Koha 22.11 - en to nl translation catalogue (1498 entries)

en: #- National bibliographic agency
nl: #- Nationaal bibliografisch centrum

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
nl: #- Geen poging tot coderen

en: #- No information provided
nl: #- Geen informatie beschikbaar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
nl: #- Geen bijkomende ondersteuning

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
nl: #- Geen geluid (stil)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
nl: #- Geen gekozen braille muziek formaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
nl: #- Geen gekozen klasse van brailleschrift

en: #- Not a government agency
nl: #- Geen overheidsinstelling

en: #- Not modified
nl: #- Niet gewijzigd

en: #- Not subdivided geographically
nl: #- Geografisch niet onderverdeeld

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
nl: #- Niet gekozen

en: &lt;&lt; Previous
nl: &lt;&lt; vorige

en: &lt;&lt; Previous
nl: &lt;&lt; Vorige

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
nl: (JJJJMM; gebruik tot maximum 6 - voor onbekend <br />of | om niet te programmeren)

en: (auto-filled)
nl: (automatisch ingevuld)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
nl: (indien de juiste bitdiepte gekend is, vul in; <br />of gebruik keuzemenu)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
nl: (drie getallen, opvullen met nullen indien nodig, <br />of ||| om niet te programmeren)

en: ,complete-subfield
nl: ,volledig subveld

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
nl: --- - Onbekend

en: 0-4 Record size
nl: 0-4 Recordgrootte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
nl: 00 Materiaal categorie

en: 00-05- Date entered on file
nl: 00-05- Datum naar bestand

en: 000 - Leader
nl: 000 - Hoofding

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
nl: 006 Data elementen met vaste lengte--Toegevoegde materiaal karakteristieken--Algemene informatie

en: 007 Physical description fixed field--General information
nl: 007 Fysieke beschrijving vast veld--Algemene informatie

en: 008 Fixed-length data elements
nl: 008 Data elementen vaste lengte

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
nl: 008 Data elementen vaste lengte--Toegevoegde materiaal karakteristieken--Algemene informatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
nl: 01 Bepaald materiaal aanduiding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
nl: 02 Niet bepaald

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
nl: 03 Hoogte van een sensor

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
nl: 03 Klasse braille schrift

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
nl: 03 Kleur

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
nl: 03 Positief/negatief aspect

note: SCRIPT
en: 03 Speed
nl: 03 Snelheid

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
nl: 04 Hoogte van een sensor

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
nl: 04 Basis van een emulsie

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
nl: 04 Klasse braille schrift (2e optie)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
nl: 04 Toewijzing van afspeel kanalen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
nl: 04 Dimensies

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
nl: 04 Speelfilm presentatie formaat

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
nl: 04 Fysiek medium

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
nl: 04 Fysiek medium

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
nl: 04 Primair ondersteunend materiaal

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
nl: 04 Video-opname formaat

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
nl: 05 Wolkendek

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
nl: 05 Groefbreedte/helling

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
nl: 05 Inkrimpingsniveau

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
nl: 05 Vermindering ratio bereik

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
nl: 05 Tweede ondersteuning formaat

note: SCRIPT
en: 05 Sound
nl: 05 Geluid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
nl: 05 Geluid op medium of apart

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
nl: 05 Reproductie type

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
nl: 05 Reproductie type

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
nl: 06 Braille muziek formaat

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
nl: 06 Dimensies

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
nl: 06 Geluid medium

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
nl: 06 Platform constructie type

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
nl: 06 Productie/reproductie details

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
nl: 06- Directe of indirecte geografische onderverdeling

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
nl: 06-08 Afbeelding bit diepte

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
nl: 06-08 Reductie ratio

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
nl: 07 Braille muziek formaat (tweede optie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
nl: 07 Dimensies

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
nl: 07 Platform gebruik categorie

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
nl: 07 Positief/negatief aspect

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
nl: 07 Band breedte

en: 07- Romanization scheme
nl: 07- Romanisatie schema

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
nl: 08 Braille muziek formaat (derde optie)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
nl: 08 Configuratie van afspeel kanalen

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
nl: 08 Secundair ondersteunend materiaal

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
nl: 08 Band configuratie

en: 08- Language of catalog
nl: 08- Catalogus taal

note: SCRIPT
en: 09 Color
nl: 09 Kleur

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
nl: 09 Bestand formaat

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
nl: 09 Soort disc, cilinder of band

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
nl: 09 Productie elementen

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
nl: 09 speciale fysieke karakteristieken

en: 09- Kind of record
nl: 09- Record soort

en: 1 - Full level, material not examined
nl: 1 - Vol niveau, materiaal niet onderzocht

en: 1- Full level, material not examined
nl: 1- Vol niveau, materiaal niet onderzocht

en: 1-4 Record size
nl: 1-4 Recordgrootte

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
nl: 10 Emulsie op film

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
nl: 10 Aard van het materiaal

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
nl: 10 Positief/negatief aspect

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
nl: 10 Kwaliteitsgarantie doel(en)

en: 10- Descriptive cataloging rules
nl: 10- Beschrijvende catalogiserings regels

en: 10-16 indicator/subfields/size
nl: 10-16 indicator/subveld/grootte

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
nl: 11 Antecedent/Bron

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
nl: 11 Generatie

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
nl: 11 Soort snit

en: 11- Subject heading system/thesaurus
nl: 11- Onderwerp hoofding systeem/thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
nl: 12 Basis van de film

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
nl: 12 Graad van compressie

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
nl: 12 Speciale weegave karakteristieken

en: 12- Type of series
nl: 12- Reekstype

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
nl: 13 Opname en bewaar techniek

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
nl: 13 Verfijnde categoriën van kleur

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
nl: 13 Kwaliteit herformatteren

en: 13- Numbered or unnumbered series
nl: 13- Genummerde en niet genummerde reeksen

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
nl: 14 Soort kleurvoorraad of afdruk

en: 14- Heading use--main or added entry
nl: 14- Hoofding gebruik--hoofd of bijgevoegde ingang

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
nl: 15 Vervalfase

en: 15- Heading use--subject added entry
nl: 15- Hoofding gebruik--bijgevoegde onderwerp ingang

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
nl: 16 Volledigheid

en: 16- Heading use--series added entry
nl: 16- Hoofding gebruik--bijgevoegde serie ingang

en: 17- Encoding level
nl: 17- coderings niveau

en: 17- Type of subject subdivision
nl: 17- Onderwerp onderverdelingstype

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
nl: 17-22 Film inspectiedatum

en: 18 - Descriptive cataloging form
nl: 18 - Beschrijvende catalogiseringsvorm

en: 18-19 Undefined
nl: 18-19 Niet gedefinieerd

en: 18-27 Undefined character positions
nl: 18-27 Niet gedefinieerde karakter posities

en: 19 - Multipart resource record level
nl: 19 - Meerdelig recourse record niveau

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
nl: 2 - Minder-dan-vol niveau, materiaal niet onderzocht

en: 20-24 entry map &amp; lengths
nl: 20-24 ingangs map &amp; lengtes

en: 28- Type of government agency
nl: 28- Regeringsagentschap type

en: 29- Reference evaluation
nl: 29- Referentie evaluatie

en: 3 - Abbreviated level
nl: 3 - Verkort niveau

en: 3- Abbreviated level
nl: 3- Verkort niveau

en: 30 Undefined character position
nl: 30 Niet gedefinieerde karakter positie

en: 31- Record update in process
nl: 31- Record bijwerken bezig

en: 32- Undifferentiated personal name
nl: 32- Ongedifferentieerde persoonlijke naam

en: 33- Level of establishment
nl: 33- Niveau van vestiging

en: 34-37 Undefined character positions
nl: 34-37 Niet gedefinieerde karakter posities

en: 38- Modified record
nl: 38- Gewijzigd record

en: 39- Cataloging source
nl: 39- Catalogeringsbron

en: 4 - Core level
nl: 4 - Kernniveau

en: 4- Core level
nl: 4- Kernniveau

en: 5 - Partial (preliminary) level
nl: 5 - Deel (voorafgaand) niveau

en: 5- Partial (preliminary) level
nl: 5- Deel (voorafgaand) niveau

en: 6- Type of record
nl: 6- Recordtype

en: 7 - Minimal level
nl: 7 - Minimaal niveau

en: 7- Bibliographic level
nl: 7- Bibliografisch niveau

en: 7- Minimal level
nl: 7- Minimaal niveau

en: 7-8 Undefined
nl: 7-8 Niet bepaald

en: 8 - Prepublication level
nl: 8 - Voorpublicatie niveau

en: 8- Prepublication level
nl: 8- Voorpublikatie niveau

en: 8- Type of control
nl: 8- Controletype

en: 9- Character coding scheme
nl: 9- Karakter code schema

en: 9- Encoding
nl: 9- Codering

en: ; Audience:
nl: ; Publiek:

en: ; Format:
nl: ; Formaat:

en: ; Literary form:
nl: ; Literaire vorm:

en: ; Nature of contents:
nl: ; Soort inhoud:

en: ; Type of computer file:
nl: ; Aard computerbestand:

en: ; Type of continuing resource:
nl: ; Aard van doorlopende hulpbron:

en: ; Type of visual material:
nl: ; Aard visueel materiaal:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
nl: Een door de code in 008/06 bepaalde datum (datumtype/uitgave status)

en: Absorbed by:
nl: Opgeslorpt door:

en: Absorbed in part by:
nl: Deels opgeslorpt door:

en: Absorbed in part:
nl: Deels opgeslorpt:

en: Absorbed:
nl: Opgeslorpt:

en: Abstracts/summaries
nl: Referaat/samenvatting

en: Accompaniment reduced for keyboard
nl: Begeleiding gereduceerd voor piano

en: Accompanying matter
nl: Begeleidend materiaal

en: Active
nl: Actief

en: Adult
nl: Volwassenen

en: Adult;
nl: Volwassen;

en: All item types
nl: Alle item types

en: Altitude of sensor
nl: Hoogte van een sensor

en: Analytics:
nl: Analytieken:

en: Animation
nl: Animatie

en: Animation and live action
nl: Animatie en live actie

en: Annual
nl: Jaarlijks

en: Anthems
nl: Hymnes

en: Any word
nl: Elk woord

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Arrangement
nl: Bewerking

en: Art original
nl: Originele kunst

en: Art reproduction
nl: Kunstreproductie

en: Article
nl: Artikel

en: Attitude of sensor
nl: Hoogte van een sensor

en: Audience:
nl: Publiek:

en: Autobiography
nl: Autobiografie

en: Autonomous or semi-autonomous component
nl: Autonome of semi-autonome component

en: Availability:
nl: Beschikbaarheid:

en: Awards:
nl: Prijzen:

en: Azimuthal equidistant
nl: Azimuthale equidistant

en: Azimuthal, other
nl: Azimuthale, andere

en: Azimuthal, specific type unknown
nl: Azimuthale, niet nader beschreven

en: Ballads
nl: Ballades

en: Ballets
nl: Baletten

en: Basic Roman
nl: Basis roman

en: Bathymetry/isolines
nl: Dieptepeiling/isolijnen

en: Bathymetry/soundings
nl: Dieptepeiling/geluiden

en: Bibliographic data
nl: Bibliografische data

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
nl: Bibliografisch niveau

en: Bibliographies
nl: Bibliografieën

en: Bibliography
nl: Bibliografie

en: Biennial
nl: Tweejaarlijks

en: Bimonthly
nl: Tweemaandelijks

en: Biography
nl: Biografie

en: Biography of composer or author
nl: Biografie van de componist of auteur

en: Biography of performer or history of ensemble
nl: Biografie van de uitvoerder of geschiedenis van het ensemble

en: Biweekly
nl: Tweewekelijks

en: Bluegrass music
nl: Bluegrass muziek

en: Book
nl: Boek

en: Books
nl: Boeken

en: Both transposed and arranged
nl: Beide getransponeerd en bewerkt

en: Bound as part of another work
nl: Bijgevoegd als deel van een ander werk

en: Butterfly
nl: Vlinder

en: By:
nl: Door:

en: CX encoded
nl: CX gecodeerd

en: Calendar
nl: Kalender

en: Calendars
nl: Kalenders

en: Call number:
nl: Plaatsingsnummer:

en: Cancel
nl: Stop

en: Canons and rounds
nl: Canons en rondo's

en: Cantatas
nl: Cantaten

en: Canzonas
nl: Canzones

en: Carols
nl: Kerstliederen

en: Carrier type:
nl: Drager type:

en: Cartographic material
nl: Cartografisch materiaal

en: Cast:
nl: Bezetting:

en: Cataloging source
nl: Catalogeringsbron

en: Catalogs
nl: Catalogussen

en: Chamberlin trimetric
nl: Chamberlin trimetrisch

en: Chance compositions
nl: Aleatoire composities

en: Changed back to:
nl: Terug veranderd in:

en: Chansons, polyphonic
nl: Chansons, polyfoon

en: Chant, Christian
nl: Lied, Christen

en: Chants, Other religions
nl: Liederen, andere religies

en: Chart
nl: Kaart

en: Charts
nl: Kaarten

en: Checked out
nl: Uitgeleend

en: Chinese, Japanese, Korean
nl: Chinees, Japanees, Koreaans

en: Choose
nl: Kies

en: Chorale preludes
nl: Koraal preludes

en: Chorales
nl: Koralen

en: Chorus score
nl: Koorscore

en: Clear field
nl: Ruim veld op

en: Click here to access online
nl: Klik hier om online te gaan

en: Close score
nl: Close harmonie score

en: Coats of arms
nl: Wapenschilden

en: Collective biography
nl: Collectieve biografie

en: Color
nl: Kleur

en: Combination
nl: Combinatie

en: Comedy
nl: Komedie

en: Comics/graphic novels
nl: Strips/grafische novellen

en: Completely irregular
nl: Volledig onregelmatig

en: Completely romanized/printed cards in script
nl: Volledig geromantiseerd/gedrukte kaarten in script

en: Completely romanized/printed cards romanized
nl: Volledig geromantiseerd/gedrukte geromantiseerde kaarten

en: Completeness
nl: Volledigheid

en: Computer Files
nl: Computerbestanden

en: Computer file
nl: Computerbestand

en: Computer file/Electronic resource
nl: Computerbestand/elektronische bron

en: Computer program
nl: Computerprogramma

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
nl: Computer gegenereerd, zes-karakter-getal dat de aanmaakdatum aangeeft van het MARC record. Voorgesteld met het jjmmdd patroon.

en: Concertos
nl: Concerto's

en: Concise description
nl: Beknopte beschrijving

en: Condensed score
nl: Pocket score

en: Condensed score or piano-conductor score
nl: Pocket score of pianoreductie score

en: Conference proceedings
nl: Conferentiehandelingen

en: Conference publication
nl: Conferentie-uitgave

en: Conic, other
nl: Conisch, andere

en: Conic, specific type unknown
nl: Conisch, precieze type onbekend

en: Contained works:
nl: Verzamelde werken:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
nl: Bevat een leegte (#) of een vulkarakter (|).

en: Contains biographical information
nl: Bevat biografische informatie

en: Content advice:
nl: Inhoud advies:

en: Content type:
nl: Type inhoud:

en: Contents:
nl: Inhoud:

en: Continued by:
nl: Vervolg door:

en: Continued in part by:
nl: Vervolg voor een deel door:

en: Continues in part:
nl: Vervolg voor een deel

en: Continues:
nl: Vervolgt:

en: Continuing Resources
nl: Bestendig Middel

en: Continuing resource
nl: Bestendig middel

en: Continuing resource ceased publication
nl: Bestendig middel gestopte uitgave

en: Continuing resource currently published
nl: Bestendig middel momenteel uitgegeven

en: Continuing resource status unknown
nl: Bestendig middel onbekende status

en: Continuously updated
nl: Voortdurend bijgewerkt

en: Contours
nl: Contouren

en: Contributor(s):
nl: Bijdrager(s):

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
nl: Omgezet van MARCXML naar MADS versie 2.0 (revisie 2.10)

en: Cooperative cataloging program
nl: Bedrijfs catalogiseringsprogramma

en: Copyright date:
nl: Auteursrechtdatum:

en: Country music
nl: Volksmuziek

en: Cylindrical, other
nl: Cilindrisch, andere

en: Cylindrical, specific type unknown
nl: Cilindrisch, exacte type onbekend

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: DDC classification:
nl: DDC classificatie:

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Dance forms
nl: Dansvormen

en: Dashed-on information omitted
nl: Doorgestreept materiaal weggelaten

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
nl: Database adres (automatisch ingevuld)

note: SCRIPT
en: Date
nl: Datum

en: Date 1
nl: Datum 1

en: Date 2
nl: Datum 2

en: Date digit
nl: Datum cijfer

en: Date element is not applicable
nl: Datum element is niet toepasbaar

en: Date element is totally or partially unknown
nl: Data-element is deels of volledig onbekend

en: Date entered on file
nl: Data ingegeven in bestand

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
nl: Datum van distributie/publicatie/nummer en productie/opnamesessie indien anders

en: Dates unknown
nl: Data onbekend

en: Description:
nl: Beschrijving:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
nl: Beschrijvende catalogiseringsvorm

en: Detailed date
nl: Gedetailleerde datum

en: Dictionaries
nl: Woordenboeken

en: Direct electronic
nl: Direct elektronisch

en: Directories
nl: Folders

en: Discographies
nl: Discografieën

en: Discography
nl: Discografie

en: Dissertation note:
nl: Dissertatie nota:

en: Distributor:
nl: Verdeler:

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
nl: Divertimento's, serenades, cassaties, divertissementen en nocturnes

en: Dramas
nl: Drama's

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
nl: Ieder bevat een leegte (#) of een vulkrarakter (|)

en: Edition:
nl: Uitgave:

en: Electronic
nl: Elektronisch

en: Electronic resource
nl: Elektronische bron

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
nl: Gecodeerd (geforceerd Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
nl: Coderingsniveau

en: Encyclopedias
nl: Encyclopedieën

en: Entry convention
nl: Inhoud conventie

en: Equidistant conic
nl: Equidistant conisch

en: Equirectangular
nl: Gelijk rechthoekig

en: Ethnological information
nl: Etnologische informatie

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
nl: Exacte bitdiepte 001-999

en: Extended Roman
nl: Uitgebreide roman

en: Facsimiles
nl: Facsimile's

en: Federal/national
nl: Federaal/nationaal

en: Festschrift
nl: Feestschrift

en: Fiction
nl: Fictie

en: Fiction
nl: Fictie

en: Fiction (not further specified)
nl: Fictie (niet nader gekenmerkt)

en: Filmographies
nl: Filmografieën

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
nl: Vaste datum:

en: Flash card
nl: Geheugenkaart

en: Folk music
nl: Volksmuziek

en: Folktales
nl: Volksverhalen

en: Font
nl: Lettertype

en: Form lines
nl: Formulier lijnen

en: Form of composition
nl: Compositievorm

en: Form of item
nl: Itemvorm

en: Form of material
nl: Materiaalvorm

en: Form of original item
nl: Vorm van het originele item

en: Format of music
nl: Muziekformaat

en: Formed by the union: ... and: ...
nl: Gevormd door het samengaan van: ... en: ...

