Koha 22.11 - en to oc translation catalogue (4231 entries)

en: # Items
oc: Nombre d'exemplars

en: # Records
oc: Nombre de notícias

en: # Subs
oc: Nombre d'abonaments

note: SCRIPT
en: # of % selected
oc: Nombre de % seleccionats

en: %% matches any number of characters
oc: %% Correspond a cada nombre de caractèrs

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
oc: %s %s %s [ pas de nom ] %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
oc: %s %s (%s anullat) %s

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
oc: %s %s KB Sètz segur que volètz telecargar aqueste fichièr ?

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
oc: %s %s Non %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
oc: %s %s Aquesta notícia a pas d'exemplar. %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
oc: %s %s abans %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
oc: %s %s per

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
oc: %s %s per %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
oc: %s %s per %s%s (Notícia n° %s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
oc: %s %s per

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
oc: %s %s dins

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
oc: %s %s meses %s fins a %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
oc: %s %s a %s %s

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
oc: %s %s%s (%s lo reliquat es estat desplaçat)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %s; ISBN:
oc: %s %s; ISBN :

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
oc: %s %sModificar las constrentas dels soscamps pel camp %s autoritat %s%s %s%s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %sISBN:
oc: %s %sISBN :

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
oc: %s %sExemplars%sExemplar%s en retard al %s%s

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
oc: %s %sNon definit

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
oc: %s %sO planhèm, avètz pas lo dreit d'apondre de documents a aquesta lista.

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
oc: %s (id=%s) Montant=%s%s (%s restant es estat reportat)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
oc: %s (inactiu)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
oc: %s (retards)

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
oc: %s Apondre la notícia entranta

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
oc: %s Apondre la notícia entranta %s Ignorar la notícia entranta (sos exemplars poiràn èsser tractats malgrat tot) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
oc: %s Apondre los exemplars unicament se una notícia concordanta es estada trobada

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
oc: %s Apondre los exemplars unicament se cap de notícia concordanta es pas estada trobada

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
oc: %s Adreça (seguida) :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
oc: %s Adreça :

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
oc: %s Totjorn apondre los exemplars

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
oc: %s Una error desconeguda s'es produita.

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
oc: %s Numèro de carta :

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
oc: %s Nòta de circulacion :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
oc: %s Vila :

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
oc: %s Confirmar lo senhal :

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
oc: %s Nòta del contacte :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
oc: %s País :

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
oc: %s Data de naissença :

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
oc: %s Definicion de las règlas de circulacion e d'emendas per "%s" %s Definicion de las règlas de circulacion e d'emendas per totes los sites %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
oc: %s Desactivat %s

note: %1$s:  END
en: %s Email:
oc: %s Corrièr eletronic :

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
oc: %s Activat

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
oc: %s Error :

note: %1$s:  END
en: %s Fax:
oc: %s Fax :

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
oc: %s Filtrer per modul

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
oc: %s Prenom :

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
oc: %s Grasilha de catalogatge

note: %1$s:  END
en: %s From any library
oc: %s Tot site

note: %1$s:  END
en: %s From home library
oc: %s Dempuèi lo site de restacament

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
oc: %s Pòstes budgetaris per '%s' %s Totes los pòstes budgetaris %s

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
oc: %s Ignorar la notícia entranta (sos exemplars poiràn èsser tractats)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
oc: %s Ignorar los exemplars

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
oc: %s Inicialas :

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
oc: %s L'exemplar es flotant

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
oc: %s L'exemplar tòrna a son site de restacament

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
oc: %s Exemplar tornat al site del prèst

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
oc: %s Modificar lo tipe d'autoritat %s Novèl tipe d'autoritat %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
oc: %s Modificar la linha de comanda %s Novèla comanda %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
oc: %s Modificar la lista d'aderents %s Novèla lista d'aderents %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
oc: %s Modificar la lista d'aderents %s Novèla lista d'aderents %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
oc: %s Modificar l'abonament per

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
oc: %s Cors novèl %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
oc: %s Cap d'accion pas definida pel modèl. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
oc: %s Pas de budgèt actiu %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
oc: %s Pas d'id de colleccion d'atribuit. %s Títol ja utilizat. %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
oc: %s Reservacion pas autorizada

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
oc: %s pas de budgèt inactiu %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
oc: %s Pas de restriccion %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
oc: %s responsa(s) trobada(s) %s

note: %1$s:  END
en: %s None
oc: %s Pas cap

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
oc: %s Nòta OPAC :

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
oc: %s Autre nom :

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
oc: %s Autre telefòn :

note: %1$s:  END
en: %s Owner
oc: %s Proprietari

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
oc: %s Proprietari e utilizaires

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
oc: %s Proprietari, utilizaires e site

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
oc: %s Pagina %s / %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
oc: %s Senhal :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
oc: %s Telefòn :

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
oc: %s Corrièr electronic principal :

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
oc: %s Telefòn principal :

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
oc: %s Data d'inscripcion :

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
oc: %s Remplaçar la notícia existenta per la notícia entranta

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
oc: %s Remplaçar los exemplars se una notícia concordanta es estada trobada (unicament per los exemplars existant)

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
oc: %s Civilitat :

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
oc: %s Recèrca : %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
oc: %s Corrièr electronic alternatiu :

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
oc: %s Telefòn alternatiu :

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
oc: %s Lo numèro del periodic es ignorat en cas d'irregularitat. %s Lo numèro del periodic es conservat en cas d'irregularitat. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
oc: %s Cartas aderent

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
oc: %s Critèri 1 :

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
oc: %s Critèri 2 :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
oc: %s Estat :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
oc: %s Numèro dins la via :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
oc: %s Tipe de via :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
oc: %s Nom d'ostal :

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
oc: %s Aqueles exemplars pòdon pas èsser desplaçats de l'anciana notícia cap a la novèla : %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
oc: %s I a pas de suggestion (acceptada) en espèra.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
oc: %s I a pas de taula a configurar per aqueste modul. %s %s %s I a pas de pagina utilizant la configuracion de taula dins aqueste modul. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
oc: %s I a pas de valor definida per %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
oc: %s Aqueste numèro de comanda existís pas. %s

note: %1$s:  END
en: %s Username:
oc: %s Identificant :

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
oc: %s Òc %s Non %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
oc: %s Òc%s,

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
oc: %s Recercàvetz %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
oc: %s Recercàvetz aquesta notícia %s %s Recercàvetz %s %s

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
oc: %s aprèp %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
oc: %s despolhaments

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
oc: %s per

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
oc: %s per %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
oc: %s per %s%s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
oc: %s par%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
oc: Calendièr %s

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
oc: %s pòt pas èsser dobèrt

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
oc: %s donada aponduda

note: For the first occurrence, %1$s:  deliverytime | html
en: %s days
oc: %s jorns

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
oc: %s repertòris tractats.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
oc: %s repertòris scannats.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
oc: %s desactivat %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
oc: %s impossible a descompressar

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
oc: %s grasilha de catalogatge

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
oc: %s Reservacion(s) restanta(s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
oc: %s image(s) desplaçada(s) dins la basa :

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
oc: %s imatges trobats

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
oc: %s notícia(s) importada(s) %s(la darrièra èra %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
oc: %s per %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
oc: %s dins l'onglet %s

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
oc: %s fasciculs

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
oc: %s fasciculs %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
oc: %s camps obligatòris voids

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
oc: %s exemplar(s) trobat(s) e telecargat(s) dins la sèrva

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
oc: %s exemplar(s) son estacats a aquesta notícia. Vos cal suprimir totes los exemplars abans de suprimir aquesta notícia.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
oc: %s exemplar(s) ligats.

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
oc: %s exemplar(s) suprimit.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
oc: %s exemplar(s) restant(s)

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
oc: %s exemplar(s) modificat(s) : vist pel darrièr còp fixat a %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
oc: %s camps obligatòris voids (suslinhats)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
oc: %s meses %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
oc: %s pas importat(s), perque èra ja dins la taula dels aderents e que l'espotiment es desactivat %s(darrièr èra %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
oc: %s pas importat(s), perque son pas dins lo format esperat ! %s(darrièr èra %s)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
oc: %s lo %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
oc: %s lo %s fins al %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
oc: %s comanda(s) ligada(s).

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
oc: %s comandas restantas

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
oc: %s espotits %s(darrièr èra %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
oc: %s aderents son estats escafats amb succès

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
oc: %s aderents son estats escafats amb succès

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
oc: %s aderents son estats escafats amb succès (se aquò èra pas un tèst)

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
oc: %s en espèra

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
oc: Preferéncias %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
oc: %s notícia %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
oc: %s notícia(s)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
oc: %s notícia(s) suprimida(s).

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
oc: %s notícia(s) dins lo fichièr

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
oc: %s notícia(s) non telecargada(s) a cause d'errors MARC

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
oc: %s fichas tractada(s)

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
oc: %s notícia(s) telecargada(s)

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
oc: %s notícia(s) amb al mens una notícia concordanta dins lo catalòg &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
oc: %s responsa(s) trobada(s) %sper

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
oc: %s responsa(s) trobada(s) dins la sèrva

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
oc: %s colis

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
oc: %s abonament(s) liés.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
oc: %s abonaments restants

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
oc: %s còps

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
oc: %s a comandar

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
oc: %s indisponible :

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
oc: %s setmanas %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
oc: %s vont expirer avant

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
oc: %s annada(s)

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
oc: %s%s : %sComandas en retard

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
oc: %s%s dins

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
oc: %s%s dins %s Catalòg%s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
oc: %s%s etiqueta isolada%s%s etiquetas isoladas%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
oc: %s%s%s(pas de numèro de telefòn)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
oc: %s%s%s(pas d'adreça de corrièr electronic)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
oc: %s%s%s(aucun)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
oc: %s%s%sL'exemplar es pas estat transferit%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sN/A%s
oc: %s%s%sN/D%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
oc: %s%s%sPas de títol%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
oc: %s%s%sPas de còdi de barras%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
oc: %s%s%sPas de quòta%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
oc: %s%s&nbsp;amb limit(s) :

note: For the first occurrence, %1$s:  suggestion.title | html %2$s:  IF ( suggestion.author ) %3$s:  suggestion.author | html %4$s:  END
en: %s%s, by %s%s
oc: %s%s, per %s%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
oc: %s%s ; Editat per %s %s%s en

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
oc: %s&copy; %s %s %s; Volum :

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
oc: %s&exemplar; %s %s %sVolum :

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
oc: %s(utilizaire suprimit)%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
oc: %s, per %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
oc: %s, per %s%s %s-

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
oc: %sActiu%sInactiu%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
oc: %sApondre un nouvel abonament%s (

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
oc: %sNotícia d'autoritat%sNotícia bibliografica%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
oc: %sAutoritat%sBibliografica%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
oc: %sImpossible de crear una novèla lista. Mercé de verificar son nom.

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
oc: %sERROR: Impossible de crear lo novèl exemplar.

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
oc: %sModificar un cors%sCrear un cors%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
oc: %sAdreça de liurason liura%s%s%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
oc: %sAmagat per defaut%sMontré%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
oc: %sAmagat%sMostrat%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
oc: %sReservacion(s) :%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
oc: %sRègla de reservacion per tipe de document per %s%sRègla de reservacion per defaut per tipe de document%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
oc: %sModificar lo tèxte de la grasilha%sApondre una grasilha%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
oc: %sModificar notificacion%sAjoute una notificacion%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
oc: %sModificar lo camp%s %sNovèl camp%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
oc: %sNovèl %sPanièr %s (%s) per

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
oc: %sRetard !%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
oc: %sRetards : %s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
oc: %sLo fichièr que vous ensajatz de telecargar es void.%s %sAvètz pas seleccionat de fichièr a telecargar.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
oc: %sLo fichièr qu'ensajatz de telecargar es void.%s %sAvètz pas seleccionat de fichièr a telecargar.%s %sParamètre d'escript invalid o mancant.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
oc: %sI a pas de linha de comanda recepcionada.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
oc: %sAquesta notícia a pas d'exemplar.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
oc: %sÒc%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF is_standing %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
oc: %sÒc%sNon%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
oc: %sÒc%sNon%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
oc: %suna lista:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
oc: %set %s %s %s amb ISSN correspondent

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
oc: %sa %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
oc: %sb - Entèsta seguenta

note: %1$s:  IF ( result_se.author ) %2$s:  result_se.author | html %3$s:  END %4$s:  result_se.itemtype | html %5$s:  IF ( result_se.publishercode ) %6$s:  result_se.publishercode | html %7$s:  END %8$s:  IF ( result_se.place ) %9$s:  result_se.place | html %10$s:  END %11$s:  IF ( result_se.copyrightdat
en: %sby %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,
oc: %sper %s%s [%s], %s%s %s%s%s %s%s%s, %s%s%s%s%s,

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
oc: %sd - Acronim

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
oc: %sf - òbra musicala

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
oc: %sg - Tèrme associat

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
oc: %sh - Tèrme associat

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
oc: %si - Expression d'instruccion de renvoi dins la soszòna $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
oc: %sn - Non applicable

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
oc: %sr - Definicion de las relacions dins la $i o la $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
oc: %st - Collectivitat maire immediata

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
oc: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgare)

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
oc: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russe)

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
oc: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainien)

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
oc: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebreu)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
oc: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Ourdou)

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
oc: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persan)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
oc: &#20013;&#25991; (Chinés)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
oc: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali)

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
oc: &#26085;&#26412;&#35486; (Japonés)

en: &#4768;&#4635;&#4653;&#4763; (Amharic) Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)
oc: Getway II Ethiopia Co. (Yohannes Mulugeta (Team Leader), Tegene Assefa, Abiyot Bayou)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
oc: &#54620;&#44397;&#50612; (Corean)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
oc: &#x010D;e&#353;tina (Tchèque)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
oc: &lt;&lt; Retorn a las suggestions

en: &lt;&lt; Previous
oc: &lt;&lt; Precedent

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
oc: &lt;a href="[856u]"&gt;ouvrir lo site&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp; : Autor (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp; : Quòta

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de congrès

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp; : Nom de congrès (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autor collectivitat

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp; : Autor collectivitat (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp; : Totes los mots (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nom de persona

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp; : Nom de persona (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp; : Títol de colleccion

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subjècte e tèrmes associats

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subjècte e tèrmes associats

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subjècte e tèrmes associats

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp; : Subjècte (expression)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
oc: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Títol (expression)

en: &nbsp;Show inactive funds:
oc: &nbsp;Afichar totes los pòstes budgetaris :

en: &nbsp;Show inactive:
oc: &nbsp;Far veire tot :

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
oc: (%s) a %s dempuèi %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
oc: (%s) per

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
oc: (%s) de

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
oc: (%s) es reservat per

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
oc: (%s) es en espèra de retirament per

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
oc: (%s) es prestat a

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
oc: (%s) es actualament en prèst a aqueste aderent. Renovelar ?

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
oc: (%s) a

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
oc: (%s). %s Faire lo retorn e lo prèst er ? %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
oc: (Actual: %s - %s)

en: (Filtered.
oc: (Filtrat.

en: (None)
oc: (Pas cap)

en: (Required)
oc: (Obligatòri)

en: (Tax exc.)
oc: (Total HT.)

en: (Tax inc.)
oc: (Total TTC)

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
oc: (%s abonament(s) liés a aqueste títol).

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
oc: (Desconegut)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
oc: (liste de choix per Choice (separat per |) e colomnas|lignes per Textarea)

en: (budgeted cost * quantity)
oc: (prètz remisat budgetat * quantitat)

en: (checking)
oc: (verificacion)

en: (default if none is defined)
oc: (defaut se res es pas definit)

en: (enter amount in numerals)
oc: (en chifra)

en: (exclusive)
oc: (inclús)

en: (fast cataloging)
oc: (catalogatge rapid)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
oc: (se vous seleccionatz una valor aicí, los indicadors seràn limitats a la liste de las valors autorizadas)

en: (inclusive)
oc: (bòrnas inclusas)

en: (inclusive)
oc: (bòrnas inclusas)

en: (inclusive) to
oc: (inclús) a

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
oc: (modificat lo %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
oc: (doit èsser un nombre superior a 0)

note: SCRIPT
en: (never)
oc: (pas jamai)

en: (no library)
oc: (pas de site)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
oc: (recèrcas aparentadas&nbsp;: %s%s%s)

en: (remove)
oc: (Suprimir)

en: (use * to do a fuzzy search)
oc: (utilizar * per una recèrca floue)

en: ) is currently restricted.
oc: ) es actualament exclús del prèst .

en: ) is not checked out to a patron.
oc: ) es pas prestat a un autre aderent.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
oc: ) maintenant degut lo %s

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
oc: ) renovelat per %s %s (

en: ) you selected does not exist.
oc: ) qu'avètz seleccionada existís pas.

en: ** Vendor's listings already include tax.
oc: ** Los prèses provesidors incluent ja la TVA.

en: , Cyprus
oc: , Chipre

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
oc: , OH, USA (tests de Koha 3.0 beta)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
oc: , Ohio, USA (MARC, documentacion, mantenença dels modèls)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
oc: , PA, USA (Integracion de zebra dins Koha 3.0)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
oc: , Pascale Nalon (ENSMP), e beaucoup d'autres

en: , Please transfer this item.
oc: , mercé de transferir aqueste document.

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
oc: - Lo montant del budgèt pòt pas èsser void

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
oc: - Lo còdi del budgèt pòt pas èsser void

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
oc: - Lo nom del budgèt pòt pas èsser void

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
oc: - lo budgèt parent es lo budgèt courant

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
oc: - La primièra data de parucion es pas definida

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
oc: - La frequéncia es pas definida

en: - None -
oc: - Aucun -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
oc: - Seleccionatz lo document a reservar

en: -- All --
oc: -- Tot --

en: -- Choose --
oc: -- Causir --

en: -- Choose a reason --
oc: -- Causir una rason --

en: -- Choose a status --
oc: -- Causir un estat --

en: -- Choose format --
oc: -- Causir un format --

en: -- none --
oc: -- pas cap --

en: -- please choose --
oc: -- causissètz --

en: . Deletion is not possible.
oc: . Supression impossibla.

en: . Please re-enter the new password.
oc: . Mercé de ressaisir vòstre novèl senhal.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
oc: . Mercé de garder aqueste exemplar e de lo far passer en reservacion.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
oc: .%sVòstre administrator deu definir al mens un site.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
oc: %sVòstre administrator deu definir al mens una categoria d'aderent.%s

en: ... or...
oc: ...o...

en: ...and:
oc: ... e :

en: ...to
oc: ...a

en: 0 to disable
oc: 0 per desactivar

en: 1st
oc: lo 1er

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
oc: : %suna lista&nbsp;:%s

en: : Barcode must be unique.
oc: : Lo còdi de barras deu èsser unic.

en: : The items do not belong to your library.
oc: : Los exemplars n'appartiennent pas a vòstre site.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
oc: : impossible de calculer lo còdi de barras. Apondon d'exemplar abandonat.

en: : item has a waiting hold.
oc: : lo document a una reservacion en espèra

en: : item has linked
oc: : l'exemplar es ligat a

en: : item is checked out.
oc: : lo document es prestat.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
oc: &lt;&lt; Retorn

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
oc: &lt;&lt; Suprimir

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
oc: Una novèla version d'aqueste site es disponible. La volètz telecargar ?

en: A pattern with this name already exists.
oc: Un modèl portant aqueste nom existís ja.

en: ALL items fields MUST :
oc: TOTES los camps d'exemplar DEVON :

en: About Koha
oc: A prepaus de Koha

en: Abstracts / Summaries
oc: Resumits analitics o ensenhadors

en: Accepted
oc: Acceptat

en: Accepted by
oc: Acceptat per

en: Accepted by:
oc: Acceptat per :

en: Accepted date from:
oc: Acceptat dempuèi lo :

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
oc: Pagament acceptat (%s) de

en: Accession date:
oc: Data d'entrada dins las colleccions :

en: Account fines and payments
oc: Detalhs financiers

en: Account number:
oc: Numèro de compte :

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
oc: Compte de : %s %s (%s)

en: Account type
oc: Tipe de compte

en: Accounting details
oc: Detalhs financiers

en: Acquisition
oc: Aquisicions

en: Acquisition date
oc: Data d'aquisicion

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
oc: Data d'aquisicion (aaaa-mm-jj)

en: Acquisition date: newest to oldest
oc: Data d'aquisicion: del mai recent al mai ancian

en: Acquisition date: oldest to newest
oc: Data d'aquisicion : del mai ancian al mai recent

en: Acquisition details
oc: Detalhs sus l'aquisicion

en: Acquisition information
oc: Informacions d'aquisicion

en: Acquisition parameters
oc: Paramètres aquisicions

en: Acquisition tables
oc: Taulas d'aquisicion

en: Acquisitions
oc: Aquisicions

en: Acquisitions statistics
oc: Estatisticas sus las aquisicions

en: Acquisitions statistics
oc: Estatisticas sus las aquisicions

en: Action
oc: Accion

en: Action if matching record found:
oc: Accion se una notícia concordanta es trobada :

en: Action if matching record found:
oc: Accion en cas de correspondéncia amb una notícia:

en: Action if no match found:
oc: Accion se i a pas de concordància :

en: Action if no match is found:
oc: Accion se i a pas de concordància :

en: Actions
oc: Accions

en: Actions
oc: Accions

en: Actions:
oc: Accions :

en: Active
oc: Actiu

en: Active budgets
oc: Budgèts actius

en: Active:
oc: Actiu :

en: Actual cost
oc: Prètz unitari facturat

en: Actual cost tax exc.
oc: Prètz real remisat HT.

en: Actual cost tax inc.
oc: Prètz real remisat TTC.

en: Actual cost:
oc: Prètz unitari facturat :

en: Add
oc: Apondre

en: Add
oc: Apondre

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
oc: Apondre %s exemplars a %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
oc: Apondre e duplicar

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
oc: Apondre un panièr per %s

en: Add a contract
oc: Apondre un contacte

en: Add a message for:
oc: Apondre un messatge per :

en: Add a new OAI set
oc: Apondre un novèl Set OAI

en: Add a new action
oc: Apondre una accion

en: Add a new field
oc: Apondre un novèl camp

en: Add a new message
oc: Apondre un messatge

note: INPUT type=submit
en: Add action
oc: Apondre una accion

note: A
en: Add an attribute
oc: Apondre un atribut

note: BUTTON
en: Add another condition
oc: Apondre una autra condicion

en: Add another contact
oc: Apondre un autre contacte

note: A
en: Add another field
oc: Apondre un autre camp

en: Add basket group for
oc: Apondre un registre per

en: Add biblio
oc: Apondre una notícia

en: Add budget
oc: Apondre un budgèt

en: Add checked
oc: Apondon validat

en: Add classification source
oc: Apondre font de classificacion

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
oc: Apondon crèdit

en: Add description
oc: Apondre una descripcion

en: Add filing rule
oc: Apondre règla de classament

en: Add fund
oc: Apondre un pòste budgetari

note: A
en: Add internal note
oc: Apondre una nòta intèrna

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
oc: Apondon un exemplar

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
oc: Apondre un exemplar %s

en: Add item type
oc: Apondre un tipe de document

en: Add item(s)
oc: Apondre exemplar(s)

en: Add items: scan barcode
oc: Apondètz d'exemplars : scannez un còdi de barras

en: Add match check
oc: Apondre règla de concordància

en: Add match point
oc: Apondre punt de concordància

en: Add new collection
oc: Apondre una novèla colleccion

en: Add new definition
oc: Apondre una novèla definicion

en: Add new group
oc: Apondre un grop novèl

en: Add new holiday
oc: Apondre un jorn de tampadura

en: Add offline circulations to queue
oc: Cargar las donadas de prèstes secorruts

en: Add or remove items
oc: Apondre/Suprimir d'exemplars

en: Add order
oc: Apondre linha de comanda

en: Add order to basket
oc: Apondre una linha al panièr

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
oc: Apondre una linha al panièr %s

en: Add orders
oc: Apondre de linhas de comanda

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
oc: Apondre de linhas de comandas dempuèi %s (%s telecargat lo %s)

en: Add patron attribute type
oc: Apondre un atribut aderent

en: Add patrons
oc: Apondre d'aderents

en: Add recipients
oc: Apondre de destinataris

en: Add record matching rule
oc: Apondre una règla de concordància

en: Add reserves
oc: Apondre de resèrvas de corses

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
oc: Apondre a %s

en: Add to a list
oc: Apondre a una lista

en: Add to a new list:
oc: Apondre a una novèla lista&nbsp;:

en: Add to basket
oc: Apondre al panièr

en: Add to cart
oc: Apondre al panièr

en: Add to list
oc: Apondre a la lista

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
oc: Apondre a la fila dels prèstes secorruts

note: SCRIPT
en: Add to:
oc: Apondre a :

en: Add user
oc: Apondre un utilizaire

en: Add users
oc: Apondre d'utilizaires

en: Add vendor
oc: Apondre un provesidor

note: A
en: Add vendor note
oc: Apondre una nòta a un provesidor

en: Add/Edit items
oc: Apondre/modificar d'exemplars

en: Added
oc: Apondut

en: Added on or after date:
oc: Apondut lo o aprèp lo :

en: Added on or before date:
oc: Apondut lo o abans lo :

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
oc: Atribut aderent apondut &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
oc: Règla de concordància aponduda &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
oc: Apondut.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
oc: Apondre autoritat %s

en: Additional SRU options:
oc: Opcions SRU suplementàrias

en: Additional content types
oc: Autres tipes de contengut

en: Additional parameters
oc: Paramètres divèrses

en: Additional thanks to...
oc: D'autres mercejaments a...

en: Additional tools
oc: Aisinas suplementàrias

en: Address
oc: Adreça

en: Address 2
oc: Adreça 2

en: Address 2:
oc: Adreça (seguida) :

en: Address in question
oc: Partit sens daissar d'adreça

en: Address line 1:
oc: Adreça linha 1 :

en: Address line 2:
oc: Adreça linha 2 :

en: Address line 3:
oc: Adreça linha 3 :

en: Address:
oc: Adreça :

en: Address:
oc: Adreça :

en: Administration
oc: Administracion

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
oc: Administracion &gt; Devisas e taus de change

en: Administration tables
oc: Taulas d'administracion

en: Adult
oc: Adulte

en: Advanced constraints
oc: Contraintes avançadas

en: Advanced constraints:
oc: Contraintes avançadas :

en: Advanced search
oc: Recèrca avançada

en: After
oc: Après

en: Age required
oc: Edat requesida

en: Age required:
oc: Edat requesida :

en: Age restricted
oc: Edat limitada

en: Alert
oc: Alèrta

en: Alert subscribers for
oc: Inscrits a l'alèrta per

en: All
oc: Totes

en: All authority types
oc: Tipes d'autoritats

en: All budgets
oc: Totes los budgèts

en: All collections
oc: Totas las colleccions

en: All dates
oc: Totas datas

en: All dependencies installed.
oc: Totas las dependéncias son installadas

en: All funds
oc: Totes los pòstes budgetaris

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
oc: Totas las facturas a fusionar devon èsser del même provesidor.

en: All item fields are in the same tag and in item tab
oc: Tous los camps d'exemplars son dins lo meteis camp MARC e dins l'onglet exemplar

en: All item types
oc: Totes los tipes de document

en: All libraries
oc: Totes los sites

en: All locations
oc: Totes los sites

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
oc: Totas las comandas d'aqueste panièr seràn anulladas e los pòstes budgetaris seront recreditats.

en: All required Perl modules appear to be installed.
oc: Totes los moduls Perl necessaris semblan installats.

note: SCRIPT
en: All selected
oc: Tot seleccionat

en: All shelving locations
oc: Totas las localizacions

en: All statuses
oc: Totes los estatuts

en: All tags
oc: Totes los tags

en: All vendors
oc: Totes los provesidors

en: Allow
oc: Autorizar

en: Allow transfer?
oc: Autorizar transferiment

en: Already received
oc: Ja recepcionat

en: Alternate address
oc: Autra adreça

en: Alternate address: Address
oc: Autra adreça : Adreça

en: Alternate address: Address 2
oc: Autra adreça : Adreça 2

en: Alternate address: City
oc: Autra adreça : Vila

en: Alternate address: Contact note
oc: Autra adreça : Nòta del contacte

en: Alternate address: Email
oc: Autra adreça : Email

en: Alternate address: Phone
oc: Autra adreça : Telefòn

en: Alternate address: State
oc: Autra adreça : Etat

en: Alternate address: Street number
oc: Autra adreça : Numèro de carrièra

en: Alternate address: Street type
oc: Autra adreça : Tipe de via

en: Alternate contact
oc: Autre contact

en: Alternate contact: Address
oc: Autre contacte : Adreça

en: Alternate contact: Address 2
oc: Autre contacte : Adreça 2

en: Alternate contact: City
oc: Autre contacte : Vila

en: Alternate contact: Country
oc: Autre contacte : País

en: Alternate contact: First name
oc: Autre contacte : Prenom

en: Alternate contact: Phone
oc: Autre contacte : Telefòn

en: Alternate contact: State
oc: Autre contacte : Estat

en: Alternate contact: Surname
oc: Autre contacte : Nom d'ostal

en: Alternative contact
oc: Autre contacte

en: Alternative phone:
oc: Autre telefòn :

en: Always show checkouts immediately
oc: Totjorn afichar los prèstes immediatament

en: Amount
oc: Montant

en: Amount outstanding
oc: Montant a recobrar

en: Amount:
oc: Montant :

en: An error has occurred!
oc: Una error s'es produita !

