Koha 22.11 - en to ru translation catalogue (2497 entries)

en: #- National bibliographic agency
ru: # — национальное библиографическое агентство

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No attempt to code
ru: #- Не кодировано

en: #- No information provided
ru: # — информация отсутствует

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No secondary support
ru: - нет вторичной основы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No sound (silent)
ru: #- Без звука

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified braille music format
ru: #- Не указан

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- No specified class of braille writing
ru: #- Не указан класс брайлевской записи

en: #- Not a government agency
ru: # — неправительственная организация

en: #- Not modified
ru: #- Не изменён.

en: #- Not subdivided geographically
ru: # — не подразделяется по географическим признакам

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: #- Undefined
ru: # — позиция не определена

en: #record
ru: #запись

en: &lt;&lt; Previous
ru: &lt;&lt; Предыдущие

en: &lt;&lt; Previous
ru: &lt;&lt; Предыдущие

note: SCRIPT
en: (YYYYMM; use up to 6 - for unknown <br />or | for no attempt to code)
ru: (ггггмм; использовать более 6 <br/>or | попыток код)

en: (auto-filled)
ru: (автозаполнение)

note: SCRIPT
en: (if exact bit depth known, enter; <br />otherwise use pulldown)
ru: (Если известна точная битовая глубина, введите; <br /> в противном случае используйте раскрывающееся меню)

note: SCRIPT
en: (three digits, pad with zero as needed, <br />or ||| for no attempt to code)
ru: (Три цифры, пэд с нулем при необходимости, <br /> или ||| без попытки кодирования)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: --- - Unknown
ru: --- - Неизвестно

en: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=control-number:
ru: /cgi-bin/koha/opac-search.pl?q=Control-number:

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 0- 0-9%
ru: 0- 09%

en: 0-4 Record size
ru: 0-4 Размер записи

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 00 Category of material
ru: 00 Категория материала

en: 00-05- Date entered on file
ru: 00-05 — дата ввода в файл

en: 000 - Leader builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: 000 - Маркер конструктор &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: 006 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ru: 006 Элементы данных фиксированной длины - Дополнительные характеристики материала - Общая информация

en: 006 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: 006 конструктор &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: 007 Physical description fixed field--General information
ru: 007 Элементы данных фиксированной длины для физической характеристики — общая информация

en: 007 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: 007 конструктор &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: 008 Fixed-length data elements
ru: 008 Элементы данных фиксированной длины

en: 008 Fixed-length data elements--Additional material characteristics--General information
ru: 008 Элементы данных фиксированной длины - Дополнительные характеристики материала - Общая информация

en: 008 builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
ru: 008 компоновщик &rsaquo; Авторитетные источники &rsaquo; Koha

en: 008 builder &rsaquo; Cataloging &rsaquo; Koha
ru: 008 конструктор &rsaquo; Каталогизация &rsaquo; Koha

en: 008 builder &rsaquo; Classifications &rsaquo; Koha
ru: 008 конструктор &rsaquo; Классификации &rsaquo; Koha

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 01 Specific material designation
ru: 01 Обозначение специфического материала

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 02 Undefined
ru: 02 Позиция не определена

note: SCRIPT
en: 03 Altitude of sensor
ru: 03 Высота расположения датчика

note: SCRIPT
en: 03 Class of braille writing
ru: 03 Класс шрифта Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 03 Color
ru: 03 Цвет

note: SCRIPT
en: 03 Positive/negative aspect
ru: 03 Положительный / отрицательный аспект

note: SCRIPT
en: 03 Speed
ru: 03 Скорость

note: SCRIPT
en: 04 Attitude of sensor
ru: 04 Позиция датчика

note: SCRIPT
en: 04 Base of emulsion
ru: 04 Основа эмульсии

note: SCRIPT
en: 04 Class of braille writing (2nd option)
ru: 04 Класс письма Брайля (второй вариант)

note: SCRIPT
en: 04 Configuration of playback channels
ru: 04 Конфигурация каналов воспроизведения

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 04 Dimensions
ru: 04 Размеры

note: SCRIPT
en: 04 Motion picture presentation format
ru: 04 Формат представления движущихся изображений

note: SCRIPT
en: 04 Physical Medium
ru: 04 Физический носитель

note: SCRIPT
en: 04 Physical medium
ru: 04 Физический носитель

note: SCRIPT
en: 04 Primary support material
ru: 04 Материал первичной основы (на который нанесено изображение)

note: SCRIPT
en: 04 Videorecording format
ru: 04 Формат видеозаписи

note: SCRIPT
en: 05 Cloud cover
ru: 05 Степень облачности

note: SCRIPT
en: 05 Groove width/groove pitch
ru: 05 Шаг паза / ширина канавки

note: SCRIPT
en: 05 Level of contraction
ru: 05 Уровень сжатия

note: SCRIPT
en: 05 Reduction ratio range
ru: 05 Масштаб кратности уменьшения

note: SCRIPT
en: 05 Secondary support material
ru: 05 Материал вторичной основы (носитель материала с изображением)

note: SCRIPT
en: 05 Sound
ru: 05 Звук

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 05 Sound on medium or separate
ru: 05 Звук на носителе или отдельно

note: SCRIPT
en: 05 Type of Reproduction
ru: 05 Тип воспроизведения

note: SCRIPT
en: 05 Type of reproduction
ru: 05 Тип воспроизведения

note: SCRIPT
en: 06 Braille music format
ru: 06 Музыкальный формат Брайля

note: SCRIPT
en: 06 Dimensions
ru: 06 Размеры

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 06 Medium for sound
ru: 06 Носитель для звука

note: SCRIPT
en: 06 Platform construction type
ru: 06 Тип конструкции платформы

note: SCRIPT
en: 06 Production/reproduction details
ru: 06 Методы изготовления/воспроизведения

en: 06- Direct or indirect geographic subdivision
ru: 06 — прямой/непрямой географический подзаголовок

en: 06- Kind of record
ru: 06- Вид записи

note: SCRIPT
en: 06-08 Image bit depth
ru: 06-08 Глубина изображения (бит)

note: SCRIPT
en: 06-08 Reduction ratio
ru: 06-08 Коэффициент уменьшения

note: SCRIPT
en: 07 Braille music format (2nd option)
ru: 07 Формат музыки Брайля (второй вариант)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 07 Dimensions
ru: 07 Размеры

note: SCRIPT
en: 07 Platform use category
ru: 07 Категория использования платформы

note: SCRIPT
en: 07 Positive/negative aspect
ru: 07 Позитив/негатив

note: SCRIPT
en: 07 Tape width
ru: 07 Ширина ленты

en: 07- Romanization scheme
ru: 07 — схема латинизации

en: 07- Type of number
ru: 07- Тип номера

note: SCRIPT
en: 08 Braille music format (3rd option)
ru: 08 Музыкальный формат Брайля (3-й вариант)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 08 Configuration of playback channels
ru: 08 Настройка каналов воспроизведения

note: SCRIPT
en: 08 Secondary support material
ru: 08 Материал вторичной основы

note: SCRIPT
en: 08 Sensor type
ru: 08 Тип датчика

note: SCRIPT
en: 08 Tape Configuration
ru: 08 Конфигурация ленты

en: 08- Classification validity
ru: 08- Срок действия классификации

en: 08- Language of catalog
ru: 08- Язык каталога

note: SCRIPT
en: 09 Color
ru: 09 Цвет

note: SCRIPT
en: 09 File Formats
ru: 09 Форматы файлов

note: SCRIPT
en: 09 Kind of disc, cylinder or tape
ru: 09 Вид диска, цилиндра или ленты

note: SCRIPT
en: 09 Production elements
ru: 09 Элементы производства

note: SCRIPT
en: 09 Special physical characteristics
ru: 09 Специальные физические характеристики

en: 09- Kind of record
ru: 09 — вид записи

en: 09- Standard or optional designation
ru: 09- Стандартное или дополнительное обозначение

note: SCRIPT
en: 09-10 Data type
ru: 09-10 Тип данных

en: 1 - Full level, material not examined
ru: 1 - Полный уровень, материал не проверен

en: 1 1/8 x 2 3/8 in.
ru: 1 1/8 x 2 3/8 дюйма

en: 1 7/8 ips (tapes)
ru: 1 7/8 дюйма в секунду (кассеты)

en: 1 in.
ru: 1 дюйм (25 мм)

en: 1- Full level, material not examined
ru: 1 — полная запись, объект описания не анализировался

en: 1-4 Record size
ru: 00-04 — длина логической записи

en: 1.4 m. per second (discs)
ru: 1,4 м. в секунду (диски)

en: 1/2 in.
ru: ½ дюйма (13 мм)

en: 1/4 in.
ru: ¼ дюйма (6 мм)

en: 1/8 in.
ru: ⅛ дюйма (3 мм)

note: SCRIPT
en: 10 Emulsion on film
ru: 10 Эмульсия на плёнке

note: SCRIPT
en: 10 Kind of material
ru: 10 Тип материала

note: SCRIPT
en: 10 Positive/negative aspect
ru: 10 Положительный / отрицательный аспект

note: SCRIPT
en: 10 Quality assurance target(s)
ru: 10 Объекты гарантии качества

en: 10 in. diameter
ru: Диаметр 10 дюймов

en: 10- Descriptive cataloging rules
ru: 10 — правила каталогизационного описания

en: 10- Record update in process
ru: 10- Обновление записи в процессе

en: 10-16 indicator/subfields/size
ru: 10-16 — количество индикаторов / длина кода подполя / базовый адрес данных

en: 105 mm.
ru: 105 мм.

en: 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
ru: 10х10 дюймов или 26х26 см

note: SCRIPT
en: 11 Antecedent/Source
ru: 11 Предыдущий/Источник

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 11 Generation
ru: 11 Генерация (поколение)

note: SCRIPT
en: 11 Kind of cutting
ru: 11 Вид нарезки

en: 11- Level of establishment
ru: 11- Уровень установления

en: 11- Subject heading system/thesaurus
ru: 11 — система предметных рубрик/тезаурус

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: 12 Base of film
ru: 12 Основа пленки

note: SCRIPT
en: 12 Level of compression
ru: 12 Уровень сжатия

note: SCRIPT
en: 12 Special playback characteristics
ru: 12 Специальные характеристики воспроизведения

en: 12 in.
ru: 12 дюймов

en: 12 in. diameter
ru: Диаметр 12 дюймов

en: 12- Synthesized number indication
ru: 12 - Синтезирован ряд признаков

en: 12- Type of series
ru: 12 — тип серии

en: 120 rpm (cylinders)
ru: 120 об/мин (обороты)

note: SCRIPT
en: 13 Capture and storage technique
ru: 13 Методы фиксации и хранения

note: SCRIPT
en: 13 Refined categories of color
ru: 13 Уточненные категории цвета

note: SCRIPT
en: 13 Reformatting Quality
ru: 13 Качество переформатирования

en: 13- Display controller
ru: 13- Контроллер монитора

en: 13- Numbered or unnumbered series
ru: 13 — нумерованная/ненумерованная серия

note: SCRIPT
en: 14 Kind of color stock or print
ru: 14 Вид цветной неэкспонированной плёнки или фильмокопии

en: 14- Heading use--main or added entry
ru: 14 — использование заголовка – основная или добавочная библиографическая запись

note: SCRIPT
en: 15 Deterioration stage
ru: 15 Степень износа

en: 15 ips (tapes)
ru: 15 дюймов в секунду (кассеты)

en: 15- Heading use--subject added entry
ru: 15 — использование заголовка – добавочная предметная библиографическая запись

en: 15/16 ips (tapes)
ru: 15/16 дюймов в секунду (кассеты)

note: SCRIPT
en: 16 Completeness
ru: 16 Завершённость

en: 16 in. diameter
ru: Диаметр 16 дюймов

en: 16 mm.
ru: 16 мм.

en: 16 mm. film width
ru: 16 мм

en: 16 rpm (discs)
ru: 16 об/мин (диски)

en: 16- Heading use--series added entry
ru: 16 — использование заголовка – добавочная серийная библиографическая запись

en: 160 rpm (cylinders)
ru: 160 об/мин (обороты)

en: 17- Encoding level
ru: 17 — Уровень кодирования

en: 17- Type of subject subdivision
ru: 17 — тип предметного подзаголовка

note: SCRIPT
en: 17-22 Film inspection date
ru: 17-22 Дата последней проверки фильма

en: 18 - Descriptive cataloging form
ru: 18 — форма описательной каталогизации (правила каталогизации)

en: 18-19 Undefined
ru: 18-19 — неопределенные позиции символов

en: 18-27 Undefined character positions
ru: 18-27 — неопределенные позиции символов

en: 19 - Multipart resource record level
ru: 19 — необходимость связанной записи для генерации примечания

en: 2 - Less-than-full level, material not examined
ru: 2 — неполная запись, объект описания не анализировался

en: 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
ru: 2 1/4 х 2 1/4 дюйма или 6х6 см

en: 2 3/4 x 4 in.
ru: 2 3/4 x 4 дюйма

en: 2 color, single strip
ru: 2 цвета, одна полоса

en: 2 in.
ru: 2 дюйма (51 мм)

en: 2 strip color
ru: 2 полосы цвета

en: 2- Less-than-full level, material not examined
ru: 2 - Неполный уровень, материал не проверен

en: 20-24 entry map &amp; lengths
ru: 20-23 — план справочника

en: 28 mm.
ru: 28 мм.

en: 28 mm. film width
ru: 28 мм. ширина пленки

en: 28- Type of government agency
ru: 28 — тип правительственной организации

en: 29- Reference evaluation
ru: 29 — оценка ссылки

en: 2x2 in. or 5x5 cm. slide
ru: 2х2 дюйма или 5х5 см. слайд

en: 3 - Abbreviated level
ru: 3 - Сокращенный уровень

en: 3 1/2 in.
ru: 3 1/2 дюйма

en: 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm.
ru: 3 1/4 x 7 3/8 дюйма или 9x19 см.

en: 3 3/4 ips (tapes)
ru: 3 3/4 дюйма в секунду (кассеты)

en: 3 7/8 x 2 1/2 in.
ru: 3 7/8 x 2 1/2 дюйма

en: 3 in. diameter
ru: Диаметр 3 дюйма

en: 3 layer color
ru: Трехслойный цвет

en: 3 strip color
ru: 3 полосы цвета

en: 3- Abbreviated level
ru: 3 — сокращённая запись

en: 3/4 in.
ru: 3/4 дюйма

en: 30 Undefined character position
ru: 30 — неопределенная позиция символа

en: 30 ips (tape)
ru: 30 дюймов в секунду (кассеты)

en: 31- Record update in process
ru: 31 — осуществление модернизации записи

en: 32- Undifferentiated personal name
ru: 32 — недифференцированное имя лица

en: 33 1/3 rpm (discs)
ru: 33 1/3 об/мин (диски)

en: 33- Level of establishment
ru: 33 — уровень установленности

en: 34-37 Undefined character positions
ru: 34-37 — неопределенные позиции символов

en: 35 mm.
ru: 35 мм.

en: 35 mm. film width
ru: 35 мм

en: 38- Modified record
ru: 38 — модифицированная запись

en: 39- Cataloging source
ru: 39 — создатель первоначальной библиографической записи

en: 3D
ru: 3D (объемный)

en: 3x5 in. or 8x13 cm.
ru: 3x5 дюймов или 8x13 см.

en: 4 - Core level
ru: 4 - Базовый уровень

en: 4 3/4 in. or 12 cm.
ru: 4 3/4 дюйма или 12 см.

en: 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
ru: 4 3/4 дюйма или 12 см (диаметр)

en: 4- Core level
ru: 4 — расширенная запись

en: 45 rpm (discs)
ru: 45 об/мин (диски)

en: 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
ru: 4х5 дюймов или 10х13 см

en: 4x6 in. or 11x15 cm.
ru: 4x6 дюймов или 11x15 см.

en: 5 - Partial (preliminary) level
ru: 5- Частичный (предварительный) уровень

en: 5 1/4 in.
ru: 5 1/4 дюйма

en: 5 1/4 x 3 7/8 in.
ru: 5 1/4 x 3 7/8 дюйма

en: 5 in. diameter
ru: 5 дюймов (диаметр)

en: 5- Partial (preliminary) level
ru: 5 — предварительная запись

en: 5- Record status
ru: 05 — Статус записи

en: 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
ru: 5х7 дюймов или 13х18 см

en: 6- Type of record
ru: 06 — Тип записи

en: 6x9 in. or 16x23 cm.
ru: 6x9 дюймов или 16x23 см.

en: 7 - Minimal level
ru: 7 - Минимальный уровень

en: 7 1/2 ips (tapes)
ru: 7 1/2 дюйма в секунду (кассеты)

en: 7 in. diameter
ru: Диаметр 7 дюймов

en: 7- Bibliographic level
ru: 07 — Библиографический уровень

en: 7- Minimal level
ru: 7 — минимальная (краткая) запись

en: 7-8 Undefined
ru: 07-08 — неопределенные позиции символов

en: 70 mm.
ru: 70 мм.

en: 70 mm. film width
ru: 70 мм

en: 78 rpm (discs)
ru: 78 об/мин (диски)

en: 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
ru: 7х7 дюймов или 18х18 см

en: 8 - Prepublication level
ru: 8 - Уровень подготовки к публикации

en: 8 in.
ru: 8 дюймов

en: 8 mm.
ru: 8 мм.

en: 8 rpm (discs)
ru: 8 об/мин (диски)

en: 8- Prepublication level
ru: 8 — запись на материал до его публикации

en: 8- Type of control
ru: 08 — тип описания

en: 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
ru: 8х10 дюймов или 21х26 см

en: 9- Character coding scheme
ru: 09 — схема кодирования символов

en: 9- Encoding
ru: 9 — схема кодирования символов

en: 9.5 mm.
ru: 9.5 мм.

en: 9.5 mm. film width
ru: 9,5 мм

en: 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
ru: 9х9 дюймов или 23х23 см

en: ; Audience:
ru: ; читательское назначение:

en: ; Format:
ru: ; формат:

en: ; Literary form:
ru: ; литературный жанр:

en: ; Nature of contents:
ru: ; характер содержания:

en: ; Type of computer file:
ru: ; тип компьютерного файла:

en: ; Type of continuing resource:
ru: ; тип продолжающегося ресурса:

en: ; Type of visual material:
ru: ; тип наглядного материала:

en: A date specified by the code in 008/06 (Type of date/Publication status)
ru: Дата, указанная в коде в 008/06 (Тип даты / Статус публикации)

en: Abkhaz
ru: Абхазский

en: Absent
ru: Отсутствуют

en: Absorbed by:
ru: Поглотивший:

en: Absorbed in part by:
ru: Поглотивший частично:

en: Absorbed in part:
ru: Поглотило частично:

en: Absorbed:
ru: Поглощенный:

en: Abstract:
ru: Резюме или реферат:

en: Abstracts/summaries
ru: тезисы / резюме

en: Access
ru: Доступ

en: Accompaniment reduced for keyboard
ru: Аккомпанемент для исполнения на клавишных

en: Accompanying matter
ru: Сопроводительный материал

en: Acetate tape with ferrous oxide
ru: Ацетатная лента с оксидом железа

en: Achinese
ru: Ахинский

en: Acoli
ru: Ачоли

en: Acoustical capture, direct storage
ru: Акустическая фиксация, прямое хранение

en: Action note:
ru: Примечания о действии (над экземпляром):

en: Active
ru: Задействовано

en: Activity card
ru: Карточки для активности

en: Adangme
ru: Адангме

en: Additional physical formats:
ru: Дополнительные физические форматы:

en: Adolescent
ru: для детей старшего школьного возраста (14-17 лет)

en: Adolescent;
ru: для детей старшего школьного возраста (14-17);

en: Adult
ru: взрослый

en: Adult;
ru: для взрослых;

en: Adygei
ru: Адыгейский

en: Afar
ru: Афар

en: Afrihili (Artificial language)
ru: Африхили (искусственный язык)

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Afroasiatic (Other)
ru: Афроазиатик (другой)

en: Ainu
ru: Айнский

en: Airborne
ru: В воздухе

en: Aircraft--high altitude
ru: Самолет--большая высота

en: Aircraft--low altitude
ru: Самолет--малая высота

en: Aircraft--medium altitude
ru: Самолет--средняя высота

en: Aitoff
ru: Аитова

en: Akan
ru: Акан

en: Akkadian
ru: Аккадский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Albers equal area
ru: Альберса равновеликая

en: Aleut
ru: Алеутский

en: Algonquian (Other)
ru: Алгонкинский (lругоq)

en: All item types
ru: Все типы единиц

en: Altai
ru: Алтай

en: Altaic (Other)
ru: Алтайский (Другой)

en: Altitude of sensor
ru: Высота датчика

en: Aluminum with lacquer
ru: Алюминий с лаковым покрытием

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Amount of cloud cover that was present when a remote-sensing image was made.
ru: Количество облачного покрова, которое присутствовало при получении изображения с помощью дистанционного зондирования.

en: Analog electrical storage
ru: Аналоговое электрическое хранение

en: Analytics:
ru: Аналитическое описание:

en: Anamorphic (wide-screen)
ru: Анаморфотный (широкий экран)

en: Animation
ru: Анимация

en: Animation and live action
ru: Анимация и игровое действие

en: Annual
ru: ежегодно

en: Antecedent/Source
ru: Предшествующий/источник

en: Anthems
ru: Гимны

en: Any word
ru: Любое слово

en: Apache languages
ru: Апачские языки

en: Aperture card
ru: Апертурная карта

en: Arabic
ru: арабский

en: Aragonese
ru: Арагонский

en: Aramaic
ru: Арамейский

en: Arapaho
ru: Арапахо

en: Arawak
ru: Аравакский

en: Armadillo
ru: Армадилло

en: Armenian
ru: Армянский

en: Arrangement
ru: Расположение

en: Art original
ru: Произведение искусства (оригинал)

en: Art reproduction
ru: Репродукция произведения искусства

en: Article
ru: Статья, составляющая часть

en: Artificial (Other)
ru: Искусственный (другой)

en: Assamese
ru: Ассамский

note: SCRIPT
en: Assign next
ru: Назначить следующий

en: Athapascan (Other)
ru: Атапаскский (другой)

en: Atlas
ru: Атлас

en: Attitude of sensor
ru: Положение датчика

en: Audience:
ru: Примечания об особенностях распространения и использования:

en: Audio file
ru: Аудио файл

en: Australian languages
ru: Австралийские языки

en: Austronesian (Other)
ru: Австронезийские (другие)

en: Autobiography
ru: Автобиография

en: Autonomous or semi-autonomous component
ru: Уровень автономной или полуавтономной части территории России

en: Availability:
ru: Доступность:

en: Avaric
ru: Аварский

en: Avestan
ru: Авестийский

en: Awadhi
ru: Авадхи

en: Awards:
ru: Примечание о наградах:

en: Aymara
ru: Аймара

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Azimuthal equidistant
ru: Азимутальная равнопромежуточная

en: Azimuthal, other
ru: Азимутальная, другая

en: Azimuthal, specific type unknown
ru: Азимутальная, специфический тип неизвестен

en: Balinese
ru: Балийский

en: Ballads
ru: Баллады

en: Ballets
ru: Балеты

en: Balloon
ru: Воздушный шар

en: Baltic (Other)
ru: Балтийский (Другие)

en: Bambara
ru: Бамбара

en: Bamileke languages
ru: Бамилекские языки

en: Banda languages
ru: Языки банда

en: Bantu (Other)
ru: Банту (другие)

en: Bar by bar
ru: Тактовая черта за тактовой чертой

en: Bar over bar
ru: Тактовая черта над тактовой чертой

en: Basa
ru: Баса

en: Base of emulsion
ru: Основа эмульсии

en: Base of film
ru: Основа пленки

en: Base of the film.
ru: Основа пленки.

