Koha 22.11 - en to nn translation catalogue (176 entries)

en: #- No information provided
nn: #- Fekk ingen informasjon

en: #- Not a government agency
nn: #- Ikkje-statleg verksemd

en: #- Not modified
nn: #- Ikkje endra

en: #- Not subdivided geographically
nn: #- Ikkje geografisk inndelt

en: &lt;&lt; Previous
nn: &lt;&lt; Førre

en: (auto-filled)
nn: (automatisk sortert)

en: 1- Full level, material not examined
nn: 1- Fullstendig nivå, materialet er ikkje undersøkt

en: 10-16 indicator/subfields/size
nn: 10-16 indikator/delfelt/storleik

en: 11- Subject heading system/thesaurus
nn: 11- Emneordssystem/tesaurus

en: 12- Type of series
nn: 12- Serietype

en: 13- Numbered or unnumbered series
nn: 13- Nummererte eller unummererte seriar

en: 15- Heading use--subject added entry
nn: 15- Innførslar&ndash;emneinnførslar

en: 16- Heading use--series added entry
nn: 16- Innførsel&ndash;biinførsel på serie

en: 17- Encoding level
nn: 17- Kodenivå

en: 17- Type of subject subdivision
nn: 17- Type underinndeling av emne

en: 18-27 Undefined character positions
nn: 18&ndash;27 Ikkje oppgjeve

en: 28- Type of government agency
nn: 28- Type offentleg institusjon

en: 29- Reference evaluation
nn: 29- Kontroll av tilvisingar

en: 30 Undefined character position
nn: 30 Ikkje oppgjeve

en: 31- Record update in process
nn: 31- Er i ferd med å oppdatera posten

en: 32- Undifferentiated personal name
nn: 32- Differensiering av personamn

en: 34-37 Undefined character positions
nn: 34&ndash;37 Ikkje oppgjeve

en: 38- Modified record
nn: 38- Endra post

en: 39- Cataloging source
nn: 39- Katalogiseringskjelde

en: 5- Record status
nn: 5- Poststatus

en: 7- Minimal level
nn: 7- Minimumsnivå (nivå 1)

en: 7-8 Undefined
nn: 7-8 Ikkje oppgjeve

en: Adult
nn: Vaksen

en: All item types
nn: Alle medietypar

en: Annual
nn: Årleg

en: Any word
nn: Alle ord

en: Bimonthly
nn: Annankvar månad (inkl. 6-8 nr. per år)

en: Biography
nn: Biografi

en: Biweekly
nn: Annankvar veke

en: Braille
nn: Blindeskrift (Braille)

en: Calendar
nn: Kalender

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Catalogs
nn: Katalogar

en: Choose
nn: Vel

en: Daily
nn: Dagleg

en: Damaged
nn: Skada

note: SCRIPT
en: Date
nn: Dato

en: Dictionaries
nn: Ordbøker

en: Directories
nn: Katalogar

en: Discographies
nn: Diskografiar

en: Duplicate
nn: Dublett

en: English
nn: Engelsk

en: Fiction
nn: Skjønnlitteratur

en: Frequency
nn: Frekvens

en: Full level
nn: Fullstendig nivå

en: Handbooks
nn: Handbøker

en: History
nn: Historikk

en: Icon
nn: Ikon

en: Indexes
nn: Register

en: Item type
nn: Materialtype:

en: Juvenile
nn: Born

en: Language
nn: Språk

en: Large print
nn: Storskrift

en: Law reports and digests
nn: Juridiske rapportar og oppsummeringar

en: Legal articles
nn: Juridiske artiklar

en: Legal cases and case notes
nn: Juridiske saker og saksdokument

en: Legislation
nn: Lovgjeving

en: Monthly
nn: Månadleg (inkl. 9-12 nr. per år)

en: Music
nn: Musikk

en: Newspaper
nn: Avis

en: Next&gt;&gt;
nn: Neste&gt;&gt;

en: No specific type
nn: Ingen spesiell type

en: Object
nn: Objekt

en: Other
nn: Anna

en: Patent document
nn: Patentdokument

en: Periodical
nn: Tidsskrift, aviser o.l.

en: Print Page
nn: Skriv side

en: Regular print
nn: Vanleg trykk

en: Reviews
nn: Bokmeldingar

en: Save
nn: Lagre

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Semiannual
nn: Kvart halvår

en: Semimonthly
nn: To gongar i månaden

en: Semiweekly
nn: To gongar i veka

en: Series
nn: Serie

note: INPUT type=submit
en: Start search
nn: Start søk

en: Statistics
nn: Statistikk

en: Technical reports
nn: Tekniske rapportar

en: Text
nn: Tekst

en: Theses
nn: Oppgåver

en: Three times a month
nn: Tre gongar i månaden

en: Three times a week
nn: Tre gongar i veka

en: Three times a year
nn: Tre gongar i året

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Weekly
nn: Kvar veke

en: Withdrawn
nn: Trukke tilbake

en: a- Appropriate
nn: a- Passande

en: a- Archival
nn: a- Arkiv

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
nn: a- Sjølvstendig eller halvvegs sjølvstendig komponent