en: Forms
nl: Vormen

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Fugues
nl: Fuga's

en: Full level
nl: Vol niveau

en: Full score
nl: Volledige score

en: Full score, miniature or study size
nl: Volledige score, miniatuur of studieformaat

en: Game
nl: Spel

en: Genealogical tables
nl: Genealogische tabellen

en: General
nl: Algemeen

en: General vertical near-sided
nl: Algemeen verticaal nearsided

en: General;
nl: Algemeen;

en: Genre/Form:
nl: Genre/Vorm:

en: Gnomic
nl: Gnomisch

en: Goode's homolographic
nl: Goode's homolographisch

en: Gospel music
nl: Gospel muziek

en: Government publication
nl: Regeringsuitgave

en: Government publication-level undetermined
nl: Regeringsuitgave-niveau onbepaald

en: Gradient and bathymetric tints
nl: Gradient en dieptemeting tinten

en: Graphic
nl: Grafisch

en: Greek
nl: Grieks

en: Handbooks
nl: Handboeken

en: Hebrew
nl: Joods

en: Historical information
nl: Historische informatie

en: History
nl: Geschiedenis

en: Humor, satires, etc.
nl: Humor, satire, enz.

en: Humor, satires, etc.
nl: Humor, satires, enz.

en: Hymns
nl: Hymnen

en: Illuminations
nl: Verfraaingen

en: Illustrations
nl: Illustraties

en: Illustrations - code 1
nl: Illustraties - code 1

en: Illustrations - code 2
nl: Illustraties - code 2

en: Illustrations - code 3
nl: Illustraties - code 3

en: Illustrations - code 4
nl: Illustraties - code 4

en: Inclusive dates of collection
nl: Tel datums van de verzameling mee

en: Incomplete contents:
nl: Onvolledige inhoud:

en: Index present
nl: Huidige index

en: Indexes
nl: Indexen

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
nl: Indicator/subveld lengtes

en: Individual biography
nl: Individuele biografie

en: Instruction
nl: Instructie

en: Instructional materials
nl: Instructie materialen

en: Instrumental and vocal parts
nl: Instrumentale en vokale partijen

en: Instrumental parts
nl: Instrumentale partijen

en: Integrated entry
nl: Geïntegreerde invoer

en: Interactive multimedia
nl: Interactieve multimedia

en: International intergovernmental
nl: Internationaal intergouvernementeel

en: Item is a music sound recording
nl: Item is een muziek geluidsopname

en: Items available for loan:
nl: Items beschikbaar ter ontlening:

en: Items available for reference:
nl: Items beschikbaar ter referentie:

en: Japanese
nl: Japans

en: Juvenile
nl: Jeugd

en: Juvenile;
nl: Jeugd;

en: Korean
nl: Koreaans

en: Lambert conformal
nl: Lambert conform

en: Lambert's azimuthal equal area
nl: Lambert's azimut gelijk gebied

en: Lambert's conformal conic
nl: Lambert's conform conisch

en: Lambert's cylindrical equal area
nl: Lambert's cyclindrisch gelijk gebied

en: Land forms
nl: Landvormen

en: Language
nl: Taal

en: Language instruction
nl: Taalonderricht

en: Language material
nl: Taalmateriaal

en: Language:
nl: Taal:

en: Large print
nl: Grote letters

en: Latest entry
nl: Laatste invoer

en: Latin
nl: Latijns

en: Law reports and digests
nl: Wetteksten en digests

en: Leader:&nbsp;
nl: Leder:&nbsp;

en: Lectures, speeches
nl: Lezingen, toespraken

en: Legal articles
nl: Wettelijke artikels

en: Legal cases and case notes
nl: Wettelijke zaken en nota's

en: Legislation
nl: Wetgeving

note: SPAN
en: Length of directory elements
nl: Lengte van adreboekelementen

en: Letters
nl: Brieven

en: Letters
nl: Brieven

en: Libretto or text
nl: Libretto of tekst

en: Literary form
nl: Literaire vorm

en: Literary text for sound recordings
nl: Literaire tekst voor geluidsopnames

en: Live action
nl: Live actie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Local
nl: Lokaal

en: Loose-leaf
nl: Los vel

en: MARC Code List for Countries
nl: MARC codelijst voor landen

en: MARC Code List for Languages
nl: MARC codelijst voor talen

en: MARC21 Plugin to build links between records
nl: MARC21 plug-in om verbanden tussen records te maken

en: Madrigals
nl: Madrigalen

en: Manufacturer:
nl: Fabrikant:

en: Manuscript cartographic material
nl: Manuscript cartografisch materiaal

en: Manuscript language material
nl: Manuscript linguïstisch materiaal

en: Manuscript notated music
nl: Genoteerd muziek manuscript

en: Map
nl: Kaart

en: Map serial
nl: Indeling tijdschrift

en: Map series
nl: Kaartreeksen

en: Maps
nl: Kaarten

en: Marches
nl: Marsen

en: Masses
nl: Missen

en: Material type:
nl: Materiaaltype:

en: Media type:
nl: Mediatype:

en: Memoirs
nl: Memoires

en: Merged with ... to form ...
nl: Samengesmolten met ... om ... te vormen

en: Microform
nl: Microvorm

en: Microopaque
nl: Micro opaque

en: Microscope slide
nl: Microscoop slide

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
nl: Miller's bipolaire oblique conforme conische

en: Minuets
nl: Minuetten

en: Missing characters
nl: Ontbrekende tekens

en: Mixed Materials
nl: Gemengde materialen

en: Mixed forms
nl: Gemengde vormen

en: Mixed forms
nl: Gemengde vormen

en: Mixed material
nl: Gemengd materiaal

en: Mixed materials
nl: Gemengd materialen

en: Modified record
nl: Gewijzigd record

en: Modified stereographic for Alaska
nl: Gewijzigde stereografie voor Alaska

en: Monographic series
nl: Monografieënreeks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Motets
nl: Motetten

en: Motion picture
nl: FIlm

en: Motion picture music
nl: Filmmuziek

en: Multilocal
nl: Veelplaatsig

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
nl: Meerdelig record middel niveau

en: Multiple dates
nl: Meerdere data

en: Multiple forms
nl: Meerdere formulieren

en: Multiple languages
nl: Meerdere talen

en: Multiple score formats
nl: Meerdere scoreformaten

en: Multistate
nl: Multistaat

en: Music
nl: Muziek

en: Music Parts
nl: Muziekpartijen

en: MusicAlbum
nl: MuziekAlbum

en: MusicGroup
nl: MuziekGroep

en: Musical revues and comedies
nl: Muziek revues en komedies

en: Musical sound recording
nl: Muzikale geluidsopnames

en: National bibliographic agency
nl: Nationaal bibliografisch agentschap

en: Nature of contents
nl: Soort inhoud

en: Nature of contents - code 1
nl: Soort inhoud - code 1

en: Nature of contents - code 2
nl: Soort inhoud - code 2

en: Nature of contents - code 3
nl: Soort inhoud - code 3

en: Nature of contents - code 4
nl: Soort inhoud - code 4

en: Nature of entire work
nl: Aard van het volledige werk

en: Newspaper
nl: Krant

en: Newspaper format
nl: Krantenformaat

en: Next&gt;&gt;
nl: Volgende&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
nl: Volgende&gt;&gt;

en: No accompanying matter
nl: Geen begeleidend materiaal

en: No alphabet or script given/No key title
nl: Geen alfabet of script opgegeven/Geen kerntitel

en: No attempt to code
nl: Geen programmeerpoging

en: No biographical material
nl: Geen biografisch materiaal

en: No dates given; B.C. date involved
nl: Geen datums gegeven; zal v. Chr. datum zijn

en: No determinable frequency
nl: Niet bepaalde frequentie

en: No illustrations
nl: Geen illustraties

en: No index
nl: Geen index

en: No information provided
nl: Geen informatie beschikbaar

en: No items available.
nl: Geen items beschikbaar.