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Basic Roman
ru: Базовый латинский

en: Basque
ru: Баскский

en: Batak
ru: Батакский

en: Bathymetry/isolines
ru: Батиметрия/изолинии

en: Bathymetry/soundings
ru: Батиметрия/промер глубин

en: Beja
ru: Беджа

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Belt
ru: Belt (Dictabelt)

en: Bemba
ru: Бемба

en: Bengali
ru: Бенгали

en: Beta (1/2 in., videocassette)
ru: Beta (1/2 дюйма, видеокассета)

en: Betacam (1/2 in., videocassette)
ru: Betacam (1/2 дюйма, видеокассета)

en: Betacam SP (1/2 in., videocassette)
ru: Betacam SP (1/2 дюйма, видеокассета)

en: Bhojpuri
ru: Бходжпури

en: Bibliographic data
ru: Библиографические данные

note: SELECT name=f7
en: Bibliographic level
ru: Библиографический уровень

en: Bibliographies
ru: библиографические указатели

en: Bibliography
ru: Библиография

en: Biennial
ru: один раз в два года

en: Bikol
ru: Бикольский

en: Bilin
ru: Билин

en: Bimonthly
ru: один раз на два месяца

en: Biography
ru: Биография

en: Biography of composer or author
ru: Биография композитора или автора

en: Biography of performer or history of ensemble
ru: Биография исполнителя или история ансамбля

en: Bislama
ru: Бислама

en: Biweekly
ru: один раз на две недели

en: Black-and-white
ru: Черно-белый

en: Blissymbolics
ru: Блиссимволика

en: Blu-ray disc
ru: Диск Blu-ray

en: Blue or green strip
ru: Голубая или зеленая полоса

en: Bluegrass music
ru: Музыкальные блюграссы

en: Blues
ru: Блюзы

en: Bonne
ru: Бонна

en: Book
ru: Книга

en: Books
ru: Книги

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Both transposed and arranged
ru: одновременно перенесены и  расположены

en: Bouger
ru: Буге

en: Bound as part of another work
ru: Связано как часть другой работы

en: Braille
ru: печать шрифтом Брайля

en: Braille music format 1
ru: Музыкальный формат Брайля 1

en: Braille music format 2
ru: Музыкальный формат Брайля 2

en: Braille music format 3
ru: Музыкальный формат Брайля 3

en: Braj
ru: Брадж

en: Breton
ru: Бретонский

en: Bristol board
ru: Бристольский картон

en: Bugis
ru: Бугийский

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Buriat
ru: Бурятский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Butterfly
ru: Бабочковидная

en: By:
ru: По:

en: CCIR standard
ru: Стандарт CCIR

en: CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
ru: CED (объемный электронный видеодиск)

en: CX encoded
ru: кодировано СХ

en: Caddo
ru: Кэддо

en: Calendar
ru: Календарь

en: Calendars
ru: Календари

en: Call number:
ru: Расстановочный шифр:

en: Cancel
ru: Отмена

en: Canons and rounds
ru: Каноны и хороводы

en: Cantatas
ru: Кантаты

en: Canvas
ru: Холст

en: Canzonas
ru: Канцоны

en: Capture and storage technique
ru: Методы фиксации и хранения

en: Cardboard
ru: Картон

en: Cardboard/illustration board
ru: Картон/художественный картон

en: Carib
ru: Карибский

en: Carols
ru: Рождественские песни

en: Carrier type:
ru: Тип носителя:

en: Cartographic material
ru: Картографический материал

en: Cassini-Soldner
ru: Кассини-Солднер

en: Cast:
ru: В ролях:

en: Cataloging source
ru: Источник

en: Catalogs
ru: каталоги

en: Category of material
ru: Тип материала

en: Caucasian (Other)
ru: Кавказские (другие)

en: Cebuano
ru: Себуанский

en: Celestial globe
ru: Глобус звёздного неба

en: Cellulose nitrate
ru: Нитроцеллюлоза

en: Central American Indian (Other)
ru: Центрально Американский Индийский  (другой)

en: Chaconnes
ru: Чакони

en: Chagatai
ru: Чагатайский

en: Chamberlin trimetric
ru: Трехмерная

en: Chamorro
ru: Чаморро

en: Chance compositions
ru: Музыка "по случаю"

en: Changed back to:
ru: Возобновился под прежним заглавием:

en: Chansons, polyphonic
ru: Песни (шансоны), полифонические

en: Chant, Christian
ru: Песнопение, христианское

en: Chants, Other religions
ru: Песнопения церковные, других религий

en: Chart
ru: Схемы, таблицы, диаграммы и т.д.

en: Charts
ru: Схемы, таблицы, диаграммы и т.д.

en: Checked out
ru: Выдано

en: Cherokee
ru: Ирокезский

en: Cheyenne
ru: Шайенский

en: Chibcha
ru: Чибча

en: Chinese
ru: Китайский

en: Chinese, Japanese, Korean
ru: китайский, японский, корейский

en: Chinook jargon
ru: Чинукский жаргон

en: Chip cartridge
ru: Микропроцессорный картридж

en: Chipewyan
ru: Чипевайан

en: Choctaw
ru: Чокто

en: Choose
ru: Выбрать

en: Chorale preludes
ru: Хоральные прелюдии

en: Chorales
ru: Хоралы

en: Chorus score
ru: Хоровая партитура

en: Church Slavic
ru: Церковнославянский

en: Chuukese
ru: Трукский

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: Class of braille writing
ru: Класс письменности Брайля

en: Clear field
ru: Очистить поле

en: Click here to access online
ru: Щелкните здесь для доступа в онлайн

en: Close score
ru: Плотная партитура/партитура на двухлинейных станах

en: Cloud cover
ru: Облачность

en: Coarse/standard
ru: Широкая/стандартная

en: Coats of arms
ru: Гербы

en: Collage
ru: коллаж

en: Collective biography
ru: Биография нескольких лиц

en: Color
ru: Цвет

en: Color characteristics of a motion picture.
ru: Цветовые характеристики кинофильма.

en: Color characteristics of a videorecording.
ru: Цветовые характеристики видеозаписи.

en: Color characteristics of the nonprojected graphic.
ru: Цветовые характеристики непроекционной графики.

en: Color of the image for microforms.
ru: Цвет изображения для микроформ.

en: Combination
ru: Комбинация

en: Combination of various data types
ru: Комбинация разных типов данных

en: Combinations
ru: Комбинации

en: Comedy
ru: Комедия

en: Comics/graphic novels
ru: Комиксы / графические романы

en: Complete
ru: Завершить

en: Completely irregular
ru: Совершенно нерегулярно

en: Completely romanized/printed cards in script
ru: Полностью латинизированная / печатная карточка в скрипте

en: Completely romanized/printed cards romanized
ru: Полностью латинизированная / печатная карта

en: Completeness
ru: Полнота

en: Computer Files
ru: Компьютерные файлы

en: Computer braille
ru: Компьютерный шрифт Брайля

en: Computer card
ru: Перфокарта

en: Computer disc cartridge
ru: Картридж для компьютерных дисков

en: Computer disc, type unspecified
ru: Компьютерный диск, тип не указан

en: Computer file
ru: Компьютерный файл

en: Computer file/Electronic resource
ru: Компьютерный файл/Электронный ресурс

en: Computer optical disc cartridge
ru: Картридж с компьютерным оптическим диском

en: Computer program
ru: Компьютерная программа

en: Computer-generated, six-character numeric string that indicates the date the MARC record was created. Recorded in the pattern yymmdd.
ru: Компьютерная шестизначная числовая строка, указывающая дату создания записи MARC. Записано в шаблоне ггммдд.

en: Concerti grossi
ru: Концерт гросси

en: Concertos
ru: Концерты

en: Concise description
ru: Краткое описание

en: Condensed score
ru: Сжатая партитура

en: Condensed score or piano-conductor score
ru: Сокращенная партитура или дирекцион

en: Conference proceedings
ru: Труды конференции

en: Conference publication
ru: Материалы конференций, съездов и т.д.

en: Configuration of intended playback channels for the sound portion of a videorecording.
ru: Настройка предполагаемых каналов воспроизведения звуковой части видеозаписи.

en: Configuration of playback channels
ru: Конфигурация каналов воспроизведения

en: Configuration of playback channels for a sound recording.
ru: Настройка каналов воспроизведения для записи звука.

en: Configuration of playback channels for the sound portion of a motion picture.
ru: Конфигурация каналов воспроизведения звуковой части движущегося изображения.

en: Conic, other
ru: Коническая, другая

en: Conic, specific type unknown
ru: Коническая, специфический тип неизвестен

en: Contained works:
ru: Содержимое работ:

en: Contains a blank (#) or a fill character (|).
ru: Содержит пробел (#) или символ заполнения (|).

en: Contains a blank (#) or fill character (|)
ru: Содержит пробел (#) или символ заполнения (|)

en: Contains biographical information
ru: Содержит биографические сведения

en: Contains blank (#) or a fill character (|).
ru: Содержит пробел (#) или символ заполнения (|).

en: Content advice:
ru: Рекомендация по содержанию:

en: Content type:
ru: Вид содержания:

en: Contents:
ru: Содержание:

en: Continued by:
ru: Продолжается под:

en: Continued in part by:
ru: Продолжается частично под:

en: Continues in part:
ru: Продолжен частично:

en: Continues:
ru: Продолжен:

en: Continuing Resources
ru: Продолжающиеся ресурсы

en: Continuing resource
ru: Продолжающийся ресурс

en: Continuing resource ceased publication
ru: Периодическое издание, прекратившее существование

en: Continuing resource currently published
ru: Периодическое издание, публикуемое в настоящее время

en: Continuing resource status unknown
ru: Периодичность периодического издания неизвестна

en: Continuously updated
ru: Постоянно меняющаяся

en: Contours
ru: Горизонтали

en: Contracted
ru: Уплотненный

en: Contributor(s):
ru: Другие авторы:

en: Control field plugin type of materials schema
ru: Тип плагина поля управления схемой материалов

note: SCRIPT
en: Control number:
ru: Контрольный номер:

en: Converted from MARCXML to MADS version 2.0 (Revision 2.10)
ru: Преобразовано из MARCXML в MADS версии 2.0 (Версия 2.10)

en: Cooperative cataloging program
ru: Программа совместной каталогизации

en: Coptic
ru: Коптский

en: Copyright date:
ru: Дата авторского права:

en: Cordiform
ru: Сердцевидная

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Country music
ru: Музыка кантри

en: Creoles and Pidgins, English-based (Other)
ru: Креольские и пиджины, основанные на английском (другие)

en: Creoles and Pidgins, French-based (Other)
ru: Креольские и пиджины, основанные на французском (другие)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-based (Other)
ru: Креольские и пиджины, основанные на португальском (другие)

en: Crimean Tatar
ru: Крымско-татарский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Cushitic (Other)
ru: Кушитские (другие)

en: Cyan strip
ru: Циановая полоса

en: Cylinder
ru: Цилиндр

en: Cylindrical, other
ru: Цилиндрическая, другая

en: Cylindrical, specific type unknown
ru: Цилиндрическая, специфический тип неизвестен

en: Cyrillic
ru: кириллица

en: Czech
ru: Чешский

en: D-2 (3/4 in., videocassette)
ru: D-2 (3/4 дюйма, видеокассета)

en: DDC classification:
ru: Классификация DDC:

en: Daily
ru: ежедневно

en: Dakota
ru: Дакота

en: Damaged
ru: Повреждено

en: Dance forms
ru: Танцевальные формы

en: Danish
ru: Датский

en: Dargwa
ru: Даргинский

en: Dashed-on information omitted
ru: Запись не содержит "вписанной" информации

note: SPAN
en: Data base address (autogenerated)
ru: Адрес базы данных (создается автоматически)

en: Data type
ru: Тип данных

note: SCRIPT
en: Date
ru: Дата

en: Date 1
ru: Дата 1

en: Date 2
ru: Дата 2

en: Date element is not applicable
ru: Элемент даты не применим

en: Date element is totally or partially unknown
ru: Элемент даты полностью или частично неизвестен

en: Date entered on file
ru: Дата ввода записи в файл

en: Date of distribution/release/issue and production/recording session when different
ru: Дата распространения/выпуска и дата производства/записи при их различии

en: Dates unknown
ru: Даты неизвестны

en: Description:
ru: Описание:

note: SELECT name=f18
en: Descriptive cataloging form
ru: Описательная форма каталогизации

en: Detailed date
ru: Подробная дата

en: Deterioration stage
ru: Степень износа

en: Devanagari
ru: Деванагари

en: Diagram
ru: Схемы, таблицы, диаграммы и т.д.

en: Diameter of an open reel or disc, or the dimensions of a cassette, cartridge, or cylinder.
ru: Диаметр открытой катушки или диска либо размеры кассеты, картриджа или цилиндра.

en: Diazo
ru: Диазопленка

en: Dictionaries
ru: словари

en: Digital recording
ru: Цифровая запись

en: Digital storage
ru: Цифровое хранение

en: Dimaxion
ru: Димаксиона

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Dimensions of the medium used to encode the electronic resource. Only the most common dimensions are indicated. In many cases the dimensions apply to the container in which a magnetic or optical medium is encased. The field 007/04 code corresponding to the dimensions given in the description of the item are used. If no code exactly matches the dimensions of the medium (or container), code z is used.
ru: Размеры носителя, используемого для кодирования электронного ресурса. Указаны только самые распространенные размеры. Во многих случаях размеры относятся к контейнеру, в который заключен магнитный или оптический носитель. Используется код поля 007/04, соответствующий размерам, указанным в описании товара. Если никакой код в точности не соответствует размерам носителя (или контейнера), используется код z.

en: Dimensions of the microform; does not indicate the dimensions of the image.
ru: Размеры микроформы; не указывает размеры изображения.

en: Diorama
ru: диорама

en: Direct electronic
ru: Непосредственный электронный

en: Direct storage, not acoustical
ru: Прямое хранение, без акустики

en: Directories
ru: справочники-указатели

en: Disc master (negative)
ru: Мастер-диск (негатив)

en: Discographies
ru: дискография

en: Discography
ru: Дискография

en: Dissertation note:
ru: Примечание о диссертации:

en: Distributor:
ru: Дистрибьютор:

en: Divertimentos, serenades, cassations, divertissements, and notturni
ru: Дивертисменты, серенады, кассации и ноттурни

en: Document
ru: Документ

en: Dolby-A encoded
ru: кодировано Dolby-A

en: Dolby-B encoded
ru: кодировано Dolby-B

en: Dolby-C encoded
ru: кодировано Dolby-C

en: Drama
ru: драма

en: Dramas
ru: Драма

en: Dramas
ru: Драма

en: Drawing
ru: Рисунок

en: Duplicate
ru: Продублировать

en: Duplitized stock
ru: Дублированная неэкспонированная плёнка

en: EIAJ (1/2 in., reel)
ru: EIAJ (1/2 дюйма, катушка)

en: Each contains a blank (#) or a fill character (|)
ru: Каждый содержит пробел (#) или символ заполнения (|)

en: Earth moon globe
ru: Глобус Луны

en: Eckert
ru: Эккерта

en: Edition:
ru: Издание:

en: Egyptian
ru: Египетский

en: Eight track
ru: Восьмидорожечная

en: Electronic
ru: Электронный ресурс

en: Electronic resource
ru: Электронный ресурс

en: Electronic resources
ru: Электронные ресурсы

en: Element indicating the control field
ru: Элемент, обозначающий поле управления

en: Emulsion on film
ru: Эмульсия на пленке

note: SPAN
en: Encoding (forced Unicode)
ru: Кодировка (принудительный Unicode)

note: SELECT name=f17
en: Encoding level
ru: Уровень кодирования

en: Encyclopedias
ru: Энциклопедии

en: English
ru: English (английский язык)

en: English, Middle (1100-1500)
ru: Среднеанглийский (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
ru: Cтароанглийский (ок. 450-1100)

note: SCRIPT
en: Enter new control number
ru: Введите новый контрольный номер

en: Entry convention
ru: Запись

en: Equidistant conic
ru: Коническая равнопромежуточная

en: Equirectangular
ru: Равнопрямоугольная

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Essays
ru: эссе

en: Essays
ru: Эссе

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Ethiopic
ru: Эфиопский

en: Ethnological information
ru: Этнологическая информация

en: Exact bit depth
ru: Точная битовая глубина

note: SCRIPT
en: Exact bit depth 001-999
ru: Точная битовая глубина 001-999

en: Exact bit depth of the scanned image(s) that comprise the electronic resource, or a three-character alphabetic code which indicates that the exact bit depth cannot be recorded. Since only exact bit depth is useful, coding should not include missing digits represented by hyphens (-).
ru: Точная разрядность отсканированного изображения, составляющих электронный ресурс, или трехсимвольный буквенный код, который указывает, что точная разрядность не может быть записана. Поскольку полезна только точная битовая глубина, кодирование не должно включать пропущенные цифры, представленные дефисами (-).

en: Extended Roman
ru: Расширенный латинский

en: Facsimile
ru: Факсимиле

en: Facsimiles
ru: Факсимиле

en: Family of braille to which the item belongs. This is not the particular braille code, but the type of braille code used, representing different types of written symbols. Up to two braille types may be indicated, or the cataloging agency can choose to encode only the predominate type. Multiple codes are coded in order of predominance, if any. If fewer than two codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
ru: Семейство шрифтов Брайля, к которому принадлежит экземпляр. Это не конкретный код Брайля, а тип используемого кода Брайля, представляющий различные типы письменных символов. Можно указать до двух шрифтов Брайля, или каталогизирующее агентство может выбрать кодирование только преобладающего типа. Множественные коды кодируются в порядке преобладания, если таковые имеются. Если присвоено менее двух кодов, коды выравниваются по левому краю, а неиспользуемые позиции содержат пробелы (#).

