Koha 22.11 - en to oc translation catalogue (1587 entries)

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
oc: %s còps

en: &lt;&lt; Previous
oc: &lt;&lt; Precedent

en: &lt;&lt; Previous
oc: &lt;&lt; Precedent

en: (Complete with 0 on the left)
oc: (completar a esquèrra amb des 0)

en: (auto-calculated)
oc: (auto-calculat)

en: (auto-filled)
oc: (auto-emplenat)

en: , adapter
oc: , adaptador

en: , annotator
oc: , anotador

en: , author of afterword
oc: , autor de la postface

en: , bibliographic antecedent
oc: , antecedent bibliografica

en: , commentator
oc: , comentator

en: , compiler
oc: , compilador

en: , composer
oc: , compositor

en: , degree-grantor
oc: , organisme de sostenéncia

en: , film editor
oc: , editor de filme

en: , founder
oc: , fondator

en: , lyricist
oc: , paraulièr

en: , organiser of meeting
oc: , organizaire congrès

en: , other
oc: , autre

en: , photographer
oc: , fotograf

en: , prefacer
oc: , prefacièr

en: , presenter
oc: , presentator

en: , publisher
oc: , editor comercial

en: , publishing director
oc: , director de la publicacion

en: , research team head
oc: , cap de l'equipa de recèrca

en: , reviewer
oc: , critic

en: , sponsor
oc: , comanditari

en: , thesis advisor
oc: , director de tèsi

en: , translator
oc: , traductor

en: - Hierarchical relationship undefined
oc: - Relacion ierarquica non definida

en: - In full ISBD form
oc: - seguís completament l’ISBD

en: /cgi-bin/koha/catalogue/ISBDdetail.pl?biblionumber=
oc: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/catalogue/MARCdetail.pl?biblionumber=
oc: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: /cgi-bin/koha/catalogue/labeledMARCdetail.pl?biblionumber=
oc: /cgi-bin/koha/catalogue/detail.pl?biblionumber=

en: 0 - left to right
oc: 0 - d'esquèrra a dreita

en: 0 - no index
oc: 0 - Ne conten pas d'indèx

en: 0 - not a festschrift
oc: 0 - Es pas una mescla

en: 0- not a conference publication
oc: 0- es pas un congrès

en: 0- unmodified record
oc: 0- Notícia non modificada

en: 000 - Leader
oc: 000 - Label

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
oc: 01- ISO 646, version IRV (caractèrs latins - jòc de basa)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
oc: 02- Registre ISO #37 (caractèrs cirillics - jòc de basa)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
oc: 03- ISO 5426 (Latin espandit)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
oc: 04- ISO 5427 (Cirillic espandit)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
oc: 05- ISO 5428 (Grèc)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
oc: 06- ISO 6438 (caractèrs Africans)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
oc: 07- ISO 10586 (Georgian)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
oc: 08- ISO 8957 (Ebrieu) Taula 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
oc: 09- ISO 8957 (Ebrieu) Taula 2

en: 1 - Highest level record
oc: 1- Notícia de nivèl lo mai elevat (notícia maire)

en: 1 - Sublevel 1 (not "item in hand")
oc: 1 - Sosnivèl 1, notícia redigida sens examèn del document

en: 1 - festschrift
oc: 1- Mélanges

en: 1 - index present
oc: 1- Conten un indèx

en: 1 - right to left
oc: 1 - de dreita a esquèrra

en: 1 7/8 in. per second
oc: 4,75 cm/s (1 7/8 poces/s)

en: 1 in.
oc: 1 poce (25,4 mm)

en: 1- conference publication
oc: 1- es un congrès

en: 1- modified record
oc: 1- Notícia modificada

en: 1-4 Record length
oc: 1-4 Longor de la notícia

en: 1.4 m/sec(compact discs)
oc: 1.4 m/sec (compact discs)

en: 1/2 in.
oc: 1/2 poce (12,7 mm)

en: 1/3 in. (8 mm)
oc: 1/3 poce (8 mm)

en: 1/4 in.
oc: 1/4 poce (6,3 mm)

en: 1/8 in.
oc: 1/8 poce (3,1 mm)

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
oc: 10 cm x 6,3 cm (3 7/8  x 2 1/2 poces), casseta (standard)

en: 10-16 indicator/subfields/size
oc: 10-16 indicador/soscamps/talha

en: 105 mm (microfilm)
oc: 105 mm (microfilme)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
oc: 11- ISO 5426-2 (caractèrs Latins utilizats dins des lengas Europèas minoritàrias e tipografias obsolètas)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
oc: 11- ISO 5426-2 (caractèrs Latins utilizats dins de lengas Europèas minoritàrias e tipografias obsolètas)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
oc: 12 cm (4 3/4 poce), disc compacte

en: 12.7 cm or 5 in.
oc: 12,7 cm (5 poces)

en: 120 rpm
oc: 120 tpm

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
oc: 13,2 cm x 9,7 cm (5 1/4 x 3 7/8 poces), cartocha (standard)

en: 15 in. per second
oc: 38 cm/s (15 poces/s)

en: 15/16 in. per second
oc: 2,38 cm/s (15/16 poces/s)

en: 16 2/3 rpm
oc: 16 2/3 tpm

en: 16 mm (microfilm)
oc: 16 mm (microfilme)

en: 160 rpm
oc: 160 tpm

en: 17- Encoding level
oc: 17- Encodatge

en: 17.78 cm or 7 in.
oc: 17,78 cm (7 poces)

en: 18- Descriptive cataloging form
oc: 18- Forme de catalogatge descriptiu

en: 18-19 Undefined
oc: 18-19 Indefinit

en: 19-24 Entry map &amp; lengths
oc: 19-24 estructura &amp; longor de las entradas

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
oc: 2- Notícia de nivèl inferior al nivèl lo mai elevat (notícia fille)

en: 2 - Sublevel 2. The record is a prepublication (Cataloguing In Publication) record
oc: 2 - Sosnivèl 2, notice avant publication

en: 2 colour, single strip
oc: 2 colors, benda simpla

en: 2 in.
oc: 50,8 mm (2 poces)

en: 2 strip colour
oc: 2 colors

en: 2-dimensional
oc: 2 dimensions

en: 25.4 cm or 10 in.
oc: 25,4 cm (10 poces)

en: 3 - Sublevel 3. Incomplete record
oc: 3- Sosnivèl 3, notícia incompleta

en: 3 3/4 in. per second
oc: 9,5 cm/s (3 3/4 poces/s)

en: 3 layer colour
oc: color 3 jaces

en: 3 strip colour
oc: benda 3 colors

en: 3 x 5 in.
oc: 8 x 13 cm (3 x 5 poces), microficha o micro opaque

en: 30 in. per second
oc: 76 cm/s (30 poces/s)

en: 30,48 cm or 12 in.
oc: 30,48 cm (12 poces)

en: 33 1/3 rpm
oc: 33 1/3 tpm

en: 35 mm (microfilm)
oc: 35 mm (microfilme)

en: 35.56 cm or 14 in.
oc: 35,56 cm (14 poces)

en: 4 x 6 in.
oc: 10,5 x 14,8 cm (4 x 6 poces), microficha o micro opaque

en: 4/10 in. per second
oc: 4/10 poces/s

en: 40.64 cm or 16 in.
oc: 40,64 cm (16 poces)

en: 45 rpm
oc: 45 tpm

en: 5- Record status
oc: 5- Statut de la notícia

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
oc: 5,7 x 10 cm (2 1/4 x 4 poces), cilindre

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
oc: 50- ISO 10646 Nivèl 3 (Unicode, UTF-8)

en: 50- ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
oc: 50- ISO 10646 Nivèl 3 (Unicode, UTF-8)

en: 525 (e.g. NTSC)
oc: 525 (per ex. NTSC)

en: 6 x 9 in.
oc: 16 x 23 cm (6 x 9 poces), microficha o micro opaque

en: 6- Type of record
oc: 6- Tipe de notícia

en: 7 1/2 in. per second
oc: 19 cm/s (7 1/2 poces/s)

en: 7- Bibliographic level
oc: 7- Nivèl bibliographique

en: 7-8 Undefined
oc: 7-8 Indefinit

en: 7.62cm or 3 in.
oc: 7,62 cm (3 poces)

en: 70 mm (microfilm)
oc: 70 mm (microfilme)

en: 78 rpm
oc: 78 tpm

en: 8 mm (microfilm)
oc: 8 mm (microfilme)

en: 8 rpm
oc: 8 tpm

en: 8- Hierarchical level code
oc: 8- Nivèl ierarquic

en: 8/10 in. per second
oc: 8/10 poces/s

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
oc: 9-16 indicador/soscamps/talha

en: Abstract:
oc: Resumit&nbsp;:

en: Accompanying material 1
oc: Material d'acompanhament 1

en: Accompanying material 2
oc: Material d'acompanhament 2

en: Accompanying material 3
oc: Material d'acompanhament 3

en: Accompanying material 4
oc: Material d'acompanhament 4

en: Accompanying textual material 1:
oc: Material d'acompanhament textual 1&nbsp;:

en: Accompanying textual material 2:
oc: Material d'acompanhament textual 2&nbsp;:

en: Accompanying textual material 3:
oc: Material d'acompanhament textual 3&nbsp;:

en: Accompanying textual material 4:
oc: Material d'acompanhament textual 4&nbsp;:

en: Accompanying textual material 5:
oc: Material d'acompanhament textual 5&nbsp;:

en: Accompanying textual material 6:
oc: Material d'acompanhament textual 6&nbsp;:

en: Additional character sets
oc: Autres ensembles de caractèrs

en: Aitoff
oc: D'Aitoff

en: Albers equal area
oc: Equivalenta d'Albers

en: All item types
oc: Totes los tipes de document

en: Altitude of sensor
oc: Altitud del sensor

en: Amsterdam, Netherlands
oc: Amsterdam, Païses Basses

en: Annual
oc: Annadièr

en: Any
oc: Totes

en: Any regularity
oc: Quina regularitat que siá

en: Any type
oc: Tot tipe

en: Any word
oc: Tot mot

en: Anywhere
oc: Pertot

en: Athens, Greece
oc: Atènas, Grècia

en: Attitude of sensor
oc: Altitud del sensor

en: Audience
oc: Public

en: Audience:
oc: Public&nbsp;:

note: SCRIPT
en: Authority
oc: Autoritat

en: Authority search results
oc: Resultats de la recèrca d'autoritats

en: Authority type
oc: Tipe d'autoritat

en: Availability:
oc: Disponibilitat :

en: Band
oc: Grop

en: Baritone
oc: Bariton

en: Base of emulsion material - visual projection
oc: Basa del material d'emulsion - projection visuala

en: Base of film:
oc: Basa de filme&nbsp;:

en: Bass
oc: Bassa

en: Bass clarinet
oc: Clarineta bassa

en: Bassoon
oc: Basson

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
oc: Batavia (Djakarta), Indonésie

en: Berne, Switzerland
oc: Bèrna, Soïssa

en: Beta
oc: Bèta

en: Bibliography:
oc: Bibliografia&nbsp;:

en: Biennial
oc: Bisannadièr

en: Bimonthly
oc: Bimesadièr

en: Binding material 1:
oc: Material de religadura 1&nbsp;:

en: Binding material 2:
oc: Material de religadura 2&nbsp;:

en: Binding material 3:
oc: Material de religadura 3&nbsp;:

en: Biography
oc: Biografia

en: Biography code
oc: Indicador de biografia

en: Biography:
oc: Biografia&nbsp;:

en: Biography:
oc: Biografia :

en: Biweekly
oc: Bisetmanièr

en: Bogota, Colombia
oc: Bogota, Colómbia

en: Bombay, India
oc: Bombay, Inde

en: Bonne
oc: De Bonne

en: Bound with:
oc: religat amb&nbsp;:

en: Braille or Moon script
oc: Script Braille o Moon

en: Broadcast standard - videorecording
oc: Estandard de difusion - enregistrament vidèo

en: Brussels, Belgium
oc: Brussèlas, Belgica

en: CCIR/IEC standard
oc: estandard CCIR/IEC

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
oc: Vidèodisc CED (capacitance electronic disk)

en: CX encoded
oc: encodatge CX

en: Cadiz, Spain
oc: Cadiç, Espanha

en: Cancel
oc: Anullar

en: Capetown, South Africa
oc: Lo Cap, Africa del Sud

en: Caracas, Venezuela
oc: Caracas, Veneçuèla

en: Cassini's
oc: De Cassini

en: Category of satellite for remote sensing image:
oc: Categoria de satellit per la teledeteccion:

en: Cello
oc: Violoncèla

en: Centimetres
oc: Centimètres

en: Chamber orchestra
oc: Orquèstra de cramba

en: Character of image:
oc: tipe d'imatge&nbsp;:

en: Character sets (mandatory) 1
oc: Jòcs de caractèrs utilizats (obligatòri) 1

en: Character sets (mandatory) 2
oc: Jòcs de caractèrs utilizats (obligatòri) 2

en: Checked out (
oc: En prèst (

en: Children's chorus
oc: Còr d'enfants

en: Choose
oc: Causir

en: Clarinet
oc: Clarineta

en: Classification
oc: Classificacion

en: Classification:
oc: Classificacion&nbsp;:

en: Clavicorde
oc: Clavicòrda

en: Clear field
oc: Escafar tot

en: Click here to access online
oc: Clicatz aicí per consultar en linha

en: Click here to access online
oc: Clicatz aicí per consultar en linha

note: BUTTON
en: Close
oc: Tampar

en: Cloud cover
oc: Cobèrta nivolosa

en: Coauthor
oc: Co-autor

en: Code date publication
oc: Còdi data publicacion

en: Coded fields
oc: Informacions generalas

en: Collection
oc: Colleccion

en: Color indicator
oc: indicador de color

en: Color:
oc: Color&nbsp;:

en: Colour
oc: Color

en: Colour indicator
oc: indicador de color

en: Completeness
oc: Completud

en: Computer
oc: Ordenador

en: Conference or meeting code:
oc: Còdi de congrès o de reünion&nbsp;:

en: Conference publication indicator
oc: Indicador de congrès

en: Content
oc: Contengut

en: Content:
oc: Contengut :

en: Contents note:
oc: Nòta de contengut&nbsp;:

en: Copenhagen, Denmark
oc: Copenaga, Danemarc

en: Cor anglais
oc: Còr anglés

en: Cornet
oc: Cornet de piston

en: Corporate Author (Coauthor)
oc: Co-autor collectivitat

en: Corporate Author (Main)
oc: Autor principal collectivitat

en: Corporate Author (Secondary)
oc: Autor segondari collectivitat

en: Counter tenor
oc: Nauta contra

en: Country:
oc: País :

en: Creation technique
oc: Creacion tecnica

en: Cumulative index availability code
oc: Disponibilitat de l'indèx cumulatiu

en: DBX processed
oc: procedit DBX

en: DVD-Video
oc: DVD-Vidèo

en: Daily
oc: Quotidian

en: Damaged (
oc: Damatjat (

en: Dance orchestra
oc: Orquèstra de danse

en: Database
oc: Basa de donadas

en: Date entered on file
oc: Data d'entrada dins lo fichièr

en: Day
oc: Jorn

en: Decametres
oc: Decamètres

en: Decimetres
oc: Decimètres

en: Degree (complete with 0):
oc: Coordenada (inclure les 0)&nbsp;:

en: Description:
oc: Descripcion&nbsp;:

en: Deterioration stage
oc: Estadi de deterioracion

en: Dewey:
oc: Dewey :

en: Dimensions (sound recordings):
oc: Dimensions (enregistraments sonòrs)

en: Direction of Script Cataloguing
oc: Direccion de l'escritura de catalogatge

en: Dolby-A encoded
oc: Dolby-A

en: Dolby-B encoded
oc: Dolby-B

en: Dolby-C encoded
oc: Dolby-C

en: Double bass
oc: Contrabassa

en: Drum
oc: Tamborn

en: EIAJ (reel)
oc: EIAJ (bobina)

en: Eckert
oc: D'Eckert

en: Edition Statement
oc: Mencion d'edicion

en: Emulsion on film:
oc: Emulsion&nbsp;:

en: Era identifier
oc: Periòde cronologic

en: Ethnic bowed strings
oc: Còrdas frotadas etnicas

en: Ethnic brass
oc: Coires etnics

en: Ethnic chorus
oc: Còrs etnics

en: Ethnic keyboard
oc: Clavièr etnic

en: Ethnic orchestra
oc: Orquèstra etnic

en: Ethnic percussion
oc: Percussions etnicas

en: Ethnic plucked string
oc: Còrdas pinçadas etnicas

en: Ethnic plucked strings
oc: Còrdas pinçadas etnicas

en: Ethnic voices
oc: Voses etnicas

en: Ethnic woodwinds
oc: Fusta etnics

en: Ferro, Canary Islands
oc: Ferro, illas Canarias

en: Festschrift indicator:
oc: Indicador de mesclas&nbsp;:

en: Film base
oc: Basa de filme

en: Film emulsion (polarity)
oc: Emulsion (polaritat)

en: Film inspection date
oc: data d'inspection de filme

en: Flute
oc: Flaüta

en: Form of cartographic item:
oc: Forma de document cartografic :

en: Form of contents 1:
oc: Natura del Contengut 1&nbsp;:

en: Form of contents 2:
oc: Natura del Contengut 2&nbsp;:

en: Form of contents 3:
oc: Natura del Contengut 3&nbsp;:

en: Form of contents 4:
oc: Natura del Contengut 4&nbsp;:

en: Form of contents codes 1:
oc: Natura del contengut, còdis 1&nbsp;:

en: Form of contents codes 2:
oc: Natura del contengut, còdis 2&nbsp;:

en: Form of contents codes 3:
oc: Natura del contengut, còdis 3&nbsp;:

en: Form of contents codes 4:
oc: Natura del contengut, còdis 4&nbsp;:

en: Form of item: Coded data: Medium designator (not repeatable)
oc: Forme de la ressorsa&nbsp;: donadas encodates&nbsp;: presentacion physique (non répétable)

en: Form of musical work:
oc: Natura de l'òbra musicala:

en: Form of release - videorecording
oc: Indicacion especifica del tipe de supòrt - enregistraments vidèo

en: Form of release - visual projection, motion picture
oc: Format - Enregistraments vidèo

en: Form of release:
oc: Tipe de document&nbsp;:

en: Form of reproduction
oc: Forma de reproduccion

en: Frequency of issue
oc: Periodicitat

en: Full level ("item in hand")
oc: Nivèl complet ("document en mains")

en: Full orchestra
oc: Orquèstra complet

en: Functional designation
oc: Foncion de la ressorsa

en: Gall
oc: De Gall

en: Generation
oc: Generacion

en: Generation:
oc: Generacion&nbsp;:

en: Geodetic adjustment
oc: Marcas geodesicas

en: Get it!
oc: Causir

en: Goode's homolographic
oc: Homolographique de Goode

en: Goode's homolosine
oc: Homolosine de Goode

en: Government publication
oc: Publicacion officielle

en: Greenwich, United Kingdom
oc: Greenwich, Reialme Unit

en: Groove width:
oc: Largor del selhon&nbsp;:

en: Guitar family
oc: Familha de la guitarra

en: Harp
oc: Arpa

en: Harpsichord
oc: Clambin

en: Heading A-Z
oc: Vedeta A-Z

en: Heading Z-A
oc: Vedeta Z-A

en: Heading ascendant
oc: Òrdre creissent

en: Heading descendant
oc: Òrdre descreissent

en: Hectametres
oc: Ectamètres

en: Helsinki, Finland
oc: Helsinki, Finlande

en: Hemisphere:
oc: Emisfèri:

en: Horn
oc: Còrn

en: Hours:
oc: Oras&nbsp;:

en: ISBN:
oc: ISBN&nbsp;:

en: ISO 10646 Level 3 (Unicode, UTF-8)
oc: ISO 10646 Nivèl 3 (Unicode, UTF-8)

en: ISSN:
oc: ISSN&nbsp;:

en: Illustration
oc: Illustracion

en: Illustration - Book 1:
oc: Illustracion - Libre 1:

en: Illustration - Book 2:
oc: Illustracion - Libre 2&nbsp;:

en: Illustration - Book 3:
oc: Illustracion - Libre 3&nbsp;:

en: Illustration - Book 4:
oc: Illustracion - Libre 4&nbsp;:

en: Illustration - Full page plates 1:
oc: Illustracion - Placas pagina completa 1 :

en: Illustration - Full page plates 2:
oc: Illustracion - Placas pagina completa 2 :

en: Illustration - Full page plates 3:
oc: Illustracion - Placas pagina completa 3 :

en: Illustration - Full page plates 4:
oc: Illustracion - pagina completa 4 :

en: Illustration - Technique:
oc: Illustracion - Tecnica :

en: Illustration codes 1:
oc: Illustracions dins lo tèxte - 1:

en: Illustration codes 2:
oc: Illustracions dins lo tèxte - 2:

en: Illustration codes 3:
oc: Illustracions dins lo tèxte - 3:

en: Illustration codes 4:
oc: Illustracions dins lo tèxte - 4:

en: Illustration:
oc: Illustracion :

en: In transit (
oc: En transit (

en: Index availability code
oc: Disponibilitat de l'indèx

en: Index indicator
oc: Indicador d'indèx

en: India ink
oc: tinta de China

en: Instruments or voices for ensemble:
oc: Instruments o votz dins un ensemble:

en: Instruments or voices for soloists
oc: Instruments o votz per un solista

en: Istanbul, Turkey
oc: Istambol, Turquia

en: Item count
oc: Nombre d'exemplars

en: Item type:
oc: Tipe de document&nbsp;:

en: Items available for loan:
oc: Exemplars empruntables:

en: Items available for reference:
oc: Exemplars en consultacion sus plaça:

en: Julianehaab, Greenland
oc: Julianehaab, Groenlàndia

en: Kilometres
oc: Kilomètres

en: Kind of cutting:
oc: Tipe de gravadura&nbsp;:

en: Kind of disc, cylinder or tape:
oc: Tipe de disc o cilindre&nbsp;:

en: Kind of film stock or print
oc: Tipe de filme o de tiratge

en: Kind of material:
oc: Tipe de material&nbsp;:

en: Kind of sound for moving images
oc: Caracteristicas particulières del son - Films

en: Kind of sound:
oc: Tipe de son

en: LCCN:
oc: LCCN&nbsp;:

en: LOC:
oc: LOC :

en: Lambert's azimuthal equal area
oc: azimutala equivalenta de Lambert

en: Lambert's conformal conic
oc: conic confòrme de Lambert

en: Lambert's conformal conict
oc: conic confòrme de Lambert

en: Lambert's cylindrical equal area
oc: cilindric equivalenta de Lambert

en: Landsat I
oc: Landsat 1 (1972-1978)

en: Landsat II
oc: Landsat 2 (1975-1981)

en: Landsat III
oc: Landsat 3 (1978-1983)

en: Language of cataloguing (mandatory)
oc: Lenga del catalogatge (obligatòri)

en: Language:
oc: Lenga&nbsp;:

en: Larger ensemble brass band
oc: Grand ensemble - orquèstra de coires

en: Length
oc: Longor

en: Linked with:
oc: religat amb&nbsp;:

en: Lisbon, Portugal
oc: Lisbona, Portugal

en: Literary genre
oc: Genre literari

en: Literary genre:
oc: Genre literari :

en: Literary text indicator:
oc: Indicador de tèxte literari&nbsp;:

en: Literature code
oc: Genre literari

en: Literature:
oc: Literatura&nbsp;:

en: Location
oc: Localizacion

en: London, United Kingdom
oc: Londres, Reialme Unit

en: Lost (
oc: Perdut (

en: Lute family
oc: Familha del luth

en: Madras, India
oc: Madras, Inde

en: Madrid, Spain
oc: Madrid, Espanha

en: Main Author
oc: Autor principal

en: Main entry
oc: Vedeta principala

en: Main entry ($a only)
oc: Vedeta principala (solament $a)

en: Mandolin
oc: Mandoline

en: Map projection
oc: projection cartographique

en: Material 1
oc: Matèria 1

en: Material 2
oc: Matèria 2

en: Material 3
oc: Matèria 3

en: Mean value of ground resolution
oc: Valor mejana de la resolucion pel sòl

en: Media for sound
oc: Supòrt son

en: Men's chorus
oc: Còr masculin

en: Mercator
oc: De Mercator

en: Metres
oc: Mètres

en: Mexico City, Mexico
oc: Mexico, Mexic

en: Mezzosoprano
oc: Mezzo-soprano

en: Miller
oc: De Miller

en: Miller's bipolar
oc: Bipolar de Miller

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
oc: Oblic bipolar conic confòrme de Miller

en: Minute (complete with 0):
oc: Coordenada&nbsp;:

en: Minutes:
oc: Minutas:

en: Mixed chorus
oc: Còrs mixtes

en: Modified record code
oc: Còdi de notícia modificada

en: Monographic series
oc: Colleccion

en: Month
oc: Mes

en: Monthly
oc: Mesadièr

en: Moscow, Russia
oc: Moscòu, Russia

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
oc: Filmes cinematografics e filmes fixes, 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
oc: Filmes cinematografics e filmes fixes, 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
oc: Filmes cinematografics e filmes fixes, 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
oc: Filmes cinematografics e filmes fixes, 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
oc: Filmes cinematografics e filmes fixes, 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
oc: Filmes cinematografics e filmes fixes, 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
oc: Filmes cinematografics e filmes fixes, 9,5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
oc: Filmes cinematografics e filmes fixes, Super 8 mm

en: Munich, Germany
oc: Munich, Alemanha

en: NAB standard
oc: Nòrma NAB

en: Name of satellite for remote sensing image:
oc: Nom del satellit per la deteccion d'imatges a distància:

en: Naples, Italy
oc: Nàpols, Itàlia

en: Narrative text indicator
oc: Tèxte explicatiu

en: Nature of contents code
oc: Natura dels contenguts

en: Newspaper
oc: Jornal

en: Next&gt;&gt;
oc: Seguent &gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
oc: Seguent &gt;&gt;

en: No items available
oc: Pas d'exemplar disponible

en: No order
oc: Pas de comanda

en: Non required value
oc: Valor pas requesida

en: None
oc: Pas cap

note: INPUT type=button
en: OK
oc: D'acòrdi

en: OR new collection:
oc: o novèla colleccion&nbsp;:

en: Oblique Mercator
oc: Mercator oblic

en: Oboe
oc: Autbòi

en: On hold (
oc: Reservat (

en: On order (
oc: En comanda (

en: Ondes Martenot
oc: Ondas Martenot

en: Online Resources:
oc: Ressorsas en linha&nbsp;:

en: Organ
oc: Òrga

en: Ornamental device:
oc: Dispositiu ornemental :

en: Oslo (Christiania), Norway
oc: Oslo (Christiania), Norvège

en: Other
oc: Autres

en: Other bowed strings
oc: Autre instrument de còrdas fregadas

en: Other brass
oc: Autre coire

en: Other electronic
oc: Autre instrument electronic

en: Other orchestra
oc: Autre orquèstra

en: Other percussion
oc: Autre percussion

en: Other plucked strings
oc: Autre instrument de còrdas pinçadas

en: Other woodwinds
oc: Autre boès

en: Paris, France
oc: París, França

en: Parts indicator:
oc: Indicador de partidas :

en: Peking, People's Republic of China
oc: Pékin, République Populaire de Chine

en: Periodical
oc: Periodic

en: Periodicity
oc: Periodicitat

en: Philadelphia, USA
oc: Filadèlfia, USA

en: Physical dimension
oc: Dimensions fisicas

en: Physical form of publication
oc: Forma fisica de publicacion

en: Physical medium
oc: mèdium fisic

en: Physical presentation
oc:                   Presentacion materiala

en: Picture
oc: Imatge

en: Piece-Analytic Level
oc: Nivèl de despolhament

en: Plate Carree
oc: Plata carrada

en: Please select a value in the classification. This will copy the 686$a field value from the authority record to the 686$a field of the bibliographic record.
oc: Seleccionatz una valor. Aquò copiera lo 686$a de la notícia d'autoritat cap al 686$a de la notícia bibliografica.

en: Polarity:
oc: Polaritat&nbsp;:

en: Portrait
oc: Retrach

en: Position of platform for photographic or remote sensing image:
oc: Posicion de la basa pels imatges :

en: Presentation format - motion picture
oc: Format - filme

en: Presentation format - videorecording
oc: Format - vidèo

en: Presentation technique for photographic or non-photographic image:
oc: Tecnic de presentacion pels imatges:

en: Primary cartographic image 1:
oc: Imatge cartografic inicial 1:

en: Primary cartographic image 2:
oc: Imatge cartografic inicial 2:

en: Primary support material
oc: material principal

en: Prime meridian 1:
oc: Meridian de referéncia 1&nbsp;:

en: Prime meridian 2:
oc: Meridian de referéncia 2&nbsp;:

en: Printer's device:
oc: Marca d'imprimeire-librari&nbsp;:

en: Production elements
oc: Elements de produccion

en: Provenance note:
oc: Nòta de provenéncia&nbsp;:

en: Publication Date 2
oc: Data de publicacion 2

en: Publication date 1
oc: Data de publicacion 1

en: Publication:
oc: Publicacion&nbsp;:

en: Publisher's device:
oc: Marca d'editor&nbsp;:

en: Quadruplex (reel)
oc: Quadruplex (bobina)

en: Quality of image
oc: Qualitat d'imatge

en: Quarterly
oc: Trimestral

en: Recorder
oc: Flaüta a bèc

en: Recording technique for remote sensing image:
oc: Tecnica d'enregistrament per los imatges de teledeteccion&nbsp;:

en: Recording technique:
oc: Tecnica d'enregistrament&nbsp;:

en: Reduction ratio:
oc: ratio de reduccion

en: Refined categories of colour for moving pictures
oc: Caracteristicas particulières de la color - Films

en: Regularity
oc: Regularitat

en: Relief codes 1:
oc: Còdi de representacion del relèu 1&nbsp;:

en: Relief codes 2:
oc: Còdi de representacion del relèu 2&nbsp;:

en: Relief codes 3:
oc: Còdi de representacion del relèu 3&nbsp;:

en: Relief codes 4:
oc: Còdi de representacion del relèu 4&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
oc: Responsas %s a  %s sus %s

en: Rio de Janeiro, Brazil
oc: Rio de Janeiro, Brasil

en: Rome, Italy
oc: Roma, Itàlia

en: SUDOC serial history:
oc: Istoric SUDOC del periodic&nbsp;:

en: Santiago, Chile
oc: Santiago, Chili

en: Saxophone
oc: Saxofòn

en: Script of title
oc: Escritura del títol

note: INPUT type=submit
en: Search
oc: Recercar

en: Search for authority type: EDITORS
oc: Recèrca del type d'autoritat: EDITEURS

en: Search on
oc: Recercar

en: Search results
oc: Resultats de la recèrca

en: Second (complete with 0):
oc: Segondas (completadas a esquèrra amb des 0):

en: Secondary Author
oc: Autor segondari

en: Secondary support material
oc: supòrt material segondari

en: Secondary support material - visual projection
oc: Supòrt segondari - imatges projectats

en: Seconds:
oc: Segondas:

en: Select a collection
oc: Seleccionatz una colleccion&nbsp;:

en: Semiannual
oc: Semiannadièr

en: Semimonthly
oc: Semimesadièr

en: Semiweekly
oc: Bisetmanièr

en: Serial type
oc: Tipe de periodic

en: Serials
oc: Periodics

en: Series
oc: Colleccion

en: Set Level
oc: Nivèl de l'ensemble

en: Sidelooking airbone radar
oc: Radar a visée latérale

en: Slides 2 x 2in. (5*5 cm)
oc: Diapositivas 5,08 x 5,08 cm (2 x 2 poces)

en: Slides 21⁄4 x 21⁄4 in. (5.5*5.5 cm)
oc: Diapositivas 5,5 x 5,5 cm (21/4 x 21/4 poces)

en: Sort by
oc: Triar per

en: Sound indicator
oc: Indicador de son

en: Special reproduction characteristics:
oc: Caracteristicas especialas de reproduccion

en: Specific material designation
oc: Tipe de presentacion materiala

en: Specific material designation:
oc: Tipe de presentacion materiala:

en: Specific reduction ratio
oc: Ratio de reduccion especifica

en: Spectral bands : 01 to 99 = number of bands, xx = not applicable
oc: Bendas espectralas : 01 a 99 = numèro de bendas, xx = pas aplicable

en: Speed:
oc: Velocitat:

en: Spot 1
oc: Punt 1

en: Spot 2
oc: Punt 2

en: Spot 3
oc: Punt 3

note: INPUT type=submit
en: Start search
oc: Recercar

en: State of preservation - Binding:
oc: Estat de conservacion - Religadura&nbsp;:

en: State of preservation - Body of the book 1 :
oc: Estat de conservacion - Còs de l'obratge 1 :

en: State of preservation - Body of the book 2 :
oc: Estat de conservacion - Còs de l'obratge 2 :

