Koha 22.11 - en to pl translation catalogue (929 entries)

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
pl: %s razy

en: &lt;&lt; Previous
pl: &lt;&lt; Wstecz

en: &lt;&lt; Previous
pl: &lt;&lt; Wstecz

en: (Complete with 0 on the left)
pl: (Koniec przy 0 z lewej)

en: (auto-calculated)
pl: (wyliczane automatycznie)

en: (auto-filled)
pl: (wypełniane automatycznie)

en: , author of afterword
pl: , autor posłowia

en: , collaborator
pl: , wspólpracownik

en: , commentator
pl: , komentator

en: , composer
pl: , kompozytor

en: , editor
pl: , redaktor

en: , film editor
pl: , montażysta

en: , founder
pl: , założyciel

en: , illustrator
pl: , ilustrator

en: , other
pl: , inne

en: , photographer
pl: , fotograf

en: , publisher
pl: , wydawca

en: , redactor
pl: , redaktor

en: , reviewer
pl: , recenzent

en: , translator
pl: , tłumacz

en: - Hierarchical relationship undefined
pl: - Nie zdefiniowano powiązań herarchicznych

en: - In full ISBD form
pl: - W pełnym formularzu ISBD

en: 0 - No hierarchical relationship
pl: 0- brakpowiązań hierarchicznych

en: 0 - no index
pl: 0 - brak indeksu

en: 0 - not a festschrift
pl: 0 - książka nie jest publikacją jubileuszową

en: 0- not a conference publication
pl: 0- książka nie zawiera materiałów z imprezy

en: 0- unmodified record
pl: 0- rekord niemodyfikowany

en: 000 - Leader
pl: 000 - Etykieta rekordu

en: 01- ISO 646, IRV version (basic Latin set)
pl: 01- ISO 646, IRV version (podstawowy zestaw łaciński)

en: 02- ISO Registration # 37 (basic Cyrillic set)
pl: 02- ISO Registration # 37 (podstawowy zestaw cyrylicki)

en: 03- ISO 5426 (extended Latin set)
pl: 03- ISO 5426 (rozszerzony zestaw łaciński)

en: 04- ISO 5427 (extended Cyrillic set)
pl: 04- ISO 5427 (rozszerzony zestaw cyrylicki)

en: 05- ISO 5428 (Greek set)
pl: 05- ISO 5428 (zestaw grecki)

en: 06- ISO 6438 (African coded character set)
pl: 06- ISO 6438 (zakodowany zestaw znaków afrykańskich)

en: 07- ISO 10586 (Georgian set)
pl: 07- ISO 10586 (zestaw gruziński)

en: 08- ISO 8957 (Hebrew set) Table 1
pl: 08- ISO 8957 (zestaw hebrajski) Tablica 1

en: 09- ISO 8957 (Hebrew set) Table 2
pl: 09- ISO 8957 (zestaw hebrajski) Tablica 2

en: 1 - Highest level record
pl: 1- Rekord najwyższego poziomu

en: 1 - festschrift
pl: 1 - publikacja jubileuszowa

en: 1 - index present
pl: 1 - dokument zawiera indeks

en: 1 7/8 in. per second
pl: 1 7/8 cala na sekundę

en: 1 in.
pl: 1 cal

en: 1- conference publication
pl: 1- dokument jest publikacją jubileuszową

en: 1- modified record
pl: 1- rekord zmodyfikowany

en: 1-4 Record length
pl: 1-4 Długość rekordu

en: 1.4 m/sec(compact discs)
pl: 1.4 m/sec (dyski kompaktowe)

en: 1/2 in.
pl: 1/2 cala

en: 1/3 in. (8 mm)
pl: 1/3 cala (8 mm)

en: 1/4 in.
pl: 1/4 cala

en: 1/8 in.
pl: 1/8 cala

en: 10 cm x 6.3 cm or 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2
pl: 10 cm x 6.3 cm lub 3 in. 7/8 x 2 in. 1/2

en: 10-16 indicator/subfields/size
pl: 10-16 Liczba wskaźników/znaków identyfikatora podpól/lokalizacja pierwszego znaku pól danych

en: 105 mm (microfilm)
pl: 105 mm (mikrofilm)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
pl: 11- ISO 5426-2 (Znaki łaciński używany w niewielu języków europejskich i przestarzałej typografii)

en: 11- ISO 5426-2 (Latin characters used in minor European languages and obsolete typography)
pl: 11- ISO 5426-2 (Znaki łacińskie używany w niewielu językach europejskich i przestarzałej typografii)

en: 12 cm or 4 in. 3/4
pl: 12 cm lub 4 i 3/4 cala

en: 12.7 cm or 5 in.
pl: 12.7 cm lub 5 cali

en: 13.2 cm x 9.7 cm or 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8
pl: 13.2 cm x 9.7 cm lub 5 in. 1/4 x 3 in. 7/8

en: 15 in. per second
pl: 15 cali na sekundę

en: 15/16 in. per second
pl: 15/16 cala na sekundę second

en: 16 mm (microfilm)
pl: 16 mm (mikrofilm)

en: 17- Encoding level
pl: 17- Poziom kompletności opisu bibliograficznego

en: 17.78 cm or 7 in.
pl: 17.78 cm lub 7 cali

en: 18-19 Undefined
pl: 18-19 Zawartość nieokreślona

en: 2 - Record below highest level (all levels below)
pl: 2 - Rekord poniżej najwyższego poziomu (wszystkie poziomy poniżej)

en: 2-dimensional
pl: 2-wymiarowy

en: 25.4 cm or 10 in.
pl: 25.4 cm lub 10 in.

en: 3-dimensional
pl: 3-wymiarowy

en: 30,48 cm or 12 in.
pl: 30,48 cm lub 12 in.

en: 35 mm (microfilm)
pl: 35 mm (mikrofilm)

en: 35.56 cm or 14 in.
pl: 35.56 cm lub 14 in.

en: 40.64 cm or 16 in.
pl: 40.64 cm lub 16 in.

en: 5- Record status
pl: 5- Status rekordu

en: 5.7 cm x 10 cm or 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder
pl: 5.7 cm x 10 cm lub 2 in. 1/4 x 4 in., cylinder

en: 525 (e.g. NTSC)
pl: 525 (np NSTC)

en: 6- Type of record
pl: 6-Typ rekordu

en: 7- Bibliographic level
pl: 7- Poziom bibliograficzny

en: 7-8 Undefined
pl: 7-8 Zawartość nieokreślona

en: 7.62cm or 3 in.
pl: 7.62cm lub 3 in.