en: Fantasias
ru: Фантазии

en: Far infrared
ru: Дальняя инфракрасная область спектра

en: Far ultraviolet
ru: Дальняя ультрафиолетовая область спектра

en: Federal/national
ru: Федеральный/национальный

en: Festschrift
ru: Юбилейное или памятное издание

en: Fiction
ru: художественная проза, беллетристика

en: Fiction
ru: Художественная литература, беллетристика

en: Fiction (not further specified)
ru: Беллетристика (без дальнейшей спецификации)

en: Fijian
ru: Фиджи

en: File formats
ru: Форматы файла

en: File reproduced from an electronic resource
ru: Файл воспроизведён с электронного ресурса

en: File reproduced from an intermediate (not microform)
ru: Файл воспроизведён с промежуточного носителя (кроме микроформы)

en: File reproduced from microform
ru: Файл воспроизведён с микроформы

en: File reproduced from original
ru: Файл воспроизведён с оригинала

en: Filipino
ru: Филиппинский

en: Film
ru: Фильм, пленка

en: Film base, other than safety film
ru: Иная основа киноплёнки (кроме киноплёнки на невоспламеняющейся основе)

en: Film cartridge
ru: Картриджная киноплёнка

en: Film cassette
ru: Кассетная киноплёнка

en: Film inspection date
ru: Дата проверки фильма

en: Film reel
ru: Катушечная киноплёнка

en: Film roll
ru: Рулонная киноплёнка

en: Filmographies
ru: фильмографии

en: Filmslip
ru: Короткий диафильм

en: Filmstrip
ru: Диафильм

en: Filmstrip cartridge
ru: Диафильм в картридже

en: Filmstrip roll
ru: Диафильм в ролике

en: Filmstrip, type unspecified
ru: Диафильм, тип не указан

en: Finnish
ru: Финский

en: First generation (master)
ru: Первое поколение (мастер-копия с оригинала)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Fixed data:
ru: Фиксированные данные:

en: Flamenco
ru: Фламенко

en: Flash card
ru: Флеш-карточки

en: Flexible base photographic, negative
ru: Гибкая фотографическая основа, негатив

en: Flexible base photographic, positive
ru: Гибкая фотографическая основа, позитив

en: Folk music
ru: Народная музыка

en: Folktales
ru: Народные сказки

en: Font
ru: шрифт

en: For the recording mode of the remote-sensing device, specifically, whether the sensor is involved in the creation of the transmission it eventually measures.
ru: Что касается режима записи устройства дистанционного зондирования, в частности, участвует ли датчик в создании передачи, которую он в конечном итоге измеряет.

en: Form lines
ru: Линии форм рельефа

en: Form of composition
ru: Форма композиции

en: Form of item
ru: Форма экземпляра

en: Form of material
ru: Форма материала

en: Form of original item
ru: Форма оригинала

en: Format code braille
ru: Шрифт Брайля, представленный по форматированным правилам

en: Format of music
ru: Форма изложения нотного текста

en: Formed by the union: ... and: ...
ru: Объединило: … и …

en: Forms
ru: Формы, бланки, анкеты и т. д.

en: Free-air
ru: В свободном воздухе

en: French
ru: Французский

en: French, Middle (ca. 1300-1600)
ru: Среднефранцузский (ок. 1300-1600)

en: French, Old (ca. 842-1300)
ru: Французский, старый (пр. 842-1300)

en: Frequency
ru: Частота

en: Fugues
ru: Фуги

en: Full (1) track
ru: Полная (1) дорожка

en: Full level
ru: полная запись

en: Full score
ru: Полная партитура

en: Full score, miniature or study size
ru: Полная партитура карманного или учебного формата

en: Gall
ru: Голла

en: Game
ru: Игра

en: Gauss-Kruger
ru: Гаусса-Крюгера

en: Genealogical tables
ru: Генеалогические таблицы, схемы

en: General
ru: для всіх

en: General angle of the device from which the remote-sensing image is made.
ru: Общий угол устройства, с которого снимается изображение дистанционного зондирования.

en: General position of the sensor relative to to the object under study.
ru: Общее положение датчика относительно исследуемого объекта.

en: General vertical near-sided
ru: Общая вертикальная левосторонняя

en: General;
ru: для всех;

en: Generation
ru: Поколение фильма

en: Genre/Form:
ru: Жанр/форма:

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
ru: Немецкий, выше среднего (пр. 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
ru: Немецкий, очень старый (пр. 750-1050)

en: Germanic (Other)
ru: Германские (другие)

en: Glass
ru: Стекло

en: Glass with lacquer
ru: Стекло с лаковым покрытием

en: Globe
ru: глобус

en: Gnomic
ru: Ортодромическая

en: Goode's homolographic
ru: равновеликая Гуда

en: Goode's homolosine
ru: гомолосинусоидальная проекция Гуда

en: Gospel music
ru: Духовная музыка

en: Gothic
ru: Готический

en: Government publication
ru: Правительственная публикация

en: Government publication-level undetermined
ru: Правительственная публикация, уровень юрисдикции определить невозможно

en: Gradient and bathymetric tints
ru: Градиентная и батиметрическая окраска

en: Graphic
ru: Графика

en: Gravity anomalies (general)
ru: Гравитационные аномалии (общие)

en: Gray scale
ru: Полутон (оттенки серого)

en: Greek
ru: греческий

en: Greek, Ancient (to 1453)
ru: Древнегреческий (до 1453)

en: Greek, Modern (1453- )
ru: Греческий, современный (1453- )

en: Groove width/groove pitch
ru: Ширина дорожки / глубина дорожки

en: Guarani
ru: Гуарани

en: Hachures
ru: Штрихи

en: Half (2) track
ru: Половина (2) дорожки

en: Hand colored
ru: Раскрашенный вручную

en: Handbooks
ru: справочники

en: Hardboard
ru: Оргалит

en: Hebrew
ru: иврит

en: Hi-8 mm.
ru: Hi-8 мм

en: High oblique
ru: Высокий наклон

en: High reduction
ru: Сильное уменьшение (031-060)

en: Hill-and-dale cutting
ru: Нарезка выступами и углублениями

en: Historical information
ru: Историческая информация

en: History
ru: История

en: How far away from the original material the item is (e.g., the actual negative film or original videotape in the camera). Generation data is used to evaluate the quality of available copies, to make preservation decisions, and to identify materials available for viewing and research.
ru: Как далеко находится объект от исходного материала (например, негативная пленка или оригинальная видеозапись в камере). Данные о создании используются для оценки качества имеющихся копий, принятия решений о сохранении и определения материалов, доступных для просмотра и исследования.

en: How the sound was originally captured and stored. Re-releases of recordings should be coded for the original capture and storage technique, even though such re-releases may have been enhanced using another technique.
ru: Как звук был первоначально захвачен и сохранен. Переиздания записей должны быть закодированы для оригинальной техники захвата и хранения, даже если такие переиздания могли быть улучшены с использованием другой техники.

en: Humor, satires, etc.
ru: Юмор, сатира и т.д.

en: Humor, satires, etc.
ru: Юмор, сатира и т.д.

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hymns
ru: Гимны

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Icon
ru: Значок

en: Illuminations
ru: Украшения и орнаменты, раскрашенные буквы в рукописи

en: Illustrations
ru: Иллюстрации

en: Illustrations - code 1
ru: Иллюстрации - код 1

en: Illustrations - code 2
ru: Иллюстрации - код 2

en: Illustrations - code 3
ru: Иллюстрации - код 3

en: Illustrations - code 4
ru: Иллюстрации - код 4

en: Image bit depth
ru: Битовая глубина изображения

en: Imbibition dye transfer prints
ru: Фильмокопия с нанесением красителя впитыванием

en: In transit
ru: В пути

en: In:
ru: В:

en: Inclusive dates of collection
ru: Даты собраний, коллекций

en: Incomplete
ru: Не завершён

en: Incomplete contents:
ru: Незаконченное содержание:

en: Index
ru: Указатель

en: Index present
ru: Есть указатель

en: Indexes
ru: указатели

en: Indexes:
ru: Указатели:

en: Indic (Other)
ru: Индийский (Другой)

note: SPAN
en: Indicator/subfield lengths
ru: Длина индикатора/подполя

en: Individual biography
ru: Биография отдельного лица

en: Indo-European (Other)
ru: Индоевропейский (Другой)

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Infometric SAR
ru: Инфометрический SAR

en: Information about the source of a digital file important to the creation, use and management of digitally reformatted materials.
ru: Информация об источнике цифрового файла важна для создания, использования и управления переформатированными материалами.

en: Ingush
ru: Ингушский

en: Instantaneous (recorded on the spot)
ru: Мгновенный (записывается на месте)

en: Instruction
ru: Инструкция

en: Instructional materials
ru: Инструктивные материалы

en: Instrumental and vocal parts
ru: Инструментальные и вокальные партии

en: Instrumental parts
ru: Инструментальные партии

en: Integrated entry
ru: Составная запись

en: Interactive multimedia
ru: Интерактивное мультимедиа

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ru: Интерлингва (Международная Ассоциация Вспомогательного Языка)

en: International intergovernmental
ru: Международный межправительственный

en: Interviews
ru: Интервью

en: Irish
ru: Ирландский

en: Irish, Middle (ca. 1100-1550)
ru: Ирландский, Средний (пр. 1100-1550)

en: Irish, Old (to 1100)
ru: Старый Ирландский (до 1100)

en: Isostatic
ru: Изостатические

en: Issued with:
ru: Издается в одной обложке вместе с:

en: Italian
ru: Итальянский

en: Item is a music sound recording
ru: Экземпляр является музыкальной звукозаписью

en: Item type
ru: Тип единицы

en: Items available for loan:
ru: Экземпляры, доступные для выдачи:

en: Items available for reference:
ru: Экземпляры, доступные для просмотра:

en: Japanese
ru: Японский

en: Javanese
ru: Японский

en: Jazz
ru: Джаз

en: Jumbo or enlarged braille
ru: Большой или увеличенный шрифт Брайля

en: Juvenile
ru: для юношества

en: Juvenile;
ru: для юношества (от 0 до 15);

en: Kabardian
ru: Кабардинский

en: Karachay-Balkar
ru: Карачаево-Балкарский

en: Karen languages
ru: Каренские языки

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Kind of color stock or print
ru: Вид цветной неэкспонированной плёнки или фильмокопии

en: Kind of compression the electronic resource has been subjected to. Used to judge the fidelity of the file to the original.
ru: Вид сжатия, которому подвергся электронный ресурс. Используется для определения верности файла оригиналу.

en: Kind of cutting
ru: Вид нарезки

en: Kind of cutting of the grooves used on a disc.
ru: Вид нарезания канавок, используемых на диске.

en: Kind of disc, cylinder or tape
ru: Вид диска, цилиндра или ленты

en: Kind of material
ru: Вид материала

en: Kind of material used in the manufacture of sound recordings (both instantaneous and mass-produced). This code is only intended to relate to a sound recording rendered on a mechanical device.
ru: Вид материала, используемого при изготовлении звукозаписей (как мгновенных, так и серийных). Этот код предназначен только для записи звука на механическом устройстве.

en: Kit
ru: комплект

en: Klingon (Artificial language)
ru: Клингонский (искусственный язык)

en: Korean
ru: Корейский

en: Krovak
ru: Кровак

en: LOC classification:
ru: Классификация Библиотеки Конгресса:

en: Lacquer coating
ru: Лаковое покрытие

en: Lambert conformal
ru: Равноугольная Ламберта

en: Lambert's azimuthal equal area
ru: азимутальная равновеликая Ламберта

en: Lambert's conformal conic
ru: коническая равноугольная Ламберта

en: Lambert's cylindrical equal area
ru: цилиндрическая Ламберта равновеликая

en: Land forms
ru: Рельефные формы

en: Land-based remote-sensing device
ru: Наземное дистанционно-воспроизводящее устройство

en: Language
ru: Язык

en: Language instruction
ru: Материал для изучения языков

en: Language material
ru: Языковой материал

en: Language:
ru: Язык:

en: Large print
ru: большая печать

en: Laserdisc
ru: Лазерный диск

en: Lateral or combined cutting
ru: Горизонтальная или комбинированная нарезка

en: Latest entry
ru: Последняя запись

en: Latin
ru: латинский

en: Latvian
ru: Латышский

en: Law reports and digests
ru: сборник судебных решений и обзоры

en: Leader builder &rsaquo; Authorities &rsaquo; Koha
ru: Ведущий компоновщик &rsaquo; Авторитеные источники &rsaquo; Koha

en: Leather
ru: Кожа

en: Lectures, speeches
ru: Лекции, речи

en: Legal articles
ru: юридические статьи

en: Legal cases and case notes
ru: судебные дела и документы по делу

en: Legislation
ru: законодательство

note: SPAN
en: Length of directory elements
ru: Длина элементов каталога

en: Letters
ru: Письма

en: Letters
ru: Письма

en: Level of compression
ru: Уровень сжатия

en: Level of contraction
ru: Уровень уплотнения

en: Level of deterioration of the motion picture film.
ru: Уровень износа киноплёнки

en: Libretto or text
ru: Либретто или текст

en: Line by line
ru: Линия за линией

en: Line over line
ru: Линия над линией

en: Literary braille
ru: Литература шрифтом Брайля

en: Literary form
ru: Литературный жанр

en: Literary text for sound recordings
ru: Художественный текст для звукозаписи

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Live action
ru: Игровое действие

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Loading...
ru: Идёт загрузка…

en: Local
ru: Местный (муниципальный)

en: Loose-leaf
ru: Вкладной лист

en: Lossless
ru: Сжатие без потерь

en: Lossy
ru: Сжатие данных с потерями

en: Lost
ru: Утеряно

en: Low German
ru: Нижняя Германия

en: Low oblique
ru: Низкий наклон

en: Low reduction ratio
ru: Слабое уменьшение (меньше, чем 016)

en: Luxembourgish
ru: Люксембургский

en: M-II (1/2 in., videocassette)
ru: M-II (1/2 дюйма, видеокассета)

en: MARC Code List for Countries
ru: Список кодов MARC для стран

en: MARC Code List for Languages
ru: Список кодов MARC для языков

en: MARC21 Plugin to build links between records
ru: Плагин MARC21 для построения ссылок между записями

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Madrigals
ru: Мадригалы

en: Magenta strip
ru: Пурпурная полоса

en: Magnetic audio tape in cartridge
ru: Магнитная аудиолента в картридже

en: Magnetic audio tape in cassette
ru: Магнитная аудиолента в кассете

en: Magnetic audio tape on reel
ru: Магнитная аудиолента на катушке

en: Magnetic disk
ru: Магнитный диск

en: Magnetic field
ru: Магнитное поле

en: Magnetic sound track on motion picture film
ru: Магнитная звуковая дорожка на киноплёнке

en: Magneto-optical disc
ru: Магнитно-оптический диск

en: Manned spacecraft
ru: Пилотируемый космический корабль

en: Manobo languages
ru: Языки Манобо

en: Manufacturer:
ru: Производитель:

en: Manuscript
ru: Рукопись

en: Manuscript cartographic material
ru: Рукописный картографический материал

en: Manuscript language material
ru: Рукописный языковой материал

en: Manuscript notated music
ru: Рукописные ноты

en: Map
ru: карта

en: Map serial
ru: Карта сериальная

en: Map series
ru: Серия карт

en: Maps
ru: Карты

en: Marches
ru: Марши

en: Mass-produced
ru: Диски массового производства

en: Masses
ru: Мессы

en: Master
ru: Эталон

en: Master tape
ru: Эталонная лента

en: Material out of which the cartographic item is made.
ru: Материал, из которого сделан картографический элемент.

en: Material out of which the globe is made.
ru: Материал, из которого сделан глобус.

en: Material type:
ru: Тип материала:

en: Mathematics and scientific braille
ru: Математика и научный Брайль

en: Mayan languages
ru: Языки Майя

en: Mazurkas
ru: Мазурки

en: Media type:
ru: Средство доступа:

en: Medium for sound
ru: Носитель для звука

en: Memoirs
ru: Мемуары

en: Mercator
ru: Меркатора

en: Merged with ... to form ...
ru: Слито с … чтобы образовать …

en: Metal
ru: Металл

en: Metal and glass
ru: Металл и стекло

en: Meteorological
ru: Метеорологическое

en: Microfiche
ru: Микрофиша

en: Microfiche cassette
ru: Кассетная микрофиша

en: Microfilm
ru: Микрофильм

en: Microfilm cartridge
ru: Картриджный микрофильм

en: Microfilm cassette
ru: Кассетный микрофильм

en: Microfilm reel
ru: Катушечный микрофильм

en: Microfilm roll
ru: Рулонный микрофильм

en: Microfilm slip
ru: Микрофильм в отрезках

en: Microform
ru: микропечать (печать на микроносителях)

en: Microgroove/fine
ru: Микродорожка/узкая

en: Microopaque
ru: Непрозрачная микроформа

en: Microscope slide
ru: Микроскопический слайд

en: Middle infrared
ru: Средняя инфракрасная область спектра

en: Middle ultraviolet
ru: Средний ультрафиолет

en: Miller
ru: Миллера

en: Miller's bipolar oblique conformal conic
ru: биполярная косая равноугольная коническая Миллера

en: Miniature or study size
ru: Полная партитура карманного или учебного формата

en: Minuets
ru: Менуэты

en: Miscellaneous languages
ru: Смешанные языки

en: Missing characters
ru: Пропущенные символы

en: Mixed
ru: Смешанный

en: Mixed Materials
ru: Разнотипные материалы

en: Mixed base (nitrate and safety)
ru: Смешанная основа (нитратная и невоспламеняющаяся)

en: Mixed collection
ru: Смешанная коллекция

en: Mixed emulsion
ru: Смешанная эмульсия

en: Mixed forms
ru: Произведения разных жанров

en: Mixed forms
ru: Произведения разных жанров

en: Mixed generation
ru: Смешанная генерация

en: Mixed material
ru: Смешаный материал

en: Mixed materials
ru: Разнотипные материалы

en: Mixed polarity
ru: Смешанная полярность

en: Mixed uses
ru: Смешанное использование

en: Mixing tracks
ru: Смешанные звуковые дорожки

en: Model
ru: Модель

en: Modified record
ru: Измененная запись

en: Modified stereographic for Alaska
ru: Модифицированная стереографическая для Аляски

en: Mollweide
ru: Мольвейде

en: Monaural
ru: Монофоническая

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Monographic series
ru: монографические сериальные издания

en: Monthly
ru: ежемесячно

en: Moon
ru: Мун

en: More specific color characteristics of the moving image than are contained in 007/03 (Color).
ru: Более конкретные цветовые характеристики движущегося изображения, чем в 007/03 (Цвет).

en: Motets
ru: Мотеты

en: Mother (positive)
ru: Матрица (позитив)

en: Motion picture
ru: Кинофильм

en: Motion picture music
ru: Музыка к кинофильмам

en: Motion picture presentation format
ru: Формат представления кинофильма

en: Multi-spectral, multidata
ru: Многоспектральные данные

en: Multi-temporal
ru: Многовременные данные

en: Multicolored
ru: Многоцветный

en: Multilocal
ru: Межтерриториальный (ниже уровня штата/области)

en: Multiple
ru: Несколько

en: Multiple braille types
ru: Многотиповой шрифт Брайля

en: Multiple dates
ru: Несколько дат

en: Multiple file formats
ru: Несколько форматов

en: Multiple forms
ru: Многожанровые формы

en: Multiple languages
ru: Несколько языков

en: Multiple physical forms
ru: Множественные физические формы

en: Multiple score formats
ru: Несколько форм изложения нотного текста

en: Multistate
ru: Межрегиональный (на уровне штата, провинции, области)

en: Music
ru: Музыка

en: Music Parts
ru: Музыкальные партии

en: Music braille
ru: Музыкальный шрифт Брайля

en: Musical revues and comedies
ru: Музыкальные ревю и комедии

en: Musical sound recording
ru: Музыкальная запись

en: NAB standard
ru: стандарт NAB

en: National bibliographic agency
ru: Национальное библиографическое агентство

en: Nature of contents
ru: Содержание

en: Nature of contents - code 1
ru: Содержание - код 1

en: Nature of contents - code 2
ru: Содержание - код 2

en: Nature of contents - code 3
ru: Содержание - код 3

en: Nature of contents - code 4
ru: Содержание - код 4

en: Nature of entire work
ru: Содержание общее

en: Neapolitan Italian
ru: Неаполитанский итальянский

en: Near infrared
ru: Ближняя инфракрасная область спектра

en: Near ultraviolet
ru: Ближняя ультрафиолетовая область спектра

en: Negative
ru: Негатив

en: Newspaper
ru: газета

en: Newspaper format
ru: Газетный формат

en: Next&gt;&gt;
ru: Далее &gt;&gt;

en: Next&gt;&gt;
ru: Далее &gt;&gt;

en: Nitrate base
ru: Нитратная основа

en: Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
ru: Нитратная: потемнение, потеря цвета, блёклость, запыление

en: Nitrate: congealed
ru: Нитратная: затвердевшая

en: Nitrate: frothy, bubbles, blisters
ru: Нитратная: пеистая, пузырьки, вздутия

en: Nitrate: powder
ru: Нитратная: обсыпание

en: Nitrate: pungent odor
ru: Нитратная: едкий запах

en: Nitrate: sticky
ru: Нитратная: липкая

en: Nitrate: suspicious odor
ru: Нитратная: подозрительный запах

en: No accompanying matter
ru: Нет сопроводительного материала

en: No alphabet or script given/No key title
ru: Не указан

en: No attempt to code
ru: Не кодировано

en: No biographical material
ru: Нет биографии

en: No dates given; B.C. date involved
ru: Даты не указаны; дата до н.э.

en: No determinable frequency
ru: Нет определяемой периодичности (частоты)

en: No illustrations
ru: Без иллюстраций

en: No index
ru: Нет указателя

en: No information provided
ru: Информация не предоставлена

en: No items available.
ru: Нет доступных единиц.