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
oc: Una error s'es produita. %s

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
oc: Una error s'es produita. La factura pòt pas èsser creada.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
oc: Una error s'es produita al moment de la supression d'aqueste imatge

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
oc: Una error s'es produita e l'operacion %s per %s %s n'a pas eu lieu. Demandatz a vòstre administrator sistèma qu'il regarde lo detalh de l'error dins los logs.

en: An unknown error has occurred.
oc: Una error desconeguda s'es produita.

en: Analytics
oc: Despolhament

en: Analyze items
oc: Despolhe los exemplars

en: Anonymize checkout history
oc: Rendre anonyme l'istoric de prèst

en: Another pattern with this name already exists.
oc: Un modèl portant lo meteis nom existís ja.

en: Any
oc: Totes

en: Any audience
oc: Tot public

en: Any category code
oc: Tot còdi categoria

en: Any content
oc: Tot contengut

en: Any format
oc: Tot format

en: Any item type
oc: Tot tipe de document

en: Any library
oc: Tot site

en: Any phrase
oc: Toute expression

en: Any status except cancelled
oc: N'importe quel statut levat anullat

en: Any vendor
oc: Totes los provesidors

en: Any word
oc: Tot mot

en: Any:
oc: Tout:

en: Apache version:
oc: Version Apache :

en: Appear in position:
oc: S'aficha en posicion :

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
oc: Aplicar una règla de concordància diferenta. Lo nombre de notícias que respondon a la règla es %s

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
oc: Aplicar una autra règla de concordància

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
oc: Filtrar

en: Apply filter(s)
oc: Aplicar filtre(s)

en: Approve
oc: Aprovar

en: Approved
oc: Aprovat

en: Approved comments
oc: Comentaris aprovats

en: Approved tags
oc: Tags aprovats

en: April
oc: Abril

en: Arabic
oc: Arabi

en: Are you sure you want to cancel this hold?
oc: Sètz segur que volètz anullar aquesta reservacion ?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
oc: Sètz segur que volètz anullar aquesta comanda (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
oc: Sètz segur que volètz anullar vòstres cambiaments ?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
oc: Sètz segur que volètz tampar lo panièr %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
oc: Sètz segur que volètz tampar aqueste registre ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
oc: Sètz segur que volètz suprimir %s %s ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
oc: Sètz segur que volètz suprimir lo lòt %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aqueste(s) imatge(s) : %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
oc: Sètz segur que volètz suprimir la lista %s ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
oc: Sètz segur que volètz suprimir los rapòrts seleccionats ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquestas suggestions ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquesta autoritat ?

en: Are you sure you want to delete this basket?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquesta panièr ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aqueste cors ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aqueste imatge de cobertura ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aqueste fichièr  ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aqueste exemplar ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquesta lista ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquesta photo ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquesta notícia ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aqueste rapòrt ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
oc: Sètz segur(a) que volètz suprimir aqueste modèl de periodicitat ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
oc: Sètz segur(a) que volètz suprimir aquesta suggestion ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
oc: Sètz segur que volètz far aquò ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
oc: Sètz segur que volètz modificar una autra règle ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
oc: Sètz segur que volètz suprimir los aderents seleccionats ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
oc: Sètz segur que volètz suprimir lo tag sus aqueste document ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
oc: Sètz segur que volètz levar aquestes documents d'aquesta lista ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
oc: Sètz segur que volètz levar aqueste exemplars d'aqueste cours ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquesta lista ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
oc: Sètz segur(a) que volètz tornar dobrir aqueste panièr ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
oc: Sètz segur(a) que volètz tornar dobrir aqueste abonament ?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquesta photo ?Aquò serà irréversible.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
oc: Sètz segur que volètz anullar %s emendas en suspens ? Aquò serà irréversible !

en: Area
oc: Taula

en: Area:
oc: Domeni :

en: Arrived
oc: Arribat

note: SCRIPT
en: Ascending
oc: Creissent

en: Asked
oc: Demandat

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
oc: Site&nbsp;:&nbsp;%s

en: Attach another item
oc: Estacar un autre exemplar

en: Attach item
oc: Estacar un exemplar

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
oc: Estacar aqueste panièr a un novèl registre amb lo meteis nom

en: August
oc: Agost

en: Auth field copied
oc: Soscamp copiat

en: Auth value
oc: Valor autorizada

en: Auth value:
oc: Valor autorizada :

en: Author
oc: Autor

en: Author (A-Z)
oc: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
oc: Autor (Z-A)

en: Author (any):
oc: Autor (tout type) :

en: Author (corporate):
oc: Autor (collectivitat) :

en: Author (personal):
oc: Autor (personne) :

en: Author(s)
oc: Autor(s)

en: Author:
oc: Autor&nbsp;:

en: Author:
oc: Autor :

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
oc: Autor : %s

en: Authorised values category
oc: Categoria de valors autorizadas

en: Authorities
oc: Autoritats

en: Authorities tables
oc: Taulas autoritats

en: Authorities:
oc: Autoritats:

en: Authority
oc: Autoritat

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
oc: Autoritat n° %s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
oc: Autoritat %s

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
oc: Grasilha d'autoritat Marc per %s%s%sgrasilha per defaut%s

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
oc: Gestion de l'estructura dels soscamps Marc autoritats per %s (autoritat %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
oc: Estructura del soscamp MARC autoritat per %s

en: Authority field to copy:
oc: Camp d'autoritat a recopier :

en: Authority record
oc: Notícia d'autoritat

en: Authority search
oc: Recèrca d'autoritats

en: Authority search results
oc: Resultats de la recèrca d'autoritats

en: Authority type
oc: Tipe d'autoritat

en: Authority type:
oc: Tipe d'autoritat&nbsp;:

en: Authority types
oc: Tipes d'autoritats

en: Authority:
oc: Autoritat :

en: Authorized
oc: Autorizat

en: Authorized value
oc: Valor autorizada

en: Authorized value category:
oc: Categoria de valor autorizada :

en: Authorized value:
oc: Valor autorizada :

en: Authorized value:
oc: Valor autorizada :

en: Authorized values
oc: Valors autorizadas

en: Authors
oc: Autors

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
oc: Remplir automaticament

en: Automatic renewal
oc: Renovèlament automatic

en: Availability
oc: Disponibilitat

en: Availability:
oc: Disponibilitat&nbsp;:

en: Available call numbers
oc: Quòtas disponibles

note: INPUT type=text
en: Available copy
oc: Exemplar disponible

en: Available copy numbers
oc: Numèros d'exemplar disponibles

en: Available enumeration
oc: Enumeracion disponible

en: Available locations
oc: Sites disponibles

en: Average checkout period
oc: Durada mejana de prèst

en: Average checkout period statistics
oc: Estatisticas de la durada mejana de prèst

en: Average loan time
oc: Durada mejana del prèst

en: BSD License
oc: Licéncia BSD

en: Back
oc: Retorn

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
oc: Retorn %s

en: Back to Tools
oc: Retorn al Aisinas

en: Barcode
oc: Còdi de barras

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
oc: Còdi de barras %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
oc: Còdi de barras : %s

en: Barcode file:
oc: Fichièr de còdis de barras :

en: Barcode list (one barcode per line):
oc: Lista de còdis de barras (un per linha) :

en: Barcode submitted
oc: Còdi de barras mandat

en: Barcode:
oc: Còdi de barras&nbsp;:

en: Barcode:
oc: Còdi de barras :

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
oc: Còdi de barras : %s

en: Barcodes not found
oc: Còdis de barras non trobats

en: Base-level allocated
oc: Nivèl de basa allogat

en: Base-level available
oc: Nivèl de basa disponible

en: Base-level ordered
oc: Nivèl de basa comandat

en: Base-level spent
oc: Nivèl de basa depensat

en: Basic constraints
oc: Contraintes de basa

en: Basic parameters
oc: Paramètres de basa

en: Basket
oc: Panièr

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
oc: Panièr %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
oc: Panièr %s (%s)

en: Basket (#)
oc: Panièr (n°)

en: Basket created by:
oc: Creat per :

en: Basket creator
oc: Creator d'etiquetas

en: Basket deleted
oc: Panièr suprimit

en: Basket details
oc: Detalh del panièr

en: Basket group
oc: Registre

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
oc: Grop de panièr %s (%s) per

en: Basket group billing place:
oc: Site de facturacion del registre :

en: Basket group delivery placename:
oc: Site de liurason del registre :

en: Basket group name:
oc: Nom del registre de comanda :

en: Basket group:
oc: Registre :

en: Basket grouping
oc: Gropment de panièr

en: Basket grouping for
oc: Registre de comanda per

en: Basket groups
oc: Registres de comanda

en: Basket name:
oc: Nom del panièr :

en: Basket:
oc: Panièr :

en: Basketgroup:
oc: Registre de comanda :

en: Baskets
oc: Panièrs de comanda

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
oc: Panièrs per %s

en: Baskets in this group:
oc: Panièrs dins aqueste registre :

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
oc: Lòt %s

en: Batch delete
oc: Lòt suprimit

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
oc: Supression d'aderents per lòts e supression de l'istoric dels prèstes

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
oc: %sSupression%sModificacion%s d'exemplars per lòts

en: Batch item deletion
oc: Supression d'exemplars per lòts

en: Batch item modification
oc: Modificacion d'exemplars per lòts

en: Batch patron modification
oc: Modificacion d'aderents per lòts

en: Batch patrons modification
oc: Modificacion d'aderents per lòts

en: Batch patrons results
oc: Resultats del tractament dels aderents per lòts

en: Batch record deletion
oc: Supression de notícias per lot

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
oc: Modificacion de notícias per lòts

en: Before
oc: Abans

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
oc: Abans de començar, verificatz que vous disposez de las autorizacions requesidas per contunhar. Mercé de dobrir una session amb lo nom d'utilizaire e lo senhal qui vous ont été donats per vòstre administrator sistèma e localizat dins vòstre

en: Beginning date:
oc: Data de començament:

en: Begins with
oc: Comença amb

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
oc: Notícia %s

en: Biblio count
oc: Nombre de títols

en: Biblio:
oc: Notícia biblio :

en: Bibliographic
oc: Bibliografic

en: Bibliographic data to print
oc: Donadas bibliograficas a imprimir

en: Bibliographic information
oc: Informacions bibliographiques

en: Bibliographic record
oc: Notícia bibliografica

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
oc: Notícia %s

en: Bibliographic:
oc: Bibliographique:

en: Bibliographies
oc: Bibliografias

en: Biblionumber:
oc: Biblionumber :

en: Biblios:
oc: Notícias biblio :

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
oc: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Alemanha

en: Billing date
oc: Data de facturacion

en: Billing date:
oc: Data de facturacion:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
oc: Data de facturacion: Totas dempuèi %s

en: Billing place
oc: Adreça de facturacion

en: Billing place:
oc: Adreça de facturacion :

en: Biography
oc: Biografia

en: Block
oc:          Immòble

note: SCRIPT
en: Blocked!
oc: Blocat !

en: Book drop mode
oc: Mòde "bóstia de retorn"

en: Book fund:
oc: Pòste budgetari :

en: Borrower
oc: Aderent

en: Borrower number
oc: N° d'aderent

en: Borrowernumber:
oc: N° d'aderent :

en: Branch
oc: Site

en: Bridge Material Type Icons Project
oc: Projet d'icònas de tipe de documents "Bridge"

en: Brief display
oc: Afichatge cort

en: Browse system logs
oc: Consultation dels logs del sistèma

en: Browse the system logs
oc: Consultation dels logs del sistèma

note: For the first occurrence, %1$s:  loop_budge.budget_period_description | html %2$s:  loop_budge.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS loop_budge.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
oc: Budgèt %s [id=%s]%s (inactive)%s

en: Budget id
oc: ID Budgèt

en: Budget name
oc: Nom del budgèt

en: Budget period description
oc: Descripcion de lo periòde budgétaire

en: Budget:
oc: Budgèt :

en: Budgeted cost:
oc: Prètz remisat (budgetat) :

en: Budgets
oc: Budgèts

en: Budgets administration
oc: Gestion dels Budgèts

en: Build a new report?
oc: Crear un novèl rapòrt ?

en: Build a report
oc: Crear un rapòrt a partir d'una requèsta SQL

en: Build and run reports
oc: Construire e executar de rapòrts

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
oc: Crear un novèl rapòrt

en: Built-in offline circulation interface
oc: L'interfàcia de circulacion fòra linha integrada

en: By
oc: Par :

en: By:
oc: Par :

en: Bytes
oc: Octets

en: CD audio
oc: CD àudio

en: CD software
oc: Logicial sus CD

en: CSV profile:
oc: Perfil CSV

en: CSV profiles
oc: Perfils CSV

en: CSV separator:
oc: Separador CSV :

en: Cache expiry (seconds)
oc: Expiracion del cache (en segondas)

en: Cache expiry:
oc: Expiracion del cache :

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
oc: Calculat sus %s entre %s e %s

en: Calendar
oc: Calendièr

en: Calendar information
oc: Calendièr

en: Call number
oc: Quòta

en: Call number (0-9 to A-Z)
oc: Quòta (0-9 a A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
oc: Quòta (Z-A a 9-0)

en: Call number range
oc: Quòta

en: Call number:
oc: Quòta&nbsp;:

en: Call numbers
oc: Quòtas

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
oc: Quòta : %s

en: Calyx, Australia
oc: Calyx, Australie

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
oc: Pòt èsser sasit coma una adreça IP simple, un jos réseau tel que 192.168.1.*

en: Can't cancel receipt
oc: Impossible d'anullar la recepcion

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
oc: Impossible de suprimir la notícia del catalòg o la comanda. Anullar d'en primièr las reservacions.

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
oc: Impossible de suprimir la notícia del catalòg. Supprimez d'en primièr las autres comandas qui y son liées

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
oc: Impossible de suprimir la notícia del catalòg. Supprimez d'en primièr los abonaments

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
oc: Impossible de suprimir la notícia del catalòg. Veire çaijós perqué

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
oc: Impossible d'enregistrar la notícia, los camps seguents son vides :

en: Cancel
oc: Anullar

en: Cancel and return to order
oc: Anullar e retourner a la comanda

en: Cancel filter
oc: Anullar lo filtre

en: Cancel hold
oc: Anullar reservacion

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
oc: Anullar reservacion

note: SCRIPT
en: Cancel merge
oc: Anullar la fusion

en: Cancel modifications
oc: Anullar las modificacions

en: Cancel notification
oc: Anullar lo messatge

en: Cancel receipt
oc: Anullar la recepcion

en: Cancel transfer
oc: Anullar transferiment

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
oc: Cause d'anullacion: %s %s

en: Cancelled
oc: Anullat

en: Cancelled
oc: Anullat

en: Cancelled orders
oc: Comandas anulladas

en: Cannot add patron
oc: Impossible d'apondre aqueste aderent

en: Cannot be ordered
oc: Pòt pas èsser comandat

note: I
en: Cannot be put on hold
oc: Impossible de reservar

en: Cannot be toggled
oc: Pòt pas èsser basculat

en: Cannot check in
oc: Retorn impossible

en: Cannot check out
oc: Prèst impossible

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
oc: Prèst impossible ! %s

en: Cannot delete
oc: Supression impossibla

en: Cannot delete budget
oc: Impossible de suprimir lo budgèt

en: Cannot delete patron
oc: Impossible de suprimir aqueste aderent

en: Cannot edit
oc: Modificacion impossibla

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
oc: Impossible de dobrir %s en lectura.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
oc: Impossible de dobrir l'indèx dels fichièrs (idlink.txt or datalink.txt) en lectura.

en: Cannot place hold
oc: Impossible de reservar

en: Cannot place hold on some items
oc: Impossible de reservar certains exemplars

en: Cannot place hold:
oc: Impossible de reservar :

en: Cannot process file as an image.
oc: Impossible de dobrir lo fichièr coma un imatge.

en: Cannot renew:
oc: Renovèlament impossible :

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
oc: Impossible de tester lo previsional de bulletinatge per cette/ces raison(s):

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
oc: Impossible de descompressar lo fichièr dins lo repertòri dels plugins.

en: Card
oc: Carte

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
oc: Lòt de cartas numèro %s

en: Card height:
oc: Nautor de la carta :

en: Card number
oc: Numèro de carta

en: Card number:
oc: Numèro de carta:

en: Card number:
oc: N° de carta :

en: Card width:
oc: Largor de la carta :

en: Cardnumber already in use.
oc: Aqueste numèro de carta es ja utilizat

en: Cardnumber length is incorrect.
oc: La longor d'aqueste numèro de carta es pas correct.

en: Cardnumbers not found
oc: Numèro de carta non trobat

note: SCRIPT
en: Cart
oc: Panièr

en: Cas login
oc: Identificacion per CAS

en: Catalog
oc: Catalòg

en: Catalog by item type
oc: Catalòg per tipe de document

en: Catalog details
oc: Detalhs

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
oc: Detalhs %s

en: Catalog search
oc: Recèrca catalòg

en: Catalog statistics
oc: Estatisticas sus lo catalòg

en: Cataloging
oc: Catalogatge

en: Cataloging search
oc: Recèrca catalòg

en: Catalogs
oc: Catalògs

en: Cataloguing tables
oc: Taulas de catalogatge

en: Category
oc: Categoria

en: Category code
oc: Còdi categoria

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
oc: Còdi categoria desconegut

en: Category code:
oc: Còdi categoria :

en: Category name
oc: Nom de la categoria

en: Category type:
oc: Tipe de categoria :

en: Category:
oc: Categoria&nbsp;:

en: Category:
oc: Categoria :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
oc: Categoria : %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
oc: Categoria : %s (%s)

en: Categorycode
oc: Còdi categoria

en: Cell value
oc: Valor de cellula

en: Cells contain estimated values only.
oc: Las cellulas contenon unicament de valors estimées.

en: Change
oc: Cambiar

en: Change basket group
oc: Cambiar lo registre

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
oc: Cambiar de registre

en: Change internal note
oc: Modificar la nòta intèrna

en: Change order
oc: Cambiar la comanda

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
oc: Càmbia la nòta intèrna de la comanda (comanda n° %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
oc:          Càmbia la nòta del provesidor (comanda n° %s)

en: Change password
oc: Cambiar senhal

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
oc: Cambiar identificant e/o senhal de %s %s

en: Changed action if matching record found
oc: Accion modificada se una notícia concordanta es trobada

en: Changed action if no match found
oc: Accion cambiada se i a pas de notícia concordanta

en: Changed item processing option
oc: Opcion d'accion suls exemplars modificada

en: Changed.
oc: Cambiat.

en: Character encoding:
oc: Encodatge dels caractèrs :

en: Charge
oc: Frais

en: Check all
oc: Tot seleccionar

en: Check expiration
oc: Verificacion de las datas d'expiracion

en: Check for embedded item record data?
oc: Verificar las donadas exemplars incluses ?

en: Check in
oc: Tornar

en: Check in
oc: Retorn

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
oc: Messatge de retorn

en: Check lists
oc: A verificar

en: Check logs for more details.
oc: Mercé de veire lo log de las errors per mai de detalhs.

en: Check out
oc: Presta

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
oc: Messatge de prèst

en: Check out to this patron
oc: Prestat a aqueste aderent

en: Check that your database is running.
oc: Verificatz que vòstra basa de donadas fonctionne.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
oc: Contrôler per suprimir lo camp

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
oc: Cocher per afichar aqueste atribut dins la pagina de detalh de l'OPAC.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
oc: Marcar per rendre aqueste atribut interrogable dins l'interfàcia professionala, recèrca d'aderent.

en: Check-in
oc: Retorn

en: Check-in date from
oc: Rendu entre

en: Check-in date from:
oc: Rendu entre :

en: Checked
oc: Verificat

en: Checked in
oc: Tornat

note: SCRIPT
en: Checked in item.
oc: Document tornat.

en: Checked out
oc: Prestat

en: Checked out
oc: Prestat

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
oc: A été prestat %s fois

en: Checked out from
oc: Empruntat a

en: Checked out on
oc: Prestat

en: Checked out:
oc: Prestat

en: Checked-in items
oc: Documents tornats

en: Checkin
oc: Retorn

en: Checkin message
oc: Messatge de retorn

en: Checkin message type:
oc: Tipe de messatge de retorn :

en: Checkin message:
oc: Messatge de retorn :

en: Checkin on
oc: Retorn

en: Checking out to
oc: Presta a

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
oc: Presta a %s

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
oc: En cochant la bóstia a dreita de l'etiqueta del camp, vous desactivatz l'entrada e supprimez totas las valors d'aqueste camp per totes los aderents seleccionats.

en: Checkout
oc: Prêt

en: Checkout count
oc: Nombre de prèstes

en: Checkout count:
oc: Nombre de prèstes:

en: Checkout date
oc: Data de prèst :

en: Checkout date from:
oc: Prestat entre lo :

en: Checkout date from:
oc: Prestat entre lo :

en: Checkout history
oc: Istoric de prèst

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
oc: Istoric de prèst per %s

en: Checkout on
oc: Empruntat le

en: Checkout status:
oc: Estatut de prèst :

en: Checkouts
oc: Prèst(es)

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
oc: Los prèstes son BLOQUES perque l'aderent a un o de documents en retard.

en: Child
oc: Enfant

en: Choice
oc: Causir

en: Choose
oc: Causir

en: Choose .koc file:
oc: Causissètz lo fichièr .koc :

en: Choose a file
oc: Causissètz un fichièr

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
oc: Causir lo provesidor a aténher dins la lista.

en: Choose a vendor to transfer from
oc: Causir lo provesidor a partir duquel far lo transferiment

en: Choose a vendor to transfer to
oc: Causir lo provesidor a qui far lo transferiment

en: Choose an icon:
oc: Causir una icone :

en: Choose layout type:
oc: Causir lo tipe de presentacion :

en: Choose library:
oc: Causir vòstre site :

en: Choose list
oc: Causir la lista

en: Choose one
oc: Causir :

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
oc: Ne causir una per limitr l'atribut a una categoria d'aderent. Laissez vide se volètz que aqueste atribut siá disponible per totas las categorias d'aderent.

en: Choose order of text fields to print
oc: Causir l'òrdre dels camps a imprimir

en: Choose the file to add to the basket
oc: Causissètz lo fichièr a apondre al panièr

note: A
en: Choose this record
oc: Seleccionar aquesta notícia

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
oc:          Décidez se los aderents d'aquesta categoria n'ont mai accès aux foncionalitats del catalòg public telles que lo renovèlament et las reservacions quand leurs cartas ont expirat.

en: Choose your library:
oc: Causir vòstre site :

en: Choose:
oc: Causir :

en: Circ notes
oc: Nòta de circulacion

en: Circulation
oc: Circulacion

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
oc: Alèrtas de circulacion per %s

en: Circulation and fines rules
oc: Règlas de circulacion

en: Circulation history
oc: Istoric de prèstes

en: Circulation note
oc: Nòta de circulacion

en: Circulation note:
oc: Nòta de circulacion :

en: Circulation records were last synced on:
oc: Darrièra sincronizacion dels enregistraments de circulacion :

en: Circulation statistics
oc: Stats de circulacion

en: Circulation tables
oc: Taulas de circulacion

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
oc: Circulacion : Retards a %s

en: Citation
oc: Citacion

en: Cities
oc: Comunas

en: Cities and towns
oc: Vilas e comunas

en: City
oc: Vila

en: City ID
oc: Identificant comuna

en: City ID:
oc: Identificant comuna :

en: City id
oc: Identificant comuna

en: City:
oc: Vila :

en: Claim acquisition
oc: Reclamacion d'una comanda

en: Claim date
oc: Data de reclamacion

note: INPUT type=submit
en: Claim order
oc: Reclamar una comanda

en: Claim serial issue
oc: Reclamacion numèro mancant

en: Claim using notice:
oc: Reclamar en utilizant la notificacion :

en: Claimed
oc: Reclamat

en: Claimed date
oc: Data de reclamacion

en: Claims
oc: Reclamacions

en: Claims count
oc: Descompte de las reclamacions

en: Class:
oc: Classa :

en: Classification
oc: Classificacion

en: Classification filing rules
oc: Règlas d'emplenatge de la classificacion

en: Classification source code:
oc: Còdi font de classificacion :

en: Classification sources
oc: Fonts de classificacion

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
oc: Classificacion&nbsp;: %s

en: Clean
oc: Escafar

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
oc: Lòt d'impòrt n° %s netejat

en: Clear
oc: Escafar

en: Clear all
oc: Deseleccionar tot

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
oc: Sètz segur que volètz suprimir del réservoir toutes las notícias telecargadas dins aqueste lòt ? Aquesta operacion es irréversible.

en: Clear date
oc: Escafar la data

en: Clear field
oc: Escafar tot

en: Clear on loan
oc: Deseleccionar los en prèst

note: A
en: Clear screen
oc: Escafar l'ecran

en: Clear search form
oc: Netejar lo formulari de recèrca

en: Clear used authorities
oc: Deseleccionar las autoritats utilizadas

en: Click Save to finish.
oc: Clicatz sus Enregistrar per finir.

en: Click on an image to view it in the image viewer
oc: Clicar sus un imatge per lo veire dins la visionadoira

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
oc: Clicar sus n'importe quel camp per modificar son contengut; Valider amb la touche &lt;Entrada&gt; del clavièr per salvar vos modificacions.

en: Click on individual cells to edit.
oc: Clicar dins una cellula per l'editar

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
oc: Clicatz sul(s) ligam(s) seguent(s) per telecargar lo(s) lòt(s) exportat(s).

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
oc: Clicatz sul(s) ligam(s) seguent(s) per telecargar lo(s) lòt(s) exportat(s).

en: Click on the grid to toggle the settings.
oc: Clicatz sus lo tablèu per modificar lo parametratge.

en: Click the date to add or edit a holiday.
oc: Clicatz sus la data per apondre o modificar una jorn de tampadura.

en: Click to add item
oc: Clicar per apondre un exemplar

en: Click to edit
oc: Clicar per modificar

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
oc: Clicar per emplenar amb una suggestion choisie al hasard.

note: INPUT type=submit
en: Clone
oc: Cloner

en: Clone these rules to:
oc: Cloner aquestas règlas per :

note: IMG
en: Clone this subfield
oc: Cloner aqueste soscamp

note: BUTTON
en: Close
oc: Tampar

en: Close basket group
oc: Tampar lo registre

en: Close this basket
oc: Tampar aqueste panièr

en: Close this window.
oc: Tampar la fenèstra

en: Close window
oc: Tampar la fenèstra

en: Close:
oc: Tampada :

en: Closed
oc: Tampat

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
oc: Tampada lo %s

en: Closed on:
oc: Tampat lo :

en: Code
oc: Còdi

en: Code:
oc: Còdi :

en: Collapse all
oc:          Tot redusir

en: Collapsed
oc: Replegat

en: Collection
oc: Colleccion

en: Collection
oc: Colleccion

en: Collection code
oc: Colleccion :

en: Collection deleted successfully
oc: Surpression capitada de la Colleccion

en: Collection failed to be deleted
oc: Fracàs de la supression de la colleccion

en: Collection title:
oc: Colleccion:

en: Collection transferred successfully
oc: La Colleccion a été transferida amb succès

en: Collection:
oc: Colleccion :

en: Collection:
oc: Colleccion&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
oc: Colleccion&nbsp;: %s

en: Column
oc: Colomna

en: Column name
oc: Nom de colomna

en: Column:
oc: Colomna&nbsp;

en: Columns
oc: Colomnas

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
oc: Las colomnas devon èsser sasidas d'esquèrra a dreita : se la 1ere colomna es vierge, las autras seràn ignoradas

note: SCRIPT
en: Columns settings
oc: Configuracion de la colomna

en: Coming from
oc: venant de

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
oc: Venant de %s

en: Comma (,)
oc: Virgula (,)

en: Comment
oc: Comentari

en: Comment
oc: Comentari

en: Comment:
oc: Comentari&nbsp;:

en: Comment:
oc: Comentari :

en: Commenter
oc: Commentateur

en: Comments
oc: Comentaris

en: Comments about this file:
oc: Nòtas a prepaus d'aqueste fichièr :

en: Comments awaiting moderation
oc: Comentaris en espèra de moderacion

en: Comments pending approval
oc: Comentaris en espèra d'approbation

en: Comments:
oc: Comentaris&nbsp;

en: Company details
oc: Coordenadas del provesidor

en: Company name:
oc: Nom del provesidor :

en: Compare barcodes list to results:
oc: Comparer la lista de còdis de barras aux resultats :

en: Completed import of records
oc: Impòrt de las notícias acabat

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
oc: Configuracion D'acòrdi, i a pas d'errors dins vòstra taula de paramètres MARC

en: Configure
oc: Configurar

en: Configure these parameters in the order they appear.
oc: Configurar aquestes paramètres dins lor òrdre d'aparicion

en: Confirm
oc: Confirmar

en: Confirm custom report
oc: Confirmar lo rapòrt

en: Confirm deletion
oc: Confirmar la supression

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
oc: Confirmar la supression de %s ?

en: Confirm deletion of authority structure definition for
oc: Confirmar la definicion de l'estructura d'autoritat per

en: Confirm deletion of patron attribute type
oc: Confirmar la supression de l'atribut aderent

en: Confirm deletion of record matching rule
oc: Confirmar la supression de la règla de concordància

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
oc: Confirmar la supression del soscamp %s ?

en: Confirm deletion of tag
oc: Confirmar la supression del camp

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
oc: Confirmar la supression d'aqueste provesidor ?

en: Confirm new password:
oc: Confirmar lo novèl senhal :

en: Congratulations, installation complete
oc: Félicitacions, installation acabada

en: Connection established.
oc: Connexion establida.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
oc: Fracàs de la connexion a %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
oc: Fracàs de la connexion a %s

en: Constraints
oc: Contraintes

en: Contact
oc: Contacte

en: Contact about late issues?
oc: Contactar a prepaus dels darrièrs periodics ?

en: Contact about late orders?
oc: Contactar al subjècte de las comandas en retard ?

en: Contact details
oc: Coordenadas del contacte

en: Contact information
oc: Informacions de contact

en: Contact name:
oc: Nom del contacte :

en: Contact note:
oc: Nòta del contacte:

en: Contact:
oc: Contacte :

en: Contact: First name
oc: Autre contacte : Prenom

en: Contact: Last name
oc: Contacte : Nom d'ostal

en: Contact: Relationship
oc: Contacte : Relacion

en: Contact: Title
oc: Contacte : Civilitat

en: Contacts
oc: Contactes

en: Contains
oc: conten

en: Content
oc: Contengut

en: Content:
oc: Contengut :

en: Contents
oc: Contengut

en: Contents of
oc: Contengut de

en: Continue
oc: Contunhar

en: Continue to log in to Koha
oc: Contunhatz per vos connectar a Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
oc: Contunhar sens marcar >>

en: Contract
oc: Contracte

en: Contract deleted
oc: Contracte suprimit

en: Contract description:
oc: Descripcion del contacte :

en: Contract end date:
oc: Data de fin de contacte :

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
oc: Lo contracte es pas estada suprimit.I a benlèu un panièr en ligam amb aqueste contacte.

en: Contract id
oc: id del contracte

en: Contract name:
oc: Nom del contacte :

en: Contract number:
oc: Numèro de contacte :

en: Contract number:
oc: Numèro de contacte :

en: Contract start date:
oc: Data de començament de contacte :

en: Contract(s)
oc: Contracte(s)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
oc: Contracte(s) per %s

en: Contract:
oc: Contracte :

en: Contracts
oc: Contractes

en: Contributing companies and institutions
oc: Societats e establiments contributoàrs

en: Control no.:
oc: N° de contraròtle :

en: Control no:
oc: N° de contraròtle :

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
oc: Contraròtle la durada de conservacion de l'istoric de prèst per los novèls aderents d'aquesta categoria. "Pas jamai" anonymise los prèstes al moment del retour, e "Pas jamai" conserve l'istoric de prèst d'un aderent definitivament.Lorsque c'est fixé a "Per defaut", la durada de conservation de l'istoric es contrarotlat per lo cronjob

en: Copies:
oc: Exemplars :

en: Copy
oc: Copiar

en: Copy holidays to:
oc: Copiar los jorns de tampadura cap a :

en: Copy notice
oc: Copiar la notificacion

en: Copy number
oc: Numèro d'exemplar

en: Copy number:
oc: Numèro d’exemplar

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
oc: Copiar cap a %s

en: Copy to all libraries
oc: Copiar cap a totes los sites

en: Copyright date:
oc: Data de publicacion&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
oc: Annada de copyright&nbsp;: %s

en: Copyright:
oc: Copyright :

en: Copyrightdate
oc: Data de publicacion :

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
oc: Lo prètz deu èsser exprimé jos la forme d'un nombre décimal >=0

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
oc: Los còstes son de valors décimales comprises entre de valors maximalas arbitraires (e.g. 1 or 100) e 0 qui es lo còst minimum (aucun còst).