en: 70 mm (microfilm)
pl: 70 mm (mikrofilm)

en: 8 mm (microfilm)
pl: 8 mm (mikrofilm)

en: 9-16 Indicator/Subfields/Size
pl: 9-16 Wskaźnik/Podpola/Rozmiar

en: Abstract:
pl: Abstrakt:

en: Accompanying material 1
pl: Dokument towarzyszący 1

en: Accompanying material 2
pl: Dokument towarzyszący 2

en: Accompanying material 3
pl: Dokument towarzyszący 3

en: Accompanying material 4
pl: Dokument towarzyszący 4

en: Accompanying textual material 1:
pl: Tekstowy dokument towarzyszący 1:

en: Accompanying textual material 2:
pl: Tekstowy dokument towarzyszący 2:

en: Accompanying textual material 3:
pl: Tekstowy dokument towarzyszący 3:

en: Accompanying textual material 4:
pl: Tekstowy dokument towarzyszący 4:

en: Accompanying textual material 5:
pl: Tekstowy dokument towarzyszący 5:

en: Accompanying textual material 6:
pl: Tekstowy dokument towarzyszący 6:

en: Additional character sets
pl: Dodatkowy zestaw znaków

en: Albers equal area
pl: Odwzorowanie stożkowe Albersa

en: All item types
pl: Wszystkie typy dokumentów

en: Altitude of sensor
pl: Wysokość czujnika

en: Amsterdam, Netherlands
pl: Amsterdam, Holandia

en: Annual
pl: Rocznik

en: Any
pl: Dowolny

en: Any regularity
pl: Dowolna regularność

en: Any type
pl: Dowolny typ

en: Any word
pl: Dowolne słowo

en: Anywhere
pl: Gdziekolwiek

en: Athens, Greece
pl: Ateny, Grecja

en: Attitude of sensor
pl: Położenie czujnika

en: Audience
pl: Odbiorca

en: Audience:
pl: Odbiorca:

en: Audio file
pl: Plik dźwiękowy

note: SCRIPT
en: Authority
pl: Hasło wzorcowe

en: Authority search results
pl: Wyniki wyszukiwania według haseł

en: Authority type
pl: Typ hasła wzorcowego

en: Autre
pl: Inny

en: Availability:
pl: Status:

en: Baritone
pl: Baryton

en: Bass
pl: Bas

en: Bass clarinet
pl: Klarnet basowy

en: Bassoon
pl: Fagot

en: Batavia (Djakarta), Indonesia
pl: Batavia (Dżakarta), Indonezja

en: Berne, Switzerland
pl: Berne, Szwajcaria

en: Bibliography:
pl: Bibliografia:

en: Biennial
pl: Biennale

en: Bimonthly
pl: Dwumiesięcznik

en: Binding material 1:
pl: Materiał okładki 1:

en: Binding material 2:
pl: Materiał okładki 2:

en: Binding material 3:
pl: Materiał okładki 3:

en: Biography
pl: Biografia

en: Biography code
pl: Kod biografii

en: Biography:
pl: Biografia:

en: Biography:
pl: Biografia:

en: Biweekly
pl: Dwutygodnik

en: Bogota, Colombia
pl: Bogota, Kolumbia

en: Bombay, India
pl: Bombaj, Indie

en: Bound with:
pl: Oprawione z:

en: Braille or Moon script
pl: Alfabet Braila lub Moona

en: Brussels, Belgium
pl: Bruksela, Belgia

en: CED (capacitance electronic disk) videodisc
pl: Dysk CED

en: CX encoded
pl: Kodowanie CX

en: Cadiz, Spain
pl: Cadiz, Hiszpania

en: Call number:
pl: Sygnatura:

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Capetown, South Africa
pl: Kapsztad, RPA

en: Caracas, Venezuela
pl: Caracas, Wenezuela

en: Category
pl: Kategoria

en: Category of satellite for remote sensing image:
pl: Kategoria satelity dla obrazu teledetekcyjnego:

en: Centimetres
pl: Centymetry:

en: Chamber orchestra
pl: Orkiestra kameralna

en: Character of image:
pl: Charakterystyka obrazu:

en: Character sets (mandatory) 1
pl: Ustawienia znaków (obowiązkowe) 1

en: Character sets (mandatory) 2
pl: Ustawienia znaków (obowiązkowe) 2

en: Checked out (
pl: Wypożyczone (

en: Choose
pl: Wybierz

en: Clarinet
pl: Klarnet

en: Classification
pl: Klasyfikacja

en: Classification:
pl: Klasyfikacja:

en: Clavicorde
pl: Klawikord

en: Clear field
pl: Wyczyść pole

en: Click here to access online
pl: Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp online

note: BUTTON
en: Close
pl: Zamknij

en: Coauthor
pl: Wspóautor

en: Code date publication
pl: Kod daty publikacji

en: Coded fields
pl: Pola kodowane

en: Collection
pl: Kolekcja

en: Color
pl: Kolor

en: Color indicator
pl: Wskaźnik koloru

en: Color:
pl: Kolor:

en: Colour
pl: Kolor

en: Computer
pl: Komputer

en: Content
pl: Zawartość

en: Content:
pl: Zawartość:

en: Contents note:
pl: Uwaga dot. zawartości:

en: Copenhagen, Denmark
pl: Kopenhaga, Dania

en: Cordoba, Argentina
pl: Kordoba, Argentyna

en: Country:
pl: Państwo:

en: Daily
pl: Dziennie

en: Damaged (
pl: Zniszczony (

en: Database
pl: Baza danych

en: Date entered on file
pl: Data wprowadzenia rekordu

en: Day
pl: Dzień

en: Decametres
pl: Dekametry

en: Decimetres
pl: Decymetry

en: Degree (complete with 0):
pl: Stopień (razem z 0):

en: Description:
pl: Opis:

en: Dolby-A encoded
pl: Kodowanie Dolby-A

en: Dolby-B encoded
pl: Kodowanie Dolby-B

en: Dolby-C encoded
pl: Kodowanie Dolby-C

en: EIAJ (reel)
pl: EIAJ (szpula)