en: a- Differentiated personal name
nn: a- Differensiert personnamn

en: a- Earlier rules
nn: a- Tidlegare reglar

en: a- Established heading
nn: a- Etablert innførsel

en: a- Fully established
nn: a- Fullt etablert

en: a- International standard
nn: a- Internasjonal standard

en: a- Language material
nn: a- Språkmateriale

en: a- Library of Congress Subject Headings
nn: a- «Library of Congress Subject Headings»

en: a- Monographic component part
nn: a- Del av monografi

en: a- Monographic series
nn: a- Monografiserie

en: a- Numbered
nn: a- Nummerert

en: a- Record can be used
nn: a- Posten kan brukast

en: a- Tracings are consistent with the heading
nn: a- Lista over biinnførslar og tilvisingar (tracing) er i samsvar med innførselen

en: b- English and French
nn: b- Engelsk og fransk

en: b- LC subject headings for children's literature
nn: b- LC emneord for barnelitteratur

en: b- Multipart item
nn: b- Kombidokument

en: b- National standard
nn: b- Nasjonal standard

en: b- Not appropriate
nn: b- Passar ikkje

en: b- Record is being updated
nn: b- Posten vert oppdatert

en: b- Serial component part
nn: b- Del av periodikum

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
nn: b- Lista over biinnførslar og tilvisingar (tracing) er ikkje nødvendigvis i samsvar med innførselen

en: b- Undifferentiated personal name
nn: b- Udifferensiert personnamn

en: b- Unnumbered
nn: b- Unummerert

en: b- Untraced reference
nn: b- Uspora referanse

en: c- Chronological
nn: c- Kronologisk

en: c- Collection
nn: c- Samling

en: c- Cooperative cataloging program
nn: c- Program for samarbeid om katalogdata

en: c- Corrected or revised
nn: c- retta eller revidert

en: c- Multilocal
nn: c- Fleire stader

en: c- National library association standard
nn: c- «National library association standard»

en: c- Notated music
nn: c- Musikktrykk

en: c- Numbering varies
nn: c- Nummereringa varierer

en: c- Provisional
nn: c- Midlertidig

en: c- Series-like phrase
nn: c- Serie-liknande frase

en: c- Traced reference
nn: c- Sporet innførsel

en: d- AACR 2 compatible heading
nn: d- AACR 2-kompatibel innførsel

en: d- Deleted
nn: d- Sletta

en: d- Geographic
nn: d- Geografisk

en: d- Manuscript notated music
nn: d- Grafisk, ikkje-realisert representasjon av eit musikkverk i manuskriptform

en: d- National Agricultural Library subject authority file
nn: d- Autoritetsfil over National Agricultural Library subject

en: d- National library or bibliographic agency standard
nn: d- Nasjonalbibliotekstandard eller bibliografisk leverandørstandard

en: d- Other
nn: d- Andre

en: d- Preliminary
nn: d- Mellombels

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
nn: d- Geografisk inndeling&mdash;direkte

en: d- Subdivision
nn: d- Underavdeling

en: d- Subunit
nn: d- Deleining

en: e- Cartographic material
nn: e- Kartografisk materiale

en: e- English only
nn: e- Kun engelsk

en: e- Language
nn: e- Språk

en: e- Local standard
nn: e- Lokal standard

en: e- Node label
nn: e- Nodemerkelapp

en: f- Established heading and subdivision
nn: f- Etablert innførsel og underavdeling

en: f- Federal/national
nn: f- Statleg/nasjonal

en: f- French only
nn: f- Kun fransk

en: f- Standard of unknown origin
nn: f- Standard av ukjend opphav

en: fiction
nn: skjønnlitteratur

en: g- Reference and subdivision
nn: g- Referanse og underavdeling

en: i- Integrating resource
nn: i- Integrert ressurs

en: i- International intergovernmental
nn: i- Internasjonal

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
nn: i- Geografisk inndelt&mdash;indirekte

en: index
nn: register

en: m- Monograph/item
nn: m- Monografi

en: m- Multistate
nn: m- Fleire statar

en: n- New
nn: n- Ny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
nn: n- Passar ikkje

en: o - Kit
nn: o - Tillegg

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
nn: o- Statleg kontor &ndash; ukjend type

en: o- Incomplete authority record
nn: o- Ufullstendig autoritetspost

en: o- Obsolete
nn: o- Avleggs

en: p- Increase in encoding level from prepublication
nn: p- Auka nivå for koding frå førpublisering

en: poetry
nn: poesi

en: print
nn: trykk

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
nn: s- Sletta, innførselen er delt i to eller fleire andre innførslar

en: s- Sears List of Subject Headings
nn: s- «Sears List of Subject Headings»

en: s- Serial
nn: s- Periodikum

en: s- Shortened
nn: s- Forkorta

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
nn: s- Stat, provins, område, biland osv.

en: technical report
nn: teknisk rapport

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
nn: u- Ukjend

en: u- Unknown if heading is government agency
nn: u- Ukjend dersom innførselen er ein statleg institusjon

en: x- Missing characters
nn: x- Manglande teikn

en: z- Not applicable
nn: z- Passar ikkje

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
nn: z- Andre