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
oc: Impossible d'apondre aqueste atribut aderent &quot;%s&quot; &mdash; Aqueste còdi existís ja.

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
oc: Impossible de suprimir aqueste atribut aderent &quot;%s&quot; &mdash; il es sasit dins %s fichas aderent

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
oc: Impossible de suprimir l'atribut aderent &quot;%s&quot; &mdash; il es ja absent de la base.

en: Could not find a system preference named
oc: Impossible de trobar una preferéncia sistèma nomenada

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
oc: Impossible de lire lo fichièr history.txt. Verificatz que la variabla &lt;docdir&gt; es definida correctement dins lo fichièr koha-conf.xml.

en: Count
oc: Descompte

en: Count of checkouts
oc: Nombre de prèstes

en: Count total items
oc: Nombre total d'exemplars

en: Country
oc: País

en: Country:
oc: País :

en: Course #
oc: Cors n°

en: Course name
oc: Nom del cors

en: Course name:
oc: Nom del cors :

en: Course number
oc: Numèro del cors

en: Course number:
oc: Numèro del cors&nbsp;:

en: Course reserves
oc: Resèrvas de cors

en: Courses
oc: Corses

en: Cover image
oc: Imatge de cobertura

en: Create a new category
oc: Apondre una categoria

en: Create a new list
oc: Apondre una lista

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
oc: Apondre una comanda en dupliquant una notícia externe.

en: Create a new template
oc: Crear un novèl modèl

en: Create analytics
oc: Crear una notícia de despolhament

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
oc: Crear una grasilha d'autoritat per %s en utilizant

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
oc: Crear una grasilha per %s (%s) en utilizant

en: Create from SQL
oc: Crear a partir d'una requèsta SQL

en: Create manual credit
oc: Crear crèdit manual

en: Create manual invoice
oc: Crear factura manuala

en: Create new authority
oc: Crear una novèla autoritat

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
oc: Crear malgré tot una novèla factura

en: Create new record
oc: Crear una novèla notícia

en: Create printable patron cards
oc: Crear de cartas aderent imprimables

en: Create record
oc: Crear una notícia

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
oc: Crear un rapòrt a partir d'una requèsta SQL

en: Create routing list
oc: Crear una lista de rotatge

en: Create routing list for
oc: Crear una lista de rotatge per

en: Creation date
oc: Data de creacion

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
oc: Licéncia Creative Commons 2.5, (Atribution)

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
oc: Licéncia Creative Commons Atribution-ShareAlike 2.5

en: Credit
oc: Crèdit

en: Credit type:
oc: Tipe de crèdit :

en: Credits:
oc: Crèdits :

en: Creep:
oc: Marge :

en: Currencies
oc: Devisas

en: Currencies &amp; Exchange rates
oc: Devisas e taux de change

en: Currencies and exchange rates
oc: Devisas e taux de change

en: Currency
oc: Devisa

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
oc: Devisa = %s

en: Currency:
oc: Devisa :

en: Currency:
oc: Devisa :

en: Current checkouts allowed
oc: Prèstes actualament autorizats

en: Current library
oc: Site actual

en: Current renewals:
oc: Renovèlaments :

en: Current server time is:
oc: L'heure del servidor es :

en: Current session
oc: Session en cors

en: Current terms
oc: Tèrmes actuals

en: Currently available batches
oc: Lòts actualament disponibles.

en: Currently available layouts
oc: Modèls actualament disponibles

en: Currently available profiles
oc: Perfils actualament disponibles

en: Currently available templates
oc: Templates actualament disponibles

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
oc: Actualament en consultacion sus plaça %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
oc: A l'heure actuala, aquò concerne las politiques de reservacions. Las diferentas politiques fonctionnent coma seguís :

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
oc: Camps de recèrca personnalisés

en: D&aelig;nsk (Danish)
oc: D&aelig;nsk (Danois)

en: DVD video / Videodisc
oc: DVD Vidèo / Vidèodisc

en: Damaged
oc: Damatjat

en: Damaged status:
oc: Estatut damatjat :

en: Data deleted
oc: Donada suprimida

en: Data error
oc: Error de donada

en: Data fields
oc: Camps de donada

en: Data recorded
oc: Donada enregistrada

en: Data:
oc: Donadas :

en: Database
oc: Basa de donadas

en: Database settings:
oc: Reglatges de la basa de donadas :

en: Database tables created
oc: Taulas de la basa de donadas creadas

en: Database:
oc: Basa de donadas :

en: Date
oc: Data

en: Date acquired
oc: Data d'aquisicion

en: Date added
oc: Data d'apondon

en: Date arrived
oc: Data de recepcion

en: Date due
oc: Data de retorn prevista

en: Date due:
oc: Data de retorn prevista&nbsp;:

en: Date last seen
oc: Vu en darrièr

en: Date of birth
oc: Data de naissença

en: Date of birth is invalid.
oc: Data de naissença invalida.

en: Date of birth:
oc: Data de naissença :

en: Date of enrollment is invalid.
oc: Data d'inscripcion invalida.

en: Date of expiration is invalid.
oc: Data d'expiracion invalida.

en: Date of transfer
oc: Data de transferiment

en: Date ordered
oc: Comandat lo

en: Date published
oc: Publicat le

en: Date range
oc: Plaja de datas

en: Date received
oc: Data de recepcion

en: Date received:
oc: Data de recepcion:

en: Date/Time
oc: Data/heure

en: Date:
oc: Data&nbsp;:

en: Date:
oc: Data :

en: Date: from
oc: Data : a partir de

en: Dates
oc: Datas

en: Day
oc: Jorn

en: Day of week
oc: Jorn de la setmana

en: Day/month
oc: Jorn/Mes

en: Day:
oc: Jorn:

en: Days
oc: Jorns

en: Days in advance
oc: Jorns en avança

en: December
oc: Décembre

en: Default
oc: Per defaut

en: Default accounting details
oc: Detalhs financièrs per defaut

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
oc: Règlas de prèst , reservacion e retorn per defaut%s per %s%s

en: Default framework
oc: Grasilha per defaut

en: Default messaging preferences for this patron category
oc: Preferéncias de notificacion per defaut per aquesta categoria d'aderent

en: Default privacy
oc: Confidencialitat per defaut

en: Default privacy:
oc: Confidencialitat per defaut :

en: Default value:
oc: Valor per defaut :

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
oc: Definicion de las règlas de circulacion e d'emenda per de combinasons de sites, de categorias d'aderent e de tipes de document.

en: Define days when the library is closed
oc: Definir los jorns de tampadura de la bibliotèca

en: Define funds within your budgets
oc: Definicion dels pòstes budgetaris al sein de vos budgèts

en: Define mappings
oc: Definir los critèris de seleccion

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
oc: Definicion de las notificacions (les messatges per los retards per ex. mandats par corrièr o corrièr electronic)

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
oc: Definicion de las règlas de notificacion dels prèstes/retorns per de combinasons de sites, categorias d'aderent e types de document.

en: Define the holidays for:
oc: Definir los jorns de tampadura per :

en: Define transport costs between branches
oc: Definicion dels còstes de transferiments entre los sites.

en: Define your budgets
oc: Definicion dels budgèts.

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
oc: Definir %slas règlas de retard per %s%slas règlas per defaut%s

en: Defining transport costs between libraries
oc: Definir los còstes de transferiments entre sites

en: Definition
oc: Definicion

en: Definition description:
oc: Definicion de la descripcion :

en: Definition name:
oc: Nom de la definicion :

en: Delay
oc: Relambi

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
oc: Relambi %s per la categoria d'aderent %s conten de caractèrs inapropriats. Il ne deuriá y aver que de caractèrs numériques.

en: Delete
oc: Suprimir

en: Delete
oc: Suprimir

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
oc: Suprimir totes los exemplars mandats

en: Delete all
oc: Tot suprimir

en: Delete all items
oc: Suprimir totes los exemplars

en: Delete basket
oc: Suprimir lo panièr

en: Delete basket and orders
oc: Suprimir lo panièr e las comandas

en: Delete batch
oc: Suprimir lo lot

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
oc: Suprimir lo budgèt '%s' ?

en: Delete contact
oc: Suprimir un contacte

en: Delete course
oc: Suprimir lo cors

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
oc: Suprimir la grasilha per %s (%s) ?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
oc: Suprimir lo pòste budgetari %s ?

en: Delete image
oc: Suprimir l'imatge

note: SCRIPT
en: Delete item
oc: Suprimir l'exemplar

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
oc: Suprimir lo tipe de document '%s' ?

en: Delete items in a batch
oc: Suprimir los exemplars per lòts

en: Delete list
oc: Suprimir la lista

en: Delete notice?
oc: Suprimir la notificacion ?

en: Delete patrons
oc: Suprimir los aderents

en: Delete patrons who meet the following criteria:
oc: Suprimir los aderents qui répondent au(x) critèri(s) seguent(s) :

en: Delete record
oc: Suprimir la notícia

en: Delete records if no items remain.
oc: Suprimir las notícias s'il ne reste mai d'exemplar.

en: Delete selected
oc: Suprimir la seleccion

en: Delete selected items
oc: Suprimir los exemplars seleccionats

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
oc: Suprimir las notícias seleccionadas

en: Delete subfield
oc: Suprimir lo soscamp

en: Delete subscription
oc: Suprimir l'abonament

en: Delete the exceptions on a range
oc: Suprimir las excepcions sus un periòde

en: Delete the repeated holidays on a range
oc: Suprimir los periòdes de tampadura repetidas

en: Delete the single holidays on a range
oc: Suprimir los periòdes de tampadura isolées

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
oc: Suprimir aquesta categoria

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
oc: Suprimir aquesta excepcion

en: Delete this holiday
oc: Suprimir aqueste jorn de tampadura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
oc: Suprimir aqueste jorn de tampadura.

note: A
en: Delete this saved report
oc: Suprimir aqueste rapòrt salvat

note: IMG
en: Delete this subfield
oc: Suprimir aqueste soscamp

en: Delete user
oc: Suprimir l'utilizaire

en: Delete vendor
oc: Suprimir lo provesidor

en: Delete?
oc: Suprimir ?

en: Deleted bibliographic record, can't find title
oc: Notícia bibliografica suprimida, impossible de trobar aqueste títol

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
oc: Atribut aderent suprimit &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
oc: Règla de concordància suprimida &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
oc: Suprimit.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
oc: Détruire vòstre compte personal vous empachara d'accedir a Koha.

en: Delimiter:
oc: Delimitador :

en: Delink
oc: Délier

en: Delivery comment:
oc: Comentari

en: Delivery place
oc: Adreça de liurason

en: Delivery place:
oc: Adreça de liurason:

en: Delivery time:
oc: Relambi de liurason :

en: Deny
oc: Refuser

en: Department
oc: Departament

en: Department:
oc: Departament&nbsp;:

en: Dept.
oc: Departament

note: SCRIPT
en: Descending
oc: Descreissent

en: Description
oc: Descripcion

en: Description (OPAC)
oc: Descripcion (OPAC)

en: Description (OPAC):
oc: Descripcion (OPAC) :

note: SCRIPT
en: Description is required
oc: La descripcion es obligatòri

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
oc: La descripcion es mancanta

en: Description:
oc: Descripcion :

en: Description:
oc: Descripcion&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
oc: Descripcion: %s

en: Destination library:
oc: Site de destinacion :

en: Destination library:
oc: Site de destinacion :

en: Destination record
oc: Notícia de destinacion

en: Details
oc: Detalhs

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
oc: Deutsch (Allemand) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen e Marc Véron

en: Dewey:
oc: Dewey :

en: Dictionary
oc: Diccionari

en: Dictionary
oc: diccionari

en: Dictionary definitions
oc: Diccionari de definicions

en: Did not check for matches with existing records in catalog
oc: N'a pas cherché de correspondéncia amb de notícias existentas dins lo catalòg

en: Did you mean:
oc: Voliatz dire :

en: Did you mean?
oc: Voliatz dire ?

en: Digests only
oc: Unicament de resumits

en: Directories
oc: Repertòris

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
oc: Indisponible per %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
oc: Indisponible per totes

en: Discharge
oc: Quitus

en: Discharge requests pending
oc: Demandas de quitus en espèra

en: Discographies
oc: Discografias

en: Discount:
oc: Remise :

en: Display
oc: Afichatge

note: A
en: Display detail for this authority
oc: Afichatge detalhat per aqueste autoritat

note: A
en: Display detail for this biblio
oc: Afichatge detalhat per aquesta notícia

note: A
en: Display detail for this item
oc: Afichar lo detalh d'aqueste exemplar

en: Display from:
oc: Afichar depuis:

en: Display height:
oc: Hautor d'afichatge :

en: Display in OPAC:
oc: Afichatge a l'OPAC :

en: Display location:
oc: Afichar la localizacion:

note: A
en: Display member details.
oc: Afichar los detalhs

en: Display only used tags/subfields
oc: Afichar solament los camps/soscamps utilizats

en: Display order
oc: Afichar l'òrdre

en: Display order:
oc: Afichar l'òrdre :

en: Display to:
oc: Afichar fins a :

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
oc: Crear pas de doblon. Apondre una comanda dempuèi una notícia presenta dins vòstre catalòg.

en: Do not look for matching records
oc: Ne pas chercher de notícias correspondentas

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
oc: Sètz segur que volètz generar lo prochain bulletin&nbsp; ?

en: Do you want to confirm this order?
oc: Sètz segur que volètz confirmar aquesta linha de comanda ?

en: Document type:
oc: Tipe de document :

en: Don't allow
oc: Autorizar pas

en: Don't block
oc: Ne pas bloquer

en: Don't export fields:
oc: Exportar pas los camps :

note: INPUT type=button
en: Done
oc: Fait

en: Download
oc: Telecargar

en: Download
oc: Telecargar

en: Download as CSV
oc: Telecargar CSV

en: Download as PDF
oc: Telecargar PDF

en: Download as XML
oc: Telecargar XML

en: Download cart
oc: Telecargar lo panièr

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
oc: Telecargar la configuracion

note: INPUT type=submit
en: Download database
oc: Telecargar la basa de donadas

en: Download file of all overdues
oc: Telecargar lo fichièr dels retards

en: Download file of displayed overdues
oc: Telecargar los retards afichats

en: Download list
oc: Telecargar la lista

en: Download list
oc: Telecargar la lista

en: Download records
oc: Telecargar los enregistraments

en: Download selected claims
oc: Telecargar las reclamacions seleccionadas

en: Downloading records, please wait...
oc: Cargament en cors, mercé de pacientar...

en: Draw guide boxes:
oc: Tracer de casas modèls;:

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
oc: Degut %s

en: Due date
oc: Data de retorn

en: Due date (unformatted, hidden)
oc: Data de retorn (non formaté, amagat)

en: Duplicate
oc: Duplicar

en: Duplicate budget
oc: Duplicar budgèt raiç

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
oc: Duplicar lo budgèt %s

en: Duplicate patron record?
oc: Duplicar la ficha de l'aderent&nbsp; ?

en: Duplicate record suspected
oc: Doblon possible de notícia

note: A
en: Duplicate this saved report
oc: Duplicar aqueste rapòrt salvat

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
oc: Valors en double détectées. Mercé de corregir ces errors e de renviar lo formulari.

en: Duplicate warning
oc: Alèrta doblon

en: EAN:
oc: EAN :

en: EAN:
oc: EAN :

en: EMN (Ecole des Mines de Nantes)
oc: EMN (Ecole de las Mines de Nantes)

en: ERROR - unknown
oc: ERROR - desconegut

en: ERROR:
oc: ERROR :

en: Each cell contain both actual and estimated values.
oc: Chaque cellula conten las valors estimées e las valors réelles.

en: Earliest hold date
oc: Primièra data de reservacion

en: Edit
oc: Modificar

en: Edit
oc: Modificar

en: Edit SQL
oc: Modificar SQL

en: Edit SQL report
oc: Modificar lo rapòrt SQL

en: Edit as new (duplicate)
oc: Duplicar

en: Edit authority
oc: Modificar autoritat

en: Edit basket
oc: Modificar lo panièr

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
oc: Modificar lo panièr %s

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
oc: Modificar lo grop de panièrs %s (%s) pour

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
oc: Modificar lo budgèt %s

en: Edit collection
oc: Modificar la colleccion

en: Edit course
oc: Modificar lo cours

en: Edit field
oc: Modificar lo camp

en: Edit history
oc: Modificar l'istoric

en: Edit in host
oc: Modificar dins l'òste

en: Edit item
oc: Modificar l'exemplar

en: Edit items
oc: Modificar los exemplars

en: Edit items in batch
oc: Modificar los exemplars per lòts

en: Edit list
oc: Modificar la lista

en: Edit list
oc: Modificar la lista

en: Edit patrons
oc: Modificar d'aderents

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
oc: Modificar la suggestion de crompa n° %s

en: Edit record
oc: Modificar la notícia

en: Edit routing list
oc: Modificar la lista de rotatge

en: Edit routing list
oc: Modificar la lista de rotatge

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
oc: Modificar la lista de rotatge (%s)

en: Edit routing list for
oc: Modificar la lista de rotatge de

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
oc: Modificar la recèrca

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
oc: Bulletinar

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
oc: Modificar los soscamps

en: Edit subscription
oc: Modificar l'abonament

en: Edit this holiday
oc: Modificar aqueste jorn de tampadura

en: Edit vendor
oc: Modificar provesidor

en: Edition
oc: Edicion

en: Edition:
oc: Edicion :

en: Editions
oc: Nòtas

en: Email
oc: Corrièr electronic

en: Email address:
oc: Corrièr electronic&nbsp;:

en: Email has been sent.
oc: Lo corrièr electronic es estat mandat.

en: Email:
oc: Corrièr electronic :

en: Email:
oc: Corrièr electronic :

en: Empty and close
oc: Voidar e Tampar

en: Enabled
oc: Activat

en: Enabled?
oc: Activat ?

en: Encoding
oc: Encodatge

en: Encoding:
oc: Encodatge :

en: Encyclopedias
oc: Enciclopèdias

en: End date
oc: Data de fin

en: End date is not consistent with subscription length.
oc: La data de fin es pas cohérente amb la durada de l'abonament.

en: End date:
oc: Data de fin :

en: End date:
oc: Data de fin :

en: English
oc: Anglés

en: Enhanced content
oc: Contengut enriquit

note: A
en: Enhanced content settings
oc: Parametratge dels contenguts enrichis

en: Enrollment fee
oc: Fraisses d'inscripcion

en: Enrollment fee:
oc: Fraisses d'inscripcion :

en: Enrollment period
oc: Durada d'inscripcion

en: Enrollment period:
oc: Durada d'inscripcion :

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
oc: Sasissètz una lista, separada per una virgula, de camps a imprimir.podètz inclure n'importe quel

en: Enter a new purchase suggestion
oc: Sasissètz una novèla suggestion de crompa

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
oc: Sasissètz un abreujat qui escafara celui per defaut dins la lista de resultats d'una recèrca. Exemple per un tipe de document "site web":

en: Enter a title and description for the holiday.
oc: Sasissètz un títol e una descripcion per lo jorn de tampadura.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
oc: Entrar un mot o una phrase per tester a novèl la lista blanche/noire:

en: Enter barcode:
oc: Sasir lo còdi de barras :

en: Enter biblionumber:
oc: Entrar lo biblionumber :

en: Enter item barcode:
oc: Entratz lo còdi de barras de l'exemplar :

en: Enter item barcode:
oc: Entratz lo còdi de barras de l'exemplar :

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
oc: Sasir los paramètres pel rapòrt %s:

en: Enter patron card number or partial name:
oc: Entrar lo n° de carta d'aderent o una partida del nom :

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
oc: Entratz lo numèro de carta de l'aderent :

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
oc: Sasissètz vòstra recèrca

en: Enter starting card position:
oc: Entrar lo numèro de carta de départ :

en: Enter starting label position (for PDF):
oc: Entrar lo numèro d'etiqueta de départ (per crear un PDF) :

en: Enter the barcode of the item to attach:
oc: Entratz lo còdi de barras de l'exemplar a restacar :

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
oc: Sasissètz los tèrmes de vòstra recèrca.

en: Enumeration
oc: Enumeracion

en: Error adding items:
oc: Error al moment de l'enregistrament de l'exemplar :

en: Error analysis:
oc: Error :

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
oc: Error al moment del telecargament del fichièr

en: Error saving item
oc: Error al moment de l'enregistrament de l'exemplar

en: Error saving items
oc: Error al moment de l'enregistrament de l'exemplar

en: Error:
oc: Error&nbsp;:

en: Error:
oc: Error :

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
oc: Error : %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
oc: Error : lo còdi de barras es pas unic per %sserialseq %s

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
oc: Error: Servidor amb l'identificant %s pas trobat

en: Error: no field value specified.
oc: Error : aucune valor de camp precisada.

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
oc: Errors trobadas al moment de l'éxecucion dels paramètres del rapoort: %s

en: Errors occurred:
oc: Des errors se son produitas :

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
oc: Espa&ntilde;ol (Espagnol) Alejandro Tiraboschi (UNC), Bernardo González Kriegel (UNC) and Martín Longo, amb l'ajuda de la communauté koha-es.

en: Est cost
oc: Prètz remisat

en: Estimated cost per unit
oc: Prètz unitari remisat

en: Estimated delivery date
oc: Data de liurason estimée

en: Estimated delivery date from:
oc: Data de liurason prevista entre lo :

en: Estimated delivery date:
oc: Data de liurason prevista :

en: Every
oc: Cada

en: Everyone
oc: Cadun

en: Exactly on
oc: Exactament lo

en: Example: 5.00
oc: Exemple: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
oc: Exemple : Nom=subscription.name|Títol=subscription.title|Numèro=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
oc: Exemple: Autor=200|Element d'entrada=210$a|300|009

note: SCRIPT
en: Exception: %s
oc: Excepcions : %s

en: Exceptions
oc: Excepcions

en: Existing holds
oc: Reservacion(s) existenta(s)

en: Expand all
oc: Tot desvolopar

en: Expected
oc: Esperat

en: Expected on
oc: Esperat le

en: Expiration
oc: Expiracion

en: Expiration date
oc: Data d'expiracion

en: Expiration date:
oc: Data d'expiracion :

en: Expiration date:
oc: Data d'expiracion :

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
oc: Data d'expiracion : %s

en: Expiration:
oc: Expiracion&nbsp;:

en: Expiration:
oc: Expiracion :

en: Expired? / Closed?
oc: Expirat ? / Tampat ?

en: Expires before:
oc: Expira abans :

en: Expires on
oc: Expira lo

en: Expiring before:
oc: Expira abans :

en: Expiry date
oc: Data d'expiracion

en: Explanation
oc: Explicacion

en: Explanation:
oc: Explicacion :

en: Export
oc: Exportar

en: Export
oc: Exportar

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
oc: Exportar la grasilha de catalogatge %s

en: Export as CSV
oc: Exportar al format CSV

en: Export authority records
oc: Exportar las notícias d'autoritat

en: Export bibliographic records
oc: Exportar las notícias bibliograficas

en: Export checkouts using format:
oc: Exportar los prèstes al format :

en: Export configuration
oc: Exportar la configuracion

en: Export data
oc: Exportar las donadas

en: Export database
oc: Exportar la basa de donadas

en: Export default framework
oc: Exportar la grasilha de catalogatge per defaut

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
oc: Exportar d'etiquetas

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
oc: Exportar las cartas aderents

en: Export to CSV file:
oc: Exportar un fichièr csv:

en: Export to CSV spreadsheet
oc: Exportar dins un fichièr CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
oc: Exportar al format OpenDocument (OpenOffice/LibreOffice)

en: Export today's checked in barcodes
oc: Exportar los còdis de barras dels retorns d'uèi

en: Failed to add item with barcode
oc: Fracàs de l'ajout de l'exemplar portant lo còdi de barras

en: Failed to add scheduled task
oc: Impossible d'apondre una tâche programada

en: Failed to apply different matching rule
oc: Impossible d'aplicar las règlas de concordància

en: Failed to delete field.
oc: Fracàs de la supression del camp.

en: Failed to remove item with barcode
oc: Impossible de suprimir l'exemplar amb aqueste còdi de barras

en: Failed to transfer collection
oc: Lo transferiment de colleccion a fracassat

en: Failed to unzip archive.
oc: Impossible de descompressar.

en: Failed to update field.
oc: Impossible de metre a jorn lo camp.

note: SCRIPT
en: Fall
oc: Davalada

en: FamFamFam Site
oc: Site FamFamFam

en: Famfamfam iconset
oc: Jeu d'icònas famfamfam

en: Fast cataloging
oc: Catalogatge rapide

en: Fax:
oc: Fax :

en: February
oc: Febrièr

en: Female
oc: Femenin

en: Fewer options
oc: Mens d'opcions

en: Fiction
oc: Ficcion

en: Field
oc: Camp

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
oc: Lo camp %s es obligatòri, al mens un de ses soscamps deu èsser rempli.

en: Field 1
oc: Camp 1

en: Field 2
oc: Camp 2

en: Field 3
oc: Camp 3

en: Field separator:
oc: Separador de camp :

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
oc: Camp apondut amb succès: %s

en: Field successfully deleted.
oc: Camp suprimit amb succès

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
oc: Camp mis a jorn amb succès: %s

en: Field to use for record matching
oc: Camp a utilizar per lo test de concordància

en: Field-weighted, relevance ranked
oc: Classament per poids dels camps e pertinence

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
oc: Los camps homebranch_descripcion, holdingbranch_descripcion, ccode_descripcion, location_descripcion e permanent_location_descripcion affichent la descripcion al lieu del code.

en: File format:
oc: Format del fichièr :

en: File name
oc: Nom del fichièr

en: File name:
oc: Nom del fichièr :

en: File:
oc: Fichièr :

en: File:
oc: Fichièr :

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
oc: Fichièr: %s

en: Files
oc: Fichièrs

en: Files attached to invoice
oc: Fichièrs estacats a la factura

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
oc: Fichièrs per %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
oc: Fichièrs per la factura: %s

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
oc: Còdi de règla de classament mancant

en: Filing rule code:
oc: Còdi de la règla de classament :

en: Filing rule:
oc: Règla de classament :

en: Filmographies
oc: Filmografias

note: INPUT type=submit
en: Filter
oc: Filtrer

en: Filter barcode
oc: Filtrer sus còdi de barras

en: Filter by:
oc: Filtrer sur :

en: Filter location
oc: Filtrer sus la localizacion

en: Filter on:
oc: Filtre sur :

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
oc: Filtre sus las transaccions pagadas

en: Filter results:
oc: Filtrer los resultats :

en: Filtered on:
oc: Filtre sur :

en: Filters
oc: Filtres

en: Fine
oc: Emenda

en: Fine amount
oc: Emenda (montant)

en: Fine amount:
oc: Montant de l'emenda :

en: Fine charging interval
oc: Emenda (periodicitat)

en: Fines
oc: Emendas

en: Fines for returned items are forgiven.
oc: Las emendas per los documents tornats son anulladas.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
oc: Acabar

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
oc: Finir la recepcion

en: First
oc: Primièr

en: First arrival:
oc: Primièra arribada :

en: First issue publication date:
oc: Data de parucion del primièr fascicul :

en: First name
oc: Prenom

en: First name:
oc: Prenom :

en: Flagged
oc: Marcat

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
oc: Suit la preferéncia sistèma BlockExpiredPatronOpacActions

note: SCRIPT
en: Font
oc: Poliça&nbsp;:

en: Font size:
oc: Talha de la poliça :

en: Font:
oc: Poliça :

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
oc: Pels gròsses catalògs aquò pòt engendrer un comportement inesperat

en: For the selected operations:
oc: Per las operacions seleccionadas:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
oc: Per aqueste site, podètz modificar las règlas per un tipe d'exemplar donat, indépendamment de la categoria de l'aderent.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
oc: Per aqueste site, podètz definir lo nombre maximum de prèstes qu'un aderent peut far en foncion de sa categoria, quin que siá lo tipe de document.

en: Force
oc: Forcer

en: Forever
oc: Totjorn

en: Forgiven
oc: Deute remise

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
oc: Formulari non soumis a cause del (des) problèma(s) seguent(s)

en: Format:
oc: Format :

en: Format:
oc: Format :

en: Formatting
oc: Formatatge

en: Framework code
oc: Grasilha de catalogatge

en: Framework code:
oc: Grasilha de catalogatge :

en: Framework description
oc: Libellat de la grasilha

en: Fran&ccedil;ais (French)
oc: Francés

en: Frequencies
oc: Periodicitats

en: Frequency
oc: Periodicitat

en: Frequency:
oc: Periodicitat :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
oc: Divendres

note: SCRIPT
en: Fridays
oc: Divendres

en: From
oc: De

en: From
oc: De

en: From \ To
oc: De \ Cap a

en: From a new (empty) record
oc: A partir d'una novèla notícia (vide)

en: From a staged file
oc: A partir d'un fichièr telecargat

en: From a subscription
oc: A partir d'un abonament

en: From a suggestion
oc: A partir d'una suggestion

en: From an existing record:
oc: A partir d'una notícia existenta :

en: From an external source
oc: A partir d'una font extèrna

en: From any library
oc: Tot site

en: From any library:
oc: Tot site :

en: From authid:
oc: De l'autoritat No. :

en: From call number:
oc: De la quòta:

en: From date:
oc: De la data :

en: From home library
oc: Dempuèi lo site de restacament

en: From home library:
oc: Dempuèi lo site de restacament :

en: From item call number:
oc: De la quòta :

en: From titles with highest hold ratios
oc: A partir dels títols ayant los mai forts taux de reservacions

en: From:
oc: Del :

en: From:
oc: Del&nbsp;:

en: Front
oc: L'avant

en: Fund
oc: Pòste budgetari

en: Fund amount:
oc: Montant del pòste budgetari :

en: Fund code
oc: Còdi del pòste budgetari

en: Fund code:
oc: Còdi del pòste budgetari :

en: Fund filters
oc: Filtres sus los pòstes budgetaris

en: Fund list of budget
oc: Lista dels pòstes budgetaris del budgèt

note: TD
en: Fund locked
oc: Pòste budgetari verrolhat

en: Fund name
oc: Nom del pòste budgetari

en: Fund name:
oc: Nom del pòste budgetari :

en: Fund parent:
oc: Pòste budgetari parent :

en: Fund remaining
oc: Montant restant per lo pòste budgetari

en: Fund total
oc: Montant total del pòste budgetari

en: Fund:
oc: Pòste budgetari :

en: Fund:
oc: Pòste budgetari :

en: Funds
oc: Pòstes budgetaris

en: GPL License
oc: Licéncia GPL

en: GST
oc: TVA

en: GST %%
oc: TVA %%

en: GST:
oc: TVA :

