Koha 22.11 - en to pl translation catalogue (10010 entries)

en: # Bibliographic records
pl: # Rekord bibliograficzny

en: # Items
pl: Liczba egzemplarzy

en: # Records
pl: Liczba rekordów

en: # Subs
pl: Liczba prenumerat

note: SCRIPT
en: # of % selected
pl: # z % wybranych

en: # of students
pl: Liczba studentów

en: # of users
pl: Liczba użytkowników

en: %% matches any number of characters
pl: %% oznacza dowolną ilość znaków

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - USE KohaDates - %4$s: - INCLUDE csv_headers/acqui/lateorders.tt - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - FOREACH o IN orders - %7$s:  o.orderdate | $KohaDates %8$s:  o.latesince | html %9$s: - delimiter | html - %10$s:  o.est
en: %s %s %s %s %s %s "%s (%s days)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAuthor: %s.%s%sPublished by: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Total orders in late"%s %s
pl: %s %s %s %s %s %s "%s (%s dni)"%s "%s"%s "%s"%s "%s %sAutor: %s.%s%sWydawca: %s.%s"%s "%s x %s = %s (%s)"%s "%s (%s)"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s"%s "%s" %s %s %s %s "Zamówienia opóźnione"%s %s

note: %1$s: - INCLUDE csv_headers/reports/orders_by_budget.tt - %2$s: - INCLUDE empty_line.inc - %3$s: - FOREACH row IN rows - %4$s: - FOREACH field IN row; field; sep IF !loop.last; END - %5$s: - INCLUDE empty_line.inc - %6$s: - END - %7$s: - INCLUDE empty_line.inc - %8$s: - FOREACH field IN totalrow; fi
en: %s %s %s %s %s %s TOTAL%s %s
pl: %s %s %s %s %s %s SUMA%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  loopro.object | html %3$s:  END %4$s:  ELSIF ( loopro.module == 'RECALLS' ) %5$s:  IF loopro.recall.item_level
en: %s %s %s %s %s Item-level recall on
pl: %s %s %s %s %s Przypomnienie na egzemplarz

note: %1$s: - USE ItemTypes - %2$s: - INCLUDE csv_headers/reports/cash_register_stats.tt - %3$s: - FOREACH row IN rows %4$s:  FOREACH field IN row; field IF !loop.last; ItemTypes.GetDescription(field) IF loop.last; sep IF !loop.last; END %5$s: - END %6$s:  sep | html %7$s: - FOREACH field IN total; field;
en: %s %s %s %s %s TOTAL%s%s
pl: %s %s %s %s %s SUMA%s%s

note: %1$s:  IF letter.content && letter.content.length > 0 %2$s:  letter.content.length | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s 0 %s/160 characters
pl: %s %s %s 0 %s/160 znaków

note: %1$s: - IF ( add_form ) - %2$s: - IF ( use_heading_flags_p ) - %3$s: - IF ( heading_edit_subfields_p ) - %4$s: - END - %5$s: - ELSE - %6$s: - action | html - %7$s: - END - %8$s: - END - %9$s: - IF ( delete_confirm ) - %10$s: - mss.tagsubfield | html - %11$s: - tagsubfield | html - %12$s: - END - %13
en: %s %s %s Edit MARC subfields constraints &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s %s MARC subfield structure &rsaquo; Confirm deletion of subfield %s Confirm deletion of subfield %s &rsaquo; MARC subfield structure %s %s Subfield deleted &rsaquo; MARC subfield structure %s %s MARC subfield structure %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s %s Modyfikuj ograniczenia podpól MARC &rsaquo; Struktura podpól MARC %s %s %s &rsaquo; Struktura podpól MARC %s %s %s Struktura podpól MARC &rsaquo; Potwierdź usunięcie podpola %s Potwierdź usunięcie podpola %s &rsaquo; Struktura podpól MARC %s %s Podpole usunięte &rsaquo; Struktura podpól MARC %s %s Struktura podpól MARC %s &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FILTER collapse %2$s:  IF op == 'add_form' %3$s:  IF ( categorycode ) %4$s:  categorycode | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF op == 'delete_confirm' %9$s:  IF ( patrons_in_category > 0 ) %10$s:  categorycode | html %11$s:  ELSE %12$s:  categorycode | html %13$s:  END %14$s:  EN
en: %s %s %s Modify category '%s' %s New category %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete: category %s in use %s Confirm deletion of category '%s' %s &rsaquo; %s Patron categories &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha %s
pl: %s %s %s Modyfikuj kategorię '%s' %s Nowa kategoria %s &rsaquo; %s %s %s Nie można usunąć: kategoria %s używana %s Potwierdź usunięcie kategorii '%s' %s &rsaquo; %s Kategorie użytkowników &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha %s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %3$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %4$s:  IF ( authtypecode ) %5$s:  authtypecode | html %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END %9$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %10$s:  IF ( authtypecode ) %11$s:  authtypecode | html %12$s:  ELSE %13$s:  END %14$s: 
en: %s %s %s Modify tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s New tag &rsaquo; %s %s Framework %s Default framework %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Framework %sDefault framework %s &rsaquo; %s Authority MARC framework &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s %s Modyfikuj etykietę &rsaquo; %s %s Szablon %s Domyślny szablon %s &rsaquo; %s %s Nowa etykieta &rsaquo; %s %s Szablon %s Domyślny szablon %s &rsaquo; %s %s %s &rsaquo; %s %s %s Potwierdź usunięcie &rsaquo; %s %s Szablon %sDomyślny szablon %s &rsaquo; %s %s Dane usunięte &rsaquo; %s %s Szablon %sDomyślny szablon %s &rsaquo; %s Szablon MARC Hasła Wzorcowego &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (supplier.name) %2$s:  supplier.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s NO NAME %s
pl: %s %s %s BRAK NAZWY %s

note: %1$s: ~ IF ( biblio.title ) ~ %2$s: ~ biblio.title | html ~ %3$s: ~ ELSE ~ %4$s: ~ END ~ %5$s: ~ biblio.medium | html ~ %6$s: ~ FOREACH subtitle IN biblio.subtitle.split(' \| ') ~ %7$s: ~ IF Koha.Preference('marcflavour')=='UNIMARC' ~ %8$s: ~ END ~ %9$s: ~ subtitle | html ~ %10$s: ~ END ~ %11$s: ~ p
en: %s %s %s No title %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s
pl: %s %s %s Brak tytułu %s %s %s%s,%s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  SWITCH m.code %3$s:  CASE 'index_error' %4$s:  m.error | html %5$s:  END
en: %s %s %s Something went wrong during the indexation process: %s %s
pl: %s %s %s Wystąpił błąd podczas procesu indeksowania: %s %s

note: %1$s:  IF ( savedreport.report_name ) %2$s:  savedreport.report_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s %s %s [ no name ] %s
pl: %s %s %s [ bez nazwy ] %s

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.title | html %5$s:  patron.firstname | html %6$s:  patron.surname | html
en: %s %s %s does not currently have an image available. To import an image for %s %s %s, enter the name of an image file to upload.
pl: %s %s %s nie ma obecnie dostępnego obrazu. Aby zaimportować obraz dla %s %s %s, wprowadź nazwę pliku do wysłania.

note: %1$s:  IF log.info.status_before %2$s:  before = log.info.status_before %3$s:  display_before = log.aliases.$before ? log.aliases.$before.lib : request.capabilities.$before.name %4$s:  display_before | html %5$s:  END %6$s:  after = log.info.status_after %7$s:  display_after = log.aliases.$after ? l
en: %s %s %s from &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;
pl: %s %s %s z &quot;%s&quot; %s %s %s to &quot;%s&quot;

note: %1$s:  END %2$s:  IF (order.title) %3$s:  order.title | html %4$s:  IF order.author %5$s:  order.author | html %6$s:  END %7$s:  ELSE
en: %s %s %s%s by %s%s %s
pl: %s %s %s%s przez %s%s %s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sAccount number%sBasket name%sOrder number%sAuthor%sTitle%sPublisher%sPublication year%sCollection title%sISBN%sQuantity%sRRP tax included%sRRP tax excluded%sDiscount%sEstimated cost tax included%sEstimated cost tax excluded%sNote for vendor%sEntry date%sBookseller name%sBookseller physical address%sBookseller postal address%sContract number%sContract name%sBasket group delivery place%sBasket group billing place%sBasket delivery place%sBasket billing place%s
pl: %s %s %sNumer konta%sNazwa koszyka%sNumer zamówienia%sAutor%sTytuł%sKod wydawcy%sData wydania%sTytuł kolekcji%sISBN%sLiczba%sCena detaliczna z podatkiem%sCena detaliczna bez podatku%sZniżka%sSzacunkowy koszt z podatkiem%sSzacunkowy koszt bez podatku%sUwagi dla dostawcy%sData zamówienia%sNazwa dostawcy%sAdres do korespondencji%sAdres pocztowy%sNumer kontraktu%sNazwa kontraktu%sMiejsce dostawy grupy koszyków%sMiejsce płatności faktury grupy koszyków%sMiejsce dostawy zamówienia%sMiejsce płatności faktury zamówienia%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s:  delimiter | html %5$s:  delimiter | html %6$s:  delimiter | html %7$s:  delimiter | html %8$s:  delimiter | html %9$s:  delimiter | html %10$s:  delimiter | html %11$s:  delimiter | html %12$s:  delimiter | html 
en: %s %s %sContract name%sOrder number%sEntry date%sISBN%sAuthor%sTitle%sPublication year%sPublisher%sCollection title%sNote for vendor%sQuantity%sRRP%sDelivery place%sBilling place%s
pl: %s %s %sNazwa kontraktu%sNumer zamówienia%sData zamówienia%sISBN%sAutor%sTytuł%sData wydania%sKod wydawcy%sTytuł kolekcji%sUwagi dla dostawcy%sLiczba%sCena detaliczna%sMiejsce dostawy%sMiejsce płatności faktury%s

note: %1$s: - USE Koha - %2$s: - SET delimiter = Koha.CSVDelimiter() - %3$s: - BLOCK - %4$s: - delimiter | html - %5$s: - delimiter | html - %6$s: - delimiter | html - %7$s: - delimiter | html - %8$s: - delimiter | html - %9$s: - delimiter | html - %10$s: - delimiter | html - %11$s: - delimiter | html - %
en: %s %s %sORDER DATE%sESTIMATED DELIVERY DATE%sVENDOR%sINFORMATION%sTOTAL COST%sBASKET%sCLAIMS COUNT%sCLAIMED DATE%sINTERNAL NOTE%sVENDOR NOTE%sISBN%s
pl: %s %s %sDATA ZAMÓWIENIA%sPRZEWIDYWANA DATA DOSTAWY%sDOSTAWCA%sINFORMACJE%sCAŁKOWITY KOSZT%sKOSZYK%sLICZBA REKLAMACJI%sDATA REKLAMACJI%sUWAGA WEWNĘTRZNA%sUWAGA BIBLIOTEKARZA%sISBN%s

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.total_items | html %2$s:  IF basket.total_items_cancelled %3$s:  basket.total_items_cancelled | html %4$s:  END
en: %s %s (%s cancelled) %s
pl: %s %s (%s anulowany) %s

note: %1$s:  unlimited_total | html %2$s:  IF unlimited_total >= limit %3$s:  results.size | html %4$s:  END
en: %s %s (%s shown) %s
pl: %s %s (%s widocznych) %s

note: %1$s:  END %2$s:  Koha.Preference('numSearchResults') | html
en: %s %s (default)
pl: %s %s (domyślnie)

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  IF ( opadd ) %3$s:  ELSIF ( opduplicate ) %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %7$s:  IF patron_category %8$s:  patron_category.description | html %9$s:  END %10$s:  END
en: %s %s Add patron %s Duplicate patron %s Modify patron %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: %s %s Dodaj użytkownika %s Powiel użytkownika %s Modyfikuj użytkownika %s %s %s(%s)%s %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF heading_add_tag_p %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  searchfield | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  searchfield | html %10$s:  END %11$s:  IF ( delete_confirmed ) %12$s:  END
en: %s %s Add tag %s %s Modify tag %s %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of tag '%s' &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Dodaj etykietę %s %s Modyfikuj etykietę %s %s &rsaquo; %s %s Potwierdź usunięcie etykiety '%s' &rsaquo; %s %s Dane usunięte &rsaquo; %s Szablony MARC &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF message.code == "unable_to_load_configuration" %3$s:  END
en: %s %s An error occurs: Unable to load the configuration. %s
pl: %s %s Wystąpił błąd: Nie można wczytać konfiguracji. %s

note: %1$s:  IF op == 'save' %2$s:  IF ( suggestionid ) %3$s:  suggestionid | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  ELSIF ( op == 'show' ) %7$s:  suggestionid | html %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %s %s Edit suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Add suggestion &rsaquo; Suggestions %s %s Show suggestion #%s &rsaquo; Suggestions %s Suggestions management %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj propozycję #%s &rsaquo; Propozycje %s Dodaj propozycję &rsaquo; Propozycje %s %s Wyświetl propozycję #%s &rsaquo; Propozycje %s Zarządzanie propozycjami %s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: %s %s KB Do you really want to upload this file?
pl: %s %s KB Czy na pewno chcesz wczytać ten plik?

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF csv_profile %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify a CSV profile &rsaquo; %s New CSV profile &rsaquo; %s %s CSV export profiles &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj profil CSV &rsaquo; %s Nowy profil CSV &rsaquo; %s %s Profile eksportu CSV &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF acct_form %2$s:  IF account %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify account %s Add new account %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of account &rsaquo; %s EDI accounts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj konto %s Dodaj konto %s &rsaquo; %s %s Potwierdź usunięcie konta &rsaquo; %s Konta EDI &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  END
en: %s %s Modify authority type %s New authority type %s &rsaquo; %s Confirm deletion of authority type &rsaquo; %s Authority types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj typ hasła wzorcowego %s Nowy typ hasła wzorcowego %s &rsaquo; %s Potwierdź usunięcie typu hasła wzorcowego &rsaquo; %s Typy haseł wzorcowych &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( budget_period_id ) %3$s:  budget_period_description | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( duplicate_form ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  budget_period_description | html %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirmed ) %13$s:  END %14$s:
en: %s %s Modify budget %s %s Add budget %s &rsaquo; %s %s Duplicate budget &rsaquo; %s %s Delete budget '%s'? &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s %s Close budget %s &rsaquo; %s %s Budget %s closed &rsaquo; %s Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj budżet %s %s Dodaj budżet %s &rsaquo; %s %s Powiel budżet &rsaquo; %s %s Usuń budżet '%s'? &rsaquo; %s %s Dane usunięte &rsaquo; %s %s Zamknij budżet %s &rsaquo; %s %s Budżet %s zamknięty &rsaquo; %s Budżety &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF cash_register %3$s:  ELSE %4$s:  cash_register.id | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  cash_register.id | html %8$s:  END
en: %s %s Modify cash register %s New cash register %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of cash register '%s' &rsaquo; %s Cash registers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj kasę fiskalną %s Nowa kasa fiskalna %s %s &rsaquo; %s Potwierdź usunięcie kasy fiskalnej '%s' &rsaquo; %s Kasy fiskalne &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF city.cityid %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify city %s New city %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of city &rsaquo; %s %s Cities &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj miejscowość %s Nowa miejscowość %s &rsaquo; %s %s Potwierdź usunięcie miejscowości &rsaquo; %s %s Miejscowości &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_source' %2$s:  IF class_source %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'add_sort_rule' %6$s:  IF sort_rule %7$s:  ELSE %8$s:  END %9$s:  ELSIF op == 'add_split_rule' %10$s:  IF split_rule %11$s:  ELSE %12$s:  END %13$s:  END
en: %s %s Modify classification source %s Add classification source %s &rsaquo; %s %s Modify filing rule %s Add filing rule %s &rsaquo; %s %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s &rsaquo; %s Classification sources &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj źródło klasyfikacji %s Dodaj źródło klasyfikacji %s &rsaquo; %s %s Modyfikuj zasadę klasyfikacji %s Dodaj zasadę klasyfikacji %s &rsaquo; %s %s Modyfikuj regułę podziału %s Dodaj regułę podziału %s &rsaquo; %s Źródła klasyfikacji &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF debit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END
en: %s %s Modify debit type %s New debit type %s &rsaquo; %s Debit types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj typ obciążenia %s Nowy typ obciążenia %s &rsaquo; %s Typy obciążenia &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF desk.desk_id %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  IF op == 'delete_confirm' %7$s:  END %8$s:  END
en: %s %s Modify desk %s New desk %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of desk &rsaquo; %s %s Desks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj oddział %s Nowy oddział %s &rsaquo; %s %s Potwierdź usunięcie oddziału &rsaquo; %s %s Oddziały &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF framework %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %6$s:  framework.frameworktext | html %7$s:  framework.frameworkcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify framework text %s Add framework %s &rsaquo; %s Delete framework for %s (%s)? &rsaquo; %s MARC frameworks &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj tekst szablonu %s Dodaj szablon %s &rsaquo; %s Usuń szablon dla %s (%s)? &rsaquo; %s Szablony MARC &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( itemtype ) %3$s:  itemtype.itemtype | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  IF ( total ) %9$s:  itemtype.itemtype | html %10$s:  ELSE %11$s:  itemtype.itemtype | html %12$s:  END %13$s:  END %14$s:  IF op == 'delete_conf
en: %s %s Modify item type '%s' %s Add item type %s &rsaquo; %s %s %s Cannot delete item type '%s' %s Delete item type '%s'? %s &rsaquo; %s %s Data deleted &rsaquo; %s Item types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj typ dokumentu '%s' %s Dodaj typ dokumentu %s &rsaquo; %s %s %s Nie można usunąć typu dokumentu '%s' %s Usuń typ dokumentu '%s'? %s &rsaquo; %s %s Dane usunięte &rsaquo; %s Typy dokumentów &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF library %3$s:  ELSE %4$s:  library.branchcode | html %5$s:  END %6$s:  ELSIF op == 'delete_confirm' %7$s:  library.branchcode | html %8$s:  END
en: %s %s Modify library %s New library %s %s &rsaquo; %s Confirm deletion of library '%s' &rsaquo; %s Libraries &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj bibliotekę %s Nowa biblioteka %s %s &rsaquo; %s Potwierdź usunięcie biblioteki '%s' &rsaquo; %s Biblioteki &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean_form %2$s:  IF ean %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF delete_confirm %7$s:  END
en: %s %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s &rsaquo; %s %s Confirm deletion of EAN &rsaquo; %s Library EANs &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj EAN biblioteki %s Dodaj nowy EAN biblioteki %s &rsaquo; %s %s Potwierdź usunięcie EAN &rsaquo; %s EAN biblioteki &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form or copy_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( add_validate or copy_validate) %7$s:  END %8$s:  IF ( delete_confirm ) %9$s:  END
en: %s %s Modify notice &rsaquo; %s Add notice &rsaquo; %s %s %s Notice added &rsaquo; %s %s Confirm deletion &rsaquo; %s Notices &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj powiadomienie &rsaquo; %s Dodaj powiadomienie &rsaquo; %s %s %s Powiadomienie dodane &rsaquo; %s %s Potwierdź usunięcie &rsaquo; %s Powiadomienia &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( attribute_type_form ) %2$s:  IF ( edit_attribute_type ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_attribute_type_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify patron attribute type &rsaquo; %s Add patron attribute type &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Patron attribute types &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj typ atrybutów użytkownika &rsaquo; %s Dodaj typ atrybutu użytkownika &rsaquo; %s %s %s Potwierdź usunięcie typu atrybutów użytkownika &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Typy atrybutów użytkownika &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( matching_rule_form ) %2$s:  IF ( edit_matching_rule ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  END %6$s:  IF ( delete_matching_rule_form ) %7$s:  code | html %8$s:  END
en: %s %s Modify record matching rule &rsaquo; %s Add record matching rule &rsaquo; %s %s %s Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Record matching rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj regułę dopasowania rekordów &rsaquo; %s Dodaj regułę dopasowania rekordów &rsaquo; %s %s %s Potwierdź usunięcie reguły dopasowania rekordów &quot;%s&quot; &rsaquo; %s Reguły dopasowania rekordów &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( modify ) %3$s:  searchfield | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( add_validate ) %8$s:  END %9$s:  IF ( delete_confirm ) %10$s:  searchfield | html %11$s:  searchfield | html %12$s:  END %13$s:  IF ( delete_confirmed ) %14$s:  END
en: %s %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s &rsaquo; %s %s Data added &rsaquo; %s %s Confirm deletion of parameter '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parameter deleted &rsaquo; %s System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s Modyfikuj ustawienia systemu '%s' %s Dodaj ustawienia systemu %s &rsaquo; %s %s Dane dodane &rsaquo; %s %s Potwierdź usunięcie parametru '%s' &rsaquo; %s &rsaquo; %s %s Parametry usunięte &rsaquo; %s Ustawienia systemu &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s No %s
pl: %s %s Nie %s

note: %1$s:  END # /IF itemloo.nocancel %2$s:  ELSE %3$s:  END # /IF itemloo.reservedate %4$s:  IF itemloo.item_level_holds == "N"
en: %s %s Not on hold %s %s
pl: %s %s Niezarezerwowane %s %s

note: %1$s:  END %2$s:  ELSIF ( reser.recall )
en: %s %s Recall requested by
pl: %s %s Przypomnienie złożone przez

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s %s This record has no items. %s
pl: %s %s Ten rekord nie jest powiązany z żadnym egzemplarzem. %s

note: %1$s:  FOREACH error IN errors %2$s:  IF ( error.sqlerr )
en: %s %s This report contains the SQL keyword
pl: %s %s Ten raport zawiera słowo kluczowe SQL

note: %1$s:  END %2$s:  IF searchfield %3$s:  searchfield | html
en: %s %s You searched for %s
pl: %s %s Szukałeś %s

note: %1$s:  IF ( hardduedate ) %2$s:  IF ( hardduedatecompare == '-1' ) %3$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s %s before %s
pl: %s %s przed %s

note: %1$s:  IF l.shared %2$s:  IF shared_by_other
en: %s %s by
pl: %s %s -

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
pl: %s %s autor %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overduesloo link = 1 %2$s:  IF ( overduesloo.author ) %3$s:  overduesloo.author | html %4$s:  END
en: %s %s by %s%s
pl: %s %s o %s%s

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: %s %s by %s%s (Record #%s)
pl: %s %s autor %s%s (Rekord #%s)

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( MEMBERS )
en: %s %s for
pl: %s %s dla

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s %s in
pl: %s %s w

note: For the first occurrence, %1$s:  IF category.enrolmentperiod %2$s:  category.enrolmentperiod | html %3$s:  ELSE %4$s:  category.enrolmentperioddate | $KohaDates %5$s:  END
en: %s %s months %s until %s %s
pl: %s %s miesiące/miesięcy %s aż do %s %s

note: %1$s:  IF ( looptable.looptable_count ) %2$s:  looptable.looptable_first | html %3$s:  looptable.looptable_last | html %4$s:  END
en: %s %s to %s %s
pl: %s %s do %s %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  PROCESS display_names rs = name
en: %s %s transferred.
pl: %s %s przesłana.

note: %1$s:  r.budget.budget_id | html %2$s:  r.budget.budget_amount | $Price %3$s:  IF r.unspent_moved %4$s:  r.unspent_moved | $Price %5$s:  END
en: %s %s%s (%s remaining has been moved)%s
pl: %s %s%s (%s zachowany budżet został przeniesiony)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  level_indent | html %3$s:  budget_loo.b_txt | html %4$s:  IF !budget_loo.b_active %5$s:  END
en: %s %s%s%s (inactive)%s
pl: %s %s%s%s (nieaktywny)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s
pl: %s %s%s%sNie znaleziono szablonu rewersu%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  IF ( slip ) %3$s:  slip | $raw %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  INCLUDE 'intranet-bottom.inc'
en: %s %s%s%sNo slip template found%s %s %s
pl: %s %s%s%sNie znaleziono szablonu rewersu%s %s %s

note: %1$s:  SWITCH op %2$s:  CASE 'add_form' %3$s:  IF field %4$s:  field.name | html %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  CASE %8$s:  END
en: %s %s%sModify additional field '%s'%sAdd additional field%s %sManage additional fields %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s %s%sModyfikuj dodatkowe pole '%s'%sDodaj dodatkowe pole%s %sZarządzaj dodatkowymi polami %s &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  budget.b_txt | html %2$s:  IF ( !budget.b_active ) %3$s:  END
en: %s %s(inactive)%s
pl: %s %s(nieaktywny)%s

note: %1$s:  END %2$s:  IF order.is_standing %3$s:  END
en: %s %s(standing order)%s
pl: %s %s(zlecenie stałe)%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=overdueloo link = 1 %2$s:  IF ( overdueloo.author ) %3$s:  overdueloo.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( overdueloo.enumchron ) %6$s:  overdueloo.enumchron | html %7$s:  END
en: %s %s, by %s%s%s, %s%s
pl: %s %s, / %s%s%s, %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=checkout_info.biblio link = 1 %2$s:  IF checkout_info.biblio.author %3$s:  checkout_info.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( checkout_info.item.itemnotes )
en: %s %s, by %s%s%s-
pl: %s %s, przez %s%s%s-

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( errornoitem )
en: %s %sERROR: Unable to get the item.
pl: %s %sBŁĄD: Nie można pobrać pozycji.

note: %1$s:  IF ( use_heading_flags_p ) %2$s:  IF ( heading_edit_subfields_p ) %3$s:  tagfield | html %4$s:  authtypecode | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  action | html %8$s:  END
en: %s %sEdit MARC subfields constraints for field %s authority %s%s %s%s%s
pl: %s %sModyfikuj ograniczenia podpól MARC dla pola %s hasła wzorcowego %s%s %s%s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketname | html %4$s:  ELSE %5$s:  booksellername | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s %sEdit basket '%s' %sAdd a basket to %s %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %s %sModyfikuj koszyk '%s' %sDodaj koszyk do %s %s %s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.isbn )
en: %s %sISBN:
pl: %s %sISBN :

note: %1$s:  nnoverdue | html %2$s:  IF ( noverdue_is_plural ) %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  todaysdate | $KohaDates %6$s:  IF ( isfiltered )
en: %s %sItems%sItem%s overdue as of %s%s
pl: Liczba egzemplarzy przetrzymanych: %s %s %s %s od %s%s

note: %1$s:  IF ( add_form ) %2$s:  IF ( contractnumber ) %3$s:  contractname | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF ( else ) %8$s:  booksellername | html %9$s:  END %10$s:  IF ( add_validate ) %11$s:  END %12$s:  IF ( delete_confirm ) %13$s:  contractnumber | html %14$s:  END %15$s:  IF ( del
en: %s %sModify contract '%s' %sNew contract%s %s %sContracts of %s%s %sData recorded%s %sConfirm deletion of contract '%s'%s %sContract deleted%s &rsaquo; Contracts &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %s %sModyfikuj kontrakt '%s' %sNowy kontrakt%s %s %sKontrakty od %s%s %sZapisane dane%s %sPotwierdź usunięcie kontraktu '%s'%s %sKontrakt usunięty%s &rsaquo; Kontrakty &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  selected=relationship | html %2$s:  PROCESS selectoptionopen value=''
en: %s %sNone specified
pl: %s %sNie określono

note: %1$s:  END %2$s:  IF (errcode==2)
en: %s %sSorry, you do not have permission to add items to this list.
pl: %s %sPrzepraszamy, nie masz uprawnień, aby dodawać pozycje do listy.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Spring(.*)') ) %2$s:  matches.0 | html %3$s:  matches.1 | html %4$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.match('(.*)Summer(.*)') ) %5$s:  matches.0 | html %6$s:  matches.1 | html %7$s:  ELSIF ( matches = serial.serialseq.mat
en: %s %sSpring%s %s %sSummer%s %s %sFall%s %s %sWinter%s %s %sSpr%s %s %sSum%s %s %sFal%s %s %sWin%s %s %s %s
pl: %s %sWiosna%s %s %sLato%s %s %sJesień%s %s %sZima%s %s %sWios%s %s %sLa%s %s %sJes%s %s %sZi%s %s %s %s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('marcflavour') == 'MARC21' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa - Earlier heading
pl: %s %sa - Hasło wcześniejsze

note: %1$s:  ELSIF Koha.Preference('marcflavour') == 'UNIMARC' %2$s:  PROCESS selectoptionopen value='a'
en: %s %sa = earlier name
pl: %s %sa = hasło wcześniejsze

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reser link = 1 %2$s:  IF ( reser.author ) %3$s:  reser.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( reser.itemtype )
en: %s %sby %s%s %s (
pl: %s %sprzez %s%s %s (

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title
en: %s &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s &rsaquo; Kreator kart użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  title | html
en: %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) cannot be renewed before %s.
pl: %s ( %s ) nie może być prolongowany zanim %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  borrower.firstname | html %4$s:  borrower.surname | html
en: %s ( %s ) has been renewed the maximum number of times by %s %s (
pl: %s ( %s ) limit prolongat został wyczerpany %s %s (

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  latestautorenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed anymore since %s.
pl: %s ( %s ) została włączona automatyczna prolongata i nie można prolongować od %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account is expired
pl: %s ( %s ) została włączona automatyczna prolongata i nie można prolongować, ponieważ konto użytkownika wygasło

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html %3$s:  soonestrenewdate | $KohaDates
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal and cannot be renewed before %s.
pl: %s ( %s ) została włączona automatyczna prolongata i nie można prolongować %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ) has been scheduled for automatic renewal.
pl: %s ( %s ) została włączona automatyczna prolongata.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  INCLUDE 'renew_strings.inc' error=result.info
en: %s ( %s ): Not renewed - %s
pl: %s ( %s ): Nieprolongowany - %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=result.item.biblio %2$s:  result.item.barcode | html %3$s:  result.info | html
en: %s ( %s ): Renewed - due %s
pl: %s ( %s ) nie może być prolongowany zanim %s.

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=item.biblio link = 1 %2$s:  item.barcode | html
en: %s ( %s ): This item is on hold for another patron.
pl: %s ( %s ): Egzemplarz oczekuje na innego użytkownika.

note: %1$s:  p.metadata.name | html
en: %s ( other format via plugin)
pl: %s ( inny format via plugin)

note: %1$s:  lateorder.basket.closedate | $KohaDates %2$s:  lateorder.basket.late_since_days | html
en: %s (%s days)
pl: %s (%s dni)

note: %1$s:  IF location %2$s:  AuthorisedValues.GetByCode('LOC', location) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( callnumber ) %5$s:  callnumber | html %6$s:  END
en: %s (%s)%s %s callnumber: %s%s
pl: %s (%s)%s %s sygnatura: %s%s

note: %1$s:  itemtypeloo.translated_description | html
en: %s (All)
pl: %s (Wszystkie)

note: %1$s:  sritem.item.biblio.title | html %2$s:  sritem.item.barcode | html
en: %s (Barcode: %s)
pl: %s (Kod kreskowy: %s)

note: %1$s:  item_on_other.biblio.title | html %2$s:  item_on_other.stockrotationitem.stage.rota.title | html
en: %s (Currently on &quot;%s&quot;)
pl: %s (Obecnie w &quot;%s&quot;)

note: %1$s:  class_source.description | html
en: %s (default)
pl: %s (domyślnie)

note: %1$s:  r.budget.budget_name | html %2$s:  r.budget.budget_id | html %3$s:  r.budget.budget_amount | $Price %4$s:  IF r.unspent_moved %5$s:  r.unspent_moved | $Price %6$s:  END
en: %s (id=%s) Amount=%s%s (%s remaining has been moved)%s
pl: %s (id=%s) Kwota=%s%s (%s zachowany budżet został przeniesiony)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.b_txt | html
en: %s (inactive)
pl: %s (nieaktywny)

note: %1$s:  riloo.duedate | $KohaDates as_due_date => 1
en: %s (overdue)
pl: %s (przetrzymanie)

note: %1$s: - port| $HtmlTags tag=>'code' -
en: %s (probably okay if blank)
pl: %s (prawdopodobnie dobrze, jeśli puste)

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_holds | html
en: %s / %s holds have successfully been modified. Some errors occurred.
pl: %s / %s zamówień zostało poprawnie zmodyfikowanych. Wystąpiły błędy.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have been deleted successfully but some errors occurred.
pl: %s / %s rekordów zostało poprawnie usuniętych, ale wystąpiły błędy.

note: For the first occurrence, %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html
en: %s / %s records have successfully been modified. Some errors occurred.
pl: %s / %s rekordów zostało poprawnie zmodyfikowanych. Wystąpiły błędy.

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_records | html %3$s:  IF job.status == 'cancelled'
en: %s / %s records have successfully been reindexed. Some errors occurred. %s
pl: %s / %s rekordów zostało poprawnie przeindeksowanych. Wystąpiły błędy. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s 0 records %s
pl: %s 0 rekordów %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  HTML5MediaParent | html %3$s:  HTML5MediaSet.child | html %4$s:  HTML5MediaSet.srcblock | url %5$s:  HTML5MediaSet.typeblock | html %6$s:  HTML5MediaParent | html
en: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s tag not supported by your browser.]
pl: %s <%s controls preload=none> <%s src="%s"%s /> [%s Tag nie obsługiwany przez twoją przeglądarkę.]

note: %1$s:  IF !rota.active %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Activate %s Deactivate %s
pl: %s Aktywny %s Nieaktywny %s

note: %1$s:  IF ( op_new ) %2$s:  END
en: %s Add a new OAI set &rsaquo; %s OAI sets configuration &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s Dodaj nowy zestaw OAI &rsaquo; %s Konfiguracja zestawów OAI &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s: - IF ( action == "new" ) %2$s:  ELSE %3$s:  editColTitle | html %4$s:  END -
en: %s Add a new collection %s Edit collection %s %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s Dodaj nową kolekcję %s Modyfikuj kolekcję %s %s &rsaquo; Kolekcje &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Add incoming record
pl: %s Dodaj przychodzący rekord

note: %1$s:  IF ( nomatch_action == 'create_new' ) %2$s:  ELSIF ( nomatch_action == 'ignore' ) %3$s:  ELSE %4$s:  nomatch_action | html %5$s:  END %6$s:  END
en: %s Add incoming record %s Ignore incoming record (its items may still be processed) %s %s %s %s
pl: %s Dodaj przychodzący rekord %s Ignoruj przychodzący rekord (egzemplarze nadal mogą być przetwarzane) %s %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if matching bib was found
pl: %s Dodaj egzemplarze tylko wtedy, gdy znaleziono pasujący numer systemowy

note: %1$s:  END
en: %s Add items only if no matching bib was found
pl: %s Dodaj egzemplarze tylko wtedy, gdy nie znaleziono pasującego numeru systemowego

note: %1$s:  IF mode=='new' || mode =='deleted' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Add new upload or search %s Results %s
pl: %s Załaduj nowy plik lub wyszukaj %s Wyniki %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address 2:
pl: %s Adres 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Address:
pl: %s Adres:

note: %1$s:  IF ( c.branchcode == "" ) - %2$s:  ELSE %3$s:  c.library.branchname | html %4$s:  END
en: %s All libraries %s%s %s
pl: %s Wszystkie biblioteki %s%s %s

note: %1$s:  END
en: %s Always add items
pl: %s Zawsze dodawaj egzemplarze

note: %1$s:  IF message.code == "unable_to_generate_pdf" %2$s:  END
en: %s An error occurs when generating the PDF file. Please contact the administrator to resolve this problem. %s
pl: %s Wystąpił błąd podczas generowania pliku pdf. Skontaktuj się z administratorem, aby rozwiązać ten problem. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.CORERR | html
en: %s An unknown error has occurred.
pl: %s Wystąpił nieznany błąd.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Available for loan. %s
pl: %s Dostępne do wypożyczenia. %s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  END
en: %s Basket %s &rsaquo; Duplicate existing orders &rsaquo; %s Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %s Koszyk %s &rsaquo; Duplikuj istniejące zamówienia &rsaquo; %s Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( batch_details ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Batch %s %s Batch list %s &rsaquo; Order staged MARC records &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %s Grupa %s %s Lista grup %s &rsaquo; Zamów rekordy MARC przygotowane do importu &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Batch check out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
pl: %s Wypożyczenie w grupie %s &rsaquo; %s Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  FOR w IN warnHiddenBiblionumbers %2$s:  w.frameworkcode | html %3$s:  w.interface | html
en: %s Biblio framework "%s" has the biblionumber field hidden at the interface %s
pl: %s Szablon "%s" posiada ukryte pole biblionumber w interfejsie %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Biblio-level recall on
pl: %s Przypomnienie na rekord bibliograficzny

note: %1$s:  END
en: %s Card number:
pl: %s Numer karty:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Cash register:
pl: %s Kasa fiskalna:

note: %1$s: - IF (type == "vendor") - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: %s Change order vendor note %s Change order internal note %s &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
pl: %s Modyfikuj uwagi zamówienia dla dostawcy %s Modyfikuj uwagi wewnętrzne zamówienia %s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Checking out to %s &rsaquo; %s Circulation &rsaquo; Koha
pl: %s Wypożycz dla %s &rsaquo; %s Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  UNLESS ( language ) %2$s:  END %3$s:  IF ( language ) %4$s:  UNLESS ( checkmodule ) %5$s:  IF ( missing_modules ) %6$s:  END %7$s:  IF ( problems ) %8$s:  END %9$s:  END %10$s:  END
en: %s Choose your language %s %s %s %s Perl modules missing %s %s Perl version obsolete %s %s Check Perl dependencies %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
pl: %s Wybierz język %s %s %s %s Brakujące moduły Perl %s %s Wymagana wersja Perl %s %s Sprawdź zależności Perl %s &rsaquo; Instalator &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Circulation note:
pl: %s Uwagi udostępniania:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s City:
pl: %s Miejscowość:

note: %1$s:  IF ( supplierid ) - %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: %s Claims for %s &rsaquo; %s Claims &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: %s Reklamacje dla %s &rsaquo; %s Reklamacje &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF all_done %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Complete %s Create circulation rule %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
pl: %s Kompletne %s Utwórz zasady udostępniania %s &rsaquo; Instalator &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF step == 2 %2$s:  END %3$s:  IF step == 3 %4$s:  END
en: %s Confirm &rsaquo; %s %s Finished &rsaquo; %s Batch patron deletion and anonymization &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s Potwierdź &rsaquo; %s %s Zakończone &rsaquo; %s Usuwanie i animizowanie grupy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Confirm password:
pl: %s Potwierdź Hasło:

note: %1$s:  END
en: %s Contact note:
pl: %s Notatka kontaktowa:

note: %1$s:  IF op == 'view' %2$s:  shelf.shelfname | html %3$s:  END %4$s:  IF op == 'add_form' %5$s:  END %6$s:  IF op == 'edit_form' %7$s:  shelf.shelfname | html %8$s:  END
en: %s Contents of %s &rsaquo; %s %s Create new list &rsaquo; %s %s Edit list %s &rsaquo; %s Lists &rsaquo; Koha
pl: %s Zawartość %s &rsaquo; %s %s Utwórz nową listę &rsaquo; %s %s Modyfikuj listę %s &rsaquo; %s Listy &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Country:
pl: %s Państwo:

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: %s Create a new
pl: %s Utwórz

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Create a new club template %s
pl: %s Utwórz nowy szablon grupy %s

note: %1$s:  IF op =='add_form' %2$s:  IF credit_type.code %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  END
en: %s Credit types &rsaquo; %s Modify credit type %s New credit type %s %s Credit types %s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s Typy zasilenia &rsaquo; %s Modyfikuj typ zasilenia %s Nowy typ zasilenia %s %s Typy zasilenia %s &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Date of birth:
pl: %s Data urodzenia:

note: %1$s:  END
en: %s Default
pl: %s Domyślny

note: %1$s:  IF ( value.default ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.display_value | html %4$s:  END
en: %s Default %s %s %s
pl: %s Domyślny %s %s %s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Defining circulation and fine rules for "%s" %s Defining circulation and fine rules for all libraries %s
pl: %s Definiowanie zasad udostępniania i należności dla "%s" %s Definiowanie zasad udostępniania i należności dla wszystkich bibliotek %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Disabled %s
pl: %s Wyłączone %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF course_name
en: %s Edit
pl: %s Modyfikowanie

note: %1$s:  IF course_name %2$s:  course_name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit %s %s New course %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
pl: %s Modyfikuj %s %s Nowy kurs %s &rsaquo; Kursy &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit (%s) %s New %s
pl: %s Modyfikuj (%s) %s Nowy %s

note: %1$s:  IF ( template_id ) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit label template %s %s New label template %s
pl: %s Modyfikuj szablon etykiet %s %s Nowy szablon etykiet %s

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Edit printer profile %s %s New printer profile %s
pl: %s Modyfikuj profil drukarki %s %s Nowy profil drukarki %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( biblionumber )
en: %s Editing
pl: %s Modyfikowanie

note: %1$s:  END
en: %s Email:
pl: %s E-mail:

note: %1$s:  IF ( manualhistory )
en: %s Enabled
pl: %s Aktywna

note: %1$s:  IF ( error )
en: %s Error:
pl: %s Błąd:

note: %1$s:  IF updated_exclude_from_local_holds_priority %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Exclude from local holds priority updated to 'Yes' %s Exclude from local holds priority updated to 'No' %s
pl: %s Omiń lokalną kolejkę rezerwacji, klikając 'Tak' %s Omiń lokalną kolejkę rezerwacji, klikając 'Nie' %s

note: %1$s:  END
en: %s Expiry date (leave blank for auto calc):
pl: %s Data wygaśnięcia (pozostaw puste, aby określić automatycznie):

note: %1$s:  IF ( areas )
en: %s Filter by area
pl: Filtrowanie według obszaru %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s First name:
pl: %s Imię:

note: %1$s:  IF ( status.fieldname == 'items.notforloan' && value.authorised_value == 0 && value.lib == '__IGNORE__' ) %2$s:  ELSE %3$s:  value.lib | html %4$s:  END
en: %s For loan %s %s %s
pl: %s Do wypożyczenia %s %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
pl: %s Szablon

note: %1$s:  authtypecode | html
en: %s Framework
pl: %s Szablon

note: %1$s:  END
en: %s From any library
pl: %s Z każdej biblioteki

note: %1$s:  END
en: %s From home library
pl: %s Z biblioteki głównej

note: %1$s:  END
en: %s From local hold group
pl: %s Z lokalnej grupy zamówień

note: %1$s:  IF budget_period_id %2$s:  budget_period_description | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Funds for '%s' %s All funds %s
pl: %s Fundusze dla '%s' %s Wszystkie fundusze %s

note: %1$s:  IF ( CAN_user_parameters_manage_auth_values )
en: %s Group attributes types with a block title (based on
pl: %s Grupa atrybutów z zablokowanym tytułem (oparte na

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor first name:
pl: %s Imię poręczyciela:

note: %1$s:  END
en: %s Guarantor surname:
pl: %s Nazwisko poręczyciela:

note: %1$s: - ELSE -
en: %s Hold expected at
pl: %s Zamówienie oczekiwane o

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record
pl: %s Zignoruj ​​przychodzący rekord

note: %1$s:  END
en: %s Ignore incoming record (its items may still be processed)
pl: %s Ignoruj przychodzący rekord (egzemplarze mogą w dalszym ciągu być przetwarzane)

note: %1$s:  END
en: %s Ignore items
pl: %s Ignoruj egzemplarze

note: %1$s:  END
en: %s Image file
pl: %s Obraz

note: %1$s:  END
en: %s Initials:
pl: %s Inicjały:

note: %1$s: - ELSIF (hold.inprocessing) -
en: %s Item being processed at
pl: %s Egzemplarz jest przesyłany do

note: %1$s:  END
en: %s Item floats
pl: %s Ruchomy egzemplarz

note: %1$s:  END
en: %s Item returns home
pl: %s Zwrot do biblioteki macierzystej

note: %1$s:  END
en: %s Item returns to issuing library
pl: %s Zwrot do biblioteki, z której wypożyczono egzemplarz

note: %1$s:  IF ( itemtype_notforloan ) %2$s:  ELSIF ( item_notforloan ) %3$s:  item_notforloan_lib = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => item.notforloan ) %4$s:  IF (item_notforloan_lib) %5$s:  item_notforloan_lib | html %6$s:  END %7$s:  END
en: %s Item type not for loan. %s %s Item not for loan%s (%s)%s. %s
pl: %s Typ egzemplarza nie do wypożyczania. %s %s Egzemplarz nie do wypożyczania %s(%s)%s. %s

note: %1$s: - IF ( hold.atdestination ) -
en: %s Item waiting at
pl: %s Egzemplarz do odbioru w

note: %1$s:  IF (more_than_one_serial) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Last value: %s Begins with: %s
pl: %s Poprzednia wartość: %s Rozpoczyna się od %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s Location:
pl: %s Lokalizacja:

note: %1$s:  END
en: %s Main contact method:
pl: %s Preferowany sposób kontaktu:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Main/Added Entry
pl: %s Główny/Dodatkowy Wpis

note: %1$s:  IF op == 'edit' %2$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %3$s:  server.servername | html %4$s:  END %5$s:  IF op ==  'add' %6$s:  PROCESS ServerType | remove("</*span>") %7$s:  END
en: %s Modify %s server %s &rsaquo; %s %s New %s server &rsaquo; %s Z39.50/SRU servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s Modyfikuj %s serwer %s &rsaquo; %s %s Nowy %s serwer &rsaquo; %s serwery Z39.50/SRU &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify EAN %s New EAN %s
pl: %s Modyfikuj EAN %s Nowy EAN %s

note: %1$s:  IF account %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify account %s New account %s
pl: %s Modyfikuj konto %s Nowe konto %s

note: %1$s:  IF authority_type.authtypecode.defined %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify authority type %s New authority type %s
pl: %s Modyfikuj typ hasła wzorcowego %s Nowy typ hasła wzorcowego %s

note: %1$s:  IF class_source %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify classification source %s Add classification source %s
pl: %s Modyfikuj źródło klasyfikacji %s Dodaj źródło klasyfikacji %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club
en: %s Modify club
pl: %s Modyfikuj grupę

note: %1$s:  IF club %2$s:  club.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  club_template.name | html %5$s:  END
en: %s Modify club %s %s Create a new %s club %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s Modyfikuj grupę %s %s Utwórz nową %s grupę %s &rsaquo; Grupy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF club_template
en: %s Modify club template
pl: %s Modyfikuj szablon grupy

note: %1$s:  IF club_template %2$s:  club_template.name | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify club template %s %s Create a new club template %s &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s Modyfikuj szablon grupy %s %s Utwórz nowy szablon grupy %s &rsaquo; Grupy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF credit_type.code %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify credit type %s New credit type %s
pl: %s Modyfikuj typ zasilenia %s Nowy typ zasilenia %s

note: %1$s:  IF currency %2$s:  currency.currency | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify currency '%s' %s New currency %s
pl: %s Modyfikuj walutę '%s' %s Nowa waluta %s

note: %1$s:  IF desk.desk_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify desk %s New desk %s
pl: %s Modyfikuj oddział %s Nowy oddział %s

note: %1$s:  IF sort_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify filing rule %s Add filing rule %s
pl: %s Modyfikuj zasadę klasyfikacji %s Dodaj zasadę klasyfikacji %s

note: %1$s:  IF ean %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify library EAN %s Add new library EAN %s
pl: %s Modyfikuj EAN biblioteki %s Dodaj nowy EAN biblioteki %s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify order line %s New order %s
pl: %s Modyfikuj zamówienie %s Nowe zamówienie %s

note: %1$s:  IF ( edit_attribute_type ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron attribute type %s Add patron attribute type %s
pl: %s Modyfikuj typ atrybutów użytkownika %s Dodaj typ atrybutów użytkownika %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s Create a new patron list %s
pl: %s Modyfikuj listę użytkowników %s Utwórz nową listę użytkowników %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s
pl: %s Modyfikuj listę użytkowników %s Nowa lista %s

note: %1$s:  IF list.patron_list_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify patron list %s New patron list %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s Modyfikuj listę użytkowników %s Nowa lista użytkowników %s &rsaquo; Listy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( edit_matching_rule ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify record matching rule %s Add record matching rule %s
pl: %s Modyfikuj regułę dopasowania rekordów %s Dodaj regułę dopasowania rekordów %s

note: %1$s:  IF split_rule %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Modify splitting rule %s Add splitting rule %s
pl: %s Modyfikuj regułę podziału %s Dodaj regułę podziału %s

note: %1$s:  IF ( modify )
en: %s Modify subscription for
pl: %s Modyfikuj prenumeratę dla

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  searchfield | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s Modify system preference '%s' %s Add a system preference %s
pl: %s Modyfikuj ustawienia systemu '%s' %s Dodaj ustawienia systemu %s

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  ELSIF op == 'edit_form' %3$s:  END
en: %s New SMTP server &rsaquo; %s Edit SMTP server &rsaquo; %s SMTP servers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s Nowy serwer SMTP &rsaquo; %s Modyfikuj serwer SMTP &rsaquo; %s Serwery SMTP &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
pl: %s Nowy kurs %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s New course %s
pl: %s Nowy kurs %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s No
pl: %s Nie

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No %s
pl: %s Nie %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No action defined for the template. %s
pl: %s Brak zdefiniowanego działania dla szablonu.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No active budgets %s
pl: %s Brak aktywnych budżetów %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  SET biblio_current_article_requests = Context.Scalar( Context.Scalar( biblio, 'article_requests' ), 'filter_by_current' ) %5$s:  IF biblio_current_article_requests.count > 0 && !patron
en: %s No article requests can be made for this record. %s %s %s %s
pl: %s Brak możliwości złożenia zamówienia kopii na ten rekord. %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No basket group %s
pl: %s Brak grupy koszyków %s

note: %1$s:  IF failureMessage == "NO_ID" %2$s:  ELSIF failureMessage == "DUPLICATE_TITLE" %3$s:  ELSE %4$s:  failureMessage | html %5$s:  END
en: %s No collection id given. %s Title already in use. %s %s %s
pl: %s Kolekcja nie posiada numeru id. %s Tytuł już występuje. %s %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No group
pl: %s Brak grupy

note: %1$s:  END
en: %s No holds allowed
pl: %s Nie można wypożyczyć

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No inactive budgets %s
pl: %s Brak budżetów nieaktywnych %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s No library
pl: %s Nie ma biblioteki

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No limitation %s
pl: %s Brak ograniczeń %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No order found %s
pl: %s Nie znaleziono żadnego zamówienia %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s No results found %s
pl: %s Brak wyników %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_biblionumbers.size > 0
en: %s No valid biblionumbers found. %s %s
pl: %s Nie znaleziono poprawnych numerów rekordów. %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  IF invalid_barcodes.size > 0
en: %s No valid item barcodes found. %s %s
pl: %s Nie znaleziono kodów kreskowych egzemplarza. %s %s

note: %1$s:  END
en: %s None
pl: %s Żadne

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not checked out %s
pl: %s Nie wypożyczono %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Not set %s
pl: %s Nie ustawiono %s

note: %1$s:  CASE %2$s:  END
en: %s Not supported yet. %s
pl: %s Jeszcze nie zdefiniowano %s

note: %1$s:  UNLESS IsUsageStatsCountryValid %2$s:  UsageStatsCountry | html %3$s:  END
en: %s Note: The value of your system preference 'UsageStatsCountry' is not valid (%s). Please select a valid one. %s
pl: %s Uwaga: Wartość w opcji 'UsageStatsCountry' jest nieprawidłowa (%s). Wybierz prawidłową opcję. %s

note: %1$s:  END
en: %s OPAC note:
pl: %s OPAC - uwaga:

note: %1$s:  UNLESS TransferWhenCancelAllWaitingHolds %2$s:  END
en: %s Only items that need not be transferred will be cancelled (TransferWhenCancelAllWaitingHolds syspref) %s
pl: %s Egzemplarze, które nie muszą być przesyłane do filii, mogą zostać anulowane (TransferWhenCancelAllWaitingHolds sypref) %s

note: %1$s:  END
en: %s Other name:
pl: %s Drugie imię:

note: %1$s:  END
en: %s Other phone:
pl: %s Inny telefon:

note: %1$s:  IF (sub.alreadyOnOrder) %2$s:  END %3$s:  IF not sub.aqbooksellerid || booksellerid == sub.aqbooksellerid
en: %s Outstanding order %s %s
pl: %s Brak zamówień w trakcie realizacji %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Owner
pl: %s Właściciel

note: %1$s:  END
en: %s Owner and users
pl: %s Właściciel i użytkownicy

note: %1$s:  END
en: %s Owner, users and library
pl: %s Właściciel, użytkownicy i biblioteka

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  current_page | html %3$s:  total_pages | html %4$s:  IF ( show_nextbutton )
en: %s Page %s / %s %s
pl: %s Strona %s / %s %s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Password updated %s Change username and/or password %s
pl: %s Hasło uaktualnione %s Zmień login i/lub hasło %s

note: %1$s:  END
en: %s Password:
pl: %s Hasło:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Patron details for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: %s Szczegóły użytkownika %s %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Phone:
pl: %s Telefon:

note: %1$s:  END
en: %s Primary email:
pl: %s E-mail:

note: %1$s:  END
en: %s Primary phone:
pl: %s Telefon:

note: %1$s:  IF ( invoiceclosedate ) %2$s:  name | html %3$s:  IF ( invoice ) %4$s:  END %5$s:  ELSE %6$s:  name | html %7$s:  END
en: %s Receipt summary for %s %sinvoice [ %% invoice | html %%]%s %s Receive orders from %s %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %s Szczegóły rachunku dla %s %sfaktura [ %% faktura | html %%]%s %s Odbierz dostawę od %s %s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  END
en: %s Registration date:
pl: %s Data rejestracji:

note: %1$s:  IF item.stockrotationitem.indemand %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Remove "In demand" %s Add "In demand" %s
pl: %s Usuń "Na żądanie" %s Dodaj "Na żądanie" %s

note: %1$s:  END
en: %s Replace existing record with incoming record
pl: %s Zastąp istniejący rekord nowym rekordem

note: %1$s:  END
en: %s Replace items if matching bib was found (only for existing items)
pl: %s Zastąp egzemplarze, jeśli znaleziono pasujący numer systemowy (wyłącznie dla istniejących egzemplarzy)

note: For the first occurrence, %1$s:  IF restriction.comment.search('OVERDUES_PROCESS') %2$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw %3$s:  ELSE %4$s:  restriction.comment | $raw %5$s:  END
en: %s Restriction added by overdues process %s %s %s %s
pl: %s Ograniczenie dodane automatycznie za przetrzymanie egzemplarzy %s %s %s %s

note: %1$s:  IF ( uploadborrowers ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Import patrons &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s Wyniki &rsaquo; %s Importuj użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: %s Results &rsaquo; %s Logs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s Wyniki &rsaquo; %s Dziennik zdarzeń &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Rows per page %s
pl: %s Liczba wyników/wierszy na stronie %s

note: %1$s:  IF ( limit )
en: %s Rows per page:
pl: %s Liczba wyników/wierszy na stronie:

note: %1$s:  IF item.rota.cyclical %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s START %s END %s
pl: %s START %s KONIEC %s

note: %1$s:  END
en: %s Salutation:
pl: %s Zwrot grzecznościowy:

note: %1$s: - IF ( saved1 ) - %2$s: - ELSIF ( create ) - %3$s: - ELSIF ( showsql ) - %4$s: - ELSIF ( execute ) - %5$s:  name | html %6$s:  id | html %7$s: - ELSIF ( editsql ) - %8$s:  reportname | html %9$s:  id | html %10$s: - END - %11$s: - IF ( build1 ) - %12$s: - ELSIF ( build2 ) - %13$s: - ELSIF ( bu
en: %s Saved reports &rsaquo; %s Create from SQL &rsaquo; %s SQL view &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s Edit report %s (%s) &rsaquo; Saved reports &rsaquo; %s %s Build a report, step 1 of 6: Choose a module &rsaquo; %s Build a report, step 2 of 6: Pick a report type &rsaquo; %s Build a report, step 3 of 6: Select columns for display &rsaquo; %s Build a report, step 4 of 6: Select criteria to limit on &rsaquo; %s Build a report, step 5 of 6: Pick which columns to total &rsaquo; %s Build a report, step 6 of 6: Select how you want the report ordered &rsaquo; %s Guided reports wizard &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: %s Zapisane raporty &rsaquo; %s Utwórz z SQL &rsaquo; %s Widok SQL &rsaquo; Zapisane raporty &rsaquo; %s Raport %s (%s) &rsaquo; Zapisane raporty &rsaquo; %s Modyfikuj raport %s (%s) &rsaquo; Zapisane raporty &rsaquo; %s %s Tworzenie raportu, krok 1 z 6: Wybierz moduł &rsaquo; %s Tworzenie raportu, krok 2 z 6: Wybierz typ raportu &rsaquo; %s Tworzenie raportu, krok 3 z 6: Zaznacz kolumny do wyświetlenia &rsaquo; %s Tworzenie raportu, krok 4 z 6: Wybierz kryterium ograniczające &rsaquo; %s Tworzenie raportu, krok 5 z 6: Zaznacz kolumny do zsumowania &rsaquo; %s Tworzenie raportu, krok 6 z 6: Wybierz sposób numerowania raportu &rsaquo; %s Kreator raportów wspomaganych &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( scan_search_term_to_use )
en: %s Scan index for:
pl: %s Przeszukaj indeks:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF city_name_filter %2$s:  city_name_filter | html %3$s:  END %4$s:  IF cities_count > 0
en: %s Searching: %s %s %s
pl: %s Wyszukiwanie: %s %s %s

note: %1$s:  END
en: %s Secondary email:
pl: %s E-mail (dodatkowy):

note: %1$s:  END
en: %s Secondary phone:
pl: %s Dodatkowy telefon:

note: %1$s:  IF skip_serialseq %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Serial number is skipped when an irregularity is found. %s Serial number is kept when an irregularity is found. %s
pl: %s Numer czasopisma jest pomijany, w przypadku odnalezienia nieregularności. %s Numer czasopisma jest zachowany do czasu odnalezienia nieregularności. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Series Title
pl: %s Tytuł serii

note: %1$s:  IF ( proposeimport ) %2$s:  END %3$s:  IF ( importdatastructure ) %4$s:  IF ( error ) %5$s:  ELSE %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( default ) %9$s:  IF ( upgrading ) %10$s:  ELSE %11$s:  END %12$s:  END %13$s:  IF ( choosemarc ) %14$s:  END %15$s:  IF ( selectframeworks ) %16$s:  END %17$s:  
en: %s Set up database %s %s %s Error creating database tables %s Database tables created %s %s %s %s Update database %s Install basic configuration settings %s %s %s Select your MARC flavor %s %s Selecting default settings %s %s Default data loaded %s %s Installation complete %s &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
pl: %s Uruchom bazę danych %s %s %s Błąd przy tworzeniu tabeli bazy danych %s Tabele bazy danych zostały utworzone %s %s %s %s Uaktualnij bazę danych %s Instaluj podstawową konfigurację %s %s %s Wybierz format MARC %s %s Wybór domyślnych ustawień %s %s Domyślne dane załadowano %s %s Instalacja kompletna %s &rsaquo; Instalator &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  batche.card_count | html
en: %s Single patron cards
pl: %s Pojedyncza karta użytkownika

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s Something went wrong. %s
pl: %s Coś poszło źle. %s

note: %1$s:  END
en: %s Sort 1:
pl: %s Pole statystyczne 1:

note: %1$s:  END
en: %s Sort 2:
pl: %s Pole statystyczne 2:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s State:
pl: %s Województwo:

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  END
en: %s Statistics for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: %s Statystyki dla %s %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street number:
pl: %s Numer domu:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Street type:
pl: %s Typ ulicy:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Subject
pl: %s Temat

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Surname:
pl: %s Nazwisko:

note: %1$s:  op_count | html
en: %s Term(s).
pl: %s Termin(y).

note: %1$s:  IF error.code == 'CANNOT_MOVE' %2$s:  error.value | html %3$s:  ELSE %4$s:  error | html %5$s:  END
en: %s The following items could not be moved from the old record to the new one: %s %s %s %s
pl: %s Następujące egzemplarze nie mogą zostać przeniesione ze starego rekordu do nowego: %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s There are no outstanding (accepted) suggestions. %s
pl: %s Kolekcja nie zawiera żadnych pozycji %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  ELSIF op == 'enqueued'
en: %s There are no record IDs defined. %s %s
pl: %s Brak zdefiniowanych id rekordów. %s %s

note: %1$s:  ELSE
en: %s There is no CSV profile defined.
pl: %s Brak zdefiniowanego profilu CSV.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s There is no condition for this rule. %s %s
pl: %s Brak warunków dla tych zasad. %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s There is no table to configure for this module. %s %s %s There is no page using the table configuration in this module. %s
pl: %s Brak tabeli do konfiguracji dla tego modułu. %s %s %s Brak strony korzystającej z tabeli z konfiguracją w tym module. %s

note: %1$s:  IF msg == 'no_report' %2$s:  ELSIF msg == 'can_be_updated'
en: %s There is no valid report for this id. %s
pl: %s Brak raportu dla tego id. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  field.name | html %3$s:  END %4$s:  END %5$s:  IF ( field.type == 'date' )
en: %s There is no value defined for %s %s %s %s
pl: %s Nie zdefiniowano wartości dla %s %s %s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This CSV Profile does not exist. %s
pl: %s Taki profil CSV nie istnieje. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This authority is not used in any records. %s
pl: %s Hasło wzorcowe nie jest użyte w żadnym rekordzie. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s This ordernumber does not exist. %s
pl: %s Taki numer zamówienia nie istnieje. %s

note: %1$s:  IF savedreport.seems_obsolete
en: %s This report seems obsolete, it uses biblioitems.marcxml field.
pl: %s Raport wydaje się nieaktualny, używane pola biblioitems.marcxml.

note: %1$s:  END
en: %s Total due:
pl: %s Kwota należności:

note: %1$s:  IF ( reserved ) %2$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %3$s:  END %4$s:  IF ( waiting or transferred ) %5$s:  END
en: %s Transfer item to %s: %s %sCancel hold and then attempt transfer: %s
pl: %s Prześlij egzemplarz do %s: %s %sAnuluj zamówienie i później próbuj przesłać: %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s
pl: %s Nieznany rekord hasła wzorcowego %s Szczegóły dla hasła wzorcowego #%s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( unknownauthid ) %2$s:  ELSE %3$s:  authid | html %4$s:  authtypetext | html %5$s:  END
en: %s Unknown authority record %s Details for authority #%s (%s) %s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
pl: %s Nieznany rekord hasła wzorcowego %s Szczegóły dla hasła wzorcowego #%s (%s) %s &rsaquo; Hasła wzorcowe &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: %s Nieznany rekord %s Szczegóły dla %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s
pl: %s Nieznany rekord %s Szczegóły ISBD %s %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s ISBD details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: %s Nieznany rekord %s Szczegóły ISBD %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  biblionumber | html %4$s:  bibliotitle | html %5$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC biblio : %s ( %s ) %s
pl: %s Nieznany rekord %s Rekord MARC z etykietami : %s ( %s ) %s

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  bibliotitle | html %4$s:  END
en: %s Unknown record %s Labeled MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: %s Nieznany rekord %s Szczegóły MARC z etykietami dla %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE
en: %s Unknown record %s MARC details for
pl: %s Nieznany rekord %s Szczegóły MARC dla

note: %1$s:  IF ( unknownbiblionumber ) %2$s:  ELSE %3$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc' %4$s:  END
en: %s Unknown record %s MARC details for %s %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: %s Nieznany rekord %s Szczegóły MARC 21 dla %s %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  ELSE
en: %s Upload an image file for this bibliographic record:
pl: %s Prześlij plik okładki do tego rekordu bibliograficznego:

note: For the first occurrence, %1$s:  IF count
en: %s Used in
pl: %s Użyto w

note: %1$s:  END
en: %s Username:
pl: %s Login:

note: %1$s:  END
en: %s Version:
pl: %s Wersja:

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  Branches.GetName( w.pickup_library_id ) | html %3$s:  IF expires_on %4$s:  expires_on | $KohaDates %5$s:  END
en: %s Waiting at %s %s until %s %s
pl: %s Oczekuje w %s %s aż do %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  SET expires_on = w.expiration_date %2$s:  IF expires_on %3$s:  expires_on | $KohaDates %4$s:  END
en: %s Waiting here %s until %s %s
pl: %s Do odbioru %s do dnia %s %s

note: %1$s:  IF type == 'WRITEOFF' %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %3$s:  ELSE %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1 %5$s:  END
en: %s Write off an amount for %s %s Collect fine payment for %s %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: %s Odpisz należności za %s %s Pobierz należność za %s %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s Yes
pl: %s Tak

note: For the first occurrence, %1$s:  IF c.enabled == 'yes' %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s Yes %s No %s
pl: %s Tak %s Nie %s

note: %1$s:  IF checkout.renewals_count %2$s:  IF checkout.lastreneweddate
en: %s Yes%s,
pl: %s Tak%s,

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You do not have anything public yet. %s
pl: %s Nie udostępniasz niczego publicznie. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s You have no manual invoice types defined %s
pl: %s Nie masz zdefiniowanych ręcznych typów faktur %s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF searchfield %2$s:  searchfield | html
en: %s You searched for %s
pl: %s Szukałeś %s

note: %1$s:  IF id %2$s:  id | html %3$s:  ELSIF searchfield %4$s:  searchfield | html %5$s:  END
en: %s You searched for record %s %s You searched for %s %s
pl: %s Szukałeś rekordu %s %s Szukałeś %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: %s ZIP/Postal code:
pl: %s Kod pocztowy:

note: %1$s:  added.library.branchname | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s added to group.
pl: %s dodana do grupy.

note: %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '1' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s after %s
pl: %s po %s

note: %1$s:  item.countanalytics | html
en: %s analytics
pl: %s Pokaż sprawozdania

note: For the first occurrence, %1$s:  multi_batch_count | html
en: %s batches to export
pl: %s grupy do eksportu

note: %1$s:  IF ( result.author )
en: %s by
pl: %s

note: %1$s:  IF ( loopro.author ) %2$s:  loopro.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
pl: %s autor %s%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF biblioloo.author %2$s:  biblioloo.author | html %3$s:  END
en: %s by %s%s
pl: %s autor %s%s

note: %1$s:  IF ( ordersloo.author ) %2$s:  ordersloo.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( ordersloo.isbn ) %5$s:  ordersloo.isbn | html %6$s:  END %7$s:  IF ( ordersloo.publishercode )
en: %s by %s%s %s &ndash; %s%s %s
pl: %s autor %s%s %s &ndash; %s%s %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END %3$s:  END
en: %s by you %s %s
pl: %s autor %s %s

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference( 'marcflavour' ) == 'UNIMARC' && biblio.author ) %2$s:  END %3$s:  biblio.author | html %4$s: ~ END %5$s:  (biblioitem.publicationyear || biblio.copyrightdate) | html %6$s:  biblioitem.publishercode | html | $To %7$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield
en: %s by%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s
pl: %s autor%s %s %s", "%s", "%s", "%s", "%s

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
pl: %s - Kalendarz

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar
pl: %s kalendarz

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: %s calendar &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %s kalendarz &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  errorfile | html
en: %s can't be opened
pl: %s nie może zostać otwarty

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s checked out:
pl: Liczba wypożyczonych: %s

note: %1$s:  request.illcomments.count | html
en: %s comments
pl: %s komentarzy

note: %1$s:  lis.level FILTER ucfirst | html
en: %s data added
pl: %s dane zostały dodane

note: For the first occurrence, %1$s:  category.password_expiry_days | html
en: %s days
pl: %s dni

note: %1$s:  HANDLED | html
en: %s directories processed.
pl: %s katalogów przetworzonych.

note: %1$s:  TOTAL | html
en: %s directories scanned.
pl: %s katalogów przeskanowanych.

note: %1$s:  UNLESS CAN_user_serials_receive_serials %2$s:  ELSE %3$s:  IF ( serial.subscriptionexpired )
en: %s disabled %s %s
pl: %s wyłączone %s %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.UZIPFAIL | html
en: %s failed to unpack.
pl: nie udało się rozpakować %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  authtypecode | html
en: %s framework
pl: %s Szablon

note: A
en: %s fund(s) are attached to this budget. You must delete all attached funds before deleting this budget.
pl: %s fundusz(-e) są podpięte do tego budżetu. Musisz usunąć wszystkie fundusze, zanim usuniesz budżet.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1 %2$s:  waiting_holds | html
en: %s has %s hold(s) waiting for pickup.
pl: %s ma %s zamówienia gotowe do odbioru.

note: %1$s:  deleted.library | html | $KohaSpan class = 'name'
en: %s has been removed from group.
pl: %s została usunięta z grupy.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: %s has no outstanding fines.
pl: %s nie ma żadnych zaległych należności.

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.holds | html
en: %s hold(s) left
pl: Liczba powiązanych rezerwacji: %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html %2$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: %s holdings (%s)
pl: %s Egzemplarze (%s)

note: %1$s:  COUNT.TCOUNTS | html
en: %s image(s) moved into the database:
pl: %s obrazów dodano do bazy:

note: %1$s:  total | html
en: %s images found
pl: %s znaleziono obrazów

note: SCRIPT
en: %s important fields empty (highlighted)
pl: %s puste pole obowiązkowe (podświetlone)

note: %1$s:  imported | html %2$s:  IF ( lastimported ) %3$s:  lastimported | html %4$s:  END
en: %s imported records %s(last was %s)%s
pl: %s zaimportowanych rekordów %s(ostatnio było %s)%s

note: %1$s:  recall.first_recall.created_date | $KohaDates %2$s:  recall.first_recall.library.branchname | html
en: %s in %s
pl: %s dnia %s

note: %1$s:  hold.reservedate | $KohaDates %2$s:  Branches.GetName ( hold.branchcode ) | html
en: %s in %s
pl: %s dnia %s

note: SCRIPT
en: %s in tab %s
pl: %s w zakładce %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=issue.patron hide_patron_infos_if_needed=1 invert_name=1
en: %s is restricted. Please verify this patron should still be restricted.
pl: %s jest ograniczone. Sprawdź czy ten użytkownik ma mieć nadal ograniczone konto.

note: %1$s:  irregular_issues | html
en: %s issues
pl: %s numerów

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'weeklength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s issues %s %s
pl: %s numerów %s %s

note: SCRIPT
en: %s item mandatory fields empty
pl: %s puste pole obowiązkowe (podświetlone)

note: %1$s:  report.num_items | html
en: %s item records found and staged
pl: %s rekord/-y/-ów egzemplarzy znaleziono i przygotowano

note: A
en: %s item(s) are attached to this record. You must delete all items before deleting this record.
pl: Liczba egzemplarzy przy rekordzie: %s. Musisz usunąć wszystkie egzemplarze, zanim usuniesz rekord.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.itemcount | html
en: %s item(s) attached.
pl: Liczba dołączonych egzemplarzy: %s.

note: %1$s:  report.not_deleted_itemnumbers.size | html %2$s:  FOREACH not_deleted_itemnumber IN report.not_deleted_itemnumbers %3$s:  not_deleted_itemnumber | html %4$s:  END
en: %s item(s) could not be deleted: %s%s %s
pl: %s pozycji nie mogło zostać usuniętych: %s%s %s

note: %1$s:  report.deleted_itemnumbers.size | html
en: %s item(s) deleted.
pl: %s egzemplarzy usuniętych.

note: %1$s:  books_loo.items | html
en: %s item(s) left
pl: Liczba egzemplarzy powiązanych: %s

note: %1$s:  report.modified_itemnumbers.size | html %2$s:  report.modified_fields | html
en: %s item(s) modified (with %s field(s) modified).
pl: Egzemplarze zmodyfikowane: %s (ze zmodyfikowanymi polami: %s).

note: %1$s:  moddatecount | html %2$s:  date | $KohaDates
en: %s items modified : datelastseen set to %s
pl: zmodyfikowano %s pozycji: datelastseen ustawiono na %s

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitation
pl: %s ograniczenie biblioteki/filii

note: For the first occurrence, %1$s:  loo.branches.size | html
en: %s library limitations
pl: %s ograniczenia bibliotek/filii

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: %s mandatory fields empty (highlighted)
pl: %s puste pole obowiązkowe (podświetlone)

note: %1$s:  END %2$s:  CASE %3$s:  st | html %4$s:  END
en: %s months %s%s %s
pl: %s miesięcy %s%s %s

note: %1$s:  alreadyindb | html %2$s:  IF ( lastalreadyindb ) %3$s:  lastalreadyindb | html %4$s:  END
en: %s not imported because already in borrowers table and overwrite disabled %s(last was %s)%s
pl: %s nie zaimportowano ponieważ już znajdują się w tabeli borrowers, a nadpisywanie jest wyłączone %s(ostatni %s)%s

note: %1$s:  invalid | html %2$s:  IF ( lastinvalid ) %3$s:  lastinvalid | html %4$s:  END
en: %s not imported because they are not in the expected format %s(last was %s)%s
pl: %s nie zaimportowano ponieważ nie są w wymaganym formacie %s (ostatni %s)%s

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as not seen.
pl: %s notatka(i) oznaczona(e) jako niewidzialna(e).

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s note(s) marked as seen.
pl: %s notatka(i) oznaczona(e) jako niewidzialna(e).

note: %1$s:  hits_to_paginate | html %2$s:  total | html
en: %s of %s results loaded, refine your search to view other records
pl: %s z %s załadowano wyników, zawęź wyszukiwanie, aby wyświetlić inne rekordy

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( hardduedatecompare == '0' ) %2$s:  hardduedate | $KohaDates
en: %s on %s
pl: %s dnia %s

note: %1$s:  IF ( hold.suspend ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s on %s until %s
pl: %s na %s do %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.countbiblio | html
en: %s order(s) attached.
pl: Liczba podłączonych zamówień: %s

note: %1$s:  books_loo.biblios | html
en: %s order(s) left
pl: Liczba zamówień powiązanych: %s

note: %1$s:  overwritten | html %2$s:  IF ( lastoverwritten ) %3$s:  lastoverwritten | html %4$s:  END
en: %s overwritten %s(last was %s)%s
pl: %s nadpisanych %s(ostatni %s)%s

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully deleted
pl: %s użytkowników zostało usuniętych

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons have been successfully moved to trash
pl: %s użytkowników zostało przeniesionych do kosza

note: %1$s:  patrons_to_delete.size || 0 | html
en: %s patrons will be deleted
pl: %s użytkowników zostanie usuniętych

note: %1$s:  TotalDel | html
en: %s patrons would have been removed (if it wasn't a test run)
pl: %s użytkowników zostało przeniesionych do kosza (jeśli nie było to testowe uruchomienie)

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count || 0 | html
en: %s patrons' checkout histories will be anonymized
pl: %s historia wypożyczeń użytkownika zostanie usunięta

note: %1$s:  reserveloo.pendingorders | html
en: %s pending
pl: %s oczekujące

note: %1$s:  TAB.tab_title | html
en: %s preferences
pl: %s - ustawienia

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as closed.
pl: %s raport problemu(-ów) oznaczony jako zamknięty.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as new.
pl: %s raport problemu(-ów) oznaczony jako nowy.

note: %1$s:  selected_count | html
en: %s problem report(s) marked as viewed.
pl: %s raport problemu(-ów) oznaczony jako przeglądany.

note: SCRIPT
en: %s quotes have not been imported. An error occurred
pl: Ilość cytatów niezaimportowanych: %s. Wystąpił błąd

note: SCRIPT
en: %s quotes imported successfully
pl: %s cytaty pomyślnie zaimportowane

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html %2$s:  errcon.seq | html %3$s:  PROCESS 'xslt-handler.inc' code=errcon.error
en: %s record %s: %s
pl: %s rekord %s: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  count | html
en: %s record(s)
pl: %s rekord(ów)

note: %1$s:  report.deleted_biblionumbers.size | html
en: %s record(s) deleted.
pl: %s egzemplarzy usuniętych.

note: %1$s:  index.missing_count | html %2$s:  index.index_count | html %3$s:  index.index_name | html
en: %s record(s) missing on a total of %s in index %s.
pl: %s brakujących rekordów w sumie %s zaindeksowanych %s.

note: %1$s:  report.total | html
en: %s records in file
pl: rekordów w pliku: %s

note: %1$s:  report.import_errors | html
en: %s records not staged because of MARC error
pl: %s rekordów nie przygotowano do importu z powodu błędu MARC

note: %1$s:  total | html
en: %s records parsed
pl: przetworzono %s rekordów

note: %1$s:  report.staged | html
en: %s records staged
pl: Rekordów przygotowanych do importu: %s

note: %1$s:  report.matched | html %2$s:  report.matcher_code | html
en: %s records with at least one match in catalog per matching rule &quot;%s&quot;
pl: %s rekordów z przynajmniej jednym wynikiem dla frazy &quot;%s&quot;

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( query_desc )
en: %s result(s) found %sfor
pl: %s wynik(i) znalezione %sdla

note: %1$s:  total | html
en: %s result(s) found in catalog,
pl: Wyniki wyszukiwania w katalogu: %s,

note: %1$s:  breeding_count | html
en: %s result(s) found in reservoir
pl: znaleziono %s wyników w rezerwuarze

note: %1$s:  count | html
en: %s shipments
pl: Liczba dostaw: %s

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing list
pl: %s lista obiegu prenumeraty

note: %1$s:  routinglists.count | html
en: %s subscription routing lists
pl: %s list obiegu prenumeraty

note: A
en: %s subscription(s) are attached to this record. You must delete all subscriptions before deleting this record.
pl: Liczba prenumerat dołączonych do rekordu: %s. Musisz usunąć wszystkie prenumeraty, zanim usuniesz rekord.

note: %1$s:  cannotdelbiblio.subscriptions | html
en: %s subscription(s) attached.
pl: Liczba podłączonych prenumerat: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.subscriptions | html
en: %s subscription(s) left
pl: Liczba powiązanych prenumerat: %s

note: %1$s:  END
en: %s terms
pl: %s terminy

note: %1$s:  resul.used | html
en: %s times
pl: %s razy

note: For the first occurrence, %1$s:  reserveloo.copies_to_buy | html
en: %s to order
pl: %s do zamówienia

note: %1$s:  SEARCH_RESULT.${status_count} | html
en: %s unavailable:
pl: Niedostępne: %s

note: %1$s:  END %2$s:  CASE 'monthlength' %3$s:  IF st == subtype
en: %s weeks %s %s
pl: %s tygodni %s %s

note: %1$s:  END
en: %s will expire before
pl: %s wygaśnie przed

note: For the first occurrence, %1$s:  category.dateofbirthrequired | html
en: %s years
pl: %s lat

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.config != ''
en: %s | Config: %s
pl: %s | Konfiguracja: %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF time_zone.environment != ''
en: %s | Environment (TZ): %s
pl: %s | Otoczenie (TZ): %s

note: %1$s:  IF managedby_patron.borrowernumber && logged_in_user.borrowernumber != managedby_patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=managedby_patron hide_patron_infos_if_needed=1 %3$s:  Branches.GetName( managedby_patron.branchcode ) | html %4$s:  managedby_patron.category.descrip
en: %s | Previously was %s %s (%s) %s
pl: %s | Wcześniej był %s %s (%s) %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  bibliotitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s &rsaquo; Modify subscription%sNew subscription%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: %s%s &rsaquo; Modyfikuj prenumeratę%sNowa prenumerata%s &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF bookseller_filter %2$s:  bookseller_filter.name | html %3$s:  END
en: %s%s : %sLate orders
pl: %s%s : %sZaległe zamówienia

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio=reserveloo link = 1 %2$s:  IF ( reserveloo.author ) %3$s:  reserveloo.author | html %4$s:  END
en: %s%s by %s%s
pl: %s%s autor %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' biblio = transfer.item.biblio link = 1 %2$s:  IF ( transfer.item.biblio.author ) %3$s:  transfer.item.biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  IF ( transfer.item.effective_itemtype )
en: %s%s by %s%s %s (
pl: %s%s przez %s%s %s (

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.place )
en: %s%s in
pl: %s%s w

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF ( LibraryName ) %3$s:  LibraryName | html %4$s:  END
en: %s%s in %s Catalog%s.
pl: %s%s w katalogu %s %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( batche.label_count == 1 ) %2$s:  batche.label_count | html %3$s:  ELSE %4$s:  batche.label_count | html %5$s:  END
en: %s%s single label%s%s single labels%s
pl: %s%s pojedyncza etykieta%s%s pojedyncze etykiety%s

note: %1$s:  IF ( patron.phone ) %2$s:  patron.phone | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no phone number on file)%s
pl: %s%s%s(brak danych o numerze telefonu)%s

note: %1$s:  IF ( patron.email ) %2$s:  patron.email | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(no primary email on file)%s
pl: %s%s%s(brak danych o adresie e-mail)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (profile) %2$s:  profile | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%s(none)%s
pl: %s%s%s(brak)%s

note: %1$s:  IF ( lastdate ) %2$s:  lastdate | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sItem has no transfer record%s
pl: %s%s%sEgzemplarz nie jest przesyłany%s

note: %1$s:  IF Koha.Preference('URLLinkText') %2$s:  Koha.Preference('URLLinkText') | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sLink to resource%s
pl: %s%s%sLink do zasobu%s

note: %1$s:  IF ( loopro.title ) %2$s:  loopro.title | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNO TITLE%s
pl: %s%s%sBEZ TYTUŁU%s

note: %1$s:  IF ( loopro.barcode ) %2$s:  loopro.barcode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo barcode%s
pl: %s%s%sBrak kodu kreskowego%s

note: %1$s:  IF ( loopro.itemcallnumber ) %2$s:  loopro.itemcallnumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo call number%s
pl: %s%s%sBrak numeru telefonu%s

note: %1$s:  IF ( slip ) %2$s:  slip | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %s%s%sNo slip template found%s
pl: %s%s%sBrak szablonu rewersu%s

note: For the first occurrence, %1$s:  END %2$s:  IF limit_desc
en: %s%s&nbsp;with limit(s):
pl: %s%s&nbsp;z ograniczeniami:

note: %1$s:  borrowers.$borrowernumber.surname | html %2$s:  IF ( borrowers.$borrowernumber.firstname ) %3$s:  borrowers.$borrowernumber.firstname | html %4$s:  END %5$s:  Categories.GetName( borrowers.$borrowernumber.categorycode ) | html %6$s:  Branches.GetName( borrowers.$borrowernumber.branchcode ) | 
en: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Requested on %s
pl: %s%s, %s%s - %s (%s) (%s) - Zgłoszona %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( suggestion.publishercode ) %3$s:  suggestion.publishercode | html %4$s:  END %5$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: %s%s; Published by %s %s%s in
pl: %s%s; Wydany przez %s %s%s w

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF currency %3$s:  currency.currency | html %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  END %7$s:  IF op == 'delete_confirm' %8$s:  currency.currency | html %9$s:  END %10$s:  IF op == 'list' %11$s:  END
en: %s%sModify currency '%s'%sNew currency%s%s %sConfirm deletion of currency '%s'%s %sCurrencies%s &rsaquo; Currencies &amp; Exchange rates &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s%sModyfikuj walutę '%s'%sNowa waluta%s%s %sPotwierdź usunięcie waluty '%s'%s %sWaluty%s &rsaquo; Waluty &amp; Kursy wymian &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF op == 'add_form' %2$s:  IF ( budget_id ) %3$s:  IF ( budget_name ) %4$s:  budget_name | html %5$s:  END %6$s:  ELSE %7$s:  END %8$s:  END
en: %s%sModify fund%s '%s'%s%sAdd fund%s &rsaquo;%s Funds &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: %s%sModyfikuj fundusz%s '%s'%s%sDodaj fundusz%s &rsaquo;%s Fundusze &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %s; Volume:
pl: %s&copy; %s %s %s; Wolumin:

note: %1$s:  IF ( suggestion.copyrightdate ) %2$s:  suggestion.copyrightdate | html %3$s:  END %4$s:  IF ( suggestion.volumedesc )
en: %s&copy; %s %s %svolume:
pl: %s&copy; %s %s %swolumin:

note: %1$s:  IF RECALLED.item %2$s:  RECALLED.item.barcode | html %3$s:  END
en: %s(%s)%s has been recalled by
pl: na %s(%s)%s zostało złożone przypomnienie przez

note: %1$s:  IF ( dateformat == "us" ) %2$s:  ELSIF ( dateformat == "metric" ) %3$s:  ELSIF ( dateformat == "dmydot" ) %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %s(MM/DD/YYYY)%s(DD/MM/YYYY)%s(DD.MM.YYYY)%s(YYYY-MM-DD)%s
pl: %s(MM/DD/RRRR)%s(DD/MM/RRRR)%s(DD.MM.RRRR)%s(RRRR-MM-DD)%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %s(deleted patron)%s
pl: %s(usuwanie użytkownika)%s

note: %1$s:  IF (invoiceincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inc.)%s(tax exc.)%s
pl: %s(kwota brutto)%s(kwota netto)%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (listincgst == 1) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %s(tax inclusive)%s(tax exclusive)%s
pl: %s(kwota brutto)%s(kwota netto)%s

note: %1$s:  IF hold.desk_name %2$s:  hold.desk_name | html %3$s:  END %4$s:  hold.waiting_date | $KohaDates %5$s: - ELSIF (hold.intransit) -
en: %s, %s,%s since %s %s Item being transferred to
pl: %s, %s,%s od %s %s Egzemplarz jest przesyłany do

note: %1$s:  IF ( itemnumber ) %2$s:  itemnumber | html %3$s:  END
en: %s, Item number: %s%s
pl: %s, Numer egzemplarza: %s%s

note: %1$s:  IF ( item.biblio.author ) %2$s:  item.biblio.author | html %3$s:  END
en: %s, by %s%s
pl: %s, %s%s

note: %1$s:  IF ( item.author ) %2$s:  item.author | html %3$s:  END %4$s:  IF ( item.itemnotes )
en: %s, by %s%s%s-
pl: %s, autor %s%s%s-

note: %1$s:  IF ( nopermission ) %2$s:  END %3$s:  IF ( timed_out ) %4$s:  END %5$s:  IF ( different_ip ) %6$s:  END %7$s:  IF ( invalid_username_or_password ) %8$s:  END %9$s:  IF ( loginprompt ) %10$s:  END
en: %sAccess denied%s %sSession timed out%s %sIP address change%s %sInvalid username or password%s %sLog in to the Koha web installer%s &rsaquo; Koha
pl: %sOdmowa dostępu%s %sSesja wygasła%s %sZmiana adresu IP%s %sNieprawidłowy login lub hasło%s %sZaloguj się do strony instalatora Koha%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAcquisitions statistics &rsaquo; Results%sAcquisitions statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: %sStatystyki Gromadzenia &rsaquo; Wyniki%sStatystyki Gromadzenia%s &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( active ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sActive%sInactive%s
pl: %sAktywny%s Nieaktywny%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sAdd a new subscription%s (
pl: %sDodaj nową prenumeratę%s (

note: %1$s:  IF rule.add %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAdd%sSkip%s
pl: %sDodaj%sPomiń%s

note: %1$s:  IF rule.append %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAppend%sSkip%s
pl: %sDołącz%sPomiń%s

note: %1$s:  IF ( status ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sApproved comments%sComments awaiting moderation%s &rsaquo; Comments &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %sZatwierdzone komentarze%sKomentarze oczekujące na moderację%s &rsaquo; Komentarze &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority records%sBibliographic records%s
pl: %sHasła wzorcowe%sRekordy bibliograficzne%s

note: %1$s:  IF ( batch_lis.record_type == 'auth' ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sAuthority%sBibliographic%s
pl: %sWzorcowe%sBibliograficzne%s

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCash register statistics &rsaquo; Results%sCash register statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: %sStatystyki kasy fiskalnej &rsaquo; Wyniki%sStatystyki kasy fiskalnej%s &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sCatalog statistics &rsaquo; Results%sCatalog statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: %sStatystyki katalogu &rsaquo; Wyniki%sStatystyki katalogu%s &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sCheckout, hold policy by patron category for %s%sDefault checkout, hold policy by patron category%s
pl: %sWypożyczenia, polityka zamówień według kategorii użytkownika %s%sDomyślne wypożyczenia według kategorii użytkowników%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ar.format == 'PHOTOCOPY' %2$s:  ELSIF ar.format == 'SCAN' %3$s:  END
en: %sCopy%sScan%s
pl: %sKopia%sSkan%s

note: %1$s:  IF (errcode==1)
en: %sCould not create a new list. Please check the name.
pl: %sNowa lista nie mogła zostać utworzona. Proszę sprawdzić nazwę.

note: %1$s:  IF ( op ) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  title | html
en: %sCreate routing list%sEdit routing list%s &rsaquo; %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: %sUtwórz listę obiegu%sModyfikuj listę obiegu%s &rsaquo; %s &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.delete %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sDelete%sSkip%s
pl: %sUsuń%sPomiń%s

note: %1$s:  UNLESS blocking_error %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html %5$s:  END
en: %sDischarge for %s %s (%s)%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: %sKarta odejścia dla %s %s (%s)%s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF transfer.item.onloan %2$s:  transfer.item.onloan | $KohaDates %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sDue %s%sOn shelf%s
pl: %sDo %s%sNa półce%s

note: %1$s:  IF ( errornonewitem )
en: %sERROR: Unable to create the new item.
pl: %sBŁĄD: Nie można utworzyć nowego egzemplarza.

note: %1$s:  IF ( errornomodbiblio ) %2$s:  END %3$s:  IF ( errornohostitemnumber ) %4$s:  END
en: %sERROR: Unable to modify the bibliographic record.%s %sERROR: Unable to get the item number from this barcode.%s
pl: %sBŁĄD: Nie można zmodyfikować rekordu bibliograficznego.%s %sBŁĄD: Nie można odczytać numeru egzemplarza z kodu kreskowego.%s

note: %1$s:  IF batch_id %2$s:  batch_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Batches &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %sModyfikuj (%s)%sNowy%s &rsaquo; Grupy &rsaquo; Kreator kart użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  layout_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %sModyfikuj (%s)%sNowy%s &rsaquo; Layout &rsaquo; Kreator kart użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( profile_id ) %2$s:  profile_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Profiles &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %sModyfikuj (%s)%sNowy%s &rsaquo; Profile &rsaquo; Kreator kart użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  template_id | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sEdit (%s)%sNew%s &rsaquo; Templates &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %sModyfikuj (%s)%sNowy%s &rsaquo; Szablony &rsaquo; Kreator kart użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF course_id %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit course%sCreate course%s
pl: %sEdytuj kurs%sUtwórz kurs%s

note: %1$s:  IF (template_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (template_id) %5$s:  template_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card template%s (%s)%s
pl: %sModyfikuj%sUtwórz%s szablon kart użytkowników%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( layout_id ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s patron card text layout
pl: %sModyfikuj%sUtwórz%s layout tekstowy karty użytkownika

note: %1$s:  IF (profile_id) %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  IF (profile_id) %5$s:  profile_id | html %6$s:  END
en: %sEdit%sCreate%s printer profile%s (%s)%s
pl: %sModyfikuj%sUtwórz%s profil drukarki%s (%s)%s

note: %1$s:  IF ( biblionumber ) %2$s:  title | html %3$s:  biblionumber | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: %sEditing %s (Record number %s)%sAdd MARC record%s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
pl: %sModyfikowanie %s (Rekord numer %s)%sDodawanie rekordu MARC%s &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  IF (basketgroup.freedeliveryplace) %2$s:  ELSE %3$s:  Branches.GetName( basketgroup.deliveryplace ) | html %4$s:  END
en: %sFree delivery place%s%s%s
pl: %sMiejsce darmowej dostawy%s%s%s

note: %1$s: - BLOCK - %2$s:  sep | html %3$s:  sep | html %4$s:  sep | html %5$s:  sep | html %6$s:  sep | html %7$s:  sep | html %8$s:  sep | html %9$s:  sep | html %10$s:  sep | html %11$s:  sep | html %12$s:  sep | html %13$s:  sep | html %14$s:  sep | html %15$s:  sep | html %16$s:  sep | html %17$s: 
en: %sFund%s"Basket num"%s"Basket name"%s"Authorised by"%s"Biblio number"%sTitle%sCurrency%s"Vendor price"%sRRP%s"Budgeted cost"%sQuantity%s"Total RRP"%s"Total cost"%s"Entry date"%s"Date received"%s"Internal note"%s"Vendor note"%s
pl: %sFundusz%s"Numer koszyka"%s"Nazwa koszyka"%s"Autoryzowane przez"%s"Numer rekordu"%sTytuł%sWaluta%s"Cena dostawcy"%sKoszt zastąpienia%s"Koszt przewidywany"%sIlość%s"Całkowity koszt zastąpienia"%s"Całkowity koszt"%s"Data wprowadzenia"%s"Data otrzymania"%s"Uwaga wewnętrzna"%s"Uwaga dla dostawcy"%s

note: %1$s:  IF category.hidelostitems %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden by default%sShown%s
pl: %sUkryty - opcja domyślna%sWidoczny%s

note: %1$s:  IF ( category.hidelostitems ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sHidden%sShown%s
pl: %sUkryty%sWidoczny%s

note: %1$s:  BLOCK subject %2$s:  END
en: %sHold:%s
pl: %sZamówienie:%s

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sHolds policy by item type for %s%sDefault holds policy by item type%s
pl: %sZasady zamawiania dla określonego typu dokumentów dla %s%sDomyślne zasady zamówień dla określonego typu dokumentów%s

note: %1$s:  IF biblio.item_error %2$s:  END %3$s:  FOREACH item IN biblio.iteminfos
en: %sItem records could not be processed because the number of item fields was uneven.%s %s
pl: %sRekordy egzemplarzy nie mogły zostać przetworzone, ponieważ liczba pól egzemplarzy była nierówna. %s %s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify %sAdd %s a system preference
pl: %sModyfikuj %sDodaj %s ustawienia systemu

note: %1$s:  IF ( authid ) %2$s:  authid | html %3$s:  authtypetext | html %4$s:  ELSE %5$s:  authtypetext | html %6$s:  END
en: %sModify authority #%s (%s)%sAdding authority (%s)%s &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
pl: %sModyfikuj hasło wzorcowe #%s (%s)%sDodawanie hasła wzorcowego (%s)%s &rsaquo; Hasła wzorcowe &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF cash_register %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify cash register%sAdd new cash register%s
pl: %sModyfikuj kasę fiskalną%sDodaj kasę fiskalną%s

note: %1$s:  IF framework %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify framework text%sAdd framework%s
pl: %sModyfikuj tekst szablonu%sDodaj szablon%s

note: %1$s:  IF library %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify library%sNew library%s
pl: %sModyfikuj bibliotekę%sNowa biblioteka%s

note: %1$s:  IF ( modify ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify notice%sAdd notice%s
pl: %sModyfikuj powiadomienie%sDodaj powiadomienie%s

note: %1$s:  IF ( ordernumber ) %2$s:  ordernumber | html %3$s:  ELSE %4$s:  END %5$s:  basketno | html
en: %sModify order details (line #%s)%sNew order%s &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %sModyfikuj szczegóły zamówienia (linia #%s)%sNowe zamówienie%s &rsaquo; Koszyk %s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF quote %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sModify quote%sNew quote%s
pl: %sModyfikuj cytat%sNowy cytat%s

note: %1$s:  IF ( heading_modify_tag_p ) %2$s:  END %3$s:  IF ( heading_add_tag_p ) %4$s:  END
en: %sModify tag%s %sNew tag%s
pl: %sModyfikuj tag%s %sNowy tag%s

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for
pl: %sNowy %sKoszyk %s (%s) dla

note: %1$s:  UNLESS ( basketno ) %2$s:  END %3$s:  basketname | html %4$s:  basketno | html %5$s:  booksellername | html
en: %sNew %sBasket %s (%s) for %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %sNowy %sKoszyk %s (%s) dla %s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF record.permanent %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sNo%sYes%s
pl: %sNie%sTak%s

note: %1$s:  IF ( opsearch ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrder from external source%sSearch results &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Order from external source%s &rsaquo; Koha
pl: %sZamówienie z zewnętrznego źródła%sWyszukiwanie &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Zamówienie z zewnętrznego źródła%s &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( order_loop ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOrders search &rsaquo; Search results%sOrder search%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %sWyszukiwanie zamówień &rsaquo; Wyniki wyszukiwania%sZnajdź zamówienie%s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( booksellername ) %2$s:  booksellername | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: %sOrders with uncertain prices for vendor %s%sOrders with uncertain prices%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: %sZamówienia z niepewnymi cenami dla dostawcy %s%sZamówienia z niepewnymi cenami%s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( issue.overdue ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sOverdue!%s&nbsp;%s
pl: %sPrzetrzymanie!%s&nbsp;%s

note: %1$s: - BLOCK subject - %2$s: - END -
en: %sOverdue:%s
pl: %sPrzetrzymane:%s

note: %1$s:  IF ( newpassword ) %2$s:  ELSE %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.firstname | html %5$s:  END
en: %sPassword updated %sUpdate password for %s, %s%s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: %sHasło uaktualnione %sUaktualnij hasło dla %s, %s%s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sPatrons statistics &rsaquo; Results%sPatrons statistics%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: %sStatystyki użytkowników &rsaquo; Wyniki%sStatystyki użytkowników%s &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF rule.remove %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sRemove%sSkip%s
pl: %sUsuń%sPomiń%s

note: %1$s:  IF ( searchdesc ) %2$s:  IF ( query_desc ) %3$s:  query_desc | html %4$s:  END %5$s:  IF ( limit_desc ) %6$s:  limit_desc | html %7$s:  END %8$s:  ELSE %9$s:  END
en: %sResults of search %sfor '%s'%s%s&nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s%sYou did not specify any search criteria%s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: %sWyniki wyszukiwania %sdla '%s'%s%s&nbsp;z ograniczeniem/-ami:&nbsp;'%s'%s%sŻadne kryteria wyszukiwania nie zostały określone%s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: INPUT type=button
en: %sRevert transit status%sRevert waiting status%s
pl: %sCofnij status tranzytu %sPowrót do statusu oczekuje%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sReview%sReview tags%s &rsaquo; Tags &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: %sPrzegląd%sPrzegląd tagów%s &rsaquo; Tagi &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF chargeperiod_charge_at %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sStart of interval%sEnd of interval%s
pl: %sPoczątek okresu%sKoniec okresu%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s
pl: %sPlik, który próbujesz wczytać jest pusty.%s %sNie wybrano pliku do wczytania.%s

note: %1$s:  IF errors.empty_upload %2$s:  END %3$s:  IF errors.no_file %4$s:  END %5$s:  IF errors.invalid_parameter %6$s:  END
en: %sThe file you are attempting to upload has no contents.%s %sYou did not select a file to upload.%s %sInvalid or missing script parameter.%s
pl: %sPlik, który próbujesz wczytać jest pusty.%s %sNie wybrano pliku do wczytania.%s %s Nieprawidłowy lub brakujący parametr skryptu.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThere are no received orders.%s
pl: %sBrak otrzymanych zamówień.%s

note: %1$s:  CASE 'cannot_see_patron_infos' %2$s:  CASE 'unknown_biblio'
en: %sThis account cannot view requested patron information. %s
pl: %s Nie posiadasz uprawnień do podglądu szczegółów użytkownika. %s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sThis record has no items.%s
pl: %sBrak egzemplarzy dla tego rekordu.%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF currency.archived %2$s:  END
en: %sYes%s
pl: %sTak%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( itemtype.notforloan ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%s&nbsp;%s
pl: %sTak%s&nbsp;%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( loo.repeatable ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
pl: %sTak%sNie%s

note: For the first occurrence, %1$s:  IF field.searchable %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: %sYes%sNo%s
pl: %sTak%sNie%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: %sa list:%s
pl: %sdo listy:%s

note: %1$s:  IF ( issn ) %2$s:  END %3$s:  END %4$s:  IF ( issn )
en: %sand %s %s %s with ISSN matching
pl: %si %s %s %s z nadanym ISSN

note: %1$s:  IF ( loopro.branch ) %2$s:  Branches.GetName( loopro.branch ) | html %3$s:  END
en: %sat %s%s
pl: %sw %s%s

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb - Later heading
pl: %sb - Hasło późniejsze

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='b'
en: %sb = later name
pl: %sb = nazwa późniejsza

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='c'
en: %sc = official name
pl: %sc = nazwa oficjalna

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd - Acronym
pl: %sd - Akronim

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='d'
en: %sd = acronym / initial / abbreviation
pl: %sd = akronim / inicjał / skrót

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='e'
en: %se = pseudonym
pl: %se = pseudonim

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf - Musical composition
pl: %sf - Kompozycja muzyczna

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='f'
en: %sf = real name
pl: %sf = prawdziwe imię

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg - Broader term
pl: %sg - Termin szerszy

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='g'
en: %sg = broader term or name
pl: %sg = termin szerszy

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh - Narrower term
pl: %sh - Termin węższy

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='h'
en: %sh = narrower term or name
pl: %sh = termin węższy

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si - Reference instruction phrase in subfield $i
pl: %si - Odnośnik instrukcji wyrażenia w podpolu $i

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='i'
en: %si = name in religion
pl: %si = wyznanie

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='j'
en: %sj = married name
pl: %sj = nazwisko współmałżonka

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='k'
en: %sk = name before marriage
pl: %sk = nazwisko panieńskie

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='l'
en: %sl = shared pseudonym
pl: %sl = pseudonim udostępniony

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='m'
en: %sm = secular name
pl: %sm = nazwa świecka

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='n'
en: %sn - Not applicable
pl: %sx- Nie ma zastosowania

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='o'
en: %so = attributed name / conventional title of a work
pl: %so = nazwa nadana / konwencjonalny tytuł pracy

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='r'
en: %sr - Relationship designation in $i or $4
pl: %sr - Kod oznaczenia relacji w $i albo $4

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='t'
en: %st - Immediate parent body
pl: %st - Hasło nadrzędne

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='x'
en: %sx = not applicable
pl: %sx = nie ma zastosowania

note: %1$s:  PROCESS selectoptionopen value='z'
en: %sz = other
pl: %sz = inne

en: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (Bulgarian) Radoslav Kolev
pl: &#1041;&#1098;&#1083;&#1075;&#1072;&#1088;&#1089;&#1082;&#1080; (bułgarski) Radoslav Kolev

en: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (Russian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
pl: &#1056;&#1091;&#1089;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; (rosyjski) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk

en: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (Ukrainian) Victor Titarchuk and Serhij Dubyk
pl: &#1059;&#1082;&#1088;&#1072;&#1111;&#1085;&#1089;&#1100;&#1082;&#1072; (ukraiński) Victor Titarchuk i Serhij Dubyk

en: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (Hebrew)
pl: &#1506;&#1489;&#1512;&#1497;&#1514; (hebrajski)

en: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(Urdu) Ata ur Rehman
pl: &#1575;&#1585;&#1583;&#1608;(urdu) Ata ur Rehman

en: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (Persian)
pl: &#1601;&#1575;&#1585;&#1587;&#1609; (perski)

en: &#20013;&#25991; (Chinese)
pl: &#20013;&#25991; (chiński)

en: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (Hindi)
pl: &#2361;&#2367;&#2344;&#2381;&#2342;&#2368; (hindi)

en: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (Bengali) Parthasarathi Mukhopadhyay
pl: &#2476;&#2494;&#2434;&#2482;&#2494; (bengalski) Parthasarathi Mukhopadhyay

en: &#26085;&#26412;&#35486; (Japanese)
pl: &#26085;&#26412;&#35486; (japoński)

en: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (Malayalam)
pl: &#3374;&#3378;&#3375;&#3390;&#3379;&#3330; (malajalam)

en: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (Thai)
pl: &#3616;&#3634;&#3625;&#3634;&#3652;&#3607;&#3618; (tajski)

en: &#54620;&#44397;&#50612; (Korean)
pl: &#54620;&#44397;&#50612; (koreański)

en: &#x010D;e&#353;tina (Czech)
pl: &#x010D;e&#353;tina (czeski)

en: &lt;&lt; Back to suggestions
pl: &lt;&lt; Powrót do propozycji

en: &lt;&lt; Previous
pl: &lt;&lt; Wstecz

en: &lt;a href="[856u]"&gt;open site&lt;/a&gt;
pl: &lt;a href="[856u]"&gt;otwórz stronę&lt;/a&gt;

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Author as phrase
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Autor jako fraza

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Call number
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Sygnatura

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa konferencji

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Conference name as phrase
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa konferencji jako fraza

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa ciała zbiorowego

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Corporate name as phrase
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa ciała zbiorowego jako fraza

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Keyword as phrase
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Słowo kluczowe jako fraza

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa osobowa

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Personal name as phrase
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Nazwa osobowa jako fraza

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Series title
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tytuł serii

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and broader terms
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hasło i szersze terminy

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and narrower terms
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hasło i węższe terminy

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject and related terms
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hasło i powiązane terminy

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Subject as phrase
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Hasło jako fraza

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Title as phrase
pl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Tytuł jako fraza

en: &nbsp;Show inactive funds:
pl: &nbsp;Wyświetl nieaktywne fundusze:

en: &nbsp;Show inactive:
pl: &nbsp;Wyświetl nieaktywne:

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is neither permitted nor prohibited.
pl: &quot;%s&quot; nie jest ani dozwolone, ani zabronione.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is permitted.
pl: &quot;%s&quot; nie jest dozwolony.

note: %1$s:  test_term | html
en: &quot;%s&quot; is prohibited.
pl: &quot;%s&quot; jest zabroniony.

note: %1$s:  biblio.title | html
en: &rsaquo; Confirm recalls on %s
pl: &rsaquo; Potwierdź przypomnienia na %s

en: &rsaquo; Mana Knowledge Base report search results
pl: &rsaquo; Mana Knowledge Base zgłoś wyniki wyszukiwania

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: &rsaquo; Recalls history for %s
pl: &rsaquo; Historia przypomnień dla %s

en: ') | html %%]
pl: ') |html %%]

en: 'password' should be stored in plaintext, and will be converted to a Bcrypt hash (if your passwords are already encrypted, talk to your system administrator about options). Passwords will not be updated on overwrite unless replace passwords option is checked.
pl: 'Hasło' powinno być przechowywane w postaci zwykłego tekstu, będzie konwertowane do postaci szyfrowanej (jeśli hasło już zostało zaszyfrowane, skontaktuj się z administratorem systemu). Hasła nie zostaną nadpisane przy aktualizacji, chyba że zostanie zaznaczona opcja zamiany haseł.

note: %1$s:  dropboxdate | $KohaDates with_hours => 1
en: ( Effective checkin date is %s )
pl: (Rzeczywista data zwrotu: %s )

note: %1$s:  m.data.items_count | html
en: (%s items).
pl: (%s egzemplarzy).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html %2$s:  m.data.items_count | html
en: (%s patrons and %s items).
pl: (%s użytkowników i %s egzemplarzy).

note: %1$s:  m.data.patrons_count | html
en: (%s patrons).
pl: (%s użytkowników).

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) and being transferred to %s
pl: (%s) jest przesyłany do %s

note: %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html
en: (%s) at %s
pl: (%s) do %s

note: For the first occurrence, %1$s:  rescardnumber | html %2$s:  Branches.GetName( resbranchcode ) | html %3$s:  reswaitingdate | $KohaDates
en: (%s) at %s since %s
pl: (%s) w %s od %s

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) for
pl: (%s) dla

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) from
pl: (%s) z

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been on hold for
pl: (%s) był zarezerwowany dla

note: For the first occurrence, %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) has been waiting for
pl: (%s) oczekuje na

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is being processed for
pl: (%s) jest przetwarzany dla

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is checked out to
pl: (%s) jest wypożyczony przez

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is currently checked out to this patron. Renew?
pl: (%s) jest już wypożyczony przez użytkownika. Prolongować?

note: %1$s:  getBarcodeMessageIteminfo | html
en: (%s) is on hold for
pl: (%s) jest zarezerwowany dla

note: %1$s:  message.barcode | html
en: (%s) to
pl: (%s) do

note: %1$s:  issued_cardnumber | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: (%s). %s Check in and check out? %s
pl: (%s). %s Przyjąć zwrot i wypożyczyć? %s

en: (Accruing)
pl: (Naliczana)

en: (Acronym)
pl: (Akronim)

en: (All libraries)
pl: (Wszystkie biblioteki)

note: %1$s:  field.authorised_value_category | html
en: (Authorised values for %s)
pl: (Dopuszczone wartości dla kategorii %s)

en: (Broader heading)
pl: (Hasło szersze)

en: (Cancelled)
pl: (Anulowane)

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  bookfund | html
en: (Current: %s - %s)
pl: (Obecny koszt: %s - %s)

en: (Earlier heading)
pl: (Hasło wcześniejsze)

en: (Error)
pl: (Błąd)

en: (Example: "001,245ab,600")
pl: (Przykład: "001,245ab,600")

en: (Filtered.
pl: (Przefiltrowano.

en: (Forgiven)
pl: (Anulowanie należności)

en: (Immediate parent body)
pl: (Hasło nadrzędne)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html %2$s:  HoldsToPullEndDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to %s days ahead. Set other date ranges as needed.)
pl: (Domyślnie to: %s dni wcześniej do daty bieżącej %s, dostosuj wyniki według daty.)

note: %1$s:  HoldsToPullStartDate | html
en: (Inclusive, default is %s days ago to today. Set other date ranges as needed.)
pl: (Domyślnie to: %s dni wcześniej do daty bieżącej, dostosuj wyniki według daty.)

en: (Indonesian)
pl: (indonezyjski)

en: (Later heading)
pl: (Hasło późniejsze)

en: (Lost)
pl: (zagubiony)

en: (Musical composition)
pl: (Kompozycja muzyczna)

en: (Narrower heading)
pl: (Hasło węższe)

en: (None)
pl: (Brak)

en: (Not lost)
pl: (Niezagubiony)

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  IF (circborrowernumber)
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
pl: (Rekord numer %s) %s Dodaj rekord MARC %s

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: (Record number %s) %s Add MARC record %s
pl: (Rekord numer %s) %s Dodaj rekord MARC %s

en: (Refunded)
pl: (Wyrównano)

en: (Replaced)
pl: (Zastąpiono)

en: (Required)
pl: (Wymagane)

en: (Returned)
pl: (Zwrócona)

en: (Skip records marked as seen on or after this date.)
pl: (Pomiń rekordy oznaczone jako ostatnio widziane lub po tej dacie.)

en: (Tax exc.)
pl: (Kwota netto)

en: (Tax inc.)
pl: (Kwota brutto)

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s, see the Koha log file for more information).
pl: (Błąd: %s, zobacz informacje w logach systemowych).

note: For the first occurrence, %1$s:  message.error | html
en: (The error was: %s. See the Koha logfile for more information).
pl: (Błąd: %s. Zobacz informacje w logach systemowych).