en: Edition Statement
pl: Oznaczenie wydania

en: Ethnic chorus
pl: Chór etniczny

en: Ethnic orchestra
pl: Orkiestra etniczna

en: Ethnic percussion
pl: Etniczna perkusja

en: Ethnic voices
pl: Etniczne głosy

en: Ethnic woodwinds
pl: Etniczny instrument dęty drewniany

en: Ferro, Canary Islands
pl: Ferro, Wyspy Kanaryjskie

en: Festschrift indicator:
pl: Wskaźnik publikacji jubileuszowej:

en: Flute
pl: Flet

en: Form of contents 1:
pl: Kod rodzaju zawartości 1:

en: Form of contents 2:
pl: Kod rodzaju zawartości 2:

en: Form of contents 3:
pl: Kod rodzaju zawartości 3:

en: Form of contents 4:
pl: Kod rodzaju zawartości 4:

en: Framework plugin for UNIMARC 146$a
pl: Szablon wtyczki dla UNIMARC 146$a

en: Framework plugin for UNIMARC 146$h
pl: Szablon wtyczki dla UNIMARC 146$h

en: Framework plugin for UNIMARC 146$i
pl: Szablon wtyczki dla UNIMARC 146$i

en: Framework plugin unimarc_field_146a &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
pl: Szablon wtyczki unimarc_field_146a &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146h &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
pl: Szablon wtyczki unimarc_field_146h &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Framework plugin unimarc_field_146i &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
pl: Szablon wtyczki unimarc_field_146i &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Frequency of issue
pl: Częstotliwość wydawania

en: Get it!
pl: Pobierz to!

en: Government publication
pl: Kod publikacji urzędowej

en: Greenwich, United Kingdom
pl: Greenwich, Wielka Brytania

en: Heading A-Z
pl: Temat A-Z

en: Heading Z-A
pl: Temat Z-A

en: Heading ascendant
pl: Hasło rosnąco

en: Heading descendant
pl: Hasło malejąco

en: Heading type
pl: Rodzaj nagłówka

en: Hectametres
pl: Hektametr

en: Helsinki, Finland
pl: Helsinki, Finlandia

en: Hemisphere:
pl: Hemisfera:

en: Hours:
pl: Godziny:

en: Illustration
pl: Ilustracja

en: Illustration - Technique:
pl: Ilustracja - technika:

en: Illustration codes 1:
pl: Kody ilustracji 1:

en: Illustration codes 2:
pl: Kody ilustracji 2:

en: Illustration codes 3:
pl: Kody ilustracji 3:

en: Illustration codes 4:
pl: Kody ilustracji 4:

en: Illustration:
pl: Ilustracja:

en: In transit (
pl: W drodze (

en: Istanbul, Turkey
pl: Istambuł, Turcja

en: Item count
pl: Liczba egzemplarzy

en: Item type:
pl: Typ dokumentu:

en: ItemSummary
pl: Opis skrócony:

en: Items available for loan:
pl: Egzemplarze dostępne do wypożyczenia:

en: Items available for reference:
pl: Egzemplarze dostępne na miejscu:

en: Julianehaab, Greenland
pl: Julianehaab, Grenlandia

en: Kilometres
pl: Kilometry

en: Kind of material:
pl: Rodzaj materiału:

en: Lambert's azimuthal equal area
pl: Odwzorowanie stożkowe Albersa

en: Language of cataloguing (mandatory)
pl: Język katalogowania (obowiązkowe)

en: Language:
pl: Język:

en: Length
pl: Długość

en: Linked with:
pl: Powiązane z:

en: Lisbon, Portugal
pl: Lizbona, Portugalia

en: Literature code
pl: Kod literatury

en: Literature:
pl: Literatura:

en: Location
pl: Lokalizacja

en: London, United Kingdom
pl: Londyn, Wielka Brytania

en: Lost (
pl: Zagubiony (

en: Madras, India
pl: Madras, Indie

en: Madrid, Spain
pl: Madryt, Hiszpania

en: Main Author
pl: Autor główny

en: Main entry
pl: Hasło główne

en: Main entry ($a only)
pl: Hasło główne (tylko $a)

en: Mandolin
pl: Mandolina

en: Material 1
pl: Materiał 1

en: Material 2
pl: Materiał 2

en: Material 3
pl: Materiał 3

en: Media for sound
pl: Postać fizyczna dokumentu

en: Mercator
pl: Odwzorowanie Mercatora

en: Mexico City, Mexico
pl: Meksyk

en: Mezzosoprano
pl: Mezosopran

en: Mezzoteinte
pl: Mezotinta

en: Minute (complete with 0):
pl: Minut (koniec przy 0)

en: Minutes:
pl: Minuty:

en: Modified record code
pl: Zmodyfikowany kod rekordu

en: Monographic series
pl: Serie monograficzne

en: Month
pl: Miesiąc

en: Monthly
pl: Miesięcznie

en: Moscow, Russia
pl: Moskwa, Rosja

en: Motion pictures and filmstrips => 16 mm
pl: Filmy i obrazy filmowe => 16 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 28 mm
pl: Filmy i obrazy filmowe => 28 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 35 mm
pl: Filmy i obrazy filmowe => 35 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 70 mm
pl: Filmy i obrazy filmowe => 70 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8 mm
pl: Filmy i obrazy filmowe => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 8mm
pl: Filmy i obrazy filmowe => 8 mm

en: Motion pictures and filmstrips => 9.5 mm
pl: Filmy i obrazy filmowe => 9.5 mm

en: Motion pictures and filmstrips => Super 8 mm
pl: Filmy i obrazy filmowe => Super 8 mm

en: Munich, Germany
pl: Monachium, Niemcy

en: NAB standard
pl: Standard NAB

en: Name of satellite for remote sensing image:
pl: Nazwa satelity dla obrazu teledetekcyjnego:

en: Naples, Italy
pl: Neapol, Włochy

en: Nature of contents code
pl: 24-27 Kod rodzaju zawartości

en: Newspaper
pl: Gazeta

en: Next&gt;&gt;
pl: Następny&gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
pl: Dalej&gt;&gt;

en: No items available
pl: Brak dostępnych egzemplarzy

en: No order
pl: Brak zamówienia

en: No results found
pl: Brak wyników

en: Non required value
pl: Wartość opcjonalna

en: None
pl: Brak

en: Normal (16x - 30x)
pl: Normalne (16x - 30x)

en: OR new collection:
pl: ALBO nowa kolekcja:

en: Oblique Mercator
pl: Odwzorowanie nachylone Mercatora

en: Oboe
pl: Obój

en: On hold (
pl: Zamówione (

en: On order (
pl: Sprowadzane (

en: Online Resources:
pl: Zasoby online:

en: Organ
pl: Organy

en: Oslo (Christiania), Norway
pl: Oslo (Christiania), Norwegia

en: Other
pl: Inne

en: Other orchestra
pl: Inna orkiestra

en: Other woodwinds
pl: Inne instrumenty dęte drewniane

en: Paris, France
pl: Paryż, Francja

en: Parts indicator:
pl: Wskaźnik części:

en: Peking, People's Republic of China
pl: Pekin, Chińska Republika Ludowa

en: Periodical
pl: Periodyk

en: Periodicity
pl: Częstotliwość

en: Periodicity:
pl: Częstotliwość:

en: Philadelphia, USA
pl: Filadelfia, USA

en: Piano
pl: Pianino

en: Picture
pl: Obraz

en: Play this sample
pl: Odtwórz próbkę

en: Polarity:
pl: Biegunowość:

en: Portrait
pl: Portret

en: Prime meridian 1:
pl: Południk zerowy 1:

en: Prime meridian 2:
pl: Południk zerowy 2:

en: Production elements
pl: Elementy produkcji

en: Publication Date 2
pl: Data publikacji 2

en: Publication date 1
pl: Data publikacji 1

en: Publication:
pl: Wydanie:

en: Pulkova (Leningrad), Russia
pl: Pulkova (Leningrad), Rosja

en: Quality of image
pl: Jakoś obrazu

en: Quarterly
pl: Kwartalnik

en: Recording technique for remote sensing image:
pl: Technika zapisu dla obrazu teledetekcyjnego:

en: Recording technique:
pl: Technika nagrywania

en: Reduction ratio:
pl: Przełożenie:

en: Regularity
pl: Regularność

en: Regularity:
pl: Regularność:

en: Relief codes 1:
pl: Kod reliefu 1:

en: Relief codes 2:
pl: Kod reliefu 2:

en: Relief codes 3:
pl: Kod reliefu 3:

en: Relief codes 4:
pl: Kod reliefu 4:

note: For the first occurrence, %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pl: Wyniki %s - %s z %s.

en: Rio de Janeiro, Brazil
pl: Rio de Janeiro, Brazylia

en: Rome, Italy
pl: Rzym, Włochy

en: Saxophone
pl: Saksofon

note: INPUT type=submit
en: Search
pl: Szukaj

en: Search for authority type: EDITORS
pl: Szukaj dla typu hasła wzorcowego: WYDAWCY

en: Search on
pl: Szukaj w

en: Search results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Second (complete with 0):
pl: Sekund (koniec przy 0)

en: Secondary Author
pl: Współautor

en: Secondary support material
pl: Drugi wspomagający materiał

en: Seconds:
pl: Sekundy:

en: Select a collection
pl: Wybierz kolekcję

en: Semiannual
pl: Półrocznik

en: Semimonthly
pl: Dwutygodnik

en: Semiweekly
pl: Dwa razy na tydzień

en: Serial type
pl: Typ czasopisma

en: Serial type:
pl: Typ czasopisma:

en: Serials
pl: Czasopisma

en: Series
pl: Serie

en: Set Level
pl: Ustaw poziom

en: Soprano
pl: Sopran

en: Sort by
pl: Sortuj wg

en: Speed:
pl: Szybkość:

note: INPUT type=submit
en: Start search
pl: Rozpocznij wyszukiwanie

en: Stockholm, Sweden
pl: Sztokholm, Szwecja

en: Subject
pl: Temat

en: Subject - Author/Title
pl: Temat - Autor/Tytuł

en: Subject - Corporate Author
pl: Temat - Autor korporatywny

en: Subject - Family
pl: Temat - Rodzina

en: Subject - Form
pl: Temat - Forma

en: Subject - Personal Name
pl: Temat - Nazwa osobowa

en: Subject Category
pl: Kategorie tematów

en: Summary
pl: Opis skrócony

en: Tag 009:
pl: Pole 009:

en: Tape
pl: Taśma

en: Tape configuration:
pl: Konfiguracja taśmy:

en: Tape width:
pl: Szerokość taśmy:

en: Target audience code
pl: 22 Kod przeznaczenia czytelniczego

en: Target audience code 2
pl: Kod przeznaczenia czytelniczego 2

en: Target audience code 3
pl: Kod przeznaczenia czytelniczego 3

en: Thesis:
pl: Rozprawa:

en: Three times a month
pl: Trzy razy w miesiącu

en: Three times a week
pl: Trzy raz w tygodniu

en: Three times a year
pl: Trzy razy w roku

en: Time
pl: Czas

en: Tokyo, Japan
pl: Tokio, Japonia

en: Trademark
pl: Znak towarowy

en: Translation of
pl: Tłumaczenie

en: Transliteration code
pl: Kod transliteracji

en: Type C (reel)
pl: Typ C (rolka)

en: Type of material
pl: Typ materiału

en: Type of publication date: Publication dates 1 and 2
pl: 06 Typ daty publikacji

en: Uniform Title
pl: Tytuł ujednolicony

en: Unknown
pl: Nieznana

en: Unspecified
pl: Nieokreślone

en: Updating loose-leaf
pl: Aktualizowanie skoroszytu

en: Updating website
pl: Uaktualnienie strony WWW

en: Video types
pl: Typy dokumentów wideo

en: Video types:
pl: Typy dokumentów wideo:

en: Watermark:
pl: Znak wodny:

en: Weekly
pl: Tygodnik

en: Withdrawn (
pl: Wycofany (

en: Without periodicity
pl: Brak częstotliwości

en: Xylophone
pl: Ksylofon

en: Year
pl: Rok

en: a - autobiography
pl: a - autobiografia

en: a - bibliography
pl: a - bibliografia

en: a - fiction
pl: a - fikcja

en: a - illustrations
pl: a - ilustracje

en: a- collage
pl: a - kolaż

en: a- juvenile, general
pl: a - nastolatek, ogólny

en: abcdfijkmnptvxyz
pl: abcdfijkmnpvxyz

en: abcdjptvxyz
pl: abcdjpvxyz

en: abstract
pl: abstrakt

en: abstract or summary
pl: abstrakt albo podsumowanie

en: adult, General
pl: dorosły, Ogólny

en: adult, serious
pl: Dorosły, poważny

en: an- calendar
pl: an - kalendarz

en: annual
pl: rocznik

en: autobiography
pl: autobiografia

en: b - individual biography
pl: b - biografia

en: b - maps
pl: b - mapy

en: b- other
pl: b- inne

en: ba- Latin
pl: ba- łacina

en: ballet
pl: balet

en: bibliography
pl: bibliografia

en: biography
pl: biografia

en: black and white
pl: czarno-biały

en: bristol board
pl: brystol

en: bronze
pl: brąz

en: butterfly
pl: motyl

en: c - Corrected or revised
pl: c - Zmodyfikowany

en: c - Corrected record
pl: c - Poprawiony rekord

en: c - collective biography
pl: c - biografia zbiorowa

en: c - continuing resource of unknown status
pl: c- wydawnictwo ciągłe o nieznanej częstotliwości