en: No linguistic content
nl: Geen taalinhoud

en: No parts in hand or not specified
nl: Geen partijen in de hand of niet bepaald

en: No place, unknown, or undetermined
nl: Geen plaats, onbekend of niet bepaald

en: No relief shown
nl: Geen reliëf getoond

en: No specific type
nl: Geen bepaald type

en: No specified nature of contents
nl: Geen nader beschreven inhoud

en: No specified special format characteristics
nl: Geen bepaalde speciale formaat karakteristieken

en: Non-ISBD
nl: Niet-ISBD

en: None of the following
nl: Geen van het volgende

en: Nonmusical sound recording
nl: Niet muzikale geluidsopname

en: Nonprojected graphic
nl: Niet-geprojecteerde grafiek

en: Normalized irregular
nl: Genormaliseerd onregelmatig

en: Not a conference publication
nl: Geen conferentie uitgave

en: Not a festschrift
nl: Geen feestschrift

en: Not a government publication
nl: Geen regeringsuitgave

en: Not applicable
nl: Niet toepasbaar

en: Not arrangement or transposition or not specified
nl: Geen bewerking of transpositie of niet gekend

en: Not fiction
nl: Geen fictie

en: Not fiction (not further specified)
nl: Geen fictie (niet nader beschreven)

en: Not modified
nl: Niet gewijzigd

en: Not specified
nl: Onbekend

en: Not specified or not applicable
nl: Niet nader beschreven of niet toepasbaar

en: Not specified or not applicable
nl: Niet nader beschreven of niet toepasbaar

en: Notated music
nl: Genoteerde muziek

en: Novels
nl: Romans

en: Novels
nl: Romans

en: Numeric data
nl: Numerieke data

en: OPAC view:
nl: Toon OPAC:

en: Oblique Mercator
nl: Schuine Mercator

en: Offprints
nl: Overdrukken

en: On hold
nl: Gereserveerd

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
nl: Enkel-teken alfabetische code dat het doelpubliek omschrijft waarvoor dit materiaal is bedoeld

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
nl: Enkel-teken alfabetische code dat het intellectueel niveau omschrijft van het doelpubliek waarvoor dit materiaal bedoeld is

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
nl: Eén-teken alfabetische code die het type van het continu middel aangeeft.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
nl: Eén-teken alfabetische code die het type van de data in 008 / 07-10 (Datum 1) en 008 / 11-14 (Datum 2) aangeeft. Voor continu middelen, de code in 008/06 geeft ook de publicatie-status.

en: Online access:
nl: Online toegang:

en: Online resources:
nl: Online middelen:

en: Online system or service
nl: Online systeem of dienst

en: Open in new window
nl: Open in een nieuw venster

en: Operas
nl: Opera's

en: Oratorios
nl: Oratoria

en: Organization
nl: Organisatie

en: Original alphabet or script of title
nl: Origineel alfabet of script van de titel

en: Orthographic
nl: Orthografisch

en: Other
nl: Andere

en: Other editions:
nl: Andere uitgaves:

en: Other title:
nl: Andere titel:

en: Overtures
nl: Ouvertures

en: Part-songs
nl: Meerstemmige liederen

en: Partial contents:
nl: Gedeeltelijke inhoud:

en: Passion music
nl: Passiemuziek

en: Patent document
nl: Octrooischrift

en: Patent information:
nl: Persoonlijke informatie:

en: Pavans
nl: Pavanes

en: Pending hold
nl: Wachtende reservaties

en: Performer-conductor part
nl: Uitvoerder - dirigent partituur

en: Periodical
nl: Tijdschrift

en: Person
nl: Persoon

en: Phonodisc, phonowire, etc
nl: Phono plaat, phono draad, enz

en: Phonodisc, phonowire, etc.
nl: Phono plaat, phono draad, enz.

en: Photographs
nl: Foto's

en: Pictorially
nl: Beeldend

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Picture card, post card
nl: Prent, postkaart

en: Plans
nl: Plannen

en: Plates
nl: Borden

en: Playing cards
nl: Speelkaarten

en: Plugin to build links between records
nl: Plug-in om links tussen records te maken

en: Poetry
nl: Poëzie

en: Poetry
nl: Poëzie

en: Polar stereographic
nl: Polaire stereografie

en: Polyconic
nl: Polyconisch

en: Popular music
nl: Populaire muziek

en: Portraits
nl: Portretten

en: Preludes
nl: Préludes

en: Preschool
nl: Kleuter

en: Preschool;
nl: Kleuter;

en: Primary
nl: Primaire

en: Primary;
nl: Primaire;

en: Print
nl: Druk af

en: Print Page
nl: Druk pagina

en: Producer:
nl: Producent:

en: Production credits:
nl: Productie kredieten:

en: Program music
nl: Programmamuziek

en: Programmed texts
nl: Geprogrammeerde teksten

en: Projected graphic
nl: Geprojecteerd beeld

en: Projected medium
nl: Geprojecteerd medium

en: Projection
nl: Projectie

en: Projection not specified
nl: Niet benaamde projectie

en: Publication date and copyright date
nl: Uitgave- en copyrightdatum

en: Publisher:
nl: Uitgever:

en: Puzzle
nl: Puzzel

en: Quarterly
nl: Driemaandelijks

en: Questionable date
nl: Twijfelachtige datum

en: Ragtime music
nl: Ragtime muziek

en: Range of years of bulk of collection
nl: Bereik in jaren van het grootste deel van de verzameling

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
nl: Opname lengte (automatisch ingesteld)

en: Regular
nl: Standaard

en: Regular print
nl: Normale druk

en: Regular print reproduction
nl: Normale druk reproductie

en: Regularity
nl: Regelmatigheid

en: Rehearsals
nl: Repetities

en: Related works:
nl: Gerelateerde werken:

en: Relief
nl: Reliëf

en: Remote-sensing image
nl: Teledetectiebeeld

en: Report number:
nl: Rapportnummer:

en: Reporting
nl: Rapporteren

en: Representational
nl: Representatie

en: Reprint/reissue date and original date
nl: Herdruk/heruitgave datum en originele datum

en: Review:
nl: Bespreking:

en: Reviews
nl: Recensies

en: Rhapsodies
nl: Rapsodieën

en: Ricercars
nl: Ricerares

en: Rock drawings
nl: Rotstekeningen

en: Rock music
nl: Rockmuziek

en: Rondos
nl: Rondo's

en: Running time
nl: Looptijd

en: Running time exceeds three characters
nl: Looptijd overschrijdt drie tekens

en: Running time for motion pictures and videorecordings
nl: Looptijd voor langspeelfilms en video opnames

en: Samples
nl: Voorbeelden

en: Save
nl: Bewaar

en: Scope and content:
nl: Omvang en inhoud:

en: Search for
nl: Zoek naar

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Section
nl: Sectie

en: Select a type of material
nl: Kies een type materiaal

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
nl: Kies een materiaaltype om deze variabele waarden aan te duiden

en: Semiannual
nl: Halfjaarlijks

en: Semimonthly
nl: Halfmaandelijks

en: Semiweekly
nl: Halfwekelijks

en: Separate supplement to another work
nl: Apart bijvoegsel bij een ander werk

en: Separated from:
nl: Verschillend van:

en: Serial/Integrating resource
nl: Reeks/Volledige bron

en: Series
nl: Reeksen

en: Series:
nl: Reeksen:

en: Shading
nl: Schaduw

en: Short stories
nl: Kortverhalen

en: Short stories
nl: Kortverhalen

en: Shortened
nl: Verkort

en: Show analytics
nl: Toon analyses

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
nl: Toon waarden voor '%s' materiaaltype?

en: Show volumes
nl: Toon volumes

en: Sign languages
nl: Gebarentalen

en: Single known date/probable date
nl: Enige gekende datum/waarschijnlijke datum

en: Single map
nl: Enkele kaart

en: Sinusoidal
nl: Sinusoïdaal

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
nl: Zes onbekende tekenposities; ieder bevat een leegte (#) of een vulteken (|).

en: Slide
nl: Dia

en: Sonatas
nl: Sonates

en: Songs
nl: Liederen

en: Sound
nl: Geluid

en: Sound recording
nl: Geluidsopname

en: Sounds
nl: Geluiden

en: Space oblique Mercator
nl: Schuine ruimte Mercator

en: Special format characteristics
nl: Speciale vorm karakteristieken

en: Specialized
nl: Gespecialiseerd

en: Specialized;
nl: Gespecialiseerd;

en: Speeches
nl: Toespraken

en: Speeches
nl: Toespraken

en: Split into .. and ...:
nl: Gesplitst in .. en ...:

en: Spot heights
nl: Reliëfaanduidingen

en: Square dance music
nl: formatie dansmuziek

en: Standards/specifications
nl: Standaard/eigenschappen

note: INPUT type=submit
en: Start search
nl: Begin met zoeken

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
nl: Staat, provincie, territorium, afhankelijk, enz.

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Stereographic
nl: Stereografisch

en: Studies and exercises
nl: Studies en oefeningen

en: Subject(s):
nl: Onderwerp(en):

en: Subject:
nl: Onderwerp:

en: Successive entry
nl: Volgende invoer

en: Summary:
nl: Samenvatting:

en: Superseded by:
nl: Opgevolgd door:

en: Superseded in part by:
nl: Gedeeltelijk opgevolgd door:

en: Supersedes in part:
nl: Gedeeltelijk opgevolgd:

en: Supersedes:
nl: Volgt op:

en: Suppressed in OPAC
nl: Onderdrukt in OPAC

en: Surveys of literature in a subject area
nl: Literatuuronderzoek in een vakgebied

en: Symphonic poems
nl: Symfonische gedichten

en: Symphonies
nl: Symfonieën

en: Tactile material
nl: Tactiel materiaal

en: Target audience
nl: Doelpubliek

en: Teatro lirico
nl: Lyrisch theater

en: Technical and/or historical information on instruments
nl: Technische en/of historische informatie over instrumenten

en: Technical drawing
nl: Technische tekening

en: Technical information on music
nl: Technische informatie op muziek

en: Technical reports
nl: Technische rapporten

en: Technique
nl: Techniek

en: Text
nl: Tekst

en: Thai
nl: Thais

en: Thematic index
nl: Thematische index

en: Three times a month
nl: Drie keer per maand

en: Three times a week
nl: Drie keer per week

en: Three times a year
nl: Drie keer per jaar

en: Three-character alphabetic code
nl: Drie tekens alfabetische code

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
nl: Driedimensionaal of in de natuur voorkomend object

en: Title translated:
nl: Vertaalde titel:

en: Toccatas
nl: Toccata's

en: Toy
nl: Speelgoed

en: Transparency
nl: Transparantie

en: Transposition
nl: Transpositie

en: Transposition and arrangement
nl: Transpositie en bewerking

en: Transverse Mercator
nl: Dwarse Mercator

en: Treaties
nl: Traktaten

en: Triennial
nl: Driejaarlijks

en: Trio-sonatas
nl: Triosonates

en: Two-dimensional nonprojected graphic
nl: Twee dimensionaal niet geprojecteerde schets

en: Type of Material
nl: Type materiaal

en: Type of cartographic material
nl: Type cartografisch materiaal

en: Type of computer file
nl: Aard computerbestand

en: Type of continuing resource
nl: Type doorlopende hulpbron

note: SELECT name=f8
en: Type of control
nl: Controletype

en: Type of date/Publication status
nl: Type datum/Uitgave status

en: Type of material
nl: Type materiaal

en: Type of visual material
nl: Type visueel materiaal

en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
nl: Niet bepaald: Elk bevat een leegte (#) of een vulteken (|)

