Koha 22.11 - en to oc translation catalogue (1602 entries)

en: #- National bibliographic agency
oc: #- Agéncia nacionala bibliografica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
oc: #- Pas cap de temptativa d'encodar

en: #- No information provided
oc: #- informacion pas provesida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
oc: #- Pas de supòrt segondari

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
oc: #- Pas de son (silenciós)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
oc: #- Pas de format de musica braille especificat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
oc: #- Classa d'escritura braille non especificada

en: #- Not a government agency
oc: #- Pas una agéncia governamentala

en: #- Not modified
oc: #- Pas modificat

en: #- Not subdivided geographically
oc: #- Pas de subdivision geografica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
oc: #- Indefinit

en: #record
oc: #notícia

en: &lt;&lt; Previous
oc: &lt;&lt; Precedent

en: &lt;&lt; Previous
oc: &lt;&lt; Precedent

en: (auto-filled)
oc: (auto-emplenat)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
oc: (se la prigondor de bit exacta es coneguda, entrer là; <br />siquenon utilizar la lista desenrotlanta)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
oc: --- - Desconegut

en: /cgi-bin/koha/catalogue/ISBDdetail.pl?biblionumber=
oc: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/catalogue/MARCdetail.pl?biblionumber=
oc: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/catalogue/labeledMARCdetail.pl?biblionumber=
oc: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=an:"
oc: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=an:

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=au:"
oc: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=au:

en: 0-4 Record size
oc: 0-4 Longor de la notícia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
oc: 00 Categoria de material

en: 00-05- Date entered on file
oc: 00-05 Data d'entrada dins lo fichièr

en: 000 - Leader
oc: 000 - Label

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
oc: 006 Elements de longor fixe - Caracteristicas des matériaux suplementaires - Informacions generalas

en: 007 Physical description fixed field--General information
oc: 007 Camp fixe de descripcion materiala - Informacion generala

en: 008 Fixed-length data elements
oc: 008 Elements de longor fixe

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
oc: 008 Elements de longor fixe - Caracteristicas dels materials suplementaris - Informacions generalas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
oc: 01 Tipe de presentacion materiala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
oc: 02 Non definit

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
oc: 03 Altitud del sensor

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
oc: 03 Classa d'escritura braille

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
oc: 03 Aspècte positiu/negatiu

note: SCRIPT
en: 03 Speed
oc: 03 Velocitat

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
oc: 04 Altitud del sensor

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
oc: 04 Basa d'emulsion

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
oc: 04 Classa d'escritura braille (2nda opcion)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
oc: 04 Configuracion dels canals de playback

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
oc: 04 Format de presentacion filme

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
oc: 04 Mèdia fisic

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
oc: 04 Mèdia fisic

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
oc: 04 Supòrt material principal

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
oc: 04 Format d'enregistrament vidèo

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
oc: 05 Cobertura nivolosa

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
oc: 05 Largor de silhon

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
oc: 05 Nivèl de contraccion

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
oc: 05 Interval de ratio de reduccion

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
oc: 05 Supòrt material segondari

note: SCRIPT
en: 05 Sound
oc: 05 Son

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
oc: 05 Son sus supòrt o distincte

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
oc: 05 Tipe de reproduccion

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
oc: 05 Tipe de reproduccion

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
oc: 06 Format de musica braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
oc: 06 Mèdium per lo son

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
oc: 06 Tipe de plataforma de construccion

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
oc: 06 Detalh de produccion/reproduccion

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
oc: 06- subdivision geografica dirècta o indirècta

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
oc: 06-08 Prigondor de bit de l'imatge

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
oc: 06-08 Ratio de reduccion

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
oc: 07 Format de musica braille (2nda opcion)

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
oc: 07 Categoria de plataforma d'utilizacion

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
oc: 07 Aspect positiu/negatiu

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
oc: 07 Largor de benda

en: 07- Romanization scheme
oc: 07 - Esquèma de transliteracion

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
oc: 08 Format de musica braille (3ena opcion)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
oc: 08 Configuracion dels canals de playback

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
oc: 08 Supòrt material segondari

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
oc: 08 Tipe de captador

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
oc: 08 Especificacion de la benda

en: 08- Language of catalog
oc: 08- Lenga del catalòg

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
oc: 09 Formats de fichièr

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
oc: 09 Tipe de disc o cilindre

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
oc: 09 Elements de produccion

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
oc: 09 Caracteristicas physiques especialas

en: 09- Kind of record
oc: 09- Tipe de notícia

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
oc: 09-10 Tipe de donadas

en: 1 - Full level, material not examined
oc: 1- Nivèl complet, document pas despolhat

en: 1 in.
oc: 1 poce (25,4 mm)

en: 1- Full level, material not examined
oc: 1- Nivèl complet, document non despolhat

en: 1-4 Record size
oc: 1-4 Longor de la notícia

en: 1/2 in.
oc: 1/2 poce (12,7 mm)

en: 1/4 in.
oc: 1/4 poce (6,3 mm)

en: 1/8 in.
oc: 1/8 poce (3,1 mm)

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
oc: 10 Emulsion de filme

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
oc: 10 Tipe de material

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
oc: 10 Aspect positiu/negatiu

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
oc: 10 Objectiu(s) d'assegurança de la qualitat

en: 10- Descriptive cataloging rules
oc: 10- Règlas de catalogatge descriptiu

en: 10-16 indicator/subfields/size
oc: 10-16 indicador/soscamps/talha

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
oc: 11- Antecedents / Source

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
oc: 11 Generacion

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
oc: 11 Tipe de gravadura

en: 11- Subject heading system/thesaurus
oc: 11- Sistèma de vedetas-matèrias / Thésaurus

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
oc: 12 Support de filme

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
oc: 12 Nivèl de compression

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
oc: 12 Caracteristicas especialas de lectura

en: 12- Type of series
oc: 12- Tipe de colleccion

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
oc: 14 Technique de captura e de emmagazinatge

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
oc: 13 Categorias precisas de colors

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
oc: 13 Qualitat del reformatage

en: 13- Numbered or unnumbered series
oc: 13- Colleccion numerotada o non numerotada

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
oc: 14 Tipe de filme o de tiratge

en: 14- Heading use--main or added entry
oc: 14- Utilizacion de la vedeta - vedeta principala o segondari

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
oc: 15 Estadi de deterioracion

en: 15- Heading use--subject added entry
oc: 15- Utilizacion de la vedeta - vedeta-matèria segondària

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
oc: 16 Degré d'acabament

en: 16- Heading use--series added entry
oc: 16- Utilizacion de la vedeta - vedeta segondari de colleccion

en: 17- Encoding level
oc: 17- Encodatge

en: 17- Type of subject subdivision
oc: 17- Tipe de subdivision de subjècte

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
oc: 17-22 Data d'inspeccion de filme

en: 18 - Descriptive cataloging form
oc: 18- Forme de catalogatge descriptiu

en: 18-19 Undefined
oc: 18-19 Indefinit

en: 18-27 Undefined character positions
oc: 18-27 Indefinit

en: 19 - Multipart resource record level
oc: 19 - Nivèl de la notícia d'una ressorsa en plusieurs partidas

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
oc: 2 - Incomplet, document non examiné

en: 2 in.
oc: 50,8 mm (2 poces)

en: 20-24 entry map &amp; lengths
oc: 20-24 clau d'enregistrament de las entradas

en: 28- Type of government agency
oc: 28- Tipe d'agéncia governamentala

en: 29- Reference evaluation
oc: 29- Avaloracion del renvoi

en: 3 - Abbreviated level
oc: 3- Nivèl abreujat

en: 3- Abbreviated level
oc: 3- Nivèl abreujat

en: 30 Undefined character position
oc: 30- Indefinit

en: 31- Record update in process
oc: 31- Mesa a jorn de la notícia en cors

en: 32- Undifferentiated personal name
oc: 32- Nom pròpri indiferenciat

en: 33- Level of establishment
oc: 33- Nivèl de l'establiment

en: 34-37 Undefined character positions
oc: 34-37 Indefinit

en: 38- Modified record
oc: 38- Notícia modificada

en: 39- Cataloging source
oc: 39- Source de catalogatge

en: 4 - Core level
oc: 4- Nivèl de basa

en: 4- Core level
oc: 4- Nivèl  de basa

en: 5 - Partial (preliminary) level
oc: 5- Nivèl parcial (notícia provisòri)

en: 5- Partial (preliminary) level
oc: 5- Nivèl parcial (notícia provisòri)

en: 5- Record status
oc: 5- Statut de la notícia

en: 6- Type of record
oc: 6- Tipe de notícia

en: 7 - Minimal level
oc: 7- Nivèl minimal

en: 7- Bibliographic level
oc: 7- Nivèl bibliographique

en: 7- Minimal level
oc: 7- Nivèl minimal

en: 7-8 Undefined
oc: 7-8 Indefinit

en: 8 - Prepublication level
oc: 8- Nivèl de pretiratge

en: 8- Prepublication level
oc: 8- Nivèl de pretiratge

en: 8- Type of control
oc: 8- Tipe de contraròtle

en: 9- Character coding scheme
oc: 9 - Format d'encodatge des caractèrs

en: 9- Encoding
oc: 9- Encodatge

en: ; Audience:
oc: ; Public&nbsp;:

en: ; Format:
oc: ; Format :

en: ; Literary form:
oc: ; Genre literari:

en: ; Nature of contents:
oc: ; Natura dels contenguts:

en: ; Type of computer file:
oc: ; Tipe de fichièr informatic&nbsp;:

en: ; Type of continuing resource:
oc: ; Tipe de ressorsa continua:

en: ; Type of visual material:
oc: ; Tipe de document visual&nbsp;:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
oc: Una data que la natura e lo contengut son especificats per lo còdi dins la posicion 008/06 (Tipe de data e estatut de publicacion).