en: c - essays
pl: c - eseje

en: c - portraits
pl: c - portrety

en: calendar
pl: kalendarz

en: canvas
pl: płótno

en: cardboard
pl: tektura

en: casein
pl: kazeina

en: catalogue
pl: katalog

en: catechism
pl: katechizm

en: ceramic
pl: ceramika

en: chalk
pl: kreda

en: charts
pl: wykresy

en: children (9-14)
pl: dzieci (9-14)

en: chorochromatic
pl: cartoons or comic strips

en: chromolithography
pl: chromolitografia

en: chronicle
pl: kronika

en: clay
pl: glina

en: clothes
pl: ubrania

en: coal
pl: węgiel

en: coats of arms
pl: herby

en: coins
pl: monety

en: collage
pl: kolaż

en: collective biography
pl: biografia zbiorowa

en: color
pl: kolor

en: colour
pl: kolor

en: comedy
pl: komedia

en: conference publication
pl: kod materiałów z imprezy (konferencji)

en: contains
pl: zawiera

en: contains biographical information
pl: #- Brak informacji biograficznych

en: copper
pl: miedź

en: country music
pl: muzyka country

en: d - Deleted
pl: d - Usunięty

en: d - Deleted record
pl: d - Rekord usunięty.

en: d - contains biographical information
pl: #- Brak informacji biograficznych

en: d - humour, satire
pl: d - humor, satyra

en: d- children, ages 9-14
pl: d - dzieci, 9-14 lat

en: da- Japanese - script unspecified
pl: da- Japoński - niesprecyzowany

en: damaged
pl: zniszczony/-e

en: db- Japanese - Kanji
pl: db - japoński - kanji

en: dc- Japanese - Kana
pl: dc- japoński - kana

en: diary
pl: pamiętnik

en: dictionary
pl: słownik

en: digital
pl: cyfrowy

en: dioramas
pl: dioramy

en: discography
pl: dyskografia

en: dissertation or thesis (revised)
pl: v - dysertacje (doktorskie, habilitacyjne)

en: dolls
pl: lalki

en: drama
pl: dramat

en: drawing
pl: szkic

en: duplicate
pl: duplikat

en: e - dictionary
pl: e - słownik

en: e - letters
pl: e - listy

en: e - plans
pl: e - plany

en: e- young adult, ages 14-20
pl: e- młodzież, 14-20 lat

en: ea- Chinese
pl: ea- Chiński

en: eight track
pl: 8 ścieżek

en: electronic ressource
pl: zasoby elektroniczne

en: encyclopaedia
pl: encyklopedia

en: encyclopedia
pl: encyklopedia

en: erotica
pl: erotyka

en: essay, feuilleton
pl: esej, felieton

en: essays
pl: eseje

en: f - encyclopaedia
pl: f - encyklopedia

en: f - short stories
pl: f - opowiadania

en: fa- Arabic
pl: fa- Arabski

en: fable
pl: bajka

en: facsimiles
pl: faksymile

en: fairy tale
pl: baśn

en: fiction
pl: beletrystyka

en: filmslip
pl: obrazy filmowe

en: filmstrip cartridge
pl: kartridż z obrazem filmowym

en: first generation (Master)
pl: Pierwsza generacja (master)

en: form lines
pl: czcionka

en: frontispiece
pl: frontyspis

en: fugue
pl: fuga

en: furniture
pl: meble

en: g - directory
pl: g - katalog

en: g - music
pl: g - muzyka

en: g - poetry
pl: g - poezja

en: g- government in exile or clandestine
pl: g- rząd na uchodźctwie lub tajny

en: ga- Greek
pl: ga- Grecki

en: games and recreation
pl: gry i rekreacja

en: genealogical tables
pl: tablice genealogiczne

en: glass
pl: szkło

en: globe
pl: globus

en: gnomonic
pl: gnomoniczny

en: golding
pl: złocenia

en: good
pl: dobra

en: gouache
pl: gwasz

en: graphite
pl: grafit

en: greater than 9 kilometres
pl: więcej niż 9 km

en: h - facsimiles
pl: h - faksymile

en: h - project description
pl: h - opis projektu

en: h - speeches, oratory
pl: h - przemówienia

en: h- picture
pl: h- obraz

en: ha- Hebrew
pl: ha- Hebrajski

en: hagiography
pl: hagiografia

en: hand coloured
pl: ręcznie kolorowany

en: hand-made paper
pl: ręcznie robiony papier

en: hand-written
pl: rękopiśmienne

en: handcoloured
pl: ręcznie kolorowane

en: hardboard
pl: tektura twarda

en: heliogravure
pl: heliograwiura

en: high oblique
pl: mocno nachylony

en: historical information about music
pl: informacje historyczne o muzyce

en: history
pl: historia

en: humour, satire
pl: humor, satyra

en: i - Integrating resource
pl: i - Integracja zasobów

en: i - booklet
pl: i - broszura

en: i - coats of arm
pl: i - herby

en: i - coats of arms
pl: i - herby

en: i - statistics
pl: i - statystyki

en: ia- Thai
pl: ia- tajski

en: illuminations
pl: iluminacje

en: illustrations
pl: ilustracje

en: in parts
pl: w częściach

en: incomplete
pl: niekompletny

en: index
pl: indeks

en: individual biography
pl: biografia

en: instructional material
pl: materiały instruktażowe

en: instructional materials
pl: materiały instruktażowe

en: instructional work
pl: praca instruktażowa

en: instructions
pl: instrukcje

en: instrumental parts
pl: części instrumentalne

en: interviews
pl: wywiady

en: irregular
pl: nieregularna

en: is exactly
pl: brzmi dokładnie

en: isopleth
pl: izopleta

en: ivory
pl: kość słoniowa

en: j - document with detailed date of publication
pl: j - dokument ze szczegółową datą wydania