en: States of authority heading code
oc: Etats del còdi de la vedeta d'autoritat

en: Stockholm, Sweden
oc: Stockholm, Suècia

en: String orchestra
oc: Orquèstra de còrdas

en: Subject
oc: Subjècte

en: Subject - Author/Title
oc: Subjècte - Autor/títol

en: Subject - Corporate Author
oc: Subjècte - Collectivitat

en: Subject - Family
oc: Subjècte - Familha

en: Subject - Form
oc: Subjècte - Forma

en: Subject - Geographical Name
oc: Subjècte - Nom geografic

en: Subject - Personal Name
oc: Subjècte - Nom de persona

en: Subject - Topical Name
oc: Subjècte - Nom comun

en: Subject Category
oc: Categoria de subjècte

en: Summary
oc: Resumit

en: Support material - Book:
oc: Supòrt material - libre&nbsp;:

en: Support material - Plates:
oc: Supòrt material - Planches&nbsp;:

en: Sydney, Australia
oc: Sydney, Austràlia

en: Synthesizer
oc: Sintetisador

en: Synthetic aperture radar
oc: Radar de sintèsi de dobertura

en: Tag 009:
oc: Camp 009&nbsp;:

en: Tape
oc: Benda

en: Tape configuration:
oc: Especificacion de la benda&nbsp;:

en: Tape width:
oc: Largor de bande&nbsp;:

en: Target audience code
oc: Public destinatari

en: Target audience code 2
oc: Public destinatari 2

en: Target audience code 3
oc: Public destinatari 3

en: Technique (prints) 1
oc: Tecnica (gravadura) 1

en: Technique (prints) 2
oc: Tecnica (gravadura) 2

en: Technique (prints) 3
oc: Tecnica (gravadura) 3

en: Technique - videorecording, motion picture
oc: Tecnica - enregistrament vidèo, filmes

en: Techniques (drawings, paintings) 1
oc: Tecnica (dessenh, pintrura) 1

en: Techniques (drawings, paintings) 2
oc: Tecnica (dessenh, pintrura) 2

en: Techniques (drawings, paintings) 3
oc: Tecnica (dessenh, pintrura) 3

en: Tenor
oc: Tenòr

en: Thesis:
oc: Nòta de tèsi&nbsp;:

en: Three times a month
oc: 3 còps per mes

en: Three times a week
oc: 3 còps per setmana

en: Three times a year
oc: 3 còps per an

en: Time
oc: Ora

en: Timpani
oc: Timpanon

en: Tiros
oc: Tiròs

en: Tissot's conformal conic
oc: Conic confòrme de Tissot

en: Title-page availability code
oc: Preséncia d'una pagina de títol

en: Tokyo, Japan
oc: Tòquio, Japon

en: Trademark
oc: Marca

en: Translation of
oc: Traduccion de

en: Transliteration code
oc: Còdi de transliteracion

en: Transparencies 10 * 10 in. (25 * 25 cm)
oc: Transparents 25,4 x 25,4 cm (10 x 10 poces)

en: Transparencies 4 * 5 in. (10 * 12.5 cm)
oc: Transparents 10,16 x 12,7 cm (4 x 5 poces)

en: Transparencies 5 * 7 in. (12.5 * 17.5 cm)
oc: Transparents 12,7 x 12,78 cm (5 x 7 poces)

en: Transparencies 7 * 7 in. (17.5 * 17.5 cm)
oc: Transparents 17,78 x 17,78 cm (7 x 7 poces)

en: Transparencies 8 * 10 in. (20 * 25 cm)
oc: Transparents 20,32 x 25,4 cm (8 x 10 poces)

en: Transparencies 8 * 8 in. (20 * 20 cm)
oc: Transparents 20,32 x 20,32 cm (8 x 8 poces)

en: Transparencies 9 * 9 in. (22.5 * 22.5 cm)
oc: Transparents 22,86 x 22,86 cm (9 x 9 poces)

en: Triennial
oc: Triannadièr

en: Trombone
oc: Trombòne

en: Trumpet
oc: Trompeta

en: Type C (reel)
oc: Tipe C (bobina)

en: Type of continuing resource designator
oc: Tipe de ressorsa continua

en: Type of electronic resource:
oc: Tipe de ressorsa electronica&nbsp;:

en: Type of material
oc: Tipe de material

en: Type of material code
oc: Tipe de material

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
oc: Tipe de data de publicacion : Data de publicacion 1 e 2

en: Type of scale:
oc: Tipe d'escala&nbsp;:

en: Type of score:
oc: Tipe de particion :

en: Types of binding:
oc: Tipe de religadura&nbsp;:

en: UNIMARC field 100 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 100

en: UNIMARC field 105 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 105

en: UNIMARC field 106 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 106

en: UNIMARC field 110 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 110

en: UNIMARC field 115a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 115a

en: UNIMARC field 115b builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 115b

en: UNIMARC field 116 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 116

en: UNIMARC field 117 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 117

en: UNIMARC field 120 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 120

en: UNIMARC field 121a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 121a

en: UNIMARC field 121b builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 121b

en: UNIMARC field 122 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 122

en: UNIMARC field 123a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 123a

en: UNIMARC field 123d builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 123d

en: UNIMARC field 123e builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 123e

en: UNIMARC field 123f builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 123f

en: UNIMARC field 123g builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 123a

en: UNIMARC field 123i/j builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 123i/j

en: UNIMARC field 124a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 124a

en: UNIMARC field 124b builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 124b

en: UNIMARC field 124c builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 124c

en: UNIMARC field 124d builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 124d

en: UNIMARC field 124e builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 124e

en: UNIMARC field 124f builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 124f

en: UNIMARC field 124g builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 124g

en: UNIMARC field 125a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 125a

en: UNIMARC field 125b builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 125b

en: UNIMARC field 126a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 126a

en: UNIMARC field 126b builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 126b

en: UNIMARC field 127 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 127

en: UNIMARC field 128a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 128a

en: UNIMARC field 128b builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 121b

en: UNIMARC field 128c builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 124c

en: UNIMARC field 130 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 130

en: UNIMARC field 135a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 135a

en: UNIMARC field 140 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 140

en: UNIMARC field 141 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 141

en: UNIMARC field 210c builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 210c

en: UNIMARC field 225a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 225a

en: UNIMARC field 4XX builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 4XX

en: UNIMARC field 686a builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 686a

en: UNIMARC field 700-4 builder
oc: Assistent de sasida de la zòna UNIMARC 100

en: UNIMARC leader builder
oc: Assistent de sasida del label UNIMARC

en: URN:ISBN:
oc: URN:ISBN&nbsp;:

en: URN:ISSN:
oc: URN:ISSN&nbsp;:

en: Uniform Conventional Heading
oc: Títol unifòrme

en: Uniform Title
oc: Títol unifòrme

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Unspecified
oc: Pas precisat

en: Unspecified bowed strings
oc: Instrument de còrdas fregadas, pas precisat

en: Unspecified brass
oc: Coire, pas precisat

en: Unspecified chorus
oc: Còr, pas precisat

en: Unspecified electronic
oc: Instrument electronic, pas precisat

en: Unspecified keyboard
oc: Clavièr, pas precisat

en: Unspecified orchestra
oc: Orquèstra, pas precisat

en: Unspecified percussion
oc: Percussion, pas precisat

en: Unspecified plucked strings
oc: Instrument de còrdas pinçadas, pas precisat

en: Unspecified voices
oc: Voses, pas precisada

en: Unspecified woodwinds
oc: Fusta, pas precisat

en: Updating loose-leaf
oc: Publicacion a fulhets mobils

en: Updating website
oc: Site web a mesa a jorn

en: Used
oc: Utilizat

en: Van der Grinten
oc: Van der Griten

en: Video types
oc: Tipes de vidèo

en: Video8 (videocassette)
oc: Video8 (videocasseta)

en: Videotapes 1 in. (2 cm 1/2)
oc: Bendas vidèo 2,54 cm (1 poce)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
oc: Bendas vidèo 1,27 cm (1/2 poce)

en: Videotapes 1/2 in. (1 cm 1/3)
oc: Bendas vidèo 2,54 cm (1 poce)

en: Videotapes 1/4 in. (1/2 cm)
oc: Bendas vidèo 0,635 cm (1/4 poce)

en: Videotapes 1/4 in. (2 cm)
oc: Bendas vidèo 0,635 cm (1/4 poce)

en: Videotapes 2 in. (5 cm)
oc: Bendas vidèo 5,08 cm (2 poces)

en: Viol
oc: Viole

en: Viola
oc: Alto

en: Viola da gamba
oc: Viole de gambe

en: Voices high voice
oc: Voses agudas

en: Voices low voice
oc: Voses grèvas

en: Voices medium voice
oc: Voses medium

en: Watermark:
oc: Filigrana&nbsp;:

en: Weekly
oc: Setmanièr

en: Width or dimensions
oc: largor o dimensions

en: Withdrawn (
oc: Levat de las colleccions (

en: Without periodicity
oc: Sens periodicitat

en: Women's chorus
oc: Còr femenin

en: Xylophone
oc: Xilofòn

en: Year
oc: Annada

en: a - Analytic (component part)
oc: a- Partida componenta d'una monografia

en: a - Language materials, printed
oc: a- Ressorsa textuala imprimida

en: a - autobiography
oc: a- autobiografia

en: a - bibliography
oc: a - bibliografia

en: a - currently published continuing resource
oc: a - ressorsa continua en cors de publicacion

en: a - established
oc: a - establida

en: a - fiction
oc: a - ficcion

en: a - illustrations
oc: a - illustracions

en: a- ISO transliteration scheme
oc: a- Esquèma de translittération ISO

en: a- federal/national
oc: f- federal/national

en: a- juvenile, general
oc: a- joventut, general

en: a- juvenile, general
oc: a- joventut, general

en: a- no adjustment
oc: a - pas d'ajustament

en: aa- architectural drawing
oc: aa- dessenh d'arquitectura

en: ab- item cover
oc: ab - cobertura d'un document

en: abstract
oc: resumit

en: abstract or summary
oc: resumit o ensenhador

en: ac- sticker
oc: ac- pegasolet

en: acetate
oc: acestate

en: acoustic
oc: acostic

en: acrylics
oc: acrilics

en: adult, General
oc: adulte, grand public

en: adult, serious
oc: adulte, naut nivèl

en: advertising texts
oc: tèxtes publicitaris

en: ae- postcard
oc: ae- carta postala

en: aerial
oc: aerian

en: af- greetings card
oc: af- carta de vòts

en: ag- chart
oc: ag- graphique

en: ah- playing cards
oc: ah- carta de jogar

en: ai- flash card
oc: ai- carta flash (flash card)

en: air
oc: aire

en: air brush
oc: Pistolet

en: aj- ephemera
oc: aj- publicacions efemèras

en: algraphy
oc: algrafia

en: allegory
oc: allegoria

en: an- calendar
oc: an- calendièr

en: anaglyphic
oc: carta en anaglif

en: anamorphic
oc: carta anamorfosada

en: anamorphic (wide screen)
oc: anamorfic (grand ecran)

en: angular scale
oc: escala angulara

en: animation
oc: animacion

en: animation and live action
oc: animacion e presa de vista en dirècte

en: annual
oc: annadièr

en: anthem
oc: imne

en: aperture card
oc: carta perforada

en: aquatint
oc: aquatinta

en: arms
oc: arma

en: artefacts
oc: artefactes

en: as a separate supplement to a journal, monograph, etc.
oc: suplement separat d'una revista, d'una monografia, etc.