en: Absorbed by:
oc: Absorbat per&nbsp;:

en: Absorbed in part by:
oc: Absorbat parcialament per&nbsp;:

en: Absorbed in part:
oc: Absorbat en partida&nbsp;:

en: Absorbed:
oc: Absorbat&nbsp;:

en: Abstract:
oc: Resumit&nbsp;:

en: Abstracts/summaries
oc: Resumits analitics o ensenhadors

en: Accompaniment reduced for keyboard
oc: Acompanhament redusit per clavièr

en: Accompanying matter
oc: Tèxte d'acompanhament

en: Active
oc: Actiu

en: Adult
oc: Adulte

en: Adult;
oc: Adulte;

en: Aitoff
oc: D'Aitoff

en: Albers equal area
oc: Equivalenta d'Albers

en: All item types
oc: Totes los tipes de document

en: Altitude of sensor
oc: Altitud del sensor

en: Analytics:
oc: Despolhament&nbsp;:

en: Animation
oc: Animacion

en: Animation and live action
oc: Animacion e prise de vista en dirècte

en: Annual
oc: Annadièr

en: Anthems
oc: Imnes

en: Any word
oc: Tot mot

en: Arabic
oc: Arabi

en: Armadillo
oc: D'armadillo

en: Arrangement
oc: Arrengament

en: Art original
oc: Òbra d'art originala

en: Art reproduction
oc: Reproduction d'una òbra d'art

en: Atlas
oc: Atlàs

en: Attitude of sensor
oc: Altitud del sensor

en: Audience:
oc: Public&nbsp;:

en: Autobiography
oc: Autobiografia

en: Autonomous or semi-autonomous component
oc: Elements autonomes o semi-autonomes

en: Availability:
oc: Disponibilitat :

en: Awards:
oc: Récompenses&nbsp;:

en: Azimuthal equidistant
oc: Azimutala eqüidistanta

en: Azimuthal, other
oc: Azimutala (d'un autre tipe)

en: Azimuthal, specific type unknown
oc: Azimutala (de tipe desconegut)

en: Ballads
oc: Ballades

en: Basic Roman
oc: Latin sens diacritiques o caractèrs spéciaux

en: Bathymetry/isolines
oc: Batimetria - corbas de nivèls

en: Bathymetry/soundings
oc: Batimetria - sondatges

en: Bibliographic data
oc: Donadas bibliograficas

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
oc: Nivèl bibliografic

en: Bibliographies
oc: Bibliografias

en: Bibliography
oc: Bibliografia

en: Biennial
oc: Bisannadièr

en: Bimonthly
oc: Bimesadièr

en: Biography
oc: Biografia

en: Biography of composer or author
oc: Biografia d'un compositor o d'un autor

en: Biography of performer or history of ensemble
oc: Biografia d'un interprèta o istòria d'un ensemble

en: Biweekly
oc: Bisetmanièr

en: Bluegrass music
oc: Bluegrass

en: Bonne
oc: De Bonne

en: Book
oc: Libre

en: Books
oc: Libres

en: Both transposed and arranged
oc: A la fois transposé e arrangé

en: Bound as part of another work
oc: Carta religada a un autre obratge

en: Butterfly
oc: Estelada

en: By:
oc: Par :

en: CX encoded
oc: encodatge CX

en: Calendar
oc: Calendièr

en: Calendars
oc: Calendièrs

en: Cancel
oc: Anullar

en: Canons and rounds
oc: Canons e "rounds"

en: Canzonas
oc: Canzone

en: Carols
oc: Noëls

en: Carrier type:
oc: Tipe de material :

en: Cartographic material
oc: Document cartografic

en: Cast:
oc: Distribucion&nbsp;:

en: Cataloging source
oc: Font de catalogatge

en: Catalogs
oc: Catalògs

en: Chamberlin trimetric
oc: Trimétrique conforme de Chamberlin

en: Chance compositions
oc: Azards dirigés (musica)

en: Changed back to:
oc: Redevengut&nbsp;:

en: Chansons, polyphonic
oc: Cants polifonics

en: Chant, Christian
oc: Cants crestians

en: Chants, Other religions
oc: Cants autres que crestians

en: Chart
oc: Tablèu

en: Charts
oc: Grafics

en: Checked out
oc: Prestat

en: Chinese
oc: Chinés

en: Chinese, Japanese, Korean
oc: Chinés, japonés, corean

en: Choose
oc: Causir

en: Chorale preludes
oc: Preludis de còr

en: Chorales
oc: Chorals

en: Chorus score
oc: Particion de còr

en: Clear field
oc: Escafar tot

en: Click here to access online
oc: Clicatz aicí per consultar en linha

en: Close score
oc: Particion abreujada

en: Cloud cover
oc: Cobèrta nivolosa

en: Coats of arms
oc: Escuts

en: Collage
oc: Pegatge

en: Collective biography
oc: Biografia collectiva

en: Combination
oc: Combinason de donadas

en: Comedy
oc: Comèdia

en: Comics/graphic novels
oc: Bendas dessenhadas/Romans grafics

en: Completely irregular
oc: Completament irregular

en: Completely romanized/printed cards in script
oc: Entièrament romanizat e fichas imprimidas en escritura originala

en: Completely romanized/printed cards romanized
oc: Entièrament romanizat e fichas imprimidas romanizadas

en: Completeness
oc: Completud

en: Computer Files
oc: Fichièrs informatics

en: Computer file
oc: Fichièr informatic

en: Computer file/Electronic resource
oc: Fichièr informatic / Ressorsa electronica

en: Computer program
oc: Programas informatics

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
oc: Cadena de six caractèrs generada informaticament qu'indica la data de creacion de la notícia MARC, segon lo format AAMMDD.

en: Concise description
oc: Descripcion concisa

en: Condensed score
oc: Particion redusida

en: Condensed score or piano-conductor score
oc: Particion redusida o particion per cap d'orquèstra e piano

en: Conference proceedings
oc: Actes de congrès

en: Conference publication
oc: Publicacion de congrès

en: Conic, other
oc: Conic (autre)

en: Conic, specific type unknown
oc: Conic, tipe especific desconegut

en: Contained works:
oc: Contunhat per :

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
oc: Conten un blanc (#) o un caractèr d'emplenatge (|).

en: Contains biographical information
oc: Conten des informacions biographiques

en: Content advice:
oc: Conselh de contengut&nbsp;:

en: Content type:
oc: Conselh de contengut :

en: Contents:
oc: Contenguts&nbsp;:

en: Continued by:
oc: Contunhat per&nbsp;:

en: Continued in part by:
oc: Contunhat parcialament per&nbsp;:

en: Continues in part:
oc: Continue en partida&nbsp;:

en: Continues:
oc: Continue&nbsp;:

en: Continuing Resources
oc: Ressorsas continuas

en: Continuing resource
oc: Ressorsa continua

en: Continuing resource ceased publication
oc: Fin de parution d'una ressorsa continua

en: Continuing resource currently published
oc: Ressorsa continua actualament publicada

en: Continuing resource status unknown
oc: Statut de ressorsa continua desconegut

en: Continuously updated
oc: Mesa a jorn continue

en: Contours
oc: Corbas

en: Contributor(s):
oc: Contributor(s) :

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
oc: Convertit de MARCXML en MADS version 2.0 (Revision 2.10)

en: Cooperative cataloging program
oc: Programa de catalogatge cooperatiu

en: Cordiform
oc: Cordifòrme

en: Country music
oc: Musica Country

en: CreativeWork
oc: Trabalh de creacion

en: Cylindrical, other
oc: Cilindric, autre tipe especific conegut

en: Cylindrical, specific type unknown
oc: Cilindric, tipe especific desconegut

en: Cyrillic
oc: Cirillic

en: DDC classification:
oc: Classificacion Dewey&nbsp;:

en: Daily
oc: Quotidian

en: Damaged
oc: Damatjat

en: Dance forms
oc: Danças

en: Dashed-on information omitted
oc: Omission de l'informacion aprèp lo jonhent

note: SCRIPT
en: Date
oc: Data

en: Date 1
oc: Data 1

en: Date 2
oc: Data 2

en: Date digit
oc: Data en chifras

en: Date element is not applicable
oc: Data sens objècte

en: Date element is totally or partially unknown
oc: Data parciala o desconeguda

en: Date entered on file
oc: Data d'entrada dins lo fichièr

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
oc: Data de difusion, de lancement, d'edicion e data de produccion o de séance d'enregistrament quand diferisson

en: Dates unknown
oc: Datas desconegudas

en: Description:
oc: Descripcion&nbsp;:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
oc: Forma de catalogatge descriptiu

en: Detailed date
oc: Data detalhada

en: Deterioration stage
oc: Estadi de deterioracion

en: Dictionaries
oc: Diccionaris

en: Dimaxion
oc: De Dymaxion

en: Direct electronic
oc: electronic

en: Directories
oc: Repertòris

en: Discographies
oc: Discografias

en: Discography
oc: Discografia

en: Dissertation note:
oc: Nòta de tèsi&nbsp;:

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
oc: Divertimentos, serenadas, cassacions, divertiments, e nocturnes

en: Dolby-A encoded
oc: Dolby-A

en: Dolby-B encoded
oc: Dolby-B

en: Dolby-C encoded
oc: Dolby-C

en: Dramas
oc: Teatre

en: Dramas
oc: Teatre

en: Duplicate
oc: Duplicar

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
oc: Cadun conten un blanc (#) o un caractèr d'emplenatge (|)

en: Eckert
oc: D'Eckert

en: Edition:
oc: Edicion :

en: Electronic resource
oc: Ressorsa electronica

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
oc: Nivèl d'encodatge

en: Encyclopedias
oc: Enciclopèdias

en: English
oc: Anglés

en: Entry convention
oc: Convencion de catalogatge

en: Equidistant conic
oc: Conic eqüidistanta

en: Equirectangular
oc: Équirectangulaire

en: Essays
oc: Ensages

en: Ethnological information
oc: Informacion ethnologique

en: Extended Roman
oc: Latin amb diacritiques e caractèrs spéciaux

en: Facsimiles
oc: Fac-similés

en: Fantasias
oc: Fantasiás

en: Federal/national
oc: Federal/nacional

en: Festschrift
oc: Mescla

en: Fiction
oc: Ficcion

en: Fiction
oc: Ficcion

en: Fiction (not further specified)
oc: Ficcion

en: Film inspection date
oc: data d'inspection de filme

en: Filmographies
oc: Filmografias

en: Filmstrip
oc: filme fixe en benda

en: Flash card
oc: Carta flash

en: Folk music
oc: Musica folk

en: Font
oc: Poliça&nbsp;:

en: Form lines
oc: Corbas figurativas

en: Form of composition
oc: Forma de composicion

en: Form of item
oc: Forma del document

en: Form of material
oc: Genre de material

en: Form of original item
oc: Forma del document original

en: Format of music
oc: Format de musica

en: Formed by the union: ... and: ...
oc: Formé de la reünion de ... and ...:

en: Forms
oc: Formularis

en: Frequency
oc: Periodicitat

en: Full level
oc: Nivèl complet

en: Full score
oc: Particion d'orquèstra

en: Full score, miniature or study size
oc: Particion d'orquèstra miniature o d'étude

en: Gall
oc: De Gall

en: Game
oc: Jeu

en: Genealogical tables
oc: Tablèus genealogics

en: General vertical near-sided
oc: Generala verticale a l'amont

en: Generation
oc: Generacion

en: Genre/Form:
oc: Genre/Formulari :

en: Gnomic
oc: Gnomonique

en: Goode's homolographic
oc: Homolographique de Goode

en: Goode's homolosine
oc: Homolosine de Goode

en: Gospel music
oc: Musica gospel

en: Government publication
oc: Publicacion officielle

en: Government publication-level undetermined
oc: Publicacion governamentala, nivèl desconegut

en: Gradient and bathymetric tints
oc: Tenchas dégradées e tenchas bathymétriques

en: Graphic
oc: Grafic

en: Greek
oc: Grèc

en: Handbooks
oc: Manuals de referéncia

en: Hebrew
oc: Ebrieu

en: Historical information
oc: Rensenhaments istorics

en: History
oc: Istoric

en: Humor, satires, etc.
oc: Umor, satires, etc.

