Koha 22.11 - en to nn translation catalogue (816 entries)

en: # Items
nn: #

en: # Subs
nn: #

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
nn: %s Rammeverk

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
nn: %s kan ikkje opnast

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
nn: %s data lagt til

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
nn: %s klarte ikkje å pakka ut.

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
nn: %s bilete er flytta inn i databasen:

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
nn: %s postar er funne og lagra

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
nn: %s dokumenta er endra: datelastseen er sett til %s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
nn: %s lånarar vart sletta

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
nn: %s innstillingar

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
nn: %s postar i fila

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
nn: %s postane vart ikkje lagra på grunn av ein MARC-feil

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
nn: %s postar er handsama

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
nn: %s postar er lagra

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
nn: %s gongar

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
nn: %s å bestillag

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
nn: %s år

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
nn: Hebraisk

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
nn: Persisk

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
nn: Kinesisk

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
nn: Hindi

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
nn: Japansk

en: &#2835;&#2908;&#2879;&#2822; (&#x014D;&#7771;iy&#257;)
nn: Oriya

en: &#3221;&#3240;&#3277;&#3240;&#3233; (kanna&#7693;a)
nn: Kannada

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
nn: Malayalam

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
nn: Thai

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
nn: Koreansk

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
nn: Tsjekkisk

en: &lt;&lt; Previous
nn: &lt;&lt; Førre

en: (Error)
nn: (Feil)

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
nn: (endra den %s)

en: , Cyprus
nn: , Kypros

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
nn: , PA, USA (stønad til integrasjon av Zebra i Koha 3.0 )

en: -- please choose --
nn: &ndash; Vel &ndash;

en: . Deletion is not possible.
nn: . Ikkje mogleg å sletta.

en: : Barcode must be unique.
nn: : Strekkoden må vera unik.

en: : item has a waiting hold.
nn: : Eksemplaret står på venteliste.

en: : item is checked out.
nn: : Eksemplaret er utlånt.

en: ALL items fields MUST :
nn: ALLE eksemplarfelta MÅ:

en: About Koha
nn: Om Koha

en: Accepted
nn: Godteke

en: Accepted by
nn: Godteke av

en: Accounting details
nn: Kontodetaljer

en: Acquisitions statistics
nn: Innkjøpsstatistikk

en: Actual cost
nn: Faktisk kostnad

en: Actual cost:
nn: Faktisk kostnad:

en: Add
nn: Legg til

note: A
en: Add another field
nn: Legg til eit nytt felt

en: Add budget
nn: Legg til eit budsjett

en: Add checked
nn: Legg til

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
nn: Legg til eksemplar

en: Add new holiday
nn: Legg til ein ny fridag

en: Add order
nn: Legg til ei bestilling

en: Add patron attribute type
nn: Legg til type lånareigenskap

en: Add record matching rule
nn: Legg til regel for samanfall mellom postar

en: Add to a list
nn: Legg i ei lista

en: Add vendor
nn: Legg til leverandør

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
nn: La til type lånareigenskap &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
nn: Regel for samanfall mellom postar er lagt til &quot;%s&quot;

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
nn: Legg til autoritet %s

en: Additional content types
nn: Andre innhaldstypar

en: Additional parameters
nn: Ekstra parameter

en: Address
nn: Adresse

en: Address in question
nn: Gjeldande adresse

en: Address:
nn: Adresse:

en: Administration
nn: Administrasjon

en: Adult
nn: Vaksen

en: Advanced constraints:
nn: Avanserte avgrensingar:

en: All
nn: Alle

en: All item fields are in the same tag and in item tab
nn: Alle eksemplarfelta er i same felt og i eksemplartabellen

en: All item types
nn: Alle medietypar

en: All libraries
nn: Alle bibliotek

en: Alternate address
nn: Alternativ adresse

en: Amount
nn: Beløp

en: Any
nn: Alle

en: Any audience
nn: Alle målgrupper

en: Any format
nn: Alle format

en: Any item type
nn: Alle eksemplartypar

en: Any word
nn: Alle ord

en: Approve
nn: Godkjenn

en: Approved
nn: Godkjend

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
nn: Er du sikkjer på at du vil sletta dette eksemplaret?

en: Area:
nn: Område:

en: Arrived
nn: Motteke

en: Auth field copied
nn: Autoritetsfeltet er kopiert

en: Auth value
nn: Aut. verdi

en: Author
nn: Forfattar

en: Author (A-Z)
nn: Forfattar (A&ndash;Å)

en: Author (Z-A)
nn: Forfattar (Å&ndash;A)

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
nn: Autoritet # %s (%s)