en: as- place card
oc: as- marca placa

en: atlas including loose-leaf published atlas
oc: atlas, inclús publicat en fuèlhs

en: au- santino
oc: au- imatge piós

en: autobiography
oc: autobiografia

en: azimuthal equal area
oc: azimutala equivalenta

en: azimuthal equidistant
oc: azimutala eqüidistanta

en: azimuthal, other known specific type
oc: azimutala, autre tipe especific conegut

en: azimuthal, specific type unknown
oc: azimutala, tipe especific desconegut

en: b - Language materials, manuscript
oc: b - Ressorsa textuala manuscrita

en: b - catalogue
oc: b - catalòg

en: b - continuing resource no longer being published
oc: b - ressorsa continua mòrta

en: b - drama
oc: b - teatre

en: b - individual biography
oc: b - biografia individuala

en: b - maps
oc: b - cartas

en: b- adjusted but without grid system
oc: b- ajustat, sens sistèma de grasilha

en: b- drawing
oc: b- dessenh

en: b- other
oc: b- autre règla de transliteracion

en: b- pre-primary, ages 0-5
oc: b- pre-escolar (0 a 5 ans)

en: b- state/province
oc: b- Estat/província

en: ballad
oc: ballade

en: bathymetry - isolines
oc: batimetria - isolines

en: bathymetry - soundings
oc: batimetria - sonar

en: bibliography
oc: bibliografia

en: biennial (every two years)
oc: biennal (a cada 2 ans)

en: bimonthly (every two months)
oc: bimesadièr (a cada 2 meses)

en: biography
oc: biografia

en: biography of arranger or transcriber
oc: biografia de l'arrengador o del transcriptor

en: biography of composer
oc: biografia del compositor

en: biography of performer or history of ensemble
oc: biografia de l'interprèta o istòria de l'ensemble

en: biweekly (every two weeks)
oc: bisetmanièr (totas las 2 sem.)

en: black and white
oc: blanc e negre

en: black chalk
oc: greda negra

en: black-and-white
oc: blanc e negre

en: blue or green strip
oc: benda blava o verda

en: bound into a journal, monograph, etc.
oc: religat en periodic, monografia, etc.

en: bound with one or more others
oc: exemplar religat amb al mens una autra òbra

en: bristol board
oc: carta bristòl

en: broken back
oc: dos copat

en: burin engraving
oc: burin

en: butterfly
oc: parpalhòl

en: by active remote sensing technique
oc: per tecnica de teledeteccion activa

en: by active remote sensing techniques
oc: per tecnicae de teledeteccion activa

en: by computer
oc: per ordenador

en: by hand
oc: manual

en: by passive remote sensing techniques
oc: per tecnica de teledeteccion passiva

en: c - Collection - bibliographic item that is a made-up collection
oc: c- Recuèlh factici

en: c - Corrected or updated record
oc: c- Corregit o repassat

en: c - Corrected record
oc: c- Corregit o repassat

en: c - Music scores, printed
oc: c- Particion musicala imprimida

en: c - collective biography
oc: c- biografia collectiva

en: c - continuing resource of unknown status
oc: c - ressorsa continua d'estatut desconegut

en: c - essays
oc: c- ensages

en: c - index
oc: c- indèx

en: c - portraits
oc: c- retraches

en: c - provisional
oc: c- provisòri

en: c- adjusted with grid system
oc: c- ajustat amb sistèma de grasilha

en: c- county/department
oc: c- departament

en: c- multiple transliterations: ISO or other schemes
oc: c- transliteracions multiplas : ISO o autres sistèmas

en: c- painting
oc: c- pintrura

en: c- primary, ages 5-10
oc: c- escolar (5 a 10 ans)

en: ca- Cyrillic
oc: ca- Cirillic

en: calendar
oc: calendièr

en: camaiu
oc: camaieu

en: cantata
oc: cantate

en: canvas
oc: tela

en: cardboard
oc: carton

en: cardboard/illustration board
oc: carton/planca d'illustracions

en: cartoons or comic strips
oc: benda dessenhada

en: casein
oc: caseïna

en: catalogue
oc: catalòg

en: catechism
oc: catequisme

en: ceramic
oc: ceramica

en: chalk
oc: greda

en: chance composition / aleatoric music
oc: cançon / musica aleatòria

en: chanson, polyphonic
oc: cançon, polifonic

en: chant, christian
oc: cant, crestian

en: chant, non christian
oc: cant, non crestian

en: charts
oc: cartas marinas

en: chiaroscuro woodcut
oc: gravadura sus fusta chiaroscuro

en: children (9-14)
oc: enfants (9 a 14 ans)

en: choir-book
oc: libre de còr

en: choral
oc: coral

en: choral-prelude
oc: preludi de coral

en: chorochromatic
oc: corocromatic

en: choropleth
oc: coroplèt

en: chromolithography
oc: cromolitografia

en: chronicle
oc: cronica

en: clay
oc: argila

en: close score (e.g. hymnals)
oc: particion redusida

en: cloth
oc: teissut

en: clothes
oc: vestiments

en: coal
oc: carbon

en: coarse/standard
oc: larg/estandard

en: coats of arms
oc: armas

en: coauthor
oc: co-autor

en: coins
oc: moneda

en: collective biography
oc: biografia collectiva

en: colour
oc: color

en: colour pencil
oc: gredon de color

en: combination
oc: combinason de donadas

en: combination of black and white and colour
oc: combinason de blanc e negre e de colors

en: combination of various light emission techniques
oc: combinason de divèrsas tecnicas d'emission de lum

en: combination of various thermal infrared scanning
oc: combinason de tecnicas divèrsas de deteccion termica per infraroge

en: comedy
oc: comèdia

en: commemorative work
oc: òbra commemorativa

en: complete
oc: complet

en: completely covered by clouds
oc: cobertura totala

en: compressed score
oc: particion redusida

en: computer graphics
oc: imatge per ordenador

en: computer program(s)
oc: programas informatics

en: condensed score, pianoconductor score
oc: particion redusida, piano conductor

en: conference proceedings
oc: actes de congrès

en: conference publication
oc: publicacion de congrès

en: conic, other known specific type
oc: conic, autre tipe especific conegut

en: conic, specific type unknown
oc: conic, tipe especific desconegut

en: containers
oc: conten

en: contains
oc: conten

en: contains biographical data
oc: conten de donadas biograficas

en: contains biographical information
oc: conten d'informacions biograficas

en: continuous tone shaded relief
oc: relèu per estompatge

en: contours
oc: contorns

en: copper
oc: coire

en: cordiform
oc: cordifòrme

en: country music
oc: musica country

en: crayon
oc: gredon

en: cumulative index or table of contents available
oc: indèx cumulatiu o ensenhador disponible

en: cyan strip
oc: benda cyan

en: cylinder
oc: cilindre

en: cylindrical, other known specific type
oc: cilindric, autre tipe especific conegut

en: cylindrical, specific type unknown
oc: cilindric, tipe especific desconegut

en: d - Deleted
oc: d- Suprimit

en: d - Deleted record
oc: d - Notícia suprimida

en: d - Music scores, manuscript
oc: d - Partition musicala manuscrita

en: d - abstract or summary
oc: d -resumit o ensenhador

en: d - charts
oc: d -cartas marinas

en: d - contains biographical information
oc: d -contient des informations biographiques

en: d - humour, satire
oc: d -umor, satira

en: d - monograph complete when issued, or issued within one calendar year
oc: d -monografia completa a la liurason, o liurada dins l'annada

en: d- children, ages 9-14
oc: d- enfants (9 a 14 ans)

en: d- local(municipal, etc.)
oc: d-·local (municipal,·etc.)

en: d- photomechanical reproduction
oc: d- reproduction photomécanique

en: da- Japanese - script unspecified
oc: da - Japonés - caractèrs pas precisats

en: daily
oc: quotidian

en: damaged
oc: domatjat

en: danse form
oc: dança

en: dasymetric
oc: dasimetric

en: date falls after the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. A.D.
oc: data aprèp l'an 1 del calendièr gregorian

en: date falls before the year 1 in the Gregorian calendar, i.e. B.C.
oc: data abans l'an 1 del calendièr gregorian

en: db- Japanese - Kanji
oc: db- Japonés - Kanji

en: dc- Japanese - Kana
oc: dc- Japonés - Kana

en: design objects
oc: material a dessenh

en: devotional literature
oc: literatura de devocion

en: diagram
oc: diagrama

en: diagram map
oc: carta diagrama

en: diagrammatric map
oc: carta diagramatica

en: diary
oc: jornals

en: dictionary
oc: Diccionari

en: digital
oc: numeric

en: dir. de publication
oc: director de publicacion

en: directory
oc: repertòri

en: disc master (negative)
oc: disc paire (negatiu)

en: discography
oc: discografia

en: discursive work
oc: obratge discursiu

en: discussion, dissertation, thesis
oc: tèsi, memòria, discussion

en: dissertation or thesis
oc: tèsi o memòria

en: dissertation or thesis (revised)
oc: tèsi o memòria (reproduccion o autre edicion)

en: dolls
oc: pepetas

en: dot map
oc: carta per punts

en: drama
oc: teatre

en: drawing
oc: dessenh

en: drypoint
oc: punta seca

en: duplicate
oc: còpia de distribucion

en: duplitised stock
oc: pellicula dobla fàcia

en: e - Cartographic materials, printed
oc: e - Document cartografic imprimit

en: e - dictionary
oc: e - diccionari

en: e - letters
oc: e - letras

en: e - reproduction of a document
oc: e - reproduccion d'un document

en: e- multi-local (interstate departments, etc. below the national level)
oc: e- multi-local (intercomunalitats e autres gropaments al dejós del nivèl nacional)

en: e- photonegative
oc: e- Fotonegatiu

en: e- young adult, ages 14-20
oc: e- joves adultes (14 a 20 ans)

en: ea- Chinese
oc: ea- Chinés

en: each issue contains an index to its own contents - loose
oc: Cada fascicul conten son propre indèx - volant

en: earth resources
oc: ressorsas terrèstras

en: east
oc: èst

en: edition
oc: edicion

en: eight track
oc: uèch pistas

en: electric
oc: electrica

en: electronic
oc: électronique

en: electronic resource
oc: ressorsa electronica

en: electronic ressource
oc: ressorsa electronica

en: electronic videorecording (EVR)
oc: enregistrament vidèo electronic (EVR)

en: encyclopaedia
oc: enciclopèdia

en: encyclopedia
oc: enciclopèdia

en: engraving
oc: gravadura

en: ephemera
oc: publicacions efemèras

en: erotica
oc: literatura erotica

en: essays
oc: ensages

en: etching
oc: aiga-fòrta

en: ethnological information
oc: informacion etnologica

en: examination paper
oc: subjècte d'examèn

en: f - Cartographic materials, manuscript
oc: f - Document cartografic manuscrit

en: f - encyclopaedia
oc: f -enciclopèdia

en: f - monograph, date of publication uncertain
oc: f - monografia, data de publicacion indeterminada