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
nl: Niet bepaald: bevat een leegte (#) of een vulteken (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
nl: Niet bepaald: elk bevat een leegte (#) of een vulteken (|).

en: Undetermined
nl: Onbepaald

en: Uniform title:
nl: Uniforme titel:

en: Uniform titles:
nl: Uniforme titels:

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown if item is government publication
nl: Onbekend als het item een conferentie-uitgave is

en: Unknown or not specified
nl: Onbekend of niet gekozen

en: Unknown or unspecified
nl: Onbekend of ongekozen

en: Unspecified
nl: Onbepaald

note: SCRIPT
en: Updated:
nl: Bijgewerkt:

en: Updating Web site
nl: Website bijwerken

en: Updating database
nl: Database wordt bijgewerkt

en: Updating loose-leaf
nl: Updaten losbladig

en: Variations
nl: Variaties

en: Various places
nl: Verscheidene plaatsen

en: Videorecording
nl: Video-opname

en: View
nl: Toon

en: Villancicos
nl: Villanellas

en: Visual Materials
nl: Visuele materialen

en: Vocal parts
nl: Vocale partijen

en: Vocal score
nl: Vocale score

en: Voice score with accompaniment omitted
nl: Zangscore met weggelaten begeleiding

en: Wall map
nl: Wandkaart

en: Waltzes
nl: Walsen

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
nl: Opgelet: de string bevat een teken dat buiten bereik is! Wijzigen "?".

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
nl: Of het volledige of een deel van het gecatalogiseerde item een transpositie en/of een bewerking is van een ander werk

en: Yearbooks
nl: Jaarboeken

en: [Added title page title]
nl: [Voegde een titel aan de titelpagina toe]

en: [Caption title]
nl: [Onderschrift titel]

en: [Cover title]
nl: [Omslag titel]

en: [Distinctive title]
nl: [Opvallende titel]

en: [Other title]
nl: [Andere titel]

en: [Parallel title]
nl: [Parallelle titel]

en: [Portion of title]
nl: [Deel van de titel]

en: [Running title]
nl: [Kolomtitel]

en: [Spine title]
nl: [Rugtitel]

en: _ - Full level
nl: _ - Volledig niveau

en: _ - No specific type
nl: _ - Onbepaald type

en: _ - Not specified or not applicable
nl: _ - Niet eigen of niet toepasbaar

en: a - Archival
nl: a - Archief

en: a - Increase in encoding level
nl: a - Stijgen in codering niveau

en: a - Language material
nl: a - Taalmateriaal

en: a - Monographic component part
nl: a - Monografisch component deel

en: a - Set
nl: a - Stel in

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
nl: a - UCS/Unicode (automatisch ingevuld)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
nl: a- 16 tpm. (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
nl: a- 3 lagen kleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
nl: a - Afwezig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
nl: a- Toegang

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
nl: a- Akoestische opname, directe opslag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
nl: a- Actief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
nl: a- Activiteit kaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
nl: a- Opening kaart

en: a- Appropriate
nl: a - Passend

en: a- Archival
nl: a- Archief

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
nl: a- Autonome of semi autonome component

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
nl: a- Ballon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
nl: a- Wereldbol

en: a- Differentiated personal name
nl: a- Onderscheiden persoonlijke naam

en: a- Earlier rules
nl: a- Eerdere regels

en: a- Established heading
nl: a- Geldende hoofding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
nl: a- Filmreproductie van origineel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
nl: a- Eerste generatie (meester)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
nl: a- Volledige (1) track

en: a- Fully established
nl: a- Volledig ingesteld

en: a- Increase in encoding level
nl: a- Stijgen in codering niveau

en: a- International standard
nl: a- Internationale standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
nl: a- Laklaag

en: a- Language material
nl: a- Taalmateriaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
nl: a- Literair braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
nl: a- Weinig schuin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
nl: a- Laag reductie ratio

note: SCRIPT
en: a- Map
nl: a- Kaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
nl: a- Moederband

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
nl: a- Meteorologisch

en: a- Monographic component part
nl: a- Monografisch component deel

en: a- Monographic series
nl: a- Monografische serie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
nl: a- Maan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
nl: a- NAB standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
nl: a- Geen enkele

en: a- Numbered
nl: a- Genummerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
nl: a- Eén kleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
nl: a- Eén bestandsformaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
nl: a- Optionele soundtrack op langspeelfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
nl: a- Papier

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
nl: a- Fotokopie, blueline print

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
nl: a- Positief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
nl: a- Druk/Braille

en: a- Record can be used
nl: a- Record kan gebruikt worden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
nl: a- Normale druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
nl: a- Veiligheid basis, onbepaald

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
nl: a- Zilverhalogenide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
nl: a- Geluid

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
nl: a- Geluid op medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
nl: a- Standaard 8mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
nl: a- Standaard 8 mm. film breedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
nl: a- Standaard degelijke opening (beperkt frame)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
nl: a- Oppervlakte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
nl: a- Band patroon

en: a- Topical
nl: a- Thematisch

en: a- Tracings are consistent with the heading
nl: a- Tracings stroken met de hoofding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
nl: a- Ongecomprimeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
nl: a- Niet onder contract

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
nl: a- Kladversie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
nl: aa- Zichtbaar licht

en: aacr2 compatible
nl: aacr2 compatibel

en: abstract or summary
nl: abstract of samenvatting

en: abstract or summary
nl: abstract of samenvatting

en: access
nl: toegang

en: accompanying material
nl: begeleidend materiaal

en: acronym
nl: acroniem

en: adult
nl: volwassene

en: aperture card
nl: ingangskaart

en: application history
nl: programma geschiedenis

en: art original
nl: kunst origineel

en: art original
nl: kunst origineel

en: art reproduction
nl: kunst reproductie

en: art reproduction
nl: kunstreproductie

note: IMG
en: article
nl: artikel

en: author
nl: auteur

en: available online
nl: beschikbaar online

en: b - Part with independent title
nl: b - Deel met onafhankelijke titel

en: b - Serial component part
nl: b - Serieel onderdeel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
nl: b- 2 kleuren, enkele reep

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
nl: b- 33 1/3 tpm (platen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
nl: b- 5 inch diameter

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
nl: b- In de lucht

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
nl: b- Vliegtuig--beperkte hoogte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
nl: b- Zwart-wit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
nl: b- CCIR standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
nl: b- Cellulose nitraat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
nl: b- Onder contract

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
nl: b- Directe opname, niet akoestisch

en: b- English and French
nl: b- Engels en Frans

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
nl: b- Bestand gereproduceerd van microformulier

en: b- Form
nl: b- Vorm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
nl: b- Formaatcode braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
nl: b- Halve (2) track

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
nl: b- Zeer schuin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
nl: b- Jumbo of vergrote braille

en: b- LC subject headings for children's literature
nl: b- LC onderwerp hoofdingen voor kinderliteratuur

note: SCRIPT
en: b- Large print
nl: b- Grote druk

note: SCRIPT
en: b- Large print
nl: b- Grote druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
nl: b- Zonder verlies

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
nl: b- Magnetische geluidsopname op langspeelfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
nl: b- Microfilm patroon

en: b- Multipart item
nl: b- Meerdelig item

en: b- National standard
nl: b- Nationale standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
nl: b- Negatief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
nl: b- Nitraat: verdachte geur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
nl: b- Niet anamorfisch (breedbeeld)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
nl: b- Normale reductie

en: b- Not appropriate
nl: b- Niet gepast

en: b- Part with independent title
nl: b- Deel met onafhankelijke titel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
nl: b- Passief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
nl: b- Fotokopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
nl: b- Planetaire of maan globe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
nl: b- Afdruk master

en: b- Record is being updated
nl: b- Record wordt bijgewerkt

en: b- Serial component part
nl: b- Serieel component deel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
nl: b- Geluid apart van medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
nl: b- Super 8 mm./enkele 8 mm.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
nl: b- Super 8 mm./enkele 8 mm. film breedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
nl: b- Oppervlak observeren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
nl: b- Tape verdubbeling master