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
nn: Administrasjon av delfeltstruktur i MARC-autoritetar for %s (autoritet: %s)

en: Authority search
nn: Autoritetssøk

en: Authority search results
nn: Søkeresultat

en: Authority type
nn: Autoritetstype

en: Authority types
nn: Autoritetstypar

en: Authority:
nn: Autoritet:

en: Authorized value
nn: Godkjend verdi

en: Authorized values
nn: Godkjende verdiar

en: Availability
nn: Tilgang

en: Availability:
nn: Tilgjenge:

en: Average checkout period statistics
nn: Statistikk for gjennomsnittleg utlånstid

en: Average loan time
nn: Gjennomsnittleg lånetid

en: BSD License
nn: BSD-lisens

en: Back
nn: Tilbake

en: Barcode
nn: Strekkode

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
nn: Strekkode %s

en: Barcode:
nn: Strekkode:

en: Basic parameters
nn: Grunninnstillingar

en: Biblio count
nn: Opptelling av postar

en: Biblio:
nn: Bibliografisk post:

en: Biblionumber:
nn: Postnummer:

en: Biography
nn: Biografi

en: Borrower
nn: Lånar

en: Braille
nn: Blindeskrift (Braille)

en: Browse system logs
nn: Bla gjennom systemloggane

en: Browse the system logs
nn: Bla gjennom systemloggane

en: Budgets
nn: Budsjett

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
nn: Lag ny

en: CD audio
nn: Lyd-CD

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
nn: Rekna frå %s. Frå %s til %s

en: Calendar
nn: Kalender

en: Calendar information
nn: Kalenderinformasjon

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
nn: Kan skrivast inn som enkel IP eller som undernettverk, til dømes 192.168.1.*

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Cancel hold
nn: Avbryt reservering

en: Cancel notification
nn: Avbryt melding

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
nn: Greier ikkje å opna og lesa %s.

en: Cardnumber already in use.
nn: Lånarnummeret er alt i bruk.

en: Catalogs
nn: Katalogar

en: Category
nn: Kategori

en: Category code
nn: Kategorikode:

en: Category:
nn: Kategori:

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
nn: Kategori: %s (%s)

en: Categorycode
nn: Kategorikode

en: Change
nn: Bytt ut

en: Changed action if matching record found
nn: Endra handling dersom samanfallande post vert funnen

en: Changed action if no match found
nn: Endra handling dersom det ikkje er samanfall

en: Check for embedded item record data?
nn: Undersøk om det er eksemplardata i posten

en: Check in
nn: Lever inn

en: Check that your database is running.
nn: Kontroller at databasen er oppe.

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
nn: Merk for å få vist denne eigenskapen i detaljert lånarvising i publikumskatalogen.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
nn: Merk for at denne eigenskapen skal vera søkbar i det interne biblioteksystemet.

en: Check-in date from:
nn: Dato for tilbakelevering frå:

en: Checked
nn: Standardval

en: Checkin
nn: Innlevering

en: Checkout
nn: Utlån

en: Checkout history
nn: Utlånshistorikk

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
nn: Utlånshistorikk for %s

en: Checkouts
nn: Utlån

en: Child
nn: Barn

en: Choice
nn: Val

en: Choose
nn: Vel

en: Choose library:
nn: Vel bibliotek:

en: Choose list
nn: Vel liste

en: Circulation and fines rules
nn: Utlåns- og gebyrreglar

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
nn: Utlån: Lån med utgått lånetid ved %s

en: Citation
nn: Sitering

en: Cities
nn: Poststader

en: Cities and towns
nn: Poststader

en: City id
nn: Løpenummer

en: Claimed
nn: Purra

en: Claims
nn: Purringar

en: ClassSources
nn: Klassifikasjonskjelde

en: Classification
nn: Klassifikasjon

en: Classification sources
nn: Klassifikasjonskjelde

en: Click to add item
nn: Trykk for å leggja til hefte

en: Close this basket
nn: Lukk korga

en: Close window
nn: Lukk vindauget

en: Code:
nn: Kode

en: Collection
nn: Samling

en: Columns
nn: Kolonner

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
nn: Kjem frå %s

en: Comment:
nn: Kommentar:

en: Comments
nn: Kommentarar

en: Company details
nn: Firmainformasjon

en: Completed import of records
nn: Postane er ferdig importert

en: Configure these parameters in the order they appear.
nn: Sett opp desse parametra i den rekkefølgja dei opptrer i.

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Connection established.
nn: Kontakten er opprettet

en: Constraints
nn: Avgrensingar

en: Contact
nn: Kontaktinformasjon

en: Contact details
nn: Kontaktinformasjon

en: Content
nn: Innhald

en: Contents
nn: Innhald

en: Continue to log in to Koha
nn: Gå vidare og logg inn

en: Copyright
nn: Opphavsrett

en: Copyright date:
nn: År:

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
nn: Kunne ikkje sletta type lånareigenskap  &quot;%s&quot; &mdash; er i bruk på %s lånarpostar

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
nn: Kunne ikkje sletta typen lånareigenskap «%s» &mdash; den finst ikkje i databasen.

en: Count
nn: Tel

en: Count total items
nn: Tel alle eksemplar

en: Create from SQL
nn: Lag frå SQL

en: Create manual credit
nn: Opprett manuell kreditt

en: Create manual invoice
nn: Opprett manuell faktura

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
nn: Lag rapport frå SQL

en: Credit
nn: Kreditt

en: Credits:
nn: Kreditt:

en: Creep:
nn: Utfallande:

en: Currencies and exchange rates
nn: Valuta og vekslingskursar

en: Currency
nn: Valuta

en: Currency:
nn: Valuta:

en: Current server time is:
nn: Gjeldande tenartid er:

en: Damaged
nn: Skada

en: Data deleted
nn: Data sletta

en: Data error
nn: Datafeil

en: Data recorded
nn: Data registrert

en: Database settings:
nn: Databaseinnstillingar:

en: Database tables created
nn: Databasetabellar er oppretta

en: Date
nn: Dato

en: Date last seen
nn: Sist sett (dato)

en: Date of birth
nn: Fødselsdato

en: Date of birth is invalid.
nn: Ugyldig fødselsdato

en: Date of birth:
nn: Fødselsdato:

en: Date of enrollment is invalid.
nn: Registreringsdatoen er ugyldig.