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
oc: Galego (galicien) Ignacio Javier

en: Gap between columns:
oc: Espaci entre las colomnas :

en: Gap between rows:
oc: Espaci entre las linhas :

en: Gender
oc: Genre

en: Gender:
oc: Genre&nbsp;

en: General settings
oc: Parametratge global

en: Generate an exception for this repeated holiday.
oc: Crear una excepcion a aqueste jorn de tampadura repetida.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
oc: Générer lo quitus

en: Generate exceptions on a range of dates.
oc: Suprimir las excepcions sus un periòde.

note: INPUT type=button
en: Generate next
oc: Crear lo seguent

en: Get Firefox add-on
oc: Cargar l'extension Firefox

en: Get desktop application
oc: Cargar l'aplicacion sus lo burèu

en: Get it!
oc: Causir

en: Global system preferences
oc: Preferéncias sistèma

note: INPUT type=submit name=changepage_goto
en: Go
oc: Valider

en: Go to advanced search
oc: Recèrca avançada

note: A
en: Go to item details
oc: Anar al detalh dels exemplars

en: Go to item search
oc: Recercar suls exemplars

en: Go to page :
oc: Anatz a la pagina :

en: Go to receipt page
oc: Anatz a la pagina Recepcion

note: A
en: Go to record detail page
oc: Anatz a la pagina detalh de la notícia

en: Grace period:
oc: Periòde de grâce :

en: Group
oc: Grop

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
oc: Còdi de grop

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
oc: Nom de grop

en: Group(s):
oc: Grop(es) :

en: Groups of libraries:
oc: Gropes de bibliotècas:

en: Guarantees:
oc: Cautions :

en: Guarantor information
oc: Informacion garant

en: Guarantor:
oc: Garant :

en: Guide box:
oc: Tracer de casas modèls :

en: Guided reports
oc: Rapòrts

en: Guided reports wizard
oc: Assistent de rapòrts

en: HTML message:
oc: Messatge HTML :

en: Handbooks
oc: Manuals de referéncia

en: Hard due date
oc: Data de retorn forcée

en: Header row could not be parsed
oc: La linha d'entèsta a pas pogut èsser tractada

en: Heading
oc: Vedeta

en: Heading A-Z
oc: Vedeta A-Z

en: Heading Z-A
oc: Vedeta Z-A

en: Hebrew
oc: Ebrieu

en: Help
oc: Aide

en: Help input
oc: Ajuda a la sasida

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
oc: Aquí vòstre panièr, extrait de nòstre catalòg en linha.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
oc: Aquí vòstra lista appelée %s, mandada dempuèi nòstre catalòg en linha.

en: Hi,
oc: Bonjorn,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
oc: Bonjorn, agachatz lo resultat de l'execucion del plug-in d'EXEMPLE.

en: Hidden by default
oc: Amagat per defaut

en: Hide all
oc:          Amagar tot

en: Hide all columns
oc: Amagar totas las colomnas

en: Hide inactive budgets
oc: Amagar los budgèts inactius

en: Hide window
oc: Tampar la fenèstra

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
oc: Exemplar très demandat. Durée de prèst redusida a %s jorns (Prévu %s). Presta néanmens ?

en: Highlight
oc: Suslinhar

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
oc: Astuce: podètz metre a jorn l'istoric del periodic manualament. Aquò pòt èsser utile per un abonament ancien, o per netejar un abonament existant. Modifiez ces camps amb prudence, perque lo bulletinatge ulterior va contunhar a los compléter automaticament.

en: Hint:
oc: Conselh :

en: Hints
oc: Conselh :

en: History
oc: Istoric

en: History OPAC note:
oc: Nòta sus l'istoric (OPAC) :

en: History end date:
oc: Fin d'abonament (istoric) :

en: History staff note:
oc: Nòta sus l'istoric (privada) :

en: History start date:
oc: Començament d'abonament (istoric) :

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
oc: Hochschule für Gesundheit (hsg), Alemanha

en: Hold
oc: Reservacion

en: Hold at
oc: Reservacion a

en: Hold date
oc: Data de reservacion

en: Hold details
oc: Detalh de la reservacion

en: Hold expires on date:
oc: Fin de reservacion :

en: Hold fee
oc: Còst de reservacion

en: Hold fee:
oc: Còst reservacion :

en: Hold for:
oc: Reservacion per :

en: Hold found (item is already waiting):
oc: Reservacion trobada (document ja mis a disposicion) :

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
oc: Reservacion trobada per (%s), mercé de transferir

en: Hold found:
oc: Reservacion trobada :

en: Hold placed by :
oc: Reservacion faite per :

en: Hold policy
oc: Politique de reservacion

en: Hold ratio
oc: Ratio de reservacion

en: Hold ratios
oc: Ratios de reservacion

en: Hold ratios to calculate items needed
oc: Ratios de reservacions per calculer lo nombre d'exemplars necessaris

en: Hold starts on date:
oc: Començament de reservacion :

en: Hold status
oc: Estatut reservacion

en: Holding libraries
oc: Sites depositaris

en: Holding library
oc: Site dépositaire

en: Holding library:
oc: Site dépositaire :

en: Holdings:
oc: Exemplars :

en: Holds
oc: Reservacions

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
oc: Reservacions (%s)

en: Holds awaiting pickup
oc: Reservacions mesas de costat

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
oc: Reservacions en espèra de retirament dempuèi mai de %s jorns.

en: Holds queue
oc: Fila de reservacion

en: Holds statistics
oc: Estatisticas de reservacion

en: Holds to pull
oc: Reservacions a traiter

en: Holds:
oc: Reservacions :

en: Holiday exception
oc: Excepcion a un jorn de tampadura

en: Holiday only on this day
oc: Tampadura solament aqueste jour-là

en: Holiday repeated every same day of the week
oc: Tampadura repetida lo meteis jorn cada setmana

en: Holiday repeated yearly on the same date
oc: Tampadura repetida cada annada a la meteissa date

en: Holiday repeating weekly
oc: Tampadura repetida cada setmana

en: Holiday repeating yearly
oc: Tampadura repetida cada annada a la meteissa date

en: Holidays on a range
oc: Periòde de tampadura

en: Holidays repeated yearly on a range
oc: Periòde de tampadura repetida cada annada

en: Home
oc: Acuèlh

en: Home libraries
oc: Sites de restacament

en: Home library
oc: Site de restacament

en: Home library (branchcode)
oc: Site de restacament (branchcode)

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
oc: Site de restacament desconegut.

en: Home library:
oc: Site de restacament :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
oc: Site de restacament: %s

en: Horizontal:
oc: Horizontal :

en: Host records
oc: Notícias òstes

en: Hostname/Port
oc: Nom del servidor òste/port

en: Hostname:
oc: Adreça del servidor :

en: Hour
oc: Ora

en: Hours
oc: Oras

en: How to process items:
oc: Tractament dels exemplars :

en: Hrvatski (Croatian)
oc: Hrvatski (croate)

en: I encountered some problems.
oc: Ai trobat de problèmas.

en: I received this from you:
oc: Ai recebut aquò de vòstra part :

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
oc: Repercutarai çò que picatz aicí, se clicatz sus D'acòrdi.

en: I18N/L10N
oc: Internacionalizacion

en: IP address has changed, please log in again
oc: Vòstra adreça IP a cambiat, reconnectatz-vos

en: IP address has changed. Please log in again
oc: Vòstra adreça IP a cambiat, reconnectatz-vos

en: IP:
oc: IP :

en: ISBN / EAN / ISSN:
oc: ISBN / EAN / ISSN :

en: ISBN or ISSN or other standard number:
oc: ISBN, ISSN o autre numèro :

note: %1$s:  isbneanissn | html
en: ISBN/EAN/ISSN: %s
oc: ISBN/EAN/ISSN : %s

en: ISBN:
oc: ISBN&nbsp;:

en: ISBN:
oc: ISBN&nbsp;:

note: %1$s:  BIBLIO_RESULT.ISBN | $raw
en: ISBN: %s
oc: ISBN&nbsp;: %s

note: %1$s:  FOREACH isbn IN BIBLIO_RESULT.ISBN %2$s:  isbn | $raw %3$s:  UNLESS ( loop.last ) %4$s:  END %5$s:  END
en: ISBN: %s %s %s; %s %s
oc: ISBN : %s %s %s ; %s %s

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
oc: Format ISO (AAAA-MM-JJ)

en: ISO code
oc: code ISO

en: ISO code:
oc: Còdi ISO :

en: ISSN:
oc: ISSN&nbsp;:

en: ISSN:
oc: ISSN&nbsp;:

en: Icon
oc: Icòna

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
oc: Se la casa es marcada, aqueste jorn de tampadura serà duplicat per totes los sites. Se la tampadura existís ja per un site, aucun cambiament ne serà fait.

en: If empty, English is used
oc: Se vide, l'anglés serà utilizat

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
oc: Se d'exemplars ont été creats a la recepcion o a la comanda, seràn suprimits.

en: If matching record is already in the borrowers table:
oc: Se una entrada concordanta es ja dins la taula dels aderents :

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
oc: Se la quantitat totala de documents empruntables per una categoria d'aderent es laissé blanc, il n'y aura pas de limits, levat se vous en definissètz una per los tipes de document.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
oc: Se los fasciculs ne son jamais publicats certains jorns de la setmana, vous pouvez cocher las casas correspondent çaijós.

en: If this is not what you were expecting, go to
oc: Se aquò es pas çò qu'esperàvetz, anatz als

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
oc: Se vous supprimez aqueste pòste budgetari, totas las comandas liées a aqueste poste seront suprimidas !

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
oc: Sasissètz un relambi se volètz que Koha déclenche una accion (mandar una letra o suspendre un aderent).

en: Ignore
oc: Ignorar

en: Ignore and return to transfers:
oc: Ignorar e retourner aux transferiments :

en: Ignore this one, keep the existing one
oc: Ignorar celui-ci, garder l'existant.

note: SCRIPT
en: Ignored
oc: Ignorat

en: Image
oc: Imatge

en: Image 1
oc: Imatge 1

en: Image 2
oc: Imatge 2

en: Image file
oc: fichièr imatge

en: Image name:
oc: Nom de l'imatge :

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
oc: Nom de l'Imatge : %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
oc: Imatge pas importat (%s mancant). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
oc: Imatge pas importat perque Koha a pas pogut ouvrir l'imatge per la lire. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
oc: Imatge pas importat en raison d'una error desconeguda. Mercé de vous référer aux logs per mai de detalhs. %s %s %s impòrt capitat. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
oc: L'imatge n'a pas été importada perque la basa de donadas a renviat una error. Mercé de vous référer aux logs per mai de detalhs. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
oc: Imatge pas importat perque lo fichièr image es abîmé. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
oc: Imatge pas importat perque lo fichièr es tròp gros (Consultar l'ajuda en linha per connaître la talha maximum). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
oc: Imatge pas importat perque lo format del fichièr es pas reconegut. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
oc: Imatge pas importat perque aqueste aderent es pas dins la basa de donadas. %s

en: Image source:
oc: Font de l'imatge:

en: Image successfully uploaded
oc: Lo cargament dels imatges a capitat.

en: Image upload results :
oc: Resultat del cargament de(s) image(s) :

en: Image(s) successfully deleted
oc: La supression dels imatges a capitat

en: Image:
oc: Imatge:

en: Images
oc: Imatges

en: Images for
oc: Imatges per

en: Import
oc: Importar

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
oc: Importe totes los elements marcats dins lo panièr amb los detalhs seguents comptables (utilizada unicament se aucune informacion n'est remplie per l'exemplar):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
oc: Importe totes los elements marcats dins lo panièr amb los critèris seguents :

en: Import into the borrowers table
oc: Importar dins la taula dels aderents

en: Import patron data
oc: Impòrt de las donadas sus los aderents.

en: Import patrons
oc: Importar d'aderents

en: Import quotes
oc: Importar de citacions

en: Import results :
oc: Resultats de l'impòrt :

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
oc: Importar aqueste lòt dins lo catalòg

en: Imported
oc: Importat

en: In framework:
oc: dins la grasilha :

en: In months:
oc: En meses :

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
oc: A l'OPAC&nbsp;: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
oc: Per que lo prèst secorrut fonctionne sus aqueste ordenador, las notícias de vòstra bibliotèca devon èsser a jorn sus aqueste ordenador:

en: In transit
oc: En transit

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
oc: En transferiment de %s a %s dempuèi lo %s

en: In your cart
oc: Dans mon panièr

en: Inactive
oc: Inactiu

en: Inactive budgets
oc: Budgèts inactius

en: Include expired subscriptions:
oc: Inclure abonaments expirats :

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
oc: Inclut la partida amb lo domeni, mas la partida de chemin de l'URL deuriá entrer dins la Basa de donadas.

en: Indefinite
oc: Indefinit

en: Indexed in:
oc: Indèxé dins&nbsp;:

en: Indexes
oc: Indèx

en: Individual libraries:
oc: Sites :

en: Info:
oc: Info :

en: Information
oc: Informacion

en: Initials
oc: Inicialas

en: Initials:
oc: Inicialas :

en: Inner counter
oc: Comptador intèrne

en: Instructions
oc: instruccions

en: Instructor search:
oc: Recèrca d'ensenhant :

en: Instructors
oc: Ensenhants

en: Instructors:
oc: Ensenhants&nbsp;:

en: Insufficient privileges.
oc: Permissions insufisentas.

en: Internal note
oc: Nòta intèrna :

en: Internal note:
oc: Nòta interna:

en: Internal note:
oc: Nòta interna :

note: A
en: Internationalization and localization
oc: Internacionalisation e localizacion

en: Into an application
oc: Au format

en: Into an application
oc: Dins

en: Into an application:
oc: Dins :

en: Invalid authority type
oc: Tipe d'autoritat invalid

en: Invalid course!
oc: Cours invalid !

en: Invalid username or password
oc: Nom d'utilizaire o senhal invalid

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
oc: Valor invalid per %s

en: Inventory
oc: Inventari/Récolement

en: Inventory number
oc: Numèro d'inventari

en: Invoice details
oc: Detalh de la factura

en: Invoice has been modified
oc: La factura a été modificada

en: Invoice item price includes tax:
oc: Lo prix per exemplar mentionné sus factura comprend la TVA :

en: Invoice number
oc: Numèro de factura

en: Invoice number reverse
oc: Numèro de factura (descreissent)

en: Invoice number:
oc: Numèro de factura :

en: Invoice prices are:
oc: Los prèses facturats son en :

en: Invoice prices:
oc: Prètz facturats:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
oc: Factura : %s

en: Invoices
oc: Facturas

en: Irregularity:
oc: Irregularitat :

en: Is a URL:
oc: Es una URL :

en: Is hidden by default
oc: Amagat per defaut

en: Is this a duplicate of
oc: Est-ce un doblon de

en: Issue
oc: Fascicul

en: Issue
oc: Fascicul

en: Issue #
oc: Prèst n°

en: Issue history
oc: Estat de colleccion

en: Issue number
oc: Numèro del fascicul

en: Issue:
oc: Numèro :

en: Issue:
oc: Fascicul :

en: Issues per unit
oc: Fasciculs per unitat

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
oc: Lo nombre de fasciculs per unitat es obligatòri

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
oc: Italiano (Itàlian) per 3.2 : Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan ; per 3.4 e ulteriora : Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

en: Item
oc: Exemplar

en: Item
oc: Exemplar

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
oc: Exemplar %s

en: Item barcode:
oc: Còdi de barras de l'exemplar :

en: Item call number
oc: Quòta de l'exemplar

en: Item callnumber:
oc: Quòta de l'exemplar :

en: Item checked out
oc: Document(s) en prèst

en: Item circulation alerts
oc: Alèrtas de circulacion

en: Item count
oc: Nombre d'exemplars

en: Item damaged
oc: Exemplar damatjat

en: Item details
oc: Detalhs dels exemplars

en: Item floats
oc: Exemplars flotants

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
oc: L'exemplar èra perdut (la transaccion a tot de même été enregistrada)

en: Item has been withdrawn
oc: L'exemplar a été levat

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
oc: L'exemplar èra levat de las colleccions (la transaccion a tot de même été enregistrada)

en: Item holding library:
oc: Bibliotèca détenant l'exemplar :

en: Item home library:
oc: Bibliotèca d'origina de l'exemplar :

en: Item information
oc: Informacion sus l'exemplar

en: Item is already at destination library.
oc: Lo document es ja al site de destinacion.

en: Item is restricted
oc: l'exemplar es exclús del prèst

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
oc: L'exemplar es exclús del prèst (la transaccion a tot de même été enregistrada)

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
oc: Exemplar pas en prèst .

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
oc: Exemplar non trobat.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
oc: Exemplar non listé coma empruntat dins la basa de prèst secorrut (transaccion enregistrada malgrat tot)

en: Item number file:
oc: Fichièr de numèros d'exemplars :

en: Item processing:
oc: Tractament dels exemplars :

en: Item records were last synced on:
oc: Darrièra sincronizacion de las notícias lo :

en: Item renewed:
oc: Prèstes renovelats per ces exemplars :

en: Item returns home
oc: L'exemplar tòrna a son site de restacament

en: Item returns to issuing library
oc: Exemplar tornat al site del prèst

en: Item search
oc: Recèrca suls exemplars

note: SCRIPT
en: Item search results
oc: Resultats de la recèrca

note: A
en: Item sorting
oc: Triada dels exemplars

en: Item tag
oc: Camp de l'exemplar

en: Item type
oc: Tipe de document

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
oc: Los imatges pels tipes de document son desactivats. Per los activar, desactivatz

en: Item type:
oc: Tipe de document&nbsp;:

en: Item type:
oc: Tipe de document&nbsp;:

en: Item types
oc: Tipes de document

en: Item types administration
oc: Gestion dels tipes de document

en: Item was lost, now found.
oc: L'exemplar èra perdut : retrobat, statut modificat.

en: Item was on loan to
oc: Exemplar prestat a

en: Item with barcode
oc: Exemplar amb lo còdi de barras

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
oc: L'exemplar portant lo còdi de barras "%s" es estat apondut amb succès

en: Item(s)
oc: Exemplar(s)

en: Items
oc: Exemplars

en: Items available
oc: Exemplars disponibles

en: Items checked out
oc: Document(s) en prèst

en: Items expected
oc: Exemplar(s) esperat(s)

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
oc: Exemplars de %s %s per %s%s (Notícia n° %s)

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
oc: Elements dins lo lòt numèro %s

en: Items list
oc: Lista dels exemplars

en: Items lost
oc: Exemplars perduts

en: Items needed
oc: Exemplars necessaris

en: Items with no checkouts
oc: Documents pas jamai prestats

en: Items:
oc: Exemplars :

en: Items:
oc: Exemplars&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Itemtype
oc: Tipe de document

en: Itype
oc: Tipe de document

en: January
oc: Genièr

en: Job progress:
oc: Avancement de la tache :

en: Jobs already entered
oc: Prètzfaits ja definits

en: July
oc: Julhet

en: June
oc: Junh

en: Juvenile
oc: Joventut

en: Katipo Communications, New Zealand
oc: Katipo Communications, Novèla Zélande

en: Keep issue number
oc: Conserver lo numèro de fascicul

en: Key
oc: Clau

en: Keyword
oc: Totes los mots

en: Keyword (any):
oc: Mot clau (quin que siá) :

en: Keyword:
oc: Mot clau :

en: Keyword:
oc: Mot clau :

en: Koha administration
oc: Administracion

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
oc: Koha pòt pas afichar los senhals existants. Laissez lo camp en blanc per ne pas cambiar lo senhal.

en: Koha database schema
oc: Esquèma de la basa de donadas Koha

en: Koha development team
oc: Equipa de desvolopament Koha

en: Koha field
oc: Camp Koha

en: Koha field:
oc: Camp Koha :

en: Koha full call number
oc: Quòta completa Koha

en: Koha history timeline
oc: Istoric de Koha

en: Koha internal
oc: Camp Koha

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
oc: Koha es un logicial liure; podètz lo redistribuer e/o lo modificar dins lo respect de la licéncia GNU General Public License publicada per la Free Software Foundation; siá la version 3 de la Licéncia, siá (a vòstra causida) tota version superiora.

en: Koha link:
oc: Ligam Koha :

en: Koha module:
oc: Module Koha :

en: Koha offline circulation
oc: Prèst secorrut

en: Koha report library
oc: Bibliotèca de rapòrts Koha

en: Koha reports library
oc: Bibliotèca de rapòrts Koha

en: Koha to MARC mapping
oc: Ligams Koha => MARC

en: Koha version:
oc: Version Koha :

en: LC call number:
oc: Quòta LC :

en: LCCN:
oc: LCCN&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.lccn | $raw
en: LCCN: %s
oc: LCCN&nbsp;: %s

en: Label
oc: Labèl

en: Label creator
oc: Creator d'etiquetas

en: Label for lib:
oc: Tèxte per bib :

en: Label for opac:
oc: Tèxte per OPAC :

en: Label height:
oc: Hautor de l'etiqueta :

en: Label number
oc: Numèro d'etiqueta

en: Label templates
oc: Modèls d'etiqueta

en: Label width:
oc: Largor de l'etiqueta :

en: Labeled MARC
oc: Marc amb etiquetas

en: Language
oc: Lengas

en: Language:
oc: Lenga&nbsp;:

en: Languages
oc: Lengas

en: Large print
oc: Gros caractèrs

en: Last borrowed:
oc: Empruntaire precedent :

en: Last borrower:
oc: Empruntaire precedent :

en: Last checkout date:
oc: Darrièra data de prèst :

en: Last location
oc: Darrièr site

en: Last seen
oc: Vist en darrièr

en: Last seen:
oc: Vist en darrièr:

en: Last updated
oc: Darrièra mesa a jorn

en: Last updated:
oc: Darrièra mesa a jorn :

en: Late
oc: Retard

en: Late orders
oc: Comandas en retard

en: Law reports and digests
oc: Jurisprudéncia

en: Layout name:
oc: Nom del modèl :

en: Leave a message
oc: Apondre un messatge

en: Left on order
oc: Encara en comanda

en: Left page margin:
oc: Marge d'esquèrra :

en: Left text margin:
oc: Marge d'esquèrra :

en: Legal articles
oc: Articles juridics

en: Legal cases and case notes
oc: Procès e compte rendut judiciari

en: Legend
oc: Legenda

en: Legislation
oc: Legislacion

en: Length:
oc: Longor:

en: Letter
oc: Letra

en: Librarian
oc: Bibliotecari

en: Librarian identity:
oc: Bibliotecari :

en: Librarian:
oc: Bibliotecari :

en: Libraries
oc: Totes los sites

en: Library
oc: Site

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
oc: Site %s - %s Politique de transferiment e de retorn

en: Library code:
oc: Còdi de la bibliotèca:

en: Library is invalid.
oc: Lo site es invalid.

en: Library management
oc: Gestion del site

en: Library of the patron:
oc: Site de l'aderent

en: Library transfer limits
oc: Règlas de transferiments e de retorns entre sites

en: Library use
oc: Utilizacion de la bibliotèca

en: Library:
oc: Site:

en: Library:
oc: Bibliotèca&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
oc: Bibliotèca: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
oc: Site: %s &rArr; %s

en: Limit collection code to:
oc: Limitar lo còdi de colleccion a :

en: Limit item type to:
oc: Limitar lo tipe de document a :

en: Limit to any of the following:
oc: Limitar a un o mantun d'aqueles critèris&nbsp;:

en: Limit to:
oc: Limitar a :

en: Limit to:
oc: Limitar a :

en: Limits
oc: Limitar

en: Line
oc: Linha

en: Line
oc: Linha

en: Link:
oc: Ligam :

en: List
oc: Lista

en: List fields
oc: Lista dels camps

en: List item price includes tax:
oc: Lo prix per exemplar sus lo catalòg del provesidor comprend la TVA :

en: List member:
oc: Membres de la lista:

en: List name
oc: Nom de la lista

en: List name:
oc: Nom de la lista:

en: List prices are:
oc: Los prèses catalòg son en:

en: List prices:
oc: Prètz catalòg:

en: Lists
oc: Listas

en: Lists that include this title:
oc: Listas contenant aqueste títol :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
oc: Cargament en cors

en: Loading
oc: Cargament en cors

en: Loading data...
oc: Cargament de las donadas...

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
oc: Cargament de la pagina %s, mercé de pacientar...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
oc: Cargament en cors, mercé de pacientar...

en: Loading, please wait...
oc: Cargament en cors, mercé de pacientar...

en: Loading...
oc: Cargament en cors...

en: Loan period
oc: Periòde de prèst

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
oc: Los imatges localas n'ont pas été activadas per vòstre administrator sistèma.

en: Local use
oc: Usatge local

en: Local use preferences
oc: Preferéncias Usatge local

en: Local use recorded
oc: Preferéncias localas enregistradas

en: Location
oc: Localizacion

en: Location and availability
oc: Localizacion e disponibilitat

en: Location(s)
oc: Localizacion(s)

en: Location:
oc: Localizacion :

en: Locations
oc: Emplaçaments

en: Lock budget:
oc: Clore lo budgèt:

en: Locked
oc: Verrolhat

note: INPUT type=submit
en: Log in
oc: Connexion

en: Log in as a different user
oc: . Podètz temptar una recèrca diferenta o

en: Log out
oc: Se desconnectar

en: Log viewer
oc: Visualizador dels logs

en: Look for existing records in catalog?
oc: Recercar notícias existentas dins lo catalòg ?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
oc: Perdu

en: Lost card
oc: Carta perduda

en: Lost item
oc: Exemplar perdut

en: Lost items
oc: Exemplars perduts

en: Lost on
oc: Perdut lo

en: Lost on:
oc: Perdut lo :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
oc: Estatut perdut

en: Lost status:
oc: Estatut perdut :

en: Lost status:
oc: Estatut perdut :

en: Lost:
oc: Perdu :

en: Lower left X coordinate:
oc: Coordenada inferiora esquèrra X :

en: Lower left Y coordinate:
oc: Coordenada inferiora esquèrra Y :

en: M&#257;ori
oc: M&#257;ori (Maori)

en: MARC Bibliographic framework test
oc: Validacion grasilhas de catalogatge

en: MARC Card View
oc: carta MARC

en: MARC View
oc: Afichatge MARC

en: MARC bibliographic framework
oc: Grasilhas de catalogatge MARC

en: MARC bibliographic framework test
oc: Validacion grasilhas de catalogatge

en: MARC field
oc: Camps MARC

en: MARC field:
oc: Camps MARC:

en: MARC frameworks
oc: Grasilhas de catalogatge MARC

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
oc: Grasilhas de catalogatge : %s

en: MARC modification templates
oc: Modèls de transformacion MARC

en: MARC preview
oc: Previsualizacion MARC

en: MARC structure
oc: Estructura MARC

en: MARC subfield
oc: Soscamps MARC

en: MARC subfield:
oc: Soscamps MARC:

en: MIT License
oc: Licéncia MIT

en: MIT license
oc: licéncia MIT

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
oc: Magyar (Hongrois) Agnes Imecs

en: Main address
oc: Adreça principala

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
oc: Permet de repetir cada annada un periòde de tampadura. Per exemple, seleccionatz lo 1er août 2012 e lo 10 août 2012 per definir un periòde de tampadura entre ces datas, en 2012 e per totas las annadas seguentas.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
oc: Crèa un comjat unic sus un periòde. Per exemple, seleccionatz lo 1èr d'agost 2012 e lo 10 d'agost 2012 per definir un periòde de tampadura entre aquelas datas, sens afectar las annadas seguentas sus la meteissa periòde.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
oc: Permet de definir un jorn de tampadura unic. Per exemple, seleccionatz lo 1èr d'Agost de 2012 per ne far un jorn de tampadura, sens afectar las annadas seguentas.

en: Make budget active:
oc: Activar lo budgèt :

en: Make payment
oc: Encaissar

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
oc: Permet de definir d'aqueste jorn de la setmana coma un jorn de tampadura repetit cada setmana. Per exemple, utilizatz aquesta opcion se vòstra bibliotèca es tampada a cada dissabte.

en: Male
oc: Masculin

en: Manage
oc: Gerir

en: Manage CSV export profiles
oc: Gestion dels perfils d'expòrt CSV

en: Manage OAI Sets
oc: Gestion dels Sets OAI

en: Manage frequencies
oc: Gestion de las periodicitats

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
oc: Gestion de las preferéncias sistèma principalas coma lo format MARC, lo format de la data, lo corrièr electronic de l'administrator, e los modèls.

en: Manage invoice files
oc: Gerir los fichièrs de facturacion

en: Manage numbering patterns
oc: Gestion dels modèls de numerotacion

en: Manage orders
oc: Gestion de las comandas

en: Manage plugins
oc: Gestion dels plugins

en: Manage rotating collections
oc: Gerir las colleccions viradissas

en: Manage staged MARC records
oc: Gestion de las notícias telecargadas

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
oc: Gestion de las notícias telecargadas %s &rsaquo; Lòt %s %s

en: Manage staged records
oc: Gestion de las notícias telecargadas

en: Managed by
oc: Gerit per&nbsp;:

en: Managed by:
oc: Gerit per&nbsp; :

en: Managed in tab:
oc: Gerit dins l'onglet :

en: Management date from:
oc: Data de tractament a partir du :

en: Mandatory
oc: Obligatòri

en: Mandatory:
oc: Obligatòri :

en: Manual credit
oc: Crèdit manual

en: Manual history:
oc: Istoric manual :

en: Manual invoice
oc: Factura manuala

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
oc: Critèris per lo Set '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
oc: Los critèris ont été enregistrats

en: March
oc: Març

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
oc: Marcar coma vist e contunhar >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
oc: Marcar coma vist e acabar

en: Mark selected as:
oc: Marcar los elements seleccionats comme:

en: Mark the original budget as inactive
oc: Marcar lo budgèt initial coma inactiu

en: Match applied
oc: Règla de concordància aplicada

en: Match check
oc: Contraròtle de concordància

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
oc: Contraròtle de concordància %s

en: Match check 1 |
oc: Contraròtle correspondéncia 1 |

en: Match details
oc:          Detalhs de concordància

en: Match found
oc: Correspondéncia trobada

en: Match point
oc: Punt de concordància

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
oc: Punt de concordància %s |

en: Match point 1 |
oc: Punt de concordància 1 |

en: Match points
oc: Punts de concordància

en: Match threshold:
oc: Seuil de concordància :

en: Match type
oc: Tipe de concordància

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
oc: Autoritats correspondentas %s (score = %s):%s

en: Matching rule applied:
oc: Règla de concordància aplicada :

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
oc: Còdi de règla de concordància mancant

en: Matching rule code:
oc: Còdi de la règla de concordància :

en: Matchpoint components
oc: Components dels points de concordància

en: Materials specified
oc: Materials especificats

en: Materials specified:
oc: Materiales especificats :

en: Matrix
oc: Matritz

en: Max length:
oc: Longor max :

en: Max. suspension duration (day)
oc: Durada maximum de suspension (en jorns)

en: May
oc: Mai

en: Meaning
oc: Signification

en: Men
oc: Òmes

note: INPUT type=submit
en: Merge
oc: Fusionar

en: Merge invoices
oc: Fusionar de facturas

en: Merge reference
oc: Notícia de referéncia

en: Merge selected
oc: Fusionar las notícias seleccionadas

en: Merge selected invoices
oc: Fusionar las facturas seleccionadas

en: Merging records
oc: Fusion de las notícias

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
oc: fusionar amb l'autoritat :

en: Message
oc: Messatge

en: Message body:
oc: Còs del messatge :

en: Message sent
oc: Messatge mandat

en: Message subject:
oc: Subjècte del messatge :

en: Messaging
oc: Messatges

en: Mine
oc: Las mieunas

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
oc: Talha minimale del senhal : %s

en: Minutes
oc: Minutas

en: Missing
oc: Mancant

en: Missing (damaged)
oc: Mancant (damatjat)

en: Missing (lost)
oc: Mancant (perdut)

en: Missing (never received)
oc: Mancant (jamais recebut)

en: Missing (sold out)
oc: Mancant (agotat)

en: Missing issues
oc: Lacunas

en: Missing issues:
oc: Lacunas :

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
oc: Lacunas : %s

en: Moderate patron tags
oc: Mòderacion dels tags dels aderents

en: Modification date
oc: Data de modificacion

en: Modification log
oc: Log de las modificacions

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
oc: Atribut aderent modificat &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
oc: Règla de concordància modificada &quot;%s&quot;

en: Modify
oc: Modificar

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
oc: Modificar lo servidor %s

en: Modify a city
oc: Modificar una comuna

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
oc: Modificar l'autoritat n° %s %s

en: Modify budget
oc: Modificar un budgèt

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
oc: Modificar una categoria %s

en: Modify classification source
oc: Modificar font de classificacion

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
oc: Modificar lo contracte %s per %s

en: Modify filing rule
oc: Modificar règla de classament

en: Modify item type
oc: Modificar tipe de document

en: Modify patron attribute type
oc: Modificar un atribut aderent

en: Modify patrons in batch
oc: Modificacion dels aderents per lòts

en: Modify pattern
oc: Modificar lo modèl

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
oc: Modificar lo modèl : %s

en: Modify record matching rule
oc: Modificar règla de concordància

en: Modify record using the following template:
oc: Modificar la notícia en utilizant lo modèl seguent :

en: Modify selected items
oc: Modificar los exemplars seleccionats

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
oc: Modificar los exemplars seleccionats

en: Module
oc: Modul

note: TH
en: Module current
oc: Modificar a jour

note: TH
en: Module upgrade needed
oc: Mesa a jorn del modul requesida

en: Modules:
oc: Modul :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
oc: Diluns

note: SCRIPT
en: Mondays
oc: Diluns

en: Month
oc: Mes

en: Month/day
oc: Mes/Jorn

en: Month:
oc: Mes :

en: More
oc: Mai

en: More details
oc: Mai de detalhs

en: More lists
oc: Mai de resultats

en: More options
oc: Mai d'opcions

en: Most-circulated items
oc: Documents los mai empruntats

en: Move
oc: Desplaçar

note: A
en: Move action down
oc: Desplaçar l'accion cap aval

note: A
en: Move action to bottom
oc: Desplaçar l'accion tot en bas

note: A
en: Move action to top
oc: Desplaçar l'accion tot amont

note: A
en: Move action up
oc: Desplaçar l'accion cap amont

note: A
en: Move hold down
oc: Desplaçar la reservacion cap aval

note: A
en: Move hold to bottom
oc: Desplaçar la reservacion tot en bas

note: A
en: Move hold to top
oc: Desplaçar la reservacion tot amont

note: A
en: Move hold up
oc: Desplaçar la reservacion cap amont

en: Move remaining unspent funds
oc: Desplaçar los fonds non depensats restants

en: Move these patrons to the trash
oc: Desplaçar ces aderents dins la corbeille

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
oc: Desplaçar las comandas non recebudas

en: Moved!
oc: Desplaçat !

