke velg en kategori for midlertidige opplastinger.

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
nb: Merk: Endre variabeltypen til én av verdiene til i rullegardinmenyen etter behov

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
nb: Merk: For «Autoritetsfelt som skal kopieres», må du legge inn autoritetfeltet som skal kopieres fra autoritetsposten til den bibliografiske posten. I MARC21 skal f.eks. felt 100 i autoritetsposten kopieres til felt 100 i den bibliografiske posten

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
nb: NB! Ett av følgende to felt må være lik 1

en: Notes
nb: Merknader

en: Notes
nb: Merknader

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
nb: Merknader: %s

en: Notes/Comments
nb: Merknader/kommentarer

en: Notes:
nb: Merknader:

en: Notes:
nb: Merknader:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
nb: Merknader: %s

en: Nothing found.
nb: Fant ingenting.

en: Nothing found.
nb: Fant ingenting.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
nb: Ingenting er valgt.

en: Notice
nb: Meddelelse

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
nb: Melding %s (%s)

en: Notices
nb: Meddelelser

en: Notification date
nb: Dato for varsel

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
nb: Vi skal nå opprette en låner med superbibliotekartillatelser. Logg på med denne for å få tilgang til Koha som en ansatt med alle tillatelser.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
nb: Nå er vi klare til å opprette databasetabellene og fylle dem ut med noen standarddata.

en: Nowhere
nb: Ingen steder

en: Num/Patrons
nb: Nr./lånere

en: Number
nb: Nummer

en: Number of baskets
nb: Antall kurver

en: Number of checkouts
nb: Antall utlån

en: Number of columns:
nb: Antall kolonner:

en: Number of copies of this item to add:
nb: Antall kopier å legge til av dette eksemplaret:

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
nb: Antall kurs som reserverer dette eksemplaret: %s

en: Number of issues to display in OPAC:
nb: Antall utgaver som skal vises i publikumskatalogen:

en: Number of issues to display to staff:
nb: Antall utgaver som skal vises til ansatte:

en: Number of issues to display to staff:
nb: Antall utgaver som skal vises til ansatte:

en: Number of issues to display to the public:
nb: Antall utgaver som skal vises til offentligheten:

en: Number of issues:
nb: Antall utgaver:

en: Number of items added
nb: Antall eksemplarer lagt til

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
nb: Antall eksemplarer tilgjengelig: %s

en: Number of items deleted
nb: Antall eksemplarer slettet

en: Number of items displayed
nb: Antall eksemplarer som vises

en: Number of items replaced
nb: Antall eksemplarer erstattet

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
nb: Antall bibliotek som bruker dette mønsteret

en: Number of months:
nb: Antall måneder:

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
nb: Antall potensielle strekkoder lest: %s

en: Number of records added
nb: Antall poster lagt til

en: Number of records deleted
nb: Antall poster slettet

en: Number of records ignored
nb: Antall poster ignorert

en: Number of records updated
nb: Antall poster oppdatert

en: Number of renewals
nb: Antall fornyinger

en: Number of rows:
nb: Antall rader:

en: Number of students:
nb: Antall studenter:

en: Number of subscriptions:
nb: Antall abonnementer:

en: Number of weeks:
nb: Antall uker:

en: Number pattern:
nb: Nummermønster:

en: Numbered
nb: Nummerert

en: Numbering formula
nb: Nummereringsformel

en: Numbering formula:
nb: Nummereringsformel:

en: Numbering pattern
nb: Nummereringsmønster

en: Numbering pattern:
nb: Nummereringsmønster:

en: Numbering patterns
nb: Nummereringsmønster

en: OAI set mappings
nb: Tilordninger for OAI-sett

en: OAI sets
nb: OAI-sett

en: OAI sets configuration
nb: Konfigurasjon av OAI-sett

en: OAI xslt stylesheet
nb: OAI xslt-stilark

en: OFF
nb: AV

en: ON
nb: PÅ

en: OPAC
nb: Publikumskatalog

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: OPAC - %s %s
nb: Publikumskatalog - %s %s

en: OPAC info:
nb: Informasjon om publikumskatalogen:

en: OPAC note
nb: Merknad til publikumskatalogen

en: OPAC note:
nb: Merknad til publikumskatalogen:

en: OPAC tables
nb: Tabeller i publikumskatalogen

en: OPAC view
nb: Visning av publikumskatalogen

en: OPAC view:
nb: Visning for publikumskatalog:

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
nb: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (støtte til periodika fra bedrifter)

en: OR
nb: ELLER

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
nb: eller velg hvilke felt du ønsker å bruke fra følgende liste:

en: OS version ('uname -a'):
nb: OS-versjon («uname -a»):

en: Object
nb: Objekt

en: Object:
nb: Objekt:

en: Oblique title:
nb: Skrå tittel:

en: October
nb: Oktober

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
nb: Av %s

en: Offline circulation
nb: Frakoblet sirkulasjon

en: Offline circulation file upload
nb: Opplasting av fil fra frakoblet sirkulasjon

en: Offset:
nb: Forskyvning:

en: Offset:
nb: Forskyvning:

en: Old value
nb: Gammel verdi

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
nb: Gammel verdi: %s

en: On
nb: På

en: On
nb: På

en: On hold
nb: Reservert

en: On hold for
nb: Reservert for

en: On loan
nb: Utlånt

en: On order
nb: I bestilling

en: On shelf holds allowed
nb: Reservasjoner i hyllen tillatt

en: On shelf holds allowed:
nb: Reservasjoner i hyllen tillatt:

en: On title
nb: På tittel

en: On-site checkout
nb: Innomhusutlån

en: On-site checkouts
nb: Innomhusutlån

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
nb: Kun innomhusutlån. Automatisk forfallsdato:

en: One borrowernumber per line.
nb: Ett lånernummer per linje.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
nb: Enten «utgaver per enhet» eller «enheter per utgave» må være lik 1

note: A
en: Online Public Access Catalog
nb: Publikumskatalogen på nett

en: Only 1 MARC tag mapped to items
nb: Kun 1 MARC-tagg er tilordnet eksemplarer

en: Only KPZ file format is supported.
nb: Kun filformatet KPZ støttes.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
nb: Kun formatene PNG, GIF, JPEG, XPM støttes.

en: Only item:
nb: Bare eksemplar:

en: Only items currently available:
nb: Kun eksemplarer som er tilgjengelig nå:

en: Only on-site checkouts are allowed
nb: Kun innomhusutlån er tillatt

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
nb: Kun lånere fra eksemplarets hjemmebibliotek kan reservere denne boken.

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
nb: Kun ansatte med superbibliotekar- eller akkvisisjonstillatelser (eller tillatelsen order_manage hvis detaljerte tillatelser er aktivert) er med i søkeresulatene

en: Open
nb: Åpne

en: Open Document Spreadsheet
nb: Åpne dokumentregneark

note: BUTTON
en: Open fresh record
nb: Åpne en ny post

note: A
en: Open in new window
nb: Åpne i nytt vindu

en: Open in new window.
nb: Åpne i nytt vindu.

en: Open on:
nb: Åpnet den:

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
nb: OpenJS-bibliotek med tastatursnarveier

en: OpenJS keyboard shortcuts library
nb: OpenJS-bibliotek med tastatursnarveier

en: Opened on:
nb: Åpnet den:

en: Optional data added
nb: Valgfrie data lagt til

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
nb: Valgfrie filtre for inventarliste eller sammenligning av strekkoder

note: TH
en: Optional module missing
nb: Valgfri modul mangler

en: Options
nb: Alternativer

en: Or list barcodes one by one
nb: Eller oppgi strekkoder enkeltvis

en: Or scan items one by one
nb: Eller skann eksemplarer enkeltvis

en: Or use a patron list
nb: Eller bruk en lånerliste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
nb: Bestilling

en: Order ID:
nb: Bestillings-ID:

en: Order acquisition
nb: Bestill innkjøp

en: Order cost
nb: Bestillingskostnad

en: Order date
nb: Bestillingsdato

en: Order date:
nb: Bestillingsdato:

en: Order from external source
nb: Bestill fra ekstern kilde

en: Order line
nb: Bestillingslinje

en: Order line (parent)
nb: Bestillingslinje (overordnet)

en: Order line:
nb: Bestillingslinje:

en: Order number
nb: Bestillingsnummer

en: Order status:
nb: Bestillingsstatus

note: A
en: Order this one
nb: Bestill denne

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
nb: Bestillingssum (%s) overskrider tilgjengelig budsjett (%s)

en: Ordered
nb: Bestilt

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
nb: Bestilt - %s

en: Ordered amount:
nb: Bestilt antall:

en: Ordered by the library
nb: Bestilt av biblioteket

en: Ordering information
nb: Bestillingsinformasjon

en: Ordernumber
nb: Bestillingsnummer

en: Orders
nb: Bestillinger

en: Orders are standing:
nb: Bestillingene er åpne:

en: Orders by fund
nb: Bestillinger etter budsjettpost

en: Orders enabled:
nb: Bestillinger aktivert:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
nb: Bestillinger for %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
nb: Bestillinger for budsjettpost «%s»

en: Orders from:
nb: Bestillinger fra:

en: Orders search
nb: Søk i bestillinger

en: Orders with uncertain prices
nb: Bestillinger med usikre priser

en: Orders with uncertain prices for vendor
nb: Bestillinger med usikre priser for leverandør

en: Organization
nb: Organisasjon

en: Organize by:
nb: Sorter etter:

en: Original message, rendered:
nb: Original melding, vist:

note: A
en: Original order line
nb: Original bestillingslinje

en: Original version
nb: Original versjon

en: Other
nb: Andre

en: Other action
nb: Annen handling

en: Other course reserves
nb: Andre pensumsamlinger

en: Other data
nb: Andre data

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
nb: Annen beholdning (%s)

en: Other holdings:
nb: Annen beholdning:

en: Other name
nb: Annet navn

en: Other names
nb: Andre navn

en: Other options (choose one)
nb: Andre alternativer (velg ett)

en: Other phone
nb: Annen telefon

en: Other phone:
nb: Annen telefon:

en: Other phone:
nb: Annen telefon:

en: Others...
nb: Andre …

en: Output
nb: Utdata

en: Output format
nb: Utdataformat

en: Output format
nb: Utdataformat

en: Output format:
nb: Utdataformat:

en: Output to a file named:
nb: Lagre i en fil med navnet:

en: Output:
nb: Utdata:

en: Outstanding
nb: Utestående

en: Overdue
nb: Forfalt

en: Overdue fines cap (amount)
nb: Gebyrtak for forfalte utlån (beløp)

en: Overdue notice required:
nb: Forfallsmeddelelse kreves:

en: Overdue notice/status triggers
nb: Forfallsmeddelelse-/statusutløsere

en: Overdue report
nb: Rapport om forfalte utlån

en: Overdues
nb: Forfalte utlån

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
nb: Forfalte lån ved %s &rsaquo; Sirkulasjon &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
nb: Forfalte utlån med gebyrer

en: Override and renew
nb: Overstyr og forny

en: Override limit and renew
nb: Overstyr grense og forny

en: Override restriction temporarily
nb: Overstyr begrensning midlertidig

en: Overwrite the existing one with this
nb: Overskriv den eksisterende med denne

en: Owner
nb: Eier

en: Owner only
nb: Kun eier

en: Owner:
nb: Eier:

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
nb: PTFS Europe Ltd, Storbritannia

en: Packaging manager:
nb: Emballeringssjef:

en: Page height:
nb: Sidens høyde:

en: Page side:
nb: Sidens side:

en: Page width:
nb: Sidens bredde:

en: Pages
nb: Sider

en: Pages:
nb: Sider:

en: Paid for?:
nb: Betalt?:

en: Paper bin
nb: Papirkurv

en: Paper bin:
nb: Papirkurv:

note: SCRIPT
en: Paragraph
nb: Avsnitt

en: Parameters
nb: Parametere

en: Partially received
nb: Delvis mottatt

en: Password
nb: Passord

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
nb: Passordet inneholder mellomrom før og/eller etter

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password contains whitespace for patron with borrowernumber %s.
nb: Passordet inneholder mellomrom for låner med borrowernumber %s.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
nb: Passordfeil for låner med borrowernumber %s.

en: Password has leading or trailing whitespaces
nb: Passordet har mellomrom før eller etter

en: Password is too short
nb: Passordet er for kort

en: Password is too weak
nb: Passordet er for svakt

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
nb: Passordet er for svakt for låner med borrowernumber %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
nb: Passordet må være på minst %s tegn.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
nb: Passordet må inneholde minst %s tegn

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
nb: Passordet må være inneholde minst %s tegn, inkludert STORE BOKSTAVER, små bokstaver og tall

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
nb: Passordet må inneholde minst ett tall, én liten bokstav og én stor bokstav.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
nb: Passordet kan ikke inneholde mellomrom før eller etter.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
nb: En plugin melder om feil på passord for låner med borrowernumber %s.

en: Password updated
nb: Passordet er oppdatert

en: Password:
nb: Passord:

en: Password:
nb: Passord:

en: Passwords do not match
nb: Passordene samsvarer ikke

en: Passwords do not match.
nb: Passordene samsvarer ikke.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
nb: Passordene vil vises som tekst

en: Patent document
nb: Patentdokument

en: Patron
nb: Låner

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
nb: Låner «%s» lagt til.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
nb: Låner «%s» er allerede i listen.

en: Patron ID:
nb: Låner-ID:

en: Patron account flags
nb: Markører for lånerkontoer

en: Patron activity
nb: Låneraktivitet

en: Patron attribute type code:
nb: Kode for lånerattributtype:

en: Patron attribute types
nb: Lånerattributtyper

en: Patron attributes
nb: Lånerattributter

en: Patron attributes:
nb: Lånerattributter:

en: Patron card creator
nb: Lånekortmaker

en: Patron card number
nb: Lånekortnummer

en: Patron categories
nb: Lånerkategorier

en: Patron category
nb: Lånerkategori

en: Patron category already exists and cannot be modified!
nb: Lånerkategorien finnes allerede og kan ikke endres!

en: Patron category created!
nb: Lånerkategori opprettet!

en: Patron category:
nb: Lånerkategori:

en: Patron category:
nb: Lånerkategori:

en: Patron clubs
nb: Lånerklubber

en: Patron count
nb: Antall lånere

en: Patron details
nb: Lånerdetaljer

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
nb: Lånerdetaljer for %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
nb: Låneren tilhører ingen rutingslister for abonnement.

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
nb: Lånerens gebyrer er over grensen: %s

en: Patron flags:
nb: Lånermarkører:

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
nb: Låneren har %s i gebyrer.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
nb: Låneren har lånt %s eksemplar(er).

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
nb: Låneren har %s forsinket/forsinkede eksemplar(er).

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
nb: Låneren har %s forsinket/forsinkede eksemplar(er). %s Låne ut allikevel? %s

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
nb: Låneren har en %s kreditt.

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
nb: Låneren har en begrensning til %s.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
nb: Låneren har allerede lånt et annet eksemplar knyttet til denne posten. %s Låne ut allikevel? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
nb: Låneren har en begrensning på ubestemt tid.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
nb: Låneren har forsinkede eksemplarer og er blokkert i %s dag(er).

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
nb: Låneren har forsinkede eksemplarer og er begrenset frem til: %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
nb: Låneren har reservasjoner. Disse vil bli kansellert hvis utskrivningen genereres.

en: Patron has nothing checked out.
nb: Låneren har ikke noe på utlån.

en: Patron has nothing on hold.
nb: Låneren har ingen reservasjoner.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
nb: Låneren har utestående gebyrer på %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
nb: Låneren har utestående gebyrer: %s

en: Patron has previously checked out this title:
nb: Låneren har lånt denne tittelen tidligere:

en: Patron has restrictions
nb: Låneren har begrensninger

note: INPUT type=text
en: Patron holds
nb: Lånerreservasjoner

en: Patron image failed to upload
nb: Lånerbilde ble ikke lastet opp

en: Patron image(s) successfully uploaded
nb: Lånerbilde(r) ble lastet opp

en: Patron image(s) uploaded with some errors
nb: Lånerbilde(r) ble lastet opp, men med noen feil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
nb: Låneren er BEGRENSET

note: A
en: Patron is an adult
nb: Låneren er voksen

en: Patron is currently unrestricted.
nb: Låneren er ikke begrenset.

en: Patron is from different library
nb: Denne låneren er fra et annet bibliotek

en: Patron is not notified.
nb: Låneren er ikke varslet.

en: Patron is restricted
nb: Låneren er begrenset

en: Patron is restricted.
nb: Låneren er begrenset.

en: Patron library
nb: Lånerbibliotek

en: Patron list:
nb: Lånerliste:

en: Patron lists
nb: Lånerlister

en: Patron messaging preferences
nb: Innstillinger for meldinger til lånerne

note: INPUT type=text
en: Patron name
nb: Lånernavn

en: Patron not found
nb: Fant ikke låner

note: SCRIPT
en: Patron not found.
nb: Fant ikke låner.

en: Patron not found:
nb: Fant ikke låner:

en: Patron note
nb: Merknad til låner

en: Patron notes
nb: Merknader til låner

en: Patron notes:
nb: Merknader til låner:

en: Patron notification:
nb: Varsel til låner:

en: Patron notification:
nb: Varsel til låner:

en: Patron number:
nb: Lånernummer:

en: Patron records merged into
nb: Lånerposter slått sammen til

en: Patron records were last synced on:
nb: Lånerposter ble sist synkronisert:

en: Patron request
nb: Forespørsel fra låner

en: Patron restrictions
nb: Lånerbegrensninger

en: Patron search:
nb: Søk etter låner:

en: Patron sort 1
nb: Lånersortering 1

en: Patron sort 2
nb: Lånersortering 2

en: Patron status
nb: Lånerstatus

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
nb: Aktiv låner ble byttet etter at et lånekort ble lest i utlånet. Vennligst sjekk at du jobber med riktig låner.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
nb: Låneren ble tidligere begrenset til %s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
nb: Lånerens konto er fornyet til %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
nb: Lånerens konto er fornyet til %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
nb: Lånerens konto er begrenset %s til %s %s %s med forklaringen:

en: Patron's address in doubt
nb: Det er tvil om lånerens adresse

en: Patron's address is in doubt
nb: Det er tvil om lånerens adresse

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
nb: Det er tvil om lånerens adresse (fortsetter likevel)

en: Patron's address is in doubt.
nb: Det er tvil om lånerens adresse.

en: Patron's age is incorrect for their category.
nb: Lånerens alder stemmer ikke med lånerkategorien.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
nb: Lånerens adresse stemmer ikke med lånerkategorien. Tillatte aldersgrupper er %s–%s.

en: Patron's card is expired
nb: Lånerens kort er utløpt

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
nb: Lånerens kort er utløpt (%s)

en: Patron's card is expired.
nb: Lånerens kort er utløpt.

en: Patron's card is lost
nb: Lånerens kort er tapt

en: Patron's card is lost.
nb: Lånerens kort er tapt.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
nb: Lånerens garantier utgjør til sammen %s. %s

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
nb: Lånerens posten har garanterte kontoer knyttet til seg.

en: Patron:
nb: Låner:

en: Patron:
nb: Låner:

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
nb: Lånerliste med importerte lånere: %s

en: Patrons
nb: Lånere

en: Patrons &rsaquo; New patron
nb: Lånere &rsaquo; Ny låner

en: Patrons and circulation
nb: Lånere og sirkulasjon

en: Patrons found for:
nb: Lånere funnet for:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
nb: Lånere fra alle bibliotek kan reservere dette eksemplaret.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
nb: Lånere i partinummer %s

en: Patrons in list
nb: Lånere i listen

en: Patrons requesting modifications
nb: Lånere som ber om endringer

en: Patrons statistics
nb: Lånerstatistikk

en: Patrons tables
nb: Lånertabeller

en: Patrons to be added
nb: Lånere som skal legges til

note: TH
en: Patrons using this provider
nb: Lånere som bruker denne leverandøren

en: Patrons who haven't checked out
nb: Lånere som ikke har lånt

en: Patrons with holds
nb: Lånere med reservasjoner

en: Patrons with no checkouts
nb: Lånere som ikke har lånt

en: Patrons with the most checkouts
nb: Lånere med flest lån

en: Pattern name:
nb: Mønsternavn:

en: Pay
nb: Betal

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
nb: Betal sum

en: Pay an amount toward all fines
nb: Betal et beløp i avdrag på alle gebyrer

en: Pay an amount toward selected fines
nb: Betal et beløp i avdrag på valgte gebyrer

en: Pay an individual fine
nb: Betal ett enkelt gebyr

en: Pay fine
nb: Betal gebyr

en: Pay fines
nb: Betal gebyrer

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
nb: Betal valgte

en: Payment
nb: Betaling

en: Payment note
nb: Betalingsmerknad

en: Pending
nb: Ventende

en: Pending (
nb: Ventende (

en: Pending discharge requests
nb: Ventende forespørsler om utskrivning

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: Utestående forespørsler om utskriving &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

en: Pending holds
nb: Ventende reservasjoner

en: Pending modifications:
nb: Ventende endringer:

en: Pending offline circulation actions
nb: Ventende frakoblede sirkulasjonshandlinger

en: Pending on-site checkouts
nb: Ventende innomhusutlån

en: Pending orders
nb: Ventende bestillinger

en: Pending suggestions
nb: Ventende forslag

en: Pending tags
nb: Ventende tagger

en: Perform a new search
nb: Utfør et nytt søk

en: Period
nb: Periode

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
nb: Tilordnet periode %s%s%s

en: Perl interpreter:
nb: Perl-tolker:

en: Perl modules
nb: Perl-moduler

en: Perl version:
nb: Perl-versjon:

en: Permanently delete checkout history older than
nb: Slett for godt lånehistorikk eldre enn

en: Permanently delete these patrons
nb: Slett disse lånerne for godt

en: Phone
nb: Telefon

en: Phone:
nb: Telefon:

en: Phone:
nb: Telefon:

en: Photocopy
nb: Fotokopi

en: Physical address:
nb: Fysisk adresse:

en: Physical details:
nb: Fysiske detaljer:

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
nb: Velg

en: Pick up location
nb: Hentested

en: Pickup at
nb: Hent ved

en: Pickup at patron's home library when possible:
nb: Henting på lånerens hjemmebibliotek når mulig:

en: Pickup at:
nb: Hent ved:

en: Pickup library
nb: Hentebibliotek

en: Pickup library is different.
nb: Hentebibliotek er et annet.

en: Pickup library:
nb: Hentebibliotek:

en: Pipe (|)
nb: Vertikal strek (|)

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
nb: Reserver et bestemt eksemplar %s

en: Place and modify holds for patrons
nb: Legg inn og endre reservasjoner for lånere

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
nb: Legg inn artikkelforespørsler fra %s for %s %s ( %s )

en: Place hold
nb: Reserver

en: Place hold
nb: Reserver

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
nb: Reserver for %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
nb: Reservere dette eksemplaret?

note: SCRIPT
en: Place hold?
nb: Reservere?

note: INPUT type=submit
en: Place request
nb: Legg inn forespørsel

en: Place request with partner libraries
nb: Legg inn forespørsel hos partnerbibliotek

en: Placed on
nb: Reservert den

en: Places
nb: Steder

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
nb: Planlegg etter %s

en: Plan by item types
nb: Planlegg etter eksemplartyper

en: Plan by libraries
nb: Planlegg etter bibliotek

en: Plan by months
nb: Planlegg etter måneder

en: Planned date
nb: Planlagt dato

en: Planning
nb: Planlegging

en: Planning
nb: Planlegging

en: Play media
nb: Spill av media

en: Play sound
nb: Spill av lyd

en: Please add a library
nb: Legg til et bibliotek

en: Please add a patron category
nb: Legg til en lånerkategori

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
nb: Legg til strekkoder enten ved hjelp av enten tekstfeltet for direkteoppføring eller eksemplarsøket.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
nb: Velg minst én handling

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
nb: Kontroller utgaver som IKKE er utgitt (avvik)

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
nb: Velg en cache_expiry som er mindre enn 30 dager

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
nb: Velg en fil som skal lastes opp

en: Please choose a library to clone rules from:
nb: Velg et bibliotek å klone regler fra:

en: Please choose a vendor.
nb: Velg en leverandør.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
nb: Velg en registreringsperiode etter måneder ELLER dato.

en: Please choose one or more filters to proceed.
nb: Velg ett eller flere filtre for å fortsette.

en: Please choose the library to clone the rules to:
nb: Velg biblioteket som reglene skal klones til:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
nb: Velg hvilken post som skal være referansen for sammenslåingen. Referansen vil bli beholdt, og den andre posten vil bli slettet.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
nb: Klikk på én av fanene på venstre side av dette skjemaet.

en: Please confirm checkout
nb: Bekreft utlån

en: Please confirm subscription deletion
nb: Bekreft sletting av abonnement

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
nb: Bekreft at du har mottatt %s til kassaoppgjør.

en: Please contact your system administrator
nb: Kontakt systemadministratoren

en: Please correct these errors.
nb: Rett disse feilene.

en: Please create the database before continuing.
nb: Opprett databasen før du fortsetter.

en: Please define one
nb: Definer én

en: Please edit one currency and mark it as active.
nb: Rediger én valuta, og merk den som aktiv.

en: Please enable Javascript:
nb: Aktiver JavaScript:

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
nb: Kontroller at du laster opp en gyldig zip-fil, og prøv på nytt.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
nb: Du kan kun laste opp bilder i formatene GIF, JPEG, PNG og XPM.

en: Please enter a
nb: Legg inn en

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
nb: Legg inn en dato!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
nb: Legg inn en ny kommentar (opp til 35 tegn)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
nb: Legg inn hvor mange eksemplarer som skal opprettes.

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
nb: Legg inn et søkebegrep.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
nb: Legg inn en gyldig URL-adresse.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
nb: Legg inn en gyldig dato (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
nb: Legg inn en gyldig dato.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
nb: Legg inn en gyldig e-postadresse.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
nb: Legg inn et gyldig tall.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
nb: Legg inn et gyldig telefonnummer.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
nb: Legg inn en verdi med en lengde på mellom {0} og {1} tegn.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
nb: Legg inn en verdi mellom {0} og {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
nb: Legg inn en verdi som er større enn eller lik {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
nb: Legg inn en verdi som er mindre enn eller lik {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
nb: Legg minst ett kriterium for sletting!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
nb: Legg inn minst {0} tegn.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
nb: Ikke legg inn mer enn {0} tegn.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
nb: Legg kun inn sifre.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
nb: Legg inn navnet på den nye makroen:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
nb: Legg inn det samme passordet som ovenfor

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
nb: Legg inn den samme verdien på nytt.

en: Please enter your username and password
nb: Legg inn brukernavn og passord

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
nb: Korriger dette feltet.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
nb: Be systemadministratoren om å kontrollere feilloggen for detaljer.

en: Please log in again
nb: Logg på på nytt

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
nb: Logg heller på med en vanlig ansattkonto. For å opprette en ansattkonto må du opprette et bibliotek, en lånerkategori «Ansatt» og legge til en ny låner. Deretter gir du denne låneren tillatelser under «Mer» i verktøylinjen.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
nb: Logg deg på Koha, og prøv på nytt. (Feil: «%s»)

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
nb: Vær oppmerksom på at den vedlagte filen inneholder bibliografiske poster i MARC-format som kan importeres i personlig bibliografisk programvare som EndNote, Reference Manager eller ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
nb: Velg kun én registreringsperiode.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
nb: Legg kun inn bokstaver og tall.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
nb: Legg kun inn bokstaver.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
nb: Velg språk fra følgende liste. Hvis språket ditt ikke er i listen, må du informere systemadministratoren.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
nb: Oppdater siden, og prøv på nytt.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
nb: Send eksemplar tilbake til hjemmebibliotek: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
nb: Send eksemplar tilbake til: %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
nb: Send eksemplaret tilbake til %s%s%s%s%s

en: Please review the error log for more details.
nb: Gå gjennom feilloggen for flere detaljer.

note: SCRIPT
en: Please select ...
nb: Velg ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
nb: Velg en %s.

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
nb: Velg en endringsmal.

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
nb: Velg en lånerliste.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
nb: Velg minst én %s til %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
nb: Velg minst ett parti som skal eksporteres.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
nb: Velg minst ett kort som skal eksporteres.

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
nb: Velg minst én utgave.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
nb: Velg minst ett eksemplar som skal eksporteres.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
nb: Velg minst ett eksemplar.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
nb: Velg minst én etikett som skal slettes.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
nb: Velg minst én etikett som skal eksporteres.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
nb: Velg minst én låner som skal slettes.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
nb: Velg minst én post som skal behandles

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
nb: Velg bilde(r) som skal slettes.

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
nb: Velg én %s til %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
nb: Du kan kun velge én %s til %s.

en: Please specify an active currency.
nb: Spesifiser en aktiv valuta.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
nb: Overfør eksemplaret til: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
nb: Last opp en fil først.

en: Please verify that it exists.
nb: Verfiser at den finnes.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
nb: Verfiser at Apache-brukeren kan skrive til plugin-mappen.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
nb: Verfiser at du bruker enten enkle hermetegn eller tabulator.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
nb: Verfiser at zip-filen er i orden, og prøv på nytt.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
nb: Verfiser at zip-filen er i orden, og prøv på nytt.

en: Plugin version
nb: Plugin-versjon

en: Plugins
nb: Plugin-er

en: Plugins disabled!
nb: Plugin-er er deaktivert!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
nb: Plugin-er installert ({0}):

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
nb: Regler for %s: %s

en: Polski (Polish)
nb: Polski (polsk)

en: Popularity
nb: Popularitet

en: Popularity (least to most)
nb: Popularitet (minst til mest)

en: Popularity (most to least)
nb: Popularitet (mest til minst)

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
nb: Portugu&ecirc;s (portugisisk)

en: Position
nb: Posisjon

en: Position:
nb: Posisjon:

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
nb: Mulig ødelagt post

en: Postal address:
nb: Postadresse:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
nb: Skrevet %s%s av

note: SCRIPT
en: Poster
nb: Plakat

en: Pound (#) separated text (.csv)
nb: Tekst adskilt med firkant (#) (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
nb: Fra {0}

en: Pre-adolescent
nb: Ungdom

en: Precedence
nb: Rekkefølge

en: Predefined notes:
nb: Forhåndsdefinerte merknader:

en: Prediction pattern
nb: Prediksjonsmønster

en: Preference
nb: Innstilling

en: Preferences and parameters
nb: Innstillinger og parametere

en: Preferred language for notices:
nb: Foretrukket språk for meddelelser:

en: Preferred materials:
nb: Foretrukne materialer:

en: Preschool
nb: Førskole

en: Preselected
nb: Forhåndsvalgt

note: SCRIPT
en: Prev
nb: Forrige

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

note: A
en: Preview MARC
nb: Forhåndsvis MARC

en: Preview notice template
nb: Forhåndsvisning av meldingsmal

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
nb: Forhåndsvisning av: "%s"

en: Preview routing list for
nb: Forhåndsvis rutingsliste for

note: A
en: Preview this notice template
nb: Forhåndsvis denne meldingsmalen

en: Previous
nb: Forrige

note: BUTTON
en: Previous alerts
nb: Tidligere varsler

en: Previous borrower:
nb: Forrige låner:

en: Previous checkouts
nb: Tidligere lån

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
nb: Forrige side

en: Previous sessions
nb: Tidligere økter

en: Price
nb: Pris

en: Price:
nb: Pris:

en: Price:
nb: Pris:

en: Primary
nb: Primær

en: Primary acquisitions contact
nb: Primær kontakt for innkjøp

en: Primary acquisitions contact:
nb: Primær kontakt for innkjøp:

en: Primary email
nb: Primær e-post

en: Primary email:
nb: Primær e-post:

en: Primary phone
nb: Primær telefon

en: Primary phone:
nb: Primær telefon:

en: Primary phone:
nb: Primær telefon:

en: Primary serials contact
nb: Primær kontakt for periodika

en: Primary serials contact:
nb: Primær kontakt for periodika:

en: Print
nb: Skriv ut

en: Print
nb: Skriv ut

en: Print card number as barcode:
nb: Skriv ut kortnummer som strekkode:

en: Print card number as text under barcode:
nb: Skriv ut kortnummeret som tekst under strekkode:

en: Print label
nb: Skriv ut etikett

en: Print list
nb: Skriv ut liste

en: Print overdues
nb: Skriv ut forsinkede

en: Print patron cards
nb: Skriv ut lånekort

en: Print quick slip
nb: Skriv ut hurtigkvittering

en: Print receipt
nb: Skriv ut kvittering

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
nb: Skriv ut kvittering for %s

en: Print slip
nb: Skriv ut kvittering

en: Print slip
nb: Skriv ut kvittering

en: Print summary
nb: Skriv ut sammendrag

en: Print type
nb: Utskriftstype

en: Printer name
nb: Skrivernavn

en: Printer name:
nb: Skrivernavn:

en: Printer profile
nb: Skriverprofil

en: Printer profiles
nb: Skriverprofiler

en: Priority
nb: Prioritet

en: Private
nb: Privat

note: OPTGROUP
en: Private lists
nb: Private lister

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
nb: Private lister delt med meg

en: Problem sending the cart...
nb: Problem med å sende handlekurven ...

en: Problem sending the list...
nb: Problem med å sende listen ...

en: Problems
nb: Problemer

en: Problems found
nb: Problemer oppdaget

note: INPUT type=button
en: Process
nb: Behandle

en: Process images
nb: Behandle bilder

en: Process request
nb: Behandle forespørsel

en: Processing
nb: Behandler

en: Processing (
nb: Behandler (

en: Processing authority records
nb: Behandler autoritetsposter

en: Processing bibliographic records
nb: Behandler bibliografiske poster

en: Processing fee (when lost)
nb: Behandlingsgebyr (når tapt)

en: Processing fee (when lost):
nb: Behandlingsgebyr (når tapt):

en: Processing multiple items
nb: Behandler flere eksemplarer

en: Processing...
nb: Behandler ...

en: Professional
nb: Profesjonell

en: Profile
nb: Profil

en: Profile ID
nb: Profil-ID

en: Profile ID:
nb: Profil-ID:

en: Profile MARC fields:
nb: MARC-felt for profil:

en: Profile SQL fields:
nb: SQL-felt for profil:

en: Profile description:
nb: Beskrivelse av profil:

en: Profile name:
nb: Profilnavn:

en: Profile settings
nb: Profilinnstillinger

en: Profile type:
nb: Profiltype:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
nb: Profilen er ikke tilordnet %s

en: Profile:
nb: Profil:

en: Profiles
nb: Profiler

en: Programmed texts
nb: Programmerte tekster

en: Public
nb: Offentlig

en: Public enrollment
nb: Offentlig registrering

en: Public lists
nb: Offentlige lister

en: Public lists
nb: Offentlige lister

note: SCRIPT
en: Public lists:
nb: Offentlige lister:

en: Public note
nb: Offentlig merknad

en: Public note:
nb: Offentlig merknad:

en: Public note:
nb: Offentlig merknad:

en: Public notes
nb: Offentlige merknader

en: Publication date
nb: Utgivelsesdato

en: Publication date (yyyy-yyyy)
nb: Utgivelsesdato (åååå-åååå)

en: Publication date:
nb: Utgivelsesdato:

en: Publication date:
nb: Utgivelsesdato:

en: Publication place:
nb: Utgivelsessted:

en: Publication year
nb: Utgivelsesår

en: Publication year:
nb: Utgivelsesår:

en: Publication year:
nb: Utgivelsesår:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
nb: Utgivelsesår: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
nb: Utgivelses-/opphavsrettsdato: nyeste til eldste

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
nb: Utgivelses-/opphavsrettsdato: eldste til nyeste

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
nb: Utgitt av %s

en: Published by:
nb: Utgitt av:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
nb: Utgitt av: %s %s i %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
nb: Utgivelsesdato

en: Published date (text)
nb: Utgivelsesdato (tekst)

en: Published on
nb: Utgitt

en: Published on (text)
nb: Utgitt (tekst)

en: Publisher
nb: Utgiver

en: Publisher location
nb: Utgivers plassering

en: Publisher number:
nb: Utgivernummer:

en: Publisher:
nb: Utgiver:

en: Publisher:
nb: Utgiver:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
nb: Utgiver: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
nb: Utgiver: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
nb: Antall eksemplar som skal hentes

en: Purchase suggestions
nb: Kjøpsforslag

en: Qty.
nb: Mengde

en: Qualifier
nb: Kvalifikator

en: Qualifier:
nb: Kvalifikator:

en: Qualifier:
nb: Kvalifikator:

en: Quality assurance team:
nb: Kvalitetssikringsgruppe:

en: Quantity
nb: Antall

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
nb: Antallet må være større enn «0»

en: Quantity received
nb: Antall mottatt

en: Quantity received:
nb: Antall mottatt:

en: Quantity:
nb: Antall:

note: SCRIPT
en: Queued request
nb: Forespørsel i kø

en: Quick add
nb: Legge til med hurtigfunksjon

en: Quick add new patron
nb: Legg til ny låner med hurtigfunksjon

en: Quick spine label creator
nb: Hurtigoppsett for ryggmerking

note: SCRIPT
en: Quote
nb: Sitat

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
nb: Sitat nr. %s slettet

en: Quote editor
nb: Sitatredigering

en: Quote of the day
nb: Dagens sitat

en: Quote uploader
nb: Sitatopplaster

en: Quotes
nb: Sitater

en: Quotes enabled:
nb: Sitater aktivert:

en: RRP
nb: Utsalgspris

en: RRP tax exc.
nb: Utsalgspris ekskl. moms

en: RRP tax inc.
nb: Utsalgspris inkl. moms

en: RT
nb: SO

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
nb: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki fra 2004 til i dag)

en: Rank
nb: Rang

en: Rank/Biblioitemnumbers
nb: Rang/identifikasjonsnummer

en: Rate
nb: Kurs

en: Rate:
nb: Kurs:

en: Raw (any):
nb: Råtekst (alle felt):

en: Reason
nb: Årsak

en: Reason for suggestion:
nb: Årsak til forslaget:

en: Receipt summary for
nb: Kvitteringssammendrag for

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
nb: Motta

en: Receive a new shipment
nb: Motta en ny forsendelse

en: Receive date
nb: Mottaksdato

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
nb: Motta eksemplarer fra : %s %s[%s] %s (bestilling nr. %s)

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
nb: Motta bestillinger fra %s

en: Receive shipment from vendor
nb: Motta sending fra leverandør

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
nb: Motta sending fra leverandør %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
nb: Motta sending fra leverandør %s &rsaquo; Innkjøp &rsaquo; Koha

en: Receive shipments
nb: Motta sending

en: Receive?
nb: Motta?

en: Received
nb: Mottatt

en: Received issues
nb: Mottatte utgaver

en: Received issues:
nb: Mottatte utgaver:

en: Received items
nb: Mottatte eksemplarer

en: Received on
nb: Mottatt

en: Receives claims for late issues
nb: Mottar purringer for forsinkede utgaver

en: Receives claims for late orders
nb: Mottar purringer for forsinkede bestillinger

en: Receives orders
nb: Mottar bestillinger

en: Receives overdue notices:
nb: Mottar purringer:

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
nb: Kontroller avhengigheter på nytt

en: Recipients:
nb: Mottakere:

en: Record
nb: Post

en: Record URL
nb: URL-adresse for post

en: Record deleted
nb: Post slettet

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
nb: Samsvaring av poster mislyktes -- kunne ikke hente valgte regel for samsvar

en: Record matching rule:
nb: Regel for samsvar mellom poster:

en: Record matching rules
nb: Regler for samsvar mellom poster

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
nb: Posten er ikke merket som UTF-8, kan være ødelagt

en: Record only
nb: Kun post

note: SCRIPT
en: Record saved
nb: Post lagret

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
nb: Poststrukturen er ugyldig, kan ikke lagres

en: Record title
nb: Posttittel

en: Record type
nb: Posttype

en: Record type:
nb: Posttype:

en: Record type:
nb: Posttype:

en: Record:
nb: Post:

en: Records found in the catalog
nb: Poster funnet i katalogen

en: Red cells signify no transfer allowed.
nb: Røde celler indikerer at overføring ikke er tillatt.

en: Referral:
nb: Henvisning:

en: Refine results
nb: Begrens resultater

en: Refine results:
nb: Begrens resultater:

en: Refine your search
nb: Begrens søket

en: Registration date
nb: Registreringsdato

en: Registration date:
nb: Registreringsdato:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
nb: Registreringsdato: %s

en: Regular print
nb: Vanlig utskrift

en: Reject
nb: Avvis

en: Rejected
nb: Avvist

en: Rejected tags
nb: Avviste tagger

note: ABBR
en: Related Term
nb: Beslektet term

en: Relationship information
nb: Informasjon om forhold

en: Relationship:
nb: Forhold:

en: Release maintainers:
nb: Utgivelsesopprettholdere:

en: Release manager:
nb: Utgivelsessjef:

en: Relevance
nb: Relevans

en: Religious organization
nb: Religiøs organisasjon

en: Remember for session:
nb: Husk for økt:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
nb: Husk at memcached må startes før Plack.