en: Date of expiration is invalid.
nn: Forfallsdatoen er ugyldig

en: Date of transfer
nn: Overføringsdato

en: Date received
nn: Dato for mottak

en: Date/Time
nn: Dato/klokkeslett

en: Date:
nn: Dato:

en: Day
nn: Dag

en: December
nn: Desember

en: Default
nn: Standard

en: Default framework
nn: Standard rammeverk

en: Default value:
nn: Standardverdi:

en: Define days when the library is closed
nn: Oppgje kva dagar biblioteket er stengt

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
nn: Oppgje utvida eigenskapar (identifikatorar og statistiske kategoriar) for lånarpostar

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
nn: Oppgje meldingar (utskrifts- og e-postmeldingar når lånetida er gått ut osv.)

en: Definition
nn: Definisjon

en: Delete
nn: Slett

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
nn: Slett rammeverket for %s (%s)?

en: Delete selected
nn: Slett den/dei valde

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
nn: Sletta type lånareigenskap «%s»

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
nn: Sletta regel for samanfall mellom postar &quot;%s&quot;

en: Description
nn: Beskriving

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
nn: Beskriving manglar

en: Description of charges
nn: Beskriving av gebyr

en: Description:
nn: Beskriving:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
nn: Beskriving: %s

en: Destination library:
nn: Biblioteket dokumentet skal sendast til:

en: Dictionary
nn: Ordliste

en: Directories
nn: Katalogar

en: Discographies
nn: Diskografiar

en: Display
nn: Vis

note: A
en: Display member details.
nn: Vis lånarinformasjon

en: Do not look for matching records
nn: Ikkje sjå etter dublettar

note: INPUT type=button
en: Done
nn: Ferdig

en: Download
nn: Last ned

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
nn: Forfallsdato %s

en: Due date
nn: Forfallsdato

en: Duplicate
nn: Dublett

en: Edit
nn: Endre

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
nn: Endre periodika

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
nn: Endre

en: Edit this holiday
nn: Endre denne fridagen

en: Encoding
nn: Koding

en: End date
nn: Sluttdato:

en: English
nn: Engelsk

en: Enter a new purchase suggestion
nn: Skriv inn forslag til innkjøp

en: Enter item barcode:
nn: Legg inn strekkode for eksemplaret:

en: Enter patron card number or partial name:
nn: Skriv inn lånarnummeret til ein brukar eller ein del av namnet:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
nn: Skriv søkeord

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv det du vil søkja på.

en: Error saving item
nn: Klarte ikkje å lagra eksemplaret

en: Error:
nn: Feil:

en: Est cost
nn: Estimert kostnad

en: Existing holds
nn: Eksisterende reserveringar

en: Expected
nn: Venta

en: Expected on
nn: Venta

en: Expiration date
nn: Forfallsdato

en: Expiration:
nn: Forfall:

en: Expires on
nn: Forfall

en: Expiring before:
nn: Forfell før:

en: Explanation
nn: Forklaring

en: Export
nn: Eksport

en: Failed to add scheduled task
nn: Klarte ikkje å leggja til planlagd oppgåve

en: Failed to apply different matching rule
nn: Klarte ikkje å bruka ein annan regel for samanfall

note: SCRIPT
en: Fall
nn: Haust

en: Famfamfam iconset
nn: Famfamfam ikonsett

en: February
nn: Februar

en: Fiction
nn: Skjønnlitteratur

en: File name
nn: Filnamn

en: File name:
nn: Filnamn:

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
nn: Manglar kode for sorteringsregel

note: INPUT type=submit
en: Filter
nn: Filtrer

en: Filter location
nn: Filtreringsområde

en: Filters
nn: Filter

en: Fine
nn: Gebyr

en: Fines
nn: Gebyr

en: Fines for returned items are forgiven.
nn: Gebyra for de innleverte eksemplarene vert ettergjeve.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
nn: Fullfør

en: First
nn: Fyrste

en: Float
nn: Flyttal

en: Forgive overdue charges
nn: Ettergje gebyret ved for sein innlevering

en: Forgiven
nn: Ettergjeve

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
nn: Skjemaet er ikkje send på grunn av følgjande problem

en: Frequency
nn: Frekvens

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
nn: Fredag

en: From a new (empty) record
nn: Frå ein ny (tom) post

en: From:
nn: Frå:

en: Fund
nn: Budsjettpostar

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
nn: Søk

en: Guarantees:
nn: Garantistar:

en: Guarantor:
nn: Garantist:

en: Handbooks
nn: Handbøker

en: Heading A-Z
nn: Innførsel (A&ndash;Å)

en: Heading Z-A
nn: Innførsel Å-A

en: Help input
nn: Hjelp: Innlegging

en: Hint:
nn: Tips:

en: History
nn: Historikk

en: Hold
nn: Reserveringar

en: Hold at
nn: Reserver til

en: Hold date
nn: Reserveringsdato

en: Hold details
nn: Reserveringsdetaljar

en: Hold for:
nn: Reservert til:

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
nn: Reservering av (%s), overfør

en: Hold ratios
nn: Reserveringsstatistikk

en: Holds
nn: Reserver

en: Holds awaiting pickup
nn: Reserveringar på hentehylle

en: Holiday exception
nn: Unntak for fridagar

en: Holiday only on this day
nn: Fridag kun denne dagen

en: Holiday repeated every same day of the week
nn: Fridag som alltid er på same vekedag

en: Holiday repeated yearly on the same date
nn: Årleg fridag som alltid er på same dato

en: Hostname/Port
nn: Vertsnamn/port

en: Hrvatski (Croatian)
nn: Kroatisk

en: I encountered some problems.
nn: Eg støytte på nokre problem.

en: I18N/L10N
nn: Dato og språk

en: IP
nn: IP:

en: ISSN
nn: ISSN:

en: Icon
nn: Ikon

en: If matching record is already in the borrowers table:
nn: Dersom lånarposten allereide er i lånartabellen:

en: Ignore
nn: Ignorer

en: Ignore this one, keep the existing one
nn: Ignorer denne, ta vare på den eksisterande

en: Import into the borrowers table
nn: Importer til lånartabellen

en: Import patron data
nn: Importer lånardata

en: Import patrons
nn: Importer lånarar

en: Import results :
nn: Importer resultat:

en: Inactive
nn: Ikkje i bruk

en: Indexed in:
nn: Registrert i:

en: Indexes
nn: Register

en: Info
nn: Informasjon

en: Information
nn: Informasjon

en: Insufficient privileges.
nn: Ikkje tilstrekkelege rettar.

en: Integer
nn: Heiltal

en: Into an application
nn: Program:

en: Invalid username or password
nn: Ugyldig brukarnamn eller passord

en: Inventory
nn: Hylleliste

en: Invoice number:
nn: Fakturanummer:

en: Irregularity:
nn: Uregelmessig:

en: Issue
nn: Hefte

en: Issue #
nn: Hefte #

en: Issue number
nn: Hefte

en: Issue:
nn: Hefte:

en: Item
nn: Eksemplar

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
nn: Eksemplar %s

en: Item is already at destination library.
nn: Eksemplaret er allereide ved mottakarbiblioteket.

en: Item type
nn: Materialtype:

en: Item type:
nn: Materialtype:

en: Item was lost, now found.
nn: Eksemplaret var tapt, men er kome til rette att.

en: Item(s)
nn: Eksemplar

en: Items expected
nn: Venta eksemplar

en: Items lost
nn: Eksemplara er tapt

en: Items with no checkouts
nn: Eksemplar som ikkje har vore lånt ut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
nn: Materialtype

en: Jobs already entered
nn: Jobben er allereide starta

en: June
nn: Juni

en: Juvenile
nn: Born

en: Keyword
nn: Søk i alle felt

en: Koha administration
nn: Administrasjon

en: Koha field:
nn: Kohafelt:

en: Koha internal
nn: Internt biblioteksystem

en: Koha link:
nn: Kohalenke:

en: Koha module:
nn: Koha modul:

en: Koha to MARC mapping
nn: MARC-lenker

en: LCCN
nn: LCCN (Library of Congress Control Number)

en: LCCN:
nn: LCCN (Library of Congress Control Number):

en: Language
nn: Språk

en: Languages
nn: Språk

en: Large print
nn: Storskrift

en: Last borrowed:
nn: Sist lånt:

en: Last seen
nn: Sist sett

en: Last seen:
nn: Sist sett:

en: Late
nn: Sein

en: Law reports and digests
nn: Juridiske rapportar og oppsummeringar

en: Legal articles
nn: Juridiske artiklar

en: Legal cases and case notes
nn: Juridiske saker og saksdokument

en: Legislation
nn: Lovgjeving

en: Letter
nn: Brev

en: Lib
nn: Bibliotek

en: Librarian identity:
nn: Bibliotekar:

en: Librarian:
nn: Bibliotekar:

en: Libraries
nn: Bibliotek

en: Library
nn: Bibliotek:

en: Library is invalid.
nn: Biblioteket er ugyldig

en: Library of the patron:
nn: Lånar sitt bibliotek:

en: Library:
nn: Bibliotek:

en: Limits
nn: Avgrensingar

en: Link:
nn: Lenke:

en: Lists
nn: Lister

en: Location
nn: Plassering

en: Log viewer
nn: Loggvising

en: Logs
nn: Loggar

en: MARC (non-Unicode/MARC-8)
nn: MARC (ikkje Unicode/MARC-8)

en: MARC Bibliographic framework test
nn: Test av bibliografisk MARC-rammeverk

en: MARC structure
nn: MARC-struktur

en: Manage staged records
nn: Handsama lagra postar

en: Managed by
nn: Handsama av

en: Mandatory
nn: Obligatorisk

en: March
nn: Mars

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
nn: Kode for regel for samanfall manglar