en: j - genealogical tables
pl: j - tabele genealogiczne

en: jewellery
pl: jubilerskie

en: jigsaws
pl: układanka

en: juvenile literature
pl: literatura młodzieżowa

en: juvenile, general
pl: nastolatek, ogólny

en: k - forms
pl: k - formularze

en: k- adult, serious
pl: k- dorosły, poważny

en: k- technical drawing
pl: k- rysunek techniczny

en: ka- Korean
pl: ka- Koreański

en: l - Electronic resources
pl: l - dokumenty elektroniczne

en: l - samples
pl: l - próbki

en: la- Tamil
pl: la- tamilski

en: large print
pl: druk powiększony

en: law reports and digests
pl: Zbiory orzecznictwa i ustawodawstwa

en: laws and legislation
pl: prawo i ustawodawstwo

en: leather
pl: skóra

en: lectures, speeches
pl: wykłady, przemówienia

en: legal articles
pl: ustawy

en: legal cases and case notes
pl: przypadki prawne i akta spraw

en: legend
pl: legenda

en: less than 1 centimetre
pl: mniej niż 1 cm.

en: letters
pl: listy

en: library catalogue
pl: katalog biblioteki

en: libretto or text
pl: libretto lub tekst

en: lied
pl: pieśń

en: literature surveys/reviews
pl: recenzje i przeglądy literatury

en: lithography
pl: litografia

en: m - dissertation or thesis (original)
pl: m - dysertacje (doktorskie, habilitacyjne)

en: m - sound recordings
pl: m- nagrania dźwiękowe

en: m- adult, general
pl: m- dorosły, ogólny

en: ma- Georgian
pl: ma - gruziński

en: machines
pl: maszyny

en: madrigal
pl: madrygał

en: magnetic audio tape in cartridge
pl: taśma z nagraniem dźwiekowym w kartridżu

en: magnetic audio tape in cassette
pl: taśma z nagraniem dźwiekowym w kasecie

en: magnetic audio tape on reel
pl: taśma z nagraniem dźwiekowym na szpuli

en: majolica
pl: majolika

en: manual
pl: ręczny

en: manuscript
pl: rękopis

en: map
pl: mapa

en: maps
pl: mapy

en: marble
pl: marmur

en: march
pl: marsz

en: mass
pl: msza

en: maxim, aphorism, proverb, anecdote
pl: maksyma, aforyzm, przysłowie, anegdota

en: mazurka
pl: mazurek

en: mb- Armenian
pl: mb- armeński

en: medals
pl: medale

en: memoir
pl: wspomnienie

en: memoirs
pl: wspomnienia

en: metal (e.g. aluminium)
pl: metal (np. aluminium)

en: metal and glass
pl: metal i szkło

en: metal and plastic (compact discs)
pl: metal i plastik (dysk kompaktowy)

en: metall
pl: metl

en: meteorological
pl: meteorologiczny

en: mezzotinta (mezzotint)
pl: mezotinta

en: microfiche
pl: mikrofisza

en: microfilm cassette
pl: kaseta z mikrofilmem

en: microfilm reel
pl: rolka z mikrofilmem

en: microform
pl: mikroforma

en: microform cartridge
pl: kartridż z mikrofilmem

en: microprint
pl: mikrodruk

en: microscope slides
pl: preparaty mikroskopowe

en: minerals
pl: minerały

en: mini-print
pl: minidruk

en: miniature
pl: miniatura

en: minuet
pl: menuet

en: missing
pl: brakujący

en: mixed collection
pl: kolekcja mieszana

en: models
pl: modele

en: models for making
pl: modele do złożenia

en: modern
pl: współczesny

en: monographic series
pl: serie monograficzne

en: monotype
pl: monotyp

en: monthly
pl: miesięczny

en: motion picture
pl: film

en: multiple/other literary forms
pl: wiele/inne formy literackie

en: music
pl: muzyka

en: mystic literature
pl: literatura mistyczna

en: n - In non-ISBD form
pl: n - Formie innej niż ISBD

en: n - New
pl: n - Nowy

en: n - New record
pl: n- Nowy rekord

en: n - laws and legislation
pl: n - prawo i ustawodawstwo

en: negative
pl: negatyw

en: newspaper
pl: gazeta

en: newspaper format
pl: format gazety

en: nitrate
pl: nitrocelulozowy

en: nitrate - brownish, discoloration, fading, dusty
pl: nitrocelulozowy - brązowe, przebarwienia, wyblakłe, zakurzone

en: nitrate - congealed
pl: nitrocelulozowy - zakrzepły

en: nitrate - frothy, bubbles, blisters
pl: nitrocelulozowy - spieniony, bąble, pęcherze

en: nitrate - powder
pl: nitrocelulozowy - proszek

en: nitrate - pungent odour
pl: nitrocelulozowy - ostry zapach

en: nitrate - sticky
pl: nitrocelulozowy- lepki

en: nitrate - suspicious odour
pl: nitrocelulozowy - podejrzany zapach

en: no cumulative index or table of contents
pl: brak indeksu kumulatywnego lub spisu treści

en: no deterioration
pl: bez pogorszenia

en: no frequency (i.e. irregular)
pl: brak częstotliwości (nieregularny)

en: no illustrations
pl: brak ilustracji

en: no index or name lis
pl: brak indeksu lub listy nazw

en: no narrative tex
pl: brak tekstu narracyjnego

en: no sound
pl: brak dźwięku

en: nocturne
pl: nokturn

en: non required value
pl: brak wymaganej wartości

en: nonnitrate - advanced deterioration
pl: nienitrocelulozowy - znaczne pogorszenie jakości

en: nonnitrate - detectable deterioration (e.g. diacetate odour)
pl: nienitrocelulozowy - dostrzegalne pogorszenie jakości (zapach dwuoktanu)

en: nonnitrate - disaster
pl: nienitrocelulozowy - jakość katastroficzna

en: normalised irregular
pl: standardowo nieregularny

en: north
pl: pólnoc

en: not a conference publication
pl: dokument nie zawiera materiałów konferencyjnych

en: not a literary text
pl: tekst nieliteracki

en: not a reproduction
pl: publikacja nie jest reprodukcją

en: not a safety base
pl: niebezpieczne podłoże

en: not applicable
pl: nie ma zastosowania

en: not applicable (item is silent)
pl: nie ma zastosowania (dokument jest niemy)

en: not applicable (item not a colour film)
pl: brak zastosowania (dokument nie jest filmem kolorowym)