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
oc: Recepcion multiple

en: Musical recording
oc: Enregistrament musical

en: My account
oc: Mon compte

en: My checkouts
oc: Mos prèstes

en: My library
oc: Mon site

en: Name
oc: Nom

en: Name (any):
oc: Nom (n'importe) :

en: Name of day
oc: Nom del jorn

en: Name of month
oc: Nom del mes

en: Name of season
oc: Nom de sason

en: Name or ISSN:
oc: Nom o ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
oc: Nom o còdi de barras non trobat. Veuillez en ensajar un autre

en: Name or cardnumber:
oc: Nom o numèro d'aderent:

en: Name:
oc: Nom :

en: Name:
oc: Nom :

en: Named:
oc: Nomenat :

en: Named:
oc: Nomenat :

en: Never
oc: Pas jamai

en: New
oc: Apondre

en: New
oc: Apondre

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
oc: Novèl servidor %s

en: New SQL report
oc: Novèl rapòrt SQL

en: New SRU server
oc: Apondre un servidor SRU

en: New Z39.50 server
oc: Apondre un servidor Z39.50

en: New authority
oc: Apondre autoritat

en: New authority type
oc: Apondre tipe d'autoritat

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
oc: Apondre valor autorizada per %s

en: New basket group
oc: Novèl registre

en: New batch patron modification
oc: Novèla modificacion d'aderents per lòts

note: A
en: New batch patrons modification
oc: Novèla modificacion d'aderents per lòts

note: A
en: New batch record deletion
oc: Novèla supression d'exemplars per lot

note: A
en: New batch record modification
oc: Novèla modificacion de notícias per lot

en: New budget
oc: Apondre un budgèt

en: New card
oc: Apondre carte

en: New category
oc: Apondre categoria

en: New child record
oc: Novèla notícia de despolhament

en: New city
oc: Apondre una comuna

en: New classification source
oc: Apondre font de classificacion

en: New collection
oc: Novèla colleccion

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
oc: Apondre un contracte per %s

en: New course
oc: Novèl cours

en: New currency
oc: Apondre devisa

en: New definition
oc: Apondre definicion

en: New entry
oc: Novèla entrada

note: SCRIPT
en: New field
oc: Novèla colleccion

en: New filing rule
oc: Apondre règla de classament

en: New framework
oc: Apondre una grasilha de catalogatge

en: New frequency
oc: Novèla periodicitat

en: New from Z39.50/SRU
oc: Dériver una novèla notícia via Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
oc: Novèl pòste budgetari per %s

en: New guided report
oc: Novèl rapòrt guidé

en: New item
oc: Novèl exemplar

en: New item type
oc: Apondre tipe de document

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
oc: Novèl lòt d'etiquetas creat : n° %s

en: New library
oc: Apondre site

en: New line (\n)
oc: Novèla linha·(\n)

en: New list
oc: Novèla lista

en: New numbering pattern
oc: Novèl modèl de numerotacion

en: New password:
oc: Novèl senhal&nbsp;:

en: New patron
oc: Novèl aderent :

en: New patron attribute type
oc: Apondon d'un atribut aderent

en: New patron list
oc: Novèla lista d'aderents

en: New preference
oc: Apondre preferéncia

en: New purchase suggestion
oc: Novèla suggestion de crompa

en: New record
oc: Novèla notícia

en: New record matching rule
oc: Apondre una règla de concordància

en: New report
oc: Novèl rapòrt

en: New routing list
oc: Novèla lista de rotatge

en: New search
oc: Novèla Recèrca

en: New set
oc: Novèl Set OAI

en: New subscription
oc: Novèl abonament

en: New tag
oc: Apondre camp

en: New template
oc: Novèl modèl

en: New username:
oc: Novèl identificant :

en: New vendor
oc: Apondre provesidor

en: Newer version
oc: Version de Perl :

en: News
oc: Anóncias

note: INPUT type=submit
en: Next
oc: Seguent

en: Next &gt;&gt;
oc: Seguent >>

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
oc: Seguent >>

en: Next available
oc: Prochain disponible

en: Next issue publication date:
oc: Data de parucion del prochain fascicul:

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
oc: Pagina seguenta

en: No
oc: Non

en: No
oc: Non

en: No (default)
oc: Non (défaut)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
oc: Pas de grasilha ACQ, grasilha per defaut utilizada. Podètz crear una grasilha de catalogatge amb lo còdi ACQ, la grasilha serà utilizada per los exemplars

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
oc: Pas de grasilha ACQ, grasilha per defaut utilizada. Podètz crear una grasilha de catalogatge amb lo còdi ACQ, la grasilha serà utilizada per los exemplars

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
oc: Pas de grasilhas de catalogatge MARC definidas per vòstra lenga. Nous nous rabattons sus las grasilhas en anglés (en)

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
oc: Aucun parametratge de camp de recèrca SRU n'a été défini. Aquò significa que totas las recèrcas de camp concerneront tota la notícia. Contunhar ?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
oc: Aucune valor autorizada TERM ! Veuillez crear al mens una valor autorizada amb la categoria TERM.

en: No active currency is defined
oc: Aucune devisa active n'est definida

en: No active currency is defined. Please go to
oc: Aucune devisa active n'est definida.Mercé d'aller a

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
oc: Pas d'adreça enregistrada.

en: No categories have been defined.
oc: Aucune categoria n'est definida.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
oc: Pas de comuna enregistrada.

en: No claims notice defined.
oc: Pas de reclamacion definida.

note: SCRIPT
en: No columns selected!
oc: Aucune colomna seleccionada

en: No comments have been approved.
oc: Aucun comentari n'a été aprovat.

en: No comments to moderate.
oc: Pas de comentari a modérer.

en: No cover image available
oc: Pas d'imatge de cobertura de disponible

en: No descriptions
oc: Descripcions

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
oc: Pas de corrièr electronic enregistrat

en: No fund
oc: Pas de pòste budgetari

en: No fund found
oc: Aucun pòste budgetari trobat

en: No funds to display for this search criteria
oc: Aucun pòste budgetari correspondent a aqueste critèri de recèrca

en: No group
oc: Pas de grop

en: No holds allowed
oc: Reservacion pas autorizada

en: No holds allowed:
oc: Reservacion pas autorizada

en: No holds found.
oc: Aucune reservacion trobada.

en: No image:
oc: Pas d'imatge :

en: No images are currently available.
oc: Aucune image n'est actualament disponible

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
oc: Aucune image n'a encara été telecargada per aquesta notícia bibliografica.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
oc: Aucun exemplar amb lo còdi de barras %s

en: No item matches this barcode
oc: Pas d'exemplar portant aqueste còdi de barras

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
oc: Aucun exemplar amb un còdi de barras dins la basa de prèst secorrut (transaccion enregistrada tot de même) : %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
oc: Pas d'exemplar portant lo còdi de barras : %s

en: No items
oc: Pas de responsa

en: No items are available
oc: Aucun exemplar disponible

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
oc: Pas d'exemplars a %s

en: No items found.
oc: Aucun exemplar trobat.

en: No limit
oc: Pas de limite

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
oc: Aucun log trobat %s per

en: No mappings have been defined for this set
oc: Il n'y pas de critèri definit per aqueste Set

en: No match
oc: Aucune concordància

note: SCRIPT
en: No matches found
oc: Aucune correspondéncia trobada

note: SCRIPT
en: No matching reports found
oc: Aucun rapòrt correspondent trobat

en: No missing issues found.
oc: Pas de fascicul mancant.

en: No more renewals possible
oc: Pas de renovèlament suplementaire possible

en: No notice
oc: Pas de notificacion

en: No order selected
oc: Pas de comanda seleccionada

en: No orders yet
oc: Pas de comanda

en: No patron matched
oc: Aucun aderent trobat

en: No patron may put this book on hold.
oc: Aucun aderent ne poirà reservar aqueste libre.

en: No patron records have been actually removed
oc: Cap d'aderent es pas estat suprimit.

en: No patron records have been anonymized
oc: Cap d'aderent a pas agut sos prèstes anonimizats.

en: No patron records have been removed
oc: Cap d'aderent es pas estat suprimit.

en: No patron with this name, please, try another
oc: I a pas cap d'aderent amb aqueste nom, ensajatz un autre nom

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
oc: Pas de telefòn enregistrat.

en: No physical items for this record
oc: Avèm pas d'exemplar d'aqueste document

en: No plugins installed
oc: Pas de plugins installats

en: No plugins that can be used as a tool are installed
oc: Cap de plugin que pòsca èsser utilizat coma aisina es pas installat

en: No plugins that can create a report are installed
oc: Cap de plugin que pòsca generar un rapòrt es pas installat

en: No records have been staged.
oc: Cap de notícia es pas estada telecargada dins la sèrva.

en: No renewal before
oc: Pas de renovèlament avant

en: No results for your query
oc: Pas de responsa a vòstra demanda

en: No results found
oc: Pas de responsa

en: No results found for
oc: Pas cap de responsa trobada per

en: No results found.
oc: Pas cap de resultat.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
oc: Pas de resultat correspondent a vòstra recèrca %sde

en: No results.
oc: Pas de resultat.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
oc: Pas de donadas d'exemple e de parametratge definit dins vòstra lenga. Nous nous rabattons sus los exemples disponibles en anglés (en)

en: No saved reports match your criteria.
oc: Aucun rapòrt enregistrat correspond pas a vos critèris.

en: No transfers to receive
oc: Pas de transferiment a recebre

en: No warnings.
oc: Pas d'avertiments.

en: No, I don't confirm
oc: Non, confirmar pas

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
oc: Non, suprimir pas

en: No, do not delete
oc: Non, suprimir pas

en: No, don't check out (N)
oc: Non, prestar pas (N)

en: No, don't close (N)
oc: Non, tampar pas (N)

en: No, don't delete (N)
oc: Non, suprimir pas (N)

en: No, don't renew (N)
oc: Non, renovelar pas (N)

en: No.
oc: N°

en: No. of items:
oc: Nombre d'exemplars :

en: No. of times checked out
oc: Nombre de prèstes

en: No: Save as new authority
oc: Non : Enregistrar coma una novèla notícia

en: Non-musical recording
oc: Enregistrament non musical

en: None
oc: Pas cap

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
oc: Cap d'aquelas referéncias pòt pas èsser reservada per aqueste aderent.

en: Nonpublic note
oc: Nòta privada

en: Nonpublic note:
oc: Nòta privada :

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
oc: Nòta interna : %s

note: SCRIPT
en: Normal day
oc: Jorn normal

en: Normalization rule:
oc: Règla de normalizacion :

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
oc: bokmål (Norvégien) Axel Bojer and Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
oc: Neonorvegian Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland

note: SCRIPT
en: Northern
oc: Nòrd

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
oc: Certanas autoritats utilizadas per las grasilhas de catalogatge son pas definidas.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
oc: Los soscamps dels camps seguents son pas totes dins lo meteis onglet (o ignorats).

en: Not allowed to delete own account
oc: Pas permés de suprimir son pròpri compte

en: Not available
oc: Indisponible

en: Not checked out since:
oc: Pas de prèst dempuèi :

en: Not checked out.
oc: Pas en Prèst.

en: Not for loan
oc: Exclús del prèst

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
oc: Exclús del prèst (%s)

en: Not for loan:
oc: Exclús del prèst :

en: Not published
oc: Pas publicat

en: Note
oc: Nòta

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
oc: Remarca : los exemplars son exportats per aqueste aisina, levat se los excluissètz.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
oc: Nòta : Aqueste fichièr d'expòrt serà fòrça voluminós e serà generat de nuèch.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
oc: Nòta sul material d'acompanhament : %s

en: Note for OPAC
oc: Nòta per l'OPAC

en: Note for staff
oc: Nòta privada

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
oc: Nòta pel bibliotecari que va gerir vòstra demanda de renovèlament :

en: Note:
oc: Nòta:

en: Note:
oc: Nòta&nbsp;:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
oc: Nòta : siatz prudents al moment de la seleccion de las colomnas. Se ne seleccionatz tròp, lo rapòrt pòt èsser tròp important e abotir pas o alentir vòstre sistèma.

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
oc: Nòta : pel 'camp autoritat de reportar', sasissètz lo camp de l'autoritat que cal recopiar dins lo camp de la notícia bibliografica. Per exemple, en UNIMARC, lo camp 200 de las notícias d'autoritat Nom de persona se reportarà dins los camps 700, 701,702 de la notícia.

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
oc: Nòta : un dels dos camps seguents deu èsser egal a 1

en: Notes
oc: Nòtas

en: Notes
oc: Nòtas

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
oc: Nòtas&nbsp;: %s

en: Notes/Comments
oc: Nòtas

en: Notes:
oc: Nòtas&nbsp;:

en: Notes:
oc: Nòtas :

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
oc: Nòtas : %s

en: Nothing found.
oc: Res es pas estat trobat.

en: Nothing found.
oc: Pas cap de responsa

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
oc: Cap d'element es pas seleccionat

en: Notice
oc: Messatge

en: Notices
oc: Notificacions

en: Novelist Select:
oc: Seleccion Novelist :

en: November
oc: Novembre

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
oc: Sèm ara prèstes a crear las taulas de la basa de donadas e a las emplenar amb qualques donadas per defaut.

en: Num/Patrons
oc: N°/Aderent

en: Number
oc: Numèro

en: Number of baskets
oc: Nombre de panièrs

en: Number of checkouts
oc: Nombre de prèstes

en: Number of columns:
oc: Nombre de colomnas :

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
oc: Nombre de corses amb aqueste exemplar en resèrva : %s

en: Number of issues to display in OPAC:
oc: Nombre de fasciculs d'afichar a l'OPAC :

en: Number of issues to display to staff:
oc: Nombre de fasciculs d'afichar dins l'interfàcia professionala :

en: Number of issues to display to staff:
oc: Nombre de fasciculs d'afichar dins l'interfàcia professionala :

en: Number of issues to display to the public:
oc: Nombre de fasciculs d'afichar a l'OPAC :

en: Number of issues:
oc: Nombre de fasciculs :

en: Number of items added
oc: Nombre d'exemplars aponduts

en: Number of items deleted
oc: Nombre d'exemplars suprimits

en: Number of items displayed
oc: Nombre d'exemplars afichats

en: Number of items replaced
oc: Nombre d'exemplars remplaçats

en: Number of months:
oc: Nombre de meses :

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
oc: Nombre de còdi de barras potencialament legits : %s

en: Number of records added
oc: Nombre de notícias apondudas

en: Number of records deleted
oc: Nombre de notícias suprimidas

en: Number of records ignored
oc: Nombre de notícias ignoradas

en: Number of records updated
oc: Nombre de notícias mesas a jorn

en: Number of renewals
oc: Nombre de renovèlaments

en: Number of rows:
oc: Nombre de linhas :

en: Number of students:
oc: Nombre d'estudiants :

en: Number of weeks:
oc: Nombre de setmanas :

en: Number pattern:
oc: Modèl de numerotacion :

en: Numbered
oc: Numerotacion

en: Numbering formula
oc: Formula de numerotacion

en: Numbering formula:
oc: Formula de numerotacion :

en: Numbering pattern
oc: Formula de numerotacion

en: Numbering pattern:
oc: Formula de numerotacion :

en: Numbering patterns
oc: Formula de numerotacion

en: OAI set mappings
oc: Critèris dels Set OAI

en: OAI sets
oc: Sets OAI

en: OAI sets configuration
oc: Configuracion dels Sets OAI

en: OFF
oc: Inactiu

en: OK
oc: D'acòrdi

en: ON
oc: Actiu

en: OPAC info:
oc: Info OPAC :

en: OPAC note
oc: Nòta OPAC

en: OPAC note:
oc: Nòta OPAC :

en: OPAC view:
oc: Vista OPAC :

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
oc: OPUS International Consultants, Wellington, Novèla Zélande (Module de gestion dels abonaments remanié)

en: OR
oc: O

en: OS version ('uname -a'):
oc: Version de l'OS ('uname -a) :

en: Object
oc: Objècte

en: Object:
oc: Objècte :

en: October
oc: Octobre

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
oc: Non %s

en: Offline circulation
oc: Prèstes secorruts

en: Offline circulation file upload
oc: Cargament d'un fichièr de prèstes secorruts

en: Offset:
oc: Décalage :

en: Offset:
oc: Décalage :

en: Older version
oc: Version de Perl :

en: On
oc: Sus

en: On
oc: Sus

en: On hold
oc: Reservat

en: On hold for
oc: Reservat per

en: On order
oc: En comanda

en: On shelf holds allowed
oc: Reservacions sus laissas autorizadas

en: On title
oc: Sul títol

en: On-site checkout
oc: Prèst sus plaça

en: On-site checkouts
oc: Prèstes sus plaça

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
oc: Prèstes sus plaça unicament. Data de retorn automatic :

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
oc: Un dels camps 'Fasciculs per unitat' e 'Unitat per fascicul' deu èsser égal a 1

note: A
en: Online Public Access Catalog
oc: Catalòg Public en Linha (OPAC)

en: Only 1 MARC tag mapped to items
oc: 1 sol camp MARC religat als exemplars

en: Only KPZ file format is supported.
oc: Seul lo format de fichièr KPZ es gerit.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
oc: Sols los formats PNG, GIF, JPEG e XPM son gerits.

en: Only on-site checkouts are allowed
oc: Sols los prèstes sus plaça son autorizats

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
oc: Sols los aderents del site de restacament de l'exemplar pòdon reservar aqueste document.

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
oc: Sols los superbibliotecaris o los bibliotecaris ayant de dreits sus tot lo modul aquisicion (o al mens sus sur la gestion de las comandas) apparaîtront dins la lista dels resultats.

en: Open
oc: Dobèrta

en: Open Document Spreadsheet
oc: Exportar al format OpenDocument (OpenOffice/LibreOffice)

note: A
en: Open in new window
oc: Dobrir dins una novèla fenèstra

en: Open on:
oc: Dobèrt lo :

en: OpenJS Keyboard Shortcuts Library
oc: la bibliotèca OpenJS Keyboard Shortcuts

en: OpenJS keyboard shortcuts library
oc: la bibliotèca OpenJS Keyboard Shortcuts

en: Opened on:
oc: Dobèrt lo :

note: TH
en: Optional module missing
oc: Module opcional mancant

en: Options
oc: Opcions

en: Or scan items one by one
oc: O scanner los exemplars un per un

en: Or use a patron list
oc: O utilizar una lista d'aderents

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
oc: Comanda

en: Order cost
oc: Còst de la comanda

en: Order date
oc: Data de la comanda

en: Order date:
oc: Data de la comanda :

en: Order from external source
oc: Comandar d'una font extèrna

en: Order line
oc: Linha de comanda

en: Order line (parent)
oc: Linha de comanda (parent)

en: Order line:
oc: Linha de comanda :

en: Order number
oc: Numèro de comanda

en: Order status:
oc: Estatut de la comanda :

note: A
en: Order this one
oc: Comandar aqueste d'aquí

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
oc: Lo total de la comanda (%s) depassa lo budgèt disponible (%s)

en: Ordered
oc: Comandat

en: Ordering information
oc: Paramètres per las comandas

en: Ordernumber
oc: Numèro de comanda

en: Orders
oc: Comandas

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
oc: Comandas per %s

en: Orders search
oc: Recèrca de comandas

en: Orders with uncertain prices
oc: Linhas de comanda amb de prèses indeterminats

en: Orders with uncertain prices for vendor
oc: Linhas de comanda amb de prèses indeterminats

en: Organization
oc: Collectivitat

en: Organize by:
oc: Triat per :

note: A
en: Original order line
oc:          Linha de comanda d'origina

en: Other
oc: Autres

en: Other action
oc: Autra accion

en: Other course reserves
oc: Autras resèrvas de cors

en: Other data
oc: Autras donadas

en: Other holdings:
oc: Autres exemplars :

en: Other name
oc: Autre nom

en: Other names
oc: Autres noms

en: Other options (choose one)
oc: Autras opcions (ne causir una)

en: Other phone
oc: Autre telefòn

en: Other phone:
oc: Autre telefòn :

en: Others...
oc: Autres...

en: Output
oc: Afichatge

en: Output format
oc: Format de sortida

en: Output format
oc: Format de sortida

en: Output format:
oc: Format de sortida :

en: Output to a file named:
oc: Exportar cap a un fichièr nomenat :

en: Output:
oc: Resultat :

en: Outstanding
oc: Montant a recobrar

en: Overdue
oc: Retard

en: Overdue fines cap (amount)
oc: Emenda maximala per retard (valor)

en: Overdue notice required:
oc: Messatge de retard requis :

en: Overdue notice/status triggers
oc: Parametratge de las relances

en: Overdue report
oc: Rapòrts de retards

en: Overdues
oc: Retards

en: Overdues with fines
oc: Retards amb emendas

en: Override and renew
oc: Otrapassar e renovelar

en: Override limit and renew
oc: Otrapassar la limit e renovelar

en: Overwrite the existing one with this
oc: Écraser l'aderent existant amb celle-ci

en: Owner
oc: Reservat a

en: Owner:
oc: Proprietari :

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
oc: PTFS Europe Ltd, Reialme Unit

en: Packaging manager:
oc: Gestionnaire de paquets :

en: Page height:
oc: Hautor de pagina :

en: Page side:
oc: Côté de page:

en: Page width:
oc: Largor de pagina :

en: Paid for?:
oc: Pagat per ?

en: Paper bin:
oc: Nauc papièr :

en: Parameters
oc: Paramètres

en: Partially received
oc: Parcialament recebut

en: Password
oc: Senhal

en: Password is too short
oc: Senhal tròp cort

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
oc: Lo senhal deu far %s caractèrs.

en: Password updated
oc: Senhal mes a jorn

en: Password:
oc: Senhal&nbsp;:

en: Password:
oc: Senhal :

en: Passwords do not match
oc: Los senhals correspondon pas

en: Passwords do not match.
oc: Los senhals correspondon pas.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
oc: Los senhals seràn afichat en tèxte

en: Patent document
oc: Brevet

en: Patron
oc: Aderent

en: Patron account flags
oc: Blocages

en: Patron activity
oc: Activitat de l'aderent

en: Patron attribute type code:
oc: Còdi d'atribut aderent :

en: Patron attribute types
oc: Atributs aderent

en: Patron attributes
oc: Atributs d'aderents

en: Patron attributes:
oc: Atributs d'aderents :

en: Patron card creator
oc: Creator de cartas aderent

en: Patron categories
oc: Categorias aderent

en: Patron category
oc: Categoria aderent

en: Patron category:
oc: Categoria aderent :

en: Patron category:
oc: Categoria aderent :

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
oc: L'aderent n'aparten a aucune lista de rotatge de periodic.

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
oc: Las emendas de l'aderent dépassent la limit : %s

en: Patron flags:
oc: Blocages :

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
oc: Aqueste aderent a %s d'emendas.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
oc: Aqueste aderent a %s document(s) en prèst .

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
oc: Aqueste aderent a %s document(s) en retard. %s Presta malgrat tot ? %s

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
oc: Aqueste aderent a ja un autre exemplar d'aqueste document en prèst . %s Presta quand même ? %s

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
oc: Aqueste aderent a de documents en retard e es suspendut fins al : %s

en: Patron has nothing checked out.
oc: Aqueste aderent a pas de document en prèst .

en: Patron has nothing on hold.
oc: Aqueste aderent a pas de reservacion

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
oc: L'aderent a d'emendas (%s€)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
oc: L'aderent a d'emendas degudas : %s

note: INPUT type=text
en: Patron holds
oc: Aderents amb reservacions

en: Patron image failed to upload
oc: Lo cargament de las fòtos dels aderents a fracassat

en: Patron image(s) successfully uploaded
oc: Cargament de las fòtos dels aderents capitat

en: Patron image(s) uploaded with some errors
oc: Photo(s) de(s) aderent(s) telecargada(s) amb qualques errors

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
oc: Aderent blocat

note: A
en: Patron is an adult
oc: L'aderent es un adulte

en: Patron is currently unrestricted.
oc: Actualament, l'aderent es pas suspendut.

en: Patron is restricted
oc: L'aderent es suspendut

en: Patron list:
oc: Lista d'aderents :

en: Patron lists
oc: Listas d'aderents

en: Patron messaging preferences
oc: Preferéncias de notificacion

note: INPUT type=text
en: Patron name
oc: Nom d'aderent

en: Patron not found
oc: Usatgièr non trobat

note: SCRIPT
en: Patron not found.
oc: Aderent non trobat.

en: Patron not found:
oc: Aderent non trobat :

en: Patron notification:
oc: Notificacions de l'aderent :

en: Patron notification:
oc: Notificacions de l'aderent :

en: Patron records were last synced on:
oc: Darrièra sincronizacion de las fichas d'aderents lo :

en: Patron search:
oc: Recèrca Aderents :

en: Patron sort 1
oc: Triada aderent 1

en: Patron sort 2
oc: Triada aderent 2

en: Patron status
oc: Estatut aderent

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
oc: La carte a été renovelada fins al %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
oc: Lo compte d'aqueste aderent es blocat %s fins al %s %s %s amb aquesta explicacion :

en: Patron's address in doubt
oc: L'adreça de l'aderent sembla erronèa

en: Patron's address is in doubt
oc: L'adreça de l'aderent sembla erronèa

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
oc: L'adreça de l'aderent sembla erronèa (transaccion poursuivie malgrat tot)

en: Patron's address is in doubt.
oc: L'adreça de l'aderent sembla erronèa.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
oc: L'edat de l'aderent es incorrècta per aquesta categoria. Las edats autorizats son %s-%s.

en: Patron's card is expired
oc: La carta d'aderent a expirat

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
oc: La carta d'aderent a expirat (%s)

en: Patron's card is lost
oc: La carta d'aderent es perduda

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
oc: L'enregistrament de l'aderent a de comptes-enfant restacats.

en: Patron:
oc: Aderent :

en: Patron:
oc: Aderent :

en: Patrons
oc: Aderents

en: Patrons and circulation
oc: Aderents e circulacion

en: Patrons found for:
oc: Aderents trobats per :

en: Patrons from any library may put this item on hold.
oc: Los aderents de totas las bibiliothèques pòdon reservar aqueste document.

en: Patrons in list
oc: Aderents dins la lista

en: Patrons requesting modifications
oc: Aderents en espèra de modificacions

en: Patrons statistics
oc: Estatisticas sus los aderents

en: Patrons to be added
oc: Aderents a apondre

en: Patrons who haven't checked out
oc: Aderents qui n'ont jamais empruntat

en: Patrons with holds
oc: Aderents amb reservacions

en: Patrons with no checkouts
oc: Aderents sens emprunts

en: Patrons with the most checkouts
oc: Aderents empruntant lo plus

en: Pattern name:
oc: Nom del modèl :

en: Pay
oc: Pagar

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
oc: Pagar lo montant

en: Pay an amount toward all fines
oc: Pagar un montant per totas las emendas

en: Pay an amount toward selected fines
oc: Pagar un montant per las emendas seleccionadas

en: Pay an individual fine
oc: Pagar individualament una emenda

en: Pay fine
oc: Pagar l'emenda

en: Pay fines
oc: Pagar emendas

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
oc: Pagar la seleccion

en: Payment note
oc: Nòta de pagament

en: Pending
oc: En suspens

en: Pending discharge requests
oc: Demandas de quitus en espèra

en: Pending offline circulation actions
oc: Accions de prèst secorrut en espèra

en: Pending on-site checkouts
oc: Prèstes sus plaça en espèra

en: Pending orders
oc: Comandas a recepcionar

en: Pending suggestions
oc: Suggestions en espèra

en: Pending tags
oc: Tags en espèra

en: Perform a new search
oc: Novèla recèrca

en: Period
oc: Periòde

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
oc: Alloué per lo periòde %s%s%s

en: Perl interpreter:
oc: Interpréteur Perl :

en: Perl modules
oc: Modules Perl

en: Perl version:
oc: Version de Perl :

en: Permanently delete checkout history older than
oc: Rendre anonyme l'istoric de prèst anterior a

en: Permanently delete these patrons
oc: Suprimir completament ces aderents

en: Phone
oc: Telefòn

en: Phone:
oc: Telefòn :

en: Physical address:
oc: Adreça physique :

en: Physical details:
oc: Detalhs fisics&nbsp;:

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
oc: Causir

en: Pick up location
oc: Site de retirament

en: Pickup at:
oc: Site de retirament :

en: Pickup library
oc: Site de retirament

en: Pipe (|)
oc: Pipe·(|)

en: Place hold
oc: Reservar

en: Place hold
oc: Reservar

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
oc: Reservar aqueste exemplar ?

note: SCRIPT
en: Place hold?
oc: Reservar ?

en: Placed on
oc: Comandat lo

en: Places
oc: Subjèctes (lieux)

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
oc: Planificar per %s

en: Plan by item types
oc: Planificar per tipe d'exemplar

en: Plan by libraries
oc: Planificar per site

en: Plan by months
oc: Planificar per mes

en: Planned date
oc: Data prevista

en: Planning
oc: Calendièr

en: Planning
oc: Calendièr

en: Play media
oc: Jogar lo mèdia

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
oc: Mercé d'apondre de còdis de barras en utilizant la zòna de sasida o via la recèrca suls exemplars.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
oc: Mercé d'indicar al mens una accion.