en: f - plates
oc: f - plancas

en: f - short stories
oc: f - novèlas

en: f- intergovernmental
oc: f- internacional o intergovernamental

en: f- photoprint
oc: f- tiratge fotografic

en: fa- Arabic
oc: fa- Arabi

en: fable
oc: fabla

en: facsimiles
oc: fac-similé

en: fair
oc: acceptable

en: fairy tale
oc: conte de fada

en: false colour photography
oc: fotografia en falsas colors

en: fantasia
oc: fantasiá

en: felt-tip pen
oc: estilò futre

en: fiction
oc: ficcion

en: film (sound film)
oc: filme (filme sonòr)

en: film base other than safety film
oc: autre tipe de filme fixe

en: film cartridge
oc: filme fixe en cartocha

en: film cassette
oc: Benda VHS / Videocassette

en: film reel
oc: bobina de filme

en: film strip roll
oc: filme fixe en rotlèu

en: filmslip
oc: filme fixe en benda

en: filmstrip cartridge
oc: filme fixe en cartocha

en: first generation (Master)
oc: Matritz d'archius

en: flora
oc: flore

en: flowline map, flow map
oc: carta per corbas de nivèl

en: folk music
oc: musica folk

en: folktales
oc: contes populars

en: form lines
oc: corbas figurativas

en: forms
oc: formularis

en: frontispiece
oc: frontispice

en: fugue
oc: fuga

en: full score, graphic score
oc: particion

en: full track
oc: plena pista

en: furniture
oc: mòble

en: g - Projected and video material
oc: g- ressorsa projectada o vidèo

en: g - directory
oc: g - repertòri

en: g - monograph whose publication continues for more than a year
oc: g - monografia que la publicacion n'es continua sus mai d'un an

en: g - music
oc: g - Musica

en: g - poetry
oc: g - poesia

en: g- government in exile or clandestine
oc: g- govèrnament en exili o clandestin

en: ga- Greek
oc: ga- Grèc

en: games and recreation
oc: jòcs e lésers

en: genealogical tables
oc: tablèus genealogics

en: glass
oc: veire

en: golding
oc: dauradura

en: good
oc: bon

en: gospel music
oc: musica gospel

en: gouache
oc: goache

en: graphic score
oc: particion

en: graphite
oc: grafit

en: greater than 9 kilometres
oc: mai de 9 km

en: h - facsimiles
oc: h - fac-similé

en: h - monograph with both actual and copyright/privilege date
oc: h - monografia qu'an a l'encòp una data de publicacion e una data de copyright o privilègi

en: h - project description
oc: h - descripcion de projècte

en: h - speeches, oratory
oc: h - discors, art oratòri

en: h- level not determined
oc: h- nivèl non determinat

en: h- picture
oc: h- imatge

en: ha- Hebrew
oc: ha- Ebrieu

en: hachures
oc: raias

en: hagiography
oc: agiografia

en: half track
oc: mièja-pista

en: hand coloured
oc: coloriat a la man

en: hand-made paper
oc: papièr fait man

en: hand-written
oc: manuscrit

en: handcoloured
oc: coloriat a la man

en: handwritten
oc: manuscrit

en: hardboard
oc: panèl dur, isorèl

en: high (31x - 60x)
oc: naut (31x - 60x)

en: high oblique
oc: oblica fòrta

en: historical information about music
oc: informacion istoric sus la musica

en: historical work
oc: òbra istorica

en: history
oc: Istoric

en: hymn
oc: imne

en: hypsometric tints - layer method
oc: tenchas ipsometricas - procedit per jaces

en: i - In partial or incomplete ISBD form
oc: i- parcialament confòrme ISBD

en: i - Integrating resource
oc: i- Ressorsa integratritz

en: i - Sound recordings, nonmusical performance
oc: i - enregistrament sonòr non musical

en: i - booklet
oc: i - libret o paraulas

en: i - coats of arm
oc: i - arma

en: i - coats of arms
oc: i - armas

en: i - monograph with both release/issue date and production date
oc: i - monografia qu'a a l'encòp una data d'edicion o de difusion e una data de produccion

en: i - statistics
oc: i - estatisticas

en: i- print
oc: i- imprimit

en: ia- Thai
oc: ia- Tai

en: illuminations
oc: enluminuras

en: illustrations
oc: illustracions

en: imbibition dye transfer
oc: procedit per imbibacion

en: in first issue of next volume - attached
oc: dins lo primièr fascicul del volum seguent - religat

en: in first issue of next volume - loose
oc: dins lo primièr fascicul del volum seguent - volante

en: in first issue of next volume loose - separately paged
oc: dins lo primièr fascicul del volum seguent - pagination separate

en: in first issue of next volume loose - unpaged
oc: dins lo primièr fascicul del volum seguent - volant - non paginé

en: in last issue of volume - attached
oc: dins lo darrièr fascicul del volume - religat

en: in last issue of volume - loose
oc: dins lo darrièr fascicul del volume - volante

en: in last issue of volume - unpaged
oc: dins lo darrièr fascicul del volume - non paginé

en: in last issue of volume-loose - separately paged
oc: dins lo darrièr fascicul del volume - volant - pagination separate

en: in parts
oc: en partida

en: incomplete
oc: incomplet

en: index
oc: indèx

en: index is not available
oc: indèx indisponible

en: index or name list accompanying cartographic item in booklet...
oc: indèx o lista de noms qu'acompanha una mapa dins una brocadura...

en: index or name list on cartographic item itself
oc: indèx o lista de noms sus la mapa ela-meteissa

en: index or name list present but location not specified
oc: indèx o lista de noms presents mas la localizacion es pas especificada

en: individual biography
oc: biografia individuala

en: industrial production
oc: produccion industriala

en: infrared line scanning
oc: balejatge per linha infraroge

en: instantaneous (unique, cut on the spot)
oc: gravadura dirècta (unic, gravat dirèctament)

en: instruction (language)
oc: instruccion (lenga)

en: instructional material
oc: material didactic

en: instructional materials
oc: material didactic

en: instructional work
oc: material didactic

en: instructions
oc: instruccions

en: instrumental parts
oc: partidas instrumentalas

en: irregular
oc: Irregular

en: is exactly
oc: es exactament

en: isopleth
oc: isoplèt

en: ivory
oc: evòri

en: j - Sound recordings, musical performance
oc: j - enregistrament sonòr musical

en: j - document with detailed date of publication
oc: j - document amb data de publicacion d

en: j - genealogical tables
oc: i - tablèus genealogics

en: jewellery
oc: jòias

en: jigsaws
oc: jòc de paciéncia (puzzle)

en: juvenile literature
oc: literatura joventut

en: juvenile, general
oc: joventut, general

en: k - Two-dimensional graphics
oc: k- imatge non projetable 2D

en: k - forms
oc: k - formularis

en: k - monograph with both publication date and print date
oc: k - monografia qu'an a l'encòp una data de publicacion e una data d'impression

en: k - patent
oc: k - brevet

en: k- adult, serious
oc: k- adulte, naut nivèl

en: k- technical drawing
oc: k- dessenh technique

en: ka- Korean
oc: ka - Corean

en: l - Electronic resources
oc: l - Ressorsa electronica

en: l - samples
oc: l - escandalhatges

en: l - standard
oc: l - nòrma

en: la- Tamil
oc: la - Tamol

en: laboratory and construction kits
oc: laboratòri e jòcs de construccion

en: lacquered (e.g. acetate)
oc: lacat (per ex. acestate)

en: landforms
oc: formas del terren

en: large print
oc: Gros caractèrs

en: lateral or combined cutting
oc: gravadura combinada o laterala

en: lavierung India ink
oc: lavis

en: law reports and digests
oc: jurisprudéncia

en: laws and legislation
oc: leis e decrets

en: leather
oc: cuèr

en: legal articles
oc: article juridic

en: legal cases and case notes
oc: procès e compte rendut judiciari

en: legal work
oc: òbra juridica

en: legend
oc: legenda

en: less than 1 centimetre
oc: mens d'1 cm

en: letters
oc: letras

en: libretto
oc: livret

en: libretto or text
oc: libret o paraulas

en: linear scale
oc: escala lineara

en: lino-cut
oc: linoleum

en: literature surveys/reviews
oc: sintèsi bibliographique

en: lithography
oc: litografia

en: live action
oc: presa de vista en dirècte

en: low oblique
oc: febla oblica

en: low reduction
oc: reduccion febla

en: m - Monographic - Bibliographic item
oc: m - Monografia - Bibliografia

en: m - dissertation or thesis (original)
oc: m - tèsi, memòria (version originala)

en: m - sound recordings
oc: m - enregistrament sonòr

en: m- adult, general
oc: m- adulte, grand public

en: m- master
oc: m- mèstre

en: machines
oc: maquinas

en: magenta strip
oc: benda magenta

en: magnetic audio tape in cartridge
oc: benda àudio magnetica en cartocha

en: magnetic audio tape in cassette
oc: benda àudio magnetica en casseta

en: magnetic audio tape on reel
oc: benda àudio magnetica sus bobina

en: magnetic sound track on motion picture film
oc: pista sonòra magnétique de filme

en: magnetic storage medium - computer compatible
oc: emmagazinatge sus supòrt magnetic - informatic

en: magnetic storage medium - not computer compatible
oc: emmagazinatge sus supòrt magnetic - non informatic

en: manually and plotted
oc: manuala e per relevats

en: manuscript
oc: manuscrit

en: map
oc: carte

en: map view
oc: infografia

en: maps
oc: mapas

en: marble
oc: marme

en: march
oc: marcha

en: mass
oc: messa

en: mass produced
oc: produccion de massa

en: master
oc: mèstre

en: master tape
oc: benda mestressa

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
oc: maxime, aforisme, proverbe, anecdote

en: mb- Armenian
oc: mb - Armenian

en: medals
oc: medalhas

en: memoir
oc: memòrias

en: memoirs
oc: memòrias

en: mental or cognitive map
oc: carta mentala o cognitiva

en: metal (e.g. aluminium)
oc: metal (per ex. aluminium)

en: metal and glass
oc: metal e veire

en: metal and plastic (compact discs)
oc: metal e plastic (compact discs)

en: metall
oc: metal

en: meteorological
oc: meteorologique

en: mezzotinta (mezzotint)
oc: mezzotinta

en: micro opaque
oc: micro opac

en: microfiche
oc: microficha

en: microfiche cassette
oc: caisseta microficha

en: microfilm cassette
oc: cassette microficha

en: microfilm reel
oc: microfilme

en: microfilm slip
oc: microfilme

en: microform
oc: microforme

en: microform cartridge
oc: cartocha microforme

en: microgroove/fine
oc: microsilhon/fin

en: microphotography
oc: microfotografia

en: microprint
oc: micro-impression

en: microscope slides
oc: diapositivas microscopes

en: mini-print
oc: mini-impression

en: minuet
oc: menuet

en: miscellane
oc: divèrs

en: missing
oc: mancant

en: mixed
oc: divèrs

en: mixed base (nitrate and safety)
oc: base mixte (nitrate e base)

en: mixed collection
oc: supòrts divèrses

en: mixed collection (containing more than one type of base)
oc: supòrts divèrses