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: (There are %s subscriptions associated with this title).
pl: (Prenumeraty powiązane z tym tytułem: %s).

en: (This is a fallback value due to a bad configuration)
pl: (Jest to wartość awaryjna z powodu złej konfiguracji)

en: (Uncertain)
pl: (Niepewne)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (Unknown)
pl: (Nieznane)

en: (Voided)
pl: (Unieważniono)

en: (a choice list for choice (separated by |) or cols|rows for texarea)
pl: [lista wybierana (oddzielona |) albo cols|rows (wersów) dla texarea (obszaru tekstowego))

note: %1$s:  cur_active | html %2$s:  IF (listincgst == 1) %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: (adjusted for %s, %stax inclusive%stax exclusive%s)
pl: (dopasowany do %s, %skwota brutto%skwota netto%s)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax exclusive)
pl: (dopasowany do %s, kwota brutto)

note: %1$s:  active_currency.currency | html
en: (adjusted for %s,tax inclusive)
pl: (dopasowany do %s,kwota brutto)

en: (amounts will be rounded down)
pl: (kwoty zostaną zaokrąglone w dół)

en: (budgeted cost * quantity)
pl: (koszt przewidywany * liczba)

en: (can be positive or negative)
pl: (może być dodatni lub ujemny)

en: (checking)
pl: (sprawdzanie)

en: (closed)
pl: (zamknięty)

en: (current stage highlighted)
pl: (aktualny etap podkreślony)

en: (default if none is defined)
pl: (domyślne jeśli nie zostało zdefiniowane)

en: (default)
pl: (domyślnie)

en: (enter amount in numerals)
pl: (podaj ilość w liczbach)

en: (exclusive)
pl: (włącznie)

en: (fast cataloging)
pl: (katalogowanie)

en: (if empty, subscription is still active)
pl: (puste pole, oznacza, że prenumerata jest nadal aktywna)

en: (if you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list)
pl: (jeśli wybierzesz jakąś wartość, określniki będą ograniczone do listy dopuszczonych wartości)

en: (inactive)
pl: (nieaktywny)

en: (inclusive)
pl: (włącznie)

en: (inclusive)
pl: (włącznie)

en: (inclusive) to
pl: (włącznie) do

note: %1$s:  resultsloo.timestamp | html
en: (modified on %s)
pl: (zmodyfikowano %s)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: (must be a number greater than 0)
pl: (liczba musi być większa od 0)

note: SCRIPT
en: (never)
pl: (nigdy)

en: (no library)
pl: Dowolna biblioteka

note: %1$s:  ar.item.barcode | html
en: (only %s)
pl: (tylko %s)

en: (received)
pl: (otrzymano)

en: (record kept)
pl: (rekord utrzymany)

note: %1$s:  FOREACH relate IN related %2$s:  relate.related_search | html %3$s:  END
en: (related searches: %s%s%s)
pl: (powiązane wyszukiwania: %s%s%s)

en: (remove)
pl: (usuń)

note: %1$s:  biblio.match_score | html
en: (score = %s):
pl: (wynik = %s):

en: (select a library)
pl: (wybierz bibliotekę)

en: (start date of the 1st subscription)
pl: (data rozpoczęcia pierwszej prenumeraty)

en: (tax exclusive)
pl: (bez podatku)

en: (tax inclusive)
pl: (zawiera podatek)

en: (use * to do a fuzzy search)
pl: (użyj * aby wyszukać w oparciu o logikę rozmytą)

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: ) %s Group attributes types with a block title (based on authorized values category 'PA_CLASS') %s
pl: ) %s Grupa atrybutów z zablokowanym tytułem (oparte na Dopuszczonej wartości ‘PA_CLASS’) %s

note: %1$s: - ELSE - %2$s: - END -
en: ) %s No last cashup %s
pl: ) %s Brak ostatniej wypłaty %s

en: ) is currently restricted.
pl: ) jest zablokowany.

en: ) is not checked out to a patron.
pl: ) Egzemplarz wypożyczony innemu użytkownikowi.

note: %1$s:  date_due | $KohaDates
en: ) now due on %s
pl: ) nowy termin zwrotu %s

en: ) on
pl: ) w

note: %1$s:  borrower.firstname | html %2$s:  borrower.surname | html
en: ) renewed for %s %s (
pl: ) prolonguj dla %s %s (

en: ) you selected does not exist.
pl: ) wybrany/-e przez Ciebie nie istnieje.

en: ), France
pl: ), Francja

en: ** Vendor's listings already include tax.
pl: ** Kwota do zapłaty zawiera już podatek.

en: , Cyprus
pl: , Cypr

en: , OH, USA (Koha 3.0 beta testing)
pl: , OH, USA (Koha 3.0 beta testowanie)

en: , Ohio, USA (MARC sponsorship, documentation, template maintenance)
pl: , Ohio, USA (sponsorowanie, dokumentacja, szablony MARC)

en: , PA, USA (Koha 3.0 Zebra Integration sponsorship)
pl: , PA, USA (sponsorowanie integracji Koha 3.0 z Zebra)

en: , Pascale Nalon (ENSMP), and many more
pl: , Pascale Nalon (ENSMP) i in.

en: , Please transfer this item.
pl: , Proszę, prześlij ten egzemplarz.

en: , greater than or equal to 1
pl: , jest większe niż lub równe 1

en: , holds placed by patrons of this category will not be given priority
pl: , zamówienia składane przez użytkownika tej kategorii nie będą posiadać kolejki rezerwacji

en: , please ask an administrator to check your configuration.
pl: , skontaktuj się z administratorem, aby sprawdził konfigurację systemu.

note: %1$s: - END - %2$s: - ELSE - %3$s: - IF Koha.Preference('IndependentBranches') && Branches.all().size == 1 - %4$s:  Branches.GetName(hold.branchcode) | html
en: , please checkin to verify status %s %s %s %s
pl: , proszę przekazać, by sprawdzić status %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: - Budget amount cannot be blank
pl: - Kwota budżetu nie może być pusta

note: SCRIPT
en: - Budget code cannot be blank
pl: - Kod budżetu nie może być pusty

note: SCRIPT
en: - Budget name cannot be blank
pl: - Nazwa budżetu nie może być pusta

note: SCRIPT
en: - Budget parent is current budget
pl: - Budżet główny jest obecnie bieżącym budżetem

note: SCRIPT
en: - First publication date is not defined
pl: - Brak Daty wydania pierwszego numeru

note: SCRIPT
en: - Frequency is not defined
pl: - Nie zdefiniowano częstotliwości

en: - None -
pl: - Brak -

note: SCRIPT
en: - Please select an item to place a hold
pl: - Proszę wybrać egzemplarz, aby zamówić

en: -- All --
pl: -- Wszystko --

en: -- Choose --
pl: -- Wybierz --

en: -- Choose a patron list --
pl: -- Wybierz listę użytkowników --

en: -- Choose a reason --
pl: -- Wybierz powód --

en: -- Choose a status --
pl: -- Wybierz status --

en: -- Choose format --
pl: -- Wybierz format --

en: -- Choose one --
pl: -- Wybierz jeden --

en: -- None --
pl: -- Brak --

en: -- Select an option--
pl: -- Wybierz opcję--

en: -- none --
pl: -- żadna --

en: -- please choose --
pl: -- proszę wybrać --

en: . Check out anyway?
pl: . Wypożyczyć mimo to?

en: . Click on "Confirm your suggestion" to ignore this message.
pl: . Kliknij „Potwierdź propozycję zakupu”, aby zignorować tę wiadomość.

en: . Deletion is not possible.
pl: . Usunięcie nie jest możliwe.

en: . Deletion not possible
pl: . Usunięcie nie jest możliwe

en: . If an input record has more than one attribute, the fields should either be entered as an unquoted string (previous examples), or with each field wrapped in separate double quotes and delimited by a comma:
pl: . Jeśli rekord wyjściowy zawiera więcej niż jeden atrybut, pola powinny albo być wprowadzone jako niecytowany ciąg (poprzedni przykład), albo każde z nich zaopatrzone w podwójne cytaty i oddzielone przecinkiem:

en: . Please re-enter the new password.
pl: . Proszę ponownie wprowadzić nowe hasło.

en: . Please retain this item and check it in to process the hold.
pl: . Proszę zachować ten egzemplarz i sprawdzić czy jest on zamówiony.

en: . The second syntax would be required if the data might have a comma in it, like a date string.
pl: . Druga składnia byłaby wymagana, jeśli dane zawierałyby w swojej strukturze przecinek, jako ciąg znaków.

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one library.%s
pl: .%sAdministrator musi zdefiniować przynajmniej jedną bibliotekę.%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: .%sAn administrator must define at least one patron category.%s
pl: .%sAdministrator musi zdefiniować przynajmniej jedną kategorię użytkowników.%s

en: ... or...
pl: ...lub...

en: ...and:
pl: ...i:

en: ...to
pl: ...do

en: 0 subscription routing lists
pl: 0 list obiegu prenumeraty

en: 0 to disable
pl: 0 jeśli wyłączone

en: 0 to order
pl: 0 do zamówienia

en: 1 batch to export
pl: 1 grupa do eksportu

en: 10 characters maximum
pl: maksymalnie 10 znaków

en: 1st
pl: Pierwszy

note: %1$s: - IF default_config.debug - %2$s: - ELSE - %3$s: - END -
en: : %sYes%sNo%s
pl: : %sTak%sNie%s

note: %1$s:  ELSE %2$s:  END
en: : %sa list:%s
pl: : %sdo listy:%s

en: : Barcode must be unique.
pl: : Kod kreskowy musi być unikalny.

en: : Barcode must be unique.
pl: : Kod kreskowy musi być unikalny.

en: : Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it.
pl: : Ostatni egzemplarz rekordu bibliograficznego z zamówieniem na poziomie bibliograficznym.

en: : The items do not belong to your library.
pl: : Egzemplarze nie należą do Twojej biblioteki/filii.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
pl: : Nie można automatycznie określić wartości dla kodów kreskowych. Egzemplarz nie został dodany.

en: : Unable to automatically determine values for barcodes. No item has been inserted.
pl: : Nie można automatycznie określić wartości dla kodów kreskowych. Egzemplarz nie został dodany.

en: : item has a waiting hold.
pl: : egzemplarz posiada rezerwację.

en: : item has linked
pl: : egzemplarz został połączony

en: : item is checked out.
pl: : egzemplarz wypożyczony.

en: : one or more associated items could not be deleted at this time.
pl: : Nie można usunąć jednego lub więcej połączonych egzemplarzy.

note: INPUT type=button name=back
en: << Back
pl: << Cofnij

note: INPUT type=button name=delete
en: << Delete
pl: << Usuń

note: INPUT type=checkbox name=notify
en: A NOTIFY_MANAGER notice will be generated and send to the manager if a valid email address is defined. This can be checked if a new manager has been selected.
pl: Powiadomienie NOTIFY_MANAGER zostanie wysłane na adres e-mail osoby obsługującej zamówienie, pod warunkiem, że adres e-mail będzie uzupełniony i osoba obsługująca zaznaczona.

en: A bibliographic record for this request exists, but no item. You are about to create an item and check it out
pl: Brak egzemplarza dla rekordu bibliograficznego. Stwórz egzemplarz, a potem go wypożycz.

en: A field name is required
pl: To pole jest wymagane

en: A generic authorized value field that can be used anywhere you need a simple yes/no pull down menu.
pl: Ogólna dopuszczona wartość, do stworzenia pola z listą tak/nie.

note: %1$s:  error_duplicate_title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: A group with the title %s already exists.
pl: Grupa o nazwie %s już istnieje.

en: A librarian
pl: Bibliotekarz

en: A list of additional custom status values for suggestions that can be used in addition to the default values.
pl: Lista z dodatkowymi statusami w propozycjach zakupu, używana oprócz wartości domyślnych.

en: A list of reasons displayed in the suggestion form on the OPAC.
pl: Lista powodów wyświetlana w formularzu propozycji zakupu w OPAC.

note: SCRIPT
en: A matching authority was found in the local database.
pl: W bazie danych znaleziono pasujące hasło wzorcowe.

note: SCRIPT
en: A new version of this site is available. Load it?
pl: Dostępna nowa wersja. Pobrać teraz?

en: A non priority hold doesn't prevent a current checkout from renewing
pl: Zamówienie bez priorytetu (nie blokuje możliwości prolongowania aktualnego wypożyczenia)

en: A non-existent or invalid library code was supplied. Please verify that you have a library set.
pl: Nieistniejący lub niepoprawny kod biblioteki. Sprawdź bibliotekę na koncie uzytkownika.

note: %1$s:  Branches.GetName( patron.branchcode ) | html -
en: A patron from library %s
pl: Użytkownik z biblioteki %s

en: A pattern with this name already exists.
pl: Wzór numerowania o tej nazwie już istnieje.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account and if an overdue fine was forgiven when the item was marked as lost, it has been reverted.
pl: Zwrot opłaty za zagubiony egzemplarz został oznaczony na koncie użytkownika jako wycofany.

en: A refund for the lost item charge has been applied to the borrowing patron's account, and new overdue charge has been calculated and applied.
pl: Zwrot opłaty za zagubiony egzemplarz został oznaczony na koncie użytkownika, nowa należność została obliczona i zastosowana.

en: A similar document already exists:
pl: Podobny dokument już istnieje:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: A translation already exists for this language.
pl: Istnieje tłumaczenie dla tego języka.

en: A way to sort and filter your reports, the default values in this category include the Koha modules (Accounts, Acquitisions, Catalog, Circulation, Patrons)
pl: Umożliwia sortowanie i filtrowanie raportów, ustawienia domyślne wartości w tej kategorii obejmują moduły Koha (Konta, Gromadzenie, Katalog, Udostępnianie, Użytkownicy)

en: ALL items fields MUST :
pl: WSZYSTKIE pola MUSZĄ:

en: AND
pl: I

en: API Keys &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Klucze API dla &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API Keys for %s
pl: Klucze API dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: API keys for %s
pl: Klucze API dla %s

en: About Koha
pl: O Koha

en: About Koha &rsaquo; Koha
pl: O Koha &rsaquo; Koha

en: Abstracts / Summaries
pl: Abstrakty/streszczenia

en: Academic
pl: Akademicka

en: Accepted
pl: Zaakceptowane

en: Accepted by
pl: Zaakceptowane przez

en: Accepted by the library
pl: Przyjęte przez bibliotekę

en: Accepted by:
pl: Zaakceptowane przez:

en: Accepted date from:
pl: Zaakceptowane od:

en: Accepted on:
pl: Zaakceptowane przez:

note: %1$s:  message.amount | html
en: Accepted payment (%s) from
pl: Płatność zaakceptowana (%s) od

en: Access URL
pl: Dostęp URL

en: Access files
pl: Dostęp do plików

en: Access files
pl: Dostęp do plików

en: Access files stored on the server, like log files or reports
pl: Uzyskaj dostęp do plików przechowywanych na serwerze, takich jak pliki logów lub raporty

en: Access the point of sale page and take payments
pl: Możliwość dokonywania płatności na stronie punktu sprzedaży

en: Access to all librarian functions
pl: Dostęp do wszystkich funkcji

en: Access to the files stored on the server
pl: Dostęp do plików przechowywanych na serwerze

en: Access your background jobs
pl: Dostęp do zadań w tle

note: SCRIPT
en: Accessibility
pl: Dostępność

en: Accession date
pl: Data akcesji

en: Accession date (inclusive)
pl: Data akcesji (włącznie)

en: Accession date:
pl: Data akcesji:

en: Account creation fee
pl: Opłata za utworzenie konta

en: Account credit
pl: Rodzaj płatności

en: Account credit types
pl: Typy zasilenia konta

en: Account debit types
pl: Typ obciążenia konta

en: Account fines and payments
pl: Konto i płatności

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
pl: Konto %s

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Account for %s
pl: Konto %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Account for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Konto dla %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Account has been administratively locked
pl: Konto zostało zablokowane administracyjnie

en: Account has been locked
pl: Konto zostało zablokowane!

en: Account has expired
pl: Konto wygasło

en: Account not found
pl: Nie znaleziono konta

en: Account number:
pl: Numer konta:

en: Account renewal fee
pl: Opłata za prolongatę konta

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Account summary: %s %s (%s)
pl: Podsumowanie konta: %s %s (%s)

en: Account type
pl: Rodzaj płatności

en: Account type:
pl: Rodzaj płatności:

en: Account:
pl: Konto:

en: Accounting
pl: Należności

en: Accounting details
pl: Szczegóły rachunku

en: Accounts
pl: Konta

en: Acquisition
pl: Gromadzenie

en: Acquisition
pl: Gromadzenie

en: Acquisition claim
pl: Reklamacja gromadzenia

en: Acquisition date
pl: Data nabycia

en: Acquisition date (yyyy-mm-dd)
pl: Data nabycia (rrrr-mm-dd)

en: Acquisition date: newest to oldest
pl: Data nabycia: od najnowszych do najstarszych

en: Acquisition date: oldest to newest
pl: Data nabycia: od najstarszych do najnowszych

en: Acquisition details
pl: Szczegóły nabycia

en: Acquisition information
pl: Gromadzenie

en: Acquisition management
pl: Zarządzanie nabytkami

en: Acquisition order
pl: Zamówienie gromadzenia

en: Acquisition parameters
pl: Gromadzenie

en: Acquisition tables
pl: Tabele gromadzenia

en: Acquisitions
pl: Gromadzenie

en: Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Acquisitions home
pl: Gromadzenie

en: Acquisitions statistics
pl: Statystyki gromadzenia

en: Acquisitions statistics
pl: Statystyki gromadzenia

en: Acquisitions statistics wizard
pl: Statystyki gromadzenia

en: Action
pl: Działanie

en: Action if matching record found:
pl: Działanie w przypadku znalezienia pasującego rekordu:

en: Action if matching record found:
pl: Działanie w przypadku znalezienia pasującego rekordu:

en: Action if no match found:
pl: Działanie w przypadku braku pasującego rekordu:

en: Action if no match is found:
pl: Działanie w przypadku braku pasującego rekordu:

en: Actions
pl: Działania

en: Actions
pl: Działania

en: Actions for
pl: Działania dla

en: Actions:
pl: Działania

en: Activate
pl: Aktywuj

en: Active
pl: Aktywny

en: Active budgets
pl: Aktywne budżety

en: Active:
pl: Aktywna:

note: SCRIPT
en: Activity
pl: Aktywność

en: Actual cost
pl: Kwota do zapłaty

en: Actual cost tax exc.
pl: Kwota do zapłaty netto

note: TH
en: Actual cost tax exc. / Actual cost tax inc.
pl: Koszt z podatkiem / bez podatku

en: Actual cost tax inc.
pl: Szacunkowy koszt brutto

en: Actual cost:
pl: Kwota do zapłaty:

en: Actual cost:
pl: Kwota do zapłaty:

en: Actual dimensions of the QR code depend on the amount of characters being encoded.
pl: Rzeczywiste wymiary kodu QR zależą od ilości zakodowanych znaków.

en: Add
pl: Dodaj

en: Add
pl: Dodaj

note: %1$s:  total | html %2$s:  IF ( singleshelf )
en: Add %s items to %s
pl: Dodaj %s egzemplarze do %s

note: INPUT type=submit name=add_duplicate_submit
en: Add & duplicate
pl: Dodaj i powiel

en: Add &quot;In demand&quot;
pl: Dodaj &quot;Na żądanie&quot;

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
pl: Dodaj koszyk do %s

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add a basket to %s
pl: Dodaj koszyk do %s

en: Add a condition
pl: Dodaj kolejny warunek

en: Add a contract
pl: Dodaj kontrakt

en: Add a definition to the dictionary.
pl: Dodaj definicję do słownika.

en: Add a message for:
pl: Dodaj wiadomość dla:

en: Add a new OAI set
pl: Dodaj nowy zestaw OAI

en: Add a new OAI set
pl: Dodaj nowy zestaw OAI

en: Add a new action
pl: Dodaj nowe działanie

en: Add a new authorized value
pl: Dodaj nową wartość dopuszczoną

en: Add a new collection
pl: Dodaj nową kolekcję

en: Add a new delivery
pl: Dodaj nowego dostawcę

en: Add a new field
pl: Dodaj kolejne pole

note: INPUT type=button
en: Add a new item
pl: Dodaj nowy egzemplarz

en: Add a new message
pl: Dodaj nową wiadomość

en: Add a new record
pl: Dodaj nowy rekord

note: A
en: Add a new regular expression
pl: Dodaj nowe wyrażenie regularne

note: SCRIPT
en: Add a new upload
pl: Wczytaj nowy plik

en: Add a patron category &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
pl: Dodaj kategorię użytkownika &rsaquo; Instalator &rsaquo; Koha

en: Add a stage
pl: Dodaj etap

en: Add a substitution
pl: Dodaj zmianę

note: INPUT type=submit
en: Add action
pl: Dodaj działanie

en: Add additional content
pl: Dodaj dodatkową zawartość

en: Add additional fields to certain tables
pl: Dodaj dodatkowe pola do niektórych tabeli

en: Add an SMS cellular provider
pl: Dodaj operatora sieci komórkowej (SMS)

en: Add an adjustment
pl: Dodaj korektę

note: A
en: Add an attribute
pl: Dodaj atrybut

en: Add an item by barcode
pl: Dodaj egzemplarz

en: Add and append
pl: Dodaj i dołącz

en: Add and delete funds (but can't modify funds)
pl: Dodawanie i usuwanie funduszy (bez możliwości modyfikowania funduszy)

en: Add and remove items from rotas
pl: Dodawanie i usuwanie egzemplarzy z harmonogramu obiegu zbiorów

note: BUTTON
en: Add another condition
pl: Dodaj kolejny warunek

en: Add another contact
pl: Dodaj kolejny kontakt

note: A
en: Add another field
pl: Dodaj kolejne pole

en: Add basket group for
pl: Dodaj grupę koszyków dla

note: %1$s:  booksellername | html
en: Add basket group for %s
pl: Dodaj grupę koszyków dla %s

en: Add biblio
pl: Dodaj rekord

en: Add budget
pl: Dodaj budżet

en: Add budget
pl: Dodaj budżet

en: Add by barcode(s) or itemnumbers(s):
pl: Dodaj według kodu kreskowego lub numeru egzemplarza:

en: Add by borrowernumber(s):
pl: Dodaj według numeru użytkownika:

en: Add checked
pl: Dodaj zaznaczone

en: Add circulation message
pl: Dodaj wiadomość

en: Add classification source
pl: Dodaj źródło klasyfikacji

en: Add comment
pl: Dodaj komentarz

en: Add course reserves
pl: Dodawanie kursów

note: INPUT type=submit name=add
en: Add credit
pl: Dodaj opłatę

en: Add description
pl: Dodaj opis

en: Add field
pl: Dodaj pole

en: Add field
pl: Dodaj pole

en: Add filing rule
pl: Dodaj zasadę klasyfikacji

en: Add framework
pl: Dodaj szablon

en: Add fund
pl: Dodaj fundusz

en: Add fund
pl: Dodaj fundusz

en: Add group
pl: Dodaj grupę

en: Add group
pl: Dodaj grupę

en: Add guarantee
pl: Dodaj podopiecznego

en: Add guarantor
pl: Dodaj poręczyciela

en: Add incoming record
pl: Dodaj przychodzący rekord

note: A
en: Add internal note
pl: Dodaj uwagi wewnętrzne

en: Add internal note
pl: Dodaj uwagi wewnętrzne

note: INPUT type=submit name=add_submit
en: Add item
pl: Dodaj egzemplarz

note: %1$s:  IF (circborrowernumber)
en: Add item %s
pl: Dodaj egzemplarz %s

en: Add item to
pl: Dodaj egzemplarze do

en: Add item type
pl: Dodaj typ dokumentu

en: Add item type
pl: Dodaj typ dokumentu

en: Add item(s)
pl: Dodaj egzemplarz/-e

en: Add items
pl: Dodaj egzemplarze

en: Add items
pl: Dodaj egzemplarze

en: Add items by using the text area above or leave empty to add via item search.
pl: Dodaj kody kreskowe egzemplarzy w obszarze tekstowym powyżej bądź pozostaw puste pole, aby dodać egzemplarz przez wyszukiwanie.

en: Add items only if matching bib was found
pl: Dodaj egzemplarze tylko wtedy, gdy znaleziono pasujący numer systemowy

en: Add items only if no matching bib was found
pl: Dodaj egzemplarze tylko wtedy, gdy nie znaleziono pasującego numeru systemowego

en: Add items to rota report
pl: Dodaj egzemplarze do raportu harmonogramu

en: Add items: scan barcode
pl: Wprowadź kod kreskowy

en: Add items: scan barcodes
pl: Wprowadź kod kreskowy

en: Add library
pl: Dodaj bibliotekę

en: Add manual restriction
pl: Dodaj ograniczenie

en: Add match check
pl: Dodaj sprawdzenie dopasowania

en: Add match point
pl: Dodaj punkt dopasowania

en: Add message
pl: Dodaj wiadomość

en: Add modified records to the following list:
pl: Dodaj zmodyfikowane rekordy do następującej listy:

note: INPUT type=button name=add_multiple_copies
en: Add multiple copies of this item
pl: Dodaj wiele egzemplarzy

en: Add multiple patrons
pl: Dodaj wielu użytkowników

en: Add new
pl: Dodaj nowy

en: Add new account
pl: Dodaj konto

en: Add new alert
pl: Dodaj nowy alert

en: Add new collection
pl: Dodaj nową kolekcję

en: Add new definition
pl: Dodaj nową definicję

en: Add new field
pl: Dodaj nowe pole

en: Add new group
pl: Dodaj grupę

en: Add new holiday
pl: Dodaj dzień wolny

en: Add note
pl: Dodaj notatkę

en: Add notice
pl: Dodaj powiadomienie

en: Add offline circulations to queue
pl: Dodaj do kolejki udostępniania offline

en: Add offline circulations to queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Dodaj udostępnianie offline do kolejki &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Add or remove items
pl: Dodaj/Usuń egzemplarze

note: %1$s:  colTitle | html
en: Add or remove items &rsaquo; Collection %s &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Dodaj/usuń egzemplarze &rsaquo; Kolekcja %s &rsaquo; Kolekcje &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Add order
pl: Wybierz

en: Add order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
pl: Dodaj zamówienie &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Add order from a subscription
pl: Dodaj zamówienie z prenumeraty

en: Add order from a suggestion
pl: Dodaj zamówienie z propozycji

en: Add order from a suggestion &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Dodaj zamówienie z propozycji &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Add order to basket
pl: Dodaj zamówienie do koszyka

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add order to basket %s
pl: Dodaj zamówienie do koszyka %s

en: Add orders
pl: Dodaj zamówienia

note: %1$s:  comments | html %2$s:  file_name | html %3$s:  upload_timestamp | $KohaDates  with_hours => 1
en: Add orders from %s (%s staged on %s)
pl: Dodaj zamówienia z %s (%s dodane %s)

en: Add orders from MARC file
pl: Dodaj zamówienia z pliku MARC

en: Add patron
pl: Dodaj użytkownika

en: Add patron attribute type
pl: Dodaj typy atrybutów użytkowników

en: Add patron(s)
pl: Dodaj użytkowników

en: Add patrons
pl: Dodaj użytkowników

en: Add patrons
pl: Dodaj użytkowników

note: %1$s:  list.name | html
en: Add patrons &rsaquo; %s &rsaquo; Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Dodaj użytkowników &rsaquo; %s &rsaquo; Listy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Add patrons by borrowernumber using the text area above or leave empty to add via patron search.
pl: Dodaj numery użytkowników w obszarze tekstowym powyżej bądź pozostaw puste pole, aby dodać użytkownika przez wyszukiwanie.

en: Add patrons to a new patron list
pl: Dodaj użytkowników do nowej listy użytkowników

en: Add recipients
pl: Dodaj odbiorców

en: Add record matching rule
pl: Dodaj regułę dopasowania rekordów

en: Add record using fast cataloging
pl: Dodaj rekord używając katalogowania

en: Add reserves
pl: Dodaj rezerwacje

en: Add reserves for
pl: Dodaj rezerwacje dla

note: INPUT type=submit
en: Add restriction
pl: Dodaj ograniczenie

en: Add rule
pl: Dodaj zasadę

en: Add rules
pl: Dodaj zasady

en: Add splitting rule
pl: Dodaj regułę podziału

en: Add stage
pl: Dodaj etap

en: Add stage to
pl: Dodawanie etapu do

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Add staged files to basket
pl: Dodaj przygotowany plik do koszyka

en: Add sub fund
pl: Dodaj subfundusz

en: Add sub-group
pl: Dodaj podgrupę

en: Add suggestion
pl: Dodaj propozycję zakupu

en: Add tag
pl: Dodaj etykietę

note: %1$s:  IF ( singleshelf )
en: Add to %s
pl: Dodaj do %s

note: SCRIPT
en: Add to Dictionary
pl: Dodaj do słownika

en: Add to a list
pl: Dodaj do listy

en: Add to a new list:
pl: Dodaj do nowej listy:

en: Add to basket
pl: Dodaj do koszyka

en: Add to cart
pl: Dodaj do schowka

en: Add to list
pl: Dodaj do listy

en: Add to list
pl: Dodaj do listy

en: Add to list &rsaquo; Koha
pl: Dodaj do listy &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Add to offline circulation queue
pl: Dodaj do kolejki udostępniania offline

en: Add to patron list
pl: Dodaj do listy użytkowników

en: Add to rota
pl: Dodaj do harmonogramu

note: SCRIPT
en: Add to:
pl: Dodaj do:

en: Add user
pl: Dodaj użytkownika

en: Add users
pl: Dodaj użytkowników

en: Add vendor
pl: Dodaj dostawcę

en: Add vendor
pl: Dodaj dostawcę

note: A
en: Add vendor note
pl: Dodaj uwagi dla dostawcy

en: Add vendor note
pl: Dodaj uwagi dla dostawcy

en: Add, edit and archive cash registers
pl: Dodawanie, modyfikowanie i archiwizowanie kasy fiskalnej

en: Add, edit and delete courses
pl: Dodawanie, modyfikowanie i usuwanie kursów

en: Add, edit and delete patron lists and their contents
pl: Dodawanie, modyfikowanie, usuwanie list użytkowników i ich zawartości

en: Add, modify and view patron information
pl: Dodawanie, modyfikowanie i podgląd szczegółów użytkownika

en: Add, modify and view patron information
pl: Dodawanie, modyfikowanie i podgląd szczegółów użytkownika

en: Add/Edit items
pl: Dodaj/Modyfikuj pozycje

en: Add:
pl: Dodaj:

en: Added
pl: Dodano

en: Added on or after date:
pl: Dodane w dniu lub później:

en: Added on or before date:
pl: Dodane w dniu lub wcześniej:

note: %1$s:  added_attribute_type | html
en: Added patron attribute type &quot;%s&quot;
pl: Dodano typy atrybutów użytkowników: &quot;%s&quot;

note: %1$s:  added_matching_rule | html
en: Added record matching rule &quot;%s&quot;
pl: Dodaj regułę dopasowania rekordów &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Added.
pl: Dodano.

note: SCRIPT
en: Adding a mapping for: %s.
pl: Dodaj mapowanie dla: %s.

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
pl: Dodawanie hasła wzorcowego: %s

note: %1$s:  authtypetext | html
en: Adding authority %s
pl: Dodawanie hasła wzorcowego %s

en: Additional PQF attributes added to each query.
pl: Dodatkowe atrybuty PQR dodane do każdego zapytania.

en: Additional SRU options:
pl: Dodatkowe opcje SRU:

en: Additional attributes and identifiers
pl: Dodatkowe atrybuty i identyfikatory

en: Additional content types
pl: Dodatkowe typy zawartości

en: Additional contents &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Dodatkowa zawartość &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Additional fields
pl: Dodatkowe pola

note: %1$s:  tablename | html
en: Additional fields for '%s'
pl: Dodatkowe pola dla '%s'

en: Additional fields:
pl: Dodatkowe pola:

en: Additional options
pl: Dodatkowe opcje

en: Additional parameters
pl: Dodatkowe parametry

en: Additional thanks to...
pl: Dodatkowe podziękowania dla...

en: Additional tools
pl: Dodatkowe narzędzia

en: Address
pl: Adres

en: Address 2
pl: Adres 2

en: Address 2:
pl: Adres 2:

en: Address 2:
pl: Adres 2:

en: Address in question
pl: Niepewny adres

en: Address line 1:
pl: Wiersz 1 adresu:

en: Address line 1:
pl: Wiersz 1 adresu:

en: Address line 2:
pl: Wiersz 2 adresu:

en: Address line 2:
pl: Wiersz 2 adresu:

en: Address line 3:
pl: Wiersz 3 adresu:

en: Address:
pl: Adres:

en: Address:
pl: Adres:

en: Adjustment cost for invoice
pl: Koszt dostarczenia dla faktury

en: Adjustments
pl: Korekta

note: %1$s:  total_adj + shipmentcost | $Price
en: Adjustments plus shipping: %s
pl: Korekta + dostawa: %s

en: Administration
pl: Administracja

en: Administration
pl: Administracja

en: Administration &gt; Currencies and exchange rates
pl: Administracja &gt; Waluty i kursy wymian

en: Administration &rsaquo; Circulation and fine rules
pl: Administracja &rsaquo; Zasady Udostępniania i Należności

en: Administration &rsaquo; Item types
pl: Administracja &rsaquo; Typy dokumentów

en: Administration &rsaquo; Koha
pl: Administracja &rsaquo; Koha

en: Administration tables
pl: Tabele Administracji

en: Administrator account created!
pl: Administrator został utworzony!

en: Administrator account permissions
pl: Uprawnienia administratora koha

en: Administrator identity
pl: Potwierdzenie tożsamości administratora

en: Administrator login
pl: Logowanie administratora

en: Adolescent
pl: Wiek licealny

en: Adult
pl: Dorosły

en: Advance notice
pl: Przypomnienie przed upływem terminu

note: SCRIPT
en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Advanced &raquo;
pl: Zaawansowany &raquo;

note: SCRIPT
en: Advanced Sort
pl: Zaawansowane sortowanie

en: Advanced constraints
pl: Zaawansowane opcje

en: Advanced constraints:
pl: Zaawansowane opcje:

en: Advanced editor
pl: Zaawansowany edytor

en: Advanced editor keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe zaawansowanego edytora

en: Advanced editor shortcuts
pl: Skróty zaawansowanego edytora

en: Advanced editor shortcuts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Skróty zaawansowanego edytora &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Advanced prediction pattern:
pl: Zaawansowany wzorzec numerowania:

en: Advanced search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Advanced search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Advanced search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: Zaawansowane wyszukiwanie &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Advanced sort...
pl: Zaawansowane sortowanie...

en: After
pl: Po

en: Afternoon
pl: Popołudnie

en: Afternoon
pl: Popołudnie

en: Age
pl: Wiek

en: Age field
pl: Wiek

en: Age in days
pl: Data dodania w dniach

en: Age required
pl: Wymagany wiek

en: Age required:
pl: Wymagany wiek:

en: Age restricted
pl: Ograniczony

note: For the first occurrence, %1$s:  AGE_RESTRICTION | html
en: Age restriction %s.
pl: Ograniczenie wiekowe %s.

note: %1$s:  AGE_RESTRICTION | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Age restriction %s. %s Check out anyway? %s
pl: Ograniczenie wiekowe %s. %s Mimo wszystko wypożyczyć? %s

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Ages allowed are %s-%s.
pl: Dopuszczalny wiek %s-%s.

en: Alert
pl: Powiadomienie

en: Alert subscribers for
pl: Powiadom subskrybentów

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Alert subscribers for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Powiadom subskrybentów %s &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Alerts
pl: Alerty

en: Aliases
pl: Aliasy

note: SCRIPT
en: Align
pl: Wyrównanie

note: SCRIPT
en: Align center
pl: Wyśrodkowanie

note: SCRIPT
en: Align left
pl: Wyrównanie w lewo

note: SCRIPT
en: Align right
pl: Wyrównanie w prawo

note: SCRIPT
en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: All
pl: Wszystkie

en: All active funds
pl: Wszystkie aktywne fundusze

note: A
en: All active recalls
pl: Wszystkie aktywne przypomnienia

en: All authority types
pl: Wszystkie typy haseł wzorcowych

en: All available funds
pl: Wszystkie dostępne fundusze

en: All budgets
pl: Budżety

note: %1$s:  do_anonym | html %2$s:  last_issue_date | $KohaDates
en: All checkouts (%s) older than %s have been anonymized
pl: Dane użytkowników wraz z ich wypożyczeniami (%s) starszymi niż %s zostały usunięte.

en: All collections
pl: Wszystkie kolekcje

en: All course reserve items will be deleted from all courses to which they are attached.
pl: Wszystkie egzemplarze zostaną usunięte z kursów, do których były dołączone.

en: All dates
pl: Wszystkie daty

en: All dependencies installed.
pl: Wszystkie zależności zostały spełnione.

en: All funds
pl: Wszystkie fundusze

en: All funds
pl: Wszystkie fundusze

en: All holds have successfully been cancelled!
pl: Zamówienia zostały pomyślnie anulowane!

note: SCRIPT
en: All invoices for merging must be from the same vendor
pl: Jeśli chcesz scalić faktury, muszą pochodzić od tego samego dostawcy

en: All item fields are in the same tag and in item tab
pl: Wszystkie pola egzemplarza znajdują się w tej samej etykiecie i w zakładce egzemplarza

en: All item types
pl: Wszystkie typy dokumentów

en: All libraries
pl: Wszystkie biblioteki

note: For the first occurrence, %1$s:  all_pendingsuggestions | html
en: All libraries: %s
pl: Wszystkie biblioteki: %s

en: All locations
pl: Wszystkie lokalizacje

en: All orders of this basket will be cancelled and used funds will be refunded.
pl: Zamówienia z koszyka zostaną anulowane, a pobrana kwota z funduszy zwrócona.

en: All payments to the library
pl: Wszystkie płatności biblioteki

en: All records have been deleted successfully!
pl: Rekordy zostały pomyślnie usunięte!

en: All records have successfully been modified!
pl: Egzemplarze zostały pomyślnie zmodyfikowane!

en: All records have successfully been modified!
pl: Egzemplarze zostały pomyślnie zmodyfikowane!

en: All required Perl modules appear to be installed.
pl: Wszystkie wymagane moduły Perl zostały zainstalowane.

note: SCRIPT
en: All selected
pl: Wszystko zaznaczono

en: All shelving locations
pl: Wszystkie lokalizacje

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: All since %s
pl: Wszystkie od %s

en: All statuses
pl: Wszystkie statusy

en: All tags
pl: Wszystkie tagi

en: All transactions
pl: Wszystkie transakcje

en: All vendors
pl: Wszyscy dostawcy

en: Allow
pl: Zezwalaj

en: Allow access to the reports module
pl: Dostęp do modułu Raporty

en: Allow auto-renewal of items:
pl: Zezwolenie na automatyczną prolongatę pozycji:

en: Allow changes to contents from:
pl: Zezwól na zmiany zawartości od:

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's checkouts from the OPAC
pl: Zezwól poręczycielowi użytkownika na podgląd wypożyczeń w OPAC

en: Allow guarantors of this patron to view this patron's fines from the OPAC
pl: Zezwól poręczycielowi użytkownika na podgląd należności w OPAC

en: Allow public downloads:
pl: Zezwól na zewnętrzne pobrania:

en: Allow public enrollment:
pl: Zezwól na zapis do grupy przez OPAC:

en: Allow staff members to modify permissions, usernames, and passwords for other staff members
pl: Zezwolenie dla innych użytkowników do modyfikowania uprawnień, nazwy użytkowników i hasła

en: Allow transfer?
pl: Pozwolenie na transfer?

en: Allowed
pl: Dozwolone

en: Allowed pickup locations
pl: Dozwolone miejsca odbioru

en: Allows multiple Item types to be searched in a category. Categories can be entered into the Authorized value ITEMTYPECAT. To combine Item types to this category, enter this Search category to any Item types
pl: Pozwala na przeszukiwanie wielu typów pozycji w jednej kategorii. Kategorie mogą być wprowadzane do wartości autoryzowanej ITEMTYPECAT. Aby połączyć typy egzemplarzy z tą kategorią, należy wprowadzić tę kategorię wyszukiwania do dowolnych typów egzemplarzy.

en: Already received
pl: Otrzymane

en: Already validated discharges
pl: Zweryfikowane karty odejścia

en: Alt key is "Alt"
pl: Klawisz Alt to "Alt"

en: Alternate address
pl: Dodatkowy adres

en: Alternate address line 2
pl: Dodatkowy adres: Adres 2

en: Alternate address: Address
pl: Dodatkowy adres: Adres

en: Alternate address: Address 2
pl: Dodatkowy adres: Adres 2

en: Alternate address: City
pl: Dodatkowy adres: Miejscowość

en: Alternate address: Contact note
pl: Dodatkowy adres: Notatka kontaktowa

en: Alternate address: Email
pl: Dodatkowy adres: E-mail

en: Alternate address: Phone
pl: Dodatkowy adres: Telefon

en: Alternate address: State
pl: Dodatkowy adres: Województwo

en: Alternate address: Street number
pl: Dodatkowy adres: Numer ulicy

en: Alternate address: Street type
pl: Dodatkowy adres: Typ ulicy

en: Alternate address: ZIP/Postal code
pl: Dodatkowy adres: Kod pocztowy

en: Alternate city
pl: Dodatkowa miejscowość

en: Alternate contact
pl: Dodatkowy kontakt

en: Alternate contact ZIP/postal code
pl: Dodatkowy kontakt: Kod pocztowy

en: Alternate contact address
pl: Dodatkowy kontakt: Adres

en: Alternate contact address 2
pl: Dodatkowy kontakt: Adres 2

en: Alternate contact city
pl: Dodatkowy kontakt: Miejscowość

en: Alternate contact country
pl: Dodatkowy kontakt: Państwo

en: Alternate contact first name
pl: Dodatkowy kontakt: Imię

en: Alternate contact phone
pl: Dodatkowy kontakt: Telefon

en: Alternate contact state
pl: Dodatkowy kontakt: Województwo

en: Alternate contact surname
pl: Dodatkowy kontakt: Nazwisko

en: Alternate contact: Address
pl: Dodatkowy kontakt: Adres

en: Alternate contact: Address 2
pl: Dodatkowy kontakt: Adres 2

en: Alternate contact: City
pl: Dodatkowy kontakt: Miejscowość

en: Alternate contact: Country
pl: Dodatkowy kontakt: Państwo

en: Alternate contact: First name
pl: Dodatkowy kontakt: Imię

en: Alternate contact: Phone
pl: Dodatkowy kontakt: Telefon

en: Alternate contact: State
pl: Dodatkowy kontakt: Województwo

en: Alternate contact: Surname
pl: Dodatkowy kontakt: Nazwisko

en: Alternate contact: ZIP/Postal code
pl: Dodatkowy kontakt: Kod pocztowy

en: Alternate country
pl: Dodatkowy adres: Państwo

en: Alternate email
pl: Dodatkowy adres: E-mail

en: Alternate phone
pl: Dodatkowy telefon

en: Alternate state
pl: Dodatkowe państwo

en: Alternate street number
pl: Dodatkowy numer ulicy

en: Alternate street type
pl: Dodatkowy typ ulicy

en: Alternate zip code
pl: Dodatkowy kod pocztowy

en: Alternative contact
pl: Dodatkowy kontakt

note: SCRIPT
en: Alternative description
pl: Dodatkowy opis

en: Alternative phone:
pl: Dodatkowy telefon:

note: SCRIPT
en: Alternative source
pl: Dodatkowe źródło

note: SCRIPT
en: Alternative source URL
pl: Dodatkowe źródło URL

en: Always add items
pl: Zawsze dodawaj egzemplarze

en: Always show checkouts immediately
pl: Zawsze wyświetlaj aktualne wypożyczenia

en: Always show holds
pl: Zawsze wyświetlaj zamówienia

note: A
en: Amazon cover image
pl: Okładka Amazon

note: SCRIPT
en: Amazon cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
pl: Okładka Amazon (<a href='%s'>zobacz oryginalny obraz</a>)

en: Amount
pl: Kwota

en: Amount being paid:
pl: Kwota do zapłaty:

en: Amount charged:
pl: Kwota pobrana:

en: Amount outstanding
pl: Kwota zobowiązań

en: Amount paid:
pl: Kwota zapłacona:

en: Amount tendered:
pl: Kwota sugerowana:

en: Amount:
pl: Kwota:

en: Amount:
pl: Kwota:

en: An administrator must add values to the UPLOAD authorized value category otherwise all uploads will be marked as temporary.
pl: Administrator musi dodać wartości w UPLOAD w Dopuszczonych wartościach, inaczej wszystkie pliki będą oznaczone jako tymczasowe.

en: An administrator must create one or more authorized values with the category DEPARTMENT.
pl: Administrator musi utworzyć jedną lub więcej dopuszczonych wartości w kategorii DEPARTMENT.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not deleted.
pl: Wystąpił błąd i grupa %s nie została usunięta.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and batch %s was not fully de-duplicated.
pl: Wystąpił błąd i grupa %s nie została w pełni powielona.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and no items have been added to batch %s.
pl: Wystąpił błąd i rekordy nie zostały dodane do grupy %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: An error has occurred and the item(s) was not removed from batch %s.
pl: Wystąpił błąd i rekord(-y) nie został(-y) usunięty(-e) z grupy %s.

en: An error has occurred while attempting to upload the image file.
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania obrazu.

en: An error has occurred!
pl: Wystąpił błąd!

en: An error has occurred.
pl: Wystąpił błąd.

note: %1$s:  IF error_order_already_cancelled
en: An error has occurred. %s
pl: Wystąpił błąd. %s

en: An error has occurred. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: An error has occurred. Invoice cannot be created.
pl: Wystąpił błąd. Nie można utworzyć faktury.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred
pl: Wystąpił błąd

note: %1$s:  m.error | html
en: An error occurred (%s)
pl: Wystąpił błąd (%s)

en: An error occurred on cancelling.
pl: Wystąpił błąd podczas anulowania.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: An error occurred on deleting this image
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania zdjęcia

note: SCRIPT
en: An error occurred reading this file.
pl: Wystąpił błąd podczas tworzenia pliku.

en: An error occurred when adding the server. The library already has an SMTP server set.
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania serwera. Biblioteka ma już ustawiony serwer SMTP.

en: An error occurred when adding this CSV profile
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania profilu CSV

en: An error occurred when adding this authority type. The authority type code might already exist.
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania typu hasła wzorcowego. Kod typu hasła wzorcowego może już istnieć.

en: An error occurred when adding this cash register.
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania kasy fiskalnej.

en: An error occurred when adding this city. The city id might already exist.
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania miejscowości. Id miejscowości może już istnieć.

en: An error occurred when adding this classification source. Perhaps the code already exists?
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania źródła klasyfikacji. Być może kod już istnieje?

en: An error occurred when adding this content. Check the logs
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania zawartości. Sprawdź dziennik zdarzeń

en: An error occurred when adding this currency. The currency code might already exist
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania waluty. Kod waluty może już istnieć

en: An error occurred when adding this desk. The desk ID might already exist
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania oddziału. Id oddziału może już istnieć

en: An error occurred when adding this filing rule. Perhaps the code already exists?
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania zasady klasyfikacji. Być może kod już istnieje?

en: An error occurred when adding this framework. The framework might already exist.
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania szablonu. Szablon może już istnieć.

en: An error occurred when adding this library. The branchcode might already exist.
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania biblioteki. Kod biblioteki może już istnieć.

en: An error occurred when adding this library. The library id might already exist in this group.
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania tej biblioteki. Identyfikator biblioteki może już istnieć w tej grupie.

en: An error occurred when adding this quote
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania cytatu

en: An error occurred when adding this splitting rule. Perhaps the code already exists?
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania reguły podziału. Być może kod już istnieje?

note: SCRIPT
en: An error occurred when adding this translation
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania tłumaczenia

en: An error occurred when creating this list.
pl: Wystąpił błąd w trakcie tworzenia listy.

note: %1$s:  shelfname | html
en: An error occurred when creating this list. The name %s already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas tworzenia listy. Nazwa %s może już istnieć.

en: An error occurred when deleting this CSV profile. Check the logs
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania profilu CSV. Sprawdź dziennik zdarzeń

en: An error occurred when deleting this authority type. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania typu hasła wzorcowego. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: An error occurred when deleting this authorized value category. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania kategorii dopuszczonej wartości. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: An error occurred when deleting this authorized value. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania dopuszczonej wartości. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: An error occurred when deleting this city. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania miejscowości. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: An error occurred when deleting this classification source.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania źródła klasyfikacji.

en: An error occurred when deleting this content. Check the logs
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania zawartości. Sprawdź dziennik zdarzeń

en: An error occurred when deleting this currency. Check the logs
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania waluty. Sprawdź dziennik zdarzeń

en: An error occurred when deleting this desk. Check the logs
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania oddziału. Sprawdź dziennik zdarzeń

en: An error occurred when deleting this filing rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania zasady klasyfikacji. Być może jest ona używana przez co najmniej jedno źródło klasyfikacji?

en: An error occurred when deleting this framework. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania szablonu. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: An error occurred when deleting this item type. Check the logs
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania typu dokumentu. Sprawdź dziennik zdarzeń

en: An error occurred when deleting this library. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania biblioteki. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: An error occurred when deleting this list.
pl: Wystąpił błąd w trakcie usuwania listy.

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania kategorii użytkownika. Sprawdź dziennik zdarzeń

en: An error occurred when deleting this patron category. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania kategorii użytkownika. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: An error occurred when deleting this splitting rule. Perhaps it is used by at least one classification source?
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania reguły podziału. Być może jest ona używana przez co najmniej jedno źródło klasyfikacji?

note: SCRIPT
en: An error occurred when deleting this translation
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania tłumaczenia

en: An error occurred when inserting this authorized value category. Perhaps the category name already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas wprowadzania kategorii dopuszczonej wartości. Kategoria może już istnieć.

en: An error occurred when inserting this authorized value. Perhaps the value or the category already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas wprowadzania dopuszczonej wartości. Wartość lub kategoria może już istnieć.

en: An error occurred when inserting this item type. Perhaps the value already exists
pl: Wystąpił błąd podczas dodawania typu dokumentu. Wartość może już istnieć

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist
pl: Wystąpił błąd podczas wprowadzania kategorii użytkownika. Kategoria użytkownika może już istnieć

en: An error occurred when inserting this patron category. The patron category might already exist.
pl: Wystąpił błąd podczas wprowadzania kategorii użytkownika. Kategoria użytkownika może już istnieć.

en: An error occurred when saving this credit type
pl: Wystąpił błąd podczas zapisywania tego typu zasilenia

en: An error occurred when saving this debit type
pl: Wystąpił błąd podczas zapisywania typu obciążenia

en: An error occurred when updating this CSV profile. Perhaps it already exists
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania profilu CSV. Wartość może już istnieć

en: An error occurred when updating this authority type. Perhaps it already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania typu hasła wzorcowego. Wartość może już istnieć.

en: An error occurred when updating this authorized value. Perhaps the value already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania dopuszczonej wartości. Wartość może już istnieć.

en: An error occurred when updating this cash register.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizowania kasy fiskalnej.

en: An error occurred when updating this city. Perhaps it already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania miejscowości. Wartość może już istnieć.

en: An error occurred when updating this classification source.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji źródła klasyfikacji.

en: An error occurred when updating this content. Perhaps it already exists
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania zawartości. Wartość może już istnieć

en: An error occurred when updating this currency. Perhaps it already exists
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania waluty. Wartość może już istnieć

en: An error occurred when updating this desk. Perhaps it already exists
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji oddziału. Wartość może już istnieć

en: An error occurred when updating this filing rule.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji zasady klasyfikacji.

en: An error occurred when updating this framework. Perhaps it already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania szablonu. Wartość może już istnieć.

en: An error occurred when updating this item type. Perhaps the value already exists
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania typu dokumentu. Wartość może już istnieć

en: An error occurred when updating this library. Perhaps it already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania biblioteki. Wartość może już istnieć.

en: An error occurred when updating this list.
pl: Wystąpił błąd w trakcie uaktualniania listy.

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania kategorii użytkownika. Kategoria może już istnieć

en: An error occurred when updating this patron category. Perhaps it already exists.
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania kategorii użytkownika. Kategoria może już istnieć.

en: An error occurred when updating this quote. Perhaps it already exists
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania cytatu. Podany cytat już istnieje

en: An error occurred when updating this splitting rule.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji reguły podziału.

note: SCRIPT
en: An error occurred when updating this translation.
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania tłumaczenia.

en: An error occurred whilst creating a new housebound visit
pl: Wystąpił błąd podczas tworzenia odwiedzin nowego użytkownika nieopuszczającego domu

en: An error occurred whilst creating this housebound profile
pl: Wystąpił błąd podczas tworzenia profilu użytkownika nieopuszczającego domu

en: An error occurred whilst deleting a housebound visit
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania odwiedzin użytkownika nieopuszczającego domu

en: An error occurred whilst loading the housebound visit
pl: Wystąpił błąd podczas ładowania odwiedzin użytkownika nieopuszczającego domu

en: An error occurred whilst updating a housebound visit
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania odwiedzin użytkownika nieopuszczającego domu

en: An error occurred whilst updating this housebound profile
pl: Wystąpił błąd podczas uaktualniania profilu użytkownika nieopuszczającego domu

note: %1$s:  error | html
en: An error occurred, please try again: %s
pl: Wystąpił błąd systemu. Spróbuj jeszcze raz: %s

note: SCRIPT
en: An error occurred. Check the logs
pl: Wystąpił błąd. Sprawdź dziennik zdarzeń

note: SCRIPT
en: An error occurred. Patron list could not be updated.
pl: Wystąpił błąd. Nie można uaktualnić listy użytkowników.

en: An error on setting library default.
pl: Wystąpił błąd podczas ustawiania domyślnej filii.

note: %1$s:  op | html %2$s:  label_element | html %3$s:  element_id | html
en: An error was encountered and the %s operation for %s %s was not completed. Please have your system administrator check the error log for details.
pl: Wystąpił błąd i działanie %s wobec: %s %s nie zostało ukończone. Skontaktuj się z administratorem systemu, by sprawdził dziennik błędów.

note: %1$s:  PROCESS xlate_errtype
en: An error was encountered: %s Please have your system administrator check the error log for details.
pl: Wystąpił błąd: %s - skontaktuj się z administratorem systemu, by sprawdził dziennik błędów.

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: An image with the name '%s' already exists.
pl: Obraz o nazwie '%s' już istnieje.

en: An index name, e.g. title or Local-Number
pl: Nazwa indeksu, np.: Tytuł albo Numer Lokalny

en: An internal link in the client is broken and the page does not exist
pl: Link jest uszkodzony lub strona nie istnieje

en: An unknown error has occurred.
pl: Wystąpił nieznany błąd.

en: An unknown error occurred while trying to add an item
pl: Wystąpił błąd podczas próby dodawania egzemplarza

en: An unknown error occurred while trying to check out the item
pl: Wystąpił błąd podczas próby wypożyczania egzemplarza

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: An unsupported operation was attempted on %s %s.
pl: Próba wykonania nieobsługiwanej akcji w %s %s.

en: An unsupported operation was attempted.
pl: Próba wykonania nieobsługiwanej akcji.

en: Analytics
pl: Rekordy analityczne

en: Analyze items
pl: Nowy rekord analityczny

note: SCRIPT
en: Anchor
pl: Odnośnik

en: Anonymize checkout history
pl: Usuń historię wypożyczeń

en: Another pattern with this name already exists.
pl: Wzór numerowania o tej nazwie już istnieje.

en: Any
pl: Dowolny

en: Any audience
pl: Dowolny odbiorca

en: Any category code
pl: Dowolny kod kategorii

en: Any changes to the configuration will only take effect after a full reindex. Until then searching may not work correctly.
pl: Wszystkie modyfikacje w tej konfiguracji wymagają całkowitego przeindeksowania. Do tego czasu wyszukiwanie może nie działać prawidłowo.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Any changes will not be saved. Continue?
pl: Zmiany nie mogą zostać zapisane. Kontynuować?

en: Any collection
pl: Wszystkie kolekcje

en: Any content
pl: Dowolna zawartość

en: Any format
pl: Dowolny format

en: Any item
pl: Dowolny egzemplarz

en: Any item type
pl: Wszystkie typy dokumentów

en: Any items with existing course reserves will have their
pl: Wszystkie egzemplarze z istniejących kursów będą je miały

en: Any library
pl: Dowolna biblioteka

en: Any lost item fees for this item will remain on the patron's account.
pl: Wszelkie pokwitowania za zagubiony egzemplarz zostaną na koncie użytkownika.

en: Any phrase
pl: Dowolna fraza

en: Any shelving location
pl: Wszystkie lokalizacje

en: Any status except cancelled
pl: Wszystkie statusy z wyjątkiem Anulowane

en: Any vendor
pl: Dowolny dostawca

en: Any word
pl: Dowolne słowo

en: Any:
pl: Dowolny:

en: Anyone seeing this list
pl: Każdy

en: Apache version:
pl: Wersja Apache:

en: Appear in position:
pl: Wyświetlana na pozycji

en: Append
pl: Dołącz

en: Appended
pl: Dołączono

en: Applied
pl: Zastosowano

note: %1$s:  num_with_matches | html
en: Applied different matching rule. Number of records matched now %s
pl: Zastosowano inną regułę dopasowywania. Liczba pasujących rekordów wynosi teraz %s

note: SCRIPT
en: Apply
pl: Zastosuj

en: Apply
pl: Zastosuj

note: INPUT type=submit
en: Apply different matching rules
pl: Zastosuj inną regułę dopasowania

en: Apply discount
pl: Zastosuj zniżkę

en: Apply field weights to search
pl: Zastosuj priorytety pól do wyszukiwania

note: INPUT type=submit
en: Apply filter
pl: Zastosuj filtr

en: Apply filter(s)
pl: Zastosuj filtr(y)

en: Approve
pl: Zatwierdź

en: Approve an acquisitions basket
pl: Zatwierdź koszyk

en: Approved
pl: Zatwierdzone

en: Approved comments
pl: Zatwierdzone komentarze

en: Approved tags
pl: Zatwierdzone tagi

en: April
pl: Kwiecień

en: Arabic
pl: arabski

en: Archive
pl: Archiwum

en: Archived
pl: Zarchiwizowany

note: %1$s:  END
en: Archived %s
pl: Zarchiwizowany %s

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to add a new item? Any changes made on this page will be lost.
pl: Czy na pewno chcesz dodać nowy egzemplarz? Operacji nie można cofnąć.

en: Are you sure you want to cancel this article request?
pl: Czy na pewno chcesz anulować zamówienie na kopię?

en: Are you sure you want to cancel this hold?
pl: Czy na pewno chcesz anulować to zamówienie?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel this import?
pl: Czy na pewno chcesz anulować import?

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Are you sure you want to cancel this order (%s)
pl: Czy na pewno chcesz anulować to zamówienie? (%s)

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to cancel your changes?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć swoje zmiany?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to change the pickup library from %s to %s for this request?
pl: Czy na pewno chcesz zmienić miejsce odbioru z %s na %s dla tego zapytania?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this circulation and fine rule from %s to %s library? This will override the existing rules in this library.
pl: Czy na pewno chcesz powielić zasady udostępniania i należności z %s do %s? To pozwoli na ominięcie istniejących zasad w bibliotece.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to clone this standard rule to %s library? This will override the existing rules in this library.
pl: Czy na pewno chcesz powielić podstawowe zasady do %s? To pozwoli na ominięcie istniejących zasad w bibliotece.

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to close basket %s?
pl: Czy na pewno chcesz zamknąć koszyk %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basket and generate an EDIFACT order?
pl: Czy na pewno chcesz zamknąć koszyk i wygenerować zamówienie EDIFACT?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to close this basketgroup?
pl: Czy na pewno chcesz zamknąć tę grupę koszyków?

en: Are you sure you want to delete
pl: Czy na pewno chcesz usunąć

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete %s %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %s %s?

note: %1$s:  library.branchname | html %2$s:  library.branchcode | html
en: Are you sure you want to delete %s (%s)?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %s (%s)?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete batch %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć grupę %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete image(s): %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć zdjęcie(a): %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete server %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć serwer %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the %s selected search history entries?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybrane wyszukiwania (%s)?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club %s? This will cancel all patron enrollments in this club.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć grupę %s? Wszyscy zapisani użytkownicy zostaną usunięci z grupy.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the club template %s? This will delete all clubs using this template and cancel patron enrollments
pl: Czy na pewno chcesz usunąć szablon grupy %s? Jeśli usuniesz ten szablon, zostaną usunięte wszystkie grupy używające ten szablon oraz ich użytkownicy.

en: Are you sure you want to delete the following quote?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć następujący cytat?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the list %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć listę %s?

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Are you sure you want to delete the patron %s %s?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć użytkownika %s %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected content?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybraną zawartość?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected reports?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybrane raporty?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete the selected search history entry?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybrane wyszukiwania?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete these suggestions?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć propozycję?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this OAI set?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten zestaw OAI?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authority?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć to hasło wzorcowe?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value category?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć kategorię dopuszczonych wartości?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this authorized value?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć dopuszczoną wartość?

en: Are you sure you want to delete this basket?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten koszyk?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this class source?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć źródło klasyfikacji?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this content? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć zawartość? Operacji nie można cofnąć.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten kurs?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There are %s attached items.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć kurs? Liczba podłączonych egzemplarzy: %s.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this course? There is %s attached item.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć kurs? Liczba podłączonych egzemplarzy: %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this cover image?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę okładkę?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this delivery?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę dostawę?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this dictionary definition? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć definicję w słowniku? Operacji nie można cofnąć.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this field?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć pole?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file ?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten plik?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this file?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten plik?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this filing rule?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć zasadę klasyfikacji?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this image?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć zdjęcie?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this invoice?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć fakturę?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this item?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę pozycję?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this key?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć klucz?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this list?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę listę?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this macro?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć makro?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this message?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wiadomość?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this news item? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć nowe egzemplarze? Operacji nie można cofnąć.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this numbering pattern?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wzór numerowania?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron from the card batch?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć użytkownika z grupy?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this patron image? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć zdjęcie użytkownika? Operacji nie można cofnąć.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this profile?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć profil?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this record?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten rekord?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this report? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć raport? Operacji nie można cofnąć.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this rule? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć zasadę? Operacji nie można cofnąć.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this saved report?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten zapisany raport?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this splitting rule?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć regułę podziału?

en: Are you sure you want to delete this stage?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć etap?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this subscription frequency?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę częstotliwość prenumeraty?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this suggestion?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć propozycję?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this translation?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tłumaczenie?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to delete this?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę pozycję?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to do this?
pl: Czy na pewno chcesz to zrobić?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to edit another rule?
pl: Czy na pewno chcesz modyfikować kolejną zasadę?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to erase your changes?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć swoje zmiany?

note: %1$s:  basketname | html
en: Are you sure you want to generate an EDIFACT order and close basket %s?
pl: Czy na pewno chcesz wygenerować zamówienie EDIFACT i zamknąć koszyk %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to merge the selected patrons?
pl: Czy na pewno chcesz scalić wybranych użytkowników?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to permanently delete this batch?
pl: Czy na pewno chcesz trwale usunąć grupę?

en: Are you sure you want to remove
pl: Czy na pewno chcesz usunąć

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove all items from the course?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wszystkie egzemplarze z kursu?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove label number(s): %s from this batch?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć etykiety: %s z grupy?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patron(s) from this batch?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybranych użytkowników?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the selected patrons?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybranych użytkowników?

en: Are you sure you want to remove the selected rule(s)?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wybrane zasady?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove the tag from this title?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tag przy tym tytule?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from all courses?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć egzemplarze z kursów?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove these items from the list?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć te pozycje z listy?

en: Are you sure you want to remove this item from it's rota?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć egzemplarz z harmonogramu?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this item from the course?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć egzemplarz z kursu?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this list?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć tę listę?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall and return the item to it's home library?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć to przypomnienie i zwrócić egzemplarz do jego macierzystej biblioteki?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Are you sure you want to remove this recall?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć to przypomnienie?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this basket?
pl: Czy na pewno chcesz ponownie otworzyć ten koszyk?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to reopen this subscription?
pl: Czy na pewno chcesz wznowić tę prenumeratę?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to replace the current patron image? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz zastąpić aktualne zdjęcie użytkownika? Operacji nie można cofnąć.

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to revert this recall's status from Waiting?
pl: Czy na pewno chcesz odwrócić status oczekującego przypomnienia?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to save?
pl: Jesteś pewien, że chcesz zapisać?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to undo the import of this batch into the catalog?
pl: Czy na pewno chcesz wycofać import grupy rekordów z katalogu?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to uninstall the plugin %s?
pl: Czy na pewno chcesz odinstalować wtyczkę %s?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to void this credit?
pl: Czy na pewno chcesz unieważnić płatność?

note: SCRIPT
en: Are you sure you want to write off %s in outstanding fines? This cannot be undone!
pl: Czy na pewno chcesz anulować kwotę %s w zaległych należnościach? Operacji nie można cofnąć!

en: Are you sure you wish to delete this request?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć to zamówienie?

en: Are you sure you wish to remove this item from it's rota
pl: Czy na pewno chcesz usunąć egzemplarz z harmonogramu?

en: Area
pl: Obszar

en: Area:
pl: Obszar:

en: Arrived
pl: Otrzymany

note: SCRIPT
en: Arrows
pl: Strzałki

en: Article request fee
pl: Opłata za zamówienie na kopię

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Article request fees for %s
pl: Opłata na zamówienia na kopię dla %s

en: Article requests
pl: Zamówienia na kopię

en: Article requests &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Zamówienia na kopię &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, %1$s:  current_article_requests.count || 0 | html
en: Article requests (%s)
pl: Zamówienia na kopię (%s)

en: Article requests:
pl: Zamówienia na kopię:

en: Article title
pl: Tytuł artykułu

note: SCRIPT
en: Ascending
pl: Rosnąco

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Ask for or make a change in the user's privileges. User %s must have USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP and CREATE privileges on database %s.
pl: Zrób zmiany w uprawnieniach użytkownika. Użytkownik %s musi posiadać uprawnienia USAGE, INSERT, UPDATE, DELETE, DROP i CREATE w bazie danych %s.

en: Ask your system administrator to configure this feature, or remove this note by
pl: Poproś administratora systemu o skonfigurowanie tej funkcji lub usuń tę notatkę przez

en: Asked
pl: Zostaniesz poproszony

en: Assistant:
pl: Asystent:

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: At least one item is checked out on bibliographic record %s.
pl: Co najmniej jeden egzemplarz jest wypożyczony w tym rekordzie bibliograficznym %s.

note: INPUT type=checkbox name=repeatable
en: At least one patron has more than one value for this attribute
pl: Przynajmniej jeden użytkownik ma więcej niż jedną wartość dla tego atrybutu

note: INPUT type=checkbox name=unique_id
en: At least two patrons have the same value for this attribute
pl: Przynajmniej dwóch użytkowników ma tę samą wartość dla tego atrybutu

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: At least two records must be selected for merging.
pl: Dwa rekordy muszą być zaznaczone do scalenia.

note: %1$s:  Branches.GetName(subscription.branchcode) || subscription.branchcode | html
en: At library: %s
pl: Lokalizacja: %s

en: Atomic update error :
pl: Błąd niepodzielnej aktualizacji :

en: Atomic updates:
pl: Niepodzielna aktualizacja:

en: Attach an item
pl: Dołącz egzemplarz

note: %1$s:  IF ( biblio.title ) %2$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' %3$s:  END
en: Attach an item %s to %s%s
pl: Dołącz egzemplarz %s do %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Attach an item to %s &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
pl: Dołącz egzemplarz do %s &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Attach another item
pl: Podepnij kolejny egzemplarz

en: Attach item
pl: Podepnij egzemplarz

en: Attach this basket to a new basket group with the same name
pl: Dołącz koszyk do nowej grupy koszyków pod tą samą nazwą

en: Attempt to delete record failed.
pl: Próba usunięcia rekordu nie powiodła się.

en: Attention
pl: Uwaga

note: %1$s:  ERROR_extended_unique_id_failed_value | html
en: Attribute value "%s" is already in use by another patron record.
pl: Wartość atrybutu "%s" jest już używana przez inny rekord użytkownika.

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Attributes:
pl: Atrybuty:

en: Audio alerts
pl: Alerty dźwiękowe

en: Audio alerts
pl: Alerty dźwiękowe

en: Audio alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Alerty dźwiękowe &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Audio alerts are disabled
pl: Alerty dźwiękowe są wyłączone

en: August
pl: Sierpień

en: Auth field copied
pl: Skopiowano pole hasła wzorcowego

en: Auth value
pl: Dopuszczona wartość

en: Auth value:
pl: Dopuszczona wartość:

en: Authenticated
pl: Uwierzytelnienie

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: Author
pl: Autor

en: Author (A-Z)
pl: Autor (A-Z)

en: Author (Z-A)
pl: Autor (Z-A)

en: Author (any):
pl: Hasło wzorcowe (którekolwiek):

en: Author (corporate):
pl: Hasło korporatywne:

en: Author (meeting / conference):
pl: Hasło imprezy/konferencji:

en: Author (meeting/conference):
pl: Hasło imprezy/konferencji:

en: Author (personal):
pl: Hasło osobowe:

en: Author(s)
pl: Autorzy

en: Author(s):
pl: Autorzy:

note: %1$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.author ) %2$s:  BIBLIO_RESULT.author | $raw %3$s:  END
en: Author(s): %s%s%s
pl: Autorzy: %s%s%s

en: Author:
pl: Autor:

en: Author:
pl: Autor:

note: %1$s:  author | html
en: Author: %s
pl: Autor: %s

en: Authorised value category:
pl: Kategoria Dopuszczonych wartości:

en: Authorised values category
pl: Kategoria Dopuszczonych wartości

en: Authorised values category:
pl: Kategoria Dopuszczonych wartości:

en: Authorities
pl: Hasła wzorcowe

en: Authorities
pl: Hasła wzorcowe

en: Authorities &rsaquo; Koha
pl: Hasła wzorcowe &rsaquo; Koha

en: Authorities tables
pl: Tabele haseł wzorcowych

en: Authorities:
pl: Hasła wzorcowe:

en: Authority
pl: Hasło wzorcowe

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Authority #%s (%s)
pl: Hasło wzorcowe #%s (%s)

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Authority %s
pl: Hasło wzorcowe %s

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority %s has been deleted successfully.
pl: Hasło wzorcowe %s zostało pomyślnie usunięte.

note: %1$s:  IF ( authtypecode ) %2$s:  authtypecode | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Authority MARC framework for %s%s%sdefault framework%s
pl: Szablon MARC hasła wzorcowego dla: %s%s%sdomyślny%s

en: Authority MARC subfield structure &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Struktura podpól MARC dla hasła wzorcowego &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  tagfield | html %2$s:  authtypecode | html
en: Authority MARC subfield structure admin for %s (authority: %s)
pl: Administracja strukturą podpól MARC hasła wzorcowego dla %s (hasło wzorcowe: %s)

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
pl: Struktura podpól MARC dla hasła wzorcowego %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Authority MARC subfield structure for %s
pl: Struktura podpól MARC dla hasła wzorcowego %s

note: A
en: Authority control
pl: Kontrola haseł wzorcowych

en: Authority details &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły hasła wzorcowego &rsaquo; Koha

en: Authority does not exist
pl: Hasło wzorcowe nie istnieje

en: Authority field to copy:
pl: Pole hasła wzorcowego do skopiowania:

en: Authority record
pl: Rekord hasła wzorcowego

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: Authority record %s does not exist in the database.
pl: Rekord hasła wzorcowego %s nie istnieje w bazie.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has not been modified. An error occurred on modifying it
pl: Rekord hasła wzorcowego %s nie został zmodyfikowany. Wystąpił błąd przy modyfikowaniu go.

note: %1$s:  authority_link | $raw | $KohaSpan
en: Authority record %s has successfully been modified.
pl: Rekord hasła wzorcowego %s został pomyślnie usunięty.

note: %1$s:  m.authid | html
en: Authority record %s was not deleted. An error occurred.
pl: Hasło wzorcowe %s nie zostało usunięte. Wystąpił błąd.

en: Authority search
pl: Wyszukiwanie według haseł

en: Authority search results
pl: Wyniki wyszukiwania według haseł

en: Authority search results
pl: Wyniki wyszukiwania według haseł

en: Authority search results &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
pl: Wyniki wyszukiwania według haseł &rsaquo; Hasła wzorcowe &rsaquo; Koha

en: Authority type
pl: Typ hasła wzorcowego

en: Authority type added successfully.
pl: Typ hasła wzorcowego dodany pomyślnie.

en: Authority type deleted successfully.
pl: Typ hasła wzorcowego usunięty pomyślnie.

en: Authority type updated successfully.
pl: Typ hasła wzorcowego uaktualniony pomyślnie.

en: Authority type:
pl: Typ hasła wzorcowego:

en: Authority types
pl: Typy haseł wzorcowych

en: Authority:
pl: Hasło wzorcowe:

en: Authorized
pl: Dopuszczona

en: Authorized value
pl: Dopuszczona wartość

en: Authorized value added successfully.
pl: Dopuszczona wartość dodana pomyślnie.

en: Authorized value category
pl: Kategoria Dopuszczonych wartości

en: Authorized value category added successfully.
pl: Kategoria dopuszczonej wartości dodana pomyślnie.

en: Authorized value category deleted successfully.
pl: Kategoria dopuszczonej wartości usunięta pomyślnie.

en: Authorized value category:
pl: Kategoria Dopuszczonych wartości:

en: Authorized value category:
pl: Kategoria Dopuszczonych wartości:

en: Authorized value deleted successfully.
pl: Dopuszczona wartość usunięta pomyślnie.

en: Authorized value updated successfully.
pl: Dopuszczona wartość uaktualniona pomyślnie.

en: Authorized value:
pl: Dopuszczona wartość:

en: Authorized value:
pl: Dopuszczona wartość:

en: Authorized values
pl: Dopuszczone wartości

en: Authorized values
pl: Dopuszczone wartości

note: For the first occurrence, %1$s:  category_name | html
en: Authorized values for category %s
pl: Dopuszczone wartości dla kategorii %s

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Authorized values for category %s
pl: Dopuszczone wartości dla kategorii %s

en: Authors
pl: Autorzy

en: Authors:
pl: Autorzy:

en: Auto ordering
pl: Autozamawianie

en: Auto renewal
pl: Automatyczna prolongata

en: Auto subscription sharing:
pl: Udostępnianie automatycznej prenumeraty:

note: INPUT type=button
en: Auto-fill row
pl: Autouzupełnianie

en: Auto-renewal
pl: Automatyczna prolongata

en: Auto-renewal:
pl: Automatyczna prolongata:

en: Auto-renewal: Patron has opted out
pl: Automatyczna prolongata: Użytkownik zrezygnował

en: AutoMemberNum is set to enabled, but card number is marked as mandatory in BorrowerMandatoryField: auto calc has been disabled.
pl: AutoMemberNum zostało włączone, ale cardnumber jest oznaczone jako wymagane w BorrowerMandatoryField: funkcja automatycznego obliczania została wyłączona.

en: Autolocation is switched on and you are logging in with an IP address that doesn't match your library.
pl: Autolocation jest włączony. Zalogowałeś się z adresu IP, który nie pasuje do biblioteki.

note: SCRIPT
en: Automatic authority link results:
pl: Wyniki automatycznego połączenia haseł wzorcowych:

en: Automatic checkin
pl: Automatyczny zwrot

en: Automatic checkin:
pl: Automatyczny zwrot:

en: Automatic item modifications by age
pl: Automatyczne modyfikacje egzemplarzy według daty dodania

en: Automatic item modifications by age
pl: Automatyczne modyfikacje egzemplarzy według daty dodania

en: Automatic ordering:
pl: Automatyczne zamawianie:

en: Automatic renewal
pl: Automatyczne prolongowanie

en: Automatic return to holding
pl: Automatyczny powrót do biblioteki obecnej

en: Automatic return to home
pl: Automatyczny powrót do biblioteki macierzystej

en: Availability
pl: Status:

en: Availability:
pl: Status:

en: Available
pl: Dostępny

en: Available barcodes
pl: Dostępny egzemplarz

en: Available call numbers
pl: Dostępne sygnatury

note: INPUT type=text
en: Available copy
pl: Dostępny egzemplarz

en: Available copy numbers
pl: Dostępne kopie

en: Available enumeration
pl: Dostępna numeracja

en: Available for
pl: Dostępny dla

en: Available in the library
pl: Dostępny w bibliotece

en: Available item types
pl: Dostępne typy dokumentu

en: Available locations
pl: Dostępne lokalizacje

en: Available since
pl: Dostępny od

en: Average checkout period
pl: Średni okres wypożyczeń

en: Average checkout period statistics
pl: Statystyki średnich okresów wypożyczeń

en: Average loan time
pl: Średni okres wypożyczenia

en: Average loan time
pl: Średni okres wypożyczenia

en: Average loan time &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Średni okres wypożyczeń &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: BSD License
pl: Licencja BSD

en: Back
pl: Cofnij

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Back %s
pl: Tył %s

en: Back side layout not used
pl: Layout tylnej strony nie jest używany

en: Back to Tools
pl: Powrót do Narzędzi

note: INPUT type=submit
en: Back to system preferences
pl: Powrót do Ustawień systemu

en: Back to the list
pl: Powrót do listy

note: SCRIPT
en: Background color
pl: Kolor tła

en: Backslash separated text (.csv)
pl: Tekst oddzielony ukośnikiem (.csv)

en: Bad or missing sender address; check your branch email address or preference KohaAdminEmailAddress.
pl: Błędny lub brakujący adres e-mail; sprawdź adres e-mail lub opcję systemową KohaAdminEmailAddress.

en: Bankable
pl: Opłacalny

en: Bar
pl: Kod kreskowy

en: Barcode
pl: Kod kreskowy

note: %1$s:  barcode | html
en: Barcode %s
pl: Kod kreskowy %s

note: For the first occurrence, %1$s:  overduesloo.barcode | html
en: Barcode : %s
pl: Kod kreskowy: %s

en: Barcode and bibliographic data are printed on alternating labels
pl: Kod kreskowy i dane bibliograficzne są drukowane na przemiennych etykietach

en: Barcode file:
pl: Plik z kodami kreskowymi:

en: Barcode file:
pl: Plik z kodami kreskowymi:

en: Barcode height:
pl: Wysokość kodu kreskowego:

en: Barcode image generator
pl: Generator kodów kreskowych

en: Barcode image generator
pl: Generator kodów kreskowych

en: Barcode list (one barcode per line):
pl: Lista kodów kreskowych (jeden kod kreskowy w wierszu):

en: Barcode not found
pl: Nie odnaleziono kodu kreskowego

en: Barcode not found.
pl: Nie odnaleziono kodu kreskowego.

en: Barcode not found. The following items were found by searching:
pl: Kod kreskowy nie istnieje. Następujące egzemplarze znaleziono przez wyszukiwanie:

en: Barcode precedes bibliographic data
pl: Kod kreskowy poprzedza dane bibliograficzne

en: Barcode range
pl: Zakres kodu kreskowego

en: Barcode submitted
pl: Kod kreskowy

en: Barcode text must be numeric (0-9)
pl: Kod kreskowy musi być numeryczny (0-9)

en: Barcode type
pl: Typ kodu kreskowego

en: Barcode type:
pl: Typ kodu kreskowego:

en: Barcode type:
pl: Typ kodu kreskowego:

en: Barcode:
pl: Kod kreskowy:

en: Barcode:
pl: Kod kreskowy:

note: For the first occurrence, %1$s:  recall.item.barcode | html
en: Barcode: %s
pl: Kod kreskowy: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  transfer.item.barcode | html
en: Barcode: %s
pl: Kod kreskowy: %s

en: Barcodes file
pl: Plik z kodami kreskowymi

note: %1$s:  batche.from | html %2$s:  batche.to | html
en: Barcodes from %s to %s
pl: Kody kreskowe od %s do %s

en: Barcodes not found
pl: Nie odnaleziono kodu kreskowego

en: Barcodes not found:
pl: Nie odnaleziono kodu kreskowego:

note: SCRIPT
en: Barcodes of type %s must be numeric
pl: Kody kreskowe z typu %s muszą być numeryczne

en: Barcodes:
pl: Kod kreskowy:

en: Base-level allocated
pl: Podstawowa kwota przydzielonego funduszu

en: Base-level available
pl: Podstawowa kwota dostępnego funduszu

en: Base-level ordered
pl: Podstawowa kwota zamówionego funduszu

en: Base-level spent
pl: Podstawowa kwota wydanego funduszu

en: Basic constraints
pl: Podstawowe opcje

en: Basic installation complete.
pl: Zakończono instalację.

en: Basic parameters
pl: Podstawowe parametry

en: Basket
pl: Koszyk

note: For the first occurrence, %1$s:  basketno | html
en: Basket %s
pl: Koszyk %s

note: %1$s:  basketname | html %2$s:  IF ( basketno ) %3$s:  basketno | html %4$s:  END %5$s:  booksellername | html
en: Basket %s %s (%s) %s for %s
pl: Koszyk %s %s (%s) %s dla %s

note: For the first occurrence, %1$s:  basketname | html %2$s:  basketno | html
en: Basket %s (%s)
pl: Koszyk %s (%s)

note: %1$s:  basket.basketname | html %2$s:  basket.basketno | html %3$s:  basket.bookseller.name | html
en: Basket %s (%s) for %s
pl: Koszyk %s (%s) dla %s

en: Basket (#)
pl: Koszyk (#)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s)
pl: Koszyk (%s)

note: %1$s:  basketno | html
en: Basket (%s) &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Koszyk (%s) &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Basket by
pl: Koszyk

en: Basket created by:
pl: Koszyk utworzony przez:

en: Basket creator
pl: Kreator koszyków

en: Basket deleted
pl: Usunięto koszyk

en: Basket details
pl: Szczegóły koszyka

en: Basket export in acquisition
pl: Eksport koszyka w gromadzeniu

en: Basket group
pl: Grupa koszyków

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Basket group %s (%s) for
pl: Grupa koszyków %s (%s) dla

en: Basket group billing place:
pl: Miejsce płatności faktury grupy zamówień:

en: Basket group delivery placename:
pl: Grupa koszyków - nazwa miejsca dostawy:

en: Basket group name:
pl: Nazwa grupy koszyków:

note: For the first occurrence, %1$s:  basketgroup.id | html
en: Basket group no. %s
pl: Grupa koszyków nr %s

en: Basket group:
pl: Grupa koszyków:

en: Basket grouping
pl: Grupowanie koszyków

en: Basket grouping
pl: Grupowanie koszyków

en: Basket grouping for
pl: Grupowanie koszyków dla

note: %1$s:  booksellername | html
en: Basket grouping for %s &rsaquo; Koha
pl: Grupowanie koszyków dla %s &rsaquo; Koha

en: Basket groups
pl: Grupy koszyków

en: Basket name
pl: Nazwa koszyka

en: Basket name:
pl: Nazwa koszyka:

en: Basket not found.
pl: Nie znaleziono koszyka.

en: Basket:
pl: Koszyk:

note: %1$s:  msg.basketno.basketno | html
en: Basket: %s
pl: Koszyk: %s

en: Basketgroup:
pl: Grupa koszyków:

en: Baskets
pl: Koszyki

note: %1$s:  booksellertoname | html
en: Baskets for %s
pl: Koszyki dla %s

en: Baskets in this group:
pl: Koszyki w tej grupie:

note: %1$s:  batchid | html
en: Batch %s
pl: Grupa %s

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Batch %s
pl: Grupa %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s not fully de-duplicated.
pl: Grupa %s nie została w pełni powielona.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Batch %s was not deleted.
pl: Grupa %s nie została usunięta.

en: Batch ID
pl: Grupa ID

en: Batch add reserves
pl: Dodaj grupowe rezerwacje

note: SCRIPT
en: Batch authority record deletion
pl: Grupowe usuwanie haseł wzorcowych

note: SCRIPT
en: Batch authority record modification
pl: Grupowa modyfikacja haseł wzorcowych

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record modification
pl: Grupowa modyfikacja rekordów bibliograficznych

note: SCRIPT
en: Batch bibliographic record record deletion
pl: Grupowe usuwanie rekordów bibliograficznych

en: Batch check out
pl: Grupa wypożyczeń

en: Batch check out
pl: Grupa wypożyczeń

note: %1$s:  IF patron %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  END
en: Batch checkout confirmation %s for %s %s
pl: Potwierdzenie grupy wypożyczeń %s dla %s %s

note: %1$s:  IF patron.borrowernumber %2$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1 %3$s:  batch | html %4$s:  END
en: Batch checkout information %s for %s |%s|%s
pl: Szczegóły dla grupy wypożyczeń %s for %s |%s|%s

en: Batch delete
pl: Usuń grupę

en: Batch delete patrons
pl: Usuń grupę użytkowników

en: Batch delete patrons and delete patron circulation history
pl: Grupa usuniętych użytkowników i historii udostępniania

en: Batch delete records
pl: Usuń grupę rekordów

en: Batch description:
pl: Opis grupy:

en: Batch edit
pl: Modyfikuj grupę

en: Batch edit &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Modyfikuj grupę &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Batch edit patrons
pl: Modyfikuj grupę użytkowników

en: Batch edit records
pl: Modyfikuj grupę rekordów

en: Batch extend due dates
pl: Grupowe przesuwanie terminów zwrotów

en: Batch extend due dates &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Grupowe przesuwanie terminów zwrotu &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Batch hold cancellation
pl: Grupowe usuwanie zamówień

note: %1$s:  IF ( del ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Batch item %sdeletion%smodification%s
pl: %sUsuwanie%sModyfikowanie%s grupy egzemplarzy

en: Batch item deletion
pl: Usuń grupę egzemplarzy

en: Batch item deletion
pl: Usuń grupę egzemplarzy

en: Batch item modification
pl: Modyfikuj grupy egzemplarzy

en: Batch item modification
pl: Modyfikuj grupy egzemplarzy

note: SCRIPT
en: Batch item record deletion
pl: Grupowe usuwanie egzemplarzy

note: SCRIPT
en: Batch item record modification
pl: Grupowa modyfikacja egzemplarzy

en: Batch modify
pl: Modyfikuj grupę

note: %1$s:  IF unlimited_total >= limit %2$s:  limit | html %3$s:  ELSE %4$s:  unlimited_total | html %5$s:  END
en: Batch operations with %s%s%s%s%s visible records
pl: Operacje grupowe z %s%s%s%s%s widocznymi rekordami

en: Batch patron deletion and anonymization
pl: Usuń i anonimizuj grupy użytkowników

en: Batch patron deletion and anonymization
pl: Usuń i anonimizuj grupy użytkowników

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( current_branch ) | html
en: Batch patron deletion and anonymization for %s
pl: Usuń i anonimizuj grupy użytkowników %s

en: Batch patron modification
pl: Modyfikuj grupy użytkowników

en: Batch patron modification &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Modyfikuj grupy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Batch patrons modification
pl: Modyfikuj grupy użytkowników

en: Batch patrons results
pl: Wyniki grup użytkowników

en: Batch record deletion
pl: Usuń grupę rekordów

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Batch record modification
pl: Modyfikuj grupę rekordów

note: BUTTON
en: Batch remove
pl: Usuń grupowo

en: Batch remove reserves
pl: Usuń grupowe rezerwacje

en: Batch remove reserves
pl: Usuń grupowe rezerwacje

en: Batch:
pl: Grupa:

en: Batches
pl: Grupy

en: Be sure to provide email addresses for these patrons.
pl: Pamiętaj, aby uzupełnić adresy e-mail dla tych użytkowników.

en: Because the "UseTransportCostMatrix" system preference is currently not enabled, the transport cost matrix is not being used.
pl: Ponieważ opcja "UseTransportCostMatrix" jest wyłączona, koszty transportu pomiędzy bibliotekami nie są ustawione.

en: Because the 'ExtendedPatronAttributes` system preference is currently not enabled, extended patron attributes cannot be given to patron records.
pl: Rozszerzone atrybuty użytkowników nie mogą być używane, ponieważ opcja 'ExtendedPatronAttributes' (RozszerzoneAtrybutyUżytkowników) jest w tej chwili wyłączona.

en: Before
pl: Przed

en: Before we begin, please verify you have the correct credentials to continue. Please log in with the username and password given to you by your systems administrator and located in your
pl: Zanim rozpoczniesz, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne uprawnienia. Zaloguj się za pomocą loginu i hasła otrzymanego od administratora i znajdującego się w twoim

en: Begin the onboarding process
pl: Rozpocznij proces instalacji

en: Beginning date:
pl: Data rozpoczęcia:

en: Begins with
pl: Zaczyna się od

en: Begins with:
pl: Zaczyna się od:

en: Behavior
pl: Funkcja

en: BibLibre, France
pl: BibLibre, Francja

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.biblionumber | html
en: Biblio %s
pl: Rekord %s

en: Biblio count
pl: Liczba rekordów

en: Biblio level hold.
pl: Zamówienie na poziomie rekordu bibliograficznego.

en: Biblio numbers:
pl: Numery rekordów:

en: Biblio:
pl: Rekord:

en: Bibliographic
pl: Bibliograficzny

en: Bibliographic data precedes barcode
pl: Dane bibliograficzne poprzedzają kod kreskowy

en: Bibliographic data to print
pl: Dane bibliograficzne do wydruku

en: Bibliographic framework
pl: Szablon bibliograficzny

en: Bibliographic information
pl: Informacje bibliograficzne

en: Bibliographic record
pl: Rekord bibliograficzny

note: %1$s:  object | html
en: Bibliographic record %s
pl: Rekord bibliograficzny %s

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s does not exist in the database.
pl: Rekord bibliograficzny %s nie istnieje w bazie.

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s has been deleted successfully.
pl: Rekord bibliograficzny %s został pomyślnie usunięty.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has not been modified. An error occurred on modifying it.
pl: Rekord bibliograficzny %s nie został zmodyfikowany. Wystąpił błąd przy modyfikowaniu go.

note: %1$s:  biblio_link | $raw
en: Bibliographic record %s has successfully been modified.
pl: Rekord bibliograficzny %s został pomyślnie zmodyfikowany.

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.reserve_id | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. A hold could not be canceled (reserve_id %s).
pl: Rekord bibliograficzny %s nie został usunięty. Zamówienie/rezerwacja nie może zostać anulowana (reserve_id %s).

note: %1$s:  m.biblionumber | html
en: Bibliographic record %s was not deleted. An error occurred.
pl: Rekord bibliograficzny %s nie został usunięty. Wystąpił błąd.

note: SCRIPT
en: Bibliographic record ID
pl: ID rekordu bibliograficznego

en: Bibliographic record ID:
pl: ID rekordu bibliograficznego:

en: Bibliographic record count
pl: Liczba rekordów bibliograficznych

en: Bibliographic record not found.
pl: Rekord bibliograficzny nie został znaleziony.

en: Bibliographic record number:
pl: Numer rekordu bibliograficznego:

en: Bibliographic record title
pl: Tytuł rekordu bibliograficznego

en: Bibliographic record will be deleted too.
pl: Rekord bibliograficzny zostanie także usunięty.

en: Bibliographic record will not be deleted.
pl: Rekord bibliograficzny nie zostanie usunięty.

en: Bibliographic records
pl: Rekord bibliograficzny

en: Bibliographic records added
pl: Rekordy bibliograficzne dodano

en: Bibliographic:
pl: Rekordy bibliograficzne:

en: Bibliographies
pl: Bibliografie

en: Biblionumber
pl: Numer rekordu:

en: Biblionumber:
pl: Numer rekordu:

en: Biblionumbers:
pl: Numery rekordów:

en: Biblios:
pl: Rekordy bibliograficzne:

en: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Germany
pl: Bibliotheksservice-Zentrum Baden-Württemberg (BSZ), Niemcy

en: Billing date
pl: Data płatności

en: Billing date:
pl: Data płatności:

note: %1$s:  billingdateto | $KohaDates
en: Billing date: All until %s
pl: Data płatności: Wszystkie do %s

en: Billing place
pl: Miejsce płatności faktury

en: Billing place:
pl: Miejsce płatności faktury:

en: Billing place:
pl: Miejsce płatności faktury:

en: Biography
pl: Biografia

note: SCRIPT
en: Black
pl: Czarny

note: SCRIPT
en: Block
pl: Blokuj

en: Block
pl: Blokuj

en: Block expired patrons:
pl: Blokuj wygasłe konta użytkowników:

note: SCRIPT
en: Blocked!
pl: Zablokowany!

note: SCRIPT
en: Blockquote
pl: Blokada cytatu

note: SCRIPT
en: Blocks
pl: Blokady

note: SCRIPT
en: Blue
pl: Niebieski

note: SCRIPT
en: Body
pl: Treść

note: SCRIPT
en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Book drop mode
pl: Zwroty do skrzynki

en: Book drop mode.
pl: Zwroty do skrzynki.

en: Book fund:
pl: Fundusz:

note: SCRIPT
en: Border
pl: Obramowanie

note: SCRIPT
en: Border color
pl: Kolor krawędzi

note: SCRIPT
en: Border style
pl: Styl krawędzi

note: SCRIPT
en: Border width
pl: Szerokość krawędzi

en: Born:
pl: Data urodzenia:

en: Borrower
pl: Użytkownik

en: Borrower number
pl: Numer użytkownika

en: Borrowernumber
pl: Numer użytkownika

en: Borrowernumber list (one number per line):
pl: Lista numerów użytkowników (jeden numer w wierszu):

en: Borrowernumber:
pl: Numer użytkownika:

note: %1$s:  patron.borrowernumber | html
en: Borrowernumber: %s
pl: Numer użytkownika: %s

en: Borrowernumbers
pl: Numer użytkownika

en: Borrowernumbers already in list
pl: Numer użytkownika jest już na liście

en: Borrowernumbers not found
pl: Nie odnaleziono numerów użytkowników

note: SCRIPT
en: Bottom
pl: Dolny

en: Braille
pl: Dokument alfabetem Braille'a

en: Branch
pl: Filia

en: Brief display
pl: Szybki podgląd

note: SCRIPT
en: Brightness
pl: Jasność

note: ABBR
en: Broader Term
pl: Termin szerszy

note: %1$s:  SET alphabet = Koha.Preference('alphabet').split(' ') %2$s:  UNLESS alphabet.size %3$s:  alphabet = ['A' .. 'Z'] %4$s:  END %5$s:  FOREACH letter IN alphabet
en: Browse by last name: %s %s %s %s %s
pl: Przeglądaj według nazwiska: %s %s %s %s %s

note: SCRIPT
en: Browse for an image
pl: Przeglądaj w poszukiwaniu obrazu

en: Browse selected records
pl: Przeglądaj zaznaczone rekordy

en: Browse system logs
pl: Przeglądaj logi systemowe

en: Browse the system logs
pl: Przeglądanie dziennika zdarzeń

en: Browse the system logs
pl: Przeglądanie dziennika zdarzeń

en: Budget
pl: Budżet

note: For the first occurrence, %1$s:  budget.budget_period_description | html %2$s:  budget.budget_period_id | html %3$s:  UNLESS budget.budget_period_active %4$s:  END
en: Budget %s [id=%s]%s (inactive)%s
pl: Budżet %s [id=%s]%s (nieaktywne)%s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
pl: Budżet %s zamknięty

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Budget %s closed
pl: Budżet %s zamknięty

note: SCRIPT
en: Budget end date must be on or after budget start date
pl: Data zakończenia budżetu musi przypadać na datę rozpoczęcia budżetu lub po tej dacie

en: Budget id
pl: Id budżetu

en: Budget name
pl: Nazwa budżetu

en: Budget period description
pl: Okres trwania budżetu

en: Budget:
pl: Budżet:

en: Budgeted cost
pl: Koszt przewidywany

en: Budgeted cost tax exc.
pl: Koszt przewidywany z podatkiem

en: Budgeted cost tax inc.
pl: Koszt przewidywany bez podatku

en: Budgeted cost:
pl: Koszt przewidywany:

en: Budgets
pl: Budżety

en: Budgets administration
pl: Zarządzanie budżetami

en: Budgets administration
pl: Zarządzanie budżetami

en: Build a new report?
pl: Utworzyć nowy raport?

en: Build a report
pl: Utwórz raport

en: Build and run reports
pl: Tworzenie i uruchamianie raportów

note: INPUT type=submit name=submit
en: Build new
pl: Utwórz nowy

en: Built-in offline circulation interface
pl: Wbudowany interfejs udostępniania offline

note: SCRIPT
en: Bullet list
pl: Lista wypunktowana

en: By
pl: Autor

en: By borrowernumber
pl: Według numeru użytkownika

en: By card number
pl: Według numeru karty

en: By patron list
pl: Według listy użytkowników

en: By:
pl: Autor:

en: Bytes
pl: Bajty

en: C &amp; P Bibliography Services, USA
pl: C &amp; P Bibliography Services, Stany Zjednoczone

en: CC-0 license
pl: licencji CC-0

en: CD software
pl: CD z oprogramowaniem

en: CODE
pl: KOD

en: CSV profile ID
pl: ID profilu CSV

en: CSV profile added successfully
pl: Profil CSV dodany pomyślnie

en: CSV profile deleted successfully
pl: Profil CSV usunięty pomyślnie

en: CSV profile updated successfully
pl: Profil CSV uaktualniony pomyślnie

en: CSV profile:
pl: Profil CSV:

en: CSV profiles
pl: Profile CSV

en: CSV profiles
pl: Profile CSV

en: CSV separator
pl: Separator CSV

en: CSV separator:
pl: Separator CSV:

en: CSV type
pl: Typ CSV

en: Cache expiry (seconds)
pl: Wygaśnięcie cache (w sekundach)

en: Cache expiry:
pl: Wygaśnięcie cache:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates %2$s:  from | $KohaDates %3$s:  to | $KohaDates
en: Calculated on %s. From %s to %s
pl: Lista na dzień %s. Od %s do %s

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Calendar information
pl: Szczegóły kalendarza

en: Call Number
pl: Sygnatura

en: Call number
pl: Sygnatura

en: Call number (0-9 to A-Z)
pl: Sygnatura (0-9 do A-Z)

en: Call number (Z-A to 9-0)
pl: Sygnatura (Z-A do 9-0)

en: Call number browser
pl: Wyszukiwanie sygnatury

en: Call number browser &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
pl: Wyszukiwanie sygnatury &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Call number classification scheme
pl: Klasyfikacja

en: Call number classification scheme:
pl: Klasyfikacja:

en: Call number range
pl: Zakres sygnatur

en: Call number:
pl: Sygnatura:

en: Call number:
pl: Sygnatura:

en: Call numbers
pl: Sygnatury

note: %1$s:  subscription.callnumber | html
en: Callnumber: %s
pl: Sygnatura: %s

en: Can be entered as a single IP, or a subnet such as 192.168.1.*
pl: Może zostać wprowadzone w postaci pojedynczego adresu IP lub jako podsieć, np: 192.168.1.*

en: Can be manually added ?
pl: Można dodać ręcznie ?

en: Can be manually invoiced?
pl: Można fakturować ręcznie?

en: Can be sold?
pl: Może być sprzedany?

en: Can be used to further sort and filter your reports. This category is empty by default. Values here need to include the authorized value code from REPORT_GROUP in the Description (OPAC) field to link the subgroup to the appropriate group.
pl: Może być używany do przyszłego sortowania i filtrowania raportów. Ta kategoria domyślnie jest pusta. Wartości powinny zawierać autoryzowany kod wartości z REPORT_GROUP w polu opisu (OPAC), by połączyć podgrupę z grupą właściwą.

note: DIV
en: Can not close baskets that have items with uncertain prices in them.
pl: Nie można zamknąć koszyka, ponieważ zawiera pozycje z niepewnymi cenami.

note: DIV
en: Can not reopen baskets that are part of a basket group.
pl: Nie można otworzyć koszyka, jeśli jest on częścią grupy koszyków.

note: %1$s:  IF ( error.cardnumber ) %2$s:  error.cardnumber | html %3$s:  END %4$s:  error.borrowernumber | html
en: Can not update patron. %s Card number: %s %s (Borrowernumber: %s)
pl: Nie można uaktualnić konta użytkownika. %s Numer karty: %s %s (Numer użytkownika: %s)

en: Can't be cancelled when item is in transit
pl: Nie można anulować podczas przesyłania egzemplarza

en: Can't cancel order
pl: Nie można usunąć zamówienia

en: Can't cancel order and delete catalog record
pl: Anuluj zamówienie i rekord w katalogu

note: SPAN
en: Can't cancel order, (%s) holds are linked with this order. Cancel holds first
pl: Nie można anulować zamówienia, (%s) jest rezerwacja na ten tytuł zamówienia, najpierw anuluj rezerwacje

en: Can't cancel receipt
pl: Nie można anulować odbioru

note: STRONG
en: Can't delete catalog record or order, cancel holds first
pl: Nie można usunąć rekordu lub zamówić, najpierw anuluj rezerwacje

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, because of %s existing hold(s)
pl: Nie można usunąć rekordu z powodu %s istniejącej(-ych) rezerwacji

note: SCRIPT
en: Can't delete catalog record, because of %s existing item(s)
pl: Nie można usunąć rekordu z powodu %s istniejącego(-ych) egzemplarza(-y)

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete other orders linked to it first
pl: Nie można usunąć rekordu, najpierw usuń zamówienia połączone z rekordem

note: STRONG
en: Can't delete catalog record, delete subscriptions first
pl: Nie można usunąć rekordu, najpierw usuń prenumeratę

note: SPAN
en: Can't delete catalog record, see constraints below
pl: Nie można usunąć rekordu, zobacz ograniczenia poniżej

note: SCRIPT
en: Can't save this record because the following field aren't filled :
pl: Nie można zapisać rekordu, ponieważ poniższe pola nie zostały wypełnione:

en: Can't scan the code?
pl: Nie można sczytać kodu?