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
oc: Verificatz los fasciculs NON publicats (irregularitats détectées)

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
oc: Mercé de seleccionar una data d'expiracion del cache inferiora a 30 jorns

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
oc: Seleccionatz lo fichièr d'importar

en: Please choose a library to clone rules from:
oc: Causissètz lo site a partir duquel cloner las règlas

en: Please choose a vendor.
oc: Seleccionatz un provesidor.

en: Please choose one or more filters to proceed.
oc: Seleccionatz un o mantun filtres.

en: Please choose the library to clone the rules to:
oc: Seleccionar lo site a partir duquel cloner las règlas

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
oc: Causissètz la notícia principala de la fusion. Elle serà conservada tandis que l'autre serà suprimida.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
oc: Mercé de seleccionar un dels onglets a esquèrra del formulari.

en: Please confirm checkout
oc: Confirmez lo prèst

en: Please contact your system administrator
oc: Mercé de contactar vòstre administrator sistèma

en: Please create the database before continuing.
oc: Mercé de crear la basa de donadas abans de contunhar.

en: Please define one
oc: Mercé d'en crear un

en: Please edit one currency and mark it as active.
oc: Vos cal editar una devisa e l'activar

en: Please enable Javascript:
oc: Mercé d'activar Javascript

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
oc: Mercé de verificar l'integritat de vòstre fichièr zip, puèi tornar ensajar.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
oc: Mercé de vous assurer de cargar unicament d'imatges GIF, JPEG, PNG, or XPM

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
oc: Entratz un nombre d'exemplars a crear.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
oc: Mercé de sasir una URL valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
oc: Mercé de sasir una data valide (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
oc: Mercé de sasir una data valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
oc: Mercé de sasir una adreça de corrièr electronic valide.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
oc: Mercé de sasir un numèro valide.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
oc: Mercé de sasir una valor entre {0} e {1} caractèrs de long.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
oc: Mercé de sasir una valor entre {0} e {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
oc: Mercé de sasir una valor superiora o égale a {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
oc: Mercé de sasir una valor inferiora o égale a {0}

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
oc: Mercé de sasir al mens un critèri de supression !

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
oc: Mercé de sasir al mens {0} caractèrs.

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
oc: Mercé de ne pas sasir mai de {0} caractèrs.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
oc: Mercé de sasir solament las chifras.

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
oc: Mercé de sasir la meteissa valor de novèl.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
oc: Mercé d'arranger aqueste camp.

en: Please log in again
oc: Mercé de vos reconnectar

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
oc: De costuma, vos cal vos connectar amb un compte de bibliotecari. Per crear un compte de bibliotecari, créez un site, una categoria aderent de tipe 'Bibliotecari' e apondètz un nouvel aderent. Puis donnez las permissions necessàrias a aqueste aderent, en utilizant lo ligam apropriat sous lo boton 'Plus' de la barra d'aisinas

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
oc: Mercé de vous connecter a Koha e de tornar ensajar. (Error : '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
oc: Veuillez noter que lo fichièr joint conten des notices al format MARC, qui peuvent èsser importadas dins un logicial de gestion bibliographique coma EndNote, Reference Manager o ProCite.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
oc: Mercé de renviar aqueste document a son site de restacament : %s

en: Please review the error log for more details.
oc: Mercé de veire lo log de las errors per mai de detalhs.

note: SCRIPT
en: Please select ...
oc: Mercé de seleccionar...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
oc: Mercé de seleccionar un %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
oc: Seleccionatz al mens un lòt d'exportar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
oc: Seleccionatz al mens una carte d'exportar.

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
oc: Mercé de seleccionar al mens un element.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
oc: Seleccionatz al mens un element d'exportar.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
oc: Seleccionatz al mens un element.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
oc: Seleccionatz al mens una etiqueta d'exportar.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
oc: Seleccionatz al mens una notícia a traiter.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
oc: Mercé d'en causir un sol de %s a %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
oc: Mercé de telecargar un fichièr.

en: Please verify that it exists.
oc: Mercé de verificar qu'il existe.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
oc: Mercé de verificar que l'utilizaire Apache pòt escriure dins lo repertòri dels plugins.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
oc: Mercé de verificar que vous utilizatz siá una simple quote, siá una tabulacion.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
oc: Mercé de verificar l'integritat de vòstre archiu zip.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
oc: Mercé de verificar l'integritat del fichièr zip e réensajatz.

en: Plugin:
oc: Plugin :

en: Plugins disabled!
oc: Plugins desactivats !

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
oc: Transferiments %s : %s

en: Polski (Polish)
oc: Polski (Polonais)

en: Popularity
oc: Popularitat

en: Popularity (least to most)
oc: Popularitat (mens a mai)

en: Popularity (most to least)
oc: Popularitat (mai a mens)

en: Port:
oc: Pòrt :

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
oc: Portugu&ecirc;s (Portugués)

en: Position:
oc: Posicion :

en: Postal address:
oc: Adreça postala :

en: Predefined notes:
oc: Nòtas predefinidas :

en: Prediction pattern
oc: Previsional de bulletinatge

en: Preference
oc: Preferéncias

en: Preferences and parameters
oc: Preferéncias e paramètres

en: Preschool
oc: Preescolar

en: Preselected
oc: Preseleccionat

note: SCRIPT
en: Prev
oc: Prec

en: Preview
oc: Previsualizacion

note: A
en: Preview MARC
oc: Apercebut Notice

en: Preview routing list for
oc: Apercebut de la lista de rotatge per

en: Previous
oc: Precedent

en: Previous borrower:
oc: Empruntaire precedent :

en: Previous checkouts
oc: Prèstes precedents

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
oc: Pagina precedenta

en: Previous sessions
oc: Sessions precedentas

en: Price
oc: Prètz

en: Price:
oc: Prètz :

en: Price:
oc: Prètz :

en: Primary
oc: Primari

en: Primary acquisitions contact
oc: Référent per las aquisicions

en: Primary email
oc: Corrièr electronic principal

en: Primary email:
oc: Corrièr electronic principal :

en: Primary phone
oc: Telefòn principal

en: Primary phone:
oc: Telefòn principal :

en: Primary serials contact
oc: Référent per los periodics

en: Print
oc: Imprimir

en: Print
oc: Imprimir

en: Print card number as barcode:
oc: Imprimir lo numèro de carta coma un còdi de barras:

en: Print card number as text under barcode:
oc: Imprimir lo numèro de carta coma tèxte jos lo còdi de barras :

en: Print label
oc: Imprimir etiqueta

en: Print list
oc: Imprimir la lista

en: Print quick slip
oc: Imprimir tiquet rapide

en: Print slip
oc: Imprimir tiquet

en: Print summary
oc: Imprimir lo resumit

en: Printer name:
oc: Nom de l'imprimenta :

en: Printer profiles
oc: Perfils d'imprimenta

en: Priority
oc: Prioritat

en: Private
oc: Privat

note: OPTGROUP
en: Private lists
oc: Listas privadas

en: Problem sending the cart...
oc: Impossible de mandar lo panièr...

en: Problem sending the list...
oc: Impossible de mandar la lista...

en: Problems
oc: Problèmas

note: INPUT type=button
en: Process
oc: En cors

en: Process images
oc: Tractament dels imatges

en: Processing
oc: Calcul en cors

en: Processing authority records
oc: Tractament de las notícias d'autoritats

en: Processing bibliographic records
oc: Tractament de las notícias bibliograficas

en: Processing...
oc: En cours...

en: Profile MARC fields:
oc: Camps MARC del perfil :

en: Profile SQL fields:
oc: Camps SQL del perfil :

en: Profile description:
oc: Descripcion del perfil :

en: Profile name:
oc: Nom del perfil :

en: Profile settings
oc: Reglatge del perfil

en: Profile type:
oc: Tipe del perfil :

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
oc: Perfil non atribuit %s

en: Profile:
oc: Perfil :

en: Public lists
oc: Listas publicas

note: SCRIPT
en: Public lists:
oc: Listas publicas&nbsp;:

en: Public note
oc: Nòta publica

en: Public note:
oc: Nòta publica :

en: Public notes
oc: Nòta publica

en: Publication date
oc: Data de publicacion

en: Publication date (yyyy-yyyy)
oc: Data de publicacion (aaaa-aaaa)

en: Publication date:
oc: Data de publicacion :

en: Publication place:
oc: Luòc de publicacion :

en: Publication year
oc: Annada de publicacion

en: Publication year:
oc: Annada de publicacion :

en: Publication year:
oc: Annada de publicacion :

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
oc: Annada de publicacion : %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
oc: Data de publicacion/copyright : del mai recent al mai ancian

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
oc: Data de publicacion/copyright : del mai ancian al mai recent

en: Published by:
oc: editat per :

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
oc: Publicat per&nbsp;: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
oc: Publicat le

en: Published on
oc: Publicat le

en: Publisher
oc: Editor

en: Publisher location
oc: Luòc de publicacion

en: Publisher:
oc: Editor&nbsp;:

en: Publisher:
oc: Editor :

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
oc: Editor : %s

en: Pull this many items
oc: Tractar aquestes exemplars

en: Purchase suggestions
oc: Suggestions de crompa

en: Qty.
oc: Qté

en: Quantity
oc: Quantitat

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
oc: La quantitat deu èsser superiora a '0'

en: Quantity received
oc: Quantitat recebuda :

en: Quantity received:
oc: Quantitat recebuda :

en: Quantity:
oc: Quantitat :

en: Quick spine label creator
oc: Creacion d'etiquetas - rapide

en: Quote editor
oc: Editor de citacions

en: Quote uploader
oc: Cargador de citacion

en: RRP tax exc.
oc: Prètz public HT

en: RRP tax inc.
oc: Prètz public TTC

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
oc: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki de 2004 a nos jorns)

en: Rank
oc: Reng

en: Rank/Biblioitemnumbers
oc: Reng/Numèro de notícia

en: Rate
oc: Taus

en: Rate:
oc: Taus :

en: Raw (any):
oc: Pertot :

en: Reason
oc: Motiu

en: Reason for suggestion:
oc: Rasons per la suggestion&nbsp;:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
oc: Recepcionar

en: Receive a new shipment
oc: Recepcionar un novèl colis

en: Receive date
oc: Data de recepcion

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
oc: Recepcionar de documents de :: %s %s[%s] %s (ligne comanda n° %s)

en: Receive shipment from vendor
oc: Recepcionar un paquet del provesidor

en: Receive shipments
oc: Recepcionar de paquets

en: Receive?
oc: Recebut ?

en: Received
oc: Recebut

en: Received issues
oc: Fasciculs recebuts

en: Received issues:
oc: Fasciculs recebuts :

en: Received items
oc: Exemplars recebuts

en: Received on
oc: Recebut lo

en: Receives claims for late issues
oc: Recep las reclamacions per los fasciculs en retard

en: Receives claims for late orders
oc: Recep las requèstas per las comandas en retard

en: Receives overdue notices:
oc: Recoit de notificacions de retard :

en: Recipients:
oc: Destinataris:

en: Record
oc: Notícia

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
oc: Fracàs de la règla de concordància -- impossible de recuperar la règla de concordància.

en: Record matching rule:
oc: Règla de concordància :

en: Record matching rules
oc: Règlas de concordància

en: Record type
oc: Tipe de notícia

en: Record type:
oc: Tipe de notícia:

en: Record type:
oc: Tipe de notícia:

en: Record:
oc: Notícia :

en: Red cells signify no transfer allowed.
oc: Las cellulas en roge signifient que lo transferiment es pas autorizat.

en: Refine results
oc: Afinar los resultats

en: Refine results:
oc: Afinar la recèrca :

en: Refine your search
oc: Afinar vòstra recèrca

en: RegEx
oc: Expression regulara

en: Registration date
oc: Data d'inscripcion

en: Registration date:
oc: Data d'inscripcion :

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
oc: Data d'inscripcion : %s

en: Regular print
oc: Impression normala

en: Reject
oc: Regetar

en: Rejected
oc: Regetada

en: Rejected tags
oc: Tags regetats

en: Relationship information
oc: Informacion de relacion

en: Relationship:
oc: Relacion :

en: Relevance
oc: Pertinéncia

en: Remember for session:
oc: Mémoriser per aquesta session :

en: Reminder:
oc:          Rapèl :

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
oc: Rapèl : aquesta accion va suprimir totas las autoritats seleccionadas !

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
oc: Rapèl : aquesta accion suprimirà totas las notícias bibliograficas choisies, los abonaments restacats, las reservacions existentas e dels exemplars estacats !

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
oc: Rapèl : aquesta accion va suprimir totas las autoritats seleccionadas !

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
oc: Rapèl : aquesta accion va suprimir toutes las notícias seleccionadas !

en: Remote image
oc: Imatge distant

en: Remote image:
oc: Imatge distant :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Remove
oc: Levar

en: Remove
oc: Suprimir

en: Remove duplicates
oc: Levar los doblons

en: Remove item from collection
oc: Levar d'exemplars de la colleccion

en: Remove owner
oc: Suprimir lo proprietari

en: Remove selected
oc: Suprimir los documents seleccionats

en: Remove selected items
oc: Suprimir las referéncias marcadas

en: Remove selected patrons
oc: Suprimir los usatgièrs seleccionats

en: Remove tag
oc: Suprimir aqueste tag

en: Remove this match check
oc: Suprimir aqueste contraròtle de concordància

en: Remove this match point
oc: Suprimir aqueste punt de concordància

en: Remove?
oc: Suprimir ?

en: Renew
oc: Renovelar

en: Renew
oc: Renovelar

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
oc: Renovelar n° %s

en: Renew all
oc: Tot renovelar

en: Renew or check in selected items
oc: Renovelar o retourner lo(s) document(s) marcat(s)

en: Renew patron
oc: Renovelar l'aderent

en: Renew this subscription
oc: Renovelar aqueste abonament

en: Renewal
oc: Renovèlament

en: Renewal due date:
oc: Data de retorn del renovèlament :

en: Renewal period
oc: Periòde de renovèlament

en: Renewals allowed (count)
oc: Prolongations (Nbre)

en: Renewed
oc: Renovelat

en: Renewed
oc: Renovelat

en: Rental discount (%%)
oc: Remise (%%)

note: INPUT type=submit
en: Reopen
oc: Tornar dobrir

en: Reopen it
oc: Tornar dobrir

en: Reopen:
oc: Tornar dobrir :

en: Rep.price
oc: Còst de remplaçament

en: Repeatable
oc: Repetible

en: Repeatable:
oc: Repetible :

en: Replace all patron attributes
oc: Remplaçar totes los atributs aderent

en: Replace only included patron attributes
oc: Remplaçar unicament los Atributs aderents suplementaires rencontrés

en: Replace record via Z39.50/SRU
oc: Remplaçar la notícia per Z39.50/SRU

en: Replacement cost:
oc: Prètz public :

en: Replacement price
oc: Prètz public

en: Replacement price:
oc: Prètz public :

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
oc: Rapòrt aprèp desplaçament de las comandas pas recebudas del budgèt %s (%s - %s) cap a %s (%s - %s)

en: Report group:
oc: Grop de rapòrts :

en: Report is public:
oc: Rapòrt public :

en: Report name
oc: Nom del rapòrt

en: Report name:
oc: Nom del rapòrt :

en: Report name:
oc: Nom del rapòrt :

en: Report subgroup:
oc: Sosgrop de rapòrts :

en: Report:
oc: Rapòrt :

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
oc: Rapòrt establit lo : %s

en: Reports
oc: Rapòrts

en: Reports Dictionary
oc: Diccionari dels rapòrts

en: Reports dictionary
oc: Diccionari dels rapòrts

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
oc: Estatistica sus los tipes de documents %s détenus a %s%s

en: Reports tables
oc: Taulas del rapòrt

en: Required
oc: Obligatòri

en: Required fields cannot be cleared
oc: Los camps obligatòris pòdon pas èsser escafats

en: Required match checks
oc: Contraròtle de concordància requis

note: TH
en: Required module missing
oc: Modules Perl absents

note: I
en: Requires override of hold policy
oc: Nécessite d'otrapassar las règlas de reservacion

en: Reserve cancelled
oc: Reservacion anullada

en: Reserve found
oc: Reservacion trobada

en: Reserves
oc: Resèrvas

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Reset filter
oc: Escafar los filtres

en: Restrict
oc: Suspendut

en: Restrict access to:
oc: Restrénher l'accès a :

en: Restricted
oc: Suspendut

en: Restricted:
oc: Suspendut :

en: Result
oc: Responsa

en: Results
oc: Responsas

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
oc: Responsas %s a %s %s sus %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
oc: Responsas %s a  %s sus %s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
oc: Responsas %s a %s sus %s

en: Results per page :
oc: Resultats per pagina :

en: Resume
oc: Repréner

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
oc: Repréner totas las reservacions suspendudas

en: Return date
oc: Rendu le

en: Return policy
oc: Politique de retorn

en: Return to batch item deletion
oc: Retorn a la supression d'exemplars per lòts

en: Return to batch item modification
oc: Retorn a la modificacion d'exemplars per lòts

en: Return to patron detail
oc: Retorn al detalh de l'aderent

en: Return to previous page
oc: Retorn a la pagina precedenta

en: Return to rotating collections home
oc: Retorn al modul colleccions viradissas

en: Return to sets management
oc: Tornar a la gestion dels Sets

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
oc: Retorn al lòt marc préparé %s

en: Return to the basket without making a new order.
oc: Retorn al panièr sens enregistrar una novèla linha de comanda.

en: Return to tools
oc: Retorn al Aisinas

en: Returns
oc: Retorns

en: Revert waiting status
oc: mis de costat

en: Reverted
oc: Restablit

en: Reviewer
oc: Réviseur

en: Reviews
oc: Comentaris

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
oc: Rijksmuseum, Amsterdam, País-BAs

note: SCRIPT
en: Rollover at:
oc: Retorn a :

en: Rollover:
oc: Retorn :

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
oc: Rom&acirc;n&#259; (Romanés)

en: Rotating collections
oc: Colleccions viradissas

en: Routing
oc: Lista de rotatge

en: Routing list
oc: Lista de rotatge

en: Routing lists
oc: Listas de rotatge

en: Routing:
oc: Routage :

en: Row
oc: Linha

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
oc: Règlas de retard: %s%s%s site per defaut %s

en: Run
oc: Executar

en: Run report
oc: Executar lo rapòrt

en: Run report
oc: Executar lo rapòrt

en: Run reports
oc: Executar lo rapòrt

note: INPUT type=submit
en: Run the report
oc: Executar lo rapòrt

en: Run tool
oc: Aviar l'aisina

en: SAN-Ouest Provence
oc: SAN Oèst-Provença

en: SAN-Ouest Provence, France
oc: SAN Oèst-Provença, França

en: SIP media type:
oc: Tipe de supòrt SIP :

en: SMS alert number
oc: Numèro d'alèrta SMS :

en: SMS number:
oc: Numèro SMS&nbsp;:

en: SQL:
oc: SQL :

en: SRU Search fields mapping:
oc: Mappage dels camps de recèrcaSRU :

en: Salutation
oc: Civilitat

en: Satisfied
oc: Satisfait

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
oc: Dissabte

note: SCRIPT
en: Saturdays
oc: Samedi

note: INPUT type=submit
en: Save
oc: Enregistrar

en: Save
oc: Enregistrar

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
oc: Salvar totas las Preferéncias %s

en: Save and continue editing
oc: Enregistrar e contunhar la modificacion

en: Save and edit items
oc: Enregistrar e apondre de las exemplars

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
oc: Enregistrar e veire un apercebut del registre de rotatge

en: Save and view record
oc: Enregistrar e veire la notícia

en: Save anyway
oc: Salvar quand même

en: Save as new pattern
oc: Enregistrar coma un novèl modèl

en: Save changes
oc: Enregistrar las modificacions

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
oc: Salvar la configuracion

en: Save quotes
oc: Citacions nregistradas

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
oc: Enregistrar lo rapòrt

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
oc: Enregistrar abonament

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
oc: Enregistrar l'istoric d'abonament

en: Save your custom report
oc: Enregistrar vòstre rapòrt personnalisé

en: Saved report results
oc: Resultat de l'enregistrament del rapòrt

en: Saved reports
oc: Rapòrts salvats

en: Saved results
oc: Resultats salvats

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
oc: Enregistrament en cors...

en: Scan a patron barcode to start.
oc: Numerizatz un còdi de barras per començar.

en: Scan index:
oc: Percórrer l'indèx&nbsp;:

en: Schedule
oc: Planificar

en: Schedule tasks to run
oc: Planificacion de prètzfaits d'executar

en: Scheduled for automatic renewal
oc: Programat per un renovèlament automatic

en: Score:
oc: Mai :

en: Screen
oc: Ecran

note: INPUT type=submit
en: Search
oc: Recercar

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
oc: Recercar un ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
oc: Recercar los servidors Z39.50/SRU

en: Search all headings
oc: Recercar totas las Vedetas

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
oc: Recercar per nom e/o descripcion del contacte :

en: Search call number:
oc: Recèrca per quòta :

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
oc: Recèrca una quòta

en: Search cities
oc: Recèrca comuna

en: Search contracts
oc: Recercar de contractes

en: Search currencies
oc: Recèrca devisas

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
oc: Recercar una data d'expiracion

en: Search filters
oc: Filtres de recèrca

en: Search for
oc: Recèrca de

en: Search for a vendor
oc: Recèrca d'un provesidor

en: Search for a vendor to transfer from
oc: Recèrca d'un provesidor a partir duquel far lo transferiment

en: Search for a vendor to transfer to
oc: Recèrca d'un provesidor a qui far lo transferiment

en: Search for another record
oc: Faire una novèla recèrca

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
oc: Recercar los exemplars %s a apondre al lòt %s %s

en: Search for patron
oc: Recèrca d'aderent

en: Search for record
oc: Cercar una notícia

en: Search for tag:
oc: Recercar lo camp :

en: Search funds
oc: Recercar de pòstes budgetaris

en: Search history
oc: Istoric de recèrca

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
oc: Recercatz dins lo calendièr lo jorn que volètz definir coma tampat.

en: Search index:
oc: Recèrca index :

note: INPUT type=text
en: Search library
oc: Recèrca un site

note: INPUT type=text
en: Search location
oc:          Recèrca d'emplaçament

en: Search main heading
oc: Recèrca vedeta

note: INPUT type=text
en: Search notes
oc: Recercar de nòtas

en: Search notices
oc: Recèrca de las notificacions

en: Search on
oc: Recercar

en: Search options
oc: Opcions de recèrca

en: Search orders
oc: Recèrca de comandas

en: Search patron categories
oc: Cercar categorias d'aderent

en: Search patrons
oc: Recèrca aderents

en: Search results
oc: Resultats de la recèrca

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
oc: Responsas %s a %s sus %s

en: Search string matches:
oc: Recèrca correspondéncias de cadena :

en: Search subscriptions
oc: Recèrca abonaments

en: Search subscriptions:
oc: Recèrca abonaments :

en: Search suggestions
oc: Recèrca suggestions

en: Search system preferences
oc: Preferéncias sistèma

note: INPUT type=text
en: Search title
oc: Recèrca per títol

en: Search to hold
oc: Recercar per reservar

en: Search type:
oc: Tipe de recèrca :

en: Search value:
oc: Tèrme de recèrca :

en: Search was:
oc: Vòstra recèrca èra :

en: Search:
oc: Recercar:

en: Searchable:
oc: Interrogeable :

note: A
en: Searching
oc: Recèrca

note: SCRIPT
en: Season
oc: Saison

note: SCRIPT
en: Second
oc: Segonda

en: Secondary email
oc: Corrièr electronic segondari

en: Secondary email:
oc: Corrièr electronic segondari :

en: Secondary phone
oc: Telefòn segondari

en: Secondary phone:
oc: Telefòn segondari :

en: Seconds (default)
oc: Segondas (per defaut)

en: Section
oc: Seccion de cors

en: Section:
oc: Seccion de cors&nbsp;:

en: See any subscription attached to this biblio
oc: Veire los abonaments estacats a aqueste títol

en: See online help for advanced options
oc: Veire l'ajuda en linha per las opcions avançadas

en: Seen
oc: Vist

note: INPUT type=submit
en: Select
oc: Seleccionar

en: Select
oc: Seleccionar

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
oc:          Seleccionar 'Totes los sites' se aquesta valor autorizada doit èsser tot lo temps èsser afichada. Sinon causissètz los sites que volètz associar a aquesta valor.

en: Select CSV profile:
oc: Causir un perfil CSV :

en: Select MARC framework:
oc: Seleccionar la grasilha MARC :

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
oc: Seleccionar un fichièr a telecargar dins la sèrva. Il serà analisat e cada notícia valide serà telecargada per poder èsser puèi importada dins lo catalòg.

en: Select a budget
oc: Seleccionatz un pòste budgetari

en: Select a category type
oc: Seleccionatz un tipe de categoria

en: Select a department
oc: Seleccionatz un departament

en: Select a fund
oc: Seleccionar un pòste budgetari

en: Select a layout to be applied:
oc: Seleccionatz un format a aplicar :

en: Select a library :
oc: Seleccion d'un site :

en: Select a library :
oc: Seleccionatz un site :

en: Select a library:
oc: Seleccion d'un site :

en: Select a list
oc: Seleccionar una lista

en: Select a template
oc: Suprimir un modèl

en: Select a template to be applied:
oc: Seleccionatz un modèl a aplicar :

en: Select all
oc: Seleccionar tot

en: Select an authority framework
oc: Seleccionar una grasilha d'autoritat

en: Select an existing list
oc: Seleccionar una lista existenta

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
oc: Seleccionar un fichièr image o un fichièr ZIP a telecargar. L'aisina acceptera d'imatges en GIF, JPEG, PNG, or XPM

en: Select day:
oc: Seleccionatz un jour :

en: Select download format:
oc: Seleccionar un format de telecargament :

en: Select local databases
oc: Seleccionatz de bancas de donadas localas

en: Select month:
oc: Seleccionatz un mes :

en: Select none to see all libraries
oc: Causissètz Pas cap per veire totes los sites

en: Select note
oc: Seleccionatz una notificacion

en: Select notice:
oc: Seleccionatz una notificacion :

en: Select one or more images to delete.
oc: Seleccionatz una o plusieurs imatges a suprimir.

en: Select planning type:
oc: Seleccionatz lo tipe de planificacion:

en: Select records to export
oc: Seleccionatz las notícias d'exportar

en: Select remote databases
oc: Seleccionatz las bancas de donadas distantes

en: Select searches to:
oc: Seleccionar de recèrcas a&nbsp;:

en: Select the biblionumber to attach the item to
oc: Seleccionatz lo numèro de notícia a la quala restacar l'exemplar

en: Select the biblionumber to link the item to
oc: Seleccionatz lo numèro de notícia a la quala restacar l'exemplar

en: Select the file to import:
oc: Fichièr d'importar :

en: Select the file to upload:
oc: Seleccionatz lo fichièr d'importar :

en: Select to display or not:
oc: Causir d'afichar o non:

en: Select to import
oc: Seleccionar per importar

en: Select without holds
oc: Seleccionatz sens reservacions

en: Select without items
oc: Seleccionatz sens exemplar

en: Select your MARC flavor
oc: Seleccionatz vòstre format MARC

en: Selected items :
oc: Seleccionatz los exemplars :

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
oc: Seleccionar una notificacion permettra aux aderents de s'inscrire aux notificacions de recepcion d'un novèl fascicul.