en: mixed emulsion
oc: emulsions divèrsas

en: mixed generations
oc: mescla mixta

en: mixed polarity
oc: polaritats divèrsas

en: mixing tracks
oc: pistas mixées

en: model
oc: modèl

en: models
oc: modèls

en: models for making
oc: modèl a assembler

en: modern
oc: reliure moderne

en: monoaural
oc: monaural

en: monographic series
oc: collection

en: monthly
oc: mesadièr

en: mother (positive)
oc: mère (positiu)

en: motion picture
oc: filme

en: moving picture music
oc: musica de filme

en: multi-color
oc: multi-colors

en: multichannel, surround or quadraphonic
oc: multicanal, surround o quadriphonique

en: multimedia (e.g. an item in regular print with a microfiche supplement)
oc: multimèdia (per ex. un document papièr amb un suplement microficha)

en: multiple formats
oc: formats multiples

en: multiple forms
oc: formats multiples

en: multiple or other
oc: multiple o autre

en: multiple or other form
oc: multiple o autre forme

en: multiple/other literary forms
oc: formes variadas o autres formes littéraires

en: multispectral photography
oc: fotografia multispectrale

en: multispectral scanning
oc: balejatge multispectral

en: music
oc: musica

en: musical revue and comedy
oc: revista musicala e comèdia

en: n - In non-ISBD form
oc: n - Non conforme ISBD

en: n - New
oc: n- Novèl

en: n - New record
oc: n - Novèla notícia

en: n - laws and legislation
oc: n - leis e decrets

en: n - transparencies
oc: n - transparents

en: negative
oc: negatif

en: newspaper
oc: jornal

en: newspaper format
oc: format jornal

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
oc: nitrat - brun, decoloracion, pâle, poussiéreux

en: nitrate - congealed
oc: nitrat - congelé

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
oc: nitrat - bulles

en: nitrate - powder
oc: nitrat - poudre

en: nitrate - pungent odour
oc: nitrat - odor suspecte

en: nitrate - sticky
oc: nitrat - collant

en: nitrate - suspicious odour
oc: nitrat - odor dobtosa

en: no cumulative index or table of contents
oc: pas d'indèx cumulatiu o d'ensenhador

en: no deterioration
oc: sens deterioracion

en: no frequency (i.e. irregular)
oc: irregular

en: no illustrations
oc: pas d'illustracions

en: no index or name lis
oc: pas d'indèx ni lista de noms

en: no narrative tex
oc: es pas un tèxte narratiu

en: no secondary support
oc: pas de supòrt segondari

en: no sound
oc: pas de son

en: no title-page issued
oc: pas de page de títol

en: non required value
oc: valor pas obligatòria

en: non-anamorphic (wide screen)
oc: non anamorphique (grand ecran)

en: non-photographic image
oc: imatge non photographique

en: nonnitrate - advanced deterioration
oc: non nitrat - deterioracion avançada

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
oc: non-nitrate - deterioracion visible

en: nonnitrate - disaster
oc: non nitrat - deterioracion catastrophique

en: normalised irregular
oc: Irregular normalizat

en: north
oc: nòrd

en: not a biography
oc: es pas una biografia

en: not a conference publication
oc: es pas una publicacion de congrès

en: not a literary text
oc: es pas un tèxte literari

en: not a motion picture
oc: es pas un filme

en: not a motion picture or video recording
oc: es pas un filme o un enregistrament vidèo

en: not a motion picture or visual projection
oc: es pas un filme o una projeccion visuala

en: not a reproduction
oc: es pas una reproduccion

en: not a safety base
oc: es pas un support de seguretat (per ex. nitrate)

en: not a videorecording
oc: es pas una vidèo

en: not a visual projection
oc: es pas una projeccion visuala

en: not applicable
oc: pas aplicable

en: not applicable (item is silent)
oc: ne s'aplica pas (muet)

en: not applicable (item not a colour film)
oc: ne s'aplica pas (pas en color)

en: not applicable (not a colour film)
oc: ne s'aplica pas (pas en color)

en: not applicable, not a score
oc: pas aplicable, pas una particion

en: not biographical
oc: es pas biografic

en: not known
oc: Desconegut

en: not present (no secondary support)
oc: absent (pas de supòrt segondari)

en: not screened
oc: non projetat

en: novel
oc: roman

en: numeric
oc: donadas numericas

en: numeric table
oc: table numérique

en: o - Previously issued higher level record
oc: o - Notícia fille

en: o - illuminations
oc: o - enluminuras

en: o - numeric table
oc: o - table numérique

en: of accompanying material,
oc: del material d'acompanhament,

en: of contents page,
oc: de la ensenhador,

en: of intermediate text,
oc: del tèxte intermediari,

en: of libretto,
oc: del libret,

en: of original work,
oc: de l'òbra originala,

en: of subtitles,
oc: des sostítols,

en: of summary,
oc: del resumit,

en: of title page,
oc: de la pagina de títol,

en: of title proper,
oc: del títol propre,

en: oil
oc: òli

en: one color
oc: monocolòr

en: one-colour, monochrome
oc: monocròm

en: opera
oc: opèra

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
oc: pista son optic e magnétique sus lo filme

en: optical sound track on motion picture film
oc: pista son optic sus lo filme

en: oratory, speeches
oc: discours, art oratòri

en: original, i.e. primary
oc: reliure originala (la primièra)

en: ornamental device not present
oc: pas d'autre marque

en: ornamental device present
oc: autre marque presenta

en: ornamental letter
oc: letra ornementale

en: orthographic
oc: orthographique

en: other
oc: autre

en: other (sepia, tinted, etc.)
oc: autre (sèpia, tenchat, etc)

en: other accompanying material
oc: autre material d'acompanhament

en: other accompanying textual material
oc: autre material d'acompanhament textual

en: other film type
oc: autre tipe de filme

en: other filmstrip type
oc: autre tipe de bobina de filme

en: other form
oc: autre forme

en: other form of material
oc: autre tipe de document

en: other form of textual material
oc: autre forme de document textual

en: other forms of release
oc: autres formes de difusion

en: other historical information
oc: autre information istoric

en: other kinds of contents
oc: autres tipes de contenguts

en: other known type
oc: autre tipe desconegut

en: other methods in color
oc: autres metòdes de color

en: other methods of relief representation
oc: autres metòdes de representacion del relèu

en: other non photographic medium
oc: autre medium non photographique

en: other non-projected graphic type
oc: autre tipe de graphique non-projetat

en: other photographic medium
oc: autre medium photographique

en: other tone
oc: autre ton

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
oc: autre tipe d'escala (per ex. escala de temps, escala statistique quantitative)

en: other types of literary text
oc: autres tipes de tèxtes littéraires

en: other videotype
oc: autre tipe de vidèo

en: other wide screen format
oc: autre format grand ecran

en: others
oc: autres

en: outtakes
oc: casudas

en: overture
oc: Dobertura

en: p - Previously issued as an incomplete, pre-publication record
oc: p- Notícia incompleta o pré-publication

en: p - technical report
oc: p - rapport technique

en: painting
oc: pintrura

en: paper
oc: papièr

en: paper backed
oc: edicion de poche

en: paper contains watermark
oc: papièr conten un filigrana

en: paper does not contain watermark
oc: papièr conten pas de filigrana

en: paper, general
oc: papièr, general

en: parable
oc: parabòla

en: parchment, vellum
oc: parguemin, vélin

en: parts exist (vocal and instrumental)
oc: partidas presentas (instrumentalas e vocalas)

en: parts not present
oc: partidas absentas

en: passacaglia
oc: passacaille

en: passion music
oc: passion

en: passive microwave mapping
oc: cobertura passive per ondes micrométriques

en: patent
oc: brevet

en: pavan
oc: pavane

en: pencil
oc: gredon

en: periodical
oc: Periodicitat

en: photocopying
oc: Fotocòpia

en: photographic image
oc: imatge fotografic

en: photographically
oc: photographique

en: photography
oc: fotografia

en: photolithography
oc: photolitografia

en: photomechanical reproduction
oc: reproduccion photomécanique

en: photonegative
oc: negatiu photo

en: photoprint
oc: tiratge fotografic

en: picto map
oc: pictomapa

en: pictorial map
oc: mapa pintrada

en: pictorially
oc: imatges en élévation o en perspective

en: picture
oc: Imatge

en: planimetric
oc: planimétrique

en: plaster
oc: plâtre

en: plastic
oc: plastique

en: plastic (mass produced)
oc: plastique (production industriala)

en: plastic pressing
oc: pressage plastique

en: plates
oc: planches

en: poetry
oc: poesia

en: polarized
oc: polarisé

en: polemical treatise
oc: tractat polémique

en: political work
oc: obratge politique

en: polyconic
oc: polyconique

en: polyester base (e.g. ester)
oc: polyester  (per ex. ester)

en: polyhedric
oc: polyhédrique

en: poor
oc: pauvre

en: popular music
oc: musica populaire

en: porcelain
oc: porcelaine

en: porphyry
oc: porphyre

en: positive
oc: positiu

en: pre-primary (0-5)
oc: pré-scolaire (0 a 5 ans)

en: precious metals
oc: métaux précieux

en: precious stones
oc: pierres précieuses

en: prelude and fugue
oc: prélude e fugue

en: primary (5-8)
oc: primaire (5 a 8 ans)

en: print
oc: impression

en: printed
oc: imprimit

en: printer's device not present
oc: marque d'imprimeire absenta

en: printer's device present
oc: marque d'imprimeire presenta

en: printing
oc: impression

en: printing master
oc: matrice de tiratge

en: production rolls
oc: rotlèus de produccion

en: profile
oc: perfil

en: programme music
oc: musica a programa

en: programmed text books
oc: manuals d'ensenhament programat

en: programmed texts
oc: manuals d'ensenhament programat

en: programmes and pressbooks
oc: programas e press-books

en: project description
oc: description de projet

en: projection of the International Map of the World
oc: polyconique modificada de la Carte internacionala del monde al 1:1 000 000

en: pseudo-score
oc: pseudo-partition

en: published separately - bound from publisher free - sent automatically
oc: index editat separatment - reliure d'editor - gratuit - envoi automatique

en: published separately - free upon request
oc: indèx editat separatment - gratuit sus demande

en: published separately - purchase-request
oc: indèx editat separatment - sus comanda, a títol onéreux

en: published separately free - sent automatically
oc: indèx editat separatment - gratuitement, envoi automatique

en: published separately-bound from publisher - free upon request
oc: indèx editat gratuitement - religat per l'editor - gratuit sus demande

en: published separately-bound from publisher - purchase uponrequest
oc: indèx editat separatment - reliure d'editor - gratuit sus demande

en: published separately-free - sent automatically
oc: indèx editat separatment - gratuitement, envoi automatique

en: publisher's device not present
oc: pas de marque d'editor presenta

en: publisher's device present
oc: marque d'editor presenta

en: q - examination paper
oc: q- subjècte d'examèn

en: quadraphonic
oc: quadriphonique

en: quarter track
oc: quart de piste

en: quarterly
oc: trimestral

en: r - Three-dimensional artefacts and realia
oc: r- artefact 3D

en: r - literature surveys/reviews
oc: r - sintèsi bibliographique

en: random dot map
oc: carta per pointillé

en: rebound
oc: novèla reliure (a été refaite)

en: record-keeping work
oc: registre

en: recording not a tape
oc: es pas una bande

en: recreations
oc: divertiments

en: red strip
oc: benda rouge

en: reference print/viewing copy
oc: tiratge de referéncia / còpia d'exploitation