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel a confirmed request
pl: Anuluj zamówienie

note: INPUT type=submit
en: Cancel all
pl: Anuluj wszystkie

en: Cancel an order
pl: Anuluj zamówienie

en: Cancel and return to order
pl: Anuluj i powróć do zamówienia

note: A
en: Cancel article request
pl: Anuluj zamówienie na kopię

en: Cancel charge
pl: Anuluj opłatę

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Cancel checkout and place a hold for %s
pl: Anuluj wypożyczenie i złóż zamówienie dla %s

en: Cancel enrollment
pl: Anuluj zapis do grupy

en: Cancel filter
pl: Usuń filtr

en: Cancel hold
pl: Anuluj zamówienie

en: Cancel hold (X)
pl: Anuluj zamówienie (X)

note: INPUT type=submit
en: Cancel hold and return to : %s
pl: Anuluj i powróć do zamówienia: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( reserveloo.item.homebranch ) | html
en: Cancel hold and return to: %s
pl: Anuluj i powróć do zamówienia: %s

en: Cancel hold and then attempt transfer:
pl: Anuluj zamówienie i spróbuj dokonać transferu:

en: Cancel import
pl: Anuluj import

note: INPUT type=submit name=submit
en: Cancel marked holds
pl: Anuluj zaznaczone zamówienia

note: SCRIPT
en: Cancel merge
pl: Anuluj scalenie

en: Cancel modifications
pl: Anuluj zmiany

en: Cancel notification
pl: Anuluj powiadomienie

en: Cancel order
pl: Anuluj zamówienie

en: Cancel order &rsaquo; Acquisition &rsaquo; Koha
pl: Anuluj zamówienie &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Cancel order and catalog record
pl: Anuluj zamówienie i rekord w katalogu

en: Cancel order and delete catalog record
pl: Nie można usunąć zamówienia i rekordu w katalogu

en: Cancel recall
pl: Anuluj przypomnienie

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName(recall.first_recall.item.homebranch) | html
en: Cancel recall and return to: %s
pl: Anuluj przypomnienie i zwróć do: %s

en: Cancel receipt
pl: Anuluj odbiór

en: Cancel request
pl: Anuluj zamówienie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancel selected (%s)
pl: Anuluj wybrane (%s)

en: Cancel selected recalls
pl: Anuluj wybrane przypomnienia

en: Cancel transfer
pl: Anuluj transfer

en: Cancel transfer (X)
pl: Anuluj transfer (X)

en: Cancel upload
pl: Anuluj wczytywanie

en: Cancel?
pl: Anulować?

en: Canceled
pl: Anulowane

en: Cancellation date
pl: Data anulowania

en: Cancellation reason:
pl: Powód anulowania:

en: Cancellation reason:
pl: Powód anulowania:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetByCode( 'ORDER_CANCELLATION_REASON', order.cancellationreason ) | html %2$s:  END
en: Cancellation reason: %s %s
pl: Powód anulowania: %s %s

note: SCRIPT
en: Cancellation requested
pl: Anulowanie zamówienia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cancelled
pl: Anulowane

en: Cancelled
pl: Anulowane

en: Cancelled charge
pl: Opłata anulowana

en: Cancelled hold
pl: Anulowane zamówienie

note: %1$s:  recall.completed_date | $KohaDates
en: Cancelled on %s
pl: Anulowane dnia %s

en: Cancelled orders
pl: Anulowane zamówienia

en: Cannot add patron
pl: Nie można dodać użytkownika

en: Cannot be deleted
pl: Nie można usunąć

en: Cannot be ordered
pl: Brak możliwości zamówienia

note: I
en: Cannot be put on hold
pl: Nie może być zarezerwowany

en: Cannot be renewed yet
pl: Nie można jeszcze prolongować

en: Cannot be toggled
pl: Nie mogą być przełączane

en: Cannot be transferred to pickup library
pl: Nie można przesłać do biblioteki/filii odbioru

en: Cannot cancel receipt of this order line because at least one hold exists on the records.
pl: Nie można anulować odbioru w tej kolejności linii, ponieważ widnieje co najmniej jedna rezerwacja na ten rekord.

note: %1$s:  order.parent_ordernumber | html
en: Cannot cancel receipt of this order line because it was created from a partial receipt of order line no. %s, which is already received. Try cancelling this one first and retry.
pl: Nie można anulować odbioru w tej kolejności linii, gdyż została stworzona z częściowego porządku linii numer %s, którą właśnie otrzymano. Najpierw spróbuj anulować tę pierwszą, by anulować kolejną.

en: Cannot cancel receipt. Possible reasons:
pl: Nie można anulować odbioru. Możliwe powody:

en: Cannot check in
pl: Nie można dokonać zwrotu

en: Cannot check in
pl: Nie można dokonać zwrotu

en: Cannot check out
pl: Nie można wypożyczyć

note: %1$s:  IF ( Koha.Preference('OnSiteCheckouts') && Koha.Preference('OnSiteCheckoutsForce') )
en: Cannot check out! %s
pl: Nie można wypożyczać! %s

note: %1$s:  IF ( charges ) %2$s:  INCLUDE 'blocked-fines.inc' fines = chargesamount %3$s:  END %4$s:  IF ( charges_guarantors_guarantees )
en: Cannot check out! %s %s %s %s
pl: Nie można wypożyczać! %s %s %s %s

en: Cannot delete
pl: Nie można usunąć

en: Cannot delete budget
pl: Nie można usunąć budżetu

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Cannot delete budget '%s'
pl: Nie można usunąć budżetu '%s'

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Cannot delete currency %s
pl: Nie można usunąć waluty %s

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Cannot delete item type '%s'
pl: Nie można usunąć typu dokumentu '%s'

en: Cannot delete patron
pl: Nie można usunąć użytkownika

en: Cannot delete this item type.
pl: Nie można usunąć typu dokumentu.

note: %1$s:  categorycode | html
en: Cannot delete: Category %s in use
pl: Nie można usunąć: Kategoria %s w użyciu

en: Cannot detect mana server at
pl: Nie można wykryć serwera mana pod

en: Cannot edit
pl: Nie można modyfikować

en: Cannot edit discharge: the patron has checked out items.
pl: Nie można wygenerować karty odejścia: użytkownik posiada egzemplarze.

en: Cannot enqueue this job.
pl: Nie można umieścić tej pracy w kolejce.

note: For the first occurrence, %1$s:  ERROR.OPNLINK | html
en: Cannot open %s to read.
pl: Nie można otworzyć %s do odczytu.

en: Cannot open folder index (idlink.txt or datalink.txt) to read.
pl: Nie można otworzyć folderu (idlink.txt albo datalink.txt).

note: SCRIPT
en: Cannot open this record in the basic editor
pl: Nie można otworzyć rekordu w podstawowym edytorze

en: Cannot place hold
pl: Nie można zamówić

en: Cannot place hold from patron's library
pl: Nie można zamówić z biblioteki użytkownika

en: Cannot place hold on some items
pl: Nie można zamówić niektórych egzemplarzy

en: Cannot place hold:
pl: Nie można zamówić:

en: Cannot process file as an image.
pl: Nie można przetworzyć pliku jako obraz.

en: Cannot renew:
pl: Brak możliwości prolongowania:

en: Cannot take patron photo.
pl: Nie można zrobić zdjęcia użytkownika.

note: SCRIPT
en: Cannot test prediction pattern for the following reason(s):
pl: Nie można sprawdzić poprawności wzoru numerowania z powodu:

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html
en: Cannot transfer item %s due to transfer limits
pl: Nie można przesłać egzemplarza %s z powodu limitów transferu

en: Cannot unpack file to the plugins directory.
pl: Nie można wypakować pliku w katalogu wtyczek (pluginów).

en: Cap fine at replacement price
pl: Obciąż należnościami w koszcie zastąpienia

note: SCRIPT
en: Capitalization
pl: Kapitaliki

en: Card
pl: Karta

en: Card batch
pl: Grupa kart

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Card batch number %s
pl: Grupa kart numer %s

en: Card batches
pl: Grupy kart

en: Card height:
pl: Wysokość karty:

en: Card number
pl: Numer karty

note: %1$s:  e.cardnumber | html %2$s:  IF e.borrowernumber %3$s:  e.borrowernumber | html %4$s:  END
en: Card number %s is not a valid card number %s (for patron with borrowernumber %s)%s
pl: Numer karty %s nie jest poprawnym numerem karty %s (dla użytkownika o numerze %s)%s

en: Card number already in use.
pl: Numer karty jest już używany.

note: %1$s:  maxlength_cardnumber | html %2$s:  ELSE
en: Card number can be up to %s characters. %s
pl: Liczba znaków w numerze karty musi być większa niż %s. %s

en: Card number length is incorrect.
pl: Nieprawidłowa długość numeru karty.

en: Card number list (one card number per line):
pl: Lista numerów kart (jeden numer karty w wierszu):

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  maxlength_cardnumber | html %3$s:  ELSIF maxlength_cardnumber
en: Card number must be between %s and %s characters. %s
pl: Liczba znaków w numerze karty musi być pomiędzy %s a %s. %s

note: %1$s:  minlength_cardnumber | html %2$s:  ELSIF minlength_cardnumber && maxlength_cardnumber
en: Card number must be exactly %s characters. %s
pl: Minimalna liczba znaków w karcie użytkownika: %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  maxlength_cardnumber | html
en: Card number must not be more than %s characters.
pl: Numer karty nie może zawierać więcej niż %s znaków.

en: Card number:
pl: Numer karty:

en: Card number:
pl: Numer karty:

en: Card numbers not found
pl: Nie odnaleziono numerów kart

en: Card preview
pl: Podgląd karty

en: Card template
pl: Szablon karty

en: Card templates
pl: Szablony kart

en: Card width:
pl: Szerokość karty:

en: Cardnumber already in use.
pl: Numer karty jest już używany.

en: Cardnumber length is incorrect.
pl: Nieprawidłowa długość numeru karty.

en: Cardnumbers
pl: Numer karty

en: Cardnumbers already in list
pl: Numer karty jest już na liście

en: Cardnumbers not found
pl: Nie odnaleziono numerów kart

note: SCRIPT
en: Cart
pl: Schowek

en: Cash management
pl: Zarządzanie gotówką

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Cash register
pl: Kasa fiskalna

en: Cash register ID:
pl: ID Kasy fiskalnej:

en: Cash register added successfully.
pl: Kasa fiskalna została pomyślnie dodana.

en: Cash register archived successfully.
pl: Kasa fiskalna została pomyślnie zarchiwizowana.

en: Cash register restored successfully.
pl: Kasa fiskalna została pomyślnie przywrócona.

en: Cash register statistics
pl: Statystyki kasy fiskalnej

en: Cash register statistics
pl: Statystyki kasy fiskalnej

note: %1$s:  beginDate | $KohaDates %2$s:  endDate | $KohaDates
en: Cash register statistics %s to %s
pl: Statystyki kasy fiskalnej od %s do %s

en: Cash register updated successfully.
pl: Kasa fiskalna została pomyślnie zaktualizowana.

en: Cash register:
pl: Kasa fiskalna:

en: Cash register:
pl: Kasa fiskalna:

en: Cash registers
pl: Kasa fiskalna

en: Cash registers for
pl: Kasa fiskalna dla

note: For the first occurrence, %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
pl: Podsumowanie płatności dla %s

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Cash summary for %s
pl: Podsumowanie płatności dla %s

en: Cashier
pl: Kasjer

en: Cashup &rsaquo; Koha
pl: Płatności &rsaquo; Koha

en: Cashup all
pl: Wypłać wszystko

en: Cashup history
pl: Historia płatności

en: Cashup summary
pl: Podsumowanie płatności

en: Cassette recording
pl: Kaseta magnetofonowa

en: Catalog
pl: Katalog

en: Catalog
pl: Katalog

en: Catalog by item type
pl: Katalog według typu dokumentów

en: Catalog by item type
pl: Katalog według typu dokumentów

en: Catalog by item types &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Katalog według typu dokumentów &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Catalog details
pl: Szczegóły rekordu

note: %1$s:  IF ( biblionumber )
en: Catalog details %s
pl: Szczegóły rekordu %s

en: Catalog search
pl: Szukaj w katalogu

en: Catalog search &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Szukaj w katalogu &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Catalog statistics
pl: Statystyki katalogu

en: Catalog statistics
pl: Statystyki katalogu

en: Cataloging
pl: Katalogowanie

en: Cataloging
pl: Katalogowanie

note: %1$s:  IF ( total || breeding_loop ) %2$s:  ELSIF ( query ) %3$s:  END
en: Cataloging %s &rsaquo; Search results %s &rsaquo; No results found %s &rsaquo; Koha
pl: Katalogowanie %s &rsaquo; Wyniki wyszukiwania %s &rsaquo; Brak wyników %s &rsaquo; Koha

en: Cataloging authority plugin &rsaquo; Koha
pl: Wtyczka katalogowania hasła wzorcowego &rsaquo; Koha

en: Cataloging editor
pl: Edytor katalogowania

en: Cataloging search
pl: Wyszukaj

en: Catalogs
pl: Katalogi

en: Catalogue tables
pl: Tabele katalogu

en: Cataloguing items
pl: Katalogowanie egzemplarzy

en: Cataloguing tables
pl: Tabele katalogowania

en: Catalyst IT, New Zealand
pl: Catalyst IT, Nowa Zelandia

en: Categories to be assigned to file uploads. Without a category an upload is considered temporary and may be removed during automated cleanup.
pl: Kategorie przypisane do przesyłania pliku. Przesyłanie bez kategorii jest uważane za tymczasowe i może zostać usunięte podczas automatycznego czyszczenia.

en: Category
pl: Kategoria

note: %1$s:  categorycode | html
en: Category %s is in use. Deletion not possible!
pl: Kategoria %s jest używana. Usunięcie nie jest możliwe!

en: Category (code)
pl: Kategoria (kod)

en: Category code
pl: Kod kategorii

note: SCRIPT
en: Category code unknown.
pl: Kod kategorii nieznany.

en: Category code:
pl: Kod kategorii:

en: Category deleted
pl: Usunięto kategorię

en: Category name
pl: Nazwa kategorii

en: Category type:
pl: Typ kategorii:

en: Category:
pl: Kategoria:

en: Category:
pl: Kategoria:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Category: %s
pl: Kategoria: %s

note: %1$s:  patron.category.description | html %2$s:  patron.categorycode | html
en: Category: %s (%s)
pl: Kategoria: %s (%s)

en: Categorycode
pl: Kod kategorii

note: SCRIPT
en: Cell
pl: Komórka

note: SCRIPT
en: Cell padding
pl: Odległość od brzegu

note: SCRIPT
en: Cell properties
pl: Właściwości komórki

note: SCRIPT
en: Cell spacing
pl: Odstępy komórki

note: SCRIPT
en: Cell type
pl: Styl komórki

en: Cell value
pl: Wartość komórki

en: Cell value
pl: Wartość komórki

en: Cells contain estimated values only.
pl: Pola zawierają tylko szacunkowe wartości.

en: Center
pl: Środek

en: Change
pl: Zmień

en: Change ILL request status
pl: Zmień status zamówienia WM

en: Change amounts by
pl: Zmień kwoty procentowo

en: Change basket group
pl: Zmień grupę koszyków

note: INPUT type=submit
en: Change basketgroup
pl: Zmień grupę koszyków

en: Change category
pl: Zmień kategorię

en: Change currency
pl: Zmień walutę

en: Change framework
pl: Zmień szablon

en: Change internal note
pl: Zmień uwagę wewnętrzną

en: Change library
pl: Zmień bibliotekę

en: Change order
pl: Zmień kolejność

note: %1$s:  IF (type == "vendor") %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Change order %svendor%sinternal%s note
pl: Zmień uwagi zamówienia %sdla dostawcy%swewnętrzne%s

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order internal note (order no. %s)
pl: Zmień uwagi wewnętrzne zamówienia (zamówienie nr %s)

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Change order vendor note (order no. %s)
pl: Zmień uwagi zamówienia dla dostawcy (zamówienie nr %s)

en: Change password
pl: Zmień hasło

en: Change selected suggestions
pl: Zmień wybrane sugestie

en: Change to give:
pl: Do wydania:

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Change username and/or password for %s %s
pl: Zmień login i/lub hasło dla %s %s

en: Change your Hea settings
pl: Zmień ustawienia Hea

en: Change your Mana KB settings
pl: Sprawdź ustawienia bazy danych Mana KB

en: Changed action if matching record found
pl: Zmieniono działanie, które należy podjąć w przypadku znalezienia pasującego rekordu:

en: Changed action if no match found
pl: Zmieniono działanie, które należy wykonać w przypadku braku pasującego rekordu

en: Changed item processing option
pl: Zmieniono opcję przetwarzania egzemplarza

en: Changed.
pl: Zmieniono.

en: Changes have not been applied. Please check the following values:
pl: Zmiany nie zostały zastosowane. Sprawdź następujące wartości:

en: Changes made below will only apply to item subfields that are mapped to the 'items' table.
pl: Zmiany wprowadzone poniżej będą miały zastosowanie tylko dla podpól egzemplarzy, które są mapowane do tabeli 'items'.

en: Changes saved.
pl: Zmieniono.

en: Chapters
pl: Rozdziały

en: Chapters:
pl: Rozdziały:

en: Character encoding:
pl: Kodowanie znaków:

note: SCRIPT
en: Characters
pl: Znaki

note: SCRIPT
en: Characters (no spaces)
pl: Znaki (bez spacji)

en: Charge
pl: Opłata

en: Charge lost fee
pl: Opłata zagubiona

en: Charge when?
pl: Kiedy obciążyć?

note: %1$s:  fines | $Price
en: Charges (%s)
pl: Opłaty (%s)

en: Charges:
pl: Należności:

en: Chart (.svg)
pl: Wykres (.svg)

en: Chart settings
pl: Ustawienia wykresu

en: Chart type:
pl: Typ wykresu:

en: Check
pl: Sprawdź

en: Check all
pl: Zaznacz wszystkie

en: Check barcodes list for items shelved out of order:
pl: Sprawdź kody kreskowe dla egzemplarzy odkładanych na półkę:

en: Check boxes to duplicate the original values
pl: Sprawdź okienka, by powielić oryginalne wartości

en: Check duplicate patron &rsaquo; Koha
pl: Sprawdź duplikaty użytkowników &rsaquo; Koha

en: Check expiration
pl: Sprawdź datę zakończenia

en: Check expiration
pl: Sprawdź datę zakończenia

en: Check expiration &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Sprawdź datę zakończenia &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Check for embedded item record data?
pl: Sprawdzić pod kątem osadzonych danych egzemplarzy?

en: Check for previous checkouts:
pl: Wyszukaj poprzednie wypożyczenia:

en: Check in
pl: Przekaż / Zwróć

en: Check in
pl: Przekaż / Zwróć

note: %1$s:  title | html
en: Check in %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Zwrot %s &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check in message
pl: Wiadomości

en: Check lists
pl: Sprawdź listy

en: Check logs for more details.
pl: Aby poznać więcej szczegółów, sprawdź dziennik błędów.

en: Check none
pl: Nie zaznaczono niczego

en: Check out
pl: Wypożycz

en: Check out and check in items
pl: Wypożyczenia i Zwroty egzemplarzy

en: Check out anyway?
pl: Wypożyczyć mimo to?

en: Check out details
pl: Szczegóły wypożyczenia

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Check out message
pl: Wypożyczenia - wiadomości

en: Check out to this patron
pl: Wypożycz temu użytkownikowi

en: Check previous checkout
pl: Sprawdzać poprzednie wypożyczenia

en: Check previous checkout?
pl: Sprawdzać poprzednie wypożyczenia?

en: Check previous checkouts:
pl: Sprawdź poprzednie wypożyczenia:

en: Check that your database is running.
pl: Sprawdź czy Twoja baza danych działa.

en: Check the boxes for the libraries you allow your items to be transferred to.
pl: Zaznacz biblioteki, do których wysyłasz transfery egzemplarzy.

en: Check the expiration of a serial
pl: Sprawdzanie dat zakończenia prenumeraty

note: %1$s:  INCLUDE txt_kohaconf_xml %2$s:  '127.0.0.1' | $HtmlTags tag=>'code' %3$s:  'localhost' | $HtmlTags tag=>'code'
en: Check the hostname setting in %s. Some database servers require %s rather than %s.
pl: Sprawdź ustawienia nazwy hosta w %s. Niektóre serwery baz danych wymagają %s zamiast %s.

en: Check to allow patrons to edit this attribute from their details page in the OPAC. (Requires above)
pl: Zaznacz, aby móc modyfikować ten atrybut na stronie konta użytkownika w OPAC. (Wymagane do prawidłowego działania)

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete subfield %s
pl: Zaznacz, by usunąć to pole %s

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: Check to delete this field
pl: Zaznacz, by usunąć to pole

en: Check to display this attribute on a patron's details page in the OPAC.
pl: Zaznacz, aby wyświetlić ten atrybut na stronie konta użytkownika w OPAC.

en: Check to let a patron record have multiple values of this attribute.
pl: Zaznacz, jeśli chcesz powielić atrybut w koncie użytkownika.

en: Check to make this attribute copied to the patron's pseudonymized attributes.
pl: Zaznacz, aby atrybut był powielany do atrybutów pseudonimizowanych użytkownika.

en: Check to make this attribute mandatory when creating or editing a patron.
pl: Zaznacz, aby atrybut był obowiązkowy przy tworzeniu lub modyfikowaniu konta użytkownika.

en: Check to make this attribute staff_searchable in the staff patron search.
pl: Zaznacz, aby ten atrybut był przeszukiwalny przy wyszukiwaniu użytkowników przez bibliotekarzy.

en: Check to show this attribute in the brief information panel in the patron's record (staff interface).
pl: Zaznacz, aby atrybut był widoczny w podglądzie danych użytkownika (interfejs bibliotekarza).

note: %1$s:  'koha-conf.xml' | $HtmlTags Tag=>'code'
en: Check your database settings in %s.
pl: Sprawdź ustawienia bazy danych w %s.

en: Check-in
pl: Przekaż / Zwróć

en: Check-in date from
pl: Data zwrotu od:

en: Check-in date from:
pl: Data zwrotu od:

en: Checked
pl: Sprawdzane

en: Checked by the library
pl: Sprawdzane przez bibliotekę

en: Checked in
pl: Zwrot przyjęty w

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in after %s
pl: Zwrócony po %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked in before %s
pl: Zwrócony przed %s

note: SCRIPT
en: Checked in item.
pl: Przekazane/zwrócone pozycje.

en: Checked out
pl: Wypożyczono

en: Checked out
pl: Wypożyczono

note: %1$s:  END %2$s:  UNLESS ( item.not_same_branch) %3$s:  IF item.checkout.onsite_checkout %4$s:  ELSE %5$s:  END %6$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=item.checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1 %7$s:  END %8$s:  item.checkout.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Checked out %s %s %s by %s to %s %s %s : due %s
pl: Wypożyczony %s %s %s przez %s do %s %s %s: termin zwrotu %s

note: %1$s:  checkouts.size | html
en: Checked out %s times
pl: Wypożyczono %s razy

note: %1$s:  resultsloo.onloancount | html
en: Checked out (%s)
pl: Wypożyczona (%s)

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out after %s
pl: Wypożyczony po %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | $KohaDates
en: Checked out before %s
pl: Wypożyczony przed %s

en: Checked out by
pl: Wypożyczone przez

en: Checked out from
pl: Wypożyczona w

en: Checked out on
pl: Data wypożyczenia

en: Checked out on (hidden, unformatted)
pl: Wypożyczono w (ukryty, niesformatowany)

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => checkout.patron hide_patron_infos_if_needed=1
en: Checked out to %s
pl: Wypożyczony przez %s

en: Checked out to:
pl: Wypożyczony przez:

en: Checked out:
pl: Wypożyczono:

en: Checked-in items
pl: Przekazane/zwrócone pozycje

en: Checkin
pl: Zwroty

en: Checkin and transfer policy
pl: Polityka zwrotów i transferów

en: Checkin date
pl: Data zwrotu

en: Checkin message
pl: Zwroty - wiadomości

en: Checkin message type:
pl: Zwroty - wiadomości:

en: Checkin message:
pl: Zwroty - wiadomości:

en: Checkin on
pl: Zwrócono

note: A
en: Checkin settings
pl: Ustawienia zwrotów

en: Checking out to
pl: Wypożycz dla

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Checking out to %s
pl: Wypożycz dla %s

en: Checking the box next to the field label will enable changes to that field. Leave boxes unchecked to make no change.
pl: Jeśli zaznaczysz obok etykiety pola, zostanie włączona możliwość wprowadzania zmian w tym polu. Pozostaw pole puste, jeśli nie chcesz dokonywać zmian.

en: Checking the box right next to the label will disable the entry and delete the values of that field on all selected patrons
pl: Jeśli zaznaczysz pole po prawej stronie podpola, zostanie ono wyłączone, a jego zawartość usunięta we wszystkich zaznaczonych kontach użytkowników

en: Checking the box right next to the subfield label will disable the entry and delete the subfield on all selected items. Leave fields blank to make no change.
pl: Jeśli zaznaczysz pole po prawej stronie podpola, zostanie ono wyłączone, a jego zawartość usunięta we wszystkich zaznaczonych egzemplarzach. Pozostaw pole puste, jeśli nie chcesz dokonywać zmian.

note: SCRIPT
en: Checklist
pl: Lista kontrolna

en: Checkout
pl: Wypożyczenia

en: Checkout count
pl: Liczba wypożyczeń

en: Checkout count:
pl: Liczba wypożyczeń:

en: Checkout criteria:
pl: Kryteria wypożyczenia:

en: Checkout date
pl: Data wypożyczenia

en: Checkout date from:
pl: Data wypożyczenia od:

en: Checkout date from:
pl: Data wypożyczenia od:

en: Checkout history
pl: Historia wypożyczeń

en: Checkout history
pl: Historia wypożyczeń

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Checkout history for %s
pl: Historia wypożyczeń dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Checkout history for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: Historia wypożyczania dla %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

note: %1$s:  patrons_to_anonymize.count | html
en: Checkout history for %s patrons will be anonymized
pl: Historia wypożyczeń dla %s użytkowników zostanie usunięta

en: Checkout notes
pl: Uwagi wypożyczenia

en: Checkout notes
pl: Uwagi wypożyczenia

en: Checkout notes &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Uwagi wypożyczenia &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Checkout notes pending
pl: Oczekujące uwagi wypożyczenia

en: Checkout on
pl: Wypożyczona dnia

note: INPUT type=submit
en: Checkout or renew
pl: Wypożycz lub Proonguj

note: A
en: Checkout settings
pl: Ustawienia wypożyczania

en: Checkout status:
pl: Status wypożyczenia

en: Checkouts
pl: Wypożyczenia

en: Checkouts
pl: Wypożyczenia

note: For the first occurrence, %1$s:  issuecount || 0 | html
en: Checkouts (%s)
pl: Wypożyczenia (%s)

en: Checkouts are BLOCKED because fine balance is OVER THE LIMIT.
pl: BLOKADA wypożyczeń, kwota należności jest ponad limit.

en: Checkouts are BLOCKED because patron has overdue items.
pl: BLOKADA wypożyczeń, użytkownik ma przetrzymane pozycje

en: Checkouts:
pl: Wypożyczenia:

en: Checks the MARC structure. If you change your MARC Bibliographic framework it's recommended that you run this tool to test for errors in your definition
pl: Sprawdź strukturę MARC. Jeśli zmienisz szablon bibliograficzny MARC, zalecane jest uruchomienie tego narzędzia i sprawdzenie pod kątem możliwych błędów

en: Child
pl: Dziecko

en: Choice
pl: Wybór

en: Choose
pl: Wybierz

en: Choose
pl: Wybierz:

en: Choose .koc file:
pl: Wybierz plik .koc:

en: Choose a field name
pl: Wybierz nazwę pliku

en: Choose a file
pl: Wybierz plik

en: Choose a vendor in the list to jump directly to the right place.
pl: Wybierz dostawcę z listy.

en: Choose a vendor to transfer from
pl: Wybierz dostawcę, aby przesłać z

en: Choose a vendor to transfer to
pl: Wybierz dostawcę, aby przesłać do

en: Choose adult category
pl: Wybierz kategorię Dorosły

en: Choose adult category &rsaquo; Koha
pl: Wybierz kategorię Dorosły &rsaquo; Koha

en: Choose an age field
pl: Wybierz pole wieku

en: Choose an icon:
pl: Wybierz ikonę:

en: Choose barcode type (encoding):
pl: Wybierz typ kodu kreskowego (kodowanie):

en: Choose cash register:
pl: Kasa fiskalna:

en: Choose desk:
pl: Oddział:

note: SCRIPT
en: Choose hemisphere:
pl: Wybierz półkulę:

en: Choose layout type:
pl: Wybierz typ layoutu:

en: Choose library:
pl: Wybierz bibliotekę:

en: Choose list
pl: Wybierz listę

en: Choose one
pl: Wybierz

en: Choose one to limit this attribute to one patron type. Please leave blank if you want these attributes to be available for all types of patrons.
pl: Ogranicz atrybut do jednej kategorii użytkowników. Jeśli chcesz by atrybut był wyświetlany we wszystkich kategoriach użytkowników, pozostaw pole puste.

en: Choose order of text fields to print
pl: Wybierz kolejność pól na wydruku

en: Choose the file to add to the basket
pl: Wybierz plik, który chcesz dodać do koszyka

note: A
en: Choose this record
pl: Wybierz rekord

en: Choose type of IDs to enter:
pl: Wybierz typ id:

en: Choose whether patrons of this category be blocked from public catalog actions such as renewing and placing holds when their cards have expired.
pl: Zdecyduj, czy działania takie jak prolongaty i zamówienia będą blokowane dla użytkowników przypisanych do tej kategorii użytkowników, gdy ich karty biblioteczne stracą ważność.

en: Choose whether patrons of this category by default are reminded if they try to borrow an item they borrowed before.
pl: Wybierz, czy użytkownicy tej kategorii mają być domyślnie powiadamiani, jeśli będą chcieli wypożyczyć egzemplarz, który już kiedy wypożyczali.

en: Choose which plugins to use to suggest searches to patrons and staff
pl: Wybierz wtyczki pomagające w wyszukiwaniach

en: Choose your language
pl: Wybierz jezyk

en: Choose your library:
pl: Wybierz bibliotekę:

en: Choose:
pl: Wybierz:

en: Chooser
pl: Wybierający

en: Chooser:
pl: Wybierający:

en: Chooser:
pl: Wybierający:

en: Circ notes
pl: Uwagi udostępniania

note: SCRIPT
en: Circle
pl: Obrót

en: Circulation
pl: Udostępnianie

en: Circulation
pl: Udostępnianie

en: Circulation &rsaquo; Koha
pl: Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( branch ) || 'Default' | html
en: Circulation alerts for %s
pl: Powiadomienia udostępniania dla %s

en: Circulation and fine rules
pl: Zasady udostępniania i należności

en: Circulation and fine rules
pl: Zasady udostępniania i należności

en: Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Zasady udostępniania i należności &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Circulation and fines rules
pl: Zasady udostępniania i należności

en: Circulation desks
pl: Oddział Udostępniania

en: Circulation history
pl: Historia udostępniania

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Circulation history for %s
pl: Historia udostępniania dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Circulation history for %s
pl: Historia udostępniania dla %s

en: Circulation note
pl: Uwaga udostępniania

en: Circulation note:
pl: Uwaga udostępniania:

en: Circulation note:
pl: Uwaga udostępniania:

en: Circulation records were last synced on:
pl: Ostatnio widziane rekordy udostępniania:

en: Circulation rule created!
pl: Zasada udostępniania została utworzona!

en: Circulation rule not created!
pl: Zasada udostępniania nie została utworzona!

en: Circulation statistics
pl: Statystyki Udostępniania

en: Circulation statistics
pl: Statystyki udostępniania

note: %1$s:  title |html
en: Circulation statistics for %s
pl: Statystyki udostępniania dla %s

note: %1$s:  title | html %2$s:  IF ( author ) %3$s:  author |html %4$s:  END
en: Circulation statistics for %s %s by %s%s
pl: Statystyki udostępniania dla %s %s autorstwa %s%s

note: %1$s:  title | html
en: Circulation statistics for %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Statystyki udostępniania dla %s &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Circulation statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Statystyki udostępniania%s &rsaquo; Wyniki%s &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Circulation tables
pl: Tabele Udostępniania

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Circulation: Overdues at %s
pl: Udostępnianie: Egzemplarz przetrzymane w %s

en: Citation
pl: Fraza

en: Cities
pl: Miejscowość

en: Cities
pl: Miejscowość

en: Cities and towns
pl: Miejscowość

en: City
pl: Miejscowość

en: City ID
pl: ID miejscowości

en: City ID:
pl: ID miejscowości:

en: City added successfully.
pl: Miejscowość dodana pomyślnie.

en: City deleted successfully.
pl: Miejscowość usunięta pomyślnie.

en: City id
pl: ID miejscowości

en: City updated successfully.
pl: Miejscowość uaktualniona pomyślnie.

en: City:
pl: Miejscowość:

en: City:
pl: Miejscowość:

en: Claim ID
pl: ID reklamacji

en: Claim acquisition
pl: Reklamacja nabycia

en: Claim date
pl: Data reklamacji

en: Claim missing serials
pl: Możliwość składnia reklamacji brakujących numerów

note: INPUT type=submit
en: Claim order
pl: Reklamacja zamówienia

en: Claim returned
pl: Zwrot roszczenia

en: Claim serial issue
pl: Reklamacja brakujących numerów

en: Claim using notice:
pl: Reklamacja - powiadomienia:

en: Claimed
pl: Reklamowany

en: Claimed date
pl: Data reklamacji

en: Claims
pl: Reklamacje

en: Claims
pl: Reklamacje

note: %1$s:  IF ( suppliername ) %2$s:  suppliername | html %3$s:  END
en: Claims %s for %s %s
pl: Reklamacje %s dla %s %s

en: Claims (
pl: Reklamacje (

note: For the first occurrence, %1$s:  IF patron.return_claims.resolved.count == 0
en: Claims (%s
pl: Reklamacje (%s

en: Claims count
pl: Liczba reklamacji

en: Claims count:
pl: Liczba reklamacji:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Claims for %s
pl: Reklamacje dla %s

note: SCRIPT
en: Class
pl: Grupa

en: Class:
pl: Klasa atrybutów:

en: Classification
pl: Klasyfikacja

en: Classification configuration
pl: Konfiguracja klasyfikacji

en: Classification filing rules
pl: Zasady klasyfikacji

en: Classification source added successfully.
pl: Źródło klasyfikacji zostało pomyślnie dodane.

en: Classification source code:
pl: Kod źródła klasyfikacji:

en: Classification source deleted successfully.
pl: Źródło klasyfikacji zostało pomyślnie usunięte.

en: Classification source updated successfully.
pl: Źródło klasyfikacji zostało pomyślnie zaktualizowane.

en: Classification sources
pl: Źródła klasyfikacji

en: Classification sources
pl: Źródła klasyfikacji

en: Classification splitting rules
pl: Reguły podziału klasyfikacji

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.classification | $raw
en: Classification: %s
pl: Klasyfikacja: %s

en: Clean
pl: Wyczyść

en: Cleaned
pl: Wyczyszczono

note: %1$s:  import_batch_id | html
en: Cleaned import batch #%s
pl: Wyczyszczono import grupy #%s

note: INPUT type=button
en: Clear
pl: Wyczyść

en: Clear all
pl: Wyczyść wszystko

en: Clear all
pl: Wyczyść wszystko

note: SCRIPT
en: Clear all reservoir records staged in this batch? This cannot be undone.
pl: Czy na pewno chcesz usunąć wszystkie znajdujące się w rezerwuarze rekordy przygotowane z tej grupy? Operacji nie można cofnąć.

en: Clear date
pl: Wyczyść datę

en: Clear field
pl: Wyczyść pole

en: Clear fields
pl: Wyczyść pola

en: Clear filter
pl: Wyczyść filtr

note: SCRIPT
en: Clear formatting
pl: Wyczyść formatowanie

en: Clear on loan
pl: Usuń wypożyczone

note: A
en: Clear screen
pl: Wyczyść ekran

en: Clear search form
pl: Wyczyść

note: SCRIPT
en: Clear selection
pl: Wyczyść wybór

en: Clear selection on visible rows
pl: Wyczyść zaznaczenie na widocznych wierszach

en: Clear used authorities
pl: Wyczyść używane hasła wzorcowe

en: Click Save to finish.
pl: Kliknij "Zapisz", aby zakończyć.

en: Click on an image to view it in the image viewer
pl: Kliknij na obraz, aby zobaczyć go w przeglądarce zdjęć

en: Click on any field to edit the contents; Press the &lt;Enter&gt; key to save edit.
pl: Kliknij na którekolwiek pole, aby edytować zawartość. Naciśnij klawisz &lt;Enter&gt;, aby zapisać zmiany.

en: Click on individual cells to edit.
pl: Kliknij wybrane pole, aby modyfikować.

en: Click on the following link(s) to download the exported batch(es).
pl: Kliknij linki, by pobrać wyeksportowane zestawy.

en: Click on the following links to download the exported batch(es).
pl: Kliknij linki, by pobrać wyeksportowane zestawy.

en: Click on the grid to toggle the settings.
pl: Kliknij na pole tabeli, aby przełączyć ustawienia.

en: Click on the link to download the patron cards from the patron list.
pl: Kliknij linki, by pobrać karty użytkowników z listy użytkownika.

note: SCRIPT
en: Click on the map to set the geolocation for %s
pl: Kliknij na mapę, jeśli chcesz ustawić geolokalizację dla %s

en: Click the "Choose file" button and select the csv file to be uploaded.
pl: Kliknij przycisk "Wybierz Plik" i wybierz plik CSV do wczytania.

en: Click the 'Delete' button to remove the current image.
pl: Kliknij 'Usuń', aby usunąć aktualne zdjęcie.

en: Click the 'Save quotes' button in the toolbar to save the entire batch of quotes.
pl: Kliknij 'Zapisz Cytaty' na pasku narzędzi, by zapisać zestaw cytatów.

en: Click the date to add or edit a holiday.
pl: Kliknij na konkretną datę, aby dodać lub zmodyfikować dzień wolny.

en: Click to add item
pl: Kliknij, aby dodać pozycję

en: Click to collapse
pl: Kliknij, by zwinąć sekcję

en: Click to edit
pl: Kliknij, aby modyfikować

en: Click to edit item cost or quantities
pl: Kliknij, by modyfikować koszt lub ilość egzemplarzy

note: SCRIPT
en: Click to fill with a randomly generated suggestion.
pl: Kliknij, aby wypełnić losowo generowaną podpowiedzią.

en: Client ID
pl: ID klienta

en: Client ID:
pl: ID klienta:

en: Clipboard
pl: Schowek

note: IMG
en: Clone
pl: Powiel

en: Clone circulation and fine rules
pl: Powiel zasady udostępniania i należności

en: Clone circulation and fine rules &rsaquo; Circulation and fine rules &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Powiel zasady udostępniania i należności &rsaquo; Zasady udostępniania i należności &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Clone these rules to:
pl: Powiel regułę do:

note: IMG
en: Clone this subfield
pl: Powiel podpole

note: %1$s:  IF frombranch == "*" %2$s:  ELSIF frombranch %3$s:  Branches.GetName( frombranch ) | html %4$s:  END %5$s:  IF tobranch %6$s:  Branches.GetName( tobranch ) | html %7$s:  END
en: Cloning circulation and fine rules %s from standard rules%s from "%s"%s %s to "%s"%s
pl: Powielenie zasad udostępniania %s z%s z "%s"%s %s do "%s"%s

en: Cloning of circulation and fine rules failed!
pl: Powielenie zasady nie powiodło się!

en: Close
pl: Zamknij

en: Close an acquisitions basket
pl: Zamknij koszyk

note: INPUT type=button
en: Close and export as PDF
pl: Zamknij i eksportuj jako PDF

en: Close basket
pl: Zamknij koszyk

en: Close basket group
pl: Zamknij grupę koszyków

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
pl: Zamknij budżet %s

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Close budget %s
pl: Zamknij budżet %s

en: Close selected invoices
pl: Zamknij wybrane faktury

en: Close this basket
pl: Zamknij koszyk

en: Close this window.
pl: Zamknij okno.

en: Close window
pl: Zamknij okno

en: Close:
pl: Zamknij:

en: Closed
pl: Zamknięte

note: For the first occurrence, %1$s:  invoice.closedate | $KohaDates
en: Closed on %s
pl: Zamknięta dnia %s

en: Closed on:
pl: Zamknięty:

en: Club
pl: Grupa

en: Club enrollments
pl: Zapisy do grupy

en: Club enrollments &rsaquo; Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Zapisy do grupy &rsaquo; Grupy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Club enrollments for
pl: Zapisy do grupy dla:

en: Club fields:
pl: Pola grupy:

en: Club not found
pl: Nie odnaleziono grupy

en: Club template
pl: Szablon grupy

en: Club templates
pl: Szablony grupy

en: Club:
pl: Grupa:

en: Clubs
pl: Grupy

note: For the first occurrence, %1$s:  enrollments.count | html %2$s:  enrollable.count | html
en: Clubs (%s/%s)
pl: Grupy (%s/%s)

en: Clubs currently enrolled in
pl: Grupy, do których jesteś zapisany

en: Clubs not enrolled in
pl: Grupy, do których może zapisać się użytkownik

en: Coce cover image
pl: Okładka Coce

note: SCRIPT
en: Coce image from Google Books
pl: Obraz Coce z Google Books

note: SCRIPT
en: Coce image from Open Library
pl: Obraz Coce z Open Library

en: Code
pl: Kod

note: SCRIPT
en: Code sample
pl: Próbka kodu

note: SCRIPT
en: Code sample...
pl: Próbka kodu...

note: SCRIPT
en: Code view
pl: Zobacz kod

en: Code:
pl: Kod:

en: Collapse all
pl: Zwiń wszystko

en: Collapsed
pl: Zwiń wszystko

en: Collect payment
pl: Nalicz płatność

en: Collection
pl: Kolekcja

en: Collection
pl: Kolekcja:

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Collection = %s
pl: Kolekcja = %s

en: Collection code
pl: Kod kolekcji

en: Collection code:
pl: Kod kolekcji:

en: Collection deleted successfully
pl: Usunięto kolekcję

en: Collection failed to be deleted
pl: Usunięcie kolekcji nie powiodło się

en: Collection title
pl: Tytuł kolekcji

en: Collection title:
pl: Tytuł kolekcji:

en: Collection transferred successfully
pl: Kolekcja została przesłana

en: Collection:
pl: Kolekcja:

en: Collection:
pl: Kolekcja:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.seriestitle | $raw
en: Collection: %s
pl: Kolekcja: %s

en: Collections
pl: Kolekcje

en: Collections (appear when cataloging and working with items)
pl: Kolekcje (wyświetlają się podczas katalogowania i pracy z egzemplarzami).

en: Color
pl: Kolor

note: SCRIPT
en: Color Picker
pl: Wybór koloru

note: SCRIPT
en: Color levels
pl: Poziomy kolorów

note: SCRIPT
en: Color swatch
pl: Próbka koloru

note: SCRIPT
en: Cols
pl: Kolumny

en: Column
pl: Kolumna

note: %1$s:  column | html
en: Column %s
pl: Kolumny %s

note: SCRIPT
en: Column group
pl: Grupa kolumn

en: Column name
pl: Nazwa kolumny

note: SCRIPT
en: Column {0}
pl: Kolumna {0}

en: Column:
pl: Kolumna:

en: Columns
pl: Kolumny

en: Columns must be filled left to right: if the first column is blank, other columns will be ignored.
pl: Kolumny muszą być uzupełniane od lewej do prawej: jeśli pierwsza kolumna jest pusta, to pozostałe kolumny zostaną zignorowane.

note: SCRIPT
en: Columns settings
pl: Ustawienia kolumn

en: Coming from
pl: Przychodzący z

note: %1$s:  branchesloo.branchname | html
en: Coming from %s
pl: Przychodzący z: %s

en: Comma (,)
pl: Przecinek (,)

en: Comma separated text (.csv)
pl: Tekst oddzielony przecinkami (.csv)

en: Command-line
pl: Wiersz poleceń

en: Comment
pl: Komentarz

en: Comment
pl: Komentarz

en: Comment by:
pl: Autor komentarza:

en: Comment:
pl: Komentarz:

en: Comment:
pl: Komentarz:

en: Commenter
pl: Komentujący

en: Comments
pl: Komentarze

en: Comments
pl: Komentarze

en: Comments about this file:
pl: Komentarze do tego pliku:

en: Comments awaiting moderation
pl: Komentarze oczekujące na zatwierdzenie

en: Comments pending approval
pl: Komentarze oczekujące na zatwierdzenie

en: Comments:
pl: Komentarze:

en: Company details
pl: Szczegóły dostawcy

en: Company name:
pl: Nazwa firmy:

en: Compare
pl: Porównaj

en: Compare barcodes list to results:
pl: Porównaj listę kodów kreskowych z wynikami:

en: Compare matched records
pl: Dopasowanie rekordów

en: Compare matched records
pl: Dopasowanie rekordów

en: Compare matched records &rsaquo; Manage staged MARC records &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Dopasowanie rekordów &rsaquo; Zarządzaj rekordami MARC przygotowanymi do importu &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Compare patrons
pl: Porównaj użytkowników

en: Compare patrons for merging
pl: Porównaj użytkowników do scalenia

en: Compare preference values
pl: Porównaj wartości preferencji

en: Compare selected
pl: Porównuje zaznaczone

en: Complete
pl: Kompletny

en: Complete request
pl: Kompletne zamówienie

en: Completed
pl: Zakończone

en: Completed import of records
pl: Zakończono import rekordów

en: Completed on
pl: Zakończone w

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Components (%s)
pl: Elementy (%s)

en: Conditions
pl: Warunki

en: Configuration OK, you don't have errors in your MARC parameters table
pl: Gratulacje - brak błędów

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Configure Mana KB
pl: Konfiguruj Mana KB

en: Configure and hide or show columns for tables
pl: Konfiguruj i ukryj lub wyświetl kolumny tabeli

en: Configure cash registers
pl: Konfiguruj kasy fiskalne

en: Configure items for purchase
pl: Skonfiguruj egzemplarze do zakupu

en: Configure plugins
pl: Konfigurowanie wtyczek

en: Configure these parameters in the order they appear.
pl: Skonfiguruj parametry w kolejności ich wyświetlania.

en: Configuring 'Did you mean?' plugins requires Javascript. If you are unable to use Javascript, you may be able to enter the configuration (which is stored in JSON in the OPACdidyoumean system preferences) in the Local preferences tab in the system preference editor, but this is unsupported, not recommended, and likely will not work.
pl: Konfigurowanie wtyczki 'Czy chodziło Ci o' wymaga Javascript. Jeśli nie jesteś w stanie użyć Javascript, możesz wpisać konfigurację (która jest przechowywana w ustawieniach systemowych JSON w OPACdidyoumean) w zakładce Lokalnych Ustawień w edytorze ustawień systemowych, ale to rozwiązanie nie jest polecane i zapewne nie zadziała.

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Confirm ILL request
pl: Potwierdź zamówienie WM

en: Confirm cancellation
pl: Potwierdź usunięcie

en: Confirm cashup of
pl: Potwierdź wypłatę

en: Confirm custom report
pl: Potwierdź raport niestandardowy

en: Confirm deletion
pl: Potwierdź usunięcie

en: Confirm deletion
pl: Potwierdź usunięcie

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of %s?
pl: Zatwierdzić usunięcie %s?

en: Confirm deletion of EAN
pl: Potwierdź usunięcie EAN

en: Confirm deletion of account
pl: Potwierdź usunięcie konta

en: Confirm deletion of authority structure definition for
pl: Potwierdź usunięcie definicji struktury hasła wzorcowego dla

en: Confirm deletion of authority type
pl: Potwierdź usunięcie typu hasła wzorcowego

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Confirm deletion of cash register '%s'
pl: Potwierdź usunięcie kasy fiskalnej '%s'

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category %s
pl: Potwierdź usunięcie kategorii %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Confirm deletion of category '%s'
pl: Potwierdź usunięcie kategorii '%s'

en: Confirm deletion of city
pl: Potwierdź usunięcie miejscowości

en: Confirm deletion of contract
pl: Potwierdź usunięcie kontraktu

note: %1$s:  contractnumber | html
en: Confirm deletion of contract %s
pl: Potwierdź usunięcie kontraktu %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
pl: Potwierdź usunięcie waluty %s

note: %1$s:  currency.currency | $HtmlTags tag='span' attributes=>'class="ex"'
en: Confirm deletion of currency %s
pl: Potwierdź usunięcie waluty %s

en: Confirm deletion of desk
pl: Potwierdź usunięcie oddziału

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: Confirm deletion of library '%s'
pl: Potwierdź usunięcie biblioteki '%s'

note: %1$s:  searchfield | html
en: Confirm deletion of parameter '%s'
pl: Potwierdź usunięcie parametru '%s'

en: Confirm deletion of patron attribute type
pl: Potwierdź usunięcie atrybutu użytkownika

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of patron attribute type &quot;%s&quot;
pl: Potwierdź usunięcie atrybutu użytkownika &quot;%s&quot;

en: Confirm deletion of record matching rule
pl: Potwierdź usunięcie reguły dopasowania rekordów

note: %1$s:  code | html
en: Confirm deletion of record matching rule &quot;%s&quot;
pl: Potwierdź usunięcie reguły dopasowania rekordów &quot;%s&quot;

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
pl: Zatwierdzić usunięcie podpola: %s?

note: %1$s:  tagsubfield | html
en: Confirm deletion of subfield %s?
pl: Zatwierdzić usunięcie podpola: %s?

en: Confirm deletion of tag
pl: Potwierdź usunięcie etykiety

note: SCRIPT
en: Confirm deletion of this vendor ?
pl: Zatwierdzić usunięcie dostawcy ?

en: Confirm hold (Y)
pl: Potwierdź zamówienie (Y)

en: Confirm hold and transfer (Y)
pl: Potwierdź zamówienie i Prześlij (Y)

en: Confirm holds &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Potwierdź rezerwacje &rsaquo; Rezerwacje &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Confirm new password:
pl: Potwierdź nowe hasło:

en: Confirm password:
pl: Potwierdź hasło:

en: Confirm recalls &rsaquo; Recalls &rsaquo; Koha
pl: Potwierdź przypomnienia &rsaquo; Przypomnienia &rsaquo; Koha

en: Confirm this payment?
pl: Potwierdzić płatność?

note: INPUT type=submit
en: Confirm your suggestion
pl: Potwierdź propozycję zakupu

en: Congratulations you have finished and are ready to use Koha
pl: Gratulacje, zakończyłeś instalację i możesz używać Koha

en: Congratulations, installation complete
pl: Gratulacje, instalacja została ukończona

en: Connection established.
pl: Nawiązano połączenie.

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection failed to %s
pl: Połączenie nie powiodło się %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errcon.server | html
en: Connection timeout to %s
pl: Upłynąl limit czasu połączenia z: %s

note: SCRIPT
en: Constrain proportions
pl: Zachowaj proporcje

en: Constraints
pl: Ograniczenia

en: Contact
pl: Kontakt

en: Contact about late issues?
pl: Kontakt dla zaległych numerów czasopism?

en: Contact about late orders?
pl: Kontakt dla zaległych zamówień?

en: Contact details
pl: Dane kontaktowe

en: Contact information
pl: Dane kontaktowe

en: Contact name:
pl: Osoba kontaktowa:

en: Contact note
pl: Uwaga dotycząca kontaktu

en: Contact note:
pl: Notatka kontaktowa:

en: Contact when ordering?
pl: Skontaktuj się przy zamawianiu?

note: %1$s:  END # /IF warnConnectBroker %2$s:  IF warnPrefRequireChoosingExistingAuthority || warnPrefEasyAnalyticalRecords || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions || warnPrefAnonymousPatronOPACPrivacy_PatronDoesNotExist || warnPrefAnonymousPatronAnonSuggestions_Pa
en: Contact your system administrator. %s %s
pl: Skontaktuj się z administratorem systemu. %s %s

en: Contact:
pl: Kontakt:

en: Contact: First name
pl: Dodatkowy kontakt: Imię

en: Contact: Last name
pl: Dodatkowy kontakt: Nazwisko

en: Contact: Relationship
pl: Dodatkowy kontakt: Pokrewieństwo

en: Contact: Title
pl: Dodatkowy kontakt: Tytuł

en: Contacts
pl: Dane kontaktowe dostawcy

en: Contains
pl: Zawiera

en: Content
pl: Zawartość

en: Content added successfully
pl: Zawartość dodana pomyślnie

en: Content deleted successfully
pl: Zawartość usunięta pomyślnie

en: Content updated successfully
pl: Zawartość uaktualniona pomyślnie

en: Content:
pl: Zawartość:

en: Contents
pl: Zawartość

en: Contents of
pl: Zawartość

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Continue to log in to Koha
pl: Kontynuuj logowanie do Koha

note: INPUT type=submit
en: Continue to the next step
pl: Kontynuuj następny krok

note: INPUT type=submit
en: Continue without marking >>
pl: Kontynuuj bez zaznaczania >>

en: Continue without renewing
pl: Kontynuuj bez prolongowania

en: Contract
pl: Kontrakt

en: Contract deleted
pl: Kontrakt usunięty

en: Contract deleted
pl: Kontrakt usunięty

en: Contract description:
pl: Opis kontraktu:

note: SCRIPT
en: Contract end date must be on or after contract start date
pl: Data zakończenia kontraktu musi przypadać w dniu rozpoczęcia kontraktu lub później

en: Contract end date:
pl: Data zakończenia kontraktu:

en: Contract has not been deleted. Maybe a basket linked to this contract exists.
pl: Kontrakt nie został usunięty, być może istnieje koszyk powiązany z tym kontraktem.

en: Contract id
pl: Numer identyfikacyjny kontraktu

en: Contract name:
pl: Nazwa kontraktu:

en: Contract number:
pl: Numer kontraktowy:

en: Contract number:
pl: Numer kontraktu:

en: Contract start date:
pl: Data rozpoczęcia kontraktu:

en: Contract(s)
pl: Kontrakt(y)

note: %1$s:  booksellername | html
en: Contract(s) of %s
pl: Kontrakt(y) %s

en: Contract:
pl: Kontrakt:

en: Contracts
pl: Kontrakty

en: Contracts
pl: Kontrakty

note: SCRIPT
en: Contrast
pl: Kontrast

en: Contributing companies and institutions
pl: Partycypujące firmy i instytucje

en: Control key is "Ctrl"
pl: Klawisz kontrolny to "Ctrl"

en: Control no.:
pl: Nr kontrolny:

en: Control no:
pl: Nr kontrolny:

en: Control number:
pl: Numer kontrolny:

en: Control number:
pl: Numer kontrolny:

en: Controls how long a patrons checkout history is kept for new patrons of this category. "Never" anonymizes checkouts on return, and "Forever" keeps a patron's checkout history indefinitely. When set to "Default", the amount of history kept is controlled by the cronjob
pl: Kontroluj jak długo ma być przechowywana historia wypożyczeń dla nowych użytkowników tej kategorii. "Nigdy" anonimizuje wypożyczenia przy zwrocie, "Zawsze" przechowuje historię wypożyczeń bezterminowo. Po ustawieniu "Domyślnie" ilość przechowywanej historii kontrolowana jest przez skrypt crona

note: SCRIPT
en: Convert browser storage macros
pl: Konwertuj makra w pamięci przeglądarki

en: Convert report
pl: Raport przywrócony

en: Convert report &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Raport przywrócony &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Converted message, rendered:
pl: Wiadomość konwertowana, redenderowana:

en: Converted version
pl: Wersja konwertowana

en: Copies:
pl: Ilość kopii:

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Copy and replace
pl: Kopiuj i zmień

en: Copy changes to all libraries
pl: Kopiuj zmiany do wszystkich bibliotek/filii

en: Copy current field
pl: Kopiuj aktualne pole

en: Copy current field on next line
pl: Kopiuj aktualne pole do następnej linii

en: Copy current subfield
pl: Kopiuj aktualne podpole

note: INPUT type=checkbox name=copy_existing_value
en: Copy existing value
pl: Kopiuj istniejącą wartość

en: Copy holidays to:
pl: Skopiuj dni wolne do:

note: SCRIPT
en: Copy link to this file
pl: Skopiuj link do pliku

en: Copy notice
pl: Skopiuj uwagę

en: Copy number
pl: Numer kopii

en: Copy number:
pl: Numer kopii:

note: SCRIPT
en: Copy row
pl: Skopiuj wiersz

note: %1$s:  l.branchname | html
en: Copy to %s
pl: Kopiuj do %s

en: Copy to all libraries
pl: Kopiuj do wszystkich bibliotek/filii

en: Copyright
pl: Data wydania

en: Copyright &copy; 2012-2016
pl: Data wydania &copy; 2012-2016

en: Copyright date:
pl: Data wydania:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.copyrightdate | $raw
en: Copyright year: %s
pl: Data wydania: %s

en: Copyright:
pl: Data wydania:

en: Copyrightdate
pl: Data wydania

en: Corporate
pl: Korporacyjna

en: Cost
pl: Koszt

note: SCRIPT
en: Cost must be expressed as a decimal number >= 0
pl: Koszt musi być wyrażony jako liczba dziesiętna > = 0

en: Cost:
pl: Koszt:

en: Costs are decimal values between some arbitrary maximum value (e.g. 1 or 100) and 0 which is the minimum (no) cost.
pl: Koszty są podawane w systemie dziesiętnym, pomiędzy dowolną wartością maksymalną (np. 1 czy 100) a 0, które jest minimalną wartością (oznacza brak kosztów).

note: %1$s:  duplicate_code_error | html
en: Could not add patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; one with that code already exists.
pl: Nie można dodać typu atrybutu użytkownika &quot;%s&quot; &mdash; istnieje typ atrybutu z tym kodem.

note: SCRIPT
en: Could not copy HTML automatically to the clipboard
pl: Nie udało się skopiować HTML do schowka

note: %1$s:  ERROR_delete_in_use | html %2$s:  ERROR_num_patrons | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it is in use by %s patron records
pl: Nie można usunąć typu atrybutu użytkowników &quot;%s&quot; &mdash; używany w %s kontach użytkowników

note: %1$s:  ERROR_delete_not_found | html
en: Could not delete patron attribute type &quot;%s&quot; &mdash; it was already absent from the database.
pl: Nie można usunąć typu atrybutu użytkowników &quot;%s&quot; &mdash; już nie istnieje w bazie danych.

en: Could not find a system preference named
pl: Nie odnaleziono opcji o nazwie

note: SCRIPT
en: Could not find the specified string.
pl: Nie odnaleziono podanej linii.

note: SCRIPT
en: Could not load emoticons
pl: Nie można wczytać emotikon.

en: Could not read the contributors.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
pl: Nie można odczytać pliku contributors.yaml. Upewnij się, że &lt;docdir&gt; jest poprawnie zdefiniowane w koha-conf.xml.

en: Could not read the history.txt file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
pl: Nie można odczytać pliku history.txt. Upewnij się, że &lt;docdir&gt; jest poprawnie zdefiniowane w koha-conf.xml.

en: Could not read the teams.yaml file. Please make sure &lt;docdir&gt; is correctly defined in koha-conf.xml.
pl: Nie można odczytać pliku teams.yaml. Upewnij się, że &lt;docdir&gt; jest poprawnie zdefiniowane w koha-conf.xml.

en: Count
pl: Liczba

en: Count deleted items
pl: Liczba egzemplarzy usuniętych

en: Count holds:
pl: Liczba rezerwacji:

en: Count items:
pl: Liczba egzemplarzy:

en: Count of checkouts
pl: Liczba wypożyczeń

en: Count total items
pl: Liczba wszystkich egzemplarzy

en: Count total items:
pl: Liczba wszystkich egzemplarzy:

en: Count unique bibliographic records
pl: Policz unikalne rekordy bibliograficzne

en: Count unique bibliographic records:
pl: Policz unikalne rekordy bibliograficzne:

en: Count unique borrowers:
pl: Liczba unikalnych użytkowników:

en: Count unique items:
pl: Liczba unikalnych egzemplarzy:

en: Country
pl: Państwo

en: Country:
pl: Państwo:

en: Country:
pl: Państwo:

note: %1$s:  l.branchcountry | html
en: Country: %s
pl: Państwo: %s

en: Course #
pl: Kurs #

en: Course details for
pl: Szczegóły kursu

note: %1$s:  course.course_name | html
en: Course details for %s &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły kursu %s &rsaquo; Kursy &rsaquo; Koha

en: Course name
pl: Nazwa kursu

en: Course name:
pl: Nazwa kursu:

en: Course number
pl: Numer kursu

en: Course number:
pl: Numer kursu:

en: Course reserves
pl: Kursy

en: Course reserves
pl: Kursy

en: Course reserves &rsaquo; Koha
pl: Kursy &rsaquo; Koha

en: Course reserves tables
pl: Tabele Kursy

en: Courses
pl: Kursy

en: Courses that have reserved this title:
pl: Kursy zawierające ten tytuł:

note: IMG
en: Cover from Syndetics
pl: Okładka z Syndetics

en: Cover image
pl: Okładka

note: IMG
en: Cover image from Amazon.com
pl: Okładka z Amazon.com

note: SCRIPT
en: Cover image source unknown
pl: Źródło okładki nieznane

en: Create
pl: Utwórz

en: Create EDIFACT order
pl: Utwórz zamówienie EDIFACT

en: Create Koha administrator patron
pl: Utwórz administratora Koha

en: Create Koha administrator patron &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
pl: Utwórz administratora Koha &rsaquo; Instalator &rsaquo; Koha

en: Create SQL reports
pl: Tworzenie raportów SQL

en: Create a fund
pl: Utwórz fundusz

en: Create a library
pl: Utwórz bibliotekę

en: Create a library &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
pl: Utwórz bibliotekę &rsaquo; Instalator &rsaquo; Koha

en: Create a new CSV profile
pl: Utwórz nowy profil CSV

en: Create a new authorized value
pl: Stwórz nową wartość dopuszczoną

en: Create a new cash register
pl: Utwórz nową kasę fiskalną

en: Create a new category
pl: Utwórz nową kategorię

en: Create a new circulation rule
pl: Utwórz nową zasadę udostępniania

en: Create a new city
pl: Utwórz nową miejscowość

en: Create a new desk
pl: Utwórz nowy oddział

en: Create a new item type
pl: Utwórz nowy typ dokumentu

en: Create a new item type &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
pl: Utwórz nowy typ dokumentu &rsaquo; Instalator &rsaquo; Koha

en: Create a new list
pl: Utwórz listę

en: Create a new record by importing the external (duplicate) record.
pl: Utwórz nowy rekord poprzez zaimportowanie rekordu z zewnętrznego źródła (duplikat).

en: Create a new subscription
pl: Tworzenie nowej prenumeraty

en: Create a new template
pl: Utwórz nowy szablon

en: Create a patron category
pl: Utwórz nową kategorię użytkownika

en: Create an acquisitions basket
pl: Utwórz koszyk

en: Create an invoice adjustment
pl: Utwórz korektę faktury

en: Create an order
pl: Utwórz zamówienie

en: Create analytics
pl: Utwórz rekord analityczny

en: Create and edit club templates
pl: Tworzenie i modyfikowanie szablonów grupy

en: Create and edit clubs
pl: Tworzenie i modyfikowanie grup

en: Create and manage Authorities frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions)
pl: Utwórz i zarządzaj szablonami haseł wzorcowych (układem pól i podpól)

en: Create and manage Bibliographic frameworks that define the characteristics of your MARC Records (field and subfield definitions) as well as templates for the MARC editor
pl: Utwórz i zarządzaj zarówno szablonami bibliograficznymi (układem pól i podpól), jak i szablonami dla edytora MARC

en: Create and modify Interlibrary loan requests
pl: Tworzenie lub modyfikowanie zamówień WM

note: SCRIPT
en: Create authority
pl: Utwórz hasło wzorcowe

note: %1$s:  authtypecode | html
en: Create authority framework for %s using
pl: Utwórz szablon hasła wzorcowego dla %s, używając

en: Create chart
pl: Utwórz wykres

en: Create field
pl: Utwórz pole

note: %1$s:  framework.frameworkcode | html %2$s:  framework.frameworktext | html
en: Create framework for %s (%s) using
pl: Utwórz szablon dla %s (%s) używając

en: Create from SQL
pl: Utwórz w SQL

en: Create from SQL
pl: Utwórz w SQL

en: Create guided report
pl: Nowy raport wspomagany

en: Create item when receiving
pl: Utwórz egzemplarz kiedy otrzymujesz

en: Create item when receiving:
pl: Utwórz egzemplarz kiedy otrzymujesz:

en: Create items when:
pl: Utwórz egzemplarze kiedy:

en: Create label batch
pl: Utwórz grupę etykiet

en: Create manual credit
pl: Zasil konto

en: Create manual credit &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Zasil konto &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Create manual invoice
pl: Obciąż konto

en: Create manual invoice &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Wystaw fakturę &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Create new
pl: Utwórz nowy

en: Create new authority
pl: Utwórz nowe hasło wzorcowe

en: Create new credit type
pl: Utwórz typ zasilenia

en: Create new debit type
pl: Utwórz nowy typ obciążenia

note: INPUT type=submit
en: Create new invoice anyway
pl: Utwórz nową fakturę

en: Create new list
pl: Utwórz nową listę

en: Create new record
pl: Utwórz nowy rekord

en: Create new rota
pl: Utwórz nowy harmonogram

en: Create new stage
pl: Utwórz nowy etap

en: Create patron card graphic layout
pl: Utwórz layout graficzny karty użytkownika

en: Create patron card layout
pl: Utwórz layout karty użytkownika

en: Create patron list:
pl: Utwórz listę użytkownika:

en: Create printable labels and barcodes from catalog and patron data
pl: Tworzenie możliwych do wydruku etykiet i kodów kreskowych z danych katalogu i kont użytkowników

en: Create printable patron cards
pl: Utwórz możliwe do wydrukowania karty użytkownika

en: Create record
pl: Utwórz rekord

note: INPUT type=submit name=submit
en: Create report from SQL
pl: Utwórz raport w SQL

en: Create rota
pl: Utwórz nowy harmonogram

en: Create routing list
pl: Utwórz listę obiegu

en: Create routing list for
pl: Utwórz listę obiegu dla

en: Create shared macros (requires advanced_editor)
pl: Tworzenie makr udostępnianych (wymaga advanced_editor)

en: Create stage
pl: Utwórz nowy etap

en: Create, edit and delete rotas
pl: Tworzenie, modyfikowanie i usuwanie harmonogramu obiegu zbiorów

en: Created
pl: Utworzono

en: Created on
pl: Utworzono w

en: Creation date
pl: Data utworzenia

en: Creation date:
pl: Data utworzenia:

en: Creative Commons Attribution 2.5 License
pl: Licencja Creative Commons Attribution 2.5

en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 License
pl: Licencja Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

en: Credit
pl: Opłata

en: Credit number
pl: Numer zasilenia

en: Credit number enabled
pl: Numer zasilenia włączony

note: SCRIPT
en: Credit type
pl: Typ zasilenia

en: Credit type archived successfully
pl: Typ zasilenia został pomyślnie zarchiwizowany

en: Credit type code:
pl: Kod typu zasilenia: :

en: Credit type restored successfully
pl: Typ zasilenia został pomyślnie przywrócony

en: Credit type saved successfully
pl: Typ zasilenia został zapisany pomyślnie

en: Credit type:
pl: Typ zasilenia:

en: Credit types
pl: Typy zasilenia

en: Credit types
pl: Typy zasilenia

en: Credits:
pl: Nadpłaty:

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: Critical field &quot;%s&quot;
pl: Błąd krytyczny &quot;%s&quot;

en: Cron jobs
pl: Zadania cron

note: SCRIPT
en: Crop
pl: Kadrowanie

en: Currencies
pl: Waluty

en: Currencies
pl: Waluty

en: Currencies &amp; Exchange rates
pl: Waluty i kursy wymiany

en: Currencies and exchange rates
pl: Waluty i kursy wymian

en: Currency
pl: Waluta

note: %1$s:  currency | html
en: Currency = %s
pl: Waluta = %s

en: Currency added successfully
pl: Waluta dodana pomyślnie

en: Currency deleted successfully
pl: Waluta usunięta pomyślnie

en: Currency updated successfully
pl: Waluta uaktualniona pomyślnie

en: Currency:
pl: Waluta:

en: Currency:
pl: Waluta:

en: Current article requests
pl: Bieżące zamówienie na kopię

en: Current checkouts allowed
pl: Ilość dozwolonych wypożyczeń

en: Current checkouts allowed:
pl: Ilość dozwolonych wypożyczeń:

en: Current library
pl: Obecna biblioteka

en: Current library:
pl: Obecna biblioteka:

en: Current maintenance team
pl: Obecny zespół serwisowy

en: Current on-site checkouts allowed
pl: Ilość dozwolonych wypożyczeń na miejscu

en: Current renewals:
pl: Bieżące prolongaty:

en: Current server time is:
pl: Obecny czas:

en: Current session
pl: Bieżąca sesja

en: Current subtype limits
pl: Aktualne ograniczenia treści i formy

en: Current terms
pl: Bieżące tagi

note: SCRIPT
en: Current window
pl: Obecne okno

note: %1$s:  PROCESS translate_card_element element=card_element_title FILTER lower
en: Currently available %s
pl: Obecnie dostępne %s

en: Currently available batches
pl: Dostępne grupy

en: Currently available layouts
pl: Dostępne layouty

en: Currently available profiles
pl: Dostępne profile

en: Currently available templates
pl: Dostępne szablony

note: %1$s:  ELSE
en: Currently in local use %s
pl: W użytku wewnętrznym %s

en: Currently, this means hold policies. The various policies have the following effects:
pl: Dotyczy polityki wypożyczeń. Różne polityki oferują następujące możliwości:

en: Curriculum
pl: Program nauczania

en: Custom
pl: Własny

note: SCRIPT
en: Custom color
pl: Własny kolor

note: A
en: Custom cover image
pl: Okładka własna

note: OPTGROUP
en: Custom search fields
pl: Szukaj pól:

note: SCRIPT
en: Custom...
pl: Własny...

note: SCRIPT
en: Cut
pl: Wytnij

note: SCRIPT
en: Cut row
pl: Wytnij wiersz

en: Cyclical
pl: Cykliczne

en: Cyclical:
pl: Cykliczne:

en: D&aelig;nsk (Danish)
pl: D&aelig;nsk (duński)

en: DBMS auto increment fix
pl: Autodopasowanie DBMS

en: DISABLED
pl: WYŁĄCZONE

en: DSpace project
pl: Projekt DSpace

en: DVD video / Videodisc
pl: DVD wideo / Dysk wideo

en: Daily hold limit reached for patron
pl: Osiągnięto dzienny limit zamówień dla użytkownika

note: %1$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html
en: Daily open article requests limit for %s
pl: Dzienny limit zamówień na kopię dla %s

en: Daily rental charge
pl: Dzienna opłata za wypożyczenie

en: Daily rental charge:
pl: Dzienna opłata za wypożyczenie:

en: Daily rental charge:
pl: Dzienna opłata za wypożyczenie:

en: Daily rental fee
pl: Opłata za dzienne wypożyczenie

en: Daily rentals use calendar:
pl: Kalendarz dziennych wypożyczeń:

en: Damaged
pl: Zniszczony

en: Damaged on:
pl: Zniszczony w:

en: Damaged status:
pl: Status zniszczenia:

note: SCRIPT
en: Dark Blue
pl: Ciemny niebieski

note: SCRIPT
en: Dark Gray
pl: Ciemnoszary

note: SCRIPT
en: Dark Green
pl: Ciemnozielony

note: SCRIPT
en: Dark Orange
pl: Ciemny pomarańczowy

note: SCRIPT
en: Dark Purple
pl: Ciemny fioletowy

note: SCRIPT
en: Dark Red
pl: Ciemna czerwień

note: SCRIPT
en: Dark Yellow
pl: Ciemnożółty

en: Data added
pl: Dodano dane

en: Data deleted
pl: Dane usunięto

en: Data deleted
pl: Dane usunięto

en: Data error
pl: Błąd danych

en: Data fields
pl: Dane pól

en: Data for preview:
pl: Dane do podglądu:

en: Data problems
pl: Problemy

en: Data recorded
pl: Dane zapisane

en: Data recorded
pl: Dane zapisane

en: Data:
pl: Dane:

en: Database
pl: Baza danych

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: Database %s exists.
pl: Baza danych %s istnieje.

en: Database host:
pl: Host bazy danych:

en: Database name:
pl: Nazwa bazy danych:

en: Database port:
pl: Port bazy danych:

en: Database settings
pl: Ustawienia bazy danych

en: Database settings &rsaquo; Web installer &rsaquo; Koha
pl: Ustawienia bazy danych &rsaquo; Instalator &rsaquo; Koha

en: Database settings:
pl: Ustawienia bazy danych:

en: Database tables created
pl: Utworzono tabele.

en: Database type:
pl: Typ bazy danych:

en: Database user:
pl: Użytkownik bazy danych:

en: Database:
pl: Baza danych:

en: Date
pl: Data

en: Date accessioned
pl: Data nabycia

en: Date acquired
pl: Data nabycia

en: Date acquired (item)
pl: Data nabycia (egzemplarza)

en: Date added
pl: Data dodania

en: Date and time:
pl: Data i godzina:

en: Date arrived
pl: Data otrzymania

en: Date deleted (item)
pl: Data usunięcia (egzemplarza)

en: Date due
pl: Termin zwrotu

en: Date due:
pl: Termin zwrotu:

en: Date enrolled
pl: Data zapisu

en: Date formats should match your system preference, and
pl: Format daty powinien być dopasowany do Twojego ustawienia systemu i

en: Date hold placed
pl: Data zamówienia

en: Date last borrowed
pl: Ostatnio wypożyczony

en: Date last modified
pl: Data ostatniej modyfikacji

en: Date last seen
pl: Ostatnio widziany

en: Date of birth
pl: Data urodzenia

en: Date of birth is invalid.
pl: Nieprawidłowa data urodzenia.

en: Date of birth:
pl: Data urodzenia:

en: Date of enrollment is invalid.
pl: Niepoprawna data zapisu.

en: Date of expiration is invalid.
pl: Data wygaśnięcia jest nieprawidłowa.

en: Date of request
pl: Data zamówienia

en: Date of transfer
pl: Data transferu

en: Date ordered
pl: Data zamówienia

en: Date ordered
pl: Data zamówienia

en: Date placed between:
pl: Data złożenia od:

en: Date published
pl: Data publikacji

en: Date range
pl: Zakres dat

en: Date received
pl: Data otrzymania

en: Date received:
pl: Data otrzymania:

en: Date requested
pl: Data zamówienia

en: Date/Time
pl: Data/Czas

en: Date:
pl: Data:

en: Date:
pl: Data:

en: Date: from
pl: Data: od

note: SCRIPT
en: Date\/time
pl: Data\/Czas

en: Dates
pl: Daty

note: SCRIPT
en: Dates cannot be empty
pl: Daty nie mogą być puste

en: Day
pl: Dzień

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Day is %s
pl: Dzień %s

en: Day of week
pl: Dzień tygodnia

en: Day/month
pl: Dzień/Miesiąc

en: Day:
pl: Dzień:

en: Days
pl: Dni

en: Days in advance
pl: Powiadom mnie 0-30 dni wcześniej

en: Days mode
pl: Tryb dni

note: SCRIPT
en: Debit type
pl: Typ obciążenia

en: Debit type archived successfully
pl: Typ obciążenia został pomyślnie zarchiwizowany

en: Debit type code:
pl: Kod typu obciążenia:

en: Debit type restored successfully
pl: Typ obciążenia został pomyślnie przywrócony

en: Debit type saved successfully
pl: Typ obciążenia został pomyślnie zapisany

en: Debit types
pl: Typy obciążenia

en: Debit types
pl: Typy obciążenia

en: Debug mode
pl: Tryb debugowania

en: Debug mode:
pl: Tryb debugowania:

en: December
pl: Grudzień

en: Decrease
pl: Obniżka

note: SCRIPT
en: Decrease indent
pl: Mniejsze wcięcie

en: Decreased loan period for high holds (day)
pl: Pomniejszony okres wypożyczenia dla wysokich zamówień (dni)

en: Default
pl: Domyślny

en: Default
pl: Domyślny

en: Default MARC framework
pl: Domyślny szablon MARC

en: Default accounting details
pl: Szczegóły rachunku

en: Default amount
pl: Kwota domyślna

en: Default amount:
pl: Kwota domyślna:

en: Default article request fees
pl: Domyślna opłata na zamówienie na kopię

note: %1$s:  IF humanbranch %2$s:  Branches.GetName( humanbranch ) | html %3$s:  END
en: Default checkout, hold and return policy%s for %s%s
pl: Domyślna polityka wypożyczeń, zamówień i zwrotów%s dla %s%s

en: Default configuration:
pl: Domyślna konfiguracja:

en: Default display length:
pl: Domyślna długość:

en: Default font
pl: Domyślna czcionka

en: Default framework
pl: Domyślny szablon

en: Default framework
pl: Domyślny szablon

en: Default lost item fee refund on return policy
pl: Domyślna opłata za egzemplarz zagubiony w polityce zwrotów

en: Default messaging preferences for this patron category
pl: Domyślne ustawienia powiadomień dla kategorii użytkownika

en: Default open article requests limit
pl: Domyślny limit zamówień na kopię

en: Default privacy
pl: Domyślna polityka prywatności

en: Default privacy:
pl: Domyślna polityka prywatności:

en: Default replacement cost
pl: Domyślny koszt zastąpienia

en: Default replacement cost:
pl: Domyślny koszt zastąpienia:

en: Default sort order:
pl: Domyślny porządek sortowania:

en: Default value:
pl: Domyślna wartość:

en: Defaults
pl: Domyślne

en: Define a list of cellular providers for sending SMS messages via email
pl: Zdefiniuj listę operatorów sieci komórkowych do wysyłania wiadomości SMS poprzez e-mail

en: Define a printer profile.
pl: Utwórz profil drukarki.

en: Define authority types, then authority MARC structure in the same way you define itemtypes and bibliographic MARC tag structure. Authority values are managed through plugins
pl: Zdefiniuj typy haseł wzorcowych, a później strukturę MARC dla haseł wzorcowych w ten sam sposób, w który definiujesz typy egzemplarzy i strukturę etykiet MARC. Poprzez wtyczki możesz zarządzać wartościami haseł wzorcowych

en: Define cash registers
pl: Zdefiniuj kasę fiskalną

en: Define categories and authorized values for them
pl: Zdefiniuj kategorie i dopuszczone wartości dla nich

en: Define circulation and fines rules for combinations of libraries, patron categories, and item types
pl: Zdefiniuj reguły udostępniania i naliczania należności dla różnych typów dokumentów oraz rodzajów użytkowników i bibliotek.

en: Define circulation desks
pl: Zdefiniuj oddziały udostępniania

en: Define cities and towns that your patrons live in
pl: Określ miejscowości, z których pochodzą użytkownicy

en: Define classification sources (i.e. call number schemes) used by your collection. Also define filing rules used for sorting call numbers and splitting rules for splitting them
pl: Zdefiniuj źródła klasyfikacji (np. schematy sygnatur), zasady klasyfikacji używane do sortowania sygnatur oraz reguły ich podziału podczas druku etykiet

en: Define credit types
pl: Zdefiniuj typy zasilenia

en: Define currencies and exchange rates used for acquisitions
pl: Zdefiniuj waluty i kursy wymiany wykorzystywane w module Gromadzenie

en: Define days when the library is closed
pl: Określanie dni, w których biblioteka jest zamknięta

en: Define days when the library is closed
pl: Określanie dni, w których biblioteka jest zamknięta

en: Define debit types
pl: Określ typy obciążenia

en: Define extended attributes (identifiers and statistical categories) for patron records
pl: Zdefiniuj rozszerzone atrybuty (identyfikatory i kategorie statystyczne) dla rekordów użytkowników.

en: Define funds within your budgets
pl: Zdefiniuj fundusze w ramach istniejących budżetów.

en: Define hierarchical library groups
pl: Określ biblioteki, filie i grupy

en: Define item types used for circulation rules
pl: Określ typy dokumentów podlegające różnym zasadom udostępniania.

en: Define libraries
pl: Określ biblioteki

en: Define mappings
pl: Ustalanie/Definiowanie Mapowania

en: Define notices
pl: Definiowanie szablonów powiadomień

en: Define notices (print and email notification messages for overdues, etc.)
pl: Zdefiniuj szablony powiadomień (drukowanych i e-mailowych, np. o przetrzymaniu książek)

en: Define patron categories
pl: Zdefiniuj kategorie użytkowników

en: Define rules for check-in and checkout notifications for combinations of libraries, patron categories, and item types
pl: Zdefiniuj zasady wysyłania powiadomień o wypożyczeniach i zwrotach dla różnego typu dokumentów, kategoriach użytkowników i bibliotek.

en: Define the holidays for:
pl: Określ dni, w których zamknięta jest:

en: Define the mapping between the Koha transactional database (SQL) and the MARC Bibliographic records
pl: Zdefiniuj mapowanie między bazą danych Koha (SQL) a formatem MARC rekordów bibliograficznych

en: Define transport costs between branches
pl: Zdefiniuj koszty transportu dokumentów pomiędzy filiami

note: P
en: Define values in authorised value category ADJ_REASON to enable
pl: Zdefiniuj dopuszczone wartości dla kategorii ADJ_REASON

en: Define which SMTP servers to use
pl: Zdefiniuj, których serwerów SMTP użyć

en: Define which events trigger which sounds
pl: Zdefiniuj, które akcje będą uruchamiać określone dźwięki

en: Define which external servers to query for MARC data
pl: Zdefiniuj, które serwery zewnętrzne pobiorą dane dla MARC

en: Define which keys trigger actions in the advanced cataloging editor
pl: Określ, które klawisze wywołują określone funkcje w zaawansowanym edytorze katalogowania

en: Define your budgets
pl: Określ budżety.

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Defining %soverdue actions for %s%sdefault overdue actions%s
pl: Definiowanie: %sdziałania względem przetrzymań dla %s%sdomyślne działania względem przetrzymań%s

en: Defining a parent type will apply checkout limits for all children as described on the circulation rules page.
pl: Zdefiniowanie typu nadrzędnego dokumentu spowoduje wprowadzenie limitu wypożyczeń dla wszystkich typów podrzędnych dokumentu, zdefiniowanych w zasadach udostępniania.

en: Defining transport costs between libraries
pl: Definiowanie kosztów transportu między bibliotekami

en: Definition
pl: Definicja

en: Definition description:
pl: Opis definicji:

en: Definition name:
pl: Nazwa definicji:

en: Delay
pl: Opóźnienie

note: %1$s:  ERRORDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: Delay %s for %s patron category has some unexpected characters. There should be only numerical characters.
pl: Opóźnienie %s dla %s kategorii użytkownika zawiera nieprawidłowe znaki (powinny być tylko cyfry).

en: Delay is the number of days after a checkout is due before an action is triggered.
pl: Kolumna "Opóźnienie" to liczba dni od upływu terminu zwrotu egzemplarza, zanim zostaną podjęte działania.

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete
pl: Usuń

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Delete ALL submitted items
pl: Usuń wszystkie elementy

note: %1$s:  csv_profile.profile | html
en: Delete CSV Profile "%s?"
pl: Usunąć profil CSV "%s?"

note: %1$s:  ean.ean | html %2$s:  ean.branch.branchname | html
en: Delete EAN %s for %s?
pl: Usunąć EAN %s dla %s?

en: Delete SQL reports
pl: Usuwanie raportów SQL

en: Delete a fund
pl: Usuń fundusz

en: Delete all
pl: Usuń wszystko

en: Delete all items
pl: Usuń wszystkie egzemplarze

en: Delete all items at once
pl: Usuwanie na raz wszystkich egzemplarzy

en: Delete an existing subscription
pl: Usuwanie bieżących prenumerat

en: Delete an invoice adjustment
pl: Usuń korektę faktury

en: Delete associated items?
pl: Usunąć powiązane pozycje?

en: Delete basket
pl: Usuń koszyk

en: Delete basket and orders
pl: Usuń koszyk i zamówienia

en: Delete basket, orders, and records
pl: Usuń koszyk, zamówienia i rekordy

en: Delete baskets
pl: Usuwanie koszyków

en: Delete batch
pl: Usuń grupę

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
pl: Usunąć budżet '%s'?

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Delete budget '%s'?
pl: Usunąć budżet '%s'?

note: %1$s:  category.category_name | html
en: Delete category '%s'
pl: Usuń kategorię '%s'

en: Delete circulation message
pl: Usuń wiadomość

note: %1$s:  city.city_name | html
en: Delete city "%s?"
pl: Usunąć miejscowość "%s"?

note: SCRIPT
en: Delete column
pl: Usuń kolumnę

en: Delete contact
pl: Usuń kontakt

en: Delete course
pl: Usuń kurs

en: Delete current field and copy to 'clipboard'
pl: Usuń pole i skopiuj do schowka

en: Delete current subfield and copy to 'clipboard'
pl: Usuń podpole i skopiuj do schowka

en: Delete field
pl: Usuń pole

en: Delete field:
pl: Usuń pole:

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
pl: Usunąć szablon dla %s (%s)?

note: %1$s:  framework.frameworktext | html %2$s:  framework.frameworkcode | html
en: Delete framework for %s (%s)?
pl: Usunąć szablon dla %s (%s)?

note: %1$s:  budget_name | html
en: Delete fund %s?
pl: Usunąć fundusz %s?

en: Delete fund?
pl: Usunąć fundusz?

en: Delete group
pl: Usuń grupę

en: Delete image
pl: Usuń okładkę

en: Delete images
pl: Usuń okładkę

en: Delete invoices
pl: Usuwanie faktur

note: SCRIPT
en: Delete item
pl: Usuń egzemplarz

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
pl: Usunąć typ dokumentu '%s'?

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Delete item type '%s'?
pl: Usunąć typ dokumentu '%s'?

en: Delete items in a batch
pl: Usuń egzemplarze w grupie

en: Delete list
pl: Usuń listę

note: BUTTON
en: Delete macro
pl: Usuń makro

en: Delete notice?
pl: Usunąć powiadomienie?

en: Delete old borrowers and anonymize circulation history (deletes borrower checkout history)
pl: Usuwanie nieaktywnych użytkowników i historii udostępniania (usuwanie historii wypożyczeń użytkownika)

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s
pl: Usuń użytkownika %s %s

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html
en: Delete patron %s %s &rsaquo; Koha
pl: Usuwanie użytkowników %s %s &rsaquo; Koha

en: Delete patrons
pl: Usuń użytkowników

en: Delete patrons
pl: Usuń użytkowników

en: Delete patrons directly from the database. Patron data will not be recoverable.
pl: Usuń użytkowników bezpośrednio z bazy danych. Danych użytkownika nie będzie można odzyskać.

en: Delete patrons who meet the following criteria:
pl: Usuń użytkowników, którzy spełniają następujące kryteria:

en: Delete public lists
pl: Usuwanie list publicznych

en: Delete quote
pl: Usuń cytat

en: Delete record
pl: Usuń Rekord

en: Delete record
pl: Usuń rekord

en: Delete records if no items remain.
pl: Usuń rekordy, jeśli nie ma w nich żadnych pozycji.

note: SCRIPT
en: Delete request
pl: Usuń zamówienie

note: SCRIPT
en: Delete row
pl: Usuń wiersz

en: Delete selected
pl: Usuń zaznaczone

en: Delete selected alerts
pl: Usuń zaznaczone alerty

note: INPUT type=button
en: Delete selected issues
pl: Usuń zaznaczone numery

en: Delete selected items
pl: Usuń zaznaczone pozycje

note: INPUT type=submit
en: Delete selected records
pl: Usuń zaznaczone rekordy

en: Delete server
pl: Usuń serwer

en: Delete shared macros (requires advanced_editor)
pl: Usuwanie makr udostępnianych (wymaga advanced_editor)

en: Delete subfield
pl: Usuń podpole

en: Delete subscription
pl: Usuń prenumeratę

note: SCRIPT
en: Delete table
pl: Usuń tabelę

en: Delete template
pl: Usuń szablon

en: Delete the exceptions on a range
pl: Usuń wyjątek dla zakresu dat

en: Delete the repeated holidays on a range
pl: Usuń powtarzalny zakres dni, gdy biblioteka jest zamknięta

en: Delete the single holidays on a range
pl: Usuń pojedynczy zakres dni, gdy biblioteka jest zamknięta

en: Delete this account?
pl: Usunąć konto?

note: INPUT type=submit
en: Delete this category
pl: Usuń kategorię

note: SCRIPT
en: Delete this exception.
pl: Usuń wyjątek.

en: Delete this holiday
pl: Usuń dzień wolny

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Delete this holiday.
pl: Usuń dzień wolny.

note: A
en: Delete this saved report
pl: Usuń raport

note: IMG
en: Delete this subfield
pl: Usuń podpole

en: Delete user
pl: Usuń użytkownika

en: Delete vendor
pl: Usuń dostawcę

en: Delete?
pl: Usunąć?

en: Deleted
pl: Usunięto

en: Deleted
pl: Usunięto

en: Deleted bibliographic record, can't find title
pl: Usunięto rekord bibliograficzny, nie można znaleźć tytułu

note: %1$s:  deleted_attribute_type | html
en: Deleted patron attribute type &quot;%s&quot;
pl: Usunięto typ atrybutu użytkownika &quot;%s&quot;

note: %1$s:  deleted_matching_rule | html
en: Deleted record matching rule &quot;%s&quot;
pl: Usunięta reguła dopasowania rekordów &quot;%s&quot;

note: SCRIPT
en: Deleted.
pl: Usunięto.

en: Deleting your own account would lock you out of Koha.
pl: Usunięcie własnego konta zablokuje dostęp do Koha.

en: Deletion not possible
pl: Usunięcie nie jest możliwe

note: SCRIPT
en: Deletion of label from a batch with only one label will delete the batch.
pl: Usunięcie etykiety z grupy z tylko jedną etykietą, usunie całą grupę.

note: SCRIPT
en: Deletion of patron from a batch with only one patron will delete the batch.
pl: Usunięcie użytkownika z grupy z tylko jednym użytkownikiem, usunie całą grupę.

en: Delimiter:
pl: Separator:

en: Delink
pl: Usuń połączenie

en: Deliverer
pl: Dostawca

en: Deliverer:
pl: Dostawca:

en: Deliveries
pl: Dostawy

en: Delivery comment:
pl: Komentarz dla dostawcy:

en: Delivery day:
pl: Dzień dostawy:

en: Delivery details
pl: Szczegóły dostawy

en: Delivery note
pl: Uwaga o odbiorze

en: Delivery place
pl: Miejsce dostawy

en: Delivery place:
pl: Miejsce dostawy:

en: Delivery place:
pl: Miejsce dostawy:

en: Delivery time:
pl: Czas dostawy:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Denied
pl: Odrzucono

en: Deny
pl: Odmów

en: Department
pl: Kierunek

en: Department:
pl: Wydział:

en: Departments are required by and will be used in the Course Reserves module
pl: Działy są wymagane i używane w module Kursy

en: Deprecation warning
pl: Ostrzeżenie o wycofaniu

en: Dept.
pl: Wydział

note: SCRIPT
en: Descending
pl: Malejąco

en: Description
pl: Rodzaj płatności

en: Description (OPAC)
pl: Opis (OPAC)

en: Description (OPAC):
pl: Opis (OPAC):

en: Description (OPAC):
pl: Opis (OPAC):

note: SCRIPT
en: Description is required
pl: Opis jest wymagany

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Description missing
pl: Brak opisu

en: Description of a withdrawn item (appears when adding or editing an item)
pl: Status dla egzemplarzy wycofanych; wyświetla się, gdy dodajesz lub modyfikujesz egzemplarz

en: Description of charges
pl: Opis płatności

en: Description:
pl: Opis:

en: Description:
pl: Opis:

note: For the first occurrence, %1$s:  mss.liblibrarian | html_entity
en: Description: %s
pl: Opis: %s

note: %1$s:  ( MARCNOTES.size || 1 ) | html
en: Descriptions (%s)
pl: Uwagi (%s)

en: Descriptions for items marked as damaged (appears when cataloging and working with items)
pl: Status dla egzemplarzy zniszczonych; wyświetla się, gdy dodajesz lub modyfikujesz egzemplarz

en: Descriptions for the items marked as lost (appears when adding or editing an item)
pl: Status dla egzemplarzy zagubionych; wyświetla się, gdy dodajesz lub modyfikujesz egzemplarz

en: Desk
pl: Oddział

en: Desk ID
pl: ID oddziału

en: Desk ID:
pl: ID oddziału:

en: Desk added successfully
pl: Oddział został pomyślnie dodany

en: Desk deleted successfully
pl: Oddział usunięty pomyślnie

en: Desk updated successfully
pl: Oddział został pomyślnie zaktualizowany

en: Desk:
pl: Oddział:

en: Desk:
pl: Oddział:

note: %1$s:  update.old_desk or "?" | html %2$s:  LoginDeskname or "?" | html
en: Desk: %s &rArr; %s
pl: Oddział: %s &rArr; %s

en: Desks
pl: Oddziały

en: Desks
pl: Oddziały

en: Destination
pl: Miejsce docelowe

en: Destination library:
pl: Biblioteka docelowa:

en: Destination library:
pl: Biblioteka docelowa:

en: Destination record
pl: Rekord docelowy

en: Details
pl: Szczegóły

en: Details
pl: Szczegóły

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Details for %s
pl: Szczegóły dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details for %s &rsaquo; Housebound &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły dla %s &rsaquo; Użytkownik nieopuszczający domu &rsaquo; Koha

en: Details for all requests
pl: Szczegóły zamówień

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s
pl: Szczegóły prenumeraty #%s

note: %1$s:  subscriptionid | html
en: Details for subscription #%s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły prenumeraty #%s &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Details from library
pl: Szczegóły z biblioteki

note: %1$s:  request.backend | html
en: Details from supplier (%s)
pl: Szczegóły od dostawcy (%s)

note: %1$s:  IF type == 'credit' %2$s:  ELSE %3$s:  END %4$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Details of %scredit%sdebit%s &rsaquo; %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły %szasilenia%sobciążenia%s &rsaquo; %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Details of credit
pl: Szczegóły zasilenia

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of credit (%s)
pl: Szczegóły zasilenia (%s)

en: Details of debit
pl: Szczegóły obciążenia

note: %1$s:  accountline.id | html
en: Details of debit (%s)
pl: Szczegóły obciążenia (%s)

en: Details of fee
pl: Szczegóły opłaty

note: For the first occurrence, %1$s:  job.id | html
en: Details of job #%s
pl: Szczegóły zadania #%s

en: Details of payment
pl: Szczegóły płatności

en: Deutsch (German) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen and Marc Véron
pl: Deutsch (niemiecki) Friedrich zur Hellen, Robert Hillig, Katrin Fischer, Beda Szukics, Mirko Tietgen i Marc Véron

en: Dewey number:
pl: Klasyfikacja Dewey:

en: Dictionary
pl: Słownik

en: Dictionary
pl: Słownik

en: Dictionary &rsaquo; Guided reports &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Słownik &rsaquo; Raporty wspomagane &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Dictionary definitions
pl: Definicje słownika

en: Did not check for matches with existing records in catalog
pl: Niesprawdzane pod kątem dopasowania z istniejącymi w katalogu rekordami

en: Did you mean:
pl: Czy chodziło o:

en: Did you mean?
pl: Czy chodziło o...?

en: Did you mean?
pl: Czy chodziło o...?

en: Did you mean? &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Czy chodziło o...? &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Diff
pl: Różnica

note: ABBR
en: Differences between the original bibliographic record and the imported
pl: Różnice między rekordem oryginalnym a zaimportowanym

en: Digests only
pl: Tylko zestawienia

en: Digital scan
pl: Skan

note: SCRIPT
en: Dimensions
pl: Wymiary

en: Directories
pl: Informatory

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Directory is not writeable
pl: Katalogu nie można zapisać

en: Disable
pl: Wyłączone

note: SCRIPT
en: Disable
pl: Wyłączone

note: INPUT type=submit
en: Disable two-factor authentication
pl: Wyłącz dwuskładnikowe uwierzytelnienie

en: Disabled
pl: Wyłączony

note: SCRIPT
en: Disabled for %s
pl: Wyłączony dla %s

note: SCRIPT
en: Disabled for all
pl: Wyłączone dla wszystkich

note: SCRIPT
en: Disc
pl: Karta odejścia

en: Discharge
pl: Karta odejścia

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Discharge for %s %s (%s)
pl: Karta odejścia dla %s %s (%s)

en: Discharge requests pending
pl: Karty odejścia oczekujące na zatwierdzenie

en: Discharges
pl: Karta odejścia

en: Discographies
pl: Dyskografie

en: Discount debits for patrons
pl: Obniżanie obciążeń użytkowników

en: Discount to apply:
pl: Zniżka:

en: Discount:
pl: Zniżka:

en: Display
pl: Wyświetl

note: A
en: Display detail for this authority
pl: Pokaż szczegóły hasła wzorcowego

note: A
en: Display detail for this biblio
pl: Pokaż szczegóły rekordu

note: A
en: Display detail for this item
pl: Pokaż szczegóły egzemplarza

en: Display from:
pl: Wyświetl od:

en: Display height:
pl: Wyświetl wysokość:

en: Display in OPAC:
pl: Wyświetl w OPAC:

en: Display in patron's brief information:
pl: Podgląd szczegółów użytkownika:

en: Display location:
pl: Wyświetl lokalizację:

note: A
en: Display member details.
pl: Pokaż szczegółowe dane użytkownika.

en: Display only used tags/subfields
pl: Pokaż tylko używane pola/podpola.

en: Display order
pl: Kolejność wyświetlania

en: Display order.
pl: Kolejność wyświetlania.

en: Display order:
pl: Kolejność wyświetlania

en: Display order:
pl: Kolejność wyświetlania:

note: A
en: Display supplier metadata
pl: Wyświetl metadane dostawcy

en: Display supplier metadata
pl: Wyświetl metadane dostawcy

en: Display them
pl: Wyświetl

en: Display to:
pl: Wyświetl do:

en: Displayed in the library group search dropdowns.
pl: Wyświetlane na listach rozwijalnych wyszukiwania grup bibliotek.

en: Displaying
pl: Wyświetlanie

en: Displaying availability results
pl: Wyświetlanie wyników dostępności

en: Do not check in items scanned during inventory:
pl: Nie przekazuj /zwracaj egzemplarzy podczas sczytywania egzemplarzy do skontrum:

en: Do not create a duplicate record. Add an order from the existing record in your catalog.
pl: Nie twórz duplikatu rekordu. Dodaj zamówienie z istniejącego rekordu w systemie.

en: Do not forget that the item has not been checked in yet.
pl: Pamiętaj, że pozycja może być jeszcze nie zwrócona.

en: Do not forget that the item has not been checked out yet.
pl: Pamiętaj, że pozycja może być jeszcze nie wypożyczona.

en: Do not look for matching records
pl: Nie szukaj podobnych rekordów

en: Do not use plugin
pl: Nie używaj wtyczki

en: Do not use profile
pl: Nie używaj wtyczki

en: Do not use template
pl: Nie używaj szablonu

note: SCRIPT
en: Do you really want to delete this upload?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć ten załadowany plik?

note: SCRIPT
en: Do you really want to generate next serial?
pl: Czy chcesz wygenerować następny numer czasopisma?

en: Do you want to confirm this order?
pl: Czy na pewno chcesz potwierdzić to zamówienie?

note: SCRIPT
en: Do you want to update it with new values?
pl: Czy na pewno chcesz uaktualnić z nową dopuszczoną wartością?

note: SCRIPT
en: Document
pl: Dokument

note: SCRIPT
en: Document properties
pl: Właściwości Dokumentu

en: Document type:
pl: Typ dokumentu:

en: Documentation manager
pl: Kierownik dokumentacji

en: Documentation manager:
pl: Kierownik dokumentacji:

en: Documentation managers:
pl: Zespół dokumentacji:

en: Documentation team
pl: Zespół dokumentacji

en: Documentation team:
pl: Zespół dokumentacji:

en: Domain
pl: Domena

en: Domain:
pl: Domena:

en: Don't allow
pl: Nie zezwalaj

en: Don't block
pl: Nie blokuj

en: Don't check out and print slip (P)
pl: Nie wypożyczaj i wydrukuj rewers (P)

en: Don't decrease checkout length based on holds
pl: Nie skracaj długości wypożyczeń na podstawie zamówień

en: Don't decrease loan length based on holds
pl: Nie skracaj długości wypożyczeń na podstawie zamówień

en: Don't export fields:
pl: Nie eksportuj pól:

en: Don't export items:
pl: Nie eksportuj egzemplarzy:

note: INPUT type=button
en: Done
pl: Gotowe

en: Download
pl: Pobierz

en: Download
pl: Pobierz

en: Download a
pl: Pobierz

en: Download as CSV
pl: Pobierz w formacie CSV

en: Download as PDF
pl: Pobierz w formacie PDF

en: Download as XML
pl: Pobierz w formacie XML

en: Download cart
pl: Pobierz zawartość schowka

en: Download cart &rsaquo; Koha
pl: Pobierz zawartość schowka &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Download configuration
pl: Pobierz konfigurację

note: INPUT type=submit
en: Download database
pl: Pobierz bazę danych

en: Download directory
pl: Katalog pobierania

en: Download directory:
pl: Katalog pobierania:

en: Download file of all overdues
pl: Pobierz plik z wszystkimi egzemplarzami przetrzymanymi

en: Download file of displayed overdues
pl: Pobierz plik z wszystkimi egzemplarzami przetrzymanymi

en: Download list
pl: Pobierz listę

en: Download list
pl: Pobierz listę

en: Download list &rsaquo; Koha
pl: Pobierz listę &rsaquo; Koha

en: Download photo
pl: Pobierz zdjęcie

note: INPUT type=submit name=save
en: Download record
pl: Pobierz rekord

en: Download records
pl: Pobierz rekordy

en: Download selected claims
pl: Pobierz zaznaczone reklamacje

en: Downloading records, please wait...
pl: Pobieranie rekordów, proszę czekać...

note: SPAN
en: Drag and drop to move this stage to another position
pl: Przeciągnij i upuść, aby przenieść ten etap na inną pozycję

en: Draw
pl: Rysuj

en: Draw guide boxes:
pl: Rysuj pomocnicze pola:

note: SCRIPT
en: Drop an image here
pl: Wczytaj obraz

en: Drop default
pl: Wczytaj domyślne

en: Drop files here or click to select a file
pl: Upuść pliki tutaj lub kliknij, aby wybrać plik

note: %1$s:  itemloo.date_due | $KohaDates  as_due_date => 1
en: Due %s
pl: Do %s

note: %1$s:  checkout.date_due | $KohaDates
en: Due back on %s
pl: Termin zwrotu %s

en: Due date
pl: Termin zwrotu

en: Due date (unformatted, hidden)
pl: Termin zwrotu (nieokreślony, ukryty)

en: Due date from:
pl: Data zwrotu od:

en: Due date to:
pl: Data zwrotu do:

en: Due date:
pl: Termin zwrotu:

en: Due date:
pl: Termin zwrotu:

en: Due dates have been modified!
pl: Zmodyfikowano daty zwrotu!

note: %1$s:  checkout_info.issue.date_due | $KohaDates as_due_date => 1
en: Due on %s
pl: Termin zwrotu %s

note: %1$s:  recall.checkout.date_due | $KohaDates
en: Due to be returned by %s
pl: Powinno być zwrócone przed %s

note: %1$s:  items_loo.due_date | $KohaDates
en: Due: %s
pl: Zwrot: %s

en: Duplicate
pl: Powiel

en: Duplicate
pl: Duplikat

en: Duplicate a template:
pl: Powiel szablon:

en: Duplicate all the orders with the following accounting details:
pl: Powiel zamówienia z następującymi szczegółami gromadzenia:

en: Duplicate budget
pl: Powiel budżet

en: Duplicate budget
pl: Powiel budżet

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Duplicate budget %s
pl: Powiel budżet %s

en: Duplicate existing orders
pl: Powiel istniejące zamówienia

en: Duplicate existing orders
pl: Powiel istniejące zamówienia

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate item(s) removed from batch number %s: %s
pl: Liczba powielonych egzemplarzy usuniętych z grupy %s: %s

en: Duplicate orders
pl: Powiel zamówienia

en: Duplicate patron
pl: Powielić rekord użytkownika

en: Duplicate patron record?
pl: Powielić rekord użytkownika?

note: %1$s:  batch_id | html %2$s:  duplicate_count | html
en: Duplicate patrons removed from batch number %s: %s
pl: Liczba powielonych użytkowników usuniętych z grupy %s: %s

en: Duplicate record suspected
pl: Podejrzenie podwójnego rekordu

note: A
en: Duplicate this saved report
pl: Powiel ten zapisany raport

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Duplicate values detected. Please correct the errors and resubmit.
pl: Wykryto zduplikowane wartości. Popraw błędy i prześlij ponownie.

en: Duplicate warning
pl: Ostrzeżenie przed duplikowaniem

en: Duplicate warning
pl: Ostrzeżenie przed duplikowaniem

note: %1$s:  basketno | html
en: Duplicate warning &rsaquo; Basket %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Ostrzeżenie o duplikacie &rsaquo; Koszyk %s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: INPUT type=text name=duration
en: Duration (days)
pl: Okres trwania (dni)

en: Duration:
pl: Okres trwania:

en: E-mail order
pl: Zamówienie e-mail

en: EDI accounts
pl: Konta EDI

en: EDI accounts
pl: Konta EDI

en: EDI status:
pl: Status EDI:

en: EDIFACT is currently disabled
pl: EDIFACT jest obecnie wyłączony

en: EDIFACT message
pl: Wiadomość EDIFACT

en: EDIFACT message display
pl: Wyświetlanie wiadomości EDIFACT

en: EDIFACT message display &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Wyświetlanie wiadomości EDIFACT &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: EDIFACT messages
pl: Wiadomości EDIFACT

en: EDIFACT messages &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Wiadomości EDIFACT &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: ENABLED
pl: WŁĄCZONE

en: ENV and koha-conf.xml
pl: ENV i koha-conf.xml

en: ERROR - unknown
pl: BŁĄD - nieznany

note: %1$s:  m.code | html
en: ERROR! - %s
pl: BŁĄD! - %s

en: ERROR:
pl: BŁĄD:

en: ERRORS
pl: BŁĄD

en: Each cell contain both actual and estimated values.
pl: Każda komórka zawiera aktualną i szacunkową wartość.

en: Earliest hold date
pl: Wcześniejsza data zamówienia

en: Earliest recall date
pl: Najwcześniejsza data przypomnienia

en: Edit
pl: Modyfikuj

en: Edit
pl: Modyfikuj

note: For the first occurrence, %1$s:  rota.title | html
en: Edit "%s"
pl: Modyfikuj "%s"

note: For the first occurrence, %1$s:  description | html
en: Edit %s
pl: Modyfikuj %s

note: %1$s:  description | html
en: Edit %s
pl: Modyfikuj %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit (%s)
pl: Modyfikuj (%s)

en: Edit MARC subfields constraints
pl: Modyfikuj ograniczenia podpól MARC

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
pl: Modyfikuj ustawienia OAI '%s'

note: %1$s:  spec | html
en: Edit OAI set '%s'
pl: Modyfikuj ustawienia OAI '%s'

en: Edit SMTP server
pl: Edytuj serwer SMTP

en: Edit SQL
pl: Modyfikuj SQL

en: Edit SQL report
pl: Modyfikuj raport SQL

en: Edit URL(s)
pl: Modyfikuj URL

en: Edit URLs
pl: Modyfikuj URL

en: Edit actions
pl: Modyfikuj działanie

en: Edit alert
pl: Modyfikuj alert

en: Edit an existing subscription
pl: Modyfikowanie prenumeraty

en: Edit as new (duplicate)
pl: Modyfikuj jako nowy (duplikuj)

en: Edit authorities
pl: Modyfikowanie haseł wzorcowych

en: Edit authority
pl: Modyfikuj hasło wzorcowe

en: Edit basket
pl: Modyfikuj koszyk

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket %s
pl: Modyfikuj koszyk %s

note: %1$s:  basketname | html
en: Edit basket '%s'
pl: Modyfikuj koszyk '%s'

note: %1$s:  name | html %2$s:  basketgroupid | html
en: Edit basket group %s (%s) for
pl: Modyfikuj grupę koszyków %s (%s) dla

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Edit budget %s
pl: Modyfikuj budżet %s

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
pl: Modyfikowanie katalogu (modyfikowanie danych bibliograficznych i szczegółów egzemplarzy)

en: Edit catalog (Modify bibliographic/holdings data)
pl: Modyfikowanie katalogu (modyfikowanie danych bibliograficznych i szczegółów egzemplarzy)

en: Edit collection
pl: Modyfikuj kolekcję

en: Edit course
pl: Modyfikuj kurs

en: Edit details
pl: Popraw szczegóły

en: Edit field
pl: Modyfikuj pole

note: %1$s:  description | html
en: Edit frequency: %s
pl: Modyfikuj częstotliwość: %s

en: Edit group
pl: Modyfikuj grupę

en: Edit history
pl: Modyfikuj historię

note: SCRIPT
en: Edit image
pl: Modyfikuj obraz

en: Edit in host
pl: Modyfikuj w dokumencie macierzystym

note: A
en: Edit internal note
pl: Modyfikuj uwagi wewnętrzne

en: Edit internal note
pl: Modyfikuj uwagi wewnętrzne

en: Edit invoices
pl: Modyfikowanie faktur

en: Edit item
pl: Modyfikuj egzemplarz

note: %1$s:  itemnumber | html %2$s:  IF ( barcode ) %3$s:  barcode | html %4$s:  END
en: Edit item #%s%s / Barcode %s%s
pl: Modyfikuj egzemplarz #%s%s / Kod kreskowy %s%s

en: Edit items
pl: Modyfikuj egzemplarze

en: Edit items
pl: Modyfikowanie egzemplarzy

en: Edit items in batch
pl: Modyfikuj egzemplarze w grupie

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
pl: Modyfikuj grupę etykiet %s

note: %1$s:  batch_id | html
en: Edit label batch %s
pl: Modyfikuj grupę etykiet %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
pl: Modyfikuj layout etykiety %s

note: %1$s:  layout_id | html
en: Edit label layout %s
pl: Modyfikuj layout etykiety %s

note: %1$s:  template_id | html
en: Edit label template %s
pl: Modyfikuj szablon etykiety %s

en: Edit list
pl: Modyfikuj listę

en: Edit list
pl: Modyfikuj listę

en: Edit mappings
pl: Edytuj mapowania

en: Edit patron
pl: Modyfikuj użytkownika

en: Edit patron card batch
pl: Modyfikuj grupę kart użytkownika

en: Edit patron card graphic layout
pl: Modyfikuj layout graficzny karty użytkownika

en: Edit patron card layout
pl: Modyfikuj layout karty użytkownika

en: Edit patrons
pl: Modyfikuj użytkowników

note: %1$s:  profile_id | html
en: Edit printer profile %s
pl: Modyfikuj profil drukarki %s

en: Edit public lists (Name, settings, and permissions, but not explicitly contents)
pl: Modyfikuj publiczne listy (Nazwa, ustawienia, uprawnienia, ale nie zawartość)

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit purchase suggestion #%s
pl: Modyfikuj propozycje zakupu #%s

en: Edit quotes for quote-of-the-day feature
pl: Modyfikowanie cytatów dla opcji 'Cytat Dnia'

en: Edit record
pl: Modyfikuj rekord

note: A
en: Edit request
pl: Modyfikuj zamówienie

en: Edit request
pl: Modyfikuj zamówienie

en: Edit rota
pl: Modyfikuj harmonogram

en: Edit rota
pl: Modyfikuj harmonogram

en: Edit routing list
pl: Modyfikuj listę obiegu

en: Edit routing list
pl: Modyfikuj listę obiegu

note: %1$s:  subscription.routingedit | html
en: Edit routing list (%s)
pl: Modyfikuj listę obiegu (%s)

en: Edit routing list for
pl: Modyfikuj listę obiegu dla

en: Edit rules
pl: Modyfikuj zasady

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Edit search
pl: Modyfikuj wyszukiwanie

en: Edit selected serials
pl: Modyfikuj zaznaczone numery

note: INPUT type=submit
en: Edit serials
pl: Modyfikuj

en: Edit stage
pl: Modyfikuj etap

note: INPUT type=submit
en: Edit subfields
pl: Modyfikuj podpola

en: Edit subfields constraints
pl: Modyfikuj ograniczenia podpól

en: Edit subscription
pl: Modyfikuj prenumeratę

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Edit suggestion #%s
pl: Modyfikuj propozycję zakupu #%s

en: Edit tag
pl: Modyfikuj etykietę

en: Edit this holiday
pl: Modyfikuj dzień wolny

en: Edit this label
pl: Edytuj tę etykietę

en: Edit this search
pl: Modyfikuj wyszukiwanie

en: Edit vendor
pl: Modyfikuj dostawcę

note: A
en: Edit vendor note
pl: Modyfikuj uwagi dla dostawcy

en: Edit vendor note
pl: Modyfikuj uwagi dla dostawcy

en: Edit with WYSIWYG editor
pl: Modyfikuj w edytorze WYSIWYG

en: Edit with text editor
pl: Modyfikuj w edytorze tekstowym

en: Editable in OPAC:
pl: Modyfikowalny w OPAC:

note: SCRIPT
en: Editing catalog record #{ID}
pl: Modyfikuj rekord #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing duplicate record of #{ID}
pl: Modyfikowanie kopii rekordu #{ID}

note: SCRIPT
en: Editing new full record
pl: Modyfikowanie nowego pełnego rekordu

note: SCRIPT
en: Editing new record
pl: Modyfikuj rekord

note: SCRIPT
en: Editing search result
pl: Modyfikowanie wyników wyszukiwania

en: Edition
pl: Wydanie

en: Edition:
pl: Wydanie:

en: Editions
pl: Wydania

en: Editor
pl: Redaktor

en: Editor
pl: Edytor

en: Editor &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
pl: Edytor &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Elasticsearch version 5.x is not supported in Koha 20.11 and greater. Please upgrade your Elasticsearch cluster
pl: Elasticsearch w wersji 5.x nie jest obsługiwany w Koha 20.11 i nowszych. Zaktualizuj Elasticsearch

en: Email
pl: E-mail

en: Email address:
pl: Adres e-mail:

en: Email has been sent.
pl: E-mail został wysłany.

en: Email required
pl: Wymagany e-mail

en: Email text:
pl: Tekst e-mail:

en: Email:
pl: E-mail:

en: Email:
pl: E-mail:

note: SCRIPT
en: Embed
pl: Osadzone

en: Emojiarea plug-in for jQuery
pl: TableDnD plug-in for jQuery

note: SCRIPT
en: Emoticons
pl: Emotikony

note: SCRIPT
en: Emoticons...
pl: Emotikony...

en: Empty and close
pl: Opróżnij i zamknij

en: Empty option
pl: Pusta opcja

en: Enable
pl: Aktywny

en: Enable Mana KB in order to search, import, and comment on content from the Mana KB server, and to share your own.
pl: Włącz Mana KB, aby wyszukiwać, importować i komentować zawartość z serwera Mana KB oraz ją udostępniać.

en: Enable automatic generation of credit number (see
pl: Włącz automatyczne nadawanie numeru zasilenia (zobacz

en: Enable credit number
pl: Włącz numer zasilenia

en: Enable the advanced cataloging editor ( EnableAdvancedCatalogingEditor system preference) to define keyboard shortcuts
pl: Włącz zaawansowany edytor katalogowania (opcja systemowa EnableAdvancedCatalogingEditor), aby określić skróty klawiaturowe

note: INPUT type=submit
en: Enable two-factor authentication
pl: Włącz dwuskładnikowe uwierzytelnienie

en: Enabled
pl: Aktywny

en: Enabled?
pl: Aktywny?

en: Enables additional debug output in the logs
pl: Włącza dodatkowe usuwanie danych w dzienniku modyfikacji

en: Encoding
pl: Kodowanie

en: Encoding:
pl: Kodowanie:

en: Encumber while invoice open
pl: Obciążyć, gdy faktura otwarta

en: Encumber while invoice open?
pl: Obciążyć, gdy faktura otwarta?

en: Encyclopedias
pl: Encyklopedie

en: End date
pl: Data zakończenia

en: End date is not consistent with subscription length.
pl: Data końcowa nie jest zgodna z długością prenumeraty.

en: End date:
pl: Data zakończenia:

en: End date:
pl: Data zakończenia:

en: End of date range
pl: Koniec zakresu danych

en: End of interval
pl: Koniec okresu naliczania

en: Ended
pl: Zakończono

en: Ended:
pl: Zakończono:

en: English
pl: Angielski

en: Enhanced content
pl: Rozszerzona zawartość

note: A
en: Enhanced content settings
pl: Ustawienia rozszerzonej zawartości

en: Enroll
pl: Zapisy

en: Enroll in
pl: Zapisy w

en: Enroll patrons in clubs
pl: Zapis użytkowników do grup

en: Enrolled patrons
pl: Zapisani użytkownicy

en: Enrollment fee
pl: Opłata za konto

en: Enrollment fee:
pl: Opłata za konto:

en: Enrollment field
pl: Pola zapisu

en: Enrollment fields
pl: Pola zapisu

en: Enrollment period
pl: Okres ważności

en: Enrollment period:
pl: Okres ważności:

en: Enrollments
pl: Zapisy do grupy

en: Enrolment period:
pl: Okres zapisu:

en: Enter 0 to disable.
pl: Wprowadź 0, aby wyłączyć.

en: Enter a comma separated list of fields to print. You may include any
pl: Wpisz listę pól oddzielonych przecinkami. Możesz dodać także

en: Enter a list of biblionumbers or authority IDs, one per line.
pl: Wprowadź listę numerów rekordów lub id haseł wzorcowych, jeden numer na wiersz.

en: Enter a list of record numbers
pl: Wprowadź listę numerów rekordów

en: Enter a new comment (max 35 characters)
pl: Wprowadź nowy komentarz (maksymalnie 35 znaków)

en: Enter a new purchase suggestion
pl: Zgłoś propozycję zakupu

en: Enter a personal or organization name.
pl: Wprowadź nazwę użytkownika lub organizację.

en: Enter a summary that will overwrite the default one in search results lists. Example, for a website itemtype :
pl: Wpisz podsumowanie, które nadpisze podsumowanie domyślne wyświetlające się w liście wyników wyszukiwania. Na przykład - dla strony www typu dokumentu:

en: Enter a title and description for the holiday.
pl: Wprowadź nazwę i opis dnia wolnego.

en: Enter a word or phrase to check against approved/rejected lists:
pl: Wpisz słowo albo frazę, by sprawdzić listy słów i fraz zatwierdzonych/odrzuconych:

en: Enter barcode:
pl: Wprowadź kod kreskowy:

en: Enter biblionumber:
pl: Wprowadź numer rekordu:

en: Enter by barcode:
pl: Wprowadź kod kreskowy:

en: Enter by itemnumber:
pl: Wprowadź numer rekordu:

en: Enter club ID or partial name:
pl: Wprowadź ID grupy lub część nazwy:

en: Enter default values
pl: Wprowadź wartości domyślne

en: Enter item barcode:
pl: Wprowadź kod kreskowy:

en: Enter item barcode:
pl: Wprowadź kod kreskowy:

note: %1$s:  name | html
en: Enter parameters for report %s:
pl: Wprowadź parametry dla raportu %s:

en: Enter patron card number or partial name:
pl: Podaj numer karty lub nazwisko użytkownika:

note: SCRIPT
en: Enter patron card number:
pl: Wprowadź numer karty użytkownika:

en: Enter patron card number:
pl: Wprowadź numer karty użytkownika:

en: Enter reason
pl: Wprowadź powód

note: INPUT type=text name=q
en: Enter search terms
pl: Podaj szukany termin

en: Enter starting card position:
pl: Wprowadź początkową pozycję karty:

en: Enter starting label position (for PDF):
pl: Wprowadź początkową pozycję etykiety (dla PDF):

en: Enter the barcode of the item to attach:
pl: Wprowadź kod kreskowy egzemplarza który ma zostać dołączony:

note: INPUT type=text name=q
en: Enter the terms you wish to search for.
pl: Wprowadź terminy, które chcesz wyszukać.

en: Entity
pl: Jednostka

note: SCRIPT
en: Entity %s (code %s) for lang %s has correctly been updated with '%s'
pl: Encja %s (kod %s) dla języka %s została poprawnie uaktualniona o '%s'

en: Entry date
pl: Data wpisu

en: Enumeration
pl: Numeracja

en: Error
pl: Błąd

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
pl: Błąd %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s
pl: Błąd %s

note: %1$s:  errno | html
en: Error %s &rsaquo; Koha
pl: Błąd %s &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Error : You do not have the permissions necessary to use this functionality.
pl: Uwaga : Nie posiadasz uprawnień, aby używać tej funkcji.

en: Error adding items:
pl: Błąd podczas dodawania pozycji:

en: Error adding to list
pl: Błąd podczas dodawania do listy

en: Error analysis:
pl: Analiza błędu:

en: Error attempting to create label batch. Please ask your system administrator to check the log for more details.
pl: Błąd podczas próby utworzenia partii etykiet. Poproś administratora systemu o sprawdzenie dziennika, aby uzyskać więcej informacji.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error code 0 not used
pl: Kod błędu 0 nieużywany

note: SCRIPT
en: Error deleting quote #%s. Check the logs.
pl: Błąd usuwania cytatu #%s. Sprawdź dziennik zdarzeń.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Error deleting server '%s'. Check the logs.
pl: Błąd usuwania serwera '%s'. Sprawdź dziennik zdarzeń.

note: SCRIPT
en: Error downloading the file
pl: Błąd podczas pobierania pliku

en: Error found whilst attempting to load plugin
pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania wtyczki

note: %1$s:  ( errZebraConnection ) | html
en: Error message from Zebra: %s
pl: Komunikat błędu z Zebra: %s

en: Error occurred while sending email.
pl: Wystąpił błąd w trakcie wysyłania wiadomości e-mail.

en: Error performing operation
pl: Błąd przy wykonywaniu operacji

en: Error saving item
pl: Błąd podczas zapisywania

en: Error saving items
pl: Błąd podczas zapisywania

en: Error while creating PDF file.
pl: Błąd podczas tworzenia pliku PDF.

en: Error while loading stylesheet.
pl: Błąd podczas ładowania arkusza stylów.

en: Error while parsing input.
pl: Błąd podczas analizowania danych wejściowych.

en: Error while parsing stylesheet.
pl: Błąd podczas analizowania arkusza stylów.

en: Error while transforming input.
pl: Błąd podczas przekształcania danych wejściowych.

en: Error:
pl: Błąd:

en: Error:
pl: Błąd:

note: For the first occurrence, %1$s:  decoding_error | html
en: Error: %s
pl: Błąd: %s

note: %1$s:  ELSIF ( loopfilte.sql )
en: Error: %s
pl: Błąd: %s

note: %1$s:  FOREACH errse IN errseq %2$s:  errse.serialseq | html
en: Error: Barcode not unique for %sserialseq %s
pl: Błąd: Kod kreskowy nie jest unikatowy dla %sserialseq %s

note: SCRIPT
en: Error: Form submit field collision.
pl: Błąd: Kolizja przy zatwierdzaniu pól formularza.

en: Error: Invalid barcode entered, please try again
pl: Błąd: Wprowadzono niepoprawny kod kreskowy, proszę spróbować jeszcze raz

note: SCRIPT
en: Error: No form element found.
pl: Błąd: Nie znaleziono elementu formularza.

note: %1$s:  msg_add | html
en: Error: Server with id %s not found
pl: Błąd: Serwer z id %s nie został znaleziony

en: Error: Two or more patrons need to be selected for merging
pl: Błąd: Dwa lub więcej kont użytkowników muszą być zaznaczone do scalenia

en: Error: no field value specified.
pl: Błąd: brak sprecyzowanej wartości pola.

note: SCRIPT
en: Errors
pl: Błędy

note: For the first occurrence, %1$s:  name | html
en: Errors found when processing parameters for report: %s
pl: Wystąpił błąd w procesie tworzenia raportu: %s

en: Errors occurred:
pl: Błędy:

en: Espa&ntilde;ol (Spanish) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, with the help of the koha-es community.
pl: Espa&ntilde;ol (hiszpański) Bernardo González Kriegel, Héctor Castro and Tomás Cohen Arazi, z pomocą koha-es community.

en: Est cost
pl: Szacowane koszty

en: Estimated cost per unit
pl: Szacowany koszt jednostki

note: TH
en: Estimated cost tax incl. while pending, actual cost tax incl. once received
pl: Szacunkowy koszt z podatkiem (oczekiwany i otrzymany koszt rzeczywisty)

en: Estimated delivery date
pl: Przewidywana data dostawy

en: Estimated delivery date from:
pl: Przewidywana data dostawy od:

en: Estimated delivery date:
pl: Przewidywana data dostawy:

en: Estimated priority:
pl: Szacowana kolejka rezerwacji:

en: Evening
pl: Wieczór

en: Evening
pl: Wieczór

en: Every
pl: Co ile

en: Every:
pl: Co ile:

en: Everyone
pl: Wszyscy

en: Everything went okay. Update done.
pl: Wszystko poszło OK, aktualizacja zakończona.

en: Exactly on
pl: Dokładnie

en: Example: 5.00
pl: Przykład: 5.00

en: Example: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq
pl: Przykład: Name=subscription.name|Title=subscription.title|Issue number=serial.serialseq

en: Example: Personal name=200|Entry element=210$a|300|009
pl: Przykład: Nazwa osobowa=200|Element wejścia=210$a|300|009

en: Exceeded max holds per record
pl: Przekroczono maksymalną liczbę zamówień na rekord

note: SCRIPT
en: Exception: %s
pl: Wyjątki: %s

en: Exceptions
pl: Wyjątki

en: Exclude from local holds priority
pl: Wyłącz z lokalnej kolejki rezerwacji

en: Exclude from local holds priority:
pl: Wyłącz z lokalnej kolejki rezerwacji:

en: Exclude last line (Rollup):
pl: Wyłącz ostatnią linię (zestawienie):

en: Execute SQL reports
pl: Uruchamianie raportów SQL

en: Execute overdue items report
pl: Uruchamianie raportu przetrzymanych egzemplarzy

en: Existing SQL
pl: Istniejący SQL

note: %1$s:  ELSE
en: Existing covers will be replaced %s
pl: Istniejące okładki będą zastąpione %s

en: Existing holds
pl: Istniejące zamówienia

en: Existing images
pl: Istniejące obrazy

en: Existing recalls
pl: Istniejące przypomnienia

en: Expand all
pl: Rozwiń wszystko

en: Expected
pl: Oczekiwany

en: Expected on
pl: Oczekiwany

en: Expiration
pl: Data wygaśnięcia

en: Expiration date
pl: Data wygaśnięcia

en: Expiration date:
pl: Data wygaśnięcia:

en: Expiration date:
pl: Data wygaśnięcia:

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Expiration date: %s
pl: Data wygaśnięcia: %s

en: Expiration:
pl: Data ważności:

en: Expiration:
pl: Data ważności:

en: Expire
pl: Wygasło

note: INPUT type=submit name=expire
en: Expire recall
pl: Wygasłe przypomnienie

en: Expired
pl: Wygasło

note: %1$s:  recall.expiration_date | $KohaDates
en: Expired on %s
pl: Wygasło dnia %s

en: Expired? / Closed?
pl: Wygasły? / Zamknięty?

en: Expires before:
pl: Wygasa przed:

en: Expires on
pl: Wygasa dnia

en: Expiring before:
pl: Wygasa przed:

en: Expiry date
pl: Data wygaśnięcia

en: Expiry date:
pl: Data wygaśnięcia:

en: Explanation
pl: Objaśnienie

en: Explanation:
pl: Objaśnienie:

en: Export
pl: Eksport

en: Export
pl: Eksport

note: %1$s:  authority_type.authtypetext | html
en: Export %s authority type
pl: Eksportuj %s typ hasła wzorcowego

note: %1$s:  loo.frameworktext | html
en: Export %s framework
pl: Eksportuj %s szablon

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export all results to
pl: Eksportuj wyniki do

en: Export as CSV
pl: Eksportuj do pliku CSV

note: INPUT type=submit
en: Export as PDF
pl: Eksportuj jako PDF

en: Export authority records
pl: Eksportuj rekordy haseł wzorcowych

note: A
en: Export authority type (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv, .ods)
pl: Eksportuj typ hasła wzorcowego (pola, podpola) do pliku arkusza kalkulacyjnego (.csv, .ods)

en: Export basket group as CSV
pl: Eksportuj grupę koszyków jako CSV

en: Export bibliographic and holdings data
pl: Eksportowanie rekordów bibliograficznych i szczegółów egzemplarzy

en: Export bibliographic records
pl: Eksportuj rekordy bibliograficzne

en: Export card batch
pl: Eksportuj grupę kart

en: Export checkouts using format:
pl: Eksportuj wypożyczenia używając formatu:

en: Export configuration
pl: Eksportuj konfigurację

en: Export data
pl: Eksportuj dane

en: Export data
pl: Eksportuj dane

en: Export database
pl: Eksport bazy danych

en: Export default framework
pl: Eksportuj domyślny szablon

note: A
en: Export framework structure (fields, subfields) to a spreadsheet file (.csv or .ods)
pl: Eksportuj strukturę szablonu (pola, podpola) do pliku arkusza kalkulacyjnego (.csv lub .ods)

note: INPUT type=button
en: Export from patron list
pl: Eksportuj z listy użytkowników

en: Export full batch
pl: Eksportuj grupę

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export labels
pl: Eksport etykiet

en: Export late orders
pl: Eksport zaległych zamówień

en: Export lost items in report
pl: Eksport zagubionych egzemplarzy w raporcie

note: SCRIPT
en: Export or print
pl: Eksport lub druk

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Export patron cards
pl: Eksportuj karty użytkowników

note: SCRIPT
en: Export patron cards from list
pl: Eksportuj karty użytkowników z listy

en: Export records
pl: Eksport rekordów

en: Export selected
pl: Eksportuj zaznaczone

note: INPUT type=button
en: Export selected batches
pl: Eksportowanie zaznaczonych grup

en: Export selected card(s)
pl: Eksportowanie zaznaczonych kart

en: Export selected items
pl: Eksportuj zaznaczone pozycje

note: SCRIPT
en: Export selected results (%s) to
pl: Eksportuj wybrane wyniki (%s) do

note: SCRIPT
en: Export single batch
pl: Eksportuj grupę

note: SCRIPT
en: Export single card
pl: Eksportuj kartę

en: Export to CSV file:
pl: Eksportuj do pliku CSV:

en: Export to CSV spreadsheet
pl: Eksportuj do arkusza CSV

en: Export to OpenDocument spreadsheet format
pl: Eksportuj do arkusza w formacie OpenDocument

en: Export today's checked in barcodes
pl: Eksportuj dzisiejsze zwroty

note: For the first occurrence, %1$s:  label_count | html
en: Exporting %s labels
pl: Eksport %s etykiet

note: For the first occurrence, %1$s:  card_count | html
en: Exporting %s patron cards
pl: Eksport %s kart użytkowników

en: Exporting 1 label
pl: Eksport 1 etykiety

en: Exporting 1 patron card
pl: Eksport 1 karty użytkownika

en: Exporting from patron list
pl: Eksport z listy użytkowników

en: Exporting to Dublin Core...
pl: Eksportowanie do Dublin Core...

note: SCRIPT
en: Extended Latin
pl: Rozszerzony Latin

en: Facet order
pl: Faseta zamówienie

en: Facetable
pl: Fasetowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed
pl: Nie powiodło się

en: Failed to add field. Please make sure the field name doesn't already exist.
pl: Nie udało się dodać pola. Sprawdź czy nazwa pola już nie istnieje.

en: Failed to add item with barcode
pl: Nie udało się dodać pozycji o kodzie kreskowym

note: %1$s:  error_info | html
en: Failed to add mapping for %s
pl: Nie udało się dodać mapowania dla %s

en: Failed to add scheduled task
pl: Nie udało się dodać zadania

en: Failed to apply different matching rule
pl: Nie udało się zastosować innej reguły dopasowania

note: %1$s:  message_loo.failed_ok | html
en: Failed to approve term (%s).
pl: Nie udało się zatwierdzić tagu (%s).

note: SCRIPT
en: Failed to change framework
pl: Nie udało się zmienić szablonu.