en: Reminder date
nb: Dato for påminnelse

en: Reminder:
nb: Husk:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
nb: Husk: Dette vil slette alle valgte autoriteter!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
nb: Husk: Dette vil slette alle valgte bibliografiske poster, tilknyttede abonnementer, eksisterende reservasjoner og tilknyttede eksemplarer!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
nb: Husk: Dette vil endre alle valgte autoriteter!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
nb: Husk: Dette vil endre alle valgte bibliografiske poster!

en: Remote host
nb: Ekstern vert

en: Remote host:
nb: Ekstern vert:

en: Remote image
nb: Eksternt bilde

en: Remote image:
nb: Eksternt bilde:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
nb: Fjern

en: Remove
nb: Fjern

en: Remove condition
nb: Fjern vilkår

en: Remove duplicates
nb: Fjern duplikater

note: A
en: Remove facet %s
nb: Fjern fasett %s

en: Remove from group
nb: Fjern fra gruppe

en: Remove item from collection
nb: Fjern eksemplar fra samling

en: Remove items not owned by selected libraries:
nb: Ta bort eksemplarer som ikke eies av valgte bibliotek:

en: Remove library from group
nb: Fjern bibliotek fra gruppe

en: Remove owner
nb: Fjern eier

en: Remove selected
nb: Fjern valgte

en: Remove selected items
nb: Fjern valgte eksemplarer

en: Remove selected patrons
nb: Fjern valgte lånere

en: Remove substitution
nb: Fjern erstatning

en: Remove tag
nb: Fjern tagg

en: Remove this match check
nb: Fjern denne kontrollen av samsvar

en: Remove this match point
nb: Fjern dette samsvarspunktet

en: Remove this rule
nb: Fjern denne regelen

en: Remove?
nb: Fjerne?

en: Renew
nb: Forny

en: Renew
nb: Forny

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
nb: Forny nummer %s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
nb: Forny %s &rsaquo; Sirkulasjon &rsaquo; Koha

en: Renew all
nb: Forny alle

en: Renew or check in selected items
nb: Forny eller lever inn valgte eksemplarer

en: Renew patron
nb: Forny låner

note: A
en: Renew selected subscriptions
nb: Forny valgte abonnement

en: Renew this subscription
nb: Forny dette abonnementet

en: Renewal
nb: Fornying

en: Renewal date:
nb: Fornyingsdate:

en: Renewal due date:
nb: Fornyingsfrist:

en: Renewal period
nb: Fornyingsperiode

en: Renewals allowed (count)
nb: Tillatte fornyinger (antall)

en: Renewals allowed:
nb: Tillatte fornyinger:

en: Renewals period:
nb: Fornyingsperiode:

en: Renewed
nb: Fornyet

en: Renewed
nb: Fornyet

en: Rental charge
nb: Leiepris

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
nb: Leiepris for dette eksemplaret: %s

en: Rental charge:
nb: Leiepris:

en: Rental charge:
nb: Leiepris:

en: Rental discount (%%)
nb: Leierabatt (%%)

note: INPUT type=submit
en: Reopen
nb: Gjenåpne

en: Reopen it
nb: Gjenåpne den

en: Reopen:
nb: Gjenåpne:

en: Rep.price
nb: Erstatningspris

en: Repeatable
nb: Kan gjentas

en: Repeatable:
nb: Kan gjentas:

en: Replace all patron attributes
nb: Erstatt alle lånerattributter

en: Replace only included patron attributes
nb: Erstatt kun inkluderte lånerattributter

en: Replace record via Z39.50/SRU
nb: Erstatt post via Z39.50/SRU

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
nb: Erstatt den gjeldende postens innhold

en: Replacement cost:
nb: Erstatningspris:

en: Replacement price
nb: Erstatningspris

en: Replacement price:
nb: Erstatningspris:

en: Reply-To:
nb: Svar til:

en: Report
nb: Rapport

en: Report SQL:
nb: Rapporter SQL:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
nb: Rapporter etter å ha flyttet ikke-mottatte bestillinger fra budsjett %s (%s - %s) til %s (%s - %s)

en: Report group:
nb: Rapportgruppe:

en: Report is public:
nb: Offentlig rapport:

en: Report name
nb: Rapportnavn

en: Report name:
nb: Rapportnavn:

en: Report name:
nb: Rapportnavn:

en: Report plugins
nb: Rapport-plugin-er

en: Report subgroup:
nb: Rapportundergruppe

en: Report:
nb: Rapport:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
nb: Rapportert på %s

en: Reports
nb: Rapporter

en: Reports Dictionary
nb: Ordbok for rapporter

en: Reports dictionary
nb: Ordbok for rapporter

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
nb: Rapporter om eksemplartyper %s ved %s%s

en: Reports tables
nb: Rapporttabeller

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
nb: Bestilling %s

en: Request ID
nb: Bestillings-ID

en: Request article
nb: Be om artikkel

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
nb: Be om artikkel fra %s

en: Request details
nb: Detaljer om forespørsel

en: Request number:
nb: Forespørselsnummer:

en: Request specific item type:
nb: Be om en spesifikk eksemplartype

en: Request type:
nb: Forespørselstype:

en: Requested
nb: Forespurt

en: Requested article
nb: Forespurt artikkel

note: SCRIPT
en: Requested from partners
nb: Forespurt fra partnere

en: Requested item type
nb: Etterspurt eksemplartype

en: Require valid email address:
nb: Krever gyldig e-postadresse:

en: Require.js JS module system
nb: Require.js JS-modulsystem

en: Required
nb: Obligatorisk

en: Required fields cannot be cleared
nb: Obligatoriske felt kan ikke tømmes

en: Required for staff login.
nb: Kreves for ansattpålogging.

en: Required match checks
nb: Nødvendige kontroller for samsvar

note: TH
en: Required module missing
nb: Nødvendig modul mangler

en: Required modules must be installed before you may continue.
nb: Nødvendige moduler må installeres før du kan fortsette.

note: I
en: Requires override of hold policy
nb: Krever overstyring av reservasjonsregler

en: Research
nb: Forskning

en: Resend
nb: Send på nytt

en: Reserve cancelled
nb: Reservasjon avbrutt

en: Reserve found
nb: Reservasjon funnet

en: Reserves
nb: Samlinger

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Reset filter
nb: Tilbakestill filter

en: Resolve
nb: Løs

en: Responses
nb: Responser

en: Responses enabled:
nb: Responser aktivert:

en: Restrict
nb: Begrens

en: Restrict access to:
nb: Begrens tilgang til:

en: Restricted
nb: Begrenset

en: Restricted:
nb: Begrenset:

en: Restriction comment
nb: Restriksjonskommentar

en: Restriction overridden temporarily
nb: Begrensningen er midlertidig overstyrt

en: Restriction overridden temporarily.
nb: Begrensningen er midlertidig overstyrt.

en: Result
nb: Resultat

en: Results
nb: Resultater

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
nb: Resultater %s til og med %s %s av %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nb: Resultat %s til %s av %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nb: Resultater %s til %s av %s

en: Results for authority records
nb: Resultater for autoritetsposter

en: Results per page :
nb: Resultater per side:

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
nb: Resultater per side: %s

en: Resume
nb: Gjenoppta

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
nb: Gjenoppta alle utsatte reservasjoner

en: Return
nb: Lever inn

en: Return date
nb: Returdato

en: Return policy
nb: Returregler

en: Return to batch item deletion
nb: Tilbake til sletting av partieksemplarer

en: Return to batch item modification
nb: Tilbake til endring av partieksemplarer

en: Return to circulation and fine rules
nb: Tilbake til sirkulasjons- og gebyrregler

en: Return to frameworks
nb: Tilbake til rammeverk

en: Return to patron detail
nb: Tilbake til lånerdetaljer

en: Return to previous page
nb: Tilbake til forrige side

note: A
en: Return to request details
nb: Tilbake til forespørselsdetaljer

en: Return to rotating collections home
nb: Tilbake til roterende samlinger

en: Return to sets management
nb: Tilbake til behandling av sett

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
nb: Tilbake til oppsatt MARC-parti %s

en: Return to the basket without making a new order.
nb: Tilbake til kurven uten å foreta en ny bestilling

en: Return to the record
nb: Tilbake til posten

en: Return to tools
nb: Tilbake til verktøy

en: Return to where you were
nb: Tilbake dit du var

en: Return-Path:
nb: Returbane:

en: Returns
nb: Innleveringer

en: Revert waiting status
nb: Omgjør statusen venter

en: Reverted
nb: Omgjort

en: Reviewer
nb: Omtaler

en: Reviewer:
nb: Omtaler:

en: Reviews
nb: Omtaler

en: Revoke
nb: Tilbakekall

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
nb: Rijksmuseum, Amsterdam, Nederland

note: SCRIPT
en: Rollover at:
nb: Overføring:

en: Rollover:
nb: Overføring:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
nb: Rom&acirc;n&#259; (rumensk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
nb: Rotkatalog for opplastinger ikke definert

en: Rotating collections
nb: Roterende samlinger

en: Routing
nb: Ruting

en: Routing list
nb: Rutingsliste

en: Routing lists
nb: Rutingslister

en: Routing:
nb: Ruting:

en: Row
nb: Rad

en: Rule
nb: Regel

en: Rules for automatic item modifications by age
nb: Regler for automatiske eksemplarendringer etter alder

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
nb: Regler for handlinger ved forsinkelser: %s%s%s standard bibliotek %s

en: Run
nb: Kjør

note: BUTTON
en: Run and edit macros
nb: Kjør og rediger makroer

en: Run macro
nb: Kjør makro

en: Run report
nb: Kjør rapport

en: Run report
nb: Kjør rapport

en: Run reports
nb: Kjør rapporter

note: INPUT type=submit
en: Run the report
nb: Kjør rapporten

en: Run tool
nb: Kjør verktøy

en: Runtime parameter options
nb: Parametere for rapport

en: SAN-Ouest Provence, France
nb: SAN-Ouest Provence, Frankrike

en: SI Centimeters
nb: SI centimeter

en: SI Millimeters
nb: SI millimeter

en: SIP media type:
nb: SIP-medietype:

en: SMS alert number
nb: SMS-varselnummer

en: SMS cellular providers
nb: SMS-mobilleverandører

en: SMS number:
nb: SMS-nummer:

en: SMS provider:
nb: SMS-leverandør:

en: SRU Search fields mapping:
nb: Tilordning av SRU-søkefelt:

en: Salutation
nb: Tiltaleform

en: Satisfied
nb: Oppfylt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
nb: Lørdag

note: SCRIPT
en: Saturdays
nb: Lørdager

note: INPUT type=submit
en: Save
nb: Lagre

en: Save
nb: Lagre

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
nb: Lagre alle %s innstillinger

en: Save and continue editing
nb: Lagre og fortsett å redigere

en: Save and edit items
nb: Lagre og rediger eksemplarer

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
nb: Lagre og forhåndsvis rutingskvittering

en: Save and view record
nb: Lagre og vis post

en: Save anyway
nb: Lagre likevel

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
nb: Lagre som MARCXML (.xml) fil

en: Save as new pattern
nb: Lagre som nytt mønster

en: Save changes
nb: Lagre endringer

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
nb: Lagre konfigurasjon

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
nb: Lagre gjeldende post (Ctrl-S)

en: Save quotes
nb: Lagrede sitater

en: Save record
nb: Lagre post

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
nb: Lagre rapport

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
nb: Lagre abonnementet

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
nb: Lagre abonnementshistorikk

note: SCRIPT
en: Save to catalog
nb: Lagre til katalog

en: Save your custom report
nb: Lagre egendefinert rapport

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
nb: Lagret

en: Saved report results
nb: Lagrede rapportresultater

en: Saved reports
nb: Lagrede rapporter

en: Saved results
nb: Lagrede resultater

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
nb: Lagrer ...

en: Scale height (relative to card):
nb: Skalér høyde (i forhold til kort)

en: Scale width (relative to card):
nb: Skalér bredde (i forhold til kort)

en: Scan
nb: Skann

en: Scan a patron barcode to start.
nb: Skann en lånerstrekkode for å begynne.

en: Scan index:
nb: Skann indeks:

en: Scan indexes:
nb: Skann indekser:

en: Schedule
nb: Plan

en: Schedule
nb: Plan

en: Schedule tasks to run
nb: Planlegg oppgaver for kjøring

en: Scheduled for automatic renewal
nb: Autmatisk fornying er planlagt

en: School
nb: Skole

en: Score:
nb: Partitur:

en: Screen
nb: Skjermbilde

note: INPUT type=submit
en: Search
nb: Søk

note: INPUT type=text
en: Search %s
nb: Søk %s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
nb: Søk etter ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
nb: Søk i Z39.50/SRU-servere

en: Search all headings
nb: Søk i alle overskrifter

en: Search all headings:
nb: Søk i alle overskrifter:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
nb: Søk etter navn og/eller beskrivelse på kontrakt:

en: Search by keyword:
nb: Søk med nøkkelord:

en: Search call number:
nb: Søk etter hyllesignatur:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
nb: Søk etter hyllesignatur

en: Search category
nb: Søk etter kategori

en: Search cities
nb: Søk etter poststeder

note: INPUT type=text
en: Search claim count
nb: Søk etter antall purringer

note: INPUT type=text
en: Search claim date
nb: Søk etter purredato

en: Search contracts
nb: Søk i kontrakter

en: Search currencies
nb: Søk etter valutaer

en: Search entire record
nb: Søk i hele posten

en: Search entire record:
nb: Søk i hele posten:

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
nb: Søk etter utløpsdato

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
nb: Søket gikk ut på tid, prøv på nytt

en: Search field
nb: Søkefelt

en: Search fields
nb: Søkefelt

en: Search filters
nb: Søkefiltre

en: Search for
nb: Søk etter

en: Search for a vendor
nb: Søk etter en leverandør

en: Search for a vendor to transfer from
nb: Søk etter en leverandør å overføre fra

en: Search for a vendor to transfer to
nb: Søk etter en leverandør å overføre til

en: Search for another record
nb: Søk etter en annen post

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
nb: Søk etter eksemplarer %s for å legge til i parti %s %s

en: Search for patron
nb: Søk etter låner

en: Search for patrons
nb: Søk etter lånere

en: Search for record
nb: Søk etter post

en: Search for tag:
nb: Søk etter tagg:

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
nb: Søk etter en leverandør %s &rsaquo; Koha

en: Search funds
nb: Søk i budsjettposter

en: Search history
nb: Søkehistorikk

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
nb: Søk i kalenderen etter dagen du vil angi som fridag.

en: Search index:
nb: Søk i indeks:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
nb: Søk etter utgavenummer

note: INPUT type=text
en: Search library
nb: Søk etter bibliotek

note: INPUT type=text
en: Search location
nb: Søk etter plassering

en: Search main heading
nb: Søk etter hovedoverskrift

en: Search main heading ($a only)
nb: Søk etter hovedoverskrift (kun $a)

en: Search main heading ($a only):
nb: Søk etter hovedoverskrift (kun $a):

en: Search main heading:
nb: Søk etter hovedoverskrift:

note: INPUT type=text
en: Search notes
nb: Søk i merknader

en: Search notices
nb: Søk i meddelelser

en: Search on
nb: Søk etter

note: I
en: Search on %s
nb: Søk etter %s

en: Search options
nb: Søkealternativer

en: Search orders
nb: Søk i bestillinger

en: Search patron categories
nb: Søk i lånerkategorier

en: Search patrons
nb: Søk etter lånere

en: Search results
nb: Søkeresultater

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
nb: Søkeresultater fra %s til %s av %s

note: INPUT type=text
en: Search since
nb: Søk siden

note: INPUT type=text
en: Search status
nb: Søkestatus

en: Search string matches:
nb: Søkestrengen samsvarer med:

en: Search subscriptions
nb: Søk etter abonnementer

en: Search subscriptions:
nb: Søk etter abonnementer:

en: Search suggestions
nb: Søkeforslag

en: Search system preferences
nb: Søk i systeminnstillinger

en: Search targets
nb: Søkemål

en: Search term:
nb: Søkebegrep:

note: INPUT type=text
en: Search title
nb: Søk etter tittel

en: Search to hold
nb: Søk for å reservere

en: Search type:
nb: Søkstype:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
nb: Søk ikke tilgjengelig

en: Search uploads by name or hashvalue
nb: Søk etter opplastinger basert på navn eller hash-verdi

en: Search value:
nb: Søkeverdi:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
nb: Søk etter leverandør

en: Search was:
nb: Søket var:

en: Search:
nb: Søk:

en: Searchable
nb: Søkbar

en: Searchable:
nb: Søkbar:

note: A
en: Searching
nb: Søker

note: SCRIPT
en: Season
nb: Sesong

note: SCRIPT
en: Second
nb: Andre

en: Second indicator default value:
nb: Standardverdi for andre indikator:

en: Secondary email
nb: Sekundær e-post

en: Secondary email:
nb: Sekundær e-post:

en: Secondary email:
nb: Sekundær e-post:

en: Secondary phone
nb: Sekundær telefon

en: Secondary phone:
nb: Sekundær telefon:

en: Secondary phone:
nb: Sekundær telefon:

en: Seconds (default)
nb: Sekunder (standard)

en: Section
nb: Del

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
nb: Del %s

en: Section:
nb: Del:

en: See any subscription attached to this biblio
nb: Se om det er abonnementer knytt til denne bibliografiske posten

en: See highlighted items below
nb: Se uthevede eksemplarer nedenfor

en: See online help for advanced options
nb: Se netthjelpen for avanserte alternativer

en: See your public page:
nb: Se din offentlige side:

en: Seen
nb: Sett

note: INPUT type=submit
en: Select
nb: Velg

en: Select
nb: Velg

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
nb: Velg «Alle bibliotek» hvis denne autoriserte verdien alltid skal vises. Velg ellers bibliotekene som skal knyttes til denne verdien.

en: Select CSV profile:
nb: Velg CSV-profil:

en: Select MARC framework:
nb: Velg MARC-rammeverk:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
nb: Velg en MARC-fil som skal settes opp i importmagasinet. Den blir analysert, og hver gyldige post blir satt opp for senere å kunne importeres til katalogen.

en: Select a budget
nb: Velg et budsjett

en: Select a built-in sound:
nb: Velg en innebygd lyd:

en: Select a category type
nb: Velg en kategoritype

en: Select a chooser
nb: Velg en velger

en: Select a day
nb: Velg en dag

en: Select a deliverer
nb: Velg en leverer

en: Select a department
nb: Velg en avdeling

en: Select a file to import into the borrowers table
nb: Velg en fil som skal importeres til lånertabellen

en: Select a frequency
nb: Velg en frekvens

en: Select a fund
nb: Velg en budsjettpost

en: Select a language:
nb: Velg et språk:

en: Select a layout for back side:
nb: Velg en layout for baksiden:

en: Select a layout to be applied:
nb: Velg en layout som skal brukes:

en: Select a library :
nb: Velg et bibliotek:

en: Select a library :
nb: Velg et bibliotek:

en: Select a library:
nb: Velg et bibliotek:

en: Select a list
nb: Velg en liste

en: Select a template
nb: Velg en mal

en: Select a template to be applied:
nb: Velg en mal som skal brukes:

en: Select a time
nb: Velg et tidspunkt

en: Select all
nb: Velg alle

en: Select all visible rows
nb: Velg alle synlige rader

en: Select an authority framework
nb: Velg et rammeverk for autoriteter

en: Select an existing list
nb: Velg en eksisterende liste

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
nb: Velg en bildefil eller ZIP-fil som skal lastes opp. Verktøy godtar bilder i formatene GIF, JPEG, PNG og XPM.

en: Select day:
nb: Velg dag:

en: Select download format:
nb: Velg nedlastningsformat:

en: Select files:
nb: Velg filer:

en: Select item:
nb: Velg eksemplar:

en: Select local databases
nb: Velg lokale databaser

en: Select month:
nb: Velg måned:

en: Select none
nb: Velg ingen

en: Select none to see all libraries
nb: La feltet stå tomt for å se alle bibliotekene

en: Select note
nb: Velg merknad

en: Select notice:
nb: Velg meddelelse:

en: Select one or more images to delete.
nb: Velg ett eller flere bilder som skal slettes.

en: Select ordering library account:
nb: Velg konto for bestillende bibliotek:

en: Select owner
nb: Velg eier

en: Select partner libraries:
nb: Velg partnerbibliotek:

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
nb: Velg hvilken låner som skal beholdes. Data fra de andre lånerne vil bli overført til denne og så vil de bli slettet.

en: Select planning type:
nb: Velg planleggingstype:

en: Select records to export
nb: Velg poster som skal eksporteres

en: Select remote databases
nb: Velg eksterne databaser

en: Select searches to:
nb: Velg søk for:

en: Select table:
nb: Velg tabell:

en: Select the biblionumber to attach the item to
nb: Velg bibliografisk nummer som eksemplaret skal knyttes til

en: Select the biblionumber to link the item to
nb: Velg bibliografisk nummer som eksemplaret skal kobles til

en: Select the file to import:
nb: Velg filen som skal importeres:

en: Select the file to upload:
nb: Velg filen som skal lastes opp:

en: Select the host record to link
nb: Velg vertsposten som skal kobles

en: Select the library account submitting the EDI order
nb: Velg bibliotekkonto som sender EDI-bestillingen

en: Select to display or not:
nb: Velg å vise eller ikke vise:

en: Select to import
nb: Velg for å importere

en: Select without holds
nb: Velg uten reservasjoner

en: Select without items
nb: Velg uten eksemplarer

en: Select your MARC flavor
nb: Velg MARC-variant

en: Selected items :
nb: Valgte eksemplarer:

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
nb: Velg en meddelelse, og lånerne vil kunne abonnere på varsler om når en ny utgave mottas.