en: No linguistic content
ru: Без лингвистического содержания

en: No parts in hand or not specified
ru: Партий нет или не указано

en: No place, unknown, or undetermined
ru: Нет места, неизвестно или неопределено

en: No relief shown
ru: Рельеф не изображен

en: No secondary support
ru: Нет вторичной основы

en: No sound (silent)
ru: Без звука (немой)

en: No specific type
ru: нет специального типа

en: No specified braille music format
ru: Не указан музыкальный формат Брайля

en: No specified class of braille writing
ru: Не указан класс письменности Брайля

en: No specified nature of contents
ru: Не определено

en: No specified special format characteristics
ru: Характеристики специального формата не определены

en: No title
ru: Без заглавия

en: Nocturnes
ru: Ноктюрны

en: Non-ISBD
ru: не ISBD

en: Non-flexible base photographic, negative
ru: Негибкая фотографическая основа, негатив

en: Non-flexible base photographic, positive
ru: Негибкая фотографическая основа, позитив

en: Non-nitrate: advanced deterioration
ru: Ненитратная: прогрессирующий износ

en: Non-nitrate: detectable deterioration
ru: Ненитратная: обнаруженный износ (например, запах диацетата)

en: Non-nitrate: disaster
ru: Ненитратная: разрушение

en: Nonanamorphic (wide-screen)
ru: Неанаморфотный (широкий экран)

en: None apparent
ru: Без износа

en: None of the following
ru: Ни один из перечисленных

en: Nonmusical sound recording
ru: Немузыкальная звукозапись

en: Nonprojected graphic
ru: Непроекционная графика

en: Normal reduction
ru: Нормальное уменьшение (016-030)

en: Normalized irregular
ru: Предсказуемо нерегулярно

en: North American Indian (Other)
ru: Северный Американский Индийский (другой)

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Not a conference publication
ru: Не материалы конференции

en: Not a festschrift
ru: Не является юбилейным или памятным изданием

en: Not a government publication
ru: Не является правительственной публикацией

en: Not applicable
ru: Не применяется

en: Not arrangement or transposition or not specified
ru: Не аранжировка, транспозиция или не указано

en: Not fiction
ru: Нехудожественное произведение

en: Not fiction (not further specified)
ru: Не беллетристика (без дальнейшей спецификации)

en: Not modified
ru: Не изменен

en: Not specified
ru: Неизвестно

en: Not specified or not applicable
ru: связанная запись не требуется

en: Not specified or not applicable
ru: Не определено или не применимо

en: Notated music
ru: Записанная нотами музыка

en: Novels
ru: Романы, повести, новеллы, рассказы

en: Novels
ru: Романы, повести, новеллы, рассказы

en: Nubian languages
ru: Нубийские языки

en: Number of tracks on a tape.
ru: Количество треков на ленте.

en: Number specifying the reduction ratio for a microform, recorded as three digits. The number is right justified and each unused position contains a zero (e.g., 015, 048). A hyphen is used for any unknown portion of the reduction ratio (e.g., 03-, 1--, or ---)
ru: Число, указывающее коэффициент уменьшения для микроформы, записывается как три цифры. Номер выровнен по правому краю, и каждая неиспользуемая позиция содержит ноль (например, 015, 048). Дефис используется для любой неизвестной части коэффициента уменьшения (например, 03-, 1- или ---).

en: Numeric data
ru: Числовые данные

en: OPAC view:
ru: Вид в ЕК:

en: Object
ru: Объект

en: Oblique Mercator
ru: косая Меркатора

en: Offprints
ru: Отдельный оттиск

en: On hold
ru: Зарезервировано

en: One color
ru: Одноцветная

en: One file format
ru: Один формат

en: One-character alphabetic code describes indicates the target audience for which the material is intended
ru: Односимвольный буквенный код описывает целевую аудиторию, для которой предназначен материал

en: One-character alphabetic code that describes the intellectual level of the target audience for which the material is intended
ru: Односимвольный буквенный код, описывающий интеллектуальный уровень целевой аудитории, для которой предназначен материал

en: One-character alphabetic code that indicates the audience for which the item is intended.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий аудиторию, для которой предназначен экземпляр.

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is electronic resource (e.g, programs, data files, image files, digitized audio and video tapes, etc.).
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий категорию материала, к которой принадлежит экземпляр, является электронным ресурсом (например, программы, файлы данных, файлы изображений, оцифрованные аудио- и видеокассеты и т. д.).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is globe, which is defined as the model of a celestial body, usually the Earth or the celestial sphere, depicted on the surface of a sphere. Code d is used when 008/25 (Type of cartographic material) contains code d. A fill character (|) is not allowed in this position.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий категорию материала, к которой принадлежит экземпляр, - это глобус, который определяется как модель небесного тела, обычно Земли или небесной сферы, изображенного на поверхности сферы. Код d используется, когда 008/25 (Тип картографического материала) содержит код d. В этой позиции нельзя использовать символ-заполнитель (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is microform. Microform is a generic term for any medium, transparent or opaque, bearing microimages. A microimage is a unit (e.g., a page) of textual, graphic, or computer-generated material that is contained on aperture cards, microfiche, microfilm, microopaques, or other microformats and that is too small to be read without magnification. Microforms may be reproductions of existing textual or graphic materials or they may be original publications. A fill character (|) is not allowed in this position.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий категорию материала, к которой принадлежит экземпляр - микроформа. Микроформа - это общий термин для любых средних, прозрачных или непрозрачных, содержащих микроизображения. Микроизображение - это единица (например, страница) текстового, графического или компьютерного материала, который содержится на апертурных картах, микрофишах, микрофильмах, микропакетах или других микроформатах, и который слишком мал для чтения без увеличения. Микроформы могут быть репродукциями существующих текстовых или графических материалов или могут быть исходными публикациями. В этой позиции нельзя использовать символ-заполнитель (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is projected graphic which is defined as a two-dimensional representation intended to be projected without motion by means of an optical device, for example, a filmstrip, slide, or transparency. A fill character (|) is not allowed in this position.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий категорию материала, к которой принадлежит экземпляр, представляет собой проецируемую графику, которая определяется как двухмерное представление, предназначенное для проецирования без движения с помощью оптического устройства, например, диафильма, слайда или прозрачность. В этой позиции нельзя использовать символ-заполнитель (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is tactile material. Used for material intended to be read by touch. A fill character (|) is not allowed in this position.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий категорию материала, к которой принадлежит экземпляр, - тактильный материал. Используется для материалов, предназначенных для чтения на ощупь. В этой позиции нельзя использовать символ-заполнитель (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is unspecified, which means that the item is not identified by one of the other 007 code values or that its multiple physical forms are not being specifically denoted (for instance, when the item in hand is a collection containing different material categories and an institution chooses not to input separate 007 fields for the various components). A fill character (|) is not allowed in this position.
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает, что категория материала, к которой принадлежит экземпляр, не указана, что означает, что экземпляр не идентифицируется одним из других значений кода 007 или что его несколько физических форм не указываются специально (например, когда текущий экземпляр представляет собой коллекцию, содержащую различные категории материалов, и подразделение предпочитает не вводить отдельные поля 007 для различных компонентов). В этой позиции нельзя использовать символ-заполнитель (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the category of material to which the item belongs is videorecording, which is defined as a recording on which visual images, usually in motion and accompanied by sound, have been registered. It is designed for playback on a television receiver, or video monitor. A fill character (|) is not allowed in this position.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий категорию материала, к которой принадлежит экземпляр, - это видеозапись, которая определяется как запись, на которой были зарегистрированы визуальные изображения, обычно движущиеся и сопровождаемые звуком. Он предназначен для воспроизведения на телевизоре или видеомониторе. В этой позиции нельзя использовать символ-заполнитель (|).

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material for the item.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий форму материала для экземпляра.

en: One-character alphabetic code that indicates the form of material in which an item was originally published.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий форму материала, в которой экземпляр был первоначально опубликован.

en: One-character alphabetic code that indicates the frequency of an item; used in conjunction with 008/19 (Regularity).
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает периодичность экземпляра; используется вместе с 008/19 (Регулярность).

en: One-character alphabetic code that indicates the intended regularity of an item; used in conjunction with 008/18 (Frequency).
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает на предполагаемую регулярность экземпляра; используется вместе с 008/18 (Периодичность).

en: One-character alphabetic code that indicates the nature of an item if it consists entirely of a certain type of material. If the item can be considered more than one type of material, the types are recorded in 008/25-27 (Nature of contents) and 008/24 position is coded blank (#).
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает на природу экземпляра, если он полностью состоит из определенного типа материала. Если экземпляр может считаться более чем одним типом материала, типы записываются в 008/25-27 (Характер содержимого), а позиция 008/24 кодируется пустым (#).

en: One-character alphabetic code that indicates the original alphabet or script of the language of the title on the source item upon which the key title (field 222) is based.
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает исходный алфавит или алфавит языка заглавия в исходном экземпляре, на котором основано ключевое заглавие (поле 222).

en: One-character alphabetic code that indicates the technique used in creating motion in motion pictures or videorecordings.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий технику, используемую при создании движущихся изображений или видеозаписей.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of cartographic item described.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий тип описываемого картографического объекта.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of computer file described in the bibliographic record
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий тип компьютерного файла, описанного в библиографической записи.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of continuing resource.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий тип продолжающегося ресурса.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of dates given in 008/07-10 (Date 1) and 008/11-14 (Date 2). For continuing resources, the code in 008/06 also indicates the publication status.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий тип дат, указанных в 008/07-10 (Дата 1) и 008/11-14 (Дата 2). Для продолжающихся ресурсов код в 008/06 также указывает статус публикации.

en: One-character alphabetic code that indicates the type of visual material being described.
ru: Односимвольный буквенный код, обозначающий тип описываемого визуального материала.

en: One-character alphabetic code that indicates whether an item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает, опубликован или произведен экземпляр международным, национальным, провинциальным, государственным или местным правительственным учреждением, или любым подразделением такого органа, и, если да, то уровень юрисдикции агентство.

en: One-character alphabetic code that indicates whether or not an item contains biographical material, and if so, what the biographical characteristics are.
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает, содержит ли экземпляр биографические данные, и если да, то каковы биографические характеристики.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the computer file is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency (including intergovernmental bodies of all types), any subdivision of such a body and, if so, the jurisdictional level of the agency.
ru: Односимвольный буквенный код, указывающий, публикуется или создается компьютерный файл международным, национальным, провинциальным, государственным или местным правительственным учреждением (включая межправительственные органы всех типов), любым подразделением такого органа и, если да, уровень юрисдикции агентства.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, national, provincial, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает, публикуется или производится экземпляр международным, национальным, провинциальным, государственным или местным правительственным учреждением или для него, или любым подразделением такого органа, и, если да, то уровень юрисдикции агентство.

en: One-character alphabetic code that indicates whether the item is published or produced by or for an international, provincial, national, state, or local government agency, or by any subdivision of such a body, and, if so, the jurisdictional level of the agency.
ru: Односимвольный буквенный код, который указывает, опубликован или произведен экземпляр международным, провинциальным, национальным, государственным или местным правительственным учреждением, или любым подразделением такого органа, и, если да, то уровень юрисдикции агентство.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item
ru: Односимвольный буквенный код, определяющий форму материала для экземпляра

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described
ru: Односимвольный буквенный код, определяющий форму материала для описываемого экземпляра

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material for the item being described.
ru: Односимвольный буквенный код, определяющий форму материала для описываемого экземпляра.

en: One-character alphabetic code that specifies the form of material.
ru: Односимвольный буквенный код, определяющий форму материала.

en: One-character alphabetic that specifies the form of material for the item
ru: Односимвольный алфавит, определяющий форму материала для экземпляра

en: One-character code that contains a blank (#) or a fill character (|).
ru: Односимвольный код, содержащий пробел (#) или символ заполнения (|).

en: One-character code that indicates the format of a musical composition (e.g., piano-conductor score). "Staff notation" in this element refers to music written using staves. "Musical notation" refers to music written using staves or graphic, symbolic, or word-based notation.
ru: Односимвольный код, обозначающий формат музыкального произведения (например, партитура для фортепиано с оркестром). "Обозначение нотоносца" в этом элементе относится к музыке, написанной с использованием нотоносцев. "Музыкальная нотация" относится к музыке, написанной с использованием нотных станков или графических, символических или словесных нот.

en: One-character code that indicates the original cataloging source of the record. If the cataloging source is known, it is identified in subfield $a of field 040 (Cataloging Source).
ru: Односимвольный код, указывающий на исходный каталогиз. источник записи. Если источник каталогизации известен, он указывается в подполе $a поля 040 (Источник каталогизации).

en: One-character code that indicates whether any data in a bibliographic record is a modification of information that appeared on the item being cataloged or that was intended to be included in the MARC record.
ru: Односимвольный код, который указывает, являются ли какие-либо данные в библиографической записи модификацией информации, появившейся в каталогизируемом экземпляре или предназначенной для включения в запись MARC.

en: One-character code that indicates whether or not the item is published or produced by or for an international, national, state, provincial, or local government agency, or by any subdivision of such a body
ru: Односимвольный код, который указывает, опубликован ли экземпляр или произведен ли он международным, национальным, государственным, провинциальным или местным правительственным учреждением или для него или любым подразделением такого органа.

en: One-character code that indicates whether the item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
ru: Односимвольный код, который указывает, состоит ли экземпляр из материалов, отчетов или конспектов конференции.

en: One-character code that indicates whether the item is a festschrift
ru: Односимвольный код, который указывает, является ли издание юбилейным или памятным

en: One-character code used to indicate the literary form of an item. Numeric codes 0 and 1 provide a generic identification of whether or not the item is a work of fiction. Alphabetic codes may be used to identify specific literary forms.
ru: Односимвольный код, используемый для обозначения литературного жанра экземпляра. Цифровые коды 0 и 1 позволяют определить, является ли предмет произведением художественной литературы. Для обозначения определенных литературных жанров могут использоваться буквенные коды.

en: One-character numeric code that indicates whether an item consists of the proceedings, reports, or summaries of a conference.
ru: Односимвольный цифровой код, который указывает, состоит ли экземпляр из материалов, отчетов или конспектов конференции.

en: One-character numeric code that indicates whether the item includes an index to its own contents
ru: Односимвольный числовой код, который указывает, включает ли экземпляр указатель своего собственного содержимого

en: One-character numeric code that indicates whether the item or accompanying material includes a location index or gazetteer.
ru: Односимвольный цифровой код, который указывает, включает ли экземпляр или сопроводительный материал указатель местоположения или географический справочник.

en: One-character numeric code that indicates whether the item was cataloged according to successive entry, latest entry, or integrated entry cataloging conventions.
ru: Односимвольный цифровой код, который указывает, был ли экземпляр каталогизирован в соответствии с правилами каталогизации последовательной записи, последней записи или интегрированной записи.

en: Online
ru: Онлайн

en: Online access:
ru: Электронный ресурс:

en: Online resources:
ru: Электронное местонахождение и доступ:

en: Online system or service
ru: Онлайн-система или сервис

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Open score
ru: Открытая партитура

en: Operas
ru: Оперы

en: Optical and magnetic sound track on motion picture film
ru: Оптическая и магнитная звуковая дорожка на киноплёнке

en: Optical disc
ru: Оптический диск

en: Optical sound track on motion picture film
ru: Оптическая звуковая дорожка на киноплёнке

en: Oratorios
ru: Оратории

en: Organization
ru: Коллектив

en: Original
ru: Исходный

en: Original alphabet or script of title
ru: Оригинальный алфавит или графика заглавия

en: Original language:
ru: Исходный язык:

en: Orthographic
ru: Ортографическая

en: Other
ru: другое

en: Other acoustical data
ru: Другие акустические данные

en: Other classification:
ru: ББК:

en: Other editions:
ru: Другие издания/редакции:

en: Other infrared data
ru: Другие данные инфракрасного излучения

en: Other microwave data
ru: Другие микроволновые данные

en: Other photographic medium
ru: Другой фотографический носитель

en: Other related works:
ru: Другие взаимосвязанные произведения (ресурсы):

en: Other special physical characteristics about the braille.
ru: Другие особые физические характеристики шрифта Брайля.

en: Other title:
ru: Вариант заглавия:

en: Other tone
ru: Другой тон

en: Other ultraviolet data
ru: Другие данные ультрафиолетового излучения

en: Other wide-screen format
ru: Другой широкоэкранный формат

en: Otomian languages
ru: Отомангские языки

en: Outline
ru: Эскизный формат

en: Outtakes
ru: Кадры, изъятые при монтаже

note: SCRIPT
en: Override
ru: Отменить

en: Overtures
ru: Увертюры

en: Painting
ru: Живопись

en: Paper
ru: Бумага

en: Paper with lacquer or ferrous oxide
ru: Бумага с лаковым покрытием или оксидом железа

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Parchment
ru: Пергамент

en: Part-songs
ru: Хоровые песни

en: Partial contents:
ru: Выборочное содержание:

en: Passacaglias
ru: Пассакалии

en: Passion music
ru: «Страсти»

en: Passive microwave mapping
ru: Пассивная микроволновая картографическая съемка

en: Patent document
ru: патентный документ

en: Patent information:
ru: Патентная информация:

en: Pavans
ru: Паваны

en: Pending hold
ru: В ожидании

en: Performer-conductor part
ru: Дирекцион

en: Periodical
ru: периодическое издание

en: Persian
ru: Персидский

en: Phonodisc, phonowire, etc
ru: Аудиодиски, аудиокассеты, фонодиски и т.д.

en: Phonodisc, phonowire, etc.
ru: Аудиодиски, аудиокассеты, фонодиски и т.д.

en: Photocopy
ru: Фотокопия

en: Photocopy, blueline print
ru: Ксерокопия, печать синей линией

en: Photograph, type unspecified
ru: Фотография, тип не указан

en: Photographic technique used to produce the cartographic item.
ru: Фотографическая техника, используемая для изготовления картографического экземпляра.

en: Photographs
ru: Фотографии

en: Photomechanical print
ru: Фотомеханическая печать

en: Photonegative
ru: Фотонегатив

en: Photoprint
ru: Фотооттиск

en: Physcial Description
ru: Физическое описание

en: Physicial medium
ru: Физический носитель

en: Piano score
ru: Клавираусцуг (партитура для фортепиано)

en: Pictorially
ru: Перспективное изображение рельефа рисунком

en: Picture
ru: Двумерный изображающий объект

en: Picture card, post card
ru: Художественная открытка, почтовая открытка

en: Planetary or lunar globe
ru: Глобус планеты или спутника планеты (не Земли)

en: Plans
ru: Планы

en: Plaster
ru: Штукатурка, гипс

en: Plastic
ru: Пластик

en: Plastic with metal
ru: Пластик с металлом

en: Plates
ru: Иллюстрации на отдельных листах

en: Platform construction type
ru: Тип конструкции платформы

en: Platform use category
ru: Категория использования платформы

en: Play this sample
ru: Воспроизвести этот образец

en: Playback characteristics for sound recordings, including special equipment or equalization necessary for proper playback. This code is not used to indicate special processes used during recording unless those processes must be applied during playback.
ru: Характеристики воспроизведения звукозаписей, включая специальное оборудование или эквализацию, необходимую для правильного воспроизведения. Этот код не используется для обозначения специальных процессов, используемых во время записи, если только эти процессы не должны применяться во время воспроизведения.

en: Playback speed of the sound recording. This code is only intended to relate to the playing speed of a sound recording rendered on a mechanical device.
ru: Скорость воспроизведения звукозаписи. Этот код предназначен только для определения скорости воспроизведения звуковой записи, воспроизводимой на механическом устройстве.

en: Playing cards
ru: Игральные карты

en: Plugin to build links between records
ru: Плагин для построения ссылок между записями

en: Poetry
ru: Поэзия, стихи

en: Poetry
ru: Поэзия, стихи

en: Polar stereographic
ru: Полярная стереографическая

en: Polonaises
ru: Полонезы

en: Polyconic
ru: Поликоническая

en: Popular music
ru: Популярная музыка

en: Porcelain
ru: Фарфор

en: Portraits
ru: Портреты

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Positive
ru: Позитив

en: Positive/negative aspect
ru: Позитив/негатив

en: Positive/negative aspect of the photocopy or film of the cartographic item, also referred to as polarity.
ru: Позитивный/негативный аспект фотокопии или пленки картографического объекта, также называемый полярностью.

en: Positive/negative polarity of the microform.
ru: Положительная/отрицательная полярность микроформы.

en: Postcard
ru: Открытка

en: Poster
ru: Плакат

en: Prakrit languages
ru: Пракриты языки

en: Pre-adolescent
ru: для детей среднего школьного возраста (9-13 лет)

en: Pre-adolescent;
ru: для детей среднего школьного возраста (9-13);

en: Pre-production
ru: Подготовка к производству

en: Preludes
ru: Прелюдии

en: Preschool
ru: для детей ясельного возраста от 0 до 5 лет

en: Preschool;
ru: для детей от 0 до 5;

en: Present
ru: Присутствуют

en: Presentation format for motion pictures.
ru: Формат представления кинофильма

en: Preservation
ru: Сохранность (для хранения)

en: Primary
ru: для детей младшего возраста от 6 до 8 лет

en: Primary support material
ru: Материал первичной основы

en: Primary use intended for the platform specified in 007/06 (Platform construction type).
ru: Основное использование предназначено для платформы, указанной в 007/06 (Тип конструкции платформы).