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s item(s).
pl: Nie udało się zmienić statusu %s egzemplarza(-y).

note: %1$s:  selected_count | html
en: Failed to change the status of %s problem report(s).
pl: Nie udało się zmienić statusu %s raportu(ów) o problemach.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to create macro:
pl: Nie udało się utworzyć makra:

en: Failed to delete budget because funds exist.
pl: Nie udało się usunąć budżetu z powodu podpiętych funduszy.

en: Failed to delete field.
pl: Nie udało się usunąć pola

note: SCRIPT
en: Failed to initialize plugin: {0}
pl: Nie udało się zainicjować wtyczki: {0}

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Failed to load macros:
pl: Nie udało się wczytać makra:

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin url: {0}
pl: Nie udało się załadować wtyczki: {0}

note: SCRIPT
en: Failed to load plugin: {0} from url {1}
pl: Nie udało się załadować wtyczki: {0} z url {1}

note: %1$s:  message_loo.failed_rej | html
en: Failed to reject term (%s).
pl: Nie udało się odrzucić tagu (%s).

en: Failed to remove item with barcode
pl: Nie udało się usunąć pozycji o kodzie kreskowym

note: SCRIPT
en: Failed to run macro:
pl: Nie udało się uruchomić makro:

note: SCRIPT
en: Failed to save macro:
pl: Nie udało się zapisać makra:

en: Failed to transfer collection
pl: Przesłanie kolekcji nie powiodło się

en: Failed to unzip archive.
pl: Nie udało się rozpakować pliku.

en: Failed to update field.
pl: Nie udało się zaktualizować pola.

note: SCRIPT
en: Failed to upload image: {0}
pl: Nie udało się przesłać obrazu: {0}

note: SCRIPT
en: Fall
pl: Jesień

en: FamFamFam Site
pl: Strona FamFamFam

en: Famfamfam iconset
pl: Zestaw ikon Famfamfam

en: Fast cataloging
pl: Szybkie katalogowanie

en: Fast cataloging
pl: Szybkie katalogowanie

en: Features
pl: Funkcje

en: Features enabled
pl: Włączone

en: February
pl: Luty

en: Fee
pl: Opłata

en: Feedback:
pl: Informacja zwrotna:

en: Female
pl: Kobieta

en: Female
pl: Kobieta

en: Fetch all data for chart
pl: Pobierz wszystkie dane do wykresu

note: SCRIPT
en: Fetching full chart data for reports with many rows can cause performance issues. Are you sure you want to chart this report?
pl: Pobieranie pełnych danych może powodować problemy z wydajnością. Czy na pewno chcesz wyświetlić ten raport?

en: Fewer options
pl: Mniej opcji

en: Fiction
pl: Tekst literacki

en: Field
pl: Pole

note: SCRIPT
en: Field %s is important, at least one of its subfields must be filled.
pl: Pole %s jest ważne, przynajmniej jedno z podpól musi zostać wypełnione.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Field %s is mandatory, at least one of its subfields must be filled.
pl: Pole %s jest obowiązkowe, przynajmniej jedno z podpól musi zostać wypełnione.

en: Field 1
pl: Pole 1

en: Field 2
pl: Pole 2

en: Field 3
pl: Pole 3

note: SPAN
en: Field autofilled by plugin
pl: Pole automatycznie uzupełniane przez wtyczkę

en: Field separator:
pl: Separator pola:

note: %1$s:  field_added.label | html
en: Field successfully added: %s
pl: Dodano pole: %s

en: Field successfully deleted.
pl: Pole zostało usunięte

note: %1$s:  field_updated.label | html
en: Field successfully updated: %s
pl: Pole zostało zakutalizowane: %s

en: Field to use for record matching
pl: Pole dla dopasowania rekordów

en: Field-weighted, relevance ranked
pl: Pole-ważone, trafność

en: Fields homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description show description instead of code.
pl: Pola homebranch_description, holdingbranch_description, ccode_description, location_description and permanent_location_description wyświetlają opis zamiast kodu.

en: Fields to display in report:
pl: Wyświetlane pola w raporcie:

en: Fields to print
pl: Pola do wydruku

note: SCRIPT
en: File
pl: Plik

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: File already exists
pl: Plik już istnieje.

en: File containing a list of authids with one authid per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
pl: Plik zawierający listę ID haseł wzorcowych, każde ID w osobnej linijce. Lista działa jak filtr: jest kompatybilna z innymi parametrami. (Akceptowalne pliki: .csv lub .txt)

en: File containing a list of biblionumbers with one biblionumber per line. This list works as a filter: it is compatible with other parameters. (File types accepted: .csv and .txt)
pl: Plik zawierający listę numerów systemowych egzemplarzy, każdy numer w osobnej linijce. Lista działa jak filtr: jest kompatybilna z innymi parametrami. (Akceptowalne pliki: .csv lub .txt)

note: SCRIPT
en: File could not be created. Check permissions.
pl: Plik nie może zostać utworzony. Sprawdź uprawnienia.

note: SCRIPT
en: File could not be read.
pl: Plik nie może zostać odczytany.

en: File format:
pl: Format pliku:

note: SCRIPT
en: File has been deleted.
pl: Plik został usunięty.

note: SCRIPT
en: File is not readable
pl: Plik nie jest do odczytu

en: File must contain one borrowernumber per line.
pl: Plik musi zawierać jeden numer użytkownika (borrowernumber) w wierszu.

en: File must contain one card number per line.
pl: Plik musi zawierać 1 numer karty w wierszu.

en: File name
pl: Nazwa pliku

en: File name:
pl: Nazwa pliku:

note: SCRIPT
en: File not found!
pl: Nie znaleziono pliku!

note: SCRIPT
en: File or upload record could not be deleted.
pl: Plik lub plik tymczasowy z rekordami nie mógł być usunięty.

note: SCRIPT
en: File read cancelled
pl: Anulowano odczyt pliku

en: File:
pl: Plik:

en: File:
pl: Plik:

note: %1$s:  SOURCE_FILE | html
en: File: %s
pl: Plik: %s

en: FileSaver library
pl: Biblioteka FileSaver

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Files
pl: Pliki

en: Files &rsaquo; Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Pliki &rsaquo; Faktura &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Files attached to invoice
pl: Pliki dołączone do faktury

en: Files could not be found because the "access_dir" option was not set in "koha-conf.xml". Contact your system administrator to add this option.
pl: Nie można znaleźć plików, ponieważ opcja „access_dir” nie została ustawiona w „koha-conf.xml”. Skontaktuj się z administratorem systemu, aby dodać tę opcję.

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Files for %s
pl: Pliki dla: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Files for %s
pl: Pliki dla %s

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Files for invoice: %s
pl: Pliki dla faktury: %s

en: Filing routine:
pl: Klasyfikacja:

en: Filing rule
pl: Zasada klasyfikacji

en: Filing rule added successfully.
pl: Zasada klasyfikacji została pomyślnie dodana.

note: SCRIPT
en: Filing rule code missing
pl: Brakujący kod zasady klasyfikacji

en: Filing rule code:
pl: Kod zasady klasyfikacji:

en: Filing rule deleted successfully.
pl: Zasada klasyfikacji usunięta pomyślnie.

en: Filing rule updated successfully.
pl: Zasada klasyfikacji została pomyślnie zaktualizowana.

en: Filing rule:
pl: Zasada klasyfikacji:

en: Fill
pl: Uzupełnij

en: Filmographies
pl: Filmografie

en: Filter
pl: Filtruj

en: Filter barcode
pl: Filtr kodów kreskowych

en: Filter by library
pl: Biblioteka

en: Filter by:
pl: Filtruj wg:

en: Filter collection
pl: Filtr kolekcji

en: Filter layouts
pl: Układy

en: Filter location
pl: Filtr lokalizacji

en: Filter on:
pl: Filtr:

note: SCRIPT
en: Filter paid transactions
pl: Zapłacone transakcje

en: Filter partner libraries:
pl: Filtr partnerów biblioteki:

en: Filter results:
pl: Filtruj wyniki:

note: SCRIPT
en: Filter system credit types
pl: Filtruj typy zasilenia

note: SCRIPT
en: Filter system debit types
pl: Typy obciążenia

en: Filter:
pl: Filtruj:

en: Filtered by:
pl: Filtruj wg:

en: Filtered on:
pl: Filtrowane według:

en: Filters
pl: Filtry

note: SCRIPT
en: Find
pl: Znajdź

note: SCRIPT
en: Find (if searchreplace plugin activated)
pl: Znajdź (jeśli searchreplace aktywny)

note: SCRIPT
en: Find and Replace
pl: Wyszukaj i zastąp

note: SCRIPT
en: Find and replace
pl: Wyszukaj i zastąp

note: SCRIPT
en: Find and replace...
pl: Wyszukaj i zastąp...

en: Find another patron?
pl: Wyszukać innego użytkownika?

note: SCRIPT
en: Find in selection
pl: Wyszukaj w zaznaczeniu

note: SCRIPT
en: Find whole words only
pl: Znajdź tylko całe słowa

note: SCRIPT
en: Finding word suggestions
pl: Znajdowanie propozycji słów

en: Fine
pl: Należności

en: Fine amount
pl: Wysokość należności

en: Fine amount:
pl: Wysokość należności:

en: Fine charging interval
pl: Okres naliczania należności

en: Fines
pl: Należności

en: Fines are not charged for manually cancelled holds.
pl: Należności nie są naliczane dla ręcznie anulowanych zamówień.

en: Fines for returned items are forgiven.
pl: Kary anulowane przy zwrocie egzemplarza.

note: INPUT type=submit name=submit
en: Finish
pl: Zakończ

en: Finish enrollment
pl: Koniec zapisów

note: INPUT type=submit
en: Finish receiving
pl: Zakończ otrzymywanie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Finished
pl: Zakończone

en: Finished
pl: Zakończono

en: First
pl: Pierwsza

en: First arrival:
pl: Pierwsza rejestracja:

en: First indicator default value:
pl: Pierwszy wskaźnik wartość domyślna:

en: First issue publication date:
pl: Data wydania pierwszego numeru:

en: First issue publication date:
pl: Data wydania pierwszego numeru:

en: First name
pl: Imię

en: First name:
pl: Imię:

en: First name:
pl: Imię:

en: First patron
pl: Pierwszy użytkownik

en: Flagged
pl: Oznaczone

note: SCRIPT
en: Flags
pl: Znaczniki

note: SCRIPT
en: Flip horizontally
pl: Odwróć w poziomie

note: SCRIPT
en: Flip vertically
pl: Odwróć w pionie

en: Float
pl: Kwota

note: %1$s:  register.starting_float | $Price
en: Float: %s
pl: Kwota: %s

note: SCRIPT
en: Focus to contextual toolbar
pl: Ustaw w kontekstowym pasku narzędzi

note: SCRIPT
en: Focus to element path
pl: Ustaw w ścieżce elementu

note: SCRIPT
en: Focus to menubar
pl: Ustaw w pasku menu

note: SCRIPT
en: Focus to toolbar
pl: Ustaw w pasku narzędzi

en: Follow system preference BlockExpiredPatronOpacActions
pl: Według ustawień opcji BlockExpiredPatronOpacActions

en: Follow system preference OpacPasswordChange (disabled)
pl: Zgodnie z opcją systemową OpacPasswordChange (wyłączone)

en: Follow system preference OpacPasswordChange (enabled)
pl: Zgodnie z opcją systemową OpacPasswordChange (włączone)

en: Follow system preference OpacResetPassword (disabled)
pl: Zgodnie z opcją systemową OpacResetPassword (wyłączone)

en: Follow system preference OpacResetPassword (enabled)
pl: Zgodnie z opcją systemową OpacResetPassword (włączone)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (no)
pl: Zgodnie z opcją systemową RequireStrongPassword (nie)

en: Follow system preference RequireStrongPassword (yes)
pl: Zgodnie z opcją systemową RequireStrongPassword (tak)

note: SCRIPT
en: Following required fields are missing:
pl: Następujące wymagane pola są brakujące:

note: SCRIPT
en: Following required subfields are missing:
pl: Następujące wymagane podpola są brakujące:

note: SCRIPT
en: Font
pl: Czcionka

en: Font Awesome
pl: Czcionka Awesome

en: Font Awesome 4.7.0
pl: Czcionka Awesome 4.7.0

note: SCRIPT
en: Font Sizes
pl: Rozmiar czcionek

en: Font size:
pl: Rozmiar czcionki:

en: Font:
pl: Czcionka:

note: SCRIPT
en: Fonts
pl: Czcionki

note: SCRIPT
en: Food and Drink
pl: Jedzenie i picie

note: SCRIPT
en: Footer
pl: Stopka

en: For all collection codes:
pl: Wszystkie kody kolekcji:

en: For all item types:
pl: Wszystkie typy dokumentów:

en: For basket exports you can use data from following tables: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets and aqbasket.
pl: Do eksportu koszyka możesz wykorzystać dane z poniższych tabel: biblio, biblioitems, aqorders, aqbudgets i aqbasket.

en: For exporting late orders you must provide a profile in Template Toolkit syntax to generate the CSV file.
pl: W celu eksportu zaległych zamówień należy podać profil Template Toolkit, aby wygenerować plik CSV.

note: SCRIPT
en: For large catalogs this can result in unexpected behavior
pl: Dla baz z dużą liczbą rekordów mogą pojawić się błędne wyniki

en: For late issues claims you can use data from following tables: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.
pl: Do reklamacji opóźnionych numerów możesz wykorzystać dane z poniższych tabeli: serial, subscription, biblio, biblioitems and aqbookseller.

en: For the selected operations:
pl: Zaznaczone operacje:

en: For this library, you can edit rules for given itemtypes, regardless of the patron's category.
pl: Możesz modyfikować zasady dla określonych typów egzemplarzy, bez względu na kategorie użytkowników.

en: For this library, you can specify the maximum number of loans that a patron of a given category can make, regardless of the item type.
pl: Ustal maksymalną liczbę wypożyczeń dla określonej kategorii użytkownika, bez względu na typ dokumentu.

en: Force
pl: Wymuś

en: Force checkout if a limitation exists
pl: Możliwość wypożyczenia, w przypadku nałożonego ograniczenia

en: Forever
pl: Zawsze

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Forget %s
pl: Anuluj %s

en: Forgive fees for manually expired holds
pl: Anuluj opłaty dla ręcznie wygaśniętych zamówień

en: Forgive fines on return:
pl: Anuluj należności przy zwrocie:

en: Forgive overdue charges
pl: Anuluj zaległe należności

en: Forgiven
pl: Umorzenie należności

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Form not submitted because of the following problem(s)
pl: Formularz nie został wysłany z powodu błędów

note: SCRIPT
en: Format Painter
pl: Malarz formatów

note: SCRIPT
en: Formats
pl: Format

en: Formatting
pl: Format

en: Formatting:
pl: Formatowanie:

en: Found in wrong place
pl: Błędna kolejność

note: SCRIPT
en: Framework
pl: Szablon

en: Framework added successfully.
pl: Szablon dodany pomyślnie.

en: Framework code
pl: Kod szablonu

en: Framework code:
pl: Kod szablonu:

en: Framework deleted successfully.
pl: Szablon usunięty pomyślnie.

en: Framework description
pl: Opis szablonu

en: Framework plugin example &rsaquo; Cataloguing &rsaquo; Koha
pl: Szablon wtyczki example &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Framework updated successfully.
pl: Szablon uaktualniony pomyślnie.

en: Fran&ccedil;ais (French)
pl: Fran&ccedil;ais (francuski)

en: Free
pl: Brak

en: French
pl: francuski

en: French terms of relations
pl: Relacje (francuskie określenia)

en: Frequencies
pl: Częstotliwość

en: Frequencies &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Częstotliwość &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Frequencies used by the housebound module. They are displayed on the housebound tab in the patron account in staff.
pl: Częstotliwości są używane w opcji użytkownika nieopuszczającego domu. Wyświetlają się w koncie użytkownika w interfejsie bibliotekarza.

en: Frequency
pl: Częstotliwość

en: Frequency:
pl: Częstotliwość:

en: Frequency:
pl: Częstotliwość:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Friday
pl: Piątek

note: SCRIPT
en: Fridays
pl: Piątki

en: From
pl: Z

en: From
pl: Z

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdatefrom | $KohaDates
en: From %s
pl: Z %s

en: From / To
pl: Z / Do

en: From \ To
pl: Z \ Do

en: From a new (empty) record
pl: z nowego (pustego) rekordu

en: From a new file
pl: z nowego pliku

en: From a staged file
pl: z przygotowanego pliku

en: From a subscription
pl: z prenumeraty

en: From a suggestion
pl: z propozycji zakupu

en: From an existing record:
pl: z istniejącego rekordu:

en: From an external source
pl: z zewnętrznego źródła

note: SCRIPT
en: From and to values must have the same length.
pl: Wartości od i do muszą mieć taką samą długość.

en: From any library
pl: Z każdej biblioteki

en: From any library:
pl: Z każdej biblioteki:

en: From authid:
pl: Od ID hasła wzorcowego:

en: From biblionumber:
pl: Od numeru systemowego:

en: From call number:
pl: Od sygnatury:

en: From date:
pl: Od daty:

en: From existing orders (copy)
pl: z istniejącego zamówienia (kopia)

en: From home library
pl: Z biblioteki macierzystej/głównej

en: From home library:
pl: Z biblioteki macierzystej/głównej:

en: From item call number:
pl: Od sygnatury:

en: From local hold group
pl: Z lokalnej grupy zamówień

en: From local hold group:
pl: Z lokalnej grupy zamówień:

en: From titles with highest hold ratios
pl: z tytułów o wysokim wskaźniku zamówień

en: From vendor:
pl: Od dostawcy:

en: From:
pl: Od:

en: From:
pl: Od:

note: INPUT type=checkbox
en: From: %s, To: %s
pl: Od: %s, Do: %s

en: Front
pl: Przód

en: Fulfilled
pl: Wypełnione

note: SCRIPT
en: Fullscreen
pl: Tryb pełnoekranowy

en: Function codes (author, editor, collaborator, etc.) used in UNIMARC 7XX $4 (French)
pl: Kody funkcji (autor, wydawca, kolaboracja,itd.) używane w UNIMARC 7XX $4 (Francja)

en: Fund
pl: Fundusz

en: Fund ID
pl: ID funduszu

en: Fund amount:
pl: Kwota funduszu:

en: Fund code
pl: Kod funduszu

en: Fund code:
pl: Kod funduszu:

en: Fund filters
pl: Filtry funduszu

en: Fund list of budget
pl: Lista fundusz budżetu

note: TD
en: Fund locked
pl: Fundusz zablokowany

en: Fund name
pl: Nazwa funduszu

en: Fund name:
pl: Nazwa funduszu:

en: Fund parent:
pl: Fundusz nadrzędny:

en: Fund remaining
pl: Środki pozostałe w funduszu:

en: Fund total
pl: Całkowity fundusz

en: Fund:
pl: Fundusz:

en: Fund:
pl: Fundusz:

en: Funds
pl: Fundusze

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Funds for '%s'
pl: Fundusze dla '%s'

en: GPL License
pl: Licencja GPL

en: GPL v3 license
pl: Licencja GPL v3

en: GST
pl: Podatek VAT

en: GST %%
pl: Podatek VAT %%

en: GST:
pl: Podatek VAT:

en: Galego (Galician) Ignacio Javier
pl: Galego (galicyjski) Ignacio Javier

en: Gap between columns:
pl: Odstęp pomiędzy kolumnami:

en: Gap between rows:
pl: Odstęp pomiędzy wierszami:

en: Gender
pl: Płeć

en: Gender:
pl: Płeć:

en: General
pl: Ogólny

en: General holdings: acquisition status designator :: This data element specifies acquisition status for the unit at the time of the holdings report.
pl: Ogólne Zamówienia: oznaczanie statusu w Gromadzeniu :: nadanie statusu w gromadzeniu dla pozycji.

en: General holdings: completeness designator
pl: Ogólne zamówienia: oznaczanie kompletności

en: General holdings: retention designator :: This data element specifies the retention policy for the unit at the time of the holdings report.
pl: Ogólne Zamówienia: oznaczanie zachowania :: określa formę zachowania dla pozycji.

en: General holdings: type of unit designator
pl: Ogólne zamówienia: typ oznaczania jednostki

en: General settings
pl: Ogólne ustawienia

en: Generate EDIFACT order
pl: Wygeneruj zamówienie EDIFACT

en: Generate a new client id/key pair
pl: Utwórz nowe id klienta/parę kluczy

en: Generate a new client id/secret pair
pl: Utwórz nowe id klienta/tajną parę

en: Generate an exception for this repeated holiday.
pl: Stwórz wyjątek dla powtarzalnego cyklicznie dnia wolnego.

note: INPUT type=submit name=discharge
en: Generate discharge
pl: Wygeneruj kartę odejścia

en: Generate exceptions on a range of dates.
pl: Utwórz wyjątki dla zakresu dat.

en: Generate new client id/secret pair
pl: Utwórz nowe id klienta/tajną parę

note: INPUT type=button
en: Generate next
pl: Wygeneruj następny numer

en: Geolocation:
pl: Geolokalizacja:

en: German
pl: niemiecki

en: Get Firefox add-on
pl: Pobierz wtyczkę Firefox

en: Get desktop application
pl: Pobierz aplikację

en: Get help on current subfield
pl: Pomoc

en: Get it!
pl: Pobierz to!

en: Global system preferences
pl: Globalne ustawienia systemu

en: Glyphicons Free
pl: Bezpłatne glyphicony

note: INPUT type=submit name=filter
en: Go
pl: Ok

en: Go back to vendor page
pl: Wróć do strony dostawcy

en: Go to Koha to MARC mapping
pl: Przejdź do Mapowania formatu MARC

en: Go to advanced search
pl: Wyszukiwanie zaawansowane

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Go to field
pl: Przejdź do pola

note: A
en: Go to item details
pl: Szczegóły egzemplarza

en: Go to item search
pl: Wyszukiwanie egzemplarzy

en: Go to page :
pl: Przejdź do strony :

en: Go to receipt page
pl: Przejdź do strony odbioru dostawy

note: A
en: Go to record detail page
pl: Przejdź do szczegółów rekordu

en: Go to the
pl: Przejdź do strony

en: Gone no address
pl: Brak adresu

en: Government
pl: Rządowa

en: Grace period:
pl: Okres karencji:

note: SCRIPT
en: Gray
pl: Szary

en: Greek (modern)
pl: grecki (współczesny)

en: Greek (to 1453)
pl: grecki (do 1453)

note: SCRIPT
en: Green
pl: Zielony

en: Group
pl: Grupa

note: %1$s:  added.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s created.
pl: Grupa %s utworzona.

note: %1$s:  deleted.title | html | $KohaSpan class = 'name'
en: Group %s has been deleted.
pl: Grupa %s została usunięta.

note: INPUT type=text name=group
en: Group code
pl: Kod grupy

note: INPUT type=text name=groupdesc
en: Group name
pl: Nazwa grupy

en: Group(s):
pl: Grupa:

en: Group:
pl: Grupa:

en: Group:
pl: Grupa:

en: Groups of libraries:
pl: Grupy bibliotek:

en: Guarantees:
pl: Podopieczny:

en: Guarantor ID
pl: ID poręczyciela:

en: Guarantor can view checkouts
pl: Poręczyciel może podglądać wypożyczenia

en: Guarantor firstname
pl: Imię gwaranta

en: Guarantor information
pl: Informacje o poręczycielu

en: Guarantor relationship
pl: Informacje o opiekunie

en: Guarantor surname
pl: Nazwisko gwaranta

en: Guarantor title
pl: Tytuł poręczyciela:

en: Guarantor:
pl: Poręczyciel:

en: Guarantors:
pl: Poręczyciele:

en: Guide box:
pl: Przewodnik pola:

en: Guide grid:
pl: Przewodnik pola:

en: Guided reports
pl: Raporty wspomagane

en: Guided reports wizard
pl: Kreator raportów wspomaganych

note: SCRIPT
en: H Align
pl: Wyrównanie poziome

note: SCRIPT
en: HTML copied to the clipboard
pl: HTML skopiowany do schowka

en: HTML customizations
pl: Dostosowanie HTML

en: HTML message:
pl: Wiadomość (HTML):

en: Handbooks
pl: Podręczniki

note: SCRIPT
en: Handy Shortcuts
pl: Podręczne skróty klawiaturowe

en: Hard due date
pl: Ostateczna data zwrotu

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Hard due date %s:
pl: Ostateczna data zwrotu %s:

en: Hard due date:
pl: Ostateczna data zwrotu:

note: SCRIPT
en: Header
pl: Nagłówek

note: SCRIPT
en: Header 1
pl: Nagłówek 1

note: SCRIPT
en: Header 2
pl: Nagłówek 2

note: SCRIPT
en: Header 3
pl: Nagłówek 3

note: SCRIPT
en: Header 4
pl: Nagłówek 4

note: SCRIPT
en: Header 5
pl: Nagłówek 5

note: SCRIPT
en: Header 6
pl: Nagłówek 6

note: SCRIPT
en: Header cell
pl: Komórka nagłówkowa

en: Header row could not be parsed
pl: Nagłówek nie mógł zostać przetworzony

note: SCRIPT
en: Headers
pl: Nagłówki

en: Heading
pl: Hasło

note: SCRIPT
en: Heading 1
pl: Tytułowy 1

note: SCRIPT
en: Heading 2
pl: Tytułowy 2

note: SCRIPT
en: Heading 3
pl: Tytułowy 3

note: SCRIPT
en: Heading 4
pl: Tytułowy 4

note: SCRIPT
en: Heading 5
pl: Tytułowy 5

note: SCRIPT
en: Heading 6
pl: Tytułowy 6

en: Heading A-Z
pl: Temat A-Z

en: Heading Z-A
pl: Temat Z-A

en: Heading type
pl: Rodzaj nagłówka

en: Heading use
pl: Nagłówki

note: SCRIPT
en: Headings
pl: Nagłówki

en: Hebrew
pl: hebrajski

note: SCRIPT
en: Height
pl: Wysokość

en: Help
pl: Pomoc

en: Help input
pl: Pomoc

en: Here is your cart, sent from our online catalog.
pl: To jest twój Schowek, wyślij jego zawartość z katalogu.

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Here is your list called %s, sent from our online catalog.
pl: To twoja lista o nazwie %s, wyślij jej zawartość z katalogu.

en: Hi,
pl: Dzień dobry,

en: Hi, you are looking at the result of launching the EXAMPLE plugin.
pl: Witaj, szukasz w wynikach po uruchomieniu wtyczki EXAMPLE.

en: Hidden by default
pl: Domyślnie ukryte

note: SCRIPT
en: Hide MARC
pl: Ukryj format MARC

en: Hide advanced pattern
pl: Ukryj zaawansowany wzór numerowania

en: Hide all
pl: Ukryj wszystko

en: Hide all columns
pl: Ukryj wszystkie kolumny

en: Hide already received orders
pl: Ukryj już otrzymane zamówienia

en: Hide chart
pl: Ukryj wykres

en: Hide closed
pl: Ukryj zakończone

en: Hide data menus
pl: Ukryj menu danych

en: Hide default value fields
pl: Ukryj pola wartości domyślnych

en: Hide details
pl: Ukryj szczegóły

en: Hide in OPAC
pl: Ukryj w OPAC

en: Hide in OPAC:
pl: Ukryj w OPAC:

en: Hide inactive budgets
pl: Ukryj nieaktywne budżety

en: Hide new
pl: Ukryj nowe

en: Hide patron's info for librarians outside of this group.
pl: Ukryj informacje o użytkownikach dla bibliotekarzy spoza tej grupy.

en: Hide preserve value fields
pl: Ukryj zachowane wartości pól

en: Hide seen
pl: Ukryj widziany

en: Hide text
pl: Ukryj tekst

en: Hide viewed
pl: Ukryj podglądane

en: Hide window
pl: Ukryj okno

en: High demand item.
pl: Wysoka pozycja egzemplarza.

note: %1$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  checkout_info.HIGHHOLDS.returndate | html
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s).
pl: Wysoka pozycja egzemplarza. Okres wypożyczenia skrócony o %s dni (termin zwrotu %s).

note: %1$s:  HIGHHOLDS.duration | html %2$s:  HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates
en: High demand item. Loan period shortened to %s days (due %s). Check out anyway?
pl: Wysoka pozycja egzemplarza. Okres wypożyczenia skrócony o %s dni (termin zwrotu %s). Wypożyczyć?

en: Highlight
pl: Podświetlaj

en: Hint : you can update the serial history manually. This can be useful for an old subscription or to clean the existing history. Modify those fields with care, as future serial receive will continue to update them automatically.
pl: Wskazówka: historię prenumeraty można aktualizować ręcznie. Jest to przydatne przy starej prenumeracie, jak i przy modyfikowaniu prenumeraty bieżącej. Modyfikacji tych pól należy dokonywać ostrożnie, gdyż otrzymywane w przyszłości czasopisma będą je aktualizować automatycznie.

en: Hint:
pl: Wskazówka:

en: Hints
pl: Wskazówki

en: History
pl: Historia

en: History OPAC note:
pl: Historia uwag publicznych:

en: History end date:
pl: Historia daty końcowej:

en: History staff note:
pl: Historia uwag wewnętrznych:

en: History start date:
pl: Historia daty początkowej:

en: Hochschule für Gesundheit (hsg), Germany
pl: Hochschule für Gesundheit (hsg), Niemcy

en: Hold
pl: Zamówienie

en: Hold at
pl: Zamówienie w

en: Hold cancelled
pl: Zamówienie anulowane

en: Hold date
pl: Data rezerwacji

en: Hold details
pl: Szczegóły rezerwacji

en: Hold expires on date:
pl: Zamówienie wygaśnie dnia:

en: Hold fee
pl: Opłata za zamówienie

en: Hold fee:
pl: Opłata za zamówienie:

en: Hold filled
pl: Rezerwacje do odbioru

en: Hold filled for:
pl: Zamówienie dla:

en: Hold for:
pl: Zamówienie dla:

en: Hold found (item is already waiting):
pl: Znaleziono rezerwację (egzemplarz oczekuje):

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => hold.patron | html
en: Hold found for %s
pl: Rezerwacja dla %s

note: %1$s:  nextreservtitle | html
en: Hold found for (%s), please transfer
pl: Rezerwacja dla (%s), proszę prześlij

en: Hold found:
pl: Znaleziono rezerwację:

en: Hold lost
pl: Zamówienie zagubione

en: Hold must be record level
pl: Zamówienie musi być na poziomie rekordu

en: Hold next available item
pl: Zamów najbliższy dostępny egzemplarz

en: Hold notes
pl: Uwagi o zamówieniu

en: Hold on
pl: Zamówiony

note: %1$s:  biblio_link | $raw | $KohaSpan %2$s:  patron_link | $raw | $KohaSpan
en: Hold on %s for %s has successfully been cancelled.
pl: Zamówienie na %s dla %s zostało pomyślnie anulowane.

en: Hold pickup library match
pl: Dopasowanie miejsca odbioru do zamówienia

en: Hold placed by :
pl: Zamówione przez:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.reservedate | $KohaDates
en: Hold placed on %s.
pl: Zamówienie dnia %s.

en: Hold policy
pl: Polityka zamówień

en: Hold ratio
pl: Wskaźnik zamówienia

en: Hold ratio (greater than or equal to):
pl: Wskaźnik zamówień (większy od lub równy):

en: Hold ratios
pl: Wskaźniki zamówień

en: Hold ratios
pl: Wskaźniki zamówień

en: Hold ratios &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Wskaźniki zamówień &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Hold ratios to calculate items needed
pl: Wskaźniki zamówień

en: Hold reminder
pl: Przypomnienie o zamówieniu

en: Hold starts on date:
pl: Data złożenia zamówienia:

en: Hold status
pl: Status rezerwacji

en: Hold transfer print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Wydrukowane rewersy zamówień z transferu &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Hold waiting too long
pl: Zamówienie oczekujące zbyt długo

en: Holding libraries
pl: Biblioteka

en: Holding library
pl: Biblioteka

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Holding library = %s
pl: Obecna biblioteka = %s

en: Holding library:
pl: Biblioteka:

note: %1$s:  itemloop.size() || 0 | html
en: Holdings (%s)
pl: Egzemplarze (%s)

en: Holdings:
pl: Egzemplarze:

en: Holds
pl: Zamówienia

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.HoldsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Holds (%s)
pl: Zamówienia (%s)

en: Holds allowed (daily)
pl: Dozwolone rezerwacje (dzienne)

en: Holds allowed (daily):
pl: Dozwolone rezerwacje (dzienne):

en: Holds allowed (total)
pl: Dozwolone rezerwacje (liczba)

en: Holds allowed (total):
pl: Dozwolone rezerwacje (liczba):

en: Holds awaiting pickup
pl: Zamówienia oczekujące na odbiór

en: Holds awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Zamówienia oczekujące na odbiór &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Holds awaiting pickup for your library on: %s
pl: Zamówienia oczekujące na odbiór dla twojej biblioteki dnia: %s

en: Holds history
pl: Historia zamówień

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Holds history for %s
pl: Historia zamówień dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Holds history for %s
pl: Historia zamówień dla %s

note: %1$s:  ReservesMaxPickUpDelay | html
en: Holds listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
pl: Zamówienia czekają na odbiór więcej niż %s dni.

note: A
en: Holds on this item: %s / Total holds on this record: %s
pl: Brak zamówień na ten egzemplarz %s / Wszystkich zamówień na ten rekord:%s

note: A
en: Holds on this record: %s
pl: Zamówień na rekord: %s

en: Holds per record (count)
pl: Zamówienia na rekord (liczba)

en: Holds per record (count):
pl: Zamówienia na rekord (liczba):

en: Holds queue
pl: Kolejka zamówień

en: Holds queue
pl: Kolejka zamówień

en: Holds queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Kolejka zamówień &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  report.total_success | html %2$s:  report.total_biblios | html
en: Holds queue for %s / %s has been successfully updated. Some errors occurred.
pl: Kolejka zamówień dla %s / %s została poprawnie zaktualizowana. Wystąpiły błędy.

en: Holds queue for biblio
pl: Kolejka zamówień dla rekordów

en: Holds queue successfully updated.
pl: Kolejka zamówień zaktualizowana pomyślnie.

note: SCRIPT
en: Holds queue update
pl: Kolejka zamówień zaktualizowana

en: Holds statistics
pl: Statystyki rezerwacji

en: Holds statistics
pl: Statystyki rezerwacji

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Holds statistics%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Statystyki wypożyczeń%s &rsaquo; Wyniki%s &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Holds to place (count)
pl: Zamówienia do złożenia (liczba)

en: Holds to pull
pl: Podgląd złożonych zamówień

en: Holds to pull
pl: Podgląd złożonych zamówień

en: Holds to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Podgląd złożonych zamówień &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | $KohaDates %2$s:  to | $KohaDates
en: Holds to pull placed between %s and %s
pl: Podgląd złożonych zamówień między %s i %s

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Holds waiting at other libraries (%s)
pl: Zamówienia oczekujące w innych bibliotekach/filiach (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Holds waiting here (%s)
pl: Zamówienia oczekujące (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('ReservesMaxPickUpDelay') | html %2$s:  overcount | html
en: Holds waiting over %s days: %s
pl: Zamówienia oczekujące na odbiór ponad %s dni: %s

note: %1$s:  reservecount | html
en: Holds waiting: %s
pl: Zamówienia oczekujące: %s

en: Holds:
pl: Zamówienia:

en: Holiday exception
pl: Wyjątek

en: Holiday only on this day
pl: Tylko tego dnia zamknięte

en: Holiday repeated every same day of the week
pl: Zamknięte w ten dzień w każdym tygodniu

en: Holiday repeated yearly on the same date
pl: Zamknięte co roku w tym dniu

en: Holiday repeating weekly
pl: Wolne powtarzane co tydzień

en: Holiday repeating yearly
pl: Wolne powtarzane co rok

en: Holidays on a range
pl: Zakres dni, gdy biblioteka jest zamknięta

en: Holidays repeated yearly on a range
pl: Powtarzany co roku zakres dni, gdy biblioteka jest zamknięta

en: Home
pl: Strona główna

en: Home libraries
pl: Biblioteki macierzyste

en: Home library
pl: Biblioteka macierzysta

en: Home library (branchcode)
pl: Biblioteka macierzysta (kod biblioteki)

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Home library = %s
pl: Biblioteka macierzysta = %s

note: SCRIPT
en: Home library unknown.
pl: Brak Biblioteki macierzystej.

en: Home library:
pl: Biblioteka macierzysta:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Home library: %s
pl: Biblioteka macierzysta: %s

en: Horizontal bar:
pl: Pasek poziomy:

note: SCRIPT
en: Horizontal line
pl: Linie poziome

note: SCRIPT
en: Horizontal space
pl: Poziomy odstęp

en: Horizontal:
pl: Poziomo:

en: Host records
pl: Rekordy macierzyste

en: Hostname/Port
pl: Host/Port

en: Hostname:
pl: Host:

en: Hour
pl: Godzina

en: Hourly rental charge
pl: Opłata godzinowa za wypożyczenie

en: Hourly rental charge:
pl: Opłata godzinowa za wypożyczenie:

en: Hourly rental charge:
pl: Opłata godzinowa za wypożyczenie:

en: Hourly rentals use calendar:
pl: Kalendarz godzinowych wypożyczeń:

en: Hours
pl: Godziny:

en: Housebound
pl: Użytkownik nieopuszczający domu

en: Housebound details
pl: Szczegóły użytkownika nieopuszczającego domu

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Housebound details for %s
pl: Szczegóły dla użytkownika nieopuszczającego domu %s

en: Housebound roles
pl: Role użytkownika nieopuszczającego domu

en: How many issues do you want to receive?
pl: Ile numerów chcesz otrzymać?

en: How should patrons be deleted?
pl: Ilu użytkowników zostanie usuniętych?

en: How to process items:
pl: Jak przetwarzać egzemplarze:

en: Hrvatski (Croatian)
pl: Hrvatski (chorwacki)

en: Huge text
pl: Pogrubiony tekst

en: I encountered some problems.
pl: Napotkane problemy.

en: I received this from you:
pl: Otrzymana informacja:

en: I will pass back what you type here, if you press OK.
pl: Wpisana treść zostanie przekazana, jeśli klikniesz OK.

note: SCRIPT
en: ID attribute must be unique
pl: Id atrybutu musi być unikalny

en: IDs:
pl: Numery ID:

en: ILL module configuration problem. Take a look at the
pl: Problem z konfiguracją modułu Wypożyczalni Międzybibliotecznej. Zobacz

en: ILL notice sent to patron
pl: Powiadomienia WM do użytkowników

note: A
en: ILL request log
pl: Dziennik zamówień WM

en: ILL request log
pl: Dziennik zamówień WM

en: ILL requests
pl: Zamówienia WM

en: ILL requests
pl: Zamówienia WM

en: ILL requests &rsaquo; Koha
pl: Zamówienia WM &rsaquo; Koha

en: ILL requests history
pl: Historia zamówień wypożyczalni międzybibliotecznej

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: ILL requests history for %s
pl: Historia zamówień wypożyczalni międzybibliotecznej dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: ILL requests history for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Historia zamówień wypożyczalni międzybibliotecznej %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: ILL requests:
pl: Zamówienia WM:

en: ILL staff email:
pl: E-mail wypożyczalni międzybibliotecznej:

en: INSTID:12345,LANG:fr
pl: Przykład 1: INSTID:12345,LANG:fr

en: IP address has changed, please log in again
pl: Adres IP uległ zmianie, proszę zalogować się ponownie

en: IP address has changed. Please log in again
pl: Adres IP uległ zmianie. Proszę zalogować się ponownie

en: ISBD details
pl: Szczegóły ISBD

en: ISBN or ISSN or other standard number:
pl: ISBN, ISSN albo inny numer znormalizowany:

en: ISO Format (YYYY-MM-DD)
pl: Format ISO (RRRR-MM-DD)

en: ISO code
pl: kod ISO

en: ISO code:
pl: kod ISO:

en: Icon
pl: Ikona

note: SCRIPT
en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
pl: Id powinno zaczynać się od litery, następnie dozwolone są litery, liczby, myślniki, kropki, dwukropki lub podkreślenia.

en: If
pl: Jeśli

en: If a card number exists in the table, you can choose whether to ignore the new one or overwrite the old one.
pl: Jeśli numer karty występuje w tabeli, możesz zdecydować, czy zignorować nowy, czy zastąpić stary.

note: I
en: If a field matching the rule tag only exists in the incoming record
pl: Jeśli pole pasujące do reguły istnieje tylko w rekordzie przychodzącym

en: If a template allows public enrollment, patrons can enroll in a club based on this template from the public catalog.
pl: Jeśli zaznaczysz opcję, użytkownik będzie mógł zapisać się do grupy/klubu z poziomu katalogu OPAC.

en: If all unavailable
pl: Jeśli wszystkie niedostępne

en: If amounts changed, round to a multiple of
pl: Jeśli zmieniono kwoty, ustaw zaokrąglanie do wielokrotności

en: If any unavailable
pl: Jeśli jakieś niedostępne

en: If checked, attribute will be a unique identifier. If a value is given to a patron record, the same value cannot be given to a different record.
pl: Zaznacz, jeśli atrybut ma być unikalnym identyfikatorem (nie może zostać dodany do innego konta użytkownika).

en: If checked, changes for this holiday will be copied to all libraries. If the holiday doesn't exists for a library, no change is made.
pl: Jeśli zaznaczysz, zmiana wolnego dnia zostanie skopiowana do wszystkich bibliotek/filii. Jeśli ustawiono wcześniej wolne dni, nic się nie zmieni.

en: If checked, daily charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of days until due, directly.
pl: Jeśli zaznaczone, dzienna opłata zostanie obliczona na podstawie kalendarza, wyłączając dni wolne. Jeśli niezaznaczone, należność zostanie obliczona bezpośrednio na podstawie liczby dni aż do terminu zwrotu.

en: If checked, hourly charge will be calculated using the calendar to exclude holidays. If not checked, the fee will be calculated based on the number of hours until due, directly.
pl: Jeśli zaznaczone, godzinowa opłata zostanie obliczona na podstawie kalendarza, wyłączając dni wolne. Jeśli niezaznaczone, należność zostanie obliczona bezpośrednio na podstawie liczby godzin aż do terminu zwrotu.

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked
pl: Jeśli zaznaczone, oznacza, że podpole jest adresem URL i można w nie kliknąć

en: If checked, it means that the subfield is a URL and can be clicked.
pl: Jeśli zaznaczone, oznacza, że podpole jest adresem URL i można w nie kliknąć.

en: If checked, items of this type will be hidden as filters in OPAC's advanced search.
pl: Jeśli zaznaczone, egzemplarze tego typu będą ukryte w filtrach wyszukiwania zaawansowanego w OPAC.

en: If checked, items will be automatically checked in once they've reached their due date. This feature requires the
pl: Jeśli zaznaczone, egzemplarz będzie automatycznie zwracany, niezależnie od terminu zwrotu. Opcja wymaga

en: If checked, new subscriptions you create will be automatically shared with Mana KB.
pl: Jeśli zaznaczone, utworzona prenumerata zostanie automatycznie udostępniona przez Mana KB.

en: If checked, no item of this type can be issued. If not checked, every item of this type can be issued unless notforloan is set for a specific item.
pl: Jeśli zaznaczone: żaden dokument tego typu nie może zostać wypożyczony; jeśli puste: każdy dokument tego typu może zostać wypożyczony, pod warunkiem, że nie ustawiono statusu 'nie można wypożyczyć' dla konkretnego egzemplarza

en: If checked, this holiday will be copied to all libraries. If the holiday already exists for a library, no change is made.
pl: Jeśli zaznaczysz, wolny dzień zostanie skopiowany do wszystkich bibliotek/filii. Jeśli ustawiono wcześniej wolne dni, nic się nie zmieni.

en: If combining multiple keys they must be in specified order: Shift-Cmd-Ctrl-Alt
pl: Kolejność kombinacji skrótów klawiaturowych: Shift-Cmd-Ctrl-Alt

en: If empty, English is used
pl: Jeśli jest puste, używany jest język angielski

en: If empty, discount rate from vendor will be used
pl: Jeśli pole jest puste, zostanie użyta zniżka wprowadzona w profilu dostawcy

en: If items have been created when ordering or receiving, they will be deleted.
pl: Jeśli egzemplarze zostały utworzone podczas składania lub otrzymywania zamówienia, zostaną usunięte.

en: If loading patron attributes, the 'patron_attributes' field should contain a comma-separated list of attribute types and values. The attribute type code and a colon should precede each value. For example:
pl: Podczas wczytywania atrybutów użytkowników, pole 'patron_attributes' powinno zawierać listę typów i wartości atrybutów (oddzielonych przecinkami). Kod typu atrybutu i dwukropek powinny poprzedzać każdą wartość. Na przykład:

en: If matching record is already in the borrowers table:
pl: Jeśli dopasowany rekord jest już w tabeli użytkowników:

en: If not set then items.dateaccessioned will be used
pl: Jeśli nie ustawione, items.dateaccessioned będzie używane

en: If one is selected, the patron record input page will only allow values to be chosen from the authorized value list. However, an authorized value list is not enforced during batch patron import.
pl: Zaznacz, by móc wybierać wartość z rozwijanego menu na koncie użytkownika. Wartości nie są wymagane podczas importu grup użytkowników.

en: If set, a club based on this template can only be enrolled in by patrons with a valid email address.
pl: Jeśli zaznaczysz opcję, użytkownik będzie musiał posiadać poprawny adres e-mail, by zapisać się do grupy.

en: If set, only librarians logged in with this branch will be able to modify this club template.
pl: Jeśli zaznaczysz opcję, tylko zalogowany bibliotekarz z danej biblioteki/filii będzie mógł modyfikować ten szablon grupy.

note: I
en: If the original record has a field matching the rule tag, but the matching field is not in the incoming record
pl: Jeśli oryginalny rekord zawiera pole pasujące do reguły, ale pasującego pola nie ma w rekordzie przychodzącym

note: I
en: If the original record has fields matching the rule tag, but no fields with this are found in the incoming record
pl: Jeśli oryginalny rekord zawiera pola pasujące do reguły, ale w rekordzie przychodzącym nie znaleziono żadnych pól z tym wpisem

note: I
en: If the original record has one or more fields matching with the rule tag, but one or more fields matching the rule tag differ in the incoming record
pl: Jeśli oryginalny rekord zawiera co najmniej jedno pole pasujące do reguły, ale co najmniej jedno pole pasujące do reguły różni się w rekordzie przychodzącym

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: If the relationship is one you want, please add it to the 'borrowerRelationship' system preference, otherwise have your system's administrator correct the values in %s and/or %s in the database.
pl: Relacje można dodawać w opcji systemowej 'borrowerRelationship'. W przeciwnym razie poproś administratora systemu o poprawienie wartości w %s i/lub %s w bazie danych.

en: If the system preference 'AllowHoldPolicyOverride' is enabled, these policies can be overridden by your circulation staff.
pl: Jeśli opcja 'AllowHoldPolicyOverride' jest włączona, zasady mogą być ominięte przez bibliotekarzy z uprawnieniami udostępniania.

en: If the total amount loanable for a given patron category is left blank, no limit applies, except possibly for a limit you define for a specific item type.
pl: Jeśli pole z ilością dozwolonych wypożyczeń dla określonej kategorii użytkowników będzie puste, nie zostaną zastosowane żadne limity poza ustalonymi dla konkretnych typów dokumentów.

en: If there is a day (or more) in the week where issues are never published, you can check corresponding boxes below.
pl: Jeśli jest dzień (lub więcej dni) w tygodniu, w których numery nie są publikowane, możesz sprawdzić poniżej w polach.

en: If this is not what you were expecting, go to
pl: Jeśli nie tego się spodziewałeś, przejdź do

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: If this is what you want, select the 'Delete batch' option from the toolbar
pl: Jeśli tego oczekiwałeś, zaznacz opcję 'Usuń grupę' na pasku narzędzi

en: If you are using a layout without barcodes, this may result in missing entries or a blank page
pl: Jeśli używasz układu bez kodów kreskowych, może to spowodować brakujące wpisy lub pustą stronę

en: If you can't find what you are looking for, you can
pl: Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, możesz

en: If you change an authorized value code, existing records using it won't be updated. Changes to value descriptions will show immediately.
pl: Jeśli zmienisz dopuszczoną wartość, nie zostanie ona zaktualizowana w dotychczasowych rekordach. Zmiany w opisie wartości wyświetlą się natychmiast.

en: If you delete this fund, all orders linked to this fund will be deleted!
pl: Jeśli usuniesz fundusz, wszystkie powiązane zamówienia również zostaną usunięte!

en: If you do not specify a due date, it will be set according to circulation rules
pl: Jeśli nie określisz terminu zwrotu, zostanie on ustawiony zgodnie z zasadami udostępniania

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: If you do not wish to check out the item to %s and would rather issue it to an in-house statistical patron, choose the patron here
pl: Jeśli nie planujesz wypożyczania egzemplarza do %s, ale chcesz oznaczyć go w wewnętrznych statystykach, wybierz użytkownika tutaj

en: If you have a CAS account, please choose against which one you would like to authenticate:
pl: Jeżeli posiadasz konto CAS, wybierz serwer, który chcesz użyć do uwierzytelnienia:

en: If you have a CAS account, please click here to login
pl: Jeśli posiadasz konto CAS, kliknij tutaj, żeby się zalogować

en: If you installed sample patron categories please select the "Staff" option in the patron categories dropdown box.
pl: Jeśli stworzysz kategorie użytkowników, wybierz opcję "Pracownik" w tabeli poniżej.

en: If you make any change to the mappings, you must ask your administrator to run misc/batchRebuildBiblioTables.pl.
pl: Jeśli zmieniasz mapowania, poproś administratora, aby uruchomił skrypt misc/batchRebuildBiblioTables.pl.

en: If you select a value here, the indicators will be limited to the authorized value list
pl: Jeśli wybierzesz jakąś wartość, określniki będą ograniczone do listy dopuszczonych wartości

en: If you want Koha to trigger an action (send a letter or restrict a member), a delay value is required.
pl: Jeśli chcesz, by Koha automatycznie rozpoczęła działanie (wysłanie wiadomości albo ograniczenie uprawnień), musisz podać wartość opóźnienia.

en: If you wish to share some of your data, please enable the functionality in the "Share your usage statistics" section of the Administration module.
pl: Jeśli chcesz udostępniać dane, włącz opcję "Udostępnij statystyki wewnętrzne" w module Administracja.

en: Ignore
pl: Ignoruj

en: Ignore
pl: Ignoruj

en: Ignore (I)
pl: Ignoruj (I)

note: SCRIPT
en: Ignore all
pl: Ignoruj wszystko

en: Ignore and return to transfers:
pl: Zignoruj i powróć do transferów:

en: Ignore incoming record (its items may still be processed)
pl: Ignoruj przychodzący rekord (egzemplarze mogą w dalszym ciągu być przetwarzane)

en: Ignore items
pl: Ignoruj egzemplarze

note: SCRIPT
en: Ignore matches
pl: Ignoruj dopasowania

note: SPAN
en: Ignore the calendar
pl: Ignorowanie kalendarza

en: Ignore this one, keep the existing one
pl: Ignoruj ten, a zostaw już istniejący

note: SCRIPT
en: Ignored
pl: Zignorowane

en: Image
pl: Obraz

en: Image 1
pl: Obraz 1

en: Image 2
pl: Obraz 2

en: Image ID
pl: Obraz ID

note: SCRIPT
en: Image description
pl: Opis obrazu

en: Image exceeds 2MB. Please resize and import again.
pl: Obraz przekracza 2MB. Zmniejsz rozmiar i zaimportuj go jeszcze raz.

en: Image file
pl: Plik obrazu

en: Image from Amazon.com
pl: Obraz z Amazon.com

note: A
en: Image from Coce
pl: Obrazy z Coce

en: Image from Syndetics
pl: Obraz z Syndetics

note: SCRIPT
en: Image is decorative
pl: Obraz jest dekoracyjny

note: SCRIPT
en: Image list
pl: Lista obrazów

en: Image manager
pl: Menadżer obrazu

en: Image name:
pl: Nazwa zdjęcia:

note: %1$s:  IMAGE_NAME | html
en: Image name: %s
pl: Nazwa zdjęcia: %s

note: %1$s:  filerror.CRDFIL | html %2$s:  ELSIF ( filerror.CARDNUMBER_DOES_NOT_EXIST )
en: Image not imported (%s missing). %s
pl: Zdjęcia nie zaimportowano (%s brakujące). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OVRSIZ )
en: Image not imported because Koha was unable to open the image for reading. %s
pl: Zdjęcia nie zaimportowano - system nie był w stanie otworzyć zdjęcia. %s

note: %1$s:  END %2$s:  END %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Image not imported because of an unknown error. Please refer to the error log for more details. %s %s %s imported successfully. %s
pl: Obraz nie został przesłany z powodu nieznanego błędu. Aby poznać więcej szczegółów sprawdź dziennik błędów. %s %s %s zaimportowano pomyślnie. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.IMGEXISTS )
en: Image not imported because the database returned an error. Please refer to the error log for more details. %s
pl: Obraz nie został przesłany z powodu błędu. Aby poznać więcej szczegółów, sprawdź dziennik błędów. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.OPNERR )
en: Image not imported because the image file is corrupted. %s
pl: Zdjęcia nie zaimportowano - plik ze zdjęciem jest uszkodzony. %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CRDFIL )
en: Image not imported because the image file is too big (see online help for maximum size). %s
pl: Zdjęcia nie zaimportowano, gdyż plik był zbyt wielki (zobacz pomoc online). %s

note: %1$s:  ELSIF ( filerror.CORERR )
en: Image not imported because the image format is unrecognized. %s
pl: Zdjęcia nie zaimportowano - system nie rozpoznał formatu zdjęcia. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF ( filerror.MIMERR )
en: Image not imported because this patron does not exist in the database. %s
pl: Zdjęcia nie zaimportowano - taki użytkownik nie istnieje w bazie. %s

note: SCRIPT
en: Image options
pl: Opcje obrazu

en: Image source:
pl: Źródło obrazu:

en: Image successfully uploaded
pl: Zdjęcie zostało wczytane.

note: SCRIPT
en: Image title
pl: Tytuł obrazu

en: Image upload results :
pl: Wyniki wczytywania zdjęcia:

en: Image(s) successfully deleted
pl: Zdjęcie/-a zostało/-y usunięte

note: SCRIPT
en: Image...
pl: Obraz...

en: Image:
pl: Obraz:

en: Images
pl: Zdjęcia

en: Images
pl: Zdjęcia

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Images &rsaquo; %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: Obrazy &rsaquo; %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Images &rsaquo; Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Obrazy &rsaquo; Kreator kart użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  localimages.count || 0 | html
en: Images (%s)
pl: Zdjęcia (%s)

en: Images for
pl: Zdjęcia

note: SCRIPT
en: Images must be marked as decorative or have an alternative text description
pl: Obrazy muszą być oznaczone jako dekoracyjne lub mieć dodatkowy opis tekstowy

note: SCRIPT
en: Images must have an alternative text description. Decorative images are not allowed.
pl: Obrazy muszą mieć dodatkowy opis tekstowy. Obrazy dekoracyjne nie są dozwolone.

en: Import
pl: Importuj

note: %1$s:  authority_type.authtypecode | html
en: Import %s authority type (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
pl: Importuj %s typ hasła wzorcowego (pola, podpola) do pliku arkusza kalkulacyjnego (.csv, .ods)

note: %1$s:  loo.frameworkcode | html
en: Import %s framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
pl: Importuj %s strukturę szablonu (pola i podpola) z pliku arkusza kalkulacyjnego (.csv lub .ods)

en: Import all the checked items in the basket with the following accounting details (used only if no information is filled for the item):
pl: Zaimportuj wszystkie zamówienia do koszyka z następującymi szczegółami rachunku (używane jeśli nie zostały wypełnione informacje o egzemplarzu):

en: Import all the checked items in the basket with the following parameters:
pl: Zaimportuj wszystkie zamówienia do koszyka z następującymi parametrami:

note: BUTTON
en: Import an MARC (ISO 2709) or MARCXML record
pl: Importuj jako ISO2709 lub MARCXML

note: A
en: Import authority type (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv, .ods)
pl: Importuj typ hasła wzorcowego (pola, podpola) do pliku arkusza kalkulacyjnego (.csv, .ods)

en: Import batch deleted successfully
pl: Zaimportowano usuniętą grupę pomyślnie

en: Import date
pl: Data importu

en: Import default framework structure (fields and subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
pl: Importuj domyślną strukturę szablonu (pola i podpola) z pliku (.csv, .ods)

note: A
en: Import framework structure (fields, subfields) from a spreadsheet file (.csv or .ods)
pl: Importuj strukturę szablonu (pola, podpola) z pliku arkusza kalkulacyjnego (.csv, .ods)

en: Import into the borrowers table
pl: Importuj do tabeli użytkowników

en: Import patron data
pl: Importowanie danych użytkownika

en: Import patron data
pl: Importowanie danych użytkownika

en: Import patrons
pl: Importuj użytkowników

en: Import patrons
pl: Importuj użytkowników

en: Import quotes
pl: Importuj cytaty

en: Import record...
pl: Importowanie rekordu...

en: Import results :
pl: Importuj wyniki:

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Import this batch into the catalog
pl: Importuj grupę do katalogu

en: Important
pl: Ważne

note: SCRIPT
en: Important fields(s) are not filled. Are you sure you want to save?
pl: Niektóre pola nie zostały wypełnione. Jesteś pewien, że chcesz zapisać?

en: Important:
pl: Ważne:

en: Important: Item types are what you apply circulation rules to. Circulation rules govern how your institution will lend its items: Checkout length, renewal policy, hold policy, etc. For example a circulation rule applied to the DVD item type may enforce a payment of $1.00 for checking out any DVD.
pl: Zasady udostępniania ściśle określają zasady wypożyczania egzemplarzy przez instytucje, na przykład możesz określić, że typ dokumentu DVD będzie wypożyczany z opłatą 1.00 zł.

en: Imported
pl: Zaimportowano

en: Importing
pl: Importowanie

en: Impossible to connect to the message broker
pl: Brak możliwości połączenia z agentem komunikatów

en: In framework:
pl: W szablonie:

en: In months:
pl: Liczba miesięcy:

note: For the first occurrence, %1$s:  OPACBaseURL | $raw %2$s:  BIBLIO_RESULT.biblionumber | html
en: In online catalog: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s
pl: W katalogu: %s/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?biblionumber=%s

en: In order for offline circulation to work on this computer, your library's records must be up-to-date on this computer:
pl: Jeśli chcesz pracować na tym komputerze w trybie offline, rekordy muszą być aktualne:

en: In processing
pl: W przetwarzaniu

en: In the next steps you will be guided through some basic requirements like defining Koha user with all administrative privileges (superlibrarian).
pl: W następnym kroku przejdziesz przez podstawowe ustawienia koha jak tworzenie administratora koha (superlibrarian).

en: In transit
pl: W drodze

note: %1$s:  Branches.GetName( item.transfer.frombranch ) | html %2$s:  Branches.GetName( item.transfer.tobranch ) | html %3$s:  item.transfer.datesent | $KohaDates
en: In transit from %s to %s since %s
pl: W drodze z %s do %s od %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertfrom ) | html %2$s:  Branches.GetName( itemloo.transfertto ) | html %3$s:  itemloo.transfertwhen | $KohaDates
en: In transit from %s, to %s, since %s
pl: W drodze z %s, do %s, od %s

note: %1$s:  recall.library.branchname | html
en: In transit to %s
pl: W drodze do %s

en: In use
pl: W użyciu

en: In your cart
pl: W schowku

en: Inactive
pl: Nieaktywny

en: Inactive budgets
pl: Nieaktywne budżety

note: A
en: Inactive recalls
pl: Nieaktywne przypomnienia

en: Include TOC
pl: Zawiera Spis treści

en: Include all rows (ignore pagination):
pl: Uwzględnij wszystkie wiersze (ignoruj ​​paginację):

note: INPUT type=checkbox name=filter_archived
en: Include archived suggestions in the search
pl: Uwzględnianie zarchiwizowanych sugestii w wyszukiwaniu

en: Include archived:
pl: Archiwum włącznie:

en: Include expirations before today:
pl: Zawiera wczorajsze daty zakończenia:

en: Include expired subscriptions:
pl: Uwzględnij wygasłe prenumeraty:

en: Include ordered
pl: Uwzględnij zamówione

en: Include suspended
pl: Uwzględnij zawieszone

en: Includes the domain part, but the path part of the URL should go into Database.
pl: Uwzględnia część domeny, natomiast część ścieżki dla danego URL powinna iść do bazy danych.

en: Income (cash)
pl: Przychody (środki pieniężne)

note: SCRIPT
en: Inconsistency detected!
pl: Wykryto niezgodność!

note: SCRIPT
en: Incorrect syntax, cannot save
pl: Niepoprawna składnia, brak możliwości zapisu

en: Increase
pl: Podwyżka

note: SCRIPT
en: Increase indent
pl: Większe wcięcie

en: Indefinite
pl: Zawartość nieokreślona

en: Indexed in:
pl: Indeksowany w:

en: Indexes
pl: Indeksy

en: Indicator 1
pl: Wskaźnik 1

en: Indicator 2
pl: Wskaźnik 2

en: Individual libraries:
pl: Poszczególne biblioteki:

en: Info
pl: Informacja

en: Info:
pl: Informacja:

en: Information
pl: Informacja

en: Inherit
pl: Przejęte

en: Inherit from settings
pl: Przejęte z ustawień

en: Inherit from system preferences
pl: Przejęte z opcji systemowych

en: Inherited
pl: Przejęto

en: Initial float
pl: Początkowa kwota

en: Initial float:
pl: Początkowa kwota:

en: Initials
pl: Inicjały

en: Initials:
pl: Inicjały:

en: Initials:
pl: Inicjały:

note: SCRIPT
en: Inline
pl: W treści

en: Inner counter
pl: Licznik wewnętrzny

en: Inner counter:
pl: Licznik wewnętrzny:

en: Inner counter:
pl: Licznik wewnętrzny:

note: SCRIPT
en: Insert
pl: Wstaw

en: Insert
pl: Wstaw

note: SCRIPT
en: Insert authorized value parameter
pl: Wprowadź dopuszczoną wartość

note: SCRIPT
en: Insert bibliographic framework parameter
pl: Wprowadź parametr szablonu bibliograficznego

note: SCRIPT
en: Insert cash register parameter
pl: Wstaw parametr kasy fiskalnej

note: SCRIPT
en: Insert classification source parameter
pl: Wprowadź parametr źródła klasyfikacji

note: SCRIPT
en: Insert column after
pl: Wstaw kolumnę po

note: SCRIPT
en: Insert column before
pl: Wstaw kolumnę przed

en: Insert copyright symbol (©)
pl: Umieść symbol copyright (©)

en: Insert copyright symbol (℗) (sound recordings)
pl: Umieść symbol copyright (℗) (nagranie dźwiękowe)

note: SCRIPT
en: Insert credit type parameter
pl: Wstaw parametr typu zasilenia

note: SCRIPT
en: Insert date parameter
pl: Wprowadź datę

note: SCRIPT
en: Insert date\/time
pl: Wstawianie daty\/czasu

note: SCRIPT
en: Insert debit type parameter
pl: Wstaw parametr typu obciążenia

en: Insert delimiter (‡)
pl: Wstaw separator (‡)

note: SCRIPT
en: Insert image
pl: Wstaw obraz

note: SCRIPT
en: Insert item types parameter
pl: Wprowadź typy dokumentów

note: SCRIPT
en: Insert libraries parameter
pl: Wprowadź biblioteki

en: Insert line break
pl: Wstaw podział wiersza

note: SCRIPT
en: Insert link
pl: Wstaw łącze

note: SCRIPT
en: Insert link (if link plugin activated)
pl: Wstawić link (jeśli wtyczka Link jest aktywna)

note: SCRIPT
en: Insert list parameter
pl: Wprowadź parametr listy

en: Insert parameter
pl: Wprowadź wartość

note: SCRIPT
en: Insert patron category parameter
pl: Wprowadź kategorię użytkownika

note: SCRIPT
en: Insert row after
pl: Wstaw wiersz po

note: SCRIPT
en: Insert row before
pl: Wstaw wiersz przed

en: Insert runtime parameter
pl: Wstaw parametr wykonawczy

note: SCRIPT
en: Insert table
pl: Wstawienie tabeli

note: SCRIPT
en: Insert template
pl: Wstaw szablon

note: SCRIPT
en: Insert template...
pl: Wstaw szablon...

note: SCRIPT
en: Insert text parameter
pl: Wprowadź wartość tekstową

note: SCRIPT
en: Insert video
pl: Wstaw wideo

note: SCRIPT
en: Insert\/Edit code sample
pl: Wstaw\/Edytuj próbkę kodu

note: SCRIPT
en: Insert\/edit iframe
pl: Wprowadź\/modyfikuj iframe

note: SCRIPT
en: Insert\/edit image
pl: Wstaw\/edytuj okładkę

note: SCRIPT
en: Insert\/edit link
pl: Wstaw\/edytuj link

en: Install
pl: Zainstaluj

en: Install basic configuration settings
pl: Instaluj podstawową konfigurację

en: Installation
pl: Instalacja

note: %1$s:  upgrade_module.version | html
en: Installed version: %s
pl: Zainstalowana wersja: %s

en: Instructions
pl: Instrukcje

en: Instructor search:
pl: Wyszukiwanie wykładowcy:

en: Instructors
pl: Wykładowcy

en: Instructors:
pl: Wykładowcy:

en: Insufficient permission to see this job.
pl: Niewystarczające uprawnienia.

en: Insufficient privileges.
pl: Niewystarczające uprawnienia.

en: Integer
pl: Liczba całkowita

en: Interface
pl: Interfejs

en: Interface:
pl: Interfejs:

en: Interlibrary loan ready
pl: Wypożyczenie międzybiblioteczne zrealizowane

en: Interlibrary loan request details
pl: Szczegóły zamówienia WM

en: Interlibrary loan unavailable
pl: Wypożyczenie międzybiblioteczne niedostępne

en: Interlibrary loans
pl: Wypożyczalnia Międzybiblioteczna

en: Interlibrary loans
pl: Wypożyczalnia Międzybiblioteczna

en: Interlibrary loans tables
pl: Wypożyczalnia Międzybiblioteczna

en: Internal note
pl: Uwaga wewnętrzna

en: Internal note:
pl: Uwaga wewnętrzna:

en: Internal note:
pl: Uwaga wewnętrzna:

note: SCRIPT
en: Internal search error
pl: Wewnętrzny błąd wyszukiwania

note: A
en: Internationalization and localization
pl: Internacjonalizacja i lokalizacja

en: Into an application
pl: Do aplikacji

en: Into an application
pl: Do aplikacji

en: Into an application:
pl: Do aplikacji:

en: Into an application:
pl: Do aplikacji:

note: %1$s:  matches.0 | html %2$s:  borrowernumber | html
en: Invalid %s email address found %s
pl: Znaleziono %s niepoprawny adres e-mail %s

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Invalid PIN code
pl: Niepoprawny PIN

en: Invalid authority type
pl: Nieprawidłowy typ hasła wzorcowego

en: Invalid barcodes
pl: Niepoprawny kod kreskowy

en: Invalid biblionumbers
pl: Niepoprawny numer rekordu (biblionumber)

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Invalid borrowernumber %s
pl: Nieważny numer użytkownika %s

en: Invalid collection id
pl: Nieprawidłowe id kolekcji

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid combination of actions for tag %s. Control field rules do not allow "Appended: Append" and "Removed: Skip".
pl: Nieprawidłowa kombinacja działań dla etykiety %s. Reguły pól kontrolnych nie zezwalają na "Dołączono: Dołącz” i "Usunięto: Pomiń”.

en: Invalid course!
pl: Niepoprawny kurs!

note: SCRIPT
en: Invalid indicators
pl: Niepoprawne wskaźniki

note: SCRIPT
en: Invalid input. Enter something like: 245,a
pl: Nieprawidłowe dane wejściowe. Prawidłowy schemat: 245,a

en: Invalid number of copies
pl: Niepoprawna liczba egzemplarzy

note: SCRIPT
en: Invalid record
pl: Niepoprawny rekord

note: %1$s:  m.tag | html
en: Invalid regular expression "%s".
pl: Nieprawidłowe wyrażenie regularne "%s".

note: SCRIPT
en: Invalid tag number
pl: Niepoprawny numer etykiety

en: Invalid two-factor code
pl: Niepoprawny dwuskładnikowy kod

en: Invalid username or password
pl: Nieprawidłowy login lub hasło

note: %1$s:  e | html
en: Invalid value for %s
pl: Niepoprawna wartość dla %s

en: Inventory
pl: Skontrum

en: Inventory
pl: Skontrum

en: Inventory number
pl: Numer inwentarzowy

note: SCRIPT
en: Invert
pl: Odwróć

en: Invoice
pl: Faktura

en: Invoice &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Faktura &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: A
en: Invoice detail page
pl: Strona szczegółów faktury

en: Invoice details
pl: Szczegóły faktury

en: Invoice has been modified
pl: Faktura została zmodyfikowana

en: Invoice is closed, so you can't receive orders anymore.
pl: Faktura jest zamknięta, nie możesz otrzymać zamówienia ponownie.

en: Invoice item price includes tax:
pl: Kwota do zapłaty zawiera podatek:

en: Invoice number
pl: Numer faktury

en: Invoice number reverse
pl: Numer faktury odwrócony

en: Invoice number:
pl: Numer faktury:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice number: %s
pl: Numer faktury: %s

en: Invoice prices are:
pl: Kwota do zapłaty:

en: Invoice prices:
pl: Kwota do zapłaty:

note: %1$s:  invoicenumber | html
en: Invoice: %s
pl: Faktura: %s

en: Invoices
pl: Faktury

en: Invoices
pl: Faktury

en: Invoices &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Faktury &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Invoices enabled:
pl: Faktury włączone:

note: %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_sold
en: Invoicing %s
pl: Faktura: %s

en: Invoicing,
pl: Faktura,

en: Irregularity:
pl: Nieregularność:

en: Is a URL:
pl: Jest adresem URL:

en: Is a parent to another type, cannot have a parent
pl: To jest nadrzędny typ do innych typów dokumentu

en: Is hidden by default
pl: Domyślnie ukryte

en: Is local hold group
pl: Lokalna grupa zamówień

en: Is local hold group
pl: Lokalna grupa zamówień

en: Is new
pl: Jest nowy

en: Is this a duplicate of
pl: Czy to jest duplikat

en: Issue
pl: Wydanie

en: Issue
pl: Numeracja

en: Issue #
pl: Wydanie #

en: Issue history
pl: Historia tytułu

en: Issue number
pl: Numer tytułu

en: Issue payout
pl: Wypłata

en: Issue refund
pl: Zwrot

en: Issue refund from
pl: Zwrot kosztów od

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = request.patron
en: Issue requested item to %s
pl: Wydaj żądany egzemplarz do %s

en: Issue:
pl: Wydanie:

en: Issue:
pl: Numer:

en: Issues per unit
pl: Liczba numerów na jednostkę

note: SCRIPT
en: Issues per unit is required
pl: Szacowany koszt jednostki jest wymagany

en: Issues per unit:
pl: Liczba numerów na jednostkę:

en: Issuing library
pl: Biblioteka udostępniająca

note: For the first occurrence, %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Issuing library = %s
pl: Biblioteka udostępniająca = %s

en: Issuing rules
pl: Zasady wydawania

en: It is a duplicate. Edit existing record
pl: To jest duplikat. Modyfikuj istniejący rekord

en: It is advisable to check for and resolve duplicate holds due to merging.
pl: Należy sprawdzić i rozwiązać problem z duplikatami, powstałymi podczas scalania.

en: Italian
pl: włoski

en: Italiano (Italian) for 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti and Paolo Pozzan; for 3.4 and more: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri
pl: Italiano (włoski) dla wersji 3.2: Zeno Tajoli, Pietro Gozzetti i Paolo Pozzan; dla 3.4 i wyższych wersji: Zeno Tajoli, Stefano Bargioni, Paolo Bizzarri

note: SCRIPT
en: Italic
pl: Kursywa

en: Item
pl: Pozycja

en: Item
pl: Egzemplarz

note: For the first occurrence, %1$s:  loopro.object | html
en: Item %s
pl: Pozycja %s

note: %1$s:  message.item.itemnumber | html %2$s:  message.found_transfer.reason | html %3$s:  Branches.GetName(message.found_transfer.tobranch) | html
en: Item %s queued behind %s transfer to %s
pl: Egzemplarz %s w kolejce za %s jest przesyłany do %s

en: Item URI
pl: URI egzemplarza

note: INPUT type=text name=barcode
en: Item barcode
pl: Kod kreskowy egzemplarza

en: Item barcode:
pl: Wprowadź kod kreskowy:

en: Item barcodes:
pl: Kod kreskowy egzemplarza:

en: Item call number
pl: Sygnatura egzemplarza

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &gt;= %s
pl: Sygnatura &gt;= %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item call number &lt; %s
pl: Sygnatura &lt; %s

en: Item call number between:
pl: Zakres sygnatur egzemplarzy:

en: Item callnumber:
pl: Sygnatura egzemplarza:

en: Item cannot be renewed because it's an onsite checkout
pl: Rekord nie może zostać prolongowany, to jest wypożyczenie na miejscu

en: Item check-in
pl: Egzemplarz zwrócony

en: Item checked out
pl: Egzemplarz wypożyczony

en: Item checkout
pl: Egzemplarz wypożyczony

en: Item checkout and renewal
pl: Wypożyczenia i prolongaty

en: Item circulation alerts
pl: Powiadomienia o udostępnianiu egzemplarza

en: Item circulation alerts
pl: Powiadomienia o udostępnianiu egzemplarza

en: Item circulation alerts &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Powiadomienia o udostępnianiu egzemplarza &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Item count
pl: Liczba egzemplarzy

en: Item damaged
pl: Egzemplarz zniszczony

en: Item details
pl: Szczegóły egzemplarza

en: Item details
pl: Szczegóły egzemplarza

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s
pl: Szczegóły egzemplarza dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Item details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły egzemplarza dla %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Item does not belong to your library
pl: Egzemplarz nie należy do Twojej biblioteki

en: Item due
pl: Termin zwrotu

en: Item floats
pl: Ruchomy egzemplarz

en: Item has a waiting hold
pl: Egzemplarz posiada rezerwację

en: Item has an outstanding fine
pl: Na egzemplarz naliczona jest należność

en: Item has been claimed as returned.
pl: Pozycja została zgłoszona jako zwrócona.

note: SCRIPT
en: Item has been lost (transaction recorded anyway)
pl: Egzemplarz zagubiony (operacja zapisana)

note: %1$s:  Branches.GetName( RECALLED_INTRANSIT ) | html
en: Item has been recalled and is in transit for pickup at %s.
pl: Egzemplarz został wybrany do przypomnienia i jest w drodze do %s.

note: %1$s:  name | html
en: Item has been trapped to fill a hold and is in transit for %s
pl: Egzemplarz został wybrany do zamówienia i jest w drodze do %s

en: Item has been withdrawn
pl: Egzemplarz został wycofany

note: SCRIPT
en: Item has been withdrawn (transaction recorded anyway)
pl: Egzemplarz został zniszczony (operacja zapisana)

en: Item has been withdrawn.
pl: Egzemplarz został wycofany.

en: Item has linked analytics
pl: Egzemplarz ma podłączone rekordy analityczne

en: Item holding library:
pl: Egzemplarz obecnej biblioteki:

note: TH
en: Item holds / Total holds
pl: Zamówienie na poziomie egzemplarza

en: Item home library:
pl: Egzemplarz biblioteki macierzystej:

en: Item information
pl: Informacje o egzemplarzu

note: %1$s:  UNLESS ( ITEM_DAT.nomod ) %2$s:  IF ( CAN_user_editcatalogue_edit_items )
en: Item information %s %s
pl: Informacje o egzemplarzu %s %s

en: Item information is not available for record-level course reserve
pl: Informacja o egzemplarzu jest niedostępna dla poziomu rekordu

en: Item is already at destination library.
pl: Egzemplarz jest gotowy do odbioru w bibliotece.

en: Item is already in a different rotating collection
pl: Egzemplarz jest częścią kolekcji czasowej

en: Item is already in this collection
pl: Egzemplarz jest częścią kolekcji

en: Item is an onsite checkout
pl: Egzemplarz jest wypożyczeniem na miejscu

en: Item is checked out
pl: Egzemplarz jest wypożyczony

en: Item is lost, cannot be checked in.
pl: Egzemplarz nie został wypożyczony.

note: %1$s:  branchname | html %2$s:  name | html
en: Item is marked waiting at %s for %s
pl: Egzemplarz do odbioru w %s dla %s

en: Item is normally not for loan
pl: Egzemplarz jest normalnie niedostępny do wypożyczenia

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item is normally not for loan %s(%s)%s.
pl: Egzemplarz nie jest przeznaczony do wypożyczenia %s(%s)%s.

en: Item is not allowed renewal
pl: Egzemplarza nie można prolongować

en: Item is not allowed renewal.
pl: Egzemplarza nie można prolongować.

en: Item is not checked out
pl: Egzemplarz nie został wypożyczony

en: Item is not in this collection
pl: Egzemplarz nie jest w kolekcji

note: %1$s:  Branches.GetName(tobranchcd) | html
en: Item is now in transit to %s
pl: Egzemplarz jest przesyłany do %s

en: Item is restricted
pl: Egzemplarz jest zastrzeżony

note: SCRIPT
en: Item is restricted (transaction recorded anyway)
pl: Egzemplarz jest zastrzeżony (operacja zapisana)

en: Item is restricted.
pl: Egzemplarz jest ograniczony.

note: %1$s:  END %2$s:  IF ( itemloo.itemlost )
en: Item level hold forced from OPAC %s %s
pl: Zamówienie na poziomie egzemplarza z OPAC %s %s

note: %1$s:  ELSIF itemloo.item_level_holds == "F"
en: Item level hold not allowed from OPAC %s
pl: Nie zezwolono na zamówienie na poziomie egzemplarza z OPAC %s

en: Item location filters
pl: Filtr lokalizacji egzemplarza

en: Item may be shelved out of order
pl: Pozycja może być odkładana na półki

note: SCRIPT
en: Item not checked out.
pl: Egzemplarz nie został wypożyczony.

note: %1$s:  IF item_notforloan_lib %2$s:  item_notforloan_lib | html %3$s:  END
en: Item not for loan %s(%s)%s.
pl: Egzemplarza nie można wypożyczyć %s(%s)%s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Item not found.
pl: Egzemplarz nie został znaleziony.

note: SCRIPT
en: Item not listed as checked out in offline database (transaction recorded anyway)
pl: Egzemplarza nie znaleziono w procesach udostępniania offline (operacja zapisana)

en: Item number file:
pl: Plik z numerami egzemplarzy:

en: Item only
pl: Tylko egzemplarz

en: Item processing:
pl: Przetwarzanie egzemplarza:

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.transferred ) | html
en: Item received from %s
pl: Egzemplarz otrzymany od %s

note: %1$s:  item.item_id | html
en: Item record %s
pl: Rekord egzemplarza %s

en: Item records
pl: Rekord egzemplarza

en: Item records were last synced on:
pl: Ostatnio widziane rekordy egzemplarzy:

en: Item renewed:
pl: Prolongowany egzemplarz:

en: Item returns home
pl: Zwrot do biblioteki macierzystej

en: Item returns to issuing branch
pl: Zwrot do biblioteki, z której wypożyczono egzemplarz

en: Item returns to issuing library
pl: Zwrot do biblioteki, z której wypożyczono egzemplarz

en: Item search
pl: Wyszukiwanie egzemplarzy

en: Item search
pl: Wyszukiwanie egzemplarzy

en: Item search &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: Wyszukiwanie egzemplarzy &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  field.label | html
en: Item search field: %s
pl: Przeszukiwane pola egzemplarzy: %s

en: Item search fields
pl: Przeszukiwane pola egzemplarzy

en: Item search fields
pl: Przeszukiwane pola egzemplarzy

en: Item search fields &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Przeszukiwane pola egzemplarzy &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Item search results
pl: Wynik wyszukiwania egzemplarzy

en: Item shelving location updated.
pl: Uaktualniono lokalizację półki egzemplarza.

note: A
en: Item sorting
pl: Sortowanie egzemplarza

note: SPAN
en: Item statuses may be inaccurate. Please view the record details for accurate item statuses
pl: Statusy egzemplarza nie są jednoznaczne. Wyświetl szczegóły rekordu, by doprecyzować statusy

en: Item tag
pl: Tag egzemplarza

note: SCRIPT
en: Item tags cannot currently be saved
pl: Etykiety egzemplarza nie mogą zostać obecnie zapisane.

en: Item type
pl: Typ dokumentu

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Item type = %s
pl: Typ dokumentu = %s

en: Item type already exists!
pl: Typ dokumentu już istnieje!

en: Item type code:
pl: Kod typu dokumentu:

en: Item type deleted successfully
pl: Typ dokumentu usunięty pomyślnie

en: Item type images are disabled. To enable them, turn off the
pl: Zdjęcia typów dokumentów są wyłączone. Jeśli chcesz je włączyć, wyłącz

en: Item type inserted successfully
pl: Typ dokumentu dodany pomyślnie

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( loopfilte.filter ) | html
en: Item type is %s
pl: Typ egzemplarza %s

en: Item type is normally not for loan.
pl: Typ egzemplarza jest normalnie niedostępny do wypożyczenia.

en: Item type not for loan.
pl: Typ egzemplarza nie do wypożyczenia.

en: Item type updated successfully
pl: Typ dokumentu uaktualniony pomyślnie

en: Item type:
pl: Typ dokumentu:

en: Item type:
pl: Typ dokumentu:

en: Item types
pl: Typy dokumentów

en: Item types
pl: Typy dokumentów

en: Item types administration
pl: Zarządzanie typami dokumentów

en: Item types administration
pl: Zarządzanie typami dokumentów

en: Item types are used to group related items. Examples of item types might be books, CDs, or DVDs.
pl: Typy dokumentów są używane do grupowania podobnych egzemplarzy. Na przykład grupy książek, płyty CD i DVD.

en: Item types:
pl: Typy dokumentów:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron = alert.RETURNED_FROM_ANOTHER.patron
en: Item was checked out to %s and was returned automatically.
pl: Egzemplarz został wypożyczony do %s i zwrócony automatycznie.

en: Item was lost, now found.
pl: Egzemplarz zagubiony, został odnaleziony.

en: Item was on loan and could not be checked in.
pl: Egzemplarz został wypożyczony i nie może być zwrócony.

en: Item was on loan to
pl: Egzemplarz był wypożyczony przez

en: Item was on loan. It was checked in before being marked as seen.
pl: Egzemplarz został wypożyczony. Egzemplarz został zwrócony zanim został oznaczony jako ostatnio widziany.

en: Item with barcode
pl: Egzemplarz o kodzie kreskowym

note: %1$s:  item_link | $raw | $KohaSpan
en: Item with barcode %s cannot be deleted:
pl: Egzemplarz o kodzie kreskowym %s nie może być usunięty:

note: %1$s:  barcode | html
en: Item with barcode '%s' added successfully
pl: Egzemplarz z kodem kreskowym '%s' dodany pomyślnie!

en: Item withdrawn.
pl: Egzemplarz wycofany.

en: Item(s)
pl: Egzemplarze

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not added to batch %s.
pl: Pozycja(-e) nie została(-y) dodana(-e) do listy %s.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Item(s) not removed from batch %s.
pl: Pozycja została usunięta z grupy %s.

en: Item:
pl: Pozycja:

en: Itemnumbers not found
pl: Nie odnaleziono numerów kart

en: Items
pl: Egzemplarze

en: Items
pl: Egzemplarze

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items &rsaquo; %s %s by %s%s (Record #%s) &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
pl: Egzemplarze &rsaquo; %s %s autorstwa %s%s (Rekord #%s) &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Items added
pl: Egzemplarze dodane

en: Items added to rota:
pl: Egzemplarze dodane do harmonogramu:

en: Items already on this rota:
pl: Egzemplarze w harmonogramie:

en: Items available
pl: Dostępne egzemplarze

en: Items checked out
pl: Egzemplarz wypożyczony

en: Items editor
pl: Edytor egzemplarzy

en: Items expected
pl: Zamówienia oczekujące

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  IF ( biblio.author ) %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END %5$s:  biblio.biblionumber | html
en: Items for %s %s by %s%s (Record #%s)
pl: Egzemplarze %s %s %s%s (Rekord #%s)

en: Items for purchase
pl: Egzemplarze do zakupu

en: Items found on other rotas:
pl: Tworzenie, modyfikowanie i usuwanie harmonogramu obiegu zbiorów

note: %1$s:  batch_id | html
en: Items in batch number %s
pl: Egzemplarze w grupie numer %s

en: Items list
pl: Lista egzemplarzy

en: Items lost
pl: Egzemplarze zagubione

en: Items needed
pl: Liczba potrzebnych egzemplarzy

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Items overdue as of %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Egzemplarze przetrzymane %s &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Items removed
pl: Egzemplarze usunięto

en: Items with no checkouts
pl: Egzemplarze nigdy niewypożyczone

en: Items with no checkouts
pl: Egzemplarze nigdy niewypożyczone

en: Items with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Egzemplarze nigdy niewypożyczone &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Items:
pl: Egzemplarze:

en: Items:
pl: Egzemplarze:

en: Itype
pl: Typ

en: January
pl: Styczeń

en: JavaScript library by Vladimir Agafonkinis licensed under the
pl: biblioteka JavaScript Vladimira Agafonkinisa jest na licencji

en: JavaScript library is licensed under both the
pl: Biblioteka JavaScript jest licencjonowana zarówno w ramach

en: Jenkins maintainer:
pl: Jenkins opiekunowie:

en: Jenkins maintainers:
pl: Jenkins opiekunowie:

en: Job ID
pl: ID zadania

en: Job ID:
pl: ID zadania:

en: Job progress:
pl: Postęp pracy:

en: Jobs already entered
pl: Zadania już zaplanowane

en: July
pl: Lipiec

en: Jump to:
pl: Przejdź do:

en: June
pl: Czerwiec

note: SCRIPT
en: Justify
pl: Wyjustuj

en: Juvenile
pl: Młodzież

en: KEEP SOLUTIONS, Portugal
pl: KEEP SOLUTIONS, Portugalia

en: Katipo Communications, New Zealand
pl: Katipo Communications, Nowa Zelandia

en: Keep existing manager
pl: Utrzymaj istniejącego menadżera

en: Keep for pseudonymization:
pl: Zachowaj dla pseudonimizacji:

en: Keep issue number
pl: Utrzymaj numer czasopisma

note: SCRIPT
en: Keep this ID and remove all others
pl: Zachowaj ten identyfikator i usuń wszystkie inne

en: Key
pl: Klucz

note: SCRIPT
en: Keyboard Navigation
pl: Nawigacja za pomocą klawiatury

en: Keyboard layout
pl: Układ klawiatury

en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Keyword
pl: Słowo kluczowe

en: Keyword (any):
pl: Słowo kluczowe (dowolne):

en: Keyword:
pl: Słowo kluczowe:

en: Keyword:
pl: Słowo kluczowe:

note: SCRIPT
en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Keywords:
pl: Słowa kluczowe:

note: SCRIPT
en: Koha &rsaquo; Cataloging &rsaquo;
pl: Koha &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo;

en: Koha administration
pl: Administracja

en: Koha administrator
pl: Administrator systemu

en: Koha cannot display existing passwords. Leave the field blank to leave password unchanged.
pl: Koha nie może wyświetlić istniejącego hasła. Jeśli chcesz pozostawić hasło bez zmian, pozostaw to pole puste.

en: Koha database schema
pl: Schemat bazy danych Koha

en: Koha development team
pl: Zespół programistów Koha

en: Koha field
pl: Pole Koha

en: Koha field:
pl: Pole Koha:

en: Koha full call number
pl: Sygnatura

en: Koha history timeline
pl: Historia Koha

en: Koha home
pl: Koha

en: Koha internal
pl: Koha

en: Koha is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
pl: Koha jest wolnym oprogramowaniem, możesz je rozprowadzać dalej i/lub modyfikować na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, opublikowanej przez Free Software Foundation, zarówno wersji 3 tej Licencji, jak i wersji późniejszych.

en: Koha link:
pl: Koha - link:

en: Koha module:
pl: Moduł Koha:

en: Koha offline circulation
pl: Koha Udostępnianie offline

en: Koha plugins
pl: Wtyczki Koha

en: Koha release teams
pl: Zespoły Koha

en: Koha report library
pl: Biblioteka Raportów Koha

en: Koha reports library
pl: Biblioteka Raportów Koha

en: Koha staff interface
pl: Koha - interfejs bibliotekarza

en: Koha to MARC mapping
pl: Mapowanie formatu MARC

en: Koha to MARC mapping &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Mapowanie formatu MARC &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Koha usage statistics &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Statystyki wewnętrzne Koha &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Koha version:
pl: Wersja Koha:

en: Koha-Suomi Oy, Finland
pl: Koha-Suomi Oy, Finlandia

en: KohaAloha, New Zealand
pl: KohaAloha, Nowa Zelandia

en: LC call number:
pl: Sygnatura Biblioteki Kongresu:

en: LC call number:
pl: Sygnatura Biblioteki Kongresu:

en: Label
pl: Etykieta

en: Label batch
pl: Grupa etykiet

note: %1$s:  batche.batch_id | html
en: Label batch number %s
pl: Grupa etykiet numer %s

en: Label batches
pl: Grupy etykiet

en: Label creator
pl: Kreator etykiet

en: Label creator
pl: Kreator etykiet

en: Label for lib:
pl: Etykieta dla biblioteki:

en: Label for opac:
pl: Etykieta dla OPAC:

en: Label height:
pl: Wysokość etykiety:

en: Label number
pl: Sygnatura

en: Label printing/exporting
pl: Drukowanie/eksport etykiet

en: Label printing/exporting &rsaquo; Label creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Drukowanie/eksport etykiet &rsaquo; Kreator etykiet &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Label template
pl: Szablony etykiet

en: Label templates
pl: Szablony etykiet

en: Label width:
pl: Szerokość etykiety:

en: Label:
pl: Etykieta:

en: Labeled MARC
pl: MARC z etykietami

en: Labels
pl: Etykiety

en: Labels &rsaquo; Koha
pl: Etykiety &rsaquo; Koha

en: Language
pl: Język

en: Language of original:
pl: Język oryginału:

en: Language:
pl: Język:

en: Language:
pl: Język:

en: Languages
pl: Język

en: Large print
pl: Druk powiększony

en: Large text
pl: Duży tekst

en: Last
pl: Ostatnia

en: Last borrowed:
pl: Ostatnio wypożyczony:

en: Last borrower:
pl: Ostatni wypożyczający:

en: Last cashup
pl: Ostatnia wypłata

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Last cashup: %s (
pl: Ostatnia wypłata: %s (

en: Last checkout date:
pl: Data ostatniego wypożyczenia:

en: Last claim date:
pl: Data reklamacji:

en: Last display
pl: Ostatnio wyświetlony

en: Last edit
pl: Ostatnia modyfikacja

en: Last import
pl: Ostatni import

en: Last inventory date:
pl: Ostatnia data skontrum:

en: Last item for bibliographic record with biblio-level hold on it
pl: Ostatni egzemplarz rekordu bibliograficznego z zamówieniem na poziomie bibliograficznym

en: Last location
pl: Ostatnia lokalizacja

en: Last modification by
pl: Ostatnia modyfikacja autorstwa

en: Last modification by - on
pl: Ostatnia modyfikacja przez - data

en: Last modification on
pl: Ostatnia modyfikacja dnia

en: Last modification on:
pl: Ostatnia modyfikacja:

en: Last patron
pl: Ostatni użytkownik

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate | $KohaDates
en: Last renewed %s
pl: Ostatnio prolongowany %s

en: Last returned by:
pl: Ostatnio zwrócony przez:

en: Last run
pl: Ostatnie uruchomienie

en: Last seen
pl: Ostatnio widziano

en: Last seen:
pl: Ostatnio widziano:

note: TH
en: Last time a library used this pattern
pl: Ostatnim razem biblioteka użyła tego wzorca

en: Last update:
pl: Ostatnia aktualizacja:

en: Last updated
pl: Ostatnia aktualizacja

en: Last updated:
pl: Ostatnia aktualizacja:

en: Last updated:
pl: Ostatnia aktualizacja:

en: Late
pl: Opóźniony

en: Late orders
pl: Zaległe zamówienia

en: Late orders &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Zaległe zamówienia &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Late serial issues claims
pl: Reklamacje opóźnionych numerów czasopism

en: Later you can modify your form and that's what matters on import.
pl: Możesz później modyfikować szczegóły importu.

en: Latest version
pl: Ostatnia wersja

en: Latina (Latin)
pl: Latina (łacina)

en: Law reports and digests
pl: Zbiory orzecznictwa i ustawodawstwa

en: Layout ID
pl: ID layoutu

en: Layout name:
pl: Nazwa layoutu:

en: Layouts
pl: Layouty

en: Leaflet
pl: Ulotka

en: Learn more about Mana KB on the
pl: Dowiedz się więcej o Mana KB na stronie

note: SCRIPT
en: Learn more...
pl: Dowiedz się więcej...

en: Leave a message
pl: Zostaw wiadomość

note: %1$s:  END %2$s:  END
en: Leave blank for auto calc during registration %s %s
pl: Pozostaw puste dla autouzupełnienia podczas rejestracji %s %s

note: %1$s:  Koha.Preference('minPasswordLength') | html
en: Leave blank to use system default (%s)
pl: Pozostaw puste, aby użyć ustawienia domyślnego w systemie (%s)

en: Leave empty to add via item search (itemnumber)
pl: Pozostaw puste, by dodać przez wyszukiwanie egzemplarzy (itemnumber)

en: Leave lost item charge
pl: Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony

en: Left
pl: Lewo

en: Left on order
pl: Pozostałe na zamówieniu

en: Left page margin:
pl: Lewy margines strony:

en: Left text margin:
pl: Lewy margines tekstu:

note: SCRIPT
en: Left to right
pl: Od lewej do prawej

en: Legacy default
pl: Domyślny zapis

en: Legal articles
pl: Ustawy

en: Legal cases and case notes
pl: Przypadki prawne i akta spraw

en: Legend
pl: Legenda

en: Legislation
pl: Ustawodawstwo

en: Length:
pl: Długość:

en: Letter
pl: Listy

en: Lib
pl: Nazwa pola

en: Librarian
pl: Bibliotekarz

en: Librarian identity:
pl: ID bibliotekarza:

en: Librarian:
pl: Bibliotekarz:

en: Libraries
pl: Biblioteki

en: Libraries
pl: Biblioteki

en: Libraries and groups
pl: Biblioteki i grupy

en: Libraries informations:
pl: Informacje o bibliotekach:

en: Libraries limitation:
pl: Ograniczenia bibliotek:

en: Libraries:
pl: Biblioteki:

en: Library
pl: Biblioteka

note: %1$s:  branchcode | html %2$s:  Branches.GetName( branchcode ) | html
en: Library %s - %s Checkin and transfer policy
pl: Biblioteka %s - %s - Polityka wypożyczeń i transferów

en: Library (code)
pl: Biblioteka (Kod)

en: Library EANs
pl: EANy biblioteki

en: Library EANs
pl: EANy biblioteki

en: Library URL:
pl: URL biblioteki:

en: Library added successfully.
pl: Biblioteka dodana pomyślnie

en: Library already exists and cannot be modified!
pl: Biblioteka już istnieje i nie można jej modyfikować!

en: Library branch
pl: Biblioteka/filia

en: Library checkin and transfer policy &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Polityka biblioteki w zakresie wypożyczeń i transferów &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Library code:
pl: Kod biblioteki:

en: Library created!
pl: Bibliotekę utworzono!

en: Library default
pl: Domyślna biblioteka

en: Library default updated successfully.
pl: Domyślna biblioteka zaktualizowana pomyślnie.

en: Library deleted successfully.
pl: Biblioteka usunięta pomyślnie.

en: Library groups
pl: Grupy Bibliotek

en: Library groups &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Grupy bibliotek &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: %1$s:  Branches.GetName( loopfilte.filter ) | html
en: Library is %s
pl: Biblioteka jest %s

en: Library is invalid.
pl: Błędna biblioteka.

en: Library is not a pickup location
pl: Biblioteka nie jest miejscem odbioru

en: Library is not set, please set your library before adding items to a batch.
pl: Egzemplarze nie zostały dodane do grupy z powodu braku ustawionej biblioteki. Ustaw bibliotekę i dodaj egzemplarze.

en: Library limitation
pl: Ograniczenia bibliotek

en: Library limitation:
pl: Ograniczenia bibliotek:

en: Library limitations
pl: Ograniczenia bibliotek

en: Library limitations:
pl: Ograniczenia bibliotek:

en: Library management
pl: Zarządzanie kontem bibliotecznym

en: Library name:
pl: Nazwa biblioteki:

en: Library of Congress
pl: Biblioteka Kongresu

en: Library of the patron:
pl: Biblioteka użytkownika:

en: Library setup
pl: Ustawienia konta bibliotecznego

en: Library transfer limits
pl: Limity transferów pomiędzy bibliotekami

en: Library type:
pl: Typ biblioteki:

en: Library updated successfully.
pl: Biblioteka zaktualizowana pomyślnie.

en: Library use
pl: Dane biblioteczne

en: Library:
pl: Biblioteka:

en: Library:
pl: Biblioteka:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( branch ) | html
en: Library: %s
pl: Biblioteka: %s

note: %1$s:  update.old_branch or "?" | html %2$s:  update.new_branch or "?" | html
en: Library: %s &rArr; %s
pl: Biblioteka: %s &rArr; %s

en: Libriotech, Norway
pl: Libriotech, Norwegia

note: SCRIPT
en: Light Blue
pl: Jasnoniebieski

note: SCRIPT
en: Light Gray
pl: Jasnoszary

note: SCRIPT
en: Light Green
pl: Jasnozielony

note: SCRIPT
en: Light Purple
pl: Jasnofioletowy

note: SCRIPT
en: Light Red
pl: Jasnoczerwony

note: SCRIPT
en: Light Yellow
pl: Jasnożółty

en: Limit batch item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod preference (please note that items_batchmod is still required)
pl: Ograniczenie modyfikowania grupy egzemplarzy do podpól zdefiniowanych w opcji SubfieldsToAllowForRestrictedBatchmod (uwaga items_batchmod jest nadal wymagane)

en: Limit collection code to:
pl: Ogranicz kod kolekcji do:

en: Limit item modification to subfields defined in the SubfieldsToAllowForRestrictedEditing preference (please note that edit_item is still required)
pl: Ograniczenie modyfikacji egzemplarza do podpól zdefiniowanych w opcji systemu SubfieldsToAllowForRestrictedEditing (uwaga edit_item jest nadal wymagane)

en: Limit item type to:
pl: Ogranicz typ dokumentu do:

en: Limit patron data access by group
pl: Ogranicz dostęp do danych użytkownika według grupy

en: Limit the ability to transfer items between libraries based on the library sending, the library receiving, and the item type involved. These rules only go into effect if the preference UseBranchTransferLimits is set to ON
pl: Ogranicz możliwość przesyłania egzemplarzy pomiędzy bibliotekami/filiami. Wartość w opcji UseBranchTransferLimits ustaw na 'Wymuszaj'

en: Limit to any of the following:
pl: Ogranicz do:

en: Limit to currently available items
pl: Ogranicz do dostępnych egzemplarzy

en: Limit to:
pl: Ogranicz do:

en: Limit to:
pl: Ogranicz do:

note: A
en: Limited to your library. See report help for other details.
pl: Ograniczone do twojej biblioteki. Zobacz raport pomocy, by poznać szczegóły.

en: Limits
pl: Ograniczenia

en: Line
pl: Wiersz

en: Line
pl: Wiersz

note: SCRIPT
en: Line height
pl: Wysokość linii

en: Line:
pl: Wiersz:

en: Link a host record to
pl: Połącz z rekordem macierzystym

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Link a host record to %s
pl: Połącz z rekordem macierzystym %s

en: Link authorities automatically
pl: Automatycznie połącz hasła wzorcowe

note: SCRIPT
en: Link copied to the clipboard
pl: Link skopiowany do schowka

en: Link field to authorities
pl: Połącz pole z hasłem wzorcowym

note: SCRIPT
en: Link list
pl: Połącz z listą

en: Link to host record
pl: Połącz z rekordem macierzystym

en: Link to host record &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
pl: Połącz z rekordem macierzystym &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Link...
pl: Odnośnik...

en: List
pl: Listy

en: List (one ID per line):
pl: Lista (jeden ID w wierszu):

note: SCRIPT
en: List Properties
pl: Lista właściwości

en: List borrowernumbers one by one
pl: Lista numerów użytkowników jeden po drugim

en: List could not be created. (Do not use the database administrator account.)
pl: Lista nie została utworzona. (Nie użyto konta administratora bazy.)

en: List created.
pl: Listę utworzono.

en: List deleted.
pl: Listę usunięto.

en: List fields
pl: Lista pól

en: List item price includes tax:
pl: Ceny katalogowe zawierają podatek:

en: List member:
pl: Lista użytkowników:

en: List name
pl: Nazwa listy

en: List name will be file name with timestamp
pl: Nazwa listy będzie nazwą pliku z określeniem czasu

en: List name:
pl: Nazwa listy:

en: List of Item types to display in a drop down menu on the Purchase suggestion form on the OPAC. When creating the authorized values for SUGGEST_FORMAT, enter a description into this form so it is visible on the OPAC to patrons.
pl: Lista typów egzemplarza do wyświetlenia w menu rozwijanym w formularzu Propozycja zakupu w OPAC. Podczas tworzenia wartości dla SUGGEST_FORMAT, wprowadź opis w tym formularzu, aby był widoczny w OPAC dla użytkowników.

en: List of patron suggestion reject or accept reasons (appears when managing suggestions)
pl: Lista powodów zaakceptowania/odrzucenia propozycji zakupu (pojawia się podczas zarządzania propozycjami)

en: List of rules
pl: Lista zasad

note: SCRIPT
en: List of values
pl: Lista wartości

en: List price
pl: Ceny katalogowe

en: List prices are:
pl: Ceny katalogowe:

en: List prices:
pl: Ceny katalogowe:

note: SCRIPT
en: List properties...
pl: Lista właściwości...

en: List requests
pl: Lista zamówień na kopię

en: List updated.
pl: Listę uaktualniono.

en: List:
pl: Lista:

en: Lists
pl: Listy

en: Lists
pl: Listy

en: Lists that include this title:
pl: Listy zawierające ten tytuł:

en: Live CD maintainer
pl: Opiekun Live CD

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading
pl: Wczytywanie

en: Loading
pl: Wczytywanie

en: Loading data...
pl: Wczytywanie danych...

note: SCRIPT
en: Loading emoticons...
pl: Ładowanie emotikonów ...

en: Loading new messaging defaults
pl: Ładowanie domyślnych wiadomości

note: SCRIPT
en: Loading page %s, please wait...
pl: Trwa proces wczytywania %s, proszę czekać...

note: SCRIPT
en: Loading records, please wait...
pl: Wczytywanie, proszę czekać...

en: Loading, please wait...
pl: Wczytywanie, proszę czekać...

en: Loading...
pl: Wczytywanie...

en: Loading...
pl: Wczytywanie...

en: Loan period
pl: Okres wypożyczenia

en: Loan period was not shortened due to override.
pl: Okres wypożyczenia nie został skrócony z powodu przetrzymania.

en: Loan period:
pl: Okres wypożyczenia:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Local catalog
pl: Katalog lokalny

note: A
en: Local cover image
pl: Lokalna okładka

note: SCRIPT
en: Local cover image (<a href='%s'>edit</a>)
pl: Lokalna okładka (<a href='%s'>modyfikuj</a>)

en: Local images have not been enabled by your system administrator.
pl: Lokalne zdjęcia nie zostały włączone przez administratora systemu.

note: SCRIPT
en: Local number
pl: Numer lokalny

en: Local use
pl: Lokalne ustawienia

en: Local use preferences
pl: Lokalne ustawienia systemu

en: Local use recorded
pl: Zapisano do statystyki wewnętrznej

en: Local use recorded
pl: Zapisano do statystyki wewnętrznej

en: Local use recorded.
pl: Zapisano do statystyki wewnętrznej.

en: Locale:
pl: Lokalizacja:

en: Locale:
pl: Lokalizacja:

en: Localization
pl: Lokalizacja

en: Localization &rsaquo; Koha
pl: Lokalizacja &rsaquo; Koha

en: Localization data added
pl: Dane o lokalizacji zostały dodane

en: Location
pl: Lokalizacja

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Location = %s
pl: Lokalizacja = %s

en: Location and availability
pl: Lokalizacja i status

en: Location(s)
pl: Lokalizacja

en: Location:
pl: Lokalizacja:

en: Location:
pl: Lokalizacja:

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => subscription.location ) | html
en: Location: %s
pl: Lokalizacja: %s

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: Lock budget:
pl: Zablokuj budżet:

en: Locked
pl: Zablokowany

note: %1$s:  END
en: Locked%s
pl: Zablokowany%s

en: Log entries
pl: Logi systemowe

note: INPUT type=submit
en: Log in
pl: Zaloguj się

en: Log in as a different user
pl: Zaloguj się jako inny użytkownik

en: Log in using a Shibboleth account
pl: Zaloguj używając konta Shibboleth

en: Log into the self check-in module. Note: this permission prevents the patron from using any other OPAC functionality
pl: Logowanie do modułu samoobsługowych zwrotów. Uwaga: to uprawnienie blokuje dostęp do innych funkcji w OPAC

note: I
en: Log not enabled
pl: Logi nie są zapisywane

en: Log out
pl: Wyloguj

en: Log viewer
pl: Podgląd dziennika zdarzeń

en: Logged in as:
pl: Zalogowano jako:

en: Logging system does not behave correctly
pl: System uwierzytelniania nie działa poprawnie

en: Logs
pl: Dziennik zdarzeń

en: Logs
pl: Dziennik zdarzeń

en: Look for existing records in catalog?
pl: Sprawdzić, czy istnieją już te rekordy w katalogu?