en: Hymns
oc: Imnes e chants liturgiques

en: ISBN:
oc: ISBN&nbsp;:

en: ISSN:
oc: ISSN&nbsp;:

en: Icon
oc: Icòna

en: Illuminations
oc: Enluminuras

en: Illustrations
oc: Illustracions

en: Illustrations - code 1
oc: Illustracions - còdi 1

en: Illustrations - code 2
oc: Illustracions - còdi 2

en: Illustrations - code 3
oc: Illustracions - còdi 3

en: Illustrations - code 4
oc: Illustracions - còdi 4

en: In transit
oc: En transit

en: In:
oc: Dins:

en: Inclusive dates of collection
oc: Datas de colleccion inclusives

en: Incomplete contents:
oc: Contengut incomplet :

en: Index
oc: Indèx

en: Index present
oc: Conten un indèx

en: Indexes
oc: Indèx

en: Individual biography
oc: Biografia individuala

en: Instruction
oc: Instruccion

en: Instructional materials
oc: Material didactique

en: Instrumental and vocal parts
oc: Partidas instrumentalas e vocalas

en: Instrumental parts
oc: Partidas instrumentalas

en: Integrated entry
oc: Notícia integratritz

en: Interactive multimedia
oc: Multimèdia interactiu

en: International intergovernmental
oc: Internacional  intergovernamental

en: Item is a music sound recording
oc: Lo document es un enregistrament sonòr musical

en: Item type
oc: Tipe de document

en: Items available for loan:
oc: Exemplars empruntables:

en: Items available for reference:
oc: Exemplars en consultacion sus plaça:

en: Japanese
oc: Japonés

en: Juvenile
oc: Joventut

en: Juvenile;
oc: Joventut;

en: Korean
oc: Corean

en: Krovak
oc: De Krovak

en: Lambert conformal
oc: Conic confòrme de Lambert

en: Lambert's azimuthal equal area
oc: azimutala equivalenta de Lambert

en: Lambert's conformal conic
oc: conic confòrme de Lambert

en: Lambert's cylindrical equal area
oc: cilindric equivalenta de Lambert

en: Land forms
oc: Formas del terrain

en: Language
oc: Lengas

en: Language instruction
oc: Instruccion de langage

en: Language material
oc: Tèxte

en: Language:
oc: Lenga&nbsp;:

en: Large print
oc: Gros caractèrs

en: Latest entry
oc: Notícia al darrièr títol

en: Law reports and digests
oc: Jurisprudéncia

en: Lectures, speeches
oc: Discors, art oratòri

en: Legal articles
oc: Articles juridics

en: Legal cases and case notes
oc: Procès e compte rendut judiciari

en: Legislation
oc: Legislacion

en: Letters
oc: Letras

en: Libretto or text
oc: Libret o paraulas

en: Literary form
oc: Genre literari

en: Literary text for sound recordings
oc: Tèxte literari per enregistraments sonòrs

en: Live action
oc: Prise de vista en dirècte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
oc: Cargament en cors...

en: Loose-leaf
oc: Publicat en fuèlhs

en: Lost
oc: Perdu

en: MARC Code List for Countries
oc: lista dels còdis MARC dels païses

en: MARC Code List for Languages
oc: Lista dels còdis MARC de las lengas

en: MARC21 Plugin to build links between records
oc: MARC21 Plugin per establir des liens entre las notícias

en: Madrigals
oc: Madrigaux

en: Manufacturer:
oc: Fabricant :

en: Manuscript
oc: Manuscrit

en: Manuscript cartographic material
oc: Document cartografic manuscrit

en: Manuscript language material
oc: Tèxte Manuscrit

en: Manuscript notated music
oc: Musica manuscrita

en: Map
oc: Mapa

en: Map serial
oc: Mapa periodic

en: Map series
oc: Colleccion de mapas

en: Maps
oc: Mapas

en: Masses
oc: Messas

en: Material type:
oc: Tipe de material :

en: Media type:
oc: Tipe de material :

en: Memoirs
oc: Memòrias

en: Mercator
oc: De Mercator

en: Merged with ... to form ...
oc: Fusionat amb ... per former ...:

en: Microfiche
oc: Microficha

en: Microfilm
oc: Microfilmes

en: Microform
oc: Microforma

en: Microopaque
oc: Micro opac

en: Microscope slide
oc: Lame per microscope

en: Miller
oc: De Miller

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
oc: Oblic bipolar conic confòrme de Miller

en: Minuets
oc: Menuets

en: Missing characters
oc: Caractèrs mancants

en: Mixed Materials
oc: Documents de genres multiples

en: Mixed forms
oc: Formularis variats

en: Mixed forms
oc: Formularis variats

en: Mixed material
oc: Document de genres multiples

en: Mixed materials
oc: Documents de genres multiples

en: Model
oc: Modèl

en: Modified record
oc: Notícia modificada

en: Modified stereographic for Alaska
oc: Estereografic modificada per l'Alaska

en: Monographic series
oc: Colleccion

en: Monthly
oc: Mesadièr

en: Motion picture
oc: filme

en: Motion picture music
oc: Musica de filme

note: SELECT name=f19
en: Multipart record resource level
oc: Nivèl de la notícia d'una ressorsa en mantuna partida

en: Multiple dates
oc: Datas multiplas

en: Multiple forms
oc: Formats multiples

en: Multiple languages
oc: Lengas multiplas

en: Multiple score formats
oc: formats multiples de particion

en: Multistate
oc: Estats multiples

en: Music
oc: Musica

en: Music Parts
oc: Particions musicalas

en: MusicAlbum
oc: Album de musica

en: MusicGroup
oc: Grop de musica

en: Musical revues and comedies
oc: Revistas musicalas e comèdias

en: Musical sound recording
oc: Enregistrament sonòr musical

en: NAB standard
oc: Nòrma NAB

en: National bibliographic agency
oc: Agéncia nacionala bibliografica

en: Nature of contents
oc: Natura dels contenguts

en: Nature of contents - code 1
oc: Natura dels contenguts - còdi 1

en: Nature of contents - code 2
oc: Natura dels contenguts - còdi 2

en: Nature of contents - code 3
oc: Natura dels contenguts - còdi 3

en: Nature of contents - code 4
oc: Natura dels contenguts - còdi 4

en: Nature of entire work
oc: Natura de l'òbra entièra

en: Newspaper
oc: Jornal

en: Newspaper format
oc: Format de jornal

en: Next&gt;&gt;
oc: Seguent &gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
oc: Seguent &gt;&gt;

en: No accompanying matter
oc: Pas de material d'acompanhament

en: No alphabet or script given/No key title
oc: Pas d'alfabet o d'escript donat/Pas de títol clau

en: No attempt to code
oc: Pas cap de temptativa d'encodar

en: No biographical material
oc: Conten pas cap d'informacion biographique

en: No dates given; B.C. date involved
oc: Aucune date provesida; date av. J.-C. incluse

en: No determinable frequency
oc: Pas de periodicitat determinada

en: No illustrations
oc: Pas d'illustracions

en: No index
oc: Pas d'indèx

en: No information provided
oc: Informacion pas provesida

en: No items available.
oc: Pas d'exemplar disponible.

en: No linguistic content
oc: Pas de contengut linguistique

en: No parts in hand or not specified
oc: Pas obratge en mains o pas precisat

en: No place, unknown, or undetermined
oc: Pas de lieu, desconegut o indeterminat

en: No relief shown
oc: Aucune mention de relief sus la carte

en: No specific type
oc: Sens tipe

en: No specified nature of contents
oc: Natura dels contenguts pas precisada

en: No specified special format characteristics
oc: Pas de caracteristicas de format especial especificadas

en: Non-ISBD
oc: non-ISBD

en: None of the following
oc: Aucun des seguents

en: Nonmusical sound recording
oc: Enregistrament sonòr non musical

en: Nonprojected graphic
oc: Grafic non-projetat

en: Normalized irregular
oc: Irregular normalizat

en: Not a conference publication
oc: Es pas una publicacion de congrès

en: Not a festschrift
oc: Es pas una mescla

en: Not a government publication
oc: Pas una publicacion governamentala

en: Not applicable
oc: Pas aplicable

en: Not arrangement or transposition or not specified
oc: Pas d'arrengament o de transposicion o pas especificat

en: Not fiction
oc: Pas ficcion

en: Not fiction (not further specified)
oc: Non ficcion (sens autra precision)

en: Not modified
oc: Pas modificat

en: Not specified
oc: Pas precisat

en: Not specified or not applicable
oc: non especificat o non aplicable

en: Not specified or not applicable
oc: Non especificat o non aplicable

en: Notated music
oc: musica notée

en: Novels
oc: Romans

en: Novels
oc: Romans

en: Numeric data
oc: Donadas numericas

note: INPUT type=submit
en: OK
oc: D'acòrdi

en: OPAC view:
oc: Vista OPAC&nbsp;:

en: Object
oc: Objècte

en: Oblique Mercator
oc: Mercator oblic

en: Offprints
oc: impressions

en: On hold
oc: Reservat

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo nivèl intellectual del public cibla al qual lo document es destinat

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo nivèl intellectual del public cibla al qual lo document es destinat

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo tipe de public al qual lo document es destinat.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo genre de material del document.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo genre de material dins lo qual un document es estat publicat a l'origina.

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica la periodicitat d'un document; utilizat en combinason amb 008/19 (Regularitat).

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica la regularitat prevista d'un document; utilizat en combinason amb 008/18 (periodicitat).

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica la natura d'un document, a condicion que siá entièrament constituit d'un sol tipe de material. Dins lo cas contrari, los diferents tipes son enregistrats en 008/25-27 (Natura del contengut) e la posicion 008/24 demòra voida (#).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica l'alfabet d'origina o l'escritura de la lenga del títol sul document font sul qual lo títol clau (camp 222) es fondat.