en: Primary;
ru: для детей младшего возраста от 6 до 8;

en: Print
ru: Печать

en: Print Page
ru: Распечатать страницу

en: Print/braille
ru: Печать/шрифт Брайля

en: Printing master
ru: Мастер-копия с микроформы

en: Production elements
ru: Элементы производства

en: Production rolls
ru: Производственные ролики

en: Production/reproduction details
ru: Детали изготовления/воспроизведения

en: Profile
ru: Профиль

en: Program music
ru: Программная музыка

en: Programmed texts
ru: программированные тексты

en: Projected graphic
ru: Проекционная графика

en: Projected medium
ru: Проекционная графика

en: Projection
ru: Проекция

en: Projection not specified
ru: Проекция не определена

en: Publication date and copyright date
ru: Дата публикации и дата авторского права

en: Publication details:
ru: Публикация:

en: Publisher number:
ru: Номер издателя:

en: Publisher:
ru: Издатель:

en: Puzzle
ru: Головоломка

en: Quadraphonic, multichannel, or surround
ru: Квадрофоническая, многоканальная или круговая

en: Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
ru: Quadruplex (1 дюйм или 2 дюйма, катушка)

en: Quality assurance target(s)
ru: Объекты гарантии качества

en: Quarter (4) track
ru: Четверть (4) дорожки

en: Quarterly
ru: ежеквартально

en: Questionable date
ru: Дата под вопросом

en: Radiograph
ru: Радиографическое изображение

en: Ragtime music
ru: Музыка регтайм

en: Range of years of bulk of collection
ru: Даты основной части собрания, коллекции

en: Ratio element is not applicable
ru: Элемент соотношения не применим

en: Realia
ru: все другие трехмерные объекты, не охваченные другими кодами (например, одежда, шитье, ткани, инструменты, посуда) И природные объекты

note: SPAN
en: Record length (autogenerated)
ru: Длина записи (создается автоматически)

note: SELECT name=f5
en: Record status
ru: Статус записи

en: Red strip
ru: Красная полоса

en: Reduction rate varies
ru: Различные кратности уменьшения

en: Reduction ratio
ru: Масштаб уменьшения

en: Reduction ratio range
ru: Масштаб кратности уменьшения

en: Reduction ratio range for a microform. The specific reduction ratio is recorded in 007/06-08 (Reduction ratio).
ru: Масштаб кратности уменьшения для микроформ. Конкретный масштаб уменьшения записан в 007/06-08 (коэффициент уменьшения).

en: Reference print/viewing copy
ru: Справочная позитивная/смотровая копия

en: Refined categories of color
ru: Утонченные категории цвета

en: Reflective infrared
ru: Отражённое инфракрасное излучение

en: Reformatting quality
ru: Качество переформатирования

en: Reformatting quality of the electronic resource; an overall assessment of the physical quality of the electronic resource in relation to its intended use. It can be used to judge the level of quality of a file, and an institution's commitment to maintain its availability over time.
ru: Качество переформатирования электронного ресурса; общая оценка физического качества электронного ресурса в отношении его предполагаемого использования. Его можно использовать для оценки уровня качества файла и готовности учреждения поддерживать его доступность с течением времени.

en: Regular
ru: Регулярно

en: Regular print
ru: обыкновенная печать

en: Regular print reproduction
ru: Обычная печать

en: Regularity
ru: Регулярность

en: Rehearsals
ru: Репетиции

en: Related works:
ru: Связанные работы:

en: Relief
ru: Рельеф

en: Remote
ru: Удаленный ресурс

en: Remote-sensing image
ru: Изображение дистанционного зондирования

en: Replacement
ru: Замена (страховая копия)

en: Report number:
ru: Номер отчёта:

en: Reporting
ru: Отчетный материал

en: Representational
ru: Изобразительные или графические данные

en: Reprint/reissue date and original date
ru: Дата репринта/переиздания и оригинала

en: Requiems
ru: Реквиемы

note: %1$s:  from | html %2$s:  to | html %3$s:  total | html
en: Results %s to %s of %s
ru: Результаты %s to %s of %s

en: Review:
ru: Обзор:

en: Reviews
ru: рецензии

en: Rhapsodies
ru: Рапсодии

en: Ricercars
ru: Ричеркары

en: Robinson
ru: Робинсона

en: Rock drawings
ru: Изображение горного рельефа

en: Rock music
ru: Рок-музыка

en: Roll
ru: Ролик

en: Rondos
ru: Рондо

en: Running time for motion pictures and videorecordings
ru: Продолжительность

en: Rushes
ru: Предварительный монтаж

en: Russian
ru: Русский

en: S E N 3
ru: SEN 3

en: SAR-cross polarization
ru: SAR - кросс-поляризация

en: SAR-like polarization
ru: SAR - поляризация

en: SAR-multi-frequency (multichannel)
ru: SAR многочастотный (многоканальный)

en: Safety base, acetate undetermined
ru: Невоспламеняющаяся основа, неопределенная ацетатная

en: Safety base, diacetate
ru: Невоспламеняющаяся основа, диацетатная

en: Safety base, mixed
ru: Невоспламеняющаяся основа, смешанная

en: Safety base, polyester
ru: Невоспламеняющаяся основа, полиэстер

en: Safety base, triacetate
ru: Невоспламеняющаяся основа, триацетатная

en: Safety base, undetermined
ru: Невоспламеняющаяся основа, неопределенная

en: Safety film
ru: Киноплёнка на невоспламеняющейся основе

en: Salishan languages
ru: Салишские языки

en: Samples
ru: Образцы, шаблоны и т. д.

en: Save
ru: Сохранить

en: Scope and content:
ru: Область применения и содержание:

en: Score
ru: Ноты

en: Search for
ru: Поиск для

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Secondary support material
ru: Материал вторичной основы

en: Section
ru: Раздел

en: Section by section
ru: Группа за группой

en: Seismic surveys
ru: Сейсмическая разведка

en: Select a type of material
ru: Выбрать тип материала

note: LABEL
en: Select a type of material to specify the variable values
ru: Выберите тип материала, чтобы указать значения переменных

en: Semiannual
ru: один раз на полугодие (дважды на год)

en: Semimonthly
ru: дважды на месяц

en: Semiweekly
ru: дважды в неделю

en: Sensor type
ru: Тип датчика

en: Separate supplement to another work
ru: Карта-приложение

en: Separated from:
ru:  Выделилось из:

en: Sepia tone
ru: Оттенки сепии

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serial/Integrating resource
ru: Сериальный/Интегрированный ресурс

en: Series
ru: Серия

en: Series:
ru: Серия:

en: Service copy
ru: Рабочая копия

en: Set
ru: Установить

en: Set:
ru: Набор:

en: Shading
ru: Однотонный

en: Shellac
ru: Шеллак

en: Short form scoring
ru: Краткая форма партитуры

en: Short stories
ru: Короткие рассказы, новеллы

en: Short stories
ru: Короткие рассказы, новеллы

en: Shortened
ru: Сокращенная запись

en: Shortwave infrared (SWIR)
ru: Коротковолновое инфракрасное излучение (SWIR)

en: Show analytics
ru: Показать аналитическое описание

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: Show values for '%s' material type?
ru: Показать значения для материала '%s'?

en: Show volumes
ru: Показать тома

en: Sicilian Italian
ru: Сицилийский итальянский

en: Sidelooking airborne radar (SLAR)
ru: Бортовой радар с боковым обзором (SLAR)

en: Sign languages
ru: Языки жестов

en: Silver halide
ru: Серебряногалоидная

en: Single known date/probable date
ru: Одна известная дата / вероятная дата

en: Single line
ru: Отдельная линия

en: Single map
ru: Отдельная карта

en: Sinusoidal
ru: Синусоидальная

en: Six characters that indicate the most recent film inspection date; the date is recorded in the pattern ccyymm (century/year/month). A hyphen is used for any unknown portion of the date. Six fill characters (||||||) are used if no attempt is made to code these character positions.
ru: Шесть символов, обозначающих дату последней проверки фильма; дата записывается в формате ccyymm (век/год/ месяц). Дефис используется для любой неизвестной части даты. Шесть символов заполнения (||||||) используются, если не предпринимается попыток закодировать эти позиции символов (Не кодировано).

en: Six undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
ru: Шесть неопределенных позиций символов; каждый содержит пробел (#) или символ заполнения (|).

en: Sixteen track
ru: Шестнадцатидорожечная

en: Skin
ru: Другие кожаные материалы (кроме кожи, веленя, пергамента)

en: Slide
ru: Слайд

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Sonar--bottom topography images, sidescan
ru: Сонар - донные топографические изображения, боковое сканирование

en: Sonar--bottom topography, near-bottom
ru: Сонар - донная топография вблизи дна

en: Sonar--bottom topography, near-surface
ru: Сонар - донная топография вблизи поверхности

en: Sonar--water depth
ru: Сонар - глубоководные данные

en: Sonatas
ru: Сонаты

en: Songs
ru: Песни

en: Sound
ru: Ноты и звукозаписи

en: Sound cartridge
ru: Звуковой картридж

en: Sound cassette
ru: Звуковая кассета

en: Sound disc
ru: Звуковой диск

en: Sound on medium
ru: Звук на носителе

en: Sound on medium or separate
ru: Звук на носителе или отдельно

en: Sound recording
ru: Звукозапись

en: Sound separate from medium
ru: Звук отдельно от носителя

en: Sound-tape reel
ru: Катушка со звуковой лентой

en: Sound-track film
ru: Фильм со звуковой дорожкой

en: Sounds
ru: Звуки

en: Space oblique Mercator
ru: Пространственная косая Меркатора

en: Space observing
ru: Наблюдение за космосом

en: Spaceborne
ru: В космосе

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spanner short form scoring
ru: Краткая форма партитуры

en: Special class of cartographic material to which the item belongs. Usually the class of physical object, e.g., a diagram.
ru: Особый класс картографического материала, к которому принадлежит экземпляр. Обычно это класс физического объекта, например, диаграмма.

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs (e.g., a magnetic disk).
ru: Особый класс материала (обычно класс физического объекта), к которому принадлежит экземпляр (например, магнитный диск).

en: Special class of material (usually the class of physical object) to which an item belongs, e.g., a celestial globe.
ru: Особый класс материала (обычно класс физического объекта), к которому принадлежит экземпляр, например, небесный шар.

en: Special class of material to which the item belongs
ru: Особый класс материала, к которому относится экземпляр

en: Special class of material, usually the class of physical object, to which an item belongs.
ru: Особый класс материала, обычно класс физического объекта, к которому принадлежит экземпляр.

en: Special class of microform to which the item belongs. (e.g., a microopaque).
ru: Особый класс микроформ, к которому принадлежит экземпляр (например, непрозрачная микроформа).

en: Special class of motion picture to which the item belongs., e.g., a film reel.
ru: Особый класс кинофильма, к которому принадлежит экземпляр. Например, кинолента.

en: Special class of nonprojected graphic to which the item belongs, (e.g., a picture).
ru: Специальный класс непроекционной графики, к которому принадлежит экземпляр (например, изображение).

en: Special class of projected graphic to which the item belongs, e.g., a slide.
ru: Специальный класс проецируемой графики, к которому принадлежит экземпляр, например слайд.

en: Special class of sound recording to which the item belongs (e.g., a cylinder).
ru: Особый класс звукозаписи, к которому принадлежит экземпляр (например, цилиндр).

en: Special class of tactile materialspecific material to which the item belongs.
ru: Особый класс тактильных материалов - особый материал, к которому принадлежит экземпляр.

en: Special class of textual material to which an item belongs.
ru: Особый класс текстового материала, к которому принадлежит экземпляр.

en: Special class of videorecording to which an item belongs.
ru: Особый класс видеозаписи, к которому принадлежит экземпляр.

en: Special format characteristics
ru: Характеристики специального формата

en: Special physical characteristics
ru: Специальные физические характеристики

en: Special playback characteristics
ru: Специальные характеристики воспроизведения

en: Specialized
ru: для специалистов

en: Specialized;
ru: для специалистов;

en: Specific material designation
ru: Специфическое обозначение материала

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether that sound is carried on the item itself or is in the form of accompanying material) and the type of sound playback required.
ru: Конкретный носитель, используемый для передачи звука экземпляра (независимо от того, переносится ли этот звук на самом экземпляре или в форме сопутствующего материала), и тип требуемого воспроизведения звука.

en: Specific medium used to carry the sound of an item (whether the sound is on the projected graphic or separate) and the type of sound playback required for the item.
ru: Конкретный носитель, используемый для передачи звука экземпляра (независимо от того, присутствует ли звук на проецируемой графике или отдельно), и тип воспроизведения звука, необходимый для экземпляра.

en: Specific medium used to carry the sound of an item, whether that sound is carried on the videorecording or is separate, and the type of sound playback required for the item.
ru: Конкретный носитель, используемый для передачи звука экземпляра, независимо от того, переносится ли этот звук на видеозаписи или является отдельным, и тип воспроизведения звука, необходимый для экземпляра.

en: Spectral, acoustic, or magnetic characteristics of the data received by the device producing the remote-sensing image. It can be used to indicate both the wave length of radiation measured and the type of sensor used to measure it.
ru: Спектральные, акустические или магнитные характеристики данных, полученных устройством, создающим изображение дистанционного зондирования. Его можно использовать для обозначения длины волны измеряемого излучения и типа датчика, используемого для его измерения.

en: Speeches
ru: Речи, выступления

en: Speeches
ru: Речи, выступления

en: Speed
ru: Скорость

en: Split into .. and ...:
ru: Разделился на ... и …:

en: Spoken language:
ru: Разговорный язык:

en: Spot heights
ru: Точки отметки высот

en: Square dance music
ru: Кадрили

en: Stamper (negative)
ru: Матрица (негатив)

en: Standalone device
ru: Автономное устройство

en: Standard 8 mm.
ru: Стандартный 8 мм

en: Standard 8 mm. film width
ru: Стандартный 8 мм

en: Standard silent aperture (full frame)
ru: Стандартная немая апертура (полная рамка кадра)

en: Standard sound aperture (reduced frame)
ru: Стандартная звуковая апертура (уменьшенная рамка кадра)

en: Standards/specifications
ru: Стандарты/технические условия

note: INPUT type=submit
en: Start search
ru: Начать поиск

en: State, provincial, territorial, dependent, etc.
ru: Территория, область, край, штат, провинция, и т.д.

en: Statistics
ru: Статистика

en: Stencil color
ru: Трафаретная раскраска

en: Stereographic
ru: Стереографическая

en: Stereophonic
ru: Стереофоническая

en: Stone
ru: Камень

en: Studies and exercises
ru: Этюды и упражнения

en: Study print
ru: Дидактические карточки

en: Subject(s):
ru: Тематика(и):

en: Subject:
ru: Предмет:

en: Submersible remote-sensing device
ru: Подводное дистанционно-воспроизводящее устройство

en: Successive entry
ru: Последующая запись

en: Suites
ru: Сюиты

en: Summary:
ru: Сводка:

en: Super 8 mm./single 8 mm.
ru: Супер 8 мм / отдельная 8 мм

en: Super 8 mm./single 8 mm. film width
ru: Супер 8 мм / отдельная 8 мм

en: Super-VHS (1/2 in., videocassette)
ru: Super-VHS (1/2 дюйма, видеокассета)

en: Superseded by:
ru: Заменен на:

en: Superseded in part by:
ru: Заменен частично на:

en: Supersedes in part:
ru: Заменен частично:

en: Supersedes:
ru: Заменен:

en: Supplement:
ru: Приложение:

en: Surface
ru: На поверхности

en: Surface observing
ru: Наблюдение за поверхностью

en: Surveys of literature in a subject area
ru: Обзоры литературы по теме

en: Swedish
ru: Шведский

en: Swiss German
ru: Швейцарский немецкий

en: Symphonic poems
ru: Симфонические поэмы

en: Symphonies
ru: Симфонии

en: Synthetic
ru: Синтетические материалы

en: Synthetic and glass
ru: Синтетика и стекло

en: Synthetic aperture radar (SAR)-Single frequency
ru: Радар с синтезированной апертурой (SAR) - Отдельная частота

en: Tactile material
ru: Тактильный материал

en: Tactile, with no writing system
ru: Тактильный материал без системы письма

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tape cartridge
ru: Картридж с магнитной лентой

en: Tape cassette
ru: Кассета с магнитной лентой

en: Tape configuration
ru: Конфигурация ленты

en: Tape duplication master
ru: Дубликат эталонной ленты

en: Tape reel
ru: Бобина с лентой

en: Target audience
ru: Целевое назначение

en: Technical and/or historical information on instruments
ru: Техническая и/или историческая информация об инструментах

en: Technical drawing
ru: Технический чертеж

en: Technical information on music
ru: Техническая информация о музыке

en: Technical reports
ru: технические отчёты

en: Technique
ru: Техника исполнения материала

en: Terrestrial globe
ru: Глобус Земли

en: Test pressing
ru: Пробная штамповка

en: Text
ru: Текст

en: Thai
ru: Тайский

en: Thematic index
ru: Тематический указатель

en: Thermal infrared
ru: Тепловое инфракрасное излучение

en: Theses
ru: тезисы

en: Three layer stock, low fade
ru: Трехслойная неэкспонированная плёнка пониженной четкости

en: Three times a month
ru: трижды на месяц

en: Three times a week
ru: трижды на неделю

en: Three times a year
ru: трижды на год

en: Three-character alphabetic code
ru: Трехсимвольный буквенный код

en: Three-character code that indicates the braille music format of the item. The music formats are the way measures, sections, parts, and related information, such as words, are presented in relation to each other. Up to three formats may be indicated, left justified in order of predominance. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#).
ru: Трехзначный код, обозначающий музыкальный формат экземпляра по системе Брайля. Музыкальные форматы - это способ представления тактов, разделов, частей и связанной информации, такой как слова, по отношению друг к другу. Может быть указано до трех форматов, выровненных по левому краю в порядке преобладания. Если присвоено менее трех кодов, коды выравниваются по левому краю, а неиспользуемые позиции содержат пробелы (#).

en: Three-digit number that indicates the total running time of the motion picture or videorecording. The number is right justified and each unused position contains a zero.
ru: Трехзначное число, указывающее общее время воспроизведения движущегося изображения или видеозаписи. Номер выровнен по правому краю, и каждая неиспользованная позиция содержит ноль.

en: Three-dimensional artifact or naturally occurring object
ru: Трехмерный естественный или искусственный объект

en: Three-layer stock
ru: Трехслойная неэкспонированная плёнка

en: Tint
ru: Оттенок

en: Tinted and toned
ru: Оттеночный и тонированный

en: Title bands/inter-title rolls
ru: Ленты титров / ролики субтитров

en: Title translated:
ru: Перевод заглавия каталогизирующей организацией:

en: Toccatas
ru: Токкаты

en: Toy
ru: Игрушка

en: Transparency
ru: Прозрачные материалы (например, диапозитив)

en: Transposition
ru: Переложение

en: Transposition and arrangement
ru: Переложение и аранжировка

en: Transverse Mercator
ru: Поперечная Меркатора

en: Treaties
ru: Договоры

en: Triennial
ru: один раз на три года

en: Trims
ru: Вырезанные кадры

en: Trio-sonatas
ru: Трио-сонаты

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkish, Ottoman
ru: Турецкий, Оттоманский

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Twelve track
ru: Двенадцатидорожечная

en: Two undefined character positions; each contains a blank (#) or a fill character (|).
ru: Две неопределенные позиции символов; каждый содержит пробел (#) или символ заполнения (|).

en: Two- or three-character alphabetic code that indicates the place of publication, production, or execution.
ru: Двух- или трехсимвольный буквенный код, обозначающий место публикации, производства или исполнения.

en: Two-character alphabetic code
ru: Двухсимвольный буквенный код

en: Two-character alphabetic code that indicates the form of composition. Codes are based on Library of Congress subject headings. If more than one code is appropriate, the code mu (Multiple forms) is used in 008/18-19 and all appropriate specific codes are given in field 047 (Form of Composition). Code mu (Multiple forms) may also signify that field 047 (Form of Composition) contains non-MARC composition codes.
ru: Двухсимвольный буквенный код, обозначающий форму композиции. Коды основаны на предметных рубриках Библиотеки Конгресса. Если подходит более одного кода, в 008/18-19 используется код mu (несколько форм), а все соответствующие конкретные коды указаны в поле 047 (форма композиции). Код mu (несколько форм) также может означать, что поле 047 (форма композиции) содержит коды композиции, отличные от MARC.

en: Two-character alphabetic code that indicates the projection used in producing the item.
ru: Двухсимвольный буквенный код, обозначающий проекцию, использованную при изготовлении экземпляра.

en: Two-dimensional nonprojected graphic
ru: Двумерная непроекционная графика

en: Type C (1 in., reel)
ru: Type C (1 дюйм, катушка)

en: Type of Material
ru: Тип материала

en: Type of cartographic material
ru: Тип картографического материала

en: Type of color film stock or color print the item represents.
ru: Тип цветной пленки или цветной печати, которую представляет данный экземпляр.

en: Type of computer file
ru: Тип компьютерного файла

en: Type of construction of the platform serving as the base for the remote-sensing device. For the purposes of this data element, "platform" refers to any structure that serves as a base, not only flat surfaces.
ru: Тип конструкции платформы, служащей базой для устройства дистанционного зондирования Земли. Для целей этого элемента данных "платформа" относится к любой структуре, которая служит основой, а не только к плоским поверхностям.

en: Type of continuing resource
ru: Тип продолжающегося ресурса

note: SELECT name=f8
en: Type of control
ru: Тип контроля

en: Type of date/Publication status
ru: Тип даты/Статус публикации

en: Type of light-sensitive material on the film.
ru: Тип светочувствительного материала на пленке.

en: Type of material
ru: Вид материала

en: Type of material (other than normal museum matting) to which the primary support (007/04) is attached.
ru: Тип материала (кроме обычных museum matting), к которому прикреплена основная поддержка (007/04).