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost
pl: Zagubiony

note: %1$s:  resultsloo.itemlostcount | html
en: Lost (%s)
pl: Zagubiony (%s)

en: Lost card
pl: Zagubiona karta

en: Lost hold
pl: Zagubione zamówienie

en: Lost item
pl: Zagubiony egzemplarz

en: Lost item fee refund
pl: Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony

note: %1$s:  Branches.GetName(current_branch) | html
en: Lost item fee refund on return policy for %s
pl: Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony w domyślnej polityce zwrotów dla %s

en: Lost item processing fee
pl: Opłata za przetwarzanie zagubionego egzemplarza

en: Lost items
pl: Egzemplarze zagubione

en: Lost items
pl: Egzemplarze zagubione

en: Lost items &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Egzemplarze zagubione &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Lost items in staff interface
pl: Egzemplarze zagubione w interfejsie bibliotekarza

en: Lost items in staff interface:
pl: Egzemplarze zagubione w interfejsie bibliotekarza:

en: Lost on
pl: Zagubiony

en: Lost on:
pl: Zagubiony:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Lost status
pl: Zagubiony

en: Lost status:
pl: Status zagubienia:

en: Lost status:
pl: Status zagubienia:

en: Lost:
pl: Zagubiona karta:

en: Lower left X coordinate:
pl: Współrzędna X w lewym dolnym:

en: Lower left Y coordinate:
pl: Współrzędna Y w lewym dolnym:

en: Lowercase
pl: Małe litery

en: Lund University Library, Sweden
pl: Lund University Library, Szwecja

en: MARC Bibliographic framework test
pl: Test Szablonu Bibliograficznego MARC

en: MARC Card View
pl: Karta widoku MARC

en: MARC View
pl: Widok MARC

en: MARC bibliographic framework
pl: Szablon bibliograficzny MARC

en: MARC bibliographic framework test
pl: Test Szablonu Bibliograficznego MARC

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s : %s errors found %s : Configuration OK! %s
pl: Kontrola MARC %s : %s znalezionych błędów %s : Konfiguracja OK! %s

note: %1$s:  IF ( total ) %2$s:  total | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: MARC check %s :%s errors found%s : Configuration OK!%s &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Kontrola MARC %s :%s znalezionych błędów%s : Konfiguracja OK!%s &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: MARC details
pl: Szczegóły MARC

en: MARC field
pl: Pola MARC

en: MARC field:
pl: Pole MARC:

en: MARC frameworks
pl: Szablony MARC

en: MARC frameworks
pl: Szablony MARC

note: %1$s:  marcflavour | html
en: MARC frameworks: %s
pl: Szablony MARC: %s

en: MARC import &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
pl: Szablony MARC &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: MARC modification template
pl: Szablony modyfikacji MARC

en: MARC modification templates
pl: Szablony modyfikacji MARC

en: MARC modification templates
pl: Szablony modyfikacji MARC

note: %1$s:  template_id | html
en: MARC modification templates %s
pl: Szablony modyfikacji MARC %s

en: MARC organization code
pl: Kod organizacji MARC

en: MARC overlay rules
pl: Reguły pomijania pól MARC

en: MARC overlay rules &rsaquo; Koha &rsaquo; Administration
pl: Reguły pomijania pól MARC &rsaquo; Koha &rsaquo; Administracja

en: MARC preview
pl: Podgląd MARC

en: MARC preview:
pl: Podgląd MARC:

note: %1$s:  biblionumber | html %2$s:  bibliotitle | html
en: MARC record: %s ( %s )
pl: Rekord MARC: %s ( %s )

en: MARC staging results
pl: Wyniki przygotowanych rekordów MARC

en: MARC staging results
pl: Wyniki przygotowanych rekordów MARC

en: MARC stands for Machine Readable Cataloging. A MARC record contains bibliographic record information about an item. MARC21 is used globally, UNIMARC tends to be used in a few European countries.
pl: Standard MARC jest formatem katalogowania danych bibliograficznych. MARC21 jest używany na całym świecie, UNIMARC w Europie.

en: MARC structure
pl: Struktura MARC

en: MARC subfield
pl: Podpole MARC

en: MARC subfield:
pl: Podpole MARC:

en: MARC with items
pl: MARC z egzemplarzami

en: MARC without items
pl: MARC bez egzemplarzy

en: MARCOverlayRules
pl: Reguły pomijania pól MARC

en: MIT License
pl: MIT

en: MIT and GPLv3 Licenses
pl: Na licencji MIT oraz GPLv3

en: MIT licence
pl: MIT

en: MIT license
pl: MIT

note: SCRIPT
en: Macro not found
pl: Nie znaleziono makra

note: SCRIPT
en: Macro successfully deleted
pl: Macro zostało pomyślnie usunięte

en: Macros
pl: Makra

en: Macros...
pl: Makra...

en: Magyar (Hungarian)Agnes Imecs
pl: Magyar (węgierski) Agnes Imecs

en: Main address
pl: Główny adres

en: Main contact method:
pl: Preferowany sposób kontaktu:

note: SCRIPT
en: Main library
pl: Biblioteki głównej

note: SCRIPT
en: Make ID unique
pl: Oznacz, aby identyfikator był unikalny

en: Make a new printer profile.
pl: Utwórz nowy profil drukarki.

en: Make a payment
pl: Należności

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Make a payment for %s
pl: Należności: %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Make a payment for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Należności: %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Make a single holiday on a range repeated yearly. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, and will affect August 1-10 in other years.
pl: Wybierz zakres dni, gdy biblioteka jest zamknięta. Na przykład: jeśli wybierzesz 1 sierpnia 2012 i 10 sierpnia 2012, dni od 1 do 10 sierpnia w tym roku i w kolejnych latach uznane zostaną za dni wolne.

en: Make a single holiday on a range. For example, selecting August 1, 2012 and August 10, 2012 will make all days between August 1 and 10 a holiday, but will not affect August 1-10 in other years.
pl: Wybierz zakres dni, gdy biblioteka jest zamknięta. Na przykład: jeśli wybierzesz 1 sierpnia 2012 i 10 sierpnia 2012, dni od 1 do 10 sierpnia wyłącznie w 2012 roku uznane zostaną za dni wolne.

en: Make a single holiday. For example, selecting August 1, 2012 will make it a holiday, but will not affect August 1 in other years.
pl: Wybierz dzień, gdy biblioteka jest zamknięta. Na przykład, jeśli wybierzesz 1 sierpnia 2012, wyłącznie ten dzień i tylko w 2012 roku, zostanie uznany za dzień wolny.

en: Make budget active:
pl: Aktywuj budżet:

en: Make claim
pl: Złóż reklamację

en: Make default
pl: Ustaw jako domyślną

note: SCRIPT
en: Make image decorative:
pl: Oznacz dekoracyjny obraz:

en: Make payment
pl: Należności

en: Make sure to copy your API secret now. You won’t be able to see it again!
pl: Pamiętaj, aby teraz skopiować klucz tajny interfejsu API. Nie będziesz mógł tego zobaczyć ponownie!

en: Make this weekday a holiday, every week. For example, if your library is closed on Saturdays, use this option to make every Saturday a holiday.
pl: W ten dzień tygodnia w każdym tygodniu biblioteka jest zamknięta. Na przykład: jeśli biblioteka jest zamknięta w soboty, to po wybraniu tej opcji wszystkie soboty będą oznaczone jako dni wolne.

en: Male
pl: Mężczyzna

en: Male
pl: Mężczyzna

en: Mana KB is a global knowledge base for library-centric data. It has been designed initially to interact with Koha, the Open Source ILS, but can be used by any other software.
pl: Mana KB (Mana Knowledge Base) to globalna baza danych bibliotecznych. Początkowo została zaprojektowana tylko do interakcji z systemem Koha, ale może być używana przez każde inne oprogramowanie.

en: Mana KB token
pl: Token do bazy Mana KB

en: Mana Knowledge Base report search results
pl: Wyniki wyszukiwania w Mana Knowledge Base

en: Mana Knowledge Base reports search &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Wyszukiwanie raportów w Mana KB &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Mana centralizes information between other Koha installations to facilitate the creation of new subscriptions, vendors, reports, etc. You can search, share, import, and comment on the content of Mana. The information shared with Mana KB is shared under the
pl: Mana zbiera informacje z różnych instalacji systemu Koha w celu ułatwienia tworzenia nowych prolongat, dostawców, raportów itp. Możesz przeszukiwać, udostępniać, importować i komentować zawartość biblioteki Mana. Informacje w Mana KB są udostępniane na

en: Mana configuration is currently empty. This feature will not work. Please contact your site administrator.
pl: Konfiguracja Mana KB jest pusta. Opcja nie będzie działać. Skontaktuj się z administratorem strony.

en: Mana search
pl: Wyszukiwanie w Mana KB

note: %1$s:  statuscode | html
en: Mana search fails with the code: %s
pl: Kod nieudanego wyszukiwania w Mana KB: %s

note: %1$s:  total | html
en: Mana subscriptions (%s found)
pl: Prenumeraty Mana (znaleziono %s)

en: Mana subscriptions search
pl: Wyszukiwanie prenumerat Mana

en: Mana token:
pl: Token do Mana KB:

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Manage 'Quote of the day' quotes
pl: Zarządzaj 'Cytatem dnia'

en: Manage API keys
pl: Zarządzaj kluczami API

en: Manage CSV export profiles
pl: Zarządzanie profilami eksportu CSV

en: Manage CSV export profiles
pl: Zarządzanie profilami eksportu CSV

en: Manage Did you mean? configuration
pl: Zarządzanie konfiguracją Czy chodziło o...?

en: Manage EDIFACT transmissions
pl: Zarządzanie przesyłaniem EDIFACT

en: Manage ILL request
pl: Zarządzaj zamówieniem WM

en: Manage Koha system settings (Administration panel)
pl: Zarządzanie opcjami systemu Koha (panel administratora)

en: Manage MARC bibliographic and authority frameworks and test them
pl: Zarządzanie szablonami MARC rekordów bibliograficznych i haseł wzorcowych

en: Manage MARC overlay rules
pl: Zarządzaj regułami pomijania pól MARC

en: Manage MARC overlay rules configuration
pl: Zarządzanie konfiguracją reguł pomijania pól MARC

en: Manage Mana KB content sharing
pl: Zarządzanie udostępnioną zawartością Mana KB

en: Manage OAI Sets
pl: Zarządzaj zestawami OAI

en: Manage OAI sets
pl: Zarządzanie zestawami OAI

en: Manage OPAC problem reports
pl: Zarządzanie raportami problemów OPAC

en: Manage OPAC problem reports submitted by patrons
pl: Zarządzaj raportami problemów OPAC przesłanymi przez użytkowników

en: Manage SMS cellular providers
pl: Zarządzanie operatorami sieci komórkowych (SMS)

en: Manage SMTP servers
pl: Zarządzanie serwerami SMTP

en: Manage Z39.50 and SRU server configuration
pl: Zarządzanie Serwerami Z39.50/SRU

en: Manage account debit and credit types
pl: Zarządzanie typami zasilania i obciążania kont

en: Manage additional fields
pl: Zarządzaj dodatkowymi polami

en: Manage additional fields
pl: Zarządzaj dodatkowymi polami

en: Manage additional fields for baskets or subscriptions (requires edit_subscription or order_manage permissions)
pl: Zarządzanie dodatkowymi polami w koszykach lub prenumeracie (wymagane edit_subscription lub order_manage permissions)

en: Manage additional images to use as logo, decoration or background on a patron card layout.
pl: Zarządzaj dodatkowymi obrazami (użyj jako logo, tło na layout karty użytkownika).

en: Manage all baskets and order lines, regardless of restrictions on them
pl: Zarządzanie zamówieniami i koszykami, niezależnie od ograniczeń

en: Manage all funds
pl: Zarządzanie wszystkimi funduszami

en: Manage audio alerts
pl: Zarządzanie alertami dźwiękowymi

en: Manage authorized value categories and authorized values
pl: Zarządzanie dopuszczonymi wartościami

en: Manage background jobs
pl: Zarządzanie pracami w tle

en: Manage basket and order lines
pl: Zarządzanie koszykiem i zamówieniami

en: Manage basket groups
pl: Zarządzanie grupami koszyków

en: Manage budget plannings
pl: Zarządzanie planowaniem budżetu

en: Manage budgets
pl: Zarządzanie budżetami

en: Manage circulation rules
pl: Zarządzanie zasadami udostępniania

en: Manage circulation rules for any library. If not set the logged in user can only edit circulation rules for their own library (please note that manage_circ_rules is still required)
pl: Zarządzanie zasadami udostępniania wszystkich bibliotek/filii. Jeśli nie jest ustawione, zalogowany użytkownik może modyfikować zasady udostępniania tylko we własnej bibliotece (manage_circ_rules jest wymagane)

en: Manage cities and towns
pl: Zarządzanie miastami

en: Manage classification sources and filing rules
pl: Zarządzanie źródłami i zasadami klasyfikacji

en: Manage column configuration
pl: Zarządzanie konfiguracją kolumn

en: Manage contracts
pl: Zarządzanie kontraktami

en: Manage currencies and exchange rates
pl: Zarządzanie walutami i kursami wymian

en: Manage custom fields for item search
pl: Zarządzaj niestandardowymi polami do wyszukiwania egzemplarzy

en: Manage extended patron attributes
pl: Zarządzanie atrybutami użytkownika

en: Manage frequencies
pl: Zarządzaj częstotliwością

en: Manage funds
pl: Zarządzanie budżetami

en: Manage global system preferences
pl: Zarządzanie globalnymi ustawieniami systemu

en: Manage global system preferences like MARC flavor, date format, administrator email, and templates.
pl: Zarządzaj ustawieniami systemu takimi jak: format MARC, format wyświetlania daty, e-mail administratora, szablony.

en: Manage housebound deliveries
pl: Zarządzanie dostawami użytkownika nieopuszczającego domu

en: Manage housebound profile
pl: Zarządzanie profilem użytkownika nieopuszczającego domu

en: Manage indexes, facets, and their mappings to MARC fields and subfields
pl: Zarządzanie indeksami, fasetami i mapowaniem do pól i podpól MARC

en: Manage invoice files
pl: Zarządzaj plikami faktur

en: Manage item circulation alerts
pl: Zarządzanie powiadomieniami o udostępnianiu egzemplarza

en: Manage item search fields
pl: Zarządzanie przeszukiwanymi polami egzemplarza

en: Manage item types
pl: Zarządzanie typami egzemplarza

en: Manage items
pl: Zarządzaj egzemplarzami

en: Manage items
pl: Zarządzaj egzemplarzami

en: Manage items assigned to
pl: Zarządzaj egzemplarzami przeznaczonymi do

en: Manage keyboard shortcuts for the advanced cataloging editor
pl: Zarządzanie skrótami klawiaturowymi w zaawansowanym edytorze katalogowania

en: Manage labels
pl: Zarządzaj etykietami

en: Manage libraries and library groups
pl: Zarządzanie filiami i grupami bibliotek

en: Manage library EDI EANs
pl: Zarządzaj EDI EAN biblioteki

en: Manage library transfer limits and transport cost matrix
pl: Zarządzanie transferami między bibliotekami i kosztami transportu

en: Manage lists of patrons
pl: Zarządzaj listą użytkowników

en: Manage marc modification templates
pl: Zarządzanie szablonami modyfikacji MARC

en: Manage numbering patterns
pl: Zarządzaj wzorem numerowania

en: Manage order basket fields
pl: Zarządzaj polami koszyka zamówień

en: Manage orders
pl: Zarządzaj zamówieniami

en: Manage patron categories
pl: Zarządzanie kategoriami użytkownika

en: Manage patron clubs
pl: Zarządzaj grupami/klubami użytkowników

en: Manage patrons fines and fees
pl: Zarządzanie należnościami użytkowników

en: Manage plugins
pl: Zarządzanie wtyczkami

en: Manage plugins ( install / uninstall )
pl: Zarządzanie wtyczkami ( instalowanie / odinstalowywanie )

en: Manage purchase suggestions
pl: Zarządzanie propozycjami zakupu

en: Manage recalls for patrons
pl: Zarządzanie przypomnieniami użytkowników

en: Manage record matching rules
pl: Zarządzanie regułami dopasowania rekordów

note: SCRIPT
en: Manage request
pl: Zarządzaj zamówieniem

en: Manage restrictions for accounts
pl: Zarządzanie ograniczeniami dla kont

en: Manage rotating collections
pl: Zarządzaj kolekcjami

en: Manage rotating collections
pl: Zarządzanie kolekcjami

en: Manage rules for automatically matching MARC records during record imports
pl: Zarządzaj zasadami automatycznego dopasowania rekordów MARC podczas importu rekordów

en: Manage search engine configuration
pl: Zarządzanie konfiguracją wyszukiwarki

en: Manage serial subscriptions
pl: Zarządzanie prenumeratami czasopism

en: Manage staged MARC records
pl: Zarządzaj rekordami MARC przygotowanymi do importu

en: Manage staged MARC records
pl: Zarządzaj rekordami MARC przygotowanymi do importu

note: %1$s:  IF ( import_batch_id ) %2$s:  import_batch_id | html %3$s:  END
en: Manage staged MARC records %s &rsaquo; Batch %s %s
pl: Zarządzaj rekordami MARC przygotowanymi do importu %s &rsaquo; Grupa %s %s

en: Manage staged records
pl: Zarządzaj rekordami przygotowanymi do importu

en: Manage stages
pl: Zarządzaj etapami

en: Manage stages
pl: Zarządzaj etapami

en: Manage stockrotation operations
pl: Zarządzanie operacjami obiegu zbiorów

en: Manage subscription fields
pl: Zarządzaj polami prenumeraty

en: Manage subscriptions from any branch (only applies when IndependentBranches is used)
pl: Zarządzanie prenumeratą niezależnie od biblioteki/filii (w przypadku używania opcji IndependentBranches)

en: Manage suggestions:
pl: Zarządzaj propozycjami:

en: Manage two-factor authentication
pl: Zarządzaj dwuskładnikowym uwierzytelnianiem

en: Manage two-factor authentication
pl: Zarządzaj dwuskładnikowym uwierzytelnianiem

en: Manage uploaded files (
pl: Zarządzanie załadowanymi plikami (

en: Manage usage statistics settings
pl: Zarządzanie statystykami wewnętrznymi

en: Manage vendor EDI accounts for import/export
pl: Zarządzaj kontami importu/eksportu EDI dostawców

en: Manage vendors
pl: Zarządzanie dostawcami

en: Managed by
pl: Zarządzany przez

en: Managed by - on
pl: Zarządzany przez - data

en: Managed by:
pl: Zarządzany przez:

en: Managed in tab:
pl: Zarządzane w zakładce:

en: Managed on
pl: Zarządzany dnia

en: Managed on:
pl: Zarządzany dnia:

en: Managed rules for automatic overlay of MARC fields during record imports and updates
pl: Zarządzaj regułami automatycznego pomijania pól MARC podczas importu i aktualizacji rekordów

en: Managed staged MARC records, including completing and reversing imports
pl: Zarządzanie przygotowanymi rekordami (w tym ukończeniem lub porzuceniem importu)

en: Management date from:
pl: Zarządzanie od daty:

en: Manager name
pl: Nazwisko menedżera

en: Managing library
pl: Biblioteka macierzysta

en: Managing library:
pl: Biblioteka macierzysta:

en: Managing library:
pl: Biblioteka macierzysta:

en: Mandatory
pl: Wymagane

en: Mandatory data added
pl: Obowiązkowe dane zostały dodane

en: Mandatory:
pl: Wymagane:

en: Manual
pl: Ręczne

en: Manual credit
pl: Zasilenie

en: Manual credit
pl: Zasilenie

en: Manual fee
pl: Opłata ręczna

en: Manual history:
pl: Historia prenumeraty:

en: Manual history:
pl: Historia prenumeraty:

en: Manual invoice
pl: Obciąż konto

en: Manual invoice
pl: Obciąż konto

en: Mapping
pl: Mapowanie

note: SCRIPT
en: Mapping will be removed for: %s.
pl: Mapowanie zostanie usunięte dla: %s.

note: %1$s:  setName | html %2$s:  setSpec | html
en: Mappings for set '%s' (%s)
pl: Mapowanie dla ustawień '%s' (%s)

en: Mappings have been saved
pl: Mapowanie zostało zapisane

en: March
pl: Marzec

en: Mark "In demand"
pl: Oznacz "Na żądanie"

en: Mark as overdue
pl: Oznacz jako przetrzymane

en: Mark checkout notes as seen/not seen
pl: Oznaczanie w uwagach wypożyczeń jako widziane/niewidziane

en: Mark closed
pl: Zamknięty

note: INPUT type=submit
en: Mark item as lost
pl: Egzemplarze zagubione

note: INPUT type=submit
en: Mark lost and notify patron
pl: Zagubiony i powiadomiony użytkownik

en: Mark new
pl: Nowy

en: Mark not seen
pl: Nie widziano

en: Mark seen
pl: Widziany

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and continue >>
pl: Zaznacz widziane i kontynuuj >>

note: INPUT type=submit
en: Mark seen and quit
pl: Oznacz wybrane pozycje jako

en: Mark selected as:
pl: Oznacz wybrane pozycje jako:

en: Mark the original budget as inactive
pl: Oznacz powielany budżet jako nieaktywny

en: Mark viewed
pl: Oglądany

en: Match applied
pl: Zastosowano dopasowanie

note: SCRIPT
en: Match case
pl: Uwzględniaj wielkość liter

en: Match check
pl: Sprawdź dopasowanie

note: %1$s:  matchcheck.mc_num | html
en: Match check %s
pl: Sprawdź dopasowanie %s

en: Match check 1 |
pl: Sprawdź dopasowanie 1 |

en: Match details
pl: Szczegóły dopasowania

en: Match found
pl: Punkt dopasowania

en: Match point
pl: Punkt dopasowania

note: %1$s:  matchpoint.mp_num | html
en: Match point %s |
pl: Punkt dopasowania %s |

en: Match point 1 |
pl: Punkt dopasowania 1 |

en: Match points
pl: Punkty dopasowania

en: Match threshold:
pl: Próg dopasowania:

en: Match type
pl: Rodzaj dopasowania

note: SCRIPT
en: Matches authority %s (score=%s):%s
pl: Dopasowane hasła wzorcowe %s (wyniki=%s):%s

note: %1$s:  biblio.match_biblionumber | uri
en: Matches biblio %s
pl: Dopasowane rekordy %s

note: SCRIPT
en: Matches bibliographic record %s (score=%s):%s
pl: Dopasowane rekordy bibliograficzne %s (wyniki=%s):%s

en: Matching rule applied:
pl: Zastosowano regułę dopasowania:

note: SCRIPT
en: Matching rule code missing
pl: Brakuje kodu reguły dopasowania

en: Matching rule code:
pl: Kod reguły dopasowania:

en: Matching:
pl: Dopasowanie:

en: Matchpoint components
pl: Komponenty punktu dopasowania

en: Material:
pl: Materiał:

en: Materials
pl: Materiały

en: Materials specified
pl: Materiały określone

en: Materials specified:
pl: Określone materiały:

note: SCRIPT
en: Mathematical
pl: Matematyczne

en: Matrix
pl: Маtryca

en: Max length:
pl: Maksymalna długość:

en: Max. suspension duration (day)
pl: Maksymalny okres zawieszenia (dzień/dni)

en: Maximum Koha version
pl: Maksymalna wersja Koha

en: Maximum total holds allowed (count)
pl: Maksymalne dozwolone rezerwacje (liczba)

note: %1$s:  upgrade_module.max_version | html
en: Maximum version: %s
pl: Maksymalna wersja Koha: %s

en: May
pl: Maj

en: Maybe it is not installed and configured correctly?
pl: Czy jest zostało poprawnie zainstalowane i skonfigurowane?

en: Meaning
pl: Znaczenie

note: SCRIPT
en: Media poster (Image URL)
pl: Plakat (obraz URL)

note: SCRIPT
en: Medium Blue
pl: Średni niebieski

note: SCRIPT
en: Medium Gray
pl: Średni szary

note: SCRIPT
en: Medium Purple
pl: Średni fioletowy

en: Member
pl: Członek

en: Members
pl: Użytkownicy

en: Memcached:
pl: Pamięć podręczna:

en: Men
pl: Mężczyźni

note: INPUT type=submit name=merge
en: Merge
pl: Scal

note: SCRIPT
en: Merge cells
pl: Scal komórki

note: %1$s:  error | html
en: Merge failed! The following error was reported: %s.
pl: Wystąpił błąd podczas scalania! Zgłoszono błąd: %s.

en: Merge failed! The patron to keep was invalid.
pl: Scalanie nie powiodło się! Konto użytkownika niepoprawne.

en: Merge invoices
pl: Scal faktury

en: Merge invoices
pl: Scalanie faktur

en: Merge patron records
pl: Scal rekordy użytkowników

en: Merge patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Scalanie rekordów użytkowników &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: INPUT type=submit
en: Merge patrons
pl: Scal użytkowników

en: Merge records
pl: Scal rekordy

en: Merge reference
pl: Scal odsyłacz

en: Merge selected
pl: Scal wybrane

en: Merge selected invoices
pl: Scal wybrane faktury

en: Merge selected patrons
pl: Scal wybranych użytkowników

en: Merging records
pl: Scalanie rekordów

en: Merging records
pl: Scalanie rekordów

en: Merging records &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
pl: Scalanie rekordów &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Merging with authority:
pl: Scalanie haseł wzorcowych:

en: Message
pl: Wiadomość

en: Message body:
pl: Treść wiadomości:

en: Message broker:
pl: Broker wiadomości:

en: Message is duplicate
pl: Wiadomość jest powielona

en: Message sent
pl: Wysłano wiadomość

en: Message subject:
pl: Temat wiadomości:

en: Messages
pl: Wiadomości

en: Messaging
pl: Powiadomienia

note: SCRIPT
en: Metadata and Document Properties
pl: Metadane i właściwości dokumentu

note: SCRIPT
en: Middle
pl: Środek

note: SCRIPT
en: Midnight Blue
pl: Granatowy

en: Mine
pl: Moje

en: Mines Paristech (previously Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)
pl: Mines Paristech (poprzednio Ecole Nationale Supérieure des Mines de Paris)

en: Minimum Koha version
pl: Minimalna wersja Koha

en: Minimum password length:
pl: Minimalna długość hasła:

note: %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Minimum password length: %s
pl: Minimalna długość hasła: %s

note: %1$s:  upgrade_module.min_version | html
en: Minimum version: %s
pl: Minimalna wersja Koha: %s

en: Minutes
pl: Minuty

en: Missing
pl: Brakujący

en: Missing (damaged)
pl: Niedostępny (zniszczony)

en: Missing (lost)
pl: Niedostępny (zagubiony)

en: Missing (never received)
pl: Niedostępny (nieotrzymany)

en: Missing (not scanned)
pl: Brakujący (niezeskanowany)

en: Missing (sold out)
pl: Niedostępny (nakład wyczerpany)

en: Missing SMS number
pl: Brak numeru SMS

note: SCRIPT
en: Missing control field contents
pl: Brakujące pole kontrolne zawiera

en: Missing from email address
pl: Brak adresu e-mail

en: Missing issues
pl: Brakujące numery

en: Missing issues:
pl: Brakujące numery:

note: %1$s:  subscription.missinglist | html
en: Missing issues: %s
pl: Brakujące numery: %s

note: SCRIPT
en: Missing mandatory subfield: ‡
pl: Brak wymaganego podpola: ‡

note: SCRIPT
en: Missing mandatory tag:
pl: Brak obowiązkowego znacznika:

note: SCRIPT
en: Misspelled word
pl: Słowo błędnie napisane

en: Mobile
pl: Telefon komórkowy

en: Mobile phone
pl: Numer telefonu komórkowego

en: Mobile:
pl: Telefon komórkowy:

en: Modal title
pl: Tytuł

en: Moderate patron comments
pl: Moderowanie komentarzy użytkowników

en: Moderate patron comments
pl: Moderowanie komentarzy użytkowników

en: Moderate patron tags
pl: Moderowanie tagów użytkowników

en: Moderate patron tags
pl: Moderowanie tagów użytkowników

en: Modification date
pl: Data modyfikacji

en: Modification log
pl: Dziennik modyfikacji

note: %1$s:  edited_attribute_type | html
en: Modified patron attribute type &quot;%s&quot;
pl: Zmodyfikowano typ atrybutu użytkownika &quot;%s&quot;

note: %1$s:  edited_matching_rule | html
en: Modified record matching rule &quot;%s&quot;
pl: Zmodyfikowano regułę dopasowania rekordów &quot;%s&quot;

note: INPUT type=button
en: Modify
pl: Modyfikuj

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: Modify %s server
pl: Modyfikuj %s serwer

note: %1$s:  PROCESS ServerType %2$s:  server.servername | html
en: Modify %s server %s
pl: Modyfikuj %s serwer %s

en: Modify SRU search fields mapping for authorities
pl: Modyfikacja mapowania pól wyszukiwania SRU dla haseł wzorcowych

en: Modify SRU search fields mapping for bibliographic records
pl: Modyfikacja mapowania pól wyszukiwania SRU dla rekordów bibliograficznych

en: Modify a CSV profile
pl: Modyfikuj profil CSV

en: Modify a budget
pl: Modyfikuj budżet

en: Modify a city
pl: Modyfikuj miejscowość

en: Modify a credit type
pl: Modyfikuj typ zasilenia

en: Modify a debit type
pl: Modyfikuj typ obciążenia

en: Modify a desk
pl: Modyfikuj oddział

en: Modify a fund
pl: Modyfikuj fundusz

en: Modify account
pl: Modyfikuj konto

en: Modify additional content
pl: Modyfikuj dodatkową zawartość

en: Modify an acquisitions basket
pl: Modyfikuj koszyk

en: Modify an acquisitions basket header
pl: Modyfikuj nagłówek koszyka

en: Modify an acquisitions basket's users
pl: Modyfikuj użytkowników koszyka

en: Modify an additional content
pl: Modyfikuj dodatkową zawartość

en: Modify an invoice adjustment
pl: Modyfikuj korektę faktury

en: Modify an order
pl: Modyfikuj zamówienie

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s %s
pl: Modyfikuj hasło wzorcowe: #%s %s

note: %1$s:  authid | html %2$s:  authtypetext | html
en: Modify authority #%s (%s)
pl: Modyfikuj hasło wzorcowe #%s (%s)

en: Modify authority type
pl: Modyfikuj typ hasła wzorcowego

en: Modify authorized value
pl: Modyfikuj dopuszczoną wartość

en: Modify authorized value
pl: Modyfikuj dopuszczoną wartość

en: Modify budget
pl: Modyfikuj budżet

note: %1$s:  budget_period_description | html
en: Modify budget '%s'
pl: Modyfikuj budżet '%s'

note: %1$s:  cash_register.id | html
en: Modify cash register %s
pl: Modyfikuj kasę fiskalną %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category %s
pl: Modyfikuj kategorię %s

note: %1$s:  categorycode | html
en: Modify category '%s'
pl: Modyfikuj kategorię '%s'

en: Modify city
pl: Modyfikuj miejscowość

en: Modify classification source
pl: Modyfikuj źródło klasyfikacji

note: %1$s:  contractname | html %2$s:  booksellername | html
en: Modify contract %s for %s
pl: Modyfikuj kontrakt %s dla %s

note: %1$s:  contractname | html
en: Modify contract '%s'
pl: Modyfikuj kontrakt '%s'

en: Modify currency
pl: Modyfikuj walutę

en: Modify debit type
pl: Modyfikuj typ obciążenia

en: Modify field
pl: Modyfikuj pole

note: %1$s:  field.name | html
en: Modify field '%s'
pl: Modyfikuj pole '%s'

note: %1$s:  tablename | html
en: Modify fields for '%s'
pl: Modyfikuj pola dla '%s'

en: Modify filing rule
pl: Modyfikuj zasadę klasyfikacji

en: Modify framework text
pl: Modyfikuj tekst szablonu

en: Modify fund
pl: Modyfikuj fundusz

note: %1$s:  IF ( budget_name ) %2$s:  budget_name | html %3$s:  END
en: Modify fund %s '%s'%s
pl: Modyfikuj fundusz %s '%s'%s

en: Modify funds (can't create lines, but can modify existing ones)
pl: Modyfikowanie funduszy (brak możliwości tworzenia, możliwość modyfikowania istniejących)

en: Modify holds priority
pl: Modyfikowanie kolejki rezerwacji

en: Modify item type
pl: Modyfikuj typ dokumentu

note: %1$s:  itemtype.itemtype | html
en: Modify item type '%s'
pl: Modyfikuj typ dokumentu '%s'

en: Modify library
pl: Modyfikuj bibliotekę

en: Modify notice
pl: Modyfikuj powiadomienie

note: %1$s:  ordernumber | html
en: Modify order details (line #%s)
pl: Modyfikuj zamówienie (numer #%s)

en: Modify patron
pl: Modyfikuj użytkownika

en: Modify patron attribute type
pl: Modyfikuj atrybut użytkownika

en: Modify patrons in batch
pl: Modyfikuj użytkowników w grupach

en: Modify pattern
pl: Modyfikuj wzór

note: %1$s:  label | html
en: Modify pattern: %s
pl: Modyfikuj wzór: %s

en: Modify record matching rule
pl: Modyfikuj regułę dopasowania rekordów

en: Modify record using template
pl: Modyfikuj rekordy używając szablonu

en: Modify record using the following template:
pl: Modyfikuj rekordy używając szablonu:

en: Modify records using a MARC modification template?
pl: Modyfikuj rekordy używając szablonu MARC?

note: INPUT type=submit
en: Modify selected checkouts
pl: Modyfikuj zaznaczone wypożyczenia

en: Modify selected items
pl: Modyfikuj zaznaczone egzemplarze

note: INPUT type=submit
en: Modify selected records
pl: Modyfikuj zaznaczone rekordy

en: Modify splitting rule
pl: Modyfikuj regułę podziału

en: Modify subscription
pl: Modyfikuj prenumeratę

en: Modify tag
pl: Modyfikuj etykietę

en: Modify tag
pl: Modyfikuj etykietę

en: Modify the due date checkouts in batch
pl: Modyfikuj terminy zwrotów wypożyczeń w grupach

en: Modify the statistics you share with the Koha community
pl: Modyfikuj statystyki, które udostępniasz Społeczności Koha

note: %1$s:  label | html
en: Modifying numbering pattern '%s'
pl: Modyfikowanie wzoru numerowania '%s'

en: Module
pl: Moduł

note: TH
en: Module current
pl: Moduł bieżący

en: Module maintainer
pl: Opiekun modułu

en: Module size refers to the pixel dimensions of each black or white square in the generated QR code.
pl: Rozmiar modułu odnosi się do wymiarów w pikselach każdego czarnego lub białego kwadratu w wygenerowanym kodzie QR.

note: TH
en: Module upgrade needed
pl: Potrzebna aktualizacja modułu

en: Modules:
pl: Moduły:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Monday
pl: Poniedziałek

note: SCRIPT
en: Mondays
pl: Poniedziałki

en: Month
pl: Miesiąc

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Month is %s
pl: Miesiąc jest %s

en: Month/day
pl: Miesiąc/Dzień

en: Month:
pl: Miesiąc:

en: More
pl: Więcej

en: More
pl: Więcej

en: More &rsaquo; Set permissions
pl: Więcej &rsaquo; Ustaw uprawnienia

en: More details
pl: Więcej szczegółów

en: More documentation on defining key maps
pl: Więcej dokumentacji na temat definiowania map kluczy

en: More lists
pl: Więcej list

en: More options
pl: Więcej opcji

note: SCRIPT
en: More than one local match found. Possibly a duplicate authority!
pl: Więcej niż jedno dopasowanie. Możliwy duplikat hasła wzorcowego!

note: SCRIPT
en: More...
pl: Więcej...

en: Morning
pl: Poranek

en: Morning
pl: Poranek

en: Most-circulated items
pl: Najczęściej wypożyczane egzemplarze

en: Most-circulated items
pl: Najczęściej wypożyczane egzemplarze

note: %1$s:  IF ( do_it ) %2$s:  END
en: Most-circulated items%s &rsaquo; Results%s &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Najczęściej wypożyczane pozycje%s &rsaquo; Wyniki%s &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Move
pl: Przesuń

note: A
en: Move action down
pl: Przesuń działanie w dół

note: A
en: Move action to bottom
pl: Przesuń działanie na dół

note: A
en: Move action to top
pl: Przesuń działanie na górę

note: A
en: Move action up
pl: Przesuń działanie w górę

note: A
en: Move alert down
pl: Przesuń alert w dół

note: A
en: Move alert to bottom
pl: Przesuń alert na dół

note: A
en: Move alert to top
pl: Przesuń alert na górę

note: A
en: Move alert up
pl: Przesuń alert w górę

note: A
en: Move hold down
pl: Przesuń zamówienie w dół

note: A
en: Move hold to bottom
pl: Przesuń zamówienie na dół

note: A
en: Move hold to top
pl: Przesuń zamówienie na górę

note: A
en: Move hold up
pl: Przesuń zamówienie w górę

en: Move patrons to the deleted patrons table. They can be deleted permanently by the
pl: Przenieś użytkowników do tabeli użytkowników usuniętych. Użytkownicy zostaną usunięci na zawsze przez

en: Move remaining unspent funds
pl: Przenieś niewydane kwoty z funduszy

en: Move these patrons to the trash
pl: Przenieś konta użytkowników do kosza

en: Move to next position
pl: Przejdź do następnej pozycji

en: Move to next stage
pl: Przesuń na następny etap

en: Move to previous position
pl: Powróć do poprzedniej pozycji

note: INPUT type=submit
en: Move unreceived orders
pl: Przenieś nieotrzymane zamówienia

en: Moved!
pl: Przeniesione!

note: INPUT type=button
en: Multi receiving
pl: Multi otrzymywanie

en: Musical recording
pl: Nagranie muzyczne

note: SCRIPT
en: Must be greater or equal to the from value.
pl: Liczba musi być większa lub równa od wartości.

en: My account
pl: Moje konto

en: My checkouts
pl: Moje wypożyczenia

en: My library
pl: Moja Biblioteka

en: MySQL data added
pl: MySQL dane zostały dodane

en: MySQL version:
pl: Wersja MySQL:

en: N/A
pl: N/D

en: NO DESK SET
pl: BRAK USTAWIONEGO ODDZIAŁU

en: NOT CHECKED IN
pl: NIE ZWRÓCONO

en: NOT CHECKED IN
pl: NIE ZWRÓCONO

en: NOTE:
pl: UWAGA:

en: NT
pl: TW

en: Name
pl: Nazwa

en: Name (any):
pl: Nazwa (dowolny element):

en: Name of day
pl: Dzień

en: Name of day (abbreviated)
pl: Dzień (nazwa skrócona)

en: Name of month
pl: Miesiąc

en: Name of month (abbreviated)
pl: Miesiąc (nazwa skrócona)

en: Name of season
pl: Pora roku

en: Name of season (abbreviated)
pl: Pora roku (nazwa skrócona)

en: Name or ISSN:
pl: Nazwa lub ISSN:

en: Name or barcode not found. Please try an other
pl: Nazwisko lub kod kreskowy nie został odnaleziony. Spróbuj innego

en: Name or cardnumber:
pl: Nazwisko lub numer karty:

en: Name the new definition
pl: Wprowadź nazwę definicji

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Name:
pl: Nazwa:

en: Named:
pl: Nazwa:

en: Named:
pl: Nazwa:

note: ABBR
en: Narrower Term
pl: Termin węższy

note: SCRIPT
en: Navy Blue
pl: Ciemnoniebieski

en: Necessary Elasticsearch packages are not installed on your server. Please contact your server admin if you wish to configure Elasticsearch
pl: Niezbędne pakiety Elasticsearch nie są zainstalowane na Twoim serwerze. Skontaktuj się z administratorem serwera, jeśli chcesz skonfigurować Elasticsearch

en: Nederlands-Belgi&euml; (Dutch-Belgium)
pl: Nederlands-Belgi&euml; (holenderski - Belgia)

note: %1$s:  dbms | $HtmlTags tag=>'code'
en: Need help? For help with granting permissions, please search online for "%s manual grant permissions"
pl: Potrzebujesz pomocy? Jeśli chcesz pomocy w związku z przyznawaniem uprawnień, wyszukaj online "%s uprawnienia ręcznego nadawania ”

en: Never
pl: Nigdy

en: Never expires
pl: Nigdy nie wygasa

en: New
pl: Nowy

en: New
pl: Nowy

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
pl: Nowy %s serwer

note: %1$s:  PROCESS ServerType
en: New %s server
pl: Nowy %s serwer

en: New (
pl: Nowy (

en: New CSV profile
pl: Nowy profil CSV

en: New EAN
pl: Nowy EAN

en: New ILL request
pl: Nowe zamówienie WM

en: New ILL request
pl: Nowe zamówienie WM

en: New SMS provider
pl: Nowy operator sieci komórkowej (SMS)

en: New SMTP server
pl: Nowy serwer SMTP

en: New SQL from Mana
pl: Nowy raport SQL z Mana

en: New SQL report
pl: Nowy raport SQL

en: New SRU server
pl: Nowy serwer SRU

en: New Z39.50 server
pl: Nowy serwer z39.50

en: New account
pl: Nowe konto

en: New action
pl: Nowe działanie

en: New alert
pl: Nowy alert

en: New authority
pl: Nowe hasło wzorcowe

en: New authority type
pl: Nowy typ hasła wzorcowego

en: New authorized value
pl: Nowa dopuszczona wartość

en: New authorized value
pl: Nowa dopuszczona wartość

note: %1$s:  category.category_name | html
en: New authorized value for %s
pl: Nowa dopuszczona wartość dla %s

en: New basket group
pl: Nowa grupa koszyków

note: A
en: New batch item deletion
pl: Nowa grupa rekordów do usunięcia

note: A
en: New batch item modification
pl: Nowa modyfikacja grupy rekordów

en: New batch patron modification
pl: Nowa modyfikacja grupy użytkowników

note: A
en: New batch patrons modification
pl: Nowa modyfikacja grupy użytkowników

note: A
en: New batch record deletion
pl: Nowa grupa rekordów do usunięcia

note: A
en: New batch record modification
pl: Nowa modyfikacja grupy rekordów

en: New budget
pl: Nowy budżet

en: New card
pl: Nowa karta

en: New cash register
pl: Nowa kasa fiskalna

en: New cash register
pl: Nowa kasa fiskalna

en: New category
pl: Nowa kategoria

en: New category
pl: Nowa kategoria

en: New child record
pl: Nowy rekord dziecko

en: New city
pl: Nowa miejscowość

en: New classification source
pl: Nowe źródło klasyfikacji

en: New club
pl: Nowa grupa

en: New club field
pl: Nowe pole grupy

en: New club template
pl: Nowy szablon grupy

en: New collection
pl: Nowa kolekcja

en: New comment
pl: Nowy komentarz

en: New contract
pl: Nowy kontrakt

note: %1$s:  booksellername | html
en: New contract for %s
pl: Nowy kontrakt dla %s

en: New course
pl: Nowy kurs

en: New credit type
pl: Nowy typ zasilenia

en: New currency
pl: Nowa waluta

en: New debit type
pl: Nowy typ obciążenia

en: New definition
pl: Nowa definicja

en: New desk
pl: Nowy oddział

note: SCRIPT
en: New document
pl: Nowy dokument

en: New due date
pl: Nowy termin zwrotu

en: New due date:
pl: Nowy termin zwrotu:

en: New enrollment field
pl: Nowe pole zapisu

en: New entry
pl: Nowy wpis

en: New entry using WYSIWYG editor
pl: Modyfikuj w edytorze WYSIWYG

en: New entry using text editor
pl: Modyfikuj w edytorze tekstowym

note: SCRIPT
en: New field
pl: Nowe pole

en: New field on next line
pl: Nowe pole w następnej linii

en: New filing rule
pl: Nowa zasada klasyfikacji

en: New framework
pl: Nowy szablon

en: New frequency
pl: Nowa częstotliwość

en: New from Z39.50/SRU
pl: Wyszukiwanie przez z39.50/SRU

en: New from Z39.50/SRU
pl: Wyszukiwanie przez Z39.50/SRU

note: For the first occurrence, %1$s:  budget_period_description | html
en: New fund for %s
pl: Nowy fundusz dla %s

en: New guided report
pl: Nowy raport wspomagany

en: New item
pl: Nowy egzemplarz

en: New item lost value:
pl: Wartość nowego zagubionego egzemplarza:

en: New item type
pl: Nowy typ dokumentu

en: New item type created!
pl: Nowy typ dokumentu utworzono!

en: New label batch
pl: Nowa grupa etykiet

en: New label batch
pl: Nowa grupa etykiet

note: %1$s:  report.label_batch | html
en: New label batch created: # %s
pl: Utworzono nową grupę etykiet: # %s

en: New label layout
pl: Nowy layout etykiety

en: New label layout
pl: Nowy layout etykiety

en: New label template
pl: Nowy szablon etykiety

en: New library
pl: Nowa biblioteka

note: %1$s:  library.branchcode | html
en: New library %s
pl: Nowa biblioteka %s

en: New line (\n)
pl: Nowy wers (\n)

en: New list
pl: Nowa lista

note: SCRIPT
en: New macro...
pl: Nowe makro...

en: New notice
pl: Nowe powiadomienie

en: New numbering pattern
pl: Nowy wzór numerowania

en: New numbering pattern
pl: Nowy wzór numerowania

en: New order
pl: Nowe zamówienie

en: New password:
pl: Nowe hasło:

en: New patron
pl: Nowy użytkownik

en: New patron attribute type
pl: Nowy typ atrybutu użytkownika

en: New patron card batch
pl: Nowa grupa kart użytkownika

en: New patron list
pl: Nowa lista

en: New preference
pl: Nowa opcja

en: New printer profile
pl: Nowy profil drukarki

en: New purchase suggestion
pl: Nowa propozycja zakupu

en: New quote
pl: Nowy cytat

en: New record
pl: Nowy rekord

en: New record matching rule
pl: Nowa reguła dopasowania rekordów

en: New report
pl: Nowy raport

note: SCRIPT
en: New request
pl: Nowe zamówienie

en: New request
pl: Nowe zamówienie

en: New rota
pl: Nowy harmonogram

en: New routing list
pl: Nowa lista obiegu

en: New search
pl: Nowe wyszukiwanie

en: New search field
pl: Nowe pole wyszukiwawcze

en: New set
pl: Nowy zestaw

en: New splitting rule
pl: Nowa reguła podziału

en: New subscription
pl: Nowa prenumerata

en: New subscription
pl: Nowa prenumerata

en: New subscription for this serial
pl: Nowa prenumerata

en: New tag
pl: Nowa etykieta

en: New tag
pl: Nowa etykieta

en: New template
pl: Nowy szablon

en: New username:
pl: Nowy login:

en: New value
pl: Nowa wartość

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.to
en: New value: %s
pl: Nowa wartość %s

note: %1$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to %2$s:  SET av_description = AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location', authorised_value => errmsgloo.ItemLocationUpdated.to ) %3$s:  IF errmsgloo.ItemLocationUpdated.to == '' %4$s:  ELSIF av_description == '' %5$s:  errmsgloo
en: New value: %s %s %s empty %s %s (Not an authorized value) %s %s %s %s "Blank" %s
pl: Nowa wartość: %s %s %s pusty %s %s (Nie dopuszczona wartość) %s %s %s %s "Pusty" %s

en: New vendor
pl: Nowy dostawca

note: SCRIPT
en: New window
pl: Nowe okno

en: Newer version
pl: Nowsza wersja

en: News
pl: Aktualności

note: %1$s:  END
en: News will still be accessible by direct URL if expired. %s
pl: Aktualności będą nadal dostępne przez bezpośredni adres URL, jeśli wygasły. %s

en: Newsletter editor
pl: Redaktor aktualności

en: Newsletter editor:
pl: Redaktor aktualności:

note: INPUT type=submit
en: Next
pl: Dalej

en: Next
pl: Dalej

en: Next &gt;&gt;
pl: Dalej &gt;&gt;

note: INPUT type=submit name=submit
en: Next >>
pl: Dalej >>

en: Next available
pl: Najbliższy dostępny

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( hold.itemtype ) | html
en: Next available %s item
pl: Najbliższy dostępny %s egzemplarz

en: Next issue publication date:
pl: Data wydania kolejnego zeszytu:

en: Next open day
pl: Następny dzień otwarty

note: INPUT type=button name=changepage_next
en: Next page
pl: Następna strona

en: Nicholas Rosasco (Documentation Compiler)
pl: Nicholas Rosasco (Kompilator Dokumentacji)

en: No
pl: Nie

en: No
pl: Nie

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: No %s
pl: Nie %s

en: No (If you do not check for items while staging you may not change this option later)
pl: Nie (jeśli nie zaznaczysz tej opcji przed wczytaniem, nie będziesz mógł później jej zmienić).

en: No (N)
pl: Nie (N)

en: No (default)
pl: Nie (domyślnie)

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
pl: Brak szablonu ACQ, użyj domyślnego. Należy utworzyć szablon z kodem ACQ, szablon egzemplarzy będzie użyteczny

en: No ACQ framework, using default. You should create a framework with code ACQ, the items framework would be used
pl: Brak szablonu ACQ, użyj domyślnego. Należy utworzyć szablon z kodem ACQ, szablon egzemplarzy będzie użyteczny

en: No DEPARTMENT authorized values found!
pl: Brak dopuszczonej wartości dla DEPARTMENT!

note: For the first occurrence, %1$s:  booksellername | html
en: No EDIFACT configuration for %s
pl: Brak konfiguracji EDIFACT dla %s

en: No MARC frameworks are available for your language. Defaulting to the frameworks supplied for English (en)
pl: Brak szablonów MARC zdefiniowanych dla Twojego języka. Zastosowane zostaną szablony dla języka angielskiego (en)

en: No MARC modification template is defined. You have
pl: Brak zdefiniowanych szablonów modyfikacji MARC. Musisz

note: SCRIPT
en: No SRU search field mappings have been defined. This means that all field searches will go through the whole record. Continue?
pl: Brak zdefiniowanego mapowania pól wyszukiwania SRU. Rekord będzie przeszukiwany pod kątem wszystkich pól wyszukiwawczych. Kontynuować?

en: No TERM authorised values found! Please create one or more authorised values with the category TERM.
pl: Brak zdefiniowanej Dopuszczonej wartości TERM. Utwórz jedną lub więcej wartości w kategorii TERM.

en: No XSLT file passed.
pl: Nie przekazano pliku XSLT.

en: No action defined for the template.
pl: Brak zdefiniowanego działania dla szablonu.

en: No active currency is defined
pl: Nie zdefiniowano aktywnej waluty

en: No active currency is defined. Please go to
pl: Nie zdefiniowano aktywnej waluty. Przejdź do

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No address stored.
pl: Brak informacji o adresie.

en: No and try to override system preferences
pl: Nie i spróbuj ominąć opcje systemowe

note: SCRIPT
en: No authorities have been selected.
pl: Nie zaznaczono żadnych rekordów.

note: SCRIPT
en: No authority link was changed.
pl: Połączenie hasła wzorcowego nie zostało zmienione.

en: No automatic renewal after
pl: Brak automatycznego prolongowania po

en: No automatic renewal after (hard limit)
pl: Brak automatycznego prolongowania po (stałe ograniczenie)

en: No available parent types
pl: Brak dostępnych typów nadrzędnych

en: No barcode
pl: Brak kodu kreskowego

en: No basket given.
pl: Nie podano koszyka.

note: SCRIPT
en: No basket group
pl: Brak grupy koszyków

note: %1$s:  UNKNOWN_BIBLIONUMBER | html
en: No bibliographic record found with biblionumber %s
pl: Nie znaleziono rekordu z numerem %s

en: No cards created (empty batch or list?)
pl: Nie utworzono kart (pusta grupa lub lista?)

en: No categories have been defined.
pl: Nie zdefiniowano kategorii.

en: No change
pl: Bez zmian

en: No checkouts for the selected filters.
pl: Brak wypożyczeń dla wybranych filtrów.

en: No circulation rule is defined for this patron and itemtype combination.
pl: Brak zdefiniowanych zasad udostępniania i należności dla tej kombinacji kategorii użytkownika i typu dokumentu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No city stored.
pl: Brak informacji o miejscowości.

en: No claims notice defined.
pl: Brak zdefiniowanych powiadomień reklamacji.

en: No club templates defined.
pl: Brak zdefiniowanych szablonów grupy.

en: No club with this name, please, try another
pl: Brak grupy o tej nazwie. Spróbuj z inną

en: No clubs defined.
pl: Brak zdefiniowanych grup.

en: No clubs defined. A club template must be defined before a club can be defined.
pl: Brak zdefiniowanych grup. Szablon grupy należy zdefiniować przed określaniem grupy.

note: SCRIPT
en: No color
pl: Bez koloru

note: SCRIPT
en: No columns selected!
pl: Nie wybrano kolumny!

en: No comments have been approved.
pl: Żaden komentarz nie został zatwierdzony.

en: No comments to moderate.
pl: Brak komentarzy do moderowania.

en: No cover image available
pl: Brak okładki

note: %1$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: No database named %s detected.
pl: Brak bazy o nazwie %s.

en: No date of birth stored.
pl: Brak zapisanej daty urodzenia.

note: SCRIPT
en: No date selected
pl: Brak zaznaczonej daty

en: No description available
pl: Brak dostępnego opisu

en: No description entered.
pl: Nie wprowadzono opisu.

en: No descriptions
pl: Brak opisów

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No email stored.
pl: Brak informacji o adresie e-mail.

en: No files found.
pl: Nie odnaleziono plików.

en: No fund
pl: Brak funduszu

en: No fund found
pl: Nie znaleziono funduszu

note: SCRIPT
en: No fund selected.
pl: Brak zaznaczonego funduszu.

en: No funds to display for this search criteria
pl: Brak funduszy dla tych kryteriów wyszukiwania

en: No group
pl: Brak grupy

en: No hold is placed by this patron on this bibliographic record.
pl: Nie złożono zamówienia do tego rekordu bibliograficznego.

note: %1$s:  m.hold_id | html
en: No hold with id %s found.
pl: Nie znaleziono zamówienia z id %s.

en: No holds allowed
pl: Nie można wypożyczyć

en: No holds allowed:
pl: Nie można wypożyczyć:

en: No holds are allowed on this item
pl: Brak możliwości zamawiania tego egzemplarza

en: No holds found.
pl: Brak rezerwacji.

note: A
en: No holds on this item / Total holds on this record: %s
pl: Brak zamówień na ten egzemplarz / Wszystkich zamówień na ten rekord: %s

note: A
en: No holds on this record
pl: Brak zamówień dla rekordu

en: No if settings allow it
pl: Nie, jeśli pozwalają na to ustawienia

en: No image:
pl: Brak obrazu:

en: No images are currently available.
pl: Brak zdjęć.

en: No images have been uploaded for this bibliographic record yet.
pl: Nie wczytano jeszcze żadnej okładki do tego rekordu bibliograficznego.

note: %1$s:  UNKNOWN_BARCODE | html
en: No item found with barcode %s
pl: Nie znaleziono egzemplarza o kodzie kreskowym %s

en: No item matches this barcode
pl: Brak egzemplarza o tym kodzie kreskowym

en: No item or bibliographic record found
pl: Rekord egzemplarza lub bibliograficzny nie został znaleziony.

note: SCRIPT
en: No item with barcode in offline database (transaction recorded anyway): %s
pl: Brak egzemplarzy z kodem kreskowym w bazie offline (transakcja zapisana mimo to): %s

note: For the first occurrence, %1$s:  errmsgloo.msg | html
en: No item with barcode: %s
pl: Brak egzemplarza o kodzie kreskowym: %s

en: No item with matching barcode found
pl: Nie znaleziono egzemplarza z pasującym kodem kreskowym

en: No items
pl: Brak egzemplarzy

en: No items added because the library is not set. Please set your library before adding items to a batch.
pl: Egzemplarze nie zostały dodane do grupy z powodu braku ustawionej biblioteki. Ustaw bibliotekę i dodaj egzemplarze.

en: No items are available
pl: Brak dostępnych egzemplarzy

en: No items available:
pl: Brak dostępnych egzemplarzy:

en: No items deleted.
pl: Nie usunięto żadnych egzemplarzy.

note: %1$s:  looptable.coltitle | html
en: No items for %s
pl: Brak egzemplarzy dla %s

en: No items found.
pl: Brak egzemplarzy.

en: No items modified.
pl: Nie zmodyfikowano żadnych egzemplarzy.

en: No items were found by searching.
pl: Nie znaleziono egzemplarzy.

en: No keys defined for the current patron.
pl: Brak zdefiniowanych kluczy dla aktualnego użytkownika.

note: %1$s:  ERRORUSELESSDELAY | html %2$s:  BORERR | html
en: No letter or restriction action specified for delay %s for %s patron category. If a delay is supplied, either a letter, restrict action, or both should be specified.
pl: Brak listów albo działań ograniczeń ustalonych dla opóźnienia %s dla %s kategorii użytkownika. Jeśli ustalona, listy i/lub działania ograniczeń powinny zostać określone.

en: No library limitation
pl: Brak ograniczeń

en: No limit
pl: Bez ograniczeń

en: No limitation
pl: Brak ograniczeń

note: %1$s:  IF ( CATALOGUING )
en: No log found %s for
pl: Brak informacji z dziennika zdarzeń %s dla

en: No mappings have been defined for this set
pl: Nie zdefiniowano mapowania dla tego zestawu

en: No match
pl: Brak zgodności

note: %1$s:  message_loo.approved_by | html
en: No match for borrowernumber (%s).
pl: Brak dopasowania dla borrowernumber (%s).

note: %1$s:  message_loo.approver | html
en: No match for user (%s). FILTER REQUIRES BORROWERNUMBER (not name).
pl: Brak dopasowania dla użytkownika (%s). WYMAGANY BORROWERNUMBER (nie nazwa).

note: SCRIPT
en: No matches found
pl: Nie znaleziono dopasowań

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No matching authority found.
pl: Nie znaleziono pasujących haseł wzorcowych.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created automatically.
pl: Nie znaleziono pasujących haseł wzorcowych. Nowe hasło zostało utworzone automatycznie.

note: SCRIPT
en: No matching authority found. A new authority was created or imported
pl: Nie znaleziono pasujących haseł wzorcowych. Nowe hasło zostało utworzone lub zaimportowane

en: No matching item could be found
pl: Nie znaleziono pasującego rekordu

note: SCRIPT
en: No matching reports found
pl: Nie znaleziono pasujących raportów

en: No matching rule in effect
pl: Żadna reguła dopasowania nie jest w użyciu

en: No missing issues found.
pl: Nie odnaleziono żadnych brakujących zeszytów.

note: SCRIPT
en: No misspellings found.
pl: Nie znaleziono błędów.

en: No more renewals possible
pl: Brak możliwości prolongaty

en: No more renewals possible.
pl: Brak możliwości prolongaty.

en: No name
pl: Bez nazwy

note: For the first occurrence, %1$s:  basket.basketno | html
en: No name, basketnumber: %s
pl: Bez nazwy, numer koszyka: %s

en: No notes from SMS driver
pl: Brak uwag od operatora SMS

en: No notice
pl: Brak powiadomienia

en: No order has been duplicated. Maybe something wrong happened?
pl: Brak kopii zamówienia. Coś poszło nie tak?

en: No order selected
pl: Brak zaznaczonego zamówienia

en: No orders yet
pl: Brak zamówienia

en: No other items.
pl: Brak innych egzemplarzy.

en: No outstanding charges
pl: Brak zaległych należności

en: No partners have been defined yet. Please create appropriate patron records (by default ILLLIBS category).
pl: Żaden partner nie został jeszcze zdefiniowany. Utwórz właściwe rekordy użytkowników (domyślnie kategoria ILLLIBS).

note: SCRIPT
en: No patron card number in offline database (proceeding anyway): %s
pl: Brak numeru karty użytkownika w bazie offline (kontynuuj mimo to): %s

en: No patron card numbers or borrowernumbers given.
pl: Brak numeru karty użytkownika lub numeru użytkownika.

en: No patron matched
pl: Nie ma takiego użytkownika

en: No patron may put this book on hold.
pl: Żaden użytkownik nie może zamówić tego egzemplarza.

en: No patron records have been actually removed
pl: Nie usunięto żadnego konta użytkownika

en: No patron records have been anonymized
pl: Nie usunięto żadnego rekordu użytkownika

en: No patron records have been removed
pl: Nie usunięto żadnego użytkownika

en: No patron with this name, please, try another
pl: Brak użytkownika o tym nazwisku. Spróbuj z innym

note: %1$s:  IF ( supplier.basketcount > 0 && count > 1 )
en: No pending baskets. %s
pl: Brak oczekujących koszyków. %s

en: No pending on-site checkout.
pl: Brak oczekujących wypożyczeń na miejscu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: No phone stored.
pl: Brak informacji o numerze telefonu.

en: No physical items for this record
pl: Brak egzemplarzy dla tego rekordu

en: No plugins installed
pl: Niezainstalowane wtyczki

en: No plugins that can be used as a tool are installed
pl: Brak wtyczek, które mogą być użyte

en: No plugins that can convert files to MARC records are installed
pl: Brak zainstalowanych wtyczek do konwersji plików na rekordy MARC

en: No plugins that can create a report are installed
pl: Brak zainstalowanych wtyczek do tworzenia raportów

en: No plugins that can process online payments via the public catalog are installed
pl: Brak zainstalowanych wtyczek do przetwarzania płatności online w publicznym katalogu

note: A
en: No popup
pl: Brak wyskakującego okna

en: No print template found
pl: Nie znaleziono szablonu

en: No reason
pl: Brak powodu

en: No reason given
pl: Nie podano powodu

en: No recalls have been made.
pl: Nie złożono żadnych przypomnień.

en: No record has been deleted. An error occurred.
pl: Żaden rekord nie został usunięty. Wystąpił błąd.

en: No record was removed.
pl: Żaden rekord nie został usunięty.

en: No records have been imported because they all match existing records in your catalog.
pl: Żaden rekord nie został zaimportowany, rekord pokrywa się z istniejącym rekordem w katalogu.

note: SCRIPT
en: No records have been selected.
pl: Nie zaznaczono żadnych rekordów.

en: No records have been staged.
pl: Brak rekordów przygotowanych do importu.

en: No records imported
pl: Rekordy nie zostały zaimportowane

note: %1$s:  IF recordtype != 'biblio'
en: No records were modified. %s
pl: Żadne rekordy nie zostały zmodyfikowane. %s

en: No renewal before
pl: Brak możliwości prolongowania przed

note: SCRIPT
en: No reserves allowed
pl: Nie można zamówić

en: No results for your query
pl: Brak wyników dla Twojego zapytania

en: No results found
pl: Brak wyników

en: No results found for
pl: Brak wyników dla

en: No results found.
pl: Brak wyników.

note: %1$s:  IF ( query_desc )
en: No results match your search %sfor
pl: Brak wyników wyszukiwania %sdla

en: No results.
pl: Brak wyników.

en: No sample data and settings are available for your language. Defaulting to the samples supplied for English (en)
pl: Brak przykładowych danych i ustawień dla Twojego języka. Wyświetlone zostaną dane przygotowane dla języka angielskiego (en)

en: No saved reports match your criteria.
pl: Brak zapisanych raportów spełniających kryteria.

note: SCRIPT
en: No serials selected
pl: Brak zaznaczonego czasopisma

en: No status
pl: Brak statusu

en: No string to transform.
pl: Brak ciągu do przekształcenia.

en: No system preferences matched your search for:
pl: Brak ustawień systemu pasujących do Twojego wyszukiwania:

en: No target email addresses found. Either select at least one partner or check your ILL partner library records.
pl: Brak adresu e-mail. Wybierz co najmniej jednego partnera lub sprawdź rekordy biblioteki partnera WM.

note: SCRIPT
en: No temporary directory found.
pl: Nie znaleziono tymczasowego katalogu.

en: No title
pl: Bez tytułu

en: No title entered.
pl: Brak tytułu.

en: No transfers to receive
pl: Brak oczekujących transferów

en: No transfers to send
pl: Brak oczekujących transferów

en: No valid patrons to merge were found.
pl: Nie znaleziono użytkowników do scalenia.

en: No valid pickup location
pl: Brak miejsca odbioru

en: No warnings.
pl: Brak ostrzeżeń.

en: No, I don't confirm
pl: Nie, nie potwierdzaj

note: INPUT type=submit
en: No, do not Delete
pl: Nie, nie usuwaj

en: No, do not delete
pl: Nie, nie usuwaj

en: No, do not remove
pl: Nie, nie usuwaj

en: No, do not reset mappings
pl: Nie, nie resetuj mapowań

en: No, don't cancel (N)
pl: Nie, nie anuluj (N)

en: No, don't check out (N)
pl: Nie, nie wypożyczaj (N)

en: No, don't checkin (N)
pl: Nie, nie zwracaj (N)

en: No, don't close (N)
pl: Nie, nie zamykaj (N)

en: No, don't delete (N)
pl: Nie, nie usuwaj (N)

en: No, don't renew (N)
pl: Nie, nie prolonguj (N)

en: No, let me think about it
pl: Nie, pozwól zdecydować później

en: No, save as new record
pl: Nie, zapisz jako nowy rekord

en: No.
pl: Nr

en: No. of items:
pl: Liczba egzemplarzy:

en: No. of times checked out
pl: Liczba wypożyczeń

en: No: Save as new authority
pl: Nie: Zapisz jako nowe hasło wzorcowe

en: Nobody
pl: Nikt

en: Non priority hold
pl: Bez kolejki rezerwacji

en: Non priority hold:
pl: Bez kolejki rezerwacji:

en: Non-fiction
pl: Literatura faktu

en: Non-musical recording
pl: Nagranie niemuzyczne

en: Non-patron guarantor
pl: Poręczyciel - nie użytkownik

en: Non-patron guarantor first name
pl: Imię poręczyciela - nie użytkownika

en: Non-patron guarantor surname
pl: Nazwisko poręczyciela - nie użytkownika

en: Non-public note
pl: Uwaga wewnętrzna

en: Non-public note:
pl: Uwaga wewnętrzna:

en: Non-public notes
pl: Uwagi wewnętrzne

note: SCRIPT
en: Nonbreaking space
pl: Spacja nierozdzielająca

en: None
pl: Brak

en: None available
pl: Niedostępne

en: None defined
pl: Nie określono

note: SCRIPT
en: None of these items can normally be put on hold for this patron.
pl: Ten użytkownik nie może zarezerwować żadnej z tych pozycji.

en: None selected
pl: Nie wybrano

en: None specified
pl: Nie określono

en: None specified
pl: Nie określono

en: Nonpublic note
pl: Uwaga wewnętrzna

en: Nonpublic note:
pl: Uwaga wewnętrzna:

en: Nonpublic note:
pl: Uwaga wewnętrzna:

note: %1$s:  internalnotes | html | html_line_break
en: Nonpublic note: %s
pl: Uwaga wewnętrzna: %s

en: Nonpublic notes
pl: Uwagi wewnętrzna

en: Normal
pl: Standardowy

note: SCRIPT
en: Normal day
pl: Dzień roboczy

en: Normal text
pl: Zwykły tekst

en: Normalization rule:
pl: Reguła normalizacji:

en: Norsk Bokmål (Norwegian) Axel Bojer and Thomas Gramstad
pl: Norsk Bokmål (norweski) Axel Bojer i Thomas Gramstad

en: Norsk Nynorsk (Norwegian) Unni Knutsen and Marit Kristine Ådland
pl: Norsk Nynorsk (norweski) Unni Knutsen i Marit Kristine Ådland

note: SCRIPT
en: Northern
pl: Północne

en: Not a duplicate. Save as new record
pl: To nie jest duplikat. Zapisz jako nowy rekord.

en: Not all authority types referred to by the frameworks are defined.
pl: Nie wszystkie typy haseł wzorcowych, do których odwołuje się ten szablon, są zdefiniowane.

en: Not all subfields for the following tags are in the same tab (or marked 'ignored').
pl: Niektóre podpola poniższych pól nie są przypisane do tej samej zakładki (lub oznaczone jako 'zignorowane').

en: Not allowed
pl: Niedozwolone

note: A
en: Not allowed by patron's privacy settings
pl: Niedozwolone przez ustawienia prywatności użytkownika

en: Not allowed to delete own account
pl: Nie można usunąć własnego konta

en: Not available
pl: Niedostępny

en: Not checked out
pl: Niewypożyczony

en: Not checked out since:
pl: Brak wypożyczeń od:

en: Not checked out.
pl: Niewypożyczony.

en: Not for loan
pl: Nie można wypożyczyć

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.notforloan', authorised_value => itemloo.notforloan ) | html
en: Not for loan (%s)
pl: Nie można wypożyczyć (%s)

en: Not for loan (Itemtype not for loan)
pl: Nie do wypożyczenia (typ egzemplarza nie do wypożyczenia)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Not for loan status
pl: Uaktualniono status Nie można wypożyczyć.

en: Not for loan:
pl: Nie można wypożyczyć:

en: Not holdable
pl: Nie do zamówienia

en: Not important
pl: Nieważne

en: Not issued
pl: Nieopublikowany

en: Not mandatory
pl: Niewymagane

en: Not ordered
pl: Nie zamówiono

en: Not published
pl: Nieopublikowany

en: Not repeatable
pl: Niepowielalne

en: Not seen
pl: Niewidziany

en: Not set
pl: Nie ustawiono

en: Note
pl: Uwaga

en: Note : The items are exported by this tool unless specified.
pl: Uwaga : Egzemplarze mogą być eksportowane przez to narzędzie.

en: Note : This export file will be very large, and is generated nightly.
pl: Uwaga : Eksportowany plik będzie bardzo duży, zostanie wygenerowany nocą.

note: SCRIPT
en: Note about the accompanying materials: %s
pl: Uwaga o materiale towarzyszącym: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Note about the accompanying materials: %s
pl: Uwaga o materiale towarzyszącym: %s

en: Note for OPAC
pl: Uwaga OPAC

en: Note for staff
pl: Uwaga dla bibliotekarza

en: Note for the librarian that will manage your renewal request:
pl: Uwaga dla bibliotekarza zarządzającego odnowieniem prenumeraty:

en: Note that fields weighting works only for simple search.
pl: Zwróć uwagę, że waga pól działa tylko w przypadku prostego wyszukiwania.

note: %1$s:  CASE 'both'
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file %s
pl: Zauważ, że miejscem do definiowania pamięci podręcznej jest plik $KOHA_CONF %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF effective_caching_method != 'Cache::Memcached::Fast::Safe' %3$s:  effective_caching_method | html %4$s:  END
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. Currently you do not have a valid memcached configuration defined. %s %s | Effective caching method: %s %s
pl: Zauważ, że miejscem do definiowania pamięci podręcznej jest plik $KOHA_CONF. Obecnie nie posiadasz poprawnie zdefiniowanej konfiguracji pamięci podręcznej. %s %s | Skuteczna metoda buforowania: %s %s

note: %1$s:  CASE # nowhere
en: Note that the right place to define the memcached config is in your $KOHA_CONF file. To avoid any misunderstanding you should not export the memcached config from ENV. %s
pl: Zauważ, że miejscem do definiowania konfiguracji pamięci podręcznej jest plik $KOHA_CONF. Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień, nie eksportuj konfiguracji pamięci podręcznej z ENV. %s

en: Note:
pl: Uwaga:

en: Note:
pl: Uwaga:

en: Note: Be careful selecting when selecting columns. If your choice is too broad it could result in a very large report that will either not complete, or slow your system down.
pl: Uwaga: Ostrożnie dobieraj kolumny. Jeżeli wybór jest zbyt szeroki, może skutkować bardzo dużym raportem, który nie będzie kompletny albo znacznie spowolni działanie systemu.

en: Note: For temporary uploads do not select a category.
pl: Uwaga: Nie wybieraj kategorii dla tymczasowych plików.

en: Note: change the variable type to one of the dropdown values as needed
pl: Uwaga: zmień typ zmiennej jeśli potrzeba na jedną z wartości poniżej

en: Note: for 'Authority field to copy', enter the authority field that should be copied from the authority record to the bibliographic record. E.g., in MARC21, field 100 in the authority record should be copied to field 100 in the bibliographic record
pl: Uwaga: w 'Polu hasła wzorcowego do skopiowania' wpisz pole hasła wzorcowego, które powinno zostać skopiowane z rekordu hasła wzorcowego do rekordu bibliograficznego. Na przykład: w MARC21 pole 100 w rekordzie hasła wzorcowego powinno zostać skopiowane do pola 100 rekordu bibliograficznego

en: Note: one of the two following fields must be equal to 1
pl: Uwaga: jedno z poniższych pól musi być równe 1

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Notes
pl: Uwagi

en: Notes
pl: Uwagi

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.notes | $raw
en: Notes : %s
pl: Uwagi : %s

en: Notes/Comments
pl: Uwagi/Komentarze

en: Notes:
pl: Uwagi:

en: Notes:
pl: Uwagi:

note: For the first occurrence, %1$s:  reservenotes | html
en: Notes: %s
pl: Uwagi: %s

en: Nothing found.
pl: Brak wyników.

en: Nothing found.
pl: Brak wyników.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Nothing is selected.
pl: Nic nie wybrano.

en: Notice
pl: Powiadomienie

note: %1$s:  loopro.notice.title | html %2$s:  loopro.notice.code | html
en: Notice %s (%s)
pl: Powiadomienie %s (%s)

en: Notice added
pl: Dodano powiadomienie

en: Notices
pl: Powiadomienia

en: Notices and slips
pl: Powiadomienia i rewersy

en: Notices and slips
pl: Powiadomienia i rewersy

en: Notification date
pl: Data powiadomienia

en: Notify manager:
pl: Powiadom menadżera:

en: November
pl: Listopad

en: Now we will create a patron with superlibrarian permissions. Log in with this to access Koha as a staff member with all permissions.
pl: Następnie utworzysz użytkownika z uprawnieniami superlibrarian (pełen zestaw uprawnień). Dzięki temu zalogujesz się do Koha jako pracownik z wszystkimi uprawnieniami.

en: Now we're ready to create the database tables and fill them with some default data.
pl: Teraz instalator utworzy tabele i wypełni je domyślnymi danymi.

en: Nowhere
pl: Nigdzie

en: Num/Patrons
pl: Nr użytkownika

en: Number
pl: Numer

en: Number of baskets
pl: Liczba koszyków

en: Number of checkouts
pl: Liczba wypożyczeń

en: Number of columns:
pl: Liczba kolumn:

en: Number of copies of this item to add:
pl: Liczba egzemplarzy do dodania:

en: Number of copies to be made of this item
pl: Liczba numerów tej pozycji

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this bibliographic record: %s
pl: Liczba kursów rezerwujących egzemplarz: %s

note: %1$s:  course_item.course_reserves.count | html
en: Number of courses reserving this item: %s
pl: Liczba kursów rezerwujących egzemplarz: %s

en: Number of issues to display in OPAC:
pl: Liczba numerów wyświetlanych w OPAC:

en: Number of issues to display to staff:
pl: Liczba numerów wyświetlanych bibliotekarzowi:

en: Number of issues to display to staff:
pl: Liczba numerów wyświetlanych bibliotekarzowi:

en: Number of issues to display to the public:
pl: Liczba numerów wyświetlanych w OPAC:

en: Number of issues:
pl: Liczba numerów:

note: %1$s:  subscription.numberlength | html
en: Number of issues: %s
pl: Liczba numerów: %s

en: Number of items
pl: Liczba egzemplarzy

en: Number of items added
pl: Liczba dodanych egzemplarzy

note: %1$s:  countitems | html
en: Number of items available: %s
pl: Liczba dostępnych egzemplarzy: %s

en: Number of items deleted
pl: Liczba usuniętych pozycji

en: Number of items displayed
pl: Liczba wyświetlanych egzemplarzy

en: Number of items replaced
pl: Liczba zastąpionych egzemplarzy

note: TH
en: Number of libraries using this pattern
pl: Liczba bibliotek korzystających z tego wzoru

en: Number of months:
pl: Liczba miesięcy:

note: %1$s:  subscription.monthlength | html
en: Number of months: %s
pl: Liczba miesięcy: %s

note: %1$s:  LinesRead | html
en: Number of potential barcodes read: %s
pl: Liczba egzemplarzy do dodania: %s

en: Number of records added
pl: Liczba dodanych rekordów

en: Number of records deleted
pl: Liczba usuniętych rekordów

en: Number of records ignored
pl: Liczba zignorowanych rekordów

note: %1$s:  error.value | html
en: Number of records provided for merging: %s. Currently only 2 records can be merged at a time.
pl: Liczba rekordów do połączenia: %s. Tylko 2 rekordy mogą zostać połączone w tym samym czasie.

en: Number of records updated
pl: Liczba zaktualizowanych rekordów

en: Number of renewals
pl: Liczba prolongat

en: Number of rows:
pl: Liczba wierszy:

en: Number of students:
pl: Liczba studentów:

en: Number of subscriptions:
pl: Liczba prenumerat:

en: Number of weeks:
pl: Liczba tygodni:

note: %1$s:  subscription.weeklength | html
en: Number of weeks: %s
pl: Liczba tygodni: %s

en: Number pattern:
pl: Wzór numerowania:

en: Number pattern:
pl: Wzór numerowania:

en: Numbered
pl: Numeracja

note: SCRIPT
en: Numbered list
pl: Lista numerowana

en: Numbering formula
pl: Wzór numerowania

en: Numbering formula:
pl: Wzór numerowania:

en: Numbering pattern
pl: Wzór numerowania

en: Numbering pattern:
pl: Wzór numerowania:

en: Numbering patterns
pl: Wzory numerowania

en: Numbering patterns
pl: Wzory numerowania

en: Numbering patterns &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Wzory numerowania &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: OAI set mappings
pl: Mapowanie zestawów OAI

en: OAI set mappings &rsaquo; OAI sets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Mapowanie zestawu OAI &rsaquo; zestawy OAI &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: OAI sets
pl: Zestawy OAI

en: OAI sets configuration
pl: Konfiguracja zestawów OAI

en: OAI sets configuration
pl: Konfiguracja zestawów OAI

en: OFF
pl: WYŁĄCZ

en: ON
pl: WŁĄCZ

en: OPAC info:
pl: Informacja OPAC:

en: OPAC item level holds
pl: Zamówienie na poziomie egzemplarza w OPAC

en: OPAC note
pl: OPAC - uwaga

en: OPAC note:
pl: OPAC - uwaga:

en: OPAC notes
pl: OPAC - uwaga

en: OPAC notes:
pl: OPAC - uwaga:

en: OPAC problem reports
pl: Raport problemów OPAC

en: OPAC problem reports
pl: Raporty problemów OPAC

en: OPAC problem reports &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Raporty problemów OPAC &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: OPAC problem reports management
pl: Zarządzanie raportami problemów OPAC

en: OPAC problem reports pending
pl: Oczekujące raporty problemów OPAC

en: OPAC tables
pl: Tabele OPAC

en: OPAC view
pl: Widok OPAC

en: OPAC view:
pl: Widok OPAC:

en: OPAC/Staff interface login
pl: Logowanie OPAC/Interfejs bibliotekarza

en: OPUS International Consultants, Wellington, New Zealand (Corporate Serials sponsorship)
pl: OPUS International Consultants, Wellington, Nowa Zelandia (sponsorowane przez Corporate Serials)

en: OR
pl: LUB

en: OR choose which fields you want to supply from the following list:
pl: LUB wybierz, które pola chcesz importować z następującej listy:

en: OS version ('uname -a'):
pl: Wersja systemu operacyjnego ('uname -a'):

en: Object
pl: Obiekt

en: Object:
pl: Obiekt:

note: SCRIPT
en: Objects
pl: Obiekty

en: Oblique title:
pl: Tytuł pochyły:

en: October
pl: Październik

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: Off %s
pl: Wyłącz %s

en: Offline circulation
pl: Udostępnianie offline

en: Offline circulation
pl: Udostępnianie offline

en: Offline circulation &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Udostępnianie offline &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Offline circulation disabled
pl: Udostępnianie offline wyłączone

en: Offline circulation file upload
pl: Wczytywanie pliku udostępniania offline

en: Offline circulation file upload
pl: Wczytywanie pliku udostępniania offline

en: Offline circulation file upload &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Wczytywanie pliku udostępniania offline &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Offline circulation has been disabled. You may continue and record transactions, but patron and item information will not be available.
pl: Udostępnianie offline zostało wyłączone. Możesz kontynuować i zapisywać transakcje, ale informacje o użytkowniku i egzemplarzu nie będą dostępne.

en: Offset:
pl: Przesunięcie:

en: Offset:
pl: Przesunięcie:

en: Old recalls
pl: Stare przypomnienia

en: Old recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Stare przypomnienia &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Old value
pl: Poprzednia wartość

en: Old value:
pl: Poprzednia wartość:

note: %1$s:  IF errmsgloo.NotForLoanStatusUpdated.from
en: Old value: %s
pl: Poprzednia wartość: %s

en: Older transactions
pl: Starsze transakcje

en: Older version
pl: Starsza wersja

en: On
pl: Dnia

en: On
pl: Dnia

en: On hold
pl: Zarezerwowany

en: On hold due date:
pl: Termin rezerwacji:

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold expected at %s
pl: Zamówiony oczekuje w %s

note: %1$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %2$s:  itemloo.reservedate | $KohaDates
en: On hold expected at %s since %s
pl: Zamówiony oczekuje w %s od %s

en: On hold for
pl: Zarezerwowana dla

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html
en: On hold for %s expected at %s since
pl: Zamówiony dla %s oczekuje w %s od

en: On hold for another patron
pl: Egzemplarz oczekuje na innego użytkownika

en: On loan
pl: Wypożyczone

en: On order
pl: Sprowadzany

en: On shelf holds allowed
pl: Zamówienia z wolnego dostępu dozwolone

en: On shelf holds allowed:
pl: Zamówienia z wolnego dostępu dozwolone:

en: On shelf recalls allowed
pl: Przypomnienia z wolnego dostępu dozwolone

en: On title
pl: Tytuł

en: On-site checkout
pl: Wypożyczenia na miejscu

en: On-site checkouts
pl: Wypożyczenia na miejscu

en: On-site checkouts only. Automatic due date:
pl: Wypożyczenia na miejscu. Automatyczny termin zwrotu:

en: Onboarding
pl: Proces wdrażania do firmy nowego pracownika

en: Onboarding
pl: Proces wdrażania do firmy nowego pracownika

en: Once you have enabled Mana it must be configured. Type your name, and email address and submit. This will send an account creation request to Mana KB that will respond back with a Mana KB token (an encrypted ID that uniquely identifies your Koha installation). This token will automatically be saved in your database. After that you will receive an email. Read it and follow the instructions.
pl: Po włączeniu bazy Mana KB należy ją skonfigurować. Wprowadź nazwę, adres e-mail i zapisz. Po wysłaniu zostanie utworzone konto w bazie oraz zostanie odesłany token Mana KB (zaszyfrowany identyfikator wykrywający twoją instalację Koha), automatycznie zapisany w twojej bazie danych. Po otrzymaniu e-maila postępuj z instrukcjami.

en: One borrowernumber per line.
pl: Jeden numer użytkownika (borrowernumber) w wierszu.

en: One number per line.
pl: Jeden numer w wierszu.

note: SCRIPT
en: One of 'issues per unit' and 'units per issue' must be equal to 1
pl: Jeden z 'numer na jednostkę' i 'jednostka na numer' musi być równe 1

en: One of the logfiles listed in the config file is not writable.
pl: Jeden z plików dziennika zdarzeń wymienionych w pliku konfiguracyjnym nie jest zapisywalny.

en: One or more records have no items that can be held
pl: Jeden lub więcej rekordów bez podłączonych egzemplarzy

note: A
en: Online Public Access Catalog
pl: Katalog Online

note: %1$s:  barcode | html
en: Only %s
pl: Tylko %s

note: %1$s:  ComponentParts.size | html
en: Only %s results are shown:
pl: Liczba wyświetlanych wyników %s:

en: Only 1 MARC tag mapped to items
pl: Tylko jedna etykieta MARC mapowana do egzemplarzy

en: Only KPZ file format is supported.
pl: Obsługiwany jest tylko format KPZ.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported.
pl: Obsługiwane są tylko formaty: PNG, GIF, JPEG i XPM.

en: Only PNG, GIF, JPEG, XPM formats are supported. Maximum image size is 2MB.
pl: Obsługiwane są tylko formaty: PNG, GIF, JPEG i XPM. Maksymalny rozmiar obrazu to 2MB.

en: Only available on the staff interface:
pl: Dostępny tylko w interfejsie bibliotekarza:

en: Only item
pl: Tylko egzemplarz

en: Only item:
pl: Tylko egzemplarz:

en: Only items currently available:
pl: Tylko dostępne egzemplarze:

en: Only on-site checkouts are allowed
pl: Tylko wypożyczenia na miejscu dozwolone

en: Only patrons from libraries in the same item's home library hold groups may put this book on hold.
pl: Ten egzemplarz mogą rezerwować wyłącznie użytkownicy biblioteki, z której pochodzi egzemplarz.

en: Only patrons from the item's home library may put this book on hold.
pl: Ten egzemplarz mogą rezerwować wyłącznie użytkownicy biblioteki, z której pochodzi egzemplarz.

en: Only pickup locations within the same hold group are allowed
pl: Dozwolone są tylko miejsca odbioru z tej samej grupy zamówień

en: Only search fields mapped with biblios can be weighted
pl: Przy wyszukiwaniu będą brane pod uwagę jedynie mapowane pola w biblios

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or budget_modify permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
pl: W wynikach wyszukiwania wyświetlą się wyłącznie bibliotekarze z uprawnieniami administratora oraz posiadający dostęp do modułu Gromadzenie (lub włączone jest uprawnienie budget_modify)

en: Only staff with superlibrarian or acquisitions permissions (or order_manage permission if granular permissions are enabled) are returned in the search results
pl: W wynikach wyszukiwania wyświetlą się wyłącznie bibliotekarze z uprawnieniami administratora oraz posiadający dostęp do modułu Gromadzenie

en: Only staff with superlibrarian or suggestions_manage permissions are returned in the search results
pl: W wynikach wyszukiwania wyświetlą się wyłącznie bibliotekarze z uprawnieniami superlibrarian oraz posiadający dostęp do modułu Gromadzenie (suggestions_manage)

en: Only the barcode is printed
pl: Drukowany jest tylko kod kreskowy

en: Only the bibliographic data is printed
pl: Drukowane są tylko dane bibliograficzne

en: Open
pl: Otwarte

en: Open
pl: Otwarta

en: Open Document Spreadsheet
pl: Otwórz arkusz kalkulacyjny dokumentu

note: BUTTON
en: Open fresh record
pl: Otwórz rekord

note: SCRIPT
en: Open help dialog
pl: Otwórz okno pomocy

note: A
en: Open in new window
pl: Otwórz w nowym oknie

en: Open in new window.
pl: Otwórz w nowym oknie.

note: SCRIPT
en: Open link
pl: Otwórz odnośnik

note: SCRIPT
en: Open link in...
pl: Otwórz odnośnik w...

en: Open on:
pl: Otwarty dnia:

note: SCRIPT
en: Open popup menu for split buttons
pl: Otwórz menu podręczne dla przycisków dzielonych

en: Opened on:
pl: Otwarty dnia:

en: Operation cannot proceed, please define an encryption key in your configuration.
pl: Operacja nie może być kontynuowana, proszę zdefiniować klucz szyfrowania w konfiguracji.

en: Optional
pl: Opcjonalne

en: Optional data added
pl: Dodatkowe dane zostały dodane

en: Optional filters for inventory list or comparing barcodes
pl: Dodatkowe filtry dla list inwentarzowych lub porównywania kodów kreskowych

note: TH
en: Optional module missing
pl: Brak opcjonalnego modułu

en: Options
pl: Opcje

en: Options are defined by the authorized value
pl: Opcje są zdefiniowane jako Dopuszczone wartości

en: Options are defined by the authorized value ITEMTYPECAT.
pl: Opcje są zdefiniowane jako Dopuszczone wartości w kategorii ITEMTYPECAT.

en: Options:
pl: Opcje:

en: Or add number of days:
pl: Lub dodaj liczbę dni:

en: Or list barcodes one by one
pl: Albo wpisz kody kreskowe jeden po drugim

en: Or list card numbers one by one
pl: Albo wpisz numery kart jeden po drugim

note: SCRIPT
en: Or provide alternative text:
pl: Lub wprowadź tekst dodatkowy:

en: Or scan items one by one
pl: Albo wczytaj kody kreskowe egzemplarzy jeden po drugim

en: Or use a patron list
pl: Albo użyj listy użytkowników

en: Or use biblionumber of a bibliographic record
pl: Lub użyj numeru rekordu bibliograficznego

en: Or use biblionumbers of bibliographic records
pl: Lub użyj numerów rekordów bibliograficznych

note: SCRIPT
en: Orange
pl: Pomarańczowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Order
pl: Zamówienie

en: Order ID
pl: Id zamówienia

en: Order ID:
pl: Id zamówienia:

en: Order acquisition
pl: Zamówienie gromadzenia

en: Order baskets
pl: Koszyki zamówień

en: Order cost
pl: Koszt zamówienia

en: Order date
pl: Data zamówienia

en: Order date:
pl: Data zamówienia:

en: Order details
pl: Szczegóły zamówienia

en: Order details &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły zamówienia &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Order e-mail was sent to the vendor.
pl: E-mail z zamówieniem został wysłany do dostawcy.

en: Order from external source
pl: Zamów z zewnętrznego źródła

en: Order from external source
pl: Zamów z zewnętrznego źródła

en: Order line
pl: Zamówienie

en: Order line (parent)
pl: Zamówienie

en: Order line:
pl: Zamówienie:

en: Order note
pl: Uwaga zamówienia

en: Order number
pl: Numer zamówienia

en: Order search
pl: Wyszukiwanie zamówień

en: Order search
pl: Wyszukiwanie zamówień

en: Order status:
pl: Status zamówień:

note: A
en: Order this one
pl: Zamów

note: SCRIPT
en: Order total (%s) exceeds budget available (%s)
pl: Kwota zamówienia (%s) przekracza dostępny budżet (%s)

en: Ordered
pl: Zamówiono

en: Ordered &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Zamówiono &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - %s
pl: Zamówiono - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Ordered - Fund: %s
pl: Zamówiono - Fundusz: %s

en: Ordered amount:
pl: Koszt zamówienia:

en: Ordered by the library
pl: Zamówione przez bibliotekę

en: Ordered by:
pl: Zamówione przez:

note: A
en: Ordered from this fund
pl: Zamówione z funduszu

note: SPAN
en: Ordered from this fund and children
pl: Zamówione z funduszu i subfunduszu

en: Ordering information
pl: Informacje o zamówieniach

en: Orders
pl: Zamówienia

en: Orders are standing:
pl: Zamówienia stałe:

en: Orders by fund
pl: Zamówienia według funduszy

en: Orders by fund
pl: Zamówienia według funduszy

en: Orders by fund &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Zamówienia według funduszy &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Orders enabled:
pl: Zamówienia włączone:

note: %1$s:  booksellerfromname | html
en: Orders for %s
pl: Zamówienia dla %s

note: %1$s:  current_budget_name | html
en: Orders for fund '%s'
pl: Zamówienia dla funduszu '%s'

en: Orders from:
pl: Zamówienia od:

en: Orders search
pl: Wyszukiwanie zamówień

en: Orders with uncertain prices
pl: Zamówienia z niepewnymi cenami

en: Orders with uncertain prices for vendor
pl: Zamówienia z niepewnymi cenami dla dostawcy

en: Organization
pl: Organizacja

en: Organization:
pl: Organizacja:

en: Organize by:
pl: Wyświetlaj według:

note: SCRIPT
en: Orientation
pl: Orientacja

en: Origin
pl: Biblioteka macierzysta

en: Original
pl: Oryginał

en: Original message, rendered:
pl: Oryginalna wiadomość, renderowana:

note: A
en: Original order line
pl: Prawidłowe zamówienie

en: Original version
pl: Oryginalna wersja

en: Originating library:
pl: Biblioteka macierzysta:

en: Oslo Public Library, Norway
pl: Nelsonville Public Library, Ohio, USA

en: Other
pl: Inne

en: Other
pl: Inne

en: Other action
pl: Inna czynność

en: Other attributes
pl: Inne atrybuty

en: Other course reserves
pl: Inne kursy

en: Other data
pl: Inne dane

note: %1$s:  otheritemloop.size() || 0 | html
en: Other holdings (%s)
pl: Inne egzemplarze (%s)

en: Other holdings:
pl: Inne egzemplarze:

en: Other limits
pl: Inne ograniczenia

en: Other name
pl: Drugie imię

en: Other name:
pl: Drugie imię:

en: Other names
pl: Drugie imię

en: Other options (choose one)
pl: Inne opcje (wybierz jedną)

en: Other phone
pl: Dodatkowy telefon

en: Other phone:
pl: Inny telefon:

en: Other phone:
pl: Dodatkowy telefon:

en: Other reasons
pl: Inne powody

en: Others...
pl: Inne...

en: Outgoing (cash)
pl: Koszt (środki pieniężne)

en: Output
pl: Wynik

en: Output format
pl: Format wyjściowy

en: Output format
pl: Format wyjściowy

en: Output format:
pl: Format wyjściowy:

en: Output to a file named:
pl: Wczytaj do pliku o nazwie:

en: Output:
pl: Wynik:

en: Outstanding
pl: Kwota niezgodności

en: Outstanding credit:
pl: Kwota niezgodności:

en: Outstanding credits could be applied:
pl: Niezgodne zasilenia mogą być wykorzystane:

en: OverDrive library authnames
pl: Hasła wzorcowe Biblioteki OverDrive

en: OverDrive library authnames &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Nazwa autora w Bibliotece OverDrive &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Overdue
pl: Przetrzymanie

en: Overdue fines cap (amount)
pl: Przeterminowanie należności (kwota)

en: Overdue notice required:
pl: Wymagane powiadomienia o przetrzymaniu dokumentów:

en: Overdue notice/status triggers
pl: Wyzwalacze powiadomień/statusów

en: Overdue notice/status triggers
pl: Wyzwalacze powiadomień/statusów

en: Overdue notice/status triggers &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Wyzwalacze powiadomień/statusów &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Overdue recalls
pl: Przypomnienia przetrzymane

en: Overdue recalls &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Przypomnienia przetrzymane &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Overdue report
pl: Raport przetrzymań

en: Overdue to be returned
pl: Przetrzymane do zwrotu

en: Overdues
pl: Egzemplarze przetrzymane

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Overdues as of %s
pl: Egzemplarze przetrzymane na dzień %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s
pl: Egzemplarze przetrzymane w %s

note: %1$s:  Branches.GetLoggedInBranchname | html
en: Overdues at %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Egzemplarze przetrzymane w %s &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Overdues with fines
pl: Egzemplarze przetrzymane z należnościami

en: Overdues:
pl: Egzemplarze przetrzymane:

en: Overpayment refund
pl: Zwrot opłaty

en: Override and renew
pl: Odnów limit i prolonguj

en: Override blocked renewals
pl: Możliwość odnowienia prolongat mimo blokady

en: Override limit and renew
pl: Odnów limit i prolonguj

en: Override renewal restrictions:
pl: Odnów limit prolongat:

en: Override restriction temporarily
pl: Omiń czasowe ograniczenia

en: Overwrite
pl: Zastąp

en: Overwrite the existing one with this
pl: Zastąp istniejący nowym

en: Owner only
pl: Właściciel

en: Owner:
pl: Właściciel:

en: PIN code:
pl: kod PIN:

en: PTFS Europe Ltd, United Kingdom
pl: PTFS Europe Ltd, Wielka Brytania

note: SCRIPT
en: Page break
pl: Podział strony

en: Page height:
pl: Wysokość strony:

en: Page side:
pl: Strona:

en: Page width:
pl: Szerokość strony:

note: %1$s:  pagename | html
en: Page: %s
pl: Strona: %s

en: Pages
pl: Strony

en: Pages:
pl: Strony:

en: Paid for?:
pl: Zapłata za?:

en: Paper bin
pl: Podajnik papieru

en: Paper bin:
pl: Podajnik papieru:

en: Parameter deleted
pl: Usunięto wartość

en: Parameter label:
pl: Etykieta parametru:

en: Parameters
pl: Parametry

en: Parent code
pl: Kod nadrzędny

en: Parent item type:
pl: Nadrzędny typ dokumentu:

en: Parsing upload file
pl: Przetwarzanie wczytanego pliku

en: Partial
pl: Częściowy

en: Partially received
pl: Częściowo otrzymane

en: Partners available for searching:
pl: Biblioteki/Instytucje dostępne do wyszukiwania:

en: Password
pl: Hasło

en: Password change in OPAC:
pl: Zmiana hasła w OPAC:

note: SCRIPT
en: Password contains leading and/or trailing spaces
pl: Hasło zawiera na początku i/lub na końcu spacje

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password error for patron with borrowernumber %s.
pl: Błąd hasła użytkownika o numerze %s.

en: Password expiration
pl: Wygaśnięcie hasła

en: Password expiration date
pl: Data wygaśnięcia hasła

en: Password expiration date is invalid.
pl: Data wygaśnięcia hasła jest nieważna.

en: Password expiration date:
pl: Data wygaśnięcia hasła:

en: Password expiration:
pl: Wygaśnięcie hasła:

en: Password expires:
pl: Hasło wygasa:

en: Password has leading or trailing whitespaces
pl: Hasło zawiera na początku lub na końcu spacje

en: Password is too short
pl: Hasło jest zbyt krótkie

note: %1$s:  e.borrowernumber | html %2$s:  e.min_length | html %3$s:  e.length | html
en: Password is too short for patron with borrowernumber %s. Minimum length is %s, length is %s
pl: Hasło jest za krótkie dla użytkownika o numerze %s. Minimalna długość to %s, długość to %s

en: Password is too weak
pl: Hasło jest zbyt słabe

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password is too weak for patron with borrowernumber %s.
pl: Zbyt słabe hasło użytkownika o numerze %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.category.effective_min_password_length | html
en: Password must be at least %s characters long.
pl: Hasło musi mieć przynajmniej %s znaków.