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
nn: Minimum lengde på passord: %s

en: Missing
nn: Gjeve opp

en: Missing issues
nn: Manglande hefte:

en: Moderate patron tags
nn: Rediger lånartaggar

en: Modification log
nn: Endringslogg

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
nn: Typen lånareigenskap er endra &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
nn: Regelen for samanfall mellom postar er endra &quot;%s&quot;

en: Modify
nn: Endre

en: Modify a city
nn: Endre poststad

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
nn: Endre autoritet #%s %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
nn: Endre kategorien %s

en: Modify patron attribute type
nn: Endra type lånareigenskap

en: Modify record matching rule
nn: Endre regel for samanfall mellom postar

en: Module
nn: Modul

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
nn: Måndag

en: Month
nn: Månad

en: More details
nn: Fleire detaljar

en: Move these patrons to the trash
nn: Flytt desse lånarpostane til papirkorga

en: Musical recording
nn: Musikkopptak

en: NOT CHECKED IN
nn: Ikkje innlevert

en: Name
nn: Namn

en: Name or cardnumber:
nn: Namn eller lånarnummer:

en: Name:
nn: Namn:

en: Named:
nn: Filnamn:

en: New city
nn: Ny poststad

en: News
nn: Nyhende

note: INPUT type=submit
en: Next
nn: Neste

en: Next &gt;&gt;
nn: Neste &gt;&gt;

en: Next available
nn: Neste tilgjengelege

en: No
nn: Nei

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
nn: Ingen MARC-rammeverk er tilgjengelege på ditt språk. Bruker difor rammeverket for engelsk.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
nn: Inga adresse er lagra.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
nn: E-postadresse er ikkje registrert.

en: No holds allowed
nn: Reserveringar ikkje tillate

en: No holds found.
nn: Ingen reserveringar funne.

en: No items found.
nn: Fann ingen eksemplar.

en: No limit
nn: Inga grense

en: No more renewals possible
nn: Kan ikkje fornya fleire gonger

en: No outstanding charges
nn: Ingen uteståande gebyr

en: No patron records have been removed
nn: Ingen lånarpostar er fjerna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
nn: Telefonnummer er ikkje registrert.

en: No physical items for this record
nn: Ingen fysiske eksemplar er knytt til denne posten

en: No records have been staged.
nn: Ingen postar er lagra

en: No results for your query
nn: Søket gav ingen treff

en: No results found
nn: Ingen treff

en: No. of times checked out
nn: Talet på utlån

en: Non-musical recording
nn: Lydopptak (ikkje musikk)

en: None
nn: Ingen

note: SCRIPT
en: Northern
nn: Nordleg

en: Not checked out.
nn: Ikkje lånt ut.

en: Not for loan
nn: Ikkje til utlån

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
nn: Ikkje til utlån (%s)

en: Note
nn: Merknad

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
nn: Merk: Dokumenta vert eksportert med dette verktøyet, med mindre noko anna er oppgjeve.

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
nn: Merk: Ver forsiktig i valet av kolonner. Dersom utvalet er for breitt, kan det gje ein svært stor rapport som anten ikkje vert fullstendig, eller fører til forseinkingar i systemet.

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
nn: Merk: For å få kopiert eit autoritetsfelt, må du skriva inn autoritetfeltet som skal kopierast inn frå den bibliografiske posten. Felt 100 i MARC21 må til dømes kopierast inn frå 100-feltet i den bibliografiske posten

en: Notes
nn: Merknader

en: Notes/Comments
nn: Merknader/kommentarar

en: Notes:
nn: Merknader:

en: Notices
nn: Meldingar

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
nn: No er me klare til å lagra databasetabellane og fylla dei med nokre standarddata.

en: Num/Patrons
nn: Nr./Lånarar

en: Number
nn: Nummer

en: Number of items added
nn: Tal på eksemplar lagt til

en: Number of items deleted
nn: Tal på sletta eksemplar

en: Number of records added
nn: Tal på postar som er lagt til

en: Number of records deleted
nn: Tal på sletta postar

en: Number of records ignored
nn: Tal på ignorerte postar

en: Number of records updated
nn: Tal på oppdaterte postar

en: Number pattern:
nn: Nummereringsmønster:

en: Numbered
nn: Nummerert

en: Numbering formula:
nn: Nummereringsformular:

en: Numbering pattern
nn: Nummereringsmønster

en: Numbering pattern:
nn: Nummereringsmønster:

en: OFF
nn: AV

en: ON
nn: PÅ

en: OPAC
nn: Publikumskatalog

en: OPAC note
nn: Merknad til publikumskatalogen

en: OPAC note:
nn: Merknad til publikumskatalogen:

en: OR
nn: ELLER

en: Object
nn: Objekt

note: A
en: Online Public Access Catalog
nn: Publikumskatalog

en: Only 1 MARC tag mapped to items
nn: Kun eit MARC-felt kopla til eksemplar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
nn: Bestilling

en: Order cost
nn: Bestillingssum

en: Order date:
nn: Bestillingsdato:

note: A
en: Order this one
nn: Bestill denne

en: Ordering information
nn: Bestillingsinformasjon

en: Other
nn: Anna

en: Other data
nn: Andre data

en: Others...
nn: Andre …

en: Output
nn: Utdata

en: Outstanding
nn: Uteståande

en: Overdue notice/status triggers
nn: Forfallsmelding/statusutløysar

en: Overdues
nn: Forfalte

en: Overwrite the existing one with this
nn: Overskriv den eksisterande med denne

en: Paid for?:
nn: Betalt?:

en: Password
nn: Passord

en: Password:
nn: Passord

en: Patent document
nn: Patentdokument

en: Patron
nn: Lånar

en: Patron activity
nn: Lånaraktivitet

en: Patron attribute types
nn: Typar lånareigenskapar

en: Patron categories
nn: Lånarkategoriar

en: Patron category
nn: Lånarkategori

en: Patron category:
nn: Lånarkategori:

en: Patron flags:
nn: Statusindikator for lånar:

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
nn: Lånaren har %s i gebyr.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
nn: Lånaren har lånt %s eksemplar.

en: Patron has nothing checked out.
nn: Lånaren har ikkje noko på utlån.

en: Patron has nothing on hold.
nn: Lånaren har ingen reserveringar.

en: Patron not found:
nn: Fann ikkje lånar:

en: Patron status
nn: Lånarstatus

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
nn: Lånarkontoen er fornya til %s

en: Patron's address in doubt
nn: Det er tvil om adressa til lånaren

en: Patron's address is in doubt
nn: Det er tvil om adressa til lånaren

en: Patron's address is in doubt.
nn: Det er tvil om adressa til lånaren.

en: Patron's card is expired
nn: Lånarkortet er gått ut

en: Patron's card is lost
nn: Lånarkortet er tapt

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
nn: Lånarposten har garantiopplysningar knytt til seg.

en: Patron:
nn: Lånar:

en: Patrons
nn: Lånarar

en: Patrons statistics
nn: Lånarstatistikk

en: Patrons who haven't checked out
nn: Lånarar som ikkje har lånt

en: Patrons with the most checkouts
nn: Lånarar med flest lån

en: Pay fines
nn: Betal gebyr

en: Pending suggestions
nn: Ventande forslag

en: Perform a new search
nn: Utfør nytt søk

en: Perl modules
nn: Perl-modular

en: Permanently delete these patrons
nn: Slett desse lånarane for godt

en: Physical details:
nn: Fysisk beskriving:

en: Placed on
nn: Bestilt

en: Planned date
nn: Planlagt dato

en: Planning
nn: Planlegging

en: Please contact your system administrator
nn: Kontakt systemadministrator

en: Please create the database before continuing.
nn: Lag databasen før du held fram.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
nn: Send eksemplaret tilbake til eigarbiblioteket: %s

en: Please review the error log for more details.
nn: Sjå feilloggen for meir informasjon.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
nn: Sjekk at du bruker anten enkle hermeteikn (') eller tabulatorar.

en: Plugin:
nn: Programtillegg:

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
nn: Portugisisk

en: Preview
nn: Førehandsvising

en: Previous
nn: Førre

en: Price
nn: Pris

en: Priority
nn: Kønummer

en: Private
nn: Privat

en: Professional
nn: Kontaktperson

en: Public
nn: Offentleg

en: Published by:
nn: Utgjeve av:

en: Published on
nn: Utgjeve

en: Publisher
nn: Utgjevar

en: Publisher:
nn: Utgjevar:

en: Qty.
nn: Mengd

en: Quantity
nn: Mengd

en: Rank
nn: Rang

en: Rank/Biblioitemnumbers
nn: Rang/identifikasjonsnummer

en: Rate
nn: Kurs

en: Reason
nn: Grunngjeving

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
nn: Motta

en: Receive a new shipment
nn: Motta ei ny sending

en: Received issues
nn: Mottekne hefte:

en: Received on
nn: Motteken

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
nn: Dublettkontrollen var mislukka.&ndash; klarte ikkje å velja ein regel for samanfall

en: Record matching rule:
nn: Regel for samanfall mellom postar

en: Record matching rules
nn: Reglar for samanfall mellom postar

en: Refine your search
nn: Omformuler søket

en: Regular print
nn: Vanleg trykk

en: Reject
nn: Avvis

en: Rejected
nn: Avvist

en: Relevance
nn: Relevans

en: Renew
nn: Forny

en: Renew all
nn: Forny alle

en: Renewal
nn: Fornying

en: Rental charge
nn: Leigepris

en: Rental charge:
nn: Leigepris:

en: Repeatable
nn: Repeterbart

en: Report:
nn: Rapport:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
nn: Frå %s

en: Reports
nn: Rapportar

en: Reports Dictionary
nn: Ordliste for rapportar

en: Required
nn: Obligatorisk

en: Result
nn: Resultat

en: Results
nn: Resultat

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
nn: Resultat %s til %s av %s

en: Results per page :
nn: Treff per side:

en: Returns
nn: Tilbakeleveringar

en: Reviewer
nn: Godkjend av

en: Reviews
nn: Bokmeldingar

note: SCRIPT
en: Rollover at:
nn: Overføring

en: Rollover:
nn: Overføring:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
nn: Rumensk

en: Routing list
nn: Mottakarliste

note: INPUT type=submit
en: Save
nn: Lagre

en: Save changes
nn: Lagre endringar

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
nn: Lagre abonnement

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
nn: Lagra abonnementshistorikk

note: INPUT type=submit
en: Search
nn: Søk

en: Search for a vendor
nn: Søk etter leverandør

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
nn: Søk i kalenderen etter datoen du vil oppgje som fridag.