en: Type of material for the base of the emulsion of a photonegative, filmstrip, slide, or transparency.
ru: Тип материала для основы эмульсии фотонегатива, диафильма, слайда или прозрачной пленки.

en: Type of material of the mount of a slide or transparency for a projected graphic.
ru: Тип материала крепления слайда или прозрачной пленки для проецируемой графики.

en: Type of material used for the support or base on which an image is printed or executed.
ru: Тип материала, используемого для поддержки или основы, на которой печатается или выполняется изображение.

en: Type of reproduction
ru: Тип воспроизведения

en: Type of visual material
ru: Тип визуального материала

en: Udmurt
ru: Удмуртский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Ultra high reduction
ru: Ультрасильное уменьшение (свыше 090)

en: Ultraviolet combinations
ru: Комбинации ультрафиолетовых излучений

en: Uncompressed
ru: Несжатый

en: Uncontracted
ru: Неуплотненный

en: Undefined
ru: Не определено

en: Undefined; Each contains a blank (#) or a fill character (|)
ru: Неопределено; Каждый содержит пробел (#) или символ заполнения (|)

en: Undefined; contains a blank (#) or a fill character (|).
ru: Неопределено; содержит пробел (#) или символ заполнения (|).

en: Undefined; each contains a blank (#) or a fill character (|).
ru: Неопределено; каждый содержит пробел (#) или символ заполнения (|).

en: Undetermined
ru: Неизвестно

en: Undetermined 2 color
ru: Неопределенные 2 цвета

en: Undetermined 3 color
ru: Неопределенные 3 цвета

en: Uniform title:
ru: Постоянное заглавие:

en: Uniform titles:
ru: Общепринятые заглавия:

en: Unknown
ru: неизвестно

en: Unknown if item is government publication
ru: Неизвестно

en: Unknown or not specified
ru: Неизвестно или не указано

en: Unknown or unspecified
ru: Неизвестно или не определено

en: Unmanned spacecraft
ru: Космический аппарат, не управляемый человеком

en: Unspecified
ru: не определено

en: Up to four (4) one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the presence of types of illustrations in the item. If fewer than four alphabetic codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
ru: До четырех (4) односимвольных буквенных кодов (записываемых в алфавитном порядке), указывающих на наличие типов иллюстраций в экземпляре. Если присвоено менее четырех буквенных кодов, коды выравниваются по левому краю, неиспользуемые позиции содержат пробелы (#)

en: Up to four one-character alphabetic codes that indicate the relief type specified on the item. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#)
ru: До четырех односимвольных буквенных кодов, указывающих на тип рельефа, определенный в экземпляре. Коды записываются в порядке их важности для описываемого экземпляра. Если присвоено менее четырех кодов, коды выравниваются по левому краю, а каждая неиспользуемая позиция содержит пробел (#).

en: Up to four one-character codes that indicate whether a significant part of the item is or contains certain types of material. If fewer than four codes are assigned, the codes are left justified and unused positions contain blanks (#)
ru: До четырех односимвольных кодов, указывающих, является ли значительная часть экземпляра материалами определенных типов или содержит их. Если присвоено менее четырех кодов, коды выравниваются по левому краю, а неиспользуемые позиции содержат пробелы (#)

en: Up to six one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate the contents of program notes and other accompanying material for sound recording, music manuscripts, or notated music. If fewer than six codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
ru: До шести односимвольных буквенных кодов (записанных в алфавитном порядке), которые указывают содержание программных заметок и другого сопутствующего материала для звукозаписи, нотных рукописей или нот. Если присвоено менее шести кодов, коды выравниваются по левому краю, а каждая неиспользуемая позиция содержит пробел (#).

en: Up to three one-character alphabetic codes (recorded in alphabetical order) that indicate that a work contains certain types of materials. If fewer than three codes are assigned, the codes are left justified and each unused position contains a blank (#).
ru: До трех односимвольных буквенных кодов (записанных в алфавитном порядке), которые указывают на то, что произведение содержит определенные типы материалов. Если присвоено менее трех кодов, коды выравниваются по левому краю, а каждая неиспользуемая позиция содержит пробел (#).

en: Up to two one-character alphabetic codes that indicate the special format characteristics of the map. Codes are recorded in order of their importance to the described item. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
ru: До двух односимвольных буквенных кодов, указывающих на особые характеристики формата карты. Коды записываются в порядке их важности для описываемого экземпляра. Если назначен только один код, он выравнивается по левому краю, а неиспользуемая позиция содержит пробел (#)

en: Up to two one-character codes (recorded in the order of the following list) that indicate the type of literary text contained in a nonmusical sound recording. If only one code is assigned, it is left justified and the unused position contains a blank (#).
ru: До двух односимвольных кодов (записанных в порядке, указанном в следующем списке), которые указывают тип художественного текста, содержащегося в немузыкальной звукозаписи. Если назначен только один код, он выравнивается по левому краю, а неиспользуемая позиция содержит пробел (#).

note: SCRIPT
en: Updated:
ru: Обновлено:

en: Updating Web site
ru: Обновляемый веб-сайт

en: Updating database
ru: Обновляемая база данных

en: Updating loose-leaf
ru: обновляемое листовое издание с отрывными листами

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: VHS (1/2 in., videocassette)
ru: VHS (1/2 дюйма, видеокассета)

en: Van Der Grinten
ru: Ван дер Гритена

en: Variations
ru: Вариации

en: Vellum
ru: Велень

en: Vertical
ru: Вертикальное положение

en: Vertical score
ru: Вертикальная партитура

en: Very high reduction
ru: Очень сильное уменьшение (061-090)

en: Vesicular
ru: Везикулярная

en: Videocartridge
ru: Видеокартридж

en: Videocassette
ru: Видеокассета

en: Videodisc
ru: Видеодиск

en: Videorecording
ru: видеозапись

en: Videorecording format
ru: Формат видеозаписи

en: Videoreel
ru: Видеокатушка

en: Videotape
ru: Видеокассета

en: Videotape or videodisc recording format.
ru: Формат записи видеокассеты или видеодиска.

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View
ru: Просмотр

en: Vinyl
ru: Винил

en: Visual Materials
ru: Визуальные материалы

en: Vocal parts
ru: Вокальные партии

en: Vocal score
ru: Вокальная партитура

en: Voice score with accompaniment omitted
ru: Вокальные партии

en: Volumes:
ru: Тома:

en: Wakashan languages
ru: Вакашские языки

en: Wall map
ru: Стенная карта

en: Waltzes
ru: Вальсы

en: Water surface-based remote-sensing device
ru: Дистанционно-воспроизводящее устройство, находящееся на водной поверхности

en: Wax
ru: Воск

en: Weekly
ru: еженедельно

en: Whether all or part of the item being cataloged is a transposition and/or arrangement of another work.
ru: Является ли каталогизируемый экземпляр полностью или частично транспонировкой и/или аранжировкой другого произведения.

en: Whether contractions are used. Contractions are abbreviations consisting of one or more braille or Moon characters to represent common letter combinations.
ru: Используются ли сокращения. Сокращения - это аббревиатуры, состоящие из одного или нескольких символов Брайля или Муна для обозначения общих буквенных комбинаций.

en: Whether or not the item being cataloged is judged to be complete.
ru: Независимо от того, считается ли каталогизируемый экземпляр полным.

en: Whether quality assurance targets have been included appropriately at the time of reformatting/creation of the electronic resource.
ru: Были ли включены цели обеспечения качества надлежащим образом во время переформатирования/создания электронного ресурса.

en: Whether the cartographic item is a facsimile or other type of reproduction.
ru: Является ли картографический объект факсимиле или другим типом воспроизведения.

en: Whether the file(s) which comprise the electronic resource are of the same format or type for digitally reformatted materials.
ru: Являются ли файлы, составляющие электронный ресурс, одного и того же формата или типа для материалов, переформатированных в цифровом формате.

en: Whether the film is part of a complete production or is a preliminary or post-production element.
ru: Является ли фильм частью полного производства, предварительным или пост-продакшн-элементом.

en: Whether the film is positive or negative.
ru: Является ли пленка позитивом или негативом.

en: Whether the globe is a facsimile or other type of reproduction.
ru: Является ли глобус? факсимиле или другим типом воспроизведения.

en: Whether the globe is in one color or multicolored.
ru: Является ли глобус одноцветным или разноцветным.

en: Whether the item is in one color or multicolored
ru: Является ли экземпляр одноцветным или многоцветным

en: Whether the item is one color or multicolored.
ru: Является ли экземпляр одноцветным или многоцветным.

en: Whether the production of sound is an integral part of an electronic resource.
ru: Является ли производство звука неотъемлемой частью электронного ресурса.

en: Whether the sound is on or is separate from the projected graphic (i.e., on the accompanying material).
ru: Включен ли звук или отделен от проецируемого изображения (то есть в сопроводительном материале).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item (i.e., on the accompanying material).
ru: Независимо от того, находится ли звук в экземпляре или отдельно от экземпляра (т.е. в сопроводительном материале).

en: Whether the sound is on the item or separate from the item.
ru: Независимо от того, идет ли звук в экземпляре или отдельно от экземпляра.

en: Width of a motion picture.
ru: Ширина кинофильма.

en: Width of the groove of the recording for discs or the pitch of the groove for cylinders.
ru: Ширина канавки записи для дисков или шаг канавки для цилиндров.

en: Width of the tape.
ru: Ширина ленты.

en: Width of the videorecording. For videorecordings, only codes that exactly match the measurements of the item as given in the physical description should be used. If no code exactly matches, code z is used.
ru: Ширина видеозаписи. Для видеозаписей следует использовать только коды, которые точно соответствуют размерам экземпляра, указанным в физическом описании. Если ни один код точно не совпадает, используется код z.

en: Width or dimensions of the projected graphic item.
ru: Ширина или размеры проецируемого графического экземпляра.

en: Wire recording
ru: Матричная запись

en: Withdrawn
ru: Изъято

en: Workprint
ru: Рабочий позитив

en: Yakut
ru: Якутский

en: Yearbooks
ru: Ежегодники

en: Yellow strip
ru: Желтая полоса

en: Zarzuelas
ru: Сарсуэлас

en: [Added title page title]
ru: [Заглавие дополнительного титульного листа]

en: [Caption title]
ru: [Заглавие на первой странице текста]

en: [Cover title]
ru: [Заглавие обложки]

en: [Distinctive title]
ru: [Заглавие части]

en: [Other title]
ru: [Другое заглавие]

en: [Parallel title]
ru: [Параллельное заглавие]

en: [Running title]
ru: [Заглавие в колонтитуле]

en: [Spine title]
ru: [Заглавие на корешке]

en: _ - Full level
ru: _ - Полный уровень

en: _ - No specific type
ru: _ - Нет конкретного типа

en: _ - Non-ISBD
ru: _ - Не ISBD

en: _ - Not specified or not applicable
ru: _ - Не определено или не применимо

en: a - Archival
ru: а - Архивный

en: a - Increase in encoding level
ru: a - Повышение уровня кодирования

en: a - Language material
ru: a - Языковой материал

en: a - Monographic component part
ru: а - Часть компонента монографии

en: a - Set
ru: a - Набор

en: a - UCS/Unicode (auto-filled)
ru: a - UCS/Unicode (заполняется автоматически)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 16 rpm (discs)
ru: a- 16 об/мин (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 1/2 in.
ru: a- 3 1/2 дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 in. diameter
ru: a- 3 дюйма (диаметр)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 3 layer color
ru: а- Трехслойный цвет

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm.
ru: a- 8 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- 8 mm. microfilm
ru: a- 8 мм (микрофильмы)

en: a- AACR 2
ru: a — AACR 2 (англо-американськие правила каталогизации, 2-ое издание)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Absent
ru: а- Отсутствуют

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Access
ru: a- Доступ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Acoustical capture, direct storage
ru: a- Акустическая фиксация, прямое хранение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Active
ru: a- Активный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Activity card
ru: a- Карточки для активности

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Aperture card
ru: a- Апертурная карта

en: a- Appropriate
ru: a — заголовок предназначен для использования в качестве заголовка основных или добавочных библиографических записей

en: a- Archival
ru: а — архивное

en: a- Autonomous or semi-autonomous component
ru: a — автономной или полуавтономной части территории Советского Союза, Югославии или Малайзии

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Balloon
ru: a- Воздушный шар

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Bar over bar
ru: a- Тактовая черта над тактовой чертой

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Beta (1/2 in., videocassette)
ru: a- Beta (1/2 дюйма, видеокассета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Canvas
ru: a- Холст

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Celestial globe
ru: a- Глобус звёздного неба

en: a- Differentiated personal name
ru: a — имя лица дифференцированное

en: a- Displayed in standard schedules or tables
ru: a- Отображается в стандартных расписаниях или таблицах

en: a- Earlier rules
ru: a — прежние правила

en: a- Established heading
ru: a — запись с установленным заголовком

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- File reproduced from original
ru: a- Файл воспроизведён с оригинала

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- First generation (master)
ru: a- Первое поколение (мастер-копия с оригинала)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Full (1) track
ru: a- Полная (1) дорожка

en: a- Fully established
ru: a — полностью установленный заголовок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Imbibition dye transfer prints
ru: a- Фильмокопия с нанесением красителя впитыванием

en: a- Increase in encoding level
ru: a — повышение уровня кодирования

en: a- International standard
ru: a — международный стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Lacquer coating
ru: a- Лаковое покрытие

en: a- Language material
ru: a — языковой материал (не сериальный)

en: a- Library of Congress Subject Headings
ru: a — предметные рубрики Библиотеки Конгресса (БК)

en: a- Library of Congress subject headings
ru: a- Предметные рубрики Библиотеки Конгресса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Literary braille
ru: a- Литературный шрифт Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low oblique
ru: a- Низкий наклон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Low reduction ratio
ru: a- Слабое уменьшение (меньше, чем 016)

note: SCRIPT
en: a- Map
ru: a — карта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Master tape
ru: a- Эталонная лента

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Meteorological
ru: a- Метеорологическое

en: a- Monographic component part
ru: а — монографическая составная часть

en: a- Monographic series
ru: a — монографическая серия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Moon
ru: a- Мун

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- NAB standard
ru: a- Стандарт NAB

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- None apparent
ru: a- Без износа

en: a- Not synthesized
ru: a- Не синтезировано

en: a- Numbered
ru: a — нумерованная серия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One color
ru: a — одноцветная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- One file format
ru: a- Один формат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Optical sound track on motion picture film
ru: a- Оптическая звуковая дорожка на киноплёнке

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Paper
ru: a — бумага

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Photocopy, blueline print
ru: a — фотокопия, светокопия, «синька»

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Positive
ru: a — позитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Print/braille
ru: a- Печать/шрифт Брайля

en: a- Record can be used
ru: a — запись может использоваться

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Regular print
ru: a- Обычная печать

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Safety base, undetermined
ru: a- Невоспламеняющаяся основа, неопределенная

en: a- Set
ru: a — набор

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Silver halide
ru: a- Серебряногалоидная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound
ru: a- Звук на носителе

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Sound on medium
ru: a- Звук на носителе

en: a- Standard
ru: a- Стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm.
ru: a- Стандартный 8 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard 8mm. film width
ru: a- Стандартный 8 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Standard sound aperture (reduced frame)
ru: a- Стандартная звуковая апертура (уменьшенная рамка кадра)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Surface
ru: a- На поверхности

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Tape cartridge
ru: a- Картридж с магнитной лентой

en: a- Topical
ru: a — тематический

en: a- Tracings are consistent with the heading
ru: a — трассировки соответствуют заголовку

en: a- UCS/Unicode
ru: a — юникод / универсальный набор символов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncompressed
ru: a- Несжатый

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Uncontracted
ru: a- Неуплотненный

en: a- Valid
ru: a- Действительный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: a- Workprint
ru: a- Рабочий позитив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: aa- Visible light
ru: aa- Видимый свет

en: aacr2 compatible
ru: aacr2 совместимый

en: abstract or summary
ru: резюме или реферат

en: abstract or summary
ru: резюме или реферат

en: access
ru: для текущего доступа

en: accompanying material
ru: сопроводительный материал (не либретто)

en: acronym
ru: акроним

en: adolescent
ru: для детей старшего школьного возраста (14-17)

en: adult
ru: для совершеннолетних

en: aperture card
ru: апертурная карта

en: application history
ru: история приложений

en: art original
ru: произведение искусства (подлинник)

en: art original
ru: произведение искусства (подлинник)

en: art reproduction
ru: репродукция произведения искусства

en: art reproduction
ru: репродукция произведения искусства

note: IMG
en: article
ru: статья, составляющая часть

en: atlas
ru: атлас

en: atlas
ru: атлас

en: author
ru: автор

en: available online
ru: доступно в Интернете

en: b - Part with independent title
ru: b - Часть с самостоятельным заглавием

en: b - Serial component part
ru: b - Часть компонента периодики

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 2 color, single strip
ru: b- 2 цвета, одна полоса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 33 1/3 rpm (discs)
ru: b- 33 1/3 об/мин (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- 5 in. diameter
ru: b- 5 дюймов (диаметр)

en: b- AACR 1
ru: b  — AACR 1 (англо-американские правила каталогизации 1967 г.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Airborne
ru: b- В воздухе

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Aircraft--low altitude
ru: b- Самолет--малая высота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bar by bar
ru: b- Тактовая черта за тактовой чертой

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Black-and-white
ru: b- Черно-белый

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Braille
ru: b- Шрифт Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Bristol board
ru: b- Бристольский картон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- CCIR standard
ru: b- Стандарт CCIR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Cellulose nitrate
ru: b- Нитроцеллюлоза

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Chip cartridge
ru: b- Картридж с чипом

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Contracted
ru: b- Уплотненный

en: b- Defined number span
ru: b- Определенный диапазон номеров

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Diazo
ru: b- Диазопленка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Direct storage, not acoustical
ru: b- Прямое хранение, без акустики

en: b- English and French
ru: b — английмкий и французский языки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- File reproduced from microform
ru: b- Файл воспроизведён с микроформы

en: b- First number of span invalid
ru: b- Первое число диапазона недействительно

en: b- Form
ru: b — подзаголовок формы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Format code braille
ru: b- Шрифт Брайля, представленный по форматированным правилам

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Half (2) track
ru: b- Половина (2) дорожки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- High oblique
ru: b- Высокий наклон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Jumbo or enlarged braille
ru: b- Шрифт Брайля больших размеров или укрупненный

en: b- LC subject headings for children's literature
ru: b — предметные рубрики БК для детской литературы

note: SCRIPT
en: b- Large print
ru: b- Крупный шрифт

note: SCRIPT
en: b- Large print
ru: b- Крупный шрифт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Lossless
ru: b- Без потерь

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Magnetic sound track on motion picture film
ru: b- Магнитная звуковая дорожка на киноплёнке

en: b- Memorandum
ru: b — меморандум

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Microfilm cartridge
ru: b- Картриджный микрофильм

en: b- Multipart item
ru: b — единица, состоящая из нескольких частей

en: b- National standard
ru: b — национальный стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Negative
ru: b — негатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nitrate: suspicious odor
ru: b- Нитратная: подозрительный запах

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Nonanamorphic (wide-screen)
ru: b- Неанаморфотный (широкий экран)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Normal reduction
ru: b- Нормальное уменьшение (016-030)

en: b- Not appropriate
ru: b — заголовок не предназначен для использования в качестве заголовка основных или добавочных библиографических записей

en: b- Optional
ru: b- Необязательно

en: b- Part with independent title
ru: b — часть с самостоятельным названием

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Passive
ru: b- Пассивный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Photocopy
ru: b — фотокопия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Planetary or lunar globe
ru: b- Глобус планеты или спутника планеты (не Земли)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Printing master
ru: b- Мастер-копия с микроформы

en: b- Record is being updated
ru: b — запись модернизируется

en: b- Serial component part
ru: b — сериальная составная часть продолжающегося ресурса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Sound separate from medium
ru: b- Звук отдельно от носителя

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm.
ru: b- Супер 8 мм / отдельная 8 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Super 8mm./single 8mm. film width
ru: b- Супер 8 мм / отдельная 8 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Surface observing
ru: b- Наблюдение за поверхностью

en: b- Synthesized
ru: b- Синтезированный

en: b- Table record
ru: b- Табличная запись

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Tape duplication master
ru: b- Дубликат эталонной ленты

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Three-layer stock
ru: b- Трехслойная неэкспонированная плёнка

en: b- Tracings are not necessarily consistent with the heading
ru: b — трассировки необязательно соответствуют заголовку

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Trims
ru: b -Вырезанные кадры

en: b- Undifferentiated personal name
ru: b — имя лица недифференцированное

en: b- Unnumbered
ru: b — ненумерованная серия

en: b- Untraced reference
ru: b — ссылочная запись (нетрассируемая ссылка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- VHS (1/2 in., videocassette)
ru: VHS (1/2 дюйма, видеокассета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: b- Wood
ru: b — дерево

note: IMG
en: bibliography
ru: библиографический указатель, издание

en: bibliography
ru: библиографические указатели

note: IMG
en: biography
ru: биография

en: biography
ru: биография

note: IMG
en: book
ru: книги

en: braille
ru: шрифт Брайля

en: braille
ru: шрифт Брайля

en: broader
ru: шире

en: by
ru: по

en: c - Collection
ru: c - Подборка

en: c - Corrected or revised
ru: c - Исправленный или пересмотренный

en: c - ISBD punctuation omitted
ru: c - Пунктуация ISBD не включена

en: c - Notated music
ru: c - Записанная нотами музыка

en: c - Part with dependent title
ru: c - Часть с подчиненным заглавием

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 45 rpm (discs)
ru: c- 45 об/мин (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 7 in. diameter
ru: c- 7 дюймов (диаметр)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm.
ru: c- 9.5 мм.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- 9.5 mm. film width
ru: c- 9,5 мм

en: c- AACR 2
ru: c — AACR 2 (2-е издание англо-американских правил каталогизации)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Acetate tape with ferrous oxide
ru: c- Ацетатная лента с оксидом железа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Aircraft--medium altitude
ru: c- Самолет--средняя высота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Braille
ru: c- Шрифт Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard
ru: c- Картон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Cardboard/illustration board
ru: c- Картон/художественный картон

en: c- Chronological
ru: c — хронологический

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Collage
ru: c- Коллаж

en: c- Collection
ru: c — собрание, коллекция, подборка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Combination
ru: c- Комбинация