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica la tecnica utilizada per la creacion d'animacions dins los filmes o enregistraments vidèo.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo tipe de document cartografic descrit.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo tipe de fichièr informatic descrit dins la notícia bibliografica.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo tipe de data sasit en 008/07-10 (Data 1) e 008/11-14 (Data 2). Per las ressorsas continuas, lo còdi 008/06 indica tanben l'estatut de la publicacion.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo tipe de data sasit en 008/07-10 (Data 1) e en 008/11-14 (Data 2). Per las ressorsas continuas, lo còdi sasit en 008/06 indica tanben l'estatut de la publicacion.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo tipe de document visual descrit.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
oc: Còdi amb un caractèr qu'indica se lo document es publicat o produit per o en favor d'una agéncia governamentala internacionala, nacionala, provinciala o locala, o per quina subdivision que siá d'un tal organisme, e se fa mestièr, lo nivèl de juridiccion de l'agéncia.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica se un document conten des informacions biographiques, e se es lo cas, las caracteristicas d'aquelas informacions.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica se lo fichièr informatic es publicat o produit per o per una agéncia governamentala internacionala, nacionala, provinciala o locala, o per n'importe subdivision d'un tel organisme, e lo cas échéant, lo nivèl de juridiction de l'agéncia.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
oc: Còdi amb un caractèr qu'indica se lo document es publicat o produit per o pour una agéncia governamentala internacionala, nacionala, provinciala o locala, o per quina subdivision que siá d'un tal organisme, e lo cas échéant, le nivèl de juridiction de l'agéncia.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica se lo document es publicat o produit per o per una agéncia governamentala internacionala, nacionala, provinciala o locala, o per quina subdivision que siá d'un tal organisme.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo genre de material del document.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo genre de material per lo document descrit.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo genre de material per lo document descrit.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo genre de material del document.

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo genre de material del document.

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
oc: Còdi sus un caractèr contenant un blanc (#) o un caractèr d'emplenatge (|).

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
oc: Còdi amb un caractèr qu'indica lo format d'una composicion musicala (e.g., partition per cap d'orquèstra). "Notacion per portada" se referís a de la musica escrita amb l'ajuda de portadas. "Notacion musicala" se referís a de la musica escrita amb l'ajuda de portadas o d'una notacion grafica, simbolica o verbala.

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica la font de la notícia. Se elle est coneguda, elle es identifiée dins lo soscamp $a del camp 040 (Source de catalogatge).

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
oc: Còdi a un caractèr qu'indica se totas las donadas dins una notícia bibliographique es una modificacion de l'informacion qu'apareis sus lo document catalogat o qu'èra destinat a èsser inclus dins la notícia MARC.

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
oc: Còdi a un caractèr qu'indica se òc o non lo document es publicat o produit per o per una agéncia governamentala internacionala, nacionala, provinciala o locala, o per quina subdivision que siá d'un tal organisme

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
oc: Còdi sus un caractèr indicant se lo document compren los actes, comptes-rendus o resumits d'un congrès.

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
oc: Còdi a un caractèr qu'indica se lo document es una mescla

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
oc: Còdi alfabetic amb un caractèr qu'indica lo genre literari d'un document. Los còdis numerics 0 e 1 permettent d'indicar se lo document est o non una òbra de ficcion. Los còdis alfabetics pòdon èsser utilizats per identificar des formes littéraires spécifiques.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
oc: Còdi sus un caractèr indicant se lo document compren los actes, comptes-rendus o resumits d'un congrès.

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
oc: Còdi numeric sus un caractèr qu'indica se lo document compren un indèx de son contengut

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
oc: Còdi numeric sus un caractèr qu'indica se lo document o lo material d'acompanhament compren un indèx de localisation o toponymique.

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
oc: Còdi numeric sus un caractèr qu'indica se lo document a été catalogat en fonction d'entrada successive, de la darrièra entrada o d'una entrada integrada de convencions de catalogatge.

en: Online
oc: En linha

en: Online access:
oc: Accès en linha :

en: Online resources:
oc: Ressorsas en linha&nbsp;:

en: Online system or service
oc: Sistèma o servici en linha

en: Open in new window
oc: Dobrir dins una novèla fenèstra

en: Operas
oc: Opèras

en: Organization
oc: Collectivitat

en: Original alphabet or script of title
oc: Alfabet original o escritura del títol

en: Orthographic
oc: Ortografic

en: Other
oc: Autres

en: Other editions:
oc: Autras edicions&nbsp;:

en: Other title:
oc: Autre títol:

en: Overtures
oc: Doberturas

en: Part-songs
oc: Cançons de chorales

en: Partial contents:
oc: Contengut parcial&nbsp;:

en: Passacaglias
oc: Passacailles

en: Passion music
oc: Passion

en: Patent document
oc: Brevet

en: Patent information:
oc: Brevet:

en: Pavans
oc: Pavanes

en: Performer-conductor part
oc: Partida cantaire-cap d'orquèstra

en: Periodical
oc: Periodic

en: Person
oc: Persona

en: Phonodisc, phonowire, etc
oc: Enregistrament sonòr

en: Phonodisc, phonowire, etc.
oc: Enregistrament sonòr

en: Photographs
oc: Fotografias

en: Pictorially
oc: Perspectiva oblica

en: Picture
oc: Imatge

en: Picture card, post card
oc: Carta illustrada, carta postala

en: Plates
oc: Planchas

en: Playing cards
oc: Cartas de jogar

en: Plugin to build links between records
oc: Plugin per establir des liens entre las notícias

en: Poetry
oc: Poesia

en: Polar stereographic
oc: Estereografic polar

en: Polonaises
oc: Polonesas

en: Polyconic
oc: Policonic

en: Popular music
oc: Musica populara

en: Portraits
oc: Retraits

en: Pre-adolescent;
oc: Pre-adolescent ;

en: Preludes
oc: Preludis

en: Preschool
oc: Preescolar

en: Preschool;
oc: Preescolar ;

en: Primary
oc: Primari

en: Primary support material
oc: material principal

en: Primary;
oc: Primari ;

en: Print
oc: Imprimir

en: Print Page
oc: Imprimir pagina

en: Producer:
oc: Productor&nbsp;:

en: Product
oc: Produit

en: Production elements
oc: Elements de produccion

en: Program music
oc: Musica a programa

en: Projected graphic
oc: Grafic projetat

en: Projected medium
oc: Mèdia projetat

en: Projection
oc: Projeccion

en: Projection not specified
oc: Projeccion pas precisada

en: Publication date and copyright date
oc: Data de publicacion e de copyright

en: Publisher:
oc: Editor :

en: Quarterly
oc: Trimestral

en: Questionable date
oc: Data dobtosa

en: Ragtime music
oc: Musica Ragtime

en: Range of years of bulk of collection
oc: Eventail des annadas del volum de la colleccion

en: Realia
oc: realia

en: Regular print
oc: Impression normala

en: Regular print reproduction
oc: Reproduction d'impression normala

en: Regularity
oc: Regularitat

en: Rehearsals
oc: Repeticions

en: Relief
oc: Relèu

en: Remote-sensing image
oc: Imatge de teledeteccion

en: Report number:
oc: Rapòrt n° :

en: Reporting
oc: Rapòrts

en: Representational
oc: Representacional

en: Reprint/reissue date and original date
oc: Data de réimpression/reedicion e data originala

en: Requiems
oc: Requiem

en: Review:
oc: Comentaris&nbsp;:

en: Reviews
oc: Comentaris

en: Rhapsodies
oc: Rapsodia

en: Ricercars
oc: ricercare

en: Robinson
oc: De Robinson

en: Rock drawings
oc: Petroglifes

en: Rock music
oc: Musica rock

en: Running time
oc: Durada

en: Running time exceeds three characters
oc: Durada de projeccion depassa tres caractèrs

en: Running time for motion pictures and videorecordings
oc: Durada per un filme o un enregistrament vidèo

en: Samples
oc: Escapolons

en: Save
oc: Enregistrar

en: Scope and content:
oc: Contengut e portada&nbsp;:

en: Score
oc: Particion

en: Search for
oc: Recèrca de

en: Search results
oc: Resultats de la recèrca

en: Secondary support material
oc: supòrt material segondari

en: Section
oc: Seccion de cors

en: Select a type of material
oc: Seleccionatz un tipe de material

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
oc: Seleccionar un tipe de document

en: Semiannual
oc: Semiannadièr

en: Semimonthly
oc: Semimesadièr

en: Semiweekly
oc: Bisetmanièr

en: Separate supplement to another work
oc: Suplement separat d'un autre obratge

en: Separated from:
oc: Separat de&nbsp;:

en: Serial/Integrating resource
oc: Periodic / Ressorsa integratritz

en: Series
oc: Colleccion

en: Series:
oc: Colleccion :

en: Set
oc: Grop

en: Set:
oc: Grop&nbsp;:

en: Shading
oc: Ombratges

en: Short stories
oc: Novèlas

en: Shortened
oc: Abreujat

en: Show analytics
oc: Veire las notícias de despolhament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
oc: Afichar les valors del tipe de supòrt '%s'

en: Show volumes
oc: Afichar los volums

en: Sign languages
oc: Lengas dels signes

en: Single known date/probable date
oc: Seule date coneguda/Date probable

en: Single map
oc: Seule carte

en: Sinusoidal
oc: sinusoïdale

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
oc: Six posicions de caractèrs indefinits; cadun conten un blanc (#) o un caractèr d'emplenatge (|).