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
nb: Dette valget vil overskrive eksisterende budsjettposteiere, hvis de finnes

en: Selector
nb: Velger

en: Selector:
nb: Velger:

en: Self check modules
nb: Moduler for selvbetjent utlån

en: Semi-colon (;)
nb: Semikolon (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
nb: Tekst adskilt med semikolon (.csv)

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
nb: Send EDI-bestilling

en: Send email
nb: Send e-post

en: Send list
nb: Send liste

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
nb: Send varsel

en: Send to
nb: Send til

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
nb: Sender til %s

en: Sending your cart
nb: Sender handlekurven

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
nb: Sender kurven din &rsaquo; %s%s%sKoha %s katalog

en: Sending your list
nb: Sender listen

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
nb: Sender din liste &rsaquo; Lister &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
nb: Meddelelser sendt for %s

en: Separate multiple filenames by commas.
nb: Skill flere filnavn med komma.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
nb: Skill alternativene med komma. Eksempel: sru=get,sru_version=1.1. Se også http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: Serial
nb: Periodika

en: Serial collection
nb: Periodikasamling

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
nb: Periodikasamling nummer %s

en: Serial collection information for
nb: Informasjon om periodikasamlingen til

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nb: Informasjon om periodikasamlingen til %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Serial edition
nb: Utgave av periodikum

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
nb: Periodikautgave %s &rsaquo; Periodika &rsaquo; Koha

en: Serial enumeration / chronology
nb: Periodikanummerering/-kronologi

en: Serial enumeration:
nb: Periodikanummerering

en: Serial number:
nb: Periodikanummer:

en: Serial receipt creates an item record.
nb: Mottak av periodika oppretter en eksemplarpost.

en: Serial receipt does not create an item record.
nb: Mottak av periodika oppretter ikke en eksemplarpost.

en: Serial receive
nb: Motta periodika

en: Serial subscription: search for vendor
nb: Periodikaabonnement: søk etter leverandør

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
nb: Periodikum: %s

en: Serials
nb: Periodika

en: Serials (new issue)
nb: Periodika (nytt hefte)

en: Serials planning
nb: Periodikaplanlegging

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
nb: Forny abonnement #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
nb: Abonnement på periodika

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
nb: Abonnement på periodika (%s funnet)

en: Serials subscriptions search
nb: Søk i periodikaabonnementer

en: Series
nb: Serie

en: Series title
nb: Serietittel

en: Series:
nb: Serie:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
nb: Server '%s' slettet.

en: Server information
nb: Serverinformasjon

en: Server name:
nb: Servernavn:

en: Servers:
nb: Servere:

en: Session timed out, please log in again
nb: Økten gikk ut på tid, du må logge på på nytt

en: Session timed out.
nb: Økten gikk ut på tid.

en: Set all funds to zero
nb: Angi alle budsjettposter som null

en: Set back to
nb: Endre tilbake til

en: Set due date to expiry:
nb: Angi utløpsdato:

note: IMG
en: Set geolocation
nb: Angi geografiske plassering

note: IMG
en: Set geolocation for %s
nb: Angi geografisk plassering for %s

en: Set inventory date to:
nb: Angi dato for hyllerydding til:

en: Set library
nb: Angi bibliotek

en: Set notice/status triggers for overdue items
nb: Angi meddelelses-/statusutløsere for forsinkede eksemplarer

en: Set permissions
nb: Angi tillatelser

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
nb: Angi status

en: Set the date received to today?
nb: Sett dato for mottak til i dag?

en: Set to patron
nb: Angi som låner

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
nb: Konfigurer noen av Kohas grunnleggende krav

en: Set user permissions
nb: Angi brukertillatelser

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Share
nb: Del

en: Share my Koha usage statistics:
nb: Del bruksstatistikken min for Koha:

en: Share usage statistics
nb: Del bruksstatistik

en: Share your usage statistics
nb: Del bruksstatistikken din

en: Sharp (#)
nb: Grind (nr.)

en: Shelving control number
nb: Hyllenummer, inventarnummer

en: Shelving location
nb: Hylleplassering

en: Shelving location (items.location) is:
nb: Hylleplassering (items.location) er:

en: Shelving location selected:
nb: Valgt hylleplassering:

en: Shelving location:
nb: Hylleplassering:

en: Shelving location:
nb: Hylleplassering:

en: Shipment cost
nb: Forsendelseskostnad

en: Shipment cost:
nb: Forsendelseskostnad:

en: Shipment date
nb: Forsendelsesdato

en: Shipment date reverse
nb: Forsendelsesdato omvendt

en: Shipment date:
nb: Forsendelsesdato:

en: Shipment date:
nb: Forsendelsesdato:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
nb: Forsendelsesdato: Alle til %s

en: Shipping cost for invoice
nb: Fraktkostnad for faktura

en: Shipping cost:
nb: Fraktkostnad:

en: Shipping cost:
nb: Fraktkostnad:

en: Shipping fund:
nb: Budsjettpost for frakt:

en: Shortcut
nb: Snarvei

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
nb: Avkortet forfallsdato ville vært %s (%s dager).

en: Show
nb: Vis

en: Show MARC
nb: Vis MARC

en: Show MARC tag documentation links
nb: Vis koblinger til dokumentasjon for MARC-tagg

en: Show active baskets only
nb: Vis kun aktive kurver

en: Show active funds only
nb: Vis kun aktive budsjettposter

en: Show active vendors only
nb: Vis kun aktive leverandører

en: Show actual/estimated values
nb: Vis faktiske/estimerte verdier

en: Show advanced pattern
nb: Vis avansert mønster

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
nb: Vis avansert søk (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
nb: Vis alle

en: Show all active baskets
nb: Vis alle aktive kurver

en: Show all baskets
nb: Vis alle kurver

en: Show all columns
nb: Vis alle kolonner

en: Show all details
nb: Vis alle detaljer

en: Show all items
nb: Vis alle eksemplarer

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
nb: Vis alle eksemplarer (%s er skjult)

en: Show all suggestions
nb: Vis alle forslag

note: SCRIPT
en: Show all transactions
nb: Vis alle transaksjoner

en: Show all vendors
nb: Vis alle leverandører

en: Show any items currently checked out:
nb: Vis alle eksemplarer som er utlånt nå:

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
nb: Vis kurver for leverandør %s

en: Show biblio
nb: Vis bibliografisk post

en: Show brief form
nb: Vis kort skjema

en: Show category:
nb: Vis kategori:

en: Show checkouts
nb: Vis utlån

en: Show checkouts to guarantor
nb: Vis utlån for garantist

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
nb: Vis felt ordrett

en: Show full form
nb: Vis fullt skjema

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
nb: Vis hjelp for denne taggen

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
nb: Vis hjelpere for faste og kodede felt

en: Show inactive budgets
nb: Vis inaktive budsjetter

en: Show less
nb: Vis mindre

en: Show matching titles
nb: Vis titler som samsvarer

en: Show more
nb: Vis mer

en: Show my funds only
nb: Vis kun mine budsjettposter

en: Show my funds only:
nb: Vis kun mine budsjettposter:

en: Show only mine
nb: Vis kun mine

en: Show only renewed
nb: Vis kun fornyede

en: Show only subscriptions
nb: Vis kun abonnementer

en: Show subscriptions
nb: Vis abonnementer

en: Show tags
nb: Vis tagger

en: Show/hide columns:
nb: Vis/skjul kolonner:

en: Showing only available items
nb: Viser kun tilgjengelige eksemplarer

en: Shown
nb: Vist

en: Shows on transit slips
nb: Vises på overføringskvitteringer

en: Simple DC-RDF
nb: Enkel DC-RDF

en: Since
nb: Siden

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
nb: Unik fridag: %s

en: Size
nb: Størrelse

en: Size (bytes)
nb: Størrelse (bytes)

en: Skip closed days
nb: Hopp over stengte dager

en: Skip issue number
nb: Hopp over utgavenummer

en: Skip items on loan:
nb: Hopp over utlånte eksemplarer:

en: Slash separated text (.csv)
nb: Tekst adskilt med skråstrek (.csv)

en: Slip
nb: Kvittering

en: Small text
nb: Liten tekst

en: Society or association
nb: Samfunn eller forening

en: Some Perl modules are missing.
nb: Noen Perl-moduler mangler.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
nb: Noen eksempler på kompatible prisfelt inkluderer: «$9,99», «9,99 USD», «$9,99 USD», «9,99 USD (10.00 CAN)», «$9,99 USD (paperback)». Eksemplene tar utgangspunkt i at USD er den aktive valutaen.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
nb: Noen felt er ikke gyldige:

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
nb: Noen poster er lagt til automatisk fordi de samsvarer med en eksisterende post i katalogen:

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
nb: Noe gikk galt, kan ikke lagre

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
nb: Noe gikk galt, sjekk CSV-filen.

en: Sorry, but there are no results for your search.
nb: Beklager, men det er ingen resultater for søket ditt.

en: Sorry, the CAS login failed.
nb: Beklager, CAS-påloggingen mislyktes.

en: Sorry, there is no result for your search.
nb: Beklager, søket gav ingen resultater.

en: Sorry, your request had no results.
nb: Beklager, forespørselen ga ingen resultater.

note: SCRIPT
en: Sort
nb: Sorter

en: Sort
nb: Sorter

en: Sort 1
nb: Sorter 1

en: Sort 2
nb: Sorter 2

en: Sort by
nb: Sorter etter

en: Sort by :
nb: Sorter etter:

en: Sort by:
nb: Sorter etter:

en: Sort field 1:
nb: Sorteringsfelt 1:

en: Sort field 2:
nb: Sorteringsfelt 2:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
nb: Ingen sorteringsrutine

en: Sort this list by:
nb: Sorter denne listen etter:

en: Sortable
nb: Sorterbar

en: Sorting
nb: Sorterer

en: Sorting routine
nb: Sorteringsrutine

en: Sound
nb: Lyd

en: Sound:
nb: Lyd:

en: Source
nb: Kilde

en: Source (incoming) record check field
nb: Kontroll av (innkommende) kildepost

en: Source in use?
nb: Er kilden i bruk?

en: Source library:
nb: Kildebibliotek:

en: Source records
nb: Kildeposter

en: Source:
nb: Kilde:

en: Space ( )
nb: Mellomrom ( )

en: Space separation between symbol and value:
nb: Mellomrom mellom symbol og verdi:

en: Special relationship:
nb: Spesielle forhold:

en: Special thanks to the following organizations
nb: En stor takk til følgende organisasjoner

en: Specialized
nb: Spesialisert

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
nb: Spesifiser dato for gjenopptakelse %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
nb: Spesifiser forfallsdato %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
nb: Spesifiser hvordan fridagen skal gjentas.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
nb: Spesifiser innleveringsdato %s:

en: Spent
nb: Brukt

en: Spent amount:
nb: Brukt beløp:

en: Spine label
nb: Ryggmerking

en: Split call numbers:
nb: Del opp hyllesignaturer:

note: SCRIPT
en: Spring
nb: Vår

en: Staff
nb: Ansatte

en: Staff
nb: Ansatte

en: Staff - Internal note
nb: Ansatte – intern merknad

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
nb: Ansatte har ikke tilgang til lånerens lånehistorikk

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
nb: Ansatte har ikke tilgang til lånerens reservasjonshistorikk

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
nb: Ansatte har ikke lov til å utskrive lånere, og lånere har heller ikke lov til å be om utskrivning.

en: Staff note
nb: Merknad til ansatte

en: Staff note:
nb: Merknad til ansatte:

en: Staff notes:
nb: Merknader til ansatte:

en: Stage MARC records
nb: Sett opp MARC-poster

en: Stage MARC records for import
nb: Sett opp MARC-poster for import

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
nb: Sett opp for import

en: Staged
nb: Oppsatt

en: Staged:
nb: Oppsatt:

en: Standard ID:
nb: Standard-ID:

en: Standard number
nb: Standardnummer

en: Standard number:
nb: Standardnummer:

en: Standard rules for all libraries
nb: Standardregler for alle biblioteker

en: Standing orders do not close when received.
nb: Aktive bestillinger lukkes ikke når de mottas.

en: Start date
nb: Startdato

en: Start date:
nb: Startdato:

en: Start date:
nb: Startdato:

en: Start defining libraries
nb: Begynn å definere bibliotek

en: Start of date range
nb: Første dato i datoområde

en: Start of interval
nb: Start på intervall

note: INPUT type=submit
en: Start search
nb: Start søk

en: Start using Koha
nb: Begynn å bruke Koha

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
nb: Første kortnummer

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
nb: Første etikettnummer

en: Starting with:
nb: Begynner på:

en: Starts with
nb: Begynner med

en: State
nb: Stat

en: State:
nb: Stat:

en: State:
nb: Stat:

en: Statistic 1 done on:
nb: Statistikk 1 utført på:

en: Statistic 1:
nb: Statistikk 1:

en: Statistic 2 done on:
nb: Statistikk 2 utført på:

en: Statistic 2:
nb: Statistikk 2:

en: Statistical
nb: Statistisk

en: Statistics
nb: Statistikk

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
nb: Statistikk for %s

en: Statistics wizards
nb: Statistikkveivisere

en: Step 1 of 5: Name the new definition
nb: Trinn 1 av 5: Gi den nye definisjonen et navn

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
nb: Trinn 1 av 6: Velg en modul å rapportere om,%s Angi utløp for mellomlagring %s og velg rapportsynlighet

en: Step 2 of 5: Choose the area
nb: Steg 2 av 5: Velg området

en: Step 2 of 6: Pick a report type
nb: Steg 2 av 6: Velg en rapporttype

en: Step 2: Choose the area
nb: Steg 2: Velg området

en: Step 3 of 5: Choose a column
nb: Steg 3 av 5: Velg en kolonne

en: Step 3 of 6: Select columns for display
nb: Steg 3 av 6: Velg hvilke kolonner som skal vises

en: Step 3: Choose a column
nb: Steg 3: Velg en kolonne

en: Step 4 of 5: Specify a value
nb: Trinn 4 av 5: Spesifier en verdi

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
nb: Steg 4 av 6: Velg hvilke kriterier du vil avgrense med

en: Step 4: Specify a value
nb: Steg 4: Spesifiser en verdi

en: Step 5 of 5: Confirm details
nb: Steg 5 av 5: Bekreft detaljer

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
nb: Steg 5 av 6: Velg hvilke kolonner du vil summere

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
nb: Steg 6 av 6: Velg hvordan du vil at rapporten skal sorteres

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
nb: Stephen Hedges (tidlig Documentation Manager)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
nb: Fortsatt %s servere å søke i

en: Stock rotation details
nb: Detaljer for samlingsrotasjon

en: Stopped
nb: Stoppet

en: Street number
nb: Gatenummer:

en: Street number:
nb: Gatenummer:

en: Street type
nb: Gatetype

en: String
nb: Streng

en: Student count
nb: Antall studenter

en: Sub total
nb: Delsum

en: Subfield
nb: Delfelt

en: Subfield code:
nb: Delfeltkode

en: Subfield code:
nb: Delfeltkode:

en: Subfield separator:
nb: Skilletegn for delfelt:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
nb: Delfelt ‡

en: Subfield:
nb: Delfelt:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
nb: Delfelt: %s

en: Subfields
nb: Delfelt

en: Subfields:
nb: Delfelt:

en: Subgroup
nb: Undergruppe

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
nb: Kode for undergruppe

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
nb: Undergruppenavn

en: Subgroup:
nb: Undergruppe:

en: Subject
nb: Emne

en: Subject heading:
nb: Emneoverskrift:

en: Subject phrase
nb: Emneuttrykk

en: Subject sub-division:
nb: Emneinndeling

en: Subject(s)
nb: Emne(r)

en: Subject:
nb: Emne:

en: Subject:
nb: Emne:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
nb: Emne: %s

en: Subjects:
nb: Emner:

en: Submit
nb: Send

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
nb: Send inn forslaget

en: Subscription
nb: Abonnement

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
nb: Abonnement nummer%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
nb: Abonnement %s

en: Subscription ID:
nb: Abonnement-ID:

en: Subscription batch edit
nb: Masseredigering av abonnement

en: Subscription begin
nb: Abonnement startet

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
nb: Abonnement avsluttet %s

en: Subscription details
nb: Abonnementsdetaljer

en: Subscription end
nb: Abonnement slutt

en: Subscription end date
nb: Sluttdato for abonnement

en: Subscription end date:
nb: Sluttdato for abonnement:

en: Subscription expired
nb: Abonnement utløpt

en: Subscription history
nb: Abonnementshistorikk

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
nb: Abonnementshistorikk for %s

en: Subscription length:
nb: Abonnementslengde:

en: Subscription num.
nb: Abonnementsnum.

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
nb: Fornying av abonnement for %s

en: Subscription renewed.
nb: Abonnementet er fornyet.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
nb: Sirkulasjonslister for %s

en: Subscription start date
nb: Startdato for abonnement

en: Subscription start date:
nb: Startdato for abonnement:

en: Subscription summaries
nb: Oversikter over abonnement

en: Subscription summary
nb: Oversikt over abonnement

en: Subscription title
nb: Abonnementstittel

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
nb: Abonnementet vil utløpe %s.

en: Subscription:
nb: Abonnement:

en: Subscriptions
nb: Abonnementer

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
nb: Abonnementer (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
nb: Abonnementer må være knyttet til en bibliografisk post

en: Subscriptions renewed.
nb: Abonnementene er fornyet.

note: SCRIPT
en: Substitute
nb: Erstatt

en: Substitutions
nb: Erstatninger

en: Subtotal
nb: Delsum

en: Subtotal
nb: Delsum

en: Subtotal for
nb: Delsum for

en: Subtype limits
nb: Grenser for undertype

note: SCRIPT
en: Success.
nb: Vellykket.