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Complete
ru: c- Завершён

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Computer optical disc cartridge
ru: c- Картридж с компьютерным оптическим диском

en: c- Cooperative cataloging program
ru: с — программа совместной каталогизации

en: c- Corrected or revised
ru: c — исправленная или пересмотренная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Dolby-B encoded
ru: c- Кодировка Dolby-B

note: SCRIPT
en: c- Electronic resource
ru: c- Электронный ресурс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- File reproduced from an electronic resource
ru: c- Файл воспроизведён с электронного ресурса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Film cartridge
ru: c- Картриджная киноплёнка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Filmstrip cartridge
ru: c- Диафильм в картридже

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- High reduction
ru: c- Сильное уменьшение (031-060)

en: c- ISBD punctuation omitted
ru: c- Пунктуация ISBD не включена

en: c- Index term record
ru: c- Запись срока указателя

en: c- Last number of span invalid
ru: c- Последнее число диапазона недействительно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Line over line
ru: c- Линия над линией

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Magnetic audio tape in cartridge
ru: c- Магнитная аудиолента в картридже

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Mathematics and scientific braille
ru: c- Математический и научный шрифт Брайля

en: c- Medical subject headings
ru: c- Медицинские предметные рубрики

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Microfilm cassette
ru: c- Кассетный микрофильм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Multicolored
ru: c — многоцветная

en: c- Multilocal
ru: c — многолокальная

en: c- National library association standard
ru: c — стандарт национальной библиотечной ассоциации

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Nitrate: pungent odor
ru: c- Нитратная: едкий запах

en: c- Notated music
ru: c — нотная музыка

en: c- Numbering varies
ru: c — серия с различной нумерацией

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Outtakes
ru: c- Кадры, изъятые при монтаже

en: c- Part with dependent title
ru: c — часть из подчиненным названием

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Photographic pre-production
ru: c- Корректурный оттиск

en: c- Provisional
ru: с — временный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Quarter (4) track
ru: c- Четверть (4) дорожки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Safety base, acetate undetermined
ru: c- Невоспламеняющаяся основа, неопределенная ацетатная

en: c- Series-like phrase
ru: c — ложная серия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Service copy
ru: c- Рабочая копия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Space observing
ru: c- Наблюдение за космосом

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Spaceborne
ru: c- В космосе

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Stone
ru: c — камень

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Terrestrial globe
ru: c- Глобус Земли

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Three layer stock, low fade
ru: c- Трехслойная неэкспонированная плёнка пониженной четкости

en: c- Traced reference
ru: c — ссылочная запись (трассируемая ссылка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- U-matic (3/4 in., videocassette)
ru: c- U-matic (3/4 дюйма, видеокассета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Undetermined 2 color
ru: c- Неопределенные 2 цвета

note: SCRIPT
en: c- Vertical
ru: c- Вертикальное положение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Vesicular
ru: c- Везикулярная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: c- Videocartridge
ru: c- Видеокартридж

note: SCRIPT
en: c- vertical
ru: c- Вертикальное положение

en: cartographic
ru: картографический материал

en: cash
ru: наличные

en: catalog
ru: каталоги

en: catalog
ru: каталоги

note: IMG
en: celestial globe
ru: астрономический глобус

note: IMG
en: chart
ru: схемы, графики, диаграммы

en: chart
ru: схемы, графики, диаграммы

en: chip cartridge
ru: микропроцессорный картридж

en: code
ru: код

en: collage
ru: коллаж

en: collection
ru: подборка

en: combination
ru: сочетание

en: comic strip
ru: комиксы, странички юмора

note: IMG
en: computer file
ru: компьютерный файл

note: IMG
en: computer optical disc cartridge
ru: картридж с компьютерным оптическим диском

en: conference publication
ru: материалы конференций, съездов и т.д.

en: conference publication
ru: материалы конференций, съездов и т.д.

en: constituent
ru: составная часть

en: continuing
ru: продолжающейся ресурс

en: contributor
ru: другой автор

en: contributors
ru: другие авторы

en: creator
ru: создатель

en: cylinder
ru: цилиндр (звукозапись)

en: d - Deleted
ru: d - Удалено

en: d - Manuscript notated music
ru: d - Рукописные ноты

en: d - Subunit
ru: d - Подгруппа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 10 in. diameter
ru: d- 10 дюймов (диаметр)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. film width
ru: d- 16 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 16 mm. microfilm
ru: d- 16 мм (микрофильмы)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- 78 rpm (discs)
ru: d- 78 об/мин (диски)

en: d- AACR 2 compatible heading
ru: d — заголовок, совместимый с AACR 2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Aircraft--high altitude
ru: d- Самолет--большая высота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Anamorphic (wide-screen)
ru: d- Анаморфотный (широкий экран)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Atlas
ru: d — атлас

en: d- Completely invalid
ru: d- Полностью неверный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer braille
ru: d- Компьютерный шрифт Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Computer disc, type unspecified
ru: d- Компьютерный диск, тип не указан

en: d- Deleted
ru: d — исключенная (другая)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Digital storage
ru: d- Цифровое хранение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Disc master (negative)
ru: d- Мастер-диск (негатив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Drawing
ru: d- Рисунок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplicate
ru: d- Копия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Duplitized stock
ru: d- Дублированная неэкспонированная плёнка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- EIAJ (1/2 in., reel)
ru: d- EIAJ (1/2 дюйма, катушка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Eight track
ru: d- Восьмидорожечная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- File reproduced from an intermediate (not microform)
ru: d- Файл воспроизведён с промежуточного носителя (кроме микроформы)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Film
ru: d — фильм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Filmslip
ru: d- Короткий диафильм

en: d- Geographic
ru: d — географический

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Glass
ru: d- Стекло

note: SCRIPT
en: d- Globe
ru: d- Глобус

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Loose-leaf
ru: d- Листовое издание

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Lossy
ru: d- С потерями

en: d- Manuscript notated music
ru: d — рукописные ноты

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Metal
ru: d — металл

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Microfilm reel
ru: d- Катушечный микрофильм

en: d- National Agricultural Library subject authority file
ru: d — предметный авторитетный файл Национальной сельскохозяйственной библиотеки (НСБ)

en: d- National library or bibliographic agency standard
ru: d — стандарт национальной библиотеки или библиографической службы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Nitrate: brownish, discoloration, fading, dusty
ru: d- Нитратная: потемнение, потеря цвета, блёклость, запыление

en: d- Other
ru: d — другие источники

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Paragraph
ru: d- Абзац

en: d- Preliminary
ru: d — предварительный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Rushes
ru: d- Предварительный монтаж

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Safety base, diacetate
ru: d- Невоспламеняющаяся основа, диацетатная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Sound disc
ru: d- Звуковой диск

en: d- Subdivided geographically&mdash;direct
ru: d — подразделяется по географическим признакам – прямое подразделение

en: d- Subdivision
ru: d — запись с подзаголовком

en: d- Subunit
ru: d — часть собрания, коллекции, подборки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Tactile, with no writing system
ru: d- Тактильный материал без системы письма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Undetermined 3 color
ru: d- Неопределенные 3 цвета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Very high reduction
ru: d- Очень сильное уменьшение (061-090)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- Videodisc
ru: d- Видеодиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: d- dbx encoded
ru: d- Кодировка dbx

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: da- Near infrared
ru: da- Ближняя инфракрасная область спектра

note: IMG
en: database
ru: обновляемая база данных

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: db- Middle infrared
ru: db- Средняя инфракрасная область спектра

en: dbx encoded
ru: Кодировка dbx

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dc- Far infrared
ru: dc- Дальняя инфракрасная область спектра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dd- Thermal infrared
ru: dd- Тепловое инфракрасное излучение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: de- Shortwave infrared (SWIR)
ru: de- Коротковолновое инфракрасное излучение (SWIR)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: df- Reflective infrared
ru: df- Отражённое инфракрасное излучение

en: diagram
ru: диаграмма

en: dictionary
ru: словарь

en: dictionary
ru: словари

en: digitized microfilm
ru: оцифровка с микрофильма

en: digitized other analog
ru: оцифровка с другой аналоговой формы (кроме микрофильма)

en: diorama
ru: диорама

en: diorama
ru: диорама

en: directory
ru: справочник

en: directory
ru: справочники-указатели

en: discography
ru: дискография

en: discography
ru: дискография

en: drama
ru: драматургия

en: drama
ru: драматургия

note: IMG
en: drawing
ru: рисунок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dv- Combinations
ru: dv- Комбинации

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: dz- Other infrared data
ru: dz- Другие данные инфракрасного излучения

en: e - Cartographic material
ru: e - Картографический материал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in.
ru: e- 12 дюймов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 12 in. diameter
ru: e- 12 дюймов (диаметр)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm.
ru: e- 28 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 28 mm. film width
ru: e- 28 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 3 strip color
ru: e- 3 полосы цвета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- 8 rpm (discs)
ru: e- 8 об/мин (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Analog electrical storage
ru: e- Аналоговое электрическое хранение

en: e- Cartographic material
ru: e — картографический материал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Computer disc cartridge, type unspecified
ru: e- Картридж для компьютерного диска, тип не указан

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Cylinder
ru: e- Цилиндр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Digital recording
ru: e- Цифровая запись

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Earth moon globe
ru: e- Глобус Луны

en: e- English only
ru: e — только английский язык

en: e- Language
ru: e — языковый

en: e- Local standard
ru: e — локальный стандарт

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Magnetic audio tape on reel
ru: e- Магнитная аудиолента на катушке

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Manned spacecraft
ru: e- Космический аппарат, управляемый человеком

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Master
ru: e- Эталон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Microfiche
ru: e- Микрофиша

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Mixing tracks
ru: e- Смешанные звуковые дорожки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Music braille
ru: e- Музыкальный шрифт Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Nitrate: sticky
ru: e- Нитратная: липкая

en: e- Node label
ru: e — запись с узловым обозначением

en: e- Obsolete
ru: e- Устаревший

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Other wide-screen format
ru: e- Другой широкоэкранный формат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Painting
ru: e- Живопись

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Single line
ru: e- Отдельная линия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Synthetic
ru: e — синтетика (пластик, винил и т.п.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Twelve track
ru: e- Двенадцатидорожечная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Type C (1 in., reel)
ru: e- Type C (1 дюйм, катушка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: e- Ultra high reduction
ru: e- Ультрасильное уменьшение (свыше 090)

en: earlier
ru: ранее

en: earlier rules
ru: предыдущие правила

note: IMG
en: earth moon globe
ru: глобус Луны

en: electronic
ru: электронный ресурс

en: electronic
ru: электронный ресурс

en: encyclopedia
ru: энциклопедия

en: encyclopedia
ru: энциклопедии

en: equivalent
ru: эквивалент

en: essay
ru: эссе

en: essay
ru: эссе

en: f - Manuscript cartographic material
ru: f — рукописный картографический материал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 1.4 m. per second (discs)
ru: f- 1,4 м в секунду (диски)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 16 in. diameter
ru: f- 16 дюймов (диаметр)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 2 strip color
ru: f- 2 полосы цвета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. film width
ru: f- 35 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- 35 mm. microfilm
ru: f- 35 мм (микрофильмы)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Dolby-A encoded
ru: f- Кодировка Dolby-A

en: f- Established heading and subdivision
ru: f — запись с установленным заголовком/подзаголовком

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Facsimile
ru: f — факсимиле

en: f- Federal/national
ru: f — федеральная/национальная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Film cassette
ru: f- Кассетная киноплёнка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Filmstrip, type unspecified
ru: f- Диафильм, тип не указан

en: f- French only
ru: f — только французский язык

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Magnetic audio tape in cassette
ru: f- Магнитная аудиолента в кассете

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Microfiche cassette
ru: f- Кассетная микрофиша

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Nitrate: frothy, bubbles, blisters
ru: f- Нитратная: пеистая, пузырьки, вздутия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Photomechanical print
ru: f- Фотомеханическая печать

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Quadruplex (1 in. or 2 in., reel)
ru: f- Quadruplex (1 дюйм или 2 дюйма, катушка)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Section by section
ru: f- Группа за группой

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Sixteen track
ru: f- Шестнадцатидорожечная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Skin
ru: f — кожа

en: f- Standard of unknown origin
ru: f — стандарт неизвестного происхождения

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Standard silent aperture (full frame)
ru: f- Стандартная немая апертура (полная рамка кадра)

note: SCRIPT
en: f- Tactile material
ru: f- Тактильный материал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Tape cassette
ru: f- Кассета с магнитной лентой

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Title bands/inter-title rolls
ru: f- Ленты титров / ролики субтитров

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Unmanned spacecraft
ru: f- Космический аппарат, не управляемый человеком

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: f- Videocassette
ru: f- Видеокассета

en: festschrift
ru: юбилейное или памятное издание

en: festschrift
ru: издание юбилейное, памятное и т.д.

en: fiction
ru: художественная проза (романы, повести, рассказы)

en: fiction
ru: художественное произведение (без дальнейшей спецификации)

en: film cartridge
ru: фильм на картридже

en: film cassette
ru: фильм на кассете

en: film reel
ru: фильм на катушке

en: filmography
ru: фильмография

en: filmography
ru: фильмография

en: filmslip
ru: кинокадры (короткий диафильм не в рулоне)

en: filmstrip
ru: диафильм

en: filmstrip
ru: диафильм

en: filmstrip cartridge
ru: диафильм в картридже

en: filmstrip roll
ru: диафильм в ролике

note: IMG
en: flash card
ru: карточки для запоминания

en: flash card
ru: карточки для запоминания

en: folktale
ru: народные сказки

en: folktale
ru: народные сказки

note: IMG
en: font
ru: шрифт

en: full level
ru: полная запись

en: g - Projected medium
ru: g — проекционный материал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm.
ru: g- 4 3/4 дюйма или 12 см.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 4 3/4 in. or 12 cm. diameter
ru: g- 4 3/4 дюйма или 12 см (диаметр)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. film width
ru: g- 70 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- 70 mm. microfilm
ru: g- 70 мм (микрофильмы)

en: g- Conventional romanization or conventional form of name in language of cataloging agency
ru: g — общепринятая латинизация или общепринятая форма имени/наименования на языке службы каталогизации

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Diagram
ru: g — диаграмма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Dolby-C encoded
ru: g- Кодировка Dolby-C

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Glass with lacquer
ru: g- Стекло с лаковым покрытием

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Gray scale
ru: g- Полутон (оттенки серого)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Land-based remote-sensing device
ru: g- Наземное дистанционно-воспроизводящее устройство

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc
ru: g- Лазерный оптический диск

note: SCRIPT
en: g- Laserdisc)
ru: g- Лазерный оптический диск)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Line by line
ru: g- Линия за линией

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Microopaque
ru: g- Непрозрачная микроформа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Nitrate: congealed
ru: g- Нитратная: затвердевшая

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Optical and magnetic sound track on motion picture film
ru: g- Оптическая и магнитная звуковая дорожка на киноплёнке

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Photonegative
ru: g- Фотонегатив

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Production rolls
ru: g- Производственные ролики

note: SCRIPT
en: g- Projected graphic
ru: g- Проекционная графика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Red strip
ru: g- Красная полоса

en: g- Reference and subdivision
ru: g — запись, содержащая ссылку/подзаголовок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Sound cartridge
ru: g- Звуковой картридж

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textile
ru: g- Текстиль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: g- Textiles
ru: g — текстиль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ga- Sidelooking airborne radar (SLAR)
ru: ga- Бортовой радар с боковым обзором (SLAR)

note: IMG
en: game
ru: игра

en: game
ru: игра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gb- Synthetic aperture airborne radar (SAR)-Single frequency
ru: gb - Радар с синтезированной апертурой (SAR) - Отдельная частота

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gc- SAR-multi-frequency (multichannel)
ru: gc- SAR многочастотный (многоканальный)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gd- SAR-like polarization
ru: gd- SAR - поляризация

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ge- SAR-cross polarization
ru: ge- SAR - кросс-поляризация

en: general
ru: для всех

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gf- Infometric SAR
ru: gf- Инфометрический SAR

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gg- polarmetric SAR
ru: gg- Поляриметрический SAR

en: globe
ru: глобус

en: graphic
ru: графический материал

en: graphic
ru: графический материал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gu- Passive microwave mapping
ru: gu- Пассивная микроволновая картографическая съемка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: gz- Other microwave data
ru: gz- Другие микроволновые данные

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 105 mm. microfilm
ru: h- 105 мм (микрофильмы)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- 120 rpm (cylinders)
ru: р- 120 об/мин (цилиндры)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Blue or green strip
ru: h- Голубая или зеленая полоса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CED (Capacitance Electronic Disc) videodisc
ru: h- CED (объемный электронный видеодиск)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- CX encoded
ru: h- Кодировка CX

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hand colored
ru: h- Раскрашенный вручную

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Hill-and-dale cutting
ru: h- Нарезка выступами и углублениями

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Metal
ru: h- Металл

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Microfilm slip
ru: h- Микрофильм в отрезках

note: SCRIPT
en: h- Microform
ru: h- Микроформа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Nitrate: powder
ru: h- Нитратная: обсыпание

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Open score
ru: h- Открытая партитура

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Photoprint
ru: h- Фотооттиск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Tape reel
ru: h- Бобина с лентой

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Videotape
ru: h- Видеокассета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: h- Water surface-based remote-sensing device
ru: h- Дистанционно-воспроизводящее устройство, находящееся на водной поверхности

en: handbook
ru: справочники

en: handbook
ru: справочники

en: history
ru: история

en: history
ru: история

en: humor, satire
ru: юмор, сатира и т.д.

en: humor, satire
ru: юмор, сатира и т.д.

en: i - ISBD punctuation included
ru: i - Пунктуация ISBD включена

en: i - Integrating resource
ru: i — Интегрируемый ресурс

en: i - Nonmusical sound recording
ru: i — немузыкальная звукозапись

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 1 1/8 x 2 3/8 in.
ru: i- 1 1/8 x 2 3/8 дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- 160 rpm (cylinders)
ru: i- 160 об/мин (цилиндры)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Aluminum with lacquer
ru: i- Алюминий с лаковым покрытием

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Betacam (1/2 in., videocassette)
ru: i- Betacam (1/2 дюйма, видеокассета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Cyan strip
ru: i- Циановая полоса

en: i- ISBD punctuation included
ru: i- Пунктуация ISBD включена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Incomplete
ru: i- Не завершён

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Instantaneous (recorded on the spot)
ru: i- Пробный (записанный на месте)

en: i- Integrating resource
ru: i — интегрируемый ресурс

en: i- International intergovernmental
ru: i — международная, межправительственная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Nitrate base
ru: i- Нитратная основа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Picture
ru: i- Изображение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Plastic
ru: i- Пластик

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Sound-track film
ru: i- Фильм со звуковой дорожкой

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Spanner short form scoring
ru: i- Система символов для струнных инструментов

en: i- Subdivided geographically&mdash;indirect
ru: i — подразделяется по географическим признакам – непрямое подразделение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Submersible remote-sensing device
ru: i- Подводное дистанционно-воспроизводящее устройство

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: i- Videodisc
ru: i- Видеодиск

en: index
ru: указатель

en: index
ru: указатели

en: issue number
ru: номер выпуска или номер с наклейки звукозаписи

en: j - Musical sound recording
ru: j — музыкальная звукозапись

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 2x2 in. or 5x5 cm. slide
ru: j- 2х2 дюйма или 5х5 см

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- 3 7/8 x 2 1/2 in.
ru: j- 3 7/8 дюйма x 2 1/2 дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Betacam SP (1/2 in., videocassette)
ru: j- Betacam SP (1/2 дюйма, видеокассета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Glass
ru: j — стекло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magenta strip
ru: j- Пурпурная полоса

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Magnetic disc
ru: j- Магнитный диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Map
ru: j — карта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Metal and glass
ru: j- Металл и стекло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Microfilm roll
ru: j- Рулонный микрофильм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Print
ru: j- Гравюра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Safety film
ru: j- Киноплёнка на невоспламеняющейся основе

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: j- Short form scoring
ru: j- Краткая форма партитуры

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ja- Far ultraviolet
ru: ja- Дальняя ультрафиолетовая область спектра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jb- Middle ultraviolet
ru: jb- Средняя ультрафиолетовая область спектра

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jc- Near ultraviolet
ru: jc- Ближняя ультрафиолетовая область спектра

en: juvenile
ru: для юношества

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jv- Ultraviolet combinations
ru: jv- Комбинации ультрафиолетовых излучений