en: Slide
oc: Diapositiva

en: Songs
oc: Cançons

en: Sound
oc: Son

en: Sound recording
oc: enregistrament sonòr

en: Sounds
oc: Sons

en: Space oblique Mercator
oc: Mercator oblic

en: Special format characteristics
oc: Caracteristicas especialas de reproduccion

en: Specialized
oc: Especializat

en: Specialized;
oc: Especializat&nbsp;;

en: Specific material designation
oc: Tipe de presentacion materiala

en: Speeches
oc: Discorses

en: Split into .. and ...:
oc: Separat en ... e ... :

en: Spot heights
oc: Quòtas altimétriques

en: Square dance music
oc: Musica de dança carrat

en: Standards/specifications
oc: Nòrmas/caracteristicas

note: INPUT type=submit
en: Start search
oc: Recercar

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
oc: Estat, província, territòri, etc

en: Statistics
oc: Estatisticas

en: Stereographic
oc: Estereografic

en: Studies and exercises
oc: Estudis e exercicis

en: Subject(s):
oc: Subjècte(s)&nbsp;:

en: Subject:
oc: Subjècte :

en: Successive entry
oc: Notícia successiva

en: Summary:
oc: Abreujat :

en: Superseded by:
oc: Remplaçat per&nbsp;:

en: Superseded in part by:
oc: Parcialament remplaçat per&nbsp;:

en: Supersedes in part:
oc: Remplaça parcialament&nbsp;:

en: Supersedes:
oc: Remplaça&nbsp;:

en: Surveys of literature in a subject area
oc: Enquèstas bibliograficas sus un domeni

en: Symphonic poems
oc: Poèmas sinfonics

en: Symphonies
oc: Sinfonias

en: Tactile material
oc: Material tactil

en: Tamil
oc: Tamol

en: Target audience
oc: Public destinatari

en: Technical and/or historical information on instruments
oc: informacion tecnica e/o istoric sus les instruments

en: Technical drawing
oc: Esquèma industrial

en: Technical information on music
oc: informacion tecnica sus la musica

en: Technical reports
oc: Rapòrts techniques

en: Technique
oc: Tecnica

en: Text
oc: Tèxte

en: Thai
oc: Tai

en: Thematic index
oc: Indèx tematic

en: Theses
oc: Tèsis

en: Three times a month
oc: 3 còps per mes

en: Three times a week
oc: 3 còps per setmana

en: Three times a year
oc: 3 còps per an

en: Three-character alphabetic code
oc: Còdi alfabetic de tres caractèrs

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
oc: Nombre de tres chifras qu'indica la durada totala de foncionament del filme o de la vidèo. Lo nombre es justificat a dreita e cada posicion inutilizada conten un zèro.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
oc: artefact 3D o objècte natural

en: Title translated:
oc: Títol traduit :

en: Toy
oc: Joguet

en: Transparency
oc: Transparent

en: Transposition
oc: Traduccion

en: Transposition and arrangement
oc: Transposicion e arrangement

en: Transverse Mercator
oc: Transverse de Mercator

en: Treaties
oc: Tractats

en: Triennial
oc: Triannadièr

en: Trio-sonatas
oc: Sonatas en trio

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
oc: Deux posicions de caractèrs indefinits; cadun conten un blanc (#) o un caractèr d'emplenatge (|).

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
oc: Còdi alfabetic de dos o tres caractèrs qu'indica lo luòc de publicacion, produccion o execucion.

en: Two-character alphabetic code
oc: Còdi alfabetic a dos caractèrs

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
oc: Còdi alfabetic de dos caractèrs qu'indica la forma de composicion. Los còdis son basats sus las vedetas subjècte de la bibliotèca del Congrès. Se mantun còdi se pòdon aplicar, lo còdi mu es utilizat en 008/18-19 e totes los còdis especifics son saisis en 047 (Forma de la composicion). Lo còdi mu pòt tanben significar que lo còdi 047 conten de còdis de composicions non-MARC.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
oc: Còdi alfabetic de dos caractèrs qu'indica la projection utilizada per la produccion del document.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
oc: Grafic de doas dimensions non-projetable

en: Type of Material
oc: Tipe de material

en: Type of cartographic material
oc: Tipe de material cartografic

en: Type of computer file
oc: Tipe de fichièr informatic

en: Type of continuing resource
oc: Tipe de ressorsa continua

note: SELECT name=f8
en: Type of control
oc: Tipe de contraròtle

en: Type of date/Publication status
oc: Tipe de date/Statut de publicacion

en: Type of material
oc: Tipe de material

en: Type of visual material
oc: Tipe de document visual

en: URN:ISBN:
oc: URN:ISBN&nbsp;:

en: Undefined
oc: Indefinit&nbsp;

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
oc: Pas definit; cadun conten un blanc (#) o un caractèr d'emplenatge (|)

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
oc: Pas definit; conten un blanc (#) o un caractèr d'emplenatge (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
oc: Pas definit; cadun conten un blanc (#) o un caractèr d'emplenatge (|).

en: Undetermined
oc: Indefinit

en: Uniform title:
oc: Títol unifòrme:

en: Uniform titles:
oc: Títol unifòrme&nbsp;:

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Unknown if item is government publication
oc: Sabèm pas se l'exemplar es una publicacion officielle

en: Unknown or not specified
oc: Indefinit

en: Unknown or unspecified
oc: Desconegut o pas precisat

en: Unspecified
oc: Pas precisat

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
oc: Fins a quatre còdis alfabetics a un caractèr (enregistrats dins l'òrdre alfabetic) indicant la preséncia des types d'illustracions dins lo document. Se mens de quatre còdis alfabetics son définis, los còdis sont justificats a esquèrra, e las posicions inutilizadas contenon des blancs (#)

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
oc: Fins a quatre còdis alfabetics amb un caractèr qu'indica lo tipe de relief precisat dins lo document. Los còdis son saisis dins l'òrdre de lor importance per lo document. Se mens de quatre còdis alfabetics son définis, los còdis son  justificats a esquèrra, e las posicions inutilizadas contenon des blancs (#)

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
oc: Fins a quatre còdis a un caractèr qu'indican se una partida importante du document es o conten certains types de material. Se mens de quatre còdis son atribuits, los còdis son justificats a esquèrra e las posicions non utilizadas contenon de blancs (#).

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
oc: Fins a sièis còdis alfabetics d'un caractèr (enregistrats dins l'òrdre alfabetic) qu'indica lo contengut de las nòtas de programa e d'autres materials d'acompanhament pels enregistraments sonòrs e las particions imprimidas o manuscritas. Se mens de sièis còdis son atribuits, los còdis son justificats a esquèrra e cada posicion non utilizada conten un blanc (#).

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
oc: Fins a quatre còdis alfabetics a un caractèr (enregistrats dins l'òrdre alfabetic) indicant la preséncia de tipes d'illustracions dins lo document. Se mens de quatre còdis alfabetics son assignats, los còdis son justificats a esquèrra e las posicions inutilizadas contenon de blancs (#).

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
oc: Fins a deux còdis alfabetics amb un caractèr qu'indica las caracteristicas d'un format particular de la mapa. Los còdis son enregistrats dins l'òrdre de lor importància pel document descrit. Se un sol còdi es atribuit, il es justificat a esquèrra e la posicion inutilizada conten un blanc (#).

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
oc: Fins a deux còdis a un caractèr (enregistrats dins l'òrdre de list seguenta) qu'indican lo tipe de tèxte literari contengut dins un enregistrament sonòr non musical. Se un sol còdi es atribuit, es justificat a esquèrra e la posicion inutilizada conten un blanc (#).

note: SCRIPT
en: Updated:
oc: Mes a jorn :

en: Updating Web site
oc: Site web a mesa a jorn

en: Updating database
oc: Mesa a jorn de la basa de donadas

en: Updating loose-leaf
oc: Publicacion a fulhets mobils

en: Van Der Grinten
oc: De Van der Grinten

en: Variations
oc: Variacions

en: Various places
oc: Luòcs divèrses

en: Videorecording
oc: Enregistrament vidèo

en: View
oc: Voir

en: Villancicos
oc: Villacincos

en: Visual Materials
oc: Documents visuals

en: Vocal parts
oc: Partidas vocalas

en: Vocal score
oc: Particion vocala

en: Voice score with accompaniment omitted
oc: Particion de las voses sens acompanhament

en: Volumes:
oc: Volums&nbsp;:

en: Wall map
oc: Mapa murala

en: Waltzes
oc: Valsas

en: Warning: string contains a character that is out of range! Substituting "?".
oc: Atencion : cadena contenant un caractèr en dehors de l'interval ! Remplaçar "?".

en: Weekly
oc: Setmanièr

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
oc: Se tot o partida del document qui vient d'èsser catalogat es una transposicion e/o un arrangement d'una autre òbra.

en: Withdrawn
oc: Levat de las colleccions

en: Yearbooks
oc: Annuaris

en: _ - Not specified or not applicable
oc: _ - Pas especificat o pas aplicable

en: a - Archival
oc: a- Archiu

en: a - Increase in encoding level
oc: a- Renauçament del nivèl d'enregistrament

en: a - Monographic component part
oc: a- Partida componenta d'una monografia

en: a - Set
oc: a - Ensemble

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
oc: a- UCS/Unicode

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
oc: a- 16 rpm (disques)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
oc: a- 3 1/2 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
oc: a- 3 poces de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
oc: a- color 3 jaces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
oc: a- 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
oc: a- 8 mm (microfilme)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
oc: a - Absent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
oc: a- Accès

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
oc: a- Captura acostic, emmagazinatge direct

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
oc: a- Actiu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
oc: Carta d'activitat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
oc: a- Carta perforada

en: a- Appropriate
oc: a- apropriat

en: a- Archival
oc: a- Archiu

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
oc: a- component autonome o semi-autonome

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
oc: a- Balon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
oc: a- Barra sus la barra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
oc: a- Bèta (videocassette 1/2 poce)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
oc: a- Tela

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
oc: a- Glòb celèste

en: a- Differentiated personal name
oc: a-nom pròpri diferenciat

en: a- Earlier rules
oc: a- règlas precedentas

en: a- Established heading
oc: a- vedeta establida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
oc: a- Fichièr reproduit a partir de l'original

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
oc: a- Matritz d'archius

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
oc: a- Pista pleine

en: a- Fully established
oc: a- completament establida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
oc: a- Procedit per imbibition

en: a- Increase in encoding level
oc: a- Rehaussement del nivèl d'enregistrament

en: a- International standard
oc: a- norme internacionala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
oc: a- Jaç de laque

en: a- Language material
oc: a- Tèxte

en: a- Library of Congress Subject Headings
oc: a- Autoritat subjècte LOC

en: a- Library of Congress subject headings
oc: a- Autoritat subjècte LOC

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
oc: a- Braille literari

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
oc: a- Oblique faible

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
oc: a- Ratio de reduccion feble

note: SCRIPT
en: a- Map
oc: a- Mapa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
oc: a- Benda mestressa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
oc: a- Meteorologic

en: a- Monographic component part
oc: a- Partida componenta d'una monografia

en: a- Monographic series
oc: a- colleccion monografia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
oc: a- Luna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
oc: a- Nòrma NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
oc: a- Pas cap d'aparenta

en: a- Numbered
oc: a- Numerotat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
oc: a- Monocolòr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
oc: a- Format un fichièr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
oc: a- Pista son optic sus lo filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
oc: a- Papièr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
oc: a- Fotocòpia, impression blava

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
oc: a- Positiu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
oc: a- Braille

en: a- Record can be used
oc: a- La notícia pòt èsser utilizada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
oc: a- Impression normala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
oc: a- Basa de seguretat indeterminada

en: a- Set
oc: a - Ensemble

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
oc: a- Halogénure d'argent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
oc: a- Son

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
oc: a- Son sus supòrt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
oc: a- 8mm estandard

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
oc: a- Largor de filme standard 8 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
oc: a- Format normalizat amb son (format redusit)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
oc: a- Cartocha a benda

en: a- Topical
oc: a- Subjècte

en: a- Tracings are consistent with the heading
oc: b- Los renviaments de vedetas son en acòrd amb la vedeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
oc: a- Pas compressat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
oc: a- Pas visat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
oc: a- Còpia de trabalh