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
nl: b- Drielagige voorraad

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
nl: b- Overtrekken stroken niet noodzakelijk met de hoofding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
nl: b- Knipsels

en: b- Undifferentiated personal name
nl: b- Niet gedifferentieerde persoonlijke naam

en: b- Unnumbered
nl: b- Ongenummerd

en: b- Untraced reference
nl: b- Niet-getraceerde referentie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
nl: b- Hout

en: bibliography
nl: bibliografie

en: bibliography
nl: bibliografie

en: biography
nl: biografie

en: biography
nl: biografie

note: IMG
en: book
nl: boek

en: broader
nl: breder

en: by
nl: door

en: c - Collection
nl: c - Verzameling

en: c - Corrected or revised
nl: c- Verbeterd of herzien

en: c - ISBD punctuation omitted
nl: c- ISBD puncuatie weggelaten

en: c - Notated music
nl: c - Genoteerde muziek

en: c - Part with dependent title
nl: c- Deel met onafhankelijke titel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
nl: c- 45 toeren (platen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
nl: c- 9.5 mm. film breedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
nl: c- Acetaat band met ijzeroxide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
nl: c- Vliegtuig--matige hoogte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
nl: c- Karton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
nl: c- Karton/Illustratie bord

en: c- Chronological
nl: c- Chronologisch

en: c- Collection
nl: c- Verzameling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
nl: c- Combinatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
nl: c- Volledig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
nl: c- Computer optisch schijf patroon

en: c- Cooperative cataloging program
nl: c- Coöperatieve catalogiseer programma

en: c- Corrected or revised
nl: c- Verbeterd of herzien

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
nl: c- Dolby-B gecodeerd

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
nl: c- Elektronische bron

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
nl: c- Bestand heropgebouwd uit een elektronische bron

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
nl: c- Film patroon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
nl: c- Filmstrook patroon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
nl: c- Grote reductie

en: c- ISBD punctuation omitted
nl: c- ISBD punctuatie weggelaten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
nl: c- Lijn boven lijn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
nl: c- Magnetische audioband in patroon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
nl: c- Wiskunde en wetenschappelijke braille

en: c- Medical subject headings
nl: c- Medische onderwerp hoofdingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
nl: c- Meerkleurig

en: c- Multilocal
nl: c- Verspreid

en: c- National library association standard
nl: c- National library association standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
nl: c- Nitraat: indringende geur

en: c- Notated music
nl: c- Genoteerde muziek

en: c- Numbering varies
nl: c- Nummering wisselt

en: c- Part with dependent title
nl: c- Deel met afhankelijke titel

en: c- Provisional
nl: c- Voorwaardelijk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
nl: c- Vier sporen track

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
nl: c- Veiligheidsbasis, acetaat onbepaald

en: c- Series-like phrase
nl: c- Op serie lijkende zin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
nl: c- Gebruikerskopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
nl: c- Sterrenkijken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
nl: c- Ruimtesysteem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
nl: c- Steen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
nl: c- Wereldbol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
nl: c- Drie lagen voorraad, weinig vervagen

en: c- Traced reference
nl: c- Opgespoorde referentie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
nl: c- U-matic (3/4 in. videocassette)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
nl: c- Onbepaald twee kleuren

note: SCRIPT
en: c- Vertical
nl: c- Vertikaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
nl: c- Vesiculair

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
nl: c- Video patroon

note: SCRIPT
en: c- vertical
nl: c- vertikaal

en: cartographic
nl: cartografisch

en: catalog
nl: catalogus

en: catalog
nl: catalogus

note: IMG
en: celestial globe
nl: wereldbol

en: chart
nl: kaart

en: chart
nl: kaart

en: collection
nl: verzameling

en: combination
nl: combinatie

en: comic strip
nl: strip

note: IMG
en: computer file
nl: computerbestand

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
nl: optische schrijf in cartridge

en: conference publication
nl: conferentie uitgave

en: conference publication
nl: congrespublicatie

en: constituent
nl: samenstellend

en: continuing
nl: voortdurend

en: contributor
nl: medewerker

en: creator
nl: ontwikkelaar

en: d - Deleted
nl: d - Verwijderd

en: d - Manuscript notated music
nl: d - Genoteerd muziek manuscript

en: d - Subunit
nl: d - Onderdeel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
nl: d- 16 mm. filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
nl: d- 78 tpm. (schijven)

en: d- AACR 2 compatible heading
nl: d- AACR 2 compatibele hoofding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
nl: d- Vliegtuig--grote hoogte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
nl: d- Anamorfisch (breedbeeld)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
nl: d- Computer schijf, type onbepaald

en: d- Deleted
nl: d- Verwijderd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
nl: d- Digitale opslag

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
nl: d- Disc master (negatief)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
nl: d- Tekening

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
nl: d- Kopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
nl: d- EIAJ (1/2 in., bandspoel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
nl: d- Acht sporen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
nl: d- Bestand gereproduceerd van een tussenstap (geen microvorm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
nl: d- Filmstrook

en: d- Geographic
nl: d- Geografisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
nl: d- Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
nl: d- Los blad

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
nl: d- Verlieslijdend

en: d- Manuscript notated music
nl: d- Genoteerd muziek manuscript

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
nl: d- Metaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
nl: d- Microfilmspoel

en: d- National Agricultural Library subject authority file
nl: d- Nationaal Landbouwers Bibliotheek onderwerp element bestand

en: d- National library or bibliographic agency standard
nl: d- Nationale bibliotheek of bibliografische agent standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
nl: d- Nitraat: bruinachtig, verkleuring, vervagen, stof

en: d- Other
nl: d- Andere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
nl: d- Paragraaf

en: d- Preliminary
nl: d- Voorlopig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
nl: d- Biezen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
nl: d- Veiligheidsbasis, diacetaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
nl: d- Geluidsdisc

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
nl: d- Geografisch onderverdeeld&mdash;onmiddellijk

en: d- Subdivision
nl: d- Onderverdeling

en: d- Subunit
nl: d - Onderdeel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
nl: d- Voelbaar, zonder schrijfsysteem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
nl: c- Onbepaald 3 kleuren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
nl: d- Erg hoge reductie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
nl: d- dbx gecodeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
nl: da- Bijna infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
nl: db- Midden infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
nl: dc- Ver infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
nl: dd- Thermisch infrarood

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
nl: de- Kortegolf infrarood (SWIR)

en: deleted heading information
nl: verwijderde hoofding informatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
nl: df- Weerkaatst infrarood

en: dictionary
nl: woordenboek

en: dictionary
nl: woordenboek

en: digitized microfilm
nl: gedigitaliseerde microfilm

en: digitized other analog
nl: gedigitaliseerd overig analoog

en: directory
nl: folder

en: directory
nl: folder

en: discography
nl: discografie

en: discography
nl: discografie

note: IMG
en: drawing
nl: tekening

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
nl: dv- Combinaties

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
nl: dz- Andere infrarode data

en: e - Cartographic material
nl: e - Cartografisch materiaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
nl: e- 28 mm. filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
nl: e- 3 strook kleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
nl: e- 8 tpm. (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
nl: e- Analoge electrische opslag

en: e- Cartographic material
nl: e- Cartografisch materiaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
nl: e- Computer schijf patroon, type onbepaald

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
nl: e- Digitale opname

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
nl: e- Aarde maanbol

en: e- English only
nl: e- Enkel Engels

en: e- Language
nl: e- Taal

en: e- Local standard
nl: e- Lokale standaard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
nl: e- Magnetische geluidsband op spoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
nl: e- Bemand ruimteschip

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
nl: e- Meester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
nl: e- Meng sporen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
nl: e- Muziek braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
nl: e- itraat: kleverig

en: e- Node label
nl: e- Knoop label

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
nl: e- Ander breedbeeld formaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
nl: e- Schilderij

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
nl: e- Enkele lijn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
nl: e- Synthetisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
nl: e- Twaalf sporen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
nl: e- Type C (1 in., spoel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
nl: e- Ultra hoge reductie

en: earlier
nl: eerder

en: earlier rules
nl: eerdere regels

note: IMG
en: earth moon globe
nl: wereld maanbol

en: electronic
nl: elektronisch

en: electronic
nl: elektronisch

en: encyclopedia
nl: encyclopedie

en: encyclopedia
nl: encyclopedie

en: f - Manuscript cartographic material
nl: f - Manuscript cartografisch materiaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
nl: f- 1.4 m. per seconde (schijven)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
nl: f- 2 strook kleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
nl: f- 35 mm. filmbreedte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
nl: f- Dolby-A gecodeerd

en: f- Established heading and subdivision
nl: f- Gevestigde titel en onderverdeling

en: f- Federal/national
nl: f- Federaal/nationaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
nl: f- Filmcassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
nl: f- Filmstrook, type onbepaald

en: f- French only
nl: f- Enkel Frans

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
nl: f- Magnetische audioband in cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
nl: f- Nitraat: schuimig, bubbels, blaren

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
nl: f- Fotomechanische afdruk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
nl: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., spoel)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
nl: f- Sectie per sectie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
nl: f- Zestien spoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
nl: f- Huid

en: f- Standard of unknown origin
nl: f- Standaard of onbekende bron

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
nl: f- Standaard stille opening (vol frame)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
nl: f- Tactiel materiaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
nl: f- Band cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
nl: f- Title bands/inter-title rolls 'generiek'