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters
pl: Minimalna liczba znaków, które musi zawierać hasło: %s

note: SCRIPT
en: Password must contain at least %s characters, including UPPERCASE, lowercase and numbers
pl: Minimalna liczba znaków, które musi zawierać hasło: %s, w tym małe, wielkie litery i cyfry

en: Password must contain at least one digit, one lowercase and one uppercase.
pl: Hasło musi zawierać przynajmniej jedną cyfrę, jedną małą i wielką literę.

en: Password must not contain leading or trailing whitespaces.
pl: Hasło nie może zawierać początkowych i końcowych spacji.

note: %1$s:  e.borrowernumber | html
en: Password plugin error for patron with borrowernumber %s.
pl: Błąd wtyczki hasła użytkownika o numerze %s.

en: Password reset in OPAC:
pl: Reset hasła w OPAC:

en: Password updated
pl: Hasło uaktualnione

en: Password:
pl: Hasło:

en: Password:
pl: Hasło:

en: Passwords do not match
pl: Hasła nie pasują

en: Passwords do not match.
pl: Hasła nie pasują.

note: SCRIPT
en: Passwords will be displayed as text
pl: Hasło będzie wyświetlane w postaci tekstu

note: SCRIPT
en: Paste
pl: Wklej

note: SCRIPT
en: Paste as text
pl: Wklej jako tekst

note: SCRIPT
en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
pl: Opcja Wklej jest teraz w trybie pełnego tekstu. Zawartość będzie teraz wklejana jako zwykły tekst, dopóki nie wyłączysz tej opcji.

note: SCRIPT
en: Paste or type a link
pl: Wklej lub Wpisz odnośnik

note: SCRIPT
en: Paste row after
pl: Wklej wiersz po

note: SCRIPT
en: Paste row before
pl: Wklej wiersz przed

en: Paste selection from 'clipboard'
pl: Wklej zaznaczenie ze 'schowka'

note: SCRIPT
en: Paste your embed code below:
pl: Wklej poniższy kod:

en: Patent document
pl: Dokument patentowy

en: Patron
pl: Użytkownik

note: SCRIPT
en: Patron '%s' added.
pl: Użytkownik '%s' dodany.

note: SCRIPT
en: Patron '%s' is already in the list.
pl: Użytkownik '%s' jest już na liście.

en: Patron ID:
pl: ID użytkownika:

en: Patron account flags
pl: Ustawienia konta użytkownika

en: Patron activity
pl: Aktywność użytkownika

en: Patron already has hold for this item
pl: Użytkownik posiada już zamówienie na ten egzemplarz

note: %1$s:  f.value | html
en: Patron already in database: %s
pl: Użytkownik jest już w bazie danych: %s

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron %s.
pl: Atrybut %s jest nieprawidłowy dla użytkownika %s.

note: %1$s:  e.attribute_type_code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is invalid for patron with borrowernumber %s.
pl: Atrybut %s jest nieprawidłowy dla użytkownika o numerze %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron %s.
pl: Atrybut %s jest niepowtarzalny dla użytkownika %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s is non-repeatable for patron with borrowernumber %s.
pl: Atrybut %s jest niepowtarzalny dla użytkownika o numerze %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.patron_id | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron %s.
pl: Atrybut %s musi być unikalny dla użytkownika %s.

note: %1$s:  e.attribute.code | html %2$s:  e.borrowernumber | html
en: Patron attribute %s must be unique for patron with borrowernumber %s.
pl: Atrybut %s musi być unikalny dla użytkownika o numerze %s.

en: Patron attribute type code:
pl: Kod typu atrybutu użytkownika:

en: Patron attribute types
pl: Typy atrybutów użytkowników

en: Patron attribute types
pl: Typy atrybutów użytkowników

en: Patron attributes
pl: Atrybuty użytkownika

en: Patron attributes:
pl: Atrybuty użytkownika:

note: %1$s:  maxreserves | html
en: Patron can only place a maximum of %s total holds.
pl: Użytkownik może zamówić maksymalnie %s z wszystkich zamówień.

en: Patron card creator
pl: Kreator kart użytkowników

en: Patron card creator
pl: Kreator kart użytkowników

en: Patron card creator &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Kreator kart użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Patron card number
pl: Numer karty użytkownika

en: Patron card printing/exporting
pl: Drukowanie/eksportowanie kart użytkowników

en: Patron card printing/exporting &rsaquo; Patron cards &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Druk/eksport kart użytkowników &rsaquo; Kreator kart użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Patron card templates
pl: Szablony kart użytkowników

en: Patron categories
pl: Kategorie użytkowników

en: Patron categories
pl: Kategorie użytkowników

en: Patron category
pl: Kategoria użytkownika

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category = %s
pl: Kategoria użytkownika = %s

en: Patron category already exists and cannot be modified!
pl: Kategoria użytkownika już istnieje i nie może być modyfikowana!

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron category code is %s
pl: Kod kategorii użytkownika to %s

en: Patron category created!
pl: Kategorię użytkownika utworzono!

en: Patron category deleted successfully
pl: Kategoria użytkownika usunięta pomyślnie

en: Patron category deleted successfully.
pl: Kategoria użytkownika usunięta pomyślnie.

en: Patron category inserted successfully
pl: Kategoria użytkownika wprowadzona pomyślnie

en: Patron category inserted successfully.
pl: Kategoria użytkownika wprowadzona pomyślnie.

en: Patron category updated successfully
pl: Kategoria użytkownika uaktualniona pomyślnie

en: Patron category updated successfully.
pl: Kategoria użytkownika uaktualniona pomyślnie.

en: Patron category:
pl: Kategoria użytkownika:

en: Patron category:
pl: Kategoria użytkownika:

en: Patron clubs
pl: Grupy/kluby użytkowników

en: Patron clubs
pl: Grupy użytkowników

en: Patron clubs &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Grupy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Patron count
pl: Liczba użytkowników

en: Patron details
pl: Szczegóły użytkownika

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Patron details for %s
pl: Szczegóły użytkownika %s

en: Patron does not belong to any subscription routing lists.
pl: Użytkownik nie jest zapisany do żadnej listy obiegu prenumeraty.

en: Patron expires soon
pl: Konto użytkownika wkrótce wygaśnie

note: SCRIPT
en: Patron fines are over limit: %s
pl: Użytkownik posiada należności: %s

en: Patron flags:
pl: Ustawienia użytkownika:

en: Patron guarantor
pl: Poręczyciel - użytkownik

note: %1$s:  return_claims.count | html
en: Patron has %s RETURN CLAIMS
pl: Użytkownik posiada %s ZWRÓCONYCH REKLAMACJI

note: %1$s:  ItemsOnHold | html
en: Patron has %s hold(s). Deleting patron cancels all their holds.
pl: Liczba zamówień użytkownika: %s. Usunięcie użytkownika powoduje utratę wszystkich jego zamówień.

note: %1$s:  debits | $Price
en: Patron has %s in fines.
pl: Użytkownik ma naliczone %s należności.

note: %1$s:  ItemsOnIssues | html
en: Patron has %s item(s) checked out.
pl: Użytkownik ma %s wypożyczonych egzemplarzy.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDOVERDUE | html
en: Patron has %s overdue item(s).
pl: Liczba egzemplarzy przetrzymanych przez użytkownika: %s.

note: %1$s:  USERBLOCKEDOVERDUE %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: Patron has %s overdue item(s). %s Check out anyway? %s
pl: Liczba egzemplarzy przetrzymanych przez użytkownika: %s. %s Wypożyczyć mimo to? %s

note: %1$s:  pending_suggestions | html
en: Patron has %s pending suggestions.
pl: Liczba oczekujących propozycji zakupu użytkownika: %s.

en: Patron has ITEMS OVERDUE
pl: Użytkownik posiada EGZEMPLARZE PRZETRZYMANE

note: %1$s:  credits | $Price
en: Patron has a %s credit.
pl: Użytkownik ma opłaty %s.

note: %1$s:  IF ( creditsamount )
en: Patron has a credit%s of
pl: Użytkownik ma opłaty%s

note: %1$s:  USERBLOCKEDWITHENDDATE | $KohaDates
en: Patron has a restriction until %s.
pl: Użytkownik ma nałożone ograniczenia aż do%s.

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: Patron has already checked out another item from this record. %s Check out anyway? %s
pl: Użytkownik ma wypożyczony inny egzemplarz tego tytułu. %s Wypożyczyć mimo to? %s

en: Patron has an indefinite restriction.
pl: Użytkownik ma nałożone nieokreślone ograniczenia.

note: %1$s:  checkout_info.USERBLOCKEDREMAINING | html
en: Patron has had overdue items and is blocked for %s day(s).
pl: Użytkownik miał na koncie przetrzymane egzemplarze i jego konto zablokowano na %s dni.

note: SCRIPT
en: Patron has had overdue items and is restricted until: %s
pl: Użytkownik miał na koncie przetrzymane egzemplarze i jego konto zablokowano aż do: %s

en: Patron has holds. They will be cancelled if the discharge is generated.
pl: Użytkownik ma zamówienia. Zostaną anulowane, jeśli zostanie wygenerowana karta odejścia.

en: Patron has no current article requests.
pl: Użytkownik nie ma bieżących zamówień na kopię.

en: Patron has no recalls.
pl: Użytkownik nie ma żadnych przypomnień.

en: Patron has nothing checked out.
pl: Użytkownik nie ma żadnych wypożyczonych egzemplarzy.

en: Patron has nothing on hold.
pl: Nie ma zamówień od tego użytkownika.

en: Patron has opted out
pl: Użytkownik zrezygnował

note: INPUT type=checkbox name=auto_renew
en: Patron has opted out of auto-renewal
pl: Użytkownik zrezygnował z automatycznej prolongaty

note: %1$s:  fines | $Price
en: Patron has outstanding charges of %s.
pl: Użytkownik ma zaległe należności w kwocie %s.

note: %1$s:  fines | html
en: Patron has outstanding fines of %s.
pl: Użytkownik ma należności w kwocie %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron has outstanding fines: %s
pl: Użytkownik ma należności: %s

en: Patron has pending modifications
pl: Użytkownik posiada oczekujące modyfikacje

en: Patron has previously checked out this title
pl: Egzemplarz był już wcześniej wypożyczony przez użytkownika

en: Patron has previously checked out this title:
pl: Egzemplarz był już wcześniej wypożyczony przez użytkownika:

en: Patron has restrictions
pl: Użytkownik ma nałożone ograniczenia

note: INPUT type=text
en: Patron holds
pl: Zamówienia użytkowników

en: Patron identity
pl: Identyfikacja użytkownika

en: Patron image failed to upload
pl: Wczytywanie zdjęć użytkownika nie powiodło się

en: Patron image(s) successfully uploaded
pl: Zdjęcia użytkownika zostały wczytane

en: Patron image(s) uploaded with some errors
pl: Zdjęcia użytkowników wczytano z pewnymi błędami

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Patron is RESTRICTED
pl: Użytkownik ma nałożone OGRANICZENIA

note: A
en: Patron is an adult
pl: Użytkownik Dorosły

en: Patron is currently restricted
pl: Użytkownik ma obecnie nałożone ograniczenia

en: Patron is currently unrestricted.
pl: Użytkownik nie ma obecnie nałożonych żadnych ograniczeń.

en: Patron is from different library
pl: Ten użytkownik jest z innej biblioteki

en: Patron is not notified.
pl: Użytkownik nie został powiadomiony.

en: Patron is restricted
pl: Użytkownik ma nałożone ograniczenia

en: Patron is restricted.
pl: Użytkownik ma nałożone ograniczenia.

en: Patron library
pl: Biblioteka użytkownika

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron library = %s
pl: Biblioteka użytkownika = %s

en: Patron list name:
pl: Nazwa listy użytkownika:

en: Patron list:
pl: Lista użytkowników:

en: Patron lists
pl: Listy użytkowników

en: Patron lists
pl: Listy użytkowników

en: Patron lists &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Listy użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Patron messaging preferences
pl: Ustawienia powiadomień użytkownika

note: INPUT type=text
en: Patron name
pl: Nazwa użytkownika

en: Patron not found
pl: Nie znaleziono użytkownika

note: SCRIPT
en: Patron not found.
pl: Nie znaleziono użytkownika.

en: Patron not found.
pl: Nie znaleziono użytkownika.

en: Patron not found:
pl: Nie znaleziono użytkownika:

en: Patron note
pl: Uwaga użytkownika

en: Patron notes
pl: Uwagi użytkownika

en: Patron notes:
pl: Uwagi użytkownika:

en: Patron notice sent:
pl: Powiadomienie użytkownika:

en: Patron notification:
pl: Powiadomienie użytkownika:

en: Patron notification:
pl: Powiadomienie użytkownika:

en: Patron number:
pl: Numer karty użytkownika:

note: A
en: Patron photo
pl: Zdjęcie użytkownika

en: Patron reached daily limit.
pl: Użytkownik osiągnął dzienny limit.

en: Patron reason
pl: Uzasadnienie propozycji

en: Patron records
pl: Rekordy użytkowników

en: Patron records merged into
pl: Rekordy użytkowników zostały scalone z

en: Patron records were last synced on:
pl: Ostatnio widziane rekordy użytkownika:

en: Patron relationship problems
pl: Problemy pokrewieństwa użytkowników

en: Patron request
pl: Zamówienie użytkownika

en: Patron restrictions
pl: Użytkownik ma nałożone ograniczenia

en: Patron search &rsaquo; Koha
pl: Szukaj użytkownika &rsaquo; Koha

en: Patron search:
pl: Szukaj użytkownika:

en: Patron sort 1
pl: Użytkownik - pole statystyczne 1

en: Patron sort 2
pl: Użytkownik - pole statystyczne 2

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort1 = %s
pl: Pole statystyczne 1 = %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Patron sort2 = %s
pl: Pole statystyczne 2 = %s

en: Patron status
pl: Status użytkownika

en: Patron was automatically switched by reading the patron card during checking out. Ensure you are working with the right patron.
pl: Po sczytaniu karty użytkownika automatycznie zostanie wyświetlone jego konto. Upewnij się, że obsługujesz właściwego użytkownika.

note: %1$s:  errmsgloo.prevdebarred | $KohaDates
en: Patron was earlier restricted until %s.
pl: Użytkownik miał wcześniej nałożone ograniczenia aż do %s.

en: Patron will be charged with
pl: Użytkownik zostanie obciążony

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
pl: Konto użytkownika zostało odnowione do %s

note: %1$s:  patron.dateexpiry | $KohaDates
en: Patron's account has been renewed until %s
pl: Konto użytkownika zostało odnowione do %s

note: %1$s:  IF ( userdebarreddate ) %2$s:  userdebarreddate | $KohaDates %3$s:  END %4$s:  IF ( debarredcomment )
en: Patron's account is restricted %s until %s %s %s with the explanation:
pl: Konto użytkownika jest ograniczone %s do %s %s %s z komentarzem:

en: Patron's address in doubt
pl: Adres użytkownika do potwierdzenia

en: Patron's address is in doubt
pl: Adres użytkownika do potwierdzenia

note: SCRIPT
en: Patron's address is in doubt (proceeding anyway)
pl: Adres użytkownika do potwierdzenia (w trakcie realizacji)

en: Patron's address is in doubt.
pl: Adres użytkownika do potwierdzenia.

en: Patron's age is incorrect for their category.
pl: Wiek użytkownika nie odpowiada przypisanej kategorii.

note: %1$s:  age_low | html %2$s:  age_high | html
en: Patron's age is incorrect for their category. Ages allowed are %s-%s.
pl: Wiek użytkownika nie odpowiada przypisanej kategorii. Dozwolony zakres lat to: %s-%s.

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expired on %s
pl: Karta użytkownika wygasła %s

note: %1$s:  expiry | $KohaDates
en: Patron's card expires on %s
pl: Karta użytkownika wygasa %s

en: Patron's card has expired.
pl: Karta użytkownika wygasła.

en: Patron's card is expired
pl: Karta użytkownika wygasła

note: SCRIPT
en: Patron's card is expired (%s)
pl: Karta użytkownika wygasła (%s)

en: Patron's card is expired.
pl: Karta użytkownika wygasła.

en: Patron's card is lost
pl: Użytkownik zgubił kartę

en: Patron's card is lost.
pl: Użytkownik zgubił kartę.

en: Patron's card will expire soon.
pl: Karta użytkownika wkrótce wygaśnie.

note: For the first occurrence, %1$s:  chargesamount_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantees collectively owe %s. %s
pl: Gwarancje użytkownika łącznie wynoszą %s. %s

note: For the first occurrence, %1$s:  charges_guarantors_guarantees | $Price %2$s:  IF noissues
en: Patron's guarantors and their other guarantees collectively owe %s. %s
pl: Gwarancje użytkownika łącznie wynoszą %s. %s

note: %1$s:  Branches.GetName(patron.branchcode) | html %2$s:  patron.branchcode | html
en: Patron's home library: (%s / %s )
pl: Biblioteka macierzysta użytkownika: (%s / %s )

en: Patron's record has guaranteed accounts attached.
pl: Konto użytkownika jest powiązane z kontem gwaranta.

en: Patron:
pl: Użytkownik:

en: Patron:
pl: Użytkownik:

note: %1$s:  patronlistname | html
en: Patronlist with imported patrons: %s
pl: Listy użytkowników z importowanymi użytkownikami: %s

en: Patrons
pl: Użytkownicy

en: Patrons
pl: Użytkownicy

en: Patrons &rsaquo; New patron
pl: Użytkownicy &rsaquo; Nowy użytkownik

en: Patrons and circulation
pl: Użytkownicy i udostępnianie

en: Patrons found for:
pl: Użytkownicy znalezieni dla:

en: Patrons from any library may put this item on hold.
pl: Użytkownik dowolnej biblioteki może zarezerwować ten egzemplarz.

note: %1$s:  batch_id | html
en: Patrons in batch number %s
pl: Użytkownicy w grupie numer %s

en: Patrons in list
pl: Użytkownicy w liście

en: Patrons requesting modifications
pl: Użytkownicy proponujący modyfikację

en: Patrons statistics
pl: Statystyki użytkowników

en: Patrons statistics
pl: Statystyki użytkowników

en: Patrons tables
pl: Szczegóły użytkownika

en: Patrons to be added
pl: Użytkownicy do dodania

note: TH
en: Patrons using this provider
pl: Użytkownicy używający tego operatora

en: Patrons who haven't checked out
pl: Użytkownicy bez wypożyczeń

en: Patrons with holds
pl: Użytkownicy z zamówieniami

en: Patrons with no checkouts
pl: Użytkownicy bez wypożyczeń

en: Patrons with no checkouts
pl: Użytkownicy bez wypożyczeń

en: Patrons with no checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Użytkownicy bez wypożyczeń &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Patrons with recalls
pl: Użytkownicy z przypomnieniami

en: Patrons with the most checkouts
pl: Użytkownicy z największą liczbą wypożyczeń

en: Patrons with the most checkouts
pl: Użytkownicy z największą liczbą wypożyczeń

en: Patrons with the most checkouts &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Użytkownicy z największą liczbą wypożyczeń &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF ( searching ) %2$s:  END
en: Patrons%s &rsaquo; Search results%s &rsaquo; Koha
pl: Użytkownicy%s &rsaquo; Wyniki wyszukiwania%s &rsaquo; Koha

en: Patrons' categories:
pl: Kategorie użytkowników:

en: Pattern name:
pl: Nazwa wzoru:

en: Pay
pl: Zapłać

en: Pay all charges
pl: Zapłać należności

note: INPUT type=submit name=paycollect
en: Pay amount
pl: Zapłać kwotę

en: Pay an amount toward all fines
pl: Zapłać wszystkie należności

en: Pay an amount toward selected fines
pl: Zapłać wybrane należności

en: Pay an individual fine
pl: Zapłać pojedynczą należność

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Pay charges for %s
pl: Zapłata należności %s

en: Pay fine
pl: Zapłać należności

en: Pay fines
pl: Zapłać należności

note: INPUT type=submit name=payselected
en: Pay selected
pl: Zapłać zaznaczone

en: Payment
pl: Płatność

en: Payment note
pl: Uwaga o płatności

en: Payment received:
pl: Data otrzymania:

en: Payment type:
pl: Typ płatności:

en: Payments &rsaquo; Koha
pl: Płatności &rsaquo; Koha

en: Payout
pl: Wypłata

en: Payout amount
pl: Kwota płatności

en: Payout credits to patrons
pl: Wypłata zasilenia użytkownikowi

en: Pending
pl: Oczekujące

en: Pending (
pl: Oczekujące (

en: Pending discharge requests
pl: Oczekujące prośby o kartę odejścia

en: Pending discharge requests
pl: Oczekujące prośby o kartę odejścia

en: Pending discharge requests &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Oczekujące prośby o kartę odejścia &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Pending holds
pl: Zamówienia oczekujące

en: Pending modifications:
pl: Oczekujące modyfikacje:

en: Pending offline circulation actions
pl: Oczekujące operacje

en: Pending on-site checkouts
pl: Oczekujące wypożyczenia na miejscu

en: Pending on-site checkouts
pl: Oczekujące wypożyczenia na miejscu

en: Pending on-site checkouts &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Oczekujące wypożyczenia na miejscu &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Pending orders
pl: Propozycje oczekujące na akceptację

en: Pending suggestions
pl: Propozycje oczekujące na zatwierdzenie

en: Pending tags
pl: Oczekujące tagi

note: SCRIPT
en: People
pl: Ludzie

en: Perform a new search
pl: Wykonaj nowe wyszukiwanie

en: Perform anonymous refund actions
pl: Wykonywanie anonimowe zwrotów

en: Perform batch deletion of items
pl: Grupowe usuwanie egzemplarzy

en: Perform batch deletion of records (bibliographic or authority)
pl: Grupowe usuwanie rekordów (rekord bibliograficzny lub hasło wzorcowe)

en: Perform batch extend due dates
pl: Grupowe przesuwanie terminów zwrotów

en: Perform batch modification of items
pl: Modyfikowanie grupy egzemplarzy

en: Perform batch modification of patrons
pl: Modyfikowanie grupy użytkowników

en: Perform batch modification of records (biblios or authorities)
pl: Modyfikowanie grupy rekordów (bibliograficznych lub haseł wzorcowych)

en: Perform cash register cashup action
pl: Księgowanie kasy fiskalnej

en: Perform inventory of your catalog
pl: Przeprowadzanie skontrum

en: Perform self checkout at the OPAC. It should be used for the patron matching the AutoSelfCheckID
pl: Możliwość samoobsługowych wypożyczeń w OPAC. Może być użyteczne dla użytkowników z włączoną opcją AutoSelfCheckID

en: Period
pl: Okres

note: %1$s:  IF budget_period_total %2$s:  budget_period_total | $Price %3$s:  END
en: Period allocated %s%s%s
pl: Okresowo przydzielono: %s%s%s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period from %s
pl: Okres od %s

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Period to %s
pl: Okres do %s

en: Period:
pl: Okres:

en: Perl modules
pl: Moduły Perl

en: Perl version:
pl: Wersja Perl:

note: SCRIPT
en: Permanent Pen Properties
pl: Właściwości trwałego pisaka

note: SCRIPT
en: Permanent pen properties...
pl: Właściwości trwałego pisaka...

en: Permanently delete checkout history older than
pl: Trwale usuń historię wypożyczeń starszą niż

en: Permanently delete these patrons
pl: Usuń trwale tych użytkowników

en: Permissions (code)
pl: Uprawnienia (kod)

en: Phone
pl: Telefon

en: Phone (i-tiva)
pl: Telefon (i-tiva)

en: Phone:
pl: Telefon:

en: Phone:
pl: Telefon:

en: Photocopy
pl: Fotokopia

en: Physical address:
pl: Adres do korespondencji:

en: Physical details:
pl: Opis fizyczny:

en: Physical form designators
pl: Określenie postaci fizycznej

note: INPUT type=submit name=pick
en: Pick
pl: Odbiór

note: %1$s:  RECALL.expiration_date | $KohaDates
en: Pick up by %s
pl: Do odbioru przez %s

en: Pick up location
pl: Miejsce odbioru

en: Pickup at
pl: Odbierz w

en: Pickup at patron's home library when possible:
pl: Odbiór w macierzystej bibliotece użytkownika, jeśli to możliwe:

en: Pickup at:
pl: Odbierz w:

en: Pickup library
pl: Miejsce odbioru

en: Pickup library is different.
pl: Miejsce odbioru jest inne.

en: Pickup library is different.
pl: Miejsce odbioru jest inne.

en: Pickup library:
pl: Miejsce odbioru:

en: Pickup location
pl: Miejsce odbioru

en: Pickup location:
pl: Miejsce odbioru:

en: Pie
pl: Wykres kołowy

en: Pipe (|)
pl: Separator (|)

en: Place a hold
pl: Zamów

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1 %2$s:  IF biblio.author %3$s:  biblio.author | html %4$s:  END
en: Place a hold on %s %s by %s%s
pl: Zamówienie %s %s dla %s%s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Place a hold on %s &rsaquo; Holds &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Zamów %s &rsaquo; Zamówienia &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  IF force_hold_level == 'item'
en: Place a hold on a specific item %s
pl: Zamów konkretny egzemplarz %s

en: Place and modify holds for patrons
pl: Składanie i modyfikowanie zamówień dla użytkowników

note: %1$s:  biblio.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html %4$s:  patron.cardnumber | html
en: Place article request from %s for %s %s ( %s )
pl: Zamów kopię z %s dla %s %s ( %s )

en: Place hold
pl: Zamów

en: Place hold
pl: Zamów

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron => holdfor_patron no_title => 1 no_cardnumber => 1
en: Place hold for %s
pl: Zamów dla %s

note: SCRIPT
en: Place hold on this item?
pl: Zamówić ten egzemplarz?

note: SCRIPT
en: Place hold?
pl: Zamówić?

en: Place holds
pl: Zamów

en: Place holds
pl: Zamów

en: Place holds for patrons
pl: Składanie zamówień dla użytkowników

note: INPUT type=submit
en: Place request
pl: Złóż zamówienie

en: Place request with partner libraries
pl: Złóż zamówienie z bibliotekami użytkownika

en: Placed on
pl: Zamówiona

en: Placed on (from)
pl: Zamówiona (z)

en: Placed on (to)
pl: Zamówiona (do)

en: Places
pl: Miejsca

en: Placing orders
pl: Składanie zamówienia

note: %1$s:  auth_cats_loo | html
en: Plan by %s
pl: Planuj ze względu na %s

en: Plan by item types
pl: Planuj ze względu na typy dokumentów

en: Plan by libraries
pl: Planuj ze względu na biblioteki

en: Plan by months
pl: Planuj ze względu na miesiące

en: Planned date
pl: Planowana data akcesji

en: Planning
pl: Planowanie

en: Planning
pl: Planowanie

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s
pl: Planowanie dla %s %s

note: %1$s:  budget_period_description | html %2$s:  PROCESS planning plan=authcat
en: Planning for %s %s &rsaquo; Funds &rsaquo; Budgets &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Planowanie dla %s %s &rsaquo; Fundusze &rsaquo; Budżety &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Play media
pl: Multimedia

en: Play sound
pl: Odtwórz dźwięk

en: Please
pl: Proszę

en: Please add a library
pl: Dodaj bibliotekę

en: Please add a patron category
pl: Dodaj kategorię użytkownika

note: SCRIPT
en: Please add barcodes using either the direct entry text area or the item search.
pl: Dodaj kody kreskowe - użyj miejsca na wprowadzanie tekstu lub skorzystaj z wyszukiwania egzemplarzy.

note: SCRIPT
en: Please check at least one action
pl: Wybierz przynajmniej jedno działanie

en: Please check issues that are NOT published (irregularities)
pl: Sprawdź numery, które NIE są wydane (nieprawidłowości)

note: %1$s:  ELSIF ( error.cache_expiry ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: Please check the log for further details. %s Please select a cache expiry less than 30 days. %s %s
pl: Sprawdź logowanie w celu uzyskania szczegółowych informacji. %s Wybierz dezaktualizacje bufora cache krótszą niż 30 dni. %s %s

en: Please choose a cache_expiry less than 30 days
pl: Wybierz cache_expiry mniej niż 30 dni

note: SCRIPT
en: Please choose a file to upload
pl: Wybierz plik do wczytania

en: Please choose a library to clone rules from:
pl: Wybierz bibliotekę/filię, z której chcesz powielić zasady:

en: Please choose a vendor.
pl: Wybierz dostawcę.

note: SCRIPT
en: Please choose an enrollment period in months OR by date.
pl: Wybierz tylko jedno ustawienie okresu zapisu.

en: Please choose one or more filters to proceed.
pl: Wybierz jeden lub więcej filtrów, aby kontynuować.

en: Please choose the library to clone the rules to:
pl: Wybierz bibliotekę/filię, do której chcesz powielić zasady:

en: Please choose which record will be the reference for the merge. The record chosen as reference will be kept, and the other will be deleted.
pl: Zdecyduj, który rekord będzie główny. Wybrany rekord zostanie zachowany, a kolejny - usunięty.

en: Please click on one of the tabs at the left side of this form.
pl: Kliknij na jedną z zakładek po lewej stronie tego formularza.

en: Please confirm checkin
pl: Potwierdź zwrot

en: Please confirm checkout
pl: Potwierdź wypożyczenie

en: Please confirm subscription deletion
pl: Potwierdź usunięcie prenumeraty

en: Please confirm that the accompanying materials are present:
pl: Uwaga o materiale towarzyszącym:

note: %1$s:  ADDITIONAL_MATERIALS | html
en: Please confirm that the accompanying materials are present: %s
pl: Uwaga o materiale towarzyszącym: %s

note: %1$s:  bankable | $Price
en: Please confirm that you have received %s to cashup.
pl: Potwierdź otrzymanie wypłaty %s.

en: Please confirm that you have removed
pl: Potwierdź usunięcie

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price %2$s:  register.starting_float | $Price
en: Please confirm that you have removed %s from the cash register and left a float of %s.
pl: Potwierdź usunięcie %s z kasy fiskalnej i pozostawienie kwoty %s.

en: Please contact your system administrator
pl: Skontaktuj się z administratorem systemu

en: Please correct these errors.
pl: Proszę poprawić wymienione błędy.

en: Please create the database before continuing.
pl: Utwórz bazę danych zanim zaczniesz kontynuować.

en: Please define one
pl: Utwórz

en: Please edit one currency and mark it as active.
pl: Modyfikuj jedną walutę i oznacz ją jako aktywną.

en: Please enable Javascript:
pl: Włącz Javascript:

en: Please enable system preference
pl: Włącz opcje systemu

en: Please ensure you are uploading a valid zip file and try again.
pl: Sprawdź poprawność pliku .zip i spróbuj ponownie.

en: Please ensure you only upload GIF, JPEG, PNG, or XPM images.
pl: Upewnij się, że chcesz wczytać pliki w jednym z formatów: GIF, JPEG, PNG lub XPM.

en: Please enter a
pl: Wprowadź

note: SCRIPT
en: Please enter a date!
pl: Wprowadź datę!

en: Please enter a new comment (max 35 characters)
pl: Wprowadź nowy komentarz (maksymalnie 35 znaków)

note: SCRIPT
en: Please enter a number of items to create.
pl: Wprowadź liczbę pozycji do utworzenia.

en: Please enter a report name and descriptive note before sharing (minimum 20 characters)
pl: Przed udostępnieniem wprowadź nazwę raportu i opis (minimum 20 znaków)

note: SCRIPT
en: Please enter a search term.
pl: Wprowadź termin wyszukiwawczy.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid URL.
pl: Wprowadź prawidłowy URL.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date (ISO).
pl: Wprowadź prawidłową datę (ISO).

note: SCRIPT
en: Please enter a valid date.
pl: Wprowadź prawidłową datę.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid email address.
pl: Wprowadź poprawny adres e-mail.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please enter a valid number.
pl: Wprowadź prawidłowy numer.

note: SCRIPT
en: Please enter a valid phone number.
pl: Wprowadź prawidłowy numer telefonu.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1} characters long.
pl: Wprowadź wartość między {0} i {1} długości znaków.

note: SCRIPT
en: Please enter a value between {0} and {1}.
pl: Wprowadź wartość między {0} a {1}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
pl: Wprowadź wartość większą bądź równą {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter a value less than or equal to {0}.
pl: Wprowadź wartość mniejszą bądź równą {0}.

note: SCRIPT
en: Please enter at least one criterion for deletion!
pl: Wprowadź przynajmniej jedno kryterium do usunięcia!

note: SCRIPT
en: Please enter at least {0} characters.
pl: Wpisz przynajmniej {0} znaków.

note: SCRIPT
en: Please enter field tag and subfield code, separated by a comma. (For control fields: add '@' as subfield code.)
pl: Wprowadź etykietę pola i kod podpola, oddzielone przecinkiem. (Dla kontroli pól: dodaj '@' jako kod podpola.)

note: SCRIPT
en: Please enter no more than {0} characters.
pl: Wprowadź nie więcej niż {0} znaków.

en: Please enter numbers only. Prefix the number with + or 00 if including the country code.
pl: Wpisz tylko cyfry. Poprzedź numer znakiem + lub 00, jeśli zawiera kod kraju.

note: SCRIPT
en: Please enter only digits.
pl: Wprowadź tylko cyfry.

note: SCRIPT
en: Please enter the name for the new macro:
pl: Wprowadź nazwę nowego makro:

note: SCRIPT
en: Please enter the same password as above
pl: Proszę wprowadzić to samo hasło co powyżej

note: SCRIPT
en: Please enter the same value again.
pl: Wprowadź znów tę samą wartość.

en: Please enter your username and password
pl: Proszę podać login i hasło

note: SCRIPT
en: Please fill URL before completing request.
pl: Proszę wypełnić adres URL przed wypełnieniem zamówienia.

note: SCRIPT
en: Please fix this field.
pl: Napraw to pole.

en: Please have your system administrator check the error log for details.
pl: Skontaktuj się z administratorem systemu, by sprawdził dziennik zdarzeń.

en: Please log in again
pl: Zaloguj się ponownie

en: Please log in instead with a regular staff account. To create a staff account, create a library, a patron category 'Staff' and add a new patron. Then give this patron permissions from 'More' in the toolbar.
pl: Zaloguj się na konto bibliotekarza. Jeśli chcesz stworzyć konto bibliotekarza, stwórz bibliotekę/filię, kategorię użytkownika 'Bibliotekarz' i dodaj nowego użytkownika. Następnie nadaj mu uprawnienia z menu 'Więcej' na pasku narzędzi.

note: SCRIPT
en: Please log in to Koha and try again. (Error: '%s')
pl: Zaloguj się i spróbuj ponownie. (Błąd: '%s')

en: Please note that the attached file is a MARC bibliographic records file which can be imported into personal bibliographic software like EndNote, Reference Manager or ProCite.
pl: Zwróć uwagę, że załączony plik zawiera rekordy bibliograficzne w formacie MARC, które możesz zaimportować do programów typu EndNote, Reference Manager czy ProCite.

note: SCRIPT
en: Please only choose one enrollment period.
pl: Wybierz tylko jedno ustawienie okresu zapisu.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters or numbers.
pl: Wprowadź tylko litery lub liczby.

note: SCRIPT
en: Please only enter letters.
pl: Wprowadź tylko litery.

en: Please pick your language from the following list. If your language is not listed, please inform your system administrator.
pl: Wybierz język z poniższej listy. Jeśli nie możesz znaleźć swojego języka, poinformuj o tym administratora systemu.

en: Please put the 'Did you mean?' plugins in order by significance, from most significant to least significant, and check the box to enable those plugins that you want to use.
pl: Włącz wtyczkę 'Czy chodziło o' w kolejności znaczeń (od najważniejszych do nieważnych) oraz zaznacz wtyczki, które chcesz użyć.

note: SCRIPT
en: Please refresh the page and try again.
pl: Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to home library: %s
pl: Zwróć egzemplarz do biblioteki macierzystej: %s

note: %1$s:  Branches.GetName( errmsgloo.msg ) | html
en: Please return item to: %s
pl: Zwróć egzemplarz do: %s

note: %1$s:  IF transfer %2$s:  Branches.GetName( transfer ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  Branches.GetName( returnbranch ) | html %5$s:  END
en: Please return this item to %s%s%s%s%s
pl: Zwróć egzemplarz do %s%s%s%s%s

note: %1$s:  ELSIF ( error.queryerr )
en: Please return to the &quot;Saved Reports&quot; screen and delete this report or retry creating a new one. %s
pl: Wróć do ekranu &quot;Zapisane raporty&quot; zapisz i usuń ten raport lub spróbuj utworzyć go ponownie. %s

en: Please review the error log for more details.
pl: Aby poznać więcej szczegółów, sprawdź dziennik zdarzeń.

note: SCRIPT
en: Please select ...
pl: Wybierz ...

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select a %s.
pl: Wybierz %s.

en: Please select a date range to display transactions for:
pl: Wybierz zakres dat, aby wyświetlić transakcje dla:

note: SCRIPT
en: Please select a manager to assign to the selected suggestions
pl: Wybierz menadżera do zaznaczonych propozycji zakupu

note: SCRIPT
en: Please select a modification template.
pl: Wybierz szablon modyfikacji.

note: SCRIPT
en: Please select a patron list.
pl: Wybierz listę użytkowników.

note: SCRIPT
en: Please select at least one %s to %s.
pl: Wybierz przynajmniej jeden numer od %s do %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one batch to export.
pl: Wybierz przynajmniej jedną grupę do eksportu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one card to export.
pl: Wybierz przynajmniej jedną kartę do eksportu.

note: SCRIPT
en: Please select at least one checkout to process
pl: Wybierz przynajmniej jedno wypożyczenie

note: SCRIPT
en: Please select at least one issue.
pl: Wybierz przynajmniej jeden numer.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item to export.
pl: Wybierz przynajmniej jeden egzemplarz do eksportu.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one item.
pl: Wybierz przynajmniej jeden egzemplarz.

note: SCRIPT
en: Please select at least one label to delete.
pl: Wybierz przynajmniej jedną etykietę do usunięcia.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select at least one label to export.
pl: Wybierz przynajmniej jedną etykietę do eksportu.

note: SCRIPT
en: Please select at least one patron to delete.
pl: Wybierz przynajmniej jednego użytkownika do usunięcia.

note: SCRIPT
en: Please select at least one record to process
pl: Wybierz przynajmniej jeden rekord

note: SCRIPT
en: Please select at least one suggestion
pl: Wybierz przynajmniej jedną propozycję zakupu

note: SCRIPT
en: Please select content to delete.
pl: Wybierz zawartość do usunięcia.

note: SCRIPT
en: Please select image(s) to delete.
pl: Wybierz zdjęcie(a) do usunięcia.

note: %1$s:  IF invoice_types
en: Please select items from below to add to this transaction: %s
pl: Wybierz z poniższych egzemplarzy, te które chcesz dodać do transakcji: %s

note: SCRIPT
en: Please select one %s to %s.
pl: Wybierz jeden %s do %s.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please select only one %s to %s.
pl: Wybierz tylko jeden %s do %s.

note: SCRIPT
en: Please specify a title for 'Default'
pl: Określ tytuł dla 'Domyślnego'

en: Please specify an active currency.
pl: Określ aktywną walutę.

note: %1$s:  Branches.GetName( collectionBranch ) | html
en: Please transfer item to: %s
pl: Prześlij ten egzemplarz do: %s

en: Please try again later
pl: Spróbuj później

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Please upload a file first.
pl: Najpierw wczytaj plik.

en: Please verify that it exists.
pl: Upewnij się, że istnieje.

en: Please verify that the Apache user can write to the plugins directory.
pl: Sprawdź, czy użytkownik Apache może zapisywać w katalogu wtyczek.

en: Please verify that you are using either a single quote or a tab.
pl: Upewnij się, że używasz pojedynczego cudzysłowu lub tabulatora.

en: Please verify the integrity of the ZIP file and retry.
pl: Sprawdź poprawność pliku .zip i spróbuj ponownie.

en: Please verify the integrity of the zip file and retry.
pl: Sprawdź poprawność pliku .zip i spróbuj ponownie.

en: Plugin version
pl: Wersja wtyczki

en: Plugin:
pl: Wtyczka:

en: Plugin:
pl: Wtyczka:

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Wtyczki &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Plugins disabled
pl: Wtyczki wyłączone

en: Plugins disabled!
pl: Wtyczka wyłączona!

note: SCRIPT
en: Plugins installed ({0}):
pl: Zainstalowane wtyczki ({0}):

en: Point of sale
pl: Sprzedaż

en: Point of sale
pl: Sprzedaż

en: Point of sale tables
pl: Tabele punktu sprzedaży

note: %1$s:  codes_loo.limit_phrase | html %2$s:  codes_loo.code | html
en: Policy for %s: %s
pl: Zasady dla %s: %s

en: Polski (Polish)
pl: polski (Polish) Piotr Wejman, Ryszard Dróżdż - koha.org.pl (3.8)

en: Popularity
pl: Popularność

en: Popularity (least to most)
pl: Popularność (od najmniejszej do największej)

en: Popularity (most to least)
pl: Popularność (od największej do najmniejszej)

en: Populates a dropdown list of custom payment types when paying fines
pl: Wprowadź listę typów płatności przy płaceniu należności

en: Portugu&ecirc;s (Portuguese)
pl: Portugu&ecirc;s (portugalski)

en: Position
pl: Stanowisko

en: Position:
pl: Stanowisko:

note: SCRIPT
en: Possible record corruption
pl: Możliwy uszkodzony rekord

en: Postal address:
pl: Adres pocztowy:

note: %1$s:  koha_new.published_on | $KohaDates %2$s:  IF( show_author && koha_new.author )
en: Posted on %s%s by
pl: Opublikowano %s%s przez

en: Pound (#) separated text (.csv)
pl: Tekst oddzielony przecinkami (#) (.csv)

note: SCRIPT
en: Powered by {0}
pl: Utworzony przez {0}

note: SCRIPT
en: Pre
pl: Przed

en: Pre-adolescent
pl: Wiek gimnazjalny

en: Pre-fill values with profile?
pl: Wypełnić wartości zgodnie z profilem?

en: Precedence
pl: Kolejność

en: Predefined notes:
pl: Wstępnie zdefiniowane uwagi:

en: Prediction pattern
pl: Wzór numerowania

en: Preference
pl: Opcja

en: Preferences
pl: Opcje

en: Preferences and parameters
pl: Ustawienia opcji systemu

en: Preferred language for notices:
pl: Preferowany język powiadomienia:

en: Preferred materials:
pl: Preferowane materiały:

note: SCRIPT
en: Preformatted
pl: Uprzednio sformatowane

note: SCRIPT
en: Premium plugins:
pl: Wtyczki:

en: Preschool
pl: Wiek przedszkolny

en: Preselected
pl: Wybrane wstępnie

en: Preselected:
pl: Wybrane wstępnie:

en: Preserve existing values
pl: Zachowaj istniejące wartości

en: Preset
pl: Domyślny

note: SCRIPT
en: Prev
pl: Poprzednia

en: Preview
pl: Podgląd

note: A
en: Preview MARC
pl: Podgląd MARC

en: Preview SQL
pl: Podgląd SQL

en: Preview content
pl: Podgląd zawartości

note: %1$s:  m.letter_code | html
en: Preview is not available for letters '%s'.
pl: Podgląd nie jest dostępny dla list '%s'.

en: Preview notice template
pl: Podgląd szablonu powiadomienia

en: Preview notice template &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Podgląd szablonu powiadomienia &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  c.title | html
en: Preview of: "%s"
pl: Podgląd: "%s"

en: Preview results:
pl: Podgląd wyników:

en: Preview routing list
pl: Podgląd listy obiegu

en: Preview routing list &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Podgląd listy obiegu &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Preview routing list for
pl: Podgląd listy obiegu dla

note: A
en: Preview this notice template
pl: Podgląd szablonu powiadomienia

en: Previous
pl: Wstecz

note: BUTTON
en: Previous alerts
pl: Poprzednie alerty

en: Previous borrower:
pl: Poprzedni użytkownik:

en: Previous checkouts
pl: Poprzednie wypożyczenia

note: INPUT type=button name=changepage_prev
en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Previous sessions
pl: Poprzednie sesje

en: Price
pl: Cena

en: Price paid:
pl: Zapłacona cena:

en: Price:
pl: Cena:

en: Price:
pl: Cena:

en: Primary
pl: Wiek szkolny

en: Primary acquisitions contact
pl: Dostawca gromadzenia książek

en: Primary acquisitions contact:
pl: Dostawca gromadzenia książek

en: Primary email
pl: E-mail

en: Primary email:
pl: E-mail:

en: Primary phone
pl: Telefon

en: Primary phone:
pl: Telefon:

en: Primary phone:
pl: Telefon:

en: Primary serials contact
pl: Dostawca gromadzenia czasopism

en: Primary serials contact:
pl: Dostawca gromadzenia czasopism:

en: Print
pl: Drukuj

en: Print
pl: Drukuj

en: Print barcode range
pl: Wydrukuj zakres kodów kreskowych

en: Print barcode range
pl: Wydrukuj zakres kodów kreskowych

en: Print basket group in PDF
pl: Drukuj grupę koszyków jako PDF

en: Print card number as barcode:
pl: Wydrukuj numer karty w postaci kodu kreskowego:

en: Print card number as text under barcode:
pl: Wydrukuj numer karty w postaci tekstu poniżej kodu kreskowego:

en: Print checkin slip
pl: Drukuj rewers zwrotu

en: Print hold/transfer slip
pl: Drukuj zamówienia/rewersy z transferu

en: Print label
pl: Drukuj etykietę

en: Print list
pl: Drukuj listę

note: %1$s:  today | html
en: Print notices for %s
pl: Wydrukuj powiadomienie dla %s

en: Print overdues
pl: Drukuj egzemplarze przetrzymane

en: Print patron cards
pl: Drukuj karty użytkowników

en: Print quick slip
pl: Drukuj dzienne rewersy

en: Print range
pl: Wydrukuj zakres

en: Print receipt
pl: Wydrukuj rachunek

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.cardnumber | html
en: Print receipt for %s
pl: Wydrukuj rachunek dla %s

note: %1$s:  borrowernumber | html
en: Print receipt for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Wydrukuj rewersy dla %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Print slip
pl: Drukuj wszystkie rewersy

en: Print slip
pl: Drukuj wszystkie rewersy

en: Print slip (P)
pl: Drukuj wszystkie rewersy (P)

note: A
en: Print slip and clear screen
pl: Drukuj rewersy i wyczyść ekran

en: Print slip and confirm (P)
pl: Drukuj wszystkie rewersy i potwierdź (P)

en: Print slip, transfer, and confirm (P)
pl: Drukuj wszystkie rewersy, prześlij i potwierdź (P)

en: Print summary
pl: Drukuj podsumowanie

en: Print this label
pl: Wydrukuj tę etykietę

en: Print transfer slip (P)
pl: Drukuj rewersy z transferu (P)

en: Print type
pl: Typ druku

note: SCRIPT
en: Print...
pl: Drukuj...

en: Printer name
pl: Nazwa drukarki

en: Printer name:
pl: Nazwa drukarki:

en: Printer profile
pl: Profil drukarki

en: Printer profiles
pl: Profile drukarki

en: Priority
pl: Priorytet

en: Privacy (code)
pl: Opcje prywatności (kod)

en: Privacy pref:
pl: Opcje prywatności:

en: Private
pl: Prywatna

note: OPTGROUP
en: Private lists
pl: Prywatne listy

note: OPTGROUP
en: Private lists shared with me
pl: Udostępnione prywatne listy

en: Problem page
pl: Strona problemu

en: Problem sending the cart...
pl: Problem z wysłaniem zawartości schowka...

en: Problem sending the list...
pl: Problem z wysłaniem zawartości listy...

en: Problems
pl: Problemy

en: Problems found
pl: Problemy

note: INPUT type=button
en: Process
pl: Przetwarzanie

en: Process images
pl: Przetwarzanie zdjęć

en: Process request
pl: Przetwarzaj zamówienie

en: Processed
pl: Przetwarzanie

en: Processing
pl: Przetwarzanie

en: Processing
pl: Przetwarzanie

en: Processing (
pl: Przetwarzanie (

en: Processing authority records
pl: Przetwarzanie rekordów haseł wzorcowych

en: Processing bibliographic records
pl: Przetwarzanie rekordów bibliograficznych

en: Processing fee (when lost)
pl: Przetwarzanie opłaty (w przypadku zagubienia)

en: Processing fee (when lost):
pl: Przetwarzanie opłaty (w przypadku zagubienia):

en: Processing multiple items
pl: Przetwarzanie wielu egzemplarzy

en: Processing...
pl: Przetwarzanie...

en: Professional
pl: Pracownik

en: Profile
pl: Profil

en: Profile ID
pl: Profil ID

en: Profile ID:
pl: ID profilu:

en: Profile MARC fields:
pl: Profil pól MARC:

en: Profile SQL fields:
pl: Profil pól SQL:

note: SCRIPT
en: Profile deleted
pl: Profil został usunięty

en: Profile description:
pl: Opis profilu:

note: SCRIPT
en: Profile must have a name
pl: Profil musi mieć nazwę

en: Profile name:
pl: Nazwa profilu:

en: Profile name:
pl: Nazwa profilu:

note: SCRIPT
en: Profile saved
pl: Profil został zapisany.

en: Profile settings
pl: Ustawienia profilu

en: Profile type:
pl: Typ profilu:

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: Profile unassigned %s
pl: Profil nieprzypisany %s

en: Profile:
pl: Profil:

en: Profile:
pl: Profil:

en: Profiles
pl: Profile

en: Programmed texts
pl: Materiały przygotowawcze

en: Progress
pl: Postęp

en: Progress:
pl: Postęp:

en: Protect
pl: Ochroń

en: Protect from deletion
pl: Ochroń przed usunięciem

en: Pseudonymization must only be turned on if the 'bcrypt_settings' configuration entry exists and is correctly filled in the Koha configuration file.
pl: Pseudonimizację można włączyć tylko wtedy, gdy wpis 'bcrypt_settings' jest poprawnie wprowadzony w pliku konfiguracyjnym Koha.

en: Public
pl: Publiczna

en: Public enrollment
pl: Zapis z poziomu katalogu

en: Public lists
pl: Publiczne listy

en: Public lists
pl: Publiczne listy

note: SCRIPT
en: Public lists:
pl: Publiczne listy:

en: Public macro:
pl: Makro publiczne:

en: Public note
pl: Uwaga publiczna

en: Public note:
pl: Uwaga publiczna:

en: Public note:
pl: Uwaga publiczna:

en: Public notes
pl: Uwagi publiczne

en: Public:
pl: Publiczna:

en: Publication date
pl: Data wydania

en: Publication date (yyyy-yyyy)
pl: Data publikacji (rrrr-rrrr)

en: Publication date:
pl: Data wydania:

en: Publication date:
pl: Data publikacji:

en: Publication details:
pl: Szczegóły wydania:

en: Publication place:
pl: Miejsce wydania:

en: Publication year
pl: Data wydania

en: Publication year:
pl: Data wydania:

en: Publication year:
pl: Data wydania:

note: %1$s:  publicationyear | html
en: Publication year: %s
pl: Data wydania: %s

en: Publication/Copyright date: newest to oldest
pl: Data wydania: od najnowszych do najstarszych

en: Publication/Copyright date: oldest to newest
pl: Data wydania: od najstarszych do najnowszych

note: SCRIPT
en: Published
pl: Opublikowany

en: Published by
pl: Opublikowany przez

note: %1$s:  s.publishercode | html
en: Published by %s
pl: Wydane przez %s

en: Published by:
pl: Wydawca:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.publishercode | $raw %2$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.publicationyear ) %3$s:  BIBLIO_RESULT.publicationyear | $raw %4$s:  END %5$s:  IF ( BIBLIO_RESULT.pages ) %6$s:  BIBLIO_RESULT.pages | $raw %7$s:  END %8$s:  IF BIBLIO_RESULT.item('size') %9$s:  BIBLIO_RES
en: Published by: %s %s in %s %s %s , %s %s %s , %s %s
pl: Wydane przez: %s %s w %s %s %s , %s %s %s , %s %s

en: Published date
pl: Data wydania

en: Published date (text)
pl: Data wydania (tekst)

en: Published on
pl: Opublikowany

en: Published on (text)
pl: Opublikowany (tekst)

en: Publisher
pl: Wydawca

en: Publisher location
pl: Miejsce wydania

en: Publisher number:
pl: Numer wydawcy:

en: Publisher:
pl: Wydawca:

en: Publisher:
pl: Wydawca:

note: For the first occurrence, %1$s:  publisher | html
en: Publisher: %s
pl: Wydawca: %s

note: %1$s:  order.publishercode | html %2$s: - IF    ( order.publicationyear > 0) - %3$s:  order.publicationyear | html %4$s: - ELSIF ( order.copyrightdate   > 0) - %5$s:  order.copyrightdate | html %6$s:  END %7$s:  END %8$s:  IF ( order.suggestionid )
en: Publisher: %s %s, %s %s %s %s %s %s
pl: Wydawca: %s %s, %s %s %s %s %s %s

en: Pull this many items
pl: Pobierz wiele egzemplarzy

en: Purchase suggestions
pl: Propozycje zakupu

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Purchase suggestions for %s
pl: Propozycje zakupu %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Purchase suggestions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Propozycje zakupu %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Purple
pl: Fioletowy

en: QR Code module size:
pl: Rozmiar modułu kodu QR:

en: QR code:
pl: kod QR:

en: QRcode
pl: Kod QR

en: Qty.
pl: Liczba

en: Qualifier
pl: Kwalifikator

en: Qualifier:
pl: Kwalifikator:

en: Qualifier:
pl: Kwalifikator:

en: Quality assurance manager:
pl: Menedżer QA:

en: Quality assurance team:
pl: Zespół QA:

en: Quantity
pl: Liczba

note: SCRIPT
en: Quantity must be greater than '0'
pl: Liczba musi być większa od '0'

en: Quantity ordered
pl: Zamówiona liczba

en: Quantity ordered:
pl: Zamówiona liczba:

en: Quantity received
pl: Otrzymana liczba

en: Quantity received:
pl: Otrzymana liczba:

en: Quantity:
pl: Liczba:

en: Queued
pl: W kolejce

note: SCRIPT
en: Queued request
pl: Kolejka zamówień

en: Queued:
pl: W kolejce:

en: Quick add
pl: Dodaj skrócony

en: Quick add new patron
pl: Szybkie dodawanie użytkownika

en: Quick spine label creator
pl: Kreator etykiet grzbietowych

en: Quick spine label creator
pl: Kreator etykiet grzbietowych

note: SCRIPT
en: Quotations
pl: Cytaty

note: SCRIPT
en: Quote
pl: Cytat

note: SCRIPT
en: Quote #%s deleted successfully.
pl: Cytat #%s usunięty pomyślnie.

en: Quote added successfully
pl: Cytat dodany pomyślnie

en: Quote editor
pl: Edytor cytatów

en: Quote editor
pl: Edytor cytatów

en: Quote editor &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Edytor cytatów &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Quote of the day
pl: Cytat dnia

en: Quote updated successfully
pl: Cytat uaktualniony pomyślnie

en: Quote uploader
pl: Wczytywanie cytatu

en: Quote uploader
pl: Wczytywanie cytatu

en: Quote uploader &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Wczytywanie cytatu &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Quotes
pl: Oferty cenowe

en: Quotes enabled:
pl: Oferty cenowe włączone:

en: RRP
pl: Koszt zastąpienia

en: RRP tax exc.
pl: Cena detaliczna netto

en: RRP tax inc.
pl: Cena detaliczna brutto

en: RT
pl: TZ

en: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki from 2004 to present)
pl: Rachel Hamilton-Williams (Kaitiaki/Opiekun od 2004 do dziś)

en: Rank
pl: Pozycja

en: Rank/Biblioitemnumbers
pl: Pozycja/Numer

en: Rank:
pl: Pozycja:

en: Rate
pl: Kurs

en: Rate:
pl: Kurs:

en: Raw (any):
pl: Informacja (jakakolwiek):

en: Ready for pickup
pl: Gotowe do odbioru

en: Reason
pl: Powód

en: Reason for suggestion:
pl: Uzasadnienie propozycji:

en: Reason for transfer
pl: Powód transferu

en: Reason:
pl: Powód:

en: Reason:
pl: Powód:

en: Reasons why a hold might have been cancelled
pl: Powody, dla których zamówienia zostały anulowane

en: Reasons why a title is not for loan
pl: Powody, dla których tytuł jest nie do wypożyczenia

en: Reasons why an article request might have been cancelled
pl: Powody, dla których zamówienia na kopię zostały anulowane

en: Reasons why an order might have been cancelled
pl: Powody, dla których zamówienia zostały anulowane

en: Recall at
pl: Przypomnienie w

en: Recall due date interval (day)
pl: Data zwrotu egzemplarza z przypomnienia (okres dni)

en: Recall found (item is already waiting):
pl: Znaleziono przypomnienie (egzemplarz oczekuje):

en: Recall found:
pl: Znaleziono przypomnienie:

en: Recall overdue fine amount
pl: Opłata za przetrzymane przypomnienie

en: Recall pickup period (day)
pl: Czas odbioru przypomnienia (dzień)

en: Recall placed by:
pl: Przypomnienie złożone przez:

note: For the first occurrence, %1$s:  w.created_date | $KohaDates
en: Recall placed on %s.
pl: Przypomnienie złożone dnia %s.

en: Recall print receipt &rsaquo; Circulation &rsqaquo; Koha
pl: Wydrukowane rewersy z przypomnień &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalled items awaiting pickup
pl: Egzemplarze z przypomnień oczekujące na odbiór

note: A
en: Recalled items that are overdue to be returned
pl: Przetrzymane egzemplarze z przypomnień do zwrotu

en: Recalls
pl: Przypomnienia

note: For the first occurrence, %1$s:  Biblio.RecallsCount( SEARCH_RESULT.biblionumber ) | html
en: Recalls (%s)
pl: Przypomnienia (%s)

en: Recalls allowed (total)
pl: Dozwolone przypomnienia (liczba)

en: Recalls awaiting pickup
pl: Przypomnienia oczekujące na odbiór

en: Recalls awaiting pickup &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Przypomnienia oczekujące na odbiór &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Recalls have not been enabled. Enable the
pl: Przypomnienia nie zostały włączone. Włącz

en: Recalls history
pl: Historia przypomnień

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Recalls history for %s
pl: Historia przypomnień dla %s

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html
en: Recalls listed here have been awaiting pickup for more than %s days.
pl: Przypomnienia czekające na odbiór więcej niż %s dni.

en: Recalls per record (count)
pl: Przypomnienia na rekord (liczba)

en: Recalls queue
pl: Kolejka przypomnień

en: Recalls queue &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Kolejka przypomnień &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: A
en: Recalls that could be filled but have not been set waiting
pl: Przypomnienia, które mogą być wypełnione, ale nie zostały przekazane

en: Recalls to pull
pl: Podgląd złożonych przypomnień

en: Recalls to pull &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Podgląd złożonych przypomnień &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  waiting_elsewhere | html
en: Recalls waiting at other libraries (%s)
pl: Przypomnienia oczekujące w innych bibliotekach/filiach (%s)

note: %1$s:  waiting_here | html
en: Recalls waiting here (%s)
pl: Przypomnienia oczekujące (%s)

note: %1$s:  Koha.Preference('RecallsMaxPickUpDelay') | html %2$s:  over.count | html
en: Recalls waiting over %s days: %s
pl: Przypomnienia oczekujące ponad %s dni: %s

note: %1$s:  recalls.count | html
en: Recalls waiting: %s
pl: Przypomnienia oczekujące: %s

en: Receipt history for this subscription
pl: Historia pokwitowań dla prenumeraty

en: Receipt summary for
pl: Szczegóły rachunku dla

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END
en: Receipt summary for : %s %sinvoice, %s%s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły rachunku dla : %s %sfaktura, %s%s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Receive
pl: Otrzymaj

en: Receive a new shipment
pl: Otrzymaj nowe zamówienie

en: Receive an order
pl: Otrzymaj zamówienie

en: Receive date
pl: Data otrzymania

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s [%s] %s (order #%s)
pl: Otrzymaj egzemplarze od: %s %s [%s] %s (zamówienie #%s)

note: %1$s:  name | html %2$s:  IF ( invoice ) %3$s:  invoice | html %4$s:  END %5$s:  order.ordernumber | html
en: Receive items from : %s %s[%s] %s (order #%s)
pl: Otrzymaj egzemplarze od: %s %s[%s] %s (zamówienie #%s)

en: Receive orders and manage shipments
pl: Otrzymywanie zamówienia i zarządzanie dostawą

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
pl: Otrzymaj zamówienia od %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive orders from %s
pl: Otrzymaj zamówienia od %s

en: Receive shipment from vendor
pl: Otrzymaj zamówienie od dostawcy

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s
pl: Otrzymaj zamówienie od dostawcy %s

note: %1$s:  name | html
en: Receive shipment from vendor %s &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Otrzymaj zamówienie od dostawcy %s &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

en: Receive shipments
pl: Otrzymaj zamówienia

en: Receive?
pl: Otrzymano?

en: Received
pl: Otrzymane

en: Received bibliographic records
pl: Otrzymanie rekordów bibliograficznych

en: Received issues
pl: Otrzymane numery

en: Received issues:
pl: Otrzymane numery:

en: Received items
pl: Otrzymane egzemplarze

en: Received on
pl: Otrzymano

en: Received on (from)
pl: Otrzymano (z)

en: Received on (to)
pl: Otrzymano (do)

en: Receives claims for late issues
pl: Otrzymaj reklamowane numery

en: Receives claims for late orders
pl: Otrzymaj reklamowane zaległe zamówienia

en: Receives orders
pl: Otrzymane zamówienia

en: Receives overdue notices:
pl: Otrzymuje powiadomienia o przetrzymaniach:

en: Receiving items
pl: Otrzymane egzemplarze

note: INPUT type=submit
en: Recheck dependencies
pl: Kliknij, by ponownie sprawdzić zależności

en: Recipients:
pl: Odbiorcy:

en: Record
pl: Rekord

en: Record URL
pl: URL rekordu

en: Record cashup
pl: Zapisz wypłatę

en: Record deleted
pl: Rekord usunięty

en: Record matching failed -- unable to retrieve selected matching rule.
pl: Nie powiodło się dopasowanie rekordów -- nie można odzyskać wybranej reguły dopasowania.

en: Record matching rule:
pl: Reguła dopasowania rekordów:

en: Record matching rules
pl: Reguły dopasowania rekordów

en: Record matching rules
pl: Reguły dopasowania rekordów

note: SCRIPT
en: Record not marked as UTF-8, may be corrupted
pl: Rekord nieoznaczony jako UTF-8, może być uszkodzony

en: Record numbers:
pl: Numery rekordów:

en: Record only
pl: Tylko rekord

en: Record overlay rules
pl: Reguły pomijania pól

en: Record renewal as unseen if appropriate:
pl: Zapisz prolongatę jako niewidoczna, jeśli to stosowane:

note: SCRIPT
en: Record saved
pl: Zapisano rekord

note: SCRIPT
en: Record structure invalid, cannot save
pl: Niepoprawna struktura rekordu, nie można zapisać

en: Record title
pl: Tytuł rekordu

en: Record type
pl: Typ rekordu

en: Record type:
pl: Typ rekordu:

en: Record type:
pl: Typ rekordu:

en: Record-level item type
pl: Poziom bibliograficzny dokumentu

en: Record-level itemtype
pl: Poziom bibliograficzny dokumentu

en: Record:
pl: Rekord:

en: Records are not indexed in Elasticsearch
pl: Rekordy nie zostały zaindeksowane w Elasticsearch

en: Records found in the catalog
pl: Wyniki wyszukiwania w katalogu

en: Records found in the reservoir
pl: Rekordy w rezerwuarze

note: SCRIPT
en: Red
pl: Czerwony

en: Red cells signify no transfer allowed.
pl: Czerwone pola oznaczają brak możliwości transportu.

en: Redefine shortcuts
pl: Dostosuj skróty

en: Referral:
pl: Polecenie:

en: Refine results
pl: Dostosuj wyniki

en: Refine results:
pl: Dostosuj wyniki:

en: Refine search
pl: Dostosuj wyszukiwanie

en: Refine your search
pl: Dostosuj wyszukiwanie

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Refund
pl: Zwrot

en: Refund lost item charge
pl: Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony

en: Refund lost item charge and charge new overdue fine
pl: Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony i nową zaległą należność

en: Refund lost item charge and restore overdue fine
pl: Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony i odzyskanie zaległej należności

en: Refund payments to patrons
pl: Zwrot płatności użytkownikowi

en: Register description
pl: Opis rejestru

en: Register name
pl: Nazwa rejestru

note: INPUT type=submit
en: Register with two-factor app
pl: Zarejestruj się w aplikacji dwuskładnikowej

en: Register:
pl: Zarejestruj:

note: %1$s:  updated.old_register or "?" | html %2$s:  Registers.session_register_name or "?" | html
en: Register: %s &rArr; %s
pl: Zarejestruj: %s &rArr; %s

en: Registration date
pl: Data rejestracji

en: Registration date:
pl: Data rejestracji:

en: Registration date:
pl: Data rejestracji:

note: %1$s:  patron.dateenrolled | $KohaDates
en: Registration date: %s
pl: Data rejestracji: %s

en: Regular expression:
pl: Wyrażenie regularne:

en: Regular print
pl: Druk normalny

en: Reject
pl: Odrzuć

en: Rejected
pl: Odrzucone

en: Rejected tags
pl: Odrzucone tagi

note: ABBR
en: Related Term
pl: Termin związany

en: Related transaction
pl: Powiązana transakcja

en: Relationship information
pl: Informacje o relacji

en: Relationship:
pl: Powiązanie:

en: Relationship:
pl: Powiązanie:

note: For the first occurrence, %1$s:  relatives_issues_count | html
en: Relatives' checkouts (%s)
pl: Wypożyczenia podopiecznego (%s)

en: Release maintainer
pl: Opiekun wydania

en: Release maintainer:
pl: Opiekun wydania:

en: Release maintainers:
pl: Opiekunowie wydania:

en: Release manager assistant:
pl: Menedżer wydania:

en: Release manager assistants:
pl: Menedżer wydania:

en: Release manager:
pl: Menedżer Wydania:

en: Relevance
pl: Zgodność z tematem

en: Religious organization
pl: Kościelna

en: Remaining circulation permissions
pl: Pozostałe uprawnienia udostępniania

note: SPAN
en: Remaining in this fund
pl: Niewydane kwoty w funduszu

en: Remaining permissions for managing fines and fees
pl: Pozostałe uprawnienia dotyczące zarządzania należnościami i opłatami

en: Remaining system parameters permissions
pl: Pozostałe uprawnienia dostępu do ustawień systemu

note: SPAN
en: Remaining with child funds included
pl: Niewydane kwoty w subfunduszu włącznie

en: Remember for session:
pl: Zapamiętaj dla sesji:

en: Remember memcached needs to be started before Plack.
pl: Pamiętaj, pamięć podręczna musi być uruchomiona przed Plack.

en: Remember return date for next check in
pl: Zapamiętaj datę zwrotu dla następnej zwracanej pozycji

en: Reminder date
pl: Data przypomnienia

en: Reminder:
pl: Data przypomnienia:

en: Reminder: this action will delete all selected authorities!
pl: Pamiętaj: to działanie usunie wszystkie zaznaczone hasła wzorcowe!

en: Reminder: this action will delete all selected bibliographic records, attached subscriptions, existing holds, and attached items!
pl: Pamiętaj: to działanie usunie wszystkie zaznaczone rekordy bibliograficzne, dołączone prenumeraty, istniejące zamówienia i podłączone egzemplarze!

en: Reminder: this action will modify all selected authorities!
pl: Pamiętaj: to działanie zmodyfikuje wszystkie zaznaczone hasła wzorcowe!

en: Reminder: this action will modify all selected biblios!
pl: Pamiętaj: to działanie zmodyfikuje wszystkie zaznaczone rekordy bibliograficzne!

en: Reminder: this action will modify all selected checkouts!
pl: Pamiętaj: to działanie zmodyfikuje wszystkie zaznaczone wypożyczenia!

en: Remote host
pl: Zdalny host

en: Remote host:
pl: Zdalny host:

en: Remote image
pl: Obraz zdalny

en: Remote image:
pl: Obraz zdalny:

en: Remove
pl: Usuń

en: Remove
pl: Usuń

en: Remove &quot;In demand&quot;
pl: Usuń &quot;Na żądanie&quot;

note: SCRIPT
en: Remove all IDs
pl: Usuń wszystkie identyfikatory

en: Remove all reserves
pl: Usuń rezerwacje

note: SCRIPT
en: Remove color
pl: Usuń kolor

en: Remove condition
pl: Usuń warunek

en: Remove course reserves
pl: Usuwanie kursów

en: Remove duplicates
pl: Usuń duplikaty

note: A
en: Remove facet %s
pl: Usuń faset %s

en: Remove from cart
pl: Usuń ze schowka

en: Remove from group
pl: Usuń z grupy

en: Remove from rota
pl: Usuń z harmonogramu

en: Remove item from collection
pl: Usuń egzemplarz z kolekcji

en: Remove items not owned by selected libraries:
pl: Usuń egzemplarze, które nie należą do zaznaczonych bibliotek:

en: Remove items: scan barcodes
pl: Usuń egzemplarze: skanuj kody kreskowe

en: Remove library from group
pl: Usuń bibliotekę z grupy

note: SCRIPT
en: Remove link
pl: Usuń odnośnik

en: Remove owner
pl: Usuń właściciela

en: Remove profile
pl: Usuń profil

en: Remove reserves &rsaquo; Course reserves &rsaquo; Koha
pl: Usuwanie rezerwacji &rsaquo; Kursy &rsaquo; Koha

en: Remove rule?
pl: Usunąć zasadę?

en: Remove selected
pl: Usuń wybrane

en: Remove selected items
pl: Usuń wybrane egzemplarze

en: Remove selected patrons
pl: Usuń wybranych użytkowników

en: Remove spaces
pl: Usuń spacje

en: Remove substitution
pl: Usuń zmianę

en: Remove tag
pl: Usuń znacznik/tag

note: SCRIPT
en: Remove this ID
pl: Usuń identyfikator

en: Remove this match check
pl: Usuń sprawdzenie dopasowania

en: Remove this match point
pl: Usuń punkt dopasowania

en: Remove this rule
pl: Usuń zasadę

en: Remove:
pl: Usuń:

en: Remove?
pl: Usunąć?

en: Removed
pl: Wykasowano

en: Renew
pl: Prolonguj

en: Renew
pl: Prolonguj

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Renew #%s
pl: Odnów #%s

note: %1$s:  title | html
en: Renew %s &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Prolonguj %s &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Renew a subscription
pl: Odnawianie prenumeraty

en: Renew all
pl: Prolonguj wszystko

en: Renew as &quot;unseen&quot; if appropriate:
pl: Odnów jako &quot;niewidoczną&quot; jeśli to stosowane:

en: Renew or check in selected items
pl: Prolonguj lub Zwróć zaznaczone egzemplarze

en: Renew patron
pl: Odnów konto użytkownika

note: A
en: Renew selected subscriptions
pl: Odnów zaznaczone prenumeraty

en: Renew this subscription
pl: Odnów prenumeratę

en: Renewal
pl: Prolongata

en: Renewal date:
pl: Data prolongaty:

en: Renewal date:
pl: Data prolongaty:

en: Renewal due date:
pl: Prolonguj do:

en: Renewal of daily rental item
pl: Prolongata dziennego wypożyczenia

en: Renewal of rental item
pl: Prolongata wypożyczonego egzemplarza

en: Renewal period
pl: Okres prolongaty

en: Renewals allowed (count)
pl: Dozwolone prolongaty (liczba)

en: Renewals allowed:
pl: Dozwolone prolongaty:

en: Renewals period:
pl: Okres prolongaty:

en: Renewed
pl: Prolongowane

en: Renewed
pl: Prolongowane

en: Renewed the maximum number of times
pl: Wykorzystałeś maksymalną liczbę prolongat

en: Rental charge
pl: Opłata za wypożyczenie

note: %1$s:  RENTALCHARGE | $Price
en: Rental charge for this item: %s
pl: Opłata za wypożyczenie: %s

en: Rental charge:
pl: Opłata za wypożyczenie:

en: Rental charge:
pl: Opłata za wypożyczenie:

en: Rental discount (%%)
pl: Zniżka (%%)

en: Rental fee
pl: Opłata za wypożyczenie

note: INPUT type=submit
en: Reopen
pl: Otwórz ponownie

en: Reopen an acquisitions basket
pl: Otwórz ponownie koszyk

en: Reopen basket
pl: Otwórz koszyk ponownie

en: Reopen basket group
pl: Otwórz ponownie grupę koszyków

en: Reopen closed invoices
pl: Otwieranie ponowne zamkniętych faktur

en: Reopen it
pl: Otwórz ponownie

en: Reopen selected invoices
pl: Otwórz ponownie wybrane faktury

en: Reopen:
pl: Otwórz ponownie:

en: Rep.price
pl: Koszt zastąpienia

note: SCRIPT
en: Repair
pl: Napraw

en: Repeatable
pl: Powielalne

en: Repeatable:
pl: Powielalne:

en: Replace
pl: Zastąp

note: SCRIPT
en: Replace all
pl: Zastąp wszystko

en: Replace all patron attributes
pl: Zastąp wszystkie atrybuty użytkownika

note: %1$s:  END
en: Replace existing covers %s
pl: Zastąp istniejące okładki %s

en: Replace existing record with incoming record
pl: Zastąp istniejący rekord nowym rekordem

en: Replace only included patron attributes
pl: Zastąp tylko dołączone/włączone atrybuty użytkownika

en: Replace patron passwords with those in the file (blank passwords will be ignored)
pl: Zastąp hasła użytkowników tymi z pliku (puste hasła zostaną zignorowane)

en: Replace record via Z39.50/SRU
pl: Zastąp rekord przez Z39.50/SRU

en: Replace record via Z39.50/SRU search
pl: Zastąp rekord przez Z39.50/SRU

note: SCRIPT
en: Replace the current record's contents
pl: Zastąp zawartość bieżącego rekordu

note: SCRIPT
en: Replace with
pl: Zastąp przez

en: Replacement cost:
pl: Koszt zastąpienia:

en: Replacement price
pl: Koszt zastąpienia

en: Replacement price:
pl: Koszt zastąpienia:

en: Replacement price:
pl: Koszt zastąpienia:

en: Replied
pl: Odpowiedź

en: Reply-To:
pl: Odpowiedź do:

en: Report
pl: Raport

en: Report
pl: Raport

en: Report ID:
pl: Raport ID:

en: Report SQL:
pl: Raport SQL:

note: %1$s:  from_budget_period.budget_period_description | html %2$s:  from_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates %3$s:  from_budget_period.budget_period_enddate | $KohaDates %4$s:  to_budget_period.budget_period_description | html %5$s:  to_budget_period.budget_period_startdate | $KohaDates
en: Report after moving unreceived orders from budget %s (%s - %s) to %s (%s - %s)
pl: Raport przenoszenia nieotrzymanych zamówień z budżetu %s (%s - %s) do %s (%s - %s)

en: Report group:
pl: Grupa raportu:

en: Report is public:
pl: Raport jest publiczny:

en: Report mistake
pl: Zgłoś błąd

en: Report name
pl: Nazwa raportu

en: Report name:
pl: Nazwa raportu:

en: Report name:
pl: Nazwa raportu:

en: Report plugins
pl: Wtyczki raportu

en: Report subgroup:
pl: Podgrupa raportu:

en: Report:
pl: Raport:

note: %1$s:  todaysdate | $KohaDates
en: Reported on %s
pl: Zgłoszono: %s

en: Reports
pl: Raporty

en: Reports
pl: Raporty

en: Reports &rsaquo; Koha
pl: Raporty &rsaquo; Koha

en: Reports Dictionary
pl: Słownik Raportów

en: Reports dictionary
pl: Słownik raportów

note: %1$s:  IF branch %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  END
en: Reports on item types %s held at %s%s
pl: Wykaz typów dokumentów %s posiadanych przez %s%s

en: Reports tables
pl: Tabele raportów

note: For the first occurrence, %1$s:  ill.illrequest_id | html
en: Request %s
pl: Zgłoszone %s

en: Request ID
pl: Identyfikator zamówienia

en: Request article
pl: Zamówienie na kopię

en: Request article
pl: Zamów kopię

en: Request article &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Zamów kopię &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: Request article from %s
pl: Zamówienie na kopię od %s

en: Request details
pl: Szczegóły zamówienia

en: Request log
pl: Logi zamówienia

en: Request number:
pl: Numer zamówienia:

en: Request specific item type:
pl: Zapytaj o konkretny typ egzemplarza:

en: Request type:
pl: Typ zamówienia:

en: Requested
pl: Zgłoszone

en: Requested article
pl: Zgłoszone zamówienie na kopię

en: Requested by
pl: Złożone przez

note: SCRIPT
en: Requested from partners
pl: Zgłoszone zamówienie od partnerów

en: Requested item type
pl: Zamówiony typ egzemplarza

en: Require strong password:
pl: Wymagane silne hasło:

en: Require valid email address:
pl: Wymagaj prawidłowego adresu e-mail:

en: Required
pl: Wymagane

en: Required fields cannot be cleared
pl: Pola obowiązkowe nie mogą być puste

en: Required fields:
pl: Pola wymagane:

en: Required for staff login.
pl: Wymagane do logowania się do interfejsu bibliotekarza.

en: Required match checks
pl: Sprawdzanie wymaganego dopasowania

note: TH
en: Required module missing
pl: Brak wymaganego modułu

en: Required modules must be installed at the correct version before you may continue.
pl: Wymagania modułu muszą być zainstalowane we właściwej wersji, zanim będziesz kontynuować.

en: Required modules must be installed before you may continue.
pl: Wymagane moduły muszą być zainstalowane, zanim będziesz kontynuować.

en: Required. Maximum length is 64 letters
pl: Wymagane. Maksymalna długość to 64 znaki

note: I
en: Requires override of hold policy
pl: Wymaga nadpisania zasad zamawiania

en: Research
pl: Naukowa

en: Resend
pl: Wyślij ponownie

en: Reserve
pl: Rezerwacja

en: Reserve cancelled
pl: Anulowano rezerwację

en: Reserve found
pl: Znaleziono rezerwację

en: Reserves
pl: Rezerwacje

en: Reset
pl: Wyczyść

en: Reset filter
pl: Wyczyść filtr

en: Reset mappings
pl: Resetuj mapowanie

note: INPUT type=submit
en: Reset your token
pl: Resetuj token

note: SCRIPT
en: Resize
pl: Zmień rozmiar

en: Resolve
pl: Rozwiąż

en: Resolve claim
pl: Rozwiąż reklamacje

en: Resolve return claim
pl: Rozwiąż zwrot reklamacji

note: SPAN
en: Resolved claims
pl: Zakończone reklamacje

en: Resolved?
pl: Zakończone?

en: Responses
pl: Odpowiedzi

en: Responses enabled:
pl: Odpowiedzi włączone:

en: Restore
pl: Przywróć

note: SCRIPT
en: Restore last draft
pl: Przywróć wersję roboczą

en: Restrict
pl: Ogranicz

en: Restrict access to:
pl: Ogranicz dostęp do:

en: Restricted
pl: Ograniczony

en: Restricted status of an item
pl: Statusy ograniczeń egzemplarzy

en: Restricted:
pl: Ograniczone:

note: %1$s:  restriction.comment.remove('OVERDUES_PROCESS ') | $raw
en: Restriction added by overdues process %s
pl: Ograniczenie dodane automatycznie za przetrzymanie egzemplarzy %s

en: Restriction comment
pl: Komentarz do ograniczenia

en: Restriction comment:
pl: Komentarz do ograniczenia:

en: Restriction expiration
pl: Wygaśnięcie ograniczenia

en: Restriction expiration:
pl: Wygaśnięcie ograniczenia:

en: Restriction overridden temporarily
pl: Ograniczenie nadane czasowo

en: Restriction overridden temporarily.
pl: Ograniczenie nadane czasowo.

en: Restriction reason
pl: Powód ograniczenia

note: For the first occurrence, %1$s:  patron.restrictions.count || 0 | html
en: Restrictions (%s)
pl: Ograniczenia (%s)

en: Result
pl: Wynik

en: Results
pl: Wyniki

en: Results
pl: Wyniki

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  IF ( total ) %4$s:  total | html %5$s:  END
en: Results %s through %s %s of %s%s
pl: Wyniki %s do %s %s z %s%s

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pl: Wyniki %s - %s z %s.

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
pl: Wyniki %s - %s z %s

en: Results for authority records
pl: Wyniki wyszukiwania rekordów haseł wzorcowych

en: Results for tag
pl: Wyniki dla taga

note: SCRIPT
en: Results from Mana Knowledge Base
pl: Wyniki wyszukiwania z Mana KB

en: Results per page :
pl: Liczba wyników na stronie :

note: %1$s:  results_per_page | html
en: Results per page: %s
pl: Liczba wyników na stronie: %s

en: Resume
pl: Wznów

note: INPUT type=submit
en: Resume all suspended holds
pl: Wznów wszystkie zawieszone zamówienia

en: Retail price:
pl: Cena detaliczna:

en: Retake photo
pl: Zrób zdjęcie

en: Return
pl: Zwrot

en: Return claims
pl: Reklamacje zwrotu

note: OPTION
en: Return claims must be processed from the patron details page
pl: Reklamacje zwrotu muszą być przetwarzane ze strony szczegółów konta użytkownika

en: Return claims:
pl: Reklamacje zwrotu:

en: Return date
pl: Data zwrotu

en: Return policy
pl: Polityka zwrotów

en: Return to batch item deletion
pl: Powrót do usuwania grupy egzemplarzy

en: Return to batch item modification
pl: Powrót do modyfikowania grupy egzemplarzy

en: Return to circulation and fine rules
pl: Powrót do Zasad udostępniania i należności

en: Return to frameworks
pl: Powrót do szablonów

en: Return to holding library
pl: Zwrot do obecnej biblioteki

en: Return to home library
pl: Zwrot do biblioteki macierzystej

en: Return to patron detail
pl: Powrót do szczegółów użytkownika

en: Return to previous page
pl: Powrót do poprzedniej strony

en: Return to request
pl: Powrót do szczegółów zamówienia

note: A
en: Return to request details
pl: Powrót do szczegółów zamówienia

en: Return to rota
pl: Powrót do harmonogramu

en: Return to rotas
pl: Powrót do harmonogramu

en: Return to rotating collections home
pl: Powrót do kolekcji

en: Return to search
pl: Powrót do wyszukiwania

en: Return to sets management
pl: Powrót do zarządzania ustawieniami

note: %1$s:  batchid | html
en: Return to staged MARC batch %s
pl: Powrót do grupy przygotowanych rekordów MARC %s

en: Return to the basket
pl: Powrót do koszyka

en: Return to the basket without making a new order.
pl: Powrót do koszyka bez tworzenia nowego zamówienia.

en: Return to the job list
pl: Powrót do listy zadań

en: Return to the record
pl: Powrót do rekordu

en: Return to tools
pl: Powrót do narzędzi

en: Return to where you were
pl: Powrót do poprzedniej strony

en: Return-Path:
pl: Powrót do:

en: Returned to patron:
pl: Powrót do szczegółów użytkownika:

en: Returns
pl: Zwroty

en: Reversed
pl: Wycofana

en: Revert In Processing status
pl: Powrót do statusu przetwarzania

en: Revert hold transfer status
pl: Powrót do statusu przesyłania zamówienia

en: Revert waiting
pl: Powrót do statusu oczekuje

en: Revert waiting status
pl: Powrót do statusu oczekuje

en: Reverted
pl: Wycofano

en: Reverting
pl: Cofanie

en: Review pending modifications
pl: Oczekujące modyfikacje

en: Reviewer
pl: Przeglądający

en: Reviewer:
pl: Przeglądający:

en: Reviews
pl: Recenzje

en: Revoke
pl: Unieważnij

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-0 for help.
pl: Tekst sformatowany. Naciśnij ALT-0, aby uzyskać pomoc.

note: SCRIPT
en: Rich Text Area. Press ALT-F9 for menu. Press ALT-F10 for toolbar. Press ALT-0 for help
pl: Tekst sformatowany. Naciśnij ALT-F9, aby podglądnąć menu. Naciśnij ALT-F10, aby podglądnąć pasek narzędzi. Naciśnij ALT-O, aby uzyskać pomoc.

en: Right
pl: Do prawej

note: SCRIPT
en: Right to left
pl: Od prawej do lewej

en: Rijksmuseum, Amsterdam, The Netherlands
pl: Rijksmuseum, Amsterdam, Holandia

en: Road types to be used in patron addresses
pl: Typy ulic stosowane w adresie użytkownika

note: SCRIPT
en: Robots
pl: Roboty

note: SCRIPT
en: Rollover at:
pl: Naliczany do:

en: Rollover:
pl: Zmiana po:

en: Rom&acirc;n&#259; (Romanian)
pl: Rom&acirc;n&#259; (rumuński)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Root directory for uploads not defined
pl: Katalog główny dla wczytywanych plików nie został zdefiniowany

en: Rota
pl: Harmonogram

note: TEXTAREA name=description
en: Rota description
pl: Opis harmonogramu

note: INPUT type=text name=title
en: Rota name
pl: Nazwa harmonogramu

en: Rota status
pl: Status harmonogramu

note: SCRIPT
en: Rotate clockwise
pl: Obróć w prawo

note: SCRIPT
en: Rotate counterclockwise
pl: Obróć w lewo

en: Rotating collection
pl: Kolekcje czasowe

en: Rotating collections
pl: Kolekcje czasowe

en: Rotating collections
pl: Kolekcje czasowe

en: Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Kolekcje czasowe &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Routing
pl: Obieg

en: Routing
pl: Obieg

en: Routing list
pl: Lista obiegu

en: Routing lists
pl: Listy obiegu

en: Routing slip preview &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Podgląd wydruku listy obiegu &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Routing:
pl: Obieg:

en: Row
pl: Wiersz

note: SCRIPT
en: Row group
pl: Grupa wierszy

note: SCRIPT
en: Row properties
pl: Właściwości wiersza

note: SCRIPT
en: Row type
pl: Typ wiersza

note: SCRIPT
en: Row {0}
pl: Wiersz {0}

note: SCRIPT
en: Rows
pl: Wiersze

en: Rule
pl: Zasada

en: Rule
pl: Zasada

en: Rules
pl: Zasady

en: Rules for automatic item modifications by age
pl: Automatyczne modyfikacje egzemplarzy według daty dodania

note: %1$s:  IF ( branch ) %2$s:  Branches.GetName( branch ) | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Rules for overdue actions: %s%s%s default library %s
pl: Zasady dla działań względem przetrzymań: %s%s%s domyślna biblioteka %s

en: Run
pl: Uruchom

en: Run
pl: Uruchom

note: BUTTON
en: Run and edit macros
pl: Uruchom i modyfikuj makra

en: Run macro
pl: Uruchom makro

en: Run report
pl: Uruchom raport

en: Run report
pl: Uruchom raport

en: Run reports
pl: Uruchom raporty

note: INPUT type=submit
en: Run the report
pl: Uruchom raport

en: Run tool
pl: Uruchom narzędzie

en: Running
pl: Uruchomiony

en: Runtime parameter options
pl: Wprowadź parametry dla raportu

en: SAN-Ouest Provence, France
pl: Prowincja SAN-Ouest, Francja

en: SI Centimeters
pl: Centymetry

en: SI Millimeters
pl: Milimetry

en: SIP media type:
pl: Typ mediów SIP:

en: SMS alert number
pl: Powiadomienie SMS

en: SMS cellular providers
pl: Operatorzy sieci komórkowych (SMS)

en: SMS cellular providers
pl: Operatorzy sieci komórkowych (SMS)

en: SMS cellular providers &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Operatorzy sieci komórkowych (SMS) &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: SMS number:
pl: Numer SMS:

en: SMS provider
pl: Operator sieci komórkowej (SMS)

en: SMS provider:
pl: Operator sieci komórkowej (SMS):

en: SMTP server
pl: Serwer SMTP

en: SMTP server:
pl: Serwer SMTP:

en: SMTP servers
pl: Serwery SMTP

en: SMTP servers
pl: Serwery SMTP

en: SRU Search fields mapping:
pl: Mapowanie wyszukiwania pól SRU:

en: SRU search fields mapping for authorities &rsaquo; Koha
pl: Mapowanie pól wyszukiwania SRU dla haseł wzorcowych &rsaquo; Koha

en: SRU search fields mapping for bibliographic records &rsaquo; Koha
pl: Mapowanie pól wyszukiwania SRU dla rekordów bibliograficznych &rsaquo; Koha

en: STARTDATE:January 1 2010,TRACK:Day
pl: STARTDATE:Styczeń 1 2010,TRACK:Dzień

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSIF debit_type.can_be_invoiced
en: Sale %s
pl: Sprzedaż: %s

en: Salutation
pl: Zwrot grzecznościowy

en: Same week day
pl: Ten sam dzień tygodnia

en: Satisfied
pl: Zadowolony

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saturday
pl: Sobota

note: SCRIPT
en: Saturdays
pl: Soboty

en: Save
pl: Zapisz

en: Save
pl: Zapisz

note: SCRIPT
en: Save (if save plugin activated)
pl: Zapisz (jeśli zapis wtyczki jest aktywny)

note: For the first occurrence, %1$s:  TAB.tab_title | html
en: Save all %s preferences
pl: Zapisz wszystkie opcje - %s

en: Save and continue editing
pl: Zapisz i kontynuuj modyfikowanie

en: Save and edit items
pl: Zapisz i modyfikuj egzemplarze

en: Save and pay
pl: Zapisz i zapłać

note: INPUT type=submit name=ok
en: Save and preview routing slip
pl: Zapisz i zobacz podgląd wydruku listy obiegu

en: Save and view record
pl: Zapisz i obejrzyj rekord

en: Save anyway
pl: Mimo wszystko zapisz

note: SCRIPT
en: Save as MARC (.mrc) file
pl: Zapisz jako plik MARC (.mrc)

note: SCRIPT
en: Save as MARCXML (.xml) file
pl: Zapisz jako plik MARCXML (.xml)

en: Save as new pattern
pl: Zapisz nowy wzór numerowania

note: INPUT type=submit
en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

note: INPUT type=submit
en: Save configuration
pl: Zatwierdź ustawienia

note: BUTTON
en: Save current record (Ctrl-S)
pl: Zapisz bieżący rekord (Ctrl-S)

en: Save description
pl: Zapisz opis

en: Save profile
pl: Zapisz profil

en: Save quotes
pl: Zapisz cytaty

en: Save record
pl: Zapisz rekord

en: Save record (cannot be remapped)
pl: Zapisz rekord (nie można mapować ponownie)

note: INPUT type=submit name=submit
en: Save report
pl: Zapisz raport

note: INPUT type=submit
en: Save shortcuts
pl: Zapisz skróty

note: INPUT type=submit
en: Save subscription
pl: Zapisz prenumeratę

note: INPUT type=submit
en: Save subscription history
pl: Zapisz historię prenumeraty

note: SCRIPT
en: Save to catalog
pl: Zapisz w katalogu

en: Save your custom report
pl: Zapisz raport niestandardowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saved
pl: Zapisano

en: Saved check-in date:
pl: Zapisano datę zwrotu:

en: Saved report results
pl: Wyniki zapisanego raportu

en: Saved reports
pl: Zapisane raporty

en: Saved reports
pl: Zapisane raporty

en: Saved reports - SQL
pl: Zapisane raporty - SQL

en: Saved results
pl: Zapisane wyniki

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Saving...
pl: Zapisywanie...

en: Scale height (relative to card):
pl: Wysokość - skala (odpowiednio do karty):

en: Scale width (relative to card):
pl: Szerokość - skala (odpowiednio do karty):

en: Scan
pl: Wczytaj

en: Scan a patron barcode to start.
pl: Zeskanuj numer karty użytkownika, by zacząć.

en: Scan index:
pl: Przeszukaj indeks:

en: Scan indexes:
pl: Przeszukaj indeksy:

en: Schedule
pl: Zaplanuj

en: Schedule
pl: Zaplanuj

en: Schedule tasks to run
pl: Planowanie zadań do wykonania

en: Schedule tasks to run
pl: Planowanie zadań do wykonania

en: Scheduled for automatic renewal
pl: Zaplanowano automatyczną prolongatę

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed any more
pl: Zaplanowano automatyczne prolongowanie i nie można prolongować więcej

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron has too many outstanding charges
pl: Zaplanowano automatyczne prolongowanie i nie można prolongować, ponieważ użytkownik ma należności

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed because the patron's account has expired
pl: Zaplanowano automatyczne prolongowanie i nie można prolongować, ponieważ konto użytkownika wygasło

en: Scheduled for automatic renewal and cannot be renewed yet
pl: Zaplanowano automatyczne prolongowanie i nie można jeszcze prolongować

en: School
pl: Szkolna

note: SCRIPT
en: Scope
pl: Zakres

en: Score:
pl: Punktacja:

en: Screen
pl: Ekran

note: INPUT type=submit name=ok
en: Search
pl: Szukaj

note: INPUT type=text
en: Search %s
pl: Szukaj %s

note: %1$s:  IF ( query_desc ) %2$s:  query_desc | html %3$s:  END %4$s:  IF ( limit_desc ) %5$s:  limit_desc | html %6$s:  END
en: Search %s for '%s'%s %s &nbsp;with limit(s):&nbsp;'%s'%s
pl: Szukanie %s dla '%s'%s %s &nbsp;z limitem:&nbsp;'%s'%s

note: INPUT type=text
en: Search ISSN
pl: Szukaj ISSN

en: Search Z39.50/SRU servers
pl: Szukaj serwerów z39.50/SRU

en: Search all headings
pl: Szukaj we wszystkich hasłach

en: Search all headings:
pl: Szukaj we wszystkich hasłach:

note: INPUT type=text name=searchfield
en: Search by contract name or/and description:
pl: Szukaj według nazwiska kontaktu albo/i opisu:

en: Search by keyword:
pl: Wpisz słowa kluczowe:

en: Search call number:
pl: Szukaj sygnatury:

note: INPUT type=text
en: Search callnumber
pl: Szukaj sygnatury

en: Search category
pl: Kategoria wyszukiwania

en: Search category:
pl: Kategoria wyszukiwania:

en: Search cities
pl: Szukaj miasta

note: INPUT type=text
en: Search claim count
pl: Wyszukaj liczbę reklamacji

note: INPUT type=text
en: Search claim date
pl: Wyszukaj datę reklamacji

en: Search contracts
pl: Szukaj kontraktów

en: Search currencies
pl: Szukaj walut

en: Search desks
pl: Wyszukiwanie oddziałów

en: Search engine
pl: Wyszukiwarka

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
pl: Konfigurowanie wyszukiwarki (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch)
pl: Konfigurowanie wyszukiwarki (Elasticsearch)

en: Search engine configuration (Elasticsearch) &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Konfigurowanie wyszukiwarki (Elasticsearch) &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Search entire MARC record
pl: Szukaj w całym rekordzie MARC

en: Search entire record
pl: Szukaj w całym rekordzie

en: Search entire record:
pl: Szukaj w całym rekordzie:

note: INPUT type=text
en: Search expiration date
pl: Wyszukaj datę zakończenia prenumeraty

note: SCRIPT
en: Search expired, please try again
pl: Wyszukiwanie wygasło, spróbuj ponownie

en: Search field
pl: Pole wyszukiwania

en: Search field:
pl: Pole wyszukiwawcze:

en: Search fields
pl: Pola wyszukiwalne

en: Search filters
pl: Filtry wyszukiwania

en: Search for
pl: Szukaj

en: Search for a vendor
pl: Wyszukaj dostawcę

en: Search for a vendor to transfer from
pl: Wyszukiwanie dostawcy transferu z

en: Search for a vendor to transfer to
pl: Wyszukiwanie dostawcy transferu do

en: Search for another record
pl: Szukaj innego rekordu

note: %1$s:  IF ( batch_id ) %2$s:  batch_id | html %3$s:  END
en: Search for items %s to add to Batch %s %s
pl: Szukaj egzemplarzy %s, by dodać do Grupy %s %s

en: Search for patron
pl: Szukaj użytkowników

en: Search for patrons
pl: Szukaj użytkowników

note: INPUT type=text name=plugin-search
en: Search for plugins
pl: Szukaj wtyczki

en: Search for record
pl: Szukaj rekordu

en: Search for tag:
pl: Szukaj etykiety:

en: Search for vendor
pl: Szukaj dostawcy

note: %1$s:  supplier | html
en: Search for vendor %s &rsaquo; Koha
pl: Szukaj dostawcy %s &rsaquo; Koha

en: Search for vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Szukaj dostawcy &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Search funds
pl: Szukaj funduszu

en: Search history
pl: Historia wyszukiwania

en: Search history
pl: Historia wyszukiwania

en: Search history &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: Historia wyszukiwania &rsaquo; Katalogowanie &rsaquo; Koha

en: Search in the calendar the day you want to set as holiday.
pl: Wyszukaj w kalendarzu dzień, który chcesz ustawić jako wolny.

en: Search index:
pl: Indeks wyszukiwania:

note: INPUT type=text
en: Search issue number
pl: Wyszukaj numer czasopisma

note: INPUT type=text
en: Search library
pl: Wyszukaj bibliotekę

note: INPUT type=text
en: Search location
pl: Wyszukaj lokalizację

en: Search main heading
pl: Szukaj w haśle

en: Search main heading ($a only)
pl: Szukaj w haśle (tylko $a)

en: Search main heading ($a only):
pl: Szukaj w haśle (tylko $a):

en: Search main heading:
pl: Szukaj w haśle:

note: INPUT type=text
en: Search notes
pl: Wyszukaj uwagi

en: Search notices
pl: Szukaj powiadomień

en: Search on
pl: Szukaj w

note: I
en: Search on %s
pl: Szukaj w %s

en: Search on Mana
pl: Szukaj w Mana KB

en: Search options
pl: Opcje wyszukiwania

en: Search orders
pl: Wyszukiwanie zamówień

en: Search partners
pl: Szukaj biblioteki/instytucje

en: Search patron categories
pl: Szukaj kategorii użytkowników

en: Search patrons
pl: Szukaj użytkowników

en: Search patrons
pl: Szukaj użytkowników

en: Search patrons or clubs
pl: Szukaj użytkowników lub grupy

en: Search patrons or clubs
pl: Szukaj użytkowników lub grupy

note: INPUT type=text
en: Search publication date
pl: Wyszukaj datę wydania

en: Search reports by keyword:
pl: Wyszukaj raporty według słowa kluczowego:

en: Search results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Search results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Search results &rsaquo; Barcodes and labels &rsaquo; Koha
pl: Wyniki wyszukiwania &rsaquo; Kody kreskowe i etykiety &rsaquo; Koha

en: Search results &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Wyniki wyszukiwania &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Search results from %s to %s of %s
pl: Wyniki wyszukiwania od %s do %s z %s

note: NAV
en: Search results navigation
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Search selected partners
pl: Wyszukaj zaznaczone biblioteki/instytucje

note: INPUT type=text
en: Search since
pl: Wyszukaj od

note: INPUT type=text
en: Search status
pl: Wyszukaj status

en: Search string matches:
pl: Wyszukaj ciąg dopasowań:

en: Search subscriptions
pl: Wyszukaj prenumeraty

en: Search subscriptions:
pl: Wyszukaj prenumeraty:

en: Search suggestions
pl: Szukaj propozycji

en: Search system preferences
pl: Szukaj w opcjach systemu

en: Search targets
pl: Wybierz źródła

en: Search term:
pl: Wyszukiwany termin:

note: INPUT type=text
en: Search title
pl: Szukaj tytułu

en: Search to hold
pl: Przeszukaj katalog

en: Search to hold
pl: Przeszukaj katalog

en: Search type:
pl: Rodzaj wyszukiwania:

note: SCRIPT
en: Search unavailable
pl: Wyszukaj niedostępne

en: Search uploads by category
pl: Wyszukaj załadowane pliki po kategorii

en: Search uploads by name or hashvalue
pl: Wyszukaj załadowane pliki po nazwie lub skrócie

en: Search value:
pl: Szukaj wartości:

note: INPUT type=text
en: Search vendor
pl: Szukaj dostawcy

en: Search was:
pl: Szukanie:

en: Search will boost/increase weighted field(s) relevancy
pl: Wyszukiwanie zwiększy trafność branych pod uwagę pól

en: Search:
pl: Szukaj:

en: Searchable
pl: Indeksowane

en: Searchable:
pl: Indeksowane:

en: Searched by default.
pl: Wyszukiwane domyślnie.

note: A
en: Searching
pl: Wyszukiwanie

note: SCRIPT
en: Season
pl: Pora roku

note: SCRIPT
en: Second
pl: Drugie

en: Second indicator default value:
pl: Drugi wskaźnik wartość domyślna:

en: Secondary email
pl: E-mail dodatkowy

en: Secondary email:
pl: Dodatkowy e-mail:

en: Secondary email:
pl: E-mail dodatkowy:

en: Secondary phone
pl: Telefon dodatkowy

en: Secondary phone:
pl: Dodatkowy telefon:

en: Secondary phone:
pl: Telefon dodatkowy:

en: Seconds (default)
pl: Drugie (domyślnie)

en: Secret:
pl: Tajne:

en: Section
pl: Dział

note: For the first occurrence, %1$s:  BIG_LOO.number | html
en: Section %s
pl: Rozdział %s

en: Section:
pl: Lokalizacja:

note: %1$s:  subfield.seealso | html
en: See %s
pl: Zobacz: %s

en: See also:
pl: Zobacz też:

en: See any subscription attached to this biblio
pl: Zobacz prenumeraty powiązane z tym rekordem

en: See highlighted items below
pl: Zobacz wyróżnione pozycje

en: See online help for advanced options
pl: Zobacz pomoc online, aby dowiedzieć się więcej o zaawansowanych opcjach

en: See your public page:
pl: Wyświetl swoją publiczną stronę:

en: Seen
pl: Widziane

note: INPUT type=submit
en: Select
pl: Zaznacz

en: Select
pl: Zaznacz

en: Select "All libraries" if this attribute type should always be displayed. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
pl: Wybierz '"Wszystkie biblioteki", jeśli ten typ atrybutu ma być wyświetlany we wszystkich bibliotekach. W przeciwnym razie wybierz biblioteki, z którymi chcesz powiązać typ atrybutu.

en: Select 'All libraries' if all libraries use this item type. Otherwise, select the specific libraries that use this item type.
pl: Wybierz 'Wszystkie biblioteki', jeśli wszystkie biblioteki/filie używają tego samego typu dokumentu. W przeciwnym wypadku wybierz biblioteki/filie, które używają określonego typu dokumentu.

en: Select 'All libraries' if this authorized value must be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
pl: Wybierz 'Wszystkie biblioteki', jeśli Dopuszczone wartości powinny być wyświetlane cały czas. W przeciwnym wypadku wybierz biblioteki/filie, które chcesz połączyć z tą wartością.

en: Select 'All libraries' if this credit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate credit type with.
pl: Wybierz opcję „Wszystkie biblioteki”, jeśli ten typ zasilenia ma być dostępny we wszystkich bibliotekach. W przeciwnym razie wybierz biblioteki, z którymi chcesz powiązać typ zasilenia.

en: Select 'All libraries' if this debit type should be available at all libraries. Otherwise select libraries you want to associate debit type with.
pl: Wybierz opcję „Wszystkie biblioteki”, jeśli ten typ obciążenia ma być dostępny we wszystkich bibliotekach. W przeciwnym razie wybierz biblioteki, z którymi chcesz powiązać typ obciążenia.

en: Select CSV profile:
pl: Wybierz profil CSV:

en: Select MARC framework:
pl: Wybierz szablon MARC:

en: Select a MARC file to stage in the import reservoir. It will be parsed, and each valid record staged for later import into the catalog.
pl: Wybierz plik MARC, by importować go do rezerwuaru. Po przeanalizowaniu każdy poprawny rekord zostanie przygotowany do późniejszego importu do katalogu.

en: Select a budget
pl: Wybierz budżet

en: Select a built-in sound:
pl: Wybierz wbudowane dźwięki:

en: Select a category type
pl: Wybierz typ kategorii

en: Select a chooser
pl: Zaznacz wybierającego

en: Select a collection:
pl: Wybierz kolekcję:

en: Select a day
pl: Wybierz dzień

en: Select a deliverer
pl: Wybierz dostawcę

en: Select a department
pl: Wybierz kierunek

en: Select a file to import into the borrowers table
pl: Wybierz plik, który ma zostać zaimportowany do tabeli użytkowników

en: Select a frequency
pl: Wybierz częstotliwość

en: Select a fund
pl: Wybierz budżet

en: Select a fund (will populate orders/items if set)
pl: Wybierz fundusz (jeśli ustawione wypełnianie zamówieniami/egzemplarzami)

en: Select a fund (will use default if set)
pl: Wybierz fundusz (jeśli ustawione domyślne)

en: Select a language:
pl: Wybierz język:

en: Select a layout for back side:
pl: Wybierz layout dla tylnej strony:

en: Select a layout to be applied:
pl: Wybierz layout, który ma zostać użyty:

en: Select a library :
pl: Wybierz bibliotekę :

en: Select a library :
pl: Wybierz bibliotekę :

en: Select a library:
pl: Wybierz bibliotekę:

en: Select a library:
pl: Wybierz bibliotekę:

en: Select a list
pl: Wybierz listę

en: Select a list of records
pl: Wybierz listę rekordów

en: Select a table:
pl: Wybierz tabelę:

en: Select a template
pl: Wybierz szablon

en: Select a template to be applied:
pl: Wybierz szablon, który ma zostać użyty:

en: Select a time
pl: Wybierz czas

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Select all visible rows
pl: Wybierz wszystkie widoczne wiersze

en: Select an authority framework
pl: Wybierz szablon hasła wzorcowego

en: Select an existing list
pl: Wybierz istniejącą listę

en: Select an image file or ZIP file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
pl: Wybierz do wczytania plik zdjęcia albo plik ZIP. Obsługiwane formaty to: GIF, JPEG, PNG i XPM.

en: Select an image file to upload. The tool will accept images in GIF, JPEG, PNG, and XPM formats.
pl: Wybierz do wczytania plik zdjęcia. Obsługiwane formaty to: GIF, JPEG, PNG i XPM.

en: Select an item type:
pl: Wybierz typ dokumentu:

en: Select day:
pl: Wybierz dzień:

en: Select download format:
pl: Wybierz format pobierania:

en: Select files:
pl: Wybierz pliki:

en: Select item:
pl: Wybierz egzemplarz:

en: Select items to move to this rota:
pl: Wybierz egzemplarze, które chcesz umieścić w harmonogramie:

en: Select local databases
pl: Wybierz lokalną bazę

en: Select manager
pl: Wybierz menadżera

en: Select month:
pl: Wybierz miesiąc:

en: Select none
pl: Odznacz wszystko

en: Select none to see all libraries
pl: Pozostaw puste, aby zobaczyć wszystkie biblioteki

en: Select note
pl: Wybierz uwagę

en: Select notice:
pl: Wybierz powiadomienie:

en: Select one or more images to delete.
pl: Wybierz jedno lub więcej zdjęć do usunięcia.

en: Select ordering library account:
pl: Wybierz konto biblioteki zamawiającej:

en: Select owner
pl: Wybierz właściciela

en: Select partner libraries:
pl: Wybierz partnera biblioteki:

note: SCRIPT
en: Select patron
pl: Wybierz użytkowników

en: Select patron to keep. Data from the other patrons will be transferred to this patron record and the remaining patron records will be deleted.
pl: Wybierz użytkownika, którego chcesz zachować. Dane innych użytkowników zostaną przeniesione do tego rekordu użytkownika, a pozostałe dane użytkowników zostaną usunięte.

en: Select planning type:
pl: Wybierz typ planowania:

en: Select records to export
pl: Wybierz rekordy do eksportu

en: Select remote databases
pl: Wybierz zdalną bazę

en: Select searches to:
pl: Wybierz wyszukiwania:

en: Select table:
pl: Wybierz moduł:

en: Select the biblionumber to attach the item to
pl: Wybierz numer rek. bibliograficznego, do którego ma być dołączony egzemplarz

en: Select the biblionumber to link the item to
pl: Wybierz numer rekordu odsyłający egzemplarz do

en: Select the file to import:
pl: Wybierz plik do importowania:

en: Select the file to upload:
pl: Wybierz plik do wczytania:

en: Select the host record to link
pl: Wybierz dokument macierzysty, by połączyć

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Select the host record to link to '%s'
pl: Wybierz rekord nadrzędny, by połączyć z '%s'

en: Select the library account submitting the EDI order
pl: Wybierz konto biblioteki wysyłającej zamówienie EDI

en: Select to display or not:
pl: Wybierz, by wyświetlać albo nie wyświetlać:

en: Select to import
pl: Wybierz do importowania

en: Select vendor &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Wybierz dostawcę &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Select visible rows
pl: Wybierz widoczne wiersze

en: Select which authorized value category the user will choose from.
pl: Wybierz, z której kategorii autoryzowanej wartości wybierze użytkownik.

en: Select without holds
pl: Wybierz egzemplarze bez zamówień

en: Select without items
pl: Wybierz pozycje bez egzemplarzy

en: Select without subscriptions
pl: Wybierz pozycje bez prenumerat

en: Select your MARC flavor
pl: Wybierz odmianę MARC

note: SCRIPT
en: Select...
pl: Wybierz...