en: Search on
nn: Søk etter

en: Search results
nn: Søkeresultat

note: A
en: Searching
nn: Søk

note: SCRIPT
en: Season
nn: Sesong

note: SCRIPT
en: Second
nn: Andre

en: Seen
nn: Sett

note: INPUT type=submit
en: Select
nn: Vel

en: Select a library:
nn: Vel eit bibliotek:

en: Select an existing list
nn: Vel ei eksisterande liste

en: Select local databases
nn: Vel lokale databasar

en: Select notice:
nn: Vel merknad:

en: Serial
nn: Periodikum

en: Serial collection
nn: Periodikasamling

en: Serial receive
nn: Motta periodikum

en: Serials
nn: Periodika

en: Serials planning
nn: Utgjevingsplan

en: Serials subscriptions
nn: Abonnement på periodika

en: Series
nn: Serie

en: Server
nn: Tenar

en: Server information
nn: Tenarinformasjon

en: Session timed out, please log in again
nn: Økta gjekk ut på tid, du må logga inn att

en: Set back to
nn: Endre tilbake til

en: Set due date to expiry:
nn: Oppgje forfallsdato:

en: Set notice/status triggers for overdue items
nn: Oppgje melding/statusutløysarar for forfalne lån

en: Show
nn: Vis

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Sort by :
nn: Sorter etter:

en: Sort field 1:
nn: Sorteringsfelt 1:

en: Sort field 2:
nn: Sorteringsfelt 2:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
nn: Sorteringsrutine manglar

en: Sort1
nn: Sortering1

en: Sort2
nn: Sortering2

en: Source in use?
nn: Er kjelda i bruk?

en: Special thanks to the following organizations
nn: Ei særskild takk til følgjande organisasjonar

note: SCRIPT
en: Spring
nn: Vår

en: Staff
nn: Tilsette

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
nn: Lagre for import

en: Staged
nn: Lagra

en: Start date
nn: Startdato

note: INPUT type=submit
en: Start search
nn: Start søk

en: Statistical
nn: Statistisk

en: Statistics
nn: Statistikk

en: Statistics wizards
nn: Statistikkvegvisarar

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
nn: Steg 5 av 6: Vel kva kolonner du vil summera

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
nn: Framleis %s tenarar å søkja i

en: Subfield
nn: Delfelt

en: Subfield code:
nn: Delfeltkode

en: Subfield:
nn: Delfelt:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
nn: Delfelt: %s

en: Subfields
nn: Delfelt

en: Subject
nn: Emne

en: Subject(s)
nn: Emne

en: Subjects:
nn: Emne:

note: INPUT type=submit
en: Submit
nn: Send

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
nn: Abonnement #%s

en: Subscription details
nn: Abonnementsinformasjon

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
nn: Fornying av abonnement for %s

en: Subscription summary
nn: Oversikt over abonnementet

en: Subscriptions
nn: Abonnement

en: Suggested by
nn: Føreslege av

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
nn: Samadrag for %s %s (%s)

note: SCRIPT
en: Summer
nn: Sommar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
nn: Sundag

en: Surname
nn: Etternamn

en: Surveys
nn: Kartleggingar

en: Svenska (Swedish)
nn: Svensk

en: Syntax
nn: Syntaks

en: System preferences
nn: Systeminnstillingar

en: Tab:
nn: Tabulator:

en: Tabs in use
nn: Faner i bruk

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
nn: Felt: %s

en: Tags
nn: Taggar

en: Target (database) record check field
nn: Sjekk av felt i tenarpost (database)

en: Technical reports
nn: Tekniske rapportar

en: Term/Phrase
nn: Term/frase

en: Text
nn: Tekst

en: Textarea
nn: Tekstområde

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
nn: Dei to følgjande felta er tilgjengelege for eigen bruk. Dei kan vera nyttige for statistikk.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
nn: Felta «biblio.biblionumber» og «biblioitems.biblioitemnumber» er kopla til eit MARC-delfelt.

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
nn: Korga vart send til: %s

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
nn: Følgjande reserveringar skal hentast fram. Hent dei og lever dei inn.

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
nn: Dei mest spesifikkje reglane vert brukt fyrst, så dei meir generelle, i denne rekkefølgja:

en: The upload file appears to be empty.
nn: Den opplasta fila ser ut til å vera tom.

en: Themes
nn: Tema

en: There are no saved patron attribute types.
nn: Ingen typar lånareigenskapar er lagra

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
nn: Det er meir enn eit MARC-felt som er knytt til eksemplarfana (10): %s

en: Thesaurus:
nn: Tesaurus:

en: Theses
nn: Oppgåver

note: SCRIPT
en: Third
nn: Tredje

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
nn: Denne kategorien er brukt %s gongar

en: This is a serial subscription
nn: Dette er eit periodikaabonnement

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
nn: Posten er brukt %s gongar

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
nn: Skriptet kan ikkje oppretta/skriva til den naudsynte midlertidige mappa.

note: SCRIPT
en: Threshold missing
nn: Mangler ein terskel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
nn: Torsdag

en: Time:
nn: Tid:

en: Title
nn: Tittel

en: Title (A-Z)
nn: Tittel (A&ndash;Å)

en: Title (Z-A)
nn: Tittel (Å&ndash;A)

en: Title:
nn: Tittel:

en: To
nn: Til

en: To a file:
nn: Til ei fil:

en: To:
nn: Til:

en: Today's notifications
nn: Dagens meldingar

en: Tools
nn: Verktøy

en: Total
nn: Totalt

en: Total due
nn: Uteståande totalt

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
nn: Uteståande totalt: %s

en: Transfer
nn: Overføring

en: Transfer to:
nn: Overfør til:

en: Transfers to receive
nn: Overføringar til mottak

en: Translation
nn: Omsetjing

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
nn: Kan ikkje sletta lånarar frå andre bibliotek med noverande innstillingar

en: Unable to delete staff user
nn: Kan ikkje sletta interne lånarar

en: Unavailable (lost or missing)
nn: Ikkje tilgjengeleg (manglar eller er tapt)

en: Unified title
nn: Standardtittel

en: Unit cost
nn: Einingskostnad

en: Units:
nn: Einingar:

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Unpacking completed
nn: Utpakkinga er fullført

en: Update
nn: Oppdater

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
nn: Oppdater reservering(ar)

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
nn: Oppdater: %s

en: Upload
nn: Last opp

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
nn: Last opp fil

en: Use a barcode file
nn: Bruk ei strekkodefil

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
nn: Bruk ordlista for å oppgje eigne rapporteringskriterium.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
nn: Bruk rapportvegvisaren for å laga ein ikkje-standard rapport. Denne funksjonen er meint å vera ein middelveg mellom dei innebygde rapportane og det å skriva rapportar direkte i SQL sjølv.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
nn: Bruk rapportordlista for å oppgje eigne kriterium som kan brukast i rapportar.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
nn: Bruk den øvste menylina for å navigera til ein annan del av systemet.

en: Used
nn: Brukt

en: Used in
nn: Brukt i

en: Userid
nn: Brukarid

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: VHS tape / Videocassette
nn: VHS/videokassett

en: Value
nn: Verdi

en: Values
nn: Verdiar

en: Variable options:
nn: Variabelval:

en: Variable type:
nn: Variabeltype:

en: Vendor
nn: Leverandør

en: Vendor is:
nn: Leverandøren er:

en: Vendor:
nn: Leverandør:

en: View MARC
nn: Vis MARC

en: Volume
nn: Årgang

en: Volume:
nn: Bind:

en: Waiting
nn: Ventar

en: Website
nn: Nettside

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Week
nn: Veke

en: When more than
nn: Dersom fleire enn

note: SCRIPT
en: Winter
nn: Vinter

en: Withdrawn
nn: Trukke tilbake

en: Working day
nn: Arbeidsdag

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
nn: Skriv ei nyhendemelding for publikumskatalogen og det interne biblioteksystemet

en: Year
nn: År

en: Yes
nn: Ja

en: YesNo
nn: Ja/Nei

en: You did not specify any search criteria.
nn: Du oppgav ingen søkekriterium.

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
nn: Du har %s feil i MARC-oppsettet. Dette må ordnast før du kan bruka Koha.

en: You will need to save the report before you can execute it
nn: Du må lagra rapporten før du kan køyra den

en: Your administrator must define a budget in Administration
nn: Administrator må oppgje eit budsjett under «Administrasjon»

en: Your cart is empty.
nn: Korga er tom.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
nn: Rapporten vert lagra med følgjande SQL-uttrykk.

en: active
nn: skrudd på

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
nn: Alle delfelt for kvart felt er i same tabell (eller ignorert)

en: and they must all be in the 10 (items) tab
nn: og dei må alle vera i fane 10 (eksemplar)

en: approved
nn: godkjend

en: at least 1 item type defined
nn: minst ein eksemplartype er oppgjeve

en: at least 1 item type must be defined
nn: minst ein eksemplartype må vera oppgjeve

en: be mapped to a MARC subfield,
nn: vera kopla til eit delfelt i MARC,

en: be mapped to the same tag,
nn: vera kopla til same felt,

en: biblio and biblionumber
nn: bibliografisk post og postnummer

en: biblioitems.itemtype defined
nn: «biblioitems.itemtype» er oppgjeve

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
nn: det bibliografiske nummeret og eksemplarnummeret er rett kopla

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
nn: av %s

en: del
nn: slett

en: expired
nn: utgått

en: framework values
nn: rammeverkverdiar

en: has never been checked out.
nn: er aldri lånt ut

en: holdingbranch defined
nn: eigarstaden er oppgjeve

en: homebranch NOT mapped
nn: eiga bibliotekeining er IKKJE kopla

en: homebranch defined
nn: eiga bibliotekeining er oppgjeve

en: is exactly
nn: er nøyaktig

en: item fields
nn: eksemplarfelt

en: item type not defined
nn: eksemplartypen er ikkje oppgjeve

en: itemdata_copynumber
nn: eksemplardata_eksemplarnummer

en: itemnum
nn: eksemplarnummer

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
nn: utgåvenr: Feltet «utgåvenr» er kopla til eit felt i fane -1

en: itemtype NOT mapped
nn: materialtypen er IKKJE kopla

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
nn: sist: %s

en: no active
nn: ikkje i bruk

en: or
nn: eller

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
nn: skriv inn grunngjevinga her ...

en: select * from marc_subfield_structure where frameworkcode is NULL
nn: vel * frå «marc_subfield_structure», der rammeverkkoden er NULL

en: select * from marc_tag_structure where frameworkcode is NULL
nn: vel * frå «marc_tag_structure», der rammeverkkoden er NULL

en: select all
nn: vel alt

en: starts with
nn: startar med

en: subfields not in same tabs
nn: delfelta er ikkje i same faner

note: A
en: subscription detail
nn: abonnementsinformasjon

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
nn: feltet «biblioitems.itemtype» MÅ:

en: the items.holdingbranch field MUST :
nn: feltet «items.holdingbranch» MÅ:

en: the items.homebranch field MUST :
nn: feltet «items.homebranch field» MÅ:

en: unknown
nn: ukjend

en: value
nn: verdi

note: SCRIPT
en: value missing
nn: verdi manglar

note: SCRIPT
en: variable missing
nn: variabel manglar