en: reference work
oc: obratge de referéncia

en: regular print
oc: Impression normala

en: rehearsals
oc: repeticions

en: religious text
oc: tèxte religieux

en: religious work
oc: òbra religieuse

en: remote sensing image
oc: Imatge de teledeteccion

en: replicas
oc: répliques

en: reporting
oc: rapports

en: representational
oc: illustracion

en: requiem mass
oc: Requiem

en: reservage (sugar aquatint)
oc: resèrva

en: restored
oc: restauré

en: restored, facsimile
oc: reliure restaurée, fac-similé

en: restored, imitation
oc: reliure restaurée, imitation

en: reviews
oc: comentaris

en: rhapsody
oc: rhapsodie

en: rice paper
oc: papièr de riz

en: rock music
oc: Musica rock

en: roll
oc: rotlèu

en: rubric (i.e. heading etc. in special lettering)
oc: títol rubriqué

en: s - Serial - Bibliographic item
oc: s -  Publication en série

en: s - treaties
oc: s - Tractats

en: sacred texts
oc: tèxtes sacrés

en: safety (diacetate)
oc: supòrt de seguretat (diacestate)

en: safety (triacetate)
oc: supòrt de seguretat (tricestate)

en: safety base
oc: supòrt de seguretat

en: safety film
oc: filme de seguretat

en: samples
oc: écantillons

en: scientific work
oc: òbra scientifique

en: score
oc: particion

en: score (miniature or study size)
oc: particion de travail

en: score or other music format
oc: particion o autre presentacion de musica

en: screened
oc: projectat

en: script material
oc: escript

en: semiannual (twice a year)
oc: semi-annadièr (2 fois per an)

en: semimonthly (twice a month)
oc: bimesadièr (2 fois per mois)

en: semiweekly (twice a week)
oc: bisetmanièr (2 fois per setmana)

en: sepia
oc: sèpia

en: sepia tone
oc: ton sèpia

en: series
oc: Colleccion

en: service books
oc: libres d'office

en: service copy
oc: exemplar de consultation

en: set or costume designs
oc: croquis de décors o de costumes

en: shellac pressing
oc: pressage laque

en: short stories
oc: novèlas

en: short story
oc: novèla

en: silkscreen
oc: ecran de soie

en: silver halide
oc: argentique

en: silver point
oc: pointe d'argent

en: single
oc: publicacion autonome

en: single item
oc: exemplar rellié seul

en: sinusoidal
oc: sinusoïdale

en: six track
oc: six pistas

en: sixteen track
oc: seize pistas

en: skin
oc: peau

en: skin (e.g. parchment, vellum)
oc: peau (per ex. parguemin, vélin)

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
oc: peaux

en: slide, slide set, stereograph
oc: dispositivas, stéréographes

en: social customs
oc: coutumes sociales

en: solo part
oc: partie solo

en: sonata
oc: sonate

en: song
oc: cançon

en: sound disc
oc: enregistrament musical

en: sound on medium
oc: son sus supòrt

en: sound recordings
oc: enregistrament sonòr

en: sounds
oc: sons

en: soundtrack separate
oc: pista sonòra separate

en: south
oc: sud

en: space
oc: espace

en: space observing
oc: observacion espaciala

en: spatial model on two dimensional surface
oc: modèl spatial sus surface de doas dimensions

en: specimens (biological etc.)
oc: especimèns (biologic, etc.)

en: speeches, oratory
oc: discors, art oratòri

en: spot heights
oc: cotes altimétriques

en: square dance
oc: dança carrat

en: stain
oc: prètzfait

en: stamper (negative)
oc: matritz (negatiu)

en: standard
oc: nòrma

en: standard silent aperture
oc: format normalizat mut

en: standard sound aperture (reduced format)
oc: format normalizat amb son (format redusit)

en: starts with
oc: Comença per

en: statistics
oc: estatisticas

en: steel engraving
oc: gravadura sus acièr

en: stencil colour
oc: colorat al pochoir

en: stereographic
oc: estereografic

en: stereophonic
oc: estereofonic

en: stills
oc: fotografia de tablèu

en: stone
oc: pèira

en: study kit
oc: trossa pedagogica

en: study, exercise
oc: exercici, estudi

en: symphonic poem
oc: Poèma sinfonic

en: symphony
oc: Sinfonia

en: synthetics
oc: sintetic

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
oc: sintetic

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
oc: sintetic

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
oc: sintetic e veire

en: t - cartoons or comic strips
oc: t - benda dessenhada

en: tape (cartridge)
oc: benda (cartocha)

en: tape (cassette)
oc: casseta

en: tape (open reel)
oc: benda (sus bobina)

en: tape duplication master
oc: duplication de la benda mestressa

en: technical drawing
oc: dessenh technique

en: technical information on music
oc: informacion tecnica sus la musica

en: technical or historical information on instruments
oc: informacion tecnica o istoric sus les instruments

en: technical report
oc: rapport technique

en: terra-cotta
oc: tèrra cuècha

en: terrestrial
oc: terrèstre

en: test pressing
oc: pressatge de tèst

en: text
oc: tèxte

en: text accompanying cartographic item in booklet, pamphlet...
oc: tèxte qu'acompanha una mapa dins una brocadura...

en: text on cartographic item itself
oc: tèxte sul document cartografic el meteis

en: textbook
oc: manual

en: textile
oc: textil

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
oc: textil, inclús fait a la man (per ex. soie, nylon, etc.)

en: textiles
oc: textils

en: textiles (including man-made fibres)
oc: textil (inclús fait a la man)

en: the cartographic item is not a final product
oc: lo document cartografic es pas un produit final

en: thematic index
oc: indèx tematic

en: this continuing resource is a supplement or subseries indexed in its parent continuing resource
oc: aquesta ressorsa continua es un suplement o una sosseria indexada dins la ressorsa continua maire.

en: three layer stock
oc: pellicula 3 jaces

en: three layer stock (low fade)
oc: pellicula 3 jaces, contraste feble

en: three times a month
oc: tres còps per mes

en: three times a week
oc: tres còps per setmana

en: three times a year
oc: tres còps per an

en: tint
oc: tenchat

en: tinted and toned
oc: leugièrament tenchat

en: title bands/intertitle rolls
oc: generics / bobinas intertítols

en: tools and equipment
oc: aisinas e equipaments

en: toys
oc: joguets

en: tracing paper
oc: papièr clac

en: transfer line print
oc: impression transferiment linha a linha

en: transparencies
oc: transparents

en: transparency
oc: transparent

en: transparent or opaque flexible base negative
oc: negatiu sus basa flexibla transparenta o opaca

en: transparent or opaque flexible base positive
oc: positiu sus basa flexibla transparenta o opaca

en: transparent or opaque non-flexible base negative
oc: negatiu sus basa rigida transparenta o opaca

en: transparent or opaque non-flexible base positive
oc: positiu sus basa rigida transparenta o opaca

en: transport
oc: transpòrt

en: transverse Mercator
oc: transvèrsa de Mercator

en: travelogue
oc: quasernet de viatge

en: treaties
oc: Tractats

en: triennial (every three years)
oc: triennal ( a cada 3 ans)

en: trims
oc: copas

en: triosonata
oc: sonata en trio

en: twelve track
oc: dotze pistas

en: twentyfour track
oc: vint e quatre pistas

en: type of projection unknown
oc: tipe de projeccion desconeguda

en: u - Unknown publication date
oc: u - data de publicacion desconeguda

en: u- unknown
oc: u- desconegut

en: ultrahigh (91x -)
oc: reduccion ultraelevada (91x -)

en: unbound
oc: en fuèlh, non religat

en: undetermined 2 colour
oc: 2 colors, procedit indeterminat

en: undetermined 3 colour
oc: 3 colors, procedit indeterminat

en: unknown
oc: desconegut

en: unknown at time of record creation
oc: desconegut al moment del catalogatge

en: unspecified/unknown
oc: pas precisat/ desconegut

en: uu- unknown
oc: uu- Desconegut

en: v - dissertation or thesis (revised)
oc: v - tèsi, memòria (version commerciale)

en: varies
oc: variable

en: vedute
oc: vista panoramique

en: vernis-mou (soft ground etching or tracing)
oc: vernis-mou

en: version of a work
oc: version d'una òbra

en: vertical (hill and dale) cutting
oc: gravadura vertical (bosses e creux)

en: very good
oc: très bon

en: very high (61x - 90x)
oc: très haut (61x - 90x)

en: vesicular
oc: vésiculaire

en: video recording
oc: enregistrament vidèo

en: videocartridge
oc: cartocha vidèo

en: videocassette
oc: videocasseta

en: videodisc
oc: vidèodisc

en: videorecording
oc: enregistrament vidèo

en: videoreel
oc: bobina vidèo

en: videotape
oc: casseta vidèo

en: view
oc: Veire

en: views with horizon showing
oc: vistas amb horizon

en: views without horizon showing
oc: vistas sens horizon

en: viola d'amore
oc: Viole d'amour

en: visual projection
oc: projection visuala

en: vocal parts
oc: partidas vocalas

en: vocal score, accompaniment reduced for keyboard
oc: particion vocala, acompanhament redusit

en: voice score, chorus score, accompaniment has been dropped
oc: particion des choeurs, partition des voix, sens acompanhament

en: vv- mixed
oc: vv- mescla de techniques

en: waltz
oc: valse

en: water colour
oc: aquarelle

en: wax
oc: cire

en: wax (instantaneous)
oc: cera (instantanèa)

en: weekly
oc: setmanièr

en: west
oc: oèst

en: white-line woodcut
oc: gravadura sus fusta en traits blancs

en: wire recording
oc: enregistrament sus benda

en: wood
oc: bois

en: wood-pulp paper
oc: papièr de pâte de bois

en: woodcut
oc: gravadura

en: work bound with another
oc: òbra religada amb una autra

en: workprint
oc: còpia de travail

en: worn
oc: usé

en: writing ink
oc: tinta

en: x - not applicable
oc: x- pas aplicable

en: x- not applicable
oc: x- pas aplicable

en: xx- not applicable
oc: xx- pas aplicable

en: y - no illustration
oc: y - sens illustracion

en: y - no illustrations
oc: y- pas d'illustracions

en: y - not a literary text
oc: y- es pas un tèxte literari

en: y - not biographical
oc: y - es pas una biografia

en: y- no transliteration scheme used
oc: y- aucun sistèma de translittération

en: y- not a government publication
oc: y- pas una publicacion officielle

en: yearbook
oc: annuari

en: yellow strip
oc: benda jaune

en: young adult
oc: jeune adulte

en: z - multiple or other literary forms
oc: z - formes littéraire multiples o autre forme

en: z - other
oc: z- autre

en: z- Other
oc: z - Autre

en: z- other non-projected graphic type
oc: z- autre tipe de graphique non-projetat

en: zincography
oc: zincografia

en: zz- Other
oc: zz- Autre

en: zz- other
oc: zz- autre

en: |- Filling character
oc: |- Caractèr d'emplenatge

en: ||- Filling character
oc: ||- Caractèr d'emplenatge

en: ||- Filling characters
oc: ||- Caractèr d'emplenatge