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
nb: Lagret konfigurasjon

en: Suggested by
nb: Foreslått av

en: Suggested by:
nb: Foreslått av:

en: Suggested by:
nb: Foreslått av:

en: Suggested date from:
nb: Foreslått dato fra:

en: Suggested on
nb: Foreslått den

en: Suggestible
nb: Kan foreslås

en: Suggestion
nb: Forslag

en: Suggestion declined
nb: Forslag avslått

en: Suggestion information
nb: Informasjon om forslag

en: Suggestion management
nb: Forslagsbehandling

en: Suggestions
nb: Forslag

en: Suggestions management
nb: Forslagsbehandling

en: Summary
nb: Sammendrag

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
nb: Sammendrag for %s %s (%s)

en: Summary:
nb: Sammendrag:

note: SCRIPT
en: Summer
nb: Sommer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
nb: Søndag

note: SCRIPT
en: Sundays
nb: Søndager

en: Supplemental issue
nb: Ekstrautgave

en: Supplier report
nb: Leverandørrapport

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
nb: Støttede tastatursnarveier

en: Surname
nb: Etternavn

en: Surname:
nb: Etternavn:

en: Surname:
nb: Etternavn:

en: Surveys
nb: Kartlegginger

en: Suspend
nb: Utsett

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
nb: Utsett alle reservasjoner

en: Suspend?
nb: Utsette?

en: Suspension charging interval
nb: Intervall for utestenging

en: Suspension in days (day)
nb: Utsettelser i dager (dag)

en: Svenska (Swedish)
nb: Svenska (svensk)

note: A
en: Switch languages
nb: Bytt språk

en: Switch to advanced editor
nb: Bytt til avansert redigering

en: Switch to basic editor
nb: Bytt til enkel redigering

en: Switching to dom indexing
nb: Bytter til dom-indeksering

en: Synchronize
nb: Synkroniser

en: Syntax
nb: Syntaks

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
nb: Innstillingen 'RESTOAuth2ClientCredentials' er slått på, men den påkrevde Perl-modulen Net::OAuth2::AuthorizationServer er ikke installert. Funksjonen er slått av.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
nb: Systeminnstillingen «StatisticsFields» inneholder feltnavn som ikke tilhører eksemplarenes databasetabell: %s

en: System preferences
nb: Systeminnstillinger

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
nb: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci og Alper Tutunsatar)

en: TOC
nb: Innholdsfortegnelse

en: TOTAL
nb: TOTALT

en: Tab separated text
nb: Fane adskilt med tekst

en: Tab separated text (.csv)
nb: Tekst adskilt med tabulator (.csv)

en: Tab:
nb: Fane:

en: TableDnD plug-in for jQuery
nb: TableDnD-plugin for jQuery

en: Tabs in use
nb: Faner i bruk

en: Tabular
nb: Tabellform

en: Tag
nb: Tagg

note: SCRIPT
en: Tag
nb: Tagg

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
nb: Tagg %s Delfeltstruktur

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
nb: Tagg %s delfeltstruktur

en: Tag deleted
nb: Tagg slettet

note: A
en: Tag editor
nb: Taggredigering

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
nb: Tagg har ingen delfelt

en: Tag:
nb: Tagg:

en: Tag:
nb: Tagg:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
nb: Tagg: %s

en: Tagged with:
nb: Tagget med:

en: Tags
nb: Tagger

en: Tags pending approval
nb: Tagger som venter på godkjenning

en: Tags:
nb: Tagger:

en: Tamil, France
nb: Tamil, Frankrike

en: Target
nb: Mål

en: Target (database) record check field
nb: Kontroll av (database) målpost

en: Task scheduler
nb: Oppgaveplanlegger

en: Tax number registered:
nb: Registrert momsnummer:

en: Tax number registered:
nb: Registrert momsnummer:

en: Tax rate:
nb: Momssats:

en: Technical reports
nb: Tekniske rapporter

en: Template
nb: Mal

en: Template ID
nb: Mal-ID

en: Template ID:
nb: Mal-ID:

en: Template code:
nb: Malkode:

en: Template description:
nb: Malbeskrivelse:

en: Template name
nb: Malnavn

en: Template name:
nb: Malnavn:

en: Template:
nb: Mal:

en: Templates
nb: Maler

en: Temporary
nb: Midlertidig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
nb: Midlertidig katalog for opplasting ikke definert

en: Term/Phrase
nb: Term/uttrykk

en: Terms summary
nb: Termsammendrag

en: Test pattern
nb: Test mønster

en: Test prediction pattern
nb: Test prediksjonsmønster

en: Text
nb: Tekst

en: Text (TSV)
nb: Tekst (TSV)

en: Text alignment:
nb: Tekstinnretting:

en: Text fields
nb: Tekstfelt

en: Text for OPAC:
nb: Tekst for publikumskatalogen:

en: Text for librarian:
nb: Tekst for bibliotekar:

en: Text for librarians:
nb: Tekst for bibliotekarer:

en: Text for opac:
nb: Tekst for publikumskatalogen:

en: Text justification:
nb: Tekstjustering:

en: Text:
nb: Tekst:

en: Textarea
nb: Tekstområde

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
nb: Budsjettet finnes ikke! Velg et budsjett for å fortsette.

en: The
nb: Den

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
nb: De %s siste utgavene knyttet til dette abonnementet:

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
nb: Oppføringen &lt;use_zebra_facets&gt; mangler i konfigurasjonsfilen. Faller tilbake på den gamle måten å behandle fasetter på.

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
nb: De to følgende feltene er til ditt eget bruk. De kan være nyttige til formål for statistikker.

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
nb: Systeminnstillingen AnonymousPatron er ikke definert. Du kan bruke denne funksjonen likevel, men NULL vil bli brukt for å oppdatere lånehistorikken.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
nb: Tillatelsen Hvem som helst har ingen faktisk effekt når denne listen er helt privat.

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
nb: The Bridge Material Type Icon Set er lisensiert under en

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
nb: ILL-modulen er aktivert, men ingen «partner_code» er definert i koha-conf.xml. Faller tilbake til hardkodet «ILLLIBS».

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
nb: ILL-modulen er aktivert, men konfigurert «partner_code» (%s) er ikke definert i systemet.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
nb: ILL-modulen er aktivert, men det er ingen tilgjengelige serverdeler.

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
nb: Den aktive valutaen må ha en kurs på 1.0

en: The alternative email is invalid.
nb: Alternativ e-post er ugyldig.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
nb: Autoritetsposten du ba om finnes ikke (%s).

en: The authorized value category (
nb: Autorisert verdikategori (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
nb: Systeminnstillingen autoBarcode er angitt som %s og for eksemplarer med tomme strekkoder genereres strekkoder ved lagring til database

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
nb: Strekkoden %s ble ikke funnet.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
nb: Strekkoden ble ikke funnet %s.

en: The barcode was not found:
nb: Strekkoden ble ikke funnet:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
nb: Strekkoden du legger inn økes satsvis for hvert nye eksemplar.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
nb: Startdatoen mangler eller ugyldig.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
nb: Feltene biblio.biblionumber og biblioitems.biblioitemnumber er tilordnet et MARC-delfelt.

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
nb: Handlekurven ble sendt til: %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
nb: Endringen vil bli utført umiddelbart.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
nb: Kolonnen «Koha-felt» viser at delfeltet er koblet til et Koha-felt.

note: %1$s:  config_entry.lockdir | html
en: The configured &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file points to a non-writable directory (%s).
nb: Innførselen &lt;lockdir&gt; i koha-conf.xml peker til en ikke skrivbar katalog (%s).

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
nb: Det tilhørende delfeltet MÅ være i fanen -1 (overse)

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
nb: Databasens bildekvote tillater kun at maksimalt %s bilder er lagret på ethvert tidspunkt. Slett ett eller flere bilder for å frigjøre kvoteplass.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
nb: Databasen returnerte en feil da en operasjon skulle slettes.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
nb: Databasen returnerte en feil da en operasjon skulle lagres.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
nb: Databasen returnerte en feil under sletting av %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
nb: Databasen returnerte en feil under sletting av %s.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
nb: Databasen returnerte en feil under lagring av %s %s.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
nb: Nedlastet katalog spesifiserer katalogen på ftp-siden som priser og fakturaer lastes ned fra.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
nb: Forfallsdatoen &quot;%s&quot; er ugyldig

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
nb: Sluttdatoen mangler eller er ugyldig.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
nb: De angitte passordene samsvarer ikke

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
nb: Feltet kunne ikke slettes. Kontroller loggen for feil.

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
nb: Feltet kunne ikke oppdateres. Kanskje navnet finnes allerede?

en: The field has been inserted
nb: Feltet har blitt lagt til

en: The field itemnum MUST be mapped
nb: Feltet itemnum  MÅ være tilordnet

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
nb: Filen vil bli importert inn i en redigerbar tabell for gjennomgang før lagring.

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
nb: Den første linjen må være en topptekstrad som definerer hvilke kolonner importfilen skal inneholde.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
nb: Den første meddelelsens forsinkelse skal være mindre enn den andre, som igjen skal være mindre enn den tredje for

en: The following barcodes were found:
nb: Følgende strekkoder ble funnet:

en: The following error occurred while importing the database structure:
nb: Følgende feil oppsto under import av databasestrukturen:

en: The following error was encountered:
nb: Følgende feil oppsto:

en: The following errors have occurred:
nb: Følgende feil har oppstått:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
nb: Følgende feil ble funnet. Rett dem opp, og send på nytt:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
nb: Følgende felt inneholder feil som må rettes.

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
nb: Følgende reservasjoner har ikke blitt oppfylt. Hent dem, og lever dem inn.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
nb: Følgende ID-er finnes både i tabell %s og %s:

en: The following itemnumbers were found:
nb: Følgende eksemplarnummer ble funnet:

en: The following items were modified:
nb: Følgende eksemplarer ble endret:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
nb: Følgende tilordninger finnes for items.permanent_location, noe de ikke bør gjøre.

en: The following records could not be deleted:
nb: Følgende poster kunne ikke slettes:

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
nb: Rammeverket brukes %s ganger.

en: The generated notices are different!
nb: De genererte meldingene er ulike!

en: The generated notices are exactly the same!
nb: De genererte meldingene er identiske!

en: The hold has been correctly cancelled.
nb: Reservasjonen ble avbrutt.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
nb: Reservasjonen ligger på postnivå. Det er ikke mulig å fastslå hvilket eksemplar som skal merkes som tapt.

en: The import id number
nb: Import-ID-nummeret

en: The included OAI.xslt file by the
nb: Den inkluderte OAI.xslt-filen etter

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
nb: Fakturaen som denne faktura-ID-en henviser til finnes ikke.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
nb: Eksemplaret (%s) finnes ikke.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
nb: Eksemplaret (%s) er lagt til i listen.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
nb: Eksemplaret (%s) er ikke lagt til i listen. Verifiser at det ikke allerede er i listen.

en: The item has been removed from the list.
nb: Eksemplaret er fjernet fra listen.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
nb: Eksemplaret er ikke innlevert på grunn av et konfigurasjonsproblem i systemet ditt. Du må be administratoren om å se på

en: The item has successfully been linked to
nb: Eksemplaret ble koblet til

en: The item you select will be moved to the target record.
nb: Eksemplaret du velger vil bli flyttet til målposten.

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
nb: Bibliotekkoden du la inn inneholder mellomrom. Fjern alle mellomrom fra bibliotekkoden

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
nb: Listen ble sendt til: %s

en: The merge was successful.
nb: Sammenslåingen var vellykket.

en: The merging was successful.
nb: Sammenslåingen var vellykket.

en: The notice has been correctly enqueued.
nb: Maldingen har blitt lagt i køen.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
nb: Antall dager (%s) må være et tall mellom 0 og 999.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
nb: Bestillingen er avbrutt, selv om et eller flere eksemplarer ikke kunne slettes.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
nb: Bestillingen er avbrutt, selv om posten ikke er slettet.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
nb: Bestillingen er avbrutt, selv om ett eller flere eksemplarer ikke kunne slettes.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
nb: Bestillingen er avbrutt, selv om posten ikke er slettet.

en: The order has been successfully canceled.
nb: Bestillingen er avbrutt.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
nb: Bestillingen er avbrutt %s

en: The passwords entered do not match
nb: De angitte passordene samsvarer ikke

en: The patron category you create will be used by the
nb: Lånerkategorien du oppretter vil brukes av

en: The patron does not have an email address defined.
nb: Låneren har ikke noen epostadresse.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
nb: Låneren skylder %s.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
nb: Låneren er ikke opprettet! Det innlagte passordet inneholdt mellomrom

en: The patron has not been created the entered password was too short
nb: Låneren er ikke opprettet! Det innlagte passordet var for kort

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
nb: Låneren er ikke opprettet! Det innlagte passordet var for svakt. Det må inneholde minst en stor bokstav, en liten bokstav og et tall

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
nb: Låneren er ikke opprettet! Kortnummer eller bruker-ID finnes kanskje allerede.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
nb: Låneren har ubetalte gebyrer for reservasjoner, leiepriser, osv., på %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
nb: Låneren har ubetalte gebyrer for reservasjoner, leiepriser, osv., på %s.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
nb: Låneren som brukes for modulen for selvbetjent utlån i publikumskatalogen har ikke tillatelsen self_check => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
nb: Låneren som brukes for modulen for selvbetjent utlån i publikumskatalogen har for mange tillatelser. Den skal kun ha self_check => self_checkout_module.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
nb: Lånerens garantister har en samlet gjeld på %s.

en: The primary email is invalid.
nb: Den primære e-posten er ugyldig.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
nb: Sitatopplasteren godtar standard csv-filer med to kolonner: «kilde» og «tekst»

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
nb: Posten (%s) finnes ikke.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
nb: Posten (%s) er lagt til i listen.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
nb: Posten (%s) er ikke lagt til i listen. Verifiser at den ikke allerede er i listen.

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
nb: Posten du prøver å redigere, finnes ikke.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
nb: Posten du ba om, finnes ikke (%s).

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
nb: Rapporten «%s» er konvertert.

en: The requested message cannot be displayed
nb: Den forespurte meldingen kan ikke vises

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
nb: De mest spesifikke reglene blir tatt i bruk først, deretter de mer generelle i denne rekkefølgen:

en: The rules have been cloned.
nb: Reglene er klonet.

en: The secondary email is invalid.
nb: Den sekundære e-posten er ugyldig.

en: The subscription has linked issues
nb: Abonnementet har koblede utgaver

en: The subscription has linked items
nb: Abonnementet har koblede eksemplarer

en: The subscription has not expired yet
nb: Abonnementet har ikke utløpt ennå

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
nb: Systeminnstillingen %s kan ha blitt overstyrt fra denne verdiene av én eller flere virtuelle verter ("virtual hosts").

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
nb: Innstillingen ProtectSuperlibrarianPrivileges er slått på

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
nb: De ikke-mottatte bestillingene fra følgende budsjettposter vil bli flyttet

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
nb: Opplastet katalog spesifiserer katalogen på ftp-siden som bestillinger lastes opp til.

en: The upload file appears to be empty.
nb: Den opplastede filen ser ut til å være tom.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
nb: Den opplastede filen ser ikke ut til å være en kpz-fil. Filtypen er ikke «.kpz».

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
nb: Den opplastede filen ser ikke ut til å være en zip-fil. Filtypen er ikke «.zip».

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
nb: Verdien «%s» støttes ikke for mappinger

en: Themes
nb: Temaer

en: Then start the installer again.
nb: Start deretter installasjonsprogrammet på nytt.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
nb: Ingen %s er for øyeblikket tilgjengelige.

en: There are no EDI accounts.
nb: Det finnes ingen EDI-kontoer.

en: There are no EDIFACT messages.
nb: Det finnes ingen EDIFACT-meldinger.

en: There are no SMS cellular providers defined.
nb: Ingen SMS-mobilleverandører er definert.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
nb: Det er ingen autoriserte verdier definert for %s

en: There are no cities defined.
nb: Ingen postnummer er definert.

en: There are no collections currently defined.
nb: Ingen samlinger er definert for øyeblikket.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
nb: Det finnes ingen kontrakter med denne leverandøren. %s

en: There are no defined actions for this template.
nb: Det finnes ingen definerte handlinger for denne malen.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
nb: Det finnes ingen definerte maler. Opprett en mal først.

en: There are no existing numbering patterns.
nb: Det finnes ingen eksisterende nummereringsmønstre.

en: There are no images for this record.
nb: Det finnes ingen bilder for denne posten.

en: There are no item search fields defined.
nb: Ingen eksemplarsøkefelt er definert.

en: There are no items in this batch yet
nb: Det finnes foreløpig ingen dokumenter i denne satsvise kjøringen

en: There are no items in this collection.
nb: Det er ingen eksemplarer i denne samlingen.

en: There are no itemtypes defined
nb: Ingen eksemplartyper er definert

en: There are no late orders.
nb: Det finnes ingen forsinkede bestillinger

en: There are no libraries defined.
nb: Ingen bibliotek er definert.

en: There are no library EANs.
nb: Det finnes ingen EAN-koder for bibliotek.

en: There are no notices for this library.
nb: Det finnes ingen meddelelser for dette biblioteket.

en: There are no notices.
nb: Det finnes ingen meddelelser.

en: There are no open baskets for this vendor.
nb: Det finnes ingen åpne kurver for denne leverandøren.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
nb: Det finnes ingen forfalte lån for i dag%s på den valgte plasseringen%s.

en: There are no overdues matching your search.
nb: Det finnes ingen forfalte lån som samsvarer med søket.

en: There are no overdues.
nb: Det finnes ingen forfalte lån.

en: There are no patron categories defined.
nb: Ingen lånerkategorier er definert.

en: There are no patron lists.
nb: Det finnes ingen lånerlister.

en: There are no patrons in this batch yet
nb: Det finnes foreløpig ingen lånere i dette partiet

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
nb: Ingen lånere abonnerer på denne periodikavarslingen.

en: There are no pending discharge requests.
nb: Det finnes ingen ventende forespørsler om utskriving.

en: There are no pending offline operations.
nb: Det finnes ingen ventende frakoblede operasjoner.

en: There are no pending patron modifications.
nb: Det finnes ingen ventende lånerendringer.

en: There are no rotas with stages assigned
nb: Det finnes ingen rotasjoner med tilordnede stadier

en: There are no rules defined.
nb: Ingen regler er definert.

en: There are no saved definitions.
nb: Ingen definisjoner er lagret.

en: There are no saved matching rules.
nb: Ingen regler for samsvar er lagret.

en: There are no saved patron attribute types.
nb: Ingen lånerattributtyper er lagret.

en: There are no saved reports.
nb: Det finnes ingen lagrede rapporter.

en: There are no sets defined.
nb: Ingen sett er definert.

en: There are no statistics for this patron.
nb: Det finnes ingen statistikk for denne låneren.

en: There are no titles tagged with the term
nb: Det finnes ingen titler som er tagget med termen

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
nb: Det finnes allerede en profil med dette navnet.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
nb: Det finnes mer enn én MARC-tagg som er knyttet til eksemplarfanen (10): %s

en: There is no defined frequency.
nb: Ingen frekvens er definert.

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
nb: Det er ikke angitt noen øvre eller nedre grense for antall tegn. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
nb: Det finnes ingen meldingsmal med koden "CANCEL_HOLD_ON_LOST"

en: There is no order for this bibliographic record.
nb: Det finnes ingen bestilling for denne bibliografisk posten.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
nb: Ingen meldinger til denne låneren er loggført.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
nb: En strekkode inneholdt minst ett tegn som ikke kan skrives ut.

en: There was 1 barcode that was too long.
nb: En strekkode var for lang.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
nb: %s strekkoder inneholdt minst ett tegn som ikke kan skrives ut.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
nb: Det var %s strekkoder som var for lange.

en: There were no unreceived orders for this fund.
nb: Det var ingen bestillinger for denne budsjettposten som ikke er mottatt.

en: There were problems with your submission
nb: Det oppsto et problem under innsending

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
nb: Derfor har posten som skulle slås sammen ikke blitt slettet.

en: Thesaurus:
nb: Synonymordbok

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
nb: Disse er deaktivert for ALLE bibliotek. Velg biblioteket «Standard» for å endre disse innstillingene.

en: These are disabled for the current library.
nb: Disse er deaktivert for det gjeldende biblioteket.

en: These are enabled.
nb: Disse er aktivert.

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
nb: Disse feltene vil bli brukt ved opprettelse av klubber basert på denne malen

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
nb: Disse feltene vil bli brukt ved registrering av en låner i en klubb basert på denne malen

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
nb: Disse eksemplarene har en reservasjonsrate &ge; %s.

en: Theses
nb: Teser

note: SCRIPT
en: Third
nb: Tredje

en: This account has been locked!
nb: Denne kontoen er låst!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
nb: Denne handlingen kan ikke omgjøres. Ønsker du å fortsette?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
nb: Denne attributten vil kun bli brukt på lånerens kategori %s

en: This authority type cannot be deleted
nb: Denne autoritetstypen kan ikke slettes

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
nb: Dette budsjettet har tilknyttede budsjettposter. Du må slette alle tilknyttede budsjettposter før du kan slette dette budsjettet.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
nb: Denne kategorien er brukt %s ganger

en: This course already has this item on reserve.
nb: Dette kurset har allerede reservert dette eksemplaret.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
nb: Dette feltet er påkrevd

note: SCRIPT
en: This field is required.
nb: Dette feltet er obligatorisk.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
nb: Denne filen finnes allerede (i denne kategorien).

en: This framework cannot be deleted
nb: Dette rammeverket kan ikke slettes

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
nb: Denne frekvensen brukes fortsatt av %s abonnement(er). Ønsker du likevel å slette den?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
nb: Denne kontokoden finnes ikke i målbudsjettet.

en: This invoice has no files attached.
nb: Denne fakturaen har ingen tilknyttede filer.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
nb: Dette fakturanummeret har allerede blitt brukt. Ønsker du å motta på en eksisterende faktura?

en: This is a serial subscription
nb: Dette er et abonnement på periodika

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
nb: Dette er den anonyme låneren, så ingen sirkulasjonshistorikk vises. For å få ut en liste over anonymiserte lån, kjører du en rapport.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
nb: Dette er den anonyme låneren, så ingen reservasjonshistorikk vises.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
nb: Dette eksemplaret tilhører %s og kan ikke lånes ut fra denne plasseringen.