en: Selected fields will be preserved from original patron record when overwriting existing patron.
pl: Wybrane pola zostaną zachowane z oryginalnego rekordu użytkownika podczas nadpisywania istniejącego użytkownika.

en: Selected items :
pl: Wybrane egzemplarze :

en: Selecting a notice will allow patrons to subscribe to notifications when a new issue is received.
pl: Po wybraniu opcji Lista obiegu, użytkownicy będą powiadomieni o wpłynięciu do biblioteki nowych numerów.

en: Selecting default settings
pl: Wybór ustawień początkowych

en: Selecting this option will overwrite existing fund owners, if any
pl: Wybierając tę opcję, nadpiszą się istniejący właściciele funduszy, jeśli

note: SCRIPT
en: Selection
pl: Selekcja

en: Selector
pl: Selektor

en: Selector:
pl: Selektor:

en: Self check modules
pl: Moduł Samoobsługowych wypożyczeń

en: Semi-colon (;)
pl: Średnik (;)

en: Semicolon separated text (.csv)
pl: Tekst oddzielony średnikami (.csv)

en: Send
pl: Wyślij

note: INPUT type=submit
en: Send EDI order
pl: Wyślij zamówienie EDI

en: Send email
pl: Wyślij e-mail

en: Send email to new patrons
pl: Wyślij powiadomienia e-mail do nowych użytkowników

en: Send list
pl: Wyślij listę

en: Send notice to patron
pl: Wyślij powiadomienie do użytkownika

note: INPUT type=submit name=submit
en: Send notification
pl: Wyślij powiadomienie

en: Send password reset
pl: Wyślij reset hasła

en: Send to
pl: Wyślij do

note: INPUT type=submit
en: Send to Mana KB
pl: Wyślij do Mana KB

note: A
en: Send visible items to batch item deletion
pl: Wyślij widoczne egzemplarze do usunięcia grupy egzemplarzy

note: A
en: Send visible items to batch item modification
pl: Wyślij widoczne egzemplarze do modyfikowania grupy egzemplarzy

note: A
en: Send visible records to a list
pl: Wyślij widoczne rekordy do listy

note: A
en: Send visible records to batch record deletion
pl: Wyślij widoczne rekordy do usunięcia grupy rekordów

note: A
en: Send visible records to batch record modification
pl: Wyślij widoczne rekordy do modyfikowania grupy rekordów

note: A
en: Send visible results to batch patron modification
pl: Wyślij widoczne wyniki do modyfikowania grupy użytkowników

en: Send welcome email
pl: Wyślij powitalny e-mail

note: %1$s:  library.branchname | html
en: Sending to %s
pl: Wysyłanie do %s

en: Sending your cart
pl: Wysyłanie zawartości schowka

note: %1$s:  IF ( LibraryNameTitle ) %2$s:  LibraryNameTitle | html %3$s:  ELSE %4$s:  END
en: Sending your cart &rsaquo; %s%s%sKoha online%s catalog
pl: Wysyłanie zawartości schowka &rsaquo; %s%s%sKoha online%s katalog

en: Sending your list
pl: Wysyłanie listy

en: Sending your list &rsaquo; Lists &rsaquo; Koha
pl: Wysyłanie listy &rsaquo; Listy &rsaquo; Koha

en: Sent
pl: Wysłano

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Sent notices for %s
pl: Wysłane powiadomienia do %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Sent notices for %s
pl: Wysłane powiadomienia do %s

en: Sent to
pl: Wysłano do

en: Separate keys using a hyphen "-"
pl: Oddziel klawisze za pomocą znaku "-"

en: Separate multiple filenames by commas.
pl: Oddziel przecinkami nazwy plików.

en: Separate options by commas. Example: sru=get,sru_version=1.1. See also http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.
pl: Oddziel opcje przecinkami. Przykład: sru=get,sru_version=1.1. Zobacz http://www.indexdata.com/yaz/doc/zoom.html.

en: September
pl: Wrzesień

en: Serial
pl: Czasopismo

en: Serial claim
pl: Reklamacja czasopisma

en: Serial collection
pl: Kolekcja czasopism

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serial collection #%s
pl: Kolekcja czasopisma #%s

en: Serial collection information for
pl: Informacje o prenumeracie

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial collection information for %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Informacje o prenumeracie %s &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

en: Serial edition
pl: Modyfikacja czasopisma

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Serial edition %s &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Modyfikacja czasopisma %s &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Serial enumeration
pl: Numer w czasopiśmie

en: Serial enumeration / chronology
pl: Numeracja czasopisma

en: Serial enumeration:
pl: Numer w czasopiśmie:

en: Serial number:
pl: Numer czasopisma:

en: Serial receipt creates an item record.
pl: Otrzymanie numeru czasopisma powoduje utworzenie rekordu egzemplarza.

en: Serial receipt does not create an item record.
pl: Otrzymanie numeru czasopisma nie powoduje utworzenia rekordu egzemplarza.

en: Serial receive
pl: Otrzymaj czasopismo

en: Serial subscription: search for vendor
pl: Prenumerata czasopism: wyszukaj dostawcę

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.serial | $raw
en: Serial: %s
pl: Czasopisma: %s

en: Serials
pl: Czasopisma

en: Serials
pl: Czasopisma

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: Serials %s &rsaquo; Koha
pl: Czasopisma %s &rsaquo; Koha

en: Serials (new issue)
pl: Czasopisma (nowy numer)

en: Serials planning
pl: Ustawienia prenumeraty

en: Serials receiving
pl: Otrzymywanie czasopism

en: Serials statistics wizard
pl: Kreatory statystyk czasopism

en: Serials subscription renew
pl: Odnowienie prenumeraty czasopism

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Serials subscription renew #%s &rsaquo; Koha
pl: Odnowienie prenumeraty czasopism #%s &rsaquo; Koha

en: Serials subscription renew &rsaquo; Koha
pl: Odnowienie prenumeraty czasopism &rsaquo; Koha

en: Serials subscriptions
pl: Prenumeraty czasopism

note: %1$s:  total | html
en: Serials subscriptions (%s found)
pl: Tytuły prenumerowane (znaleziono: %s)

en: Serials subscriptions search
pl: Wyszukiwanie prenumeraty czasopism

en: Serials subscriptions stats
pl: Statystyka prenumeraty czasopism

en: Serials subscriptions stats &rsaquo; Reports &rsaquo; Koha
pl: Statystyka prenumeraty czasopism &rsaquo; Raporty &rsaquo; Koha

en: Serials tables
pl: Tabele czasopism

en: Series
pl: Serie

en: Series title
pl: Tytuł serii

en: Series:
pl: Serie:

en: Server
pl: Serwer

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Server '%s' deleted successfully.
pl: Serwer '%s' usunięty pomyślnie.

en: Server added successfully.
pl: Serwer został pomyślnie dodany.

en: Server information
pl: Serwer

en: Server name:
pl: Nazwa serwera:

en: Server updated successfully.
pl: Serwer został pomyślnie zaktualizowany.

en: Servers:
pl: Serwery:

en: Session timed out, please log in again
pl: Sesja wygasła, zaloguj się ponownie

en: Session timed out.
pl: Sesja wygasła.

en: Set all funds to zero
pl: Ustaw wszystkie fundusze na zero

en: Set back to
pl: Ustaw z powrotem do

en: Set back to:
pl: Ustaw z powrotem do:

en: Set basket group
pl: Ustaw grupę koszyków

en: Set by
pl: Ustawiony przez

en: Set cash register
pl: Ustaw kasę fiskalną

en: Set desk
pl: Nowy oddział

en: Set desk and cash register
pl: Ustaw oddział i kasę fiskalną

en: Set due date to expiry:
pl: Ustaw datę zwrotu do wygaśnięcia:

note: IMG
en: Set geolocation
pl: Ustaw lokalizację

note: IMG
en: Set geolocation for %s
pl: Ustaw lokalizację %s

en: Set inventory date to:
pl: Ustaw datę skontrum na:

en: Set library
pl: Wybierz bibliotekę

en: Set library &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Wybierz bibliotekę &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Set library and cash register
pl: Ustaw bibliotekę i kasę fiskalną

en: Set library and desk
pl: Ustaw bibliotekę i oddział

en: Set library and desk &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Wybór biblioteki i oddziału &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Set library checkin and transfer policy
pl: Ustaw zasady zwrotów i transferów dla biblioteki

en: Set library checkin and transfer policy
pl: Ustaw zasady zwrotów i transferów dla biblioteki

en: Set library, desk and register
pl: Ustaw bibliotekę, oddział i rejestr

en: Set notice/status triggers for overdue items
pl: Ustawianie wyzwalaczy powiadomień/zmian statusu dla przetrzymanych egzemplarzy

en: Set notice/status triggers for overdue items
pl: Ustawianie wyzwalaczy powiadomień/zmian statusu dla przetrzymanych egzemplarzy

en: Set permissions
pl: Uprawnienia

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s
pl: Uprawnienia dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Set permissions for %s
pl: Uprawnienia dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Set permissions for %s &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Uprawnienia dla %s &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Set request as pending
pl: Ustaw zamówienie jako oczekujące

note: INPUT type=submit name=submit
en: Set status
pl: Ustaw status

en: Set the date received to today?
pl: Ustawić datę otrzymania jako dzisiejszą?

en: Set to patron
pl: Wybierz użytkownika

en: Set up database
pl: Skonfiguruj bazę danych

note: INPUT type=submit
en: Set up some of Koha's basic requirements
pl: Ustaw podstawowe wymagania Koha

en: Set user permissions
pl: Ustawianie uprawnień użytkownika

note: BUTTON
en: Set virtual keyboard layout
pl: Konfiguracja wirtualnego układu klawiatury

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Share
pl: Udostępnij

note: %1$s:  bibliotitle | html
en: Share %s to Mana
pl: Udostępnij %s w Mana KB

en: Share anonymous usage statistics with the Koha community?
pl: Udostępnić anonimowo statystyki wewnętrzne Społeczności Koha?

en: Share content (subscriptions, reports) with the Koha community
pl: Udostępnij zawartość (prenumeraty, raporty) Społeczności Koha

en: Share content with Mana KB
pl: Udostępnij zawartość w Mana KB

en: Share content with Mana KB
pl: Udostępnij zawartość w Mana KB

en: Share content with Mana KB &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Udostępnij zawartość w Mana KB &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Share content with Mana KB?
pl: Udostępnić zawartość w Mana KB?

en: Share content with the Koha community using Mana KB
pl: Udostępnij zawartość Społeczności Koha używając Mana KB

en: Share my Koha usage statistics:
pl: Udostępnij statystyki wewnętrzne:

note: A
en: Share the subscription with other libraries. Your email address will be associated to your sharing.
pl: Udostępnij prenumeratę innym bibliotekom. Adres e-mail zostanie powiązany z udostępnieniem.

en: Share usage statistics
pl: Udostępnij statystyki wewnętrzne

en: Share with Mana
pl: Udostępnij z Mana KB

en: Share with the Koha community the usage statistics of your Koha installation
pl: Udostępnij statystyki wewnętrzne o instalacji Społeczności Koha

note: A
en: Share your report with Mana Knowledge Base
pl: Udostępnij raport z Mana KB

en: Share your usage statistics
pl: Udostępnij statystyki wewnętrzne

en: Shared
pl: Udostępnione

en: Shared:
pl: Udostępnione:

en: Sharp (#)
pl: Hash/płotek (#)

note: SCRIPT
en: Sharpen
pl: Wyostrz

en: Shelving control number
pl: Sygnatura

en: Shelving location
pl: Lokalizacja

en: Shelving location (items.location) is:
pl: Lokalizacja (items.location):

en: Shelving location (usually appears when adding or editing an item). LOC maps to items.location in the Koha database.
pl: Lokalizacja (wyświetla się przy dodawaniu lub modyfikowaniu egzemplarza). Kategoria LOC odpowiada items.location w bazie Koha.

en: Shelving location selected:
pl: Wybór lokalizacji:

en: Shelving location:
pl: Lokalizacja:

en: Shelving location:
pl: Lokalizacja:

en: Shibboleth login failed
pl: Logowanie Shibboleth się nie powiodło.

en: Shift is "Shift"
pl: Shift to "Shift"

en: Shipment cost
pl: Koszt dostarczenia

en: Shipment cost:
pl: Koszt dostarczenia:

en: Shipment date
pl: Data dostawy

en: Shipment date reverse
pl: Data dostawy

en: Shipment date:
pl: Data dostawy:

en: Shipment date:
pl: Data dostawy:

note: %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: Shipment date: All until %s
pl: Data płatności: Wszystkie do %s

en: Shipping cost for invoice
pl: Koszt dostarczenia dla faktury

en: Shipping cost:
pl: Koszt dostarczenia:

en: Shipping cost:
pl: Koszt dostarczenia:

en: Shipping fund:
pl: Fundusz dostawy:

en: Shortcut
pl: Skrót klawiszowy

en: Shortcut keys
pl: Skróty klawiszowe

note: %1$s:  alert.HIGHHOLDS.returndate | $KohaDates %2$s:  alert.HIGHHOLDS.duration  | html
en: Shortened due date would have been %s (%s days).
pl: Skrócony termin zwrotu byłby %s (%s dni).

en: Show
pl: Pokaż

note: %1$s:  patron.return_claims.unresolved.count | html
en: Show %s unresolved claims
pl: Liczba niezakończonych reklamacji %s

en: Show MARC
pl: Zobacz format MARC

en: Show MARC tag documentation links
pl: Wyświetl instrukcję pól MARC

en: Show SQL code
pl: Wyświetl kod SQL

en: Show active baskets only
pl: Wyświetlaj tylko aktywne koszyki

en: Show active funds only
pl: Wyświetlaj tylko aktywne fundusze

en: Show active vendors only
pl: Wyświetlaj tylko aktywnych dostawców

en: Show actual/estimated values
pl: Wyświetlaj aktualne/szacunkowe wartości

en: Show advanced pattern
pl: Wyświetl zaawansowany wzór numerowania

note: A
en: Show advanced search (Ctrl-Alt-S)
pl: Wyświetl wyszukiwanie zaawansowane (Ctrl-Alt-S)

en: Show all
pl: Wyświetl wszystkie

note: %1$s:  patron.return_claims.count | html
en: Show all %s claim(s)
pl: Zobacz wszystkie %s reklamacje

en: Show all active baskets
pl: Wyświetl wszystkie aktywne koszyki

en: Show all baskets
pl: Wyświetl wszystkie koszyki

en: Show all columns
pl: Wyświetl wszystkie kolumny

note: SCRIPT
en: Show all credit types
pl: Wyświetl wszystkie typy zasilenia

note: SCRIPT
en: Show all debit types
pl: Wyświetl wszystkie typy obciążenia

en: Show all details
pl: Wyświetl szczegóły

en: Show all items
pl: Wyświetl wszystkie egzemplarze

note: For the first occurrence, %1$s:  hiddencount | html
en: Show all items (%s hidden)
pl: Wyświetl wszystkie egzemplarze (%s ukrytych)

en: Show all orders
pl: Wyświetl wszystkie zamówienia

en: Show all suggestions
pl: Wyświetl wszystkie propozycje zakupu

note: SCRIPT
en: Show all transactions
pl: Wyświetl wszystkie transakcje

en: Show all vendors
pl: Wyświetl wszystkich dostawców

en: Show any items currently checked out:
pl: Wyświetlaj tylko egzemplarze aktualnie wypożyczone:

note: INPUT type=submit
en: Show barcode
pl: Wyświetl kod kreskowy

note: %1$s:  booksellername | html
en: Show baskets for vendor %s
pl: Wyświetl koszyki dla dostawcy %s

en: Show biblio
pl: Wyświetl rekord

note: SCRIPT
en: Show blocks
pl: Pokaż bloki

en: Show brief form
pl: Wyświetl skrócony formularz

note: SCRIPT
en: Show caption
pl: Wyświetl podpis

en: Show category:
pl: Wyświetl kategorię:

en: Show chart
pl: Wyświetl wykres

en: Show checkouts
pl: Wyświetl wypożyczenia

en: Show checkouts to guarantor
pl: Wyświetl wypożyczenia poręczycielowi

en: Show checkouts to guarantors
pl: Wyświetl wypożyczenia poręczycielom

en: Show collapsed fields:
pl: Wyświetl zwinięte pola:

en: Show data menus
pl: Wyświetl menu danych

en: Show details
pl: Wyświetl szczegóły

en: Show expired
pl: Wyświetl wygasłe

note: SCRIPT
en: Show fields verbatim
pl: Wyświetl tylko pola

en: Show fines to guarantor
pl: Wyświetl należności poręczycielowi

en: Show fines to guarantors
pl: Wyświetl należności poręczycielom

en: Show full form
pl: Wyświetl pełny formularz

note: SCRIPT
en: Show help for this tag
pl: Wyświetl pomoc dla etykiety

note: SCRIPT
en: Show helpers for fixed and coded fields
pl: Wyświetl pomoc dla pól stałej i zmiennej długości

note: %1$s:  hold_count | html
en: Show holds (%s)
pl: Wyświetl zamówienia (%s)

en: Show inactive budgets
pl: Wyświetl nieaktywne budżety

note: SCRIPT
en: Show invisible characters
pl: Wyświetl niewidoczne znaki

en: Show less
pl: Wyświetl mniej

en: Show matching titles
pl: Zobacz pasujące tytuły

en: Show more
pl: Wyświetl więcej

en: Show my funds only
pl: Wyświetl tylko moje fundusze

en: Show my funds only:
pl: Wyświetl tylko moje fundusze:

en: Show old recalls
pl: Wyświetl historię przypomnień

en: Show only mine
pl: Wyświetl tylko moje propozycje zakupu

en: Show only renewed
pl: Wyświetl tylko prolongowane

en: Show only subscriptions
pl: Wyświetl tylko prenumeraty

en: Show past entries
pl: Wyświetl wcześniejsze wpisy

en: Show subscriptions
pl: Wyświetl prenumeraty

note: %1$s:  suggestionid | html
en: Show suggestion #%s
pl: Wyświetl propozycję zakupu #%s

en: Show tags
pl: Wyświetlaj etykiety

note: BUTTON
en: Show the last checkin message
pl: Zwroty - wiadomości

en: Show/hide columns:
pl: Wyświetl/ukryj kolumny:

en: Showing only available items
pl: Wyświetlanie tylko dostępnych egzemplarzy

note: %1$s:  current_page | html %2$s:  total_pages | html
en: Showing page %s of %s
pl: Wyświetl stronę %s z %s

en: Shown
pl: Widoczne

en: Shows on transit slips
pl: Wyświetla się na rewersie

en: Since
pl: Od

note: SCRIPT
en: Single holiday: %s
pl: Dzień wolny: %s

en: Size
pl: Wielkość

en: Size (bytes)
pl: Rozmiar (bajty)

en: Skip
pl: Pomiń

en: Skip closed days
pl: Pomiń dni zamknięcia

en: Skip issue number
pl: Pomiń numer czasopisma

en: Skip items on hold awaiting pickup:
pl: Pomiń zamówienia oczekujące na odbiór:

en: Skip items on loan:
pl: Pomiń wypożyczone egzemplarze:

en: Slash separated text (.csv)
pl: Tekst oddzielony tabulatorem/zakładką (.csv)

en: Slip
pl: Rewers

en: Small text
pl: Mały tekst

en: Society or association
pl: Socjalna lub związkowa

en: Some Perl modules are missing.
pl: Brakuje niektórych modułów Perl.

en: Some Perl modules require upgrade.
pl: Moduły Perl wymagają aktualizacji.

en: Some examples of compatible price fields include "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". These examples assume USD is the active currency.
pl: Przykłady przeliczania walut: "$9.99", "9.99 USD", "$9.99 USD", "9.99 USD (10.00 CAN)", "$9.99 USD (paperback)". Aktywną walutą jest USD czyli dolar amerykański.

note: SCRIPT
en: Some fields are not valid:
pl: Niektóre pola nie są obowiązkowe:

en: Some or all of the barcodes in the range you have selected have no corresponding items.
pl: Niektóre lub wszystkie kody kreskowe z wybranego zakresu nie mają odpowiadających im egzemplarzy.

en: Some patrons have requested a privacy on returning item but the AnonymousPatron pref is not set correctly. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
pl: Opcja AnonymousPatron nie jest ustawiona poprawnie, niektórzy użytkownicy prosili o zachowanie prywatności przy zwrocie egzemplarza. Ustaw ją na prawidłowy numer użytkownika, w przeciwnym razie zwrot się nie powiedzie.

en: Some records have not been automatically added because they match an existing record in your catalog:
pl: Niektóre rekordy nie zostały automatycznie dodane, ponieważ istniały podobne rekordy w katalogu:

note: %1$s:  bad_yaml_prefs.join(', ') | html
en: Some system preferences have badly formatted YAML content: %s
pl: Niektóre opcje systemowe mają źle sformatowaną zawartość YAML:%s

en: Something else
pl: Inne

en: Something went wrong when creating the patron. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd przy tworzeniu użytkownika. Sprawdź dziennik zdarzeń.

en: Something went wrong when updating the patron. Check the logs.
pl: Wystąpił błąd przy uaktualnianiu użytkownika. Sprawdź dziennik zdarzeń.

note: SCRIPT
en: Something went wrong, cannot save
pl: Coś poszło nie tak, nie można zapisać

note: SCRIPT
en: Something went wrong, check your CSV file.
pl: Coś poszło nie tak, sprawdź plik CSV.

en: Sorry, but there are no results for your search.
pl: Brak wyników wyszukiwania.

note: %1$s:  error.value | html
en: Sorry, but we did not find a record for number: %s.
pl: Przepraszam, nie znaleziono numeru rekordu: %s.

en: Sorry, but we did not find any MARC tags in the reference record.
pl: Przepraszam, w rekordzie źródłowym nie znaleziono żadnych etykiet MARC.

en: Sorry, the CAS login failed.
pl: Przepraszamy, ale logowanie CAS się nie powiodło.

en: Sorry, there is no result for your search.
pl: Brak wyników wyszukiwania.

en: Sorry, your request had no results.
pl: Brak wyników wyszukiwania.

note: SCRIPT
en: Sort
pl: Sortuj

en: Sort
pl: Sortowanie

en: Sort 1
pl: Użytkownik - pole statystyczne 1

en: Sort 1:
pl: Użytkownik - pole statystyczne 1:

en: Sort 2
pl: Użytkownik - pole statystyczne 2

en: Sort 2:
pl: Użytkownik - pole statystyczne 2:

en: Sort by
pl: Sortuj według

en: Sort by :
pl: Sortuj według :

en: Sort by:
pl: Sortuj według:

en: Sort field 1:
pl: Pole statystyczne 1:

en: Sort field 2:
pl: Pole statystyczne 2:

note: SCRIPT
en: Sort routine missing
pl: Brakujący algorytm sortowania

note: SCRIPT
en: Sort table by column ascending
pl: Sortuj tabelę według kolumny rosnąco

note: SCRIPT
en: Sort table by column descending
pl: Sortuj tabelę według kolumny malejąco

en: Sort this list by:
pl: Sortuj listę według:

en: Sort1
pl: Pole statystyczne 1

en: Sort2
pl: Pole statystyczne 2

en: Sortable
pl: Indeksowany

en: Sorting
pl: Sortowanie

en: Sorting routine
pl: Klasyfikacja

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Sound:
pl: Dźwięk:

en: Source
pl: Źródło

en: Source (incoming) record check field
pl: Źródło (przychodzące) pola sprawdzanego rekordu

note: SCRIPT
en: Source code
pl: Kod źródłowy

en: Source in use?
pl: Źródło używane?

en: Source library:
pl: Biblioteka źródłowa:

note: SCRIPT
en: Source of classification or shelving scheme
pl: Schemat, według którego wydawnictwa są ustawiane

en: Source records
pl: Rekordy źródłowe

en: Source:
pl: Źródło:

en: Space ( )
pl: Spacja ( )

en: Space separation between symbol and value:
pl: Spacje między symbolem a wartością:

en: Spanish
pl: hiszpański

note: SCRIPT
en: Special character
pl: Znak specjalny

note: SCRIPT
en: Special character...
pl: Znak specjalny...

en: Special relationship:
pl: Powiązanie:

en: Special thanks to the following organizations
pl: Specjalne podziękowania dla następujących instytucji

en: Specialized
pl: Odbiorca wyspecjalizowany

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify date on which to resume %s:
pl: Ustaw datę, od której chcesz podsumować %s:

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify due date %s:
pl: Podaj termin zwrotu %s:

en: Specify how the holiday should repeat.
pl: Określ, czy i co jaki odstęp czasu dni wolne powinny się powtarzać.

note: %1$s:  INCLUDE 'date-format.inc'
en: Specify return date %s:
pl: Podaj datę zwrotu %s:

en: Specify the article request fee for a given patron category.
pl: Wprowadź opłatę za zamówienie na kopię dla określonej kategorii.

en: Specify the maximum number simultaneous current article requests a patron of a given category can have.
pl: Określ maksymalną liczbę jednoczesnych zamówień na kopię, jakie może mieć użytkownik z danej kategorii.

note: SCRIPT
en: Spellcheck
pl: Sprawdzanie pisowni

note: SCRIPT
en: Spellcheck Language
pl: Język sprawdzania pisowni

note: SCRIPT
en: Spellcheck...
pl: Sprawdzanie pisowni...

en: Spent
pl: Wydano

en: Spent &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Wydano &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - %s
pl: Wydano - %s

note: %1$s:  fund_code | html
en: Spent - Fund: %s
pl: Wydano - Fundusz: %s

en: Spent amount:
pl: Wydana kwota:

note: A
en: Spent from this fund
pl: Wydano z funduszu

note: SPAN
en: Spent from this fund and children
pl: Wydano z funduszu i subfunduszu

en: Spine label
pl: Etykieta grzbietowa

en: Spine labels &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Etykiety grzbietowe &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Split call numbers:
pl: Podziel sygnatury:

note: SCRIPT
en: Split cell
pl: Podziel komórki

en: Splitting routine
pl: Układ podziału

en: Splitting routine:
pl: Układ podziału:

en: Splitting rule
pl: Reguła podziału klasyfikacji

en: Splitting rule added successfully.
pl: Reguła podziału została pomyślnie dodana.

en: Splitting rule code:
pl: Kod reguły podziału:

en: Splitting rule deleted successfully.
pl: Reguła podziału została pomyślnie usunięta.

en: Splitting rule updated successfully.
pl: Reguła podziału została pomyślnie zaktualizowana.

en: Splitting rule:
pl: Reguła podziału klasyfikacji:

note: SCRIPT
en: Spring
pl: Wiosna

note: SCRIPT
en: Square
pl: Prostokątny

en: Staff
pl: Bibliotekarz

en: Staff
pl: Bibliotekarz

en: Staff - Internal note
pl: Bibliotekarz - Uwaga wewnętrzna

en: Staff access, allows viewing of catalogue in staff interface
pl: Dostęp do interfejsu bibliotekarza

en: Staff interface
pl: Interfejs bibliotekarza

en: Staff members are not allowed to access patron's checkout history
pl: Bibliotekarze nie posiadają uprawnień do dostępu do historii wypożyczeń użytkownika

en: Staff members are not allowed to access patron's holds history
pl: Bibliotekarze nie posiadają uprawnień do dostępu do historii zamówień użytkownika

en: Staff members are not allowed to discharge borrowers, nor borrowers to request a discharge.
pl: Bibliotekarze nie posiadają uprawnień do dostępu do kart odejścia użytkownika, ani użytkownicy do wnioskowania o wygenerowanie karty odejścia.

en: Staff note
pl: Uwaga wewnętrzna

en: Staff note:
pl: Uwaga dla bibliotekarza:

en: Staff notes
pl: Uwaga dla bibliotekarza

en: Staff notes:
pl: Uwagi dla bibliotekarza:

en: Staff only
pl: Bibliotekarz

note: I
en: Staff patron
pl: Pracownik

en: Stage MARC records
pl: Zarządzaj rekordami MARC przygotowanymi do importu

en: Stage MARC records for import
pl: Przygotuj rekordy MARC do importu

en: Stage MARC records for import
pl: Przygotuj rekordy MARC do importu

en: Stage MARC records into the reservoir
pl: Przygotowanie rekordów MARC do importu (umieszczenie w rezerwuarze)

note: INPUT type=submit
en: Stage for import
pl: Przygotuj do importu

en: Staged
pl: Przygotowano

note: SCRIPT
en: Staged MARC import
pl: Przygotuj import pól MARC

en: Staged:
pl: Przygotowano:

en: Stages
pl: Etapy

en: Stages &amp; duration in days
pl: Etapy &amp; ilość dni

en: Stages can be re-ordered by using the
pl: Etapy mogą być ponownie uruchamiane używając

en: Standard
pl: Standardowy

en: Standard ID:
pl: Standardowy ID:

en: Standard number
pl: Numer znormalizowany

en: Standard number:
pl: Numer znormalizowany:

en: Standard rules for all libraries
pl: Podstawowe zasady dla wszystkich bibliotek

en: Standard:
pl: Standardowy:

en: Standing orders do not close when received.
pl: Zamówienia stałe nie zamykają się po otrzymaniu.

en: Start adding cash registers
pl: Rozpocznij definiować kasę fiskalną

en: Start date
pl: Data początkowa

en: Start date:
pl: Data początkowa:

en: Start date:
pl: Data początkowa:

en: Start defining libraries
pl: Zacznij definiować biblioteki

en: Start defining quotes
pl: Zacznij definiować cytaty

note: SCRIPT
en: Start list at number
pl: Początkowy numer listy

en: Start of date range
pl: Początek zakresu dat

en: Start of interval
pl: Początek okresu naliczania

note: INPUT type=submit
en: Start search
pl: Rozpocznij wyszukiwanie

en: Start using Koha
pl: Rozpocznij pracę w Koha

en: Started
pl: Rozpoczęto

en: Started:
pl: Rozpoczęto:

en: Starter CSV file
pl: Profil CSV

note: INPUT type=text name=start_card
en: Starting card number
pl: Początkowy numer karty

note: INPUT type=text name=start_label
en: Starting label number
pl: Rozpocznij drukowanie od etykiety numer

en: Starting with:
pl: Zaczynając od:

en: Starts with
pl: Zaczyna się od

en: State
pl: Województwo

en: State:
pl: Województwo:

en: State:
pl: Województwo:

en: Statistic 1 done on:
pl: Pole statystyczne 1:

en: Statistic 1:
pl: Pole statystyczne 1:

en: Statistic 2 done on:
pl: Pole statystyczne 2:

en: Statistic 2:
pl: Pole statystyczne 2:

en: Statistical
pl: Statystyczny

en: Statistical patron:
pl: Statystyczny użytkownik:

en: Statistics
pl: Statystyki

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Statistics for %s
pl: Statystyki dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' invert_name = 1
en: Statistics for %s
pl: Statystyki dla %s

en: Statistics wizards
pl: Kreatory statystyk

en: Status changed
pl: Zmiana statusu

en: Status unknown
pl: Nieznany status

en: Status: Disabled
pl: Status: Wyłączony

en: Status: Enabled
pl: Status: Włączony

en: Statuses
pl: Statusy

en: Std. Number
pl: Numer

en: Step 1 of 5: Name the new definition
pl: Krok 1 z 5: Wprowadź nazwę definicji

en: Step 1 of 6: Choose a module
pl: Krok 1 z 6: Wybierz moduł

note: %1$s:  IF (usecache) %2$s:  END
en: Step 1 of 6: Choose a module to report on,%s Set cache expiry, %s and choose report visibility
pl: Krok 1 do 6: Wybierz moduł, którego ma dotyczyć raport, %s ustaw wygaśnięcie pamięci podręcznej %s oraz określ jego widoczność

en: Step 2 of 5: Choose the area
pl: Krok 2 z 5: Wybierz obszar

en: Step 2 of 6: Pick a report type
pl: Krok 2 z 6: Wybierz typ raportu

en: Step 2: Choose the area
pl: Krok 2: Wybierz obszar

en: Step 3 of 5: Choose a column
pl: Krok 3 z 5: Wybierz kolumnę

en: Step 3 of 6: Select columns for display
pl: Krok 3 z 6: Wybierz kolumny, które będą wyświetlane

en: Step 3: Choose a column
pl: Krok 3: Wybierz kolumnę

en: Step 4 of 5: Specify a value
pl: Krok 4 z 5: Określ wartość

en: Step 4 of 6: Select criteria to limit on
pl: Krok 4 z 6: Wybierz kryteria ograniczeń

en: Step 4: Specify a value
pl: Krok 4: Określ wartość

en: Step 5 of 5: Confirm details
pl: Krok 5 z 5: Potwierdź wybór

en: Step 5 of 6: Pick which columns to total
pl: Krok 5 z 6: Wybierz kolumny do podsumowania

en: Step 5: Confirm definition
pl: Krok 5: Potwierdź definicję

en: Step 6 of 6: Choose how you want the report ordered
pl: Krok 6 z 6: Wybierz sposób porządkowania raportu

en: Step 6 of 6: Select how you want the report ordered
pl: Krok 6 z 6: Wybierz sposób porządkowania raportu

en: Stephen Hedges (early Documentation Manager)
pl: Stephen Hedges (wczesny Menedżer Dokumentacji)

note: For the first occurrence, %1$s:  numberpending | html
en: Still %s servers to search
pl: Serwery do przeszukania: %s

en: Still checked out
pl: Egzemplarz wypożyczony

en: Stock rotation
pl: Obieg zbiorów

en: Stock rotation
pl: Obieg zbiorów

en: Stock rotation advance
pl: Zaawansowany obieg zbiorów

en: Stock rotation details
pl: Szczegóły obiegu zbiorów

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc'
en: Stock rotation details for %s
pl: Szczegóły obiegu zbiorów dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title-head.inc'
en: Stock rotation details for %s &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: Szczegóły obiegu zbiorów dla %s &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Stock rotation repatriation
pl: Powrót obiegu zbiorów

en: Stopped
pl: Wstrzymany

en: Street number
pl: Numer domu

en: Street number:
pl: Numer domu:

en: Street type
pl: Typ ulicy

note: SCRIPT
en: Strikethrough
pl: Przekreślenie

en: String
pl: Linia

en: Student count
pl: Liczba studentów

note: SCRIPT
en: Style
pl: Styl

en: Sub total
pl: Suma częściowa

en: Subfield
pl: Podpole

en: Subfield code:
pl: Kod podpola:

en: Subfield code:
pl: Kod podpola:

en: Subfield constraints
pl: Ograniczenia podpola

en: Subfield separator:
pl: Separator podpola:

note: SCRIPT
en: Subfield ‡
pl: Podpole ‡

en: Subfield:
pl: Podpole:

note: %1$s:  mss.tagsubfield | html
en: Subfield: %s
pl: Podpole: %s

en: Subfields
pl: Podpola

en: Subfields:
pl: Podpola:

en: Subgroup
pl: Podgrupa

note: INPUT type=text name=subgroup
en: Subgroup code
pl: Kod podgrupy

note: INPUT type=text name=subgroupdesc
en: Subgroup name
pl: Nazwa podgrupy

en: Subgroup:
pl: Podgrupa:

en: Subject
pl: Temat

en: Subject heading:
pl: Hasło przedmiotowe:

en: Subject line:
pl: Temat:

en: Subject phrase
pl: Fraza: temat

en: Subject sub-division:
pl: Hasło przedmiotowe - określnik:

en: Subject(s)
pl: Tematy

en: Subject:
pl: Temat:

en: Subject:
pl: Temat:

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.subject | $raw
en: Subject: %s
pl: Hasła przedmiotowe: %s

en: Subjects:
pl: Hasła przedmiotowe:

note: INPUT type=submit
en: Submit
pl: Wyślij

note: INPUT type=submit
en: Submit your suggestion
pl: Wyślij propozycję zakupu

en: Submitting comment
pl: Zatwierdzony komentarz

note: SCRIPT
en: Subscript
pl: Indeks dolny

en: Subscription
pl: Prenumerata

note: %1$s:  subscription.subscriptionid | html
en: Subscription #%s
pl: Prenumerata #%s

note: %1$s:  loopro.object | html
en: Subscription %s
pl: Prenumerata %s

en: Subscription ID
pl: ID prenumeraty

en: Subscription ID:
pl: ID prenumeraty:

en: Subscription batch edit
pl: Grupowe modyfikowanie prenumeraty

en: Subscription begin
pl: Data rozpoczęcia prenumeraty

en: Subscription call number
pl: Sygnatura prenumeraty

note: %1$s:  END
en: Subscription closed %s
pl: Prenumerata zamknięta %s

en: Subscription details
pl: Szczegóły prenumeraty

en: Subscription end
pl: Zakończenie prenumeraty

en: Subscription end date
pl: Data zakończenia prenumeraty

en: Subscription end date:
pl: Data zakończenia prenumeraty:

en: Subscription expired
pl: Prenumerata wygasła

note: %1$s:  bibliotitle | html %2$s:  bibliosubtitle | html %3$s:  IF closed %4$s:  END
en: Subscription for %s %s %s(closed)%s
pl: Prenumerata dla %s %s %s(zamknięta)%s

en: Subscription history
pl: Historia prenumeraty

en: Subscription history &rsaquo; Serials &rsaquo; Koha
pl: Historia prenumeraty &rsaquo; Czasopisma &rsaquo; Koha

note: %1$s:  title | html
en: Subscription history for %s
pl: Historia prenumeraty %s

en: Subscription length:
pl: Długość prenumeraty:

en: Subscription not found.
pl: Brak prenumeraty.

en: Subscription num.
pl: Numer prenumeraty

en: Subscription number:
pl: Numer prenumeraty:

note: %1$s:  subscription.bibliotitle | html
en: Subscription renewal for %s
pl: Odnowienie prenumeraty %s

en: Subscription renewed.
pl: Odnowiono prenumeratę.

note: For the first occurrence, %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' no_html = 1
en: Subscription routing lists for %s
pl: Listy obiegu prenumeraty dla %s

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc'
en: Subscription routing lists for %s
pl: Listy obiegu prenumeraty dla %s

en: Subscription start date
pl: Data rozpoczęcia prenumeraty

en: Subscription start date:
pl: Data rozpoczęcia prenumeraty:

en: Subscription summaries
pl: Podsumowanie prenumeraty

en: Subscription summary
pl: Podsumowanie prenumeraty

en: Subscription title
pl: Tytuł prenumeraty

note: %1$s:  enddate | html
en: Subscription will expire %s.
pl: Prenumerata wygaśnie %s.

en: Subscription:
pl: Prenumerata:

en: Subscriptions
pl: Prenumeraty

note: %1$s:  subscriptionsnumber | html
en: Subscriptions (%s)
pl: Prenumeraty (%s)

note: SPAN
en: Subscriptions must be associated with a bibliographic record
pl: Prenumerata musi być powiązana z rekordem bibliograficznym

en: Subscriptions renewed.
pl: Odnowiono prenumeratę.

note: SCRIPT
en: Substitute
pl: Zastąp

en: Substitutions
pl: Zastąp

note: SCRIPT
en: Subtitle
pl: Podtytuł

en: Subtotal
pl: Suma

en: Subtotal
pl: Suma

en: Subtotal for
pl: Suma

en: Subtype limits
pl: Ograniczenia treści i formy

note: SCRIPT
en: Success
pl: Powodzenie

note: SCRIPT
en: Success.
pl: Powodzenie.

note: SCRIPT
en: Successfully saved configuration
pl: Zakończono pomyślnie konfigurację

en: Suggest authorities which are relevant to the term the user searched for.
pl: Zaproponuj hasła wzorcowe, które są odpowiednie dla hasła wyszukiwanego przez użytkownika.

en: Suggest that patrons expand their searches to include broader/narrower/related terms.
pl: Zaproponuj, aby użytkownicy poszerzyli wyszukiwanie o szersze/węższe/pokrewne terminy.

en: Suggested by
pl: Zaproponowany przez

en: Suggested by - on
pl: Zaproponowany przez - data

en: Suggested by:
pl: Zaproponowany przez:

en: Suggested by:
pl: Zaproponowany przez:

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.surnamesuggestedby | html %2$s:  IF ( books_loo.firstnamesuggestedby ) %3$s:  books_loo.firstnamesuggestedby | html %4$s:  END
en: Suggested by: %s%s, %s %s (
pl: Zaproponowany przez: %s%s, %s %s (

en: Suggested date from:
pl: Zaproponowany dnia:

en: Suggested on
pl: Proponowane dnia

en: Suggestible
pl: Proponowane

en: Suggestion
pl: Propozycja zakupu

en: Suggestion declined
pl: Propozycja zakupu została odrzucona

en: Suggestion details
pl: Szczegóły propozycji zakupu

en: Suggestion information
pl: Propozycje zakupu

en: Suggestion management
pl: Zarządzanie propozycjami

en: Suggestions
pl: Propozycje

en: Suggestions management
pl: Zarządzanie propozycjami

en: Suggestions management
pl: Zarządzanie propozycjami

en: Suggestions pending approval:
pl: Propozycje oczekujące na zatwierdzenie:

en: Sum
pl: Razem

en: Summary
pl: Opis skrócony

note: %1$s:  patron.firstname | html %2$s:  patron.surname | html %3$s:  patron.cardnumber | html
en: Summary for %s %s (%s)
pl: Podsumowanie dla %s %s (%s)

en: Summary:
pl: Opis skrócony:

note: SCRIPT
en: Summer
pl: Lato

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Sunday
pl: Niedziela

note: SCRIPT
en: Sundays
pl: Niedziele

note: I
en: Superlibrarian patron
pl: Administrator systemu

note: SCRIPT
en: Superscript
pl: Indeks górny

en: Supplemental issue
pl: Suplement

en: Supplier metadata
pl: Dostawca metadanych

en: Supplier report
pl: Raport dostawcy

note: BUTTON
en: Supported keyboard shortcuts
pl: Obsługiwane skróty klawiszowe

en: Surname
pl: Nazwisko

en: Surname:
pl: Nazwisko:

en: Surname:
pl: Nazwisko:

en: Surveys
pl: Badania

en: Suspend
pl: Zawieś

note: %1$s:  END
en: Suspend %s
pl: Zawiesić %s

note: INPUT type=submit
en: Suspend all holds
pl: Zawieś wszystkie zamówienia

en: Suspend?
pl: Zawiesić?

en: Suspension
pl: Zawieś

en: Suspension charging interval
pl: Zawieś naliczanie należności

en: Suspension in days (day)
pl: Zawieszenie w dniach (dzień/dni)

en: Svenska (Swedish)
pl: Svenska (szwedzki)

note: A
en: Switch languages
pl: Przełącz język

en: Switch to advanced editor
pl: Przejdź do zaawansowanego edytora

en: Switch to basic editor
pl: Przejdź do podstawowego edytora

note: SCRIPT
en: Switch to or from fullscreen mode
pl: Przełącz na lub z trybu pełnoekranowego

en: Switching to dom indexing
pl: Przejdź do indeksowania dom

note: SCRIPT
en: Symbols
pl: Symbole

en: Synchronize
pl: Zsynchronizuj

note: A
en: Syndetics cover image
pl: Obraz okładki Syndetics

note: SCRIPT
en: Syndetics cover image (<a href='%s'>see the original image</a>)
pl: Okładka Syndetics (<a href='%s'>zobacz oryginalny obraz</a>)

en: Syntax
pl: Składnia

en: Syntax:
pl: Składnia:

note: SCRIPT
en: System Font
pl: Czcionka systemowa

note: %1$s:  p.syspref | html %2$s:  p.value | html %3$s:  p.filename | html
en: System preference '%s' is '%s', but the file '%s' does not exist.
pl: Opcja systemowa ''%s' jest'%s', ale plik '%s' nie istnieje.

note: %1$s:  p.variable | html %2$s:  IF p.value.defined %3$s:  p.value | html %4$s:  ELSE %5$s:  END
en: System preference '%s' must be '0' or '1', but is %s'%s'%sNULL%s.
pl: Opcja systemowa '%s' musi być ustawiona na '0' lub '1', a jest %s'%s'%sNULL%s.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is not set correctly. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
pl: Opcja systemu 'AnonSuggestions' ustawione, ale AnonymousPatron nie jest ustawione poprawnie. Ustaw na prawidłowy numer użytkownika, by funkcja działa poprawnie.

en: System preference 'AnonSuggestions' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number if you want that this feature works correctly.
pl: Opcja systemu 'AnonSuggestions' ustawione, ale AnonymousPatron jest ustawione na '0'. Ustaw na prawidłowy numer użytkownika, by funkcja działa poprawnie.

en: System preference 'EasyAnalyticalRecords' set, but UseControlNumber preference is set to 'Use'. Set it to 'Don't use' or else the 'Show analytics' links in the staff interface and the OPAC will be broken.
pl: 'EasyAnalyticalRecords' ustawione, ale UseControlNumber zostało ustawione na 'używaj'. Przestaw na 'Nie używaj', w przeciwnym razie linki 'Wyświetl rekordy analityczne' w interfejsie bibliotekarza i w OPAC nie będą działały.

en: System preference 'KohaAdminEmailAddress' does not contain a valid email address. Emails will not be sent.
pl: Opcja systemowa 'KohaAdminEmailAddress' nie zawiera wymaganego adresu e-mail. Wiadomości nie będą wysyłane.

en: System preference 'OPACPrivacy' set, but AnonymousPatron preference is set to '0'. Set it to a valid borrower number or checkins for these patrons will fail.
pl: Opcja systemowa 'OPACPrivac' została ustawiona, ale AnonymousPatron jest ustawione na '0'. Wpisz prawidłowy numer użytkownika, by zwroty działały poprawnie.

note: %1$s:  warnPrefOpacHiddenItems | html
en: System preference 'OpacHiddenItems' generates a warning and will produce unexpected behaviors: %s
pl: Opcja systemowa 'OpacHiddenItems' generuje ostrzeżenie i może skutkować niepożądanymi działaniami: %s

en: System preference 'Pseudonymization' is set, but there is not 'bcrypt_settings' entry defined in the $KOHA_CONF file.
pl: Opcja systemowa 'Pseudonymization' została ustawiona, ale brak zdefiniowania 'bcrypt_settings' w pliku $KOHA_CONF.

en: System preference 'RESTOAuth2ClientCredentials' is set, but the required Net::OAuth2::AuthorizationServer dependency is missing. The feature is disabled.
pl: Opcja systemowa 'RESTOAuth2ClientCredentials' ustawiona, ale brakuje Net::OAuth2::AuthorizationServer. Opcja jest wyłączona.

note: %1$s:  warnStatisticsFieldsError | html
en: System preference 'StatisticsFields' contains field names not belonging to the items database table: %s
pl: Opcja systemowa 'StatisticsFields' zawiera nazwy pól, których brak w tabeli items w bazie danych: %s

en: System preferences
pl: Ustawienia systemu

en: System preferences
pl: Ustawienia systemu

en: System preferences &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Ustawienia systemu &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: T&uuml;rk&ccedil;e (Turkish) pre-3.8: Selma Aslan; for 3.8+, Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci, and Alper Tutunsatar)
pl: T&uuml;rk&ccedil;e (turecki) przed wersją 3.8: Selma Aslan; dla wersji 3.8 i późniejszych: Suleyman Demirel University (Ugur Bulgan, Onur Erdem, Kemal Caner Bayrakci i Alper Tutunsatar)

en: TOC
pl: Spis treści

en: TOTAL
pl: Kwota

en: TOTAL (all results)
pl: SUMA (wszystkie wyniki)

en: Tab separated text
pl: Tekst oddzielony tabulatorem/zakładką

en: Tab separated text (.csv)
pl: Tekst oddzielony tabulatorem/zakładką (.csv)

en: Tab:
pl: Zakładka:

note: %1$s:  subfield.tab | html
en: Tab:%s
pl: Zakładka:%s

note: SCRIPT
en: Table
pl: Tabela

note: %1$s:  tablename | html
en: Table id: %s
pl: Tabela id: %s

note: SCRIPT
en: Table of Contents
pl: Spis treści

note: TH
en: Table of contents
pl: Spis treści

en: Table of contents:
pl: Spis treści:

note: SCRIPT
en: Table properties
pl: Właściwości tabeli

en: Table settings
pl: Ustawienia tabeli

en: Table settings
pl: Ustawienia tabeli

en: Table settings &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Ustawienia tabeli &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

en: Tabs in use
pl: Zakładki używane

en: Tabular
pl: Tabelaryczny

en: Tag
pl: Etykieta

note: SCRIPT
en: Tag
pl: Etykieta

note: For the first occurrence, %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
pl: Etykieta %s - Struktura podpola

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s Subfield structure
pl: Etykieta %s Struktura podpola

note: SCRIPT
en: Tag %s subfield %s %s in tab %s
pl: Tag %s podpole %s %s w zakładce %s

note: %1$s:  tagfield | html
en: Tag %s subfield structure
pl: Etykieta %s struktura podpola

en: Tag deleted
pl: Etykietę usunięto

note: A
en: Tag editor
pl: Edytor etykiet

note: SCRIPT
en: Tag has no subfields
pl: Etykieta nie ma podpól

en: Tag:
pl: Etykieta:

en: Tag:
pl: Etykieta:

note: %1$s:  searchfield | html
en: Tag: %s
pl: Etykieta: %s

en: Tagged with:
pl: Otagowano:

en: Tags
pl: Tagi

en: Tags
pl: Tagi

en: Tags pending approval
pl: Tagi oczekujące na zatwierdzenie

en: Tags:
pl: Tagi:

en: Take patron photo
pl: Zrób zdjęcie

en: Take photo
pl: Zrób zdjęcie

en: Tamil, France
pl: Tamil, Francja

en: Target
pl: Serwer

en: Target (database) record check field
pl: Cel (baza danych) pola sprawdzanego rekordu

en: Task scheduler
pl: Harmonogram zadań

en: Task scheduler
pl: Harmonogram zadań

en: Task scheduler &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Harmonogram zadań &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Tax number registered:
pl: NIP zarejestrowany:

en: Tax number registered:
pl: NIP zarejestrowany:

en: Tax rate not defined in system preference TaxRates!
pl: Stawka podatku nie została zdefiniowana w opcji systemowej TaxRates!

en: Tax rate:
pl: Stawka podatku:

en: Technical reports
pl: Raporty techniczne

en: Template
pl: Szablon

en: Template ID
pl: ID szablonu

en: Template ID:
pl: ID szablonu:

en: Template code:
pl: Kod szablonu:

en: Template description:
pl: Opis szablonu:

en: Template name
pl: Nazwa szablonu

en: Template name:
pl: Nazwa szablonu:

en: Template:
pl: Szablon:

en: Templates
pl: Szablony

en: Temporary
pl: Tymczasowy

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Temporary directory for uploads not defined
pl: Tymczasowy katalog dla wczytywanych plików nie został zdefiniowany

en: Term
pl: Termin

en: Term/Phrase
pl: Termin/Fraza

en: Term:
pl: Termin:

en: Terms summary
pl: Podsumowanie

en: Terms to be used in Course Reserves module. Enter terms that will show in the drop down menu when setting up a Course reserve. (For example: Spring, Summer, Winter, Fall).
pl: Dopuszczone wartości TERMS są używane w module Kursy. Wprowadź nazwy semestrów, wyświetlane w rozwijalnym menu w module Kursy. (Na przykład: Wiosenny, Letni, Zimowy, Jesienny).

en: Test pattern
pl: Sprawdź poprawność wzoru

en: Test prediction pattern
pl: Sprawdź poprawność wzoru numerowania

en: Test run: Do not remove any patrons.
pl: Testowe uruchomienie: Nie usuwaj żadnych użytkowników.

en: Test the regular expressions:
pl: Przetestuj wyrażenie regularne:

en: Tested
pl: Sprawdzone

en: Text
pl: Tekst

en: Text (TSV)
pl: Tekst (TSV)

en: Text alignment:
pl: Wyrównanie tekstu:

note: SCRIPT
en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: Text field
pl: Pole tekstowe

en: Text fields
pl: Pola tekstowe

en: Text for OPAC:
pl: Tekst OPAC:

en: Text for librarian:
pl: Tekst dla bibliotekarza:

en: Text for librarians:
pl: Tekst dla bibliotekarza:

en: Text for opac:
pl: Tekst OPAC:

en: Text justification:
pl: Justowanie tekstu:

note: SCRIPT
en: Text to display
pl: Tekst do wyświetlenia

en: Text, URL, or barcode, etc:
pl: Tekst, URL lub kod kreskowy, np.:

en: Text:
pl: Tekst:

en: Textarea
pl: Obszar tekstowy

en: That budget does not exist! Please select a budget to continue.
pl: Brak budżetu. Wybierz budżet, jeśli chcesz kontynuować.

note: %1$s:  subscription.staffdisplaycount | html
en: The %s latest issues related to this subscription:
pl: Ilość numerów prenumeraty: %s

note: %1$s:   pref_MARCOverlayRules_link | $raw | $KohaSpan
en: The %s preference is not set, don't forget to enable it for rules to take effect.
pl: Opcja %s nie jest ustawiona, nie zapomnij włączyć jej, aby reguły zaczęły obowiązywać.

en: The &lt;use_zebra_facets&gt; entry is missing in your configuration file. Falling back to legacy facet calculation.
pl: The &lt;use_zebra_facets&gt; brakujący wpis w twoim pliku konfiguracyjnym. Powinno być ustawione

en: The 2 following fields are available for your own usage. They can be useful for statistical purposes
pl: Dwa poniższe pola są dostępne do Twojego użytku. Mogą być przydatne do celów statystycznych.

en: The AnonymousPatron system preference is not defined. You can use this feature anyway but NULL will be used to update the checkout history.
pl: Opcja systemowa AnonymousPatron nie została zdefiniowana. Możesz użyć tej opcji mimo to, ale wartość NULL będzie użyta, by zaktualizować historię wypożyczeń.

en: The Anyone permission has no actual effect while this list is strictly private.
pl: Uprawnienie Ktokolwiek nie ma żadnego wpływu, kiedy lista jest prywatna.

en: The Bridge Material Type Icon Set is licensed under a
pl: The Bridge Material Type Icon Set jest na licencji

en: The ILL module is enabled, but no 'partner_code' defined in koha-conf.xml. Falling back to the hardcoded 'ILLLIBS'.
pl: Moduł WM jest włączony, ale 'partner_code' nie został zdefiniowany w koha-conf.xml. Wróć do kodów 'ILLLIBS'.

note: %1$s:  ill_partner_code_doesnt_exist | html
en: The ILL module is enabled, but the configured 'partner_code' (%s) is not defined on the system.
pl: Moduł WM jest włączony, ale konfigurowalny 'partner_code' (%s) nie został zdefiniowany w systemie.

en: The ILL module is enabled, but there are no backends available.
pl: Moduł WM jest włączony, ale nie ma dostępnej bazy danych.

en: The Mana Knowledge Base can be used to import subscription patterns submitted by other libraries and save you extra work. Ask your system administrator to configure this service and complete the configuration, or remove this message by disabling the system preference
pl: Dzięki bazie Mana KB można importować prenumeraty, tworzone przez inne biblioteki. Poproś administratora o skonfigurowanie serwisu lub usuń wiadomość wyłączając ją w opcjach systemowych

en: The Mana Knowledge Base feature is enabled but not configured.
pl: Mana KB została włączona, ale nieskonfigurowana.

en: The Staff only permission has no actual effect while this list is strictly private.
pl: Uprawnienie Bibliotekarz nie ma żadnego wpływu, kiedy lista jest prywatna.

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
pl: Wprowadzony adres URL wydaje się być adresem e-mail. Czy chcesz dodać wymagany prefiks mailto:?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:\/\/ prefix?
pl: Wprowadzony adres URL wydaje się być linkiem zewnętrznym. Czy chcesz dodać wymagany prefiks http:\/\/?

note: SCRIPT
en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required https:\/\/ prefix?
pl: Wprowadzony adres URL wydaje się być linkiem zewnętrznym. Czy chcesz dodać wymagany prefiks http:\/\/?

note: SCRIPT
en: The active currency must have a rate of 1.0
pl: Aktywna waluta musi mieć wartość 1.0

en: The alternative email is invalid.
pl: Dodatkowy e-mail jest niepoprawny.

en: The amount collected from the patron is higher than the amount to be paid.
pl: Kwota pobrana od użytkownika jest wyższa niż kwota do zapłaty.

en: The amount collected is more than the outstanding charge
pl: Pobrana kwota jest większa niż zaległe należności

note: For the first occurrence, %1$s:  message.authid | html
en: The authority id %s does not exist in the database.
pl: Id hasła wzorcowego %s nie istnieje w bazie.

note: %1$s:  errauthid | html
en: The authority record you requested does not exist (%s).
pl: Szukany rekord hasła wzorcowego nie istnieje (%s).

en: The authorized value category 'branches', 'itemtypes' and 'cn_source' are used internally by Koha and are not valid.
pl: Kategorie dopuszczonych wartości 'branches', 'itemtypes' i 'cn_source' są używane przez Koha i nie są obowiązkowe.

en: The authorized value category (
pl: Kategoria Dopuszczonych wartości (

note: %1$s:  Koha.Preference('autoBarcode') | html
en: The autoBarcode system preference is set to %s and items with blank barcodes will have barcodes generated upon save to database
pl: Opcja systemowa autoBarcode jest ustawiona na %s i egzemplarze bez kodów kreskowych będą uzupełniane o kody, generowane w momencie zapisu do bazy danych

en: The backend you tried to migrate to does not yet support migrations, please try again with an alternative target.
pl: Brak poprawnej migracji.

note: %1$s:  Barcode | html
en: The barcode %s was not found.
pl: Kod kreskowy %s nie został odnaleziony.

note: %1$s:  checkout_info.barcode | html
en: The barcode was not found %s.
pl: Kod kreskowy %s nie został odnaleziony.

en: The barcode was not found:
pl: Nie znaleziono kodu kreskowego:

en: The barcode you enter will be incremented for each additional item.
pl: Kod kreskowy będzie zwiększany dla każdego dodawanego egzemplarza.

note: SCRIPT
en: The beginning date is missing or invalid.
pl: Brak daty rozpoczęcia lub jest nieprawidłowa.

en: The biblio.biblionumber and biblioitems.biblioitemnumber fields be mapped to a MARC subfield,
pl: Pola biblio.biblionumber i biblioitems.biblioitemnumber mogą być zmapowane do podpola MARC,

note: %1$s:  m.biblionumber | html %2$s:  m.itemnumber | html
en: The bibliographic record %s was not deleted. An error was encountered when deleting an item (itemnumber %s).
pl: Rekord bibliograficzny %s nie został usunięty. Wystąpił błąd podczas usuwania egzemplarza (itemnumber %s).

en: The bibliographic record for this request already has an item attached to it, you are about to check it out
pl: Rekord bibliograficzny posiada dołączony już egzemplarz, sprawdź

en: The bibliographic record for this request has multiple items, it should only have one. Please fix this then try again.
pl: Rekord bibliograficzny posiada już wiele egzemplarzy, dołączony powinien być tylko jeden. Popraw, a następnie spróbuj ponownie.

note: For the first occurrence, %1$s:  message.biblionumber | html
en: The biblionumber %s does not exist in the database.
pl: Numer systemowy %s nie istnieje w bazie.

note: A
en: The budget is locked
pl: Budżet jest zablokowany

en: The budget is locked, fund creation is not possible.
pl: Budżet jest zablokowany, tworzenie funduszy nie jest możliwe.

note: %1$s:  email_add | html
en: The cart was sent to: %s
pl: Schowek został wysłany do: %s

en: The change to give is
pl: Reszta do wydania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: The change will be applied immediately.
pl: Zmiana zostanie zastosowana natychmiast.

en: The column 'Koha field' shows that the subfield is linked with a Koha field.
pl: Kolumna 'Pole Koha' pokazuje, że podpole jest związane z polem Koha.

en: The corresponding subfield MUST be in with -1 (ignore) tab
pl: Odpowiadające podpole MUSI znajdować się w zakładce -1 (ignorowane)

en: The current mappings you see on the screen will be erased and replaced by the mappings in the mappings.yaml file.
pl: Bieżące mapowania widoczne na ekranie zostaną usunięte i zastąpione mapowaniami z pliku mappings.yaml.

note: %1$s:  image_limit | html
en: The database image quota currently only allows a maximum of %s images to be stored at any one time. Please delete one or more images to free up quota space.
pl: W bazie danych można przechowywać maksymalnie %s obrazów. Usuń jeden lub więcej obrazów, by zwolnić miejsce w udziale.

en: The database returned an error while attempting a delete operation.
pl: Baza danych zwróciła błąd podczas próby usuwania.

en: The database returned an error while attempting a save operation.
pl: Baza danych zwróciła błąd podczas próby zapisywania.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while deleting %s %s.
pl: Baza danych zwróciła błąd podczas próby usuwania %s %s.

note: %1$s:  image_ids | html
en: The database returned an error while deleting %s.
pl: Baza danych zwróciła błąd podczas próby usuwania %s.

note: %1$s:  card_element | html %2$s:  element_id | html
en: The database returned an error while saving %s %s.
pl: Baza danych zwróciła błąd podczas próby zapisywania %s %s.

en: The database returned the following error:
pl: Baza danych zwróciła błąd:

en: The default framework cannot be used, or the framework does not exist. Please select another framework for merging.
pl: Domyślny szablon nie może być użyty lub nie istnieje. Wybierz inny szablon do scalenia.

en: The download directory specifies the directory on the ftp site from which quotes and invoices are downloaded.
pl: Katalog pobierania oznacza katalog na stronie ftp, z którego pobierane są ceny i faktury.

note: %1$s:  INVALID_DATE | $KohaDates
en: The due date &quot;%s&quot; is invalid
pl: Termin zwrotu &quot;%s&quot; jest nieprawidłowy

note: SCRIPT
en: The ending date is missing or invalid.
pl: Nieprawidłowa data zakończenia lub jej brak.

note: SCRIPT
en: The entered passwords do not match
pl: Podane hasła nie pasują

en: The field could not be deleted. Check the log for errors.
pl: Pole nie może zostać usunięte. Sprawdź dziennik zdarzeń dla błędów.

en: The field could not be inserted. Perhaps the name already exists?
pl: Pole nie zostało wprowadzone. Nazwa już istnieje?

en: The field could not be updated. Perhaps the name already exists?
pl: Pole nie zostało zaktualizowane. Nazwa już istnieje?

en: The field has been deleted
pl: Pole zostało usunięte

en: The field has been inserted
pl: Pole zostało utworzone

en: The field has been updated
pl: Pole zostało uaktualnione

en: The field itemnum MUST be mapped
pl: Pole itemnum MUSI być zmapowane

en: The fields 'surname', 'branchcode', and 'categorycode' are
pl: Pola 'surname', 'branchcode' i 'categorycode' są

en: The file used does not have a valid format. Only csv and txt are allowed.
pl: Plik nie posiada wymaganego formatu. Jedynie csv i txt są dozwolone.

en: The file will be imported into an editable table for review prior to saving.
pl: Plik zostanie importowany do modyfikowalnej tabeli z możliwością podglądu przed zapisaniem.

note: %1$s:  FOREACH result IN renew_results %2$s:  IF result.success
en: The fines on the following items were paid off, renewal results are displayed below: %s %s
pl: Należności z następujących egzemplarzy zostały zapłacone, wyniki prolongaty zostaną wyświetlane poniżej: %s %s

en: The first line in the file must be a header row defining which columns you are supplying in the import file.
pl: Pierwszym wersem w dokumencie musi być wiersz nagłówka definiujący, które kolumny zaopatrujesz we wczytywanym pliku.

en: The first notice's delay should be less than the second, which should be less than the third for the
pl: Pierwsze opóźnienie powiadomienia powinno być krótsze niż drugie, które z kolei powinno być krótsze niż trzecie dla

en: The following barcodes were found:
pl: Znaleziono następujące kody kreskowe:

en: The following bibliographic records were added or updated:
pl: Następujące egzemplarze zostały dodane lub uaktualnione:

en: The following error occurred while importing the database structure:
pl: Podczas próby zaimportowania struktury bazy wystąpił następujący błąd:

en: The following error was encountered:
pl: Wystąpił błąd:

en: The following errors have occurred:
pl: Wystąpiły błędy:

en: The following errors were found. Please correct them and submit again:
pl: Znaleziono następujące błędy. Popraw je i ponownie zastosuj zmiany:

en: The following fields are wrong. Please fix them.
pl: Poniższe pola są błędne. Proszę je poprawić.

note: SCRIPT
en: The following fields aren't filled:
pl: Następujące pola nie są wypełnione:

en: The following holds have not been filled. Please retrieve them and check them in.
pl: Poniższe zamówienia nie zostały zrealizowane. Sprowadź je z magazynu i przekaż do wypożyczalni.

note: For the first occurrence, %1$s:  "borrowers" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "deletedborrowers" | $HtmlTags tag="strong"
en: The following ids exist in both tables %s and %s:
pl: W obu tabelach %s i %s istnieją następujące identyfikatory:

note: SCRIPT
en: The following important subfields aren’t filled:
pl: Następujące ważne podpola nie są wypełnione:

en: The following invalid barcodes were skipped:
pl: Następujące nieprawidłowe kody kreskowe zostały pominięte:

en: The following invalid biblionumbers were skipped:
pl: Następujące nieprawidłowe numery rekordów zostały pominięte:

en: The following itemnumbers were found:
pl: Następujące numery egzemplarzy zostały znalezione:

en: The following items were added or updated:
pl: Następujące egzemplarze zostały dodane lub uaktualnione:

en: The following items were modified:
pl: Zmodyfikowano następujące pozycje:

en: The following items were removed from all courses:
pl: Następujące egzemplarze zostały usunięte z wszystkich kursów:

note: SCRIPT
en: The following mandatory subfields aren't filled:
pl: Następujące obowiązkowe podpola nie są wypełnione:

en: The following mappings exist for items.permanent_location, and they shouldn't.
pl: Znaleziono mapowanie dla items.permanent_location, które nie powinno wystąpić.

note: %1$s:  IF Koha.Preference('UseRecalls')
en: The following recalls could be fulfilled by available items. %s
pl: Następujące przypomnienia mogą zostać wypełnione dostępnymi egzemplarzami. %s

en: The following records could not be deleted:
pl: Nie można było usunąć rekordów:

en: The following values have been used for guarantee/guarantor relationships, but do not exist in the 'borrowerRelationship' system preference:
pl: Następujące wartości zostały użyte do określenia relacji użytkownik powiązany/poręczyciel, ale nie istnieją one w opcjach systemowych 'borrowerRelationship':

en: The form submission failed (Wrong CSRF token). Try to come back, refresh the page, then try again.
pl: Przesłanie formularza nie powiodło się (Błędny token CSRF). Spróbuj wrócić, odśwież stronę, a następnie spróbuj ponownie.

note: %1$s:  biblios_use_this_framework | html
en: The framework is used %s times.
pl: Szablon został użyty %s razy.

en: The generated notices are different!
pl: Wygenerowane powiadomienia są inne!

en: The generated notices are exactly the same!
pl: Wygenerowane powiadomienia są dokładnie takie same!

en: The hold has been correctly cancelled.
pl: Zamówienie zostało poprawnie anulowane.

en: The hold has been placed on biblio level. It is not possible to determine the item to mark as lost.
pl: Zamówienie zostało złożone na poziomie rekordu. Brak egzemplarza do oznaczenia go jako zagubiony.

en: The import id number
pl: Numer rekordu

en: The included
pl: Zawiera

en: The included OAI.xslt file by the
pl: Dołączony plik OAI.xslt przez

en: The invoice referenced by this invoiceid does not exist.
pl: Faktura odwołuje się do nieistniejącej faktury.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) does not exist.
pl: Egzemplarz (%s) nie istnieje.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has been added to the list.
pl: Egzemplarz (%s) został dodany do listy.

note: %1$s:  m.item_barcode | html
en: The item (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
pl: Egzemplarz (%s) nie został dodany do listy. Sprawdź, czy nie jest już na liście.

en: The item has been removed from the list.
pl: Pozycję usunięto z listy.

en: The item has not been checked in due to a configuration issue in your system. You must ask an administrator to take a look at the
pl: Egzemplarz nie może zostać zwrócony do czasu konfiguracji systemu. Musisz poprosić administratora o zgodę

note: %1$s:  INCLUDE 'biblio-title.inc' link = 1
en: The item has successfully been attached to %s.
pl: Egzemplarz został dołączony do %s.

en: The item has successfully been linked to
pl: Egzemplarz został pomyślnie podpięty do

en: The item or the patron does not exist.
pl: Egzemplarz lub użytkownik nie istnieje.

en: The item was not found
pl: Nie znaleziono egzemplarza

en: The item you select will be moved to the target record.
pl: Wybrany egzemplarz zostanie przepięty do innego rekordu.

en: The job has been cancelled before it finished.
pl: Zadanie zostało anulowane przed zakończeniem.

en: The job has been enqueued! It will be processed as soon as possible.
pl: Zadanie zostało umieszczone w kolejce! Rozpocznie się tak szybko jak to możliwe.

en: The label for the field shown when the report is run, e.g. "Select a library."
pl: Etykieta pola pokazywana podczas uruchamiania raportu, np. „Wybierz bibliotekę”.

note: SCRIPT
en: The library code entered contains whitespace characters. Please remove any whitespace characters from the library code
pl: Wprowadzony kod biblioteki zawiera spacje. Usuń spacje z kodu biblioteki

note: %1$s:  email | html
en: The list was sent to: %s
pl: Lista została wysłana do: %s

en: The manager you selected does not have sufficient permissions.
pl: Brak wystarczających uprawnień dla wybranego menadżera.

en: The merge was successful.
pl: Scalanie się powiodło.

en: The merging was successful.
pl: Scalanie się powiodło.

en: The notice has been correctly enqueued.
pl: Powiadomienie zostało poprawnie umieszczone w kolejce.

note: %1$s:  ERROR_LOO.bad_delay | html
en: The number of days (%s) must be a number between 0 and 999.
pl: Liczba dni (%s) musi być liczbą z zakresu 0-999.

en: The order has been canceled, although one or more items could not have been deleted.
pl: Zamówienie zostało anulowane, ale jeden lub więcej egzemplarzy nie zostało usuniętych.

en: The order has been canceled, although the record has not been deleted.
pl: Zamówienie zostało anulowane, ale rekord nie został usunięty.

en: The order has been cancelled, although one or more items could not have been deleted.
pl: Zamówienie zostało anulowane, ale jeden lub więcej egzemplarzy nie zostało usuniętych.

en: The order has been cancelled, although the record has not been deleted.
pl: Zamówienie zostało anulowane, ale rekord nie został usunięty.

en: The order has been successfully canceled.
pl: Zamówienie zostało anulowane.

note: %1$s:  ELSE
en: The order has been successfully cancelled %s
pl: Zamówienie zostało anulowane %s

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which has been deleted. Cancellation is not possible.
pl: Zamówienie, które próbujesz anulować jest częścią innego zamówienia, które zostało usunięte. Anulowanie nie jest możliwe.

en: The order line you are trying to cancel was created from a partial receipt of another order line which is already received. Try to cancel this one first and retry.
pl: Zamówienie, które próbujesz anulować jest częścią innego zamówienia, które zostało już otrzymane. Anuluj to pierwsze zamówienie i spróbuj ponownie.

en: The original currency value will be copied
pl: Wartość waluty zostanie powielona

en: The original fund will be used
pl: Fundusz zostanie użyty

en: The original internal note will be used
pl: Uwaga wewnętrzna zostanie użyta

en: The original statistic 1 will be used
pl: Pole statystyczne 1 zostanie użyte

en: The original statistic 2 will be used
pl: Pole statystyczne 2 zostanie użyte

en: The original vendor note will be used
pl: Uwaga dla dostawcy zostanie użyta

en: The password was rejected by a plugin.
pl: Hasło zostało odrzucone przez wtyczkę.

en: The passwords entered do not match
pl: Wpisane hasła się nie zgadzają

en: The patron category you create will be used by the
pl: Utworzona kategoria użytkownika będzie używana przez

en: The patron does not have an email address defined.
pl: Brak zdefiniowanego adresu e-mail w koncie użytkownika.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT | $Price
en: The patron has a debt of %s.
pl: Użytkownik ma należności w wysokości %s.

en: The patron has not been created the entered password contained whitespaces
pl: Użytkownik nie został utworzony! Wprowadzone hasło zawiera spacje

en: The patron has not been created the entered password was too short
pl: Użytkownik nie został utworzony! Wprowadzone hasło jest za krótkie

en: The patron has not been created the entered password was too weak, must contain at least one uppercase, and lower case letter and one number
pl: Użytkownik nie został utworzony! Wprowadzone hasło jest za słabe, musi zawierać przynajmniej jedną wielką literę, małą literę i 1 liczbę.

en: The patron has not been created! Cardnumber or Userid may already exist.
pl: Użytkownik nie został utworzony! Numer karty lub ID użytkownika już istnieje.

note: %1$s:  alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s
pl: Użytkownik nie zapłacił należności za rezerwację, wypożyczenie itd %s

note: %1$s:  checkout_info.alert.OTHER_CHARGES | $Price
en: The patron has unpaid charges for holds, rentals etc of %s.
pl: Użytkownik nie zapłacił należności za rezerwację, wypożyczenie itd %s.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC does not have the self_check => self_checkout_module permission.
pl: Użytkownik korzystający z Samoobsługowych wypożyczeń w OPAC nie posiada uprawnienia self_check => self_checkout_module.

en: The patron used for the self checkout module at the OPAC has too many permissions. They should only have self_check => self_checkout_module.
pl: Użytkownik korzystający z Samoobsługowych wypożyczeń w OPAC posiada zbyt wiele uprawnień. Powinien mieć włączone uprawnienie self_check => self_checkout_module.

note: %1$s:  DEBT_GUARANTEES | $Price
en: The patron's guarantees collectively have a debt of %s.
pl: Gwarancje użytkownika łącznie wynoszą %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  DEBT_GUARANTORS | $Price
en: The patron's guarantors and their other guarantees collectively have a debt of %s.
pl: Poręczyciele użytkownika i powiązani z nimi użytkownicy posiadają łączne obciążenia %s.

en: The primary email is invalid.
pl: E-mail jest nieprawidłowy.

en: The quote uploader accepts standard csv files with two columns: "source","text"
pl: Można wczytać standardowe pliki csv z dwiema kolumnami: "źródło", "tekst"

en: The record
pl: Rekord

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) does not exist.
pl: Pozycja (%s) nie istnieje.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has been added to the list.
pl: Pozycja (%s) została dodana do listy.

note: %1$s:  m.bibnum | html
en: The record (%s) has not been added to the list. Please verify it is not already in the list.
pl: Pozycja (%s) nie została dodana do listy. Sprawdź, czy nie znajduje się już na liście.

en: The record id
pl: Id rekordu

en: The record you are trying to edit doesn't exist.
pl: Żądany rekord nie istnieje.

note: For the first occurrence, %1$s:  biblionumber | html
en: The record you requested does not exist (%s).
pl: Żądany rekord nie istnieje (%s).

en: The records have successfully been reindexed!
pl: Rekordy zostały pomyślnie przeindeksowane!

note: For the first occurrence, %1$s:  report_converted | html
en: The report "%s" has been converted.
pl: Raport "%s" został przywrócony.

en: The requested message cannot be displayed
pl: Wiadomość nie może być wyświetlona

note: %1$s:  fail_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was NOT queued for delivery by %s
pl: Powiadomienie zamówienia nie zostało umieszczone w kolejce do dostawy przez %s

note: %1$s:  succ_methods.join(', ') | html
en: The requested notice was queued for delivery by %s
pl: Powiadomienie zamówienia zostało umieszczone w kolejce do dostawy przez %s

en: The rules are applied from most specific to less specific, using the first found in this order:
pl: Zasady uszeregowane są od najbardziej do najmniej specyficznych, w następującej kolejności:

en: The rules have been cloned.
pl: Zasada została skopiowana.

note: IMG
en: The screen capture will appear in this box.
pl: W tym polu pojawi się zrzut ekranu.

en: The secondary email is invalid.
pl: Dodatkowy e-mail jest nieprawidłowy.

note: %1$s:  message.mmtid | html
en: The selected template (id=%s) does not exist or no action is defined.
pl: Wybrany szablon (id=%s) nie istnieje lub nie został zdefiniowany.

en: The subscription has linked issues
pl: Prenumerata posiada linki do numerów

en: The subscription has linked items
pl: Prenumerata posiada linki do egzemplarzy

en: The subscription has not expired yet
pl: Prenumerata jeszcze nie wygasła

en: The suggestion has not been added. A suggestion with this title already exists (
pl: Propozycja zakupu nie została dodana. Propozycja tego tytułu już istnieje (

note: SCRIPT
en: The superlibrarian privilege is mutually exclusive of other privileges, as it includes them all.
pl: Uprawnienia administratora superlibrarian zawierają inne uprawnienia.

en: The system preference
pl: Opcja systemowa

note: SPAN
en: The system preference %s may have been overridden from this value by one or more virtual hosts.
pl: Ustawienie systemowe %s może zostać zignorowane przez tę wartość przez jeden bądź więcej wirtualnych hostów.

en: The system preference OPACPrivacy is set but AnonymousPatron is not! Please correct this before continuing circulation.
pl: Opcja OPACPrivacy jest ustawiona, lecz AnonymousPatron nie. Popraw ją przed kontynuowaniem Udostępniania.

note: SCRIPT
en: The system preference ProtectSuperlibrarian is enabled
pl: Opcja ProtectSuperlibrarian jest włączona

note: INPUT type=checkbox name=flag
en: The system preference ProtectSuperlibrarianPrivileges is enabled
pl: Opcja ProtectSuperlibrarianPrivileges jest włączona

note: SCRIPT
en: The translation (id %s) has been removed successfully
pl: Tłumaczenie (id %s) zostało pomyślnie usunięte

en: The unreceived orders from the following funds will be moved
pl: Nieotrzymane zamówienia z następujących funduszy zostaną przeniesione

en: The upload directory specifies the directory on the ftp site to which orders are uploaded.
pl: Katalog ładowania oznacza katalog na ftp, do którego zamówienia zostaną przesłane.

en: The upload file appears to be empty.
pl: Wczytany plik wygląda na pusty.

en: The upload file does not appear to be a kpz file. The extension is not '.kpz'.
pl: Wczytany plik nie wyświetlił się jako plik kpz. Rozszerzeniem nie jest '.kpz'.

en: The upload file does not appear to be a zip file. The extension is not '.zip'.
pl: Wczytany plik nie wygląda na archiwum zip. Rozszerzenie jest inne niż '.zip'.

note: %1$s:  e.value | html
en: The value "%s" is not supported for mappings
pl: Wartość "%s" nie jest obsługiwana dla mapowania

en: Themes
pl: Tematy

en: Then start the installer again.
pl: Następnie uruchom instalator ponownie.

en: There are currently no checkout notes.
pl: Brak uwag do wypożyczeń.

en: There are currently no problem reports.
pl: Brak raportu problemów.

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element_title
en: There are no %s currently available.
pl: %s - obecnie brak dostępnych.

en: There are no EDI accounts.
pl: Brak kont EDI.

en: There are no EDIFACT messages.
pl: Brak wiadomości EDIFACT.

en: There are no SMS cellular providers defined.
pl: Brak zdefiniowanych operatorów sieci komórkowych (SMS).

note: SCRIPT
en: There are no SMTP servers defined.
pl: Brak zdefiniowanego serwera SMTP.

en: There are no account credit types defined.
pl: Brak zdefiniowanych typów zasilenia kont.

en: There are no account debit types defined.
pl: Brak zdefiniowanych typów obciążenia kont.

en: There are no additional contents.
pl: Brak dodatkowej zawartości.

note: %1$s:  category.category_name | html
en: There are no authorized values defined for %s
pl: Nie ma dopuszczonych wartości zdefiniowanych dla %s

en: There are no cash registers defined.
pl: Brak zdefiniowanych kas fiskalnych.

en: There are no cities defined.
pl: Brak zdefiniowanych miejscowości.

en: There are no collections currently defined.
pl: Nie zdefiniowano jeszcze kolekcji.

note: %1$s:  IF active
en: There are no contracts with this vendor. %s
pl: Brak informacji kontraktowych dla tego dostawcy. %s

en: There are no defined actions for this template.
pl: Brak zdefiniowanych działań dla tego szablonu.

en: There are no defined templates. Please create a template first.
pl: Brak zdefiniowanych szablonów. Najpierw utwórz szablon.

en: There are no desks defined.
pl: Brak zdefiniowanych oddziałów.

note: A
en: There are no enrollments for this club yet
pl: Brak zapisów do tej grupy

en: There are no existing numbering patterns.
pl: Brak wzoru numerowania.

en: There are no holds on this title.
pl: Brak zamówień na ten tytuł.

en: There are no images for this item.
pl: Brak zdjęć/okładek dla tego egzemplarza.

en: There are no images for this record.
pl: Brak zdjęć/okładek dla tego rekordu.

en: There are no item search fields defined.
pl: Brak zdefiniowanych pól wyszukiwania egzemplarzy.

en: There are no items assigned to this rota.
pl: Brak egzemplarzy przeznaczonych do harmonogramu.

en: There are no items in this batch yet
pl: Grupa nie zawiera jeszcze egzemplarzy

en: There are no items in this collection.
pl: Kolekcja nie zawiera żadnych egzemplarzy.

en: There are no itemtypes defined
pl: Brak zdefiniowanych typów dokumentów

en: There are no late orders.
pl: Brak zaległych zamówień.

note: SCRIPT
en: There are no libraries defined.
pl: Brak zdefiniowanych bibliotek.

en: There are no libraries defined.
pl: Brak zdefiniowanych bibliotek.

en: There are no library EANs.
pl: Brak zdefiniowanych EANów biblioteki.

en: There are no notices for this library.
pl: Brak powiadomień dla tej biblioteki.

en: There are no notices.
pl: Brak powiadomień.

en: There are no open baskets for this vendor.
pl: Brak otwartych koszyków.

note: %1$s:  IF ( location ) %2$s:  END
en: There are no overdues for today%s at the selected location%s.
pl: Brak egzemplarzy przetrzymanych na dzień%s w wybranej lokalizacji%s.

en: There are no overdues matching your search.
pl: Brak egzemplarzy przetrzymanych pasujących do Twojego wyszukiwania.

en: There are no overdues.
pl: Brak egzemplarzy przetrzymanych.

en: There are no patron categories defined.
pl: Brak zdefiniowanych kategorii użytkowników.

en: There are no patron lists.
pl: Brak list użytkowników.

en: There are no patrons in this batch yet
pl: Grupa nie zawiera jeszcze użytkowników

en: There are no patrons subscribed to this subscription serial alert.
pl: Brak użytkowników posiadających powiadomienie o prenumeracie.

en: There are no pending discharge requests.
pl: Brak oczekujących zapytań o kartę odejścia.

en: There are no pending offline operations.
pl: Brak oczekujących operacji offline.

en: There are no pending patron modifications.
pl: Brak oczekujących modyfikacji.

note: SCRIPT
en: There are no quotes defined.
pl: Brak zdefiniowanych cytatów.

en: There are no quotes defined.
pl: Brak zdefiniowanych cytatów.

en: There are no recalls to pull.
pl: Brak przypomnień.

en: There are no recalls to show.
pl: Brak przypomnień do wyświetlenia.

en: There are no recorded logs for this request
pl: Brak zarejestrowanych dzienników dla tego żądania

en: There are no rotas with stages assigned
pl: Brak harmonogramu z wyznaczonymi etapami

en: There are no rules defined.
pl: Brak zdefiniowanych zasad.

en: There are no saved definitions.
pl: Brak zapisanych definicji.

en: There are no saved matching rules.
pl: Brak zapisanych reguł dopasowania.

en: There are no saved patron attribute types.
pl: Brak zapisanych typów atrybutów użytkownika.

en: There are no saved reports.
pl: Brak zapisanych raportów.

en: There are no sets defined.
pl: Brak zdefiniowanych zestawów.

en: There are no statistics for this patron.
pl: Ten użytkownik nie ma żadnych statystyk.

en: There are no titles tagged with the term
pl: Brak tytułów otagowanych terminem

en: There are no unreceived orders for this budget.
pl: Brak nieotrzymanych zamówień.

en: There is an error when trying to connect to the message broker (RabbitMQ), check the Koha log files.
pl: Wystąpił błąd podczas próby połączenia się z brokerem wiadomości (RabbitMQ), sprawdź pliki dziennika modyfikacji Koha.

en: There is an error with this bibliographic record, the view may be degraded.
pl: Wystąpił błąd z rekordem bibliograficznym, podgląd może być niedostępny.

note: %1$s:  hold.priority | html
en: There is an item level hold on this item (priority = %s).
pl: Pozycja zarezerwowana (priorytet = %s).

note: SCRIPT
en: There is another profile with this name.
pl: Istnieje już profil o takiej nazwie.

note: %1$s:  itemtags | html
en: There is more than 1 MARC tag related to items tab (10) : %s
pl: Istnieje więcej niż 1 znacznik MARC powiązany z zakładką egzemplarzy (10) : %s

en: There is no age for this rule.
pl: Brak wieku dla tej zasady.

en: There is no defined frequency.
pl: Brak zdefiniowanej częstotliwości.

note: %1$s:  e.value | html
en: There is no mapping for the index %s
pl: Nie ma mapowań dla tego indeksu %s

note: %1$s:  END %2$s:  IF autoMemberNum %3$s:  IF mandatorycardnumber
en: There is no minimum or maximum character length. %s %s %s
pl: Brak minimalnej lub maksymalnej długości znaków. %s %s %s

en: There is no notice template with a code 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' defined in your system.
pl: Brak szablonu powiadomienia 'CANCEL_HOLD_ON_LOST' zdefiniowanego w systemie.

en: There is no notice template with code ACQORDER defined.
pl: Brak szablonu powiadomienia ACQORDER zdefiniowanego w systemie.

en: There is no order for this bibliographic record.
pl: Brak zamówień dla tego rekordu bibliograficznego.

en: There is no record of any messages that have been sent to this patron.
pl: Do tego użytkownika nie zostało wysłane żadne powiadomienie.

en: There was 1 barcode that contained at least one unprintable character.
pl: Znaleziono kod kreskowy zawierający przynajmniej jeden nienadający się do drukowania znak.

en: There was 1 barcode that was too long.
pl: Znaleziono zbyt długi kod kreskowy.

en: There was a problem checking this item out, please check for problems with the
pl: Wystąpił problem z wypożyczeniem tego egzemplarza, sprawdź problem w

en: There was a problem with your form submission
pl: Wystąpił problem z przesłaniem formularza

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: There was a problem, please check the logs
pl: Wystąpił problem, sprawdź dziennik zdarzeń

en: There was an error searching for analytic records, please see the logs for details.
pl: Wystąpił błąd podczas wyszukiwania rekordów analitycznych. Szczegółowe informacje można znaleźć w dzienniku zdarzeń.

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image
pl: Wystąpił problem z wygenerowaniem kodu kreskowego

note: SCRIPT
en: There was an unknown error generating the barcode image. Please check that your barcode is correct for the barcode type
pl: Wystąpił problem z wygenerowaniem kodu kreskowego. Sprawdź, czy kod kreskowy jest prawidłowy dla typu kodu

note: %1$s:  err_data | html
en: There were %s barcodes that contained at least one unprintable character.
pl: Znaleziono %s kodów kreskowych, zawierających przynajmniej jeden nienadający się do drukowania znak.

note: %1$s:  err_length | html
en: There were %s barcodes that were too long.
pl: Znaleziono %s zbyt długich kodów kreskowych.

en: There were no unreceived orders for this fund.
pl: Brak nieotrzymanych zamówień dla tego funduszu.

en: There were problems with your submission
pl: Wystąpiły problemy

en: Therefore, the record to be merged has not been deleted.
pl: Dlatego też rekord scalony nie został usunięty.

en: Thesaurus:
pl: Tezaurus:

en: These are disabled for ALL libraries. To change these settings, choose the "Default" library.
pl: Wyłączone dla WSZYSTKICH bibliotek. Jeśli chcesz zmienić te ustawienia, wybierz "Domyślny".

en: These are disabled for the current library.
pl: Wyłączone dla obecnej biblioteki.

en: These are enabled.
pl: Włączone.

note: INPUT type=checkbox
en: These fields are collapsed by default by the CollapseFieldsPatronAddForm system preference
pl: Pola zostały zwinięte zgodnie z domyślnymi wartościami w opcji systemowej CollapseFieldsPatronAddForm

note: %1$s:  f.value | html
en: These fields found: %s
pl: Pola te znajdują się: %s

en: These fields will be used in the creation of clubs based on this template
pl: Pola będą wykorzystywane przy tworzeniu grupy

en: These fields will be used when enrolling a patron in a club based on this template
pl: Pola będą wykorzystywane przy zapisie użytkownika do grupy

note: %1$s:  ratio | html
en: These items have a hold ratio &ge; %s.
pl: Te egzemplarze mają wskaźnik zamówień &ge; %s.

note: SCRIPT
en: These patrons will be permanently removed from the database and cannot be recovered
pl: Użytkownicy będą trwale usunięci z bazy danych i nie będą mogli być przywróceni

en: Theses
pl: Prace dyplomowe

en: They are in a patron category of type staff.
pl: Znajdują się w kategorii użytkownika Pracownik.

en: They are the guarantor to another patron.
pl: Są poręczycielami innego użytkownika.

en: They have a non-zero account balance.
pl: Posiadają niezerowe saldo konta.

en: They have items currently checked out.
pl: Mają wypożyczone egzemplarze.

en: They have permissions assigned to them.
pl: Posiadają przypisane uprawnienia.

note: SCRIPT
en: Third
pl: Trzecie

en: This CSV profile already exists
pl: Profil CSV już istnieje

en: This account has been locked!
pl: Konto zostało zablokowane!

note: SCRIPT
en: This action cannot be reversed. Do you wish to continue?
pl: Tej operacji nie da się cofnąć. Czy chcesz kontynuować?

note: SCRIPT
en: This attribute will be only applied to the patron's category %s
pl: Atrybut zostanie tylko dołączony do kategorii użytkownika %s

en: This authority type cannot be deleted
pl: Typ hasła wzorcowego nie może być usunięty

en: This authorized value category already exists.
pl: Kategoria dopuszczonej wartości już istnieje.

en: This budget has funds attached. You must delete all attached funds before you can delete this budget.
pl: Budżet ma podpięte fundusze. Musisz usunąć wszystkie fundusze, zanim usuniesz budżet.

en: This cannot be undone.
pl: Tej operacji nie da się cofnąć.

note: %1$s:  patrons_in_category | html
en: This category is used %s times
pl: Ta kategoria została użyta %s razy

en: This chart will use only visible rows, click 'Fetch all data' to chart the full report
pl: Wykres będzie używał tylko widocznych wierszy. Kliknij „Pobierz wszystkie dane”, aby wyświetlić pełny raport

en: This city already exists.
pl: Miejscowość już istnieje.

en: This course already has this item on reserve.
pl: Egzemplarz jest już zarezerwowany dla kursu.

note: %1$s:  nb_of_orders | html
en: This currency is used by %s orders.
pl: Liczba zamówień używających tę walutę: %s.

note: %1$s:  nb_of_vendors | html
en: This currency is used by %s vendors.
pl: Liczba dostawców używających tę walutę: %s.

en: This desk already exists
pl: Oddział już istnieje

en: This feature allows you to retrieve and share data (subscription patterns and reports) with other Koha libraries.
pl: Opcja umożliwia pobieranie i udostępnianie danych (prenumeraty i raporty) innym bibliotekom Koha.

en: This feature gives the Koha developers valuable information regarding how Koha is being used and helps to drive decisions during the development cycle
pl: Ta funkcjonalność daje deweloperom wartościowe informacje o tym, jak używana jest Koha i pomaga w podejmowaniu decyzji na etapie planowania rozwoju systemu

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each day between the checkout/renewal date and due date for loans specified in days.
pl: Opłata ta jest pobierana przy wypożyczaniu/prolongowaniu za każdy dzień między datą wypożyczenia/prolongowania, a terminem zwrotu podanym w dniach.

en: This fee is charged at checkout/renewal time for each hour between the checkout/renewal date and due date for loans specified in hours.
pl: Opłata ta jest pobierana przy wypożyczaniu/prolongowaniu za każdą godzinę między datą wypożyczenia/prolongowania, a terminem zwrotu podanym w godzinach.

en: This fee is charged once per checkout/renewal per item
pl: Opłata jest pobierana jednorazowo przy wypożyczeniu/prolongowaniu egzemplarza

note: INPUT type=text name=object
en: This field cannot be modified from the circulation module.
pl: Pole nie może być modyfikowane z poziomu modułu Udostępniania.

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: This field is mandatory
pl: To pole jest obligatoryjne

note: SCRIPT
en: This field is required.
pl: To pole jest wymagane.

note: SCRIPT
en: This file already exists (in this category).
pl: Plik już istnieje (w tej kategorii).

en: This framework cannot be deleted
pl: Szablon nie może być usunięty

en: This framework code already exists.
pl: Kod szablonu już istnieje.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This frequency is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
pl: Częstotliwość jest używana przez %s prenumeraty. Czy nadal chcesz ją usunąć?

en: This fund code does not exist in the destination budget.
pl: Kod funduszu nie istnieje w docelowym budżecie.

note: A
en: This fund has sub funds.
pl: Fundusz posiada podfundusz.

note: SCRIPT
en: This fund has sub funds. It cannot be deleted.
pl: Fundusz posiada podfundusz. Nie może zostać usunięty.

en: This invoice has no files attached.
pl: Ta faktura nie ma dołączonych plików.

en: This invoice number has already been used. Would you like to receive on an existing invoice?
pl: Numer faktury został już wprowadzony. Czy chcesz otrzymać zamówienie pod istniejącą fakturą?

en: This is a serial subscription
pl: Czasopismo

en: This is not recommended when changing very large numbers of due dates.
pl: Przy zmianie większej liczby terminów zwrotu nie jest to zalecane.

en: This is the anonymous patron, so no circulation history is displayed. To get a list of anonymized loans, please run a report.
pl: To jest anonimowy/niezalogowany użytkownik, więc historia udostępniania nie jest wyświetlana. Uruchom raport, jeśli chcesz uzyskać listę anonimowych wypożyczeń.

en: This is the anonymous patron, so no holds history is displayed.
pl: To jest anonimowy/niezalogowany użytkownik, więc historia zamówień nie jest wyświetlana.

en: This is the team who are responsible for the next release of Koha and the ongoing maintenance of your currently installed Koha version. They will be in these roles up until
pl: To jest zespół odpowiedzialny za kolejne wydanie Koha i bieżące utrzymanie aktualnie zainstalowanej wersji Koha. Będą pełnić te role do

en: This is the team who were responsible for the initial release of your currently installed Koha version.
pl: To jest zespół, który był odpowiedzialny za pierwsze wydanie aktualnie zainstalowanej wersji Koha.

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( itemhomebranch ) | html
en: This item belongs to %s and cannot be checked out from this location.
pl: Egzemplarz należy do %s i nie może być wypożyczony z tej lokalizacji.

en: This item can not be renewed, it's an on-site checkout
pl: Egzemplarz jest wypożyczony na miejscu i nie może zostać prolongowany

note: SCRIPT
en: This item cannot be removed. It is checked out
pl: Egzemplarz nie może zostać usunięty. To jest wypożyczenie

en: This item has been claimed as returned by:
pl: Egzemplarz reklamowany został zgłoszony jako zwrócony przez:

note: %1$s:  alert.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s".
pl: Egzemplarz oznaczony jako "%s".

note: %1$s:  ITEM_LOST | html %2$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %3$s:  END
en: This item has been lost with a status of "%s". %s Check out anyway? %s
pl: Egzemplarz oznaczony jako "%s". %s Wypożyczyć mimo to? %s

note: For the first occurrence, %1$s:  checkout_info.ITEM_LOST | html
en: This item has been lost with a status of "%s."
pl: Egzemplarz oznaczony jako "%s".

en: This item has been recalled.
pl: Na egzemplarz zostało złożone przypomnienie.

en: This item has previously been checked out to this patron.
pl: Egzemplarz był już wcześniej wypożyczony przez użytkownika.

en: This item is already on this rota
pl: Egzemplarz jest już w harmonogramie

note: %1$s:  IF CAN_user_circulate_force_checkout %2$s:  END
en: This item is checked out to another patron. %s Check in and check out? %s
pl: Pozycja jest wypożyczona innemu użytkownikowi. %s Przyjąć zwrot i wypożyczyć? %s

en: This item is currently checked out to this patron. Renew?
pl: Egzemplarz jest już wypożyczony przez użytkownika. Prolongować?

en: This item is not checked out.
pl: Egzemplarz nie został wypożyczony.

en: This item is on hold and being processed for another patron.
pl: Egzemplarz został zamówiony i jest przetwarzany dla innego użytkownika.

en: This item is on hold and being transferred for another patron.
pl: Egzemplarz został zamówiony i jest przesyłany dla innego użytkownika.

en: This item is on hold for another patron.
pl: Egzemplarz oczekuje na innego użytkownika.

en: This item is on hold for another patron. The hold will be overridden, but not cancelled.
pl: Egzemplarz jest zamówiony dla innego użytkownika. Zamówienie może być pominięte, ale nie anulowane.

note: %1$s:  Branches.GetName( branchname ) | html
en: This item is on hold for pick-up at %s
pl: Egzemplarz jest w podglądzie złożonych zamówień z %s

en: This item is on hold for pick-up at your library
pl: Egzemplarz jest w podglądzie złożonych zamówień z Twojej biblioteki

en: This item is part of a rotating collection.
pl: Egzemplarz jest częścią kolekcji czasowej.

en: This item is waiting for another patron.
pl: Egzemplarz oczekuje na innego użytkownika.

en: This item must be checked in at following library:
pl: Egzemplarz musi zostać zwrócony do następującej biblioteki:

note: %1$s:  Branches.GetName( branch_to_return ) | html
en: This item must be returned to %s.
pl: Egzemplarz musi być zwrócony do %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold except for patrons from %s.
pl: Tego egzemplarza nie można zarezerwować z wyjątkiem użytkowników %s.

note: SCRIPT
en: This item normally cannot be put on hold.
pl: Tego egzemplarza nie można zarezerwować.

en: This item type already exists
pl: Typ dokumentu już istnieje

en: This library cannot be deleted. Patrons or items are still using it
pl: Biblioteka nie może zostać usunięta. Użytkownicy lub egzemplarze nadal jej używają.

en: This list does not exist.
pl: Lista nie istnieje.

en: This member has no email
pl: Użytkownik nie ma adresu e-mail

en: This message appears on this patron's user page in the OPAC
pl: Komunikat wyświetla się na koncie użytkownika w OPAC

en: This message displays when checking out to this patron
pl: Komunikat wyświetla się podczas wypożyczania użytkownikowi

en: This message may have been caused by any of the following reasons:
pl: Wiadomość może być spowodowana następującymi powodami:

en: This order cannot be edited, the basket is closed.
pl: Zamówienie nie może być modyfikowane, koszyk jest zamknięty.

note: %1$s:  claims.count | html %2$s:  FOR c IN claims %3$s:  c.claimed_on | $KohaDates %4$s:  UNLESS loop.last %5$s:  END %6$s:  END
en: This order has been claimed %s times. On %s%s%s, %s%s
pl: To zamówienie było zgłoszone %s razy. Dnia %s%s%s, %s%s

en: This patron can't check out this item per library circulation policy.
pl: Według zasad udostępniania ten użytkownik nie może wypożyczyć tych egzemplarzy.

en: This patron cannot be deleted while set as AnonymousPatron in the system preferences.
pl: Użytkownik nie może być usunięty zgodnie z ustawieniami w opcji AnonymousPatron.

en: This patron category already exists
pl: Kategoria użytkownika już istnieje

en: This patron category already exists.
pl: Kategoria użytkownika już istnieje.

en: This patron does not exist.
pl: Taki użytkownik nie istnieje.

en: This patron has no circulation history.
pl: Użytkownik nie ma historii wypożyczania.

en: This patron has no files attached.
pl: Użytkownik nie ma dołączonych plików.

en: This patron has no holds history.
pl: Użytkownik nie ma historii zamówień.

en: This patron has not submitted any purchase suggestions
pl: Użytkownik nie zgłosił żadnych propozycji zakupu

en: This patron has requested their circulation history be anonymized on check-in, but the AnonymousPatron system preference is empty or incorrect.
pl: Użytkownik postanowił, by jego historia udostępniania była anonimowa przy zwrotach, ale opcja AnonymousPatron jest pusta lub niepoprawnie ustawiona.

en: This patron has set the privacy rules to never keeping a circulation history.
pl: Użytkownik postanowił o nie przechowywaniu jego historii udostępniania.

note: %1$s:  Branches.GetName( BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s)
pl: Użytkownik jest z innej biblioteki (%s)

note: %1$s:  Branches.GetName( checkout_info.BORRNOTSAMEBRANCH ) | html
en: This patron is from a different library (%s).
pl: Użytkownik jest z innej biblioteki (%s).

note: SCRIPT
en: This patron's privileges will now be reset to include only superlibrarian.
pl: Przywileje tego użytkownika zostaną zresetowane, będą obejmować tylko uprawnienia administratora superlibrarian.

note: %1$s:  subscriptions.size | html
en: This pattern is still used by %s subscription(s). Do you still want to delete it?
pl: Wzór numerowania jest używany przez %s prenumeraty. Czy nadal chcesz go usunąć?

en: This permission grants access to all areas. If selected, specific sub-permissions cannot be selected.
pl: Uprawnienie zapewnia dostęp do wszystkich obszarów. Jeśli ta opcja jest zaznaczona, nie można wybrać określonych uprawnień podrzędnych.

note: SCRIPT
en: This record cannot be deleted, at least one item is currently checked out.
pl: Rekord nie może zostać usunięty, co najmniej jedna pozycja jest wypożyczona.

note: SCRIPT
en: This record cannot be transferred to the advanced editor. Continue?
pl: Rekord nie może zostać przeniesiony do zaawansowanego edytora. Czy chcesz kontynuować?

note: A
en: This record has no items
pl: Brak podpiętych egzemplarzy do tego rekordu

en: This record is in use
pl: Rekord jest używany

en: This record is used
pl: Rekord jest używany

note: %1$s:  total | html
en: This record is used %s times
pl: Rekord jest użyty %s raz/-y

en: This report could not be imported. Please try again later.
pl: Nie można zaimportować raportu. Spróbuj ponownie później.

note: TR
en: This resource has been reported more than %s times, take care!
pl: Zasób został zgłoszony więcej niż %s razy, uważaj!

en: This rota has no stages.
pl: Harmonogram bez etapów.

en: This sale
pl: Sprzedaż

en: This screen shows the subfields associated with the selected tag. You can edit subfields or add a new one by clicking on edit.
pl: Tu wyświetlane są podpola powiązane z wybraną etykietą. Możesz modyfikować podpola albo dodać kolejne, klikając 'Modyfikuj'.

en: This script is not able to create/write to the necessary temporary directory.
pl: Nie można utworzyć/napisać skryptu do tymczasowego katalogu.

en: This stage contains the following item(s):
pl: Etap zawiera następujące egzemplarze:

note: SCRIPT
en: This subfield will be deleted
pl: Podpole zostanie usunięte

note: A
en: This subscription depends on another supplier
pl: Prenumerata zależy od innego dostawcy

en: This subscription is closed.
pl: Prenumerata jest zamknięta.

en: This tool allows you to delete patrons and anonymize checkout history. For deleting patrons, any combination of limits can be used. Patrons will not be deleted if they meet one or more of the following conditions:
pl: Narzędzie pozwala usunąć użytkowników oraz historię wypożyczeń. Do usuwania użytkowników można użyć dowolnej kombinacji ograniczeń. Użytkownicy nie zostaną usunięci, jeśli spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:

note: %1$s:  field.marcfield | html %2$s:  ELSE
en: This value will be filled with the %s subfield of the selected biblio. %s
pl: Wartość zostanie wypełniona w %s podpolu wybranego rekordu. %s

en: This vendor has no contact selected for sending orders to or is missing an e-mail address.
pl: Dostawca nie ma wybranego kontaktu do wysyłania zamówień lub nie ma adresu e-mail.

en: This vendor has no email
pl: Dostawca nie ma adresu email

en: This vendor has no email defined for late issues.
pl: Dostawca nie ma wprowadzonego adresu e-mail, by móc wysyłać wiadomości o zaległych zamówieniach.

en: This will be the name by which you will refer to this image in the patron card layout editor.
pl: Tą nazwą nawiążesz do zdjęcia w kreatorze layoutu karty użytkownika.

note: %1$s:  IF ( too_many_items_display ) %2$s:  ELSE %3$s:  END
en: This will delete %sall the%sthe selected%s items.
pl: To usunie %swszystkie %swybrane%s egzemplarze.

note: SCRIPT
en: This will delete the Mana KB token from Koha. Do you want to continue?
pl: Spowoduje to usunięcie tokena Mana KB z Koha. Czy chcesz kontynuować?

en: This will delete the exceptions inside a given range. Be careful about your scope range; if it is oversized you could slow down Koha.
pl: Możesz usunąć wyjątki w środku zakresu dat. Bądź ostrożny/-a w wyborze zakresu dat, bo gdy będzie zbyt wielki, może spowolnić pracę systemu.

en: This will delete the repeated holidays rules only. The repeatable holidays will be deleted but not the exceptions.
pl: Możesz usunąć tylko powtarzalną zasadę wolnego dnia. Powtarzalny dzień wolny zostanie usunięty, ale wyjątki pozostaną.

en: This will delete the single holidays rules only. The repeatable holidays and exceptions will not be deleted.
pl: Możesz usunąć tylko pojedynczą zasadę wolnego dnia. Powtarzalne dni wolne i wyjątki nie zostaną usunięte.

en: This will delete this holiday rule. If it is a repeatable holiday, this option checks for possible exceptions. If an exception exists, this option will remove the exception and set the date to a regular holiday.
pl: Możesz usunąć zasadę wolnego dnia. Jeśli to powtarzalny dzień wolny, ta opcja umożliwi sprawdzenie wyjątków i usunie je, by ustawić datę jako regularny dzień wolny.

note: SCRIPT
en: This will retrieve macros stored in the brower, save them in the database, and delete them from the browser. Proceed?
pl: Spowoduje to odzyskanie makr przechowywanych w przeglądarce, zapisz je w bazie danych i usuń z przeglądarki. Przetwarzać?

en: This will save changes to the holiday's title and description. If the information for a repeatable holiday is modified, it affects all of the dates on which the holiday is repeated.
pl: Możesz zmienić tytuł i opis dnia wolnego. Jeśli modyfikujesz informację dla powtarzalnego dnia wolnego, zmiany obejmą automatycznie wszystkie powtarzalne daty.

en: This will take this day and month as a reference to make it a holiday. Through this option, you can repeat this rule for every year. For example, selecting August 1 will make August 1 a holiday every year.
pl: Wybrany dzień w konkretnym miesiącu zostanie oznaczony jako wolny. Możesz powtórzyć tę zasadę w kolejnych latach. Na przykład: jeśli wybierzesz 1 sierpnia, to 1 sierpnia w każdym roku zostanie oznaczony jako dzień wolny.

en: Those items won't be deleted
pl: Pozycje nie zostaną usunięte

note: SCRIPT
en: Threshold missing
pl: Brakujący próg

note: IMG
en: Thumbnail
pl: Miniatura

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Thursday
pl: Czwartek

note: SCRIPT
en: Thursdays
pl: Czwartki

en: Time based: Yes
pl: Czas: Tak

en: Time created
pl: Czas utworzenia

en: Time zone:
pl: Strefa czasowa:

en: Time:
pl: Czas:

en: Timeout
pl: Limit czasu

en: Timeout (seconds):
pl: Limit czasu (w sekundach):

en: Timeout (secs)
pl: Limit czasu (s)

en: Timeout:
pl: Limit czasu:

en: TinyMCE WYSIWYG editor
pl: TinyMCE WYSIWYG redaktor

en: TinyMCE WYSIWYG editor v5.9.2
pl: TinyMCE WYSIWYG redaktor v5.9.2

en: Title
pl: Tytuł

en: Title
pl: Tytuł

en: Title (A-Z)
pl: Tytuł (A-Z)

en: Title (Z-A)
pl: Tytuł (Z-A)

en: Title (any):
pl: Tytuł (dowolny fragment):

en: Title (uniform):
pl: Tytuł ujednolicony:

note: SCRIPT
en: Title Case
pl: Pierwsza liter wielka

en: Title already in use.
pl: Tytuł jest już używany.

en: Title and author
pl: Tytuł i autor

en: Title phrase
pl: Tytuł jako fraza

en: Title:
pl: Tytuł:

en: Title:
pl: Tytuł:

note: %1$s:  title | html
en: Title: %s
pl: Tytuł: %s

en: Titles
pl: Tytuły

en: Titles tagged with the term
pl: Tytuły otagowane terminem

en: To
pl: Do

en: To
pl: Do

note: For the first occurrence, %1$s:  shipmentdateto | $KohaDates
en: To %s
pl: Do %s

en: To a file:
pl: Do pliku:

en: To a file:
pl: Do pliku:

en: To add another library and for more settings, go to:
pl: Jeśli chcesz dodać bibliotekę i więcej ustawień, przejdź:

en: To add another patron category and for more settings go to:
pl: Jeśli chcesz dodać kategorię użytkownika i więcej ustawień, przejdź:

en: To add the entry manually, provide the following details to the application on your phone.
pl: Aby dodać wpis ręcznie, podaj w aplikacji w telefonie następujące szczegóły.

en: To authid:
pl: Do ID hasła wzorcowego:

en: To biblionumber:
pl: Do numeru rekordu:

en: To call number:
pl: Do sygnatury:

en: To create another item type later and for more settings go to:
pl: Jeśli chcesz utworzyć inny typ dokumentu i więcej ustawień, przejdź:

en: To create another patron, go to:
pl: Jeśli chcesz utworzyć innego użytkownika, przejdź:

en: To create circulation rule, go to:
pl: Jeśli chcesz utworzyć zasady udostępniania, przejdź:

en: To date:
pl: Do daty:

en: To edit patron permissions, go to:
pl: Jeśli chcesz modyfikować uprawnienia dla użytkownika, przejdź:

en: To enable Koha plugins, the flag enable_plugins must be set in the Koha configuration file
pl: Jeśli chcesz włączyć wtyczki, włącz w ustawieniach systemowych enable_plugins

en: To enable the export of selected items,
pl: Aby włączyć eksport zaznaczonych egzemplarzy,

en: To enable the export of selected items, your administrator must create a CSV profile of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
pl: Aby umożliwić eksport wybranych egzemplarzy, administrator musi utworzyć profil CSV typu "SQL" z opcją użycia "Eksportuj egzemplarze zagubione w raporcie".

en: To item call number:
pl: Do sygnatury:

en: To know how to avoid this problem see the related wiki page:
pl: Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć tego problemu, zobacz stronę wiki:

en: To modify a rule, create a new one with the same patron category and item type.
pl: Jeśli chcesz modyfikować zasadę, stwórz nową z tą samą kategorią użytkownika i typem dokumentu.

en: To notify on receiving:
pl: Aby powiadomić o otrzymaniu:

en: To notify patrons of new serial issues, you must
pl: W celu powiadomienia użytkownika o nowym numerze czasopisma, musisz

note: SCRIPT
en: To open the popup, press Shift+Enter
pl: Aby otworzyć okno, naciśnij Shift+Enter

en: To replace an image, delete it, upload a new file and give it the same image name.
pl: Jeśli chcesz zastąpić obraz, najpierw usuń poprzedni, a następnie wczytaj obraz i nadaj mu tę samą nazwę.

en: To report a broken link or any other issue, please contact the Koha administrator.
pl: Jeśli chcesz zgłosić niedziałający link lub inny problem, wyślij informację administratorowi Koha.

en: To screen in the browser:
pl: Do wyświetlania w przeglądarce:

en: To screen into the browser:
pl: Do wyświetlania w przeglądarce:

note: %1$s:  patron.title | html %2$s:  patron.firstname | html %3$s:  patron.surname | html
en: To update the image for %s %s %s, select a new image file and click 'Upload.'
pl: W celu aktualizacji zdjęcia dla %s %s %s, zaznacz nowy plik i kliknij 'Wczytaj'.

en: To:
pl: Do:

en: To:
pl: Do:

note: SCRIPT
en: Today
pl: Dziś

en: Today's checkins
pl: Dzisiejsze zwroty

en: Today's checkouts
pl: Dzisiejsze wypożyczenia

en: Today's notifications
pl: Dzisiejsze powiadomienia

note: I
en: Toggle set to lowest priority
pl: Włącz ustawienie najniższego priorytetu

note: SCRIPT
en: Tomorrow
pl: Jutro

en: Too many checked out.
pl: Zbyt wiele wypożyczeń.

note: For the first occurrence, %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many checked out. %s checked out, only %s are allowed.
pl: Zbyt wiele wypożyczeń. Wypożyczono %s, tylko %s jest dozwolone.

en: Too many holds
pl: Za dużo zamówień

en: Too many holds for
pl: Zbyt wiele zamówień dla

en: Too many holds:
pl: Za dużo zamówień:

note: %1$s:  too_many_items_display | html
en: Too many items (%s) to display individually.
pl: Zbyt wiele egzemplarzy (%s), by wyświetlić je osobno.

note: %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are editing more than %s items in a batch, items will not be shown.
pl: Zbyt dużo egzemplarzy (%s): Liczba pozycji, które możesz modyfikować w grupie: %s.

note: %1$s:  too_many_items_process | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToProcessForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You are not allowed to edit more than %s items in a batch.
pl: Zbyt wiele egzemplarzy (%s): Liczba pozycji, które możesz modyfikować w grupie: %s.

note: For the first occurrence, %1$s:  too_many_items_display | html %2$s:  Koha.Preference('MaxItemsToDisplayForBatchMod') | html
en: Too many items (%s): You have edited more than %s items in a batch, items will not be shown.
pl: Zbyt dużo egzemplarzy (%s): Liczba pozycji, które możesz modyfikować w grupie: %s.

note: %1$s:  current_loan_count | html %2$s:  max_loans_allowed | html
en: Too many on-site checked out. %s on-site checked out, only %s are allowed.
pl: Zbyt wiele wypożyczeń. Wypożyczono %s na miejscu, tylko %s jest dozwolone.

en: Tool plugins
pl: Narzędzia wtyczek

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Tools &rsaquo; Koha
pl: Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Tools home
pl: Narzędzia

en: Tools tables
pl: Tabele narzędzi

note: SCRIPT
en: Top
pl: Góra

note: %1$s:  mainloo.limit | html
en: Top %s Most-circulated items
pl: Wykaz najczęściej wypożyczanych egzemplarzy: %s

en: Top lists
pl: Listy

en: Top page margin:
pl: Górny margines strony:

en: Top text margin:
pl: Górny margines tekstu:

en: Topics
pl: Tematy

en: Total
pl: Razem

en: Total
pl: Kwota

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total (%s)
pl: Kwota (%s)

note: %1$s:  tf.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s %%)
pl: Kwota (Podatek VAT %s %%)

note: %1$s:  book_foot.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s%%)
pl: Kwota (Podatek VAT %s%%)

note: %1$s:  foot_loo.tax_rate * 100 | html
en: Total (GST %s)
pl: Kwota (Podatek VAT %s)

note: %1$s:  currency.symbol | html
en: Total + adjustments + shipment cost (%s)
pl: Suma + korekta + koszt dostarczenia (%s)

en: Total RRP
pl: Całkowity koszt zastąpienia

en: Total amount outstanding:
pl: Łączna kwota zobowiązań:

en: Total amount outstanding:
pl: Łączna kwota zobowiązań:

en: Total amount payable:
pl: Należność płatnicza:

en: Total amount:
pl: Całkowita wartość:

en: Total article requests
pl: Wszystkie zamówienia na kopię

en: Total available
pl: Kwota dostępna

en: Total bankable:
pl: Kwota zabezpieczona:

note: %1$s:  accountlines.total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total bankable: %s
pl: Kwota zabezpieczona: %s

en: Total checkouts
pl: Razem wypożyczeń

en: Total checkouts as of yesterday
pl: Razem wypożyczeń od wczoraj

en: Total checkouts:
pl: Razem wypożyczeń:

en: Total cost
pl: Całkowity koszt

en: Total current checkouts allowed
pl: Ilość dozwolonych wypożyczeń

en: Total current on-site checkouts allowed
pl: Ilość dozwolonych wypożyczeń na miejscu

en: Total due
pl: Kwota należności

en: Total due if credit applied:
pl: Suma należna, jeżeli zastosowano obciążenie:

en: Total due:
pl: Kwota należności:

note: %1$s:  fines | $Price
en: Total due: %s
pl: Kwota należności: %s

en: Total holds allowed
pl: Liczba dozwolonych zamówień

en: Total income (cash):
pl: Kwota przychodów (środki pieniężne):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.credits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.credits_total(payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total income (cash): %s (%s)
pl: Kwota przychodów (środki pieniężne): %s (%s)

en: Total income:
pl: Całkowity dochód:

en: Total items in group
pl: Razem egzemplarzy w grupie

note: %1$s:  collectionItemsLoop.size | html
en: Total items: %s
pl: Łączna liczba egzemplarzy: %s

note: SCRIPT
en: Total must be a number
pl: Kwota musi być liczbą

en: Total number of results:
pl: Całkowita liczba wyników:

en: Total ordered
pl: Kwota zamówień

en: Total outgoing (cash):
pl: Kwota kosztów (środki pieniężne):

note: For the first occurrence, %1$s:  accountlines.debits_total * -1 | $Price %2$s:  accountlines.debits_total( payment_type => [ 'CASH', 'SIP00' ]) * -1 | $Price
en: Total outgoing (cash): %s (%s)
pl: Kwota kosztów (środki pieniężne): %s (%s)

en: Total payable:
pl: Całkowita kwota do zapłaty:

en: Total spent
pl: Kwota wydana

en: Total tax exc.
pl: Kwota netto

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax exc. (%s)
pl: Kwota netto (%s)

en: Total tax inc.
pl: Kwota brutto

note: For the first occurrence, %1$s:  currency | html
en: Total tax inc. (%s)
pl: Kwota brutto (%s)

en: Total:
pl: Razem:

en: Totals:
pl: Razem:

en: Transaction
pl: Transakcje

en: Transaction date
pl: Data transakcji

note: For the first occurrence, %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
pl: Historia udostępniania dla %s

note: %1$s:  register.name | html
en: Transaction history for %s
pl: Historia udostępniania dla %s

en: Transaction library
pl: Biblioteka/filia transakcji

note: A
en: Transaction logs
pl: Transakcje dziennika zdarzeń

en: Transaction type
pl: Rodzaj transakcji

en: Transaction type:
pl: Rodzaj transakcji:

en: Transactions
pl: Transakcje

note: %1$s:  register.last_cashup.timestamp | $KohaDates with_hours => 1
en: Transactions since %s
pl: Transakcje od %s

en: Transactions to date
pl: Obecne transakcje

note: INPUT type=submit
en: Transfer collection
pl: Transfer kolekcji

en: Transfer collection
pl: Transfer kolekcji

en: Transfer collection &rsaquo; Rotating collections &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Prześlij kolekcję &rsaquo; Kolekcje &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

note: %1$s:  reser.diff | html
en: Transfer is %s days late
pl: Transfer jest opóźniony %s dzień/dni

en: Transfer is not allowed for:
pl: Transfer nie jest dozwolony dla:

en: Transfer items
pl: Prześlij egzemplarze

en: Transfer now?
pl: Przesłać teraz?

en: Transfer order
pl: Prześlij zamówienie

en: Transfer order &rsaquo; Acquisitions &rsaquo; Koha
pl: Zamówienie z transferu &rsaquo; Gromadzenie &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Transfer order to this basket?
pl: Przesłać zamówienie do koszyka?

en: Transfer to
pl: Prześlij do

en: Transfer to:
pl: Prześlij do:

en: Transfer was cancelled whilst in transit
pl: Transfer został anulowany podczas przesyłania

en: Transferred
pl: Przesłana

en: Transferred from basket:
pl: Przesłany z koszyka:

en: Transferred items
pl: Przesłane egzemplarze

en: Transferred to basket:
pl: Przesłany do koszyka:

en: Transfers
pl: Transfery

en: Transfers
pl: Transfery

en: Transfers &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Transfery &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Transfers are
pl: Transfery są

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers made to your library as of %s
pl: Transfery wykonane do biblioteki z %s

en: Transfers print receipt &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Wydrukowane rewersy transferów &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

note: %1$s:  show_date | $KohaDates
en: Transfers requested of your library as of %s
pl: Transfery zgłoszone do biblioteki z %s

en: Transfers to receive
pl: Oczekujące transfery

en: Transfers to receive
pl: Oczekujące transfery

en: Transfers to receive &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Oczekujące transfery &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Transfers to send
pl: Transfery do przesłania

en: Transfers to send &rsaquo; Circulation &rsaquo; Koha
pl: Transfery do przesłania &rsaquo; Udostępnianie &rsaquo; Koha

en: Translate into other languages
pl: Przetłumacz na inne języki

note: A
en: Translate item type %s
pl: Przetłumacz typ egzemplarza %s

en: Translation
pl: Tłumaczenie

note: SCRIPT
en: Translation (id %s) has been added successfully
pl: Tłumaczenie (id %s) zostało pomyślnie dodane

en: Translation manager:
pl: Koordynator tłumaczenia:

en: Translation managers:
pl: Koordynator tłumaczenia:

en: Translation:
pl: Tłumaczenie:

en: Transport cost matrix
pl: Koszty transportu pomiędzy bibliotekami

en: Transport cost matrix
pl: Koszty transportu pomiędzy bibliotekami

en: Transport cost matrix &rsaquo; Administration &rsaquo; Koha
pl: Koszty transportu pomiędzy bibliotekami &rsaquo; Administracja &rsaquo; Koha

note: SCRIPT
en: Travel and Places
pl: Podróże i miejsca

en: Treaties
pl: Rozprawy naukowe

en: Try again
pl: Spróbuj ponownie

en: Try again with a different barcode
pl: Spróbuj ponownie z innym kodem kreskowym

en: Try another search
pl: Kolejne wyszukiwanie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Tuesday
pl: Wtorek

note: SCRIPT
en: Tuesdays
pl: Wtorki

note: SCRIPT
en: Turquoise
pl: Turkusowy

en: Two-factor authentication &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Dwuskładnikowe uwierzytelnienie &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Two-factor authentication code:
pl: Kod dwuskładnikowego uwierzytelnienia:

en: Type
pl: Rodzaj

en: Type:
pl: Rodzaj:

en: Type:
pl: Rodzaj:

en: URL(s)
pl: URL

en: URLs
pl: URL

en: UTF-8 (Default)
pl: UTF-8 (Domyślny)

note: SCRIPT
en: Unable to cancel enrollment!
pl: Nie można anulować zapisu!