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
oc: aa- Lum visible

en: aacr2 compatible
oc: compatible aacr2

en: abstract or summary
oc: resumit o ensenhador

en: abstract or summary
oc: resumit o ensenhador

en: accompanying material
oc: material d'acompanhament

en: acronym
oc: Acronim

en: adult
oc: adulte

en: aperture card
oc: carta perforada

en: application history
oc: Istoric de l'aplicacion

en: art reproduction
oc: reproduccion d'art

en: art reproduction
oc: reproduccion d'art

en: author
oc: autor

en: available online
oc: disponible en linha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
oc: b- 2 colors, simple benda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
oc: b- 33 rpm (disques)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
oc: b- 5 poces de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
oc: b- Suspension dins l'air

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
oc: b- Avion - basse altitude

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
oc: b- Barra per barra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
oc: b- blanc e negre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
oc: b- Carte bristol

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
oc: b- norme CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
oc: b- Nitrate de cellulòsi

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
oc: b- Filme fixe en cartocha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
oc: b- Abreujat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
oc: b- Emmagazinatge dirècte, pas acostic

en: b- English and French
oc: b- Anglés e francés

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
oc: b- Fichièr reproduit dempuèi microforme

en: b- Form
oc: b- Fòrma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
oc: b- Còdi braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
oc: b- Mièja pista

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
oc: b- Oblica fòrta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
oc: b- Braille géant o élargi

en: b- LC subject headings for children's literature
oc: b- vedeta matèria de la LC per la literatura joventut

note: SCRIPT
en: b- Large print
oc: b- Gròsses caractèrs

note: SCRIPT
en: b- Large print
oc: b- Gròsses caractèrs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
oc: b- Sens pèrda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
oc: b- Pista sonore magnétique de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
oc: b- Cartocha microfilma

en: b- Multipart item
oc: b- Documents multipartidas

en: b- National standard
oc: b- Nòrma nacionala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
oc: b- Negatiu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
oc: b- Nitrate - odor dobtosa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
oc: b- Non anamorphique (grand ecran)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
oc: b- Reduccion normala

en: b- Not appropriate
oc: b- Pas apropriat

en: b- Part with independent title
oc: b- Partida amb títol indépendant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
oc: b- Passiu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
oc: b- Fotocòpia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
oc: b- Globe planétaire o lunaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
oc: b- Matritz de tiratge

en: b- Record is being updated
oc: b- Notícia mesa a jorn

en: b- Serial component part
oc: b- Partida componenta d'un periodic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
oc: b- Son separat del supòrt

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
oc: b- Super 8 o Simple 8.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
oc: b- Super 8 o Simple 8, largor de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
oc: b- Observacion espaciala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
oc: b- Duplication de la benda mestressa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
oc: b- Pellicule 3 jaces

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
oc: b- Les renvois de vedetas son pas nécessairement en accord amb la vedeta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
oc: b- Garnitures

en: b- Undifferentiated personal name
oc: b- Nom de persona indiferenciat

en: b- Unnumbered
oc: b- non numerotat

en: b- Untraced reference
oc: b- referéncia non tracée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
oc: b- Benda VHS / Videocassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
oc: b- Bois

en: bibliography
oc: bibliografia

en: bibliography
oc: bibliografia

en: biography
oc: biografia

en: biography
oc: biografia

note: IMG
en: book
oc: livre

en: broader
oc: générique

en: by
oc: par

en: c - ISBD punctuation omitted
oc: c- pontuacion ISBD omesa

en: c - Notated music
oc: c- musica notada

en: c - Part with dependent title
oc: c- Partida amb títol dependent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
oc: c- 7 poces de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
oc: c- Benda d'acestate a l'oxid de fèrre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
oc: c- Carton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
oc: c- Carton/planche d'illustracions

en: c- Chronological
oc: c- chronologique

en: c- Collection
oc: c- Colleccion

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
oc: c- Combinason

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
oc: c- Complet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
oc: c- Disc optic informatic

en: c- Cooperative cataloging program
oc: c- Programa de catalogatge collectiu

en: c- Corrected or revised
oc: c- Corregit o repassat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
oc: c- Dolby-B

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
oc: c- Ressorsa electronica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
oc: c- Fichièr reproduit a partir d'una ressorsa electronica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
oc: c- Filme en cartocha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
oc: c- Filme fixe en cartocha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
oc: c- Reduccion elevada

en: c- ISBD punctuation omitted
oc: c- ponctuation ISBD omise

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
oc: c- Linéaire sus la linha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
oc: c- Benda audio magnétique en cartocha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
oc: c- Braille mathématique e scientifique

en: c- Medical subject headings
oc: c- Vedetas Matèrias Médicales

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
oc: c- Caisseta microficha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
oc: c- Multicolore

en: c- National library association standard
oc: c-

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
oc: c- Nitrate - odor suspecte

en: c- Notated music
oc: c- musica notée

en: c- Numbering varies
oc: c- Numerotacion variabla

en: c- Part with dependent title
oc: c- Partida amb títol dépendant

en: c- Provisional
oc: c- provisòri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
oc: c- Quart de piste

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
oc: c- Base sûre, acestate indeterminat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
oc: c- Exemplar de consultation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
oc: c- Observacion espaciala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
oc: c- Spatioporté

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
oc: c- Pierre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
oc: c- Glòb terrèstre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
oc: c- Pellicule 3 jaces, faible contraste

en: c- Traced reference
oc: c- referéncia calcada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
oc: c- U-matic (cassette vidèo 3/4 poces)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
oc: c- 2 colors, procedit indeterminat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
oc: c- vésiculaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
oc: c- Cartocha vidèo

note: SCRIPT
en: c- vertical
oc: c- Vertical

en: cartographic
oc: cartografia

en: catalog
oc: catalòg

en: catalog
oc: catalòg

note: IMG
en: celestial globe
oc: glòb celèste

en: chart
oc: carte

en: chart
oc: graphique

en: chip cartridge
oc: fim fixe en cartocha

en: collection
oc: colleccion

en: combination
oc: combinason de donadas

en: comic strip
oc: benda dessenhada

note: IMG
en: computer file
oc: fichièr informatic

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
oc: disc optic informatic

en: conference publication
oc: publicacion de congrès

en: conference publication
oc: publicacion de congrès

en: continuing
oc: continue

en: cylinder
oc: cilindre

en: d - Deleted
oc: d- Suprimit

en: d - Manuscript notated music
oc: d- musica manuscrita

en: d - Subunit
oc: d- sospartida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
oc: d- 10 poces de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm.
oc: d- 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
oc: d- Largor de filme 16 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
oc: d- 16 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
oc: d- 78 rmp (disc)

en: d- AACR 2 compatible heading
oc: d- vedeta compatibla AACR2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
oc: d- Avion - nauta altitud

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
oc: d- Amb anamorfòsi (ecran panoramic)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
oc: d- Fichièr informatic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
oc: d- Disc dur, de tipe pas precisat

en: d- Deleted
oc: d- suprimit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
oc: d- Emmagazinatge numérique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
oc: d- Disc paire (negatiu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
oc: d- Dessenh

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
oc: d- Duplicata

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
oc: d- Pellicula dobla fàcia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
oc: d- EIAJ (bobina)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
oc: d- 8 pistas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
oc: d- Fichièr reproduit a partir d'un intermédiaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
oc: d- Filme fixe en benda

en: d- Geographic
oc: d- Géographique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
oc: d- Verre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
oc: d- Publicat en fuèlhs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
oc: d- Amb pèrda

en: d- Manuscript notated music
oc: d- musica manuscrita

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
oc: d- Microfilm réel

en: d- National Agricultural Library subject authority file
oc: d- Fichièr autoritat subjècte de la National Agricultural Library

en: d- National library or bibliographic agency standard
oc: d- bibliotèca Nacionala o Agéncia nacionala bibliographique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
oc: d- Nitrate - brun, decoloracion, pâle, poussiéreux

en: d- Other
oc: d- autre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
oc: d- Paragraf

en: d- Preliminary
oc: d- Preliminari

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
oc: d- Supòrt de seguretat (diacestate)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
oc: d- Enregistrament musical

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
oc: d- Subdivisé geographiquement

en: d- Subdivision
oc: d- subdivision

en: d- Subunit
oc: d- sospartida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
oc: d- Tactile, sens sistèma d'escritura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
oc: d- 3 colors, procedit indeterminat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
oc: d- Reduccion très elevada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
oc: d- Vidèodisc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
oc: d- Encodatge dbx

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
oc: da- Proche infraroge

en: database
oc: basa de donadas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
oc: db- Mejan infraroge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
oc: dc- Infraroge luechenc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
oc: dd- Infraroge termic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
oc: dd- Infraroge ondes courtes (SWIR)

en: deleted heading information
oc: informacion de vedeta suprimida

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
oc: df- Infraroges réfléchis

en: diagram
oc: diagrama

en: dictionary
oc: Diccionari

en: dictionary
oc: diccionari

en: digitized microfilm
oc: microfilm numérisé

en: digitized other analog
oc: autre numérisation

en: direct
oc: dirècte

en: directory
oc: repertòri

en: directory
oc: repertòri

en: discography
oc: discografia

en: discography
oc: discografia

en: drama
oc: teatre

en: drama
oc: teatre

note: IMG
en: drawing
oc: dessenh

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
oc: dv- Combinason de donadas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
oc: dz- Autres donadas infraroges

en: e - Cartographic material
oc: e - Document cartografic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
oc: e- 12 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
oc: e- 12 poces de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
oc: e - 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
oc: e- Largor de filme 28 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
oc: e- benda a 3 colors

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
oc: e- 8 rpm (disc)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
oc: e- Emmagazinatge electric analogic

en: e- Cartographic material
oc: e - Document cartografic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
oc: e- Cartocha de disc dur, de tipe pas precisat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
oc: e- Cilindre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
oc: e - Enregistrament numeric

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
oc: e- Glòb terrèstre o lunaire

en: e- English only
oc: e- Anglés solament

en: e- Language
oc: e- Lenga

en: e- Local standard
oc: e- Norme locala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
oc: e- Benda audio magnétique sus bobina

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
oc: e- Vaisseau spatial habité

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
oc: e- Mèstre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
oc: e- Pistas de mixage

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
oc: e- Musica braille

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
oc: e- Nitrate: collant

en: e- Node label
oc: e- etiqueta de noeud

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
oc: e- Autre format en grand ecran