en: not applicable (not a colour film)
pl: nie ma zastosowania (dokument nie jest filmem kolorowym)

en: not applicable, not a score
pl: nie ma zastosowania, dokument nie jest partyturą

en: not biographical
pl: publikacja nie jest biografią

en: not known
pl: nieznany

en: novel
pl: powieść

en: novella
pl: nowela

en: numeric
pl: numeryczne

en: numeric table
pl: tablica numeryczna

en: o - illuminations
pl: o - iluminacje

en: o - numeric table
pl: o - tablica numeryczna

en: of accompanying material,
pl: materiału towarzyszącego,

en: of contents page,
pl: spisu treści,

en: of intermediate text,
pl: przekładu pośredniego,

en: of libretto,
pl: libretta,

en: of original work,
pl: oryginału,

en: of subtitles,
pl: napisów,

en: of summary,
pl: streszczenia,

en: of title page,
pl: strony tytułowej,

en: of title proper,
pl: tytułu właściwego,

en: oil
pl: olej

en: one color
pl: jeden kolor

en: one-colour, monochrome
pl: jeden kolor, monochromatyczny

en: optical and magnetic sound track on motion picture film
pl: ścieżka dźwiękowa filmu na nośniku magnetycznym lub optycznym

en: optical sound track on motion picture film
pl: ścieżka dźwiękowa filmu na nośniku optycznym

en: oratorio
pl: oratorium

en: oratory, speeches
pl: przemowy, wystąpienia

en: original
pl: oryginał

en: original, i.e. primary
pl: oryginalna

en: ornamental letter
pl: litera ozdobna

en: orthographic
pl: ortograficzny

en: other
pl: inne

en: other accompanying material
pl: inny material towarzyszący

en: other accompanying textual material
pl: inne tekstowe materiały towarzyszące

en: other film type
pl: inny typ filmu

en: other filmstrip type
pl: inny typ obrazów filmowych

en: other form
pl: inna forma

en: other form of material
pl: inna forma materiału

en: other form of textual material
pl: inna forma materiałów tekstowych

en: other forms of release
pl: inne formy wydania

en: other historical information
pl: inne informacje historyczne

en: other kinds of contents
pl: inny rodzaj zawartości

en: other known type
pl: inny znany typ

en: other methods in color
pl: inne metody kolorowe

en: other non-projected graphic type
pl: inne typy graficzne

en: other photographic medium
pl: inny nośnik fotograficzny

en: other type of scale (e.g., time scale, quantitative statistical scale)
pl: inny typ skali (np. skala czasowa, ilościowa skala statystyczna)

en: other types of literary text
pl: inne typy tekstów literackich

en: other videotype
pl: inny typ wideo

en: others
pl: inne

en: overture
pl: uwertura

en: p - technical report
pl: p - raport techniczny

en: painting
pl: malunek

en: paper
pl: papier

en: paper contains watermark
pl: papier ze znakiem wodnym

en: paper does not contain watermark
pl: papier bez znaku wodnego

en: paper, general
pl: papier

en: parchment, vellum
pl: pergamin, welin

en: pastel
pl: pastele

en: pencil
pl: ołówek

en: periodical
pl: okresowy

en: photocopying
pl: fotokopiowanie

en: photographic image
pl: obraz fotograficzny

en: photographically
pl: fotograficznie

en: photography
pl: fotografia

en: photolithography
pl: fotolitografia

en: photomechanical reproduction
pl: reprodukcja fotomechaniczna

en: photonegative
pl: negatyw fotograficzny

en: photoprint
pl: fotokopia

en: pictorial map
pl: mapa obrazowa

en: picture
pl: obraz

en: planimetric
pl: planimetryczny

en: plans
pl: plany

en: plaster
pl: gips

en: plastic
pl: plastik

en: plates
pl: tabliczki

en: poetry
pl: poezja

en: polemical treatise
pl: rozprawa polemiczna

en: polyester
pl: poliester

en: popular music
pl: muzyka popularna

en: porcelain
pl: porcelana

en: porcelaine
pl: porcelana

en: portrait
pl: portret

en: portraits
pl: portrety

en: posters
pl: plakaty

en: pre-primary (0-5)
pl: dzieci (0-5)

en: precious metals
pl: metale szlachetne

en: precious stones
pl: kamienie szlachetne

en: prelude and fugue
pl: preludium i fuga

en: primary (5-8)
pl: Dziecko (5-8)

en: print
pl: druk

en: profile
pl: profil

en: programmed text books
pl: podręcznik programowany

en: project description
pl: opis projektu

en: quadraphonic
pl: kwadrofoniczna

en: quarterly
pl: kwartalnik

en: r - literature surveys/reviews
pl: r - przeglądy literatury

en: recreations
pl: rekreacja

en: red strip
pl: czerwony pasek

en: reference print/viewing copy
pl: egzemplarz czytelniany

en: reference work
pl: wydawnictwa informacyjne

en: regular
pl: normalny

en: regular print
pl: druk normalny

en: rehearsals
pl: próby teatralne

en: religious text
pl: tekst religijny

en: religious work
pl: prace religijne

en: remote sensing image
pl: obraz teledetekcyjny

en: replicas
pl: repliki

en: reporting
pl: zgłaszanie

en: representational
pl: reprezentatywny

en: restored
pl: przywrócono

en: restored, facsimile
pl: reprodukcja, faksymile

en: reviews
pl: recenzje

en: rhapsody
pl: rapsodia

en: rice paper
pl: papier ryżowy

en: rock music
pl: muzyka rockowa

en: roll
pl: rolka

en: romance
pl: romans

en: s - treaties
pl: s - rozprawy naukowe

en: sacred texts
pl: teksty religijne

en: samples
pl: próbki

en: scientific work
pl: praca naukowa

en: score
pl: nuty

en: sculptures
pl: rzeźby

en: section
pl: sekcja

en: semiannual (twice a year)
pl: półrocznik (dwa razy w roku)

en: semimonthly (twice a month)
pl: dwytygodnik (dwa razy w miesiącu)

en: semiweekly (twice a week)
pl: półtygodnik (dwa razy w tygodniu)

en: series
pl: serie

en: sermon
pl: kazanie

en: short stories
pl: opowiadania

en: short story
pl: opowiadanie

en: sinfonia
pl: symfonia

en: single
pl: pojedyncza

en: single item
pl: pojedyncza rzecz

en: sinusoidal
pl: sinosuidalny

en: six track
pl: 16 ścieżek

en: sixteen track
pl: 16 ścieżek

en: skin
pl: skóra

en: skin (e.g. parchment, vellum)
pl: skóra (np. pergamin, welin)