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
nb: Dette eksemplaret kan ikke fornyes, det er et innomhusutlån

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
nb: Dette eksemplaret kan ikke fjernes. Det er utlånt

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
nb: Eksemplaret er tapt med status «%s».

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
nb: Eksemplaret er tapt med status «%s». %s Låne ut likevel? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
nb: Eksemplaret er tapt med status «%s».

en: This item has previously been checked out to this patron.
nb: Dette eksemplaret har tidligere vært utlånt til denne låneren.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
nb: Dette eksemplaret er lånt ut til en annen låner. %s Levere inn og låne ut? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
nb: Eksemplaret er allerede lånt ut til denne låneren. Fornye?

en: This item is on hold for another patron.
nb: Dette eksemplaret er reservert av en annen låner.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
nb: Dette eksemplaret er reservert av en annen låner. Reservasjonen vil bli overstyrt, men ikke avbrutt.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
nb: Dette eksemplaret er reservert og kan hentes ved %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
nb: Eksemplaret er reservert og kan hentes ved ditt bibliotek

en: This item is part of a rotating collection.
nb: Dette eksemplaret er del av en roterende samling.

en: This item is waiting for another patron.
nb: Dette eksemplaret venter på en annen låner.

en: This item must be checked in at following library:
nb: Dette eksemplaret må leveres inn ved følgende bibliotek:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
nb: Dette eksemplaret må returneres til %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
nb: Dette eksemplaret kan normalt kun reserveres for lånere fra %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
nb: Dette eksemplaret kan normalt ikke reserveres.

en: This list does not exist.
nb: Denne listen finnes ikke.

en: This member has no email
nb: Denne låneren har ingen e-postadresse

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
nb: Denne meldingen vises på brukerens side i publikumskatalogen

en: This message displays when checking out to this patron
nb: Denne meldingen vises når noe lånes ut til denne låneren

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
nb: Denne meldingen kan ha blitt forårsaket av følgende forhold:

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
nb: Bestillingen har blitt purret %s ganger. På %s%s%s, %s%s

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
nb: I tråd med bibliotekets låneregler kan ikke denne låneren låne dette eksemplaret.

en: This patron does not exist.
nb: Denne låneren finnes ikke.

en: This patron has no circulation history.
nb: Denne låneren har ingen sirkulasjonshistorikk.

en: This patron has no files attached.
nb: Denne låneren har ingen tilknyttede filer.

en: This patron has no holds history.
nb: Denne låneren har ingen reservasjonshistorikk.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
nb: Denne låneren har ikke sendt inn noen kjøpsforslag

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
nb: Denne låneren har angitt personvernregler om å aldri lagre en sirkulasjonshistorikk

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
nb: Denne låneren er fra et annet bibliotek (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
nb: Denne låneren er fra et annet bibliotek (%s).

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
nb: Dette mønsteret brukes fortsatt av %s abonnement(er). Ønsker du likevel å slette det?

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
nb: Denne posten kan ikke slettes. Minst ett eksemplar er utlånt.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
nb: Denne posten kan ikke overføres til avansert redigering. Fortsette?

note: A
en: This record has no items
nb: Denne posten har ingen eksemplarer

en: This record is in use
nb: Denne posten er i bruk

en: This record is used
nb: Denne posten er i bruk

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
nb: Denne posten er brukt %s ganger

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
nb: Dette skjermbildet viser delfeltene knyttet til den valgte taggen. Du kan endre delfelt eller legge til nye ved å trykke på Rediger.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
nb: Dette skriptet kan ikke opprette/skrive til den nødvendige midlertidige katalogen.

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
nb: Delfeltet vil bli slettet

note: A
en: This subscription depends on another supplier
nb: Dette abonnementet avhenger av en annen leverandør

en: This subscription is closed.
nb: Dette abonnementet er avsluttet.

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
nb: Denne verdien vil bli fylt ut %s delfeltet fra den valgte bibliografiske posten. %s

en: This vendor has no email
nb: Denne leverandøren har ingen e-postadresse

en: This vendor has no email defined for late issues.
nb: Denne leverandøren har ingen e-postadresse for forsinkede utgaver.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
nb: Dette vil være navnet du bruker for å identifisere dette bildet når du redigerer layout for lånekort.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
nb: Dette vil slette %salle %svalgte%s eksemplarer.

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
nb: Dette vil slette unntakene innenfor et gitt område. Vær forsiktig med størrelsen på området, så du ikke påvirker ytelsen til Koha.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
nb: Dette vil kun slette reglene for gjentagende fridager. De gjentagbare fridagene vil bli slettet, men ikke unntakene.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
nb: Dette vil kun slette reglene for enkeltfridager. De gjentagbare fridagene og unntakene vil ikke bli slettet.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
nb: Dette vil slette denne regelen for fridager. Hvis det er en gjentagbar fridag, vil dette alternativet se etter mulige unntak. Hvis det finnes et unntak, vil dette alternativet fjerne unntaket og angi datoen som en vanlig fridag.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
nb: Dette vil lagre endringene i fridagens tittel og beskrivelse. Hvis informasjonen om en gjentagbar fridag endres, vil det påvirke alle datoene som fridagen gjentas på.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
nb: Dette vil ta denne dagen og måneden som utgangspunkt og gjøre den til en fridag. Ved hjelp av dette alternativet kan du gjenta denne regelen for hvert år. Hvis du for eksempel velger 1. august, vil denne datoen bli en fridag hvert år.

en: Those items won't be deleted
nb: Disse eksemplarene vil ikke bli slettet

note: SCRIPT
en: Threshold missing
nb: Mangler en terskel

note: IMG
en: Thumbnail
nb: Minibilde

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
nb: Torsdag

note: SCRIPT
en: Thursdays
nb: Torsdager

en: Time zone:
nb: Tidssone:

en: Time:
nb: Tid:

en: Timeout
nb: Tidsavbrudd

en: Title
nb: Tittel

en: Title
nb: Tittel

en: Title (A-Z)
nb: Tittel (A–Å)

en: Title (Z-A)
nb: Tittel (Å–A)

en: Title (any):
nb: Tittel (alle):

en: Title (uniform):
nb: Tittel (enhetlig):

en: Title and author
nb: Tittel og forfatter

en: Title phrase
nb: Titteluttrykk

en: Title:
nb: Tittel:

en: Title:
nb: Tittel:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
nb: Tittel: %s

en: Titles
nb: Titler

en: Titles tagged with the term
nb: Poster som er tagget med termen

en: To
nb: Til

en: To
nb: Til

en: To a file:
nb: Til en fil:

en: To a file:
nb: Til en fil:

en: To add another library and for more settings, go to:
nb: For å legge til et nytt bibliotek og for flere innstillinger, gå til:

en: To add another patron category and for more settings go to:
nb: For å legge til en ny lånerkategori og for flere innstillinger, gå til:

en: To authid:
nb: Til autoritets-ID:

en: To call number:
nb: Til hyllesignatur:

en: To create another item type later and for more settings go to:
nb: For å opprette en annen eksemplartype senere og for flere innstillinger, gå til:

en: To create another patron, go to:
nb: For å opprette en ny låner, gå til:

en: To create circulation rule, go to:
nb: For å opprette sirkulasjonsregel, gå til:

en: To date:
nb: Til dato:

en: To edit patron permissions, go to:
nb: For å endre rettigheter, gå til:

en: To item call number:
nb: Til hyllesignatur for eksemplar:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
nb: For å lære hvordan du unngår dette problemet, se den tilknyttede wiki-siden:

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
nb: For å endre en regel, oppretter du en ny med samme lånerkategori og eksemplartype.

en: To notify on receiving:
nb: For å varsle ved mottak:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
nb: For å varsle lånere om nye utgaver av periodika, må du

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
nb: For å erstatte et bilde, sletter du det og laster opp en ny fil som du gir samme bildenavn.

en: To screen in the browser:
nb: For å vise i nettleseren:

en: To screen into the browser:
nb: For å vise i nettleseren:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
nb: For å oppdatere bildet for %s %s %s, velger du en ny bildefil og klikker på «Last opp».

en: To:
nb: Til:

en: To:
nb: Til:

note: SCRIPT
en: Today
nb: I dag

en: Today's checkins
nb: Dagens innleveringer

en: Today's checkouts
nb: Dagens utlån

en: Today's notifications
nb: Dagens varsler

note: I
en: Toggle set to lowest priority
nb: Laveste prioritet er angitt

en: Too many checked out.
nb: For mange lån.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
nb: For mange lån. %s lånt ut, kun %s er tillatt.

en: Too many holds for
nb: For mange reservasjoner for

en: Too many holds:
nb: For mange reservasjoner:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
nb: For mange eksemplarer (%s) til å vise dem enkeltvis.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
nb: For mange eksemplarer (%s): Du har ikke tillatelse til å redigere flere enn %s eksemplarer i et parti.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
nb: For mange innomhuslån. %s innomhuslån, kun %s er tillatt.

en: Tool plugins
nb: Verktøy-plugin-er

en: Tools
nb: Verktøy

en: Tools home
nb: Verktøy, hjem

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
nb: Vis de %s mest sirkulerte eksemplarene

en: Top lists
nb: Topplister

en: Top page margin:
nb: Sidens toppmarg:

en: Top text margin:
nb: Marg for topptekst:

en: Topics
nb: Emner

en: Total
nb: Totalt

en: Total
nb: Totalt

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
nb: Totalt (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
nb: Totalt (moms %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
nb: Totalt (moms %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
nb: Totalt (moms %s)

en: Total RRP
nb: Total moms

en: Total amount outstanding:
nb: Totalt utestående beløp:

en: Total amount outstanding:
nb: Totalt utestående beløp:

en: Total amount payable:
nb: Totalt beløp å betale:

en: Total amount:
nb: Totalt beløp:

en: Total available
nb: Totalt tilgjengelig

en: Total checkouts
nb: Totalt antall utlån

en: Total checkouts as of yesterday
nb: Totalt antall utlån til og med i går

en: Total checkouts:
nb: Totalt antall utlån:

en: Total cost
nb: Totalkostnad

en: Total current checkouts allowed
nb: Totalt antall tillatte utlån

en: Total current on-site checkouts allowed
nb: Totalt antall tillatte innomhusutlån

en: Total due
nb: Totalt utestående

en: Total due:
nb: Totalt utestående:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
nb: Totalt utestående: %s

en: Total income (cash):
nb: Total inntekt (cash)

en: Total items in group
nb: Totalt antall eksemplarer i gruppe

note: SCRIPT
en: Total must be a number
nb: Summen må være et tall

en: Total number of results:
nb: Totalt antall resultater:

en: Total ordered
nb: Totalt bestilte

en: Total outgoing (cash):
nb: Total utgående (cash)

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
nb: Total utgående (cash): %s (%s)

en: Total spent
nb: Brukt totalt

en: Total tax exc.
nb: Totalt, ekskl. moms

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
nb: Totalt, ekskl. moms (%s)

en: Total tax inc.
nb: Totalt, inkl. moms

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
nb: Totalt, inkl. moms (%s)

en: Total:
nb: Totalt:

en: Totals:
nb: Totalt:

en: Transaction date
nb: Transaksjonsdato

note: A
en: Transaction logs
nb: Transaksjonslogger

en: Transaction type
nb: Transaksjonstype

en: Transaction type:
nb: Transaksjonstype:

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
nb: Transaksjoner siden %s

en: Transfer
nb: Overføring

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
nb: Overfør samling

en: Transfer collection
nb: Overfør samling

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: Overfør samling &rsaquo; Roterende samlinger &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
nb: Overføringen er %s dager forsinket

en: Transfer is not allowed for:
nb: Overføring er ikke tillatt for:

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
nb: Overføre bestilling til denne kurven?

en: Transfer to:
nb: Overfør til:

en: Transferred
nb: Overført

en: Transferred from basket:
nb: Overførte fra kurv:

en: Transferred items
nb: Overførte eksemplarer

en: Transferred to basket:
nb: Overfør til kurv:

en: Transfers
nb: Overføringer

en: Transfers are
nb: Overføringer er

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
nb: Overføringer til ditt bibliotek fra og med %s

en: Transfers to receive
nb: Overføringer som skal mottas

en: Translate into other languages
nb: Oversett til andre språk

note: A
en: Translate item type %s
nb: Oversett eksemplartype %s

en: Translation
nb: Oversettelse

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
nb: oversettelsen (id %s) har blitt lagt til

en: Translation manager:
nb: Oversettelsessjef:

en: Transport cost matrix
nb: Matrise for transportkostnader

en: Treaties
nb: Traktater

en: Try again with a different barcode
nb: Prøv på nytt med en annen strekkode

en: Try another search
nb: Prøv et nytt søk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
nb: Tirsdag

note: SCRIPT
en: Tuesdays
nb: Tirsdager

en: UF
nb: BF

en: URL
nb: URL-adresse

en: URL(s)
nb: URL-adresse(r)

en: URL:
nb: URL-adresse:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.url | html
en: URL: %s
nb: URL-adresse: %s

en: US Inches
nb: Amerikanse tommer

en: UTF-8 (Default)
nb: UTF-8 (standard)

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
nb: Kunne ikke avbryte registrering!

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
nb: Kunne ikke opprette registrering!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
nb: Kunne ikke slette klubben!

en: Unable to delete patron
nb: Kunne ikke slette låneren

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
nb: Kunne ikke slette lånere fra andre biblioteker med de nåværende innstillingene

en: Unable to delete staff user
nb: Kunne ikke slette ansattbrukere

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
nb: Kunne ikke slette malen!

en: Unable to save image to database.
nb: Kunne ikke lagre bilde til database.

en: Unapprove
nb: Fjern godkjenning

en: Unauthorized user
nb: Uautorisert bruker

en: Unavailable (lost or missing)
nb: Utilgjengelig (mangler eller er tapt)

en: Uncertain
nb: Usikker

en: Uncertain price:
nb: Usikker pris:

en: Uncertain prices
nb: Usikre priser

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
nb: Usikre priser for leverandør %s

en: Unchanged
nb: Uendret

en: Uncheck all
nb: Fjern merking av alle

en: Undef
nb: Udef

en: Undefined
nb: Udefinert

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
nb: Angre import inn i katalog

en: Unfortunately, no backups are available.
nb: Dessverre, er ingen sikkerhetskopier tilgjengelige.

en: Ungrouped baskets
nb: Ugrupperte kurver

en: Unhighlight
nb: Opphev utheving

en: Unified title
nb: Enhetlig tittel

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
nb: Enhetlig tittel: %s

en: Uninstall
nb: Avinstaller

en: Unique holiday
nb: Unik fridag

en: Unique holidays
nb: Unike fridager

en: Unique identifier:
nb: Unik identifikator:

en: Unit
nb: Enhet

en: Unit cost
nb: Enhetskostnad

en: Unit price
nb: Enhetspris

en: Unit:
nb: Enhet:

en: Units per issue
nb: Enheter per utgave

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
nb: Enheter per utgave er obligatorisk

en: Units per issue:
nb: Enheter per utgave:

en: Units:
nb: Enheter:

en: Units:
nb: Enheter:

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
nb: Ukjent feil ved behandling av forespørselen. Kontakt administratoren.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
nb: Ukjent feil %s.

en: Unknown error.
nb: Ukjent feil.

en: Unknown plugin type
nb: Ukjent plugin-type

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
nb: Ukjent posttype, kan ikke importere

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
nb: Ukjent delfelt

note: SCRIPT
en: Unknown tag
nb: Ukjent tagg

en: Unlimited
nb: Ubegrenset

en: Unpacking completed
nb: Utpakking fullført

en: Unreceived orders
nb: Bestillinger som ikke er mottatt

en: Unrecognized or missing field delimiter.
nb: Feltskilletegn mangler eller er ukjent.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
nb: Ukjent låner (%s)

en: Unset
nb: Fjern

en: Unset Gone no address for this patron
nb: Fjern angivelse for Flyttet, ingen adresse for denne låneren

en: Until date:
nb: Sluttdato:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update
nb: Oppdater

en: Update
nb: Oppdater

en: Update SQL
nb: Oppdater SQL

en: Update child to adult patron
nb: Oppdater en barnelåner til en voksen låner

en: Update errors :
nb: Oppdateringsfeil:

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
nb: Oppdatert(e) reservasjon(er)

en: Update patron records
nb: Oppdater lånerposter

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
nb: Oppdatert lånere &rsaquo; Lånere &rsaquo; Koha

en: Update report :
nb: Oppdater rapport:

en: Update succeeded
nb: Oppdateringen var vellykket

en: Update your database
nb: Oppdater databasen

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
nb: Oppdater statistikkbruken

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
nb: Oppdater: %s

en: Updated
nb: Oppdatert

en: Updated SQL
nb: Oppdatert SQL

en: Updated on
nb: Oppdatert den

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
nb: Oppdatert den %s

en: Updated:
nb: Oppdatert:

en: Updating database structure
nb: Oppdaterer databasestruktur

en: Upload
nb: Last opp

en: Upload additional images for patron cards
nb: Last opp flere bilder for lånekort

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
nb: Last opp en bildefil: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
nb: Last opp en bildefil: %sLast opp%s

en: Upload another KOC file
nb: Last opp en ny KOC-fil

en: Upload any type of file, manage uploads
nb: Last opp en filtype, behandle opplastinger

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
nb: Last opp omslagsbilde for biblionumber: %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
nb: Last opp omslagsbilde for eksemplarnummer: %s

en: Upload directory
nb: Katalog for opplasting

en: Upload directory:
nb: Katalog for opplasting:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
nb: Last opp fil

en: Upload file:
nb: Last opp fil:

en: Upload image
nb: Last opp bilde

en: Upload local cover image
nb: Last opp lokalt omslagsbilde

en: Upload more images
nb: Last opp flere bilder

en: Upload new file
nb: Last opp ny fil

en: Upload new files
nb: Last opp nye filer

en: Upload offline circulation data
nb: Last opp frakoblede sirkulasjonsdata

en: Upload offline circulation file (.koc)
nb: Last opp frakoblet sirkulasjonsfil (.koc)

en: Upload patron images
nb: Last opp lånerbilder

en: Upload patron images in a batch or one at a time
nb: Last opp lånerbilder, partivis eller ett og ett

en: Upload plugin
nb: Last opp plugin

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: Last opp plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
nb: Last opp plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Verktøy &rsaquo; Koha

en: Upload progress:
nb: Fremdrift for opplasting:

en: Upload quotes
nb: Last opp sitater

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
nb: Status for opplasting:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
nb: Status for opplasting: Avbrutt

en: Upload transactions
nb: Last opp transaksjoner

en: Uploaded
nb: Lastet opp

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
nb: Laster opp transaksjoner, vent litt ...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
nb: Laster opp begrenset til csv. Feil filtype: %s

en: Upper age limit
nb: Øvre aldersgrense

en: Upperage limit:
nb: Øvre aldersgrense:

note: SCRIPT
en: Url
nb: URL

note: %1$s:  l.branchurl | html
en: Url: %s
nb: URL-adresse: %s

en: Usage
nb: Bruk

en: Usage:
nb: Bruk:

en: Use a barcode file
nb: Bruk en strekkodefil

en: Use a file
nb: Bruk en fil

en: Use a file
nb: Bruk en fil

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
nb: Bruk alle verktøy (utvid for å se detaljerte verktøytillatelser)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
nb: Vær forsiktig! Hvis målbiblioteket allerede har utlåns- og gebyrregler, vil de bli slettet uten forvarsel!