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of note.
pl: Nie można zmienić statusu uwagi.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to change status of problem report.
pl: Nie można zmienić statusu raportu problemów.

note: SCRIPT
en: Unable to create enrollment!
pl: Nie można utworzyć zapisu!

note: SCRIPT
en: Unable to delete club!
pl: Nie można usunąć grupy!

en: Unable to delete patron
pl: Nie można usunąć konta użytkownika

en: Unable to delete patron that is set as AnonymousPatron
pl: Nie można usunąć użytkownika ustawionego jako AnonymousPatron

en: Unable to delete patrons from other libraries with current settings
pl: Z obecnymi ustawieniami nie można usunąć użytkownika z innych bibliotek (filii)

en: Unable to delete staff user
pl: Nie można usunąć konta bibliotekarza

note: SCRIPT
en: Unable to delete template!
pl: Nie można usunąć szablonu!

en: Unable to find an email address for this borrower
pl: Ten użytkownik nie ma adresu e-mail.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Unable to save description
pl: Nie można zapisać opisu

en: Unable to save image to database.
pl: Nie można zapisać zdjęcia w bazie.

note: SCRIPT
en: Unable to update match choices
pl: Nie można zaktualizować reguł dopasowania.

en: Unapprove
pl: Cofnij zatwierdzenie

en: Unarchive
pl: Niezarchiwizowana

en: Unauthorized user
pl: Nieuwierzytelniony użytkownik

en: Unavailable (lost or missing)
pl: Niedostępny (zaginiony lub brakujący)

en: Uncertain
pl: Niepewne

en: Uncertain price:
pl: Niepewna cena:

en: Uncertain prices
pl: Zamówienia z niepewnymi cenami

en: Uncertain prices
pl: Niepewne ceny

note: %1$s:  booksellername | html
en: Uncertain prices for vendor %s
pl: Niepewne ceny dla dostawcy %s

en: Unchanged
pl: Niezmieniony

en: Uncheck
pl: Odznacz

en: Uncheck all
pl: Odznacz wszystkie

en: Undecided
pl: Niezdecydowany

en: Undef
pl: Zawartość nieokreślona

en: Undefined
pl: Zawartość nieokreślona

note: SCRIPT
en: Underline
pl: Podkreślenie

note: SCRIPT
en: Undo
pl: Cofnij

note: INPUT type=submit name=mainformsubmit
en: Undo import into catalog
pl: Wycofaj zaimportowane opisy z katalogu

en: Unfortunately, no backups are available.
pl: Niestety, kopie bezpieczeństwa nie są dostępne.

en: Ungrouped baskets
pl: Niepogrupowane koszyki

en: Unhandled email failure, check the logs for further details
pl: Awaria skrzynki pocztowej, sprawdź dziennik zdarzeń

note: %1$s:  message.error | html
en: Unhandled error: %s
pl: Nieobsługiwany błąd: %s

en: Unhighlight
pl: Nie podświetlaj

en: Unified title
pl: Tytuł ujednolicony

note: For the first occurrence, %1$s:  BIBLIO_RESULT.unititle | $raw
en: Unified title: %s
pl: Tytuł ujednolicony: %s

en: Uninstall
pl: Odinstaluj

en: Unique holiday
pl: Jednorazowy dzień wolny

en: Unique holidays
pl: Jednorazowe dni wolne

en: Unique identifier:
pl: Unikalny identyfikator:

en: Unit
pl: Jednostka

en: Unit cost
pl: Jednostka ceny

en: Unit price
pl: Cena

en: Unit:
pl: Jednostki:

en: Units per issue
pl: Liczba jednostek na wydanie

note: SCRIPT
en: Units per issue is required
pl: Liczba jednostek na wydanie jest wymagana

en: Units per issue:
pl: Liczba jednostek na wydanie:

en: Units:
pl: Jednostki:

en: Units:
pl: Jednostki:

en: Universidad Nacional de Córdoba, Argentina
pl: Narodowy Uniwersytet w Kordobie, Argentyna

en: Unknown
pl: Nieznana

note: %1$s:  location | html
en: Unknown ('%s')
pl: Nieznany ('%s')

en: Unknown error
pl: Nieznany błąd

note: For the first occurrence, %1$s:  e | html
en: Unknown error '%s'.
pl: Nieznany błąd '%s'.

en: Unknown error processing your request. Contact your administrator.
pl: Nieznany błąd podczas przetwarzania zamówienia. Skontaktuj się z administratorem.

note: %1$s:  errtype | html
en: Unknown error type %s.
pl: Nieznany błąd %s.

en: Unknown error.
pl: Nieznany błąd.

en: Unknown filter
pl: Nieznany filtr

note: SCRIPT
en: Unknown job type '%s'
pl: Typ pracy nieznany '%s'

note: For the first occurrence, %1$s:  m.code | html
en: Unknown message '%s'
pl: Nieznana wiadomość '%s'

en: Unknown not-for-loan status
pl: Nieznany status nie do wypożyczenia

note: %1$s:  op | html
en: Unknown operation (%s) on
pl: Nieznana operacja (%s) na

en: Unknown plugin type
pl: Nieznany typ wtyczki

note: %1$s:  m.reason | html
en: Unknown reason '%s'
pl: Nieznany powód '%s'

en: Unknown record
pl: Nieznany rekord

en: Unknown record
pl: Nieznany rekord

note: SCRIPT
en: Unknown record type, cannot import
pl: Typ rekordu nieznany, nie może być zaimportowany

note: %1$s:  report.status | html
en: Unknown status (%s)
pl: Nieznany status (%s)

note: SCRIPT
en: Unknown subfield
pl: Nieznane podpole

note: SCRIPT
en: Unknown tag
pl: Nieznana etykieta

en: Unknown type
pl: Nieznany typ

en: Unknown usage
pl: Nieznane wykorzystanie

note: %1$s:  w | html
en: Unknown warning "%s"
pl: Nieznane ostrzeżenie "%s"

en: Unlimited
pl: Bez ograniczeń

en: Unpacking completed
pl: Wypakowywanie zakończone

en: Unreceived orders
pl: Nieotrzymane zamówienia

en: Unrecognized error!
pl: Nierozpoznany błąd!

en: Unrecognized or missing field delimiter.
pl: Nierozpoznane albo brakujące pole separatora.

note: SCRIPT
en: Unrecognized patron (%s)
pl: Nie rozpoznano konta użytkownika (%s)

note: SPAN
en: Unresolved claims
pl: Niezakończone reklamacje

en: Unseen renewals allowed (count)
pl: Niewidoczne dozwolone prolongaty (liczba)

en: Unset
pl: Wyłącz

en: Unset Gone no address for this patron
pl: Ten użytkownik nie ma adresu e-mail.

note: %1$s:  ELSE
en: Unsuspend %s
pl: Odwieś %s

en: Until date:
pl: Do dnia:

en: Update
pl: Uaktualnij

en: Update
pl: Zaktualizuj

note: SCRIPT
en: Update Elasticsearch index
pl: Aktualizacja indeksu Elasticsearch

en: Update SQL
pl: Aktualizacja SQL

note: INPUT type=submit
en: Update adjustments
pl: Zaktualizuj korektę

en: Update all sub funds with this owner
pl: Zaktualizuj podfundusze oraz ich właściciela

en: Update child to adult patron
pl: Zmień status konta dziecka na dorosłego

en: Update errors :
pl: Błąd aktualizacji :

en: Update existing or add new
pl: Zaktualizuj istniejące lub dodaj nowe

note: INPUT type=submit name=submit
en: Update hold(s)
pl: Aktualizuj zamówienia

en: Update manager
pl: Uaktualnij menadżera

en: Update patron records
pl: Aktualizuj konto użytkownika

en: Update patron records
pl: Aktualizuj konto użytkownika

en: Update patron records &rsaquo; Patrons &rsaquo; Koha
pl: Aktualizacja kont użytkowników &rsaquo; Użytkownicy &rsaquo; Koha

en: Update report :
pl: Raport aktualizacji :

en: Update succeeded
pl: Aktualizacja zakończona sukcesem

en: Update your database
pl: Zaktualizuj swoją bazę danych

note: INPUT type=submit
en: Update your statistics usage
pl: Zaktualizuj swoje statystyki wewnętrzne

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
pl: Zaktualizowano: %s

note: %1$s:  name | html
en: Update: %s
pl: Zaktualizowano: %s

en: Updated
pl: Zaktualizowano

en: Updated SQL
pl: Aktualizacja SQL

en: Updated between:
pl: Zaktualizowano między:

en: Updated on
pl: Zaktualizowane w

note: %1$s:  patron.updated_on | $KohaDates with_hours => 1
en: Updated on %s
pl: Zaktualizowane w %s

en: Updated on:
pl: Zaktualizowane w:

en: Updated:
pl: Zaktualizowano:

en: Updating database structure
pl: Aktualizowanie struktury bazy danych

en: Upload
pl: Prześlij

en: Upload &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Wczytaj &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Upload Koha plugin
pl: Wczytaj wtyczkę Koha

en: Upload a file
pl: Wczytaj plik

en: Upload a file to stage
pl: Wczytaj plik

en: Upload additional images for patron cards
pl: Wczytaj dodatkowe obrazy do karty użytkownika

en: Upload an image file:
pl: Wczytaj plik graficzny:

note: %1$s:  IF itemnumber
en: Upload an image file: %s
pl: Wczytaj plik graficzny: %s

note: SCRIPT
en: Upload an image file: %sUpload%s
pl: Wczytaj plik graficzny: %sPrześlij%s

en: Upload another KOC file
pl: Dodaj kolejny plik KOC

en: Upload any file
pl: Wczytywanie plików

en: Upload any type of file, manage uploads
pl: Wczytaj dowolny typ pliku, zarządzaj załadowanymi plikami

note: %1$s:  biblionumber | html
en: Upload cover for biblionumber: %s
pl: Wczytaj okładkę dla biblionumber: %s

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload cover for itemnumber: %s
pl: Wczytaj okładkę dla itemnumber: %s

en: Upload directory
pl: Katalog ładowania

en: Upload directory:
pl: Katalog ładowania:

note: INPUT type=submit name=upload
en: Upload file
pl: Wczytaj plik

en: Upload file:
pl: Wczytaj plik:

en: Upload image
pl: Wczytaj zdjęcie

en: Upload local cover image
pl: Wczytaj okładkę

en: Upload local cover image
pl: Wczytywanie lokalnych okładek

en: Upload local cover image for
pl: Wczytaj okładkę dla

note: %1$s:  itemnumber | html
en: Upload local cover image for item number: %s
pl: Wczytaj okładkę dla itemnumber: %s

en: Upload local cover images
pl: Wczytywanie okładek

en: Upload more images
pl: Wczytaj więcej zdjęć

en: Upload new file
pl: Wczytaj nowy plik

en: Upload new files
pl: Wczytaj nowe pliki

en: Upload offline circulation data
pl: Wczytaj dane udostępniania offline

en: Upload offline circulation file (.koc)
pl: Wczytaj plik (.koc)

note: %1$s:  f.backend | html
en: Upload parsed using %s
pl: Przesyłanie zostanie przeanalizowane przy użyciu %s

en: Upload patron images
pl: Wczytaj zdjęcia użytkowników

en: Upload patron images
pl: Wczytaj zdjęcia użytkowników

en: Upload patron images &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Wczytaj zdjęcia użytkowników &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Upload patron images in a batch or one at a time
pl: Wczytywanie zdjęć użytkowników pojedynczo lub w zestawach

en: Upload patron images in a batch or one at a time
pl: Wczytywanie zdjęć użytkowników pojedynczo lub w zestawach

en: Upload patron photo
pl: Wczytaj zdjęcie użytkownika

en: Upload photo
pl: Wczytaj zdjęcie

en: Upload plugin
pl: Wczytaj wtyczkę

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Wczytaj wtyczkę &rsaquo; Wtyczki &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Upload plugin &rsaquo; Plugins &rsaquo; Tools &rsaquo; Koha
pl: Wczytaj wtyczkę &rsaquo; Wtyczki &rsaquo; Narzędzia &rsaquo; Koha

en: Upload plugins
pl: Wczytaj wtyczkę

en: Upload progress:
pl: Postęp wczytywania:

en: Upload quotes
pl: Wczytaj cytaty

en: Upload results
pl: Wyniki wczytywania

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status:
pl: Status wczytywania:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Upload status: Cancelled
pl: Status wczytywanego pliku: Anulowane

en: Upload transactions
pl: Załaduj transakcje

en: Uploaded
pl: Wczytano

note: SCRIPT
en: Uploading transactions, please wait...
pl: Wczytywanie, proszę czekać...

note: SCRIPT
en: Uploads limited to csv. Incorrect filetype: %s
pl: Ograniczone wczytania do plików CSV. Nieprawidłowy typ pliku: %s

note: SCRIPT
en: Upper Alpha
pl: Wielkie litery

note: SCRIPT
en: Upper Roman
pl: Wielkie rzymskie

en: Upper age limit
pl: Górna granica wieku

en: Upperage limit:
pl: Górna granica wieku:

en: Uppercase
pl: Wielkie litery

en: Usage
pl: Wykorzystanie

en: Usage statistics
pl: Statystyki wewnętrzne

en: Usage:
pl: Wykorzystanie:

en: Use Mana KB for sharing content:
pl: Użyj bazy Mana KB do udostępniania zawartości:

en: Use a barcode file
pl: Użyj pliku z kodami kreskowymi

en: Use a file
pl: Użyj pliku

en: Use a file
pl: Użyj pliku

en: Use a file of borrowernumbers
pl: Użyj pliku numerów użytkownika

en: Use a file of card numbers
pl: Użyj pliku numerów kart

en: Use a patron list
pl: Użyj listy użytkowników

en: Use all tools (expand for granular tools permissions)
pl: Możliwość używania wszystkich narzędzi (rozszerzone o wszystkie szczegółowe uprawnienia dla modułu Narzędzi)

en: Use carefully! If the destination library already has circulation and fine rules, they will be deleted without warning!
pl: Ostrożnie! Jeśli docelowa biblioteka posiada już zasady udostępniania, zostaną one usunięte bez ostrzeżenia!

en: Use default (Leave lost item charge)
pl: Domyślne użycie (Zostaw opłatę za egzemplarz zagubiony)

en: Use default (Refund lost item charge and charge new overdue fine)
pl: Domyślnie użycie (Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony i nową zaległą należność)

en: Use default (Refund lost item charge and restore overdue fine)
pl: Domyślne użycie (Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony i odzyskanie zaległej należności)

en: Use default (Refund lost item charge)
pl: Domyślne użycie (Zwrot opłaty za egzemplarz zagubiony)

en: Use default values
pl: Użyj wartości domyślnych

note: INPUT type=submit
en: Use existing
pl: Użyj istniejącego

en: Use existing record
pl: Użyj istniejącego rekordu

note: INPUT type=text name=export_remove_fields
en: Use for MARC exports
pl: Użyj do eksportu MARC

en: Use for OPAC search groups
pl: Użyj do wyszukiwania grup w OPAC

en: Use for OPAC search groups
pl: Użyj do wyszukiwania grup w OPAC

en: Use for staff search groups
pl: Użyj do wyszukiwania grup pracowników

en: Use for staff search groups
pl: Użyj do wyszukiwania grup pracowników

en: Use of this keyword is not allowed in Koha reports due to security and data integrity risks. Only SELECT queries are allowed.
pl: Użycie tych poleceń jest niedozwolone w raportach systemu Koha z powodu bezpieczeństwa i ryzyka integralności danych. Tylko zapytanie SELECT jest dopuszczalne.

en: Use report plugins
pl: Możliwość korzystania z wtyczek raportów

note: INPUT type=submit name=submit
en: Use saved
pl: Zapisane raporty

en: Use the LIBRIS spellcheck API.
pl: Użyj interfejsu API do LIBRIS.

en: Use the advanced cataloging editor (requires edit_catalogue)
pl: Możliwość korzystania z zaawansowanego edytora katalogowania (wymagane edit_catalogue)

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open day
pl: Użyj kalendarza, aby przesunąć termin zwrotu na następny dzień wolny

note: SPAN
en: Use the calendar to push the due date to the next open matching weekday for weekly loan periods, or the next open day otherwise
pl: Użyj kalendarza, aby przesunąć termin zwrotu na najbliższy pasujący dzień tygodnia (tygodniowe wypożyczenia) lub na najbliższy dzień roboczy

note: SPAN
en: Use the calendar to skip days the library is closed
pl: Użyj kalendarza, aby pominąć dni, w których biblioteka jest zamknięta

en: Use the dictionary to define custom criteria for reporting.
pl: Użyj słownika do definiowania własnych kryteriów raportowania.

en: Use the guided reports engine to create non standard reports. This feature aims to provide some middle ground between the built in canned reports and writing custom SQL reports.
pl: Użyj raportów wspomaganych do tworzenia niestandardowych raportów. Funkcja ta umożliwia łączenie gotowych raportów i pisanie nowych raportów z poziomu SQL.

en: Use the reports dictionary to define custom criteria to use in your reports
pl: Użyj słownika raportów, żeby zdefiniować kryteria dla Twoich raportów

en: Use the search form on the left to find invoices.
pl: Użyj wyszukiwarki po lewej stronie, aby odnaleźć faktury.

en: Use the search form on the left to find subscriptions.
pl: Użyj wyszukiwarki po lewej stronie, aby odnaleźć prenumeraty.

note: SPAN
en: Use the system preference 'useDaysMode' as a default value
pl: Użyj opcji systemowej 'useDaysMode' jako wartości domyślnej

note: For the first occurrence, %1$s:  PROCESS translate_label_element element=label_element
en: Use the toolbar above to create a new %s.
pl: Użyj paska narzędzi u góry, by stworzyć %s.

en: Use tool plugins
pl: Korzystanie z narzędzia wtyczek

en: Use top menu bar to navigate to another part of Koha.
pl: Użyj górnego menu, by przejść do innej części Koha.

en: UseTransportCostMatrix
pl: Użyj TransportCostMatrix

note: ABBR
en: Used For
pl: Użyty do

en: Used for acquisitions statistical purposes
pl: Statystyki gromadzenia

en: Used for duplex printers (needs a '1 up template')
pl: Używane do drukarek dupleksowych (wymaga szablonu '1 up')

en: Used in
pl: Używany w

en: Used in French UNIMARC installations in field 995 $o to identify item status. Similar to NOT_LOAN
pl: Używana we francuskich instalacjach UNIMARC w polu 995 $o do identyfikacji statusu pozycji. Podobna do NOT_LOAN

en: Used in UNIMARC 102 $a
pl: Używana w UNIMARC 102 $a

en: Used when creating or editing an item type to assign a SIP specific media type for devices like lockers and sorters.
pl: Używana podczas tworzenia lub edycji typu elementu do przypisania określonego typu nośnika SIP dla urządzeń takich jak szafki i sortowniki.

en: Used:
pl: Używane:

en: Useful resources
pl: Przydatne źródła

en: Useless without upload_general_files
pl: Bezużyteczne bez upload_general_files

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s doesn't have enough privilege on database %s.
pl: Użytkownik %s nie posiada wystarczających uprawnień w bazie danych %s.

note: %1$s:  user | $HtmlTags tag=>'code' %2$s:  dbname | $HtmlTags tag=>'code'
en: User %s has all required privileges on database %s.
pl: Użytkownik %s posiada niezbędne uprawnienia w bazie %s.

note: SCRIPT
en: User Defined
pl: Własny

en: User category
pl: Kategoria użytkownika

en: User name:
pl: Nazwa użytkownika:

en: Userid
pl: ID użytkownika

note: %1$s:  e.userid | html
en: Userid %s is already used by another patron.
pl: ID użytkownika %s jest już używane przez inny rekord użytkownika.

en: Userid:
pl: ID użytkownika:

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Username/password already exists.
pl: Login/hasło już istnieje.

en: Username:
pl: Login:

en: Username:
pl: Login:

en: Users:
pl: Użytkownicy:

en: Using RabbitMQ
pl: RabbitMQ

en: Using framework:
pl: Wybierz szablon:

en: Using the following CSV profile:
pl: Używając następującego profilu CSV:

note: SCRIPT
en: V Align
pl: Wyrównanie pionowe

en: VHS tape / Videocassette
pl: Kaseta VHS

note: SCRIPT
en: Valid
pl: Prawidłowe

en: Validated
pl: Potwierdzone

en: Value
pl: Wartość

en: Value:
pl: Wartość:

en: Values
pl: Wartości

en: Values are comma-separated.
pl: Wartości są oddzielone przecinkami.

en: Values for custom patron messages that appear on the circulation screen and the OPAC. The value in the description field should be the message text and is limited to 200 characters
pl: Dopuszczone wartości dla niestandardowych wiadomości do użytkowników, które pojawiają się na ekranie udostępniania i OPAC. Wartość w polu opisu powinna być tekstem i jest ograniczona do 200 znaków

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 1 field, that can be used for statistical purposes
pl: Powiązana z użytkownikami dopuszczona wartość, wpisywana w polu sort1, może zostać użyta w celach statystycznych

en: Values that can be entered to fill in the patron’s sort 2 field, that can be used for statistical purposes
pl: Powiązana z użytkownikami dopuszczona wartość, wpisywana w polu sort2, może zostać użyta w celach statystycznych

en: Vanier College, Canada
pl: Vanier College, Kanada

en: Variable name:
pl: Nazwa zmiennej:

en: Variable options:
pl: Opcje zmiennej:

en: Variable type:
pl: Typ zmiennej:

en: Variable:
pl: Zmienna:

en: Vendor
pl: Dostawca

en: Vendor
pl: Dostawca

note: %1$s:  name | html
en: Vendor %s &rsaquo; Koha
pl: Dostawca %s &rsaquo; Koha

en: Vendor EDI accounts
pl: Konta EDI dostawcy

note: A
en: Vendor detail page
pl: Szczegóły dostawcy

en: Vendor details
pl: Szczegóły dostawcy

en: Vendor invoice number:
pl: Faktura dostawcy:

en: Vendor invoice:
pl: Faktura dostawcy:

en: Vendor is:
pl: Dostawca:

en: Vendor is:
pl: Dostawca:

en: Vendor name:
pl: Nazwa dostawcy:

en: Vendor not found
pl: Nie znaleziono dostawcy

en: Vendor not found.
pl: Nie znaleziono dostawcy.

en: Vendor note
pl: Uwaga dla dostawcy

en: Vendor note:
pl: Uwaga dla dostawcy:

en: Vendor note:
pl: Uwaga dla dostawcy:

note: SCRIPT
en: Vendor price must be a number
pl: Cena dostawcy musi być liczbą

en: Vendor price:
pl: Cena dostawcy:

en: Vendor search
pl: Wyszukiwanie dostawcy

en: Vendor search results
pl: Wynik wyszukiwania dostawcy

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s result(s) found
pl: Liczba wyników wyszukiwania dostawcy: %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s result(s) found for '%s'
pl: Liczba wyników wyszukiwania dostawcy: %s dla '%s'

note: %1$s:  count | html
en: Vendor search: %s results found
pl: Liczba wyników wyszukiwania dostawcy: %s

note: %1$s:  count | html %2$s:  supplier | html
en: Vendor search: %s results found for '%s'
pl: Liczba wyników wyszukiwania dostawcy: %s dla '%s'

en: Vendor:
pl: Dostawca:

en: Vendor:
pl: Dostawca:

note: %1$s:  suppliername | html
en: Vendor: %s
pl: Dostawca: %s

note: INPUT type=submit
en: Verify code
pl: Zweryfikuj kod

en: Verify you want to anonymize patron checkout history
pl: Sprawdź, czy chcesz usunąć historię wypożyczeń użytkowników

en: Verify you want to delete patrons
pl: Sprawdź, czy chcesz usunąć użytkowników

note: SCRIPT
en: Version
pl: Wersja

note: %1$s:  missing_module.min_version | html
en: Version: %s
pl: Wersja: %s

note: SCRIPT
en: Vertical space
pl: Pionowo

en: Vertical:
pl: Pionowo:

en: Video stream not available.
pl: Strumień wideo niedostępny.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: View
pl: Zobacz

en: View
pl: Zobacz

en: View ILL availability plugins
pl: Wyświetl wszystkie wtyczki

en: View ILL requests
pl: Wyświetl zamówienia WM

en: View MARC
pl: Zobacz format MARC

en: View MARC conversion plugins
pl: Zobacz wtyczki MARC

en: View a count of items held at your library grouped by item type
pl: Zobacz liczbę dokumentów przechowywanych w bibliotece pogrupowanych według typu dokumentu

en: View all
pl: Zobacz wszystko

note: %1$s:  LINE.title | html
en: View all %s preferences
pl: Wyświetl wszystkie opcje - %s

en: View all baskets
pl: Pokaż koszyki

en: View all libraries
pl: Wyświetl wszystkie biblioteki

en: View all plugins
pl: Wyświetl wszystkie wtyczki

note: I
en: View authority record
pl: Zobacz hasło wzorcowe

en: View basket
pl: Pokaż koszyk

note: SCRIPT
en: View biblio details
pl: Wyświetl szczegóły opisu bibliograficznego

note: SCRIPT
en: View borrower details
pl: Wyświetl szczegóły wypożyczającego

en: View cash takings for the current library
pl: Zobacz wpływy dla obecnej biblioteki

en: View course
pl: Wyświetl kurs

note: A
en: View detail of the enqueued job
pl: Wyświetl szczegóły umieszczonego zadania

note: INPUT type=submit name=submit
en: View dictionary
pl: Przejrzyj słownik

en: View existing record
pl: Podgląd istniejącego rekordu

note: A
en: View funds for %s
pl: Wyświetl fundusz dla %s

en: View invoice
pl: Zobacz fakturę

en: View item's checkout history
pl: Zobacz historię wypożyczeń egzemplarza

en: View message
pl: Zobacz wiadomość

en: View note
pl: Wyświetl uwagę

en: View online payment plugins
pl: Wyświetl wtyczki płatności online

en: View patron
pl: Zobacz użytkownika

en: View patron infos from any libraries. If not set the logged in user could only access patron infos from its own library or group of libraries.
pl: Przeglądanie informacji o użytkownikach z dowolnej biblioteki. Jeśli nie ustawiono, zalogowany bibliotekarz będzie miał dostęp tylko do informacji o użytkownikach z własnej biblioteki lub grupy bibliotek.

en: View patron record
pl: Wyświetl rekord użytkownika

en: View pending offline circulation actions
pl: Przeglądanie oczekujących działań udostępniania w trybie offline

en: View plugins by class
pl: Wyświetl wtyczki wg klasy

en: View record
pl: Zobacz rekord

en: View report plugins
pl: Wyświetl wtyczki raportów

en: View restrictions
pl: Zobacz ograniczenia

note: INPUT type=submit
en: View spine label
pl: Wyświetl etykietę grzbietową

en: View subfields
pl: Zobacz podpola

en: View the merged record.
pl: Zobacz scalony rekord.

en: View tool plugins
pl: Wyświetl wtyczki narzędzi

en: View transaction history for the current cash register
pl: Zobacz historię płatności dla obecnej kasy fiskalnej

en: View, manage, configure and run plugins.
pl: Zobacz, zarządzaj, konfiguruj i uruchom wtyczki.

en: Viewed
pl: Przeglądanie

en: Viewing suggestions for library:
pl: Przeglądanie propozycji zakupu:

en: Ville de Victoriaville, Canada
pl: Ville de Victoriaville, Kanada

en: Visibility:
pl: Widoczność:

note: SCRIPT
en: Visual aids
pl: Pomoc wizualna

en: Void payment
pl: Anuluj płatność

en: Vol no.
pl: Nr tomu/części

en: Volume
pl: Wolumin

en: Volume:
pl: Wolumin:

en: WARNING:
pl: OSTRZEŻENIE:

en: WELCOME notice is used
pl: Powiadomienie WELCOME jest w użyciu

en: Wait for pickup at
pl: Oczekuje do odbioru w

en: Waiting
pl: Oczekuje

en: Waiting
pl: Oczekuje

note: For the first occurrence, %1$s:  Branches.GetName( recall.pickup_library_id ) | html %2$s:  recall.waiting_date | $KohaDates
en: Waiting at %s since %s
pl: Oczekuje w %s od %s

note: %1$s:  Branches.GetName( hold.branchcode ) | html %2$s:  IF ( hold.desk_id ) %3$s:  hold.desk.desk_name | html %4$s:  END %5$s:  hold.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting at %s%s, %s%s since %s.
pl: Oczekuje w %s%s, %s%s od %s.

en: Waiting date
pl: Data oczekiwania

note: %1$s:  INCLUDE 'patron-title.inc' patron=itemloo.ReservedFor %2$s:  Branches.GetName( itemloo.ExpectedAtLibrary ) | html %3$s:  itemloo.waitingdate | $KohaDates
en: Waiting for %s at %s since %s
pl: Oczekuje na %s w %s od %s

note: %1$s:  resultsloo.onholdcount | html
en: Waiting on hold (%s)
pl: Niezarezerwowane (%s)

en: Waiting since
pl: Oczekuje

note: %1$s:  resultsloo.recalled | html
en: Waiting to fill recall (%s)
pl: Oczekuje na zrealizowanie przypomnienia (%s)

note: SCRIPT
en: Warn
pl: Ostrzeżenie

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: Warning at (%%):
pl: Ostrzeżenie przed (%%):

en: Warning at (amount):
pl: Ostrzeżenie przed (kwota):

en: Warning regarding current user
pl: Ostrzeżenie dotyczące bieżącego użytkownika

en: Warning! Order total amount exceeds allowed budget.
pl: Ostrzeżenie! Kwota zamówienia przekracza dostępny budżet.

note: %1$s:  encumbrance | html
en: Warning! You will exceed %s%% of your fund.
pl: Ostrzeżenie! Przekroczono %s%% z funduszu.

note: %1$s:  expenditure | html %2$s:  IF (currency) %3$s:  currency | html %4$s:  END
en: Warning! You will exceed maximum limit (%s%s %s%s) for your fund.
pl: Ostrzeżenie! Przekroczono maksymalną kwotę (%s%s %s%s) z funduszu.

en: Warning, the following barcodes were not found:
pl: Uwaga, nie znaleziono poniższych kodów kreskowych:

en: Warning, the following borrowernumbers were already in this list:
pl: Uwaga, następujące numery użytkowników znajdują się już na liście:

en: Warning, the following borrowernumbers were not found:
pl: Uwaga, następujące numery użytkowników nie zostały odnalezione:

en: Warning, the following card numbers were not found:
pl: Uwaga, następujące numery kart nie zostały odnalezione:

en: Warning, the following cardnumbers were already in this list:
pl: Uwaga, następujące numery kart znajdują się już na liście:

en: Warning, the following cardnumbers were not found:
pl: Uwaga, następujące numery kart nie zostały odnalezione:

en: Warning, the following itemnumbers were not found:
pl: Uwaga, nie znaleziono poniższych sygnatur:

en: Warning, the following items cannot be deleted:
pl: Uwaga, następujące egzemplarze nie mogą być usunięte:

en: Warning, you have entered more items than expected. Items will not be created.
pl: Uwaga, wpisano za dużo egzemplarzy. Egzemplarze nie zostaną utworzone.

en: Warning:
pl: Uwaga:

note: For the first occurrence, %1$s:  message.upload_version | html %2$s:  message.current_version | html
en: Warning: This file is version %s, but I only know how to import version %s. I'll try my best.
pl: Uwaga: Ten plik jest w wersji %s, a sprawdzony jest tylko import wersji %s. Coś może pójść nie tak.

en: Warning: This plugin was written for a newer version of Koha. Use at your own risk.
pl: Ostrzeżenie: Ten dodatek napisany został dla nowszej wersji Koha. Wybierasz go na własne ryzyko.

en: Warning: This plugin was written for an older version of Koha. Use at your own risk.
pl: Ostrzeżenie: Ten dodatek napisany został dla starszej wersji Koha. Wybierasz go na własne ryzyko.

note: A
en: Warning: This report is very resource intensive on systems with large numbers of overdue items.
pl: Ostrzeżenie: W przypadku dużej ilości przetrzymanych pozycji ten raport może mocno obciążyć system.

note: %1$s:  message.badbarcode | html
en: Warning: Unable to determine patron from item barcode (%s). Cannot check in.
pl: Ostrzeżenie: Nie można określić użytkownika po kodzie kreskowym egzemplarza (%s). Nie można zwrócić.

en: Warning: no barcodes were found
pl: Ostrzeżenie: nie znaleziono żadnych kodów kreskowych

en: Warning: no itemnumbers were found
pl: Ostrzeżenie: nie znaleziono żadnych sygnatur

en: Warnings regarding the system configuration
pl: Ostrzeżenia dotyczące konfiguracji systemu

en: We are ready to do some basic configuration.
pl: Następnie uzupełnij podstawową konfigurację systemu.

note: %1$s:  dbversion | html %2$s:  kohaversion | html
en: We are upgrading from Koha %s to %s
pl: Uaktualnianie Koha %s do %s

en: We encountered an error:
pl: Napotkane problemy:

en: We recommend cloud-based mobile authenticator apps such as Authy, Duo Mobile, and LastPass. They can restore access if you lose your hardware device.
pl: Zalecamy mobilne aplikacje uwierzytelniające oparte na chmurze, takie jak Authy, Duo Mobile i LastPass. Mogą przywrócić dostęp w przypadku utraty urządzenia.

en: Web installer &rsaquo; Check Perl dependencies
pl: Instalator &rsaquo; Sprawdź zależności Perl

en: Web installer &rsaquo; Choose your language
pl: Instalator &rsaquo; Wybierz język

en: Web installer &rsaquo; Complete
pl: Instalator &rsaquo; Instalacja kompletna

en: Web installer &rsaquo; Create Koha administrator patron
pl: Instalator &rsaquo; Utwórz administratora Koha

en: Web installer &rsaquo; Create a library
pl: Instalator &rsaquo; Utwórz bibliotekę

en: Web installer &rsaquo; Create a new circulation rule
pl: Instalator &rsaquo; Utwórz nowe zasady udostępniania

en: Web installer &rsaquo; Create a new item type
pl: Instalator &rsaquo; Utwórz nowy typ dokumentu

en: Web installer &rsaquo; Create a patron category
pl: Instalator &rsaquo; Utwórz kategorię użytkownika

en: Web installer &rsaquo; Database settings
pl: Instalator &rsaquo; Ustawienia bazy danych

en: Web installer &rsaquo; Default data loaded
pl: Instalator &rsaquo; Domyślne dane załadowano

en: Web installer &rsaquo; Install basic configuration settings
pl: Instalator &rsaquo; Instaluj podstawową konfigurację

en: Web installer &rsaquo; Installation complete
pl: Instalator &rsaquo; Instalacja kompletna

en: Web installer &rsaquo; Perl modules due for upgrade
pl: Instalator &rsaquo; Moduły Perl do aktualizacji

en: Web installer &rsaquo; Perl modules missing
pl: Instalator &rsaquo; Brakujące moduły Perl

en: Web installer &rsaquo; Perl version too old
pl: Instalator &rsaquo; Nieaktualna wersja Perl

en: Web installer &rsaquo; Selecting default settings
pl: Instalator &rsaquo; Wybór domyślnych ustawień

en: Web installer &rsaquo; Set up database
pl: Instalator &rsaquo; Uruchom bazę danych

en: Web installer &rsaquo; Success
pl: Instalator &rsaquo; Sukces

en: Web installer &rsaquo; Update database
pl: Instalator &rsaquo; Aktualizacja bazy danych

note: A
en: Web services
pl: Usługi sieciowe

en: Website
pl: Strona internetowa

en: Website:
pl: Strona WWW:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Wednesday
pl: Środa

note: SCRIPT
en: Wednesdays
pl: Środy

en: Week
pl: Tydzień

en: Weekly - Repeatable holidays
pl: Tygodniowo powtarzane wolne

note: SCRIPT
en: Weekly holiday: %s
pl: Tygodniowo powtarzane wolne: %s

en: Weight
pl: Wartość

en: Weight:
pl: Waga:

en: Welcome email
pl: E-mail powitalny

note: %1$s: - Koha.Version.release | html -
en: Welcome to the Koha %s web installer
pl: Witaj w instalatorze Koha %s

en: What's next?
pl: Co dalej?

en: When adding to your institution's catalog you will create an item of a particular item type.
pl: Podczas dodawania katalogu instytucji, utwórz pozycję z określonym typem dokumentu.

en: When importing MARC files via the staging tools, the tool will attempt to find and use the price of the currently active currency.
pl: Podczas importu rekordów z przygotowanego pliku (Narzędzie>Przygotuj rekordy MARC do importu), opcja spróbuje znaleźć i dopasować cenę do aktywnej waluty.

en: When more than
pl: Gdy więcej niż

en: When more than:
pl: Gdy więcej niż:

en: When there is an irregular issue:
pl: Kiedy występuje nieregularny numer:

en: When to charge
pl: Kiedy opłata

en: When you select a profile it pre-fills your form with profile values.
pl: Po wybraniu profilu formularz wstępnie wypełni się wartościami profilu.

en: When you've made your selections, please click 'Import' below to begin the process. It may take a while to complete. Please be patient.
pl: Po wybraniu opcji kliknij 'Importuj' poniżej. Bądź cierpliwy - instalacja wybranych ustawień może chwilę potrwać.

en: Where an itemtype has a parent, the rule will display as "Parent->Child" and the number of current checkouts allowed will be limited to either the maximum for the parent (counting sibling types) or the specific rule's type, whichever is less.
pl: Jeśli typ dokumentu posiada typ nadrzędny, zasady wyświetlą się dla "Rodzic->Dziecko". Liczba dozwolonych wypożyczeń będzie ograniczona albo do maksymalnej liczby typu nadrzędnego (licząc typy podrzędne) albo zostanie określona w zasadach, w zależności od tego, która z tych wartości jest mniejsza.

note: SCRIPT
en: White
pl: Biały

note: SCRIPT
en: Whole words
pl: Całe słowa

note: SCRIPT
en: Why close an empty basket?
pl: Zamykasz pusty koszyk?

note: SCRIPT
en: Width
pl: Szerokość

note: SCRIPT
en: Winter
pl: Zima

note: SCRIPT
en: With %s selected searches:
pl: Wybrane wyszukiwania (%s):

en: With automatic ordering quotes generate orders without staff intervention.
pl: Po zaznaczeniu opcji zamówienia z ofertą cenową generowane są bez interwencji bibliotekarza.

en: With framework :
pl: Wybierz szablon :

en: With framework:
pl: Wybierz szablon:

en: With items owned by the following libraries:
pl: Egzemplarz należy do następujących bibliotek/filii:

note: SCRIPT
en: With selected search:
pl: Wybrane wyszukiwania:

en: Withdrawn
pl: Wycofany

note: %1$s:  resultsloo.withdrawncount | html
en: Withdrawn (%s)
pl: Wycofany (%s)

en: Withdrawn on:
pl: Wycofany:

note: SCRIPT
en: Withdrawn status
pl: Wycofany

en: Withdrawn status:
pl: Wycofany:

en: Women
pl: Kobieta

note: SCRIPT
en: Word count
pl: Liczenie słów

note: SCRIPT
en: Words
pl: Całe słowa

note: SCRIPT
en: Words: {0}
pl: Słowa: {0}

en: Working day
pl: Dzień roboczy

en: Write HTML customizations
pl: Wpisz dostosowanie HTML

en: Write additional contents for the OPAC and staff interfaces (news and HTML customizations)
pl: Wpisywanie dodatkowej zawartości w OPAC i interfejsie bibliotekarza (aktualności i dostosowanie HTML)

en: Write news for the OPAC and staff interfaces
pl: Redagowanie aktualności dla użytkowników i bibliotekarzy

en: Write off
pl: Anuluj

note: INPUT type=submit name=woall
en: Write off all
pl: Anuluj wszystkie

en: Write off an amount toward selected fines
pl: Zapisz kwotę na poczet wybranych należności

en: Write off an individual fine
pl: Anuluj pojedynczą należność

en: Write off fines and fees
pl: Anulowanie należności i opłat

note: INPUT type=submit name=writeoff_selected
en: Write off selected
pl: Anuluj wybrane

note: INPUT type=submit
en: Write off this charge
pl: Anuluj opłatę

en: Writeoff
pl: Anuluj

en: Writeoff amount:
pl: Kwota anulowana:

note: %1$s:  Branches.GetName( TransferWaitingAt ) | html
en: Wrong transfer detected, please return item to: %s
pl: Wykryto błędny transfer, zwróć egzemplarz do: %s

en: XML configuration file
pl: Plik konfiguracyjny XML

en: XSLT File(s) for transforming results:
pl: Plik(i) XSLT ze zmianą wyników wyszukiwania:

en: XSLT file not found.
pl: Nie znaleziono pliku XSLT.

en: Xercode, Spain
pl: Xercode, Hiszpania

en: Year
pl: Rok

note: %1$s:  loopfilte.filter | html
en: Year is %s
pl: Rok %s

en: Year:
pl: Rok:

en: Yearly - Repeatable holidays
pl: Rocznie powtarzane wolne

note: SCRIPT
en: Yearly holiday: %s
pl: Rocznie powtarzane wolne: %s

note: SCRIPT
en: Yellow
pl: Żółty

en: Yes
pl: Tak

en: Yes
pl: Tak

note: %1$s:  END
en: Yes %s
pl: Tak %s

en: Yes (Y)
pl: Tak (Y)

en: Yes and try to override system preferences
pl: Tak i spróbuj ominąć opcje systemowe

en: Yes if settings allow it
pl: Tak, jeśli pozwalają na to ustawienia

en: Yes, I confirm
pl: Potwierdzam

en: Yes, cancel (Y)
pl: Tak, anuluj (Y)

en: Yes, check out (Y)
pl: Tak, wypożycz (Y)

en: Yes, checkin (Y)
pl: Tak, Przekaż / Zwróć (Y)

en: Yes, close (Y)
pl: Tak, zamknij (Y)

en: Yes, delete
pl: Tak, usuń

en: Yes, delete (Y)
pl: Tak, usuń (Y)

en: Yes, delete contract
pl: Tak, usuń kontrakt

en: Yes, delete patron attribute type
pl: Tak, usuń atrybut użytkownika

en: Yes, delete record matching rule
pl: Tak, usuń regułę dopasowania rekordów

en: Yes, delete this currency
pl: Tak, usuń walutę

en: Yes, delete this framework
pl: Tak, usuń szablon

en: Yes, delete this fund
pl: Tak, usuń fundusz

en: Yes, delete this item type
pl: Tak, usuń typ dokumentu

en: Yes, delete this subfield
pl: Tak, usuń podpole

en: Yes, delete this tag
pl: Tak, usuń etykietę

en: Yes, edit existing items
pl: Tak, modyfikuj istniejące egzemplarze

en: Yes, print slip
pl: Tak, drukuj wszystkie rewersy

en: Yes, remove
pl: Tak, usuń

en: Yes, renew (Y)
pl: Tak, prolonguj (Y)

en: Yes, reset mappings
pl: Tak, zresetuj mapowanie

en: Yes: Edit existing authority
pl: Tak: Modyfikuj istniejące hasło wzorcowe

note: INPUT type=submit
en: Yes: View existing items
pl: Tak: Wyświetl istniejące egzemplarze

note: SCRIPT
en: Yesterday
pl: Wczoraj

en: You
pl: Ty

note: SCRIPT
en: You already have a list with that name!
pl: Już utworzyłeś listę o tej nazwie!

note: SCRIPT
en: You are about to add %s items. Continue?
pl: Chcesz dodać %s egzemplarzy. Kontynuować?

note: %1$s:  serialnumber | html
en: You are about to delete %s serial(s). Do you want to continue?
pl: Masz zamiar usunąć serię %s. Chcesz kontynuować?

note: SCRIPT
en: You are about to delete the '%s' SMTP server.
pl: Za chwilę usuniesz serwer SMTP '%s'.

note: SCRIPT
en: You are about to delete the quote #%s.
pl: Za chwilę usuniesz cytat #%s.

en: You are about to edit the following subscriptions:
pl: Za chwilę edytujesz następujące subskrypcje:

note: SCRIPT
en: You are attemping to writeoff more than the value of the fee.
pl: Próbujesz anulować więcej niż wynosi wartość należności.

en: You are logged in as the database administrative user. This is not recommended because some parts of Koha will not function as expected when using this account.
pl: Jesteś zalogowany jako użytkownik administrujący bazą danych. Nie jest to zalecane, ponieważ niektóre moduły systemu Koha nie będą działać zgodnie z oczekiwaniami, gdy korzystasz z tego konta.

en: You are missing the &lt;lockdir&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to your Koha instance's lock dir.
pl: Brakuje wpisu &lt;lockdir&gt; w pliku koha-conf.xml. Dodaj go, wskazując na katalog w Twojej instalacji Koha.

en: You are missing the &lt;log4perl_conf&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the log4perl.conf file for your Koha instance.
pl: Brakuje wpisu &lt;log4perl_conf&gt; w pliku koha-conf.xml. Dodaj go, wskazując plik log4perl.conf w Twojej instalacji Koha.

en: You are missing the &lt;template_cache_dir&gt; entry in your koha-conf.xml file. That will bring a performance boost to enable it.
pl: Brakuje wpisu &lt;template_cache_dir&gt; w pliku koha-conf.xml file. Wpisanie go poprawi wydajność.

note: %1$s:  config_entry.effective_tmp_dir | html
en: You are missing the &lt;tmp_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured temporary directory for your Koha instance. The effective temporary directory is '%s'.
pl: Brakuje wpisu &lt;tmp_path&gt; w pliku koha-conf.xml. Dodaj go, wskazując na skonfigurowany tymczasowy katalog dla Twojej instalacji Koha. Domyślną lokalizacją katalogu jest '%s'.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance.
pl: Brakuje wpisu &lt;upload_path&gt; w pliku koha-conf.xml file. Dodaj go, wskazując na skonfigurowany katalog dla Twojej instalacji Koha.

en: You are missing the &lt;upload_path&gt; entry in your koha-conf.xml file. Please add it, pointing to the configured file upload directory for your Koha instance. Also note that you need to properly set the OPACBaseURL preference for the file upload plugin to work.
pl: Brakuje wpisu &lt;upload_path&gt; w pliku koha-conf.xml file. Dodaj go, wskazując na skonfigurowany katalog dla Twojej instalacji Koha. Pamiętaj, że konieczne jest także właściwe ustawienie opcji OPACBaseURL.

en: You are not allowed to use batch checkout for this patron
pl: Nie posiadasz uprawnień do korzystania z grupowego wypożyczania dla tego użytkownika

en: You are not authorised to manage this basket.
pl: Nie masz uprawnień, aby zarządzać tym koszykiem.

note: A
en: You are not authorized to delete patrons
pl: Nie masz uprawnień, aby usunąć użytkowników

note: A
en: You are not authorized to manage API keys
pl: Nie masz uprawnień do zarządzania kluczami API

en: You are not authorized to modify this fund
pl: Nie masz uprawnień, aby zmodyfikować ten fundusz

note: A
en: You are not authorized to renew patrons
pl: Nie masz uprawnień, aby odnowić konta użytkowników

note: A
en: You are not authorized to set permissions
pl: Nie możesz ustawiać uprawnień

en: You are not sharing any data with the Koha community
pl: Nie udostępniasz żadnych danych Społeczności Koha

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot process pending operations
pl: Nie można wczytać operacji udostępniania offline, jeśli nie ma połączenia online.

note: SCRIPT
en: You are offline and therefore cannot sync your database
pl: Nie można zsynchronizować bazy danych, jeśli nie ma połączenia online.

en: You are only viewing one item.
pl: Oglądasz tylko jedną pozycję.

en: You are running a development version of Koha
pl: Masz uruchomioną rozwojową wersję Koha

note: SCRIPT
en: You are using {0}
pl: Używasz {0}

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field name with an header, followed by the equal sign.
pl: Możesz także użyć własnych nagłówków (zamiast tych z Koha). Wystarczy, że poprzedzisz nazwę pola nagłówkiem i znakiem równości.

en: You can also use your own headers (instead of the ones from Koha) by prefixing the field number with an header, followed by the equal sign.
pl: Możesz także użyć własnych nagłówków (zamiast tych z Koha). Wystarczy, że poprzedzisz numer pola nagłówkiem i znakiem równości.

note: I
en: You can ask for a digest to reduce the number of messages. Messages will be saved and sent as a single message.
pl: Możesz wybrać zestawienie, by zmniejszyć ilość powiadomień. Wiadomości będą wysyłane jako pojedynczy mail.

en: You can choose to delete bibliographic records if possible (bibliographic records that have other items or that are used in a subscription or another order will not be deleted).
pl: Możesz usunąć rekord bibliograficzny (rekordy powiązane z innymi egzemplarzami, prenumeratą lub innym zamówieniem nie zostaną usunięte).

en: You can enter a name for this import. It may be useful, when creating a record, to remember where the suggested MARC data comes from!
pl: Możesz wprowadzić nazwę dla tego importu. Gdy tworzysz rekord, może to okazać się pomocne, by zapamiętać, skąd pochodzą dane MARC.

en: You can help the Koha community by sharing your statistics with us.
pl: Możesz pomóc Społeczności Koha udostępniając swoje statystyki.

en: You can make an exception for this holiday rule. This means that you will be able to say that for a repeatable holiday there is one day which is going to be an exception.
pl: Możesz stworzyć wyjątek dla tej zasady, co oznacza, że dla tego powtarzalnego wolnego możesz wybrać jeden dzień, który będzie dniem roboczym.

en: You can make an exception on a range of dates repeated yearly.
pl: Możesz stworzyć wyjątek dla zakresu dat powtarzanych każdego roku.

en: You can set a default maximum number of checkouts, hold policy and return policy that will be used if none is defined below for a particular item type or category.
pl: Możesz ustawić domyślną maksymalną liczbę wypożyczeń, zamówień i zwrotów - będzie ona używana, jeśli poniżej nie zdefiniujesz liczby dla konkretnych typów czy kategorii egzemplarzy.

en: You can use Template Toolkit tags too. See the help page for more information.
pl: Możesz używać Template Toolkit. Zobacz pomoc, by uzyskać więcej informacji.

en: You can use the following wildcard characters: %% _
pl: Możesz używać następujących znaków: %% _

note: SCRIPT
en: You can't add a new item, please create a new order line
pl: Nie można dodać nowego egzemplarza, utwórz nowe zamówienie

en: You can't create any orders unless you first
pl: Nie możesz tworzyć nowych zamówień, dopóki nie

note: SCRIPT
en: You cannot change your branch or logout while using offline circulation
pl: Nie można zmienić filii ani wylogować się podczas korzystania z udostępniania offline

note: INPUT type=checkbox name=subscriptionid
en: You cannot edit this subscription
pl: Nie można modyfikować prenumeraty

en: You cannot merge a record with itself. Please select two different authorities.
pl: Nie możesz scalić rekordu z samym sobą. Wybierz dwa różne hasła wzorcowe.

en: You cannot move funds of this budget, there is no active budget. Please create a new active budget and retry.
pl: Nie można przenieść środków z tego budżetu, nie istnieje aktywny budżet. Utwórz nowy aktywny budżet i spróbuj ponownie.

note: SCRIPT
en: You cannot select an authorised value category and a MARC field
pl: Nie można wybrać kategorii dopuszczonej wartości i pola MARC

en: You did not specify any search criteria.
pl: Nie określiłeś żadnych kryteriów wyszukiwania.

en: You did not specify data for preview.
pl: Nie wybrano danych do podglądu.

en: You didn't select any external target.
pl: Nie wybrałeś żadnego zewnętrznego źródła.

note: SCRIPT
en: You do not have any pending transactions in the offline circulation database on this computer.
pl: Brak operacji udostępniania offline.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You do not have permission to access this macro
pl: Brak uprawnień dostępu do makra

en: You do not have permission to access this page.
pl: Brak uprawnień dostępu do tej strony.

en: You do not have permission to add a record to this list.
pl: Nie posiadasz uprawnień, aby dodać pozycje do tej listy.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to create this macro
pl: Brak uprawnień do tworzenia makra

en: You do not have permission to delete this list.
pl: Nie posiadasz uprawnień, aby usunąć tę listę.

note: SCRIPT
en: You do not have permission to delete this macro
pl: Brak uprawnień do usuwania makra

en: You do not have permission to edit this patron's login information.
pl: Brak uprawnień do modyfikowania loginu użytkownika.

en: You do not have permission to perform cashup actions.
pl: Brak uprawnień do wykonania działań związanych z wypłatą środków.

en: You do not have permission to perform refund actions.
pl: Brak uprawnień do wykonania działań związanych ze zwrotem środków.

en: You do not have permission to update this list.
pl: Nie posiadasz uprawnień, aby uaktualnić tę listę.

en: You do not have permission to view this list.
pl: Nie posiadasz uprawnień, aby podglądnąć tę listę.

en: You do not have sufficient permission to continue.
pl: Brak wystarczających uprawnień, aby kontynuować.

en: You don't have patron categories defined, or the patron categories are not set to receive overdue notices.
pl: Nie zdefiniowałeś kategorii użytkownika albo nie ustawiłeś otrzymywania powiadomień o przetrzymanych egzemplarzach.

en: You followed an outdated link e.g. from a search engine or a bookmark
pl: Śledziłeś nieaktualny link, na przykład z wyszukiwarki lub z zakładek

note: %1$s:  total | html
en: You have %s error(s) in your MARC configuration. Please fix them before using Koha
pl: Wystąpił(y) %s błąd/błędy w konfiguracji MARC. Napraw go/je, zanim będziesz używać Koha

en: You have already submitted a barcode, please wait for the checkout to process...
pl: Wczytałeś kod kreskowy, poczekaj na dalszy proces udostępniania...

en: You have chosen a condition on the same field as the original field. If your records contain multivalued fields it is highly recommended not to do that.
pl: Musisz wybrać formę/warunek w tym samym polu co w oryginale. Jeśli rekordy zawierają pola z wieloma wartościami, to działanie jest odradzane.

note: SCRIPT
en: You have chosen to move all unreceived orders from '%s' to '%s'.
pl: Wybrałeś do przeniesienia wszystkie nieotrzymane zamówienia z '%s' do '%s'.

note: SCRIPT
en: You have deleted item(s) in the order, don't forget to delete it(them) in the catalog
pl: Usunięto egzemplarze w zamówieniu, nie zapomnij usunąć ich w katalogu

en: You have entered a username that already exists. Please choose another one.
pl: Wprowadzony login już istnieje. Wybierz inny.

note: SCRIPT
en: You have not selected any catalog filters and are about to compare a file of barcodes to your entire catalog.
pl: Nie wybrano żadnych filtrów i masz zamiar porównać plik z kodami kreskowymi z całym katalogiem.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: You have not selected any patrons to add to a list!
pl: Nie zaznaczono użytkowników, żeby dodać do listy!

en: You have the ReturnBeforeExpiry system preference enabled this means if the expiry date is before the date due, the date due will be set to the expiry date
pl: Jeśli opcja ReturnBeforeExpiry jest ustawiona na 'Wymagaj', data zwrotu egzemplarza będzie ustawiona do daty wygaśnięcia konta

en: You have to define which fields or subfields you want to export, separated by pipes.
pl: Zdefiniuj, które pola albo podpola chcesz eksportować; oddziel je kreską (|).

en: You have to define which fields you want to export, separated by pipes.
pl: Zdefiniuj, które pola chcesz eksportować; oddziel je kreską (|).

note: SCRIPT
en: You have transactions in the offline circulation database on this computer that have not been uploaded.
pl: Na tym stanowisku komputerowym znajdują się niewczytane operacje udostępniania offline.

note: SCRIPT
en: You have unsaved changes are you sure you want to navigate away?
pl: Masz niezapisane zmiany. Czy na pewno chcesz opuścić stronę?

note: SCRIPT
en: You have uploaded a barcode file and scanned barcodes at the same time. Please choose one of the two options.
pl: Wczytano plik z kodami kreskowymi i zeskanowano kody kreskowe w tym samym czasie. Wybierz jedną z dwóch opcji.

en: You haven't decided if you want to activate Mana Knowledge Base.
pl: Nie zdecydowałeś, czy chcesz aktywować Bazę Wiedzy Mana.

en: You haven't decided if you want to activate usage statistic sharing in Koha yet.
pl: Nie zdecydowałeś, czy chcesz aktywować udostępnianie statystyk w Koha.

en: You made use of an external link to an item that is no longer available
pl: Użyłeś linku do egzemplarza, który nie jest dostępny

en: You must be online to use these options.
pl: Musisz być online, aby używać tych opcji.

en: You must choose a valid patron
pl: Musisz wybrać prawidłowego użytkownika

en: You must choose an item type
pl: Musisz wybrać typ dokumentu

note: %1$s:  total_paid | $Price
en: You must collect a value greater than or equal to %s.
pl: Musisz zapłacić wartość większą lub równą %s.

en: You must contact the library to reset your password
pl: Skontaktuj się z biblioteką, aby zresetować hasło

note: OPTION
en: You must create a CSV profile for MARC exports to use this option.
pl: Musisz utworzyć profil CSV dla opcji eksportu MARC.

en: You must define a budget in Administration
pl: Budżet musi zostać zdefiniowany w module Administracja

en: You must enter a term to search on
pl: Musisz wprowadzić termin wyszukiwawczy

note: SCRIPT
en: You must fill at least one of the two due date options
pl: Wybierz przynajmniej jedną z dwóch opcji dat zwrotu

note: SCRIPT
en: You must fill only one of the two due date options
pl: Wybierz tylko jedną z dwóch opcji dat zwrotu

note: SCRIPT
en: You must give your new patron list a name!
pl: Nadaj nazwę nowej liście użytkowników!

en: You must have at least one cash register associated with the library before you can record payments.
pl: Jeśli chcesz rejestrować płatności, musisz mieć dołączoną co najmniej jedną kasę powiązaną z biblioteką.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash payouts.
pl: Jeśli chcesz rejestrować płatności musisz mieć co najmniej jedną kasę fiskalną, połączoną z biblioteką/filią by przyjmować płatności.

en: You must have at least one cash register associated with this branch before you can record cash refunds.
pl: Jeśli chcesz rejestrować zwroty środków, musisz mieć co najmniej jedną kasę powiązaną z tym oddziałem.

note: %1$s:  total_due | $Price
en: You must pay a value less than or equal to %s.
pl: Musisz zapłacić wartość mniejszą lub równą %s.

note: SCRIPT
en: You must receive at least one item
pl: Musisz otrzymać przynajmniej jeden egzemplarz.

en: You must reset your password
pl: Musisz zresetować hasło

note: INPUT type=checkbox name=digest
en: You must select a digestible transport to select digests
pl: Musisz wybrać dogodny transport dla wybranego księgozbioru

note: SCRIPT
en: You must select a fund
pl: Musisz wybrać fundusz

note: SCRIPT
en: You must select at least one serial to edit
pl: Musisz wybrać przynajmniej jeden egzemplarz do modyfikacji

note: SCRIPT
en: You must select at least two invoices to merge.
pl: Wybierz przynajmniej dwie faktury do scalenia.

note: SCRIPT
en: You must select one or more patrons to remove
pl: Wybierz jedno lub więcej użytkowników do usunięcia

note: SCRIPT
en: You must select one or more reports to delete
pl: Wybierz jeden lub więcej raportów do usunięcia

note: SCRIPT
en: You must select two or more patrons to merge
pl: Wybierz jeden lub więcej użytkowników do scalenia

note: SCRIPT
en: You must set a due date in order to use offline circulation!
pl: Ustaw odpowiedni termin zwrotu w celu udostępniania offline!

note: SCRIPT
en: You need to save the page before printing
pl: Zapisz stronę przed wydrukiem

en: You searched for
pl: Szukałeś

note: For the first occurrence, %1$s:  IF ( title )
en: You searched for: %s
pl: Szukałeś: %s

en: You selected a record from an external source that matches an existing record in your catalog:
pl: Wybrałeś rekord z zewnętrznego źródła, który pokrywa się z istniejącym rekordem w katalogu:

en: You should enable the SMSSendDriver preference to use the SMS templates.
pl: Włącz SMSSendDriver, by używać szablonów SMS.

en: You should not ignore this warning.
pl: Nie możesz ignorować tej uwagi.

en: You successfully created your Mana KB account. Check your mailbox and follow instructions.
pl: Pomyślnie utworzyłeś swoje konto Mana KB. Sprawdź swoją skrzynkę pocztową i postępuj zgodnie z instrukcjami.

en: You tried to access a page that needs authentication
pl: Próbowano uzyskać dostęp do strony, która wymaga uwierzytelnienia

en: You will need to save the report before you can execute it
pl: Musisz zapisać raport, zanim będzie można go wygenerować

en: You'll have to treat them individually.
pl: Musisz potraktować je indywidualnie.

en: Your Mana KB server is currently:
pl: Serwer Mana KB jest obecnie:

en: Your Perl version is out of date. Please upgrade to a newer version of Perl (at least version 5.10).
pl: Twoja wersja Perl wydaje się być nieaktualna. Prosimy o aktualizację Perl (do wersji co najmniej 5.10).

en: Your administrator must define a budget in Administration
pl: Budżet musi zostać zdefiniowany w module Administracja

en: Your administrator must specify an active currency.
pl: Administrator musi określić aktywną walutę.

en: Your authority search history is empty.
pl: Brak wyników wyszukiwania wg hasła.

note: SCRIPT
en: Your browser doesn't support direct access to the clipboard. Please use the Ctrl+X\/C\/V keyboard shortcuts instead.
pl: Przeglądarka nie wspiera bezpośredniego dostępu do schowka. Zamiast tego użyj skrótu Ctrl+X\/C\/V.

note: SCRIPT
en: Your browser is not compatible with the built-in offline circulation tool.
pl: Przeglądarka nie jest kompatybilna z wbudowanym narzędziem udostępniania offline.

en: Your cart
pl: Twój schowek

en: Your cart
pl: Twój schowek

en: Your cart &rsaquo; Catalog &rsaquo; Koha
pl: Schowek &rsaquo; Katalog &rsaquo; Koha

en: Your cart is empty.
pl: Schowek jest pusty.

en: Your catalog search history is empty.
pl: Brak historii wyszukiwania.

en: Your comment could not be submitted. Please try again later.
pl: Komentarz nie został zatwierdzony. Spróbuj później.

en: Your comment has been submitted
pl: Twój komentarz został przesłany

en: Your country:
pl: Państwo:

en: Your data have never been shared
pl: Twoje dane nigdy nie były udostępnione

en: Your data was processed. Here are the results:
pl: Dane zostały wczytane. Wyniki:

note: %1$s:  "borrowers.relationship" | $HtmlTags tag="strong" %2$s:  "borrower_relationships.relationship" | $HtmlTags tag="strong"
en: Your database contained guarantee/guarantor pairs with no defined relationship. They have been set the value '_bad_data' in the %s and/or %s columns. Fix them manually by recreating those relationships, or have your system's administrator correct the values.
pl: W bazie danych znaleziono konta powiązanego użytkownika i poręczyciela bez zdefiniowanej relacji. Została ustawiona wartość '_bad_data' w kolumnach %s i/lub %s. Popraw szczegóły lub poproś administratora systemu o poprawienie wartości.

en: Your download should begin automatically.
pl: Pobieranie powinno rozpocząć się automatycznie.

en: Your file was uploaded. Once all files are uploaded, please process them in pending offline circulation actions.
pl: Plik został wczytany. Po wczytaniu wszystkich plików należy je przetworzyć w oczekujących działaniach udostępniania offline.

note: SCRIPT
en: Your koha-conf.xml does not contain a valid upload_path.
pl: Twój koha-conf.xml nie zawiera ważnego upload_path.

en: Your library has no usable email address. Please set it.
pl: Twoja biblioteka nie ma adresu e-mail. Proszę ustaw.

en: Your library is the destination for the following transfer(s)
pl: Biblioteka oczekuje następujących transferów

en: Your library is the origin for the following transfer(s)
pl: Biblioteka wysłała następujące transfery

note: %1$s:  shelfname | $raw
en: Your list: %s
pl: Lista: %s

en: Your lists
pl: Prywatne listy

en: Your lists
pl: Prywatne listy

note: SCRIPT
en: Your lists:
pl: Prywatne listy:

en: Your name:
pl: Nazwisko:

en: Your notification has been sent.
pl: Powiadomienie zostało wysłane.

en: Your password has expired!
pl: Twoje hasło wygasło!

en: Your patron lists
pl: Listy użytkowników

note: %1$s:  reportname | html
en: Your report "%s" has been saved
pl: Raport "%s" został zapisany

en: Your report is already linked with a Mana report. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
pl: Raport jest powiązany z raportem Mana. Udostępnij go, jeśli wprowadziłeś modyfikacje.

en: Your report will be generated with the following SQL statement.
pl: Raport zostanie wygenerowany z poniższej instrukcji SQL.

en: Your request gave the following results:
pl: Wyniki Twoich działań:

en: Your search could not be completed. Please try again later.
pl: Nie można ukończyć wyszukiwania. Spróbuj ponownie później.

en: Your search returned no closed invoices.
pl: Brak zamkniętych faktur.

en: Your search returned no closed subscriptions.
pl: Brak wygasłych prenumerat.

en: Your search returned no open invoices.
pl: Brak otwartych faktur.

en: Your search returned no open subscriptions.
pl: Brak istniejących prenumerat.

en: Your search returned no results.
pl: Brak wyników wyszukiwania.

en: Your search returned no results.
pl: Brak wyników wyszukiwania.

en: Your subscription is already linked with a Mana subscription model. Share it if you have made modifications, otherwise it will do nothing.
pl: Prenumerata jest powiązana z prenumeratą w Mana. Udostępnij, jeśli wprowadziłeś modyfikacje.

en: Your unique security token used for authentication on Mana KB service (anti spam).
pl: Twój unikalny token używany do uwierzytelniania w usłudze Mana KB (antyspam).

en: Your vendor search returned no results.
pl: Brak wyników wyszukiwania dla dostawcy.

en: Z39.50 authority search points
pl: Kryteria wyszukiwania według haseł Z39.50

en: Z39.50 authority search points &rsaquo; Koha
pl: Kryteria wyszukiwania według haseł Z39.50 &rsaquo; Koha

en: Z39.50 authority search results &rsaquo; Koha
pl: Wyniki wyszukiwania według haseł Z39.50 &rsaquo; Koha

en: Z39.50 can send records in various encodings. Choose one.
pl: Z39.50 wysyła rekordy w różnych kodowaniach. Wybierz jedno.

en: Z39.50 can send records in various formats. Choose one.
pl: Z39.50 wysyła rekordy w różnych kodowaniach. Wybierz jedno.

en: Z39.50/SRU search
pl: Wyszukiwanie przez Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU search results &rsaquo; Koha
pl: Wyniki wyszukiwania przez Z39.50/SRU &rsaquo; Koha

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server added (%s)
pl: Dodano serwer Z39.50/SRU (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server deleted (%s)
pl: Usunięto serwer Z39.50/SRU (%s)

note: %1$s:  msg_add | html
en: Z39.50/SRU server updated (%s)
pl: Zaktualizowano serwer Z39.50/SRU (%s)

en: Z39.50/SRU servers
pl: Serwery Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers
pl: Serwery Z39.50/SRU

en: Z39.50/SRU servers administration
pl: Zarządzanie Serwerami Z39.50/SRU

en: ZIP file
pl: plik ZIP

en: ZIP/Postal code
pl: Kod pocztowy

en: ZIP/Postal code:
pl: Kod pocztowy:

en: ZIP/Postal code:
pl: Kod pocztowy:

en: Zebra server seems not to be available. Is it started?
pl: Serwer Zebra wydaje się być niedostępny. Czy jest włączony?

en: Zebra status:
pl: Status Zebra:

en: Zebra version:
pl: Wersja Zebry:

en: Zip file
pl: Plik Zip

note: SCRIPT
en: Zoom in
pl: Powiększ

note: SCRIPT
en: Zoom out
pl: Pomniejsz

note: SCRIPT
en: [ New list ]
pl: [ Nowa lista ]

en: [Main page]
pl: [Strona główna]

en: [Overridden]
pl: [Nadpisane]

en: [Previous page]
pl: [Poprzednia strona]

en: [clear]
pl: [wyczyść]

en: _ matches only a single character
pl: _zastepuje tylko pojedynczy znak

en: about page
pl: o stronie

en: account lines
pl: linie konta

en: active
pl: aktywny

en: added successfully
pl: dodana pomyślnie

en: administrator account
pl: konto administratora

note: %1$s:  TransfersMaxDaysWarning | html
en: after %s days.
pl: po %s dniach.

note: SCRIPT
en: alignment
pl: wyrównanie

en: all
pl: wszystkich

en: all authority types used in the frameworks are defined
pl: wszystkie użyte w szablonach typy haseł wzorcowych są zdefiniowane

en: all subfields for each tag are in the same tab (or ignored)
pl: wszystkie podpola dla każdego znacznika są w tej samej zakładce (albo ignorowane)

en: already has a hold
pl: już zostało zarezerwowane

en: already placed a recall
pl: przypomnienie zostało już złożone

en: analytics.
pl: rekordy analityczne.

en: and
pl: i

en: and
pl: i

en: and 'branchcode' and 'categorycode'
pl: i 'branchcode' i 'categorycode'

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.ccode' authorised_value = ccodeslimit ) | html
en: and collection: %s
pl: i kolekcja: %s

en: and correct all errors shown on the "System information" tab
pl: i popraw wszystkie błędy widoczne w zakładce „Informacje o systemie”

en: and has been returned.
pl: i zostały zwrócone.

note: %1$s:  ItemTypes.GetDescription( itemtypeslimit ) | html
en: and item type: %s
pl: i typ dokumentu: %s

en: and mark one currency as active.
pl: i oznacz jedną walutę jako aktywną.

note: %1$s:  AuthorisedValues.GetDescriptionByKohaField( kohafield => 'items.location' authorised_value = locationslimit ) | html
en: and shelving location: %s
pl: i kolekcja: %s

en: and the
pl: i

en: and they must all be in the 10 (items) tab
pl: i wszystko musi być w zakładce 10 (egzemplarzy)

en: and:
pl: i:

en: any library
pl: dowolna biblioteka

en: any library
pl: dowolna biblioteka

en: approved
pl: zatwierdzone

en: are licensed under the
pl: na licencji

en: article requests
pl: zamówienia na kopię

en: at :
pl: w :

en: at current library
pl: w bieżącej bibliotece

en: at least 1 item type defined
pl: przynajmniej 1 typ dokumentów zdefiniowany

en: at least 1 item type must be defined
pl: przynajmniej 1 typ dokumentów musi być zdefiniowany

en: at least 1 library defined
pl: przynajmniej 1 zdefiniowana biblioteka

en: at least 1 library must be defined
pl: przynajmniej 1 biblioteka musi być zdefiniowana

en: at least one template for using this tool.
pl: przynajmniej jeden szablon, by używać tego narzędzia.

note: SCRIPT
en: austral sign
pl: znak australa

en: authorized values category 'PA_CLASS'
pl: kategoria dopuszczonych wartości 'PA_CLASS'

en: available:
pl: dostępny:

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode
pl: kod kreskowy

note: INPUT type=text name=data_preview
en: barcode|borrowernumber
pl: kod kreskowy|numer użytkownika

note: A
en: basket
pl: koszyk

note: A
en: basketgroup
pl: Grupa koszyków

note: %1$s:  label_batch_msg | html
en: batch #%s
pl: grupa #%s

en: batches
pl: grupy

en: be mapped to a MARC subfield,
pl: mapowane do podpola MARC,

en: be mapped to a MARC subfield,
pl: mapowane do podpola MARC,

en: be mapped to the same tag,
pl: zostanie mapowane do tej samej etykiety/taga/znacznika,

en: be zero-padded, e.g. '01/02/2008'. Alternatively, you can supply dates in ISO format (e.g., '2010-10-28').
pl: powinno być wypełnione zerami, np. '01/02/2008'. Możesz dostarczyć daty zapisane w formacie ISO (np. '2010-10-28').

note: SCRIPT
en: begins with
pl: zaczyna się od

en: biblio
pl: rekord

en: biblio and biblionumber
pl: biblio i biblionumber (numer systemowy)

en: biblioitems.itemtype defined
pl: biblioitems.itemtype (typy egzemplarzy) zdefiniowane

en: biblionumber and biblioitemnumber mapped correctly
pl: numer systemowy zmapowany poprawnie

note: %1$s:  missing_critical.borrowernumber | html
en: borrowernumber: %s
pl: numer użytkownika: %s

note: For the first occurrence, %1$s:  type | html
en: by %s
pl: %s

note: %1$s:  cannotdelbiblio.author | html
en: by %s:
pl: %s

en: by Dave Gandy is licensed under the
pl: przez Dave Gandy jest na licencji

en: by Denis Howlett is licensed under the
pl: przez Denis Howlett jest na licencji

en: by Eli Grey is licensed under an
pl: przez Eli Grey jest na licencji

en: by Marijn Haverbeke is licensed under an
pl: przez Marijn Haverbeke jest na licencji

en: by The Dojo Foundation is licensed under an
pl: przez The Dojo Foundation jest na licencji

en: by Tiny Technologies, Inc. is licensed under the
pl: przez Tiny Technologies, Inc. jest na licencji

en: by item types
pl: ze względu na typ dokumentu

en: by libraries
pl: ze względu na biblioteki

en: by months
pl: ze względu na miesiące

en: by the Bridge Consortium of Carleton College and St. Olaf College.
pl: przez Bridge Consortium of Carleton College i St. Olaf College.

en: by:
pl: przez:

en: callnumber
pl: Sygnatura

en: cancel your request
pl: Anuluj zamówienie

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: cannot be repeated
pl: Nie może być powtarzalne

note: SCRIPT
en: case change
pl: Zmiana pisowni

en: cash registers
pl: kasy fiskalnej/kas fiskalnych

en: cataloging the record
pl: katalogowanie rekordu

note: SCRIPT
en: cedi sign
pl: znak cedi

en: characters
pl: znaki

note: INPUT type=checkbox name=disable_input
en: check to delete this field
pl: zaznacz, by usunąć to pole

en: checkouts
pl: wypożyczenia

en: click to log out
pl: kliknij, aby się wylogować

note: For the first occurrence, %1$s:  END
en: club %s
pl: grupa %s

en: club enrollments
pl: zapisy do grupy

en: code and
pl: kod i

note: SCRIPT
en: colon sign
pl: znak colon

note: SCRIPT
en: comments
pl: komentarze

en: configuration file.
pl: plik konfiguracyjny.

en: considered late
pl: uznane za opóźnione

note: SCRIPT
en: containing
pl: zawiera

en: contains
pl: zawiera

en: continue creating your request
pl: kontynuuj tworzenie zamówienia

en: controls for column visiblity in DataTables
pl: Kontroluje widoczność kolumn w DataTables

en: could not be parsed!
pl: nie można było przeanalizować!

en: create a CSV profile
pl: Utwórz nowy profil CSV

en: create one or more authorized values
pl: utwórz jedną lub więcej dopuszczonych wartości

note: %1$s:  END
en: created. %s
pl: utworzony. %s

en: cronjob. Ask your system administrator to schedule it.
pl: cronjob. Skontaktuj się z administratorem systemu.

note: SCRIPT
en: cruzeiro sign
pl: znak cruzeiro

note: SCRIPT
en: currency sign
pl: znak waluty

en: current holds
pl: obecne zamówienia

en: day
pl: dzień

en: day(s)
pl: dni

en: days
pl: dni

en: days ago
pl: dni temu

en: default (all libraries), all patron categories, all item types
pl: domyślnie (wszystkie biblioteki), wszystkie kategorie użytkowników, wszystkie typy dokumentów

en: default (all libraries), all patron categories, same item type
pl: domyślnie (wszystkie biblioteki), wszystkie kategorie użytkowników, ten sam typ dokumentu

en: default (all libraries), same patron category, all item types
pl: domyślnie (wszystkie biblioteki), ta sama kategoria użytkownika, wszystkie typy dokumentów

en: default (all libraries), same patron category, same item type
pl: domyślnie (wszystkie biblioteki), ta sama kategoria użytkownika, ten sam typ dokumentu

en: define a budget and a fund
pl: określisz budżetu i funduszu

en: define a notice
pl: zdefiniuj powiadomienie

en: define weight as a positive number. Higher numbers indicate increased relevancy.
pl: zdefiniuj wagę jako liczbę dodatnią. Wyższe liczby wskazują na większą trafność.

en: deleted
pl: usunięto

note: A
en: detail of the subscription
pl: szczegóły prenumeraty

en: digits
pl: cyfry

en: disabling the 'Mana' system preference
pl: wyłączenie opcji 'Mana'

note: A
en: display detail for this librarian.
pl: Pokaż szczegółowe dane o bibliotekarzu

en: do a catalog search
pl: Szukaj w katalogu

en: does not exist
pl: nie istnieje

en: does not match
pl: nie dopasowano

en: doesn't exist
pl: nie istnieje

en: doesn't match
pl: nie zgadza się

en: doesn't match any existing record.
pl: nie zgadza się żaden istniejący rekord.

note: SCRIPT
en: dollar sign
pl: znak dolara

note: SCRIPT
en: dong sign
pl: znak donga

note: SCRIPT
en: drachma sign
pl: znak drachmy

en: ecost tax exc.
pl: Szacunkowy koszt netto

note: TH
en: ecost tax exc. / ecost tax inc.
pl: bez podatku/z podatkiem

en: ecost tax inc.
pl: Szacunkowy koszt brutto

note: SCRIPT
en: edit items
pl: Modyfikuj egzemplarze

en: email
pl: e-mail

en: empty
pl: pusty

note: SCRIPT
en: euro-currency sign
pl: znak euro

en: euskara (Basque) Fernando Berrizbeitia, the librarians of Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre, and Nere Erkiaga
pl: euskara (baskijski) Fernando Berrizbeitia, bibliotekarze Eima Katalogoa, Tabakalera International Contemporary Culture Centre i Nere Erkiaga

en: ex: barcode, itemcallnumber, title, "050a 050b", 300a
pl: np.: kod kreskowy, sygnatura, tytuł, "050a 050b", 300a

note: SCRIPT
en: example
pl: przykład

en: exists
pl: istnieje

en: expired
pl: stracił ważność

en: extended patron attributes
pl: rozszerzone atrybuty użytkownika

en: failed
pl: nie powiodło się

en: failed to be added
pl: nie udało się dodać

en: failed to be updated
pl: nie udało się zaktualizować

note: SCRIPT
en: failed to run
pl: Nie udało się uruchomić

en: field
pl: pole

en: field
pl: pole

en: field(s)
pl: pola

en: file is licensed under the
pl: plik jest na licencji

en: filled holds
pl: zrealizowane zamówienia

en: flag is set for this patron. If this modification request resolves the issue, please unset the flag.
pl: uprawnienie nie jest ustawione. Jeśli ta modyfikacja rozwiąże problem, proszę nie ustawiaj flagi.

en: for
pl: dla

en: for budget
pl: dla budżetu

en: for every request
pl: na każde zamówienie

note: SCRIPT
en: formatting
pl: formatowanie

en: framework values
pl: wartości szablonu

note: SCRIPT
en: french franc sign
pl: znak franka francuskiego

en: from
pl: od

en: from the cash register and left a float of
pl: z kasy fiskalnej i pozostawienie kwoty

note: SCRIPT
en: german penny symbol
pl: znak feniga

note: A
en: go to %s
pl: Idź do %s

en: gone no address
pl: brak adresu

en: group by
pl: grupuj według

en: group by
pl: grupuj według

note: SCRIPT
en: guarani sign
pl: znak guarani

en: handle to drag and drop them to their new position
pl: Przeciągnij i upuść, aby przenieść na nową pozycję

en: has
pl: ma

note: %1$s:  from_biblio.items.count | html
en: has %s attached items.
pl: ma %s dołączonych egzemplarzy.

note: %1$s:  missing_critical.key | html
en: has &quot;%s&quot; in unrecognized format:
pl: ma &quot;%s&quot; w nierozpoznanym formacie:

en: has never been checked out.
pl: nigdy nie został wypożyczony.

en: has not been cancelled.
pl: nie zostało anulowane.

note: For the first occurrence, %1$s:  missing_critical.value | html
en: has unrecognized value &quot;%s&quot;
pl: ma nierozpoznaną wartość &quot;%s&quot;

en: here
pl: tutaj

en: hidden
pl: ukryty

en: historical searches
pl: wyszukiwania historyczne

note: SCRIPT
en: history
pl: historia

en: holdingbranch NOT mapped
pl: filia zmówień/oddział zamówień NIE został zmapowany

en: holdingbranch defined
pl: obecna biblioteka została zdefiniowana

en: homebranch NOT mapped
pl: biblioteka macierzysta NIE została zmapowana

en: homebranch defined
pl: biblioteka macierzysta została zdefiniowana

note: SCRIPT
en: hryvnia sign
pl: znak hrywny

en: identity
pl: dane osobowe

en: if
pl: jeśli

en: if this category type must to be displayed all the time. Otherwise select libraries you want to associate with this value.
pl: Wybierz 'Wszystkie', jeśli ten typ kategorii powinien być wyświetlany cały czas. W przeciwnym wypadku wybierz biblioteki, które chcesz połączyć z tą wartością.

en: ignore
pl: Ignoruj

en: in
pl: w

en: in fines
pl: należności

en: in fines. If you would like you can record payments.
pl: w należnościach. Jeśli chcesz możesz zapisać opłaty.

note: SCRIPT
en: in library
pl: w bibliotece

note: SCRIPT
en: indentation
pl: wcięcie

note: SCRIPT
en: indian rupee sign
pl: znak rupii indyjskiej

en: invalid authority types
pl: niepoprawne typy haseł wzorcowych

en: is
pl: jest

en: is a URL
pl: jest adresem URL

en: is already in possession
pl: jest już na koncie

en: is equal to
pl: jest równe

en: is exactly
pl: brzmi dokładnie

en: is licensed under a
pl: jest na licencji

en: is licensed under the
pl: jest na licencji

en: is not
pl: nie jest

note: %1$s:  errmsgloo.debarred | $KohaDates
en: is now debarred until %s.
pl: jest ograniczone aż do %s.

en: is on hold for
pl: jest zarezerwowany dla

en: issues
pl: Numery

en: item
pl: egzemplarz

en: item fields
pl: pola egzemplarza

en: item type for older issues:
pl: typ dokumentu dla starszych numerów:

en: item type not defined
pl: nie zdefiniowano typu dokumentu

en: item's hold group
pl: grupa zamówień egzemplarza

en: item's hold group
pl: grupa zamówień egzemplarza

en: item's holding library
pl: egzemplarz obecnej biblioteki

en: item's holding library
pl: egzemplarz obecnej biblioteki

en: item's home library
pl: egzemplarz biblioteki macierzystej

en: item's home library
pl: egzemplarz biblioteki macierzystej

note: SCRIPT
en: item(s) left
pl: egzemplarzy powiązanych

en: itemnum : the field itemnumber is mapped to a field in tab -1
pl: itemnum (numer egzemplarza) : pole itemnumber (numer egzemplarza) jest zmapowane do pola w zakładce -1

en: items (10)
pl: egzemplarze (10)

en: items found for
pl: egzemplarze dla

en: items.permanent_location is not mapped on the frameworks
pl: items.permanent_location nie jest zmapowane w szablonach

en: items.permanent_location mapped
pl: items.permanent_location zmapowane

en: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team is licensed under the
pl: jQuery insertAtCaret Plugin v1.0 by the phpMyAdmin devel team jest na licencji

en: jQuery multiple select plugin
pl: jQuery wtyczka wielokrotnego wyboru

note: SCRIPT
en: kip sign
pl: znak kipa

note: %1$s:  checkout.lastreneweddate |$KohaDates  with_hours => 1
en: last on: %s
pl: ostatnio: %s

en: layouts
pl: layouty

note: INPUT type=text name=from_subfield
en: let blank for the entire field
pl: pozostaw puste w całym polu

en: library is licensed under
pl: biblioteka jest na licencji

en: library not defined
pl: brak zdefiniowanych bibliotek

en: licensed under the
pl: jest na licencji

en: like
pl: podobne do

note: SCRIPT
en: lira sign
pl: znak liry

en: list items
pl: lista egzemplarzy

en: list shares
pl: listy udostępnień

en: lists
pl: listy

note: SCRIPT
en: livre tournois sign
pl: znak livre tournois

en: lost
pl: zagubiony

note: SCRIPT
en: lowercase
pl: Małe litery

note: SCRIPT
en: manat sign
pl: znak manata

en: marks as last borrower of item
pl: oznacza jako ostatnio wypożyczającego egzemplarza

en: matches
pl: pasuje

en: me
pl: przeze mnie

note: SCRIPT
en: mill sign
pl: znak mill

en: missing
pl: brakujący

en: month
pl: miesiąc

en: months
pl: miesiące

note: For the first occurrence, %1$s:  ELSE
en: months %s
pl: miesiące %s

en: must
pl: musi

en: must be enabled to activate sounds.
pl: muszą być włączone, aby uaktywnić dźwięk.

en: must match
pl: musi pasować

en: n/a
pl: brak

note: SCRIPT
en: naira sign
pl: znak nairy

note: SCRIPT
en: new sheqel sign
pl: znak nowego szekla

en: no NULL value in frameworkcode
pl: brak wartości NULL w kodzie szablonu

en: no active
pl: nieaktywny

en: noItemTypeImages or OpacNoItemTypeImages system preferences
pl: opcje systemowe noItemTypeImages lub OpacNoItemTypeImages

en: none
pl: wyczyść

note: SCRIPT
en: nordic mark sign
pl: znak nordic mark

en: not
pl: nie

note: ABBR
en: not available
pl: niedostępny

en: not equal to
pl: nie równa się

en: not like
pl: inny niż

en: not owned
pl: nie jest własnością

en: not running
pl: nieuruchomiony

en: number
pl: numer

en: of one item.
pl: z jednego egzemplarza.

en: of the type "SQL" with usage option "Export lost items in report."
pl: typu "SQL" z opcją "Eksportuj zagubione egzemplarze w raporcie".

en: official Mana KB documentation
pl: dokumentacja Mana KB

en: on reserve
pl: zarezerwowany

en: on this item
pl: ten egzemplarz

en: on this item.
pl: w tym egzemplarzu.

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records don't exist. %s
pl: jeden lub więcej rekordów nie istnieje. %s

note: %1$s:  ELSE
en: one or more records without items attached. %s
pl: jeden lub więcej rekordów bez podłączonych egzemplarzy. %s

en: or
pl: lub

en: or
pl: lub

en: or MARC subfield.
pl: lub podpole MARC.

en: or any available
pl: lub następny dostępny

en: or create
pl: utwórz

en: or create:
pl: utwórz:

en: or enter
pl: lub wprowadź

note: SCRIPT
en: order(s) left
pl: zamówień powiązanych

note: SCRIPT
en: page embed
pl: Podział strony

en: patron categories
pl: kategorie użytkowników

en: patron category
pl: kategoria użytkownika

en: patron messages
pl: wiadomości użytkownika

en: patron modification requests
pl: prośby o modyfikację użytkownika

en: patron notices
pl: uwagi użytkownika

en: patron restrictions
pl: ograniczenia użytkownika

en: patron's account
pl: Konto użytkownika

en: patron's hold group
pl: grupa zamówień użytkownika

en: patron's hold group
pl: grupa zamówień użytkownika

en: patrons files
pl: pliki użytkownika

en: patrons to
pl: użytkowników do

en: pending
pl: oczekujące

en: pending offline circulation actions
pl: Oczekujące operacje

note: SCRIPT
en: permanent pen
pl: marker

note: SCRIPT
en: peseta sign
pl: znak pesety

note: SCRIPT
en: peso sign
pl: znak peso

en: placing an order
pl: składanie zamówienia

note: INPUT type=text name=other_reason
en: please note your reason here...
pl: podaj powód tutaj...

en: plugin by John Resig is licensed under the
pl: plugin dodany przez John Resig jest na licencji

en: previous checkouts
pl: poprzednie wypożyczenia

en: print
pl: drukuj

en: profiles
pl: profile

note: %1$s:  suggestion.publishercode | html %2$s:  END %3$s:  IF ( suggestion.publicationyear )
en: published by: %s %s %s in
pl: wydane przez: %s %s %s w

en: purchase suggestions
pl: propozycje zakupu

en: ratings
pl: oceny

en: receiving an order
pl: otrzymywanie zamówienia

note: INPUT type=text name=to_regex_search
en: regex pattern
pl: wzór wyrażenia regularnego

note: INPUT type=text name=to_regex_replace
en: regex replacement
pl: zastąpienie wyrażenia regularnego

en: rejected
pl: odrzucone

en: removed successfully
pl: usunięto pomyślnie

note: SCRIPT
en: reopen basketgroup
pl: wznów grupę koszyków/zamówień

en: repeatable
pl: powielalne

en: replacement price
pl: koszt zastąpienia

note: INPUT
en: report
pl: Raport

en: required
pl: Wymagane

en: restricted
pl: ograniczony

en: reviews
pl: recenzje

note: SCRIPT
en: ruble sign
pl: znak rubla

en: running
pl: uruchomiony

note: SCRIPT
en: rupee sign
pl: znak rupii

en: same library, all patron categories, all item types
pl: ta sama biblioteka, wszystkie typy użytkownika, wszystkie typy dokumentów

en: same library, all patron categories, same item type
pl: ta sama biblioteka, wszystkie typy użytkownika, ten sam typ dokumentów

en: same library, same patron category, all item types
pl: ta sama biblioteka, ta sama kategoria użytkownika, wszystkie typy dokumentów

en: same library, same patron category, same item type
pl: ta sama biblioteka, ta sama kategoria użytkownika, ten sam typ dokumentu

en: script.
pl: skrypt.

en: seconds
pl: sekund(y)

en: see also:
pl: zobacz też:

en: select all
pl: zaznacz wszystkie

note: INPUT type=submit
en: selection
pl: selekcja

note: INPUT type=text name=selector
en: selector
pl: Selektor

en: sent
pl: wysłano

en: separate by a blank. (e.g., 100a 200 606)
pl: oddzielone spacją (np: 100a 200 606)

en: serial
pl: czasopismo

note: A
en: serial collection for %s
pl: Kolekcja czasopisma %s

en: show all component parts
pl: Wyświetlaj wszystkie elementy

en: since last transfer
pl: od ostatniego transferu

en: software.coop, United Kingdom
pl: software.coop, Wielka Brytania

note: INPUT type=text name=sound
en: sound
pl: dźwięk

note: SCRIPT
en: spesmilo sign
pl: znak spesmilo

en: stages
pl: etapy

note: SCRIPT
en: starting with
pl: zaczynając od

en: starts with
pl: zaczyna się od

en: statistics
pl: statystyki

note: SCRIPT
en: styles
pl: style

en: subfield ignored
pl: podpole pominięte

en: subfields not in same tabs
pl: podpola nie znajdują się w tych samych zakładkach

en: subscribers
pl: subskrybenci

note: A
en: subscription detail
pl: szczegóły prenumeraty

note: %1$s:  IF ( title )
en: subscription(s) %s with title matching
pl: Liczba prenumerat %s z tytułem

note: A
en: suggestion
pl: propozycja

note: For the first occurrence, %1$s:  books_loo.suggestionid | html
en: suggestion #%s
pl: propozycja #%s

en: suomi, suomen kieli (Finnish) Pasi Korkalo
pl: suomi, suomen kieli (fiński) Pasi Korkalo

en: superlibrarian
pl: bibliotekarz

note: %1$s:  missing_critical.surname | html
en: surname: %s
pl: nazwisko: %s

en: system preference if you wish to enable this feature.
pl: opcja systemowa, jeśli chcesz włączyć tę funkcję.

en: system preference to use recalls.
pl: opcja systemowa do korzystania z przypomnień.

en: tags
pl: tagi

en: templates
pl: szablony

note: SCRIPT
en: tenge sign
pl: znak tenge

en: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") or the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")
pl: the Apache License, Version 2.0 (the "Apache License") lub the GNU General Public License version 2 (the "GPL License")

en: the biblioitems.itemtype field MUST :
pl: pole biblioitems.itemtype MUSI:

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "branches"
pl: w odpowiadającym podpolu "Dopuszczone wartości" MUSZĄ być ustawione dla "biblioteki"

en: the corresponding subfield MUST have "Authorized value" set to "itemtype"
pl: w odpowiadającym podpolu "Dopuszczone wartości" MUSZĄ być ustawione dla "typów dokumentów"

en: the items.holdingbranch field MUST :
pl: pole items.holdingbranch (egzemplarze obecnej biblioteki) MUSI :

en: the items.homebranch field MUST :
pl: pole items.homebranch (egzemplarze biblioteki macierzystej) MUSI :

en: there is a null value in a frameworkcode. Check the following tables
pl: w kodzie szablonu występuje pusta wartość (null). Sprawdź następujące tablice:

note: %1$s:  END
en: this record doesn't exist. %s
pl: Taki rekord nie istnieje. %s

note: %1$s:  END
en: this record has no items attached. %s
pl: nie ma podpiętych egzemplarzy do tego rekordu. %s

en: times
pl: razy

en: to
pl: do

en: to
pl: do

en: to activate sounds.
pl: aby uaktywnić dźwięk.

en: to be placed on hold
pl: złożone zamówienie

en: to be placed on hold.
pl: złożone zamówienie.

en: to create
pl: utwórz

en: to field
pl: pole

en: tracked link clicks
pl: śledzone kliknięcia linków

note: SCRIPT
en: tugrik sign
pl: znak tugrika

note: SCRIPT
en: turkish lira sign
pl: znak liry tureckiej

en: undefined
pl: zawartość nieokreślona

en: unknown
pl: nieznany

en: unless
pl: chyba że

note: SCRIPT
en: unrecognized command
pl: Nierozpoznane polecenie

en: until
pl: do

en: updated successfully
pl: został pomyślnie zaktualizowany

en: use default (cataloging the record)
pl: użyj domyślnie (katalogowanie rekordu)

en: use default (placing an order)
pl: użyj domyślnie (składanie zamówienia)

en: use default (receiving an order)
pl: użyj domyślnie (otrzymywanie zamówienia)

en: used for/see from:
pl: forma odrzucona:

en: using RegEx
pl: RegEx

en: valid entries in your database.
pl: już istnieje w bazie danych.

note: SELECT name=transport
en: valid types of transport are FTP and SFTP
pl: wymagane typy transportu to FTP i SFTP

en: value
pl: wartość

note: SCRIPT
en: value missing
pl: brak wartości

en: values updated.
pl: wartości zostały zaktualizowane.

note: SCRIPT
en: variable missing
pl: brakująca zmienna

note: SCRIPT
en: view
pl: widok

en: was saved.
pl: została zapisana.

en: was updated.
pl: została zaktualizowana.

en: week
pl: tydzień

en: weeks
pl: tygodnie

en: which should be set up by your system administrator.
pl: które powinny być ustawione przez administratora systemu.

en: which should be set up by your system administrator.
pl: które powinny być ustawione przez administratora systemu.

en: who are in patron list:
pl: którzy są na listach użytkowników:

en: who have not been connected since:
pl: nieaktywni od:

en: who have not borrowed since:
pl: niewypożyczających nic od:

en: whose expiration date is before:
pl: których data ważności konta wygasa przed:

en: whose patron category is:
pl: których kategoria użytkownika to:

en: will show the link just below the title
pl: zostanie wyświetlony link poniżej tytułu

en: with all the columns.
pl: z wszystkimi kolumnami.

note: SCRIPT
en: with category
pl: z kategorią

en: with the category DEPARTMENT.
pl: z kategorią DEPARTMENT.

en: with this reason:
pl: z następującego powodu:

en: with value
pl: z wartością

en: with value
pl: Dopuszczona wartość

note: SCRIPT
en: won sign
pl: znak wona

en: written and maintained by Jörn Zaefferer is licensed under the
pl: napisany i utrzymywany przez Jörn Zaefferer jest na licencji

en: x column:
pl: Kolumna x:

en: year
pl: rok

en: years
pl: lata

en: years of activity
pl: lata aktywności

note: SCRIPT
en: yen character
pl: znak jena

note: SCRIPT
en: yen\/yuan character variant one
pl: jen\/juan, wariant pierwszy

en: yes
pl: tak

note: SCRIPT
en: yuan character
pl: znak juana

note: SCRIPT
en: yuan character, in hong kong and taiwan
pl: znak juana w Hongkongu i na Tajwanie

note: SCRIPT
en: {0} characters
pl: {0} znaków

note: SCRIPT
en: {0} words
pl: {0} słów

en: | Actions:
pl: | Działania:

note: %1$s:  IF CAN_user_tools_items_batchdel
en: | Actions: %s
pl: | Działania: %s

en: العربية (Arabic) Version 3.2 to 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Versions 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem and Duaa Bazzazi.
pl: العربية (Arabic) Wersja 3.2 do 3.4, 3.16 & 3.18 by KnowledgeWare Technologies; Wersja 3.6 to 3.14 by Arabic Koha support team: Karam Qubsi, Kouider Bounama, Sham Bajaa, Ghofran Alshami, Chrestian Aboud, Fatema Salem i Duaa Bazzazi.