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: jz- Other ultraviolet data
ru: jz- Другие данные ультрафиолетового излучения

en: k - Two-dimensional nonprojectable graphic
ru: k — двумерная непроекционная графика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 15/16 ips (tapes)
ru: k- 15/16 дюймов в секунду (кассеты)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- 2 1/4 x 2 1/4 in. or 6x6 cm. slide
ru: k- 2 1/4 х 2 1/4 дюйма или 6х6 см

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Computer card
ru: k- Перфокарта

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Film base, other than safety film
ru: k- Иная основа киноплёнки (кроме киноплёнки на невоспламеняющейся основе)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Mixed
ru: k- Смешанный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Non-nitrate: detectable deterioration
ru: k- Ненитратная: обнаруженный износ (например, запах диацетата)

note: SCRIPT
en: k- Nonprojected graphic
ru: k- Непроекционная графика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Outline
ru: k- Эскизный формат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Poster
ru: k- Плакат

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Profile
ru: k — профиль

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Super-VHS (1/2 in., videocassette)
ru: k- Super-VHS (1/2 дюйма, видеокассета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Synthetic and glass
ru: k- Синтетика и стекло

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: k- Yellow strip
ru: k- Желтая полоса

en: kit
ru: набор, комплект

en: kit
ru: набор, комплект

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1 7/8 ips (tapes)
ru: l- 1 7/8 дюйма в секунду (кассеты)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 1/8 in.
ru: l- 1/8 дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- 3x5 in. or 8x13 cm. microfiche, microopaque etc.
ru: l- 3x5 дюймов или 8x13 см (76х127 мм) (микрофиши и т.п.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Lateral or combined cutting
ru: l- Горизонтальная или комбинированная нарезка

en: l- Local
ru: l — местная (муниципальная)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Metal
ru: l- Металл

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Non-nitrate: advanced deterioration
ru: l- Ненитратная: прогрессирующий износ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- S E N 2
ru: l- SEN2

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Technical drawing
ru: l- Технический чертеж

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vertical score
ru: l- Вертикальная партитура

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: l- Vinyl
ru: l- Винил

note: IMG
en: large print
ru: крупная печать

en: large print
ru: крупный шрифт

en: law report or digest
ru: сборник судебных решений и обзоры

en: law report or digest
ru: решения суда

en: legal article
ru: юридические статьи

en: legal article
ru: статьи на юридические темы

en: legal case and case notes
ru: судебные дела и документы по делу

en: legal case and case notes
ru: случаи из судебной практики и комментарии к ним

en: legislation
ru: законодательство

en: legislation
ru: законодательство

en: letter
ru: письма (отдельное письмо или переписка)

en: libretto
ru: либретто

en: loose-leaf
ru: обновляемое листовое издание, с отрывными листами

en: loose-leaf
ru: обновляемое листовое издание

en: m - Computer file
ru: m — компьютерный файл

en: m - Monograph/item
ru: m - Монография/Экземпляр

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 1/4 in.
ru: m- 1/4 дюйма

note: SCRIPT
en: m- 3 3/4 ips (tapes)
ru: m- 3 3/4 дюйма в секунду (кассеты)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- 4x6 in. or 11x15 cm. microfiche, microopaque etc.
ru: m- 4x6 дюймов или 11x15 см (105х148 мм) (микрофиши и т.п.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Combination
ru: m- Комбинация

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- M-II (1/2 in., videocassette)
ru: m- M-II (1/2 дюйма, видеокассета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Magneto-optical disc
ru: m- Магнитно-оптический диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mass-produced
ru: m- Диски массового производства

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Microgroove/fine
ru: m- Микродорожка/узкая

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed
ru: m- Смешанный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed base (nitrate and safety)
ru: m- Смешанная основа (нитратная и невоспламеняющаяся)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed collection
ru: m- Смешанный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed emulsion
ru: m- Смешанная эмульсия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed generation
ru: m- Смешанная генерация

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed polarity
ru: m — смешанная полярность

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Mixed uses
ru: m- Смешанное применение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Monaural
ru: m- Монофоническая

en: m- Monograph/item
ru: m — монография / единица описания

note: SCRIPT
en: m- Motion Picture
ru: m- Кинофильм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple braille types
ru: m- Многотиповой шрифт Брайля

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple file formats
ru: m- Несколько форматов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Multiple physical forms
ru: m- Несколько физических форм

en: m- Multistate
ru: m — нескольких штатов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Non-nitrate: disaster
ru: m- Ненитратная: разрушение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- Plastic with metal
ru: m- Пластик с металлом

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: m- S E N 3
ru: m- SEN3

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ma- Multi-spectral, multidata
ru: ma- Многоспектральные данные

en: magnetic disc
ru: магнитный диск

en: magneto-optical disc
ru: магнитно-оптический диск

en: manuscript
ru: рукописный материал

en: map
ru: географические карты

en: map
ru: карта

en: matrix number
ru: номер матрицы/мастер-записи (звукозапись)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mb- Multi-temporal
ru: mb- Многовременные данные

en: memoir
ru: воспоминания, мемуары

en: memoir
ru: мемуары

en: microfiche
ru: микрофиша

en: microfiche
ru: микрофиша

en: microfiche cassette
ru: микрофиша в кассете

en: microfilm
ru: микрофильм

en: microfilm
ru: микрофильм

en: microfilm cartridge
ru: микрофильм в картридже

en: microfilm cassette
ru: микрофильм в кассете

en: microfilm reel
ru: рулонный микрофильм

en: microopaque
ru: непрозрачный микроноситель

en: microscope slide
ru: микрослайды, микрофильм в отрезках

en: microscope slide
ru: микрослайды

en: mixed material
ru: разнотипные материалы

note: IMG
en: mixed materials
ru: разнотипные материалы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mm- Combination of various data types
ru: mm- Комбинация разных типов данных

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: mmm- Multiple
ru: mmm- Несколько глубин

en: model
ru: модель

en: model
ru: модель

en: monographic
ru: монографические издания

en: moon
ru: шрифт Муна

en: motion picture
ru: кинофильм

en: motion picture
ru: кинофильм

en: moving image
ru: проекционный материал

note: IMG
en: music
ru: ноты

en: music plate
ru: номер пластинки

en: music publisher
ru: другой издательский номер нотного издания или звукозаписи

en: n - New
ru: n - Новый

en: n - Non-ISBD punctuation omitted
ru: n - Пунктуация, не относящаяся к ISBD, не включена

en: n - Not applicable
ru: n - Неприменимо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Chart
ru: n- Схемы, таблицы, диаграммы и т.д.

en: n- Complete authority record
ru: n — полная авторитетная запись

en: n- New
ru: n — новая

en: n- Non-ISBD punctuation omitted
ru: n - Пунктуация, не относящаяся к ISBD, не включена

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Not applicable
ru: n — не применяется

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: n- Vellum
ru: n- Велень

en: newspaper
ru: газета

en: newspaper
ru: газета

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nn- Not applicable
ru: nn- Неприменимо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: nnn- Not applicable
ru: nnn- Неприменимо

en: nonpublic
ru: непубличный

en: not applicable
ru: не применяется

en: notFound
ru: не найдено

note: IMG
en: notated music
ru: нотная музыка

en: novel
ru: романы, повести, новеллы, рассказы

en: numeric data
ru: числовые таблицы

en: numeric data
ru: числовые данные

en: o - Kit
ru: o — комплект

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 1/2 in.
ru: o- 1/2 дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 in.
ru: o- 5 1/4 дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 5 1/4 x 3 7/8 in.
ru: o- 5 1/4 x 3 7/8 дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 6x9 in. or 16x23 microfiche, microopaque etc.
ru: o- 6x9 дюймов или 16x23 см (152х229 мм) (микрофиши и т.п.)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- 7 1/2 ips (tapes)
ru: o- 7 1/2 дюйма в секунду (кассеты)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- D-2 (3/4 in., videocassette)
ru: o- D-2 (3/4 дюйма, видеокассета)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Film roll
ru: o- Рулонная киноплёнка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Filmstrip roll
ru: o- Диафильм в ролике

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Flash card
ru: o- Флеш-карточки

en: o- Government agency&mdash;type undetermined
ru: о — правительственная организация – тип не определен

en: o- Incomplete authority record
ru: o — неполная авторитетная запись

note: SCRIPT
en: o- Kit
ru: o - Комплект

en: o- Obsolete
ru: o — устарелая

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Optical disc
ru: o- Оптический диск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Original
ru: o- Оригинал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: o- Paper
ru: o- Бумага

note: IMG
en: optical disc
ru: оптический диск

en: other
ru: другие

en: other filmstrip type
ru: диафильмы других типов

en: other rules
ru: другие правила

en: p - Mixed materials
ru: p — разнотипные материалы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 1 in.
ru: p- 1 дюйм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 15 ips (tapes)
ru: p- 15 дюймов в секунду (кассеты)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 3 1/4 x 7 3/8 in. or 9x19 cm. aperture card
ru: p- 3 1/4 x 7 3/8 дюймов или 9x19 см (82х187 мм) (апертурные карты)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- 8 mm.
ru: p- 8 мм

en: p- Increase in encoding level from prepublication
ru: p — полнота кодирования увеличена по сравнению с записью на материал до публикации

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plaster
ru: p — штукатурка, гипс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Plastic
ru: p- Пластик

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Postcard
ru: p- Открытка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Present
ru: p- Присутствуют

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Preservation
ru: p- Сохранность (для хранения)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Safety base, polyester
ru: p- Невоспламеняющаяся основа, полиэстер

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: p- Sepia tone
ru: p- Оттенки сепии

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pa- Sonar--water depth
ru: pa- Сонар - глубоководные данные

note: IMG
en: painting
ru: живопись

en: patent
ru: патент

en: patent
ru: патентный документ

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pb- Sonar--bottom topography images, sidescan
ru: pb- Сонар - донные топографические изображения, боковое сканирование

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pc- Sonar--bottom topography, near-surface
ru: pc- Сонар - донная топография вблизи поверхности

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pd- Sonar--bottom topography, near-bottom
ru: pd- Сонар - донная топография вблизи дна

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pe- Seismic surveys
ru: pe- Сейсмическая разведка

en: periodical
ru: периодическое издание

en: periodical
ru: периодическое издание

en: personal
ru: имя лица

en: photomechanical print
ru: фотомеханическая печать

en: photonegative
ru: фотонегатив

en: photoprint
ru: фотооттиск

note: IMG
en: picture
ru: изображение

en: picture
ru: изображение

note: IMG
en: planetary or lunar globe
ru: глобус планеты или спутника планеты (не Земли)

en: poetry
ru: поэзия

en: poetry
ru: поэзия, стих

en: polarmetric SAR
ru: Поляриметрический SAR

en: preschool
ru: для детей ясельного возраста от 0 до 5 лет

en: preservation
ru: для хранения

en: print
ru: гравюра

en: print
ru: обычный печать

en: profile
ru: профиль

en: programmed text
ru: программированные тексты

en: programmed text
ru: описания проектов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: pz- Other acoustical data
ru: pz- Другие акустические данные

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Flexible base photographic, positive
ru: q — фотопозитив на гибкой основе

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hardboard
ru: q- Твёрдый картон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Hi-8 mm.
ru: q- Hi-8 мм

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Icon
ru: q- Иконка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Model
ru: q — модель

note: SCRIPT
en: q- Notated music
ru: q- Записанная нотами музыка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Other tone
ru: q- Другой тон

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Quadraphonic, multichannel, or surround
ru: q- Квадрофоническая, многоканальная или круговая

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: q- Roll
ru: q- Ролик

en: r - Three-dimensional artifact or naturally occurring object
ru: r — трёхмерный естественный или искусственный объект

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- 30 ips (tapes)
ru: r- 30 дюймов в секунду (кассеты)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Film reel
ru: r- Катушечная киноплёнка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Flexible base photographic, negative
ru: r — фотонегатив на гибкой основе

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Mother (positive)
ru: r- Матрица (позитив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Paper with lacquer or ferrous oxide
ru: r- Бумага с лаковым покрытием или оксидом железа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Porcelain
ru: r- Фарфор

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Radiograph
ru: r- Радиографическое изображение

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Reference print/viewing copy
ru: r- Справочная позитивная/смотровая копия

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote
ru: r- Удалённый ресурс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Remote-sensing image
ru: r — изображение, полученное с помощью дистанционного датчика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Replacement
ru: r- Замена (страховая копия)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Safety base, mixed
ru: r- Невоспламеняющаяся основа, смешанная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Tint
ru: r- Оттенок

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: r- Videoreel
ru: r- Видеокатушка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ra- Gravity anomalies (general)
ru: ra- Гравитационные аномалии (общие)

en: radiometric surveys
ru: Радиометрическая съёмка

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rb- Free-air
ru: rb- В свободном воздухе

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rc- Bouger
ru: rc- Буге

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: rd- Isostatic
ru: rd- Изостатические

en: realia
ru: все другие трехмерные объекты, не охваченные другими кодами (например, одежда, шитье, ткани, инструменты, посуда) И природные объекты

en: realia
ru: все другие трехмерные объекты, не охваченные другими кодами (например, одежда, шитье, ткани, инструменты, посуда) И природные объекты

en: reformatted digital
ru: оцифровка с оригинала

en: reformatted digital
ru: оцифровка с оригинала

en: regular print
ru: обыкновенная печать

en: rehearsal
ru: репетиции

en: rehearsal
ru: репетиции

en: related
ru: связанная единица

note: IMG
en: remote
ru: удалённый ресурс

en: remote sensing image
ru: изображение, полученное с помощью дистанционных методов

en: remote-sensing image
ru: дистанционное изображение

en: replacement
ru: страховая копия

en: reporting
ru: репортаж

en: reporting
ru: отчёт

en: review
ru: обзоры

en: review
ru: обзоры

en: roll
ru: звукозапись на ролике

en: s - Serial
ru: s - Периодика

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 2 3/4 x 4 in.
ru: s- 2 3/4 x 4 дюйма

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- 4x5 in. or 10x13 cm. transparency
ru: s- 4х5 дюймов или 10х13 см

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Blu-ray disc
ru: s- Диск Blu-ray

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Coarse/standard
ru: s- Широкая/стандартная

en: s- Deleted; heading split into two or more headings
ru: s — исключенная; заголовок разделен на два и более заголовков

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Non-flexible base photographic, positive
ru: s — фотопозитив на жёсткой основе

en: s- Sears List of Subject Headings
ru: s — перечень предметных рубрик, составленный M.E.Sears для публичных библиотек

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Section
ru: s — сечение

en: s- Serial
ru: s — сериальный ресурс

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Shellac
ru: s- Шеллак

en: s- Shortened
ru: s — сокращенная запись

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Slide
ru: s- Слайд

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Sound cassette
ru: s- Звуковая кассета

note: SCRIPT
en: s- Sound recording
ru: s- Звукозапись

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stamper (negative)
ru: s- Матрица (негатив)

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Standalone device
ru: s- Автономное устройство

en: s- State, provincial, territorial, dependent, etc.
ru: s — штата, провинции, территории, области, соподчиненной территории и т.п.

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stereophonic
ru: s- Стереофоническая

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Stone
ru: s- Камень

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Study print
ru: s- Дидактические карточки

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: s- Tinted and toned
ru: s- Оттеночный и тонированный

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: sa- Magnetic field
ru: sa- Магнитное поле

note: IMG
en: score
ru: ноты, партитура

en: section
ru: секция

note: IMG
en: serial
ru: сериальный ресурс

en: series
ru: монографическая серия

en: series
ru: монографическая серия

en: short story
ru: короткие рассказы

note: IMG
en: slide
ru: слайды

en: slide
ru: слайды

en: software, multimedia
ru: компьютерный файл (мультимедиа, ПО)

en: sound
ru: ноты и звукозаписи

en: sound
ru: ноты и звукозаписи

en: sound cartridge
ru: звуковой картридж

en: sound cassette
ru: аудио-кассета

note: IMG
en: sound disc
ru: аудио-диск

en: sound recording
ru: звукозапись

en: sound recording-musical
ru: музыкальная звукозапись

en: sound recording-nonmusical
ru: немузыкальная звукозапись

en: sound-tape reel
ru: звуковая магнитофонная катушка

en: sound-track film
ru: кинопленка со звуковой дорожкой

en: source
ru: источник

en: specialized
ru: для специалистов

en: speech
ru: речи

en: speech
ru: речи

en: statistics
ru: статистические данные

en: statistics
ru: статистические данные

en: still image
ru: двумерная непроекционная графика

en: subject
ru: предмет

en: summary or subtitle
ru: резюме, аннотация или подзаголовок

en: sung or spoken text
ru: звукозапись вокального произведения или текста

en: survey of literature
ru: обзоры литературы по теме

en: survey of literature
ru: обзоры литературы по теме

en: t - Manuscript language material
ru: t — рукописный языковой/текстовый материал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- 5x7 in. or 13x18 cm. transparency
ru: t- 5х7 дюймов или 13х18 см

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Non-flexible base photographic, negative
ru: t — фотонегатив на жёсткой основе

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Safety base, triacetate
ru: t- Невоспламеняющаяся основа, триацетатная

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Sound-tape reel
ru: t- Катушка со звуковой лентой

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Stencil color
ru: t- Трафаретная раскраска

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Test pressing
ru: t- Пробная штамповка

note: SCRIPT
en: t- Text
ru: t- Текст

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Transparency
ru: t- Прозрачные материалы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: t- Wood
ru: t- Дерево

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ta- radiometric surveys
ru: ta- Радиометрическая съёмка

en: table of contents
ru: оглавление

en: tactile, with no writing system
ru: тактильный материал (без системы письма)

en: tape cartridge
ru: ленточный картридж

en: tape cassette
ru: ленточная кассета

en: tape reel
ru: катушка с лентой

en: technical drawing
ru: технический чертеж

en: technical drawing
ru: технический чертёж

note: IMG
en: technical report
ru: технический отчёт

note: IMG
en: terrestrial globe
ru: глобус Земли

en: text
ru: языковой/текстовый материал

en: text in looseleaf binder
ru: текст в скоросшивателе с отрывными листами

en: theses
ru: диссертации или другие работы для получения учёных званий и степеней

en: theses
ru: диссертации или другие работы для получения учёных званий и степеней

en: three dimensional object
ru: трёхмерный естественный или искусственный объект

en: toy
ru: игрушки

en: toy
ru: игрушки

en: translation
ru: язык оригинала и/или промежуточных переводов текста

en: transparency
ru: материалы на прозрачных пленках; транспарант

en: transparency
ru: материалы на прозрачных пленках

en: treaty
ru: соглашения и конвенции

en: treaty
ru: договоры

en: u - Unknown
ru: u — неизвестно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unknown
ru: u — неизвестно

en: u- Unknown if heading is government agency
ru: u — неизвестно, является ли заголовок наименованием правительственной организации

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: u- Unspecified
ru: u — не определено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: uu- Unknown
ru: uu- Неизвестно

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8 in.
ru: v- 8 дюймов

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- 8x10 in. or 21x26 cm. transparency
ru: v- 8х10 дюймов или 21х26 см

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Hand colored
ru: v- Раскрашенный вручную

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Leather
ru: v- Кожа

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Photograph, type unspecified
ru: v- Фотография, тип не указан

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: v- Reduction rate varies
ru: v- Различные кратности уменьшения

en: v- Repertoire de vedettes-matiere
ru: v — рубрикатор основных предметных рубрик Канады

note: SCRIPT
en: v- Videorecording
ru: v- Видеозапись

en: videocartridge
ru: видео-картридж

en: videocassette
ru: видеокассета

note: IMG
en: videodisc
ru: видеодиск

en: videorecording
ru: видеозаписи

en: videorecording
ru: видеозаписи

en: videorecording identifier
ru: номер видеозаписи

en: videoreel
ru: видеорулон

en: view
ru: обзор

note: SCRIPT
en: w- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
ru: w- 9х9 дюймов или 23х23 см

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Parchment
ru: w- Пергамент

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wax
ru: w- Воск

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: w- Wire recording
ru: w- Матричная запись

note: IMG
en: web site
ru: обновляемый Web-сайт

en: wire recording
ru: звукозапись на магнитную проволоку

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- 10x10 in. or 26x26 cm. transparency
ru: x- 10х10 дюймов или 26х26 см

note: SCRIPT
en: x- 9x9 in. or 23x23 cm. transparency
ru: x- 9х9 дюймов или 23х23 см

en: x- Deleted; heading replaced by another heading
ru: x — исключенная; заголовок заменен на другой заголовок

en: x- Missing characters
ru: х — пропущенные/пропавшие символы

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: x- Not applicable
ru: x- Не применимо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- 7x7 in. or 18x18 cm. transparency
ru: y- 7х7 дюймов или 18х18 см

note: SCRIPT
en: y- Other Photographic medium
ru: y — другой фотоматериал

note: SCRIPT
en: y- Other photographic medium
ru: y — другой фотоматериал

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: y- View
ru: y — перспективное изображение, обзор

en: yes
ru: да

en: z - Not applicable
ru: z - Не применимо

en: z- Authority data
ru: z- Авторитетные данные

en: z- Not applicable
ru: z — не применимо

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: z- Other
ru: z — другие

note: SCRIPT
en: z- Unspecified
ru: z- Не определено

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: zz- Other
ru: zz — другая

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: |- No attempt to code
ru: | — нет попытки закодировать

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||- No attempt to code
ru: || — нет попытки закодировать

note: For the first occurrence, SCRIPT
en: ||| - No attempt to code
ru: ||| - Не кодировано