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
oc: Seleccionar aquesta opcion espotirà los actuals proprietaris dels postes budgétaires, s'il y en a

en: Semi-colon (;)
oc: Punt virgula (;)

en: Send
oc: Mandar

en: Send list
oc: Mandar la lista

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
oc: Mandar la notificacion

en: Send to
oc: Mandar a

en: Sending your cart
oc: Mandar vòstre panièr

en: Sending your list
oc: Mandar vòstra lista

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
oc: Notificacions mandadas per %s

en: Separate multiple filenames by commas.
oc: Separatz los noms de camps multiples per de virgulas.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
oc: Separatz las opcions per de virgulas. Exemple&nbsp: sru=get,sru_version=1.1. Vejatz tanben http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
oc: Setembre

en: Serial
oc: Periodic

en: Serial collection
oc: Estat de colleccion

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
oc: Estat de colleccion n° %s

en: Serial collection information for
oc: Estat de colleccion per

en: Serial edition
oc: Estat de colleccion

en: Serial enumeration:
oc: Enum periodic :

en: Serial number:
oc: Numèro del periodic :

en: Serial receipt creates an item record.
oc: Lo bulletinatge crèa d'exemplars.

en: Serial receipt does not create an item record.
oc: Lo bulletinatge ne creada pas d'exemplars.

en: Serial receive
oc: Bulletinar

en: Serial subscription: search for vendor
oc: Abonament : recèrca provesidor

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
oc: Periodic&nbsp;: %s

en: Serials
oc: Periodics

en: Serials planning
oc: Previsional dels periodics

en: Serials subscriptions
oc: Abonaments periodics

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
oc: Abonaments de periodics (%s trobat)

en: Series
oc: Colleccion

en: Series title
oc: Títol de colleccion

en: Series:
oc: Colleccion :

en: Server
oc: Servidor

en: Server information
oc: Informacion servidor

en: Server name:
oc: Nom del servidor :

en: Session timed out, please log in again
oc: Vòstra session a pris fin, mercé de vous reconnecter

en: Session timed out.
oc: La session a pris fin.

en: Set all funds to zero
oc: Remetre totes los pòstes budgetaris a zèro

en: Set back to
oc: Tornar a

en: Set due date to expiry:
oc: Fixar la data de retorn a l'expiracion :

en: Set inventory date to:
oc: Fixar la data d'inventari à:

en: Set library
oc: Causir un site

en: Set notice/status triggers for overdue items
oc: Parametratge de las relances per los documents en retard

en: Set permissions
oc: Definir las permissions

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
oc: Definir l'estat

en: Set to patron
oc: Atribuir a l'aderent

en: Share
oc: Partejar

en: Sharp (#)
oc: Dièsi (#)

en: Shelving control number
oc: Numèro de contraròtle topographique

en: Shelving location
oc: Localizacion

en: Shelving location (items.location) is:
oc: La localizacion (items.location) es :

en: Shelving location selected:
oc: Localizacion seleccionada :

en: Shelving location:
oc: Localizacion :

en: Shipment cost
oc: Fraisses de pòrts

en: Shipment cost:
oc: Fraisses de pòrt :

en: Shipment date
oc: Data d'expedicion

en: Shipment date reverse
oc: Data d'expedicion (descreissent)

en: Shipment date:
oc: Data d'expedicion :

en: Shipment date:
oc: Data d'expedicion :

en: Shipping cost:
oc: Fraisses de pòrt :

en: Shipping cost:
oc: Fraisses de pòrt :

en: Show
oc: Veire

en: Show MARC tag documentation links
oc: Far veire los ligams cap a la documentacion MARC

en: Show active baskets only
oc: Veire unicament los panièrs actius

en: Show active funds only
oc: Veire unicament los pòstes budgetaris actius

en: Show actual/estimated values
oc: Montre las valors réelles/estimées

en: Show all
oc: Tot afichar

en: Show all baskets
oc: Veire totes los panièrs

en: Show all columns
oc: Afichar totas las colomnas

en: Show all details
oc: Afichar totes los detalhs

en: Show all items
oc: Afichar totes los exemplars

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
oc: Afichar totes los exemplars (%s amagats)

en: Show all suggestions
oc: Afichar totas las suggestions

note: SCRIPT
en: Show all transactions
oc: Afichar totas las transaccions

en: Show any items currently checked out:
oc: Afichar los exemplars actualament en prèst

en: Show biblio
oc: Afichar las donadas bibliograficas

en: Show category:
oc: Afichar la categoria:

en: Show checkouts
oc: Afichar los prèstes

en: Show inactive budgets
oc: Afichar los budgèts inactius

en: Show more
oc: Afichar mai

en: Show my funds only
oc: Afichar unicament mes pòstes budgetaris

en: Show only mine
oc: Afichar solament las mieunas

en: Show only renewed
oc: Afichar solament los renovèlaments

en: Show only subscriptions
oc: Afichar unicament los abonaments

en: Show subscriptions
oc: Afichar los abonaments

en: Show tags
oc: Afichar los camps

en: Show/hide columns:
oc: Afichar/masquer las colomnas :

en: Shown
oc: Afichar

en: Shows on transit slips
oc: Apareis sus los tiquets de transit

en: Since
oc: Dempuèi

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
oc: Jorn de tampadura unica : %s

en: Size
oc: Talha

en: Skip issue number
oc: Ignorar lo numèro del fascicul

en: Skip items on loan:
oc: Ignorar los exemplars en prèst :

en: Slip
oc: Tiquet

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
oc: Qualques exemples de formats de prètz compatibles incluent "$9.99", "9.99 USD","l'USD de 9.99 $","9.99 USD (10.00 CAN)","l'USD de 9.99 $ (livre broché)". Ces exemples supposent que lo dòlar american es la moneda activa.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
oc: Certans camps son invalids :

en: Sorry, the CAS login failed.
oc: L'autentificacion CAS a échouée.

en: Sorry, there is no result for your search.
oc: O planhèm, i a pas de resultat per vòstra recèrca.

en: Sort 1
oc: Triada 1

en: Sort 2
oc: Triada 2

en: Sort by
oc: Triat per

en: Sort by :
oc: Triar per :

en: Sort by:
oc: Trier par:

en: Sort field 1:
oc: Triar lo camp 1:

en: Sort field 2:
oc: Triar lo camp 2:

en: Sort this list by:
oc: Trier aquesta lista par:

en: Sort1
oc: Tri1

en: Sort2
oc: Tri2

en: Sorting
oc: Tri

en: Sound
oc: Son

en: Source
oc: Font

en: Source (incoming) record check field
oc: Camp de verificacion de las notícias fonts (basa de donadas)

en: Source in use?
oc: Font utilizada ?

en: Source library:
oc: Site proprietari :

en: Source records
oc: Notícias òstes

en: Source:
oc: Font:

en: Space ( )
oc: Espaci ( )

en: Special relationship:
oc: Relacion especiala :

en: Special thanks to the following organizations
oc: Mercejament tot spécial aux organizacions seguentas

en: Specialized
oc: Especializat

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
oc: Especificar una data a la quala anullar %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
oc: Precisar una data de retorn %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
oc: Especificar comment las tampaduras devon se repetir.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
oc: Precisar una data de retorn %s :

en: Spent
oc: Depensat

en: Spine label
oc: Etiqueta de dos

en: Split call numbers:
oc: Césure de las quòtas:

note: SCRIPT
en: Spring
oc: Prima

en: Staff
oc: Bibliotecaris

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
oc: Sètz segur que volètz rendre anonim l'istoric dels prèstes

en: Staff note
oc: Nòta privada

en: Staff note:
oc: Nòta privada :

en: Stage MARC records for import
oc: Telecargar de notícias dins la sèrva

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
oc: Telecargar dins la sèrva

en: Staged
oc: Telecargat

en: Staged:
oc: Telecargat lo :

en: Standard
oc: Estandard

en: Standard ID:
oc: Identificant normalizat

en: Standard number
oc: Numèro normalizat

en: Start date
oc: Data de début

en: Start date:
oc: Data de début:

en: Start date:
oc: Data de començament:

en: Start defining libraries
oc: Débuter la sasida dels sites

note: INPUT type=submit
en: Start search
oc: Recercar

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
oc: Començar l'impression a la carta numèro :

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
oc: Començar l'impression a l'etiqueta numèro :

en: Starting with:
oc: Comença per :

en: Starts with
oc: Comença per

en: State
oc: Estat

en: State:
oc: Estat :

en: Statistic 1 done on:
oc: Estatisticas 1 sur :

en: Statistic 1:
oc: Estatisticas 1 sus :

en: Statistic 2 done on:
oc: Estatisticas 2 sur :

en: Statistic 2:
oc: Estatistica 2 :

en: Statistical
oc: Estatisticas

en: Statistics
oc: Estatisticas

en: Statistics wizards
oc: Assistent estatisticas

en: Status
oc: Statut

en: Status:
oc: Statut:

en: Step 1 of 5: Name the new definition
oc: Etapa 1 sus 5 : Nommez la novèla definicion

en: Step 2 of 5: Choose the area
oc: Etapa 1 sus 5 : Causissètz sus quel modul vòstre rapòrt portera

en: Step 2 of 6: Pick a report type
oc: Etapa 2 sus 6 : Seleccionar un tipe de rapòrt

en: Step 2: Choose the area
oc: Etapa 2 : Causir lo domeni

en: Step 3 of 5: Choose a column
oc: Etapa 3 sus 5 : Causissètz una colomna

en: Step 3 of 6: Select columns for display
oc: Etapa 3 sus 6 : Seleccionatz las colomnas d'afichar

en: Step 3: Choose a column
oc: Etapa 3 sus 5 : Causissètz una colomnas

en: Step 4 of 5: Specify a value
oc: Etapa 4 de 5 : Especificatz una valor

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
oc: Etapa 4 sus 6 : Seleccionar un critèri de limitacion

en: Step 4: Specify a value
oc: Etapa 4 : Especificatz una valor

en: Step 5 of 5: Confirm details
oc: Etapa 5 sus 5 : Confirmez los detalhs

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
oc: Etapa 5 sus 6 : Seleccionar las colomnas a addicionar

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
oc: Etapa 6 de 6 : Causir l'òrdre de triada de vòstre rapòrt

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
oc: Stephen Hedges (gestion de la documentacion dins las primièras version de Koha)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
oc: Encara %s recèrcas en cors

en: Stopped
oc: Arrestat

en: Street number
oc: Numèro dins la via

en: Street type
oc: Tipe de via

en: Student count
oc: Nombre d'estudiants

en: Sub total
oc: Sostotal

en: Subfield
oc: Soscamp

en: Subfield code:
oc: Soscamp :

en: Subfield code:
oc: Còdi soscamp :

en: Subfield separator:
oc: Separador de soscamp :

en: Subfield:
oc: Soscamp :

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
oc: Soscamp : %s

en: Subfields
oc: Soscamps

en: Subfields:
oc: Soscamp :

en: Subgroup
oc: Sosgrop

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
oc: Còdi del sosgrop

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
oc: Nom del sosgrop

en: Subgroup:
oc: Sosgrop:

en: Subject
oc: Subjècte

en: Subject heading:
oc: Vedeta subjècte :

en: Subject phrase
oc: Expression subjècte

en: Subject sub-division:
oc: Subdivision de subjècte :

en: Subject(s)
oc: Subjècte(s)

en: Subject:
oc: Subjècte :

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
oc: Subjècte&nbsp;: %s

en: Subjects:
oc: Mots-clés :

note: INPUT type=submit
en: Submit
oc: Valider

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
oc: Sometre votre suggestion

en: Subscription
oc: Abonament

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
oc: Abonament n° %s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
oc: Abonament %s

en: Subscription ID:
oc: Abonament N° :

en: Subscription begin
oc: Començament abonament

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
oc: Abonament acabat %s

en: Subscription details
oc: Detalhs de l'abonament

en: Subscription end
oc: Fin abonament

en: Subscription end date
oc: Data de fin d'abonament

en: Subscription end date:
oc: Data de fin d'abonament:

en: Subscription expired
oc: L'abonament a expirat

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
oc: Istoric de l'abonament per %s

en: Subscription length:
oc: Durada d'abonament :

en: Subscription num.
oc: Numèro d'abonament

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
oc: Renovèlament d'abonament per %s

en: Subscription start date
oc: Data de començamentd'abonament

en: Subscription start date:
oc: Data de començamentd'abonament :

en: Subscription summaries
oc: Resumit de l'abonament

en: Subscription summary
oc: Estat de colleccion ensenhador

en: Subscription title
oc: Títol de l'abonament

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
oc: L'abonament expirera %s.

en: Subscription:
oc: Abonament :

en: Subscriptions
oc: Abonament(s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
oc: L'abonament deu èsser associat a una notícia bibliografica

en: Subtotal
oc: Sostotal

en: Subtotal for
oc: Sostotal pour

en: Subtype limits
oc: Limites de sostype

note: SCRIPT
en: Success.
oc: Reüssit.

en: Suggested by
oc: Suggerit per

en: Suggested by:
oc: Suggéré per :

en: Suggested by:
oc: Suggerit per :

en: Suggested date from:
oc: Suggerit du :

en: Suggestion information
oc: Informacions sus la suggestion

en: Suggestion management
oc: Gestion suggestion

en: Suggestions management
oc: Gestion de las suggestions

en: Summary
oc: Resumit

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
oc: Resumit per : %s %s (%s)

en: Summary:
oc: Abreujat :

note: SCRIPT
en: Summer
oc: Estiu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
oc: Dimanche

note: SCRIPT
en: Sundays
oc: Dimenge

en: Supplemental issue
oc: Numèro fòra série

en: Surname
oc: Nom d'ostal

en: Surname:
oc: Nom d'ostal :

en: Surveys
oc: Enquèstas

en: Suspend
oc: Suspendre

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
oc: Suspendre totas las reservacions

en: Suspension in days (day)
oc: Suspension (j.)

en: Svenska (Swedish)
oc: Svenska (Suédois)

en: Symbol
oc: Simbòl

en: Symbol:
oc: Simbòl :

en: Synchronize
oc: Sincronisar

en: Syntax
oc: Sintaxi

en: System preferences
oc: Preferéncias sistèma

en: TOC
oc: TdeM

en: Tab separated text
oc: Tèxte separat per una tabulacion

en: Tab:
oc: Onglet :

en: Tabs in use
oc: Onglets utilizats

en: Tag
oc: Camp

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
oc: Camp %s, Estructura dels soscamps

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
oc: Camp %s, Estructura dels soscamps

en: Tag deleted
oc: Camp suprimit

note: A
en: Tag editor
oc: Editor d'etiquetas

en: Tag:
oc: Etiqueta :

en: Tag:
oc: Camp :

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
oc: Camp : %s

en: Tagged with:
oc: Comentat amb :

en: Tags pending approval
oc: Tags en espèra d'approbation

en: Tags:
oc: Tags&nbsp;:

en: Target
oc: Cible

en: Target (database) record check field
oc: Camp de verificacion de las notícias cibles (basa de donadas)

en: Task scheduler
oc: Planificateur de prètzfaits

en: Tax number registered:
oc: Numèro de TVA intracomunautària :

en: Tax number registered:
oc: Numèro de TVA intracomunautària :

en: Tax rate:
oc: Taux de TVA :

en: Technical reports
oc: Rapòrts techniques

en: Template ID:
oc: Identificant del modèl :

en: Template code:
oc: Còdi del modèl :

en: Template description:
oc: Descripcion del modèl :

en: Template name:
oc: Nom del modèl :

en: Term
oc: Terme

en: Term/Phrase
oc: Terme/Phrase

en: Term:
oc: Session&nbsp;:

en: Terms summary
oc: Lista dels termes

en: Test
oc: Tèst

en: Test pattern
oc: Testar lo modèl

en: Test prediction pattern
oc: Testar lo previsional de bulletinatge

en: Tetun (Tetum) Karen Myers
oc: Tetun (Tétoum) Karen Myers

en: Text
oc: Tèxte

en: Text alignment:
oc: Alignement del tèxte :

en: Text fields
oc: Camps de tèxte

en: Text for OPAC:
oc: Tèxte a l'OPAC :

en: Text for librarian:
oc: Tèxte per bibliotecari :

en: Text for librarians:
oc: Tèxte per bibliotecari :

en: Text for opac:
oc: Tèxte a l'OPAC :

en: Text justification:
oc: Justificacion del tèxte :

en: Text:
oc: Tèxte :

en: The
oc: La

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
oc: Los %s darrièrs numèros parus d'aqueste abonament :

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
oc: L'entrada &lt;use_zebra_facets&gt; existís pas dins vòstre fichièr de configuracion. Retorn a l'ancien calcul de las facietas.

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
oc: Los dos camps seguents son disponibles per vòstre usatge pròpri. Pòdon servir a d'usatges estatisticas.

en: The Bridge Material Type Icon Set
oc: Lo jòc d'icònas de tipe de document "Bridge"

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
oc: Lo jòc d'icònas de tipe de documents "Bridge" es jos licéncia

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
oc: La moneda active deu aver un taus de 1.0

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
oc: L'autoritat que volètz afichar existís pas (%s)

en: The authorized value category (
oc: La categoria de valor autorizada (

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
oc: Lo còdi de barras %s es desconegut

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
oc: Data de començamentmancanta o erronèa.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
oc: Los camps del biblio.biblionumber e del biblioitems.biblioitemnumber devon èsser liés a un soscamp MARC,

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
oc: Lo panièr a été mandat a : %s

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
oc: Lo soscamp DEU èsser dins l'onglet -1 (ignore)

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
oc: La data de retorn &quot;%s&quot; es invalid

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
oc: La data de fin es mancanta o invalida.

en: The field itemnum MUST be mapped
oc: Lo camp itemnum DEU correspondre

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
oc: Lo fichièr serà importat dins una taula éditable per lo verificar abans de lo salvar.

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
oc: La primièra linha del fichièr deu conténer las entèstas de colomnas que definisson las colomnas que figuran dins lo fichièr d'impòrt.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
oc: Lo relambi per la primièra relança deu èsser inferior a lo de la segonda, que deu èsser inferior a lo de la tresena per

en: The following barcodes were found:
oc: Los còdis de barras seguents son estats trobats :

en: The following error occurred while importing the database structure:
oc: L'error seguenta s'es produita en important l'estructura de la basa de donadas :

en: The following error was encountered:
oc: L'error seguenta s'es produita:

en: The following errors have occurred:
oc: Las errors seguentas se son produitas:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
oc: Las errors seguentas son estats trobadas. Mercé de corregir e de sometre a novèl :

en: The following fields are wrong. Please fix them.
oc: Los camps seguents son faux. Mercé de los corregir.

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
oc: Las reservacions seguentas son pas estadas levadas. Mercé de las retrobar e de las passar en retorn.

en: The following items were modified:
oc: Los exemplars seguents son estats modificats:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
oc: Los mappages seguents existent per items.permanent_location, e deurián pas.

en: The following records could not be deleted:
oc: Las notícias seguentas an pas pogut èsser suprimidas :

en: The import id number
oc: Lo n° d'identificacion de l'importacion

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
oc: Aucune factura portant aqueste numèro n'existe.

en: The item has successfully been linked to
oc: L'exemplar es estat restacat corrèctament a

en: The item you select will be moved to the target record.
oc: L'exemplar seleccionat va èsser desplaçat cap a la notícia cibla.

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
oc: Lo còdi de la bibliotèca sasit conten de blancs. Mercé de levar totes los blancs del còdi de la bibliotèca

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
oc: La lista a été mandada à: %s

en: The merging was successful.
oc: La fusion a capitat.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
oc: Lo nombre de jorns (%s) deu èsser compris entre 0 e 999.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
oc: La comanda es estada anullada, mentre qu'un o plusieurs exemplars n'aient pas pû èsser suprimits.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
oc: La comanda es estada anullada, bien que la notícia n'ait pas été suprimida.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
oc: La comanda es estada anullada, mentre qu'un o plusieurs exemplars n'aient pas pu èsser suprimits.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
oc: La comanda es estada anullada, bien que la notícia n'ait pas été suprimida.

en: The order has been successfully canceled.
oc: La comanda es estada anullada amb succès.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
oc: La comanda es estada anullada amb succès %s

en: The passwords entered do not match
oc: Los senhals sasits correspondon pas

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
oc: L'usatgièr a una deute de %s €.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
oc: Lo cargador de citacions accepte los fichièrs al format csv amb doas colomnas : "font", "text"

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
oc: La notícia que vous demandatz existís pas (%s).

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
oc: Las règlas son aplicadas de la mai spécifique a la mai generala. Dins l'òrdre seguent :

en: The rules have been cloned.
oc: Las règlas ont été clonées.

en: The subscription has linked issues
oc: Des fasciculs son estacats a l'abonament

en: The subscription has linked items
oc: L'abonament a dels exemplars restacats

en: The subscription has not expired yet
oc: L'abonament n'a pas encara expirat

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
oc: Las comandas non recebudas dels pòstes budgetaris seguents seràn desplaçadas

en: The upload file appears to be empty.
oc: Lo fichièr d'importar sembla vide.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
oc: Lo fichièr d'importar ne sembla pas èsser un fichièr .zip, son extension es erronèa.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
oc: I a pas de %s actualament disponible.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
oc: I a pas de valor autorizada per %s

en: There are no collections currently defined.
oc: I a pas de colleccion definida per lo moment.

en: There are no defined actions for this template.
oc: I a pas d'accions definidas per aqueste modèl.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
oc: Aucun modèl de transformacion n'est défini. Veuillez crear un modèl.

en: There are no images for this record.
oc: I a pas d'imatges per aquesta notícia.

en: There are no items in this batch yet
oc: I a pas d'exemplars dins aqueste lòt pel moment

en: There are no items in this collection.
oc: I a pas d'exemplars dins aquesta colleccion.

en: There are no itemtypes defined
oc: I a pas de tipe de document definit

en: There are no late orders.
oc: I a pas de comanda en retard.

en: There are no libraries defined.
oc: I a pas de site défini.

en: There are no notices for this library.
oc: I a pas de notificacion per aqueste site.

en: There are no notices.
oc: I a pas de notificacion.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
oc: I a pas de retards uèi%s sus lo site seleccionat%s.

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
oc: I a pas d'aderent inscrit a aquesta alèrta d'abonament.

en: There are no pending discharge requests.
oc: I a pas de demandes de quitus en espèra.

en: There are no pending offline operations.
oc: I a pas d'operacions hors-ligne en espèra.

en: There are no pending patron modifications.
oc: I a pas de modificacion d'aderent en espèra.

en: There are no saved matching rules.
oc: I a pas de règlas de concordància.

en: There are no saved patron attribute types.
oc: I a pas d'atribut aderent enregistrat.

en: There are no saved reports.
oc: I a pas cap de rapòrt salvat.

en: There are no sets defined.
oc: I a pas de sets définis.

en: There are no statistics for this patron.
oc: I a pas de estatisticas per aqueste aderent.

en: There are no titles tagged with the term
oc: I a pas cap de títol comentat amb aqueste tèrme

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
oc: I a mai d'un camp MARC religat a l'onglet dels exemplars (onglet 10) : %s

en: There is no defined frequency.
oc: I a pas de periodicitat definida.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
oc: Il n'y a trace d'aucun messatge mandat a aqueste aderent.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
oc: I aviá 1 còdi de barras qui contenait al mens un caractèr non-imprimable.

en: There was 1 barcode that was too long.
oc: I aviá 1 còdi de barras qu'èra tròp long.

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
oc: I aviá %s còdi(s) de barras contenant al mens un caractèr non-imprimable.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
oc: I aviá %s còdi(s) de barras tròp long(s).

en: There were no unreceived orders for this fund.
oc: Il n'y avait pas de comandas non recebudas per aqueste pòste budgetari.

en: There were problems with your submission
oc: I a agutde problèmas amb vòstra transaccion

en: Thesaurus:
oc: Thésaurus :

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
oc: Desactivat per totes los sites. Per modificar l'ensemble, causissètz lo site 'Per defaut'.

en: These are disabled for the current library.
oc: Desactivat per lo site seleccionat.

en: These are enabled.
oc: Activat.

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
oc: Ces documents ont un ratio de reservacion &ge; %s.

en: Theses
oc: Tèsis

note: SCRIPT
en: Third
oc: Troisième retard

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
oc: Aquesta accion es irréversible. Souhaitez-vous contunhar ?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
oc: Aqueste atribut serà solament utilizat per la categoria d'usatgièr %s

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
oc: Aquesta categoria es utilizada %s fois

en: This course already has this item on reserve.
oc: Aqueste document es ja placé en resèrva per aqueste cours.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
oc: Aqueste camp es obligatòri

note: SCRIPT
en: This field is required.
oc: Aqueste camp es obligatòri.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
oc: Aquesta periodicitat es encara utilizada per %s abonament(s). La volètz suprimir malgrat tot ?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
oc: Aqueste còdi de pòste budgetari existís pas dins lo budgèt destinatari.

en: This invoice has no files attached.
oc: Aquesta factura a pas de fichièrs estacats.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
oc: Aqueste numèro de factura existís ja. Voulez-vous recepcionar en utilizant la factura existenta ?

en: This is a serial subscription
oc: Abonament de periodic

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
oc: Aquò es lo lector anonyme, donc son istoric de prèst n'est mai consultable. Per obténer la lista dels prèstes anonimizats, veuillez lancer un rapòrt.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
oc: Aqueste document aparten a %s e pòt pas èsser empruntat dempuèi aqueste site.

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
oc: Aqueste exemplar a été perdut amb l'estatut "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
oc: Aqueste exemplar a été perdut amb l'estatut "%s". %s Lo prèst er malgrat tot ? %s

en: This item is on hold for another patron.
oc: Aqueste document es reservat per un autre aderent.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
oc: Aqueste document es mis de costat per èsser levat a %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
oc: Aqueste document es mis de costat per èsser levat sus vòstre site

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
oc: Aqueste document, normalament, pòt pas èsser reservat que pels aderents de %s

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
oc: Aqueste document ne pòt normalament pas èsser reservat.

en: This member has no email
oc: Aqueste utilizaire a pas d'adreça corrièr electronic.

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
oc: Aqueste messatge apareis dins lo compte aderent a l'OPAC

en: This message displays when checking out to this patron
oc: Aqueste messatge apareis al moment d'un prèst a aqueste aderent

en: This patron has no circulation history.
oc: Aqueste aderent a pas d'istoric de prèst .

en: This patron has no files attached.
oc: Aqueste aderent a pas de fichièr estacat.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
oc: Aqueste aderent n'a soumis aucune suggestion de crompa

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
oc: Aqueste previsional de bulletinatge es encara utilizat per %s abonament(s). Voulez-vous lo suprimir malgrat tot ?

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
oc: Aquesta notícia pòt pas èsser suprimida, al mens un exemplar es actualament en prèst .

note: A
en: This record has no items
oc: Aquesta notícia a pas d'exemplar.

en: This record is used
oc: Aquesta notícia es utilizada

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
oc: Aquesta notícia es utilizada %s fois

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
oc: Aqueste script pòt pas enregistrar lo fichièr dins lo repertòri temporaire.

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
oc: Aqueste soscamp serà suprimit

note: A
en: This subscription depends on another supplier
oc: Aqueste abonament dépend d'un autre provesidor

en: This subscription is closed.
oc: Cet abonament es terminé.

en: This vendor has no email
oc: Aqueste provesidor a pas d'adreça corrièr electronic

en: This vendor has no email defined for late issues.
oc: Aqueste provesidor a pas de corrièr electronic definit per los fasciculs en retard.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
oc: Aquò es lo nom per lo qual vous vous référerez a aqueste imatge dins l'editor de format de carta aderent.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
oc: Anatz suprimir %stotes los exemplars%sles exemplars seleccionats%s.

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
oc: Aquò va suprimir las excepcions contengudas dins una plaja donadas. Atencion a vòstra seleccion; se elle es surdimensionnée vous risquez d'alentir Koha.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
oc: Aquò ne suprimirà que las tampaduras repetidas. Las tampaduras repetidas seront suprimits mas pas las excepcions.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
oc: Aquò ne suprimir que las tampaduras isolées. Las tampaduras repetibles e las excepcions ne seràn pas suprimits.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
oc: Aquò suprimirà aquesta tampadura. Se s'agís d'una tampadura repetida, aquesta opcion repèrera las excepcions existentas per las transformer en tampaduras isolées.

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
oc: Aquò enregistrarà los cambiaments de títol e de descripcion de la tampadura. En cas de modificacion d'una tampadura repetida, lo cambiament affectera totas las datas per las qualas la tampadura es repetida.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
oc: Aquò prendra aqueste jorn e aqueste mes coma modèl de jorn de tampadura. Amb aquesta option, vous répétez lo jorn cada annada. Per exemple, causir lo 1er août en fera un jorn de tampadura cada annada

en: Those items won't be deleted
oc: Aquestes exemplars seràn pas suprimits

note: SCRIPT
en: Threshold missing
oc: Seuil mancant

note: IMG
en: Thumbnail
oc: Vignette

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
oc: Jeudi

note: SCRIPT
en: Thursdays
oc: Dijòus

en: Time:
oc: Ora :

en: Timeout
oc: Espèra depassada

en: Title
oc: Títol

en: Title
oc: Títol

en: Title (A-Z)
oc: Títol (A-Z)

en: Title (Z-A)
oc: Títol (Z-A)

en: Title (any):
oc: Títol (n'importe) :

en: Title (uniform):
oc: Títol (uniforme) :

en: Title phrase
oc: Expression títol

en: Title:
oc: Títol&nbsp;:

en: Title:
oc: Títol&nbsp;:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
oc: Títol: %s

en: Titles
oc: Títols

en: Titles tagged with the term
oc: Títols tagués amb lo tèrme

en: To
oc: A

en: To
oc: A

en: To a file:
oc: Cap a un fichièr :

en: To a file:
oc: Cap a un fichièr :

en: To authid:
oc: Fins a l'autoritat n° :

en: To call number:
oc: Quòta :

en: To date:
oc: Fins al :

en: To item call number:
oc: A la quòta :

en: To notify on receiving:
oc: De notifier a recepcion :

en: To notify patrons of new serial issues, you must
oc: Per avertir los aderents de la parucion dels novèls fasciculs de periodics, vos cal

en: To screen in the browser:
oc: Dins lo navigador

en: To screen into the browser:
oc: Dins lo navigador

en: To:
oc: Al :

en: To:
oc: Al :

note: SCRIPT
en: Today
oc: Uèi

en: Today's checkins
oc: Retorns del jorn

en: Today's checkouts
oc: Prèstes del jorn

en: Today's notifications
oc: Messatges del jorn

note: I
en: Toggle set to lowest priority
oc: Bascula a la mai basse prioritat

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
oc: Limit atencha (prestats : %s / max. : %s).

en: Too many holds:
oc: Tròp de reservacions :

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
oc: Tròp d'exemplars (%s) d'afichar individualament.

en: Tools
oc: Aisinas

en: Tools home
oc: Acuèlh Aisinas

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
oc: Los %s documents los mai empruntats

en: Top lists
oc: Los palmarès

en: Top page margin:
oc: Marge de naut de pagina :

en: Top text margin:
oc: Marge de naut del tèxte :

en: Topics
oc: Subjèctes (autres)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
oc: Total (TVA %s%%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
oc: Total (TVA %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
oc: Total (TVA %s)

en: Total amount outstanding:
oc: Montant total impagat :

en: Total amount payable:
oc: Montant total de pagar :

en: Total amount:
oc: Montant total

en: Total available
oc: Total disponible

en: Total checkouts
oc: Total dels prèstes:

en: Total checkouts as of yesterday
oc: Nombre total de prèstes dempuèi ièr

en: Total checkouts:
oc: Total dels prèstes :

en: Total cost
oc: Còst total

en: Total current checkouts allowed
oc: Nombre total de prèstes autorizats

en: Total due
oc: Total dû

en: Total due:
oc: Total dû

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
oc: Total dû : %s

en: Total items in group
oc: Nombre d'exemplars dins lo grop

note: SCRIPT
en: Total must be a number
oc: Lo Total deu èsser un nombre

en: Total ordered
oc: Total comandat

en: Total spent
oc: Total depensat

en: Total tax exc.
oc: Total HT.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
oc: Total HT (%s)

en: Total tax inc.
oc: Total TTC.