en: Use default values
nb: Bruk standardverdier

en: Use existing record
nb: Bruk eksisterende post

en: Use for OPAC search groups
nb: Bruk for søkegrupper i publikumskatalogen

en: Use for OPAC search groups
nb: Bruk for søkegrupper i publikumskatalogen

en: Use for staff search groups
nb: Bruk for søkegrupper internt

en: Use for staff search groups
nb: Bruk for søkegrupper i internt

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
nb: Bruk lagret

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
nb: Bruk ordboken for å angi egendefinerte kriterier for rapportering.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
nb: Bruk rapportveiviseren for å opprette ikke-standard rapporter. Denne funksjonen er ment å være en middelvei mellom de innebygde rapportene og det å skrive rapporter selv direkte i SQL.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
nb: Bruk rapportordboken for å angi egendefinerte kriterier for bruk i rapportene dine.

en: Use the search form on the left to find invoices.
nb: Bruk søkefeltet til venstre for å finne fakturaer.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
nb: Bruk søkefeltet til venstre for å finne abonnementer.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
nb: Bruk verktøylinjen over for å opprette en ny %s.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
nb: Bruk den øverste menylinjen for å navigere til en annen del av Koha.

en: Used
nb: Brukt

note: ABBR
en: Used For
nb: Brukes til

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
nb: Brukt for dupleksskrivere (trenger en «1 up-mal»)

en: Used in
nb: Brukt i

en: Used:
nb: Brukt:

en: Useful resources
nb: Nyttige ressurser

en: Useless without upload_general_files
nb: Med mindre uten upload_general_files

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
nb: Bruker %s har ikke nok rettigheter i databasen %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
nb: Bruker %s har alle nødvendige rettigheter i databasen %s.

en: Userid
nb: Bruker-ID

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
nb: Bruker-ID %s brukes allerede av en annen låner.

en: Userid:
nb: Bruker-ID:

en: Username
nb: Brukernavn

en: Username/password already exists.
nb: Brukernavn/passord finnes allerede.

en: Username:
nb: Brukernavn:

en: Username:
nb: Brukernavn:

en: Users:
nb: Brukere:

en: Using framework:
nb: Bruker rammeverk:

en: Using the following CSV profile:
nb: Bruk følgende CSV-profil:

en: VHS tape / Videocassette
nb: VHS-bånd/videokassett

en: Validated
nb: Validert

en: Value
nb: Verdi

en: Value:
nb: Verdi:

en: Values
nb: Verdier

en: Values are comma-separated.
nb: Verdier skilles med komma.

en: Variable name:
nb: Variabelnavn:

en: Variable options:
nb: Variabelalternativer:

en: Variable type:
nb: Variabeltype:

en: Variable:
nb: Variabel:

en: Vendor
nb: Leverandør

en: Vendor
nb: Leverandør

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
nb: Leverandør %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
nb: EDI-kontoer for leverandør

note: A
en: Vendor detail page
nb: Detaljside for leverandør

en: Vendor details
nb: Detaljer for leverandør

en: Vendor invoice:
nb: Leverandørfaktura:

en: Vendor is:
nb: Leverandøren er:

en: Vendor is:
nb: Leverandøren er:

en: Vendor name:
nb: Leverandørens navn:

en: Vendor not found
nb: Fant ikke leverandøren

en: Vendor note
nb: Leverandørmerknad

en: Vendor note:
nb: Leverandørmerknad:

en: Vendor note:
nb: Leverandørmerknad:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
nb: Leverandørprisen må være et tall

en: Vendor price:
nb: Leverandørpris:

en: Vendor search
nb: Leverandørsøk

en: Vendor search results
nb: Søkeresultater for leverandører

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
nb: Leverandørsøk: %s resultat(er) funnet

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
nb: Leverandørsøk: %s resultat(er) funnet for «%s»

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
nb: Leverandørsøk: %s resultater funnet

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
nb: Leverandør-søk: %s resultater funnet for «%s»

en: Vendor:
nb: Leverandør:

en: Vendor:
nb: Leverandør:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
nb: Leverandør: %s

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
nb: Verifiser at du ønsker å anonymisere lånerens lånehistorikk

en: Verify you want to delete patrons
nb: Verifiser at du ønsker å slette lånere

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
nb: Versjon: %s

en: Vertical:
nb: Loddrett:

note: INPUT type=submit
en: View
nb: Vis

en: View
nb: Vis

en: View ILL requests
nb: Vis ILL-forespørsler

en: View MARC
nb: Vis MARC

en: View MARC conversion plugins
nb: Vis plugin-er for MARC-konvertering

en: View a count of items held at your library grouped by item type
nb: Vis antall eksemplarer biblioteket ditt har, gruppert etter eksemplartyper

en: View all
nb: Vis alle

en: View all libraries
nb: Vis alle bibliotek

en: View all plugins
nb: Vis alle plugin-er

note: SCRIPT
en: View borrower details
nb: Vis lånerdetaljer

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
nb: Vis ordbok

en: View existing record
nb: Vis eksisterende post

en: View invoice
nb: Vis faktura

en: View item's checkout history
nb: Vis eksemplarets utlånshistorikk

en: View message
nb: Vis melding

en: View online payment plugins
nb: Vis plugin-er for betaling på nett

en: View patron record
nb: Vis lånerpost

en: View pending offline circulation actions
nb: Vis ventende handlinger for frakoblet sirkulasjon

en: View plugins by class
nb: Vis plugin-er etter klasse

en: View report plugins
nb: Vis rapport-plugin-er

en: View restrictions
nb: Vis begrensninger

note: INPUT type=submit
en: View spine label
nb: Vis ryggmerking

en: View tool plugins
nb: Vis verktøy-plugin-er

en: View, manage, configure and run plugins.
nb: Vis, behandle, konfigurer og kjør plugin-er.

en: Visibility:
nb: Synlighet:

en: Void payment
nb: Annuller betaling

en: Vol no.
nb: Årgang

en: Volume
nb: Bind

en: Volume:
nb: Bind:

en: WARNING:
nb: ADVARSEL:

en: Waiting
nb: Venter

en: Waiting
nb: Venter

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
nb: Venter ved %s%s, %s%s siden %s.

en: Waiting date
nb: Ventedato

en: Waiting since
nb: Venter siden

en: Warning
nb: Advarsel

en: Warning at (%%):
nb: Advarsel ved (%%):

en: Warning at (amount):
nb: Advarsel ved (beløp):

en: Warning regarding current user
nb: Advarsel tilknyttet gjeldende bruker

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
nb: Advarsel! Bestillingens beløp overskrider tillatt budsjett.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
nb: Advarsel! Du vil overskride %s%% av budsjettposten.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
nb: Advarsel! Du vil overskride maksimal grense (%s%s %s%s) for budsjettposten.

en: Warning, the following barcodes were not found:
nb: Advarsel, fant ikke følgende strekkoder:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
nb: Advarsel, de følgende kortnummerne var allerede i denne lista:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
nb: Advarsel, fant ikke disse kortnummerne:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
nb: Advarsel, fant ikke disse eksemplarnummerne:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
nb: Advarsel, du har lagt inn flere eksemplarer enn forventet. Eksemplarer vil ikke bli opprettet.

en: Warning:
nb: Advarsel:

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
nb: Advarsel: Denne filen er versjon %s, men jeg vet kun hvordan jeg skal importere versjon %s. Jeg skal gjøre så godt jeg kan.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
nb: Advarsel: Denne rapporten krever mye av systemet, spesielt hvis det er mange forsinkede eksemplarer.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
nb: Advarsel: Kan ikke bestemme låneren ut ifra eksemplarets strekkode (%s). Kan ikke levere inn.

en: Warning: no barcodes were found
nb: Advarsel: Fant ingen strekkoder

en: Warning: no itemnumbers were found
nb: Advarsel: Fant ingen eksemplarnummer

en: Warnings regarding the system configuration
nb: Advarsler knyttet til systemkonfigurasjonen

en: We are ready to do some basic configuration.
nb: Vi er klare til å foreta grunnleggende konfigurasjon.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
nb: Vi oppgraderer fra Koha %s til %s

en: We encountered an error:
nb: Vi oppdaget en feil:

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Kontroller Perl-avhengigheter

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Velg språk

en: Web installer &rsaquo; Complete
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Fullført

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Opprett Koha-administratorlåner

en: Web installer &rsaquo; Create a library
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Opprett et bibliotek

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Opprett en ny sirkulasjonsregel

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Opprett en lånerkategori

en: Web installer &rsaquo; Database settings
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Databaseinnstillinger

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Standarddata lastet inn

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Installer grunnleggende konfigurasjonsinnstillinger

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Installasjon fullført

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Perl-moduler mangler

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Perl-versjon for gammel

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Velger standardinnstillinger

en: Web installer &rsaquo; Set up database
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Opprett database

en: Web installer &rsaquo; Success
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Vellykket

en: Web installer &rsaquo; Update database
nb: Nettinstallasjonsprogram &rsaquo; Oppdater database

note: A
en: Web services
nb: Nettjenester

en: Website
nb: Nettside

en: Website:
nb: Nettside:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
nb: Onsdag

note: SCRIPT
en: Wednesdays
nb: Onsdager

en: Week
nb: Uke

en: Weekly - Repeatable holidays
nb: Ukentlig – Fridager som gjentas

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
nb: Ukentlig fridag: %s

en: Weight
nb: Vekt

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
nb: Velkommen til Kohas %s nettinstallasjonsprogram

en: What's next?
nb: Hva skjer nå?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
nb: Når du legger til institusjonens katalog, oppretter du et eksemplar av en bestemt eksemplartype.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
nb: Ved import av MARC-filer ved hjelp av verktøyene for oppsett, vil verktøyet gjøre forsøk på å finne og bruke prisen i den til enhver tid aktive valutaen.

en: When more than
nb: Hvis flere enn

en: When there is an irregular issue:
nb: Når det kommer en irregulær utgave:

en: When to charge
nb: Når avgift belastes

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
nb: Når du har foretatt valgene dine, klikker du på «Import» nedenfor for å starte prosessen. Det kan ta en stund å fullføre den. Vær tålmodig.

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
nb: Hvorfor lukke en tom kurv?

note: SCRIPT
en: Winter
nb: Vinter

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
nb: Med %s valgte søk:

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
nb: Med automatisk bestilling genererer tilbud bestillinger uten at ansatte trenger å gjøre noe.

en: With framework :
nb: Med rammeverk:

en: With framework:
nb: Med rammeverk:

en: With items owned by the following libraries:
nb: Med eksemplarer eid av følgende bibliotek:

note: SCRIPT
en: With selected search:
nb: Med valgt søk:

en: Withdrawn
nb: Trukket tilbake

en: Withdrawn on:
nb: Trukket tilbake den:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
nb: Tilbaketrekkingsstatus

en: Withdrawn status:
nb: Tilbaketrukket status:

en: Women
nb: Kvinner

en: Working day
nb: Arbeidsdag

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
nb: Skriv en nyhet for publikumskatalogen og de interne grensesnittene

en: Write off
nb: Avskriv

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
nb: Avskriv alle

en: Write off an individual fine
nb: Avskriv ett enkelt gebyr

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
nb: Avskriv dette gebyret

en: Writeoff
nb: Avskrivning

en: Writeoff amount:
nb: Avskriv beløp:

en: XML configuration file
nb: XML-konfigurasjonsfil

en: XSLT File(s) for transforming results:
nb: XSLT-fil(er) for transformering av resultater:

en: Xercode, Spain
nb: Xercode, Spania

en: Year
nb: År

en: Year:
nb: År:

en: Yearly - Repeatable holidays
nb: Årlig – Fridager som gjentas

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
nb: Årlig fridag: %s

en: Yes
nb: Ja

en: Yes
nb: Ja

note: %1$s:  END
en: Yes %s
nb: Ja %s

en: Yes and try to override system preferences
nb: Ja, og prøv å overstyre systeminnstillinger

en: Yes if settings allow it
nb: Ja, hvis innstillinger tillater det

en: Yes, I confirm
nb: Ja, jeg bekrefter

en: Yes, cancel (Y)
nb: Ja, avbryt (J)

en: Yes, check out (Y)
nb: Ja, lån ut (J)

en: Yes, close (Y)
nb: Ja, lukk (J)

en: Yes, delete
nb: Ja, slett

en: Yes, delete (Y)
nb: Ja, slett (J)

en: Yes, delete contract
nb: Ja, slett kontrakt

en: Yes, delete patron attribute type
nb: Ja, slett lånerattributtype

en: Yes, delete record matching rule
nb: Ja, slett regel for samsvar mellom poster

en: Yes, delete this currency
nb: Ja, slett denne valutaen

en: Yes, delete this framework
nb: Ja, slett dette rammeverket

en: Yes, delete this fund
nb: Ja, slett denne budsjettposten

en: Yes, delete this item type
nb: Ja, slett denne eksemplartypen

en: Yes, delete this subfield
nb: Ja, slett dette delfeltet

en: Yes, delete this tag
nb: Ja, slett denne taggen

en: Yes, edit existing items
nb: Ja, rediger eksisterende eksemplarer

en: Yes, print slip
nb: Ja, skriv ut kvittering

en: Yes, renew (Y)
nb: Ja, forny (J)

en: Yes: Edit existing authority
nb: Ja: Rediger eksisterende autoritet

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
nb: Ja: Vis eksisterende eksemplarer

en: YesNo
nb: JaNei

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
nb: Du har allerede en liste med det navnet!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
nb: Du er i ferd med å legge til %s eksemplarer. Fortsette?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
nb: Du er i ferd med å slette SMTP serveren '%s'.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
nb: Du er i ferd med å slette sitat nr. %s.

en: You are about to edit the following subscriptions:
nb: Du er i ferd med å redigere følgende abonnementer:

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
nb: Du prøver å avskrive mer enn verdien av gebyret.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
nb: Du er logget på som den administrative databasebrukeren. Dette anbefales ikke, ettersom deler av Koha ikke vil fungere som forventet når du bruker denne kontoen.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
nb: Du mangler oppføringen &lt;log4perl_conf&gt; i koha-conf.xml-filen. Legg den til og la den peke til log4perl.conf-filen for din Koha-forekomst.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
nb: Du mangler oppføringen &lt;template_cache_dir&gt; i koha-conf.xml-filen. Aktivering gir bedre ytelse.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
nb: Du mangler oppføringen &lt;upload_path&gt; i koha-conf.xml-filen. Legg den til og la den peke til den konfigurerte midlertidige katalogen for din Koha-instans. '%s' vil bli brukt som midlertidig katalog.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
nb: Du mangler oppføringen &lt;upload_path&gt; i koha-conf.xml-filen. Legg den til og la den peke til den konfigurerte filopplastingskatalogen for din Koha-forekomst.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
nb: Du mangler oppføringen &lt;upload_path&gt; i koha-conf.xml-filen. Legg den til og la den peke til den konfigurerte filopplastingskatalogen din Koha-forekomst. Vær også oppmerksom på at du må angi innstillingen OPACBaseURL riktig for at plugin-en for filopplasting skal fungere.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
nb: Du har ikke lov til å bruke satsvis utlån for denne låneren

en: You are not authorised to manage this basket.
nb: Du er ikke autorisert til å behandle denne kurven.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
nb: Du er ikke autorisert til å slette lånere

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
nb: Du er ikke autorisert til å behandle API-nøkler

en: You are not authorized to modify this fund
nb: Du er ikke autorisert til å endre denne budsjettposten

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
nb: Du er ikke autorisert til å fornye lånere

note: A
en: You are not authorized to set permissions
nb: Du er ikke autorisert til å angi tillatelser

en: You are not sharing any data with the Koha community
nb: Du deler ingen data med Koha-samfunnet

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
nb: Du er frakoblet og kan derfor ikke behandle ventende operasjoner

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
nb: Du er frakoblet og kan derfor ikke synkronisere databasen

en: You are only viewing one item.
nb: Du viser kun ett eksemplar.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
nb: Du kan også bruke dine egne topptekster (i stedet for de fra Koha), ved å prefikse feltnavnet med en topptekst etterfulgt av tegnet er lik.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
nb: Du kan også bruke dine egne topptekster (i stedet for de fra Koha), ved å prefikse feltnummeret med en topptekst etterfulgt av tegnet er lik.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
nb: Du kan be om et sammendrag for å redusere antall meldinger. Meldinger vil bli lagret og sendt som én enkelt melding.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
nb: Du kan velge å slette bibliografiske poster hvis det er mulig (bibliografiske poster som har andre eksemplarer eller som er knyttet til et abonnement eller en annen bestilling, vil ikke bli slettet).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
nb: Du kan gi denne importen et navn. Det kan være nyttig når du skal opprette en post, slik at du husker hvor de foreslåtte MARC-dataene kommer fra.

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
nb: Du kan hjelpe Koha-samfunnet ved å dele statistikken din med oss.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
nb: Du kan gjøre et unntak fra denne regelen for fridager. Dette innebærer at for en gjentagbar fridag, kan du angi at det er én dag som skal være et unntak.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
nb: Du kan gjenta et unntak årlig.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
nb: Du kan angi en standard maksimalt antall utlån samt og regler for reservasjon og innlevering som vil bli brukt hvis ingen er definert nedenfor for en bestemt eksemplartype eller kategori.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
nb: Du kan også bruke Template Toolkit-tagger. Se hjelpesiden for mer informasjon.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
nb: Du an bruke følgende jokertegn: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
nb: Du kan ikke legge til et nytt eksemplar, opprett en ny bestillingslinje

en: You can't create any orders unless you first
nb: Du kan ikke opprette bestillinger uten å først å

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
nb: Du kan ikke endre bibliotek eller logge ut mens du bruker offline sirkulasjon

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
nb: Du kan ikke redigere dette abonnementet

en: You did not specify any search criteria.
nb: Du anga spesifiserte ingen søkekriterier.

en: You didn't select any external target.
nb: Du valgte ingen eksterne mål.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
nb: Du har ingen ventende transaksjoner i den frakoblede sirkulasjonsdatabasen på denne datamaskinen.

en: You do not have permission to access this page.
nb: Du har ikke tillatelse til å åpne denne siden.

en: You do not have permission to add a record to this list.
nb: Du har ikke tillatelse til å legge til en post i denne listen.

en: You do not have permission to delete this list.
nb: Du har ikke tillatelse til å slette denne listen.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
nb: Du har ikke tillatelse til å redigere denne lånerens påloggingsinformasjon.

en: You do not have permission to update this list.
nb: Du har ikke tillatelse til å oppdatere denne listen.

en: You do not have permission to view this list.
nb: Du har ikke tillatelse til å vise denne listen.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
nb: Du har ikke definert noen lånerkategorier, eller lånerkategoriene er ikke konfigurert for å motta purringer.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
nb: Du har fulgt en utdatert kobling, f.eks. fra en søkemotor eller et bokmerke

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
nb: Du har %s feil i MARC-konfigurasjonen. Dette må utbedres før du bruker Koha.

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
nb: Du har allerede sendt inn en strekkode, vent mens utlånet behandles ....

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
nb: Du har valgt et vilkår på samme feltet som det opprinnelige feltet. Hvis postene dine inneholder felt med flere verdier, anbefales det på det sterkeste at du ikke gjør dette.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
nb: Du har valgt å flytte alle ikke-mottatte bestillinger fra «%s» til «%s».

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
nb: Du har slettede eksemplar(er) i bestillingen, ikke glem å slette det/dem i katalogen

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
nb: Du har lagt inn et brukernavn som finnes allerede. Velg et annet brukernavn.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
nb: Du har ikke valgt katalogfiltre og er i ferd med å sammenligne en fil med strekkoder med hele katalogen din.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
nb: Du har ikke valgt lånere å legge til i en liste!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
nb: Du har aktivert systeminnstillingen ReturnBeforeExpiry. Det innebærer at hvis uløpsdatoen er før forfallsdatoen, vil forfallsdatoen angis som utløpsdatoen

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
nb: Du må definere hvilke felt eller delfelt du ønsker å eksportere, adskilt med vertikale streker.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
nb: Du må definere hvilke felt du ønsker å eksportere, adskilt med vertikale streker.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
nb: Du har transaksjoner i den frakoblede sirkulasjonsdatabasen på denne datamaskinen som ikke har blitt lastet opp.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
nb: Du benyttet en ekstern kobling til et eksemplar som ikke lenger er tilgjengelig.

en: You must be online to use these options.
nb: Du må være på nett for å bruke disse alternativene.