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
nl: f- Onbemand ruimteschip

en: festschrift
nl: feestschrift

en: festschrift
nl: feestbundel

en: fiction
nl: fictie

en: fiction
nl: fictie

en: film cartridge
nl: filmcartridge

en: film cassette
nl: filmcassette

en: film reel
nl: filmspoel

en: filmography
nl: filmografie

en: filmography
nl: filmografie

en: filmstrip
nl: filmstrook

en: filmstrip
nl: filmstrook

en: filmstrip cartridge
nl: filmstrook cartridge

en: filmstrip roll
nl: filmstrook rol

en: flash card
nl: affiche

en: folktale
nl: volksverhaal

en: folktale
nl: legende

en: font
nl: lettertype

en: full level
nl: Volledig niveau

en: g - Projected medium
nl: g - Geprojecteerd medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
nl: g- 70 mm. filmbreedte

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
nl: g- Gangbare romantisatie of gangbare naamvorm in de taal van het catalogiserende agentschap

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
nl: g- Dolby-C gecodeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
nl: g- Glas met vernis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
nl: g- Grijswaarden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
nl: g- Land gebaseerd teledetectie apparaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
nl: g- Lijn per lijn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
nl: g- Micro opaque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
nl: g- Nitraat: gestold

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
nl: g- Optische en magnetische geluidsopname op langspeelfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
nl: g- Fotonegatief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
nl: g- Productie rollen

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
nl: g- Geprojecteerd beeld

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
nl: g- Rode strook

en: g- Reference and subdivision
nl: g- Referentie en onderverdeling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
nl: g- Geluidscartridge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
nl: g- Textiel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
nl: g - Textiel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
nl: ga- Opzij kijkende radar in de lucht (SLAR)

en: game
nl: spel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
nl: gb- Synthetische opening radar in de lucht (SAR) - Enkele frequentie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
nl: gc- SAR-multi-frequentie (multikanaal)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
nl: gd- SAR-lijkende polarisatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
nl: ge- SAR-kruis polarisatie

en: general
nl: algemeen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
nl: gf- Infometrische SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
nl: gg- polarmetrische SAR

en: globe
nl: wereldbol

en: graphic
nl: grafisch

en: graphic
nl: grafisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
nl: gu- Passieve microgolf mapping

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
nl: gz- Andere microgolf data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
nl: h- 120 tpm. (cylinders)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
nl: h- Blauwe of groene strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
nl: h- CX gecodeerd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
nl: h- Hand gekleurd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
nl: h- Heuvel-en-dal snede

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
nl: h- Metaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
nl: h- Microfilm strook

note: SCRIPT
en: h- Microform
nl: h- Microvorm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
nl: h- Nitraat: poeder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
nl: h- Open bron

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
nl: h- Photodruk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
nl: h- Bandspoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
nl: h- Videoband

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
nl: g- Op het wateroppervlak gebaseerd teledetectie apparaat

en: handbook
nl: handboek

en: handbook
nl: handboek

en: height:100px
nl: hoogte:100px

en: history
nl: geschiedenis

en: history
nl: geschiedenis

en: i - ISBD punctuation included
nl: i - ISBD punctuatie bijgevoegd

en: i - Integrating resource
nl: i - Integrerende bron

en: i - Nonmusical sound recording
nl: i - Niet muzikale geluidsopname

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
nl: i- 160 tpm. (cylinders)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
nl: i- Aluminium met vernis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
nl: i- Cyaan strook

en: i- ISBD punctuation included
nl: i- ISBD punctuatie bijgevoegd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
nl: i- Onvolledig

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
nl: i- Onmiddellijk (directe opname)

en: i- Integrating resource
nl: i- Integrerende bron

en: i- International intergovernmental
nl: i- Internationaal intergouvernementeel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
nl: i- Nitraat basis

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
nl: i- Afbeelding

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
nl: i- Plastiek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
nl: i- Soundtrack film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
nl: i- Sleutel korte vorm scorend

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
nl: i- Geografisch onderverdeeld&mdash;indirect

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
nl: i- Onderwater teledetectie apparaat

en: issue number
nl: editienummer

en: j - Musical sound recording
nl: j - Muzikale geluidsopnames

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
nl: j- 2x2 in. of 5x5 cm. plaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
nl: j- Glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
nl: j- Magenta strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
nl: j- Magnetische schijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
nl: j- Kaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
nl: j- Metaal en glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
nl: j- Microfilmspoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
nl: j- Druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
nl: j- Veiligheidsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
nl: j- Korte vorm scorend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
nl: ja- Ver ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
nl: jb- Midden ultraviolet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
nl: jc- Dichtbij ultraviolet

en: juvenile
nl: jeugd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
nl: jv- Ultraviolette combinaties

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
nl: jz- Andere ultraviolette data

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
nl: k - Twee dimensionaal niet projecteerbare schets

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
nl: k- 15/16 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
nl: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. of 6x6 cm. plaat

en: k- Canadian subject headings
nl: k- Kanadeese onderwerp hoofdingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
nl: k- Computerkaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
nl: k- Filmbasis, andere dan veiligheidsfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
nl: k- Gemengd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
nl: k- Niet-nitraat: detecteerbare verslechtering

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
nl: k- Niet-geprojecteerde grafiek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
nl: k- Omtrek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
nl: k- Profiel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
nl: k- Synthetisch en glas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
nl: k- Gele strook

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
nl: l- 1 7/8 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
nl: l- 3x5 in. of 8x13 cm. microfiche, micro-opaak enz.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
nl: l- Laterale of gecombineerde snedes

en: l- Local
nl: l- Lokaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
nl: l- Metaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
nl: l- Niet-nitraat: verregaande verslechtering

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
nl: l- Technische tekening

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
nl: l- Vertikale score

note: IMG
en: large print
nl: grote afdruk

en: law report or digest
nl: wetteksten of digest

en: law report or digest
nl: wetteksten of digest

en: legal article
nl: wettelijk artikel

en: legal article
nl: wettelijk artikel

en: legal case and case notes
nl: wettelijke zaken en nota's

en: legal case and case notes
nl: wetzaak en nota's

en: legislation
nl: wetgeving

en: legislation
nl: wetgeving

en: letter
nl: brief

en: loose-leaf
nl: losbladig

en: loose-leaf
nl: losbladig

en: m - Computer file
nl: m - Computerbestand

en: m - Monograph/item
nl: m- Monografie/item

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
nl: m- 3 3/4 ips (banden)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
nl: m- 3/34 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
nl: m- 4x6 in. of 11x15 cm. microfiche, microopaak enz.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
nl: m- Combinatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
nl: m- Magneetoptische schijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
nl: m- Massaproductie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
nl: m- Microgroef/fijn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
nl: m- Gemengd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
nl: m- Gemengde base (nitraat en veiligheid)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
nl: m- Gemengde verzameling

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
nl: m- Gemengde emulsie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
nl: m- Gemengde generatie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
nl: m- Gemengde polariteit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
nl: m- Gemengde gebruiken

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
nl: m- Mono

en: m- Monograph/item
nl: m- Monografie/item

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
nl: m- Langspeelfilm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
nl: m- Meerdere braille types

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
nl: m- Meerdere bestandsformaten

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
nl: m- Meerdere fysische vormen

en: m- Multistate
nl: m- Multistaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
nl: m- Niet-nitraat: ramp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
nl: m- Plastiek met metaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
nl: ma- Multi spectraal, multidata

en: magnetic disc
nl: magnetische schijf

en: magneto-optical disc
nl: magneetoptische schijf

en: map
nl: kaart

en: map
nl: kaart

en: matrix number
nl: matrix nummer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
nl: mb- Multi tijdelijk

en: memoir
nl: memoire

en: memoir
nl: memoire

en: mesh
nl: gaas

en: microfiche cassette
nl: microfichecassette

en: microfilm cartridge
nl: microfilm patroon

en: microfilm reel
nl: microfilmspoel

en: microopaque
nl: micro-opaak

en: microscope slide
nl: microscoopglaasje

en: microscope slide
nl: microscoopglaasje

en: mixed material
nl: gemengd materiaal

note: IMG
en: mixed materials
nl: gemengde materialen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
nl: mm- Combinatie van verschillende data types

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
nl: mmm- Meerdere

en: monographic
nl: monografisch

en: moon
nl: maan

en: motion picture
nl: langspeelfilm

en: motion picture
nl: langspeelfilm

en: moving image
nl: bewegend beeld

note: IMG
en: music
nl: muziek

en: music plate
nl: muziekplaat

en: music publisher
nl: muziekuitgever

en: n - New
nl: n - Nieuw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
nl: n- Kaart

en: n- Complete authority record
nl: n- Volledige element record

en: n- New
nl: n- Nieuw

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
nl: n- Niet toepasbaar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
nl: n- Perkament

en: narrower
nl: smaller

en: newspaper
nl: krant

en: newspaper
nl: krant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
nl: nn- Niet toepasbaar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
nl: nnn- Niet toepasbaar

en: not applicable
nl: niet toepasbaar

en: notated music
nl: notenschrift

en: novel
nl: roman

en: numeric data
nl: numerieke gegevens

en: numeric data
nl: numerieke gegevens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
nl: o- 6x9 in. of 16x23 microfiche, microopaak enz.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
nl: o- 7 1/2 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
nl: o- Filmrol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
nl: o- Filmstrook rol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
nl: o- Geheugenkaart