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
oc: Total TTC (%s)

en: Total:
oc: Total :

en: Totals:
oc: Total :

note: A
en: Transaction logs
oc: Logs

en: Transfer
oc: Transferir

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
oc: Transferir la colleccion

en: Transfer collection
oc: Transferir la colleccion

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
oc: Lo transferiment a %s jorn(s)de retard

en: Transfer to:
oc: Transferir a :

en: Transferred items
oc: Exemplars transferits

en: Transfers are
oc: Los transferiments son

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
oc: Transferiments efectuats cap a vòstre site lo %s

en: Transfers to receive
oc: Transferiments a recebre

en: Translation
oc: Traduccion

en: Translation manager:
oc: Responsable de la traduccion :

en: Transport cost matrix
oc: Matritz dels còstes de transpòrts

en: Treaties
oc: Tractats

en: Try again with a different barcode
oc: Ensajatz de novèl amb un autre còdi de barras

en: Try another search
oc: Faire una autra recèrca

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
oc: Mardi

note: SCRIPT
en: Tuesdays
oc: Mardi

en: Type
oc: Tipe

en: Type:
oc: Tipe&nbsp;:

en: Type:
oc: Tipe :

en: URL(s)
oc: URLs

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.url | html
en: URL: %s
oc: URL&nbsp;: %s

en: UTF-8 (Default)
oc: UTF-8 (défaut)

en: Unable to delete patron
oc: Impossible de suprimir l'aderent

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
oc: Impossible de suprimir d'aderents d'autres sites amb los reglatges actuals

en: Unable to delete staff user
oc: Impossible de suprimir l'aderent

en: Unable to save image to database.
oc: Impossible de salvar l'imatge dins la basa de donadas.

en: Unapprove
oc: Desaprovar

en: Unauthorized user
oc: Utilizaire non autorizat

en: Unavailable (lost or missing)
oc: Indisponible (mancant o perdut)

en: Uncertain
oc: indeterminat

en: Uncertain price:
oc: Prètz indeterminat :

en: Uncertain prices
oc: Prètz indeterminats

en: Unchanged
oc: Incambiat

en: Uncheck all
oc: Tot deseleccionar

en: Undefined
oc: Indefinit&nbsp;

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
oc: Anullar l'impòrt dins lo catalòg

en: Unfortunately, no backups are available.
oc: Malheureusement, il n'y a pas de salvament disponible.

en: Ungrouped baskets
oc: Panièrs sens registre

en: Unhighlight
oc: Ne pas surligner

en: Unified title
oc: Títol unifòrme&nbsp;:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
oc: Títol unifòrme&nbsp;: %s

en: Uninstall
oc: Désinstaller

en: Unique holiday
oc: Jorn de tampadura unic

en: Unique holidays
oc: Tampadura excepcionala

en: Unit
oc: Unitat

en: Unit cost
oc: Prètz unitari

en: Units per issue
oc: Unitats per fascicul

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
oc: Lo nombre d'unitats per fascicul es obligatòri.

en: Units:
oc: Unitats :

en: Units:
oc: Unitats :

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
oc: Universitat Nacionala de Cordoba, Argentine

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Unknown error.
oc: Error desconeguda.

en: Unknown plugin type
oc: Tipe de plugin desconegut

en: Unpacking completed
oc: Descompression acabada

en: Unreceived orders
oc: Comandas non recebudas

en: Unrecognized or missing field delimiter.
oc: Delimitador non reconegut o mancant.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
oc: Aderent desconegut (%s)

en: Unset
oc: Levar

en: Until date:
oc: fins al :

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Update SQL
oc: Metre a jorn SQL

en: Update child to adult patron
oc: Transformer aderent Enfant en Adulte

en: Update errors :
oc: Errors al moment de la mesa a jorn :

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
oc: Metre a jorn l'exemplar

en: Update patron records
oc: Metre a jorn la ficha aderent

en: Update report :
oc: Rapòrt de mesa a jorn :

en: Update succeeded
oc: Mesa a jorn efectuada

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
oc: Metre a jorn : %s

en: Updated:
oc: Mis a jour :

en: Updating database structure
oc: Mesa a jorn de l'estructura de la base

en: Upload
oc: Telecargar

en: Upload another KOC file
oc: Telecargar un autre fichièr KOC

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
oc: Telecargar fichièr

en: Upload file:
oc: Telecargar fichièr

en: Upload image
oc: Telecargar un imatge

en: Upload local cover image
oc: Telecargar d'imatges de cobertura localas

en: Upload more images
oc: Telecargar d'autres imatges

en: Upload offline circulation data
oc: Cargar las donadas de prèstes secorruts

en: Upload offline circulation file (.koc)
oc: Cargar las donadas de prèstes secorruts (fichièr .koc)

en: Upload patron images
oc: Telecargar de fòtos d'aderents

en: Upload patron images in a batch or one at a time
oc: Telecargament de las fòtos dels aderents per lòts o una a une

en: Upload progress:
oc: Avancement del telecargament :

en: Upload quotes
oc: Telecargar de citacions

en: Upload transactions
oc: Cargar las transaccions cap a lo servidor

en: Uploaded
oc: Telecargar

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
oc: Cargament en cors, mercé de pacientar...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
oc: Telecargament limitat al CSV. Lo format de fichièr es incorrect : %s

en: Upper age limit
oc: Limit d'edat superior

en: Upperage limit:
oc: Limit d'edat superior :

en: Use a barcode file
oc: Utilizar un fichièr de còdi de barras

en: Use a file
oc: Utilizatz un fichièr

en: Use a file
oc: Utilizatz un fichièr

en: Use default values
oc: Utilizar las valors per defaut

en: Use existing record
oc: Utilizar una notícia existenta

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
oc: Rapòrts salvats

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
oc: Utilizar lo diccionari per definir de critèris personnalisés per los rapòrts

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
oc: Utilizatz l'assistent de rapòrt per crear de rapòrts non standards. Aquesta foncionalitat a per but de proposer un intermédiaire entre los rapòrts preprogramats e l'escritura de requèstas SQL.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
oc: Utilizatz lo diccionari per definir de critèris personnalisés a utilizar dins vos rapòrts

en: Use the search form on the left to find invoices.
oc: Utilizatz lo formulari de recèrca a esquèrra per retrobar vos facturas.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
oc: Utilizatz lo formulari de recèrca a esquèrra per chercher d'abonaments

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
oc: Utilizatz la barra d'aisinas mai naut per crear un novèl %s.

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
oc: Utilizatz la barra de menú principala per vos desplaçar cap a una autra partida de Koha.

en: Used
oc: Utilizat

en: Used in
oc: Utilizat

en: Useful resources
oc: Ressorsas utiles

en: Userid
oc: Identificant

en: Userid:
oc: Identificant :

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Username/password already exists.
oc: Identificant/senhal existant ja.

en: Username:
oc: Identificant&nbsp;:

en: Username:
oc: Identificant :

en: Users:
oc: Utilizaire :

en: Using framework:
oc: En utilizant la grasilha :

en: VHS tape / Videocassette
oc: Benda VHS / Videocassette

en: Value
oc: Valor

en: Value:
oc: Valor :

en: Values
oc: Valors

en: Values are comma-separated.
oc: Las valors son separates per de virgulas.

en: Variable name:
oc: Nom de la variabla :

en: Variable options:
oc: Opcions de la variabla :

en: Variable type:
oc: Tipe de la Variabla :

en: Variable:
oc: Variable :

en: Vendor
oc: Provesidor

en: Vendor
oc: Provesidor

en: Vendor details
oc: Detalh provesidor

en: Vendor is:
oc: Lo provesidor es :

en: Vendor is:
oc: Lo provesidor es :

en: Vendor not found
oc: Provesidor non trobat

en: Vendor note:
oc: Nòta provesidor :

en: Vendor note:
oc: Nòta provesidor :

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
oc: Lo prètz provesidor deu èsser un nombre

en: Vendor price:
oc: Prètz provesidor :

en: Vendor search
oc: Recèrca provesidor

en: Vendor search results
oc: Resultats de la recèrca provesidor

en: Vendor:
oc: Provesidor :

en: Vendor:
oc: Provesidor :

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
oc: Provesidor : %s

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
oc: Sètz segur que volètz rendre anonyme l'istoric dels prèst

en: Verify you want to delete patrons
oc: Sètz segur que volètz suprimir aquestes aderents

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
oc: Version : %s

en: Vertical:
oc: Vertical :

note: INPUT type=submit
en: View
oc: Voir

en: View
oc: Voir

en: View MARC
oc: Notícia

en: View a count of items held at your library grouped by item type
oc: Veire lo nombre dels exemplars détenus per vòstre site, regropats per tipe d'exemplar

en: View all libraries
oc: Veire totes los sites

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
oc: Veire diccionari

en: View existing record
oc: Veire enregistrament existant

en: View invoice
oc: Veire la factura

en: View item's checkout history
oc: Istoric de circulacion

en: View pending offline circulation actions
oc: Veire las actions de prèst secorrut en espèra

note: INPUT type=submit
en: View spine label
oc: Afichar l'etiqueta

en: View, manage, configure and run plugins.
oc: Veire, gerir, configurar e executar de plugins.

en: Visibility:
oc: Disponibilitat :

en: Vol no.
oc: Vol n°

en: Volume:
oc: Volume :

en: WARNING:
oc: ATTENTION :

en: Waiting
oc: Mis de costat

en: Waiting
oc: Mis de costat

en: Warning
oc: Atencion

en: Warning at (%%):
oc: Atencion a (%%) :

en: Warning at (amount):
oc: Atencion a (montant) :

en: Warning regarding current user
oc: Atencion concernant l'utilizaire actual

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
oc: Atencion ! Lo montant total de la comanda depassa lo budgèt allogat.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
oc: Atencion&nbsp; ! Vous dépasserez %s%% lo montant de vòstre pòste budgetari.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
oc: Atencion&nbsp; ! Vous dépasserez la limit maximal per vòstre pòste budgetari (%s%s %s%s).

en: Warning, the following barcodes were not found:
oc: Atencion los còdis de barras seguents son desconeguts :

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
oc: Atencion los còdis-barres seguents son desconeguts:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
oc: Atencion, avètz indiquez mai d'exemplars qu'esperat. Los exemplars ne seràn pas creats

en: Warning:
oc: Atencion :

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
oc: Atencion: fichièr version %s, mas sols los fichièrs version %s son normalament importats. On va ensajar.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
oc: Atencion: aderent non retrobat a partir del còdi de barras de l'exemplar (%s). Impossible de far lo retour.

en: Warning: no barcodes were found
oc: Atencion : aucun còdi de barras n'a été trobat

en: Warnings regarding the system configuration
oc: Alèrtas concernant la configuracion sistèma

note: A
en: Web services
oc: Web Services

en: Website
oc: Site Web

en: Website:
oc: Site Web :

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
oc: Mercredi

note: SCRIPT
en: Wednesdays
oc: Dimècres

en: Week
oc: Setmana

en: Weekly - Repeatable holidays
oc: Jorns de tampadura setmanièr

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
oc: Jorn(s) de tampadura setmanièr : %s

en: Weight
oc: Poids

en: What's next?
oc: Quoi d'autre ?

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
oc: Al moment de l'importacion dels fichièrs MARC via las aisinas de gestion, l'aisina ensajara de trobar e d'utilizar lo prètz de la moneda actualament active.

en: When more than
oc: Quand superior a

en: When there is an irregular issue:
oc: Lorsqu'un fascicul presenta una irregularitat :

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
oc: Perqué tampar un panièr vide ?

note: SCRIPT
en: Winter
oc: Ivèrn

en: With framework :
oc: Amb la grasilha :

en: With framework:
oc: Amb la grasilha :

en: Withdrawn
oc: Levat de las colleccions

en: Withdrawn on:
oc: Levat de las colleccions lo :

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
oc: Estatut levat de las colleccions

en: Women
oc: Femnas

en: Working day
oc: Jorn ouvrable

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
oc: Rédiger d'anóncias per l'OPAC e l'interfàcia professionala

en: Write off
oc: Pèrdas e profièches

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
oc: Tot en pèrdas e profièches

en: Write off an individual fine
oc: Una emenda individuala en pèrdas e profièches

en: XML configuration file
oc: Fichièr de configuracion XML

en: XSLT File(s) for transforming results:
oc: Fichièr(s) XSLT per la transformacion dels resultats:

en: Xercode, Spain
oc: Xercode, Espanha

en: Year
oc: Annada

en: Year:
oc: Annada&nbsp;:

en: Yearly - Repeatable holidays
oc: Tampaduras annadièras

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
oc: Vacances annadièras : %s

en: Yes
oc: Òc

en: Yes
oc: Òc

en: Yes, I confirm
oc: Òc, confirmi

en: Yes, check out (Y)
oc: Òc, prèst er (Y)

en: Yes, close (Y)
oc: Òc, tampar (Y)

en: Yes, delete
oc: Òc, suprimir

en: Yes, delete (Y)
oc: Òc, suprimir (Y)

en: Yes, delete this subfield
oc: Òc, suprimir aqueste soscamp

en: Yes, delete this tag
oc: Òc, suprimir aqueste camp

en: Yes, renew (Y)
oc: Òc, renovelar (Y)

en: Yes: Edit existing authority
oc: Òc : Modificar l'autoritat existenta

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
oc: Òc, veire los exemplars

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
oc: Una de vòstras listas porte ja aqueste nom !

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
oc: Sètz a mand d'apondre %s exemplars. Contunhar ?

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
oc: Sètz connectat en tant qu'administrator de la basa de donadas. Aquò es pas recomandat parce plusieurs partidas de Koha ne fonctionneront pas comme previst en utilizant aqueste compte.

en: You are not authorised to manage this basket.
oc: Sètz pas autorizat a gerir aqueste panièr.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
oc: Sètz pas autorizat a suprimir d'aderents

en: You are not authorized to modify this fund
oc: Sètz pas autorizat a modificar aqueste pòste budgetari

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
oc: Sètz pas autorizat a renovelar d'aderents

note: A
en: You are not authorized to set permissions
oc: Sètz pas autorizat a definir las permissions

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
oc: Sètz fòra linha, e ne pouvez donc pas procéder aux operacions en espèra.

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
oc: Sètz fòra linha, e ne pouvez donc pas sincronisar vòstra basa de donadas.

en: You are only viewing one item.
oc: Vous ne visualisez qu'un exemplar.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
oc: Podètz tanben utilizar vos propres entèstas (au lieu de ceux de Koha) en préfixant lo numèro del camp amb un entèsta, suivi del signe égal.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
oc: Podètz tanben utilizar vos propres entèstas (au lieu de ceux de Koha) en préfixant lo numèro del camp amb un entèsta, suivi del signe égal.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
oc: Podètz demandar un resumit per reduire lo nombre de messatges. Los messatges seràn salvats e mandats dins un messatge unic.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
oc: Podètz causir de suprimir las notícias bibliograficas quand aquò sera possible (celles qui ont d'autres exemplars o son utilizadas dins un abonament o una autra comanda ne seràn pas suprimidas).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
oc: Podètz donner un nom a aqueste import. Aquò pòt èsser utile, al moment de la creacion d'una notícia, per vous rappeler d'où viennent las donadas !

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
oc: Podètz far una excepcion a aquesta règle. C'est a dire que per una tampadura repetida, un jorn serà malgré tot ouvré.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
oc: Podètz crear una excepcion a un periòde repetida cada annada.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
oc: Podètz definir per defaut un nombre maximum de prèstes e una politique de reservacion qui seràn utilizats se res es pas definit en-dessous per un tipe de document o una categoria d'aderent particuliers.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
oc: Podètz tanben utilizar los tags del Template Toolkit. Veire la pagina d'ajuda per mai d'informacions.

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
oc: Podètz pas apondre d'exemplar. Mercé de crear una novèla linha de comanda

en: You can't create any orders unless you first
oc: Podètz pas crear de comandas abans d'aver

en: You did not specify any search criteria.
oc: Avètz pas indiqué aucun critèri de recèrca.

en: You didn't select any external target.
oc: Avètz pas seleccionat de cible externe.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
oc: Aucune transaccion en espèra de tractament dins la basa de prèst secorrut de cet ordenador.

en: You do not have permission to access this page.
oc: Avètz pas la permission d'accedir a aquesta pagina.

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
oc: Avètz pas la permission de modificar los identificants d'aqueste aderent.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
oc: Avètz pas definit de categoria d'aderent, o bien aucune categoria d'aderent ne deu recebre de messatge de retard.

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
oc: Avètz %s error(s) dins vòstra configuracion MARC. Mercé de las corregir abans d'utilizar Koha

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
oc: Avètz ja soumis un còdi barres, mercé d'attendre lo retorn per contunhar...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
oc: Avètz causit una condition sus lo meteis camp que lo camp original. Il es fortement recomandat que vòstras notícias ne contenon pas de camps amb plusieurs valors.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
oc: Avètz causit de desplaçar totas las comandas non recebudas de '%s' a '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
oc: Avètz suprimir la linha de comanda, n'oubliez pas de suprimir los exemplars dins lo catalòg

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
oc: Avètz picat un Identificant qui existís ja. Mercé d'en causir un autre.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
oc: Avètz pas seleccionat aucun filtre sus lo catalòg e sètz sus lo point de comparer un fichièr de còdi de barras a vòstre catalòg en entier.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
oc: Avètz pas seleccionat aucun aderent a apondre a la lista !

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
oc: Avètz activat la Preferéncia Sistèma "ReturnBeforeExpiry", aquò significa que se la data d'expiracion es avant la data de retorn dels documents, la data de retorn serà fixée a la data d'expiracion

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
oc: Vos cal declarar, e separar per un | los camps o soscamps que volètz exportar.

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
oc: Vos cal declarar, e separar per un | los camps que volètz exportar.

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
oc: Des transaccions de la basa de prèst secorrut d'aqueste ordenador n'ont pas été chargées.

en: You must be online to use these options.
oc: Vos cal èsser en linha per utilizar aquestas opcions.

en: You must enter a term to search on
oc: Vos cal sasir un tèrme de recèrca sus

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
oc: Vos cal donner un nom a la lista !

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
oc: Vos cal reglar una somme inferiora o égale a %s.

note: SCRIPT
en: You must select a fund
oc: Vos cal seleccionar un pòste budgetari

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
oc: Vos cal seleccionar al mens deux facturas a fusionar.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
oc: Vos cal seleccionar un o mantun usatgièrs a suprimir

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
oc: Vos cal seleccionar un/des rapòrt(s) a suprimir

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
oc: Vos cal definir una data de retorn per utilizar lo prèst secorrut !

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
oc: Vos caldrà enregistrar la pagina abans de l'imprimir

en: You searched for
oc: Recercàvetz

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
oc: Avètz recercat  : %s

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
oc: Vos cal activar la preferéncia SMSSendDriver per utilizar los modèls de SMS.

en: You will need to save the report before you can execute it
oc: Vos caldrà enregistrar lo rapòrt abans de poder l'executar

en: Your administrator must define a budget in Administration
oc: Vòstre administrator deu definir un budgèt dins lo modul administracion

en: Your authority search history is empty.
oc: Vòstre istoric de recèrca sus les autoritats es vide.

en: Your cart
oc: Vòstre panièr

en: Your cart
oc: Vòstre panièr

en: Your cart is empty.
oc: Panièr vide.

en: Your catalog search history is empty.
oc: Vòstre istoric de recèrca dins lo catalòg es vide.

en: Your data was processed. Here are the results:
oc: Vòstras donadas son tractadas. Resultat :

en: Your download should begin automatically.
oc: Votre telecargament va commencer.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
oc: Vòstre site es destinatari du(es) transferiment(s) seguent(s)

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
oc: Vòstra lista : %s

en: Your lists
oc: Vòstras listas

note: SCRIPT
en: Your lists:
oc: Vòstras listas&nbsp;:

en: Your notification has been sent.
oc: Vòstra notificacion es estada mandada

en: Your patron lists
oc: Vòstras listas d'aderents

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
oc: Vòstre rapòrt serà generat amb la comanda SQL seguenta.

en: Your search returned no closed subscriptions.
oc: Vòstra recèrca n'a pas tornat d'abonaments acabats.

en: Your search returned no open subscriptions.
oc: Vòstra recèrca n'a pas tornat d'abonaments en cors.

en: Your search returned no results.
oc: Vòstra recèrca n'a pas tornat de resultats.

en: Z39.50/SRU search
oc: Recèrca Z39.50/SRU

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
oc: Servidor Z39.50/SRU apondut (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
oc: Servidor Z39.50/SRU suprimit (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
oc: Servidor Z39.50/SRU mis a jorn (%s)

en: Z39.50/SRU servers
oc: Servidors Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers administration
oc: Gestion dels servidors Z39.50/SRU

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
oc: Lo servidor Zebra es pas operacional. Est-il activat ?

en: Zebra version:
oc: Version Zebra :

note: SCRIPT
en: [ New list ]
oc: Novèla lista

en: [Main page]
oc: [Pagina principala]

en: [Overridden]
oc: [Outrepassé]

en: [Previous page]
oc: [Pagina precedenta]

en: [clear]
oc: [escafar]

en: _ matches only a single character
oc: _correspond amb solament un sol caractèr

en: active
oc: Actiu

en: added successfully
oc: apondut amb succès

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
oc: après %s jorns.

en: all
oc: Totes

en: all authority types used in the frameworks are defined
oc: Totas las autoritats utilizadas per las grasilhas de catalogatge son definidas.

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
oc: totes los soscamps per cada camp son dins lo meteis onglet (o ignorats)

en: already has a hold
oc: a ja una reservacion

en: analytics.
oc: notícias de despolhament.

en: and
oc: et

en: and
oc: e

en: and has been returned.
oc: e es estat tornat.

en: and mark one currency as active.
oc: e marcar una devisa coma activa.

en: and the
oc: e la

en: and they must all be in the 10 (items) tab
oc: e devon totes èsser dins l'onglet 10 (exemplars)

en: approved
oc: Aprovat

en: are licensed under the
oc: sont publicats jos licéncia

en: at :
oc: a :

en: at current library
oc: al site actual

en: at least 1 item type defined
oc: al mens un tipe de document es definit

en: at least 1 item type must be defined
oc: al mens un tipe de document deu èsser definit

en: at least 1 library defined
oc: al mens un site definit

en: at least 1 library must be defined
oc: al mens un site deu èsser definit

note: A
en: basket
oc: panièr

note: A
en: basketgroup
oc: registre de comanda

en: be mapped to a MARC subfield,
oc: èsser religat a un soscamp MARC,

en: be mapped to a MARC subfield,
oc: èsser religat a un soscamp MARC,

en: be mapped to the same tag,
oc: èsser religat al même camp,

note: SCRIPT
en: begins with
oc: comença per

en: biblio and biblionumber
oc: biblio e biblionumber

en: biblioitems.itemtype defined
oc: Biblioitems.itemtype definit

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
oc: Biblionumber e biblioitemnumber correctement construits

en: by
oc: par

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: by
oc: par

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
oc: per %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
oc: per %s:

en: by item types
oc: per tipes d'exemplars

en: by libraries
oc: per site

en: by months
oc: per meses

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
oc: per lo Bridge Consortium del Carleton College e del College St. Olaf.

en: characters
oc: Caractèrs

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
oc: Cochez per vider aqueste camp

en: click to log out
oc: clicar per se desconnectar

en: code and
oc: còdi e

en: configuration file.
oc: Fichièr de configuracion.

en: considered late
oc: considerat coma en retard

note: SCRIPT
en: containing
oc: que conten

en: contains
oc: conten

en: controls for column visiblity in DataTables
oc: contraròtles per la visibilitat de las colomnas dins DataTables

en: create one or more authorized values
oc: crear una o plusieurs valors autorizadas

en: day(s)
oc: jorn(s)

en: days
oc: jorns

en: days ago
oc: jorns avant uèi

en: define a budget and a fund
oc: definir un budgèt e un pòste budgetari

en: define a notice
oc: definir una notificacion

en: del
oc: sup

note: A
en: detail of the subscription
oc: Detalh de l'abonament

en: digits
oc: caractèrs

note: A
en: display detail for this librarian.
oc: veire la ficha d'aqueste bibliotecari

en: doesn't exist
oc: existís pas

en: doesn't match
oc: correspond pas

en: doesn't match any existing record.
oc: Correspond pas a una notícia existenta :

en: ecost tax exc.
oc: Prètz remisat HT.

en: ecost tax inc.
oc: Prètz remisat TTC.

en: email
oc: corrièr electronic

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
oc: euskara (Basc) Fernando Berrizbeitia, lo bibliotecari de Eima Katalogoa, "Tabakalera International Contemporary Culture Centre", e Nere Erkiaga

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
oc: ex: barcode, itemcallnumber, title "300a", 995a

en: exists
oc: existís

en: expired
oc: expirat

en: failed to be added
oc: an pas pogut èsser aponduts

en: failed to be updated
oc: an pas pogut èsser meses a jorn

en: field
oc: camp

en: field(s)
oc: camp(s)

en: for
oc: per

en: framework values
oc: vaal moment de grasilhas de catalogatge

en: from
oc: de

en: gone no address
oc: partit sens daissar d'adreça

en: group by
oc: regropat per

en: group by
oc: regropat per

en: has
oc: compòrta

en: has never been checked out.
oc: es pas jamai estat empruntat.

en: here
oc: ici

note: SCRIPT
en: history
oc: Istoric

en: holdingbranch NOT mapped
oc: Site de localizacion (holdingbranch) non parametrat

en: holdingbranch defined
oc: Site de localizacion(holdingbranch) determinat

en: homebranch NOT mapped
oc: Site de restacament (homebranch) non parametrat

en: homebranch defined
oc: Site de restacament (homebranch) determinat

en: if
oc: si

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
oc: si aqueste tipe de categoria deu èsser afichat tot lo temps. Sinon, seleccionatz los sites que volètz associar a aquesta valor.

en: ignore
oc: ignorar

en: in
oc: dins

en: in fines
oc: dins las emendas

en: in fines. If you would like you can record payments.
oc: dans las emendas. Se vous lo souhaitez podètz enregistrar los paiments.

note: SCRIPT
en: in library
oc: dins lo site

en: invalid authority types
oc: Tipe d'autoritat invalid

en: is
oc: es

en: is already in possession
oc: es ja reservat

en: is equal to
oc: es egal a

en: is exactly
oc: es exactament

en: is licensed under the
oc: es publicat jos la

en: is not
oc: es pas

en: is on hold for
oc: Reservat per

en: item fields
oc: Camps exemplars

en: item type not defined
oc: Tipe de document non definit

en: itemnum
oc: N°

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
oc: Itemnumber : lo camp itemnumber es religat a un camp dins l'onglet -1

en: items (10)
oc: exemplars (10)

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
oc: items.permanent_location es pas référencé dins lo catalòg

en: items.permanent_location mapped
oc: items.permanent_location localizat

en: itemtype NOT mapped
oc: Tipe de document NON parametrat

en: jQuery and jQueryUI
oc: jQuery e jQueryUI

en: jQuery insertAtCaret Plugin
oc: Plugin jQuery insertAtCaret

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
oc: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 per l'equipa de desvolopament de phpMyAdmin es jos licéncia

en: jQuery multiple select plugin
oc: Plugin de seleccion multiple jQuery

en: jQuery treetable Plugin
oc: Plugin jQuery treetable

en: jQuery treetable Plugin 3.1.0
oc: Plugin jQuery treetable 3.1.0

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: label_batch_%s.pdf
oc: lot_etiquetas_%s.pdf

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: label_single_%s.pdf
oc: etiqueta_unique_%s.pdf

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
oc: darrièr prèst lo : %s

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
oc: daissar vide lo camp entier

en: library not defined
oc: Site non definit

en: like
oc: comme

en: lost
oc: carta perduda

en: matches
oc: correspond

en: me
oc: moi

en: no NULL value in frameworkcode
oc: Valor NULL pas autorizada dins lo camp "frameworkcode"

en: no active
oc: Inactiu

en: none
oc: pas cap

en: not
oc: sauf

note: ABBR
en: not available
oc: Indisponible

en: not equal to
oc: es pas égal a

en: not like
oc: es pas

en: not owned
oc: sans proprietari

en: on this item
oc: sus aqueste document

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
oc: una o mantuna notícia son pas d'exemplars restacats. %s

en: or
oc: ou

en: or
oc: o

en: or MARC subfield.
oc: o soscamps MARC.

en: or any available
oc: o n'importe lo qual disponible

en: or create
oc: o crear

en: patron categories
oc: categorias de lector

en: patron category
oc: categoria de lector

en: patron_attributes
oc: patron_atributes

en: patrons to
oc: aderents a

en: pending
oc: en espèra

en: pending offline circulation actions
oc: accions de prèst secorrut en espèra

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
oc: mercé d'indicar la raison aicí...

en: plugin by John Resig is licensed under the
oc: lo plugin de John Resig es distribuit jos la licéncia

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
oc: publicat per :%s %s %s en

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
oc: motiu d'expression regulara

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
oc: remplaçament d'expression regulara

en: rejected
oc: regetat

en: removed successfully
oc: supression capitada

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
oc: redobrir lo registre

en: restricted
oc: suspendut

en: reviews
oc: comentaris

en: seconds
oc: segondas

en: see also:
oc: vejatz tanben :

en: select all
oc: Tot seleccionar

note: INPUT type=submit
en: selection
oc: seleccion

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
oc: separar los camps per un espaci. (ex. : 100a 200 606)

en: serial
oc: periodic

en: setDescription:
oc: setDescripcion:

en: setDescriptions
oc: setDescripcions

en: since last transfer
oc: depuis lo darrièr transferiment

en: software.coop, United Kingdom
oc: software.coop, Reialme Unit

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
oc: son

note: SCRIPT
en: starting with
oc: comença per :

en: starts with
oc: Comença per

en: statistics
oc: estatisticas

en: subfield ignored
oc: soscamp ignorat

en: subfields not in same tabs
oc: soscamps dins d'onglets diferents

en: subscribers
oc: abonats

note: A
en: subscription detail
oc: Detalh de l'abonament

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
oc: abonament(s) %s amb títol correspondent

note: A
en: suggestion
oc: Suggestion

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
oc: suggestion n° %s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
oc: suomi, suomen kieli (Finlandais) Pasi Korkalo

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
oc: Lo camp biblioitems.itemtype DEU :

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
oc: lo soscamp correspondent DEU aver una valor autorizada =Sites

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
oc: lo soscamp correspondent DEU aver una valor autorizada=type de document

en: the items.holdingbranch field MUST :
oc: Lo camp items.holdingbranch DEU :

en: the items.homebranch field MUST :
oc: lo camp items.homebranch DEU :

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
oc: I a una valor NULL dins lo camp "frameworkcode". Verificar las taulas seguentas

en: times
oc: fois

en: to
oc: a

en: to be placed on hold
oc: per la reservacion

en: to create
oc: o crear

en: to field
oc: dins lo camp

en: unknown
oc: desconegut

en: unless
oc: levat se

en: until
oc: fins a

en: updated successfully
oc: mesa a jorn capitada

en: used for/see from:
oc: utilizat pour/vejatz tanben :

en: value
oc: valor

note: SCRIPT
en: value missing
oc: valor mancanta

note: SCRIPT
en: variable missing
oc: variabla mancanta

note: SCRIPT
en: view
oc: Veire

en: which should be set up by your system administrator.
oc: qui deuriá èsser configurat per vòstre administrator sistèma.

en: who have not borrowed since:
oc: n'ont pas empruntat dempuèi le:

en: whose expiration date is before:
oc: compte expirat avant lo :

en: whose patron category is:
oc: categoria de lector :

en: will show the link just below the title
oc: montrera lo ligam juste jol títol

note: SCRIPT
en: with category
oc: amb la categoria

en: with this reason:
oc: amb aquesta raison :

en: with value
oc: amb la valor

en: years of activity
oc: annadas d'activitat

en: yes
oc: òc