en: skins (leather, parchment, vellum, etc.)
pl: skóry (skóra, pergamin, welin)

en: slide, slide set, stereograph
pl: slajd, zestaw slajdów, stereogram

en: social customs
pl: zwyczaje społeczne

en: solo part
pl: część solowa

en: song
pl: piosenka

en: sound disc
pl: nagrania dźwiękowe

en: sound on medium
pl: dźwięk na nośniku

en: sound recordings
pl: nagrania dźwiękowe

en: sounds
pl: dźwięki

en: south
pl: południe

en: spatial model on two dimensional surface
pl: model przestrzenny rzutowany na płaszczyznę

en: specimens (biological etc.)
pl: gatunki (biologiczne i inne)

en: speeches, oratory
pl: przemówienia

en: starts with
pl: zaczyna się od

en: statistics
pl: statystyki

en: steel engraving
pl: staloryt

en: stone
pl: kamień

en: suite
pl: suita

en: symphonic poem
pl: poemat symfoniczny

en: symphony
pl: symfonia

en: synthetics
pl: tworzywa sztuczne

en: synthetics (e.g. plastics, vinyl)
pl: tworzywa sztuczne (np pcv, vinyl)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.)
pl: tworzywa sztuczne (np pcv, vinyl)

en: synthetics (plastic, vinyl, etc.) and glass
pl: tworzywa sztuczne (np pcv, vinyl) i szkło

en: t - cartoons or comic strips
pl: t - komiksy

en: tablature
pl: tabulatura

en: tape (cassette)
pl: taśma (kaseta)

en: tape (open reel)
pl: taśma (szpula)

en: technical drawing
pl: rysunek techniczny

en: technical information on music
pl: techniczne informacje o muzyce

en: technical or historical information on instruments
pl: techniczne lub historyczne informacje o instrumencie

en: technical report
pl: raport techniczny

en: terra-cotta
pl: terakota

en: terrestrial
pl: ziemski

en: text
pl: tekst

en: textbook
pl: podręcznik

en: textile
pl: tekstylia

en: textile including manmade fibre textiles (e.g. silk, cloth, nylon)
pl: tekstylia włączając materiały z tkanin wytworzonych przez człowieka (np. jedwab, nylon)

en: textiles
pl: tekstylia

en: textiles (including man-made fibres)
pl: tekstylia (w tym tkaniny wytworzone przez człowieka)

en: thematic index
pl: indeks tematyczny

en: three times a month
pl: trzy razy w miesiącu

en: three times a week
pl: trzy razy w tygodniu

en: three times a year
pl: trzy razy w roku

en: toccata
pl: tokata

en: tools and equipment
pl: narzędzia i wyposażenie

en: toys
pl: zabawki

en: tracing paper
pl: kalka

en: transparencies
pl: przezrocza

en: transparency
pl: przezrocze

en: transverse Mercator
pl: odwzorowanie Mercatora

en: travelogue
pl: dziennik podróży

en: treaties
pl: rozprawy naukowe

en: triennial (every three years)
pl: trójrocznik (co trzy lata)

en: triosonata
pl: trio sonata

en: twelve track
pl: 12 ścieżek

en: twentyfour track
pl: 24 ścieżki

en: type of projection unknown
pl: nieznany typ projekcji

en: u - Unknown publication date
pl: u - Nieznana data wydania

en: u- unknown
pl: u- nieznany

en: ultrahigh (91x -)
pl: ogromna (91x-)

en: undetermined 2 colour
pl: nieokreślone 2 kolory

en: undetermined 3 colour
pl: nieokreślone 3 kolory

en: unknown
pl: nieznany

en: unknown at time of record creation
pl: nieznany w chwili tworzenia rekordu

en: unspecified/unknown
pl: niesprecyzowany/nieznany

en: uu- unknown
pl: uu- nieznany

en: v - dissertation or thesis (revised)
pl: v - dysertacje (doktorskie, habilitacyjne)

en: vedute
pl: weduta

en: version of a work
pl: wersja dzieła

en: vertical
pl: pionowy

en: very good
pl: bardzo dobre

en: very high (61x - 90x)
pl: bardzo duża (61x-90x)

en: vesicular
pl: pęcherzykowa

en: video recording
pl: zapis wideo

en: videocartridge
pl: wideokardridż

en: videocassette
pl: kaseta wideo

en: videodisc
pl: dysk wideo

en: videorecording
pl: zapis wideo

en: videoreel
pl: rolka z wideo

en: videotape
pl: kaseta wideo

en: view
pl: widok

en: vignette
pl: winieta

en: visual projection
pl: prezentacja

en: vv- mixed
pl: vv - mieszane

en: w - religious text
pl: w - Teksty religijne

en: waltz
pl: walc

en: water colour
pl: akwarela

en: wax
pl: wosk

en: wax (instantaneous)
pl: wosk

en: weekly
pl: tygodniowo

en: west
pl: zachód

en: white-line woodcut
pl: drzeworyt

en: wire recording
pl: zapis drutowy

en: wood
pl: drewno

en: wood-pulp paper
pl: papier drzewny

en: woodcut
pl: drzeworyt

en: work bound with another
pl: praca oprawiona z innymi

en: worn
pl: zużyta

en: x- not applicable
pl: x - nie ma zastosowania

en: xx- not applicable
pl: xx- nie ma zastosowania

en: y - no illustration
pl: y - brak ilustracji

en: y - no illustrations
pl: y - brak ilustracji

en: y - not a literary text
pl: y- tekst nieliteracki

en: y - not biographical
pl: #- Brak informacji biograficznych

en: y- no transliteration scheme used
pl: y - nie użyto żadnego schematu transliteracji

en: y- not a government publication
pl: y- dokument nie jest publikacją urzędową

en: yearbook
pl: rocznik

en: yellow strip
pl: żółty pasek

en: young adult
pl: młodzież

en: z - multiple or other literary forms
pl: z - inne formy literackie

en: z - other
pl: z - inne

en: z- Other
pl: z- Inny

en: zincography
pl: cynkografia

en: zz- Other
pl: zz- Inny

en: zz- other
pl: zz - inne

en: |- Filling character
pl: |- Znak wypełnienia

en: ||- Filling character
pl: ||- Znak wypełnienia

en: ||- Filling characters
pl: ||- Znaki wypełnienia