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
oc: e- Pintrura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
oc: e- Linha unica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
oc: e- Synthétique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
oc: e- Douze pistas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
oc: e- Type C (bobina, 1 poce)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
oc: e- Reduccion ultra elevada

en: earlier
oc: precedent

en: earlier rules
oc: règlas precedentas

note: IMG
en: earth moon globe
oc: glòb terrèstre o lunaire

en: electronic
oc: électronique

en: encyclopedia
oc: enciclopèdia

en: encyclopedia
oc: enciclopèdia

en: essay
oc: ensag

en: essay
oc: ensag

en: f - Manuscript cartographic material
oc: f- document cartografic manuscrit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
oc: f- 1,4 m per segonda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
oc: f- 16 poces de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
oc: f- 2 colors

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm.
oc: f- 33 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
oc: f- 35mm larg. film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
oc: f- 35 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
oc: f- Dolby-A

en: f- Established heading and subdivision
oc: f- vedeta e subdivision establidas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
oc: f- Fac-similé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
oc: f- Caisseta de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
oc: f- Pellicule, de tipe pas precisat

en: f- French only
oc: f- Francés solament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
oc: f- Benda audio magnétique en cassette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
oc: f- Nitrate - bulles

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
oc: f- Reproduction photomécanique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
oc: f- Quadruplex (bobina, 1 o 2 poces)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
oc: f- Section per section

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
oc: f- Seize pistas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
oc: f- Revestiment

en: f- Standard of unknown origin
oc: f- Norme d'origine desconeguda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
oc: f- Format normalizat muet

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
oc: f- Material tactile

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
oc: f- Caisseta audio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
oc: f- Generics / bobinas intertítols

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
oc: f- Vaissèl espacial inabitat

en: festschrift
oc: mesclas

en: festschrift
oc: mesclas

en: fiction
oc: ficcion

en: fiction
oc: ficcion

en: film cartridge
oc: filme fixe en cartocha

en: film cassette
oc: Videocassette

en: film reel
oc: bobina de filme

en: filmography
oc: filmografia

en: filmography
oc: filmografia

en: filmslip
oc: filme fixe en benda

en: filmstrip
oc: filme fixe en benda

en: filmstrip
oc: filme fixe en benda

en: filmstrip cartridge
oc: filme fixe en cartocha

en: filmstrip roll
oc: filme fixe en bobina

en: flash card
oc: carta flash

en: flash card
oc: carta flash

en: folktale
oc: conte popular

en: folktale
oc: conte popular

en: font
oc: poliça de caractèr

en: full level
oc: nivèl complet

en: g - Projected medium
oc: g- média projetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
oc: g- 12 cm (4 3/4 poces)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
oc: g- 12 cm (4 3/4 poces) de diamètre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm.
oc: g- 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
oc: g- Largor de filme 70 mm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
oc: g- 70 mm (microfilm)

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
oc: g- Transliteracion conventionala o forme conventionala de nom dins la langue de l'agéncia de catalogatge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
oc: g- Diagrama

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
oc: g- Dolby-C

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
oc: g- Verre laqué

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
oc: g- Echelle de gris

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
oc: g- Per technique de teledeteccion passive

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
oc: g- Disque laser

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
oc: g- Disque laser)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
oc: g- Linha per linha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
oc: g- Micro opaque

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
oc: g- Nitrate - congelé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
oc: g- Pista son optic e magnétique sus lo filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
oc: g- Photonegatif

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
oc: g- Rotlèus de produccion

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
oc: g- Graphique projetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
oc: g- Benda rouge

en: g- Reference and subdivision
oc: g- Referéncia e subdivision

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
oc: g- Cartocha audio

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
oc: g- Textil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
oc: g- Textils

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
oc: ga- Radar a visée latérale (Sidelooking Airbone Radar, SLAR)

en: game
oc: jòc

en: graphic
oc: grafic

en: graphic
oc: graphique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
oc: gu- Dobertura passive per ondes micrométriques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
oc: gz- Autres donadas de micro-ondes

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
oc: h- 105 mm (microfilm)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
oc: h- 120 rpm

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
oc: h- Benda blava o verte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
oc: h- Vidèodisc CED (capacitance electronic disk)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
oc: h- encodatge CX

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
oc: h- Colorié a la main

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
oc: h- Gravadura vertical (bosses e creux)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
oc: h- Microfilmz

note: SCRIPT
en: h- Microform
oc: h- Microforma

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
oc: h- Nitrate - poudre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
oc: h- Partition dobèrta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
oc: h- Tiratge fotografic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
oc: h- Benda (sus bobina)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
oc: h- Caisseta vidèo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
oc: h- Periferic de teledeteccion de surface

en: handbook
oc: manual de referéncia

en: handbook
oc: manual de referéncia

en: history
oc: Istoric

en: history
oc: Istoric

en: humor, satire
oc: umor, satire

en: humor, satire
oc: umor, satire

en: i - Integrating resource
oc: i- Ressorsa integratritz

en: i - Nonmusical sound recording
oc: i- enregistrament non musical

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
oc: i- 1 1/8 x 2 3/8 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
oc: i- 160 rpm (cilindres)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
oc: i- Alumini lacat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
oc: i- Betacam (cassette vidèo 1/2 poce)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
oc: i- Benda cian

en: i- ISBD punctuation included
oc: i- pontuacion ISBD inclusa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
oc: i- Incomplet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
oc: i- Gravadura dirècta (unic, gravat dirèctament)

en: i- Integrating resource
oc: i- Ressorsa integrada

en: i- International intergovernmental
oc: i- international o intergovernamental

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
oc: i- A base de nitrate

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
oc: i- Imatge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
oc: i- Pista sonòra

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
oc: i- Notacion braille abreujada

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
oc: i- Subdivision geografica indirecte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
oc: i- Per tecnica de teledeteccion passiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
oc: i- Vidèodisc

en: index
oc: indèx

en: index
oc: indèx

en: indirect
oc: indirècte

en: issue number
oc: numèro de fascicul

en: j - Musical sound recording
oc: j- Enregistrament musical

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
oc: j- Diapositiva 5 x 5 xm (2x2 poces)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
oc: j- 3 7/8 x 2 1/2 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
oc: j- Betacam SP (cassette vidèo 1/2 poce)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
oc: j- Veire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
oc: j- Benda magenta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
oc: j- Disc magnetic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
oc: j- Carte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
oc: j- Métal e veire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
oc: j- Rotlèu de microfilme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
oc: j- Imprimit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
oc: j- Filme de seguretat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
oc: j- Particion abreujada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
oc: ja- Ultraviolets luechencs

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
oc: jb- Ultraviolets mejans

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
oc: jc- Ultraviolets pròches

en: juvenile
oc: joventut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
oc: jv- Combinasons d'ultraviolets

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
oc: jz- Donadas d'autres ultraviolets

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
oc: k- image non projetable 2D

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
oc: k- 15/16 mm/s (bendas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
oc: k- Diapositiva 6 x 6 cm (2 2/4 x 2 1/4 poces)

en: k- Canadian subject headings
oc: k- Vedetas subjècte Canadianas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
oc: k- Carta informatica

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
oc: k- Autre tipe de filme fixe

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
oc: k- Mélangé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
oc: k- Non nitrat - deterioracion avançada

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
oc: k- Graphique non-projetat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
oc: k- Apercebut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
oc: k- Profil

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
oc: k- Super VHS (cassette vidédo 1/2 poce)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
oc: k- Synthétique e veire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
oc: k- Benda jaune

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
oc: l- 1 7/8 mm/s (bendas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
oc: l- 1/8 poce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
oc: l- Gravadura combinée o latérale

en: l- Local
oc: l- local

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
oc: l- Métal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
oc: l- Non nitrat - deterioracion avançada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- S E N 2
oc: l- SEN 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
oc: l- Dessin technique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
oc: l- Partition verticale

note: IMG
en: large print
oc: Gros caractèrs

en: later
oc: seguent

en: law report or digest
oc: jurisprudéncia

en: law report or digest
oc: jurisprudéncia

en: legal article
oc: article juridique

en: legal article
oc: article juridique

en: legal case and case notes
oc: cas de droit e notes de cas

en: legal case and case notes
oc: cas de droit e notes de cas

en: legislation
oc: legislacion

en: legislation
oc: legislacion

en: letter
oc: letra

en: libretto
oc: livret

en: loose-leaf
oc: publicat en fuèlhs

en: loose-leaf
oc: publicat en fuèlhs

en: m - Computer file
oc: m- Fichièr informatic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
oc: m- 1/4 poce

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
oc: m- 3 3/4 mm/s (bendas)

note: SCRIPT
en: m- 3/34 ips (tapes)
oc: m- 3/34 mm/s (bendas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
oc: m- Combinason de donadas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
oc: m- M-II (cassette vidèo 1/2 poce)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
oc: m- Disque magnéto-optique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
oc: m- Production de massa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
oc: m- Microsillon/fin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
oc: m- Divers

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
oc: m- Base mixte (nitrate e base)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
oc: m- Matériaux multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
oc: m- Emulsions diverses

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
oc: m- mescla mixte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
oc: m- Polaritats diverses

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
oc: m - Mélange

en: m- Monograph/item
oc: m- Monografia

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
oc: m- Film

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
oc: m- Types braille multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
oc: m- Formats de fichièr multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
oc: m- Formats physiques multiples

en: m- Multistate
oc: m- Estats multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
oc: m- Non nitrat - deterioracion catastrophique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
oc: m- Plastique amb metal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- S E N 3
oc: m- SEN 3

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
oc: ma- Multi-spectrale, multidonadas

en: magnetic disc
oc: disc magnétique

en: magneto-optical disc
oc: disc magnéto-optique

en: manuscript
oc: manuscrit

en: map
oc: carte

en: map
oc: carta

en: marccountry
oc: pays marc

en: matrix number
oc: Numèro matriciel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
oc: mb- Multi-temporelles

en: memoir
oc: memòrias

en: memoir
oc: memòria

en: microfiche
oc: microficha

en: microfiche
oc: microficha

en: microfiche cassette
oc: caisseta microficha

en: microfilm cartridge
oc: cartocha microforme

en: microfilm cassette
oc: cassette microficha

en: microfilm reel
oc: microfilme en rotlèu

en: microopaque
oc: micro opaque

en: microscope slide
oc: diapositivas microscopes

en: microscope slide
oc: diapositivas microscopes

en: mixed material
oc: document de genres multiples

note: IMG
en: mixed materials
oc: matériaux composites

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
oc: mm- Combinason de divers types de donadas

en: model
oc: modèl

en: model
oc: modèl

en: monographic
oc: monografia

en: moon
oc: luna

en: motion picture
oc: filme

en: motion picture
oc: filme

en: moving image
oc: imatge animat

note: IMG
en: music
oc: musica

en: music plate
oc: disc musical

en: music publisher
oc: editor de musica

en: n - New
oc: n- Novèl

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
oc: n- Graphique

en: n- Complete authority record
oc: n- Notícia autoritat completa

en: n- New
oc: n- Novèl

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
oc: n- non aplicable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
oc: n- Vélin

en: narrower
oc: spécifique

en: newspaper
oc: jornal

en: newspaper
oc: jornal

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
oc: nn- Non applicable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
oc: nnn- Non applicable

en: nonpublic
oc: privat

en: not applicable
oc: pas aplicable

en: notated music
oc: musica notée

en: novel
oc: roman

en: numeric data
oc: donada numérique

en: numeric data
oc: donadas numericas

en: o - Kit
oc: o- Kit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
oc: o- 1/2 poce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
oc: o- 5 1/4 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
oc: o- 5 1/4 x 3 7/8 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
oc: o- 6 x 9 poces o16 x 23 cm microficha o micro opac etc.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
oc: o- 7 1/2 mm/s (bendas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
oc: o- D-2 (cassette vidèo 3/4 poce)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
oc: o- Pellicule de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
oc: o- Filme fixe en rotlèu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
oc: o- Carte memòria flash