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
nb: Du må opprette en CSV-profil for MARC-eksporter for å bruke dette alternativet.

en: You must define a budget in Administration
nb: Du må definere et budsjett i Administrasjon

en: You must enter a term to search on
nb: Du må legge inn et begrep å søke etter

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
nb: Du må gi den nye lånerlisten et navn!

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
nb: Du må betale en verdi mindre enn eller lik %s.

en: You must reset your password
nb: Du må tilbakestille passordet

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
nb: Du må velge en kanal som kan sende sammendrag for å kunne velge sammendrag

note: SCRIPT
en: You must select a fund
nb: Du må velge en budsjettpost

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
nb: Du må velge minst ett periodikum å redigere

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
nb: Du må velge minst to fakturaer som skal slås sammen.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
nb: Du må velge én eller flere lånere som skal fjernes

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
nb: Du må velge én eller flere rapporter som skal slettes

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
nb: Du må velge én eller flere lånere som skal slås sammen

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
nb: Du må angi en forfallsdato for å bruke frakoblet sirkulasjon!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
nb: Du må lagre siden før du skriver ut

en: You searched for
nb: Du søkte etter

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
nb: Du søkte etter: %s

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
nb: Du må aktivere innstillingen SMSSendDriver for å bruke SMS-malene.

en: You should not ignore this warning.
nb: Du må ikke ignorere denne advarselen.

en: You tried to access a page that needs authentication
nb: Du har prøvd å oppnå tilgang en side som krever autentisering

en: You will need to save the report before you can execute it
nb: Du må lagre rapporten før du kan kjøre den

en: You'll have to treat them individually.
nb: Du må behandle dem individuelt.

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
nb: Perl-versjonen din er utdatert. Du må oppgradere til en nyere versjon av Perl (minst versjon 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
nb: Administratoren må definere et budsjett under Administrasjon

en: Your administrator must specify an active currency.
nb: Administratoren må spesifisere en aktiv valuta.

en: Your authority search history is empty.
nb: Søkehistorikken din for autoriteter er tom.

en: Your cart
nb: Din handlekurv

en: Your cart
nb: Din handlekurv

en: Your cart is empty.
nb: Handlekurven din er tom.

en: Your catalog search history is empty.
nb: Søkehistorikken din for katalogen er tom.

en: Your comment has been submitted
nb: Din kommentar er sendt inn

en: Your country:
nb: Ditt land:

en: Your data was processed. Here are the results:
nb: Dataene dine ble behandlet. Her er resultatene:

en: Your download should begin automatically.
nb: Nedlastingen skal starte automatisk.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
nb: Filen koha-conf.xml inneholder ikke en gyldig upload_path.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
nb: Biblioteket ditt har ingen e-postadresse som kan brukes. Angi en e-postadresse.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
nb: Biblioteket ditt er målet for følgende overføring(er)

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
nb: Din liste: %s

en: Your lists
nb: Dine lister

en: Your lists
nb: Dine lister

note: SCRIPT
en: Your lists:
nb: Dine lister:

en: Your notification has been sent.
nb: Varselet er sendt.

en: Your patron lists
nb: Dine lånerlister

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
nb: Din rapport "%s" er lagret

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
nb: Rapporten din vil bli generert med følgende SQL-uttrykk.

en: Your request gave the following results:
nb: Forespørselen din ga følgende resultater:

en: Your search returned no closed subscriptions.
nb: Søket ditt ga ingen avsluttede abonnementer.

en: Your search returned no open subscriptions.
nb: Søket ditt ga ingen aktiver abonnementer.

en: Your search returned no results.
nb: Søket ditt ga ingen resultater.

en: Z39.50 authority search points
nb: Z39.50-søkepunkter for autoriteter

en: Z39.50/SRU search
nb: Z39.50-/SRU-søk

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
nb: Z39.50-/SRU-server lagt til (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
nb: Z39.50-/SRU-server slettet (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
nb: Z39.50-/SRU-server oppdatert (%s)

en: Z39.50/SRU servers
nb: Z39.50-/SRU-servere

en: Z39.50/SRU servers administration
nb: Z39.50-/SRU-serveradministrasjon

en: ZIP file
nb: ZIP-fil:

en: ZIP/Postal code
nb: Postnummer

en: ZIP/Postal code:
nb: Postnummer:

en: ZIP/Postal code:
nb: Postnummer:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
nb: Det later til at Zebra-serveren ikke er tilgjengelig. Er den startet?

en: Zebra version:
nb: Zebra-versjon:

en: Zip file
nb: Zip-fil

note: SCRIPT
en: [ New list ]
nb: [ Ny liste ]

en: [Main page]
nb: [Hovedside]

en: [Overridden]
nb: [Overstyrt]

en: [Previous page]
nb: [Forrige side]

en: [clear]
nb: [Tøm]

en: _ matches only a single character
nb: _ samsvarer kun med et enkelt tegn

en: about page
nb: om-side

en: active
nb: aktiv

en: added successfully
nb: ble lagt til

en: administrator account
nb: administratorkonto

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
nb: etter %s dager.

en: all
nb: alle

en: all authority types used in the frameworks are defined
nb: alle autoritetstyper som er brukt i rammeverkene er definert

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
nb: alle delfelt for hver tagg er i samme fane (eller ignorert)

en: already has a hold
nb: har allerede en reservasjon

en: analytics.
nb: analyse.

en: and
nb: og

en: and
nb: og

en: and has been returned.
nb: og har blitt innlevert.

en: and mark one currency as active.
nb: og merk én valuta som aktiv.

en: and the
nb: og

en: and they must all be in the 10 (items) tab
nb: og de må alle være i fanen 10 (eksemplarer)

en: any library
nb: hvilket som helst bibliotek

en: any library
nb: alle bibliotek

en: approved
nb: godkjent

en: are licensed under the
nb: er lisensiert under

en: at :
nb: ved:

en: at current library
nb: ved nåværende bibliotek

en: at least 1 item type defined
nb: minst én eksemplartype definert

en: at least 1 item type must be defined
nb: minst én eksemplartype må være definert

en: at least 1 library defined
nb: minst ett bibliotek definert

en: at least 1 library must be defined
nb: minst ett bibliotek må være definert

en: at least one template for using this tool.
nb: minst én mal for bruk av dette verktøyet.

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
nb: strekkode

note: A
en: basket
nb: kurv

note: A
en: basketgroup
nb: kurvgruppe

en: be mapped to a MARC subfield,
nb: være tilordnet et delfelt i MARC

en: be mapped to a MARC subfield,
nb: være tilordnet et delfelt i MARC

en: be mapped to the same tag,
nb: være tilordnet samme tagg

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
nb: være med innledende nuller, feks " 01/02/2008". Alternativt kan datoer oppgis i ISO-format (feks "2010-10-28").

note: SCRIPT
en: begins with
nb: begynner med

en: biblio and biblionumber
nb: bibliografisk post og bibliografisk nummer

en: biblioitems.itemtype defined
nb: biblioitems.itemtype definert

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
nb: bibliografiske nummer og bibliografisk eksemplarnummer er riktig tilordnet

en: by
nb: av

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
nb: av

note: For the first occurrence, %1$s:  biblio.author | html
en: by %s
nb: av %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
nb: av %s:

en: by Dave Gandy is licensed under the
nb: av Dave Gandy er lisensiert under

en: by Denis Howlett is licensed under the
nb: av Denis Howlett er lisensiert under

en: by Eli Grey is licensed under an
nb: av Eli Grey er lisensiert under en

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
nb: av Marijn Haverbeke er lisensiert under en

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
nb: av The Dojo Foundation er lisensiert under en

en: by item types
nb: etter eksemplartyper

en: by libraries
nb: etter bibliotek

en: by months
nb: etter måneder

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
nb: av Bridge Consortium of Carleton College og St. Olaf College.

en: callnumber
nb: hyllesignatur

en: cancel your request
nb: avbryt forespørselen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
nb: kan ikke gjentas

en: cataloging the record
nb: katalogiserer posten

en: characters
nb: tegn

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
nb: merk av for å slette dette feltet

en: click to log out
nb: klikk for å logge ut

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: club %s
nb: klubb %s

en: code and
nb: kode og

en: configuration file.
nb: konfigurasjonsfil.

en: considered late
nb: ansett som forsinket

note: SCRIPT
en: containing
nb: som inneholder

en: contains
nb: inneholder

en: continue creating your request
nb: fortsett å lage forespørselen din

en: controls for column visiblity in DataTables
nb: kontroller for synligheten til kolonner i DataTables

en: create one or more authorized values
nb: opprett én eller flere autoriserte verdier

note: %1$s:  END
en: created. %s
nb: opprettet. %s

en: day(s)
nb: dag(er)

en: days
nb: dager

en: days ago
nb: dager siden

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
nb: standard (alle biblioteker), alle lånerkategorier, alle eksemplartyper

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
nb: standard (alle biblioteker), alle lånerkategorier, samme eksemplartype

en: default (all libraries), same patron category, all item types
nb: standard (alle biblioteker), samme lånerkategori, alle eksemplartyper

en: default (all libraries), same patron category, same item type
nb: standard (alle biblioteker), samme lånerkategori, samme eksemplartype

en: define a budget and a fund
nb: definer et budsjett og en budsjettpost

en: define a notice
nb: definer en meddelelse

en: del
nb: slett

note: A
en: detail of the subscription
nb: abonnementsdetalj

en: digits
nb: sifre

note: A
en: display detail for this librarian.
nb: vis detalj om denne bibliotekaren.

en: do a catalog search
nb: foreta et katalogsøk

en: doesn't exist
nb: finnes ikke

en: doesn't match
nb: samsvarer ikke med

en: doesn't match any existing record.
nb: samsvarer ikke med en eksisterende post.

en: ecost tax exc.
nb: totalt, ekskl. moms

en: ecost tax inc.
nb: totalt, inkl. moms

note: SCRIPT
en: edit items
nb: rediger eksemplarer

en: email
nb: e-post

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
nb: euskara (baskisk) Fernando Berrizbeitia, bibliotekarene ved Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre og Nere Erkiaga

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
nb: eksempel: strekkode, hyllesignatur, tittel, «050a 050b», 300a

en: exists
nb: finnes

en: expired
nb: utløpt

en: failed to be added
nb: ble ikke lagt til

en: failed to be updated
nb: ble ikke oppdatert

note: SCRIPT
en: failed to run
nb: ble ikke kjørt

en: field
nb: felt

en: field(s)
nb: felt

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
nb: markør er angitt for denne låneren. Hvis denne forespørselen om endring løser problemet, velger du bort markøren.

en: framework values
nb: rammeverkverdier

en: from
nb: fra

en: gone no address
nb: flyttet, ingen ny adresse

en: group by
nb: grupper etter

en: group by
nb: grupper etter

en: has
nb: har

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
nb: har %s tilknyttede eksemplarer.

en: has never been checked out.
nb: har aldri blitt lånt ut

en: here
nb: her

note: SCRIPT
en: history
nb: historie

en: holdingbranch
nb: eierfilial

en: holdingbranch NOT mapped
nb: eierfilial er IKKE koblet

en: holdingbranch defined
nb: eierfilial er angitt

en: homebranch
nb: hjemmefilial

en: homebranch NOT mapped
nb: hjemmefilial er IKKE koblet

en: homebranch defined
nb: hjemmefilial definert

en: if
nb: hvis

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
nb: hvis denne kategoritypen alltid skal vises. Velg ellers bibliotekene som skal knyttes til denne verdien.

en: ignore
nb: ignorer

en: in
nb: i

en: in fines
nb: i gebyrer

en: in fines. If you would like you can record payments.
nb: i gebyrer. Hvis du ønsker det, kan du registrere betalinger.

note: SCRIPT
en: in library
nb: i bibliotek

en: invalid authority types
nb: ugyldige autoritetstyper

en: is
nb: er

en: is already in possession
nb: er allerede i besittelse av

en: is equal to
nb: er lik

en: is exactly
nb: er nøyaktig

en: is licensed under a
nb: er lisensiert under en

en: is licensed under the
nb: er lisensiert under

en: is not
nb: er ikke

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
nb: er nå utestengt til %s.

en: is on hold for
nb: er reservert for

en: item
nb: eksemplar

en: item fields
nb: eksemplarfelt

en: item type for older issues:
nb: eksemplartype for eldre utgaver:

en: item type not defined
nb: eksemplartype ikke definert

en: item's holding library
nb: eksemplarets eierbibliotek

en: item's holding library
nb: eksemplarets eierbibliotek

en: item's home library
nb: eksemplarets hjemmebibliotek

en: item's home library
nb: eksemplarets hjemmebibliotek

note: SCRIPT
en: item(s) left
nb: eksemplar(er) igjen

en: itemnum
nb: eksemplarnr.

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
nb: eksemplarnr.: Feltet eksemplarnummer er tilordnet et felt i fane -1

en: items (10)
nb: eksemplarer (10)

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
nb: items.permanent_location er ikke tilordnet på rammeverkene

en: items.permanent_location mapped
nb: items.permanent_location tilordnet

en: itemtype NOT mapped
nb: eksemplartype IKKE tilordnet

en: jQuery Colvis plugin
nb: jQuery Colvis-plugin

en: jQuery and jQueryUI
nb: jQuery og jQueryUI

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
nb: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 av utviklingsteamet til phpMyAdmin er lisensiert under

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
nb: sist: %s

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
nb: la hele feltet være tomt

en: library is licensed under
nb: biblioteket er lisensiert under

en: library not defined
nb: bibliotek ikke definert

en: licensed under the
nb: lisensiert under

en: like
nb: som

en: lost
nb: tapt

en: matches
nb: samsvarer med

en: me
nb: meg

en: months
nb: måneder

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
nb: måneder %s

en: must
nb: må

en: must match
nb: må matche

en: n/a
nb: ikke aktuelt

en: no NULL value in frameworkcode
nb: ingen NULL-verdi i rammeverkkode

en: no active
nb: ikke aktiv

en: none
nb: ingen

en: not
nb: ikke

note: ABBR
en: not available
nb: ikke tilgjengelig

en: not equal to
nb: ikke lik

en: not like
nb: ulik

en: not owned
nb: ikke eiet

en: not running
nb: kjører ikke

en: number
nb: antall

en: of one item.
nb: av ett eksemplar.

en: on this item
nb: på dette eksemplaret

en: on this item.
nb: på dette eksemplaret.

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
nb: én eller flere poster uten tilknyttede eksemplarer. %s

en: or
nb: eller

en: or
nb: eller

en: or MARC subfield.
nb: eller MARC-delfelt.

en: or any available
nb: eller alle tilgjengelige

en: or create
nb: eller opprett

en: or create:
nb: eller opprett:

note: SCRIPT
en: order(s) left
nb: bestilling(er) igjen

en: patron categories
nb: lånerkategorier

en: patron category
nb: lånerkategori

en: patrons to
nb: lånere til

en: pending
nb: ventende

en: pending offline circulation actions
nb: ventende frakoblede sirkulasjonshandlinger

en: placing an order
nb: legge inn en bestilling

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
nb: skriv inn begrunnelsen din her ...

en: plugin by John Resig is licensed under the
nb: plugin av John Resig er lisensiert under

en: price
nb: pris

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
nb: utgitt av: %s %s %s i

en: receiving an order
nb: mottar en bestilling

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
nb: regex-mønster

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
nb: regex-erstatning

en: rejected
nb: avvist

en: removed successfully
nb: fjernet

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
nb: gjenåpne kurvgruppe

en: replacement price
nb: erstatningspris

en: required
nb: obligatorisk

en: restricted
nb: begrenset

en: reviews
nb: omtaler

en: running
nb: kjører

en: same library, all patron categories, all item types
nb: samme bibliotek, alle lånerkategorier, alle eksemplartyper

en: same library, all patron categories, same item type
nb: samme bibliotek, alle lånerkategorier, samme eksemplartype

en: same library, same patron category, all item types
nb: samme bibliotek, samme lånerkategori, alle eksemplartyper

en: same library, same patron category, same item type
nb: samme bibliotek, samme lånerkategori, samme eksemplartype

en: seconds
nb: sekunder

en: see also:
nb: se også:

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
nb: velg * fra marc_subfield_structure, der rammeverkkoden er NULL

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
nb: velg * fra marc_tag_structure, der rammeverkkoden er NULL

en: select all
nb: velg alle

note: INPUT type=submit
en: selection
nb: utvalg

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
nb: velger

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
nb: skill med et blankfelt. (f.eks. 100a 200 606)

en: serial
nb: periodika

en: since last transfer
nb: siden forrige overføring

en: software.coop, United Kingdom
nb: software.coop, Storbritannia

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
nb: lyd

note: SCRIPT
en: starting with
nb: starter med

en: starts with
nb: begynner med

en: statistics
nb: statistikk

en: subfield ignored
nb: delfeltet ignoreres

en: subfields not in same tabs
nb: delfeltene er ikke i samme faner

en: subscribers
nb: abonnenter

note: A
en: subscription detail
nb: abonnementsdetalj

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
nb: abonnement(er) %s med tittel som samsvarer med

note: A
en: suggestion
nb: forslag

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
nb: forslag nummer %s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
nb: suomi, suomen kieli (finsk) Pasi Korkalo

en: superlibrarian
nb: superbibliotekar

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
nb: Apache-lisensen, versjon 2.0 («Apache-lisensen») eller GNU General Public-lisensen, versjon 2 («GPL-lisensen»)

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
nb: feltet biblioitems.itemtype MÅ:

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
nb: det tilsvarende delfeltet MÅ ha «Autorisert verdi» angitt som «filialer»

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
nb: det tilsvarende delfeltet MÅ ha «Autorisert verdi» angitt som «eksemplartype»

en: the items.holdingbranch field MUST :
nb: feltet tems.holdingbranch MÅ:

en: the items.homebranch field MUST :
nb: feltet items.homebranch MÅ:

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
nb: det finnes en nullverdi i en rammeverkkode. Kontroller følgende tabeller

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
nb: Denne posten finnes ikke. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
nb: denne posten har ingen tilknyttede eksemplarer. %s

en: times
nb: ganger

en: to
nb: til

en: to be placed on hold
nb: å bli reservert

en: to be placed on hold.
nb: å bli reservert.

en: to create
nb: å opprette

en: to field
nb: til felt

en: undefined
nb: udefinert

en: unknown
nb: ukjent

en: unless
nb: med mindre

note: SCRIPT
en: unrecognized command
nb: ukjent kommando

en: until
nb: til

en: updated successfully
nb: oppdatering fullført

en: use default (cataloging the record)
nb: bruk standard (katalogisering av post)

en: use default (placing an order)
nb: bruk standard (legge inn en bestilling)

en: use default (receiving an order)
nb: bruk standard (motta en bestilling)

en: used for/see from:
nb: brukes til/se fra:

en: valid entries in your database.
nb: gyldige innførsler i databasen.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
nb: gyldige overføringstyper er FTP og SFTP

en: value
nb: verdi

note: SCRIPT
en: value missing
nb: verdi mangler

note: SCRIPT
en: variable missing
nb: variabel mangler

note: SCRIPT
en: view
nb: vis

en: was saved.
nb: ble lagret.

en: was updated.
nb: ble oppdatert.

en: which should be set up by your system administrator.
nb: som skal konfigureres av systemadministratoren.

en: which should be set up by your system administrator.
nb: som skal konfigureres av systemadministratoren.

en: who are in patron list:
nb: som er i lånerliste:

en: who have not been connected since:
nb: som ikke har vært tilkoblet siden:

en: who have not borrowed since:
nb: som ikke har lånt noe siden:

en: whose expiration date is before:
nb: som har utløpsdato før:

en: whose patron category is:
nb: som har lånerkategori:

en: will show the link just below the title
nb: vil vise koblingen rett under tittelen

note: SCRIPT
en: with category
nb: med kategori

en: with this reason:
nb: med denne begrunnelsen:

en: with value
nb: med verdi

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
nb: skrevet og vedlikeholdt av Jörn Zaefferer, er lisensiert under

en: years
nb: år

en: years of activity
nb: år med aktivitet

en: yes
nb: ja

en: | Actions:
nb: | Handlinger:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
nb: | Handlinger: %s

note: %1$s:  FOREACH index IN elasticsearch_status.indexes %2$s:  index.index_name | html
en: | Indices: %s %s (count:
nb: | Indekser: %s %s (antall:

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
nb: العربية (arabisk) versjon 3.2 til 3.4, 3.16 & 3.18 av KnowledgeWare Technologies; versjon 3.6 til 3.14 av Kohas arabiske kundestøteteam: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem og Duaa Bazzazi.