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
nl: o- Overheid agentschap&mdash;type onbekend

en: o- Incomplete authority record
nl: o- Onvolledig element record

en: o- Obsolete
nl: o- Verouderd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
nl: o- Optische schijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
nl: o- Origineel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
nl: o- Papier

note: IMG
en: optical disc
nl: optische schijf

en: other
nl: andere

en: other filmstrip type
nl: andere filmstrooktypen

en: other rules
nl: andere regels

en: p - Increase in encoding level from prepublication
nl: p - Stijg in coderings niveau vanuit vooruitgave

en: p - Mixed materials
nl: p - Gemengde materialen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
nl: p- 15 ips (banden)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
nl: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. of 9x19 cm. opening kaart

en: p- Increase in encoding level from prepublication
nl: p- Stijg in coderings niveau vanuit vooruitgave

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
nl: p- Gips

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
nl: p- Plastiek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
nl: p- Postkaart

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
nl: p- Heden

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
nl: p- Bewaring

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
nl: p- Veiligheidsbasis, polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
nl: p- Sepia kleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
nl: pa- Sonar--water diepte

note: IMG
en: painting
nl: schilderij

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
nl: pb- Sonar--bodem topografie afbeeldingen, opzij-scan

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
nl: pc- Sonar--bodem topografie, bij oppervlakte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
nl: pd- Sonar--bodem topografie, bij bodem

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
nl: pe- Seismische onderzoeken

en: periodical
nl: tijdschrift

en: periodical
nl: tijdschrift

en: personal
nl: persoonlijk

en: photomechanical print
nl: fotomechanische afdruk

en: photonegative
nl: fotonegatief

en: photoprint
nl: fotoafdruk

en: picture
nl: afbeelding

en: picture
nl: afbeelding

note: IMG
en: planetary or lunar globe
nl: planeet- of maanbol

en: poetry
nl: poëzie

en: poetry
nl: poëzie

en: preschool
nl: kleuterschool

en: preservation
nl: bewaring

en: print
nl: afdruk

en: print
nl: afdruk

en: profile
nl: profiel

en: programmed text
nl: geprogrammeerde tekst

en: programmed text
nl: geprogrammeerde tekst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
nl: pz- Andere akoestische data

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
nl: q- Flexibele basis fotografie, positief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
nl: q- Karton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
nl: q- Ikoon

note: SCRIPT
en: q- Notated music
nl: q- Genoteerde muziek

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
nl: q- Andere toon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
nl: q- Quadrofonie, multikanaal, of ruimtelijk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
nl: q- Rol

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
nl: r - Driedimensionaal of in de natuur voorkomend object

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
nl: r- 30 ips (banden)

en: r- Art and architecture thesaurus
nl: r- Kunst en archtectuur thesaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
nl: r- Filmspoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
nl: r- Flexibele basis fotografie, negatief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
nl: r- Moeder (positief)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
nl: r- Papier met vernis of ijzeroxide

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
nl: r- Porcelijn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
nl: r- Radiografie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
nl: r- Referentie afdruk/controle kopie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
nl: r- Afstandsbediening

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
nl: r- Teledetectiebeeld

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
nl: r- Vervanging

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
nl: r- Veiligheidsbasis, gemengd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
nl: r- Videospoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
nl: ra- Zwaartekracht afwijkingen (algemeen)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
nl: rb- Vrije lucht

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
nl: rd- Isostatisch

en: reformatted digital
nl: digitaal geherformatteerd

en: reformatted digital
nl: digitaal geherformatteerd

en: regular print
nl: normale druk

en: rehearsal
nl: repetitie

en: rehearsal
nl: repetitie

en: related
nl: gerelateerd

note: IMG
en: remote
nl: afgelegen

en: remote sensing image
nl: teledetectiebeeld

en: remote-sensing image
nl: remote-sensing afbeelding

en: replacement
nl: vervanging

en: reporting
nl: rapporteren

en: reporting
nl: rapporteren

en: results_summary description
nl: results_summary beschrijving

en: results_summary edition
nl: results_summary uitgave

en: results_summary publisher
nl: results_summary uitgever

en: results_summary series
nl: results_summary reeksen

en: review
nl: recensie

en: review
nl: recensie

en: roll
nl: rol

en: s - Serial
nl: s - Reeks

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
nl: s- 4x5 in. of 10x13 cm. transparant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
nl: s- Blu-ray schijf

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
nl: s- Grof/standaard

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
nl: s- Verwijderd; Hoofding gesplitst in twee of meer hoofdingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
nl: s- Niet-flexibele basis fotografie, positief

en: s- Sears List of Subject Headings
nl: s- Sears lijst van onderwerp hoofdingen

en: s- Sears list of subject headings
nl: s- Sears lijst van onderwerp hoofdingen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
nl: s- Onderdeel

en: s- Serial
nl: s- Reeks

en: s- Shortened
nl: s- Verkort

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
nl: s- Plaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
nl: s- Geluidscassette

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
nl: s- Geluidsopname

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
nl: s- Stamper (negatief)

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
nl: s- Staat, provincie, territorium, afhankelijk, enz.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
nl: s- Stereofonisch

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
nl: s- Steen

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
nl: s- Studeer afdruk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
nl: s- Getint en gekleurd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
nl: sa- Magnetisch veld

en: section
nl: sectie

note: IMG
en: serial
nl: tijdschrift

en: series
nl: reeksen

en: series
nl: reeksen

en: short story
nl: kortverhaal

en: slide
nl: dia

en: slide
nl: dia

en: sound
nl: geluid

en: sound
nl: geluid

en: sound cartridge
nl: geluidscartridge

en: sound cassette
nl: geluidscassette

note: IMG
en: sound disc
nl: geluidsschijf

en: sound recording
nl: geluidsopname

en: sound recording-musical
nl: geluidsopname-muzikaal

en: sound recording-nonmusical
nl: geluidsopname-niet muzikaal

en: sound-tape reel
nl: geluidsspoel

en: sound-track film
nl: soundtrack film

en: source
nl: bron

en: specialized
nl: gespecialiseerd

en: speech
nl: toespraak

en: speech
nl: toespraak

en: statistics
nl: statistieken

en: statistics
nl: statistieken

en: still image
nl: stilstaand beeld

en: subject example
nl: onderwerp voorbeeld

en: summary or subtitle
nl: samenvatting of ondertitel

en: sung or spoken text
nl: gezongen of gesproken tekst

en: survey of literature
nl: literatuuroverzicht

en: survey of literature
nl: literatuuroverzicht

en: t - Manuscript language material
nl: t - Manuscript linguïstisch materiaal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
nl: t- 5x7 in. of 13x18 cm. transparant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
nl: t- Niet-flexibele basis fotografie, negatief

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
nl: t- Veiligheidsbasis, triacetaat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
nl: t- Geluidsband spoel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
nl: t- Stencil kleur

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
nl: t- test drukken

note: SCRIPT
en: t- Text
nl: t- Tekst

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
nl: t- Transparantie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
nl: t- Hout

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
nl: ta- radiometrische onderzoeken

en: table of contents
nl: inhoudsopgave

en: tactile, with no writing system
nl: voelbaar, zonder schrijfsysteem

en: tape cassette
nl: cassetteband

en: tape reel
nl: bandspoel

en: technical drawing
nl: technische tekening

en: technical drawing
nl: technische tekening

en: technical report
nl: technisch rapport

note: IMG
en: terrestrial globe
nl: wereldbol

en: text
nl: tekst

en: text in looseleaf binder
nl: tekst in losbladige verzamelband

en: three dimensional object
nl: driedimensionaal voorwerp

en: toy
nl: speelgoed

en: toy
nl: speelgoed

en: translation
nl: vertaling

en: transparency
nl: transparantie

en: transparency
nl: transparant

en: treaty
nl: verdrag

en: treaty
nl: verdrag

en: u - Unknown
nl: u - Onbekend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
nl: u- Onbekend

en: u- Unknown if heading is government agency
nl: u- Onbekend als hoofding een regeringsagentschap is

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
nl: u- Onbepaald

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: unset
nl: leeg

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
nl: uu- Onbekend

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
nl: v- 8x10 in. of 21x26 cm. transparantie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
nl: v- Hand gekleurd

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
nl: v- Leder

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
nl: v- foto, onbepaald type

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
nl: v- Reductieratio verschilt

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
nl: v- Repertoire van vedettes-matiere

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
nl: v- Video-opname

en: videocartridge
nl: video-cartridge

en: videorecording
nl: video-opname

en: videorecording
nl: video-opname

en: videorecording identifier
nl: video-opname bepaler

en: videoreel
nl: videospoel

en: view
nl: weergave

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
nl: w- 9x9 in. of 23x23 cm. transparantie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
nl: w- Perkament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
nl: w- Was

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
nl: w- Draadspoelopname

en: web site
nl: website

en: wire recording
nl: draadspoelopname

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
nl: x- 10x10 in. of 26x26 cm. transparantie

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
nl: x- 9x9 in. of 23x23 cm. transparantie

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
nl: x- Verwijderd; hoofding vervangen door een andere hoofding

en: x- Missing characters
nl: x- Ontbrekende tekens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
nl: y- 7x7 in. of 18x18 cm. transparantie

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
nl: y- Ander fotografisch medium

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
nl: y- Ander fotografisch medium

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
nl: y- Toon

en: yes
nl: ja

en: z - Not applicable
nl: z - Niet toepasbaar

en: z- Authority data
nl: z- Elementen data

en: z- Not applicable
nl: z- Niet toepasbaar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
nl: z- Andere

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
nl: z- Onbepaald

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
nl: zz- Andere

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
nl: |- Geen codeer poging

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
nl: ||- Geen codeer poging

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
nl: ||| - Geen codeer poging