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
oc: o- Publication governamentala, nivèl desconegut

en: o- Incomplete authority record
oc: o- Notícia d'autoritat incompleta

en: o- Obsolete
oc: o- Obsolète

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
oc: o- Disc optic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
oc: o- Papièr

note: IMG
en: optical disc
oc: disc optic

en: other
oc: autre

en: other filmstrip type
oc: autre tipe de bobina de filme

en: other rules
oc: autras règlas

en: p - Increase in encoding level from prepublication
oc: p- Renauçament del nivèl d'enregistrament d'una notícia de pretiratge

en: p - Mixed materials
oc: p - Documents de genres multiples

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
oc: p- 1 poce

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
oc: p- 15 mm/s (bendas)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
oc: p- 9 x 19 cm (3 1/4 x 7 3/8 poces), carte perforada

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
oc: p- 8 mm

en: p- Increase in encoding level from prepublication
oc: p- Rehaussement del nivèl d'enregistrament d'una notice de pretiratge

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
oc: p- Plâtre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
oc: p- Plastique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
oc: p- Carta postala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
oc: p- Preservacion

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
oc: p- Base de seguretat, polyester

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
oc: p- Ton sèpia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
oc: pa- Sonar, prigondor de l'eau

note: IMG
en: painting
oc: pintrura

en: patent
oc: brevet

en: patent
oc: brevet

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
oc: pb- Sonar bathymétrique a balejatge latéral

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
oc: pc- Sonar bathymétrique proche de la susfàcia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
oc: pd- Sonar bathymétrique proche del fond

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
oc: pe- Relevés sismiques

en: periodical
oc: Periodicitat

en: periodical
oc: Periodicitat

en: photomechanical print
oc: reproduccion photomécanique

en: photonegative
oc: negatiu photo

en: photoprint
oc: tiratge fotografic

en: picture
oc: Imatge

en: picture
oc: imatge

note: IMG
en: planetary or lunar globe
oc: globe planétaire o lunaire

en: poetry
oc: poesia

en: poetry
oc: poesia

en: preschool
oc: preescolar

en: preservation
oc: conservation

en: print
oc: impression

en: print
oc: impression

en: profile
oc: profil

en: programmed text
oc: tèxte programat

en: programmed text
oc: tèxte programat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
oc: pz- Autres donadas acostics

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- 2 in.
oc: q- 2 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
oc: q- Base flexible photographique, positive

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
oc: q- Panèl dur, isorel

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
oc: q- icòna

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
oc: q- Modèl

note: SCRIPT
en: q- Notated music
oc: q- musica notée

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
oc: q- Autre ton

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
oc: q- Quadriphonique, multicanal, o ambiophonique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
oc: q- Rotlèu

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
oc: r- artefact 3D

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 3/4 in.
oc: r- 3/4 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
oc: r- 30 mm/s (bendas)

en: r- Art and architecture thesaurus
oc: r- Thesaurus Art e Architecture

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
oc: r- Bobina de filme

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
oc: r- Base photographique flexible, négative

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
oc: r- Mère (positiu)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
oc: r- Papièr amb laque o oxid de fèrre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
oc: r- Porcelaine

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
oc: r- Radiografia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
oc: r- Tirage de referéncia / còpia d'exploitation

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
oc: r- Distant

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
oc: r- Image de teledeteccion

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
oc: r- Remplaçament

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
oc: r- Support de seguretat, mélangé

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
oc: r- Teinte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
oc: r- Bobina vidèo

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
oc: ra- Anomalies gravimétriques

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
oc: rb- A l'air libre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
oc: rd- Isostatique

en: reformatted digital
oc: Numérique reformaté

en: reformatted digital
oc: numérique reformaté

en: regular print
oc: impression normala

en: rehearsal
oc: repeticion

en: related
oc: relatif a

note: IMG
en: remote
oc: distant

en: remote sensing image
oc: Imatge de teledeteccion

en: remote-sensing image
oc: imatge de teledeteccion

en: replacement
oc: remplaçament

en: reporting
oc: rapports

en: reporting
oc: rapports

en: review
oc: comentari

en: review
oc: comentari

en: roll
oc: rotlèu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
oc: s- 2 3/4 x 4 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
oc: s- Transparent, 10 x 13 cm (4 x 5 poces)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
oc: s- Dique Blueray

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
oc: s- Large/standard

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
oc: s-Suprimit ;

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
oc: s- Base photographique non-flexible, positive

en: s- Sears list of subject headings
oc: s- Sears List of Subject Headings

en: s- Serial
oc: s- Periodic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
oc: s- Gomme

en: s- Shortened
oc: s- Resumit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
oc: s- Diapositiva

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
oc: s- Caisseta audio

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
oc: s- Enregistrament sonòr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
oc: s- Matritz (negatiu)

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
oc: s- Estat, province, territòri,etc

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
oc: s- Stéréophonique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
oc: p- Pierre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
oc: s- Publication scolaire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
oc: s- Tenchat e tonique

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
oc: sa- Camp magnétique

note: IMG
en: score
oc: particion

note: IMG
en: serial
oc: periodic

en: series
oc: Colleccion

en: short story
oc: novèla

en: slide
oc: diapositiva

en: slide
oc: diapositiva

en: software, multimedia
oc: logicial, multimedia

en: sound
oc: son

en: sound
oc: son

en: sound cartridge
oc: cartocha audio

en: sound cassette
oc: cassette audio

note: IMG
en: sound disc
oc: enregistrament musical

en: sound recording
oc: enregistrament sonòr

en: sound recording-musical
oc: enregistrament sonòr

en: sound recording-nonmusical
oc: enregistrament non musical

en: sound-tape reel
oc: benda-son (sus bobina)

en: sound-track film
oc: pista sonòra

en: specialized
oc: spécialisé

en: speech
oc: discours

en: speech
oc: discours

en: statistics
oc: estatisticas

en: statistics
oc: estatisticas

en: still image
oc: imatge fixe

en: subject example
oc: exemple de subjècte

en: summary or subtitle
oc: resumit o sostítol

en: sung or spoken text
oc: Cançon o tèxte dit

en: survey of literature
oc: enquèsta bibliographique

en: survey of literature
oc: enquèsta bibliographique

en: t - Manuscript language material
oc: t- Tèxte Manuscrit

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
oc: t- Transparent, 13 x 18 cm (5 x 7 poces)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
oc: t- Base photographique non flexible, négative

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
oc: t- Support de seguretat (tricestate)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
oc: t- Benda (sus bobina)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
oc: t- Coloré al pochoir

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
oc: t- Pressage de test

note: SCRIPT
en: t- Text
oc: t- Tèxte

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
oc: t- Transparent

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
oc: t- Bois

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
oc: ta- Levés radiométiques

en: table of contents
oc: Taula des matèrias

en: tactile, with no writing system
oc: tactile, sens sistèma d'escritura

en: tape cartridge
oc: benda (cartocha)

en: tape cassette
oc: cassette audio

en: tape reel
oc: benda (sus bobina)

en: technical drawing
oc: dessenh technique

en: technical drawing
oc: dessenh technique

en: technical report
oc: rapport technique

note: IMG
en: terrestrial globe
oc: glòb terrèstre

en: text
oc: tèxte

en: text in looseleaf binder
oc: reliure a fulhets mobiles

en: theses
oc: Tèsis

en: theses
oc: tèsis

en: three dimensional object
oc: Objet tri-dimensional

en: toy
oc: jouet

en: toy
oc: jouet

en: translation
oc: traduccion

en: transparency
oc: transparent

en: transparency
oc: transparent

en: treaty
oc: Tractat

en: treaty
oc: tractat

en: u - Unknown
oc: u- Desconegut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
oc: u- Desconegut

en: u- Unknown if heading is government agency
oc: u- ne sait pas se la vedeta es una agéncia governamentala

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
oc: u- Pas precisat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
oc: uu- Desconegut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
oc: v- 8 poces

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
oc: v- Transparent, 21 x 26 cm (8 x 10 poces)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
oc: v- Coloriat a la man

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
oc: v- Cuèr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
oc: v- Fotografia, de tipe pas precisat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
oc: v- Ratio de reduccion

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
oc: v- Enregistrament vidèo

en: videocartridge
oc: videocassette

note: IMG
en: videodisc
oc: vidèodisc

en: videorecording
oc: enregistrament vidèo

en: videorecording
oc: enregistrament vidèo

en: videoreel
oc: bobina vidèo

en: view
oc: vista

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
oc: w- Transparent, 23 x 23 cm (9 x 9 poces)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
oc: w- Pargamin

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
oc: w- Cire

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
oc: w- Enregistrament sus fial

en: web site
oc: site web

en: wire recording
oc: enregistrament sus benda

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
oc: x- Transparent, 26 x 26 cm (10 x 10 poces)

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
oc: x- Transparent, 23 x 23 cm (9 x 9 poces)

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
oc: x- Suprimit; vedeta remplaçada per una autra vedeta

en: x- Missing characters
oc: x- Caractèrs mancants

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
oc: y- Transparent, 18 x 18 cm (7 x 7 poces)

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
oc: y- Autre supòrt fotografic

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
oc: y- Autre supòrt fotografic

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
oc: y- vista

en: yes
oc: òc

en: z- Authority data
oc: z-donada d'autoritat

en: z- Not applicable
oc: z- Pas aplicable

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
oc: z - Autre

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
oc: z- Pas precisat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
oc: zz- Autre

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
oc: ||- Pas cap de temptativa d'encodar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
oc: ||- Pas cap de temptativa d'encodar

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
oc: |||- Pas cap de temptativa d'encodar
